vinum advocatus eft ; (4) rogatus à nobis , rogat

dtin n

in nobis, rogat pro nobis: ó me fortunatum , fi

dos enim

audire & mihi contigeret : firmiffimó crede; quia

gdi COnfi

&t peccata tibi dimittam , & quz tibi promifi,

ptirtoi

implebo.

Promifit Deus apertiffime : qui mandu-

Ktüt , h

cat meam carnem , é* bibit meum (angumem ; in me

Voeratur |

Felicem me , fi. impleat,

eanet , ( ego in eo,

lp ,

quod promifit.

Addidit , tales viCturos in. ater-

Promiifi

num ; beatum me , fi impleat , quod promiífit,

Uc OnAgn

Porro ut impleas , Domine ; quod promififti ;

"letyiam

da , ut efficiam ego , quod juffifti,

"Ivum fant

W. hr

Ingenti cum lu&tà , & non absQque magna refü-

gientis naturz difficultate calicem paffionis accep-

tavit Chriftus , ter rogans Patrem , ut is àfe trans-

Yeta À

ferretur. Et quare? fublimioris erat condi:ionis)

Ecclcha n

non humaná folüm ,. fed & angelicá naturá fupe-

TU t

rior: inde majorem quoqQue vim inferre fibi de-

Wt de ho

buit, Siquidem fiCarolus I, Magna Britanniz Rex

(aï fuo-

x

4) C

(«) Auguflin de Orat, -

j

L

L

43X E

129

em Qntu

(4) fuorum fe judicio fabmittere detre&tavit , alle-

um i a

gatd immunitatefud , & Íuperioritate regià; quan«

applicitr

to minus divina Majcítas tubjicienaa erat poteltari

lementilr:

hominüm ? Difcant inde Sacerdotes , quorum vitae

Mi

conditio przalijs eminet ,. & naturz corrrpte maa

MT

ximeé adverfatur , vim libi interre , ut puritatem

tum internam , tum externam ad aliorum zdifica..

videloe:

iionem coníervent illzíam ,: morum gravitatem

pra fe ferant , féque iplos bonorum operum pra-

rius exig

(f fcc

beant exemplum.

Audiant magnum Auguítinum ,

yud Partet t

de fublimitate Sacerdorij dilerentem : () quod

datum non eft Angelis, concef[um efl. homini ; Sacer-

| nobis ) Wä

ormunatun

dos enim inefabile hoc conacit myfterium ; & An-

ne aedt;t

geli conficienu alfiitunt: fuper. hoc tam infigni

privilegio ftupet C.æl,um, terra miratur ; homo ve-

tibi pror

TE

retur, horret iniernus , contremiícit demon , &

qijnen;

veneratur plurimüm Angelica celíitudo,

T (j m*

Igitur , ut impleas , Domine , in me , quod

us n 4

promilifti, largire, ut faciam; quod juffiíti. D.

uod prot

ut conaenienter. ftatui mco vivam , tibique digné

y) pro

deferyiam , ut bonus odor fim in omniloco , az

vivum fan&tz Ecclefiz tux membrum: Ó unica falug

mea, Chriíte JEfu , da ; ut per faluberrimam mor-

e m r

affionis 0*

tem tuam deleantur omnia peccata mea ; tunc re-

fut

vera cum venerabili Simeone ( quem hodie colit

utis at

st od

Ecclefia Graca? dicere potero : nunc dimittis fer-

natllld

T

vum tuum in pace, — Etenim , (c) cumquis egredi-

fere

;ur de hoc mundo , utad Deuin vada't , iumat JE-

I

m

Bri nnie

()!6

(4) Capite plexus à ,fl;bditi.s anno 1649. 30, jan.

(P) m Pfalmos, (c) Origen, Hom. 15. in Luc,

130

"$93 )C DCSES-

fim in manibus, totum habear in finu; ita namque

exultabundus ire poterit , quó defiderat ,

þeïäuelïïm

Wtinam TX

Ad DE-UM , felutare fuum.

! Er

Qus fm i

Pridie Non. Febr. 4. ejufdem.

AC cinere |

S. ddndreas. Corfmus Epifcopus Fofulan,

teho, dor

llanta vis ineft facris /Edibus ! Subit eó $,

Vonclanus.

Joannes Gualbertus ,. hofti fuo reconciliats

tim , fübj

antca; & videt Chriftum , in Cruce fuffixum,

Deum me

capite fibi annuentem. « Ingreditur Maria , ZEgypti

trtts qui

eatenus probrum ; & egrediur contrita. — Intrat

WEtenamur

ad Matris imperium Ecclefiam Carmelitarum An-

bemnmon

dreat Corfinus , pofteaquam ad vitia declinare jam-

fetoum

jam capiffet ; & ,. qui lupus fuerat hucüsque , 2g-

( n

nus redit ; ampleCtitur: inftitutum Fratrum beatz

Tio carni

Marixz de Monte Carmelo ; & quia Virgini eidem

hia fti

àteneris fuerat devotus , meruit eandem , cürt

Vi

primam Deo hoftiam litaret , coràm afpectabilem

porttead

habere , hecQue audire loquentem : servus mes

Ti2 f

e5 tuj in te gloriabor. . Ab ea ipía admonitus no-

005aCQ

€e , qui Chrifti. natalem veneratur Ecclefia , de

D

morte, proximé impendente , dum hanc obi

CVX.[*G[' dci

piffuné , colum velut fcalis confcendere vifus

gifem

elt.

Ws, quär

Clementiffime DEUS , ah quibus, quant;'scjut

ET

affücior doloribus , quód te , Patrem amantiff-

Quanti

mum , toties , tàmque gtaviter offenderim ! quàm

& delib

autem doleo ex animo ; tam efficaciter propono,

Ilüs, Ü

omnem déhinc tuí offenfam cavere

L

Nlhlll te,

P'-flcet,

Deum , àc omne bonum meum , feci , ac con-

&ats,

tempfi; hofüliter te infe&tatus fum , meque reum

n

per-

«&48) tX

13T

i i

&t

þeïcïuelliOnïä adverfüm te adiniffe conflitui; &

utinam noa eodem adhucdum loco res mez fta-

———————À

rent! Ergóne ponis me contrarium tibi, & fa«

dem.

€tus fum mihimetipfi gravis?^ Ecce nunc in pulvere

àc cinere ptenitentiz ; quantamcunque fubire po-

í Fe[u!cm'.

tero , dormian; & , fimané me quafieris, tibi

! Subi

concilatus, &cin intimam denuó admiffus amici-

o recondi

tiam , fübfiftam, — Abfit , abfit , ut deinceps te,

vuce ff

Deum meum , ex effentia infinité amabi'em , ac

Maria, t

creatis quibusvis praftantiorem , cum vili rerum

ntrito, Ti

xerrenarum 'gleba permutem , coelümque poftha-

-melitánum:

beam momentanez voluptati ; & hác aternos in-

decinatet

ferorum cruciatus mihi accerfam. — Nulla igitur res

hucüsque

creata , nulla demonum fuggeftio , nulla tirilla-

"patmum

tio carnis, nulla occafionis cujuslibet opportunitas ,

D

; Virgim' ü

fallacia mundi nulla eó me adducere poterit , ut

ulli peccato confentiam : quin nec . ipfz inferorum

eandam ;

i afpc&abï

ports& adverfüm me przvalebunt : Subibo facra li-

mina ; fub umbra arboris euchariftice tutus fede-

n: um

bo ; ac colligam fru&tus ejus , dulces gutturi meo :

adnontil

r Ecdil

millies mori przeligam , quàm graviter , imó etiam

leviter deliberaté peccare ; in ipfüm potiüs demer-

du J

garinfernum , aut mille ejufdem füftinebo crucia-

]f&cndäc f

tus, quàm ut te, Deum meum fciens offendam.,

Tu, Domine, in adjutorium meum intende:

s qumg

«em A

quantó enim firmiüs ftatui , omni deinceps prayi ,

|

& deliberatá noxá prorfus abftinere ; tantó arden-

ndefim

[

l

tius , Ó Pater mifericordiarum , cui omne bonum

jtef pIO

poü

|

Nii

[la'i

placet , te precor, gratiam efficacei mihi Jar«

giaris , cavendi commirtenda impofterum , &

(cci ! 4 cf:

Pevitendi de éommifis.

m

!

;:4

*

Non-

h

132

-&39) D (Bete

éeteolerenijene dl edendeoeeie if jeoe df

violatià di

Nonis Febr, 5. ejufdem.

adaternos

B. Imelda F.

O Effen

Ti, ex communi diverbio , malitia haud raró

ànima my.

LU

mel,dum.

gtatem fupplet in homine ; ita ex adverfo pra-

tia divina non infrequentéer naturam przvertit,

Quando rer

Gertrudis quadrima ad fepta Religiofa advolat ,

tne cónfola

'Therefia in

atnor feus

ut Sponío colefti jam tum nuberet,

primis mox annis indicia fparfit feraphici illius ardo-

drue defe

ris, quo jam maturior conflagratura erat. Rof

qivini cordi

Limana à quinto ztatis anno pudorem füum Chrifto

fnis, Win

per votum emiffum facravit.

Eadem gratia hodie

1pne amori

cluxit inB.Imelda; qua ordinis Dominicani alum-

&tefnüm a

na quidem , ad tyrocinium tamen Religiofum non-

Ya died

?

dum admiffa , utpote undecenni haud major , in«

hm co

dicibili tamen erga Deum eucharifticum , in facra

Oinesqre

communione fumendum , exaftuabar. defiderio ;

fhà yrafen

quod à confeffario , acceffum ad menfam divinan

TO

adhucdum negante , amplius fuccendebatur : Quo-

tl]i languen

ties itaque Sorores facro frui epulo cerneret, /an-

Tedundar Q

t quádam invidid, & amoris vi in lacrymas fol-

g"&antcs "

vebatur : . quibus affeCtibus cüm aliquando liberius

"EihThereüa

indulget, & Dilecto amorosé objicit , fortem tam

i fe.

beatamuni fibi praripi; de repente qux dam é facris

Yincii o

particulis per aéra ad ca

put fanctz Virginis fe tran-

Bredine

ftul

h

it , fpc&tantibusque anfam dedit, opinandi, velle

H

Deum , ut facrum pignus tenella fumendum prz-

beretur. Id dum Confeffarius reverenter exequi-

tur, tanto devotionis feníu Sponfum amplexata

e& Virgo innocentiffima ; ut cor cenerum , amoris

x

ViO-

(4) Q

-t83CE Cb

P

2

violentià diruptum ,. viam aperuerit animz beatz ;

Z

In.

adaternos Chrifti amplexus re&tà abeunti (4)

O Effentia effentiz mez , deficit in falurare tuum

fitia hag

anima mea ; pre lacrymis quoque deficiunt. oculi

mei , dum dicitur mihi quotidic : ubi elt Deus tuus ?

cadveo |

quando veniam , & coram te apparebo ? quando

m prat

tne cónfolaberis adventu tuó.

;ioia adii

O vita vitz mez ,

amor meus, JEfu mi , torrens b'ande , incendium

. Thad

'nici st

absáue defectu , vifceramifericordiz , ardor , ex

a, À

divini cordis medulla prorumpens ; ficciné confu-

n foum r

mis, ut in cinerem redigatur caro ; anima veró ,

igne amoris divini fuccenfa , ad te abeat ,. & in te

m gratia |

minicani

zternüm ardeat? Tu vera ac tutiffima animz via,

digiolnz

yE(u dile&tiffime , aperi mili ingreffum in. aman«

tiffimum cor tuum,

Tu, qui omne bonum meum ,

ud mapn:

cum , I)

omneésque divitias contines , veni , & optariffi-

at diltt

m4á przfentià tud me folare: Introduc animam

imeam in cellam vinariam tuam; eique, amore

vnfam dit

tuilanguenti , propina de vino tuo ,. quod omni

debanr (

cemati,/

xedundat dulcedine , ac Spiritu tuo fanéto reficit

r

guüantes : COanC animam meam IC!O amoris tui P

uti Therefiam Sponfam chariffimun quondam fau-

wandolt

ciafti; fit amor tuus animz mez mortis loco , quà

i, f

u dancl

vinculis corporis exoluta, vitam aternam fubin

£rediatur; quia

jrginb t

pinaid

Fortis eff , u;; inovs , dilecio,

nendut

entar O

i n

13

viij. Idus

f'Uffi » d

an

(4) Chron. Dominic,

134

-3) C DCGEeR-

vledesdedeodededejefeijeijeotenteotenfenesdecfecesdioledeotededefeh | Drence

vij. ldus Febr. 6. ejufdem.

heque dim

Prodigium $. Hoflia.

rios pledt

tumyarer,

Xtant (74) Paffavij monumenta ejus , quodho-

centifm/|

E

dierná contigit ; dum Hebrzus quidam Ho-

ftiam confecratam , quam à facrilego quodam $2-

hr

tc[]ringum,

cerdote co&merat , pugione appetijt quidem , fed

deCortona

lzdere nihil potuit ; quoad ore fceleftifimo illam

compellans, fi DEUS , inquit, — Chriflianorum es,

qubusfet

Cütoreperf

talem jam . te oflende.

Tunc enim facra illa parti-

b &f

cula , in tres alias divifa , magnam fanguinis co«

.ï'l. 01

piam effudit; quo tamen prodigio nihil motus ho-

Ofem, q

mo nefarius , binas € di&tis particulis , alijs fe&te

€jufdem nebulonibus tradit; tertiam ipfe fervat;

m y

meliam jry

& fanguinem cultro rurfus elicit.

Inde facrumPig-

dunDapo

us per aquam probaturus , & ignem , in flumen

lloro?

primó abjicit; fed uti quondam Spiritus Dei fere-

&i , (

batur fuper aquas; . ita hlc facra Hoflia fupernatat:

mper g

inde igitur eduétam , ac farinz. fübaCtz miftam ,

furno fuccenfo immittit facrilegus; fcd is mox in-

Ttel il

enm]

genti fplendore colluftratur ; & pars illa panis, que

nt incch

facrum Pignus continebat , in faciem hominis im-

piiffimi profilijt ; qui reus fa&tus corporis & fan-

&b n

Atf

guinisDominici,poenas debitas exigenteMagiftratu,

Chrilini

candentibus primüm forcipibus difcerptus , inde

Jgnibus meritiffimis exuftus fuit,

tem,mä

tid , s

pa-

Qidouq

W enim.

$. (4) In eAUrlis parte , que vulcó i ?5[31?00&:"

Ni

titur s in Ecclefia etiammum. vifuntur lapis ,

fenguint

ER

con(pevr(us J furnus erc,

W )iu

83) B-

ab

TM

Patiens es , & multüm mifericors, bone JEfu:

[dem.

neQue dirupifti coclos tuos, qui ignibus fuis nefa-

rios pleCterent , nec terram , qua eofdem vivos

tumularet ; nec manum arefecifti facrilegam , pa-

j , x

ctientiffimé füftinens : dum non hoftes folüm tui ,

as quiar!

Hebrzi , fed & peccatores Sacerdotes gladium in

o quodz

teflringunt. Idhos agere docuifti S, Marga'itam

Wt quitm

de Cortona Hetrufcam , & B. Angelam de Fulginio,

eleftifimo

quibus fpe&tandum te pra buifti corpore difciffo, 8c

Jrifumm

cruore perfufo , alferens, itate à malis facerdoti-

fcra hg

bus, & facrilegis facrorum tuorum miniftris ha-

m fangutit

beri.

O me fceleratum , Hebrzo illo nihil me-

nibil mor

liorem, quiFiliumDet conculcavi, fanguinem te-

uis , al

ftamenti pollutum duxi, acSpiritui fan&to contu-

am pf t

meliam irrogavi ! Nónne fimilis fum Philiftais ,

ndeficnr

dumDagonem erigo , & ArcamDei ad pedes ejus

m , n

colloco? (4) Inimicus Dei fa&us;non poteftatelz-

piritus Dai

dendi , fed voluntate refiftendi, juxta illud: vos

f

fuptmï

femper Spiritui fautto vefiflitis.

Quid veró mihi, &

bt n

mei fimilibus jam fupereft , nifi interitus? Veneran-

da enim Dei- Hominis vulnera eterna nobis futura

; [cdis m

il p

funt incendia,

Pro univerfis exceffibus , ac de-

em horti

fe&ibus meis , ecce hoftiam offero , omnium tibà

corpor

acceptiffimam ; refpice , pijffime Pater in faciem

;enteMäg' 1

Chriftitui, qui obediens tibi extitit usque ad mor-

jfcerptó!

tem , utà morte zterna me affereret,

Hujus gra«

tii, hujss amore , hujus meritis dimitte mihi ,

quidquid mali , quid

quid facril;gï contra te admifi :

tu enim dixifti :

fj

Nolo mostem peccatoris.

i

I4

'Vii- Idt K

l;tpl! 1

Á

Ü

— (4) Muguft. lib. 12, de Cirit Dd

136

SMEODCDCEER

aia tAa cko cfo DA^ aa qla cko oo ? cko ? cko exs cAo al cko tko b ao ia

(«

vij id. Febr..7. ejuídem.

hemo ,

W. nà

$. Romualdus Abbas.

avam mir

| Onachorum , eremum incolentiulh . atb

Cerio: 1

.& celebratiffimus , S. Romualdus , religiofos

Quim it|

filios per fcalam, in caelum usQue protenfam , eó

fibos p

fubire cenfpexit,

Duni facris operaretur , pijs

mum fe of

affe&tibus adeó laxabat habenas , ut in lacrymas

gunbus a

totus abiret , prohibitus inde , in aliorum oculis

A proba

celebrare. — Aliquando accufatus per. calumniam,

dum de

ab ara fufpenfus fuit femetlti integro ; quo exacto,

bifar,

dum tremendumMyfterium primó peragit , ad fe-

fiptedin

cundarn colle£tam raptus in ecftafin , mira intcl-

d9 T

lexit , coelitós fibi oftenfa.

non ejci

Non devotionis , fed poenitentiz causá facrum

COHViVim

Altare lacrymis perpluere ego deberem. (4) Nam

hon Iim(

carnes Agni cum la&ucis agreftibus funt comeden-

A me

d2 ; vt, dum Corpus Redemptoris accipimus , nos

m f

pro peccatis noftris in fletibus affligamus ; quate-

DeCeato

nus ipfa amaritudo rcenitentiz abftergat à mentis

ftomacho perverfez humorem vite. — Tum revera

[ ealbum

dicere cum Davide poffem : Exitus aquarum. de«

Atf

duxerünt eculi mei; quia non cuffodierunt legem tuam.

lo

Sufpenfus fuit 3 facro Altaris minifterio D. Romual-

cus, fed absáue culpa fua; Ó quoties idem meruif-

em €go, dienus ob offenfas plurimas , in quem

fulminetur horrificum illad Pro

Anf

pius , ne videat gloriam DEI,

phete : Tollatur in&

tis ,

to iniri

(& cle-

(4) Greger, in ferm. depefch.

(43 $

-£$3)CD ( E8R-

137

TM

(4)' Clericis fuis przceperat Epifcoporum non-

us

nemo , ut , quoties Moyfes ( magnus ille Dei fer-

vus, natione & colore JEthiops) accederet , ad

aram miniftraturus , repellerent. eundem hoc di-

tum , t

€terio : Exi foras , JEtbiops; idQue fine. non alio ,

, Telid

quàm ut fummam fanZ&ti illius viri humilitatem otn-

xtenfam,

nibus patefaceret.

Quod & fa£tum: nam indig-

rateti , )

nüm fe officio tam fublimi profeffus , pofitis humi

- dn lao

genibus aftantium preces pro fe expetebat.

Non

fiorum o

ad probandam virtutem meam , fed ad oftenden-

- cahumar

dum demeritum , rejici ego poffem verbis illis :

Exiforas , JEtbiops ;. anima quippe mea JEthiopem

T

ugit i

nigredine , ac deformitate longé fuperat.

Sed

N

fcio , Domine, quód eum , qui venit ad te, foras

nonejicias; fed potiüsintrare compell-s ad facrum

carst at

convivium tuum : inde fiducialiter accedaim ,. &

n

non timebo.

fT (

j

!

- Quodf JEthiops mutare pellem

nt concit

fuam nequeat; tutamen , Domine , potes mun-

rcipimllh W

dum facere de immundo conceptum femine ; tu

ams; 1 j

peccatorem juftificare , nigerrimum me fuper ni-

roat m

vem dealbare cum ijs 5 qui laverunt [tolas fuas ,. &

dealbaverunt eas in

Tum t

acratiffimus

fanguine Agni; íanguis enim UM

um "

al

Lavaerum eft anime.

D. Rümæf

vi.Id. Febr. $. ejufdem.

idem m

$. Soannes de *Matba Conf&[

P in QUFE

( An&tus hic Author Ordinis fan&tiffime Trinita-

. o

tis, de Redemptione captivorum , Sacerdo-

tio initiari aliquamdiu renuit ; fed ad id compulfus

I5

eft

? (

'(4) Sur. bodie.

158

"t3) R

.elt ab Archiepifcopo Parifienfi; cümque ad eum

comed

facrum Ordinem ex prafcripto Ecclefiz promove«

nis ad

domo

retur , apparuit füper caput ipfius Globus igneus ,

qui inde in columnam ejuídem fpeciei, à capite

Jium

affurgentem in a&ra , mutatus eft: Primam hoftiam

domur

Deo cüm offerret , futuram Ordinis , initióta&ti,

Ut prop

inflitutionem ,. cxlitus fibi oftenfam cognovit.

hunis

Quoties ad aram facio ; lammz amoris é corde

ttudis ,

meo prorumpere, & ad colos usque penetrare

deberent,

n QY

Sed aridum me! Querebatur olim Va-

ilins (an

tes regius : 4riit cor meum s. caufamque faübtexit :

quo ,

quia oblitus fum comedere panem meum,

Non ex

oporte

oblivione panis , & quidem ter facrofancti, cor

ficro ]

mcum exarefcit: quotidie ad eum fumendum ac-

Memer

cedo ; addo fanguinis divini poculum ; & tamen

ha, t

3gni huic czlefti proximus , imó. deglutiens eun-

abinfe

dem , noncalefio , defeCtu fetenente non ex par«

UE

ze panis, qui nutrit , & calefacit , fed defidie mez,

Vtrum

ac fegnitiei, — Propterea jure optimo ingemifcam

QU 1

cum Davide : aruit cor meum ; quia oblitus fum

ftrio:

comedere panem meum: nempe ex fola accedens

Qnoy

con'uetudine , non perpendo , quid agam. « Ac-

fetné .

cedo cum torpore , oblitus omnino , me Chrifti

W f

perfonam in terris fuftinere- . Preces liturgicas;

Vtey

wt alias communes , recito, nil attendens , quan-

uml

tum myfterium peragam.

Mentem non adverto,

iei

dlum facratiffima confecrationis verba pronuntio ,

aC p

oblitus Dei mei , quem manibus teneo.

Confite-

bor itadue adverfum me injuftitiam meam Domi-

no; & dicam cum Pfalmographo: aruit cor meum,

quia oblitus fum perpendere , quid agam , dum

Ccomes

V

'ï-w'äää)(f)(äää-

139

ue alem

comedo panem meum, .Tu , Domine , qui ve-

? prome

nis ad me ; diverte apud me, ficuti divertifti in

domo Zachai, quem ad te converfum , ut fi-

busipa,

l, à Qp

lium Abrahz complexus es : eádem miferatione

nam ho

domum cordis meifübiens , eam tibi confecra ,

iniióti

ut propriam : gratifnmum tibi appatäfti habitacu-

)novit,

lum in corde dilectz , & pre millibus ele£tz Ger-

oris & caté

trudis , (4) ita ut pro eo tempore vix alibi, nifi

in auguftiffimo Euchariftie myfterio , & in corde

ye pentt

atur oliml

illius fan&tz virginis inveniendus fuiffes * przpara,

ve fübre

quafo , & in meo corde fedem , tibi placitam ,

Oportet enim te in domo mea manere , quam in

j Nut

ofindi,

facro Mitfe facrificio fubire quotidie dignaris,

Memento mei, quemadmodum meminifti Matt-

mendum

hzi, && Sauli; dumillum vocáfti à telonio , hunc

n; & um

ab infe&tatione Ecclefiz tux retraxifti.

Memento

gh]ticns e

mei, ficut meminifti Petri & Magdalene ; dum

e non X pé

defidig d

utrumque poen

itentem complexus es ; ficuti deni-

o ingmi

Que meminifli latronis , in cruce quamvis feró ,

ferió tamenrefipifcentis, totQue aliorum in veteri ,

3 oblits !*

&nova lege, quos ad finum mifericordiz tuz pa-.

foaaccett

ternó admififti,

|

j

m P

Refpice in me ctiam , & miferere

i

mei ; falvum fac fervum tuum , Deus meus , fpe-

PRUJ

Q

yantem in te; Adefto miht 1n quavis tentatione ,

s ]jfurgiCESf

:ndens ] qu'

animi turbatione , corporis anguftijs ; memento

mei in omni afflié£tione , in arumnis quibusvis ,

ac periculis: hec ubi me obruerint ,

; pronunt

o Qf

Memar eflo (ervi. tui,

nean DUf*

v. Id.

TAE

TU

Jf

(4) Ex Revel, S. Mechtild,

* Qp

140

»893) DCS 8

Nnqu

tür f

v. Id. Febr. 9. ejufdem.

" 6ra

$. Zfpollonia Mrgo & Martyr.

dide,

Ctavum hodie diem agimus , quód confpi-

lptaei

O

1is, ve

cuus venerandá canitie Simeon in Spiritu ve-

nerit in Templum; & Virginei Conjuges Filium

Qud,

luiti m

divinum Patri zternoobtulerint.

Néque mirum ,

tomm tl

promeruiffe fan&um fenem , agnofcere, ample&ti

a€ revereri falutare Dei; fiquidem , ut innuimus,

iplaaam

in Spiritu venerit in Templum.,

&ncte p

lungiy

O utego etiam in Spiritu veniam , & adorem

Dominum 1in Templo fan&to fuo! Ductor fit mihi

ï05l D

PtO te

Spiritus fan&ns; hic me deducat ; & adducat in

lsvide

montem f2nCum Dei, &t in tabernacula ejus,

Nunquid enim Altare Dei , ad quod introibo ,

UC

mons eft ? Nunauid in monte hoc Patres noftri 3-

Qu ]

Qd «

doraverunt ? (4) Nempe Spiritus eft Deus ; &

€Os, quiadorant, inSpiritu & veritate oportet a-

Glcrre

dorare,

qmda (

Sacrificium magnum , imó maximum

oblatum fuit olim in Monte Calvariz ; Sacrificium,

quod univerfà totius mundi peccata abftulit ,

t bro fa

quod fa'utem contulit nobis, quod aperuit coe-

Vaddy

Qu 8

lum, & dormonem alligavit. Idem porro offer-

zur quoridie inara , velut monte fan£to , fold quo-

Dn, i

ad modum differenti4, quod videlicet jam fit in-

mifellas

Cruentum.

Il'ud in cruce exaltabant tortores .

adinftar ferpentis nei , ex cujus afpe&tu percuffi

qw :

fanarentur; hoc in ara elevatur à Sacerdote , ut,

Is Ine

fanentur.

xnïünsj[]

qgi id gdorant » à languoribus fuis

Nun-

iab

—

(4) Soan, 4

P

r

"92 ( X gæ,.

14f

..2(5.3)

Nunquid mons eítAitare, in quo DEUS adora-

tur ^

. Gratias tibi ago , JEfu pijffine ; Sponíz can-

)f.

dide, & rubicunde , quéd ub candidiffima panis

d con

Ípecie corpus tuum ,. & fan

guinem nobis reique-

Spiit

Iis, velut rubicunde pafüonis tuz memoriale.

Quid ; oro, rctribuam pro ormnibus, quz retri«

uges Fl

que minim,

buiiti mihi t fi me ipium , quantuluscunque fum ,

'e, amplit

tom tibi configno ; nihii dedi, ^ Tradidit femet-

t 1nnujt,

iplauiamorc tui ianétaApollonia Partheno-Martyr ;

&nc te perderet,dentcsibi excuti paía eft: tradidir

& adortr

Íemetpíam ; & ne in amore tuo tépefceret, in

rogum ardentem uluó fe injecit ; vitam ipfam

flor fit m

: adducat !

pro t€ expofuit , ut inte aternuüm viveret. Ta-

lcs.videlicet gratz tibi funt hoftie ,. viétima rales

ml o

arrident, Atinme nileft, quod placeat ; fi enim

| intl'OibOa

ves noltr

r€que laus fola ; fpeciofa eft in ore peccatorisz

t Das ; &

qud erit in manibus ejufdem facrificium , quod

oftcrre intendit ? Ecce , Domine » fubftituo ali-

t opm?

quid , quod acceptum tioi fit ,

fuppleatque defe-

| 0' mgximl,m

étum meum , diy

Gactif um

inum nempe amorem tuum , qui

t€ pro falute mea usque ad mortem crucis deduxit,

& adduxit ad montem fan&tum tuum ; ad montem;.

3p€füif ((

quem paffione ac morte tuá fan&tificífti, Divi-

orro o

num, in

quem, amorem tuum fubftituo; qui , ut

) folï quf)*

mifellas a

nimas n

oftras reficeres , in anguftias pe-

- jam t

cierum facramen

talium co& git imimenfitatem tuam;

- tOrtore

qui, ut fervares nos

teunpulit, ut parares no-

( pittà

bis menfam ady

erfus omnes , qui tribulant nos.

'rdote, i

Intensiffimus iite amor tuus

ineflabili

gratias tibi agat pra

beneficio redemptionis ; ac conferva-

Nu*

uonis ;

m

14

-E93 )C DC EE

tionis; idquod maximé pra'ftas per hoc Sacramens

fuou$qu

tum vivificum ,

dignos |

dix , p

Hoflia in A?t(ïï placabilis,

um

entiom.

foipli

iv. ld. Febr. 1o. ejufdem. .

fandwo

S. Guilielmus Eremita.

& milti

pitent u

Duce Aquitanig eremi incola , 6 fcelerum

E

3

4.colluvie poenitentie excimplar faétus eft S.

Cormeun

Guilielmus.

Nónnehzc mutatio dextera excelíi?

Btovocav.

ID pto.

Nempe qui fecit potentiam in brachio fuo , ean-

dem exeruit incorpore füo; quod, fpeciebus eu-

einded

charifticis contectum , manu praferens D. Ber-

«X in [

Myücrim

nardus, adco Ducem,. ad omnia inflexibilem an-

tea, & in malo pertinacem , terruir, ut in ter-

Tenorj

ram.abjeQus , tremens ac pavidus promitteret ,

Tl

iraperata fe faCturum ; id quod non fegnius dein

executus fuit , ac promiferat,

Sijfimet

Teneo & ego quotidie in manibus meis Deum

at r

qui potens eft, & fanctum nomen ejus;. neque ta-

defcripü

men contremifco , quamvis fide certus , in ma-

nus ejufdem brevi me tradendum. — Jam fubmit-

lin dere

Attei m

tere fe manibus meis dignatur : (4) nift enim humi«

lis effet , non. manducaretur , neque biberctur ;

mferic

dum poft pauculos forfan dies anima mea manibus

—x

ipfius confignabirur, Etíi horrendum eft, inci-

L

derei

nmanus Dei viventis; me miferum, & orn«

ni mifericordiá prorfus indignum ; fi juftus vix fal-

vabitur; ego peccator ub! parebo? Optime JE-

AnQ

fu, neintres ; quzfo , in judicium cum fervotuos

Don.

quo-

n

bfatis'Fr

— (4) Augujiir;;

99 )C EXCeeS- !

143

: Sactmer.

Qquóousque per merita tua plené tibi reconcilier

$ àC

dignos pomnitentiz fru£us faciam,

Divine Ju-

€x , priusquam decretoriam in me p

roferas fen-

—

tenti2m , afpice prius manus tu

35 , inquibus de-

T

Ícripifti me; afpice in

pedibus facratiffimis fixu-

ram clavorum ; mitte 1

nanum tuam i

n atus tuum ;

& mifericordie recordaberis,

Ideo fiquidem,

6 f

patent vulnera tua

» ut dimittantur fcelera noftra,

ff &

Cor méum, & caro mea pravaricando ad iram te

tera excd

provocaverunt ; cor tuum , & carotua , acerbis-

Íimé pro me faic

jo 6107 d

iata in paffione ,. ad clementiam

peciebust

'te inflc&tent.

Tu tot & tanta

pro me fuftinuifti ,

«s D. X

ac in eorum memoriam tr

emendum Euchariftiz

Myfterium inftituifti ;

Vexibilom

Jargire igitur gratiam , ut

it j ut in "

memoriá memor fim

illorum , & tabefcat in me

enima mea ad

promitterfï

prafentiam tuam , qui potentes hu-

milias ,

fgni &

S ad terram profternis, Intende mihi :

pijffimeServator, e4 teneritudine

» quà filij fui

Mater. recordatur ;

; mesDui

fiquidem in manibus tuis me

n

deícripfifti, Efficed

s; n

cato te deferam , ac

mum , ne ullo unquam pec-

, 1

proinde merear, à te vicis-

fim derelinqu

i: tu enim neminem deferis

am i

»à quo

antea non fueris defertus ,

jl eninid

ue blb

Mifericors , e miferator Dominus.

meà mW

umdbm

iij. Id. Febr. 11. ejufdem,

Tulf, &OF

CBB, Fridericus d* Ludamus.

af

]

Q

p "

-S

An&ti non defunt » fifides in Deum , & fidacia

non deficiant,

Patet 1

d gemino exemplo in

Ui

i

»

» qui diem fuum hodie

bcatis F ridcri'co- & Ludgng

. €J,i;'

m

144

-aXCOCES-

cooris

feliciter objerunt. — (4) Prior natale folum habuit

itiie del

Ratisbonam , Bavarie olim Metropolimn : inter

non defic

Divi Auguftini filios adleQtus , litteraruin quidem

Tíifba

rudis, peritiffimus tamen rerum divinarum , íatis

sf a

oftendit , magis probari Deo fimplicem obedien-

bocum f

tiam , Curam pauperum , àc Inorecs illibatos ,

e p

quim variam, & exquilitam fcientiam. - Occurre-

DEI Eccle

rat aliquando Priori füo , panes ferens , quos

Domnm.

fanclicis , ad fores Monafterij expectantibus di-

Adoraturus

ftribueret ; fed rogatus , quid geftaret , caedua

I5 , Quem

lignifchidia éfinuprotulit, in qu& miraculo abje-

Olipote

1ain reveríos fpe-

rant panés; quos inde ad prifüi

erax H

ciem, petentibus dedit. In cella' vanaria ,. dum

inanter,

extracto epiftomio ; intraQue cingulum condito ,

ertmu ,

vinum. in vas fübje&£tum demitteret; à cenobaar-

cha vocatusadvolat; quin vel guttuia liquoris inte-

Riffonis :

rim per canalem patulum defluxerit.— Occupatum

für, tac

in lignili , ingeus Cibi euchariítici incefferat defi-

um bin

derium ; dum interea notat facer Myfta , hoftie

Proinde y

confecratz particulam fibi deeíle ; quam fcilicet

ET

cxlitum nonnemo detulerat Friderico. Tta nempe

Wis,

l

fimplices & indo&ti rapiunt cjum ; dum nos do-

titis Dear:

&rinánoflrà mergimur ad infernuimn.

T tneor

Ludanus Ducis Scotorum filius , terram .ccelo

Tülre

poftponens ,. peregrini habitu loca facra obivit ;

It me

quoad fübito , eoque lethali morbo corriperetur:

D6 absts

itaque füb diu cubans , elatis in co:lum oculis ro-

Dém Áng

gavirDeum , fupremi moricntium viatici copiam

T

fibi fieri, Et ecce;, adeft Angelus , qui facrum

t 6 Qu

Pignus Ludano porrexit; quo fumpto , vinculis

COfr-

I

cmpupcuutj

(4) Rader in Bay, $.

Q

ï»&o:ä)mceæ--f

145

folur lbt

corporis folutus , regiam coeeleftemn adivit, Nom

olim : nit

itadue defunt fanQti ,. fi fides ia Deum , ac fiducia

non deficiant,

3

ruin quia

Infiftam it que horum fanctorum veftigiis .

darum , li

em obedo

affe&tu ardentiffimo Panem euchariiticum defidera,

bo cum Friderico ; ita ut unus mihifit dolor , hác

es. Iibat

efcá privari , cum Ludano autem loca facra , &

, O

DEI Ecclefias frequentabo , regem Regum , &

ffrens 3 quï

Cantibis t

Dominum dominantium ibidem füb panis Ípecie

adoraturus.

Nulla erit Ecclefia, locus facer nul.

lare y u

lus, quem pertranfiens non invifam , Deumcue

xiracil dj

*

omnipotentem in Sanctis fuis collaudem.

reverlo

Juffa

fuerant Hebrzi Agnum paíchalem comederc fe.

wnaria, Ü

ftinanter, tenentes baculos in manibus; ut memi-

]un condt

nerimus , peregrinos nos efle in hoc mundo, ac

: t O052

petere Jerofolymam coeleftem , uti illiterram pro-

Jiquorsit

miffionis adibant.

Volat tempus , non reditu-

Qccuptt

rum, taciüsque fenefcimus annis ; neque momen-

u d

tum labitur , quo ad finem non properemus, Ut

yh'üäa hOli'

proinde viam univeríz carnis feliciter decurramus ,

m K

agnum immaculatum viatici loco fxpe. manduce-

o, Ia

mus, Quo autem hinc egreffo, domum aterni-

- du ao

tatis beatz fubintrare tutó liceat ; Angelum cufto-

]

dem meum fupplex rogo , non quidcm ipfe mihi

(terrüï" æk

miniftret facrum viaticum (quá gratid indigniffi-

mum me profiteor ) fuà tamen vigili curá efficiat ,

corript

ne absQue eodem hinc decedam, — Attulit Eliz pa-

I[LL

nem Ángelus, monuitQue : Surge , comede , fratn»

u

dis exim. tibi reflat via : idem mihi obfequium ex-

(

, qi'

hibe, cuftosfidiffime , quando via illa longiffima ;

vt

f0 »

fummi momentiac periculi , 8:à qua falus mea pen-

q

€t ,

146

-«2) D

ine cibi i«

cbs & p

det,

adeunda mihi erit ; ut in. fortitud

^

penafari

d montem DEI, Horeb , ibi-

ftius pertingam a

télnam ,

ue

d faciem,

quo vivi

Videam Dominum faciejz

—PFÜ —

Cet honof

[ n

Te; ur ví

Palt d Febscaro: ejufdeta

beanr,. Qu

$ Benediclus Abbas.

ve i cm

die Chrifi

Arbona in Gallia Abbatiali fulgebat honore

lt, anmotu

N

S. Benedictus , à devotione praprimis , &

attentione in facro Altaris minifterio commendan-

4nimi tol

fanos bar

dus.

Sacram Hoftiam. quum fumeret , tantim

inde dirun

lacrymarum vim profundebat , ut gutta delluen-

tes terram madefacerent.

quu!eo :

feri À Deo fuo ? ille

Cem viya

Qu

anta diftantia hominis mi

l10 Immo

colos inhabitat ;

nos lacrymarum vallem perrepi-

los erdly

mus; & utinam imo ex corde ingemifcere cunt

Antlis v

Propheta po

ffem , & dicere: Fuernnt mibi laeryme

dum dicitur mibi. quotidie:

Texvole

mese paues die ac noe ,

uli efl Deus tuus?. Heu mibi ,

quia incolatus meus prae

M&l'tyrjs

corpere mortis bujus ?

0 Dempt

longatus efl ! quis liberabit me de

Tum volabo; &* vequie(zam.,

Sint mihi lacrym&

diedue

ïatlS ) F()I'i

die , ac noCte ; (4) ut manducan

do lacrymas. plus

Sed quando dicitur

mihi:

Ri j

fitiam fontem aquarum.

ïlm'ï, QX'Q

ubi eft Deus tuus

? audio refponfum: Dominus in

It wdf

templo fan&to f

uo; Dominus, in co:lo fedes ejus.

In mundo hoc templa peculiari ratione incolitDeus;

l adVen,

uti in mundo altero coclos ichabitat , ceu folium

- in hoc mundo füb candidiffima panis

Cülmqie.

gloriz fuz

Ápecie velatus; in altero fpeétabilis faciea

d faciem 5

àTyma

cibus

—— ]

—O(Q0) Auguftin.

(4) N

p

«t2 D $8

147

Clbus & potus viatorum efurientium hic ; ibi per«

udine diii

petua fatietas beatorum * híc promittens vitam a«

Joreb, li

télnam , ibi eandem largiens : utrobique is , in

quo vivimus , movemur , & fumus. [ta videli-

—

cet honoratur, quemcunque rex voluerit honora-

re; ut vitam in ipfo habeant , & abundantius ha-

dem.

beant , qui vitam fuam vel profuderunt pro ipfo ,

vel vit3 crucifixà in vita hac vixerunt,

Suam ho«

die Chrifti amore Barcinone profudit (4) S, Eula-

gebat Tont

lia, annorum quatuordecim juvencula , eo tamen

ræprimis,-ï

animi robore , ut Daciano Prafidi fuam in Chri

comdt

ftianos barbariem liberrimé exprobrárit, — Flagris

eret , um

inde dirum in modum conífciffa , excruciata in. ea

yut? qde

quuleo , poft toleratas ungulas , flammam , cal-.

cem vivam , cruci afllixa eft , atjuz. Redemptori

Dto fio!!

fuo immortua : ejus anima columbae fpecie ad coe-

Jlem pett

los evolare vifa eft , ut in Deo viveret , & abun«

vemifctttt

dantius viveret, |Sic honorabitur , quemcunque

; ibl

rex voluerit honorare. — Corpus fán&tx Partheno-

) qi

Martyris nive contectum prodigiose fuit , fymbo-

j
