Ità cüm credo illum tenere ,- nec dimittere , ec»

ce pravi affe&tus eum furripuerunt : tulerunt. Do«

l

minuri meum, — (b) Unguentumiin ore tuo pofuit

d

Deus ; iu veró cadavere quovis feetidiora ibi vere

Opti

ba repofuifti,

Confitebor igitur adversüm. mé

Wi

injuftitiam meam Domino , .. qui (c) tam inconfi-

Q

derstus fum in loquendo , . tam incompofitus in

h&U

moribus , tam inportunus in actibus ,- tam ceftu-

Qu

fus fuper cibum , tam furdus ad Dei verbum ;

a(

her,

tara yelox ad quietem , tam tardus ad laborem,

tam

k«

Iw

1,, Ch» )[ Harn

« 6 in 1. 44 Cer. (c) lib, 4. de Irni(.

Chriffi. c. 7,

M

weSOY UPE

15

hoj

tam vigilans ad fabulas ,. tam fomnolentus ad vi-

I& ?

gilias facras , tàm tepidus in celebrando , tam

(0fy

aridus in communicando ,. tam citó diftractus ,

tss

tam raró plené colle&£tus , tam fubitó commotus

$ lfW

ad iram , tam .facilis ad alterius. dilplicentiam ,

Tent

tam pronus ad judicandum ,. tam rigidus ad . ar-

N

euendum , tam letus ad profpera ,. tam timidus

QU

ad adverfa., tam fízpe multa bona proponens ,

Qtató

& pauca; vel nihilum ad effe&um "perducens,

Hi defe&tus , hi afe&tus Chriftum mihi. eripiunt :

'ihita-

tulerunt Dominum imeum,

.Contra hos auden-

at

tior ibo ; tu , bone JESU grauam efficacem

largiré , quá cum devotis famulis tuis*, juxta va-

fffüï

riftut

tis regii oraculum , eam de virtute in v.

irtgtem,

yditae

ne denuo gemere cogar :

lenz,

.Tulerunt Dominum meum.

quod

d n

viij. Id Dec. die 6.

du

$. (Nicolaus Ej/i]?afzi: ?x(lyrenjï:.

Nter:alia opera bona primo loco ftatuerat fuce

(

I

y D«

cenfausDEI amoreDavid, nquiens : (4) introibo in

domum tuam;adorabo ad templum fan&tüm tuum ;

) pO[DiC

optimé gnarus , gratiffnunum DEO facrificium effe ,

bt

yn

precibus vacare in facris ZEdibus,& cor fuum ibidem

coram ipfo effundere, — Quàm idDEO acceptum ,

yoríie

qtus !t

habesin D, Nicolao , Myrenfi Prafule ; de quo eos ;

qui deligendo communi. Paftori convencrant , in

n d

uf v

hzc monuit DEUS : ** qui primus ad Templum ve«

neritipfe eftjquimeo moverur fpiritu ; eft einomen

yortt

tin

Revera DEI

Nicolaus ; eum Epifcopum create,

motus

PO

"

(^) 9ur. 1n vit4.

14

vï--'äääï(»n(ä??sfä

motusfpiritu,qui, quam jejunij confüetudidem infans

ms1

capit, ut quàvis fcrià quartà ; ac fextá , femel dun-

Wj

vaxat,ídque vefperi; lac fugeret, totá dein vità tenuit,

Tnen

'Veré DEImotus fpiritu, qui charitas eft; dum divi-

tum

nam ifthianc virtutem affiduó exetcitans , tres virgi-

Gtr

nes.de pudicitia periclitantes , liberali , fed occultá

timg

eleemofiná dotavit; maris tempeftatem precibus

füti

^fedavit , nantam mortuum fufcitavit.

]am non

(]UOqllw

miror , fioriens obvios habuitangelos; Íi.€ facris

miftif

etiamnum reliquijs pretiofum ftillat liquorem , man-

Inyent

na appel'atum; quó mortui ctigm charitatem DEUS

Spirin

manifeftat.

.

finim

Siprimu eft;vel ( quodidem omni

no) DEI pre

nite

Iu

reliquis movetur Spiritu , qui primus accedit Eccle-

fiam ; ero & ego vir mult2 orationis , Danielem fe-

um

quens .qui terná indies vice aperiens feneftram ,

iqi

T'emplum Jerofolymitanum adoravit , reli£to mihi

Ert

o

exemplo , ut ter minimuüm quot diebus adorem Ían-

Qiffinaum Chrifti Corpus , affervatum in facrariog

mané videlicet.ubi primumfurrexero; in tremendo

Miffze facrificio ; demum ali quápiam diei horá, aut

faltem füb noCtem, antequam cubitum concedam ;

C

AOEUM eucharifticum falutando ; ac dicendo animi-

(Onre

xus: laudetur , adoretur , fuperexaltetur &c. ' Inde

n

saanna dulciffimum colligam , & Corpore: pretio-

fiffimo Salvatoris profluens , eóque longé füperius ,

Wig

Xl

uod olim recipiebant Hebrzi celo depluum * Si-

Torj

Sanguine füo zgrotis medicamens

quidem(4)de ipfo

&

vaffecit/fi fit;qui colligat:collizamus ergo huncfacrum

loran

liquorem magno - cum affe&u , noftrísque adhibea-

mus

4' tih

'wi a)-.Aug.- [erm, 9, de verb, Apo]f.

Ü

- 3930 0869

15

a

mus neceffitatibus, (4) Non fapit tibL DEUS ? mi«

dün«

ror,quód ad.

cibi dulciffimi naufeas ; non ta-

enuit,

men miror , fi te DEUS evomet.

Abfit , ut ex ho-

lYi«

rum fim numero: quin cumele&ta, & dilecta Chrifto

VItg

Gertrude in genua provolutus,tibi ztérno Patri gra-

ccultà

tiasago], quia dignatus es , Corpus dileCtiffimi Filij

e

:cibus

tui tant4 nobis charitate in cibum prebere

.

Tibi

f f0

quoque, Filio DEI vivi & veri, grates habeo de-

facris

miífiífimas , quia animas noftras tam fublimi amoris

| fridfi«

invento in divino hoc epulo amplexzris quotidie z

2EUS

Spiritui demum fan&to ; qui dignatur fpiritum no-

ftrum przcelfi iftius myfterij ope Spiritur. Chrifti

1 pre

unire,

In unionisiftius defiderio te appeto Deum

Ed

meum , ut cibum dulciffimum ; fitio cruorem tuum ,

enfe

ceu manna & nectar pretiofum: Ecclefia veró tua ,

drats

in qua continuó refides

o nl

Erit mibi in. domum refugij.

m fire

110

vij. Id. Decemb. dïcw7,. |

»mcnäü

$. ZInirofius Epifcopns 9Mediolan.

r;, Af

*Onverío magnoó Auguftino D, Ambrofius pul-

cdmm

cherrimum hymnum Te Deum laudamus &c

ani«

concepit4 & intonuit, Nullius hominis refpiciens

mdc

perfonam , Imperatori Theodofio valvasEcclefiz ,

prcu'a-

neingrederetur, occlufit, Moriturus, fuis llentibus

Pcl"lus'!

dixit: nonita inter vos vixi , ut vixiffe me pudeat ;

nfsþ

mori autem nontimeo , quia bonum Dominum ha-

camov

bemus, Subidem tempus , monitusé czlo D. Ho-

| [szllm

noratus Epifcopus Vercellenfis adfuit,& fan&to Prz-

fube?

ul

inde

m

fub rlt& morientium myfteria porre-xit; quet

DAR

b

s

;—(4) S, Auguftinus.

-

16

M??(T)(äæ-ï

Chriftus, vultu renidenti coràm apparens; ad aulam

an

cxleftem evocavit,

:

(

à

[2]

Yolu

Sancte Antiftes , ill

tuá grandi fïdüciä in fupremo

mortis articulo me communias; rogo ; multam ego

Qu

der

mihitimendi caufam habeo : fienim qualis vita , talis

i0

& mors effe foler ; va mihi, cuüm ratio villicatio-

nis mez diftricté reddenda erit! Si juftus vix tum

g

TC

falvabitur ; peccator ubi parebit? Bonum equidem

pref

habemus Dominum ; fed non minüs juftum.. Verüm

in fpem me erigit Ambrofij filius , Magnus Augufti-

D

nus,dum fcribit :(c) ideo mali bonumDominum ha-

Qur;

(

bemus., ne mali íemper maneamus, 'Te ergo quz«

famus; benigniffime JESU juis famulisfubveni, (4)

den

Tm

Tordanem Árca Dei falya pertranfjt & incolumis ,

confiftentibus in una mole aquis fuperioribus , in-

f

ferioribus autem decurrentibus , & deficientibus.

for

Nónne animamea Arca Dei eft? nónne ejufdem ta-

bernaculum -& .habitaculum quotidianum , quod

fubire in facro Miffa facrificio indies dignatur ? nec

tamen eadem falvetur, mare mortalitatis hujus tran-

feundo ? Fac & mecum tunc , Domine , fignum in

(

bonum; falvum tum me fac , quum intrabunt aqu£

tentationum,& aggrelffionum hoftium infernalium ,

Bu

ufque ad animam meam : dic tum: falus tuaego

TT

fur; ut quemadmodum Arca illa typicafalya tranfijt;

Wi

üh

itac

oquoque nil lzfüs evadam. " Tu, qui Mariam

abíolvifti;& latronem exaudifti ; m'hi quoque fpem

i

W

l(

dedifü. Nei quafo , abforbeat tartarus animam

meam , nec cadat in obfcurum ; fed fignifer S.

ld

Michael :cpræfentet eam in lücem fanctam

DOTL

W

s

L"w( €) Augufiin.v (4 ) jofte 67 |

A

»t395 D 983 '

17

ia

Dominus univerforum es , qui claves habes mor:is

&cinferni, Sijubag, utmoriar; haud recuío ; fiat

ramo

vo'/untastua , quo tempore & modo pracipis : tu fi-

1

quidemmortem pro me fübire dignatus es, & Qui«

jl

dem in crucis arbore probrófiffimam ; cur ergo non

tio«

moriar & ego? & utinam pro te! hanc folam àte

x um

gratiam flagito, ne deneges mihi : moriatur anima

;idcm

inea morte jultorum.

Jubes, Domine;ut moriatu

'erüm

preffa doloribus,anguftis, tentationibus, defolatio--

nibus?fiat voluntastwa, — Unam peij àtejhanc re-

gufli-

mIa«

quiram: moriatur anima mea morte juftorum. De«

«revifti, ut totus in me armetur infernus,ut circume

1 quæ'

à(l

dentme inimici mei , ut exurgat adverfum me prz-

-lumis !

lium? fiat voluntas tua : hoc folüm rogo , ne dene«

, I

es mihi : efto tunc. mecum , tamquam bellator

OrtIs , &t

Qtibus

jemth

-Ma.riatur dnim wea morte Suflorum!

, Qu

v:Id.Dec die 8.

rnt

jstran

Feflum Ipmaculaze Conceptionis B. . Marie.

aruit hodie Beatiffi

inum n

PP

[

ima Virgo cuidam Villa-

r a

CA

rienfis Monafteri

j R.CllgiOfO,

Petro nomine 2

uD

£ique dixit :fili mi,hodie diesfeftus,

mihi dicatus eftz

tua o

tu eum omni poffibili devotione cole.

Paruit faàn«

anlifo

&iffimz MatriPetrus eo fervore , ut meruerir ean«

dem fponfam recipere

Moria

; Chrifto lpfO nuptijs cafti ffi«

E fpem

mis benedicente,

yniuta

. Euiam mihi hodie ingeminat Mater pulchra di-

t *

ectionis: fli mi , hodie dies feftus ; imihi dicatus

" T

€/t; tu eum omni poffibili devotione cole.

E-

pe

B

:

qnidem

VEDTUUPAMENTDRURONWVEER

(^) EX Menbi. Cg[lerc.

19

E — 40/€72

quidem geftio , ó Virgo , omni laude digniffitnia;

Qunt

L

L.À

Maria

feftos tibi dies quivis poffifi devotione obire

verüm , (4) quas ore proferimus laudes , vita per-

fü, (

turbat impia ; & lingua polluta inficit przconia

po

puriffimz tuz Conceptionis, (5) Solent arnantes ad-

n

illorum , quos amant , appellationes incalefcere; &

pun

o autemíicut terra

(Q13,

pleniüs ad eorum prafentiam: e

j

&

fine aqua , ficut ignisabíque ca

ore, & a&r abíque

()D

venti agitatione,quibus te laudibus efferam, nefcios

db

fan&ta & immaculata Virginitas , dulciffima Mater ,

Ti

Virgo purifima , flos pudiciti Paradififol ; Felix

ütm qu

&s. O facraVirgo, & omni laude digniffima; etíi tà«

Cednm

men laudem te, laus mea, utpote in orepeccatoris s

if

f

fpeciofanoneft. Measitáque in te laudando vices

Quiin

fubeant univerfi Angelorum Chori , & omnis Sans

folem

&orum coctus; jubilent tibi fan&ti Apoftoli, quo-

llumul

rum pia Mater extitifli ; cel'ebret te victrix Marty-

punffu

rum turma,quorum Regina es; laudet agmen Con-

Ij

fefforun , quorüm adjutrix fuifti; Virginum puritas

&ha

i'ibata concinat , quorum es exemplum , decus

fosm

& ornamentum ; diem feftum agant fan&li in-

:

nocentes , quibus lonpé exiftis purior , utpoté

Tinm

fola absque primava labe concepta ; Magnificet

ls

te totus ele£torum exercitus , quorum Domina

€s , & Magiftra; extollant te omnia magnalia »

D

mirabilia omnia , que divina Majeftas in te ope-

Ti 1

rata eft; qua equidem czlum amplius , pulchrio-

cmí

remterre orbem creare poteft, non veró Ma-

lllm J

trem perfectiorem : Laudent te czli, & terra, &

Qf

omnia , quz in eis funt,

Et tu, anima mea»

quan-

u——7]

t

- 9) Muguffin.in Pf. X4, (0) foan, Clrf,

?m ^ 9

ORE

19

ii

Quanturn potes , tantum aude; major tamen eft

obire |

Maria omnilaude; nec laudate eam ífutficis, Tu,

ia M

tu, Ó laude digniffima, nobis efto propitia ora

at

pro populo, interveni pro clero ; fentiant oma

ntes4

nes tuum juvamen , etiam Tyrus, & populus JEtio-

ere; &

at

pum: (4) Ethiopes fiquidem non abjicit Virgo de-

cora, fed ample&titur , ut parvulos, diligit ; ut filios,

TU

(/) Devotiffimá exinde füpplicatione beatis ejus

y nf

pedibus provolvamur ; teneamus eam, nec dimitta-

Matt,

mus, donec cum prole pia benedixerit nobis; 8c

oj; F

tum quidem maximé , quando ad facrum Altate ac«

;l

cedimus : Ipfa enim eft, de qua natus eft JESUS ;

C

ipía fecit in coelis,ut oriretur lumen indeficiens, &

lo vt

quafi nebula tegit omnem terram; dum Chriftum ,

ons u«

folem verum, íüb nube accidentium facramenta-

Oli3 qü()'

lium ubique nobisproponit. Ex ipía affumpta fuit

li

puriffima caro , quz nos pafcit; ex ipfa fanguis , qui

yen Q

nospotat, Unde exlargaportione,quamin epulor

" pul'im

euchariftico de fua fübftantia nobis apponit;invitare

nos merito jure poteft ad convivium , à fe appara-

u i

tum: (2) venite , comedite panem meum, & bibite

j uyt

yinum, quod mifcui vobis, Verüm ut digné acce-

" üiHCff

damus,expcndamus,quæfo,quanta puritas ac fancti-

ponit

tas requiratur. DeVirgine illibatiffuna fic fcribit

r nafia!

D. Gregorius : (4) DEI Mater , ut ad conceptio-

q£ 0

nem zterni Verbi pertingeret , meritorum verti-

P

ukhïio'

cem füpra omnes Angelorum c'oros usque ad fo-

erü

4

h

ium Deitatis erexit,

Et tamen , quafi ,. adhuc

g

non fatis digna fuerit , miratur Ecclefia , Chriftum

B2

Vi Le

T m

[

qüän'

— .

(«) $. Tbomas Villauov. (b) S. Bern, in Apoc. (6)

Vrov. 9. (4) In expof, 1.Regume. x

M

«&x

TT

Virginis uterum non horruile. Quid de te fefies

n m

ties, anima mea ? quod ergo tibi deficit in fan&i-

st

tate , profundiffimá Hamilitate fupple ; femper in-

demes

zerim memor , quod facere ad atma, fit

NU

grande opus ; tieque enim bowini praparetur babitas

QuA

fcenta

tio , fed DEO,

refeu

V. ldusthiemb. dïe' 9.

dtrb

$. Sirus Efzf:oj)m.

iLuslin

p

[ mfer

Pifcopus Papienfis erat S. Sirus : hic infcius

E

aiquando hebrzo cuidam , Chriftianis al-

fationi

£ordia

lis. ad menfan Dominicam accedentibus mifto ,

epulum eucharifticum porrexerat: Verüm indigne

Pa&gr !

——

accipiens de repente ejulare coepit , os fibi com-

proyi

buri , fauces igne fuccenfas , carbonem ore fe

difdpu

geflare, Accurit S. Praful , videtQne facramho-

gisf

fliam , in meditullio faucium facrilegárum fufpen-

Wtj

ttre;

fam; quá reverenter exemptá hebraus obmutuit ,

tiec ufumlinguz recepit anté , quàm undis luftrali

MY

bus tin us , fidem orthodoxam — amplexatus

Ti

fuiffet,

bak

fim f

Unde hoc mihi , ut ipfe venias ad me , Domínus

meus, & Deus meus? ünde , ut tuus in animam

enim

meam ingreffus pacifcus fit? cümtoties enormifh

mé peccando fa&tus fim mancipium diaboli , fervus

ii

Oftris

peccati , inimicus tuus , reüfque facratiffimi corpo»

gis & fanguinis tui, — Peccavi ín cocjum , & coram

folt

CXCmI

te, indignus plané , vocari filius tuus, dignus , cujus

Doleo

mnomen de terrà viventium . eradicetur.

Aj

inde, & dolebo,quoad vixero,quód offenderim te,

tantz Dominum Majeftatis : tu ne reminiícaris pec-

gat&-

2X

"e99 ( DC 89

te fb

cata mea; delicta juventutis mez , & ignorantias

L fan&i-

measne memineris, . Quódfi rejicis me, juftus qui-

dem es , Domine , & rectum judiciun tuum: fed

D Il«

j

quomodo Patrem te mifericordiarum . probabis?

y ht

Qui Petrum contritum fufcepifti ; Davidem refipi-

fcentem non reprobáfti ; ad Magdalenz lacrymas

d

refpexifti ; fi animam meam in inferni barathrum

derurbas , nonné perpetuó tibi inimica erit* nonné

illiuslingua inftrumentum tu maledi&tionis? Quod

( lo

i mifereris ; fidem omnibus faciet immenfz mife-

inis d

rationis m , & linguá , velut tubá fonorá, miferi-

cordias tuas in zternum cantabit.

Nonné bonus

u ml&Oa

niipt

Paftor es, quiovem perditam requifijfti , humerique

proprijs impofitam ad caulam reportifti ? Nonnà

übi cor«

m o^

difcipulis przcepifti, non fepties tantüm.fed feptua-

gies fepties de die ignofcere offendentibus? Non-

crant*

nétuipfe clamas per Prophetam : revertere,revere

hi

tere ; & ego fuüfcipiam te? Sir igitur denigrata

ml

g t

fuper carbonem facies mea ; tu, vit fons , pretio«

mplwthl

fiffimo fanguine tno lavabis me; & fuper nivem de«

albabor. Premat licét deli&torum quàm plurimo«

rum farcini ; tu onus meum alleviabrs, | Amoroíé

Domïnuf

etenim me inyítas ad menfam facratiffimi corporis

) animäm

tui,dicendo : venite ad me omnes,qui onerati eftis ;

d

& ego reficiam vos.

Omninó , Domine ,

jf

j

omnino ad te venio , wt à vitijs omnibus

folutus , vivum me tot univerfo exhibcam

& m

qul

exemplum , quia

pod

Mi[ericardiæ DOMINI tien eff wumer "f-f

d

Id. iv»

ji

22

448 C CBBRe

iv. Id. Decemb. Die 10;

ü Q

*

()&i

"

Translatio Domáüs . Lauretane.

füinens,

Tllce & admirabile portentum hodiernz diei,

&t anm

quà avita Virginis Matris Domus € Dalmatia ,

fibft

ubi annis oCtoginta fex fupratrecentos fübfliterat ,

aninar

in agrum Lauretanum calitüs advecta fuit.

glia

O felix porta, poftefque beati ! Híc veré adora-

t0: do

mus in loco,ubi fteterunt pedes ejus; in loco , quo

tcet:

fan&Horem orbis non habet.

Certé quisquis eur-

titnim|

dem fubis , expende , quialocus , in quo ftas , terra

m

efe

fan&ta. eft; in quà lapis de pariete. clamabit ; &

Qu

;

M.

quid ? Ecce TabernaculumDEI cum hominibus; híc

AVL t

habitavit cum eifdem; híc Verbum DEI caro

Occfo

factum eft ; hic Chriftus primosinfantiz;ac juventu-

aterT

tis annos exegit; hoc fuum tabernacu'um altiffimus

Datpen

fan&tificavit prafentiá & incolatufuo ; hic Trias

QUOnian

«reata, JEfus, Maria, Jofephus , fedem fixit.

Onis

Ipfa Sapientia,

Sedes fapientie eft anima jufti,

mi. Xqu

Chriftus Dominus , cibus anima.

Huic oportet

At

zdifcare domum , ut adyeniens ( id quod indies

Totifm

facit) eam fan&tificet,

San&ficabit tabernacu-

0

lum fuum Altiffimus ; in quo lapides materiales cla-

snant ad nos, ac videntur dicere: nos , fenfu caren-

tes, exattactu JEfu & Mariz traximus fanctitatem :

(4)vos ; lapides vivi domüs fpiritualis , non folüm

contingitis quotidie falvatorem veftrum , verürn

etiam in cibum fumitis; nec tamen inde fanCtifica«

k

fïer iug

mini,

Àn non jure meritiffimo dürkiem veftram ,

n illa

i

nofhä!ongiü'unö fuperiorem , confundemus i

de?

(Chte

(4) (;yp'riun.' fexm.de Cæka Dom.

)

»£43 CC Se2-

23

die? Quid ad hzc, anima mea ? At illaobmutuit ;

!

(4) & inilla die obmutefcet , faciem Regis non fu-

fünens. (l)Sacramentum hoc tactu fan&tificat ;

n diti,

at animam meam , utut in illius chylum tranfiens , &

almati

fubftantram , non fanGtificat. — Pijffimó JEfu, qui

animam meamin habitaculum tibi , ac domum ele-

i.

ufärerat,

giíti, quid refpondebo tibi? Dicam cum Auguftino

&adore

tuo: domus mea , domus ruinofa eft ; fuftenta 8

0400

refice eam, qui reficisfperantes in te.

Ruinofa eft:

Quistt

etenim fequendo pravos appetitus, teDeum meum

35 Itf

longéfeci à me declinare , nec te manibus mcis ex-

vbit; d

quilvi. Ruinofa eft ; fiquidem lapfus non emen-

ibus;

&avi , ruinas pznitentiz facramento non reparavi ,

YEE cat)

occafiones mali non evitavi. Tu , Virgo beata,

guvertte

Mater Dei , & hoininis rei , gaudium juftorum, ac

altilims

pauperum Afylum,refpice in me , & miferere mei ,

hjc Tr3

quoniam inops & pauper fum ; SanCtifica , O Mater

"

onis fan£titatis , tabernaculum & habitaculum filij

Lapienïiï!

tui , quz falvos facisfperantes inte. — Nos interim

;'() orti

acratum tmum habitaculum Lauretanum affectu de-

od jnd

votiffimo falutabimus eminüs,dicentes ex animo :

yberniti

-- O Celo diledta Domus , pofte(que beati'

naes U

iij. ld. Decembris. die 11.

vfu ca

ia

f

$. Silvefler. Confe, or.

o l'OïU.

' A Uthor ac parens Ordinis Silveftrinorum fuit

j, v

D.Silvefter, Isaliquando contemplans My-

um

fterium Dominicz Nartivitatis , extra fe raptus vidit

| vdh

1

[

J

beatiffimam Virginem. Deiparam , audivitque fibi

r n

,

ii

dicentem: Fili mi , vííne corpus nati ex me Chrifti

Ser-

(4) Luca 19. (D)) Auguffin.

EE

24

-£93) 0 883

nne:

Servatoris tui recipere ? ad hec devotus DEI f«

mulus repofuit : paratum cor meum , Domina, pa-

pite,

ratumcor meum; impleatur in me fanCtatua volun-

dicer

tas.

Et ecce! é manibus virgineis facratiffimum

eul

pignus inexplicabili cum. dulcedine ; animaQue

vtle

fru&tu percepit.

ftits

JESU benigniffime , cujus delicia: funt , effe cum

dpe y

filiis hominum , quantum jubilo & exulto , quód

qud

Deus meusfis , cui plus debeo , quàm Patri filius ,

Ficn

fponfa fponfo ; qui tam paterno me foves affectu,

Wnor

zantá liberalitate alis, tantáque mihi gratià faves,

Want

Gratulor tibi de infinitis tuis perfe&tionibus , om-

Tecur

nem humani intelle&tüs capacitatemlongé , & im-

NI

Gratulor & mihi, te

mensüm excedentibus.

ä

Deum meum, Patrem, Conditorem, & Salvatorem

meum , amicum finceriffimum , ac Confervatorem

meumtantá pollere Majeftate,tantis inftru£tum per-

fe&ionibus, tantá potentid & glorid, quam nec

(öx

verba ulla ada:quant ; nec lausattingit ; quantumvis

i

exquifitiffima ; Tu es illa »terna;rieceffaria, immuta-

bilis, acinfinita Effentia, ab eternoin zternum;

R

At,

TuDeus, in quo omnia, ex quo omnia, per quem

tan

omnia; quidquid voluifti vel in czlo , vel in terra ;

fecifti; Tu creas, & creáfti omnia; regis & difpo-

VOX

W

nis univerfa, ludens in orbe térrarum : nulla fine te

potentia , nulla fapientia , confilium nillum; abfque

N

voluntate. tua nec capillus in terram decidit ; om-

!t

al

nesenim apud te numerati funt: quemigitur prater

te timeam ? Tu amor meus,gaudium meum;corona

Qf

mea.

Si mihi daretur optio, alium quemcumque in

Deum mihi deligendi ; nollem aliuin , prater t£.

$i

n

('

-BX PCEBS-

25

)

in mea pofitum effet poteftate , locum tuum occu-

m, Pa'

pare , vicefquetécum mutare , cederem tibilubens ,

SVOlt«

diceremque cum feraphico Auguftino : fi ego , Au-

ilfimm

uftinus , Deus effem , & tu , Deus , Auguftinus ;

imat

vellem ego,Deus.fieri Auguftinus;ut tu,Auguftinus ,

fieres Deus.

Cüm veró fis effentialiter Deus ; ac-

d cwt

cipe vota mea , & fac me unum tecum , juxta id,

), o

quod eidem fan&to tuo dixifti : tu mutaberis in me.

ri fl

Fac me unum tecum , cui quotidie in facro altari

! QRACQU,

unior; ut vivam propter te, dum manduco te , ut

j t

maneaminte,&ctu in me, — Fac denique me unum

jus, 0f

tecum in czlefti manfione , ubi

N

Solium glorie Altitudo tua,

mihi, *

Jvatorn

Prid. Idus Decembris. die 12.

rvatort

S. Sodocus. Confe[for.

um

Tiam ipfum Dominum cum ipfius adjutorio ;

quam )d

(

4 fivolumus , poffutnus imitari. Fecit id S.

gonmii

Jodocs , RegisBritannici filius , qui Chrifti amore

, Irmte

Regno fe abdicans.peregrini fchemate orbem obi-

;rtcmum;

vit. Is cüm aliquando facris operaretur , vifa eft

pcr quem

manus , famulum Dei benedicens ; ac fimul audita

n df

vox: quia propter me regnum dimififti terrennum ,

.gdie

j fne t

in colo coronam pretiofam & eternam tibi pra'-

paravi.(F) Quo

promiffo exhilaratur fummope-

il abf(']üc

ffior fa&tus eft,fed additis potius

re,non tamen remi

d m

ad progreffum in virtu

te ftimulis , vigilias intendit »

r

omnibusque pletatis op

eribus ftrenue infudavit.

mïwml

0 ïn-

n

BD

ve,

gt

i

(a) . Aug. fam.47. d: Sm&i:. (b) Sur. brediü

26

-t2 Xeee

O inefíabilis gratia Dei , qud pro immenfa ejts

fath

dignatione , accedente Dominicz incornationis ,

fl

Ttemr

cpul'que euchariftici virtute; ego, abje&tiffimus ter-

rz vermiculus in flium adoptatus fui, — Status hic

(

as

2 farum omnium ac Regum cminentiá , & quácun-

que nobilitatis prerogativá przccellentior eft; ad

qnem Reges ipfi ac Principes adfpirdrunt ; é quibus

tot actanti Regnis valedixcrunt , eligentes magis ,

Al

abjecti effe in domo Domini , quàm habitare in ta-

t

bernaculispeccatorum, —Confurgam itáque, con-

ilis)

furgam , & induam me veftimento glorie mez,

fto

vefte filiationis divinz, purpurá paffionis ac merito-

Yyle

rum Chrifti , denique vefte nuptiali. — Excutiam pul-

magn

veremignobilitatis humanz , qui gratis venumdatus

füsa

fveram diabolo ob peccata ; à Chrifto autem ferva-

dem 1

tore noftro non corruptibil'ibus , auro velargento ,

tlffm

f« d pretiofo fuofanguine redemptus, & ab codem

Yi

N

in fil um affumptus. — Tibiinde commendo meme-

ii

elullitus omni,quo poffüm,modo,omni,quo debeo,

afíc&tu filialiomni, quo teneorjamore. Tu effentia

li

effentiz mez, fufcipeme in vifceribusmifericordis

hi,

tur ; redde mihi latitiam falutaris tui ; & fpiritu

ater

fancto tuo confirma me , quime in filium , & , quod

MdM

amplius eft, in miniftrum tuum & facerdotem ele-

lur

gifti: (4) grande enim opus eft ; neque enim ho-

mini praparatur habitatio , fed Deo.

Quemad-

qu:

Id

i:ocum aurum metallis alijs eminet ; ita dignitas

ln

facerdotalis excedit quamvis aliam creatam, ^.O-

p

portet crgo facerdotes effe fan&tos, nec polluere

ncimen Dei fui.

Qu

Tu, Domine , bonum me fac , ac

nb

fan-

Oc

TO Pdm!ip». iä.-.ähflzf. i.

27

-t2 C DC 66

fanCtum altaristui miniftrum , qui me, adoptatum in

T

INis,

filium , pauló minuifti ab angelis ; imó feré fuperio-

Q«

remreddidifti ; nam

fs hie

Cui Angelorum dixit : Filius meus estu?

DAQU

Id. Decembris. die 15.

L ad

quiis

$. Lucia V. cr M.

magis,

Atanam ad tumulum beatz Agathz cum Ma-

eInti

C

tre perrexit S. Lucia;fanitatem huic , gïoriofæ

NG

ocinio,exoratura ibidem ; itaque

illius Martyris patr

elium de

! [n62y

facro ( in quo appofité legebatur Evan

TIeTIto

j

audito ,

muliere , quz fanguinis fluxulaboraverat

m pt

magna cum fiducia fan&tam Virginem

preca

ta Cft 3.

malo eo-

mdatut

fuisapud Deum precibusjuvaret Matrem ;

etvte

dem oppreffam; optimé gnara , majorem in facra--

gcnto ,

tiffimo Chrifti corpor

e latere virtutem., quam in

eodelm

&u Hemorrhoiffa

veltibus ejufdem , quarum conta

mete»

fanitati reddita fuit.

Mifera hominum conditio ,

arundini haud abfimi-

debeo,

effenti

lis, quam aura quzlibet humanifavoris aut adulatio-

vel tentationis in

jcordt

nis, quivis ventus perfecutionis

Accedamus igitur

, [prit

alteram partem mox inflectit.

Y quOd

ad Menfam, paratam nobis adverfüs eos ;

qui tribu-

tein &

lantnos; ut columnz ex arundinibus fiamus ; & »

qui antea flatu quovis abripiebamur , jam immoti.

yin p

uemao-

reddamur, - Canit Mater Ecclefia de S. Lucia: Co-

lumna es immobilis , Lucia , (ponfa Chriffi : anto quip-

dignitas

» 9

pe cam pondere fixerat fpiritus

fan&£tus , ut ad vim

Stemus & nos

po[lucrc

quamcunque immota perfifteret.

| fäc ! L

in bono folidati , ut refiftere poffimus

diabolo, &

des

fit

operibus ejus ; caftéque ac pié VIVentes » juxta et

—

tum,

Em

i ,:8

-92 CC 883

tum fan&tz iftius Martyris , templum fimus fpiritüs

qe|

Ide

fanQh. Ita tandem confequemur, quod Deus pol-

licetur : (4) qui vicerit , faciam illum columnam in

aKf

l

Templo DEI mei.— Appofité iftud convenit Sacer-

dotibus , qui in terris brachium ferientis DEI deti-

nént; quorum humeris mundi totius peccata , mi-

ferig & neceffitates incumbunt : profitentur ipfi,

fe introire ad altare DEI, utunà cum hoftia divina

fcipfos quoque in holocauftum pro peccatis ho-

minum totos confecrent : (&) ncceffe equidem eft ,

tio

ut , cüm hac agimus, nofmctipfos DEO incordis

n

contritione mactemus ; quià , qui paffionis domini«

N

c& Myfteria celebramus , debemus imitari , quae

f

agimus: tunc enim vera hoftia erit DEO, cüm nos

het

ipfos hoftiam fecerimus. — Naturam humanam af-

Jnir

fumpturus DEIunigenitus , Matrem fibi delegit pu«

b

rifimam , & ab ipfa etiam labe originaria immu«

Nl

nem , ex qua carnem fumeret, quamqQue menfibus

W

novem inhabitaret. — Qgantam ergo fanctitater

u

à fuis exiget Sacerdotibus, quorum manibus quo«

eidie tractatur, & in quorum vifceribus toties quief-

cit ? Quàm purum os requiret , quo fuprema illius

la

Majeftas de cxlo in Aram evocatur , ejüfque cor-

f

pus & fanguis diviniffimus füb fpeciebus eucharifti-

W

&is ponuntur? quàm purum os, quod DEO loqui«

LU

tur, cjófque fanguine pretiofiffimo rubcfcit? Quàm,

Wi

mundx manus Íint oportet, qua Deum tan

unt a€

contreQtant ? quàm munda vifcera, que

1 um ,ut

j

te

habitscu'um dignum, intra fe concludunt ? Expen-

h,

tIà»

damgs itaque; ciï'cims fidelium prafides, & inu

Qg(

"i

Q

29

zeSYCOCOR

ve Ecclafia, militante ac triumphante columnas:

;irinïs

Spd-

Inde fanéti fimus , & non polluaumus nomen DEI

um d

noftri; fed perfiftamus

Sacti«

Immactlati in. via , ac lege Domini,

[dcti«

z

" miv

xix Cal. Jan. decimi quarti Decembris.

n lpü n

) !

B. Joannes: à Cruce.

dv

Rimum ac primarium germen Carmelirarum

js h0«

excalceatorum , quosS. Therefíiaad prinzvum

jl C&,

rigorem Inftiruti fui revocaverat, fuit Joannes à

Cruce , in altaris facrofan&ti Minifterio exemplar

cords

Offüfis

Sacerdotum, Dum aliquando Ba&zz in Hifpania

, u

facrum perageret , poft fanguinis divini fumptio-

m no

nem raptus in ecftafin, calice ad miniftrum protenfo

TE

immobilis diu ftetit: ad fe poftea reverfus , facra-

Lgit pli-

rium petijt, nefcius, facrum fe nondum abfolviffe,

It«

Milfar de SS. Trinitate dixit fapiffuno, ob gratias

tenfxblls

peculiares , quas ex contemplanone tanti Myfterij

at

teferebat.-

Utinam Trijas Perfonarum, Pater videlicet.Filius,

d5 QUOH

;sqm'e[«

r Spiritus («nttus , quemadmodur illuftrant intel-

mailius

Je&tum , meque inftruunt , primus in fide , alter in

ye C0

fpe;tertius in charitate , ita affe&tum quoque move-

Aarite

rcnt! utinam cor meum ratione peculiari inhabita-

) Jogi

rent,uti Chriftus. aliquando pollicitus eft: «d enm

Qu

veniemus , & manfionem apud eum faciemus !

- Adoro te, Ter fan&taUnitas , laudo & glorifica

yunt EU

um

te cum omni poffibili ffeCtu, humilitate , fubmniffio«

ne,& fidei ptoreftatione,offerendo tibi in defe&tum

Bo

gt

egeftitis mex omnes aQtus latrig, amoris at laudis,

aut

qllC

quas ulla creatura inrelleébualis unquam elicuit

/

qd

30

«B)COCEEN

eliciet deinceps.

Dominus meus & Dceus meus?

fupt

u

tufublimior codlis, abyffis profundior , tu Majeftatis

in e

adeo immenfz es, ut creaturz omnes , in unum col-

pral

lc&z.pro dignitate te laudare;honorare aut adora-

ed

n

re nequeant.

Tu me ,peccatorem tam grandem,

m

tam abje&tam creaturam invifere haud dedignaris

in Augvfüiffimo Altaris myfterio. . Manhu quid. eft

M

d

hoc ? Quid magnum foret , fi & cgo , fenfibus

captus , perfifterem immobilis , & prz ftupore à

(lrbe

tili

meipfo abirem ? Quis enim fum ego ? quz con-

teve

ventio lucis ad tenebras ? que comparatio hominis

cum Deo? Ecce cali celorum te non capiunt ; &

tiftr

VN

cor tantilumteambiat ? Veró , quod Moyfi promi-

fcrat Deus : (4) ego offendam omne bonum tibi , hic

EM

contingit ; dum in mirabili hoc Sacramento deli-

tjo

tefcit omne bonum, quod amantesextra fe abripit ;

hominesin angelos tranformat,nofQueChriftiferos,

m

ii

d

ld eft , Chriftum Dominum in corpore noftro cir-

cumferentes efficit.

O bonum maximum, & ome

M!]

ne bonum! Verá memoriam fecitjin tremendo hoc

um

Myfterio , omnium mirabilium fuorum mifericors

Ine

& miferator Dominus,

Itaque

(l

ia

Laudetur (acro[ancta dv individua Trinitas,

gt

ssl

,

xvij. Cal. Jan. 15. Decembris.

flb

D

Fen. FA&oria Strata.

lR

Uisquis aufpicabitur hodie devotionem no-

J

MA vennalem,ad Chrifti in terras adventum dignà

lt y

Venit

fc pargturus ; rem pra'ftat Deo gratiffimam,

pto

quip-

MAMEM

- (4) Exodi. 35. I 9.

(

3X C E)CSET

31

. mos!

quippe ad te Dominus tuus ; locum itaque para illi

in corde tuo , ut manfionem apud fe faciat; fterne

;a';eüatis

um C

prafepe , ut in eo reclinetur; (4) & licét tepidà ac-

adot

cedas, accedefiducialiter , confidens deDei mifera-

ndeny,

tione ; quia,quó magiszger es,tantó magis indiges

mcedico,

iignaris

d el

Sed quá ratione accedam ? Eum tradit mihi ho-

die Ven. Mater Victoria Strata, Caleftinarum in.

fenfibus

Urbe Januenfi Inftitutrix, — Hxc5ab Epulo Eucha-

portà

?

riftico recedens aliquando , Dominum precata eft ,

revelaret fibi , quznam virtutum exercitia ei gra-

homins

unt; &

tifima forent ? Refpondit ipfe : Am« te ,. ficuti ego

promi-

li , fic

Amavit me Dominus , femetipfum exinaniendo

amore mei,& formam fervi induendo.

Amabo &

o d-

o eum , me ipfum rcliaquendo, & fan&iffimae

bnpt; .

j

il

tiferos,

us voluntati ex toto confignando, ta monet

!

devotus Afceta: (U) da te totum pro DEO ; C& erit

10 CI'«

&om

&scepta oblatio.

Ecce! inquit mihi Chriftus , me to-

tum obtuli Patri prote; dedi etiam totum corpus

lo ho

meum, & fanguinem , in cibum & potum; ut totus

(oricu

tuus effem; & tu meus permaneres.

Àmo teigitur , O Dcus , amore infinito digniffi-

me,amo teextoto corde meo, extotamente , om-«

fiibüfque animz viribus,defiderans animitüs,ut om-

?

nes omnino homines te fuper omnia ament, & in

fuaviffimo amoris tui aftu expirent, Mortem , O

B

m m

JEfu , pro me fübire dignatus es; quis mihi tribuat ,

ut vicem mutuam tibi rependam! Pijfime Pelicane,

j dign'd

, Vent

proprio nos pafcens cruore, fuccende in me amoris

tul

qi

BM

N ;a) $, Auguflin. (b De Inpitariene Gbriffi.

.

32

-t25) CC 88

tui flammas per virtutem fanctiffimi Sacramenti ;

Tted

aced

intende mihi , qui tibi foli intentus effe defidero;

quid enim te dulcius,quid amabiliüs,quid jucundius ?

at

Quid dulciüs , quàm divino amoris tui incendio pe-

dipne.

nitus confisgrare ? quid amabiliis, quim amicitize

fs d

Deon

tuz furviffimos fentire amplexus? Quid jucundius ,

quàm ofculo benediCti oris tui recreari? Itaque,

ftfont

charorum chariffime, teneriüs te diligo ; quàm fi-

ii

lus parentem , fponfam fponfus, quàm denique

HWMp(

meipfum.

Hinc centies , imó millies hodie in-

t Do

gemino:.

f

Sicut tu

Wiat ad

:

Ui

2

]ic ao , & amabo te. (Q

——

Tay

xvij. Cal. Jan. 16. Decembris.

Md

