
lo nempe virginei pudoris. — Mira per eam Deus

IU

hodiedue patrat; cum ipfía miráculum extiterit a«

qhi I

tatis, fortitudinis ,. & pietatis.

Lampaás, ad tu»

jcrymást

mulum illuftris hetoinz fufpenfa, numquam emo«

o dicit i

ritur, oleo equidem deficiente ; & cuftos Eccle«

. ponit

fiz pulfu prodigiofo excitatur : ut poteat , Virgi«

Jofeitt

nem hanc fuiffe unam ex prudentibus; & ad Spon4

, mCOhIDFP

fi adventum pcrvigiláffe. — Sic honorabitur , quem-

C W

cumque Rex voluerit honorare.

Sint itaque mihí

vf

lacrymz die acno&te, quousque veniam , & ap-

j fgclfm;

K

m

d

| paream

7 (4) Sur. hodie.

. 348

-e49) Y

&ut, p

paream ante faciem Dei mei,. (4) Pattiam nofttam

poribus a

paradifum computamus ; ampleétamur diem , qyi

lt acCed

affignet fmgulos domicil

io fuo ; qui nos , ifthinc

SanQum

ercptos, & laqueis fxcularibus exolutos , paradi»

voulierem

Ío incorporet ; & regno codefti. — Quantus illic

isiperin

nos charorum numerus expeQt, parentum ,

fum iníle

fratrum , quàm copiofa turba defiderat , jam de

jnferonm

füa immortalitate fecura , & adhuc de noflra falu-

Nemetam

1eíolicita, . .O quàm dileQtatabernacula tua,. Do-

Mattiniant:

sine virtutum ; prz defiderio concupifcit , & de«

Quadam.

ficit anima mea!

m dtpi

- Quando veniam , &v apparebo ante faciem Domini?

naftiy

Qu ficce

Idibus Febr. 135. ejufdem,

MOHf

$. Licimus Epifcopus.

um Jong

Oto in id conatu incumbit hoflis ftygius , at

titoeum ]

T

animum devotum tempore orationis , litur-

üur, F

icz praprimis ad aram , in diverfa trahat, & af-

mmeDey

;

€

Qum imminuat crga augufiifï?mum Sacramene

t COTP()['Q

wum, (D)Ita egit , divoLicinio ,Andegavenfium ,

0n ce[f;

tibts turl

al. Turonenfivm Antiftite , facris operante : fami-

nam quippe infidens , adftantes jam ad rifum , jam

sicque Ain

ad terrorem, deniQue ad fugam é templo impulit.

at cor

Id notans fan&tus Praful, à facro deftitit , quoad

hofpitem tartareum fede , quam occupárat , Dei

l gül'a Q

opeexpuliffet. coeptum inde myfterium ad finem

usqdue maximá populi devotione profecutus,

£0$, UT

Quim vere dixit os aureum , diabolum eos , qui

f aUgufï

divina myfteria pio ac reverenti animo pertra-

|oOUexba

Qant E

(4)5.O.in od ff en.2.No8. (b)Bollar)d.A&. ff hoc die,

W N

"t9$ )C ) Set

149

€tant, pertimefcere, Hi , fi demonem 6 cor-

f wnftt

poribus aliorum non pellunt ; àíuo certé arcent ,

i diem, o

ut accedere fuggeftionibus fuis non prafumat.

Sanctum Martinianum (4) eremicolam adortus per

t05 , pti

nulierem lafcivam , ftatione pené dejeciffet ; nifi

Quantd

s ignes ignibus fuperáffet: in ignem quippe accene

, purens

fum inflens, age , inquit , experire , an rogos

la, j

inferorum ferre poffis ; & tum peccare lubeat,

de nl

Nedque tamen quievit hoftis ftygius; fiquidem dum

culatus, D.

Martinianus , charybdin vitaturus in terra ,rupem

lat &

quamdam in oceano prominentem , fibi: incolene

dam deligit , in Scyllam incidit , eó enim delata

(iem D

——

naufrága puella optimi vultás, vix non ignes de-

nuó fuccendit in fancto pugile ; hos itaque aquis

lemo

fuffocaturus , mari fefe credidit,

Sed qui olim ce-

tum Jonx , delphinem fubmifit Martiniano , quà

tuto eum loco expofuit, Tta virtusubíque pericli-

;is Rygius),

tatur. Et tuta fit inter delicias & voluptates ? Pijs-

'atiOHiS ,Ii

trahat,

fime Deus , largire& mihi poteflatem , demonem

é corpore , fenlibus, corde ac mente expellendi,

uf Gactam

Non celfat nequiffimus , vanis me ad aram imagi-

ndegavenfwr

nibus turbare , diftrahere objeCtis indecentibus ,

erane: i

sicque animum à divinis avertere, — Quoties faces

adr ifllma I

M

pravz concupifcentiz fubjicit? Quod proinde vi-

empo

^

J

res mez ncqueunt, tupotenti tud divina effice ;

**le ] qc

fulgura corufcationem. tuam , & diffipabis aftus

cupa 4

malignos; emitte fagittas tuas , & conturbabis

tüfri 4

I

€os; Unde autem ha. profilient validiàs, quàm

:)f(: CU[U?. ;

ex auguftiffimo corpore tuo; à quo jam olim v'r-

ohm (*

tusexibat, & fanabat omnes , oppreffos à diabo-

nimo th'k

o :

J

———À

Qat:

i (4) Sur. bodie, -

150

»&33 )C r)CEes-

f ut.

las , (

Jo: fanaergo me, Domine ; & fanabor ; falvum

me fac ; & falvus ero ; tu enim

que puti

ttate m

Salvas fperantes in te , Domine.

fimum

mu, h

xvj. Cal. Mart. 14. Febmarij. :

vonm

&. Sigefridns Zïj)ifcopus.

dominica

Jgna infidelibus dati , ex mente Magni Gregorij,

0Y

S

non fidelibus , in D. Eduardo Rege compro-

omnis d

batur. Is, invitatus ad audiendam Miflam pij cujus-

ciitas ,

piam Sacerdotis , vifurus füb elevaris fpeciebus

vünenti

Divi:

puellum fpeciofiffimum , magno animo repofuit ,

accederent, qui de myflerio tanto ambig erent ;

ardore

Ex adverío cüm Olaus

fibi unam fidem fufficere.

dcns, ]

Trtt te

rex pr&fentiam Chrifti in facra Hoftia nullatenus

credere vellet ; quidquid ad illam adftruendam pro-

bt

poneret B, Sigefridus; prodigio opusfuit; quo

Illdine 1

fanQti Prafülis orationem fecuto , cüm pufionem

Di mj

amabiliffmum in facrofanéte Euchariftix elevatio-

gratio

ne cernerent tum alij multi; tum ipfe Rex Olaus;

ti lmp

victas tandem fidei manus dedirt,

Cet indl

Apparet plerümque Deus-Homo , dum fe in

Ime, ;

facro Altáris myfterio vifibiliter exhibet fpectan-

T adf

dum , füb fchemare pueruli ; quamvis aliá etiamfor-

Qte

m4à , & forté ad noftrum confiderandi modum

f

magis appofitá , fiftere fe poffet, — Cüm enim Sa-

lts a

cramentum hoc paffionis Dominicz fit memoriale;

U: (

forma Chrifti patientis accommoda magis videtur.

Tum,

Sedinnocentiz forfan tvpum exhibere conftituit

lld lp

Servator nofter füb fpecieinfantuli : in hujus quip-

Tindg

pe naturam redeuntibus coclorum regnum promi-

"Bt;

1$T

aDUXIBe

fit; ut , ficut ille puriffimus eft, innocens , impol-

abot; lt

lutus , & fegregatus à peccatoribus;

ita nos qud«

fi in«

que puritate a

c innocentiá efficiamur parvuli,

&t Chriftum ,. certis«

trare in regnum-coelorum .

——

fimum hujus pignus , füfcipere cum fru&tu cupias

Jrudn

mus, Revertendum igitur ad fimplicitatem par-

vulorum; ut in ea cóllocati , fpeciem humilitaris

j.

dominicz circumferamus.

agniGrtp

O JEfu , in quo omnis coelorum pulcritudo ;

omnis decor Angelorum , omnis beatorum. fpe-

epe C

fifam pj

ciofitas , creaturarum omnium tota formofitas e«

vans t

minenti4 infinities perfeCtiori continetur , ac tota

ymo 10

Divinitatis plenitudo corporaliter inhabitat; en

; ambitt!

ardore maximo ad te venire cupio , animitus gat-

dens, me , utut fummóà deformem , fpeciofiffia

erfo cüm Ü

ofHa nupä[(

mum te Dei , ac Matris- Virginis Filium in me ha-

A

4

, ac eximià

pulcri«

Amendam]

bere ; cujus formá gratiffim

tudine monftrofitas mea , ac

deformitas aufertur.

yus fut; quOW

Da mihi , defiderabiliffime TE

fa, füb fpecie puelli

cuüm i?

yifi de

1

gratiofiffimi gratiam tuam ; quá fervidiffimo men-

j

tis impulfu curram ad te; curram poft te ; fim li«

lpfc RCX

cét indignus ,

ac immundus; tu, pufio formofis-

hlehemitico ,

0* dum[e

fime , reclinari voluifti in ftabulo Bet

nonadeó mundo àfordibus, ab omni tamen ini-

T

quitate longé femoto.

. Cor meum ftabulum eft ;

TT

mundum in fe , immundiffimum t»men ex me.

um

rand

lius afpe&tu ,. utut paupere , nul

larenus fuifti offen«

Cum

en?

Q]

fus: difplicet tamen in me a

fpe&tus tot monftro-

fit d

rum, Doleo inde , optime Deus; &

z utinam ll«

magis

i

lud ipfum cor doloris vehementià in mil

Je partes

berc (0

n

ni fcatus

l

fcinderetur; Ó filacryms finguinez pere

K4

rgine

n

o gnum P

M

152

"$9350 D CS82-

£igine ex oculis defluerent ; Doleo, quód tam in«

rits , -

digné haCténus divinum Infantulum füfceperim ,

dimptio

Vos fort

collocaverim , traCtaverim ; ignofce , Deus mi-

fericordiarum ; ignofce , & parce fupplici ; ne re-

gloriaY

minifcaris delicta mea, qua admifi hucüsque ; ca-

VösAng:

vebo , ne denuó ea admittam , téque offen-

fylun pe

dam

m fo.

Unicum Bonum weum , Deus meus.

Ca]i ,

P UM NI

jüftmo.

di, wt to

xv. Cal. Mart. 1 5. Februarij.

abiret, ]

S. Jordasus , Ord. Prad. Magifler Gener.

gudonum

K Y dini S. Dominici tertius cum fumma potefta-

petcitit

te przerat S. Jordanus,

Is à fratre quodam

Ctuci de

fÍui Ordinis , quem à morbo fontico diviná virtu-

füractm

telibcraverat , novaculiin gutture ac manu utrá-

Ti, w

que graviffimé fauciatus , cüm triduo poflea fa-

judici i

crum fanguinem fumfiffet in Miffa; vino, quo ca-

Qu Pt

T fuc

lix ablui confuevit , vulnera contingens , momen-

F

£O fanavit,

Amtif

Quare triflis incedo , dum affligit me inimicus ?

Cratifrm

COTpore ;

Quos anguis dirus trifti mulcedine pavit ;

Hos fanguis mirus Chrifti dulcedine lavit.

li

Traque fi ablutio vini , aquá mixti in calice , vim

ammw

habuit medendi vulneribus carnis ; quà non pol-

lebit virtute. ipfe fanguis Dominicus in cicatrici«

feflors

ST

bus anima obducendis? O vulnera JEfu mei , cun-

uti fangl

€tis aftris fplendidiora, falvete ; fanate , munda-

te, purgate, fanctificate animam mearn per Om-

mäni, (

Qefbimm

nipotentiam Patris , per Sapientiam Filij , & per

fancti Spiritás Bonitatem. Vos monumenta clia-

Nnt; in

]

rita-

m

CSEXDCHR

153

qudm: 'rita'tis , Obedientiz tefferz ,. folatia fidelium , re-

t füfcetn

demptionis noftrz pretia ,. pigrora gloriz futurz.,

* , Desn

Vos fortitudo Martyrum , Confeflorum potientia ,

ipplic;ti

gloria Virginum , gaudium omnium Sanctorum,

hucasqu;t

Vos Angelorum deliciz , fplendida cocli fidera, a-

fylum peccatorum , penitentium refugium , fpes

teque 0

snea , folatium ac requies animz mez.

Coli, terra, & creata quavis , veniam date

s

juftiffimo dolori meo ,. quem adeó. optarcm inten-

di, ut tota rerum univerfitas in lacrymas mecum

J

abiret. JEfus, bonorum omnium Ícaturigo , velut

lr G.

malorum omnium author proclamatur , capitur ,

um od

percutitur , flagellis ac fpinis diriffimó laceratur ,

cruci deniqdue duobus latronibus medius affigi»

frarre qi

o diini

£ur ac trucidatur: Dominus virtutum , & Rex glo—

Yie, ut fcelerum omnium colluvies , cenfurz , ac

c man It

judicio iniquiffimo fübditus . ad mortem damna-

lto polti

vino, quoti

tur: Pater optimus , ut nequiffimum mancipium s

in furcam agitur , magná fpeCtantium offenfione,

g€n5 IOR

AmantiffimeServator , tot libare juvat ofcula fa-

cratiffimis vulneribus tuis , quot pro me pati in

( ii

Corpore tuo dignatus es ; fint ea medicamen fa-

ine pf

luberrimum vulnerum meorum ; fint antidotum

dine r

contra venenum ftygij draconis; uti fuére robur

j lii*

Martyrum, Virginum tutamen , & patientia Con«

ul P

Éefforum.

. jn C2

SS. Fauftinus presbyter, & Jovita Diaconug ,

Ea m

uti fanguine , ita etiam fpiritu ac fortitudine ger-

att d

mani , per compluresIralie urbes circumducti , a-

empu^

cerbiffima quzvis füpplicia invicto : animo tolerá-

Fj *

runt; inignem modó injeCti , jam obje&f feris ,

j

Mige

umetr

5

rie

p

154

»ääö(f)(sæ«ï

illai tamen utrobique fervati funt ,. concinentes

X D

inter tormenta , in carcere Euchariftiam miniftran-

vita eit

tes fidelibus ;* Angelorum ipfi minifterio uft.

ni$ y X

qud d

Orate prome , fan&ti Martyres , ut verá devo-

tione, ardenti amore , totóque cordis affe&tu &

dies at

n d

fervore Dominum Angelorum recipiam ; ac proin«

d« Angelorum dignus habear confortio , &

Ts diyini

Redemptionis fru&um (entiam,

Ierna

Yde vivo

xiv. Cal Mart. 16. Februarij.

vis con

Mierum

$. Juliana Firgo & Martyr.

sd verg

X

Xpendens caufam. (4) D. Ambrofus ,. cur Pe«

foeder

E

trus, Chriftum aquis inambulantem cernens

gravaa

cum alijs condifcipulis , in aquas fe projecerit ;

Tneum,

quó citiüs illi propinquaret ; ait , ferum eum -

duellem

ftimáffe , fi cum cateris ad eum remigio veniret:

Tem, n

tantum e€rat defiderium Petri amantis.

t

um c

Quàm magna fit multitudo dulcedinis tuz , Do-

Credita

mine, quam abícondifti timentibus te; quamar-

Ti ter

dens horum defiderium ,. füb fpeciebus facris te

L

05 der

devoté fufcipiendi

?

patet in Venerabili Isabelia

RU5 Cry

Gomez/a , Religiofa fancti Dominici filia: Siqui-

& mj

dem Hoftia facra non femel 6 manu Sacerdotis di-

Yitng

lapfa , ad os ipfius properavit ,. quó fcrvidiffimis

i *

ejus votis fatisheret, ferum aftimantis, fi facrum

CXüpi

epulum per manus Sacerdotis ad fe veniret.

m

Os meum aperui, & attraxi Spiritum , inquie-

()h

bat olim Pfa'tesregius ; utinam & ego attrahe-

ipnat

quoti-

Alnna

ren? Spiritum Dei, dum os meum aperio

dic;—

——

| (4) In Evang. '

u)

-£32)C t )C 6e2-

z(1$5

, COfme!

die , Dominum meum fufcepturus. . Car

o Chrifti,

ttam midt:

vita eft: nifi manducaveritis carnem Filij homi-

lerioui.

nis , non habebitis vitam in vobis, Vita autem

w veri

quid eft, nifi Spiritus ? Cur ergo , quamvis in-

ordis af

dies attraham Spiritum , non tamen viyo? (4) quia

in defiderio animx mez non attraxi ventum aimo-

iam; p

ortio &

ris divini; afixus. & infixus fum limo terra'; ad

füperna dum laboro emergere, denuó retrahor :

—€——L

inde vivo non Spiritu Dei , fed fpiritt. carnis , pra«

ebruan

vis confüetudinibus captus, ligatus & irretitus,

Miferum me , &infelicem ! à planta pedis usque

lïtyï.

ad verticem non eft in me fanitas, feu carnem

rofius , t

fpectem , feu animam ; fiquidem iniquitates mez

dantem ct

ravate funt fuper me, & fupergrefífe caput

fe projtt

ieum, Cur gladium contra me hoftem ac per-

n

duellem, nonftringis , vindex Deus; cüm hono-

amigio Y

rem, majeftate tuz. debitum , laferim ;5 Filium

nü$ i

tuum conculcaverim ; & bona ac talenta , mihi

etins t

credita, prodegerim ac. diffipárim? Quotiesme-

rui terrd dehifcente abforberi ,. vivusqQue ad inte-

w 6; 07

cjebus 4

ros demergi , rogo illo funefto millies promeri-

abl

tus cruciari? Equidem pratexo fomitem peccati ,

ad malum me infle&tentem ; culpam refundo in

yi i*

violentiam tentationum ; incufo illicia occafio«

y at

num

,

.

at nónne San&ti &c EleCti omnes tentati,

quö f

u

(

i

t

cxagitati , ac tribulati vicerunt regna , operati (unt

antis ;

? yenit.

juftitiom , — adepti (unt. vepromi]fiones ?. Vicit beata

(P) Juliana Eleufium ; quem , quia amatorem de-

jtigum P

dignata eft , experta eft carnificem. Ad rogum

T

damnata , lacrymis ignes reftinxit : lebetem , a«

| apöflod?;;

quis

u

(a) Auguflin, in folil. (U) Swr. bodie,

356

«£59)( ( g

quis ebullientem fervidiffimis precibus rupit : d&«

fiere i

monem ipfum, in Angelum lucis transfiguratum,

Vnen s

quód minus honefta fuaderet ,. ex cantu avem no-

foiritüs

fÍcens , vinculis alligavit , ac diriffimé cecidit; ut

[piticuali

dolorum

difceremus , fuggecftiones rejicere , fi vincere

uggerentem velmus, Virtutem Julianz zmula«

Jao)

tus non eft ( &) Sapritius,concepti contra Nicepho-

muilfontm

st a

rum odij tenaciffimus : ftetit equidem in tormen-

tis infra&tus ; & cervicem pro fide dare non du-

JEh beni

i

bitavit: fed quia veniam dare fupplici Nicepho-

10n dimit

ro pertinaciter abnuit; deíertus à gratia divina,

ts minille

fidem , corollam Martyrij , & animam perdidit,

demadhy

Nieephoro , fuccedanez victimz inflar , caput

ficlori

enft fübjiciente.

t ve

Pater &terne , peccavi in czelum , & coramte;

dixers mi

doleo veró , & tantum cupio dolere , quantum ;

ut doleam , ipfe defideras ; quód offenderim te,

tidie, du

Deum meum Patrem tam bonum , tam pium;

Piï(fimc, |

&antá me charitate complectentem , qui necdum

provolun

mali aliquid. mihi irrogafti , fed innumeris etiam

D me d

Statuo firmiffimé , durare

cumuláfü beneficijs.

COrporis

in tentationibus quibusvis , malas occafiones de-

QT

Tumis

vitare , inclinationes pravas reprimere.

Q dm.

ferere ,

Qui es preflabilis (uper malitia,

VUUE, t

We, bq

xiij. Cal. Mart. 17. Februarij.

iüdicate,

$. Syl'vinus Epi]?:. TTolof.

0£ n me

Eftitutus viribus , doloribus confectus S. Syl-

i Ditre

vinus in Gallia Epifcopus , cüm ad aram ipfe

Quaty

face-

Nidete

(4) Mdem hodie,

-« E33 C t2C 853*

157

p

facere in fuprema egritudine non poffet ; Miffe

1shgummm

tamen , fe przfente celebratz quotidie ,. tantá

APU

Spiritüs intenfione adficit , epulumque .divinum

( cecdi;

fpiritualiter fumere ftuduit ; ut nihil molcflix vel

, fme

dolorum ex morbo tum pateretur,

jang am.

- Jacob , Angelo ; quocum lu&tabatur, urgente

tra N

milfionem , refpondit: Non dimittam te , mfi be-

n in tortit

gedixeris mibi.

Ratione coníimili ( veniam dabis ,

dare n

JEfu benigniffime ) nec minori fiducii dicam egoz

lic Nicegh;

non dimittam te; non defiftam à facerrimo Alta-

ris minifterio ; à divinis non ceffabo.

Mihi fiquis

tatia diym

dem adhzrere Deo bonum eft: & quonam modo

um p

yftar , o

faciliori, quàm inhzrendo Dco ? Quódfi quando re-

vrahar, vcl virium, defectu, vel infirmitate quávis a«

Jiá, ultima maximé ; non dimittam te , niíi bene-

& cotart

64 quamw

dixeris mihi in alieno facrificio , cui adero quo-

tidie, dum füppetat facultas.

Tunc , Salvator

fendemm!

pijffime , omn: , quà poffum , mentis demiffione

, un u

provolutus ad pedes tuos facratiffimos , rogo ;

NU

mumcis t

ne me deferas in tempore malo ,. cürn defecerint

corporis vires; ne me derelinquas in inftanti illo

'fimä ! m*

decretorio , quo anina € corpore egredietur ;

xccalorct

gue 0U

quo damones magno numero , veluti totidem

leones praparati ad efcam , irruere in me cona

buntur, ut ad aterng miferiz barathrum abripiant,

/

r

Tunc, bone JEfu , fuccurre; & , cüm veneris

judicare, nol me condemnare; noli mortis zter-

ruar

j'

nzin me fulmen evibrare ; refpice tunc in me ,

1.?"6&!!5 : (*

& miferere mei, qui falvos facis fperantes inte;

& quamvis tum deferendus fun ab omnibus , tu

ad d

ht

recedere noli.

T d

Mor«

-

158

«t5 G8

htss tant.

Mortern in cruce fübijfti, optime JEfu , caput

inclinando , ut àmorem &t benevolentiam tefta-

mnviviþ

reris etiam erga crucitixores , & hoftes tuos, à

díciplina

facri lte

quibus vultum avertere ; velut iratus ; aut ocu-

los ad caelum fublevare , tanquam petiturus a Patre

cedunt,

vindictam , noluifü: quin , cervice ad pectus us-

ge]us dici

áue demiffá , cor paternum , & optimam erga

nunieqe

omnes voluntatis tuz propenfionem demonftrare

AACCITL,

voluifti , omnes cupiens falvari ; omnes juvare de-

dis lat $4

ram, illac

fiderans: caput terram versus inflexifti , in ami-

citie mutuz , ac reconci

]

L

iationis tefferam ; & ut

a Domim

oftenderes affectum erga genus humanum , cui

lXo nomia

Q5 yroin

totum te impendifti ; precipué veró erga mori-

bundos, quibus auxilum pro eo articulo jam tum

A Bntioni

pollicitus es , & brachia explicuilli , ut acceden-

Ymoriby

fisi perc

tes ad te paterné amplexareris,

Caput deniQue

inclináfti, ut eorum prccibus jam tum annueres ,

Qmine ,

acignofceres peccatis. .O figura amab'lis , tota

fl Wtf

Qifim.

amorem fpirans! Er mihi fupplici ad pedes tuos,

fic occurre , JEfu amanti

ffime in fupremo illo con-

hg,

lTf acCe

fliu: inclina tum aurem tuam mihi , & exaudi

me ; mirifica tunc , & amplifica mifericordias tvas;

r&hlt; n

pande mihi cor tuum , & vifcera mifericordi2 tuz,

in quibus tum vifitabis me per communicationem

Vsl

facratiffimi corporistui , quod viatici loco tum fu«

F C

Ícipiam ; &

T i

benedixeris mibi.

U de

Non cyiimitmmx ,tejfziþ

—— ÁMÀ

fid? 2b:

axij. Cal. Mart, 18. Februarij.

à diyinis

$. Theodomus Conf.

ertullia«

' (A Hi,

DE primzy& Ecclefia fidelibus fcribit T

nu$ »

à CW, ï.

»£335CtC 803-

159

E. t

nus, tantá €os modeitià & pudicitia difceffilfe à

xtam uf

convivij

s, ut viderentur non cznam coenálfe , fed

ls tuo.i

difciplinam. Difciplinam hanc amulari deberent

TEU

facri faltem Myftz , quoties ad epulum divinum ac-

us at

cedunt , recedüntque.

(4) Sacerdos etenim Án-

elus dicitur , id eft, nuntius ; quia DE1 , & homi-

d p

num fequelter eft , ejusque ad populurn nuntiat vo-

Ximam d

demonftz

luntatem, — Eadem habet Chryfoftomus:; (5) Me-

dius ftat Sacerdosinter Deun , & humapam natu-

6s at i

ram, illiac beneficia ad nos venientia deferens ,

dft, n

feram; &i

ac Dominum iratum recoacilians.

Néque id agit

manum, f

fuo nomine , fed («) pro Chrilto legatione fungi-

tur; proinde vi ftacüs , officij injun&ti , & fufceptze

erga m

legationis Sacerdos nihil vulgare , nihil commune

icu]() jam t

u a

in moribus cum populo habcat oportet , fegrega-

tus à peccatoribus, & excelfior corlisfatus. — Tu,

Apit dent

Domine , quia bonus es tu, in bonitate tua doce

m 4nnici

mabls

1mne juftificationes tuas ; doce me bonitatem , di«

fciplinam , & fcientiam ; veniant mihi miferatio^

| pedts

nes tuz , & vivam.

Fiat cor meum immaculatum,

eno I*

dum accedo ad Altare tuum ; nihil fit , quod me di-

ji, £ o*

ftrahst ; nihil , quod fenfus alió vocet; fanCtiffimo

jcordist

huic myfterio uaicé fim intentus,

od

Diíco hoc à beato Theodonio, Priore celeber-

j

myoict

rimi Conventüs fanctz Crucis in Lufitania : indue«

ipo !

rat is veftes facras , aram jamjam acceffurus , ut fa-

crum de Virgine beatiffima diceret; cum ecce a-

l

ili

deft ab aula Ephebus , Regine nomine denuntians ,

-/

à divinis citó fefe expediret , magni enim ponde-

d

ris

W'(a') Hi:r; in Malacb, 'c. a. — (b) Hom, 5. in Ef. (;)-

ibitTf""Uh'

2, Cer. $,

n

——

160

-9 E

ris negotia impendere.

Sed refpondit intrepidé

firen

vir beatus , habere fe ,. quod jam agat , non cum

linc qu

verreftri ; fed caorum Regina ; quidquid inltet ;

totus ab

Miffam negotium effe negotiorum. ''

Qüit;ut.

Principum , aut Regum imperio non avocatur

Que am|

ad alia mens inea , neQue periculum imminet , gra-

viecar

tid eorum excidendi ; fed rebus leviculis, & indig-

Nne

nis prorfus , quz vel memorentur, Tu, Domi-

Vator d

illuftra faciem tuam fuper fervum tuum; ut va-

titeing

ne,

nos quosque , & humano

s refpeCtus vilifaciens

quæüjüi ;

J

vincam , ncque con

f&idam in filijs hominum, in qui-

r

bus non eft falus.

Salvum me fac ab illufionibus

& ke

!

dxmonum , omníque eo , quod turbare me in ne«

tarr f

1net In t

otio hoc , omnium facerrimo , quoquo modo

oloris i

poffit. Qui olim populum tuum de JEgypto edu-

xifti in manu forti, & brachio extento ; porrige

TOE pecc:

& mihi dexteram cocleftis auxilij tui , qua eripias

quefo, [

gione lo

me de JEgypto carnalium defideriorum ; quó fecu«

rus deniQue periingam in. terram promiffionit tug,

Ym r

Veni, 0]

Concede gratiam , ut collecti mente, aniinóque

devoto accedam ad Altare tuum; eft enim tre-

animma

mendum Milffz facrificium

Que df

Negotium negotiorum,

H.u&"()fun

D t

xj. Cal. Mart. 19. Februarij.

QUO flan

3. Amadeus EP:fcoPun

0C, fh

Ontemplabatur infinitum DEI amorem erga

, $

C

hominem B. Amadeus Laufannenfium Praful ;

AnOfem

deprehenditque tam grandem , ut cum anima u-

nire fe cupiat; deliciarum locó habeat, effe cum

n'ijs

ESSYCCER-

W61I

itreyi

filijs bominum ; manducari à nobis velit, & libentis-

n du

fime quidem, Inde , quoties litavit , in lacrymas

MMMm

totusabibat, Qua devotio 1n tantum Chrifto pla-

cuit, ut genios ceeleftes ablegárit ; qui aram utrim-

1 avodt

que ambire , & capita fancto Antiltiti reverenter

ynets f

infleCtare vifi funt,

;,&mæ

Non eà4 teneritudine te diligit anima mea , Ser-

y, Du

vator dulciffime , quá tu me me comple£teris ; non

um u

€à te inquiro diligenti4, quá , me ovem perditam tu

villaci

quafijfti; non eà promptitudine geftio , totum me

Mhmw

amore tul prodigere, quá totum te & olim dedi-

iltfont

fti, & etiamnum das quot diebus in auguftiffimo

A!taris Sacramento,

Neque lacrymas faltem ,

chM?

inei inte amoristeftes, profundo.

Imó fi vel

od

doloris impulfu , & in amaritudine animz mez ,

tot peccata, in te adimiffa , deplorarem! Occurre,

); p

u t

quafo , Pater fuperne, filio tuo, redeunti de re-

; quö f€€l*4

$ione longinqua vite perverífz; admitte in do-

iftonit t

imum gratiz tuz; & mercenarijs tuis faltem zqua.

Vent , obfecro , in propria tua , corpus videlicet ,

j n

t cnim t

S animam meam ; & perfice , quidquid utrobí-

que defe&tuofuüm eft; quod ruinofum, erige; quod

fluctuofum , folida ; ut in obfequio tuo acceptus

tibi perfiftam,

O JEfu , tu unica vitz mez vita !

vilita me , & vifitatio tua cuftodiat Ípiritum meum ;

"

quo ftatui , perfeGtis tibi deinceps famulari , & in

hoc , ftudium Ele&orum tuorum pro viribus zmu-

lari.

Succende in corde meo ardentiífimum tuf

yrem e

Agj

amorem ; animos mihi fuffice , quasvis mundi

j r

voluptates , ac honores omnes conculcandi; lar-

1 aW"

r]ff ul

gire Spiritum fan&te mortificationis , quo mentis

L

ac

i

L

162

-335C )C 88

vio Do

ac corporis integritatem confervem, — (4) In ve«

pretum , plurimis horridum aculeis , projecit fefe

fitu nu

D, Conradus Placentinus , ut ignes impuros fangui-

prmif

ne reftingueret.

Exemplo dudum pr&jerant fan-

indigna

&i Patriarche Benedictus & Francifcus ; & ego

ffera

mollibus veftiar? Tu, bone JEfu, vires concede;

vertife

tu efto füfficientia mea , fan&tificatio , perfectio ac

fm A.

fle hcer

refectio mea ; ut ego viciffim, ad te converfus,

Vr :

Unus tecum fiam Spiritus.

hm mif

Sivator

x. Cal. Mart, 20. Februarij.

t io &

$. Eleutherius EPifcajms.

tifime à

Niraverat Ecclefiam ClodovausFrancorumRex ;

fotts,

. cüm à S, Eleutherio , Tornacenfi Antiftite cor-

Sqei

reptus fuit de peccato quodam , quod admiffum ,

ttpete

confeffione nondum expiarat.

Territus Rex;,

potts ,

Prafuülem rogat , hoftiam placationis pro delicto

Kare ;

fuo offerret,

Quod dum peragit Eleutherius ;

um a

priusquam Corpus divinum fumpfiffet , Angelum

Ciflita

fplendidiffimum vidit, audivitque dicentem: oratio

Virtgs ]

tua pro Rege exaudita eft,

COl'pus

Excandui Rex ille Evangelicus , cüm ingreffus,ut

WS, E

videret difcumbentes,notavit,hominem adeffe, ve-

Ui

fte nuptiali deftitutum ; quem compellans, quomodo,

foni :

inquit,bte intrÁfli , non habens veflem nuptialem ? (U)

lw

Non dixit: quomodo difcubuifti, fed quomodo in-

ICia |

tráftifine vefte nupiiali? tanquam majus effet , ac^

Droxi

cedere ad divinum Convivium. absque ornatu de-

Cant ;

cente , quàm difcumbere.

Quoties ego convis

Xttas

vIO

m

—

^ (4) Sur. badie. (b) s. Chryfoff. im Epang.

V)

*

-t Die-

163

(

vio Dominico , ac meníz me ingero , absque ve-

tokat

flitu nuptiali, absque debita praparatione , non

itosfgi

pramifsá peccatorum confcflione ! SiRex fupernus

bjeran i

indignatur conviva , vefte nuptiali carenti ;

quid

5; kq

fuiffet a&turus , ubi habitu fordido

,ac conífciffo ad-

$ CONCC

vertiflet indutum ? Heu miferum me , qui ad e-

perfedui

um Ag»i immaculati accedo fordibus oppletus, ve-

nverlis,

fte lacerá,imó nudus fapiffime! Abvffus abyffum in-

vocat , abyffus miferiarum & tenebrarum ; abvf.

—

d

fum mifericordie , & luminis immenfi,

O JEfu

Salvator ,

Vij

qui es ipfa innocentia , puritas , per-

fc&tio & fan&titas ; quod dcficit mihi , abundan-

tiffimé in te invenio : tu folus mundum me facere

'onumNe

potes , de immundo conceptum femine , macu-

xtilite d

lisque innumeris fordidatum ; tu meam potes con-

duf

tegere nuditatem, fovere miferiam ; tu reparare

ris Ne

potes , quod ruinam fpectat ;

quod languet , fo-

lidare ;

tu fanguine tuo facratiffimo , ac merito-

enthtti

rum balneo abluere me potes, ut nivem candore i

, AngdHF

caftitate Angelos, fidera fplendore exzquem:

Virtus paffionis tuz ab inferorum pznis me eripiet;

Corpus tuum fan&tiffimum , ceu g

loriz futurz pig-

jf disi

nus, EleCtorum cxtui me fociabit,

adCfrCan'

Dixerat olim Salomon de domcefticis mulieris

$ qWW.

l

x

!

ortis: emnes. domeffici ejus. ve[fiti

jfu

nt duplicibus,

um

Hi veró qui funt , nifi Sàcerdotes

.

& quid dup-

licia hec indumenta , nifi charitas e

omodom'

rga Deum &

j eit j

proximum ?

His conte&ti veftibus Deum facilé pla-*

omam o

cant; uti Eleutherius veniam Clodovzo mox im«

(onr'

æ

petravit ; dum ex adverfo (4) mifera Sacerdotum

v

p

d

2

-/

COQ-

'

— (4)8. Bern, ad Engen,

—

164

-t43)CC8bS«

converfatio , plebis dominicze eft fubverfio, — Fe-

meisad

licem me , fi dum ad aram accedo , Deum pro

tri hofl

me & alijs exoraturus , merear audire: «

tüte t

Exaudita eff oratio tua,

wteris

[ d

fiblime

ix. Cal. Mart. 21. Februarij.

Wüng JE

. Petrus Damian.

Libet t

I ob alia pia opera beatus dici meruitPetrusDa-

DCf tuul

miani; beatiffimus profecté pradicandus erit

Tptd ,

ob fingularem erga fan&tiffimam Euchariftiam de-

votionem,

Sic enim inter alia confueverat orare:

€ntm d

odtm;

(4) libet toto mentis affectu , libet pretiofiffimum

ii

anguinem in ore meo fufcipere difüllanrem, — Tu

Pt lt

enim Sacerdos es, & hoftia; tu Redemptor , &

extiift

pretium, Abluat , obfecro , Sanguis tuus fordes

animz mez; nec ulterius teneat exactor obno-

Ofth s t

Tavi(t

xium, pro quo tam füblime pretium folutum eft.

Qetofe

Domine JEfu Chrifte , qui fedes ad dexteram

m

Patris , imó ipfe es dextera Patris , per quam is

guyi

ufquemodó operatur , & facit omnia ; ita , ut ,

quidquid ille agit , univerfa fint opera digitorum

Prope y

Tum t

tuorum ; magnifice rerum opifex , quanta fecifti

B vidi

magnalia in JEgypto , mirabilia in terra Cham ,

terribilia in mari rubro ! quanta oftendifti prodi-

Tele o

DC

gia in Ecclefia fan&ta tua, dilecta tibi Sponía! Tu,

qui in digito DEI ejecifti olim damonia , manüs

ejufdem virtute expelle é corde meo , quidquid

qum

affectum ibi viget, quód minis tibi placeat * efto

Wesnec

mþcum . tamquam bellator fortis; doce manus

1neas

Tay

TTR

gg) De diy, $aer,

K;l

r

ifo, i

-£335C19C 882

165

meas ad proclium, & digitos meos ad bellum con-

.Dfxxm M

tra hoftes invifibiles; ut confufi , gratiáque ac vira

]

*

tute tua füperati difcedant & fugiant à me; neque

wlteriüs teneat exa&tor obnoxium , pro quo tam

PVRU

fublime pretium folutum eft, Benedi&tus es, Do-

j

mine JEfu , & laudabilis , & eloriofus in fzecula.

Libet toto mentis affe&u pretiofiffimum Sangui-

PetrusDi

nem tuum fufcipere ; tu enimSacerdos es, & ho«

candus t

ftia , tu pretium & Redemptor. 'Signa tua, figna

magna , & mirabilia; (igna fortia & valida: Tu

riftiam d-

erat od

enim das prodigia in celo furfum , & in terra de-

orfum ; infignis hifce. devictus eft Maxentius ,

tiofiftmu

perijt Julianus , Ecclefix perfecutores deje&ti funt ;

yem, 7)

per figna hac etiam in fexu fragili vi&tor gloriofus

'mpror,&

exutfti , dum humilia elegifti , ut confunderes

aus fordt

fortia ; ut humilia exaltares,

fortiffima queque pro-

lor obne

turm C

flravifti. — Vicit in figno hoc S. Mauritius , (4) ge-

nerofz militum cohortisin Syria Du&tor ftrenuus ;

dexteran

& cum fuis uncos primüm , & equuleos, tum fla-

r quni

&ra , ignes ac telafüperavit ; Inde Photinumfilium,

;iIA, It

prope paludem quamdam ftipiti alligatum , vefpa-

dirionm

rum mufcarümque aculeis , ac demum fagittis con-

ia ol

figi vidit , ac confici , tandem & i

a Cam

pfe cum focijs ,

melle oblitus , eorumdem animalculorum fpiculis

ftípro

necatus. Signa tua , figna magna & valida , quo-

mfa! Tlþ

rum non eft numerus,

Fac itaque , Domine , &Z

, Ia

mecum fignum in bonum ; ut videant , qui ode-

quidqui

runt me ; & confundantur ; quoniam tu adjuvifti

q:do

me;j neque porró exaétor teneat obnoxium

proquo

Tam fublime pretium (olutum eft,

Ine

j

viij. Cal.

(4) Ex Meneis,

EEE

166

»£95) 0E2

p

wappa

vii. Cal. Mart. 22. Februarij.

ia

acceffe

X Margarira de Cortona.

bit; d

Onfpe&to Amafij occifi cadavere , ad quod ;

C

fub lignorum congeriem projectum , & ver«

hr

mibus undequaque fcatens , à catella fuerat dedu-

furpi,

€la , vita transactz turpitudincm deteftata S. Mar-

hts qui

garita dé Cortona , in fletus amariffimos prorupit ;

Dotuine

temadt

fumptáque vefte religiofa tam poenituit finceré , ut

fit ted

Virgini Deiparz fa£ta admodum familiaris, eosdem

cruciatus meruerit experiri , quos illa , fub cruce

Sprits

Filij confiftens , fenferat , intenfos adeó , ut per

Gtm,

horas complures exanimi (imilis jaceret.

Men«

-

Ineg cc

fam Fucharifticam , utut ardentiffimo ad divinum

àCInno

ilit,

iftud Myfterium ferretur affe&tu , frequentare ta«

men aufa non eft, annos antiquos in amaritudine

Utinm

.animz füz recogitans: unde Chriftus , fpectabili

bus f

viffem

ormá apparens , ad calefte hoc convivium invi«

tavit illam , inquiens: veni , &* fufcipe me. — Re«

Cream

pofuit Margarita inter lacrxmas & fufpiria : & quo-

tm, |

t no

modo id facere prafumam ? tanta ac talis eft divi-

na Majeflas tua , tanta puritas; ut , fi eo te cer«

Retffin

neremloco, quo fol oriens emergit, ego veróin

Ddire

alüum

ultimo occidentis angulo delitefcerem ; oculos ta-

men meos ad teattollere non auderem.. Et quä'

Pety

audaciá in animam meam te fufcipiam , tot pecca-

ad po

