no fummé dele&tabili; recedensà te ,. fimilis fum

4

montibus, ubi ta&ti fuerint , fumigantibus ; fimi-

Jis arundini , à quolibet vento in partem quam-

cunque impcllende Convivio pafcor coclefti ; fed

menfam quoque libo Babylonicam , in qua mun-

dus , caro,ac doemon,dapes apponunt fummé no-

xias, dulcíque veneno infeCtas.

Nunquid pro«

pudiofum foret , menfz regiz lautitijs fagin-tum ,

buce

mediaftinorum fefe intrudere convivio ,. & viliffi-

p

mis eorum cibis farcire ? Ita fideles tui, Domine,

ftn

(4) qui veré cognoverunt te in fraCtione panis ,

tíadi

hoc uno contenti ferculo , omues mundi delitias

Dati

S, TC«

afpernantur, Eughraxia (e) puella feptenni

gi-

Doir

——(4) Laur. juftin, de Ven. Sacr,. (b) Anfelm. in Rel.

Dom

W

alloqu, n. 43. («) 4uguflin. (4) Cypr. ferm. de Cena

9Dm, (e) 5urius bác die,

P —

»e33)( DC 8

207

defhi

yminiqs

gij fanguinis , Monafterium quoddam San&timo-

nijium ingreffa cum Matre, imaginem Chrifti

s ftid

crucifixi tenetrimé amplexata , adeo ejus amore

tundit

exarfit , ut [pretis principis adolefcentis nuptijs to-

m, Qu

tam fe Deo conlecrárit; abftinentiaque & patien-

ia

tià munita, poft iteratos cum deemone , & in-

j

vidia congreffus, vifa fit ab Angelis in coclum de-

Faf

duci , & à Maria Virgine ferto nuptiali decorari,

y n

Igitur & mihi Deus folus fufficiat , folus fapiat

Inempo

Cibus Eucharifticus ; que. enim conjun&tio Chrifti

adBelial ? ve] quz pars Deo in infideli ? Hic to-

efem,

tum pofcit hominem, & exitium minatur i

]5 » quo-

(0) ant

rum cor divifum eft: Affere me

am felt

» pijffime JEfu ,

ab hoc exitio ; & effice lapidem v

ivum , lapidem

um

anCtuarij, qui de pariete clamet

ad te :

ümils

s. (s

Miferere mei , qu;g inte c-'vonfidir)kanimc me4.

m que

li

Pridie Id. Mart. 14. ejuídem.

qu m

$ Matbildis Regina.

m

( ^X Thonis Magni , Caffaris Auguftiffimi , Mater ,

^ S. Mathildis Regina , affidua in divinis laudi-

rqnid y

,ojnztt

bus celebrandis , in egenos profula , blanda ergà

& 1'M*

peregrinos , domefticorum in via virtutum magi«

Dominft

ftra; cujus anima innumeris ftipata An

gelorum my-

riadibus , unà cum anima Bernardi E

pifcopi, tune

j d

pariter vità funti , coclis illata fuiz,

ennii ,"If'

Dixerat olim de fe vates regius: unam perij à

)

Dotnino , hanc requiram ; ut inhabitem in Doma

Domini omrnibus diebus vite mez.

Idem optae

hM. i

f

vit ; & omnino obtinuit S, Mashildis, vidua; qua ,

u

"A

208

-5X DCEES-

ut facro Altaris Myfterio. propior effer, cellul'am

. fli, vel

conftrui juffit , Ecclefie contiguam ; quam noctu

Dam

ingrefía , polt modicam quictem coram augu-

l Jüdai

ftiffimo Sacramento in terram abjecta ,. in legen-

do poi

dis , audiendisque divinis laucibus tempus dulcis-

| Candui

hofles

fimé infumpfit.

didum

.O ut & fpiritus meus exultet in Deum vivum!

ut fitiat anima mea ad fontem aquz , falientis in vi-

dm, ;

tam aternam ! Cer:é fi moleftum videatur , me-

tnitat h

did nocte Deum adorare, id faltem fiat, ante-

Ut n0f

quam ad quietem me componam. Quodfi aditus

mne fe

ad templum minus pateat ; licebit &feneftra vul-

i,f

tum cum Danicle eó convertere , ubi thefaurus

ss

Tlbys

divinus affervatur,

Et qvid vetat precibus ma-

qllidqul

Trtata

tutinis juxtà , ac vefpertinis crebró inferere ver-

—

-

ba illa : laudetur , &* adoretur Íacratiffimum Alta-

Seloty

ris Sacramentum f

m ipj

ption

Pijffime JESU , infinitz pietati tuz commendo

farer

me , undequaque miferrimum; quicor tuum dul-

ciffimum , amore mei transfixum in cruce , inhoc

Sqtà

Tüf ,

admirabili myfterio appofuilti erga me : faculta-

uj

1l

gem indulge , fubeundi illud. tutiffimum animz

mez afylum ; ihi me abfconcam , ibi latebo Íe-

(

meus,

&urus; & , fi fueris iratus , mifericordix recor-

daberis, cernéns , facratiffimo cordi tuo me ine

Bu

;

fertum.

]bi delitefcam , ficut tu in facraHoftia panis fpe»

&iebus involveris.

Verüm cur íta lates, Domi«

ne ; Nempe ut bonis malí'sque te adaptes; his ,

«lum tenebris offufos meritó relinquis ; uti enim

:

palpebra debiles ni&ant ad lucem, iia hoftes Ch:i-

N

3

W

"——

4251 XC8g-

209

cehhan

fü, velut noCctue , offenduntur , dum cernunt

?

m not

Deum hoininem veré hic manducari.

Certé fi

D quQ

Judai perfidi abierunt retró , dicentes : quomo-

in gt

do poteft hic nobis carneimi fuam dare ad mandu-

us dul

candum ? durus eft hic fermo: quid jurati Chrifti

hoftes ,' & nefarij haretici dicent ? Bonis i

gitur

n vinim.

dictum eft : (4) comedite , amici , & vitam qui-

nüs n

dem, non mortem ; (D) (iquidem ut noftcz infir-

UE , Y

mitati parcat , femetipfum 1n fuz Majcftaris clori-

jt, d

tate non manifeftat , fed .quafi füb quodam vela-

odf d

mine fe occultat.

Quodfi enim Daniel folo An-

xb

geli, fibicolloquentis, afpe&tu ita defecit, ut vi-

j thdari

ribus omnino deflitueretur : (c) emarcui , nec

xIDuS

quidquam habui virium , fed & fpecies mea im-

mutata cft: quid foret, fi non An

elum , fed An-

orere vt

j

Ym Ae

gelorum Dominum , non ftellam

a

iquam , fedfo-

lem ipfum contueremur? Revera impij ab incre-

pauone vultás divini perirent ; boni veró maje-

od

um Qu

ftatem. tantamferre non poffent ; Bonum proin;

Sacramentum Regis hic abfcondi; fed & mihibo-

( ain l

n

num , in Domo DEI mei abje&um latere ,. fub

umbra arboris Euchariftice quiefcere, cujus fru-

m ay'

Atebo !

-€tus dulcis gutturi meo. — Domine virtutum ,Rex

g r

gneus, & Deus meus,

Beati, qui babitant in Domo tud,

O ml

[ d

Idibus Mart. 15. ejufdem.

an5

H

$ pont«

$. L'onginu: Martyr.

)ICS; hlsï

yr o

erit Chrifti , in cruce pro

^

"Q.'!amæ efficaciz fu

O

Ini-

fj C

p

f

- (aj)Cant, 5. E )Hugo A5,Vid, inCant, 3. DAn, 6, 1Q,

-*

210

-92)00C 882

$

mCa fïf

inimicis Patrem deprecantis, orati

Q , )u Longir.xc;

*

s divini 5

ignis lk

patet ; is quippe » €

u

im ex guttà cruori

W.T

Jatere ipfe elicuerat ;

9

uem lanceà € Servatoris

IN

ocul

orum. falutem recepi

ffet , in animum etiam

tem nc

lum , quod tum

fidei lumen admifit ,. Chrifti exemp

amillir

hauferat oculis ,. auribsque ; fa

&o ipfo fecutus:

|

X

itcs opi»

j (j

fiquidem miífos à P

ilato adfenecandum mi

paRed

; inde vefte aiba candidatus;

totus 1ta

paro cxcepitconvivio

ultró fe obtulit gladio feriendum.

V, totu

: 5 facro 5

Vidit hác die S. Francifca Romana

.

m late

ulo redux $. apertumServator!

s latus, é quomi-

benr :

rus fulgor promicabat ;

ipfum veró facratiffimum

E? 1

idebatur gïoriofum , ut

Hevunp SUPONNMENENUT URRU TEV

Domini corpus tam €i v

r.

tura inl

Deitateminillo . v

elut fpeculo , contueretu

tratet,

dixit S. Philippus

Humilitate folitá motus de fe

Tatlone

Nerius ; iddue ego revera ufurpare poffum : mag-

Iïon [CI'I

num eft vulnus facratiffimi

lateris tui , pijfftme Sal-

Á o

lon gö mde

vator; Íed nifi tu manus mi^i teneres ,

Vif

is id l'acerarem,

(4) Ferrea. fc

ilicet voluntas

hibetur ,

lum j

mea, quz necb

onis fle&itur , nec malis in

-

Cular

lancea 1illa immanis €

ft , cor tuum fanCtiffimum vul-

fugeiemus à t€ »

Cujts a

nerans,. Equidem (P) ne amplius

TEN

bi

iter conjune

humanitatem meam tibi infepara

ïapï.

ere voluifti ; at ferrea mea voluntas nec fledi ,

Cimmu

nec copjungi vult ; ferrum faltetm igne mollitur ;

ai*dun

ignem

f

uccendifti in furore tuo, qui ardebit us-

ofi

que ad inferni noviffima ,

diabolo paratus, & Àn

Hlbdu

s mea icr«

gelis ejus; verüm nec huic cedit volunta

It

cntugl

rea : vincat igitur eandem ignis , non viol

ille

T.

V

(4) Leut Juflin, incend, amor, div. . 2. IQ

Säaïä

S. Ibg]

de div, amor,

——

211

-92 CX V 803*

ille, fed totus fuavis, non infernalis, fed divinus,

| Longino

ignisile , quem miffiü im terras, nec ' aliud

is i,

vis , nifi ut toti eo ardeamus , ignis amoris

dicurt,

tui ; quo li mintis placuit hucusque te amare, fal-

um t

tem non jam difpliceat , te redamare; fic enim

. uodut

amáfti me, ut totum te dederis pro me; wtipfum

o fs

ais

jam (4) dominicum fanguinem fugamus , & intra

ipfa Redemptoris noftri vulnera 'inguam figamus ;

At

totus itaque hoc ardeam amore , totus abeam in

te, totus abforbear ac contegar vulnere fanctis-

i

fimi lateris tui, — Ec (F) quomtodo non tota abfor-

N

beatur anima mea , cüm intrat per venas ad cor

auftm

JEfu? Permififti, Domine , ut ferrum illud, crea-

miolum,!

tura infenfibilis, facratiffimum corpus tuum pene-

erett,

traret, ac cor tuum attingeret ; & me , fenfuac

, Dhiy

ratione przditum , cujus amore talia pafíus es,

hum: ]

non feras có fübire ? (&) Infignia Donini mei JE-

if*

fa porto; & fic nullus fupra me jus habet , prz-

logctt

ter ipfum. (4) Non faxum , creaturas, fed por-

e VO'UW.?'

O fortunatiffima ,. & pe-

tum , Deum , quaro,

sfb

culiari affectu dilecta Chrifto Sponfa , Gertrudis ,

orcía

ffimum

cujus anima , hinc decedens , latus Chrifti in

o

fa, acíiccodo illata, Patri zsterno exhibita eft!

fgmüS'(&'TCf

"RUA

Orapro me, ut & mihi morienti pateat cor dul-

]

j

n

ciffimum fervatoris mei; fit vulnus facri lateris tum

T d

afylum mihi tutiffimum ; fit perfugium ,. in quo

i t

hoftibus , tum vel maximé imminentibus , me

k

RU

fübducam; fiquidem

olo , &* mori

T yil

J

u

Intra brachia Redemptoris mei yivere v

| v]Ok

defidero,

O2

xvij. Cal.

[

* AXPLC)pri:m. ferm. de Cen. Dem. (b) Bonay., (6)-

Bu

S. Thom. in Pfalt. (d) $, Aug. l. 2« €. 2^

*

)

|

l

212

-£33) (( 88

as

pertrad

xviJ. Cal. April. 16. Martij.

fibned:

$. Heribertus Colon. Zdrchiepifcopus.

qui nd

Quodi

"lLimma cum reverentia , morümque gravitate

Sacrum obibat S. Heribertus , Archiepifcopus

ablution

abflerfo

Colonienfis ; in cu us geltis refert Surius , Epifco-

fritnto,

pum quemdam , linguz garrulz. frzna laxantem

j

fub Miffa, feveriffimé à Dco fuifle punitum.,

tobisqe

ifciat ;

qua , quà fan&tus Pontifex digitos abluit, dum ad

aram faceret , diuturnum capitis oculorümque do-

I via

du

lorem abfterfit fancto Fulberto Abbati : eadem

aqua czcz mulieri diem reddidit.

fl 3 quw

Quantá incurid, immodeftia, morámque levi-

frrem

tnici,

tate facris operari ego foleo , & multi mecum Sa-

cerdotes, commiflum minifterium non , ut par elt,

hanc nj

aftimantes! Veré non eft fcientia Dei in terra ,

fi:bo

apud eos quoque , qui illam profitentur,

Equi-

dico M

dem non Íemper punit Deus ; monet tamen ad

——

Quam t

emendationem : (4) quantum ( verba funt magni

À

mate d

Gregorij) quantum nobis noftri judicis fa&ta eft

n

iil

Omny |

feveritas temperata ; tantum erga fe debet fieri

noítra infirmitàs accenfa : peccata enim , quibus

od

Vowi

Deus per manfüetudinem parcit, in nobis pet

poenitentiam punire opus elt.

Morcs proin ex-

Pudla

VC

ternos ; affe&tüsque internos reformabo , quo-

ties ad facrum Altare accedo ; cohibebo linguz

ib

libertatem , immodeftiam ponam ac levitatem s

Decca

durn facro me paro ; in araipía attentus ero , de-

d.

— ——

bo pro

votus , Oculis ac animo c-olle&us; ftude

viri-

——

Q

| (4) Hom. 30. in Evang,

| h

li,

LE

"

-92 )C CSe2-

213

) Ü

',l

vïïibus ac imbecillitate. mea. rem tantam digne

pertra&tare , ac fruCtum debitum inde capere ;

fubne&am denidue humilem gratiarum aCtionem ,

Vi

quà nova à DEO bencficia mereas obtinere,

Quodíi à divino hoc facrificio vis tanta vel in folam

: grap'mc

hieploy

ablutionem derivata fuit , ut. externos corporis

abfterferit defe£tus ; quanta virtus ipfi inerit Sacra-

, D

4 ln

mento, dum ad medullas usque animz penetrat ,

limmo A'

nobísque intimé unitur ^ Ha«c tanta cft , ut nedum

fafficiat ampliffimé defeCtibus mentis eluendis in

jt, dmi

nümqt o

lac vita; fed & beatitudinem aternam conferre

: u

in altera poffit : (€) tenemus fanguinem Chrifti ;

fi, quod majus eft, tenemus ; quod minus eft ,

g

fperemus: majus autem eft pretium fanguinis Do-

minici, quam univerfa cocli gloria. Quiaveró ad

mecan

hanc nil intrabit coinquinstum ; ipfe fanguis Chri-

l,'ll[pär

d n tem

fti ab omni peccato nos emundabit. — Teftem ad-

eluco Mariam , S. Abrahz eremicolz neptem , (5)

y, E

r vreti

quam patruus vidit in fomnis fub columbz fche-

£nate devorari ab immani dracone; rupto tamen

f

Q

Tij

dein beftiz ventre liberam iterum evolare ; cujus

g a

ognovit ; nep»

d

d

|

fomnij fenfum mox percepit , ubi c

tem cellá reli&tà ad fzculum tranfijffe

T

, ac ibiceem.

TUP thp

Veneri operari.

Militem proinde indutus, ad

| nob15 pf

puellam cognatam fe contulit ; eique reditum a

eremum perfuafit ; ubi ipfa fordes vita prioris ju-

labO, qUO'

erO W;

gibus lacrymis abluit , Chrifti fanguine ab omni

peccato emundata.

(c) Ephraim quafi columba

l cvjm[tm ]

fedu&ta , non habens cor ; avolavit, quafi avis :

's ao, «C

O3

uic

udebo

p

r

Sarim

q

(4) Aug. (erm. 7 4. ad FFr. i eremo. (b

bedie, () Ofe. 7.

GE

2!4.

-£92 ( DC Se2-

| Df

huic fimilis anima mea , ad extcriora totam fe dif-

mun j

fundens.

Fac, Domine, redeat ad fe , ut co-

!'ilis, [

l]umba illa , dimiffaà No&£mo , reverfía eft ad ar-

apent

cam: neque enim Sacerdos, tibi initiatus , in-

que x

venit , ubi requiefcat affeCtus ejus , nifi

n, n

In DEO falutari fuo.

prdu

delicia

foiri e

xvj. Cal. ^pril. 17. Martij.

ets

$. Gertrudis Nivellewfis.

hi,

EcVirgo, DEO fub regula D. BenediCti mi-

vartsq

litans , & Antiftita Nivellenfis , aliquando ve-

aC [ca

niam admifforum multis perfufa lacrymis à Chri-

Smari

fto petijt Virginis Deipara fuffragio; eàmque ne-

Toptu

dum obtinuit , JESUM quoque € finu Matris Vir-

tóqu

inis meruit recipere ; promifitque hzec , femper

tium |

fe famule devotz cum filio adfuturam, — In caput

Ity

oxntis demiffa coalo fphara ignea aliquando de-

Ihund

fcendit.

Tvumba ejus odorem fuaviffimum fpira-

VAUE

vit : ipfa familiarium non uni fpe&tandam fe exhi-

Wntny

ï;'

buir, multá luce circumfufa, — Tempore quodam,

]

poft receptum epulnm divinum , vidit Chriftum

ho

fub fchemate pelicani, pe&tus fibi roftro aperien-

tis , ac cruore inde profluente pullos reficientis.

Hác ipfi die meminit Ecclefia Jofephi illius ab

Arimathaza, nobilis Decurionis, qui funus Serva-

toris noftri pié curavit.

Huic Chriftus apparens

dixit: fcito, peccatorem , quoties a&tu me ot-

Tepg

fendit, manus mihi, ac pedes extendere, & cruci

fcäeg

affigere; quum veró peccata fua deplorat , ve-

ïïblls

ni&inque rogat , dé cruce rurfus me deponit , ac

fibi conci'iat.

Di-

P —

-"MYXCOCER:

21$

$

Difcamus (imelliluo Bernardo monente ) ani-

.

nfed.

mum jaculari in id , quod fuum eft, & tantó ftua-

W

viüs, quantó naturaliós. —Servator nofter pe&tus

NES

ut fuo nos cruorerefocillet; fitibundi ita-

aperit ,

que accedamus.

O vere pelicane , JESU Domi-

ts, I*

O

|

ne, me immundum munda tuo Sanguine.

pectus Domini mei venerandiffumum , tu zrarium

deliciarum DEI ; quot non pro miferrimo me fu-

fpiria emififti? quot non fuftinuifti dolores ac a-

ones ? quin pelicanum imitatus , id aperiri vo-

Ll

j

ujfti, ut profluo inde Sanguine nos potares,

O cor dulciffinum Domini mei, fons

editie

varesque.

*

wndo

ac Ícaturigo gratiarum oruni

um, fummá p'enum

jj Q

amaritudine , ac tandem in cruce amore mei di-

tt*

]

ruptum ; fcio me mortis tux reum ; fateor, do-

fattis

—

'l

leóque impenfiffimé , fed fcio etiam ; inde ini-

E fcmp

i

[

rium fumpfiffe omnem animz noftrz mede'am,

hap

Pie pelicane, JESU Domine , me immundum

IG

munda tuoSanguine. Patent vulnera tua;patet cor;

vum fpïrg-

fcatetin-le falus noftra,& vitze balfamum : itaque me

immundum munda tuo Sanguine ,

mfe j

: uodt

Pie Pelicane , $ESU Domine,

jf Chrt

xy. Cal. Aprxhs, 18. Mäfiïl'.r

$. Gabriel Archangclu.c—.

T

N

Uarenti, cur DEUS formato e limo terra

]us "f'

homini infpiraverit in faciem fpiraculum vitz?

"

appir (p

a ibi fenfus omnis, ibi

hu

xcpofuit D. Ambrofius , qui

fedes atque ilecc

bra dele&tation

$, in oculis, n2-

e El

yrát i

Y

ribus, auribus,

& ore: Ea de caufa Dominus

O4

;onilg J

! Deus

Dr

216

£32 X 15C 882

Deus infuff'avit in faciem ! hominis , ut fenfus no;

Fiiius[

ftros adversus dele£tationes peccati fpiritu fuo red-

Inque

deret fortiores,

Quàm potens fit Deus , vcl no-

ptetio

mine fuo teftatur Gabriel Archangelus , utpote

ga.tm'

fortitudinem DEI fignif&cans; hic Virginem , futu-

autet

ram DEI Matrem, falutans afferit,non cíffe impoffi.

non]

bile apud DEUM omne verbum.

Porro hanc

&f

uam potentiam ubi evidentius exeruit, exercult«

Cibus

que DEUS , quàm in auguftiffimo Altaris myfte-

lp t

rio ? fi námque fecit antea in /Egypto maignalia,

QU an

terribilia in mari rubro; fi cocli fünt opera. digi-

iTote

torum ejus ; hic certé fecit potentiam in brachio

Ten

fuo, in confpeQu noftro parans menfam adversüs

omnes, qui tribulant nos,terribilisatque laudabilis;

terribilis hoftibus, amicis laudabilis; hi cibum fu-

munt , omne in fe habentem deleCtamentum ; illi

[

judicium fibi manducant, corporis Dominici rei;

illi pignus capiunt futurz gloriz ; hi mortem cum

Juda proditore glutiunt ; illi pharmacum fumunt

Qors

fo dj

immortalitatis ; hi , utpote fordidi, fordefcunt

adhuc; ilii, epulo divino refe&ti , cum dilecto

UpCr |

diícipulo quiefcunt in finu Domini ; in hos poftac-

D D

ceptzm buccellam intrat fathanas ; il'i imitantur

prace

D. Anfelmum , Lucenfem in Italia Epifcopum , (4)

Cutty

cui unus fuit dolor , hác efcá divind privari ; ne-

Conr

Tént

que enim ullam confolationem , aut. gaudium eà

fenticbat die , qui à facro fuerat impeditus; ca-

tlo

terum quot dicbus illud offerens , ac fub eo cog-

dT

nofcens arcana , in illorum recondita cordibus ,

eft i

quorum falutem curabat.

(^) Sanguinem folvit

I-

D

w(a) Belland. hodie. (b) Ambr. l, 1. de Vivg,

a(

-z49 QG

217

Yism.

Filius DEI ; fan guinem debes. — Sed non poffum,

ftoted.

inquies , fanguinem reddere. Dignum te prabe

V nn.

pretio illo Sanguinis Filij DET; ne dicere tibi co-

, Ut

gatur: quz utiitas in Sanguine meo ? (4) Cujus

H J ml

autem vel ferreum pectus , vel adamantina mens

imul«

non liquefcat pre devotione; cüm DEUM fibi ,

to ht

& fe DEO fenferit corporaliter unitum ? Ó JESU,

Xerq

cibus meus efle dignaris ; fis & amor meus: di-

; mylk-

ligumn te fuper omnia; tibi foli adhzream; optém-

que animitüs cum dileCta tibi Gertrude , ut pra

ngnal!ia,

n r'lng-

amore tui incinceretur tota fubftantia mea , qui.

y bracin

Terribilis es , atque laudabilis,

adren

odbl

xiv. Cal. April. 19. Martij.

ibum fn

tim 1

$. Sofephus , Chrifi Nurritius.

inic 16

Loria illa, ad quam evectus fuit Jofephus ,

JEgypti prorex , umbra quzdam extitit ho-

vem cufi

f Ányu

noris , gloriofo Chrifti Nutricio, & Virginis Spon-

yrddon

fo delati, ^ Di&tum illi uit à Pharaone : (b) tu eris

fuper domum meam ; & ad tui oris imperium cun-

y dit

&us populus obediet ; uno tantüm regni folio te

$ pOü (

jprantt

precedam. — Juffus praterea fuit , fecundumà rege

currum afcendere , . clamante przcone , ut omnes

yum ,

n f

coram eo genufle&£terent, & prapofitum effe fci-

rent terrz /Egypti,

Neque tamen minor hunc

dium

gloria excepit: (&) quantus enim in catlis cenfen-

us; o

of

dus eft juftus Jofeph , qui talis ac tantus inventus

eft in terris? profe&ó fi, ubi ego fum , illic &

yrdibusvs

mini-

Os

f1 f()lt'lf

f

(4) Laur. Suflin. de difcipl. monaft. c. 19. (5) Gen

—

41« (€) Ger[on p. 4. €. 2.

218

"435 C OC Bb

minifter meus ; ille proximior in cclis eft col-

ah

locandus, qui in minifterio fuit vicinior. Nemo

Cts d

autem poft Mariam ia minifterio Chrifto proxi-

fit1

mior , in fide fidus magis, quam Jofephus. . Inde

natu

nemo miretur gloriam , ad quam evc&tus eft:

?

Chriftus enim, amore in dile&um fibi Nutritium

p

motus, haud dubié his au: fimilibus eum Patri a-

Tutr

terno commendárit: (4) Pater, quam merce-

fitis

dem dabimos ei , aut quid dignum poterit effe be-

quM

neficijs ejus? tot mihi annis famulatus eft fummá

ris f

fide; in/Egyptum me duxit , ac reduxit. incolu-

[ORM

mem ; fudore fuo aluit , veftivitque ; paterná fo-

Q

licitudine educavit; furenti Herodi fubduxit ; Ma-

fartam. tectam . fervavit.

gt

tris virginex famam

viat

Quid ergo dabimus viro ifti? audi Gerfonem: (P)

brx

primam in codo hierarchiam Pater ; Filus, &

dnrt

Spiritus fan&tus conftituunt ; alteram JESUS, Ma-

]s

ria, & Jofephus; fan&ti reliqui univerfi his inferio-

Wt

res funt ; & primas quidem tenere poffunt , in-

atte

tra ordinum fuorum limites , non tamen unionis

hor

hypoftaticz fines attingere , quó ij tantüm per-

f

rinent, qui JESUM proximiüs cóntingunt , ut

dif

Maria , & Jofephus , circa tantz dignitatis my-

fterium. affiduó. occupati.

Hujus ergo. merces

N p

T

magna nimis: (&) non zftimo , efle temerarium ,

T

fed pium , fiquis opinetur, fan&tum Jofephum re-

Ti

liquos omnes in gratia & beatitudine antecellere.

f

Merces magna profe&tó ; fiquidem (4) univerfa

lo

uoties

curia cobleítis toties cxultat- pr& gaudio , q

ï

hü

3

hg

(4) Tob, 12. (0) 1p ?oþpbind. (c) Cä-tbagent

TO x. l. 4. HOM. 80 (d) 34(1". de St yDI: de'c 40 no 60

j

"—

-39) 0889

219

f o

3b hominibus Nutritius Salvatoris exaltatur, Mer-

Nm

ces denique magna * dum , quod poffibilitas no-

o

ftra non obtinet , ejus nobis interceffione. do-

. t

natur.

hs d

Porentiffime apud DEUM fan&te Jofephe, &

atritim

Pa

prz reliquis magis amate , en ego ; clientum tuo-

rum poftremus , homagium tibi perpetuz fervi-

ma

tutis prxfto ; id unum pro obfequijs meis rogans,

eft

t (umm

|

qui Matri Virgini proximus affides , fan&tis czte-

xis füblimior ,. in periculis mihi adeffe , & cacli-

jnt

*

tum confortio me fociare disneris.

EE

l*

O fortunatiffime fancCte , cujus brachia ftrin-

M

n

gere Deum- Hominem , finus fovere, os difüa-

f

viari , oculi contueri meruerunt.

Sed quamvis

n )

brachijs exceperit DEI Filium beatus Nutritius ,

'vh'us, j

intra vifcera tamen fua non recepit ; utut cordi

US, M&

ililum adftrinxerit , in cor tamen non admifit ,

5 in?cl'i.O'

utut ofculatus fuerit , ore tamen non deglutijt ;

i. m.'

attende igitur , anima mea , quali fis infignita ho-

l unioms

nore; dum ampliüs tibi conceditur ; quim licuerit

m Y*

fancto Jofepho.

Te tamen precor , Patcer fan-

T

&tiffime , Filium tuum divinum mihi concrede ,

atis f*

ut per eum denuo renafcar , ac filius tuus fiam:

a

nam (4) qui manducat panem hune , invifibiliter

i

renaíciur; intus infans eft , novus intus eft ; ibi

hr

novellatur , ibifatiatur, Caterüm haud ignoro ;

ïCCCRHS'

fan&e Nutritfe , fummum ,. qui tibi deferri poffit ,

yic

honorem effe facratiffimi Altaris mylterij oblatio-

quotifs

nem , DEO in tui honorem faCtam. Ita Ven. Joan-

i

nz À SS. Angelis , Religiofz divi Francifci Paftlani

1

j

ab

(2) 4ng. ferm, x. de temp.

229

1

-t83Y EX Een-

fiiz in Gallijs, ipfe reveláfti ; que , dumintegro

Qu

novendio te colit fynaxi quotidianá, doemonem

t

corpore, quod infederat, exegit. Par ferépro-

dieium Lutetiz Parifiorum contigit , ubi pia que-

s

dam perfona devotione novemdiali Sacerdotem

dur

quemdam facrilegum ad frugem reduxit. Inde &

Wt

ego anfam capio , hác die, & fequenti octiduo

gui

acrum in tui memoriam offerendi , cum certa

[U)

Alf

pe vitz ac morum , in melius commutandorum ;

a |

confequendi item ,

lo

Quod poffibilitas noftrra non obt;het.

In Àn

quot

Oi

xiij. Cal. April. 10. Martij.

$. Toachim , PPater B. V. Marie.

OTC.

(

Arens Merir , Virginis Deipare , CHrifti A«

po

f

P

5

vus , & fanCte Annz fan&tus Conjux Joachi-

DA

mus, cenfum annuum trifariàm partitus eft; pars

(ite

prima templo Solymzo cedebat; in egenos pro-

C

fundebatur altera ; tertia rei familiari curanda im-

Qn

pendebatur,

Inde Filiam , SanCtorum omnium

ii

lr

fanctiffimam meruit habere. (4)DEUS fiquidem,

ts |

cujus copfpe&tui omnia futura ,. ficut. & prarfen-

d

V

tia, clarafunt, & aperta , dum univerfa jufta &

m

honefta conjugia , quz à primi hominis creatione

p

usque in diem noviffimum fieri debebant, pro-

ï&þl

Ípiceret , nullum fimile Conjugio Joachimi & An-

de

nz in omni divina charitate & honeftate pravi-

üc.

dit; & idcirco placuit ei, de hoc fan&to conju-

qui

gio honeftiffimz fuz Matris corpus procreari , in

],

ha

quo

ER ERa

: '"(4) Revel. $ Birg. inled. f, 722..

(

|

221

92) ( Db |

Itg

&uo ipfe cum omni confolarione quiefcere di;na-

QUE

retur.

foro.

Per te, fanéte Pater , Maria , & & per hanc

i que.

JESUS mundo natus eft, non ut judicet mun-

rdotun

. du

dum, fed ut mundus falvetur per ipíum.,

Inde

utrümque roga, ne percat in me prenum San-

XQdo

guinis illius , quem de fvia tua hauftum pro me

n o

olim fudit Servator; quemque adhuc quotidie iri

doru;

ara Patri aterno per Sacerdores íuos offe:t.

Id expendens S. Cotbertus ; (4) Lindisfarnenfis

in Anglia Praful , vim lacrymatum profundebat ,

quorties facrificandum effet ; & adeó fibi vivaciter

onebat ob oculos dominicam paffionem;ut. do-

ores vehementes perfentifceret,

f

(5) Efto nubes ad pluviam lacrymarum ; ut

kn'fb' :

poflis extinguere flammas peccatorum , hortatur

ïoachi-

D. Anfelrus. Et omninó dignum effet , aliquot

n pars

faem lacrymulas nobis exprimere memoriam

o pro

Chrifti patientis , qui tot amore noftri , non di-

andæ im'

cam , lacrymas , fed etiam Sanguinis fui pretio-

fiffimi guttas profudit,

O fpectaculum , lacry-

mis dignum , €hriftus in Crucem futfixus inter

Equidfmæ

priie

duos latrones, «eu eorum cotyphaus , ut om--

nium ludibrio pateret! Quàm veróé de te dicis a-

j

reatiot

pud píalmographum , JESU. optime: que non

V

tapul, tunc exolvebam.

u pm'

Mea fiquidem erant

debitailla; mea vincula , quibus adftri&tus es ;

j

1 n

mea flagella, quibus dilaceratus ; mez fpinz ,

quibus redimitus ; mea Crux, in. quam fuffixus ;

) Coni?'

jCäfi,m

mea opprobria , quibus fubíannatus; mea deni-

que

quO

d

——(4) $ur, hodie. (9) An[elm, lib. exhort,

A

222

«&33 XX S89

que mors , quà füblatus cs* qua' non ropueras ,

Ka

tunc exolvebas. — Quis igitur dabit capiti meo a-

Bene

quam; & oculis meis fontem lacrymarum ; &

fextc

plorabo die , ac no&te! quia innocens Dominus

man

occifus eft; Agnus à lupis, à peccatoribus juftus ,

Cs

fan&tus ab invidis, à filiis hominumFiliussDEL, O

cali

vt

Joachim , ó Anna , fi trifti i/li fpe&aculo coràm

adititiffetis , nonne percutientes pectora inde re-

gl

dijffetis? nónne extrema gaudij veftri lu&tus oc-

)

dcl:

|

cupéffet? Interim moritur juftus ; & nemo perci-

pit corde; nemo confiderat , quis,. quid, pro

gane

quo, & quo fine tam indigna patiatur,

. Quis

vdd

ergo capiti meo dabit aquam, & oculis meis

Qanas

fontem lacrymarum ; &

mu'tit

itentt

Plorabo die 4( notte.

n& g

tibiil

xi. Cal ApriL 2:. Martij.

$. Beneditfus Abbas.

tém (

À

die d

C Piritum impuritatis , feediffima quavis ingeren-

Hun

v

tem animo , fugavit Benedictus Adolefcens ,

'ïorpg

dum corpus in vepretum abjecit , ab ómni dein-

Piwl[;

ceps ejus generis tentatione immunis.

Crucis

Vunl

figno vaículum rupit, quo mors €i propinabatur.

NU

(4) Anima ejus erat quafi Angelus ; omne tranfi-

Q

torium contempfit; carnem fuam animz fervire

L

hon

coe

it; ne macularentur aures inanium auditu ,

tünr

oculi vifione dele&tabilium , in:eremum fefe ab«

j

pane

didit , magni Pracurforis aiulus ; utut vel in me-

Ilj,

ndo per«

;

dijs t.urbis.coelun-] confequi potuiffet , mu

r

fecté À

. 4) Rerel, 8 Birg. l, 3.6,20, 8 21,-

]

i

P ——

253

-£93)Ct )C G-

WTa5

f« mortuus , ac plenus DEO. — Magnus in víta

ÉO d

Benedic£tus , mapaus in morte ; quam profpiciens ,

m s

fexto anté die apetiri tumulum juffit ; tum fuorum

Vominit

manibus delatus in Eccle(iam , facro viatico refe-

sjufr,

&us , corpore in pedes ere&to , manibusque in

.

EI, Q

codlum protenfis placidiffimé obi

j

t, vifus Sponfi

) CO

inflari ornatus coelum confcendere,

Dcele£taris

indere

elorid confimili ? Virtutes imitare.

Cusot

4) Non dabatur manna , nifi in deferto , ubi

0 pcrci.

dele&tabile non fuit ; fic non fentitur dulcedo

llid, Pm

gratim , & fapor Euchariftiz , nili ab his, qui fe

u

in defertum ad minus corde transferunt , ut mun-

danas non fentiant delectationes..

ulis m

Quam magna

mu'titudo dulcedinis tuz , Domine , in hoc Sacra-

mento! Tanta videlicet , ut Santi tui , & jufti ,

nec mortem ipfam , utut terribillum omnium ter-

ribiliffimam, fenferint ; imó tanta, ut vel poft mor-

l.

tem eam experiri defiderárint.

Ita legimus hác

die de beato Mauritioy ex Ordine D. Dominici im

singtte

Hungaria mortuo , cum Epifcopus quidam facra

p

Corpore adhucdum exiftente in Ecclefia facrum

piaculare facerer , oculos defunctum apetuiffe ,

(ngi

cümHoftia divina elevaretur , neque claufitfe ante

x

facri calicis adorationem.

Meritó igitur quzro

he tfälfï'

€x meipío, cur fpiritum hune dulciffimum e

g f

non experiar ? Nempe DEUS eundem abícon

dic

1 quitt

tinentibus fe ; foli Sacerdotes fan&ti incenfum &&

f

pancsofferunt , qui DEO placeant ; ad Abclis fo«

ein

lius, non verà ad Caini reprobi munera DEUS

p

tefpexit,

Quia deficit fan&titas, timor Domini

Ine

ais

- (4) 4lb Magn. de (aer, gucg.idiþ. 3f E

224

-£$53 )(0)( 6837

H

&t innocentia; deficit quoque fpiritualis du'cedo,

u de[er

Dicebat olm populo Samue! : (a) fan&tficamini ,

&t venite mecum , ut immolem.

Et quid immo-

Jaturus erat Propheta? carnes taurorum , & hir-

corum fanguinem.

Quantum igitur (/) debet effe

Sacerdos purus , ubi invitatz ad facriticium non,

niíi fanctificatz veniunt plebes ?^ ubi non carnes

(4)7

aut fanguinis animalium , fed ipfius Filij DEI cor-

þus rit

us & fanguis offertur.

Quoantum igitur debet

devotif

efle Sacerdos purus ? Docuit id fan&tum Franci-

nerabil

fÍcum Seraphicum genius cadlcftis , exhibens ei

Cito He

cryftallum lucidifimam , omni navo prorfus im-

tem n

munem , eam fymbolum effe dicens munditiei , in

Qu

Sacerdoterequifite. —Qua res adeo terruit San-

VinO In

&um , ut indignum feSacerdotio fudicare:, Eo-

lio ha

dem intuitu fanctus Benedictus dignitatem illam

Majomi

nunquam voluit admittere; D. veró Cajetanus quáe

at, àí

vis die anniverfarià fufcepti Sacerdotij in planctus

UC n

amariffimos effundebatur , afferens , ambitüs fe

Qitaten

reum , qui tantum. honorem immeritus affectáffet.

()

Sifte híc , anima mea , & anini tui fenfum hac in

& ri!ml

Interim -

re expende.

Wn,

,

Quzram ego mannain deferto, vanam cone

Qu

verfationem matutino faltem tempore relinquen-

Vethy

do , quo facro me Altari paro ; deponendo item

Ofe q

omnem ad mundana affectum; ut fic dulcedinem

fl()nen

ratim , & faporis Euchariftici deguftem , fiatque

Titam

:

uctus ifte dulcis gutturi meo.

Quodfi de catero

hefis ;

agendum cum hominibus erit ; mente

*

nunquam

Fxcidat illud Ambroüj (

Ha-

(

n À

' mf. (

.f'f(a) 1. Reg. 16, (0) Greg. M. deEuch,

—

-HX PCBBR-

225

hiced

Halentes conver(ationem. in. urbibus , men

V

W aejerto,

t)e fimus

Camini,

D s

] I

xi. Cal. April. 22. Martij.

ebet d

Venerabilis I:Nicolaus de

upe.

um non,

Anta virtus ineft facratiffimo Altaris epulo ,

m C

GT

ut nedum anima , yerüm & debile cor-

9

pus vires inde fuffici fibi fentiat ampliores , tefte

t dtbïl

devotiffimo Afcetà, Prodigium hoc patuit in Ve-

n Fra

nerabili DEI facmulo , Nicolao de Rupe , (/) in-

nibas t

clito Helvetiorum fidere ; qui meliorem vitx par-

orfis I

tem in folitudine exigens , facro in Ecclefia , à

Vdtidy l

qua proximé aberat , quot diebus adfiltens, di-

ritsi«

vino infuper pabulo femder reficiebatur , cibo a-

re, I

lio haud indgus: rei tam ftupende rationem

n b

Majorum juffu reddens ; Corpus Chrifti , inquie-

Faf QUfï'

bat, ac fanguinem omnis fibi a'imenti loco effe ;

hunc infe vivere; hunc cibum fibi , potum , fa-

1 plant :

ambitüs 1

nitatem àc medicinam effe,

- (&) Vifcera charitatis extende , ait Fulbertusg

uml

& fume panem vitz , interioris hominis alimen-

tum, panem fanCtum , panem quotidianum ;

quem qui manducat, vivit in zternum.

Inde

'elingt

verba illa, effe&tüs plena, qu4 DEUM Sacerdotis

ndo If

ore compellat in canone Ecclefia; quam obla-

ulccdineïa

tionem , quzfumus , benedi&tam , adícriptam ,

14 üä[qm

ratam , ra:onabilem, accaptabiémque facere dig-

deat

neris; ut Corpus & Sanguis fiat dileCtiffimi Filij

tlli P

| punqü*m

—ï(dï Lib. 4 imit.. (b) Belland. bác die, — (c) Apud

hr

Novar, 6. 12,

'v

p d

226

-53) 0 CB89-

tuü, Domini noftri JESU. Chrift ; feu, quod i«

i

dem eft, commentante Pafchafio : (4) togamus

equiy

hanc oblationem benedictam , per quam bene-

Tncutm

dlaa

dicamur ; adícriptam , per quam in ccelum con«

Ícribamur; ratam , per quam in C hrifti vifceribus

utlan

cenfeamur ; rationabilem , per quam à beftiali

mis,

fenfu eruamur : Ita fiet facrificium noftrum n con»

carol,

