Gi2427-1

j

L

E

M

5

D

da af at

ii p

o

dX

d

x

D

3

nE Rs $

24

P nc

n

r

Uv

D

u

RO

a

u

d

j

229

N

m

ts

a

A

A

o

A

TY

s

x

.

EOE

n

»e

SARTUS

22

s

EE

E.

A

d

a

CTOA

2

s um

m

n

$o

p

i

"a

DA

CA

s

PU

AO

m u

u

d

?

oe d t

CO

Z

L

7

'ï."

-

f;-

m

v

m

s

s

NÀ

N

m

2

u

A

d

d

-

z

EO

m

-

'3?».»

C^

rPl

f*

s

odl

,

u-

z

P

a

EX

d

2 2e

&

Ü

:*-

$

$U

25

m

i

&

s

E.

A

2

5

A

,

z

N

£$

K

m

x

v

t

x

RA

A

VRM

)

E

z.

X

r

x

d-

2

:

"

;

p

MU t

E

E

E

252

6

i

E

A

b

d

ZA

t

( BR

b

o

Lo»

tï

.

X.

u

u

ia

m

CX

-

ES

UT

ï-

Es

X

p^

:

c7

ii

vt

n

u

ä',&

p

zi

LE

x

rE

Eu

T

m

D m

:

P

ä

'?,""

C

N

t

Sy

be;

E

e

s

a

v

j

o

M

Ro

N

r2

j

r

x

i

s

t

g5

73

NY

s

i

v

MC eA C

2

o

T0

M

7-

ais UA

d

?

s

a

2

a

(

iv

x

a

d

i

hi

j

1

i

2

E

X E

i

z

;

J

[

t

u

E

L

:&9

2

s

85

E

DA

EE

,

i

,

i5

Av

f orAed

M

t

P

p

;

MA

1

«

U

n

MU.

r

T.

6 ol

*

x

Eï

z

w

L.

.;æ?;

r

z u

L0

É

as

24 A

Z

2

7)

1

d

o

i

Es

2f5

Oä(i

QU

*

P

Ed

$s

2

L^

ia

E

EEE

m

z.

T

D

f

x

hs

od

At

TX

A

U.

z

u)

[2

o a

M

r

s

s

104

?

x

n

m

VE Em

s

5

RD

hr

"

U

RUE

dÀ

o2

"s

?

12

E

d

N

z

p

275

MW

À

n

p

1

1

r

A

ov

g

i

b

5

v

d

a

:Lkv'-w

;1

D

H

a^

i

d

2

v

-

Z

s

UO

lod

Is

A

A

7

s

3

A

ov

Yi

db

i

BÉ

E A

?

PA

at

X

E

s

x

MU

25

o

P.

4

N

,

T

N

2j

L2

275

Ts

24

75

UE

7

E

a

t

A

P.

L

AU ApO

d

z

7

d i

*

o

N

^

N

I

,

"

E

$2,

—,æ,

UE

i

,

va-

d

QUE

v

2

N ÓO

P

D

VA

(s

p

D2

T

us

$

L/

i

z

d

u

ü,æ./

Zs

iL

m

.

EU

r

v

u

AA

VL

d

3

Tac

d

s.

RL

2

f

22

m

t

yj

a

s

E

UA

^

La

a

d

v

;

.

6d

z

v

4

"iE

J

i d

o

*

2

CA

M

25

(:2

I

Ms

UP

PO

A

(2

.

-

E

i x

2 A

TU

od

n

od

$

A

v

4

$

-

d

A

Vs zo

:

,

d

ov

d aE

V

u

14

m

d

d

Z

2

v

i

ves

É

rA

d

a

7

S;'

2

as

'r'Q

:

d

as

"

p

D

CO

B

4

A

d

DA

À

Z1 d

D N W

2

-

L

X

N

i2

';«

La

d

oA

O

D

$

D

A

-

[v

Ls

s

i

EX

QUP

Z

2

2

VO

um

o

D

T

J:

p

um

-

p

.

k

i2

d

v

*

7

E

u

4:23(

x

pE

^6

À

^6

25

.

x

2

P

2

/

a

';

st

EIS

,

as

2

(

a

42(

*

ht^

p

t

o

4

DA

r

T

i

4

4

T

2

*

2

2

u

M

U

i

p

d)

n

p

j 9

s

9

A^

2!

:

AE

i.

vel

A

ä-'wg;&

tT

1

Ts

p

2

s

n

o

d

j

M

a

d

f.ä;&

o

,

|

5

:

:

E

.

us

d

7

x

g

äz

DAX

us

As

s

15

U

[/4à

2

H

ls

Pa

AL

AT^

o

r

A

d

um

d

r$^

1

-

d

BU

L22

e:

i

i

2

t

DX

Qs

us

7

7^

J

At

5

2

t

du

k:

d

&'J

s.

R.

s

du

&g,w

2 Ud

M

z

u

z

i

X

3

s

$z 2&'

:

24

A d

m

A

z

j

2

2

2

2

E.

£

w

o

U^

aoj

2

QT

A9

3

s

.

.

A

£

2

À.

"

a

?

,ä(g,

Ms

DN

2

^

.

i

(2

v

m

di

J

J

GN

TE

AA

ZA

L

E

44

n

i

m

AA

d

AE E

a

4

a

7

2

2

AT

Z

a

p

Eea

$!

o

o

22

7

2

"

ho

:

s

Z

7

5

w

d

M

J,'x-,

U

o

PA

»

(s

2

A

CpA

Dd

U

7

1727

?

s

n

s

DA

317

.

7^

27

L

72

4

SS

z

.

*

"

k

2

.

EM

s

f

4

4

r

1

r

A

p

d

*

L A

*

d

T

U

7

R

Q

(s a

[2

d

z

r

e

A

N

AA

UE

A

ET APST URT RYO VT

TET

NDI

Md

J

ä&

(

1

|

N12«511904741 021

|

il

I

|

TU ETH UT

|

*

Tübingen

"-

EE

—

—

--

-

N

[

235

d

N

J

"s,

Ms

M

n

as

um

RA

.

p

-

de

EUAT

Rn

iae

^s

—

o

nd. -

E

TT EM

-

s

N

74

p

.

dQ

o atl

p ,

H

pr

AT

D

M.

n

a

;ï s

! f&mq

a

FR

M ' ICA

PANIS QUOTIDIANI

—

;4

!

EUCHARISTICI.

iftorica & Me-

! Praxis H

thodica ,

à Sanctorum Exemplis & do&trinis

mutuata j ac in formam piarum

MEDITATIONUM

Pro quolibet anni die ítu-

diosé redacta, Methodum oftendens

Ad Diviniffimum Altaris Min

rium fe digné, devoté , ac affe-

&uosé przparandi ;

Opufculum deli

.

ciofüu

r«

m zque;ac faluta

à Viro quodam

Religiofo Ordi-

nem S. Spiritüs Canonicorum Regularium

dc Romá in Saxia Memminoez: profetlo

conícriprum ,

fam veró ob afcefin plané fingularem publici

Juris fa&um.

DOÀUROS

I.

Cum Facultate Superior-um.

Ex Ducali Campii—(.);g;ä Typog;apheo ;

per Andream Stadler, Anno 1746.

,,.sf-x'&-k

La i

p

-

:

—

T«

J

M.M.

-3 CT ) £8;-

65

i

o CA Em

DQ

W QU Güg—ä

Spiritui Sanctiffimo

IÍncreato Amori

Patris, & Filii Nexui /E-

terno ,

es

Coelíque cum T'erra

Per Amorls Sacramentum

vinculo Indiffolubil

Hzc Opella facra efto !

T Cui, Spiritus diviniffime,

exilis ifte labor titulo ju-

-füiore infcribatur , quam

Tibi? non eatantum de

* 2

ratio-

- (T)f5e

ratione , quod in folo Tuo natus

q

fit , fedidcircó potxfïimum, quod,

uemadmodü in primis Univer-

]

f rodu&x cunabuhs fuper Aquas

j

(

fcrcbans , quo vivificam iis foc-

d

cunditatem infpirares , 1ta. poftea

adveniente temporum pïemtudx-

bt

ne; virtutem eandem tum 1n un-

It

das. /effrale s propaoavcns in Jor-

du

dane , tum in ipfa quóque P anis,

& wmz Elcmcnta extenderisin Ec-

Tn

clefia: ut quos undls iisdem ad

G

(

vitam *-zternam rcgcncras ; ali-

fj

mento codleft paterné etiam nu-

trires. Neque veró absquc My-

hf

(terio factüm effe credendum eft ,

fl

uód fancta Ecclefia in. Officio

Íin

ln

divino , Ipfo Te infpirante,, Tibi

pracipue ,

..Sþzrzms

þm-vg[ 7e

Qui

adícri-

S32 C T ) $$-

US

adfcribat Manma illud. Typicum ,

i,

quo traducti per Mare. rübrum

vr'

Ifraclite vivebant in-deferto ; ut

5

videlicet mtclngcrcmus Eldcm

divino Auctori Ipfam veritatem in

(v

acceptis ferendam , cui olim um-

d

bra debebatur

If

Certe; quamvis amabiliffimum

of

Incarnationis Myltterium fine.ulla

li

dubitatione . totius - San&xff lm

fs

Tradis opus fit , Id tamen à fa-

d

cris Litteris Tibi per[ozaliter itera-

]

tó attribuitur : ut fcqucla confi-

[

mili inde cvldcntcr deduceremus,

!

Ipfam quoque E]usdcm Extenfto-

:&r

"* ( quam vocant) in Sanctif-

!CJO

fimo Altaris Sacramento infinit!

Ámoris Tui . effe effectum..

E-

ib

ii

quidem haud iverimus inficias ]p-

"

x

(um

$939 ( E O G8

d

íum Scrvatorcm Nofttum hoc A-

ü

motis My&cnum in ultima Coena

f

inftituiffe, primumque Patri «-

4

terno obtuliffe, ac Difcipulis, ut

idem in Sui memoriam agerent ,

K

d

potcüatcm contulifíe.

Sed ne-

Sdl

mo vidffim negaverit hujusce

«

Potefiaus exercidum tum pri-

müm coepiffe , pofteáquam Tu ,

N

Spiritus. fanctiffime , gratie tug

«

plemtudmc Eosdem (acra Pente-

Hn

oües die afflaveras : tunc enim-

ud

vero , uti Fafti teftantur Apoüoh-

& , exordium fumpfit Myftica il-

(

la Fracfio Pazis ; tunc cenim Ho-

((rc

^

ftia incruenta primum indies ob-

(([

lata ; tunc jugi Illi Sacrificio da-

tum inicum , quod le afþxran-

(td

A

te,usquc ad Mundx cxcidium per-

dura-

t22 ( f2 $82"

l:

durabit, manifefto utique indi-

cio, Ordinatos a Deo Sacerdotes

i

-

fuo 1n Minifterio à Te excitante ,

u

adjuvante; & perficiente omninó

endere.

[

ureigitur optimo fan-

K

&a Ecclefia in facra thurgla Te

Sandlificator. Deus indies . devoté

(C

J

advocat, ut Sacrificia tuo fancto

U

Nomini przparata benedicas , &

Ui

accepta Coelo reddas.

O.

(*

ure pii Sacerdotes cum ma

o

*no Doctore Mediolanenfi quoti-

[

J

*die Te rogant, ut doceas eos

i

*tantum tractare Myücnum ea

*reverentià , & honore, devo-

0^

Qu

"tione , & timore , quibus opor-

"

*tet,& decet utque intresin cor-

af

*da eorum , foncsquc fine fono;

Xb

"& f ine ftrepitu verberum lo-

* 4

d

quans

r RE

-!G!Ci')äü-

füscsgunscs trinmceeicert Uf cegBrs -AMKRDÜRS metce, .

" quneenenet

*quaris omnem veritatem.

urc

üddem cum codem fupplicant

*ut füper eos defcendatiila Tua

;)r;

*invifibilis ;; incomprehenfbilis-

?H

*que Ma)eüas ficut quondam in

[

0

*Patrum hoftias defcendebat,que

*Oblatones corum Corpus , &

fi

*Sanguinem Chrifti. efficiat : Ar-

gumento dcnuo evidentiffimo tu-

El

uum præcxpuc munus effc facris

Il

Myfüs 1n. Ara indies cooperan s

ln

cmquc in obeundo rité Officio

U

f..:o condigné erudire.

Porro ,

Q

cum ad hunc finem, ut ]pfi quó-

Ql

que de fuo quantum in fe eft

Ia

conferant , exieua hac folia ali-

i

quid. operz collatura nonnullo-

C

I

. yrudicio. vifa fuerint : hinc ea

f

ad pcdcm Soli tui facratiffimi

Qür

omm 2

"t95 C T ) 88-

omni , qua pofiumtis', fübmifsio-

tcï

nc deponimus , fuppliciter rogan-

U ,

tes, ut emortuz illorum litterz

s

|

infpirare eandem virtutem digne-

lfl

ris ; qua verba tua animare foles ,

i

o'mniümquc corum , qui affectu

fincero verfatun illa funt , Intelle-

r

&um luce fuperna, voluntatem

u

amore Seraphico , & Memoriam.

CIS

imaginibus fanctis cà abundantià

[i ,

imbuas , quo fructum. à Nobis

is'xo

unicé intentum pleniffimé confe-

04

quantur. Przxczpue veró ( quod

"

tamen fine aliorum invidia cxo-

Cü.r

ramus ) adfis Illis, qui in ifthac

i

tua Domo Memmingenü Tibi

jlo

cum Patre,& Filio deferviunt;Ho-

fünàmque incruentam quotidie li-

ea

f

tant; & quandoquidem Domum

J

$

ean-

af

um

[

*

)2

trercs)

ICTOSE

eandem à feptenis jam ; & quod

In

K

excurrit , fzculis 1nter graviisima

incendiorum , Contagionum ;

Bellorum , Revolutionümque va-

l

rarum difcrimina prapotent

[

hi

Brachio Tuo fartam ; tc&ämqtgc

ie

fiepius conferváfti, tum precipue,

cum íub funefta illa novate in

[64

Germania Religionis tempora €-

Iu

tiam hic viz Sion lugerent, eo .

f

df

.quöd non effet , qui veniret ad

I

folemnitatem , dum ipfumthlo-

je

que ju.gc Sacriücium plus quam

vicennio integro profcriprum cf-

d

Íet , tuà tamen divinà potenuà

poftliminio revocatum , & hu-

cusque (olà tuà gratiä non abs-

que facro fplendore feliciffimé

s 1lhus

coqtinuatum : ita Religiofo

indi-

- CTOSM-

eehceca dU tsot

indigenas co in flaur paterné con-

t

Ícrva, ut prater alia fancta Ordi-

nis Exercitia , xterno Patri Filium

d*

Unigenitum per Te utriüsque Spi-

j

rtum indies in Ara devoté im-

u

molare eo usque digni fiant, dum

m

tandem fublatis Myücriis , I€mmo-

n

tóque vcelamine fpecierum facra-

rum , Te cum utróque rcvelata

"L

facie contemplari , aternümque

Ti

amare , ac laudare mereantur.

Uo

Ita ad Thronum divinifsimz Ma-

àr

jeftatis tuz provoluti intimo cum

d

animi fenfu vovent.

"

hu

lui ex afíe

)

yme

xMzïäiPccr

Conventus Hofpitalis

mus

Memmingeniis.

di

AD

£

CMELA

g'&

&t;

LP

Ü

N

æw

E i

N

í

U

- $s 81

Tos

Maos E

.

à

A 323

B IG

AD

Vencrabiles Dei Sacerdotes.

: Ccipite , Domini omni debito honore

colendifsimi , Folia hzc eo affe&tu , &

Intentione; quibus facris manibus veltris il-

la porrigimus , unicam Dei Gloriam , Ec-

Ho

clefiz fan&ta emolumentum , veftrámque

utilitatem Spïritualem fpc&antïbus. Prafa-

D

tione.circa eorundem ufüm opus haud ef-

n

Íe cenfüimus , cüm praxis dpía, & maximé

IInfio Spiritüs Mlius divinifsimi , cui facra

[

fünt, fatis, uti confidimus , vos fint.edo-

&urxz. Fruimini interea exili hoc labore;

Md

& fi quid fübinde occurrerit guftui veftro

fOQ

gratum , ctiaq; Noflri mementote.

l

app

ld

Licen-

"MÉ (1) $6

EUSUEPESUEZSU

WEUZ $WE |q

BSERSEEH EERASOS

CENTI

LI

'.

A !

hs Supenons

Os' vl;äulïtkls Otdiniä. fan&n

J

Spiritüs de Roma in Saxa

&

per Germaniam, & Alía.

jl

tiam Vicarius Generalis

[c

3

qllö

Hofpitallum Memmingenfis , &

T

VVimpinenfis Magifter , hifce li-

d

centiam facimus , ut Mica Pazis

(

[nt

do

potidiani Eucbariffici à' quodam

f

Religiofo Hofpitalis noftri Profetz

x

[ito

Ío exquifito ftudio confcripta

?

d

Theologis ad id deputatis, reviía,

approbatáque per prxlum typo-

j

graphicum' evulgari queat. ln

quo-

dcememcs

-2CT5tfgs9e

pn—

u

orum fidem præf&htcs manu

noftra , Sigillique Magifterii no-

enuaAmp CI) D ER

ftri impreffione munitas dedimus

in Hofpital noftro Memmingano

Anno Domini millefimo , fcptin-

gcntcümo ; quadragcümo Íexto ,

dic 29. Junn. -

CUI

d

t of

M

li

W

ab

«C

Qu

Qin

BG

u

f

at

&0t

ht

Paulus Magifter mpp.

o

Appro- -

-B CT)GDM

u

Q

udiiibeiil u

u

sinsnsionasen

'V

Ill*

Approbatioïheologica. '

0;

Ulti funt, etiam .de -numero Sacer«

M

dotum , qui cum Lazaro mendico

cupiunt faturari de 9Micis , quaz cadunt

de menfíà divitis ( Chriftam cum D. An-

tonio Patavino intelligo Eucharifticum ;

Jpfe enim dives ia omnes , qui imvocant iL

"m , üt inquit fapiens Z?rovy. $, & in ipfo

omnes thefauri Fapicntïæ & Ícientiz fuünt

abíconditi ,tefte Paulo Cjlo/. 2 Oti;In-

quam , majori cum guftu menfz; Domini

accedere affedant ; fed nemo eis dat ,

quodappetunt. Quotidiana: nempe Pra-

Xes ; quas pafsim libelli precatorii offe-

runt, menti paulatim , & affec&ui graves

unt, ut nec ilaam in obje&o fuo dcfi-

*am teneant ; nec iftum ampliüs, uti ne-

gotii divinitas exigit ,. accendant , Unde

fit , ut preces ordinariz , quas .accefss

!Pr

confues

nomine intitulant , pafsim ex mera

tudi-

49 CT5 8

—

(

b

v

tudyé; e;,—[in& devotionis fenfu perfolvan-

tur, -Hanc veró orexin reftituturus Exi-

*Maicam adinve-

mius Author hujus qperïs T

nit Panmis Éuchariflici , nova me

thodo hinc

.fan&orum Exemplis in

dies anni üngulos

|.d

diftributis ; in

de afceticis do&trinis uber-

tim decoctam , quam qui indies ante Dei-

fici Altatis acceffüm cupide deguflaverit,

certé ex hoc divinifsimo convivio fatura-

A

tus abibit. Singulae quippe fe

ntentia prae

m demon

ftrant , Mt-

guilamibus ad fenfu

£4n.. hanc non.ex a

lio , quàm ópiritüs

fan&'z »

cujus Ordinis. famofifsimi partus

T

Qui igitur fieri po-

eft , farno prodiiffe.

tuiffet , ut vel in ortho

doxam fidem, vel

P

Cl

in morum honeftatem in m1

nimo offende-

Is

ret ? abfíit , cüm potïüs utramque cunctis

Q

viribus confolidet , dignifsSima , qu& u-

i

ontinuum ad aras faciei-

H

fium guftümque c

tium fortiatur.

]tà cenfeo ex Conventu

RU

fcano ad. S. Bernardi-

h bg

Lenzfridano - Franci

num.Senenfem, die 17. Sepremb. 1746.

lia

[an&

dj

Fr. Cherubinus Mayr SS.

Inij

'Theol. Le&or Jubilatus ;

per|

didi Conventüs p. t

mag,

Guardianus,

(

MICA |

- &»(o)( .

u

77

ele tj lo epfopgreedte H n o : erio lo lol netien i

db

d

j

j

l

[:

nc

MICA .

$

- Panis quotidiani Eucha-

i

Sï:

riftici.

It

[de

. PARS PRI

p6

Áb adventu usque ad Pafcha:

Mi

iij. Cal. Decemb. die 29. Novem.

[f

u

5,,-5'1,03 ; Efifcopus Spole:.

PO

U

Ltimum facrum dum perageret $. Spes , Epi-

vd

Ícopus Spoletanus , vila eft fuper caput ipfius

de

€olumba , nive candidior , Schedulam ore prafe-

rens; quam & in caput beati Prafulis demifit , hec

N

continentem : Corona 'bgniie

fuper caput. juffi pre-

» [«

tiofa.

aX

Felix nuntius, pacem & gloriam fempiternani

entu

apportans ! At quibus ? non nifi perfeverantibus

d

in bono : fola fiquidem in virtutibus perfeveran-

ziacoronatur. Clementiffime DEUS , largire mihi

146

fan&am in bono perfeverantiam ; ut merear cum

€] e&tis tuis accipere coronam gloriz , quam pro-

[ $

mififti timehtibus te, & in bono in finem ufque

aL5

perfeverantibus: (4)quaritur enim in juftis finis

) t

magis, quàm principium, Equidem bonus erat

Judas

—

L(.;;).*s. Al;gujfin!

-

2

um

It

Tudas initió. converfionis fuz ; verüm Apoftolae

Econtra diré fx-

pil

£um claufit infami proditione,

Id

wicebat in. Chrifti difcipulos Saulus; at poftea mu-

Wt

tatus in virum alterum , munus Apoftolicum mar«

y

Pulcherrimus inter Anpelos e-

tyrio decoravit.

W

minebat initió Lucifer ; fed vi&tus fuperbià , pre-

fl

ceps ad tartara de codlo abij. Mihi quoque ,

Ü

optime DEUS , moriendum aut vincendum eft;

p

tu igitur pugna pro me ; tu me impugnantes ex-

Ti

pugna. ^ Dixerat quondam de Sapientia divina

Fant

Regum fappientiffimus ,. (5) cam miffiffe. ancillas

$fuas , ut vocarent ad Arcem , & ad mznia civi«

zatis; id eft, ut vocarent ad Sacramentum Cor-

poris CHrifti ,. quod. eft. contra inimicos muni-

men. Hocmunimine & ego ftabo; in hoc vin«

€am; in diviniffimi iftius cibi fortitudine hoftium

S*

«uneos penetrabo ; cüm ex mente D. Chryfofto-

GT

mi ( ) tanquam leones , ignem fpirantes ; ab illa

[

Menfa recedere debeamus , fa&ti diabolo terribi-

PCI

les. ( d) Digné etenim ex Calice euchariftico bi-

i

bentes ; coronam merentur in victoriz fignum 5

'duc

& in altera vita gloriz coroná donabuntur , cujus

pignus eucharifticus eft Calix. — Veré, Pater Cle-

Ben

mentiffime , mifericordias tuasin zternum cantabo,

Ws

quód mihi, filiorum tuorum indigniffimo , ac maxi«

hy

mé inobedienti, fub humili panis fpecie ( cibo tamen

N

fortiffimo , & validiffimo munimine ) occurris , ut

G

me in domum paternz tuz gratim ac gloriz in«

il

troducas; dum ego perverfà vitá meá eradicari me-

*rcor

(63 i?ravb"ibf 9. Hüga Caïtï. ii

QC) Homdo 611 ddPUP.

(4) Novar, fol, 1176.

7

-

—'-!4!)(1*)(8&"' 3

:

0!2-

reor de terra viventium ; dum millenas tibi j.

piífime Seryator , caufas pr&bui, ut à facie tua

t«

ffije

indignum ptoijceres , fuppliciíque zrernis depu-

tares.

Illuftra Ó fol juftitie , cor meum radije

TUf«

$ («

prafentie tuz euchariftice ; invicto hoc munimi-

ne contra hoftes quosvis corrobora; ut in bono

J«

folidatus, placidé tandem in le&tulo gratie tuz

Qs

obdormifcam; indeque feliciter tranfeam ad diem

d

glorie fempiterne , przparatum à conftitutione

50«

jvina

mundi diligentibus te , & in amore tuo perfeve-

gantibus : folummodo enim

vulhs

(Ifi

. Qui per(everaverit u[que in finem , bic (alyus erif,

COf«

Prid. Cal. Dec. ultimo Novembris.

U«

$. dadreas Apojlolm.

j Vin-

ftum

Andreas , crucem fibi paratam dulciffimé fa.

S

* lutando, dicebat : O bona Crux, quz decorem

offo«

ex membrisDomini fufcepifti,diu defiderata; accipe

b jl

me ab hominibus , & redde me Magiftro meo; ut

;ïï'&b.&-

x

perte me recipiat , quiper teme redemit, Aonum

o Di«

immaculatum quotidie immolabatin altari, qui man-

mmna

ducatus, integer perfeverat.

, Qu

Appofitiffimé de S. Andrea Apoftolo fcripfit D;

"T02

Bernardus: (4) verba illius carbones erant ignis il-

xt2597

us ; quem de excelfo Chriftus miferat in oífa ejus.

fXl«

Audiamus loquentem : ego, inquit , quotidie omni-

jamen

potenti DEO , qui unus eft, immolo non taurorum

ïis , D

carnes,nec hircorum fanguinem , fed agnum imma-

g Ine

£ulatum..

m«

Utinampro merito ponderaremus, Sace);detesf;

eot

A2

nos

—

22da 49

4l

M(a)';gf;ii:;, T d aM a

4.

PONIEC .

M

n

os quotidie offerre Omnipoteni DEÓ , hon car-

nes t'urorum , vel hircorum fanguinem! Ea offere-

ad

bant Ifradlitz in lege veteri , & tantá quidem stten-

firin

tione , tant4 devotione , ut odor ipfos penetraverit

Wi

ccelos : (c) odoratus eft Dominus odorem fuavita-

fs

UT

tis, -Eadem immolabat Salomon in templi dedica-

zione , DEO tantun in illis fibi complacenze , ut

jeel

3gnem calo demitteret, quo vi&tima confumptze

U

gt

N

fuerunt. Carnem ac fanguinem idolis fuis ethnici

facrificabant , eà devotione , ut plurium Chriftiano-

LU

Nos veró immolà«

zum confundant fegnitiem.

B

anus,non cruorem , aut victimas animalium , fed Ag-

num immaculatum 5 carnemFilij DET,' Sanpuinem

Cl

Redemptoris nofiri: Veriffimé nullus eft, qui re«

£ogitet corde; quàm füblime , quàm eminensfit hoc

À

Myfterium., Et quare? quia cx confuetudine acce-

rpendimus , quàm tremendum opus

l

dentes, non pe

peragamus.

Quod, fi cogitarent ( verba funt

p

Voto

Chryfoftomi ) vitam viverent crucifixam, —Vidit

stl

D. Andreas crucem, fibi paratam; riec horruit ,fed

1 |

alacriter eam eftamplexatus , quia vitá vixit cruci-

U

fixá, . Audijt Petrus ex obvio fibi Magiftro : vado

Quo

Romam, iterum crucifigi: & ad ca:ccrem redijt ,

mmp

ut ad crucem inde progrederetur, quii vitá vixit

t

crucifixá. Gloriatur gentium DoGtor in paffioni-

Qd

bus luis, eifque fingillatim recenfet , tandem con-

m

«ludens : (4) vincula & tribulationes. Hierofoly-

Yity

mis me manent : fed nihil horum.' vereor.... Quam

If

ob caufam

"

? quia mundus ipü cmcnfxxus enr, &

(ra

ipfe 1nu&do.

Ql'g()

*

: (6) AGen:ri. 8. gd) A&ZO.

V)

$

esgd3»( f OCeER.

Cdfo

". Mefegnern, ac confufum ab Hebraiis, gentilibusg

d

San&tis! O quàm timenda mihi malediCtio illa, quá

((l«

fulminatur , qui opusDEI negligenter perficit! Bone

vett

ESU, qui te olim mihi dediftiin pretium; cruci con-

VItàe

"

xus , & etiamnum in cibum quotidie prabes fub

liC«

velo enchariítico; quid retribuam tibi pro fumms

,U

hiíce beneficijs ? Ecce calicem falutaris accipiam , 8€

mptæ

nomentuuminyocabo, — Ecce teipfum tibi offero ;

thnii

da,utattenté , devoté , fervidé hoc facrificium Agni

f4n0«

immaculati ( qui integet fémper perfeve;'at) affiduà-

ol«

peragam; ne audiam :

d Ag-

Malediius , qui facit epus Domimi negligenter.

yinerm

balend. Decemb. die 1. Meníis e

1ui It

iufdcm.f

ithoc

$3. Diodorus e Marianus MM.

atf«

An&i iffi; cuni alijs Chriftianis in crypta San&to-

1035

5

rum Mártyrum divinis afffftentes -Myfterijs 5

| fünt

palinam Mattytij & ipfi confecuti funt;foribus Impe-

Vidit

ratoris juffü per Satellites obftru£tis, igne abfumpti,

Yta facra merces ijsobtingit , qui facris intendunt,

(fuc

Ucnam 8zego hodie, ab Ata difcedens, morerer ! at

: v&dO

quo modo ? non exeundo de hoc mundo , fed à

rlv

meipfo ; folique pofthac DEO vivendo.,

Fortis

i st

quippe eft,ut mors,dile&io,(4)que innobis occidit,

(fionie

quódfuimus, — Charitas DEI, fpiritus DETeft. Inde

cüm hominem formaret füpremus Artifex, infpira-

n o

lol

vit in faciem ejus fpiraculum vitz. :

Quàm congruà

u

infaciem : (P)ibi enim fenfus omnis; ibi fedes & ille-

cebradelectationis inoculis , in auribus , in ore: ut

M

poris

ergo fenfus noftros adverfüs deleCtationcs cor

rede

)

f

d

| ;—(g) Ambrof, b. 6; Epif. 42. (-b) Greg. Naz, Orat, ;;

,

F-

—

6

s$49)(1)( 6535

Ü

Wi

redderetfortiores;infpiravitin faciem noftram fpira«

Iheu'

culumvita. . Spiraculumifthoc charitas éftjin nobis

aordinata , ac per Spiritum fan&tuiri in cordibus no«

du

ftrisdiffuía, Porroper quid magis diffunditur , nift

un ? DEUS

idi

per facratiffimum Altaris Sacrament

Tra

enim nofter ignis confumens eft; («) & viQtima

dije

mea hoc habet , ut fenfus expurget ,à quibus pecca-

DO

tum oritur, Ure ergo igne charitatis tuz renes

&

meos,& cor meum , Domine ; ut tibi cafto corpore

devo

ferviam , ac mundo corde placeam; ( 4) qui prae

H

nimio mei amore aperuifti tibi latus, ut mihiaperi-

d

res cor tuum , & vulneribus meis pretiofo fanguinis

hn

aüi balfamo medereris.. Equidem quinque fenfibus

ln

meis refpondent totidem facratiffima vulnera tuaz

DIs

intrent itaque manusmez inmanus tuas,pedes mei in

|(*)

pedestuos , cor meum in.cor tuum, . Hác ratione

Vtin:

non erit iniquitas in manibus mcis; ita erit lucerna

fimi

pedibus meis , fietque: cor meum immaculatum.

b

Inimici mei cadent fubtus pedes meos; manus ad

pralium docebuntur; & fi confiftant adverfum me

p

DN

cafira ,non timebit cor meum; quia

fortfs.

lt

Dominus mecum eft , quafi. bellator

Camm

iv. Non.Dec.

die 2.

hc

3 t

Fen.. $oanues — Rusbrochius.

IN

Uaàm magna fit multitudo. dulcedinis divina 4

»xpertus eft devotusDEI famulus Joannes Ruf-

U

Inr

brochus, qui ipfo annorum fexaginta quatuor fpa-

tio Sacrum,nifi coactus , nunquam omifit.

Semel ,

tur

U

ante fe

«umid perageret , raptus in ecftafin , vidit

ün

Rs

j Q Auguffin, (d) s. Bonav. ffim; pag. V.6. Ye

EN

?

«e33)( r g

:

Chriftum Dominum , audivitque fibi dice

Itts

nteml:; t

meus es, & ego fim tuus.

obis

[i0«

Quin DEUS fit meus; dubio vacat ; meus eft,

dum auotidie vifcera mea ingreditur ; meus ,' dum

M

EU

indies ad fe accedentem, fibique loquentem audit;

meus , dum omnia fua mihi largitur , ac profufiffimà

lima

qUe

difpenfat : (4) venale eft, quod habeo , dicit ribi

DEUS. Enimveró mez funt facrz indulgentix ,

(2

eaíque ego difpenfo; tu illas brevi precatjuncu'à ac

pot

devotione mereri vales.

Gratia curationum in me&

1 pre

eft: tu eamfirmáfide in tetransferrepotes, — Meus

1pgr'f-

eft orbis terrarum , & univerfa , que eodem conti-

Is

netur, plenitudo ; tu illam de manu mea fufcipis.

Yibus

j t

Animz , luftralibus vitz alterius flammis detenta ,

mez funt ; tu hifce eas eximere, & coelo afferere po«

neit

TO

tes: venale eft,quod habeo, dicit tibiDEUS. Sed

utinam quemadmodum tu DEUS meus es , ita ego

Cerná

fim tuus! (P) At venit avaritia, Scvendicat fibi fedem

Rïllmq

in me ; ja&tantia cupit dominari mihi; fuperbia im-

E

perium in me pratendit ; iracundia certat in me

m

ipfo, de meipfo, Quiigitur fronte dicere

po-

di«

tero: tuus fum ego? Id porro wt affequar

cam cum Davide : tuus fum ego , falvam me

falvum me fac s

fac : aut verids: ut tuus fim ,

à terrenis omnibus fecretum , & quibufvis exo-

lutum vinculis , quz globo me terreftri adítrín-

Vinä ;

gunt, Salvyumergo me fac ; & evolabo adte , ac

g*

inte conquiefcam, : Corpus hoc , quodcorrumpi«

f fpa'

bit

mihi pennas ;

tur , apgravat animam: & quis da

ao

& volabo! Feliciffimus Cajetanus ,

dum ad caleftia

nté j

exardefcens , cuperet diffolvi , & effe cum Chrifto,

(

— (4) Augufin, (b) Bern. Hoin. A. fuper miffus efts

aÁ—— —

$

hod

vidit cor faum p

e&tus dirumpere,& alis infttuctum ;

d

ad fuperna evolare ,. dulciter inde ejulans : (P) cor

qui;

meum dereliquit me, Sed quid mirum , fanéte Pa-

pa

ter ? certe fiubi thefaurus, ibi & cor ; eó tuum fefti-

t

pavit , alas fufficiente amore , ubi invenit Dile£tum.

p

At quàm profundé infixa funt corda noftra limo fz-

at

«uli hujus! (c) Alas erigunt quafi ad volatum , & ta-

UI

men nunquam à terrafe elevando fufpendunt, Tu,

tot

Domine, adde cordibus noftris alas;ficut columbz ;

Jfo

T0

& volabimus, & requiefcemus. (d) Fecifti enim cor

noftrumad te, & inquietum eft, donec requiefcat in

mà

fe.

Hoc vero ut confequi poffim ,

no

Wyr

m

—szlvumgee fac s tuus (um eao.

Vs

iij. Non. Dec. die 3. -

Itn

9. Franafeus — Xaverius.

Qm

Uin multi hodie cx0pfant Contrarium ab €o,

Qu

quod in votis erat D. Francifco; qui in labori-

I

bus & erumnis dicere folebat: amplius , Domine ,

Ti

amplius ; in folatijs veró : fatis eft, Domine, fatis eft.

Hl

Hic per integrum anni unius fpatium fefe paravit ad

fif

tiff

primam Hoftiam ; ( 4 ) eümque pietatis fenfumhaud

fecus retinuit infequenti vitz tempore,quàm fi Neo-

t

myfta quotidie ad arum accedens , primamillam fa«

Qd

crorum dulcedinem delibaret.

w

Salve , O JESU , in facratiffimo Altaris myfterio

W

totus , terque admirabilis; falve hofpes, in quolibet

2

facrificio mihi gratiffime , falve. Ó fümma admirabili-

la

ul

tas, Quidquid in te eft;admirabile,& ipv;üigabilc

eft ;

t

" ( j Pf2l. 49. (€) Gregor.in Job,€.39. (d)Augu/h;z:

(& Mutbor in vita.

P.

"393 CX

?W

il y

eü , äuidquid i

n hoc mundo egifti, indicibile e

ft;

| cot

quid enim mirabiliüs , quam opera tua? unus quippe

eus

paffus aut greffus plus meruit'; quàm univerfi angcli

fem-

fancti; ac homines actibus fuis , utut. infinities iterátis

Tom.

promereriqueanr. : Quodfi itàque vel uno fufpirio.,

ofg-

antunicá fanguinis guttá , utpote valorem infinitum

N U«

continente , afferere mundum potuiífcs; quid erit

Tu

tot millenis pretiofiffimi tui cruoris ,. amore. noitr

nba;

profüfi , guttis ? tot atrociffimis cruciatibus ,. &

MIQUA

morte, non acerbiffimá minüs, quàmignominiofifli-

(acit

ia ? Veré mirabilia opera tua ; .& anima mea cog-

nofcit nimis.

Pro hisomnibus qnid retribuam Do-

minomeo? Si quofvis mundi thefauros, regna quz-

vis orbis univerfi ; & coronas donarem ; nihil dona-

rem: fiomniahominum quorumcunque operabona;

omnia SS, Martyrum tormenta tibi offerrem ; exi-

gua offerrem , cüm fisinfinite Majeftatis Monarcha ,

jb &

dbor«

meriti immenfi Dominus. . Offero igitur Teipfum

Tibi in facro altari , unà cum .univerfis ineffabilibus

)mine,

meritis, vulneribus, cruciatibus, lacrymis,& pretio-

jts

m facra-

at

fiffimo effufo fanguine tuo : offero pretiu

tiffimz mortis tuz,quános redemifti, & cocli januas

ia

referáfti, Sufcipe univerfa hac , in. expiztionem

(Ne«

a

deli£torum,culparum,negligentiarum & defe£tuum

meorum, in obfequio tuo , ac facri Altaris minifterio

uimquam adiifforum ; & da mihi novum in dies fin-

),Rerio

olb

gulos fpiritum ac fervorem , ad facra tua obeunda

haud minori applicatione , quàm fi vel primó , vel

ifgbi[i*

ultimó id facerem,;uti in alijs omnibus;ita in hoc pr&-

igab 5

cipué divinifimo negorio memor illius*

[40]

Qmnuem erede diem tibi diluxijfe fupremum.

— Pridie

ER

YO

«t5 00 C 888«

Pridie Non. Dec. die 4.

Mon

n2

.

$. Barbara F. « M.

Thor

"*Antta Barbara , Ter facrofan&tz Triadi devo-

S

9 tiffima,eandemvelin carcere fub trium feneftra-

inQ

fie

rim myfterio honoravit. Mortem pro Chrifto

Ea

fporifo generosé fubiens, eam viciffim ab ipfo obti-

hní

nuit gratiam , ut nemo clientum füorum ex vita hac

dtni

abíque epulo euchariftico deceffurüs fit; Id quod

prarogativà fingulariin B. Stanislao;HenricoKock,

Cl

toto corporeexufto , flamífque erepto , ac pluribus

pIo

aliis, magno Cultorumfanta iflius Martyrisfolatio ,

Qu

n

DEUS oftendit,

v'lt-h]

ni mors SancCtorum

Knti

Pretiofa in -confpä.&u Domi

ius;qui ; quia pro' ejus amore vitam profuderunt ,

prei

Qb

ideo regnant cumipfo in coclo , magnis non minüs

ab eodem prodigijshonorati in terris.. Me pigrum

ht fi[

feo

ad eorum exempla! Vicit D.Barbara carnem , mun-

dum,dxmoner ; & vicit omni privata auxi!'io, omni

dtm

hurri;no deftituta fubfidio, folá contemplatione Tri-

nitatis facratiffimz ; quam ut intypo prafentem ha-

beret , tertiam in carcere feneftram aperiri juffit.

OO quanta mihi fuppetunt auxilia, quot remedia fpi-

gitualia! Non defunt Sacerdotes, nexus peccato-

(4)(

rumfolventes, & facra exhibentes myfteria, Ver-

bum DELinEcclefia audio , invenio in libris, corde

t

retineo, — Scientijs & artibus , facris etiam inftru-

QR

lus fün : verbo : totabundo ad falutem adminicu-

i

lis, ut inopem.me copiafaciat ; non vivo inter gen«

]i

tiles ; ut D, Barbara; imó tot przclara Chriftiano-

N

rum proborumn in oculos incurrunt exempla, tot

tony

Qoccurrunt occ af;ones, charifmata meliora zmulandi.

Nónne

(

II

«£38) CO t

Nónne furgentin judicio viri Ninivitz ,.& condem-

nabutit nos;atque arguent fegnitiern, neg'igentiam y

[tit«

moresincompofitos,& verba effrenia Sacerdotum,

eftrs

in quorum ore nvoga funt blafphemiz ? San&ti. per

fidem devicerunt tyrannos , operati funt juítitiam ,

villo

Obti«

adepti funt repromiffiones : idiotze & (implices coe-

4 lat

Jüm fibi rapiunt ; nos cum do&trina noftra ad inferos

denitbamur. Porro quá ratione vicerunt fancti 2

quoi

(OCk,

ceelum quo pretio.compararunt ? Non nifi charitate;

pro qua fi dederithomo omnem fubftantiam fuam ,

tibut

Qu0;

quafi nihil defpicier edm. | Hác Stephanus triumpha-

vitlapides, cratem ignitam Laurentius , Barbara pa«

rentem , tyrannum; cruciatus horrendos, | Hanc

tonm

ÉFUfICy

pretiofiffimam divinz Charitatis gemmam mihi pre-

cibus impetra, generofa Virgo; beatiffima Barbara ;

Irunus

yerur

ut fincero arCtiffimóque amoris: vinculo Domino

m

meo euchariftico adftringar ; 'símque unus cum €o»

demfpiri:us : omniüm quippe

, ortl

T

- Major eff Cbaritas.

enit

Nonis Dec.m die 5.

)uffiï-

5. Sabbas bbas.

j I

Of

Uz major iniquitas , quàmutinde à te Crea«

CC«

fa.

tor contemnatur , unde plus amari mereba-

cordt

tur? de magno ejus bono in te tu magnum in eum

excogitas malum : Irafceris Juda proditori, ac

pf

nini t

Judais , Chriftumé cruce fufpendentibus ; at in quo

judicas alterum;teipfum condemnas; dum adfacram

f gen'

Synaxin ab(que ulla attentione;devotione;ac pecca-

flian-

torum expiatione accedis,

1 t

v

»uïanä ;

Non

qm (4) Bern. de grad., Hmml.:

LÀ

m

i2

»£99 ) DCSes

Tif

-^ Viderat aliquando D. Sabbas duos Monachos

Neftorianos , Corpus dominicum fumere volentes ;

gl

àduobus tamen;ut videbantur,fatellitibus fübmotoss

at

[C

ne ad Arar pertingerent. | Ignorabat vir fanQtus ,'

costabe hzerticá infe£tos effe; inde fatellitibus in-.

«

ff

fütit , acceffum ad Menfam divinam concederent.

Monachis devotis; .. Sed audijt , indecens effe, ut

gUCl

€orpus dominicum fumant j,,.qui Divinitatem,

4

Chtrifto , Marie Vir

oini facratiffimae . Maternitatis

&

honorem eripére auíu nefario attentarent.

j

H«

tule

Equidem « non- aufero. Servatori . Divinita-

tem , nec Maternitatem Virgini ; abfit tantum

tor

à me fcelus;: imó in. hzrefes f1. pugnandum effet ,.

larg

N

vitam promptiffimé exponerem : Verum Chriftum

mihi eripiunt affe£tus terreni , & mundi cupidita-

I

tes ; & quamvis: anima , ad exemplum Magdalenz ,

I

quarat Dominum fuüum ; corpus tamen , quod

aggravat , ac impedit animam ,. commoda fua

& voluptates fe&tando , eundem. mihi fubducit,

