minum noftrum jESUM Chriftum , veruai DEUM

od

OU

3c Homincm ,. veré , realiter & fubftantialiter fub

fpeciebus panis & vini continens , imó concomi-

N

tanter totom SS. Trinitatem : Nam , (P) quoties

fos ht

*-Sacerdote oblatum fuerit hoc facrificium, totics

w

DEUS Pater, cumFilio & Spiritu fancto fe totum |

myt

ad fruendum exhibet, DEUS magne ; olim teip-

dmid

. fum exinanifti , formam fervi accipiens ; nunc

autem ad nihilum teda£tus es, & nefcijfti; ad ni- .

QU

j

j

Lilum redaftus es , fub orbe exili occultans im-

ii

menfitatem tuam, totus in toto , & totus vel in

d m

minima parte ; ad nihilum redactus , fub modi-

jt, t

cis panis ac vini fpeciebus ; non in fubftantia ,

j u

fed füb accidentibus delitefcens. — Et ultra appo-

.upäCulm1

pat xziagniücare fe homo füper terram ! dümque

ed d

- - Dominus immenfze majeftatis feré ad. nihilum re-

Q Y

a

i

digitur., terrz vermis viliftmus infletur ? Mini-.

i

CgC

Ü

! gnus ero deinceps , Ó maxime DEUS , non no«

antti

mine , fed opere ipfo ; fumma cum demiffione

a ld

j

"

animi ad te accedam ; jungam charitatem ; hanc

lim Hlm

M

.in me fuccende ; fiquidem tu ,

ü dei

DEUS noffer , ignis con[umens.

Q 4

iij. Non.

f

ucl

, : (a) Trident.

TU g

fe,g: l?: £. I.þ (b) $. Tþem, OPufz'. OR

g

P 6 2.

248

-E23 2 ) Ceoee

sl ojenieitenlenlgedenite oj ejenidedeerndeoite o oieieodeogindeodeofeodeafi

m

TCgk

iij. Non. April. 3. ejufdem.

tot-

$5. 5(of:1)lm3 Pottay&y Genovefa Palatina.

i

On ignobilem inter zvi fui Poétas locum te-

mií

3- * nebat Jofephus nofler , indignum fe excel-

fur

fo Sacerdotum gradu judicans , quoad obedienti?

Yat

denique ada£tus , facris initiari fe paffus eft.. Tum

fb

dien

primo, tum etiam alijs fequentibus facris cilicio

€. &t aliá multiplici carnis maceratione paravit,

d

Prz Divis dli

js pr&ecipuo in Bartholomzum Apo-

lts :

ftclum ferebatur affe&tu ; qui clienti ad aram fa-

V

cienti fe (iftens aliquando ; Evangelium peétori

at

€jus appreffit , bené eidem precatus. — Moriturus,

f

calo defcendentes vidit choros Angelorum , Mar-

(

tyrum cohortes integras, agmina Confefforum ac

1p0pl

Virginum , quód gefta , laudesque illorum verfi-

LUR

bus exorniflet , in Ecclefüjs dein devoté conci-

fioct

nendas,

(

Quoties divinam in ara Hoftiam libabo , ac fu-

T

mam deinceps , Chriftum mihi ob oculos ponam ,

B

Evangelium mihi , amoris fui tefferam , ponen-

tl

tem ob oculos, cordíque apprimentem ; fiquis

enim , inquit ipfe , diligit sne ,. fermonem meum

N

fervabit. — (2) Agamus itaque nos in lege Domini ,

qi

& Evangelio , quod egit Mariz uterus; hic Chri-

Q

ftum portavit , nutrivit ; genuit; nos eum cir-

et

cumfcramus memoriá, in corde nutriamus , gene-

C

remus in mente proximi : non recedat ab ore ,

Ct

non exeat € corde ; diligamüsque ita Domini le-

h,

gv x

dj

—-- (4) Awgu|l " Euch |

-BXX

249

u

gem , ut in ea diu noCtüque cum hymnographo

regio meditemur,

His exercitationibus armati

2

tot fan&i vicerunt; mundum ,. carnem , deemo-

nem; ope!ati fünt juftitiam , adepti funt repro-

Cume

miffiones.

Teftem hodie fiftit Ecclefia Genove-

exà

fam , Sigfridi Comitis Palatini Conjugem ; que

vedtn

varié tentata , ut fidem thori violaret , femper

t

fibi conftans , in propofito immota ,. cüm nulli

i i

alteri locum daret vulneri , patuit demum invi-

| paravit.

diz; nam, ad Sufanne caftiffimz exemplum , de-

n «

lata ad maritum , & adulterij infimulata, ad mor-

Aramia

tem cum prole innocente damnata füit; divinitüs

! peäcri

tamen fervata, vitam in filvis miferrimé transegit ,

oritumt

à calce tamen juftitie nec unguem latum defle-

Ctens.

n, N

Mater divina fuam illi opem luculenter

forum

Ipopondit , ita aliquando orantem affata : egote

m vt

nen de[eram,

Tandem reperta , cognitáque in-

nocentià domum revoccta à marito , ad aulam

b (oIC

colleftem pauló póft abijt , adepta repromiffio-

nes.

h aCfü'

Nempe preffa virtus nunquam tamen op-

primitur.

; ponaln&

Eandem conftantiam ego quoque a«

mulabor , fic in concepto animi decreto radica-

; o

tus, ut nec adverfis quibusvis , nec morte ipfá

f

inde divelli me patiar; & omnia potiis feram ,

n M

'»

quàm DEUM , meum offendam. — ttíque robur

: Donunp

li O*

hoc decet , ne dicam , Chriftianum , cujus

eft , agere & pati fortia , fed vel maximé Sa-

eum C!f i

cerdotem , in fortem Domini jure peculiari vo-

! gc"c'

catum.

Sed, heu me, quoties ad verba divi-

ab of

na, & monita falutis obfurdefco!

Tu Domine ,

ue facro

digitos tuos auribus meis infere y' easq

d

qcm )

]

Q5

Evans

E

250

R3 EC ESS-

Monftra mihiï

Evangelio tuo efficaciter. pande,

viam pcríeCtionis ; in femitam mandatorum tuo-

qu

tni

rum deduc; ut fic vi&tis animz. mes hoflibus a-

aV

dipifcar repromiffiones cum ijs, qui

E

Op-frati funt. juflitiam.

)u

|

.xPr*id. .Non. Aþril. 4. ejufdem.

j

. Marta ägypiam. j

f

(

TUdorem prídem vulgaverat Maria, cui ab.E-

ad

gypto patria , nomen , ceno luxurig tur-

Tat

piffimé mería; cum Jerofolymam petijt, non de-

E

votionis cauf4 , fed peccandi occafionem quz-

f

fitura : cümque templum illud auguftiffimum fu-

]i

bire unà cum alijs cogitaret , ingreffu coclitus

rd

eft prohibita; quamvis tertiüm eundem tentáf-

fet. Inde. commota animo, ad Mari»m , com-

di

f

mune miferorum perfugium fe contulit ; deflevir

flzgitia fua ; móxque admiífa intraEcclefiam , con-

Ti

u

fefione eadem expiavit,

$

Tum Magdalenz Íe-

lus

«uta exemplum , in eremum abijt , favorefque

coleftes uberrimos: meruit ibidem.

Tandem à

d

Íce

"Lofimo anachoreta reperta, facróque refeCta

V

Viatico, ad calos evolavit , clariffima peeniten-

tie idea: Ita propitium habet

N

jqdicizn , cui Ma-

p

W

ter Judicis fuffragatur.

Servator pijffime , qui neminem vis perirc ,

fed omnes fa'vos fieri , coneede , ut ex frcquen-

V

tatione fancti Templi tui , & Alraris , vitz mo-

rümque hauriam emendationem ; & ita renova»

h

h

us fpiritu mentis mez , induam novum hominem

qui

"C

391

Affimilare , Dilecte

lO

qui fecundüm te creatus fit.

mihi, affimilare aucüpi; fiquidem anima mea que!

$ lf

avis ayol vit poft- mundi vonitates , à fenlibus

vagis ac concupifcentia mala illecta & abftracta.

' Pullus fum , ingemiícens dico cum magno Augu-

ftino ; nf alis tuis protegss , milvus me rapict.

Pande itaque facraüiffiuma vulnera tua; illicium

fanguinis tui pretiofiffimi objice ; ut captum co-

. dem cor meum fe recipiat ad foramina petre ;

AA

? ff«

nidámque in caverna maceriz SS. Lateris tui po-

L

Jndt«

nat , tuta ab omni vulturis ftygij affültu. — Tu, qui

amas in me opus tuum , quod formáfti , quamvis

| quæ-

turpiffimé deformatum à me; equidem mirabi-

( J

liter condidifti hominem , fed longé. mrabiliis

ï-oelitüs

reformáfti ; reforma in me ,. quidquid. diffipatum

enti

€ft ; quod ruinam fpeCtat, reftaura ; p/fänt'a, quod

COff«

neceffarium.

Ecce , timor mortis , inferni pe-

lfvl

ricula me circumdant ; inde deficit in; dolore vi-

ta mea , & anni mei in gemitibus, — Hác pref-

g M

fus animi amaritudine , dulciffimo ac paterno cor-

or&lfqu?

di tuo me commendo , ex intimis rogitans vi-

du

"fceribus: converte me; & convertar : fana me;

)dl

O

& fanabor; falvum me fac; & falvus ero.

v

Maria , refugium peccatorum , beatiffima DET

ai *

Mater, omni lude dignifima , que Trias SS.

magnalia in membris tuis non eft operata? San-

gefif (

&ifica, te oro, omnia membra mea , ut ad pra-

j

Ecqllen'

va deinceps epera non moveantur. . Poffideam

h J

tuo patrocinio vas corporis mei in fanctificatio-

eno

ne & honore ; omnem in me fzculi , ac'carnis

Dinefna

amo-

qu

252

£49)( 0888«

amorem reftngue ; ut care Filijj tui faginatus ,

Q

impofterum

Qu

Qug (ur[um funt ," queram , non ,. que fuper

terram,

I

p

t

Non. April. . ejufdem.

Ü

$. Pantentius Ferrerius: Conf.

d

Resbyter quidam , die hác , reducià mor-

d

(4) P

te Servatori facrá, ahno rze Chriftianz

[

quinquagefimo quarto fupra millefimum ducente-

ts

fimum ,. Euchariftiam populo diftribuens Duaci ,

t

hoftiam confecratam humi abje&tam repenté con-

It

Ípicatur; dümque eandem territus levare cona-

^f

tur, ipfa fuá virtute affurgens , füper purificato-

q"l

rium, in ara extenfum , fefe demifit ; ubi pluri-

£0

bus Íchemate puclli fpeciofiffimi , alijs Servatoris ,

Vit

fpineo ferto redimiti, aliss demum ejufdem , in

q

crucem fuffixi formá apparuit.

Ti

Ave JESU , vivificans gemma divinz nobili-

tatis, immarcefcibilis flos humanz dignitatis , Sal-

F

Yc

vator candide & rubicunde , pro blasphemijs qui-

pat

busvis , ac contumelijs, nunquam tibi illatis. . Ex

W

C€reaturarum. omnium affe&tu te faluto ac. bene-

n

dico tot millenis vicibus , quot pro me lacry-

d

mas fudifti in cunis , quot emififti fufpiria , vul-

d

nera pertulifti ac plagas , fanguinis denique gut-

d

tas prodegifti : Saluto te , ac benedico tot mil-

lenis vicibus , quot virtutum pro nie aCtus elicui-

fü , quot defideris hominum fufpirfti falutem ;

quot -

— (a) Diar. Girald,

-£93 )Ur)Cette

253

ff

quot corruifti lapfibus , quot paffus. es deliquia ,

quot gemitibus Patrem exoráfti: Te faluto, ac

f

benedico tot millenis vicibus , quot in flagellatio-

ne confciffus es vulneribus , quot capiti SS. im-

preíTe fpinz , quot vu'tui impaéta phlegmata fe-

tida, quot adítri£tus vinculis , quot opprobrijs

exfaturatus ,. fann'sque fcurrilibus derifus : quot

denique falíis infimu'atus teftimonijs , quot men-

IOR

dacis onuftus , quot appetitus calumnijs, quot

ilant

judicibus iniquis exhibitus : Has omnes faluratios

(COte

nes , mille millenis auctas vicibus , toties offerre

Jutds

tibi intendo , quoties ad aram innoyabo memo-

TU

riam paffionis tuz facratiffimz : fed meminero fi-

IU

mul, mortem tuam annunüando , adimplere ,

ficitt«

quz defunt , paffionum tuarum , in carne mea,

n

corpus meum caftigando in re aliqua , ac in fer-

'atoriga

vitutem recigendo , exemplo $. Vincentij Ferrerij ,

, f

quo . facrum indies cum cantu celebrans füummo

mané , carnibus perpetuó abftinuit ; inviolsbilem

| nObTï'

jejunij legem fibi dixit; linum induit. nunquam

^

»

ts S&l-

'

verba ad populum quotidie fecit,

Tu, JESU

n

patientiffime , qui duriffimum agonem animo in-

fl'5. E'l

victo toleráfti in cruce, largire gratiam , ut peca

ber

cata mea amaré defleam ; ne durus aliás agon ijs-

: [

dem multó adhuc durior mihi reddatur ; ut mun-

37 Vu«

do crucifixus , in t€ vivam ac moriar ; qui muns

Id güt-

di contemptoribus

ot mif

Reddis eentuplum , &v vitam «ternam,

1 elit

lutets

du

q!lOf

viij. Idus

254

-«

:

lfetendenfe iL o d od d ttetdeciende if

n

viij. Idus April. 6. ejuídem.

tüis

hI$

$. Eutycbius Patriarcha Cosflant.

IN

"Acro dicendo fefe in coronà populi accinxerat

X

* fefta qudam luce S. EütychiusPatriàrcha Coa-

.

j'i1

ftantinopolitanus; àmque loco füperiore facrisin-

[

dutus veftibus conititerat ; cüm fubitó appatuit

Hl

denía nubes , popt'um involv.ns, fancto Pra-

Qu

fje, omnique at ingenti fplendore circum-

jut

fufo »

tli

Popuïi immi

f?us'x CGctul , templa ego quoque ä—-

T

dibo, fcrisque interero , pro communi. neceffi-

antt

Siquidem intrat in confpc&tu

tàte fupplicaturus,

J

DEI orotio , f|i nobiscum comprecetur Ecclefia;

lï&q

fi popu'us univerlus imploret DEI mifcticordiam ,

Vit(

ut Domini inclinet. f£:vorem.(4) — Apparuit a'i-

p

uandoS. Genovefa Guilielmo Abbati Rofchildenfi,

ViQt

admodum fibi devoto , dixíitque : noli timere ,

n|

quoniam bonum Dominum hàábemus , Salváatorem

Ch

noftrum JEfüm Chriftum, — Accedamus igitur cum

Inq

fiducià ad bonuin hunc , imó optimum Dominum;

àD

accedamus , & nón timeamus: (/) licét enim ma«

V

li (imus , bonum tamen Patrem habemus ; & 1deó

r

mali bonum Dominum habemus , ne mali fempet

b

inancamus.

. Omnibus itaque ,. pijfime DEUS ,

Vir

ratiam tuam infunde , qui te fuper omnia dilipa-

Ti

mus, m'aqdata"ftda--föi'v::mæ . impetremus admif

forum veniám , & vitàm pérpetuam confequamur,

& parce peccatis no-

Propiuiare x;obis ; Domiþe ,

ftris us

NOFTNT EIOTT TE

(

"t5 )X 809

25$

v

flris: vite noftre defe&tus fupple perfe&tionibus

tüis ; abítrahe efficaciter ab amore carnis , à ya.

nis mundi rebus , ab omni denique co, quod

Dxerd

corpori ac animz obeífe potceft.

Id fi non me-

remut, meretur certé SS, tua Incarnatio , Nari-

TU

vitas , Pg(ïïo , Vità & Mors tua; meretur Corpus

CfiSIs

tuum àc Sanguis , quem quotidie in ara liramus fu-

pnit

miünuüsque. Fac,ut corde perfecto tantum exe-

) Df«

quar minifterium , ut munda coufcientid tibi fer-

u

viam , tcque ardenii diligam charitate,

Fae, ut

mihi , mundóque mortuus , tibi foli vivam : & in

qu'

morte tuà mihi pietate occurre,

Perpende ,

j

anima mea , quàli infignita fis honore ; Sacerdos

st

Efum fuo continet finu, àc circumfert.

Non

cclelt

iaque aleviáfti onus tuum , ar&iori , adftri&tus

rdiam,

vinculo difcipl'inz : certé in Chrifli redundat in-

i 2

juriàm mala Sacerdotis converíatio: & tantó ora-

uildcnfïa

vior efficitur error, quantó, qui erat, fublimio

d

ri loco confiftit , DEI ipfius vices gerens.

Ità

Atorett

-

Chriftus ipfe dile&te fibi Gertrudi teftatus eft ,

tut CUT

inquiens : (2) quantó quis ad digniorem ordinem

mintt

à Domino fublimatür , eó juftiüs , indigné vi-

jf

Vvens , condemnáatur,

Nunquam igitur muhi fuf-

&il

ficiat , quod ágo ; & eorum , quz retro fünt ,

formd

oblitus , àd priora extendam meipfum: ignis di-

X

vini amoris, nünquam quictus , ad id me exti-

: dl[lgï'

mulabit; & ómnia bene fuccedent : nam -

d

Amanti wibil diffic;le.

ugmlif.

j

Tló:

vi. i.

"d

(2) Lib, ^ Ihjfn. div, c 11,

ER

ss

246

- COCER-

ojjeliede of d d ol de o t odl

e nn

vij ld. April. 7. ejufdem.

Sacerd

B. Hermannus Sofephus.

tiphic

que C

JESU & MARIA , Sponfi virginei & Nu«

Á

in. mu

tritij) Jofephi , nomen tulit Hermannus, fe-

mine

lici auctario,

Ab anno atatis feptimo ita co-

potell

]uit Mariam , ut dignum fe reddiderit , qui , ipfà

Qan

Virgine invitante ; in templo colluderer JEfulo ,

UPE

ejüsque Baptifz infanti, Inopia preífus , ad com-

dea&ï

munem Matrem recurrit; quá monftrante, nume

tdo,

mos fub faxo quodam reperit , quoties egeret.

üum

Quoties Mariz nomen audit , ad terram proti-

quantq

nus fe abjecit, codlefti femper odore recreatus,

&

Religiofis D. Norberti filis adlectus , Miffz facri-

lUud (

ficium , Spiritu divino abftra&tus, longé ultra fo-

litum tempus produxit , ind hypocrita dictus ab

u : f

ïlb! pla

alijs , à quibufdam fingularis , indifcretus , aut e-

]

G

,

tiam temporis , cerzque prodigus; qui tamen ab

Of

alis, quibus dona ac lumina, DEI famulo tum

äS:P

conferri folita , ignota haud erant , rubore fuffu-

fb

fi fant ubi cerei, ante facrum lanci appenfi, eo

Contin

abfoluto ejufdem omnino, quod anté pendebant ,

W. n

ponderis effe, deprehenfi fuerunt.

Wn q

Brevitati ego in re, omnium facratiffima, flu«

dere foleo, ne morofitatis arguar ab alijs,

Heu,

Vetg Q

J

cordis humani czcitarem ! In lumine verfari , &

ab co feftinanter recedere; potari fonte aquz vi-

v& , & praferre naufeam ; Deum habere prafen-

tem, & tergum illi indecorá rufticitate obverte-

re; poffidere cceli delicias, & ijs fe fubducere;

ER&

manna paradifi edere , & cepas J£gypti fufpiäare,

(

)i

! -—äSJCDCS:e,æ-«,

257

EX

co nempe cordis humani cacitas impellit, ' Vos,

Sacerdotibus ingeminabat aliquando Francifeus Se-

raphicus , vos;

qui DEI confortio fruimini , eüm-

E&N

que coeló ad vo

S €vOCatis ,

aliud quidpiam optare

ws

in mundo poffitis ? àudeatis

? (4)Deijicit fe àcul-

mine generofitàus , qui ali

a

ud poft DEUM amare

poteft.

;

u, D

]Eli!ïo ;

O amabiliffime DEUS,fümmum & infinitum bo.

num , amo , & in dternum am

abo te toto cor-

N COre

de , & mentis affectu.

. Df

Tu, delicie mez , tu dul

CgCïCF.

€edo , jucunditas, & omne gaudium meum.,

U.

tinam amplids , & millies

amplius , imó tanto ,

1 pr0t

CLCALUS

quanto dignus es , amore te

amare poffem ? Con-

fige cor meum telo divinze

charitatis tu ; faucia

fe

Átra d-

ilud dile£tionis tux vulner

e ; da mihi amorem

tui; fine te enim nec ama

lus

ré te poffum , neque

tibi placere,

O quàm doleo , te, amorem dul«

ate

€iffimum , omne & fuimum b

ynen a

onum , vilipendi ,

effendi , ac injurijs provocari

L

|

j tut

ris: pro

quàm jure quere-

Jis quu'

Jecerunt me poft tergu

m fium ; fecerunt

fibi idola; foderunt fibi ciftern

enft,

as diffipatas, quae

continere non valent aquas,

Nempe amatur mun-

debit

dus, non mundi conditor ;

creaturz diliguntur ,

mon creator; amantur fezde volu

"m h

verz deliciz.

ptates ,. non

H

ÁAmor profanus am

atur ;

: Wi

Verus amor non AMmaAtur.

'fari, &'

A

vi. ld. April. 8. ejufdem.-

n

$. ZZilerpus Epifcopus eduguflanus.

7mec'

-.I ;: Religiofo D, Benedi&ti alumno in Abb

atem pri-«

ducel'e;

mum,.

—(4) $. Cyprian,

[Pj:;rfu

"m w

258

-&39) ( (8ete

inüm , inde in Epifcopum Ecclefiz Auguftanz at-

ferata

fumitur Wi&£terpus; qui mox , ut Árij peftem, laté

obícg

fubmoveret à fuis ovi-

tum in orbe graffantem ;

f

culis , nullum non lapidem movit.

D. Afra fa-

-

que 2

cram zdem , Hunnorum irruptione dejectam re-

—

Quam

ftituit. . Jam eve&tus ad corlos , beatz Herluce »

& fn

cüm hac Sacerdoti , Deum Eucharifticum clevan-

diam«

ti in Miffa , affifteret , fpe&tandum fe dedir; fi-

[7]7)

mülque Chriftum eo ipío fchemate , quo olim à

dicim

Pilato productus ad populum fuerat, exhibens »

Corpis

pavefcenti dixit , ita laniari eundem etiamnum ab

ls o

jjs, qui tantum Myfterium indignis manibus , a€

pCCat

ore tra&tarent , fumerentque.

O judiciumn tre-

in aby'

mendum , facrilegis Sacerdotibus proximc impen«

&xcef

dens!

i

um

De omnibus ac fingulis defe&tibus ,. negligen-

Pro u

tijs, & indignis ( fiqui forent ). ad facrum Altare

labuf

tuum acceffibus , quibus bonitatem tuam unquamm

di& Qt

offendi ac contriftayi , JESU. patientiffime , amo-

inimi

re tu vehementiffime. doleo ; & ad pedem cru«

tcmp(

cis, in qua , Sanguinem tuum ad fupremam gat-

[«j

)

tulam pro me effundens , expiráfti , proftratus me

Wi

accufo in contritione. cordis mei , & in fpirim

Tune |

humilitatis ac nihili mei, de iterata toties pere

la

fidia mea , & injurijs , tibi multipliciter irrogatis,

dan

Fateor omninó , me fceleribus meis in crucem

N

te denuo fuffixiffe ;. fuperbiam: meam , ac ambi-

tionem , facratiffimo capiti tuo. rurfus impreffiffe

fpinarum aculeos ; gulam effrenem felle te , &

aceto iterum potáfle ; avaritiam ac terrenorurm

al Cf-*

amorem hoüibus tþ "rur-fum ycndidifïe; ir

era-

:

EU

/

!

nf

«83) DCR

259

N

feratam cor.tuum dulcifimum denuo perforáffe $

obícanas fenfüam illecebras flagris iterató te con-

U5 Qf

ii

fcidifle ; invidiam blasphemáffe cum udais ; deni-

bm f«

que acediam duriffimum tibi crucis le£tum paráffe-

Quàm tremendum proin mihi imminet judicium ,

r

dea,

& fine ullà mifericordia , qui non feci inifericor--

d f!:

diam cum Domino & DEO meo, ruríus crucifi-

gens Filium DEI !-Quàm formidandum impende: ju-

TL

vhubeni

dicium accedenti indigné ad facrum Altare, nec

Corpus Domini dijudicanti ! Pijffime JESU , ha-

m à

bes confiteritem reum ; tu, qui non vis mortem

ibllï j D

um t

peccatoris ; peccata omnia , ac iniquitates meas

in abyffum mifericordiz tuae demerge. Eccepro

m

exceffu. mentis mez offero tibi humillimum cor

tuum , qui mitis és, & humilis corde : offero tibi

eglnto

pro cupiditatibus meis neceffitates tuas , qui non

l Alzarc

habuifti, ubi caput laffüm reclinares; pro iracun-

uqut

dia oratiónem illam dulciffimam , quá Patrem pro

ii ao

inimicis deprecatus es; jejunia tua pro-gule in«

dem d

temperie ; pro acedia transactas in precibus no-

m p

€5; pro invidia mifericordias tuas; pro impu-

hamg mä

ritate mea fummam

mine ,

purigtcm tuatm. -His , Do«

t r

Lava me ab iniquitate .iheai

da me.

& à peccato meo mum-

imp

—

T

- V.. Id. April. 9. ejufdem..

mpreW

$. Diofcorus Zbbas.

JUERA

K^

VUando federis (ita monet Sapiens ) ut

r

j e

PR—z—

..CQ-

fute

: —ï") Prey, /2-. j.

MR

estusie

260

E

Ro

c'om&äas cum Principe ; ftatue cultrutn in güttü»

re tuo ;; feus,. quod idem eft , attende , ut de.

quori

hacn

center appáreas ,. &t debito te modo prapares ;

fiimy

ne, quod.in falutem inftitutum eft ,: exitium tiba

o

ad'erat , & ruinam,

- Cu'ter. eft facratiffimum

eicul

Chrifti Corpus ,. pertingens usque ad fubflontiam

animz , & dividens carnem à fpiritu: fed. gladius

'eud

fne,

fimul eft, lethali indignos vulnere conficiens, : Di«

linte

vino hoc Epulo faginatur. Petrus , (4) morti fe.s

turban

pro Magiftro oppetenda , animofe obtwlit ; at. iu

mlegl

Judam (^) poft acceptam buccellam introivit Sa«

thanas: inde difcipulos , .quos centenos numera«

fim d

v2!

ba: in Thebaíide S. Diofcorus , monuit , fic ac-

0

cederent 4 quafi ftatim. morituri , Deóque judicà

ftrictiffinan de tanto

coJi j

"

Myfterio rationem reddi«

[f

turi.

obis; quörüih p&des,ffant in domo

tun f

. (e). Va-n

Domini: 4.Wu

bi Cibus Angclicus nobis. fumendus

lsque

O n

P

roponitur ;- verus Deus , ad quem toties accedie

ius fine .vefte nuptia

li, -; V2 nobis, qui jure me»

tam ,

Hl P CUi,

tuimus , ne idem nobis contingat , quodi

dOS, |

Qe,

ad canaim magnam vocato , & indigné compa»

fiyn

renti, dictum eft : ligatis manibus &* pedibus eji-

f

cite illum.in tenebtas. exteriores. . 1gitar cüm fede-

ro , ut comedam cum Principe; ftatusm cultrum

C

W.

in'gurure meo , omnem impendendo opcram ;

0$

ut decentet'compareaim , meque ftudiofe przpa-

rem, dum intrem in SanCtuartum DEI , fubeámque

Ie

n

rilego illi

Sand

A'VS,an&af"*;Sgn&orum. | (d) Non dixi

t Sac

P

Rex:

r t

1

1 (iam

!

q9d

f

Hom. 61,in Mattb, (4) Chryfoft, ibidem, «'

-

-£39) 00882 '

261

p

Rex: quare difcubuifli fine- vefte nuptiali ? Sed :

n dü

quomodo intráfti , nonhabens veftem nuptialem ?

hzc nobis quoque , loquendo , & incrspando ,

aptts;

tum t

fi impudenter accedimus.

Quodfi mifer ille fine

omni vefte intriffet; fi, ut injuriam faceret Regi ,

m

Ylontit

difcubuiffer ; fiin contemptum ejufdem acceffiffet ;

j gla'dius

qualem , putas , fententiam excepiffet ? nónne ful-

mine, cxlitüs immiffo , confumptus fuiffet? vel

ens, D

vt

hiante fub pedibus folo vivus ad inferos effet de-

j at

turbátus ? Nónne veró tantum fcelus audént Sa-

cfilegi My&æ ; qui absque ahimi expiatione men«

o

m

fam divinam fr

i

va!

équentant ? Væ- talibus , þ&c inillies

:

"m

O fümma & tremenda

Majeftas -, coram qua

hp

n d

€celi immundi fünt ; quomodo indigniffimus ego

terre vermiculus, omnium foeeditatum ac miferia-

füm fentina, te, puritatis totius fontem , corde

i dom

fumentt

tisque adeo immundo fufcipere audebo ? quomo-

"

do in animam , fpinis ac tribulis undíque obfep-

Eu

tam , introducam? Tu, Domine, czcos' & cláu-

qurem

hIh ! €Uix

dos, pauperes & debiles ad coenam tuam yocáfti;

; n

ecce , ego , illorum unus , imó miferrimus om-

nium , non ex prefumptione , fed humili plïque

m

jnld

]

fiducii , ad' fanGtiffimi Corpotis ac Sanguinis tui

2

canam accedo

,

tu veftem. confer nuptialem ;

10 llhmm

&, qui dignos de indignis, de peccatoribus Ju-

qu

"

ftos ac SanÉtos efficere potes, cor muridum in

d

me crea , & Spiritun reCtum ; vt ad Sancta

ol

nqlle

Sanctorum d

J

igné meréar accedere ; cüm -fra't.is

n

i T

fáiam ,

-,

E

o

Paris fumptionis quam fit difpar exitus.

[/

l

R3

-iv.Tdus

Í

262

- DCEE

|

moys

plis

iv. Idus April. 1o. ejufdem. -

adpe

$. ZValto Abbas.

4

*

r

4

Ercelebris in Bojaria Monafterij Weffofontani

com

p

Antiftes fuit D. Walto , vir mirz abftinentiz ,

VoCat

& virtutum omnium cumulo ornatus.

Immuni-

Doni

tatis propugnator acerfimus , plures pertulit mo-

hoqie

extoll

leftias à nobilibus , plebejfsque , qui Monafterij

bona vexabant.

Cum tempore quodam tantus

ml

€ífet vini defe&tus , ut nec ad facra facienda quid-

FOT

quam fuppeteret ; (4) famulum fat capaci inftru-

bu b

€tum vafe ad fontem W'effonis amandavit Walto ,

ex d

à)t aquam adferret H quäm . Cruce fignatam , Vl-

pm

fox,

num fecit ; majori inde prodigio immutandum ad

aram,

magn

Omnem deemon . exerit conatum , ut. maximi

&X In

ujus myfterij impediat exercitium , jam mate-

a(rlr

riam phvficam fübtrahendo , prout híc contigit ,

Augx

jam varijs corda fidelium terriculamenus diftra-

fis

endo ; quibus vel abftrahat omnino à tanto o-

0

pere, vel faltem imminuat devotionem.

C

Major

tunc €idem opponenda induftria , animique

3t:

.colle&io , ut DEO exurgente , nobísque pro-

t

pinquante , inimicus diffipetur.,

CHRISTUS

fsl

ipfe , dile&am fibi Birgittam — allocutus. oc-

D

h

cafione quádam dixit: íicut ego in horto Ge-

thíemani per illa verba: ege f(um , totam cohor-

: giu

tem militum in terram , dejeci ; ita per verba

tibi

confecrationis Sacerdos dejicit , & . expellit doe-

F

mones

(4) de:r. in Bayar.

14

um

T

-dXXPB

mones omnes taliter ; ut.ad. eum accedere am-

plius non auderenr , nifi ipfa anima per affe&um

ad peccatum eos denuó ad fe vocaret.

(4) Hac inyflca transfubftantiatio demones

(fofonts

compellit , & procul effe facit ; ad nos Angelos

fhineni,

vocat, & Angelorum Dominum ; ubi nàmque

m

Dominicum viderint Sanguinem , fugiunt.

Quis

rtullt

loquetur potentias Domini , dignis eas laudibus

Monaftr

extollendo , quarum fpecimen in adimirando hoc

lum n

myílerio oftendit ? Potentias , inquam, amoris ,

n

mifericordig , dignationis & humilitatis , in qui-

acinfte

bus benigniffimus Dominus quotidie vifitare me ,

1 Wsz;

ex. alto defcendens , dignatur ?. Igitur benedic a-

jan ,

nuna mea Domino ; & omnia , quz intra me

anduni

funt , nomini fancto ejus ; quia mifericordia ejus

pagna eft fuper me ,. dum eruit animam meam

j a

€x inferno inferiori, feu damonum infidijs ,. &

af Idf

affultibus , dum in. confpe&tu meo parat menfam

contid

Augufüiffimi Corporis|,. & Sanguinis fui , adver-

fus omnes , qui tribulant me.

yis dlb

j anto

O ftupendum fuper omnia prodigimn I (b)

, Mi

&reatus eft homo , ut ferviret Creatori ; & di-

xXit: non ferviam, - Ego lgitur , inquit Creator ,

i

Éferviam tibi ; tu recumbe , & ego miniftrabo.;

F

fed qualem cibum ? ecce meipfum , paratum im-

znolari , ut comedas carnem meam , & Sangui-

us U

nem bibas.

toro

O ftupendum fuper. omnía prodi-

ImCO

hi

gium! Deus tibi miniftrat , homo viliffime , Deus fe

tibi in cibum , potámque exhibet, & (c) ufque ad

yc v

OCiC-

pculf i

4

mone

?—(4) $, Chryf, bom.G1. a

d pop. (b Guarrin.. ]Zfr;;.-

3. in Ram, Palm. (&). $. Cypr. de Cena Dom.

m

264

-£93 )COCSER-

focietatem germaniffimam te fibi conjungit; Verà

g

Calix Domini quam preclarus eft!.

n,5

Patri

iij. Idus April. 11. ejufdem.

fanc

Deu

.

$. Leo 1. Papa , Cognom. Magnus.

puo.

' 1

Nno /Erz Chriftianz. $$6. in Gallia contigit ,

nun]

puerum quemdam Hebraum , pafchatis tem-

m

pore fidelium türbz miftum , ad facram Synaxin

tnlere

t

accedere : quod ubi parens refcijt , füroré amens

filiolum- in. clibanum ardentem projecit , exitü

Qqubus

undique przclufo, quó penitüs conflagraret. Re

if

ad pratorem delati , Chriftiani ad furnum con-

Kt a

currunt , puellámque illefum omninó reperiunt ;

devor

ailerentem , faluti fibi, ac auxilio fuiffe Domi«

bene

fttir

nam illam, quam Chriftiani in templis füis cole-

rent , affervrentque,

Cor l

JESU benigniffime , qus caufa fuit, quód ad

Ed

liberandum hominem , non horrueris Virginis u-

nnd

ternm , imó , quod longó flupendum magis; ho-

fan&

dicque in corde cujuslibet Chriftiani divertere non

lei

dedigneris ? Sané non alia, quàm erga miferos

Qb

nos commiferatio, qui ver& mifericors , & mife-

tl

y^tor Doniin'us , unicé defideras te nobis exhibe-

VQgE

rePetrem mifericordiarum , & Deum totius con«

ne|

f5l»tionis.

. Crevit enim tecum, pijffime animà-

(Tà|

ram noftrarum Affertor, ab infantia mifericordi2 ;

& de utero. Matris egreffa eft tecum; inde novos

fcmper modos, artesque adinvenis, quibus mi-

Dediftt

Ícrearis noftri , nósque ad te deducas.

olin Abrshe circumcifionem ; hujus vicem mo-

O

(

-£93»9 1 )C 889

265

i Y

dà fübit baptifma. ^ Voluifti antea vi£tiniis placa-

ri, & ho ocauflis; jam teipfum nobis tradidiiti ,

Patri immolandum.

Arcam foderis quondam

.

fan&tificáfti

3

nunc ipfe facrario concluderis ,

J

Deus immenfe. — Pafcha typicum priüs electo po-

*

pulo tuo pracepifti

?

nunc teipfum exhibes Ag-

Qontpt,

num Pafchalem , ab omnibus fümendum , novas

hat f«

femper artes , modósque adinveniens , quibus

i Synaxin

miferearis noftri ; nósque ad te deducas, Obti-

ytamto

netid etiam in malis , ac neceffitatibus corporis ,

i, o

quibus paterné, ac prodigiofé fübvenis , jam per

p N

SanCtos tuos , jam per teip'um , & vel maximé

f C«

per auguftiffimum Altaris Myfterium , per quod

eptrit

devotas tibi animas omni confolatione reples , ac

f Dori

bened &ione; & hominis utriusque fofpitatem mi-

fis ol

fericorditer impertiris. . (z) Hzc devotio ad SS,

Corpus Domini , inquit D. Leo , hodie cultus ab

ii

Ecclefia, non tantüm pro tempore Pafchali te-

i[g?nïs W

nenda cít ; verüm pro totius anni curfu, & vitze

anCtficatione : Et ad hoc przfens exercitatio de-

13ng1 hO'

rtere n

bet intendi , ut, quz animos fidelium experimen-

mifero

to brevis obfervantie dele&ctárunt , in. confue-

gnih

tudinem tranfeant , intemerata permaneant ; in

xb

vegetationem tranfeant animarum , & omni be-

nediCtione nos repleant,

tius (*

Siquidem per hoc Sa-

a

cramentum DEUS

rico

Dat e[cam timentibus fe,

denris

jb

R5

Pud.-

[

m m

r

(4) Serm, 69.

266

- £92) 0C 82

Qha gho zK5 Go CÁC CR CAo aAs o " ckn " oRz t oÁz ao cÁo o n al tl

n

lm Y

. Prid. Idus April. 12. ejufdem.

Ttum

$. Hferuus Ztbbas.

quan

fami'ia Magni Renediti Antiflitem egit S. Al-

tibi

ferius, centum viginti annorum fenex , fenfibus

Y

tamen adeo etiamtum integris , ut ad aram quo-

u

tidie facere nihil impediretur ; quoad vocatus

quax

tandem à Deo fuiffet hoc promiffo: in die cane

te ele

mcez venies ad me.

Cum itaque omnes magnz

um |

illius diei ritus folenniter obijffet, ac fiijs Reli-

Cl

giofis pedes abluiffet ; largam in egenos ftipem

wle

profudit; fuü'sque valedicens , celle fe inclufit ;

hi )

ubi anim4, Deo pro more commendatá, in ter-

fon

xam procumbens obijt, atque ad caenam coti»

cam tranfivit.

lu

m

Mors echo vita.

Quis proin miretur , Prz-

QO

fulem hunc ad Dominicam ceenam ipfà die Coen

EUV

abijffe, qui in ara quotidie cumServatere coena-

Cor

vit ?^ O felix tranfitus; O beata mors.

O me

fic

fortunatum , fi. gratiam fimilem contingeret ob-

lIs

unere! Verum imitari non pigeat, quod cele-

pan

brare delectat,

Oportet fan&torum exempla fe-

Qu

£tari, fi eorum morte volumus beari.

Et qui-

u

dem faeile admoduüm eft , caenam Dominicam fan-

ti

€ iftius exemplo indies frequentare; verüm per-

l

quam difficile ; eddem vitz probitate , fimili af-

(cctu ac devotione id peragere : ncque tamen

m

hoc etiam , uti difficile, ita impoffibile eft.

«

Amabiliffime JESU , quid aliud eft SS. Corpo-

Qu

ris & Sanguinis tuiMyfterium, quàm fornax amo-

W

ris ;K

PT

Li

-t83) X B-

267

as

o

*

ris; in qua tu;

charitas immenfía , admirabi-

"

lem virtutem tuam exhibes ad animarum noftra-

rum falutem ; ut fic amorem tuum infinitum , nun-

quam erga .nos otiofum , oftenderes? Quantam

it$ :

tibi. viciffim debeo charitatem ?. & quàm fri

et

, feni

Alla, quám hucusque verbis , operibus ,. & affe-

2

am Qu

VOCUU

.tibus tibi redhibui ! Videor mihi te amare , fi-

quando , preces vocales obeundo , mentem ad

die q

te elevo : fed quàm jure timendum mihi , ne.eo-

s ff

rum fim gregalis, qui labije te honorant; nec

j i

calos fubibunt , utut Dominum te repetitó com-

05 üipfm

. pellent,.

Videor mihi te amare! dum cum Pe-

-inci;

tro jactabundus vitam ac Sanguinem daturum me

l, t

fpondeo : fed inanis hominum refpeQtus, occafio

w (

Jeviter impellens, eó me deducunt , ut fa&tis fa]-

xem te€ negem. Videor mihi teamare ; quoties

ï, pfï'

cum D. Francifco ingcmirio illud : Ó Deus , ego

je C

amo te: verüm reditus ad vomitum fátis probat ,

r

cor.à lingua plurimum divertere,

0r

ac me amare te , toto corde, totá animá, to-

ger o

tis viribus , totà mente ; ab hoc momento inci-

EOd CCIC'

piam te amare , JESU amantiffime, & amare

m

, quidem toto corde , nullam ejus partem ad crea-

Bg

.ta transferendo , fed totum tibi confecrando :

n i

tu pone te , ut. fignaculum ,. fuper illud ; tu il-

un r

Iud , velut ferá, conclude , ut alteri non pateat:

ümiüs?

Da, ut moriendo amore tui moriar , qui amore

P "d

mei mortuus es; ur, Íi minüs dignus fim , qui

JH f

