$. "tdelbeidis Imperatrix.

poüdiv

Hæc n

Veneranda Sacerdotum dignitas , in quorum

O

ptrim:

manibus idem quotidie cernitur , qui inutera

Virginis fuerat incarnatus ! Si itaque beata vifcera

pua f

mtegra'

Mariz Virginis , que portaverunt zterni Patris Fi-

Tunji

lium; Sacerdotisquoque animam beatam effe opor-

liftin

tet,quz facratiffimumDci; & Mari Filium quotidie

Tfgn

recipit. Felices ac beati funt Sacerdotes illi, qui

U pro

hunc DeiFiliumore mundoadfe evocant, puráque

Üporte

mente fufcipiunt, (0) Si enim valde fclix eft , qui

lber r

unam Miffam digne celebrare poteit ; quanta eo-

of

His

(b

rum felicitas , qu'i quot diebus devoté litant ?

ita«

ff

—

hone

*Poff Sacrum — bodiernum., totóque, quod. (equitur ,

afïe&

d

ediduo , noyies cum Angelo

faltta Virginem , addendo

femper:

beata vi[cera Marie Virg

inis ('c.. (4) S. Augs

P.

j

.gn lV. pr«ec, chal. (2) $. Leo P

33.

M 64 —

Yatnett

itaque diebus , Chrifti in terras adventum proximé

deideto;

antecedentibus , cum Virgine beatiffima devoté me

qcodiis

adtantum Myfterium. przparabo.

Sed quomodo

digné occurram DEO advenienti ? Doctor melli-

exion.

1 amict

fluus id docet: (4) ufque ad. temetipfum occurre

acundi,

Deo tuo , ufque ad compun&tionem cordis , & con«

feffionem oris. Proinde confitebor adverfum me

? frgt,

j quni

injuftitiam meam Domino ; & ipfe remittet impic-

tatem peccati mel. — Dicam cum humili Centurio-

n deiyt

hod i

ne : Domine , nonfum dignus , ut intres fub te&tum

meum. EtcumkElifabetha: unde hoc mihi, ut ve-

niat ad me Deus meus?

(4)/

Tante fubmiffionis Magiftram hodie divam

Adclhaidem habeo , Othoni Magno , Imperatori ;

[is

poft diverfas infe£tationes ac zrumnas copulatam.

Hzc inter faftus humillima, inter opes regias pau-

in quuVi

perrima fpiritu , compuncta inter delicias, in pur-

y Iu

pura fibidefpecta , infra&ta inadverfis , in profperis

t vl'fffï?

integra, Humilis igitur occurram Deo meo , qui

Parris P

humilia refpicit , alta veró àlongé cognofcit. JE-

.ef p

fum intra me contineo,ut folem radius,gutta occa-

mquid

num;nihilum omnia,creatura Conditorem,. Quan-

( ilh',Aqm

tó proin major fum , tantó amplius demittere me

l puraqllf

Oportet; nec ambulare inmagnis , aut mirabilibus

Jx d

fuper me.fed, ex folidahumilitatis Chriftianz bafi,

uanta «*

agnofcere vilitatem meam, — Occurram Deo meo

j i P

(b) faciendo,quod inme eft, & diligenter faciendo ,

f

non ex neceffitate , fed cum timore,reverentia , &

/

afte£tu fumendo corpus amantiffimi Domini mei ,

ii

"

dignantis'ad mevenire, Tu,Domine;vocáftime ;

|, i

|

C

tu

m

(4) De compund. .(b) , Ke:fpis de tit, , 4.

um

34

ESS)COCGRS

dixifti: Venité

menumt

tuj

uffifti , n tul memoriam fieri; tu

T| pron

d me omnes : vifi manducaveritis carne

mEilij bominis .

Supple igitur defectus

Ms p

qwn babebitis vitamin yobis.

*

tiüts,

3neos, veftemque nupti

alem]

argire. Sum enim

grap

Ego vir , videns paupertatem meam.

hfj

t!it,gi

- xvi. Cal. Jan. 17. Decembris,

YtiDis

$. A4do Epifcopus P'ienn.

lm q

f

An&tus hic Galliarum Antiftes prope Eccle«

: 4)S

fiam fuam cathedralem modicum extruxit

(ucedi

Sier

Sacellum, triaquein eodem pofuit Altaria, 6 quibus

primum Apoftolorum Principi ; fuz in Magiftro

;

())à

abnegando perfidie illachrymanti , alterum Dive

Magdalenz, noxas fuas deflenti , poftremum bono

9s

1 vj

Latroni, incruce poenitenti dicavit. Horum pe-

l!t

dibus adgeniculatus perennibus lacrymis precaba-

itan Dj

Tedidf

tur,peccatorum indulgentiam fibi exorarent ; di«

cere folitus, veniam fe eorum fperare meritis atque

V& r

ff

fuffragijs,

quorum in culpis focius extitiffet,

Monet

facris hifce diebus animam Chriftianam

Cotmm

f o

Propheta evangelicus : (b) Excwtero de pulvere ,

onfurge, fede $erufalem , folve vineula colli tui , captiva

Qf

'

L

it tibiman[uetus, — Sed quà

Quver

fili« Sion: EcceRex tuus ven

ratione excutiam pulverem , qui ex terrenorum

V pto

Cun&a

tra&tatione mihi adharfit? per humilem confeffio-

nem. Quomodo eximor nexibus, quibus adftrin-

Tind

c fiquidem la-

libe

gor? per facri judicisfententiam: há

vabor , & fuper nivem dealbabor,

Ad hoc faluti-

a.

ferum lavacrum dgvotä frequentandum imp

ellg;

m

p—

t

Ün,

IN* Memineris Virginem novies [Alutare, (E)ifo. 52

*

Pa

-t39) t (S89-

34 -

d- w

meruminatum fzpius terribile illud Magni Grego«

rij pronuntiarum : (4). Nullum , puto.fratres , ab alijs

li hw

ur d

majus prajudicuum tolerat Deus , quàm à malis Sacerda«

tibus, Siquidem meritó obteflatur apud hymno-

m eun

graphum regium : (/) Si inimicus meus maledixiffet

dl

mibi , fuflinuiffem utique, — Tuverb, dux meus, &* notus

)

sneus , qui fimul dulces mecum capiebas cibos. — Et re«

veràDux Dei eft Sacerdos , prafes & paftor fide-

lium, qui cibum divinum & ipfe fumit, & alijs di-

opet

fpenfat , cibum , omne dele&tamentum, & faporis

m extnyl

dulcedinem in fe continentem.

Ad vosigitur , O

ii

Sacerdotes , fermo meus , (c) qui defpicitis nomen

n Maglm

meum ; & offertis (uper altare meum panem. pollutum.,

enumDi

(4) Quomodo ob(curatum eff aurum , mutatus eff color

um

eptimus , difperfi (unt lapides (aniluarij in capite om-

Horttn p

aium platearum, — Veftrum erat , facrificijs placare

iram DEI omnipotentis; ima fummis reconciliare ;

j prtc

raten o

medióíque ftatuere Deum inter & homines. — Jam

jritistt

veró muneri veftro non tantum non fatisfacitis;

1i[f€t-

fed infuper ad indignationem Deum concitatis tum

commiffione,tum omiffione,

Tu,Vir

o illibatiffi

hr

' u

ma, folve vincla reis; tu effice prec

ibus tuis , ut

b

TEU

ex Sacerdotibus, qui jufti funt , juftificentur adhuc;

, $u

qui veró improbi , in Petros mutentur , & Difmas,

emeoo

Tu profer lumen czcis; mala noftra pelle; bona

conot

€unCta pofce, En A

nus per te mittitur ad.nos,

j

JuS atf

mundi debita: gratis

axaturus; iraque famulis tuis

ukmh

fubveni, tul(que fuffragijs, qua vim legis obtinent ,

Z

€os

hoc

f

Á

Vmmmuni

LU E

1 ,mpdj

(4) p. 1. paftoral. c. 2.

) Malach. t.

(4

) Ihren, 4..

—'(—b) Pf 34 Fc

!

)14.53

m

L

36

OC

düncar

eosferva. Spondet id nobis clementia tua; at fi«

( Chrif

smul mones *

Pevitemini, ut deleantur peccataveftva.

Qnado

—

d

apidilcy,

um icut

sst

non d

XV. Caï]an. 18. Decembris,

Appropi

a». lldephonfu: Archielaifco?m 'Z'oleg

Vecan i

ác die D. lldephonfus, Archiepifcopus To-

Wodt,

eH

letanus, in Ecclefià fua Metropolitana, vefte

Idunini.

Yideabío

candidiffimá ( quarum in facris ufus eft) à Virgine

Ut

Deipara eft donatus; quá ab ea ipfa indutus , ho«

ftiam divinam in corona czlitum , Reginam fuam

imindo

comitantium , obtulit.

Gb t

De Jonàtha , Davidis ámore fuccenfo , memorat

guna

aCtrdot

facer Codex : (P) Diligebat eum , quàáfi animam

fuam. Nam expoliàvit fe tunicá,quà indutus erat,

Qlt1n fo

fsf f

& dedit eam Davidi, ^ Nónne plusquam Jonathas

eft Servator nofter, expolians fe tunicá fuajquando

Detsty

Sactiici

femetipfum exinanivit , formam fervi accipiens f

Quando tantá violentid fupra dorfum ejus fabrica-

celeüo h

dirmiri

verunt peccatores ? quando coccino detrito per

ludibrium indutus fuit , acferto fpineo , ceuRex

ümpraf

fcenicus,redimitus? quándo nudus in cruce , amore.

ldient

noftri,mortuus eft,ut vitamnobis conferret? NÓnne

UT

N—

ut animam füam diligebat nos ? Imó plus ; quàm a«

nimam fuam , quam dedit redemptionem pro mul-

!

tis.

Equidem veftivit fe tunicá Salvator nofter ;

quando carnem ex puriffimo Matris fuz fanguine

(5)Dx

affumpfit: fedhác ipf4nos fan&tior Jonathas induit ;

dum

Vupeepua "170

meentaa

KN—

(4) Utique (upervacaneum fuerit , monere te , ut Ave

(43 li

LUP

Deipare novies bodie dicas? (U) 1, Reg. 18«

37

»£933) (( 88

dum carnem eandem in ara quotidie nobis apponit,

m

- (4) Chriftusdatus eft nobis adinduendum, ad eden-

dum,adofferendum,ficuti indumentü,ficuti alimen-

^

ao ii

tum,ficuti pretium magnum,quo emptifumus, Ver&

t

non eftalia natio tam grandis, quz habeat Deos

. appropinquantes fibi, ficut Deus nofter, adeft nobis,

Toit,

Verüm,fi Chriftus nos iuduit tunicá fuà; neceffe om-

nino eft , ut & nos divinos ipfius mores induamus

Yfcopir

Jitant i

induimini Dominum JEfum Chriftum, — Siquidem

ag

. valde abfonum effet , omnia , ad rem divinam per-

ldmus j hf*

tinentia, munda effe, folo, qui ijs utitur , Sacerdote

immundo,

Mundz funt veftes facrz; fplendidus

:ginam [

calix ; candidiffima , que Hoftiam divinam contin-

Q IDf

gunt; altare , templum , omnia , que fub afpectum

Sacerdotis cadunt, munditiem praferunt ; & ipfe

ydfi n

ndutus t

folus in fordibus fit ? quanta repugnantia ! Mundis-

l

fima eft facraHoftia; & manibus pollutis tractetur?

m Jon

l

[

z

Deus mundiffimus; & oreimpuro é czlis evocetur ?

n u

"

Sacrificium denique omnis expers macula; & corde

j acont

fcelefto peragatur? Tu, Virgo puriffima,quz tunicá

e'us fäbfiæ'

denio r

divini Filij tui in facro Altaris Myfterio nos induis, vi«

tam pra'fta puram, tutümque ad Aram iter para;ut

j, t

Indueutes Dominum $E(um , fumus initium, aliquad

9*oy& creattur .

etiN

nnl

CUBEURU

d

Vi

u1

xiv. Cal. Jan. 19. Decemb.

If j)!

Fen.

Maria

à $. Benedilo.

" o

E benedicta filia magni Patriarche Domi«

"d

6p

d

nici , Mariaà S. Benedi&to, refert Menolos

has

gium

RU

p«2

—

/

(4) Bern. apud Tilm. (V) Devotio m in Däipamm

;',g,;«m

efficiet ,ut non monitus eam , uti pridie , (alutes.

)

m .

38

&)(f)(&&

wirera.

oium FFr. Pradicatorum , impenfiffimé eam ro-

titem m

gaffe Dominum , ut poft fufceptum rité facrum

( otmat

viaticum expirare fibi mox liceret ; hasque preces

dorin

ad fingulas communiones urfiffe eo fervore , ut

ln

audita feliciter fuerit , Chrifto fponfo, pofteaquam

nan al

illum in fupremo morbo devoté recepillet , pijs-

x

fimé immortua,

aendt.

Inftabo ego votis ijsdem, ut percepto Epulo di-

Ti diby

vino quotidie cum Apoftolo moriar : (4) Siquidem

luthore

hoc Sacramentum occidit in nobis, quod fuimus,

f d

Inde peremptis, quz in Dci obfequio me przpe-

gtty

diunt, anima mea illi vivet. (P) Quid enim tibi

eidem,

prodeffet oleum fanéótum , quo manus tuz fuerant

Gf

unctz ; fi a&tiones fint profanz ? Nónne Deo cafti-

tatem: mentis & corporis promififti ? Verüm quá

ratione illam tueri poteris in converfatione mulie-

rum ? Inlufu, ebrietate, convivijs , fpectaculis,

habitu , clericum minüs decente ? Nónne Amictus

(

tegere te debet , ut galea falutis , ad expugnandos

omnes diaboli incurfus? Alba candore fuo mentis

Hl pa

carnisque puritatem inculcat. Cin

o

eulum lumbos

N

tilo

continentià exa&tiffima docet adftringere. Poe-

Tovens

nitentiam ac lacrymas elicitmanipulus. Stola frani

fymbolum eft, quo affectus diftortos cohibeas.

BFatifo

Denique Cafüla jugum Chrifti, perpetuum quidem ,

at fuave fimul , denotat , docétque advería quavis

finh

üngn

aquo animo tolerare.

Moriatur itaque anima

€jugds

noftrà poft fumptam facratiffimam Euchariftiam ;

Qu fe

ut Deo per mortificationem , fuique abnegatio-

nem revivifcat : (&) Greffus etenim facerdotis , &

.

uni-

(**ï hIT

tomapusoce DIrtrne qemepus gatgtuse FONENU , asss Vr EDRIUND ss Ea us Ws EUa a n at

Dity

(e) Augu[f. (F) Ambrof. (c) Hier, ad Faliol. c, 128.

39

-453)(17(8'9-2*-5

éem to

üniærerfa opera ejus exempla fint laicorum; fandti-

tatem mente concipiat,& toto eam habitu refonet,

ité n

$rtornatu; ut quidquid agit, quidquid loquitur,

Squeprct

do&trina fit populorum.

O ut talis fit vita mea!

CtYOTC , t

hec vota mea , Deus optime; en

hunc in fi«

Imple

pofteaqua

nem ad magnam

Matrem tuam accedo. Neque

iltt , p

eft , quód timeam

: (4) Accedentes fiquidem ad fe

accendit ; fibique

fimiles reddit. — Certé nonpote«

.

od

rit diebus hifce, quibus , grati

4 plena, ipfum gratize

N

Authorem utero fuo geftat , precibu

s meis r-epul..

utod hm

ffe Matrem ; fumat

fam dare, Monftra ergo , te e

me pray

per te preces,

qui, pro nobis natus,

tulit effe tuus ; ut

d enim d

eidem , unaque ti

bi fervire femper valeamus

t dt

Caflro corde. & corpore,

eDeo )

Verum &

xiii, Cal. Jan. o. Decembris.

dont n

$. Mechrildis P.

fpc&aadiï

ye A

Eata Mechti!dis , facris hifce diebus falutare

upnt

(4)B

volens Deiparam , feliciffunumque

.

divini

, hancà

j

Tuo f

Filij partum

, proximé inftantem apprecart

hum um

Chrifto Domino ejus. rei

perficiendz rationem per

!

er

novenas falutationcs ange

licas edo&ta fuit : (€) pri-

d

mó,inquiebat fponfus divinus

,faluta cor virgineum

y COhIIböf

Beatiffimz Matris mez, quia caftiffumum inter om-

nium hominur corda fuit ; & ipfa prima,que con-

Ti T Cm

Secundó , faluta

erh Qu

tinentiz perpetuz votum emifit.

h

illimum extitit ; 8 ,

g ? !

ejusdem cor , quia omnium

lcharW:"' |

quz fe ancillamDomini profe

ffa erat,fa&ta eft Ípon«

a

—

dut

EE M

tri

y

(4) Bonav. de Virgim. (b) Novies (alurem dicere Ma

—

Dei non oblivi(céris (&) Revel. $. Gertr.

ii

þl'lïlr l j

S

40

:ad»zxfxz&-

fä Spiritüs fan&

i. Tertio , faluta illud , quia om-

w m

nium fuit devotiffinum, fpiritu orationis fuz me ad

quod ;

feattrahens, — Quartó , quia amoris ardebat flam-

^

Donti

ma,& adversus me, & proximum, mir:

&

i miferorum

nifim

comrmiferatione. Quintó , quia inter omnia fui: di-

Morir

ligentimmu.m, gerens indicibilem mci curam,tam in

die t

infantia , quam juventute,

Sextó , quia patientiffi-

femix

mum prz omnibus , maximé in paffione mea , cüm

he ab

gladius doloris vifcera ejus pertranfiret, Septimó ,

Quttmad

quia fideliffimum, ufferens mortem meam ob mun-

Dirinta

D

di vitam, volensque,omnes falvos ficri.

O€ctavo,

Yater]

quia cor habuit veré maternum , orando continuó

codi (

pro peccatoribus. Nonó, quia cor ejus , fummé

Ut

abftractum à creaturis omnibus, tantummodó in

m

me requievit , fe fuáque omnia mihi committendo,

Beata Mater , Virgo intadta, terogo per illam

innocentiffimam puritatem , quá Filio Dei in utero

tuó Virgineo placidiffimam manfionem praparáfti ,

W["

ut precibus tuis ab omni peccatorum macula me«-

rear emundari ; infuper rogo te per profundiffi-

pendm

mam tuam humilitatem , quá meruifti fan&tiffimam

fiquide;

erdos]

Maternitatem , exaltata propter eandem füper om-

nes choros Angclorum & San&torum; per amo-

tinente

rem quoque ill'um inaftimabilem deprecor te , quo

rotens:

te in omnibus infeparabiliter Deo agglutináfti ; ut

T t

Spiritus divinus cor meum dignetur invifere , &

Q vi

inhabitare ; à quibusvis vitiorum fordibus id emun-

Glà

dare , fanCtisecontrà virtutibus exornare, in di-

fOfiS l

e&ione Dei, & proximi roborare , atque in bonis

TM g

omnibus tribuere perfevefántiam. — .O Virgo bea-

tiffima , digniffimum Spiritüs fan£ti facrarium , de-

vota

(

l

.

D) Dir

-DX

41

» Quio of

votà mente te admoneo gaudij illius ineffabilis ,

fneme

quod perfenfifti , quando verbis illis: Ecce Ancilla

debachan.

Domiani, totam te , & omnia circate agenda , ple-

rnilerorur

niffima cum fiducia voluntati divine COnfxgnz?Pci.

ania fürd

Monftra te mihi Matrem, & per viícera mifericor-

ram m

die tuz fempcr füccurre.

Tu , qua reddis almo

at

germine , quod Heva triítis abftulit , immundum

qne2, Qu

me ablue in facratiffimo Filij tui fanguine ; ut,

Seprimö,

quemadmodum amor divimus humanitatem cum

m obmu.

Di:iniate copulavit intra fanftilima vifcera tua;

) O&Wö,

jia meriis tuis caro amantiffimi Filij tui cor meum

Q contin)

cordi ejusdem pertecté uniat ; nam

Unit as efl , que compaginat.

jus ; fumm

Jmmodö [

nmictend)

xiJ. Cal. Jan. 21. Decembris.

o perilt

$. Thomas Aþojlolu:.

i in u

2

Empore , quo facrum D. Thomz corpus

Præpaïmh

(4)T

nacu n

Edeffe inSyria etiamnum quiefcebar , ftu-

pendum quid de eodem memoratur. Recurrente

pl'oümdl' ,

fiquidem anniverfaria fan&ti Apoftoli feftivitate , Sa-

il

cerdos Hierothecam , particulas confecratas con-

tinentem,ad tumbam deferebat, é qua fanctus manu

T

protensa accedentibus Panem divinum difpeníabat ;

'ot fe» q

manu tamen retracta denegans facrum pignus ijs »

ul

qui minüs digné adibant. (/)

wifCW !

do pfa as Serva-

Gloriofe Apoftole ; qui tangen

á

gid um

toris noftri , toto mentis affe&tu exclamáfti : Domi-

ye, j

nus meus & Deus. meus!

incredulus antea , mox fi-

yein

delis!

írgo bt*

4) Memineris novem (alut ationum angelicarum Cr«.

rfum,A :

«on

(P) Pifcip. ferm. de S, Yhoma.

ugeme

uN

42

-&$35C10(S8- —

delis! gratiam mihi exora, ut , quoties accedo ,

fitriX

non contre&taturus folüm , fed intra vifcera recep-

yafe

turus facratiffimum corpus Magiftri tui, ac mei ,

quon

amorosé tecum ingeminem : Dominus meus , C

Ttoly

Deus meus ! Commodé facerdotes quoslibet monet

T0X

Chryfoftomus : (4) quoties ad admirandum calicem

At

accédis, tánquam ab ipfo latere hauriens accedas,

fnfh

Pofteaquam difcipulorum pedes abluiffet , fübjunxit

fic

Dominus: Scitis , quid fecerim volis ? ut animos il-

f

lorum ad tanti myfterij contemplationem : erige-

culm

ret, Verüm nónne majus longé eft , quód fe ip-

hm i

fum in cibum dederit ? Quàm ftupendum prodi-

Q

gium , hominemad paucula verba € calis advocare

ipfummet Dei Unigenitum , & corpus ejusdem fan-

Dui

&iffimum füb exiguis fpeciebus occultari! Magnum

[

equidem eft , videre Deitatem ipfam ad pedes pau-

perculorum pifcatorum abje&tam: Sedlongépro-

digiofius , eandem in hominum manibus confpicari,

(

Mirandum eft, cernere Domipum immenía Maje-

ftatis fordidos pedes exofculantem! fed mirius

longé, & omni captu fuperius , eundem fubire ora

M

fuarum creaturarum ; & Ó quàm fxpé immunda?

ginis

Scitis, quid fecerim vobis ? Revela , Domine , oculos

Optsz

meos; & confiderabo mirabilia tua,

O quàm ter-

W.

rifica cogitatio : vado , ut Patri aterno Filium

N

fuum immolem ; ut offeram facrificium puriffimum ,

llïber

Agnum abíque macula! Scitis, quid] fecerim vobis ?

ddfe

Dominus meus ,& Deus meus ! Quidquid olim te con-

liti

tigit, San&tum erat, aut contaQtu tuo fan&tifica-

ant

cula Ge-

tum, , Sancta erat , & omnis expers ma

nitrix

Va

—

D

— (4) Infoun. i9.

mlm"

--

443

Xtdo,

aR

nitrix tua , quam ante Sacula clegifti ; fan&tum.

przfepe , quod te excepit ; fepulcrum fan&tum , in

& n

quo non "um quifquam pofitus fuerat ; San&tus Apo-

i , Ü

ftolus tuus Thomas , vulnerum tuorum contactu

et fmont

mox in virum alium mutatus ; fan£tum denique eft

n calcen

Et fola anima mea

accels

Altare , fuper quo immolaris.

fan£ta non fit , quamvis toties te attingat , excipiat

fbj

fufcipiatque ? Tu, Domine , qui fanctificas omnia ,

;nlmosl

fan£tam eam effice ; & (icut. fan&tificáfti taberna-

n d

culum tuum , Virginem fanCtiffimam , ut femel il-

ud k

Jam inviferes ; ita quoque fan&tifica habitaculum

m proc

Advocit

tuum , quod indies ingrederis ; quoniam ad te le-

vavi animam meam ,

dem l-

Dominus meus , (* Deus meus.

Magnur

du

edes p

xj. Cal. Jan. 22. Decemb.

ngtpre

onpica

: ( a) Firginis Deipara cum Sponfo Jofepho

ier Betblebemum.

nl Ma]f'

od mints

. [ Enfe nonoà Verbi divini conceptioneadfinem

fubire 0

propemoduin devoluto , dum latensintra Vir-

m

ginis uterum Deus Infans velut ar&tatetur defiderio,

Z d

opus noftrz reparationis aufpicandi confummandi-

n t

que ; novum Nazarethi promulgatur Cafaris edi-

&um , quo inquilini omnes familiz fuo gentilitize

urbem adire , ibi nomen fuum ad tabulas publicas

"I

deferre, debitam profiteri fübjeQtionem , & impo-

g o

fitum à Czfare tributum die ftatutá pendere jube-

at

? agno-

bantur. Qgid hic a'gant Sponfi Virginei

cunt

lo

onad

pit

(a) Utique menti recurret. Salus , Virgimi con[ueto

qgumero fiicend;z.^

ae—Áo

44

-«t

hbo

Ícunt voluntatem Dei , jubentis , ut fubdamur omi-

ni creaturz propter Deumn; ac proinde viam ordi-

depe

untur, ob aéeris inclementian , & terra , gelu

ei,

adftrictz , rigorem admodum difficlem, Et Vir-

(ap&w

go quidem , divino partui proxima , afello veheba-

Didff

tur; Jofephus fcipione greffus firmabat , dum Be-

ht

thlehemium appellerent, plus tridui itinere Naza-

retho diffitum.

Ánt t

Tnta:

u

O magne Deus , in utero delitefcens fub fche-

Cratif

mate Infantis parvuli! Ó virtus omnipotens , que

ab opere jam vacat , acfi nil poffet! Ó verbum z«

d

mih f

ternum , fub fileutio fe premens? Quàm meritó ob-

du

ftupefcimus ad tot & tanta Sacramenta ? fed nun-

Contyl

quid eidem Deus magnitudinem fuam fub fpeciebus

It

Eucharifticis comprimit ? feriatur. quaft, & infilen-

tiofe continet? Veré Deus abíconditus! Latebat

GE t

AU ut

olim in rubo ; fed flammá prodebatur. Recepe-

ä

U

rat fe ad verticem Thaboreum; fedin transfigurae

tione gloriofus apparebat.

In cruce abfcondita

prohy

At

Totare

erat Divinitas ; Humanitas tamen cernebatur.

híc latet fimul & Humanitas; Magnitudo ar&tatur ;

Tyor

fs mf

quiefcit Potentia ; Verbum filet.

Interim , uti de-

OCCQHH

lituit olim intra materna vifcera , proditurus fuo

tempore ad opus Redemptionis n

l

ra abfolven-

Q

t

1

l

d

t

u

dum; ita fub velo euchariftico occ

ur modó , ut

vitam conferat. devoté accedentibus ; ut falutem

QU«

largiatur. fumentibus; peccatores juftificet ; juftis

bt

HM;

gratiz augmertum communicet;& perfeverantiam,

Verüm ad divinos bofce percipiendos effe&tus ,

;dem à nobis pOPculat » quod o

lim à Moyfe , in

. rubo

0.

S-*æ«äsxn(vsæ«-

45

TRUf Offí«

pibo apparens , petijt : («) Solve calceamentum

Alt Qtd«

de pedibus tuis; locus enim in quo ftas, terra fancta

2, p

elt, . San&ti effote ( inltat iterum ) quoniam ego

Et Vit«

fanctus fum; puri , quia & ego talis; mundi ,. quo-

vehd

niam ego ipfa mundities : folve calceamentum ,

dumBe

nempe involucra carnalium affe&tuum : quid enim

re Nutis

funt terrena omnia , nifi quzedam corporis indu-

menta ?

fib fcte

O Deus parvule , olim utero claufe , jam in fa-

cratiffimo Altaris Myfterio abfícondite, adoro te

[l5 . quæ

rbun d«

omni reverentiá & devotione poffibili , rogans ,

mihi. famelico te in. cibum quotidianum prabeas,

erito o«

fed n«

AdurbemBethlehem ( five domum panis:) hodiete

contulifti: ad me quoque divertere non dedigna-

pedts

re;ut teingreffo expellatur, quidquidin me difpli-

xinflete

cet tibi, & puriffimos óculos tuos offendit, Tu,

! Latebt

dum utero Virgineo etiamnum geflareris , cum Ma-

Recoe

nofura

tretua j ac Nutritio Jofepho fiftere te Magiftratui

profano voluifti , ut cum alijs in Albo communi ad-

Xcondit

ar, A

notareris : En me pauperculum , infere me catalogo

fervorum tuorum; libro vitz zternz cum electis

at ;

tuis infcribe; ecce iter facio tibi, qui afcendis fuper

| ,uti d

Occafum : tu. profperum id mihi concede ; ut ,

urus J

quemadmodum tu utero Virgineo contentus , ad

lbü)fvcn-

homines

0.

profe&tus e5; ita & ego ad t pertingam,

Qui es

: falutem

DEUS abfconditus àn. carne j velatus

in faera

ït;'i"mï

A

x, Cal:

fedu s

yfe, n

mb

(«) Exodi 3,

EEE

46

-9 ) 0C Se

tele

x. Cal. Jan. 23. Decembris.

fibidi

(4) Nomina Sponforum 'yi

roineorum in tabulas

ó

me ha

Pub licas referuntur.

la

| Dftant Prafidi Cyrino Sponfi cafti

ffimi , debi;.

qu j

i tamque Carfari fubje&tionem & fidclitatem pro-

fcffi, nomina dant , quz Bethlehemitarum catalago

eit

inferuntur.

edolyis

O fi fcires donumDei , Cyrine , & qui , quales-

If üm |

que. fint, quos inter Davidis pofteros in tabulas

ciem li

refers! Sunt primogcniti , ante omnem creaturam

IWam,

divinitüs ele&ti ; funt hominum omnium fanCtiffimi ;

Vatment

funt divinz gratiz donis locupletiffimi ; funt Dei Ma-

Vdten

ter , & Nutritius,

Et hi , ut vides, quantá mode-

COf Cen

ftià , quali fübmiffione nutus tuos obfervant ? Quid

Qutid;

fi addidero , Numen ipfum , utero materno clau-

DOmin(

fum tibi adftare ?

ftus ,

'C eu carccre

.(Q amor divine, utero materno,

Terear

confiricte , qui in mei , utut fceleratiffimi , gratiam

Ij

inclináfti czlos , ac defcendifti; qui nomina Paren-

N

tum tuorum albo communi inferi voluifti; patere

& meum tam fanctis nominibus adnotari,

'Tunc

(;

enim veró gratulabor mihi fecurus, nomen meum

fcriptum efle in czlo.

Quis enim intcr utrümque

hunc Polum exerret? quis ad geminam anchoram

Ef

vereatur naufragium? Verüm ne nominis mel , to-

W

ties apud Juftitia divinz Tribunal rei , confortium

le

&l)S [

afpernentur Maria & Jofephus ; veftris id , Ó Sponfi

foli,

caftiffimi , obfequiis ab hac die confecro , eternüm-

QUerjt

que mancipo , non alià mercede , quàm ur illud in»

ter

)

(4) Perge in Deipara porro (alutanda. novi G.

ET

weSS)CDCSET"

47

ter clientes veftrros adnotetur. Veftrum imploro

fubfidium, Ó Maria, Ó Jofephe; certus , propitium

T :4bala:

me habiturum Judicem, ubi vos habere meruero

caufz mez patrocinantes. Promptitudo veftra,

i, d

quá fatis legi humanz feciftis , ftimuli loco mihi

m pre

€rit, quo ad. exequendam DEI mei voluntatem

n r

efficaciter impellar.

Cenfum Principi Romano

exfolvis , fanéte Nutritie ; ego debeo Nazareno.

i, quié

Verüm quid retribuam? Veré confufio operit fa-

jn taby

ciem meam.

Nofti, Domine, -paupertatem

cteanram

meam , dum, quidquid habeo , tuum eft..— Accipe

fenCtfris

tamen tuz bonitatis dona; en me totum ; compelle

int Dei

vel renitentem ad tua propitius obfequia; & quia

nàmode

cor censüs loco petis; accipe illud , & fan&tifiea ad

a? Q

quotidianum in ara minifterium tuum,

Ita rogo,

'etno O

Domine; ut híc inter devotos tibi famulos compu-

tatus , in aternitate ele£torum tuorum numera

ey Catttt

merear accenferi , qui -

j gt

In libro tuo. omnes. (cribentur.

pina Patt

ifi; ptt

ix. Cal. fan. 24. Decembris.

gj T5

(4) Jnpropria venit 5 & fui eum uenre-

n g

: w

€ elm'unt .

Era&is ,quz ad Cazfaris edi&tum pertinebant ,

y andordn

Jofephus Conjugi fan&tiffimz , tum itineris mo-

ls mCi ,.to'

sonfortul

leftijs defeffe , tum partüs inftantis meditatione

folicite , hofpitium , ad quod diverteret , anixé

n

LTat,com«

um

quarit ; fores hinc inde pulfat,-vicos perer

pellat

ut iiv

u

- (a) obfequijs tuis ergaVirginem utique addes hodis,

v as

£tiem noyenam angeli (alutationem,

j

A

:.-..-r;;i,;?*

48

'* 3&25(0(8&

pellatobvios,rogat.folicitat,& ut impetret faciliüs;

kw

egeftatem fu

am, & Sponfz , partui proximz , cons

Sed irrito

diionem humili modefti exponit.

fnoftalï

Conatu: nam füi eum non receperunt. — Ingratifimi

à dv

cives, quid agitis? rejicitis , qui apud vos; & ex

epeno

vobis nati funt ? Proh faxea corda , barbaros ani-

ub 0

mos! quos nec Virginis tenerima laffitudo , nec

Qu mece

extrema movet neceffitas. Ergdne fui eum non

le p

imenf

receperunt; & , cui fedes celum, terra veró Íca-

bellum, pedibus fubftratum , non eft locus in di«

hm me,

Teinat

verfario , in quem natus reclinetur ?

ER

Te£to igitur exclufi, cümfol ipfe , tantam in Con-

ditorem füum inhumanitarem deteftatus, occafum.

o

33

pracipitaret , urbe in

o

ratá excedunt Sponfi fan-

Giffimi ; adoratáque

diviná Providenti , locum

circmmfpiciunt , in quo no&tem agant: cüm ecce

Offe

Spelzum, in rupe patulum , five ftabulum , agro vi«

cino adíitum, vento ac nivibus pervium occurrit ,

luqi

medis

quod tum Salome , filia Jofephi , fratris Cleophz ;

&tetny,

poffidebat, — Non diu anxij haferunt conjuges bea-

tiffimi ; fed folatio perfufi , quód angu'um aliquem ;

Yett r

Trodir

receptui aptum, reperiflent , cavernam mox fu»

biére.

QCan

O ftabulum feliciffimum , te templum . appellat

hn $ng

Athanafius , in quo Ára, przfepe , Chriftus, Sacer-

(QtO fF

lh ïm[,

dos , Chorus, Angeli, Thronus Sacerdotis , Maria.

Parüm dixi: non jam templum , fed calum es , in

Dotts

»Q

quo Divinitas humanitate tegitur ; inquo fanCtiffma

in creatis Trias, JEfus, Maria, Jofephus refidet.

aQ

atj

Faceffat,quisquis vafta ex pario lapide ambit palatia :

1'3!01'1 1

mihi pra maguificis Regum atrijs placet Raþulum;

r

b

e fäd]lïl!ï

-2 -

49

imæ, UI

& Ó ut liceat ibidem mihi commorari ! O «zcam

$ed i

mortalium progeniem , quantüm cogitationes tux

lngratifüm

à divinis abludunt ! tu opulentos amplecteris , ille

053 & &

egenos; tufaftum aftimas;ille contemptum ambit ;

"'baros t

tibi opes, illi virtus in pretio eft, — Aut Deus fàlla-

tudo , nt

tur neceffe eft; aut cosmophili czlo toto abernant,

a eum ao

Me pauperculum fufcipe ; Ó JEfu, dum te viciffim ,

2 Vero J

immenfo Majeftatis Dominum in Ára recipio; vi-

locusin d

lem me & abje&tum refpice , quem in vili prafepio

reclinatum fuf

P

picio & adoro; Te íiquidem totis

tamin Q

affectuum medullis recipere exambio ;

g, OC

. Quem b non receperunt,

SPonfl län-

viij. Cal. Jan. 2 . Dccciïibrïä.

m&bm

Zfleclus

ro moile Sacratiffima,

t: com d

n, n

Ofteaquam ftabulum fubijffent advenz fantis.

r

fimi, in jumentorum admiffi confortium ; fuly

m octtrt

is o

medixz no&tis filentio , inaudito prodigio , Patris

nj

espo

aterni , & Virginez Matris Unigenitus claufo utero,

velut radius folis, cryftallum permeans , in mundunm

m 4qu?

prodijt, feque mortali in corpore Deus immortalis

ÍpeCtandum przbuit. .. Interea Jofephus , arcano«

u appf"*

rum Sponíx fus confcius ; omnia explorat ; fed i

lacero fpelzo aliud non reperiens, fceno praíepe

ifiuS SaCC'f'

inftruit, explicat panniculos , fafcias , quibus Omni-

lO(iS ! Mm.i'

potentis Dei brachiola ftringantur

» depromit ;

& , quó affe&ui fuo pleniffimé obfeq

ueretur ,' de-

DMWW

traétum fibi Pallium ( cujus ; divino c

ontactu fa-

lIs fcnd."f

crati;pars Romz etíamnum

nbi[p Afl

«Vifïtur) na&jturo fer-

vatori fubfternit, (a)

; mþufumi

EL

—'—(a) Belland, I 9» Martij,

$6

E 06

Quis major unquar in orbe Princeps eft natus?

My

Quis tamen unquam egentior apparatus ? Prafepe

& aboi

lo

k

Patrem

gulz loco eft, pro folio foenum , fafcta pro amicul

ofndi

purpureo, Neque tamenid cafü evenit: eft potius

Dei,faftun mu :di triumphare cupientis, ingenium,

CQl

nat

.Perge , anima inea , perge ad coelum hoc ter-

reftre ; Bechlehemium propera , adora mo

dó na»

mekte

QuX fl

tum, faftum omnem pone , Deóque ttio humilem te

fifte, Verümjure tüimeo , ne inde arcear , & au-

fidertm

diam tremendum illud : tollatur 1mpius , ne videat

folidi gau

eloriam DEL . Qui enimfronte contucbor locum

hn infy

adeó fn&tum, theaturm innocentiz , & totius pu«

p

ritatis ? ubiRex glorix , Mater pratiz , & Nutritius

Yibes?

caftiffimus refident ; cüm vir fim pollutis labijs , pec-

Ln a

cator maximus , vehementiffimísque carnis

Quod

c&f—

bus fubjectus,

Clhs,

Tnenfe

Ad Patrem eteruum.

ium t

. A D te igitur, Pater mifericordiatum , & Deus

d

totius confolationis , ad te recurrosut ad con-

Tollerni

fpe&tum, ofculümque divini Filij ui admittar. En

dgm be

animam meam , folio Majeftatis tuz adgenicula-

tam; quarn omnipotens dextera tuà ad imaginem

Tat co

tuam condidit ; quam ut redimeres , Filium tradi-

Rn

difti , in vili tugurio natum hodie , & mundo occul-

taturmi.

Hunc adorare , brachijs tenerrimné con-

W

firingere, & mille ofculis difuaviari inter uberrímas

lacrymas,totà mente exambio : Ne itáque projícias

M

ï(*m aci

me à facie tua , Pater optime , qui omnipotentiam

1uam miferando maximé , & parcendo manifeftas,

Q m

Quód fi exigas prius finceram peccatorum cori-

lndu,[h ;

Vrl

fgilïonem gc Qctcüationexn; ecce

Ad

»:33)C EXCE8Re

$IY

et nai

- Ad pedes tuos divinos provolutus ingemiíco ,

1 Dd

& abominor quzvis peccata , quibus unquam te ,

yfo 4l

Patrem meum , Deum meum , ac fummurm bonum

: efrpu

offendi; execror animitüs turpem , quam ex ijídem

, ingenin

cepi , voluptatem, velut frué£tum amariffimum , fpi-

m hocue

nas & tribulos, quos germinaverunt mihi, ac inter

| modor

me & te diviferunt, | Heu doleo ex imo. corde ,

yhorsltent

quód ftulté adeo te dereliquerim;fontemaqus vivz,

PC

foderímque cifternas diffipatas , que nec guttulam

; iv

folidi gaudij continere queunt, | A te difceffi , Bo-

yeborlont

num infinitum , transfugi ad creaturas; & peccata

B totus p

peccatis nectendo , ad indignationem te concitavi,

KNumi

Habes;Pater omnipotens;confitentem reum ; quem

labi

$, u..

fi in abyffum inferorum deturbes , juftiffimé agis,

ynis dUv

:

Quód íi miferearis , vifcera pietatistuz denuó mani-

feftas, — Scio certiffimé , idque bonitati tue im-

menfe confiteor , longó amplius placere tibi Fi-

lium tuum ,. quàm hominum Hagitia difpliceant,

lm,&Dä

Refpice itaque in faciem Chrifti parvuli, meque

o d

miferrimum ad . divinam e

jus faciem contemplan-

mitit, H

dam benigniffimé admitte; ut per merita illius ve«

i

adch'

niam confequar eorum, quz admifi

ha&tenus , gra-

Q ii

tiamque , fancta le

gi tuz in omxübus deinceps ob-«

Fifar t

temperandi, Amen.

undo o

"AL Virginem 9Matrem,

r

Ulciffima ac benigniffima Virgo , Dei Mater

Maria, que pr

yeprot

&rogativà fingulari benignita-

f [

