foeminam quamdarm ( que in Sacerdote aliquo tur«

10 i

piter. fibi complacuerat ) facrz fynaxi accumben-

Quantu

tem . circa quam lzti dazmones choreas ducebant ;

enorm

horum. unus firma veftis fluentis excipiebat ; latus

Tocum.

ftioabantalii ;

j«3

quidam manu accedentem duccbat ;

patztn

dum interea Chriftus , mox ubi facram hoftiamre-

Crucatp

cepit infelix, abore facrilego receffir.

trn toj

Res.horrifica: nénne contremifcis, arima me

2?

eonduen

nónne vifcera mea commoventur ? Miferum me,

Dtome

qui forté fepius indigné accffi ad menfam divinam!

quot namque intra me exaftuant. pervería defide-

JHu,

iex

ria ? quoties oculos hinc inde verto ? quoties in eos«

od

dem , quod non dcbebat , incurrit ? Quis dabit

fan&o ;

capiti neo aquam , & oculis meis fontem lacryma-

ff

rum , ut plorem die ac noCte fcelera mea, & delicta

Dratia t

multa,ac magna nimis ! Percute , Pater mifericor-

NT

diarum , cor meum , filice duriüs , virgá paterng

U——.—

correctionis tuz , & ex petra hac fluent. torrentes

lacrvmarum.

Deflere enim . cupio peccata mea,

ficuti Petrus, Magdalena, velaliusquicunque vere

0

peenitens , fua ploravit ; & fiid ex me nequeo , tu

illud gratiátuá fan&tá & efficaci perficé ,pijffime Sal-

d

vator ; id quod humil'imé rogo. Tu, Domine ,

z

flisve

l

4l

k

0.:

tanta Mojeftatis ac Dignitatis es , ut , fi ve] veni

tahj ,

culpá offendaris , panitentid totius vite reliqua

LUR

€am expizri condeceret.

Novit id S. Andreas À-

n nühw

üam

vellinus ; Clericus Regularis ; qui fortuità facri Co-

dicis evolutione offendens in illud fapientis: 055

Di

quod mentitur , occidit animam , reümquefe ag-

nofcens mendacioli, ei die admiffi , fzculo mox

ll

nuntium milit, panitentiamque inReligione fubijt s

E

nOBh s.

9t

: aliqoo t

"939 C DC 882

rion,nifi cum vitaterminandam.

Quid agam ego ,

accurber.

quantum doleaim , qui non levibus ejusmodi , fed

; duccbar

enormiffimis peccatis Deum , fummum borum

jebat; ln

meum offendi? In tot noxarum fatisfactionem ecce

m ducdt

paratum cor meum , Deus , ad poenas quasvis ac

Vhoftiantt

cruciatus totius mundi , purgatorij, & ipfius in-

ferni tolerandos; quos, fi univerfiin calicem unum

apimamt

confluerent , hauftu generofo forbïerem » quo fatis :

fiferom r

Deo meo fieret.

"

am divin

JEíu pijffime , peccavi in cxlum , & coram te;

erfa dtid

fupplexrogo , degenerem me filium denuó admit-

iotiesn v

tas in domum grati tu* , meque reficias pane tuo

? Qgis Q

fan&to ac. calefti , sítque cibus ifte divinus in re-

em la

miffionem peccatorum meorum , ac augmentum

a, &

gratiz tu£ , ne indigné fumens eundem , fiam

or mifete

Reus corporis, C (anguinis Domini.

ii patt

nt OT0*

xix. Cal. Febr. 14. Januarij.

veccata m

— Feflum. fantiffimi (Nomimis 3 E. 5U.

jcaqr f

Omen tuum . facratiffimum , Amantiffime ac

; nequeo 13

dulciffime JESU , eft requies certalaborum ,

aPiimm »

falus vera , peccatorum remiffio ,. murus inexpug-

]* Dorm.e«:

nabilis , univerfa. delens peccata , liberans ab ira

fiyd v

tua , à poteftate & terrore darrionum protegens ,

g r

in: nobis perficiens

Andits*

&

híc , .& in perpetuum laudem

tuam,

j fico

Dulce tuum noftro fcribas in pe&torenomen;

jentis: P

yaielt

. Nàmque tuo conftat nomine noftra falus.

fgol!

Illi trifte nihil cadit unquam , mitis JESU.,

)

jj fb

Qni velit usQue tui nominis effe memor.

pon:

-OJE-

*z.

m

92

«t3)COCEBt-

O JESU , fummum bonum , quantá fiducii ac-

qum d

cedoad te , & quanta cum fpe , impetrandi , quid-

tendif

findtar

quid peti^ro in nomine tuo, juxta promiffionem

tuam , falli nefciam : quidquid petiéritis Patrem in

d

venitit

nomine meo, dabit vobis.

Quamigitur gratiam

petamà te? Sané non aliam cumD. Thoma Aqui«

(

nate , quàm te ipfum.,

Te, omne bonum , lar«

demmn

dim,on

gire mihi, Ó JESU ; & fufficit mihi. — In cibum te

mihi das; fac , me nutriat : in medicinam te prebes;

Curenim

fac , me fanet: Te donasin pignus; fac , fequatur 82

frünis y dx

Qt, h

gloria: Conferva me, & omnes , à me tibi coms

mendatos, in divinz charitatis tuz. affectu ; ut in

fdos ]u(

hac vita tibi placeamus; in altera veró felici con-

iHjSF egq

fortio tuo perenniter fruamur.

Vetbis |

In fan&to hoc nomine tuo vicit D. Felix Nola-

li proí

nus, quem Angelus vinculis exemit , & femeftri in-

crgo, (

tegro, cibo refecit , & alloquio ; quem intra mu-

TOninis

rorum rudera latitantem fuis aranez telis protexe-

fem fi

runt. Sicnempe defenditur , quem Deusliberum

lueri

cupit ; ita tutus eft, quem omnipotens tutatur, Hoc

Wan;

nomen fanCtiffimum dzmones fugat , pellit hoftes ,

0

tentationes compefcit ; in hoc nomine cum Magno

M—

Conftantino vincemus.

Terrorem maximum Judzis, Chriftum captu-

ris , incuffére verbailla: ego. fum (4) ut ergo dixit

Y

eis: ego fum , abierunt retrorfum , & ceciderunt

jin terram: porroquid aliud voces illz exprimunt;

f

nifi nomen JESU, bonis dulciffimum , terribillis-

fimum veró malis ? Dixerat fzpius difcipulis JEfus:

ego fum , nolite timere ; exempturus terrorem s

quem

QY

(4). joun.18.

UA

-w)(«f)cs»v-'

93

ftdiciit

quem de nomine fao fan&tiffimo , ac Perfonareve-

Andi, qii

rendiffima conceperant.

Eft itaqQue nomen iftud

ommiffia

fan&tum , & terribile; terribile malis genijs, qui

s Patreui

clamavére: (4) quid nobis , & tibi , JEfa, Fili Dei!

ur gtatiam

venifti torquere nos ; terribile mundi fe&tatoribus;z

homa A

(P) ego enim fum , qui loquor juftitiam: terribile

omum ,

demum malis omnibus,

SanCtum veró, veneran-

[ ciburn !

dum , omníque confolatione plenum fidelibus : (c)

te prabt

cui:enim aliquando ftetit ante faciem fálutaris no-

, fequiti

minis duritia cordis, ignavim tepor , animi ran-

le tibi COf*

cor , languor defidiz? Adterram dejecerat per-

feho u i

fidos Judeos nomen hoc fanCtiffimum in verbis

y felic o

illis* ego füm ; ad terram patiter allifus eft Saulus

verbis illis: ego fum JEfus, quem tu perfequeris,

Fdix No:

Illi proftrai funt ; híc denuó erectus.

Sanctum

femdir

ergo , & terribile eft nomen JESUS; hujus fancti

nominis tui , Domine , timorem pariter , & amo-

1 ytta m

Jis proeit

rem fac nos habere perpetuum ; quia non definis

intueri, quos tanti nominis auxilio conceffifti ad-

Jeusberu

yatur, FO

juvari; in cujus honorem

yelit hofte

Ompe genu flediitur.

| cumMägW

xvij. Cal, Febr. x5. Januari.

hm "

$. Bonitus Epifcopus.

cergo 0

A Rvernis in Gallia gregi dominico prserat |S.

o

7

Bonitus; qui , cüm aliquando. de noCte Chri^

exp

i

bili

ftum Eucharifticum adoraret in Ecclefia; derepente

rerti

conlpexit fan&tiffinam Dei Matrem , msgno bea-

torum

A

qucm

" ( Marrb, $. (b) ifa. 63.. (&) Bern, ferm, 25. in

/

i

Canr,

54

-e95 C DCee"

torum fpiritumm. numero ftipatam; à quibus Sacris

dotiünici

U dperari Reginà celi prafente jubebatur.

Quod

venum 1l

cam modefté abnueret humilis Dei famulus j retrd-

cotde,

que cederet; in lapidem objectum impegit ,. eique

dignitas,

adinftar cerz li

queícenti , corporis fignram impres-

hiudinem

fit. .. Inde adaram facere coa£tus, genios caleftes

Tun, qui

miniftros,

Ípectatricem veró , eorum Reginam ha-

COf

buit; à qua, facro abfol

dim orts

donatus.

glto , candidiffimá . fuit vefte

Wt »Do

Dum mente revolvo , quis ego fim, Dohine;

Qd inter

& quis tu; meritó. ad aram . accedere vereor- ac

contremifco ; cüm diftantia inter nos fit infinita,

Tu Dominus excelfiffimus , ego fidelium omnium

*

3

infimus, primüsque peccatorum

?

Tu immenfz

Majeftatis , aternz Authoritatis, incomprehenfi-

bilis magnificentiz , infinitz altitudinis; ego man-

l lm

cipium nequitiz , fervus peccati , fpolium . diaboli ,

- Qyra

opprobrium & abjectio hominum, | Tu, JEfumi ,

df

me invifere cogitas : & quis ego füm , qui talem

Qu $,

hofpitem in cordis mei domicilium recipiam ? quid

m à f

eft homo , quia memor es ejus, & quare apponis

. Ciorie

€rgo eum cor tuum ? nónne aliud non eft, quàm

ltnDejs

Íperma foetidum n ortu , in vita: vas ftercorum ,

Wöd indu

poft mortem eíca vermium? & dignum ducis, ad

Düh?lbi(al

quem divertas ? ecce coeli ceelorumte non capiunt ;

Vi

abyffi omnes moventur in confpetu tuo; terratre-

B'oti)

mit ; tabefcit infernus ; demones pavefcunt ; timent

Pa?d() j

San&ti;poteflates reverentur;& ego ad confpeCtum

531&3, Vi*

tuum non exhorrefco , corde non colliquefco , -&

m COn

pr& timore tantz majeftatis non terreor! ad aram

t dogi

accedo , ac fi nugas ac fabulas tractarem ; corpus

x

(4:) äe;

;

95

»&93)C15C 8&3

albus ci

dominicum , ut panis fruftillum deglutio. ' Quim

r Qui

verum illud Prophetz : nemo eft, qui recogitet

ulusret

corde.

Quid enim aliud eft Sacerdotium , quàm

egit, a

dignitas, lon

e

ve tranfcendens omnem creatam cel-

'am mye

fitudinem ? Poteftas eftin corpus Chrifti ; tàm ve-

i0s caldit

rum, quam myfticum : in illud , dum Sacerdos id

teoinam/s

confecrat , fumit ipfe, & alijs difpenfat: in hoc ,

na futyd

dum oves Chrilli dirigit; pafcit , folvit ac ligat.

Veré , Domine , omnia fübjeciíti fb pedibus ejus:

1, Dorii

Quid interea ,

e yerar a

Q,id eft bomo , quia memor es ejugf

s fit if

um orm

xvij. Cal. Febr. 16. :]anuarï];.

"w frmme

$. €Marcellus Papa.

ompl'chenf'

£ ^X m parüm abfam ego ab illorum impietate

;j tgom

um du

' tyrannorum , qui beftias , Roma affervari ío-

litas ad fpeCtacula, tranftulerunt ad Ecclefiam , in

fu, Euf

3

14 qm [m

jua S. Marcellus Pont. Max. Sacra peregerat , ibi-

4

dem à fancto Pontifice cuftodiendas ?

dpiam?

Quoties enlm contamino cor meutn , in temp-

yre 40

Jl C.&: quzm

umDei pridem confecratum , quidaliud àgo , quàm

quód inducam beftias , quàm quód. contaminem

flerconim

Dei habitaculum ? Dum amorem , Deo debitum ,

If ducss

noncapiunfi

ereaturis mmpendo , nónne mar

garitas tunc porcis

projicio ? dum paffionibus malé ordinatis aditum

o: terram

pando, nónne ànimá Deurm exturbo ? Przdixir

unt; u

Isaias , vitulim & urfum fimul moraturos: qux au«

conpe t

tem conventio Chrifti ad Belial ? (4) Gratia fubve-

j

piat dominici corporis , & pretiofi fanguinis; inde

Minísith

en; f

N

eftas

—

! d?'

| U*) Bem jeïm. 1. de Cd*üanün

96

— -

beftias tam efferatas , ac. paffiones frangam ; vitu«

f m

lus quippe defignat corpus, per mortificationem

dibie id

Deo in ara mactandum ; urfus veró Spiritum ; quia

Iterum dl

ficuti urfus terribilis eft befüjs , ita Spiritus , Deo

mortus,

plené fübjectus , terret affe&tiones beftiales , ra-

Wollzim

tionis imperium detra&tantes.

puisi i

Pilatus , neque lafurus juftitiam , nec populum

pusdt n

offenfurus, Chriftum in publico ftatuit , unáque fa-

Qd (ign

mofum latronem; quarens: quem vultis vobis de

extibebir

duobus dimitti? Porro hoc medio non folüm nihil

Rortifcari

effecit ; fed plebem infüper concitavit , ut Deum

Vi ma

Jatroni poftponeret , clamitans : non hunc : fed

MW

Barabbam.

Pilato haudabíimiles funt peccatores ;

- Mitjj

qui dum indulgentes nimium , paffionibus cedunt ,

nedue flrenué relu&tantur ; inde caput ill efferunt,

eóque miferum hominem adigunt , ut Deum vo«

luptati momentanez , rei faediffimz, ac viliffinz

pefthabeat;peccatümque admittat, modoó fatis ap-

N

petitui fiat : ut irz franaloxet , quamvis vindicta in

Rs

fe mala fit ; ut corpori indulgeat , licet gula: & a-

Compleya

cedig peccatum fequatur ; ut coznam prafferat cce-

CI'Ogang,

lo, animam , Dei fponfam, diabolo tranfcribat ;

Carfny

relinquat fontem aquz vivz , fodiátque fibi cifter-

It Q Dely

nas ; quz continere aquas non valent; verbo * Ba-

ghyr: þä

rabbam eligat, reprobet Chriftum ; Nunquid hoc

eÍt inducere beftias in Dci facrarium ? numquid hoc

IN

eft DEI habitaculum contaminare ; dum amor ;

Véheran

mille titulis DEO debitus, rebus terrenis ac in-

j C()ql

fimis impenditur? Certé fi amantiffimus Dominus

lus,

nofter JEfus Chriftus , coelo jamjam defcenfurus in

manus Sacerdotis ; paffionibus effranibus con-

1

3

V

*£95) DC E e2-

97

ngam; v

"tificationgn

ftri&ti , interrogaretur : quó vadis, Domine ? haud

dubié idem reponeret , quod olim Petro: vado ,

yritum; qu

iterum crucifigi : licet enim ipfe (4) refurgens ex

irtus , D

mortuis , jam non rnoriatur ; adhuc tamen in facra

ftiales,

Hofttia à malis Sacerdotibus multafuffert. Utiergo

panis & vinum legitimé non convertuntur in Cor.

Yec popts

t uniq

pus & fanguinem Chrifti , nifi przmiffo multiplici

crucis figno; ita Sacerdos Chriftum in terris non

|ris vobist

n folum n

exhibebit ( quod tamen tenetur facere ) nifi crucis

mortificationem jugiter portet in corpore fuo,

t u Deit

vimque naturz , & malis affeGtibus in

ferat, ac di-

n hinc:

fÍcat

t peccate

; Mottus inbibere irmtiomles.

ibus ceati

[ st

cilly eftenz

xv:j-.vCal. Febr. 17. j*änüaffj.

ut Deum ?

s. Antonius ":bas.

C vili If

yodà f

[T perfe&ionem confequeretur beatus Ánto-

nius , quod audivit in templo , mox opere

st od 0

complevit, omnia fua divendens, ac pauperibus

| l'æfmf ü

crogans , ut Chriftum fequi poffet , nudum nudus,

) tm[jctll'bäl

Charifmata meliora in.alijs 2emulatus , à demone

(ibi dit

miré exagitatus , viCtoriam retulit quia fempcr Vi«

Ut

;

[ ' Vcrbo B

gilavit: Mundum laqueis cinctum confpexit , eva-

sitque , quia humilis: Aliquando facrofanéto Miffe

Nüni l

J

Sacrificio affiftens , ac Corpus dominicum fübmiffà

dum a

veneratus , telum ignitum corde excepilfe fibi vifus

rens 4

eft, eóque à carne , fanguine & mundo fepara-

us Dori

Tus,

j

cfccnfüW

FOM

G

Me

anibis "

fne

(4) Gieg. Hom; 33. in Epang, .

N

. 9$

-«883)C 12C6e9-

Me furdum ad Dci verbum! licét id. gladio quo«

W*?*æ

vis fit penetrabilius , animam tamen meam non fe-

rit, neque à peccatis, ac pervería vivendi ratione

xetrahit. . Undehoc ? quia humilem Antonium non

TÍ f

fequor. Super quem requicfcet fpiritus meus: dixit

Dominus, niíifuper humilem, & contritum , &

ul

Ibiden as

trementem fermones meos ? Quz enini quies in

YétU': cum

anima, tot mundi paffionibus agitata continuó ,

tot concuffa affectibus illicitis , vanis, inordinatis j

t aditün

libidinofis? Confitebor proindeadversüm me inju-

gontigit I

fütiam meam Domino; manus peccatoris deinceps

Indno i

greltun f

non me moveat; difcedant à me creaturz omnes,

Vtdntem

quz aliud non funt , quàm pabulum mortis ; jam e-

nim ab alio amatore praventus fum. (4) Aggluti-

Chice bt

ncmur Domino per facta & opera, ut requiefcat

fiedit; p«

Quod al

fupernos fpiritus ejus. — Id tum fiet , quum nihi

in mundo hoc appetierimus.

Nihil enim quietius ,

Wi rf

tl t

quam omni vacuum eíle appetitu, — JEfu clemen-

tffime ; & patientiffime fuper malitia hominum ;

Otts dome

?: m

quis ducat me in folitudinem , ut homirnes derclin-

ponf ITiga

quam , & vale omnibus dicam , ac fupra montes

a(fumam fletum & lamentum , quia de malo in pejus

ïdero, :! f

üm; Yerai

devolvuntur. homines ; derelinquunt Deum fa&to-

yem fuum; non eft, qui faciat bonum; omnes de-

V t

clinaverunt ; inutiles fa&ti funt; non eft'ufque ad

E .leng N

unum, JDerelinquamus Bab

TR

ylonem in 'confuüone

fua; mihi autem bonum

Qborec

QUomod

Adha&rere DEO.

DOl 3f

xv. Caál.

n

x

'(4) joan. Chyf. ..

(') lcvïa

-e39 ( DC $82

99

ghdioqi

s jj odl gf o goete iif riecieije

eammh

'ndi riyi

.XV. Cal. Febr. 18. fanuarij.

$. Deicola Abhas.

ntOniumi

Tfi fores Ecclefiz fponte mihi haud pateaat,

smeus: üt

OnttImumd

]

uti fan&to Deicolz , noCtu templa obeunti , ut

Tum qi

ibidem auguftiffimum Altaris Myfterium devenera-

retur; cüm potius merear , utadventanti obferen-

tà. COntiNI.

, inotdia

tur; aditümque negent, velut Mariz JEgyptiscze

contigit Jerofolymis ; Deus tamen clementiffunus

rsum ml

indigno mihi easdem non aperit modó , fed in-

tOris denc

atur o

greffum fumma cum manfuetudine permittit ; imó

tardantem invitat , & benigné fufcipit; expanfis in

vorti; j

cruce brachijs expe&tat ; caput ad preces meas in-

()4ge

fle&tit ; pe&tus , mifericordiz fontem , pandit ; & ,

ut requlclff

quod palmare , pretiofiffimo corpore fuo quotidie

me reficit, facratiffimóque cruore potat.

nim quid

Me ingratum, ac temerarium! Aperit ipfe mihi

fi clqmä

fores domüs fuz; ego aditum cordis mei illi occlu-

tia horminf

do: clamat ipfe identidem: aperi mihi ; foror mea,

nines d

fponfa mea; nedum enim cor tuum fübingredi de-

fupra o*

fidero , à te manducari , in tüam converti fübftan-

emalo n

tiam; verum etiam in te habitare , te poffidere , in

.Dme

te commorari,

Ego autem tanquam furdus, non

audiens , & tamquam mutus, non aperiens os fuum;

i dïufqncï

Preceperat olim Deus Levitis.

(4) Separamini ,

in co

p

quiportatis vafa Domini ; & exite de medio eorum :

quomodo enim Chriftum fufcipiat , qui nondum

pofuit affe£um ad vitiorum fordes ? quomodo de

inedio mundi exibit ; qui mundumin converfatione

—

"

Gz

ad-—

(4) Leïïf « 6,20,

!

460

-t89) CR

entus t

adhec fapit ? quomodo Dei habitaculum fiat vas

Veritatis

malitize & iniquitatis ^ Lumnen mundi Sacerdos eft;

tüt»indr

quid , fi obtenebretur ? $al mundi eft ; quid, fi infa-

num M.

tuctur ? Lucerna mundi eft; quid , fi extingtztur?

dere ny

Maeifter mundi eft; quid , fi pervertatur ? Exemplar

o

Orte, (

inun

di eft; quid , fifordefcat? (4) O SacerdosDei ,

tf

fi perpenderes tuam dignitatem! fi enim altitudi-

nem cali contemplaris ; illo altior es; fi pulchritu-

mundmn |

fs pexcr

dinem folis, lunz , ftellarum; pulchrior es; fi An-

(l5 mih

gelorum difcretionem ; diícretior es ; fi

Domino-

Solo

dsitope

rum omnium fublimitatem ; fublimior. es.

Deo & Creatore tuo inferior es.

Separamini ita-

fl

Que , qui portatis vafa Domini , & exite de medio

iS, glor

€eftone

eorum; ut fübintret in vos Dominus Deus vefter,

& manfionem apud vos faciat; dicit enim: curm di-

Di pr

n pety

Ícipulis meis facio paícha.

Bené veneris , optime JEfu , bené veneris; tibi

dono cor , tibi dico animam , tibi omnes ejuídem

potentias dedico. — Cccupa intelle&tum , volunta-

n

tem guberna ; vivein me , ut & ego vivam in te ; &

fpiritus meus fpiritui tuo perfecté uniatur. Jtanom

dam

Vitg fine

amplius ero lentus ac fegnis , fed ardensac promp-

tUS s E

! worr

diiss

- Recipere divinum Hofpitem.,

UE

Commemamtïo Cathbedre S PPetri.

1 olim

iTta

d

Ancte Princeps Apoftolorum , ora pro me, &

f

4 dequ

S

authoritate tua folve me à vinculis peccatorum

nllïVlatl(

Chrifto

meorum. San&c Petrc? ad fupremam à

eve-

—

-—.(4) CJ:. in Ca?b. gler.

U)N

p —

-eS2»0CP)C EE

'of

um &i v

evectus es dignitatem , ut à te , velut capite, lux

acerdosd

Veritatis per univerfum mundi corpus diffundere-

tur ; inde adurbem Romanam, füperftitionum om-

quid i

nium Matrem , ac idololatrie receptaculum , acce-

exringmmf:"

? Exur

dere non es veritus, cum Paulo , glorie tuz con-

acerdosDt

forte, — (4) Sic fervens & accenfus eram( itateftae

-

enim at

tur ipfe D. Petrus apud S. Birgittam ) ut, fi totum

mundum potuiffem ad Deurn convertere , nullate-

; fi pl

nus peperciffem labori , nec vitz : ipfe quippe Deus

ior es;

s fiDom

dulcis mihi erat in cogitatu , dulcis in loquela , dul-

cis in opere , in tantum , quód omnia mihi erant a«

or , M

smara ad cogitandum , preter Deum... Adeftono-

eparaminit

bis , gloriofe Chrifti in terris Vicarie , ut tuá inter«

ite de mé

ceffione fructas verz falutis in nobis , & alijs ad

Deus ve

nim: Qumi

Dei gloriam operemur ; ut tandem ad veram mef-

fem perveniamus, Ámen, *

O AESERGUSLLASIS

i venti?

xiv. Cal. Febr. 19. Jan.

mnes ejut

B. Adbundantia.

Uämvis indignus fim , cui , uti beate. Abuns

ayamintt

aur, I*

dantiz Spoletanz, S. Gabriel Archangelus fub

vit ninem appareat , afferátque felix nuntium de

ensat pquf

morte beata , & facro viatico , Divi alicujus manis

bus porrigendo ; quamvis , inquam , indignus

fim , cui idem obfequium Angcli , & tutclares fan«

&i olim exhibeant ; firmam tamen in eorumdem

Ptf

ufiragijs ac meritis fpem repono , fore , ut ope

pto n

fu4 decumbentem juvent, neque mori me finant ,

j Pefca

j

nifi Viatico divino , & fanCta decedentium unctione

PTO

tité

Mu

at

- (2) Revel. l, 4, s.

MSRDe.

$

LLII

202

3.03 )nCeet-

rité munitum. Nempe affiftentiá & auxilio vefito

WUH

runc vel maximé egebo , fan&ti Genij , ac Tutela-

res mei; cum]ectulum moribundi hoftes tartarei

magno numero ambient; & malefacta mea obij-

cient , ut in delperationis barathrum impellant.

otor

Surgite itaQue , Ó beati Spiritus , & opitulamini

pefe

mihi,ac in extremá pofitum neceffitate protegite:

inDam f

Et tu , Ó mi JEfu, efto adjutor fortis , qui folus juvas

dem fj

in oppoftunitatibus ; in tribulatione: impera tunc

hitzntes e

ventis tentationum ; & fiet tranquilitas magna:

Yerltustnc

'Tunc enim circumdabunt me inimici mei , & coan«

lo d

guftiabunt undique , ut profternant alias debilem ;

ver Chrifh

fortes tunc , & imulti. bellantes adverfum me fta-

aluds T

bunt; ne ergo derelinquas me, Domine Deus meus,

undx'que (

& ne difcefferisà me. — Indulge, quafo , ut Corpus

Que caí

tvum f&cratiffimum recipiam hodie ; & ita pro ter-

It

tifico illo confli£tu jam nunc incipiam me communi-

Cathar

re. Liceatimihi ferire paCtum tecum pro fuprema

Oun hg.c iF

illahora, ut jam nunc. níe tuteris contra hoftes,

tunc. infeftaturos : Przcipe, pijffime Domine , qui

'ïb'lSCOn

Irinqm :

omnes falvos effe cupis , pracipe jam hodie fanctis-

Q djora

fimo Signifero tuo Michaéli , qui , fortis in pralio ,

Qod mo,

fecit victoriam ,. ut. in tutelam fuam ammodoó me

"r ,

recipiat, mihi in pugna illa decretoria affiftat , pro

Ts ex

me decertet , & uti quondaim coelo d

eiecit Lucife-

|

s W

rum , ita tunc etiam eundem à me depellat. — Et tu»

tulcm; d

Maria , Mater DEI pijffima , adíis tunc famulo

B'oriofy

trno, chmn tota aternitate decertanti; nec me de-

feras inilla hora , àqua pendet anima mez falus z-

TE purita

Confee

terna. Interim juvabit

Vam,

Domui fug inaturà di[ponere,

Pafens

xiij. Cal.

cMBYCOCHN

105

uxiho d

egetdetotetetetetejdedetetojejetotofetefofafedeje

jj; ac Ti

voftes tut

xiij. Cal. Febr. 2o. Januarij.

iC m

Gloriofm' $. Sebaflianus.

um imy

Ratoriz 'apud Diocletianum Auguftum cohort

& opitir

D

prafectus Sebaftianus, füb vefte militari veram

ite protgy

inDeum fidem occuluit; ut fic tutiüs alios in ean-

.qullsy

dem falutis viam conduceret; alios, ne ab eadem

: mptrr

nutantes exerrarent , verbo ac exemplo folidaret z

vlitas mj

meritus inde , in gratia confirmati voce illà diviná ,

qnel, &t

calo delapsá: tu nunquam non mecum eris,.— Prop-

4lias debit

ter Chriftum , quem intrepidé confeffus eft, quó

erfum at

falutis metam attingeret, meta ipfe fatus , telis

ne Deusti

undíque confoffus eft; ac demum virgis ad mortem

[o , t (

que cafus, geminam Martyrij- promeruit corol-

am,.

& ita prot

me comm

Catharina , fan&tz Birgittz fan£ta pariter filia,

cum hácipsádie adem , D. Sebaftiano extramuros

contta 0*

Utbis confecratam , inviferet, priusquam ad epulum.

e Donitt

divinam accederet , ita oravit : Pijffime Salvator ,

hod

qui dignatus es , idem facratiffimum Corpus tuum,

yusin p

quod modó fumptura fum , de immaculara Matre

1 ammodü[

affumere , & demumin cruce inter acerbiffima tor-

ja il

menta extendere ; te rogo humillimé , non permite

deot

tas , ut unquam gravi peccato animam meam ma-

Mi

vt

!

l

culem; da mihi, TEf pijffime , in protectorem ,

| wncf

J

gloriofum Martyrem tuum Sebaftianum : is cuftos

fit puritatis & virginitatis mez , quam tibi dedico,

m

& confecro; isme protegat , & infaam recipiat twu-

telam.

Neque irrítz preces fu&re : experta eft

prafens divi Tutelaris patrocinium. Chrifti Soon-

G 4

s d

EE

104

ï-—k-ää)(ü(ää-*?

vécondit

fa, quando Magnatum . quidem rapere eandefíi ;

& ad íuà defideria abducere parabat.

nilruma

ite, vel

. Vota éadem ingeminabo & ego hodie , ut glo-

fütutum,

riofi Martyris füffragio ab omni noxa lethali ferver

immunis. . Peccatum peftis eft animz , dedecens

Mater t

vel maximé Sacerdotem.

Utut enim , quisquis

Jofohu,

Tij; il

peccat , occidat animam fuam; facer tamen Myfta

Deum fimul enecat in altari, ac cum perfidis Tu-

g'rcïloqpfb,

for omniun

dzis denuó crucifigit. $ii

itur plus eft. anima,

ile£&te Deo . corporum

j

vtl qui l

quàm corpus; fit tibi, ó d

Sofpitator, major cura pro animamea ; ne eandem

Yenis? nón

m qr

peccando perimam ,. & , quod longé abominan-

um magis,

Tint

tiotttise

Rur[um mi-himetipji crucifigam Filium Dei,

Og

xij. Cal. Febr. 21. Januarij.

tonem f

fitidn i

$. Agne; Martyr.

Ure non minori, quàm olim ryranno dixerit B.

Tiurttmi «

Agnes: cerpus meum corpori ejus fociatum eft ,

T

poffum& ego , JEfu dulciffime , in quotidiana fan-

D Offenr

iffimz carnis tuz fumptione afferere ; corpus

W T

meum corpor: tuo fociatum eft: Tu fiquidem panis

tübumm

es czleftis ; quo quotidie ; indigniffimus licét , re-

, ficior ; hic panis, corpus tuum eft , in fubftantiam

P.CQm, ql

N

aliti tranfiens: inde corpus meum corpori tuo,

Pone itaque

V d

caro méa carni tuz perfecté unitur,

(ut fponfz tuz Agneti) figedm in faciem

meam s

10 qi

Sit hoc

mm]fïfc

ut nullum prater te amatorem admittam.

Ut t

figaaculum fuper cor meum , ut tibi'foli pateat »

UI te

omnibus veró creaturis claudatur.

Et nónneres»

ei.ï '

ïeme;*itat? plena , quod Conditori dicatum

rie

M

"990 (12C GE

105

f& ando

rei conditz fubfternere ? Fecifti , Domine , cor

.

noftrum ad te ; &inquietum eft, donec requiefcat

Scio, Domine, ita te con-

die u)

in te , velut centro füo.

lechali n

fticutum , ut cor integrum tibi vendices. — Maria ,

, dedttt

Mater tua fanctiffima , & unà virgineus fponfus

m , qui

Jofephus , anxi& quarebant diverforium Bethlehe-

mij ; pulabant , folicitabant , partus ipfe inftans ta-

tamen N

n pertids )

y

cité loquebatur ; fed locus eis non erat..— O Crea-

tor omnium , Deus , nónne tua eft terra , & uni-

y et m

verfi, qui habitant in ea? cur ergo locum non in-

9 COrot

a ne at

venis ?nónne in manu tua funt corda filiorum homi-

g& abonint

num? cur igitur non moves cordaBethlehemita-

rum ,ut te cum Matre fanctiffima , & patre nutri-

Du.

tio tectis excipiant ?. Dixeras aliquando apud Hym-

/

nographumregium: (4) 5i efuriero; non dicam tibi:ta-

tionem fübnectis : meus eft enim orbis terra , & ple-

ml

situdo ejus. — Cur igitur domus tibi deficit; cüm de

cibo nullatenus angaris ? Deérant parentibus tuis

nno dixeïk;

nummi , quibus te alerent , ac in£gyptum deduce-

; gt

rent fugientem ; & ecce Magi ,ftelà duce , adfunt

ab oriente , qui apertis thefauris fuis aurum depro-

]u Otidma n

: Q

rert

j

ï

munt,

Didrachma in loculis nullum erat , quum

pb

flqu'de

tributum poftulareris; & mandas Petro- (/) eum

mus It

pilcem, qui primus afcenderit , tolle; & aperto ore

j il

ejus inyeniesftaterem ; illum fumens , da eis pro me

cof. ort J

& te.

At deficit. diverforium ; deficit locus , in

Donci

quo quiefcas ! Et quare ? audio m2

'num Augufti-

j

acIe

nitm refpondentem : dile&tus tuus talis eft naturz ,

aTl

j

ut cor tuum integré poffidere velit. . Non vult a-

j ol p

lum in te , przter feipfum ; nulla ei conventio ad

G5

be-

Er d

TMM

Ed

jicatun

) efat. 49.Y. 13. (P) Muh..— 17. 26.

Yoó6

»e33( ( 883

pb Afcet

Belial. familiaritas nulla cum mundo ; nequit ifte

cor exfatiare ; inquietum eft cor noftrum, donec

Domine,

in Deo conquiefcat. TInde, quia in diverforio pu»

(ti., qui

qumfas

blico communis omnibus putet ingreffus , egreffüs-

que; noluit eó fübintrare ; vis eum corderecipere?

usfün;

tione ( f

totum id ipfi ferva : nam

Totttm te exigit , quitotum te fecit.

terono

It & qi

xj. Cal. Febr. 22. lan.

fis, q

Rn virm

d

$3. F'incentinus &* Mnaflafius M.'M,

fratiam x

Onnfli'it pro Chrifto fan&tus Vincentius in cra«

Tans; tefte

C

ticula; conftitit inter verbera & equuleum,

T p

inter prupas ardentes , & ungues ferreos, inter la-

Caritare p

1n amrin

minas candentes, & teftarum fragmina ; quia efcá

dominicà faginatus , & prarclaro calice ebrius , tor-

tieim,

menta rifit,

& oblivig

S. veró Anaftafius volvendis , imitan-

dísque Sanctorum geftis addi&iffimus fuit ; ejus ima-

titici f

mitenti»

gines morbis, & orco terrori funt,

Tantam vim fi vel imagines habent SanCtorum;

0 mag Ti

quantam exeret ipfe San&tus San&torum ? dum non

IJCH, |

imaginem , fed. ipfum ejus Corpus facratiffimum

f.llflgm &

damoni objicimus. (4) Latent ubíque laquei; ubf

hm ulr

que ftri&ti funt gladij; inter infidias & pugnas vita

t t col

tranfigitur , & per ignes, dolofo cineri fappofitos,

f'ICUm eü,

ambulamus. Meritó igitur indigemus facrificio ,

Imgag. |

per quod à tantis periculis liberemur , ac contra

V.'cXHCas.

4

lapfus roboremur.

D i«

Inde & ego accedam ad Dominum meum; ac-

Afntne v

c;dam fiducialiter , & non timebo; dicámque cum

ii

| pio

r]

42 K

(4) $. Paul;n; Epifc, de Gazoph.,

D l] 4

lo7

-£95) ( 883

) ntqut ii

pio Afceta : (4) O dulciffime , atque amantiffime

Domine , tu fcis infirmitatem meam , & neceffita-

firum, d

tem , quam patior ; in quantis malis & vitijs jaceo ,

liverforioy

[s, eps

quàm fzpe gravatus , tentatus , turbatus & inquina-

tus fum : pro remedio ad te venio, pro confola-

tderecptt

tione & fublevamine te accedo ; ad omnia fcien-

temloquor, cui manifefta funt omnia interiora

r ommsanee]

mea, & qui folus potes me confolari & adjuvare:

l

tufcis , quibus bonis indigeo, & quàm pauper

fum in virtutibus ; ecce fto ante te pauper & nudus,

MM

gratiam poftulans , & tuam mifericordiam implo-

centits i

rans; refice mendicum tuum ; accende frigiditatem

meam igne tui amoris; illumina czcitatem meam

& equien

'€08, Intet

claritate prefentiz. tuz ; verte mihi terrena omnia

jina; quit

in amaritudinem , omnia gravia & contraria in pa-

tientiam , omnia infima & creata in contemptum

e ebrius,tt

endis ii

& oblivionem, Placatus fiquidem Dominus eucha-

fuüt;ejnit

xiftici facrificij oblatione , gratiam & donum poce-

nitentie concedens , crimina & peccata dimittit.

O magnum Sacramentum ! Dei debitor es? mone-

v Sandonr

taeft, quá cenfum exolvas. Praliariscum hofte ?

un? d

fcutum eft , quo tela nequiffimi adverfarij excipias,

ficrat

Finem ultimum affequi cupis ? centrum eft , quo vo-

It ngucf,'üv"'

tatua colliment. ter aeternitatis ingrederis ? Via-

g

ticum eft , in cujus fortitudine ad montem Dei per-

ri li

Infirmaris! Alexipharmacum eft, quo con-

tingas.

valefcas, — Ceelum füfpiras? pignus eft futurz glo-

? xX COM*

riz , ac perpetuz felicitatis, (b) Sacramen:um

le , omnium bonorum & gratiarum col-

j

fummc': uti

1 fnettt

ati-

jcamqr

plO

(a) Kemp. lib. 4, Imit,

(b) B. Angela de Fulgin.

vit£ 1. 147.

XoS8

EY COCRER

lativum; fiquidem innumerabilia dona & beneficia

ää]phuï'l"s 3

funt , quz conferuntur nobis , fi digné illud fufci-

hus n

piamus , pra'cipué

tinuos pa

Mens impletur. gratiá.

f panem

fiti ridi

x. Cal. Febr. 25. Januarij.

ferrenin

trepoff

De/jwnfatio þmtijþmæ l/zrginis Marie.

Quamy:

Ies hodierna exordium fuit myfteriorum divi-

norum. Defponfatur Virgo, Mater futura;

[xcienon

qudquidd

quó arcana czleftium tegerentur operum , dum füb

con

pitiusca]

jugij velamine fervatá Virginis integritate , a€

fanà, Filius DEI nafcitur.

3

San&tiffima Conjux ,

1 li

f j

Virgo & Mater , Maria, mentis ac carnis integri-

tatem mihi exora; utrámque in me jugiter confer-

Quntrem

h , (]ll()dr.

va ; Cogitationes fordidas abige , ne ulli unquam

Domige

tentationi , aut peccato fuccumbam ; & , quod

Ine Hdem [

inde confequitur , mortis zternz fententiam , ve-

IYags cre

luti przvaricator, fubeam.

Et quem magis decet

ATsmen

caftitas , quàm facerdotem, qui Agnum absque ma-

cula indies offert ,. manibüsque contre&tat ? Quàm

COnttrepl

dtdenti

turpe, manibus ijfdem contingereFilium Virginis ,

quz pauló anté adfeediffima quaque fuerant exten-

L (]Uidql

/l'limg

1x ? Vidit S. Clemens , Epifcopus Ancyranus, quem

*

meritó prodigium Martyrum dixerim ; (4) Siqui-

)

xem de.non uno Cafare , de prafidibus ac judi-

cibus plriibus triumphavit ; tulit virgas, flagra »

catenas , faxa , equuleos , culeos , obcelifcos »

[

Yitqt.

galeas, ftylos , fubulas, ungulas , Jaminas , pe-

) fqu (

jentis »

——

V&ines-, rotas , fornaces , picis , olei bulli

ful-

Bu

Wa tà

(4) Surius bodie,

ms)(]E

»p—

»tS9 )C t0C 883

109

3 &bf

falphuris, ac viva calcis immanes cruciatus, qui-

ne iif

bus fuftinendis per ipfos viginti & octo annos con-

tinuos par fuit ; vidit , inquam , fanctus ifte Pra-

ful panem facratiffimum füb fchemate carbonis ig-

MÓ RATA EL

niti : vidit a'iàs calites fibi miniftrros in carcere à£-

tij

ferre panem & vinum , ut hoftiam incruentam of-

1

t Martt,

ferre poffet.

Quamvis panem czleftem ali3, quàm confuet4

leriorum d

Mater f
