mographi: bemo , eüm im bonore effet , mon intel-

municyl

lexit; comparatus eft jumentis infipientibus , €& fimi-

i

lis fatlus efl illis, — Veré mifer fum, & vir , videns

dicant.

paupertatem meam,

Tu, Domine , qui paupe-

d P

rem facis, &t ditas; humilias, & fublevas; qui

Qutvis

fufcitas de pulvere egenum , & de ftercore pau-

Clbus n

perem clevas; ditame pauperculum, egcnum ub«

Wnc u !

leva , imbecillum conforta , reple me virtutibus

W Qm

facris; efuriem denique meam facratiffimo pane

£uo refice ; tu enim

C

Efurientes veples bonis..

Chriy

pretio

v. Non. Mart. 3. ejufdem.

s. Z inyvalocus /dtbbas.

US, C

Sapi

E tempore mortis imminentis edoctus ab An-

uguü

D

gelo San&tus hic Abbas , die praftituto tem»

pim

u

à

----24-5.37(0( 8—«2 |

187

qicv

plum adijt, facrümque dixit eà devotione , quam

Convettt

opus tantum , & fupremum quidem in vita hac

ts d

cxigebat , ut anté é vivis , quam ab ara difceflerit ,

obedim

lbus fif

à menfa Euchariftica ad fuperüm epulas invita-

tus.

cibi df

O quantus amor San&torum pertranfiens vifce-

n dv

ra, & folvens compages corporis & fpiritüs!

Cedd d

Quàm appofité fan&tus Cyprianus : dejicit fe à cul-

ycentie d

!

mine generofitatis, qui aliud ; prater Deum , a-

ratià t

mare poteft, Ecce Alpha & Omega , Deus no-

d infcrogä

fter , ad quem conditi fumus ;

ad quem ut pertin-

jj

gamus, in mundo hoc peregrinamur. Quidquid

" gau'dc-

ergo h'c amamus; vel propter eum amemus , vel

mandpit

amare definamus,

Terrena omnia nobis ferviunt,

rilid

non ut ijs immergamur , fed utamur tanquam ad-

n i

miniculis in Dei obfequio , & velut medijs finem

j, 6f

altimum affequamur, Quodfi à fcopo przfixo ab-

jr, n

ducant , refpui debent. — Abdicanda igitur mun-

s decens , occafio

qui pun

dana gaudia ; converfatio minuü

bv 0

quzvis, ad malum pelliciens ; folus fa

piat JE(HS D]

Ad

ercorc p*

cibus nofter , ac potus , centrum ac finis.

gt

hunc ut pertingam , omnia cum D,Petro relinquo;

] Vimm y

ut comprehendam , inceffanter curro ; omnia de-

ffimo ]

nique patior , & ago , ut in o zternum conquie-

fcam. jEfus rebus quibusvis infinito exceffa pul-

chrior, melior, charior, amabilior , nobilior ,

pretiofior & dele&abilior: folus ergo fapiat JE-

T

fus, cibus ac potus nofter.

Sapiebat JEfus prz omnibus fancte K

unegundi

Auguftz , (4) ita , ut licito conjugij terreni ului

hu ) h

pra-

jiuro t

plum

- (4) Sur. bodte.

188

»&33)(0(S82-

praferret caftas cum Sponío Virginum | nuptias,

oblitus

virgo ipfa, utntnupta; ut culmini fuprema in ter-

filero .

ris poteítatis anteponeret coenobium , cucullum

Qpsre

purpurz , aularum pompz humilem inter religio-

crfiio

fas virgines converfationem.

Quis ergo miretur,

fabar.

ipfam ferrum ignitum pede nihil lafo calcáffe ?

debat

O quantz& delicie hominis , cum JEfu inceden-

hilada.

tis! nónne potaturà fonte vitz ? nónne Angelo-

divinis r

rum pane nutritur ? Tanta eft hec dulcedo , ut

tneni ad.

fordeat purpura , fceptra vilefcant , Regna fint

loborat,

faftidio , mundüsque cum omnibus illecebris fuis

qut hor

Íftomachum moveat. Ut ergo guítes illas,

(itcii an

tus in f

Solus fapiat 3E[us , cibus ac potus nofler.

Tetur?

iv. Non. Mart. 4. ejufdem.

Infyy

fibfint

. Cafimirus Conf.

: nug'

Udorem à teneris fervavit illibatum S, Cafimi-

Sad!

rus , Regis Poloniz filius; cui tuendo corpus

limo te

cilicio adftrinxit, humo uíus pro leCtulo, cüm

Tumpr |

maxirné fzviret hyems, templa nudis pedibus obi-

& d

vit.

Mori juvenis etiamnum maluit , quàm cum

OblC&un

virginitatis jaCtura fenefcere,

Corpus ejuídem

iDei

poft annos centum quinquaginta à morte reper-

ïnhü, :

tum eft à corruptione prorfus immune , unà cum

tatt s

hymno Mariano , cujus initium : emni die dic Ma-

lcitum

7i£ dc. quem à fe compofitum defcriptümque tu-

Cürren

mulo intulerat.

Difíce hinc, neceffarió combina-

Porfü

ri corporis odium cum caftitatis amore,

tmqu

Davidem , ficlequentem , inducit magnus Au-

0b 'CItt

guítinus: nonadeo memini , fupra quod fum , ut

ODII-

(

92 )C S82-

189

) fiytus

oblitus fim , fub quo fum ; quantumcunque tran-

emg u

filiero ,. fub Deo ero.

Probé id expendit Prin-

, Qucun

cepsregius , quem hodie Ecclefia veneratur, Sa-

ter rdip

crificio Incruento mente in Deum adeó erectá ad-

20 fmittt.

ftabat , ut ex:ra fe rapi videretur.

Nihil atten-

alcafe?

debat ad natales regios , quos erat fortitus , ni-

EC

hil ad aulz , Procerumque obfequia ; foli Deo , ac

t Angelcx

divinis myfterijsimmeríus erat, — Nempe (4) inde

ulceo, t

mens ad fumma volat, unde caro in infimis duriüs

Remi lt

loborat.

Si etenim dignitates compedes funt ,

ecebri li

quz hominem in terris detinent ; quàm celíüs Ca-

: as

fimiri animus , qui, illas nihil moratus , adeó to-

7)

tus in fuperna evolat , ut à fenfibus abire crede-

ml

retur ?

In,

Infixus fum. ego in limo profundi; & non eft

fubftantia,

Non diadema regium, aut purpura j

fed nugz inanes , cerebri delirantis fomnia ,. affe-

MU

€tus ad reculas pueriles me conftringunt. Infigor

endo corj

limo rerrz ; res nullius fubftantie me occupant ;

ho (Uü

rumor leviculus , rifus effufior, curiofitas quali-

yedis Ü

bet, diftin&ctio perfonarum , quodvis vanitatis

, quin

obje&tum fufficit, ut animum in divería diftrahat ,

& à Dei prafentia abducat ; dum in templo moras

pis q

yrte x

traho, vel etiam facris operor,

Difcedere ab

Altari nonlicet, poft faerum femel caeptum ; &

6 unäfllm

i ii

licitum fit , mente alió evagari , ac forum per«

yxumgt

cuirere ; neque attendere adDeum prafentem ,

j) com

prorfus ac fi non totum negotium cum ipfo cffec ?

4

Numquid hoc eft colloqui Deo , & tergum fimul

Obvertere eidem? numquid hoc eft genu ipfi in«

ma n

^ Becte-

Od filmi :

du

»

—(d) Gregor, in jeb, $.

190

-33)Y0Ge8-

infle£tere , & fimul cum fcurris , coronam fpineam

ndig

imponentibus,, ill

udere2 Numquid de talibus ma-

[lo gt

d Prophetam : populus hic la-

Co

ximé queritur apu

longe eft à

Ànge

bijs me honorat ; cor autem eorum

na hd

me,

mumï es bonum , fumma

123

In te, Ó JEfa , qui fum

dele&tatio , fit requies mea ; tibifoli, ac minifte-

rem f

COffimi

rio tuo fanctiffimo , cum D. Caíimiro intentus ero;

quoties hofiiam incruentam tibi deinceps obtu-

vllora

lero. Largire gratiam , ut corde , ore, opcre

tiofifir

CaCIOt

purus fim, continens, ac devotus-; malímque

Mori , quam fadari.

tifimi

metal

Quia fe

ij; Non. Mart. 5. ejufdem.

z

$. Conon Marryr.

dinr

1n am

Xiftimat Dionyfius Carthufianus, (4) Angelam

de ina

F.

illum , qui ad aram templi confiftens , thuri-

Domi

bulum aureum in manu geftabat , divum Michaé-

üiæ ir

lem fuiffe, fummum Ecclefie cuftodem ; hic fi-

trüdis

quidem ftat ante À

ltare aureum , habens thuribu-

dentiffimam , quà clien-

nem ,

jum , charitatem nempe ar

los i

1es fiios comple&titur ; & colligens opera eorum

Wte t

bona , utDeo offerat, velut incenfum,.

Que x

Operam fuam Princepsifte exercicuum fupernos

ff

rum praftitit fan&to Cononi Martyri , oftendens

num

modum , acrationem , quá ad menfam divinam de-

Ino g

voté accederet , facrificiumque omnium diviniffi

OHEr(

mum offerret. Inde magnum in doemones impes

üom

rium obtinuit San&tus ille; aurcolá Martyrum plà»

né

prem;

PUR

e €

T m Aþac. g.

191

-9 DC 68

L

m fnz

né digniffimus, ad quam parentes fuos ( quos Chri-

talbus i

fto genuerat anté ) pramifit.

us hic

Collige , militiz cocleftis Signifer , & Ductor

onge d

Angelorum, facrificia mea quotidiana; & ut dig.

na hant Dei oculis, injice ea thuribulo tuo aureo,

m , func

Ita ab omni perpurgata labe , Deo grata in odo-

acni

rem fuavitatis afcendent,

Multa de lapide fuo

mtentus t

comminifcuntur philofophi ; cujus virtute metalla

nceps d

viliora in aurum mutari volunt : tu gemma es pre-

ore, 0X

tiofiffima , S. Archangele , cujus virtus longé effi-

nalim

cacior eá, quam lapidi illi fabulofo affingunt ina-

niffimi nature fcrutatores ; opera autem mea de

od

metallis vilioribus habent plurimum: de plumbo ,

T.

quia terram fapiunt ; de ferro, quiaà rub

ipine exe

l

duntur; tu igne amoris tu Seraphiciea folve, ac

in aurum transmuta ; depura illa, ac digere , ut

(4) AngflLï

de inanu tua ,. vclut fumus aromatum in confpectu

ls , (f

Dominiafcendant. Scio,te przcipué dele&tari ho-

sum Mi

'

ftiz incruenta oblatione ; cüm enim fan&cta Ger«

jm;

trudis accederct al'quando ad. facram Communio-

yns d

A

nem , eámque Spiritibus Angelicis offerret; vidit

j

km,qu.lfi

hos ipfos gratias ampliffimas fibi agentes pro mu«

nere tam divino , ac patrocinium fuum , tutelam-

optta t

If],

que prolixius inde promittentes.

Accipe igitur ,

umf

um At

fan£te Archangele , tutelaris colendiffime , de ma-

Oüf' j

nu mca Sacrificium hodiernum , quod Deo opti-

digna

mo maximo pro augmento cultás tui , ac gloriae

offero , rogans fuppliciter, Angelico patrocinia

um du

tuo mihi adeffe non dedigneris ; pracipué pro fu-

[af[yfllmp

prema illa ac decretoria pugna , qua difceffurum

me ex vita hac manet,

Suícipe tunc animam

&

BRieamn ,

192

-£39)( 883

meam , qui àDeo conítitutus es fuper omnes ani-

tetige

n05, Q

mas fufcipiendas ; adefto tum , quando appen-

dendus fum in ftatera; ne inventus minus habens,

tibi , t

me inv

projiciar in tencbras exteriores ; effice mcritis tuis;

&Aid

ac precibus efficaciffimis , ut in tuo , omniumque

Angelorum confpectu

pingui

feculo.

. Pfallam &ternim DEO noffro.

bis t

Pridie INon. Mart. 6. ciuf'dcm.

mat a

t

pleim:

B. Coleta Viïgo.

poftules

k

mh, [

Jligiofas fanct Clara filias ad rigorem prima-

R

vum revocavit B. Coleta, Chrifto defponfata

W yre

à divo Joanne Apoftolo paranympho. — Matri do-

COf me

lorofz devotiffima , ex ejus finu Chriftum ,. vulpe-

quidem,

ribus confeQtum , meruit fufcipere , ac amplexu

perídus

ftringere , edocta infuper eádem Magiftr4 , que

Chriftus à cunis fingillatim paffus fuit. — Martyrum

pauift

cruciatus perpeti defiderans , dolores fenfit at-

m te

Tibitm

trociffimos. |Agnum innocentem docuit facram

Hoftiam, dum elevaretut , adorare.

Cüm obli-

tf c

f0sà &4

zus fuiffet aliquando. confcffarius confecrare parti-

j

culam , quam Coletz porrigeret ; adfuit ipfe Chri-

l?

I

ftus , Sponsamque epulo divino refecit ; & morien-

mum

à h

ICeady

tem denique in thalamum coeleftem induxit.

Dixerat olim Hamorrhoiffa: fi teugero folum-

à COmP

m

modo fimbriam veftimenti ejus , falva ero,

Quid-

pot

ní & nos fanemur , dum non fimbriam , aut veftes

ütn .

corporis, fed ipfum eorpus divinum tangimus , imó

Wr[()['u

Ytn te

manducamus? (4) li, qui fimbriam veftimenti ejus

teti-

'lf(aj Chry[oft. Hom. 5.in Matth.

(4) u

CM

I9j

omnesa.

tetgerunt, re&té convaluerunt : quahtó magis

o at

nos , qui totum in nobis habemus ? Quid retribuam

wis habes

tibi , medicorum omnium princeps , quód toties

meritis t

me invifas ? fcio fiquidem , opes dare Galenum ;

omoum;

& Archiatros mundi hujus non adire agrotos , nifi

pingui ftipendio cgnduca:trur. Sed Ício etiam , te

feculo huic minimé conformari; tuus eft enim or»

—2

bis terrarum , & quidquid ejus ambitu continetur ;

em.

neque accipis à nobis munera , fed ea potiüs in nos

plenà manufpargis. Scio denique , quam à nobis

poftules mercedem : prabe , inquis, fili, cor tuum

yem p

mihi. Paratum cor meum, Deus , ad hoc opera

tuz pretium ex animo tibi rependendum: ecce

g db

- Marit

cor meum , contritum & humiliatum , immundum

T d

um y vf

quidem , fed quod tu , medice diyine,mundare po-

tes, modó velis; fordidum , tu illud expurga ;

ac amte

| iül"rïu 0'

perfidum , tu nexu obfequij tui conftringe. (4) Ap-

Martyt

paruifti olim mulierculz cuidam , & eo ipfo qui«

dem tempore , quo ob mortem amafij fui acta in

[ fenflt :

ociit 0

rabiem , maledictis blasphemiisque in te debaccha-

batur; córque dulciffimum manu praferens , amo-

Qin d

rosé eam allocutus dixilti: quid me blasphemas ,

u

u p

filia? en dono tibi cor meum , amore ergate ple-

num, ]ta videlicet fanas infaniam noflram , Me-

dice admirande ; ita curas vulnera ; ita bonis ma-

0 ]

la compenfas, Equidem non te blasphemo ego;

igero

fim potiüs ipfe malediftum , & ignis aterni pa-

:O, 0—"j

bulum , abjectio hominum, & opprobrium uni«

y at

veríorum.

Quum itaque maledicis etiain tam fua-

geiiti am*]

vem te exhibeas; utique fperandum mihi erit de

fbïnenfi,cfg

N

tvà

((iln

dipinspbanes,

d

— ) Prampiwar. exempl,

Em

194

-95 t)Ceste-

t d

tua mifericordia , manüque medica, applicanda

'aismeis ; tu enim

fs

[yet

Sapa: taqtrito; corde, -

die

upil

fit,

Non. Mart. 7.cjufdem.

Capej

$. dhomas /lqm'nas L 5

tpt

*wOttorum Angelus Thomas exa&tiffimé ftuduit

(que

pudori fervando; turpem quippe muliercue

Cum,

Jam titione , quem € foco rapuerat , in fugam cgitz

féro

tum coram cruce, quam defcripferat in pariete ;

giif

orans ; cüm obdormijífet , Jumbos fibi cingulo ad-

Q

ftringi fenfit ab Angelis , ab omni pofthac libidinis

efhor

fenfu prorfus immunis.

Eum folam Dei in ome

&

nibus refpexiífe gloriam , ftella teftata eft, qui in-

Qs h

fignitus in pe&tore;poft mortem fe ptzbuit vifen«

Tutn |

dum, Studium àb oratione femper aufpicatus eft,

dife

€o fucceffu , quem praclariffimà ejus opera 'oquun-

tüm

tuf,

Ita nempe Deo placet , cui viciffim placet

jntw

Deus. Verüm non in fcholis folüm Magiftrum fe

Qu

probävit D. Thomas , fed in digno etiam ad Al«

]n

tare acceffu ; eui femper pramifit amorofam cone

ul

fiderationem de infinito Chrifti erga nos amore;

W

de paffione item dominica , exhomologef(in quo»

L

M(

tidianam fubjungendo

3

dicere folitus , findone

tOrg

munda Chriftum involvi, quum purá mente recis

pitur. Ortá inter DoCtores Parifienfes qua'ftione ,

Itl"x

&i

quá : atione accidentia panis & vini fubliftere poft

——

Inoy

confecrationem poffint , nullà nixa fübftantia ? ro«

dur:

atus, ut mentem fuam exponeret Thomas, in

á

WH

Qis

cias in diem alterum paCtus, conc-eptam in

charf

N

ta

SSOCICEeS-

195

-licanüz

t3 doctrinam füam arz mané. impofuit , fervidiffi.

mis precibus infiftens apud Chriftum , € cruce fu«

Ípenfum , dignaretur fibi revelare , an fcopum te-

ugiflet, Moxaudijtex ore dominico : bene fcrip-

fifti, Thoma, & tantum , quantum viator poteft

capere de tanto myfterio. Simile oraculum ac-

€epit ab ore imaginis cujufdam Chrifti crucifixi

& fh

(qu& Orvieti eiamnum fervator ) probantis Offi-

nudit

cium, quod ex mandato Urbani Iv, fummi Ponti«

am q

ficis compofuerat fan&tus Do&tor in honorem Au«

parietc.

guüifümi Sacramenti,

wb

Qui adhzret Domino , unus

ESpiritus cum ipfo

: [b

efficitur , inquit Apoftolus, fnde de corde bono

1 ingm-

& optimo prodeunt opera bona, juxta illud : bo«

,U

nus homo de thefauro bono profert bona. — Mi«

uit VI'lCn«

rum proinde non eft; do&trinam Angelicam tradi-

"Af5 C

dilfe fan&tum Thomam , qui angelicé vixit, Ve-

ioqu

rüm quàm abominabilis coram Deo eft anima mea,,

m

innumeris languoribus oppreffa continuó , febri-

jfrm j

que malarum propenfionum indies effervefcens !

"p

Jam enim ingruunt frequentes relapfuum paroxiss

fim o*

mi; jam animi morofes ac remoríus conífcientiae

- Amot

inceffunt; modó nutat in bono voluntas; nunc

M(tn qu

flu&us impatientiz infurgunt ; nunc mens dejecta

find

torpet ; inodó lethargus memoriam eripit Dei ; ac

nic It

rerum divinarum.

lleo complura alia , mifellam

animam meam infeftantia ; ut proin meritó timor

ht

mortis conturbet me ; quid namque impendet ob-

nl

durato in malo , nifi ultrix Dei manus? De hac veró

mas, I

quis me liberabit? quisà morte perpetua afferet ?

g

P(C 5 Sal-'

n

quis tucbitur ab ira Judicis venturi? Tui

,

: yator

m

»£59) (( $3

196

vator meus , miferator & mifericors , qui non

qfmor

nillo

verifti vocare juftos, fed peccatotes; cujus mi-

tenti

ferationes fuper omnia opera ejus , qui es

tum

Agnus DEI , tollens peccata mundt

w

Vaf

obí

viij. idus Martij. 8. ejufdem,

Tctq

$. Soannes de Deo Fratrum Miferic. fund.

didi

Elix hic Dei famulus, cum facratiffimo rité de-

Quv

E

cedentium viatico muniretur , prafentes ha

Ts

buit Virginem Deiparam , unaque fan&tum Joan-

b

nem Evangeliftam , cum Angelorum Principe Mi-

t

chaele: équibus illa fdorem moribundi detergens

€ItiQ

firophiolo mundiffimo , opem maternam pro a-

nullo

one impendente ultró benevolé adpromifit.

ï

ul

Refugium peccatorum , Maria fis Mediatrixine

ifuy

rer me , & Filium tuum ; ut eundem fuffragio tuo

Man

digné recipere merear in hac vita , habeamque pla-

h«

catum ; nec poft mortem fentiam iratum. — Spes

W

mea unica , poft Deum , appone ergame cor tuum,

d

ut nil am«m , quod mundum non fit; nil, nifi

foh

quod fanétum , cogitem; nil affe&tem, quod non a-

lx

more dignum.

Cum itaque poft Deum fumma in

r

te fit puritas , fan£titas celfiffima , & abfcluta ama-

Ql

bliras; pra alia quavisre creata te amem ardenti-

fs

fiff-mé , mente affiduó volvam , & animitus defi-

t

derem, (4) O benedicta , in qua Deus mognus fa-

lu

Q'us eft puer parvus, Deus fempiternus creaturaj

id tamen, quod fuit , permanfit. — Impetra mihi ,

ut nullius peccati dele&tatio me alliciat; ut mundi

amor

-—

74) Rcvel'. $. Birg. h3. c.þ29. fel. 203.

-£93)C DC Set-

1977

[ f0f

amor in me moriatur; ut contritio perperam ad-

milforum fit ftabilis, perfeverans patientia, poeni-

I fl«

tentia fructuofa.

Fateor, tenebris me obvolu-

tum propter vitia mea , fordibus oppletum prop-

ter libidinem , diftortum ob perverfas cupiditates ,

ob fuperbiam inftabilem, labilem ex vanitate; Tu

7

Templum es Solymaum , cujus parietes auro ob«

du&ti, te&ta nitentia, interiora fplendidiffima ; in

ité d

quo verus oble&tatur Salomon ; in quo ima füm-

ts

mis reconciliata; data vita mortuis, & pauperes

l ]oan-

ab exactore liberati.

Parietes Templi funt vita

f j

tua , affiduo virtutum cel(iffimarum contexta exer-

citio ; tectum , fübmiffa coclo voluntas tua; inde

tcrgcns

p L

nullo turbata es opprobrio; nullo honore elata ;

[

nulld concuffa impatientiá: omnia in te tranquilla ,

tX

omnia confona rationi , & adleges divinas exaCta,

gio tuo

Mane itaque mecum , ó Maria , per gratam tuam ,

Qu pla-

nec unquam me defere; tum przcipué , quum ir^

O

ruent in me beftiz , ad devorandum.

In illa hora

jr t

decretoria abfterge, À pij(fima affli£torum con«

nu,nä

folatrix , fudorem , quem mortis prafentis , ac

impendentis judicij metus eliciet ; animos tum fug^

d*

w

9ere, ac JEfum , fru&tum benediCtum ventris tui

qta d

oftende ; cümque is in tribunali fuo confederir ,

gt

fententiam nullatenus revocabilem in me pronun-

"s df]ï'

tiaturus; tu pro me intercede , ac

]um redde,

^

placabilem i?q

gni "

i

O clemens , 8pia, 6 dulcis Virgo Mariu,

,l

m

yrior

vij. Id,

/

N3

m

v

198

sMeiejedolebopeledgeqotedtotogetedeidedelecfededesdedeifeideoe

CA

buerit

vi. Id. Martij 9. ejufdem.

vj

$. Francifca Romana.

fübmi

B morumintegritatem , ac vitz aufteritatem ;

)

in u

Angclo tutelari familiariffimé ufa eft fan&ta hec

Yenti.

airona, Non minus propitios habuit Chriftum

ortdi

Íponfum divinum , & fan&tiffimam ejus Mctrem:

w

ile fiquidem comedenti , hzc decumbenti affedit ;

fufer

imó & Infantu'um divinum Francifcz credidit , finu

Cotdia

ovendum,

Chriftum in facra hoftia vidit aliquan-

I« i

do fub nivis candidi(imz , aliàs fub ignis fchemate;

f Q

in cujus fumptione à fe frequenter abiens , mira

& 4li

Dci arcana didicit.

Cüm ambigeret , ànne ab-

pteti

Íftinendum (ibi à menía Euchariftica ob defeCtus

Tuma

quotidianos; Deiparam fpectabilem habuit , mo-

Tumr

nentem, communionem facram inde non omitte-

T'qui

i

Tet; veniam daturum Deum , modó fide ardenti ,

Ts )

aC reverentiá debitá, cum humuli perperàm fa«

W

€torum deprecatione accederet.

Due

.Non vereor ego, optime JEfu, Altare tuum ac«

Cmm

cedere, utut ijsdem Ícmper defectibus onuitus ,

Vin

quin feriam eorum emendationem unquam propo-

nam, lmóplures haud raró , & graviores fuper-

addo. Certé defperandum mi^i effet;nifii de boni-

tate tua fperare me juberes inquiens : eum , qui vetit

«d me , nonejiciam foras.

En, hác inductus invi«

tatione , venio ad te ardenti fide , omni poffibili

reverentiá, & humili maló admifforum depreca-

B!

tione. Venio ad te , à quo receffi, ficut ovis , qu&

Ti

periits doleo , quantum poffum , & angor animi-

piot

tüs , quód peccata eadem toties iteráiim ; quód

canis

199—

-936 EX CS 83

MM

canis adinftar redierim ad vomitum , eáque refor-

buerim , quz toties ore ac corde , adpedes tuos

abjectus , fueram deteftatus, clavibüsque Ecclefiae

fubmiferam : Spem tamen nunc etiam retineo , ac

Ifatem

jn tua confido mifericordia; tu enimPetro, quz-

dl

renti : quoties dimittam fratri meo ? ufque fepties ?

heftum

ore divino repofuifti : non dico tibi: fepties, fed

Pt

ufque feptuagies fepties ; quoties videlicet ab eo

alfedi:

fuiffet offenfus.

Inde venio ad te , Pater miferi-

dit, lm

cordiarum , qui, cüm éregione longinqua remea-

diqui«

ret prodigus, in amplexus prior ruifti. — Venio ad

yemat

te, coeleftis Archiater , qui fanas contritos corde ,

;, fl

&t alligas contritiones eorum ; ut medearis mihi

nne d

pretiofiffimo balfamo vulnerum , livorum , languo-

Jefecs

rum ac dolorum tuorum.

Venio ad te , anima-

jt, m«

rum noftrarum Paftor folicite , qui oves perditas

omittt«

requiris , colligis difperfas ; qui vias duras & afpe»

rdentiy

xas percurrifti, ac venifti, ut quareres , & fal-

yam t

vum faceres, quod parierat * Sufcipe me , velut

Pater; ut medicus, fana$; cura , velut Paftor , qui

um d

cruore proprio oves tuas faginas: Itafanguine tug

jnuli

diviniffimo lotus

Super nivem dealbabor,

$ fupïfj

lebo

vi.Id. Martij ro. ejufdem.

i

us *

Converfa $. "Marie €Magdalene.

Eata MariaMagdalena , Chrifti verbo & exeme«

D

plo revocata ad frugem , lacrymis hodie l:vit

eprCCZ'

"m

maculas criminis ; & amoris magnitudine veniam

promeruit deli&torum , audiftque ex ore Domini z

i

NA4

Dömif-

; q'lIO

A

206

-9D Cs

Dimifa (unt ei peccata multa , quoniam dilexit mul-

lo

tim., (4) Confideravit enim , quod fecit , & no-

lun.

Hac

luit (utut in publico convivio) moderari, quod

faceret. Cujusigitur vel faxeum pe&tus jlle lacry-

fed :

fonr

m ad poeenitentiam non emolliant ? (F) Quando

federis , ut comedas cumPrincipe , diligenter at-

nl

tende , qux appofita funt ante faciem tuam; (c)

pant

neceffe enim eft, talem pramitti praparationem ,

peds

qualem ciborum ratio petit.

Reeipis fupremam

tb

majeftatem ; humilitatem infimam afer: Filius Dei

dedifi

feipfum donat tibi; tu teipfum viciffim exhibe in

W Mg

ervum ac mancipium fempiternum : recipis fru-

Don

€tum fan&tiffim Humanitatis ejus ; tu ergo fructi-

lt

fica in domo Dei , ficut oliva fru&tifera: capis i-

|/

tem fru£ctum amariffima paffionis illius ; itaquefub-

mitte te divinz ejus difpofitioni , tam in profperis ,

quim adverfis. Inde quotidiana facri hujus myfte-

rij frequentatio remedij locó ferviet contra pecca-

"5

t^ quotidiana; erit prfidium ininfirmitate,in fragili-

t

tatemunimen , in egeftate locupletatio ; pmp'enüo-

nesmalasfrznabit,expugnabit vitia,folidabit in bo-

dun

no, mediámque erit , gratitudinem noftram pro

Qua

Itaque

We

beneficijs acceptis erga Deum teftandi,

cum Magdalena menfz divinz meingeram hodie;

g

Vi

& ad pedes Domini mei abje£tus , humili cum re-

verentia eos exofculabor , rigabo fletibus , confi-

ten

tebor adversum me injuftitiam meam, vulnera de-

25

e

tegam medico codlefti, & exa&tiffimé infpiciam ,

aciamque fecundüm exemplar , in domo Simonis

€pu

lepro-

(4) s. Gregor.. (E) Prav. 23. (6) Carthuf, in opufe.

(

4l

de vit. Iumzr.. €. 26,

-

z

-RX DCCER

201

vit Ml-

leprofi mihi monftratum hodie; audiinque Chri-

; V f0«

ltun , me compelantem: vides hanc. mulierem?

l, qui

Hc ftella eft, à re£to tramize exerrans hactenus,

lh

fed ad folem divinum convería, felicem curfum

Petra eft duriffima ,

Qu

fuum modó aufpicata eft.

entta

nulli hucusque cedens ictui ; fed percuffa virgá

mm; ()

ponitentiz , lacrymas dedit adeo copiofas , ut

XtIODtIn,

pedes Domini ijfdem rigirit. Tu veró ( meritó

vpremt

mihi Chriftus exprobrat) aquam pedibus meis non

Fifas D

dedifti; culpas tuasnon eluifti ; neque tantá me ,

xb

ut Maria, teneritudine dilexifti.

Confiteor , Ó

N

Jps!

Domine,confiteor adversum me injuftitiam meam;

od

fletu uberi culpas expio , dicóque ex animo :

T

squeli

Ve tempori- illi, in quo nen amayi te,

roers

v. Idus Martij. 11. ciufdem.

I myfk-

$. Catharina Bonontenfis. ()

n ?CCCZ-

Psánati Servatoris nocte alma Mater fancta Ca-

i

I

tharinz Bononienfi divinum Infantulum ftringen-

,mplenh(r

dum brachijs dedit, ac difuaviandum. —Sacro a-

bit n

liquando affiftens , Angelos canentes audijt : G/o-

ram p

Irag

via ejus in te videbitur, — Devotionem, quain Au-

gufítiffimum amoris myfterium ferebatur fanCta hzec

Virgo , ut minueret invidens orcus? acerrimis eam

um

tenrationibus de prafentia, Chrifli in facra Hoftia

; , *

aggreflus eft.

Inde fummos angores , mentis

r

exilia, tenebras intelle£tüs , in ipfa etiam divini

lfþtlfmnï

Saerum ejus cor-

) Simüm'

epuli fumptione perpeffa cft,

$

pus

epro-

—— (4) Ord. $, €lere, mort. anno 34&3. San&orum

i

alboin[crip. 3712. 4 Clem. Xl.

|

2o

ux256361—

pus decimo nono , poftquam decefferat , die à

] dumq

Sanctimonialibus erutum , ut loco decentiori po-

bitqu

neretur , faciem primó exhibuit , omni fpecie

técedi

proríus deftitutam , cüm relique corporis partes

aliorur

apparerent formofz , & à corruptione immunes

ditate

Cum veró Ecclefiz limina attigiffent bajulae ; in«

wt Qu

tegra priüs, tum vivo colore, & mirá luce cir-

At ha

cumfufa confpe&ta eft; & , quod ftupendum ma-

tidi ;

is, quum fünus ante aram principem locaretur ;

Vai, (

€ fandapila fefe erexit Virgo beata , Deümque

Tonora

Eucharifticum , ibi latentem , demiffo geftu ve-

ncrata eft.

VNOSA

Sacrz hz Reliquie , ab omni pror-

us corruptione intactz

bonon

» ad magnamDei , in San-

Yerfo|

€Uis fuis mirabilis

» gloriam, hodicque fpectandz

ebran

exhibentur,

Ttinit

Anima mea ficut terra fine aqua tibi, non ex

Catore

voluntate Dei , anguflias cordis , ac mentis aridi-

Qator

tatem immittentis bono meo , fed ex fpiritüs mei

bf

tepiditate , evagatione animi , & rationis inopia ,

Pt

quá ad aram accedo , ac inde recedo.

Quare

J

meritó timeam fulmen illud terrificum : quia tepi«

P

dus es , incipiamte evomere de ove mee.

'Tu, Dos

mine, qui micas, é divina menfa tua . deciden-

tes , haud negas famentibus ; me quoque indig-

num ijfdem refocilla,

Scio equidem , non acce«

dendum ob dulcedinem , quam in fillios, tibi fpe-

ciatim dile£ctos, demonftrare quandoque foles ;

pete

id qvippe »sliud nonforet , qu?m quaftus fuiipfius :

m.:þu

Si tamen illam meritó mihi fubraxifti; vel micam

Qum

denuó indulge , non ut füavita:e tuá inebrier ; fed

Caterim

Ui ad majorem exciter devotionem,

dum

j

deg;

303

$99 30 EC $82

! dleä

dum quis attenté. facrum perficit myfterium , de-

Ioti o

bitáque cum praparatione & devotione accedit ,.

l fptCiC

receditque; non eft, quod quis tincat , exemplis

s ts

aliorum Dei famulorum roboratus, qui fpiritüs ari-

Ymunis:

ditatem frcquenter funt experti.

Aruit cor dieum ,

j

ut queritur David , quia oblitus [um. comedere pa-

luct d

nem meum.

Idcm ne mihi accidat , accedam quo-

lum m

tidie ; & (4) unus mihi doloz erit , hác eícà pri-

CAf RU.

vari, Quando enim (P) Sacerdos celebrat, Deum

yetmpt

honorat , Angcelos lxtificat , Eccletiam zdificat ,

;efhl Y

vivos adjuvat , defuntis requiem przítat , & fefe

i p

Dum ex ad-

bonorum omnium participem efficit.

n

verfo (c) Sacerdos ; non legitimé impeditus ce-

vb

ebrare omittens , quantum in fe eft , privat SS.

Trinitatem laude & glorid, Angeloslatitià , pec-

catores venid, juftos fubfidio & gratii, inpur-

jsaid

gatorio exiftentes refrigerio , Ecclefiam fpirituali

rinusmé

beneficio, & fcipfum mediciná & remedio. Sit

;inmpi

ig tur

Qui

Unicus mibi dolor , bác e[cá privari,

POSEDRUSUN

TT

1, D

iv. Idus Marti]» 12. cjufdem.'

Jecidt

[ indjg'

A Gregoriw Magnus. E. D.

EUA

« TOmine magnus , officio maximus erat $. Gres

gorius , tanti meriti Pontifex , ut inter. paue

gt

e fO]fS;

peres, ipfos etiam Angelos, & Angelorum Do-

minum, Chrilum , hofpites habere meruerit,

[uiipünsi

em Vit«

Cüm fzva per Urbem lues fureret ; imagia

E] miwn

ginis

eq;^

g

7 C5j s. Chofofl. (b). Kanp. 1. 4. de Imit. 6) Ven.

dun

Beda.

204.

»£39 3300 882

ginisDeiparz ( quam fan&i Lucz opus effe volunt)

Cnidis

f u

folenni fpuplicantium agmine deferens , in vertice

molis Celie vidit Angelum , cruentum mucro-

t hab

nem abftergentem , ac vaginä eum reconden-

dolore

tem ; alios infuper genios caleftes audivit , fe-

as fpi

ftivum illud Regiaa eeli Ecclefie ptecinentes, Cüm

mulac.

intellexiffet aliquando , fame nonneminem con-

itayit

fe&tum obijiffe ; magnopere fibi fuccenfuit, feque

t maà

reum mortis illius egit , utpote Patrem , qui pro-

tuam ini

videre fuis neglexiffet , juxta illud Apoftoli: («)

lat f

Siquis (uorum curam non babet , fidem negavit , && eff

a

infideli deterior.

Quare ut meritas fe judice lue-

ret poenas , epulo divino fibi per dies aliquot in-

terdixit , à facro Altari abftinendo,

Quot jzm

patres -familias ac Magnates pane fuos frau-

dant!

T

» Altiori nempe indagine fan&i ac jufti errores

p

fuosfcrutantur; ac navos fubinde deprehendiffe

hus

credunt , ubi nullifunt. — Alijs , & plusquam lyn-

Qs

Yi

ceis oculis vel minima detegunt , féque incufant;

U

Aeï;

ubi nos defc&tum nec fufpicamur. O JEfa , ho-

Al

,

minum Judex zquiffime , en pedibus tuis advolu-

fie

tus , fummo cum tremore , de falute vix non du-

Til (

bito : fi enim juffus vix falvabitur; impius ego, &

Du|

COl

peccator ubi parebo? qui, etíi juftum . quid ha-

buero:; tamen Judicem meum deprecabor. Te

Tny

igitur, quem Judicem fuftinere non potero , fal-

Quo

vatorem habere exopto.

Quodfi meritz fatis»

Paul

fa&tionis loco aliquid exigis ; quid aliud offeram ,

tione

quàm hoftiam placationis , teipfum , qui in ara

E:

Ver

(...l'u--

"9

Pïïgfm

-(a) 1. Tim. $.

UR

9) OC -

205

erolur]

Crucis pro totius mundi fofpitate temet immolá-

invertit

fu.

Ut igitur de donis tuis , ac datis placatum

| fTO

te habeam ; infinita tibi merita tua, paffionem,

eCondtt

dolores , vulnera, flagella atrociffima , diriffi-

dm[ 3 f j

mas fpinas, crucem & mortem acerbiffimam fi-

tes, i

mul ac ignominiofiffimam offero. Secundüm hac

em CO«

itaque dignare me judicare , non juxta demeri-

ta mea; pone paffionem , crucem & mortem

at, f

, quye

tuam inter judicium tuum , & animam meam,

ftol: i

Ita te fpero pium mihi fervatorem ,

TNI

Quem judicem non potero fuflinere.

ydict Igc-

;liquot J

ij Idus Martij , 15, ejufdem,

Quor j

$. Damianus Arcln'ep.

as [

Avennates pafcebat S. Damianus Archiepifco-

t etrore

pus ; cui cum facris operaretur aliquando , ad

yehendit

la:us adftitit juvenis, vefte ac facie fplendidiffimi,

g

cujus fulgor in fan&ti Praffulis vultu refle£tebatur ;

vide^atuuque is adftantibus Angelum lucis induiffe,

j

Eflh J

Aliàs ,. cüm noctem coram facratiffimo Euchari-

ftie Myfterio ageret pervigilem , fervoréque Spi-

ys d

x non i*

ritüs elatus caneret : montes (* colles cantabunt

Deo laudem ; mox vidit lapides ac muros templi ,

15 qu

columnasitem , & trabes , velut in tripudio , fe

qu "

bor, l

movere , Deóque laudes hác ratione decaritare ;

quo ftupendo motus prodigio , facram Hoftiam

tef0, Q'L

pauló póft Deo obtulit eá teneritudine , ac devo-

j i

Í

tione, ut Hebrzus quidam , forté przfens , con-

of

verfus petierit facrum epulum ; quod ei Antiftes

u DEU

pijffimus , pofteaquam facris undis luftratus fuiffet ,

(

fua manu porrexit,

Si-

206

-£93) 0C 88

(4) Sicut folis lumen fanis oculis eft. dele&tabi-

n

le , «gris veró exofum ; fic corpus Dominicum

nidium

innocentibus , falutis eft medicamentum , fc«le-

Crücif

füis autem mors anima.

(5) Ita venit inundiffi-

txarfi

mus Sol usque ad ipfum miferum hominem , cum

tam le

tià mi

propria carne & fanguine , juftis quidem in adju-

torium , injuflis in perditionem.

Sol juftitie ,

vidia

fus Chriftus, Dominus nofter, Sacramentum

dii,à

£

O

c inEcclefia fua oriri facit fuper bonos & ma-

iT

los; uti quondam carnem fuam ac fanguinem pro-

übus E

ditori zqué, ecPetro porrexit.

&bdia

. Quoties ego, cum proditionis reus effem , te

Num y

fufcepi, TEfu pijffime , ijs mixtus , qui (c) amant

TW

veritatem lucentem , oderunt autem eam redar-

ibl

Accedens dele£tor in te , tanquam bo-

finfh

guentem.

