zem ac bonitatem à

Deo obtinuifti ; crevit enim te-

yipottt

ff

f

cum miferatio : tunc. veró ipfa bonitatis vifcera

induifti , quando Dei Unigenitus , ut mifericordiam

onur («

&eneri humano exhiberet,intra vifcera tua

puriffuna

Dz

inse

"

$2

" SS)CTOCEBR-

incarnatus fuit ; hodiéque ángelis applaudentibius

&ts p

f hs;

absque ulla virginei pudoris imminutione ád ho«

minam falutemeffufus, — Indigniffimus ego , ad pe«

lim, f

cabllis,

destuos fanctiffimos provolutus, gratiam efflagito ,

clientibus tuis folummodó conceífam aliis: cuju$

Qorart,

tamen confequendz fpem facit dies hec fauftiffimas

-

Lt r

quà univerfum per orbem melliftui fa&i funt czl

Is

aues Df

Mater . chariffima , Patrona dulciffima;memineris ,

Qu à Pat

IT

te refugium peccarorum conftitutam à Deo , ut

Filio tuo eosdem reconcilies,. Admitte igitur con«

3 iph|

Go

tritum peccatorem , infimimque in Augufto ftabulo

angulum indulge, ut & malé perpetratorum ve-

Citorem

niam inde referat , & fanCtum divini Infantis amo-

Yecina

rem. Recordare,Mater,Natum tuum fuaviffimum

eundi

non angelos tantüm , Reges Magos, & pios paftor-

iHaip

culos admiffiffe in confpe

QUe omn

mfed jumenta quoque,

folo deemone , & ijs, qui in malo ad ejus exemplum

affigiun

obduruerunt , exclufis : Ne itaque repellas me, qui

direfn

ut jumentum factus fum apud eum ; fed aditu gra-

hm y fc

tiose conceffo, ora & exora czleftem Pufioném , ut

Ien,

me refpicere , ofculümque pedum fan&tiffimorum

4l

indulgere dignetur. lta probatá illius immensá

Vlre

-clementid, voluntate ardentiffimá ipfim deinceps

S

í

$

(tns

amabo ; mifericordiáfque per te tam largé in im«

Wnoío

meritum me erogatas,in zternum cantabo, Amen,

m

zLl fantium Chrifli INutritium.

'md'ltïm

AnCtffime Patriarcha , & Ecclefiz Dei econo-

Tapi

me , cui panem vitz , & frumentum electorum

Ilj Ttqn

conferválti ; cujus manibus Unigenitum fuum , cat-

ts ff

ne indutum, Pater 2ternus confignavit; cujus tu«

CUT

1ele Filims ipíe Matrem amaniiffumam . credidit

cujus

EUNTCSS

$5

Jdets

swus providz curz utrümque commifit. Spiritus

ione 4d h

fan&tus; en geftio , hunc Patris omnipotentis Fi-

epo,xdt

lium , fimülque pignus certiffimum amoris inexpli-

cabilis , quo in homines fertur divinus Spiritus , a-

ameftig

altis: a

dorare , ac vagientemin przfepio devenerari. Pa-

cfaftls

teat per te acceffus , Nutritie fanctiffime ; pateant

iC fnnt a

aures Infantis dulciffimi; videam eum te ductore ,

,meminty

qui à Patre calefti illum. recepifti cuftodiendum ,

1à Dio

ipfe ejufdem pater vulgó habitus , & parentis loco

te igiturca,n

ab ipfo honoratus, . Introduc animam meam ad

tantam felicitatem ; & monftrando omnium Con-

vouftofti

tratonm Y

ditorem, fafciolis conftri£tum, ac in humili przfepio

Yeclinatum , efficaciter ei ingere: infpice, & fac

fintis n

vfv

fecundüm exemplar, quod tibi hic monftratur:

&piOSpaRfä

Inftilla ipfifolid humilitatis fpiritum ,. terrenorüme

que omnium contemptum ; ut per paupertatem ad

nentà quud

dns exeln!

faftigium Regni caleftis affurgere difcat , hincque

digreffa, jam non vivat ampliüs ipfa, fecundum car-

elis m

fed d!

nem , fed

j

hác omninó fuba,äzï vivat inipfa Chrifþiso

Amen,

Pufontie

"Adoratio Chrifli Domini noftei in carne.

dl

frs i

*Alve , Infans facratiffime , deVirgine Matre na«

1

J fcens hodie in terris;absque patre;in calo fem-

yatte

p

per nafcens ex Patre , fine Matre : Honoramus in«

yribo A

fantiam tuam ; & in ea adoramus Divinitatem : Be«

nedicimus te, foeno incumbentem in prafepio, &

f

if

magnificamus te, inczlo cumPatre & Spiritufancto

.pa 0

regnantem, . Laudamuste , cum fan&tis parentibus

m dei

-£uis RabulumBþthle.hemiticum incolentem,& glori-

't

ficamuste, inter Angelorum chorosin loria gter»

ne par«

m d

m-dominax?tcm. : Bene cherisl, ó dulci(fu

VUC 4

ap

p —

$4

«t49) 0 88f«

vule,fili Virginis intemeratz, bene veneris; & effice

afrjh

adventüs tui virtute , ut renati olim fonte baptis-

dipnatu

matis,denuo exuamus errorum vetuftatem,Deóque

fiarev

per gratíam fanctz innovationis , & virtutem ce-

Ti nj

leftis puritatis renafcamur ; ut in humilitate tua ado-

atttg,

remus Deitatem , tuáque adjuti gratià ad veram

f

fanCtitatem , & aternam felicitatem . pertingere

Dasde]

mereceamur,

ün&oSp

"Cantemus Domino canticum novum , qui perdi-

etam vif

tum hodie reparavit mundum : Laudes tuas con-

afhote m

cinamus Mater pijffima, Maria, quia patria amiffa per

iE

te nobis redditur hodie: Regi nato fit laus & glo-

Tf»lnfan

ria, quia Puer natus eft hodie de Virgine Maria,

lia

Virtus & imperium fit Parvulo vagienti in cunis , qui

exyalr

a rigore legis nos hodie afferuir. — Charitas & cel-

& ren

fitudo fit tibi alme Spiritus , qui Virginem illibatam

ïuf)mm (

tuá obumbrans virtute, divino germine fzcundifti.

Cim tas

O Trinitas individua , te tot4 mente collaudamus j

hngdis

glorificamus, & benedicimus, quia fecifti nobiscum

£0 m»

mifericordiam tuam.. — Ut fervum redimeres; Ó Pa-

Sin i

ter mifericordiarum , Filium traddifti: Non abomi-

üm, M:

neris me, Rex parvule, utut multorum fcelerum

t M

reum; fed fervorum,te laudaptium, poftremum pet

Vide i

merita nativitatis tux exaudi ; ne reminifcaris de-

Aülabo-

li£ta mea, qui ea expiaturus , mortalitatem noftram

Qb Qm

ancuifti ; efto. mihi propitius in cxlo, qui hodie in

terrisInfans natus es,

angum

"L trinum Mi/]ïe Sacrtficium.

f Ratias ompliffimas habeamus Deo noftro , qui

Ce me

nativitate fuá à demonis poteftate nos vindi-

Bonm

an*iþ. Lati cum Angelis 'concinamus! gloria in ex-

celfis $

«£39 J rX Se2-

55

ri d

telfis ; hodie nàmque czlorum Rex deVirgine nafci

ontebyi

dignatus eft, ut hominem perditum ad regna cale-

temDu

flia revocaret : hodie illuxit nobis dies Redemptio-

virtutem.

nis noftrz , reparationis antiqu& , felicitatis

itate tb

aterna.,

g alv

JEfüle benedicte;zterne Deus,bonum infinitum,

Deus de Deo , Lumen deLumine , qui cum Patre &

n perinyt

fan&to Spiritu regnas in calis , jam veró m terris

n,qixr

etiam vifus es, & cum hominibus converfátus; qui

]es tuss i

amore mei in humili ac fordido fpelzo nafci hodie

triaamy

de Virgine dignatus es,S inter jumenta decumbere:z

i lst

Te,Infantem tenerrimum,& fpeciofum pr filijs ho«

lirgine Min'g

minum,veneror,adoro,& omni,quo poffüm,affectu

exofculor. O utliceat cunis tuis infeparabiliter

T cunis:ï;

haritas &t

adharere! Allicit quidem amabiliffimus ocellorum

tuorum obtutus; fed terret fimul Majeftas occulta,

nem ilb

nt [æ(,'lm j

Cüm tamen videam , pauperes etiam opiliones, ab

accedam &

collavdars

Angelis monitos, benigniffime admitti ;

ego magna cum fiducia , nec quidqu

am timebo,

ciftinobit

torum afy..

dimeres 0^

$im licét peccator; tuebitur me pecca

lum , Maria ; fuóque prf(idio fan&tus Nutritius juva-

; N

rürm fCClClw

bit. Miftus itàque paftoribus ( utüt moribus ijs

valde diffimilis ) non jam in ftabulo , fed inara te a-

oftrem

um

4

minicat

sdb

dorabo; neque adorabo folüm, fed in trino Sacri-

ao

ficio omni poffibili devotionete recipiam , carnem

j

tuame carni mez , & fanguinem tuum diviniffimum

| qui hod

fanguini meo intimé

conjungendo, ut tuin me, ego

in te permaneam.

Equidem ab Altari quoque ar»

im

cere me deberet tua

Majeftas , & mea vilitas , digné

) nOfW* qf

confiderata:

Sed fiduciam addit ;quód nion jam An-

fe n05 u

gel

orum mini

anpp

ifterio , uti Qliln palïorcs?fcc; i'gft

€

TL

."'

ul

—

36

95 CDC B

oretuo benediCto nos advoces , dicens: venite ad

| Vetu

me omnes; & ego reficiam vos. — Venio , Ó dul-

pitet, t

ciffime JEfule ; veni & tu gratid tud efficaci , ut tuam

Ciinat C

zinuler humilitatem , ftolam innocentiz recipiam,

Q5,

fan&tam fimplicitatem addifcam; sícque cum Sandlis

Miffe

tuis , qui omnes effici debuerunt , ficut parvuli, par-

iderey

Vulus & ego fübintremregnum czlorum. Ita largire

]Em i

Cordibus

TParvyule, Magne Deus !

lto,inj

vij. Cal. Jan. 26. Decembris.

Yononen

Domuni

$. Srepbanus.

xidiaot

On fupra Hominum vircs effe , veniam hofti-

N

ntes,

bus dare , exemplo fuo hodie S. Stephanus

qudem

probat. Hauferar id à divino Magiftro fuo , Chri-

pitrago

fto; qui idem non fa&o tantüm docuerat in cruce,

ACIbUs;

fed verbis etiam difertiffimis tradiderat apud D,

Tüins:

Matthaeum: (4) Si offersmunus tuum ad altare; &

T& man

ibi recordatus fueris , quia frater tuus habet aliquid

Qundo

adverfum te; rclinque ibi munus tuumante altare,

antrum

& vade prius; reconciliari fra

^

tri tuo : & tunc ve«

Ádiar,

niens,offeres munus tuum.

nfmæm

Inclinavit heri Dominus cclos, & defcendit ;

at

tamquam melior Samfon fublaturus portas illas cz-

Qrdats

lorum, humerffque fuis in montem Calvariz de-

Bfem

portaturus ; fiquidem principatus ejus faper hume-

Ti

rum ejus ; nec absque cruore fuo xreas mortis por-

püflqu

tas contrivit , & veCtes ferreos confregit. Inde

In mec

nemo miretur , quód Stephanus hodie viderit coe-

US m

OS apertos » utp

ote Chrifti , ac fuomet ,fanguind

hus n

Purpuratus, :

Ufim

| Verum |

- (2Y Cap. 5

m

-"t43)C X CS8-

: enti

Verüm ndnné duovis momento per totum , quà

1o, 0U

patet., terrarum orbem uíque hodie Dominus in-

aC t t

clinat coelos, & defcendit , quando per tot provin-

? fecpia

cias, & apud ipfos jam Antipodas, in facrofan&to

: um Sand

Miffz facrificio fe demittit in manus Sacerdotum;

parvilpe

inde reverà czlum continuó videmus apertum , &

Efum in manibus noftris: Utinam & continuó in

n, lchrge

l

cordibus noftris.

Sed heu! quoties populum Sa-

aR URE TT

luto, inquiens: Dominus vobifcum , eümque ad de-

votionem , & mentis attentionem hortor ; cüm

Jris

Dominus ipfe longé forfan fit àme; & ego viciffim

adalia omnia animo excurram ? quoties tideles ad-

'eniam h

ftantes , ut orent , moneo; duminterea corpore

S, Sreplt

quidem in choro prafens fum , mente autem forum

'ofio, Q

pervagor ? Ut furfum cor efferant , ftimulo , terrae

rat n crt

fzcibus ipfe infixus. — Compellat me quidem Do-

rar atl

minus : defcende , quia hodie in domo tua oportet

me manere ; fed languidus fum ac fegnis in obíe-

d dtati

quendo ; & corde longé fordidiori , quàm fuerit

faberaig

EU

antrum Bethlehemiticum , Deum meum excipio.

Adhzreat , Domine , corpus tuum facratiffimum a-

- & tunc [j

nimz mez: adhareat intelle&tui , ut inlegetua me-

ditetur die ac noéte : memoriz adhzreat , ut tui re-

y d

cordata , dele&tetur : adhareat voluntati , ut tua in

jyrtas p

me femper voluntas perficiatur: adhareat cordi;

C

tu enim Deus cordis mei , & pars mea in 2ternum:

füpcf humC'

Denique adhareat vifceribus meis , ut cor mundum

morti

frt

in me crees , & fpiritum re£tum innoves in vifceri-

'egtts

busmeis. SanCtusStephanus , Spiritu divino pie-

vidertit

nus , vultum angeli praferens , in difputando exper-

e hag

quorum

chlll

tiffimus , ab ijfdem lapidibus !oþrut,us fuüit,.

vitia

um

L

$8

"t£95)CD)C 882

tttsdoi

vitia arguebat ; czlum ubi fufpexit , vidit JEfum

ftantem à dextris virtutis Dei ; Nónne in confecra»

Myüer'n

.tionefacra hoftia , fi czclum afpicere voluero , ocus

itere

€onvr

lisfidei contueri licet Dei Filium, folis inftar fulgen-

tem , angelorum millibus ftipatum ; cujus radys il-

nusAug

luftrantur jufti , afilicti eriguntur , roborantur ten-

pradan

tati , peccatores monentur , fuftentantur cadentes,

tatonym

& animz pié defun&tz é flammis luftralibus fübdu-

Vae,D

Cornoft

cuntur ? Nónne ibi video calos apertos, & JEfüm

ftantemà dextris virtutis Dei ,ut omnes juvet, füb-

qefce

veniat omnibus , gratias divinas , ac dona caleftia

t2 foh:

omnibus largiatur.& demum vitam conferat Íempis

e A

ternam? Certé ob hanc przcipué caufam

ha qi

Vef» in

Inclinat c&los , &* de[cendit.

Q te

vj . Cal. Jan 27. Decembris.

Ed t

Qu am:

$. Soannes Evangelifla.

Wotere

Y

TeCtus Chrifti difcipulus, divus Joannes , Ma-

D

(is,

trem Domini fub cruce accepit in füa, ipfo

Quie

Domino committente,in amoris ineffabilis fipnum g

6Jif

quem etiam amorem difcipulus ifte amoris tefta-

tu olts

mento fuis reliquit , ore calamóque identidem inge-

& y

iinans: filioli , diligite alterutrum, — Is , poftea-

Qt[can

quam immenfum Det, fe fuis in cibum relinquentis,

tsv

amorem in fuprema caena aquilze inftar contempla-

lgnis (or

tus effet ; cüm capere nullatenus poffet , quà ratione

fub modicis panis & vini fpeciebus Deus- Homo

Uij

foflmam

veré & integré contineatur ; tam fublimi abreptus

QU

cogitatione , & amore dulciffimo velut laffatus,

Ijan

in [inum Magiftri caleftis fe demi(it; ibique quies-

c.en;

(*) I

-95 1685

Sb

vidt Ym

cens docuitquomodo, poftfumptum auguftiffimum

n Confeq

Myfterium , infinu Domini JEfu conquiefcamus , &

luero, o

5 terrenis omnibus abftraCti, dulciffimz cum eodem

converíationi immoremur. Meritó inquit mag-

lr fuïgem

nus Auguftinus: (4) Poculum tuum inebrians , quam

jus rad

O91-

yantur

praclarum eft , oblivionem praftans vanarum c

r cadentt

tationum : & ubimajor quies,quàm in finu JEfu ?

(4)

tibus fibd

Veré , Domine , fecifti nos ad te , & inquietum eft

cornoftrum , donec requiefcat in te, — Procul itá-

$, & JEfW

s jover, fb

que facefcant univerfz mundihujus doloft impoftu-

ona call

rz ; folus mihi fapiat JEfus , qui cibus & potus meus

eft. Absque hoc non datur ulla folida voluptas ,

ferat [eny

a

nulla quies, dulcedo nulla. — Pax fola in JEfu, pax

Fecifti nos ad te ; nec quiefcere

vera in JEfu.

p

extra te valemus, — Quiefcebat olim füb junipero

bris.

Elias,à tyrannide Jezabelis profugus, fed non abs-

que amarore ; ibi fequidem petivit animze fux , ut

moreretur, In JEfu quies fine amaritudine , quies

dulcis , non mortem optans , fed vitam conferens,

yanness MZ'

f flïü , iplü

O quies optatiffima;quies fpeciofa! quando tuus ero,

biis g

Ó JEfu? quando tibi per omnia placebo ? quando

moris

tu folus vivesin me? quando tuz folummodo ob-

xidenit?

fequar voluntati ? quando denique in te folo con-

quiefícam? Tu vitaes; ergo vivifica me, Ture-

, 'I*

jelinqmnfi

Quies vera; da ergo , ut infinu tuo quiefcam. — Tu

contem?

ignis confumens ; itaque abfume , quidquid in me

tibi minüs placet. Accende intra cor meum fua-

jeus- H

viffimam amoris tui flammam , ut prater te aliud

nihil cupiam. : Ne permittas , optime JEfu, ut te

sj r

amen 4«

ht Mg(.üb

;ccipiam in facramento amoris, neque t

mem;

jqe a

ii

ce

—;(4) In Pfalm. ni. (l)l)*idgm.

M

6o

92 ) 0C $8

mem ; ut intra me habeam ignem diviniffimum, nec

Ti

ardeam; difrumpe vincula , quibus adftringor , ne

Ümninc

liberé te diligam; liquefac cor meum , vitnque fri-

Contrà ]

gori meo infer, qui facis potentiam in brachio

T d

tu0; ita enim arida deinceps non erit anima mea,

sbl

utpote fanguine tuo irrigata , & potata'aquis boni«

&5 qu

tats tue, . Hoc totum eft,

tf

& fufpiro ; fiquidem

quod cupio , quæro,

bt Her

Feciffi nos ad te5 G inquietumeft cor noftrum, donee -

nibus, Wt

requie[gat in te,

P

Itime qe

tendit i

v. Cal. Jah. 28. Decembris.

[udtm

$5. Innocentes.

anics,

tit t

Ufpenfus erám admiratione , quum triduo ab«

S

hinc,in vili przfepio , duro impofitum fono;

CUAf

Tl ; thog

inter jumenta medium confpexi , & adoravi carne

veftitum Dei Filium : confideravi opera Dei , &

GR

expavi.

At hodie ingenti concutior terrore,

"ACiQ H(

Rn

audiens Angelum Tofepho dicentem: Surge, &

Qudem

accipe Puerum & Matrem ejus ; & vade in Jgyp-

fXCmpI(

tum. |Et qua de caufa ? Quarit Herades animam

pueri.

Et quis contra Deum ? Nónne mianus Om«

Ti w

W 3

nipotentis ilicó dejicere Herodem poteft, & fpi-

ritum violenter extorquere; hácque ratione om«

WWM

lts

nia ejus confilia diffipare ? Nónne Deus Unigeni-

a

b

jl

zum fuum vel in media ftrage fervare illafum po-

toos

terit ; uti in flammiis integros praftitit adolefcentes

UM

hebrzos ? Nánne ipfe Infans divinus oculis perfe-

quentium fübducere fe poteft , uti deinceps per me-

TOtiore

dium illorum ibat ?-Qui Pharaonem demerfit , fer-

ri&tibus

l pat

vav:i; Mo)rfexïg Sufannam à morte infami,, à

Leo-

843 PCBbte

61

ff

Leonum Danielem eripuit ; feipfum tutarinequeat ?

ringt

Omninó , non eft prudentia , non eft confilium

] mequefnï

contrà Dominum.

Quare igitur fugam arripis ,

vin broj

JEfu dulciffime , & hoftibus cedis? Profe&tó non

anima m

abíque myfterio: Docet enim aterna fapientia ,

yaqus p

eo$, qui innocentiam Bethleheiniticam. fartam

tectam fervare voluerint ; fubducere fe debere à

o , quæm

facie Herodis infernális.

Laborat ifte modis om-

!0]? TR ln

nibus , nt JEfumn à me tollat ; quem inara füfceptum

intimé cordi meo uniyi; hunc in finem multiplices

o GMGERSAEA AMAT

tendit infidias , laqueos fallaciter tegit; periculum

s.

fiquidem in terra, periculum in mari , periculum in

amicis , periculum 1n falfis fratribus. — Hünc impe-

tit per Hevas ; fubvertit alium per Cainos; jam fub

m triduo?

fitam f

fchemare bonidecipit;in angelum lucis transfigura-

tus; modó veró virtutisrigorem exaggeràndo ab-

dotayi

fterret, — Fugiamus itaque cum JEfü , fugiamus à

r Dtis!

facie Herodis, fugiamus de medio Babylonis,

ror teror

l

Magnanimus Chrifti Martyr Ignatius non ad fugam

(s Surgcy ,

quidem , fed ad conftantiam virilem.hortatur

vein g

exemplo fuo , de fe fcribens: JEfum mihi de corde ,

.odes a

jE(um mihi de ore auferre non pote[flis. — Igris , CHX s.

yemats

beffie , coufrattio ofium , &* omia diaboli tormenta is

OICR ! W

me veniant , tantàm ut Chri[lo fruar, — Mira animo

gatione o

ütas . quaàam &

o tanti Martyris exemplo zmula-

jeis Ut*

*

d

bor ; fiquidem

em in JEfum nihil à me auferet.

; lm

Et Ó felicem me , fi conftans hoc animi decretum

Qdl

fanguine meo obfignare poffem ! Ne tamen de-

oculs 6*

votionem in JEfum perdam , ne mundi blanditijs ,

f

k

carnis illecebris, fraudibus dmonis eundem eripi

ial

:

mihi patx'ar; fugiam de m..edi? Babylonis.

'F utug

m;,ïz.r',l

u

Iu

Ia

62

"£93) CT2C G-

rum enim certó eft , ut Herodes , diabolus, quarat

Wiumo :

puerum , prz filijs hominum fpeciofum , quem in

hn teff

facro Altari fufcepi , ut eum mihi eripiat. . Fugiam

$

pulätur,

itaque

Donii

Fugiatn de medio Babylonis.

mti,ï'ir Til

fomanr.

iv. Cal. jan. 2 9. Decembris.

C t

Ti o

$. Thomas 2frchi - Epifcopus , e Martyr.

115 non f

Ro libertate Ecclefie , fibi concredite , D,

Demoru

Thomas, Przful Cantuarienfis , exilium , imó

te fangui

mortem ipfam alacri animo fubijt; & pofteaquam

A proy

Chrifto euchariftico agonem fuum commendáffet ,

m QMQ

necis fuz miniftris imperterritus occurrit ; quosita

Ltf

allocutus fcribitur: ecce adfum , non regni prodi-

li.

tor , fed Sacerdos , paratus pro illo mori , qui me

Venerari

fanguine fuo redemit. Vos autem cavete , necui«

JHf Chri

quam meorum noceatis,

Suis é feretro benedixit;

Vansfr

& Regi, necis authori , p&nitentiz gratiam impee

travit.

Vülnera

Wt l

Verbum caro faQtum eft , ait Auguftinus ; Vi«

AT f

cem reddite; curate, ut fpiritus efficiamini, Et

Grdieid

quá ratione ? In fpiritu & veritate facrificate illi; id

VUl frer

quod etiam egerunt fancti Martyres ; qui vicemfcr-

Wmam

vatorifuo reddiderunt. Hos inter fanctus Thomas

ian&umm

diferté hodie proteftatus cft, paratum fe effe , mor-

Dfb

N

tem fubire illius amore , cujus fanguine redemptus

Wt

eílet ; ac fi Chrifto diceret: Sponfus fanguinum tu

FOnfe

mihi es. Nónne Sponíus fanguinum eft Chriftus

DI

in facra hoftia, verus cibus in corpore facrariffimo ;

lnl

in fanguine potus? Nónne Sponfis , procedensde

tha-

)b

"9D CECEbt-

63

h, qt

thalamo: füo? («) Certé hoftia immaculata nuptia-

m , qua

rum teffera elt, .quibus anima Sponío divino co-

pulatur,

at, -Fugizï

Doniine JEfu, qui te in ara crucisobtulifti amore

mei,virtute Auguftiffimi corporis tui me in tetrans-

nE I SRNMIUS

forma; ur anima tibi, ut fponfo,jungatur. Con-

ris.

cede , ut clavis amoris tui - configar tibi: vulnera

tua mihi oftendis , vitz mea pretium; & ego para-

Many.

tus non fim , mortem tui amore tolerare ? Tu pro

Varedite ,'E-

me mortuus es ; quis mihi det, ut & ego moriar pro

exlim, im

tc? fanguinem pro me ad fupremam ufque guttu-

x poteqi

lam profudifti; & ego par. non rependam cruoris

ymmendi

mei eflufione ? paratum cor meum, Deus, paratum

gt qui:

tormeum: utinam dignus laureá mortyrij haberer !

Liceat interea facratiffuma ftigmata tua devoté

regni r

I qu

venerari, Salvete plage melliluz Domini. mei

Avet6s W

JEfü Chrifti: Salve cor fuaviffimum , hafti pro me

vobencdi

transfixum: falvete pretiofiffima manuum ac pedum

yaam in

vulnera , oftia, é quibus omnis mea felicitas pro-

fluxit ; ijs me immergo , Domine , ac in SanQiffimo

latere me abfcondo ; ut , cüm iratus fueris , miferi-

lguIHnüs ] E

mciamil !

€ordizideorecorderis, Salve corpus totum Do-

mini mei , € cruce pro nobisfufpenfum, plagis con-

vificarl!

Salve ter

i vicemi

foffum , mortuum , ac. tumulo illatum.

?

]

fan&tiffma Anima , ad mortem ufque contriftata ;

n&USThom

]fbc[k,mOT'

inmanibus tuis, in plagis tuis, TEfu optime, defcribe

gme , & à 'acie inimici abíconde ; ut itain cruce tibi

ye redtm?

confixus, exequar , quod monui

t ante-ä Augufü-

fangüimm

us :

5

T

Verbum caro Jattum efl ; vicem reddute,

fäcrg[immo;

LII]

gcedt ]

u

Cal

tl

C (9) Bbhr desiirajad , & eomas

Mu

n

x

64

FUC

:

Amot6no

dbtetoletobedeletetojetotojoledotelededeodedafojelisjaf

auoris u

iij. Cal. Jan. 5o. Decembris.

fijn prà

tslum;.

$. David Rex.

bet, q

Uandoquidem hodie facratiffinum | Chrifti

€n tOturm|

corpus non in prafepio duntaxat typice , fed

molilms

inar3 quoque realiter adoraturus fum ; devotiffima

Ti nicie

illi; & ex imo cordis , affe£u produ£ta imprimere

anleris; f

ofcula przfumam, — Et à facro capite ducens aufpi-

s; ol

cium , amorose dico : Ave caput venerandiffimum

Domini mei JEfu Chrifti: Tu, czli ornamentum ,

lominum,

$ Darde.

amore mei ferto , fpinis horrido , transfixum ,ut

Camp; B

aculei ad cerebrum ipfum penetrárint, Salyete

QUi intta

cepilli venuftiffimi , omni auro fülgidiores: Vos fan-

Ritiorar

guine;pituit4, fputisfz d& confpurcati, magnáque ex

Vit x c

porte crudeliffimé. evulfi fuiftis; — Ave facics ama-

lmani rel

biliffima , lucidiffimum fan&te Triadis fpeculum:

Tu fzviffimé contufa es , omnique decore exuta,

Kpeca

Salvete oculi gratiofiffimi , adamantibus rutilantio-

V Yentr

JMibatari

res: Vos fanguine , tumore ac lacrymis oflufi &

offufcau fuiftis.

Avete genz rofarum zmulz,

iCCnt: [

mala punica affabilitatis nobiliffima ; vos alapá illà

Fal

pna.

horrendá deturpata , pugnis quffata . leprofi inftar

deformatz eltis.

Salve os melliftuum , praftantis-

Va

(me dulcedinis vena; tu . pallore ac tabe intu-

Pt in

mefcens , horrorem intuentibus causáfti.

Salvete

n.l kþükru

pedes fan&tiffini , immotz calorum columna;;

rlFö itäqu

Cent :

iamveró clavisconfixi;ac fanguine perfufi. « Salvete

brachia veneranda , univerfi molem ex tribus dïgitis

fufpendentia ; aurei ramiarboris vite ; modó autem

k Dmim

in cruce diftenta , ac cufpide ferreà diriffm& af-

füxa, Salve denique cor dulciffimun Domini mei ;

amprc

/F

65

äinorc noftri di

ruptum , & ex corde do

lorisin cor

p

amoris immutatum.

JEfu mi, rubicunde in paííio-

Jtis.

nejn przfepio candide , rubicundum te deofcuia-

tus fum; liceat idem obíequium candido tibi exhi-

bere, qui fpeciofus torma es;prz filijs. hominum:

mum Q

en totum te amplector,doiens animitus, quàd, for-

i typict

mofilfumus cum efles , deformari amore mei volue-

1; deyotd

ris; pulcherrinus , fpeciem omnem , & decorem

a impri

dicenszt

amileris ; fortiflimus; in pulverem mortis fueris re-

du&tus ; gloriofus , & faciens mirabilia , opprobrium

verandin

r namentr

hominum , & abjectio plebis fa&tus (is ; Meritó cum

S. Davide, cujus hodie meminit Ecclefia tua , ex-

Tangf.

ciamo: Benedic anina mea Domino ; & omnia ,

1nty Sälï'fl

ytes: Vosit

quz intra me fünt , nomini fan&to ejus. . Impetra

mihi gratiam , lanCte Rex., ut ad imitationem tuí fim

ag

vir juxta cor DEI , faciens omnes. voluntates ejus ,

r hat

humani refpectüs coatemptor , amator hoftium ,

dis fpe

Ü

& peccata mea jugibus lacrymis eluens. . De fru-

decort exi

€tu ventris tui proceffit Chriltus , de MatreVirgine

bus mtihnr.l;

3libata; inde omnia oífa tua ( omnis tua pofteritas )

«mis of

dicent: Doimnine , quis fimilis tibi? Magnificus in

anm 2

fan&titate, terribilis atque laudabilis , faciens mirabi-

vos aipi

lia magna folus; exultans , ut gigas , ad currendam

dl

viam ; faliens de cxlo in uterum Virginis, de utero

l, pl'æmfm

Virginis in prziepes deprafepi in crucem, de cruce

infepulcru:a , de fepulchro rurfus in czlam.

Me-

f o

ritó itàque om

À

m colr

dicent :

nia offa ia Hymnographe regie ,

fí, $t

x tribts dj

. ,,Damine.' quis funilis tibi

diifin: ?

E

.Pri.

amo

"m

66

1 þ*iä?,ö(ï)(gþämï

Seteideodeieije dj de if ifedrdeoiioioidlof

fb D

dedetodeietet

Pridie Cal. Jan. 3 1. Decembris.

fmi & j

f5 anno:

X Á

$. £gMelanma.

dem inc

Elaniam Juniorem hodie veneratur Ecclefia;

Tem, Dei

M

quz , utut frequenter aliàs objérit facra Pale:

Vencilsi

ftinz lo6a; mortem tamen inftantem | praffenüi-

nondlt

fcens , Bethlehemium devenit ipsá natali Servato-

penfionibu

ris noftti die ; pofter adiens templum D. Stephani,

Tut afech

Prothomartyrem fupplex r

ogavit: fiquidem czlos

pidrum

apertos in morte ipfe confpexiffet , eofdem fuis

i

lia mea

apud Deum meritis difcedenti fibi ex hac vi:a pan-

Wi

deret. Inde templo digreffa, vale facris Virgini-

Yüetdat:

bus dixit , hoc eis monitum teftamenti loco relin«

lonts Y««

Qquens: vos ità vitam agite ,ut oculis Dei ; omnia in«

ibin o

tuentibus , grata fit; fcrutatur enim Omnipotens

Cüm df

cogitationes omries , & videt cord^,

Iücimg

QuiSpiritu Dei aguntur , ijfunt filij Dei: Siqui-

dem in cárne vivunt;ac fi carne minimé conftarent,

Sttgam

l&Tam à

Et meritó: Siquidem nutriuntur carne Fibj Dei; &

fic propter ipfum vivunt; imó vivunt in carae ip-

Wieam P.

fius. ' Ánima mea; quomodo tu vitam agis in ocu-

d Iniqu

I) torie

lis illius, quifcrutatür corda & renes ? Qualiter vixi«

ftianno,quem hodierná abfolvimus? (4) Multi certé

Q a

Wl

numerant annos fuz converfioni: ; fed fepóparvus

eft fru&tus emendationis. ^ Vide,& foli:ite inquire;

In v]a Ul&(

quantam tempotis

artem ejus impenderis honóri ,

TT2 n

cui totum debebas

?

$,

Attende , ne cumiilis,de quibus

jure queritur Dcus , (/) labijs illum honoraveris;

Xtitgy

corde autem abfueris ab eo quàmlongifímé, En

p

fuheo.

um

(4) TIhom,Kemp. (b) Matib.15.

9) (( $82

67

Mi fübeo; Domine, cordis mei cubiculum ; reümque

mb fimul & judicem me conftituens, recogito tibi om-

nes annos meos in amaritudine animá mez.,

Equi-

dem in capite libri fcriptum erat de me,, utface-

tut E. rem, Deus; voluntatem tuam : ego autem, quaf? ju-

ia venculus indomitus ,

quafi equus & mulus, in quibus

a pitt non eft intel'e&tus , habenas laxavi malisanimi pro-

idiSt penfionibus : Cor meum fentina fztida erat pravo-

1D$9: xum affe£tuum; lingua , gladius acutus; guttur , fe-

qidmz pulchrum patens. Oculus meus deprzedatus eft 3-

, edfin| nimam meam: Superbia mea , inftar leonis , criftas

darviay ja&tabat ; gula lupum,vulpem aftutia, pigritiaafinum

fisliy referebat : T'enzationibus ut plurimüm ceffi ; occa-

Wil fiones peccatorum non evitavi; confüeta peregi ex

ji,omi habitu folum , & quo:d formam exteriorem; fa-

LOmij: €rum altare acceffi imparatus; & quis fcit , an non

judicium mihi manducaverim ibidem ?

jDec Surgam proinde , ibo ad Patrem , & abie&us in

W0U7 terram , confitebor adverfim me iniquitatem

xPlj* sneam : Pater , peccavi in czlum, & coram te ;tu

tin 4* dele iniquitatem meam , & peccata anni prateriti,

457 1mó totius vitz anteactz. condona,

Auge dein

Quit! dona ; auge meritum , & gratiam , ut crucifigan

4l membra , qua fünt füper terram; immaculatum me

iX in. via cuftodiam ; ambulem in lege Domini , ut vita

Jiitci mea

grata tibi fit, qui oculis , omnia contuenti«

ji! bus,

IU — Serutaris cogitationes ; d* corda vides.

fhonora*

mäo

U:WO'

k 2

Caien-'

,8?8—

E CCBED Q

dus emenc

ijetpeliededfelleoodedieqendedeederderdeleoieroneigeiesdeiqeijoife

qun pret

Calcndis

Januarij, 1. Menfis ejufdem.

j contta

ürcumczfo Domint.

paftmus

quamtot

fX Ctiduum abjérat à Dei - Hominis. nativitate ;

cüm parentes fan&liffimi , pro fua. ad quemvis

nis hode

Teusmd

minimum legis divinz apicern obfervantia , delibe-

rant,num &gjFilius «terni Patris rituum Mofaicorum

fe r

rigori fubjiciendus, áanne veró , utpote impollutus,

Qpbl

Patenti

& legregatusà peccatoribus , jure optimo fubdu-

cendus effet? Exemptionem fuadebat nota Dcitas,

tio

ROt &5 d&

legibus quibusvis , maximé latis in culparum expias

tionem, longiffimé fuperior , & contrahendum aliàs

ol

facilliné facrilegium: fubjeCtionem patrum exemp-

M cniüi, n

la, & recepta Hebrzorum confuetudo exigebant,

graramol

Rem decídit Infantis divini voluntas , per locutio-

GNTUMM

nem internam intimata Marig, acJofepho. — Itaque

pari g

fpeciofus prz filijs hominum circumcifioni para-

nomiïüs t

tur,

n Wlt

O DEUS renelle , tu nullam in Adamo labisori-

Vs mii

ginarie macuülam contraxeras , quz vindice cul-

quæ m av

tro refcindatur ; tu virtute Spiritüs divini , Ma-

&flr;&a

trem tuam puriffimam obumbrantis , conceptus,

lætuæ, I

partem nullam habebas in. primi parentis lapfu ,

Ortrone

quam fanguine expiares: Cur itáque legi te fub-

c"ü" f

mittis , legisDominus? cur chirographum pecca-

ti, reatás caraCterem fuícipis , Agnus fine ma-

cula ; legíque tam rigide tenerrimum corpus füb-

dis? Nempe , utfanguine , tam maturé profufo,

(

dcfiderium , amore generis humani plura patien-

l

di , teftareris.

Fecifti , Domine , quod cupi«

us

a)B

-«$»CTOCEB-

69

dus emendz rei cujuspiam negotiator; qui, prius«

MM

quam pretium omne exíolvat , arrham aliquam ,

uldem.

in contractüs initifignumtradit, Tuitáque, cu-

pidiffimus animarum noftrarum Redemptor , ante-

- ativit

quam totum pro nobis fanguinem profunderes, pig-

d quu

us hodie in circumcifione premittere voluifti. (4

xía, dl

"Tenuis videlicet fangunis pluvia € fublimi illo calo ,

Mofaicot:

feu Chrifti corpore, in circumcifione delapía eft;

: impollurus

copiofus mber paffioni refervatur.

Patientiffime JEfu ! qui ,. folà du&tus humilitate ,

Yiino ib

noraDcirg

te legiMofaice quoad ritum circumcifionis fubdere

xnum ex

non es dedignatus , ut eodem cum cateris Adze

hendumai

pofleris , peccato infe&tis, loco habereris; qui

Turm exen

venifti, non, ut folvereslegem , fed adimpleres:z

gratiam efficacem largire mihi , quá carnis peccata

) exigeb;ri

refcindam,

er loar

Cultri vicem fübeat amor tuus , qua

pravos quosvis affectus refecem. | Da mihi fan&ti

ifioni pà

nominis tui, in quo omne genu flectitur, amo-

rem pariter , ac timorem , pracipué in facro Al-

taris minifterio ; ut ita, qua diligis,diligam; averfer,

mo li

yidit V

qua tu averfaris; fugiam vitanda; quarenda ample-

€tar ; & annum,quem aufpicor hodie, fan&tz Eccle-

d "

con

fiztuz,meis, ac mihi tranquillum felicemque fine

offenfione tui decurram , tibque deferviam

entis 1

".

Cajfo corde , mundo corpore,

iv. Non. Jan. 2. ejufdem.

us I ?

$. Macarius Zbbas.

corpis P

Q)

UÍm Sacris adftaret Abbas Macarius; col'u«

re p J

llllfa Pam

ftratus à DEO agnovit , quofdam in;ïig-

d

E3

nd ,

d.

quo

"

&l

d

(9) Sur. invita.

(aj Barry lib. 9, €. 4

70

»&S9) ( C$e3-

ni, & fatrileg temeritate menfx divinz accum-

Di; «

bere, quibus horrendi quidam athiopes ,in vicem

rum pol

presbyteri , carbones ignitos porrigebant facre

PoicD

hoftiz locó ;; dum interim idem facrum pignus ad

(4 ci.

locum íolitum , Sacrarium nempe , reverteba-

omni f

tur.

ced,

Me infelicem , fi hoftia facratiffima , inferni

dun lo

carbonis. adinftar , os$ impurum adurat; & ego

eilem

judicium. mihi imanducem, corpus Domini à cibo

modb My

vulgari non dijudicando ! 'Non redeat , Domine ,

fed&feiþ!

non redeatád facrarium corpus tuum diviniffimum;

Iisyqiiy

fed veniens ad me , manfionem apud. me faciat;

quáqud

induátque naturafn carbonum , feliciüs ardentium:

promy

tu enim ; Deus nofter , ignis confumens es.

Con-

t ady

fumat, quzío , Corpus tuum omne id , - quod in

If g.

me vitiofum eft ; reftauret , quod ruinam minatur ;

m

quod faucium , fanet ; & , quod dile&ta tibi Ger-

MUUTYT

trudis optaverat olim , incineret totam fubftan-

fnni Qte

tiam animz mezx.

Potens es , Domine , ex lapi-

Jiosiy

dibus fufcitare filios Abrahz ; exSaulis Paulos, ex

Véht ey:

Magdalenis fpecula penitentia, juftos & fan&tosex

T0 pofe

peccatoribus efficere ; fac & me dignum Altaris

tui Miniftrum.

aliS [i]pr

m m

