fpe£tu. tuo , ut placeat tibi , & profit nobis ad

lii

falutem , & tutamentum , nec non corporis ani«

maque alimentum.

Domine Dominus nofter , quam admirabile eft

nomen tuum in univcrfa terra; Indies fiquidem

creas novum fuper terram; ubi Sacerdos fpecie-

V

li

bus exilibus circumdat virum , virgineis olim de-

finitum vifceribus; virum , qui rex gentium eft,

fanor

Candor

ac fzculorum ; virum , qui eft fatietas perfe&ta;

fuorum cibus, & fufficientia ; defideriorum om«

üt :"req

nium centrum , cibus , potus, fanitas ac medici-

C Injny

V)

na.

Effectus hofce experta eft Catharina, (P)

[

fan&tz Birgittz fanCta non minüs filia ; que , ut

RE

pudorem vírgincum locaret in tuto , humi cor-

apctir

fun (

pufculum tenerum abjecit pannis viliffimis conte&tas

digna inde , quam modeftiffimé cubantem ipfa Dei

tmem

unum (

para inviferet;precibus viciffim invocata ab eadem,

quoties operis quidquam aufpicaretur. Divum Se«

CCfoq

(rem

baftianum puritatis fuz tutelarem habuit fan£ta ea-

dem ; fenfitáue prafentem in periculis prop

uga

tione

&

natorcem.

Placet confimilis Mariz ac Calitum fa«

li D

r e

vor ? placeat & obfequium.

pla-

ocrestuti

( |

W—(;) L. degorp. C;:rzjh; ;, I2, (b) Surius badie."

(4 Ti

p -

-aX X eea-

72.2.7

qux

Placet omnino cultus tuus ,. Maria , placet ob-

Os

bpant

fequium , Prol tuz facratiffimz. debitum,

n bt

meum , pijffime JESU patct ad te ; & cor meum

m C

dila:atum eft ad te füfcipiendum. — Quis mihi det ,

Afcerh

ut anina mea digna fiat amplexibus tuis dulciffi

à d

mis , longé faperioribus omni eo ,. quod terra ac

n

caro gaudiorum propinant ? veré enim

as

Tu cibus , potus, [47&:45 ac medicina,

poris Ü

'x. Cal, April 23. Martij.

jie

Laliballa Rex.

frgit

or t

Ommendat Menologium Benedi£tinum La«

C

liballam , /Erhiopie Regem , (2) fauftd me-

s ii

Ym (ïïy

tamorpholi mutatum in Monachum.

Is eo animí

p d

candore , ardoreque facris operari confueverat ,

ut ;requentes ei adftiterint fymphoniaci coeleftes,

Tur 0*

( medï(*

ac miniftrorum loco refponderint, -

IP

(/) Quis fidelium. habere dubium poteft, in

Atifdy

ipfa imolationis hora ad Sacerdotis vocem cclos

quæ,ü'

hum (

aperiri ; in illo J ESU Chr fti myfterio Angelo-

rumn choros adeífe , fümma imis fociari , jungi

T

terrena coeleflibus , vifibilia fimul ac invilibilia :n

nipiP

unum convenire,

Quod.i fpiritus hofce zthereos

ab Cädmi

(fa

cernere coràm liceret , quanto tremore concu-

Ml

teremur! quantá myfterium tam divinum atten-

tione traCtaremus! (c) Sunt fpiritus ifti adeo Ze-

; p

gj

lofi Domini fui, ut indign? recipientem mox tru-

cidarent , nifi milericordià divinà prohiberentur,

P2

Me-

p

- (4) Bollend. bácdie, — (b Greg. l, 4, didl. c, 58*

j bgdWl

(c) Vinc, Fer. ferin. 4. de Corp. Doim.

258

-£22)( 15(8?-2*-» |

Merito igitur jure timeo , ne eos aliquando ha«

Mag(

dec

beam accufatores in decretorio illo judicio , in

quo Corporis ac Sanguinis Dominici rationem di-

trittt

Cet

firictam redditurus fum : meritó proclamaturos

me reum formido Corporis ac Sanguinis divini ,

judicium fibi frequenter mandncantem ac biben-

tem.

Verüm ne intres , Domine, in judicium

cum fervo tuo, — Corpus & Sanguis tuus non fint

mihi in judicium & condemnationem , fed in fa-

]utem ac reiniffionem peccatorum; quia benignus

& mifericors es.

n

Reus Corporis & Sauguinis

Tninun

tui extitit omnium , quos terra tulit , hominum

Simo

nequiffimus Judas , difcipulus quidem tuus , fed

peffimus apoffata ; qui te, bonum inaftimabile ,

menf

pretio viliffimo diftraxit , ac prodidit ofculo, fig»

fu$, |

O , ff

num amoris in perfidiz tefferam commutans, Mé

Crice

quoque reum profiteor , qui toties te , fceleftis-

fimi proditoris exemplo, loco pofttemo habui ;

Quete

Habfs 3»

quoties vanif&maz poftpofui voluj tati.

4)

Domine , confitentem reum , & ex animo p&e

Tum r

fe pE

nitentem ; neque tamen fpem falutis abjicienrem

gelo 1

cum illo, qui abiens , laqueo fe fufpendit. — Tu;

qui melleum Bernardum , coram imagine tua

!

USp

NIner

orantem hodie , (4) folutis à cruce brachijs dul-

ciffimé es amplexatus; me quoque, in te fpe-

ä

It

rántem exaudi pro ea , quzm Cruci confixus om-

lce

Yterg

nibus demonftras, pietate : inclina precibus a€

fufpirijs caput ; manus mihi recipiendo expande;

CL

cor aperi afyli adinftar: En ,. coram SS. hac ttià

Ímo

üt,

imagine in terram abje&tus , intitmo te affectu cum

Mag- |

d («4) .Ex Vita,

ï

u

-&95)00C 698

229:

mdo h

Magdalena ftringo , veniamque admifforum cor-

ito ,

de contrito efflagito.

Dimitte , Domine , di-

Onetri

mitte peccata mea, propter nomen fanCtum tuum :

At

Ccerte ego

Non dimittam te ,. donec binedixeris mibi.

yc bit

diitwin

-

| judic'ræ

ix. Cal. April.. 24. Martij.

s nori!

$, Simon T ridentinus,

(ed ij

Tgiliam Dominici in vifcera puriffima Virginis

gt

"W Matris adventüs, ac fimul morientis pro ho^

ag

minum falute Redemptoris, morte fuá facravit S.

homm;

li

Simon , Puerulus Tridentinus ; dum vix natus

ts

, M

äfh'mabiü

snenfes viginti novem, ab Hebraisaftu intercep-

tus, forficulis acubüsque toto laniatus corpufcus

alo,

lo, membris diftentus, ac varié excruciatus, in

ao ^

Crucem denique actus , quó preffius Chriftum fe-

: fcc?elïä

queretur, capite inclinato Spiritum emifit.

ij habw-

Wi

(4) Veneranda Sacerdotum poteftas, in quo-

inino (

Yum manus , uti quondàm in Virginis uterum , fe-

fe DEI Filius demittit, Uti enim Deipara, An-

bjcitt

elo affenfa , Chriftum concepit ; ita Sacerdos ,

1dit. D

:

u

upt"

jus perfonam gerens , corpus ejusdem, acSan-

uinem efficit , manibósque geftat.

Itaque fub-

"UT

ime hocce myfterium profundà hodie meditatio-

"

tie expende , verba illa Aquile Evangelice animo

d

iterató revolvens: Verbum caro fatum eft , &v ha-

t

R

eitavit in nobis,

li

Nempe fatis non erat ardentis-

exn

fimo Scervatoris noftri affe&tui ,. nobifcum habi-

la !

tare , velinter nos; voluit i pobis fedem figere ,

[e&u (

in

M

(fu

P3

EOBEM UL

? 4

3 (47 Auguft. in 4. decal, prac.

230

»t95) D Ce8s-

Wi

in animis ac. cordibus noftris , in intelle&tu, vo-

luntate,. affeCtu noftro, ut ita fcipfum intimé no-

bis uniret ; ac proinde carnem noftram »ffumpfit ,

ut eam denuo nobis communicaret ; maneret no-

biscum usque ad confummationem faculi ; fcip-

*

fum quotidie in cibum daret , fieretque. unum

yt

nobiscum ; juxta: illud : qui manducat meam car-

pui

nem, & bibit meum fanguinem , in me manet,

pE

& ego in eo ; ut fic effemus Arca , Tabernacu-

modi

lum & Habitaculum DEI; ficut eundem Virgo Dei-

Eu

para , velut animata Arca , intra vifcera fua puris-

Wot

Pdh

fima recepit. O magnaDEI M.ter, quz (4)vir-

ginitate placuifti , concepifti bumilitate , ecce fub-

cend«

Ítantia mea . tanquam nihilum ante te, feu in tui

f(ti

comparatione: meritó igitur me demittam , dum

edii?

nilbabeo, de quo gloriai poffim. — Tu, qu&

N

(9) Mater esDEI, & hominis rei, de imeritis tuis

DI

modicum quid mihi largire ; prout hodie charis-

ï

Qt [

fimam Filij tui Sponfani Gertrudem (2) monili pre-

bs

tiofiffimo ,. é feptem unionibus pretij inzftimabi-

Vïdeh

lis confe&to, decoráfti, velut fymbolis totidem

Cnttr

praftantiffimarum virtutum , quibus eidem , dum

ïi

Hec,

viveres , maximé placuifü. — O Mater DEI, &

Ut

hominis rei , ora pro me , ut puro corde , af-

hn

fe&u amorofo , ardore Seraphico Filium tuum

Bug

hodie füfcipiam , prout no&te hác eundem tu re-

fri

cepifti : commoda mibi virtutum. tuarum orna-

6to

tum, quo animam ac cor adventuro in me Filio

hi

lt |

tuo SS. praparem: ita digne

Cye

54€riþcgba Hofliam laudis,

viij, Cal.

(

(e)Bernard. (b) Aug. Cc) Libell. prec. S Gertr.

um

?

9) 0 82

A*T

dpetolefeteletotedeteledetotejelototefejelejeliegetet

, Y

d n

viij. Cal. April. » $, Martij.

fivt,

"mnuntiatio B. Firginis. "Marie.

fete

Difmas , lupus rapax , in agnum hodie, Chri-

Ji; l

S

& fto , vero Agno ; confixus in cruce , abijt ;

U

veré lupus rapax inter latrocinia ac fcelera ; lu-

(Cam a

cum focio in

pus rapax inter convitia ; qua nnà

» qmay

DEI Filium protrufit ; lupus rapax , falute prope-

bemi

modum defperatá, ^ Sed mox agnus, DEl-agnum

i D

agnofcendo , dignum fe fuppliciis profitendo, focij

fupts

proterviam acriter reprimendo; agnus , verum

It (4)x'k-

Paftorem cognofcendo , pióque cum affe&tu di-

«l

cendo : Domüne , memento mei, cMm veneris in

fint

regnum tuum, — Namquid hacc mutatio dexterg Ex-

Af , u

celíi?

Tu

Neque defünt , quí eandem adfcribant Magnae

DEI Parenti , ad crucis pedem confiftenti ; qua

seits i

j d

cor poenitens à Filio exoraverit homini , fceleri-

gl

bus tam immerfo , imó feré immortuo: Hzc

vf

videlicet fpes eft certa peccatorum omnium; quis

j u

enim unquam fperavit in Maria , & confufus eft ?

Il . r

Hezc, uti genus humanum univerfum conciliare

Dj

DEO hodie ccpit ; ita etiam fingulis patet , a[y-

')l"'e '

fum tutiffimum * ita enim de feipfa afferit ad D.

um t

Birgittam: (4) Ego fum Regina celi , ege mater thii^

em t

fericordie , ego gaudium. juflorum , (* aditus pec-

[

catorum ad. DEUM ; nullus ita alienatus eft 4DEO ;

um ?

mlcm

nifi fuerit omninó malediQtus ; qui , fi, me invo-

caverit, non revertatur ad DEUM ,

&h

ab qebit

mu-

P 4

Dl

A (4) Ex Revcl. lib.

eu

232

-9 00882

W

miíericordiam, ^ Neque mirum hoc videatur ; f

enim Virgo SS. DEUM ipfum ccclo detrahere in-

tra vifcera fua potuit , digna , in qua carncm no.

ftram affumens novem menfibus quiefceret ; quid

ní mifero homini , ad fe confugienti , gratiam c&-

orare queat? O Maria , memor efto mei ; & cüm

x

clamavero ad te , milericordiz recordare.

V

(4) Religiofus quid-m , admodum . devotus ,

füi

Ado!phus nomine , dum facro adftzt , in hoftia

at

confecrata , priusquam divideretur ,. Deiparam

tolo

confpexit , velut in folio confidentem; in cujus

pon

finu puellus divinus placidiffimé quiefcebar,

n

Huic ipfi cogitationi. ego -quoque immorabor

u

die hác , copte falutis noftrz anniverfariá; JE-

of

fu'ümque mihi , intra brachia Virginis Matris quie-

phl

Ícentem , ob oculos. ponam.

Nempe, bone

JESU , in fratrem. mihi hodie datus es, carne

Quo

eacem tectus , & communis Matris vifceribus con-

teCtus,

hh

Concede , obfecro , ut introducam te

Omr

in cord:s mei exile domicilium , intimümque cu-

al

biculum animz mez ; dicámque millies: Salve ,

Frater amantiffime

.

fs.

d

gratulor mihi animitüs ,

0

quód tuo dignus confortio , ac adventu Euchari-

Q

ftico fim. «ffe&tus,

Permitte , ut te, Fratrem

d

meum , fugentem ubera Matris mez , in facro

f

Altvri inventum deofculer ; & nemo

ciat me ,

eti

Seryum tuum , C filum ancille tue.

E«

LUS

frr

-vii. Cal, .

(

9

t

£59)

.

213

1

djedetedelejetojelededejededelt

d

dedededededetedede

tr:

R6 I

vij. Cal. April. 26. Martij,

NURU

$, Ludgerus Epifcopus. 5Menaflerienf.

; Ql

tamd«

Tlerulus etiamnum erat Ludgerus; quum ro-

p

g»tus , quid totá egiffet die, libros fe, re-

3&m

fpondit , tum legiffe , tum confcripfiffe, Quos

6

veró Ícriptores t aétálfet, quafitus , eos , repo.,

[eYotit

füit ,.quiDEUM Authorem haberent, Jam pra-

jn lol

erat Ecclefie Monafterienfi , quando vocatus à Ca-

Jpirin

rolo Magno , dum facris diftineretur eo ipfo tem-

du

pore , refpondit , nonfibi jam vacare, ut cum

,

Principe :erreftri ageret , quando in negotijsIm-

motdit

peraroris fuperni occuparetur, | Quibus adeo non

ni; J

of'endit Carolum Auguftum , ut is op

ris qu«

tag

plu:es Ludgerös habere.

^ bor

Docebit me fan&ti iftius Prafulis fervor ,

quosvis reípeCtus poftponere timori ac amo

15

us o*

nihi! fit , quod me , occupatum cum Aug;ïfïo,

ho f

omnium auguftiffino , turbet , quod diftrahat ,

nqut (

aut minuat devotionem ; diviniffimo unicé inten-

4 SRJTC!

tus Myfterio , oculos mentémque ab omnibus -lijs

u

attolam; monebit ad hoc acris illa correptio ,

|Bicit

quá Chriftus fanCtam Catharinam Senenfem , dum

praud

oculos ad fragorem , temcré excitatum in Eccle«

in I

fia , obverrit , feveré reprehendit.

m d

Eosdem refpe&tus humanos proterere docebit

etiam S, Caftulus Martyr, hodie pariter cultus ab

Ecclefia; qui , "Zetarius palatij Cfarei, Chriftias

nos , quos D, Sebaftianus vacillantes in fide con«

firmárat , converteratque , clam hofpitio, vi-tüe

j

que juvabat ; quod ubi nuntiatum Diocletiano

Au—

P$

—

234

eSS Y DCR

Augufto , varié tentatus, ut fidem

ejuraret ;

W

|

vivus tandem arená obrutus ac fepultus. eft,

Sic agere, & pati , Komanum , imó Chriflia-

num,.

Difcam inde , terrena quavis amori DEI poft-

habere; cüm meliüs utique fit, incidere in ma-

[

nus hominum , quàm DEI viventis. Tu, Salva-

n

It

tor optime, figna fuper me lumen vultüs tui;

ut vanas hominum , ac mundi hujus fpes , résque

el

penitüs agnofcens , ad te , verum , folümque ac

o

folidum bonum , me convertam : quousque atra

per

vitz iftius miferz nox incubabit mihi! quousque

üuy

Dr

mens noflra , in peccato torpefcens , fomnum

non excutiet , ad diem beatitatis aternz furre«-

N

€tura! Per vifcera igitur mifericordie tuz , in

Vi

quibus vifitfti nos , oriens ex alto , illuftra faciem

pra

tuam , fol diviniffime , fpeciebus Eucharifticis in«

r

volute , illuftra , inquam , faciem tuam füper €os;

-

Sor

qui in tenebris peccatorum , & umbra mortis fc

tor

dent; ne umbra mortis perpetuz , & horror ille

911(

empiternus nos comprehendat.

lllumina nos;

if

ut in SS, hoc Myfterio jugiter te collaudemus, om-

fuif

nia hominum judicia , refpe&us quosvis concul«

ET

cando, de die operibus lucis , pijs de noCte pre-

hs

cibus ac füfpirijs tibi deferviendo ; ut ijs aliquan-

pl

do accenfeamur , qui .

:

Ti

In lege tua mediï*antur die at nodie,

n

Ei

vi, Cal.

-s835 OC Een-

235

d

vjeiie o od eode o ijene od ijoepe nf inge od

s. d

vi. Cal. April. 27. Martij.

hr

$. Rupertus EPi/coPm.

[ g

Ojariz ApoftolusS. Rupertus, Vangionum (4)

]f f

D

primó Ecclefiam curavit paftor fedulus : Verum

&«

cüim folum fterile nul'um prorfus fru&tum fponde-

i tj

rct; imó ejus cultor flrenuus virgis per urbem

r

cafus, in exilium pelleretur ; Bavara humaniter

nqua

excepit profugum ; ubi is Theodonem , Princi-

pem le&tiffimum , cum fubdita provincia ad Chri-

]ue «

Ym

fium convertit , ficróque fonte expiavit.

Fano

m

Dianz ad Oetingam fubverfo facellum fubftituit ,

& meliori Virgini facravit , hodiéque per orbem

3

Sic tuta fub Mariz

Ug n

univerfum celebratiffimum,

sciet

prafidio Bojaria . quam à Ruperto edoCta eft ,

ficis 1«

orthodoxam fidem nunquam mutavit.

Porro

er e05

SanCtus nofter Sedem Epifcopalem denique fta-

tuit Salisburg! ; genuinus magni Benedi&ti filius ;

ortte

nl

quem, uti vivens , ita in morte etiam emnlatus ,

ia v5

ipfo facratiffimo pofchatis die , poftesquam facris

fuiffet operatus , fuum ipfe adiens fepulcrum , cum

jl g

cono

animam Patri zterno ipfiffimis Filij in. cruce mo-

rientis vcrbis commendáffet , mter manus difci-

Qp

pulorum , absque ullo doloris indicio , placidà

A

expiravit , tot , quas Apoftolicis fuis laboribus prae-

miferat in coelum , animas demum ipfe fecutus.

Baptifmus , Doctore Angelico tefte , eft prin-

cipium vitz fpiritualis ,. & ja»ua Sacramentorum;

Euchariftia veró eorumdem finis , & confumatio

fnisinis

-

ejus-

e

(a) Wormatia eft. bodie..

336 |

-95 1G

a

ejufdem vite fpiritualis, — Inde viatici locó datue

dis

sroximis termino , finémque laborum , dolorum

metam , & quietem aternam in ijídem operatur,

Meritó igitur exclamat amans Augufünus: Chri-

"ii

ftum meum auferam ; & à Chrifto in coclum tollar,

Facto ipfo id expertus eft gloriofus Apoftolus no-

fter Rupertus, qui Chriftum fecum ablïulit J coclo

ab eodem illatus,

as

O dulcem DEI pietatem , Ó charam liberalit

A^*

tem, quá !

s gremium omnibus pandit , ac finum

aperit ad fe confugientibus.

Comrmiffa mea pa-

tiftn

vefco; erubefco omiffa , timeóque difcuffionem

ac venturam iram : Non intres, obfecro , Do-

[

€0n

mine , in judicium cum fervo tuo , qui nec unum

g

pro mille objeCtis poterit replicare , minus ra-

tionem reddere pro acceptis talentis , absque ullo

jud

feré , aut certé exiguo fru£tu, — Parce , indulge ,

Tif

bone JEfu, amor meus , pro me ad mortem dam-

W0

nate , cruce ponderofiffimá onufte , in. eadem

nf

confixe , felle potate , ac tandem morte diriffimà

Am

functe: Dedifti animam tuam pro anima mea; vi«

fler

zam pro me expofuifti; mortem acerbiffimam

t

peífüs , in ara crucis Patri fuperno te obtulifti ;

Vr

imó etiamnum quotidie te offers in ara ; facrificium

W

hoc excedit omne debitum, folvit omne. com-

m

miffum: hujus meritis vitam meam innova , re-

J

ftaura deperdita ; iniquitates quasvis dele; ab-

tor

fume charitatis tuz igne, quidquid immundum elt;

Qui

redige me ad divinum beneplacitum tuum ; ac

tendem horá tranfitós mei propinquante tutiffi-

O

li

mum cordis tui pande oftium ; ut ita thalamum

amo-

fed g

-899)(0 C 689-

335

datt

amoris tui fübire mihiliceat, teque , verum cor-

Otutn

dis meigaudium, zternum amplexari.

]tà

atf

Chriflum mecum au

C

tollar.

feram; & à Chriflo in celum

tl

m

"m

v. Cal. April. 28. Martij.

,lcæïo

$. Spero "bbas.

stl

'Efert Magnus Gregorius de S. Sperone Abbate,

f

eum fub vitz finem difcipulis convocatis facra-

a

tiffimum Viaticum petijffe ; eóque devotiffimé fu-

(fiont

Ícepto , laudes divinas cum ijsdem alternante voce

I,DO'

concinuiffe , sicque ad fuperos placidiffimé, An-

xc u

gelorum choris aternüm jungendum,

nus f&

Anne timeam te Judex benigniffime , quum

Qu ullo

judicaturus adveneris * non timebo : fiquidem

nduïgc,

nemo fanguinem fuum condemnavit unquam ; ne-

f du

mo carnem fuam odio habuit ; jam veró tu caro

! Cadfmh

noftra es, & fanguis ; nos caro ac fanguis tuus

li

fumus : tu caput , nos membra ; tu DEUS no-

n

fter , nos populus tuus; tu Paftor , nos oves pafcuae

,bimmam

tuz; num ergo carnem tuam , fanguinem tuum,

btl

membrum , ferrum , ovem poteris damnare ?

;rifïcium

Tuis itaque confifus meritis , tuá nixus cruce ac

e (

morte , amorofiffimo cordi tuo immerfus , quem

Va f

judicem füftinere nequeo , cupio habere Salva-

de; !

torem ; dum hofpitem interea ample&tor. ^ E-

n

quidem juftus es , Domine , & juftitias dilipis ,

um

omniáque in pondere, numero ac menfura difpo-

? [u[i

í

nis; numerus , non meníium tantüm meorum ,

n

fed & fcelerum , apud te eft; & horum pondus

ao*

quis,.

238

-«£59 ) D BE- '

die

quis , pratcr te , intelligit? menfura porró , ijs

hi

deftinata!, eft ignis , grando, nix , glacies, fpi-

Tan

ritus procellarum , tantámque tormenti ; quantz

(b

delicie precefferant, Tgiturte , judicem meum,

deprecabor, ut adeffe mihi digneris taá fan&W

noi

grati;'i, fine qua nihil fum , nihil poffum , nihil

(5

mereor ; ed me in agone füpremo cortobora , à

quo &terna falus pendct; invife tunc ad fervum

dd

Ra

tuum , ut gloriz futurz pignus , Viaticum fupr:-

mum , gigné füfcipiam ; in cujus fortitudine am-

Jj

Hh NI

bulem usque ad montem DE7,

Tunc efto mihi

Siqui

JEfus, & falva me; efto ad Patrem divinum ad-

vocatus; enumera eilabores ; quos pro me fub-

It

tibu

ftinuifti ; vulnera que tulifti ; mortem , quam

paífus es; hac eum mihi tum conc

ARAS

;,;l)

nt; hac tu-

tentur in judicio: efto tum non aítimator me-

bss,

— —

(l

riii , fed vcniz largitor ; qui

pred

Salvos facis (oerantes in. te.

&t

ade

iv. Cal. April. 29. Martij.

Áoly

Margm*im Dalp/yini.

m

Ompellat animam , malé (ibi advigilantem ,

pf

C

Jeremias (4) quousque diflolvéris, filia vaga?

i

quando anima foris vagatur , (P) JEfus ingreílum

b

T

differt ; fi ergo hofpitem ipfum defideras , no-

1

veris & ipfe tecum habitare.

Id apprimé didice-

X

rat devotiffima DEI famula , Margarita Dalphini,

!!Cfe;

Cert

é religiqu,S'. Dominici ordine :

hzc fiquidem

die-

&t

(4) C. 31. (P). Thbom. Villanev. ferm,. 2. de ;j'-

4

i

fwmpi. B. V. M.

ï

-HSXD(RR

239

diebus , quibus Epulum divinum fumpferat , ome

m

j fpi'

ni fe hominum familiaritate abdicavit , tam in o-

rando aífidua , ut à fen(ibus abiens , nec tran-

luantæ

feuntes notaret; nec cibi quidquam , nifi fub

n(ïum )

ff

noCtem demum , admitteret,

Servator nofter , turbam illam famelicam pau-

i nihi!

9r, d

cis panibus ac piíciculis prodigiofé refe&turus , in

defertum feceffit , inftru&turus nos , ut folitudi-

ul

nem quxramus, quoties refici pane divino volu-

fupt«

ne 4

mus: €ó quippe dile&tas fibi animas ' ducit Spon-

fus cceleftis , ibique ad cor earum loquitur : (4)

u 4

Siquidem , Ambrofio notante, gratiz cocleftis a-

limentum non in civitate , fed

yelit

tibus fe fe impartitur.

iàn defcrfo quaren-

:

, Qu

hoc t

O Domine , qui , dum ageres in mu

ndo , ür..

r me

bes, oppida, vicos declinans , loca folitaria delegi-

fti, ub1 no&tes integras fufpirijs , gemitibus ac

precibus ardentiffimis falutem meam | cum Patre

aterno traCtares; deduc me in folitudinem , 82

ad cor mihi loquere , quia audit fervus tuus ; u

folus converfationi mez fuffice ; tecum fit omnis

fermocinatio mea,

Et veró quid majus , quid

hntt!

pr&ftantius aut optabilius defiderare poffim ? licet

agere cum JESU ; licer JESUM ample&ti ,. ac

j va

eelii

poffidere ; & aliud. fufpirem? Seraphinus illeter-

reftris , Francifcus Affifias, fan&tà quádam erga

lSa"O

Sacerdotes agebatur invidiá , dicere folitus, plané

; d]dlfc'

nefeire fe , quid ultrà optare Sacerdos poffit,

,lehinh

Certé. menía Euchariftica faper mel & favum ,

ïquide

di«

convivium , in quo Chriftus ipfe fümitur , & ne-

&ar

ey

T. /

(4) Ofe. 2,

-

$

40

. n5 X Gene

dem

&ar pretiofiffimum | divini fanguinis propinotut;

Fallax ex adverfo , vana & lubrica ett hominum

fyri

converfatio , inimica devotioni , & fpiritum di«

muh

firahens; ut non immeritó queratur Afceta: (4)

j

quoties inter homines fui , minor homo redij.

nuü

O cutmm

Nullum fünile difpendium habet converfati

vinl

Chrifto , qui verba vitz aternz habet.

Nun-«

T

quam minüs folus , afferebat de feipfo Magnus

fen

Bonum igitur ,

anir

Auguftinus , quàm cum folus,

übi, Domine , adharere , & ab hominibus re-

Tium

cedere , imó etiam à feipfo , te folüm amando;

qui

te querendo , te amplexando: Quid enim fecte-

qui

sur alia, dum

9t

4moi

In te uno omnia babemlus?

[ s

fis

iij. Cal. April. 3o. Mvartfj.

Viceg

bl[) j

$. Amadeus Sabaudie Dux.

Quam

T5 Inos hodierna dies, DEO Euchariftico fümme

devotos, ad calum evexit, quamvis vià ad-

E

Cutr

modum diverf:.

Amadeus III. Sabaudie Dux ,

f«dii

decorem domüs DEI ubique ftrenué zmulatus ,

ficii

tum przcipué ardorem preferebat infolitum ,

N

quando facrauiffanum Altaris My/terium publico

tily

accurrentium. cultui proponebatur ; tum . lampa-

Diti

dibus templa, parietes auleis , gemmis auróque

l,

ara ejus juffü nitebant ; dum ex adverfo B. Petrus

Capu

Regalati , ftriCtioris obfervantie D. Francifci in

m

in Hifpanijs alumnus , Chriftum humilem absque

lampa-

ullo Acolcret ornatu , vel ipfam Ecclefie

dem

D

GI.Q

)fga) L. 1. deImit, Chrifli.

Ü

p

Ii

-9 56 EeS-

AY

o

l

dem extinguens; cüm monetet fratres , ignem

ii |

um d

Íprituaem in cordibus foverent , DEO utíque

multis nominibus futurum gratiorem,

TEU

Uterque hic DEI famulus me inflrruet hodie ,

) tlj |

rationemque docebit, cor meum ad epulum di.

»10 QU

vinum rité parandi. Si enim tam fplendidé or.

Nu. |

nentur templa , in quibus DEUS Eucharifticus af-

Magnn

fervatur, colitirque; quantó ftudiofiis comenda

igitura ]

anima , ut dignum tam magno hofpite diverío..

ibus

rium evadat ! auro fülgent are ac Sacraria, in

mird

quibus DEI Filius reponitur ; & fordeat cor,

M

quod isipfe toties fübit! Quin omni illud ftudio

exornabo fanCtis virtutibus : Auri locum tenebit

amor DEI; argentum erit charitas proximi :

fides, fpes , humilitas, alizque virtutes gemmarum

vices fübibunt 5 cor ardens lampadis inftar fulge-

bit , ac amore liquefcet,

Quoniam veró , omni

quamvis adhibità induftrid, vir fum , videns pau-

| [ummä

pertàtem meam ; ad te , Domine , fupplex re-

T

je DI*

curro ; tu meum füpple defe&tum per illam per«

fe&ionem , quá ad calos gloriosé revectus ad-

t

füitifti Patri zeterno ad fufcipiendam omnem glo-

1fO[iIh'm !

riam , qud ad dexteram ipfius collocandus eras;

übid

w fordes animz mea per innocentiffimam huma.

a*

nitatem tuam elue ; tu, qui non tantüm amáfti

qut

nos, fed ita amáfti, ut fieres amor nofter , (4)

g, r

Caput erga nos chaaitatis ,

(P) divitiz amoris ef-

gnCI.(Cl' iü

(c) merus amor , (d) amor. fine menfura ,

T

&fæ *

Q,

(àMed-

] Iampä'

den

(«) €hiyf. Hom. 26.in Mattb, (E) vrident. fe]f. 3.

t

€.1- (€) $- Magdal. de Paz, (d) Bern. ferm, de Ciena

Dom,

242

"MR

l6s q

n fine fine ; dilexiíti enim nos infineiti j

I.(aï fed no

1

magnä

& quó col

i

imat amor tuus , nifi ut t€ ámemus j

tabrit:

non tuo bono ;

bonorum eníim noftrorum non

viate

fed noftro , utte , fummo

bono fruamur s

eges ;

ciplà

adte pertüng

amus, &in te quieícamus ,

fUS C

DEUS meus, C omnid,

üe,

Inter

Prid, Càl, April. 31. Martij.

hi,

$. Guido Zfbbas.

T.

"q3Evocaverat ab infernis defun&ctum . quemdam

lsl

. S. Guido; qui, expofitis , qua poft mortem

pgx*cavï

dmis

viderat, ingenti omnes terrore concuffit. Alius ,

Bertholdus nomine , rnagnopere laborabat in fs«

pore

E

premo agone , quód do:mones peccatum quod-

dam in confeffione traditum oblivioni , indéque

omiffum , ei obje&tarent ; verum precibus Gui-

Cenftas

ferjs

donis ad fe rediens , omniaque rité corifeífus , pla-

*

du

cidé poftea obi

jt.

Lampadem , coram fumma

ara lucentem , dum terg

erct , in partes diffrege-

Q

Y um

rat difcipulorum unus ;

inde fan&ti Abbáatis pe-

erbis

mum d

dibus advolutus, errorem faffus eft; fed v

folatij plenis dimiffus, ampullam vitream , ex ca

i

LRN

in terram minutim confrac£tam , integram omníi«

Qïþ()ï

no reperit, accend'tque.

unduc

Fragilior chryfïalïlo animus meu

$. ät*tmdiniha*t-ld

DC te

diffimilis eft, & vento quovis hinc inde infiecti-

tur , imó fübortá quávis exiguá tentatione diftrin-

lidica

Omneg

gitur; dum multa quid

cm , magnaque propono s

Domis»

l Tüei

pauca tamen deduco ad cf?e&um. TU

nE »

—áÜ

détieu D

n J(a) S. Angela de F.ælg

Ut

243

Ws

ne, Quo ventis irperànte facta fuit t'ranqizillitas

inagna, inconftànuam meam firma , folida mu«

memi;

TU

tabritatem ; tu fragilitatem al'iga , co:tige le«

j f[llml

vitatem , ne denuo fiàm peccando daemonis mán«

cipium , fervus peccati; ne imaginem tuam furs

fus contaminem , difä*ingam iþcc'ul'um innocene

tiz, indignus ; qui aliorum pedes deofculer , &

inter mortales vivam.,

Quam veró minimé dig-

]

nüs , ut tu, DEUS meus , imres fub te&'um

meum! ut cor meum immundiffimum hofpes fu-

qu

m

beas! Domine , Domine , virtus falutis mez ,

peccavi in calum & coram te; jam non füm

b& ff

f

l

Bf

dignus , vocari filius tuus , imo nec dignus, qui

L

poftremum inter fervos tuos locum occupem!

Er tu dignum ducis, fuper quein aperiás oculos

um q

uü0s, quemque uumero Sacerdotum tiorum ac.

j n

,

cbis O*

cenfeas! Quà temeritate facris me ingeram my-

fterijs.

O quantà olim. reddenda erit ratio de

M&&

gradu ram fublimi , quem immeritiffimus teneo ,.

m mmm

(

de quotidianis, quz obeo , facrificijs quorum

du

vel unum , magno illo viro tefte, fufficienuffi-

bb

0

ld

ium eft , ad judicium füperexaltandum ! Quàm

f q

"

exa£té difcutietur omnis vita mea, omnes indig-

n gU

nz aCtiones, peccata omnia! Va Sacerdori, reo

am P

Corporis &Sanguinis Dominici! Nunc , indignas

bundus inquiet Judex divinus , nunc.(4) finis fu-

;n&mh

per te ; & immittam furorem meum in te ; &

de It

judicabo te juxta vias tuas ; & ponam contra te

"T

Y

omnes abominationes tuas ; & non párcet ocu-

por

meus fuper te; & non miferebor ; fed vias

" po

tpas

*

Q2

D

-—(a) Ezed:. .

7

*

t

44

-«S3) DC

Curtun

tuas ponam füper te; & abominationes tux in

vime ,

medio tui erunt; quia

E NBULURMEMN

U (X

Deminus percutiens. ego (um.

qum

dectt

Calendis April. 1. ejufdem.

V05 (

defle

$. Jfidorus Hifpalenjï: Epifcoj)m.

Uftos etiam , ac Sanétos ad timorem DEI hore

Cpir

'

tatur pfalmographus , inquiens : Timete Domifium

Tif t

emnes Sandà ejus ; cium W etiam judicijs divinis fub»

Tor p

fint.

Schema faluberrimi iftius timoris nobis ex«

Futc h

bis, 1

hibet $. Iidorus, Epifcopus Hifpalenfis

; Is enim

Vüm |

morti proximus deferri in templum voluit , ubi

caprum é manibus Sacerdotis cilicum | induens ,

u)

mht

cinerémque corpori infpergens , fupremo Viatico

fufcipiendo fe paravit , oculos in coclum levare

ptopt

non aufus: tum veniam erratorum à DEO füpplex

COan

petijt; cibóque divino roboretus fubinde , po-

fivii

puli adftantis pro fe preces enixé poftulavit, qua-

t

rum intuitu DEI mereretur clementiam ,^ veniàme

tf

que peccatorum , quam iple impetrare dignus

cen!

non effet.

titrig

Przclaro fanétus hic Przfül exemplo me docet

Hs

DEI implorare mifericordiam , ardore tantó

:

majori, quantó plus illo peccavi. Innocens ipié

[

erat , ego plurium fcelerum reus; ipfe Sanctus ;

ego peccator; Amicus Dei iple, ego hoflis ju-

ratus ; ipfe pavidus, temerarius ego ; ipfe , fibi

At

difffus , aliorum patrocinum armbiebat ; quàm

veró ejufdem magis indigus fum. ego ! Prenfabo

V

lüuc de»

igitur illud , nec apud eos folum , qui ad

C€ure

D

-t39) D CEes-

245

eurunt vite prafentis viam; fed apud illos ma-

t

vimé , qui cum Deo regnant in patria ; ut eo-

rum fuffragijs veniam malé admilforum confequar ,

quam ego non mereor maximé pro fupremo ac

decretorio confiüctu.

Jam nunc igitur fupplex

v'os convenio , divi Tutelares mei ; tum mihi a«

Wa&

deíte , ut hofpitem divinum Viatici locó digné re-

DH

Cipiam, clementémque judicem experiar : annun-

tiem tum mortem Domini, id eft, (4) remiffio-

i D

"7

nem peccatorum ; facróque illo fanguine quotidie ,

nolse.

tunc przcipué abluar ab omnibus animz fordi-

bus, roborer in g

t

;

ratia , vincam in agone, bra--

)lllit ) "'

vium gloriz fempiternz apprehendam.

inditty

(F) Pie , & exorabilis Domine , ne efficiaris

guihi

inexorabilis

propter peccata mea;

fed

go ii

m lat

propter bonitatem tuam fufcipe preces fervi tui j

(

confige cor meum jaculo amoris tui ; ita rogo per

falvifica vulnera tua, qua paffus es in cruce pro

(

falute noftra , à quibus manavit fanguis ille pre-

3&,QW

,FVCMHW

tiofus, quo redempti fumus ; vulnera peccatri-

cem hanc animam meam potentiffimo telo cha-

r p

xitatis tu£ ; confige cetiam timore tuo carnes

meas:

qe d

re

GE

[

4 judiciis» emm tuis timui,

ycet

du

n

.dv. Non. April. z. ejufdem.

hofir

$. Francifeus P aulanus.

!

Jl

Ater Minimorum , quos vocant , S. Francifcus

j; n

p

j

virtutum omnium exemplar fuit, -

Reginam

fe

Q,3

pra-

dhuc d

a

(4) Ambr. def-zct-c.G. (b) Orat S. Ambr.

"

246

EOC

pracipué earum ,. charitatem , adeó coluit, utea

fnino

m

íe demiferit fupra viri fan&ti caput globi ignei

f

Íchemate ,. cui infcriptum nomen charitatis: inde

ia

prat

adcó quoque ipíc igneus, ut extinctam coram era

at

principe lampadem absque alio medio a:cende-

ue

qin

rit denuó ; tanto erga auguftiffimum Euckariftiz

xl

myfterium. ardebat affeQu , ut integro nonnun-

quam dierum quadraginta fpatio celle , € qua

ha

fante

profpe&tus patebat ad Sacrarium , inclufus folum

24

«um DEO ageret , omni humano commercio ab-

Dür

ftihens, facrisque, à fummo mané ad meridiem

ah

usque continuatis , inter affc&tus tenerrimos ad-

E

fun

fiftens.

JESU dulciffime , cujus deliciz , effe cum filijs

E

hr

hominum; te defiderat anima mca, te intimo af-

Invito te ad me eà

men

fectu cor meum fufpirat,

tninin

devotione, eo amore , quo anima aliqua, tui a-

mantiffima , unquam te invitavit,

Veni itaque ,

(s p

f

Sponfe animz mez dilectiffime , & pauperculum

cordis mei diverforium fubi: veni , medice co-

It r

Dor

leftis, & infirmam animam meam perfana: veni,

Rex opulentiffime , & dita extremam egeftatem

doin

Ts (

mcam : veni, fol divine, tenebrásque animi ex-

pelle: veni , manna fuaviffimum ,. & fatia fameli-

B

«nty

cum: veni, & coena mecum, licét enim nihil fis

U

jnventurus, quod magnificentiam tuam deceat;

promptam Ííaltem pronamque-reperies volu

$

nt;l-

tcm.

Meritó Viri fan&i omne gaudium ac folatium

in SS, Altaris Sacramento collocárunt ; jure Fran-

Cifcus nofter, eó in cc"itum . oculis major , quó

(

mior

63l

-adpXXee-

47.*

, Y

minor in fuis , tot cum DEO íuo dies egi: ; opti-

ma radone tot horis cor fuum coram eo efüudit :

j ignti

Is Id

- -"fiquidem myfterium iftud non folüm eft fignum

Oram at

ratig vifi de , fed ipfe gratiarum fons , & (4)

canalis, ipfum grade fontem & authorem, Do-

3

