
fpecie non videam ego; credo tamen firmiffimée ,

quidquid de eodem dixit Dei Filius ; fcio praterea,

mm, dundt

fpiritus czleftes facrificanti adeffe , arámque ambi-

nthriIitW

re. Quód[i oculis corporeis eos cernerem , mi-

ffrma Cong

ftàmque ipíis fanCtiffimam Dei parentem ; quanto,

catnis nte?

€um tremore obirem facrum minifterium! Jam ve-

jugiterconä

ró , quod non video , animofafirmatfides: credo,,

ne uli ungz

Domine , tu adjuva incredulitatem meam; auge in

n & 0

me fidem diviniffimi hujus Myfterij; fac me femper

mrentim Y

magis credere; fpem ac fiduciam fümmarm in hoc

m gt

Sacramento collocare ; illud. intimé amare ; ut

ym absqur

contemplando maximam charitatem tuam , amem

ml u

ardentius , plenius fperem , ac credam expres^

ium p

fiüs , quidquid de tanto Myfterio

fnerant at

Animo[a firmat. fides.

cyrams

ni j (4) "?*

ix. Cal. Febr. 24, Januarij.

dibis l

$. Cadocus Conf

TP Hgg[ä*.

Nvitatus ad lufum S, Cadocus , templum adjit ;

I

Z'P

lanintss f

ibique deliciis TEfum praponens , fanctiffimum

€jus Corpus , panis fpeciebus involutum adorabat ;

jci bj

u«

in hzc tandem prorumpens: O caca hominum

/

mens; qu& iranliorja appetit , aterna

deferit "

eogi«

110

-95 (DCee

Del v

cogitate , quidíitis , & ad quid creati vivatis.

Amen, amen, diesDomini veniet , quando rifus

Di itáqui

vertetur in lu£tum ,. luctus in lactitiam.

Omnipon

tentationi

Equidem nonignoro, quid fim , pulvis nempe,

& terra: pulvis es, &$ in pulverem veverteris ; fepul-

tm, r

chrum foris dealbatum , deintus cadaver foetidum :

Onitalem

dO j mmb

putredini dixi: pater meus es tu.

Neque etiam

ignoro , ad quid creatusvivam; videlicet , ut Deum

AT2 Yunet

meum amem , illique foli ferviam, qui ad imagi-

dgn v

Utacerdos

nem fuain me condidit , & ex puto mei amore ima-

ginem meam induit; qui femetipfum exinanivit

Opttum : ]

formam fervi accipiens,& habitu inventus ut homo,

tb f

ut hominem Deum faceret , prout ipfe dixit magno

Ml

Auguflino: tu mutaberis in me. — Amantiffime JE-

:

fu, quàm promptiffimé obfequor: qua enim fors

Yi

beatior , quàm hominem miferrimum , Deum fieri ?

Et fi viliffimus ego tibi fufficio; tu mihi non fuifi-

Aulus [

cies? fi ego tibi placeo; tunon placebis mihi ?Yt2,

p

Domine , itafiet ; mutabor inte: fiathec mutatio

Apnuse

D'&dicatr

invirtute dexterz excelfi; ut jamnon vivam fecun-

Tien JEfo

düm carnem , alioquin moriar; fed fecundüm fpi-

ritum , non pertranfeundo deinceps prata carna-

I terrg

fate Dereu

lium voluptatum, neque fc&tando mundi hujus de-

licias , convivia , lufus, vanam converfationem;

W lto S]

'Templa potius obibo , ubi abíconditus eft , quem

g Vi

COtde:

l

dih'git anima mea.

Odifti , Domine , obfervans

tes vanitatesfupervacué : Itadue honeftatem facer-

m &

dotalem praferam in veftibus , victu, ac conver-

Odie (oye

fatione: mutabor in te, Deus , ac bonus odor

Quet *

c& in omniloco ftudebo,

ODuonas

Dei

Vyite

-E99) DC G-

iif

Teat Viv

Del vices obis , facerdos : ege dixi: Dii effis.

quaxdorit

Dei itàque in te oftende attributa ac perfectiones.

Il

Omnipotentiam. demonftra , viriliter agendo ;n

xlvisntm

tentationibus ac adverfitatibus quibüsque ; fapien *

erteris r

tam , vitando mundi vanitatem ac volupratem ;

ver od

bonitatem , dolum omnem ac malitiam deteftan«

Neque e

do, omnibus veró benefaciendo; ut confeffarius

jcet uD

fana vulnera, medicus fpirizualis; ut paftor füper

gregem vigilia; vitia reprehende ut concionator ;

qui atj

o amortur

utfacerdos omnibus te prebe exemplum bonorum

m exunanti

operum : Ita Dei. vices fuftinebis; ita eidem pla-

ntus ur o

cebis; fiquidein

Ile placet Deo, ctti Deus placet,

(e dixit ag

mantifim !

ye enm

viijj Cal. Febr. 25. Januarij,

y Deum Wi

Converfto $. Pauli.

mihi non

Aulus ex Saulo , ex reprobo vas electionis ,

cbis mihi?lG

agnus cx lupo , ex perfecuzore Ecclefiz do&tor,,

achec m

pradicator Chriftianz fidei ex hofte , portans no-

nyirme

men JEfu coram gentibus , Regibus, ac principi-

|fecunditl

bus terrz , primó proftratus , poftea erectus , cz-

y prata m

citate percuflus initió , 1inde lumine fidei colluftra..

undi huj

tusfuit. Sic nefcit tarda molimina fpiritüs fancti

graua, Vis & tu converti cum Paulo? dic toto

ius d.*

corde: Domine , quid me visfacere?

e, 0 g

Tua immenfa charitas, mi JEfü , triumphet de

efaenlit

me , & de perverfa voluntate mea ; ficut Paulum,

j, &

hodie fuperavit, Videris mihi pariter de me cona

: bous ?

queri : quid me perfequeris? quid me peccando

Oppugnas, qui te ex nihilo condidi ? qui toties

Vocavi t€ , utüt in peccatis harendg yenire con.

p

teme

I'IZ

-& )(t)( -

-

WV

tempferis? qui fanguinis ac mortis mez pretio te

redemi, cuüm tu valorem hunc infiniti meriti fper-

nas ac conculees? qui corpore meo fin&tiffimo

quotidie te reficio ac nutrio , cüm tu indigné ac-

Ont

cedas ? Quoties te quafivi ; & tergum obverufti

gt

mihi ? quoties mandata mea lafifti: enormiffimé?

hac Beth

durum tibi eft, contra ftimulum calcitrare , meque

Chrim

pofttergum tuum abjicere.

Cptum,, j

Quàm vera funt omnia , pijffime Servator , qua

h, |

mihi objicis! Habes, Domine , confitentem reum;

TC6nS nat

quem fi, ut Paulum in terram afliixifti , itain pro-

Appofi

funduminferorumdeturbes , juftus omnino es , &

iudemi

rectum judicium tuum.

Quodfi eleves jacentem ,

-

f abulo, |

i

n gratiam recipias, & pro benignitate tua falves;

quoam

mifericors es, & miferator,

En cum Paulo eximo

mony af

corde converfus ad te dico : Domine , quid me

Tün, (;

vis facere ? cum, dile&ta tibi Gertrude configno

Qm, m

clavem voluntatis mez ; fac mecum , Domine;

Congrur.

quod tibiarridet; paratum cor meum , Deus , pa-

55 Dutita

ratum cor meum , ctiam ipfa inferorum fubire fup-

COT bt

plicia ,. modó fatisdiving tuz juftitiefiat, — Sedvi-

deo , Domine , quid velis à me: in capite libri nem-

iif

pe fcriptum elt de me , ut faciam voluntatem tuam:

Tientum

ecce Deus meus , volui ; & legem tuam in medio

&xtldam

cordis méi : id tantummodó ro

[o)

2go cum Auguüino ;

m

da, Domine , quod jubes ; & jube , quod vis:

o

oftende nobis mifericordiam tuam . & falutare

tuum da nobis : id ut confequar , millies cum Paulo

Dulche

iterabo:

fi

r af

Demiut ; qufd thie yis facereg.

"x

[

vij. Cal.

W m

-

»£93 )Ct )CSes- |

113

Skodede od d erdee Go tjerde glv

[ prctiqoru

| men lv

vi. Cal. Febr. 26. Januarij.

3

o fandilin

$. Paula Fidua.

1 indignä "

ntemplationem menfz euchariftice fubjun-

am ob

ere edoceor à S, Paula , Matrona Romana:

C;

enonmit:

hac Bethlehemij fan&tam incolens folitudinem ,

itrare, m

Chriftum Dominum , in facro Altaris Myfterio per-

ceptum , ita fibi proponebat in corde fuo recum-

etvator , v

bentem, prout olim quieverat in prafepio , in quo

ttentem r

recens natus fuerat collocatus,

ti, n

Appofité eandem adhibeo contemplationem :

omiino &v

fiqudem intra vifcera mea , velut in fordido ac vili

fiabulo, celi & terra Dominus collocatur , uti

age tua i

quondam medius inter duo animalia , ita jam inter

n Pauo o

motus affe&tionum , quz frznum rationis excuffe-

Jne s qui«.'

runt.

Certé cor meum , ftabuli adinftar immun-

mde coti

l

dum , nullápurgatum diligentid, tanta nullatenus

i Dont

congruit Majeftati,

(4) Scio, Domine , quód

jn, De

fis puritatis amator, & dator omnis fantita:is ;

n

m fllblfelï

cor purum quzris , & ibi eft locus requietionis tuz ;

pf *

vis canaculum grande , ftratum , ut facias ibi cum

apitt J

difcipulis tuis pafcha ; expurgabo igitur vetus fer-

mentum , & mundabo cordis mei habitaculum ;

Mi

tuam n

n

excludam feculum totum ,. & omnem vitiorum tu-

um A

multum ; fedebo tamquam paffer folitariusin te&to ,

& cogitabo exceffus meos in amaritudine animz

€ quodï

] ^

& f

mez: omnis namqQue amans dilecto fuo optimum

& pulcherrimum paratlocum; in hoc quippe no-

ls

fcitur. affeQtus füfcipientis.

Equidem fcio , non

| poffe

T (4) Kempis Wmnit, & 4,

yj Ü

114

-«t43)Ct2Cer-

poffe me pr&mittere preparationem pro merito, 8&

dignitate a&tionis , utut annum integrum impende-

IIEEH'amun

rem;aliud interimnihil cogitando : Ex folaigitur pic-

videre,

iplum t

tate & gratia tua, Domine, permittis mihi acceílum

ad meníam tuam , acíi mendicus ad prandium vos

Tnenta (l

antum rj

caretur divitis ; neque referre aliud bencficio huic

lIÍefe

valeret , nifi humiliationem ; & grati animi figni-

ficationem.

Faciam tàmen , quod in me eft, &

165, ab a

diligeriter faciam , non ex neceffitate , vel ex con-

us Cjus t

fuetudine , fed cum timore , reverentia & affectu

Nedibo

fufcipiendo corpus amantiffimi Domini mci , dig-

dipm

nantis ad me venire : Tu enim voc?fti me , Deus,

Tod w

BOC a

tu juffifti fieri , tu dixifti * venite ad me omnes : mf

manducaveritis carnem Filij bominis , mon. babcbitis

tta lepem

vitam involis, Adteitajue accedo , quia jubes;

Citis i

adte venio, quia vocas; te fufcipere audeo , quia

m fne

itafierijuffifti. — Et quia , juxta Auguftinum opti-

iflfhr lCQE

mus minifter!tuus ille eft, qui non nititur hocàte

orïiIUdW

audire, quodipfe voluerit; fed magis illud, quod

W app(

à te audierit, implere; tu, Domine, fupple ,

üxenda

quod mihi deeft , & ut gratum in me invenias ha-

LOlnipun

It mfero

bitaculum , tu , qui folus potesfacere mundum de

immundo conceptum femine ;

Qsb

*

: Cor eundum ereain me.

m

u Me |

vj. Cal. Febr. 2 7. fan.

Tatrig

$. Joannes Chryfoflomus Ep. Conflantin.

tltüdne

Ia f

Elicesillos deprzcicamus, qui Chriftum in carne

viderunt: (4) quot dicunt ( ait D, Chryfotto-

AlCCU

mus , proaurea fua eloquentia, & Zclo 1n fan-

&ifïï-'4

— ( Hem-38,in Mattb,

um

a

Tl j

30 ( n

Jto rerito)

FIIJS' :

um impd

Släi[ïïmum Altari

s Mylterium ) vellem ipfius formam

foliginui

.videre, . ngram . veltimenta ;

€cce eum vides ;

miht 4ccd

ipfum tangis, ipfum manducas.

Tu quidem vefti..

prandum

menta cupis videre ; ipíe veró tibi concedit

n

» non

bendfico!

:j

tantum videre , verüm & manducare ; &intrate

ti animi l

fumere, "Tamquam leones itadue , ignem

Ípiran-

n fre Cn)ï

tes, ab altari recedamus

» facti di»abolo,

& An«.

&, vderi

gelis ejus terribiles.

Redibo ego leoninà animofitat

xiia a

e ä Wiacro altari;

nïni mci; d&

abigam à me creaturas ómnes .

qu£ quoquo me

n'j I6 D

modo przpediunt,ne liberé amem

Chriftum meumg

p anutt:i

nec manus peccatoris , nec perverfi , neque con-

T 1.

tra legem agentis, nec mundi allicientis , neque

), qua j

carnis ftimulantis moveant me.

Exurgat adver-

t udeo, t

um me pralium, infurganr tent

aionum venti.z

inftar leonis , ignem fpirantis ftab

05, & durabo in

wtinum f

aitiur hoc?

fortitudine cibi euchariftici: (4)

qui enim alium ci«

bum appetit ,. quàm Chriftu

i s iüud» q

m , neícit , quid petat,

Stupenda proin miferia,

& commiferatione digna;

.minc, uppf

Dominum Deum intra fe

habere , & aliud quidpiam

ii

in mifero hoc ,

& fallaciffimo. mundo . appetere,

Quisloquetur p

otentias Domini, quá in unam ve«

ut maffam reducuntur Deus , & homo; & hic in

illo, ille in hoc manet?

Quodfi ferm

entum , (5)

magnitudine parvum , fpecie fimplex

, tantam for-

7 Mfiü

titucinem intrinfecó: gerit , ut fücc

us ejus totm

mafífam faciat

if

fti íu

» quodipfe eft; quantó magis Chri-

Ccus , qui eft pretiofüs ejus fanguis , admixtio-

) Chryfom'

ne fi

u omne genus humanum folidabit, ^—Nonmi-

qdo n "

[

H2

rum

Qi*

"w

/

(4) it4 dicere folebat S. Phil, Ner, Ui) $. Ambros,

&n, 21.

*16

-t$3)(1 G

rüm Ígitur , fiD. Chryfoftomus , divino hoc ciba

abf

roboratus , ut quondam Jezabeli Elias , ita Eudo-

bis, a

xiz Auguftz , ac ejus impietati fe objecerit, — Fu-

ierclo

giebat memoratus modó Propheta impiam Regi-

tià, a

nam ; laffüsque fübter juniperum quamdam feabje-

nisimy

cerat; cuüm ecce adítat Angelus , excitatóque de

Dl

Íomnoait: Surge, comede.

Paret Elias; comedit,

coltra

ac bibit : & ambulavitin forticudine cibi illiusnsQue

friortgs

ad monrem Dei. In fugam pariter , & exilium

füUo qu

a&tus eft S. Joannes Chryfoftomus , machinante

fillbisin

Auguftá ; at facrificanti fpiritus fanCtus ad'uit , mo-

quadfe

rituro D. Bafilifcus Martyr , qui hifce euin compel-

T

lavit: Joannes , frater , craftinus dies nos loco con-

C2 ad

junget.

Ita viatico divino munitus , Montem fan-

quodey

&tum, ac ipfa DEI tabernacula confcendit, Hoc

ganDo

eft , leonis inftar , ignem fpirantis, ab ara rece-

quidem

dere; hoc eft, in Chrifto manere , eümque in fe

of--i

manentem habere; hoc eft, fieri terribilem dia-

quíii,

CU mel.

bolo & Angelis ejus; hoc eft, agere Dei Sacer-

Tatlone,

dotem; qui , quoties alium cibum appetit , quàm

Chrlftum ,

JEFU Dj

etf DFT

Nefdt , quid petat.

Ocet 3«

W t

v, Cal. Febr. 28. januari].

Totts m

$. Sacobus Penttens.

I ]fas,þieSacerdOs ;videsne cadas : () cuncti enim

iuïatiffm

S

greflus tui,& quidquid agis, quidquid loqueris,o-

Tl] Y

portet , ut do&trinafit populorum, — Habesíchema

clice

fan&ti timoris hodie in D, Jacobo poenitente. 1$

Tbvam

a

E

(«) Hieron. , 128, 4d Fabiol,

117

-«t33) gt

30 hoc a

ab ipfis jam quadraginta anais in eremo inter her-

, Ib

bas, ac beftias , ab omni humano fejunctus com-

cent, D

inercio , foli Deo vixerat , admirandus abftinen-

ypiam N

tia, ac prodigijs patratis : & ecce in foedum car-

damfeiy

nis impingit peccatum ; cui homicidium addit cum

Citatóqu

'

Davide; abyílo abyffum invocante, Dei tamen

5; CO

colluftratus gratiá , admentemredit; & wtinter

x ilista

mortuos lueret , quod peccárat inter vivos , in tu-

, & edt

mulo quopiam integrum tranfigit decennium , non

- tnactint

nifi bisin hebdomade refectus herbarum radicibus ,

j adfuitamü

,

quoad fepulchro fuo immoreretur.

eqm cot

t fuum. »

Tefta,tus quondam fuit Pfaltes Regius,co

yosloroc:

cerz àd inftar liquefcens , diflluxifle intra fe, eó

Montem

quód exitus aquarum deduxiffent oculi fui ,. ob le-

endr, H

gem Dei negligentius cuftoditam : Per lacrymas fi-

ab at

quidem poenitentiz cor , tamquam cera, colli-

eimqel

quefcit, Utinam idem mihi contingat! utinam o«

miblem

culi mei deducerent exitus aquarum ! Ita cor meum,

eDasut

V

ratione con(imili liquefa£tum , offerre tibi poffem ,

?päi[ ! qW

JEfu pijffime; ut ei imprimeres effigiem tuam fan-

Fidesme

Ctiffimam , nullà dein vi expungendam,

docet, animam meam ad imaginem & fimilitudi«

nem tnuam fuiffe efformatum ; nec me latet etiam;

toties me eandem deturpáffe , commaculáffe, ac

r

omnino deléffe , fubftitutà. doemonis , hoftis tui

juratiffimi , ideá; quoties graviter te offendi.

a Ü

Tu veró hanc denuo expunge ; & Dagonemloco

dlogit

dejice , quo eum repofueram; Tu formam pri«

japerl

ma'vam gratiá tuá reftitue ; ut ita fis Deus cordis

ïnj[cmf' ,

mei, & pars mea in aternum,

H3

4$v.Cy-t

——

3198

"tGX

S. Cyrillus Alexandrinus , cujus hodie pariter

Dem ;

meminit Ecclefia , de facro Altaris Myfterio ita ftu-

Teduxit,

pens exclamat: (4) Dedit pijffimus Dominus cor-

ii

püs fuum pro vita omnium ; & per illud rurfus vi-

itaz*.gcr(

tamin nobis immifit : fanguinem fuur fudit ; ut re-

LÀ

dempti à miferabili fervitute, libertate donaremur

e

quma

inoreno

Jam corpore & fanguint fuo nos pafcit , vt vitam

Dicam

haberemus ; ad modum , fiquis liquefa&z cere

alteram ceram inftderit ; altcram cum altera per

tiraz ER

hodierec

totum commifceat neceffe eft; fic, qui caruem &

tie, inh

fanguinem Domini accipit , cem ipfo ita conjungi-

tur.ut Chriflus in ipfo,& ipfe in Chrifto inveniatur.

i€5^h^1 f

NIme on

Revera Deus humanum genus mirabiliter rede-

titetui

iit, cui corpus fnum in Ára crucis holocauftum

ponee

f

Patri obtulit ; fed ratione magis adhuc prodigiosá

&ccerbif

;

idem opus perficit; dum ejus ipfius facratiffimi cor-

pre mll

poris medio vitam nobis rurfum immittit , poftea-

quam animas noftras per peccata iterató occidiffe-

DEU ac

aIhore d

mus ; Neque vitam folüm confert nobis, fed &

D 7

exoptabiliffimam largitur unionem , haud aliter no-

turag pat

bisconjun&tus in facratiffimo hoc myfterio , ac cera

m

liquefacta alteri irfundatur.

Hanc unionem , om-

* QUantu

nium przftantiffimam , concede , Deus , ut intimé

tibi jungar , tàque in me,& ego in te transferar :

um a

Fiat cor meum , tanquam cera lique[cens.

hs; Íed,

"npcia.

iv. Cal. Febr. 29. Januarij.

o d

S. FrancifcusSalafmus Epifcopus Genevy.

'ifm

dicibili animarum Zelo füccenfus fanctus hic

Praful ,. feptuaginta duo/ hominum millia ad

"ibtivita

Deum ;

d-

& thonte

V ideli

»e95)X( C 883

119

je pntd

rio at

Deum, medil:fide Orthodox4 cognofcendum ;

hinus cü

reduxit, — Nullus timor , eventus finifter nullus ,

| rurfis

invictum ejus animum labefactare ,. nullus labor

fra:gere potuit , nec ipsá morte vincendum ; ad

Qit; u

quam fzpius quxfitus ab hominibus fceleratis , aliud

)naremir

,ut Vi

in ore non habuit , quàm vivat JESUS,

Dicam & ego hodie , milliésque ingeminabo:

fnCta ctt

vivat JEfus, triumphet JEfus; quem in Epulo divino

a x

| catuemt

hodierecepi. Elige tibi cor meum , JEfa pijffi-

me, in habitaculum , & eó fübire omni morá ab-

à Conjnp

jectá feftina.

Ad hoc quippePater tuus caleftis

venat,

fuáme omnipotenti4 ac pietate condidit, ut boni-

lier red

tatetudaternüm fruerer. Vifiaergo me , & ap-

olocaufhlmï

pone €

rga me cor tuum ;

en ego viciffim , tuá

prodigis

i

eiffimi C*

accerbifTimá & ignominiofa affertus paffione , tibi ;

prz millibus ele£toac dile&to , offero , quodà me

j polt

peus ac defideras, corineum ; id tibi configno,

o ocoidlt

amore divino ex toto fuccendendutn,

Scio , te,

bïSa [Cd&

Deum Zelotem , nolle, utcor interte, & crea-

d d

turas partiar; promitto itaQue eo affeCtu , quo fa-

lutem meam amo, ita teaimare, quantum poffum ,

yem, o

& quantum debeo; quantümque ullus te hominum

, U gt

unquam amavit; neque velipfis ceffurum Martyri-

nsferat:

bus; fed, fiita velis, laturum cum ijfdem quavis

Wm.

upplicia ;. vivat JEfus, triumphet JEfus , quem in

Epulo divino hodie recepi.

Pijffinus Servator nofter , nihil moratus im-

a

minentem paffionis horam, Judz proditione ,. &

än&ug hlf

captivitate diriffimá nihil obflantibus, egreffus eft

m]"la

ad montem olivarum fecundüm confuetudinem;

Deut:

ne videlicet hanc. videretur neglexiffe ob pericu-

H 4.

lum

326

-:32)Q02C8898 —

lum prafens , & mortem impendentem ; illuftri

prSicn

aC IT

nobis exemplo , ut pofito omni refpectu humano ,

contempto quovis difcrimine , iplius etiam vitz,

primum (

conforte

$n fanCctoDei amore , ac bonorum opcrum exer-

glorie,

citio perduremus , dicentes cum Apoftolo : quis

nos feparabit à charitate Chrifti ? tribulatio , an

figns ad

e ivfleri

anguftia? perfecutio, aut gladius? &c. — Ita fané

D. Francifcus Salefius in medijs laboribus , inter

oblatum )

bis cond

perfecutiones ac difcrimina identidem dicebát: vi-

pita m

vat JEfus! Tta fan&tus Martyr Ignatius inter tormen-

ta ac mortem ipfamproteftabatur: JEfum mihi de

bextitudin

VOU feti

ore , JEfuin mihi de corde auferre non poteftis,

Nempe lapis lydius virtutis eft tribulatio ac per-

Yelit r

to confti

fecutio ; & exhibitiooperis , probatio eft dilectio-

Non mili

nis. Sic, bone JEfu, fic & ego amabo te , quia

tu amáfti me; ficjin quo quis audet, audebo & ego.

fiiis ib

dis met

Nil me feparabit à charitate Chrifti ; ipfum mihi de

ore, ipfum mihi de corde auferre nemo pote-

Rteme,

rit : trumphet JESUS ,

ditum,

videlicer

Vivat $ESUS.

Tüm; of

iij Cal. Febr. 3o. Januarij.

fonem,

B. Aldegundis F.

TE?, C

t t

F^X Evotiffima facrofantcto Altaris Myfterio erat

P'oter

B. Aldegundis; cui aliquando Dominus , ftans

aQ

ad latus Altaris , apparuit , dicens: ecce Agnus

Dci , qii tollit peccata mundi.

D ,

pr Ppriu,

Utinam & mea tolleret peccata Agnus ilteman-

C10, &

fuetiffimus , pro nobis olim du&tus ad occifionem !

Tim eft

O infinita Dei erga nos bonitas , largientis nobis

Spiritum fapientiz , & cognitionis , hujus praci-

pué

U)r

121

; t93 XCT2C 8(9.» .M

em duf

pué Sacramenti adminiculo; fummáque per idem ,

ac maximi pretij beneficia promittenus; inter qua

o huren,

etiam vt

primum eft, quód medio hoc efhciamur divinz

.

Xaum e

confortes natura

,

accipiamusque pignus futur

xftolo : «

glorie , & adoptionis filiorum DEI. — Veriffimé

ibulatio,

pignus admirabile ac pretiofum in hoc depofitum

, lul

eft myflerio; pignus , in ara crucis Patri terno

tibus , t

oblatum pro me , jam veró eucharifticis fpecie-

bus conclufum. O veré Agnus DEI , qui tollis

dicebit

nter torm

peccata mundi; corimundum inme crea, quó te

Efum rilit

beatitudinis mez pignus, digné recipiam, ac de-

voté retineam,

Cur veró , clementiffime Deus ;

non potet

Jatio t Y

velut creditorem me in fan&tiffimo hoc Sacramen-

t d

to conftituis ; te autem velut debitorem exhibes ?

Non mihi debes quidquam , Domine; fed egoin-

dbo tU

finitis tibi devincior nominibus , quibus exolven-

debo &

dis me toto minimé fufficio.

fim m

En igitur , Pater

femo

eterne, pignus , in fancta Altaris hoftia mihi cre-

ditum , fummo amoris affeQtu tibi ofero , Filium

videlicet tuum , JEfum Chriftum Dominum noft-

rum; offéro cum eodem omnia ejus merita , ps-

/

fionem , fanguinem , lacrymas , vulnera , dolo-

Jj

res, crucem , mortem , & quidquid amore mef

triginta tribus annis agit , fuftinuttque : () igitur

fyftem &

propter tuam charitatem , quem erga hominem

yminis ,

habes, & tuam paffionem , indulge mihi paccata

ecce A

mea , qui dixifti: ego fum verus pelicanus ; qui

proprium fanguinem do meis ,. & in prafenti re-

nus ilklmþ

ficio, & in futuro usQue ad fatietatem : quid e-

nim eft Altare meum , nifi illa czleftis menfa , &

occiflonem,

Hs

glo-

;icntis noj

r

uj ?

74) Ex 1evel; Birgit. l. 6. c. 9.

puO

122

935 60882

gloria in ccelis , de qua Angeli latantur , & Sancti2

B

rabliter :

Hoc reprafentat Altare in Ecclefia, de lapidibus

erectum , ubi quotidié corpus meum , in cruce fi-

cum Elef

xum, immolatur, Ad hoc Altare indigné accedens

Seeramer

teledum

nunquam ftabit , nec videbit faciem meam. Filj

autem mei videbunt faciem meam , quibus fum fa-

di ttaht,

lus , redemptio &

tü, quyi

Pignus futurg clorie.

exlioc digr

raam g

Pridie Cal. Febr, 51. Januarij.

Sicrament

4. Petrus Nolafcus Conf.

Tatür inami

Si vel micam haberem devotionis illius , &at«

Qtmata. 1

tentionis , quà D. Petrus Nolafcus ferebatur

AC gratia

in facratiffimum Chrifti corpus , quoties facris o-

On tontür

perabatur, eo ardore , ut à fenfibus abiérit fzpiüs ,

füt:s fenta

ioMyfter

& ad tempus fat prolixum, — (z) Heu quàm pufil-

lum eft , quod ago; quàm breve expleo tempus ,

ia Saty,

cum me ad celebrandum difpono; raró totus col-

tht Ti

Ti folis,

le&tus, rariffimé ob omni diftra&tione purgatus ;

& certéin tuz Deitatis przfentia nulla deberet oc-

Qu0 defic

l) qid ,

currere indecens cogitatio , nulla occupare crea-

tura; quia non Ángelum , fed Angelorum Domi-

C'um erS

num fufcepturus fum hofpitio. | Quare igitur non

W s ge

magis ad tuam divinam inardefco prafentiam ? cur

]Qïll m ]

non majori me praeparo folicitudine ad. tua fantta

a dW-maþ

fumenda? Currunt multi ad diverfa loca pro vifi-

Angeïum,

tandis reliquijsSan&£torum ; & ofculantur fericis 8c

Anfelg

auro involuta facra offa ipforam ; & ecce tupra-

fens es híc apud ime in Altari Deus meus , San&tus

fanctorum, in manibus meis Creator hominum ;

& Dominus Angelorum,

O in-

W N

— (a) Kemp. l. 4. de tmir, Cbrifii,

? 4

-

"CC

35:

D & S&h&ü

; O. invifibilis mundi Conditor Deus, quàm mi-

de lib

rabiliter agis nobiscum? quàm fuaviter & gratiosé

m at

cum Electis tuis difponis; quibus temetipfum in

neactelt

S»cramento fumendum apponis : hoc omnem in-

ream, f

telle£tum fuperat ; hoc fpecialiter devotorum cor3

i

jbus f

da trahit , & accendit affe&£tum; fideles quóque

tui , qui vitam fuam ad emendationem difponunt,

ex hoc digniffimo Sacramento omnem devotionis

RE LE ARA

gratiam & virtutum incremeuta recipiunt: inhoc

Parii.

Sacramento confertur fpiritualis gratia, & repas

ratur inanima virtus amiffa , & per peccatum de-

.:iUius t

formata redit pulcritudo.

Tanta eft aliquando

hzc gratia , ut ex . plenitudine collatz devotionis

us ferebat

non tontüm mens , fed debile corpus vires fibi prz-

jes factist

flitas fentiat ampliores.

Meritó inde à $. Diony-

ierit f

quim pl

fio Myfterium iftud di£tum eft (4) cen[umatio & per-

fectio Sacramentorum omnium , fe habens in prá-

leo t

fenti regno czlorum , fanta videlicet Ecclefia , in-

o otus (

ftar folis, quo apparente , ftelle non apparent;

Y purgawiï

quo defiiente , tenebrz univerfum occupant :

debertt

(5) quid enim eft bonum ejus., aut quid pul-

patt (

crum éjus , nifi frumentum Electorum , & vi.

um Dor*

num ,. germinans Virgincs? Cur igitur-non ta-

e igi(üf m

jori me prapero folicitudine ? cur. non magis

entiam: 0

ad divinam inardefco

præfcntiam' f certé n('mf

] i

Angelum , fed

)

yr f

Angelqrum Dominuïn [ufcipi

L

cce uf

ls, SRHL ;

Calen-

homfmlfm

O — («)-De Hierarch.. Eccl, Cap. 3. (1/) Zachar. 9,

124

»t$3) 00 C 68

M id

dedeijesdesde odl deselte r gt ieiteieietee

fgnatius ;

Calendis Febr. 1. ejuídem.

RCOTH E

4. lgnatim Maft)lr.

(4) i

Olitur in ZEde facra Conventüs Summon-

V glori

( C

toriani B. Wolfholdus , Presbyter & Sa-

expelmt

cellanus ejufdem templi, prope tumulum beate

medoda

Richtildis ibidem conditus , vir tante virtutis €

jv de

meriti, utlimina templi no&turno tempore & pa-

fem, p

terenr divinitüs & denuó fponte clauderentur;

FjDHI;

dum id fübiret quotidie , Deum eucharifticum ado-

T alyer

raturus, Qus tamen gratia aliquando negata fuit,

tnt v

cüm montem afcendiífet , nixus baculo , quem €

u &h

tentifere

fepe acco!a cujusdam detraxerat; mox tamen ite-

rum conceffa eadem,ubi baculo illo reftituto ad tem-

l hnis

plum remedffet, Is precipué colitur, qui ex calculo

C dicunt

I'l'frnno ;

laborant. Difce hincjmodica non effe fpernenda.

O exigua quidem oculorum judicio panis fpecies;

V, que

hWi idcm :

fed rarum & charum in fe complexa thefaurum,

qui amplior eft mundo , cclo major , inveftiga-

Qmg.E

bilior mari, univerfis ftimabilior creaturis, pil-

gunam|

critudine quávis fpeciofior ,dignior, quocunque or-

TWünas v

bis Monarchá,omnibus Angelis prarftantior,rutilan-

Attidotu,

tior fideribus coeli.Hunc thefaurum ut inveniret pfal-

C ()

tes regius, nulli pepercit labori , aut. moleftiz :

Ve i

s.di& , inquit , sode furgebam. ad coufitendum tihij

Tüminye

ut eo ditefceret.

Templa adivit ,. canens :. Reple-

lo Iun

bimur in bonis domás tue ; (anttum efl templum tuum,

Dam,

Hunc fecuti plurimi fervi Dei, de quibus Propheta

ch : Ut

idem pradixerat: ffantes erant pedes noftri in. atrijs

tuis.

u)

"

V

8

(«) Vulgo Sgocbe;umatt. Kador n Bayar, S.

()

ittp

-

«-k-ää)('r)(äæ«-,

125

Mib

Ad idem faciendum efficaciter nos hortatur D.

v

Ygnatius Martyr, cujus feftam memoriam hodie

recolit Ecclefia, dum fervore exardefcens fcribit :

(4) feflinate conyenire frequenrer ad Euchariftiam,

tüs Summ

& gloriam Dei* quando enim affidué hoc a

gitur ,

expelluntut virtutes Sathanz : ego enim non co-

-sbytcr 9

mulum be

medo efcam corruptionis , neQue vo'uptates hu-

jus vitx defidero; panemDeivolo, panem cales

t vittus

ftem , panem vitz , qui eft caro,

JESU Chrifti

mpote l]

clavdere

FijDEI; & potum , fanguinem ejus. . Hunc pa-

rifticm 4

nem afpernantur divites mundi hujus; hunc appe-

tunt pauperes mundi hujus; edent , & faturabun-

lo nepta !

alo, qw

tur; &laudabunt Dominum; (P) unico hoc con-

tenti ferculo , omnes mundi delicias contemnunt:

nox tatriet!

flinnoadt

flij hujus fzeculi manna hoc faftidiunt cum Israélitis ,

quex

2C dicunt : naufeat anima noftra fuper cibo hoc le-

vifimo; quippe (c) animalis homo non percipit

fpernentà

€a, qua funtSpiritüsDei, — AcF ilij Altiffimi man-

p pani f

na idem maximo cum guílu frequentant , dicentes

x theatt

cum B. Ephrem : (d) praftitit nobis Corpus & San-

of , im"f

guinem fuum , fiumentum electorum, vinum ger-

cteatutis f

minans virgines, medicamentum immortalitatis N

quocu

anudotum nonmoriendi , fed

vivendi in DEO per

hmiof,ïlwz

JEfum Chriftum.

tinrenltt

Veni i

itur, ]Efu defiderauffime , fub fpecie-

aut m

rum inv

j

olucro delitefcens ; qui venifti in mundum ,

Mftt*"d"m '*f

M

non minifirari , fed miniftrare ; quoad mortem

anens í

jpfam , ve'ur reus,& malefa&tor , pro me fübires:

veni; ut & ego , hominem novum indutus , in-

ais

Íftar

[4

nJ

.' naj?ri i !üf

'——(4) Epiff. ad Eph

a d

/

(4) Serm.in Cena Dom,

f.. (b) C]prian. (6) 1. Cor,

Mï- Ó

126

-&3) H( fl

BI

ftar veri, Zelofi, ac conftantis fervi tui , per illa

tua divina obfequia omni ex

pricipu

parte idelis inVC,niar;

dixifti enim :

qu & ip

Non po|

Qui manducat me , vivet propter me.

dun H

gmememes

Tunt, ut.

iv. Non. Febr. z. ejuídem.

Selqud,

?uri/ïmtio B. Virginix Maria.

qudvidin

Derat quadragefimus à partu virgineo dies,

| :

originalig |

À

quo Dei Mater , in antiquz legis ritibus. in-

bonfo tuo

ftru&tiffima , in Templi vefübulo íiftere fefe , ac

F lll() diïil"

Unigenitum fuum P»tri aterno confecrare ftatue-

C

rat.

Proin iulierum aliarum ,. quamvis immun-

Ihagna z

darum , catui mifta, tulit JE(um in Jerufalem, ut

n mií

fifleret eum Domino, ficut. (criptum eff in. lege Domini,

ht hofr

Manibus itaáue Sacerdotum inferens Puerum diyi-

Dutifts

num , fupremo , quem mens crcat» affequi poffit ,

'ito, d

devotionis ardore, fuo & totius humani genetis

A tolhy j

nomine , his & fimilibus eum affeCtibus offert:

tnitte me

Omuipotens aterne Deus , ecce tua figuram füb-

T'ortd

ftantiz , tibi confubítantialem , & cozvum, Deum

Ve hfb

de Deo, lumen de lumine, Deum verum de Deo

æmp Qs

vero, pro falute tamen generis humani factum

alltcm COI'

Hominem , tibi toto corde & affectu dico dedi-

pmïücaïe (1

cóque.

Tuus quidem eft; quia tamen vis, ut à

( there

me quoque offeratur: tu eundem pro totius mun-

di falute in odorem fuavitatis benignus accepta.

Quis ambigat , quin oblatio hec mea, & Abe'is

4

viétimá pratiofior , & Noemi holocaufto fuavior ,

& fanttior facrificijs Abrahz , omnibus demum;

Ommq

fie 0t

quz haétenus precefferunt , hoftijs excellentior

iferu

fity tuöqug dignior confpe&tu,

9) quäm

2333 )(t)Cfil- V

127

* O quám potens apud Deum advoca

it, wl

ta eft Maria,

delisinraz

przcipué quando divi Jofephi accedit P

qui & ipfe in facrificio h

atrocinium ,

odiernó partem habuir,

]

Non poflunt hi non obti

ncre ,

*

quod petunt; quia

Ó

dum Filium divinum Patri offe

runt , vim calo infe-

runt, ut in eorum

m.

preces ne

queat non inclinari,

Sedquid, Ó Virgo, fole

;Mariæ.

purior, candidior lilio :

quid victimam offers pro

peccato ? nulla in tenec

originalis , nedue. actual

irginto d

is culpz labes , nulla ia

;is ritis

ponío tuo integerrimo macula , n

ulle fordes in

Filio divino,

i&CTC Mh

Nempe ícclera mea victimis erant

fecrareft

explanda, Quas itaQue g

rates tibi rependam ,

amyls It

magna Mater , maxima pec

catorum advocata ? in

finum mifexicordie tus m

jiltt

€ conjicio ; tu peccata

j lr

mea hoftijs tuis redime

; tuü me emunda , tu me

sPuerum

puri£ca, tu me falva ;

tu przcipué , puriffima

affequ o

Virgo , dulciffimum am

ariffimi agonis folatium ,

da mihi in fuprema luct

uman Qu

a JEfum meum; tunc diz

e(rnbus 0i

mitté me cumSimeone

in pace , quando cereus

» fpin j

mortualis mihi prelucebi

t: equidem non recufo fü-

bire luftricas purgatorij

flammas; modo tu earum

yvu, D€

venum a

temperes ardores , dolorefq

ue mitiges ; modó

autem cor meum à fordibus

zllmani arh[

vitiorum tergere ac

purificare digneris

, ut dignum F

du dic ,

ilij tui habitaculum

nen 19

m,

effici mereatur , Amen.

m d

o totis

iij. Non. Febr. 5. e'jvufdcnü).,

)

i

?äa&Aff

$. nfcarius. Epifcopus: Bremenf.'

ufto f

Ommendaverat aliquando S. Anfcharius Dea

bus der

/negotia commiffe fibi Ecclefiz , cüm facris

"

Operarctur ; 'öc*intellcxit, protinus , legationem ,

quam,

Oquï"

"

. 128

»£93)C1)C 683

(4)liorun

quam in Sueviam adornárat, felicem eventum

fuiffe fortitam,

Morti proximus , dum ad aram

g lmm

10 minus

faceret , remiffionem peccatorum fuppliciter pe-

hominüm

tutàDeo, Etecce , coràm adeft clementiffimus

Dominus , inquiens: firmiffimé crede ;. & peccata

Condiio

tibi dimittam, pro quibus folicitus es ; & 5 qu&

xime adrt

Tutm Jntarn:

tibi promifi , implebo.

: omnia videlicet ne-

tIontm co

Agam & ego fiducialiter

w [eferan

gotia mea , ardua quxvis ; & maturius exigentia

coníillium , Domino Deo in facro Miffe facrificio

btant exer

commendabo.

d (iblimi

Chriftus nofter apud Patrem di-

