torum monfílris horrentem ?. Timidé itaque, &

te app

magna cum formidine ad facram Synaxin acceffit ;

(ignu

quamvis id Chriftus

Omir

PfæCip?rct , & confeffarius a

idcln hot;ar;;ït?r.

(4) Qua-

V

"$3 EX 683«

67

d

— («) Qualem teDEO paraveris, talis , oportet,

Vrj

ut appareat tibi , amanti amans , vacans vacanti,

Si itaque in fpiritu humilitatis , ac animo contrita

accefferis; benignusviciffim , & clemens appare-

, ad ii

bit; dicit enim : mitis fum, & bumilis corde; qui

Ts &

l

E

humilia refpicit; & füperbos mente cordis fui di-

etat d

fpergit. Dicam igitur, & potiori quidem ratio-

tataS.

ne, quäm B. Margarita: fitu in oriente appareres ,

s prorr:

Domine , & ego in Occidente effem ; non aude-

(incert!

rem ad te refpicere :: & quomodo audebo te intra

me recipere? O puriffime , & infinitó. perfecte

rs, u

, füban

Spiritus , utinam nullum unquam cognoviffem pec-

Cö ; Ut?ä

catum, ne dicam , perpetráffem ! utinam à primo

gt Ms

mez conceptionis inflanti ita mundus extitiffem ,

;d n

acinnocens, ut omnis à me nzvus longiffimé ab-

ïucntarc l

fuiffet, nec in peccatis me concepiffet mater mea ;

utinam vixiffem in omni cordis puritate ; virtuti«

garid

' fpe&ah

bus ftuduiffem ex animo , & DEO ferventer fer-

vijffem ! quàm optarem fuiffe , & etiamnum effe

Creatura juxta cor & voluntatem DEI ! Nunc au«

? ff 1

j

tem, benigniffime Domine , in cujus confpectu

€ctli non fünt mundi, quique in Angelis etiam re-

Jj d

perifti pravitatem , ignofce fragilitati mee , & te-

eouc

piditatem. condona.

90 VCïön

Quodfi haCtenus fecutus fui

Saulum fevientem , Magdalenam peccantem , ac

Petrum negantem ; en feCtor eorumdem vefligia

, D

adpoeuitentiam , & ingenue fateor , fi tu in Orien-

t€ appareres , ego in Occidente effem ; omnino in-

ia

dignum me , qui vel oculos ad te attollam. — Heu

n

Domine, quid feci? quó abripuerunt me cogita-

efiriit

tiones

L4.W

(4) 5 Bern,

) Qu«

Em

Q168

-«83) X G-

tiones mez ? quare te rcelicto foedus inij cum juraz

ton; fà

tiffimo hofte tuo ? cur peccata feétando ambulayi

aclumer

vias difficiles , laffatus in. via iniquitatis ? Ab hac

db Spit

lava met Domine ; & füper nivem dealbabor,

Qyodli

Concede , obfecro , ut innocentiá efficiar , ficut

retum.

€or mun

parvulus , Corporis ac anima puritate , ut Angclus;

& ita

noyziny

vithan |

Plgceam tibi, Domine DEUS.

banir

[iarz (ün

vij. Cal. Mart. 25. Februarij.

um &

$. Phenenus Zfbbas,

gemitus

Ro fupgeftu verba ad populum fecerat in Anglia

DCi, r

P

S. Phenenus Abbas: cümque Sacris operarí

lus

f£

exinde vellet , ara defuit, in qua hoftiamdivinam

tium con

oferret. Etecce! Angelorum miniftrerio menfa

Cit0, f

facra defertur ; fuper quaDei famulus cum gratia-

tificatior

rum actione Miffam cclebravit, & , quotquot a-

Iandi,

derant, epulo divino refecit.

Triadic

Nefcitis , quia templum Dei eftis ? imó arz e-

t fibft

tiam , & quidquid przterea ad minifterium facrum

inme,

adhibetur.

(4) Menfze , feu arz locum tenebit

tibus Ihc

hocce pe&tus meum ( dicebat S. Lucianus Martyr ad

^; laro

circumfufos fibiin carcere difcipulos , & jam in

Qnere

paffione fodales) utpote non inanime, fed ad i-

It h

Et beneal-

maginemDei animatum ac formatum.

!ninaxia

tare dicitur cor noftrum , five anima , ad imagi-

1gnean

nem DEI faCta , ejüsque precipuas compleétens

perfe&tiones ; potentiam videlicet , in ufü liberi

gO, jt

arbitrij , quo velle poteft, ac nolle, operari, vel

Ilines

non ;

| purita35

" (4) Vide 7. Sannarij.

-HEXDe

169

] cum v

non; fapientiam in fequendo dictamen intelle&tüs ,

lo ambir

ac lumen rationis ; denique bonitatem , obedien-

s? Mbl

do Spiritüs fan&ti infnctui ad reQté agendum,

dealbir,

Quodíi veró cor meum ara talis non effet , neque

icat y f

rectum coram te confifteret ; tu, Deus optime,

cor mundum in me crea ; & fpiritum rectum in-

utÁnpis

nova in vifceribus meis.

In lege veteri Altaria fer-

viebant pro victimis , quz fuper ijfdem crema-

À —MMÓáÓ Ó

bantur , flammis ad fuperna afcendentibus, Ergo,

fi arz funt corda noftra, flammulz divini amoris

lïüo

furfum tendant; devotz mentis fufpiria , ac. pij

gemitus ccelos penetrent ; & oratio in confpectu

a g

Dei, velut inoenfum dirigatur, ViCtima fit vo-

Tis optid

luntas noftra, per integram in beneplacitum divi-

num confignationem maCtanda; victima etiam fint

mdixdnän'

rfo Id

caro, fenfus & affe&tus malé ordinati , igne mor-

um gratia«

tificationis ac omnimoda abnegationis concre-

jotquot «

mandi. O Altare digniffimum , ter facrofan&te

"Triadi confecratum , non ex inanimata , fed viven-

te fubítantia erectum.

m 42*

ItaQue cor mundum crea

inme,Deus; & Spiritum reCtum innova in vifce-

jum m

ym t

ribus meis, Przcepifti olim,cinere mundari Altaria

Manyr

tua; largire gratiam, ut & cordis mei ara mundetur

cinere panitentiz ; ut fic. cafto corpore totum

& n

me in holocauftum tibi valeam offerre,

Adde lu-

fed 1

t berti

minaria fidei ac fpei indeficientis , charitatis tue

igneanimata, Media his ftatuatur Crucifixi ima-

ad m*

go , jugem amariffimz paffionis tuz memoriam

mpltit

vfibet

defignans , ac contemplationem.

Mappz vices

fuftineat requifita in Sacerdote animz ac corporis

Bïafia l

liique loco propendeat patientia cu

no ,

Puritas ; pal

humi-

$

m

—

170

»&95) D ( 687

humilitate,

Ita exornatus , idem merebor enco«

Egomin

fimd Dat

mium , quo B, (2) Nicolaum Buschenum, magni

Benedicti alumnum celebravit Chriftus ; eum vi-

at

delicet Domini fui veftigia prefsé fecutum fuiffe;

Ts

& cum Davide ero

crga Ihe

Vir fecundim cor , (* voluntatem DEI.

cerbifum

stl

mi depo

vj. Cal. Mart. 24. Februarij.

TC f( afi

ii

S."Mathias Zfpoflolus.

Pijfrme

Acerdos quidam, uti divo Mathiz apprimé de-

hommm

5

votus , itain tremendo Altaris minilterie inde-

tolunt

votiffimus , tepidé id, & negligenter obibat : &

fisCus f

videfis , quàm nemo gratis liberalis fit in fan&tos:

j

—

Mceptim

adeft clienti tepido in fomnis Apoftolus ,. corripit

i Spint

eum de fegnitie , monetQue , cum fervore pera-

OT

gat Myfterium tam excelfum,

Et ne monitum

Cor inho

hoc cclefte mente excideret , ftigma quoddam

[tis: m

indelibile fronti hominis Sanctus impreffit.

lextede

Me infelicem , fi tot mihi ftigmata inureret ma«

Qi in]

nus divina , quot admittere foleo negligentias ,

dum Ágnum illibatum immolo! imó, ut veriüs di-

ginem |

Wotem

cam, felicem me, (ific amorosé correptus , majo-

rem inde

RUs a

gttentionem devotionemáue adhibe-

abony

rem!

hts

(b) O JESU; tuDominus mortis & vits ; quan«

tocius ad me venire feftina, ut anima mea cof

bili o

tuum dulciffimum ingredi & inhabitare mereatur,

tnulis

Ego

'fmm;

(4) Bolland, hodie, (6), Senas hvafce oratiunculas ef-

Warim

ficaces effe ad animam à damnatione. &terna fervandam

£f

aferis Tbauler,

-8DCO Q

Y71

tebor etn.

Ego enim fum ille; quem cocleftis cuus , ac nofter

um ag

fimul Pater omnipotentia fuá ad hoc condidit , ut

VMU

aternz glorie tuz particeps fiam.

unm hij

JESU , jufüffime Judex ; vifita me, & appone

ergame cortuum ; ego enim fum ille, quemtu a-

,

cerbiffimá tuà paffione, & morte ignominiofiffi-

RTT

má de poteftate inimici redemifti; libera & redi-

ij

me me amodó nunc, & in horamortis mex ab

infidijsSathanz , qui folus falvare me potes.

Pijffime JEfu, cujus deliciz funt , effe cum filijs

apprid

hominum; elige cor meum , ut fit eternum habi-

yfteriond

taculum tuum, — Ego enim fum ille , quem Spiritus

r obibat:i

fan&tus fuá divind bonitate fanCtificavit in baptifmi

tinlntr

fufceptione. Ideó confido & fpero , ejuídem fan-

, COT

&i Spiritüs immensá bonitate me falvandum.

VOLC p

O JESU, Judex prz omnibus ele&tiffime; cujus

je monlt

cor in horto Gethfemani fummis obruebatur angus

n qudd

flijs; neabhorreascor meum. Ecce enim fupp-

upre(ïxt.

lexte deprecor per agoniam illam, & orationem ,

imuretet !

quá in Monte Oliveti Patrem rogáfti , dumSan-

egligett

guinem fadifti ; ut füdorem illum Sanguineum , ti-

yrvetiit

more mortis inftantis expreffum , eidem Patri of-

feras ac exhibeas ; meque in hora mortis liberes

prus, I

ab omnibus anguftijs ac poenis , quas per peccata

äue a vt'

meatimeo me promeruiffe,

vitæ ; qlw*

O JESU mitiffime, veniacfolareme irrevoca-

bili cordis tui traditione; qui fzviffimis mortis fti-

mulis cor tuum pro me in cruce agitarivoluifïi ;

l

difrumpi dolorum vehementiá, —Te precor per a-

/

maritudinem illam , quá anima tua fan&tiffima e-

omnia ,

::ianmlnä

greffa eft de benedicto CQFpore tuo ; ut illa

qua

,f d

172

"3C DC E

purgitof

quz pro me perpeffus es , Patri aterno . offeraspto

u Ve

peccatrice anima mea; quam in hora mortis libe-

Sacrame

rare velis ab omnibus anguflijs & panis , quas pec«

catis meis promerui,

diatorer

datum d

JESU admirabilis , qui hoc fanctiffimum Sacra-

Optim

mentum inftituifti in fignum illius charitatis pepe«

tuz , quam mihi per os Prophetz . pollicitus es ,

tam af y

miraculum

inquiens: in charitate perpetua dilexi re; ideóat-

traxite , miferans tui ; precor te per charitatem il

tremendun

lam, que.te de cadis

ad tolerandas quasvis vite

finfhn,

prafentis miferias attr

axit , ut eandem Patri tuo

k&um do

exhibere ac offerre digneris pro mifera anima mea;

Alvoctn

3tim ch

meque liberes ob omnibus anguíliis ac poenis,

Yef0 adyo

quas per peccata mea me timeo promeruiffe.

o leprto

A0et Deu

v. Cal. Matt, »5. .Fcbru-arij.

Cum Mif

$. Birflanus Epifcopus.

l quid m

Cclefiam DEI in Anglia moderabatur D. Birfta-

Qudem in

E

nus. Habebat in more , pro fidelibus pié de«

Velnorif

n&tis plerámque facrificare; bené & reli

giosá

Crunt?

fe

É

acere cogitans cum Juda Macchabao , fi ani-

Ventes jde

marum , in flammis piacularibus detentarum , me«

LUE

miniffet ad aram , quoties per Ecclefiam liceret.

hs

Certé ipfi manes defuncti id probérunt, dum fa»

N i a

crum aliquando claudenti confüerá ill

4 apprecatio»

T Mu

nc: requie(cant in pace ;

é tumulis , Ecclefie ViCle

Tatum W

nis, clatà v

oce repofuerunt : A4mez. Amen,

qUOI' 6Q

(4) Munus abfconditum extinguit iras; Dei vi«

ll

-

delicet , ut. exponit Doétor Angelicus , in igne

pur-

od

VC

— (à)Prov, 21,

ht t

*-*ä)(ïï(ä&w V

173

Of

E—

purgatorio ad rigorem juftitiz fuz animas plecten.

N

mors ib

tis,. Veré munus abíconditum eft Auguftiffimum

Sacramentum ; Meminerit proinde Sacerdos, me-

ls quiyt

diatorem fe efle inter Deum & hominem; (4) cui

datum eft, ut poteftatem habeat , quam DEUS

mum t

optimus neque Angelis , neQue Archangelis da.

itatis Nj

tam elfe voluit.

ollicin

Et quz eft hac poteftas ? (5 &

miraculum ftupendum , Ó poteftas inefabilis , &

res Id

haritattn

tremendum Sacerdotis minifterium , fpirituale ,

quasis li

fan&tum, irreprehenfibile : excedit omnem intel-

le&um donum altitudinis , dignitas Sacerdotalis,

m Pattit

Lanimatt

Aüvocatum babemus apud Patrem , inquit Apo

oftolus ,

x p

3Efum. Chriffum juftum ; in coclis nempe: in terra

veró advocati funt Sacerdotes ; fiquidemn pro Chri-

eruifle

—

fto legatione funguntur. Venale eftomne, quod

habetDeus; emere , redimere, liberare per fan-

1j

&um Miffe Sacrificium poteft omnis Sacerdos,

Et quid magis venale, quàm animz , defuntte

quidem in DEI gratia , quz tamen juftitiz divinz ,

w D Bu

lbspi d

vel noviffimum exigenti quadrantem , fatis nondum

& nipo

fecerunt? Hz , quia juvare feipías nequeunt , vi«

ventes identidem inclamant: ssiferemimi. mei , mi-

40, fl J

tanum,

feremini mei ; panem famelicis porrigite,fedpanem,

iam lo

qui eft vita mundi ; ex quo fiquis manducaverit ,

vivet in zternum; qui inftitutus eft pro omnium f3-

fs dum)fi'

ute,

u

!

Reflinguite , aut. temperate faltem flam-

apprCfäfl

cdeig v

marum noftrarum ardorem Dominici Sanguinis li-

quore, cujus una ftilla mundi totius equivalet fa-

Mi

lui, Apparuit B. Birgittz conjux defun&tus , &

asj

prz-

»

(2) Chryfoft. 1. 3. devsaccrdotio; () $, Epbrem,

—— 4r,de Sacerd, Iot. I,

|

174

E

ude

prateraliadixit: (4) nuncigitur , quia datum eft. —

mihi auxilium petere , rogo te , ut per annum in-

pifla al

fnmD

tegrum facias continué cclebrari Mitfas de fan&tis-

fima Virgine Maria , de Angelis , de omnibus San-

Qun,

vinum.

€is, & pro defun&tis ; infuper de paffione Chri-

,

fti Salvatoris noftri ; quia fpero , me citius liberari,

Dicam itadue hodie cum Apoftolo: (/) libenter

ln r

Inare; ]

me impendam , & fuperimpendar pro vobis , & a-

nimabus veftris; infacro Altari me impendam pro

M

vobis, & in divifione panis divini partem ejus do-

Md

nabo vobis, quam calici immnitto , quzque tollit

Birpitta

peccata mundi, ut requiem vobis indulgeat ; ad-

conter

Canzch

dam ipfum calicemfalutarem , ut eo inebriemini ,

neque cruciatus veftros ultrà fentiatis ; € quibus as«

lat (

fiduó flagitatis opem tam efficacem , ingeminan-

ATl ar

tes flebile illud :

d ttnts

Miferemini mei.

tionem.

Icente

iv. Cal. Mart, 26. Februarij.

tem nf

B. Fillana.

fignur

1657 m

Eftatus de feipfo fuit Regius Vates: Inflamma-

t (olip

T

tum eft. cor neumy C? venes meicommutati funtj

Ih ompy

€? ego «d nibilum redatkus (um. — Verba priora ufur-

hlation

pare jure optimo poterat be:ta Villana Florentina;

O,m

cujus pectus adeo inardeícebat , quum ad mcníam

dalum :

divinam accederet ; ut neceffe habuerit , velum à

Qumt

capite diducere , quó via ardori nimio divini a-

difigep

moris panderetur , & ipfa refpirare nonnihil pof-

fet,

Sequentia convenire videntur beatz Mech«

tildL

(4) Revel. l. 57.6. $6. fol. 275.. (D) 2 Cor, 122

()

OC

175

Ya caumi

uldi 6 divi Benedi&ti familia; quz , facro epulo

er anun

pafta aliquando , & extra fe rapta, vidit Chri-

*5 defal

ftum Dominum; qui cor é vifceribus

€jus protra-

&um

mnibus t

» ac liquefa£tum omnino , in cor fuum di-

afftone :

vinum transfudit : dicere utijue tunc poterat : cor

itiüs lr

OH , C? venes mei commutati(unt; €v ego ad ttibi«

())lbz

lum redaita (um : poterat cum pfalte eodem excla-

vobis,

mare: Deus cordis mei , & pars mea, Deus , in &ter«

eum.

npendamg

tem Qu

Ad 'nobilem quemdam virum in hac fcri

pfit S.

Birgitta : (4)

certiffimé fuas , quód diabolus in-

quiqu

iulgeat j

ceflanter , quantum poteft , conatir , ut mun«

danz charitas ,

Inebrim

& amor carnalis divinam füpergre-

diatur charitatem,

Unde , quotiescunque mun-

; öquibxfszi

ingem

danus amor diving charitati fe preferre in tuo cor-

de tentayerit ; confeftim cuftodem , id eft, ra-

tionem , €i obyiàm mitte , cum przceptis Dei ,

—

dicentem , quód malis in anima & corpore mor-

"

tem fuftinere , quàm ad hoc vivere , ut tam be-

nignum Deum verbo vel opere ad iram provoca-

res; imó quód nec propriz vitz parcere velis,

;; n

ut foli Deo poffis totaliter complacere , ipsümque

ytd

in omnibus honorare; magis quoque omnibus tri-

priorallï"f

bulationibus te fübijcere , quàm alicui tuo proxi-

Florer?

mo, majori vel minori , damnum aliquod, fcan-

d m

dalum aut tribulationem facere.

Sic Deum plus,

It V?m

quàm teipfum , & proximum tuum

» ficutteipfum ,

jo dit

diligere comprobaris,

lonnihf[ pl

vlf Mfl

r

Mi

t

/

(4) RQWI, lc 7ö :o 60 fnlo S'Sze

"

LI

176

-&93y 0X 89-

centus n

MiDeus , non tardes venire ad me ; fed inten-

atboris

de mihi , & exaudi preces meas. Intinge fenfus

meos in medullam charitatis tuz , ut diligam te

q19) vit

CumEu

toto corde , totá animá , totis viribus, ac om-

nibus fenfibus meis,

feratum

Utinam omnium Angelorum

doneca

ac San&torum affectus haberem, quibus JEfum per-

(152,

/

fe&tius ad meinvitarem , & in cor meum , velut

hibreftla

affe&uum omnium ac defideriorum centrum, digné

fciperem ; collocarem inibi,ac detinerem. Quo-

Qusqu

teinquat

tics jamfpiro, ac fulpiro ; adte, pie JEfu afpiro,

animitus defiderans, ut anima mea moriatur mun-

poltol : -

qubus m

do , ac tibi foli vivat ; ut ita tandem morior ex

HiDom

puro amore tui, tibique aternuüm vivens cCa-

nam:

fedinfe

Chriftfe

DEUS cordis mei,

-(3' pars mea , DEUS.

cum Deo

üühm

li. Cal. Mart. 27. FebruariJ.

&n(bus:

B. Edigna Firgo.

tigic d

GenteFrancorum, ac flirpe regia progna-

Thinico

(4) E

Myfteri

ta B. Edigna, ut pudorem illibatum Chri-

Íto fervaret , amore ejufdem in exilium fponté

Ante ,

profecta eft, monita caelitüs , ibi confiftere , ubi

V()l&bät

NUf

prater aris campani clangorem, alitis quoque cri-

flati vocem perceptura effet. Hac ergoutraque,

€Quo h

plauftro impofita , fecum devehens , boves , ju-

(»

gum ultró trahentes , fecuta eft usque ad locum

Currit

quemdam , vulgari idiomate $Sued). appellatum ,

d fimi

tribüfque horis Monachio ( urbe Principe Bavaria )

'iVl'IIUS

diftanrem; ubi tam campanz , quàm Galli con-

lico p

cen-

——

(d) Rddeï, in BdVdï: $.

(43 Ü

443X EX

177

fedinte

centus infperató audiri covpit,

Ibi ergo in cavo

arboris cujüfdam trunco (Ecclefiz modó conti-

tine

guo) vitam fan&tiffimé tranfegit ; & Ter facrofan-

j dihgam:

us, actb

€tum Euchariftiz Myfterium ,. fub crare ferrea ob-

feratum , in oculis perpetuà habuit , adoravitáue;

LAngehr

donec ab eo exilio ad patriam coe]eftem fuerit ev o-

; JEm g

«ata.

Arbor , per fzcula complura- oleum fa-

jeum , Y

]ubreftillans, adhuc florere cernitur.

rum,dr

Quisquis fe DEO confecravit , é mundo abeat ,

rem, Qu

relinquat terram , coelum incolat, juxta illud A-

Ed

poftoli: Cenver(atio autem noffra in culis efl..— Et

Yriatur m

y morrtt

quibus magis id competit , qnàm Sacerdotibus?

Hi Deumnon , ut olim Hebrzi , fibi propinquum ,

vivens ?

fed in feipfis continuó habent, ac circumferunt ,

l

Chriftiferi inde meritó appellati. Hac arCtiffima

F

cum Deo conjunctio in.caufa fuit , cür tot Sancti

——

fuis in orationibus , precipué Milfe tempore, à

1j

Con-

fenfibus abjerint , in fublimeà terra elevati.

tigit id hoc ipfo, quem agimus , die fan£to Do-

minico ; (7) qui polt. confecrationem facrorum

oia prof

Myfteriorum , confertà populi multitudine infpe-

barumi Chï?

€tante , cubiti fpatio à terra elevatus, eó fequi

um [f

volebat corpore, quó anima pracefferat pio afle-

jllerd

€u: facro abfoluto nobilem Romanum , oci ex

quoqea

€quo lapfusobierat , ad vitam revocavit.

u

(b) Anima , que amat , afcendit fempez ,

boVCSu ,

currit per plateas coeleftis Jerufalem. — Impellit nos

e ad lOCum

ad fimilem mentis in Deum elevationem ipfe cibus

odl

divinus : (c) Si enim volatilia pennata populo Israé-

€ BJVWJ

litico pluerat Deus , non certé ferarum quadrupe-

G] 0*

M

um ,

«

/

(9) Sur. (b) Origen. (c) Raban.

178

-88) ( XRete

Te d

dum ,

vel terreftrium animalium carnes dando ,

.

quandc

animat

fed volucrum ; ut ex !

pfa perceptione alimenti ,

na magis difcerent

fi? 1

quod in füblime volitat , fuper

defiderare , quàim terrena ;

fpiritudlia potiüs ,

1a5, 1

uantó fortiüs monet nos Ci-

fevere

quàm temporalia ; q

bus, non terrenus ,

fed plané divinus , ut , que

grata

fürfum funt , fapiamus ,

'non, quz fuper terram:

Taplii

(ancta Mater Ecclefia ,

furfum cor

€0IJoti

Bene igitur jubet

elevare; (4)ut,

dum corpus gerimus terrenum

alqusf

dum Chriftum cir«

volitet in nobis ales interior;

Cetdos-

cumferimus, fimus femper cum €o

dem & animo:

Angeüc:

zquum enim eít, ut anima fit ;

pinis À

Ubi amat , non, ubi animat.

dim d

purum.

- . Pridie Cal. Mart. 28. Februarij,

nas il

in tonf

$. Of vvaldus Epifcopus.

TU w

Antx puritatis, tantaQue erga auguftiffimum

ïüm;

T

Altaris Myfterium de

votionis erat $. Ofvval-

gravis

dus, Ecclefie Wigomienüs

in Ang'ia Antifles; ut

fm'tju«

adarain fibi miniftran-

Angelum habere meruerit ,

lus de

tem, cum facris operareuur.

En prenfant Angeli

T()ti]æ

minitteziumhoc ; & hominem pudeat ?

-

Vhtare

(b) Latantur plurimüm Angcli , fi communican

fhoto

tis mentem cogno

verint ad Deum elevatam ; lt

Deum l:u-

Qd

videant humilem , charitate fervidam ,

rem, d

dantem , infpiritu jubilantem , &

fuavitate quádam

Tan

Vftus

ij amoris iunixam fuper di.eCtum fuum.

Tiontm |

fublimis eft dignitas Sacerdotis, ut eminentilfimo

m, |

Seraphinorum ordini collara , peculiarem ab eis

revee

EEE )

|

jl

^ («) anguft, (P) Laur, $uftin. de «mer. div,

p——

-A33X DLb

179 |

reverentiam depofcat.

Cui enim Angelorum ali«

ts n

ne 4

quando data eft poteftas in carnem & fanguinem,

animam ac corpus,divinitatem & humanitatemChri-

s d

fti? Transfert Sacerdos Dei Filium é coldlo in ter-

v i

ras , utibiincipiateffe ; ubi non eft; & tamen per-

10net Mi

feveret, ubi antea fuit,

Traducit peccatores ad

VPRUT

gratiam , juftos ad gloriam.

Volant equidem Se-

[uper tem

raphini; yolat & Sacerdos: illifenisalis; ifteuni-

a, firimi

co motu voluntatis & intentionis,

Suftulit illorum

yus tetttt

aliquis forcipe ca'culum ignitum de Altari; tollit Sa-

Chitm

cerdos de corde Patris Filium Unigenitum.

()

lerm d d

Angelicam exinde vitam in terris ducamus, quia

panis Angelorum non , nifi Angelicz vitz ftipen-

dium eft. — Quapropter oportet Sacerdotem tam

/

purum effe , ac fi in coelis ipfis pofitus , inter fupcr-

bruanj

nas illas virtutes medius confifteret , pfallerétque

in confpeCtu Angelorum.

Tu, bone JEfu, pu-

P

rum me , & fervidum fanCli Altaris tui ferva mini-

agitil

ftrum; praíerva me ab omni labe peccati , non

I'a[ So Olill'

gravis folunmodó , fed levis etiam ; ab omnibus

deniqdue immunem tuere , que Sacerdotem mi-

Vb minüï

nus decent,

Alienis exornatus veftibus Riggo ,

)fC[lfam 1

Totile Regis Spatharius , fan&tum Benedictum

oat j

tentare volebat ; ar mox audijt fibi dicenrem z

i'comm"ni'ï

depone , fili , depone , quod geris ; nam tuumnoneft

| c[cymm.:

Quidní idem S. Patriarcha nobis quoque vellat au-

t Delln]ä

rem, dicatque : deponite, filij, deponite , quod

Vi[äfe 9 .

veftrumnon eft; deponite animitumorem , ambi«

/

tionem , arrogantiam ; depofiite rancorem , o-

fu.

cmmeml

üf:

dium, fenfum libidinis , gulz illecebras: induite

M2

imo-

jaram 9

ra!ec

/

(^) Algerus,

Án

180

»&39)( D 8

enn

mores , ac fenfus animi, Sacerdote dignos, ut

interna refpondeant externis , actiones characteri,

fl Dei

confec

Ita, mi JEfu, facris me vulneribus tuis , dolori-

bus, paffione , fanguine pretiofiffimo , cruce &

fantia

morte exorna, & veftem nuptialemlargire; utin

dem ;

eidem

tuo fan&to conyivio decenter te&tus appaream:

indue me meritorum tuorum ornatu ; paffionis tuz

Qul

purpurá cinge; candidá puritatisftolà ambi; ru-

pOHHf [

tiet in me fides ; fpes floreat , ardeat charitas;

hi,

ut fic ornatus ac veftitus, fpiriubus Angelicis com-

Qun co

parari queam ; nam

Nmpe

Hominem paulà minis ab Angelis minuiffi.

In fc I

Teddie

29. Februarij; pro Ànno biffextili.

Utpote

P

Ottm

paruit aliquando $, Birgittz eo ipfo tem«

eum d

Q A

pore.quo corpus dominicum elevabatur in

hum ha

Miíla , teterrimá fpecie damon , inquiens: cre-

&

distu, quód hac panis particula Deus fit? qui pri-

& f

dem confumptus effer , etiamfi mons integer fuif-

fet.

Sed nec crede, quód Deus ab immundis-

Dotent

deyofi

fimoSacerdote; qui cor (5) caninum habet , tangi

€ dignetur ; & amari, Erutícias , quod dico ,

M t

ifte Sacerdos eft meus, quem, cüm voluero, au-

la,

feram ad me ipfum.

Verüm eodem ternporis

punc&to fpe&tabilis ad'uit Deus etiam , doemoni ex-

Qi

Capis

probrans, quód turbaret fponfam ac filiam fuam ;

al

eum quoque convincens , & explanans Myfterium

Qualib

Mofai»

Augtüïif?ïmæ Euchari&iæ per typum virgz

ca,

Tüs 1n

[ IN

/

Sutr ]

(4) Lib, Reyel, €, 5 1. fol, 2

79. (b) ennis redit ;d

Vonitum & ,

"3C Ces-

181

s

cz, in colubrum verí» , non Prophet& virtute ,

chasdn

fed Dei potentia ; ità pariter in Altari ante verba

s, dj

confecrationis adeffe panem , qui inde totd füb-. —

, u

ftantià fuá tranfiret in corpus Chrifti; & hoc qui-

rgire; ti

dem à bonis malisque, ab uno , ac millenis furni

appatr

eádem rei veritate, effe&tu tamen multüm diverfo z

vffionsm

Quód veró à comedentibus haud abfümatur , ex-

|ambi; n

pofuit per figuram ferpentis znei ; quo vifo fana-

at Churt

antur , quorquot à ferpentibus fuerant percuffi ,

geücis Qu

quin confumeretur ferpens ipfe, quifanabat ; Ita

nempe corpus Dominicum fpirituale quid effe ; &c

in fe inconfümptibile; czterüm Deum nec malum

5

reddi ex miniftri malitia , nec bonum cx probitate s.

exti

H.

utpote undequaqQue immutabilem : Quoad Sacer-

dotem przfentem denique , verum equidem effe ,.

j ipo t

eum damnandum , nifi refipifcat ; cüm cor cani«

ovabatut l

num habeat , infipidus fit ad omnia , que Deifünt,

yens:

fervidus veró in carnalibus ; inde di£to Agnus Dei,

i qut

& lumpto divino epulo , ab illo recedere Patris

negttié

potentiam , dulciffimamFilij prefentiam, & , poft

immunc

depofitas facras veftes, benignitatem Spiritüs f:n-

gbet,tl

€t , qui eft vinculum conjunctionis; abripi tamen

od d

E

tartara non poffe , nifi DEUS ipfe permit-

olieo;?

tat,

teni

Quid ad hec , anima mea? Si fenfüs tibi eft;

pmoti t

capis; fapis, fibene capias, Deuseft, quem in

fiom i

Sacramento íumis , totus in toto , & totus in

qualibet parte totius , tantus fub fragmento , quan-

z

tus in integra hoftia, indivifus, quamvis hac fran.

(

gatur in partes, incon'umptibilis , reficienstamen

/

famelicum , debilem confortans , ditans egentem,

TE

Mj

O quot:

182

-£39) C0 C888e

n mumer

cede ml

O quot concurrunt prodigia ! accidentia fubfiftunt

abscue fubftantia ; vifus , guflus , atque tactus fal-

more Pa

litur, fed auditu folo tutó creditur; fumunt boni,

facrum .

fumunt mali ; quàm tamen forte inzquali, Judas

t purà

perfidus exemplo fit ; in quem Sathanas poft buc-

Yitate C

Mors namque eft ma-

cellam acceptam intravit.

Sacrame

lis: (4) emnis enim ( verba Domini funt ad eandem

fan&tam Matronam ) qui fumit me, fumit Deitatem

( Humanitatem , & formam panis. — Deus . porro

quid eft , nifi vita, & dulcedo , lux colluftrans,

bonitas dele&tans , juftitia judicans , & mifericor-

h

i

ieh

dia falvans? quid veró humanitas , nifi caro fub-

tiliffima , conjunctio Dei & hominis , caput om-

(

N

nium Chriftianorum ? Quisquis ergo fumit corpus

afatel

Chrifti, fumit Deitatem , adeóque vitam ; fumit &

hcnfa, u

Humapitatem , Deitati hyoftaticé unitam ; fümit

ilomm|

deniQue. formam panis , utrámque fub fe continen-

Gore f

tem ob fidei. exercitium.

Sufcipit Deitatem ma-

grandi

Jus, at ftricté judicaturam , fufcipit Humanitatem ,

n cing

fcd minimé fibi placabilem; fumit demum formam

Vinij

tii fjj

panis , non tamén dulcefcentem ; nam quum ad

os me applicuerit , inquit Dominus, completo Sa-

r

cramento cgo recedo cumDeitate & Humanitate ;

ftsat

non quód veraciter ibi non fim , id eft, ita cum

g()ïllh |

malis, ut cum bonis ; fed quód effe&tum fimilem

4ctijig

mé O

illi non experiantur.

O pijffime Salvatpr , quàm tremendum eft hoc

; $

divinum Sacrificium! veré deficit cor meum & caro

hus p

mea ad terribilia hzc , & horribilia , qua audio ;

nj pr

neícius , utrum amore , vel odio dignus fim ; an

in

of

u ( 4) Eod. l. c.53. fol. 283.

POPCU

183

in numero Ele&torum , vel reproborum. Con-

sf

cede mihi gratiam tuam , ut cum timore & tre-

t

more falutem meam operer; cum tremore ad

munt bo)

facrum Altare accedam , cum timore , confcien-

yli, ]i

ti3 purá , fide non fi£ta, fpe firmá , fervidà cha-

spolti

Yitate continuó perpendens , quóàd vivificum hoc

que d

Sacramentum fit

ad ead

Mors malis.

t Dut

E

Deus p

Cale

ndls MartiJ, 1. ejufdem.

colhidrus

i

$. Eudoxia Martyr.

z miftrict

fi of

Eleberrima apud Phanices eft S. Eudoxia , quz

capit ?

entem illam Martyrio fuo illuftravit. Hzc

Qumit r

à fatellitibus , nominis Chriftiani hoftibus compre-

henfa, corpusDominicum , pro morc temporum

m; At

iom ; lf

illorum fecum ferebat ; quod inter tumultum à pe-

[e conti

&Xore fanCtz decidens , ignis fpeciem non absque

jearem !t

grandi prodigio induit, & & li&oribus quofdam

ymanid

in cineres mox redegit ; ipfa veró , efcá ill di-

m o

vind jam faginara priüs , tormenta quavis conftan-

tiá füd triumphavit.

m qui

ao

(4) Inter cetera , quz tibi contra mundi prin-

Cipes arma Deus contulit ( verbis utor Magni Gre-

um

gorij) potiffimum eft, ut Cerpus Domini frequenter

C&f i[m:*

H&c arma , hoc fcutum, in quo maxi«

"m

accipias.

mé omnia tela ignea nequiffimi inimici reundun-

zur; & quamvis non lceat modó, facrum hoc pig.

n d

jeum ü."

gus é pe&ore füfpenfum geftare; licitum tamen ett,

imó proficuum, in corde illud femper circumier-

m

re.

M4

)

us Hm' í

J/

(«) In Moral,

tl

184.

SSC GE

durstus

re. Hac arma, hoc fcutum expugnabit , quid-

moxre

quid molitur inimicus , quidquid tentat , quidquid

audet,

Quidam fancto Philippo Nerio dcvotus ,

Don

ssts

quofdam 6 capillis magni iftius Dei fcrvi fecum fe-

rebat ; cümque loca infamia adiret , pectus crebro ,

edque valido i£tu concuti fenfit; móxque adver-

O

tit, àfancto fefe retrahi à fceleris occafione.

monear & ego ab ipfo facratiffimo Domini mei

üy

1

corpore , quod peCtore circumfero , quoties ad

Bs meut

illicita invitat caro blandiens , mundus decipiens ;

tiàm dix

inimicus fuadcns! Audio fiquidem eum mihi dicen-

& qud

tem: Ecce fto ad oftium , & pulfo.

(4) Atten-

fs |

damus nobis ipfis , talibus fruentes bonis ; & , cum

Flandri

aliquid turpe dicere voluerimus , vel nos ab ira

dem ad

Corripi viderimus, vel a'io quopiam hujusmodi vi-

tio , confideremus , quibus faCti fumus digni ; ta-

Deratun

Wt eee

lisque cogitatio nobis irrationabilium motuum fit

maius q

correctio. . Quodíi veró aures habeam obturatas;

füentus

T« , Domine, qui fuper Auguftinum (/) detoná-

Ego

fti voce grandi, & farditatem ejus rupifti ; multipli-

ca iCtus , correctionem repete , eleva vocem ,

gfehtes

Indies |

qui aures fardi aperuifti, dicendo : Ephetha, quod

papere

eft : adaperire; qui habes vocem aquarum multa-

rum , vocem tonitrui magni; quimultiplicáfti in«

&

DN

firmitates recedentium à te , ut accelerarent redi-

Tum a

re ; gratiam tamen largire , audiendi vocem tuam ,

fcbres

nonut Àdam, qui fe abícondit ; neque ut Jonas »

Domj,

qui fugit à facie tua ; nec denique ut infelix ille Udo ;

üs, ob-

filvos

quiin ludo pe(fïmo , utut revocatus fzpi

dura-

hag C0

[ EENEDENS

C2 ch»yfoft. lect, in octava Corp. Chbrifli, (bïïl;

.'x

L

l

Confeffionibus,

Vj

A

P.

----ägä)ü)(«

185

lbit ) qulld'

duratus perrexit ; fed ut. humilis Saulus vocanti

X

, Qu

mox refpondeam:

Domine, quid me vis facere ?

o'deyt

1 fecn

huscren

vj Non. Mart. , ejufdem.

$. Carolus Comes "Mart.

que alit

afione, (

Is Corpus Chrifti honorare ? nudum ne

Jomin 1

(OV

Qui namqQue dixit: her eff Cor-

Qu

defpicias.

pus meum ,. & verbum facto confirmavit; idem e-

; decptt

qnihi d

tiam dixit: efurieutem me vidifhis , nec paviflis me ;

& quod minimis meis non feciftis , nec mihi feci-

(4) ht

ftis,

Id fibi di£tum credens S. Carolus Comes

lis; , d

Flandriz , ac poftea. Martyr , quoties facrar; ze-

| no510]

dem adijt ; Chriftum in facro Altaris myfterio ve-

ljusmodi h

neraturus; largam in. pauperes ftipem profudit ,

s dipi?

ut eleemofyne merito , ac precibus egentium

monuti

majus quotidie in divino obfequio caperet incre-

o

mentum.

p d

Ego vir, videns paupertatem meam , dum e-

ji;mdi?

ajori

entes alios Chrifti amore juvo. (id quod m

Va VOCCm:

indies liberalitate facere decerno ) nedue folüm

f

hera

pauperem - me- agnofco , fed multis quoque lan-

um m

Et

uis me confoletur ?

guoribus oppreflum.

qlicl

Áffixus fum lecto humani affe&tás , linteis vitio-

raret t

rum ac imperfe&tionum habitualium involutws , in

ycemt

febres peccatorum identidem relabens,

'Tu ,

eu p

Domine, qui omnia potes ; qui veniíti peccatores

ixilt Udï'

falvos facere , quorum ego primus fum ; qui fa-

ppius,

nas contritos corde ; fana & fava me;

tu, qui

du*

juft-

/

Ny

-- (4) s. cbryfoft.

'fh' UF/

186

-&5 tX Sfïa"

juftificas impios , & qmortuos viyificas; qui con«

pn ac

vertis peccatores, & amplius nonfunt; converte

opus t2

me , & convertar, Tu, qui habes claves abys-

cxigcb:

fi, mortis & inferni; cuimare & terraobediunt;

à menf

veni, & libera me.

'Tu , qui de lapidibus fufci-

tus,

tas filios Abrahz;; tolle à me , quidquid tibi difpli-

0q

cet in me ; vide , ad quantam miferiam devene-

n,&

rim , quantis periculis fim expofitus : Cecidi de

Quàm q

fublimi in profundum ; de ftatu . innocentie ad

frine ge

peccati miferias dejectus fum ; excidi gratià tuà ;

Tate po

odium incurri; à gloria ad poenam , ad inferos €

lier, ad

colo deturbatus fum,

Sanus cram; jam infir-

gams,

mor; bonusfui; jam malitie immergor; gaude-

ergohi

bai*. jam triftor, filius Dei, diaboli mancipium

aImare

effectus fum , Ó quàm in me verificatur illud pfal-

D0n ut

