Veriffimé perverfis facetdotibus applicatür, quod

BRT

habet proverbium , magnorum corporum magnas

Tetytre

quoque umbras effe: quo enim dignior eft ftatus

QU mj

facerdotis, eÓ nocentiorem

pravorum operum

8nime

yt

fpargit umbram ; (4) dum ipi peccant , qui com-

M

pefcere:peccata deberent.

Nullum certé majus

prajudicium , quàm à malis facerdotibus. tolerat

-

Detius?

"—

4

Aug.

.Qz) Grkgor; Ham 17 i Luc. 10,

ifi i

.4.(-

-MBXOCER

71I.

ff aCC

Deus ; quando €os, quos ad corre&tionemalio-

A

rum pofuit ,. dare de fe exempla pravitatis cernit,

bant Á

Po'uit Deus Sacerdotes fuos judices peccatorum,;

| pignuss

(4) cui omnis profitetur peccator , &t ante quem

reverto

omnis ftatuitur Janguor : Nihil itàque aduiittat Sa-

cerdos , quod ad idem tribunal pertineàt ; ne ,

y , if

dum alios judicat , feipfüm condemnet; delicti

ejufdem reus : Plus dico : non peccatores folum-

E

mini à d

moódo Myftarum. fuorum cenfurz Deus fübdidit;

, Dom

fed & feipfum ex toto illis permittit , (P) velut exázi-

rinifmur

mis , qui proprijs viribus uti omninó non potelt ; ut

me f

quidquid de ipío faciendum facerdos judicaverit ,

at dentium

promptiffimus obediat.

Nónne obedit ad nutum,

[

dum ad paucula vetba fub fpeciebus eucharifticis fe

1, qui

fiftir; & ad lubitum Myfte jam füpra caput eleva-

m imindt

tur ; jam dividitur in partes; jam movetur juxta fa.

4 tibi (*

crorum rituum prefcriptá; jamWn fupplicatione fo-

lenni circumfertur; jam defertur ad moribundos;

m fb

(f a

jam osipfum , jutinam femper dignum , fübintrat s

Pados !

velut exanimis , qui proprijs viribus uti omnino

non poteft. — Quàm veró horrendum ; tantà Majes

k fandort

flatis fuprema patientia abuti , indigné tractare

tantum myfterium,in ludibrium vertere tantum Sa-

cramentum ! Verüm irritata toties patientia in furo-

(catur d

u

rem vertetur ; & diftrictum fe judicem oftendet ,

qui modó patientiffimus , inftar rei cujuspiam if«

T

m o

animz , tra&tantium fe manibuspermittit, Proin '

À

y (

Sanita [andtis,

certé n

DO

Ez;.'

iij. Nori:

"T

u

Deiss

(4) 4

1nfin, l. 4. €. 25,

g. Toth, A. lib.de panit, c. 20..,(&): Sf Gerira

73

«t93) CO 682

ierieidesdeiie o je lgl ol od iif

f &

fnt &

iij. Non. Jan. 5. ejufdem.

Deun

4. Geno'vefa Vz'rgo.

i man

T corpus Dominicum , fub fpeciebus eucha.

u

.guhar

rifticis latens , adorare poffet S. Genovefa ;

Setrat

Parifienfis Virgo, adhucdum infans , inexplica-

detj: m

bili defiderio ecclefias frequentavit. — Aliquando i-

ln

dem in Matris comitatuagere exoptans , dum pre-

Darid,

ces irrite eflent , lacrymas junxit, adeo huic vi-

Chiffe

fas importunas , ut alapá filiolam caftigaret. Sed

It tetn

inalo fuo ; nam oculo utroque mox capta fuit ; quo-

ferinp

rum ufum tamen biennio: póft , filiá crucis (ignum

mop

unprimente , recepit,

fï&ö D

Altaria tua , Domine. virtutum , Rex meus, &

tmhfkr,

Deus meus.

Beati , qui habitant in domo tua ;

Conf

Domine ; in fzcula fzculorum laudabunt te,

Ad

Cbræis

ea.concupifcere , & prz defiderio deficere deberet

m f

anima mea! fed Ó pigrum me! Vincunt me non fo-

Tbo d

lüm domeftici fidei; fed ij etiam , qui Deum , in

hanc fn

remplis non , nifi per figuras, prafentem adora-

Cürban

bant. Quantum enim , proh pudor! non fufpira-

CCUspel

bat vates Regius ,. dum clamat : unam petij à Do-

V Qum

mino; hanc requiram. . Et que hac petitio? ut

um

inhabiten in domo Domini omnibus diebus vitz

Ml

mez, | Quid non egit deyortiffimus Daniel , dum

"x

contraRe

gis ediCtum ( 4) ingreffus eft damum fuam,

& feneftris apertis in ceenaculo fuo contra Jerufa-

lem , tribus temporibusin die flectebat genua fua ,

& ado;abac » Corffitebatárque coram DEO fuo,

chq

——

ficuti

à]

—

(4) Dan,

6.

quam CI'«

i

-«t93) 08 83 V

MH

ficuti & antea confueverat.

Si homines ifti habuif-

]

fent ecclefias inftru&£tas , quales funt noflrz ; (i

Deum ipfum veré prafentem adorare ijs licuiffet ;

fi manducare eundem , & dulcedinem ipfius de-

bus eud

guftare potuiffent; quid non egiffent ? Veré dixit

Genovth,

Servator : beati oculi , qui vident, quze vos vi-

inoxlo

detis: multi enim Reges & Prophetz videre ea vo-

diquandoi

luerunt , nec tamen potuére. Tunc reverà , Ó

, dunpe

David, defeciffet cor tuum , & caro tua ; tunc ex-

eo hu v

clamáffes : Deus cordismei , & parsmea , Deus,

at M

in 2ternum ; Tunc cor tuum ,. & caro tua exultáf-

ahit; qu

fentin Deum vivum: tunc petijffesinhabitare in do-

wis fipur

mo Domini omnibus diebus vitz tux.

Tunc pro-

fe&tó Daniel majori longé animo lacum leonum in-

meHS,k

tráffet,

domo tti

Confufus inde à laicis Sacerdos ,. Chriftianus ab

n !

Hebrais , quemadmodum paffer afficitur ad do-

ere dtbtt

mum füam , & adnidum turtur ; ita & ego fufpi-

menon?

rabo domum Domini omnibus diebus vite mez:

j Deun, !

hanc frequentabo , ut vel cum Joanne dile&to re-

tem at

cumbam fupra pe&tusDomini;. vel cumMagdalena

;on ii

fecus pedes ejus quiefcens , verba falutis excipiam;

enja D

vel cum Zachzo hofpitio cordis illum recipiam,

critio? ,

JEquum enim cft,

fibus Yi

: Dcfftderia defiderare DoWmintm. .

nidl ; r

Prid, Non. Jan. 4. ejufdem.

mum llanïs

us f*

$. Tirus Epifcopus: Cretenfis.

emial:

fcipulus D. Pauli erat Titus qui, przícriptam

DI

pro d

à Magiflro vitz normam fecutus, poftea-

fiet

./

Qquam Cretenfi Ecclefiz prafe£tus fuit, quod didicc-

ES

rat, H

g,l

74

-ESS ) CDCOER-

rat , in opus fancté redegit , utpote irreprehen-

gt ,

fibllis , fanz do&trinz, juftus , fanCtus , & conti-

icere ,

nens, Jam veró non Epifcoporum folummodo hzc

minid

funt ornamenta , fed & quorumvis facerdotum ,

dendin

juxta illud devoti Afcetz (a) facerdos omnibus vir-

&t

tutibus debet effe ornatus, & alijs bonz vitz ex«

h J

emplum prebere: Ejusconverfatio non cunx po-

6 V0

pularibus , & communibus hominum vijs ,. fed

Atplens |

cum angelis in-calo ,. & perfcCtis viris in terra:

dc) 0

facris veftibus indutus , Chrifli vices gerit , ut Deum

agas.

profe, & pro omni populo fuppliciter & humili-

Tux

ter rogct.

Habet ante fe , & retro , dominice

Vontfey

crucis fignum . ad memorandam jugiter Chrifti

U cenim

paffionem: ente fe crucem in cafula portat , ut

tib ferv

Chrifti veftigia diligenter infpiciat , & fequi fer-

QUdin

venterftudcat. Poftfe cruce fignatus eft, ut ad-

Vilit

verfa qualibet , ab alijs illata , manfueté pro Deo

if

toleret, Anteíecrucem gerit, ut propria pecca-

N

talugeat ; poft fe, ut aliorum etiam commiffa per

compaffionem defleat , & fe medium inter Deum ,

&: hominem peccatorem conflitutum effe fciat; nec

lo

aboratione , & oblatione fan&ta torpefcat , do-

?

nec gratiam & miícricordiam impetrare merea-

tur.

Cl'lïllïmn

AOltue

Quando Sacerdos celebrat , Deum honorat ,

angclos latiíficat , ecclefiam xdificat, vivos adju-

QUS n(]l

N

vat , defun£tis requiem praftat , & fefe omnium

bonorum participem efficit, |Quanti porro meritt

Exen

eft, Miffz facrificium pro fe & alijs devoté offerre ;

qUOUd](

Vel alrer

2

tanti quoque demeriti eft, hoc minifterium neglis

! Eecle

genter ,

am' I

—— (4) Lil.4. de tmit,

«693)(1 ( 683

T*

ttyreun.

genter , aut ( quod Deus avertat! ) facrilegé per-

T

ficcre , dumquis reum fe corporis ac fanguinis do-

modolit

minici conftituit;

Si facerdotibus ratio alia red-

erdoun,

denda non foret, nifi de Altaris Minifterio; fatis

nibusyi

- effet, quod fibi metuerent, — Neigitur terrifica il-

2 vit2t-

la Judicis divini vox te concutiat : quid fecifti?

ecce vox Ían

| cump

o

guinis Filii DEI clamat contra te ,

VijS 3 ml

3

e

perpen-

arguens fegnitiem ac perfidiam tuam

jn tetit

de, ó facerdos, p

ü

í

erpende , & ferió cogita, quid

,utDan

agas.

& hum

'Tu nos, Domin

e JESU'! iïlmlne Sacerdos &

domin

Pontifex , adjuva; ut, qui officium Sacerdotalé

ier C

fuícepimus , in omni animi ac confcientiz puritate

ortat , V

tibi fervire valeamus , memores continuó ejus ;

"

| fcqui fcr-

quod in Ordinatione diéctum nobis :

gff, ut ad«

Videte , quale vobis Miniflerium tv

-adirum eft per

( proDe

ampofitionem manuum.

anddi

"a pe

Non Jan. $. cji:fdcm.

nf

yrer Deum

5. Gelacus Eremita.

e fcat;

Uotidie, aéris injurias nihil moratus , Eccle-

ckaf ! d

S. Servatij invifit D. Gelacus. Eremicola ,

re mde

Chritum eucharifticum adoraturus. — Inde dignus

habitus, quem fub vitz finem ,. cüm copia facer-

| honofäh

dotis non effet , ipíe S. Servatius fub fenis veneran-

ij

di Íchemate viatico divino muniret,

[c o

Exemplo mihi erit fanctus ifte Eremicola , ut

quotidie fub aufpicijs facratiffimz Virginis Detpar ,

.

gf

vel alterius cu

)

uspiara fan&ti Tutelaris , przfentem

um g^

in Ecclefia Dominum meum adeam , efque iné fi-

".

Ítam,

Notemus , obfecro , Aulicorum vigjlan-

E.

tam

"

76

-e825 CO C G8

tiam in obfequio Principum fuorum: O fi vel di.

lhc d

midium ftudij iftius haberemus , quo illi placere

alevial

conantur filiss hominum , in quibus non eft falus!

vin Qu

Ecce prafens continuó nobis adeft Dominus Do-

fettiy

minantium , qui auffertfpiritumprincipum , femper

r

paratus , adconfpe&tum fuum nosadimittere ,. nos

Qu

audire, & exaudire. Néque dedignatur quotidie

Mif

ad nos venire , & per facratiffimum Miffz facrifi-

intty

cium. nobis unitus , manfionem apud nos 'acere,

igitur M

Inde fpes eft, fore, ut nec morte ab eo fepare-

prtcby

mur , utut nexus corporis cum anima pcr ilam dif-

folvatur.

Nun |

Imó nec hoftis tartareus , tunc vel ma«

o ce

ximé infeftus , funefti quid in nobis reperiet: Si

enim v hominifoli minatur Ecclefiafticus (4) quia ,

cum ceciderit , non habet füblevantem fe; id nos

non tangit , qui Deo uniti femper , adeóque mi-

t

[

nimé foli fumus. Itàque, bone JEfu , conjuncti

lcle

ftemus ; & quis adverfarius przvalebit? Quid nos

y-ayü*

feparabit à charitate Chrifti ^ Nec ipfa mors : hec

Cbyt

fiquidem medium eft , Deo arctiüs nos adftringen-

iGte |

di ,. dum laqueum , quo corpori alligabamur ,

m

conterit, nósque de corpore mortis hujus afferit

B& vir

in libertatem , à qua laqueo eodem carnali, ac

Wintri

peccaminofo nosarcere demon fuerat conatus.

mjne

Vin&tum fe in Domino profitetur Gentium Do-

Gd

€tor, & quà ratione? (b) Sacerdotes alligantur

Cun

Deo tanquam familiores , & intimi confiliarij :

&Dtttis

funt hi cives fan&torum , & domeftici Dei , longà

tUS:

majori curá ac diligentiá obftri&ti , ac ligati, in-

(]Uä!n y

omino ;

il:rxfucndi ac piacendi fummz Majeftatis D

hin?

()p

[

) Nty

z (4) -C'ap.-4., (P) Afma quidam.

»

r

«e39) CY Bs

Vaf

fiddi

binc alligantur etiam majori perfe&tioni: (4) non

] p

alleviatüi onus tuum ; fed arctiori jam allegatus es

eft n

vinculo difeiplinz , & ad majorem teneris per-

üinus Do.

fe&ionem. Alligantur Religiofi perfe&tioni; fed

, femy:

1najori facerdotes: (5)equidem monachorum in-

VEC ,

gens certamen ; fed conferendo cum Sacerdotij

' quotit

adminiftratione , tantum difcrimen eft, quantum

t facris

inter privatum & Regem eft interyallum.

Quod

os "acett

igitur proprijs viribus non prefumimus , fan&torum

£0 foprt

precibus & meritis impetrare ftudeamus: etenim

rilandi-

m

Non fruffra coluntur. fancti.

x vd m

penet: l

'

vii. Id. Jan. 6. ejufdem.

s(4) quà

Eþij)lmnia Domini.

f d

cdque mJ'V

Psá natali no£te , uti piftores ab angelo, ita Magi

I

ftelle apparitione de Meffiz ortu moniti , quid

conjun

Qul i

illa, catenus non vifa , ominis ferret , deliberare

caeperunt ; collatisque intcr fe opinionibus ih cam

nors ; hi

dftringe

ivére fententiam , hoc ipfum fidus effe, de quo

Balaam : (c) orietur Stella ex Jacob , & confur-

: ab

Bet virga de Isra&l, Inde absque mora accinéti

juneri , die decimo tertio poft natum Deum -

al *

matus.

Hominem ad ftabulum Bethlehemiticum , ftellam

€andem fecuti , devencre ; ac Infántem divinum

yium D*

cum Maria Matre inyenientes adoraverunt; inde

dlipantt

apertis thefauris fuis obtulerunt ei munera , aurum ,

oníliz]:

thus , & myrrham.

O quàm oculata eft fides ,

yj, long

m necfpe-

| jL, I

quam vifu Lynceo eft infh*p&a ; dum ea

]uncz

Domino )

(«) be Tmit, ]. 4, c. 5-. (c)'Cbïy[bjf. l. 6.

de f«cerd.

hin?

(c NuWum, 14,

P

78

i. c»65€2

H

lunce humilitas ,: nec .vil

itas pt&

fepis , nec fafcia-

Qlfecto-

rum pacepertas, nec demum iníantilium membro-

hs pag

rum labefa&tavit . infirmitas.

Hic coram Infante

f&hbus:

Sapientes, diademata coram fafciolis ,. coram e-

d&ïc j ül

geno proftratos Reges afpicimus ; ut difcamus , in-

entihs

firma mundi elegile DEUM , :ut fortia. confun-

dat.

P

21 210

Qurtje

Quis ambigat , Magorum dona gratiffima Deo

& hnj

fuiffe ? fiquidem tanta cum devotione , amore &

fide . oblata fuerint.

Hocitiqu

At fides , operibus vacua;

cidem magnopere difplicet , haud abfimilis arbori,,

Anbis t

la enm c

fronde , folifsque luxurianti , fructu tamen defti-

tuta.

Smijm

Et quando ego donis additis probabo fi-

Ls

dem ? quid ad cunas Servatoris adferam? pauper-

culus fum , & bono omni vacuus : & fi quid ac-

ceptum habeo , id DEI donum , ac datum eít.

Eccetamen, Infans divine , cordis meithefaurum

At

pando, quidquid in eodem prerij alicujus delites-

^if

cit ; tibi confecraturus: en aurum i

fitin

5

gnitum puri in

te amoris * en thus demiffez orationis ; en cordis

A : '

contriti inyrrham : rurfées , en aurum puriffimz

TWl ag

It loce j

intentionis , thusfrequentis deprecationis , myrr-

ham patientiz in quovis adverfitate.

Tu, JESU

: l'magin

Wüs me

bone , qui Magos hodie ftellá duce ab Oriente e-

mïnfa, Wt

vocáfli , quique peccatores non minori gratià

compellas , dicens: venite admeomnes; & ego

Vefün (

reficiam vos.

W

Ecce ego peccator maximus ad te

dent Q

accedere prefümo , apud quem copiofa eft rc-

1* item

demptio: redeo ad te , à quo aberravi , ficut ovis,

m i

ttico

qu& perijjt: Tu, paftoroptime , qui venifti, qua-

à

f dijs

xere & falvum facere, quod perierat , require,

"OOrjrà

QD«

net hfs

EUUUM

/7

obfecro , oviculam tuam ; venio ad te , lethali-

menbro-

bus p'agis confe&tus , utpote pravis diftortus af-

n Inhat

Coram

fectibus: fed tu , Domine , fi vis, potesme mun-

amus I

dare , fanare , & folvere; ipfe atleris , imaló ha-

bentibus opus effe medico ; miferere ergo mei ; &

1 COnli

ana animam meam , quia peccavi tibi,

Sacrifi-

cium tibi eft fpiritus contribulatus; cor contritum

fima Dtt

& humiliatum non defpicis ,' non projicis à te,

amoret

Hoc itáque tibi offero , ut facrificium corporis &

5 Vacua,

fanguinis tui pretiofiffimi di

lisarbort,

gniü; valeam ofïerre ;

ità enim d"gnam tibl

qen defl

Satrificabo bofliam laudis,

tobabo/-

1? pallpeï-

vi. ld. Jan. 7. eufdem,

fi qud as

s. Lucianuis Martyr.

danum d.

Arcere cum difcipulis fuis ob Chrifti fidem clau-

ithefaurit

E

fus fan&tus hic Martyr , circum aliquando de-

is ceites

fcripfit ia terra , ita fuos jam in paffione fodales

um pm'i !:H

n C

afauus : Templum vos mihi eftis , undique latus

meum ambientes; Menfze , feu Arz locum tene-

] puïifrlmæ

bit hocce pe&tus meum , utpote noninanime , fed

1iS 3 mm'

ad imaginem DEI animatum , ac formatum,

fu, JES

PeCtus meum , JEfa pijffime , tua. quotidiana eft

Oriente

menía, utinam munda femper, & debité ornata!

verüm quot alieni ibi concupifcentiarum ignes ar-

s; &

dent? quot exzítuant paffiones ?' quot malze be-

imus 40

ftiz fremunt? Scio ; Domine ; peccata mea mul-

)fa e& jea

ta & magna , ob quz timeo ; fpero autem in mi-

ficat o

ericordijs tuis, quarum non eft numerus,

Con-

jft, qi

fitcbor itáque adverfum me injuftitiam meam tibi ,

geque

g

ut tu remittas impietatem peccatorum meorum :

& de.

$o

mcPuSe a

MVv

& deleas univerías iniquitates mcas , & maculas

carumdem abftergas.

Multz funt equidem ; ve-

rümtibi proprium , mifereri, & parcere : faveor

&L

cum Aíceta: (4) multa quidem propono; fed mo-

Anfho

dicum ad efíe&tum perduco , in confideratus fre-

tia d

quenter inloquendo , incontinens in tacendo ; in-

du dl

compofitus in moribus, importunus in actibus ;

preciys d

effufus fuper cibum , furdus ad Dei verbum ; velox

tratohnfe

adquietem , tardus ad laborem ; vigilans ad fabu-

Bageret

las , fomnolentus ad vigilias facras; feftinus ad fi-

Taptus, Yi

nem , lentusad principium; negligens in facris per-

A

folvendis horis, fervens in corporis commodita-

Tet ditils |

tibus ; tepidus in celebrardo , avidus in. confer-

Itdit, d

vando; fubitó commotus ad iram , facilis ad al-

Antil f

terius difplicentiam 3 pronus ad judicandum , ri-

RUT

gidus ad arguendum ; latusin profperis, debilis

Qd e

in adveríis.

r

T eune

Tu, JEfuzelofiffime , qui olim flagello ultus es

tsf

profanauonem Templi, mensafque nummulario-

amoris 4f

rum evertifli, indigné ferens , Domum Patris tui

ambi[ Pufi

effectam fpeluncam latronum ; idem in pe&tore

A Yerg.

mco , menía tua quotidiana , effice ; everte , &

Pt fnpi

fubverte, quidquid inibi deprehenderis tuz Maje-

BEU tepu

ftati invifum , tantóque indignum Hoflpide ; ejice ,

MENTS

quidquid vitiofum eft; quidquid immundum , ab-

fterge; ut cor meum fiat habitaculum , tuo fancto

Fdemþtm

nomini przparatum ; indigniffimum enim eft ,

C.l Wtetg J

Violari Templum DEI.

vj. Id.

metpoi

E

— (4)De imir, l, 4,

-£93)(D 888

8r

& maoli

ä*-&*-&*-&ä

*Reledotodokedojedotofodeddelefeiefafe

idem ; w

vj. ;d. Jan. 8. ejufdem.

re : f

$, Laurentius Jullinianus Patriar. Fen,

90j fedm.

An&to huic Prafuli, etiamnum juveni ,

Sapien.

leratuste

*

tia divina ofculum fixit ;

& moxtotus ei mun«

cendo; 1

dus defipuit,

Venctiz , jamjam periturz

n aCtibi

precibus ftererunt,

9 ejus

Jam eveétus ad folium Pa-

um ; vet

ins ad lbt

tüarchale urbis ejusdem , cüm facra pro more

perageret in Natali Chrifti Servatoris ; in ecftafin

flins d)

raptus , vidit Infantulum fpeciofiffimum ; vidit E

in facrispe

adoravit, Cümquein divino hoc fpectaculo here--

conmodie

retdiutius ; tandem à diacono monitus » ad fe ubi

redi

; n COH( j

jt» dixit: en profequorcepta; fedquid deIn-

f:

ficlis d

antulo hoc tam formolo faciemus? quomodo fo-

andum ) ï!'

lun, & nudumin tanto fripore relinquemus ?

jis, dii

Quid ego infelix ago de Infantulo tam pulchro ?

nónne eundem recipio in cor, frigore conftri£tum

dlo st

intenfiffimo, ibíque tremulum relinquo absque ullo

numiat

amoris affe&tu , nullsque veftibus contectum ?

m Pt

ambit Pufio hic puriffimus veftem innocentiz :

n* Oï'i

haac veró quoties perdidi, quoties inquinavi ! Ex-

evertti

petit humilitatis pallium ; me fu

perbia contegitz

j; m

petit tegurnen patientiz ; furor

mox exardefcens

ne circumdat. — Quid igitur faciam Infantulo tam

jdti qie

undum ) 4

formofo ? Integrum pudoris florem adeó amavit

Redemptor nolter

, of

» Ut non , niíi exvirgineo na-

m

Íci utero , nec ab ali

e]

» quàm puritatis ejusdem Nu«

tritio voluerit contre

&tari:

(4) quantam ergó cor-

pori Íuo nunc vultadeffe mu

nditiam , jam in pater-

F

na

-

/

e (4) Pet. Dam, h €, 6,

p

$2

D MC

tis, & B4

nz Majeftatis gloriá fublimátus? Itáque folvám cutt

Bernárdo calceamenta de pedibus meis , involucrá

adt Mai

nempe cárnalium cogitátionum : facris virtutum

Virginum :

veftibus me induám ,. ut Chriftum in. corde cále-

Cieontt :

ws d

fa£to , ac debité exornato recipere mercár , atque

fovere.

Ápernas,

Perift nequiffimus Judas ob triginta argenteos;

ponl i

Conires ]

'»

ex Apoltolo peffimus omnium effeétus proditor; &

qui fuerat Jux mundi , fuper càndelabrum Ecdefie

fatere;

Qutdie ob

pofitus, ad umbràm mortis, & extetiores tene-

im, Dy

bras ejectus eft; qui plures Chrifto filios per Evan-

gelium genuerát , ipfe in fenfum reprobum datis

w Do.

Veré

&te bali

€ft, malorum facerdotum antefignanus.

Magnus Gregorius: (4) cuirei fimiles dixerim ma-

U5 compy

los facerdotes , nifiaque baptifmatis , qua pecca«

1 COfpore

ta baptizatotuin diluens, illos àd regnum calefte

'I&I'Iymm ,

fnittit ; & ipfa in cloacas defcendit.

Hi fidclibus

WUM

Botelam »

Agnum imtnaculatum , Infantulum pulcherrimum

diftribuunt , viaticümque porribunt morituris j fe«

0 Tem

PIS exofeu

ipíos autem indignos efficiunt , reósque corporis

& fánguinis dominici conftituunt , ad. tartara de-

Sftre,

imum àbjiciendi, ldeo defpicio , quidquid amore

l lll[Hämmis

fuo dignum mundus cenfet ; univerfa relinquo , ne

l53 DCO

me relinquant; virtutum habitibus meyeftio ; ut ità

uldun 0

Ti

ib

ln()c[ine

oveam eum , qui veftiri, & calefierià me peti

Fa

Dominus meus, &* Deu; metis,

umductdtl

bX

v. ld. Jan. 9. ejufdcin.'

15', qud

$. Julianus Martyr,

"II enim

mi juïrc-

CA&iHïmis nuptijg D. Juliani , ikptfgerri

niS P Em

O

ao

"l

f-',(ld)'Hanlz. Iþ7. m EVAng. |

pr

Á

$$

*

» folrimat

nis, & Bafiliffe , Virginis fponfz

» adfuit JEfus s.

is, inmlic

adfuit Maria ; Ille Martyrum cinct

us choro , hac

cris Vr

Virginum caetufüpata. Prior orfus epirhalamium ,

; cotdt i

cecinit : vicifli Juliane;,. vicifti. ;, .Alter profecus

Qer at st

tus eft: beata es Bafililfa ,' qua: terrenas dclitias

Ípernens, adaternam.te difpofuifti g'oriam : inde.

tà arputt

Íponfi utriisque non

1en, ele&£torum Albo infertum.

Conjuges ill

i

s proditr

Ibati , etiam martyrij glori4 au£ti po-

brum Ecot

ftea fu&re ; nedue mirum $. Julianus: enim templa

quotidie obibat , poftadoratum ibiD

tetiofes t

$

eum Euchaii-

ftucum, Divorum rel

iquias deveneratus,

lios wb

&rtT

Do confilium

probum ü

(a)

; inquit Hieronymus;; ingre«

ams, *

dere bafilicas Martyrum ; . illic. lammis invilibili-

s dixerint

bus comburéris, Adi , Ó animamea ,. adi& tu.,

, qum

fi corpore minis poffis , mente. faltem bafilicas

|

Martyrum , ac loca facra. :

epnum

Romam. perge ad &«

Ti fide

des SS. Petri , Pauli ,

Scbaftiani , Lturentij ; Coma

poftellam pete ,. D. Jacobum fal

piheris

utatura ; perluftra

oj

loca Terrz fanftz ; & facrata

Dominicz. paffio-

cue 00*

nis exofculare veftigia :

Domum . Lauretanam in5

gredere , templáque alia

complura , tibi nota obis

3d eara t

ibi flammis czleftibus co

mburéris ; ibi confequc-

udotitt

relingio

risa Deo , quod ipfa non merebaris

; ibiDeo te;

tuaque ormia confecra, :

SacrumMiffz facrificium

diamett

ibihocfine offer , .fp

e haud dubia ,^ omnia ex voto

ceffura : (/) tu reipfum illi à

Deo,e

lliga , & illum tibi; itá

/

jàsque divinz difpofi

tioni alligatus , obtine-

bis, quidquid ad falutem t

fn

uam perieris ;; volunta-

tem enim timentium fe fà

ciet , & deprecationem

ii

eorum

"

m d

;S:)wa 1

L

1

84 :

^899)01) 889«

eorum exaudiet. Sancti quóque furgent , opitula

0 Qui

e!! Don

buntur nobis, ac in neceffitate quávis protegent.

Porroin petitione quavis voluntati divinz config.

bile eft nc

ff 1

nare nos oportet cum Magiftro divino , dicente:

non mea , fed tua voluntas fiat ; (4) natn . gloria

ens,-

tetiti

magna, fequi Dominurm : erenim () qui paretDo-

qua f&

mino , efficitur ad imaginem Magiftri, per volun-

z2tis fuz - cum divina confortnitatem , juxra illud

dAwïb'; ln

t Paeris

Apoftoli: qui adhzret Deo , unus fpiritus cum o

efficitur.

At multi cum Chrifto orant tribulatio-

? txbul

frotiyo |

nis tempore: tranfeat à me calix ifte; pauci , quí

Deiarbitrio fe committant;addentes : verüntamen

huners E

fiat voluntas tua, Multi appetunt cum Chrifto son-

faafr

tem Thaboreum; pauci voluntfequi ad clivum Cal-

ditifimi (

quant; ef

variz ; volunt effe focijlatitiz , & glorie aternz

haredes; patientis veró fe&tari veftigia detreQtant,

Datis (evin

jtaQue petitiones noftrx innotefcant apud Deum;

tl com

fedcum plena & integra in ejus voluntatem perrnis-

fione petentes , ut hec , non noflra perficiatur,

Cf elor

Porro, quodnoftris meritisnon valemus , fantto-

dul f

zum patrocinio affequi contendamus; certé énim

atguflo j

Car] non

Surgent , & opitulabuntur nolis,

MTRT

QUinta feci

iv. Idus fan. 10. ejufdem.

$.. Guilielmus Epifcopus.

cmfüï T

RUi

RugenfisEcclefiz Paftor erat San&tus ifte , fem-

Qu (

:

per hilaris , nifi dum Sacris dperaretur: tunc

C0 As

fiquidem vivá adeo fide Chriftum patientem , & ex

amor j fat

crucis arbore pendentem , in facra Hoftia con-

Torte ejs

ret.

þemplabatur , üt totus inmarorem abi

'?" i€ffet1

OQuim .

lt Dei P

-w(a) Eccl, 25. (b)rclem.. Alex, 1. 7.

N

SYXPYXIbM

$;

Vent, oj

O Quàm veré dictum : amor meus crucifixu$

eft ! Domine , Dominus nofter ; quàm admirae

Protepu,

livinecodt

bile eft nomentuum , quámque ftupenda funt , quze

nO 4 dicen:

fecifti; magnalia ,, confummata in ligno fancte

) nam po

crucis ,. & in hoc tantz pietatis Sacrámenta

terminata

.

!

qui parct?

O Dile&io , fortis , ut mors ,

quanta fecifti ? Verbum azternum carne in«

i, pert

) , jixt l

duifti ; indutum percuffifti ; percuffüum vu!lne-

piritt CU

ráftiflagris fpinisque ; ita dehoneftatum. popu-

ant tribu

lo exhibuifti absQue Ípecie , aut decore ullo ;

morti pro falute generis humani addixifti; crucem

le; p (

» veruntat

humeris ejus impofuifti; eidem membra fan&tiffi-

y Chriftort

ma affixifti, ac tandem pro peccatis noftris morte

d climumé

diriffimàá fuftulifti, .O fortis , ut mors, Dilectiog

lorig att

quanta effecifti ! Deum - Hominem fub modicas

panis & vini fpecies compegifti , & ad finem ufque

bdetred

mundi compingere non definis,

Siccine , amor ,

r p D

vicifti invincibilem , immortalem occidifti, fau-

varetm p

ciafti gloriofum &t impaffibilem; immenfum con-

j p

cludis fub exigua panis forma; complecteris orbe

[emis; A

anguíto incomprehenfibilem; arétas eum , qui ar«

; ; ce[ï& Cnlm

cé&tari non poteft, .O fortis , ut mors , dilectio,

-/

quanta fecifti ! Quàm fubtili ftratagemate venam

jerm.

cordis JEfutetigifti, ut torum diruptum , vitam pe«

nitüs amitteret ; ut ejus locum fubire tu poffes; at-

[f

Cs ffi am

que idem cor divinum , amore redanimans , in fa-

n

cro Altaris myfterio mihi apponeres. .Ceffa , Ó

GU

;

'

amor; fatis eít, — JEfas meus pendet in cruce , ut

jexer

morte ejus ego vivam ; mortuus eft, ut redivivua

j Homa 0

mihi effet panis Salutis,

At , amor , fi adeo in Fi«

abireb. ,

o

lium Dei pravaluifti; ut czlo eum deduceres , in

3

Virs

p

$6

-«3) C CEB-

Virginis uterum evocares , & etiamnum füb mo-

& exalto

dica panis fpecie occultares ; nónne id ipfurn in Ju-

atcdun

pote vf

dicem poteris , rigorem ejus diftrictum vertendo

in mifericordiam ? Ita, ita omnino cffice? fiat mi-

Qus San

elinzs te

fericordia Domini mei JEfu Chrifti füper me; fuper-

Cerert)

exaltet hac judicium ; ut ; cüm judicaturus adve-

n€rit, non me arguat pro juflitia fua ,. fed pro

vti5ad t

(hm, 4

immenío füo amoreafferat à morte dterna , quia

tl if

E'Farti; , ut Mar:, dile&ia.

d&

Cuinte

n;ld. Jan. 1:. ejufdem.

us hum

as Hyginw',?ajm.

tumtede

liciver]

( Tatuit San&tus hic, & digniffimus Petri Succese

for, ut baptizati ac confirmati füfciperent di-

Iedempu

vinam Euchariftiam , optimé gnarus , fru&tum om-

Anpelon

nem fpirituale

Angd()m

"

m in facratiffimo hoc fqnte conti«

neti.

1

um Fj

brare)

'Inde inftruór ego , cum " frequentatione tanti

€tnp, (

myfterij falutis quoque effe£tum in me augere. (4)

Dulciffime , & benigniffime JEfu , quanta tibi de-

U5 Cc]

betur eratiarum a&tio pro inftitutione hujus Sacra-

gifu'sad h

lm vide

menti , cujus dignitatem nullus hominum explicare

potens invenitur ? quanta' veneratio facratiffimo

m&m e

Corpori tuo debetur ? Quid mente volvam , ac-

Dettons

cedens ad Dominum meum , quem ex debito ne-

Dititsi

queo revereri , & tamen devore füfcipere geftio?

hi oby

Quid meliüs erit ,-ac falubriüs, quàm me penitüs

T5 Qu

humiliare coram te ;; & bonitatem tuam infinitam

hm Ch

Laudo þigivtur te , Deus meus;

Yaty, :

PPra me exaltrarc.:y.-

& ex-

Tüntsstesatien

(4 De Imit. l. 4

W) 1

»£93 )C $83

$7

wn ib m

& exalto in zternum; defpicio me , & fubjicio s

abje£tum in. vilitatis propriz abyffum ;; ut in tem-

L'iphunay

m verter

pore vifitationis euchariftice exaltes me. — TuSan-

ice: far

€tus SanCtorum ; ego fordes peccatorum; tu in-

clinas te ad me , qui non fum dignus , ad te refpi-

r me;l

aturus at

cere; tu venis ad me; tu vis effe mecum ; tu me in-

vyitas ad tuum convivium ; tu mihi offers caleftem

u f

cibum , & panem Angelorum; Sarié non alium ,

terna, qu

nifi teipífum , panem vivum , quide calo de

difti, & das vitam mundo..

;

»

fcep.

— —aáó

.O interminabilis divinz pietatis profluxus1

n ge-

fn.

nus humanum; cui non füfficiebat, hominem damna«

tum redemi(ï'e,a[l"umptlï miferá noftrá naturà, anges

PettiSut

licá veró , longé nobiliore , negle&t4 ; nifi etiam

Cui enim

af ciperet

redemptum fuprà Angelos eveheret.

Angelorum aliquando dixit : filius meus es tu? cui

fidhunt

Angelorum poteftatem delit in corpus fan£&tiffi-

- fonte t

mum Filij Dei? Certé enim dicere: ego volo ce

lebrare Miffam , aliud non eft, ac: (4) volo & de«

ntatiomt t

cerno , € calis Filium Dei evocare , ut fub fpecie-

ne a gett

uanta tUt

bus eucharifticis denuo ponatur , qui in uterum Vir«

ginis ad nos redimendos defcendit : Neque admo-

g huj

dum videtur myfterium hoc abfimile Incarnationis

um on^

) ficrati

Sacramento , quo Mater Virginea faCta attonita

percontata eft: quomodo fiet iftud ? audijt veró :

voliam :

Spiritus fan&us fuperveniet inte , & virtus Altiffi-

x Cl(ïblï(zB

mi obumbrabit tibi.

Idem tibi repono, fi quz

jett

ras , quà ratione panis & vinum in corpus & fangui«

p g

nem Chrifti convertantur , Spiritüs fancti fuper-

ventu, ac virtute Á'tiffini id effici,

Veré ftupen-

um

, Das n

FA

"1

g

-/

(«) 1bom, Alban,

-

—RÜ

m

$8

"$4913 82«

dum Sacerdotum minifterium , in quorum fe ma-

ptrpetu

nus Dei Filius demittit.

Noli itaque , Sacerdos ,

tiamad

noli tanto te munere degeneri converfatione red-

bendur

Tore a

dere indignum, fciens,

Scisit

Frucium omnem in Saero boc. fonte. contineri,

gv

Qu a

vt

Pridie d. Jan. 12. ejufdem.

Iattem

$. Joames Epifcopus Ravenna.

f ide

facrum peragendum accinctus ftabat D.

& efünd

) L À

oannes ; cüm édvertit, calicem deficere.

tete fre

Et ecce, Angelusadeft, calicem porrigens, in quo

ettlo

Chrifti fanguinem libaret.

h, d

(4) Quàm magna multitudo dulcedinis tuz ,

enire

Domine , quam abfcondifti timentibus te ! Quan-

dorecordor devotor

Wt

aliquorum , ad Sacramen-

fum (ib

tum tuum maxima dévotione & affectu acceden-

(']ut hon

tium; in me ipfo confundor , & erubefco , eó quód

()tmmgr

ad Altare tuum , & facre. communionis menfam

Sacerd(

tam tepide accedo , fine cordis affeCtione , aridus

efriner

totus, nec ita affe&£tus , ficuti multi devoti , qui

QUOS a

| prenimio defiderio facrz communionis , & fenfibili,

cordis amore à fletu fe non potuerunt continere.

x

Rq

Itadue omnium cordium devotorum jubilos , ar-

dentiffimos affe&tus , exceffus mentis , fupernatu-

xales illuftrationes , & coclicas vifiones tibi offero,

"Domine, cum oinnibus virtutibus , ac przconijs »

in coclo & in terra celebratis, ac deinteps celebran-

(Y

dis, pro me, & omnibus , in oratione mihi com«

m ;

mendatis ; quatenusfic ab omnibus lauderis , & in

per-

)

()g

L

P

Em

"£93 ( DCS82-

$9

rm ( m

perpetuum glorificeris ; qui dedifti nobis carnem

Saterdos,

tuam ad manducandum , & fanguinem tuum ad bi-

fation r

bendum.

Res, brevi expreffa fermone , fed ter-

rore ac prodigijs plena : Miffam celebrare intendo,

ntitttfi,

Scies utíque , Sacerdos , idem prorfus effe facrifi-

mET RMETEM U

cium cum eo , quod in crucé Chriftus confümma-

D.

vit , fi modum incruentum excipiamus. (4) Indig-

neé autem , &fine debita difpofitione illud qui per-

yette,

ficit , idem facit , ac fi Chriftum rurfus occideret,

us fbat

& effunderet ejus fanguinem. — Noli itaQue repe-

om delcer

tere fcelus nefandum Judeorum.

(P) Grandis

igens,inqw

certé honor facerdotum ; fi tamen inveniat homi-

z

nem, dignumhonore: nihil enim turpius eft, quàm

"edinis t

eminere in culmine dignitatis , vità veró humi fer-

s tel Qu

pere; quid enim aliud eft principatus fine merito-

( Sacratt

rum fublimitate , quàm titulus inanis honoris , abs-

C acct

qQue honore , aut quid eft dignitas in indigno , nifi

(o, 00

ornamentum in luto ? Ideó univerfos , qui facrá

onis ! :

Sacerdotij dignitate prafulgent, adeó virtutibus

'.'tionc j at

eminere füper czteros oportet , quantum ftatus re«

denois !

liquos antecellit

liS,&re j

Regale Sacerdotium.

contint

mi bios!

Idibus Jan. 15. ejufdem.

$ fixpfl'nam

B. Ieta.

s tibi o

Quàm horrendum fibi manducat judicium 5

") paco

O

qui corpus Domini indigne fumit! Id often-

epscfkbw*'

fum B. Ivetz , D. Bernardi Alumnz , quando vidit

" mlhl fom

eami-

Fs5

det s W

pCf :

(4) S Thom. Villanov. Cone, 3.'de fac. actib. (b) sï

/

gian. 1. 2. 4d Ecel. Cath,

EEE

90

- 9390 DC 68

