«ruorem pro te profundam , ideo faltem moriar ,

Quia, tu ita jubes ; moriar , quia me vocas ; fic-

'cvaU'

j m

Que deveniam ad domum Patris tui ; tuenim afferis *

Idi-

16

Nemo veuit d Patrem , vifi per me.

268

-9 0Cget-

mnc

p:oe:

u n

Idibus Apri. rs. ejufdem.

tot p

$. Flermenegildus *Mart, :

borar

nilifo

L anima plus eft ; ubi amat ; quàm ubi animat';

*2 Hermenegildus , Rex natalibus ; atate juve-

S

btneí

nis , Angelus moribus, à Leovigildo patre Aria-

u di

no ,:collo ac brachijs in carcere conftri&tus , rión

Qp agl»

in ergaftulo , fed in coclo cum Deo erat ^ quem

Vürque

folum animo regio creata quzvis füpergreffus ,

TCntu

amabat.

Euchariftiam adeo eft deveneratus , ut

(inent

fanguinem lubentiffimé profuderit' j ne facrilegio

ts

lluere tantum myfterium- cogeretur ,' jübente

idm

patre, ut miniftro ad hoc Ariano Epifcopo utere-

tiftmi

tur;. . kaque fecuri capiti impactà , cerebróque

hin,

€

O , inter concentus Angelicos eó abijt , quó

R

€or , amore DEI plenum, p

IQ ,

rat.

j

rid;m præmifc-

Otun

: Satis eft nobis, Domine , ad veram , realém-

Wort

que

5

Præfcntiam tam in facro Altzris Sacramento

agni

firmá fide tenendam ; quód veritatem hanc ipfe,

Spon

qui veritas fuprema es , revelare fueris dignams.

Nocel

Proin credo omnia , quzecunque circa ineffabile

n

hoc myfterium fan&ta tua Ecclefia ; à divino Spi-

f

ritu illuftrata , tenet , docet, profitetur , & cre-

tlb

denda nobis proponit,

Credo, te integrum

jro

in facrofanCta Hoftia, totum in fota, & totum

ntn

in qualibet parte ejufdem : credo tranfitum füb-

Sak.

ftanriz panis & vini in SS, Corpus & Sanguinem

tq

tuum , accidentibus miraculofé fübfiftentibus fe-

fj

ipíis;: & quamvis fumant mille, tu c;men fumptus

ïne]x

non

»&93)(1)Ses-

269

i

non confumeris. Haac fidem , utut nulla indu-

&us neceffitate , pro fola immenía bonitate tua ,

tot per orbem univeríum , tàntísque prodigijs ro-

borare di

o

gnatus es ; ut nullus ambigendi locus ,

anint;

nili foli pertinacix ,. fit relictus,

O quàm

rande

t

beneficium , quàm nunquam fatis zítiman

4

a gra-

re Ant

tia cít donum verz fidei; quà fanQta Ecclefixe

Vis, 0

tuz aggregatus , cum fidelibus alijs auguftiffimum,

tj Qu

tótque ac tantis firmatum miraculis Altaris Sacra.

rgrclïus,

mestum , firmá fide , fpe certá, charitate inde-

qus, W.

finente colerem , & adorarem * & utinam mor-

atl

tales univerfi , haretici, ac perverfi alij omnes ,

juben!e

idcm mecum agant! Sed, eheu ! quanta pars al-

0 utett

tiffimis pertinaciz ac ignorantim tenebris invo-

ebtóqu

luta, te in amabilifimo hoc myfterio aut igno-

j;, 9

rat, aut contemptu fíacrilego proculcat ! Mife-

yamile

rere , Domine mifericors , miferere omnium il-

lorum; & vera lumen fidci fedentibus in umbra

reAtt

mortis impertire; ut ignorantid fua ac perfidiá

Tamento

agnita , illatas tibi injurias expient; féque Ecclefiz ,

n

Sponíz tuz , adjungant, verz oves paícus tuz ,

vocem tuam audientes.

d

Prius tamen rogo, vi»

res mihi conferas ; ac gratiam , ut illorun de-

neHabüþ

1no X*

i

fe&tum interea fuüpplere valcam; ut cultum, quem

(

tibi negant , folus deferam ; & , fi res poftulet ,

pro diviniffmi iftius Sacramenti tuitione Sangui-

g

" gotii

nem profundam, ficQue fidem meam obfignem :

Saltem conteftor jam ex animo , me,, velut ob-

y

euind

fÍcquentiffimum facre Ecclefiz filium ,. profundis-

bus f

fimé devenerari aüguüilïïmum' hoc Myfterium , ac

in ejufdem cultu vivere, & mori velle ; dum de illo

p

non

€redo,quidquid dixit DESFilius,

EL

270

"193 ) DCees-

Poft t

3cCoXt

xviij Cal. Maij , 14. Aprilis.

fii ,

hi con

$. Lydvviaa //irgo.

&C gr

(4)

Ui terrena hac afpicit , nihil afpicit; cz-

pratus

" cus eft , qui multos oculos habet , qui

Tnexla

multis oculis ad vana afpicit : ille autem acris vi«

& n

füs , & perfpicacis eft ; qui per unim animz oculüm

exhibes

ad folum verum bonum profpicit.

Hoc edoéta

wiverl

fpiritu S. Lydvvina , ut pudori nihil obeffet libe-

hais

ralis corporis fpecies, novo apud puellas voto

utiqi

deformitarem . petijt.

Neque abnuit Deus ; fed

rituni

morbis immiffis adco omnem ab ea decorem ab-

0.

ftulit, ut nulli , nifi Chrifto ; placerer.

Ita in-

tum f

tegro annorum octo fupra trigintà fpatio inter

Domin

dolores, morbósque , ad Sponíum coaleftem fu-

lbera

fpiravit; fummum interim reputans cruciatum fe

r

experirí tum, quum Epuli Euchariftici frequentia

h&

€i negaretur: quare dum fibi moleftam tentare

dic

ftatuit confeffarius , particulam. nondum benedi-

flnti

&tam €i porrexit die Virginis natz ; fed cüm de-

COnCin

lutire ori immiffam. nequiret Lydvvina ; denuó

eam ejeciti; ac frauadem miniftrro exprobravit.

tus- (

il

Dulcifme JESU , multe, & innumerabiles

D

caufz funt , ob quas confpectu tuo divino pror-

fus indignus fum ; iniquitates mex fupergreffze

funt caput meum, & multiplicate füper nume-

rum arenz maris,

Qyid itaque aliud à te expe-

&em, quam juftam indignationem , ac vindi&tam?

ey

Poft

u

m

—

271

qdBXIYCRER

Poft tot , tantàque beneficia, à te liberaliffimé

E

accepta , divinam Majeftatem. tuam offendi per-

fidiá, ac ingratitudine eó turpiori , quó plura mi-

hi contulifti,

Qui igitur ratione mifericordiam

ac gratiam tuam deinceps confequi potero , in-

jb O

pratus ac. perfidus peccator ? Verüm , Ó pietas

t i

inexhaufta! en in SS. Altaris Sacramento novum

VCEIS Y

& mirabile pignus immeníe bonitatis taz mihi

Qcum

exhibes : ad hoc pleniffimis folatio verbis invitas

c edoda

univerfos , inquiens : venite «d me omnes , qui l-

fet lbt«

boratis in xrumnofa. hac miferiarum valle ,. &* one-

ïlas ob

rati effis adverfitatibus , tentationibus , lu&tà fpi-

as

ritum inter, & carnem , vitijs , malà affuetudi-

feln d«

ne , pondere peccatorum , tot admiflorum fcele-

Ti

rum farcinà ; (* ego reficiam vos.

Veni igitur ,

ij Intt

Domine , & noli tardare; refice nos , erue nos,

fem [

libera nos ; doce manus noftras ad pralium; auf-

aol f

fer à nobis iniquitates noftras; difrumpe vincu-

equnti

la & compedes, quibus adflringimur; captivam

totate

duc captivitatem noftram; ut mente liberá & con-

at

. flanti te diligamus , tibique feryiamus.

Ita leti

cün d«

concinemus cum pfalmographo : laqueus contri«

; d

tus eff ; Iw nos liberati (umus,

wit,

)Adju-tarium so[lrum in nomine Domin,

yerabid

0 pl'Of'

xvi, Cal. Maij, 15. Aprilis.

crgre H

5. Petrus Cardinalis.

r nuti«

R. E, Cardinalis erat D. Petrus ; (4) quiultimo

(2

di&am?

e vita triduo ita affectus erat gutture , ut nihil

ome

pl

ao

/

- (4) Menelog. Benediclin,

252

"95)CT)C GE

, omnino alimenti trajicere poffet, Inde negatum

dioi

moribundo füpremum Viaricum ;; quo ut. fueretur

niltiam

ante obitum , ad morientium Patronam , Mariam ,

tio li

confugit, Adeft hac devoto clieni , & pfalterij

mode

fui propagatori prafervido , guttürque malé af-

folo.

fe&um maànu virgmeá contingit , aperítque cuivis

lum f

cibo transmittendo : inde Petrus Epulo divino re-

lonun

Íc&tus , adeo in. DEI amore exaríit ,. ut cor,

illd

tanto calens incendio , flrepitum ederet; & ei

tiapio

denique fuccumbens , amoris aCtibus immorere-

akt,

tur,

fiverat

Bencfice , ac gratiofiffime JESU , quid retri-

m

buam tibi pro omnibus , quz tribuifti mihi ?

progr

quas tibi grates rependam ? De calo in terram

d5 m

defícendifti, ut doceres nos verbo, exemplo fir-

Weum

X

mares : Crucis arborem confcendifli, ut demer-

initto

fum ad inferos. revocares.

Neque hiscontentus ,

Qixt

teipfüm in facro Euchariftie. myfterio rcliquifti ; ut

kv

femper nobifcum |effes usque ad fxculi confüm-

ftcim

mationem.

O beneficium . inexplicabile ! Veré

hi,

omnia audet amor. .O fons inexhauftus j Ó ve-

e

Piti

na admirabilis ,. vena vite , fons fpiritual

ium a2

mag.g

qué, ac temporalium bonorum ! Si tanta audes ;

oj

mi Deus ; quidni : zudeam & ego? (4) Aufus

D

fuit B. Henricus, Baumbergz, conobio quodarmi

&t

In Bavaria , vitam. monafticam a

ens ; qui , arme

len

plius in fpiritu progreffurus , in

cludi voluit cellu-

)

na

lz cuidam , u'tra palmos duodecim non proten-

fl

fz , nec in longum , nec in latum ; tria itidem

Yide

foramina in eadem aperuit; primó victus mo-

dicus

" (4) Rad. Bayar, $,

"

E

23

ICBatut

dicus iimitte

CFetu

batur; per alterum facrain Eucha-

Hfüiam recipiebat , ac continuó. àdorabat : ter.

Meriam,

tio lumen exiguum admittebat : ter de. hebdo.-

p

made , fecunda videlicet , quartá & fextà ferid

t d

folo pane & àquà vivebat : àliàs unicum

fercus

yue aui

lum fufecit.

livimtt

Nempe vim pàtitur regnum. cge.

lorum ; ne

que rapitur , nifi à violentis; dum nos

t

illud per otiu

m obtentüros fomniamus,

Dixerat

n

magho animo gentium Apoftolus * in

nmorqe

quo quis

audet, audeo & ego j melior

4, qua in alijs no«

yd tl*

taverat , charifmnata zmulabatur magnus Ántos

nius: Afcetarum Ícitum eft, in via virtütis non

li mli!

progredi, effe regredi: ego inte

rea tànquam für«

jn tclrdl

dus non audio ;

& tanquam müutus rion apcrio os

ml j

meum, (a) Fruftra appellamur

Chrifliani, fi i«

; dent.

mitatores non fumus Chrifli ;

d

qui ideo fe viam

yntenti

lixit effe , ut conyer

fatio Magiftri forma eft. di«

fcipuli; & ill

am huinilità

"T

cem eligéret fervus , quam

| confllm:

fecutus eft Dominus,

ile

ui$ veró magls Chriftia«

nus, quam S-äCerdos ?

quis pluribus titulis adftrin«

d

5j L

gitur ad vefligia Ch

rifüi ar&té premendà ?

qui$

udun ?

magis tenetut. fectari Magiftrum ,

quàm i$4 cui

ia 4

m

E!

.

agifterium in alios concteditum

eft ? Audebo

'4) ii

igitur & ego ;

charifmata meliora: emulabor ;

eCorum P

; qui

tend

qua retro funt oblitüs , ad priorà ex«

am meipfum ; ingrediar

in veritate , ut ti«

qi ,

dur

méam nomen fàn&tum tuum ;

, €orüm premam ve«

iu

n prott

glà , qui eunt de virtute.

in virtutem » quoad

j ii

videant DEUM Deorum in $

ion* cum quibus pro

s

ácceptis in corpore & anim

a bencf?cijs innumes

diai

TIS

P

Gu

) ln PA [erm. , de Napr, Du

í

274.

--

ris gratias corde.

& ore agendo , dem

if i*oga,?

lls

manum tuam potentiffimam nunquam fubduca$

Sonf

accedentibus ad te ; fiquidem

In vicel

1

mmirà (

Alnj)imümpofm]h refuggum fu.

hujus [

Tito yiy,

xvi. Cal. Maji ; 16. Aprilx;s;

ine n à

$. Magnus Epi/eopus.-

Inlïipm

FObiliffimis inScotia ortus natalibus; ad me

qquifjus"

tram ob virtutem eve£tus eft S. Magnus ,

Alty torm

re nomen füperans: re$, ac immunitates Eccle»

V0 t

fiz acerrimé propugnavite Unde imagnatis cujuse

t ml

Iter f

dam juífu ( qui bona Ecclefiafticá. iniqué ufüurpás

rat) dum facris operatur 4 ab ipía ara abréptus

fhäriüia

cum furore, éxtra templi limina impié necatus y

r

11 talte

pro DEO, & jufütia, vi&tima occubuit, "

Deiiy

. Sacrificiun , DEO acceptiffimuiti ; haud dubià

g tuty

illud eft , quo ipfum fe oflert , qui facrificat,

marlmm

Kaque, Pater «terne; in unione illius excellen«

mæ £0f

tiffime charitatis, quáFilius tuus unigenitus fe tis

bo, jj

bi victirtiam in ara Cruci$ pro nobis obtulit , me«

Uf (à 1fi

ipfum tibi in holoeduftum confecro : . offero ti«

Wolicin

bi cor meum , quod ipfe petis, inquiens* prae

Cotleer

Hoc proin tibi cone

be mihi, fili, cor tuum,

Ti

figno , utut fordidum ; hoc facro calici immergo

ei intentione, ut preces qu&vis ; ac benedictios

nes , in hoc folite adhiberi $ illi quoque falutas

res fint ; & ficut ftupendd vocum paucularum vir»

tute panis & vinum tránfeunt in Corptis & San-

A

I

guinem Domini , itá affe&tus tetreni omnes, coF

meum occupantes hácterus , ii divinos ac cGe»

etu3

275

f: togo)

ï"eïles . COonmimu

fübicd

tentur, * Felicior. cieteris

CHrifti

Sponfa , Gertrudis ,

'€ui Sponfus cor abftu

in vicem reftituto ;

& v

lit , fuo

eré gratia ilingu!ä

ri$ , ac

mirà commuratio ; hic

hujus fpiritu vivit :

corde il'ius refpirat: illa

Ó ut & cor meum Chrifti

G-

n

ritu vivat! Ó ut hie

imea in &ternum !-

fit DEUS cordis mei "

& pars

Infuper , divine Pater

TEU

» in unione amoris illius $

Jquo Fi!ius tuus univerfa ,

qu£ amore noftrí

þcr'tu-.

.Magnus !

Ait , tormentà tibi velut

facrifi

vei Ed

ciurà exhibuit , ofz

Kero tibi; quidquid adverfi

patérná tu4

ib

ti4 mihi immiferis ad fàl

providen«

j m

utem anima mea: ; hurnia

Jiter füpplicans, i

omne unà cum fàcrificio Eu«

ab

chariftico fufcipias i

- feCat,

n odorem füavitàtis

in falutem provenir

€ concedas,

"

. De

ITl

mum in unione refignationis illius, quj QT«

d db

higenitus tuus haud

.

f

faCfiüCäïi

mariffinz paffionis fü

a

enuit àcceptare cálicem a«

» totum me fànCliffimae

| acelkn«

tu£&-confieno voluntati

» eáàmque in omnibus pro«

pins

bo , aliud in votis non

habens , nifi ut in me .

jlr, It

Circa me , & per me

neplacitum tuürn.

perficiatur femper $S. be..

yfeto t

- $ié victima ero

; in ara tibi

y: p

a veró

confecráta , & mille titulis tuà ; Qui

tibi C

immt

| Tgus fum , falvum mffl!f;".m

gncdiæo'

xv, Cal. Maïia p A ;ïlïs:

p lr

$. Stephanus Abbas,

um r

Agnus hic Ciftercienfium Abbas , &t D. Bera

j

M

nardi Ma

ne» mt

gilet , précipué addictus crát cul-

« (

&ui auguítiffiy

ni Altaris Sacramenti; ad quod e«

d

Sz

tuani

276

A42) UC 8

puaip

tiam occumrente quavis neceffitate con

fugiebat;

feriori

fii om

Quum aliquando ipfá Pentecoftes feftà luce. panis

deficcret pranfuris; ad panem Eucharifticum fupp-

affequ

lex recurrit Antiftes ; facrisque operatus , tanta

fed tu

cum fiducia panem flagitavit, ut MifTà necdum ab-

Vlül n

folutá fatis fuperque annona repertum fuerit ad

redem

clauftri januam , incertum tamen , unde , vel à

Corpor

uo fuerit advecta,

i tuo

DEUS cordis mel ,

fpes unica , nutiffimum 4«

$,

fylum , adjutor in oportunitate ; pauperculus qui«

dimer

dem, & omri indignus bono , de tua:; bonitate ,

IT

clementia, & benignitate tam firmiter confido ,

Mil

üt. ut, quemadmodum firmiffimé ctedo,, te m«

a

hi in omnibus poffe, & fcire adeífe; ita non mi-

nori fperem fiduciá , fore, ut etiam velis j imó

facto ipfo in quavis hominis utriufque indigentia

przító futurus fis, longé promptius , quàm ami«

Lt

cus optimus , imó pater ipfe juvare poffit : Si«

"i

quidem propter nomen tvüm deduces me , & €«

n

nutries me. — Ínfuper fpe eadem nixus , licét pro*

Quim

bé fciam ,. me fceleribus meis mille infernos pro«

N

meritum ; nullus tamen ambigo de eorum remiss

E

fione , tuáque magna mifericordia , dummode

r

obicem huic ipfe non ponam. .. Quin , fifacultas

nedi

eo

mihi fuppeteret, quem vellem, judicem deligen-

di; nollem tamen alium , prater te ; clementis

DH

fimum Dómintum meum ; & meritó jure profecto :

indig

nifi ebim tu, Dornihe , ádjuvifíes me , pau]öbmï-

Wpe

nüs in itferrio habitáffet anima méa.

Quotics 5

Cotu

heu , novis lethalibus obftri£tus , filius ir extie

Wt

am $ ftis

ü , & , Íecundüm præfcntcm- tunc jafüii

pai

"

-9 OC2

277

pula ignis zterni! Tu aitem eruifti ex inferno in»

äülgïebat.

feriori animam meam; tu poft tergum projeci«

It pani

fti omnia peccata mea.,

Inde neque diffido de

cmítps

affequenda aterna beatitudine , non meis quidem ,

ts , t

fed tuis meritis , benigniffime Servator , qui la.

ecdum

vifti nos in Sanguine tuo , & pretiofa morte tuà

fert d

redemifti,

Hanc meam in quibusvis anima ac

dt , iti

corporis neceffitatibus fiduciam amantiffimo cor-

[4

dffrmum «

di tuo includo , ac commendo , demiff? rogi-

tans, eam in me femper confervare, & augere

ralist

digneris.

iborttt

T COT

In te , Domine , fperabo ; non confundar in. eter-

gum.

d. WJ.;

PU A

FESPS

-

jta n

WvsCab Mai, £&. Aprüs.

v?

JB. Herluca Virgo.

: ,',,djgeml;

un

Ea«ti, quorum vemiffe (umt iniquitates , &* quo2

pofïltf )

rum teéha (unt peceat4 , inquit regius pfaltes :

flb W

& revera beati tales ; cüm tam coram DFO ,

i

quàm in hominum. ochlis jufli exiftant, . Piius

m p

fperare potero , ob infinitam DEI mifericordiam,

n r

qui non vult mortem peccatoris , fed potius de-

dunm

fiderat , univerfos falvari,

Quoad alterum, beg

T.

nedico DEUM , qui non confundit fperantes in

n d

Íe ; licet feelera mea id mvereantur.

Punivit

de

DEUS aquiffimus tot Sacerdotes improbos , ac

: 'roffaof

indignos facrorum müniftrros ; at mihi hucusque

n

pepercit,

Contudig, ac in publicum protroxie

gl

eorum facrilegia; errores mei hactenus te&ti la-

T d[ï'

tent,

Udopi Parthenopo'itano , ad trinam d

$3

CQ

j

p

-z'-;-e'x

EU

colis admonitionem furdo , fententid terrificá

hn r

corporis & animz vitam eripuit,

Sacerdotem

nihlo -

alium, advocatum, & pecuniarum col'ectorem,

endo

j

&t

quód monita , ac minas celeftes, (4) per B.

Birgittam immiífas , neglexiffet , imó nec infli-

eam;

€tam ab Epifcopo fufpeniionem cutäffet; , morte

diyin?

horribili percuffit ;; nam cüm eo forté prafente

pro k

campanam con^arent fufores; *s candens é ter-

divinif

r3 ebulig , miferümque undequaque vftulavit,

yii, f

(&) Ita etam monuit B. Herlucam Vi:ginem Ser-

Q pa

Vator, ne aures deinceps daret Sacerdoti cui-

Bendo,

piam vite minüs probze , ac lubrica ; voluitque

trifeto

idem ab alís etiam fervari ; ut is confufus ad

p

frugem rediret.

(&) Corpus Domini à 'ervore

D

pravz concupifcentia refrigerat , inquit Thowas

d

Angelicus; cui Thomas alius. Kempen'is nempes

fubfcribit : eft hoc altiffimum & digniffimum Sa-

cramentum falus animz , in quo vitia curantur ,

àc paffiones frenantur,

Sed heu me mollem ,

& in bono parüm conftantem , de illorum cen-

Gä

Íu. qui, Chrifto afferente , verbum DEI quidem

den |

audiunt , fed in tempore tentationis recedunt 5

S Wa

& quamvis multa proponam , pauca tamen ad el«

391

&tum deduco.

Accufo igitur fegnitiem meam ,

fm

& rubore plenus fateor , id , quod me dejicit,

lm

non vim effe ingentem , ac tempeftatis vehemen-

fe

tiam , fed ventum modicum , auram pertranfeun-

—

"

tem : vos acüs punctioni ceditis , audio mihi ex«

-

impi

probari à Bernardo ; & quamvis frequentem mens

Cl

am-.

" Dd

Wtm

piot

- (4) L Revel. 6. c,

Q opufc. 58.

$. f. 4.-30,." (b) Bollud. bfdiä».

uT

aMSXGYPEM

272

. teriid

fam , paratam adveríüs eos , qui tribulant me ;

'etdorem

nihlo tamen robuflior ind: redeo ; neque per-

Qorem,

pendo , idcirco me quotidie calicem Domini bi-

a) w B

bere , ut et ipfe fanguini & carni refiftere va-

necinf

leam; — O me perditum , qui tot carbones irz

n

divinz mihi congero ; qui toties maledictionem

u N

pro benedictione mereor , dum opus orminium

ensttt

diviniffimum negligenter , vel, quod avertant fu-

uftularft.

peri , facrilegé obeo, minifterium injunCtum eo ,

;incmScr-

«uo par effet , devotionis fpiritu. minimé pera-

at (

sendo.

Ipnofce , mifericors DEUS , ignofce

volit

müfero mihi ; &t, qui remittis iniquitates , ac

)nfufus i

peccata tegis ,

j n

Dele iniquitatem. meam.

j Thott

E ss

P N

-

-

ig DeITmh

xxïij. Cal. Maij. 19. Aprilis.

amn $«

$$. Fernerus , &* Leo Papa 1X.

QUrantu y

moïkm j

Emino prodigio eloriofum SS. Altaris My-

onm ?

fterium hodie veneramur : primó enim ejus-

E at

dem honorem hác die fanguine füo. propugnavit

$. Wernerus, quatuordecim annorum puer, im

ecatt

en d é

agro Trevirenfi natus ; qui poft acceptam inPa-

i mæmï

fÉchate facram Synaxim illicó captus à Judzis ,

«üm Hoftiam divinam ex ejus ore protrahere ,

e dejiüh

vehatt*

fxzvum utíque in modum profanandam poftea ,

mnequidquam conarentur ; in crucem a&tus ab

traatu

miflf Ü

impijs , triduo integro miferé dilaniatus , in

;tcmmf"'

cclum tandem abijt.

Corpus, cruore etiam-

num perfufum , in aquas deje&tum fuit ; unde

.

z

protra&um ad pratorem , delatum eft , é cujus

4

ore

r

526

«

-9 0888«

ore panis divinus odorem fuaviffimum exhalavit,

anima

Deinde S. Leo Papa IX. cüm Bencventi ad. a«

fempe

ram faceret ; Angelus Matronam quamdam , va4

qui 0

letudine adverfa oppreffam , monuit , aquam il-

tionei

lam biberet , quà manus Pontifex abluiffet : quo

Temy

facto mox convaluit.

Aliàs cüm idem Romz ad

bu,,

D. Lourentij extra muros facris operaretur; ho«

Córum

minem ftygio hofpite folo crucis figno liberavit.

fl car

(4) Panis Eucharifticus fuperfübftantialis, inquit D,

Waong

Cyprienus, & calix , benedictione folenni fa-

lnï far

cratus, ad totius hominis vitam falütemque pro«

fon,

ficit 4 fimul medicamentum , & holocauftum ,

iQuitas

N t

2d fanandss infirmitates , & purgandas in

tem |

D

tes, exiftens, Quid ergo moror? cur diflero,

nemp

! DEUS , accedere ad hoc tuum admirabile Sa-

lWt o

cramentum ? quidni fpe firmiffimá omnem mihi

gratiam, hic obtinendam , polliceor ; dum cum

Xt,

tiam ;

Rege Evangelico advocas cacos & claudos ,

frot«

furdos ac mutos ; quó oftenderes , nullam cfíe

Weo

vel corporis , vel animz miferiam , cui in pa-

qui e

tula ifthac miraculorum officina medelam non pol-

licearis, En; fragilis ego, & quibusvis humanz

J

i

vitz malis obnoxia creatura , zrumnis ac defe-

Ctibus innumeris onufta , ad te confugio , fpem«

que omnem. in te , DEUM Thaumaturgum , re«»

pono: Tu falus mea , & Salvator ; qui ab om.

nibus neceffitatibus liberare me potes , & vis

Íperantem inte , & clamantem ad te. Totá igi-

tur fidució ad te. clamo , ac dico : Salyum me

n'uin

nij.

fac, DEUS , quoniam intraverunt aquz usquead

ani-

fefm

-—

Ti

- («), De €ana Dom.

sE

281

CM

d

animam meam: veni in alitudinem maris; &

tiad

tempeftas demerfit me, - Tu, pater benigniffime ,

iam, Vi ^

qui orare nos docuifti , ne intremus in tenta-

tquam l«

tionem , ac fuppliciter petere , ut à malo libe-

: qu

remur , libera me ab omnibus malis , prafenti-

tomg 4

bus, przteritis & futuris ; libera ab omni inimia

tUt ;

corum vifibilum ,. & invifibilium affültu, ab om-

fiberar,

ni carnis , mundi ac dermonis infülu ; wut huic

D

ii

Tmagno animo opponere poffim illud Auguftini :

Jemi l

ille fanguis; quem effudit Deus- Homo , te , d-

iquc p

mon, vicit , me redemit : illum fumo ; & ve-

cafbun ,

neni tui perniciem non timeo: Ante omnia ati4

dn

iQUI

j

(

f0

tem fümmam illam gratiarum fpero , mortem

di

nempe felicem , & beatam aternitoatem.

Hanc

d

ut confequar , Ó beate W'ernere , puer crucia

penm n

X€ , crucifixum JTESUM pro me ora ; rOgO €«4

dn o

tiam , ut crucem ac mortem füam ponat inter

daudOS !

mortem meam , ac tribuna] fuum , & quod de

ylhm t

meo deficit mihi, de San

y n

qui eft

guine füo ipff: fappleat ,

n p

'Pba,rma;,um. immortalitatis,

hu

EURT

-

X dC "

. xij. Cal. Maij. 0. Aprilis.

m rpämA

$. KAgna:- fPolitiana Viæfga.

yuffl , f

T. p

Alicem falutaris accipiam , & nomeri Domí«

C

TA

ni invocabo , generofus olim David into-

Tatii*

nuit,

Quem veró calicem? Sané non alium ,

Jum (*

nifi quem ipfe Servator horruit fecundüm homis

usql'lüd

mem, inquiens : trapfeat à me calix iffe.. — Hor«

4«

id ; generoí& tangen ex«

/

rucrit eur;'d'em & Da

124

$5

E.

:2182;'

-« -

hauít , quum premeretur à filio perduelfe , ab

ienta

impio Semei verbis profcinderetur , utrique ta«

men veniam ex animo oferendo.

hecq

Horruit &

d eft

Princeps Huffzus , ubi queftus eft : ston peccari j

quite

n amaritudinibus moratur oculus meus : non mia

nerat

nuüs tamen animofe haufit , cum dixit : (i bona

&. l'.'ll

fufcepumus de manu Domini ; mala quare non

cnioj

fuftineamus ? Viciffitudinem eandem experta eft

effe a

S. Agnes (4) Politiana , D. Dominici alumna

»

Lj

1 qub

qua poft fufceptam Angclicis mambus per dies

Tiplic

decem facram Euchariftiam , calice perquam a«

tuif:

maro potata fuit iotegro, quod fequebatur , no-

Vis, l

vemdio , addente , qui propinabat , colefti ge-

ts t

nio: bibe, Sponfa Chrifti , calicem hunc ama-

atto

rum, quem Dominus nofter JESUS Chriftus to-

Hitro

ium pro te ebibit.

Gullavit proinde animo

Qum 1

€odem tam delicias panis celici , quàm calicis

amaritudinem , viciffitudinem iftam tum . etiam

gumeli

N

experta, quando unicum amorofi cordis fui fo«

fts d

latum , JEfuülum , ipfa Matre diviná porrigente

lfpfe :

meruit incomprehenfibili mentis jubilo brachijs

D

ftringere; at pauló pólt graviffimi , quam Ser-

Wt

vator pro nobis tulit, cruce , velut tefferá a-

Qu

moris, onufta eft, demum poft annorum quin«

Dy

decim vitam , folo pane & aquá transaCtam , An-

D

clis comitibus ad thalamum Sponfi eve£ta,

f

(4) Cüm fapremus legislator pafchz celebran-

Tis

&lx facramenta Hebrzis difponeret, ait : Manduca-

bo

þiti'S.- illad cum amaritudine ; ita , cüm hac facra-

&hin

menta

- (4) Bellaud. hác die. — (b) Ambrof, ferm. 3. in

Exod.

f

PC

f/ï

281

VE

smenta in novo teftamento inftitueret, prxcepit:

tiue t

nque feceritis , in mei memoriam,

hac quotiescu

um &

id eft , conjun

n

im cum mea paáffione facietis ;

prani

quatenus ex talj coniideratione cum majori ves

Don f

neratione facratiffimam Euchariftiam recipiamus ,

: [ bon

& ivitri Chrifi paffionem ftudeamus,

qesu

Wate not

crucifixe , qu! fieri potelt , ut. deliciz tuz fint,

pett d

eífe cum filiis hominum in SS. Altaris Myfterio ;

gum :

à quibus ni aliud , nifi injurias , contumelias ,

p dis

fupplicia, crucem , & mortem ipfam denique re-

T

tulifti? Neque tamen ab ipfis abhorres ; imó

1tUf «

vis , ut illud ipfum fit memoria'e paffionis & mor-

yii g

tis tux , memoriale paffionis , quam pro nobis

ic d

atrociffimam , ignominiofifimamque: pertulifti

vfus t

Hierofolymis ; memoriale paffionis , quam etiam«

|e anim

num innovant ingrati , qui diverfis injurijs , cons

f cah'cis

tumelijs , fatrikgiis ac blasphemijs , tremenda

m eiu

ifti myfterio illatis , te rurfum , quantum in ips

i f

fis eft, crucifigunt ac oftentui habent.

Ego

rorl'igCRïcï

ipfe, DEUS mi'ericordifime , quantis te afcci

y braci

injurijs? quàm exiguá mentis attentione ad Altare

mm Sff'

tuum accedo? quoties conculcaviSanguinem tuum?

ii

quoties in Crucem peccatis meis denuó fufxi?

V quin«

Doleo , optime JESU , te peccáffe , téque

DEUM tam bonum offendiffe.

Ecce calicem

M)A"'

(

falutaris accipiam ; adverfa omnia , que immife-

ceara

ris , lubens ample&tor ; & nomen tuum invoca«

bo , ea in fatisfa£tionem ali

a

qualcm pmmpäg tibi

« r&m'

animo of'erendo : Nam

gnent

Calix Domini quam praclavus e[t !

7I i

xi. Cal.

2384

E O38563

]Beiderjeideidedjecleslesle o cdesderde d senfengendedeneidendendeide

Ti

xi. Cal. Maij. 2 1. Aprilis.

pteu

tuam

A .,/Iäzfclmm Epi*þopu: Cantuar,

Eliberans de ftatu vitz amplectendo juve-.

'digna

i Sai

nis etiamnum Anfelmus , in. fomnis mandum

Tneutr

vidit , yvelut coenofam paludem, in qua homines

A0qut

delicias fuas pifcabantur : inde fepta quoque re-

ligiofa confpexit , regie adinítar fefe efferentia,

atnato)

prer

Nec diu ambiguus ; ad hec tranfivit; & portum

nedid

tenuit, przclaro documento , mundo exeundum

Inde evectus ad fe-

N

€i , qui munditiem curat,

dem Cantuarienfem ,

megna praftitit. facrificij

Eïahas

ime.

Euchariftici adminicule : fiquidem aqui, quá ma-

nus ad aram abluerat , nobilem quemdam , in fom-

——

«;

a

nis, ut id ageret, monitum antea , à lepra mun«

Mte

davit,

Alium , lue eidem exefum , & aftantem

facrificanti ,

benedictione datà faluti reftituit,

& pc]

Terram arefcentem , nec ullos fpondentem fru«

t

Bs

€us , poftquam ad aram vel femel fecerat , plu-

vià irrigua fecundavit.

In morbo denique

Ua

premo viribus defectus , ^ad fcellum. quoddam

indies deferri voluit , Epulo divino refectus; quo

tandem roboratus fupremüm , ad cclos fecurus

j

abijt.

Nota eft quotidiana facrificaturi oratio ,

jta habens : Summe Sacerdos, & vere Ponti4

CCM

u

fex , JESU Chrifle , qui te obtulifti DEO Parri

in araCrucis Hoftiam. puram & imimaculatam pro

p

pa

nobis miferis & peccatoribus; -& qui dedifti nos

dif

bis carnem tuam ad manducandum, & Sangl.xi-q

fiei

pem tuum ad bibendum ; rogo te per facratis-

fimun

mr;

28$

LUE

ASE)CECERI-

firrium Sanguinem tuum , mágnum fálutis noftre

pretium , & per rirám & ineffabilem charitatem

quam , quà no$ miferos & indignos fi& àmare

dignatus es , tit nos lavares à peccáris moftris

do m«

mundum

inSanguihe tuo : intret fpiritus tuus bonus in €or

homint

meum , qui fonet ibi fine fono, & fine ftrepita

loquatur ornner veritraterm.

Rex virginum , &

oqu It

erenti

amator integritatis ac caftitàtis; extingue in. cor«

pore meo fomitem àrdeRtis libidinis rore tuz be-

X portum

xeudum

nedi&tonis.

Recordáre , quia pater nofter , quia

DEUS nofter es ; ne irafcaris nobis , nec fub-

u al

Aufer

trahas nobis immenfàm clementiam tuàm,

- facri)

à me cor lapideum , & da mihi cor carneum ,

[

quodte amet, te dilipat , te fequatur , te per-

nf

fruatur, & in te deleCtetur,

Trahe éóor meum

pre m

&àd te, ut unicé te deíideret: etenim ad te fine

abanten

t€ pervenire non poffum , qui es

adfitut

um

ec

cerirum affettuuti noffrorum.

"3

t p

n ^

. Theodorus Zbbas.

quii

Alicem Argenteum emi. curàverat $, "Theo-

y feart

t

dores Abbas & quó facrum MifTe Sacrificeun

j orti

cclebrári prómpá augüftiori poffetg fed alanum

fe Id

a fuismox abjecit ; utut artificium certare cuin

0 h

pretío metalli videretur, — Mirahntibus oculos a-

hpan

peruit Antiftes ;; deprehenderüntque omnes foe-

li

dffimüm àfpectu,

Cximque reftitutus effet 2uri-

fii , faffüs is eft , argentum fe illud accepiffe à

L

fiutt

Quibus ecwlis eredi«

turpi quadam .malierc $

s *

(imun

d.

TT

EC

tiss afpe£turut DEUM vafa illà iniquitatis qu$

injto

ipie fubire quoddie compellitur ?

gis ad

-Dictum ett legis antique miniftris : mundamia

crym'a

ni, qui fertis vafa Domini,

Quidni facratiori-

otiofo

-

bus novi teftamenti Myftis ingemiicm : mundas

prada

gnini, Ó Sacerdotes , qui non folüm contingitis

ac per

vàfa Domini ; fed ipfi ejus vafà e£feCti eftis.. Certé

huery

fi indignum eft , (4) tolere membra Chrifti , &

cunf

facere ea membtá meretricis ; longé indignius

erit, profanare vafía Domini , & efficere &a vas

$od

fa iniqu'tatis.

Contaminavit vafa, é templo So«

Qu

Tis t

lym&o ablàta , Balthafar ; & illico fenfit DEUM

ultorem , mortis fententiam in pariete conità f&

cir;

Inoreffus

Ícribentem , no&te eddem interfe&tus,

nis [

eft arariuin. facrum Heliodorus , ut illud

äepræa-

Pt y

daretur ; fed Spiritu DEI omripotentis in terram

fnàme

Ti m

dejectus eft , mutus, àc omni falutis fpe deflitus

tus, quoád DEI vindicis mànum agnoviffet, Ti«

Clis,

meánt proinde Sacerdotes, dum ijídem tangunt

V gu

manibus ; labijs ijfdern ; ac pe&tore excipiunt DEÍ

hente

Filium, quibus ( quod Numen óptimum ajertat

turpia antea trackàrunt,

j

z

- fuftiffime DEUS , fi vitam anteactàm perpen

;

do, & defe&tus confuetos ad numerum revos

co;, quidni loquar in àmaritudine ánimz mez ,

tib/que confiteàr iniquitates meas ? Sublimein pro-

feffus fum vite ftatum ; munus fufcepi, ipfis Ans

elorurn tremendum humeris ; ncque tamen ftus

139 C

dui vitàm Angelicam ducere.

O quantum ab ob«

Itor

ligatione , & debita vivendi ratione abij , vif

hqmbl

i!

Jin-.

a

lpg

"-Qd) 2. CO'. 60

E

y

287

t ; Qi

linguofus potids, quàm religiofus , pronus ma-

gis ad fxculares fabulas , quàm in preces & la-

mundam

crymas profufüs; quiício, de omni etiam verbo

ACtatiofe

otiofo rationem reddendam.

"Oculus mcus de-

: muds

pradatus eft animam meaám , utpote in curiofos ,

Oftti

ac periculofos afpe&tus provolans; dum rmié haud

s. Cm

latet , mortem per feneflras fubintrare,

Incit-

ltl

cumcifz aures pátuerunt colloquijs minüs decen«

indgi

tibus, idjue venenum ad cor usque admifcrunt,

re &

Sepulchrum patets ,. guttur , in cibo & potu

mplots

frequenter exceffit , neglexir jejunia , & corpo.

ris macerationem ; inde incraífatus dileCtus re-

i DEU

coniill

calcitravit; mens, velut terrà fine aquá , à divi«

frierdi

nis abftrada remanfi. — Clementiffime JESU ,

d (ïepræ-

per vitam tuam fané&tiffinam , & innocentiffi-

f tetrat

màrm convéríationem , per omnium fenfuum tuo-

e duf

rum mortificationem , dele in me , quidquid o-

U

culis , auribus , linguá , alijsque fenfibus deliqui $

tingut

& gratiam largire , cafto tibi €o

B

rpore , àc purà

mente impofterum deferviendi,

Nam

piuntDE[

gvcrta:.

Qlæ conyentio Chriffi ftfm ?gljal H

P

*

ix. Cal. Maij. 1 5. À prilis. |

? rev

$. Mellitus Epifcopus: Londin,

em p

À Magno Gregorio deftinatus in Aneliam $;

£ X Mel'itus , primus Ecclefiz Londinenfi prafuit,

jl

[3]

Is, cüm Epulum divinum intet Neophytos parti«

retur aliquando; à procerum adhuc genti'ium a«

40

j

liquibus rogatur , ut & ipfis particulam facri cia

li

bi porrigeser ; fiquidem mirurg fulgorem notas

d

ant,

N

389

1

bant , hoftias confecratas &mbientem, — Sed cüm

j d d

reponeret fanctus Praful , id neutiquam licere ;

Quottto

nili facro " fonte luftrarentur antea ; ipfi veró in

Ó quin

