& plané contrito corde peccata mea de-

D6

plorare.

iX

üm

Dum Cothurnos feu Calceos induis.

um

het-

ESU! qui pro me nudis pedibus tot

loca peragráfti; juva me, per vias

ire, per quas demandáíli, donec liber

ab hujus mundi malis pertingam ad pa-

triam vitae immortalis. :

XTe

(

Dum te lavas.

vt

uus, Ó JESU, fanguis abluat meas

;ium

!l

labes, quibus me fcedàrunt tot vitio-

rum labes ;

hoc balneo.lava me,; &à

wum

C

pecca-

34

ExERGCITIUM

peccatis mundabor; hàc hyffopo afperge

f

me;, & füper nivem dealbabor.

X

1

Dum te abftergis.

acra Sindon, cui, mi JEsu, vultum

S

impreffifti, abfterpat maculas, quas

in me odifti, licet tot peccatis fim coin-

N

quinatus, in confpectu tuo fiam purus &

immaculatus.

f

W

Dum te pe&is.

ESU Rex, quem video pro me fpinis

coronatum, fac, ne fim íüb te fpino-

$o capite membrum delicarum ;; qui te

pupugerunt aculei fpinarum ,. fint mihi

hh

remedium cogitationum malarum.

- Dum albas veftes mutas.

ba, quà tibi, mi JESU! illudebant,

Al

veflis, fed qua tue plus fuit inno-

tb

centiz teflis, fac, ut in hoc fit mihi olo-

ik

ria fola, fi me ornet bone confcientiee

ftola.

Dum Collipendium alligas.

uaà, ilufe JEsu, purpura Jacularis ;

ted

T

t

Wt

MATUTINUM.

35

Mp

fit mihi rebus in adverfis falutaris, ut

lubens amore tui; irrifiones & quasvis

alias patiar afllictiones.

Dum inferiorem veftem induis.

LU

er inconfüram veflem, in quam for-

Juas

p

tem miferunt, quite, mi Jzsu, cru-

Jin-

cifixerunt , da, ut charitatem nulla violet

d

Íciffura; fed pacem & concordiam fo-

Veam cum omni creaturá.

Dum aliquid confibulas.

inis

n«

( *avis, quibus, J&su, es affixus, ita

|e

cruci tuz fim confixus, ut inde nul-

lius reiamore me dividi finam vel timore,

Dum Cingulo te ligas.

unes, quibus,; mi JESU, ligabaris,

dum per tribunaália trahebaris, itame

int

m0-

tibi alligent vinculis charitatis ; ut nihil

à te me feparet in rebus creatis.

»

t

Dum exteriorem veftem induis,

olumna; cui te; mi Jzsu! allipárunt,

C

quando te hoítes duré flagellàrunt,

ris;

reddat me in flagella paratum , que tui

eterni Patris immiíerit mandatum.

fit

C 3

Dum

ExERCiTIUM

56

Dum le&tum componis.

un

ESU! quiin duro crucis lecto cubui-

n

ífti; dum sterno Patri Spiritum tra-

Tl5

didifti, Crux tua fit meum maximum in

vita folamen , & cum moriar, ad bea-

&

Xif

tufn regnum juvamen.

U

Dum gladium alligas.

T

ESU! gravis crucis jugo preffe, fed

[

ad

plus à peccatis meis feffe, da, ur le-

t

tus amplectar crucem, quam mihi mit-

tes ad coelum ducem.

Oblatio fuüi ipfius.

[ ESU, qui humi te in genua orans

e) proftravifti, & ad omne sterni Patris

li

placirum obtulifti, fac me,; ita pi& fem-

Ti

pér & fructuofé orare, ut affueícam me

Vir

in omnem voluntatem tuam refignare.

pr

luteutio matutina.,

lu

omine DEUS! propter temetipfum

tf

D

mihi propono hodié & quotidié

omnes meas internas & externas actiones

dif

Ms

puré ad laudem tuam , & ad falutem

Ia

uni-

MATUTI NUM.

3*

univerfitatis perficere tali intentione &

jui-

modo, quem tu Deus meus adinvenire

(t«

& optare potes; & in unione illius amo-

n

ris, quo Filius tuus de coelo deícendit,

[2

& omne opus hurmanz redemptionis ma-

ximé tempore palílionis fue perfecit.

Undé omninó abrenuntio omni pratiae

merito & premnio, quod per illa opera

offem adipifci, ut poffim tibi Deo meo

fd

ad laudem & exhibitionem amoris offer-

ig.

re, Amen.

if«

Deinde petas beneditlioneun covam imagiue

B. F. Marie ; flexis genibus.

enedic mihi hodie & quotidie fancta

ans

& individua Trinitas.

Benedic mi-

tris

hi ineffabilis potentia Patris.

Benedic

rm.

mihi manus & cor dulciffimum cum filio

ne

Virginis Matris.

Benedicat mihi virtus

Spiritus Sancti.

Anima Virginis Marie lucidiffima

illumina me, corpus Virpinis immacula-

Qf

tiffimum cuftodi me, lac Virginis luci-

iil

diffimum pafce me.

Fletus Virginis

a

Marise in paffione Chrifii effufus confir-

efm

ina me,.

O dulciffima Parens, fons

Jri

C 5

divi-

38

ExEzRcITIUM

divinae pietatis & gratie , intercede pro

fpe

ime

.O Virgo, Mater mifericordiz ,

(is

impetra mihi, ut Filio tuo previfam ho-

aj

dié implere poffim menfüram merito-

fpi

rum meorum: ut caílo ac humili corde

[

& corpore Filio tuo, & tibi in omnibus

füb

actionibus meis fervire ac placere valeam.

la

[NS

O chara Mater Dei, extende füpra

me manum ruam benedictam, & me mu-

ni facrà tuà benedictione , ut in Dei &

pa

tui amore femper fervens & conftans

dT

Tbe

permaneam fíub tuà potentiffimà prote-

élione.

dipi

Sancte Michaél Archangele,

tuere me in predlio, ne peream in tre-

Qu

Sun

mendo judicio.

S

abriel, omnes

fan&i Angeli & Archangeli Dei, füccur-

qui

rite mihi peccatori.

Rogo vos cun-

€tas virtutes coelorum, juvate me, ut

nullus inimicus mihi nocere potlit,

Ál

Cultur. Paffiouir SESU. Chrifti.

D(

EUS, qui pro redemptione mundi

D

te l

voluifti nafci, circumcidi , à Judeis

reprobari, à Judà proditore ofculo tradi,

lus:

vinculis alligari , — ficut Apnus pafchalis

paty

&d

innocens ad victimam duci, atque con-

pedti-

MATUTINUM.

39

pto

fpe&tibus Annz Caiphe, Pilati & Hero-

üig,

dis indecenter offerri, à falfis teftibus ac-

|ho

cufari, flagellis & opprobriis vexari;

rito-

fputis confpui, fpinis coronari, colaphis

orde

cedi, arundine percuti, facie velari; ve-

Ibus

füibus exui, cruci clavis affigi, in cruce

A.

levari, inter latrones deputari, felle &

aceto potari, & lanceà vulnerari.

ipri

'Tu Domine, per has fan&tiffimas

Ifil-

peenas tuas, quas ego indignus recolo,

í&

lans

& per fan&tam crucem & mortem tuam

libera me à poenis inferni, & perducere

rOte-

digneris, quo perduxiíti latronem tecum

ele,

crucifixum ,

qui cum Patre & Spiritu

üe

nnes

San&to vivis & regnas Deus in fccula f-

culorum, Amen.

'Cüf

iil

Oratio.

üt

Ad implorandam |.Devotionir. gratiam,

omine Deus meus, omnia bona tu es,

,

D

Et quis ego füm, ut audeam ad

undi

te loqui? Ego íum pauperrimus fervu-

daris

lus tuus, & abjectus vermiculus, multó

10

pauperior & contemptibilior, quàm fcio

jha[iS

& dicere audeo.

COfi«

C 4

Me-

vfli«

40

ÉxzRciTIUM

Memento tamen Domine

» quia ni.

hil füm, nihil habeo,

nihílque valeo.

Tu folus bonus, & juftus, & fan&tus,

Tu omnia pores , omnia praeftas ,

omnia imples: Solüm peccatorem ina-

nem relinquens.

l

f

Reminifcere miferationum ruarum,

& imple cor meum gratià tuà: quia non

vis vacua effe opera tua,

Quomodo poffüm me tolerare in

hac miferà vità,

nifi me confortaverit

lt

mifericordia & gratia tua? noli avertere

«

faciem tuam à me; noli vifirat&ionem tuam

prolongare; noli confolationem tuam ab-

flrahere, ne fiat anima mea, ficut terra,

fine aqua tibi.

K

Domine , doce me facere volunta-

tem tuam; doce me, coram te digne &

q

humiliter converfari, quia fapientia mea

tu es, qui in veritate me cognofcis &

V

cognovifli, antequàm fieret mundus &

gntequàm natus eflem in mundo. Amen.

f

Q

Oratio.

MarufINUM.

41

| i.

Oratio.

h

- Pro bexeplacito. Dei pevficieudo.

oncede mihi , benigniffime Jesu! gra-

[

C

tiam tuam, ut mecum fit & mecum

Ilv

laboret, mecümque usque in finem per-

feveret.

am;

Da mihi femper defiderare & velle,

Don

quod tibi magis acceptum. & charius

placet,

u

'Tua voluntas mea fit; & mea volun-

L

etit

tas tuam fequatur femper, & optimé ei

ere

concordet; & fitmihi nullum velle, aut

m

nolle, nifi quod vis & nolis.

d

Da mihi omnibus mori, que in

rf

mundo fuünt, & propter re amare con-

temni & nefciri in hoc Socculo.

Da mihi füper omnia defiderata in te

13«

&

quieícere, & cor meum in te pacificare.

nea

Tu vera pax cordis, & fola requies;

;«

extra te omnia funt dura & inquieta; in

p&

hac pace in idipfum, hoceft, in te uno,

.

fümmo & ageterno bono dormiam & re-

quieícam, & vigilabo. Amen.

It0

Oratio.

x(]5'

42

,EXERCITIUM

Oratio.

Pro purgatione cordir, dv colefli

Sapientia.

onfirma me Deus per gratiam Sancti

Spiritüs, da virtutem, corroborari

C0l

in interiori homine , & Cor meum ab

e

omni inutili folicitudine, &languore eva-

W

cuare , nec variis defideriis trahi cujus-

cunque rei, vilis aut pretiofze: fed omnia

Ti

infpicere, ficut tranfeuntia, & me pari-

1l

ter cum illis tranfiturum: quia nihil per-

abu

manens füb fole, fed omnia vanitas &

affli£tio Spiritüs.

O

uàm fàpiens,

n

qui ifta confiderat !

Da mihi, Domine,

qu

celleftem fapientiam, ut difcam te füper

D

omnia quaerere & invenire; füperomnia

fapere & diligere; & cztera fecundüm

ordinem faàpientie tuz, proütíünt, in-

tü

fün

telligere.

Ti

Da prudenter declinare blandientem ,

& patienter ferre adverfantem: quia heec

magna virtus fapientie , non moveri

iUl

emni vento verborum, nec aurem malé

tio

blandienti prebere; fic enim incepta

ad

-

bergitur via fecur.

Opt.

pec

Oratio.

MATUTINUM.

43

Oratio.

Pro Illuminatione Mentir.

larifica me, bone [&su, claritate ce-

di

terni luminis, & educ de habitaculo

n

cordis mei tenebras univerfas ;

cohibe

2b

evagationes multas, & elide vim facien-

2

Ve-

tes tentationes.

p

Pugna fortiter pro me, & expugna

Id

malas beítias, concupifcentias, dico, &

I[i-

ilecebras , ut fiat pax in virtute tuà, &

ff

abundantia laudis tuz refonet in aulà fan-

&tà, hoc eft, in confcientià purà; impe-

I$y

ra ventis & tempeftaribus: dic mari, ut

Y

quiefcat ; dic Aquiloni ne flaveris , &

xp&l'

erit tranquilitas magna.

Inia

Emitte lucem tuam' ,^ & veritatem

ii

tuam, ut luceat fuper terram: quia terra

[(1«

füm inanis & vacua, donec illumines

Tne.

xm)

Y

Effunde gratiam defüper, perfunde

cor meunm gratià cclefti, miniftra devo-

reli

a

tionis aquas, ad irripandam faciem terre,

ad producendum fructum bonum &

pua

optimum ; eleva mentem preffam mole

peccatorum, & ad codleftia totum defi-

derium

lo

44

ExERCITIUM

derium meum fufpende, ut guftarà fua-

te

vitate füpernz felicitatis, pigeat de ter-

[

renis copitare.

tit

Rape me, & eripe me ab omni

creaturarum indurabili confolatione: quia

nulla res creata appetitum meum plena-

rié valet quietare & confolari.

Junge me infeparabili dile&ionis vin-

eulo , quia tu folus amanti füfficis, &

lu

absque te frivola fünt univerfa,

&

Íim

Oratio.

Tnit

Coutra malar Cogitationer.

ler

b

ominus Deus meus, ne elonperis à

Ti

me; Deus meus in auxilium meum

refpice , quoniam infürrexerunt in me

lii

cogitationes vang & timores magni, af-

fligentes animam meam.

Quomodo pertranfibo illefüs? quo-

modo perfrinpam eos? Ego, inquit,

antete ibo; & ploriofos terre humilia-

bo ; aperiam januam carceris & arcana

fecretorum revelabo tibi.

Fac Domi-

ne, ut loqueris, & fupiant à facie tuá

omn:s iniquae cogitationes.

Hec

Ay

MATUTINUM.

45

Hszc fpes unica confolatio mea, ad

fat-

fefe

te in omni tribulatione confugere, tibi

confidere, ex intimo invocare; & pa-

tienter confolationem tuam expectare.

mni

quua

Ubi malas [ug gefliones feuis ;

d-

quatitociüs dic.

omine DEUS meus, quotiescunque

yin

D

maligna hec cogitatio mihi ingeri-

&

tur invito, toties te laudo & benedico,

& toties pro illis tibi laudes illas füavif-

fimas omnium Angelorum offero & re-

mitto, & precipue eas, quas Spiritus il.

le reprobus, qui mihi talia modó fugoe-

rit, modó tibi caneret, fi in bono per-

[ d

ftitiffet; ut vel hoc modo in tui laudem

etum

illius expleam vices.

Ine

d-

Ad feptem effufiones facratis-

fimi Sanguinis JESU Chrifti,

uo

contra feprem peccata

1u1t,

capitalia.

llite

cana

In circümcifione Domini.

us

[üà

Couma Luxuviam.

Ave Jisu, qui cruorem tener fündis,

Tec

46

ExERCITIUM

&laborem fübis ab infantia, ut fetvemur

à peccatis, cor, os, feníüs puritatis fac

ornari gratià.

In Agonia.

fl

Coutra . Superbiam.

f&

ve JESU, quo fudore madens orans,

À

quo pavore, noftra luis vitia! fac

non altum fapiamus, íed & cafüm timea-

us junéctum cum fuperbia.

In . Flagellatione.

fi

Conmma Ífvam.

10

À

ve JESU, laniatus duris flagris, nil

turbatus, ftas perfufus fanguine.

O fac nobis crux dulcefcat, vincens

iram mens mitefcat, tetro vacanscrimine,

In Coronatione.

tig.

Coutrva Gulam.

dup

ve JESU, coronatus, heu quàm lar-

À

9à purpuratus flas cruoris copia!

trahat-fursüm fpirirdlis nos voluptas,

!j

[

J/

non carnalis ventxfis ad obfequia.

Capz

In

MATUTINUM,

47

mur

In veftium detraCtione.

s füc

Coutra. , dvaritiam.

ve JESU, dum nudaris, refricaris,

A

cruentaris graviter vulneribus, Chri-

fte tibi fac jungamur, nudi nudum te

fequamur, liberis affectibns.

!nsy

In Crucifixione.

f

o

Coutva "A cediam.

ve JESU, qui transfotfis cruce mem-

À

bris, plenis foílis facrum. fundis

fanguinem.

Ardor tui fac amoris urat

nos, & vi fervoris arceat torpedinem.

, nil

uf

In Cordis Apertione.

Contva Ipoidiam.

|cens

tne

ve JESU, qui facratum cor das no-

À

bis, dilaratum fontem pandens gra-

tie. Aqualavet, fanguis ornet , & nos

duplex amor formet; nefcios invidice.

j ht

bpia!

udi, Mires CnuisriANz! quonodo

monet. S. "Auguflinus , in[pice vulnera pedis;

p[aS;

anuguimem. mmorientis; pvetium . vedimentis ;

Caput babet inclinatum ad ofculandum ; Cor

aper.

I

48

ExrRcrrI0M

aþevtum ad .dzflz;genvdum ; Bracbia exten[a ad

le&endum ; tofum corpus. expofitum ad

"

unendum. ^ Hec quauta fimt, cogita:

LHecin . flateva covdis appende, ut totus ti-

bi fj

5

gatur 1n corde , qui.*t.omy [vo te fixus

fuit am crucei

i

pro

Dus

Sa:lutationes' ad quinque "Chti-

fti vulnera, unà cum petitione

præcipqar'pm virtutqm.

- . Ad vulnusvdexiri Pedis.

Pvo Humilitate.

alve vulnus gratiofum Chrifti; fluens

TK

i«

S

fanguine! Cor da mihi fructuofüm,

Ày

vacans omni crimine ; fimplex, humile,

Zelofüm, imo ga

Pater.

i

udens ording.

Ave &c.

Ad vulnug ruii&ri Pedis;

Pro Caffitate.

Y

alve plaga peramoena, profluens fola-

fe

S

tio!

D

Per te fiat in me plena carnis

eaftipatio; cafto tibi mens ferena, jungat

fer

fe confortio.

Pater/,Ave &c.

Ad

MarüriNuM.

49

fft al

m al

Ad Vulnus Dexterz-

Pro Oledientia.

ogim:

!lrli-

clalve, rübensex eruore ; JESU plagá

fl

Q fac tua cum fervoré

J Dextere;

juffa queram properé :

Geram corde;

romam ore, praftem promptus opere;

P

ater. Ave &c;

hri-

n

Ad Vulnus Sini(trz,

Pro. Maufuetudine;

alvé lvo vulnus Chrifti fariguirie püi:

S

pureum; fàc ie quovis cafü trifti

|uens

tnitem & pacificum , cunclis, quos td

tedemifli, levetri & benevolurm.

)fum;

Ave &c;

! Patet;

mile,

Aitef

Ád Vdïnus Cordis.

Pro. Clavitate.

alve fciffuri cum dolore JESU cor

dulciffimum , nobis patens ex amore

; oli-

prefla cordis gaudium ; der virtutuiri

cum fplendore Charitas incendium. - Pa-

carais

ter.

Ave &c.

u

D

&

'Tres

M

$9

ExxEnRCITIUM

elo

Laus Ss. Tnmtatns.

ipf

AEI

eneror & glorxfico te ; O. beara Tri-

orti

nitas! in unione iftius ineffabilis glo-

lii

rie, quà Deus Pater in füa omnipoten-

tia Filium. & Spiritum San&um venera-

tur per Saecula..

Magnlüco & benedico te ; -Ó beata

Trmxtas" in unione iftius reverenditfimae

Mi

glorie ,. quà Deus. Filins - in: fua infcru-

1

tabili fapientia.Patrem & Spiritüm Sm—-

&um glorificat. per Sæcula

tibil

te r

Adoro & exalto te;.. Ó beata Tnm-

ty

tas! in unione iftius fuperd;gmffmæ glo-

V

rie, quà Spiritus Sanctus in füa invaria-

füs.

bili. bonitate.... Patrem ,& Filium. fuper-

Tusri

exaltat in Secula.

Amen.

fie h

Ü

Laus echac:fiïma JESU Cb»rx&n.

fs

Ws

ota efficacia & virtus Divinitatis. tuæ

T

laudet te pro me,

ESU piiffime!

tora amicitia & affectus

1

umanitatis tuez

fatisfaciat tibi: pro me.

Tota Magni-

ficentia. & Majeftas imperialis Trinitatis

glori-

Do:

MATüTINÜM.

5X

9lorificet ,. friaptüficet & lióBotificet te

ipfüm; i té ipfo pro me; illà lande alti(-

i Tte

fimà , quà ru ipfe folus ribi füfficis, &

omnitim'créamirarum defe&tim i

1

5gh-

'Otet«

Jens i té perficis. Amen.

neta

"

audo & benedico tüam incoripre-

beità

lenfibilem. ommiporentiam ;; JÉ SU

j

Maguificentiffime ! / i. qua 'in tüà paf-

feril-

fione pro homine totus-impotens fa&tus

Sqne

és.

Laudo & plorifico rüiam infcru-

tabileni fapientiam;- in: qua pro infipien-

te reputdtus eg.

Trni

Laudo & mignifico

atiorem tüum ineffabilem, in quo pro

o

vocatis & ele&tis tuis gratis odio habi.

varide

fus es.

'Laudo & -exalto rmitiffimam

bpeff

tuam mifericordiam ; " in qua^ pro homi-

ne horrend& morti adjudicatüs es. " Lau.

«do & adoro füaviffimam dulcedinem

u

i

|

tuam; inqua per amáriffimáro mortem

d

'fotus amaritudin'e'impchQS es. vrffme,n./

fie!

Oratio -

s Iu£

lr

Ad Chrifium. pafjum.

jiit

"Fili Dei vivi

glou-

[ qu:pinc Jefa- CHi*ïgk;

da

ExrRcITIUM

$2

da mihi toto corde, pleno defiderio ; fi-

tienti animo . ad te afpirare. , . & in te

dulciffimo ac füaviffimo refpirare, ac to-

tüm fpiritum meum, & omnia interiora

4nea'ad te; qui'es vera beatitudo ,. an-

Jelare

''Scribe, -mifericordiffime Do-

luto

3nine! wulnera tua. in corde meo . ptetio-

quo

!

1o (anpuine-tuo;'ut in eis legam dolo-

*emipariter & amorem tuum, & vul-

T

la

4ierüm "tuorum- memoria jugiter in fe-

éfeto cordis.mei^permaneat , & dolor

'compaffionis 'in 'tne 'excitetur.; & ardor

Qd

dile&tionis 'erpa ^te in 1me "accendatut,

lts

JDá'quoque; ur-omris mihi creatura vi-

d

lefcat;^ & 'Tu folus in cor

.

q

Qe meo dul-

»-geibas. Amen. —

de

,

Salütatio Vulnerum Chrifti,

If

Q'alvete pretiofiffima Tsu vulnera; in

dit

S

^

omnipotentia Parris, qui dedit vos.

Salvete in fapi

entia Filii; qui füftinuit

pe

ere 1

às.

"vos. Salv

in bonitáte Spiritüs Sanéli,

qui per vos redemptionem generis hu-

lr

mani perfecit. In vos commendo me;

in vos abícondo me; n vos demergo

mé;; ut veftrá.protectione liberari sme-

xear.à facie vaüatens Amen.

X

Qrätïq

MarüriNUM.

35

iO) m

dnie

Oratio

i m

äd Vuluu

aC t0-

x Humeri Chrifti.

ctiot

ESU amandiffime; Agne .Dei man-

T

n

füeti(fime! -- ego- mifer peccator- fa-

: Do-

luto & veneror íacratiffigum vulnus;

'etg»

I5

quod ;in humero tuo : dum gravem.eru-

dolo-

cis tuae trabem: portabas ;; perfenfifti:; Ob

xvl

quod, ficut/& ob:tria: inde prominen-

in f

tia offa tingularem dolorem; ; & crucia-

dolor

tün: pre ceteris vulneribus tuis. in;-be-

itdor

nedicto corpore tuo füíkinuifti. . Adoro

lmlïo

te; - Jefu affli&tiffime! & ex intimo corde

( Vl«

laudo; 'benedico & plorifico te; gratiás-

j di-

-que ago pro-hoc. fanctiffimo .poenofitli-

móque vulnere humeri tui;. humiliter

deprecans , ut ob nimium illum dolo-

,

rem, quem illud tibi inflixit;: & propter

.gravé onus crucis tuz , |quod te tam

2 n

vosl

dire afflxit,. miferearis mihi peccatoti;

ünut d

peccata mea venialia & mortalia. remit-

,tas, méque per viam . crucis tua in .cce-

adi,

ht

lum deduc,as. Amen..

) 6s

nerpo

| ,Qiinqüö Sufpiria adChn(ïum :

j ffi$*

uleis JESU ! füfpiro ad te in unione

e&

mues

ag

)

Jift-ius laudis y

3

a te-in'o

San-

54

ExsRciTvIUM

MC

SanCtos effluit, .in fuüppletionem iítius

laudis, q

uá te omnes crearw;æ laudare

qu

deberent.

enu

d

—"Pie JESUM. fufpito aà ie du ünio:

ne iftius gratitudinis,

zi

quam San&ti de

l

corde tuo trahunt ,. 'tibi

à

It

que pro donis

u5

fibicollais prarias apünr.

a

.,Suavis ESUL. fufpiro ad. te pro

od

i

mcis omniümgne peccatis.,

,in unione

p

qui

portas ,& fuffers,

tius patientia,. quà iniqui.r.gz-

cs.f.;;qxïmiun?

ciff

: Amábilis JESU ! -fufpiro-ad: te-in

Aniit

unione:tui divini:defiderii;: quod. in ter-

pote

ris pro falute hominum habuifli, defi.

hi

erans omne bonum, quo homines ad

laudem Dei & falutem faam indigenr.

.. Bone. JESU!. fufpiro ad te in unione

omnis orationis., ;que ex divino corde

Ptt

tuo,..& ex cordibus omnium Sanctorum

Gta

d hs n

dim

u

Oratio .:

&t

Md Oinifun

in erute pendentem.

Ti

àpe

te; amandillime Domine. JESU

lijc

cha-

Nior

E

1üe'pwpcer illam eximiam.

P

rita-

MaTuTINUM.

dj

ritatem , quá humanum genus: dilexífti ,

dure

quando tu-celeftis Rex:pendebas imara -

crucis, vulnerato corpore, transfixo:cor- -

nuo«

de, affi&is fenfibus, trifliffimo. pe«

de

ftu, languineis vulneribus, . defluentibus ..

itis, expanfis brachiis, . confixis pedi«

$

j

oréy pal«.

üs, extenfis membris, livido

(f

eh

U

»1

lidà facie, morrali eolore, |lacrymofis.

m

oculis, 'petmébundo gurtüre j inclimato

ns.

capite & aperto latére. ""Per illami, in- -

un

üamj chafitátem ,' quà cor tüüm dul--

ciffimum fcindebatur, quàfido benediéta

ii

anima ruà:egreffa eft de. benedicto: cor-

j

«

ore tuo , miferere ániriee mese in epref

f

Vi

fu füo. Amen.

u

: 'Saiucatio vulneris Lafe.fis'Chri&i

one

ie Pélicane, JESU. Domine! . quii nos

ide

P

immundos miundáfti ruo^ fanguine? -

um

Gratias tibi- ago pro dülciffimo" (üper- -

digniffimóque vulnere artioFis, " quod' in —

cruce füfcepifli, dum invi&iffimus amor,

amoris fui fagittà , «melliduum latus tuum

aperuit , dulciffimümque.cor tuum àarno-

ris vulnere íauciavit. — Benedicta fit

i

y

hec falutiféra plapa ; "benedictus -fit

& " benedi&a- fit -

h:

:ita-

adoFfaqdus fanguis , "

4

aqua

$6

ExrRcrTIUuM

aqua 'fálutis .. que- pro ablutione pec«

catorum -inde :manárunt.: .. Hác. undáà

a

efficacillimà; pie:JESU !« me.immundum

n

ablue; ;& hoc:íacro cruore. me infrmum

W

&i

unge & vivifica, «&fac, utvel unica di-

vini hujus liquoris guttula in exitu ani-

m fned fitportio "& lxrediras. mea,

Per tuum vulneratum?cor transfipe,

amandiffime [e(u!. cor meum jaculo amo-.

Jis.ruüi, in ranrum, ut nihil terreni conti-

3

E.

$

.A

*

poflit, 'fed à fola efficacia amoris tui

?

Ti

;go

L

nün

"

D

5]

eatur. Amen.

W

Oblatio- Páffionis Chrifti,-

il

It

A^y Amanditlime Pater ! "in Qnisfadtio-

— nemormnium peccatorüm offero ribi

h

t

omnem paffionem tui' dile&tiffi

mi Fili,

quam ab illa hora, quà in praefe

pio

fi

;

upe;t

fanum réclinatus

vapitum - edidit ,

&

If

per reliquum : infantiz , adoleícentie &

juventutis:fuze tempus pro nobis pertulit

li

que: ad::horam illam ;« quá. inclinato

li

*apite:in»cruce:clamore: valido fj

piritum

j

cemifit;«

cErin füppletionéem omnium ne-

-quigentiarum-Tibi offero;- Pater amandis-

2ifime :omneim

E

'converfationem. Filii. tui

- fan&iffimam;

'qu& in omnibus cogitatio-

il

nibu:

&

Ls

o

^

]

s verbis:

-.::

uit,

Q

hh

J

fi?&is fandiffuna- f

MacruriNuM.

57

peos

ab hora; quá: miffus-ab:arce Tb?önis.p;cg

ündi

iiterum: Virginis" introivit -in:Regionem

ndam

noftram , usque ad illam: horam;:-quá

PTR

c1 d

tuo: paterna: vulrui ;preefentavit -vi&xfi?is v

vàges gt ia

| dl

ffiéd,

Tres

,rätïätun;?A&-imfäïsfäd;

i

7 Chriftani

p

( ese Dei mátfüeriffime'

ui tàm

ZODs

. miferabiliter trium ;horarum fpatio

$

is u

in cruce pependitti;

ex affe&a totius urii-

verfitatis gratias tibi äg*o*pr»o intolefabili

illo dolore; quem fuftiauifti ; düm in fa.

€ra cruce tam: immifericorditer. extenfus

o

0 tl

fuifti, ut omnia. offa. tua. dinumerari po-

tuerint;-orans; ut ob illum dolorem .mi-

Filis

hi dimittas ,. quidquid raembris meis con-

fiper

trà bonitarem.tuam deliqui,, Amepe ,. ..

?«

- Agnie Deiinnocentiflime;) per gra-

ttülit

titudinem univerfarum-Creaturarum grg-

fiato,

tias tibi ago pro amara fiti;-quam in:cruce

Jum

pro falute- mundi: patiebaris; :dum: laery-

11 i^

tnabili voce :clamabás z : Sitioy nec tamen

quidquam prceter -fel & àcetum tibi;pro-

Jdis

U

pinabátur : Rogans:per:acerbitatemm:fitis

tati0»

illiusy - ut dimitras mihiy rquidquid imrao-

démemcc

füit;

:

| äemto cibo & pottr feläquiä

O Agne

58

EÉxERCITIUM

O Agne.Dei . facratitfime !- per'*mtyl;

rusm .. gratirudinem : colende- "Trinitatis

A

TIS

gratias Tibi ago pro immani illo marty-

rio, quod fubii(li ,. dum tam immiferi-

corditer manibus &. pedibus . clavis fer-

don

reis cruci affigebaris, adeó, ut cor uum

vie

prx dolore contremifceret , & omnes

"Per dolo-

nervitüi contraherentur.

rem' hünc'tam- fortem , & per amaram

d

4f

tuam mortem deprecor, uüt culpas ma-

nuyum.pedámque meorum ablüas ,. atque

vul,

^

m

nera tua (anctiffimo Patri. tuo , ad plaf

canäum eum oftendas. Amen. ..

lo

Invocatio Spiritüs San&i.

eni Sancte. Spiritus !... Veni Lumen

V

cordium ! "Veni Pater pauperum!

Veni Gteator Spiritus!- : Mentes tuorum'

vifira ; . imple -füpern

A(

m

à ,ggg;iä » que tu

creáfti, pectora. :5

fa

Iem;

Qui paraelitus diceris ; donum Dei

aliflimiy:fonscvivus

4

u gignis » Acharitgs &

fpiritualis xin&tio.

"Tu féptiformis munere, dextre Dei

Qui

tu digitus , Tu rite promi

Titat

ffum Pan:is j

fergqng dit,gns; guttura.

A&cende

MaTüTINUM.

fä Y

u«

- s Accende- lumen ffenfibus ;' - infunde

Fatl$

amorem cordibus, infirma noflri corpo-

i

M

t

ris virtute firmans perpeti:

&n

f

Hoftem repellas lonpgiüs;. pacämque

Des protinus, du&tore fic 1e plæV

im

vgcemus omne noxmm.

KS

Per te. fcxamus da. Patrem, gmfcamus«

Jo-

AT

arque Filium, te.utriusque Spmtum €ree

amus omm ECmPOI'C.

Dd

üUc

- Gloria: Patri Domino;' Natoque m 3

2

à mortuis fürrexit, àc Parackto in Sæcu—

lorum Seecula;: Amen:

Oràtio

e

"Coràm expofito Veneraä!lz

doro Te:devote ;.

OE latens Deltas' N

ül

. qua- füb his figuris-veré Jatitas ; T1b1

IE-. cor meum torum fübjicit , qma«t—e con-

templans totum deficit,

K

Viíus; ta&us, guüus jm-te falhmr,

fsd folüm auditu .creditur : Ctedo ; quid- .*

quid dixit Dei Filius: nil hoc verbo.ve-

i

riatis verius.-

5

In cruce latebar fola" Dexfas »? a me

d

latet

&ó

ExrncrTIUM

Jatet fimül & humanitas ; ambo tämc;fï

credens atq

Y

ue confitens, peto; quod'pc-f

fo

tivit latro peenitens.:

n

. Plagas ficut Thomss non intueor,

Jeum tamén meum te confiteor; fac

me tibi femp

bei

er-magis- credere , in' te

(b

fpern habere; -te: diligere.

f

. O memoriale mortis Domini , Pa-

Dis'Vivusy vitam"preftans homini: pre-

i

| méc mernti de te vivere;' & te illi

femper dulc? fapere.

Tüt

Q

Pie Pelicane, JESU Domine! me

immundum munda tuo fanguine;. cujus

üriá ftilla falvum' facere tornum mundü

IN

d

poteft ab omni fcelere.

I

m

O JESU!. quem velatum nunc aspi-

cio; oro, fiatillud, quod jam fitio; ut

tfe revelatà-cernens

9.

A

facie; vifü fim beatus

no

tüz pl

ori&e. " Amen.

be

pa

:

Hymnus,

ange lingua;gloriofi^corporis myfte.

P

rium; Sanpuinísque pretiofi, quem

in mundi pretium , fructus ventr

is gene-

rofi

Rex Q&hdic gentium.

Nobis.

6t

MATUTLNUM.

-

n

.. Nobis datus,. nobis. natus ex .inta&a

Virgine; & in mundo converfatus; fpar-

»

Ío verbi femine , fui moras incolatus;

miro claufit ordine.

eof;

fic

.5 [n füpreme no&e cene,. Tecanni

benps cum fratribus; obíervatà lege plen?

;

cibis in legalibus,. cibum-turbee duodend&

fe dat füis manibus.

2

E

^

Ju»

Verbum Caro pan

e

: jl

u

carnem efficit :. fitque Sanguis Chrifti.rés

rum, etíi fenfüs deficit ; -ad-firmanduifa

cor fincerum fola fides füfficit. .

n

]us

Tantum.ergo Sacramenturm venéte-

mur cernui: & antiquum ,documentum

äum

novo cedat ritui: . pre'ffet fides füpple»

mentum fenfüurn defectui.

p

. Genitori Genitóque leus &.jubila.

tio: Salus, honor, virtus quoque. fit, &

it08

benedicio: procedenti ab utroque.com«

par fit laudatio. Amen.

[

*

æ J

yüC—.

üem

e

G

o

C

CAPUT

obi.

62

PaECEÉ

Da

CAPUT SECUNDUM

gio

PRECES

JACULATORLE

Pa

HEC CRhESRO AD astRA MIrrE

TELA.

ptio

1 apij ex iaxjinà venenofis Tlovibus 1ne]

'igit,

^cC. MirLES CHRIS PIANUS ex

oiüibus. velus .cveatis ,. eg

H

JAp/is mmum-

d

vzmztatzbus devotiogem, bauriat , e?

Yil

i, uf.contiduo ignita ad eum amo

omuia cjus im Deum amerem inflaument ,

Yis Jacula

per pia ft jþm/: vibvet.

.Dum & fomnis cxpergnfcens.

)

Jefü & Maria, mei dulciffimi- amo- ^

di(i

O

res! . dono vobis.cor & animam

meam; torus fim veftcr, nullus meus in

seter nutm,;:

Dl

Dum Lumen vxdes.

]

ESU ,. Candor lueis a&ternze Deus;

OJ

Deüs Teüs, ad te de luce vigilo,

D

l

-Dum redordarls Dei.

San&dus, San&us Dominus

San&us ,

Deus

Qüflod

-*

]acurarom .

63

Deus, Sabaoth ; pleni funt iceeli; & terra

gloria ejüs.

Dum recordans Dei Pat;us.

»

stl Cll]üS Filius fervi fortmam aéce-

p

pit,;ut fervos redimerer, da redeni-

'TE

rvo tüO-

ptionem'

T7]

. Dum recordams Del Filii :

$7

111 Dei '' ^ qui' traditüs es propter de-

l

F

Ji&ta; noftra.; ^ & refurrexifti propte;:

jul'tmam noftram, mxl"ererc Tnel.

Ilf

at

» Dum. recordarls $. Spmtüs

piritus San&e , qui füper Chrillum

S

bapnïatum in f'peme columbæ defsen-

ditti . illumina.me.

110

am

. Dum recordarls B. AA Marlæ.

j

nima Virginis Mariee lucxdlfï' imaj'il.

A

Iumma me.

u$

Dum Angeli Cu&odls recordans.

ngele Dei! qui de hominum cura &

À

cuítodia à Deo mandatum accept[h,

ts

cuüodz me.

2

Dum

64

Pricks

N

Durn recordáfis, - quis (is t

omine! ego conceptus in peccatis

D

ex natürd rheá; quid fam aliud? nisi

fs

vas corruptionis & putredinis. Ego pec«

cator major & vilior fum, quàm putare;

N

& quàim cogitare pofliri ;

go labiis &

toto corpore póllatus ; ad' omne bonuri

de.me & Óine gratiatua-ineptus, ad omne

vero malum aptiflimus promptiffimüsque;

À

& viliffimoruth omtniar viliffimus.

o

hu

mille titulis debitum inferto caput. Ego

|

hii

terrae exofüni pondus & odium coeli.

Égo tantó vilior ,. quantó plurium pec-

carorumr Conílringor reatü.

De

Si aliquid gráti & venufti videas.'

quanta pulchritudo Dei, mei fit nez

ceíTeeít, cum tanta in creaturis füis

repetíatat! O Domiie aufer h&c; & alia

Do

oinia àme, & da te mihi; nihil enitri

mihi placere poteft prater te.

: Dut confider

ás;' quid fint deliciai

| Dlt

mundi;

& Tanitas Vanitatum , & omnia vanifas;

Y pr&ter amare Deum.

Si

en

]^cvriaTrOR1E

63

Sl quid gloriofi vel gaudii fentias.

at

Gaudium cordis inei!. quando.vule

! fsl

nera JESU . mei gloriofa.& &mäm-

p

fà. mtuebox'P

[aIC;

s&

« $i. conf' deras, qmd boni fecens

um

,.erga Deum.. .

1

J

! quotquot feci fcelera ; tot feci Deo

sque;

vulnera, doloris;: noi ámoris ; "af

ho

nunc deteftor fcelera; &b opto mille vul—

Hpo

nera, doloris & amon&

el

p*

Dum juventuus recordarlæ

eli&ta juventutis mec & ienorantias

D

1neas, Domine, ne memineris.

v

22

[ n

In Ingrefíu. Domüs,

- füis

ominus cuftodiat introitüm . mcmm

& exitum meutms

calid

enit

Si. é Domo exeas;

1r1ge, Domine, in confpe&u tuo

]

r

D

viam mearn.

Dum aliquis ad te venit.

nj

"

Benedl&us »qui venitinnomine Domini

BZ

in

s

66

PRarzcxs

In converfatione Hominum.

one, Domine; . cuftodiam ori meo,

& oftium circumflantie labiis meis

Dum: difcurfüm formas.

& la-

rohibe linpuam meam à malo ;

p

bia mea, ne loquantur dolum

A(

Si quid: contrarii audis.

Dommus defenfor- vitee meze.

Dum 'inimicum . vides.

I

ropter inimicos ,

Domine ,

dirige

L

viam meam in'conípeétu tuo.

Si pavorem ab hominibus patiaris.

omine,. non timendi eos da gratiam,

D

qui occidunt corpus; fed illum, qui

peteft, : & animam, & corpus perdere

in gehennam.

GJ

Si quid Contrarii ab hominibus

Tel

tibi acc1dat.

D

; Domine, gratiam dxhgendx inimi«

COS,

& benefaciendi iis, qui ode-

runt tne.

Dum

kd

]AcuiATORI.Is.

6?

!

Dum "Tribulationem pateris.

T0

a nobis auxilium- in' tribulatione,

Tl

D

quia vana falus hominis.

Dum Confilio alicujus uti vis.

Xula-

-& dmirabilis Confiliarius' Deus - fortis;

da lumen ícientise.

1

Ante Íufceptum 'iter.

ignare; Domine, die ifto fine pecca«

D

to nos cuítodire: in te Domine fpe-

ravi, non confündar ír erernum.

Itige

In ipfo itinere.

'ias tuas, Domine, . demonftra mihi»

i

& femitas tuas edoce me.

'ift;

Ín: Deambulatione.

, qui

dete

reffus meos .diripe fecundüm elo.

G

.J quium tuum ;

ut non dominetur

I

mei omnuis injuftitia.

Quando viam aberras,

n

iam juftificaionum ruarum inftrue

me, & viam iniquitatis amove à me;

ode-.

&

& de lege tua miferere mei.

S

i

)u

P

68

ParzckS

it

Si videas aliquem, in homine & non

D

in Deo fiduciam habere:

o aurem in Domino fperabo, & rni-

Eg

ferieordla ejus c1rcumdab1t me.

Si videas ahquem, Grmam fiducxam

Be.

habere in

€o.

beatum incendium & ardens defide-

O

rium! O dulce refugmm' amare

De; Filium.-

Y

Dum. ahquod bonum pI'Olel

Vl eS.

1s benedx&us, Domine, ín firmameft-

S

to cceli pro omnibus bonis & auxiliis

SI

f

Qu& omnibus hominibus tribuifti.

Dum allquod pecaatum proxum

vides.

Dc

omine Deus ! quid rnihi eft. absque

D

te, five in callo, five in teria, re-

Tiqu

fpice me,:quafo, & in gratiam tuam;

quam peccando perdldï ; recipe me,

z

Dum leltlbllS obv:as.

05 fmi

n

Al'u alia querant, te folum e

ESU,

]AcuraTORiE

69

n

JESU; quero: Te folum deüdero,

Deus meus. & omnia,

f

. Dum. pauperem vides.

ati pauperes , quoniam 1pforum eft

at

Be

Regnum: Cælorum

ht

Dum Eleemofynam das..

"

irita

i ego poffem; Domíne Deus: omnium

S

