£g jnnumem&z'!is one[las per m«

mus illius.

t]ll(]-

f(llly

A&us interni Devoríonis erga

[

.

Virgineam Marrem.

jtil

j/

alve Regina Mater mifericordie, vita,

plä

N

iil

dulcedo & Spes noítra, falve! . Ad te

E

€lamamus exules filii Eve, Ad te füfpi-

li

Xge

536

Munvus

xamus gementes & flentes in hac lacryma-

IG

Tum valle.

Eia ergo advocata noftra; il-

fip

Tos - tdos- mlferxcordes oculos-ad- nos con-

p

.verte & JEfum, benedictum fructum

ventris.tui nobis po& hoc exilium oftende.

Mi

O clemens,:ó pla, ó dulcis Virgo Maria!

[

Maria ; Mater pratig, Mater miferi-

I

cordig!.tu.nos ab hofte protege, &mor-

tis horà füfcipe. Mater Dei memento mei.

h)

* Q Mater pulchre dilectionis & fanétie

jd

fpcl' adjüva me; intercede pro me.

TUn

Mater! ecce Filius tuus.

T

Ecce ego ,

Ó Maria! Hhustuus fum.

Ecce tu es Ma-

M

Yer mea, Ó Mater Ó Mana"m te, Ó Ma-

ria! omnis pratia virz & veritatis, in re

lx

n

omms f'pes vitae & virtutis.

x

.Pater in manus tuas,. per manus Ma-

Jl

rig Matris. Filii tui commendo f'pmtum

ineum. .

t

O Maria! vulnera cor meum in uno

ti

oculorum: tuorum.

Felix erit ejus obi-

tus; qui Marie, dum viveret, fuit íe-

f

dulus & devorus.

tüi

&

! O Maria! orápro me. : Non deeütlbl

pote&as y quxa Marer. es- orhnipotentize ,

g

3.

nec

PRorECTIÓNIS.

229

tyma-

nec impetrandi -facultás - quia Mater es

In; -

fapientize - nec . voluntas , ' quia -Mater .es

$00«

mifericordie, nie ergo me deferas, Ó Maria!

udum

H&nde.

" Sufpiramus fletibus & multis pemiti-

bus noftris pro peccatisper nos perpetra-

Mani!

tis; fed in te confidimus Mater pietatis;

niferj-

veré poenitefitibus veniam dà gratis!:

AWUC

Natutrn tudm mitiga benipno amore,

0md.

mihi poft hoc exilium benigné oftende

fande

Jefum tuum Filiut ,& tunc impende ve-

rum Patrociniüm ,. & matrem te oftende,

méque; cum judex venerit, defende,

S

5 Mt-

Dulcis Dominus; dulcis Domina, quia

0Mt-

ille Deus meus;. mifericordia mea, hzc

Domina. mea, mifericordiz Porta.

Duc

i'n. t

me, Ó Mater! ad Filium ,. filiaad Patrem ,

fponfa ad Sponfum, qui eít benedictus

s Mi

in Secula Amen.

rium

^^ O Maria piorum confolatrix ; & pro-

te&trix defolarorum, poft Deum poten-

um

tiffima, ora pro me;:adjuva me.

Pia Mater & humilis.- naturce me"tnor

g 0bl

it fe

fragilis, in hajus horse flucti

x

bul's me rege

tuis precibus,

"d

'ffflb!

Sancta. Maria; . Mater. Dei ! . ora; pro

inhora mortismeze,

jl s

me peccatore nunc, &

nec

P2

O Ma-

228

Muskus

O Maria, Confolatrix affli£torum!

ora pro me. O Maria, Salus infirmorum,

often

ora pro me. O Maria, refugium pecca-

13

torumm, ora pro me.

Q. Maria! monftra te eH'& Man;em,

Qonti

vitam prafta puram, iter paratutum, ut

1beri

videntes Jefum femper colleeremur.

bonà

O Maria! Je(um, benedictum fructum

um

ventris tui éetiam mihi- peceatori poft hoc

exilium . oftende ,. Ó clemens, Ó pia, ó

fcer

dulcis Virgo Maria!

lioc

O Mater, fanua coeli !

admitte nie:,

M

r

ne excludar à te.

O. Maria, Mater tniíe-

ricordie! ad re clamo exul filius Evae , ad

lus

tefüpiro cemeris in hac lacrymarum valle.

£0

Fac, ó Mater amabilis! üt Judex fit

fer

placabilis, ó Maria, Ó Maria, Mater pia,

U

Mater Unigeniti! fac me flere & dolere

lóco tui Filii

O Maria! commendare, rogo, rogo,

x'it,l

me dignàáre Chrifto tuó Filio, non ut

cadam, fed evadam, cum vocabit, ut me

N

tradam tremendo jüdicio.

O Maria, .Mater admirabilis, & om-

fl

nibus amabilis; impetra mihi gratiam, ut,

CJuod vult Deus; fa;iam, o Maria!

Nunc

PnoTECTIONIS.

239

ürum!

Nunc, pia Mater! accellera', pietatis

Jotüm,

oftende vifcera, nato pectus offer &ube-

pye

ra, & ejus profint vulnera, ó Mária!

Quor fünt in Chrifto vulnera ; tot

dQ

contra me clamant ora; fedtu, Ó Mater!

W

ubera ofténde; & pro me ora, ó Virgo

bona, mea Patrona! nunc pro me

i

ora, &

um

in mortis hora, Amen:

$

f hoc

Mater benigniffima! fi tua claudis vi-

J )

Ícera, nulla patent refugia. Mater! poft

hoc exilium ,. oftende mihi Filium ; . Ó

me;

Maria!

iife

O Maria, codli Viatu.es peccatori-

$«l

valle,

bus, fis & mihi du&trix pia, mortis in an-

goribus, Ó dulciffima Maria! ne me de-

a f

feras; fed tum me ad Tria, que fünt

p

Unum, transferas.

Jolra

. Beatus venter, Ó Jefü! qui te porta-

vit, & beata ubera, qua tu fuxifti.

Qpo;

n üt

Beata vifcera Marie. Virginis, .qu&

It me

portaverunt eererni Patris Filium.

Beata ubera, qua lactaverunt

clhii.

[UII

ftum Dominum.

j Il

"Di"gn'ä;'e me Iau.d.ar.e 'tg 'X;/'i.rg.o fac,ygta.

n

Ora

P3'

230

MunvS

Ora pro nobis;' fan&a Dei Genitrix!

J Ro

x

ut dipni efficiamur promiffionibus Chrifti.

Yil

Monítra te effe Matrem, fümat per

té preces, qui pro nobis narus, tuht effe

tuus

]u

j

1

Ommdlc dchanæ míéa laudes anitna;

qux

Commendare me dlgnale, Chnüo

J Anum

tto filio, ut nón c.adam, fed evadam de

^

mundi nauframo

füin

NG Mar:a, Vlrgo pia , "Mater adiira-

b1hs' "per te" Deüs- Judex " sreus xmhl fit

Dure

i

U

Placablhs.

MO Marxa vele dwna mufns amatorx-

us

us, in agone,. fer« coronæ ,premium vi-

&ombus

-

j

San&a Marxa fls me«,um m wia. .

M:

Sub tuum. prefidium confuglmUS,

the

faicte Dei Genitrix!' noftras: deprecatio-

nes ne defpicias in-neceffiratibus noftris. :

ib

O Domina mea,.San&a Maria! mein

tuam benedictam fidem, & fingularem

cüftódiám ,"&in: ünum mifcricordiee tuæ

commmo

-^ Migpis: glorlofä, & benedi&a Domma

mo ra, Medxamx noftra,Advocata noftra,

pPopP

Flito

PROTEGTIONIS,

231

fittl

Filio tuo, Jefü Chrifto. nos reconcxha,

hii

Filio tuo . -Jefu: Chrifto nos commenda;.

Fxho [uo ]efu Chriílo nos repræfema

at Der

liteffe

^ Mater. admnirabilis ! . ora . pro. . nobis,,

Dulcxs Virgo;

dic Filio ruo Jefu Chriffo ,

quafo

UT

quód Pattona. mea: i& vivat .

amma,mea ob gratlam tu1

Atio

4* de

O Domina! me, totum ubx tracïo do-,

mináre mihi tu, cum filio tuo Jefu Chrx&o.

Initt

'Nivat -Jefüs , .vivat Maria!. fehx De:

ij

li

Parens ; beatam.te dicent omnes gencra«

tiones.

Mater . amablhs' ,tu fcis, quxa cof

&tOrl

(( VÍ«

meum diligit te; in omni mbulauonemea

füccurras mihi Virgo Maria

ui non amar. JEfum Chm&um, &

Mariam Vn'gmern Matrem CJUS, ht ana—

Itj

thema.

atlQ«

Amantiffima Vlrgo ;

qu1 bcnedaxem

2

-

ns,

t"bl, fit ille bened1 us.-

"

—

T

men

Avc Marla.

Tinf

arerm

207

uot fant in mari. gutru!æ, m htt(m—

"

—

5

Q

bus arenula.

ámiia; - i ncmonbus

(

Q;or in: tellure

A

ff

ät'

a*-«-u

Quot

"o 1

242

MUR'us

s *-'j

' t

ngOl'il? aére äromi,quor ini

gäe flammules,

pen

E

uot ib f-fi'ljm:amen.to- f

j*

ydera

| toti

,in Empyrcq

Anpeli,

Wi

£nUa , in eternitate in.

Gi

Tantia,

T

Quo: m Del pote

ntia latent poffibilia,

Toties ac infinities ex intimo cordis

mei fon

do Te faluto, ó nobilitl;

ma, 6

beatiffima;, 6 pulcherrima

za, Ó dieniffima ,

» 9 gloriofiffi-

Ó preclariffima .Dei

Mater ac codli Reoina

» Domina mea,

Virgo Maria.

Küp

u

aluto àutem te iri un

ioneamoris, & per

S

fuaviflimum affe&tüm

Filiitui;- Domi-

ni

1

mei JEfu: Chrifti,. qu

O erga te intimeé

m

fla

Bravit; Erper flapran

pu

fi

'v

ncer& re amantium,

tia corda omniun?

Íri

ouCommendo me tibi in Ffliu

jul

m pro-

quid dicoin filium? indignus

que

ego tam hon

ul

trianci

orato & amabili nomine fum,

in fervamrac:

pium mancipatiffimum..

Metotum tibi-do;

. "

1

p

dedo, trado, ob&rinf

d

£0; devoveo nün

C, & in erernum.

:w,,.?'æ) , Q

"

rïafïægro autefn. füpplex ,. ó Domina

et

&i

enfifiïmä*,'u; me.talem füfcipias ;. Im-

£0

2f

7A

, petra

Pa drzör*icg'Nrsf

D

petrá mihi precibus ru:sfarx&:ütmls, ut

o

totus fim (poft Deum meum) tuus; Et

ru tora mea, Doniiaa mea ; Adjutrix mea,

Ale jf

€iaudiuüm meum; Gloria mea & Co.

d

l

mea in &rernum.. Amen,.

cordis

2«

Varie Orationes. -

n )

iohiffi

Ad Bez

tifunzm Virginem Mariam.

u Dd

cafliffima Virgo! de quanObIS na('ct

Ó

unigenitus Dei Filius diguatus eít,

impetra nobis, . ut ei:cafto corde fervia:

IDUS, & humili mente placeamus.

kor

Jomi

Oramus te ; - Piiffirma Virpo Marï&Q

Dtme

mundi Regina & Anpeloram! ut eis, quos

mind

purgatorius examinat ipnis, impetres re-

frigerium ; peccaroribus indülpentiam,

ju(tis in bono perfeverantiam ,; nos quo-

pro-

que fra

vnus

giles ab inftantibus defendas«.perig

culis.

furm,

e

Benedicta fis tu Virgo veneranda!. i

num,

«ujus uterum Deus

rine

defcendere dignatus eft,.

». Creator qmqimn ,

Benedicta fis tu Virgo ;pupifiimïa-! de

X

min

cüjus immaculata carne ip

fe..

In

voluit.

Dei. Filius:

IT

corpus fibi füniere

Pj

Bene-

44

CUMURUS

: "Beneditta fis t Virgo Maria! quam

E

f

dile&us Filius tuus poft afcenfionem fuam

crebris confolatioaibus vifitavit.

tarn

«

i. Benedicta fis .tu*.ïVifgo gloriofilfima!

|

eujus corpus & animam Lei Filius in

k

coclum affumpíir, & fuper omnes Ange-

fio

lorum choros exaltavit.

Intercede pro

U

nobiss nt miíereatur, noftri, nósque ad

CQt

ceelum poft mortem noílram affumat Fi-

Tnt

lius tuus .. Dominus.nofter. :

.. Ave Virgo gloriofa; Stella fole clarjor,

fe

Mater Dei gratiofa,. favo mellis dulcjor !

ya

tu es illa fpeciofa, quà nulla eft pulchrior,

m

rubicunda plüsquàm rofà, lilio candidior,

m

Omnis virtus te decorat, Seraphinis pul-

Y

chrior; Omnis San&us te honorat in coe-

lo fublimior. Amen.

57 San&ta Maria! Filia Patris, Mater Fi-

ii

]ij Sponía Spiritüs Sancti; Ornamentum

W

fan&di & codefüs Paradifi, humillime te

x Ls

1

2

L

rÍo

; M p

er ruam interceffionem impe-

tres mihi apud dile&tum Filium tuum re-

[

miffionem ominium peccatorum meorum,

& . cüftodias.me ab omni

periculo mundi ,

diaboli & carnis. *

- Ochara:;Mater. Dei! per fümmam

S me,

MIxo Fe— 3ea s -

bomtatcm Fili tui non derelinqua

Oitens

PROTECTIONIS.

235

qum

oftende mihi-fervo tuo donum gratizs, ut

firmatus in vera fide merear pofkhanc vi-

1 f'um

tam in eterno regno glorie & magniá-

centize tecum regnare.

(iri!

Us in

O chara- Mater!

füccurre rmh1 tuá

apud dilectiffimurm Filium Jefum intercef-

lnge-

Ífione, ut ardenti ejüs & tui ámore; "in

2

: Dro

meis bonis propofitis fémper firmus &

ial

conftans permaneam , illius &

l Fi-)

inünitus benedictione.

,tuà fälu;an

Regina.coclí & terre, Mater mea 'dii

of

iot!

le&ifima! procidens ante pedes tüos fup.

plex oro à'te benedici; benedie animá

1

rnez & corpori meo.

O benedicta inrer

dior,

muliere: ;imperra mihi gratiam , ut filio rió

pul-

Jefü Chrifto fervire ftudeam in terrís; &

Id

séternam gloriam confequi merear in codlis,

: O. chara Mater ! .extende füpra. me

'Fl-

üm

tuam benedictam manum , & me muni

1uà (acrà benedictione, ut in Dei & tui

(e

amore femper fervens & conftans perma.-

o«

fe

neam füb tua potentiffima protectione. .

Sancta Virgo Maria; -&-vos omnes

m

idij

San&ti Dei,,- fingulariter Patronimei N.N.,

intercedite pro me peccatore; apud Deurh

à

11

Dominüm,. ut pi vivam

ar;

fT m

3558

";

P wb

d)

*&?4 vos perveniam.

M

"Ode

236

- "Monvs

T&

:O cdementiffima Maria! quefo , ne

derelinquas mé ,^ nam in te

1

poft chm

cel

totam fpem meam collocavi.

O Maria Mater Dei! in hora mortis

Tn

fs

méa, memento mel.

O Cor meum dulciffimum Maria! uti-

nam amore tui morlar.

O Maria! dele culpas, placa Natum

prece pià; fis mihi comes in via ad seter-

riáà- gatidia;

Hl

^. JESU cum prole pia, benedic mihi-,',

T

5 dulcis Virgo & Mater Dei Maria!

ch

N

Salutatio ad B. Virginem.

' ve candidum Lililium fulpide, fem-

A

-À pérque tranquille Triniatis. Áve

p

li

Rofa fulpida coicee amcenitatis, de qua

Á

nafci , & de cujus Ta&e pafci Rex ceelorum

voluit ; adfis mihi;-obfecro, mifero pec-

i

catori nune, &inhora mortis meg Amen.

pw

-.. Ad inimacülatam Conceptionem

H

- B. V.oMariz.

j -

i

ve Virgo glorioüp,*Maria gratià ple-

À

na! Dominus tecum, tua gratia fit

mecurm

PROTECTIONIS.

237

Z

0;fe

mécum., Benedi&ta fit S. Anna; V:Mater

Dam

tua, ex qua fin& macula & peccato con-

cepta es, & proceffifti. . Benedicta tu-in

mülieribus, Virgo Maria!. ex te enim na-

morti

tus eft Jefus ChriftusF ixljusA.Deri. vivi. Amen,

l uti-

Jmbiis] effic&ciffimz Petitiones ad :

B. Virginem,

latm

g

eatiffima Virgo-Maria! rögd te. p'e;tï il

lam innocentiffimam puritatem ;.quà

Filio Dei in utero tuo virginali placidiiii-

if

mam manfionem preeparáíti; ut tuis pre-

cibus ab omni macula

3

inerear ;rgyuüdal'ig

Amer. .

à

ftt-

— Peatiffima Virgo

- aríal -rrjoää te, per

profunditlimam illam. humiliterem , quà

Àve

qit

füper omnes choros Angelorum & Sans

&orum meruifli exaltari ; ut tuis precibus

ii

fuppleanrur ormnes negligenrize mea, Am,

pec-

nena

- RBestiffima Virgo Maria! deprecor te

per amorem illurn inzftimabilem , qui te

infeparabiliter Deo conglutinavir, ut tuis

precibus praeftetur mihi copia di

aineritorum.. Amen.

]

ib

i

dit

d

À

A

n

2398

Munvs

Ad quinque Gaudia B. Mariz V.

ve Virgo preclaritlima in efflaxu illo

À

dulciifimo,. qui ab-ererno ex irifcru-

tabili abyfTo, ob beatitfimam preeordina-

tionem in te effluxit -

d

D

'Ave Virgo facratiffima:in-effluxu illo

dulc1(ïïmo, qui ex jucunditffimo fonte SS.

d

"'Trinitatis, ob tuam beaàtitfimani conver-

dip

fationem & vitam in te effluxit.

M

g!c

Ave Virgo nobiliffima in effluxu illo

dulcitfimo, qui ex immenfa bonitare Tri-

(

UM

nitatis, & Filii tui amariffima paffione &

morte in te effluxit,

Ave Virpo amantiffima in effluxu illo

dulciffimo , qui-ex eterna Sapientía, SS.

Trinitatis per doctrinam & predicationem

Fllll in te effluxit.

&

aud

Ave Virgo reverendiffima in effluxu

3llo dulc1fïimo, qui ex infinita providen-

1en

Wi

tia Ss. Trinitatis in.te effluxir cum omni

gloria, magmficenna, predulcíque gau-

I

Ó

dio , quonunc exultas, &in zeternum ex-

ultabis, tanquam electa füper omnes crea-

à

IX

turas in ceelo & in terra; antequam terra

formaretur & orbis. Amen.

affi

Ad

PROTECTIONIS.-

239

?V.

* Ad San&iffimam '"T'rinitatem;.

i ]l

Pro Gratür. B. Virgini conzeffis..

infcru-

F enedicta fit iüeffabiliter-dign? extoflen-

rdibi

4 da Dei Patris omnipotentia:/ Beredi-

a

&la fit admiranda Filii -Det fapientia: Be-

qu ilo

nedic&ta fit;Spiritüs San&ti Paracliti (tüpen-

Ye ss

da benevolentia ,. quà prexvaluit;.:fcivii:&

o

dignata eft.Trinitas f(emper.veneranda in

falutis no(tre fübfidium tam plenam omni

gratià Virginem formare, cui fuperabun-

Yu Ilj

dantiam diving fue beatitudini

Tr-

u

*«

commuuicaret, Amen.

1

. Devota ad P. V, Cbmxfl;e"n d':; tlo

u illo

9.

emoràre piiffima öi,;glïlorïoü;iïïrii:;*yiz;

M

go Maria, Mater. mifericordiarum

Onem

& touus confolationis, à fzeculo non effe

auditum, quemquam ad tua preefidia cur-

x

(den-

rentem, tua implorantem auxilia, auttua

etentem füffragia à re Maria derelictum;

omni

*

dcirco tali animatus fiducià ad te , 0.Ma-

nf

ria, Virgo Virginum, Regina célorum;

1 ek«

& Domina Angelorum ,: Mater Dorníni

Dd

noftri fefu Chrifti! confugio ; ad te;Stella

ia

maris! curro; co

r

ràm te g'?ifg;r & gemens

gfü[ïo.

Noli

r

T

m

Musus Paorzerioxis,

" oli 8 Domina mundi! clementiffi-

mas tu& pietatis aures- ób ingratirüdinem

meam ad clamorem meurm claudere.

Noli, Mater'omniuinl-ab omni beni-

gnitate mie excludere: fed benigné fac

1necum proprer. nomen fanctum tuum.

Mi

INoli Porta' cteli ob fcelera' mnea. jüpiter

obferari; fed reporta me ad porram gra-

tiz,à.qua ingrarus exivi, per quam.tü

EW

mürido vitam & falütem reporráfti.

Nolí;"Répinà plórhi! ob tus celfitu-

dinis gloriam - mei peccatoris oblivifci ; fed

J

memor' efto frapiliratismeae ; & adjuva

f

me pfopter fnagnitüdinem-plorie tuc;

P

INoli. folite pietatis tug. manum retrahe«

re, fed tolle, quod metuo: largire, quo

careo: indulge, i quo offendo. - Noli,

eterni Verbi Mater!. verba mea defpice-

re, fed audi propitia; & exaudi me mife.

rum, ad te in: hac lacrymarum : valle-cla-

mantem , nunc & femper,; & in hora

gmortis mese; 6 clemens; Ó pià;

n

om

-ö, d'q?cis ,Virgo- .Marfia !

tor

fola

«

CA-

EU

Oi i p

e

E

3))0(ä2*

41

lenrff.

udmem

CAPUT SEPTIMUM

[j

ibeni- f 4

PRECES

n fc g 3

IUUPI

ISAN CTO S PATRONOS.

üpir, d

Tl OQd

am (

AMORE D()CENT CceLEsTIA.

lt

: AlÀd s. joaszm e danan, -

;f

- "ntipb. Anna; pia uxor]oachlm, Do«

j

minam magnam genuir; beatam Marxam,

Tüti;

genitricem Domini.

T

Y. Valde honoranda eft beata Anna

quo

g. Que ccli Reginam genüit.

Noli,

pice

Or atio,

1ife

di

caftum ac beatum par: turturum Joae-

yr]

O

chim & Annal- vobis.omnis: ereatu-

ra obílricta: eíl ;; .per vos:enim; donum

omnium donorum praeftantiffim&m Crea-

tori obtulit; nempe caftarn Matrem, quae

fola creatore digna erat: Veftra digniras

ex lmmaculato venuis veftri fïupm coe

/A'

gnofutur, quem Dei perpetuo obfequio

3

promptó

242

U ÁUXILIUM:

Cor meum, ob-

i

4

prompté confecráftis.

fecro , junctam huic facrificio hoftiam

d

Deo omnipotenti offerte, omnésque hu-

&

jus mei muneris defectus, veítrà, quam

Ào

te, Amen,

apud Deumn inveniflis; pratià compenfa-f

klt

iA : Sofiphun.

ZIntiph. Salve, Patriarcharam Decus;

& Ecclefie fancte Dei Oeconome! qui

panem vite &. frumentum , electorum

conferváfti.

p

Y... Ora pro nobis cafliffime Jofeph. .

cifi

R$y.

&. Ut digni efficiamur

promifl"xonilm";v

M

Chrifti.

doq

Oratio.

epit

Tir wïnum Cuftos, & Pater Sance Jo-

$

hg

feph! cujus fideli cuftodie ipfa inno-

centia Chriftus Jefus, & Virgo virginum,

Maria in terris commiffa fuit.

Te per

utrumque chariffimam pignus tuum, . Je-

À

f

füm & Mariam, obíecro & obteftor, ut

per interceffionem tuam me ab omni im-

ä- tivii

munditia preefervatum , mente inraminatà,

puro corde & cafto corpore, Jefu & Ma-

rie femper facias caftiífimà famulari. Am.,

SALUTIFERUM.

243

It ob

Ad $. Sfoanem Evangeliftam.

holam

que h-

dutiph. Ifte eft Joannes, qui fupra pe-

étus Domini in ccna. recubuit; beatus

; qua

Apoftolus, .cui revelata funt fecreta coe-

npe

leítia.

Y. Hic eft Difcipulus,

&. Quem diligebat Jefus.

Decus; :

Oratio.

x! qi

Alorti

omine Jefu Chrifte! qui dilectum di—

D

fcipulum tuum Joannem de navi vo-

N

cáfti, ut ex Evangelifta Prophetam face-

res, & cruci adftantem Virginem Virgini

ion'üm; '

Matri commendares :

Da nobis, que

docuit, intelle&u confpicere; & que

epit imitatione complere, qui cum Patre

& Spiritu Sancto vivis & regnas in Sacu-

fl Jo-

Ja Seculorum Amen.

Inno«

intfly

Ad $, Sloamem. Baptiftam.

t pet g

|:

&

vamiph. Joannes. eft. nomen ejus ; vi-

[ Je

num & ficeram non bibet , . & multi in na»

yr, W

ni If

tivitate ejus gaudebunt.

initdy

y. Fuit homo miffus à Deo;

s)fa-

M

E. Cui nomen erat Joannes.

lAm'

Q-2-

Oratio;

"AUXILIUM

244

MHíero t

Oratio.

u W

isti

jeus, qui fan&tum Joannem, cogna-

4 J tum ]e(u & Marie; Salvatoris noftri

F enta

obed

precurforem conftituifti; prafta , queefü-

mus, ut familia tua ver viam falutis ince«

dat; & .beari Joannis preecürforis horta-

menta fectando, ad eum ,quem predixit;

fecura perveniat, Dominum noftrum ;

p

Jefum Chriftum, Filium tuum, quitecum

P'Aup«

pexw

vivit & regnat in Unirate Spiritus Sancti

m

ngs ; pgr-omnia-sæbula Sæculorum.Am,

j

Ad Angelwh Cuflodein.

' A ngele Dei facratiffime, mihi à Deo in

Á

cuftodiam deputate! pratias tibi apgo

pro omnibus beneficiis, qua mihi in cor-

pore & anima unquam exhibuifti. . Lau-

De

do & plorifico te; quód mihi mi(errimo

fiifel

tam fideliter adílare, atque me contra

Tità

omnes 'hoftinm. infültus . tueri . digneris.

impli

Benedicta fir illa hora; quà mihi id cufto-

Ed

diam datüs; & .in defenforem arque Pa-

fun

trónum depuratus es... Benedicta fit tud

Dor

in me charitas; omnísque tua folicirudog

lum

quà-falutem meam promovere non ceffas:

Unit

In recompenfationem omnium obfequio-

Yecu

tum, mihi à juventute exhibitorumi, of-

ero

D

S ALUTIFERUM.

24$

fero tibj.cor &- corpus meum: :roganäg

ut mihi ignofcas, quód roties, San-

, cogaa;

étis tuis infpirationibus renitendo , tecót-

X nodri

triftaverim : firmiter nunc. propono tibi

, quefte

Qbedire, Deóque meo fideliter fe;fyire;

[i$ incta

s horta-

Ad $. Francifcum Sempbicufn; !

vedixit;

oftm;

: Auipb. O Patriarcha pauperum! nos

pauperes fac Spiritu ,. confortes redde fu-

t fécul]

s Sindi

perüm, ereptos ab interitu.

)

m,AtI;

n

Y'. Ora pro nobis S. Francifce!

ciamur promiffionibus

g. Ut d.igni effi

h ri(ti;

Dou

Oratio.

jbi an0

V

Y

- Ym

jnaore

eus; qui Ecclefiam tuam beati Fran«

- lat

D

cifci, imitatoris & figniferi dulciffiz

&Irima

1ni Jefü ; crucifixi Filii tui;. & ejusdemftig-

contra.

mata gerentis meritis;:fcetu novae prolis

gneris.f

amplificas: tribue nobis ex ejus imitatio-

cuflo«

ne terrena defpicere; & coleftium dono-

j Pe

rum femper participatione gaudere. :Per

( ul

Dominum noftrum Jefüm-Chriftum , Fi-

ipudiy

lium tuum, qui tecum vivit/& regnat in

edis

Unitate Spiritus San&ti Deus; per omnia

la Seculorum Amen.

(ji0^

Sæcu

) o^

Q3

44

u

'Aüxn.wM

246

Ad $ Amouium de Padua.

! r

Chi

Zintipb. Si queris miracula, mors, er-

Ffor, calamitas, Demon, lepra fugiunt;

&gri fürgunt fani; cedunt mare, vincula,

membra, résque perditas petant, & ac-

cipiunt juvenes & cani.

Pereunt pericu-

Cuta

Ja, ceffar & necetfiras. — Narrent hi, qui

[ Jmpi

: füpi

fentiunt, dicant Paduani; cedunt mare &c,

Y. Ora pron

obis B. Antoni; praedica-

tor egregie.

g. 'Ut interve

niente tu

E

à gratià percipia-

mus ccaleftis vitee gaudia,

Oratio,

lementiffime Domine JE(u Chrifte!

qui B. Antonium ConfeíTorem tuum

p

perpetuis illuftras miraculorum fplendo-

Tini

ribus, concede propitius , ut per ejus

þTOF

merita pacem regni iítius , & gratiam con-

fequamur eternam.

Sancliffime Famule

fm

W

Dei Antoni! qui inter opera mirabilia, in

quibus elucet meritorum tuorum efficacia;

&d conquirendas res perditas, accurris;

atfiftis & inftruis. Quefumus, nobis de-

perditam gratiam reperire certantibus be-

tis-

for

i;;gflä fübveai, ut illam amiffam & glo-

riam

SALUTIFERUM,

247

riam promiffam percipere mereamur per

Chriftum Dominum noftrum, Amen.

ys, ]

igiunt;d

nincula

Ad $. &rephanum Regem Hungarie.

"Intiph. .Yte San&tus pro lege Dei fui

u

certavit usque ad mortem , & à verbis

Xrict- d

impiorum non timuit, fundatus enim erat

ii qii

uec.]

fupra firmam petram.

'adioe

Y. Glorià & honore coronáfti eum;

Domine!

&. Et conftituifti eum fuper opera ma-

'cfgia-

nuum märum'.

Oratio.

oncede ,. QUæfumus, Ecclefie tuse

hcilel

C

omnipotens Deus! ut beatum Ste-

Ti

phanum Confefforem tuum, quem reg-

fendo»

nantem in terris propagatorem- habuir,

* euus

propugnatorem habere mereatur glorio-

1cort« ]

fum in colis. .

Per Dominum rnoftrum

amule

Jefüm Chriftum &c.

Wüä; n

icacit

AA 8 Marrinum.

urri

Antiþl). O beatum Pontificem! qui to-

js d

usie-

j

tis vifceribus diligebar Chriftum, & non

Q San-

; g[O*

ä

formidabat imper,ü principatum:

if-

riam

ï

vAUXILIUM

248

&iffimam animam!. quam etfi gladius per-

leti

()

fecutoris ;non ; abftulit .. | pal

ïïlalll tamen

Maittyrii; non amnifir.

i

H

tuc

Xroj u.-lflt;qm : deduxit. Domin

us pcr- vijas

p

reétas;

fon

(dtle

regnum ï?ei.

TOnà

ucapncOratios-.

T

éüs; qui qonfpicis; qüix ex nulla no«

16

D

m

ftrá virtote fübfiftimus: concede pro-

Co

pirius j'üt intercéffióne beati Martini Con-

fefforis tui ,"atque' Pontificis, qui praci-

fna

puis virtutibus , prafertim fingulari in

pauperes mifericordià .claruit ; contra

omnia advería muniamur per Dominum

noftrum Jefum Chriftum, Filium tuum

'ta:

qui tecum vivit.& regnat in Unitate Spi-

&

ritüs San&ti Deus, per omnia Secula Saz-

Hioi

gulorum Amen,

J

Ad A 3ähhnäm N&pamzwæenum.k

alvé mi S: Nepomucene , fanctitatis fa-

S

mà plene! Salve vir mirabilis, te Pa-

tronum celebrare tibi laudes decantare,

labot: eft-amibilis: - Quod-Regime fatlio-

qiem; ad iniquám juffionem Repis, tu non

P] fed GH

age?s Tibfiir-ï'nrqggm concitavit

lEs

: hi,i

SALuTIPERUM.

849

t5f

lentium: probavir: quod'te c*æïoi'ini"eriïi.-

famm j

( beatam;: Ó felicem. mortémvireeaffer-

tricem causà Dei infequi'y & profadia

tv

proximorum-'omne' genus tormetirotüm

non horrere perpeti; Inter Codlitum So-

dales, intet Martyrum 2equales ;; jan£co-

ronà fruere, fed & me, fi vis bestum,

ne infame in peccatümn unquam finas rue-

ll t«

re; Deumspro,me.fac implores,: & Jhos

lnter. mundi . mores;; conftirutum:. ditige,

depio

j Cor-

Contra linguas infamantes ;; .bonum no-

f

;ng-;:n Ig?f:ran;cs ;me .Clien;efp- protegc

n

TONCI

BEU EACY Rvl

ninum

'Atitijh. "Defpontibo 'te ihihi ih Tettipiz

[Q0ffls

*érnum: & fponíabo te mihr'in jattitia

eop

& judicio, &in mi

Gericordig, & mife

ta-

?

i $i«

tionibus,

»

&

pro nobis, PU u Ug

x'/«. Ora

N

h.

h

, Martyr. Barbara:

iij -

* Ut fchx nobis ütmonns hora,

[e Pt

Oratig, ..

atate,

falft

4 SanBiffinia: Virgo: Barbaraid

quod-

cunque Sponfi tui viribus pótess mi-,

j n

ls

"

v obfecró j ut füppe-s,

þi m mortis: articulo

dites;

fits

Q 5.

|

250

N AUXILIUM

dites; adjuva me miferum, ne in pecca-

ff.ï*n

tis moriar: effe&tum hunc habear tuá in-

o

terceffione primirüs à Chrifto ribi facta

promiffio, cum fidem ejus tuo fanguine

Á

€onfecrares: redeat in memoriam Sponfo

tuo virgineo collo tuo exuberans fanguis:

recordetur ardentiffime tue chariratis,

(

nec animam meam à corpore exire per-

Cor

1nittat, nis] confeffione expiatam, & Ss.

Xit

Euchariftiee Sacramento refectam. Amen.

0i

&ln

ZA2 45 Catbariuam.

fi(ti

be

* Zintiphb. Veni, Sponía Chrifli! accipe

coronam, quam tibi Dominus

IU

vit in &ternum.

preepara-

p

D

.. .. Diffufa eft pratia in labiis tuis.

ini

X Propterea benedixit te Deus in ee-

fa

ternum,.

lun

gad

Oratio.

&j

be

eus! qui dedifti lepem in fummirtate

D

montis Sinai, & in eodem loco per

k

fanctos Angelos tuos corpus beatee Catha-

rinz Virginis & Martyris ruz mirabiliter

collocáfti: Prafta, quefümus, ut ejus

» qui

merms & interceffione ad montem

.

Chri-

r

SAx,unfEküM.

25f

pet-

Chriftus elt, - pervenire valeamus. - Per

tuà in.

Dominum noftrum &c.

x

i ff

ngtine

Ad $. Patronums cujur -Nämeü-ü'zq»

Sþonfo

Baptismo [ortitus £.

DES:

473 beariffime N. Patrone fideliffiime! füb-

'RtSy

J fterno me tibi in fervum perperuum;,

o Dif«

&5

commendo vitari & mortem meamk, ma-

xime autem extremum fpiritum meunmr

Amen,

Obíecro, mi Patrone fanctiffime 1-- per

amorem, quo.tam ferventer Deo adhees

fii, ut nunc per interceffionem tuam li-

toot

berari poffim à cun&is malis àánime &

corporis, -ac te Duce &.Comite fecuri

or

pue

e

rvenire merear ad viram eternam.. .O

b

eus omnipotens X mifericors! nomen

meum mellifluo nomini tuo digneris fub-

j t«

fcribere in libro vite ; & qui me famu-

lum tuum Sanéti tui N. nomine voluifti

gaudere; da ut in omnibus tibi placitis

ejus veftigiis infiftam, &tandem cum illo

jinte

beatiffimam faciem tuam. conr

à

leam.

em—p.;ari V8-

pet

ha«

Cahtm Peflem c» quorvir mawä&r: :

ilite!

comt agiofos.

gis

u

: c.fcordäre, Domine!- Teftamenti tu

R

À

".,'

liri-

st2

AuxiLiuM

& dic Angelo percutienti: ceffet jam ma-

mm

Tfurm

nüs tüà, & non defoletur terra ,. ne per«

das ómnem animam viventem.

C

[u!!ll:

- Y. Adjuva nos, Deus Saluraris nofter,

list

R. Et propitius eíto peccaris noftris.'

Mi

Domine exaudi orationem &c.

d

X Oremus:

v-'rec&sgp()þüïi tui;. Domine! clementer

p

exaudi, ut qui juflé. pro peccatis no-

ftris-aflligimur , pro tui nominis gloria

mifericorditer. liberemur.

DEUS;. qui

Deuf

non-rhortem , ;"fed. . .poenitentiam ; defide-

ras-peceatorum ; ;populum tuum ad. te

aïïïx?

Yi

revertentem propitius refpice, ut, dum

Bu

tibi..devotus exiftit ; iracundie tue fla-

Da

lo

gella^ ab..eo .. clementer | amoveas.

L

nobis ; qua'fümus , .Domine !

pie. fup-

ter

plicationis. effe£tum, -morbósque pefli-

Wt a

lentiáles- à:..nobis -- propitius. averte: ut

tf

móttálium.-corda. cogno(cant ;..à te in-

nj

dignante ralia:flagella.prodire. ; Per Do-

i

minum noftrum Jefüm Chriftum &c.

"Stella coeli extirpavit ( quae la&tavit Do-

minum) mortem peítis, quam plantavit

Ipfa Stella

F?fþ???afens hominum.

nunc

-

le.

SALUTIFERUMNM.

233

ifft (s

nunc dignétur fidera compefcere; -quas

ÉC ii«

rum bella plebem caedunt diree mortis ul-

cere. O püffima Stella maris! à pefte fuc-

nóftsr

curre nobis.. Audi nos, Domina! nam Fi-

(s

lius. tuus nihil negans té honorat. .

alva

nos, Jeíü! pro quibus V iygo M?Fïïä. Qfat.

X. Ora pro nobis ,San&a Dei Gehitrix.

.&. Ut digni. efficiamur

D'CDIOP

' Chþriiüi.

M

L5 0.

?orià

Deus mifericordiz , . DeüS» piefa':is;'

m

Deus indulgenriz ; qui rnifertus es- füper

eide.

afflictionem populi tui;^ & dixifti: Angez

ad.te

lo percütienti populum tuuüm:: Contine&

.dum

inanum tuatn ; ob amorerm illius-Stellaz

2 fhe

ploriofie , cujus ^ ubera' ;pretiofa- cori-

Di

tra venená delictorum ^ quànr- dulcis

[ip«

ter fuxifti ; preeíta auxilium' grariae tueeg

li«

ut ab omini pefte & improvifao mor«

u

te fecuré liberemur; & à totius perdirios

& if

nis incur(ü- mifericorditer falvemur. *:Per

:]o-

te; Jeü Chrifte; Rex glorie! qui vivis ^

,

& reginas in Seecula Saeculorum. ::

tDe

,Amen.

av

Sda

fiue

234

E'XERSITIUM

Il

"

40

s

CAPUT OCTAVUM.

£idi

o

EXERCITIUM

10

AUl

7)

t

"; VESPERTINUM.

»

u

Meditatio. Vefpertina.

Z

àá

q"uäm feró te cogitavi , pulebritudo di-

hii

vina/ - quam feró amavi te, . Bogi-

Ailin

1a$ iufimita! tu ab teruo, dd efl, ex

nb

quo tu Deusg . es, amáfti me , €9 ego primo

$

anftagti , in quo e[fe cepi, um amavt tc , imà

i

dies 1nez 1vanftevuut 3102 amando te. "fgno-

lr

Jto,. beneficentiffime Deus /. divinam tuam ia

f

me libevalitatem , tot beneficiis teftatam yquo-

9

Ties cogitáfli de me, g [omper cogitáflis quot

[(7,

vixi Omeutis. z0t fuí gratiá vixi; quot

jriür

babeo mentis cogutatioues ,. animü affttius ,

tijoi

corporis membva , fot uumero d fe in me

fta

puofecia beueficia.

Quid vevà €g quomodo,

Olh

10j Domine / vo. bzs oumibus. vetvibuam ti-

hi En jam corpus. meum indies vuizam eg

ii

u

ecca[um auinatuv , 1novs continuo infidiatur ,

2e .

ergam lettum

10/)

€7 brevi pofl lucem ia teuebr.

£ J*

Te]

ue duin claudemtur. oculi mei ;

d Adeóq

11jj]

lingua

VESPERTINUM.

23$

il

Jüngua smea. etiam 9. cov meum, in fuis defr-

cient laudibus. — Proiude, mi Deus/ faltem

ex bac bora volo cum gratia tua , €$ - defide-

vo Omues dieg vitce u , ommes boras Qg

amomenta impendeve cum fruclu. puré ad lau-

M

dem tuam $9 ad falutem univev(itatis per-

ficere , tali iuteutione $9 modo , quem tu;

JDeus meus ! adimvemive &9 optave, poter.

l

N

"Amo t£, ó Deus covdis mei! $9 amare volo

in«ctevmum, Q9 quia pavum boc efl, offero

u d-

ztili eum: amovem , quo apima. Chrifli, Bieas

&/ïl;

ziffma F'irgoy €g omues Sautii te amárunt ,

)u

m iufimitum amovem quo te ipjum ainas ,

ï,ïimo

t2 [i po[fem omui illo amore vellem te amare

t, i

2n pevpetuum.

Laudo $$ approbo omnia

Agn-

;

bona, fa&la im toto mundo, 99 deimceps ad

t 1

finem mundi facienda , &9' ff poffem , ea mil-

] ;'(][[0.

dies nuuc vellem multiplicare ad gloriamtuam.

; (Iff

Gratias zibi, Domime! prvo beucfciis, pva-

(ut

s. communibus ; — Gratias pro beueficiis

;*äl(f j

cuicunque vationalh cYeature bodie concef-

jj 1.

fis ago. .Doleo, mi gefu! quod te [umnum

yinod

Bomun, Bonum isfimitum, Bomun amabi-

uf fj

- iffumun , 10ties bodie $9 tam graviter offea-

m C

devim , &9. doleo ex covde, mom propter ami[-

df

qonem cali, aut metum inferni, fed ob amo-

m

vem Tui Jolius.

Deteflor fimul, &^ abo-

j lil

cipu?

,';"i,'"ï'-(g

|

f)lfïi?ï peccata. totius imundi bodie pree.

€974-

k

has

2568

Ekïïabx'iiui&'

4

14;

Conm.

u

fa. Obptoex aifün , ut ta corpeafar2

aliquateanus meo [aupuine.polfen, .. Proteftor

cordin fe, Domine ! quod millies potiis iti-,

N

Berideve eligam vitam , quam poflae ulli péc«

quos.

cato -étiam, veniali . confentie.

Zducusque

1hà),

Jf Herminus delitlovum, sueorum. $ son ultva

dis, :

£ afevuum. - lLmo]o, Domüne) ommibus,

bt

qui me aliquá moleftid i vita affecevunt , 69

^.

0

eos propter te. gud n cruce. Patvem vopáfos

B

f

protuinicis tuis ) lattr? amo.

Offtro 1

; [ peue

ad- ommem initiin divime voluntatis fud

Fime, bone Slefu ^ u bác uo&e moviar ? lul

j amaqn

beus imoriav, ^ Offero the ad-onmia mnala pe-

Pa

w

& folevauda , enmtiaus judicio , volumtatis

agori 360 praprio.-

Offero omuia- Sacris

TatiQn

Jia, que im alero ovbe muuc fiuut g

etpa

quidquid ufpiam, ibà. DEO. gratum agitur ,

omu, - Reliogoforum . Pfaleutium, . afiettus

1e! à

per, Mariam, 104 ,. of /..pev. Sefuuit tili s

Tanit

Jantie PaterJ . offero.

JJ&t quia, vitee, C9.

tmare,

