falutis amcertus velut. [opulcbrum, le&hun . an-

poifs

gredior Jommum capturus, omuas que fects

N

aut facere debui , [ubftevmo pedibus jelu.. Et

qiita ton Tmpleo? meénfüvam wmervitorum meo-

Q

[

vüih; qudm bodie smplere debui, tmveflio me

püs c

fnperexcesfivo fanguite Domiim *fefu, quia,

: J bonf

guaüafuit -,fflfzgtziz?z'sgzz!fag vedetiast undas . -

W

Sufpi-

V;sä;mmug;.

257

Wijt

.« Sufpiria, .

Dui

pprobo & renovo; .quantum poffüm,

141

À

omne$ benedictiones & affe&us,

tll ii

quos nuüc'in ccelo Electi tui Tibi, Deo

tss

1hé0; deferunt;

199 tlb

finé fine canentes: San-

étus, Sanctus

ml

Sabaoth!

» Sanctus 'ngminus', | Dej-lsf.'?

!u

d

4 V

Ya

.O Domine JEfu! utmam Afälicite;'- ob-

dormiam in finu amoris tui , & lux.per«

J me

petu

i

1 Jld

a luceat mihi in lumine viventium & É

W/äa

amantium te.

ili jv

Peto ; mi Jefü! -& defidero ,--ut cun.-a

lustatly

€te refpirationes meze háàc nocte fint - afpis:

tj

rationes ,. & aétus ardent

fb Sf

erga T'e.

$

ilïïmi' amo;'is

1

qihtt,

"" Cuftodi me àr pupillam oculi , Domi-

af

ne! & dum epo dormio, fanécliffima hu-

Wüh;

manitas tua dignerur pro me laudare,

a. 8

amare, mapnificare Deum noftrüm; ma-

TRU

gnificet etiam pro me anima

tua .Doqiif

æüþ

num, Ó Maria!

;r'//, Bi

1 1100«

O fi etiam anirnus meus & amoris lu-

cerna vigil hereret, dum fomnum cor-

pz'a fif

pus capit ,. ita, ut dicere poffem.cüm

(lily

ni

fponfa: Ego dormio, & cor meum vigilat.

R

De«

üäþ

Yv

258

ExERCITIUM

| Deteftor omnia no&tium phantafinata,

tl

& quidquid tibi Deo difplicere poffet, id

n

contra voluntat;m meam efíle ac fore

proteftor.

exi

du

Domine JEfa Chrifte! tibi hàc nocte

«

fomnum, tibi corpus &animam, ac mo-

li

tus omnes; quidquid füm & poffum , de-

Ame

dico & devoveo.

Concede propitius, ut per mortem

& fepulturam tuam ad refürrectionis plo-

riam perducar, qui vivis & regnas cum

Deo Patre in Unitate Spiritüs Sancti Deus,

f

per omnia Saecula Saeculorum Amen.

vdie

Gratiarum À&io.

f

Tnu

A ve falus & illuminario animze meg,

LX Deus meus!

pe

Gratias tibi referat,;

Cot

quidquid ceeli ambitus; terrarümque cir-

Aüin

cuitus & abyli completitur profundum;

Ten

pro univerfis miferationibus tuis & bene-

ficiis, qu&& mihiin corpore & anima con-

ib

Ti

tulifti.

Quorum cüm tantus fit nume-

o

fus, ut nequaquam valeam reífpondere

Tij

unum pro mille: Hinc id ipfüm illi eeter-

tiün

nge;, immenfe & incommutabili eratitue

órti

dini comrnitto , quà tibi, Ó fulgida fem-

1ion

pérque tranquilla Trinitas! ex te ipía, per

tipi

te

VESPERTINUM.

259

Mifria,

Jfet id

te ipfam, & in te ipfà ómne debitum pla:

àc fore

né füppletür.

Er huic me qüafi pulvis

exipuus itügerens, per eum, qui in füb-

jc nodde

flantia! mea tibi affiftit, offero tibi laudes

& oratiarum actiones; quales dedifli no-

4C IT0»

bis poffe

per euridem in Spiritu Sah&g ,

m, de-

Arnen.

Hlic examita confaemtiam, éujus fä;wm

TIOtLem

laim vide aute Co

nis gh-

unfaffonem. £i7zit0 exde

miue dic:

405 CTl

D'ett

n amaritudine paffionis JESU Chiifli,

j

I

Filii tui; amantiffime Pater! me ipfum

vehementer accüfo ; quód hodié tam in-

fideliter tibi fervierim, téque benigniffi-

* ffey

mum Patrem tor & tantis negligéntiis &

peccatis offenderim: dé quibus ex intimo

referat;

corde dolens, in fpiritu humilitatis, & in

[* de

animo contrito percutio peótus meum:

Id

Deus propitius effo mihi peccatori! Et

Denee

pro univerfis nepligentiis meis, quibus

| Core

füiavifluum Spiritum tuum in me éxtinxi;

gufttée

offero tibi dolores & pcnas dilé&i Filii

ondere

tüi, Ét peto in unione efficaciffime ora-

| etefe

tionis ejusdern, ir virtüte Spiritus Sancti

rat[u

ormnium peccatorum füeorum etmenda-

1 f

tionem, defectaümique meorum füpple-

)fa,Pcr

tiobem;

üod rhihi preftare digneris

63

Ra

per

269

ExrRcrITIUM

per amorem illum, 'ex quo dile&iffimus

pro

& unigenitus tuus Filius pro me, meís-

me

que peccatis cum (celera

ho

d

tis repufari vo-

]uit. Amen,

digm

]a

. ; /Commendiátió: ad Cor Jefu.

K^YX GCor Jefü.dulciffimum! tibicommen-

||

do. hác.nocte cor; corpus& animam

Rw

meain, ut in té dulciter requieícam. . Et

füp

dic

quoniam: ego. jam - obdormirurus. Deum

meum: laudare. nequeo ; tu illud pro me

intel

füpplere digneris; ita ut quot pulfüs cor

Filo

meum.hác nocte dederit, tot laudes Ss.

tetr

"Trinitati: pro-me perfolvas , omnémque

Yat

Bálitum; quem fpiravero, in te füíce-

dic

prum, eidem tanquam vivas amoris fcin-

Mi

tillas offerre velis. Amen.

(

|

Ad B. V. Mariam.

[?

n tüam maternam fidelirarem ac fingula-

]

rem cuftodiam commendo me hàc no-

if

€e, Ó beatiffima Virso Maria! rogans,

"

3

üut me ab omnibus in

[p

idiis inimici tuearis.

n

ln

Ó dilectiffime Angele Cuftos! O vos Ss.

Patroni mei!' O vos Ss, Patroni Ecclefiee

abitarioni meze proxime, háe nocte de-

at

Et

fec

fcndite, & inco;lgfpem fervate me.

pro

VESPERTINUM.

261

tfimg

pro me dormiente inceffanter Deum

, frels

meurm landate, mihíque veftram benedi-

éionem, quam humiliter peto; €

n vof

qnferr'e:

s

dignemini. Amen.

l

Benedi&tio à B. V. Maria petenda.

TTl

egina ccli & terrae, Mater mea dile-

umqm

R

étiffima! procidens ante pedes tuos

.H

fuüpplex peto à te benedictionem. . Bene-

Deuri

dic animia mec & corpori, Ó Benedicta

T0-06

inter tulieres! impetra mihi pratiam,- ut

] COÉ

Filio tuo Jefu Chrifto fervire ftudeam in

« 9.

terris, & sternam gloriam confequi me-

amqu

year in coelis.. Cum [e(u prole pia: bene-

füíce-

dic 1 mihi; Ó dulcis Virmo. & Mater Dei

is cit

Maria! Amen.

Claude prefidia tua figmando te fiauo erücis,

eg fanchifJgnis uominibus Je[u g Mavia.

volde

er fignum fancte [ Crucis de inirnicis

P

meis, libera me Deus nofler. (hoc

jc 00«

ter dieatur) Procul recedant fomnia &

agans,

nocium phantasmata;, hoítémque no-

Qearip.

ftrum comprime,; ne polluantur corpora.

05 3S.

Dignáre, Domine! nocte iflà finé pec-

defit

cato me cuftodire. .Miferere mei , Deus!

le dP

fecundüm maguam mifericordiam tuam. ;

ch

Pax

pIO

R3

2623

ExzRcrTI0Mw

Pax Domini noftri Jefü Chrifti, &

vyirtus fanctitfimae patlionis ejus, fienum

$. Crucis & ritulus triumphalis:. Jefüs Na-

'Dc

zarenus, Rex

Judeorum: inregritas quo.

que B. V. Mariz , cuftodia fanctorum An.

&ifc

iil

elorum, & fütfragia omnium Ele&torum,

lütem

fint inter me & omnes inimicos meos,

inon

JEtus. Nazarenus,

Rex. Judeorum,

Toen

preferver me à (ubitane

a morte, : JESU!

velt

fis . mihi Jefus.

jn via.

Virgo Maria! fis mecum

Omnes Sanéti & Sanctae Dei in-

tercedite pro me.

No

S cum prole pia,

benedicat Virgo Maria,

.O Jefu, Maria, J

Q

f5

cqr & animam tneam

ofeph! dono voþis

viti

Gu

Cubitnm iturus dic;

&

ulciffime JESU! fac me requiefcere

&r

:

füper pe&us tu&im, da mihi trahere

etian

anhe

t

lirum facrum de fàn&iffimo corde

tu0; üt Spiritus ruus füaviffimus infuat

tibu

in animam meam, vegete

t mmenrem meam,

ts

&tque rursüs rorum

fpirirum meum in f&

trahat, in feabforbe

N

at, atque i-nfe:parabif

L;;ezj' yiqibi uniat,

Intexæïï-

p

VESPÉRTINUM.

365

li &

Intentio atité Somnum.

gnum

i Na

omine ]efu! hunc fomnum fufcipiam

D

in illo amore, quo tu eundém fan-

i5 guo

&ificifli, cum in tua Ss. humanitate con-

Im An.

fimili utereris ad laudem Dei Patris, & (a-

Orin)

lütem torius generis humani: rogans, ut

0$,

in unione divini amoris tui cedat in aug-

Ofüm

mentüm fàlutis omnibus coeleftibus; ter-

Jisct

Decum

:e(trjbuis & purpandis, Amen,

Jel fi»

;

Intentio pro no&e,

pits

uierem caprabo; amabiliffime- Deus!

(3

. quia fic placitum.eft ante te;. ut vi-

! VOb

res reficiam, & me ad tuum (anctum fer-

vitium aptiorem efficiam: quoties per no-

&em reípiravero, toties fis à me benedi-

&us, mi Deus! cum [efü ; Maria, Jofeph

e[cera

& reliquis fanctis Patronis meis: 'Toties

etiam renovo & renovari volo meam ma-

ahere

1utinam intentionis formulam, cum om-

corde

nibus, in ea contentis, piis affectibus &

nflat

Téatm

propofitis. Amen.

qná

Si quandoque dormire non potes,

ial«

hanc orationem dic:

er tranquilliffimam fuavitatem, quà ab

]

1

P

4

eeter-

E

$64 Exrnormw VirsERTINUM.

gterno in finu Dei Patris accubuifti: &

.per amcniflimam quietem in utero vir-

ginali, quà novem menfi

bus quievifti,

& per jucundiffimam dele

&larionem , quà

|

unquam in amante ali

qua anima dignatus

es deliciari ;

Rogo te; mifericordiffime

Deus!

ut non ad meum commodum, fed

ad.arer

nam laudem /tuam mihi concedere

ignert

s aliquabtülum quietis, quà laffata

membra corporis.pro fervitio tuo refi-

ciïn;qxf.

C'ave in 'z;uavntum. þom ; S&ve Dei? me

Stz

torus aliquande doviias , 9 fit. fomnug

Tuus.y.. nor. veguies lofft,

fed fepultuva

qllü

eorporis fuffocati, nom v

,Brt

eparatio , " fed

41111

cxtifz&iq .[pirz';-*mv /ui.

Ui

Ü

U

Xa

z

: N

?

fiti

k

v

fie

H

li

u

n

[//)

[/

CA.

264

GRU OEU

ii &

TO Vil

/|CAPUT NONUM. ..

Tievilli

1,.quà

- Preparscio ad felicem

Tonunus

dillime

Mortem. .

m ftd

ficedere

D

i

& lufang

lïAORäPE

rikCern

UO fefj

OQE L ERAT:

4

tatutum eft omnibus bominibus jäl;läl 1&(3?&

uf n

Heclexofl , quá nemo efl immuris::.;Ma-

3777

s

vieris ergo. Ma1.&s: CuüuistiaNE! fed

.quaudo ?. Brevi,... Breves dies borninis fuut.

tpilu

;

?

- Jüreves. auni-transeugt y. $7 quidem velociüs ,

quàm à texente tela- fueciditur...- Jinttus eft

vita bominis.

Homo quafi flos egveditur ,

£g comfevitur , €9' fugit velut wmnbva,

Ne

verà apud te copites .cum impiis illis, qui di-

xerunt: JYansiit vita uoftra tanquam ve-

fligium. nubis , &9. ficutcmebula difflvetur,,

que fugata eft à vadjs [olis, ey d calove il-

lius aggvavata.

Umbre traufitus eff tem-

pus nofhrum; eg' uon ef? vever[io finis moftri.

JNe cogites, inquam, cum ilis: Ex miljle

zati fumus , & poff boc evimus, tauguam

(

qog fuerimus. — Cugis erit

3

j corpus ueftyam ;

i

&

--

66

PROPUGNACULUM

e? Spivitus diffundetur tanquam wolbs aev.

: Jene

Sed : Statutum efl omnibus bomitibus, fomel

ftus;

niori, C9 pofé boc judicium.

4

Jhit bomo im

pulis

r

$

&

oimum crevmtatis [u..— fn. yudicio veporta-

ent

biy vel peuam. cel premium, 3 ilit in

domuimn ceteruitatis tue , vel'felicis, vel in-

éi

fàtetm

felicis.

Eflo: evro pavatus; " quoniam. mors

uon tdrdat.: - Bccey^ Tudex- aute jamam a[-

Orate

fiffz ; ey necis, quam d [ubfiffasy eg f

|

Qu

poft sodicuna tollat te fu&loy tuus. — At quo-

niur

£0$|

suodo te pavabis? — Memoráre movifffma tiua.

Ademento . fiais.

AMemento "ovifffmorum.

:] &1[]

Jnfpice bunc. in finem frequentev infra. pofr-

(

pun poifiomis Cbrifli. borologium , - fapplex

; vo

Jepiis. futuvi. Sudicis gratiam. £9 mifevicor-

D

diam depofce, Patvouos denique caufam tuam

1&[[1:

atfaros elige, eósque fedulà cole.

Horologium Paffionis Chrifti,

in quo Miles Chriftianus juxta. Regu-

Av

las munitiffimi Prefidii exípirationem

&t

füam horatim vigilibus ornát contra

ttof

T

confli&um mortis.

V

Horaima. — Ve]peri éta H.

Ài

ve Maria, gratià plena, Dominus te-

cuf

À

us;&

Dirin

cum; Benedi&g m in mulierib

benes

PEzRICLITANTIUM.

267

il i,

benedictus fru&tus ventris tui. Jefüs Chri-

it; fend

ftus, qui humilitatem. (dum pedes difci-

ET

pulis quà Magifter lavit).exercuit, San»

Torta.

éta Maria, Mater Dei! per virrutem fa.

eratiffimze Paffionis Filii tui;- Omnes fan-

? ii d

( i

&i Angeli & Archangeli Dei per. integri-

JRUIUAI

tatem & ubera Beare Virginis Marige ;

d-

orate pro me peccatore , & cuftodia fan-

58f

&iffimorum Angelorum, & füffrapia om-

At u«

nium Electorum fint inter me,. & inimi-

cos meos, .eftoréque cuftodes mei ,. nunc

1727

Wt

& in hora mortis mee. Amen.

d pf

O JE, ó Maria, 6 ]Jofeph! dono

fuphe

vobis cor & animam meam. — Jofü! meus

fbrittfe

ulimus halitus intret in tuum fànéctum

11 T0H

larus.

Hom 2da.

Yiti,

ve Maria &c. tui Jefüs Chriftus, qui

Á

u«

facratiffimi corporis. & fanguinis fii

Sacramenrum inítituit.

Per. virtutem fà-

jonefm

mta

crofancte paffionis Filiitui, Sancta María

Mater Dei , & omnes tan&li 'Throni &

Dominationes, per integritarem & ubera

|

B. V. Marie, orate pro.me peccatore ; &

musté

cuftodia Ss, Angelorum; .& fuffra

gia om-

nium Ele&torum fiat,' &c.

bUSJ;&

Hora

[jenes |

468

PROPUGNAcuwM

Hora . 3tia.

pe F

;

bim

A ve Maria &c. tui Jefus Chriftus,- qui

A

rb

in. horto fanguinem fudavit, & à Ju-

&

dzis captus eít. . Sancta Maria Mater Deit

Oi

per virturem Ss. Palfionis Filii tui, omnes

Tote

fancti Principatus & Poteflates, per inre-

gritatem & ubera B. V. Marie , oratepro

Ine peccatore -& cuftodia Ss. Angelorum

& fufiragia omnium fan&torum Principa-

Av

Mari

mum & Pote&atum fint inter &c.

Fili

Y5 Djong: o

pheta

N

ve Maria &c. tui Jefüs Chriftus, qui

À

Z $ ad Annam ductus, & à miniftro ala-

ftodi

pà percuffus eft.

S. Maria Marer Dei!

um £

Aütn

per virtutemSs. Paffionis Filii tui; omnes

fanctiffimse Virtutes coclorum , per inte-

gritaïem[& ubera B. V. Mariz, orate. pro

fne peccatore, &cuftodia fanctorum An-

gelorum, & (üffrapia omnium fan&iffi-

Sad

marum Virtutum cqele'&ium fint inter &c.

ficra

Àyí

*

Hora 5ta.

D

À

AÀ ve Maria &c. tui Jefus Chriftus, qui

Cat0)

À. ab Anna ad Caipham miffus eft. — S.

fuf

Mgr?a Mater Dei!. per virtutem fan&tiffi-

*

*

vang

mes

PER:CLITANTiUü.

269

inz Paffionis Filii tui ; omnes Ss. Cheru-

15:q

bim &Seraphim, per integritatem & ube-

ra D. V. Marie, orate pro me peccatore,

&ih

& cuílodia Ss. Angelorum & füffrapia

ter Dei!

omnium Ss. C

, ORmnts

f

herubim & Seþgphign 'ünþ

r ID[es

inter me &c.

N

tepro

-Hora : €ta..

donum

ve Maria &c. tui Jefüs Chriftus;: q

À

iipte

illufüs eft;-.& colaphis ceefüs.- Sancta

Maria Mater Dei! per virtutem: pá(lionis

Filiitui, omnes fàncti Patriarchee & Pro-

phete , per integritatem. & ubera B. V.

$, Ql

Marie, orate pro me peccatore ;; & cu-

ftodia Ss. Angelorum, & fuffragia omni-

I1o dli-

: Dei!

urn fanétorum Patriarcharum. & Prophe-

OImnes

tarum fint inter me & inimicos &c.

r inte:

"

Hora zma. -

Itpro

| Áf«

ve Maria &c. tui Jefus Chfi&uä, q

;

Á

contumeliis & blasphemiis affectus eft,

(f

San&a Maria Marer Dei! per virtutem

1 &C-

facratiffimae paffionis Filii tui; omnes Ss.

Apoftoii & Evanoelifte , per integritatem

& ubera D. V. Marig , orate pro me pec-

;qi

catore, & cuftodia Ss. Afgelorürij &

iA

2

füffragia omnium Ss. Apoftoloru

*

m

(l

n

Mengeléanun fine locgrt i Qsb

me

£Hova

170

PROPUGNACULUM

levi

Hora $oa.

Mari

ve Maria &c. rui Jefus Chriftus, qui

1todi

à falfis teftibus accufatuseft. Sanca4

Maria Mater Dei! per virrutem facratitfi-

fank

JDter

me paffionis Filii tui; omnes Ss. Marty-

res & Cohnfeffores, per integriratem &

ubera B. V. Marias, oraté pro me pecca-

tore, &.cuftodia Ss, Angelorum. & fü£-

À

fragia lànctorum Martyrum & Confeffo-

Mät

rüm fint inter me &c,

ing

Hora ona,

& H

ve Maria &c. tui Je(üs Chriftus, qui

V.N

Á

cili

ab impio Confilio condemnatus eft.

niun

Sanca Maria Mater Dei ! per virtutem

lint:

fanctiffimae paffionis Filii tüi, omines Ss;

Epiftopi & Doétores, per integritatem

& ubera B. V. Mariae, orate pro me pec-

catore ,. & cuftodia Ss. Angelorum; &

füftragia omnium Ss. Epifcoporum & Do-

Mar

&ommyiimv in;ef me &c.

2

;ddera. 10m2;

*

Jwst

ve- Marid &c. tui Jefus Chriftus, qui

Uby

: Pilato tráditus eft.

Sancta Martia;

tore

Mater Dei' per virturem fànctiffime paf-

piac

tes G

ü.om? Filii tui, oónmines Ss. Sacerdo

Levi-

cgnri

271

PERICLITANTIUM.

Levitäc, per integritatem & ubera B. V.

Marige, orate pro me peccatore, & cu-

5, Q

Sqe

ftodia Ss. Angelorum, & füffragia omniürm

fanctorum Sacerdorum & Levitarum fint

cntilfi

Many«

inter me & inimicos meos &c.

fem &

Hora rmma.

mendte

À

&t

ve Maria &c. tui Jefus Chriftus , qui

fffos

Á

ad Herodem ablegatus eft. « Sanéta

Maria Mater Dei! per virtutem fanctiffi-

m« paffionis Filii tui, omnes Ss. Monachi

& Eremite , per integritatem & ubera B.

V. Marie, orate pro me peccatore, &

»q

üs &

cuftodia Ss. Angelorum & fuffragia om-

nium Ss. Monachorum & Eremitarum

tDUEeGT

599

fint inter mc &c.

itatertt

j

Hora izma.

e pe

lj

A

ve Maria &c. tui Jefus Chriftus, qui

kDos

flagellis duriffimé cefus eft. . Sancta

Maria Mater Dei! per virtutem fanctitfi-

m peffionis Filii tui; omnes fancti Con-

jugati & Innocentes, per integritatem &

ubera B. V. Mariz; orate pro me pecca-

j qüï

tore; &cuftodia Ss. Angelorum & füffra-

fitity

gia omnium Ss. Conjugatorum & Inno-

E

p

cgmüm fint inter me &c.

TC

Hova

27í

PROFUGNACULUM.

6

«Hora. 15tía,.

p

orate

Á

-ve Maria &c. .tui Jefus Chriftus; qui

:

;

fpinis coronatus 'eft. .San&a Maria

Anod

Mater Dei per virtütem fanctiffimee pafz

T &

fionis Filii tui; omnes Ss. Virgines & Vi«

ug, per intepritatem & übera B. V. Ma-

ri&5 oraté pro me peccatore; & cuftodia

VEI

Ss$, Angelorum ,. & füffragia- omnium Ss.

fxos

Vir»xï'ginumx & Vjäu.amm, Qm inter me &e.

virtul

d

' Hom 1424. :

Ormne

Qul

2;

ve Maria &c. tui Tefüs Chriftus, qui

t

Barrabee poftpofitus éft." Sancta Ma.

ria Mater Dei! -per virtutem fàcratitfimae

p

a

ffionis Filirtut; omnesSancti & Sanctae

b

fuæa!

ei, orate pro me peccatore, &«ufítodia

Ss. Angelorum & füffrapia omnium San-

&orum & Sa'n&arum finr inter me &c.

E

Ave

— Hora Hs

& ha

.ve Maria &c. tui j&fus-Chri&us, qui

Sunc

Á

í

morté acerbiffimá & ienominiofilfi-

pilior

mà condemnatus eft. " Sancfa Maria Ma-

$C

ter Dei! per virtürem fanctitfi

mae paíTio-

N

eu(to

nis Filii tui, ótnes Sancti, qui eo die,

fint in

quo .g?oriar* » félici &ternitate eftis donati,

per

PdibRiiandt

273

per integritatem & ubera B. V. Merie ,

5 qi

orate pro mé peccatore, -& cuftodia.Ss.

Mi

Ang

[

elorum;.& fuffragia veflra fint- inter

^

pl

ine.& inimicos meos Qc.:

&Vi

/. Mi«

2R

- Hora. 46t4.-

j

flodid.

ve María &c. tui Jefas Chriftu

m $

Á

crucis pondere' gravatus" & cruci af-

t t

fixus: eft. - Sancta Maria^Mater Deit; per

virtutem fanctiffime patlionis Filii tui;

omnes Sancti & San&te Dei, qui Chrifto

crucifixo praentes. eratis ,. per integrita-

, Qui

tem & ubera B. V. Mariee orate. pro.;me

i

peccatore ,. & cuftodia Ss. Angelorum &

ag

ilümg

fuffragia veftra fint inter me &c.

(lodià

MU

*

Hora izma.

ve Maria &c. tui :[éfüs Chriftus; qui

&t !

A

pro inimicis Patrem deprecatus eft;

& Joannem Martri faze.in - fillum tradidit.

.A

Sancta Maria Mater Dei! per virtutem Ss,

paffionis Filii tui; S. Joannes Evangelifta;

olille

S. Jofephe! per integritatem. & ubera D.

M

xlfio»

V. Marie, orate pro me peccatore, .

cuítodia Ss. Angelorum & fufiragia veftra

) die;

fint inter me &c.

od

/

s

Horä

gei

274

PRoPUGNACULUM

Hora. z$va,

5

&if

: ve Maria

ter

A

&c. tui Jefus Chriftus, qui

tel

felle & acero in fiti potatus eft, &

fpiritum in manus Patris commendavit ,

n

qui lanceà transfixus, de cruce depofitus

& fepultus eft. . Sancta Maria Mater Dei!

per virtutem facratiffimae palfionis Filii

tüi, S. Joachim, S. Anna,; per integrita-

tiari

tein & ubera B. V. Marie, orate pro me

peccatore ,. & cuftodia Ss. Angelorum &

H

San

fuffragia veftra finr inter me & inimicos

meos, eftotéque cuftodes mei, nunc &

€00

ler

ig!hora mortis mez. Amen.

Ti

N

Hora rona.

mil

ve Maria &c.. tui Jefus Chriítus , qþi

me

Á

matrem. fuam Patris . magnificentià

Tem

omniporentiàque fuper omnes creaturas

Li[s

exaltavit, atque porentiffimam effecit. . S.

10k

Maria Mater Dei! per omnipotentiam &

Ym

magnificentiam Patris,. per virtutem fà-

&

crati(limze paffionis Filii tui,. ad(is mihi,

f

nt

quefo ,. in hora mortis. mez, expellendo

p

à me omnem conrtrariam poteftatem, re-

s

cordatione triftiffimze illius horz, quà Te-

fu Chrifto Filio tuo adftitifti in cruce mo-

Ej-

W"U: & ora pro me peccatore, & fà

l.

PERICLITANTIUM.

275

&iffima cuftodia tua füffragiáque fint ip-

ter me & inimicos meos; .eftóque. pro-

lj 'qui

d &

tectrix mea, nunc & in hora mortis meg

AAmen.

xhvit,

poftus

Hova sopihi)

er[Jeil

.A ve Maria &c. tui Jefus Chriftus, qui

8 Fili

Matrem ut Filius fecundüm excellen-

grit-

tiam infcrurabilis fapientiae tantá cognitio-

Iro me

m«

ne & claritate replevit, ut pre omnibus

San&is majorem Sancliflime 'Trinitatis

Jrmicts

i &

«ognitionem habeat. Sanéta Maria Ma-

ter Dei! fecundüm excellentiam fapien-

tie tug, cognitionis & claritatis, — per

virturem fanétiffime . paffionis Filii tui,

mihi, quae(o, adís in hora mortis

s qui

mec , perdolores Natitui; per mor-

(centid

-

tem- & fanguinis ejüs fnerità ; animam

eaturas

meam cogritione fidei fic illuftres & cor-

di $

-

-

robores, ne ullo errore "vel ignorantia

an&

pervertatur.

Er ora pro me peceatore,

m d

T

« fan&iffima cuftodia fuffragiáque- tua

] mihf)

—

fint inter me & inimicos meos; eftóque

Jlendo.

protectrix mea, nunc & in hora mortis

m i

meæ. Amen.

d D2

Hora 2uu..

me

&fn-

JEtus Chriftus

.,'ä

. Ave Maria &e. tui

r

quo

á-

qa6

PRoPUGNACBLUM

quo ur Mater Filii, & Sponfà Spiritüs S.

dulcedine amoris ita repleta es, ut poft

Deum pleniffima dulciffima & benigniffi-

ma effes. "Sancta Maria Mater Dei! fe-

)

dolo

cundàm dulciffimam amoris tui benigni-

tatem, & per virtutem facrariffimee paf-

meri

lii t

fionis Filii tui, ita mihi, quaefo; in hora

fmorris mez adíis propitia; & dulcedinem

PCCCE

Inpe

divini amoris mihi infundas, ur omnis

ámaritudo mihi reddatur fuaviffima, &

foru

pro.

óra pro me peccatore, & fanctiffima cu-

tuffr

ftodia tua füffragiáque finrinter me &ini-

Thicos meos, eítóque Protectrix mea,

f05

inho

nunc & in hora mortis meaz.. Amen.

..Hora zzde?.

." .ye Maria &c. tui Jefus Chriffus, qui

A»

* maximam armaritudinem pro me in

Áifím

cruce füftinuit ,. preefertim in ultima aeo-

lido

xuafua, dum anima füa & corpore migra-

k

vit.. Sancta Maria Mater Dei, per virtu-

fper

tem facratiffime paffionis Filii tui , ora

Cru

prome peccatore, & fancti(Iima cuftodia

Ts

luffragiáque tua. finr inter me & inimicos

be

mpeos, eflóque Protectrix mea, nunc &

Teto

ig',þ?:fa ,mOrgis, mes. : Amen.

^

Tas [

fs

;;Här*a'

PErRICLITANTIUM.

27?

tits $,

it t

Hora z3tiá,

Íz

tonifie

"A ve Maria &c. tui Jeus Chriftus,

8

ui

el! fe.

maximos in cruce pendens paffus eft

dolores. Sancta Maria Mater Dei! . per

ii

? pif

merira facratiffimae paífionis & mortis Fi-

hora

lii tüi,. per quam pro omnium hominum

dinem

peccatis pleniffimé fatisfecir, mihi veniam,

omnis

impetra omnium à me unquam commif-

n«

forum delictorum & iniquitatum; &.ora

pro me peccatore, & fanctiffima cuftodia,

i d

&T

fuffragiáque tua fint inter me & inimicos

meos, eftóque protectrix mea, nunc &

m

l

in hora mortis mea. Amen..

Hora .z:;t—ä.

e Maria &c. tui Jefüs Chriftus, qui

! qm

Av

crucem fuam, vuluera fua, pretio«

ne in

fiffimum fànguinem fuum liberaliffimé mi-

Ts

hi donavit; & hinc defperare non vàleo;

Yptte

fed in paífione & in agonia fua emnem

virtüe

Ípem meam & fiduciam meam repono;

Qfà

Crux fua meum refupium, vita mea &

:üodia

falus mea eft. — Horrore nón confümor

micos

ob multitudinem peccatorüm meorum, fi

4

It

recordor agonie füs , quam per tresho-

ras fuflinuit; propter me enim crüci af-

fixus ;ü, tam eXceffivo

s paffus eft dolo.

jra

3

re$;

PiROPüÓNACUEUM

298

re$, neego malé morerer, aut æternüm

loctm

füom

perirem.

San&a Maria Mater Dei! .per

virtutem fan&i(fimz Paífionis Filii tui ,

num

Jéim

ora pro me peccatore, & fan&tiffima cu-

[A09

ftodia fuffragiáque tua fint inrer me &

inimicos meos; .eftóque protectrix mea,

Deis

nunc & in hora mortis mez; ÁAmen.

— Tilumina oculos tneos, ne unquam ob-

M

dormiam in morte; ne quando irimicus

meus dicat: Prevalui adversüs eum. n

manus tuas commendo fpiritum meum:

rédemifti me; Domine, Deus véritatis!

0]

: $.. A fübitanea , improvifa & mála morte

feto

E. Libera me; Domine!

quir

Qveimus :

fácr:

mnipotens, fempiterne Deus! qui E-

per

Quc:

zechie Repi Juda lacrymabiliter de-

precanti' vita? fpatium prótendifti; con-

cede mihi, famulo tuo, ante diem mortis

qud

Cato)

ree tanrum fpatium, ut ómnmnia peccatà

giea valeativ deflere; & veniam, & pra-

tiám te miferanre-meereár accipere. Be-

qiia

rligniffime ac mifericordiflime Deus ! te

n

rogo humillim& per arariffimam dilectif-

pu

fiini Filii-tui morrem: Concede mibi; ut

&l

éx

mihi

nmma fhea in:g'rvgti? tüa finali difcédat:

oc

PBRxC',LiTANTxüMJ*'

279

ttim

hoc'mortáli corpore; téque poft 6gr4e-fï'üm.

il

füum videat; amet & glorificet in-eter-

i t

num in cclis.

Per Dominum noftrum.

(f CLl«

Jefüm Chriftum, Filium tuum; qui te-

me

eum vivit & regnat in unitate Spiritüs S.

mey

Deus; per omnia fecula fæculqrum Am,

!

mb

Ad Chriftam. Dominum pro.nol')is;

ifricus

paffum .& in cruce mortuum;

» 1

um

Pro obtineuda felici imorte,

risl

; Dulcitfime Je(ü! per illam amaritu«

dinem ,. quam füftinuifti pro me tni-

fhorte

fero peccatore in dura cruce; maxime

quando anima tua benedicta egreffa eft' à

facratiffimo corpore tuo; miíerere pau-

percule anime mez in egreffu fuo

A

Nes per...

gf

duc eam in viram eerernam..

erde

c0t

O Mifericorditfime. Je(u

! ne pereat;,

quaío, aut fruftretur in me mifero pec-

tortis

eccat

catore acerbiffima paífio & mors tua..

O Clementiffime Jefü!- per emnem;.

t

quàáaffectuses tempore pa(fionis ruae;ignoe;

miniam, peramariífimam ; quam pro me:

$!tb

Wl

x

paífus es ; m

ortem tuam . per vulneratume

& lanceà trarsfixum cor tuum; largiré:

"

i

y a

mlhx .gratiam tuam in ho

ra mortis mes.

hoc

4

u

580

PROPRUGNACULUM

; Jefu. agonizans, & in crucé moriens

;pro.me; . immitte, quefío, fpiritum craum

[

gna

in;cor, meum,. illóque..animam meam vi-

qui

vifica,,. quoniam..tuo- folo- fpiritu. vivere

n

volo; .tam.in.hujus. prafentis.vitee meze

glo

tempore;.quàm in:mortis mea articulo;

Ti5j

?v55Jefü inceruce aponizans; & moriens

fort

lt

prome; 'adoro re adoratione Latrizx , de-

bitz Divinee Majeftati tuze; — Mori ex ani-

anx

1

mo cupio ;; ut morte meá te in cruce pro

»me agonizantem.morientémque venerer,

ac morte meà; .quoad poflum , compen-

pof

íem mortem ruam,

puo

-- Peraponem rüum, Ó Jefü! & per

sütc

nip

pititum tüum;' quem in manus eterni

&tni

Patris tui commendáfti, obfecro te, ut

inftans miortis tuee influat in ultimum

€or

u

fnortis meae inftans, illüdque dienificer,

;*iar,

& in confpe&tu Ss. Trinitatis eratum at.

que pretiofüni reddat.

Tng

Jefü! qui moriens in cruce ropátti pro

doi

crucifixoribus tuis Patrem tuum, obíecro,

Ut'foBes' quoque eu

nqem pro me cruci-

r

fixore tuo , impetrésque mihi mortem

no

3

fsinctam & charitate

m perfectam ac con-

f mmgtz;;pq

Áor

&

Jeful

PrnICLITAN' TIUM.

291

nuns d -o::Jefü ! qui in cruce pendetis voce ma-

f m

nà clamáíti: Deus ineus, Deus meust tít

&V

quid dereliqui(ti me? *ropo te; uc'in Ho-

NiVete

ra mortis: raeze adeffe/ mihi prafens eurn

& D

gloriofa Matre tua; Sanctisque tüis diprié-

'iCll]O.'

ris, méque dulciffimà" praefenrià tüà con-

lotiere

fortes, nein exrremo illo;articulo preva-

leat adversüs. me.hoftis infetnalis;:atque

t de-

Qewn

anima mea; quam pretiofo fanguine tuo

redemitli,. eidem in praedam cedat.

K pro

Jferefy

Jefu pro me crucifixe ! amo te; quàm

1pet-

pofium ardentiffime ; téque"ira amare cu-

pio tempore totius vit&& mea; üaxime

& pt

autem in ultimo mortis agone.-. Da; be-

nigniffime Jeíu ! . per, dolorofiffimum -&

ererni

té, üt

amariffimum mortis tuz agonem, uttum

cor meum Seraphicis.erga.te amoris igni-

dmum

bus accendatur;

(fcefy

:iatur.

:

: aþlee pzæ axïnor?'tqï mo-

If] as

O miferico

rdiffime | ef'u r 'þe.r* lacryva

tipo

mas tuas, per agonem & .fanguineum fu«

derem tuum, & per mortem tuam;li-

fectüy

d«

bera me à fubita

neà». improviíà. & mala

morte.

"

^

rterm.

Obenigniffi

me Jeía ! peracerbiffimam

; 600«

& ignominiofiffimam flagellationem.. &t

& paf-

-wronationem tuam, per crucem

a

'(c(uï

$

fionem

385

PRÓPÜGNACULÜM

(

fionem amariffiriam, & per omnem bo-

fris

fütatem tuam te deprecor, ne permittág

mé finé Sacramentis painitenrie , Eucha-

p

fiftie & extréma unclionis ex hac vitd

to

rfiiprare.

Oamantiffime Jefa, Domisus meus &

Deüs meus!- per omnes labores dolorés-

qüe ruos,per pretiofum fanguinem tuum,

per fàcra vulnera tua, & per validum il-

lum clamorem tuum: Pater in manus tuas$

þXen

pea

comtmendo Spiritum meum , arderitiffimé

Ttfi

te rogo, ne fübitaneà & improvisà morte

ARar

:ne tollas ex hac. vita

Concede mihi;

RA

quaío; fpatium veree poenitentie , & fe«

Ti

licem.in gratia tua obitum; 'üt ego totà

HU

mente re dili

gam, laudem & benedicgm

sl

jnseternum.

$

Tà

« Domine Je(u Chrifte! qui etiam poft

&l

mortem: tuam fanctiffimum latus tuum

f

li

lanceà aperiri voluifli ;; ut (ànguis. exiret

lt

x aqua in falutem anime mea ; rogo te.

per fummum illum , quem tum in me

in ]

oftendifti amorem; Confperge animam

T5

fneam ante egreffum & corpore, vel uni-

N

cà gurtulà fanguinis aut. aquee lateris tui;

ut.eàdem ab omnibus peccatorum maculis

pre:

&

& fordibus emundata ante divinum tribu-.

tial.tuum appareat.

Qf

O bo-

PraiCchITANTIUME

283

imhe.

O. bone Jefü! ne deferas rne in. ulti-

tmitij

tnis anguítiis, & in (üprema morris lucta,

Fochtàe

à qua tota pender eternitas.

E Vil

Pro felici morte ad Beatifimam, Vir-

E

ensdi

ginem Mariam,

lors.

fan&tiffima Virgo & Mater Jefu; Ma-

füumy

O

rie, Patrona mea; Advocata mea;

uml

pleta mifericordie , ora:pro mé mifero

us tuas

peccatore Unigenitum Filiuri tuum; -Doz

iffime

minum noftrum, Jefum Chriftum ,. per

19tte.

amari(fimam fuai paffionem & mortem;

müh

&imipetra mihi ab eó hanc grauiam ; üt fs«

&fos

rià omnium peccarorurm meoruti detefta-

) r

rióre, omnnimodà Diaboli & operüm ejus

dicgm

abrenuntiatione ; perfe&tà contritione; pu«

:[|

rà & humili confeffióne, verà poeriitentià

jpolt

& fatisfactione, dignà Dei acceptione &

tULITT

finicetà proximi dilectione eidetn reconci»

1

yiret

liatus ex hoc mundo migrem.

0 W

- O Mater mifericordiz! ne me deferas:

| ff

in hora mortis mea.

Quando lingua

*magn

Tieéà non poterit amplius fan&iffimum

uf

Nomen tuüminvocáre, memor efto tum-

D

précum, quás rünc fundo ad aures tuas;

Kulig

']l

& fübveni mihi ii excrémis illis anpuftiis;

nalis

äeferigïe ine ab omnibüs hoflis infer

infi-

bo

584

PaorUGNACULIUM

infidiis, adjuva me in fuperandis ejusdem

quà

&tl

tentationibus , ut in numerum fidelium

Chrifti fetvorum: & amicorum poft-virae

hujus finem admitti merear.

fUl

-—l/Mater Déi memiento me!! adfis mihi

&

Doómina ! in ómnibus a&ionibus meis;

Iij,

Chr

ngc-"me deferasin hora mortis meze.

Spi

:5 O. San&iffima Virgo! per pretiofiffi-

Va

mam mortem.tuam;. & illos a£tus amoris

fim

Dei;;.quos erga eum. unquam; preefertim

h;

in..hora ; mortis. tuze. elicuifli, . memento

Ate

meinunc, & in hora mortis mez; gere

Tk

curam.mei finis,..ur tuà defenfione muni-

fort

tus ingrediar beatam «ternitatem. — Ex-

fim

periar te Matrem pulchree dilectionis ,. &

Áe

timoris; & agnitionis; & fanctee fpei.

Tont

im;

" inr te—'ä'c",cfepi' gratias, pia Mat&r'! per

Ir10j

tuas etiam. manus. commendo ,& offero

titio

irirnm meum .Deo.

meo ;. ut illum vi-

anoi

-

:

eam & amem in eeternum.

X

tih

o ch'u'! rogo per Mariam, Ó Maria!

ropo te per Tefum , ó Jefü & Maria! ro.

T

Ritr

go vos per Ss. Trinitatem; O Ss. Trini-

tas! rogo te per amorem, quo te amas;

«l

Oriar,

m&(ïere mei, & concede ; ut felix m

quó

PE RICLITANTIUM,

285

Justm

quó videam, amem. & glorificem ,terim

Qelitnt

eerernum.

[-vite

:Ave Maria; Ancïllä' humillimá San-

&iffims Trinitatis! - Ave Maria;(ánctiffitiia

"ov

& praelecta Filia .Dei.Patris;/ Ave.Ma-

meis,

ria, caftiffima Mater. Domini noftri Jefit

j

]

Chriíti. . Ave Maria, dile&iffima Sponía

Spiritüs San&ti. Ave Maria, puri(fima lze-

idfft.

titia Angelorum. 'Ave Maria,defideratif-

mori

fima promiffio Prophetarüm. ^ Ave IMfaz

fertíti

ria, fplendidiffima Regina Patriarcharuim.

tent.

Ave Maria, providiffima Do&trix Apo-

[

ftolorum.

Ave Maria, fortitfiria Cónz

müle

fortatrix Martyrum. Ave'Maria; dulcif^

EX.

fimus fons; & perfe&tio Confefforumi;

lig, &

Ave Maria, fplendidiffimum decus & cózi

dl,

rona Virginum. ^ Ave Matía; promptif-:

fima Salus & Confolatrix vivorum, ac

! pet

morruorum: mecüm fis in omnibus ten-

Yfeto

tationibus, tribulationibus, necetlitaribus,"

f Vl

anguítiísque & infirmiradbüs rmeis, &.

maximeé in hora mortis mete non defig

mihi. Impetra mihi anre egreffum animae

faril

| 10«

mez omnium. peccatorum :meorum ve-.,

niam , ut poít mortem merear

3

r

Accipere.,

[riti«

4mm,

