egeno. um miferiis fübvenirem.

"Dum Hagellum Dei vides.

W

i cafhgare me vis, Dumme, ( mereot

S

enim) non in fürore tuo arguas. me,

]i

feque in ira tua cornpxas me.

Dum Celum afpieis.

(l

omine, non füm dignus, videre al-

D

titudinem coli, pra multitudine

que

gmquztatum mearum.

fe-

u

Dum Solem afpxcæsa

mi JESU, Candor lucis zterne!

quando in lumine tuo; vxdebo lu-

L

ffil

inen tuum?

In

U.

E 3

70

PrEcrESs.

In afpe&u .Lunz.

Maria pulchra ut luna,

errantes

O

colluftra.

t

fübi

In afpeQu Stellarum.-

Tif

tella maris,. in agone fer coronam,

S

pramium victoribus.

!

db

^ In afpe&u "Terrz.

B&w

min

uàm fordet terra, dum colum

(a

afpicio,

a

In afpe&u ignis.

l

ic ure; Domine! hic feca, modà

TRU

H

&ternum. parcas.

in

In afpe&u Aquz.,

1

uis dabit Capiti mieo aquam, & ocu-

(

lis meis fontem lacrymarum , ur

tumq

Sand

plorem die ac nocte iniguitatem mnéam ?

Dum confpicis agrös & prata.

audate Dominum . de terra , . laudate

D(

L

—4 montes & omnes colles, ligna fru-

&ifera, & omnes Cedri.

Deo

fato

In

JAcuraroRiA.

71

In afpe&u volucrum.

fantes

uis- dabit mihi pennas; -ficut co-

lumba, & volabo, & requieícam

füb umbra i

pfius ;.. quem deüdgrat ani-

ma mea?

fiáfi;

"fn afpe&u'animalium.

enedicite omnes beítie & pecora Do-

mino , - benédicite fiiii hominum Do-

lum

mino.

Dum Orätïohem inchoas.

anctiffime Pater! in unione filii tui di-

J le&iffimi commendo übi Spiritum

xb

fneum.

Dum Orationem finis.

üffime Jzsu! füfcipe hoc idem. de

imanu Sancliffima Matris tuge, uni-

OCU«

tümque tuis , ac-ejusdem , omniümque

; Wt

am

Sané&torum meritis offer aterno Patri.

Dum Officium inchoas.

La

omine JESU! in unione iftius in-

audt

D

tentionis & amoris, quo tu laudes

qua

Deo Patri perfolvifti, has horas tibi of-

fero & perfolvo.

*

Poft

In

4

22

PnREcES

; Poft.Officium:

gne Dei benwmiïimc, mauafuetiffi.

: méque ,. mxferere Tnel.;.

&. per;te-

menpfum fupple, quidquid.in hac hora

neolex1

Intrando Ecclef am.

omine !

in mulntudme mifericordias

'tü&e -intrabo- in" dornüm tüarn, . in-

trabo ad Templum fanctum tuum, &

confi cebor nornini tüo;

ys

- Offerendo aliquid;

omine hoc opus offero Tibi per

D

unicum ; Filium tuum,

D

s i

4n virtute

Splmtus Sancti,

TU

Dum venerabile Sacramentum vides,

doro'Te. hic prefentem; ; panem vi-

A

vum-& verum.de:coelo defícenden-

T(

iem , & latentem Deitatem,; Dominum

dommorum, & Regem regum.

Dum JEfü eff1g1em vides,

JESU, amot cordis mei, da mihi,

ut monar IUI 8m0ï€

C1

Dum

]aceor&ronis.

73

Dum engxem Chrifti vulncrau

atf

vides.

rf

O

purpurea vulnerà Chrifh, abfcon-

liofg

dite me;

UA

Dum etfbgiem: Chr;(h crucuïxæ

v1des.

yis

m

O

]ESU pm me. crucifixe; transfor—

ma me,quaío int1e5.-X fác, utcla-

)

vis amoris fim crucifixus.in.te;-

Dum effigienr crucis vides,

LE

ve lignum: Crucis, ave Crux pretio-

(ttüte

hY

ía,"me totum tibi dädlco in perpe-

tuum, Amen.

(j

Dum effigiem B. V. Mariz vides, -

1 Vs

'ota pulchra.es;- M axia T. & macula

den-

ii

orïgmahs non eft in Te

u

Dum effigxem B; V Marlæ cum

JEfulo vides.

5b

um ]ESU, prole pià; benechc mi-

nzlflh

C

hi, o dulcis Vzrgo Manta?

Du

Es

Data

PREsCES

Dum effigiem alicujus San&i vides.

t

^

Pïl

ogo vos virtutes celorum, fuccnr-

Y

R

rite mihi maximo peccatori.

Dum tentàátiones pateris.

jomine .Deus meus ,. ne elongeris à

)

me, Deusmeus, in auxilium meum

«

refpice.

?h

In tentatione ad Angelum cuftodem.

ngele Dei , .qui Chrifto- in- defertó

À

poft depulfüm tentatorem | mini-

ftráfti, füccurre mihi.

Dum recordaris alicujus peccati.

|

^1 Agne DEI manfüctiflime, propter

innocentiffimam mortem tuam pec-

Q

catis meisignofce, & emendationem vite

mez fecundüm cor tuum mibi tribue.

Poft commiffum peccatum. !

H

unica Salus mea Chrifte JESU;,. da;

l

ut per faluberrimam mortem tuam

deleantur omnia delicta mea.

- Ad Angelos ad evitanda mala.

«

ngele DEI! qui Jofephum de fuga

Vi

À

Cum

JacuraToRisx.

75

la.

cüm puero]zsu, & matre ejüs in Egy-

CuL-

ptum monuifi, monftra mihi rectam

viam in evitando peccato.

Dum peenitentiam imploras.

14

ifericordiffime Deus, da mihi lacry-

M

mas peenitentie , quibus ex abyffo

um

cordis mei doleam ; & lugeam peccata

inea.

lf

"'empore- áffli&ionis.

Grtü

Iram Domini portabo; quoniam peccavi.

ini«

Dum vides pcenam Dei.

k bi me abfcondam &.facie tua; - Deus

meus? & fi Tu me vis premere,

Jter

quis erit protector meus ?

PEC

À

u

"'empore Peftis.

ngele Dei! qui ob peceatum Davidis

Á

70000 virorum de populo peftilen-

tià percuffifti; ab omni contag

ïOfä mor.

(t;

te libera. me.

Uam

Dum recordaris Judicii.

O'

quàm horrendum efít, incidere in

l

manvs Dei viventis! fi juítus vix fal«

fort

yab.itur, ego peccaror ubi parebo?

um

um

76

CORECEA

Dum internum dolorem non fentis,

À

Qoleo;. quód ex infinito dOler;, do

D

lere

1 7 non pofl"um oþ peccata rnea.

^Dum gratiam divinam imploras.

WT

: yeu Domine ! erravi ficut ovis, qua

H

m

periit in deferto; tu veró paftor bo.

ne, ne.me deferas, fed recipe me in era-

Eiam t.uain,,: qpam* peccando perdidi.

; Sun aïiqup vides amorrem' Dei.-

Q

JESU, amor cordis mei, da mihi;

O

ut tnoriar tuj amore.

Si in aliquo irreverentiam erga unnj

obfervas,

D

uis omnium; Cpeäiurärum. in;ellej&y—ij

(2

alium voluntatem mihi. concedat ;

[

ut cátibi ferviam ?

Dum virz emendationem proponis,

dulcis ]ESU Jj fac me talem , -u ultrà

. nequeam te offendere, & tibi ultrà

fion poffim difplicere,

Dum.

C Iüe-

JacuraToRiÉ

27

(j

-..Dum intentionem reiteras...

lohere

SUL-vivat. & fubfiüaz in-te- (oïa

OE

lüntas mea.

15,

Si ahquam cordis hilaritatem habeas

quà

or meum. & caro inea. exulcet m te

tbó

Deo. Cotdis mei...

1 0tà:

Dum in dubiis hzfitas,

larifica me, ]ESU bone, claritate in-

h.

terni lummxs, & educ de habitaeul

COI'dlS inei tenebras univerfàs. :

-

ml

Dum. efums.

O

]ESU! efuriat & Hnat te anirma

Jet

mea,

Dum refrigeras Corpus cxbo & potu.

(l«

ibi Domine dederunt in efcam fel

'dä[;

11

'& in fiti tua potayerunt te aceto,

Dum vefperafcit,.

fU5

ane nobiscum. Domme 2

quomam

M

giità

advefperafcit.

us

Dum eubitum is.

o Corona fpinea, quarm du-

O Crux,

rum

j

78

PascrS

rum lectum prebuifti JESU . Salvatori

meo! in hoc lectulo. dormiam & requie-

Ícam in cogiratione animae meae.

Ti

Dum Somnum affers,

Qi

oncede ó JESU, ut cun&te refpira-

10l

(

tiones hac nocte fint afpirationes &

actus ardentiffimi amoris tui; O JESU;

ó Mania; Ó Jofeph!: dono vobis cor &

"

animam meam.

Si aliquam debilitatem Corporis.

Mi

habeas.

omine, non intres in Judicium cum

(

fervo tuo , fed in :

W

mi(m'icordia tuá

vivifica me.

Si infirmus fis.

iferere.mei; Domine, quoniam in-

M

firnus fum :

Sana me, Domine;

quia conturbata fuünt offa rnea, & animá

&n

mea turbata eft valdé.

Si in periculo morbi fis.

tiam fi occiderit me, in ipfo fperabo;

E

iil

veruntamen vias meas in eonfpectu

eus.

ejug arguam, & ipfe erit Salvator m

um

. JacuraTORIA.

79

vatori

Dum multis doloribus afflizeris.

tquite

hriffe, qui potatus felle; tuum rni-

hi folum velle erit tunc pro mero

melle, etfi mors acerba fit; audi JESU,

quid offeram, cum de me nihil habeam,

[pira

tora mea. oblatio fit tua fàncta patlio.

( &

iSU,

Si. graves afliCtiones patiaris,.

cr&

a nobis auxilium de tribulatione,

D

quia vana fàlus hominis.

(l5

Si aliquod gravamen animx fentias,

uid turbaris anima mea , Calicem,

cutit

(4

quem dedit mihi Pater ; non vis,

j ul

ut bibam illum?

Dum tuam infirmitatem affers.

m

omine totus tuus fim; in omnem vo-

| D

1065

luntatem tuam paratus ,. & vivens,

nimá

& moriens, & nunc & in eternum,

Dum Gratiam exoras.

Domine tantüm dona mihi animäm

O ;

nbo

tneam , pro qua te rTOgO; ctera

i

u

4

omnia mea pro nuta tuo difpone.;

neló

Pro

)u

$o

PnanECES

Pro continua. Patientià;

olo; Domine, nolo vivere fine vl-

N

nere, quia te. video ;vulnefatum?

quàm libenter patior ; ut Deo fiam pratior.

Dui mortem defideras. ^

Cor rneuin duluiï'mum, MaR1A;

utinam amore tui moriar!

Dum pro mortis.articulo Angeli, tui

affiftentiam petis.

ngele Dei; qui "Tobiam juniorem fi-

À

düs vire* comes falvum duxxih, aíz

fifte in via rnea ; öc deduc fhe in vitam

eeternam.

'ütl |

Dum ulcimum hahtum commendas,

D

ESU' ultimus .meus hahtus, mtret

7j

:in tuum. fanc'tum latus...

1 1//,

Dum defun&orum recordans.

D7

tj

equiem zterram dona eis; mifericor-

R

ditlime Domine, & lüx perpetua lu.

foci

ceat els, reqmeföant in lumine vwennum

dj

Q (

v:denuum & amanuum te in eeternum,

?if

"l'ranfiens ; Coemeterium,

quí

requiem eunctis, -Deus, hic & ubi-

Da

fu.

que fépultis,

[

CAPUT

n

2376 -

8i

: Vil

CAPUT TERTIUM.

tümj

Qttof

Piàxi$ devot& & réve-

renter audiendi Sacrificium .

145

M-ifïæ. :

m

n1

MisDiF SCCEIC

ab

ondecetMI L1TEM .CHqus,TiANu,ii

erube[ceve . Evancelium $g. Exevcitia

w

N

Religionis Catbolice ,. vel domi . [ua ,

1

vel extva. domum , . iuultó minüs iu . domo

DEI

di

Fifü

gua vef, quamtá efhma-

n«

Tioge puritafis ,

J

[blendovísque fevcent ' Hol-

laudi edes fuas, ut vix muuime macule

i

Jocus concedatur ; ..:s0lo. vobis pluribus ex-

emplis moleflus e[Jé , wolo. quidquam . de Mo-

jt-

Jtovmas proferve , qui im domo , feu con«

|lü

iumg

clavi aliquam [acram imaginem vitu Catho-

Jico depidam im loco ommium bouorificen-

Zffumo appesu[an , vel collocatam baleut,

quí ve multos fuperaut Catholicos , — etiam

j

pauperrimi, im quorum fingulevum edibus

p alqpua [ücva dmago im.loco moliliffnmo

"

Z

J

appenfa

; quam Aomne.f ad grz'mmn ingve[f

[77|

?2

82

— ExzRCITIUM

u

zrz culile. vel bypomu/iuh profundá suclina-

tione capitis usque ad terram maximá bu-

&

militate pi? venevantur.

Pretermitto 9ue

10

Du

deos $g Wuvcass - quamá bumilitate €9 ve-

veentiá ili 3n- Synagogis , bi du fuis- Mofois

dl

verfeutur ,. dtà ur 2 vifu etiam ommis fa-

aiueifextis.s ^ amermedio: paviete - fopavatà

J

dixi

abffizant. C Quantà magis oportebit i2 edi-

bus:tioffris facvis: devotiomem , veverentiam;

Du

omnéque veve ac : folide pietatis - fludium fe-

4j

dGari $- dHec namque eft - IDomus. Dei €g

dü/l-

Porta Coli;; de bac-dium efh : Ecce oculi

PT

aej-evunt aperti y &g. aures mee eretig ad

Tin.

(ru

þ'mtz'onem illius ,. quà i loco sffo'ovaverir.

V

Quapropter , [i quisquam efft. qui lo-

u

£um zam [aggum , — vel faclis. . vel verbis,

fitrie

Jcardalo. vel. ivreligzofstate. [ud . profanavet ,

1

Tw

u ( quod 1olerandum ii ) qui ad érve-

1/;

Jigiofum. aliquod facinus. im. Ecclefüs. pevpe-.

D

traudum olüs, Dux $g 4duttor. foret ;. du-

ff

di, Mitgs CunisriaNzE! qué fortitu-

dul

dine adangmevis z. " dcciuge, lumbos | tuos ;

€? [urges &9 loguere ad eos omuia, que ego

geuer.

racipio tibi , . ue.foruides à facie eorums

zec enim 1e tüneve facimm vultum eorum.

AEr bellabunt; adversus 0. 2

7207

vavale«

fi

t

l

?

: ;

0

imus ,

funt', quia. «go recum fu ,^ at

"uf

Sus. Sacmricio- Missa.

83

(tiMte

uf lbevem fe.

- Et.ex: vero pvomoz)enzïz'

ii hi

euliás divini Zelo ,. ex: amove - Chvifli: omni-

io o

modà - fifle - te- tanquam amuvum . pvo- Domo

I

JDei, ac inalum: son minüs: d tuo, quàm ab

Mi

aljoxum. cordibus €g" oculis auferto, - iNam

f ftl'-

àt bac:domo.eft. DomiuusDominantium y eg

pm'atz

Jiex.- Regum s. qui. de talibus profanatovibus

! gedi-

dixit:. Domus ia Domus-otationis efl;: vos

j

autem: - eciflis « eam: - fpeluncam - datvonum.

"Abycite duvitiem cordis $9 ceecitatem mun-

mj

u

danam; u poffitis eum coguo[ceve cum timore

(

£g zremore Regem Regum, &9 fide firmá vc-

T

vum Deum vivum y. pyopter:mos. peccatoves

!.

crucifixum &g. qnortuum ,. bic pve[entem effe.

Fenite evgo cum . Hollandis purgando ,. cum

(

dMoftovitis intrando domun imaximá veuera-

!j

[

vione €g bumilitate covdis , cum Sudeis g

TE

Tuvcis fixd im Dewun mente €9 oculo , ae

TA

volis ob irreverentiam 63 [Laudalum Clhriflus

p

Domiuus: exprobret ,. ficut olàn exprobravit

y ?

pevfidis Sudeis: viri Ninivite ( Turca ,

r

udei eg Hevetici). [ugent in 2udicio éuum

fl

ggnemtz'one z']la ; 7 con emnal,!unt'eam,-

TAU

ortls

In Ingreffu Ecclefiz. —

jl

"

'"rgóne: credibile eft, quo'd.:,verö—Deus

E

iil

R,. habitet. füper rerram ?. $i. Codl

z

&

y

$4

—ExzszciTiUM

& Coli.Celorum te capere non pof-

funt, quantó minüs hzc domus!

Domine ;..domus tua. domus oratio-

nis. eft.

[

Domine , .. in multitüdine mifericor-

lu

ink

dic tuse introibo'ad'domum tüam , ado-

rabo:ad T'emplüm farctum tu

rjtc

fitebor notiini tào;

glm ; &con-

W

n

"Omnes San&i & Sance Dei, quo-

Ti

rum reliquiz & imagines hic fünr, faluto

Orr

& veneror voS; intetcedite, . obfecro,

lato

d

pro me.

mj

i

.Salvete omnes Chriíti fideles animae:

a

det vobis requiem ille, qui eft. mera re-

TW

quies JESUS Chrftus Filius. DEI vivi,

aC

ile benedicat vos, . & à poenis liberet,

faciátque refürgere in die judicii , Ange-

ad]

lísque. fuis. fociari.

Per Signum ían.

Y

M

€te | Crucis oro, .ut dignum me reddas,

Vati

Domine, quicompareamin confpectu Ma.

IX

jeftatis ruae ; per. afperfionem fanguinis tui

wO

Domine IESU Chrifte, & per virtutem

Y

Paffionis tuz lava me ab omni macula,

po

& munda me ab omni.peccato, in No-

cuil

mine Pattis,

B

Otmi

Amen.

ö; Fi!iï, & Spiritüs San&i,

liq.

Dona

Sus. SacRiricio--Missis.

85

pf

Bona-Intentio ante Sácrum.

mniporens eterne Deus! offero tibi

Yatio

hoc Sácrificium Sacrofánétum : ( cui

cum omni, quà par eft devotione; quam

ricofs

tu..Deus. meus.à . me defiderare» (jotes;

ádó-

interefle.volo)..in üriione infinitorum:nie-

(s

rirorum.;Fiiii tui JESU. Chrifti; prafer-

tim irmolati ab eo pro: oinnium-falute

QUO-

in ara Crucis. Saerificii; . item in.unione

meritorum Deatee Virginis MARLE ,. .

(latg

omnium Sanctorum;. aliorümque tibi ob-

10

latorum fanéctorum Sacrificiorum :

Ad

majorem gloriam ruam , in honorein

Ym

4. 16«

B. Virginis Manuz , aliorümque Sáncto-

fum,; prelertim: meoruti ; Patronorüm

Vil

ac Patronarum : In memoriam Patlionis

Pefel

& mortis JESU Chrifti ?. n gratiarum

Mf

Pro

a&ionem pro omnibus beneficiis :

dl«

vivis & defunétis, & àd' 'extinguendas

das;

varias, quibus obftri&tus füm ; obligatio-

M&

nes.'

i tül

Ad impetrandas omtigenas mnihi

proficuas grátias. [In remilfioriem rneo-

jfetm

Tüm peccatorum , 'mediante -condigna

TM

poenitentià."

In fütisfactionem mearüm

Nï

culparum & poenarum ; ^ad lucrándas

n&l )

omnes, quas poffüm ; indulgentias. Dc-

gigqe fecundüm

formulam matutinz

F3

mee

108

86

ExERcUTIUM

fesm intentionis.

Specialiffimà autem

ad hanc intentionem N. placeat tibi, Ó

Domine! hec mea-intentio, & exaudi

A'

me.

Per. Dominum

noftrum JEtum

p

Chriftum &c.

Sub Sacrificio Miffz habetur hujus-

LE

modi memoria. Vivorum.

TUl

Aei, .Pzzrenium, Superiorum , Fratrum ,

Sovorum , Con/?wguinemu1z (* ami-

COYU iHeovum,

UT

Qmnuium , quibus fui. gravamen ,. [can-

dalum; occafio peccandi,

illpil'

Omnium benefaBorum qmeorum , in fpi-

vitualibus €g. tempovalibus.

E

Qmnium. mibi Commifforum. in. geueve

g m fpecte.

[7,

Omnium Sacerdotum e9- €Miniffrorum

Ecclefüe Catbolice.

p

Vi

Omnium inimicorum meorum; ad di-

enifftouem.

Qimiülum baveticorum $9. iufidelium, ad

Converfionem.

4

- Omaium ,-pro quibus [cis & vis me de-

bére. ovare,

hl

Memo-

Sus Sacnairicio Misse

87

ALe(TI

Memoria. Mortüiorum.

bi, 0

xaudi

mmnavrum. Paventumy, Superiorum, Fra-

H

um , Sororum, &9. Con[auguineorum

amic 07'1!77271[6' 7HeOY U.

"imimavum, que occafione 1nei pmfgan-

jus.

Tür i puwatowo.

nimarum: omnium. benefaGtorum 1neo-

trut

vum in [piritualibus $g" teipovalibus

' fftij

i

Inimarum omaium mnibi commi[[Javum ,

in genere €7 n [becie

f

ZAnuimavrum omuium Sacerdotum $9- Mi-

giftrorum -Ecclefie. Catbolice.

i -

ZAninorum - snovte ZWZ[)ïOdljä corpore

exutavium.

[

Auimarum , — quavum nom efr Jfpecialis

7ll€71107'l!l .

r

1ji

"Animarum | miferrane. -exiffentium n

þmfgrztowo, £2 omnium, pro quibus fcis €9

] d-

vis gme debere ovave.

Preparatio ad Miffam.

n d(]

A

m exitum Sacerdotis. à^ Sacviflia ! ad

n à-

celebrandain szïzm, vecordare Mirks

CHRISTIANE ; qu0 . def iderio. olim. ex[pe&la-

s

verint

J«

88

EX'ERPCITIUM

vevint..Patves Meffee/! adventum À

ventuyi, 69 -tandém in utevo F iv

gz'ïzeæ dMa-

[

tris incluft.

RU

Q nos. Felices , .quid

vazþ,tdz'o».? fopter mi-

Jeriam tiopum €g gentum paupevum aunc

[^/

exuysam ,. dicit-Domius z. Lefts . eft pec-

ll

cato Deus; [atzsfaciat , Deus ; — Fa&us efd

D

1ij

bomo Yeus , fiat homo Deus ,. ut- libevetur

di

Veus; , peccavit cavo, Tmundet cavo.

(j

« Q Jagenimm amoris diviui/- ut vedimes

H

Verur-LomosCDeus yfathus eff bomo.

f

lii

(PuECe m Peex noftev adveriet. de ce-

77

lit's deismuv cmh,-e3 cxulet revra aute

[

(

aciem Domini, quia veuwt: quomium ve-

uiet falvavey 9* dave [e mobis.

gt

n

Q bouitas gufinmita ! 4 admivanda M'aje—

?i

flas tua, Domine /

t [ervum vedimeress fi

qn

lium tradidifls.

einpledlere , .. 'irgo. Beatiffima, pro.ane

(ii

dulciffanum |.filum tuum, i. clai

(t)

:jiro' utevi

zui virginalns lateutem.

T

Q Santli -ngeli! adovate pro me Pri-

wogemrum Patris etermi, quem ad uos tva-

Ril

VH amov. vopui cbarsas , veclimavit in

4

utero. F'irgmis mifericordia, amate illum pro

lim

"me; anzmz& H Sandus, Santius, Saucius;

0 uli-

2

f

Sus SACIIUFICIO Miss.

89

at

-O utinamy mi Domipe/ citiàs diviim-

Mi

peves colum , 9 ad: mos defeendeves

1

Jvj )lo,!z-

ga mora / 6 tedio[a dilatio /

l flle

" Tili dicit ; Domise 4 ESU, cov meum,

Atlb

exquirit ie faties Tuea , -faciem um avden-

Jtt:

tilffoné ! dideve. comcupifco z. Soget vóx fga di-

j

viue Pi

ift

:

t

i d auribus W , vok enun. fua

dulcis; €9 facies tua decova.

Mi Deus amabiliffiie ? eóne & adduxit

m

ROV. y UL X2 Hnautven compugiuaves vey dis-

Jfumiles ,. iufinitéQue diflantes j Deuin Q? bo-

(t-

tniuem » ..ut. Deus. fieret, barmo £ . quee anajor

t

potef? e[fe exinauitio ?. Ut bouio fieret..Deus;

que anajor. potefz. effe. exaltatio? . Qui .veco-

N

gitavi poteff av&liov., cum. cveatura. uesxuus.,

Qnó upitas? JNempe boc amoris efd , anzan-

Mij-

zem cum amanto "Yeddeve

TüÓÉ unum.

- quam potefl "naxi-

f; J

Feg, Domime, propter i Ürom 3-

tll

apum 9 geimitum pauperum:t .Exfpettaut te

itcti

cati, ut videauts Cleudi, ut ambulent ; le-

profis uz anuudentar ; mmftt(zf, ur Vefuvgant.

p

Dic hi, Pwgo Mater. ubi uafcetur

t

Filius tuus? um in flabulo * — O inaudita

it l

amovis

prodioia! ^ Dihthi-m& culile flabu.

] f'l'd

lim efl ,. hii f

onfi 1neL feputm , pulvillus

f

firamen; aula oj

!

is fpelinca.

u

Fs

O Divi-

£o

E&zrRciTIUM

O Divinitas tremenda ! á Humanitas

ananda! 6 Deus!/ d Homo/ ihj 1Ragrnus n

(

TT

V

Calis es/. €9 hic parvus in tevris/. ibi vegis

fideva , bic fügis ubeva ! ibi fedes intev idn-

gelos ,. Dle. jacebis intev beflias/ ibi dives in

Mi

fbrogo, bic pauper in fano.

lt

Q Puer / 6 Deus? 6 bominum 92 u-

)

At

gelorum innor / 8 Rex. cordis mei/ . In-

li

jerator anima mea ! . te videre concupi[co,

[7/

ze defidero. ample&li y ofculavi tuos pedes.

7

àd

Ad introitum MiH'æ.

Co

nfideva , qualiter CHrifhus, — affumptis

difcipulis €$' totius amundi peceatis , ad

fl €

[f

montem. Oliveti, procidens im faciem [uam ,

hu

oret , €? ob Paffionis Q9 mortis imminentis

angorem , - fed magis. peccatorum. borrovem ,

fiat fudov ejus,, tanquam guttee [auguinis de-

]bm

curventis 2n tevram.

5

0 1

Egredere, MivEs CunisTiANE! 7

f

fihn

plovaus comitave SESUM , euntem in bor-

zum olivarum : Cum quanto dolore univer-

t J

fa Marri fue , que fibi im paffoue eventura

Jj

evant, pauló amte pradixerit ?. quia omni-

*b oportet Pilium bominis con[pus , flagella-

lor

i, CYucifigi.

[77,

7 Pene-

Sun Sacnizicio Misss.

9i

]

DN

Penetra. bic vifcera. Filii $g. Matris , &?

Vi [

quomodo ubervime ex oculis evumpauz : la-

TU

Ccvyme,

d-

Ft Doc ,

"A[pice , qudim trifle fpeaculum

Vil

Muatrem. Dei. eyasque Filiuim. lacrymis. dif-

Jluere ? ^. Q doloreim cyueutum Martvis, eleu

'Ji-

quà. vadit. dile&us tuus , d. Puleberrima mu-

lierum, quà vadit.? ad bortum, uli fuda-

j Tn-

bit. [anguinemn ;..ad. , d4nam . ubi alapis cyu-

.lpi,rm,

entabitur ;

ad Herodem , ubi aludetur d

i

demeus, ad Pretovium , ubi cedetur ürveus ;

ad moutem , ubi fu[peudetur. àt latvo,

Cogita, quem putas eum. dolorem fuiffé

Ypti

j; l

im egvellu povtee civitatis., dum intra fe di-

fiam

cevet ; n0n [um ultva- tvaufiturus per povtam

banc, uifi viuculis g. catenis couffvi&us.

jpentif

Qf y

Qum . Jacrymis in[pice , quantis. anguflüis

j d-

prematur bonus ESUS in bortum veuens.

Q trille f[pe&laculuml en*protinis Dei Filius

Ts

geniorum celeflun voluptas , . expalkfcit ,

fubmittit gemua procimbit bumi, divimun

; lor-

os [olo adjlevuit, cum imovte lu&atur. -

iiott-

a

Imaginave , quód. videas per poros $g ve-

g«

nas fauguimeas erumpere guttas, beu qualis

bortus hic eft. Gethfemani ,. àm bortis. alis

,'(Igfxyll'

del?ciæ; ia boc mevor Q9 dolov,

Affectus.

fu-

92

ExrzRcrrTiUM

Affe&us.

mi bone JESU ! quó tua demüm

i

Q

in-nos abiit liberalitas? pauló ante

1ii

fub extremae Conie finem, tuum nobis

in. Calice Sanguinem propiná(li ; jam il-

Ji

lum. irerum. in roto:corpore , .in vefte,

in-horti . pavimento: propinas:

i

T'antáne : fes. erat falus noftra ,. mi

D

u

i

Domine! ut eam tanti eeffimares;: & per-

ditar rantis impendiis farcires?. tam pre-

[

tiofe in oculis tuis erant anima no(tre,

Uüt eis redimendis tantum. & tam copio-

[4

fum. deftinares. pretium ?. adeóne diligens

[2

me tradidifti remetipfüm pro.me,. ne pe-

bï*u

rennibus traderer flammis? Ergo non

VW

diligam te? fed tradam me concupifcen-

tiis meis, tràdam ime juratis hoftibus tuis?

Meliora;.Deus:meus, meliora!'po-

tiüs trado me tibi$.vel nunc difponas de

[

me; in.tempore: X «seternitate;. ut cantem

la

miferationes:ruas-ftupendas. & magnas in

f

eternum . c.ultra.

T

Ad ofcolum Alteris.

yl

Confz'dem,' quomodó Chriflus à. Proditore

guda emoris fig

Qo: boflibus iffiïoezmtiäw

$n bortuta. tradatur.

f;lu(fri,

Sus Sacuiricio. Misss.

93

Sluda , quid ngi& 2 ainoris fíauo vulms

jufligis? anellis oblatioue venenum. propinas

müm

) nte

Ghavitatis . officio. Jauguinem. fundis 2« anflvu-

queuto pacis moyrtem 1vvogas ? ..

P

nobis

Irm li-

Confideva : duvitiemy fatellitum y-- qui- mec

[le,

Borrore: anortis-pertevritis - ueccblamdinento

chavitatis. commoti ; , quem: moluevun" qnropi-

y f

zium babere Salvatovem ,

/i[i.l' e(eggïziizx ju-

tU pef-

dicem Jfeveriffiaium.

i pI

Obflupefce ,' dum vides . quomodo viles

yira

€9 Davbari mebulonmes im agmum inmocextem

pI0-

eum iggenti clamove trvuant, alà coput be-

xgens

gedi&un. peycutiant - pugmis , al fufibur;

e pt-

bracbia ctevi fumibus zem: ay8o" frrzugaut ,

-non

d Jauguis profiliat. ? veris.

ifceq-

tüis)

AffeCtus,

! p

eu moeftiffime; heu dulciffime ]ESU!

$d

H

cur adeó ferreum & lapideum cor

item

habeo, ur pre compaftlione ac dolore non

fcindarur ?. Cur dolore non tabeftit'ani-

n

ma mea, quandoquidermi tam irrimanium

dolorum & cruciarnum. caufa. eít

yita mea.

kwpe(ïima

P

Áihtft

Ad Kyrie eleifon

& Glona

277

(( onfidera Petvum; . qui poff tam pretiofa

'

llll

C

?W)a

94

ExzEcITIUM |

p—ramg'ü?tx conftantie. ey- fidelitatis , i domo

Tifce.

« t* Cashe, ad quan Chriftus crude-

nf

lz'[/'z'mä Yaptatus

eh, Dominum. fuum zv all-

glod

negavit.

Ti

f,(;',;bizu'nïþz'e-'þ.ulterz'üs: C'lirz'/linh, t]uäm- ad

nb

dmpiam pevtrabunt. civitatem 69 ad tribunal

«

"dunes capite difcooperto , facie lividd , ma-

nibus. pof? teygum vintlis , pedibus: fanguiuo-.

lestity crudehter vapiunt.,

Q. prodigium / . em immocentilfamus /.Sol

:

Jaffirie -ad 'niguitatis. tribunalia. coufiflit ,

Jiat. finà advocato. uuoceutia

» Jf/fà patrouo:

af

Fevitat, fin& voce. Fevbum.

14ll0

17

Confidera ,. quomodà Chviflus. ab 4na:

interrogatus de doffvina eg* difcipulis ,. mnox

j

ad - primam vocem. à quopiam: minifirorum

avimat mami tam cvudeli al

7

/

]u

há cedatur . ut

aL

etiam ea-ex labü fanguinem eliciat.

" Loquitur autevim ad foeum Petrus', eli-

áij

'mptc

quatis ad prunas verbis ,^ cui antea. pavor

Ti

ora congelaverat; loquituv, [ed mendacium,

uia Feritas poft crudelem i£lum conticuevat ;

.

4

j

t

quitur , . fed infip

chntf'r » quia Supientia ob-

uj

"Uutuerat.

Hl]

0f

Affe&üs,

o

figf

dulcis JESU! pr

Tij

( omietts

füfce

. Sus Sachiricio Miss.

3y

t p

Id

hifze contumeliis, injuriis; i'rzjifionibusg,f.

infanisque clamoribus te honorenr, .te

T g

glorificent, te extollant omnia beatorum

mentium agrmina, vel in folo tuo nomi-

,&m [

ne, benediéte Jefü! omne genu fle&atur

27

coeleftium ; ft;rreürium & infernorum. '

y H

E

hi

- Ad Colle&am;

*piftolam Qd

Graduale.

t

l 'ogita : quomodà. Chrzffus..ad. Caiplam

/fi;

TO(0-

ducatur. ab. , duna , ibique à: populo. ag«

cu[etur , es varis ijurüs, [putisy. alapis e$

illufionibus tra&etur.

Àyti

I

.. Confidera , quá -crudeliiäïe- Dahlinzts f0«

of

fler,, Rex Regum &2 Dominus Dominamium;

Jub. viliffma. [pecie fervi -ab 2dgna ducatur.

n

ad Caiplam, .Pontáficem dlliux auni, d cvu-

l-

deliffauis Sazellitibus, & quá bi, erudelitate

vap

of

femt pev fervam couculcautes ïf gem—

il

zïz'entes il!uin;

- Vdittendes .. quia al

| Jummenw e

viffas

Til

i

adftvi&us apevtà - dixit ,. Se. effe PFilium Dei s

P

Caiphas.[cidit: veftimenta fuay dicens cordmi

euibus eum blasphemálje s. evide me . quo-

$nod) in 3'Efum infllant. — Unus, T2 Dos

pro

v , pugnis cadu , altey comvelit capillos ,

jce

bic

96

. *E£rnCiTIUM

bic: o - impellit

&t

élats

-fcalcilyzts?. Xil!g calcavibus val—

feve

fsill

" Olffupe[ce / —*e;z exü)uunt"ü faciem Domi- -

ety

gi* 6 vovum ee? insiditum va Tervis [peHtaca-

Qu

hinp! O fación Donii alapiy hioilmn? Ofü- ^

Vit?

ciei Domiai, fædiffþu:i; haCUlat av '

E

WU

Affc&us, .

Pater! fefpicein faciem Chrifti tui,

4 & miferere noftri, pro quibus tanta-.

Y»

pátitur.:

O:fi vel modo iricipiant oculi :

m

[

tnei übertii

Salvatoris mel. ,

m flere, ut vel ita 'eïlüäm *fäciem?

Y

^

dituf

LY

-O Mater!. ngün

e

.' Afölxx(iüi«ï,.cu'm ufüràs

jii

quod in partu non habuifl à natura,.

filium -pariendo':dolorem :non'- fenfifti,.-

du

quem imillies: r

paífa fui&i.'

eplicatuql .filic? flc Pazigqtg

À

i 1

'"Quis' unquam parens id fcä;ic: pro

lt 4

tl (

liberando filio; " dut filius pro parente;

&tj

aut amicus pro amico, quod fecit Deéüs

pro.homine, reator pro creatura, . fü-

prema Majeltas pro vermiculo ?.

"

.,Q.Cor. meum. plus quàm läpideüm,

0j

ecur non accenderis.tui amore |ESU?

P

in cinerem verttitur ;

L?gif-falore folutus

N

&

Sus Sacumicio Misss.

9?

iroil

& tu ad tantam caloretn immurabilis:per.

feveras.

O utinam, mi dulcis JESU

rj

mille amoribus amem te , .mille obfequiis

LL

ferviam tibi,. mille millenis laudibus pro-

fsquar te, omnibus diebus ac . no&ibus.

Ü

vitz mez, ac deinde totà,. qua patet

*

aternitate,

t

(

Ad E&angäïïllm.

fintb,

YU.

li

onfidera , quomodo Chriflus d Cäij)ïla

C

ad Pilatum trabatur , à falfis - seffibus

m

atcuferuv , ab smpiüs examimetur de, doétri-

na, £g difcipulis, ibíque multis paviter iu-

f

juiüs g2 contumelis ajficiatuv. -

[Ufy.

iil

Confidevando. vides quomodos cum tecs

n'enrg !

dum dies illuxerit ;; jam Yumove: captivitas

zi Dominice per totam civitatemi manane

7e, omue$ cevtatim currant, . ad | Pilatum,

N

übi d Sembovibus

It

concitantuv.

pqgulf adversis : Ghriffum

Délls

Confidera , quomodo Cbrz]?z'zm'*cifecþerl:z'ant

' füi

offerre Pilato Prafidi , mmorte co&demnandum.

a.

Q Zone Deus/ quantis cum ludibviis t5 op«

j

probrüis per mediain civitatzim ïf*l?eïifd,

(ü)

&

G

Apiee

98

;;; EXzERerTiuM

.' "d fpice Prafidem . Pontium; plenum ar-

b

vogantid , . ad. Solium. prodeuntei , Chviftum

'illua

verà plenum confufione, catenis ligatum co-

Tàm eo confiflentem.

:

3

l

:

x

-Mudi, quomodo

viproi ii [atellites

jtnt

adversüs Dominum tenquam .cants. effraues

Jl

latvent. fals.. lelum anfunulaztes ,. quod . e

Hv

Deum facevet.

"

& ,xRege:q:zü,þ ;, [5 : /ilþ'v.eïfCï.et

L

?o[?ulitin,

Ü

^W uid: comrififti ,;Dorhin,&! üt fic ju-

hu

E

: dicareris? quid feciíti rai' dulcis

:

efn! ut adeó crudelirer rractareris? quod

Ícelus tuum ? qua noxa tua. .

]i

« Q.glacies, non Cor! cur non lique(cis

[

ad calorem hunc? . nullum. prop? fingi

i

poteft, quod auribus non perceperit con-

vitium , nullum ; quod. corpore pro te

Jefus non exceperit fapplicium ; vin&tus

eít üt fur ,. confpurus üt. blasphemator ,

derifüs üt facrilegus in.Deum.

fíh

.. . Ad. Obkitionem.

pà

qu

nfa

üdéva, .ó Mites. CuxisriaNE!. quo-

30

b

--

do. Cbrg/iusd Pileta ad Hevodem, e9

$9

Suz'Saempició Miss. -

I qr«

b bot v

ii

s od illini tiiriatuv , 89 ulique

hulnt

dlludatii , cottemmir 69 vepioberur.

MUl («

Confidera, quod Prefet ,

cini 2 inultis

L?e]ii: accufaretuy , uec i eo Caularh. mhoytis

77

Wenr

amvegmet, vemujeri Chriffum as ierodem

Jüb cujus evat. potiflate, 69 cis cideve? euim

il J

JHerodes , putaus eum mente captum, Jpres

uau

"berit cum éxercitu fuo , ae illudens de

3

i

vemi[oit ad Pilarun.

s

/.ä

Heu mifevandum Speflaculum / — vix

Chrifius cominoveve pote? ,. ed zamen bar-

Cj

bari uülitey per mediam: urbem . yefum, tra-

lulcis

Dunt , wmulris probris e [aunis afictunt.

qui

O boue 9efu! quám ignomizosé ex cofi-

Jpedu Hievodis abfirattus es ,- guantis ludibrüs

us

tauto anilitum duinevo é

fuji

dibus pétitus ?

xcepfm Y 'quo; "n

con-

0 t&

MfeGrago.:

i

(us

4 Y admirabilis myfterii difpofitió, p

-

iL y

cát iniquus, & punitur juftus, of-

fendit impius, & damnarur pius; quod

perpetrat fervus, |exfolvit Dominus,

quod commifit homo; faftiner Dets.

" Quid ad hac, Ó'anima meàd! utinàm

ES Z

/

uä

bverleris- femper men

ïl fneahyó

3

mgaa

Qi9O

C FExrRCITIUM

miea, Ó Amor mi! ütinam ad te femper

ttidi

bu

fufpirem, Ó Defiderium meum!ad te fem-

per confugiam, Ó afylum meum! femper

advolvar pedibus tuis, Ó mi Deus! fem-

per exofculer manus tuas , 6 mi Domine!

fempet invole

m

)

m ?n:a*mplexus-ltu?s, 6 mi

ubi

N

E

idu . anf aenuaauonem | Calicis,

nul

c

K oufidera , .gmmzzimm m&i?: gefun þ.;/iia

N tus Jpolitut ,

C

€7 flagellis cedant. —

fC&H«

qui

7570 eigapta. cum vabie te, sni 9ofu!. adoe

yimtur, veflibus violemer. [poliant .covàm

&

dlla sualediéta anulkitudiie ?^ 99 quanta. cum

dd

las

ferocitate ; Chrifte? flagellis ceederis ?

'.Con/ïdem munc cum admivatione , nm

Tl

qui

cum lacyymis , Sfefum toto corpore demudari ,

feriri crudeliffimà ,. curem, dilaniavi ,. partes

Qu

cavuis in a£va exilive, . [anguinem diffluentem

iut

àn tevvam inllar, vivulorum manave , ve[pice

bumeros, brachia, petus, vemvem $9. 10-

du cCo

»

pus tui:Salvaioris dz'lmzz'atum? totmfz'

Corpus difcerptum.

:

:

75 Mifbice - quomo

do:doloribus plenus fofus

5 di]ä*'

]i

dg,,cemm pre fi'zgoïe piematy uudus

tiatus

lol

Sus Sacuricio . Missat,

T

wiatus G9 fanguine madidus , ubicunque Jïrmg;

m

pedes , vafligia fanguimis .w:lz'nquaü.]

?

Tmpet

3

fem

;; Affe&tus.

*

vinel

i hoc' Corpus "Templum Dom

B5 ef

qui

S

K3 ubi nebula?- Si Sanctum Sanctorum;

ubi velum? Si tuus eft Filius; -Virgó

Mater, ubi tunica inconfürilis? |Si hic

filius tuus dile&tus, Parer eterne, ubi

nubes lucida eít?

d

^Qüb obfecro; Nate Dei , . quó tua dec

fcendit hümanitas?: quó proceffit pietas?

il

quó tua flagravit.Chariras.? .Ego crimen

i

edidi, tu rorturefübjiceris; ego fruor

o

deliciis,.tu ad columnam in fanguine na-

tas, ego pomi dulcedin

em; tu fellis gu-

a.

flabis amaritudinem. — Quid hoc eft?

quid fecifli , Rex meus & Deus meus?

ÀT

quid retribuam tibi

]

pro :mnl-lni-bus',' qüæ

jf

tu tribuifti mihi?

1[piæ

t^

.Dum calfx'gggi;üf;'-

ifil

f osfidera y - quantá: erude

ais

C

A Jpimis covonetur.

3

Atfi

Confidera - ovam:. tvucule

tionm jäteflz-

ill-

jnis ; €9

"m

Wm , -qui borvidam.

corórdtim às

3

xac lz

lo2

: EXERCiTIUM

P

acutifFmis Juncis mavinis plexam capiti jam. "

Jatis cruentato: anfiguut $g imponunt , quas

fpiu

Jpinas non[olim.carues & nervos perfová[]o ,

tl

verüu

i

1.eriam. ipfa -offa , mec-uon ipfum —ceïe.-n

lii

brum p,eigtïij& y £editile eff.

. Affc&us,

[/77]

ypicsex: corde s. Pater jam iftud caput

füial

non femel.füdavir fanguinem ,. cur

110j

Ípi

.

nis eundem elicit juflitia.tua? O (àcrae

an

fpine parcite, parcite facro illi & innocuo

fui

capiti! venite potitis, & vertite aculeum

n

contra me; pu

ite cor meum puncturis

pornirentiee, ut

f

non fanguinem, faltem

Q

vel lacrymam po

ffitis elicere & corde du-

