cceleftis patriae gk-u;iam. Amen

rf

Ad

q

286

PanosuUGNACULUM

pim

Ad S. Jofephum,

Vett

e Jofeph , Dei Matris Sponfe! virtu-

Qito

A*

tibus plene; Dominus tecum; bene-

coni

di&us tu in fponfis, & benedictus fra-

Tem

&tus ventris Sponfze tue Jefus, quem tu

nobis educáfti.

ig [

?

Sanécte Sponfe, Marice

Solatium ; Chrifti Nutritie; ora pro no-

du'&1

&u

þis nunc &jin hora mortis noftrae. Amen.

A€tus «väiiarum Virtntum fz-

Ron

Cf

iüs à Milite Chriftiano pro impe-

- tranda fclici morte tempore valetudinis

fatn

tum profpere , tum adverfae -

tne

e]iciendi.þ

- L:elus Cbaritalir erga Deum.

tàtm

mo te, Ó mi Deus! ex toto corde

I

meo, quia Deus es; cujus natura

bonitas eft;. cujus intelle&tus fapientia eft,

EV

cujus voluntas amor eft , cujus forma pul-

chritudo eft, cujus potentia omnipotentia

ii

eft, cujus locus immenfitas e

'& , Ccujus

r

tempus ecternitas eft.

Amo te ex totocorde meo, quia Deus

im-

Ten

mg:.ï es, ubique tui erga me amoris

pri«

AX

PERICLITANTIUM.

287

3

primens vc&igia; quocunque enim me

verio, emorem video; quidquid de teco-

5! Vil'd!-

gito , amantem te invenio.. : /Eternitatem

; benge

us frü-

confidero, inde & totreprobris feligisme.

Tempus cogito & nihilo condis.me., . Et

üem tl

in tempore quidem quor modis amabilis

Marig

€s? quàm amabilis Creator es, qui folius

yto no»

ductu amoris.ad imaginem tuarn creas me

Ameà.

& totum mundum propter me.

Quàm amabilis Confervator es, qui

n f

non minore amore me confervas ,. & me-

cum, ac propter me cetera omnia.

fmpc-

NWS

Quàm amabilis Redemptor . es , .qui

j

tam admirabili amoris prodigio perditum

me fanguine reparas.

n'

Quàm amabilis San&tificator es, qui

tam gratuito aínoris beneficio vità pratige

me beas.

corde

fitüra

Quàm amabilis Prote&tor es, cujus

ia

amor é tot periculis toties me eripuit.

napü

Quàm amabilis Rex es; qui amoris

ornrà

tui divinà munificentià in partem regni

aj

tui me admittis.

Quàm amabilis pater es, qui degene-

j Deyt

s1

j I«

rem Filium toties m gratiam recipi

p

Quàm

288

PROPUuGNACULUM

'COuàtrn amabilis Sponfus es; qui amó-

1

re tuo: poft tam feda. & tones uerata d:-

Gipis

vortia;me: dignaris;:

&05

li

uám amabili$ ]udex es; qux tot an-

nis femennam différeas, ad' pcenitentiam

tinar

&on

me exípectas.

Et cür ram'amabilem ; tot

modls amantem inej: Deüm.non amem?

Amo te,- -Ó mi: Deus! ' ex toto corde

Wi

tüün

meo, atque lioc ünum té rOpo, ut;que-

cunque ex amore inei creafti;- fint ámo-

n

feie

ei adjürenra; ' quacunque in carné

pro me affuripra ex amore fecifti aut fü-

UE

Tàm

ftinuifti; fint amoris riei formienta , quee-

cürique in ccelis promififti fint.amoris mei

nütrimenta; .atque'nt te amem fuper om-

Hoc

ma, ut in amore tui vxvam, & ex amore

NSN

Eül morlar.

Ver

Aäïm Chmmzzr erga Proximum.

offer

Deus! qula non poffum amare te, &

Qr.

Q

& prox;mum meum fimul odeTe,

Ing:

&-quia tüm' amicus, rum. inimicus eft

ltit

proximus meus; omnesamicos & inimi-

hd

€05 meos amocex.-corde;, & hoc propter

&

tés CU]US gerunt lmaomem per na[uram,

cog;

& fxmxhtudmem det gratiam. :

firi

ij

i

Amo

PERICLITANTIUM,

289

[ atj

^ Ámo eos; quiahóc niatdato tuo proe-

Ya de

€ipis; & exemplo tuó'doces. ''Tu amáftt

eos ab aterno, arnáíli»eos in tempore y

ora

creando ex nihilo,..& ad. eos in eternum

entum

amandos paratus es; modó fe amore tuo.

; lt

non reddant indignos,

^

xm?

Amo illós; & quid

ànid n ls viuan

'tordé

eft; deteftor. verb quidquid in.illis noa

tuum; fíed alienum eft, quale folum &

408«

L am0»

unicum peccatum eft.. Quo etfiamore tuo.

CAffé

fe reddant indignos, non tamen 160 ; qui

icft-

uti amare culpam non.po

flam, ità perío-

Ó QXR'

nam odiffe non debeo.

1

rismd

^^ Amo illos.&séternümam

are d'evf,—iderjoaï

er oftt«

Hoc epo

[o]

quidern o

ptareipglïh-m ; u fo-

amote

lus vero praiftare.

Átque ut tefter

; hünc meümr lOR HU

verurn ac fincerum effe, conciliabo mihi

lfl

offenfos, & offen(am; fi quà àb 'lis affi-

5[65&*

Ciorj excufabo, fi quod: vitium in proxi-

odifïe j

ino tneo notavero ; eum; filicet & poffüm;

qus a

fraterné corrigam. .INullum vel verbo of-,

inmi

fendam. Omne malum à quovis avertére ;

p

& quidquid. cujusvis -corpori animaque

um

copnovero falurare; id orni ope; indue

^

ih:iäque ineà groctarqre.qpnabox.: i

T

ANihil

Ano

299

PnRosp u-s;nagvþ.uu

i 5Nihil-vinvfmiüram, fed omnia;. quan-

vt

-tum fieri poteft ,. in.mitiorem. parrem ac-

Jretn

.eipiam; aur faltem.non.reddam,. (i.quid

telü

manife(té. malum. eft,. finiftre. judicando

Suc

deterius. . Omne.autem .id, .quod.-huic

quib

amori.ineo contrarium effe; aut unquam

fequ

&ccidere. poreft, . deteflor., atque contra

teim;

tem

Voluntatem meam effe , proteítor.

Ut veró hünc amorem^meum 'er a

N

Tnel

omnes ,. tàm atnicos;. quàm iüimicos ; co-

ram te, mi Deus!- profiteor;- ita te adju-

€or

tore; eundem retinebo; : fperóque in eo

tam

ime vidturum & moriturum.

ek If

Achus dete/iatbüü þe&äatdrum e -

lx

gratitudinis: in- Deum,

:

gl

Tit$,

E

7cce mi Deus!'epo mifer peccatorrvaä'-'

3- volvor ad thronüm mifericordiz tuz,

lm

te füpplex rogans per ommnes tuas mife-

0pei

rationes.; --per-zeternum.tuum: erga me

amorem ;. per fufceptos in carne noftra

Sis

pro.me labores;.per internos; pravitfi-

bon

iósque pro peccatis meis animi tuiango-

W

tes & dolores; -per. omnes corporis tui

Bu

crüciatus in paffione; cruce & morte to-

àte

leratos; per àccepta:pro me vulnera &

fli

mnia

fufum : copioüfüm& fanguinem, per o

Tün

vitae

PeRICLITANT1UM

á9i

j qui«

'vite -& mnortis tug' fherita, per fnerita

fem-

irem Virginis Matristue, Angeli mei tu-

li gii

télaris, Patronorum meorüm & ommnium

liendo

San&orüm , ur refpicias illis: me' oculis,

V hüic

quibus Petrum tenegatitem ; Paulüm per-

nquim

fequentem, Mattheurm : in-telonio feden-

Cortta

tem, Magdalenatn' ad/ pedes tuos jaceri-

tem, Larrónem in eruce petidentem re-

n

fpexiíli ,. & preítes veniam ,. quam non

$, (0»

merui, gratiam,. quam

$ d«

3

"

perdidi ; .mifeþi-

: ij

cordiam; quam neglexi.

Ín &

Doleo; quód unquam o

ffenderim te ,

tam amabilem Deum meum; quem amo

ex inrimo corde, & amare gternàm de(i-

dl«

dero;. ac deteftor omnià peccata mea , ne-

gligentias, inpratitudines & imperfectio-

(i 3&-

pes, .& quidquid unquam. contra. infini-

tam tuam. Majeítatem cogitatione , verbo,

£ [0£

tilt-

opere & omiffione deliqui.

af

1 tüe

Eja mi Salvator; íalva me perdit

noftit

Si magna fant, qua commifi ,. major'eft

al«

bonitas tua; cui fupplico. - $i magna fünt

ango-

10ea debita, majora fünt tuammerita. Quo-

ris tui

1a0dó noa- recipies adte converfum, qui

idiu

à te averfüm invira(tiex amore; quefivi-

u d

fti cum dolore? :quomodoó rejicies: mife-

omnia

iis. mifericordia-

rum ; "qui es Filius. Pa

2

rum ?

vt

292

PROPUGNACULUM'

rum?-quomodo deftitues defolatum

"

vitatt

es Deus totius confolationis.

»qui

Qun

— Eja Pater r refpice in Filium tuum,

inemento illum non pro fe, fed pro me;

&

&m

non pro füis, fed pro meis peccatis eífe

dend

mortuum; $i minus ille preítitit pro me;

do,

quàm ego peccavi contra te; utere in me

jüretuo. . At ecce thefauros Filii tui, in-

flor

«am

finides debitis meis majores; ecce fluen-

rem & vulneribus ejus, & manibus, pedi-

refo

que

bus & latere fanguinem, cujus vel unica

guttanonfolüm: meis, fed torius mundi

;

TDem

fþlyendisdebitis; fufficit.

at

.5 Heu qüahfa eft in'gra-rirtudö mea, öpti-

&

ie & benigniffime Deus!. eternis & in-

pu

nuirieris ; tibi beneficiis füum. obílrictus.

&tel

Quot fünt.morenta vitee mes, tot nu-

Ti

mero- à te mihi collata beneficia;.- & nullo

Wieo

momento temporis in te ur debui, pra-

T& f

tus extiti.- . Benefactorem te agnovi &

I«

non colui;: beneficia non aeftimavi , àr de-

Qim

büi,.-non ufürpavi, ür potui, non retuli

YNQ

P

ratias,. quas exfpectáfti,. non reddidi fru-

UV

us; .quos exegefti, fed infüper te toties;

culi

támque graviter offendi. —Utinam; o Be-

]i

:

am

dit

al

À

g

Or meus ! »lifeþret., ad punétum tot.

Vs

sE

$

pH

" PERICLITANTIUMI

293

vitam tieam revocare, & quod negle-

lm,--qui

] &um haétenusà me eft; compenfare;

tüum,

O Deus! apgnofco beneficentiam tuam

»fO mä,

&obligationem mearm; re Benefactorem,

& me debitorem ;' te liberaliffimum vi-

j efe

0 ffi6,

dendo, me parciffimum in compenfan-

o; ingratiffimum in ufurpando. — Dete-

:in me

til, Jf«

ftor- fümmam ingratirudinem. meam, &

cumi pro beneficiis tuis gratias pro merito

: luen«

referre non poífim; me rorum, omném-

, p

!

que vitam divino tuo obfequio devoveo.

J ünicà

mundi

, Creáfti me ad imaeginem & fimilitudi-

nem tuam, ad laüdem &.gloriam| tuam;

ad falutem aeternam. ^ Confervá(ti me ha

&enus tantis univerfi impenfis , .&- pro-

;&m-

pter me omnia, ' Redemifti me à morte

ticlus

Illu-

eeterna vità & morte Unigeniti tui.

Qf Dü»

mináfti me lumine verz fidei; ne à tefine

x pii

ilo

1ne0 aberrarem. Tuftificaíti me toties pra-

jge

tià ruà indignum; & i amicitiam tuam

w &

recepifti, - Pepercifti mihi toties ceternde

u

tdee

damnationis reo ,. & i fpem (àlutis mne

tya z

D

yretal

yevocáfti.

Subd

üxi

ft

|mé tot peccan

di

diftte

occafionibus; & in fecuriratem ex torperi-:

totitS)

culis me afferuifti. - Liberáfli-tme à tot ma-

ib

lis, quai evenire mihi poterant. - Suppe-

alutem iiedia.- -Et

um

dxtafh mihi plurima ad f:

V

T 3

quid

294

PrRorucNACUrLUüM

quid prb'his omnibus reddidi , :nisi füm.

]

vifit

mam ingratitudinem ?: Sed agnofco nunc

culpam meam:& doleo;. cámque.non ha-

beam, quod rependam tibi, nisi unicum

amorem; 'Amo te ex toto corde meo, &

ha,

in compenfanonem beneficiorum tuorum

offero tibi omnia-Filii tui merita, unüm-

Yi

IG

que illud.per eadem humillimé rogo ; t

cuivivo: optime volui(ti. &-feciíli, mori-

purum dlvma tuá beneäcentla non de«

mun

1gnerls.

Tuite

Def' derlum morxendu : 8; vivendi .

4 cum- Deo,

mih

'uemadmodum defiderat cervus ad

fontes áquárum; ita defidérat animd

m

rnea ad te, Deüs meüs; Cupio dxfï'olw,

&

« effe- cüim Chrifto.

Domire Deüs! eduüc de. cu&odxa gni-

Wine

inam meam. ád. confiteadum' nomini tuo,

me exfpe&ant jufti, donec retribuasmihi,

tabil

&onvertere ánima mea in requlem tuam,;

óminus enefaclt tibi..

Unam pe-

üià Dammo

anc. eeqwram, uüt inhabi-

Yo

tem"in dótnó Domam ommbus diebus

Vlfæ meæe

-

de [*

Ah

PrnrICLITA4N'TIU

29$

m

* Ah videám voluptatem Domam; Is

) DN

würem templum ejus; -

n ho

" Quis dabit mihi pennas Tcut colum-

QICUDY

bæ, « volabo & requlefcam.

t0, d

orum

Sitivit. anima mea ad Deum, fortem

10UT-

vivum, quando: vgmam, &apparebo ante

i m,

aciem ejus?.

N

of

Ah.! qms deducet me m cwuatcm

ts

[

310

piünitam ?**

Beati , qu1 habltant in domo tua ; Do—

mme' in.fzecula fzeculorum laudabunt te.

SNI

Exetstu$ fum in his; que di&te funt

;'mhi, in domum Domini ibimus.

TET

Credo, fpeto. ac defidero: videre, bo-

na Domini in terra viventium;: vxdenuum

pumd

ifoliis

& amantium te Deus meus.

Pater! falvifica me ex hac hóta;. Do-

[ dB«

mme ]Jetà! -füfcipe fpiritum meum.

Y

Transubo in locum: taBernacuh admz—

rablllS, usque ad domum Del,

fucp

O. Jefu' hodie fonet

a['l

[2r]

m pv

OX tHà;, Hodle mecum eris in Pat dlfö

mhabl-

du

: Infelix: ego- homol qms me: hbemb;t

*

dc corpore mortis hujus?

T4

Heu

h

PROPuGNACULUM

- Hetme! quamdiu-dicetur mihi :* ubi

eft Deus tuus ? , quamdiu dicerur. mihi:

ect

gt

e&ta ac'ext

fp

a? & nunc, quz eft

ex

ed

mea

5

nonne Dominus? Veni

-

"$

2

RI

if

hf ven & du meox

pat

Cete

Lícli

us quam i fdfäet' terra, .äum. ca-

titi

lum

| afpicio.

hii

'Nih

i'tam

£t

*Dómino ineo, ^^

d)

dulce, quam efï'e cum

£ut

Aperi mihi, ó ClavisD

avid.' qui ape-

jb

-xissGcmemo claudit illi ,

cui tu. aperis:

claudis,

-& nemo aperit illi; :cui tu clau-

qu

ïd—iS.;;'

eaperi mihi oftium vitz , ut ingrediar

Tü

"ad^te; ^ & vide

Pat

. -'t;ä-ig-:ærernum; L

d

TIg

uzfivi te , Do

iine! & quando etiatn

£a5

el

icebit: Inveni re.

gnà

.. .Écce Domine! fto ad oftium tuum &

of

obfecro

per viícera mifericordias

e'pula

hgï"mif&rp aperiri, :

qu

an

H

ict.beata. & defiderabi.

Ils

ortis mee bora, -ut tuà fatier praefen

i

t tu fis.mihi

go

n ass $

A&us

i

.PreRI CLITANTH uM. | *25*7

D

T

^

A&us Patientise; "

mll

uedi

Dali cogor, & pati jubeor; duim yitum

" Veni

P

K inpredior;

ati mereor, dum.peccae

ye non defipo.

V

Vivere non pollum, quin

TCR

patiar. Salvus non ero, mifi per patien-

tiam. Tot obligatus fum ad pàátiendum

) «

tirulis, tantisad idipfürn ifivitátus füm proe«

miis, tot inftruétus fum exemplis; "'Et

Fc» cüt]

eur pati-recufem? 'Ó patieütiffiineDeus!

cum pati me non e

^

T odio 2 feäf ex amore

fapt

jubeas.

;; Batiar ego. & qui

;'.ïg-&i'lig;:ni.tefzäatiar»

j

| li

qui pati tot titulis mereor; 'quot.peccato-

rum - reum . conícientia: mea. me.arguit.

;rc,diar

cIN nl

Pati- mereor non modó;:quidquid molefti

atque adverfi accidere mihi:poteft.in: ter-

ris, fed ipíàs. infüper infernales peenas;

if

eásque toties, quoties re Deum meum

graviter offendi.

Qïotxes g»u.t.ïip: h heu!

m

offendite? ^^ —

É

"

ordis

Calum

Mp ROE o N

qas omnium demonum & damnatorum

"

exprobrationes ftim "próm

d

non ers

ræ(ellv.

Oximi

go impatienter feram verbul

eare

)

& amici jocantis; qur ádimonitióném:

ngen

Famemr gternam ; egefta;;m

r

3

x98:

anäo.i!ü GNACULUM

& :extremam . rerum omnium pati penu.

riam rneritus füm. .. £t quomodo de cibis

«

quandoque minüs fapidis; aut de defe&ta

Ti

etiam'ad. vitee- füftentationem neceffario-

y

T

rum conqueriaufim.

qu

^i

* " Égóne moleftt ferami incultos proxi-

&gt

In

*

Ine

j mei mores & defedtus, aut maximas

dol

etiam corporis mei, animique affli£tiones ?

Yet

Qui jám dudum eternas inter damnatos

Tat

folverem poenas, nisi tu; rmi Deus! füms

j

mam in me"habuiffe*s".patigntiam.

O quanta ,. & quoties. paffus fum, ut

Bd

vacarem vitiis, indulgerem , concupifcen:

Do

tiis, placerem hominibus ! & quid non

£0

patiuntur improbi, ut füpplicia merean-

tur &terna? 'Et ego non feram libenti &

aldcri animo adver/a

tu

tihi immittis,

» que tu 9 öDeus!

l,

^ "Deus ieus; "hümaná carne indutus?

W

omnium hominum dolores porravit, eá-

que páffus eft; quá' excogitare maligni-

)7

Xe

t2s;'que infligere inhumahitas, queque

pati- nemo ; nisi Deus- Homo potuit. . Et

b

curinon op

tém:ex animoqugsvis corpo-

r«lsfuümere qulo,x'gs 2:

hs.

po

21

PrERICLITAN OTIUM(

299

n

« "Mideo; mi Deus l-aroris 'ïfm-viwtefferat&

"COR

eff:patientiam;-& ; quó quis-tibieft cha--

fet

rior,-eó.plura eum debete |pati.J.- INovi

Atio«

fru&tum - patienriee. effe gratiam ; dotem.

ejus pacem, ceelum hzreditatem. .. .-Et

l'OXif

égo pati etiamnurm recufem?. Abfit hoc à

me, Domine! En paratum me ad omnes

Es

dolores, perfecutiones , injurias & ad ade

5

ts

verfa queeque;. ornia libenti ac hilari fe-

füme

ram animo per tuam gratiam. . Hic fecay.

-

hic ure, modàrin eetérnum parcás. -

Deo fübjeéta efto anima .mea ,. q&c:

NS

niámrab ipfo patiertig mea. ^ "Exfpe&a

(cette

Dominum, virilitér dpe; G cónfortet

as

non

cor ruum, & fuftine Dominum.-

a

r;an-

.. *Per patientiam éartamus ad* pro ofï-

tum-nobis certamen, "Tues

pizïtiäemi-a mea;

)eusf,

Domine Deus meus! -

R

...'In patientia veltra.poffidebi

s abimis

IIUS'7

veflras, "Tribulatio:patientiam operarur;

d

Patientia autem Probationeém ;. Probatio

p

veró Sp

E

cm, Spesautem non confondit

l

Patientia opus perfectum habet.

]

p

^* 3Noli:putare;:te à Deo defreliéum:

fe , , patienter füftine,

& videbismagnati

H,E*?;F?ï?äläm ipfius.:

Ah

idä'o'xz

PR'O*pIUG:NACULU'M

466

7UA mi Deus! da pati & mori. ^ Volo

ii

ati, que me vis patl,' & calicem, quem

fi

dederis mihi bibam, fed-

"

.

"

qppoqö auxiliaf

po

uicem manum tuàm. ^*

d

f

«.. Si fuerimus focii paffionum ejus; eri-

p

mus & confolationis. -

"

Eud

ÁX

h

Fi.(lä

'CAPUT DECIMUM. .

Ti

Modus fru&tuosé morbi

aj

0

dolores perferendi, & pié

, mortem obeundi.

Mi

HOC imi CERTA CrRTAMEN: ET

il

*CCE ! CeRTAEST CoRONA GLonLa.

RE

uamprimim, Mirgs CugisTIANE!

Al

|l gravem in morbum incidis, suolà cun-

lite

. aris. [ed dum tempus bales , opevá-

nj

vt lo

,

f

wums quia tempus. tior, evit amplius , 7

&i

Vénlief nox-y quando won potevis. opevavi. — Si

Quir

uttquam in vita, maxine tum illud 1ibi di-

qui

um. exiflimes x Ecce sunc tempus aceepta-

Ieo

lile., . ecce auuc. dies . [alutis.

uave. adeas

iur

af ad

NIl

fi!m.]ïducm ad tbromum. gratie. - Ade

e0YO-

PERICLLTANTIUMg

301.

z

Yudo

ibvonum

vatiey euin gatiayuin;a&iote: im.

j

i.4 Deo. infnmitatem acceptaudo ,.

quen

aniffam ti

UX

plenà.te ia ejus. [antlam voluutatem. vefiguaus.

do , ommibus. terveuis .1e, aldicando, . divi-.

námque opem implovando. . 4deas ad tbvo-

1 b

num gratie , maturé Sacramenta Panitehtie

Euchavifiie , €g extreme Utitliouis fu[cipsens

do. 4deas ad tbrouum gratiee [epius a&tus,

Fidei, Spe, Chevitati; Patientie Cy alia-

vunm. virtutum . exerceudo , . ut. mifericordiani

confequavis , &* gmtz'am mvefzmm amrzl

E.

,

"

oþpqïtuno. j :

X

2

K

Orätïþ.. "

Militis. Chriftiani immiffam fibi à De

Aufivmnitate

"m. cum . geatiarum

GET

ACCEDLAHUA..

r

V,

-mandiffime Deus! hanc infirmitstem

uNl

X à paterna mianu tua ; 'tanquatm fi

ggue

CUf

lare tui in me amoris fipnüni prom

pt

;perä

mà voluntate, fümmáque cum $rati

;

actione accipio, méqne'ribi-4d eánde

ll.f;b

lSI

quàm dià nbi placuerit ; pérferendàitis

jid

quàm paratiffimum ex püro ergá ré ao«

geplll-,

re offero, id unum ex animo o

1

ptàns; ut

^;

ii

ficut dile&tiffimus Filius tuüs in^fi ximis

^

4

"laudire:

ilitos

f-ïu?s*doloribus;' ita &ego " in'theis

*

ie

PROPUGNACULUM

402

t5 tibíque grarias agere poffem, "Cum

Iec

for

:veró hoc"vires rieas excedat , 'rOSO te;

6 Domine Jefu. Chrifte; pro me ex amio-

dec

qua

re-crucifite!^ ut id;^ quoód' mihi deeft;

füpplere pro me velis; atque ut maximos

n

[io:

dolores & cruciatus fümmoó cum amore

pertulifti; eósque etérno Patri tao fum-

ad

ma cum laude & gratiarüm actione - tem-

que

pore fànctiffimae paffionis tüee obtulifti

téc

dtá & meostuis unitos-eidem offerre ; &

m

pro iis Qgratias. ap

tüa

ere; eümque ama?g &

hor

;laudare. d jgneris, Amen.

adhi

; .Ar-acio*f

omr

Müää Chriftiai Jfé i omnem "volum.

ln

Dd !

1

Carom dcinam véfignants

Q

hü:n*ipotens.&: mifericors Deus! ecce

fne

Ó

J ego indignus famülus tuus me, meá-

fie.

que ommnia, in unione- amoris illius;; quo

u

Filius ruus; in.cruce pendens fe obtulit,

üd laudem & gloriam tuam tibi offero;

& divino. benéplacito-tuo commirto. Sta-

M.

tue de me; quidquid tibi placuerit; utere

fü

me' meisque omnibus tanquam re tuà.

Nunquam tüa circa me volunras, nisi

optima áb &terno füit, nec deinceps erit

/Nunqüéatn hattenus mea bona fuit ;

x

uec

PERICLITANTIUM.

303

Oini

nec effe poreft, .nisi tue fanétiffimae: con-

20 f

formis voluntati. . Quidquid ergo de:me

"d-

decrevi(ti in eerernitate;j: in: rempore: €xe-

dest,

quere. :

Paratus fum. ex intimo corde;,

yimos

amore tui & glorige tue ad omnes:mole-

Ti

ftios. & .dolores. hujus infirmitatis. mes,

füme

ad omnia mala &. pcenas;; ad: ipfam denie

t

que: acerbiflimam mortem. - Hinc.coràm

il

te & omnibus Sanétis. profiteor:ac teftor,

««

malle. me .ex amore. erga .te- & gloriam

tuams fi fancli(fima tua fit- voluntas, -hác

Id

horà, hoc mormento: mori; 'quàm mille

adhuc annis in fumma felicitate& rerum

omnium abundantia.contra divinam vo-

i

luntatem tuam viyere. .. Quare cum: ple-

na voluntatis mez in tuam refignatione

corde ac ore dico & millies repeto: Non

««

mea, Domine ! fed tua'voluntas:fiág de

feie

me, in me & per me;

; þin temPOfg &æ,

q

ternitate. Amcn.'

»[Uüf,

"

Ütaio

f05

. St-

Militi Chriffiani fe pentzitr- vebuy te

gt

remy abditamirs & f

4

17

oli D'eo 'deinæpff

adbevere Cupientis,.

| jisi

$ er[

Deus!. à unicam .& fümmum Bo-

fiits

num, totus ac folus the(aurus meuis,

0

n

304

PROPUÜGNACULUM

um

in quo omeé nieum quiefcit deüdel'iumä

4 quo omne' vorum meum expletur; da;

imip

dem

ut affectus meus hactenus. per creatas bo«

nitaris: tuce umbras vage diffufus tibi foli

li

tandem adhereat: Da; ut nibil extra-te;

hi st

& nil,nifi'propter te concupifcat. - £cce;

Chri

1ibus

mi Deus ! renutitio omnibus ,, ut in te

oriniainveniam. ^ "Porum me tibi trado;

Nuis

ad:quemomni jure pertineo;: & quidquid

qnim

àté babeo,.fponte reddoy nullà re ufü-

Tüny

&leri

rüs; nis! ad placitum tuum. ; Quae amare

not poffum fin& cadeftium-faftidio , ne«

atj

tig tj

que ufürpare- fin& offenfa tua ;* repudio;

Qu:e tranfiturum «me ad eeterniratem : res

me:j

lictura fuüt; ultra relinquo; ut in te uno

,

& folo firme -& immobiliter fixa fit mens

GIe«

mca. ^ Infirmitatis tamen'mec confcius

&T

petoà te per merita unipeniti Filii tui ne

Hngu

neceffarius terrenorum u(üs me feducat;

ii

éc'cor meum ad f& abftraliat; tum: maxi-

pet-t

mé, cüm morti vicinus, tibi fiftar terre-

d

xgis omnibus aternürri exaendus, Amen.

Orátio

Militis Chrifliani gratiar Deo, pro at

Mil

*

yc,gþpri; ab £0 1

EDIOYE "Ulte DEHERCILS s

epentis.

i

oj Domine Sancte; Pate

l

Gtafias tibi ag

omni-

ancummmm

3e$:

t

bmmpotens, seterne. Deus' quod:me ad.

t i

imaginem & fimilitudinem tuam ; :ad.lau-

ts bo:

dem & gloriam tuam ;.;Ó-ad. ceferfiam,

Yi [nli

beatitudinerà éreare voluems.

Gyatias: tis-

ESU

n

bi :ago; Domine, Eiliunigenit

Eäh

Chrifle, ex toto corde:Gex: omhfibus vis

Irt-(é

ribus meis , pro: (an&iffima Incarnatione s;

vdoj

Namwtaze, Vita ;;; Paffione «&; mortesttiaso

26—-

diid

quarn in ; crüce ex amore:: crg&ame:

« ufb

rurit peccatoremóbire voluiffi ,. ut.té ab «

at

s&eterna: darünationeredimere$; & teternae ;

;f

beatitudinis participetn: redderes. "

Gra-

wioi

tias tibi-apo;. Spiritus. Sanéte- Deus! . qui.

i

me-ih facro baptisratis : fonte. ; fanébifié

: uno

care; & ad agnitionem vere fidei. perdus ?

us

cere dig xatus es.-: Gratias tibi ago, San«:

nfcus

&a Trinitas Unus Deus ! pro-omnibus:&::

)N

fineulis nonfolüm mihi . fed & amicis imeis:;

ljcity

& inimicis conceffis beneficus, &.próhis::

j

per totam eeternitateim nbr grauas agem

etteé

defidero. Amen.

*

"

n

h:

Oratxo

leztz.r Chrifliaui à. Deo fe[zaem i gr &t

0^

Ha jïnalz 0!'111[771 h pelentias.

l/i

enigniffime Deusi..animat me bomtas

B

ma, & faclà à.re Dromiflio,. r au

z

Pá

»U:

It

deáfin

PaonucNACULUM

396

deam.à te petere; . quod non mereor im«

petrare...

Novi,te teneri fponfione tuà,

N

nihílque.à te mihi denegandum, quod te

i

rogavero.

iNovi velle te rogari;..quod

Q

dam defideras ,. nec. tam. impensé ac cre-

M«

bró.pofle me.rogare;. quin. tu.avidiüs. &

et1

frequentiüs cupias. dare. ..Novi tibi. per-

h

Ípectas effe omnes meas.necellitates,. in-

in

firmitates. & miferias.

JNovi-parata tibi

f

femper: effe .fubíidia...

Jdcirco: rogo..te

L

per.omnes mx(&ratmnes ,tuas

Concede

hi

mihi, quod. Filius.tuus pretio. fanguinis

71

íui . mihi comparavit,. quod dare tibi faci-

le.&.honorificum eft; mlh: veró.nécefTa-

J

"Ti

rium & falutare.

Da, ut verum de pec-

fi

catis meis dolorem concipiam ; fzriam

agam poenitentiam ; poenamexpiem. Da,

ut in fide conflans, in fpe firmus, incha-

ritáte. fervens

erï&Verem.

Da, ut di-

nürm me omm

P(

Yoleftià fentiam ) &quid-

mih

quid mxhl adverfi acciderit, patienter fe-

ram,

^Da, utiü me fanctiffima voluntas

T

tuà perfe&tiffimà lmpleatur. Dadenique,

ut in re vivam per pratiam ; 'de te per Sa-

afpe

cramentum , tecum

er glomm, tnoriár-

f«

&

ac

ro vm:co mumtus,

,que in firiali Bratia

"heres falütis.. Atnen. ^

ine

(3

Pr [-

Mdcs

/

PsgRICLITANTIUM.

307

yritre

L Aodes favcind fud ouuftut , aut viribus ex-

: ,

M

bauflus, aut avmüs deffuutus; fucile

Qd

ab bofle viucitur, — Propteréd , ne idem tib

quod

contingat; Miles Chriftiane! — z ex?rema

C G«

N

lu&a, ueimparatum te imovs obyuaty e$ cum

j

uU

&

ea ig cevtaimen defcenderé cogatis ; fed uf po[-

|per-

fs flave adversis infidias Diabolis fié mora

Sï) iil«

projice abs te ommem "wvérum Teinpovalium

ta tibi

curam; 6j de facultatibus fuis ad Dei glo-

Q -

viam di[poie ; - accipe avinatuvimi Del ,^ fuf-

ncede

"tipe torientiuim Sacramemta y vísque aimnim

guinis

Tuuin ad pugiam fivma. -

Que tibi

acen

[e]

d

Va

Je aute g poft fu[teptionem Sacvametito-

ecdie

quim Pogitentie ey. Eucbi

g

ii r balenniy

(:ram

; D

Sub extrema Undlione-dic:- --

jndit

Y er iftam Tan*&äm Un&xonem & 'rf'üaijjh

it d

P

À. piifimam mifericordiamn , indulgeat

?

kqui,d-

u

tetfe-

mihi Dominus,,

"

idquid deliqui per me-

motiam, intelle

:

j

ürn ac voluntatem.

yontas

iiuó,

- Peccayi , 6. Deus!. peccavi.oculis, &

afpe&tibus;: tu

N

) $r

aurem afpice in. me,, &mi-

not'läf-

ferere .mQïï*':; i

2

Peccavi;;

s

6 Debs! . petem anrbue

jnicüsy

meis; tu autem inglind .àütem: tuam. ad

J

Prcces meas.

Pese

308

PRorucNAcuruw

'k Peccavi , ó Deus! peccavi odoratu,

& quid mihi erit pro füavi odore, nisi

Tu

fetor? fed trahe me, Domine! 'poft te

Tat

curram in ódorem unguentorum tuorum.

tuai

Peccayi, Ó Deus! peccavi ore & lin-

Cor

guà, peccavi guítu: fed parce, & exaudi

anif

1me; loquar enim in amaritudine animae

uf

mes. Merui, guflare mortem in zeter-

pri

fum; fed parce, & da puftare ceenam

&

tuam in regno tuo.

*

dio

.4,,Eeccavi, o Deus

Y pecca?i .,ta&ü ;«

Tünc manus tua tetigit me. " Parce, Ó

lber

Deus! parce, & non tangat me tormen-

&

tum mortis.

ha

Peccavi; 6 Deus! Wpecc;avi ufü pedum

as

10tt

meorum: pené-effufi funt greffus mei , &

E

pro

tu:quidem omnes.greffus meos dinume-

[

grat

jl.'äi'"ïi : £:dj parce 'peccatvis xpeis.

-- Boft extremam Un&idnehx;

alitr

&

X uid retribuam Domino pro omnibus,

It D

Q

.X . queeretribuit mibi? Domine! retri-

ofta

bue mihi; ut laudet te cor meum; linpgua.

mea: & ofnnia offa mea

pro gratià ; qt:fä

me ru-tfu-s dignatus es.

« ,O Anic

N

PERICLITANTIUM,

399

,

; Dl

.' O Anima mea! quid offzrs Deó tuo?.

U

Tuum, ó Deus! fit torum id , quod fam;

OTUITI

J: Totus totum. me. ad landem .&. gloriam

j tuam offero. Totus fpiritus meus, torum

& n»

xaxd.

cor mneum, totum corpus meum, tota

anima mea vivat tibi.. Ropo te; Domine*

ditme

&tfo

ut fupra hoc exiguum donum meum pro-

pitio ac fereno vultu refpicere dieneris,-

znam.

& acceptum habere, ficuti accepta habere.

dignatus es munera pueri tui jufti Abel. ^

p

Sufcipe, Domine! univeríam meam

")

libertatem ,

accipe memoriam , intelle.

Tede

étum & voluntatem omnem: — Quidquid

habeo;. vel potfideo, mihi largitus es, id

elum

rotum tibi reftituo in gratiarum actionem;

g,X

pro collata mihi in Sacramentis Poeniren-

ume

tie; Euchariftie . & ex

Frgmæ Unfï*cionis;-

ratia.

Cum veró;

benigniffime JESU ! jam

aliunde niille titulis torum me tibi debean,

& nibil habeam, quod de meo tibi offer-

Dlbusy

repoffim, Tei

píum & tua omnia "Tibi,

fetfle

ofï'eto.

ingut

.

Pa Satgitür i adbi amoleUlts

& doloribus:. - ^

As

ultó eraviora funt, quae tu Domine

M

U3

Jetu

316

PnorUGNACULUM

Je&. pro mea (alute pertuliüi. " Multó

graviora, quàtn qua patior

m

» pro pgccaä'

us.meis promeritus fum.

Tnoi

^ «Magna eft-mifericordia tua; Domine!

ergame; quód hic percutias- & fla

D

ut'irreetermum parcas,-

gellcs?

T

&

^ O Deus! tü (cis, quantos dolores cor-

Sus

oris jam patiar. ' Memor efto, quzfo,

ftip

i

'apilitatis mes , 'prebe mihi manum

Tio

p

fuam, & adjuva me, ut patienter cos

Ín

perferam ad gloríam nominis tui & aeter,

nam animz mez falutem,

ln

Ecce epo in flapella paratus füm. Au.

gc;Domine! dolores, fed auge etiam pa-

tientiam.-::.Regrum calorum vim pati-

tur.

Angufta

.

eft

quae duci

1

ad;vitam..

l porta; & ar'ä?:g e& viav,

Tie

. DPec

C

1e .

ignus, nonzecepi. .

avl & vere deliqui; ï&ï, ut eram

jto

Chriftus paffus efcmpf(y) me, mihi re-

j

lipquensvexem

J

?

plum; ut fequar ve&?g?a

ceyus.

d

-55; Oportuit:

Ci?fï"ix&umupati & ita ihtrafe

&

.ingloram fuem. Domine, non eft difci-

:

dà

«pulus füper:ma

Dominum. «5 0«

d ia

Do

"

X

Si

BERICLITANTIUM.

31t

li

Si bona füfcepimus: de ma

s

nu: Dei ,

&

mala quare non fuícipiamus? . .

ores

Manus Domini tetigit me ,. dól

nire!

mortis circeumdederunt me , tribulatio &

'Elles?

anguftia invenerunrme::Sed quid dicam ?

num aperiam os meum;: &loquar advers

COf«

süs Deum meum, . quod.me paterné, ca-

ftiget? Abfit hoc à me.

Hac fit confola-

efo,

DUIR

tio mea; quód me dolore affligens non

parcat mihi. . Domine! fi, vis, potes.me

.

" &

V [lv

fanare; no

y

n. mea tamefl,. fed tua fiat vo.

luntas.

"

$

E LMES

;cd:t*adbdægsj,; U

Ài

Á 'bfenuntio tibi Sathanäw Väd&,fga:hæ

mpfg-

pä'n-

;X na! non enim habebis partem iri.me.

T

' Domine! vim patior, " refponde pró

me

Ne derelinquas me; Domine Je(ü'

Cl'm

ne discefferis à me; quoniam tribulatio

proxima eft, quoniam

non eft, qui ad-

j f«

juvet me.

Domi

ne! tu 'dixiffi j No-ri te «,de(&'r,am,

[liit

neque derelinquam. — Adjutor meus:efto

YfAte

& Protector meus.

daveris.

E

i

Deus ïm;us-v! , ne 'tärï-

diti-

Deus in adjutorium :

mcummtende,

ml

]

Domine! ád adjuvandum me feflina:. -*

ri-

N

J

U4

312

PnorucNACULUM

» Eripe me:de.inimicis meis; -& ab in-

iïn gennbus inme libera me. .

f

D

Refpxce in me; & miferere mel; quow

mam unicus & pauper füm ego.

be

"Cufrodi animam meam, & erue me,

le.

fïNon erubefcam; quoniam fperavi in te.

Refugium tu es, Domine! in tribula.

(i

tione noiha, & virtus potentior conte-

ICDS inimicum.

d

UUAd'te j^Domine !

levavi

animam

m

meam: Deus ieus in te confido non

erubefcam,

Proteftor.me velle mori in vera fide,

tü

!þe &.charitate in Deum,

£ni

Proteftor nolle me usque ad extremum

u

Nitg meze ulli tentationi confentire.

Velociter exaudi me, & educ de tri-

bulatione-animam teaim,

n

Perfequitut. /inimicus 'infernalis ani-

YQ

mam,meam; Domine in mifericordia tua

ghfpel de.illum,

M:

:Dum Tecordaris commifi*orum ate

U

peccatorum.

fiq

/Verte facienr rüam à peccatis meis , &5

sQmnes mvgmrates meas dele,

lta

Domi«

— ERN

PraICLITAN T)UM!

313

ibite

? Domine!- non fecundàüm peceata mea

facias mihi ; fed adjuva:me Deus faluraris

qe

meus;.X propter.g

"

L

era me,

z

À

þ?iam, nominis mx h

e m

Benigné fac. D

[9]

mme m bcma*volunta-

1 f&

te.tua; ut.habirem in domo tua, omnibüs

diebus vitee mez.

ul«

Qs

NNe avertas faciem. .t'ua'rh'ä me, A

"

"

2

declines in ira à fervo tuo.-

Imploro clementiara tuam :..declina

imárn

non

me damuationis-fententiam.

À

Ne projicias me à facie tu2; &

spirl-

| Hde,:

tum Sanétum ruumi rie aüferas à me: Ecce

enim in iniquitatibus coneeptus fum j''&

um

in peccatis concepit me raater tnea, -

Erravi ficüt' ovis; ques periit: ^ "Tüu,

J ii

0. bone Paftor! füícipe.me: ; Venifti enim

in hunc mundum ; ut:qusereres;; -& fal-

v ani-

yum faceres me;:qui perieram;

ii t

O Pater! fufcipe me prodigum; re-

ertentem ad te.

Peccavi n coslumy &

Ll

toràm te,:

£

pariis tuis,-

acqme ücutu;;xum ,d;.e. anetée-

nofco ; mi De

us' ihaxïma ue con-

ib &

!

* debita;- toties támque-graviter' in

EKBX

.

j

te

Jonie

314

PR"OZPuGNACIJ!.uM

tepeccando, & fateor, tne nequaquim iis

efle: folvendis :..Nihilo minüs de.falute

mea necdum defpero; .plus.enim. pro iis;

ä

ac ego debeo, folvir Filius tuus.

r

^ O Pater &terne!. refpice dulcem Na-

d

tum toto corpore exten(um;. cerne inno-

i

xias mánus pio manantes fanpuine, vide

ffi

latus crudeli perfo

1

um cufpide, ,& dimit-

n

te tnihi mea crimina.

Lt

,,Quid equius eft ?,! quämut :p,cccatä

J

fni

hi dimittas, pro

[//

quibus delendis Filius

ii

tuus vitam & mo;tem offe'rt.:. -

- Si praponderant delicta mea. meritis

]

meis, non ramen pra

[

ponderabun.t -»'m'eri'.

tis dile&tiffimi Filii tui.

.:O.bone Jefo! qui venifti,. ur perdi-

[

rum'/me redimeres; N.

condemnare,

4

qli me tedemptum

ptlt

?

Recordáre ]e.f'u.pvicla!—quöd fim cäu&

:uæyiæi » ne m; R*erdas mortis die,

l

Pcrmï;te.., xöxSaIvator mi, ut mifcca&-

tur Jacrymee mes pretiofc

:

o .fänguini fuo ,

Orraensris Id

2

fü)

p

PrRiCLITANTIUM.

31$.

1

liciat etiam Milcs,C—hfi(fï/anus Tent-:

lu

M. pore infirmitatir frequentilie actus

us j

]| Jde, [pey cbaritatir, comtritionts. Cv

vefignations im droimam -"oolumtatem ,

M

de

1

uwibur jam fupra actum eft.. — De

0«

/

Yde

aclibur, Fidei, quidem pag. 122, — J'pef

pag.i56, Charitaus pag. 154,.. Contri-

,»mit-

Uon pag.:74, Refignatiouir pag. ao

Poffunt &v trcumflanter, iufirmos ue

;ca!z'

[iu$

um defaugerur , iu. barum virtu-

