pre veliquis omnibus vitiis faciliàs per-

fuades;

df

hii

ts

iivit

Tiporem, zorpor£mque Spiritás cau[ats

Qn

buic euin -vütio . dedito. , uec oratio ,. sec

Uj

dm

£0H610 . tec u(la exng'tia Jpitizuaka placent.

filfti

V.

(uH

hi

" Vermem Confeientie alit, qui von fs

bominem effe-letum ,. fed mali adufft cou-

LE

m

Jéium iudefinenter vodit,

n

Denique abyffus omnium malorum libido

eft. — Si proinde animam tuam, quam uni-

cam». pretiofimams etermam, babes, Jal«

cave Cupis , vitium, boc . ang

i

we ommi pejus

odevis, neceffe eff.

Quisquis Covpori, viribus , [auitati,

[

H

palentus fuis confultuim vult ,

l)orreqz ; quid-

(

quid libidini viam aperir.

t

Lingua,

EuchARISTIX.

3

;

m lt«

?

Lingua.

H

[

upus modicum quidem membrum. eff,

-* $9 magna exaltat ;^ Ecce quantus iguis,

du

quáàm amagnam. [ylvam incendit/ eg Lingua

) Pgr.

agnis efl , umivevfitag iniquitatis. .. Lingua

conflituitur i2 membris uoftris, . que matu-

Jat 10tum .Corpus , &2 suflammat votam nd«

Svitans mofive ,

inflanmmata à Gebenua,

nihy

Quinis enim matura befliavum , .ey voluevum,

1j

€o fevpentium, &5 caterorum domantur , e9

".

domata :[unt..à maturá bumand ; Languam

autem mullus bominum domare potefl ,. in-

quietum malum , plena veneuo mortifero.

Ja ipsá Lenedicimus.D E U.M.. &g.. Patrem ,

fnit

[

€g i2 ipsd maledicimus. bouines , qui ad. fi«

anilitudinem Dei fatti. funt.

Ex ipfo ove

procedit þmedz'(fïz'.('j e wquediilio.

j

Ilj

Lingua adulatoria,

fil«

eliova fumt vuleva düigents , quam

M

A

ïejz!r

fraudulenta ofcula odieutis,

Homo, qui blendis ficlsque kkmom'þus

(Ifi j

loquitur amico fuo, vete expandu greffthus

iil

ejus.

Fe, qui dicitis mzz,lumiäonumg cy jo-

uum ma]um, poueufes tenebvas ucem , 9

d

u

4

136

-'DELICI&Z

lucem . teuebras ponentes amavum in )'dulæg

PN i

t9 dule im amavum.

wj

Qui edunt pauem illtus , falfcä Iz'nguæ

[//771

| uli

n

Dixi cuflodiam vias aneas ,. ut. :on de-

ilht

linquam, i liggua 1nea,

Mehus eft , à Sa-

Jrt

pieute covripi ,. quàm (lultorum . adulationi-

Pus decipi.

,

Pbe

Multi ceciderunt ove gladii , fed nontan-

7H quanti interievunt pev linguam fuam.

Sd/f

Omnuis peccater prolatuv m duplici

ji

lingu/z.

"Avrogautiam ,. 9 [upevbiam ,. &9. viam

p

pravam; €9 os bilingue. deteflov.

li

Sufuvro €g. biliuguis maledi&tus.

8-*

Lingua blasphema,

Ul.h

j blaspbemavevit . uomen. Domini , mo-

Q

Viatur.

ülbt

iVon mümüus peccant , qui blasphbemant

D

Chriflum im celis , quàm qui cructfixerunt

ambulautem in tevvis;

Educ blagphemum extva. caffra , £5 ch

fü-

nqnt omes , qui audirunt mamus. fuas

pe

Eucnanistiis

3

7

1 dite,

gur caput -ejus - 69 lapidet eumr populus u-

verfus.

-

i maledixerit DEO [uos, por-

! lz';zgztæ

Homo s. qu

zabit peccatum. Juum; & qui blaspbemave-

vit nomem Domini, morte, moviatur ,. lapi-

1] d-

dibus eum oppvimet omzis multitudo populi,

d ft-

fve ille civir, flve pevegrimus fuevir.

litiris

Et jugier totá die tomen meum blas-

phematur.

Vft Hf«

Qui autem basphemaverit .in

A'Spirimm

J

San&humn , non babet vemiffionem in eteruum,

iplii

Jgd veus evit etevi. delidla.

Sij Regem tevre blaspblemtmtes punimi

? tit

oportet , mulió mapis Re

$

-

em Celi co;ztzt:ng-

lá afficieutes.

Malediéli evunt, qui comtemp[erunt te,

& condematà erumt. omues , guzf blaspbema-

verint. £e.

, T

Addmone ils peincipibus g þote/latiþr)s:

ubditos effe , ditlo obedire , ad omne opus Lo-

um

qum pavatos efJe , nemz'uem.þlaspbemaæ.

vul

Lingua contehtïofa.

f/

"abia - flulti wifcent: fe vixis'y - $g^ o$

t

ïejus

"

F Surgia provocat.

pet

ANoli

138

"Drricrx

Noli effe

[Je contentiofus , ne omis i xe in-

babitet improlitas.

j

Lv

Noli- contendeve vevbis ; d mibil enim

o

utile eft , wifi ad fulverfionem audieutium.

du

- Homo vevbofus fufcitat lites, $9 Lomo

ha/:(j

"dpofiata ommi tempore jurgia [eminat.

|

- "Melior -eff buccella . ficca um gaudio,

mi:i

quàm domus pleza vidimis cum jurgi6.

[m

.. Servum.. Douuni.. uon. oportet litzgare;

[/7]

Jed manfuetum effé ad omues.

qu)

(

-vpyþeïdet Dominus univerfa labia dolo[a.

gm;

Lingua jJurans.

ha

[^)

N

n affumes nomen D EI tui in vanum,

nee enim infontem babelit Dominus eum,

qui affunp[evit :0men - Dei fui fruffra.

dMomunatio:Dei- on. - fit - affidua- im. ove

A,

1105: 67 ngmim'þm Sau&ovum non. admi[cea-

j

Vis quomam q0m erig gmmutis ab eis.

F

multum jurans amplebituv iniquitate, €g mom

til

dijcedet à domo ilhus plaga.

r

L

-s:Ego autem dico.volir: ; IVon gurate omni-

mà, neque per Celum, quia Zbrogus DEFT

[

efey . tie

P

«e pev Zevvam ; 'gzïtz'a Jcabellum, ff

iU

p

l

ymejus g

Lafcivä.

EÉucHARISTI.

139

Ht

Lafciva Lingua.

conflituitur in membris toffris , quie

Lz'ngua

1h8acu

] ?l!iïll

lat totum. covpus : quidquid eff, Do-

if

norum aQuiin. contaiminat &9. iuflammat vo-

77

n uatvitatis nofire ,. voflammata . à .Ge-

enna.

3

Fovgicatio & omuis ammuuditia sec na-;

Ql

^

vuinetur in vobis, ficut. decet. San&los. Omnis

evmo «nalus ex ove ve[fro t102 procedat...|Vo-

(üyt ,

lite [Educi , corrumputt smoves Ponor colloguia

3m|ui.

- Seepi. auves tuas [pinisy 9 linpuam me-

ts

quam joli audire , &$ ovi fuo facito offia , £s

Jeras. auvibus tuis.

ffb

i

TA

Lingua mendax.

A y

e accipias. faciem advevsis faciem tuam ,

^^. gec adoergüs agiman tuam mendaciusm,

on

pro auima. tua non . confundaris diceve verum.

fute

f

- Fos ex patve Diabolo eflis, ile bomi-

ff

eida erat ab imitio, 62 i2 verisate mom . füerin,

quia som e[b veritas im eo ; cum loquituy

!

i,

mendacium , ex prop

vio loguitur.,l quia lmenf

/

dax eft cg. Pater egus.

T

"dAlominatio efl

Domino: labia mmd*'aciai,

qui autem fideliter aguut , placeut. —

Per e&

l8

"

14Ó

SDrzrttrcis.

I

Pevdes owiney , qui loguumtur mendacium.

Suavis eff bomini pauis mendaci, &9 po-

ïzoi:ui

P

fiea. implebitu o5 ejus. calculo.

J

Oppvobrium nequam im bomine sneuda-

lii

ciumn; porior efh fur , "quàm affiduitas viri

mendacisz: perditionem. ambo berveditabunt.

1

ïï'ül)l :

IVon intvabit im eam aliquid coinquina-

D

nemy aut abominationem fac.

eddni.

B

;'em £2 nmzdrl-

;6 [

" Ory quod 1nen

2itur, occidit animam.

hum

1071l

JDuo.Yogavi te, . te deneges mibi ,. ante-

j

quam moviav : Fantatem,..eg verba en-

Vdïl'iï

:

dacià longà fac. d 1me.

UE

IVolite anentivi invicem , veritatem. au-

bon

zem facientes ,. cvefcamus im illo per ommia;

Orit.

qui ef Caput , Chriflus.

D

|

"dnte omnia opera verbum verax. pva-

cedat t?.

Lingua maledica.

ui im altum mittit lapidem , fuper caput

ï»

:ejus .cadet.

Qui maltdixerit zibi, [it ille maledictus,

«

bunut.

;ï;zleiicä vegnum Dei uon fpolfide

Dilexit.

EUvcHARISTI&.

IA4I

tduur,

l)ileyc;z't maleditlionem , €9 -eniet.eiy €9

?zolz;it beueditliogem , 9 elongabz'z'uï ab eo.

Ef

Dum analedicit impius. Diabolum, ma-

"

ttetdos

ledicit ipfe auimam [uam.

^i U

iditif,

Nunc autem depo;zirä; t9. vos- Oriniás

Aftita-

aam ,. indignationem , malitiam , blasphe-

mbido:

puam , tuvpem Jermouem de ore tefiro, nali-

ze mentira amoicem , ebfpolz'afztej UOf UÉÍOYEHH

€3 indaentes

/1.

bonuuem,. cum a&libus fuis ;

movum eum, dqui vYenovatuv m apnitonem ,

at

Jécundiim 2maginem ejuy, qui creavit ilum.

1 fl

Ferbum dulce multiplicat amicos , 67 "miti-

gat imunicos, 9 lmgua Eucbavis im beno

J d

bomiue abundat. Letatuv bouo in feutenria

DOhyd

oràs fui , €g ferimo opportunus eft oplimus.

v

Poítquam exponenda in..Confeffio

[2

ne

jre

peccara memorià tenes, efto fumme&

folicitus, ut elicias ferium de iis do-

lorem ob offenfüm Deum,. & pro-

polfitum omniaà obfervandi, qua ad

M]?l/f'

illum non ampliüs offendendum äa*:..

"vant.

Ti

Ij

ht

A&uw

142

"Dtrrtrcix

vifit

A&us. Virtatum à. Chriftiang-

j

Milite fzpius per vitam, prefertim

at

in-frequentatione Sacramentorum

Peenitentie & Euchariftiee

D

eliciendi.

füm .

$

| àdes fundameutum efl & Lafis . ormnis [an-

n

Gitatis, eg. primarja vadix, omuis ope-

jl

vatioui - [upergatuvalis.

Hoec velut in va-

353

dice coutiuet [pem y cbavitatem , penitentiatum

fini

ca[litatem , ege.

Ex hus emun, que credi-

pie

1u$, excitamuv ad fpera;zdmn, amandum

fl

w

peniteudum, ad bene operaundum ,. corrobos

vanuv ad facilé vefiffendum undo, diabolo

iw

t9 carpi, ad avdua quevis fufcipienda, cun-

Te.

&áque [aluris impedimenta diffipauda. — .-Hze

eff vidoria, que viucit mundinn, . fides wo-

&«

ina

Jira. . San&hi per fidem vicerunt vegua , ope-

&a

vati funt juflitiam, adepti funt vepromiffro-

&

net, obtuvaverunt ova. leonum, extinxerunt

iWapetum ignis ege.^ Quare in omnibus, Mi«

LES CumisriaNE! fume feutum fidei , im quo

n

&g

po[fis omnia tela nequiffami extinguere.. Orn-

9ia poffibilia Jant. credenti.

"AGus interni Fidei.

de

redo in unum Deum- Patrem omni-

Y

' potentem, fa&torem coeli & terre;

vifi-

ÉUCHARISTIAX.

143

vifibllium omnium & invifibilium ,. eo-

I(ing

rümque omnium faplenn(ï' mum Guber-

lertir

natorem,

TU

]

Credo in DEum Patrem j" eredo in

DEum Filium ; credo in: DEum Spiri-

tum Sanctum, qui Tres Unum fünt.

11 ffie

Credo; quidquid ; Ó Domine! reve-

Jj tj

lifti; & credo; quia Tu revelàfti, ó ve

in "t«

ra & infallibills Veritas! O seterna & in-

iil

finita Sapientia ! O DEUS infinité fa-

(l

piens & verax! qui nec falh potes, nec

al

fallere.

0000«

72

O Domine, adauge m1h1 fidem! O

Domine! omnis, qui vivit & credit in

, Cl

D7

'Te, non morietur in seternum

Vivo

ego, & credo in te ;

non ergo moriar

j -

lilfa

in eternum.

Beati; qui non viderunt;

& crediderunt; Non Te vidi; Domine!

IJji0-

r

& credidi; nunqmd beatus ero?

Mi

'Trinitatem in Unitate, & Umta:em

7!(0

in Trinitate corde credo. ad. juílitiam,

.

& ore confiteor ad falutem.

Domine JESU! da mihi Hdem Dei;

de qua dixifti: Habete fidem Dei, ut di-

fint«

cas mihi: Fides tua te falvum fecit.

[£

San-

(ifie

Ditrer£-

144

O 'Sanétiffime JESU ! ;fac; ut nom

fed

Qm9

deficiatfides mea , "ür: fim plenus fide

& Spiritu Sanct

milit«

9» & juftus ex fide vi-

vens.

.

Ti

Ó utinam vivam &— moriar, DEus,

.

in confcieritià bona « fide non fictà!

Proteftor , vélles& defiderare mori:.me

Uni

in ea folà fide ac Ecclefià, in:quà omues

fanci ^ Martyres' & :

inel

niortiui.

þCor»xfeü'ores (fqnt.

pofl

Credos'Dotiine!; eredoj adjáva in-

credulitacem 'meam; *

Eu

rüülta-fit fides mea.

Fàae; D'omine! u;

Mai

dore

Credo DEUS; quia es:

& quia Ré-

Q

inuüéraror bonorum & Punitor malo-

Credo iu Te Patrem verum

fupl

rum e$;

Deuni, & quem mititi JEfum C hriftum:

ni)

Crédó'Evangelio JESU Chtiftiex roro

»

&if

c'ord-e.l

^"O Domine !

egó credo & credidt

doci

qiiià tu es JEfus Chriftas; Filius Dei vivi

fan&

Da mihi

qui in hanc mündur venifti.

Tnei

viram eternam,. quam promififti creden-

ribus in Te. Licet, mi DEus! licet, mi

in

DEus! peccaverim, tamen Patrem, Fi-

avi;

infi

lium & Spiritum Sanétum non neg

fed

EucuanisTi4Z.

145

Qul

f«d credidi;& credo,: & Deum, .qui fecit

u5 d

omnia, fideliter adoravi, & adorabo hu-

militer..

ide vi:

'Tu folus San&us, Tu folus Domi-

DEsS;

nus, Tu folus altiffimus, JESU Chrifte!

«um Sancto Spiritu; in gloria Dei Patris.

fià!

rme

Credo in Te ,

O beata in lrinitate

Ofes.

Unitas, & in Unitate Trinitas!: quis hane

ii

..... c

g

—

renom

- fünt

inrelligar? credere poffum ; inte

e

poflum. Confirma,ó Deus! fidem meam.

4 Ifi-

Credo pro falute mea unigenitum Dei

UX

Filium in humaná carne; quam ex Beata

Maria Virgine affumpáit.;: lacrymas; ; fuü-

dorem , fanguinem fudiffe , mortémque

MNS

omnium acerbiffimam tuliffe. Sed ubi , ubi

140

fünt Jacryma meg? quantum füdoris, Ó

erum

lum

mi JE(u! & fanguinis hactenus prote fudi?

Credo . & confitear illam fidem fan-

| (OFO

&iffimam, quam Chriftus Salvator meus

docuit, Apofloli predicaverunt, quam

xdldi ;-

fan&a Romara tener Ecclefia,

VJ' Vi)

DEUS meus, utinam poffem fidem

mai

mmeam rnoriens cruentà morte teftari!

de-

Caprivo, Domine! inrellectum meum

: Il

in obfequium fidei, & humillim? adoro

,

g;!ï'l'y

infiniram tuam Sapieutiam & Veritatem.

K

Pro-

K £

fed

146

sDiricr&

issProteftor coràm oómui Ecclefia,

Dui

triumphante & militante, me in ea velle

Suli

vivere & mori fide, quam fan&ta Mater

H po'm

&.Apoftolica profitetur Eccleíia.

tuil

;iüw

Credo, quod Red"em'pþto'r' meus vi-

vit, &in noviífimo. die de.terra füurre-

&turus fum ,

& in carne mea videbo

)eum, 'Salvatqrem meum.

L

Credo viram seternam ; ' animámque

Táff

meam, effe immortalem ; . ac eidem ac

N

eeternam beatirüdinem confequendam gra-

tiam. Dei. neceffariam effe.

I

-* 'O Fides Catholica! : quis mihiþrribnuat,

CtEäF

ut moriar pro te?. Utinam omnes in to-

at

to: orbe ad Fidem convertantur; & cre.

dant m T?., þDe»us meus.

!

fufio

. Humilitas.

( od DEI fonen f glories. Hs par-

fuüto

G

cà. Tetet . qui illam parcà. [eminárit in

Q

corde- fuo. .

uf veró

Y

atiam. Dei obti-

ii

nebit ? bumilis corde.

b

eus enim Superbis

cul

Vefifiit , .. bumilibus. dat. gratiam.

Exemplo

fit vobis Pmgo Maria, in quá tefte Meli-

fnil

eXit

fluo Bernardo ,. bumilitatem mnagis WZ

€H$ ,

EvucHaR1sT1A.

147

Mil

e vele

Deus - quàm V'irginitátem. — Evgo. quisqui

Saluteim: Celinnque exambis ,. bumnilidve: füb

- Matet

porenri imauu. D E 1, $2 de profuudá: covdis

contriti eg. bumiliati aby[os bec frequen-

s Vi

;iür gvz'&mto jacula.

fürre-

. A&us intérni Hu&rilitatis.

visbo

[ oquar ad Domioum; cüm fim pulvis

& cinis.

Agnofco & confiteor co-

imque

ràm Te, DÉO meo, nihiluum meum.

em 4

Nihil (am finé te; nihil apo boni fine te.

7167127-

In profundum nibili mei; infrà omnes

tibtit;

creaturas me pronus dimitto; & Maje-

10 t0-

[tati tuge in eerernum inclino.

X te»

"Fibi; Domine! omnis honor & plo-

ria; mihi autem omnis contemptus ; con-

fufio & ignominia.

Omni abjectione digniffimum me re.

d

puto, ob tot peccata mea, que feci; &

71 irf

quae feciffem ;; & qu& facerem adhuc , ni-

17

fi tua, DEUS!

cuftodiffet.

pgratia me chodiret, &

r

E

a

Da mihi,Domine, veram cordis hu-

li

n

?*hilitatemä ut Tibi uni & foli placeam,

p

Vi-

J y

K

148

Degzricizx

Vilior fiam; plàsqnàm fa&us füm; &

trx;

ero humxhs in.oculis meis.

tT

Quantulus erpo fum ego, ut re-

fpondeam ei;Gloquar verbis mels cum

gus

eo?

Memoria 4mea comparabltur cineri,

100

& redigentur in lutum cerviees mez.

Don

Quafi putredo confumendus füm, &

quafi: veftimentür , quod: comeditur à

der

Imea

anti

Putredmx dixi: Patermeeus es; & So-

Em

rot'mea vermibus.

fx

Eo autem füm vermis, & non homo,

»

Ot,probnum hominum, & abjectio plebis.

Quid eft homo; quod memor es ejus,

aut filius hominis, quoniàm vifitás eum?

Tül

f/('l' [

Bonum mihi, quia humiliàfti me.

Humiliavit. femetipfum Dominus no-

tl

fter jLFus Chriftus, . fa&tus obediens us-

fl

que.ad morrem, mortem autem cruücis;

T

& ego. fuperbiam ?

b

O Domine! fcio & novi per pratiam

tuam, quid fim: Arundo c'onquafï'am eft

do

corpus meutm,; anima veró miea pecca-

tYIX ,

EUCHARISTIZ.

149

tmrix, linum pauxillum adhuc fumigafis in

terra.

Ut fe-

Ne, quafo, cou—fring;as, &ne extin-

&is cüm

guas il-qlud, mitiffime DEus!

uanta eft vilitasmea, Domine Deus!

Glneri,

noníüm venice tuz dienus. "Exi & me,

p

Domine! quia homo peccator füm.

hm)&'

O Domirie! quis füm ego, ut recor-

ditut à

deris mer'in bonum?. Scilicer tu more tuo

antiquo. facis: humilia & abjecta refpicis

& $0

in caelo, & in terrà.

k

- Abyffus peccatorum meorum ; abyf-

homo;

um. miferanonum, tuarum inVocat ;

DEUS!.

plebis

Ne projicias me à facie tua; uti me"

$ erS)

eum

)

rui; & Spiritum Sanctum tuum ne au*

z

f;ras à me; licet indigno.

O JESU mi dulcilfime! quis mihi

]5 Il0-

tribuat, ütego moriar pro te? Fac me

j ü5-

faltem commori 'Tibi.

Vivere nolo, Te

'IdiS;

mortuo ; aur fi me vis vivere , fac, ut

non vivam ego , vivas veró in me Chrifte,

ariäm

[

O DEus!. feró 'Fe amavi, pulchritu-

m noya, íero le

du

äo tam antiqua & ta

amavi

104

3

150

"Drricr:a.

amavi ! ^ Vee tem

amavi T'e!

po?i illi, quafldo"—no-r;

pR

Mij

; .Igtjis,, qui femper ardes, & nunquäm

pHl

extingueris, accende fri

»

gidum cor meum

tantü

igne amoris tui,

Quis mihi tribuat , ut

pcrfe&ä. dili-

fom

gam Te, Bonitas infinira?

, O Domine! largire te mihi; durh vis

vivere me; amor ruus fit vita thea,

po

TiUI

Non mihi;, Domine! non mihi, fed

ld h

nomini tuo magno da gloriam.

qur

: Pater! non füm dignus vocari Hliäs

Qw

tuus; fac me ficur unum de mercenariis

tuis.

,

Tat

O. Domine!. non füm dignus, ut in-

[;t

tres füb tectum. meum,. fed tantàm dic

1l

verbo; & fanabitur anima mea.

fia

^*Beati;; qui-manducanr in mensá tuà,

lo

Domine!|. Ego antem panem filiorum

Spi

non exfpecto, fed permitte mihi, quafo,

dor

fs

ut cum catellis colligam micas pratize tuae,

f

quz cadunt de . men

bi

Dominorum : meorum..

(à Sanétorum tuorum,

di

It

Quis füm ego, eminentiffime DEus!

ur-;a&tum opus ggggedi audeam.

Quis

151

, EU.ACHARIVS'II'.IHE.

do u

uis ego füm, &quis Tu es?.. Tu

DEUS magnus & grandis nimis; DEus

Majeflatis , cui. cogiratio. nulla par. eft.

ngoam

DEUS nihil horum omnium, qua cogi-

j meum

tantur, aut funt, fed füper illa ornnia,

d: di.

.Ego autem quis füum ? Ego yili(ümö-

"3

morum omnium viliffimus,.

Tantüsne.DEus raatillo homini Sbos

lm y'is

'

porabirur ?. O Sacramentum!. Myfte-

rium! Ó Arcanum abditum! quisunquam

[ /ed

id beneficii genus aufus e(t optare? nun-

quam in cor hominis defcendit dignatió

l äüüs

"tanta.

enarilS

O Cor meum, quàm audax & terne-

rarium es, quód vel cogitare audes Sa-

u inu

€ramentum hoc! Efine tibi Seraphica

m dic

illa Cryftallo nitidior puritas ? Eccle-

fia predicar, quód Filius D ET non

horruerit Virginis üterum ; 'qui tamen à

! tuä,

Ofium

Spiritu San&o pulcherrimo gratiarum ,

donorum ac virtutumomnium apparatu

xl

tU

fuerat inftructus; quomodó igitur te; cu-

bile draconum , te ;proftibulumimmun-

F'urt

ditiei, te fentinam fcelerum ; non ;?(hotn

xefcat ?

"

Fis! |

K 4

Quis

T'ilmor.)

152

«m:Desricrm

Timor.

Woitium Saþiefziiæ "at vere Pl)i!o/öpäz'ze;

EU

K Chriflieug, eft Aimor-Domii: imo vero

4

uisquis falutaviter timet , 3am aliquam vite

Y

/

uywus beotitudiuem altevi il etevne preamn-

Bilaim affecutus eideti pottjt. - Bearus enim

hs

Uiv "qui ranet "IDomaum ;

E beatus ille,

qui [emper eff proidus, pavore [riicet. Dei,

)

oyi amundartá AMortalium focuvitate, 'opta-

biliorl. - VFir atic 42 vt

Ls

emum Peatus effe ?

Iiiizg? ac pave,

t0t

AGus ïnte«mi Timoris,

uis.non.timebit. Te.,.. Domine. Rex

Gentium?.. Confige timore tuo car-

h

nes meas, à judiciis enim tuis timui.

; Anima mea!. quafi tumentes füper

Ve

te flu&us time Dominuim.

fin

u

fl

id trepidas ab homine anima mea?

CUH&

6]

lammodó 'time ,'.qui poteft ani-

omam perdere:dn:gehennam.

u

-1"t70bi füe abfcondam 4 facie rua , Deus?

di&'Tutne*

I

/is premere; quis erit prote-

(,

fe

NT

0r

*

O Do.

l

|

ÉucnÓanisTiUX.

155

O Domine! cum.cópito peccata mea;

& jufüitiam .mm, conuemlfcunt renes

hfha

1nei-

1 0et'0

Qum offendi Te, Deus mets; e*tpa.

[EUWA

vefcit COr IDGUm mtra me.

lll

NU

Bonus es qmdam, Domme' R:xo ta-

men criamy: quia, terribilis es fuper filios

It i,

hominum te, offendentes.

! Du,

, t

Vse mihit!. quid faciàin Domme, cum

pf

yeneris . judicare vivos & mortuos?

Si Juftus vix falvabitur; epgo pecca-

tor ubi parebo?

Salvum me

Idcts

m;f?:mcm d..'ï' ime

. f

DEus' quia intraverünt aqüde tiniórís &

o t-

horroris usque ad animati rriedtm.

l.

"Timor ac tremor le( iciorum [UOFUTH

(ipet

venerunt füper me; fed' propter nomen

fané&tum tuum libera me ; falva/té ; &

I'?

falvus ero.

f

Dimitte me;-'ut plangam paululum

; dflle

dolorem meurm: anrequàm-vadam; &t rion

us

revertar , ad terram tenebrofam, & oper-

tam morrtis caligine., . rerram miferize &

füli»

tenebrarum, ubi ambra : mortis ,& nullus

ordo, fed fempiternus horror inhabitar.

pe.

K $

Quis

1$4

sDErreci.

: Quis mihi hoc tribuat, ut in inferno

protegas me; & abfcondas. me , donec

Vie!

pertranfeat furor tuus

t p

ris mei.

*

, in quo recorde-

-«« Quid faciam, .cum

furfekerit ad judi-

b l

candum DEus, & cum quefiérit,. quid

d

refpondebo illi ?

Semper quafi tumentes fuper te flu-

ou

&us timui Deum,; .& pondus ejus ferre

non: potui.

lent

Dolores inferni circumdederunt m&,;

dii

preoccupaverunt me laquei mortis.

Tan

Angelis in. coelis peccantibus non pe-

"

percit juftus oculus tuus;. fed rudentibus

T

inferni detractos in Tartarum, tradidifti

cruciandos; quid ergo nobis fiet homini-

inf

bus, pejora peccare aufis? -

f

i

O Domine! audivi, quid Angelis tnis

V&DI

peccantibus fecerit juftitia tua;. & tirui,

& abfcondi me.

Wt

'Timor &-tremor venerunt füper me,

N

quia peccayi Tibi, DEus meus.

SCiO P]

quod peccaverim, fed quod, üt oportet,

U

di

eenitentiam egerim, non Ício. Heu mi-

Ti

$

i -he"u' mihi!

ür

&

O Mörs

EUCHARISTIA

15$

Lifbrno

'O Mors tremenda! -Ó Tudicium terri-

, dinec

bile! ó inferne perenniter flaprans!. quàm

'ecorde-

-

"

te paveíco ? quàm animirüs horreo. :

Quid dicam Tibi, aut quid ref'þgncïäl

] jud'x-

bo; Domine;, cüm venefis rationem

y qui

nere cum fervis tüis?

E

:

"

Siille, fervus nequam & infidelis at

-

tne fu-

.&ür ;.& poenas dedir; - qui:ralentum- füuum

us ferre

otiosé abícondit: Quid mihi fiet; qui:rà-

lentum meum

dilapidavi?

perdidi , & malé agendo

3

rf m

O quàm horre

ndum.eft : | incidere.in

manus Dei viventis! heu me! quis pote-

] pe-

rit frare cum iene devorante? aut habi-

bbus

tare cum ardoribus fempiternis?

idilli

Qmini-

'Timor mortis conturbat me, quia ex

inferno nulla eft redemprio.

Tremens

factus (üm eg.

O, & timeo, dum difcf:'uiïiö

is tols

venerit, & ventura ira.

imul

Domine! quando veneris judicare

terram , ubi me abfcondam à vulru irz

T'ffiés

tug? quia peccavi nimis in vira'mea.

Sco;

O Horror! Ó tremor amare illius

otte

diei! quid ego faciam , quando alii dicent

u-

montibus : Abíc

j

ondite nos ! & collibus:

: Operite nos,

(fors

Spes.

156

* Dsrrcic

fW

j

Spes.

ün

"rufivà cedit, mec [atis credit ia Deun,

F

z« qui Deo diffidit. — Ipfi Deemones credunt

€0r

Kd - ad. defpevationem * ufque « contvemifcunt ,

odientes: fummum . omnium . donum.

Spei

tue

ile

defeéiu. periit Cairus fratvacida ,. fattus- pro-

fugus & facie Domiui aufericordis.

qu

Toe

Perüt nefandus Shudas , defpevaticne wmul-

p

1303 quam proditione, deteyior , veuam. cum

dà

Petro confetutius, [i [pyrave voluiffet. — Sit

$dl

35 eovde Chriffzano burmilis pvofunditsque Tz-

vmor; fed [pe firmá eveGus.

Fs maufra-

teq

w

gium m boc mundi oceamo effugeve * ^ Ra-

?en fuam od - banc -facram . fiducie: divinee

ancboram -alliga

5

( a& ea ie dimovert

Cn

féiue,

bo

LU

lita

-cAGus . interni- Spei.

M

eroin Te, Dominusmeus & DEUS

f

meus! diligo te; ó Summum Bonum

meum?! qui-mihi-bona incomprehenfibi-

lia preparáfti; defidero & anhelo ad Te,

Q

squi. es.ultimus & opti—mus finis meus, ad

di

quem :£ne creáfti.

to

?'Spero à Tefan&tam tuam pratiam, re-

ter

erer-

du

?giiïioncm peccátorum meorum , ac

nagm

EucHARISTÍE.

157

nam beatitudinem ; omniáque ad illam ob-

T'iin,

ünendam opportuna media & adj-utoria,.

at

Tu enim es infinit&: bonus. & miferi-

'zg'[m;:t,

cors, mihíque vis & promififti illa.dare;

p

tu es infinité potens; mihíque vales dare

f P]'a.-

tu' es in&inité fapiens ac providus, mihi

que fcis opportuna mediá prarparare;:rü

« mil-

me jubes.íperare, &.es infinire.fidelis in

2271

promiffis tuis ,proindé infallibilirez mihi ea

22

dabis. Infinita. merita dile&titlimi. F illi tui,

Salvatoris mei. [Efu. Chrifb, .clamant ad

pTr-

ii

te continuó pro me; «

-

pudiare,

*

il;a Df)ü potes.re-

J

TT

Quidni ipitur fpere

m' cüm tota fïduï-

nooent

cia in Te DEus meus ? :cüjus infinitam

bonitatem , mifericordiam , omniporen-

tiam, providentiam, fapientiam ac fide-

litatern humillimé & fupplex adoro, &in

EU

cujus unigeniti Filii meritis fecur.us)cog,

O.

YUfmt

jfli-

Paratum cor mctmi, Deus! paratum

$

cor meum. ad currendam viam tuam; ad

i;T

diligendum ac potfidendum 'Tehic;: &in

))a

totà eeternitate, ad apprehendenda liben-

fe

ter & gaudenrer media, & ad. cooperan«

g

dum cum illis fanctiffimee Graug tuae, àn

(

qua

158

Derrcix

qua poffüm omnia, ad füperandum in

»egdem omines difficultates & obftacula.

r

Tneà

od d e,—Dorr'ii'ne! f'—peravi', non con-

fundar in s&ternum.

Til

Spero in Te, Ó

Beatitudo* mea:! & per tuam mifericor-

o

Va

diam;

[«

ratiiam me, &

gloriam obtentu-

rum confido.

X

^ Májoreft; 6 Doininé ! bonitàs tuá;

DT

quàm iniquitas mea.

Cür e

rgo veniam

peccatorum. defperem ?

Tüyr

.Scio, mi Domine! quod propter pec-

cata meaindignus fim aére, quem tra-

l1

Ti

ho, indignus celo, quod afpicio, dienus

inille infernis, ^ .Et quomodo praefümam

accedere ad te fub his Eucharifticis fpecie-

T

bus veré preefentem? ibi enim adeft Cor-

u

pus rüum fole fplendidius; ele&um ex

qui

iuillibus, ibi eft Sanguis pro noftra falute

effufus, ibi denique later Divinitas tua.

Ton

Abyffus tamen malitiee, nequitie,. &

D

nihili mei abyffurn invocat rnifericordise

& bonitatis tuze; Domine! nam licét fa-

&

perent arenam maris iniquitates mezc;

C0

Ípero ramen,. quia non repelles me à Te;

fp'e'rq m pretiofo fanguine tuo.

pir

"'Tanta

EücHARISTIAX.

159

don ig

TTanra pro mie fecit ac pertulit JEfus

culi

Chriftus;. cur ergo. de falute. unquam

O Cülle

meà diffidam ? Etiirmevgccidgpis, .Doæ

mine! íperabo.

i

Te 0

érjcot«

"Tu es.Spes mea à juvent

ute mea; ab

uberibus matrismec tu es Deus meus..

Xentus

Abjiciat animum, quisquis aliüs ve-

i Wiy

lit ; ego autem in Domino fperabo; in

Venid)

Deo ]Efü Salvatore meo.

Sperent in Te;, qui noverunt nomef-tï-;ï

tuum, ó JESU! Nomen tuum amabi-

t QQC-

n a

le; Nomen falutis, & Spes mea in seter-

num.

Jpnus

Imarm

Etfi multa in Te peccaverim, DEus

pxcle:

meus, hanc tamen injuriam non adjiciam;

|Cor-

ut de bonitate ac mifericordia tua un-

[ ex

quam defperem.

altté

Cor contritam & humiliatum Deus

ld

non defpicies; repofita eft hec fpes meá

2l

in finu meo.

u['dfæ

Scio, Domine! quia miféricors es,

tfü-

& préftabilis füper malitiam; & ide

.

t

Jety

confidit in Te anima mea.

Tei |

Quando veniam ad Te? quando ap-

parebo ante faciem tuam? quid fperem;

aut

jnta.

16o

Dgrircic

aut quid - cïeüderem almd » mfi Te Deum

meuin.

f

&

.

Vno,

Tatni

Convertere

anima rmea 1H requæm

ruam y quià bonüs e(t Desds, « & propter

T

mx(-.mordram fusdii benefizc;er, & palcec

hs

tlbL

A.»Ks ü

d

Nu*nqmd 3ty perpetuum»xra[csrls Do-

mmc? 'àn éófititiebis ; Domire !'in ira ttia

bi.

füifer atxoms tuas

qui

?K Abht fmc ü te, qm

borüs es:'

E

&nin

tgy

A /Condito *Grbe" non Pc zmdn:um,

bt á

quod Deus dllürt pecearürem "ex atimo

dd fé'tevertentem-abjecerit;/s

. dgóne er-

EV

go primus finv;^ iiv quo- infolitee ! fibi rei

exemplum velit. ftatüerg;j cPater miferi

df

coórdiarum & totius, uonfolauoms? Abfit,

abfic!

-

€0;

foemcoxdm DLI "non e& numerus,

hm

neque finis.;. Quidni ergo eam anihi ob.

us

venturam : fpetern ?

Di

Ti

Nunquid pums, 6 átiitna mea! quod

qui: te creavit : &, cüm periüfless tanto

fanbuinis fub/prerio Te redemit, non ade

JX

jicier eriarm: tt:gratiam dem(,eps & glc—

gin

nam nnperuatur.

per

Vxhs

ÉvéHARISTUE.

Y6t

. Dam

Vili$ res paffercalus; ^ duo "dipondio

uno, & pené nihilo veneunt; nec ünus

tamen eorum cadit in terram; finé Patre

jem

ropter

ineo cclefti, numquid autem non. omnie

bus pafferibus pluris: ego. füm?

T.

pgrceï—

Cohfide anima med in Deo tuo; ipf&

xvs Da-'-

dixit: Capillus.de capite veftro. non peri-

at

bit.

An non.capillus minus quid. eft;

Qquàm corpus? .& corpus-minus. quàm.

anima? Qui folicité curat corpus.meum ;

Jmy

uíque ad capillum unum; ,an. non eura-

dn9

bit & falvabit animam meam?

!u

Ma

dalena : divitios:: Chrifti fortitur

bi fel

amores

t

Latro obtinet ccelos;

qgis Jam

dferis

defperet olympum?

Abfit

Confitemini Domino ; & fperate in

eo, quoniam bonus,

lum mifericordia. ejus;

quoniam in Sæcu-

fl

|'ob-

Spero & confido, 1mé per grätiam

Dei, in amicitia finali Deij'vitam: hanc

mortalem claufürum.

;UO'-J-)

anto

Spero, & confido per mifericordiam

T

ei mei, me caclefti cum Beatiffima Vir-

j

gine Maria; . & omnibus '$

f

aq&is glorià

Perfxuiturum.

lIll

ï.

O &li-

162

s Dericic

O felices oculi mei! quia afpicietis in

Ineà

cclo JEfum Chriftum | cum. Beatiffima

&U

Virgine Maria, & omnibus Ss. Angelis

& Fle&tis Dei.

Vi

Brevi vulnera JESU mei gïoriofä &

hr

i f

formofa intuebor, maternas Marise aman-

tiílimae manus exofculabor , - tot charo-

dt

rum Dei Amicorum innocentiffimo amo-

6 atque confortio letus in corlis fruar?

N

Perfta,; anime mi! nec ullis te mole-

fpe

EU

ftiis füperari fine. " Dignum eft his homi-

nibus ccelum, quod Deustibi, fi perfe-

40

m

veras, dabit; & pro certo dabit. Dum

fpiro, fpero in te Deus meus.

Qu

u

Ex nunc jacte in Dominum cogita-

&t

tum meum. Ipíe me enutriet; ipfe me

falvabit. Si JEfus & Maria pro me, quis

contra me'? Si confiftant adversüm me

a

i

caftra totius inferni, non timebit cor

D

meum; quia Deus adjutor meus , in eo

Íperavit anima mea. Ecce Crucem Do-

Y

mini in frontemea! fugite partes adverfa.

D.

Crux Jetà Chrifti anchora fpei meze;

& nemo me ab eaTevellet.

nima

S.

Poftquam ]Efus Chriftus .prd à

mea

EvcnanisT1A

163

(ietsim

mea mortuus eft, jam non defperabo in

atilfima

eerernum..

r

Angelis

Deus, Deus meus, in "'e uno fpera-

vit cor meum. Ego autem in Domino

of &

Íperabo, & mifericotdia ejus circumda-

&fnarn-

bit me.

dharo»

Quid faciam mi(er? quó fugiem; nifi

) timo»

ad te Deus meus? . Miferere mei; dum

fruur?

Veneris in noviffimo die: protectot in te

fnole

erantium , tu es Deus meus; mapis tu

b

eus defideras me falvum facere , quàm

jorii/

U

ego ipfe defidero.

Cüm fit res lonpé

magis ftupenda, videre Deum in cruce;

Jum

quàm me in cclo, ípero in ejus bonira-

te: qui jam fecit; quod plus eft, faciet

yiti-

& fme

etiam, quod minus eft.

Qui

JEfus meus me priüs dilexit,. quàm

us

0 eum diligerem; jam igitur ; cüm eum

d

cor

ligam, is me non deferet, non deferet.

n

Chrifte JEfu! fi peccata mea intueor;

Do

nihil habeo, quod fperem; fi vulnera tue;

t[e.

nibil; quod.non audeam fperare.

[4]

Amor.

i linguis bominum loquavis &9 . dngelos

Ia

N

A rum, eharitatam cuiein Dei uon b

QD£A$,

[

2

fatius

sDegricik

164

fa&us es velut ces fonans , aut cymbalum tia-

Tens.

deG

Et- fi- babueris propbetiamy 9 u-

at

veris myflevia omuia, €9 omnmem [cientiam ,

gd

€2. [j babueris, omnem fidem , ita, ut. mon-

zes Transfevas; cbaritatem autem, Dei uon

tl

babuevis,, uibiltibi prodeft. — Si enim Deum

li

mou dWis, son uóu Deum, quia DEUS

cbavitas eff, —.Si Deum uou diligit, ]

egem

jpa

:

ao impleviffa , | quia plenitudo legis eff dile-

&o, t9 boc-eff primum €9 maximum man-

aK

datum. — Diliges Dominum Deum tuum . ex

zoró covde tuo Q9 im tota apima 1ua , £ in

Yotd mérte 1ta ,. Q9 ex-totis vavibus tuis.

$i

lm

Deum 1on diligisy: mates da morte, .. 4ma

T

aaque Domimun Deun tuum y- . Domiuus

b

þ'lgbit in diletfione fua.

Ui

, A&us interni Amo.vris. ;

[

J'AEUS meus -& omnia! quàm inüdi,:t&

fiü

- bonus es-;&camabilis?. ..

Ui

Amo te;-&femper amabo te; & om-

ls

nia;'qua tüa fünt,- & que tibi placent;

W

idqué puré propter te; quia infinit&. bo-

T

nus es;-&/omni amore digni(Timus Deus.

" Omne- beneplacitum tuum femper,

& id omnibus venérór; ample&tor & ex«

t

exequi

(

affï:gl'orig* 1lludque 'Hperfe&il»ämö

defi-

E

]

EccnHARISTIZ.

165

hunti- ) |

defidero non frigido: tantüm meo ;. fed

( n

ardeuti(fimo omnium & hominum

tjtidti

-'& An-

»

Ij tIofl-

gelorum affectu.

J»j tht

K .,þQyishmihi det, Ó Deus! omnium

y//7

omnino hominum corda, ut te omnibus

jis,. & in om

)EUS

qibus amem, ac g.pic'ä dx-

d

ligam ?

"

;

hi tribuat, Angeloruin j &

/| d-

]

.. Quis.mi

1 I

prefertim Serap

hinorum flagrantilfimum

ma

ardorem,. uteo te complectar ?

g

O Deus; gaudium cordis mei!..te.d

S

?.

NI

]

igam ex toto corde meo, G ex tota ani-

An

ina meá; & ex totis medullis ac vifceri"

7777

bus meis: quia tu prior dilexifti me. ..

O mi defideratiffime Deus! Si omni-

um hominum & Angelorum , & intel-

le&ualium liberarum creaturarum, qu&

f

nunc íünt, que' füerunt, & ;que

uuquam erunt, & quae - per omhipo-

of

tentiam tuam íunt. poffibiles ; ;fi, in-

llf

quam , omiium earum & fingularum

"Corda, & volüntates;: & affectus , & amo-

eU$

res, in meo effent corde; & voluntate ;

