Gi2426

E

z.

2

i

ia

a

DetcsisEt. ImDON O SErR s Sap p u

T

g

.

A

ES

ss

"

s

A

x

-N

m.

:

:

X

i

d

*

2

x2

R

B

D

As

Y

EO

FE

SCRON

Y

R

$oX

" ibc

3

ii

d

.

--

-t

-

»

3

u

-

2

$

2

X«

u

95

$

AE

W

dec

Bol

V

T

M

d

a

.

É

v

"

2

4

7j

*

A..

H

B

K

x

^

d

J

E

Yoam

i

VR

*

&»

E

t

E

A

HI.

t

TE

2

P

EE LA

d

at

P

-

NT

i

[

MES

P

$

p E

D

A

*

*

"

s

d

ts

Y

*

AMï

u

(

s

22

b

W

5

s

.

.m.-,h

d

"f

.wny

E

m

ij

$

$

J

E

$

*

m

E

6s

a

A

YN

*

EQVI

PO

A

VW

.x..

:..w

.

y*

a

Am.

n

EE

PTR

^

t

d

um

t

-

$.

E

den

Ls

d

d

r d

"

N

Ef

6253

*

v

35

as t

z

M

as

E.

.

p

1257

ob

ä*uv p

AH AC

iabl

i as

Mp h

A

Ev

sE

gT

E

m

——

—

J,»Flmäæ..: :

w

i d

7k

ha

ao

Ea

-

N

A

d

3

z

^

Ed

as

M

MA

"

m

OV

adapcett i

p

d

a.

d

x

as

-

n

—

iA

a

n

h4

),.,,

,

*

^

WM

5

sE

WA

i

-*

r

pE

OM

«

*

E

—

EC

u

n

—

m

fv

l—

-—

T

—

2

—

w-

——

cumsim

&

":

m

L——

À

B-

B

——

—

Q9

-

r ored

x

ceenes

—

—

I-

*

(

Lem]

.

5

E

E

w .

—

£

4

o

*

$

xk

MW

.æw*..

n

d

"i

d-

41

5

— ÁÁ ——

— MÉ EM

d

— — À $—

P

z

a Ó—À

x

ii

—

-

E

frmac

M

——

TTR LOm

——

m EEE

—

——

ZmMemmu-

T

Mi

b d

'"MILES

CHRISTIANUS,

PHARETRIS

JACULORUM IGNITORUM;

EXCITANS

IN SE DEI AMOREM,

PER PIOS MOTUS

1

N

COLUM TENDENS,;

Sivé

æïä«

5;*'3

LIBELLUS.

C w]

t

PRECATORIUS;

IN GRATIAM

STATUS MILITARIS.

COMPOSITUS

J. M. de M.

Reverendiffimi ac Celfiffimi S. R. I. Principis

Epifcopi Wirceburgenfis nec non Francis Orientalis

Ducis campeftris cuftodix corporis equeftris;

Ordinis Hungarici Procenturione.

WIRCEBURGI,

TTypis Joannis Jacobi Chriftophori Kleyer;

Univerfitatis T'ypographi, 1751.

d

:

à

*

dadeo tibi, emere à me au-

S

rum ignitum probatum, ut

locuples fias ,

& veftimentis

D

albis induaris, & non appareat

il

confufio nuditatis tuz, & col-

hi

lyrio inunge oculos tuos, ut

Ü

videas. Apoc. c. 3. V. 18-

(

[/

K

[/

[]

1

"

(:h

l

(

lc

3625 w&ææïö o æwææææ

9$7r7'

X

r?;—f-

n':v"r * -*ms *

8'!

ä

:æsc,A

*'*" * ***

U(-*

x*

?Bcggpm

ææææo ææææï?æ

CoLrzuNDo DgDICo

l«

ngentes Jouitus "vocis Priucipir Apo«

la

flolerum ad aurer pervcuiunt ,

I

S

quos baurire debeo , exi à me,

Domine !

bomo euim peccaror. um s

l

unde auditur. eccho gemitis lacrymabi-

.

lis, c» Materuos impellit: luctus. gra-

!

"Wiorque mibi wumerus aurer occupat

cum £go peccatorum facile Princeps ,

ad thbronum gratie Augufliffime Coeli

terreque Regine mee ,

mibi con[cius

iufirmitatir accedere propiur uon aude-

vems uf te Marrem eff£. fcirem, que

qualescuuque. etiam. Filiorum. conatus ,

aon ex opere, [ed affectu penjare foler ;

Mairem te dixi, Filiur licet indunur,

zam eo, quam iliur magmi Mario-

phzlz $. Stepbani , Rfälf & d:hpofloli ,

Mili-

-Ro3 o 6697

militir potemifime Virgimis. Dei-pare

Marie inflüutlu, qui imtev ceterar

Juas "virtutes. fingulariter. profusd. in

piar cau[ar liberalitare. (preferum ubi

Marianum cultum augeri, aut propa-

:

gari poJe obfervabat ) eminuit : unde

iu tuum bonorem varia templa , dv

pietatis mouumenia. condidi ;

quinimo

ze i totiur Regm Hunmgarie , eidem-

que auuexarum. Prooiuciarum . Patro-

zam adopimvit : . iludque . unrver[um

Libi , "vel ut peculum Domine Q . He-

veditatem . Regime . obtulit :

im cujus

o P IU DE r P EECa

Mariaui tui Ziel premium ipfo af-

wmptionir tue die €x boc terreuo. ad

celefie . Regnum | migraroit

En

magua Domina! ejur immitatione, d

n uiione copiofifünorum douorum, que

ipfe & ceteri omues $. Mar jophi u

|

bonovir . augmeuto liberaliffimà | obtule-

vuut, Matremque [uaviffimam imvo-

caudam — docuerunt

Virgimis . Dei-

pare, bujus $. Milis, Hungarie

Regir ö* Apoftoli Stepbaui uifur patro-

Cinio ,

-*« o $08

cinio , boc quidquid eft armature &a-

/n

l

cratiorir ad tuum depouo Solium, que

&r *velut acier

cafirorum . ordinata.

/

Ad tuum eiuam in buuc fiuem, 0 Ad-

vocate fidelie ,. .$. Hungarorum. Apo-

:

Vide,

ffole! me comverto prafidium ;

oäfecro, laborem conatusque meor,. Q

)

qua olim flasrabas Mariaui culti.s pro-

pagandi cupiditate, benign? ve[pice, quod

ad Supremi Nummis gloriam Drvime-

j

"cosi

Li

que Virgiuir Dei-pare bouorem cedat ;

Accipe boc teuue opur ( .eo offer affe-

Gu , quo olim Sceptrum. ( Coronam

Regni tui eidem, obtul jf ,. ed . offev

promtitudiue , -quá Hungariam uuver-

fam illi quondam obiulifü g

duplex igi-

CO oA 4

zur .ad Regie Majeftatir avam per tuar

ia

mauus ó. Stepbaue. exiguas Iucubratio-

Rj

s

uer meas im tbelferam mei im Virg-

anem. fanttiffünam. affectis , - cum | Cba-

]«

ritale & fiducia con[ecrare uon borreo ,

-

f[ub - tuis. etiam ; o mague Hungarorum

"!

Rex (* 4poffole !

prefidis ad ipfam

magnam poteutiffimam |Ecclefie 1rium-

D

E

phautie

-603( o $93-

bamti: Regimam Patronamque meam

accedere audeo ,

c "e me belautem

jaculorum iguitorum pharetrir/ Virer,

animique deficiant,. [ub tuis. meritir ad

£bronunm taute Matrir. banc / eminur

audeo levare "vocem t

Ad tuum , Ó

Maria Celi terreque Domina, fiuum

protectionemque dirigo boc teuue. opur

manuum mearum , quia à Seculo uon

eff auditum ,. quemquam ad tua cur-

ventem prefidia , ac tua implorantem

Juffragia à te. effe develictum ; — .Nam

Murur es, [iquiden & Mater:: . Mu-

vur ad protggendum ,. Mater. ad. un-

trieudum :

Murur per . fortitudinem,

Mater per pietatem . Ad conteflandum

erga te Reginam celorum; ac Poien-

dzffuimam mortalium | Patronam | meam

ob[equium affettumque pror[ur. filialem ,

boc Opu[culum hi dedo, dedio Q*

con[ecro, im piguus amovis illiur , quo

vvel "itam, "vel [anguinem meum, pro

bonore tuo profundere mon formido,

son dubitanr quin Deniguo illar aumutu

Y€-

-R3( o 2609*

vecipiar Mater. Sauctifma , que uul-

::

lum develinquis , d* mullum . defpicis,

qui cum fiducia tibi [upplicat ; Liceas

igitur , 0 Refugium noffrum! ad finum

Glementie iue confugere — peccatori x

Liceat fub tuo prefidio gaudere bella-

;:;

torit Liceat iuo infiguire momine , 0

Domiua! munus "vilifimum fervvo 1uo.

J

$ufcipe ergo.bhanc quamcunque tenuem

fervoitutis mee . ibefferam c cum meri-

ts meir bauc tbi offerre mon au-

deam , meritis. beatiffimi . Clientis. 1ui

nuuc in Coelo tbvouo iuo Mariano a[fi-

ä

flentis $. Stephani pre[entave-uon evu-

7:

befco, confidens- foves. ut- fieut bic. fem-

per tibi gratiffimus evat. filius , ia per

"

mauur ejur , boc meum tibi prelenta-

tum opufculum . placidis vefpiciar. oculir.

Tu igitur , $. Stephane ! meir. preci-

bus. pondus -addeve--dignerir , tuaque

interceffione - mibi . impetra ,

ut qui

ä

iuter *varia falutis pericula. milito in

terrir, triumpbem- aliquaudo in. Celis;

Si miþi Mavrie

ANomen . exoptati(fima

A 4

zbefJe-

-X o BR

tbellera , qu& ad veguamtem im. Coelic

KEletiorum — Jocietatem | admittay ;.—.Sir

eubi, 0 MARIA! auxilio ,

ut f

dem fervare conftamer, . cur[um.con-

fummare feliciter , coronam juftitie ex-

jpettare — fecurà valeam,

Diguare

£rgo, 0 Magna Domina, Cau[a uo-

fire Loutie! in Arcam federis. ex-

auditionis tue acceptare, quod bumil.

lünó, prefeuto

Auguftiffime Maje-

ftati Tuæ..'

Minimus & indiguiffimus

Servus,

I -M. de M.

Facul-

Facultas imprimendi.

üm prefens Libellus - precatorius,

fub titulo :

MILES CHRISTIA-

C

NUS &c. à Dn. Joanne Makay

de Msko,

Reverendiffimi & Celfiffimi

S. R. L Principis Epifcopi Wircebur.

genfis, ac Francie Orientalis Ducis,

Procenturione campeftris cuftodie cor-

poris equeftris, ordinis Hunparici, com-

pofitus, nihil contineat à Catholica fi-

de, aut bonis moribus alienum ,

hinc

eundem typis mandandi licentiam aucto-

ritate Altefatee Celfitudinis Sue Reveren-

diffimee hifce impertior; Wirceburgi die

19. O&obris 1751.

MICHAEL JOSEPHUS

ARMBRUSTER.

Sy. "Theol. Do&ov, füprafate Cel-

fitudimis Sue Rme. Confiliavius

antunus, €9 Ecclefiaflicus ,. in-

fa. Ecclef;. Coll.. :Nov. Monaft.

ad S. Sloem. Evaug. Can. Cap, g

Scbolafficur, Libvorum Cenfor.

LECTORI

M

t

N

x«

€

C

2

G

d5

$

j«

X

2

H

X

S9je(G

N

x

N

s

x

T

*

n

* x

n t

x*

5

P

* * oX

**

9)

$.

n

»

Gs

v

—

N

A

AC2

d

X

.

$63

)

N

N

i

1N

$

EO

N

*ä/g

E

Q9

TOV

s

N VEN.

(5

»26

LECTORI BENEVOLO.

n: Tibi, Mizes. CaersrrANE

offero libellum precatorium,

quem i apud te gefítaveris;

jure merito dicere poteris:

Omnia Arma mecum porto; ea vi-

delicec, quz tibi ad quotidianum

pietatis exercitium ferviunt: Quip-

e habes in eo, quidquid in dies

fingulos, vel convenit; vel CuüRr-

STIANUM MILITEM agere opor-

tet; Uti fünt formule exattze bo-

nz intentionis, matutinz & vefper-

tinze

o Xéi-

tinz precatiuncule , & prater ex-

quifitas plané pro facra Confeffione

Conati-

& Communione preces.

nentur etiam alie omnes ,

uz ad

ordinarium & quotidianum ufüm

Statüs Militaris apte funt ; Uüetiam

aliz devotiones, quz Salutis füz

non incurio viam ad cclum fterne-

re poflunt.

Ne fis quzefo ex nu-

mero eorum, qui vel Divina peni-

tüs non curant, aut absqué ullo de-

votionis & reverentie íeníu, íiné

debità praparatione tremenda reli-

gionis noftre myfteria fufcipiunt.

Utere potiüs tam tam tibi commo-

dé adaptatis armis jaculorum igni-

torum ad fpirituale commo-

dum füfceptis,

& Vale,

ex5

x

D

$

j

?

MILzs

GR5OXS

E

' DI OE a*üæ)æcyjæwæwæ

$

Q

e

3

iC

ä!a"*

o.'.

[3k

q

5530 €9

qpo

0 Pä 269 O £Swgä

?33

$5

4

f

Q? QO GD æææ&?&?æmïvææ

MILres ARCANA

CEgDzws,

Sivé

Inftru&tio fupremi Delli-

ducis CHRISTI JESU

Ad

MirLrrEM CHRISTIANUM.

patiofa via eff , que ducit ad perditio-

S

nem, e9 multz Just, qui intramt pev

eam; av&a via ff , que ducit ad vi-

zum, €9 pauci fumt, qui imveniumt eam.

Quisquis igitur Militie mee [ofe ad-

ffringere , quisquis. manus. fuas ia dave

S)0lue -

K o -

13

voluevit, fi mon pvincipio omuia, maximé

tamen hethalia debet caveve peccata.

du

jpitur , f iutev [ervos mmeos fideles cupis

.

adgumevavi, cave peccata , €9 peccaudi oc-

Declina. à

cafiones pre[cinde, &5 fuge.

cal , €9 fac bonum: im malevelam enim

animam-non intvalo, nec babitalo in. Cor-

pore peccatis fubdito.

INuuquam vit«,

aut Lomis tempovalibus pavcas, [f pvoxümi

fui apinam d peccato moviifero porevis aut

évueve , aut prefervave ; pluvis. euim fa-

ceve debes amunam quamcunque, pro quá

i ovtem tvadidi

ammam

€g0

7I£GTH .

quàm covpus tuum; aut vemm tempovalem ;

€9 pretiofio ego tibi effe debeo , pro cu-

jus bomove tenóris, quàm vita tua zenpo-

valis.

C à morte tud pendeat etev-

ua felcitas tua , tempeflivé cougreganda

fant ia prafidia, que po[fumt veddere fe-

licem exitum tue smortis.

Hunc ved-

dunt fuga efficox ommium peccatovum, ?

jfrequentatio bonovum , $9 inter bac du-

plicia opera, mimivin: Eleemosyna. &2 con-

Omnis enum lx n

donatio injuriarum.

uno [ermone impleuv : — Diliges proximum

tuum , ficut te ip[um ; ante ommia autem

mutuam ia volismet. ipfis. Chavitatem. coz-

euam

14

MOX o X

tünuam — balentes :

Chavitas opevit multi-

[ udinem þec catovum.

Quidquid oderis

Ubi fvi, alevi ue fecevis.

Jdeircó

Jraudem, dolum, inywidmve mullài iufevas,

que fi tibi illata fuevint , pro. amei. amove

hec tacens toleva, aut bis mon. aliter quàm

Juffé, t? juflo modo expofiula.

Pre-

cepi

enim

eYois

qHhe1$.,

quod juflum

l; buc enam jufló profequantur.

Ex-

emplum enim | dedi . volis ,

ut quemad-

modum ego feci vobis: itaQg vos faciatis.

JNVunquam . pro malo. malum veddas , uun-

quam Convitium Convitio veddas, munquam

anuriawm injurid teflave : — ídque mei amore,

ä

qui cim ialedicever , mon. maledicebam ,

cim patever ,. om comminabav ,. fed tvade-

Charitate

jam me Sudicanti injuffé.

frateruitatis / imvicem — diligentes :.— Hlonove

ipvicem

f47

preveneutes,

i

3odo , fi efuvievit imimicus tuu$, ciba

D

*

dum, ffüit, potum da il

.

Dili-

1

gere debes enim inimicum fuum , — bene-

jacere ds, qui te odevumt , ut fi fülius

Patris tui, qui im Colis efl, qui bomis

malísque. benefacit.

Effo mifericors, fi-

eut £9 Patev fuus celeflis müfevicovs eff.

1

[

Eleenofynam igitur , fü. facultas: avvidet,

au£t

-GOD3( o $697

1

aut Leneficium , offiium , obfequium opás-

ve aliud quodcunque mifevicordie ,. aut cba-

vilatis , quotidié som miuüy umum deles

ampendere ;

Et in boc mufevendi ac [ub-

veniendi exevcitio fidelitev te . exevce.

Quis-

quis euin in alium mifericors. ef ,

d me

mifericovdiam | confequetur.

Et quid.

quid umi ex animimis «eis fecerit, five bo-

gum fuevit , five malum, boc anibi fattum

exiflimabo.

Seriprum efl euim: Beatus,

qui intelligit. [upev egenum &9 paupevem, in

die malá. liberabit eum Dominus.

Dimitie

t2 dimitetur . volis.

Sitis comportautes

imvicem , €9 domantes volismet ipfis ;

Si-

quis adver[às alium babet. quevelam : Sicut

t2 Dominus donavit volis,

ia Q9 vo;.

Jdeó [uadeo tilà, Mirgs CmHmisTriANzE!

ut vel nullum pvovsüs mendicum à te

£-

zeptem , fine Eleemo[yná. sninimà oboli, di-

murtas, imó amtequam petat, il porrigas,

£g meréó ex afféiu erga Chriflum | Domi-

uum; qui te [uo [auguime vedemit, vel

certe. aliquot. mummos quotidie. pauperibus

diftribuendos cuves , [ive potiüs propvid*ma-

au des.

Uti fuadet. $. Ghrifoffomus, fa-

mulus ameus: . [Ne pudeat, inquit, d amana

4uá4 paupeviblus in[wvvire 5 mom.— evubefcit

Chi-

16

et53( o )0e6$-

Í

Cleiftus, per pauperem mamum extendere ;

a oru lavgwi pecumiam ervube[cis *

T? au-

;

emi faciente eleemosymam — mefciat — fiviftva

l

tua, quid faciat dexteva tua ; — Et fit elee-

mosyua tua im ab[condito, eg Patev 1uus,

$u-

ä

qui videt im ab[condito , veddet tihi.

per ommia autem bec mutuam in volisinet

u

fi

ipfis Chavitatem. babete, quod eft vinculum

F volis divitibus

qui

(i

pevfetliouis.

1

babetis bic com[olatiozem veffram !

F

F vo-

[

/j

ui fatuvati eflis , quia efurietis /

.

.

[

A (lul

videtis muuc ! quia lugebitis 9

pi

Ti

fiebitis ; — Quis boc extremum dementie fa-

cimus uon 4icat?: Magna ves homo , €$

p

pretiofa vir wmifevicovs, auquit idem [ancus

Jit

[

qmeus:. bec major efl gratia, quàm imov-

[

zuo$ fuüfcitave , multó mamque majus eff,

h

efuvientem pa[cere Chriflumy quam in nomine

Slefu. smovtuos vefufcitare ; Eleemofind tu de

fi

Wi

Chriflo beuà mevéris ; dufigmis emum ipfe

JDeo delitor es , 4m. Eleemo[yna veró Deum

bales debitorem, boc efl , quo Deo poffanus

q.

*H ;

«d «quum miforeri, €9 mifericordiam ex-

libere

INon dixit: Si jeyunetis, Q9c.

[

Q

fimiles evitis Patri veffro , féd quid? effe-

ze müfevicordes ficut &g Patev veflev, qui

D

in Celis 9ff.

g

Hoc DEI efl opus, [mï

-X o X

17

Z

fi ton . babeas , quid babes ? — Mifevicordiam

(l*

volo, mou [acvificium, inquit , -dill'gere pro-

[

xunum tanquam te ipfum, majus effommi-

fs

bus. bolocautomatibus qg Jacrificüs.

Nilil

)

DEUM attrabit ,. ficit. mifzvicordia ; - eg

j*

DEUS þmþter Eleemofynas. fit. tuus. deli-

?or, Q9 fue dile&ionis maximus Compen-

n

Jator : — dáque, fi vis ipfum [omper ami-

j

eum babere, imultorum . couflitue debitovem.

7

AVom emün fenerator debitoves balens. gau-

-

det , ficut Deus Creditoves. ( filicet. Eleemo-

j

Jynavios ) babeus deletlazur ,/ ad. bos. accur-

l-

qiin paupere e9 vili babitu, €9 dextevam

j

extendens; seque [i dederis obolum , actr-

f

Jatur, ueque etiam, fi [prevevis, alfcedit;

l

fed ad ze vur(üs accedit, tuam dnplens utili-

!

ztatem vebementer enüm amat [alutem mo-

firam.

/4

"que multe nom potuerumnt ex-

(

zingueve Cbavitatem : — uec. flumina. obrue-

vunt illam.

)d

Diligamus o imvicem, monet

S. meus dpoflolus , quia Charitas ex . .Deo

lt

if

efl, eg omnis, qui diligit, ex DEO natus

l^

efl, €9 cognuofcit Deum.

Qui son dili-

UA

git, "on uovit.Deun , quoniam DEUS

la.

Chavitas efl :

Iu boc apparuit Charvitas

[

Dei im wobis, quomiam Pilium fuwm umi-

genitum mifi Deus im mundum, ut viva-

f

7u$

I$

--næ-g ( o )gæ«n

[////ÀY j)er eum.

In boc efl Chavitas: uon

quafi zos dilexevimus DEUM , fód quo-

fi

miam ipfe pvior dilexit mos, &9 mift Fi-

lium [uum pvopitiatiouem pro. peccatis uo-

ä

l

fivis.

$; fic Deus dilexit mos, &9' mos

debemus | altevutrum diligeve.

Iu

Doc

cogio[cimus , quomiam im eo muanemus, 9

Zï

ipfe im uobis, quomiam de Spiritu fuo de-

dit. uolis.

Quisquis confeffus fuerit , quo-

?

uiamn JEfus efh Piius Dei; DEUS in eo

maget, €g ipfe im Deo, Q9 mos cognovimus

/

£? credidimus Chavitati, quam. babet. Deus

[/

én uobis.

Deus. Chavitas eft, e$. quima-

i

nethin Chavitate, im Deo manet , €9 Deus

[/

àn eo5 finis autem pveecepti efl Cbaritas: de

l

corde puro , €? de con[cientia. bona.eg. fide

non fitlá.

Qui fua pauperibus lavgitur ;

j

centuplum accipiet, €9 vite eterme beve-

ditatem. balebit.

/

Fides vetvibutiouem in

[

utráque vitá

cum 1ndguo fenore Teci-

giï

pieudam.

$2 fecundim cargem . vixeritis,

j

Thnoviemini.

Porró, fi Spiritu facla cav-

l

nis movtificaveritig, vivetis

Fa pre-

!

Jferibit. Deus. per. dugelum :

Corpora ve-

1

fiva. ajfügatis ,. per ommia ,

quia bec eft

á

dele&atio bonovum operum; orautes [emper

(

ac jejuaanfes , ut po[fümus [carzuvienzuum

7!&

-

23 0 X

I9

0

Sic mo-

JDeemoniorum [uperare tiaturam.

[

net ile movtificatiomis "du&lor : mortificate

B-

sembra ve[fiva [alutavà peniteutid, quia 1a-

It

litev. immunes evitis, we in laqueos & ten-

f0

zatioges Satbane cadatis ,

qui mifipigvos

hat

nefcit | vincere.

Movtifica igitur defi-

8)

deria tua , [en[us tuos g membrva tua [u-

t

per fevvram , €9 205

quecunmque. volueris,

l-

facies :

Tunc oviicatio qua[i Myrrba

! 0

ele&a dabit uolis [uavitatem odovis.

Quo-

[

Zidib wom mimüs [emel delealile, defideva-

(f

tíanque aliquid med caufd tib debes fub-

Iid-

tvabeve , intevdiceve , [eu megave, adeó, [i

Hf

aliquid etiem . [ubtrabendum mom. occurat ,

l

jfaltem. ubi babeudi , femtiendi, videnudi,

fit

audiendíve curiofitas ttaturam inchnat , jam

tbi ildud mmed amove occide.

FPratves

iil

"-

fobrü effote, 9 vigilate ,| quomiam adver-.

[

favius vefler. Diabolus tauquam leo vugiens

"

Erfü

circuit, quevens, quem devoret.

fif;

juflitiam quis diligit, labore bujus magnas

j-

babet virtutes; — Sobrietatem. euim & pru-

(t-

'dentiam docet Q9 4uflilimm , g^ virtutem,

[2

quibus utilius mibil ef im vitd bomimihus.

/

Sobvietatem itaque vel maxüne obferva;

r

cibi & potís ommimque Creaturarum tili

4Jl)

ujum tempera , wt mei ampve fi$ paupev

z

/Pl?lï";

Jt-

20

w»æg( O ,)862)3""

fpivitu, mibil in wmundo dilgens ,. fed tan-

(

quam pevegimus €7 viator ommuia mumdo

Un-

!

€7 libero corde trauseumter a[piciens.

[

de beue S. Bevuavdus : Sancli vivi peve-

[/

grini [unt im boc Seculo.

Hinc repre-

[

benditur Petrus : — quód. tabernaculum. n

l/

zonte fievi voluevit , quia Sau&is im boc

Ti

zmuzdo tabermaculum mon efl..—S. "Adugufli-

!

3u$, cuisis diviti modum pecumüs utendi,

(

prefcvibens ait :

Ürere swmmo, quemad-

[/

syodum «iator m bo[pitio utiwuv men[á,

f

calice, uvceo,. dimifuvus zom pevmanfurus.

Á

Jmposfibile ef , u preefentibus. quis &g. fu-

zuvis fruaguv bonis: ut blc venivem , &g

f

jl

ibi mentem expleas ; wt à delicis tvanfeas

ad delicias.

Srultus ile viator ,. qui in

|

ztineve pvata amena con[picieus oblivifcitum

j

In viá es, ó bomo^

ire, quà tendebat.

p

ambula , €9 perveuies, e te wox in viá

fiti

occuper.

Jdem iuculeat tibà Mellifluus

&t

JDo&or , cimm. dicit : — Pevegrinus vid. vegid

pI

l

jucedit ; mom declimat ad dextevam, meque

n

ad fimifham ; fü fovtà qurgantes viderit,

D

zon attendit ; — fi mubentes, aut cboros du-

e

centes , aut.aliud quodlibet. facientes , tibilo-

G

muünis tvan[t, quia pevegvimus efl , $ mom

Si ob ves

llf

pertinez ad. eum. de talibus.

caducas

D

2l

-B3 o R6f

/ll-

cadi;m; aumam [unn 9 ctevua bLona,

il

Uj-

zefle S. "[ugufliuo , weudunt Diabol ac-

cepto tanquam pretio dulcedime temporalis

d-

n

voluptatis, cuv[um ebeu/ mifevà abripiunt :

a iuculcat fepe auvibus tuis; . Paulus,

[//4

ht

diceus ,. Fitam tuam brevisfimam in. boc

mundo effé pevegvinationem.

Hoc itaque

j

dico, Pratves/ Tempus breve eff , ut , qui-

TA

eunque utustuy boc mundo, tfauquam mon

7

uiauiuv.

Quwnnes dies peregrinationis tud,

í

ly

quo$ decurvis, benó e9 frucluofó impendas.

llf.

"d bumilitatem, anaufuerudinem pietatem-

j

que erga [)VO,X'ZWIZWIZ Z€ exeYce, The contem-

S/)

jlaus im ommi bomine , g mübi faceve cu-

tf

0

pieus , quidquid cuicunque fecevig bomümi.

JNam veverà ego vecipio tanquàm mili fa-

jl

7

um , quidquid pvoximo fuo fecevis : u

jpietate . amovem Pratevuitatis , — im amove

u

autem fratevuitatis Chavitatem.

Hec

T

emün; fitecum adfmt g [upereut, won

Egl(l

vacuum , uec fine fru&u 1e con[füuent im

'4"6

Domini wfivi 9 ESU Chrifli cognitione,

Ó

De Chavitate autem. Pratevnitatis uou ue-

di-

ceffe. babemus [cvibere . vobis, ait Do&lor

jh-

Gentium , ipfi euim vos à DEO didicifis,

f

ut diligatis 2mvicem.

"udi , quomodà

L

fan&us ille vir. fecundum Cor DEI Regius

(

D 3

P/altes

22

-53 o 58673'*

Í

P[altes David ovat: Non intves im Sjudi-

eim cum fervo 1uo, Domine ! . quouiam

LU

4on quflficabitur im con[peu 1uo — ommis

UIUEHS.

l

Jtem audi JApoflolum: — Quid

babes, quod uon accepiffü ? — quid evgo glo-

]

Atteude

viavis, quafi mon acceperis ?

ad meam chavitatem ineffabilem, qui cum

l

"ed gvatid facienti tib, quod im te efl ;

daturus fum demavium — eetevme — glovie.

Labora forvtiter , üt bonus Miles. in bumi-

(

liate €9 im tümore [um&io contra boflem

f

avernalem iufuvgas , — fi ille te elevat, 4e-

[

(

prime te, $g Chrifli pa[fonem exaltas . fi

zle te depvimit , [pe infimitorum mevito-

DEUS

vum Chriflü te evige ,. &9, dic:

meus ue elongeris d me/ DEUS meus

n auxilium meum ve[pice /

Quapropter

[

ántev preces MitiriBus CHRisTIANIS

ufitatas mom aliud gemus eff ad commoven-

[

[

dum, placandámque Numen potentius, quàm

quod brevibus ammi incitati [u[pirüs, ve-

[

buti jaculis fursüm . evibratis per. intervalla

pevicitur.

)

u

gæ

Jtaque. Preces jaculatovie ideo ditke

1

J , quia inflar Saculorum [eu Sagittarum

[

velocisfimà. tranfeuntium in. Cor. Divinum;

D

10n-

-R03( o OR0R-

25

]-

zanquám in fcopum jaciumtur , wt ab eo

dona celeflia obtineas.

Ut tavdas bomi-

!lfl

Itf

mum menteg al propellas, lougá [epe ova-

!ld

zioge efl opus ; ut Deum autem ffle&as , vel

/-

pauciffina vevba. [ufficiumt.

At $. 4u-

h

gullinus, Fratves in Egypto crebras. quidem

haleve. ovationes ,

ea$ tamen bLvevisfimas ,

n

e? vaptim quodammodo jaculatas , we ia

h

/t,

vigilamtia eveta , que oratiomi mece]Jaria

efl, per produ&ioves moras evane[cat, at-

ll«

7)

que iuteutio labatur.

Cafimirus in colla-

lt-

ziouibus frequenter ,. fed. breviter ovandum

effe ait, ne immovantibus , mobis in[eveve

[

/i-

aliquid cordi moffro. lufidiator. posfit inimi-

Ccus.

Hunc brevem ovandi modum | pev

J$

ovariomes jaculatorias — Exemplo —[uo mos

7)

)

Chriflus docuit; im borto emim orabat bec

jt]

verba, dicens : Pater, i posfibile efl , tvan-

ti-

feat. à me. Calix ifie.

San&us Prancifcus

um

zotá uo&le ovabat ,. bec [ola verba vepeteus:

JDeus meus, Q3 ommnia.

Regius. P'ates ge-

p

ul

muüno [e adultevüi 69 cedis imyuffé patrate

erimine obflrinxerat , utrímque tamen exi-

guo preculo ugius peme momemti delevit ,

/

v

f

if

quàm flatim dixit: — Peccavi . Domimo;

zam fhlim audwit : o ivanstult quo-

Ti

2'!4!!2

DEUS pecatum — tuum ;

701

Jn

1n0-

fillls

BA

2

4

-R« 0 609

dnovievis.

Adeà , fhrifla . ovatio fuevat,

uf non mifi verbo umo brevior e[fé potuiffit;

lougisfümam tamem , &9g quà lonugior effé

zon potuiffez culba €9 pena, cviteruitatem

exHnxi ac delevit.

Pullicauus ille E-

[/

vangelicus quimis. folummodo vocibus : Deus

(

propitius efflo. mibi peccatovi /

Qmnium

[

Celerum vemiam exovravit, $9 juflitiam

anpetravit,. Phavifeeus verb, quàm verba

verbis, fam uoxas moxis accumulavit ,. g

[

multó, quàm exiérat, [celeratior i domum

[

|

uam revertit.

Latro im cruce .paucis-

[/

Jimnis caufam perovavit fuamy, &9g Paradifo

ji

eodem die efl donatus.

[/

Scilicet. pugiomi-

bus, sopg baflis Olympus. debellatur feliciüs,

j

viderirque Deusovationes jaculatovias amave,

lougas Phavifaico more orationes orarevetuit.

Unde Mixirgs CunisTiANI omper

JVumen quotidàh precavi: fludeant , — atque

orationem fuam fuüfpirüis jaculatoris fine ullo

avti$ locatovie nexu ita co

mponant, ut plüs

filentia,

quàm ditlionis contimeve merit videa-

7wr, atque eyusdem exordium verbis fimpli-

cisfimis 69 paucisfimis , Epilogum veryvoculá

Tantüm und expediant, ut offendam . Deum

70L ditlioge ,

waderi.

Jüd ovatione mentali m'agz's

Tuis

-Go3( o Q6ev

25

)

Jiir evgó Sevmonibus indimatus, Q

ü

U

Sumime Bellidux SESU Chriffe ! 4meut

i

alii. comprecatiomun avtefa&avum — bovtos ,

n

Paradifos, promptuavia, .drmavia , mon

E.

equidem vel imvideo, vel culpo ;

Ego ja-

ilf

culatoriarum ovationum. breve Compendium

I

amo , €9 id mübi eg vobis preoptem Mt-

1

jl

LITES CHRISTIANI,

u usmog atque

jj

J

intem[os pvedidarum m titulo oirtutum,

t

aChus 9 exevcitatiomes ingeutà annnavum

In

vefivavum g gaudio eg fru&u depvomere

If*

dndies posfitis. — Faciunt ee. frequentis ufur-

i

pate ad DEI. Numen placandum ,. ad ve-

-

niam uoxarum obtinendam, ad gratiam 7

llfy

gloriam immenfo in Calis fenove cumulan-

dam.

um

"ecipite ,. utamini, fruanini, eg

Jf

quantà profe&um ac [alutem veffram ama-

fs inpen[i, tamto [epius itevave ac

Y

fepetere. anesminevitis.

[ut

iU.

Il

i

jl

Jy

z

L

b*

ith

D

—6

SN.Q

j

E

x

1l

^l

ss

EUA

1]

rgis

CAPUT

"i

26

Ex

CERCITIUM

m

z

Y

Ed

du5 C

»

m?

$j

Ed

")bä

(

b

dB

a

29

:

*»»*«€

*

Wïääg

2

AR

3

*

Ed

I

*

p

Zs

Cïï:

[5

"u

u

CH

A

z

E

;

AR

E3

E

-

d5ds

8

$

E

m

X

«

.'-'

Si

j2

»

pl

dub

&

(

VEMNTZY

jo

AOPT

[

CAPUT PRIMUM.

—— lo xe—) rP b RTA

EXERCITIUM

MATUTINUM.

SESUM crudeliffmà vulgevatum eg

crucifixum cum Matre dolorofa. primos

!

än

[

oculos Mintss CHRiSTIANUS ape-

J

viat, veluti ex norie im movam vitam ve-

fufcitatus, ac fi prafentes, 9 fuo le&lo ad-

k

D

füantes con[picevet, Q9 im ejus feptem gra-

üll

viffüna vuluera Q9 doloves [e& coimmendet,

feufusque fuos, protefiando, DEO uunquam

[

D

fe. velle . difplicere , includat , — animamque

fuam . feptem munitiffumis prafidiüs ovuet.

D

D

Hezc

MATUTINUM.

À

muni

$

Hæd feptem | Prae(idia

r

feptem vieiliis.

Nempe:

|

ä

Deus omnia videt,

Fides,

Devs omnia audir,

,Spes.

Deus omnia fcit,

Maníüuetudo,

Deus füperbis refiftit;

Humilitas.

Deus humiles exaltat.

Patientia.

Deus mifericordes am-

Charitas.

ple&titur.

Deusomniumbonorum

"mppA£) uuideg

malorumque Remu-

nerator eít

'Timor.

i

Surge erpo, & lalovando vigila for-

g

Ziter, àt bonus; Mixzs CnrRaisT1 i2 Fi-

JJj

de, Spe, Man[uetudige, Humilitate, Pa-

tpe-

tientia,. Chavitate €9. Timore ,

ul coniva

L

bofles tuos in[urgere poffis im defen[ioucm

[

Tque DEQO

Tf

propuguaculorum. tuorum :

fübmitte ,. pre oculis babens, Chriflum pre

(fïf)

omnibus dolovibus laffum fub cvucis. bayulas

T

Tione, Q9 borrend? im ligmo cvucis exteu[um.

]il

fi

Quus adverfgtatésque tuas. divine Providen-

zie Jubmittenco offev , patientíque amimo

Zoleva, quomodo, quid, & quando DEUS

a

vul ,

2

XERCITIUM ,

Lf

vult, [unmà gratiarum aGioue diceus:

-

Cunila cedaut. ad majorem Dei gloriam.

i

Corpus, animam, totiüsque vitee

curfüum tibi JESU crudeli(fimeé flagel-

Tu

lare! & ob maxima peccata mea füb

po

crucis pondere feffe, dedico ,

tucque

Wi

San£liffimee Matri, tibi in omnibus per-

Vl

fecutionibus adftanti, faetorésque pecca-

torum meorum in immenfífum ignem

amoris tui projicio; in fànguinolentis

tuis vulneribus, JEsu crucifixe, ea ab-

Cn

Ch

Ícondo, & in abyffum mifericordiee tuee

San

ea immergo.

Veniam da, obfecro,

cunctis imperfectionibus meis, Domine

Ü

mi |esu ; ablue me pretiofo fanguine,

da, ut non ampliüs offendam te.

Stel-

la maris: peccatorum Advocata & refu-

T«

gium, obíecro te per JEfum.

O ]rzsu

fnyi

obteítor te per Mariam, miferere, &

Chi

ignofce.

Adgeniculor vobis, & à tri-

bunali juftitie ad tribunal mifericordiae

&

d

appello.

Malo mori millies, quàm

peccare ampliüs.

Ie

Sic me Jzsus, fic

libe

ManrtA adjuvet.

1

Sancte Michaél Archangele tuere

me in prelio, ne peream in tremendo

perp

judi-

MaruTiINUM.

29

judicio.

S. Gabriel , S. Raphaél, S.

u

Angele Cuftos, omnes S. Angeli & Ar-

changeli Dei, fücurrite mihi peccatori.

It

'el-

Rogo vos cunctas virtutes coelo-

rum ,

ut nullus inimicus mihi nocere

Üb

poífit, nec in via, nec in aqua, nec in

jj

t«

igne, nec in domo, nec dormienti, nec

vigilanti, nec aliquid aliud facienri.

(«

2]

O Crux [ Chrifti adjuwva me. O

Ls

Crux ] Chrifti falva me.

O Crux 1

b-

Chrifi libera me.

UE

O pretiofiflfime

Sanguis Chrifti ne permittas damnari,

0j

& perire me.

O purpurea vaulnera

Ws

Chrifti abícondite me.

[l

rd-

Per merita fanctorum Patronorum

fi-

meorum &c. per crucem & pretiofiffi-

SÜ

mum fanguinem Salvatoris mei ]ssu

tfl*

Chrifli, per merita totius triumphantis

& militantis Ecclefiz:e, Sancte Deus, fàn-

dig

&e Fortis, Sancte & immortalis mifere-

am

re mei, à fübitaneà & improvisà morte

f

libera me Domine , à peccati occafione,

à carnalibus defideriis ,

à damnatione

li

perpetuà, à corde obílinato; & in pec-

o

Catis

Kli-

30

ExrzRciTIUM

catis obdurato, à Spiritu füperbie , ab ,

omni pravà intentione, ab appetitu rer-

rena confolationis, ab appetita volupta-

rum temporalium , ab omni inani gloria,

ab amaritudine , irà & indipgnatione ; à

deliberato etiam veniali peccato libera

[x

ime Domine.

In facrofan&ta vulnera

ne

tua deníque me projicio, mi optime &

&

amabiliffime [&su! tu in iis me abíconde

h

ac protege , hodie & femper, donec

mihi largiaris gratiam videndi, & aman-

[

di, ac laudandi te in beatà &ternitate;

Amen

&

O Jzsv! O Mania! vobis offero

fo

in facrificium matutinum cor & animam

W

rpeam.

Deus meus & omnia, ad te

de luce vigilo, fitivit in te anima rmea ,

f

quàm mulüpliciter tibi caro mea!

(

Illumina , Domine , oculos meos;

ne unquàm obdormiam in morte; ne

uando dicat inimicus meus: Prevalui

adverfüs eum.

In Nomine Patris, & Filii; & Spi-

]

ritüs Sancti, Amen.

Benedicta fit fan-

€&a & individua Trinitas nunc & femper

d

& per infinita Szecula Seeculorum , Amen.

San-

MATUTINUM

31

)

San&tus Deus, Sanctus fortis, Sanctus

-

& immortalis, miferere mei!

)

J

Dum [urgis.

;à

n Nomine Domini Jzsu Chrifti furgo,

era

I

qui me redemit füo preriofo fàngui-

(

ne,

ille me benedicat, cuffodlat, regat,

atque ab omni malo defendat, in omni

nue

opere bonofemper confirmet , & pott

nec

hanc miferam viram perducat me ad vi-

P

tam srernam, Amen.

[5

Benedictio & claritas, &fäplcnm,

& pratiarum actio;

honor, virtus &

efü

fortitudo Deo nofítro in fzcula faculo

m

rüm, Ámen

|te

Clarifica me, Domine, claritate ze-

1

terni luminis , & educ de Tabernaculo

cordis mege tenebras univerfas.

085

Quando intuebor te, Ó bone Jrsu!

ne

ralil

O Salus mea! quando te videbo?

Non me vincat ,

Ó clementiffime

Di«

Jesu, caro & fàanguis; non me decipiat

mundus & brevis eloria ejus; non me

fit-

decipiat Diabolus & aítutia illius.

npïr

jen

Difcedant à me, qui volunt mihi

i5

-

|(ExERCITI1UM

32

mala; Et tu Jesu mi, tanquàm bellator

fortis efto mecum.

JESUS centrum cordis mei; & pars

mea Deus in &ternum.

Ms

Man1A, Mater gratie, Mater mi-

Ket

fericordie, tu me ab hofte protege; &

T

horà mortis füfcipe.

Angele Dei, qui cuftos es mei, S.

Anna; S. Joachim,; S. Jofephe, S. Joan-

S. Joannes Baptifta,

nes Evangelifta ,

San&cte Antoni de Padua, S. Darbara, S

pia

Catharina, S. Martine, S. Stephane Rex

&

Hungarie ; S. Joannes INNepomucene,

plo

Ss. 14. Auxiliatores, & omnes Sancti &

Sande DEI, veftrà tutelà me circum-

D

vallate ,

ut non accedat ad me malum,

& flagellum non appropinquet . Taber-

naculo meo.

i,

Modus induendi fe.

2bl

i

n

hare [Esu! per memoriam tuse facree

paffionis robora & muni me in tem-

pore tentationis: illa me in omni vitee

dirigat actione, meümque fit refupgium

in ultimo morris agone.

Tum

Dum

MATUTINUM.

33

tot

Dum Caligas induis.

er humilitatem, quam in me Jrsu ex-

XIS

p

ercuifti; quando pedes difcipulorum

Magifter lavifti, da, ut & ego me liben-

Tl«

ter trradam ftudio humilitatis ,

& cum

&

gaudio exerceam opera charitatis.

Dum "Tibialia induis,

ll

ESU! cui pedes contrito corde Mag-

i'ïj

dalena lavit lacrymis,. & amore tuí

$

plena, da, ut & ego te ftudeam amare,

x

