tum actus preire, C buuc an fiuem pro.

opportun

;

*

Erate CUM RA MATMT

r

Yefie

Jepemas

INunquid ,k charifïïm& ; Ffat&r V evedis

erdi

ontes avticulos fidei , &2 totam facram Scvi-

X,

Til

pruram , Jecundim .

p

ofitionem $. Döä?of

vum e$ Jantte Matris Ecclgäæ Ü

a

Bd Detefiaïif t2 feprozæ,ohznek bæfeyäf U

fuperffiriones à vera Ecckefia damnatas?.—

jl

— Etiam in hac fide vis oivere 6 mori ?

[UO

Gratias agis Deo pro omuibus ?j'þngu

gulis beneficiis tempore 1otius vite tue tin

hconæ ?

A

dnn-

516

ProruoNACULUM

i

"anofcis ve " fepà Duuc — Benefatlorem

fuum, à quo balet,

p

Zuidquid boui i te eft,

ejfeudiffe «

D

'"UDoles ex - corde, .quod Dominum Deun

zuum , unquam i vita offenderis, eg obteutá

pescatovum . comm

ifjorum vgniä ; tolies vela-

£0f

pfus.fueris?.

"i

- QDoler etiam. de oniti tegligentia à te da

Jerotfio: divino commiffa , de omiffione tot

(

ji

bomerum operum, de negletiu Cy contemptu

tot-gvatiarum d- o

þz'iza Deo fuo tibi con-

[/i

ceffarum ?

Doles, . de bis onmä'äm tonfolimm ex. ti-

enove Tüfermi, aut puvgator, aut aliavum

l

pauavum , [ed uiice e9. maximé , auód. Do-

4

aninuim Deum tuum,

propter jg'* ap[ur fumme

4«

dilg&um gþ?ndew'!.?

-,3i peczata aliqua, que mecdum confi[fs

tip

es , meimoyig tue occuTereut , quuquid eriam.

(ia

f r at GPT

x

* Propottis: deiiceps ; -.[i-Deo placuevit , te

aj

[

abbae egvitüdine liberave , toto fempore vitee

zugomnia prevata ; brefertim amortalia , pec-

Ü

j

candique occafiones ac pevicula vitave ?^ -9

df

?o;gïgä;g-uodcungzæ dammm . temporale ,. mà

zpf(mg

PERICLITANTIUM;

312

ip[am 1mortemn. pati, quàm vel [emel.. Deum

m

j

peccato. vu[us. offendere ?

Ádeirco etiam Diabolo, ejisque teizmïza;

ibus usque ad . extremuma [þtrztum fbm;*er

htl

( 'tl

€? couflanter vefifeve flatuis *

7

Jgnofcis o,;z,zzbm LMICIS us , equze evá

corde anuas , qui te verbo, vel fato offotdis,

vunt, ídque ex. amove. Domiuai, efü. Chrifii,

M

qui enam jwo crucifixovibus . fuis Pamm

f

fuum vogrmzt

j

Vff

Qupis paviter, ut omites5 quos wmuam

iu vita offeudifli, tibi ignofcant ?

Y

- Pavatus ej, ad wfawewfmn damiz'mz h

Tl

|

fiquod. proximo tuo vel per 7e, . vel per dlios

D

antuliffa; €g- ad rdiztuend;z Lona mjz,we au en .

I

^

accepta aut deteuta *

^

Commendas auiimam mmn n mfthm' ää-

!uf

vipniffimi Reriempfom &i 95 Opta URI-

f

quam fcparavi ab eo ?

Defidevas , ut in bova mortis zue Bea-

VM

zifuna . F'irgo Mavia e2- Mater. Dei ab bofle

infernali. g omuibus iuidüs ejus té joregat,

um

eg po/i boc exilius dz/e&um

lzum þmm tzlzf

1)6'!,'-

ófleudat 2.

jl

Ro'fas

þm

318

ij'oruGNAouwM

rost Fütogas - zdugelum; Cuflodem tuum , St,

W

"Patvonos tuos :g ompes San&los , ut in ex-

zremo movtis avticulo 1ibi affflam , 1égue od

guvent y : atque. apimam. tuam , po[a. difceffum

& covpove fummo . SIudici fiffant 9. :

al

, Sperag mifericordiam &g veniam peccato»

Vuth tuoruim ze. obtenfurum , 9 vitam eter-

fs

gam mon quidem fuis duttaxat meritis ; [ed

infiitis Domini Sefu Chrifli. pro. 1e evuci-

fixi- mntviris;

Q u cooperazióne con[ecu-

zürim £

oU IAImas Deum ex tfota äh'z'ma ; £2 ex

9

emnibus vivibutscfuper. omms ves cveatas g

fupet te ibfum : €9*m boc amove mori ; efn-

Ü

que per totam eteruitatem amave cupis ?

Et ex . boc .amore. paratus es- ad omtres

snovbi. dolove

:

vit, patienti animo pevferendos? —

35 44indil , quàm din ei placy?-

à

E

is d2 extreto.vita denuö- ab omm'&(ug

plv afb

f

h

óufpiria moribundi, que etiam à. Cir-

"eumffautibur eidem fug gerenda. ..

t

. fumt im agoue.

( 1930: Domine! quàd fis Redemptor

-

M meus; fis jam & Salvator meus.

In

PERICLITANTIUM.

319

,

In nullo alio fpem tneam pono ; quädt

28

in re Domin

e. ACCiPä;in pace fplmum

T

meum,.

if

Amo té fd'PCf omma N

amore tui róri cupio.

i D!

^

1l

O bone Tefu! oftende:

In

hi Nifde mie

iltf-

fericordia

m tuam, & fiurare ruum da

"

mihi:

ii(i

Erue à framea ammammcam, &de

if

imanu canis infernalis unicam :meam,

?

quam pretiofo fanguine .tuo. redemifti,

d

a

O. bone Jefu, fit paífio tua interine-

dlill-

dia inter .afflictam-animam. meam

4

A

Ms

j

ftum judicium tüum.:

(

-Mitte Angelum tuüm in occürfum

Jtte

i

meum, per

defendar. -

quem ab'dqï:qiþus- hoftibus

wüjtï

.. : O bone Jefu! cobferat'mihi lietitiam

Ípiritüs fanctiffime animz tue triflitiain

hora paffionis tuge.

Conferat mihi a

"

Y

j

tatemn - conícientiae,

DXietas. ,»tuami?gäurïi.

jf

Sit de,yoüf

:

j

ima orano ""t—ua :a,,day;a,c,am:s

p

-meu? fideljxfïïmm

j

h

Sir

Ín

520

PROPUGNACULUM

Sxt füdor ruus fanguineus . ablutio

ommum meorum peccatorum.

fil

. Liberet aponiee tuee prolixitas animani

lot

meam ab omni- diabolica 'illufione ;

&

ht

à diuturno apone..-

-^ Beatiffima mors tua fit poü mortenmi

eor

bon

tneam animide mes' vita."

Ko) efu; in quem 'credidi ; mxferere meí!

O Tetu5-in-quem fpemv:, miferére mel'

€ot

in]

O ]Jefu, -

quem amavi , P

Amüferere' mei.

O [efu, T unquam offendlfïe doleo,

miferere mei!

O Jefu, Jefu, ]ef'u , cho mihi Jefus

&.falva me.

.O Je(u agonizans: morti tue mortem

ineam unio.

Jeü pro me mortue mors tua fit

vita mea.«

O bone ]efu exaud1 me ,-intra tta

vulnera ab(conde me, nec permirtas me

fepararx à tc.

*' O Jefü tibi vivo; tibi morior; in ma.

fus tüas commendo fpiritum meurm.

qu

O Ma«

Tuà

PERiCL:TANTi:IJü;

32X

Md

O Maria ! quee morienti tuo in cruce

Filio adítitifti; per illos acerbiffimos do-

um

lores, quos tum pertulifli ; - libera.té in

i

hac hora ab omni anguftia..

Recordàre mei, o Márig ut jariffesin

w | confpe&u. Filiü tui; & loquaris pro-ine

bona, & avertas iram fuatn à.me;

Maria. Mater : gratie ,. Mater. miferi"

yel

ne

cordiz!- tu me ab hofíle protege, &.nunc

t

in hora mortis meze füfcipe,

e0,

"'Tres Orätion'&s.

Is

mftantibus- dic&ndæ, þdüm

A Circu

infirmus.. agonizat,

(cffl

Oratio Prima,

t

.Kyrie dein. Chrifte deifon:

n

Kyrie eleifon.

fhe

Pater nofler. Ave Maria

fit«

omine- Jefa. Chrifte * -deprecorl"'t;

D

per tuam devotiffimam .orationem ;

-quam in monte Oliveti. perfolvifti,

quando factus eft fudor tuus ficur guttaé

Yi

lan-

322

PEorvawsacurovM

fangetfinis decurrentis in-terram, ut eun-

dem fudorem fanguineum , quem pra

timore;mortis-tat copioss füdáfti -; " coe-

lefti Patri tuo offerre digneris pro:pec-

--

catis hujus infirmi;, & eum in hac hora

obitüs fui liberare ab ommnibus anguftiis

& ponnis, q

A

uas pro peccatis fuis f& timet

L

^

menj

k

M

5 Ontio Séddidà, ^.

*f

3

Kyrie eléifós " Chtite eléifon:

la

«v iKyrie eleifon:

o ;

- d

Má

[

n

JPater ollét^^ Avel

p

m !

omine. Je(a. Chrifte!. .qui.pro. falute

;

D

; mundi. in durà cruce mori digna-

ius es, deprecór te, '"ur amaritudinem

a

ilam,.quam.in eadem fuftinuifti, pre-

ferrim ,. quándo. facratiffima anitta tua

j

W

egreffa eft de' benedicto. Corpore tuo,

L

czelefti

Patri

tuo offerre

dignetis

pro..-anima ..hujus. 'infirmi ;

eümque

in hac hora morts fue liberare ab

omnibus poeni$ & crüciatibus, quos

þfö"V**pecqät

is füis ' fc-'/"-"

D

w p

*

M

9.

. Orttio

j

þERX—CJ--ITAH'uuu,

833

wn

-"Oratio. "T'ertia.

hi

e

" Kyrie eleifon. : Chr:&e Fkim*;

if.pec-

hort

,. Kyrie eleifon.

[

LE

uftis

AUC

-; Pater..nofter. .. À

x

imet

I'Yomine Jefu Chrifte! qui dixifti: . in

D

charitate perpetua dilexi te; ideo

üttraxi te miferans tui :

roo

o

o te pet

amorem illum, qui te de caelis ad. ter-

vam ad . patiendam. omnem miferiam

traxit, ut celefti Parri tuo palfionem

tuam offerre digneris pro anima-hüjus

infirmi , . eümque Jiberare. ab. . omnibus

nis & cruciatibus, quos pro p

(älut;

m

[uis fe timet meruüiffe. " Amen: "

eccari

jpnte

" "Adfs ei, Pie Jefü! in hác hors

inem

.2

1

mortis füe, aperi ej januam vitee ,. &

p

?

perduc animam ejus ig paradifum ex-

| [ü

d

ultationis, ubi t

t

« landet. per mfïmiafæ

]

Fula. : Amen:.

peri's

n

PI

mimàà

f..ij i

e tb

. Bgref

ftanubvs

dIII

;s... dicatur ;

?

qüOS

£quïem.

-srernam dona.

/si. Domine

^

:uifffr

R

rpetua lucear l.

^g l??. gs; Jl*!l llc

u

X2

Dein-

nto

g2

PROPUGNACULUM

d

Deinde :^ Kytie eleifon. — Chrifte

eleifon. Kyrie eleifon.

QU

€0

-Poflea: Pater. nofter|

^

K

K

Denique. dicituy :^ Requiem seterrdam

dona ei Domine.

Tai

E. Et : lux pefpetua

R&

Iuccat el.

..A porta inferi w. erue zDomibe '"ahi,-

qi

TK

mam ejus..,. Requiefcat in pace g. Amen.

D

Domine. exaudi. orationemi. meam.

ts

[7)

'*f"i U Et clamor'meus gd te venia;.'

n

a

. Oratio

u

IbT DoiinP o alncs a

Ti

T

de

famuli tui; N. ut defunétus feculo

tibi vivat : & que per fragilitatem hu«

on

mane' coriveríationis: peccata - commifit ;

10]

tb

tü'venid mifericordiffimze . pietatis ab-

ftergé.' Per Chriftum -Dom

é

&y

inum . no-i

on

trum. | Amen.v

f

ohïs Chrifti vro .de«"' :

0r

"Oblstio Ptf

'fün&tis.

liy

E

Q

R

DDefpice pie Pale: 1. de ede Magtitudis

fü

gatotid

d

€

$

ä's *tuæ.,mi&r*,æ an?mas ip put

deten«

PERICLITANT!UM:

325

"u

detentas, — Refpice poenas & cruciatus,'

quibus tam miferabiliter torquentur,

coníidera gemitus ac lacrymas, quas ad

te fundunt , audi preces & füpplicatio-

Tatt

nes, quibus: mifericordiam tuam. implo-

d

rant,-.X& efto prtopitius peccatis earütm,

Recordáre. piiílime Pater, poenarum;

quas Filius tuus. pro eis. füftinuit, me-

[

TM

mento copiofiffimi fanguinis; quem pro

eis fudit: reminifcere acerbiffime mor-

[

tis) quam pro eis fübiit; G miferere

;

earum.

Pro omnibus.peccatis, ,quae

unquam perpetràrunt ,. .offero tibi fan-

&iffimam .vitam ,&.converfarionem. Filii

tui dilectiffimi: pro ipíarum neglipen-

(idfi

tiis offero: tibi-ferventiffima .ejus defi-

o

deria. Pro omnibus bonorum operum

lii

oimiffionibus offero tibi ejusdem meéri-

torum 'abundantiam: .. pro omni. injuria

Uffy

4U»

tibi irrogata ; offero omne ,. quod . tibi

a

exhibuit , beneplacitum ; -.demum .. pro

omnibus' pcenis ; quibus obnoxie. deti-

nentur;-"offero' tibi jejunia ,

vipilias ,

"

orationes ;' labores; afflictiones, . vulnera;

livores,'-paffionem. & " mortem ejus;

quam innocentiffim? ,. promptiffiméque

xi

fuftinuit, rogans, ut per hæc'plac:atqï

ytó

erducas. .

aQ gaudia. éas -grerna p

C

3

Brevie

ja4

PaOPUGNAÉüLUM

JBreyis & efficix oratio

i

EE

T

)

.. fündis. -

do

aj 1ferere, pnilïme ]efu' ammabus m

hs

M

X :purgatorio-detentis; .. pro- quibus ;

fin

redimendis humanam naturam affuüm-

püfti;, mortémque amariffimam fübiifti ,

& per virtutem . paffionis tue condona

eis' pernas- peccatis "ipfarumi : debitas.

Defícendat , . püffime: Jefn 'fanguis ruus

in:purgatorium, & recreet, refrigeréte

que-omnes ibicaptivas ac patientes anie

más. Porrigé'eis dexreram ; G duc eas

iniocum reftigerii, lucis ac pacis, Amen,

Ut

Alia oratto prodefun&ls. on. B

1

s (v':

YO

3

S , cui propriam eft mifereri fömpef,

barcere,miferere animabus fratrum,

fic

&micorum , & benefactorum meorum;

ii

animabus bellis , pefte, íame fublato.

rum; ;item- pauperum , egenorum . &

quortm nul

la

s

:

j

éxXtaát riemoria : -ac demum

iftorum, pro quibus me vis orare.

Per

languinem dilectiffimi Filii, ;per crucem

mortem ejus, per merita omnium

le&orum tuorum ,. per. Ss. Miffe facri-

cia, & ominis-bonà opera ad ploriam

tuam

PBEICSLTANTIVMS

327

tuam.in tero mundo facta; . rogo te. ..-ucy

&

requiem sternam .eis. mifericordiffime

51

dones, & lux perpetua luceat eis, & ut

requiefcant in lumine viventium; viden4

blls,

[om

&a &cumanrium e i erereum Amen -

$

ll(h j

jona

lts

-monitum illud S. Pauli 1;

i

ád Thell-45.1.

x

es

4nb

ratres, rogamus Vos & b«

X

—fecramus in Domino Jesus

mWw

üt quémadmodurmi- accepiftis

à nobis , quomodo .oporteat

vos ambulare, & placere Dzo,

t

hrA

fic & ambulet

p

Jito

, 0

A. M

D. G. B. V. M

mum

Pa

So R HO H-

w

u

fictt

&a 85

onim

»f

RE

i

*

k

|ó

À

B

E

g

K

*

x* 9x8

AGk k 3X

$

B

x*

*

*

,

I^

a

de

:ïk

x

* Rn k

:

*

*

X

E.

d

*

ï*

À

G

D

"

ïï

QO

d

:*

z

k

x

N

,

»i

C

9

f

A

L

N

N

;ää

i

ede

o

$;

INDEX CAPITUM

.HOC LIBELLO

CONTENTORUM,

lh A V Z n

Caput. primum.

EXERCITIUM MATUTINUM.

eces Militis Chriftiani; dum evigilat ;

Pi-

fürpit & fe induit

pag. 26

Bona intentio & preces matutinze

36

Cultus Paffionis & vulnerum Chrifti

58

Invocatio Spiritüs S.

58

Adoratio Venerabilis

39

X5

Caput

Inb£x.

«« Caput fecundum.: -

*

PRECES ]ACULATORIZE

reces Jaculatorlæ in iis ,. QUæ pex: dtem

OCCUI' unt

pao -62

Capuf tcrtfum

PRAXIS DEVOTE & REVERENTER

AUDIENDE saqucxum /MISS/E,

fationes i i prelfa

lefice

83

Óf

Meditatio ante Miffam,

87

Conf' derationes^& pii a&'e&us ab introiru

lei'æ usque ad finem

90 & fcqqo

Caput quarmm

f

POENITENTIA

rationes ante Gonfeffionem

1 26

C

ZTabula peccatorum

!

Damna übmbtus &lingue ..

13; & feqq.

A&us variarüin virtutüm ante acceíffum

-ad Sacramenta. Pæmtcnnæ & Emhaw

eTl læ

F idei

D

2344

Humxhraus

"Timoris

147

I8bEX

"Timoris

pag 152

Spei-.

, 156

Amoris

|X64

Contritionis

AT

Defiderii fu['c:plcndl Sacramenta Poe-

nitentiae & Euchariftize

183

Orationes fub abfolurione & poft confef-

üonem

185

Caput qumtum.

PRAXIS SACRJE COMMUNIONIS

l

'ü

rationes & pn affe&us ante Commu-

O

nionem

197

Pii affectus in aeceffu, . &ante fumpnonem

Sacrae Communionis.. .

205

Orationes & pia, füfpiria . poft Sacram

Communionem

206

14

: Qaput fextum; *

PRECES AD BEATISSIMAM VI'R-

]

GINEM MARIAM.

m

J

Jatii aftus devotionis erga ergmeam

Matrem

:225

Oratxones & Salutationes ad B. Virgmem

n

/233

A

Ts

Caput

INnpzx

Caput feptimum

' PRECES AD.SS. PATRONOS.

1auo ad Ss ]oachim & Annam

cpog. dat

ad $; ]of&phum

242

ad S. Joannem Evanpeliftam

243

ad S. Joannem Bapriftam

243

adS. Anpelum Cuftodem

244.

245

adS. Antonium de Padua

ad S. PrancifcumSerapliicum

246

: ad S. Martinum Pontificem

ad S.Stephanum Repern Hungariee,&

247

ad S. Joannem Nepomucenum

248

ad S:Barbatam

249

- ad S. Catharinam

hso

ad San&tum , . cujus nomen quis in

Baptifmo fortitus eft

251

Contra ;peftem: & quosvis morbos

conragxefos

25L

Caput o&avum

E XERCITIUM VESPERTINUM. .

M

éditatio Vefþemna

Pia fufpi piria

254-

257

Preces vefpertmæ

258

Caput

INpsx

*Caput nontim.

PRZEPARATIO ^AD FELICEM

RTEM

orolo lum pafl" onis Chrl[h pag 266

M

Pii a

e&us ad Chnüum crücifixum

"

]

; 279

9

adBeauH' mam Vlrgmem

283

al

As variarum virtutum: pro 1mpetranda

4

felici morté:

"

Charitaris erga.Deum:

686

erga proximum

288

ii

Deteftationis peccatorum &mgmu-

tudinis in.Deutmn

4

? 299

9

Defiderii moriendi:& vivetidi- cum

»50

Deo

294

n

Patientiee

Jl

j

Caput decimum.

jL

MODUS FRUCTUOSE MORBI DO-

LORES PERFERENDI ; ET PIE MORTEM

OBEUNDL

rationes, dum Milef Cþwj?zanus in

O

morbutm incidit

401

dum morientium Sacramenta f'ulcxplc

207

"

Pia

INbEX.

Pia füfpiria in morbi moleftüs&doloribus

-

;

pag. 308

. m tentationibus"

*7SII

dum recordatur commifforum à fe

^ peccatorum ^

512

[ uæftiqucs/;pro opporrunitate temporis

. infirmo proponende

315

Sufpiria moribundi, que etiam ei függeri

. "poffunt ab alíis in agone-

318

Ors

tionesàcircumítantibusdicende, dum

infirmus aponizát :*

Uslgar

324

Qratïongä pro defm&,s

od

N

A

S

NSSSS

p

M

N-

((/

pR

—

a

24

N Z

d

.

-WXNX,

M

E—7

—2

E———

W

dUEUTDSA

SS

j

Wil

hj

j

i

Errata,

Comgmda

ft

Pag

Nolis

41

1100 VlS

I2

rl

loqueris

q4£e

loquatis -

j

monet

47

moneat

oU

pecaatum

68

peccatum

)

fiii..

filü-

J

HO

H

affers

78 &79

o&örs.

n

92

in

4

feductiora

130

feductoria

aborminabiliüs

131

abominabilius

infallibills

É

43

infallibilis

hominibus

62

nibus

eít fiducià

196

fidüci

ibid

conjugar -

onjungar

in æteraum

220

m futurum

Reliqua facilé comget benevolus

ector.

—

a

— HRÉÁBÓÓ— RRR

RUE

EC TPPENNES

s

EE

* P l.

g

p

P

g

a i

d

-

OR

E

E

E d

o

J RE

d

d*

5

m

um

as

p

m

4.&6

Mu

E

&m »

P

*

-—

PT.

f

k

d

-

E

*

J

3

5

&

»

d

d

—

—

—

——

-

—

—

——

:

ron

ATR

d p

&

Ww

A

t

j

u

j

2

7

Eu

4

?

"a

2

AA

73

A

s

,

M

.

"

9.

s

A

P

"

e

rA

M

d

$2

P

7 h

2

SRA

)

*

2

s

z

Z

2

A

i2

*

s

av

TA

x

ial

P

PA

a

"

$:

n

.

r

$d

E

RE

s

A

a

52

2

e

f*

v

1;

i

74

2

xm

Y

.

A

$s

s

L2

Ü

d

AUA

d

L

v

m

-

AA

d

:

d

CA

d

2

AA

H.«

D

Fs

A

4

2

A

7 05

p

A

2

3

d

153

25

a

$m

Y

35

»

i

D

j

x

24

j4

25

et

$4

*

LP

.

i

m

i

BU

VE EPT

E

i

um

ii

rw

7

J»W

d

p

£2

B

1

1

x

*

N

f

E

T

d

2

x

.

AC

M

Av

as

E

e

s

d

x

aA

Z

i

É

r

pR

.

TP

P rkcgt o

Wi u

u

AE U x RU iee

—

aE

A &i x ht

Ed

aA

*

x

T

N

—

v

P us

ia

ii EEE

Ed

A

MA

«

pE

Cs

Bs -

m .r«,iuwn

ÁÁ

W

;

E

o

E.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

i

ä

-

'"MILES

-

CHRISTIANUS,

E d

ä

15

PHARETRIS

JACULORUM IGNITORUM,

EXCITANS

13

IN SE DEI AMOREM,

PER PIOS MOTUS

12

1

N

[ET

COLUM TENDENS,

Sivé

VA

qa Vr

bi*'»

10

LIBELLUS.

[

PRECATORIUS;

IN GRATIAM

:

STATUS MILITARIS,

COMPOSITUS

M. Ade M.

Reverendiffimi ac Celfiffimi S. R. T. Principis

Epifcopi Wirceburgenfis nec non Francis Orientalis

Dueis campeftris cuftodix corporis equeftris;

Ordinis Hungarici Procenturione.

—

WIRCEBURGI,

Typis Joannis Jacobi Chriftophori Kleyer;

Univerlitatis T'ypographi. 1751.

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

-