Tu dulcisfune €$

faavisfime 9j

efu dabis , ut te [ufzepto ita fruav,

vimique artlo

es indiffolubili viuculo tibi con-

aut aliud quid me

jüpar; uf fotus snunudus ;

4 te fepavave non

valeat, .Tu denique dalis;

.

u me totum; qui

dquid fum & babeo, tili

tradam ita ut jam mon ultra in me, [ed n

— u -- ^ C .

te. absque .oþ;þmsz' /blfcitudiize ViVAHI.

Oratio

EUCHARISTIEG

197

717

Oratio.

t

]

T

Ante Communionem. ad. Chriftum.

W t« D

mandiffime Domine Jefü, per amo-

E.

$

À

rem dulcitfimi cordis rui, deprecor;

^

*

ut tu ipfe pro me offerre digneris per-

tl )

.

fe&tionem illam, quà in horà aícenfionis

TU

que paratus aflitifti Deo Patri ad faíci-

frmia

piendam glorificationem ; fordidámque

1 i,

animam meam per tuam innocentiífimam

humanitatem reddere puram, & ab omni

peccato immaculatam ; & per excellentif-

T2

(aticd

fimam divinitatem tuam omnigenà virtu-

yin t

te diratam & ornatam: nec non per vir-

j dii-

tutem amoris illius, qui fummam divini-

al hi

tatem conjunxit cum immaculata tua hu-

manitate ; eam omnibus donis tuis con-

in &

venientiflimeé exornare digneris, Amen,

jplht

7

Fruat,

Ad Beatam Virginem,

i (üfi

CWafliffima Virgo Maria! rogo te per

il t

Ü

illam innocentiffimam puritatem ; quà

filio Dei in utero tuo virginali: placitám

T

maníionem preeparáfti , ut tuis precibus

[

ab omni macula merear emundari,

Huriillima Virgo-Maria! rogo te per

humilitatem, quà

pxomndimmam illam

o !

L

3

uper

198

^"Dzericix

fuper omnes choros Angelorum & San-

&orum meruifli exaltari, ut-tuis.precibus

füppleatitur órnnes neplipentiee mes.

;

Amabiliffima Virgo Maria! deprecor

de

te per amorem 'illum inzeftimabilem : qui

dei

qa

te infeparabilirer Deo conplütinavit - ut

tuis precibus preeftrerür mihi copia diver-

[

T

forüm merirorum, Amen.

LE

Ad'emires Santlos, — -

]efh

( Y vos omnes. Sancti & Sancte Dei,

ln

. maxime veró vos, dilectiffimi Patro-

10

ni.mei! ex intimo cordis affe&tu faluto &

venerof. vos.

Adoro & benedico im-

po

t

meníam . bonitatem & digaationem fem-

per venerande Trinitatis pro omni pratia,

fp

do

que ex ipfius fupereffluentia abyffali un-

Sti

quam.defluxit in filutém veftram, fup-

qui

plicans omnibus communiter, & finpulis

UI

fingulariter , ut quilibet veftrüm ad Sacri-

ficium fulpideé fempérque tranquillee Tri-

d

nitatis in füpplementum neplipentiarum,

&

&indipgnitatis me offerre áignetur omne

fludium & preparationem , quà die af-

p

Tümptionis veftre perfe&tiffimé confüm-

s

máti, contpectui plorize Domini aftitiftis

men:-

Qu

ïæiþ;ni&præmiis'(gxggn'eranäi.l Ài

Oratio.

?:

EÉUCHARISTIA.

199

E

Oratio.

&fin. ]

Xeus

d menfam dulciffimi Convivii tui pie.

d.

Domine Je(u Chriíte! ego peccator

Brecor d

de propriis meritis nihil praefümens, fed

de tua confidens mifericordia & bonitate;

n; qui $

ry

accedere vereor, & contremiíco : Nam

QiVéfs

cor & corpus habeo multis criminibus

maculatum; mentem & linguam non cau-

té cuftoditam.

Ergo, ó pia Deitas; Ó tremenda Mae

T

jeftas! ego mifer inter anguítias depre-

A0«

henfus, ad te fontem mifericordic recur-

ro, ad te feftino fanandus, füb tuam

10

prote&ionem fügio, & quem judicem

0 Im«

fem

füftinere nequeo; Salvatorem habere (ü-

fpiro. Tibi; Domine, plagas meas often-

Tif

]j üt«

do; 'Tibi verecundiam meam detego.

-

Scio peccata mea multa & magna, pro

fid

quibus damnari timeo: Spero in miferi-

tlis

cordias tuas, quarum non eft numerus.:

actl-

Ti

Refpice ergo in me oculis mifericor-

die tuzm, Domine JESU Chrifle, Rex

"Ufth,

m

zterne, Deus & Homo, crucifixus pro-

if

prer hominem! Exaudi me fperantem in

Te; miferere mei pleni miferiis & pecca-

(f«

il

tis, Tu, qui fontem mifï:rationis-nunï-

bis.

guam manare ceffa

Salve

0.

N 4

200

" DirrerE

555* Salve falutaris Victima, pro me &

ted

m!

"omni hurhano genere in patibulo crucis

eu

"oblata! . Salve nobilis & pretiofe Sanguis,

de vülneribus-crucifixi Domini mei Jefü

ATA

s Chrifti profluens ,. & peccata totius mun-

-di abluens,

Recordare, Domine! .crea-

il

turg.tue, quam tuo (ànguine redemifti;

D

r

Penitet me .

j

ilg

- .quod feci.

p'eccä(?c: , Cupio emendare ;

NC

; Aufer ergo à me; clementiffime Paterl

lo

^oimnes iniquitatesmeàs & peccatamea, ut

m

purificatus mente & corpore, dipné depu-

hü

cftere merear San&ta Sanctorum; & con-

W.

4cede., ut. fanéta -preelibatio corporis . &

fanguinistui, quam ego indignus fümere

intendo, .fit.peccatorum meorum remif-

/fio, . fit delidtorum .perfe&a purpatio , fit

turpium copitationum effugatio, ac bo-

,norum feníüum regeneratio, operümque

,tibk placentium falubris efficacia, animae

j

quoque & corporis contra. inimicorum

- neorum infidias firmiffima tuitio. Amen.

Akera Oratío/ S. "Thomee Aquinatis,

2

iniporens fempiterne Deus'! ecce,

;

accedo: ad:: Sacramentum unipeniti

j Ac-

;:iïil.,ii:,z

ui vDanägi ,-ïqüri Jefu. Chrifi

€eaQ,

D

ÉUCHA RISTIA.

301

-£edo tanquam infirmus ad Medicum viree,

0 m d ä*j

0s d

immundus ad fontem miíericordia y.eae-

cus.ad lumen. claritatis. eetrerhae, ! paüper

xinpds

i Jel

& cgenus ad Dominum eccli & terrae. - -

j mun. 3

Rogo erpo immenfe- -iafgigaïis""»tä'fæ

] eree 2

abundantiam, quatenus meam ciraáre di»

emi[l; !

gneris infirmitatem , ' lavare foedirarem,

onte, d

illuminare c&citatem , dirafe páupertárem,

veflire nudiratem: ut Te, Pahéim Xiige-

e Ducrl d

i

lorum;, - Regem - regum ; -"Dominüm do-

E2 UE d

minantium , rantà fufcipiam reverentia &

d- ]

hurnilitate , tantà contritione & devotio-

MUIC

ne, tantà puritate &cfide; tali/propofito

n

& intentione , ficut:expédir faluti anitnae

umete

mez,

Da mihi; queío, Domitnici cor-

retril

poris & fanguinis nonfolüm (üícipere Sa-

io; d

cramenrum - fed etiam

|c Db«

Sacramenti,

ol vi;.tqtgt;n

mnque

'O mititfime Deus

ET mihi ,Conþgs

nim

unigeniti Filii tui;" Domini noftri TEsu

Qrurm

Chrifti , quod traxit de Virgine Maria,

men,

jta füfcipere, ut'Corpoti fuo myftico me-

rear incorporari. .O amanditfime Pater !

Yi

concede mihi dilectüm Filium tüum,

dU

quem nunc velatum i viafü(cipere pro«

renifi

pono , revelatà tandem :facie; perpettió

Ac

m €hriftum &e.

-gþgtempla.ri » per eande

dO.

$

Pii

!

202

Drricix

" Pii Affe&us ante Communionem.

n

Dies beata, dies amoris mei! in qua

f

" Te, Ó dilectiffime JESU , plené

j

fruar! ah junge me Tibi, ó Amor meus!

À

infeparabili dile&tionis vinculo, quia Tu

li

folus amanti füfficis.

T

'Da-mihi; Ó amandiffime. Je(u! ut fü-

iU.

mendo . Corpus tuum fanctiffimum, ti-

[

;bi incendio amoris uniar ,-.&.in amor

&moris tui moriar.

a

[

Ad brachia tüa, mi JEfu! coafugio,

intrà ea me abfcondo & recludo, liceat

D

ibi demorart.

N

Pone te üt fignaculum füper cor

meum, ut nihil nifi te; aut propter te

dilipam — Saucia omnia interiora mea , tui

amoris jaculo, & in tuidile&tione torpen-

tem fàlutari charitatis tue igne penetra;

Q

& fnccende.

tnÀccende in me, Ó Jefü, Spes & Re-

fügium meum! ardens tui defiderium per

illud ,. quo Mater tua amandiffima triduo

te perditum quafivit; per illud, quo

—HM—ÀÀ

tuam refürre&tionem füfpiravit; per illud

uo ardens poft afcenfionem tuam quoti-

iä:?uchari&iæ deliciis fruebatur,

2 iA

O dul-

EvcHARISTI A.

208

A.

O dulciffima Virgo &.Máter Dei Ma-

ria! aífifle mihi in hac hora, quà pretio-

in qu

plent

fiffimum Filii tui Corpus & Sanguinem

meys!

fum percepturus.

Intercede . pro me

apud Filium tuum, ut tuo benigno auxi-

ia Tü

lio dign& perficiam ; quod intendo, &

mente purificatus, ac corpore dipue Man-

lt («

na illud abfíconditum; ad meam zrernam

, l-

falutem merear. deguftare:: Comitáre-me

Imore

euntem in occurfuüm Filio tuo; impetra

mihi benedictionem ab ipfo ; ucillum cum

[gio $

omni füa virtute. divina decenter prepa-

Neat

ratus fufcipere, eidémque. dulce & gra-

rum bhabitaculum in anima meà.prebere

potfim,

€or

T fe

Adíis, ó Anpele

; l;ni Cuftos! & me,

m

Clientem tuum,. pio ductu diripe ,. ut pa-

nem hunc, Dominum coel

s

po»

i& ycrræ N Qg-

(f5

center- excipiam.

O fancli mei Patroni,

| S. -Anna,'f 3

Re

Joachim, S. Jofeph, S. Joannes Evange-

p

lifta, S. Joannes Baptifta, S.FrancifceSe-

i

ü

0

faphice, S. Antoni, S.$

tephane, Rex

Hunparie, S. Barbara; $. Catharina; $.

C

juo

]ul

Martine, Ss. 14. Auxiliatores, &tota cce-

a

leflis curia fuccurrite mihi , quafo; pre-

illum

]

äbus veftris apud .Deum., : ut fic .

nune

"Darrcix

204

nunc in Sacramenro poffim recipere, ut

eum aliquando in proprià fpecie vobis-

cum merear videre.

Veni, veni, O Jefu infinité amabilis;

r

9 rillies. defiderate! veni in cor meum;

li

5l

poflide illud, & conforma cordi tuo,

pti

Acceífus animz. ad füfcipiendum

Chriftum.

p

, 'alutaretuum exfpeéctavi, Domine! Pra-

S

2 /ftolata e(t te anima mea; defiderat te,

hi

& nunc, Domine!

tü

imple . defiderium

ineum fecundüm divitias tuas; & non

T

confündas me ab exfpectatione mea. — Sa-

þi

lutare tuum exfpectavi; Domine!

Ut intres'in me ; & habitee in me,

aperio tibi januam.cordis mei; Ecce, flas

1

sd oftium, -& . pulfas, propé es tu; Do-

xnine!:audivi vocem tuam , aperio Tibi

W

3anuam cordis- mei; .ut intres in me , &

habites in me.

*'. Veniy Domire Jefu !-& veniant füper

^me univerfe benedictiones tue; maneam

in te, & tG in' mie;; & manducans te vi-

vam propter te & in eternum, ut fim

clectistuis, Veni; Domine Jefu! veni.

ER

x-'l

J ans

E

205

» EUCHARISTI A

ites üt

.. Jamjam acceffürus dic: .

VObi-

cce , Domine! ego vilis 'peccatóf ,

E

pauper, malus & indignus venio ad

oxblis

Die0m;

te; fapereffluentem Abyffüm pietatis, ur

laver ab omni macula

0!

gratià.

3

; &nepler omi

Et licét fciam, me extreme ind

i,-gni(ïï-

m

inum , imó execrandum & abominandun

peccatorem , de ineffabili tamen pierare

Pre.

tua confifus eo modo & intentione ad

( t6;

hanc facratiffimam.Corporis & Sanguinis

3

tui participationem accedo ;; ut tantum-

n0n

inodó divina pietas tua magis clare(cat;

$;

per hoc; .q

uod te jam indigno -nop deï'

digneris communicare.

me,

-^ [ESU amandiffime! ex-inrimo 'Cgräis

li

affeétu te ofculans rogo; rogo cum affs-

De-

&u omnium orationutn, ;quze unquam de

Ti

corde tuo dulciffimo profluxerunt, -ut ad

,&

hofpitiolum cordis mei declinar; digneris.

Veni; bone Jefu! veni-Sþonfä:aniiääe

per

zil

mem , & in illo amore ,. quo intráfli.in

1

uterum. Virginis - intra

:

in ggupexculg;,n

f

cor meuin

fi.

[(e

ii

i

»

96

'-»DELICI&

Ante fumptionem facrz Hoftiz dic:

omine! non füm dignus, ut intres

D

füb tectum meum. Quomodo enim te

Ti

introducam in domum meam, qui fzepius

r

l

ofiendite; & nihil mihi boni conícius füm?

Sed quia tu ipíe mihi mortem minaris, fi

m

fanctiffimam. carnem tuam non manduca-

Cn

(1[(

vero, obíequens divinae voluntati tuze ve-

fij

nio'ad te; & fü(cipio te. Rooo te, Do-

[4/]

mine! .ur propitius fis mihi maximo pec-

catori; & concedas, ut hec fümptio cor-

fui

C

poris & fanpuinis tui non mihi cedar ad

judicium & damnationem, fed ad falutem

?j

J

& rutamentum mentis & corporis,

Statim fümprà facrá Ho(tià ora:

fix

| nima Chrifti fan&ifica me.

Corpus

À Chrifti falva me.

Sanguis Chritti

pli

inebria me. . Aqua lateris Chrifti lava me.

EM

Paílio Chrifti conforta me. O bone Jefü

Intrà vulnera tua abíconde

exaudi me.

N

me. Ne permittas, me feparari àte. Ab

k

hoíte maligno defende me. In horamor-

al

tis miec voca me.

Et jube, me venire

m

ad te; ut cum San&tis tuis laudem re in

Secula Seculorum. Amen.

Q

Re-

$

|

EucHARISTIA.

207

2 d

Refignatio.

ox fortà auribus larinis bavbava, [ed ves

dntis

p

enim t

p m

entibus nota , Refignatio. — Utinam

tam [ueta ommibus quàm [alutavis! pwocel.

fenius

sfüm?

lofum lujus vitee turbuleute . Pelagus navi-

gamus , &g Jcopulorum &g portuum ignari.

tis; [l

duci-

Cur moflrum, cecorum. du&um . fequamuy £

Cur 2or Unui Deo , pevitiffimo e9 benevolen-

E Vee

, Do-

zisfumo INavarcbo uos committaimus *.— Qui

cum Deo non wavigat, quócunque &9 quaí-

pa-

COf«

zgumcunque naviget , soti enavigat. O Mires

CunisTIANE! f errare &g pertve iom vis,

d

J

ejus avbitratui te permitte,

A&tus. interni Refignationis.

f *alicem falutaris accipiam ; & nomen

Domini invocabo. À Domino egref-

füs eft (ermo, ut non poffimus extra ejus

rpus

rili

placitum loqui quidquam.

Dominus pracepit: & quis eft,

qui

audeat dicere: quare fic fecerit?

í

uis ego, ut contradicam Domino

nide

meo? Omne, quod erit ante oculos tuos

Áb

bonum & optimnum, faciam ; quidquid

Ofe

autem tibi placuerit, hoc erit mihi opti-

it

mum , omnibus diebus vite rneze.

i

Jefü , Magi(ter meus, Í

?

equar te; quä

cunque ieris. -

'To.

:

E

o$

Der:cis

"Totus tuüs (üm, Domine! fac de tie

& flatue, quidquid luber.

Q

Refigno me nunc & in &ternum, tibi

& divinz plorie tuz , prorsüs & omninà

ad omnia, àd vitam & ad mortem, mo-

b

dó gratià tuà non excidam. Hoc unum

4

L4

mihi fatis eft.

Ti

"Totus tuus effe & permanere defide-

to; omnem viram meam tuo beneplacito

n

& fervitio fanctiffimo lubens offero , mille

u

vitas fi haberem, omnes libentiffimé tibi

dicaturus.

fin

'Totus tuus ego fum, Domine! ficut

tu totus meus efle dignaris.

din

Tu es, erisqué ex hoc momento;

üsque ín &ternum Deus cordis mei &

W«X

ars mea.

A

m

O Deus! ego fervus tuus ad omnia;

que tibi placent; e

lius Ancillae tuze;

Qo fervus mus, i& fis

Fiat voluntas tuà, Domine ! ficut in

D

ccclo, ita & in terra.

Sicut fuerit voluntas de me in cclo;

Í

ita fiat.

L

Abba Pater! fi poffibile eft, tranfcar

à me calix tribulationis hujüs; verunta-

f

snen non mea, fed tua voluntas fiat.

T

Quic

22

EucHARISTI4.

209-

etig

Hj

Quid turbaris, anima meéa! "cálicem "

quem dedlt mihi Pater; -non vis, üt bi-

(l

bam illum ?

Qing

In manus tuas paterrias; Deus' com-

fro«

mendo óriniá mea.

Vis me vivere?:noz

i

lo adliue mori; vis me mori?' néc'uno:

Tomento cupio vivere amphus

(les

l

QÜ

O Domine! quod tü vis; volo; quod

non vis, nolo ;

tantüm fac mecum fE:-

nille

li

li

cunclum mx['erlcordlam tuam,.

O Deus animz mee! in manibus IUIS

Yf

fünt. omnes. fortes meae,

!

- Abfit à:me,

aliud velle; quàm quod tu vis.

110

»Domine! totus tuus fümrn, ad omnem

&

h

voluntatem. tuam paratus; . & vivens..&

moriens, & nunc, & in eeternum,

r

Domine! quid me vis facere,

! fia

;ä

Paratum cor meum, Deus! paratum

cor meum in omnes voluntates tuas.

m

|

Domine! quid mihi eft.in:colo ?..&

lo;

fin& te ac voluntate tuà; quid volui [uper

terram? nihil, nihil.

I

O Domme !

tantüm .falva .animam

Ji

meam, pro quate r090;.cetera omnià

mea pro nutu.tuo difpone.

id

Pna

5

À

IO

DrerICiAE

" Pia Sufpiria.

[

alve, Ó mi dulciffime ac p'otenti(ïifnc

X3 Hofpes, Domine JEfu Chrifte! Cre-

:

do in Te, Dominum & Deum meum;

Saluto te'ex

intra me commorantem.

intimis animz mez vifceribus. Adoro T'e

tl

cum Patre & Spiritu Sancto, ad me in-,

tf

digniffimam creaturam tuam venientem.

f

Benedic anima mea Dominó, & que in-

tra me fünr NNomini fancto ejus.

Spero, benigniffime JE(a! me fore

CO;

u

meritorum, donorümque cceleftium par-

1

d

ticipem: quid negabis mihi, cui te ipfüm

[

dedifti? jam habeo te, qui habes omnia,

poffideo te, qui potes & poífides omnia.

li

Reforma vires animz mec, da, ut

clarà cognitione; ftabili cogitatione ; &

ardentiffimo amore Tibi eernüm adhe-

v

ream.;

omnem amorem, omnem affe.

n

&tum in T'e refundo; habeto clavem cor-

N

dis mei, .ut ingrediaris pro.tuo arbitrio;

plenus illius Dominus; In Te uno fixum

fir cor meum, Ó Jefü! fentiat prefentiee

&

tue dulcedinem mens mea , ut inefcata

[

amore tui extra Te velit nihil, in quo

j

gaudcat,

Ah

j

EvcuanisTLIA.

21I

Ah doleo ex toto corde, quód tam

parüm amaverim fic. me amantem? tam

tftme

parüm refpexerim , fi6 me refpicientem;

Cre- P

totum me tibi dedico, totum te pro me,

um

6 liberaliffime Deus! in cruce obtulifti,

fe & :

& mihi in Euchariftia jam dedi(!i; quidni

0Te .

etiam totum me tibi offeram ? Renovo &

It i«

confirmo omnia mea propofita, & Tibi

ntem.

ferviendi defideria.

p i d

Nihil mundanum deinceps recipiet

fore

E ?

cor meum , in quo Tu DEUS habitas,

Quidquid eft erpa me & creaturas affe-

pat.

üm

&üs, idin te folum transfero.

'Te folum

amo, qui folus es omnia.

Refigno me

fnnïa,

u E M EE

fiit

in tuum arbitrium ; fiat in me, de me,

circa me, fancliffima voluntas tua.

j ll

Denique, ut fuppleam vilitater meam,

Ihe-

offero Tibi, Patri & SpirituiSancto, hoc

affe-

fancti(imum Sacramentum, omnes vir-

| COf

tutes, quas exercuiíti , omnes laudes &

T

gratias, quas ab inftanti incarnationis tuae

um

usque ad finem vite perfíolviíli; illas

nf

etiam, quas B. V. Mater Maria in tuj

conceptione , nmativitate; communione

(

-

m

P.erfclviL

O 2

Grà-

hh

5

t

12

Deri1crix

Gratiarum AGio.

4

K ratiastibi apo, Domine Sancte, Pater

G

omniporens, eterne Deus! qui me

y

peccatorem , indignum famulum tuum;

Y

nullis meis meritis , fed folà dignatione

mifericordie tuz fatiare dignatus es pre-

(

Ie

tiofo corpore. & fanguine Filii tui; Do-

mini noftri IE(ü Chrifti ;; Et precor, ut

Ie

haec fanéta Communio non fit mihi reatus

&d penam, fed interceffio falutaris ad ve-

Ti

di

niam, fit mihi armatura fidei, & fcutum

bone voluntatis.

Sit vitiorum meorum

Toí

hi

evacuatio, concupifcentie & libidinis ex-

terminatio, charitatis & patientiee, hu-

T

T

militatis & obedientiae augmentatio; con-

tra infidias inimicorum omnium, tam vi-

[*:

fibilium , quàm invifibilium, firma defen-

fio; motuum meorum, tam carnalium;

u

quàm fpiritualium , perfecta quietatio, at-

f

que mei finis felix confümmatio. Et pre-

Vs

cor te, ut ad illud ineffabile convivium

Y

)

re peccatorem perducere digneris: ubi

tu cum Filio tuo & Spiritu Sancto, San-

t

&is tuis es lux vera, fatietas plena, gau-

dium fempiternum, jucundiras confüm-

[*

mata, & felicitas perfecta. Per eundem

Chriftum. &c.

Alia

EucHARISTuä.

413

- Alia Oratio.

Pier

ransfige, dulciffime Domine JESU!

medullas & vifcera anima mez, fua-

Jui m

IT

'OUm,

viffimo & faluberrimo amoris tui vulnere;

3tione

verà ferenáque, & Apoftolicà fanctiffimà

charitate , utlangueat & liquefiat anima

pre-

Do-

mea folo femper amore & defiderio tui;

lr) u

te concupiícat ; & deficiat in atria tua, cu-

(2

piat diffolvi & effe tecum, — Da, ut anima

dve-

i

mea te efüriat, panem Angelorum, refe-

UH

€tionem animarum fanétarum , panem

um

noftrum quotidianum füperfubftantialem,

a.

habentem. omnem dulcedinem & (àpo-

h-

rem, & omne dele&tamentum fuavitatis ;

ïj

con

:

'Te, in quem defiderant Anpeli profpi-

n vi.

cere , femper efüriat; & comedat cor

fefte

:;

meum, & dulcedine faporis tui replean-

i

(f y

tur viícera animze meg ; 'T'e femper fitiat

at-

fontem vitee, fontem fapientiee & fcien-

Jre-

3

tie, fontem eterni luminis , torrentetm

1urmi

voluptatis, ubertatem Domüs Dei; Te

ubi

!

femper ambiat, te querat , te inveniat; te

Jf

meditetur, te loquatur, & omnia opere-

tur in laudem & gloriam Nominis tui;

;äü'

cum humilitate & diícretione, cum dile-

«

H

&tione & dele&atione ,. cum facilitate &

affectu, cum perfeverantia usquein finem;

3j

&tu

[ia

3

i!

li

tx

414

DEeri:1ci x.

& tu fis folus femper fpes mea, tota fi-

dfe

ext

ducia mea; divitize mez,. delectatio mea,

(p

gaudium meum, quies & tranquillitas

Is

Tea, pax mea, fuavitas mea, odor meus,

dulcedo mea, cibus meus, refectio mea,

réfugium meum, auxilium meum , fapi-

fre

Til

entia mea , portio mea, pofletfio mea,

thefaurus meus, in quo fixa & firma &

dei

&i

immobiliter femper fit radicata mens mea

& cor meum, Amen.

am

"Tertia Oratio.

i

Clementiffime Deus! in multitudine

a

miferationum tuarum introivi ad al-

W

Wl

tare tuum, à quo confícius iniquitatis meee

repellendus eram; fed ne projicias me à

facie tua, pro cujus falute te abjecifti, &

fl

cui te in alimoniam dedi(ti.

Parce, Pater

ü

amandiffime! parce filio prodigo; da ve-

n

niam omnium delictorum meorum: per

pretiofiffimum Filii tui fanguinem , per

i

vulnera, per ejüs merita precor.

þl

H fünt divitiae, quas offero in fatis-

factionem omnium debitorum meorum;

Da, ut divinà tuà prafentià liberer ab

ómhi prorsüs peccato, & replear donis

oratiee tu&. Dagratiam, emendandi omnes

;

defe-

EucHARISTIE.

215

to i.

^

defe&us; fpecialiter hunc 'N. ad. quem

) may,

extrpandum omnem poffibilem modum

-

( prafertim examinis particularis) ex amo-

uillits

DIl

re tui adhibere volo.

)I]ehy

Da, ut à rebus terrenis me expediam;

fraena inordinatos affectus meos; da; ut

fipi-

fred,

mihi moriar, & tibi vivam.

Eripe me

"X

de inimicis meis, robora tnentem meam,;

$ Inea

& intelle&um illumina, & voluntarem tui

amore inflamma.

O dulciffime Jefü! cohibe per potum

felleam omnem in me malam concupi-

diné

1

Ícentiam; da mihi humilitatem per illam

Qd g

tuam demiffionem, quà te ad fpecies pa-

mes

nis & vini demittis.

meà

O piiifïme JEfa! qui in horto fangui-

b

neo cum füdore oráíli; fac, ut laudem te

ter ]

ex toto corde, & ne dormitet anima mea

V&« D

intuo fervitio.

pE

O patienti(fime Jefü! per alapas, per

flagella, & per innumeras, quas pro me

perpeffus es, injurias te obteftor da mi-

il

hi patientiam & manfuetudinem.

u

-.Q mi dile&tiffime Salvator! concede

TE

mihi, félicem mortem. Pertuum agonem

ys d

&jtres, quibus in cruce pependifti, horas

nes

4

mife-

fe- d

216

Dzrrci«

miferere me! in illo mor

dependet eternitas.

tis articufo ; àquo

ïjï

Pone inter juftitiam. tuam & pecca-

tricem animam meam, cum ad tribunal

tuum venerit , . fanctiffimi Sanguinis tui

g

pretium.

Denique fis in omnibus mihi omnia:

Daux in dubio, Magifler in fcientiis, vir-

tus in tentationibus,

Medicus in &gritu-

dine ,

folamen in an

guftiis, clypeus in

l

adverfitate,

falus in agone.

Per eandem charitatem

ä

iundum

; quà dilexifti

; miferere omnium, pro quibus

mori dignatus es, applica paífionis tuae

uberrima merita iis, pro quibus orare fo-

!

leo, ac teneor.

Largire vitam beatam

defunclis, in qua p

leniüs etiam pro me te

laudent & ament:

gratiam vivis, quà tibi

magis placeant ; Per merita B. Virginis,

tuz& genitricis & omnium Sanctorum,

qua tuis unira meriris o

ffero reprefen.

tanda aeterno Patri.

O Augufliffima Virgo & Mater Ma-

ria!

füfce

que digné portáfti eum, quern nunc

pi; impetra mihiilla , quae F'ilius ruus

Vult; & fcit, mihi meísque effe optima;

impe«

ï

EvucHnaARIST! X.

21y

jiquo !

impetra etiam veniam ob tepidam tanti

Hofpitis füfceptionem.

ü

pece

Denique, ó S. Anna, S. Joachim, S.

ibund. J

Jofeph, S. Joannes Baptiíta, S. Joannes

ls t d

Evangelifta, S. Angele Cuftos, S. Fran-

cifce Seraphice, S. Antoni de Padua, S.

Barbara, S. Catharina, S. Martine, S.

WTR

Stephane Rex Hungarie, Ss. r4. Auxi-

; VIl-

liarores, omnésque alii Sancti & Sancte

writü-

Jüs 1

Dei! per merita veftra vos precor , eftote

de nobis periclitantibus foliciri; impetrate

precibus veílris, ut panis Eucharifticus

vifti

fit mihi, & omnibus, qui illum fümunt;

ybug

1

robur in infirmitatibus & periculis animee

QU

& corporis, ut in fortitudine hujus cibi

'efo.

ambylemus per mundi defertum, usque

dtam

ad montem Dei & patriam coleftem;

nete

ubi copia finé interruptione, fecuritas

itibi

|

finé periculo, vita finé-morte, bonum

j

nii,

omne finé fine. Amen.

um,

:fcnv

;;

Oblatio ad SanCtos.

eatiffima Virgo Maria! ecce Filium

Mi

b

1;

D

tuum, quem immaculto in uterotuo

JUr

coucepifti, genuiíli, lactáfti, atque fua-

[UUS

vitlimis amplexibus ftrinxifti.

Ecce cu-

Is

|

jus afpectu letabaris & omnibus deliciis

$

IG«

m

218

Drericri z.

replebaris, illum ipfüm, quem ineeftima-

Oif

bili divinae bonitatis dignitate hodie dono

de

datum füfcepi, tibi humilirer & amanter

reprefento, & offero tuis brachiis con-

ftringendum, tuo ore exofculandum, tuo

corde amandum, & unà mecum, imó

pro me adorandum; nec non fanctiffima

"Trinirati in füpremum latriz cultum, pro

meis totiüsque mundi neceffiratibus otie-

l

rendum: ut, quod meis meritis non prae-

fumo, tue preroparivà dipnitatis in hac

li

hi

oblatione füppleatur.

fet

O vos omnes San&i & Sancte Det,

in

maximé veró vos dilectiffimi Patroni mei!

q

Ecce Dominum & Sponfüm veftrum Je-

W

fum Chriftum , quem viventes in carne

t

totà mente dilexiítis, vos omnes & fin-

gulos faluto per eum, quem modoó in Sa-

cramento füfcepi, & in fingulare aug-

[

mentum gaudii, glorie & beatitudinis

Ll

veftrae offero vobis eum cum. omni amo-

re & fidelitate, quam in tempore vobis

exhibuit, & modó in eternitate inceffan-

ter exhibet ; orans, ut eundem pro me

adoretis & colatis, atque fanctiffimee T'ri-

ritati pro meis totiüsque Ecclefie. necef-

fitatibus , ac in gratiarum actione

m.pro

;j

omni-

ÉVCHARISTIX.

219

lima-

omnibus beneficiis mihi collatis fümmà

dong

devotione offeratis.

Er quidquid per

ADLt

con

me impetrare nequeo, id veftris meritis

& precibus impetrare merear. Amen.

, luo.

Imó

Conclufio.

mg

pro.

oc igitur fan&iffimum Sacramentum,

ofe

H

6 Chrifte [Eíu! quod ex intimis tui

pre

amorofi cordis. produxit efficax dulcor

u

tue inveftig

abilis divinitatis, quódque mi-

hi tam benigno modo communicáfti, of-

fero tibi ex affectu totius univerfitatis, in

,

unione ilius excellentiffime Charitatis;

13l

quà tu altiffimi Patris Unigenirus omnem

jje

influxum divinitatis, qui in toam Deifica-

n

tam humanitarem defcendit , cum plena

fi-

gratirudine offerens refudiíli in abyffum

|St-

Orans cum defiderio &

oripinis tuse.

W.

affedtu omnium creaturarum, ut ipfum

inis

atrahas per affecum füaviffimi Spi-

no-

ritüs tui in laudem sternam, immenfíam

obis

& incommutabilem , quam infícrutabilis

bn.

fapientia tua altiffimà cognovir. fuperex-

m

cellenrem Dei Patris omniporentiam glo-

[r.

rificare, ac inzftimabiliter fuavifluam Spi-

d

ritüs San&ti benevolentiam oblectare. Nec

3

Jo

j

non G&.in plen fufficientem. grat

jarum

[ll-

actio-

j

1

220

Di;lcm

&ctionem omnis boni &gratie , quam per

idipfüm operatus es, & in erernum ope-

fX

raberis in corde & anima ipíum recipien-

tis

ltem & in dignam emendationem

f

omnium, in quibus ex negligenti pre-

paratione & devotione mea, omifi id-

1l

Sit demum in

fi

ipfum digné fufcipere.

fummam gratiarum actionem, quod in-

q

5

comprehenfibilis bonitas tua me extrema

vilitatis vermiculum admittere dignata eft

t

ad regale convivium cceleftium deliciarum

tuarum. Pro quo cum in nullo parvitas

di

1

mea tibi refpondere poffit, offero tibi cor

tuum dulciffimum ac unicé digniffimum

ias

d

in ea dignitate ; quà plenum eft divinà gra-

titudine, ac omnimoda beatitudinis per-

at

f

fectione fuperexcelens in perpetuum;

Mi

Amgn.

tü

Oratio

(

Ad Indulgentias alicui anime applicandar

Amabiliffime-JE(u! qui amore ani-

marum noftrarum dignatus es mori,

H

miferere animae IN.

I

n ipne purgatorii

&ftuantis & torride, velibidem maxime

deferte, vel qua proxima eft liberationi,

fü

vel omnium diutiflimé crucianda, vel cui

ie

magis

4l

22i

EucHARIST14

us

ue titulo füccurtere obli-

ï

mapis quocunq

0pe-

(0]

r, vel que m

eritis eft prima, vel que

b

fan&iffimo Sponfo Jo-

Diene

eipare, aut ejus

Jnem

fepho eít charior

, vel qua virtutibus;.

T.

*I

eüm effet in terris;

mihi maxime neceíla-

i id-

:;

riis, loruit, vel poftremó, quam exom-

n in

nibus Mater tua fanétiffima eligere; tibi-

] in-

que pro eadem füpplicare voluerit; mife-

'ema

rere obfecro ex predictis primee capacis

uel

& indige, cui ego hane dono indulgen-

JH

tiam, quam lucrari intendo, ac per eam

J

divini fanguinis tui pretium infinitum tibi

cot

ex totis prcordiis pro illa offero: Caete-

m

ras autem clementise tuze majorem in mo-

dum commendo, méque, ut femper

pre

ames, tuíque fincerum, fortem & con-

pCl'-

]uffl;

ftanrem amatorem efficias, per illarum

quoque merita & interceffionem, quan-

tum in me eft, füppliciter rogo, perte

Chriftum Dominum noftrum. Amen.

It

Oratio

ani

Pro iucrandir. Indulgeniis.

^

noriz

Vorine JEfu Chrifte; Amator pacis &

tori

;

x

D

unitatis! obfecro te per tuum pretio-

28

füm fanguinem, per Ss.vulnera , per paffio-

ioni;

la

nem & mortem tuam , quà nos redemifti,

s

|

|

222 Dzricix EucnHAnRisTIX.

& eterno Patri tuo reconciliàfti: larpiri

digneris Regibus & Princibus Chriftianis

veram inter fe pacem & concordiam,

tuámque gratiam, ut populos fibi fübje-

€tos finé bellorum & diffenfionum tumul-

tibus , pacificé regant & dirigant , Amen.

Domine Jeía Chri(te, vera Lux mun-

di! obfecro te per tuum pretiofam fan-

guinem & mortem tuam, qunà nos rede-

mifti, &ad agnitionem vere fidei perve-

nire fecifti; omnes errorum tenebras di-

fpellere; & herefüm fectas extirpare di-

gneris, ut omnes tuo lumine illuftrati,

veram fidem in gremio fanctee Matris Ec-

clefie corde & ore profiteamur. Amen.

Domine jESU Chrifte , fundamen-

!

tum & caput Ecclefie ! obíecro te per

tuum pretiofum fànpguinem, per Ss.

vulnera, paffionem & mortem tuam , quà

[

Ecclefiam fundáfti & edificáfti;! nósque

ejusdem membra conflituifti; eandem Ec.

1

l

clefiam tuam confervare & exaltare, at-

que omnibus ejus membris eratiam ube-

remlargiri digneris, ut in vera fide, chri-

ftiana charitate & fancta converfàtione us-

que ad finem perfeverent. Amen.

Addi poflant aliquot Pater & Ave, pro cujus.

!

que affe&tu ad eandem intentionem,

CAPU'T

-$93( o )Jee37

224

ii

junyg

|

CAPUT SEXTUM.

djam,

übje

Preces & Exercitia ad B,

mul

Y

D.

Virginem & Reginam

fin

Coeclorum.

'ede

IVe

srELLA MamnIs

sd

Ial t

d

(Í;

DzCLanaT1A.

BC

igmnn magnum apparuit in celo Mulier,

ien

!

ami&a fole, €9' luna fub pedibus ejus;

S

&9 im capite ejus covoua flellerum duo-

pt

&

decim.

Confilio Melliflui . Do&oris. am-

ple&amur ejus. vefligia , — devotiffüna. cum

Jud

devotione ,

deatis ilis pedibus advolva-

Yie

u

umec benedixevit mobis.

mur, feueamus ilam, mec dimittamus do-

qt

Hec eff Regina

be

Calvum, Mater Regis ugelvum , eg

It

Refugium peccatovum cbvifanorum. Maria

U

F'irgo.

Lec efl bouor fotius Creatuve,

£? precipuà . genevis bumani.

Hec ef

muvus, [iquidem g Mater ; ^ Murus. ad

Mp e s rRl

protegendum, Mater ad uutvieudum, Murus

dnfeY -

224

swWMURUS

Áf

dufirmis ,. Matev pavoulis, Murus per forti-

zudimem : Mater:per: pietatem y' Jovenit. per

Ini

jü

bauc ager cuvationem , tviflis cenfolationem ,

guflus gratiam j peccator ulerrimam veniam.

li

D

AVeque.enim'Maria: afpevnatur perentes cum

£yeuYe;: quavenes cum pietate ,. pulfautes

4l

[

cum chavizate ; 3eque. facultas deef. Marie ,

aut volumtas , 31ft fovtà-aut credatur Dei Fi-

j

ja

ljuy vou bonorave-Matveim , aut- dubitetur ,

quin posfit. omnitio affetluy chavitatis tvanyiffe

L/

h

Marie vi[ceray-àr quibuy dbfa. chavitas mo:

vem inenfibus vequievit.

Hae of, que uec

t

li

primam fmnilem vifa eft ; mec. babeve fequen-

tem; becefl, que minus efl, ^ quidquid [ub.

[7

JDeo. maguum e[t..- Ia S. Bonaventuva: : Qui

D

digu celuevit ilam quflificabitur , $ qui ge-

fi

ft

lexevit ilamy thovitur im peccatis fuis.

Aeddit vationem. $. Bevnavdus , quia quando

u

fl

pvo. bomine peccatove exbibet Pilius Patvi la-

zus 69 vulueva, Mater Filio pé&us €9 ubeva,

Atf

fii

tton: potefl. fevi. vepulfa, -ubi tot concurvunt

charitatis indicia; - ficut enim , fi vas. liquo-

ve plegum moveatur , facile effundit liguovem;

3ta cum B. F'irgo Spivitu Santlo Q9 domsca-

feffibus füpevplena eg. [upeveffhuens fit , facile

in 0 fua dona effundet , fi per puvos ey pros

A FURm

Hac m diguisfima

à

ld

v

s

PnRorzcrióON!1s,

22$

Wj

AMater Dei ef , tefte S. Auguflino, Advoc&-

p

fa, Patroua, Q9 Mater woffra, tam pia;

il

zain potens, ut omnem ad eam [incevá £ fo-

lu

lidd pietate confugientem , $5 ab illa ve]pe-

[j

éum imposfibile fit pevire. — 1mb. mullus eft,

7

qui falvus flat , sis pev banc Sauisfpnam,

1

qemo efl, qui liberetur danális, zisd pev bauc

n

purisfimam , semo, cui celefle dozum con-

Z

fevatur , ssl per bauc chariamam. — 4 Ma-

Vif

via captivus accipit redemptionem , 1riflis con-

)

Jolationem.

Et quis jam J4dvocatam &ane

A

perentifpmam ,. Patronam . clementiffimam ,

(

Matvémque. piifpmam mou. impensé colar ?

L

quis 44 ommbus 1um anume, tum corporis

M

P

eviculis ad eamy eu ad Tivmiffmum , tutif-

j

fantamque smurim 05 confugiat ?. Quis eam

í

[lfl

genevo ac filiali amore zton profeguatur ?. Quis

ZIM')

verà ejus cultui atque aumori addi&ius , opem-

7

que ejus ac patrocinium inploraus, uom po-

ay([,

Tevit exclamare: Fenevunt mili omnia boua

i

€um illa ,

