& poteflate; illis.omnibus & fingulis in-

h

&j«

:tenfiffime , füper omnia nunc;. &in eeter-

mare te vellem.

j

p diligere ;-atque a

l

L3

Rogo

166

-Dzrircioc

.Rogo te; Domine JE(u; -ut me facias

dignum, fi non eà morte,. quà martyr

M&

fidei moriar, certó morte, quà martyr

ad

moriar charitatis.

fen

Ardeam divini amoris

tui incendio & deliderio tuj extinguar;

fim

Ó Deus!

-Quis mihi tribuat , ut perfe&? dili-

010

am te, bonitas infinira? O Domine! da

Tàm

diligere te, dum vis vivereme ;; amor

p

tuus fir. vita mea,

fak

ben

O Deus! non amoris mihi telum-fige ,

& occide; fac cor meum tul amore mori,

1n

Deus cordis mei, accipe vacuum, &

que

inane cor meum, ac redde plenum amo-

&i

re tui.

Tel

Doleo ex toto corde meo , DEUS

reus, quód ullum teraporis momentum

al

perdiderim; quo non te amavi,

li

Da; mi Deus; ut plüsamem te,quàm

Án

unquam.fis offenfüs à me, vel ab u

crearura,

Jla

u

N

O fi haberem amorem talem, quali

erga divinam. Majeílarem füaviífim? arfit

ter benedicta anima [efü Chrifti Domini

bi

lum impenderem?.

w;i , guäm lubens il

li

Q' Cor

EuücHARISTI A

167

* fani

O Cordulciffimum & amorofiffimum

Maric Virginis! Ó fi tu meum effes! ut

artyt

mantyr

ad modum ac.menfüram tuam.amare poí-

imoris

fem ..Eilium tuum jDominum -meum. Je-.

Ut

füm Chriftum.

Animitüs, & ex toto corde gaudeo;

: dili

ó mi Deüs!«quód fis tam perfectus, &

g d

tam amabilis, uti es.

Etfi poffem ego

ATmot

perfe&ionem, beatitudinem, & amabili-

rtatem tuam, meà operà augere,.id lu-

bens, & ex animo vellem.

0

0tl,

'Tu enim fcis, Domine!- quia amo te;

T

imó, miamandiffime Deus ! fi ego effem ;

uod tu es, & Tu effes, quod e20 füm,

j

&fi mihi poffibile foret, ego ex me face-

rem te, quia amo te plüs, quàm me.

U5

Letor , & triumpho, quód te laudent

Ti

aftra marutina, & tibi jubilent omnes fi-

lü Dei. Faveo tibi ex animo, quód tot

m

lena millia inceffabili voce

Angelorum mil

ul

ante thronum tuum proclament: San-

&us, San&dus, Sanctus Dominus Deus.

jali

Et i egoadeffem;clamorem illum augere,

r

& quantà poffem voce, contenderem xi-

Eia!

bi acclamare: Sanctus Pater, San&us Fi-

.

lius J-»;Sam'.'tus Spiritus

4

Gau-

168

;DELiCAA -

J Gaudeo & faveo:tibi ex toto pectore,

qpod cle&ti fideles. in toto.orbe terrarud

Ám

n i fgrwant ». te diligant,

€0r

A

3Q-Deüs anime mez! :f quis eü a&'e-

sl

&u

£li

Sdnimes;antiamor erpa'üllam creatu

I8]nji

qui-noriefbproprer teyant'tibi di-

li,

(pli

dunt

jcet ;.:is eradicetur ex corde meo, öz m

te totus. transferamr.

damm

omm;, .Deus COI'dlS mex' f e&

aur

gutta fanguinis in me, quae

tot

h velir effe

[

Aut renuat amare les

106

xïlam aufer

& projice in infernum.

eip

Deus meus ,. pulchrxrudo oculorum

me

fn, fatietas cor

dis.mei, 'nunquid tu

Wt

non fuchus amanti?

quid erpo .extra te

quaram, aur quid defiderem ?

tul

lus

O ,JESU Ípeciofiffime .&. dehc:of IH

me Vl.l inefa ammam me

am ignito amo-

ffie

ris tüi jaculo, 1 uc te folui

um dilipam.,

s

Domme

]cfu :

Amator caftorum cor-

Ti ncen

ïan&xmmo tü

cor meum puriffimo ac

D

*ämOI'G

O Qu

S1TYK

A

meus Ó am

tui ardeam $t Deus

andx

ffime JESU! da.mihi

córifinüüm 'amoris tui incendium; trahe

g

m poft te;.ut. cu:ram, & nou deficiam.

$96

Q ama-

EücHARISTIX.

1695

ebre,

: O amábiliffime JEfü Chm&e, ee&it

Fa

fxme Sponife'nirze mete , obfecro te pet

cor tuüm lanceá transfixüm', & amoris

Lf

valnera fauciuin5- tæans&ge, su!nera,lfau-

cxa .CoOr mcum amams «tuivulnere tátri Va«

Tedty

bi di:

lldo, ut.pleno defiderio) & perfe&a vo-

iuntate 1e.diligam ;-Gcquaeram ;::te mren,.

&

dam in omnibus; & fupf:r«amnm

fdá

811

thgam te; Donm

e De

us! ex

»gue

tótà mente, t intelleüim & memo

'é.t

sneau m: téfólo; & ad' glouam tuam Qe-

DA

cupem , ubxque foli'idheiream.

Ya

" Diligant te ex ommbus Viribus mens,

T

&t omnes illas; & corpons, & animee;,.

[2

tui laudem ; amorem ac beneptacuum

pendam.

fl

Diligam te Deus m»ms, ut Tu folus

I[]]Q-

me totum poffideas, & meé totum in Tf-

abfcondas, atque transferas.

COf

0

' Domine JEfu, .F ili Dei; vwx' da. mæhl

toto corde, pleno. deüdeuo ,. fitiente

animà ad te af'plrare

totum. fpirirum

)eii

Tneum; "& omnía in

ea, a

fe;

ml

gm e$ vera beautuäo ,

anhelare, .

nile

omnm defidéria

.

0 dulc:s ]Efiü "trale

us

5

TOR

Drer1c:ix

170

1nea poft te; -ut te folum ánima mea e(uf

füavi

yep

riet, & fitiat, te folum concupiftar.

l

O utinam Tu ífolus cordi meo du*

ceftas, & folus Tu mihi placeas fuavis-

lf

fica

fime JESU!

ficim

Hen Domine Deus meus, quando di-

K5 t

ligam te perfe&t$? quando conftringam

S

te dulciter,-ó V

:

ita mea!- inter braChia

anima mea.

T«

ol

. ^O Domine Deus! utinam me ipfum,

fi

1l

& univerfüm mundum tui amore per-

fe&d& contemnam.

Y

n

. Utinam in te rapiatur & abforbeatur

Q

gnima mea! quousque eft arida anima

It

mea, fiiens aquas alienas? imple eam,

Domine, ardore zítuanriffime charitatis

Tani

tibi

quae, ut fitiat te folum.

Domine Deus! quàm bene mihi fo.

:D

rct, fi animitüs diliserem 'Te? Dulcis

&t

TEfü! da mihi veras divitias, hoc eft, 'ITe

N

dpfümmet . & cordialem tui amorem lar-

eire, &in ceteris omnibus fim pauper.

bo

55 Q Deus! 6 Zelator fideliffime! quan-

le

do redamabo te ?. Nobiliffime JESU!

qui

quàm

ggäm' pulcher? quàm amabilis ?

d

fuavis

EvucHARISTIZ.

171

'meaefir.

(uavis es in- deliciis tuis ?

L

Beati; qul in-

"

telligunt te.

10 dü*

Benigniffime , defideratiffime , am

sbi-

" foyis-

lifime Domine JESU! veni & vifita me.

PFac cor meum fecundüm cor tuum, ut

tdo di»

faciam deinceps femper omnes volupta—

tes ruas.

$

ningam

Sufcipe me, Domïne! & da te miäie

brachia

Fac me tibi indiffolubili vinculo amoris

colligari; ut neque mors,. neque vita pof-

ipn

fintnos velad momentum feparare.

p

Imple Domine cor meum perfe&iffi-

mà, fideliffimáque tuá charitate; ut, quid-

bedtor

anifm

quidquid fum & poffüm, & quecunque

intra me, & circa me fünt, colant, que-

eam,

MTC

rant, fitiant, dilipántque te,

Plagcäntque

tibi nunc, & in eternum.

Cor meum & caro mea exultent in

j f0

te Deo cordis mei.

jul

(5

Omnia olfa mea di-

cant tibi, quis fimilis tibi in bonitate,

Ll

amandiffime Deus?

j

T.

Deus meus, Creator meus; fummum

X

bonum meum, quousque non cognofco

te ?. quàmdià lates; & epo te non re-

Ludy

U

quiro: imó veró intimeé.mihi praefens es ,

I

& non invenio te.

Miferum: me?! - 'Tu

Salus '

172

Dericix

R

Salus fnca es unica, & ego non quero

ml

te ;

Tu- unicum & fümmum bonum

meum;. & ego non amo te.

)!

Ergo aman-

LU

ditfime . Deus' qui, cum non effem, di-

PN

lexdh fne . &, ut efTem, ex puro amore

j

feciffi me; da mlhl, ut v1c1H' m amem te,

defiderem te, quaram te, curram poft

gm

((

te, :nOn re ulefï:am, donec inveniam te ,

li

pre. amore UJI cetera omma, qua extra

a

te fünt ,. faftidiam , & in te invento unice

4d

conqmefcam

(u

. O dulciffime ]ESU' quam lubens te

at

amarem eó amore; quo amari mererls,

?

amore ícilicet infinito.. . Accende igne rui

d

amoris fri

d

ggdum cor meum,. « dulce mi-

hl erit ,. tui amore mori,.

L

: O JEfu pro me crucifixe, transfor-

fa

may quæfo, mein te, & fac, ut clavis

r

fic

amotls perpetuö tibi fim confixus.

O. ]ESU , amor cordis mei, quando

li

i

Ic vxdebo dé facie ad faclem, ut perfecte

aleam te amare.

DA

j

7

Contrïno.

f

ægwwmr pemï/iz Domnigo. Deo tuo , ve-

U

S

»r& m;/'ev 6 47 miferabilis , eg-pauper ,

lu

fitt-.

EUCHARISTIA.

173

PJ mudus. . Ut autem labzgples fías, &9 ve]iz-

quero

bonom

amentis allis induaris ,. €g tou appareat con»

Jfufio suditatis zue , fuadeo t

^

ibi, emere au-

) at

m, d.

vum . ipmitum probatum.

Ur vll à

! amore

peccatis fuis munderis , amifam gratiam ,

em [6

primámque ánocenti [folam veciptas y- fuv-

ere , «g ad Deum tuum ire, adun

(ique pec-

m poft

4

am te,

cata deteflavi, €7 fuper omnia de üsdem do-

dere dehes. — Zdque bic dolv, dum ad Su-

p

-crameutum' penitentie accedip, wecefavio

o unid

adeà vequiritur , ut, heet Centiey peccata tue

cotfitereris , mmquam tamen , €o deficiete ,

d t&

'veimiffionem eorum con[fecuturus^ effes. ^. Pe-

tenioy

vum equidem efl, - faficeread. banc-obtinen-

one l

dain in confeffone attririonem3^ Sà uimirum

(e ml«

"doléas ob Deum dte offenfum j quod per pec-

catum odio €g vindi&ke "ipfiay: te'e

i

X

Dfuevit ,

"

Z,

fi; g

sfor- |

ftdy eum impevfeGius dolor..ejusmo.

dhüs

proprio comimodo mon. nibil, additkus , melius

facis ,.l adjungas. coutvitiouem perfeiaum ,

oc efl , fi doleas ob Deum offeu[um idcirco,

ando

ao

.quod fit iufinità Lonus, €9 peccatum fumm?

averfetur. — Pevfeta. feilicet. cotitritio , üt-

pote que di[plicentia eft de peccato ex m

zivo bomüatis Dei pvopter [e spfiuum dileti

fuper omnia, 'dolorein dmporzat de peccato,

, 00

g. amorei. erga- Deum y-cUterquesaütem

Deus: fu-.

a

La

ülmmw Jit; tiecoffe efl : -Cum eniim-

gremum

!

"

*

174

".DEL(ICïZi.

É

j

prenum bonum fi, ey peccatium , quod ei

m

ä

enfinitó oppofftum efb , [ummum malum;

voinde. fumunum de eo'comcipeve dolorem

debes.

Cum. Deus fit. fupremum | bomum ,

eflo

Felicem

mií

fupra. omuia .eumn amave - debas.

z0, fü movevis. pevetlà adeà. contevi ; — cov

di;

contvitum, enim e9' bumilitum Deus mon

de[piciet.

E

I«

A&us interni ContfitïOnis.'

eu! heu Deus meus, & Pater miferi-

QUn

H

cordiarum! ut quid toties offendi te

d

füummum Bonum meum, Patrem & Cre-

atorem meum.

tüa

Dominator vitxé med , ecce vides,

abj

quia ron eft in me bonum, nec fanitas

nii

animse mege

tgc

— Domine miferere mei! faria animam

NU

meam, quia peccavi tibi; Sara me,. Do-

i

tine! & (anabor; falvim me fac, & (al-

Wt

vusero, quia falus iniea T folus es.

Wi

Heu Domine Deus!. quanta fünt vul:

nera animd mec, pro quibus fanandis tu

tu

crucifigi & occidi debuifti.

del

Cui conquerar , 0 Domine ! omniæ

ifi tibi

mälä ,r'nea adversüm te commiffa, n

ESU,

ÉUCHARISTIZ.

175

(ue

JESU, Salvatori & Redemptori animae

meg?

al

Tolrent

Deus meus; Amor meus; propitius

int;

efto mihi peccatori.

]Efu, Fili David;

Felinn

"

miferere mei ,' quia nihil tibi- poffibilius

)

(ür

eft; quàm mi(erorum velle mifereri.

£ -0l

Redde mihi, mifericordiffime JESU!

gratiam tuam , & condona peccata mea,;

recipe me in amicitiam tuam.

]

Non fecundüm merita mea ,. fed fe-

lt

cundüm bonitatem tuam refpice in me;

qi té

clementiffime Domine Deus meus!

(92

. Dulcis JEfu, quàm amabilis eft gratiä

tua, quàm fuavis amicitia rua!. ne quaefo

des,

ii

abjicias me propter peccata mea, Benig-

nilime Domine Deus meus!. fiquidem

Pa

ego mifer & .infelix peccator peccare

non aurem aliquid "meritorii absque

Do-

tua pratia facere poffum. — Et quid tu, o

j2

optima & infinita Bonitas aliter potes;

quàm mifereri & parcere,

vtl«

Fac ergo Tu íecundüm bonitat&'m

isti

tuam, quia ego infeliciffimus agere non

defino, nifi fecundüm malitiam meam.

Y

1ibl

vMifcricordi(Hme Jefu! da mihi lacry-

U.

frag

SDetvcix 5

176

erytias . pæ?utenuæ, quibus"es^ ábyllo'

f

mií

cmd;s meidolea & lageaim: péccata mea:'

7** mihidolorem pérfeaitfine con-

f

tritionis, &lacrymarum Humma, jücitér

Hüeääa,'qmte Deuur meum-

&»Creato-

réfri meum-contempfi

qui

füifi

7*6 Domilit emolhas, qü*æf'o, 'hoc fä.

a

xeum pc&u"s hetitz, idfdamma fngxdxlïi

inütü-cór rtieuts; & lacrymre mihi fluant.

édie àc no&te , G fit'dolor'cordi meo con--

Te

tüu,

tibiiis, quüodte offenderim Deurrmeuti

tam bonum ; tamque amabilem ; füper:

T.

oumnia amabilia..-

ngd facgam A Domme Deus meus y ;

tud

Amor meus, ut placeam demceps tibi?:

tün

quxa usque hodie totus fum abommablhs,

enu

ltare.

f

w

Deducant. ocuh mei: lacrymas d:e ac

i

no&e » quia alienum me feci à grana Opti-.

diit

mi Creatoris mei..

Domme Dgus, qund e& m:hx absque

D

t(', five in cae 0, five n terra? :«

Tü

Refþ;g in me, quefo., .X in. grauam

am

b o

Bs

ij ?

quám peecanc

ido perdidi..

nec

O&cnüemhl m:l&mco:dxam tuam Mi«

t

YÀ

feratot

&

EucHARISTIZ.

177

31

ferator & mifericors Dominus:: Heu me

dT

mifíerum & .infelicem'! .Domine-DEUS;

^ COf

Amor meus; Fehcxtas mea.

.qui unqgam

o('ïendl te"'

NH

feito

.. Ah "utinam - mortuus -fuiffem - gnfm

)

quam te offeadiffem! miferere:mei;: Do«

mine, quonjiam infixmus fum;. fàna.ani-

Y fa.

Yal

mam mieam, quia peccavi. ti

dant. |

OPater' peccavi in ceelum; &coram

CO«

Te, .jam: non: funi - dignus, . vocazi- filius

tuus; fac.me ficut unàm. de tercenariis

[iij

tuis.

Ipep

51

O Pater' non fum dwnus, v:dere "aleiz

IN

rudinem coeli pre mulutudme qumta./

tibi?

tum mearum.

2

jllis

Ah utinam, utmam nunquam pecaf

Lj

fem! non finas, 6 clemenm[fme Deus!

e.4C

ut peccata mea dmdant inrer. mc y & te

pue

dintiüs.

Si cafligare me vis Domine; Domme,

23

ne in farore tuo arguas n neque in xra

tua corrlplas Ine,

Eaf

Ne recorderis, quæf'o, peccata Tnea;

dill.

nec proptereagrariam tuam à te auferás;

fis

aut minuas; fed quó ego/ füm itifirinior ;

T(UN

e

Dzricaig

178

eó,magis oflende: tu. in. me.divitias. bo-

o

nitatis.tug , tit..cun&tis palàm fiat in. me;

me

quia mxferanones tua funtmfimtæ ; atque

xmmenfæ

x

d

O fi nunquam fuiffet mfehx dles 1lla,

qua Te Deum meum offendi!

. Pater! refþxce in faciem Chrifti tui,

T

in quo tibi fémper complacuifti: & in fa-

Ciem 'dilediffime Marris ejus, Virginis

Pro:*

ib

Maris , que nunquam te offendit.

pter. hos duos 1gnofce mlhx )X proplmre

peccans meis.

Tun

XDoleo- ex: corde de peccatis tmeis,

Domme' non; quia iisdem ccelum perdi-

TK

di; :&-infernüm merui;:- fed folüm ideo. d.

u

quod te Deum meum, quem animitüs &

C

füper. omnia diligo; . offenderim.

Licét ex revelatione tua fcirem ; Deus

Tk

meüs, me veniam peccatorum meorum .

nünquam: à-te .imperraturum ,. & eeterná

f

glorià privandum, & jufto ruo judicio;

N

(qüod tamen abfit; ó Deus anima mez )

in hora mortiseffe reprobandum, & li-

f

Gét nóflem me àn pubhco univerfi orbis

p

judicio ac tribunali à te damnandum effe;

p

tamen dolerem ex ammo & toro corde,

N

b

quod

EuUcHARISTIA.

179

t bo-

quàd te; tami bonum Deum zc Dominum

16

meum; in vita unquam offenderim.

at

Doleo de peccaris meis, Ó mi.aman-

51

diffime Deus ! ex toto animo ex puro tui

unius amore.

)r;

ul

.Q Pater! in abyffum mifericordiee tuae

infa-

me projicio, & in fanétiffima vulnera Je-

fü Chrifti Filii tui confu

QUs

"

gio ac me illi:?'

Pio:

abícondo à facie ire tug.

Eu

itire. |

Ne projicias me à facie tua; & Spi

tum Sanctum tuum ne auferas à. me.

R,

O Parer-mifericordiarum ! .- propter

T

mortem & fanguinem Jefu: Chrifti; . Filii

de0;

tui; pro me in cruce-mortui;. parce pec-

À

catis meis.

Peniter me peccáffe, íed cupio e-

mendare;. quod feci.

ia

um

O TESU memento;- te de ccelo de-

a

fcendiffe, ur me quzereres; -& falvum fa«

(105

ceres.

lpera ab-.

p)

O bone JE(u! . intra. tua; vu

1

fconde me:ab(íconde me paulifper ; donec

rb

pertraufeat füror Patris tui;. in me

.oa

Dü'f,

?eccara mga cgncir:-a:ir,

j

M a

od

180

Dzrireizs.

".Q,]enfu! utinam ego te, & dilectam

Matrem' tuam femper amáffem; & nunc

&r

amarétn,'nec unq

uam offendiffem, nec

offenderem pofthac in erernum.

qui

*'"Sed lu Domine! erravi ficut 6vis,

Q1

quie' periit in deferto.

Ta verb, Paflor

Viv

AE

do

Oiï :fän'.guilhïc' meo eluere p;)*ffc'm ma-

qui

culas animae m

Dui

traxil ..

x AC LZi

?

H

a

:æ? quas peclcand(')"c'onlf

; ;Quidq

uid in vita mea cogitavi, dixi»

wf

feci, quod tibi:difplicet, id-omne nunc

fiy

revoco, averfor, abominor atque dete-

Ítor; & fiillud-annihilare

quï'em j vellefg

lis

omn'mg annihilare:

di

" Qüidquíd veró ín vita mea cogitavi,

l

dixi aüt egi, quod tibi Deo meo placuit;

id'omne nuhcrepeto ,"renovo; approbo,

a

& tatum:habeo

?

2

8

W

que'effe volo:* ^^:

tque fdfi&uum fa&üm--

Vi

Atque ii fatisfáctionem offero tibi;

T

Jeusmeus, totam deinceps vitam mearn,

T

^

&

tbi. uni ; . & foli :honofir d glqrigï.

d

cïagiïgcrgndam,f ,

At-

:

Eucmms*rw.

181

lum

( D

Atque utinami Deo femper placmf&:m,

& nunquam illum offendiffem, nec ün:

1 ne

quam deinceps offenderem!.

.O Domine !

non intres. in judicium

0VIS

Dfor

cum fervo tuo; fed. in; mi(ericordia.tua

vivifica me. Cognofco iniquitatem meam;

doleo, & renuit confolari anima mea;

m f

quia in.te,; Deum meum;: fummum Bo—

5.

^

) COrt

num mmeum pGCC':IVl.

O fi vel morte meà infectum reddere

]st

poffem omne id;, quo te Deum meum

Ws

fuper omnia dxle&um ofïendvl

25

(gte-

ellem

uis dabir. capm meo: aquam & ocu-

lis meis fontem lacrymarum; : ut plorem

die ac nocte iniquitatem meam , & pec-

I[aVI»

cata mea.

diit;

)b() )

"Utinam pofï'em doIere de peccans

Quf

meis ,. & ea dereftari fuper omnia detefta-

bilia, ficut cupio ex nunc amáre te; Deus

meus, fuper omma amablhaa

[lbl;

:afffy

Peccavi, 60 Deus metis! .& gravxter

?i

divinam Majeftatem tüari offendi: doleo;

& vehementer ex intimo coide-doleo: *

At

M 3

Do-

185

Dretiíerg -

Tye

Doleo; quód infinito dolore dolere

non poffim peccata mea.

. In punitibnem ; & aliqualem fatisfa-

&ionem pro peccatis meis; Domine! ac-

Cepro ex hoc momento' quascunque ad-

li

&t

werfitates, qua ex tua providentia mihi

Ino

accidere poffunt, 3

i.

lens perferam. ^

Násque lubgns ác vo-

W

3l

Quin adeà in ponam delictorum

meoruim,. quibus divinam tuam Majcíta-

tem offendi

ultro accepto mortem

temporalen ; & tunc, quando .tibi,

ac divino : nutui tuo placuerit;..& tali; ac

'eo morbi ac lethi penere, quo tibi vifüm

ffuerit , lubens moriar; dummodó inzeter-

d

mum parcas anime mes,

d

«; Volo, & flatuo omnia, ad quæ obli-

N

"gors .exequi. & praflare, prefertim illa,

qua mihi à tuas vice

s cerente confeffario

Wt

W

imponentur, vel fua

&

ebuntur , & hec

. omnia ex fincerilfimo amore tui, item ex

"amore tuc& dilediffimt Matris Marie,

,& meorum San&terum Patronorum. Q

1

V

| ]efu propitius efto mihi peccatori!

j

)

Defi-

EGCHARISTI E.

183

duene

Defideriümi fufcipiendi- Sacrámenta

^

Peenitentie & Euchariftiz. «

p

fitisa.

efidero,. mi- Deus . ac. firmiter ftatuo

D

bl a-

cum gratiatua, fepiusme velle pi& fu-

lE ad.

f.ipere fanétifima Sacramenta Ponirentiee

tnihi

& Euchariftiaz,- ídque praecipu? in, hora

i VO-

mortis mee..| Quod ut fiat;; oro.te; . per

vulnera & (anguinem Domini.noftri. JE-

SU. Chgigi ) Amen

"

ïgrum

jelt-

f(«f

.Humiliatio coràm .Säc::c«rdötkäy,' -T

*

-a Spes.Remiffionis, .

4

d

]i; At

WTon abfcondam peccatunr meum ; ;&

vifüm

N

non éelàbo in fihu' meo iniquitatem

&tfv

incam. ^—Vadam & oftendam me Sacet-

.doti, & in Spiritu hutriliato conftitutus ;

ad pedes ejus iniquitatem meam portabo.

AL

bli-

Nunc;

-Domihe ! afcendam ad lavacrum ,

il

(firio

ut lavem veftimenta m

ss srmanier

iniquitatibus meis.-

hec

me

.Ecce, Domine

I 'ego . Vilis peccator ;

II X

3 i5

pauper, malus & indignus,

yenio ad Te

ari?,

ut l-

fupereffluentem: Aby(füm pietatis;.

ver ab omni macula; utmunderab on"ïïm

-:P€CC8[00

Nïxj-»

For-

«f

184.

;D;kErrcrpm. *

- «Formula:.Confe(fionis;

fs

ur

obfiteor' D'EO -ómniporetiti ;' Bestte

Marie fémpér Virgint, omnibus San-

Yet

]

&uis,, "& tibi;'vices Dei gerens Pater , quia

!

peccavi-nimis'eópitatione; verbo & ope-

D

re; & accufo me ab ultima Confe(fione,

quam:peregb atité /N: N.C(hie tempus ul-

time Confeffionis/dicendum eít) de fz.

bus peceatis:... Hic brevirer . fince-

imiilit

numera peccata tua.

cä[/]

Formufé Boff Confeffionem.

Is

e his;: aing .aliis omnibus totius vitäe

Q

me cognitis mihi: Gcincognitis pec-

catis; prafertim-de IN N.-(adde aliqua

pi

ex.vita preterita ; -v. g. de preeteritee vitae

[

impuritate j mendaciis , iracundiis, ) .me

t

humillimé accufo, doleo ex toto corde,

quod iis Deum, fummum bonum, quem

uper omnia amo,

offenderim: propono

mihi firmit&F;"cui divind^ pratia vitam

TBRearm.emendare, peccandi occafiones vi-

tore, omnem obligationem-meam imple-

I6 & nungquam ampliüs peccare in Deum

q

meum.....Ideo; precor bearam Mariam

tr

femper..Virginem .. Beatum. . Michaélem

fe

t

apti-

&

angelam : bea

tom. Joannem.B

F

Arä

*

ftam

KutHARiSTEE

As

Räm , Sanctos Apoftolos; Pétfütn & Pau-

b

Jum; omnes.Sanétos , c&itej vicesrDei'ge-

rens. Pater, orare pro me.apüd.Doniinum

w5 ag

Deum . noftrum,. & rogo (alutarem Pde-

» Q

X ope

mtengam .L;?;&lïü;þamentglgmeqbfolusiqm.

M

s

:

- :

flone,

vsul.

hanc

2

de fe-

Ül5 n x.Cbmritioneüf

Agne 'Déi ^manfüett

j

;

me!

X

P

| üncgf

imnóce

£

ntiffimam mortem tüám pec-

catis meis ignofce,. & emendationem vi-

te mec fecandüm cor ruuim mihi tribue,

WE

O. dulcis JESU! ^ doleo'de peccatis meis,

5 pe

& quod mihi de vero dolore déficit d

jiqua

gneris füpplere'pro te7 Deóque Patti

d

vt

omnem dolorem , :quent füper fnéis:

!^

7

g.

:f

Ide,

fiüsque kmuncïi;- p??cfltjis*' hatïuxül, offm-

üem

( Onis

9000

1tam

RT o ts

.,

;ile

Qit Tibi, ó-dükiffime DEUST gestir&

ples

J acceptahase 1nea confeffió3 ^" in: quà

eum

quidquid mihi defüitcde füfficiéritia" cor-

tritionis, de'purirate^&€ irítégrirate"cón-

rit

m

feffionis; " füppleat; ob(&eto;- fümrmi riis-

yi-

ti

T

n&mtämäï

hm

186

* ODrerICLE

eme

Filii tui, & copiofiffima Beatiffimae Vit-

ginis Marie a

E dite

fita.

K

c om-nïum'i Sanctorum me-

; .In quorum unione offero Tibi omni-

: Fhr

NT:

modam, & quoad fieri poreít; etiam Sa-

«ramentalern Satisfactionem, pro .peccatis

l

meis; quidquid ab hoc tempore boni

acturus, aut mali paffürus füm, id cedat

in remiffionem peccatorum meorum.

Offero etiam omnes, quas hodie &

ter

quocunque deinceps:tempore períolvam

fi,

reces, -pro exaltatione - &. dilatationie

LT

$

an&tee. Catholiee Ecclefiee ; extirpatione

s

hzrefum; concotrdia Chriftianorum Prin-

cipum, & fecundüm omnem ad lucran-

das induldentias requifitam intentionem.

.* Quas omnes.riunc pro- femper inten-

do lucrari per.meas orationes. & alia bona

opera, eásque in quantum defunéctis ap-

qu

iplicabiles fünt; 'eo,:quo tibi; mi Deus!

vel ob.meas:obligationes; vel quamcun-

y

4que aliam fortà caufam ,. placitum eft or-

dine, .plené eisdem dono & applico.

ü

/''*:Adjuva & confirma me in:meis bonis

PI'D

pofit

is ; ut; proüt-ftatuo , me deinceps

]

nibus

INiON.

M

:

Jus., præfertim in his.:

emen-

EvcHARISTI &.

- 87

Y

emendare ,. &ea, ad quadi obligor, fide-

Irm fre

|

liter ac conftanter exequi. valeam. - Per

Kbhriftum Domiaum noftrum Amcn.

Qmnr-

m 3

Si eft Commumo generahs adde hig

eCCaLIS

" fadulentiam Tamen im)m* Commumoms

Dont

3211

] cedat

applzco amne N

Chara. Mater !

chcm:re fmhx tua

.

apud dilectitfimum Filium ruum in-

l&

terceffione, ut im ardenti:ejus Gctui amo-

lvam

*e, & in meis (praefertim; quae in-hac

AU

Confeffione ftatui) bonis propofitis fenj-

attone

per firmus & conftans permaneam; ühus

Prin-

&x tuà falutan mumtus bcnedz&lone.

(rili

^;

1efrl.

Pfalmus.,

nten

enedic anima mea Domino; & omma,

bona

qua intra me funt, nomini fanäho

$g

e;us.

jus!

Benedic anima mea Dommo, & unh

Cun-

oblivif£i omnes retriburiones ejus.

q

Qui propitiatur omnibus iniquitatibüs

tuis: qui fanat omnes infirmitates tuas. -

yots

ur redimit de interitü vitam tuam:

fsps

'qui coronat te in mtferxcordm & md&ra,-

;wmbu&

^

lee-

qam

188

Drircerec

Ma

"* Miferator ; & mifericors DO'hiihl:iä;

fce

oneanimis " & multüm mifericors.

nit

.5,Non fecundüm peccara noflra. fecit

dü

n

:

fii

Iras retribuit nobis.

obis;,. neque. fecundüm .iniquita;tc,s- qq-

di

: p Quantum :diftat -ortus 'a*bï ocädehte,..

lii

[

long? fecit 4'nobis iniquitates noftras.

^" Qiioiniódo mmifcretur

q

;patér filiorum,

zniferrus eft Dominus rim

*

e

4

ntibus f&, quo-

k

[un

niam ipfe cogriovit figmenrum noftrum,

qua

Benedxcue DommO ane's.Ahge'li e]us,

lab

t

Miniftri . ejus ,

DN

ejus. :

; qgfg facms vglunïateæ

»

[

«; Beriedicite-Domino omma 6'pera kejüu'

S

für

in omni loco dorminationis e

Ri

anima mea Domino.

qu 3 bénedic

Gloria Patri, '& F'ilio, & Spiritui San-

&ó:' SicuF efat^ in "printipio,; & nünc

Á

&.fem

a

&i Se

-

^

en.

]

-

d

E

calf; - S'æculorumjj

Et

J

à

[

:

em

Tog

!

Á

Oremus -

eti

;iaäiïab

iei;s & miifericors Deus; cu;us

pe

O

: müferi

[*

Y

Vif

cotdiee non eft numerus , &

boniratis infinitüs eft thiefaurus; pirttime

Vr

2 :,(q i

Maje-

Ü

"

194

EugARISTUR.

189

Majeflati-tuge ex toto cordis &-menti-ä.vä-f--

At

h

fectu gratias ago pro exuberantiflima bo«

nitate tua, quam oftendifli füper me,

1 fecit

düm ràm clementer peccata mihi indulfi-

& n

fti; & pratiam rüam mihi rribaifti ; bere;

dicta fit divina

ietas füi3; & benedictus

j

lente,

fit incomprehenfibilis amor -Filirtui,) qui

As

eum- induxit : t^ hoc tain facile-efficáx'

um

que remedium , . quo-à peccatis, noftris

liberaremur , inftiuerer. ;; ^Unde.;in,

Quo.

unione. omnium .gratíarum.. actionuim ,,

lUlf

qu& tibi ab omnibus ver&, peenirentibus

ejus;

habita fünr; concinó tibi laudes & gra-.

RRR

tiarüni 'dCtiofes; ex- parte" omniüm.

ccleftium, terreftrium & fidelium d&

funéctorum nunc- & in

/ojis

4

h Sesio-

nedié

rum. Amen. .

-

)

$u-

3

[

&am. Peuitentiam. dicenda.

10nc

nte inju

Ui

"t quoniam; Ó fnitiflimé Deust^ hl

E

plicibus peccatis & negligentiis'ieis-

maximam tibi irrogavi injuriam , ideó

etiam paratus fuin divinz Juftitie tuee

perfectam.. fatisfa&tionem: ,...ad.;.quarm

tuj

)

vires mez fe extendunt , .rependere.-. Ipi-

dlario .. no-4!

s

Rür pesnuenpaallarmcà, egipi

TRune

j

190

Derricix

lib

mine tuo, mihi impofitam fideliter ; fum-

eanc

máque cum. devotione perfolvam.

Et

ngi,

uütinam tali devorione & amore eandem

fij$,

pérfolvere poffem, ur majus tibi benepla-

TUl

cirum. & oblectationem caufarem, quàm

Tàti

tibi per peccaramea injüriam & contume-

d!'gm

liam itrogavi ,. quod ut perficere valeam,

QTrà

ideó unio & immergo hanc meam poeni-

fdg

tentiam in omuia opera fatisfactoria, quae

n

dilettus Filius tuus triginta tribus annis;

fani

jejuiaüs, &vigiliis , & orationibus perfecit,

& in unione omnium illorum offero tibi

£i0;

hanc orationem & peenitentiam meam.

tib.

Qmn

Refpice igitur, amantiffime Pater! füper

fofe

me obligatiffimutn debitorem, facris pe-

pi

dibus tuis advolurum, irrogarásque inju-

rids reciproco amoris obfequio rependere

für

Vel

fütapentem: rantámque mihi concede vir-

Tud

türem & gratiam , ut juxra ruum fanctum

Do

beteplacirutri h

anc Qra:ionem kper'fir;iam :

Tiün

Amen.

Hic ova peniteutiam ztüli ïnjunfïam, eáini-

que [equeuti óvatiotte conclude.

L:

ïï.a'n&iiïimenpater! in unione omnium

S

J poenitentiarum ;

qua: unquam pro glo-

"

qul

)

gää:??:m-inis -.thiädimp;letæ funt ,. offero ti

19X

|

EucHARISTIE.

5 fs

bi hanc meam confeffionem rooans, ut

eandem .per merita paffionis dile&i Filii

. H

«ndem

tui, pérque interceflionem D..M. Virgi-;

p

nis, & omnium Ss. Apoftolorum ; Marty -

qum

rum , Confefforum, atque Virgi-qum,

ratam & mihi falutarem habere ac efficere

Iülrfe»

leam,

digneris; & quidquid mihi defuir de fin-

Cera praeparatione,. perfecla contritione ;

poni-

£deli.& dilucidà confeffione ,. id omne

; que

commendo dulciffimo cordi Unigenin.rui

ER

Tfecit

tanquam bonorum omnium . pazophyla-

€io; ex cujus abundantia otnne debitum

"0 libl

KaT.

tibi plen& fuppletur : . ut, per id ipfum

omnes defectus & negligentie mee, in

Qupet

-

fufceptione hujus Sacramenti commiffze ,

plené, perfecté ad eternam landem tuam

injh-

adete

fuppleantur, méque tam efficaciter abíol.

vere velis in ceelis, ficut Minifler tuus

evit-

tuà auctoritate me abfolvit in terris,

Per

idur

Dominum noftrum JEfüm Chriftum Fi-

Jam

lium tuum,; qui tecum &c.

Oratio.

diili-

Poft C'o;zfeüom*?n.

nl

omine JESU Chrifte, Fili Dei. vivit

D

fufcipe. hoc. meum. fervitutis- obfe-

T

jotie.

quium in amoreillo fuperdigniflimo, qqg,

bi

a

19

j D!-;u.cri.-ä

Märiam Magdalenam, & omnes ad tecon-

fugientes peccatores abfolvifti. .E quid-

quid in Sacramenti hujus füfceptione

negligenter.tninüsque dign? perfeci, tu

per te füpplere| & fatisacere dioneris.

Ormnés . fingulos ; qui confeffi fünt;

$

commendo dulciffimo cordituo, rogans,

ut eosdem cuftodias, & à relapfu prae-

ferves, atque poft hujus vite miferiam

mecum &d ga

udia perducas eterna.

.-A—menf

»

wj

vi

h

A

)

(35

d

TE

—

—*

"CCAPUT

/— w ER R—

Euciuius'rif:ö

193

|téton»

t qid-

eptione

xl fü

P

AXIS

mmeris

] (unt;

C

0919

SACR

al

;ömüijms;

| pree-

fcnim |

CoLze-CoeNx

H

D 'CEN & q1Y: Ó

5

À.

DA us

Dzsft-«

T1d.

sdyseiirws

à ab 6a vejetdus ,

igatísque anamibus &^ pedibus im teue-

bras exterioves deturbatidus efl ille, qui fir?

veffe nuptiali, boc efh , finà chavitate acce[e-

vit, Quid egoraliud tumc ex[peblo , [j absque

bac vefle in

4UgejJevo

piutit bor n

Tineo , Domine' o uebeuténter zimeo ,

ne forià mal? accipiar in

thenfa, [i quid

borum ibi defig apparatuum.

)uis és 10 - Dothi

;

7

e? Qquis fum ego;

qui audeo tibi nþpropz'iïzä

uave? Quid efl bo-

$imo, ut poffit iu fe vecipere Fatlorem 69 Re-

emptovem [uum? Quid efl bomo naturá fud,

zifü vas covvuptiomis €9^ putvedimis , filius

Jginosis , beves inferui, opevatov peccato«

vun , comtemptor Dei, $9 creatura ad omne

HT

äæzrwz iueptas 4d omne verà smalum apt

Á

füd

J

Drzr:er& -

194

ma promp.

"

[

tiffmnáque ?. Fide, Domitie! vide ,

U

quis fim ego.

Quomodo zgifur tam vilis g immunda

creatuva. audebit accedere, g comtingeve te

Deum tante Majeflatis ?. Ecce. luna. etiam

non [plendet , e9 flelle mon fünt munde in

con[pe&u . tuo , columme celi contvemifcunt ,

€9' paveut ad tiifum zuum. — Alriffimi illi Se-

gl

: qty

vapbim contvabunt alas fuas, 9 im con[pettu

zuo fateutur. fe papiliones, eg^ viliffamos effe

p hd

|

T

þermz'culo:.

Qua igitur audacia, que temeritas, fi

77

Mi

bomo , viliffima abje&iffamáque. creatura. au-

deat, te 1antum Dominum 1n e vecipere.

Mi

v

Santlus ille Baptifta Sloamues, im utero

uj

Matvis fue [an&ficatus , mon fuit. aufus abs-

ii

que tnandato tuo, te baptizare Domine , ver-

Hicémque tuum tangeve , imà. indignum fete-

Jig.m

Jlatus eff , qui [olveret corrigiam calceamenti

Jf

?ui.

f

Princeps "Ahpoftolorum exclamat , dicens :

a

Exi à me,.Domine / . Jomo enun peccatov.

f

fums Et ego-peccatorum omuium facile prin-

ghi

ceps tibi appropiuquare mou formidem ?

M

$i pamibus propofitiouis , qui tantim

LUR

W

um?m evant pr(ffmdz,'[nni Jugus. snyfte

7986 -

EucHnanisTixX.

195

TA

wemini leuevit vefei, nifi quà mundus . e[fet

3 e9 fau&us. — Qui potero fecurus ejfe egoy qui

pmuiidi

2 wianduco pauem 4ngelovum , cum imtevim

4 gam procul abfam ab omni fautlitate ?

p t

7 fl

- udonus. ille pa[cbaliss : qui erat. typus eg

ide 1

mura bujus . Sacramenti, juxta. Tandatum

ifut,

Dei. comedi debebat cum panibus axymis ,. g

ii

& la&ucis agveflibus ,. qui autem comedebant;

v

vexes. accinélos , Q9 calceamenta 4 . pedibus

r d

babere jubeblantur.

uottodo audeo--ego ad

verum bunc "d4gnmum pajcbalem accedere , - qui

f

nullam bayum prepavationum babeo ?. Quid

N

euün panis axymus ,-quàm puritas fiià fev-

f

qmento malitie? — quid latlueg amaye; uifi

vebemens contvitio* ubi ef puritas veuum ,

p

ubi pedum , id efl,. fan&lorum defideriorum

j dl

muudities ?

; ZW'

"Agnofto , Domine! agno[to anagnam a«

þ Íte

dignitatem tneam , [ed maxina. quoque m«

netii

Jericordia tua nou efl d ane " ab[condita: bec

l, que mibi

Á

gevit animum , &9 fiduciam

Jf

ad 1e venieudi

4

ar, qualhs qualis etiam fim ;

t

quà enün iudigmior ad te veuio ,. e) magls

prz'n-

glorificavis 1u . fi uon vepellas mne . aut ideo

perfequaris cveaturam tuam 3mmundam.

jnn

- Domine! tu non foles vepellere peccatox

flls

JToer£eve,

qu ef;

v Jéd vocave $9 ad te co

N 2

mn

qui

196

DELICÍX

qui dixifli: . Fénite ad me omms . qui labo-

Valis $9. onevati eflis , g^ epo Téficiam vot;

Qui fitit , qui falutem appetit , veniat ad me,

c9 bibat de fonte mi[ericordie ,. déque. tor-

vente voluptatit. — Et alibis. INon opus eft fa-

uis Medico, fed iis, qui malé babent.

Tu

[

fe

publicanos €9' peccatoves vecepifti , €g cum ilis

matiducáfli. Domine mi /. tu non mutáfli na-

[Us

guram, quam tunc babuifli , ideóque firmitey

pe

cvedo, quod etiam munc de calo voca$ 1lloss

&ini

hu

quot tunc in terva. vivens vocabas.

p

Hác itaque fide amimatus eft fiducid , mon

lm

ultra ab inanibus timovibus , €? [apervacanea

i

zimiditate detervevi ab. boc [acvo comvivio me

tu

füsatn , fed. venuas

n Q9 accipiam corpus dile-

a

&ifmni D

omini, Dei mei, diguantis ad me

venue.

Tu enim, Ó 9Efu! Tu euim es;

Y

qui m voc

as; Tujusfiflt freri, Tu fupplebis

efjam, quo

d mibi deeft ;

