
g iftan

ipfius facratiffimum corpus depo-

o m

firam, & à Matre Jefu doloribus obrutà

brachiis & finu exceptum fuit. Compatia-

fhpist

mur Regine Martyrum: & confidera-

yorett; f

tione Corporis Chrifti

lapis & cruore

g, Am

cooperti

d.

e peccaris noftr

is fincer& do-

ymmoit

leámus, ür qua Filium Dei ad hunc fta-

us AP

tum redegerunt.

otmo. fa&t*

i v

II. Quidam difcipuli Jefu & pize tma-

trone corpus Jefü unguentis delibutum

ft m

fepulchro intulerunt. — Recordare verbo-

apeflfl:m

o

J$ i

rum Apoftoli: /Mortui effis €9 vita vefra

eft abfcondita (coníepulta) cum Cbriffo.* « coiomr,

jp cot r

. omni /

In hoc fepulchro rumulare debemus reli- 5,

mm )

quias veteris Ade , fenfualitatem ,. ira-

(matl

cundiam , & terrenorum amorem, ut

ro ]*

ii d

cum Servatore ad novam vitam refurga-

inus.

Hoc Apoftoli confilium fi fecuti

lel o

fumus, & cum Chrifto confepulti, bene

3po?

nru» g

utilitérque Quadragefimam tranfegimus.

[j

efimu

j

III. Cor-

[

K4

/ 7s

152

Meditationes

1

III. Corpore Chri(ti in fepulchro. exi« '| one t

ftente, Anima ipfius limbum adíüt , ut

tüm; pr

Sanctos antique legis inde educeret.

Crcs g

uanto letirize fenfu Liberatorem iíli ac

Tim; vit

Metliam füum pridem defideratum exce-

Gpe fin

ére, à quo & tenebris & umbra mortis

Tium lo

ad lucem beate vita perducendi erant?

fan Tagr

tendo 1

. Quibus laudibus , quantà gratiarum actio-

ne lim5us perfonuit? Rogemus Divinum

BIN

Servatorem , ut à nobis auferat , quid-

Qu pior

f nj

quid mortem ac peccatum fàpit; quó fic

pti efficiamur ad ipfum in novirate (àn-

J jifa

étze & coeleftis virze fequendum.

hi* Y

x

totypon

DOMINICA ' RESURRECTIONIS

E

ts -

D. N. J. &

fhms. :

MEDITATIO.

aXPCCCäI(

Ontemplemur Salvatorem anima-

I.C

rum nofítrarum in refurre&tione

fuà glorià circumfulgentem : mortis &

inferni Victorem. Excita fidem tuam de

hoc myfterio, quod Chriftianz Religio-

nis fundamentum eft. Nam /i Chrifhus

De Dif

* 1 Cor. zor vefurvexit ,. vaua efl fides ve[tra. *

1$,

Adora Dominum glorie poft victoriam

ls

ab eo reportatam: Socius efto gaudii ejus,

&«

qui hactenus dolorum i

- fuifti.

pfius particeps

PU]IS, q

mï]u

IL Confidera Dei in remunerando

i

beralitatem. — Quàm abundé Pater eter-

Dore

ltitj q

nus Pilio fuo compenfat damna in Paf-

ione

fique.

ig Evangelia Dominicalia.

153

ilchto ei j

fione accepra? pro dolore aliquot hora-

y edit , u

rum, pro infamia Paflionis; pro morte

: educert ^

Crucis gaudium infinitum, gloriam eter-

orem fs

nam, vitam immortalem rependit. Con-

'atüm exe

cipe hinc novum fervorem ac defide-

bra mori

rium laborandi & patiendi pro caufaà Dei

ndi ertt'

ram magni, tam fidelis, atque in remu-

rum ad

nerando magnifici

?

IHI. Refürrectio

Chrifti nobis eft cer-

sDivinut

a, qué

tum pignus refürrectionis noftray Quo-

lt

q

vb lt

aiann qui fufcitavit Shefum, €g wos cum Sfe-

2. Cor

Qvitite

b fufufua

bit.* Repofita eft bec fpes in fimu "

* 9

100.* Eadem refürrectio Servatoris pro-

In.

* job.19,

totypon eít refürrectionis noflre [piri-

v. 27

CTIM

tuali. Fuitila prompta, vera, & con-

* if 28

ítans. Talis effe debet vza Spirztís * cm.

*

16

à peccaro aut tepiditate refurgimus.

t anim'-

FERIA II.

;ürrämf

PASCHATIS.

fRort

"MEDITATIO.

anm

ge R

De Difcipulis euntibus in Emmaus,

j i

Luc. 22.

j v

H

vi&()lw

riftus poft refurrecionem (uam

X

comitem fe jungit duobus Difci-

yaudiï qü

; partif*fP

,'q

pulis, qui de morte ipfius colloqueban-

tur, qui trifles erant, qui.folatio & ro-

nerando

bore indigebant, ut diffidentize & infide-

gt

litati, quà tentabantur, refifterent. Hos

Jqtel

W

O-

y )

itaque Jefus confolatur 2 gaudio & ferv

Ie

fif

»

14

Meditationes

re cor implet, mentem illuftrat ;' fidem

eorum vacillantem . confirmat.

Eadem

nobis in fimili occafione pofitis Chriftus

praftat: curemus, ut eodem modo , quo

D

Difcipuli ifti; exinde proficiamus.

273

tatio fua' cuftodio

?t Spiritum meum. — Job.

IO0l.7V. T2.

Depi

IL. Chri(tus habitum peregrini ac via-

torisipre fe fert, ut veritatrem maximi

mo:menti nos doceat, nempe advenas

Ul

Y

b

nos & peregrinos effe füper terram. /Voz

enim. babemus bie permanentem . civitatem ;

Ut gaud

*Hebr. fed futuvam inquirumus.* — Jerafalem cae-

fu.

'.3'

leftem , que patria noftra eft , ubi do-

fütmno

eliminar

mum , harediratem & cognationem no-

ftram habemus , que nos expectant.

porin)

Vivamus üt pereprini in hoc mundo, &

m

perfecti Chriftiani erimus.

ünipt

IIL Viator Regioni, per quani iter fa-

a cong

cit, non immoratur : fed dilectam pa-

Ts

triam anhelat, ubi ftabiliter ipfi bene fit:

fidolita

eó ut perveniat, ereffum affidué pro-

V yo

movet. um fumus im corpore , peregri-

*3.Cor., Z2 à Domino. * — Caveamus ieiturne

Teplicit

W

animus mundo adhzrefcat : terrena tan-

quam in tranfitu defpiciamus: ad coelum,

As

veriffimam patriam noftram , indefinen-

æïlmlan.

ter afpiremus : eódem ut perveniamus,

Q9 (

fortiter & conftanter

! elaboremus. An

If

ita facimus ?

fütm

t

fori

QUE

FERIA

n Evrzngelzrz Jomisicaha. — $$

nt; f

FERIA ITI

t F

is hii

PASCHAT LS

modo; a

Pax volir. Luc. 24.

nu. Jj

!

-MEDITATIO.

w f

.De pace, quam Chriftus Difci

pglis

rini 4c Vi

uis dedit.

m maxr

x adven

Ult Chriftus, ut pacem primó ha-

m Y

IV

beamus in nobis ipfis: Pax vobis.

p at

Ut gaudeamus tranquillitate bonae. con-

m d

fcientiee, in qua Spiritus S. per gratiam

fuam nos confoletur: ut hác pace fruaris,

lt ) Vi i]

itionemio

eliminanda fünt omnia peccata: /Voz efi

pax impiis. 16 48. v.22.

eype

mando;'

IL Vult, ut reconciliari Deoïpacem

cum ipfo fervemus.

Deus cert? ex parte

a i

fua conditiones initze pacis cuftodiet: fte-

lum j

mus & nos promiífis, per omnimodam

fi bene?

fidelitatem , obedientiam , & conformita-

(f p

tem volunratis noftrae cum Divino be-

t ngr'

neplacito.

; jgrtan

- III. Vult, ut pacem cum proximo co-

rrena v

lamus , fupiendo diffidia,. contentiones;

d cat

smulationes, & inclufà.odia; eorümque

indell

loco fübftituendo finceram amicitiam , &

veni

Chriftianam charitatem.

Difcute . cor

f

tuum , & vide, an femina quedam di-

íÍcordiarum & abalienationis animi ibi-

dem lateant

4. Deni-

[2

P

[

156

Meditntionäfï

| & Q

4. Denique vult Chriftus , ut aliis pa-

orde- V

v, $.

* Luczo, cem. optemus : dicife: pax buic. Domui *

Vidit di

eandémque ipfis procuremus , animati

-

* Matth, Spin

L

u pacis, qui & nos beatos reddit;*

ROre. coi

9*2 & alios ejusdem felicitatis participes fa-

l; feni

cere ftudet, concordiam inter ipfos &

lo ]

muruam benevolentiam conciliando. De-

qus Dui

mtüs operam , ut Spiritum hunc pacis;

Muterno

qui Deo & hominibus no$ amabiles red-

tühre (

P

dit; confequamur. .

4

[

wio:

'

iusmo

FERIA IF.

f quq

.

.INFRA OCTAVAM PASCHJE,

i

qu

MEDITATIO;

Tie con

Chriftus Matri fuze apþaret-.,

v D.

Qs (

Rima fuit Beata "Virgo ; cui Chri-

Wt $

L P

ftus poft refürrectionem füam ap-.

drm

parui. Hoc nimirum exigebat, & Filii

Tati for

erga talem Matrem, & Matris erga tan-

Tun,

tum Filium obfervantia & amor. Nemo

COnfpe

plus communicavir doloribus Chrifti pa-

üty j

tientis, nemo ardentiàs defideravit glo-

gt

riamn videre refürgentis, quàm Mater

Oncii

Jefu; quare decebat, ut nemo ante ipfam.

Aftedhs

tanti gaudii compos fieret.

Diligamus

am()ïïï:

Jefüm: compatiamur ejus doloribus; de-

Qs

fiderem:

e

rum Virei

fo aliquando frui, &gaudio-

s Matris participes efficiemur-

tamug,

u

l1. Con-

in Evangelia Dominicalia.

157

u d

H. Coníidera gaudii magnitudinem in

corde. Virginis. — Reoixat opiritus ejus. * * Gen.ag

il Dm) j

, Q

Vidit dile£tum Filium füum glorià & ho- v.27.

0s redii/

/nore coronatum , adoravit , amplexata

ricpe

eft, fecundim anultitudizenm doloruu confo-

r pf

latioues letificsverumt auümam ipfius , * »pg 93.'

ando. D

quas JDeus otius confolationis * Filius ejus « ,. co,,

(l

uX p

Zl:

Materno cordi largiffimeé infudit. —Gra- 1.

gbiles t

tulare fan&tee Matri. fuge de ineffabili hoc

audio: roga ipfam, ut partem aliquam

j

MJ

jusmodi coníolationum fpiriþualiun.x in

te quoque derivet.

N

TII. Crevir letiria Virginis , Beatorum,

qui Jefüm comitabantur, augufto agmi-

)

ne confpecto: Vidit tunc S. Jofephum,

vidit Parentes & cognaros fuos: vidir

p

Reges & Patriarchas progenitores fuos:

ci C

i

vidit Sanéctos omnes antiquz legis, qui

f £

Mariam tanquam Reginam füam vene-

rati fünt: qui liberatrici füee pratias ege-

gj &

runt, qui gaudium , quod ex ejusdem

confpectu percipiebant , ac defiderium

" Net

Chii p

ipfius in codo vidende conteftari fünt.

Jungamur Sanétis tam fan&t? leerantibus :

a[aV H

,gü

im

Mi

j

concipiamus anirmo fimiles erga Virginem

affectus reverentie, gratirudinis ac renert

antclPW

Ddlgäm

p

amoris: defideremus ipfius confpectu in

ccelis perfrui, & gratiam, quce nos tan-

ribus

a

tze felicitatis compores faciat, ab ipfa pe-.

tamus.

ia

[.ü

FERIA ;

'f-"x

I)S

Meditationes

FERIA V.

Ill N

féque F

INFRA OCTAVAM PASCHJE.-

: feci

promifa

" MEDITATIO.

carda,

Chriftus poft refurre&tionem fuam

füinunqu

. Petro apparet.

Yixit, am

I YyEtrus cum

oanne & monumento

V emiay

vitendo-

egreffus, afit, fecum mirans , quod

m & B

? Luc.as. fa&um fauevat. * -Hunc in modum femo-

Q ijuri

tus ab aliis, & tanti myfterii meditatione

At

defixus difpofuit f& ad beneficium, quod

ipfi amabilis Redemptor collaturus erat.

Seceffus & facra Solitudo plurimum va-

let ad coeleftia dona nobis concilianda.

INIR

Jefus Petro ante alios Apoftolos, u

Magdalenz prae ceteris matronis appa-

ret. Nimirum ambo peccaverant; igi-

D]

tur ad eXcitandam peccatorum fiduciam ,

his ante alios apparere dignatus eft.

In

Y

[

II. Confidera, quo animi fenfu, quan-

us

ro fuo dolore ac rubore Petrus Chriftum

afpexerit, quem à fe tam ignavé defer-

lidig r

tum & negarum fuiffe meminerat. "Vi-

Ofener

de, üt humi abje£tus peccatum confitea-

Ttonen

tur, veniámque füpplex perat.

Quid

Crlp[ur&

veró Jefuüs? proftratum eri

git, ample-

Ttitem Y

€titur, folatur, exhilarar.

. Imitare Pe-

s i

trum ponitenrem ,

& de mifäricordig

Sg

Tüpr Ti

Salvatd*ri/s ne dubites.

ade'Uh

III. '.Nun-'

n

àn Evangelia Dominicalia.

159..

IH. Nunquam jefus de peccato Petri

neque palam , neque privatim locurus

ASCUE

eft: fecir nem

, quod futurum fe effe

promiferat :

eccatovum uovim 505 ve-

Q

cordabor. * Non fic Petrus: qui peccati If 41.

ynem für

füi nunquam oblituseft, qui illud , quoad ": ?5

]

vixit, amar? deflevit, & feverà poeniten- -

tià expiavit. ImitemurServatorem, obli-

TOR

vifcendo injuriasab aliis acceptas: imite-

DN

mur & Petrum, recordando & plangen-

yodom r

do injurias à nobis Deo irrogaras: pecca-

j melitit

zum meum contva me eff fanper. Pf $0.

icium, Qu

Ihrurus &

FERIA VI.

inimun

condia!

INFRA OCTAVAM PASCH;E.

oftolos; *

MEDITA TIO.

tronis f

,

yerunt ; *

De Refürre&ione Corporum.

m fiucic

us C

Enit bova, in qua omnes , qui in mo-

I.V

numentis [unt , audiemt vocem. Filii

fenfi q"U

Y

[2

Dei* Er movtui vefu

ut incovvupti. *** Joan.g.

"i hi

In hac refürreéctione no

i

ra Deus primó v. 28.

"i

oftendet füam veracitatem: Nam refur-

** 1.Cor.

$

ynetal.

lj

rectionem carnis innumeris in locis Sacre

m co

Scriprure nobis predixi. Eandem ve-

at

(

ritaeem Prophete , Apoftoli, Martyres,

it; amp'*'

"

Patres & Doctores Ecclefie confirmà-

jnitt

l

runt: nihil tamen seque- luculenter illam

miíario

f&f

adítruit; quàm vira, mors & refürrectio

e dors

Chri,f?i, qui idgi:co vocarur primiti

i

(

Ij

160

Muditationes

* 1, Cor, gmientium ,;* & nos Pilios vefurvethioms

15

ABB/

appellat. * Hec Chriftianorum dulcitli-

*Luc.2o,

ma fpes eft: hinc in zrumnis vite, in

v. 36.

metu mortis, in horrore fepulchri con-

folationem capere debemus. -

D da

l

II. Deinde oftender Deus ornnipoten-

uj

tiam fuam , colligendo univerforum ho-

iinum offa & cineres : infteurando illo-

Ri

rum corpora difperfà, corrupta & pro-

us

pemodum ad nihilum reda&ta , eádemque

tolorib

J

animabus füis rurfum conjungendo. lm

OCRU n

momento, in ictu oculi univerfa homi-

Rol

num multitudo iterum comiparebit, ad-

s p

mirans ac depraedicans tanti Domini pote-

trentui]

ftatem: quoniam magna potentia Dei Jolius.

Qug ey

Eccl, 3: v.54.

Tum, &

Tater Tl

IIl Denique oftendit ]u&itiaiä .'-fuarfl ,I

Sun

reddendo unicuique proprza corporis, prout

1ii

ls

* 4,Cor,s.

geffit , five bouum ,. [ive malum. * Itaque

Quoqie

procedent ,

qui bona fecerur , pleni glorià

1 Tleri

& gaudio ,

^

in vefurre&ionem. vite ,

-

veró 2nala egevuttt,

Tnpleon

seternum regnent : qui

N

(s

dolore & ignominià obruti procedent 2

vefurvettionem judicii, ut in eerernam infe-

Vr l

lices fint.

Utrorum in numero nos eri-

mus? Infpiciamus opera noftra, qua funt

Tema

Chii

íemina bonz aut infelicis. refürrectio

& eternitatis: quee feminaverit bomo

Gütdine

lf

Sj'—*äefgt-. Galat. 6. v. g.

P

SABE)(;

2 Emæelin Dominicalia.

16f

vl

om d

SABBATHUM INFRA OC

E

nis vite; !

. VAM PASCHUE,

TAf

MEDITATIO

p?lchri qi

De dotibts gloriofi Corporis Chrift

omnipit

in RefurreCtione noftra fpirituali

xorum à

imitandis.

urando i

IRima dos eft émpaffío

Hitai, que cor-

p p

E pus Chrifti glorio

? eädemq'

fuümi vulneribus ,

doloribósque imperviu

t reddit. Hane

npeuo. "

dotem imitari debemnus fànctà qtiàda

jvf r

1 arebit) d

eroici animi indolentià in adverfis cafi-

us preefentis vitee ; perferendo illoscum

Donii

tranquillitate mentis ,

& interma pace,

yi i

qua ex mortificatione

affe&uum fioftro:

rum, X refienatione in Divinàm volun-

tatemi naícirur.

gum f

Secunda dos eft vjj

f

i, quie cartieti

m'j)m'iw |

Filii Dei fole

plendidiorem efficit — Nos

|

1l

: d

quoque in

partem hujus dotis veniemus;

j

gt

fi mens n

li at

Oflrà füpernis illuftrationibus

impleatur

; quas Gratia Dei

; & donà

m

Spirits Sán&i no

is afferutt. — Trem fi

per bónum exem

]

n

:

ermm

coràm hotninibus.

phmj *luf:eat' lüx noftra

20) [105L

I) qllæ

. Teftia dos eft agilita; ;

quà Corp'uä

at

Chrift à coelo ad terram,

ab urio inundi

cardine ad alterum celerri

mé moveri po«

j ho

teft.' Agilitas noftra tpiri

tualis confiftere

..—,eþet in promprirudine & alacrirate ani-

-

w

SABBA

162

Mezïitzztiones

&hos

mi erga omne genus virtutum ac bono-

triamp

rum operum , exequendo in omnibus

m hc

cum fervore Spiritüs voluntatem Dei bo-

I

nam & perfectam.

puaan,

uarta dos eft fultilitas , quà predi-

Hinc i

tum Corpus Servatoris denüílima que-

—

hu nt

que citra obftaculum pervadit. Fa dos

ipptopi

liberratem & excelfiratem — animi de-

norat, per quam hotmno terrenis omnibus

peam

àc fenfibilibus objectis füperior, ad coe-

AR d

|

l

leftia fertur , ac vere fpiritualis evadit.

t aä

His quatuor dotibus inftructi ambula-

(

^Rom.6.bimus 27 sevitate vite ,* qus fructus

Qu ;

*vo $.

frilra

effe debet myflicee mortis, quà mundo &

1

eccato mortui jam non nobis vivimus;

Jecerur

7)12!11'0 [j

füd ei, qui pro mobis movtuus eft , & vefur-

&if y

rexit. 2.Cor. $. V. 15.-

(Uànto .

fonti

DOMINICA IN ALBISIV'.-"'

iilb

MEDITATIO I.

Ten

Imà v

De quigque Vuïneribus Chrifti.

Cotdi ;

)luit Servator à refürre&tione fua

fdin

T. V(

retinere vulnerum füorum cica-

mVïenian

irices fibi ad . gl

OYidIHL ;

üt ait S. Bernard.

hzec

fünt viétorie de pecct-

"'Trophea

to, de mo

rte & inferno reportatee. Gra-

tulemur Chrifto

de tanta victoria: & ho-

lt 'ph

(tibus ab ipfo devi&tis infülremus : ubi &

l CQ

* , Cor, Tiov$. villoria. fua. *

Rogemus Salvato-

l

us, ut

i v,s$: Trem per &;:atüiïma vulnera ipfi

.& nos

'reirgï

r

E.

ia Evangelia Dominicala.

"s

| ac bont.

& nos de hoftbus, ab ipfo fuperatis ,

1 omibi

triumphemus: denique nos ipfos ad eos-

m a

dem hoftes impuenandos excitemus. .

II. Voluit retinere vulnera fua zo/i$ a4

i p

gratiam.

Hi fünt fomies Salvatoris. * 16 12.

[l qu

Hinc Chriftiani folatium in. adverfis, ro- V. 13

bur. in tentationibus , vitam in ipfà morte

EC

qum &

appropinquante hauriunt.

Dicamus (- -

pe cum S. Ignatio: Zztra fua vuluera ab--

s omnibi

J ad [2

Jcoude. ane.

IIl Denique. vol

uit eà rötinere inimi-

i.

1&'1 m

C5 ad confufionem. / Videbunt Judsei; in

em . fYansfxerunt :* damones , quem * joa.ig.

*

g frUCu.ï

f

ruftra infectati funt:. infideles,

uem re-

4

j od

Jecerunt: peccatores, quem ru

v[um ia [e-

j

i

'

1

js vivinb

qelipfis* crucifixerunt. Quanto pudori *H

[2

'br.& :

"TLÀ

erit; videre hec vulnera in. die Judicii ?

quanto dolori erit per totameeternitatem,

ALBIS

fontibus falutis ad propriam perniciem

abufos.effe. . T'empore S. Communionis

Jefüm ardenter oremus, ut intra füavif-

íima vulnera füa, ac preefertim lateris &

« Chy](h

Cordis nos adrittat, ut ibidem amorem ,

audium ; robur & fecuriratem. noítram

:

retiont Í

inveniamus.-

(0

ao

JMEDITATIO Il

de p9

(

De'.-?ï*homa incredulo & þænitente.

k

d

j

W

Onfidera hujus Apoftoli ilïfgdäïitæ

us [

19

' tem poft repetiras toties à Chrifto

TU

'.

Con-

fius;

de fefkm'rec.fþ-it)ng füa. äfä(ïä&;ones j

*

s

4

L

: Qder'ä '

Meditationer

164

fidera ipfius obftinationem, teftes refur-

Tetmus;

fcanda

rectionis B. Virginem, Apoftolos, Difci-

Tnus

pulos ;

mulieres rejicientis : confidera

usdern temervatem, videre & palpare

hriftum volentis , ut fidem fuam ipfi

c

D

adhibeat: confidera denique certum 1a-

lutis difcrimen , cui fefe objiciebar, nifi

LUE

ro

Chriftus ejusdem miertus fuiffet.

Qs aj

certo habeto, te, nifi Deus ftantem fer-

vàffer , in graviora peccata lapfürum

fetet

füffe: Time vitium animi indocilis &

fpe&g ?

bemt

obítinati : cave, fciolorum arro

antiatri , rie

in fcrurandis rebus fidei plus

j

apere velis,

Vil v

WY

* Rom,

qudm opovtet [apere ,* fed intelle&um in

& fide

£2,Y,3-

Obfequium fidei fubmitte.

IL. Confidera Servatoris erga incredu-

ioris

tem.

;

Cte

lum Apoftolum ftupendam benignita

9l Ve

Apparet ipfi, bl

ande alloquitur , pal-

pandum íe prebet ,

ab errore ipíum

,

fevocat. Admirare tantam chariratem,

W

dioj

Salvatori, qui eandem tibi non femel;fed.

fepiffime exhibuit, grates

age.

tati fs

II. Confidera, quàm

loriose Tho-

Qii

Dtie

fnas errorem íuum ernendárit & come

penfàv

erit. Plenus fide Divinitatem &

T?

vi

*

tam 1

immortalem jJefü Chrifti -palam

WV.

n

confiterur : fübinde articulum de refur-

re&ione Chrifti Symbolo Apoftolico in-

affe(hS

Ícribit: eandem in remotiffimis terra

&t Y

Tüentk

plagis annunciat :

denique profufo fàu-

ine hanc veritatem obfi

at.

Felices

$. F

ii inodo repa-

"O.

Qos, fi peccata noftra

TeIDus 5

in Evaygelia Dominuicalia.

165

t n

remus: fi vitiis virtutes opponamus: fi

candala exemplo fànétioris vitae farciae.

confidet

Inus.

& palpzrg

MEDITATIO III.

um i?jï

De Confeffione S. 'Thomz.

certum &

jebr, f

Erba hec Apoftoli: JDominus meus

if Du

IV

£2 Deus meus/ fünt verba & affe-

ytem fe

€tus admivautis , quidni enim obftupe-

jpfirun

Íceret, tantà Dei erga fe benignitate con-

ífpectà? Poriorem nos admirandi cau(àm

miodi

ia

habemus, quos Redemptor nofter ità in-

vifit ut plage in nos veniat.

p

IL. Verba illa & affectus fünt cvedentit ,

ejedum?

& fidem íuam public& profitentis , ad

U

loris incredulitatis maculam eluendam.

ol ianedïï'

E

ii

xcitemus fidem noftram iisdem Apo-

ftoli verbis: credamus, quod non vi-

ju, P

emus,

" ip(ufj

giater

III. Verba illa & affectus fünt fincert

dolentis & contriti ob peccatum infideli-

j fnd À

:

tatis femel admiffum, & claré coenitum.

h

uid nobis faciendum eít, qui Deo &.

J

gratie ipfius multoties infideles extiti-

it &v

mus ?

jnitatem

IV. Denique verba illa & affectus funt

v

ardenter «mazris.

Studeamus fimiles

de 1

affe&us animo concipere, Bonitate & fa-

ftolio?

«ris Vulneribus Jefu Chrifti ob oculos

j5 [l

menüs pofitis: — Maxim? in'perceptione

aof ?

S. Euchariflie íenfa hec fidei, admira*

Ffl]vfl

tionis; contritionis, & amoris eliciamus.

pX rcpi!

n

L 35

DOMI-

Medim'zz'one: :

166

Eä' DT

Wt nos

DOMINICA 1L POST PASCHA,

Q emus:

MEDITATIO L.

ipfom.

Ego um Paftor bonus, . Joann. 10.

posf

opalam

lriftus Dominus omnes boni Pe-

E

toníont

ftoris dotes habet: Scientiam, quà

oves fnas, earum neceffitates , & quid-

quid il

E

l

is aut noxium aut proficuum etle

IY

poteft , perfe&te cognoftir: poteftatem,

quà illas protegit, quin eas quisquam de

T D

manu ipfius rapiar: emorem fincerum &

€4

4 nen

E

uriffimum erga gregem füum , cujus

eratià (anpuinem & vitam füam profü-

um d

it.' Gaudeamus

ter [l

i

fubeiï'e L'egi.mlni,.tggl

boni Paftoris. -

Vunt ;

fficia obit boni Pa-

thltar

.. Idem omnia o

tdum

ftoris. Tpíe nos contra lupos, animee

noftre hoftes, tuetur; ipfe nos corpore

l

& fanouine fuo

afcit ; ipfé pro grege

pun,

fuo affidue excubar.

Rogemus Opti-

fciba

inum Paflorem, ut univería heec officià

dar

Tam g

nobis impen

GL ,

donec ad prata femptr

«l [

virentia cererne feliciratis nos perducat.

0 fuu

J mos-pafte , mos tueve: tu t05 Pona, füe

o

fg:zf(/ew 28 ferra oiventumm.

um |

I Chsiftus oprimus Paftor dignum

Wond

amore füo coníilium infit, & nos fibi af-

pom

fociare dignams eft. Vult ipfe in ovile

lüs, (

fuum conpregare oves

in univerío

At nor

um ovilts

orbe difperfas: vult, ur fit un

t

^eg us

in Evangelia Dominicalia.

167 Y

e um Paftor.* .Ad hunc finem vulr, * Joann,

AH

utnos quoque operam noftram ipfi lo- 1o. v.16-

[

cemus: JJe egan Jumus adjutoves.* . Hoc * 1.Cor;,

ipfum quàm ploriosé in quatuor mundi v. 9-

frgo

plagis Fratres noftri praeftant? an pigebit

opellam noftram ad finem adeó fanctum

s D

conferre ?

entim, Q

]j

$j &qu

MEDITATIO II

fuum &

De qualitatibus Ovium Chrifti,

quelat

Rima eft innocentia.

Ovis animal

usqum t

II- 3

fingum

eft inter omnia maximé innoxium

ac nemini infeftum.

Hic predeftinato-

ff ; Cul?*ï

rum character eit, qui fan&cté & innocen-

ümm plü'ü

ter fibi; pacifice autem cum proximo vi-

vunt: qui procul ab omni invidia & fi-

mnultare ,. nemini malum imprecantur ,-

j bon .P;

nedum reipsà inferunt,

08 n

p corp

II. Altera dos eft manfüetudo. S.Scri-

qo f

ptura, ut Servatoris manfüetudinem de-

fcribat, agno ipfüm comparat, qui co-

us f

k [

ram tondente fe obmutefcit, & ficut ovis

ad occifionem ducitur ,

non aperiens

rata (€m?

os fuum.

Maníüetudo ifta elettorum

gt

propria nafcitur ex mortificatione paffio-

j hi

num & defideriorum :

ex contemptu

mundi, & charitare Chriftiana.

Hinc

r d

o

porro exiflit anirni

ax & rmranquili-

005 lbl ]

tas, quam in Sanctis admiramur quiderm ;

)(C ii

.at non multüm imitamur.

yne

j

DI Ter-

j

[rd

L4

£

/ 7

168

" Meditationes

1

HL. Tertia eft docilitas.

Ovis regi fe

(tnia f

à Paftore facillim? finit; ipfum fequitur;

ii &

us et:

ejus vocem audit, &, fi forte aberravit,

vocata à paftore mox revertitur. Erumt

farum

emnes docibiles Dei. *

Hec docilitas ele-

33o 6.

muipfs

tos à reprobis diflinguit. Cave ne hàc

Exech:

Ir ]

ovium Chrifli preerocativà excidas pro-

prie voluntati nimium adherendo , &

] &eude

voci Divini Paftoris obfiftendo , cüm is.

pis dics

te ad rectum tramitem revocat.

Tire fj

T5 nni

MEDITATIO III.

(o prax

De Mercenario.

.| mm d

EC

Ercenarium agere in minifterio

U

animarum eft commoda fua ma-

gis, quàm Dei & proximorum caufam

DOMI

Curare. Sic agit, qui officia captat, aut

honorifica, ut famam nominis fibi conci-

liet: aut utilia; ut queeftum faciat: aut faci-

My

r 16...

lia & opportuna , ut quàm commodiffimé

vivat ,. cüm & contrario alia munia, quae

his prarogarivis carent, fugiat & averfe-

JN

tur. Hunc Scriptura non Paftorem, fed

larvam. Paftoris vocat: 6 .

Hïüdicun

.m büsm'

Jumi/. Zachar.11. v.17.

TR ao

Il Alrera mercenarii nota eft timiditas

l ] ul"ïïïzm

& vecordia in obeundo munere; non fo-

li

b

làm incurfiones luporum , fed vel mini-

ie moleftzx rmeram ipfi incutiunt , X

Qul";ïm

Pa

fugam perfüsdenr. Cuüm veró provoto

oumnia

in Ev/mgelz'a"Dominic(zlz'd.

16$

Jvis repi

omnia fluunt & affluunt : cüm nihil pe-

m fequtu

riculi & incommodi adeft; labor ipfi fua-

e dbertov

vis eft; talem paftorem non zelus ani-

w, i

marum, fed fui ipfius amor animar; fe-

oclltss el;

seti

L

»

've neli

Exzech, 34- v. 8.

pfos. pafcebant. , 7;012X gregem — meum.

:

ycidis pre

III. 'Tertia mercenarii nota eft ignavia

& crudelitas, quà gregem deferit, ac lu-

rendo; &

, dimi

pis difcerpendum relinquit, aut aliter pe-

j

rire finit.

uanro meliüs erat, hoc mu-

nus nunquam fufcepiffs, quàm hoc mo-

[

do praeíle? audi, quid Princeps Pafto-

rum dicat: Ecce ego ipfe fuper Pafloves ves

iyam greg n meum de mauu. eovum.

É

- mipfto

zeh. 34. V. 1Q.

d f

DOMINICA III. POST PASCHA.

aptit; &

MEDITATIO L

fibi o

Modicum Q svidebitis ime.. Joan.16.

p a

*

V. I6,

un;

Odieam, eft quidquid nobis agen-

"M

du reftrat, Primó fi confideres

us

loreth j

modicum vire noítre fpatium. — Z'reves

dies bomines fiurr.* — Fortaffe paucitas dic-

* Job.r4;

j g;'zzi&

vVu $.

vuin ineorum fixuetur brevi, * Ymo; licót ad

.

* [bid, c.

ulr

M

iT

am feasétutem

ervenirem , totum

l fxmïdlþ

ill

11

u

j

Y

o. V. 20.

d fpatium £empus

eve efl. * Utamur :

1. Cor,

noq [

bene.tam modico tempore, ne illius ja- z,v.ag,

| «d

étur

Zs

"* per toram cuerniratem feró lu-

MHPE?

e»/k ^ aS'e

xP]mO(

L 5

Il Modi-

o

180

Meditationes

IL. Modicum nobis

endum reftat ,

wrfe

1

con

(

COIn

ideres, quàm m

icum fit, quod

imum e

Deus à nobis exigit. Labores, incom-

fià. cogi

inoda & moleftiz ftatüs noftri quàm mo-

nb ;

dica funt, fi comparentur improbis la-

| N d

ls t

boribus, difficultatibus & periculis, quee

fzeculares lucri terreni gratià fubeunt do-

dex ?

dolat

mi, militie, ac ruri? Porro Deus labo-

res noftros & erumnas gratià füà, pro-

l(

miffis, & füturorum expectatione lenit:

aufertur omus de bumero tuo,. $$ computve-

Jcet sugum à . facie olei. Y&à. 0. v. 27.

Audi in

Iil. Denique modicum eft, quod in

ln t

hac vira apere & pati debemus, fi confi-

m n

deres ampliffimam mercedem à Deo rio-

Kt m

bis propofitam.

ud enim comparatio

crimin:

eft inter gloriam, divitias & gaudia pa-

HEgle&;

radifi, ubi omnia aterna funt, & inter

Que, qt

labores ac cruces noftri ftatüs? /Von funt

bt

condigne paffones ad. futuram gloriam ait

judex a

*Rom,?, Apoftolus. *

Iraque libenter ,. & cum

Sterm

v, 18.

gaudio modicum, quod Deus à nobis re-

Quin

quirit, prasítemus , ut immenfüm atque

10 pre

eeternum, quod ipfe nobis promittit; ob-

Q en

tineamus.

li

MEDITATIO II

, Ht

ü

Mundus gaudebit.. . Joann. 16. v. 20.

n

Ira impiorum nonnifi in fpeciem

lüptg

felix eft: re enim ipsà illorum

Uni-

pus

g'agdium mille teediis obnubilatur,

veruc

ï*l

z Evangälizt Dominicalia.

17l

lum telr,

verfe mundi voluptates ipforum ani-

n i, qui

mum explere nequeunt: & reà confcien-

re5; 1lQ0?

tia cogitationibuy ?uter [e imvicem accufan-

*

d

iquimm

tibus ,

eosdem infelices ac miferos facit. * Rom.s,

x V.1$.

improbis l

Nom efb pax impüs : Dicit . Dominus.

* If 48,

riculss qd

DQuis tam .miferam feliciratem ipfis invi-

fübeut d

deat ? q

j

A

uis eorum Ííortem non po;iüs

Dens ld

doleat ?

4

j ii p

atione lent

l. Gaudium impiorum ; appeten'te

morte , in füummum marorem definir.

c? compui

Ms

Audi impium moriturientem : — Z2 quan-

ïü; qu !

gam tvibulationem devemi , Q9 im quos flu-

ys, li

&us tviflitie , qui jucuudus eram 2 * "Ver- * 1, Ma-

niDey

ret memo:ia prareritorum , commiffa chab.c.ó

crimina , diésque & occafiones falutis

m

B

u p

neglecta objiciens:' terrent prefentia ,

&i

qua, quantumvis chera fint , deferi omnia

l;

? Muf

debenr. "Terrent denique futura: Ecce

judex amte jamuam afffnt * Sententiam * Jacob.

djorit *

"

eeternitatis, aut infelicis pronunciaturus. $. Y«9*

Quàm amara & acerba haec funt?. quan-

d IlObis s

to prerio peccatores foeda & vetita gau-

vfüm 47

omint;

dia emunt ?

IIl Ad extremum eaudia impiorum

eeterno apud inferos luétu abforben:ur.

Jbi evit fletus., ^ g ffridor deutimmn.. * * Matth,

(ó

m

Quantee infanice eft, ut momentaneà vo- 8 1*

luptate fruaris, aternis cruciatibus cor-

fp *

"|

j

1lo

(

pus & animam oþjicerc ;

MEDI-

"

P.

172

.M;z'itatibmr i

d

MEDITATIO IIL

ton Ti

Vor 'ver? contriflabimini, Joan.16.

H

isdem

ete à

Ita proborum zrumnofa eft. Fuga

hdu o

I.V

illicitarum voluptatum, malorum

infe&ationes , poenitentiee labor defola-

DOMI

tiones & pone Spiritüs amaritiem ha-

bent.

Has cruces mundani vident , fed

un&iones nom vident.. S. Bern.

Non vi-

dent, inquam; internas animi füavitates,

quas gratia, virtus, & fpes alterius vitae

afferunt, . Hoc nempe eft mana alfcon-

$

ditun , quod memo [cit, mifüi qui accipit.

ff ipi

i vita ]

Apoc. 2. v. 17.

LT

II [ufti in. morte fua limpidiffimum

Tofler f

gaudium percipient. Ejus gaudii fontes

hOC fine

funt memoria vitze absque gravibus pec-

catis transacte , obíequia

eo QXhibita P

Tque à

Teferam

defiderium plura & majora pro ipfius

l]

honore agendi, contemptus mundi , pro-

B&t in

pria abnegatio, denique fpes & fiducia,

(lmöa

quaim i

ignitate & mifericordia Judi-

tm

cis füi collocant. An tibi, fi nunc morien-

aj

dum effet, hi fontes paterent ?

tifiy *

III. Sed tamen gaudium plenum , in. qnod

dmn

triftiria juftorum verterur, in coelis ipfos

bilu,

expectat.

Hic enim Deus fervorum fuo-

u

rum breviffimos labores & srumnas

llniVerü

compenfíat Lerrid inenarvabili €g. glovifi-

Tpule

æ i'Pet 1.

catí.* LHiiceos fus letirie participes fa-

eit :

ïPPI'OP;

sp Evangelia Dominicalia.

173

* Mately

I

cit: Jptra ip gaudium IDomini tui.* Quis

2$.

non mallet lugere cum bonis, ut cum

lisdem in eternum gaudeat; quàm ri-

| Joan.l6.

dere & letari cum malis, ut eterno

fa. u

luctu contabefcat ?

, tndot:

bor deli

DOMINICA IV. POST PASCHA.

vritem 1

MEDITATIO I.

vident; É

, N5

Vado ad eum, qui mifit me... Jo. 16.

x fagytit

l

D Deum nobis eundum eft primó

dreris

Vi d

perintentionem. Ab ipío & pro-

pier ipfutn conditi fumus, ur in prafíen-

j qu m

ti vita Deo fervientes, digni efficiamur

geternà ejusdem poffeffione in coelis. Hic

mpidifint

nofter finis unicus & ultimus eft.

uid

udi o

hoc fine gloriofius? quid nobis utilius?

sbis *

lraque ad illüm univerfa confilia noftra

referamus: vado ad eum.

n D

II. Deinde ad Deum nobis eundum eft

suidi p

er incenía defideria.

Domine ate te

f

(imà ad te) omme defiderhmm meum. *

* Pf5

i ]

Ipfum potfidendo perfe&té felices.erimus:

V, Io,

gt

extra ipfum omuia vanitas g. afflickio Spi-

vióy.* Ecquid defideriis noftris magis

* Eccli. $,

dignum effe queat : &2 zuc que eft ex-

y.2,& 135

jin q

cagils

g

pe&latio mea: noune Dominus ? PC 38.

IHl Denique ad Deum eundum eft per

orum if

g

univerfüs vite noftre actiones, ita ut

W

^

fingule totidem greffüs finr; quibus Deo

Ü

h

r

i;

appropihquemus, Hoc t fia, füperfe-

q

enoum

Meditatioues

:

174

dendum efta&ionibus malis, per quas

pirirum

à Deo recedimus : ftudendum operibus

, Inor eri

bonis: poftremó a&tionibus adiaphoris

-| quomin

prefigenda bona intentio. . Zppropiuquae

fi, ini

ze Deo , &$

| dicaturi

4. verf. g.

appropinquabit. vpbi:.' Jacob,

| ml p

*

JMEDITATIO II

] hoc f

fltm n«

Expedit *volir ,^ ut 6g0 "va

bis non.

dam.

Joann. 16.

j tial ol

& comm

LQ'Ervator nofler, ut beatus effet, ne-

II j

ceffe non habebat terram deferere;

ubique enim uno eodémque modo bea-

| Chriiïut

tilfimus erat.

Q f

uid erpo ? expedit vo-

hi, ut ego vadam. — Adeo ipfe in omni-

parter.

bus utilitatem noftram fpeélat.

Nobis

? ag

trin

natus eft, nobis vixit, nobis mortuus eft;

nobis refürrexit, nobis denique ccelum

Qpl n

prachd

confcendit : Zofus 2 605 ufus expemus,

Q no

üt S. Bern.loquitur. Sitotus ipfe meus

fir, nonne decet me quoque , 9 omid

fl

Jiobi f

* Pf, 102

que intva me funt* cogitara, di&ta & fa-

ttis fj

éta mea 1

fervire ?

pfius effe, & Chrifti gloyïzg.inä

II. szï ego. abfóro , Bavaclitus noy u*-

at ad vos.

En primam utilitatem di-

Al

cefsüs Chrifti $ terris. . Apoftoli fanctam

tlj

Humanitatem praefentis Chrifti amabant

lo

tenero quidem , fed non usquequaque

erfecto & defzecato amore; talis amor

VOflran

1mpedig1ento erat plenitudini grat

1

ige; per

T$ Qün

-

: Spir-

175

777 Ewngdia Dominicala.

, pr8 Spirirum S. ipfis infundende.

Idem

mow amor erga Chriftum praefentem obftabat;

;dipy quorninus Apoftoli ; ab ejus latere avul-

Á

r

1i; in mundum univerfum abirent;:pre-

AU.

:

qu

dicaturi Evangelium, & pro gloria Dei

imulta perpefluri. Quodü in Apoftolis

ll

