tis tion abutantur. - (&äm exiguus frema-

CUEIN

ui fecüs faciant?

riet eorum numerus;

pm:l :[mu

uàm ieirur verum eft : Pauci ele&i?

t

t

uid ergo? Zwve cum paucis, ut faluari

Tlenfs b

tüeYeavis cuim

qucis.

o. Climacus.

Dundig E

j

i

IL In religiofo

latü habemus equi-

Il

ul

dem, cur confidamus in Domino, quó

DIS f&[&

& numero paucorum futuri fimus; fe

Ts hapa

tamen certitudinem hac dere minimé ha-

lus lh

bemus. Deus nos émundo fübduxit, ut ex

p

jj l

qv

mqu

communi naufragio mundi nos eripetet ;

fs

ROE

fed noftrum eftoperam diligenter conferre

91

ov Luc l;a

ad hune finem affequendum: conrendite ait

?

BlOfcete

V. 24.

Chriftus, iwrare per. anguflam . portam. *

5» G

p

in Evengelia Dominicala.

291

«pto t

dn tanta fututrorum . incertitudine htumi-

hus omnli

liemus. nos ipfos,

timearnus noftrae forti,

ui, Eonn

Íperemus in

Deum , o

üs) fchllsmïs

:

(/)

erantes bonum,

non deficiamus: u fer

"Ua ObeYa ceriam

j A

Jaciatis ele&lionem veffvaui,

2. Petr, 1.

abyfrum j'ldï'

i, CO li

MEDITATIO Iv,

a ff um*

De contemptu terrenorum.

3. Dolem:

qm, & n

uàm exigua fünt

; quibüs mundus

!Q

inhiat ; bona ?

nl quogtf

vilen émi: qwgg

boumn &mi , & heci

Ti

tio emenda fünt ?

pfà, quàm caro pre-

T quzm

quantiscuris, moleftiis

vrlum qu

& turbis opus eft,

ut pauca; que mun-

usoffert, compare

8, & parta conferves?

umy[æïu

preterea, quàm raró confilia noftra füc-

ii

ceffum habenr ?

iL qull

fl

quàm.exieuo tempore

jmedi ?

üisdem frui licer,,

ac ne tunc quidem fpe.

ratam inde tranq

uillitarem & voluptatem

u

; faclmï

perci

.imus.

Quomodo fieri poteft, ut

Chri

lanus, quem eererna in coelo & im-

Puii ?

meníà

1Cif1 il "

f

bona expectant, tam vilibus cre-

pundii

S animum affici permittat?

Wa

»abemus eq)

II

uàm temeré

& imprudenter ho-

j

mines fefe

mundo addicu

nt, quin eum

fimus;

M

riüs habeant perfbectum

? adinftar ftulti

lius emptoris ; qui diceb

mj

at: Juga boum

icuxb

emi quinque, €g

eo' probare illa; quee ane

tequam emeret

l

$ enpefn

"

; probari oportebar. Pro-

ntetc

Q

fectà fi; q

ui mundum fequuntur, coz

jl

'

gnofcerent

qunt

miferias, tedia, perturbatio-

hes; crimina & -perfidiam, quam in ob-

P^

^à

fequio

292

Meditationes

fequio tam immitis Domini sliquando

dlfpf)fm

fentient, nunquam fe tali fervitio impli-

(fmo

LI

carent, Beatos nos, qui illum tempeffi-

vé coonovimus , qui abdicavimus. -

fiendo

titüdine

II Obfequium mundo femel dicarum

Gl'æ fm

quandam quafi necetfitatem mali facien b

137

& impotentiam bene agendi inducit: Jieo.

du

aon po[finn venire: dicebat ille , qui uxo-.

li /äm,

rem duxerat.

Occupati mundanis ftu-

diis nec ótium ,. nec feriam voluntatem

l3

&ricordi

haberit, ac fzepe ne quidem cogitationem

prebor e

admittunt, pro Deo & falute animz fue

Benedicamus Deum , qui

peceator

laborandi.

fio$ qvel

nos eo in

at collocavit, in quo uni-

ende Y

cum noftrum negotium eft, Deo ac no-

Tüitern

bis ipfis vacare.

Ti morby

Ütt qc d

DOMINICA XX. POST PENT

sc

w

MEDITATIO I.

nmus, Y

musa Q

Erat quidam regulus , cujns füliur ikf

4

&"mo

formabaiur.. Jo. 4-

L ffOrbos Deus nobis immittit, pri«

Iucip,'ä

mó ut oftendat, fe valetudinis

nofire , non minüs quàm vite ; Domi-

4

num effe. Utitur enim jure füo, & pro

k

arbitratu de nobis ftatuit. Noftrum efk

Clm, k

hoc Dei fupremum Dominium agnofcere)

Quam

ac cira querelam admitrere ; quidqui

10s

am

Qu

ip-fö. circa nos & valetudinem noit

1

p

t

ip Evangelia Dominicalia.

29$

| ajiquandb

difpofüerit.

Dominus efh : quod bonum

vitio n

eft in oculis. fuis, faciat.

1. Reg. 3. v. 18.

m tenpt

.IL. Deinde oftendit ju

ftitiam füam , pu-

ViCus.

niendo per morbos errata noftra, ingra-

titüdinem, & virium ac valetudinis no.

d diatin

mall f

ftre frequentem. abufüm. Aecceptemus

induct: D

anc peenam , quam commeriti fümus:

dicamus inter dolores co

rporis: Z ure,

e; qi

Bic féca,

ndanis 4

mod) ia eteruum parcas.

III. Denique oftendit bonitatem & mi-

voluntidt

fericordiam füam.

Eténim occafionem

cogigaüonem

e inime )

prebet expiandi peccata noftra: fomenta

peccatorum fübtrahit: ab amore mundi

Deum ; g

i quc D

nos avellit: ad fe pertrahit: denique co-

lende virtutis , & glorie promerenda

p «

materiam fübminiflrat. Nifi

Reguli filius

in morbum incidiffet, nec i

píe, nec Pa-

ter ac domeftici reli

qui Chriftum agno-

pNTE

viffent.

Has veritates aliis

egrotis inpe-

[

rimus, vel certé illas ing

erere debere.

mus; curemus, ut

E

ipfi nos ex iisdem

ng ,

ructum capiamus.

MEDITATIO IL

itt, P

lucipiebat mori. Joann.4,

Id p

I.H

ic ftatus e(t prafentis vite: quovis

fQ0;

&f

j

die, & momento morti fumus vi.-

Cini, & mori poffumus: nec eft quid-

o

of

quam, quod virz íecuros vel ad horam

"

nos queat reddere.

uare ad veram

; 4

)

m P

Chriítianámque fàpientiam pertinet fic vi-

d

j

Vere

À

m

N

294

Meditátiones-

vere, ut infelicem mortem non timea$5.

fumys,

& te ipfüm tanquam hominem morti de-

Daicunt

füluti r

ftinatum geras: Cuntlis diebus , quibus mune

mulito, expetlo , domec vemiat mmnut

CQjUs (

"

Tus, f

mea. Job.14. v. 14.

$

kl Q

o

uoeunque. tempori

*

ä momexito:

Cür vit

noníolüm mori

poffumus, fed etiam len-:

petui n

tb morimur : ucipiebat mori.

"

Ex quo

tum, ])

pati í

x

imus,moricepimus. Singulis mo-:

ho f

mentis pars:aliqua vitze noftre dilabituty

&l p

& tota vira, noílra adeó . brevis eft, ut

n il af

un&tum dici poffit.

zeternitati comparata

j

Worm,

Cüm igitur viram ac

leó impensé diliga-

lntiacor

Qs :

mus; illam dili

gamus, quae Qmpey- m

codlo perdurabit.

Verf, 12,

li. Regulus Chriftüm rogabat: 2

&4

lA

e

Jtende Domine , ant

uam : fiius. aneus tno«

JUC vii

viatur.. Idem quotidianis à Deo precibus

4

PI'Obö agn

nobis exoremus ; ut is gratià'füà nos

communiat, priusquam moriamur ; ut

Ed reme

amorem fieculi & prefentis vitee à nobis

BM

auferat; ut in animam noflram

er ves

hmus g

vam fàn&tiratem defcendat: ut refignatio-

Obf

nem;, fortitudinem , & fiduciam nobis

COnifinm

largiatur, quà opus eft in lo momento;

dlis

Viti fædlt.

ex quo pender eeternitas.

^ Qoort

?^MEDITATIO IIL .

Tant.

ïmmo noü

Reliquit eum. febrir, Joann.4. —

D *

. E^Ebris noffra eft immoderatus animi

--affectus , qui nobis maximeé domi-

Clo, &

addicti

natur: eft vitium ; cgi pre- alis

Urnus 5

n Evangelia Dominicalia,

295

n tüte$s

fumus, ex quo defe&us & peccara noftra

Vinortid

naicuntur , quod perfectioni , atque adeó

quhisam

faluti noftre maximum obicem ponit,

- ánuta

cujus causá tandem in erernum peribi-

mus, fipereamus. Febris hec non nifi

Tnoment

cum vita nos deferet, erítque nobis per-

| eramle

petui timoris , & certaminis argumeri-

x

tum. Debemusiraque domefticum hune

jnpulis tf

hoftem fine inrermilfione impugnare : de-

- dilabit

bemus nos ipfos fancte odifle, quia pra-

yis h

va illa affectio noftra eft , & pars noftri

ipforum. Atque in hoe vis illa & vio-

a di p

as d

lentia confiftit; quà cclum nobis vindi-

1

camus : Zrolemti vapiunt illud. Matt. 11.

vert. I2.

II. Ante omnia neceffe eft, hoftem

"

j n V

^

hunc vitiümque przcipue nobis infeftum

probé aenofcere, üt nos humiliemus, ut

) r

1

wä fllä Dïï

ab eo caveamus, ut illud , aut fugiendo ,

aut refiftendo impugnemus.

Deinde

yrnamul

g i

multó magis neceflarium eft, ur ferió ve-

m

limus ab eodem nos expedire, vel certé

a lg

10

ili obfiffere. Hunc in finem S. Ipnatii

confilium fequamur: confideremus ralis

duciom P

vitii faeditatem tum in nobis , tum in

aliis: cogiremus, quidnam dicturi effemus

amico noftro, eodem animi morbo labo-

il

ranti,

Denique perpendamus , quid

);mn.4'

Deus in ea reà nobis exigat, quid nos ipft

ena

[us anTJ

vellemus feciffe in articulo mortis, in ju-

d

Icio; & per totam eternitatem.

iv

)alc

addl.ï

r*mh

Illo RC-

296

Meditationes

-

1

:

III. Remedia porro fünt diffidentia no-

ipfius ob

firi, vigilantia adverfus hunc inimicum ;

quantum

mitati ol

oratio , exerciüum Divine prafentig ,

Sacramentorum frequentatio.

Salvator

totidem

nofter, ad nos veniens, aífe&tus nof(tros

Tis erpa

componet, uti olim tempeflates fedavir:

N

vitia & morbos animorum depellet, uti

patientà

quondaàm corporum infirmitates & febres

depulit.

omni, (

m

millone :

iltom

DOMINICA XXI. POST P-ENT.i

queri au

MEDITATIO T.

& adyer

Rex *voluit vationem

A

Oment

pouere cum /ferf

ä

vir futr. Matth. 1g.

Qptem

t

Jm Deus dona füa & pratias nobis

r C()Hqu

L CI

elargitur, nonvult, ea à nobis de-

!

perdi, fed obligationem nobis imponit,

utiliter eadem impendendi, & reddendi

de illis rationem: neque folàüm eos , qui

T

Mi

t d

Dei dona dithipant, fed & illos; qui fru-

étuosé uti nepligunt, feveré punier. Ti-

D

meamus feverifiimum hoc examen, pe-

námque fübíequentem.

Id in morte in-

n

fütuetur; cüm tempus non erit ampliüs

vitze tals aCtie rationes corrigendi.

à0

ü"gllhs

T. Objatus eff ei ugus , qui debelat &i de-

cem mila talemorum.

In hoc debitore

D

quivis noftrüm reprefentatur. Quantum

non debemus Bonitati Divine ob bene-

Kj '

ficia in nos collhra? quentum Juftitie

TC [en

ipíius

iu Evangelia Domizicalia.

297

ffdentam.

ipfius ob peccata contra Deum admiffa ?

c Inimmicum.

neani-

quantum denique patientie & lo

praf,

mitati ob poenam hucusque dilaram

?Em

. Sdyit

totidem motiva contritionis &

graïitudi-

Cs aol

nis erga Deum.

Ates fedui.

. H Tanta Dei erga nos liberaliras &

depeltt J

patientía excitare nos debet ad molefta

ates as

omnia, que nobis accidunt, cum füb-

miílione perferenda. Si enim tot bonis

à Deo cumulati fumus ; quomodo con-

T ENL

queri audemus , fiqua inrerdum mala

1

& advería Deus immiíceat; cüm tamer

romeriti fimus mala & füppliciasterna?

g a /"

ogitemus ifla, & alt& in animum de-

mittamus:; fic fiet , ut nunquam de ulla

re conqueramur.

qtis n

1

j ins?

MEDITATIO Il

pig mport

& reddtt:

* Mhifertur Domiuus fervi .. .. deb

;.

mes; v

tun dimifit ei.. Matth. 1.

0$; 'qUi T

De mifericordia Deierga pecca- —

Puniö[.

yumat; P

torem,.

jn o P

Onfidera Dei cum peccatoribus

IC

agendi rationem.

erit ?"P!iü'

Is ubique,; &

'efral.

fngulis momentis ab omni conditione

u

hominum, omníque genere criminum &

vjclit

C debl (

peccatorum offendirur ; & tamen juftam

vt

indignationem non expromit, non ulci-

p

n

fcitur tor injurias: cüm mille modis per-

ufh[iï

umJ

dere temerarios poffet, tole:at cos; blan-

e

p

!

j

J 7

298

Meditationes

9

dé habet, bonis cumulat. Admiremur

N

& laudemus tantam Dei patientiam & cle-

mentiam: denique Domini noftri longa-

| ts

nimitatem in fíal

utem noüljam convcï-.'

hus qua

tamus.

Dei

II. Confidera fpeciatim üüpencllantla Dei

T n

erpa te ipfum indul

* Pf 49.

d

entiam. — ZZec feriffi,

Qu

tz tacui * Deum indignis modis offendi-

lm j j

v.21.

fti , & Deus te toleravit, non continuó

ompibus j

te punivit, non deftitit benefacere, cum

| & patsbol

pauenria te expectavit, ur cum ipfo in

(ue ld

ratiam redires, admonuit, füámque ti-

g"atori üni

i amicitiam redonavit; quàm valida heec

I natur

fünt incitamenta veri doloris

3 amoris;&

flent if

gratitudinis Deo exhibende ?

petuo (r

4 Y füne(l

HI. Exiis, quee.Deus erga te fecit; di-

l. Det

Íce , quid tu erga proximum facere de-

T Carcere

beas. /Vopze oportuit, €9 te mieveyi con-

IQQig Y

Jervi tui, ficut & ego tud mifevtus -fum ?

fed heu! leviffimà, ac fzepe folüm ima-

tmoreg [

Chæc;ü

ginarià offensà irritati; quàm vehemen-

fl ebdy

rer excandefcimus? quàm noftri impo-

Thüerir *

tentes ; quàm ad iracundiam & vindi-

Tn gf

&am proni, quam immites & implaca-

lm

biles fumus ob res frivolas, ac nullius

Caï()tem !

ropé momenti ?- ''imeamus terribile il-

ud effarum : Serve mequam, omme deli-

Mal dæ[

Cittifos

tum dimifi tibi: nomme evgo oportuit , €9 te

TOIIS

mifereri confevei 1ui?

Tipenge

hïEDi»

jn Evangelia Dominicalia.

299

Admitm

t

nnam du

MEDITATIO III

nofril

Iratus Dominus tradidit eum torto-

Fam C

bur.quoad usque redderet (c. Matt. 18.

De ira Dei erga peccatorem.

opendm]:

Onfidera quatuor inpentia mala»

Tij

"E

qua. Deus peccatori infligit, dum

d offcmg

ilum zz zra fu? corripit.

Primó bonis :

yon cont

omnibus ipfüm privat. Rex in evangeli-

icete, t

ca parabola fervum nequam , $9 omgia ;

am p

w babebat, juífit venundari. Deus pec-

li

mq

catori univería fortunze, gratice,. oloriz ,

m viltàlz

j

imó naturz bona aufert, íolà naturali exi-

J amf)ïiSJö

ftentià

fi relictà, ur malis füis mifer per-

)

,

peruó

d

füperftes. Quid hàc privatio-

ne funeftius ?

1 tefecïhä'

IL. Deinde ejicit. 77 zezebras. exteriores ,

) facett t

in carcerem inferorum, ubi peccator ca-

1

mifer

liginofo i

ne involutus, inter perpetuos

m

terrores

:

e

e

*

Tam tetra & terribilis

Y

f

folum P

eft haec ab

us, ut Demon ipfe à Chri-

d

fto eódem redire juffüs, horrore infre-

ij

frr r

muerir.* Qiuid tandem peccatori futu- » pue g,

rum eft"

& il

V. 3l.

& m

WL 7vadidit eum tortoribus. Deus pec-

qc U^

catorem miniftris juflitiee fuce confignar.

temblkü

Mali demones ,

tanquam crudeliífimi

anme (

carnifices quidquid ingenii, virium ; &

rtill; Ü

furoris habent , id cruciando peccarori

- ifnper,gden;.

v. E

Y

j

$300

Meditationet

IV. Et quamdiuifta durabunt? fervus

preftet;

celum z

* Matth, nequam /igatis snamibus €9' pedifus , mi-

£2.

il unquam agere, nihil copitare poterit,

tei &licuj

quo fe à calamirate füa expediat; in car-

las 003l

cere ac tormentis erit, quoadusque red-

quàd in

dat univerfüm debirum.

Id veró cüm

nos adla

tmiy,

nunquam reddere queat; eeternum arde-

bit.

Timeamus tantam Dei juftitiam ,

Tio t ]

* Lucaa. qui ba/ez. poteflatem mitteve in. gebennam*

II Q

"'imeamus peccatum , quod íolum ge-

donore af

hennze nos reos facit.

giam D

ITitari no

DOMINICA XXil. POS;I" PENT

If admi

MEDITATIO I.

Amorem

Qiehdo,

Magifter. [cimur, quia verax er, &

T0 Comm

viam Dei in veritate docer. Matt.22.

fietdis ;

tDedls

Harifiei & quidam Herodis miniftri;

I.P

ut Chriftum caperent u

eYmont ,

Qunim ,

gravémque ipfi conflarent invidiam, a

t

n

officiofa verba & adulationem fe conver-

N

terunt. Hinc diftas, quantopere adula-

tores timendi fint, quanteeque vecordiz

Cltjw t

fit , hoc genus hominum amare, & eo-

I' Nim;

rum delectari confüetudine.

Imag

IL Adulatores ifti, tametfi alia fþe&a-

i

t

rent omnia, verbis illis mundo manifeftà-

Dett,

runt füummi omnium M

a

iftri & Docto-

Piopter

ris Jefu Chrifti eminentif

f

n

as preerogati-

Pt q

vas. Nempe, quód is verax fir, atque

Di« ad

adeo ipí veritas ; quódj admirabili zelo

Wntis &

prefict;

in Evangelia Dominicalia.

301

ant? f

przílet; quód viam veram ac tutam ad

caelum, nos doceat, nullà hominum , aut

i,

t porerä:;

rei alicujus terrenae habità ratione. Gra-

dur; d

tias agamus Divino Preceptori noftro ,

dusque t

quód in numerum diícipulorum füorum

] w d

nos adleperit: fed & veniam ab ipfo pe-

ernun u

tamus, quód ex ccleíti ejus magiíte-

rio tam parum hucusque profecerimus.

« jl

y guiumim

III. Cüm Divinus Magifter tanto nos

j fohum

honore affecerir, ut munus docendi alios

voiun Dei im veritate nobis commiferit ;

imitari nos decet preropativas, quas in

TT N

ipfo admiramur,

dium videlicet atque

I

&àmorem veritátis ,

finceritatem in lo-

quendo , fidelitatem in via falutis proxi-

r i

ino commonflranda, libertatem in ar-

i Nhtt: 22'

guendis vitiis, fugam denique metüs aut

dismini

refpectüs humani.

Examinemus nos,

quanam ex parte buic muneri defue-

ff

21'1;107:."

rimus.

;

.W'X | üm) :

MEDITATIO Il

n Comïïl

E

opett L

j

Cujus eft bec imago? Matth. 22.

]ue v«

l A Nima hominis in fuüt procreatione

at

Imago Dei erat, nobilis, fpiritua-

is, naturà fuà immortalis , Deo- fimilis

1 ah

4f

? mant

per tres potentias fuas, multóque magis

propter bonitatem in genere morum ,

; &*

1 ra

propter averfionem à malo, & propenfio-

nem ad bonum, propter integritaten

X lit; ii

inentis & re&titudinem volunratis, quas

i P

l

otes

p

502

AMeditationes

i

dotes anima confervavit, quatndiu in fla-

ione i

j

icamu:

tu innocenüe íuse permanfit.

Itaque

creavit Deus bominem ad. imaginem 9. fi.

tifulos: ;

* Gen. 1. 7nilitudinem fiumn ,* wt palàm oftenderet,

uüm tenereé nostanquam imaginem füuam

Til

iligeret : Utinam viciffim

ec imago

prototypon füum intim? amet.

II

ógej

er peccatum primorum parentum

noftrorum deleta funt pretiofa lineamen-

ta, que Dei in nobis fimilirudinem, ex-

I Q[g

primebant; & imagini Déi füccetfit imago

ilin* a

terreflris Adami. — Quam feeda (ünt hu-

Doram ,

jus imaginis lineamenta ? Animus arro-

T5àc rob

gantià turgens. Voluntas quàm prona

BU

ad malum, tam à borio aliena, cor pra-

fn$, w

vurn, lucri terreni & voluptatum appe-

IäDeOn

n dfrbe

terns imaginem hanc componunt.

peccatis noflrris maágis deformem feci-

l Rd

T [int co

ius. Deteftlemur peccatum, quod ima-

ln

&inem adeó venuftam ità vitiavit.

Nm uere

iX 8

III. Per gratiam Chrifti & Evangelii fa-

&i fumus imago Jefu Chrifti: Huic nos

It t

affimilari decet per manfüerudinem, mo-

Qub aj

deftiam, humiliratem ,innocentiam & cha-

Qd rac

m

ritarem. In hàác imagine perficienda or-

lütent

nandáque tamdiu elaborandum nobis eft,

S Qs

* Gal, 4. dogec formetum: Chriflus in nobis, * donec

D

V. 19.

omnibus numeris abfolvatur in coelo,

li

A

hi Q

ubi perfectiffime /iles ei erimus, quomiam

l

* 1. Jo.s, videbinnis eum ficut. efl* Itaque; manum

bus

Afici

huic operi admoveamus:: ad hoc mille ti-

tulis obligamur, atque adeó ipsà infcri-

'fmendl

ptione

in Evatigelia Dominicalia.

303

d tl

e

»

ione imaginis,quá Chriftiani appellamur

f g

b

icamus cum S. Auguftino: Chrifli babes

iina C

zitulos : : £oli e[fe mutidi po[feffio.

v ofterder

MEDITA'TIO III.

apinemr

| [rrc i

Reddite que. funt Cejarir, Cefari :

et,

& que funt Dei , Deo. Matth. 22.

im parett

f linean

Uidquid hominis eft, ad Deum

Q

idinemé

fpettat. Ipfe. nos proprer fémer-

iplum * creavit, & confervat. Ipfe me-

* Prov,

iaf

keda fün d

moriam , intelletum , voluntatem, vi-

16.v.4.

resac robur dedir, ut Dei noftri recor-

Arirmus d

demur, ut ipfüm cognofcamus, & ame-

, qu p

fnus, ut pro gloria Ipfius laboremus.

ena, Q

prarum d

It Deo negare.injuflitig eft: contraDe-

um adhibere impietatis.

j

onu. "

IL. Relique omnes creature propter

omem *

me funt condite: alie quidem ad meos

l 'qUO )

tantüm usus , aliz veró ad commune mi-

avit.

[

i & aliis commodum. . His me Deus uti

Eu

jubet tanquam mediis & veluti gradibus,

ji: Hoi

quibus ad Deum afcendam.

uodfi hoc

vydinet r

modo res creatas impendis, f per bo-

entim

nam intentionem easdem ad Deum re-

wefäCllfna '

fers, reddis que fun? .Dei , Deo: fi fecas

m o

feceris, Deo , qua Dei fünt, negas.

obis;! t

IlI. Secundüm Deum oportet nos ex-

yr n ?

hibere füperioribus obedientiam: squa-

i, f

libus amicitiam & obfequium: inferiori-

gue 77

bus indul

entiam, protectionem, & füb-

veniendi

j

"

j hocri

1

udium.

Dum fic unicuique

Q iPSä à

fuum

j

J

304

Meditationes

1

Áindrs ï»

fuum tribuimus, Dei juffa exequimur;

fi ea pr

opter Deum facimus, Deus tan-

luftis om

i

inter afp

quam fibi ipfi praftita remunerabitur.

& certam

Aliter fi feceris, time,; ne tempus

ütlam atr

operar perdas.

excirempt

Il QUw

DOMINICA XXIIL POST PENT.

|

|

Um at

MEDITATIO L

fotni f

Queti prgj

Non. eft. mortua puella, fed dormit,

Matth. 9.

Iti fs

imiures f

De morte Juftorum.

tis; do

Rünertis'e

Ors juftorum & amicorum Dei à

M

Chrifto fomnus, non mors, ap-

ATE )

*jo, 11, pellatue: ZLezarus amicus woffer dormit*

t CoRtim

15 poffefi

tranquillitas confcientiee , memoria recdt

fa&ctorutn, unctio interna pratiee, fpes &

QU trüpfr

defiderium videndi in Celis Deum leeti-

Ts mon

tià cor perfundunt.Moriuntur jufti inter

lmPTOV 1me

brachia Divine providentie, in ofculo

Nmnmp

Domini. O feliciífimum fomnum! Zz pace

*pf.4.

2n idipfum dormiam; $g vequie[cam.*. Nul-

M

li operae parcamus, ut hoc modo obdor-

( o

miamus in Domino.

Itl

l eym

II Mors juftorum eo etiam nomine

fomnus eft, quia Chriftus eos refufcitabit

"g

*Jo6. 4 soviffino die* càm ipfos ex tenebris fe-

j

ulchri ad claram & amcenitfimam diem

LU

Q

eatee eerernitatis educet.

Spes ifta bea-

ChOmS

tze refürrectionis Jobum & Daviderm, ap-

"O p

perente morte; cenfolabatur. Eadegx

tlnü

án Evaigelia Doinicalia.

30j

fandlis Martyribus, Confeiloribus,

&

eyequm

s; Dearste

Juítis omnibus iriter tormenta carnificurri

emunendi

inter afperitates poenitentiss, interlabores

y fempil

& certamina Chriftianifmi aniinos & lae-

üriami àátrülit.

Nos quoque eàdemi ípe

exciremut;

ST JX

. III. Quodíi mórs juftorumi; üt inte-

dum accidit, fübitafiea fuerit; vel fié

u

fominus eft, & quidemlong? füaviffimus;

quem proinde Deus non rató fidelibus

l MW '

fervis fuis immittit. Sie enim moriendo;

imrhunes fürit diuturiice ggritüdinis tno-:

fürl.

leftiis, doloribus aponic; &horrore ir-

sconm X

minentis 'ex hac vita difceffüs; fübiteeque

acreé diovtis compendio vitam beàtam

n o*

aut conrinuó poffident, aut certé de illi

yfr m

us poffetlione fecuri redduntur.

Quid

yenona r;

nitiz, 1f*

tali tranfitu optabilius ? Ne igitur. timca-

mus morrem fübitanéeami; fed mortem

; em &

improvifarn mietuamus; hee e

üt ]uiïl l

nim fuggz

a omnia poft fe trahit:

æ;mON

nnum'/";

MEDITATIO ii

j m

Eccé print.

£

m

fabat eun, Matth. 9.

pr unus acceffit, d ada

riam o

-De auxilio apud Deum quizrendo,

y rj

LT Udus Patris ex obira filia: ; confan-

4 guinéorum folicitudo ; . tibicinurri

J

1ffl

at o

Chorus, muliérum p

raficar

um coinplo-

5651[5

tatio nihil penitus defüticta

Juvidt

injüvare potes.

f

'rgqt. In íolo Chri&g Ípes

efficacis aüxi-

If

l

l

hi.

E

406

AMeditatioues

lierat. Difce, in maximis neceffitaubus

z

ad Deum confugere: queevis alia fübfidia

,

ab amicis & cofinatis conquifira vel infir-

j

|

; Mztl

l

ma fünt;. vel infida.

titan

ÍL. Ad excitandam érga

Chriftümfidu«

9V.

ciam noftrain ; confideremus teneram Ip-

fius erpaà nos córit

miferatiónem; quiluctu

parentis & morte

filiae ipfius ftàtim animo

| LUE

comimotus eft :

2

:onfideremus ejusdem.

(I5

x

ft: . confide-

P

otentiami; qui uvare pote

.

ii d

remus anr

muri illiüs ab omni cupiditate

Quentis. N

lori& remouihimumi, qui hoc

ucri aüt

N

Blütesang

ünum fpe

at, ut nobis benefaciat. Ideo

C0f d

ijullos bene

ficii, quod defun&te exhibi-

D

turüs erat;

tefles admifit; turbà & cubi-

Boltiius:

culo mortuses ejectà: i

deo müraculum à

i

otiüs imimninüit, quam ex-

F

(& patrárum

li i

agceravit;

licéndo: z. eff mortuá puellas

24 dovrmüt:

Perinde ac fi folüm ad. exci-

u;ift'flz FQC'P?

taüdamé fomno pu

ellam adveniffet. Lon-

H' MU.hc

s mundi fe gerunt;

ge aliter amici htju

nam paucula beriéfici

à corferunt, & fex-

li fl

centies eadem nobis objiciunt : Exigua da-

TT ipfr

bit c$ anültà improperabit. Eccli 20. V. 15:

T0 lg pr el

III. Mulritudine hominum & conclavi

MIndto QH-

egre(sà , Servator no

fter fübinttavit ; nem-

M t j

d

elimirnandani eX ant-

EN

«

pe ut nos doceret;

mo effe variatm erga rés creatas fiduciams

c

Qs "Ht

"i j

fi fruétum fpéi rio

ce & protectioriemci-

vinam confequi optemus.

Solüs ipfe cüm

Ti

u

um eft, ut in 100

n

Qa

nos juvare poffit ; &

At ;

ipfo fürmarn fpei no

it

rae collocemus.

M

chmfu

ii Evangela Donfficala.

367

necefftudi

is ia (iO

MEDITATIO iil

yfita vl i

. Mulier;

qué [atipuians flüxuri bas

tiebaiuür du

Chiftümi?

odecim ais acceffit. Matilis

9;*V£- 20-."

|s tetim

ym; qui

De peccato. liabitüali,

y franm dj

des ii hac müliere, quae jamà mul-

erfis ejüiqï

tisarinis moleftiffimo miorbo labo-

yelt. at

fabát; flarutü atiüme viriofo hábirü lari-

mini a i

guentis. IN.

on imódó düodeciin ; fed mültà

muri QU

pluüres arifii fürit ; e3

A.

t quo languore; & peri-

wl

culofo anitze ino

fbo ténemür.; nec rà-

xfuü&æ qu

A N n

tuen fariati hücusque fürus; quià fanari

t*

gulum ]

nolumus: imoó veró morbos fioftros dili-

P

nimus.

j mird

Timendüm eft,

ne malüim pror-

lüly qudm

í

fus incurabile evadat:

JMMovbus iüserevarüs

Á

/

vt

äftgm'- fuperai 69 curafiouem;

!

olüm d*

lL Mulier ijia

véniet

foló firabrise Clirifti con:

3

tactu perfanata

füi£

tqui f05 preferis

d n

tius aniuisé pliarimacum

Af

enitt

M

liabértiu$; Chriz

ftum ipfümi;

q

ui in facra Euichariftia fe (

g: b

ibis preebet

Nül

&i

20*

Glinatio eft; nulla lia

là tairi vehieirieris irc

q

bitudo àdeó viriofa ;

um v

nulla tarn itveterata

afürii &oritüdo ; áut

pirtavt

affetio ; cui

G

i

3nd3m d

eeleftis lüc. Medicüs ne-

l^

Queat certárm affer

re mediciriam; fi iiodó

iataS fidll

cum VfidIicia* ad Ip

fümi accedamus.

Ote&loniu

Ill

Qui fit ergo; üt toties áccederites;

olis "

fanitate

in non récü

ICR y

eremuüs? Ninirüiti

p

héc cumi fiücero de

T

d.

derie obtünende faáe

:

d

p

[*

iütagé

——

Meditationes

308

nitatis, nec cum difpofitione cordis &ani- |

mi, qualem Chriftus requirit ; eodem

eulam af

nos conferimus.

'"Timeamus tala, que

! Manto

| Mispatie

ex infructuofaà Communione eonfequun-

dantima

tur: Z mobis, qui quotidie corpus Chrifl

|

TT ])

premimus , &g à vuluevibus uoflris mon. ew-

& d

vanutr. S. Petrus Chryfologus.

l imperd

DOMINICA UL/'TIMAÀ POST

! Dobiad

t .

PEN'TTECOST. .

de(tderam

MEDITATIO l.

fettibile j

Ifit: g

Cum "videritis abominationem defolas

Y.10,

tioris flantem inloco faucto, Matth.24.

ominatio hec cüm omniinoda de-

T. Ab

folatione conjunécta deriorat templi

Hyerofolymitani profanationem, & c&-

Tnc i

Hanc

Ticim r

teras populi Judaici calamitates.

penam Judei criminibus fuis; & cón-

rtemptu oblate . eratie promeriti fünt

Mi

Deus ipfos dereliquit: & populus, quo

fan&tior & felicior nullus in mundo extitit;

factus eft repente aliorum omnium infe-

Ecci

liciffimus ac fumme abominalibis. Similia

?

T0

tibi extimefce, (i Deum per peccata tua;

Q & d

& gratize ipfius neglectum irritaveris.

Wt

qm hïlgu i

II Abominatio iffa in loco fan&to eft

vita Chriftianorum, quí in Ecclefia fan-

WVitis h

&a Dei, inrer (excenra fàlutis & (anctita-

Onftig. 1

tis adminicula baptifinur fuum profanant,

LU

Vi t

Di 1ma4

em m

& flagitüs fuis 'Chriü?anæ religio

eulam

MORT

in Evengelia Df)ifzinicaliæ.

309

&o'rdis n

m'l[ j eod&ï[l

eulam afpergunt.- Admiremur Dei O.

as mdhy Ql

M.in tot peccatis Chriftianorum toleran.

dis patientiam: & quoad poffumus , exun..

je onieque

um

danti malitiae apperem opponamus.

III. Denique abominatio in loco fan-

w]iri; [

&o eft vita religiofi, in ftatu füo. viram

gus; '

imperfectam agentis. —Deus innumera

p POT

nobis ad veram fanctitatem przefidia con.-

fert; & tamen in multis fanctitas vire

T.

defideratur.

uis noftrüm non timear

terribile illud :

01

/n tTevva fantlorum inigua

£f : non videbit

gloriam Damwz ' If 26

fini d

V. IO.

i, Mitià

MEDITATIO II

omnimcdää

derontil

De peccato. mortali, .

Hanc vide füprà in Sabbato ante Domiä.

m

fates

W^ Ricamiv, uadrageürhæ,- pag. 122)

füis;

(

ormer :

MEDITATIO III.

opulusy f

De peccato veniali. -

od

o

Eccatum veniale etíi vitam animze

non adimat, eam tamen comma-

mhbw Smïf

eulat , & deformen reddit. . Morbus eft,

rp*^ qui languorem anime indu

cit fensüm-

ja^^, queacpu

ftum pietatis erga Deum & res

)

fidt^ Divinas

obrundit.

Vincul

um eft, quo

|Ee

dl 'conftrida anima impedirur

; quo minüs

5

ro

j in via perfeclionis progre

diatur, atque

cclum fíe attollat.

Confideremus

di peccatorum, quee

.rcügioniä mulu&udmcm ejusmo

3

^ quo'*

Meditationes

[

310

quotidie cogitatione, verbo , opere, &

|

omiffione committimus: horum fin mi-

L

nüs pravitas

DT

; eeri&. copia.& numenih

nos terregt.

LUn

tje

II. Peccatum veniale charitatem no-

fnUs, cur

ftram erga Deum, &. viciffim Dei erga

moyemr.

nos amorem refrigerat. Deus imultis nos

atiis actualibus privar: & nos ipfi per

ROHT2, qua

&i Dtop)

f

leviora peccata gradum ad: mortalia faci-

mus.

-Idem veniale pecearum in pr&-

i éremoa

femnitatis

fenti vita multis calamiratibus, in-fütura

autem flammis piacularibus nos addicit;

Rüerunt:

animti cy

qua, exceptà duratione seternà, flam-

mis inferorum füppares funt.

Studea-

&m qrede

Qüoque no

mus ma

nitudinem mali hnjus in fpeci-

em levit

j

imi animo com

yrehendere: &

[ A!r&a

uftiiam Dei, roties offenfi , ferió randem

timeamus.

Vetes n

m nOf

III. Peccatum veniale eft malum Dei,

NUTT

l Donori

quia per illud Deus offenditur; ideà uni-

verfa hujus & alterius vitee tormenta pec-

LA d

WOQfe gco

r d

W;:, l-

ud' Cam)

cato veniali comparata. nihil funt.

nus malum forer mundum univerfum in

tbl

nihilum redigi, quàm vel unicum vehi-

Q ViX

j

i

ale peccatum admittere.

Quomodo il:

lud fciens ac volens vel femel committe-

Ts d

M

rebu:

requisquamaufit? erubeíce , ac dole ,qui

cendæ

fUm 1

"

illud innumeris vicibus commififti

1 Inuri

d ]

epim Tf

tTnos r

M

ED

da Evangelia Dominimlïzz.

31T

n Gpm )

yrum ln f

. MEDITATIO IV.

A m

Qui legit, intelligat, Math. 24:v. 15.

Lf WUm veritates Evangelii & multo.

haritttem ?

tieslegerimus, & quotidie relepa-

fim D

mus, curiisdem tam parum animo corm-

s mulit

iovemur? Ptima cauíà eft modica fides

noftra, qua in multis tantüm non extinct4

u i

qortaia

eft. Prophete, Apoftoli, Anachoretee

in eremo abdiri, folà judicii aut. infelicis

a n

eeternitatis :cogitarione admifsá, . contre-

hs nf

Á

muerunt; quia veritates iftas vivà: fide

B Tos Wi

(

animati confiderárunt. Nos ergo, cüm ea-

æt€mä) Hï

dem credendi motiva habeamus, fidem

(m, 9*

i 1

quoque noftram in&auremu,s.

:

yehend

II. Algexa caufá, kqu.æ nós ad sternas

r

veritates tam frieidos facit, eft turba af-

ectuum noftrorum , & népotiorum ac re-

rum, que nos circumfítant, moles. Mun-

T

di, bonorümque & commodorum ipfius

n; !^ amore occupamur, , Affe&tus animi nos

iX ludificant, res externe , creaturarum

j i.

j

; flrepitus, & vitae pracfentis cure non fi-

w nunt nos myfleria religionis attenté infpi-

qid " cere: vix per aliquot momenta cogita-

(yuom ,0," mus de rebus alterius vitoe. Itaque coér-

yl q0^ cendae (unt animi cupiditates: refcinden-

o "! da inutilia negoria: flatis temporibus à

uniP — ftrepitu mundano fecedendum, ur annos

eternos in )mente habeamus,

UA4

HL PO-—*

w

312. Meditar. in Evangtlia Däl'lliï?iö;zh;ägi

- III. Poftrema caufà eft negligentia in

exequendis iis, qua' nobis Deus fugpe- .

L

rit. Interdum nos fentinus commoveri

timore Dei, & fludio noftre falutis in-

citari. JDigitus Dei of bic, & Gratiee Di«

vinz impulfus; fed nos manum admio-

*nEvJ

vere nolumus, Deus autem, ut tepidita-

tem noft

ram puniat, lumin.g gþg;iæ fug

fub;sahi&

k

l

FINIS MEDITATIONUM. IN ,

EFANGELIA DQM(NJQR UM |! CC

i

Niil

d

P E. um

Rrajüs, )

A

q

FOrnparan

f

(Q)

-

Ttr Dj ab

&5)

SSSSS

(

SS

A

Uetser

N

m —

num&m

SS

M.

t À

E—À

C gf

)V)

Grits )

,

S

Qim f

j

8T Qy ar

Coní

Ya

l mbug abfol

Wünity

N

Tem

Q

i

t

|

E NENEUEU N T0

'mmi)id.

-.-»g(;)—ä ) E ( 8&"

$13

negligenliaä

D gt

5 comtuot

ire fihuts

MEDITATIONES

& Gnial

DE VITA, VIRTUTIBUS ET

m a

, It

PRIEROGATIVIS

u gt

B. V. MARLIE,

De Przdeftinatione B. V.

UM 1

Onfidera JDignitatem ad. . quam

NlC,?!IEUJ!

€

'Deus Mariam predeftinavit, eli-

* .gendo Ipfam, in Matrem Dei.

Nihil hác dignitate inter püras creaturas

majus, Nihil eidem in terra & in ccclo

comparandum eft. Hocipfo quód Ma-

ter Dei ab &terno

raedeftinata fuüit, con-

^

fequenserat , ut eac

li

-

em fieret Regina homi-

num & Angelorum; Mediatrix & Advo-

p

cata noftra apud Jefum Filium füum.

—

CGratias Deo agc de fümma dignitate,

uatn Is dulciffime Matri noftrz, & qui-

4

em ex amore noftri contulit. '

II. Confidera Suz&izatem ad quam Deus

Mariam predeftinavit. Ea numeris om-

mibus abíolutiffima eft; includit enim im.

munitatem ab omni peccato: plenitudi-

nem grarie fanctificantis: virtutes omnes

in gradu perfectiffimo: gratias actuales,

& merita auxilio

ratig comparande fu-

yn

v

$

pra

P N

Meditationes

314

his tituli

pra.omnes homines & Anpelos. Ros

:

Deum, ut particulam tantee fanCtitatistibl | puylgrg

ne deneget ; ac de eacomparanda tu quo-

bus plic

ue pro virili elabora.

& amore

t HiI. Confidera gloriam ad. quam Deus

nobis ff

Mariam predeflinavit,... Huic parem nul-

uid-

máque n

la pura creaturain coelis obtinebit.

|

aut natg

uid Deus, no& eft, infra Mariam erit,

| fedvirtue

ratulare Magnae Matri de triplici hac &

