qugunä

le. Quid igitur? adorà Dei provideri-

m que

tiam, qui nos vivere vult faturorum iri-

certos: O alitudo divitiavum [apieutie 5

,«judæiS

JGientie Dei &c.

T aufeni nol altum fa-

&E in[ iM

ere» fed time *

*

3000j

t? Dhumila valde Sþz'rz'tum * Roni.i.

yuum. Ecclz. v.i

Y.1o.&33:

ghori-

II. Ad hancincertitudinem confervan-

x CXUS'

dam omnia ündequaque conífpirant , &

dun*

falutarem metum confirmant.

Obftacula

m o

faluts ; quee extrinfecus adveniunt; ut

oraims

prav. exempla; occafiones ; & tenratie-

m pa

nes. His addealia; qua in nobis fünt;

Crücli

cupiditates, inclinationes ; vitiofos liabi-

atirmu

m&?hm

tus. Denique arcanum perfeveraritizé , &

predeftinationis noftra.

Hiec totiderti

o

PG

valida motiva fünt ad comprimendam

IQ& oau

prafumptionem noftram, & ad torporem

neglipentiámque excutiendam.

TUS

III. Ut haric incertitudinem altitis & fálu-

riter inanimum defigas , oportet ex loc

timore i. fupere occafiones pereundi;

2: Domefticis hoflibus refiftere. 3. In Bo-

n()ürfe'

niráté Déi pro fálute rioftra mortui confi-

e jnie

dere. 4.Donum perféverantie quotidis

liU

& Dco flagitare.

g

J

MEDI.

(

QUE

—

!ï

32

j Meditationes

& n

MEDITATIO Il

iela

JTà quis es ?

fnen

De eodem argumento.

fie en

ps

L.(7x Uisfis, inpuncto mortis agnofces.

, Cum vitaomnis incertitudo finietur.

Veyi

&b

Si cecidevit ljgnum ad auftrum vel ad. aquilo-

* Eecl,

gem, im quocuuque loco ceciderit ; ibi evit.*

11 v, 3.

Vide; que hominis fit conditio.

Aut

femper iri regno , aut femper in carcere!

M

aüt eternum beatus in coelis, aut ater-

fitj,

num miferrimus in flammis durabis. Quis

nón timeat momentum illud; ex quo pen-

det zeternitas?

E

IL Vis nóffe, qui

d te faturum fit poft

3

mortem? vitam tuam infpice. Utprevi-

N

deas, quorfum arbor; dum füccidetur ;

um

cafürafit , fufficit confiderare quamin par-

SUS 1

tempropendeat, Nequeenim meridiem

Xols

versus procumbet ;, fi ad feprentrionem

Vetere

prius inclinaverit.

Si affe&tus noítri, fi

CDieir

defideria, cogitationes, actiones noftra a

coelum ferantur, ad coelum denique per-

Rmbula

ng7 Di

tinpemus.

Sideorfüm omnia &ad infer-

tum tendant, in puncto ad infernum de-

Ti (0

*'

fcendemus, Fallitur, quisquis rem aliter

eventuram credit.

T v

f

il

III. Illud tamen folatio nobis effe debet;

)

M

T a

quod homo propenfionem füam, non

mOI*[a

item annoíaà arbor fitum íuuim mutaré

Y

poffit. Cum gratia Dei ; & norinullà vi

hd

li

nobis illatà poil"umgs & paffiones animi ;

"À

in Evangelia Dominicalia.

33

& vitiofos habitus corripere ; atque in

imelius commutare.

Verüm . matvuré &

fine mora operiadmovenda manus: vitio-:

Ó

fie enim propenfiones cum tempore ma-

Bis corroborantur: in morte autem bona

o

vel vitiofa affuetudo validiflimé incitarfive

finteny.

] apil-

ad bene, five ad malé operandum.

j ánt

MEDITATIO Ill

j hi

carcam

P

Medii 3

eff

u at

hrím fletit, quem Vo; né-

JKitis. Jo. 1. v. 26

bisQui

qu() PEP.-

De þrz?fer'itia Dei

]

Eus unus & Trinus ubique eft 1. per

n f

effentiam fu.

*

am & infiniras perfectio-

Á Præslþ

nies.

Ut ipfüm

1

jas, non eft neceffe

cidett;

celum confcend

egnum Dei, imó

)inp?

Deus ipfe intra h

R

ac nos in ipío.

w Pxcita fidem tuam de

hoc articulo: ré-

mionerg

Vereretantam Majeftarem intime tibi prae-

noiïfi; i

fentem : devore & fidenter coram Deo

f d

ambula: fiepe cum ipío per orationem

gx]" age; nunc opem & folatium in &erumnis;

aU. nunc conülium in rebus dubiis fla

gita.

mmne" IL Deus ubi

que adeft per. cogzztorein

mj Omnia videt, omnia fcrutatur: facta,de-

lderia ; copitata omniá cognofícit; Hec

tis me-

db Dei prefents & univerfà fpeculan

W moria efficax ad fanctirarem . prefidium

|mu/ eft. Nam &àmalo abflerret , quod Deus

mnull,'ï :

d bo-

Judex non poteft nen punire; & a

nuit

e; 1

V

Meditationet

D

fter

ium incitat, quod Deus liberaliffimus re-

munerator non poteft non preemiare.

fv

IHl Deus ubique eft per poregtiam &

dir

Tor i

0pe1'ati0nem; Cum omnibus creaturis

operarur: confervat nos: in nobis &no-

Don

biscum agit;

ütauctor nature & gratiee.

Qu

Il

Gubernat&regitíingulos. Gratias Deo

age de tam affidua tui cura. 'Tu veró ta-

1'2&1

& tracta, que ipfe tecum libenter

ddiba

lia age

operatur: fuge aurem mala opera;

adqua

feid

noh rmihiinvitus operationem fuam ac-

Vitr P

comirnodat.

Tür: u

d

DOMINICA 1V. ADVENTUS,

leniur

&dim;

MEDITATIO I

Tbl

Veuit im omuem vegionem Sfordam»

lïlm &

predicans äapti:mumfænitentiæ. Luþ.

boran (

g. V..

picé $

r

j1

De veraà Penitentia.

Dürig

Joannes poenitentize & praeco fuit &

I;S

. exemplum. 24 diebu$ autem "foan-

;

ebe-

* March 7225 vegnum . calo

vum vim palituv. *

F 4

1i.v.:2 rüus mundum

& ejus voluptates abdica-

re , crucem ferre , pravas tupiditates .

LIIC. j

ffectibus obniti j

frang

*

ere, immoderatis a

B

nos lp

fos fànct& odiffe. Hac Evangelii

arctà via e

(t, faxis & vepribusafpera. ll-

j

Jámne tu, an oppofitam tenes?

NW

II Er tamen via hec nobis omnino te-

]

A

d

nenda eft. Peccatores fumus: igitur pe-

J

t

Ritene

TTnie

s Ewongelia Dominicalia.

33

mus r

üitendum. Chriftiani (aimus :

QT.

igirur Chri-

fti vefligiis inüfledum. Ad

coeluim con-

m

diti fümus: per multas zvibulatioues oportet

reamns

tto$ iutravé. * An forte puramus; ad alios,

* A& i4:

i &

non véró ad nosi

pfos heec imorivá fpe-

V; 2Í:

( gra[iæ

Gare ?

ias D

III. Reipsä via heé nonrifi jtito afp&-

Vero ti

ra & inamoena eft, dum de illa ineunda

fibentt

deliberatur.

Incedentibus pér illam ac

j ad quæ

fervidé pró

gredientibus erumé afpera iü

nam 4

vias plápas. Stavitas virtutis; quée colis

tur: un&lio gratite; fpes certa pervenien-

di ad vie terminum feliciffimuin inoleftiag

leniunt; füatn

QTUS' ';

que ptehitentice afperirateir

adimunt.

Jenique , quantumvis iolefta

nobis haec v

ia

la Videatur; Sancti oimries il-

Ü

lam cüm gaudió tenuére; animati & ro-

i'

li

borati exemplo Chrifti, Hocduce & aü-

Ípice Sanétos fortiter ac fideliter

féqua-

inur; ut gaudii ipforum & corifol

atioriis

o fl

parücipes *e&iciafhüi*.-

jl

jal

MEDITATIO Ii.

- Faciie

fruthis | diggos peutenie,

416,9. v. .

upi

je

b

j5 0

aelü

Demodico frü&i noftrz emenda-

pyan

tionis poft cohfefiionern;

j

(pera

N véteres cülpás relabimar,,. eadémi-

Es

umnmo :

]

que

peccata in quavisconfeffione af«

feriinus.

dul

Pl'imöj qu1

'a.þe

forites

g

'4

fiee

Medikatzones

46

muum

hec indagamus, nec obftruere cónatmur.

Confiteris diftra&tiones animi, verba con-

rorü

tra veritatem & charitatem prolata, fen-

V

fualitatem &c. atnon cogitas de excutien-

da tepiditate, de occulta animi abalienatio-

ne, de fpiritu fuperbie, de amore pro-

^

b

rio corripiendo ; unde illa peccata na-

A

(cuntir. Nimirum frondes & ramos am-

truncum & radicem intacta re-

H

putarmus ,

linquimüs.

Er miramur adhuc, nos ad

identidem revolvi? fecuris

priorá peccata

ad radicem admovenda eft.

II Altera caufarelapsüseft, quód ante

D

confeffionem nec peccatorum gravitatent

li,

nec eorum fequelas fatis attent? penfite-

mus. Siferió confiderares peccati foedi-

tarem, injuriam Deo illatam, mala, quee

]

Dnitos

nobis accerfimus; nequaquam tam facilt

recideres. Siícirem me, ite-

lne[þ!

in priora

Toteri

rum pecca

ndo, gravi morbo corripien-

dum, aut alterutro oculo, aut

ratià &

Cs

haud

Wt edié

aricitià Principis privandum efle;

Wa

dubi& à novis peccatis caverem. Et tamef

Bietur

modica hec, imó nullins momeriti fnala

funt, fi cum iis, que peccando incurri-

Ti

bf

mus, conferantur.

T

IIl Tertia cau

( oritur ex defectu veri

D

üi cum viro

W

dolorisac firmi propofiti.

Es

primario fincereé in

gratiam redüt, nonne

Iemp

t

probro fibi ducit,

datam fidem violare?

li

Zura; ut fimili modo erga Deum fu

Pre-j

feihg,

at

r

mym Dominum, jwdicem, & P

tuurm

' e

-'qll

/ um

Z

[77] Evdngelz'a Domz'nz'caäi

37

at

tuum te geras, & non adeo facilé ipfum

bacon. -

ruríus offerides.

2; f

VIGIL.NATIVITATIS CHRISTI.

(cutiet-

- MEDÍTATIO I.

fenati-

re pfO"

De dubitatione

edta Dd

à v, I9.

$ dofephi. Mattþ. I

108 aft*

Hanc videinfrà inter Meditationes de

idare

005 4

Vita B. V. M. ordine XII,

fecurs

" MEDITATIO 1. [

lj

De profettioue Virginir im. Betble-

uoö at

avl

bem, Luc.2.

J

nl

a fe

Virgo probé fciens , infcare temri-

'B

« pus pariendi , domum fuüam, co-

at qlläf

gnatos & amicos deferir: fübfidio, quod

inde fperare poterat, ultro f privat: iter

me; f

ingredirur tempore perfripido , & fex-

Tatia

centas inter moleftias.

uem in finem?

ut edicto pareat Imperatoris fuperbi &

1 6, h&u

avari; licét ipfa eo edicto minime obli-

p

garetur.

Nimirum Dei in his omnibus

merit

m

voluntatem refpiciebat: Ipfius de fe &

jp J

Vilio fuo arcana confilia adorabat ; &

promptéfequebatur. Imirare Virginemy

f du

X Deo per homines nos gubernanti ob-

tempera.

I5 n

II. Confidera Virginis in eo itinere af-

vio

fectus & virtutes. Quàm leta profici

(ci-

f füpfe

untatem

quàm

g

r

m, quia Dei. vol

g

E

C5

pauen-

38

Meditatioues

parienter tolerat incommoda & moleftiag

Qo n

Thorbo

quas hyems , pauperras & viee afperitas

creabat ? Quàm pié ac devoré fe

(

rit

toleror

orando , medirando, Filium fuumRedem-

:

promy

prorem quantocyüs videre defiderando?

deftd

urdnam dirigantur vie noftra ad fanctee

Timo

Matris noftree fe&tanda veftigia!

bo])

.. HI. Confidera Virginis adventum. Fef-

]

à ex itinere hofpitio à Bethlehemitis ex-

peäe

l

frimi

Quditur, coacta in defertum ftabulum fe-

cedere, En palatium, quod Regina uni-

ïæClþ

verí; inoreditur, &in quo ceeliterreque

Dominus nafci vult.

Hsec repulfa, hu-

Qetts,

miliatio & paupertas ftimulare nos debent

i Chr

didun

&d fimilia incommoda ,. quibus Deus ad

loriam füam augendam nos exponit ;

(teri

&]Diy

&quo animo perferenda.

m p

TU ]

NATIVITAS DOMINI N.J.C.

MEDITATIO.

toli :

em ])

Onremp/are Filii Dei in (tabulo n.aä

Quj

C

fcentis paupertatem , abjectionem

-

lor

E

Dp

& wrumnas, Sic nafti voluity 1. ut Re-

fhts

v

Tm

demprorem fe noftrum probaret. — Vive-

fither

ye & pati inoipit, ut noflra peccata ex-

jer, offerens sterno Patri mifzrias fua&

Ut

d

ad ejusdem iram plecandam, — Nimislon-

W&

ga ipfi mora viderur, quà olim plura pro

qüaj,

qme patiaur, & opus Redemmtionis in

ce eonfümmincet.

Si viliffimus eriam

ho

Pläcifte |

em unam tempore perfri-

gido

in Evangelia Dominicalia.

33

aoleft

pido meà causà transegiffet ,, nempe ut

Yperits

morbo me liberaret: f1 ad has moleftias

fe peri

tolerandas per omnem fuam vitam fe

Reden-

promptum exhiberet, fane ipfüm amarem;

»rando?

defenderem, & gratam ejusdem. memo-

riam confervarem.

| a

uantum igitur de-

beo Deo meo longé graviora pro me

erpeffo ?

n RÉ

yitis eX-

- ]L Deinde fic nafci voluit, ut M:

api-

flri munus obiret.

Docet me ex preefe-

;

jun f

j

io, quid fugere, quid fequi debeam.

b

recipua hujus doctrinz capita fünt pau-

ene i

pertas, humilitas, tolerantía. Tdem tibi

uifa; h

y debt

à Chrifto , quod olim Prophete à Deo

dictum puta: Ecce ego deflruo .

. €9 tg

]as &

* fee. 15,

quevis tibi grandia. *

Erubeícte, quód

exPOïli[ ]

ex Divinis pradlectionibus atque exemplis

ve$-

tam parum hucusque profeceris.

v

Ill. Denique, ütait S. Bern. . Sie zafc

jt

voluit , quia coluit amari.

Semper qui-

dem Deus in fe ipfo amabilitfimus eft ;

Mlo j

nullibitamen, quàm in prefepio amabi-

lior apparet. Naturam meam induit: fit

of

p uN

frater meus: infans eft defectibus infan-

MAT

tieliber: miferias, quas patitur, non ne-

cata &

ceffitate, fed voluntate patitur. In hoc

rias 1!

flatu de me cogitat: pro me apit & füfti-

net. Quidni eundem viciffim dilipam ?

mis l*

Jurs p j

quidni de ipfo non fine tenero fenfu pie-

tatis cogitem, & loquar? ipfi per omnia

o

u

placere fludeam, & difplicere timeam?

gf

ep

gq(l

Cl KFESQTUM

P i

49

Meditationes

übtes

FESTUM $ STEPHANI

lus

Pa

PROTOMARTYRIS.,

tionis

MEDITATIO.

Msu

l

Stephanus primus fuit , qui Reli-

« gionem Chriftianam mundo plaufi-

& ha.n

H

bilem & gloriofam faceret , oftendens,

tria, que rclipio ifta habet diHEcillil,na*,ï

dhogt

letta

fervari poffe.

Primum eft credere Divi-

nitarem jefu Chzifti in patibulo crucis

fm*:

i df

mortui Hanc ipfe Judeis demonftravit

exemplo, predicatione, miraculis. Gra-

Vie

tias agpe Deo, quód' in hac religione te

vider

fito

naíci, & educari voluerit in fide Filii Dei,

qua totius feliciratis eft radix : ZAec df

gt

vita gterma, ut cogmofcamt tey €g. quem mi-

hy

SJoxn, fifi 9f. C.* Ceterüm fic vive, ut reve-

rentià erga Chriftum, & fidelitate in ob-

Íervanda ejus lege oftendas, te revera

IN

ipfum pro Deo aenofcere.

IL Alrerum eft diligere inimicos. S.

Ténen

Stephanus populares ífüos expertus eít

Qendo

ho/tes fibi infenfiffimos : omnis generis

Tünia

injurias ab, iisdem pertulit: eorum odia

N a

internecina clar& perfpexit, & tamen nec

dQ

i

fuccenfuit ipfis, nec de vindicta cogitavit.

A

Qum potius eos dilexit, pro illis oravit &

D

quidem flexis genibus & elatà voce. ve-

Bun

giam ipfis & raifericordiam à Deo preca-

T

us eft, & obrinuit. . Poft exemplum tam

COmp

iluftre profe&tó inexcubiles fumus ; fi

Prer

)

Qb res

t

in Evangelia Dominicalia.

4

Ob res leviffimas , offenfiunculásque nul-

ANI

lius momentj quidquam odii & abaliena-

]

tionis contra fratres noftros animo fo-

vemus.

III. Tertium eft mortem pro Chrifto,

i R

& hanc libenrer & cum paudio fübire.

" plaufla

Hoc quoque fieri poffe , S. Stephanus

endent,

iollimt;

docuit.

Unde veró tanta ipfius in morte

letitia? vidit ce/os apertos, €9 f]eþm flan-

te Dire

Q qua

£em * atque invitantem ad gloriam. 'Tu* 487

in afflictione & arumnis coelum füfpice.

konfh'aViï

Videat fides tua, quod Stephanus oculis

jis, Gtt

videre meruit: Écce videocalos! Ea cogi-

ipione f

ii

taio fenfum doloris inter adveríà miti-

Y

gabit.

b

g fff

u n

FESTUM S. JOANNIS Ap. & Ev.

y t

MEDITATIO.

teino

t Tever:

N difcipulum, quem Jefus diligebat,

I.E

& qui à Jefu diligi meruit.

uàm

tenere Jefus ipfum diligeret, oftendit, eli-

Yicos. i

ertus eg

gendo Joannem ad maxima in Ecclefia Dei

munia: preterea blandiffimé illum tracta-

TU

vit: arcana manifeflavit: Matrem füam

um od

ipfi donavit. Quàm dienus fingulari hàc

gmen

lile&tione Joannés fuerit , ejusdem Virgi-

oravit

nea puritas , conflans erga Magiftrum

crucifixum fides, 1multa denique

&

rae-

'oce ".

(

quia

opre

clara Chrifto & Ecclefize preeftita ob

comprobárunr. - Gratulare Sancto de hac

um t

füum, ut tibi quoque

U »

prerogativa: roga 1p

3

3i ïv

Qs

rx

Meditatioues

42

'

m tef

adirum patefaciat ad cor & intimam fami-

liaritatem Jefü. — Donum hoc totius mun-

Chrifto

di imperio preeftat.

queo

Il Poffumus nos etiam ad hanc cum

Vivendo

Jefu familiaritatem afpirare: 5 volo , ami-

ILC

cus Dei.ecce jam fío. .. "'erreni Principes

emoram

amicitiam meam afpernantur: Prigceps

cüm am

* Apoc.

Jeeguim terre * Jefus fuam perlibenter mi-

omm

hidonat. Hanctuprenfà, qua una fin-

EVO

mifïïïas !

cera eft, quae repulfam & inconflantiam

f

neícit.

Provder

III. Ad illam obtinendam quatuor ifta

conducent.

1. Corporis & animi puri-

epdur

2. Sacra-

Dooi v

ta$; S. Joannes Virgo erat.

Convert

mentorum frequens perceptio, cujus fi-

gura erat Joannes füpra pectus Dominiin

IN

coena recumbens.

3. Conftantia in ad-

i hom

verfis; Solus inter Apoftolos Joannes jux-

lo & t

ta Crucem Servatoris ftabat.

Demum

It

tenera devotio er

a B. Virginem, quam

Áim j

Joannes Matris

j

[6)

CO accepit & coluit.

UO par

Utere his adminiculis , ut in amicitiam

Norm

Jeül te infmues,

Tngï »

Al |

FESTUM SS. INNOCENT. MM.

N FJCCh

MEDITATIO.

Onfidera iftorum Infantium felici-

tatem. Primitie Martyrum (ünt;

imó inter omnes Martyres foli ipfi pro

Chrifto nato moriuntur, & moriendo na-

IAIE]):

tiviratem Metfiz luculenter & quaquaver-

um

monüdu

/ in Evangelia Dominicalia,

43

m fam-

süm teflantur. Poffumus & nos illuftre

EU5 mun-

Chrifto teftimonium perhibere non lo-

quendo, fed pié, innocenter & fan&é

yaric um

vivendo.

q0lo, a

II Confidera Matrum circa filios fuos

Princie

errorem.

Ifte filios deplorant occifos ;

Prit

cüm ramen, qui deplorabantur, effent

Yenter frle

» uni fl

omnium feliciffimi; utpote qui moriendo

miferias vite, peccara, damnationem eva-

vtanram

ferunt.

Commitizmus nos totos Divinae

Providentiz.

Solus Deus , quid nobis

ao d

expediat, cognoícir: ipíe, quod malum

Ymi pur.

nobis videtur, in commodum nofítrum

2, A0*

convertet.

, aj

Domitilt

,HL Confidera ftrapem, quam in ani-

ma hominis violenta pallio edir. — Ambi-

ia n d

:

nnes u*

tio & timor amittendi regni Herodem

ità excaecat, ur caede & (ànguine univer-

Demut

fam Judaam impleat, ac ne füo quidem

u qu?

filio parcat. T'ime tyrannidem affectuum

X coljlib

tuorum: compeíce illos, & Deum enixé

amici?

foga, ut ab illorum violentia te liberet.

"nime irveveventi eg. anfrumitee ue tvadas

me, Eccli. 23. v. 6

[ MY

MEDITATIO I

j f

De fine Anni.

l,m ülfl[)

l. A Nni poftri alii ex aliis dilebuntur:

iph p

endoJ*

brevi füpremus aderit: citiüis opi-

nionead vitie meram confiftes. Conremne,

]

um*

fu

(lul -

ä

44

Meditationes -

quidquid cum tempore diffugit: Deoad.

tit$ 01

4

hare, qui idem ipfe eft, & cujus anni

s

non deficient. Pf. 101. v. 28.

CauSd

II Bona, quibushoc anno fruiti fümus,

Tl

voluptates, oblectamenta, commoditates

praft

abierunt. FHlorum pauló póft veluti fom-

cefft,

YPf s.

nii * recordabimur.

V, 20.

Conclude hinc, va-

à; m

niffima effe bona, qua praetereunt: Sola

ti])

Tij

veró eeterna amorem &ftudia noftra pro-

»

mereri.

&&

HIL. Etiam mala, que in animo & cor-

exr?nä

pore hoc anno perpeffi fümus, abierunt.

* Mattb.

Sufficit diei malitia fun * — Difte, non alia

6, V.34.

timere mala, quàm qu« fine carent. Ve-

Dei

niam à Deo flagita, quód ex occafionibus

quidquam pro ejus gloria patiendi tam

MY

parum profeceris.

D« an

MEDITATIO IL.

vf

De Beneficiis Divinis hoc anno :

d

of

acceptis.

Qc

LYXEUS hoc anno vitam nobis fer-

I (

vavit, ut illam Dei obfequio, &

mlm];l

negotio proprie falutis impenderemus.

LT

Iráne impendifti? quis non contremifcat,

Mu n

animo reputans , de fingulis vitae mo-

V mer

mentis tam malé collocatis rationem Deo

]

reddendam effe?

1l Deus hoc anno innumera naturae

Venie

]i

bona nobis contulit ; íànitatem , vires

dQ

«orporis, alimenta: imó usque ad deli-

D Deu

cias

P

45

! Evangelia Domim"calz'(n

Deosd

äla* Eo

a füppeditavit. Deus ipfe no-

jjus aui

ftrà causà operatus ef. — Quid nos ipíius

causà egimus?

tifumus,

Hr.

eus anno ifto plurima nobis &

noditt

raftantiffima dona fupernaruralia con-

u fom

ceffit, pratias , infpirationes , facramen-

hinc; V

ta, media falutis innumera.

De hisgra-

nt: $0i

tias Deo age: Quid enim aliud rezribuam

*Pt$.

la pro

JDomino pro omnibus , que vetvibuit mibi? *

V. 12

Sed & veniam abipío fupplex pere, quód

o &t

ex -t;qtis donis tam parum profeceris.

abierult

T5

- MEDITATIO IIL

rent. Ve

'De defe&ibus hoc anno commiíffis, -

afroni

noni

endl u

Onfidera negligentiam tuam in (lu

L C

dio perfectionis.

Fortaffe nihilo

per annum hunc melior, imó deterior

evafifti Erubeíce coram Deo ad eum

ando

mnodum, quo erubefceres; fi anno inte-

T

o ftudis literarum , aut opificio tra-

ando admotus , nihil addidiciffes.

xoblS [e"

IE. Confidera bona hoc anno preter-

miffa, qua tamnen ex inítituto vitz agere

us

derens

tenebaris.

Sanà ingens malum eít bo-

ao

nurn omittere, quo

d

Deus à nobis exigit;

yia r*

ac meritó expectat.

Quot anni fünt ;

etnt p

ex quo Deus quarit fructum, & non in-

venit? Luc. 13. v. 7.

, i

III. Confiderà péccata hoc anno com-

u

miífa cogitatione, verbo.& opere, con-

1

T.

Ü

tra Deum, contra proximum, contra te

i

ipfum.

46

Meditationés

ipfumi Eorum fin mintüs pravit

lm

numerüs innurnerabilis te perterrefaciat;

nc f

& ad ferium dolorem excitet. — Mulripli:

( i

cate fünt iniquitates méa füper capillos capi-

um gi

£is mel, PÍ. 39. v 13.

Ui

IV. Confidera peccata ab aliis quidem;

fper

Fad te àuctore, commiffa, nempe ob mas

Ofrtür

lum exémplum & mores ftatui ruo parumi

:

i ]

confentaneos. Vze nobis, qui propriis

mus j 2/

peccatis gravati; enam alienis nos one-

taimus.;

ittir (

Horum omhium veniam à Deo

d!

exora, cum fincero propofiro emenda-

W (

tionis.

D

7

tfv

Luc. 13. v. 8

Miue dunitte ia Qg* Loc anuo.

3.

FESTUM CIRCUMCISIONIS

Pr

'D- NS J'- C-

MEDITATIO.

DCJ

Lf Hriftus octavo flatim à nativitate füá

D

die fanguinem pro me fundit, "Tan«

]

X

tumi eft ipfius pro ie patiendi defide-

um fy

Optand

rium: tam inatuie incipit fuuim érga noS

ainorem teftari.

Dicamus nos & contra-

Tüm, |

(üm

tlo: Seró te ainavi / fi fexó, faltem modó;

novo anno ineunte ; iricipiamüs ipfum fe-

400 j

tió & conftanter dilipere,

Ahigi Tij

II. Chriftus impofito fibi JESU 'No-

l i

inine, oblioat fe ad fanouinem vitámque

UM

pro fàlute noflra & criminum noftrorum

Vétde

expiatione profündendam.

Focabis u-

QUi nge

Wli ejm gqum:

um faciet pos

À 8

D

:

jfe e;z(im Jalc

: 17?1/2!7?!

z2 Evangelia Dorninicalia

47

4

"

julum, fuum . peccatis eovum. *.. Concipe * Matth.

erre,fac

ii

hinc fpem magnam & firmam confequen- * 21-

dee falutis, cujus causà Divinus Mediator

Mij

pilt;

tam efficax medium adhibere ftatuit.

- Ill. Chriftus accepto Jefu nomine, in-

fuper fe obligat ad applicanda nobis op-

lpeobmav

orruno tempore media (alutis, maxime

o parum

dum illa per San&tum NNomen ejus peti-

i propri

mus; 27 quo oportet 510$ falvos fieri. *. Scepe

xl A&4 4;

20 Of

Vs f2o

igirur & devoré dicamus : of effo sibi

T i u

!

jefus ^. dicamus cum Regio Vate: Beatus

) emea i

vir, cujus eft nomen Domini [pes eyus 69 mon

j lücmi

vefpexit im vamtate 9 wn[amas falfas.

PÍ.49. V. $.

MEDITATIO.

OM

- Pro Religiofis Societatis Jefu;

De Nomine JefuSocietati indito.

:ivitate("i

I TESUS San&o Nomine fuo Ordinerm

noftrum in(pnivit. Primo üttefta-

1dï['- TW

j ddit

tum faceret fuum erga nos amorem ; co-

optando nos in numerum fervoruüm , mi-

T

litum; difcipulorum & filiorum füorum.

Quanta heec gloria eft? fed & quantaob-

ligatio ipfüm imitandi ? qut zomez , aut

Viores qnuia.

;ipftlf'fïf l

II Deinde donando nobis Nomen

sj M

vitimq

fuum voluit nos fibi affociare ad promo-

vendum finem , quem iple fibi preefixerat;

loül Ofum

qui non alius erat, quàm Dei major glo-

fl V

Cura ; ut

j f

tla ; &/ animarum iälus.ï

tgrm

P

48

- Miüdirmtioit

tam fuüblimem vocationem forti atiiro

fuftineas.

*

IIL. Denique Normien fu

um Ad'on'avit j

Del

ut laborum ipífius & srumnarum Socii

effemus.

Poviet. INomen qmeum .

à ega

enim oflendam illi, quamta oportéat eum . pvo

" A&. 93

aomine meo paíi.* — Ipíe preecetlit in op-

V, i6,

J

probriis & adverfitatibus tolerandis. Quis

g d

tanto Duce preeunte pedem referat ?

quis conqueri aufit ?

tüm D)

pado d

MEDITATIO I.

pttiul

üim £a

De Initio Ànni.

T

i. 3 TUnc quoque annum Deus tibi cori-

tfoyt

cedit ,. primó ad farictificationem

Qb m

tuami perficiendam.

Fortaffé hie ipfe

CU[iOnem

annuüs vite tuz poflremus eft. — Age igi-

'it (j

tur, & ad id, cujus causá divinitus obti-

V ]

git, eundem feduló impende;

lo

II. Deindeannurmi hunc Déeus tibilargi:

RI

tur ad expiandá peéccata.

Juid faceret

fiodiam

damriatus anho uro ad delenda crimind

Obfequi;

fibi conceffo ? quid anima faceret ex put-

É

ïfill//c'lll ,

XIVator

atorio dimiffa, üt pro defectibus ac naevis

:

uis Deo fàtisfaciat?

Tïem, U

III. Denique annum hunc Deüs im

Ws

hr

ï;lm

titur ad coeleftem gloriamn promeren

Singulis momentis nóvas in coeló coronas

|

comparare licet.

l.

Cave; ne tempuä adeà

|

þretiofülïl perdas;

W

[

MEDL-

in Evangelia Dominicalia.

49

! atid

MEDITATIO II

-.d'onavit»

. De bonis Propofitis Initio Anni

um Sod

faciendis.

lu

LT YEbemus hoc anno vitia noftra im-

: um o

v pugnare. 'Tibi quoque dictum exi-

lit in 0j

L

at eoellag

idis Qu

ftima : Ecce conflirui te

t dvfiruas * Contidera , quodnam vitium * jerem.

refetat

tuum Deo maxime difpliceat: huic extir- t.v.1e.

pando efficacia media adhibe , examen

particulare ; meditationem , orationem ;

ufum (acramentorum.

II. Debemus virtuti feduló fludere: ?

js übi

eedifices ? plaztes. * — 'Tu eam dilige, quee

* [bid,

tibi maximé neceffaria eft: ad illius confe-

ifcanond

g hi p*

cutionem iisdem adminiculis füprà memo-

ratis folerter utere.

j

M

Àrr

nitus

IIL. Debemus farisfacere triplici officio

noftro: erga Deum per exercitia pieratis:

stibllug

erga religionem per exa&tam leoum cu-

jd o5

ftodiam : erga proximum per opera &

aa Cl'imlm

obíequia charitatis : Sie decét zos implere

omuem juflitian.* ^ Rogemus Chriftum ' Mattlé

gt o PUI

js

j

Servatorem per Virgineam ipfius Ma- * **5

trem , ut abundantem gratiám conferat

eiis ]

n

omnes muneris noftri partes explendi.

;

ij

mefen*

h "m

.MEDITATIO III

Jo cort

Ó^

De Myfterio Verbi Incarnati.

ppus

yfteriumhocDeo gloriofiiïifnmh eft.

In co elucet Divinze juftitiae rigor ;

"

M

cui

50

Me:iiiatiorze:

cui modo ac medio tam ftupendo & inef-

TE

fabili fatisfieri debuir: elucet. Mifericor-

dia, quà permotus vternus Pater proprio

*Rom,g. Filio fuo zon pepercit denique elucetinfi-

V.22,

nita Sapientia, qua remediumnoftris ma-

ITAU

lis excogitavir quàin efficax, tam incom-

l!

reheníibile omni, humano & Angelico

intellectui.

* Adoremus tantam fapien-

.pansi

B f

tiam: amemus grato animo tantam mife-

Jirinis

ticordiam: demum Tuftitize Divinze feve-

ritatem timeamus.

profcen

IL. Idem Myfterium hominibus uciliffi-

.neg]'ge

l

mum eft. Eo fides noftra, fpes & cha-

?

QUs Djeu

ritas erga Deum validiffim roborantur.

uis enim dubitet, an vera fint, que

RURT

Deus ad homines defcendens hominibus

n i

revelavit ? Quis fpem cerram falutis füee

COf

[ fedm;

non concipiat, pro qua fàlutis auctor tam

ardua & ftupenda fecit ac pertulit? Quis

W

non diligat Deum, qui prior nos dilexit;

EE

& dile&tionis fuc tam manifefta edidit do-

romptg

cumenta? Exaltavit naturam noftram ;

i

dDer ;

hypoftatic? illam Divinitati Verbi conjun-

m rei )

endo: bonaíüa, gratias, amicitiam, Íe

i

id his amplius fa-

ïequn ;CJ

ipfüm nobis dedit.

cere poterat? ltaque

d

ern noftram & fi-

duciam erga ipfüm excitemus: diligamus

Deum pr

ter nimiam charitatem , quá di-

hel

*Ephef Jexit o5*

[^

unc ipfum amorem vità &mo-

l

^ v ribus noftris exprimamusf

l

Q

m

efhca

FESTUM

i Evangelia Domz'äml:fæ

$5

o&iné

FESTUMEPIPHANL/E DOMINI;

iferior

'er Pfu"pm

MEDITATIO i.

lucetir

De Vocátione Magorumi,

oftris m

m inor.

Lf *Onfidera Judeorum infelicitarem j

Angelm

4 Quibus relittis & abjectis, Deus

gentes € lenoinquo vocat, iísque lumen

u üpllen-

pratig fue 1mpertitur.

Quodfi beneficiis

tam mie

finze fv

bivinis indignum te teddas, alii exiisdem

profic'ent.

lime hzc Dei judicia: tim&

usl

negl'gentiim i ufü donorum coleftim.

l. Conidera Magorum felicitatem ;

quos Deus mediis tam infolitis ad veram

:oborant

fidem vocavit.

Á

fint ; Fl"æ

nofce grato animó

gratam & lumen fidei pree tor aliis tibi

-domina?

conceffüm , u z tenebris qg umbra smor-

fihutsie

Hs fédent. Luc. 1. v. 79.

j

qudor

yui? Qb

IIL Confidera Magorum n fequendà

emlefi vocatione fidelitaretn.

ys dl

1n córn-

Quàm

h

romppt?, quàm generose, quà

*

l nofh'nh

anter apount ,

onec Dorninum vocan-

tem reipsà inveniant? tu ut vocationituse

refpondeas, Magorum alacritarem , ma«

nicinim

Á

m

gngnimitate'm, perfeverantiain imitare,

af

"

MEDITATIO 1í.

dlig

4]

71 qllll d

, De Magorum Profe&ione,

iil

Agi, ut vocationem füsm profe-

"M

quahtur, fübditos füos, auülam &

domefti

cà commoda deferünt. lo viam

2

ge

$

Meditationes

*

$2

LC

Efiahi.

fedánt ex &quo longam & permol

tite ;

uàm multi ad Deum ire vellent; fi mo-

m (

adnd

d& citra moleftiam id fieri poffet? fedcer-

i? dionus eft Deus O. M. ut ejus inve-

1b ae

du a

niendli gratià- nonnullam nobis vim qu

ramus.

coltq

lum locum non adeunt, in

i

]L Magi nu

VOLUODgl

quo inveniendi

Servatoris fpes affulget :

ia i

ipfam

adeo Hero

3

dis aulam intrepide füb-

modo ]

eunt. Diíce hinc

bona propofita conitan-

mytüm

ter exequi nullà hominum, judiciorümquc'

W

humanorum habità ratione.

ac boni

Dd

IIL. Magi ad o

;tatum locum

omnis fontem

eliciffime perveniunt ^

"ii

il

nunquam eó p

erventuri, nififtellam in

oriente vifam fecuti effent.

Stella nottra

Ahif

,

promi

eft gratia vocationis

noftre: hanc fequen-

j

tes ad metam felicitatis perv

enierus.

lne ]

aliam viam tenueris, toto coe

lq certiiïim&

quäm i

aberrabis.

MEDITATIO Ill

f

De

De Magorum Virtutibus.

Onfidera ipforumfidem. Infantem

d

I.C

vident pauperculum ; derelictum;

eundémque Deum ve-

[01' M

mundo ignotum;

rum effe credunt: Ej

us nativitatem & di-

Ulere [j

vinitatem ad fuos rever

fi palam prædi—

Lle

Y

cant :. denique fidem hanc fanguine efiu'o

|

Ts d()t«

confirmant. Nobis plura, quàm ipfis, fup-

Vtom

perunt argumentà credendi. - Fidem igk

TOv

X

tur noftram excitemus. "

Ir. Con-

P

ij Evapgelia Dominicalia.

53

. ]. Confidera Magorum teneram pie-

7moieüam.

tatem , & devotionem reverentie ple-

nt, i

nam. Quo animi feníü Divino Pufioni

2 fedat

adblandiuntur ? quàm coeleftibus deliciis

eus.me

ab eodem mutüó permulcentur? quàm

vim if

dulcia cum Virginea Matre & S. Jofepho

colloq

uia mifcent ! Imitemur eorum de-

adeunt;?

vorionem ; maxime, cüm Redemptor

fe

; affülp

infum in Euchariftia nobis communicat

modo lonee teneriore, & benignitate

i ol

multó magis admiranda.

orumg!

al Confidera ipforum in. offerendis

Deo donis liberalitatem. — 4pertis tbefau-

I K büü

vis obzulevuut wmtaeva. .. 'Yu quoque delono

yerventl

s

zlefauvo cordis * profer bonum: -9 redde" Luc 6.

j ften*

lInftauremus V15*

otcll g

"Atiffüno vota tua. Pt 49.

promiffa in baptismo & religiofa profef-

ancff

us -

fione Deo facta : munera hec Deo plus

jjerm

o cett

if

quàm aurum thus & myrrha placebunt.

MEDITATIO V.

]i

De Fuga Chrifti in /Egyptum.

UbU&

L. f^XHriftus Herodem, Deus hominem

fugit impium &iniquum perfecu-

der(?h&wT

; [eurn"

torem, cujus furorem facillime compri-

mere poterat.

Videtur hoc imbecillitatis

tatem l

lm p*

effe ; at reipsà fapientiae erat, quà Deus

U

nos docct tempori cedere; & vim injuíté

u*

w

illatam zequo animo ferre; quando Divina

p

W

i

Providentia permirtit, ut indignis modis

vexe-

D 3

j Ü

$4

Meditationes

Temp|

vexemur, & aurhoritas de bona caufà

triumphet.

cris n

II. Quantis incommo

dis fuga hæcy ob-

ut hin

tioxia erat? oportebat deferere patriam,

Daiol

Des,

cognationem, domum; ^ Adeunda erat

bis dic

xegio idolorum cultui dedita: quamdiu

exilium hoc duraturum effet, non confta-

tora

bat. Et tamen his omnibus infüper ha-

pooof

bitis, Jefus fugit; hoc folum fpectans, ut

cui f

Patri obediat.

Quàm lonoé aliter nos ge-

"

Titu be

rimus , fiquid pauló difüicilius à nobis

Deus repofcat? quàm anxii; quàm vané

quntà

foliciti fümus ? quàm immodicà utimur

cum ])

cautelà? quàm parum Chrifliané ratio-

Ts D

Ccinamur ?

.

*

d5 q

HII. In hac fuga Chriftus, uti in om

ni-

T

bus vitee füae aCtionibus & eventibus, to-

tiquea

tum fe Providentiz Patris füi committit.

adïit, g

'Tu quoque nihil hàc conformitate melius

ümr.

habes.

Ea & Deo

loriofa eft; cui con-

Teooti

fidimus: & nobis utiliffima, qui nos ipíos

terpi

regere nefcimus: hinc demum exiftit ani-

Boti-

Dominus

mi pax & imperturbata quies.

m

vegit vue s gibil mibi deevit. PC 22.-

lo &

DOMINICA INFRA OCTAVAM

EPIPHANLE.

M EDITSZAJIUCR

Mi

Jefur. duodzunis. ad Templum afcen-

dit. . Luc. 2

Id YOcet nos Tefus,| quomodo Divino

€ultui nos addicere debeamus.

i

Templum

35

in Evangelia Dominicalia.

'Templum ipfe Dominus Templi adit: fa-

ont cguïa

cris ritibus & exercitiis religionis intereft,

d heco. *

ut hinc difcas nihil negligere , quod ad

» patriamy

Dei obíequium pertinet.

Adorandus eft

Unda eu

Deus, colendus, invocandus, gloriz no-

bis ducendum , . quüd inter veros adora-

quamdiä

on conit

tores connumeremur: denique alii exem-

plo noftro ad Deum glorificandum indu-

Vüper Db«

cendi funt.

þe&anä, u

. . Confidera, quà modeftià, quo Spi-

[ernosg

g à m

ritu beneficiis & precibus fervator affiftat:

quantà atrentione ; reverentià ; fervore

m vt

j um

cum Divino Patre füo in oratione apat.

Has ipfius virtutes in precibus tam publi-

fiane ft"

cis, quàm privatis imi'are.

