uee fübfequitur , aeter-

l.

nitas deftinata eft ad perfruendum partà — |muy

Y

victorià öc bonis ,acquiütisæ

Tempori

"lï.ra p

ulc

2

i Evan gelia Dominicalia.

79

lycranda huic finem mors imponet; nihil aliud re-

l, Hs linquens, quàm inutilem & &ternum do-

|hx w* . lorem de tempore malé collocato: 7747-

usnonh. frir smeffoy : fruita eff ceotas z 9 uos Jaloati uon

qusm fumus. Jerem. g. v. 20.

endo, àt

"MEDITATIO II

deberert, .

jcem do

Voca .

[

P

erariors & vedde illir mer--

Il

jovis Imo-

cedem, Matth. 20. v. ..

n o

Comparatio laboris & mercedis.

(dp pr

. Àbor eorurmn, qui Deo fervium, le-

» verbun,.

vis eft, five fpe&tetur in fe ipfo,

punU. five comparerur improbitfimis laboribus,

)dj* quos multi pro mündo, imó pro fatana

mm:7 exhaürint. Merces autem arevium glo-

ub V^ - vie pondus eft.* .Er fanb que compara- *2.€or.

|

U^ tioeft inter opus aliquod bonum miferi- 4

impU cordig, aut mortificationis, aut pie pre-

159 catiuncule & inter fplendorem, divitias

ji]* & delicias domüs Dei? zoz fuzt condigue

mon paffomes. Rom. 8. v. 18.

mää&

II Deinde hic ipfe labor non eft merus

4j - dabor , fed multis confolationibus per-

müxtus, quae omnem prope amaritiem ac

yore [

tedium abítergunt. .E contrario merces

o füpp?

laboris puritfima eft , bonis infinitis abun-

V1 dans fine mali ullius admixtione.

j

;otiaüo

)

(

A 2 -Denique labor brevis eft, & cità

g

pretervolat: ut maximé ,diuturnus fit ;

|

PB

jl

: hec

Tet

ulra p

Aræ.-f?:n.tem vitar. non durat

hu

aurem

8o

]llc*ditatibnes

autem brevitfima eft. .Non fic premium. | il (

laboris: quomiam merces Dei uanet in eter-

E

* Eccli;

züm.* Imó Deusipíe, qui in. eeternum

) def

18, V.22.

permanet, erit merces noftra vugga mi

gratias

*Gcn.l-g.

qmis. *

Conclude hinc, non alium Dorni-

& hacf

num effe preter Deum O. M. qui obfe-

quium noftrum promereatur.

li

Ts i

DOMINICA SEXAGESINLE.,

Gltint

4

MEDITATIO I.

Otpi.

D fenf

. Exitt qui feminat ,. [eminare Semen

T perni

fuim.. Luc.8.

fmi ter

I. CEmen hoc verbum Dei eft multoties

10 femi

à nobis auditum, multóque mapis

verbum Dei internum , quod Spiritus S.

cum preedicatione verbi externa conjun-

Iequ

it, nimirum gratie ipfius, lumina, in-

UI

Ípirationes, & fanéte affedtiones. | Gra-

tes Deoage, qui dona haec & femina divi-

N

]

na tam liberaliter & benigné tibi contulit.

San? tot pratice nobis conceffze, fi re&e

Qunj

atj ]

& fideliter adhiberentur, innumeris ho-

minibus fàlvandis füfficerent.

"

lii üm

II.

uodüi ex bono hoc femine nihil

Ed K

ä

fructüs nafcatur, culpa omnis penes nos

"j

erit. Ceterüm ex beneficiis à Deo acce-

Al

lo

EW

ptis non proficere quid aliud eft, quàm

ea contemnere, JDei erga nos paterna

confilia fruftrari, & pretio fanguinis ac

u ün

Q

mortis Chrifti abüti? utpote qui ad gra-

Iirg De

l]

tias iftas nobis promere

n

as fanguinem &

viram ü am profudit.

in Evandelia Donminicalia.

premim

It

ui féminat, fructum à terfa re.

V i ii

. ECC

quirit* hunc fi terra non reddat , à colo-

no deferitur.

Non aliter Deus, dum

p

gratias fuas imp

ertitur, uberem meffem

um Dori

ex hac femente preeftolarur: fi fecus eve-

qui of

niat, irafcitur ,^ minatur ; & ferra za-

fedito proxima et, * fübtrahit

Deus pra-

tias fü

*Eebr.gg

IME,

a$; & hominem deferit : hinc cx-

VQS

ciras intelle&tüm , & durities voluntatem

OCcupat ; ut animus

paul

e fe

atim omnem pro-

nfum in malis füis

amittat, indéque

qre n

in perniciem füam przec

'Tu

eps feratur.

tam terribilem Dei ju

flitiamtime, & bo-

no femine bene utere,

L ml

que ngs

Gpiris

MEDITATIO VIL

a oj

!

De quatuor obftaculis , quz profe«

ii W:'

um ex gratia Dei impediunt.

es,

Rimum obftaculum eft dutities cor-

m i

E

dis :

j n

aliud cecidit fupra petram. * * Lüe, £,

Quando ani

j

IhUs vitis immergitur, aut v,6.

g, 1 t

ratiee Dei diu refifüt , ad extremum ve-

um,eris r

j

LT

uti omnis fensüs expers indurarur, &

ratià perit: 774 aYuis ,

«t Qd babe-

mine )

;

at mimoverna.

ene

. II. Alterum

Deo aCCE

d

mpedimentum eft diffipa-

, Q

tio animi: al

cecidit fecuí vidm. . . Mens

f

diftra£ta, & ad

extetiora perpetuó effufa,

" Pa[el'

nec un

mmgä»

quam intra fe collecta fernen gra-

i facillime fibi auferri finit.

p

d

*

T

m

l

li. Ter- |

DMEDI

82

AMeditationes

I Tertium obftaculum eft multitudo

] 4

( finc

curarum & negotiorum hujus vitee, ac

Do:: ]

temporis: ld cecidit: inter [pinas : Spi-

ne ii

a

Læ)

uti Servator ipíemet exponit;

benedi

affert

func folicitudo fieculi iffius, & fallacia divi-

* Matth. zjgrum ,* qua femen divinum füffocant.

u ]

?

3. V.22..

dimentum à fraudi-

ll

J

IV. Quantum impe

bus daemonum objicitur :

Folucres - cali

&XQuer

comederunt. illud. . Malum hoc in eos mi-

gtf a

ss

nime cadit, qui fibi ipfis Chriftiane invi-

ilant, &portas cordis,ac mentis daemo-

ni[ adl

& Das

nioccludunt. 'Teipfüm examina, utvi-

deas, quodnarm ex his obftaculis tibi ma-

qu f

xim? metuendum fit, impediátque , quo-

VerO t

minüis ex gratiis Dei ; que in fingula fere

m

C()Il&ar

imomenta nobis obveniunt , prote

Tillne r

fibish

capias.

MEDI;TATIO 1.

tintm

Dtomi

De triplici difpofitione animi ad pro-

fe&um ex gratia Dei capiendum.

Doyn

Rima difpofitio eft animi docilitas &|

I.P

rincipia fidel ,.

B

promptitudo erga p

«

udi-

l

fine ulla preoccupatione, fine pr

ciis, fine ftudio opinionum fidei a

i

ver- .

! æ(?u

ediunt, ne audifes .

, fanium , que imp

fäeamä

verbum , vetiueant.

Anima folam Dei vo--

cem audire folita, coelefti

lumine abun-.

ï.emïm

Füm g

dantiffimé colluftratur.

Homo fenfarus.

* Ecdh, credit legi Dei: 69 lex illifidelis.* —.Am m

u

3»v3, inhac animi difpofirione verfaris?

II AF |

W5

Li

án Evaygelia Dominicalia.

85

multitud

..II. Altera difpofitio eft bonitas cordis

; viti; 4

& üncera volunras

proficiendi ex donis

ii $i

Dei: Zz corde bono

€9 opizmo.

Hzc terra

benediécta eft,

: eXPOHiï-

qua& centuplum fructum

lu de

affer. Dicamu

s feepe cum Samuele: /o-

1ffocatt

quere Domiue:

Ill. Tertia

:

uia audit. erous tuus.

j if

ifpofitio eft conflantia in

lutret 6

exequendo bono, quod

eus interno

eos

gratis admonituà nobis pofcit, Fideli-

jne In

tas in re(pondendo uni gratiee nos difpo-

nit ad novas uberioré

js dme

sque recipiendas :

a 0V

& Deus talenta fiia lib

entiffimé 1is tra

dit,

js db m

qui fru&hum afferunt in patientia.

Contra

veró timendum eft, ne

Deus propter in-

aqe U

confítantiam anirni noft

fb

ri; nunc fervidi ,

nunc remiffi

, parrem earum gratiarum

g

fübtrahat, q

uas ad obtinendam perfeve-

rantiam ,

& coronam p

I

promiffam; dare decrever

at.

erfeverantibus

at

podun

DOMINICA QUINQUAGESIM,E,

MEDITATIO I

! docll (35

j

De czco illuminato. Zu. 77

Yf

H del adw

;2

&cus ifle miferiam fuam agnofcit:

liberari defiderar: medelam rogat;

ye d

£

ateamur, nosinrebus fàlutem & zterni-

am])elv

bv»

tatem concernentibus czcutire.

Q^

enim

falfà principia amor mundi &

mo ff!)/ "

ipío

rum nobis ingerit, quee mentem no-

Y

ram füpernis fidei & gratie illuftratio-

am fapientia covnis

J

nibus Pä;ïäüï? quomi

2

inimis

AMeditationes

84

tdri |

* Rom.g. zzimica ef] Deo. * — Erubefce , 'quöd' häjc

V. 7*

cecitate nec liberari fervenrer velis, nec.

quanti

GR olts

ejus efficax remedium poftules.

modi

II. Ceecus , alüs comminantibus & in»

Deconn

crepantibus, ut taceret, gl magis cla-

fuding

mabat. Nempe quia audiérat: guód 7e-

o m

fus tranfiret ; meritó timuit, ne tam ops

iut, (

ortunà occafione femel negle&tà ; fimi-

fonm.

lem non inveniret.

Utamur gratiis X

occafionibus noftra falutis, dum ea pre-

piffon

LU

fto fant: neque humano refj ectu abfter-

RC

ratid Vve-

reri nos finamus. Ejusmo ig

fim, *

niunt, nec ampliüs redeunt: 77meo je-

Tij* |

fian maufeuntem , dicebat S. Auguftinus.

0i

IIL Servator czci illius precibus &cla-

gieþxïl )

more delectatus , benigné conceffit; quod

l]

Porro cacus à

is tam enixe flagirabat.

em m

Chrifto illuminatus leto & prato animo

DCf *

Benefactorem füum fequebatur, magpif-

didu

cans Deum.

Admirare Servatoris ergd

Quàm

nos bonitatem : & czci gratitudinem imi-

T$ ü)]a

tare; impendendo ad obíequium & glo-

Ieyg:

riam Deilumina, gratia & vires ab 1pfq

!

Ql C

conceffas.

5

Pciffr

Aüfes. à

MEDITATIO II.

?Jiquid D

orum in his diebus deple

De peccat

NU

randa czcitate.

"i

/

I Agna mifcria eft caeciras corporalis:

/iltg. H;

m ife-

n.leïl'd'ici

— quale gaudiumh milà erit , qui

nuepyis

in Évangelia Domtnicalia.

85

quid i

nebvis fédeo , g lumen coeli mom video ?. *

* 'Tob. $s

V. EI,

,quantum anima corpori praeftat,. tantütm

f'eiis ; ne?

Ceecitas animi cacirati corporis.

Hujus-

bus &n

modi cecos hiíce diebus tor videas, quot

"peccatores. . Non vident virtutis pulchri-

. (

tudinem , non fcditatem vitiorum: in

quid

ipfo meridie ceecutiunt ; nam Chriftiani

: [am OP

unt, & gentiliter vivunt: Chriftus Paf-

fionem fuam in Evangelio defcribit; ipfi

graziis (

paffiones füas fequuntur /icu equus e9

j eg pre

* Pf 31.

maulu, quibus mom eff imtelihus. * Vexe

lg abltt

hec eft hora veffra , &5 potoftas teuchra-

gm Y

Vumy * tu zz errore impiovum non demore-

*Lue.22.

Timo 3*

Ti ,* fed 'l'obiam imitare, qui cirm zrent

* Eccli.

17. V-26.

Iguüinus,

omues ad vituloy auveos. .

ipfe- Jolus fü-

d&

giebat , e9. cuflodivit animam Juam. 'Yob.r.

v q

JL. Major miféeria eft ceecitas conjuncta

)9 C*

icum mendicitate. Sedebar fecus viam men-

"dicans : en imaginem impiorum in his

qto 4

* Eccli.

:, Qp

diebus. delidorum * [patiofa via. eff .. juxta

quam fedent, & à transeuritibus creatu-

M 2

ts 9

ylinem

ris folatia emendicant , quàm vana, tam

brevia: gaudiumn ad iuflav puntli ,* imó f

*Job. 290«

lum &g]lf

j p

P[v

«€ut ceci obvios omnes inclamant , & à

V $.

paucitfimis aliquid extorquent; ità pecca-

tores à paupere & immiti mundo raró

[

al

K

*

iquid aecipiunt. . Tu folidum gaudium

à Deo & in Deo quare: Ego autem im

s d.cpïü

-3Domino gaudebo: $. exultabo n Deo

du

:^ aneo.. Habac. 3. v. 18.

corpo

J .H Maxima miíeria effet cxcitate &

- mendicitate füà nolle liberari, Hoc ceecus

| Wl [

n

in

ji

Io

86

Mecditationes

in Evangelio non habuit, habent autem

fientia

.a vim

ccci peccatores, nolunt clamare: JDomi-

ue ut videzm: tu pro ilis Deum in Eu-

M pon

chariftia inclama :' J/uminave bis , qui in

eelum

opes d

zencbrig &c.

'Tu precibus opera paeni-

tentide adde; uti Mo

moda

yfes pro falute POPQE;

VaCQm

peccantis fecit.

Ti (

PRO DIE CINERUM.

Wisi

MEDITATIO I

piopter

femr,

The[faurizate vobir tb

pice (

Jo. Matth. 6.

fefauror iu ca-

pored

pis oj

,I. Ommendat nobis. Chriftus folicitü-

IUd DBW

dinem comparandi divitias ; non

fanna;

in terra, ubi bona exilia fünt, mille ma-

fttnen

lis permixta, & citiffim& tranfeunt ; fed

'omapr

in calo, ubi bona immenfà funt, & veri

fin fm*g;

thefauri, qui eternum durant quos ne-

Qne

Betm,

i

que fures, neque mors ipíà nobis eri-

let.

Hec bona nobis, non extraneis

ferVem

deflinata fünt; dum & contrario, qui pro

u

mundo laborat; z/eaurizat , €9 ignovat

» Pf, s. cui congregabit ea.* an non tibi videntür

hzc bona eftimationem, defiderium; là-

i Mf]m

bores & curas noflras fíibi

vendicare ?

jure m'eritp

!t hh

IL Hac tam magna bona , quim mo-

N

dico labore noftro comparare poffumus?

Quavis vel minima aétio virturis facta

EM

flaru pratie promeretur laudem in con-

ts

fcien-

n Evdngelz'a Dominicalia.

87

fcientia, in morte ; in judicio , in coelo.

t um ;

e D -

Ea vim habet obtinendi nobis neceffaria,

& poenam peccatis debitam expiandi. Fa

m B-

ccelum ipfüm, hoc eft, gloriam, delicias,

opes domüs Dei promeretur.

Si hujus-

efa pon

ä

modi actionibus continuó, uti potfimus,

üte popr

vacamus , quantos thefauros acquiremus.

III. Cüm tàm' multa tam facilé poffi-

JM,

us acquirere; fatendum tamen eft; quod

propter negligentiam noftram parum lu-

cremur, Nam adiones fanctee & numero

pauce fünt, & propter inrentionem im-

nr i at

perfe&am, merito füo fruftrantur: tem-

pus otio perdimus, &in morte nobis il-

usl

lud Davidicum accini poterit: dormiérugt

Jommumn. fuumn ofcitanter vivendo: £ zibil

ii nit

invenevunt in ananibus fuis. * Yoitur inchoa- * PC s.

, n

to magno jejunio, per quod Deus cir£u- V: 6-

fun;

zem lavgitur , €7 premia, a&tiones tuas ita

difpone, ac fi hiec poftrema fit

uadra-

us t

gefima. -

Jejunia, preces, bona opera

ferventer perage: 7Pe[gurixate volis tbe-

n eX[mä

Vfauros . qui in celo funt..

) qul Px"l

y jl

;

MEDITATIO II.

jjv

;r]efillm,g

— Memeito bomo quia pulvis er , Qw

in puloevem veverterir.

yre £*

E

/moria mortis excellens princi-

quam n

s

pium eft fànctioris vitz.

Ea nos

ffor

ab amore mundi, pauló póft deferendi

turs ?

abílrahit: immodicam letitiam refreenat:

m ln

gru-

(

F 4

88

Meditationes.

eerumnas vitee mitigat: poenitentiam per-

loravi

fuadet: ad bonum , dum tempus habe-

que vi

mus, operandum nos exftimular: pec-

tatum

cati denique horrorem nobis ingenerat:

AMemorave noviffma tua : Q9 im eteruum

* Eccli. 7.

son peccabis,* ^ Confervemus tam fàlüta-

J09]

V 49

rem memoriam , quam nobis univerfa ;

qua in mundo fünt , refricant: nam de

toto.orbe verum eít, quod de ZEgypto

Sapiens pronunciavit: Deus veplevit omuia

anorte. Sap. 18.

»

Hinc v

]I. Ut memoria mortis efficax fir,

( non

Tim

fufficir veluti ex Cathedra generatim di-

cere, aut cogitare , quod omnibus mo-

riendum fit; fed fibi ipfi quisque fpecia-

*Yf. 38,

tim dicat: quia movievis fu: €g monvives:*

]j

N 1e

E

hoc.meum,corpus, quod ram folicite

curo, in pulverem & putredinem refol-

Matr

vetur: ifte mundus, me femel mortuo,

fic erit; quafi non effet; quia nihil ad me

amplius pertinebit :

denique memoria

mei peribit cum fonitu funebris campa-

I C(

ne&. Amara eft hec cogitatio, fed eam

fiSQue

fides & fpes vternorum leniet.

fürigm

i

HI Neilludquidemfàtis eft, utmem

amal'i[j(

neris, te moriturum ; Íed ememor eflo ,

* Recli.

quomiam ovs st0n tavdat, *

Mors enim

li, *

14.V.12.

€ longinquo confiderata non movet, ut

Pïiüsqu

moveat, eam tibiimminere cogira, De-

* PÜ101;

ficiunt enim //euz fusmus dies noftri,* &

DCUm

* faco. 4.

vita noftra vapor efl ad modicum pavens.*

llj

Hic annus; hec hebdomas , hac dies &

hora

in Ewngelizi Dominicalia.

89

ntiam p

hora vitee meze füprema effe poteft, : Tra.

ipus hi

que vigilare me oportet,

ne mors impa-

lac: pe

ratum obruat,

ingenerar

jj aient

FERIA K

'am fl

niveti

POST DOMINIC. QUINQUAG.

: nam

MEDITATIO.

gyy

fevit m

De Servo Centurionis.

Hanc vide füprà ordine fecundam in Do.

minica III. poft Epiphaniam,

n(üï;h?

penüm é

ibus I

FERLA. ET.

Q* p

n

.

Diligite iuimicor veffror: benefacite

*

.

" ü)lici(f

ordte pro per[e

Matth. 5. v. 44.

qu.entiäw "or.

inem f&l

el mort

MEDITATIO.

albl d

e m

Onfidera

; quid Chriftus hic prohi.

yis c

I.C

b

tásque i

eat. Non modó vindictam aper-

i())ew

ninvcitias verat; fed etiam volun-

tariam animi abalienationem ; & cordis

f, ufmerm

cundiam . qne

amaritier fibi difplicereoftendir: a. ;ra-

gt P

jvovocavit . im. amavitudginzibus

Mors

fuis. *

Examina cor tuum ,. preefertim

* Ofe, 1a.

moveb '

priüsquàm ad alrare re conferas, & vide

V. 14.

potta.

num

quie amaritudo ibidem lateat, qua

Deu

m

nofb'lf

iracund

pacis, quem recepturüs es, ad

j p

iam provocet.

;;

d

II Con.

L

Meditatio

99

fi'mö

IL Confidera, quid pracipim. P

vult,ut diligamus eos, qui nos minime

MABE;

.

dil

nt:imó, qui oderunt, & adverfantur:

Diligite inimnicos veflros. . Id à nobis fer-

li

vari poffe , oftendit hoc ipfum manda-

tum: zam Deus impoffibilia uom . pracipit.

S. Aug.

Oftendunt exempla Dei Patris;

()

1

jefu Chrifti , & San&orum. Ut autem

preceptum hoc reipsà fervemus , amor

ls db

Dei. commodum noftrum, & ingens

derear

hujus dile&ionis meritum nos permo-

tobis d

vere debent.

QU, d

l

Deinde jubet nos benefacere illis, qui

i |

mala nobis aut intulerunt, aut machinati

C d

funt : Jenefacite. — Praemium hujus dile-

Duy j

&ionis eft: ur fütis fülii Patvis veftri, qui

&olloce

folem fumm oviri facit fuper bomos £g' malos:

s (

€7 pluit fuper uflos & tmjuffos.

pería

H

Demum addit:- orate pro pe

v[equentibus

. [

vos. Perinde ac fi nos impares effemus

u

compenfàndis bonis, quz aliorum períe-

060]03 i

cütionibus nobis obveniunt , ideo orare

h

! [j

pro ipfis jubemur, ut Deus allata nobis

Temir

à períecutionibus bona remuneretur. Si

A r

quatuor ifta etiam capitalibus inimicis no-

Ts nf

ftris debeamus; quantó mapis eadem fa-'

fi

*

ciemus erga fratres noftros, dum iíti aut

Al

]*

per imprudentiam , aut per animi levi-

fUmjm

ratem ; aut ali

evía

4 G.

r?

a de cauíaà nobis Videntgr

tign

Wt

a*'dx--"

L

re, th

Wefn

SABBA-

in —Ewingelizz Dominicalia.

5

i. Pri

SABBATHUM ANTE DOMINI-

Qs fini

lverfintur

CAM 1. QUADRAGES.

nobis &

MEDITATIO.

m mui

; pranj

De Spe Chriftiana.

[ei Patrs

L (7XOpfidite .. . molite timere : Sie Chri-

Ut autet

ftus füpra mare ambulans Difcipu-

us, am?

lis dicebat exterritis, &

hantasma fe vi-

& ngal

dere arbitrantibus.

Ea

4

em verba Deus

) perm?

nobis ad cor loquirur, quando metu per-

culfi, & veluti laborantes in remigando

e Is qw

ipfum invocamus. Confirmat nos fpe

; madi

certà & inconcufsà: imó appellari vult

hus

Deus Spei.* Yraque fpem omnem in Deo *Ror

W/ïi; n

collocemus in tempore, & pro sterni- v. 13

r er m

tate,

uodcunque aliud prafidium aut

perfugium vanum eft & infirmum.

d

IL Eoo fum Creator vefter, qui operi

eS efïem!ï

manuum.füarum porriget dexteram: qui

m Pefk

oculos fuos in nos affidu? intentos haber.

jduo 0

Ego fum Redemptor vefter, qui, quos

jlha 105

redemit, fingulari benignirate fovet. .Ego

gt ?

jf fapremus Dominus vefter, cujuspo-

jmics

teftas infinita eft, apud quem z. eff zm-

exdem ?

offibile, ac ne difficile quidem onme ver-

j

"m.* An poflet fpes noftra firmiore * Luc. t.

1f lfh äm

gimi *

fündamenro niti, quàm providentià , be- v. 37

nignitate & porentià penirus infinità?

videté

IIL. Cüm Deus nos jubeat in f& fpera-

re, vult tamen ab ipfà fpe abeffe omnem

prafumptionem ac negligentiam. —"Falis

eliet

S ABH'

-

Meditationes

22

effet (perare, Deum omnia facturum effe,

g, T

nobis nullatenus collaborantibus: fpera tit

füere, .

V PÉ36.

JDomino , €9 fac bonitatem at Propheta. *

vertit ;

y. 3.

Hanc a

Sperare oportet , quin timeamus ex par-

te Dei; fed timere oportet ex parte no-

tentare

alurem

ftre fragiliratis , & fecundàüm menfuram

grarie folerter cooperari. Sic fpem inter

(uim

ac metum viam fàlutis tutiffimam tenemus.

fb

fVl

DOMINICA I. QUADRAGESIMJE.

All. f

MEDIT ATIO.

De tentationibus. Mattb. .

NT

L£(C*Hriftus tentari voluit, ut nos doce-

ret, tentationem ; cui Deus nos

exponir, ingens bonum effe. — Nam refi-

ftendo tentarionibus, fidelitatem noftram

ln

erpa Deum probamus: Deum ipfum,

Y

triumphando de hoftibus illius, elorifica-

mus: expiantur poene peccatis noftris

debitze : virtutes corroborantur : gratia

Bogr

Dei, & meritum gloriz coelefüis augetur.

* jacob

Beatus vir, qui fuffert tentatiouem. * Ma-

D

3. V. 12,

cte animo ! füperabis inimicos tuos, fi te

W. Ms

ipfi a

oOo

T

redientur: nunquam deerit auxi-

:

DE N(

hum &

Fw)

ratize : ommuüa po[fum im eo, qui me

cojfovtat. Philipp. 4. v. 13.

l

IL. Chriftus in defertum fecedir, ur nos

LVE

l

docear, tentartionem, cui nos ipfi expo-

Pf

nimus, non fugiendo occafiones, ingens

QUII,. Vi

malum . effe, -T emerarium eít nolle fu-

gere»

i2 Evangelia Domnnicalia.

93

turom df

gere; nolle difcedere, nihil uspiam me-

us: fporat

tuere. Sandctiffimós homines occafio per-

Prophet

vertit : nos ipfi quoties in ea lapfi fumus?

Qus expt

Hanc adire quid aliud eft, quàm' Deum

"

( PHHC Wi

tentare ; f? iplum ;

ratiam , virtutem,

) menfüti

falutem eternam in difcrimen adducere?

j

j fpem yn

Qui amat peviculum, iu illo peribit. * Pro-

*Eccli, 3.

m fenem

Ípice occafiones tibi infeftas ; & cafüm

vPàd

evita, easdem fugiendo , fuge diledle mi.

UH

Cant. 8.

FERIA Il

jl

POST DOMINIC, . QUADRAG.

l

qos QX

MEDITATIO.

i

U

N

m

De extremo. Judicio.

Hanc vide fuprà Dominica l. Ad-

m pl

| ventüs.

pri

ais f

FERIL4 H

ur: f

POST DOMINIC. I. QUADRAG.

(ts at

x J

Domus mea Domus orationis vocali-

yo.

tur. Matth. 21.

s[u05;

deerit

De Neceffitate meditandi divina..

[LÀ

[

/

I X 7 Eterum Chriftianorum axioma erat:

berrendum. eff diem fine . ovatione

edlf; u

zanfigeve.

Quantó magis horrendum

WlfleXP

erit, virum religiofüm , qui mundo va-

ys; Ifb

, a€

T.

l?di)dt ; Ut totum fe Deo confecret

pro-

gcf'

L

94

AMeditationes

ropriee faluti ftudear, dies & hebdoma-

das ità tranfipere , ut ne unicum quidem

hore quadrantem orationi impendat,

POST

prout oportet, abimo inutilibus cogita-

üonibus diffipato ? Videmur interdum

Vi

medirationem inter poftrema negotia nu-

merare , adeó facilé illam preetermittimus:

p

adeoó parum ad eam nos praparamus:

Math,

adeó ofcitanter & frigide p;ragimus.

Tà

II. Er tamen fine fübfidio precationis

]

& medirationis impoffibile eft in exerci-

li

il

ul

üio virtumum perfeverare. Heec fancto-

rum omüium fententia eft, quam expe-

riviori

Gatior c

rientia plus nimio- comprobat.

Funefti

farum,

quorundam & rterrifici cafus initrumi fere

feipion

fumpferunt ex negle&u & omilfione fan-

qud i

&i hujus exercirl: Jruit tomquam tefla

Vef& in

virtus inea ; quia oblitus fum come

aeumn. Pf21. v.16.

ere pauen

m n

III. E contrario impoffibile eft, eum

quim m

i, Q

qui meditationem exaété obit; in via vir-

tutis non infigniter progredi. 7 /eve Do-

C a ]

I)

mün medzabiur .. .. ey evit tauquam

ligmum , quod plamtatum eff fecus decuvfus

TA] a

*Pf,1;

aquarum. * Si quotidie per horam at-

medfqml

tent? mediteris veritates eeternas, media

iti,

Atl & :

fanctiratis, & modum placendi Deo: Si

occafiones exequendi bona propofita prz-

Otceft

videas arripiásque , haud dubié fanctus

Tfb

evades. ltaque cüm meditàtionem per-

Ti abu[

er

e debeas, fupereft, ut benó &

TE

lii j

dta

ose illam peragas.

"fionis

FERIA

1n Evaïæelia Damim'ml;a.

925

hn

FERIA IV..

um qui

impent

POST DOMINIC. I. QUADRAG.

jbus cng?

MEDITATIO.

r jnter

negotia f

Viri Ninivite furgeut ia judicio cum

erimittim

generatione ifla ,. $" condemuabunt eam,

-æparamust

Matth. 12. v. 41.

gimus.

Ria fünr, que& in magno judicii die

recatior:

"]

Lmexee

nos comparatione fzecularium , imó

infidelium , majori probro nos afficient, &

ec n

gravioris poeng reos arguent.

Primó

um ee

Clarior cognitio, & Íícientia rerum Divi-

at. fud

narum. Scimusnon modó, quidquidad

goipum i

if 4

religionem & ejus myfleria fpedtat , id

quod infideles nefciunt; verm etiam uni-

//

um

verf in fàcris lireris revelara propemo-

d

5

p

dum novimus , nec eft feré ulla veritas,

quam medirai non fimus.' Servus au-

edt; &

tem, qui cognovit colugtatem. Domini fui ,

'm Viä Y

€7 zon fecit, vapulabit multis. Luc. 12.

! g

II. Deinde ignominiam & pornam no-

,j t

ratiarum &

flram augebit ingens copia

mediorum falutis. . Quid re

n

pondebimus

: Jo

ethnicis, exprobrantibus nobis auxilia fa-

fb

f1105;.

N

lutis & íànctitaris tanto numero nobis

i De

conceffa, ut eadem integro regno barba-

) Ofi[ü ng

ro fuffeciffent ad converfionem? "Timea-

i at

mus abufum tot pgratiarum.

jonem "

: III. Denique ftarus nofter quantze con-

x d

Deo nos de-

fufionis argumenrum erit.

D7

x

voyimus

p

96

Meditarionts

vovitnus per bäptismum, iterürrque pat

IG

Religiofam Profeffionem : alio$ erudivi-

mus in concionibus:. eos in privatis col:

Tulier

Tf s Y

loquiis hortati fumus, ut Deo ferviant ,

fet, h

ut peccata fupiant, ut virtuti & glorie

calefti comparandee ftudeant ; quàm ama-

m p

Tlum w

ra hec objurgatio erit: dicus:; €9 mom

i dorm

x

* Matth, /75;u5;,* Ut eam evites, incipe facere 9

Tl (

2*Y.) — doceye, A&b 1. V. 6.

fefn agen

FERIA V.

Pt

of

bf ndli

POST DOMINIC. I. QUADRAG.

t Cha

MEDITATIO.

(em mjl

Tepelte

De muliere Chananza. Mattb. 1.

Qu ipfi

L.5 Ater ifta filios füze malis indolens j

em &

que à Demonio diré vexabatur;

t d

remedium quarit: domum & patriam

Wiris

1

deferit: ad efüm fe confert famà prodi-

t d

;

jorum celebrem: in ipfüm credit, fpe:

Ottnglin

rat, ex infideli filia fit Abrahze.

Malum

videbatur, quo filia ipfiuslaborat, & Dei

providentia hoc ipfo malo utit

ür ad ma:

gnum bonum Matri conferendum. — Sta-

0] 1

tuehinc, ea, qua nos vulgó mala ; infors

tunia, calamitates dicimus, in confilio &

ordinatione Divina ingentia bona effe;

De Pa

Ich

* jerem. Ecce ego fingo coutra vos malum.* Videtur

agas inferre, & amorem impendit. Tu

Ü

3$v.d 1 äl

ec

confiderans, cave ne in— adverfis

honis

lhu«

dly

&

querimgni'am edas.

IL Cor«

mm, Tlor

ip Evaitéelia Dominicália.

97

rürtqié gt

o$ erudu)

. Il Confidéra quomodo erga Chiift

urn

Jrivatis at

mulier ektrariea fe gerat:

Orat Salvato-

9 fervit,

rem , vociferatür ;

repülfam paríenter

fért, humiliat fe ,

etiam re

,

jecta in fpe-

i & g

quàm anz

Cier; períeverat; & difeipulos in áuxi-

58

I

?

!

lium vocat. Nos,quialios

AWv

modurn oran-

di docémus;

illum à Chanànza difcamus;

x fuai

III. Confidera Chrifti erga hanc mulie-

remi agendi miram fationem j ur indé

proficias ; & fiducià im

learis; etiani cüm

ipfe nobis adver(ari vi

etur. [nitio qui-

gADRAG

m Chananeee preces fic audit, tit iis-

dem nuüllateriis videarur permovéri; imó

repellir eámn; contemnit rnulierern totám-

M /' ïïh. U'

que ipfius nàtionein.

d

Poflea veró ejus

jis 10082

fideni & fidüciam lauda

t, mitatur, peti-

veytt

ta concedit , & filie liberátioremi fidei

.

iatris

3

j & pato

cum fi

:

alám adfcribir ^ Rogemus Detim

fami pl'()'

ucia & humilitate; & nihil non

credit; J

obtinebimus: ffaz ziji ; ficut cis.

M

qU

i

yorat;

g

FERIA Vl

titir d p

POST DOMINIC. 1. QUADRAG.

dum u

MEDITATIO.

mälï) yi

; confl^

"

De Paralytico fanato. Sfogy, .

bona *

*Vldï

(

Ommo ifte

proprio expérithento di-

"H

dicit,

di ^

quàm parum confidere in

p

;l

W)'I

hominibus ]i

ceat :

utpote qui per arinos

octo & triginta non

aticum, non cogrna-

fum, non ali

ujus

[ o

ur;x hommem invenit; C

ops

98

- Meditationes

y

r ;' bO"

ope in pifcinam demiffus, fanaretu

Iro co

quinem uom babeo.

Actum erat de homi-

bis il

nis fanitate , nifi efus ejusdem ultro mifer-

mox Í

tus fuiflet. Diíce hinc ; fpem omnemin,

9s

Deo ponere: fi contrà feceris ; fi bene:

tet; ])

volentià, fidelitate aut poteftate humanà

fürin

nixus fuerisi deceptum te certiffime fen-

ües. Malédi&hus bomo , qui confidit in Lo-

$]H

June , &g pomií caruem bva

Cþiuilz fu.

]Jet. 174 Y« $..

H

IL Maled

l

&io hec per Prophetam

prohunciarà aceipi poteít aut tanquam

li.

predictio malorum, quae nobis evehient:

i

aut tanquam imprecatio, ut nobis eve-

Matth

niant: aut tanquam fententia Dei nomine

4

lp

rolata. volentis. pravitatem cordis no-

h

ri ad creaturas mialé inclinati punire.

u

hàc five prediétione; quam experientia

veriffimam probat : five imprecatione Di-

icnr

vinà; qua nunquam effe&tu caret: five

&i

fententià; quae prorfüs decretoria eft; fà-

ll]ujh

lutariter extetritus in uno Deo fiduciam

Päm f

colloca, cujus fidelirás nunquam nos au-

&lenus

xilio deftiruet. . Bezedilus vir , qui confidit

Nts, ]

in Domino. lbid. v.7. -

Cf

Or

IIL Poffumus tamen opem ab homi-

"Oüm

nibus fperare, quando judicamus , Deum

[

i

l

iisdem tanquam inftrumento ad. noftrum

ORl

auxilium uti velle, fic tamen, ut hzec fidu-

l

t

cia non fit fejuncta à fpe; quam inDeum

te Ingjy

habemus; multóque rminüs ut fiducia er-

Orum

0-

müm C.'ü

-gäuhomines, ad aliquxd Deo. & ftatui n

*

Q

in Eüqugelia bmizinica/;ü.

99

yenx ;l

firo contrarium nos inducat. Hinc ver:

t de ho

bis illis : smaledi£fus ; qui confidit im. bomine

ülteo m

iox fübjungitur &?' 2 Domizo recedit cov

1 omnent

ejus: , Ceeterum femper meminiffe opor-

, f

tet; Deuim effe ; ad quem übique con-

re hümd

fügiendum.

iffimé f

-..,

;zjfziif i

SABBAT'HUM ANTE DOMINI-

g. J

CAM II QUADRAG;

Qopheti

MEDITATIO:

g u

- Hicifd Filur meur dilefhis; in quà

bis evelé

mibi beme complacui : . bunc audite.

: ob &

Matth, i7. -

Jeinone

Ater eeternus voce hác de colo mif

| COIdiS n

| unirüTf;

sà tria nos. docet, que Divini Ser-

aput

vatoris noftri excellentiam & dignitatem

ecationel

efhciunt. i. Z eff Filius meus non per

quet: s

adoptionem, fimilitudinem, aütgratiam;

rorià 'efïz 4

utijufli; fed per effentie identitatem ;

)eo fiduæï

Patri per omnia equalis ; omhipotens;

um 06*

sternus , immenfus; bonus; fapiens;

j

juítus. Elogium iftud: Z eff Filius meus

( (ti

ceterorum| Omnium. compendiuim, eft:

uantum inde gaudium nos perciperé

muSaDeu"

decet; fi Jefum.teneré amamus? Quem

j

homines ür furiofum ; Demoniacum ;

xl nofh

üchac

ignoranterh ; impiurm tradücunt; hic ipí&

teftimonio Patris cosleftis eft San&tus San-

m lnDeu

; d

&orum; Dominus univerfi; rerum om-

Quàm abunde

1 fatil

füüm Creator.

G z

gloriaau:

Qu

1

Meditationes

bonum

fti hujas tituli injurias ab hominibus il-

fünt im

f

I.b

atas diluit;

& compenfat?

ate oni

Il Secundum Tefüu Chri

£t elogiumeeft,

quód fit dile&tus Patris, & objectum di-

ptel m

Fcdefü

vine complacentige : lus snéus. dile£us ;

Dilectus

horred

n quo muübi beme complacui.

Qu ii

propter femeti

fum, quia Filius eft; cüm

ln ]

é contrario ju

h

os Deus non diligat, nifi

Tl

uia Filii ipfius amici fünt: /pfe emun Pa-

* joa.16.

zeY amat vos , quia vos mme amáflis.* — a-

&qu ol

V. 27,

que in Filio füo Pater nosamat, & per

qu mei;

fndem

ipfüm nos redimere & fan&tificare decre-

uantó maols Chrifto erimus con-

ia

vit.

provde

jundi, rantó plus à Patre diligemur :

Qui diigit me , diligetr à Patve Ls

Cutam]

loann. 14. V. 2f.

Q u

IIl. Tertium C

hrifti elogiuni e(t, quüd

( vlj

fit Mediaror nofter, Legislator; & Do-

P

at g

S

uffa Pa-

l)

&kor: Jpfim audite. Ipíe nobi

4

b(ma N

tris füi declarat: Ipfe viam ad cadlum

&

monfítrat. Jpfum aeudite. ln hoc fumma

haber

noftrz felicitaris verfatur, ut in audienda

Chrifti do&trina docilitatem ; in eadem

€1Fu

exequenda fideliratern praftemus : 4u-

t hab(

dite : 6 viver anima veffra. 16 5 $.

86: f

emply

-DOMINICA Il. QUADRAGES,.-

- Bonum eft wor bic e[[e. Matth. 17.. .

fim fehc]

qu Qonu

MEDITATIO L.

Cf

- . De Felicitate Chriftianismi,.

n nobm

Ons excelfus Ecclefia Chrifti eft:

Quàm

b m

TIi0H5 n ?ertice amontiutm. *

-

onutn

l!" lz. IM

irtan,

in Evangelia Dominicalia.

IOr

bonum eft nos hic effe r. quia Chriftiani

minbt

fünt immunes iis malis, qua ex infideli-

tate oriuntur, qualia funt error, corru-

Jogumdi

Nam extra

jedhun d

tela morum & damnatio.

Ecclefiam nihil, nifi errores, mendacia,

ayr db

Ditetu

horrenda flagitia graffantur, quae inaeter-

num interitum mergunt. Siinter Idolo-

ysel;ct

latras, 'l'urcas, Haereticos natus fuiffem;

diigr,

Idololatra, Turca, aut Hareticus effem ,

fanit n

eque obftinatus, ac parentes & propin-

lïfhï " L

qui mei: viverem in iisdem criminibus:

Qit; & li

eandem denique cum ipfis damnationem

Ocare &

erimu Q

incurrerem. — O amabilem Dei erga me

providentiam! 6 boniratem prorfus pra-

diligemwï

Bu

tuitam! nihil enim feci, aut facere po-

tui, ut à tot malis prefervarer: Aoc smem

f CR) quä

ex volis : Dei enim donum efl.. Ephet. 2.

verf. g.

y, &v

II. Deinde felix Chriftianus propter

j jf

li

"]

bona,quibusabundat. Habetfidem, quze

ad C(ïhl

Deum & bona alterius vitee ipfi revelat:

do:fin

habet gratiam fànétificantem, quce ipfum

i ao

Dei Filium , amicum , & haeredem effi-

;n ul

cit: habet gratias actuales propé innurne-

ms: 5

ras: habet Sacramenta, Werbum Dei ,

j

exempla Chrifti & Sanctorum, ac deni-

JAGP

que conjunctionem cum ipfo Deo. "T'an-

tam felicitatem nonniü in colo claré

hr

cognofcemus * eaveamus autem , ne ea

in nobis otiofà & infrugifera fir.

llsmj' '

II. Demum felix eft Chriftianus ob

^Y rlfb Ef'

erneque felicitatis in

:);'x Qll

i

gpem inaximue gt

G 3

€qQ9.

bor

YO

*

Meditationes

A

t

7

corlo.

.Ad hanl: nonnifi unica via patet

h tire;

vere religionis: hanc Chriftianus fingulis

pecata

a&ionibus in gratia factis promererur :

m abf

hanc ftatim à morte fua adire poterit, id

hidus, ;

quod ne fanctiffimis quidem hominibus

a* f

in Lege veteri conceffum erat. ^[taque

Ticitg a

Deo de inzftimabili hoc beneficio grates

ftidà i

tdo: (j

agamus, majores acturi in coelis.

j

MEDITATIO II.

AH

