stioie pet

periculi ab amore proprio timendum, fo-

la & viva fides laborantem animat & fü-

g 1 p

flentat. Franciíci effatum erat: laboran-

Jurà argur

dó pro falute pauperum rminore periculo

yem. at

majorem queeftum facio.

uot opera-

ais i

eibi du

rüfünt, qui preter iüanem plaufüm &

divirum gratiam, nullam laboris fui mer-

b ls

cedem aliquando referent? íi vel folam

o V

utilitarem noftram fpectaremus, deceret

xoris &

nos paüperurn cüram

poteri l'muv

cordi habere;

plus, quàm aliorura

dioentt !

yibus d

FES TU-M

S. ALOYSII GONZAG/E S. ].

yliborit!

y i

21. Sunii.

r d

L

Loyfius fuit fan&us, dum in thun-

yi dodlt

do vixit. Cor enim à mundo ab-

TA

ftra£tum Dei obíequio ita dicárat, ut iri

tuns 07

mundo exiflens de iuürndo non effet.

T omvedlü

Faciamus nos extra munduim, quod Aloy-

ibore fef

fius etiari tumin mundo coirhoratus, fe-

0; &Conmi

cit. 4Volite diligere anundum , ntque ea, qua

H

-X

in m'rzdo dun. a. ]o.' 3. Y. 15;

rj cï'ï

lL. Aloy-

i

5 84

Meditationes

| 5

II. Aloyíius fuit fanctus ; dum inundö

|

I COH;

valedixi; . Etenim terrenis omnibus con-

fecerit, D

temptis, Deo perfectum füi ipfius & fuo-

tes poftI

rum bonorum holocauftum obtüulit. INos

varisgic d

huic fimile facrificium per vota religiofà

1 Drats non

Divinz Majeftati obrulimus: Z funplici-

| o tpor

tate cordis smei letus obpuli umiv

Q pnis,

evfa bææ,

1. Paralip. 29. v: 17.-

"

1 Fecamsri

II. Aloyfius perman

fit. faü&us—;, n&n

1 Vl[fffl()fh'æ

refumens in Religione fpirirum mundi

T. Cin

Hac maxime in re à multis peccatur; qui

; fem Chrifh

àd mundum etfi non redeant, eó ramen

m ib

per principia mundi, que fequufitur;

Téntes omn

refpectant.

Atqui zemo mutteus mamun

QCüblengi

um ad avatrum, eg Y

AK

efpicieus vetvo »FPWI-' gt

'regnxo Dei. Luc. 9.

pieut. C

T D

FESTUM

l Oera[,- i

$. JOANNIS BAPTISTJÉ

W Ro

24. Supgi.

Mlety

Onfidera, quanta de Joanne A—q--

E 1 r

-G

(s ln

gelus pradixerit: quod magnus

- jRtmi fipe

coram Domino, fibi ipfi auíterus, proxi-

1

Tno füo utliffimus fit futurus; regenté

Wi tj

(

dflim j

i

ipfuüm Spiritu Sancto, quo adhuc in ute-

ro Matris replendus erat.

Statue, ve-

179ï Y Ig;

ram magnitudinem eam efle, quà coram

Deo magni fümus; qui preter virtutem

i

& fanctitatem nihil aliud maeni eftimat.

Hanc ut obtineas, Spiritui fanéto te re-

gendum committe.

' AH.Con—-

*c*ä

in Fohs Sun&orum.

38

dum mu:

IL. Confidera, quanta Joanni Chriftus

imbisok fecerir. Primumipfum inter omneshomi-

ipis &i

nes poft Inearnationem fuarn fanctificavit;

obtült. N

variisque & fingularibus praerogativis ac

vota rl

pratis nondüm natuin eumulavit. Ex

1

eo tempore Joannes fanétus fuit ; Deó-

tUtj

que priis, quàm iürido vivete incepir.

Faciamus riunc tandeiti; quod in exordio

(intos, 1

vite nioftree praeftare non licuit:

lum m

IH. Confiderà; quántà propter Joan-

petcatu (

nem Chriftus alis horninibus contulerit;

nt, 00 tf

Domur ipfius prodigiis illuftràvit,' Pa-

r fequitt

rentes omni genete ctleftiumn donotumi

nitay mb

locupletavit; viciniam totam & rnoritana

g

Jude&se letitià, pratulatione; ftupore im-

plevit. Caufam addir Evangelifta: Erezm

* Lue. É

manus Domin evat cum illo*. — Ex ita cuitai

Vi 66.

illo erat, üt femper deince

eidem ad-

fuerit. . Rogernus eundem

D

Ominüin ac

TIST;

Redemptorem roftrum, qui ad nos ho-

die in facris fpeciebus veniet ; ut fimili

i

oannt i

nos benedictione perfüundat, & rhanurmi

ood mf

füam füper nos continuó extendat: fizf

[lefi) J "

maius tua [upey. F'irim dexteve tue $9 fuz

Iuj

regü»i

pev filium boninis, quem confirmáfli tibi. 'B£

aducnt

79: V: 18:

Gratüo j

FESTUM

| qu;l' di

S. PETRI APOSTOLORUM,

r r

PRINCIPIS.

Tl

1 gl

29. urii:

findot"

LíxBHrius 8

; Petrum e

lepit; ut effef

«/ Princeps Apoftolorüm, Paftor &

Is

Pate£

386

Mfedilerióiai

Pater fid&lium, Chrifti denique in terr.i'sx Apofiolin

Vicarius. Hunc in finem tria ipfi contulid* fde v

eáque maxima dona.Primó coeleftem do£fyi- |nini qu

""am fiamn Petro credidit, faciendo ipfum

merge. de

Oraculur orbis Chriftiani , & Veritatum

| lm itàq

Evangelii fidum certümque inrerpretem.

*Luc.2.

Regavi pro fe, ut wom deficiat füdes tua*.

joni

Caro €9 Janguis uon vevelavit tibi; füd Pa-

* Matth.

zev meus qui in celis eft*.

Gratias Deo

16.

age; qui eandem doctrinam revelavit tibi,

& vide, an congruenter ei viram infti-

Jl Poüo

tuas.

dea

]L Deinde Petro dedit ,4Zu&oritatem

1

jrt ml

früt lg

Juam. — Conferendo ipfi jurisdictionemin

univerfíam Ecclefiam.

Pafce agnos meot ;

fmdifis*

A Olfendi,

* Jo-zi.

pafie oves meas*, — Ut tantà. poteftate rite

uteretur Petrus, addidir Chriftus füper-

|ftre i

nam illuftrationem, fervorem charitatis;

m emen

manfüetudinem aliásque dotes ad guber-

|Wtonem

nandam Eeclefiam neceffarias.

Confide-

Ti d

ra, quantas Dco grates debeas, qui tein

R

Petri suarvicula, hoc eft in vera Ecclefia

j [em) imo

füa collocavit, in qua de portu ceternae | hr

falutisfecuri famus; nifi quis fponte füà |"tcdii

^

perire velit,

9 mapr

III. "Tertió donavit Petro Crucem fuam, 5« p

volens, ut difcipulus eodem genere mor- 1.

tis; quo Magifler perfungeretur. - Hanc "h.

mortem Petrus eà conftantià & animi // ,

!

magnirudine pertulit , qua Caput Eccle-

!

Ti

fii

fue, & Difcipulum Chrifti decebat. . Ni- 'gmy

[

'ec

irquàm Wünp.

»

m;h;pm-'crucem nihilo minoris- f

LE

| Apolto-

"

in Pefls San&orum.

387

u ii Apoftolatüs principatum; & nos fi rem

ifia f ex fide velimus , aefhimare, advería non

epltemit

minüs quàm profpera in beneficiis nu-

meràre. debemus.

Vide, an veritatem

dendo ii

& Vent

illam ita credas,: ut reipfà exequaris.

Jnterpti

COMMEMORATIO S. PAULI

ii f

iili; i

APOSTOLI.

Granas

30. J'una.

revelavi[I

Poftolus ft ipfum multoties accufat

j m £

I.A

de anté a€ta vita fua: quotiam fu-

n

pra modum perfequebar Ecclefiam Dei * qui * Ga, ,,

isdiione

qpriüis blasphbemus fui, g ?

erjecutov ; Cg . con- v. 13.

tumeliofus *.

^

(c ag

Quorfüm ifta ? nempe ut,

r. Tim,

oflendat, vitam priorem malé actam &on L

V, 13,

r

obftare infigni fan&timonise; fi modoó fe-

fs

riam emen

d:

ationem arque ad Deurn con-

aj du

verfionem toto corde a

ts al g

mine quid me vis facere ? ,

gerediamur: Do-

u

At

II. Gratia Dei Paulum alia omnia acen-

25 qlL'

tem, imo

irantem minaviim $9. cedis in

vea w

Difcipulos

omini* prevenit, ipfüm vir- * A& 9.

ort d

tute coeleíti itapermovir, ita commutavit,

j

ut eX mapno peccatore ma

jorem fanétum

& as Eleflionis fecerit. — Quantas etiam

) ü'llff").»i

nos Deo gratias debemus, qui nos cüm

g

vafa ire effemus, fuffinuit m multa patien-

fU. 4'

7i4, & per gratiam füam fecit vafz qmife-

g «*

»

vicordie, quee pveparavit in gloriam*. . Di- * Rom.s.

Capit

E

ligamus tam benignum Dominum, & v.22

decebaï» .'

quantum ab ipío quondam eramus alieni,

of

ï

t2

j

2

)

:

!

388

Meditationes

tantum Eidem nunc & deinceps adhz. iifim

reamus. Cogvertimiünm, ficut im pvofundun Wiburs

Vr fnax

veceffevatis. 1:31. v. 6.

um rad

JiL. S.Paulus ex quo femel Chrifto fe

dedidit, nihil praeter Chriftum, & hunc

cultu i

Illius causà

impend

* r Cor

quidem tenerrimé amavit.

quis; f&

1$

abuudantiüs oingibus laboravit * per(ecutio-

nes,

ericula, tormenta, carceres, mor-

defumpt

tem

?

denique perpeffus eft. Si tantum

minibis,

Apoftolum nos tantilli homines affequi

düm& p

deri Inbo

non poffumus, faciamus (altem pro glo-

f f

ria Chrifti, quod poffümus: offeramus

dfjïl&l a

ipfi bonam & finceram voluntatem no-

d

ram, quam optimus Tefus acceptabit &

13. Tàmi

remunerabitur.

Repofrta ef? mubi covona

Ya nf

juflitie . .. mon folim autem nili fod ts ii5

Qüm i

V

qui diliguut adventum eyus. 2.Tim. 4-

Hi- C'u;'

]

dim n ]

SS. KILIAIfxrli: ngääNATI ET

jf i (

TOTNANI MM.

Cl imp

8. guli.

ippetit

fatig

llli *oiri mifericordie funt , quorum

Qüm femi

pietates uon defuerunt ; cum . [emine eo-

tf Fta

rum permauent bona;. bereditas ancia

quæ h'm(f [

uepoter eorum, Exccli. 44. v: 1.

D n

Is verbis fcriptura celebrar fanctos

(

Patriarchas populi Dei; iisdem

Am per$

utamur ad laudandos, qui per Evange-

t expet

?5 Onjr

lium nos genuére fanétos Kilianum & 50-

* r

eos. Hi V;rj Wþricordiæ Junt ; qw är-

in Phflis Sanflovum.

389

xqd fediffimum genus mifericordize nobis ex-

in ia

) hibuerunt, liberando nos à miferia omni-

um maxima,. & que malorum catero-

vl Chro

rum radix eft, nimirum ab infidelitate &

cultu idolorum.

Alii quidem pietatem

um, &

[lios

impendunt patrie, parentibus & propin-

quis; fed iftorum Sanétorum pierazes nom

* periti

1Ceres, T

defuerunt etiam alienioenis & ignotis ho-

minibus. Ut eorum erga nos mifericor-

Si ts

nines df

diam & pietatem magis agnoícas, confi-

dera labores, itinera, erumnas, quas

tefr proj

s. t

fan&H illi pertulerunt egemtes, engufliati ,

affieli . .. . in folitudmibus evvantes. Hebt.

luntáen !

acoeptao.

13. ltaque Jeudemus Fros gloviofos £? Pa-

P ii d

ventes woflros non tam g generatione fua,

quàm in regeneratione nofira. E.

ul t

X

E

ggli. 44-

Tim4

WL Qum femine eorum permanent bona.

Etiam in Franconia fànguis Martyrum fe-

ATU

|

men fuit Chriftianorum.

Kilianus & So-

cü impudice mulieris infidiis & furore

.

appetiti vitam pauló póft amisére, fidei &

caítitaris Chriftianee Martyres. Sed ramen

7 u

cum femine eorum permanent bona, per

"L

Ipíos Franconig allata. Avira fides, &

777

que hinc exiftunt bona, füpra mille an-

] 10.

nos usque in hunc diem confervata du-

rant. Hujus fidei & religionis augmen-

at hi

tum perSanéctorum interceffionem arden-

"

ter expetamus , reveraenim vezeyugt no-

er D

bis omuia Lbona pariter cum illd. Sap.7.

r

v.

II.

q

IH ZLe-

/

Bb 3

feu

Meditationes

p

endi |

TII. Hereditas fanéla uepotes corum, Non

em ilk

* Judæ fufficit infiftere /emel tradite. fan&lis. fidei * 4

nifi vitae & morum fànctitas accedat.

$

Chrift

fuis &i

Kilianus in Duce Gosberto preter fidem

cito tra

etiam mores Chriftiano dignos promov1t

que d

Hac eft vera libertas, quam Sanctus Du-

ci Francorum & ejus populo attulit, li-

[ temp

lii

bertas filiorum Dei.

Studeamus Chriftia-

*'Tob. ».

nz fanctirati, ut ///ij ijflorum * ut here-

mírg,

V. 18,

ditas fancta evadamus, cui fancti. Patroni

Jnum

& Parentes é coelis ultenus benedlcere

Apofi]

dexterar

gaudeant

mlraleS

FESTUM

Uam dw

S. MARUE. MAGDALENJE,

üem,

ZI

ulis.

D7 Do;

Vide feriamv. poft Dominic. Paff. p. 139

l

FESTUM

$1G

S. JACOBI APOSTOLI

25. Sulii.

Ater S. Jacobi filiis fuis dlgmtatem

"M

terrenam expetit, & Chriftusiis.

AT

D

dem offert codleftem. ^ Vide hic duplicem

Tter f

ambitum, alterum vitiofüm, quo Mater

Attem f

illa tum laborabat, alterum fanctum, quem

Vithm f

Chriftus nobis infpirat, dum ad zterna

bona in Regno Dei comparanda nos in-

T m

vitat.

nümqul(

VE Utf

TL Poreftis bibere calicem , quem ego /fzbz-

l

zurus fu.

Servator, qui ad Gloriam ca-

produs

lefcem nos invitat, medium eam confíe-

quen i

I

um Fs ,S"/mätimm.

391

endi nobis proponit.

Amarus equi-

vum, Nu

em ille calix eft; fed primus illum ebibit

idi j

Chriftus, idem illum propinat cognatis

ceedit. |

r f

fuis & intimis amicis ;

enique calix ipfe

citó tranfit. - Hzc totidem motiva fünt,

spromovïz

n

quee illius amaritiem fi non adimunt, cer-

te temperant.

us Chrlt

lII Calicem hunc S: facobus, uti pro-

miferat, ita reipfa magno . animo bibir.

* urhat

r

ZErumnas, períecutiones; mortem inter-

Apoftolos primus pertulit, atque ita ad'

benedia'«ïï

dexteramSalvatorisin coelo pervenir. Ad-

mirare Sancti generofitatem, pratulare Ipfi

fuam dignitatem, afpira ad oloric focie-

LE

tatem. — Calicem falutaris accipiam $9. me-

men Donini imocalo PC115.

"

Dd

FESTUM

S. IGNATII DE LOYO

D

31. S'ulii.

TOU

MEDITATIO. I.

dignit

L Onfidera Ienatii admirandam coca-

Chïüïusi

AE

fionem.

Ínter armorum flrepitus,

j

inter fezuli vanitetes & corruprelas ver-

u^

fantem Deus ad fe atque ad fanctum 'fer-

Admira-

[äum;qüï

vitium füum vocare dignatur.

l ad 3(

re mutatonem JDexzere Excelf. * — Vide«pr 7e,

d n j

numquidíimile tua olim vocatuo habuerit.

De utraqie Deo . gratias habe.

'umzfgo'l'ïä . .HI. Coiidera zediz hujus vocationis

ori

- Hujus modi erant

an?.

prorïu:g figularia.

d

4

vulnus

quu

m N

392

Meditationes

vulnus acceptum , captivitas, letio libr

r

fpiritualis, cüm

rofanus ad. fallendum

lyfius

tempus in promptu non eífet, denique

fidele

B. Virginis & Principis Apoftolorum ap-

' varet,

aritio.

uàm inveftigabiles funt Do-

nationi

1nini viz ?

R

:

evoca in memoriam media,

demum

quibus Deus te olim ad füum obfequium

mundo

pertraxit, & Dei erga teamorem ac Pro-

| velun'p(

videntiam fingularem. facilé perfpicies :

! edmin

Jn Loc COgH0Ul , quoniam voluijii ie P. 40.

Vero exi

V. I2.

( lQ

II Confidera /fgem hujus vocationis,

j Oppo

Deus Ignatium vocavit, utex prefano mi-

l

8 COT

lite infignem Sauctum, Patrem nnume-

epu u

rabilium Sanctorum ,

propugratorem:

Rn

Ecclefiee Dei, Orbisterrarum A pottolum,

bi Diyi

Divinz plorim propagande adnirabile

&dminif

inftrumentum

efficeret.

Si wocanti

; füdi dj

Deo Ignatius defuiffer, quantis gratiis ;

&infid

quantis meriis , quantà glorià (üpfüm

Ommun

fraudá(fet ? Impleamus vocationdn no-

eXttem

firam ,

P

»

xus eft.

quibus idem à Deo fjmis.ï prafi-

iolicam

modo

MEDITATIO Ik |

Uorb'am

Tur ?

De fundata à S. Ignatio So

efü.

g;iecatxa

W

Quem )

Onfidera alriffimum finer ',, quem

Chrfts

Ignatius in fundanda So

cetate fibi

Y

r'opofüerat. Hoc nimirum agebat, ut

fuïäïl, ]

b

DOI'Um

eus O. M. ab omnibus , ubque , &

Tüentari

r. Hoc

fmper agnof.öe.ger.u; & adorartu

ÜCinun

fpecta-

im Fefüs Santhovum,

393

Jedo l

fpectabat, ut Ecclefiae Dei ferviret, hoftes

füledr

!pfius impugnando , fideles excolendo :

t dig

infideles convertendo: ut animas adju-

lorm g

varet, cuivis hominum zrati, ordini, &

: fmr ]

nationi operam füam impendendo. Hoc

H

lm m

demum agebar, ut

novantiam Dei ,* &

* r.Cos,

obfequi

mundo eliminaret, /Gemtiam verà fahutis

D

If.

em acbt

veluti poftliminio revocaret. Confidera &

perfpicieæ,

admirare excelfitatem animze lenatii; tuam

TM

veró exilitatem ac vecordiam erübefce,

IL. Coníidera media & adminicula lon-

vycton

* opportuniffima, quze Ipíe ad rantos

prtfanom-

j

nes confequendos elegit. J Eorum prae-

[ nnu

cipua fuére ftudium litterarum tum (acra-

Jograotd

rum, tum profanarum, catechefis, Ver-

bi Divini predicatio , Sacramentorum

APO&OIWT

adnirabz:

adminiftratio , animarum in vita fpiri-

tuali directio, Miffiones in terris fidelium

$j w

(s u

& infidelium , domus & feminaria diverfis

ii fiplt

hominum claffibus excolendis erecta, ad

jonen

extremum obedientia erga fedem Apo-

ftolicam fingulari voto firmata,

Bnis p

Quo-

modo tot tantísque mediis in Socie

tatem

noftram à Sancto Patre introdu&tis uti-

ii

gur ?

t

III. Confidera fücceffum admirabilem,

uem Deus impertivit,

Idololatra. ad

ff querl

hriftum converfi, hzretici partim con-

futati, partim reducti, mores Chriftia

yetifc

3gb2[) V

norum caftieati ,^ Sacramentorum fre-

quentatio introdu&ta, homines omnium

"

jies !

, H

erdinum & ztatum fcientià falutis imbu;:

ü.

! (Pe&

b s

594

« AMeditationet:

ti... En partem aliquam amplifïïmi-fru&üs

quis b

ab Ignatio relati. Aenofcamus grato &hu-

infeipf

mili animo benedictionem à Domino col-

veriffm

latam S. Ienatio & filiis Ipfius: contenda-

mini füg

mus vires omnes ad finem adeó fübli.

ünnm d

mem. profequendum: Deum , ut labori-

ïatiis p

bus. noftris afpirare pergat , impen'sö ro-

iCommo

geimus. :

fite; q

fejlingi* ,

FESTUM S. DOMINICI Coxr.

--

üde gb

4- "dugufli.

r

; j

TL $n

&i quis -oult veuire poft me, a&neg;fï

gisChrí

QUs eft

femetipfum ,. & tollat crucem fuam, &

t ADE

fequatur me. Matth. 16.

Iofits in

ampliijca

Ontiderain S. Dominico exempluti;

&KO, -

C

perfe&tionis. Evangelicee ab Ipio.

IC.:

hrifto propofitae. . Primo a/neger femet-

Apoflol

S. Dominicus fe& omnia fua pe-

Áinrine

apfum.

NI RNDICES

Tatulen

nitus abnegavit.

Certabat mundus in

"

Ipfo ornando , vincebat Dominicus in

NI |

eodem abdicando: Epifcopatum ter ob-

Ts; j

Innocen

latum pofthabuit novitfimo loco inter Fra-

Mt 0]'6] :

tres füos: obícura loca, ut deliteíceret,

caprabat: in veflitu, in cultu corporis, it

b Cor..

modo agendi cum hominibus perfectum

fuüi & mundi contemptum palàm pre ie

TT

tulit. . Vide, quanium abfis ab ifta capi-

tali parte Evanoclicaee perfectionis.

S. Dominicus

la

Hl Zolar crucem fum.

crucem mortificationis generofiffime com-

U d

plexus eft, non conrentus adverfitatibus

Ob

1 paf

guas

m Peflis Santlovum.

395

fimifnit

quas ab aliis illatas patientiffim& pertulit,

grato&'hu

in fe ipfüm omni genere afperiratum fe-

Jomirod

: (ontet

veriffimé animadvertit. Sic Crucem Do-

mini fuam fecit: £ollat crucem fuam. Si

ade) f

tantum animi necdum tibi fit, ut volun-

|, ul

tariis paenis te ipfüm caftiges; illa fàltem

a

impens& l

incommoda & moleftias

al

T

cri animo fu-

ftine; qua à ftatu vitze tuee non poffunt

C O

fejungi, aut quae, Deo permittente ; ali-

unde obveniunt.

IIL Sequatur me,nempe inherendo vefti-

Is ahlfä

güsChrift.. S. Dominicus Servatorem fe-

il Mb (

cutus eft 1.illius virtutes imitando 2. juxta

Ipíius intentionem íaluti populorum. &

amplificationi glorize Dei totum feimpen-

exe

dendo. 3. relinquendo poft fe Diícipulos

[rid

j

j

aï

W

j

Apoftolicos, qui do&trinà, laboribus, &

Jugi

?

fanguine füo Ecclefiam Dei illuftràrunt.

gunià i

Gratulemur fànéto Parriarchee, & . càüm

quünd

fümma Ipfius decora aflequi non poffi-

omind

mus; ipfius faltem virtutes ; humilitatem,

um ii

innocentiam , Zelum pi? emulemur: zmi-

pl

Latoveg 3ineh cflote,

ficut &^ ego Cl)?'l;(?iu

dl

r. Cor. r 1.

cous

ij pöffe&

FESTUM $. LAURENTII M.

n

1o. Zduguf.

oris. .

LY* Laurentius paii pro Chrifto defide-

. o

tJe deravit, ac re ipfà; dum occafio

xf

oblara eft, cum gaudio, & perfeveran-

hær(lfä"';

tia paffus eft, "l'yranno vel inter flam-

mas

P u

396

Meditationes

mas infültans. Nos pati volumus, quam-

confecra

diu molefti nihil (entimus; fed vana fu-

voluntat

iffe illa pia defideria, oftendit impatien-

per r

tia noftra animíque contractio, quam .in

1777 j

levitfimis incommodis manifeftamus.

colait :

II. Hoc patiendi tam ardens defideri-

ft eluc

um in Laurentio amor divinus accendit.

det durt

Flammis extingui noy potuit Chrifli charitas.

dia hu

Ut multa fortiter feras, fac multüm De-

virtüm

um ames, qui plurima pro te paffus eft,

IIl ]X

qui res adverfas tibi immittir; quigaudet

pidgin

"

nos videre adveríis rebus exercitos, ut

quando à

eo ampliüs praemiare nos queat.

àt de j

III. Ex eodem erga Deum amore pro-

Ipfits de

fectaeft renerain pauperes charitas, utpote

a'omm

qui Dei filii & Chriíti fratres fant...|Nos

& C

alios hortamur, ut pauperibus, quia

i Deoy

Chrifti portio fünt, chariratem & miferi-

AT, r

cordiam impendant; ipfi nos mutuó con-

fideremus fub iisdem titulis, & libenter

—

m

g

Wi *

mutuatn inter nos benevolentiam &amo-

Citfin

rem expromemus.

'(r;,lm (idhe

FESTUM S. CLARJE VIRGINIS;.W

I 4

Il ]

12. "dugufli.

hi j lfl

/)

EM

Dedit ei claritatem eteruam. Sap. 10.

TT Ottur

LY YEus hanc Virginem nomine ac re

I5 Ve

Claritfimam & gloriofam reddidit:

primà eminentiá virtutisad quam Ipfam dis-

j It

0 ton

potuit üngtda.ri gratià inde à primisinfan-

Id

ac annnis. Itaque Virginitatem quam-Deo

COn-

dlü Clml

ip Fs Santovum.

397

s u

confecraverat;per contemprum fzculi, per

ed vanil

voluntariam & ftupendam paupertatem ,

p imptt

per mortificationem continuam, per /5i-

) quin

vitum precum *, & contemplationis ita ex-

* Zach,

[lums.

coluit, ut ad confümmatam fanctitatem

l12, V, io.

y &il

fit eluctata. "T'anta luci fan&titatis refpon-

j x

detclaritas eterna in coelis. Quam pul-

rifidmit

chra eff cafla geuevatio cum claritate talium

aim D

!

virtutum? Sap. 1.

3 Pa[fus Ü

III. Deus eam claratn reddidit /lezdore

/ qui gaudfi

prodigiorum. . Nihil Ipfi impoffibile erat ,

xercins !

quando agebatur de caufà Dei füftinenda,

2

aut de integritate & pudicitia fororum

amore p

Ipfius defendenda. inermis Virgo Bar-

ritis U

"

1

barorum exercitum profligavit.

Pietas

f M

erga Chriftum Eucharifticum & fiducia

105; QU

in Deo victricem ubique efficiebant. En

j & m

arma; quibus evincere omnia poffumus:

mutuüd

ingens fiducia: z7 JDeo meo transgrediar

& lo

murum *, &devotio erga Chriftum Eu- pf 17,

n u

charifticum: paráf!i zp cozfpelu meo men-

özm adverfüs éos , qui tribulant me. Pt 25,

Toy

j IïI Deus ipfam clariffimam fecit fzz&-

paté in[htuti. Sancte filie ploria & co-

roná funt fanclifflme Matris ; eddém.-

, Sp^

que ornamento fünt ufiiveríe Dei Eccle-

mine Y [

fe. Viteaufleriras, paupertas Evange-

m f Cdd

lica, regularum obfervantia, ünio cum

Deo totidemi gemrnz fünt, quee Claree

jmsi

fanctitatem & fan&ti Ordinis ab Ipía fün-

dati claritatém demonítrant Per hanc

fipitam

398

AMeditationes

Í«mitam lucis nobis quoque enite

eft ad claritatesn ereraam.

nfïum

] fpirnt

tenera d

. | Bermardu

FESTUM S. BERNARDIAs

1 pinam ve

?.

! tuenda f

20. Jdugujii.

| prolr C

Asedebit Jolitariur , e tacelit , qui4

| Qs em

levavit fuper [e. "T'hren.3. v.28.

* Bmor 0

KOITUS,

L Bernardus in folitudinem ita fecet-

fir, ut illam, tunc quoque cüm

Il $4

| Miotem (

pro gloria Dei eam cogebatur deferere;

f:cum extulerirt in publicum. — Ergo fo-

! m lf

| m f

litarius corpore ac mente per atfiduitatem

fàn&e contemplationis levavit fe primó

; Conformi

n tebus

füper omuia tervena. Contemnendo illa, ab-

dicando , contraria illis eligendo. Intuere

, Rürbulent

; Kientia [v

mündum iisdem oculis fide illumninatis ;ut

4

df D.

ejus vaniratem agnofcas Iþernag & pre

]

| Miticulon

illo coeleftia fecteris. '

| DURO r

IL S. Bernardus levavit fe jili)ïll.' fe

CItt no

fu.

Hinc facro timore judiciorum

j

ei exterritus, illinc dulci amore erga

Jefüm Crucifixum & Virgineam Ejus

TET g

Matrem commotus, non folüm 702 at«

* Gal. 1.

quievit. cavii. €9 -Janguim * . verüm etiam

De y

feveriffimam paenitentiam conítanter.co-

W

lui. Diceres, San&tum id egiffe ; ut fc-

(

ipfum conficerer ; . Deus. autem mundo

m

ac fibi ipfi mortuum fecit reviviícere in

?f

Wil

multitudine

innumetabili

Sanctorum

4h

f"llda

Wont

adhuc

ImeS flibrwn » i& quibus viv

pirant

m

EC

D] Ej?z'j" Sanorum.

399

; emtendm

fpirant Bernardi virtutes , ac preprimis

rtenera devotio erga Deiparam, quàm

Bernardus üt Matrem diligebat ; ut Re-

DL

ginam venerabatur.

Atqui & nobis me-

tuenda fünt judicia Dei: & nobis Jefus

proftat Crucifixus; proficiamus ex San-

7 "

&tis ejusmodi meditationibus , & tenero

,aj

amori e

deamus.

rga Chri&um ac Dei Matrem ftu-

vbdo

u

u

II. S. Bernardus levüvit f& usgue a2

zi

]

g

wniomtm cum JDeo prorfus fingularem.

Cum Ipfo conjun&tiffimus erat per in-

; Im*

ternam familiariratem & ^omnimodam

afiduté

st e

conformitatem erga Ejus beneplacirum

in rebus alioqui gravitfimis & maxime

pendoih?

turbulentis.

endo. Iüük'

Hujus unionis fructus erant

ícientia ceelitus haufta; authoritas in Ec-

iminz'

eI0d5; 3

clefia Dei admiranda, vis penitus Divina

miraculorum. O felix Solitudo, ubi fo-

;

lo Deo occupamur, in quo fumma eft fc-

fe J

licitatis noftre !

; 'lldiCiorL

]

amot

FEST. S. BARTHOLOMLEI, Ar.

ginat «

24. «dugufhi.

De Vocatione Apoftolorum.

ye[llm [

Onüamü

L

Onfidera digniratem Apoftolatüs:,

oiffo; !

qu&e in Ecclefia prima eft & fun-

gem ?

damentalis. . Pofur Deus iz Eccl

efia. pri-

fat

teV i

mitim . dpoflolos. *

ZEificati : eff

u fuper

* m COIT-

s

Jundamentum ; Apoflolorum. *

Confidera

I2.

j

* Eph. 2

v

J

gr'a'ruitam' primorum Apoftolorum ele*

j

étionem,

F*x

400

Meditationes

gelitnt

&ionem, quà Chriftus ipfos fibi obflrin:

decom 1

xit: /Von vos me el

[

iflis , fed ego elegi vos.*

.JO if

i

imum hujus vocatio-

Chrillia

Denique finem altif

tum, d

nis perpende: U eztis (& quidem £gmun-

tionem i

duin univevfum) $g fru&um afferatis, &g fru-

brofum.;

&us vefler mageat. Ybid. v.16. Si Deusnosin

in e0 vit

partem aliquam miniftetii Apoftolici vo-

tür fndi

cavit, agnofcamus benignitatem vocan-

tiodfnd

tis, & gratias eidem reddamus.

ten fl

IL. Confidera fingulares gratias, quas$

tém invit

Chriftus Ápoftolis concetfit, ut vocatio-

-

l. Mo

nem ipfi fuamn implerent: privatas & pu-

trore[ih

blicas inflitutiones , quibus ipfos erudi-

Vit j exempla 3

quibus iisdem preivit;

& füfiig

&c omriaà non

i

modó Apoftolis, fed

quim f

Studeamus . exX

longiiïm

etiam nobis data furnt.

iisdem fructum decerpere.

L

Tique gj

IiL Confidera fidelitatem

Apof*tolo-—

Tiendi n«

Q r

rum in obeurido munere ; zelum, labo-

res, cruciarus; quos toleràrunr ; fru:

Cf

QUi: m

Étum, quem reportàruni, praemium quo:

adeptifunt. En totidem motiva & ft-

inulos, quibus & nos ad vocationis no-

rebUS 0

ftra partes explendas incitari debemus.

T?gnz.r

l

i:

5

FESTUM

:

Gl

S. LUDOVICI REGIS GALL

AXf )

r

fem incit?l

a$. ZAugufli.

10

! Pfincip

ta S. Ludovici miagnam homine$

|

um

Í. VI

3

:

Tütionj tt

veritatem docet, poffe nimirum

van-

ELO

cum fwmna' dignirate maximam E

&

in Pefls Sa;zb?ari:m.

4OI

gelii fan&tirarem conjungi. Is enim omnia "

fbi o

g

decora magni Regis omnósque pericüái

Chriftiani virrutes, humilitatem,

Dat

ien-

ijus vozi

l—/(.L

xidermin.

tiamn, chariatem , pietatem, mortifica-

hts

tionem infe uno colleperat. Quàm pro-

brofum nobis foret, Regem fànctum fieri

SU U

inco vite penere, in quo cunéta. viden-

Apofti

tur fanétitati adverfari; fi, nos ? conira-

Xtatem V

T1US

rio à fanctirate longiffime? ab(imus; viven-

tes inflatu, in quo univería ad (anclita-

ii t

rem invitant.

:

t u w

xrivts

II. Mors S. Ludovici maeno homines

erroreliberat, Beatos vulgó praedicarius,

;ip d

& füfpicimus Reges ac Monarchas tan-

dem p

quam fupra reliquum genus hominum

| OHOHSI ;

longiffime eveétos. Sed neque divitie,

yudeans

neque gloria.& fummum imperium mo--

"

z

riendi neceffitatem aufert: Ego dixi

.

D

i APOHTJ;

zelum, ?

eflis .. vos auzem . ficut. bomines. smovienini ** pf, g.

Haec ipfà veró mors fümmos imis exe-

rárunt ; *

quat: neque aliud quidquam coritra ter-

«pmium f

rores mortis fecuritatem . praeflat quàm

yotirt 9

vitee probitas.

Hanc ceteris omnibus

Vocati(ïïïlsI

rebus potiorem ducamus

: prepofii ilam

j s

vepris. Sap. 7.

- II Gloria S. Ludovici in codlo & in

Ecclefia Dei magno hominibus ad virtu-

(

tem incitamento eft. Moriuntur Reges

& Principes, corpora fepulchro , nomen

oblivioni, anima non raró eternc dam-

an if

nationi traditur; fan&ti autem non mori-

of n

num regnenrt Quis

gimu

unrur; nifi uF geter

v

;

ï'r,

DOI).

78

Meditatioues

402

non videat; præüafe , fanctum effe , quàm

ditoi

Regem? Noluit Divina Providentia ut

fidei rel

regno terreno potiremur; vult autem;

pientes

ut coelefte adipifcamur, quod citra ullam

» hæl'lefl;

comparationem majus ac felicius eft.

um

FESTUM.

5 qu1d i

:

; ,,fanä [

S. AUGUSTINLTE». & Docr. Eccuss,

28. AAugufis.

» Gu

yQtthod.

Onfidera tria maximé admiranda gra-

ÓD

»pictate

&

tie operain Auguflini converfione

ia

»Diobis

& vita. Primó enim gratia Dei ex Hagi—

ntionem

tiofo juvene infienem peenitentem fecit.

'a:(ïbfeqqi

Augtiftinus quoad vixit, peccata füa de-

flevit, & jam jam moriturus pfalmos pa--

EXAI

nitentiales pronunciavit.

Qui fit , ut;

cüm Deum à nobis graviter offenfum

meminerimus, exercitia poenitentice tan-

I-- —RilX

topere fugiamus ?

^Qq

lL Deinde gratia Dei ex (apiente fü-

m trir

perbo humilem docilémque Ecclefice fili-

T Go

um fecit. Haud ício, an in ullo fandto-

Cfiümpor

rum perinde magna invenias documenta

Trüniyer

reverentie & fübmillionis erga omnia,

V affo

qu:z Ecclefia & obfervat, & credit. Con-

Q

Qs a

C

tra ea, quzein Ecclefia femel recepta fünt,

Og Ü

difputare, zmolentiffime, ajebat, im[amie

tüm.

dj

effe. Dicebat porro: Evangelio-mon cre-

l

iif

Trün

derem , mifi me Ecclefie ioveret. autboritas,

| gradUUm.

Spiritus hic docilitaris nota preedeftinato-

| t

j*. Soli

&i

'Je. 6 rüm eít: Erugi omnes docibiles Da

]

l

n DI

: difcoli

|

p Feflis Sanctorum.

403

1e1Te,quämï

dif&oli & libertini, quos vocant, in r

ebus

iidenti, t

fidei refractarios & ultra fobrietatem (à-

rl auta,

pientes íe fe præbent.

| rl

II

emum gratia Dei ex obflinato

ius el

» heretico . Eccletie Doctorem & Do&o.

; rum Principem fecit. Auguftinus quid-

»quid ingemi ac ícientiee habuir, quod

x E

»Íané maximum fuit, ad tuendam ornan-

» dámque Ecclefiam contulit; oprim? de

»Orthodoxa fide, optim? de Chriftiana

m

»pietate meritue,

Utamur talentisà Deo

convenit

»nobis datis non ad vanitatem & ambi.

Diad

»tionem, fed ad Dei & Ecclefie fànctze

i

enem i

» obíequium.

cin fit o

FESTUM

vümop*

Og f !

A'U'IONIS S. CRUCIS.

EXALT

]

i OHemde

14. Septembris.

yirentia

Lg*Rux fancta non. folüm exaltata eft,

^ quo tempore Imperator Heraclius

f ien!eäi'

eam triumphali pompà portavit; fed va-

lal

Edf

riis etiam modis olim exalrata fuit; atque

vl f*

etiamnum exaltatur.

Primó exaltata eft

du

in univerfo mundo, ex quo Deus fignum

illud alioqui infame convertit in objectum

r'dl[ (

cultüs ac venerationis in toto terrarum

Orbe;

Ut adeó Crux evaferit ornamen-

xcepta )!

ib

wþx*w

tur diadematum; & nota ac teffera nobi-

^

jjo n

liffimorum inter homines ordirium atque

T

graduum. Difte hinc, quàm facile Deo

o idit

ür gloriam ex ulüma noflri abjectione.

Lïl'qfärte.

j Wdï

G c5

Il Ex-

404

Meäitatz'o;zes

H. Exaltata eft & quidem

longé admi-

lacrand

tus dl

rabiliis in Ecclefia Dei; quz ipíam füufpi-

NItium

cit tanquam le&ulum fponíi morientis;

tanquam thronum amoris, & inftrumen-

NOConti

tum. vi&toriee Ipfius.

Crucem Ecclefia

fpondei

YOcation

fibi & filiis fuis deligit in fignum, quo

Crucem adhi-

L.M

Chriftiani digno(cantur.

-

miti df

bet in adminiftrandis fàcris M yfleriis &

ceremoniis religionis orthodoxe. : Per

Tiimin

Crucem fàcras benedictiones impertitur,

1Un m

Itaque cüm.

füsipfe

& fpem noftram erigit.

& menf

Chriftiani fimus; non tantüm gloriam;

fcd etiam fpem noftram in Cruce colloca-

pibios

re nos oportet.

minum 1

III. Exaltatur

Crux in mente & cordef

Qu€ part

glm., ]

fingulorum fidelium. . Hinc ipfi folidam

ll )

inter àdveríà confolationem, in tentatio-

loonfc

ne profidium, in diabolicis infeftationi-

bus tutelam, & contra terrores mortis

reíens remedium capiunt.

Abfit ut

& esd;

O uf

aliunde praterquam ex Cruce D. N. ]. C

Til «n

folatium noftrum & preefidium -requira-

fmnus

On |

Credere

SS. ANGELï)ERïJ&UäAUSTODUM.

Wüm a

m ad

Dominiea L. Septembris.

. Michaélis.-

t

Dehoc vide infrà poft F'eft. S

ERSI

'THJEI Ar. & EvawG.

$. MAT

IS- Mu

21. Seprembris.

P

Attheeus ad telonium fedens dum

bonis terrenisinhiabat à Chriftoa

C

M

QCI ans

im Pofüs San&ovum.

40$

lucranda zterna & coeleftia boma invita-

yo ii

pan if

j

tus eft. . Felix, quem Deus ad füum fer-

| Thorient

. vitium vocare di

natus efít; felicior, qui

vocanti Deo fide

j

Re-

qofrume

iter obfecundavit.

em o

fpondeamus & nos funili fidelitate noftrae

.Nocationi.

gnum, q

ILI. Matthe

us ut palàm f& Cbf Da-

ucem at

Vïy'üefüs l

mini difcipulum profiteretur, convivium

Eidem inítruxit; ac primores publicano-

lx À

rum amicos fuos eódem invitavit. Chri-

imperit

ftus ipíe, ut amicum fe noftrum declaret,

É

faqe &

.ad menfàm füam nos invitat. Ipfum igitur

m glon'ü«

publicé & quavis: in occafione , nullo ho-

ajce cout

minum metu abfterriti confiteamur , ejüs-

que partes tueamur: JVog erubefco Evan-

qe l t

gelium. Rom. 1. v. 16.

jpi (

III. Mattheus Evangelium Jefü Chri-

jn t

fti confcripit; nec folüm ipfe do&trinam

infefratiä

ibidem contentam obfervavit;verüm etiam

ores D

(

ad easdem veriiates Evangelicas mun-

AU

do perfüadendas nullis laboribus & erum-

DN

nis ac ne proprie quidem vite pepercit.

ym IU

Non füflciat nobis idem Evanpelium

credere, vitámque noftram ad illius nor-

mam aptare ; fed curemus, ur alios et-

TOU

iam ad praxin veritatum seternarum in-

Il

ducamus.

hi

Mx

FESTUM

$. MICHA

ELIS ARCHANGELL

5

29. Septembris.

Onfide

ra Luciferi hinctemeritatem;

&tf i

"

füperbiam & rebellionem prorfüs

O*

e€3

vintole—'

Iu

y

.:'h

Mcditationes

406

miferis

intolerabilern ; illinc poenam & fupplici-

um fan? rerrificum. F uge & toto animo

piudio r

i

—

VO quür

