deteftare füperbiam & inobedientiam, tan-

-

quam diabolica peccata.

An veró putas,

lil reipí

Deum in viliterre vermiculo ditfimulatu-

impeno(

ttà vero

rum effe; quod in Angelis fuis tam feve-

re uítus eft?

eidem d

IL Confidera S. Michaelis fidelem &

conftantem fübmiffionem, Zelum Ipfius

lLC

Thürima (

pro gloria Dei, denique felicitatrem &

premium ex viétoria relatum. .. Imite-

:

Contra h

mur Principem Angelorum humilitate;

À

105 liber

Obedientià, ftudióque laborandi ac decer-

candiacp

tandi pro Dei gloria, ut Angelice felici-

fiopltrin

fis(ohtio

tatis aliquando participes efficiamur.

»

T.

uis ut Deus? .dicebat S. Michael,

X Oratio

x

eámque fententiàm nomine fuo palàm in-

Yi Sind

dicat. Dicamus & nos;, ut refpectum hu-

priüs ab

manum, vincamus:

uisut Deus? quis

lftem p;

:

& tanta

amore ac obíequiis noftris perinde dienus

ac Deus? quis in premiando tam magni-

E

ficus, in puniendo tam terribilisur Deus?

Wt

Huic igitur uni toros nos addicamus.

£do t

-

jureni: (j

FESTUM

Onrem

que

SS. ANGELORUM CUSTODUM.

It noe

2mirare cum tenera cordis gratitu-

O.Qï& ]

I..AI

dine hinc Dei paternam Benigni-

tatem ; unicuique hominum tutelarem

Angelum, affignantis ; illinc nobilitfimo-

rum fpirituum promptam obedientiam;

"ä Dreftg

miferis

. «

ND

T

a r

*

in Feflis San&ovum.

407

& füpp

miïï:ris mortalibus: tam libenter & cum

gaudio miniftrantiutn, non alio ex moti-

t0to &0nt.

Jentiamit

vo quàm quia Deus jubet.

Statue, ni-

VefODUS

hil reipfà magnum efíe, nifi quod divino

dilfimiat

imperio & voluntati conforme eft; con-

trà veró vile & indignum effe, quidquid

jis tàm fmþ

ei(iem adver&tur.

$ fidekmäk

lum [pir

I Confidera Angelorum erga nos

maxima & innumera officia: tutantur nos

Aicittem

1l

]i

contra hoftes fàlutis noftrae, mille malis

nosliberant, occafiones & pericula pec-

- ugilte

gdiacdet

candiac pereundi ànobis amoliuntur: bo-

viie &

Óa plurima nobisinfpirant, inrebusadver-

fisfolatio fünt, Deum pro nobis exorant,

at

9. Md

& orationes noflras Deo prefentant; in

via Sanctitatis & cxeli nos confortant, nec

jo piint

priüs ab officio ceffant, quàm nos ad cce-

pedumb

leftem patriam introducant.

uomodo

pm;! g

ex tanta ipforum cura proficimus ?

idedir?

tom m

III. Confidera; quid nos viciffim An-

figur Def

camus

[

!

gelo tutelari debeamus.

Quid dz'giz'um

poterit e[Je beucficiis ejus ? * Debemus ipfi

* T'ob.rz,

[

honorem & reverentiam, utpote nobis

ubique prafíenti: debemus amorqm,te-

T0DU

ner? nos diligenti: debemus

fiduciag tam

folicit& nos cuftodienti.

(s gm[ir-l

Anïï'ï'ia hac

preítitimus ?

y Ea

nl[öläz'fm /

odl

ia

CA

FESTUM

m

p

"

fw

!

M

408

i Mezïifktiozzg

o tutan

FESTUM S. WENCESLAI M.

; pibus CO

28. Seprembris.

"

! Rdigon:

Hec (Sapientia) profugum ire

: fra-

j terrentr

wriy juftum deduxit per viar rectas,

| tjfi m

ofieudit i vegutum. Der : - dedit illi

| titi;

Jcieutiam Sauclorum. Sap. 1c. v. Io.

| verf of

L f'XEZ: Deus S. Wenceslao fcientiam

IH. h

Sanétovum,

Princeps heredita-

t r

rius Bohemie non ex mundi principiis,

junior f

íed ex Evangelii placitis vitam inftinuit.

j ier p

Preítantiffimis nature | dotibus infignis

Em

cüm effet, long? tamen infienior fuit in-

( Unfert,

nocentia vitee, cultu erga Deum Eucha-

Ninàfra

riicum, pietate in Deiparam, orandi af-

timum -

fiduitate ; Principum füi temporis miracu-

triidan

lum,utinam & eorundem exemplum. Difce

! Vs Q

dona fupernaturalia , pre terrenis & na-

| mys fj

turalibus zflimare. Z7/i fint omnes boini-

j& fangni

me, i» quibuy uom fubefh [oientia Dei.

ledho m

Bip.i3 v.d.

]aus plo

II Offendit illi Regnum. Dei, S. Wen-

n colo,

ceslaus. ubi primüm térreni Ducatüs ad-

" dj

miniftrationem adiit, continuó Aeggum

"

Duugn

D y, Chriítisnam Religionem & Sandti-

Vif

tatem iotroduxit , ^ quam Marer Ipfius

Vef, 1

etlinicie füperflitioni mordicus addi&a

ene.totam ecliminárat.

Dum Sanctus

quam

r t

Jux Aefaum Deoi g Juflitiam ejus fibi ac

fuis exquirit Deus viciffim Ipfüm contra

&g-

ärgäqqe; 1egn1 invafores Angeïico.mini

*

L]

^

r10

2

E

in Peflüs Sun&orum.

405

LAIY

rio tutatus eft. . Deum roga , ut Princi-

ibus Chriflianis verum. zelum tuende

Religionis avitee infpiret, fine qua regna

T

Vi

rerrena ruinz proxima fünt: Quia pvoje-

TEU (

s

ll

cifli Sermogem JDomini , &9 jnfo'ecït te Do-

d

D)

animus, ue fiy Rex fuper Jfrael. 1. Reg. 1.

mAU

verti. 26.

frima,

IiI. Profugum ire fratris deduxit. pev

; heredt

vias reClas.

Boleslaus S. Wenceslai natu

| pï'incipii&,

junior frater ab impia matre incitatus ;

m infit

inter epulas necem Ipfi parabat. S.Prin-

us iniigïjï

ceps à menfa ad Pcclefiam pro more fe

jor f

confert, hinc rectà ad ceelum evolaturus.

um Ed

Namàfratre, occultà viterrito, fed tamen

; oraudiä-

animum neíarium refumente, ante altare

trucidatur vicima veré coronata. Has

yis i

| IUmADiiüf

vias mundus rectas effe negat, fed rectit-

eris d

E.

fimas fuiffe , eventus comprobavit; nam

) llm"frf

& (ànguinaria Mater cum fratricida -Bo-

leslao miferé interiit ;

& S. Wences-

777) 59'

e

j

nat

laus glorià & honore coronatus ; r

& W

in coclo. Gratulare Sanéto, zmmarcefcibi-

i

Yucans

M

lem glorie coroimn. 1.Petr. $. v.4. Bohe-

J

n

Ü

A

miam ipfi füam commenda, & ab eo

& $n

viciffim difce , quomodo eriam per ad-

rer D

verfa, imó per hec maximé jufti tan-

p «

quam per cias re&as ad gloriam

Kdeducan'—

(;Anl. P

tur cternam.

gä.:'f.fv hi

j

m a

9 f

j

'

n

Cc;

[

FESTUM

"

410

Meditationes

1

FESTUM

154

ghriii: Q

S, FRANCISCI. SERAPHÍCI.

jtrits* qu

4. Odlob.

! tOts in a

Qgtof pre[croit , d pr(edq/finavii

j Ade,

n Ra

conformes fievi umaginis fdii [gi. Rom.g.

; lp r

Francifcus viva imago erat pr&-

; Dümeroje

A

deftinatorum Je(u Chritti.

Pri-

ipers

mó enim erat conformis imagini Jefü

: Qu opere

viventis: natus fuit in ftabulo, & Divini

t'uunr?

hujus exemplaris formam quoad potuit;

Mi D

in fe exprimere non ceffavit, lineamenta

pratim v

hujus imaginis erant fumma paupertas ;

| orin fr

profundiffima humilitas, continua mor-

; m ulU &

tificatio. Nos ad felicitatem praedeftina-

um fin

torum afpiramus; examinemus mores X

Prefï:(lm V

vitam noftram , ut videamus, cujus fit

imago hec.

TT

II. S. Francifcus imago erat Jefu Chri-

fti morientis. 'lota ejus vita crux erat &

| IPff p

continuatum martyrium ; ac ne in morte

quidem aliquid de vitz aufteritate remi-

d. .

fit. .. Chriftus ipfe ut in Franciíci carne

adimpleret ;

qua deerant paífionum

Ms

Chrifti , corpori ipfius facra fligmara fua

t o

impretlit.

Hs nimirum delicie fünt;

quibus Servator intimos amicos füos per-

SBitium

fundit; participes eos facit dolorum &

Me (

cruciatuum füorum, ut eosdem regni füi

fipp

efficiat cohzredes.

uo nos animo erga

' mïnper )

ifta affe&i füumus ?

RTM

II.S. F Tan-

im Fofls Sau&hovum.

A4II.

-IL S. Francifcus imago erat Chrift

gloviofi: Ubi ego fiun ; illic €g' auiz

zflev qneus

APHLC

j

erit,* quàm propinquum Chriíto puta-

* Jo. 22.

mus in'ceelis, guz imaginem celflis * hu-

* 1» Core

1$.

velii

jus Adae, tàm infigniter portavit in ter-

ris? Ex ea fcde olorizee quantà animi vo-

Jn. i

luptate Seraphicus Pater contemplatur in-

0 ent jl

numerabiles filios füos in utroque orbe

hilli !

difperfos ad Ecclefiee Dei zedificationem,

imagin

cui opere & predicatione tam fideliter

Q X th

ferviunt ? Rosemus Deum per. merita

uox p*

Magni hujus & Sané&i Patriarchee ; ut

; Iinuné

gratic uberem largiatur, conformandi

a Paup?.ï(ï

nos in ftatu & vocatione noftra ad imagi-

yntinua I

nem lii ejus, in quo uno univerfi homi-

j Prædci f

num Ítatus vite perfecte normam ex-

us mom'v

preffam vident.

js, aj

FESTUM. S. BRUNONIS, Comr.

6. Odob.

t Jefu Ü

crx d

qeintf

lpfe pracedet in Spiritu c "virtute

Ele. luc.i.

aitit

Joannes Baptifta , Patronus (acri

andld -

. pl

L ,S.

Ordinis Cartufianorum animatus

"

g

;

erat Spiviu 9 Zutute Ele; eundem

j

.l;r

Spiritum S, Bruno Filiis fuis afflavit , hic

ii

0S 6105 P

Spiritus erat Spiritus aufleritatis 67 pent-

tentie.

S. Bruno timore judicii Divini

ol

a

& füppliciorum gehennz perculíüs fta-

2 mo f [

tum perpetuz poenitentize complexus eít.

ejunia, vigilie , cilicia, tenor vite ab

omni

n.s.Fä

/ 7

412

Medimtïohes

|

onmni commoditate fenfüum remotiffimet hwty, (

non nifi pars queedam fünr ejus

Geni- i pani

tenrig. WVeritlimé nos decipimus,

;

p9*- ii euns

nitentiam minüs nobis neceffariam effe r jj

exiftimamus. — Panitemizi , 9 credite E- i m

vaugelio. Marc. r. v.15.

- memenda

Il Spiritus San&i Brunonis ex Joanne |

Baptifta & Elia hauftus , & Sacro ejusdem |

Ordini transícriptus erat Spiritus commu- -

)

sicatiomis cum Deo, hanc feceffus ,. filen-

tium , & oratio nutriunt ;

ac fovent. :

'Tam Divinz communicationis & unionis :

L pCdef

loti

haud eft capax animus, nifi à ftrepitu cu-

rarum mundi & ejus amore fit remotus; n predi

tone Vir:

in hac unione S. Bruno fontem invenie-

bat inexhauftum

ratiarum , gaudii &

Cntempt

j

is.

benedictionis coele

Hinc agnofcas )

vit [abel

cur tam modicam cum Deo agendi con-

& vultu

fuetudinem experiaris.

: Deus cor va

Qütquam;

cuum quzrit.

Qtmamy

&i Brunonis erat ze?z'?f

III. SpiritusSan

férvoris pro gloria Dei & animarum fa-

tem à f

lute. Zelo zelatus fum , dicere poft E-

gerrena (

liam S. Bruno cum (uis poterat.. Hinc

Wür ey.

diurng noéturneque laudes, quas Deo

&fevit

fin imm

cantant, ad reparandas injurias Divine.

Majeftati illaras: hinc affidus preces,

fj 1

ezque armate operibus poenirentive pro

03' lci d

converfione peccatorum : hinc demum

fipier,

fànctiffimarum exempla virtutum, quarum

ll p

bono odore multi ad obfequium Det;

us

XCe

per trà- -

AT

M

lmajoremï proprie falutis curam

huntur; |

: in Feflis : San&lorum.

413

n.remotif.r ;

huntur, dum intra fe cogitant: eur nos

t eu

adeó parum de coelo foliciti fümus; dum.

pimus, 1

ifti curas omnes in eo defixas habent? an

ceffarim t

majorailiis ac nobis propofita funt pree-

guadii

4mia? an minor nobis, quàm ipfis jactura

metuenda eft ?

Yis ex ht

FESTUM

Siroq

Wpiritus a

SCI BORGLE, S. .

xceffus, 1

S. *FRANCI

1o. O&obr.

,

L T^Cdefia Dei San&um hunc - zerrent

onis u

bouoris , ac mundi contemptu glorio-

j frept

r fr m

Jiun preedicat. —"Triplici autem confidera-

tione Vir Sanctus ad tantum terrenorum

nm Id

contemptum eluctatus eft. Primó cada-

" gaurü:

ver Iabellee Imperatricis confiderans , in

nc &

j

ejus vultufoed? commutato luculenrer , ut

) agen j

nunquam aliàs, cognovit , ac didicit , nec

Jeus qo

formam preeftantem , nec opes , nec poten-

tiam fummis Viris ac foeminis immunita-

nis erit

j

tem à fepulchro & putredine preftare ;

anmlüï"m

terrena omnia caduca effs, & fumi ad-

jicen

w

inftar evaneícere.

Iraque magno animo.

retat

decrevit meliori Domino, Regi ízculo-

Tj

Q5

rum immortali & immutabil deinceps

r p

fervire. Tu Francifci exemplo animum à

due ]"

caducis abítrahe, qus vel nolenti mors

gm[ümät [

eripiet.

fin: f

— ]I. Deinde Francifcus prob? percipie-

m ^

bat fexcentas curas moleítiásque, quibus

jum /^

f

y

iäecularium vita obaoxia eft. Hos tamerfi

u

hl [j

N

414

- Meditationer

finda V

in oculis mundi felices videantur, reipsi

miferos effe agnoícebat, urpote qui non

fciplit ,

iV

ote

certilm

álium ex bonis füis fructum r

runt

preterquam vanitarem — & - afflictionem

'verboa

, perduxi

Spiritüs. "Ea confideratio fecit, ut ad

comparanda ejusmodi bona animum ad-

| etabil

! eüthori

jiceret ; quae cor humanum explere va-

lent, qualia fünt Joga cetevaitatis.

precipi

.JII. Denique ad omnimodam terreno-

! mandos.

rum defpicientiarn inciramento fuit peri-

culum eeterng damnationis , cui fzecula-

Tenti m

fes ac preccipué magnates palfim expofi-

exempla

tos effe Francifcus animadvertit.

Etenim

l.

oblivio Dei, falutis incuria, peccandi oc-

phetg i

Q n

cafiones & illicia ab eo vitz genere pro-

pemodum infeparabilia videntur. Ergo

fütura

ceetera

Qenta Y

ut animam in tuto collocaret ,

omnia fibi abjicienda effe duxit. — Grates

- yfice

Deo age, qui eandem tibi mentem inje-

RC t

cit: fup

m a.

ereft, ut in propofito efficaciter

perfiftas.

endm

ol

prte (

. FESTUM S. THERESLE VIRG.

Afur

i6. OGofbr.

i$ Au

W

E E,üs in S. 'Therefia renovavit, que

[

S. Ambrofius admiranda notavit

o

* Judic,

m celebri Debora * Femua gubermavit:

profeg

m f

.

x

Rexit Debora (anctiffimis legibus popu-

lum Dei . S. 'Therefiam Deus elegit ad

UP

reformandum fàcrum Ordinem, qui in-

Tenà D

, Fiuic

"r lg

rer antiquiffimos eft in Ecclefia Dei.

9

fancta

Y

i Foflis San&lovum.

4T$

fancta Virgo Leges & Sanctiones prz-

tar; r

cripfit, qua ad fummam perfectionem

-

l

certiffima via funt. Ipíà filios & filias fuas

n

1

verbo & exemplo adinfignem fanctitatem:

qt; ü

perduxit, eàque ratione Ecclefiam innu-

nimam

i

merabilibus Sanétis locupletavit. Utamur

authoritate & talentis noftris ad alios, ac.

e;-;piere )

precipué eos, qui noflree curz concre-

If.

m fetta)

diti füunt, amore honefli ac virtutis inflam-

mandos ,

hunc in finem multum mo-

o fütpe

menti monita noflra, plus veró ponderis

qui face

fim ex

exempla afferent.

II Pemine prophetavit. . Spiritus Pro-

p Ht

accandi

phetie in S. Therefia propé continuus

erat: nam & remortiffima cognovit, &

)

vefere p

v. D

n

Ü

futura preedixit.

Huc fpectabat intelli-

, a

W

gentia Sacre Scriprure & 'Theologice

A

myftice longe maxima, quà Virgo ute-

hfem ij

batur, tum ad propriam perfectionem ;

tum ad proximum in viis. Domini diri-

efficcit

gendum; contrà quàm faciunt fapientes

feculi; qui fcientià Sanétorum ac pro-

prie fàlutis neglectà, eam captant, qua

gvma

Uflat * acuti ad vana ,. beletes ad Divina, * x.Cor,

ut S. Auguftinus loquitur.

8.

yit; U

IH Pemia triumpbavit.

Hoc füpra

l

Deboram S. 'Therefiee convenit, Heroidi

j m

profectó Chrifliane, quie'fexum ac fe

m

;

ipfam füperavit. Fabuirinimicos dome-

us o

,

fticos, animi füi affe&tus, hos aureà ca.

| 'ekgiï B

tenà Divini amoris compefcuit: habuit

" ql"

j*

j

j

inter homines complures adyer(arios, hos

[jei.

ï

lericà

f

h

g

416

Mecätkzionef

l

oricà infüperabilis patientie devicit, Ha«

4ommod

buit deemones 1nille modis infcftos, hos

Il E

Decer x

* Eph. 6. fcuto fidei* propulíavit: mundi, inferni,

ac fui ipfius victrix. — Quis coronas eefli-

lüce df

met, quas de tantis viétorüs "herefia à

T

dore fá

fponío fno Jefu accepit ?

vnt

cuique no-

ii m

üm cumiisdem hoftibus quotidie pu-

effelucer

'nandum.eít.; erigat nosexemplum Vir-

Il 8

inis imbellis, juver 1os ejusdem apud.

h(!, )

Jeum i

iit

Yi*

erceffio: ut Pella domii ferioó &

i, dt à

feliciter geramus: acczpite avmuaruram Dei

ipolfmos

J

É

H

;

f

üis ve

uf þc

*

cfifleve i die malo, & in omn'i—

t vll

"inti Don

m p?vjïäi flare. Eph. 6. 13.

I

füy

)8 0

FESTUM

TAPU

S.LUCJE EVANGELIST/E

Wuyi,

18. Ocfobris.

Ria funt, que à Difcipulis füis Chri-

& g

, 'T

ítus requirit, dicens: //£ lumbi

veftri precinti, &j lucerme ardentes in ma-

aubus vefhris , €g vos fmules bominibus expe-

Lt tl

antibus Dominum fiumn. Y3uc.12,. Que

verba Evangelii feepiffim? per annum in

flus;

Sacrificio Miffze vel ipfi recitamus, ve

à (acerdote legi audimus.. 1. decet nos con-

Df

tinuó promptos ac. veluti :accinctos efle

tür

ad quidvis pro Dei gloria faciendum &

f Á j

perferendum, nullà locorum, perfona-

N0nis f

rum, officiorum exceptione.

An hujus-

modi eft Zelus nofter? an potiüs loca

Cs

) Pe.r*.

& miniüerig prenfamus honorifica

ECde(i

; corm-

d &,/fiy Sentlorum.

417

ea?

devjcit. h

commoda &amori proprio confenran

MVO .

sfeflos,

IL..Ez lucerno ardentes in uxmiluty

m 7.41/"/1]'";'

?.

COA

dit? Decer nos exempla verbis addere.

Ut

JQOdS d

l

luce doétring proximi inftruantur, & ar-

;; Th

j

[vi

ii

' dore fanctee vitse ad bonum accendantur.

u.

1.

nicuiqe

iivis genuinus C

i

nrifti difeipulus debet

quoti

di

N

effeTucerna /uceus & avdens. Jo. s. v. a

)

:e:npiumï*ï

HL £F oo; ffimiles bominibus expc&aati-

(em d

hus Dorimun juum. / 1ra nos vivere opor-

a n

"

tet, üut à morte nunquam ex inopinato

poífimus obrui; femper parati ad ratio-

d

j nem villicarionis noftrae pulfanti & vo-

canti Domino reddendam.

"hudemus au-

Hfeins g. bonam volutatem babemus magis

peregrinari d covpore , $8 pvafeutes effé. ad

ITA. Domiguri. 2. Cox. 5. v. 8

FESTUM

ls äuan :

: iil 9-

SS. SIMONIS & JUDJE Arr

28. OGobvis.

Ánitt i

i? De tribus gratiis ac donis quz Chri-

o s

Ítus à Paire füo Apoflolis petüt &.

; u

- Obtinuit.

diams *

Rimó Deierga Difcipulos paternam

ecemoswg

o

IP

X

tutelam pertiit.

Pater. Jantie, fevoa

jl €05 222 momine tuo*. - Divinse hujus prote-

* jo.17.

ciend

Volxai

l; Pef

jj €ionis fiducià erecti Apoftoli ibant, quo-

Dei & animarum caufà ipfos vo-

j huï':j»i cunque

üs jjj caret.

Non reformidemus hoftium Dei

P[l

y

j

g Ecclefige auctoritatem, potentiam, vim,

"l

váafri-

.g ME

,

v.

ä

418 Meditatioues in Feflis Sakäom

.

vafrinem; Deus nos proteg

)

PUA

ä

et, quamdiu E^

lod

pro ipfius caufa laborabimus.

| o

II. Altera gratia erat Charitas fraterna, | &if

Ut füit umum ficut €9 mos.

Hanc penui-

norum Difcipulorum füorum notam effe

Chriftus voluit: i boc cogmo[ceut omues;

* jo. 15.

quia difcipuli mei eflis. * — Hàc. charitate

y,35.

praditi vitam jucundé tranfigemus, Deo

amabiles , & proximis perquam - utiles

futuri.

j

IIl. Ad extremum pro Difcipulis fuis

oravit, ut in mundo viventes, mundi

Spiritum ac mores non admitterent:

Ym

lVon ut tollas eos de mundo , fed ut ferves

s

eot d inalo. . Quam indignum atque adeó

i

monftrofumforer, eos, qui mundo Spi-

ritum Chrifti afflare deberent, munda-

Dv

Tün

num Spiritum à fzcularibus condifcere ?

II

Atqui hoc ipfum illis metuendum eft ;

Tüm ueif

Wt

"

qui cum mundo ita agunt, ut Chrifli fe

A

difcipulos effe, oblivifcantur.

u

MOR D

am!)[ig 1

59* 6p

Oo AO Mo D. GO

MOR pj

SY

3mandg ;

*

EY

Tildio ;

Ri

m*'

J

ANGQO

TUr

sE

ANGELIC

N

A

m d

a

7A

d

Tide 7, [

L 10

À

NUS

(

INDEX

LT

A

.

ao

Q ,,)x'r(e 3

»

Ó

M

9Yo]

E

[o

Y

o

"

Gï:

VA

.

Y

VD

VA

9

.

[

A

:

E

s

$

co

:

W

.:.J

2

R

S

2

C

Ws

w

Sec

»

?

i, quni

:

i

3&*****

k

:

s

àv

E

:

M

:.

Kf2 Mf2 MP2 I92 4f2 MF2 P2 P CA

",

v

g

EE

U

:

itas frten

UAUR UC

2

u

DA

*

*

$s

Ed

Z

1;

&

Xb

Q

:

i

Hac g

ts

N

6

Ó

$

$t

N

N

DO

jb

n notam

Oa O

fác du

emis, )

quam i

)ifcipuü*(ï;

INDEX

jte, D

admititt

RERUM PR!ECIPUARUM.

bl« f

n ag

P

À.

j munoy

!

j

DVERSA quomodo ferenda 27-3$4, eo-

fit; It

rum letus finis 53. n, lIl, item 108. n,

condit

A

8

IlL :72. cur Jultis obveniant 65-67. egQ«

rum utilitas 96. n. Í

andum ä

;12. n. IL. vide Jkorbi,

g C

AFFECTUS animi comprimendi 294.

AMICITIA Dei erga homines 150,

antu.

AMOR DEI 25$. modus amandi :6o . Signa veri

amoris 261. unio anima cum Deo, & viciffim

f9-60 Item 287.

^

AMOR PROXIMI 262. eius motiva 263, modus

amandi 265. commiferatio erga proximum 266.

dile&io inimicorum 89.186 peccata contra chari-

, tatem proximi 231-25r.

vide etiam Dijcordia.

ANGELI CUSTODES 406,

ANGELICA SALUTATIO explicata 323. &e.

ANIMA, Imsgo DEI 3o0t. animz cura 11$ - 223»

vide Zelus animarum, fatüs animz incertitudo

36. 2$40,

ANNUS, de ejus fine 4;,, &c.. de ejus initio 48.

vide etiam Tezpus & Vira.

j

I

Ddas

BEATI.

4210

Tudex vevum pmqipuamm. ]

D.

BEATITUDO coleftis 79. n. L. & III, Item 102*

DEDICAT

172 n. H1-298.. n. HLE 35o, n, III.

DEFECTU

BEATITUDINES o&to Evangelice 350. &c.

DESIDERI

C.

DOVOTIQ

DW

C/ECIT'AS fpiritualis 83. maximé in peccatori-

feticordia

bus 84- 144. n. II

nj«

CBARITAS vide Aor,

tisDE[ao

CHRISTUS D, Ejus Incarnatio 49- 319. Nativi-

| Wultomne

t3s 58. Circumcifio 46- Epiphania $1. Fugain

du 29f

ZEgyptum $5. Duodennis in Templo $4« Ejus-

| r De

dein vita abícondita ;7. Transfiguratio o9. Paf-

fió & mors 14€ - 144, &c, Refürre&io 1$2.

DISCORDI,

quinque vulnera r62, Afcenfio 190.

:|

Eít Rex nofter 145, Lux mundi 331. Paftor bo-

j BCUA

nus 166. grano íinapis comparatus 72.

Ejus do&rina 126. commiferatio erga homines,

EUCHANT

maximé erga miferos & peccatores 123. n. l

: BEMPLA

306, n. II. 222 - 244. .

'HIV exen

CHRISTIANI, eorum felicitas 10o. obligatio

|

126-133-229, ovibus comparati 167,- arborie

1

bus comparati 237. eorum mala vita 308. n, l.

Primorum Chriftisnorum vita 202,

? Ws .

COELUM vide Beatitudo.

FIDUCA ,

COGITATIONES maiz r118.

* -Bibus 9

COMMUNIO facra, vide Euchariffia.

CONFESSIO facramentalis jj. vide etiam Pani-

tentia.

CONVERSIO 285. &c. ejus exempla in filio pro-

ODIQY

Nmrm

digo 112. in Magdalena 13). ia S. Thoma 165

ATH p

in S Petro 158. n. II. & HI, in S. Paulo 387.

gfa(ia' f:m

CONVERSATIO cum fecularibus 279. & feq.

€jus ob

CONTEMPTUS mundi vide Mundus.

CORRECTIO fraterna 116.

CRUX vide Zdver[a.

S. Crucis Inventio 378: Exaltatio 403.

HOMQ p]

CURA'minimorum 25. falutis 115.

DEDI-

uml

Tadex vevumpracipuavum. | 421

D.

]I, Ti

DEDICATIO Ecclefie vide Templum,

DEFECTUS parvi vitandi 73- 220.,

j

DESIDERIA moderanda 106,

DEVOTIO erga B. V. Mariam 344.

DEUS , Ipíius juítitia :99. Longanimitas 7t. Mie

jn pecuti

fericordia 297. Prefentia DEI 3;. Providentia

123-232-2;4. maximé erga

Juüosan. San&i-

tas DEI 206,

'Vult omnes falvos fieri 288. quomodo glorifican-

. N

T.

dus 286. DEI obfequium 272- 273. vide etiam

j

mplO IL] EIU'.'

Amor. Dei.

;urari099- i

DISCORDIA ejus damna 113,

fürcedin 1*

E.

;ïl';üorb?

ECCLESIA Chrifti 100;

EUCHARISTIA 143 - 208. &c.

:[g: höm;m

r5 *

EXEMPLA bona & mala, eorum vis 23. n. II. &

,IH' exempla mala 105. -

» dl

| 167A m:

F

i p V

FIDES 6o. n. I. quomod.o fervanda 82, n. r,

FIDUCIA collocanda in Deo 305. non in homi-

nibus 97, fiducia in morte unde oriatur 278.

|

G.

:a;tïim " :

GAUDIUM. mundi ;ra

nufn $8, n, II vid. Muedus.

bonorum & malorum di(par. 108.

GRATIA DEI aque comparata 135. femini 80

| fhomm li

gratia fan&tificans 204. de bono ufu gratie 247*

PaulO 355

wg&rgq'

ejus obítacula 81.

ff«

H.

HOMO propter DIEU M . creatus 303 atbori

. quo-

comparatus 237. Viatori 154. n, Il & III

3

modo

p

78

l

422

Tudex verum precipuarum.

inodoe ad DBUM ire debeat. 173

vide etiam

MUNDUS

Auna,

$$ n.Tl

l

dutus DX

HUMILITAS Chriitiana 250

|

I

OPERA bo

IMPII, cur à DEO tolerentur 71. eorum fune-

OPERANIT

ftus exitus 10g,

Totg,

INCSRTITUDO interni itatüs anime 3o- zïo.

INFERNUS 109. &c, item 299.

JUD/CIUM univerfale 25. 24. 25. partlculare

19 ,

2412(

:

1 OMTIO, .

UDICIA hominum 136

Tide etiam

. OMTIQOT

JUSTITIA Chrittiana 229 - 230

QVES Chri

perdita 2

L.

LACRYM/E cur fundende 3;5, &c.

lacryme

Magdalenz 139.

? Psyo d

PASSIO n

LINGUA culitodienda 257 - 579

PAQEIQI,

PECCATO,

M.

Pryitong.

AOATU)

MANSUETUDO Chriftiana 352

$. M mïA Virgo , de Ejus vita & virtu.ibus à

m

"i, gt

!X-!

.. 313. &c. Devotio erga Ipfam 344.

porales :

OTAT IO , ejus neceffites 93. cur muls ine

ENTBNY

ra 311. vid. Oratzo.

PERSEVE|

ENARIUS in caufa animarum 168

POENITE

M

TAÀ1

bona comparanda $86.

Wenitent

B

RDIA DEt ,

vide Deus.

MISERICOROIA erga proximum 266 - 356,

RÜEST

PNOrscr|

MORBI, quomodo ferendi 119. cur à DEO im-

PURGAT

mittantur 292, vide Adver/a.

MORS, eius memoria $7.

preparatio ad illam

/128. 278. 294. n.TII. 417. fcmpcr imminet 293

Cauix deiiderandi morcem 277. mors juftorum

Atgpy

fomno comparata 304.

mi fcw

MUNDUS,

D

L

Tudex verumpracipuavum,

425

3. vidt d

MUNDUS, ejus placita 7o. n. II ejus gaudia

$8. n. II 108. ejus bona contemnenda 291, eft

durus Dominus 272, vid, Seculares.

O.

. orun f

OPERA bona, vide Merta,

OPERARII Evangelici 76. propriam falutem cu-

rent 115,2536 n, IL eorum dotes 376.416. virtue

ime 0:1

tes 377, Chriltum imitentur 3o1. num, III-

279. &c,

TO pam':nla

ORATIO, quomodo facienda $4- 177. & 248.

vide etiam Meditatio & Templum,

ORATIO Dominica explicata, 178, &c.

OVES Chrifti 138. earum qualitates 167. ovis

perdita 220,

p.

PASSIO Cheifti D; 146: 144. &e.

. &f. lg

PASSIO animi predominans fubigenda 294.

PACIEICI quinam fint 3$8. Pax Chrifti vera 155

PECCATOR , ejus cacitas, vide Cocitas, item

Penitens.

PECCATUM lepre comparatum 267. &c. mor-

tale 122. veniale 309. vid, etiam Defecfus par-

vi, peccatum habituale 307. peccati poenz tem-

y ii

porales 245.

m i

PENTECOSTE vide Spiritus S,

. i muh';;E

PERSEVERANTIA 239.

POENITENTIA vera 34. vide Conmverfo , veté

m tl '

[

penitentis affe&tus 227. 253. 270.

PR/EDESTINAT!I oves Chrifti 158.

PROFECTUS in ftudio perfe&ionis 224.

4

PURGATORIUM 547. &c.

irà DIEWX

"E

iH:,'.'

R.

i mmmgt DI

RELIGIOSI 134 229. n. 2. item 250- 256. mo»

gts i"ih"j

tiva ferveris in obfequio DEI 242 - 309, n, UI.

l

*

vide etiam Profedius, . Tïþidims, Spiritus.

u

A778

As

424

Judex wrumþmvipuamm.

RESIGNATIO in Dei voluntztem 183. 23$. 244.

—

j

PA

RESURRECTIO corporum 159. fpliritualis 161.-

[

s.

4

|

: don

SACRIFICIUM Miffe , vid. Eunchariflía,

SACULARES corum vita no&i compatata 226.

eorum curz 242. vide Mundas.

Ui

1

S^LVANDORUM paucitas 289.

iU

SCANDALUM,, vide Exempla.

- jPnr

fu.

SOCIETAS Jefu, cur hoc nomen adepta

4

quem in finem fundata. 392.

Tem

SPES C.ïz

rifiana 91,. vid. E:Zacia. -

$pI5

I

vivere, quid fit 120.

| ftrmc

SPIRITUS

Imme

ANCTUS , qu.lis Magifler 17$. pre-

parstio ad cum recipiendum 19$. ejus adven- :,' 100 Carm

tus in Pent

ofte & effcGus, 196. &c.

.. Ütis me

SUPERSIA 286. &c.

1dhs! Q

A

To

4 Q pa

TEN

:

IPLUM f'l;equentandum 124.

Tf

viae

ecaam Orat:o.

quqvmodp 5

Abis

JPUS, de ejus re&o ufü 77 vide V/ita,

VUS es.

A

TE:

iDITAS S

lATIONES 69. n.I, 92-188.

0 fd

piritüs excutienda-103 - 283.-

'TIMOR DEI 273. &c, ejus motiva 66.

| uj

SS. Trinitas 205.

iupend

TRISTITIA quz vera 5$3. &c.

65 n

V.

: fevidey

VITA, ejus brevitas 1

69 - 275. &c,

! Tüm yj

197

VULNERA Chrifti D. 163.

O

Z.

&lmma !

I ter

ZELUS äþimamm 223. 282. 28f.

drat

PREcEstf

1

]

If

4989 o( €$89

421f

55 58

fpititult l

PRECES QUOTIDIAN.E

; AD IMPETRANDAM BONAM MoRrTEM,

yriflt,

,

companiti

' Oriturum me efíe , certó fcio. At

À quando? Ubit Quomodo?

Prorfus ignoro.

en adph

T'erra fiun ,. & in pulverem &

terram convertetur caro mea.

agl v

LInmortalisfum animo & fpiritu, &

ibo carne folutus in domum :terni-

f AC

a n

tatis mez.

O zternitas interminabi-

lis! O mortis ultimum pun&um, à

quo pendet zterna zeternitas !

'Tu folus vitz mez. Dominus, &

! quomcdo;

Deus es. Vivere & hodie non recu-

vide Pt

xo

ío; fed vitam nolo, (i tibi & tuis

[03 ZU

obfequiis vitam meam omnem non

v 66

impendam. Si me mori vel hodie ju-

bes, mortem non recufo; moriar, ut

te videam; moriartecum, ut in zter-

num vivam. Ah fiatin me, de me,

7 393

Circame, & circa mea omnia, fàn-

&iffima voluntas tua in tempore, &

in zeternitate,

Paratum cor meum , DEUS , pa.

ratum cor meum.

Domine , quid

me vis facere ? Domine,

quid me

Dds

VIS

RECESI

77

426

Preces. quotidiane

ad:

vis pati ?

Libe

Domine, quid me vis

fierif Refignationibus no(tris, quz- | milni

fumus Domine, placare fufceptis; & |ferior

ad te noftras etiam rebelles compel-

Libe

le propitius voluntates.

omni p

Doleo, & toto corde doleo , quàd

Liber

te offenderim Deum meum , quia

iafidis (

bonus es , fanctus es, amor meus es

|— Liber

Deus meus es.

. Abforbeat, quzfo Domine, men-

! ODni ter

tem meam, ignita, ac melliflua vis

; Liber

amoris tui ab omnibus, ab omnibus,

l6p

! 6

ab omnibus, quz fub Ceelo funt, ut

Liber

amore amoris tui vivam, & amore

amoris tui moriar, qui amore amo-

: Dpirit D

rismei dignatus esDeus, fattus homo

. Liben

vivere, & mori.

QOrdis d

Domine JEfu Chrifte! propter il-

! Bu

lam amaritudinem mortis , quam pro

t

me fuftinuifti in Cruce, maximé in

^. Liby

illa hora, quando nobiliffima anima

- Doteflar

tua egreífà eft de benedi&to Corpore '

tuo, deprecor te, miferere anim£ ^ liy;

mez inegreffufuo, & perduc eam Dl

in vitam zternam. Amen.

L

L]

q

Libera nos, Domine! à fübitanea .

Omni

& improvifa morte, Secundüm ma-

Itel

gna-m mifqricordiam tuam.

Libera

;

ad impetrandam bonam swovtem. 427

d me

Libera nos, Domine! morientes à

(ins, qu

mala morte, Secundlum ma

Ycepts; 1

fericordiam tuam.

gnam mi-

lsonp -

Libera nos, Domine! morientes ab

omni peccato ,

Secundum.

oleo, Q

Libera nos, Domine! morientes ab

m ,

EL

infidiis diaboli ,

: Secundüm.

or mal

—

Libera nos, Domine! morientes ab

Tine,

.omni terrore & formidine, Secund.

Libera nos, Domine! morientes à

vll

diffidentiz & deíperationis tentatio-

j omni

ne,

Secundüm.

jo fiti; !

Libera nos, Domine ! morientes à

I

fpiritu przfümptionis,

Secundüm.

more d

j

u

Libera nos, Domine! morientes à

cordis duritie,

Secundüm.

(

Liberanos, Domine! morientes ab

p

; quam

ira tua,

Secundüum.

maxtt

Libera nos, Domine! morientes à

f i

f

Secundüm,

» poteftate Diaboli,

o Co

ncfe ümf]

Libera nos, Domine! morientes à

penis Inferni ,

Secundüm.

erduc?

* Libera nos, Domine! morientes ab

fübti

omni mundi, fanguinis , & carnis il-

lecebra,

Secundüm.

n

ml

r

Concede

]i

/7

Ü

428

Preces. quotidiane

Conce

nbus de

T

| dendi D

Concede nobis, Domine! morien- . nitiiny

tibus fufceprionem Sacramentorum, |

Conc

Secundüm magnam mifericordiam |

tlbns p

tuam.

ä

Mrgmls,

Concede nobis, Domine! morien-

äHC ATl

tibus abundantiam divinz gratiz |

tüz,

Secundüm. :

Cone

Concede nobis, Domine! morien- '

! übüs Sic

tibus perfectam contritionem, . Se-

l Am,

cundüm. .

Concede nobis, Domine! morien- :

Domir

tibus firmam fpem & certi(fimam fi-

DE Lyi V

dem,

Secundum.

CQ tran

Concede nobis, Domine! morien-

tibus ardentem charitatem , Secund

43 Omie!

Per ^

Concede nobis, Domine ! morien-

tibus patientiam , & tolerantiam in-

N

ter dolores,

Secundüm. -

Concede nobis, Domine! morien- :

PQT fän

tibus fortitudinem contra diabolicos .

incurfus,

Secundüm.

Per fan

Concede nobls Domine! morien- :

tibus perfe&am cum tua voluntate

PEI Qu

confürmltatem $

Secundüm.

Concede

— d impetvaudam boram mortem, 429

-

Concede nobis, Domine! morien-

tibus defiderium ardentiffimum vi-

dendi Deum , Secundüm magnam

« m mifericordiam tuam.

TR eDtOLU

Concede nobis, Domine! morien-

fmxU tibus prote&tionem B. Mariz femper

, Virginis, Angelorum cuftodiam, &

! mun'fï Sancttorum omnium intercefionem.

d Qu

Secundüim,

$u . Concede nobis, Domine! morien-

l

y! n

tibus Sacerdotum orationes & auxi-

"

ium,

Secundüm.

ofeIts 'N'ä

u

"

Á

"u

d müfi(f

; Domine ,- JE

SU CHRISTE! Fili

um DEI vivi, per fan&am Incarnatio-

j

$u^ nem tuam , Parce

peccatis noftris;

; 07 Domine! & falva n

OS.

[ SBCEI*"?

Per fan&tam Nativitatem tüam ,

c !

Parce peccatis.

yinti

Per ba

m jeju-

ptifmum & fan&u

« nium tuum,

Parce.

l oriä?

Per fanctam & laboriofam vitam

É

'

ib

Parce.

Per famem, (itim , & vigilias tuas,

ecul U"]

Parce.

e! mo

l VOl

f

Per exclamationes, & füfpiria tua ,

Parce,

gecu i

Conw

]

Per

EE

äd i

430

Preces quotidiana.

Per amariffimas lachrymas tuas,

Parce peccatis noftris, Domine ! &

Dater

falva nos.

Per maximos cord

ores &

anima n

is tui pav

Parce.

Fili

dolores ,

Per fanguineum füdorem tuum,

Parce,

Spiri

Per manuum tuarum colligatio-

Sand;

nes,

Paree.

Per opprobria, alapas, & ludi-

Derg

bria tua,

Parce.

:

finis &

Per acerbiflimas flagellorum pla-

Per jn

gas ,

Parce.

gelorum

Per

Parce.

fpineam Jcoronam tuam,

Per facratiffimas fanguinis effufio-

Perg

n€es ,

Parce.

ürum /

Per fan&tam Crucem & Paffionem

Tum,

tuams

L

Parce.

Yug

.. Per fel & acetum à te guítatum,

Orüm |

Parce.

Per quinque Vulneratua, Parce.

Perg

. Per fan&tam agoniam tuam , Parce.

m

Per Animam tuam fan&iffimam in

manus Patris commendatam ,. & pro

le T

Redemptione Mundi, à corpore fe-

aratams

Parce.

rüm ]

Pe t

Per mortem & fepulturam tuam;

Parce.

m &

, PatCI'-:

f

ad impetraudam bonam movtem. 43

Yi QU

Jomie ! |

Pater, de Ceelis DEUS. Moriatur

j parot l

anima no(tra morte Tuftorum.

P W

Fili; Redemptor Mundi, DEUS

J'eIm tU

Moriatur anima.

h

Spiritus San&e, DEUS. Moriatur.

1 colli

San&ta 'T'rinitas , Unus DEUS,

Moriatur.

P Ti

255&1**

Per merita & interceffionem Vir-

ginis & Matris MARLE, Moriatur.

iU

dlorm

Per interceffionem fanttorum An-

l

gelorum & Archangelorum , Moría-

n

tur anima.

yris dl

Per merita & interceffionem fan-

hu

&orum Apoftolorum & Evangelifta-

rum;

v Pa[HW

Moriatur.

