negligentes & incuriofi. perfectionis. ad

il

extremum in mortale peccatum , gravém-.

que anim: ruinam incidunt , nunquam

ycipi

inde extrahendi,. nifi Dei mifericordiaex-

inequ

traordinario prorfüs modo fuccurrat.

yftor

Antevertamus tempeftive noftrum inte-

i

J.

i

titurm,

222

Meditationes

T

ritum, & dicamus Deo: Erravi ficut ótifj

tülam u

que pert, quave feroum tuum, PC 118.

Q n

MEDITATIO III.

i hüm

letititn

De Paftore ; ovem pérditam

dit, dl

quzrenté.

lentut,

L. Aftor de amiffa ovicula dolet; ejás:

üt nf

RUT

| que defiderio difcruciaturj némpe

quià 1llam tanquam rém propriarü tafi

Cim i

quam opes & delicias fuas diligit , quià

tionere|

ericulum cognofcit, quod fivé à lupis;

,

h

ve à furibus ovi ithminet.

T'asdein ob

|

caufas Servator. nofter acerbé fert anime&e

[ ay

à Deo aberranris ftatum. l'anta eft ipfüus

commiiferatio & dolor, ut illum viX cre»

deremus, nifi ipfe per Prophetas & Evan-

W

gelium füum id. ipfum tiobis teftatum fa-

ceret.

ao

ADüne

TL Paftor overn perditatri ftudiose &

folicité querit, eóque tóram repioriemi

Chwü j

citcumfpicit ; clamat ; peravia & devià

Cmt J

Aful,

anhelus cürrit, füdat, fatigatur, letus

ac luberis roleftias omnes exhaurit, quia

Ts f

ovem füam recuperate ferió & firicere

i, f

DI

deliderat. Agnofce hic tanquam in fipu-

ra partem eorum, quae Jefus rioftrà cau-

D

Wt

sà & fecit; & hodiedum facit: querent

C/mjfo f

me fédifli laffus ,| vedemifli cyucem palfus :

curá, ut defiderium ipfius expleas; & ex

M

"a[) toi

ejus folicita cura proficias : £afus labor

3101 fit caffus.

* Qmj

lII. Quan-

i2 Evangelia Dominicalia.

223

|. Quanto. gaudio eft Paftori ; ovi-

t fin

F

n Pj

culam invenire ? quàm blandée illam tra-

€tat? non caedit, non reprehendit; fed

!

in humeros fublatam ad ovile reportat ;

letitiam animo conceptam public? pro-

perdiut

dit, aliósque; ut fibi de reperta ove gratu-

lentur, invitat. Quem ifta non moveant,

ut in finum amabilitfimi Paftoris füi con-

idié d

t f

fugiat; cum dolore de cormiffis erratis ;

cum ingenti fiducia, cum ferventi ora-

yruii; t

tione rie iterumà fe nos feparari permittat?

dïlïgi(7 (

f d

MEDITATIO IV.

B

vt t

De Drachma perdita. & rurfus in-

'änta [j IPL',

venta, Zu6.16.

jlufi vt

L

Atrona aliqua unumex cimeliis fuis

hia

forte amittit, five gemmam , five

j te[iarumf«

margariam pretiofam. — Anime Chrifti

fanguine redemptee funt pvefzofa somilia

d

Chrifli, ait S. Cyprianus. — Hzec Servator

jn gt

emit prezio magao * his ccelurn exornare

*I. COfs

N U

ftatuit.

Hac igitur ex parte confidere-

6,— V.205

Qatur ) Ü

mus hominum animas; ut genuinum ze-

äiäürjf7 Ü

lum ftudiümque falutis ipfarum conci-

Ts

Noftram íaltem: animam eo

piamus.

yari i j

modo réfpiciarnus , ut ejusdem curám ge-

rere non pigeat.

Cur rili tam vilis es, qui

&

"

Chriflo tam pretiojus es ?

ii *

II. Mulier, ut amifíam gemmam repe-

]eis; Y

:

riat, toram domum perluftrar , fus dé-

um

que oninia vertit; domefticos , cognatos;

amicos

j Q

434

Meditationes

amicos in auxilium vocat.

Magno ceit$ | jüns ;

honore Chriftus nos afficit; dum animas | pmau*

nobis committit aut cuftodiendas, . aut re-

[

tut noft

er:

cuperandas, ficubi earum aliquae de

re1psa 6

dite fint.

uare nulli-curz aut l

abori

b

À Inte

parcamus in hoc negotio; Deus operam

ïmlrauor

noftram liberaliter compenfabm.

COn)'n [f

IIL Repertà pretiosà gemmá mulier

Vr eni

*omnibus Letitiis palam incedit ; multás-

T if

que & mapnas granas illi; qui eandem in-

filür Q9

venit; habet.

Eccletia. in terris, & An«

quod j

geli in coelis letantur, uno peccatore pae-

qux nau

nitentiam agente: Deus illam, qüi ralem

nedum 1

animam Creatori füo reducit, reneré

lM

äCUtI"Q

amat: hec ipíà anima ceternam gratitudi-

nem erga hominem illum confervat. Mer-

b

gatOLeS ut uniones & gemmas iniveniant,

jf

;aria trajiciunt ; nos veró ; ütanimas Deo

110 Qp

lerleiuï"xnas lucremur; an nihil aaeief

W hos i

hihil fufzmem volümus ?

gï(' A

U? nihi

DOMINICA IV. POST PENTEC

Britig

MEDITATIO -s

ctnqy

ee

l

Duc in altum, 1. 5'

15 rf

De profe&u in ftudio peffq&ionis

À*

5 Qu

Pmcelle(

L?

7 Erba hzec nobis. euam à Chnfïo-dïæ

& accipiamus , ur zm fan&Hitdte

15j qu

£? quflitia cormn zpfo progrediamur onmi-

gnes-

* Luci i,

bus diebus noftris. *

Eoó.ut pervenmmïlsr

Dngs

neceffe eft minima quceque peceata ex«

Hne

Plare;

is Evangelia Domnicicalia.

2515

Mapro i

plare; aüfeQbus animi repere , pravis cu-

dum ann

pidiraubus obluctari, virtutes omnes fiz-

ndas, at

tui noítro confentaneas acquirere , illas

lique d

reipsà exercere, totius vitee actiones fan-

e qur lt

à intentlóne ánimare, per àmorem &

Deus optz

imitationem Jefü Chriffi cum codem nos

abit

conjungere, affidue demum & confítan-

m m

ter eniti; ut perfecti evadamus, ficut Pa-

ïdiï ) mUkV:"

?ew viffer caleffis povfotius efh.* — Confitea-

* Matth,

yiandem

mur non line ingenuo rubore ac dolore,

$. V.48,

r

quód gramdis vir * nobis refter, ütpoté *..R

Cs

3

qui naviculam vix à littore fübd

UM

uximus, !9. Vf D

yn, qiit

nedum ; altumn proveéti fümts,

i, E

Il Mágna quidem eft operis huüjus difz

xm ii

ficulras; fed cà animüm noftrum non de-

at D

i

bet abflerrere: omia poffam in eo, quii mé

pis j

confortot. * - DDeus ipfé in negoti

5 fam ar- * Philig,

duo operam füam collocab

pranim

it, fic ramen 4.v.15,

r

j nii f*

ut nos Velt fecum laborare: jV

0A €go,

Y K gratia Dei mecum. * Ber

áuxiliim gra-

" i.äüü

tiz nihil hon erit poffibile:

per ejusdem

1$, V.1

p

pratie unctionem ; nihil no

n gratum &

Jucundum evadert.

)L

IlI. Quantumcumique in vià perfedio-

nis profecéris, femper tamen memine-

ris, quód n

avigando in mari hujus viraé

QR

procellofo.

obnoxius,

; Ventis & tempeftatibus fis

Qul

Nunquam deéerunt difficulta-

)

,äll

tes; quas vincas: hofles

T

» quibuscum pu-

gnes: nova

peccara à te commiffa, quac

digr

plangas.

MHWL

Hsec ramen oihnia conftantiam

pC

Ü

eccaflf

in bene captis adeo non debenr labefa-

p

étare

C

526

Meditatioues

m

&uare, ut potiüs prafentià & ope Salva-

hia &

toris ere£ti; majores animos fpmere de-

tnitm ]

beairnus.

L

mundi

MEDITATIO Il

exigu

parat)

Per totam woclem laborauter wibi

felicili

cepimur, Luc. 5.

füm bj

Tta faculi hujus nox eft, quam in-

UT

V

ducit partim defectus fidei & con-

lsàm

fiderationis veritarum zeternarum: par-

filci f

tim tumultus & multitudo negotiorum;

tüt eff:

quibus animus diftendirur: /Voz eff, Wi

flite l

vecogitet corde.* . Doleamus vices eorum,

C wl

* T. .

V. ?.

ui in fieculo vivunt: gratias agamus mi-

ET

í

e

ricordie Domini, qui de reuebris vof

Omnem

vocavit i. admivalile lumen fuum.* Hujus

Doo ]ib

5 j Petr.

a. V. 9.

du&u ambulemus usque ad meridiem

beatee eeternitatis.

it fapig

IL Vira fecularium eft permolefta &

arumnoíà: Laborantes. Nam , üt aitSpi-

h

ritus Sanétus, uz imiqué agevent , labova-

li f

* Jer. p.

verumt.* Nunquam eos videas conten-

Ve$e

tos: avaritià, ambirio, inutilia defideria,

0

curz , folicitudines, taedia ubique ipfos

?

* Sap. $.

fequuntur. En cias diffciles* per quas

lii

v.7.

ambulant: vias malas, in quibus defati-

^]bid.

gantur : Jaffati fumus im via iniquitatis. *

il s.

Hifi Dei causd laborare vellent, quàm

füavem & rranquillam vitam agere po*

äbmt j

lov

fent 7

þer [mi

III Vitá

in Evangella Donigicilia.

349

x ope n

— lT. Vita fiecularium cultoribus füis in-

da & irigrata eft: AVi/il cepiuus. . Quid

| fgmere j

enim miüíeri lucrantur ? cerré uüniveríaà

tundi boria iri f& ipfis fpe&tara admodum

Il

exigua funt, sternis autem bonis com-

at t

parata prorfus nibil f(ünt. —Et tamenr vel

feliciffirii morralium quàm exiguam eo:

rum bónorum partem poffident? quàmi

(; qun ?

raróiis perfruuntur ? quàm citó üniver-

hd d

fis à morte fpoliantur? Similes iis; qui

narim: f

fallaci fómnio décepti divites fibi videri-

negoi

tur eff2 , vcrümi expergefacti cümi &pe-

Nut !n:

ftate locteritur.. Dorgüerant. fommun fium?

vics

e? mibl invenévumt ommues ohi divihiavum

La

i qnamibus fuis. *

Atqui potuiffent peir * Pj

, ii

omnem zternitatem abündare; fi pro v.6

Deo laboràfferit

u^ H

Tu ülogum damno fáe

j m

üt fàpias.

MEDITATiö I11.

rermOk,m !

m,ütü!f

Esi à me Doinine:: quia bomo péccae

ytlf 1

í Jïf

tor [uim, Luc. $.

idess

L.f XOnfiteamur coraim Deo cüm 8. Pa-

jj d

- tro ; quód peccatores , iíque in-

d

fignes fimus.

o

uidni enim de te ipfo

jb

id fatearis; cüm Apoftgtus de peccatori-

bus loquens; dixerit : zfovtm prümis cgo

jnil

Jertt; 4

fiin ? *- Ipfe propria

iata ob ocülos

*.i.-'fi'üï.

habuit; eorum gravitatem attente corifi-

1.

eravit , aliorutn veró errata obiter &

per vranfennam afpexit; ideo fe peccato-

E

Fum

ii "

Meditatio

228

rum maximur reputavit ,. eo fere modo,

DON

quo nos incommoda , quae patimur ,

omnium maxima dicimus; quippe qui

aliorum eerumnas non fentimus.

Conci-

N

iamus fimilem affectum humilis confef-

A01.

h

onis, & Dei erga nos mifericordiam gra--

to animo agnofcamus.

Mati

^

flra nobis condo:

IL. Licér peccata no

nata effent; nihilominüs maximos pecca-

(

tores nos reputare deberemus ; etenum

Ti5 jeg

ex nobisipfisindefinenter peccaremus, nifi.

Gor e

Deus gratià füà nos fuftentaret: Maxima

Inuner:

eft naturz noftre fragilitas : vitiofe cu-

h; 9b

piditates ; pravi habirus; immoderati af-

pratig

fe&tus vim quodammodo nobis inferunt.

Humiliemus itaque nos in hoc ftatu re-

torum

patte a

vera miferrimo: Zumniliatio tua. in 7Izgdia

.

2uj. Mich. 6.

gm l

Vite Q

IIl Cüm peecatores veriffimé omnes

ne cum S. Pe-

Vius,

fimus; cáveamus tamen,

—

Verüm

tro dicamus: Exi à me Domine. Excef-

onefi

fus hic erat facriftuporis. — /màó fi fe pec-

catorem confideras , oportet, ut d te Doni-

I

enun mon vepellas , ait S. Giregor. — Ipfius

Yino ad

Al ]

enim eft peccata noftra delere; & imbe-

cilliratem noftram pratià fuà irà conforta-

proíef

re, ut à novis flleccatis fervemur immues

?üs, lp

nes. Quare potiüs in. facra meditatione;

SCtoni

in facrificio Miflzz, in perceptione Eucha-

m

* Apoe,

riftiee dicamus: -

X

AMeni Domine Sfcfu * Ypfius

üidy

22,

prefentia & vererum delictorum medicina

Onoly

&futurorum certum nobisantidotum erit.

. ngt

-

in Evatgelia .Damz'izz'mlz'zz.

229

efe fnodd

putim,

DOMINICA V. POST PENTEC,.

uppe Q

MEDITATIO I.

; Q

Nift abundaverit Sufiitia vefira .. .

[is coné

dam g

non Urabüie in . Reguum Ceelorum.

Matth. 3. v. g.

js cond?

L£ Hriftiani fümus: ideo tenemur fan-

05 peo*

. €Hüs vivere, quàm populus vere-

; t

ris legis. Etenim Lex Evangelica. fàn-

Yemus

&tior eft,

29

Mau

Lecislator multó nobilior ; re-

muneratio longe major: nomen Chriflia-

&itiofæ v

Tib

ni, obligatio per baptismum contracta;

olt

gratia, quze hincfluunt, copiaSacramen-

lgmeïm

fenit

!

torum , & virtutum exempla ex omni

yc fitos

parte ad majorem San&imoniam fectan-

1 ii jl

j!

dam nos flimulant: Erubefte, quód in

vite tus actionibus ea interdum errata

n on

videas, qua non tantüm probo Ifradlitz,

in5.!

verüm etiam homini inter infideles pauló

. B

honeftiori ruborem elicerent.

L.

3

II. Religiofi fümus vel certé cultui Di-

vino addicti: ideo nos pre ceeteris Chri-

; lP

&

ftianis integerrim? oportet vivere. Hoc

profeffio noftra & ftatus à mundo remo-

Conf(]f[.

yr m

tus, hoc uberiores gratie, & plura per-

ff

feCtionis adminicula, qua& ftatum no-

qitati

p B*

ftrum comirantur, à nobis requirunt.

ji

Quid refpondebimus Deo, fi is aliquan-

«[u

*IP

(j

do nobis oftendat Chriftianos, qui in me-

m

ultu vir-

"

dio nationis pravae & fzeculi tum

tuübus

yl

3

pO

839

Meditationes

placet

tutibus abundàrunt, quibus nos in feceffü

non

& fuga fieculi deftituimur ?

r

]. Quodfiex vocatione noflra pro-

mitun

ximorum etiam faluti vacamus; nova hinc

fte,

oblieatio exiftit majoris fanctitatis colen-

cult

d. Profecto Apoltolus fibi, aliisque fa«

Doi

luti animarum dediis hanc legem pofi-

T

tam dicebat, — /dPugdantiüs oportet nos ol«

meh

evvare ed, que audioinus : ie forté perefrua-

elim

* Hebri 7245* — Canalibus fimiles, aut vafis per«

Vb

liare;.

foratis, que, cüm ad ufus aliorum aquas

Terati

effundant, nihil earum fibi retinent.

dm |

MEDITATIO II

Tobis

pl

In eadem verba :

rabil

(5l

Nifi abundaverit. &c.

pro

'Tatus & fpeciale virze inftitutum non

tim

L S

continuó fané&titatem eflicit. .mpii

ipfin

erant Scribe & Phari(ei, licet viree ge-

obnq

nus profitereutur à zelo Religionis com-

D

mendatum & eminens. INomen Chri-

ftiani, ac Religiofi; veftis & profeffio faz

cra, fi officio noflro defuerimus , alió

non faciunt, quàm ut lapfus noftri gra-

viores, & pomna major, & ruina minüs

j

digna fit excufàtione.

IPv

H. Szecies virtutis & Sanctitatis nihil

aliud Pharifais contulir, quàm ut veriffi-

fety

tem

mi fierent. hypocritas.

Vult Deus , ut

us: non

il

facere & ex animo ipfi ferviam

plcent

i

in Evangelia Dominicalia.

231

dn ff

lacent illi virtutum externi actus, qui

non proficifcuntur 4e covde puro, €9 con-

fcientia bona, g. fide uon fitla. . Hoc mo-

oftrt p

nitum primis Chriftianis, "l'ertulliano te-

noalit

atis t

fte, inculcabatur.

Alium quemcumque

cultum, qui non fit z. Spiritu €7' veratate,

ilisqu

Deus repudiat.

pem pl

IIL. A&tiones extimà folàm fpecie bo-

IT

ne homines fallere poffunt , eorümque

TU

eftimationem & applaufüm nobis conci-

vis t

liare; & heec vaniflimze mercis tota remu-

nmqu

neratio ac pretium eft: Aeceperunt merce-

Luenf:

dem. fuem ,* apud Deum veró poenam * Mattb.

nobis confcifcunt, utpote ex vanitate & 6.v5,

|

er hypocrifin füfceptee.

uàm vitupe-

rabilis haec ftultitia eft, ut hominum lau-

des aucuperis , eam que à Deo eft,

ap-

4

probationem perdere: & pro mercede

grum t

tam frivola eterno in ccelis praemio fe-

It Iu

ipfum privare, ac terribili fipplicio fieri

vité

obnoxium. "Tantum malum omni ftudio

ynis of

evitemus.

,m Ü

eui

MEDITATIO III.

IQMFOH

nus;ï"

fft

- Qui ivafcitur. Fyatri. fuo, veur erit

oftrt

judicio, Matth.5. v.22.

jna ^

Rohibet' Chriftus primó fervari

.in

I..P

corde quemcunque affe&um fra-

(atlS mþ

ternee dile&tioni contrarium , üàt funt con-

uv

[i

temptus, animi abalienatio, invidia, acer-

JJetih»

bitas, ira & vindictzevel leviffimi motus.

c: I

a

i

Pa4

"

232

Meditutiones

1fia

A

.enim rationem offuícant, pacem ani-

mee & fenfüm pietatis adimunt, mille de-

fe&tibus & peccatis nos implicanr. — /ra

| N

viri jufiitiam Dei ion optratur ; ait S. Ja-

cobus.* Difcute cor tuum in hac re ma-

Veap.x.-

ïo äQQ

Ximi momenti, preíerrim ante Sacrifi-

F

ciuin & Sacram. Communionem: $j of-

gs

fers smunus tuuwn od . altare. ..

vade pris

veconciliavi Tratvi uo.

iL Deinde prohibet in férmone no-

ftro non tantüàm verba iracundie , detra-

€tionem, convitia, contumelias, verüm

etiam diéta mordacia & aculeatas facetias,

LDE

quibus aut prefentes pudore affici, aut

gub&m

Nihilo

abfentium honor kedi. poffet.

0777

eert? minüs imó plis, in Religiofo flatus

bus ad

«quàm in muudo, timendum eft vitium

tfb )

detractionis, & murmurationis.

:

Ton Ve]'

4L. Denique prohiber in opere &

pienrià

a&ionibus noílris omne genus malefa-

unfie

&orum adversüs proximos.

Quodti in

h V COv

cordibus noftris reener fraterna charitas;.

10 fep

ejus przeíidio aff

tus, verba , & actio-

Uniyerf

nes noitras, eltminara omni iracundià,

UT ;

placide. componemus ac. moderabimgur ;

.....

Iftdlio

Q

bl

em erim diligunus, ejus facta & mo-

Onid

res approbamus, de eo honorifice lo.

13

quimwir, ejus causá libenter & cum gau-

S d

dio elaboramus.

Stedeamus huic chari-

iQg. a

tati, & Otmnib

piat

immunes.

us prope defectibus erimus

Orum

ï !

"Ber.

DOMI-

in Evangelia Dominicalia

223

d

picemui

; Dilti

DOMINICA VI POST PEN'TEC

cant,. i

^

MEDITATIO I.

at

hacrem

De mulüplicatione panum.

nte f

Hanc vide in Dominica rv.

a i

gefimee.

Q?Jadll' d-

: -'Jdif Jm'

MEDITATIO H

Tmone nt

De Providentia Dei.

lie, det

i, vt

EUS. univeríorum Dominuä eft :

D

cu

n ;:

i

tas &t

la enim creavit, coníervat &

fia

ij

gubernat admirabili Providentià.

Adein

ERY

j N

JDominuis ouniun * ait

ZA

oftolus. Omni- * Rom;

li

glO 0

bus adeft : omnia coenofcit :: omnia po- io. v.z2,

&t

f

teft. . Nihil uspiam accidit, quod Deus

»

non velit, aut permitrar fieri Ipíe fa.

o d

VM

plentià infinità res omnes moderatur,

ope

pul

l

j m

1

Confüefcamus maximos rerum eventus

Juodi

& converfiones in familiis, in civitatibus,

in republica , atque adeo Ecclefia & in

j Jl?ll«'?f

,

univerío terrarum orbe non aliter confi-

derare, quàm proüt fübflant ordini ac

iyacïmä?ï»

TU

directioni Diving Providentie. Hoc mo.

j m

do nihil nobis inopinató accidet.

xifis

II. Deus fingulari providentij, probos

& juftos complectitur. Hos ranquam fi-

a?

ui'; Cfldl"

lios, amicos;. & fideles cultores f10s re-

fpicit: Dives n omues , qii irsoc

g r

Qut ilum.* « Rom,

Horum commodis magis advieilat, ho$ 16, e,13;

teneriüs diligir, majori curà defendit, ac

3

]

per

d

Meditationes

234

per femitas magis tutas ad finem füper-

wfer

naturalem perducit Conemur, quan-

noftro

tüm poffumus, paternam hanc & fpecia-

tity 0

lem Dei Providentiam nobis conciliare.

ipfi m

.TI Haec Dei Providentia homiini cau-

quoqu

fà & origo eft admirandee fiduciee actran-

tum o

quilliratis. Ceterüm hanc ipfam animi

| Rof

acem & confidentiam Deus non vult ef-

p c

fe otiofam: prudentiam à nobis & foler-

tiam in agendo requirit, eümque infinem

V, *

nos illuftrat & confortat. [raque in tra-

.f

;

f

Onibu

'3

étandis negotiis decet nos conaturw no-

itie :

firum ità adhibere, ut tamen omnia à

pittd

Deo fperemus.

promy

pitero;

MEDITATIO III.

J g

. De eodem Argumento.

frag

,

UT

L pyRovidentia Dei gubernat omnia fa-

nfinita ;

X pienter. Ejusícientia eft i

eequitas immutabilis, finis quem intenidit,

2

D

altillimus, media, qua eligit, funtcertii-

fima.

Debemus itaque nos eidem 1u

mittere, licàr caufie & confilia Dei nobis

Th

ignota fint, & ejusdem judicia & ordina-

f

tiones ex eequo terrifica videantur , & amo-

lg j

ri proprjo ingrata.

*

pre, qllï

II. Eadem gubernat omni

a efficaciter:

t

p

? Sap. 8-

JAttingit d fine usque ad finem fortiter »"

Toft t

Quod Deus abfolutà voluntate vult; cer-

Da

tiffimé fiet: fruftra obrmurmuramus , Íru-

fl

fira relucamur. Von efl, qui p

qgit tude

Ttps

i

vefifiere

ii Evangella Dominicalia.

235

nem fipt

vefiflere. voluatati. *

Etiam illa, quae ex * Efther

p qw*

noflro arbitrio pendent, íi Dcus volue- 13 v.9.

Non enim defunt

s

rit, omnino fient.

condit

ipfi media ad prefixum finem. Tunc

honin d

quoque, càm Deo refiftimus, Deusinten-

u t

tum füum affequitur, puniendo videlicet

büm at

noflrram inobedientiam , fi nolimus , ab

non Wit i

ipfo coronari noftram fidelitatem.

jis r

II. Providentia Dei difpouit omnia fua-

viter, * Nam viribus noftris, propen- " 5P-f.

1que'm I^

d n

fionibus, & defideriis fcíe accommodat:

ratic auxilio nos confortat: preefentibus

at

yn o

piritüs deliciis, & futurorum bonorum

promiífis animos nobis addit. Quis tam

paternam Providentiam non amet? Zl

B

am te Domine fovtitudo smea : Dominus

Jrrinamegtum wiewm , g vefugium meum , cg

u

liberator aeus. Pf 17.

at of

g& mflf

j

MEDITATIO IV.

em g

fin*

. De fübmiffione noftri erga Dei

)

Providentiam.

at

L. W TIhil hàc fübmiffione juílius eft; nili!

l

Di

j

Ü

3 fanw rationi mapis confénraneum:

Nonue Deo fubj&a evit-ammma mea ? * *P6r.

nwfa&üp

Ipíe, quee-nobis expediunt, ac neceffaria "?

funt, perfe&é novit: omnipotens eft ,

CHMCIIF

Ill

rf

nofii tenerrimé amans, Hic ipfe amor

Deum permovebir, ut e, qux dar

e po-

ó

uramm?

teft, & quibus nos indigere cognoftit ;

i

Teipsà conferat,

"

f

rv ill

H N

236

Meditationes,

IL. Nihil hác (übmitfione Deo pratius

ii no

eft. ; Nam glorie fibi ducit, videre ho-

1dd

mines, qui Dei ordinationem fequantur;

modui

enda ]

qui ejusdem fidelitati totos. fefe gommit-

tant:

L

| ipfim

notn

IIL Nihil denique nobis ipfis utilius

el

eft. Vitam hoc modo tranquillam lice-

eüdem

|

It ]

bit a

g

"Cre 5

quandoquidem Deus curam

noflri geri.

Éx hac fübmiffione & refi-

-| ptobut

tur

lh tfti

gnatione pulcherrimi frg&us nafcun

ingentis meriti , internee con

1

1em à]

vera fanctitatis.

foïationis? &

7

Qs

ts n

DOMINICA VIL. POST PENTEC.

MEDITATIO I.

Üit;

Veuiunt ad *vos in veflimentir

dl M

vuitit

Matth, 7.

k

l

( Tatus, in quo vivimus, eft ftatus fan-

ISI

]

i

éitatis.

Hanc enim & nomen, &

f()hCl[ä R

profeflio noftra declarat.

uid veró nos

Qüd b

tam fplendida fpecies juvahit; fi abfit ve-

D j

ra & interna Sanctitas.

lVon Hüevofolyma

ïlülïl'a Ó

vixifé, fd Hi

erofolyime fantlà vixifje ju-

ïülml ) S 1

vaf. S. Hieron.

llmlum

l^-Viem Sandiatis ls enntidipoltl

lg

mus; hucfludia & vigilize noftrge, con-

mmemm

ciones,. colloquia , animarum dilectio

LR i

collimant, ut proximum ad Sanétirarem

&t Oty

5

2romo Veatnus ; qnorfüm autem univería

Tieng

i

utis;

s?

I

heec, fl;-» qua aliis damus monita fal

ipti

D7 E;-ar;gelz'zz Dominucahe. — 337

Deo grt

ipfi non obíervemus ?

uantae ceecitatis

videt

eft, alios à naufragio vindicare, quemad-

fequant

modum ii fecerunt , qui in arca exílru-

enda Noémo navárunt operam, & íe-

fe äomïü

ipfum periculo non fübducere? quàm fa-

neítum eít à cclo aberrare

:

ipis Yi

eódem introduxeris ?

, cüm alios

hn

II Labores noftros & minifleria alii

[eus u

fione &

probant, füfpiciunt , depradicant ; cui

ifta ufüi erunr, fi laudem & approbatio-

5 nafcun.nf

oluiots:

nem à Deo non reportemus? Hanc uni-

cé nos cap

tare decet: cstera Eomnia vani-

tas & nug fünt.

P

nx1

-MEDITA'fIO TL

|

. Omnir avbor bona

fruffur 6agak fa-

af

cr Matth. 7.

ngulos nos totidem arbores fümus

" SI

Dei manu in terra optima plantatz,

| g0rmé !

folicit& excultae, abundanter irripatie. - Si

quid bonorum fructuum feramus, li

jdve

: j i

o bouor $9 glovig * debetur. Is düm * 1. Tim,

noftra merira remunerarur, fua doma co- 1.v.t7«

ol

od

roiat ,S. Auguft. Quare de omnibus bonis

humillimas ipfi grates habeamus.

m

T. Male avbor malos fru&us facit. Exa-

(

minemus copitara, dicta & facta noftra;

ytrao

ür

fi in iisdem nihil nifi perpetuam feriem

erratorum inveniamus,; nonne meritó ti-

G anä-][;[w

tx

j

mendum nobis eft, ne make arbores fi-

t

iam

if

(jb

Imus ? roggmus Deum, ut per gra

Ph

uam

|

238

Meditaiionee

füam nos iÁmmuret, inferátque ij Ponan

m

10$ C

olivam

.a qotens efl enim Deus ilfoe-

*Rom.m. ye,* fed & hoc ab eodem flagitemus , ut

qid p

v2LRH. (oriam nobis voluntatem aé propofitum

oporte

volunt

donét, operam noftramad hanc vi

à

tee GQn-'

verfionem adhibendi.

TOR

& du

II Confidera male arboris triplex in«

I!

fortunium. L AMalos ffatfus fatm ; ine

lum

iens hoc malum eft, hominem füis con-

in veprobur

Volustat

cupifzentiis relinqui, & rradi

DUUUTT

*Rem.r, fenfumn, uf faciat ea; quee Tou

cogveniut. *

loribus

V: 28,

2. Excidetur.

Mala mors;

. & fortafe

lestte

proríus improvifa h

orninem dé tetra vi-

Ierere

"Ventium abfcindet.

4; du ignem mittetur.

hümil

Hec omnium calamiratum maxima eft à

volunta

Deo rejectum deturbari in ignem inextin«

4 Waleme

ibilem. Hec nos mals fic timeamus;

j Inm]

tt eadern maátureé pravertamus.

R

MEDITATIO Ill

j Q dol

Tiottem

Non oipis , qui dicit mibit Dominé

fürqm

lia ef

Dominel inirabit i veguum celorum:

fed qui facit "volumtatem Patrir. mei.

iil

Qntiey

Matth. 7. v. 21..

T

Bísquium , quod Deus à vetis &fi-

) ;l[[ï.)

[

"O

. delibus fervis fuis expofcit ; nom |nm

q

J

continetur fpeciofis verbis, neque prO* |tuj

)

WTa hm

lixis precibus, neque fingularibus pietze

tisexercitiis, fed exaélà fidelitate in iis

[ obf

que Deus vult, petagendis, five is nobis

$

32 Evangelia Dominicalia.

239

3177

eà precipiat, five füadeat, five talibus

nos occafionibus exponat, in quibus ali-

)ur i

;itemusa*-'

quid pro ipfius gloria apere aut. pati nos

oporteat Hiec impletio fanctiffimae Dei

yropoltr

cvite a

voluntatis certum & indubitatum tefti-

monium eft noflra erga ipfum fidelitatis

& charitatis.

tripr

IL Non fàtisfacimus Deo , certis fo-

f

lummodo diebus & occafionibus ejusdemi

qi fl Q

ju i

voluntatem implendo. Ejffo fídelis usque

l

:

ad mortem. * — Licét ipfe nos vellet in la. * Apoe a

boribus, in srumnis, & calamitatibus

& tomï"x

j

ad extremum usque vitee noftrae Spiritum

] tetra V

wrere; perfeverandum ramen effet iri

j t

humuli perfectáque fübmiffione erga ejus

ximi &

mincio

voluntarem. — Ábsque hac perfeverantia

qualemcunque fidelitatem & amorem no-

jmeitmo

ftrum Deus repudiar.

IlI. Ut laborem perfeverandi, qui mul-

]l

tos abfterret, tibi ipfi mitiges ,' cogità;

mortem fortaffe citiüs opinione ttià affu-

;i: put:

turam: imó, fi ea vel longiffim? abeffet ;

"

tanta eft promiffe mercedis mapnitudo,

T

ut illius causà; quàm optime collocara fit

quantacunque fidelitas in obfequio Divi-

[

:

no. Pramium, quod nos maner

;regnum

eft, & repnum cclefte ,

omnium. bóno-

eii

j

.,

,ofciï j

rum aggregatione perfe&tum. ^ Quis rali

l4

ftanto

que propofito praemio non libenter

i p

fe

l-ibUS'P 1&

rat breviíTimi temporis laborem,

quem

h

in obfequio Dei

[

at ^

l

güsque implenda volun-

Tivg 15 n

tate impendimus

[

DOMI-

A

240

Zbleägm'ioizäs* :

Til

DOMINICA VIII POST PENTEC,

liorion.

MEDITATIO L

thpid

plimmi

1

Homo quidam ervat drves , & babebat !

tempi

"v llicum iuiquitatir. Luc. 16.

tuta d

L TAlves hic homo Deum fignificat un-

titmi o

dequaque & infini? perfectum; | tiblim

quee ipfius perfe&tiones veriffimse & im- | t gj

mehíz fünt ejusdem divirie

Ídem re:

rum omnium inaximum lberrimümque

dominium habet: innumerabiles mundos

'4 E

noftro puléhriores procreare poteft:

omnia bopna nature, tbefauri gratiarum,

L t

inxflimabiles diviriee glorie in ipfius po«-

teflate funt.

Gratulemur Deo ex amore.

l

i

amicitize tantam opulentiam , potentiam;

p

& felicitarera. — Deinde ex amore concu

f

lt

pifcentige. nobis ipfis gratulemur', -quód.

Is «

in obíequio talis ac tanti Domini ver«

t ib

femur.

3

U

s. bhabehat viliicumj,i ,

ÍIl. Homo ille. dive

Ol

Deus bona fua nobis committit, ad fru-

fiüg jpf,

ANégotiaimiti y

&um inde. colligendum.

Qs g

*Luc19.

dum venio. * . Quidquid boni habemus in

Ht

anima & corpore ; in ordine nature &

[

m

lm

gratie, id totum beneficentià tanti Domi--

db

niin nos collanim eft. — Quàm grotum

1

de ilis animum ipfi preftamus? quàm

. Ahom'n

bene tantis beneficiis uimur? Quis not

Ui

contremiícat, dum eorum omnium repe-

EE

tendam à fe rationem perp

endit?

2

*

Ht V

atias( g

in Evangelia Dominicalia.

n

3

41

. HI. Villico infideli Domirius 4/fPuli l-

PENTEC

licariopem. |Si donis Dei abutimur; fi ea

B'

dilapidamus; fi fruétuiri inde capere ne:

pligimus, Deus ea nobis fübflraher: nee

T

6

temipus am

liüs; nec media tam oppor-

tutid concedet: infideliratem & negligen-

vonlfcr t

tiam rioftram puniet. "Timeamus tam terz

perfe&um

ribilém poenam : JJo

mimus ineus aufet 4

fing &i

ieie w'lämtionem;

. limr

irimom.

MEDITATIO 1

1

j m

d

i

Rédde vationem . "villicátiouis

[//

Luc. 16.

zf;»

jj lst

Rimó redderidà iobis ratio erir tna-

ao ex i

n

lorum, qua fecimüs. Non eft cuf

Qtenta

de peccatis anté a&tee vitee penitus fecuri

]01'6 COIWP

liimus: zoli effe. five metu; *

a etiatn; quee * Éceli. j

ff qu

ihdies commirtimus , feveriffimo exami- v. $.

ni fübjicientur: adducet Deus i2

gmïm Vé

qudiciumi

d

jro ontui evvato; *

Nullumi eoruih au

jyt ii

Oceultum, aut impunituin inanebit; nü

f

t -Egäi,.iig

j i

j

nos ipfi nunc poenas de nobis fumpferi-

|

l

t

!j

^

if

inus

5i forté quotidianorum defectuurmi

9,

Bapermsl

Bravitas, rhinüs perterrefaciat ; eoruin cer-

at

té nümerus & fre

quentia inetum iiljicere

ao*

ebet:

im g

II Deihde ratió hóbis feddenda etié

2

mS? g

ohorui, quie cüà

imn

»

1agere debüiffetnis

iihi? egiinus:

Quantis ih rebüus offie

Qv;isnff

lumfeF

€io hoflró ha&tenus defuimüs ?

uot

mï

li?

j

gr'griag & GPPOrrün;tätes neglexifnfdsu-j;- E

2

If

N

242

AMeditationes

fcili

quid boni interdum à nobis actum fuerit;

fexcenta alia bona apparebunt, à nobis

ornnia

reeterrhiffa.

Atqui

hriftus elegit fibi

üt fun

populmnr fe&latovem. bonovum operum. Tit.

volüp

€. 2. V. 14

lucs

IIL Denique reddenda nobis erit ratio

Collufl

ilis; |

bonorum , qua fecimus, an videlicet

bona ben?; an veró rnale illa à nobis pa-

furorug

tratafint. Oravimus; jejunavimus, Sa-

d

l )

cramenta frequentavimus; vota & repu-

las noftri ftatüs fervavimüs; verüm quàm

Vétbtür

negligenter ; quàm tepidé ac remifsé;

jraex

poltéri

quàm rmodico fenfü pietatis; quàm fiepe

ex amore proprio aliísque humanis ratio-

ïïïälä*, (

nibuüs hzec ipfa peregimus ? ut coratn Deo

parand

juftus evadas; non fátis eft bonaagere, nifi

U A

ben& eadem agas: Qui cuflodieriut

iprr,

jufà , quflificabuntur, Sap. 6: v. 11

Tüong G

lpüus l

MEDITATIO III.

f tll

Fili bujus. fecult prudentioves felis.

Xtote

Hl*

lucir im geuevanioue — fua fumt. Luc,

C- 16- V. 85

Ws m

füig j

Onfidera , quae & quánta f?;ecuiareS,

Iem, a

t

moliantur , ut vororum fuorum

LE

compo

tes fiant; & fua commoda procu-

UR

rent. .De his unicé & cogitant ; & lo-

Tlenm

quuntur: inedia invefligant ad finem

d€bet li

fibi praefixum 1naxime idonea & tuta: ea-

r

dem ardenti ftudio adhibent; animufn ne

ini j

üt

us & ob-

: f

in Am-aximiä&quid'em di&icv.gtaüb

Á

»

tacuiis

Lj

àn Evaügelia Domiicalia.

à4à

lum f

ftacülis defpondent.

Quorfüm veró haeé

, 1

omnia? NNempe ut bonum leviffirnuiri:

; elot fl

ut fumum honoris; t momentaüeatri

m T

volupratem aucupenrur.

iN6s veró filii

lucis càm fimus , fide & pratià füperná

ys erit i

collufir.ti; neg'igentiffimé viram düci-

n vidil

itis ; fine fervore ; fine folicitudine fiü-

i nobspe

turorum;, periride ac fi nihil nobis neque

qius, $

Íperandum; iieque timenduin effet.

t &

IL Prudernitia feculariutn i& eo toià

verfatür, ut preterita damra farciant : üf

arm quin

c nmil

prefentibus ad rém füuam ütantür: ut if

p*v

;

irando

m p

lh

pofterim fibi confülant, par

tim ev.

iminis o

iala, quee timeri poffent; pàárüim coiriz

parand

coramn

o bona; quoruin aliqua fpes afful-

ao

get. Arnos ubi vel maxitné res noftrà

grit i

agitür, tofpermus: nec praeteritorum mez

Il

inorià commoveinur ad

pratas Deo de

ipfius beneficiis haberidas

; üut àd peccá-

ii

ta hoftra expianda;

nec przfentium cori-

l

lderatiote excitaiti

yitt

A

ur ad ámuim veceffa-

li

Ym * ad negotiuini

; inqüain; noftrze fa- *Lüc.i8;

il

lutis impense Cürari

duih: neC denique fuü- V. 42:

turis ità profpicimus; ut ad beatám inor-

"

t fæCU

teim; ac beatirüdinis &terng confécutio-

lm 1u0ïllw

hem nos rite cótmpareinus.

. Ill Ad exir

ydi pr"

emuin fua quemque expe-

rientià &

rO

iib

Gebet füffunde

pfium exemplüimi rubore

ähü(

re. Quid enim nón appres

C lmur j

& t

inus, u

j

üt teiporale lucrui àcquiráe

mlmllm

| Valetudinem aut firimain ruearmuür;

bü

?ut afflicti

m repatemus ; ut ofüicio íiGe

f

z

:

g

Meditatioties

544

ftro faciamus fadis, ut vanitati noftree aut

&v C

amori proprio ferviamus? Utinam tan-

terni

tundem opere & laboris ad vera eeterná-

Thores

que bona obtinenda conferamus.

Volis r

E

DOMINICA iX. POST PENTEC,

fj

MEDITATIO 1.

IN

impend

— Videns Sfefus. cioitatem, flevit fu-

m Q

pe emn. Luc.19.

docog,

ls ob

Ervator nofter Civirati Jerufülem

I.S

illacrymatur eo ipfo die; quo inter

lo qc

riumphali pom-

um )

feflivos applaufüs populit

pà urbem ingreditur.

Has ipfi lacry-

diem,

mas expreffit commiferatio erpa infelicem

Clle;

tifim?

illam civitatern , quam Jefus tenerrimé

(emper dilexerat. . Confidera Divini Ser-

Quim j

vatoris bonitatem , qui eorum ; quosS

&U nc

filiyg,

amat, malis plus , quàm fuis; ita commo--

vetur, ütne quidem inter honores publi-

Tüden

c& fibi exhibitos, miferias fuorum oblivi-

ífcatur. Quis Deum usque adeó quum

non ameét ?

DCC

JI. Deplorat Jefüs miferam vicem;ciä

vium & habiratorum Hierofolyme ; ip

U

veró alia omnia cogitant, Ultimum ipfis

j

excidium jam jam imminebat; & ramen

zidebant, genióque indulgebant, nego-

ET

D

üis prefentibus iritenti ; ac de placan-

Obf

*

do fibi irato Numine minimé foliciti.

101

€

"

oftri

tl(!nem

vivam imagin

Á

&Y

Ll

r.lnïm-"plugimerum n

in Evangelia Dominicalia.

245

aoltzat

JCinam t

'evi Chrifianorum , qui cüm ad portas

