ob recordationem dolorum,quos Je(us ad

expianda ipforum peccata pertuli. Idem

Vil'gï'ni& l

alie Sanétis ufitarum erat , & .ab iisdem

gnationempi

ceteris hominibus cómmendabatur. De:

m hii

[

nique univerfà Eccleíia quot annis Paffio-

irimum:

nem Salvatoris lugubri pompà & piis fi-

miribllen d

elium lacrymis profequitur ;

quantó

vinphr

magis Virgo;

qua plus omnibus Jefürri

v AU

diligebat ; 1

llius Paffionem animo íde

ntis

a Ri

dem & ver(übar, & lügebát ?

j Diet

fti

II. Loca & tempora recolendis Chri-

at proit

cruciaribus à Virgine deflinarà erant'

r

hortus oliveti, mons Calvaria:

jplin

chrum:

, &fepul

r Diono!

porro fàcrificium: Miflze à Chiri-

ft

gg hum

O inflitutum. àd rmemoriam Patfionis

ejus.

Ea loca vifit

ans Virgo, aut Sacri-

ficio áffifteris ;

renovari fetit

iebat dolores;

VIl

quos ipíà .olim ftans

jüxtà crucem perce-

perat.

vili, &

Hunc in moduüm vitam füam

qf&rvay'lï.

in doloribus & luctu Mater Dei tranisegit:

II Fructus ramaffidug memorize Paf:

d

fionis Chrifli erant ardens, & continuus

amor ,

j

en 5 r

gratiudo & fiducia erga Chri-

J

i Ob]ifü ) fh.—lm.

Eadem recordat

lo preter fimiles

Chiftn fructus,

illurn etiam nobis afferet, ut dé

jsp peccatis noftris ex animo doleamus j

,»/ €um certa fpe remiffionis & íalitis ob-

n

Vinens

Meditatiodes

338

tinendee.

Si compatimur |€9 — comregnas

Á

ii b«

bimus.

Rom.8 v.17.

Vàns al

MEDITATIO VIIL

i X

Goruri p

De utilitatibus, quas ex prafentia

l; Mu

Virginis primi Chriftiani perce-

Qeeffe ; li

perunt.

büs pirioj

I quotty

f pEadfüma Virpo profuit ipfis to7-

jlio. Ideo emm Chriftus Matrem

&tg Vupi

fibi voluit in terris füperftitem , ut Apo-

M

ftoli & novelli fideles ex ipfa perfectius

conidifcerent arcána re

limionis , veritate$

D

fidei, ceremonias in cultu Divino & ac-

0

xniniftratione Sacramentorum adliüben-

[

i

das, denique virtutes rité exercendas.

füore v

Confülebatur Vi

rgotanquani Vi

vüni ora-

77

i

fidelium.

Confula-

culum, & Magiftra

F Oi

inus & ros fedem íà

ientie, & de lumi-

I&re[ dttio

ne caelefti in. rebus

ubiis per ipfam im-

Ts &rider

petrando ne dubitemüs.

mg?mï &ro

d

Klemo ln

lL. Profuitexemple. lnipfa enim hu«

miliras ,. verecundia , charitas; pietas;

MR rüo qr

iverfe demurm virtu-

fervor Spiritüs, un

tes eminenriffime rel

ucebant 1n quavis

LOI

m

zétaté ; conditione & fortuna hominur

Mo

COnfid

Maria fingulis. normam. fan&té vivendl

T

Vlrg

preeferebat.

Poífümus nos quoque;

fj t

veró debemus, Ejusdem exemplo pro«

COI'POHS

f

ficere;

In hoc genuina erga Virginem

39 D

(

p,o*fu,a devotio eft ; üt ipfam imitermur.

l

Tüügs

WITerg fuax

]il Pro«

de B. F. Mavia.

339

um

. Til Profuit auxilie.. In publicis & pris

Vas calamiratibus; in quacunque necefz

Vil

frate & crumna Maria coimtnüne affli-

&orum perfügium erat.

NoVverant fide:

ex p

lés; Magne Matri Dei;

nec facultateri

jan p

deeffe , nec volüntatem füb

veniendi orii-

bus pattocinio & intercef

lione, 'Tu is-

dem motivis própofitis;

vfüt l!

fiduciami füätïjl

hritis Yif

erga Virginem excità.

Liett; m;."

.MEDITATIO IX.

i pete

ois, VP

De Morte B, Virginis,

| D '

Onfider

L

b

a caufas hujüs inortis.. De-

um &^

uit Virpo inori ;

ut quidquid

j od

iortale reliquuim erat,

deponeret : opor-

? miortale

boc füdueve immüorkalitatewi, *

* t. Cós,

ji

Ut commiuni le

gi à Deo ftatütie obtempe-

ij

i &t

Taret: denique

ut Filio fuo ii omnibus fi-

»

,,,,,,

p Ipüm

imilis evaderet.

Ideó inàxiinà huiriilitate ;

ingenti erga De

um fidu

iclà; ürdenti cum

defiderio imitari

i Chriftüm; & cum Di-

le&to füo àrciffi

me fe conjungendi inor-

artis ;

.

tem àcceptàávit.

J demum i

Quàini beat

a erit noftrà

mors; iisdem animi atfectibus

acceptata?

j 1

— 1I. Confidera sioduri

j n

3

hüjüsce moftis.

1

Moritür Virg'

o Vel potiüis óbdorimit fine

f !

anitmi formidi

[ qu0

qu

he; fine dolore aut morbo

IK

3

J

corporis :

folà vi & vehementià à

inoris

eie

a Deum

Vylr'!

Ad

eft mórie

plácidé & tranquillé expirat.

?

nti Filiós ; ut paudio ccelefti

j Matretü fü.

am recreet; utinnocetitillimiat

p '

E

ipiné

340

Meditationes.

dem in B

ipfius animam fuüis ipfe manibus ex-

vo(entien

cipiat ;

ut in colum triumphabundam

Gratulare fancbffime Vir-

|

eatam ref

introducat.

gini de hoc g

enere mortis & fuavitlime

cipiamus f

ciam, ur

migrationis; roga ipfam;

utfiant noviilï.?

Chriian:

ma rua morti juftorum fimilia.

n

lL. Akt

IIL . Confidera fru&um meritümque

mortis. . Conftituta eft à Chrifto morien-

gium enr

tium in Domino Patrona & protorypon.

TUrtales j

ifünt, )

Maria enim proregit morientes, partum

dmft vf

gratiam borie mortis impetrando, par-

Ollem, n

um fuüpr

emum bhunc terrificámque tran-

firum facilem ipfis reddendo. -

Eadem

lüt compor

mortem exem-

Wt jpfe |

preparandi fe ad bonam

plum docet,nempe ut A

ngelicce puritati,

amdbiülfime

Xulari do

terrenorum contemptui, tenero erga Je-

qucquid ad

faüm amori ftudeamus.

Cura ut hoc mo-

do te ad mortem compares; ut per ae-

Qf COmmi

T Teri

votionem , fiduciarn & quoridianas.

pre-

ces Marie patroeinium

gun At ine

-

'oþ;ineag : [

O

'aïj in qu 1novris.

M

[/7 &e))æ,nm

MEDI

TATIO X

Áf * Y

Wt o

Orpor

De Refurre&ione B. V. M. ..

qu

ammodo

rimum privilegium htijus refürredtio-

SUO bb

'p

nis erat immunitas à putredine o€

NU r d

corruptione ; quamdiu Virginis Corpus

"ts pïmce N

in fepulchro jacebat. - Noluit Deus . fan«

vUfie

V

étum hoc corpus videre corruptionemy

& Chr

in.quo San&us Sanétorum per novemt

s

Nos eun«.

*

menfes , coæmgr'ams fue;*ar.

em

Dem Q

de B. Mavia F.

341

nánbis t

er

dem in Euchariftia recipimus, &

,umphahunrï:

reefentiam vivificeecarnis Chrifti jus ad

b

[s

ébfme V

atam refurrectionem adipifcimur. Con-.

g & fusir

cipiamus firmiffimam hanc fpem & fidu-

utbant n

ciam, ut contra terrores mortis animüni

Chriftiané obarmemus.

a.

m mentit

IL Alterum Refurrectionis privile-

Chrflo m

gium erat ejusdem anticipatio.

Caeteri

mortales 27 10vif/imo die*, de terra füzre- * Job,rg.

&pnom

rientes; Dd

éturi fünt. Non ficB Virgo. Ipfius filius,

eüm fit. vefurre&lio €? vita* nec relürre- * yo, r1,

ypetranao *

&ionem, nec vitam tamdiu differre vo- v.25.

niciaqe

luit corpori illi facratiffimo, ex quo car-

d.

Á

nem ipfe fuam acceperat.

Gratulare

qnoreme

amabiliffime Dei & noftre Matri de tam

podice p

fingulari donoj' & Divine Providentiz;

renero df

quidquid ad tuam Refürrectionem fpe-

"at hat

é&tat, committe.

e; U *

IIL Terüium Refürredionis Privile-

uodiné

£ium erat ineffabilis gloria, qua illam

btineis* ^

comirataeft, /Zliaclavitas Solis , alia Lune,

alia Stellavum

. fic eg Refurvettio qmor-

£uorum.* Ypfamet Virgo ad hanc clari- * ;. Cor.

0 1

tatem corpori afferendam operam füam, i5.

j Y |!

quodammodo contulit.

Etenim reveríà

€ cdlo pulcherrima ipfius anima corpori

1"usf€mrr.6ï

fe univit; ut ipfüm plorie füce & felici-

i lP

i

tatis particeps efficeret.

Ad cumulum

n

[e)

lorie acceffit San&corum Angelorum

Juit

p

& Chrifti Servatoris augufla. praefentia.

qori

Aípiremus ad fimilem & beatam Refür-

m

q

rectionem mortuorum, eà enim, 4ui d-

:ar'

N

ïr

^

gni

[

;

2

Meditationes

|

342

nz babeburtur , wt Chriftus affeverat,

I

eequales. /dugelis dumt, eg PFilü Dei, eum

ümptis

fmt F Refurreionis.

Luc. 26. v. 35.

terrarum

& 36.

t

Filium f

munis ad

FESTUM ASSUMP'TTIONIS

fnorum

B. V. MARIJE.

ferunnyr,

15. "Zugufii.

copeffium

L (^XOnfidera gloriofüm Virginis in-

Utiveromg

reffüm in codum, magnificen-

&t

j

tiam Filii excipientis,, amorem comple-

G ttoum

&tentis Virgineam Matrem füam, gaudia,

fütüt cor

ecclamationes, officia univer(ze curie c&-

& Ka

leftis.

Omnes Angeli Reginam; omnes

Wem, ur

Beeti Mediatricem ,. & Matrem. füam

fündlogin

agnofcunt, (àlurant, venerantur. Gra-

]

tulare Virgini de triumphali illo ingreffu

Excita in te ipfo ardens defiderium 3€

De f

Matrem tuam aliquando perveniendi: 8

no

hocipfüm te nunc rire comparare itu-

l CO&

deas.

U

IL Confidera magnitudinem glorig

Ws

ALlam n

Virpinis in coelo. Eam metiri licet ex d-

gnitate Matris Dei, ex plenitudine prope-

g, $

mnodum immenfà eratie, ex meritis VIt?

gmr) H

Ileceleæs

&ve, in continuo exercitio perte-

Kat

u

In

arum maximéque heroicarum vIf-

l0s

lp

turum exactae, ex multis maximísque 05-

»y

Tec of B

fequiis Chrifto Domino exhibiris. Quis

non libenter & cum gaudio feipfum ac-

T gj

dicat fervitio Dei, in remunerando tam

] Mj

mognifici; tam liberalis?

Rm ef Y

TH. Con-

de B. F. Mavia,

343

ftus sfiev

III. Confidera gloriam Virginis Af

Fili Di s

umpte, per univerfum coelum ac orbem

terrarum diffufam. Eft Ipía in ccelis poft

Luc 20 1

Filium füum veluti fcopus & mera com-

munis admirationis, laudum, & tenerri:

[PTION

morum affectuum, quibus Beati in earn

E

feruntur. Eftthefaurorum & gratiarum

;

l

codleftium difpenfatrix: Eft Ecclefie &

univerforum Fidelium Patrona, Regina,

n Vi

n magnï*

& Mater: Eft folide juxrà ac tenerae fidu-

cize argumentum: eft juftorum & pecca-

mofem qu

y um D

torum commune prafidium. Rogemus

enixé & quotidi? gloriofiffimam Dei Ma-

vf Q

trem , ut nos in vira prote

cointit

functos in coelum introducat.

gat, & vit;ä.

! Män.'em- '*

:neranwrv :

MEDITATIO IL

De fiducia erga B. Virginem.

T

pl

Y. ( XOenofcit Maria neceffitates noftras.

compi

Hoc primum fiduciee erga ipfam

nofire caput eft. Hoc ipfo, quod Deus

Mariam nobis dederit Advocatam , Re-

Tif

iliet

ginam, & Matrem, qui noftri curam

Cmmdme P

gerat; necefle eft, ipíi perfpectas effe

ex gt

neceflitates nofiras.

Quodfi veró nos

exie

tl) j

videatin peccatis & vitce pravitate obdura-

he[OlCW

tos, non agnofcir nos 6 numero füorum,

max mlS

Vl qL

nec Obfequia noflra admittit, nec fübve-

exhl blïlc

nire nobis ftuder.

xiio

II. Alterum noftrz fiducizee fundamen-

j

mpetrando efficacia

tum eft Virginis in i

^

A

$

j

544

Meditationes .

& authoritas. .. Nihil eft ; quod ipfà per

Exdum

Deum non poffit; amat enim Matrem fi-

obeundi à

lius, & nihil ipfi denegat.... Non vult ta-

tis & fidu

men auctoritate füà uti ad ea. nobis obti-

lx, qui

nenda; que íaluri noflrae adverfantur 5

alfidue va

neque vult; ut bonis

per ipfam impetra-

"

tis abutamur..

T A

III. Tertium fiducize noünæ'cþput- eft

t oenuini

T0

l

Amor, quo Maria tanquam Mediatrix &

&H

Mater noftra in homines fertur. Cuili-

Vifttes, v

*Jo- 1?.bet noítrümdicipoteít: Ecce Mater tua*.

fnt0 m

Vg ,Z',

Hac fuavitlime fiducie noftre vena eft.

modo

w

In tentationibus ,. in érumnis, in miferiis

At v

&« Cl

|

noftris confugiamus ad Mariam, invoce-

f at occ:

mus ipfàm: JVoz recedat ab ore: mom ve-

Altri v

cedat à corde...S. Bern.

ff

MEDITATIO IH

"ere efr

J*Mf" D

De vera erga B. V. devotione,

|

U

L. TT Marice devorus fis, fugienda funit

I iy tv

omnis generis peccata.

Quomo-

)

Mif

[

do enim AMafer. pulcbre dile&iomis amare

r d

j

poterit hàc labe infe&tum , cujus fceditas

& malitia quodammodo infinita eft? quo-

modo rebellem Filio füo, ejüsque jura-

tum hoftem diliger? Regina fanctorum

eft, non nifi fanétos amat, velcerté pec-

catores, qui ut fancti fiant; ad IPfam COf

fuociunt.

Hl. Deinde ftatis & quotidianis pieratis

exercitiis peculiariter colenda eft. Virgo.

" Prove Beorus, qui vigilar ad foves meas quotidi

e*.

*

X

—Je B. Maria

EF

345

podip

Exa&dum tudium ejusmodi exerciria

3 Marreni

obeundi indicium eft obfervantiz, amo-

Non vl*

ris & fiduciz noftre erga Deiparam. Fe.

"

* nos t

lix, qui huj

^

;

advera

us generis officiis fi,deliter &

aiïïdufä, vacat;

Ym impt

III. Ad extremum ïlhitanda nobis eft'

ine kaput i

ut cenuini filii fimus, fan&tiffima Mater

n Medir

nofra. Huncin finem a&iones ipfius,

enu, i

virtures, viteque univerfée rationes at-

Q Mi

tento animo meditari, planéque nos eo

u

lg vt*

modo gerere debemus,

o ipfa fe

r

nis,in i

fir, vel cert? gefliffet, fi olim fimili in fta.

j

tu aut occafione verfíàta effet.

rm, n

uàm il-

TR

luftria virtutum omnium & abfolutiffimze

fan&titatis exempla in uno hoc prototypo

videre eft? t volis tauguam im imagine

rif

defcripta vivgimitas , vitáque Beate. Mavie,.

evotio.

Hinc [umatis licet exempla vivendi; ubi tan.

uglenda l

"am m exemplari 'wmgzjjierz'a expre[]à pro-

[al

[

ILatis ,

uid covrigere , quid effi

igere, quid

j

j

«ionir

tenere debeatis ,. o[i

c:,mdun,t. S. Ambros,

C.U

j5 ædj

n d d

gl

T

mgg&æ |

ve Cef[eþ

N

2

glpan

lia Plcw

jdii

J;*'

fl

guo/

3

ME.

346

$) o Cïeä*

poffumus,

qHeco00OOODOOO

vifde, à

Titate fv

Iponm.

MEDITATIO NES ,

A

Oauxla j

FESTIS.

tinendam;

- ] quam a

CTORUM

Cftà cum |

SAN

FESTUM

d

OMNIUM SANCTORUM.

r

Novemnbris.

1N

Di

Eatitudo San&orum in coelo 'e:fjc&i,-

tare in nobis debet ardens deii:

'B

derium eódem perveniendi. Eà

Eroy

beatitudine continetur, quidquid ad omni-

T

dO(Tn

modam corporis & animee feliciratem de-

fiderari poteft. — Eadem nobis jam parta

V^ b

:

eft, & preparata ; nihil aliud reliquum

Vf

eft; quàm ut poffeffionem illius adeamus.

f D

Oprant fanctinos füe feliciratis focios ha-

J Parifimi

bere: idem multó magis Deus Optimus

Werfarie

Maximus nobis exoptat. .An po ent his

EVl[Tma ;

Rüeting

efficaciora motiva proponi ad mentes no-

S NI eire

ftras caeli defiderio inflammandas?

IL . Exempla fandiorum viam noB"is

UOS adEö P

oftendunt, quà ad tantam beatirudinem

Coy

Derveniatur.

Exempla hzc ad omnes

M

Ila fequi

[læ) fp()n

g;grgiæïcnt, x;ut'iïïïma» funt, fecurii

ls Quod

d d

"

D7 E[iz: Satflorum.

347

poffumus. San&ti omnes pleni erant vi-

và fide, à mundo & peccato alieni, cha-

ritate ferventes, patienti infiones. An

NB

Ipforum ego veftigiis infifto? "

H Zzterceffio fan&orum media nobis

&auxilia impetrabit, ad Beatirudinem ob-

tinendamneceffaria. Amant enim nostan-

quam fratres fuos, & gratià apud Deum

plurimüm valent.

Accedamus ad. ipfos

'ï&U*M

[

eerta cum fiducia; Qmmes San&ü eg San-

&v Dei intercedite pvo abis,

,j'ORUM

COMMEMORATIO FIDELIUM

[

DEFUNCTORUM.

2. Novembris.

) qii

t at

MEDITATIO I

ryenit

Énova priüs fidöm tuamn de hoe

dud t

'R

dogmate Catholico: Firmiffom? te-

at

wco,

ugatoyium effe, aminásque abi deten-

juis m ?

jiud 19f

tas fidelium Juffvasus juvari. . '"Tum confi-

dera Dei (anchiratem, in animabus fibi

iljus f

chariffimis quamcunque peccati labeculam

quts 0*

averfajtis. Admirare ejusdem juftitiam,

[Jot5.

07

aF

leviffima errata Ííéveriffime caftigantis.

Àn ohed

Statuerandem, maenum quiddam in ocu-

j met

lis Dei effe vel minimum

*

w

nos adeó parvi facimus,

peccatum, quod

l viän

j^

1

IL. Confidera, quor ritulis animze illae

| at

noftram opem fibi vendicent. Dei enim

filie, fponfe & rempla fünt. — Chriftusin

u

f

';Pf.is quodámmodo patitur : Ec;c.leüft Chlji-

Meditationet -

348

fti nos ipfis fübvenire juber: Charitas

- Propix;que

in fürore

quà iisdem multiplicirer obítricti fümus;

nos obligat: denique cruciaruum acerbi- |üs. Hs

e'non valent,

tas, À quibus ipfae fe expedir

ftatum pu

opem 'noftram implorar. :

mg peri

miulis non commoveatur? -

Quis tot fh

:

1

Donn lj

III. Confidera utilitátem quam tibiipft

Tifly my;

affers, dum animas fanctas in purgator

3 Ea

I Tra

juvas. Quàm liberaliter ip&e impenfam

fibi mifericordiam compenfàbunt? Deum.

| fünquibu

pro te in flammis füis piacularibus depre-

um ()

| penitentie

cabuntur; diligent liberarorem füum: re-

*Luc,16-cipient cum gaudio iz eterza talermacula*

tirum app

Examima, quid liberandis ipfis facias:

pofitum n

quid facere in pofterum polfis ac velis.-

ipplicandi

IGUPIT

MEDITATIO II.

Ut ) l

ET

De Animabus in puurgatorio.'

L.^ Y Ria fünt, qua animas illas difcruci-

NT

ant. Elongatio à Deo, quem ar-

denter amant: Stimulusconfcientiae, quae

commiffos defe&tus & 'neplieentiam ex-

Onfdw

C

probrat: vis flammarum piacularium;

Tülil

quz ipfos torquent.. Time triftiffimum

m

11 fhm

hunc ftatum, & quoad pores; evira. Mt-

lls

T in of

lus eff nnodó puvgave peccata, &g. vitia vj

Qu di t

care, quàm im futuro puvgauda vefevvart.

FA fum

De Imitat. Chrift. Lib.I. c.24.

W £

l

NT

IL. "Tria viciffim funt, que Animas in

db

M

fuis peenis folantur.

Certitudo falutisy

l

Spes

füds

qj:—u;i excidere non ampliüs »pofTunt:

pro-

o

in Feoflüs San&lorum.

349

vt: Chra

propinque liberationis: Amor Dei, non

(brict m

in furore fuo, fed in mif^ricordia punien-

um a

tis. Has ob caufàs complures Viri Sancti

yénon d

ftatum purgatorii preefenti vite , tot ani-

Qlis u

mz periculis obfeptae preoptárunt. Q

Domine fi fic vivitur , €g intalibus vita Spi-

|quir tl

vitüg mei; corvipies me; g vivificalis ane.

p

I 38^vi 16.

|

[ n

III. 'Tria demum funt genera fübfidio-

bonr? D

rum;quibus Animabus illis füccurrere pof-

Jorbis

fümus. Oratio: opera mifericordie &

remfum !

penitentize : Divini facrificii & Indulgen-

j i

tiarum applicatio. .Concipe (ànctum pro-

pofitum tibi juxtà & animabus fàlutare,

j i flS ffih

[)(TlS x v

applicandi in earum folatium partem fàl-

tern aliquam omnuium bonorum operum:

ll

Fidete, quomiam mom [oli mibi laboravi.

Eccli. 24.

!ygatorio.

IN OCTAVA OO. SANCTORUM

ilgs i

0 quemï

P

8. JVovembris.

Yciente t

Jigentim

Onfidera numerum prop? innurme-

I.C

rabilem Sanétorum, qui olim eo-

? Ujac'lIW

dem 1n flaru, ubi tu nunc d

egis, verfari

] mjhfïlm'»

üsdem in officiis, ac per ea

4

em media,

2J eVi[".ï'

quz tibi fuppetunt, ad fanctitatem elu-

v ciill 'lï

éatifünt, — Fl Sanorum Jumus*. — Ea-* Tob.s,

yit t

dein facimus, quz ipfi fecére; faeiamus

illa ben& ac fan&té; ut, quó ipfi pervene-

iæl Ài

(ite

fl

jrudo

j

lj*

runt, eödgm ?xos perveniamus.,

fl

:

u;

H.Quod.

359

Meditatioliés

II Quód fàn&i evaferint, id propriis

füt . pf

1

ipforum viribus tribuinequit. Homines

P

lum qu

enim erant; perinde ac nos, fragiles &ine

prebit.

firmi ; immoderatis affe&tibus & vitiate

Et tà:

[ BE

nature concupifcentiis obnoxii.

men per gratiam in baptifino & relipiofa

Büii

Vocatione acceptam ftatüs fui perfectio-

if d

nem confecutifunt. Gyaria Dei fum id;

quiod fum , €? gratia eyus n inà vacua n

TR

*,Cor. fuij*. Sumeanimos: torporein excüte:

ij

ütere iisdem preefidiis gratiee tibi concef-

(rnà propri

Qudem vol

fis: Ti non porevis, quod iffi? S. Auguft

IIl Confdera praemium longe max-

sltimy,

Rünt: quia

mum brevis certraminis, & pice violentias

rà f g

quam fancti, fibi ipfis intulére; ut fandt

evaderent. — 4 paucis vesuari in mültis bem

T cüpidi

r tünri,

s Sap: ?;

difponetur*. Frauntar nunc Deofuo; &

cum ipfo delicüis omnibus, divitiis;

Bapete

glorià circumfluunt, quamdiu Deus i

l. Pros

* Àpoe,

ipforuin Deus* hoc eft: per interminabi-

AO ton T

AL V.5

lem 2zrernitatetn.

Vi [Wlt

Panupertas ipforum;

1nortificatio ; labor & puena finita eft; re

inüneratio nrunquam firietur: eàdem fpé

Eflam poü'e

ànimati (anétorum virtutes imitemur. 4

Büperibie

duéntes exitum conveyfations , imitdinin JF

Ti P/ï f

k

Esf

&

deni.

ebr. 13.

ii

Pma qu

MEDITATIONES

Vvan

p

De o&o Beatitüdinibus;

li

IT

Ria in Singulis confideranda futi

Dllüs &

1. Beatitudo quam Chriftus propó-

Vut

H'[aæm P

— C l

z] Pefüs Sanovum.

351

; i g füit: ^. preemium, quod promifit: 3.Exem-

i H

plum quod Ipfemer in eodem generé

fs

preebuit.

büs & VE

x D

L. BEATITUDO DOMINICA. |

9 & RE

Bean paupeves Spiriu $- quoniaii

fui ii

apforum . eff veguum celorum. Matth, g.

i Di f

ii vt t

«duperes Spivitu fant ,. qui ut. Chri«

I.P

ftum pauperem fequantur; nihilin

porem ec

ye tb d

terra proprium poffident, ac ne potlidere

quidem volunt: qui ea; quae mutidusatmat

j s

n o ?

&eftimat, proprer Evangelium contern-

nunt: qui animuràterrenis rebus, à pro-

'Die Vl

pria füi exiflimatione, ab univerfis natu-

jte; W

jl

re cupiditatibus abftraxerunt.

Exarnina

j m

Cor tuuri, ut videas, quousque in hae

yic a

pauperrtate Spiritüs fis progreffus.

;, Ü

xdia Dets

II Premium huic beatirudini promif-

fum non modo éft tranquillitas animi in

; j

vità, fecuritas & confidentia in tnorté ;

j(25 ip 01

poteftas judiciaria in noviffimo die; fed

yr: at

etiám poffeffio regni eiterni ac coeleftis ;

pauperibus iflis jam jam acquifiti — /pfo-

d

vum eff Yegmmi An non tibi videnrür pau-

,7 ínii

peres fpiritu fátis caufze habere; cur pau-

pertate fuà pree omtibus divitiis contenrá

vivant?

NES

IIL. Exemplüm hujus beatitudinis fét-

vator nobis prebuit lüculenritfimurn.

,j Ipfius familia; nativitas, vita, mors pau-

i

jgid

sftus f

j

pertatem pra jfeferunt ;

eámque . fiofi

)

u

coaétaim

332

Mediatioriés

coactam, nönformita&:,-fäd ab ipfo fpöii'ai

bi cordL;

erando:

te acceptatam, & ele&tam. Imo ut nihil

E

i obftrin

penitus fibirelinqueret pauperrimus Jefus,

ipfi adeó voluntati fuee propriísque; licht

Qram fe.

fanctiffimis propenfionibus . renunciàvit.

tremumr

De[cendi de ceelo, son ut faciam voluntatoü

us ctus)

Il W

meamy [ed eolumtarem ejns qui mifit me. Yo;

6. Ut beatusfis, Chriftumimitare: time:

proriis f

fortem eorum; qui fuht divires fpiritu;

Dic porifi

W pro

& abundames in feculo, quibus idem fer-

vator ur hàc &

?

1 fit- Con

"in altera vitfg 'z;æ:: inteiïta;tï

, mptorig

eg -voh': divitibus.:

L

$*

| o de j

& BEATITUDO. DOMINICA:

QU

" Be

t

(l i jl

ati miter y qü.oüid;'nif zp/i P,Wg

AT o

éunt terran.

^

ütingyugo

[ Ites hic Voc;antür i hoh,ii, quiBmii-e

dtidina

tate indolis , aut politicis ex ratio-

1

nibus tales fe exhibent, üt hominum ani-

WO o

mos fibi adjungant;. fed qui ex virtute ta-

les funt.

Ea. virtus iram .comprimit *

m

|

tranquilliratem internam confervat: mo«

Buj

deftiam & . humiliratem . cordis | palàni

oftendit: deé vindicta adeó .non. cogitat;.

|

1 däuntun

ut poriüs amorem odio; & bena malis re-

tribuat. Vide, quomodo erga füperio-

;

[:

«tf

M

res, zequales & fübdiros te geras, & fa-

l

ïnfua«

cilé advertes, quàm fip

Atb

tudinem peccare foleas.

e contra qmgüie-v-v

'ütis ob

.1L. Praemiumi man(üetorum eft:

"

deluis terram. Primó quidem terrampro-

Pþcu] il

prá

7) f?]iis-» Suntforum.

353

hi prii cordis obtinebunt; affe&tibus fuis im-

[mo ul /

d

b

;ran*do: deinde aliorum etiam corda fi-

rrims [

iobftringent, in eorum animos &ami-

citiam f& blandiffimé infinuando.

Adex-

risque; l

Tenün

tremum poflidebunt zerram viventium, cu-

n ol

jus c&usà à Deo creati fünt.

j

*

HL Exemplum hujus manfüetudinis

mzþt me'.;]('

roríus finoulare in Chrifto habes, qui

nitare: t

)

ntes f

-

ac potiffimum in virtute fe nobisimitan-

dum. propofüit: difcite à me, quia mitis

ys ideni

p d

fin. — . Confidera Vitam & Paffionem re-

demproris; & utrobique cernes, quàm

veré de ipfo Propheta przedixerir: /Vog

fiNICA

contendet , ueque clamabit , neque audiet ali-

quis i plateis vocem Bjus:. avundinem qua[-

Jatam ion coufvinget , &9 linum fumigans uon

i i

exringuet*. — Confideravirtutis hujus pul-

, If; 425'

jj gl

chritudinem tum in fe ipfa, tum in Jefu

Chrifto.

Perpende 6 contrario fcedita-

jcis ex r

minum

tem genii tetrici, iracundi, turbulenti,

ut iftum averferis, illam colas.

y virt

coinpr!

III. BEATITUDO DOMINICA.

erut: Y

Beati qui lugeut ; quoniam ipfi. con-

ordiS P*

Jolabuntur.

yon a

yu mai

On füfficit renunciáffe voïüpfatibus

I N

& vanis mundi obleétamentis; ne-

j f

en

59

ceffe infüper eft, ut lachrymas fundamus

*

contritionis ob

peccata propria: compaf-

La

fionis ob

eccatà proximorum: devo-

tionis ob flarum exilii, in quo verfamut

j di

l

rerri

Ii.

,

Pljöcul-ä Deo, proculà

celefti patria no-

li

k8;

Meditationes.

354

ftra

Sed heu! Domine, anima mea i

fe (que

*PÉi42, cut ferva fine aqua tibi*. Irriga illam gra-

Gedi; :

tiatuà, ut h

j

as triplicis generig lachrymas

profundar.

fiitie; q

Il. Preemium

ii qtid

lugenriüm eft: Jpfi farz]'oQ

Examin

labumu.

Si de peccatis fuis doleant, eo-

famen

rum veniam confequentur: fi proximo-

derio ten

rum deplorent crimirta; ipforum conver-

ii5 tug,

fionem impetrabunt: fiexilium füum in

L Drg

hac lacrymarum valle lugeant; ad ccelum

Tif

admittentur, ubi afferget Deus omuemla-

Tütts exa

* Apoc, chrymuatn ab oculis eorum *. — Tmó . ipfis la-

4

Tunt ) Dei

chrymis arcana dulcedo ineft.

ehr,

lL. Confidera Salvatorem marentium

prototypon.

lat

Ipfüm lachrymatum effe,

nf vita

legimus , rififfe; non legimus.

Lacry-

QU', qu

matus eft in prefepio jacens, ad fepul

t

:chrum Lazari confiftens, Hierofolymam

t5 (

ingrediens. In horto oliveti 7ozo corpo-

30.Y, 09

ve flevit

Amemus pium luctum & la-

chrymas, Servatoris exemplo animati:

T. fs

geïlEI'e) i

fugiamus infana mundi gaudia & rifus,

ejusdem comminatione deterriti: ve vo-

MU

if

bis, qui videtis.

Luc.6. v. 25.

eKe; sz

IV. BEATITUDO DOMINICA.

!i ( 7]'19

i.

Beati qui efüviumt cr. fitiunt. juftiti-

Qj

amy quouiam ipft Jarurabuaur.

" m[äüg;

I. Y^ Ames iffa & fitis confiftunt in arden-.

iLl ii à

j

- ti defiderio reddendi Deo & proxi-

df' 1f u

li

mo; quze utriquedebemus , & in fanctita-

j R hg

t

(4

- 'defm q

z Puhs Santlorum.

355

i W

te (que vera juftitia eft) quotidie profi-

ipoilng

Tis lchry

ciendi; atque ita confequendi coronam ju-

flitie , quam veddet in illa. die juftus. Tudex

d Mf

75 , qui diliguut adceésirum ejus. 2. l'im. 4, g.

Exarina te ipfüm, àn facram hujusmodi

s dolean;:

famen & fitim fentias: an & quanto defi-

; fi praz

derio tenearis perfectionis, & beatitudi-

oyrurm Qf

nis tuz

lm füur.

II. Premium talium famelicorum eft:

; d 005

Jpfi fatirabunrur. — Defideriaipforum Do-

D um

minus exaudiet: fanétitatem quam appe-

T ip

tunt, Dei beatam poffeífionem, quam

eli

anhelant, confequentür.

Jorventé €0-

n moreti

luptatis tuce potabis eos*. — Imo velin prae- * Pfjsg.

ymum

fenti vita internis fuavitatibus perfunden«

ms b

tur, quas tepidis ànimàbus eultare non

a, 4

licet.

Quam 1nagna multitudo. dulcedimis

Jierololyt

sue, quam ab[coudiflü tmnentibus 82 Pf

at 0/0 (

35. V, 50.

jidun

IL. Exemplum fervatoris hóc etiam ià

jplo n5

penere, uti in aliis omnibus,; admirabile

udia &

efl. Usque eó defiderabat ziipleve ommment

[e[fi[i : of

guftitiam * at diceret, hünc cibum füum *Math4.

j

elle: Cibus meus efh , u faciam voluntaram

ejus, qui mifit me*. Hujus cibi tantà fame *1o, 4

MINI.

'

tenebatur, ut corporalis cibi oblivifcere- v« 34

jj

tur

. Ego cibum babeo anunducave, quera

fitt j

TE

vos neciti*. Patfionem & mortem füam * Ibid,

fitibundi adinftar appetebar: Calicemquem Y 3

dedit imibi Pater, non. bibam illum* ? De- *1o.18,

Deo &

PIG'A.

nique in cruce pendens exclamavit: /70/

&in

35:1

fi Jefum diligeremus, haud dubis perfe:

P

&ionetà

356

Meditatz'on?s

&ionem noftram famelici ad inftar defide- | lus d

|Vit: capi

ráremus , & ipfe repleret in bonis defide-

rium noftrum, Beaià Virgine teflante:

; Ut nosa

| diit, f

Efüurientes implevit bonis. Luc. 1. v.35.

propter

V. BEATITUDO DOMINICA. -

gloram:

Beatj mifericorder , quoniam ipfimi

| autem p

Jericordiam . confequentur.

i

115 jgni

V

DE

(ericordes hic à Chrifto vocantur,

LMI

qui ex charitate ver& Chriftianà

Begi

proximorum füorum miferiis five corpo-

Dum sj

ralibus, five fpiritualibus commoventur,

& quoad poffunt, iisdem fübveniunt;

Un

J

la

item ii qui inimicis fuis ac malevolis ex

animo ipgnofcunt.

An hujusmodi v//ce-

5 fives

va mifivicordie e

fiofos a

rga alios habes? an reipfa

,

N

demonftras ?

Que jlici

IL. Praemium mifericordie proximis

T Uer al

exhibite eft long? major mifericordia no-

Q.nemsä (

bis à Deo exhibenda.

Ipíe nos in aeru-

tütem :

mnis hujus vitee confolabitur & fubleva-

bir, ipíe peccata noflra fecundum mag-

namn mifericordiam fuam nobis condona-

bit.

| rein

fic

Afpiremus ad hanc beatitudinem,

D

quà tantopere indigemus , utpote tot mi-

C()rde) d

feriis & peccatis obnoxii.

it

SUKCS (

III. Exemplum mifericordice perfe&t

n quif

Ífimum in Chrifto Redemptore obvium

& (

eft. Univerfíà ipfius vita continuum mi-

pel'Clpla

W

Íericordizm exercitium fuit: Pertranfüt be-

Atlg qd

j

es con-

*hü, 1. gefaciendo G jiznahdg empges* lugent

AVifioc

fqlams

— M

i Feflüs San&ovum.

357

| inüardef l

folatus eft: peccatoribus delicta condona-

bonis d

vit: capiráliffimis hoftibus fuis benefecir,

e telüc:

Ut nos ad mifericordiam excitaret; pre-

dixit, fe in extremo judicio nominatim

C IVj

propter opera mifericordie ccleftem

MINC

gloriam clectis adjudicaturum, reprobos

ii if

autem propter eorum omiflionem zter-

nisï ignibus addicendos effe.

ifto vocant:

. VI. BEATITUDO DOMINICA. -

t Cl

Beati munudo corde, .

j five ao

quam'am' ipfr

Deum -videbunt.

ormmovett

j fübvent

LA fUndities cordis ea eft, quäe nul-

maleyols

lam in anima, peccati five morta-

lis, five venialis labem patitur; que vi-

usmod d

bes? df

tiofos habitus & propentones reprimit:

que illicia omnia terrena, quibus ab amo-

je prov

re Dei abítracti; ad malum pertrahimur,

€

ericon T

enerosé difrumpir. Hsc mundities fàn-

à

iratem animze efficit, & corporis pre-

. Tos ndü

Ti fübit

tiofiffimum eft ornamentum. ^ Noftrum

eft Anpelicam

;undllm fi

puritatem eemulari: an .id

reipfa facimus?

yois cot

II. Pr&mium eorum, qui mundo fünt

yeatitudi*

corde, eft, ;p/i videbunt Deum. — . Cogno-

pote if

fcent res fpirituales & Divinas, & quo-

d

dam quafi interno guftu easdem percipi-

je p

ent.

Cüm ex adverfo azimalis bomo non

ore 0

i

* r Cor.s;

)

percipiatea, que funr Spivitis Dei*Tidem

r

)

facie ad faciem Deum in coelis videbunt;

PMW l

j5

Ea vifio cuzn fit e(fe

ntialis beatitudo; fpe-

ugen

[ EM

C

fip

p

358

Meditationeg

4

ciali quodam modo tanquam merces pro-

I], Pre

j

miffa eft iis, qui mundo füntcorde.

ti fpecit

III. Exemplum fümmae puritatis con-

htri flio Q

fidera in Jefu, . qui fanctus fan&orum, &

xin? fimile

luiter ama

ipfiffima puritas eft. Ejus omnes propen-

fiones, intentiones, actiones puritfimae

Dititla

erant & digne Divinitate Verbi inhabi-

lis lol

tante. Nunquam in ipfo aliquid repre-

nt. $ Hj

henfione digenum notari poterat: qui$ ex

I g

* jo. .

volis avguet me ?*. Nihil nifi quod purum

PTWI P

& fànctum effer, amore fuo dignarus cft.

Tb aC p

Actiones etjam in fpeciem fan&tas, fed ex

It de cg

corde & intentione non admodum purà

Mu ]

rofectas, averfabatur. Amemus hanc pu-

fationis

- H

ritatem , quam Chriftus adeó amavit.

Fscripf

VII. BEATITUDO DOMINICA.. :

Ti df

Beati. pacifici ,

quouiam Filü Dd

Cül'entur ;

vvocabuntur,

QUE

LOT

L. d Acificus eff, qui pacem fs Deo

Tontoles

A fervat, cui peccando. bellum indi«

tU

eimus: qui charitatem & amicitiam cutm

proximo tuetur: qui diífidia & fimultates

d difdp

Ti Gj

inter alios. coortas. componere , & con-

cordiam revocare ftuder: qui demum

peccatores Deo ac Domino fuo rebelles

fl

reconciliare cum eodem allaborar. Spi:

titus ejusmodi pacificus quiddam maximé

p D

Md (

excellens eft, & cujus pretium vix ani-

mo complecti licet: Pax Dei, que exu-

L Fain

.Pl'æ-

gem; omuem Jälf[ztïll-. Philip. 4. v. 7..

Diti

j|

4n Feffis Sanä?orun;.

359

1 f emspn.

IL Premium pacificorum eft : Z

tcorde.

&i fpeciali titulo vocabuztur, utpote

puritts

atri fuo celefti; qui Deus facis eft, ma-

an&onun,

xime fimiles. . Ipfos Deus viciflim fingu-

m p

lariter amat ; protegit , bonis ac deliciis

fpiritualibus cumulat.

yes puis

Ipfis tanquam fi-

Verbi n

lüs locapletiffimam haereditatem prepa-

rat. Sz Pilü&gg beredes. Rom.8.

aliqui t

Yerü: ii

III. Chriíus prorotypon noftrum

Princps Pacis eft. - Hanc ut. mundo in-

[ qupit

o dignic

ferret, ac Patri füo peccatores reconcilia-

(infas, t

ret; de caelo defcendit: /p zerra pax . bo-

"inbus.

dmodum

Hanc difcipulis fuis familieri

emushtn: f

falutaionis formulà apprecatus eft: Pax

volis.

Hanc iisdem veluti teftamente

amart

vransícripfit : Pacem religquo vobis: paccm

oMINCA

meam. do vobis. Hanc ut ipfi aliis adpre-

carentur, commendavit: 27 quamcumque

a Jl

domum. igtraveritis. dicite. primim : paxc

buic domui:..Hujus fervandae causà nihil

m an)

non toleravit, nihil unde ea vel leviffim&

rurbaretur , paffus eft.

Imitemur , uti

j benüm im

nniciriam q

decet difcipulos, Magiftri noftri pulcher-

rima exempla.

N

Vs j

VIII.: BEATITUDO DOMINICA:

, qui

f0 "bf':

Beati , qui per[ecutionem patiuntur

ybort.

proprer jufttiam ; quoniam ipforum €

m

Regnum Celorum.

sum v

Eati praedicantur, qui perfecutionem

Dfi; W i

-B

patiuntur non ex causa quacumque,

:

4

e

2 7n W

360

Meditationes :

fed propter quflitiam. .oc eft, propter -

» þwm :

