- De coelefti Beatitudine.

tt; vide

t

Uáàm bonum eft hic effe, ubi nihil

pfat:

;

propter

erit, quod ultra defideremus ?

m &

amplitudo, pulchritudo, diviti:, amoe-

tenm,

niras Domüs Dei: Beatirudo anime &

hoflas

omnium potentiarum ipfius: DBearirudo

dm f

Ccorporis & omnium ejus (enfüum ac

PO r

membroru

"

: Societas À

ngelorum , San-

L

Korum,

B

l'qV

- Chrifti Servatoris;

Gs

fitis n

Dei Trini & Unius confortium, & que

hinc effloreícet. vita' omnibus. deliciis ;

Opibus , fcientià, perpetuà perfeckàque

tranquillitare & fecuritate affluens omnia

INERI

efidéria cordis noftri explebit. Safiafor,

&pp,g, CHn apparueviz gloria tua. *

"E

í

Quis tanta

felic

EM

i

l D

itatis magngmdingä' comprehendere

T

animo queat ?

D

.. Quàm

bonuma ef hls effe., "us

hil erit ; quod

Ü

ampliüs timeamus ?. Duo,

Ts f

tortores animze in

prafenti vita funt ti-

Chrifiy

Quid autem in c

;

Qe-

quæmm

anr ää*d'eüderium;

(6)

P.

a.

in Evangelia Domibaicalia.

163

2 Yi ptt

lo timeamus ? An arumnas, dolores;

lilUS fmguii»

peccata ; mortem ?. heec omnia longi(fi-

tOmefet

"

mé abfünt.

Mors ultva nom evit , meque

potetti

lu&us., ueque clamov , meque dolor evit ul-

* Apoc.

hominb

tra * fanctitas Beatorum immurtabilis, fe-

r fug:

licitas eeterna, delicisee femper nove, fa.

fici gri

ftidia nulla erunt.

Dicamus cum S. Ber-

i

ardo: Quàm pulchva es patvia mea ! qzu)m

pulchra es?

l

- HII. Hzec quidem Deus nobis promit-

[nie.l

tit videamus, quid à nobis viciffim de-

pofcat: primum eft, ut tantam felicitarem

e, ul

propter bona & voluptates mundi viliffi-

Aiderems:

mas & breviffimas non amittamus.

AL

inz, t

terum , ut ad eam promerendam vires

o a^

noflras impendamus. ^ T'rtium , ut ean-

- Dent

dem fepe & ardenter. defideremus:

fnfun

Poftremum; ur inter erumnas. & affli

jrutm; S&

€tiones noftras fpe & expectatione felici-

Gervatott

;ati? nunquanjg finiendze nos cgnfolelnur,

" &U

s d*

FERIA IL.

gl

INFRA HEBDOMAD. II. QUADR,

yes 0i

j

-- [MEDITATIO.

Qui t

* In pecö(z'fg "véfiro moriemimi. .. Jo.8.

H-ehendeï'

1. Y TJEc Servatoris comminatio non fo-

J ubLn'

: làüm timenda eft ma

is peccato-

ribus, fed etiam tepidis in

b

ei obíequio

ys ? pu

Chriftianis , qui Deum nonnifi languidé

j fur

ex con-

am !

)d

)

c;uærunt: qui op

era bona folüm

G 4

— ,fqeru-

Y04

Meditationes

fuerudine ac perfunctorié agunt. His

ll non

Deus declarat, quód eos cum ftomaclio

at ?

ferat, quód cüm naufea eosdem fit abje-

€urus : Quia tepidus es; incipiam te evo-

3Apoc,

upre.* — Quàm miferum eft, in hoc fta-

IN

tu vivere? vide

EL

num ineo degas.

. 1. Indicia hujus coram Deo abomina-

bilis tepiditatis funt füpina negligentia in

Á

exercitiis fpiritualibus : continua diffipa-

Matt.

tio animi , nec Deo, nec fibi intenti:

LDRay;

confuetudo quidvis agendi fine interiore

hr

fpiritu : negligentia in acquirendis virtu-

tibus proprio flatui confenraneis: fafti.

petcitm

fitum (

dium rerum fpiritualium : facilitas pec-

candi venialiter citra ullum. ferme con-

1053 m

Ícienti&. remorfüm.

An dubitare adhuc

fütem M

COntrar

poflüm, me in ftatu tepidiratis verfari,

qui omnia tepidorum indicia in me de-

ic fenf |

Petms,

prehendo? :

IH Status ifte admodum periculofüs

fs.

Ti d

eft; primó quia tepidi malum fuum mi-

nüs, quàm maximi peccatores , cogno-

l8

Ícunt; cüm enim leviora fint, que com;

Veni ex

imittunt, peccata; leviüs ea pertimefcunt;

PFöS; X

& in iisdem £acillim? perfeverant. 2. Quia

Qs &

malum hoc. propemodum immedicabile

hUmano 1

efl. "l'epidi enim veritates eeternas qu-

mQS QOH.

diunt , quin iis permoveantur: fàcra-

ao )

menta fréquentant, & preces peragunt

Ulä x

€x mera confuetudine, ac citra fructum.

à Iorum)

Quis morbo tam tenui medebitur , nifi

fifjl(ffl(e !

Deus mifericordià & gratià füà, cui ni:

.

in Evangelia Dominicalia.

15$

hil non effa&

w H

:

u facile eft, remedium af.

n flomydit

ferat ?

emft dj

FERIA II

n ia

INFRA HEBDOM. II. QUADRAG.

a'm lycl

CMLEDITATIO,

;0 abomn.

&ecundium opera. eorum polite facere,

gigi

nua df

Matth. 23..—

bi intent

I

Rava exempla ftupendam vim ha-

vinin

endis vite

À bent inducendi nos ad malum. Fa

peecatum nobis incognitum detegunt:

»es: fb

a

xclits

metum & naturalem verecundiam ,

nos à malo abfterrebat, extinguunt: vir-

ferme Q

bitre v

tutem, quarm füfpiciebamus, denigrant:

contrarias virtuti ideas animo ingerunt ;

&Fjs va 31:*»

ic fenfim fine fenfü aliorum exemplis

i mec

perimus. Veniam à Deo roga, quód hu-

jusmodi exempla & aliis toties praebue-

eriolll

l fuumrF

ris, & ab aliis data toties ipfe imitatus fis.

$5 COgUG

II. Siexempla hec. fequimur; id pro-

u a

venitex imprudentia, ex metu contem-

prüs, ex fracilitate ,

ex indulpgentia erga

i

.

n ^v

alios, & fludio obfequendi , demum ex

humano refpectu.

Contra iftas infirmi-

ynodi

eiäi'naä f

tates corruptz natur&e obarmemus nos

1

amore Dei j & defiderio noftre falatis.

r

; peng

uid nos juvabunt in die judicii exempla

aliorum, ubi Deus judicat feoundum unius

, n

ytuf.; ^

gfgu:gue opus ?. 1. Petr. 1. v. 17.

au

""

j

.&s

NI Malo

roó6

Meditationes

1

III. Mala exempla vim nocendi tra-

&itfo

hr z'þfzm

hunt aut ex eorum , qui maléagunt, mul-

tirudine, aut ex eorundem authoritate;

liC

oni faci-

improyi

aut dernum ex eorum, quos ma

D

fnus , apparente virtute.

Sed nihil ifta

fapienti

nos movere debent: nam vitium, ubi-

pit, qu

cunque videatur, & à quocunque com-

tumus -

mittarur , deteftandum eft , nunquam

ghO[äf.' !

imitandum: üt opprobrium refpice; non

igitur o

p

üt exemplum. Norma vite noflre de-

(urnenda eft ex Lege Dei, & Chrifti ac

nofram

ul d

ümer

Sané&torum exemplis. —eatus vir ;

D

via peccatovum non fletit : fed im lege Domi-

mip

;m' voluutas ejus.. Pt x.

Pgr

/

FERIA IF.

:

li

INFRA HEBDOM. II. QUADRAG,

more pj

Ws ifflpe»

MEDITATIO.

Tite n

Vr

Nejcitir, quid petatir. Matth. 20.

COntrüri

T. Ydem nobis, quod filiis Zebedaei acci-

h0s gl

.cidir: nefcimus , quid peramus , quan-

Q'ofCere

do aliud quidpiam petimus, preter coe-

"otq

lum, & fanctitatem, quà ad ceelum per-

t qe

venitur.

Extra ha qui aliquid defide-

Mi te

rat, Í2pe defiderat, quod metuere debe-

Qu if

ret: defideria noftra nunquam explentur:

hg

animum perturbant, & inquietum red-

Atir.

dunt: & nos in oratione fepiüs tanquam

Tl M

bonum petimus, quod reipsà nobis per-

niciofum foret. . Dicamus cum $. Franc.

Salefio :

,

in Evangelia DO]IZZ'IZZ.CGIZ'CI;

lO£

ycendi tt

. Salefio: modicum eff , quod defidevo : $2

unt; ii Poc ipfum . defideyo: modicc.

- TE Cüm nos in defiderando & orando

uthoritt

Tagni f

improvidi & imprudentes fimus ; Deus

fapientiflimé & juítiffim$ nobis ea.dene-

T

ium, 1

gat, que tam anxié & preepoftere flagi-

jque r

tamus. Ipíe & quid expediat nobis, co-

munqu.

gnofcit: & nos renerrim? diligit : negat

pice, m

igitur exiftimata bona , qua ingentia no-

vfre d

bis mala accerferent. — Permagna Deus ad

noflram aternam felicitatem meditatur,

Chrili &

oif;

cüm ex adverío que nos ab ipfo peri-

d

;lege if

)

mus, eam nobis felicitatem eriperent:

Domine ! amte te omme dofiderium meum.

PIv

- HI. Quare certó nobis perfuadeamus ,

amore proprio & immoderatis affectibus

ADIW

nos impediri , quominüsea, qua defide-

rare nos & petere decet, cognofícamus:

Quid oremus , ficut oportet , n

efcanus. *

j

E

*Rom.8.

ath.an

contrario Deum , qui infinità fàpientià

i

nós gubernat , quid nobis opus fit , co-

jmus qu

gnofcere ; & reipsà nobis daturum effe,

utpote qui nos parerne amat. LHecfir-

p d

cc

Jum

müter credens, protettare coram Deo ,

nolle te quidquam ab ipío petere ; nifi

yid dei

uere &

quod ipfe judicaverit tibi expedire; fi

quid aliud petióris, roga, ut te minime

cxple

jerum !

exaudiat: JVom ficut cgo volo, féd ficut

fu. Matth. 26.

st

obIS Päf

Ffrï d

j

FERIA

108

Meditationes

tfag .

FERIA V.

trimin

INFRA HEBDOM. l. QUADRAG,

&terni

Qu ]

MEDITATIO.

füpped

De Lazaro & Divite Epulone

,

epulon

Luc. 16.

paicori

. ( XOnfidera duos hos homines zz vita.

fiadem

Lazarus juftus eft, Dei amicus,

Til per

San&us; & ramen in egeftare, in mife-

dtlcutan

]s eq

riis, in doloribus vitam trahit. Alter ve-

ró impius eft, immitis, Deo execrabilis ;

& tamen opibus, deliciis, felicitate con-

tinuà fruitur. Admiremur hanc Dei pro-

IN

videntiam, qui fuos eerumnis exercet ; ut

Mi

eorum rnerita augeat; malos autem pro-

fperà facit fortunà uti, ut paucula bona,

que agunt, in hac vita remuneretur.

Quis hanc profperitatem ipfis invideat?

]L. Confidera eos 27 morte.

Miferig

IPQEI

& paupertes Lazari penitus exípirant :

las auim

Epulonis luxus, opulentia ; voluptas ft-

£iliter evanefcunt.

Nihilifti ex fua feli-

Jis; gj

n

citate: nihil illi ex fua calamitate reliquum,

&t Q

eft. Diícamus fpernere bona; qua cum

oiunt: diícamus non timere mala;

h

As nf

vita fu

[]

d

l

Kiem

quz in morte finiuntur.

li [

Iil. Confidera eosdem z «trernitate,

T ln

Lazarus, dives, felix, olorià eàque zeter-

Ws

nà cumulatus eft: Epulo ad ultimam ma-

i

fj

ximámque infeliciratem in infernum de-

truius

Wa [j

L IN

2 Evaugelia Dorginicalia.

109

trufüs, quó ipfüm íüa profperiras &

crimina pertraxerunt , übi per omnem

ADWC .

eeternitatem clamabit: erucior ip hac flam-

!

?nd.

Nec erit;, qui vel guttam. aqu&e

fuüppeditet.

uis Lazari fortem fortunz

.

julott.

epulonis ion anteferat ? Imitemur Lazari

atentiarn, refignationem , fanctitatem ;

Y5 ff vl

fi ad eandem cum ipío felicitatem cupia-

inus pertinpere : fügiamus autem virari

j amicus

delicatam & viria epulonis; fi ejusdem

,in mit

Atervé

peenas evitare deüderemus.'

xyecribl

NU

FERÍA VL

fictate d

nc Dape

INFRA HEBDOM. II. QUADRAG,

exero!

qurem p*

Malor mal? Perdet. Matth.21.

"MEDITATIO I.

Ü CUIB boy)

m

De Penis Inferni.

ii

ceng inferni multitudine fürit irninü-

ip

. Miis

merabiles. Alize animam &fingu-

| CXfPiram.

las animie potentias afficiunt : aliee cor-

volüpi

pus, ejüsque fenfüs omnes ac membra

l'ex[i]g rj

torquent. Carceris eft, in quo infamiay

ereiqu

fetor, dolor, ipnis, omne cruciatuum

qu

nus infelices creaturas obruent. Nihil

r

yxre m

Ibidern preter tormenta locum habet:

hinc locum torvmentorum Ícriptura vocat , * " Luc.é,

iil

a i

fi malum unicum aut füpplicium pauló V 29«

T

avius nobis videatur intolerabile; quid

jque

d

um

e flatuillo fentiemus , qui omnis generis

ermum

(u

inala complectitur ?

j

H.Poenue

Meditationes

1IO

II; Pene inferni fünt atrocitaté iü

Deus eft, qui illas

comprehenfibiles.

De:

infligit; & quidem Deus onminipotens;

Deus irritatus; feieris; quia ego Jum JDo-

* Ezech.

us pevcutiens. *

Quante he plage

L5yRt

7« Vs 9

erunt? ignis nofter ad flammam inferna-

f

lem; omnià füpplicia hujus vitz ad

pe-

eum & ,

nas inferni umbree fünt ; nihil fünr. — Et

fippíri

has ego commerui! an adhuc quidquam

i f

inole

)

u mihi videri poteft? an non Di-

Te 0mn

vinàm miüfericordiam ; que- mihi haéte:

ümnia

rius pepercit; laudare debeo?

SOortatiQ

QlQt

pH Pone inferni fünt absque ulla

IL 8

confolatiorne. Damnatus neque in Deo;

hun! p

üeque'in créaturis, neque in feipfo vel

p

u

E

À

tram folatii inveniet. —Quanto pretio

DUHqUan

Torum .

brev

iffima voluptas emitur? -

Chüciatus

ls en

IV. Pone inférni duratione fünt'æfer'f

Donany

n

"'Tot inillionibus annorum ; quot

E tem]

putte in miari füunt, exa&tis, infernus

cum (uis tormentis modó incipiet: ster-

l1

nita$ veró quàm infi

nita. eRvg fupererit.

7

O seternitas! utirniam te homines intelli-

Vib

oerent! íi ad evirandum malum; quod

num !

em habet, coratüs omnes impendi-

t

T

j

mius, quàm magis conhiti nos decet;

lqv Qme

ut malüm evadamus fine finé duratu-

Ventige fuw

xum ?

amfi, (

*

l Cgn|

[

W

N

]

Gf

.'Mizm.'

in Evaugelia Domszz'cäz'a.

Ili

xrocitite

MEDITATIO II

5& ) qui !

Xriniputt

' De triplici cogiratione hominis

amriati.

gijnJ

ehe H

Rima cogitatio hominis fübeuntisin-

man ib

IP

fernum, carcerémque illum terrifi-

vitz al

cum & ignemi dévoranreni & horrénda

ul fünt. !

füpplicia confpicientis, haec erit: damná-

j quidqi

v f / actum eft de me! fugerunt à

! an non

ine omnia bona: comprehenderunt me

ab hod

omnia mala corporis & animee.

Hanc

!

)

:

Copitatione

mi triftiria

dolor excipient.

; rabies; defþeljatiö?

d« j

IL. Secundaerir: . damnazus Jum in ater-

xque Iu

mun/ Pone; quc nuric incipiunt, finem

j p

nunquam habebunt.

Poft myriades an-

Pai][d p*

norum zeternitas tota mihi incumbet :

cruciatus eequ? recentes ; squé intolera-

biles erunt; ac nunc (unt. - Q eeternitas

. fant at

peenarum! utinam de te cogitaffem feri!

rum» Ü

, ff

fed tempus non erit ampliüs.

Tpret

g

III. Tertia cogitatio : damnatus fum in

fapeté

etermum , 9 med culpá dammatus Jian..

jnes IIf*

Sciebam; & fide Divinà credebam;- in-

fernum effe ;

peccatum mortale eó

lum

U

[

rducere: peenitentiam api oportere.

M

ille media & occafiones a

gos *

tentize fü

gendee poeni-

opetebant: hzc omnia neglexi,

g

amifï.-

o

"

uanta hzec defolatio? quis ver-

iis confcientiee? Prevertamus hanc in-

nde-

felicij:atem: fugiamus peccata: eme

Mp

inus

i12

Meditatiories

mus olim commiffa. Ad hec fervéhtél

léque

tendur

aggredienda metus inferni, & confidera:

fed. re

tio &eternitatis nos exftimulabunt.

Unc

SABBATHUM ANTE DOMINI:

Sugun

lil

CAM III. QUADRAGES.-

tenti fl

De Filio prodigo. Z.uc. z5

hi

Ides adolefcentem , qui domüim paz

fl

ternam, inqua rebus omnibus ab-

Tter dim

undabat, per füinmarm inipudentiam de-

Vi in

l de

ferit: qui bonisfuis luxu & luxurià deco:

étis, ád &ar éceflátem devolvitur ; ut

E

oc P

operam fuami alieno domiino in cuffodia

m b

immundi erepis copatür addicere, & fi:

|e de

liquis vefti porcorum ; imó ne his qui-

fütmis

dem vefti ad fatietatem licet.

Ifta nobis

Topofi

evenibht, cüni imimoderatis dffé&tibus

Mferenc

noitris fervierites; Deum veriffimuni Pa-

irem noftrum deferinius:

P filii jer-

Y

If 39.

toves/ lnfaimia; paupertas, miferia à ter-

On

Yi

tergo ipfos; & quidem juftiffime. fe-

uuntiür:

! :

li,

II Prefen$ cala

mitás juvenem ad. -

riora confilia revocat; 42 f& fevevfus in-

lt dis

félicitatem füam apgnofcit, ab ea fe. expe-

pedire; atque ad

atrem reverti ferió &

efficaciter

atuit; ac reipsà ante grenua

Patris proftratus veniam criminum füo-

]

rum ab ipío füpplex orat.

Quoties nos

Büttitm

in ftatu tepiditatis, que nos à Deo aba-

robur) |

henat, fentimus , nullà nos neque pace;

Wrpus

T

neque

dn Evdæelitz; D&iizinicalidi

113

neque letitià frui; ad hunc ftatum defe«

c fenviti

: contide

rendum nos interior Dei gratia folicitat,

nt.

fed refpeétus humanus nos retardat.

unc vincamus , & generose dicamus:

Suvgani, Q9 ibo ad Patvem.

:

DOMIN

l

GB

II Pater iifericordià motus, rever-

tenti filio obviam procedit: illum ofcu-

Mb L.

latur: nuditatem & ignominiam ejus

domim j

fplendidà vefle obtepi jubet: domum

yntibus 4

inter amplexus paternos reducit: convi«

dntamc

viurn inftruit: publicam fibi pratulatio-

nem de recepto filio vult exhiberi. In

OC ;

hoc Patre Dei erga nos. plusquàm pater-

jj al

pam betii

nitatern admiretnur, ideóque

fpe ac fi

4

ücià

leni in ejus complexus

jcefs Ü

fuamüs , non

d

1

ne D C

e certo firmóque animi

J*

ropofito , füunquam deinceps ipíüm

à

ef&rendi.

; d

ifimum

/! ]'ih D

|

-DOMINICA 1Il. QUADRAGES,

Qmae *.

€

sfera t*

"

uü!iflmv

61!1(7 4 LUC. IL

egnum in /äw.difvifum defola-

j o u

MEDITATIO.

j

De damnis difcordiz in Ctetü Re-

m;ef [

e t

ligiofo,

i f

Mp-ofïï-bile- eft confervàri corpus in

aute [

I.l

fuis membris divifüm. |Conjunctio

um P

partium toti corpori pulchritudinem ;

zlones f

robur, vigorem eonciliat. Divifio autem

1 Do*

(

nit ; vis

]eque pz»

foxpus extraneis incurfibus. expo

E

résqua

L

114

.Medz'taii;

résque ad defenfionem : adimit.

Quéód

þu,ik j

Religiofi Coetus diu floruerint: quód nu-

mero & merito apud Deum & homines

gelli.v :

creverint : quód duriífima certamina fü-

ftinuerint: quód hoftibus Dei & Ecclefiee

INR

vifi fint terribiles, 2 caffrorum acies ordi-

* Cantó. 75/5,* id omne concordiee filiorum füo-

D

rum debent: hec fi dilabatur , funeíta

omnia nobis metuenda fuünt: IDivifum eff

cor eorum : qunc ümtevibust.. Ofe. 10. v.2.

IL. Difcordia uti membra à fe mutuó;

ità corpus totum à capite füo fejungit.

J QL

Nunquam Jefus pro füis habebit, quos

cháraetere füo , znutuà , inquam ;

e-

tur, ü

fir o

€tione non videt infignitos: 47 boc coguo-

myyaffe

,. di-

Jeent. ommes, quia difcipuli 1nei eflis ,

1511

* Yoa, 15.Je£lioneim babueritis, ad. dnvicem. * . HHàc

V. 3$,

fublatà , Deus.obfequia noftra, atque adeo

"Que

Zelus hg

munus ad altare averfatur.

Mifi inter

nos conjunéti fimus, Deo conjungi non

j ) Qu

A 19

offumus.

III. Confidera, cujus rei gratià Reli-

l

T

lm

giofo te ftatui mancipaveris. Nonne ut

Veram animi quietem, confolationem S.

W g i

ülfas [)

Spirirüs, fanctitatem , eeternam denique

falutem acquireres? NNihil iftorum repe-

h

(4t]

ries, difcordià femel admifSà : reperies

Qüm Deo

aurem tzdia, armnaritiem , peccara, eter-

QU

nam dammnationem. [raque foliciti fimus

Tilis if

* Eph.4. forcare unitatem. Spiritís zn oinculo pacis.*

enedid

L

"Sime bac cenobia fumt tavtava : babitato-

Venmr1

vþ»:resf?tz;;; damnones : cun bac fun: Pnyar?i-

o

in Evangelia Dominicalia.

11j

i. Qu

Jüs in tevris , Q9 du eis degentes funt. 4n-

: quim

gel'i., S. Hieron.

& homoi

rtamin d

FERIA 11.

& Ed

m drie t

INFRA HEBDOM. III. QUADRAG.

iioram i

Medice cura te ipfum, Yoauc. 4.

p äm.efla

MEDITATIO

Jieimi

( 10..2.

M

.. De Cura propriz Salutis.

f mutuü

p

Uid prodeft operario Evanpelico'

;o fj

fi mundum univerfüm Deo lucreé-

i qi

"tur, ansne veo fue detrhmentum paria-

uarm » i

tur ?* Quantee infeliciratis forer operara

$ Matt.h,

J

4

navàffe, ut Ecclefiafan&tis, &ccelum ele-

16.

'z'

[

i

^

é&is implearur, fi tu ipfe neque fanctus,

m*

neque clectus fis ? Ordinata charitas &

ag

jntt

zelus hoc exigit, ut initium converfionis

Nf

à fe quisque ducat : Sulva azimam fuam.

rnmg Y

Gen. 19. V. r*.

k

II. Ut morbos animorum in allis fnes,

gratm

1

Nonm

nullum efficacius medium füpperit, quàm

ut tu ipfemet iisdem immunis fis, . San-

olatiore?

&titas operarii excellens adriuiculum eft

m dent

n

fànétitatis in proximo curaadz.. Sciamus

cum Deo converíàri, ut ab ipfoó diíca.

repenü

cata g

mus congrua de Deo ad alios loqui : Scia-

u

mus ipfum affidue precari, ut gratiam &

olicit

benedi&tionem ccleftem ,. quà animae fàl-

m

; obtineamus.

N

j* þllþ mdö'

ygntur

il

p*

H

A

i. Qm

116

Meditationes

Ut

u

i predicatione , & dire&tione

gt d

Spiritüs a

5

ienz faluti ac perfectioni ftu-

Tnuncr

det, quin eadem ipfe faciat, is fe ipfum

proxi

apud alios, quibus fcandalo eft, contem-

t

I

ui exponit : dicuzt, $9 monm faciumt.

b

einde proprie conícientie; remorfum

Opis

fibi conícifcit. Denique fi pereat , inex-

tcmpus

cufabilis coram Deo eft. — Nam expro-

fetydi

brabit illi Chriftus: 4De ore zuo ze. judico

RCCE;IHI

"Luc.19. ferve mequam.* — Sciebas, &, quid facto

qu (

y,22,

110 pra

opus effer, alios docebas ; cüm tamen

ipfe non feceris. "limeamus hec omnia:

pottun

& urin aliorum cauía utiliter elabore-

ilio

inus, primam curam nobis impendamus.

pharm

Qum y

FERIA Ill

T frg

INFRA HEBDOM, III. QUADRAG.

I

&i peccarverit in te frater tuus , vade

t nj

Q corripe eum, Matth. 18.

&t

if

MEDITATIO

fhi f

De Corre&ione fraterna.

PfHCiur

m

I.T

Enemur fàluti proximorum ftude-

ij

dere , corri

'endo ipforum errata

et boni füc-

D

five per nos, ubi fpes afful

j

8[)

ceíSüs: five per alios, quos

eus illorum

directioni praefecit.

Graviffima hec e

obligatio : AMazdavz JDeus umicuique de

D.

* Ecci, froximo füo.* ^Occidit proximum ; qui

1;,v1» Íanare, eüm poffit, neglgit. — Sanguinem

du

m

jn Evangelia Dominicalia.

I

directo

ejut de manmu tua. Yequivam. * Quomodo * Ezech;

Cüoni f

muneri huic fatisfacimus , quod nobis & ? V: !9-

s fe ipn

proximo noftro fümmi momenti eft?

o

n fui

II. Ut fraterna cotre&tio frugifera fit,

emott

opus eít r. prudentià, qua locum &

reit , I

tempus idoneum circumfpiciat. 2. Man-

m expre

fuetudine & charitate, quae correctionem

3. Conftantià & Zelo;

p tc h

acceptam reddat.

qui f

qui fcopum denique attingar. E contra-

rio preceps & inconfultus fervor , im-

dum timet

hx of

portunitas, acerbiras animi; aut nimia re-

millio & tergiveríatio vim omnem huic

r elx

1

pharmaco adimunt , imó illud in vene-

me?ld&mm'

num verrunt. Vides, quid in correctio-

pe fraterna agere, quid vitare debeas.

A

II

ui amicé & fratern? corrigitur,

llll W

ut inde proficiat; debet admonitionem

admittere 1. cum modefítia & humilitate,

apnofcendo f& reum.

2. Cum grati ani-

Thi fignificatione erga eos, qui hoc ipfi

erftà

officium impendunt. 4. Cum defiderio fe

ipfüm emendandi, ac proficiendiin bono.

an i

aneé, qui de macula aut fuligine vultui

jm d

tl

afperfà ab alia admonetur, gratiam ipfi

; bofi

f

abet, maculámque confeftim deterpit.

jlot*

Tdem nobis, dum de nzvis animase admo-

j

Ü

nemur , facigndum eft.

qiciill

uT ;

j

SM]glll

FERIA

j

H5

118

Meditationes

softur

FRERIA-. T.

Tumlb

gerunt

INFRA HEBDOM.III. QUADRAG,

àtio

— De corde exeuut. C

elimin

Matth, 15.

Qgitalioner maL£

De m

" MEDITATIO.

mus f

LAX

Ocitationes tnale in hominibus iti-

t

D

Mi

AC

d

lem malis, qui iisdem dele&tantur,

peccata fuünt, que coinquimant bominem:

in hominibus autem bonis, qui eas à fe

NI

repelunt, oloriofe victoric, & merito-

rum occafio fünt.

San&iffimi quique

N

moleflis hujusmodi certaminibus fünt

obnoxii.

Non eft ipitur de illis anxie

hi,

dolendum: fed

generose & indþüngntef

iis refiftendum.

II. Cornoftrum peccato originis vitia-

tum malarum cocitationum fons eft: de

l-Nïï

eorde. exeunt.

Hec terra eft, non nifi

merina

fpinas & tribulos proferens.

Huc acce-

l nos;

unt objecta vifü, auditu, aliisque fenfi-

dio fqr

bus percepta , que fimiles cogitationes

nique 4 &

füfcitant. Denique multze illarum daemo-

Ominur

nis füugpeftione excitantur.

Efto fidelis

pf

graue Dei, qui cor noítrum animat &

1 ml

obarmat :

invi

Orttm

fàtanz conatus irriti erunt.

gila fenfüum cuftodice &

Vil

IH Remedia adversüis has tam mole-

TRüfti

ftas vexationes füunt coníideratio finis no-

(te i

tis & cOr

WWII.' [

fii ultigxi , meimoria Dei prafen

noftrum

ip Evangelia Dominicala.

A1$

noftrum infpicientis, oratio, le&tio facro-

rumlibrorum, qui íanctas cogitationes in-

ADIQ

gerunt : cuftodia fenfüum :labor & exerci-

tatio ; que otium & pravas cogitationes

yer t

eliminat: denique contremptus mundi &

Dei amor: nihil prerer Deum cogitabi-

mus, fi nihil extra Deum diligamus: U

|

euin eff thefiuvus. tuus ,

-iþivq/l €3' cor tuun.

vnibus i

-Jeftantur

Matth. 6. v.21.

FERIA F.

Jumine:

u es lr

INFRA HEBDOM. Ill. QUADRAG.

& mett

mi quiqlli

ocrus Simouir tenebatur. magnis fe-

bribur. Luc. 4.

aibus f

D

ls a

MEDITATIO

mdeliete

De Morbis utiliter ferendis.

[gfnis vità

j

L. 'X[Orbos Deus immittit, ut peccata

yns Q^

noftra caftipet : ut patientie ac

meriti anfam praebeat:: ut ab amore mun-

, nnpl

Huc x

di nos avellat; verotis enim omnia fafti-

dio fünt: ut ad fe nos pertrahat: ut de-

jque fgnl'i-

gt

nique (anitatis eequé ac morborum fe fe

dominum oftendat : JDomijnus mmortificat ;

n d

£2 vivificat. * Adoremus heec Dei inno-

* 1, Regi

jj f

2. Ve 6'-

animat

ftris malis tam bona confilia; & qui alios

hortamur ad conformitatem cum Divina

jodi !

voluntate, ipfi nos Dei Providentiz füb-

mittamus , ne nobis eX vero objici queat:

gm *

Ecce docuifli imultos g as laffis vobo-

of

*m]ä f vaclantés coufivruav

evupt. fevinones

s

4

zu

got

Mecditationes

120

£ui

.O D"une autem oenit

pia fd

£5 defecifli. ob. 4. v. 3.

fuper te plaggg,

f,q

IL. Apoftoli Chrift

um rogant , ut

quidqu

confid:

eegrotam íanet. Vult quidem Deus, ut

fanitatem defideres ; ut pharmaca adhi-

OTTft

beas; fed tamen vult, ut ante omnia ad

nofre,

ipfüm cum fiducia accedas.

Iraque ad

dUS ) haï

excitandam hanc fiduciam cogita, Deum

U5 Vi

cognofcere malum , quo laboras , poffe

üs; kgc

eidem malo mederi ,. animo plàüs quàm

paterno erga te affe£tum effe; hinc con-

clude, fa&turum Deum,

l8

quidquid. t1b1

5 amy

expedire cognofcet.

D

. |II. Socrus Simoni

s; fnitate rece fä,.

aC a

Chrifto & Apoftolis , à quibus vifitata

lique

fuit, grato animo miniftrat. Impenda-

cjeft

mus obfequio Dei fanitatem & vires ab

Qulitor

ipfo conceffas: vacemus bonis operibus

.

& exercitio virtutum: vigilemus in ora-

Ti

tione , dum valetudo favet: AMulta bona

qpores operavi , dum [omus es, fed infirma

T

du5 nefcioy quid

poteris. lib. 1. de Imita!::a

-

Ts f

Chrifti cap. 23.

Tendo

PERTA FE

Slngu[a

Tetiun

INFRA HEBDOM. IIl QUADRAG.

RUs x

MEDITATIO.

N b(

lIu &piritu C "veritate oportet adora-

Qunty

*e, |Jo. 4.

Wi

ts (

N Spiritu vivere eft ex parte intelle-

tlj

nci.

&fxs judicare de rebus juxta pri

;

pia

i

Zecurit.

121

in Evaugelia Dominicalia.

u pu,

pia fidei & reoulas eeterniratis: eftima-

reé , quidquid Deus zftimar: ífpernere,

quidquid Deus fpernit : omnia denique

)pant , v

1 Dais t

confiderare, quatenus Deum & ultimum

maca «di

hominis finem refpiciunt, — Hae (untleges

: ompia

noftrz, hac placita noftra, — Habet mun-

laque d

dus, habet quevis natio leges fuas, qui-

jta, Deu

bus vivit, ac regitur, "T'u Chriftianus cüm

füS;PO'

fis, leges Spirirüs fequere.

yiüs quàt

hinc con

II. Spiritu vivere eft ex parfe volunta-

tis amare fpiritualia & coeleftia, Deum

dgid d

Videlicet , beatitudinem , & virturem.

re r

Hsc amores no:lros unicé

romerentur;,

h

us viltd

Itaque bene ac pié animo afficiamur erga

Inyat

cadleftia, & affe&tum ergailla noftrum ja-

& i?

culatoriis, quas vocant, precibus conte-

lj operibui

ftlemur. — INihil hàc occupatione fanctius,

mus 1n 0!t

nihil magis meritorium eft, '

Mul

III. S;giritu' vivere eft operä & actio-

fed jf

de n

nes füas (àn&à intentione animare, refe-

rendo ila ad Deum & ad sxternitatem,

Singula momenta vite in Spiritu acte

rerium habent zeterna felicitatis.

Vità

eüs exacta, quantumvis diururna fit, ni-

fADRA

hil ad beatam zternitatem confert. Heu!

)Q

quantum temporis nobis jam perüt! ne

j tUt

reliquum fimiliter pereat , Spiritu viva-

jius.

uod(i Spirztu viviums , Spiriru &2

rte !

"

MIC'TIMS. .Gal. $, v. By.

x p

H :

P'?

'SABBA,.

1

122

Meditatiäner

hiQue. :

SABBATHUM ANTE DOMINL |

Qtum t

CAM IV. QUADRAGES.

Ximumt

edfiones.

Qui fime. peccato.

db

&i pece

Joann. 8.

AXUATQUS,

MED

ITATIO

(Tat, i

De Peccato mortali.

]

tum mortale in anima hominis «

Y

Ecca

atiam & .

I.'P

abominatio eft. Nam

,

Spiritum S. expelli: templu

m

b

3

ei profa-

nat: damonem introducit, qui animam

DC Mu]«,

in poteftatem füam redigi

h

Deteftemur

IN

anteaéte. vitee peccata: indoleamus tot

J

peccatoribus, qui veluti jumenta in for-

mierat

dibus füis volutantur: pro ipforum co

dem fib

[

quid ine

veríione Deum imploremus.

IL Peccatum mortale in anima efficit

um

Nam Dei ami-

u)

fummam defolationem.

citiam, merita prioris vitee,- fructum bo-

l(

Eul

norum operum , quee in eo ftatu fiunt;

pi

adimit, & à codlo excludit. .. H

ominem

165 1pfe

&infe- -

innumeris poenis vitze preefentis ,

fel"»ïat: |

lici eternitati obnoxium facit. Quantée

m I

flultitiae eft tot bona perdere, tot malis.

U5 o

íe exponere, momentanec voluptgtþ

Ünt)q

causà ?

f

QU m

Qtndm

— DI Tamerfi Religiofus fis, non ideo

impeccabilis es. . Poffumus & nos in ma-

"g

"a peccata labi, imó in ea laberemur;

l

V

Hanc

nifi Deus grauià fuà nos fuíftentaret.

itaque

123

(

im Evangelia Dominicalia.

átaque ab ipío enix& peramus: pec-

Q0M

catum. tanquam omnium malorum ma-

e

ximum timeamus:: vitemus peccandi oc-

fin d

cafiones , -& vel minimos affe&tus , qui

ad peccatum nos pertrahere poffent,

exuamus, Hec , fratves inei , qui pavet ,

)

cavet , ait S. Bern.

Jl

y. homini

| DOMINICA IV. QUADRAGES.

gratam &

MEDITATIO

Mp

De Multiplicatione Panuín. foaum.s,

a animd

Daclan

LQAlvator mundi de neceflitatibus po-

.X2 puliipfüm fequentis cogitat: com-

ojeamus

enta n

miftratione erga illos rangitur: vultis-

dem fübvenire : miraculum parrat, ne-

forum d*

quid incommodi patiantur.

Qualis hic

meinüs eft, quàm dignus, ut ipfum fe-

mf

quaris ?

j De 2

yodtum

.ipML. Quotidie. Deus prodigium multi-

plicati panis renovat.

Univerlos homi-

ff

od

nes ipfe nutrit: frué&tus terre dàt & con-

fervat: usque ad delicias nobis profpicit.

ti5; d

uanff

uàm ; pauci fünt, .qui de hac optimi Pa-

tris providentia & admirabili cura cogi-

tot nj

J

tant ? quàm pauci, qui prates agunt ?

quàm multi beneficiis Divinis ad. offen-

dendum Deum abutuntur ?. Filios ezutvi-

vi Q exaltavi: 4pfi autem [preverunt 1ne.

gos n

IÉ v2

peret!

"

IH. Turhä

[t

p

I24

Meditationes

tite ley

III. Turba Chriftum usque ad deferta

loea fequitur , quin de neceffario com-

jreeterc

meatu Cogiter.

Adeo

fi perfuafüm

t al

erat, fequentibus talem

*

ominum nihil

amaritu

defururum effe. Sequamur nos ipfum

flate li

dulcadi

eádem, imó majori cum fiducia; etenim

alid f

preteritorum temporum experientiam ,

quà populus ille caruit, nos habemus.

eunfita

Quando mifi vos fine [acculo &g pera, mun-

*Lue,2:.

uid aliquid defuit volis ? * dicebat olim

H. 1 Tw

Í

e

fus difcipulis füis. Et quiliber noftrüm

SiDeum

orum t

veriffime dixerit , fe ; ex quo tanti Do-

tütmur

mini obfequio fe addixit, adeo nullà re

indiguiffe, ut potiüs faciliora omnia &

commodiora expertus fir, quàm olim

Diüm o

ttitioner

eüm imundo, aut Satanee ferviret.v

OT

FERIA Il.

fj 2

INFRA HEBDOM, IV.QUADRAG.

X 1

Omnes. ejecit -uendentes de "Tem,

Hic eri

"

lllllli'rar

Joann. 2.

MEDITATIO

Y

Compara

as q

'De frequentandis '"'emplis.

W ,

ftin.

Unquam JESUS Hierofolymatä

EU

Val

I.N

adivit, quin templum intraret ;

docet nos exemplo fuo, affiduos effe in

frequenrandis locis orationi deftinatis. Eft

enim templum locus cozfolaztiomis. Fru-

&ra giibi inter adycrfä' & arumnas

hujus

,vite

in Emngelz'& Domimicala. — xas

eadden

vitze levamentum aut folatium queerimus,

e(fario ctr

preterquam in templo aut oratorio, co-

peridr

ram altari & ante pedes Crucifixi, ubi

amaritudinem cordis noftri Deo manife-

minum

m ii

ftare licebit; quam ipíe i2 lenzedi&lionibus

dulcedimis fue abfterget.

Quodcunque

Vcja; ent

aliud folatiurn. frivolum & vanum eft:

zperienriam-

os haber

confolatores onerofi ommes vos eflis. Job. 16.

v

ficebtt oljr

IL 'Templum eítlocus propitiatiogis.

Det

Si Deum offendimus: fi judiciorum divi-

j tant

norum timore & confcientiee ftimulis agi-

qoo mb

tamur; tutum in templo aut fàcello per-

yra o

fugium habemus. bi nos oportet ve-

quim

niam expoícere, & per finceram con-

triionem cum Deo in gratiam redire.

vite

Ego exaudiam , &9 pvopitius ero peccatis eo-

TUm. 2. Paralip. 7.

JADM.

H Templum eft locus z/wminationis.

Hic enim Deus mentes noftras gratià (uà

PECI

illuftrat: hic viam rationémque oftendit,

comparandi virtutes ftatui noftro pro-

prias, & negoriurm falutis in turo collo-

candi : zccedite ad eum, &9 aluminamini ,

-mphs.

9 facies veftrae nom. confu

56. verf. 6.

(zaimtur. Pfalm.

ofolym

, intr

uos effe !

[Linats

00

; I

mnas hll]u-

FERIA

126

Medimtione;

T. 1

FERIA III.

tottra f

tatis o

INFRA HEBDOM. IV.QUADRAG,

mabus.

Mea dottrina won eft mea ,

bus o

qui mifit ime. , Joann.7.

n

Ed

7377

MEDITATIO

mifts d

ä

De Do&rina Chrifti.

f

LQ « Paulus Jefü Chrifti fidelis interpres

üem

19 univerfam Evangelii doctrinam ac

tria hec capita refert.

Primum eft, ut

9 UE

abnegemus jmpietazem $9 feculavia defr-

* IT'it. 2, deria, *

Hoc eft, ut & é mente noitrà

V, 12

IN

ejiciamus omnia animi fenfa & perveria

dogmata religioni adverfantia, quze Jepa-

* Sap. 1, Tazt. d Deo , * & corde profcribamus

amorem bonorum, qua cum feculo

De

V.3.

tranfeunt ; & seterna bona impediunt

lT a

Examinemus mentem & cor noftrum;

Ti

Doofite

& videamus, utrüm nulla ibi diétamina;

Wt idem

nulli affe&tus lateant , 'do&rinæ Chr'N i

& n ]

repugnantes.

]L Alrerum

f fü

eft, ut fobvià ? juff &f

l

pi? vivamus in boc faculo. . Debemus igi-

lr dj

tur modefliam & teimperantam nobis

lüL]m

ipfis, juftitiam & charitatem proximo, de-

&l t

votionem & obedientiam Deo Parri no-

ln

: Qp

ftro, & quidem non obflantibus pravis

