exemplis, quae z Poc fieculo paffim vide-

hm

1inus. His officii noftri partibus expletis,

lg

perfe&ti erimus. Chriftiani.

id [&quer

IHo P 0-

fä*"*x

ii Bossaiedümiiono.

L27

HII. Poftremum eft, ut in omni vit;æ

I'

noílra fpe & expectatione zterne felici-

JADI

tatis nos füflenternus ;; quam Deus. ani-

mabus noftris poft mortem, & corpori.

NU

bus poft univerfale judicium impertietur,

Expedlantes beatam jpem &^ adventum glo-

vie magni Dei.. Spesifta, quam in pro-

miffis

fidelitate Dei fündamus , Chri-

j

flianum in hac vira folari, ipsümque ab

[j jiterph

amore rpundi abftrahere , & ad Dei legem

10€Lmam :

qb&:yadd*n incitare debet.

mun d!

gl &

-FERIA IK

wenfe 4

i

INFRA HEBDOM.IV. QUADRAG.

&

; quæ

j

MEDITATIO.

De Czco illuminato. a. .

m 1

LY Iberati cecitate mentis; quee fzecula-

jmpediufi

rium plurimos perdit , palam nos

r o

n

| qigam

profiteamur Chrifti diícipulos, aliósque ,

ut idem faciant , inducamus , exemplp

T?

eeciin hodierno Evangelio, qui cccira-

.)/;þ'f

re füà liberatus ajebat : JVunquid £9 vos

vultüs djcipul ejus fivi ? — Profieamur

jemis d

jam 10

Chriftum Proteétorem noftrüm, Ducem

& füpremum Dorminum noftrum corde

oximo "

er fidem: ore per confeffionem ac lau-

pati?

em: opere per vitam ad leges Evangelii

jbus p

exactam.

xl

mU

us o

ALl Hoftes Chrifti cecum , qui ipfos

tur, in-

aïd feanendu.m Ghriftum hortaba

[^

|jurüs

128

Meditationes

Dvinte

juriüis onerürunt : maledixevuzt &t Heé

roborurm conditio eft; ut rifüi, cenfüras

m , ul

lis debit

& contumeliis malorum pateant. — INihil

éQ08) f

tamen his cominoveti debent.

Si enim.

Mapiflre muündus non pepercit, quo-

fiunc m

um i

inodo difcipulis parcet? Felices; quibusin

Tnus ani

cauía tam fan&ta quidpiam pati concef-

fum eft.

eripit;

düs nos odit & infe&atui,;

atticuo

II Simun

Ts

Chriftus nos defendit & tuerür: eg o

* Matth. corfirebor eum.* — In preefenti

$

ita fervos

d

í

:

lLX

19 ^32. (jos tnundo venerabiles facie

in die ju-

dicii veros ac genuinos difcipulos fuos

antüm 1

fuiffe oftendet, ac coronam gloriz im-

fio o

Onp inf

yonet: irrifores autem ipforum ignomi-

nià afficiet, Íraque magno arimo & pa-

Rünquan

lam Chrifti fervos & fequaces nos pro-

t ;

Vr

fiteamur : wf fciat oumis fevra, quia tu 6

quz'nus Deu; uofler. Baruch. 2. V.LI $.

N bene 1

FERIA V.

Lt

«j

INFRA HEBDOM.IV. QUADRAG,

II t

. KEcce defunttus efferebatur, Luc.7.

MEDITATIO.

f ii

"ii f

De Morte.

HaïqmuS

I Oriendum eft. Hanc in nos fen;

Ti ]u[h

tentiam Deus ipfe rülit: .S'afte

Hem [

fi

zum eft bominibus. * Hanc veritatem; licet:

f) ial (

*Hebr.g.

v,à7.

fides non docerér; ratio tamen & expe-

"n&e W

Subjiciamus nos.

rienäa cpmpmbarer.

lVi

in Evangelia Doininicalia.

129

4 H Divine ordinationi : acceptemus mor-

; cenfu

tem ; ut Deo obediamus: ut paenam no-

LUN

bis debitam fübeamus: ut Chrifto noftrà

causà mortuo íimiles efficiamur.

T

am

Si enm

J

nunc imundum eo loco habeamus , quo

i, qv

ipfüm in morte habituri fümus: ferve-

, quibist

mus animurm rebus omnibus, quas mors

ïzi cona

eripiet, fuperiorem : Soli Deo , qui in

articulo. mortis nos füfcipiet ; adhzrea-

nfä&änïl

mus

ugq

j fetve

i ïI Moriendum eft bene. — Nam femel

.'L.

nj

yxlos 1

tantüm morimur: errores in hoc nego-

tio commiffi funt irreparabiles. Mala mors

glomæ n

lmm

bono infinito hominem privat, & malis

nunquam finiendis involvit. Bona au-

qmo d

x nos [*

tem mors zeternis pcenis nos fübducit ,

i

& immenfi boni fempirerni fruirione

jtit j

AO

beat. Momentum, unde peudet eteruitas.

Si bene morimur, omnia lucrati fumus:

fi malé ; perdimus omnia.

TII. Utbenemoriaris, bene vivendum

JADW

eft. Vul

wLü;

90 & veré dicitur: qualis cita

! finis efl i

4. Opera quibus infuevimus :

habitus five boni, five mali, quos con-

traximus: denique Providentiae Dei infi-

j 00

nité jufti hanc vire & mortis confenfio-

i

nem efficiunr:

Si mors íàncta in votis

i

:

eft; en certum & neceffarium medium:

ateffo À

Sancté vivas.

ln&e

: amus fi

[

)

FERIA

130

Meditationes

FERIA VI.

BD

imicitiag

INFRA HEBDOM.IV. QUADRAG;

tecinda

te- Ü

Lazarur 4micus | moffer

dibt?

drni

1

A

Joann, 11.

2

It Q

l

MEDITATIO .

um n

DuS antef

De Amicitia Dei erga Homines.

H

Q amii

L £ Hriftus Lazarum amavit (änudf

)

jf«

ma'ng?reü

egrotum & mortuum. Amicitia

Cünd'ljn

hec conítans eft, fincera, nullius lucri

i oftio

cupiditate vitiata: Huic fimilem inter ho-

amidtiam

mines nunquam invenias, quorum ami-

ipis j

* Job.1e. Citià verbis abfolvitur: verPofi amici sma*.

Torte, ;

ad proprium commodum refertur: 49

d u

Yet- hr

* Eccli.6. aucus focius 1enfe,* quàvis aurà mobi-

*"]pid, lior eft; zog permanebit n die ueceffitatis

pliceg ?

fiepe, qui nosamabant , amici effe definunt,

AR

nullà licét causà & offenfione à nobis ac-

ceptatà. Fateamur, folum Deum effe,

qui tirulum amici promereatur, & cu-

"

jus amicitia dili

gentifime nobig pren-

V, g

fanda fit.

!liie

D. Et tamen fi volo, amicus Dei ecce

nunc fio.

Magnates & divites amicitiam

meam cum ftomacho afpernarentur , of-

Vil

fenfi obfcuritate & paupertate meà. Deus

gutem quantumvis egeno mihi & mife-

rabili füam impertitur; quà femel obten-

Rn

Ho

rà, nihil inconítantiee aut levitatig ex par-

te

Wnr

*

in Evdugelia Dominicalia

131

te Dei metuere poffüm.

Numuam is

amicitiam d;fï'olvet, nifi eam priüs homo

TADMC

rexcmdat, & vel invirus amicitiam deíe-

Tet,

Qlanm ea res íolatio nobis effe

- d

dr*bat ^

TII. Cum folue Deus veritfimus homl-

mum aticus fit:

)

folus ipfé ceteris omii-

bus anteferri deocf Qws ut Deir? cam

onnes

hoc amicitiam ità colomus, ut neque hu-

vt finr

niano refpectu; ne que ftudio aliis prari-

u n

candi, neque proprü commodi amore

gullüs li

ab officio defle&tamus.

Ubinam reperias

Jeminter i

amicitiam , aut magis honomfïcczm ; aut

onm W

mapis. ]ucundcm utlémve in vita ; in

f i

Torte, in eternitate , quàm fit amicitia

refemlr |

Dei erga homines.

(QQuante armenticee

foret hanc abdicare , ut creaturae- ahcm

; u m

placeas ?

of

ffe defint

SABBATHUM ANTE DOMINI-

! 3 n()bls

CAM PASSIONIS.

Deum Cl»

j &

Eyo fum lux muudi: qui Jequitur

ob P

g P6, nou ambulat im tenebris : fed babe-

bit lumen "vite. Joann. g.

a De*

MEDITATIO

; amid

yrentif

De trlphq bono per Chri(tum nobis

allato.

;me& ?

i kP

Rxmum bonum eít iux do&rinz,

E. 4

Hombmbus tenebris mundus invol«

j

Vebatur in rebus Deum & sternitatem

"

la

Cons

Meditatzones

/

132

concernentibus: has tenebras Chriftus

DOMI

diffipavit veritatem docendo, & quidem

eogenere doctrinze quee folidiffima, turiffi-

MT

ma& prorfus divinaeffet. Hancdoctrinam

j |

vivus per fe ipfum: mortuus per Evan-

elium fuüum tradidit. Grates Deo age;

qui te ab infidelitate & errore fervatum in

]i

TEfOR

luce Evangelii nafci voluit.

&

IL. Alterum bonum eft lux exempli à

Sttins

Chrifto dati. . Sufpecta viderur do&tring,

Müteora

ad-

quam vita doctoris opere ipfo non.

Ym

ftruit.. Chriftus omnáum virtutum ; &

l«t H

eminentiffimse Sanctitatis exempla pr&-

pumis (

buit: fecit ipfe, quod alios docuir reli-

[Mtj? 3.

* Petra quens exemplum. *

Magna hec felicitas

Jeo&i

eft exemplum Dei hominis fequi polle:

I6 que

ícd & magma infelicitas eft, fequi, cüm

IH

poffis; nolle.

fïsmum |

JUüs w

IIl. Tertium bonum eft lux interne

inam &

Dinit

gratie , per quam juxta doctr

Dv m

exempla Servatoris vivimus.

Absque

Q

(l

hoc auxilio gratie cetera o

mnia nihil

mm Vl l

r illam vi-

profünt: cum illa autem & pe

m

tam ducimus füpernaturalem, & appro-

W

inquamus diei beatee exernitatis: Papt-

ütdumen vite. Pretiofie fünt ejusmodi

C

il

Lj

hrim

gratiee, quas Deus liberaliter nobis largi-

m m

tur, volens, ut inde proficiamus , & pa-

nas intentang; fi iisdem abutamur.

R

Aldce

DOMI-

ip Evangelia Dominicalia.

133

s0$ DOMINICA PASSIONIS.

P QUIEI

Quis ex vobis arguet me de peccato?

iffmani :

xX Joann. g.

is prbr

MEDITATIO II.

tes Deo 2

fervarm

De Vita proba Chriftianorum,

Omo per baptismum regeneratus ,

I.H

& fanctificatus* viram ex impulfü * 1. Cor;

y exempl

. S. Spiritüs inftituere deber tam fanctam, 6. v.11,

a d & intepram, ut nemini offenfionem, ac

u 1. ne juftam quidem fufpicionem mali pree-

amum! beat. Hanc ideam fanctiratis Apoftolus

yemi j*

"1

rimis Chriftianis propofuit. 245 ommi

docit f

Ul

[becie mala abflimete vos * Felicem ,. qui *;Theft

dgc E

Deo & hominibus talem f& probat, ut di- v.:2.

| [&qui PO;*

cere queat : quis avguet qne de peccato *

fqu; "

L. Homo tot gratiis à Deo poft Bap-

tismum cumulatus, tot Sacramentis ad-

jutus, mensáà Euchariflicà nutritus ac Deo

m ye

faginatus terrena omnia tranfcendere , ac

er mortificanonem & orationem in

lod

A

codleftibus habitare debet. "Talis primo-

omi ?

rum vita Chriftianorum extitit ; nos

er 11

quàm procul ab iis diftamus?

])&3

Pu

It

uantum monftrum in homine

JEatls

Chriftiano peccatum eft? Quantam Deo

nt j

injuriam, quantam homini vaftitatem af-

nobs !

fert? '"'hronum ac templum Dei vertitin

lmusi&

eluncam inferni:, ex filiis Dei facit filios ,

amur.

5

tans : volugtavié peccagtibus velinquatu

fervi-

3

pi

J5

134

Meditationes

[

tevvibilis quedam | expetlatio

ivüti, (

judicii eg zgmr :

g;hä(aïio. Hebr. 10. v. 26.

j rdïgiom

& Puren

MEDITATIO II.

fts ii

fefie f

De fanQitate vitz Religiofis (—:on-:',

fentanea.

quin x

ii

&PQU'Sw

I.R

Eligiofus exemplo Chrifti fic vivat;

m ln

nemo ut ipfüm arguere de pecca-

to poflit. Sifecus fecerit, peccara ipfius

raviora erunt p;ccatis faecularium. . Ha-

uit enim plures gratias peccata virandi:

vixit remotus ab occafionibus: vidit pro-

IN

borum domeftica exempla: denique in

ftatu fuit , vel cert?. in fchola Sanétitatis.

Audi terribilem Dei fententiam : Z zerra

Óiq

fm&ormn ni

.

lg, J(

viomn Domnism. lf26. v. 10.

qua cefft: Qg uon vz'deþi; glo'-

TI. Deinde Relipiofüs peccaris fui

ä ()'rd.i-,

D

ni í10 injuriam inferr. Locutm fruftra oc-

cupat; ab alio fancté &utiliter tenendum.

MR

Religiofo ftatui füo notam inurit, fi peccara

ejus.palàm erumpant: gravia eidem: mala

W6 aq

& incommoda accerfit: & fepe unius

Tles,

ob. noxaminnocentes. dira patiuntur :

fmm Ter

Hanc fcilicet gratiam bona Mater à di-

A

fcolis filiis recipit, quos i

r &

&amanter nutrzivit ac fovir.

pífà tam folicitä;

COnclr

III. Poftremó graviora fünt R,

I U

eligiofo:

rum peccata etiam refpectu Dei offenfi.

Iuj J

Religiofus enim fpeciali quodam modo ac

Il )

jure ad Deum pertinet, utpote qui fe

ervum ,

Cünd

z Evangelz'ä JDoiminicalia.

135

lii 6 r

fervum, difcipulum ; imó Filium Dei vo-

ti religione profitetur. ''alem Dominum

J

ac Patrem offendere , deferere , ad ho-

ftes ipfius deficere, vocationi ac Pro-

iofis -

feffioni fuüg deeífe quàm temerarium ;

quàm Deo contumeliofüm, quot peenis

i fic

& plagis dignum eft ? pondera praviffi-

mam illam exprobrationem à Deo profe-

t de pat

€&am:

1

| jnimiücus qeus maledixift smili ,

eccut Ill

u

F

if

tium. H

OE

:,/iimzi m utigzie: u verü. Pf 54. v.1 3

cia vita

FERIA l.

s viütpt

INFRA HEBDOM. PASSIONIS.

- deiqu!

a Sudit

$) quis fitit, veniat ad me, Q Li-

am- m

àst. jJoann.7.

j ibl

MEDITATIO.

m'sülis()ï

De triplici effe&u Gratiz Dei.

yfraftra t

T.

Hiriftus aquam gratie hominibus

r tenem

r p

mittebat , quo tempore Sacerdo-

tes aquam ex fonte Siloó populo pre-

j eidem t

bentes, fidem illorum in venturum Mef-

fggc i

fiam renovabant.

atiutt

Primus effectus aque

hujus coeleftis eft, ut fordes omnes ab-

Marer 23

g o*

luat, & ftabilem anime pulchritudinem

conciet. Veniamus ad Jefum , aquam

henc inquinatis animabus noflris exora-

: Ro

pa of

puri: Zmnplias laca me &c. Pf 50.

m mwfjf

l. Alter aquee coeleftis effe&tus cft, ut

;ote. Q^

& conferat, & bono-

.;fæcunditlatem anim

l4

rutu

' (&Mfm

" w

Meditatio

136

rum fructuum omnis generis feracem

jidicia

reddat, Sanctz actiones, bona opera;

malum,

virtutes ac perfectio toridem fructus funt;

dant: (

quos anima his aquis irrigeta ad Dei füi

hac ju

gloriam producit: eri

NI

gatuy. Jerem.31r. v. 12,

quaft bortus z'm'f

vidi

HI. Terüus effectus 'gratie , ut fitim

quies

extinguat. llla enim aufert à nobis amo-

Qd

rem voluptatum, & cupidiratem bono-

&qu

rum terrenorum, qus priüs fitienti ani-

kj itaq

mo quefivimus. E contrario replet in

dominy

bonis defiderium noftrum , bonis vi-

L

delicet füpernarurdlibus , (àn&itate, &

Tà fv

Dei fruiione animum explendo. Re-

potn

fpiciamus Joc Paffionis tempore jefum Cru-

ln g

I

cifixum, & vulnera ipfius tanquam inex-

Con|

hauftos fontes aquarum hujusmodi faluta-

ll; dc

rium, que crimina noftra deleant: que

Rn g

fiim anime noflre expleant. — aurittis

&i ho

aquas cum gaudio de fontibus Salvataris.

s

i w 2

FERIA 1Il.

bis ho

INFRA DOMINIC. PASSIONIS,

QRüppe

ülfh'n

Quidam dicebaut : quia. bouus dfi :

Süfim

alii autem dicebuut: won. Joan.7.

dre

MEDITATLIO.

UE

De jJudiciis Hominum.

€m (

Tllàtio

I ^"wOnfidera in hoc Servatoris exem-

Doo

glo » quàm iniqua fint hominum

4$ ];

' judicia:

in Ewngelz'.rz Dominiceha. — à 37k

vis feot

judicia : - dieumt amalum. borum , 2 Lbonum,

yonà Optt

malum;« que reprehendenda fünt, lau-

* Ia. $:

frochus f

dant: que laudanda, reprehendunt. Ad

TT

hec judicia ferenda mortales plerumque

; dortus m

ducuntur affe&tibus füis , ignorantià, in-

vidià; cupiditate : confiderando res, non

g, u

quales fünt, fed quales apparent.

Lon-

| nobis àni

g* aliter Deus: res, üt funt ; cognofcit:

em bon

& qua digna fünt zeftimatione , ceftimat.

| fu,ienri q

Dei itaque approbatignem — quaeramus ;

j pl i

hominum judiciis contemptis.

, hn !

. 1. Hominum judicia admodum inuti-

nditdt; !

lia fünt : parum obeffe, parum prodeffe

Jdo. J

poffunt : & ut Chriftus ait , wzum capil-

; fefümt

hum albura facere. vel migrim * nequeunt. * Matth.

maqam

E contrario Divina approbatio efficax r.v.36.

smodi lu

eft, ac noflre felicitatis tum temporalis,

deant: 6

Tum ererne origo.

uantee vecordiee

. fam

eft hominum exiftimationem captare; il-

; guodi

lam veró, que à Deo eft , amittere?

III. Hominum judicia , quantumvis no-

bis honorifica fint; vana & fluxa funt ;

quippe qu&e momento temporis

ereunt.

s

Leviffimis de caufis parta apud

h

O0

mines

Juttt 615

exiftimario inrercidit: 4i ve] longitlime

0407

duret, cum vita hominis, quee breviffi-

ma eft, extinguitur, & memoria noftri

Contrà veró exifti-

cum fonitu perit.

yn.

matio, quam apud Deum habemus, cum

oris

dé

Deo in eternum permanet. Extraiftam

homlmf

alias laudes affectare vanitas vanitatum

3

e L)

Meditationes

-

138

eft. . Jo memovia erevua evit

ufüs $a

" EXd/ M. 0A

àn hac

li. |

FERIA IK.-

quim o

INFRA HEBDOM. PASSIONIS.

yit, J

QNit, p

Cogno[co ovves mear. Joann. 1o.

it,inil

MEDITATIO

&i

* - De Felicitate Przdeftinatorum.

COopetg

L.4 *Onídera feliciffimam conditionem

ipe J

& g

ele&orum. Oves fünt; quas Chri-

snper:

*

ftus cognofcir fcientià approbationis &

beneplaciti: has ipfe diligit: inearum gra-

tiam omnia facit: 707 periþzmt 22 elevmum:

* foann. Z0Z. vapiet eas quisquam de mouu mea.*

ào.v. 38. Nomina ipforum fcripta funt. z libro vi-

INEF

?&. Quanta hec felicitas? fi fcirem, in

Ele&torum grege me effe, mundurm con-

DT

temnerem , amorem & ftudia mea à crea-

INEN

turis ad Deum & Divina transferrem:

[

nihil praeter Deum diligerem, nihil extra

f

deram

ipfum defiderarem. Hoc fac, &in nu-

0l

Ofe

mero predeftinatorum eris.

Cürft d

IL . Qves mee vocem ineam audiant. . En

UC of

alterum. fignum predeftinationis. ídque

Qs ?

cerüiflimum , Dei vocem per Scripturas

l

acras, per gratiam eeternam & exempla

M

d

Qu

fua nos alloquentis cum docilitate audire,

Cula Q9

cum fidelitate exequi.

Huc acceédunt

Qum h

àlia indicia pradeftinationis, nempe- fer-

VVetey

vor Spuiiüs; patientia, charitas, pius

fs

Anius

in Evangelia Dominicalia.

839

jf ?

ufüs Sacramentorum, devotio erga B. V.

an hecin te figna relucent?

HI. Confidera.caufas de falute tua,

quàm optime fperandi.

Deus te crea-

SIONS

vit, redemit, ad obíequium fuum vo-

cavit, peccantem fuftinuit, peccata remi-

0l I0.

fit, in flatu Sanctiratis.te collocavit. Qu

)

eepit opus Lomum , pevficiet. * Sed ego * Philip,

Atorurm,

cooperari debeo :. Hiuic cooperationi & i. v. 6.

fope jam defui , &iterum deeffe poffum.

ondinoret

Hec caufa eft, cur fpem fülutari timore

iO

temperare debeam. — PAjlipp. a. v.12.

unons 4

ag

FERIA V.

$ d

joj n .'

INFRA HEBDOM. PASSIONIS.

MEDITATIO

um v

fcirem; i

De Lachrymis Magdalenz. Z.7.

ndum [

v

3 d*

I.

Achrymee fancte hujus poenitentis

funtfincere. Nam fluunt ex con-

yngferta

fideratione. criminum : cum pudore &

) nbl

? &innïl'

dolore conjunéte funt

totus vite de-

curíu durabunt.

An tu, quiDeum verif-

fim? offendifli ,

ex animo de peccatis

yir' E

doles ?

yis P

II. Lachryme ipfius funt generofee .:s

$r

Magdalena difficultates omnes & obfta-

x exetl

cula converfionis füc perrumpit: refpe-

étum humanum, publicam confufionem,

at

inveteratam peccandi confüetudinem fu-

empe .ä;

perat: fomenta & materiam |peccandi

Deo

185 ;

g

j

I 78

Y4o

Ma'imtz'one: ;

Deo immolat: vincula omnia ; quibus

ls nos

mundo adílringebatur, disrumpit. Tu

hinc à

faam r

quam vim hucusque tibi inrulifti

) ut er-

rata corrigas?

III. Mag

dalenee lachrymee fuerunt e£-

I)

Crimina

ficaces. INam veniam peccatorum obti-

nuerunt : animum Magdalene & cor in

d0nam

melius commutárunt : innumeris pecca-

&Tütmna

attocif

toribus exemplum ac ftimulum poeniten-

tiae attulerunt.

Cura, ut tu fimiliter ex

Gilim f

iisdem proficias, atque à Deo perfectam

fiümqu

converíionem , &

perfeverantiam in ipüu$

Fiii p

amore efllagita,

AUS

infnit

FERIA VI. |

Ton v

INFRA HEBDOM. PASSIONIS.

Til pj

Tem ex

Expedit "volir, ut umur moriatur

bomo pro populo. Joann. 11.

l(

Wüm

MEDITATIO

tiore

De Redemptione humani Generis

Quo]

u pf

per Dominicam Paflionem. .

L * Onfidera miferrimum ftatum huma-

medem

Pri-

]l&a, ü

ni generis poft peccatum.

COnfa

mus homo debitum contraxit: nos fce-

CDta D

nus auximus proprii peccatiss Ex hoc

flatu emerpgere noftris viribus minimé

D n

quQ (

poteramus. Univerforum hominum co-

natus ne unico quidem peccato expiando

Pel' gm

n

parerat. Periéramus; fi Deus noftris ma-

S

z Eoangelia Domisicalia.

un

nia , quit

lis nos implicitos reliquiffet.

Cognofce

umpi. Ti

hinc & morbi magnitudinem , & fum-

ilifay u

rnam remedii necef itatem.

» foeru &

lL. Jefus hominum znifertus, eorum

torum oj*

crimina in fe füftepit expianda per con-

g & ort

dignam íatisfa£tionem. — Hunc in finem

yoris pec

s&rumnas vitz fue, & opprobria mortis

m penite

atrociffiinge Deo Patri obtulit.

Pater vi-

(imilter

cillim fatisfa£tionem illam acceptavit, ve-

niámque promifit, eà conditione , ut ex

m inpl

Fl ipfius Paffione fructum capiamus.

Gratias age amabiliffimo Redemptori de

infinita hac charitate: ama illum, qui

|

mori voluit, ne tota gens & maffa homi-

num periter: te

.

.SIONIS.

ïipfum ad ferium dolo-

rem exgita.

p m

lL. Crüciatüs & mors Servatoris ani-

*

mum noftrum erigere debet, recorda-

Q

tione peccatorum

raviter afllictum.

Quod enim malum adeo defperatum fit,

j

cui pharmacum tam prefens ac certum

enm.

iederi nequear? fperaigitur, priora de-

1tUrTl hit

li&ta, utpote qua toto animo deteftatus

furn. h

& confeffüs es, condonata effe: & pra-

"

fentia ac quotidiana per virtutem fàngui-

Eu

nis & mortis Chrifti condonatum iri : de-

us m

nique certam fiduciam animo concipe ;

min

pergratiam , quam Chriftus nobis pro-

"]

o t

Terüit ; nova deinceps peccara evitandi.

gofté

j

SABBA-

142

Meditationes

exe&iplc

SABBATHUM ANTE: DOMINI;

Chrittu

Meffür

CAM PALMARUM.

cl abh

MEDITATIO.

Tonem

De triumphali Chrifti ingreffü in -

tim ho

-

Tondan

Jerufalem.. foann. 12.

1. X 7Oluit Chriftus maena cum celebri-

DO

tue , & publicce letitiee fignifica-

tione Hierofolymam intrare, ut oftende«

En

ret, fe libenter ac fponte füà mortem

Mu -

aulo póft fübiturum effe; id enim fi no-

luiffet, occifores füos ac Deicidas nullo

negotioinfervos & adoratores commutare

H

otuiffet. Ergo captus eft, diriffimé ha-

U

b

* If- 531

irus ; & eruci afhixus : quia ipfe voluif.f

;

berahs,

Voluit autem, quia nos amavit.

Qul Obr

II Deinde triumphantis in morem in-

Voffer j

edi voluit; ut ienominia paffionis ipfius

Mmmo.

Valuit.

atiüis-& luculentius fpargeretur.

tbitrgn

enim triumphus ille; üt Chriftus toti

,

mundo magis innotefceret; heec ipfà ve-

Wt Veljö

ró notitia & norminis celebritas fupplicii

Ofrui

infamiam auxit.

Vide; üt nihil Chriftus

nfider,

pratermittat , quo dolorem füum X

b

ignominiem exaugeat; & nos, cüm vel

l&

leviffmus contemptus pro ipfius gloria

perferendus eft, e

Wtj g

rimus.

7

xterriti pedem refeï-

:

g

;

Qtnet

IL Denique hàne ttiumphalis pompee

peciem elegir, ur laudis humarnz & au*

toff

Tàq

itatem

W tri

r pogularis vanitatem ac lev

exein-

— Em

]

in Evangelia Dominicalia.

143

exerhplo fuo nos doceret.

Illi ipfi; qui

DOMIN

Chriftum hodi& tanquam Regem Ifraz] &

M.

Meffiam firum excipiunt; eundem pau-

cis abhinc diebus tanquám nefarium ho-

)l

minem morte afficienr. « Quis inconflan-

]

grö(fuin

tiam hominum non timeat? quis favori

lj

mundano fidere aufit?

1

ym celelr.

kz fl

DOMINICA PALMARUM.

w ofiende

Erte Rex tuus "venit tibi man[uetur.

D

Qul morte?

Matth. 21.

Lenim i

AMEDITATIO.

ss ii

s cormmutis

L Hriftus Rex nofter eft, & quidem

dicifin

infinitt fapiens, bonus, dives, li-

i j!jf WW

beralis, juftus , mifericors , immortalis ,

il

nulli obnoxius , Dominus univerforum,

morem?

nofler eft omnibus tirulis: Ecce ARex tuus.

Summo cum imperio nobisproeft

jnsip 1«

D

; 8cpro

iT

arbitratu füo de nobis flutuere

poreft.

hiftus (

Gaude,

quód ranti regis dominio fubíis;

gec pb

ut veró reverentiam , fübmiffionem &

[uS f"PP]'*

obíequium debitum eidem impendas ,

hi inb

confidera, quàm exa&e Regi terreno &

; fiui

mortali à mortalibus ferviatur.

d

.

IL. Rex ifte propter nos advenit: Evce

fiug gl

veHt t Nempe ut nos à ferviture

dcm k

eccati liberez,^ ut nos protegat & gu-

b

ernet.

uidquid apir, non fuà, fed

js pf*

noftrà causá

agit. - Reges terreni gravi-

a gv

b

u$ tributis fübditos onerant, & eorum

d

^

facul.

od

144

Meditationes

facultates exhauriunt , ut ipfi direfcant :

ad&erfa |

vitam fübditorum diícrimini objiciunt ; ut

mus, f

fuam tueantur, & gloriam tibi compa-

( amor

rent: denique feverifimis legibus fübje-

j

&os coércent.,

uid veró jefüs ? pau-

m

pertatem fibi fumit,: ut nos locupletet :

priofn

vVitam pro nobis fuam offert : nihil jubet,

fs Dj

|

quod prior ipfe non obfervárit.

Ecquis

Jutie |

Regem adeo bonum non diligat?

&ndo

IIL Regis hujus individuz comires fünt

|

KVib

clementia & maní(üetudo: vezir zibi man-

II p

Juetus.

Admirare hanc ipfius clemen-

tl

tiam erga omne genus hominum, eám-

queimitar| ftude: difczre d me, quia mi-

qu. *

* Matth, 7;5 fa. * — Hàc virtute inftru&tus iracun-

puior o

PT

fequeln

diam comprimes, & Zelum immodera-

&dve

tum temperabis.

Thento e

Of

PERTT IE

EV&damw

HEBDOMADJE SANCT.,

W.

MEDITATIO.

Tim x

jtti, g

De quadrup

lici fine Pafiïonisv

NOnfide

*

Chrifti.

af

Tintina

I. yAffus eft Chri&us, ut Patrem fuum

. glorificaret , reparando per mor-

ld d

tem fuam injurias ipfi à peccatoribus ir-

rogatas, & ad hunc finem offerendo ei-

m

dem facrificium, omnium quae fuerunt ;

aut effe

offunt , auguíliflimum , Deó-

Nos etiam inter

De'

que gloriofitfimum.

advería,

t

in Evangelia Dominicalia.

145

. Cirelcat

aäverfä ; que patimur,; Deum olorifi

Ca-

bjcintyt

mus, Ífi ea patienter cum refienatione

libi conpe

& amore perferamus.

Xbus (j

Il. Paffus eft, ut noftra delicta expia-

Mis? pb

ret.

Hsc ipfe in f& füfcepit: hec pro-

locupktt:

prio fànpguine delevir.

Per &erumnas no-

nihi j

flras Pailioni Servatoris unitas Divine

i hi

Juftitie. (atisfaciamus

ro peenis, quas

eccando commeriti

:

u

it

mus, alioqui in

onites f

ac vita, velin altera exfolvendas.

at t t

IIl Paffus eft, àt S. Petrus ait, volis

y du

velinquens exemplum , ut fequamizi. veftigia

H

um, &

j

eus. :

Prior ipfe viam crucis inivit :

* y,Pett,

*

2

l]

y i

rior calicem Paffionis bibit, ut nos ad

I&US Ya

equelam füi invitarer.

In rebus arduis

j

& adverfis dulcifimo folatio & leva-

mento eft, cogirare , quód hác ratione

Chrifto Pradeftinatorum capiti fimiles

evadamus.

.IV. Paffus eft, ur novo titulo glo-

NCT&

riam cceleftem fibi compararet , oportuit

* Luciaq

i

pati, g ià intrave im gloviam. * ^ kiec

confideratio amaritiem omnem ponis

Pifíos

& afflidionibus noflris adimet: mo-

nentaneum eft ,

r

quod—cruciat: seternum

g

quod delecdat.

j p mCI

MF ERÍA ITI.

atoribu

HEBD

OMAD/E SANCT.E.

ferent? *

MEDITATIO.

g at

. De Virtutibus Chrifti patientis.

mm; Dev

af

Lf XHriftusin Paffione füa refpectu Pa-

Á

d

qit

CX . tris füi oftendir omnimotïagï

1eüe

,

f—k

Meditationes

146

dieniam erpa

ipfius voluntatem : . Von

uoJ ego volo: fed quod tu.

Oftendit ar-

dentiffimam charitatem & incenfüm de-

HEBI

fiderium glorificandi ipfum , offerendo

eidem facrificium Deo dignum: oftendit

denique perfe&tam fiduciam in Paterna

Ded

TT

ejüs benignitate collocatam : 47

fuaj commendo Spiritum meurm.

Poffu-

Em

mus & nos, imó tenemur Jefum imira-

ri, easdem virtutes exercendo in vira;

1

tien

& in morte.

Confider

IL. Chriftus erga homi

n&s, pro qui-

Áifner

tonditior

bus paffus eft, oftendit tenerrimam com-

affionem, amorem inexplicabilem , de-

pulo: at

iderium fálutis noftre tam vehemens &

& Rom:

inflammatum , ut graviora, fi opus fuif-

lique à

íet, tormenta, mortémque atrociorem

1 quay;

1

7jv. Di-

perferre optaverit, càm dixit:

Wque «

camus nos cum Apoftolo anatbema , qui

f

üinré ge

non amat Dominum ]efüm, qui tanto

Ts o daVl

exceffu nos amavit :

ifcamus exemplo

Gd

. Servatoris, proximo noftro indolere ;

m q

amorémque & zelum ipfi impendere. "

D'vitore

IIT. Chriftus erga fe ipfüm oftendir hu-

lT

militatem usque ad exinanitionem /emer-

T)nt) dce

* Philip, zpfum exinaatvit ,

* Oflendit patientiam

Q ]

2,

proríüs inviétam , & ftupendam manfue-

m t

tudinem. Hic agnus erat, àüt Propheta

Ütriqye

joquitur, qui coram tondenre & mactan-

2 Pt

te fe obmutuit: /ieut ovir. ad occifionem du-

Quüd ho

*1f,e5.. cetur.*^ Imitemur prototypon noftrum:

fllr) üt

ln

v 7 æ!;z.äozce, ef fac Jfecun üm exf?nplar. Exo;;-.f;.

iu Evaggelia Dominicalia.

147

yem: du

Oftendtt

FERIA IV.

j

xenfüm à

HEBDOMAD/E SANCTEE,

; of

m: oftti

MEDITATIO.

in Pue

; fa.

. De doloribus Chrifti externis &

internis.

u», D

elom i

Equamur Servatorem pro nobis va-

o i V

I.S

tienrem , ür eidem compatiamur.

Confideremus dolores, quos in corpore

$j PTO qu

- füftinet.

1. Patitur ab omni genere &

Q

conditione hominum, à Regibus & po-

Timum d

cibilm;

[

pulo: ab Fcclefiafticis & Laicis: à Tudzeis

velime

fs

:

& Romanis: à militibus & li&toribus: de-

Í

1

2. Patitur

fl opi

nique à propriis difcipulis.

« g

in quavis parte corporis füi, à vertice

.usque ad plantam pedis.

3. Patitur

it

: fi. ]

TR j

^

omné genus füppliciorum, flagella, fpi-

nas, clavos, crucem. Hincconclude &

g"

yus exef

cruciatuum ipfius atrocitatem , & peccato-

jo me]CIï

rum, que Paflionis Dominice caufíà fünt,

graviratem.

À

l endefe

of i

II. Tormenta hec etfi diriffima fue-

rint, acerbiores tamen erant interni cru-

onen "

j panenllï

ciatus. Patitur Jefüs in anima (ua trifti-

tiam; tedium, pavorem, defolationem;

lm m

y Pr

g

omníque gaudio & folatio ultro fe privat.

&

2. Patitur in fama & honore füo, quid-

j

j

quid homo pati unquam valer. Vendi-

t hn

n m

tur, üt jumentum : capitur & ligatur;

üt laro: flagris ceditur, üàr mancipiurn:

.b

"

2

pinis

148

' Meditationes

Trfticati

fpinis coronatur, ürveneficus: crucitan-

ftipend

quam impius & nefarius homo affigitur,

& quidem in fefto folemni, infpectante

b

hominum infinità multitudine, qui mor-

Kruento.

cruente.

tis ipfius ipnominiam per torum orbem

3bolins|

vuleaturi erant.

3. Patitur in dochrina

füa, in miraculis & difcipulis füisiniquiffi-

inflmi

imam cenfüram & condemnationem: un-

bocat

ton fcri

dique ipfi in vita, & in morte infultatur.

uàm meritó S. Scriptura Jefüm appel-

türim à

* 155

lat Zmum dolorum. *

uàtm . caró luit in-

iSue ad

v.j3

feramus

nocens rocentium mala gaudia & ftultas

z

ac foedas voluptates ?

tudine

ficrifci

Wt

DIE JOVIS SANCTO..

MEDITATIO

fodo üà

tür; fed

fitifics

De Iníftitutione SS. Sacramerxlci.("

i,

Alvator mundi füb finemn vitze plus-

vmw fO]

IS

quàm unquam aliüs nos diligit

Plgnus b«

Rediturus ad Patrem, voluit tamen apu

Q felci

nos remanere.. Modum id efficiendi fa-

ünirsbi

pientia invenir , amor executioni dedit.

Chifi j

icitur quo tempore homines fe parabant

&"mca

Pi

àd internecina odia in xChri&um effun-

Wt

S

denda, Chriftus documenta edidit. amo-

ris erga homines flagrantiffimi. Namfe

ipfum nobis dedit, & ex mero amore fe

lx triþcy

E

4

dedit, & modo arétiffimo tenerrimóque

f& ipfum nobis unire voluit.

Admirare

Auguftze

pmnüm omriia & fingula tam

-

Inftitu-

h

"

in Evangelia Dominicalia.

149 -

: cudtit

Infitutionis. myfleria; tum Chrifto de

y afipu

ftupenda hac charitare pratias age.

. Il Chriftus, priusquàm corpus fuum

infpetum

j qui m

cruento modo in Cruce facrificet, in-

yum. ont

cruente illud in Euchariftia immolat ; &

abolitis legis antiquee facrificiis ; victimam

n dodre

fisinqil

inflituit corporis & fanguinis fui , ut fit

jonem: V

holocauftum perpetuum in altari, .nec

einfültit.

non facrificium propitiatorium , impetra-

Áim pf*

torium & Eucharifticum Chriftianorum;

usque ad confummationem feculi.

OÉ

ear lat

ja & f

feramus illud Deo eà reverentià, teneri-

tudine ac pietate ; quam tale ac tantum

facrificium depofcit.-

III. Chriftus Euchariftiam inftiruit non

NCTO

modoó üt facrificium, quo Deus honore-

0

tur; fed etiam üt facramentum, quo nos

fanctificemur. In hoc fe ipfüm fidelibus

crumt

uniendo, gratià fuà, illuftrarionibus, fer-

vore, folatio ipíos replet: íe ipfum in

105

pignus beatz refürrectionis & fempiter-

n felicitatis preebet.

Cura, ut ex tam

um

admirabili beneficio , & altiffimis finibus

d

ji(00!

Chrifti in Euchariftia

precfentis .profe-

u

&tum capias.

5

y

p

di

DIE VENERIS SANCTO,

qidit f

"CONTEMPLATIO

M

De triplici argumento admirationis &

0 nm()le

acri ftuporis ex Paffione D. N. J. C.

;errin

"

I pyRimum eft videre Tuftitiam füummam

d

Deus Fi-

il

yib

-X Patris adversüs filium.

jiti

k

'K3,

ium

À

156

: Meditationes

Iium fuum feveritfim? tractar, & qualem

emfam.

quantümque filium? Unigenitum füum,

qui ex|

unicé dile&tum , innocentiffimum : Fi-

hil pto

lium , qui transferri à fe calicem Patlio-

Chrüü !

nis inflanter ac tenerrim? rogat: Filium,

qui flagella, fpinas, opprobria & contu-

$41

Huic Deus Pater

meligs jam pertulit.

vitae gratiam negat: hunc morti addicit

,

I

am dire, quàm ignominiofie, & qui-

4lem ut fervum vilifmümque mauci-

:

pium liberet. O rerribilem Dei fuftitiam!

'quid me futurum eft, fiincideroin manus

I EXä]

Dei viventis & irati?

ftum,

brachii

II. Alterum argumentum ftuporis eft

j

omines amorem , qui

mur f

videre Dei erga

tione (

mortis ipfius caufa extiterunt.

Amot

ifte renerrimus eft,' nullius commodi aut

COopert

timys,

lucri cupidus, fortis, & conftans. Amo-

rem hunc Jefus teftatus eft homo factus,

fum ïed«

cum hominibus converfatüs, in vita;

)

in paffione, in morte & poft mortem.

ttong (

Nam cor fuum lanceà voluit aperiri, turi

fpilch

ut ultímas fanguinis guttas pro nobis fun-

deret: tum ut aditum nobis in cor fuunt

d fl&fco;

* s Cor.

preberet.

Si quis poft hec omnia zoz

16. v.2i,

nhoc(

amet Dominum Sefum , fit anathema ; *

Qüis .

ro Judzo aut excommunicato habeatur.

Rütdn

TIi. "Tertium objectum ftuporis eft ho-

n

minum ingratitudo. Hanc Judaeiomnium

Ti

primi cominiferunt, maximis à Deo be-

f

neficiis ornati.

judaos fequuntur , quot-

uüïitärg

quor Deum ofiendere non definunt ,-

cauiam

R

in Evangelia Dominicalia.

15tí

& quie

caufam mortis ejus renovant: tum illi,

ürum fin

qui ex gratiis per Chriftum obtentis ni-

imum: P

hil proficiunt. Denique qui nihil amore

cem Dl

Chri(ti füftinere volunt.

yt: Filn

à & conn

SABBATHO SANCTO.

Deus Pt

MEDITATIO

nort ais

, &t

De Sepultura Chrifti.

ue m

I

Xpiraverat in Cruce Jefüs, ceàm
