hoc efficiebat amor ipforum erga Chri-

ftum necdum omnino purus , quid no-

bis non rmetuendum eft ex affe&tibus ani-

p w

mi ad oble&tamenta fenfüum, ad lucrum

& commoda terrena malé propenfi?

T

n d

III. Porro nobis omnibus expediebat

Chriftum hinc migrare in coelum, ut lo-

emibit

) od

cum nobis in feliciffimo illo regno prz-

pararet , cujus poffeflionem adibat: va-

jofe o

do parare cobis locum. ltaque locus no-

u M

nortulst

fter in cclo paratus eft, caveamus , ne

culpà noítrà portam riobis aditümque

ique (

precludamus: defideremus occupare lo-

i o

cum noftrum : huc laborem & ftudia

y p

noflra conferamus , ne fruftra Servator

. gg' [

nobis fedem praparaverit in regno Pa-

i U

tris fui: couzendite intvave. Luc.13.v.24.

ij glorfæf

MEDITATIO II

jl þfm"',ï

Chm -veuerit Paraclitur , ille quoy.

wnhmfem !

docebit omuem "veritatem. . Joann. 16.

toji n

iritus S. feipfum nobis exhiber Do-

jf a?

I. SP

j ueqllaqL

&orem & Magiftrum animerum

[ahs ]

noflrarum. Ut autem ipfius inítitutio-

l

nes cum fructu excipias, opus eft atten-

gra[lær

-

176

Meditationes

tione , avocando animum à ftrepitu rerüri

terrenarum: opus eft docilitate & prom-

30MI

pritudine ; libenter ea , qua íü

operit ac

Paj

ocet, in opus deducendo.

D

icamus

fiepe cum Samuele: Zoquere Domine, qui

* ;, Reg. üudit [evous tuus ,* eut cum Apoftoloi

€. 3.

JDonüne , quid ane vis -faceve ?

é& 19

a

Vertl.

li

E

ï)ivinus hic Magifter & intelle&ui

nobls Ti

faciliatem praebet doétrinam caleftém

fioat

affequendi, & volürtati vires confert,

th01) oj

eandem opere complendi; id.quod rme-

tifitis

mo alius Magiftrorum preftare difcipu-

—His fuis valet.

Ipfe Prophetas & Apo:

deriuri

a'eren

- ftolos quanrumivis rudes inftruxit: ipfe

San&os omries mira & ftupenda docuit;

ngenter

105 accj

eosdémque ad virtutes maxim? heroicas

teltas &

excitavit. . Simiilia his Chriftus per Spiti-

b

&te deb

tum Sanétum nobis preftabit; (i modó

ipfius ductui & magifterio nos coramit«

D

tamus.

itly mffl

IIL. Lectiones Sandti Spiritüs nori fo-

17

lüm verfantur in veriratibus fpecülativis

& qui

fidei, fed etiam in pra&ticis moruim ac

atandi

-perfectionis Evangelicee docümentis , cue

[ie doge

E

E

jusmodi funt mortificatio paffionum,

Vg e

£a vel minimorum peccatorüm : exercie

tiumi humiliratis, patienties & charitatis.

Ti Y

Difcute rationes viree tuae ; & facilé per-

fcrlcltam

fpicies , quàm parum hucusque ex pr&-

Vüffrug

Qd i

| claris h).s ?&ioni,bus pr?fgcerisg -

poML-

mæ[ärm

^

in Evangelia Domigicalia.

177

vopttüté

tte & p

DOMINICA V. POST PASCHA,

» füppeti

Petite (v accipictir. — Joann. 16.

9. Die

MEDITATIO

37

]

m pl

De Oratione,

1 Mu

HRISTUS nos- cxli'ortatur &d pe-

IC

& iil

tendum cum fidücia, quidquid

nobis neceffarium eft: Idem nobis ex-

m aetlt

yes confa

probrat negligentiam in petendo : Uraue

4

2nodà zon petí

flhs

quidquam: perite, Qd ac-

Q qui

cipietis.

:

(tre Uif

. An poffet clariüs exprimere de«

fiderium fiüim, univeríà, que rogamus,

s

fuxt: !

elargiendi? Hoc excitare in nobis debet

ingentem fiduciam , cüm ad orationem

od *

nos accingimus: porro ipfa rationis ne-

jme

ceífitas & noftra indigentià ftitaulum ad-

i p

d'f;re debet;, ut fervenrer oremus.

j 1

ys con

lL. Quia verà, ;uid oremut , ficit opor-

zet, Wéfeimus ,* dicarnus cum

poftolis:

*Rom.&.

iiïüg ii

aDoriine , doce gos ovave.*

Doce; inquam;

* LüCa i le

& quid. petere debearm

1$

E

& modum

p

Oorandi Utru

m

; m

nque.nos oprimus. Mapi-

fter- docebit;

fi id cum humilitate & de-

umeufiSI F

jonum'

i

fiderio ex ipfius inflructione proficiendi ,

petaemus,

j ge)gcu

]

5[ Chaflm

HL. Vult Deus

; ut pérfeéctam " ipfä

felicitatem fla

itemus: Perizes uf gaudium

[ faCdc PC

j

HU

j a?

;vcj(fw?h-, fit- p

Huc fpectat, quid-

1si

"Quid in corpore & anima; iri tetmmpore &

eceffarium

Wie

1—n ?etämiwg; nóbis n

güu D

x

W

D'v

-—

h

num

þk

178

Meditationes -

[

Deun ]

num habemus divitem, noftri peraman-

tem, qui nos cum humilitate, fiducia &

omnes f

Maxime ve-

te debe

perfeverantia orare jubet.

charitar

10 vult, utad obtinenda, que ab ipfo

petimus, nos difponamus faciendo , quz

enique

ipfe à nobis requirit, hoc eft, timendo

ciliüs o

orationi

ipfum, diligendo, & legem ejus fervan-

& fin

&

(0)

Foluntatem. timentium fà faciet ,. &9

deprecationem eoyum exaudiet. P144- v-19-

II Q

Qu d ;

MEDITATIONES IN ORATIO-

(tdo [

tite ln o

NEM DOMINICAM.

MEDITATIOT

Va f

Rentem

Pater noffer , qui es n ceelis.

tm &

dlibir:

[Y^Xordimur orationem *noürai'nk ad

tetder, [

; Deum , compellando ipfüm dul

d

vocabulo Patris.

Eft enim Pater nofler,

lii

quia corpus, animam, X univería, que

fabemus, ipfe produxit: quia per Re-

demptionem & Gratiam Jefu Chrifti nos

fibi in filios adoptavit: quia nos cogno-

D

ítit, amar , protegit, & hereditater

LR

eternam nobis preeparavit. Iraque in ornni-

[

bus nos geramus, uti decer filios ralis ac

dl ]

tanti Patris , honorem , amorem , obe-

fs

dientiam , fiduciámque ipfi exhibendo.

üt, ]f

II. Deum non modóà Patrem appella-

RUR

inus, fed noftrum Patrem. Revera enim

"um

communis hominum Pater eft, ac pr&-

Q ET

cipu& Chriftianorum.

Itaque vocando

] ltipy

Deum

in Evangelia Dombaicalia.

179

] petumd

Deum Parvem noffrum, profitemur, nos

; hat

omnes fratres effe; qui mutuo fe dilipe-

Maxim Y*

re debent: profiremur; quód ex fraterna

ye dbl

Charirare pro aliis ctiam oremus: quó

3endo

enique confidamus ; preces noflras fa-

ciliàs exauditum iri, utpote quze cum

ejus fnt

orationibus fra

trum noftrorum; conjun-

X

&e fünt.

if t

IjJ.

ATR

i e$in cehs ? Licet Deus ubi-

que fir, & in nobis ipfis; nihilominüs

ORATI

orando Deum; debemus ipfüm contide-

tare in codlo exiflentem, ubi à Beatis re-

AN,

velatà facie videtur.

Ea confideratio

J

mentem à terrenis abflrahet: attentio-

al

nem d reverentiam inter orandum con-

ciliabit: denique defiderium in nobis ac-

noft "

cendet, bona aeterna & f

pernaturalia pe-

ipfüm

tendi, — Quee fovfum fiut ,

guæ?*ite; Hon qua

Duer

"

Jüper zervaum. . Coloff. 3.

j

liveïfal

l

l

]

ya ^

MEDITATIO II

j

o

j

)

Ü

danctificetur Nomen. tuum,

l Q5 (

ha d

Rimum, maximéque dienum votis

.

p

ac

t

j

Precjibus - noftr

is areumenrum

filioS

g

eft, ut De

1 Patris noftri aupuftum nomen

[

yrem;

fanctificetur , ejüsque

&

oloria promovea-

chibe?

tur. Ipfe enim univer

a propter gloriam

füam condidit, hujus rc

i oratià in mundo

m J

Rev efa

degimus , hic denique

i

ecialis finis eft

noftre vocationis: AMajor Dei gloria. ld

f &

j

ei nobis

g

gratia

"

Á

ut rei?sä praftemus ,

3

necek- .

199

Meditatzones

neceffaria eft; quam initio flatim oratio-

Caveamus autem

nis noftre petimus.

Ad

ne loco Divinge glori&,; noftram aucue-

emur.

iTN

IL. Dum oramus, ut.Dei nomen

nobis:

&ificetur , petimus 1. ut nihil committa-

námqu

tur, quod ipfius glorie contumeliofum

fit, u funr infidelium & impiorum fü-

Tdtm

Titti,

perftitiones, facrilegia, blasphemiae, re-

rümque ac le

m Divinarum contem-

p om

Sintos

tus.

5. Ut

eus in terris agnofcatur ;

atmetur , plorificetur ficuti i

n colo , ubi

t Da

£num ;

erpetuó refonat trifagion illud : Sa&us

in feipfo: San&us in confiliis füis: San&s

Ms

105 n

in ómnibus operibus fuis. Hoc unicum

4nC |

bonum eft, quod Deo exoptare p?-.*-

Qudi

fümus.

HI. Ut Deus reipsà à no

bis fanctifice-

Oportet

m fpü

tur, dcbemus 1. ipfum glorificare in no-

bis ipfis per fidelirat

em, per obfequia,

Tutn

, dy ;

per laudes noftras. 2. Debemus arden-

ier defiderare, ut eadem ceeteri faciant;

Ct]rjfa

lR

eámque in finern operam noftram & la-

borem impendere. 3. Debemus ex animo

Ttà nof

g]h

kerari, cüm alios videmus amplificande

lorie Dei feliciter intentos:

us -

Ti r

t&tem n

* Num

wat, ut omis populus propbetet : * Quo-

11. v,39. modo iíta hucusque curavimnus? quomo-

SüS ]n

ll

C

do inpofterum px*qcu;fare decernimus? -

Tes]g

N

5 duf

us

MEDE

i Evongelia Domgicalia.

191

tim of

MEDITATIO III.

fnuS u

Adveniar. Regnum tuum.

a at

N priore petitione poftulavimus bo-

II

num ipfius Dei Patris noftri; inifta

ponten l

jl commit

nobis tanquam filiis petimus veram eter-

námque hzreditatem à Deo nobis prepa-

n;umeliofup

Jl

jorumi

ratam. Regnum hoc Dei eft: Jtegnum

Zuutn.

Ibi enim Deus perfectiffime &

) eml'æ;ff'

:

m conte?

per omnem zternitatem regnabit füper

Sanétos füos: Jpfi populus eyuy evuut, Q9

apolat

n ed, t

apfe Deus cum ezs erit eorum Deus. * Re- * Apoc,

gnum illud erit pacis, amoris, & fancti- ?'-

]ud: 3*

ratis. Idem regnum noftrum eft; quia

us V

nos in ilo perfectà felicitate fruemur.

Hoc i

Hanc enim denorat vox iffa Aeggum.

yopuit P

uodfi regnum hoc finceré defideramus,

jp n

oportet nos mundum & vitam prefen-

tem fpernere , nec illubenter eam defe-

ficure 1

rere; nam, üt S. Cyprianusait, repugnat,

wut diu velit vivere ,. qui perit vegnum. Dei

ul

velociter adveume.

sei i

II. Regnum Dei, quod petimus, in ani-

of

ma noftra jam eft: Aeggum Dei imtra vos

nus e

y

efr. *

Quando nimirum Deus per pra- *Luc.r,

fifoo

tiam fuam, & noftram erga Deum chari- Y 2t.

J

tatem nobis dominatur.

Ut hoc modo

iw;

i

d

Deus in nobis regnet, eliminanda exa-

$? (

U

&Hiffime funt quevis peccata, utpote ho-

'cmlmus

ftes Dei; & contrario totos nos directioni

& ductui gratie divine committere de-

h

3. De«

N

u

'M3

183

Mea"it;ifiones

Dd &

]II. Deniqueregnum Dei etiam in ipfo

mundo eft. Si enim Deus ranquam Rex

fertur,

omnium feculorum & nationum ab. ho-

Tio- ert

minibus agnofeatur; fi Chrifti Jeu. Di-

at ]

vinitatern & Regiam poteftatem mortales

I.]

confiteantur , ejusdémque legibus finceré

tem D)

obtemperent ,. Deum faciunt in mundo

J*

regnare. Hocutfiat, petimus dicendo:

Miti]

vddoeniat Rezgum. tuum. . jungamus pre-

tà vult

cationi huic labores noftros, ut regnum

*

que n

adeo juftum & o

paa i

ptabil; ftabiliatur ame

erfed

plificetur.

MEDITATIO IV.

E

1 füsd

tione à

Fiat *voluntas 1ua

H

terexe

ficut in caelo Qv ('n

Demug

terra,

1017 0

Oftquam à Deo Patre nollro peti-

lIl ]

p

vimus, ut colum nobis det, in

Antatis

quo regnum & berediras noflra confi-

ts

flir; perimus hic ab ipfo gratiam confor-

Y d

mandi nos cum ejusdem voluntare, &

Query

tanti regni tam moleftamn dilationem e-

&Inore

quo. animo ferendi Regius princeps,

t9.

quamdiu procul à provinciis fuis here-

T0* no

ditariis abeft, imó & carcere detinetur,

Eu

ftatum hunc moleftiffim fert, nihíilque

magis optat; quàm ut inde dimiffüs prz-

P

paratum fibi folium confcendar ; interea

multà ipfi patienrià & refignatione opus

lirhy

eft, donec voti compos fiat.

Hec no-

flra conditio eít: fümma nos in regno

]

D

z Evangelia Dominicalia.

183

imin p

Dei & noftro felicitas expectat; fed dif-

fertur.

nquam K

gitur patientia nobis & refigna-

um 3 b

tio eroa ï)

ei voluntatem neceifaria eft:

fti )

Fiat

oluntas tua.

m morta

- JI.. Deinde petimus adimpleri volunta-

T

gibusfmcefä

tem Divinam, uf voluztatem JDei. facien-

r n mX

fes * reportemus promiffum regnum.

* Hebr,

ms dicd

Multa Deus facit voluntate abíolutà: mul-

lo. v.36.

apamus p

ta vult dependenter à noftra libertate ,

que nobis ipfe imperat: demum non

! ïlt ægnun

f d

pauca à nobis fieri optat , que ipfe ad

erfectionem noftram per modum confi-

lii fuadet.

Prima debemus cum refivna-

[V.

tione acceptare: alia debemus obedien-

j at

ter exequi: pofltrema ultro ferventer de-

bemus comple&ti, utfimus perfe& cg' ple-

zi in ompi voluutate Dei. Colotf. 4. v.12.

gofto

IIT. Illiftre prototypon implende vo-

bis àdt;'

luntatis Divine Chriftus nobis proponit,

fl (

addens: ficut im calo &9 im terva.

Beati

j

in celis & SS. Angeli nulla in re feipfos

olunides

quarunt; fed Dei voluntatem puro ex

amore in omnibus faciunt.

Imitemur

ilotionet

Beatos , facientes volumiatem. Dei ex . ani-

$ PFJ'HCEP

: [ui

mo* nqn ullius commodi, fed folius Dei

d Elphcf;

.

€causa

; detifl?üï

MEDITATIO V.

? nihu(lïä

mi(rus p[Z'

- Panem nofftrum. quotidianum da mo-

h; j

bir bodie.

gioft f

I.

|Um Regnum nobis paratum ex-

Hac?

pectamus, & eidem acquirendo

leä*]

M4

operam

y

J5

184.

Medutationes :

operam damus, multis in anima, multis

Fucha

in corpore indigemus : quare utriusque

nofter.

eneris neceffaria nobis fübfidia à Deo

tidiam

petimus. lpfíe Pater nofter eft, quomo-

quia 4

do: panem filiis pegabit ? ipfe Dominus

flo im

nofter eft5 quomodo fervos in obfequio

vendur

fuo elaborantes neceffariis ad hunc finem

acciper.

adminicülis deftiruet? Itaque fpem & fi-

duciam noflram erga Deum excitemus ;

»)

Scit u

m

atev vefiev ,. quia bis omnibus

indicetis. Matth. $. v. 32.

Il. Ad viram corporis füftenrandam

Pauem à Deo petimus, panem, inquam,

non luxum , non de

licias, fed tantinn vi-

I Tepr

*Frov. Gui mérefforia. * Hune panem quotidie

videnty

39 "9. & in fingulos dies petimus: Pamem to-

idis;

firum. quotidiamun , quia quotidie pane

peccato

Ttpsi j

indigemus ,, quem Deus nobis füppedi-

tare deber, aut primüm dando, aut da-

Dottrisf

tum confíervando.

Denique' panem &

gt

fuftentaionem |noftram pro uno die

liem g

petimus ; a sobis bodie.

Cüm enim

Ticrator

repnum nos eternum manear, nolu-

Il

mus in praefenti vita diu multüm

que tetm-

-

poralibus bonis conftabiliri.

tf

M

Hi.

A

Ad vitam anime confärvandam

de Cmu

fimiliter panem petimus fuperfubflantia-

* Mateh.

DtO gl

6 v.11.

lem.* Papis hic eft verbum Dei, ali-

l p

menrum animze. quotidianum : item gra-

Thmen

tie, lumina , infpirationes & confolatio-

eremm

D

nes füperne, quibus recreamur & in via

fidiq

SPi:ifüs corzoboramur.

- Denique eft S.

Üpire

Eucha-

Y

185

in. Evangelia Dominicalia.

ima, myi

Fxichariftia ; panis AÁnpgelorum idémque

'e Ui

nofler. Hunc panem ver? dicimus 4uo-

fidia à. Ui

eidiamim; | quia quotidie illo indigemus ;

i, qui

quia ad eum fümendum quotidie à Chri-

Ye Domim

fto invitamur: denique quia fic nobis vi-

n ag

vendum eft, ut quotidie mereamur illum

| hunctne

accipere,

um t

MEDITATIO VI.

» eYcirent

j

Jig a

. Et dimitte wobis debita uoftva,

fifenrax

I. Y yEccata noftra reddunt nos indignos

m inquam.

amore Dei Parris noftri; haredita-

te regni cocleflis, & paternà ipfius pro-

k n*

ym quoüüfi

videntià in fappeditandis vitee hujus fub-

fidis; itaque ad hec obtinenda veniam

; Pan?

yotidi p

peccatorum à Deo flàgitamus. / Ut illam

reipsà impetremus , jungamus precibus

bis fipe

l

!dO; a

noítris fincerum dolorem & contritionem

proprer Deum à nobis offenfum, Pa.

Le*panemf

o u*

trem noftrum , Benefactorem & remu-

neratorem.

Q i

neil ) mä

II. Peccata noflra vocamus debita: no-

fira. .Debemus enim Deoreddere; quod

injuflé ufürpavimus ; ipfum offendendo:

debemus fatisfacere ejus tum . Majeftati

p gndä

ul

pro culpa, quam commifimus tum ju-

ftitie pro peena, quam promeriti fümus.

j VCI)V*IV

Immania hec funt & terribilia debita :

.qeng

erenim illis expungendis univerfe fatis-

! Cbüä)laj.ü

factiones creaturarum vel fanctiffimarum

quó

j

M

isfactione Dei-Ho-

iij

g d

ïimparesx erant; fed fat

Euch'-'"

P

mmu.s

186

Meditationes

mere in

minis opus fuit: peenam veró hujus vi-

Dàtmus :

te tormenta exequabant. Rogemus igi-

peccta

tur tantam Dei Majeftarem à nobis offen-

fam,urea, qua Dei Filius ipfi offert in re-

meriti

fon Tib

iniffionem debitorum tam ingenrium, ac-

m f

cepret : Aefpice in faciem Chriflà zi P

éONS YO.

i

III. Infültare Deo videntur, qui, càm

L0

bisipf

debita peccando contracta fibi condona-

ms; fi

ri fepillimé rogent; nihilominüs nova

indies contrahunt , nec peccare defi-

miftoni

—

ftunt. Ut efficax fit deprecatio noftra,

piecs

neceffe eft & antiqua cum dolore dete-

Cl

amari

flari; & nova

per firmum Propoümm

prapedire.

fimili

Deus n

MEDITATIO VII.

Gamur,

ld ; 1

.

Sicut dv wor dimittimur debitorihus

Tün,

uoftvis.

Ti

Ult Deus inter'filios füos pacem &

IV

charitatem fervari: ideo preecipit,

lii m

ut- fratribus noftris, fi quid contra hanc

Bs

charitatem in nos peccaverint, concone-

fedie ;

mus. Hoc ut obtineat; denuntiat nobis,

ànfa r

quód ipfe eodem nos modo fit habiturus,

D

F

*Luc.6,

quo à nobis proximi accipientur.

1-

Ptïï,o

j

mittite €9. dimittemini ,* fi autem on di-

MT

mifevitis bominibus: sec Pater veflev demit-

mam&

'.Matth.

uid hàc con-

tet voliis peccata. ve[ftva. *

[f

ditione juftius ? quid eàdem nobis uti-

rdum

üqs ? Nos quidem levillimas; inte

mere

[77] vazfg;?elia Dominicalia.

187

mneré ima

inarias offenfiones aliis condo-

) hojts 6

namus ;

D

eus autem graviffima nobis

yemus d

1005 0f

peccata remitüt ; quibus infernum pro-

offertiti

meriti fümus.

Quis hanc conditionem

entim, «

non libenter acceptet ? quis non ex ani-

mo fratri fuo ignofcat?

nj hi d

II. Orando: /iut €9 mos dimittimus , no-

, qui, d

j condon

bis ipfis legern imponimus, quafi dicere-

mus: fi nos ex animo ienofcamus, fi re-

ts n*

cure U

miffioni charitatem , beneficenriam , &

preces adjungamus ; eadem Deus nobis

atio 10 -

dolore &&

faciat. Siveró odium, abalienationem,

amaritudineui animi retineamus; Deus

PropO[lmf' !

fimilia nobis rependat, "Timeamus ,. ne

Deus nos exaudiat, quotiescunque pre-

r1l

camur, vel potiüs nobis imprecamur il-

a

j

lud: JDunie .. . fiwt.Qg mos dimit-

znus.

III. Deus à nobis ipfis modum ac ve-

5 pacäïl

0 p

j

luti menfüram ignofcendi vult defümere;

hi

& nos viciffim ab ipfo exemplum per-

conta

fe&ke reconciliationis fümere debemus.

od

Tanta majeftas tam indigné habita nihilo-

tiat gl

j habl[um

minüs peccata remittit libenter, prom-

Jl

pié, omnimod?, & in perpetuum , ac

ntur.

li

cum aterna eorum oblivione. En for-

h/

mam & exemplum nobis imirandum, u£

yeü'tþ]

fitis jïlii Patris vefhri, qui in celis eff.

Q hi

obis

jue

MEDI.

188

: Meditationes

pifcenti

MEDITATIO VIIL

arma (

Et ne nos inducar m teutationem.

ivfüm

dum d

L p)Erir à Deo remitlione peccatoruxh,

Civen

petimus ab ipfo, ut non perrnittat

nos in nova peccata relabi, fuüccutmben-

do tentationibus.

Non equidem ora-

mus , ut nunquam tentemur; hoc enim

ii

in praefenti vita neque poffibile, üt quie

1fo0r

militia continua eft; neque nobis expe-

p

diret.

Sed Deum rogamus, ut & gràá-

þu's p

tiam conferat refiftendi centationibus, &

in comi

àb illis nos fervet immunes , in quibus

Vità n)

nos previdet vincendos effe. . Hanc du-

mi fün

plicem gratiam ferventifim? nos decet

Tà, fen

effla

&ttr

rantia noflra i bono.

gitare; nam ex ea peridet perfävc—-

&

aut

Omnium

IL '"Tentationes noftree excitantur

pmüs D

à carne noflra, qua cozcupifcit adversis

Dotils

* Galat,

Spiritum* autà mundo, qui nunc falla-

p

S' V'I7-

cibus promiffis , nunc intenratis minis;

Tutite ]

ab officio nos conátur abducere: aut de-

I]

mum à farana, qui carne & mundo in

T

noftram perniciem abutirur, & quidem

DA

in quovis tempore, loco & ftatu... Con-

Rütione

tra hoftes adeo formidandos vigilantià &

Wi

oratione affiduà decertandum eít: 7gi-

Oefio

late $9 ovate » ut mon dnuivedis dm tenta-

ZOH

Yer h

Qp

II

ui ternere feipíüm tentationi:'ex-

P'avio

goz;it Ji"a'- eundo oeca

jones, quae concu-

$ h

piicen-

in Evangelia Dominicalia.

189

pifcentias noftras irritant, & demoni

ii

arma contra nos fübminiflgrant ; is fe-

hatiott

ipfum ultro perdit, ac Deum irridet;

dum ab ipío tentationibus liberari petit.

eccatorum

Cave ne quid hujusmodi committas.

on pert

füccumbe

MEDITATIO IX.

yidem 0*

ded libera uor à malo.. Amen,

r N a

ibüe) i q

Lf^XOncldimus orationem noftram ,

qobs «*

precando Deum , ut nos in omni-

S;m&v

bus protegat, G à malis liberet , quae

:ationibuS;l ]

in corpore & anima, in hac & fütura

Mala ani-

, 1 qe

vita nobis evenire poffünt.

. Ht

mxze fünt peecatum, poena peccatis debi-

p 8

ta, tentationes deemonis , mors infelix ;

& sternitas in tormentis, qua malorum

d pas

omnium cumulum affert. Rogemus fze-

pius Deum, ut innumeris aliis malis nos

ciunm f

jj n

potus obruat, dummodó à malorum

imnaximo, à mala morte & infelici eter-

j um r

m[a[iS ""*ru?

nitate nos liberet: fed libera sos à malo.

II. Petirnus etiam liberari malis corpo-

ge !

ff

x n

0i

xis & hujus vite, cujusmodi fünt morbi,

ui i

'

damna rei familiaris, calamitates, períe-

&

at

(

cutiones & erumnee.

Ifta Deus nobis

immittirnon tanquam mala; fedtanquam

V1 llänm )

occafiones meritorum coeleftium ; quia

| e&' 5

veró has adverfitates comitari & confe-

ls m h

li

qui poffunt impatientia; tedium & alia

jd

grano

graviora peccáta; ideo Deum oramus ; ut

«

ab hujusmodi inalis effectibus: nos libe-

ret,

PI

j

190

Meditatioueg

ret, átque adver(à hujus vitze per confü-

ipforum

lationem ccleftem, per bona fpiritualia;

atumo !

per fpem beatee remunerationis lenire &

Ts p

mitigare velit.

I(

Il Septem petitiones concludimus ;

dicendo: 24men, id eft: frat.

Nimirum

ingrefl

&ones

ut approbemus omnia & fingula , que

rogavimus: ut uno verbo cuncta de no-

etnineni

ut defiderium noftrum

Putriso

vO petamus :

ac fpem petita impetrandi oftendamus,

ï liitaten

Denique ut oratio noftra efficacior eva-

E N

dat, rogemus Patrem in nomine Unige-

& fince

niti Filii ipfius: fic enim ; & Chriítus

mus, q

*joa16. ipfe nos hortatur: Z7 zomume meo,* &

qui tam

'*V.:,o

Ecclefia Chrifti tenet, orationes fuascon-

nique f

cludens: Per D. N. $ Chriftun.

$ Plam Pa.

ET

FESTUM. ASCENSIONIS-

VN G.

ii

beafmlxdc

Onfidera primó , quid in niont&,

Qu F

I.C

Oliveti fa&um fit, ubi. Jefüs fan-

patim

&e Matri & charitfimis Difcipulis fuis va-

Tendo,

ledixit, iisdémque füpremam benedictio-

i &

Deinde contemplare

nem impertivit.

lis l

Divinum Redemptorem ad ccelos aícen-

Q6 Qp

dentem immenfà cum ploria, Angelis &

[ittig »

colo, & animabus & limbo comitanti-

p

bus. Veniamus in partem gaudii beate

p

Virginis & Apoftolorum: eorum exem-

plo fidem & fpem noftram roboremus:

, quam

gd ipforum imitationem terram

ipforum

,ex

in Evangelia Dominicalia.

191

prunb.| ipforum; ac nofter Dominus dereliquir, ex

(Pmmähi;

animo defpiciamus: coelum autem; quo

G [enieá

jetus preceílit, unicé defideremus.

dodimi,

II. Confidera rnagnificum Jefu Chrif

Ninminm

ingreffum in cclum, laudes & benedi-

éHones , quibus exceptus fuit, locum

, QU

xda de n

eminenüiffimum , quem « dextram .Dei

» noftrui

Patris occupavit ; gloriam , delicias, fe-

Ylendams

licitatem zeternam ; cujus poffeffionem

(aoor oit

adüt

Grarulemur Servatori cum gaudio

x

Il

& fincero amore tantam gloriam : difca-

;

mmus, quàm utile fir, Dei causà laborare,

& C

TM

qui tam liberalis eft in remunerando: de-

nique ftatuamus cum Redemptore quid-

ve fs

It

piam pati: i fuffinebimus, 9 conreg

naä?-

us 2. Tim. 2. v. 12.

ONIS

HUTIL. yESUS i calis deprans, ef

beatitudo & corona San&torum: idém-

E ol

que Ecclefiam fuam in terris gubernat,

| efIUS fün'

partim gratias & dona fidelibus confe-

yjg fist*

rendo, partim eorum preces admitten-

do & exaudiendo : denique fingulis no-

"

Ira-

mremPW

bis locumn in regno fuo preeparat.

que cum fiducia accedamus. ad "Thvomum

jos aL

-

x I;Iebr.q.;

Aypel

vatie * Ítudeamus; imo feffivemus ;

vedi. in illam vequiem,* quam ipfs nob

is V, I6G.

"

* [b, v.1I.

qi dl

pfomer;tm eft.

j eje

poren

il

" MEDI.

J

,

jf

192

Meiditatioues

1

"übánt.

"MEDITATIO

fem, «

tis ómn

De Vita B. Virginis & Apoftolorum

funt.

poft Afcenfum Chrifti ad ccelos,

Onfidera ipforum cogirationes &

[ C

affectus, quae omniain caelumcol-

4 D()MH

limabant, ad quod Servator afcenderat;

& in.quo eerernam immensámque ipfis

feliciratem prseparabat. "Nihil aliud pree-

ET

ter ccelum & coeleftia animo . verfabant.

Idem nobis curandum eft: que fuvjum

of fumt. fapite , ubi Chriftus oft. * Eó. cogis

j

tata & vota noflra ferantur: non habe-

mus hic pérmanentem cicitatem ; expe-

vità lpf()

fipülon

Gamus autem. Civitatem Dei viventis je-

lttern.

vufelem celeffem. Hebr. 12. v. 22.

ó

"

m

TI. Confidera eorum verba & col

loquiä;

ttinog;

quorum unicum caput & argutnentum

t in d

erat patria coeleftis. . Inrer labores, eeru-

antïïl Dl

mrnas & perfecutiones parum fe ipfos ;

Vif M

partim alios erigebant. & fuflerirabant fpe

& expectarione ccli, de iflo, tanquam

od

CAf

de patria, de hzreditate , de fcopo ac

?

"

A

2

TXbis o

]

fin

e curriculi fui loquebantur.

n

lL ])

!

n

l

Ill Confidera eorundem opera &

li

à

l

N

!

ores nonnifi pro cclo füfcepra. .O

ii Dy

ipfi fru&us, ac veluti manipulos bonofumi

Q m

operum premittebant ; fingulke. a&tiones

d Oï)feqn

totidem greffüs eranr, quibus patrie coe-

"92 C

lefti appropirquabant, totidémque titulls

i

i viridie

'-;0 ]s V

t iní

qmbus ejusdem Poffeilïonem fib

cabante

:

D7 Ev/z/z;g*elizz Doimiicalia.

19j

)

'càbánt. Imitemur tantam vite fàn

Gira:

tem ; ac pro certo habeamus perdira no-

oftolonit

bis ómnia effe

dogdos

fünt.

j que pro eclo faéta nori

Trtons i

l cCEIllmCO

DOMINICA n?:Fia'A OÓCTAVAM

ASCENSIONIS.,

, g[eenderäj-

MEDITAÀTIO.

imqie 3

j d p

"ao

Vor teftimonium pzfr-hz'äeäz';if-. Jo-15;

t J

Rinitim teftimonii pertus ; quod A:

F jo qr

IP

poftoli Chrifto pérhibuerunt , erát

vir&é ipforiürn fari&titas.

Ex moribus Di-

yem; d

fcipalorum cognofeere erat Magiftri n:

i il

&itatern. Nos quóque tenemur fiimile

M

teftimonium Chrifto perhibere innocen-

&coli

p

ti morüm , viteqüe integrirate. Relu:

ppument

ceat in a&tionibus noftris fánctitas & inno-

ores, &

centia Ducis ac Redemptotis noftri, g

a R

vita Jefu manifefletur im moli.* Huheins

3, Gob

bt

modum, eriamtacendo ,

Chriftum elori- 4,

0 t

ficamus.

Secüs fi fecerimus , Chriffus in

f

nobis opprobrium paritur.-

l. Deinde teftimonitüm

Chrifio per-

optra

hibuére Apoftoli linouà

& voce.

Nam

eptà.

j

ipfius Divinitaterr , dignitatem , &

tnira-

psbont

cula mundo annunciàr

uht;, hominésqué

i

r

ad ob

fequium , amorem & obedientiatri

A

erga Chriftum pérmoverunt. Càm idem

sp

no

j

?

/qu

cm

1S vi vocationis noftrae propofitümi

ym

fit

i

inflauremus z

Flum' "nofuüum,; &;

j flbl

N

1

quo

977

194.

Meditationes ..

!

[

quoad poffumus ,. proximos noftros ad. |

cultum & amorem Chrifli, atque ad ob- . IN. V

fervantiam Legis . Chriítiangm | perduca-

iTnus.

*

III. Tertium teftimonii genus ab Apo-

I B.;

ftolis editum erant ipforum labores, imó

S ff

eu f

raviífimee adverfitates ac mors ipfà pro .

hrifto tolerata.

Nos beatos pradi-

Ut nf

camus , quibus conceffum fuit, atque

orem (

etiamnum conceditur, ut mortem oppe-

ren[) 1b

tant propter :effimonium Sfefu , & verhum ( ii g

* Apcc, Dei. *

Nos inter meditandum eadem i

«

&o,

pro Chrifto perpeti optamus , prom- |umy,

tósque nos ad martyrium exhibemus; | lii

& tamen quocumque reflante vento ,

[

ad C()(' low

quàvis vel leviffimà moleftià deterreri

dte

nos patimur.

Quis tandem zelus no- | ] $«

fter erit, fi illum nonnifi in rebus ge- |üoui;

nio noflro pergratis & commodis ex-:

eCEffu Tk

erceamus :

Vehturi h

R, &

NOOT.A.

T m

tifg*

Pro veliquis. diebus. poft A]äen]ionem-'D(o-'

Tür Qm a

anini usque ad. Figiliam: Pentecofes ufii

effe potevunt Meditationes àn. Oratjonmm

N

"n n

Ü

»Qi

Dominicam füprà pofite.

V

Wt

HF)S Veh'lï '

Türe; (

r

IN

t ong

in Evangelia Domiuicalia.

195

s noflrosl

atque d

IN VIGILIA PENTECOSTES,

g. puti

MEDITATIO.

i

' 'Virgo ;

poftoli & ceteri. Difci-

enis U

I.B

e puli a

1

labores, *

accipiendum Spiritum

S. fe fe praparár

unt. Prima przeparatio

yrs ipà f

erat feceffüs & fo

litudo, quam captárunt,

atos. p

ut animum colligerent, & cor atque

v füi, d

amorem füutn ab omnibus illis abftrahe-

m op

rent, quz promiffa dona Spiritüs S. mo-

51) ?j 'Jelïhi

rari & impedire poterant.

Nunquam

ndom «

nos ceeleftium | illuftratio

um participes

m p*

erimus , nifi rerum deteri

larum depofità

; i

folicitudine ,

ad cor redeamus , ut Dei

dute 9

ad cor loquentis vocem mereamur au-

[j at

dire..

Iri Zehb' r

. Il Secunda preparatio erat aífiduitas

ig I

in orando & rneditando. Apoftoli in eo

mmod

eceffü mente volvebanr

dignitatemi ad-

venturi hofpitis ,

fru&dtum inde extitu-

rum , & totius mundi commurationem

in mel

^

ius faciendam : — Aezovalis faciem

)

Zve.*

Ex hac confideratione

af

fur tum ardens tanti doni defi

naíceba- « pf 165,

ia

derium ; v, 3o,

tum fervens, humilis, &

perfeverans

; n

oratio, quà Spiritum S. fi

bi expetebant.

Vult nempe Spiritus S.

; imó gaudet in

nos venire, gratiíísque & donis fuis nos

i

lütare; fed & vult à nobis togari, atque

n hunc finem Spiritum

precum & do-

r

num orationis n

obis largitur;

N a

HL Te;*»,

975

Meäz'mtio;m

196

IH Tertia- difpofitio erat animortm

vero ipf

fmul «

conjunétio, & charitas fraterna. Omnes

uti loco, irà multó magis animo conjun-

m ;

&iffimi erant.

Eam animorum unionem

foraud

Spiritus Sanctus, qui eft Spiritus pacis,

ad ardu

usque adeo perfecit, ur Difcipu

lorum

di. . Sm

Flimi-

Tnorem .

* AQ, 4.

effet cor umum, g amuma uma.*

V» 32.

nemus & cordibus noftris, quidquid cha-

Y dlo,

ritatem & concordiam ledere, ac diifidia

Il5

creare poteft; & Spiritus S. libentiffimé

funtmi

. Sy

ad nos cum donis füis defcendet.-

Quenum

Igms pu

FESTUM .PEN TECOSTES.

m fenc

MEDITATIO I

Apofli

ilpertt

L YXEUS in die Pentecoftes olim legem

füam Ifradlitis dederar lapideis ta-

üter

bulis infcriptami; hanc.ipfam diem po-

ld

ftea elegit, ur daret legem Novi T'efta-

uam Spiri-

Rique

inenti, que lex arnoris eft,

í

Tdera

tus S. in tabulis cordis infcrip

It5

atque iri

F:cclefia vult ftabilire.

Grates Deo aga-

hn

drer

mus, qui nos füb fuaviffima hac lege na-

íti voluit: rogemms ipfüm, ut eandem

Qc $; j

cordibus noftris alt& infculpar: protefte-

his ;Pfls ä

mur, quód eandém ex amore fequi &

]

cuftodire velimus.

. AL Fatlus eff vepeute. de calo. [onus , Ht«

RePïf;i

* A& z quam | adveniemtis — Spiritüs | vebementis. *

entus ifte coenaculum ,. ubi Apoftoli

(

ftolos

cgngre*gati erant, concuffit , Apo

ver

|^ü$

jm Evangelia Dominicata.

To?

animort

veró ipfos facro horrore complevit, ac

. Oms

fimul edocuit, ipíos per Spiritum San.

ho nj

étum , quem recepturi erant, robur,

m unirt

fortitudinem & fervorem accepturos effe,

ritus j

ad ardua quevis pro gloria Dei fübeun-

(cipuort

da. Studeamus & nos Sanctum Dei ti-

i* B

morem concipere ; & induemur virtute

jdgidds

ex alto,

T dili

HL E app&uerwzt ilis difpevtitee linguce

ïüaentüfmik

tajoquamignis , fedirque fupva [inguloseorum.

H

Hoc Symbolo Spiritus S.

eclaravit ,

quenam ipíe in Apofítolis operaretur.

Ignis purificat, illuminat, calefacit, für-

09TE

fum tendit; hec omnia Dei Spiritus in

Il

Apoftolis efficiebat.

Porro per linguas

olin!

gä

difpertitas denotabat, mitti Apoftolos in

sl

univerfüm orbem terrarum, ut przedica-

li

tione Evangelice Leois corda hominum

diem ]

iluftrarent , ac Dei amore accenderent.

o T&

Denique fédit (üupra eos, ut eos fecuros

luam SPF

redderet, quod nunquam ipfos effet dere--

i d

tqllE

liéturus ; imó quód gratià fuà illos con-

«] DCO D.

firmaret. . Admiremur tam flupendos ef-

H

fectus, gratu'emur illos Apoftolis, ac no-

u[ can M

t

bis ipfis eosdem flagiremus,

e f

MEDITATIO II.

Repleti funt omuer Spiritu $. A.2

f

lI

I ( *Onfidera , quid acceperint Apoftoli,

j Ap

Datur ipfis Spiritus S. Tertia Per-

fona i

n $3. Trinitate: fons & principium

.

omnium

"

3

158

Meditationes

omnium gratiarum, virtutum, & dono-

h(tratio

mà cha

rum fupernaturalium : Amor Patris &

Fili, hic feipfum Apoftolis communicat;

celeftib

Deo f

hic f& peculiari quodam modo cum ipfis

conjungit, eos nobilitat, ac filios Dei ef-

preter

ficit! quanta hec felicitas: quanta digni-

lidera P

tas ?

efideremus etjiam nobis tantam

Tum ce

dic tofo

prerogativam; quia idem Dei Spiritus

etiam noflrà causà advenit: dicamus fiepe

tUl du

vivà fide, & ardenti cum defiderio: m

Sancle Spivitus.

'Tibi corda offerimus , ut

ea poífideas, ut (an&tifices, ac te ipfo di-

Dk t

na reddas.

^. II. Confidera, quinam fuerint, qui Spi-

ritum S. acceperunt,

Homines erant il-

H

l

literati; fragiles, coram mundo contem-

ti;, non autem coram Deo.

Etenim

Vg ]

h

umiles erant , devoti, ferventes: has

i.*

animi dotes Deus «ftimat, non humana

WL p

decora & prerogativas terrenas.

A

&ftum d

quem ve[piciam ,. mifi ad pauperculum &j

rv

eoutvitium Spiritu , €7 trementem . fermoneas

äbi[us

* IC66. 150;. * . Chriftianis hoc modo affectis ac

li

V.2«

Qu nj

