difpofitis Spiritus S. quotidie fe commu-

nicat; tu, ut ejusdem particeps fias, hu-

Coníids

militati; devotioni & fervori ftude.

LUE )

III. Confidera menfuram & abundan-

ft n

tiam , quà Spiritus S. advenit: reple

x btl

L

fimr. — Jam antea Spiritum S. acceperant;

Witüm [

.quia jufli erant & in ftatu eratioe; hodie

Onem]

veró eodem impleti; ac repleti fünr. Ipfo-

]ab()l' n

que il-

rum änïelle&us füpernis, altiffimís

luftra-

199

in Evangelia Domz'm'mlia.

2 &dw

lu[h'atiönibus : cor & voluntas ardentitli-

mà charirate: anima tota

or Pars!

ratiis & donis

commui

cceleftibus ditata fuit; ipfi veró Apoftoli

jo cm ?

Deo fuo arétiüs conjunéti, nihil aliud

filios :

prater Deum & Divina anhelabant. Con-

quatadg

fidera paupertatem animz tuz, & dono-

nobis tit

rum caleitium egeftatem , quà laboras:

]i i

dic toto animo : Zezi Pater pauperum :

dicamusht

veni dator mugerum.

idero:

offerimsi

MEDITATIO IIL

icteipot

- De triplici effe&u Spiritüs S.

.in

Apoftolis.

rints qui Y

nines o

E(cenfüs S. Spiritüs füper Apofto-

I D

.los fuit genus quoddam baptismi

mdo cun

ignei: Zpfe vos babtizabit in Spiritu S. e7

g, E*

1igmi.* Hic baptismus eorum peccarta de- * Match:

nene:

non hu

levit, poenas peccatis debitas expiavit , s. v. 11.

aeftum ac tyrannidem concupi(centiae &

TOU

uper

právorum affe&uum reflinxit, gratias &

habitus infufos virtutum contulit , Apo-

p p

yjo a*

ftolos in homines plan& novos convertit ,

qui nihil nifi Divinum amorem fpirarent.

efe a

Confidera miferrimum ftatum vitiatae na-

p f

ture , difte hinc , quàm neceffaria tibi

j &ude

& d*

fit fimilis mutatio Dexzere Excelfi, roga

& obteftare Salvatorem, ut ipfe per Spi-

enii

p

witum füum Sanctum talem in te conver-

fionem, tanquam fruéctum meritorum ac

rïa[i'æ; rL

laborum füorum operetur: Eymitte Spiri-

;[i fa. ,

um fuum, €9 venovabis faciem tevva.

N 4

*

—

zITJnD'Jäj

209

Mkditatio

ï!. Alter effectus erat flagrans ieius

glorie Chrifti.

Apoftoli ex eo tempore

]efüm palam omnibus pradicarunt nullo

D.

perfecutionum , cruciatuum , ac-mortis

houore

metu deterriti: imó glzpz gaudemtes ,

qu0-

miun digmi babiti fumt qro womine

j

lu

LA

? A& . s.

comtumeluam

811,* totum orbem terra-

!

D

ryum inter

e partiti fünt, ur Chriftum

il n

omnibus annunciarent , atque ad ipfius

i

amorem & obfequium gentes inflamma-

Pro il

rent. EKrubeíoe do focordia & neglipen-

*

*

qudlib

tia tua in fervitio 1

JeLb5

roga Apottolos;

ut partem aliq

?

&cerba.

uam zeli, quo ipfi akïimar

Tent,

bantur, tibi impetrent,

Compu'

noflro

IH. Tertius effe&us erat äonum lingua-

lbora

rum: Joquebautur varis linguis, prout 3pi-

* À. 2,

vitus $. dabat eloqui illis. * : Miremur hoc

anteg if

donum Apoflolis neceffarium, üt qui

lT

vniverüs nationibus Chriftum pradicare

icimr

debebant,

Ditcamus , quid & quem in

glo

finem loqui nos oporteat. — Apoftoli non

pum

vanitate; non invidià, non lucri ftudio;

oppt

fed Spiritu Sancto. ipfos impellente , lo-

d

cuti fünt; argumentum aurem fermonum

dum

d

erat Deus, C?lüsd;em perfedtiones , bene-

NU

ficia, pramia; denique ipforum modus

Cültur

acendi cum hominibus erat amore, zelo

I

& benedictione coglefti. plenus.

Rogc—.

li.

musSpirirumS., utmmentem, cor, &lin-

fà f

guam noftram fimili ?nodo regat.

lonis

-

Weee

w

dpg Evcangelia Dominicalia,

201

]

yruts 1d

)

t9 temp

MEDITATIO IV.

arant ndà

AQuomodo Apoffoli , accepro &piritu &

, m

d

D

bonorem Cbrifü veparárint,

zi 3

j

tbem &t

L V)Rimó id fecerunt in feipfis ; dum

amore ac Zelo incenfi Divinitatem

x rl

ilius public& afferuerunr, quem priüs

t äd ipllü.*;

ignave deferuerant, & trepidé nepàrant.

s inflamm.

Pro illius oloria promptos fe offerunt ad

x nglt*

quidlibet perferendum : ac reipsà keti

Apolbt

acerba omnia, ipsámque mortem füfti-

at

nent,

Vide, quàm cumulaté errata fua

compenfent. Keparemus & nos defectus

noftros, nihilo fogniàis amando Chriftum;

num Ii'ngfi

I

i

laborando & patiendo pro Chrifto, quàm

, Pïü

l

Ua

antea ipfüm offendendo.

üremu[ )

1; u

.II. Deinde honorem Jefü Chrifti vin-

dicàrunt in civitate Hierofolymirana, dum

& qui

gloriam ejus, .qui ibidem crucifixus füit,

palam annunciarunt: dum in locis, ubi

poliol

j T

opprobriis & infamià coopertus fuit, eun-

dem populo adorandum pradicárunt :

Jeno;

fermon

dum denique impios & blasphemos Chri-

b

'lf

fü - contemptores ad fincerum ejusdem

p

m n

cultum fervitiüámque traduxerunr.

Gra-

tulare hanc fortem novelle Chrifli Eccle-

yore, f

N

fie , cujus fundamenta ab Apoftolis pofi-

Af

ta funt , ubi fedes erat Tudaicee obftina-

01;&

'at-

tionis: gratulare etiam Apoftolis de feliei

fucceffu laborum : demum Chriíto ipti

MÉ

N

gratu-

E

20

Jx!crätdtio;zes

atulare de tanra gloria, qumh Spiritus

fitle.

. per Apoftolos eidem comparavit. -

turbee

fto v

IIL. Ad extremum Apoftoli gloriam &

honorem Servatorisreparárunt in.univer-

amorc

ío mundo.

Cüm Chriftus crucifigere-

num, .

tur, fudzi ex omnibus mundi plagis Je-

mo. ]

rofolpms convenerant propter celebri-

cordiün

tatem fefti Pafchalis ; iidem poftea ad

TeVOCel

fuos reverfi nuncium tam infamis (üppli-

fity p

cii latiffimé circumtulerunr. : In,Penteco-

Temn,

fte, cüm iterum Hierofolymam veniflent

I)

* AG. s.

viri ex ommi atione, que [ub celo eff ,*

V. $-

landic

avdibrunt ex Apoftolis refürrectionem ,

praba s

gloriam & Divinitatem Je(u Chritti , eám-

pli Sdh

que ad regiones fuas & populares retu-

letum

lerunt; hos pauló póft fecuti Apoftoli ea-

dem confirmárunt.

Excitemus in nobis

tiVa ful

dem e

fanctum Zelum propagande in omnibus

fis nom

Divinæ ploric.

MEDITATIO. V.

ii

pro&ix

, De Vita primorum Chriftianorum.

Qs

li d

Rimi illi Chriftiani; quorum vitam

Lp

Il

& facta S. Lucas in Actis Apofto-

"nf

lorum celebrat , (àn&ti erant , à mundi

5

hii

amore avulfi , & per ar&tam Evangelii

N

viam incedentes : qui bona füa vel abdi-

NT

cabant, vel certé pauperibus erogabant :

quorum & cor unum erat in amando

Comm

pidos

Deo, & anima una in mutua fui dile-

Cvera

ipfos

&ionþ: Ngmero pauci eragt , fd v

fide-

u

in Evftnge?z'ä Domiuic alia.

2053

amSt — fideles. * Pufillus is grex longe praeftabat

* $, Cy-

JQtavit

turbæ innumerabiii Chriüianorum no-

rill.

l glorim!

ftrae cetatis,. quorum tota vita verfarur in

t i ane

amore terrenorum, in neplectu divino-

cncitpe

ruüm; in litibus & difcordus cum proxi-

li pl

mo. JDeploremus tantam multorum fo-

ter o

cordiam, támque fcedam vita: licentiam ;

revocemus faltem , quantum ad nos atti-

polta £

ümis p

net, primorum Chrifisanorum fervo-

rem.

[ at

ym vendd

.]I. Motiva, quibus ipfi ad tantam vitae

'[L' CtP,)ü (]?!,

fan&ticatem ftimulabantur, erant dignitas &

rretdionet.

gratia vocationis, recens memoria exem-

"r eft

pli Salvatoris, promifforum denique coe-

yulars 18

INobis eadem mo-

leftiam magnitudo.

Apofïoü ü

tiva fuppetunt; qui fit, ut in nobis ean-

n in

dem efficaciam, quam in primis Chriftia-

1' n Omnu j

nis non habeant?

II Media, quie hanc fanctitatem &

V.

produxerunt & confervárunt, erant atfi.

duiras in audienda ex Apoftolis Evange-

ganortt.

li doctrina, frequentatio Divincee Eucha-

riffie, & conrinua oratio.

Event. pevfe-

yum v

3j p

veramtes im do&hripa 4poflolorum, e$ com-

j j m

auicatione fraffionmis banis , €9 orationi-

bus.*

E contrario Chriftiani noftro :evo

VAG .

Bu

4 Ve Ü

placitis & lepibus mundi reguntur : S

v 42,

communionem & orationem raró & te-

cl'()gi]bam

in amgf!.*l:

pidé adhibenr; hinc tanta morum inter

j fid

ipfos corruptela. - Afpiremus ad fervo-

n iTlO—.-

"rem Primorum Fidelium ob cader

tidva' :

204

Mdimtioizäf

tiva; lidemque ad verat

)

XS

fibe

mediis utamur.

n fan&titatem

?

iberali

atmore

MEDITATIO VI.

parte

De effe&ibus Grati: SanGtificantis.

AImus.

ls mun

Piritus Sanétus per gratiam fan&tifi-

familin

I.S

cantem, quam in anima noflra pro-

tf p

ducit, nos filios Deifacit. — 2ZccepifIis pi-

tils Q

*Rom.8, vifum adoprionis fiiorum ,* hujus ad

Optio-

tifem

4

nis figillum eft gratia fanctificans, eadém-

i Clar

que eft titulus noftre nobiliratis, & Divi-

na nature participatio: JDévime con[ortes

DOMI

*5, Petr. iafir? * gloriemur tantà dignitate , ad

a, V..

quam evecti fumus: ejus tirulum folicite

£E

confervemus: honorem, amorem, obe-

dientiam , quae filios decer; Deo Patrino-

j

:

ftro exhibeamus.

N

Dei

1

E

II. Gratia Spiritüs S. nos heredes

am]

facit; /ü fílii €g bwredes * hinc vocatur

Tevehgà

* Eph

& eít piguus beveditatis rofive.* — Yraque

d

' " caelum refpiciamus ranquam bonum ha-

Cs

V6, ne

reditarium. nunquam nobis auferendum ;

nifi eidem ultro renunciaverimus. Con-

$: j

folemur nos hàc fpe: caveamus, ne quà

Rtlg.

noítrá culpà hoc jure excidamus: facia-

E

mus modicum illud, quod Deus à nobis

Duuy

requirit, ut immenfe hujus hereditatis

[ fednm

oífeflionem nobis adjudicet.

et

Ts

Ill. Gratia fanctificans D

i amicos, nos

C n[ha

*joai;.facit: s autem dixi amicos. * DDeus

dtr; li

quidem fua ex parte omnes amicitiæ le-

ges

*

ip Evangelia Domz'nicälzfa.

zZos

es libenter fervar.

Etenim fidelis eft ,

&n&itatem

j

.i

b

eralis, tenerrimé noflri amans,. & in

amore confítans.

NNe defimus nofítra ex

(

Dili-

parte officis tanto amico debitis.

Ytfcani

eamus ipfuüm intimo affectu : eundem fal-

fis mundi amicis longiffimé anteponamus:

am fandi

familiarirer cum ipfo; &, quàm fieri po-

noftr pre

teft; £epiffime apamus: denique viram po-

Jf

tiüs, quàrn amicitiam adeo nobis hono-

rificam deferamus

js adovfï(*

-Quis ss fepavabit

jny, &

à Charitate ?

r, &v

ia t

DOMINICA L POST PEN'TEC,

i, *

FESIUM S$ANCTISSIM/E

nhurm fU)llCïv

yoretm; 0

*IRINITA TI$.

go at

N cclo Auguítffima 'Trinitas nön

t

ampliüs erit myfterium. Ibi enim

prdes

y: vOdt

revelatà facie Deum. Unum & Trinum

)*

t

videbimus ficuti efl ,*. eàque vifione beati « ,

0a

yonum

erimus: . Z'ideve fümma Félicitas. — Sed ca- 3, v.1,

ve, ne illud in hac vita curiofiüis invefti-

ferent

j

ges : Scrutavi fimmma. temevitas.

Cura

potiüs, ut vivà fide Sanctiffimam Trinita-

j Y "

QUs fäCI«

tem adores, colas, & armes.

Deus fe

ipfum Trinum in Períonis manifeftavir:

ausä!w"

jgredi?

accedentem. ad Deum credere opovtet.* — Yn- * gtebs,

nurera nobis argumenta füppétunt ; qua i1, v.6.

n

Chriflianum in hac fide confirmant: : Cre-

m

dere fides vgt Cl)fä/iianþrztnf.

T

d

[

H. Ut

206

Me(/itzþztz'o)'mz j

4

Il. Ut prater fidem etiam fpem tuam

glorificei

confirmes ; confidera officia, quae fingu-

juiuss

ferropa,

le Perfonae Diving noftrà causà füfcepe-

runt. Pater Creator nofler eít, opus

ts, a

elmes.

manuum füarum diligi. Filius Redem-

ptor nofter eft, non vult perdere, quos

tillime i

ipfemetredemit. Spiritus San&tus; qui;

àPatre & Filio procedit. Sanctificator no-

[. 5

fter eft,. qui nihil magis defiderat, quàm

Omria D

Sanc&titatem noftram & sternam Felici-

Primæ K

tatem.

p

Hzc certe ingenti fiducià ro$

d

implere debent.

Á

l

t opar

Iil. Ad amorem no

ftrum er ,ä Sanctic

thll am

fimam 'Trinitatem inflammandum, con-

if Sand

fideremus ilam in omnibus creaturis

fiur &

quodammodo occupatam.& noftrà causà

gt n

operantem. Pater omnipotentià füà illas

üones,.

fndi f

producit, confervat; & ad agendum ro-

vVet:

Filius fapientià füà fam varias &

admirandas operationes regit ac guber-

nat. Spiritus Sanétus Bonitate. fuà uni-

14

verfà refert ad finern altiffimum, gloríam

gt

videlicet füuam ; & noftrum emolumen-

lx li

|

tum. Quis non diligat Deum nihil non

T'dlfe Q

agenrem , ut fuum erga nos amorem

Ifnit:

conteftetur ?

Til

Qu i

MEDITATIO II

De San&itate Dei.

iïgil'ltat(

fam -

Anétitas perfectio eft , in qua DcUS

Á

IS

maximé fibi complàcet. ldeo. ho-

Pf fai

inings in rerris & Angeli in coelis , ut Deum

glori-

E Evzmgelz'ä Dominicalia.

207

glorificent ; /upplii coufoffione dicuut.:

fpem tur

que lp

Sanélus, Santlus, Sag&us. — 'T'e ipfüm in-

terroga, quonam apud te loco fit Sancti-

s füfy

et, o

tas, an eam pre alüs omnibus dotibus

us Redn

eítimes, an in ejusdem ftudium diligen-

dere, qui

tiffimé incumbas.

D&us j qm:

kficatortt

W. Sanctiras Dei in eo confifli, quod.

nt, quA

omnia ipfius cogitata, confilia & opera

um Feli

prime ac fupremse rationi, que Deus

fiduc'xä Ti

ipfe eft, conformua fint: San&us in omuai-

bus operibus fuis.* — Nihil ipfe cftimaz ;

* Pf. 144,

nihil amat, nihil ;tefnum remuneratur

V, 13s

« t

nifi San&titatem..; ;; Contra veró nihilaver-

(ium, (

y Cretit

faürur & punit nifi peccatum, quod San-

€litati repugnat.

Examinemus cogita-

poltr

yii li

tiones, confilia & aéctiones noftras,. an

fancta fint, & di

8

ndumm

na, que Deus magpi

- varis

faciat, amet, ac remuneretur.

ac Qu

e fig U*

III. Tria ad peccatum indüäunr, fra-

giliras, ignorantia& maliria. . In Deotri-

; r

lex iis oppofitum eft principium : in

ol

b

atre Oommnipotentia: in Filio Sapientia

nihi

infinita: Bonitas eequé infinita in Spiritu S.

; amont

Triplici hoc veluti fcuto Deus undequa-

que impeccabilis &fanétus eft. Fateamur

[

fragilitatem , ipnorantiam & malitiam no-

Íftram. Rogemus Patrem, ut nos con-

"

fortet: Filium, ut illuminet: Spiritum S.

ut fancto amore füo nos impleat.*

jdeo P

u

Ti

glorP

FESTUM

208

J&ditatio*

fiitd, q

FESTUM CORPORIS CHRISTÀI.

tefetur

tibllem

MEDITATIO L

quam ]

De Inftitutione Euchariftiz.

fii; p

Dorum!

Hanc vide füprà in die Jovis Sanéte.

caufi df

MEDITATIO Il

»

1

bortia

lii )

De triplici effe&u S. Euchariftic

0 «t fr

in homine,

*

*

qui fand

Á in nobis eft pfineipiüm maxum

hc dul

I E

honoris ac digniratis. Chriftus per

ftitle co

Auguftiflimum hoc Sacramentuim fit co- -

dmme

mes noftre peregrinationis: fit cibus &

dam ex

potus nofler :

intime fe nobifcum con-

105 derj

jungit, imó nos in fe ipfum transformat:

ftiog;

du

Quanta hec . eft Chriftiani gloria ? San-

8,(

€toris eft, & magis Deo initiatus , quàm

filidite

templa & altaria;, quàm calices & cetera

&amy

vafà confectatà : Ífupra oinnein dignita-

ds &

tem humanam evectus eft. Magno igi:

Tdlores

tur animo & defiderio ad Chrifturn aece-

guttre.

damus: ceterüm ab ipfo per tam hono:-

rificam unionem fanélificati , caveamus ;

My

ne nos ipfos indigris actionibüs profa-

nermus;

IÍ.. Euchariftia eft in nobis principiuni

I lj

Tü

roboris; virésque füppedirat, r. eontra

sl

effraenes ániti affe&tus & concupifcen-

tias, quas ipfà moderatur, compefcit & -

if

2. Contra fata-

ms,q

Pgæfäfniä Rla fanCtificat.

hont

m Evdfigelia Dovzihïcdäd.

209

fiam , qui Chriftianum S. Conimunione

CHNST

refectum veluti leonem toti inferno ter-

J

ribilem. confiderat. 3. Contra mortem j

quami Euchariflia per prafentiam Chri-

itiltia.

fti; per gratiam ipfius; per fpem oer-

vis u

norum füavem placidámque reddit. Quae

caufà eft, cur hoc pane fortium totics ro-

Il

borati tam debiles atque infrmi fimus?

IlI. Denique S. Euchariítia fons & ori-

uchari(ä?

o eft fpirirualis gaudii & confoletionis;

quà fanctee animee perfündi folent; Eft

jim nf

lac dulcitfimum : panis Angelorum: nu-

Cs

piiale convivium : cclefte manrna: deli:

ao d Ü

ciarum coeleftium preelibatio ; & ftilla quas-

frdiet

dam ex torrente volüpratis fuperne in

jicum d

nos derivata. Interne (üavirates & illu:

transiu

ftrationes ;; quas aníma percipir, ífpes &

a? Y

fiducia, quam concipit,

nauíeam ipfi &

t

us

faftidium pariunt volüptai

um terrenarüri

s &ut

& carnalium. — ftaque deliciis, quas muri-

n digüþ

dus & caro préebear , renurniciemus ; u£

M ?

meliores illas mereamur in füo fonte de:

guíftare.

L[hlm [i

T

MEDITÀTIO i.

Memoriam

fecit miralilium füsyuni.

jb

pw

Pf 116, v. 4.

Uchariftià eft memoriale sriaximo-

)

H

; 0

rum fidei noftree myfleriorum; vis

f

delice

tRed

?

T

emptionis, quam reprecfentat :

oncup

San&ti

ficationis , quamn efficit : Glorifica-

(

ompe

onis, quam veluri pignore daro

nobis

Conr

*

palli

hi

« —

210

AMeditationes

Studeamus participes feeri

pollicetur.

tantorum myfteriorum; quze Chriftus ad

DOM

noftros ufüs inflituit , & in Euchariftia

luculenter oftendit.

ÍI. Eadem eft memoriale , imó compen-

dium miraculorum , que Deus in crea-

J

tione, & redemptione mundi operatus

H

eft.

In ea enim

hriftus innumeris vici

Qu

bus, quocunque loco & tempore corpus

füum reproducit : fubftantiam panis &

o

vini deftruit: accidentia fine fübjecto con«

fervat: iísque alteratis materiam de rlovo

10 Fpi

producir. In ea viram confert, à morte

C

immunes fervar, fugat daemonem ; ani-

füit; 1]

Exciternus fidem

mas ad fe convertit.

titsbi

noflram circa tot prodigia: adoremus

CDC [

Chrifti omniporentiam: ejus amori erga

hobis (

Tnen Re

nos gratias agatnus,

II Denique eft memoriale virtutum;

t

quas Servator in vita & paffione fua olim

Qu i

oftendit.

Admiremur in Sacramento hoc

Vrf

mirabili fummar Chrifti humilitatem; he-

m

roicam patientiam, exactam o

bedientiam,

qt

ionem

perfectam mortificationem ; Reli

;

ficite

in Deum, Zelum glorise Patris i

1uS,

ODOtter

Ipíe in Eu-

erga homines charitatem.

lp

chariftia non minüs, quàm olim in mor-

f V ( ii

--

tali vita füa, eft Medicus nofler ; eft Pa-

La

Daij: à

ftor , Advocatus , Parer & Redempror

&

nofler. ltaque rogemus ipfum, ut has

ag feJUl

virtutes nobis largiatur, átque offcia illa

?

0 ni

erga nos etiam exercere velit.

WO &

MÍ

2ii

77 Evririgefïzz Domiicalà.

ticpis f

Chdts:

DOMINICA INFRA OCTAVAM

] Eucharil?i

CORPORIS CHRISTI.

MEDITATIO I.

m r

eys in d

De Convivio Euchariftico.

3

ndi u

n

nümers V

Homo qui

fecit cénam masuains

& vocauit mnaltór, Luc. i 4-

pore r

TW TAT NU

i p

l. ( Onfiderà convivii hujüs Auctoreti

n

-) qui Deusipfe éft. Is inde ab ceter-

i de t

no Epulüm Euchiarifticum inftituere de-

&b ämo'?

crevit, füb finem vite (uz reipsà infti:

noiett; £

tuir; illüdque usque àd finem mündi con:

m i

tinüabit Quanra héc gloria eít? fi À

; a

ege terréno ád merni(ami invitáreiritir ; i

; m d

nobis fütrimó honori ducerémus ; & ta-

men Rex ille fion nifi cómrnuries cibos

jevirtt

daret, qui nobis ne

que jüs ád repnum;

j fitt

neque imrnuri

itatem à tüorbis ác moité

Confertent.

r

Hec aütem ommnia Deus

li

ànimi nóflreé in hoé fuo

Cofivivio praez

at

fit

quanti nós tantamn dighátiofieri

Rego

facere , quanras de éà prates feferre

15 1 flll4'

Opottet *

emE

. lL Confiderà convivii hüjüs fercüla :

lp

jim 1

fécit cenain inaghem; quià prorfüs Divi-

nam: dat nobis corpus füutri ii cibürri;

Redeïïï

f

& fanguinem in porumi ; à quo Divirii-

j i

tas fejuricta non eft. Ahima nofira Deo

e ofjfiCM j

ipfo nutritür & veluti fgiratur, — Acce-

t condiüzienti locó fi

atig-

DOW

a

Flpei'!ïæ' iluftr

ijgs;

212

Meditatiomet

nes, fuavitates & confolationes. Si Deug

itfinem

coníilium hoc füum Angelis manifeftàf-

peda

fet, quanto ftupore , quàm famctà erga

nos rel

nos invidià illud füfpexiffent? ipfi Deum

fici j

ne nominare quidern qudent absque re-

ICHIPOF

verentia & facro horrore; nobis gutem

foltto,

is honor obtigir; ut manducare Deum ,

Nonne-

jiceat.

A

pitin:

Iil. Confid

era invitatos ad hoc':convfäv

& d

vium: vocavit inultos.

Ad epulas Regum

h um

pauci, iique Magnates admittuntur. Ad

'i$ qne

regias Agni dapes univerfi homines; fà«

frendo

ni, egroti; imó etiam mortui, qui refur-

li n

iere ex animo volunt, invitantur. Chri-

bilifimg

s vocat juftos, ut oratiam augeat, ut

ILE

eos inflammer, purificet, atque corroba-

Carifts

ret. Vocat peccatores , qui converfio-

T per

nem íuam fincere defiderant, ut vitam

Q co

ipfis impertiatur.

Ilgitur quocunque in

Tsl

ílatu fimus, ad divinam hanc menfam

DT

cum fervore Spiritüs feftinemus: nemo

?71 The

íe excufet: nemo fine vefte nupriali ac-

IDf tf

cumbat, ut Domino convivii

þqnorenï

m df

debitum exhibeat.,

2$ Ch

Vr

MEDITATIO II..

" W

De Amore Jefu Chrifti erga nos in .

Ín:

ijnftituenda Euchariftia.

bant n

UT

I.

Aufa, quae Jefüm permovit ad.infli

[

Áim

tuendum Venerabile hoc. myfte-

l

à

ID

rium, amor fu. f'?t?ü dzlexgæzfuaä;

E

in Evangelia Dominicalia.

215

e. i

i fivem dilexit eos.*

Subtracturus nobis.* Jo. 15.

; manfelé

afpectabilem prafentiam fuam, ne orpha- V: !

(indi gt

nos relinqueret, fuüb fpeciebus Euchari-

! p

fticis apud nos remanere flatuit , durante

f bsqiet

tempore pereprinationis noflre, ut nobis

nobis t

folatio , nutrimento ac prefidio effet.

Qare Dþllü

Nonne viciffim nos cum'ipfo, quàm fz-

piffimà licet, asere debemus , amando

dhoc com.

& admirando ipíius bonitatem , familiari-

-pulasReglï

ter cum eodem agendo: neceffitates no-

toamr. J

ftras aperiendo : pratias demum eidem re-

ferendo.

homines;,[?

Renovemus exactam diligen-

ii qu'lrelu!f

tiam in vifitando flatis temporibus ama-

yini. v

biliffime Redemptore noftro.

y ag

II. Finis, propter quem Chriftusin Eu .

ls QOU À

chariftia praefens eft, non eft alius, quàm

j CO

ut per S. Communionem intimé nobis.

:, u[ W&Q

cum copuletur.

Hoc ardentiffimi amo-

pcunq?

ris luculentum fignum eft:

ui manducat

pc f

meam cavpem , eg bibit meum. forguinem ,

íp me mamet, €9 epo im ill.*

Sic Jefüs * Jo, 6.

mis: fP

ayi

ipfe teftatur: ranta lhiec eft unio, ut per

eam efficiamuv ummm. corpus g usa cavo ,

f þOUOm'*

&it S. Chryfoft.

uis fimilem huic amo-

rem excogirarequeat? Quantus is honor

I

eft, ut perceptà Euchariftià, dicere pof-

fim: Q Deus / ó fubflantia mea ! contux-

rga I]OSm

bant me rentationes, pravz cupiditates in

(

diverfà me rapiunt: libera me Deus; imó

lViï üd i Z

teipfüm, qui unum

quiddam mecum fie-

OC lm"fk'

,

ri dignatus es; vindica.

U

/

"

[]

4

IHU. De-

O5

LL

Meditationes

214

.. JII, Denique ut nobiícum in Venera-

[.(

fa& p

bili Sacramento effer, non dubitavit fefe

exponere fürori hereticorum, perfidie

pauper

Judeorum , irreverentige & Sacrilegiis

Altarib

malorum Chriftianorum , ut Jefus tam

cipig:

indigna & nefanda toleret, amor facit;

, in

tu, fi nihil ejus amore perferre velis , quo-

für, s

modo audebis dicere, quód Jefüm ames?

alu&

pnos el

MEDITATIO II

Tem iv

TU r

De Benignitate & Familiaritate Chri-

afper"e |

fti erga nos in Euchariftia.-

L. CAlvator, dum in terris viveret ; uni-

-

qüämfu

LS

veríos ad fe invitavit;: Zepate ad me

I

emnes, . Neminem à fe repulit: cunétos

5€rjva.tol

ad alloquium admifit , inftruxit, conio-

Teveren

larus eft benignitate proríüs admirandà.

FOCIIU

Long? tamen major eft ejusdem in Eu-

chariftia benignitas; non tantüm cujusvis

&

eneris & ftatüshomines, divites & pau-

:

eres, doctos & rudes, fummos & imos

&d fe invitat ; non tantüm . (uti olim fa-

COntra(

€iebat ) venire ad íe permitrit ; verün

Utl ad

etiarp ipfe ad nos & intra nos vcnire di-

Whi? «

natur, ut quee (enfibiliter quondam egit;

fidudäm

éadem in nobis occult&, íed veriflune

Deum n

operetur. Quis tam benignum Domi-

Utendn

pum non amer, quis eidem non ferviat;

quis tantà bonitete in fuum commodum

E

;

99 urarur ?

IL Chi

2t$

àn Evattgelia Dominicalia.

rin Ven

]I. Chri(tus in Euchariftia per compi-

dubitivt

ta & plateas fe circumferri finit: tuguria

p WE?

pauperum & miferorum ingreditur : in

& Oi

Altaribus proftat, ut preces fidelium ex-

y st

cipiat: in Templis & Sacellis campeftri-

bus, in hierothecis exigui pretii afferva-

m

ne a

d

revis, g

tur, non raró fi

oratoribus , fine

cultu & apparatu: femper tamen prom-

'd

| imur

prus eft ad quemcunque locum ac homi-

li

*

nem invifendum. :

uàm ingrati nos fu-

mus tam ftupende be

nitati ? quàm

at

"

afperé & inclementer

os accipimus ?

hat

M

quàm füperbé afpernamur ?

vt t

, f

IIL Tanta familiaritas & benignitas

Servatoris adeo nihil imminuere debet

puüt: C,Wrc

Yeverentiam & venerationem, quam ipfi

y ais

debemus; ut eandem potiüs conciliare

ydem 1

& augere debear, confideratà infinitee

mm qu

Majeítatis ram infinità dignatione. —Quis

fum ego, aut que eft vita mea* ajgö'at

* r Reg.

ivis

:

David ,

affiniratem cum terreno Rece

18, V.18.

i

V

(f

contracturus ; & S. Elifabeth Matrem

P

w

Dei ad fe venientem excipiens : uzde boc

nittl

ngs Wnu ]

Tübi? exclamavit.

Fadem nos dicamus,

fiduciámque noftram ac reverentiam erga

quOlldam

f v

Deum usque adeo benignum & bonum

intendamus.

[ Wi W

] non (en

éonm

MEDI-

O 4

j

216

Meditatioues

f ab

MEDITATIO IV,

lütrati

Ín illa verba Ecclefice :

fe&iom

Vieríne

0 jäcrum comuroiums in

quo Chrlffm'

Tecepto

[

EU

IQ Acrofanctum eft Euchar.viQicum cbm

fu. $

KÀ. vivium, utpore in quo Chriftus ipfe

Fachai

fumitur. Is corpus, fanguinem & Di-

toUn

vinitatem fuam nobis donat in cibum ani-

i crr

marum. Quid nobis negabit, poftquam

&uünion

femetipfum nobis dedir? Excitemus;in

n cæk);

nobis vivam fidem, & firmiflimam fidu-

?

T,. N

ciam.

A

P ifin

II Recolitur memovia Paffro

?zi? ejus. . Se-y,

t

mel Chriftus cruento modo in. cruce im:

elürre

molatus fuit; cujus quidem fàcrificii adeo

77

ipfum non ponitet, ut quotidie , ac (ie-

pius per diem. facrificari velit, moriendo

in Altaribus noflris per repracfentarionem

Y

myfterio plenam. Hic ipfe victimam fe

exhibet ac juge fàcrificium ad honorag:

E

dum Patrem , ad ejus iram placandam;

[.

ad impetranda nobis beneficia , denique

tl

Uiss

ad gratias Dco referendas.

Otferamus

i,

Deo talem ac t

t (

plicem hunc finem.

encam.hoftam: ad. quaditil

Veg

IIL. Adens bnpletur gratá. ! Hujus gra—

il

tix. fons eft. Chriftus, animze noftre &

Ciplos

corpori prexens,

Ipí& affe&tus noflros

üng &

regit

vitiofas propenfiones coércet ;

o

t

nf

e

^s

iam fan£tificantem, auget, & per gra-

nas

T qu

in Evangelia Dominicalia.

BIv

fias actuales tam inrelle&um füpernis il-

Iv

luftrationibus , quàm voluntatem piis a£

*

fe&tionibus, amore & fervore complet,

s (

Fieríne poteft, ut fanétiratis fonte toties

recepto, fàné&ti non evadamus ?

IV. .Er fwtuve glorie mobis pigmus. da-

Eticuin p

zuv. — Servator nolter füb velo fpecierum

lii

Eucharifticarum feipfüm nobis donar, &

ym & l)

nobifcum unir: imó in fenos transformar,

cbum u

ut certi fimus; codlum ad nos fpectare ,

) p()üquä

& unionem cum ipíó in terris inchoatam,

citequed

in ceelo veternam perfe&támque effe futu-

limin i

ram. Neque folüm animabus noftris per

fe ipfüm dar pignus future gloriw , fed

TL

etiam corporibus arrham przbet beatoe

Refurrectionis :

] Cl'üCCEüïj

Ó vere énanortalitatis

zi

alimogia 4

jje, ul

NEDUPATIO V

moret

De modico profe&u ex San&ta

ntaote

Communione.

qomin*

] ho

Ermulti Chriftianorum , S. Com:

IP

od

munione fepiüs perceptà, nihilo

meliores evadunt, tepidi, iracundi, am-

, nf

[

r

bitiofi , fenfirum illecebris'addidti, uri an-

tea. Confidera, quantam ifti injuriam

Venerabili huic Sacramenro inferant,dum

a

illud inutile reddunt: quàm fint iidem in

Tüjus

un

fcipfos injurii; dum fe fructu tam flu-

jS "OW

taris & Íepe iterati myfterii privant :

codcn

quantum aliis fcandalura prebeant: deni-

ä' P(nr p

g?gvxquantis malis

fe ipfos exponant. 'Fi-

(í

j

mesg-

218

Meditationes

meamus hec mala, qua ex infructuofa

f &

Communione proveniunt ; timeamus, né

Qificati

panis vite in venenum nofítrà culpà con-

pau ]

vertatur.

pitum

II. Prima caufa tam modici fructüs eft,

&ute C

quia ad facram Communionem non affe-

li redp

rimus difpofiiones à Chrifto prafcri-

Comm

ptas. Vult is, ut accedamus purá &fan-

dem r«

€tà Intentione, corde ab omnibus pecca-

tis alieno , animà collectà & ad tantum

DOMI

hofpitem recipiendum praeparatà.

uid

veró nos? intentionem habemus imper-

fe£tam, quà confüetudinem potiüs, aut

127

hominum judicia, quàm Deum refpici-

Qd0r;

inus

cor afferimus peccatis addi&tum,

que femper confitemur, & nunquam fe-

rió emendare ftatuimus :

anima noftra

"

perfunctorié preeparata eft, mens alià

dehuy.

diflracta; cor affectibus implicitum, ca-

Tutam

put negotiis atque inutilibus rebus occu-

i

« f

patum. Fu

Chri

giamus tam multiplices de-

fectus.

praf

II Altera caufa exigui fru&tüs eR,

fifmore

quia ex facra Communione non repor-

fit no

ramus id, quod Chriftus à nobis po£it.

bj

Vix paucula momenta Clirifto impendi-

Chïi[h]j

mus ad grates agendas, ad familiariter

r

f g

cum ipífo agendum, ad fructus ex pre-

fentia

:

d

ejus tam honorifica nobis & opta-

li

bili colligendos.

Svagerit nobis Chri-

Pieärel

ftus, quid ipfe à nobis fieri velir, nec ta-

08

lores

men facimus: offerimus nos ipfos Chri-

fto $

—

in Evangelia Domiricalia.

219

San-

- iftoc

flo, & promitfis minim? ftamus.

imyean;

élificati per ipfius praíentiam nos ipíos

àqlpia

pauló póft profanamus. Sequamur mo-

nitum $. Chryfoftomi: Sanclé vivamus

3 m

ante Communionem, ut digni fimus il-

etm m

,,'.

là recipiendà: vivamus fancté poft (acram

Communionem , ut digni videamur eà-

flo p

s pua

dem receptà.

iibus p

x ad titt

DOMINICA III. POST PENTEC,

aui (

MEDITATIO I.

ermus I

Exaut appropiuquauter ei . . . pece

p !

hum r

catores, Luc. 15.

jg d

Onfidera peccatores sd Chriítum

nunqun !

s

accedentes.

vim 1

Hunc ipfi irà refpi-

fs

ciebant, ut & veniam peccatorum , &

fcirum, ^

ratiam non pg:c.candi de reliquo ab eo-

d

lem fperàrint.

Accedamus & nos a

rebus t

Chriftum , dum confcientia noftra aut

riplcs

preíentia peccata nobis exprobrat: aut

timore judiciorum Dei ob peccata preete-

d i

gon Xf

rira nos percelit: aut denique merum

nobis de perfeverantia in bono incutit.

obis p!

Chriftus peccata remittet , poenas pecca-

u

torum condonabit, gratià fuà infirmita-

famili^

tem noftram fuftentabit.

g a

lI. Confidera Jefüm peccatores exci-

j &U

!

pientem: quantá benignitate & dulcedine

ob )

illos admittit? nempe qui propter pecca-

jr, 07

tores venerat, qui fanguinem & vitam

p

pro

gromm,

220

Meditatioties

lunitiu

'pro illis daturus erat , quomodo non Ii;

bens ac letus ultró ad fe venientes exci-

108 get

peret? fateamur cum fiducia coram Jefü

piütare

Chrifto, nos certiflimos & magnos pec-

propi

CIUIG,

catores effe; ipfe nos cum gaudio reci-

piet: ipfe nos ità traCtabit, ut videamus,

peccat

Tum h

jefüm effe, qui nos amat, &

(alvare- nos

finceré defiderat.

«

Timei

i

[L.)

HIL Confidera Scribas & Pharif'æoä

Chriftro obtre&tantes.. Criminantur ipfius

ips à

agendi cum peccatoribus rationem fuavi-

Tünam

Ovical

tate plenara: rigorem legis à Chrifto mi-

nimé fervari, ejus doctrinam moralem

Qnisva

lim $.

nimis lexam effe, ejus induigentiamcuþi—

ditatibus & vitiis peccatorum

P

atrocinari

Tnen m

la

& ftudio

clamitant, fed livore, fup&rb

Que pa

eminendi, non genuino zelo oloriz Dei

quotidi

Cütafine.

aguntur.

Nos exemplum & modum

agendi Servatoris attenté confideremus ,

t0nis

G ll

quo nihil fanctius; nihil rutius eft; atque

ad illius normam modum noftrum agen-

fmorf

u

di cum proximo exipamus ; Hunc ]efüs

contra atfectatam feveriratem & indifcre-

It fni

tum zelum inimicorum füorum defend;þ?

AIS exer

AO t

MEDITATIO If

"ntur

: De Ove perdita.. Zau. z.

Yl

I.

Nitium pereundi fepe ducitur à levi-

m

'.

|

bus erratis , quae vix percipiunrur.

QUe qni

Ovis herbam fibi arridentem infequitur;

ldeei

ibidémque moratur; interea Paftor cum

NVüordin

gyegc füo gliorfüm fe vertit; hinc ovic

u-

(s

la

r Eväzzgelia Domingicalu.

221

300 i

la initium aberrandi fümit

'Simili modo

iettes a

nós per defectus aut fortuitó, aut ob fra-

gilitarem natura nobis obrepentes, ac

à Cottm )

fnignos

propé involuntarios incipimus Deum de-

Ícrere.

gatdio

Leviores hi defectus graviorum

ut vide.

peccatorum prodromi funt, ficuti co

r

O-

4

X flvater

rum laffitudo graves morbos pracedit:

Timeamus vel minimum peccatum.

IL. Negligentia in corrigendis nobis

& Pharifeg

nantur i

ipfis, & defectibus voluntariis evitandis

ruinam noftram íÍpiritudlem promovet.

jonem f

Tunim

Ovicula extra grepem & confpectum Pa-

n m

Itoris vagari gaudet ; & quamvis aliquanni-

lm íe aberrare advertat, non timet ra-

;enriamw;

n um

men modicam illam fejunctionem ,. ne-

que periculum, . cui fe exponit. Id nos

h d

quoüdie facimus: dumpeccamus, & pec-

) glrt

| ,

& m

«atafine dolore;fine ferio propofito emen«

dationis confiremur , iterámque in pec-

Yiderem?

elt; df

cata labimur . citra ullum fere conícientiae

remorfum. Status hic periculi plenus eft.

um d*

IIl. Ad extremum ovicula vagabunda

Hure f

&indft

in fenticeta & frutices fefe induit, à qui-

bus extricare fe fine Paftoris fpeciali au-

jl díed

xilio non valer, & quibus dum implicita

Il

tenetur, certo in difcrimine verfatur. Jrà

Wi

