III. Confidera, quàm libenter, quan-

riin m* |

nribus; *

tàque animi voluptate facris functionibus

adít, quàm egre ab iisdem avelli fe. pa-

commit

tiatur. Nempe preftantiffimum omnium

tate ab

negotium eft Deum honorare: huic tu

j o

tempus omne fac impendas, quod à ne-

i.no

gotüs alis vacuum Deus tibi concedir.

n exilHï. p Y

Multó maois cave, ne quod tempus ora-

p ;

tioni & pietati præfcriptum Deo deneges.

MEDITATIO II.

?AVAM | :

Chriftus amiffus quzritur, & in-

| ]

venitur.

:

ut.

.a]m' J

L Ubducit fe nobis Deus, & folatia il-

&O luftrationésque füpernas nobis füub-

do iv

trahit; ut defe&tus noftros puniar: ut pa-

qeem .

D 4

tienuamx

TCU]PW

Meditationet

$6

parientíam noftrram exerceat: ut denique

amorem erga fe noftrum ab occulto amo-

]

re proprio liberum ac purum efficiat. Stu-

deamus triplicem hunc fructum referre

ex interioriariditate, triftitia & defolatio-

I.'C(

ne Spiritüs, fi quando eam Deus nobi.

$

:

den t

immittat,

inteni

II. Maria cum dolore Chriftum que-

if

rit; quantó magis nos, fi culpà noftrà

Ra

eundem amifimus? fed ipfa filium füum

CUII(IUE

lP

intar cognatos & notos minim? invenit.

Neque tu apud eosdem verum inter ad-

QU pa

vería folatium aut levamentum invenies ;

Cndo

quin poriis in templo, in oratione, Co-

que qq

ab(con

ram altari querendus & inveniendus

Deus, totius confolationis auctor.

ALenti

TII. B. Virgo invento filio exponit do-

& f

T':ll'&, ql

lorem ex ipfius defiderio & abíentia per-

ceptum; fed ei occurrit Chriftus, &re-

It, An

hum

fponfione fuüà nos docet , omnes hu-

tnanas rationes pofthabendas effe, ubi

$0 flbII

agitur de voluntate Dei exequenda. —

li

bis que Patvis anei funt , opovtet me ejfe.

V gr,-lyf;;ï

à

Dicamus fiepe ore; & cordi & memo-

"

e)ma

j

s

n

e alté infculpamus hanc gnomen: Z

ii

!

"

bis, que Patris mei fugt. &c.

Ea nos

Ug

ab innumeris defectibus fervabit immu-

£ d

nes: ea ad fexcenta bona o

Sfite j

flammabit.

pera no$ iq«

Päïiem'l.

;

AUeqg.

UM

,MEDI.-

in Eca ggelizzþomiizz'm/z'm

$2

y deniqi

culto a

MEDITATIO: III.

Ticiat. t

De yita Chrifti abfcondita.

mmw r xOnfidera familiam ver& fan&am.

: defol-

Jefum , Mariam, Jofeph (üb co-

Jets nol

dem té£to h

abirantes,

Quàm calettem

in terris vitam agunt? quanta pax, con-

lum que

cordia, pietas in domo illa Nazarethana

Jpi nofti

regnat? Cura, ut ezdem virtutes, ubi-

fium (üum

cunque deras, te-comirentur.

| ]

no invent

II Poterat Je(üs per id tempus mira-

niner &

cula patrare: poterat docendo ac pradi.

n invente

cando totius mundi in fe oculos animós-

arione, *

que convertere ; fed his omiffis, vitam

yene

abíconditam eligit: mundo ignotus latet;

dor.

Parentibus fiis exacté obedit: eorum du-

&ui íé rorum commirtit.

Vide & admi.

X n &

rare; quis; cui; quibus in rebus fübditus

fenti p*

x, Anadhuc érir,. qui difficilem & mo-

lu5; &n

l

]

rofum f& prabere aulit hominibus Deilo-

ynnes J

€o fibi preepolitis ?

eïïe» Ü

UL Sefus proficielat- fapientid c$ cerate ,

yenth !

t9 graral apad Deum $? Lomines. * Hoc

* Luc.2.

v. ult,

& m

eft, majora in dies fapientiee & virtutis

fpecimina edebar.

Erubefce ,, quód 4e

Omcn ] !

p

vitute in virturen * progredi, uti poffes,

* Pf, g,

ac deberes , non ftudeas : imó quód in

v.8,

pj m

&tate maois provecta minus charitatis ,

j n5

patientie ; humiliratis & mortificationis

habeas, quàm olim, dum junior erás. Si

Vis Servatoris imita

rivirtutes, cura , ut ec

D

fincerze

M

Meditationes

58

(incerze (int: coram Deo: ut proximo fint. |

ftetmur

aedificationi: covam bominibus. .

duri 1

le(tibu

DOMINICA II. POST EPIPHAN.

fuat

- De nuptiis in Cana. Sfoaum. 2,

j fy

fin

. MEDITATIO I

patem

totm (

1.f ^XOnfidera novorum iftorum Conju-

um felicitatem, eó quód Jefum,

& Matrem ipfius ad nuptiale convivium

Det

invitàrint; nam per ipfos liberati fünt ab

opprobrio jam jamimminente. Tufi quid

rmoliaris, Jefüm & Mariam in auxilium

IN

voca ,. & de felici fucceffu ne dubires.

Porro ad confirmandam fiduciam tuam

fifre)

confidera, quód D. Virgo etiam non ro-

&im

pata, patrocinium füfceperit fuorum, at-

tnta

que à Chrifto, etiam antequam veniffet

CV r

hora ipfius, petita impetraverit.

Bitm «

. H. Confidera mundani gaudii vanita-

Y

tem.

Medias inter epulas vinum deeffe

Cüfem

incipit. Nullain mund9 letitia undequa-

0 CUm

que perfecta eft. — Imó cédiumr& moero-

EEE

rem fiepe percipimus ex iis rebuS, unde

lh

Hludunt

oble&tarmentum fpersbamus.

tlæ « Il

nobis mundi bona : his qui confidit , arun-

Tehiie

dini innititur, quee frangitur & inniten-

ii (

tem vulnerat.

p s

HI. Confidera Deierga bonos provi-

li

dentiam: Is fervat Zozum vinuim usque a

Ti

finem. Initio finit probos affligi: ad ex-

tremum

ij

n Evengelia ])omz'm'&lz'm

$9

]

oxiroo f

ii

tremum eosdem folatur: Ipforum vitam

duris rebus exercet; füb finem vitae cae-

Y

leftibus deliciis, & quodam quafi preegu-

DIPHAN

ftu eeternee felicitatis ipfos recreat: usque

Atlll, 2,

zn tempus fuftinelit patiens: €g poftea veddi-

7io jumizdmztiyo *

dmirare Dei erga füos

* Eccli.

I

paternum animum , & Divine directioni

y. 29-

um Cony

totum te comzïxit;e.

]öd ]efum»

MEDITATIO II.

convinüt

ai f

De triplici Unione Dei cum ho-

i Tuüqx"4

minibus.

j auxdi?

L pDRima fafa eft 'per Incarnationem

n dubim

. Merbi: per iftam Deus Pumanitatis

xium 0£

moftre fievi dgnatus eff particeps; ut nosvi-

j non

ciffim Drvime cou[orteg mature * faceret.

*3Petrar.

filommï' D]

Quanta hac eft hominis dignitas? Tu

cave, ne quid tam divinà nobilitate

;ndi-

At

gnum admitras.

TET

ydil

vati

II. Altera unio fit per pratiam. (àndiff.

jnutm t

l

cantem, quce nos fingulari quodam mo-

À

i undeflu"

do cum Deo conjun

cit, faciens nos filios

Dei, amicos, &

cach

efüis repni heredes.

" & a

[

In hac gratia jus & ritulus verze excellen-

T

tie ac nobiliraris noftree fundatur. — Vide,

fidit, t

ne huic juri aliquando renunciés: cetera

& inn

omnia potiüs, quàm hoc unum, tibi eri-

pi fine.

305 p

IIL Tertia unio fir per facrath Eucha-

1 us

rifiam. Cibusiftre non folüm . Deo nos

oit

p

qd

conjun

12 75

fsd etiam in ipfürn quodam-

(te

ml

inodo

Mi

Meditatioues

60

*S.Aus

dammodo transformat : Mutaberis du me.*

Iu5* n

guft,

Eo refectus dicere potes:

vivo jam. 109

metmus

* Galat.

ego: vivit verà in me Chriflus.* Ye ipfüum

blem;

2. V, 20.

examina, an cogirationes X affectus tui,

W

an univeríe vitee tuee rationes ejusmiodi

qum ]j

|

fint, ut digne videantur Divino Redem-

veleac

Q am

prore, qui toties & tam acte feipfum tibi

conjungit.

prrm u

MEDITATIO III.

tll

1 ferris

De triplici medio ac modo uniendi

nos Deo.

DOMI

L DRimum eft fides: . Spoz/alo te mibi

ll

*Ofe3,

ip fide.* Per fidem Chrifto con-

V. 20,

jungimur , tanquam membra cum capi-

te: tanquam palmites cum vite fua. . Per

Uq!

K, o

fidem vitam agimus divinam ; qualis eft

*Rom.1:

vita juftorum. * Per fidem principiis fü-

Dit ex

V. 17.

pernaturalibus ducimur, & ad bona alte-

lp

*Hebr.i:

rius vite, que nondum videmus * defi-

ll

V. I.

deranda inflammamur. . Uterein agendo

qui

h

m

principiis fidei, & Deo de tanto munere

'rates agec.

t

Titionen

1.

Alterum medium eft.charitas ;

bn

MIDUS

il

que nos Deo , & Deum nobis mutuó

devincir, Deo ipfo dicente : Ego di-

At

p

/

(h

gentes qne dil

H

x

E ,

g

D

licetur d Patve meo .

igo, Proverb. 8. & qui diigg[lif

T

"

€

*'Jocpa

£Ul 0671

; & maufionem. faciemus. *

V etim

Uniamur

ïl(;c modo Deo: incipiamus in

Tento Ó

m facturi fu-

Ts Q

te1Tis; vquvd in coelis þæzcrnv

inus:

enlümta

(f N

in Evdngelia Dominicalia.

61

eyit i

.

mus: nam Charitas uunquam excidit.* ^ A-

* 1; Cor

o d

13

memus Deum & propter fe infinité ama-

Te ip(um

bilem, & noftri amantitfimum.

feus .

IIL Tertium medium eft conformitas

; ejusm:

cum Divina voluntate. Eadem cum Deo

;o Rettt

velle ac nolle; hzec demum vera & perfe-

apfüm t

Ex hac

&a cum Deo conjunétio eft.

porro unione orirur animi füumma tran-

[

quillitas , copia meritorum ; &

anticipata

in terris beatitudo.

P

0 unienf?

DOMINICA III. POST EPIPHAN.

MEDITATIO.T

fijo iW

De Leprofo mundato. Mattb.e.

Phrito Q*

Eprofus ifte vitium carnis fue ejüs-

; Curm CB?S'

IäJ

e fu. : j

que circumflantias omnes; foedira-

tem, opprobrium, periculum cognofce-

, quii 5'

bat: eodem liberari fincer& & ex animo

rincipis!

cupiebat: denique fanitarem à Chrifto hu-

| bona

Tliter, fidenter & enixé flaeitabat. En

m* &

quid facto opus fit, ut vitiis morbísque

animecertóliberemur: deébemus illa nóf

g m*

fe & perfentifcere: debemus illorum cu-

rationem ferió. & fincere defiderare : de-

. chari

bemus illam à Chrifto cum humilitate &

s

fiducia petere. Sic qui petit; accipit.

Eu

.II. Chriftus pro folita fia benignitate

RT

g^

miferetur hominis, & petita concedit.

Suà enim manu leprofüm tangit, & mo-

: Zï'c,'g:;lz;ff.'

mento fanat. 'Tanta Chrifti erga homi-

Cl IHIUU'T

nes commiferatio , tanta ipfius porentia &

nfä&mþ

I

þenignitas quem noftrüm in fpem ma-

gnatt

65

Meditationes

gnam non erigat? lllud tamen falutarém | jf

nobis metum incutere debet; quód Chri» | (s

fto jam multoties intra nos recepto ; non-

Tobi

dum fànati füumus.

iNempe ipfe vult nos

mundare, fed nos refiftimus , nos fanari

T. 4

ferió nolumus.

tisdm

II Servator prohibet evülgari patra-

Tuttioy

tum à fe miraculum. Difcamus ab ipfo in

( inpie

actionibus noftris nec hominum exiftima-

uno i

tionem nec populares applaufüs captate,

iücaQ

Abfir , ut, fruétum laborum noftrorumi;

(s cant

* Matth.

t

renfatàtam vili mercede , amittamus. *

r E

6.v,2,

R

ectam fanctámque in omnibus intentio-

N

n

nem fervemus, hoc uno contenti, quàd

Cnrifta

Deo facta noftra probentur: Ecce enm n

tis du

celo teflis ueus: & confcius ineus in excelfis.

D0bjs p

Job. 16. v.20.

MEDITA'TIO II

IT

Vitüm qn

De Centurione, cujus fervus infirma-

qu £

batur. AMatib. s.

paüerer

b , Qu

LA Udens Jous Centurionis p eiitio«'

te C

nem, gmvatus efl. Primaadmuran-

tong.

di caufa erat videre hominem in dignitate

lr (

pofitum ; qui fervum füum amet , qui

ejus malis moveatur , qui ipfi fübvenire

Q gj

ïlms, Y l

uerat. JNoverat enim Chriftus, quàm

uri erga domeíticos & fubditos fuos

lg

Magnates patlim effe foleant. Imitemur

in

&

enturione tantam charitatem : rnife-

risfrarum noftrorum indolearnus , & eos

juvare

Z N

in Evaugelia Dominicalia.

63

fltaret

juvare ftudeamus.

Ea cura & charitas

uj C

Chriftum , ejüsque gratias

' nobis conci-

pto , f

liabit.

( vultii

nos f

II. Alrera caufa mirandi erat rara pie-

tas & magna fides in homine militiee in-

;ari pu

nutrito ubi ceteroquin licentia morum

ab iplo?

& impietas palam'fere triumphant. Cen-

exiflim:

turio ille opibus füis ad pietatem ufüs eft,

j capïarc.

edificando Synagogam , in qua Dei lau-

D?[TOIW!

des cantarentur ; & Lex Dei explanare-

tur.

Fidem habuit etiam miraculorum:

jttummus.

g ientt

ANon inveni tantam fidem im. ffrael. *

uot

*Tbid, :

M

Chriftianos alieni

V,le,

eftiy qu&d

enz hujus fides & pie-

T

tas aliquando im

plebit rubore? utinam ea

j

T

nobis ipfis non fit confufioni.

IH. Tertia caufà admirandi erat videre

!

virum inter fuos nobilem ac primarium ,

jf

qui f& humliat, qui coram Chrifto com-

parere non audet, qui indignum fe repu-

tat, cujus domum Servator intrer, qui

j gt*

ante Chriftum hurni proftratus, ipfum

w

adora. Concipiamus fimiles affectus hu-

;ini

miliratis & demiffionis animi , preefertim

m » g

cüm ejusdem Centurionis verba audi-

fbv

mus, vel

i

p

pfi pronunciamqs : Domine non

i quäm

Jum dignus.

A d

[nizt

g P

il &

MEDI

jnvar:

AF

Meditationes

64

lm À

MEDITATIO III.

flicitis

Muli ab Orieute c7 Occidente"zfe'a

DOMI

uient: dv vecumbeut .. .. . invegm

c&lormin. Matth. 8. v. 11.

hi

Rimi fuére Judei, in quibus tärfi-

T

bile hoc Chrifli vaticinium imple-

Mi q

tum fuit.

Ab his ablatum eft. Aegzum

i

* Matth.

Dei * vera fides & religio ; gentibus in

21. V,43-

l

Il

ipforum locum fübrogatis. . Poft Judaeos

fentarior

quot Chriftiani vias fuas perverrerunt?

Eur

quot jufti fanctiratem: quot Religiofi fer-

i

türem j

vorem, imó ftarum rcli

g

iofuüum deferue-

runt ? .dum interea haretici ad orthodo-

fiducà

xam fidem: peccatores ad bonam frugem

lit, fj

Tülha f

fe receperunt. Admirare tantam judicio-

rum Dei abyffüm, & tibi ipfi diffide.

l]

fforum [

Il Deus ifla permittendo, manifeflat

1. Juítitiam füam , puniendo ingratitudi-

Stturt

nem, peccata; negligentiam & temerita-

timgt ;

tem eorum, quos à fe abjicir.

3. Mife-

J Verf

ricordiam oftendit erea illos , quos gra-

Dericuli

tià (üà vocat , & aliis fuübítituit.

3. Sa-

10s redd

pientiam füam demonílrat, reparando

ïïlulros pw

defectionem aliorum , & numerum ele-

3 D

€torum , quos ad regnum füum deftina-

uG

vit; implendo. "Time, ne Deus pecca-

fityl

tis tuis offenfus , gratias quas mifericor-

As

diter donavit, ju&ïiïim& fübtrahat: néve

Dam

Í

alii bonis à te neglectis proficiant: 7ie

Tücem

vomami

,guqd (Jaþc: : ub nemo - accipiat co

VID cog.

tuam.

in Evangelia Domiünicalia.

65

tuam. Ápoc. 3. v. 11.

l

felicitas foret?

Quanta hac tua i-n-,v

ia v

DOMINICA IV. POST EPIPHAN.

, lgt

MEDITATIO I.

A

ubus tere

Matt. 8.

ofloli , coortá temþg/iate Lment.,.

um inp

( um

ventibus 1

L pYXEUS juftos permittit nunc inter-

norum affeétuum tumulru , nunc

of i

tentartionibus extrinfecüs advenientibus

[s;e*-,'ï(ïïünïj

agitari. — Facit hoc Deus primó, ur fàlu-

ïeïigioü Q

yn (

tarem ipfis metum incutiat, & eos inani

fiducià liberet: « non fgmus fideutes im no-

o

bis, fed in Deo.* — Quamdiu inter fluctus,

* a.Cor.

ym i

nulla fecuritas.

I,

ym j

diftde.

. II. Deinde permittit hoc Deus; ut ju-

ftorum diligentiam & fervorem excitet.

shanitei

Securitas negligentiee mater eft: qui nihil

ingrat'uulü

timet, remifsé apit; qui veróin difcrimi-

«t

j

; Mi

ne verfatur, nervos omnes contendit , ut

periculum evadat. Diligentia hec fecu-

; qllOS

ros reddit: cüm & contrario diuturna

U. )

PaX-

inultos perdiderir.

gepir?

emme,

.3. Denique id Deus permittit, ut nos

g dl

d

ad fefe pertrahat. |— Domine falza wos , pe-

jens f

vimus! dicebant Apoftoli in periculo ver-

fantes.

ji timet ; ad Deum confugit:

| ahflï

m

Deum ferventer & cum fiducia orat:

Crucem fervatoris veluti facram ancho-

ca

j

/il

ipfius fe

7

ii

t:am compleélitur:. iqtra vulnera

abícone

66

AMeditationes

abícondit. Atque hoc eft, quod Deus à:

(ie r

nobis requirebat. Felix tribulatio; qu&

tlr f

nos ad Deum ire compellit. Quare ipfum

(h, D

roeemus, ut falutarem hunc timorem no-

Tepare

bis concedat , in quo - fundati,

ratiàque

mereri

& amore ipfius roborati omnia falutis ob-

füb py;

ftacula fuperemus.

ThoR,

Pt mif

MEDITATIO II

CO

De triplici caufa timoris in homine *

Tpore

T d

juíto.

l. if

Jinete. Dominum omnues San&i ejus,. *

*Pf, 5. t"-['

Habent etiam boni; cur timeant

Satanas, muün-

;

rimó quidem extra fe.

dus , ominia vifibilia corifpirate in noftram

"perniciem videntur. Parva exempla tra-

LT

unt, frequens occafio ad malum pellicit.

qu

Multi poff annos compluresin ftudio vir-

forte

ld

tutis exactos foeedeé lapfi fünt, & perié-

h fii

runt. EÉt tu non timeas.

if

imeanf

T&

Ij. Habent deinde fancti; cuürí

Ie mundl

ántra fe. Quisque fibi

fuus eft, & maxi-

m meruendus hoftis. Corrupta natutà;

l09 EH&(

prope

nfio ad malum ,. páffiones anirni ;

LU pn Wï

vitiofi

habitus potiffima fünr noftra falu-

0

Quot homines à fer«

l

3

T0

tis impedimerita.

vore defciverunt, folà naturali inconftan-

Héntgm

Lb

tià & ingenità mobilirate in transverfum

acti ?

"t mrem ]

- H Poftremó etiam ex parte

D&i ha— :

Peï'fplcum

mia,

bent ,,,:guOd tumeapt; cUm feceritis o

Tlre

que

z m

in Evangelia Dominicalia.

67

x Dets!

que precepta funt volis, dicite: fervi inu-

fio, Qu

Files fiunus. * . Poft multa bene & pi? fa-

* Luc.17.

are iplün

£ta, Deus donum perfeverantie nobis

V. 19,

1oremn-

negare poteft, utpote quod de condigno

pratiqu

mereri non poffümus. . Humiliemus nos

filutis o

füb porenti manu Dei, & pleni facro ti-

more, qui tamen cum ingenti fiducia er-

ga mifericordiam Dei conjunctus (ir,

comrittàmus nos Divine Providentie in

homié

tempore, &

ro eternirate: Jeus meus

e54u: im mapni

bus tuis ovtes 1mee.. Pf. 30.

j

V. 16.

yti u-

r cmed'

- MEDITATIO III.

us 1f*

De Perfecu;ionibus.

n no

Adem Dei erpa nos Providentia eít,

emph

qua erga Ecclefiam Dei univerfàm,

horrendis hucusque temipeftatibus jacta-

*

fludio &*l;

n

j

/1

ie ei contradicitur. *

&pl

tam: quia übi

Has * A&, g,

infedtationes

b

eus permittit, ut errara v. 2:,

noftra & negligentiam puniat: ut ab ámos

cir t

re mundi nos abftrahat: ut nos difcipulos

0[7 & um

(s at

fuos effe oftendat: // me pev/ecuti funt , ?

j

vos perféquezrur. * ^ Adoremus hanc

el * Jo, 14.

,ei il

er.

fe

nos providentiam: emendemus de- v. 2e.

lth'æ j

;ä

d

3 noftros ; qui haec mala inducunt:

jie ä(

patientiam inter adver(à exerceamus.

inconl

L

IL. Porro vexari nos Deus finit, ut

ansvebl

virtutern hoítram probet, znündóque

, perfpicuam faciat, "Videtu

I

fe quidem

ie pa

j

;

j ormire , & npihï

oblitus

dl

$5

verüm

E 23

evigie -

p

68

Meditationes

ilabit in tempore accepto, & com-

fiavit

evig

Tl0 t

ofitis

flu&tibus ,- tranquilliratem reducet.

Recopiremus atrociffimas tempeftates in

TnoS (

ta t

ros commotas ,' quas tamen Deus non fi-

rie emolumento noftro diffipavir. Atqui

fpor

abbyeviata anamus Domini.* ^ Nec

Creda

*T1(.79. .

uon eft

*'Thren.

defecevunt aniferationes ejus. *

Cun&aa igi-

I

3. V422.

tür b ipfo fperemus' : qui unus fi nos

Dio

rotegat , omnia nobis cooperabuntur in

Qu i

b

onutn.

Glione

HL Apoftoli fieviente licét tempeftate,

,femma

non ideo naviculee füze gubernacula defe-

Quine

U

ruerunt; fed collatis viribus; quoad po-

mi-

tuére, flu&tibus oblu&tati funr, & Do

Uten]

prov

ni opem cum fiducia implorárunt. Si-

mile quiddam Deus à nobis exigit tempo-:

ti

re períecurionis. Vult, ut bono animo

fimus: ut vires noftras confítanter &mo-:

mh[? |

deft* impendamus: ur vinculo fraterne

qu

charitatis, quantüm nunquam alias , con-

totigs

junétiffimi ;

auxilium à Deo fidenter et-

pae

flapitemus :

Domine . falva 11055 pew'hzu.f. |

Odje

aüft'lm

DOMINICA V. POST EPIPHAN.

ipoj

MEDITATIO I. .

De bono Semine & Ziüzaniis.

V

Mattb. 13.

i. Onum femen fides eft,' quze bona

A

verirates ceternas »

alterius vite ,

N

Deum ipfüm nobis manifeftat.

Gratias

l

hi

fTemi-

ffram |

agE D;o, qui bonum hoc femen di

navit

u

n fvtmgelz'a Doininical;a.

69

& com-

mavit in cordibus noftris,; cüm & contra-

vredueit

rio tot errorum Zizania multorum ani-

eflates i

mos occupent.

Vide autem, an fideivi-

ys non-

ta tua confentiat , an fructus femini re-

i. Aj

fpondeat. Quid enim prodeftChriftiane

iM

credere, & gentiliter vivere?

unda

IL Bonum f&men fünt gratie nobis à

us fi m

Deo conceffe , füpernz illuftrationes ,

yuntur !

que intelle&urm afficiunt, & fancte affe-

€tiones, quz voluntatem movent. Haec

mpeüäïe)

Temina fünt noftrae falutis, quae Deus fan-

oua delt

guine füo nobis comparavit. Cura, ze

qmää *

4n vacuum gvatiam JDei vecipias,*: néveab- * a, Cor.

& Dor

utendo Dei benignitate ; ipfius iram 6.

ul

provoces.

i

jgi: t

JII. Bonum femen eft Divina Eucha-

ono i

rifia. Quantos illa fructus inSanctis pro-

yer du

tulit? quantos ex eadem nos quoquecon-

o frarett

fequi poffemus ? Qusze cau(à eft, cur eà

L 811357 [

toties conceptà, modicum adeo fructum

f dente

erceperis? DeumacRedemptorem tuum

[

O

ng J

1ii

die ardenter ora, ut Zizania $ corde

auferat, que fructum ram Divini feminis

y»

ävDeo intentum impediunt.

MEDITATIO II

jzan

Venit inimicur, q»

Jüpevfeminavit

Zizania. Matth. 13.

d

I T Nimicus hic damon eft, quitentatio-

6s

gt

Gu

nibus & dubiis ingeftis, fidem no-

r

di

j

ürg/m labefa&tare , ingöhevertere conatur.

i

2

79

Mea'z'mtz'on/e:

Vr Pett, Cyi vefiflite fortes in fide * abjiciendo omnia,

$«V« 9-

que fance fidei adveríantur: fepiüsfidem

noftram renovando , ejüsque auginen-

tum nobis exorando: ;44au

Luc.t7. V. $.

(ge ntobis Jïaï'em.

;

f

II. Inimicus ifte mundus eft, qui falfis

Tetin,

& perniciofis placitis füis doctrinze Chrifti

lsls

& diametro opponitur, commendans fe-

f

'x

ii

quacibus fuis, quidquid Chriftus damnat

ifeiny

& repudiat.

Ex his duobus alterutrum

fuos et

falli neceffe eft: non fallirur autem Chri-

ib

ftus Sapientia Patris ; itaque neceffe eft

Admi

falli mundum, & fallere.

Tu cave , ne

lorum

cum mundo te ipfum fallas: ejus leges &

CXerce

lacita rejice: doctrinam veró Jeíu Chri-

&rübef

ti novo ítudio comple&tere.

iterdi

pitien

III. Inimici denique fünt homines im-

V

probi, qui pravis moribus atque exem-

D

Al

plis ad malum nos inducunt. — Nihil his.

il

Os,l

Zizaniis periculofius eft: maximam enint

vim habent tum ad hominem . ab officio

110

Quam «

avocandum, tumad gravitfimos defe&tus

eidem perfüadendos.

Contra hec ani-

ij

mum timore & amore Dei obarma: &

n

.exempla ; undecunque adveniant , ità con-

li l

fidera, ut ea tibi fu

DN

pienda ; no:n- imitan-

da effe fcias.

lus

üfh lm

P unh]

Uæ lmP

MEDI-

71

im Evangelia Dominicalia.

Y

do ompi,

MEDITATIO III.

s fiden

aUoTIT

- dinire uiraque cre[cere.. Matth. 13.

EUS malos tolerat primó ad often-

" )ï((eh'i«

"D

dendam.longanimitatem füam: /z-

ffinet ia multa patieutia vafa iv apta in u-

qui l

devitum. *

Nullum momentum eft, nul-

* Rom.9,

xe hii

V.22

lus locus, nulla hominum stas, aut con-

endans !

ditio, ubi Deus non offendatur.

Poffet

ys daimnt

ipfe injurias fuas ulcifci, poffer offenfores

Irerutrut

fuos eternüm perdere; & tamen parcit;

m Unn

imó bonis perfiepe cumulat hoftes. füos.

secole &

Admirare tantam patientiam: cave;ne il-

yave; t

lorum, qui Divinàm longanimitatem ità

ius d

exercent, niumerum ipíeauseas: demum

) Jefu Chï'

erubefce , quód leviffimas offenfiones ,

interdum uno verbulo illaras , adeo im-

patienter feras.

yuins ?

II. Deus malos füftinet, ut divitias Bo-

Q

U

d exd

züatis* füe in eis oftlendat: ideo vocat *Roma;

]

Niil

illos, querit, adblanditur ; expectat, ni- v.«.

ganum

hil non agit, ut eos ad fe revocet; nun-

n-'ib O.U.i

quam etiam poft multas repulfas, vocare

IOSþaefe&;

definit Quis tante Bonitati f& non de-

4 ic

dat? imó quislrurfüm offendere aufit?

harmi: ^

Talem patrem offendere , quam eft crudele ?

j 0

S. Bonav.

n in?

IIl. Denique tolerat malos, ut in eis

uftitiam fuam tam in remunerando , quàm

1n puniendo . manifeftet.

Paucula bona;

emporali felicitate

guæ impii faciunr 3

com-

M

* 9

72

Meditationes

* Matth. compenfat : eceperurt mercedém fuam. *

](

6.v,2-&c. Ceeterüm obftinatos in malo zradz: Deus

fam m

in defidevia covdis eorum

. in Paf-

7777

* Rom.1, //ores zgiomiie* hoc modo de peccatis in

Sdlvat

v.ï.4 &

peccata ruunt: in malo obdurantur, &

þomin

in eternam calamitatem preecipites eunt.

in Qj

Hac Dei conniventia triftitfimus effectus

htj

eft furoris Domini.

Doleamus & timea-

Q5q

mus hanc malorum in terris infeliciffi-

Mp

mam felicitatem: Deum oremus, ut nos

Vantim

impuné peccare non finat: Jec miübi fit

li

* job. 6. .

coitfolatio ,ut affligeus me dolove ron pavcat,*

V. IO.

dicamus cum $. Auguftino: 7Zic ure, bic

It bf

m

fica s modà in etevmum parcas.

jp

DOMINICA VI. POST EPIPHAN.

QUi

& f

MEDITATIO I.

Timig

Tittnt

De Grano finapis. Mattb. z5.

foltn

Ranum hoc finapis fymbolum eft

« DI

I.G

Chrifti Domini, qui extimà fpecie

wf

minimus.& mundo contemptus apparuit

cüm tamen intra fe vim & virtutem con-

tineretinfiniram. . Hanc ipfeoftendit per

D

Paffionem, quà mundum redemit: per

gratias , quibus Salutem noftram opera-

]

tur: per S. Euchariftiam, quee fpiritualis

«waudii, roboris & felicitatis fons eft in-

I

exhauftus.

Utere ad falutem tuam tam

n

validis preefidiis: ama cum Chrifto nefciri

Onpe.

à mundo, & contemni.

'itigni

II. Clri-

zn Eveangelia Dominicalia.

73

m fum.'

T. Chriftus initio tàm exilis in quan-

al Du

tam magnitudinem excrevit ? ;majus ofd

omnmibus oleribus , €9 fet avbor.

. in i

Jefus eft

peccatisin

Salvator mündi:

Caput Angelorum &

"antur, d

hominum: fpes & expectatio univerfi :

Jres eu

in cujus Nomine omne genu flectitur.

j effe u

Gratulare ipfi de tanta dignirate: oratias

^

& time

e; quód te inter veros adoratores fuos

infelicil

:

legerit : fidelitatem , amorem , obfer-

, t n

ä

antiam tuam erga ipfum inftaura.

j mili f

III. Arbor hec faciz vamos magnos , ità

17 pm'mr,l'

ut po[fiit ub umbva eyus aves cali babitare. * * Mate,

T

Rami hujus arboris tunt doctrina Evange- 4.v.3s.

li, pracepta, confilia, exempla, rmira-

cula, myfteria vitee Chrifti , facramenta

DI

& facrificium ab ipfo inftituta. — Sub his

]

ramis volucres coeli; animze fanctze , ha«

birant per affiduam meditationem: inde

;b- U'

folatium, alimentum & prefidium füum

ol f

accipiunt. Cura, ut tu quoque ad fimi-

les ufus eadem adhibeas.

m

y p

MEDITATIO II.

turem (*

at

De parvis defe&tibus vitandis.

fenit:

Efectus in fpeciem leves haud levi-

m o

'

I.D

1

ter timéndi fünt propter funeftam

: fpi

fequelam. — Nam à parvis peccatis ad ma-

ys &

jora fenfim pertrahimur.

Magna vis eft

mam !

longe confüetudinis ex minoribus pecca-

iflond

aviori ter-

tis contraQta: eà folicitante,

x veluti pe-

tationi facij* fuccumbimus:

deten-

j

5

Meditationes

74

derentim. ad magnam improbitatem per-

ton fa

venimus. Initio quideimartrociora crimina

vitari d

terrorem incutiebanr ; atramen fucceffu

temporis per minora peccata iisdem af-

que tn

-

fueícimus. Exigua fcintilla mapni incen-

dii femen eft.

ul [peruit smodica , paula-

tün decidet.. Ecch. 9. v. 1.

II Deinde fatanas, fi nos in minimis

fepe vincat, in maximis nos oppugnabit:

]

N 0]

l

quantulumcumque ipfi concefferis, con-

, d

tinuó plura & majora depofcer. E con-

jreter

trario in minimis victus & reje&tus pra-

nbl :

Novit

viora proponere non audebir.

um

enim & fuüo damno expertus eft effati illius

lii gl

veritarem : Qui fidelis ef i minimo & in

tt dj

mayori fidelis eff. Luc. x6. v. 10.

lus o

III. Poftremó Deus ipfe iteratis defe-

Quanm

€tibus noftris offenfus in graviora nos cri-

fl

minalabifinit Errata, que nosleviadi-

at

cimus, devotionem adimunt: fervorem

Bs

charitatis imminuunt : quàm paruin Dei

im

erga nos tenerum amorem & amicitiam

HOJ'em

curemus , oftendunt.

Punit igirur nos

Qu i

Deus, & in propudiofà peccata nos finit

Ctmus

ire precipites.

Sin minüs amor e

p

du

Deum à parvis noxis nos abftrahat,

?

lE

tem rimor Dei nos abflerreat: Qui timet

[ perf

* Eccl. 7.

Denny ubl uegligit. * . Profecto, licét

V, 19.

Ma

Aícn.

le non effet malum omni-

EY

peccatum ver

p

bus mundi malis fuperius, & nullius;

Ál

et'am rBeximi boni causá committendum.

Wom À

eum

.Licet hominem -purgarorii ignis r

Marr) 1

non

t

in Evüngelia Dominicalia.

y;

Itarem p

non faceret; nihilominüs dil

icentiffim&

yra crim

vitari deberet, vel ob folum ju

füiffimüm-

n fücoeli

üisdem 4

que timorem axternüm pereundi

MEDITATIO IIL

agni jnon

iij pill

. De Cura minimorum.

in minit

1 TN obfequio Dei nihil dici poteft exi-

qugnabii

guum: Que minima nobis viden-

eris, C0

tur, ea Deus maxim? amat , ntpote qui

m

praeter affectum cordis & obedientiam

nihil à nobis requirit.

Homines magna

gdus g

j N

exigunt, quia his indigent: non fic Deus,

bic celi 7 terre cium fit Domüums . ..

Ril

yuim £

gon eff indigens aliquo; cim ipfe det omui-

Lbus ommia, * . Quueevis ceremonia & actio * Aa, 1z;

]

ais d

quanrumlibet exi

c

oua, que ad Dei cultum

fpectat, fi modo pie & fervidé perapatur,

r n

joslevttc

cor Divinum vulnerat, & nobis devincit.

$i quis Rex florem , quem manibus teneo;

fervore

amum

à me petat, indipgné agerem , negando

florem , & promittendo ipfi arborem ;

X

at

- jpittr 1

quae in mea poteftate non fit. . Iraque fa-

ciamus p

ta nos J

ro Deo, quod ipfemet à nobis

Ti (

n

poftulat.

3

:

i

Tà

fl

-]L Exigua non fünt, quc fanctitarem

u f

& perfe&ionem meam efficiunt. * "Talia

1&0

A o

autem fünt opera quotidiena, quee faci-

mus. Falliur, qui fümma & infolita de-

um o

nu

j

JU

fiderat: qui aufteritarem & contemplatio-

nem Anachorerarum, catenas & rogos

uttendum

(l [ellm

E

10

-Marryrum fibi peroptat. Hoc nobis

[ius

76

Meditationes

iiüs curandum eft, ut confüetas medita-

jto

tiones bene obeamus ,; ut mortificationi

i quid

ftatui noflro confentanec ftudeamus: ut

iDeo d

verbum illud àculeatum ; contemptum,

jrates ;

repulfam patienter feramus. n his fan-

d. o

1 f

&itasnoftra confiftit; majora his, & quo-

rum occafio remota eft, exoptare vanum

I

& füpervacaneum eft.

Tpfonr

3. Denique exigua non fünt, quee ali-

pa,

quando zternà felicitate preemiabuntur.

dore,

vtlo,

Unaqueeque actió virtutis, obfervatio vel

fio, fi

minimz regule, elevatio cordis inDeum

«

2 d

romerentur nobis gloriam, voluptates,

Tuner

ivitias paradifi, Dei denique ipfius pof-

I

fetfionem. . Quidquid ad tantum bonum

nos perducit, non poteft non effe ma-

quvist

"n

Qund

num. Econtrario exiguum & nihilef,

quidquid ad Deum nullatenus refertur.

NJUS p

Ri

IN

DOMINICA SEPTUAGESIMJE.

n f

MEDITATIO I

lmprw

[

Ite ( vor in vineam meam. Matt.zq.

[777

L. ( YOnfidera , quàm gloriofüm fit affo-

[ Can

ciari Apoftolis & Viris Apoftolicis,

tot Martyribus, Doctoribus, Paftori-

,Q;lh

bus, aliisque operariis Evangelicis, qui

F'neam Domini exevcituum ,| Écclefiam Je-

Mi

fu Chrifti excoluerunt , hodiéque exco-

lunt. Deinde quàm utile nobis eft verfa-

riin obfequio Dotnini, tam fidelis in fuis

Ü

pro-

n

ip Evangelia Dominicalia.

T

tas fnedi»

promiffis ; tam liberalis in füis praemüs;

ortificatis

& quidem elaborando in vinea tantopere

eamus:

à Deo dilecta & eftimata? Agámus Deo

temptum

grates, qui tanto nos honore dignatus

In his &

eft, cooprando nos inter operarios vi-

&

is &qu

nez fuse.

ate Vani

II. Confidera officium Operariorum.

Ipforum eft Vineam Domini latiüs pro-

pagare, diligenter excolere , malas beftias

T

misbuntu.

arcere , nulli labori parcere, exemplo,

verbo , calamo ; füdore, imó fánguine

(ervatio t

d inDur

fuo, fiopus fuerit; Ecclefige caufàm tueri.

An ifta agimus? an in pofterum tanü

voluptté

muneris partes implere ferió volumus?

; jpfls p

II Iniüum hujus fpiritualis culrarae

mum hus

quivis operarius debet à f& ipfo ducere,

of eiïe-mï'

curando propriam animam, qua vinece

Ti

hujus pars eft ipfi fpecialiter à Deo com-

refertür.

mendata. Nunquam Operarius Evange-

licus ad alios fanctificandos idoneus erit ,

3ESI

nifi fe ipfüm fan&tum reddar.

uanta

[

imprudentize effet aliorum faluti fervire ,

& füammet negligére? Pofuerunt sme cu-

y Mi

odem in vineis: vineam meam mon c

ujiodi—

v;. Cantic. 1. v. $.

j f

|p

olïohrt*)

MEDITATIO 1IL

j

Paüüflj

Quid hbic flatir 1014 die gtiof 2

3ïiCiS) ,

. Matth.2o. v. 6,

;chüäm ,

De bono ufü "T'emporis.

que a

r d

g

T tempore bene utaris, tres veri-

j

"U

jehS j

(

tates €ó fpectantes confidera. Pri-

j

V

ina

X

78

, Mdimtionäf

ma eft :- 'T'empus nonnifi ad lucrandam

hiic fin

seternitatem nobis conceffum eft, Hujus

inquen

rei gratià in mundo fümus, ad hoc vivi-

lorem (

mus . & vivere debemus.

uis non in- | [it [

doleat innumeris Chriflianis, qui vitam) | fnus.

füam tranfipunt, aut nihil agendo, aut .

male, vel certé omnia, quàm deberent;

agendo? Nos veró, quorum vicem dole- -

J

imnus, eorum mores ne imitemur.

tb

2. Secunda veritas eft: Quovis mo-

Q

mento temporis eeternitatem lucrari pof-

fumus.

Nulla tram exilis actio. eft ipro-

prer Deum füícepta ; nullum verbum ;

nulla cordis pia afpiratio, quee praemium

! lve C0r

non mereatur aternum. Non eft igitur,

E qus m

cur de brevirate vita? conqueramur : e&

f hus

fatis longa eft.ad id, cujus causà vitam

Tig

Deus largitur, procarandum.

Quan-

Vg

rumvis anguflafit, fi eam recté impenda-

mus, erimus drcites 2 Ponis operibus, qui

Qtdie,

aing

thefaurisant. fundamentum bonum in futu-

& d

* t Tim.

um * noftrum eft fineula momenta utt- -

$. v,1g.

Difi;

liter collocare : /Voz defrauderis. d. die bo-

)

20, Q pavticula boni doni uon te prateveat,

lr

Ecch. 14 v. 14.

III. Tertia veritas eft: tempore femel

i,

dilapfo, nulla deinceps occafio füppetit —| u

fucrandz szeternitatis.

Prafens vita tem-

[ n

us eft certaminis, laboris, nepotiationis.

4Q fme

lucri faciendi.

