
cacia für

nifi Deus fingulari miíericordià fübveniar,

denique abominanda foeditas commifke

culpa: quandam leprae fimilitudinem ex-

hibent, "Timeamus horribilem hunc fta-

l: Cnt

tum peccati, fed & illum quoque ftatum

:

timeamus, in quem nos conjicimus inor-

Nte

]

dinait amando obje(ta, quie ad peccan-

d

dum folicirant: Za& fuut abominabiles , ft-

guifa

cut ea , que dilexerunt, Ofeceg: v. 10.

Defmpe

IL Anima peccato ; &fordibus, qua

j Dümery

ex peccato fluunt,

femel liberata conti-

l gfülinki(

Icherrima, Deo & Angelis

nuó evadit pu

*

ü üngula

gratio,fa & mir

e atra

bilis: eadem fana eft;

Tsmini

& robufta, tum ad bo-

Ts

tranquilla, vegeta;

)

q

num operandum, tum ad malum dein-

Bo

&0ntr,

fa&

ceps evitandum egregi? comparata. Hu-

juspi

ichrirudinis, fanitatis, novaeque vi-

me p

t& ac virt

Iu

E.

ls Ing

utis principium eft gratia fan&i-

ficans. - Itaque huic gratie confervande

ütobis

tantüm ftudii & cureimpendamus , quan-

m o

tum vite, valetudini & forma corpo

Gdf

?is

fervande folemus adhibere.

Cf

IIL Ad tollendam animz lepram, vi-

Tsj

támque & venuftatem gratice obtinendam

4

Vitim

Chriftus fanguinem & merita fua nobis in

*üm ;

heec

remedium füppeditar; porró modum

ipfa.

4-

7 Evzmg:elz'a Domin'imlia;

269

Yoritemt

ipfa nobis applicandi facilem & expedi-

üecudire l

tum nobis prefcribit, baptifínum videli-

urbuns

cet , qui lepram hanc primà vice fuftulit :

ii

deindecontritionem & confeffionem ; qui-

pores ntt

bus eulpe poft baptifnum contraétee

j curait

eluantur. Remediaittaquàm certa & effi-

dia fibve

cacia funt, tam funt in proimptu & facilia.

5 commi!ü

indinem d

MEDITATIO Il.

em huncl

De gretitudine & gratiarum a&tione,

üoque üatüï

jcmisit

INter decem leprofos à Chrifto mun-

EU

T

n

datos unicus fuit, qui rediret, sma-

M

guificaus Deum, 6 gratias ageus.

Adeó

)9 Y. n

nempe ingratorum in mundo infinitus eft

numerus. Maximé? veró erga Deum in-

ydhis; ?

jera 0*

^

gratitudo noítra apparet. Is in momen-

xo&

ta fingula bonis nos cumulat, de quibus

jemfnt?

nos minimé cogitamus nedur grates agi-

l

mus; quin potiüs amantiffimum noftri

; um

qualrm g

Benefactorem offendimus, ejásque donis

contra ipfüm abutimur.

n l

Tanta ingrati-

novqe"

tudo probat, nos divinis beneficiis pror-

ppatlà &

fus indignos effe; quippe que tam malé

in nobis collocantur.

Fadein curfüm coe-

conen"

lamuSthd

leftium gratiarum retardat , atque adinftar

calidiffimi venti divinze erpa nos benefi-

ye "

centie fontem exficcat.

Sierga homi-

nesingratum efle rurpiífimum inter omnia

ob

vitium habeatur; quid tandem erir, erga

Jeum ip(üm f& prabere irigratum?

füi

]]"Odum

il

AE

[

276

Meiifatiaizäf

iommerc

IL E contrario bonz indolis fignürü

eft gratitudo , quae nos & acceptis à Deo

quidem a

. 1 dari deb:

beneficiis dignios demoónftrat, & ad am-

pliorà nàbis conferenda ipfüm inducit

Nofmo

Efficaciffimum orationis genus eft prati-

milio p

tudoi Qur grátiayun a&tione pétitioues ve-

major dà

* Voluntar

* Philip:

ffree innotéfcant apud Doii. * — Hancunam

*« 6. remunerationem Deus à nobis requirit;

Omumum

&t confi

utgratifimus. Revoceinusin memoriam

4 titidine j

Deierga nos beneficia tum generalia; tum

parücularia, in utroque Oordine nature

1 Dro il

! CU finita

& oratice ; tam corpori quàm animze con-

ceffa; gratóque & gaudenti animo Confi-

inis teg

lLl

teamur ; nullum vitce rioftre momentum

divino aliquo beneficio vacuum abire.

Vatoris f

i

dàm im

IIl Non poffumus quidem erga Deum

beneficia compenfare beneficiis , qnae per-

! fe&am H(

Ctürum f

fe&a gratitüdo forer; poffümus tamen;

& veró debemus tria hec ipfi tependere:

rm) ad D4

Tanto Y

i. meimoriam & frequentem recordatio-

[u)

Wüpis

nem ejusdemi beneficiorum: 2. amorem

fi

erga ipfum tot bonorum fontem: 3. lau-

f in. 115

f? df/lllll!! [

dem ejus & gratiarum actionem.

ET

MEDITATIO II

mm) tüm

Queuain aiimi fenfa concipere ex . pec-

.

catis noftvis debéamus.

! ïmiïtmm. |

MT

Eprofi morbüm; quo laborabant;

pE

ejüsque feetorem, deformitatem ;

Cfati ü]j

atque hinc exciratum in aliis horroremi

Damy 10[]

probé agnofcebant, eam ob caufam à

Ui ]

commner-

in Evaugelia Dominicalia.

271

lls fonit

commercio hominum abftinebant, - ac ne

cepis D

quidem ad Chriftum, à quo tamen mun-

; &da

dari debebant; propiüis audebant accedere.

füm ind

INoftra confufio, verecundia & animi de-

miífio

us g

!

oft tor peccata commiffa, long?

Bf V

major

eberet efe; haec enim mala nobis

Hancunz

voluntaria funt, cujusmodi lepra illorum

bis f equilff:

hominum non füit.

Erubefcere nos de-

hmemofit

cet; confiderarà fragilitate ; malitià; irigra-

aneras tf

ütudine noftra; & injurià per peccatum

(ine nirut

Deo illatà. 'Eahumiliatio eíflcax medium

erit fanitatis animee & priftinze pulchritu-

yanme d

anim d

dinis recüperandz,

! (tomett

. II Leprofi benignitate & potenti Sal-

um ablï?

vatoris freti elatà voce ipfius mifericor-

ü efga s

diam implorant: iftorum hominum per-

fectam fiduciam imitemur, quando pec-

HS ) qnæ W)

nius t^

catorum noftrorum confideratione exter-

rii; ad Deum remedii causà accedimus.

fepentr

geconte

Quanto illa fünt majora & graviora; tan-

to magis Deus gaudet divitias bonitatis

, um*

fue in iisdem condonandis manifeftare.

i )9

"dIdeaimus evgo. cum fiducia ad. shvogium

n

r

Zie,* & ingenti fiducià ere&ti petar

nus à

*Hebr.4.

IIl

eotum veniam preteritorum peccato-

rum, tum gratiam illa deinceps evirandi.

III. Mundatià

j al

peccatis, Leprofuümillum

j

imitemur ; qui

regre [/ Àv

i

? , magmá voce

magnificam Deum. *

Mala certà; quibus

*Luc, i5.

iporé

liberati fümus

utpote qu animarn afficie-

formimïefi":

bant,

longé graviora erant. [taque libe-

j hol'fo',

ratori Deo maximas grates agamus.

, n

commïf'

ngdii

E.

272

Meditationéf

Tiy idim

Quodfiforté Divino munere fervati firriui;

.

ner

| lm m

n gravia peccata prolaberemur; de hoc

ipfolong& majori berieficio

| Nus.

grates

:'bentur;

'majo*res Dec

IN

1 lonoM f

DOMINICA XIV. POST PENTEC.

|

! ef fdd

d

*

1

mi, ]

MEDITATIO I

dixit &

|

]

Nlemo poteft duobus Doimimir fervirtà

1 us

Matth. 6.

Dedifferentia inter obfequium Deo-

ä

& mundo przítirum,

Depr

h

LTXEo fervire eft Deum cdgno&efe;

! I'Nï

timere, diligere, honorare, laudare;

ämx Reo

ejus juffa exequi, univeríà ad ejusdemi

loriam referre. n eft alius Dominus;

IOHean

ReQHm

cui hzec officia debeantur? anilla citra in-

ti* enj

t

juftitiam Deo negare poffumus? Ipfenos

LOT

li

creavit; ipfe nos protegit, & nutrit. Nos

Is th

mille titulis Dei fümus, & quidem folius

Dei: cor divifum tantus Dominus aver-

Vos effe

A &v

farur: fofur exigit, qui totum fecit.

II. Mundus, in quo fatanas regnat, talis

Unor aj

Whlmmg

ominus eít, ut vel obiter confideratus

à Servitio füo abfterrere homines pollit:

Dominus eft durus atque immitis, qui 1e-

lN

quaces fuos laboribus, teediis & curis 05-

MTM

tuit. Idem infidus eft in promiffis Íuisj

Tj Ui

fJ

85 il

cerüffime decipietur quisquis eidem íe

l

íecredit. Deniqueingratus eft, qui obfe-

U&Vl[*a[es

j Perfar

quia fxbl praeftira remunerari nec vult, nec

d E&.-ïiz'gejiiz Domiäz;c'zziz'd.

273

st

fi Vel maximié vellet, poreft. — Felix qui

tam malo Dómi

musdehr

Xlus;

no nullatenus eft obrio-

najores J«

III. E. coritrario Deüs eft /Dorniüus

long? fuaviffimus, & cui facil? fátis facias :

PENTÉE

eft idelis in promiffis, & liberalis in prz-

inis. F'elix, qui uni huic Domino fe ad-

)]I

dixit! felicior, qui partes omnes

obfequii

ii f

hujus exacté implet:

MEDITATIO Ii.

;uaumDeo

üffh

. Deprerogativis obíequii divini,

hil eft lioc ob

cimole

ffequio gloriofiis:

L NI

:

Pé

Servire Deo regnave eft. Si vel ii

as u

fimi Re

d s

gum ac Principum farmuli forte füà

plorientur; eóque titulo apud &

*

lios fpé&ta:

" Dmïü,ffä

bilesfint, atque honorentur 4

quantz glo-

pils cit

tie erit fervum effe Dei, qui

Aex Ateguii

H lp

at V

eft ? Dominus dominantium *

certé vide-

* Àg3&

inus homines,

quos femelconftat Dei fer-

19:

luidem »

vos effe;

omint £*

ab aliis patfim füfpici; & finicers

atque ex animo honorari; cüm ex adverfo

J ffi!.

honor aliis ; qui vuleo ma

onii^

ni haberitur;

I

exhibitus , mer? externus fi

t; & folius

[

fideri:f

end'atu'f;

ymil'les POL

urbanitatis causà eisdem imp

IL. Nihil eft obfe

quio Dei füavius &

:mitiS; q.m ;

& at

jucundius;

hirc ipfemet ait:

Jüguni 1n&-

um fuaue gji, €9 oyus iieum leve*

lllud fereri-

yonillt^

tes alacriter

* Mail

j; d

,

progrediuntür: & ceeleftes

1.

;

j

j

uavitates; q

vübus veri ac-fideles Dei fer-

Cfb l

ne*

Vi perfun

duntur; fénfürti omneérn rriol

--

"

füg

)7

274

Meditationes

?

ftioe abftergunt:. computrefcet jugum àfacié

Duuin

olei. : 10. v:27.

H Nihil eft famulatu Divino utilius

€ nb

L

five in tempore, five in zternitate; Mo-

Ut que

mentaneus labor aétérnam mercedem pa-

| qoD

rit. Deus fervis füis eadem bona promit-

Rn

tit quee Ipfemer poffider: Euge ferve Pone

Ti

e9 fidelis imtva i gaudumi JDomini fui.

|. Fédityy;

Matth. 25.

.IV. Nihil per

inde. neceffarium eft quàm

lequan

ícivire Deo: Hic finis eft, cujus gratià

irpere

] prani:

* Éecl.

conditi fumus: /Joc eff eniyi omnis boino*

Téquiri

ii

oinnia perdidir, quisquis hunc finem non

affequitur: omnia aurem lucratus eft; qui

I [

tihi

9l

fideliter usque ad finem Deo famulatur;

ThOditar

OU

MEDITATIO Ik

fernoffs

Nübil. foliciri fitis. Matth. 6.

1009 ng

Is füiSJ'

De cura Dei erga fervos fuos.

ss

Eus quoddari quafi pactum fiobis-

uprä lho«

"p

cuim vülr inire; quo nihil nobis effe

m

Tetra

sofferutllius. Vult; ut nos de ipfiuscultu

& honore coógitemus; ac viciffim pollice-

tur; fe

de nobis ac noftris rebus & necelfi-

lflp() Uif

uid hoc

tatibus cogitarurum effe. Qu

ill

ha

liNl«

&o melius

2

defideremus? quomodo

|

tàm gloriofum riobis &

proficuum recu-

li

fabimus? imió quomiod

o non libenter X

emus? Quidhiin

35 L

cum gaudio illud admitt

Davide dicamus:

Ti

qugviS' öc'cgüone um 8

*

ant*

fl

in Evangelia Dominicalia.

275

igum ifità

Dominus folicitus et mei* D

otitirius vegit qe $ * pf 49,

Vinp t

€7 nibil mibi deevit. PC 23;

A

IL. Vi pacti iftius Deus

tue M

à nobis exipit;

dl

ut queeramus $rimó véggumi

Dei tumiillud;

quo Deus in nobis aliísqu

e per gratiam

0nd pl'(lmll-

regnar in terris: tum illud;

If at .F(;T:'

quo per plo-

D

riatr iri nobis regnabir i

n ccelo, qua& fisez

Feditas noftia eff. Ut

hunc finem cori-

indiai

equamur , jubet rios idoriea ad id miedia

arrpere, viram nemlpe jufforum pro-

ajis g

oniis bt

priam:9 juflitiaim éjus. Hoc Deus à nobig

y finemi

requirit ; non rari füà , quàiii noftrà caus3:

lII Deus füa eX pàrte tióbis

ii d d

romitit;

faniint

nihil nobis ad necelfitateimi ; nili

i

ad éom-

inodirarem roftrari defuturüri &

ffe; Ej

Il

bec omiá dc/jiciäntz'w volis.

Ipfe à(t pa-

ter nofter; Dominüs àc Rex

nofter

;quo-

h. 6:

modo non providebit de riecéflariis

rebu$

hlüs füis; famulis ac fubditis p

axime

€ürh res ifte tint levis rioient

jlpfe verà

füprà moduüri dives àc liberali

$

Deni-

(

j

! ]

Que przeteriti tein

poris expérientia; düri

mihil hucusque defuit nobis ;

Corivincere

ii

tiso

i

fios débét ac fecuros reddere

ij

nihil etiairi

ià pofterum nobis e

fTe defüruruüim.

&Ie

OMIN

I

jd ho

CA XV. POST PENT.

MEDITATIO f.

ao

um P

i Eccé

défunétus efferebatür fs uni-

fipent

- £iis,

! üuc. 7. :

d

Tiàm juvengg inorti fiit obnoxii:

ded

ii

ï 3

0 ]

.forida etaS, valetüdo; vires &

$3

. 16«

,PP9S

276

.Mczg?ätatio,fzef

robur corporis mortem miniiné moran-

tur. Hoc juvenis in Evangelio, hoe

Nii

quoridiana experientia docet. Stulrum eít,

in fenectutem differre; quod Deus à no-

D«

bis jam nunc pro füo obíequio , & no-

ftra (àlute requirit.

Incertum eft enim

AMemento . Creatoris

tempus: fenectutis.

y

zui ii diebus. quventutis. Ezccli. 12.

beteffei

Tij

pf

II. Tuvenes poffunt citó;

m

ori, & fenes

TOE

[

i

l/

We j

Mira eft ceci-

non poffünt diu vivere.

(fo g

tas noftra: pauciffimi dies vitee n

cdeliam

elxais fu-

erfünt; & tamen defideria noftra; mo-

Yif m

j

tiones, ac confilia noftra in 1mmenium

lag v

extendimus , veluti eternüm victuri.

módis &

Mors nobis proxim? imminet, nos Veró

Tentiden

non nifi de Vit':l cogitamus.

"i usqu

H- Ake

-HI. Sene&us, qua apud Deum m pr&

W g p

'tio eft, non confiftit in longeva &tate;

Btm n

qua capiti canitiem , & fronti rugas in-

£. Vtpitqy

ducit: fed in vira innocenter & cum lau-

3

( o

* Sap.-y.d

e virtutis a&ta : ZEray fenethuris Deo ac-

1777

lata.*. Senex moritur,

ceptee czfa zmmacu

AMferrys

quantumvis ztafe íit juvenis quicum-

E

E contrario juvefis; |

h

W etac ;

PA 6s,

que fancié vixerit.

S QUP

imó puer cemtum amuorum

* moritür 5

Betiin

I'it b li"

quisquis tepidé- & imperfecte vixe

fæpltlä N

cet fzeculum. vivendo expleat.

Itaque

0

li

E

defideremus non tam diu vivere; quämi

|

Omino g

fan&té vivere.

*

*

Y

MEDL..| "n ,

in Evangelia Dominicalia.

277

nime m

"MEDITATIO II

peio,

- Stunmd

Noli feve.' Luc. 7.

d Deuine

De caufis defiderandi mortem.

guo, &

um dian

Ors Chriftiano , multóque m

apis

I.M

ao Crut

Viro Religiofo triplici ex cauía de-

p

207

bet effe in votis. Prima petitur ex mife-

ris praefentis vitze: 74j cuntla, que fiumt

qri, &t

Jfb fole; €9 ecce universa vamitas , eg. affi-

findt n

&io Spivitás. *

Videmus Religionem & * gegii,

jg

Ecclefiam Chriftianam multis modis ve- r,

nofts,

xatam: mundum srumnis plenum & zz

p n

maliano pofirum , nos ipfi quantis incom-

um vi&urf

modis & moleftiis corporis atque animze

y 16

identidem appetimur ? An amari poteft

vita usque adeo amara?

-

Il. Alreram caufam exoptand

z mortis,

Jeurn n

ut cado potiamur , fuppeditat peccatum

(

peva &t

paífim in terra & impune dominans. /Vor

"

quil

éff veritas , e9 non eft mifericordia, & non

r&wm

€ff fcientia Dei im tevra : maleditlum $2

hi

j D

mendacium $ bomicidium , &9. furtum , $9

H

adulterium: inundavevunt. *

pex ^

Nulla. homi- * Ofe. 4,

u

num stas, nulla conditio eft, quam hzec

lues non afflaverir.

Nos ipfi femper in

« m

periculo peccandi verfmur, & reipsà

äyma

(

fepils peccamus. Poft fexcenta pia pro-

if

ofita, ac promiffa Deo facta, füpremo

il

vde

g

omino & Parri noftro ingrati ; 1nfide-

les, inobedientes fumus.

uidni igitur

:

€oalum adire defideremus

?

ubi pullus

u

^

2

pee-

Pa

278.»

Meditationes

[

eccato locus eft, ubi perfe&tà felicirate

T. Ti

&

uemur ?

te &iduci

[IL Tertium oprande mortis incita-

effe dcbe

menrum eft amor erga Deum & Jefum

nibus DX

Chriftum, ut ipfüm in regno füo videa-

Tünoron

mus, poffideamus , & communi cum ipfo,

more lo

Y

acper ipfüm beatitudine in eeternum per-

patspea

fruamur. Cupro diffolvi , es effe cum Chrifto*

dim la

1

Fhlhpo

Studeamus itaque concipere ardens defi-

Hiy d

derium moriendi,. cujus principia & fru-

d.

&us fünt contemptus mundi, odium pec-

W.

cati, & Divinus amor. Hoc ünum, qui

timor ]*

defiderat, nihil aliud in votis habet: ugam

fin& h

petii à Domiso: banc vequiram. P£ 26

quidem |

Yer Cert

MEDITATIO IIL.

Hl

De fiducia in articulo mortis,

Bndiin t

idi canf

erientià confter, homines, qui

u

Qüme

rante vità , optima quecque vili

Yunt de Mifericordia Divina pro felici

; j Pv

morte fibi polliceri, eámque ob caufam

0

tepide & imperfe&t? vixerunt, appeten-

te morte, tanris timoribus agitari, vix Ut

audeant, ad hanc ipfam mifericordiam

confugere. Contrà veró , qui vitam non

y i

fine falutari meru tranfegerunt, eos vide-

NT

re eft in articulo mortis omnimoda fidu-

ï.lfæc

ci confirmatos. Hinc eft illud Spiritüs

dem

.

Vi

S. monitum : Z Zimore Domigi effo totá ditz

.Plæm fm-

*Prov. quia babchis [pem in moviffno.* Examina

cyemr.' W

SOM ipfum, utrorum & numero fis.

mgn

IL. Tlx'-

in Evaugelia Dominicala.

279

Q f

« l. Timor hic Dei, quitantam in d

te fiduciam parit, & magnus, &affiduus

nortis ii

effe deber, Non füfficit certis in occafio-

um &]efun

nibus Deum timere ; quin potiüs ferva

10 füo d

fimorem ilus, g im eo vetevafce. * 'Ti-

* Eccli.2,

iuni m

more hoc tanquam individuo comire fti-

etermum p

patus peccata omnia devitabis, & ad ftu-

l

um Cj

dium bonorum operum ftimulaberis.

ardens

Hinc eft, cur timor fiduci

^

am i.nr morte

vipa &ln

afferat.

,im p*

IiI. Idunum moleftià non vacat , quod

x ümm; g

timor Dei etiam continuus, & vita ex

shubic d

fan&to hoc timore probé acta fiduciam

n

quidem inpenerare animo pofïït, non

veró certitudinem autfecuritatem afferre:

p

Habebis [hemin ioviffimo. Profe&o, fi etiam

fan&ti in timore Dei & bonis operibus af-

o f

fidui caufam habeant, curtimeant, quid

mint; j

futurum eft malis; qui absque ullo Dei ti-

quie

more vitam exegerunt? -

à ^

ie Ob qui

DOMINICA XVI. POST. PENT,

o appä j

;

MEDITATIO I.

j

f.Ipfz" obfervabant eum. Luc. I4.

y Vi d

ll

605 [

T. Q'Ervator animarum noftrarum , à Pha-

Qu

j

rifeo ad prandium invitatus, eó-

]u 3

dem venire non dubitat;. nempe ut ho-

/ jl

)

fpitem füum & ceteros convivas Deo lu-,

if

v

cretur. Admirare primüm tantam Chri-

ftü benigniratem ; indulgentiam ; & ani-

[i

4

Inaruin

H-T

289

Meditationes

D

þæuxn zelum; deinde has ipfius virtutea

viles nos

tibi propone imitandas ; dum ex charitate

de nobis

cum proximoagereteneris. Porro confi-

ipf (

deremus longé majoremv magísque ftu-

quantop

pendam Chrifti erga nos benionitatem &

fentur,

amorem in facra

k

fl* efm

uchariília , ad quam

ipfemet nos invitar.

5

*

decerte,

IL Phari&ei obfervabant ipfüm , no

n

Cte pof

difcendi, fed carpendi & criminandi ftu-

fioni ob

dio.

Verüm modeítia Serrvatoris in lo-

Donconft

quendo, Sancitas in apendo, inieoritas

&nfi vita

morum, & zelus ab omni cupiditate lu-

Rile d

cri alienus ipfum omni invidià füperio-

ilid com

tem fecerunt. En fpeculum fan&tze con-

T. d

verfationis! miremur & imitemur in com-

ia; hlll]':

mercio humano Chrifti Domini m

*

1 omnib

ftiam, fànCtitatem, & zelum.

&tm eff

HII. Uti Chriftum Pharifzi, ficeos ;

qui

Vlbicint. j

Chrifüi füunt, mundus obfervat.

Invidia;

T evltar

eemulatio, zelus imprudens, injufle ini-

[e'ï QKP. fm

micitiee in hunc usque diem nos iníectata

D

fünt;sc deinceps, ut videtur, infectabuntur;,

defüa & (

fed conatus adveríàriorum, caelo nos pro-

Iuloror

tegente, irriti hactenus fuére, &tenor vitee

entur,

juílà reprehenfione vacus de his omnibus

A

triumphavit. Iisdem armis protecti etiam

TR

in pofterum victores exiftemus.

I g,

i

[MEDITATIO II

&

h, Eïl l

fiti

De humilitate Ei[»angvelica,-

Pä'æcedf? |

E NUm initatus fueis,. uon dij&zmzbæf

r SPllï'iïz;

quim

z 39 puimo [eco. C;Qniig,gra; !

VISS

29r

in Ezfange*liq Domim'mlirz.t

Ytos virtut

viles nos coram Deo reddat vana; quam

i ex dhei

de nobis fovemus, exiftimatio

E Wtoigimn

Porro qui

ipfe cogmovit figmemtum uoffrum ,* . imó

* Pf 102

spisque

quantopere ipfi homines vitium hocaver-

Vi

fentur, dum nos vident füpra alios inju-

1 g qu

fl& efferri, ac veluti de palma cum illis

decertare. Vel haec fola confideratio füf-

ipfum, [

ficere poffet ad horrorem & fugam cla-

minandi l

tionis nobis perfüadendam; licet aliunde

vtoris n d

non conftaret , idem virium etiam in pree-

; imegriw

fónti vita multis modis puniri. propter

at

mille teedia , curas

; & opprobria; ques

illud comitari folent.

"

nfv

IL. Recumbe i2 zoviffimo loco. .. Mode-

emuriul

ftia, humiliras & obfervantia erga alios

omini m*

ab omnibus magni &füimatur.

Nemo

enim eft, qui eas virtutes non amet ac

[

füfpiciat. Deus ipíe iisdem preditos gau-

m

[icens;

i

i

"detexaltare. — Verüm eas virtutes Opor-

uüæ f

tet effe finceras, atque ex animo prove-

yos nf

nientes. . Nam affectata humilitas,'mo-

lmmq

fedio

deftia & ob(equendi ftudium, qua-per

;æfOHOSp W

fimulationem, anut politicis ex artibus ex-

hibentur, magis contemni merentur, &

du

Jj o

reipsà contemnuntur, quàm ipfamet fuü-

rbia.

.Ote&i Cnæ:

- IMIL. Omnis qui fe exaltat , — bumiliabi-

l$

?Wr. Enlegem, quam Deus ipfe fanxit,

]T.

& fànctitfime exequitur ! — Cozrritionem

vecedit fiperbia : 62 ame vuinam cxalta-

;GHC'&

(ur Spiritus * — Praemium veró modeftie

*IProv;

T

j

A

Y

Chrifhiane eft folida & ftabilis gloria : '&va&

15 q'ï;

8 j

&los

L]

J

"—

-

282

Meditatioues

[

dpribus u

* Proy. gloiriäz'nz precedit bumilitas.* — 'Timeatmus

M.

confuüfionem & ignominiam füperborum

für prom

feramus?

in inferno: optemus autem gloriam hu-

milibus in colo preparatam ; fic facilé

sliquem «

gloriam mundi fpernemus, neque mole-

petire a

pttur , (

fte feremus' , nosà mundo, contemni.

/

eripcre

MEDITATIO HL - .

I

De zelo Salutis Animarum,

fum & t

Tite pf

Ujus vcljivzïïn 'ajimls aut bos im pu-

.fïä.remus À

D

feum cadet, €9 uom comtimuó extva-

Ormnis

gu

Si damno ànimalis commo-:

* Luc4.

bet illum. *

Il fioee.

vemur, quanto acerbiüs ferre nos decet

itioforer

i

animarum interitum ? lta Chriftus .co-

Tte eude

ram Pharifis ratiocinabatur.

Et certé

i

l

IDnits r

nemo eft, qui animal ad fe, aut ad ami-

Cifqg, bOm

cum füum pertinens finat perire; quin

Tiritudo

potiüs eidem extrahendo & foffa conatus

noftros, vel in die fefto impendimus.

DN

Jam veró anime hominum pertinent ad:

1 MCdi[ati«

Deum, qui eas procreavit: ad Chriftum,

X

qui redemir: ad nos ipfos , quibuscum

pot]

communibus nature & 'gr-atiæ vinculis

copulantur; & tamen citra ullum fere -»«MINI(

fenfüm commiferationis illas interire vi-

M

demus.

! Slü'gg: ï

II Si 'qucm à morte, ab incendio , à

ca

capitali füpplicio vindicare poffes, quàm.

D

LEU

"

1

i

b

e

13

;

i

1

-

r.

ter, quanto animi fervore id face- . .| Ut

f.

1

V5

is)

Q

H

)

Mqui po

&

fumus impedire, ne pro-

Xi,l,lll llOüïi ä'ïCl'D.*ä Inorte Peream

E] near--

j

eu

:

doribus .

Á

7 Evai?gelia Dominicalia.

283

Timan -

doribus urantür fempiternis; quidni igi;

üpertore

tur promptam opem & operam eó con-

] glofiam h

feramus? gauderem utique , fi damnatum

m; fl

aliquem ex inferno eripere poffem ; im-

pedire autem , quo minüs eodem abri-

neque m

Onfemni

piaur , eft ipfum quodammodo inde

eripere.

IIl

HI. Si peramplam proximo noftro for-

tunam & temporale commodum procu-

marum,

rare poffemus, fummá id voluntate prae-

"20

ftaremus : atqui poffumus eidem bona&

n t

omnis generis immeníà procurare ; cut

nils um

id facere negligimus? Quanto mihi fo-

rre Dos *

latioforer, fcire; quód in coelo fit animay

Chrits ?

à me eodem perduéta? [raque animarum

j h4

dienitas, malorum quibus liberanrur atro.

at p

citas, bonorum, quz ipfis conciliamus ,

yrie; €

magnitudo zelum noftrum accendant.

offa r

if endimïï

DOMINICA XVII. POST PENT.

?

eritt

Meditationes de dilectione Dei & pro-

1

d Chrlbi

ximi vide füprà

ub

pofitas D(?mini:c,ä I2.

Y

poft Pentecoft.

igriæ m

ulum &

DOMINICA XVIII. POST PENT.

| jnfcrife?ï

MEDITATIO L

$urge: tolle [cftum tuum, dv vade

t

wreüd

"m domum tuam, Miatth. 9.

5) qIJ

De fervore in emendanda vita.

ore !

ï."l

,. Ie]

v Urge: dicebat. Chriftus ad Paralyti-

v)

ne [

's

cum. Eandem vocem nobis j2

Àl

d

1]

Eri em,

-

284

Meditationes

5

f

pridem ingeminat gratia Dei, confcientia

)

nof

tra 5

& frequens Dei infpiratio: Sur-

Offarei

ge à tepore & vitiofis habitibus tuis: amo-

ri & cupiditati terrenorum nuncium re

Detri

mitte: errata & imperfectiones tuas cor-

ripe. Ettamen in hanc ufque diem, ad-

I ]R

i

inítar Paralytici languemus. — Quàm pro-

brofum id nobis eft? quàm meritó timen-

, Q

dum, ne Deus, malis ac miferiis noftris;

SCCICOT

gryilmi

quastantoperé amamus, nos in praedam

relinquat ?

-| pio ctlo

| Vinie mor

I Zolle lefum tuum. Culpæ & errata

Tisdeterma

qun; ]

füperioris vite, poftquam iis liberati fu-

1nus , fervire nobis debent ad confervan-

Inü$, eog

—

dum dolorem, ad nos humiliandos, ad

DT

omnia patienter toleranda, quia memi-

T0 gter

,

riimus, nos peccando long? graviora fup-

ü

plicia, m

a

fint

ritos efle.

jorémque ignominiam prqme-.

V a

quim D

WL Fude iz domum tuam. Poft rectipef;

(31 Ut

ratam ahim«e fanitatem magna cum alacri-

Dy erS

tate contendere debemus ad domum no-

vt

* 2, Cot.

ftram , domui mon mamifatam , eternam i

Ilglt: E e

celis* - Eout

veniamus, totis viribus

Mn fan

$

debernus conni

dies omnes, imó fin-

u

Tif efie

gula temporis

enta deplorare, quae

ad alia omnia;

" «

fini huic noftro oppo-

i Omne]

fita impendimus, -

IIl A

li

Tüdre

—

/!N

285

$n Evzmgelz'a-'quz';nic(z;z'a.

, Confit

"MEDITATIÓO Ií.

ytato: t

wukm Offerebaut illi Paralyticum' Matth. 9.

Rüncium J«

De tx;ip"lici. niotivo zeli animarum.

fies tuas Q

üe diem,d

VRimum

incitamentum . elaborandi

Quim p

in converfione animarum eft cha-

wnms ritas, quà proximo fümus obftri&i.

wismE Peccatores pre paralytico Evangelico

graviffimis morbis tenentur; nihil enim

yin at

pro cclo mereri poffunt, & pratiee Di-

vin& mortui, im periculo vér(antur mor-

m

tis &eterna, cui quotidie magis appropin-

jpeda

j quant. Iftorum conver(ioni dum ftude-

is ib

gt

d n

inus$, eosdem à via perditionis revoca-

niliandts !

IDus, vitam, fanitarem & robur animse,

Ui&ï f

io seternam felicitatem ipfiss procura-

Iinus,

yaiont

Quanta hec,

qu*ämque immenfa

fünt bona?

N

IL Alterum mOtivüm eft. charitas,

quam Deo debemus. Charizas ezün Chri-

potent .A wurget nos* convertendo ad. Deum ani- * z. Cot.

üc

w rnas, ejus gloriam propagamus: fügiri- « V«14-

dmn? wosfilios, quos tamen optimus Parer di-

jtim

ligit; ad eundem reducimus: viram, la-

gisU) bores, fanguinem & mortem J. Chrifti

[n I

g. reipfa efficacem ac fructuofam reddimus:

! denique animas Deo lucramur, Ipfum

Qrato qL

^

th'O OPFI'

, per omnem eeternitatem . glorificaturas.

. HII. Ad extremum amor erga nosipíos

m iri

: Itimulgre nos debet ad laborandu

cauía

Y

P.

[

5986

Meditatiottei *

lt at

caufà Animarum. ^ Ineftimabilia fünt;

qua hoc labore nobis cotnparamus, bo-

r me Jj

I G

fna: Nam convertendo aliorumi animas

ftra 1.

f Ezech.

noftram animarn liberarnus * impendendo

3.

charirátemn peccatoribus; inültirudinem

publid q

cendo lh

^i Pgtr.

peccatorum noftrrorum operimius * de-

Obfequi

inum erudiendo ipíós ad veram juftitiami

füleebimus 4uaft flelle 2m perpetuas cetérui-

Tigni d

tates. Dàn. 13. Ceeterüm media juvaridi

j üftni; q

l

DL refete

proximuüm cüim Ífint numero

;

àmi plu-

1 u :

]

rima; efficaciffiunum eorum e

d

ferveris

oràtio ad Deüm: ora?é

| tlipor: F.

pro invz"c'än*,:ui jzl-

11l D

ventipi. Jac; $. v. 16.

MEDÍTATIO Tii.

Olteridimn

"O fetvir

Videmes autem turbe;

W& pe

glorzf"c'a-üf:

vint Deuni. Matthi.9.

cptlos.

Oum)e

De triplici modo glorificandi Deum;

lts d.

I. ( ^XLorificamus Deuüm intra ncs,ipfoä

PfumeR; (

J &inanima noftra; preclare fen-

etüm

p

Y

fetvir

tiendo de Ípfiis magrirudine, & perfe-

&tionibus undequaque infiritis: grarulan-

l

SICT Va

do eidem & gaudendo de omnibus bonis;

OMTNI

qua poffidet: optando, ur ab oinnibus

M

: Y

cognofcatur; amerur &colatur: denique

nj

(

defiderando, & quoad poffumus, reipfa

85 t

effiiciendo, ut bonüm Ipfius extrinfecum;

tnajor inquam Dei gloria ubique augeatur.

M

An poffent illteriora noftra fanctius; ju-

|

cundiüs utiliüsque occupari? Itaque /e-

Qu

qiédic

in Evangelia 'Domz'rziälz'a.

287

mabila fj

aedic auima amea Domio e7 ommuia quea in-

?ra 1he fupt , nomini Suutlo ejus. P. 102;

xrms,

Orori ani

II. Glorificamus Deuin in lingua no-

ftra 1. laudando ipfum,; & Dei magnalia

impendt

publicé alüis deprzdicando. 3. Benedi-

mrültitudo

jerims * d

cendo Ipfüm, atque àd ejus amotem &

Obfequiufn omines invitando.

3. Cum

xom fütir

magna & humili actione

pmm' [

ratiarumi bona

omnia; quea habemus;

É

idem in acce-

d J

pts referendo. — Dicamus fepe cum S.

Y quim

avide : Beuedicam) Dominmtn ii omni

d n

tempove: femper laus eyusarà ore 1neo.. P 33.

ticiil )

. MI. Denique elorificaraus Deum (an-

€litate vitee noffra.

$ic enim païäm

oftendimüs, quodhonori nóbis ducamus

Til

Deo fervire: quód in ipfum ver? creda-

g/æzim

ius & fperemnus: quód inter adoratores;

difcipulos & filios ejus firnüs. Hunc in

modum , etiam tacendo; Dei ploriami

d Dez

& laudes decaritamus, ficutide coelo fcri-

ptumeft: Coli enarrant gloyiam Dei*imo

* Pf i&

T noS lp

etiam proximos noftros ad Dei ámorem

Pfædflfc

ervitiurri pertrahirius.

En früctuni

n6 i

ii

. fanctze vita.

i g

DOMINICA XIX.POST'PENTEC.

aribu o

MEDITATIO I.

p Oi

H

dimile efl vegnum celorum bomini Té-

r «

[de

j

1

jnis

) qui fecit nuptias filio fuo. Math. 22.

,&Ct*f*r

extit

u

€ triplici unione animie curri Deo,

ueaJ

1

r* L

Rima fit per

P

atiam fanctificantem .

fi

n&JUS)

|

que nos Dei 61i0g ; here

des; X

? Id

ld

ainices

j

*

288

Jï!e'zïimiionäf

emicos effiit. H veftis illa riüptialis

dübitire

eft; per quam calefti fponfo reddimur

dere? (

accepti. Preeferamüs eam univerfis mun-

funime]

di bonis, ac; fi neceffe fuerit, ejus con-

1(

Íervande causà, libenter & cum gaudi-q

Dei vol

cciera omnia dimittamus:

À

Tiuunt ve

ari-

II. Altera unio fit per facram Euch

cuft f

ftiam. Ea nosnon folüm fanétificat ; fed eti-

[ figut

am in Deum quodamimodo transformat j

COrceff o

du ine manet , 9. ego in illo* gloriemur in

Ifatione

*;Jc. é.

Domino tantà dignirate & honore, qui

äi! (l/fe&os

nobisin facra corimiunione obtingit. Pra-

4tà Oper

paremus folicité animam noftram, ut ex

:

t tatio

tanto munere proficianius.

Qmtles fin

II Pofítrema unio in cc

lis efit per

l. sj

gloriam, quce Deo nos arctiffime & ini

n fu

eeternum conjunget; ubi ffmiles & erimus .

ttyr

quonieum videlbimus eum ficuti

(f *

ua-

F eogd

ít diffoivi j

J

vis.alia unio cum Deo pote

hujus beatiffimse unionis nexus cfit ater-

Ui m

nus.

2

Cupiamus cum Apoftolo difflui j

C

)

? eff cum Chriflo. . Conftanter. labore-

qu

jus, ut talibus riuptiis digni eiïiciamu?;. ;

nOIujr.. "

0 T0g 1

MEDITATIO IL

I iv

Deinvitatis ad nuptias coeleftes,

L

Pulum nuptiale eft &terna felicitas;

I-E

nobis à Deo

rzparata Ad hanc

Be;

Tk

[0)

!

fe rios invitat; fc

icitat, & urget: me-

M A

ia omnia eodem perveniendi liberaliter

Poffümne , mi Deus;

aobis fgppeditat,

dübi-

p

in Evangelia Dominicalia.

289

ilà ri

iniü

dubitare, an ferió me velis beatum red-

Yb redümy

"

dere? fi reipfa non fiam , tibi cert? id

niverls m

minimé imputandum eft.

rit, ejusa:

lr

uomodo autem tam propenfze

ccüm gaud

Dei voluntati refpondent Chriftiani? re.

nuunt venire ad ccleftre convivium: ex-

m Ed

cufant fé propter res nihili: 77 villam .. .

difar; ld

n megotiationem.

" Media divinitus fibi

trütfotmi

conceffa conremnunt , & quidem cum ob-

| gloriemurï

ftinatione animi & arrogantia: cozfume-

honore; &

liis affeclos occiderum. Nonne verb hoc eft

pingi t

datà operà velle perire? vide, num vitae

oftum, «*

tue rationes hominum

fimiles fint.

i&orum moribus

celi di

III. Si Deus invitatis, à quibus tam in-

!räüümï u

digneé habetur , graviffime füccenfeat :

aib d erimg.

Jratus Dominuis: fi per omnem acternita-

d* N

tem eosdem perdar ,

nonne juftiffimà

,f df

agit? fateamur fan&, C

hriftianum, mul-

toque magis Relipiofüm, fiis à ccelo ex-

ftdo (W

cludatur, hanc peenam jufté commeri-

mantet firt

tum ,

quia ad codlum invitatus, venire

j ia

nolui. ^ Agnofcamus

honorem , quo à

Deo nos invitante affic

imur: curemus eà.

Il

em invitatione rit? uti.

| CCEIC&CS'

MEDITATIO. IIl

i

De paucitate falvandorum.

Pauci eletdi, Matth. 223.

ig'urg*eïï

j

L. ( ^Ontidera. multitudinem hominum

j i*

j

J n

Ti

propéinfinitum: hos emnes Deus

;

w

creavita

Meditationes

390

creavit, eo fine at flvarentur: pro omtii-

d tint

bus Dei filius mortuus eft. Ex his omnibus

liemus

quot tandem falvi fient? Pauci, Eorum

perem

plurimos idololatria , haerefis, fchisma,

non dj

improbitas eeterno exitio addicit. Admi-

177

remur hac Dei confilia & abyffum judi-

Confitea-

]

ciorum ejus infcrutabilium.

mur, juftiffima & fanctiffima effe, utpote

]

à Sancto Sanctorum profecta. Doleamus

tot infelicium funeftam fortem , & eo-

à

I.Qu

l

tum confideratà

perditione, ipfi quoque

Y

contremiícamus.

hum a

IL Vel inter Chriftianos , quàm rari

Tio emen

falvanrur? Pauci per martyrium cclo

& tirbi

üsoffen

poriuntur: perpauci baprismalem inno-

centiam usque ad extremum vite reti-

Diteteren

nent: nihilo feré plures fünt, qui faluta-

Qeffüm ]

rem poenitentiam agant: qui mediis falu-

iitm f

