seternitatis confiftlant, futurorum imme-

a m

us.

mores &incuri, tempus ac feipíos fri-

volis rebus fallunt: Zocat Dominus ad fle-

zum 9 ad

ENTIC

planthum: Q9 ecce. gaudium. eg

letitia,* Cave, ne illos imiteris.

* If 22.

III. Chriftus calamitates Hierofolymis

impendentes equidem defler, verüm eas-

fou

dem , Uti poterat, non amolitur; ut nos

doceat, ad averrenda mala, & bona no-

of

bis obtinenda debere nosipíos Divino au-

QD ia

Xilio cooperari.

Deinde ut difcamus,

p

Deum non minüs juftum & feverum vin-

pl at

dicem , quàm bonum & mifericordem

efíe, qui abutentes benignitate fuà feve-

j infEW

- fefiett

riffim? pledet. Poftremó ut cognofcamus,

quàm invito & veluti repugnante animo

Divin

ff qu

Deusnoscaftiger: /eu confolalor

Juper Lo-

Jfibus meis ,

£2 vtudicabor de zmimicis meis. * * YCx,

a Comm

j vpulbï"

Studeamus ex taritis veritatibus proficere. v. 14-

mm [ ll

MEDITATIO II

]

De calamitatibus & excidio Urbis

Hierofolymz,

p

ymæ»

y

jl

Hriftus inter lacrymas preedicit ma-

mutn

'C

ximas calamirates , quibus impia

& u

&ingrata Hierofolyma evertenda erar :

j 1

ac reipsà pauló póít evería fuit.

Poft

j

Vi

obfidionem , expugnationem , & direp-

ne

tionem Urbis, qui fame nondum perie-

j

; aut in fervitutem

j

rgnþ, ferro interíerunt

3

abducti

$4

6

?/

Meditationet

sbdu&ifünt. Univer(à Judeorum nàtio

er orbem difpería, fine remplo, fine

feligione , fine libertate , contemptui &

.

.

$a

t

bomiratrion

i eft cunctis populis, ac Di-

ht di

vinc Juititie terrificum exemplum fpe-

€tantibus preeber.

Idque fine ulla fpe;

ex tantis malis ad priftinam digniratem

emergendi.

Has penas populus ànte

1

alios ornes Deo dilectus fibimet accere

Ad Q5n

fivit ingratitudinefuà, & criminum enor-

Qunem

wnitare. lllius rui

*

nobis cautelee loco fit.

nmini

lL Caufe exci

i

E

ii fanctee Civitatis fue-

münep

Tem-

vunt r. Contemptus Religionis ;

p

plique & Sacrorum profanatio. 2. i«

-U n

multates ac diffidia ,

u

s tempore obfi.

:

efcebant. 3

-

pedat :

dionis inter cives exa

Videt:

ftinatio & durities animi in repu

diando

penfio

di

i

Meffia, quitamen eosdem falvaturu

s erat.

Tit: den

Nihil ipft ex dodtrina & gratiis Jefu Chri-

&l

íti profecerunt; quare heec ipfà donaaliis

nationibus Deus contulir. . Regnum tem-

Tuterer

hn d

porale ,

ut animadvertit S. Auguftinus ;

8?/0 (/

perdere titnuerunt ; regnum

externum à

ntempfe-

Sütem i

Chrifto oblatum &referarum co

fs.

vunt, ac fic utrumque ami[evunt. Quodfi

fios exercitia pieratis negligimus , fi inte-

lg

Tifüm

ftinis difcordüs fcindimur, fi ex gratia

;

Divina nihil profe&tüs capimus ; habemus

IT

fanb cur nobis ipfis, cur familize noftr

: ce

flonem.

$c toti corpori malé metuamus.

lborin

ME

I

0?.Porw

[7] Evzzngelz'zz Dominicalia,

247

mum n

1

MEDITATIO III.

b 1

empai i

l5 Ut

8 cognozi;]jïäf e. A ( quidem in.

bac die iwa.. Luc. 19.

plum f

ula f

De bono ufü Gratie Dei.

Lionititn

US gratias fuas nobis ftupendà

ulus at

p

quàdam benignitate. impertitur.

Jet accs

ymenr

Ad eas nobis promerendas Dei Filius (an-

guinem fuum füdit: íàcratilfimi hujus

kelxoft

languinis pretium, vel potiüs totius Do-

; fit

ii

minicae Paffionis füimma & compendium

ns ) Tem'

T

atig ille fünt.

Eas ut acceptemus ,

p ?

b

-

eus nos & prevenit , & patienter ex-

p d

pectat: congruas occafiones nobis pra--

f. j

videt:

ratiam fuam ftatui noftro, pro-

e udlündq

g du

penfionibus & defideriis noftris attempe-

rat: denique ira nos flimulat & folicitat,

sf Cht

ac fi ipfius magis, quàm noftra ipforum

j doat

intereifet, homines fàn&tos & falvos fieri

n divitias bonitatis ejus, 9^ patieutia ,

lu(yufl]nlïfa

£2 lo7zgrmz'mz'trttzfs contemyis?* Contemnis ' Rom.2;

ger

aute

m

ontemp'

ficias.

m, fi ex ipfius grati.a,; minim? pro-

u

z

AT. .j copmoviffs e m.. Deus, cüm

m fimr

ratiam fuam nobis offert, utiliffima no-

ex D

B

papit?

bis confilia fover.

Vulr enim nos coele-

i luce colluftrare; vult nos ad exercita-

li nl

tionem virtutis exftimulare, vult nos in

laboribus & crumnis confolari, denique

facit , immenfa in

opportunitatem -nobils

z

w/l(

eclis

248

Maditationes

g:æhs bona promerendi. —Hec VDei cirea

nos paterna confilia fruftramur, dum

( my

«

ejus gratias, quibus tanta bona confequi

poffumus; absque fructu dilabi patimur,

Tum

- H Erquidem in bac die tua.. Nifi gratià

& D«

Dei folerter atamur, quendo illamDeus no-

bispr

bislargitur; elabentur ram pretiofatempo-

fetpr

fis momenta, & fortaffe rempus non erit

Tentiof

um i

amplius jacturam illamreparandi. Crafti-

nus diesin Dei poteflate eft; quem ipfe no-

Wunem

bisnon promifit. Noftrum eft hodierno

dfte

bentuti: n bac die tua. Cave, nein futurum

incertiimque tempus differas, quee ad pro-

ao

bam vitam, fànctámque mortem neceffa-

tia füunt, me moviaris im fen

gpore mom fuo.

Ecd.7. v. 18.

€65, ]

dinr.

MEDITATIO IV.

M

- Domur mea. domus , orationis efr

r

d

Ti

Anta

L.UC. 19.

pr()pe

[ £ XPortet nos orare, nec folüm fepe,

füntq

X4. fed. etiam ut Chriftus air, oportet

l CO

VEuc18. F??ä!lze?f orave. * Semper orationis fubfi-

i

dio indigemus ad obtinendam gratiam ,

n

ad progreffüm in perfectione faciendum,

&d tenrationes füperandas, ad arumnas

t

wO x

100& I

Tiys,

hujus vite mitiüis perferendas , denique

Iabxm

ad perfeverandum in bene ceptis. Deus

Tum

quidem neceffaria ad hós ufus auxilia no-

£

bis conferre defiderat; fed tamen, vult; ut

hi,

per orauonem eadem nobis efflagitemus.

]. Nen

N

ig Evanpelia Dominicalia.

249

t Deicie

TI. Non tantüm orare nos oportet , fed

mur, dr

id maximé cuzandum eft, ut oratio bene

ac rité fiat; alioquin orationis nomen mi:

Y of

ibl pam

nimé promeretur. Preces malé peractee

NI m

& Deo O. M. injuriam inferunt, & no-

lu)

bis proríus inutiles evadunt. Quare opor-

tf

tet preces noftras conjunéctas effe cum at-

us nnd

tentione animi, cum fervore voluntatis ,

ul Oi

cum interna externáque reverentia, Exa-

ym pf

rhinemus confuetudinem ac modum no-

t hod

ftrum orandi, videamus , quanam ex

arte à nobis maximé errarum fuerit, ne

einfutum

quoadpt

ipfà oratio fíat in peccatum. Pf Yog. v. .

tem o

qu at

IIL. Ut orationi, prout oportet, va-

€es, removenda fünt, quie illam impe-

diunt, obfítacula, videlicet negotiorum

V.

& curarum ílrepitus, que mentem alió

,diftrahunt: amor creaturarum, qui vo-

alf?"ï! ]

luntatem implicat; violentia affectuum &

propenfionum noftrarum, que animum

conturbant :: denique peccata & remor-

lum d

i f

fus conícientie, qus fiduciam , amorem

l

. & unionem cum Deo adimunt.

Hec

10r0s jl

; r

omnia & medio tollenda funt, eorümque

4

cient

loco przeparatio, qualem habere pofíu-

[

rus

mus, afferenda; hunc in modum compa-

J

dei

rabimus nobis Spiritum precum & do-

num orationis, quod fané medium aque

h) DCP

aj

excellens acneceffarium eft; tum perfeétio-

J

Ris, tum perfeverantice obtinendoe.

en vl

gj

Q 5

DOME

j M

256

Meditationes

m

DOMINICA X. POST. PENTEGC,

ganque

-MEDITATIO I.

oporte

Dixit TEfur ad quosdam, qui in fe

perrat

Tiones é

coufidebant , tauquam jufti ,

& ink

Gantur ceteror. Luc. 18. v. 9.

afpernæ

mime

Omo quoad vivit, ienorat, utrüm

| efed

*H

amore, an odio dienus fir. Quód

olm d

aliquando peccatum originale coritraxeri-

T dt; p

mus, quód ipfi nos pegcata commiferi-

Contie

rimus, quód Deo fimiliter odio fint im-

1 o

pius & impietas ejus; quód denique per

véram panitentiam peccata deleantur,

haec certa & indubitata fünt; anveró poe-

N

nitentia noflra vera & efficax fuerit, id

certé neque fcimus , neque fcire poffamus.

lu

Qven fe putas, 9 bircum fovté te uovit

Deus. "limere igitur nos oportet, tum

prafentium, tum veró maxime futuro-

äz

M

rum habità ratione.

ji

ILl. Moleftum haud dubis eft i

on tanta

ahos f

incertitudine vivere ac mori; & tamen

Rtnis,

ftatus ifte neceffarius eft; ut füperbiam &

Vmnim

negligentiam à nobis arceamus, ur in ti-

& (

more Dei & humilirate confervemur , ut

Rmm(

ad fugiendum malum; & bonum operan-

u

dum incitemur.

Incertitudo haec multos

ï

W

ad eximiam fàn&tiratem provexir.

Lau-

3 B

demus divinam Providentiam, qua me-

( defün

dio hoc ad fálutcm noftram uti decrevit.

tflin

X

4 Q

IiI.

]

25Y

i Evzxngeliq Dominicalia.

NT

III. Ut tamen certitudinem , qualem-

cunque poffumus , nobis comparemus;

[

oportet nos I. in timore & humilitate ..

ermanere: 2. peccata & eorum Oocca.

iij

j

ones evitare: 3. bonisoperibus vacare:

» d

4. in bonitate ac mifericordià Dei pluri-

9.

muüm confidere.

Denique folatio nobis

rat; ütrün

efle deber, quod dile&tus Tefu Difcipulus

olim dixit: Sj cov moffrum mon vepvebendat

if Qu

CODTUXCT

505 de peccato ullo, quod nondum fumus -

commfre

conati expiare, fiduciam babeinus ad Deum,

Tio fint i

i. Joam- 3-

eniu p

MEDITATIO II

delentits

nvenpt

Non fum ficut cetri bomiuum.

füeri !

offumis

Luc. I8.-

"TM

De contemptu proximi.

rtet; tU

Harifiei, cujus ifïäe voces fünt, ar-

: W

p

rogantiam interdum imitramur , dum

alios five verbis, five opere & fignis ex-

( in at

ternis; five interiüs in animo noftro con-

& t

temnimus. Nihil eo contempru iniquius

eriiam

eft. Quid enim prater peccata, no-

ut n [lj :

ftrum dicere poffumus? cert? reliqua

mur, Y

omnia corporis & animi bona , imo cor-

od

us ipfum & anima Dei fünt ; quonam

cmit

od

igitur titulo iisdem oloriari poffumus? non

defünt aliis bonz dotes, quce noftram

que n

eftimationem promerentur; has tu in

gt

aliis confidera: in te ipfo autem mifer-iasï

&

J

252

Meditationee

& pecceta tua ob oculos habe, & nemi-

nem pree te aliquando fpernes.

Di

luc

. 3. Utagnofcas, quam inanis fit nulló-

que fundamento nixus proximi contem-

ptus, triplex arcanum confidera. Pri-

mum eft arcanum cordis illius, quem tu

contemnis; is fortaffe templum Spiritüs

|

Sanci eft, ejusdem donis & gratiis abun-

j debe

Primis:

dans, & hunc tuafpernaris? — Alterum

tis. B

eít arcanum cordis tui , quod forte Deo

in od

vacuum eft, & maligno Spiritu plenum;

| Ms no

quomodo igitur te ipfüum aliis anteferre

audes? 'Tertium eff arcanum cordis Di-

Bu

!

flrum?

vini, quod à te fortaffe alienum, & pro-

1

Ximo tuo propirium eft. Ubi

:

la giu

gt ergo gh-

que inf

H

viatio tua?. Rom.3. v. 27.

: Quim]

Amorig

lIL Hic proximi contemptus pravia

nobis pericula creat.

Gaudet quodam-

quim

fhültor

modo Deus contemptores hujusmodi &

arrogantes deprimere: permittit eos in

Qui

ficiem

fcdum aliquod & propudiofüm crimen

prolabi;, quod ipíos publicà notàá afficit:

Vfrgg

l

iidem hominibus abominationi fünt, qui

nihil indignius ferunt, quàm füi contem-

la

prum. Ln preclaram fortem iftorum ar-

Duuns.

rogantium: Deo juxtà &hominibus odio

EU

I

font: Quif[peruis, momue 69

Y&à. 53. v. 1.

ipfe fäpewz&z'»s?

lo

lum

Mi

'MEDI-

in Evangelia Dominicalia.

253

E, &i

MEDITATIO L. -

I

Deus propitius. efto

is fit ul

Luc. 18

mibi pecmtoki,

Ái CODfe.

Affe&us peccatoris pcenitentis.

ln D

I

Onfideratio peccatorum noftrorum

, Qu

r

triplicem in nobis affectum excitra-

re debet; propofito Publicani exemplo:

atis D

Primus affectus eft pudoris & confüfio:

Alterun

fore D

niS

Publicanus pra verecundia oculos

in coelum attollere non eft auíüs.'

uos

u Dlenu

ties nos Deum offendimüs Patrem no«

; at

ftrum ,

Benefactorem & armicum no-

cords -

ftrum? quoties fingulis diebus errata no-

1 &pw'

d

ftra

licamus; iterum ingrari, iterüm-

i?

que i

nfi

deles gratie Dei, & quidern poít-

quam Deus, tot figna tenerrimi erga nos

amoris ac benignitatis füz edidit : poft-

is g

quam nos ipfi fidelitaterm noftram Deo

quodm

multoties conteftati ac polliciti fümus.

smdd

Quidni ob eam rem, confufio cooperiat

ttir d

n u

faciem noflrram? Quam cilis fa&la es nimis,

sterans vias tua$.. Jer. 2. v. 36.

"

[int, &

L Alter affe&us eft humilitaris. Pu.

blicanus à lon

& flabar; indignum fe re-

| contt

putans, qui a

;j

altare propiüs accederet:

orüm?'

imó peccatorem f& contempru & füppli-

us «f

cio dignum publicé profitebarur, — Nihil

ferttt

qi

hominem

à

erinde vilem facit, ac pecca-

tum, quo

ul

nihilo ipfo vilius eft, homi-

Pec-

äfämque à Deo longiffims feparar. -

€aLtOE

M

254

— Meditationes

cator omni penitus honore indigniffimus

: (ampi

evàdit; poenas veró maximé infames;

r

| fperati

quales funt repróborum , meretur.

'uis

Hic en

audeat conqüeri, quód indipié accipiae

qui ob

dt; ve

tur, fi meminerit; fe peccatoreim effe?

. ]IL Tertius affe&tus eft contritionis.

omnid:

Püblicanus fincero dolore permiotus ve:

m int

l]

niam à Deo mifericordiámque orat; &

reipsà exorat.

Ut ex infelici ftatü pecca-

qux ]

tiemergamus ; üut gratiam ; benevolen-

O (

tiam,; tenerámque

el, Patris noftri, er:

quod h

ga nos dile£tionem recuperemus , cone-

iinit:

inür ferium dolorem de offenfo amabili

Áint;

fimo Deo elicere, ejásque imifericordiam

illee

imploreimus.

lentàn

Deus propitius. effo 'mi(gi

fübmif

þec Cáf Oïif

& uy g

Mpj

DOMINICA XL. POST PEN'TEG

MEDITATÍIO I.

Wf

j

Rb

Bene oinuia fecit. Marc.7

Jont ia

De T'ranquillitate Chriftiana inte£-

Atumr

I6&b

viciffitudines mundanas.

Squo

Ewe otrtia fecit :. dicebat

opulus à

cürn furdum ac mutum à

di

h

là tf

natumi videret. Idein nos dicàmus in pu-

blicis rerum coriverfionibus, quas animo

non poffümus comprehendere. Transfe-

Al

runtut & evertuntur regna atque imperiá:

M ;

familiee extinpuuntur: vera religio variis

I&

U

ex locis gliminatur:' morum corruptélà

in Evaugelia Dominicalia.

255

Vignifri

&impietas invalefcit: viaimpiorurn pro-

Y 1nfims

Íperatur, boni indignis modis vexantur,

w Qu

Hic enim veró dicamus:. Dorinus eft;

J «

qui ob caufàs equiffimas univeríà hcec fa-

rem l)

cit; vel certé fieri permittit; itaque bené

Softritius

omnia coordinatafunt, licet egoilla rini-

Triotüs V

1ne intellectu affequar.

e onat; d

.. 1l Nihilin humanis fit ; àut evenit ;

utü pec

quod Deus non perfe&tiffimà fecundüm

benevole

omnes circumílantias cognofcat, mihil

di

siolti, t

quod ab ipfo non fit or

natum partim

qis, Ov

infinità eequitate ;; cujus fanctiffimi fines

fuünt; partim porentia; cui nihil valeat re-

Yo i

fericidi

!

fiftere. - T'anta fapientia, equitas; & po-

'.

TL

tentia nonne omnimodam noftra ex parte

fübmitfionem fibi vendicant ? Obmurui ;

$g non ap

eruz 0s iieums quoniam t fec(z]ii.

Pf: 38- 'V. IO.

H

REN'TEG

IIl In e

smodi. funeflis cafibus vnlt

]

Deus 1. ut áe offenía Dei & damnis Reli-

7!

1

ioni illatis doleamus.

2. Ut quoad per

j

atum rioftrum licebit, mala hizec averte-

aj

re; & bonum procurare conemur. 3. Ut

Ia

&quo & rranquillo deinc

e

s animo fimus;

á

^

quaecumnque nobis adver

& inexfpecta-

i[ 0

Q

ta evertierint;

iif*

MEDITATIO Il.

gas n

- Adducuut. ei fürdum Q* mutum.

^

Ts*

Marc. 7.

inp?

L ( X Ue homo ifte mala & miferias füas

J

gio 9?

Anterpretabagur; ea ipfifecund

ürri

corrip

Dei

Meditaiionc

256

Dei confilitm utilifima füére; utpote;

tentid

qu& illum' ad Deum ire eompulerunt;

donorut

Hinc eft, cur Spiritus S. nos jubeat iriter

Pationià

adverfa letari & exültare: Owne gaudzuni

ad inef

* jaé. i. éxiffamate. *

Heu! quarm irifirma hic eft

adverfa

V. À.

fides noftra! quis enim eft , qui beatümm

tione p

íe reputet, dum zgrotat; dum contem-

trn & indiené acerpitur ? Priri cert?

Chriftiani ira animati erant: JPapr gauden-

*A&, $, 7:5 * Erübefte, quód ab illorum moti-

ä Lgi

bus tain lonp? abfis; fidémque adeó ha-

1 i

beas imperfectam:

11

g il

IL. Ad excitandam inter àdverfa fideimi

f O cets j

& fiduciam tüam ; confidera primó, quàimi

| füque &

ea fint nobis honorifica & gloriofa; cüiri

| linguæ 1

nos Chrifto fiiiles reddant; & óccafio-

! mus; f

nemi prebeant Deum glorificaridi; Porro

| o deci

uantam nobis ütiliratem afferant; fiqui-

f preri

i

dern à malo nos abftrahunt; & veriffima

! pum: fg 1

bona; videlicet gratiàm imeritá, & fan-

| gum fj

&titatem nobis conciliant. Derique quan-

Ut o

topere fan&t otnnes his calamitatibus dez

verba hg

leétati femper fuerint, quippé; quüi eas-

; tem fy

detn veluti notatr predefünationis ; &

l Ü

l Verb

Divini ergà fe amoris teftimmonia habe-

baht. Hic vivà fide perpendens, Deum

m()mm t

roga,; ür iisdern re minime velit immue

fetüg d

nem .Ef bec mübi fit coufolatió, wut afft-

Antur

ens mé doloye, non

areat. job.6. v.1o:

I GP

m

f

u

b

III. Ex afflictioni

s omnis generis Vit-

i

)5

Pa tütes; à€ precipüeé parerntia efflorefcit:

"llqie :

2-

v.3:

Prolatio . . . patientiam eperapur. *

qdod Pm

Wentee

i7i']?vdïgejia 'Däïizihicalfaþ

257

é; ütpot

tientie veró. Deus maximumi Ooninium

mpuenti

donorum, nempe períeverantiam donar:

jubeatitz

Patientia. aurtém opus

pevfetluim operatuy * * ivid,

ad inzftimabile hoc

:

donum obtineridum *5 4: -

i pati

jma ld

adveríà quaeque cum omnim

1

oda refi*gn'a-"l

.

qui hat

'tipne perferamus:

r contet-

vimi o

MEDITATIO i1i.

i gb

rüm mor

Logquebatur rect, Matc, 7.

e ii li

1 quis

ij vérbo uox offendit , bic peyfe:.

IS

&

jf

Jus eff vir. * KHoc Spiritus S. nos*je. 3.

uf

docet; idémque exp

erieritia cotiftat ; ple- v. 3;

raque enimi peccata noflra fünt peccata

rim q"?"'

yio; d

linguge :

vc Ífi caveremus , faricti effe:

& &i

mus;: fi veró ea minim? vitatus, ipfi

fid put

nos decipimus; dum religiofi; aut virtu:

in; f

te pr&diti nobis videmur effe :

j

'SP quis

putat [e Reli

t verltoi

ieiofutmn . effó , i0n vefreemans lin-

L[ä.;x & W

guam fuam , fed

*

:

[

Jéducens cor fuum , bujss

vana ob Rehgio.*

Attenté freditemur « 4

igiec

ac, i

tbus o

verba haec Apoftoli , quee ad nofttam cau-

V. 26.'

telam fpeciatim videntur pronuhciata.

»65 qïï'

/

l

Il Ut redé loquamur,; evitanda füint

gonb ;

1. Verba, que vanitatem ; iracundiam ;

ótia 19

15 Dæm

morümve corruptelam fàpiunt: qüe fra-

jic i

terüz charitati quomodocumque adver-

3

fantur: que verecundie

; aut religioni

ä, ut'!.

repugnaht. 2. Verba, quze aliis fcanda-

£t

entrl

p

lo effe ;. aüt inalum eos docete poffent;

Denique nihil omnino loquendum , per

fot

4

I

*

atur:

quod proximus ad pï:ccarum induc

ii

M&-

258

AMeditationes

Magná in his opus cft circumfpe&tione;

i àn

preíertim quando multum loqui fole-

jm, D

mus: nam 27 multiloquio non deevit. p

"

f' cca-

$ Augt

tim. Prov.1o. V. 19.

TII. Ut recté loquamur, verba noftra

I B

* t, Cor,

ex Apoftoli monito * debent effe compo-

Enun dl

14. V,4.

ia 2d edificationem , quà alios à peccato

Unidum,

abducamus: 4 exhortationem, quà ipfos

fitate di

ad ftudium virtutis permoveamus : 4

pami ?

confolatiozem , quà eisdem ad agonem

dobis lt

Chriftianum , & ad perferenda:

s hujus

Cinetint

vitae aerumnas animosaddamus. — Exami-.

; üfeipf

nemus paulo accuratiüs nosmetipíos de

| n à

reifta, quae in vita tuni Chrifliana, rum

- L o

Religiofà maximi momenti eft.

Aünam

jue im

DOMINICA XII. POST PENTEC.

Q* oprr

MEDITATIO L

Ils

l

Dilgés Dominum Deum twm.

d

IJ[lc. » IQ.

j

Tingm

Il()ffra de

Andatumi Domini eft; ut ipfumdi-

[ lat

M

ligamüs: hoc mandatum Chriftus

i

adïer

pvimum effe dicit. £? maximum. Primum:

&q Tüor

quia primo loco à nobis amorem

exigit:

eft, &

mqm r

Precipuum: quia ceereris nobilius

"ii

L.

aliorum omnium finis: Pleirudo legis eft d-

:

^Rom,

Uif D

13. V,IC.

le&hio.* Quanto id nobis honori eft? fi Deus

lSamh

amari fe folüm permitteret, maximze i

mmum h

felicitatisloco haberidum effer;quantee erit;

Wum de«

ænag

q'uöd amari fe precipiat: quód p

norn

f

l

" ävange]izz Doü"z'z:m'c'aiz'd.l 2$9

szpe&ie

57

non àmantibus

intentet ?

logi f&

uid zili

Jum , Dowiüe 5 Uf amari fe

juleas à jdg

D

S. Auguü.

Veïba H(Slkl

effe comp

Il. Préceptum hoe aimandi Deum ma-

gnum cft amoris incitamentuin , fed non

s d ss

unicum. dDeus prior nOs ab Omrii eeter-

, qii IPIQ,.

nitate dilexit; quidni viciffi

in ipfum dili-

veamus ; ?

gamus ? ipfe bona omnià ;

quze habeinus;

al qQotet

hobis ultro contulit ;

quidni eX gratitu-

exdis uf

dine tántutn Benefacto

rem ainemus ? Deus

ys, Er

in fe ipfo bonus & p

ulcher eft, iinó ipfà

usme'tiP(O i

boniras & pulchritud

;

0: pulchrim Sutem;

rl V

&2 Pomun ommia defid.

e

J

vant , ait S. Dionyf:

Cuinam igitür amor

em. no

flrüm maàjori

jure impendemus ; duàm

TENTÉ

Deo Uüd»qUä;

que optimo ?

d

III. Ex ifto amore omnis

T.

generis bonà

n W

oveniunt Nam Denu

m aiando ad

b

ivinam unionem

pervenirmus :' peccará

noftra delentur :

omnià hobis cóóperaiuy

n bonim. Suavit

at

ipfüm?

as divini amóris nos in- * Rómd

un (s

ter adverfa huj

us vite folatur

; ipfique

j P

adeo morti amaritiem füám adi

mit: de-

rem j

nique

:

premià; 4ue [2

Vebaravit

-

Deu$ di-

jlius

gg

entibus fe , irec 6culuj

UVidWi Bec Wirig guz

7/]

L

jl

UIUIT : Wecin cóv boinuns

j

acenderuni.* Cuid * i. Co&

t

hi.sv ampliüs de

fideres; üt diligas Domi- ***

x

ininum Deum

tuu

m

in,. & cor mumlpfi

q

torum dedices?

o

]u/dP

j

Rà

260

Meditationes

MEDITATIO 1l

De modo diligendi Deum.

Defi

To-

ligendus eft Deus ex toto corde.

I. DI

tum exigit, qui totum fecit.

Di-

l öl;,ïg

lipere autem ex toto corde eft ipfum dili-

pere;

gere finceré ,

ex vero cordis affectu,

de x

contra quàm illi fecerunt: Qui dilexerunt

Te, Wi

eum in ore fuo

cov auiem eovim mown

& ol

evat ve&hin cum eo. *

* pf ».

Deus rem ipfam &

d

hm f

v, 31

opus à nobis requirit; Opera enirn finceri

:

TICeT Q

amoris certa funr documenra: 570 dil-

I $

gamus verbo neque lingud , fid opere "wffve:-'

mandt

vitate. 1. Joann. 3.

n omni

IL. Diligendus e

ít Deus ex tota aumas

nu, t

hoc eft integré; ac citra ullam amoris no-

HOC flq

flri divifionem. Omnesanimi & corporis

facultates , fenfüs, cogitata & defideria

—

f 'elrit,

(eitu:

Divino amori ferviant. Vee Chriftiano ;

——

dUS Q

cujus anima non eft tota Dei ! mnultóque

fütdem

magis v homini , qui rotuscreaturis; nul-

latenus Deoinhaeret: qui extra Deum aliud

M [

Oann. |

cogitat ;

amar, appeur, & quarit.

II Diligendus eft Deus ex zofa virtute:

li. s

2 ex ommibus viribus , hoc eft fortiter,

&l ml

Oftn ]

generosé, conflanter. Semper amandus

eít, quia femper amabiliffimus eft, &er-

Quimu

nos nunquam hon beneficenti(fimus.

Jj ffpff«

o

^2

rtirer amandus eft; omnia amotris ob-

L

ftacula perrumpendo: demum in finem

I$ gj

usque ,. fine interruptione, fine mutatio-

Wünt j

ne amandus.

f

MEDL

in Evangelia 'Dominic&l*z':z.

L

^

6x

ll

MEDITATIO III.

Jeunl

De fignis veri erga Deum amoris.

T

f J

gnum amoris /ezeri eft, (íxpe de

L SI

Deo cogitare , libenter cum ipfo

tipnd

agere , gaudere de ipfius perfectionibus

dis af

de ejusdem offenfà triítari: denique opta-

u db

re, ut ab omnibus apgnofcarur, ametur;

177 Ü

& colatur.

Hic amor amicitie eft; quo

m p

alam facimus, nos &totos Deieffe,. & li-

eti n

É

[s

nter ac cum gaudio ipíius effe velle.

à: fl r

II. Signum amoris effiztialis eft, Dei

ab

mandata obfervare, -& voluntatem ipfius

in omnibus implere.

d babet mandata

T

d

mea, t9 fervat ed, illeefl, qui diliit me. *

* Jo. 14, -.

namurid

Hoc ficubi abfit; dilectio noftra mera illu-

V. 24.

i& ar

fioerit, Econtrario amor opere ipfo &

& deit

fidelitate noftrà in exequendis Dei man-

Chrifta?

datis comprobatus Deo nos conjungit;

mulit

eundemque nobis conciliat: 27 eum venie-

iif

mus, e9 manufionem apud ewm faciemus.

Decm y

Joann. r4. v. 23.

Jætit.

IlI. Signumamoris gezero/i certiffimum

u

, font

eít multa pro Deo libenter pati , & ad

omnia potilis perpetienda paratum effe,

er amanæ

quàm ut ab ipío re pariaris feparari: Quis

Seü;&

73o$ feparabut à chavitate Chvifli ? fvibula-

centill

tio f am auguflia?* Sed oportet nos ab

* Rom,e,

amOfISü

j

iis incipere , qu:e ftatui noftro conve-

V. 3$*

n n

niunt, & quorum ópportunitas nunquam

p il

deefl. Velle enim

fa Mar-

;gro Dei cau

M

Rj

tyrium

y^

a2

Mädä'f«??iorzes

4

L

tyrium fübire, Sinas aut Japones adire,

fecerim

cüm. ne rninimum quidem verbulum

ipfum i

equo animo perferre , aut leviffimam

falir.

penuriam tolerare velis , non eft amare

i.

Deum, fed irridere.

Examinemus amo-

ais n

rem noftrum &

fs

'deüderium pro Deo pa-

procur

tiendi.

gentes

MEDITATIO IV.

diemon

düpunt

Diliges. proximum tuum — ficut t

tiofs W

ipfum.

16 non

Receptum diligendi proximum or-

pracipit

p

afolvan

dine quidem fecundum eft, fed ta-

men primo illi; quo Deum diligere ju-

quin op

ipls

bemur, fimile. Utrumque enim Divi-

num eft, naturale , abfolutum , univer-

proxim

(ale, affirmativum , perperuum , immu-

fint,

Utriusqe amoris fam arcta ne-

ceffirudo eft, uralter fine altero nequeat

confiftere : ambo enim fimul & nafcun-

tur, & extinguuntur. Fieri nequit, ut

Deum ames, quin proximum diligas : /

;

36;

us dixevit ,

uomam. diligo Deun ,. g

culs, ]

^

vatrem. [uumn oderit , imendax off.. 1. Jo- 4

4

chfi o

IL. Norma diligendi proximum à Deo

Xptim

nobis prefcripta haec efb ut dilipas : ficut fe

Qülm

z. Debet igirur amor proximi imi-

ln q

jari amorem, quem.erga nos habemus.

m hs

Nos certé vel minima mala à nobis pro-

C p

pulfamus: nos bonum nobis ipfis & opta-

amare

inus

E

apydr

; & procuramus. 'Iamundem

; fe-

fT

Íece-

al

in Evangelia Domüicalia.

253

pones d

fecerimus erga proximum , certiffime

? velur

ipfum diligimus : hec regula nunquam

t levili

fallir.

n du

HI. Ab hoc pracepto recedunt 1. qui

fiemus d

alios noxié amant, aut perniciofa ipfis

p

procurando , aut in rebus illicitis indul.

gentes fe exhibendo; hunc in modum

IV.

demones nos amant. 2. Qui proximum

diligunt proprie utilitatis, aut delecta-

" fnt

tionis ergpo: hoc enim eft feipfum dilige-

re, non proximum, quod tamen Deus

Oxirmum "

precipit. 3. Si amor nofter meris verbis

abfolvatur, & folius urbanitatis causàá fiat ;

l, fed;*:

quin opere ipfo juvare alios, ac bene de

diger !

ipfis mereri ftudeamus.

Itaque dilectio

enm Jf

proximi, quam Deus precipit , debet effe

m, U

fan&ta, fincera, & efficax.

un, T^

p adi

MEDITATTOSMV,

1 1

De motivis fraternz dilectionis,

|& u

j nequ'

L.4( WOnjundi omnes fümus ejusdem

T

nature, ejusdem fidei ac fpei vin-

Jys *

culis. Homines fümus , ex una Matre Ec-

pb

clefia omnes progeniii, uno eodémque

baptismo regenerati , eàdem efcà fpiri-

sum .

tuali nutriti, ejusdem nominis ac profef-

p

!

fionis dignitare infignes, denique ad ean-

oxim

jf

dem hzreditatem in coelis adeundam vo-

; hi

cati. Poft tor & tanta amoris motiva, non

amare piaculum eft: /Vor efl laus , fi diligitis:

j du

[

jde

|

/j

ia

evinen ofl, quod oderitis : ait S. Hieron.

KF

IT Aliam

'R4—

264

Maä't)ztionæ

[j

Il Aliam obligationein munxe dile-

€tionis ftatus nofter inducit. Mundo va-

lediximus, ut pacem, quam mundus da-

re non poteft, inveniremus: ut Deo per-

fect$ conjungeremur ; eó nunquam per-

i Cä

veniemus , mifi mutuez dilectionis prefi-

: ,

ceptum

dio. Unius Domini obfequio nos addi-

0itna p

ximus ad eundem finem, fuüb eodem ve-

| f W

fütu , eadem in domo, fegrepari à mun-

| PU n

do, vexati a mundo, quia Chrifti, non

| n vj

mundi fümus.

Quodfi nos muruó dili-

| Qisque-

gamus, nullo neootio & mundi blandi-

praríüs v

menta fpernemus ; & ejus minas ride-

t rj

bimus.

Wayts m

T0l

IIL denique hanc à nobis dile&ioneiä

H! Tl'.

exigit

ratitudo , obedientia. & amor;

; Vletinti

quo Chrifto Servatori fümus obítricti,

tfb

Ipíe hoc praceptum nobis impofuit,

' Oles) t

anandatum uovum do vóbis. Ipfe illud maxi-

mm*um 1

V o, 15.

mé cordi habet: ZJoc ef] preceptum meum*

pitn

ATT

hanc dile&ionem à Patre fuo nobis exo-

Wjtrie.

* fo. i,7.,

ravit,* eandem exemplo. fuo docuit, u

V« 20,

diligatis imvicem, ficut ego dilexi: in ea de-

At n

mum certam notam, ac veluti (efferam

n

ROTA

difcipulorum fuorum conftiruir: Z2 Joc

MT

-Joklï

eogno[cent. onmmes , quia difcipuli mei eflis , *

A r

ä'

quid multa? Tefus diligenti proximum

lhls0

viciffim. dile&tionem ,. tutelam ,. gratiam,

O lg

füam, ac regnum ccelefte pollicerur.

mlls) &Qr

]

Vemm

MEDE

D] Evzmgglizz Dominicalia.

264

mun;ä li

MEDITATIO VI

Mondo

| mondisd

De '"Tolerantia Proximi.

u Duye

Hriftus nos jubet proximum dili-

L

nqum j

gere: modum implendi hoc

pre-

lionis p

n

ceprum Apoftolus docer: ;ler alrevius

jo no 4

E

j

0neva

portate: €g fic adimplebitis lezem Chri-

b edem

[&.* Monitum hoc juftiffimum eft, füm-

* Gal, 6,

d m mé neceffrium, íolatii plenum. . Cüm

Chrifti n

enim viram íocialem agamus, & fíuos

u d

quisque n&evos patiamur, intoleranda

mndl blon

(l

proríus vita foret, nifi per charitatem al.

nins r

ter alterius onera porraret.

Lono? veró

majus malum effer, fi alter al

terius onera

1agis accumularet.

hts

li. Tria fünt, in quibus mutuam hanc

j um

rolerantiam nos decer adhibere.

r.— n

defectibus naturalibus, üàt funt tetrica in-

[ Obfm

m

doles, triftitia, morbi.

2. In defectibus

od

morum, cujusmodi fünt modus apendi

; i

arum urbanus, ineratirudo , iracundia,

) nObiS a

injuriz, aculeati (ermones ac joc. 3.In

T

neceffitatibus animi, & corporis: dum alii

facre confeffionis causà j

"P

alii ad petendum

yi t

confilium , alii ad fol

atium in adverfis, alit

denique ad auxil

yi ^

ium.in morbis aut in epe-

flate percipiend

um ad nos confugiunt:

ii

in his omnibus

Prou

ti]

"4

enitendum nobis eft, ur

T]

onera & incommoda proxifnorum leve-

1j

jceftl

mus, eorurm parte in nos translatà.

II Dum hàc ratione proximis noftrís

fqbven'imu's? Iegem Chriíti adimplemus ;

L

j

qui

M

a

266

Meditationes

Hlllæ |

qui luculenrum ejus rei nobis exemplum

dggique

præbuit,

Non enim babemus Pontificem,

4

qui 101 poffit: compat

Y

8

infirinitatibus noffvis;

Ipent

ampliu

*Hebr.4. Zentatuimn pey ommta ,

* qt mifevicovs frevet. ..

v.1$.

t2 ei$

qui temtantur , auxiliavi * potfet utl.

]

llgere

* Hebr.2.

il 'f(z;J

reipsà

preftitir, ac veró languores siofhros

VQI.70& 18'

T

ipfe tulit. Yf2 53. V. 4-

IL(

as

MEDITATIO VII

mis&

penumg

De commiferatione & mifericordia

Tür anim

proximo impendenda.

Ts p

L D excitandum in nobis affe&tum

Daupere

commiferationis erga proximum

Xetimni

qui nos Deo Patri noftro timiles reddit,

s. $

mi noftri miferias confide-

debemus proxi

tranfve

iare. Homno ille, qui defcendebat in Je-

Kifent:

richo, pauper erat,à latronibus fpoliatus,

T

seger ,

vulneribus coopertus, ommni hu-

; OPEre !

uot homines

rnanà ope deftirutus.

gtv

paffm videmus illi Jerichuntino pares;

ï)um qu«

imó pre illo miferos, ut qui multis gra-

m

vibüsque peccatis in anima faucii, atque

à Deo derelicti jacent? An. non. tibi vi-

DOyp

dentur miferi ifti (ümmà commiferatione

Du;

digni effe?

IL. Commiferario i

fla non debet effö

W m

otiofa & fterilis.

Samariranus ille ut vt-

dir hominem faed? fauciarum , mifericor-.

D

dià motus, ex equo defcendit, ut vulne-

ll

ratum eidem imponeret: ipfius vulnera

füis manibus obligavit: certum hominem

i

qui

in Epdigelia Dominz"cäfid.

267

js eyepit

qui zgro miniftraret , mercede conduxir :

it Poifon

enique curam infirmi pravfecto hofpitii

a w

diligenti(fim? commendavit.

Quid his

onicary f

amplius facere poterat? Hoc nempe eft

igere & miferari proximum: ZZde, 62

j* p

Igunt ij

zu fac finiliter.

Iníérviamus. proximo

maxime in malis ejusdem fpiritualibus.

III. Qui ante omnes alios proximi (üi

VIt

malis & miferiis deberent indolere, ii £e-

penumero minimé omnium commoven-

milric

tur animo.

Sseculares non raró vide-

d.

mus, prx nonnullis Ecclefiafticis, erpa

obl dl

pauperes & miferos effe mifericordes ac

) rOXmW£

benignitate & tenerà commiferatione ple-

fl (j fU

nos. Sacerdos & Levita per eam viam

ll

Tiis C()[lhw

I

ranfiverant, quin fauciato homini opem

bit

n

ferrent: iftiimmifericordes füére: Sama-

ende

j pl

ritanus & contrario mifericordiam affe&tu

& opere exhibuit.

$5 m

"

Ne pudeat; imó veró

yr u*

glorig nobis ducamus, hac in re Szcula:

rium quorundam

intino

pä

pietatem ac bgneücen«

y m [

tiam imitari.

f £

j

DOMINICA XII. POST PENT.

)mmlfcmu

Decem Leprofi à Chriflo muudautur-

Dbusus

yn dcbet

MEDITATIO L

ys l*

ff n

De ftatu peccati & gratiz.

t J [

—

[us u

ap

Fpra vitium carnis eft permoleftum,

m

ac fere infanabile quod hominem

u'Pl]

r

(

reddit

268

Me?itatio:zes

reddit deformem atque abominandum.

ia not

Hinc eít, cur leprofi à confuetudine ho-

tum nol

G

ul

minum;, atque adeó ab aditu urbium ex-

cludantur. |Ánima peccato infecta dete-

deindec

i

riore loco eft: moleítie & angores inter-

bus qi

ni, difficultas, & iu

hpotentia curationis,

eluantur

!
