Gi2413
author: Lemaistre, Barthélemy

-

d

u

-

T

&

"

ais

M

T.

3

Sesada

2

i

5

3-

M er

-

Ms

,../:. z

nfv

-

w

GLU M EM

$——

—*

m

N12«511907247 021

UAAU LT

ingen

$

II

L.

—

—

MM u a 0000 —— :

as

ET

*X

-

—

ass

—

Á

[

"

NwW*

SN

W

N

!

SSV

x

A

AU*

QNAMÉE

NANWNM

ANNNS SSSSSS

NSNSSMMI

MM

HiL.

"U

77

"II IILILZAE n

—

OE i a U

—

V

N

C

!

,

D

!

l,

1,/!/

71

M

/

LA

K

z

—

K

F-

m

L

77

UGj

]

z

z

SS

I

f

&](

Xä

E

4

-

"a

ft

Ü u

z

A

3R

WX*

Y

i

*

NNS

ISSNSS

A

pR

CM

«

yve

SSSSSeeteess

N

$

3

Z

£

"

li

£.

Z

À

^

2

$3

M

N

Y

,

N

772

. m

J

ä&x

N

)

)

|

D

:

N

u

i

m m

—

——v

ia

^vER

PIET

SEU

VincrurTuM ,. Drvo.

TIONUM , ÀcTIONUM

EXERCITATIO

R.P.B, LE äVIAISTR

é SOCIETATE JESU

Gallicé defcripta ,

Et jam-féptima . editi

-vulgata.

4nuo ab ipflaurata Jalute M. DG6, XXXIV.

eSE ERE C DEU OP

VIENNZE AUSTRIJE,

Typis Marlz Thercfix Volgtin

Viduze , Univerfitatis Ty pogt.

d k um nE d

FE TEUM m uer EE — CpA IN od

: u»gg(

£«

có cf)

D

CX cX;

T

L

N,.o

ex cto

A M CL

A )d::a

cx; s e

x

r

z

i

:

$t

LR

i

:

ä

Qp GB Goapaponp

i

CX C? CX CX CX

*

$

ää

ä :

4EFATIO.

Atere mi chare Le.

r

2

EX do/.

€

G

&or, ut te ANIMZE

b

nomine- compellem ,

tibíque cüm fecutum , tum

facile medium fuggeram. s

perfectionem

confectandi ;

Id quod fequentibus pagi-

nis me effecturum coníti-

tui.

Invenies in tenui hoc

opufculo virtutum , ac Chri-

tianarum a&ionum

pra-

xim, qurz in omnem vitz

tue curfum apprimé defer-

viant,

A

iNe-

2

PAGE F..4. 21 O.

Neque antmmum inducas

X

velim , me unicé egiffe , ut

p

nonnullas exercitationes de-

D

votionis in unum collige-

tem $ fixum mihi erat pro-

*

batiffime pietatis opera, ac

fincere devotionis ideam. »

Q

edocere.

li

l!

' Atque ut füo ordine hanc

k

vite picntioris normam di-

Q

gererem , trifariam pattitus

l

fum. Prima pars virtutes ,

N

altera devotiones , utrumque

j

primi nominis exhibebit, ter-

[

tia tandem perfectam me-

[

thodum, fingulas actiones

dicei ad omnem bonitatem

conformandi.

Sub initium

l

J

cujusvis partis quasdam re-

)

flexiones premittendas du-

Xig

PRAEEFATLIO,

3

Q3

u

Xi, ut feliciüs multiplices

de-

praxes traderem, & earum

ufüm faciliüs perfuaderem.

*l

0*

Cupio votis omnibus, ut

aC

Vere devotioni mentem , ac

-

conatum . addicas 5 J incita-

menta ad hoc reperies non

tot,

quin plura, fi evolven-

(s

d

]-

o huic libello fre

quens ya-

CaVeris,

ominib

ütpote quem equé

ls,

us mundo natis, ac

perfonis

DEO dicatis op.

W

portuné faQdum fcito,

^2

Sa-

tage perfc&ionis tue , utere

l^

tempore, quod tibi ad uf-

[

I

que exitum eft fü

per, eáque

commoda

in tuos ufüs con-

(s

Verte , que fan&itati perfi-

ciunde, faluti tuse confüm-

!u-

r

mandz abundé fuppetunt:

2

vel

4

PRAEFATIO.

vel que , ut ad fanctitatem

gradum facias, ac faluti tu

profpicias, te undique cir-

cumfítant. Vale,

l

NS

wM

[

/fj

s

7

ES

T

——

32

li

ZA

ESS

li

722

1

SJI

G

U Q

(ij

Q

N

SN

j

W

Vij

q

Q

N

]

li

li

VERAE, |*

N USD

E

n

P

EE

—

R |

22

a

VE

, a E

DEVOTIONES.

Ilutroduülio Ge;eml:': Ad veraim

» De'votianem.

(

E G

Zs

Riusquam ad fingula.

w

TCS praxes virtutum , ac

ts

N

devotionum defcenda.

mus, proderit, Ó ANIMA, genera-

tim adducere in omnem tuam vi.

tam conducentia, atque unà occa-

fiones indigitare;in quibus mantim

operi admoveas.

Neque animó

concidas velim, fi conanti primüm

nonnulle difficultates occurrant,

fiquidem initiis has effe conge-

nitas nófti, & fi ingenti fervoré

in bene ceeptis perduraveris, cun-

&a tibi quàm facillima experiére,

Surretlio Matatina : Quód diem

immodico fervore ordiaris , argu-

5

men-

A 3

cICO6 )t-

mento erit, fi te prompté é firato

protipias, neque fomno longiüis in-

'ä

u'geas , ac neceffitas depofcat,

l

Primas cogitationes DEO facra.

tum ito, ante alia aut amoris , aut

alterius virtutis actum eidem im-

P

pendendo.

Dum te veftibus in-

uis, veniat in mentem devotio »

4

eu virtus, in quam hodierna die

j

oportetincumbere. Licebitquo-

D

que memoriá repetere ea, qua pro-

lixioris meditationis campum tuo

f

Spiritui fuppeditabunt.

[

Preces Matutina. His ne defis un-

D

quam;quodcunque fummi momen-

——

ti negotium urgeat; modum hoc

p

P

preftandi vide infrà ationibus in-

p

—

ertum.

Cüm te DEO in oblatio-

nem penitus confecras, memento

fimul operibus tuis eam intentio-

nem przfieere, quam pro illa die

E um

notatam legeris.

Atque ut rem

——

cxemplo planiorem reddam, (i

eigos.

diem agas Dominicum, offeres tum

redae.

Cogitatus , verba, & a&tiones in ho-

d

norcm

—

Wt T

d

QO

norem San&iffime 'Triados ; fi

J

diem Lunz, in fübfidium anima-

Caf,

rum inter purgantes flammas pe-

Cra«

mentium,& fic de reliquis.

Cüm

ä'lll!

petitionem, & fan&ta queque pro-

If

pofita fubne&ismemento.virtutis,

Il«

quam illa die exercendam fufcipis,

0 [

ac DEO adpromitte te per diem

die

Operam pluribus piis aGibus da-

i

turam,

f0«

MentalisOratio, Sidevotioni plu-

Ü

culum afficeris, ac penfitandis mo-

rum regulis, feu fidei veritatibus

Uf

nonnihil temporis impendis , ex-

dl

perimento condifces, quantum in-

^

de utilitatis fuccrefcat. Hujus exer-

lfl

citii, quod mentis Oratio dicitur;

IQ

materia nonnunquam effe pote-

it0

runt reflexiones; confiderationes,

IQ«

& precipuz praxes hoc libro de-

l

cripte.

Pretereà füb Auroram,

[

dedudis ad finem precibus, expc-

(

dietle&ione percurrere;qua ad de-

n

votionem , ac virtutes illius diei

Q^

"

proprias 'fpe&an-t/:.

*

Mif

3C $ 0R

q

AMi[fa. Huic Sacrificionulla noa

die adfis, Ó ANIMA! Hec una

eft carum devotionum , queis pri-

mas curas debes; Memento hanc

tw

offerrefecundümintentionem diei,

Si Dominica fit in honorem San-

)

&iffime Trinitatis, fi Lunz dies,

1

pro animabus in piaculari igne de-

l

tentis; &c Neque omitte DEUM

l

peculiariter orare, ut virtutem, cu«

u

Y

jus ftudium dies illa jure quodam

fuo exigit,tibi familiarem reddat.

Sub Miífe auditionem , aut aliis

u

horis arbitrio tuo ftatuendis, lice«

bit dicere preces longo & te ufü

|

receptas, aut eas, qua hujus diei

propriz funt, ac fuo loco notatz.

Si Dominica fit, Officium de San-

&iffima Trinitate, &c.

?;

Occupatio, Ne quaío otio tem-

——

pus perdas, quod tam pretiofum,

atque unicé infumendum eft, ut

obligationibus ftatás, € conditio-

nis fatisfiat. Priusquam laboribus

dcs initium, eosdem DEO dicare

;

X one

4C 9 t

101

convenit, atque per decurfum cre-

Uf

briüs cor furfum levare per inter.

num aliquem a&um amoris, obla-

pti-

n

tionis, &c. commodüm adhibebis

liei

afpirationes , quarum feriem in fin-

Afl

gulos dies diftin&am habes,

Ne-

que caufare, 6 ANIMA! nimiüm

iCS)

(t«

tibi oneris impoui ; dum à te exi-

M

gitur, ut negotiis tuis interdum

s

cogitationem de devotione, aut

virtute illius diei interferas.

Mo-

m

"

dica ad DEUM afpiratio tanta fa-

;liis

cilitate, quanta velocitate fit; mi-

(t

nus quoque arduum eft meminif-

il

fe virtutis, v, g. humilitatis, &c.

Jel

qua& exercenda eft, aut parumper

(2

animum refle&ere ad occafiones ,

Ill

que occurrere poffent, hanc vir-

tutem exercendi.

(lj«

Refeciio. Hanc à benedi&ione

flly

ordiri, & cum gratiarum aCtione

lt

terminare decet.

Quo pa&o ad

"

DEUM ordinanda fit, quanta cum

i

modeília, ac moderatione cibis

stendum, libellus ifte docebit.

(2

Do»

Á s

Con-

$6

10 )£$-

h

Converfatio. Ecce tempus non-

nihil tuum fpiritum remittendi ;

fed cave fis, ne verbis iram, de-

traCtionem, aut effufiorem liberta-

(

tem fpirantibus in DEUM pecces,

li

Nonne magis confultum foret, Ó

(

ANIMA, de occurrente illius diei

[

xa

| (

devotione, aut virtute, qua tibi

pre ceteris cordi eft, aut alia utili

]i

j

materia fermones, quàm fcurtiles

jocos proferre , qui tantüm abeft,

f

If

ut in corde loquentium y vel au-

dientium pietatem accendant, ut

potiüs eidem extinguendz pluri-

müm deferviant?

,;n

Vifitatio $, Saeramenti. Si per ne-

gotialiceat, nullum diem tranfire

finas, quin à praudio in aliqua Ec-

ä

clefia, ad tuum JESUM invifas ;

commodeé tum in menteém revoca-

Nj)

re poteris devotioneay& virtutem

cujusvis diei, has meditari, atque

à tuo Servatore obtinendas curare,

aut, fi malis, aliá ratione cum tuo

i of-

t;

DEO agere, qui pro ejusmod

ficiis

n iM

u 5f$

on»

ficiis nunquam patietur vices fuas

defiderari.

di;

de-

Recitatio Horarum, &* Rofavii, Ec«

[t2»

ce tempus, tnas Horas, taum rofae

[

rium , aliásque preces perfolvendi,

Cur his diítentus mentem adver.

,0

Jiel

tere nequeas ad peculiarem illius

tlbl

diei devotionem, v. g. Dominicá,

tili

myfterium Sanctiffime Trinitatis,

les

& cogitationes fuper hoc notatas

recolendo,&c.? Ah! ANIMA;ne-

lll«

fÍcio tibi pro voto, & viribus fatis

u

commendare attentionem fub pre-

Ir

cibus requifitam, ut nomen fervo.

ris, ac pretium nieriti digne ferant,

lt«

Crebrius infpice diverfos modos,

quos in precantium utilitatem ad-

It

o

jicio ; cósque diligenter adhibe.

Ledlio [piritualis, Forté mihi ob-

L

]^

jeQabis, ANIMA , quafi te obrue-

re contendam.

Abfit, folüm abs

l4

te peto, ut, fi negotia inftent, fum-

müm quartam hore partem; pien-

z

[j

tiori leditationi impendas. Om-

nes libros fepone, quos à profauis

:

Is

3inOe

:£2€

12 ) $d-

M

amoribus;aliísque fecuturis damnis

infames nófti, Difceex proboau-

Í

thore tibi falutem , & non ex per-

Q

verfo damnationem accerfere, Ex«

Á

perimento tuo penitius, ac ego

f

cumulatis verbis explicare queam;

K

affequéris, quantüm ad fan&timo-

li

niam conferat ea evolvere, que

L

probate virtntis viri pofteris fcri«

l

pta reliquerunt,

Ü

-Farü Evenius.

Humanam vim

À

ür

exfuperat, facere, quin per diem

[

diverfa queque occurrant ; unde

W

folicité curabisfequentia, Siten-

l

tatio te urgeat, aut afflidiio men-

tem pulfet; recurre ad eum, cui de-

k«

votionem hujus diei confecráfti ;

]i

fi Dominicum diem agis, in fubfi-

P—

——

dium voca SanGiffimam 'Trinita-

"—

-

tem, &c. fi in errata quedam pro-

m ]

ruifti, ne fcelera fceleribus accu-

dE. - us

mula,fed prompté, à DEO veniam

T

II

-

deprecans, te erige.

Si citra opi-

z

[—-

nionem deferaris ad occafionem

—

periculi plenam, feu ad pravam fo-

a &—

cieta«

i

.

- iC

13 ) H-

W

cictatem, cui familiare cft, diQta, &

al

fa&a ad honeftatis leges minüs

ia

componere,quam primüm potes;te

r

fübtrahe;üt üàt te&ta civilitas,quam

(go

refpe&um humanum vocant, op-

af

pofitum fuadeat. Si obferves fpi-

1.

ritum tuum , plus equó, diffufum,

yue

aut in remiffionem, tediáímve de-

Cf

fle&ere , ad preces confuge, fle-

&e faltem uno momento, ad tuum

"m

oratorium , ut fpiritum fervoris, &

[

devotionis , utpote animam om-

u

nium tuarum actionum , à DEO

Clle

w

füpplex expofcas.

CIle

Examen Con(cientia, Nunquamte

je-

le&o committere debes;quin priüs

lij

in tuam conícientiam feduló in-

J

quifiveris. Singillatim animum.. »

Pl

adverte, quanta fidelitate debito

(

€xercendze devotionis, quam illa

ll

]

dies tibi impofuerat , fatisfeceris ;

if

quantum in virtute, cti peculiari-

-

ter ftudere tibi fixumerat, progref-

f

fa fis, Vide meditationis punda,

(

fi quam facere confüevifti ; praxes

e

vir-

A 7

—ä;i 1 2f

virtutis, & devotionis , utrumque

à

intellige pro die altera, atque in-

Qu

x

tet ejufmodi cogitationes te vc-

ftibus exue.

W

Si intua poteftate fit,omnes do-

t

mefticos in unum congrega, difcu-

D)

tiende confcientie , ac no&urnis

precibus fimul vacare jube.

H

!

Srngalis Septimanis. Singulis oGto;

vel quindecim diebus, plus minás-

:

ve ? confilio tui moderatoris Con-

feflionem , ac Communionem ite-

h

rabis, finzulari femper fervore,ac

Q

ut immodicos fru-

praparatione ,

li

&us indé referas.

Hic te curfim

li

admonendam duxi, ANIMA, me

N

neutiquam intelligere , qui com-

Q

plures perfone , qua femper eas-

[

dem vanitates, easdem furias , cas-

dem imperfe&tiones prafcferunt ;

:

tantá frequentià , & tam exiguo

(

profe&u hanc facram menfam ac-

]

cedere non vereantur.

[

Dominicis , & feftis diebus, ali-

quod tempus tribue confiderandis

efe-

420 n )f

q,UC

defe&tibus, quos illa hebïomade,

fl*

quantum ad praxim tuarum dc.

Y

votionum fpectat,commififli ; vide

unà, que bona opera tibi eodem

o-

tempore exercenda veniant, Pra.

(u.

T$

verte memoriá;quibus indulgentiis

potiri poffis, quam ia pauperes fti-

pem largiri , quos egros invifete,

10

quorum diffidentium concordiam

1us

procurare velis, &c.

ofi*

Miffz folemniori;& Vefperis ade.

I

ftos aufculta Verbi divini

redi-

r

cationem, & Catecheticam

ä

o&ri-

[l«

nam; plüs quoque temporis pre.

(m

ter folitum, precibus, & facrz le-

D

&ioni donato, Neque puteste ex.

([le

cufatum iri, quafi per otium non

[

isenim

liceat fimilia preftare ;

16

negat hunc in finem feftos dies effe

(äll

)

ftatatos, ut complures horas, eás-

Q

que vacuas nancifcamur, DEUM,

d

ejásque San&os cultu profequen-

di, ac majori nifu noftre perfectio.

Jl

ni infudandi?

lis

Siugalis menfieus, Quovis menfe

f

CX

420 16 2f

f

ex fan&tis tum occurrentibus ali-

quem d-lige, cujus prote&tioni te

1

D

fidentiüs coffiittas , cujus feftivam

lucem pientiüs recolas, cui pecu-

liari jure debitum penfuimn exfol.

vas , uti exercitium devotionis er-

l

ga San&tos te docebit.

Q

Porro non abs re fuerit, quot

(

menfibus feftum diem ftatuere ,

&

quo ccelefti menfz affiftas, ac ma-

t

»

]

ori contentione virtutum operi-

l

bus ftudeas.

Ad examen revoca

d

omnem tuam vivendi rationem ,

ll

tuas a&iones, temporalem ftatum

?

tue domís, fidelitatem, quà ha-

l!

&enus DEI, & anime tu res ac-

curifti , fimul de mediis cogita,

l

ut fecuturo tempore meliüs obli-

i

gationi tuz fatisfacias , fervorem

]

juxta, ac devotionem pro virili

l

innoves,

Tum quoque opportunum vie

detur convenire eum, quem à cori-

feffionibus habes, eidem toto finu

exponere, fi qua crebrior tentatio;

TE tas OR ER LA I

fi que

4; C 15 2Í

dli-

fi que anxietas, aut dubitatio men-

j tt

tem fübiit, nt falubri confilio tibi

Vr

ad(it, fáque in emendatiore curíu

Cl

ducem prabeat,

[ol.

Singulis andis, Cdmp"lures, non

[2d

finé commendatione affolent...»,

quovis 2nno continuos aliquot

uot

dies fpirituali receffui fe dare, ubi

&[C [

&ternas veritates intenfiüs medi-

Ti

tantur,in omnes fuas aCtiones di-

ucri-

ftricté inquirunt, ut illarum confi-

((4

deratione ad altiorem perfeio-

[l

nem animentur, & has à nzvis re-

um

purgatas cumulatioribus femper

li

meritis profequantut,

K

Eádem opportunitate fumma-

i

tim clavibus fubjiciunt, quz anni

J

decurfu perperam aQa fünt. Ego

d

tibi author fum , ANIMA, ut ho-

iil

rum exempla fecteris.

Quod fi tottanteqQue praxes te

yle

nonnihil confternatum, ac de op-

Jfie

tato fucceffu dubiam reddant ;

ii

animos refume, ANIMA , tibíque

10y

À S, Bernardo, previe inftitutionis

locà

tuæ

-£3 18 )ä*-

locó di&um exiftima, quod is fü-

per rerum initia differuit : Primam

tibi imiportadile videditur aliquid, pro.

ce[fu temaporis fi affsefcas, judicaEis nom

adeo prave s. pauld pofl & leve fenties j

panlo- poff wec fenties ; pauló poft

eliaua delctladit.

IJ

NSSILAN

[/

z

N

N

NS N

XE"&

Nv

A

IN

N

//,6

/10

Y

,

"

(

24

ä

/7,

r

j &)

AV

t

CA

)

LSAS

QU

;;

i

PRA-

"

(

R /3

AUMT

? o

fi

n

þ/

IUbs

(

(j

S

VN

N

Em

t

d

pn.

X

At

It y

VIRTUTUM

IN SINGULOS HEBDO-

MADJS DIES.

Reflexciones fupra praocim

Virtutum.,

E mirare, ANIMA, fi pro

quavis die, quem per fep-

N

timanam agis, particula-

Iem virtutem notatam invenias 2

novi effe longé optimum fingulis

diebus in omni genere virtutum

fe exercere.

Ego unicé intende-

bam, te commonere, ut virtutis;

quam cuilibet diei prafixam legis,

peculiati. ftudió fatagas , atque

hunc in finem contendebam pra-

X€$, feu exercitationes virtutii, uti

maegis precipuarum, ità longé uti-

liffimarum fuo ordine adferre. Vc-

4.

rüni

;-!3(—20 )f£$-

rüm ut ex iis, que dicturus fum,

[

copiofiüs proficias, libeat, ita te

obteftor, mecum. füper virtutes

[

nonnulla reflc&ete.

L Earsm neceffitas, Cun&geütht

j

ininimz praxes devotionis pretio

(

fuo non carent ; recitatio rofarii

cum ceteris precationibus;vifitatio

$8. Sacramenti, fpiritualis lectio,&

qu&cunque alia pietatis exercitia,

4

quibus communiter operam da-

[

mus, DEO acceptiffima funt, & ad

perfe&tionem proficua, quàm que

T

maximé $ fed inchoare oportet ab

€o,quod principem locum fibi ven-

dicat; ANIMA , nimirum ab exer-

ä

citatione virtutum , tanquam áà re-

gula, & menfura noftre perfectio-

nis; adeó,ut nequaquam fan&ior;

habendus fit, qui crebriüs officia;

lt vocant, & rofaria orando per-

currit, fed qui virtutes magis nume-

ï

rofas (ibi comparavit.

Argumeti-

tO, cui nemo unus contraveniat;

e(t, modó pauciffimos é merito au-

[

dire

sR

)tt

n

dire perfectos , folidáque virtute

(

preditos, cüm intereà vix in cer-

t($

tom numerum referri queant, qui-

bus nil antiquius cft, ac in teren-

li

dis corollis Marianis, in recitandis

10

Officiis, in adimplendis minoribus

r

praxibus devotionis effe affiduos ,

10

imó profufos.

Interna devotio

externam animare debet, & noftris

'1dj

a&tionibus pretium addere. Opor-

j

tet hafce preces, & actiones dcfo-

u

ris patentes fieri cum ardenti amoe

ifd

re; cum profunda demiffione, & in

ib

confortio earum virtutum , que

lnl

omne opus ceterà abjeQtum attole

:

lant; & quibus major vis infit nos

l"

ad perfectionem deducendi, quàm

Q

fingulis prefidiis, que hunc in fi-

ofy

nem adhibere poffemus. . Proinde

ld

adhuc hodie folidis virtutibus ma-

2

num admovéamus, & nullo non

It«

die in iisdem progredi conemur.

nl

Certé in dedecus haud exiguum

It

tibi vertitur, ANIMA, tc priftinis

li

imperfeCtionibus femper adhere-

ii2

C CrC,

4!( 22 )tt

Ícere , atque in virtute vix gradum

f

feciffe. Poft tot precationes,queis

partim mens, partim lingua fati-

l

W

gabatur, poft tot expiationes, &

cceli refectiones ; poft tot difcuf-

h

[

fiones confcientie , facras lectio-

nes, divini verbi auditionem, poft

li

I

tanta exempla, ac media non tot,

quin plura, quz tibi fuppetebant

[

augenda perfeCtionis ergo $ ah!

dicam, quod fentio, poft triginta,

fi

Y6

aut quadraginta annos in memo-

ratis exercitationibus fuperatos ;

EU4

nondum didicifti vel unicam li-

x

neam demiffionis 5 in pun&o ho-

à

N

noris, üt ajunt, ac tui ipfius exifti-

matioaue adeó fenfibilises, ut ver-

üi

h

bum unum joco prolatum; modica

defpe&io , parvula repulfa te in fu-

l

)

rias,in murmura, in di&eria inju«

li

riis afpera, in violentos quosque

l1

affe&tus propellant ; id quod com-

pertum facit, te triginta annorum

t

Ípatio nec primum rudimentum

Q

bumilitatis pofuifle.

E

Ne-

-3C 23 )3!;?

jum

Neque difficilioris negotii res

t1CIS

foret te palàm convincere, quód

fiti

in ceteris virtutibus zequé tenue

incrementum feceris, ac in tui de-

r

uf

fpicientias fed füperfedeo fufiore

lio«

calamó fingillatim excurrere,ut ce-

yylt

leriiis ad aliam non minüs utilem

reflexionem tranfeam.

t00

ant

Il. Earwsz: Connexio Vittutes

i

tam ar&o inter fe vinculo illigatae

1)

funt , ut unam finé alia perfe&te

10

velle confequi , fit a&um agere,

$

Ego tibi feptem duntaxat virtutum

3

praxes fugeero ; fed qnemadmo-

ho

dum hz, ceu capita reliquarum ad

(iig

primam claffem pertinent; ità in.

d

dubium viderur,fi hifce mentem in-

ormaveris, te fimul univerfis im-

ja

j

butum iri,

Pretereà operg pre-

tium duxi ta

m parvo nutnero.in-

)

l]

ftitutionem m

eam definire , ne tibi

i

ingenti multi

tudine moleftus ac-

d

(

cidam, atque ut unà doccam eas,

qu& principem locum merentur;

^

QO

àreliquis difcernere ; quó ftequen-

tiffi-

12

46 24 )tt

tiffimus multorum error praverta-

fs

tur, qui negleGo folidarum , ac

fi

pracipuarum virtutum ftudio , te-

k

nuibus femper initiis inhzrent ,

(

D

neque illarum fublimitatem un-

quam affequuntur.

li

LE — Priuzas2 mediuus obtinendi

Mi

aliquam virtuien.

Nibil facere ,

f

Ti

quod illi contrarium fit.

Ecce pri-

mum gradum virtutis indipifcen-

Y

da , ut non committas, quidquid

t

huic adverfatur;accipe exemplum ;

W

tibi ftat animo, humilia fequi, ve«

q

rámque demiffionem affequi, cave

Ti

fis, ne vanis cogitationibus locum

!

des, ne in tuam commendationem

li

verbulum excidat, ne quemquam

D

contemptui habeas; &c.

Pari ra-

k

tione de aliis virtutibus fentien-

D

dum, ut folicité devites, qu iis-

D

dem repugnant,

d

IV. Seeundum saedium.

eLAins

lr

illius virtstis exercere. — Mftud me-

li

dium nemo non videt adceó necef-

[

farium , ut finé eo nil profedtura

T

fint

« 25 5

u

fintcatera, fcilicet fcriptitando di-

ju

Ícimus ícribere, pingendo pin.

,te

gere; & virtutem , ejüsque apicem

oD s

confequimur crebriore ejusdem

[l

ufu ac exercitatione.

Ora, quan-

tum lubet, pete 4 DEO certam vir-

mii

tutem; longior difcuffio , ferie re-

"t j

flexiones fuper eadem te occupa-

| pH

tam teneant , omnes libros evol-

tt*

ve, qui hanc dilucidé pertractant,

qui

audifacros Oratores, qui hanc ner-

lum;

vosé perfuadeant , vide exempla,

w

qua hanc illuftriàs exerceant , fir-

a

miffimé tecum ftatue hanc confe-

Xcun

&ari, imÓ vías, virésque omnes in

jnet

hunc finem converte ; dico tibi,

[uam

ANIMA,nifi ad praxim hujus vir-

a

tutis totum dirigas, nifi hanc exer-

jet

cere aggrediaris, profectó nun

qua

T

obtinebis, Quare adhuc hodie in-

choa in abje&is verfari, & te humi-

((l

lem experiéres crebrosactus amo-

ine

ris in DEUM clicere, & te aman-

:ctf'

tem DEI fenties; citra querelam ,

lurd

nec egró animó adverfa excipe, &

fint

tole-

«$3( 256 2f*

tolerantiam tenes, multa caítiga-

hx

tione corpus affice, & mortificatio-

Yi

nem tibi domefticam effeciíti. Sie

[

ne; ANIMA, ut tantillum fuperad-

t

dam.

Ante omnia te monitam ve«

K

lim , quantó virtutis executionem

lu

in longius diftuleris,tantó amplior

Q

difficultas fe offeret, tantóque mi-

Tij

nus onus & opus different; ficut

Q

ex adverío, quó frequentior eris

lii

in virtutum exercitatione, €ó ma-

XI

jor ultro volenti, valentíque facili-

t

tas accreicet.

t

V. Tertium medium, Atus ejuf-

dem interiores G* exteriores exercere.

t

Si celeriter virtutem confequi ve-

[

lis, internis ejufdem actibus opor«

hi

tet fimul intendere , ídque variis

li

per diem temporibus , ac praprie

ü

mis fub Oratione ; tum ejufmodi

l

virtutis a&tus tam crebró iterabis;

[

ut, fifas fit dicere, veluti manu

ü

contingas,candem in tuo corde ra-

Il

dices egiffe. Hoc medium quàm

li

pronum,tam facile cernitur; cüm

d

hofce

xX3 25 Of&

i

iti0

hofce a&us elicere poffis, quando

libitum fuerit, ncque alio opus vi-

$i

d-

deatur , atque modica attentione,

ut tibi memoriam refrices ; accipe

| ye

rem in exemplo ; Per ac&tus inter-

ln

nos te ad infimum dejicies, fi in

»h'o;

confpe&tu DEI penfitaveris tuas

ml

miferias, tuas imperfe&kiones ; fi in

VCl

cognitionem veneris, te viribus

etis

tuis nil poffe, fiin mentem redu-

[ut

Xeris tua peccata, atque inde inci-

"

tamenta te extremüm demittene

i) &C.

)

Par neceffias exigit etiam ex-

Atf

ternis actibus talem virtutem con-

Y

teftandi ; ut humilitatis fpecimi-

of

na des, cede aliis fpe&abiliorem

"

ftationem, terre ofculum fi €, pe«

p

Qus tuum pulfa, honores ultro ob.

dei

latosrenue, &c, idem fentiendum

t

€ poenitentia, neque huic fatisfa-

T

um puta, fi grande ejus defide.

[

rium concipias, tibi oppidó necef.

p

fariam intelligas,& multis precibus

jf

àDEO«contendas,&c, "luisocu-

äfcc

!AS,

Pa

-u3C 28 2i$*

b

lis, tuo guftui, ac reliquïs-fcnfibus,

ubi (e cudique occafio obtulerit,

131

vim facito, cibi parfimoniam, affli-

q

&ationes corporis, ac confimiles

l

X

mortificationis a&tas , qui afforis

parent; ne neglige.

l

Oratio

Vl. Quartum medium.

Mentis,& Oris, Quisquis prolixio-

a

ii tempore fecum perpenderit rei

lt

alicujus neceffitatem, pulchritudi-

di

nem , & utilitatem , facilé adduci-

&

tür, ut toto affe&u in illam fera-

t

tur, eíque adherefcat; haudfecus

E

dicendum venit : poftquàm multa

Vr

meditatione dignovifti virtutispre-

«

cellentiam , neceffitatem , commo-

]

da ; JESU Chrifti , & San&torum

D

exempla, ceu totidem pretiofa fan-

&imonie veftigia, pronum erit; ut

N

eandem in tuos ufus convertas, at-

que opportunitatem ejusexercens

D/

de ambabus, üt ajunt, manibus

K

comple&aris, Quaretibi conful.

D

tum velim, ut in Orationis, que

li

mente fieri amat , materiem cre-

NI

briüs.

$C o29 2f

JU$,

briiis affumas modó hanc,modó il-

'fifl,

lam virtutem, quo fict, ut tot, tám-

fl

que potentium confiderationum

ile

fabfidió tuum cor fentias accendít

jtis

ad illas obtinendas; & jugiter exer-

citandas,

7)

Memini füperiüs, iis etiam pre-

q0»

cationibus, quas lingua enunciat,

: rcj

utendum effe. Quod tibi minime

ul

dubium autumo, ANIMA : nófti

W

enim , ut quis feipfum, ac virtutis

ii

arduitatem exfuperet , ingentibus

u$

animis opus effe ; proinde dum

u

ore precamur , dum facre menía

præ-

adíumus , imó fepiiis per diem ,

no«

DEUS orandus erit , ut vires fuffi-

(j

ciat reportande de nobis vi&toriz,

Jif

& gratiam addat perficiende in

nobis virtutis.

) W

t

VIL . Quintute medium. — Exami-

du

»4. Qui frequentiüs fe refleGit;uti

J

per difcuffiones fieri amat, c

upita

d.

[uV

virtutis particeps redditur.

nde

non modó in vitia, fed etiam in

]Uæ

TU

virtutes inquirendum eft, fcilicet

1U$

BR;3

quan-

-

-X43C 30 )f

quantum in iis profecerimus, que

f

occafiones,qua media fe exhibeant

l

lis potiendi.

Neque ? voto meo

L

feceris , fi fub vefperum, dum in

univerfüm confcientiam difcutis,

D

d

id unicé agas ; optarem te pecu-

liari examine in certam virtutem

i

in tendere , nimirum r.? finita fub

f

i

Auroram precatione fortiter te-

ti

li

cum conftitue hanc virtutem per

diem exercere,

2. Siquae oppor-

T

t

tunitas hujus exercitationis adfuit,

á te tamen negle&tui habita, illico

N

à DEO veniam pete, manum pe-

li

&ori admove , ant JESU nomen

l;

effare,&c. — 5. In generali difcuf-

li

fione , quam fomno premittis, vi-

D

dc minutatim, quos in hac virtute

lir

fin

progreffus feceris, przvide occa-

fiones, in quibus licebit propofiti

Mi

tenaciorem effe, confer hefternam

t

t

diem cum hodierna, ut rationes

l

d

profc&üs ineas, nováque femper

firmitate decerne, nihil intentatum

q"l

li

relinquere, quod tibi neceffarium,

feu

40 0f

ganesmet

feu utile noveris , ut perfectioni

qu

yealit

hujus virtutis propiüs accedas.

ficO

VIIL Sextum mediusm. Vincere

m i

impedimenta , 9ua buic viriuti oppc-

utis,

nuentur.. Qoedamin genere, quz-

damiin fpecie virtutem prepediunt,

Ug

ad alteram claffem ea revocanda

QtCIl

eM

funt, que tibi congenita habes,

$i

r (

tueqQue propenfionis propria.

tuómet genió bilis predomine-

il ptf

u

tur, quantus obex manfuetudini,

(fil

& charitati » fi fanguis prevaleat,

ilíco

& molli fis indole, hilaritati, & vo-

luptatibus dedita, quantus obcx

n p

ynat

Poenitentie ; fi ad moerorem , te-

dium , & obftinationem inclinas,

(cuf

s,vi-

quantus obex tolerantiz objecta-

tur; fi toto naturz impetu, defidc-

rtuti

j

rio, ac velut imperio abriperis ho-

minibus placendi, téque altiüs ce-

joä[i

qan

teris evehendi, quantum ab humi-

litate diftas , quantum obftat ei-

one

dem ! Itáque neceffe eft, cundta,

n

qua te properantem ad meliora

j

1UIy

fufflaminant,confeftim tollere;pro-

d

Ba4

pen-

f

"iC 32 2f

t

penfionibus refiftere , naturam de-

bellare , ac tibimet ipfi vim inferre,

f

fi tota mentead virtutem afpiras,

Primam veró claffem illa obíta-

«

lls

cula fpe&ant, , que magis univer-

falia, fed non minüs vincenda;qua-

n

lia funt : abje&tio animi, incon-

li

li

antia, fpiritüs cvagatio, amor fui

lit

X

ipfius, aliáéque complura vitia, qui-

bus cum nulla virtute bene conve-

dl

Ia

nit, Sané magnis aufibus, & con-

ftanti affiduitate confligere decet,

IT

J

ne mundus íuis obicibus prava-

leat.. Neque teunquam,ANIMA,

b

pufillanimem reddat afperitas,qua

ad fuüblimiora tendentes comita-

tur ; huc demonis prava intentio

collimat, ut tanto authore perfua-

fum habeas, tuo ftatui perfedtio-

nem non competere , aut unius

folàm virtutis exercitationem tibi

|

A

impolfibilem fore. Ne,quafo,huic

impoftori aurem prebeas ; DEUS

Q

fuis gratiis tibi nunquam decrit ;

modó tu conatum tuum non pa-

u

tiari$

-*!(—3;-)"-

nde

tiaris defiderari, fed pro viribus ad

fan&ctiorem vitam contendas.

elit

Finem, & ultimum pun&um hif-

[d5,

ce reflexionibus addat S. Joan-

lbm

!t

nes Chryfoftomus, inquiens : Zs

qu

féira mmedium, nt [antlus evadas,dicawa

(c0n

1iài ducbus verbis, quee funt, velle, d

orfü

factre.

Debes bonum velle, & fo-

vere fincerum defiderium perfe-

.,qm

of

&ionis ; nec fatis hoc ; debes etiam

(

manum operi admovere.

suü;Ci:,

lectt

fi velis , 8t oportet, & facias e&y qu&

(2

famt volentis,

j oj o o d j o

IÀ

qu

.PRO DIE DOMINICA,

ff

entio

AMOR DEI.

rf

Rimum exercitium, quod ti-

xdo

bi propono; ANIMA, agit

n

P

de amando DEO ; hujus

j tbl

amorem tria incitamenta tuo in

)

hu

corde accendant.

yl

etl y

T. Perfetliones DEI, Si nos alicui

períona afficimur, in qua nonnul-

1 p

j

le

nari

Sir. u TE

D

lelinee venuftatis , & fapientiee

relucent 5 quo affedu debemus,

ü

W

ANIMA, in DEUM ferri, cujus

pulchritudo nullum finem, cujus

Á

1

fapientia nullam fimilem, cujus bo-

nitas nullam comparationem ad-

li

li

mittit , cuqu unius perfectiones

omnes omniüum crcaturarum infi-

W

nitis modis fupergrediuntur, Quis

uj

t

& quid five in coclo, feu füper ter-

ram audeat fe DEO conferre?

Ti

Quis ficut. Dominus DEUS nofler ?

Pfalm. 112.

h

l

2. Beneficia DEl. Beneficia toti-

dem catenas dixeris, que noftra

E

corda ligant, & nos obligant ad

j

amandos eos, à quibus in nos bo-

Ti

na proficifcuntur.

Quot, quan-

h

tísque gratiis à DEO cumulata es?

[

(

Creationem,Redemptionem, Jufti-

ficationem , Sacramenta, infpira-

j

tiones, Verbum DEI, bona exem-

à

pla, fanitatem, opes, & fexcenta

f

Ti

alia tibi nec comperta quo nomi-

necompcellabis? Nunquid ergo fa-

na

-430 35 )8$

entie

ne menti confonum autumas, tam

[IUS)

exaggeratam bonitatem iutuis in

cujts

vicem obfequiis demereri ? fi dif-

ficile tibi erat DEUM priüs amare;

cujis

Is o

quàm Ínos favoresin te contuliffet;

faltem ne comitte, ut ei tuum amo-

j 4b

iona

rem neges,poftquàm prodigia divi-

ni amoris,& mirabiles cffectus libe-

Itf

ralitatis esexperta. $ auzare pigtbat,

Qii

t E

redamare n0n pigeat, Auguft.

3. Excellentia Charitatis. Hzcom-

"

r

nium virtutum Regina jure dicitur ;

hec noftre perfe&ioni menfuram

| qot

ftatuit, noftris aGionibus pretium

addit, corda noftra à creaturarum

yoltt

nt

profecutione avellit, ut DEO inti-

miüs uniat.

Hujus abfentia nos

ybo

juratos DEI hoftes, hujus praefen-

qllän'

tia ar&ta neceffitudine DEO jun-

u CS?

&os efficit. Tandem quod é mente

jufh-

S, Auguftini dicendum, ac fentiene

fpit

yete

dum eft, fides fan&timonie noftre

fundamentum prebet, fpes addita-

ii

wmþ

mentum, fed charitas fummum per-

fe&ionisincrementum, Demas DEI

jl

€re-

n

B 6

C 36 2f

eredendo fum]atur?jþärando erigitn ,

-t

dliligendo perfieitnr.

En modum in

fignem hanc vir-

ä

tntem opere conteftandi ,. ísque

definiatur fequentibus,

tl

l

L. Cogitare de DEO, Quód cor

alteri finceré. addixeris , fignum

V

€fto, fi memori mente diledum

i

reponas, An dc DEO cogitas,

!

ANIMA? An perfepe tuum fpi-

h

ritum ad eundem levas ? An non

l

plus equó te implicas negotiorum

ü

tumultibus ? Ah quodnam dede-

cus, jugi memoria repetere creatue

lK

fam, quam amas, hanc defignatio-

nem , illud negotium, aut aliquam

relaxationem ; & horas, imó intc-

j

gros dies tranfigere, quin ullum co«

—

—

gitatum DEO confecres ? Ah in

€um tuos amores converte, qui

hos pre omnibus meretur j crc-

p

P

-

briüs per diem hujusmodi aCtus cli-

ce, & flammas divini amoris tuo

in corde conftanter adauge.

IL Loqui de DEO, Meditamur;

PUUTMD C C

quid-

m

-w320(037 28

p

quidquid amamus ; fcd non mi-

nüs, quod quis amat , loquitur.

C Vil

Quero ex te; ANIMA, quos com-

isqu

muniter fermones mifces? an po-

tiüs de nugis fzculi quàm de coe-

leftibus ? Tanta tibi verborum vis

] cot

;num

& copia fuppetit , de objecto ama-

18uu1

to differendi ; & fterilem adeó lin-

J .

suam pre te fers, cim de DEO

T

