$ 1?

(

Confidera, quis frt, qui venit ad tes eff

«

] ESUS Chriflussfnzsust adorandas s

n

ille ipfe , qui fait C acifixus, & eff

M

gloriofus im Cmlis : ef DEUS infi-

ii

nité potens , infinité phlcber, infini-

4flo

1e Zonus , & libesalis , qui tibi dat

HCIIC

fuuma corpuss fuam. Amimam , &

ii

fuam Divinitatem , qui [uh [pecie-

3

£us pauis, C vini ab[conditus latet,ut

wdm

facilizs [e tibi donet , tuam fidema

. i

exerceat &* tua merita adaugeat,

W

iil

Tà, mi Divine Servator , cre.

do, effe tuum pretiofum cor-

n

|

(

pus, & tuum pretiofum fangui-

l]

nem, quem mocó fumptura fum;

& licéc nullo exteriore fenfu te per-

cipiam, credo tamen firmiffimé,

quia tu dixifli.

Ah! que mcea felicitas, Ipfum

-

EO 312 X$

JESUM Chriftum füfcipiam, qui in

Ái

finu Marie quievit, € ab omnibus

li

beatis adoratur in ccelo. Credo,

| Til

Domine, fed obfecro te, perfice in

f«

me fidem hujus myfterii, & fac,ut

hii

apprehendam, ficut debeo, tuam

Divinam preíentiam, .4dazge o-

[

£is fidena.

|

Adoro te, profundiffimá, quà

fit

poffum, reverentià, & agnofco te

[U

meum füpremum Dominum; Crea-

torem coeli,& terrae.. Credo Domine.

D

h)

Il Ácrus HuwirLiTATIS.

m

hy

Confidera , quis fit? qui eum recipitt ;

borzo efl wziferrimus , qui vecipiet

DEUM Omnipotentem $. eff ptcca-

Aj

zor plenus vitiis& imperfetlionións,

ht

qui recipiet ip[aua [antlitatema s. eff

d

vermis ierra,modicum limi, & pul-

Iu

vtris , qui recipiet adorandum core

pus JESU, ejus Animam, G* Divi-

gutatem.

]iv

tb

, H ! quid füm ego, ó tremen-

T

- da Majeftas DEI mei; ut te

k

fuíci-

-52 313 Of

l

[

*

2

- An ignorare potes,

fufcipiam

nrbu:

que fim ego , quis tufis? Ah! ni-

t

mis agnofco indignitatem meam ;

(id)

fed tui amoris exceffus eft, quód

QL)L

mihi indulgeas ad te accedere.

T

l

Ità; novi optimé, quód nihil fim

n

nisi vilis creatura, mille imperfe-

L

Gionum plena; ingrata, qua tuas

gratias toties contempfi ; & pec-

O

(tt

catrix, quae infernum commerui ,

210

nequaquam digna honore, quem

mihi paras impendere.

Quid vj

Ó

bomo , quód smemor es ejus , ant filius

bominis , quoniam vifitas emu ?

^ )4!

Etfi haberem omnem puritatem

Angclorum , & omnem devotio-

nem San&orum, non tamen digna

effem te fufcipere : qui igitur au-

»

deo hancfacram menfam adire,pro-

bé confcia, quód fim tot criminum

tc35 1lla

erfida anima, qua te

totiesoffendit ? O ! libens fateor

lmf,'ll

me hoc honore indigniffimam ;

Do-

nt'!i

neque tantam gratikgm mereri.

fUlv

$2212

410 314 2f

| -

auine uon fuia 'di;gnas, ut inires [ub

iU

tetlum mqeum.

lat

U

III. Acrus Dzsipzni.

1l

Corfidera bonitatem JESU. Chriffi qua

fi

ex[uperat omnem Augelorum , &

) !

bominum , quaque Santioruna &t

L/

titudinem : in celo efficit.

Confidera

[]

pariter ejus Ponitateun, pofiguam it«

le venit , ut tbefauros. fuarmum grae

tiarum tecuma dividat.

(

Erim mi DEUS, cüm ex fu-

perabundanti bonitate me ad

tuam facram meníam evocas , me

fclicem reputo, mihi de tanto fa-

f-

vore gratulor, eóque ocyus pe

frui extremé defidero.

Veni, 9

JESU, veni in cor meum, tefolum

fuper omnia cupio ; ah! quando

-mihi fors obtinget te fufcipiendi?

Surgam ,. & quaram , quems dilisit

anivid "d.

O JESU, falus mea , refügium

D

)

meum, mneum gaudium; & unicum

€cCrne

j

*

—

HC 2 0 B-

l ghä

centrum meorüm de)fïydwenoxum,

intra incor meum, cíque domina-

l

re ! Ó qualis exultatio , cüm poft

aliquot momenta mecum habitura

DA

fim eum, quem ardenter fufpiro !

n

Defidero te millies, mi JESU guando

2

Wzb*

yenies, me latum quando facies, qme

/

de te quando [aties ?

iil fr-'

IV. Acrus CourRITIONIS.

] gi,&'

Corfidera numerumy, &* gravitatena tuo-

TAU PBCCAIOTL(WI 3

contemptum ,

il

"

quem tot gratiis irrogáfli . adbafio-

uem , quam bades eroa ereaturas ,

)

n

longé majorem , ac erga JESUM

jl

Jumamé amabilem $ exiguuna fru-

"

Gum , queua ex tot communionióus

j

Jr

Jl

baufifli, waodisam. praparationeua,

quana illis pramififli, & prefertim

j

]

ad ifau affers.

if d

[

il

H quàm füm ingrata, & per-

Á

fida, quód tuos favores non

agnoverim ! éftne poffibile,uttan-

u)

J

tarum gratiarum oblita vivam; in-

ter medias flammas Divini amoris

O 2

adeoó

-$C 316 5f

ï

adeó frigidas tot peccatis, & for-

(

dibus faedata , cüm tento fufcipe-

re DEUM puritatis? O ! poenitet

| 10

Wt

me ex toto corde, deteítor omuia

U

mea peccata. & negligentias, que

d

me indignam reddiderunt hac fum-

tione.

lj

Et dignum ducis (uper bu-

jz».fcemozli aperire oculos tuos.

W

j

Ergo homo, qui cibis immun-

i

dorum animalium paftus eft, jam

&

compareat ad fumendum panem

[

Angelorum ? Unde ille filius pro-

digus, poft tam grandia fcelera, &

(h

tantos exceffus, preefumet appro-

pinquare Patri fuo? Et llle infelix,

poftquàm fuum Servatorem fuis

criminibus crucifixit, qui audeat

ei ofculum pacis figere ? Verum

eft; mi DEU», ego fum illa mifera,

& miferabilis.anima, indigniffina

tuo confpeQu. Pater peccavi in ct-

lnus, 6* coram te.

Poftquàm facramentali peeni-

tentia meas labes ablui, poftquàar

aliquo tempore curavi meas pra-

VaS

43 30 ORf

hr

vas confüetudines deponere, tuz-

ue juftitie fatisfacere , venio a

j

f cr

hoc Divinum epulum 3 fed volo ;

[i

ut hoc fiat cum erubefcentia fron-

n

:

tis, cum dolore cordis, & fincera

refolutione plüs devitandi pecca-

(

r

ta, quàm mortem , ex tuis gratiis

meliüs proficiendi, ac deinceps

Ti

majoricum préparatione ad teac-

/ Jaf]

cedendi, DEUS, propitius cfo mibs

feccatori,

V

W

V. Acrus ÁMORIS.

(

Di

Confidera ingenteza amorem , quo JE-

SUS ad te venit ; is fe totum dat ,

(

quin aliquid vefervet , [num corpus,

L

f

Jtam: Animana , & [uam. Drvinitas

tega : d fü ommibus dat , pauperi-

jl

l

"

[

Bus,& divitibus, perfodlis, &* imper-

fellis : is fa feuzper daty quandocun-

lil

li

que etttm quis velit vecipere s ille feuz-

per povatus efl venive :

is fe dat euma

.

tot miraculis [u& Oumnipotentia, C*

)

II

At

Sapientia , ut nulli vei parcat , nobis

"

fausa amorema teflaudi ergó.

Pa

O amor

W

O 3

42 918 )£f$

——

Amor infinite , tuz delicia

[unt effe cum filiishominum,

(

tua confolatio, eostuis favoribus

[ct

cumulare. Quod itaque cor adeó

ht

obduratum te teneré non amabit?

M

$l

Te amo, Ó JESU , ex toto corde

meo 5 poftquàm tu totum te mihi

Dd

donas, ego quoque me tibi totam

(Ml

dedico, & renuncio amori omnium

i

creaturarum, ut-nihi] defiderem;

nihil diligam prater te.

Domumine ;

il

quid mili efl in celo, & d te quid volui

Juper terram ?. O fite poffem tantum

amare, quantuz te amant Angeli,

)

& SanGti | Eriam Domine iu fcitquia

4720 te,

lit

Quid poteras ampliüs facere

l

r

m

pro me? toleráfti fupplicium cru-

cis; & mortem ipfam, ut me redi-

Vl

meres; Gante tranfitum tuum re-

liquifti mihi tuum corpus, & fan-

guinem in SS, Sacramento, ut me-

morem me redderes, quanta pro

me feceris, & tuleris, & ut mihi pre-

tiofum pignus tui amoris dares.

Ame-

um

cCX$( 519 Ot$-

n

Amemus itaque JESUM pre

T

omnibus amabilem : Ó Amor;qni

Is

femper uris , & nunquam confu.

d

meris! Ó mifericordia, qua fem-

i

er ignofcis, & nunquam faftidis!

(f

6 liberalitas , que femper donas,

f

& nunquam deficis ! 44mor, qui

J

fenper. ardes , & munuguam extingute

]il

7is , accexide ue.

(

Ah! quid poffum facere pro eo,

(iffh

"

qui tanta fecit pro me? Ó fi occa-

Jl

fio fe offerret amorem reddendi

tUf

pro amore , beneficia pro benefa-

s

l

étis,vitam pro vita,& tibi exhiben-

,?M

di heroicas probationes mez fide-

litatis, & dile&ionis! Ó JESU., in-

i

!

n

flanma iftud cor igne tui Divint

"

amoris ; penitus immuta, & fac, ut

u

[

li

vitam, & mortem agat te amando,

t

Amove amoris tui useriar, qui amo-

It

f

vt AWo0ris w2t6i dignatus es

unori,

^

yo

j

"EC CR m

O4 VLAcrüs

H3( 320 )f

VI. Acrus ORLArIONIS,

H

Offer tnams Commuuionems ad intem-

«

Hiones [equentes,offer te pariter DEO,

t

6 defidera badere optimas quasque

k

difpofitiones , auales [ancli ad eum

bi

vecibienduua attulerant,

p

Ffero tibi, mi DEUS, hoc Sa-

K

crificium Miffe,& hanc Com-

K

munionem, r.9 nt tibi debitum

!

honorem; gloriam, & homagium

praftem,

i

jl

2. Ín gratiarum a&tionem pro

omnibus favoribus, quos mihi to-

W

tà vità meà contulifli, & pro iis,

quos Angelis, & Sanctis impendi-

ff

fti; preprimis illi San&o, cujus fe-

q

ftam lucem Ecclefia hodie recolit,

u

li

3. Offero tibi in expiationem

Imeorum peccatorum , & ut te lar-

d

giente impetrem, in tua fan&ta gra-

$

tià vivere, & mori.

j

4. Supplico tibi etiam per meri-

(

ta tui pretiofi faneuinis, ut gratias

mihi concedas, quibüs magis indi-

)

ga

p

. MIC O X

ga fum, hanc virtutem tolerantiz,

$

&c. victoriam hujus paffionis : fuc-

iil

Rogo

ceffum hujus negotii, &c,

Di

tc ctiam pro meis cognatis amicis,

!ld!'?ï!

benefactoribus, &c. pro Principi-

[]

bus Ecclefiafticis, & faecularibus ;

pro tota Ecclefia; pro converfio-

M

ne infideliuni, peccatorum; & ha-

reticorum ; pro fubfidio animarum

Con

D

in purgatorio, & ante omnia pro

-

-

-

4ri

Memento pnrticularis inteu-

tionis, gnam habae vis.

Da, quod

l pro

jubes, & jube, quod vis, . Reípice

in faciem Chrifti tui.

IU

Q 1

Offero tibi meum corpus;,& áni-

mam, meas aCtiones, & totunt;

vtl

h

quod fum, ut integré fim confecra-

[

'CO]&L

ta glorie tuz : fed quia nihil fum,

otta

nisi peccatrix, offero tibi omnes

difpofitiones , quibus B Virgo; &

Ü Im

San&i ad te fumendum accceflére 3

40l

optarem ex toto corde meo; eaf-

dem haberc, Prefento tibi fimul

n«fh

omnes laudes, quas beati in ccelis

tibi accinunt,

Gloriofa Virgo ,

y

An-

1

O s

i

'-jä( 595 )£4-

Angeli, San&i gratiam impetrate

T

mihi facram communionem bene

10

obeundi, & me acceptam redden-

g

di DEO, qui me vifitare dignatur.

hr

Dile£ius szeus mibi, & ego ill;

Pï(

k

Cum) ab ipía [umptione proxim

Ales , ingenti fervore ommes bos atlus

(

iunova, &* eoruma veluti compendiuma

li

familiare babeto.

^i

99j2 oj df od of df lo t M

!l

GRATIARUM ACTIO

ll

PO J T

D

COMMUNIONEM,

[

Retrabe te ad partem , ut gratias agas

& corfidera JESUM Chriflum tan-

q

quam Regem, qui comitantibus [uis

i

It

4Angelis apud te fuum insve[fuua ct-

le£ravit, & in medio tui cordis ref-

det , mox eum alloguere,

l, Acrus AnonaAriOoNis.

Á

H! ecce qui venit meus Di-

vinus JESUS. füprema Maje-

ä(

ftas, magüus DEUS; Rex Univerfi,

meus

m

MiC m t

iv

meus Servator J. C.. Ego te ado-

Dut

ro, & me ad pedes tuos cum omni,

fí

quá poffum,fubmiffione profterno,

atl

li

Aenofco te DEUM meum, & fu-

premum Dominum meum. O quàm

bonus; quàm amabilis es, quod me

dignatus (is invifere ! ecce DEUS

1]

meus ,ipfe eft, quem fufcepi, Ds-

winus meus, 80 DEUS meus,

l

KHos atbus nà cuv frm perlegas, eosdeua

fimul interis elicére [atagito , dis diue

tiis inbarendo, quos adverteris tua de-

qotioni amplids deferoire.

J'

'Tremenda Majeftas ; in cujus

confpe&tu Angeli contremifcunt $

h |

quam adorant altiffimi Seraphim,

& fupremum Dominom cceli,& ter-

re vencrantur ; anaihilo mecoram

[

te, & offero tibi omnes adoratio-

j

nes , quas Angeli; & homines tibi

exhibent in ccelo,& in terra.

Ve-

nitt, aderemus , & procidamus ante

DEUM. O quàm grandis eít! Ó

" !

quàm dignus amari! Aaguws De-

minas , Q* landa£ilis mimis.

f |

If. AcTus

l]

C RCH

u3 0224 0 f9.

IL Acrus GaArIARUM

!

ACTIONIS,

K

Confidera ]ESUM Chriflums, qui [uam

tl

li£eralitatemz , &v tbefauyos. fuavum

I

gratiarum [uper te eundit 5 qui er-

l

ga te exercet ofrciuma amanti[fimi

(

Patris , tibigue ea largitur , quibui

Vadxiuie epes,

[j

Is eternüm benedi&us, & lau-

n

datus, mi Divine benefactor,

?

pro tua bonitate, & pro honore,

h

quo me in hac vifitatione affecifti,

gi

$i aliquem Angelum mihi mififfes,

i

quanta gratia! fed quód tu ipfe

(

adveneris, & cum tanta benignitaz

te; hoc eft, proquo nec fcio, nec

ï

poífum fufficientes gratias agere.

Bentditius Dominus DEUS I[radl, quia

|

vifitavit , & fecit redemptionem pledis

fue, — Quas tibi vices reddam pro

tanto beneficio ? Quwid retviduan

Dowmino pro omuibus , qua retribuit

nibi

Invito Angelos,& San&tos, ut te

E —ERL t M L

lau-*

—

jg( 225 Of :

j

laüudent, & mei locó gratias agant.

uàm vellem tibi dicere laudes,&

77

reddere gratiarum actiones, qu&

tibi eternüm reddentur in coelis.

D)

In grati animi teftificationem vo-

lr

lo te amare fuper omnia, & tibi fi-

deliüs, quàm unquam fervire. — Be-

ii

nedicite omuia opera Douzini Domino.

O B. Virgo, mi bone Angele, &

ilv

mei fan&i protedtores, juvate me

(j

gratias JESU. Chrifto accinere pro

f

honore, quo me dignatus eft.. Ma-

(ii

guificat qnima- mea Dominum.

Tm

p

IIl, Acrus Áuonrs,

J

Covfidera JESUM Chriflum vveluti ami-

cum , qni invifit [uum amicumy nt

l"

l

i

euus [oletur, & boc bonoris teffimzonio

jl

- fecuruma veddat de fiucera auaicitia,

Dile&iffine cordis mei, in

I

JJ quem tenerrimz affc&tiones

mez collimant, Ó Divine JESU,;

il

;;'(L,

Sponíe anim? mez,teamo ex to-

to corde meo , & me totam tibi

confecro ! Ó qualis mihi confola-

i

i

7

tio,

USPRC 326 )IfR

tio, quale gandium te videre tam

pulchrum, tam fan&um, tam po-

?

tentem , & tam perfe&tum ! Heu

quód cffi-ere nequeam, ut totus

mundus te amet,& honoret,quan-

tum mereris ! Dilieam te Douzine

Jortitudo wea,

Tu es Rex meus, jube ergo, ut

omnes meg paffiones tibi fint füb-

dita.

Tu es Pater meus, volo ita-

quec cum morigeris filiis tibi debi-

tum amorem, & obedientiam pra-

f

ftare. 'Tu es Magifter meus ; lo-

l

quere, Domine, quia audit fervus

!

tuus.

Tu es Medicus animarum,

fana meam.

Tu es meus judex;

Í

fac mecum mifericordiam.

(

Tu es Paftor bonus, reduc hanc

errantem oviculam.

Tu es panis

:

vite, enutiias me,

Tu es ignis

uren$, accende me tuo Divino

t

amore,

'Tu es DEUS meus, &

Omnia, fac,ut tota fim tua , ficut

tu totus es metuis.

DEllsleS, &'

Quzzuia.

ä

VA-

m

?!2( m )U

AU

VARII Ácrus.

p

li

Proflerne te ad pedes JESU , ut Mag-

salena eofdem. ardé qmpledere 5

(l

4l

audi in filentio , quid X ESUS 4 te

petat, — Contemaplave ejus varam pal-

J

chritudinem , & Divinas perfedio-

uesy fruul diverjos a&tus. elice , [e

u

t

cundim wotionem $. Spiritus.

lb

It

N bene ponderabam hujus

li

Á

magni DEI prefentiam ? an

(

faris intelligo magnitudinem ob.

l

tente grate ? DEUS apud ho-

]

minem; Rex,quiin coelo commo-

(

ratur,in corde tam immundo quie-

»

fcat ? Lux inter tenebrasjipfa fau-

&itas in anima tot peccatis defce-

"i

data? Ó amor ! ó extafis! Ah

liv

uid faciemus anima mea ?

iM

O J5su ! nimiam mihi bonita-

ji

tem impendis, tua liberalitas pro-

j

digà excedit: fed prob? intelligo,

mi Domine ! quód velis palàm fa-

It

"

cere, non effe alium DEUM tam

bonum, & potentem, pr&ter te;qui

tanta

-2( 528 )æ-"

— À

tanta miracula facere poffit,& tan-

tam benignitatem exhibere crea-

li

1

turz, que.tam exigui eft meriti,

4

qualisego ! Qudwm £onas Ifraél Deus.

fl

f

IV, Acrus HuuirtmrArIS,

Ti

Confidera te veluti paupereus,qui a[fidet

l

usev[e wiagni Regis,

i Nde hic mihi favor, ut mead

V

L

hoc ccelefte convivium evo-

i

ces , in quo te ipfum donas in ali-

te

mentum anime mee? Nonne tu

Iu

es il'ud pulchrum lilium ? qui po-

K

tes inter has fpinas, & in corde

Y

tam impuro , quale meum efl per-

Q

fiftere ? Nonnetu es panis Ange-

l

lorum ?. qui hunc donas miferri-

mo homini? Nonne tu es ille JE-

[

SUS adeó purus, & fanctus? qui

voluifti-habitare in hoc corpore,

& in hoc corde impuritatis pleno?*

Ah! non ignoro gravitatem meo-

rum delictorum, intereà tu diena.

ris intima mea fubire,

Unde boc

e?

miöl;? ul veniat Douinus uaeus ad m

$i

.

-3C 329 of

(

4l

Si cceli fatis mundi non fuünt ad

K

tc recipiendum 5 fi füblimiffimi Se-

OU.

l

raphim fe obvelant , & tremunt in

Dui

tua divina prafentia, fi Magdalena

fe ad tuos

edes feliciffimam efti-

I!

d

mabat, qui

erit de me, qua habui

IJA

1]

honorem te fumendi?

O mi JESU, tuis pedibus advol-

i

vor,ut tibi miferias meas confitear,

qu

& contefter in confpe&tu cceli, &

] dl

terra, me penitus indignam hono-

t

re, quó me affecifti,

Veniam à

h

te oro, & tibi refarcio omnzes irre-

yt

verentias,quas ego commifi, que-

:

que ab hareticis, & impiis contra

nü

te in hoc divino facramento com-

:

mittuntur, Exi92e, quia bomo pec-

cátor fum y Douine.

j

:.[:

V. Acrus RzsOLUTIONIS,

jl

j

Audi JESUM Chbrifluua , qui im veco-

(

gnitionem gratia tibi praftita. À te

I

, k

exigit, nt pergas vincere banc iraum,

,l,y:

illaua pa[fionem C c.. cui maghs [n5-

j

jela es : Capit etiam , ut amorem

Cïg(l

S3C 0330 2f

erga illam contefleris , poflguau ille

li

l

tibi tavtum exbiluit,

lr

Offer ergo

tua obfegnia, & pronitte fidelem fer.

vitutem , exercitationena bonoruua

operum , quotidianos im perfetlioue

(

progre[fus , maortis poting toleram-

tiam , quam DEloffen[auz,

Olo ingrata. perfiftere, poft-

N

quàm tantos favores accepi.

Quid à me defideras.

Domine ?

h

jube;in omnibus tibi morem geram.

E

Q

Si neceffe eft hanc paffionem edo.

mare;id faciam amore tui ? fiopor-

fi

tet me vincere in hac occafione;il-

K

lud bonum opus aggredi ; en me,

4

Domine, paratam, ut omnem tuam

fit

voluntatem adimpleam. Volo de-

inceps tota effe tua, da, ut vivam,

ü

& moriar te amando.

Domine ,

((

quid me vis facere ? Renova tua bo-

na propofita, & fique fecifti, vota,

i

Da quod juses, & jubé, qued vis.

4 .

Pollicere in particulari fubigere

hanc affe&ionem N. non ampliüs

illa

l

—

410 n OR

d

rl

illa verba proferre; &c. hancaflli-

&ationem exercere N, &c,

| H;f!

y

]i

VI. Acrus PETITIONIS;

7)

Confidera teyceu um aliqueus magmo

T

Regi gratio[mu, qui fe ad ejus pedes

demittit pratiam petituyus.

lm fiducia, & reverentia me

ol

ad tuos pedes profterno , Ó

i

Rex glorize, DEUS infinité potens,

(

Afh

& optime,ut à te gratias cfllagitem,

quas mihi neceffarias nófti ; illam

0

X

tolerantiam, hunc amorem DEI,

fucccffum illius negotii &c. & an«

3

te omnia gratiam perfevcrantiæ.

Qf

Amorem tui [olum cuma gratia tua mibi

il

jj

h

denes , &* dives f Jatis.

O JESU, qui omnibus ad te re-

lj

currentibus fanitatem, & medelam

i

tribuifti, libera me ab hac imper-

y

fe&ione N, ab illa prava confuctu-

]

dine, &c.

Domine, eccc , quem

anias , infirmatur,

t

Si pauper fcemina fperabat fa-

IH

lutem corporis, modó oram tua-

l

rümn

HiC 352 0f

rum veftium attingerct ; fi folus

fi

tuus contactus infirmos valetudini,

E

mortuos vitz reftitüit $ quid non

! ]i

expe&tem ego; cui fors obtigit te

Ti

intra mea vifcera tenere ?. Sj teiige-

fi

ro tantzm fimbriaua. vellimenti ejus

K

Jalva ero,

lUI

Deprecor te etiam, mi DEUS,

W

pro meis parentibus, cognatis,ami.

hr

cis, & benefa&toribus, pro tota Ec-

tl

clefia, pro peccatoribus ; pro ani-

| &l

mabus in purgatorio , fpecialiter

-

-

-

pro

AMemento bic inteu-

l

tionii ,.quduz tug Communioni peu-

t

liarem prafixiflt.

Domine non cef-

[/

fabo clamare ad te, donec exau-

/

dias me,

Non dimittam tejnisi de«

ii

sedixeris maibi.

:

O Adorande JESU , priusquàm

te dimittam , fanctifica meos ocu-

(

los, ut magis fint modcefti, fani-

fica meam linguam, in qua quievi-

fti, ut magls fit frcenata, nec per-

San&ifica

verfas voces proferat.

mecam memoriam , ut ea nil magis

reco-

"

N

EC 45 X

*o!u.s

recogitetquàm te. lliuftra meum

j

intelle&um divino lumine, & vo-

Tl

luntatem meam tuo amore inflam-

It

ma,

San&ifica meum. corpus ,

meam animam, & meas cogitatio-

/

nes, mea verba, & meas actiones;

ut non refpirem;nisi pro te ; & poft-

!

quàm te in hac communione pol-

7)

fedi Sacramenti fpeciebus vela-

KE»

tum , te revelata facie videam in

H

eterna eloria. Amen.

]

Pofl facrama vefeclionema te. aliquo

ltl

lempore detine , "t bos a&lus crebyins

56(»"('

elicere, & alias precationes tue devotio-

tj

ni conformes dicere queas.

Oportet in

j

um commodum uti teupore tam pre-

Dd

tiofo, neque eos cozfiblari, qni gratiis

]

agendis perparim tribuant.

Record

d-

l

re indulsentiarum;, fiquas lncragi potess

Il

€? cura Commaunionis diem inter pla-

"

res pietatis exercitationes À rela-

(

xationibus uaultita veuaota

H

extgere,

4

;

:

PRA-

0

C 334 0E

eU dT ARA EREEOIMRGENG-

Áq

4li

PRAXE3

! v

vit

ORATIONIS

Ilg?

MENTALIS.

At

D)

lm precatio, que mente fic-

ri affolet,non folüm iis, qui

(l

t

intra religiofa clauftra fe

Q

abdiderunt , fed aliis etiam com-

D/U

pluribus , qui fzculi curis addi&i,

r

virtutistamen ftud:um profitentur,

hi

familiaris fit.& ufitataamecum con-

| M

ftitui ejusdem modum te, ANIMA,

ï llg

edocerc, ut hoc uno in libro om-

nium Chriftianarum actionum pra-

xim contentam haberes.

Sub Auroram, priusquàm te ne-

gotiis tradas, huic precationi ho-

j

ram integram;aut dimidiam,quem-

f

admodum tibi pro rationce tui fta-

j

tüs otium fuerit impende : Mate-

ft

ria, quam ex aliquo libro medita-

[

üonum defumere potces , feré ad

fe-

m

*

p —

-2 395 2f

)

fequentia capita reducitur,

1, Ad

aliquam Chriftianam veritatem,aut

regulam, que ad confecutionem

virtutis, aut devitationem vitu di«-

E

rigat. 2. Ad quampiam aGionem,

aut myfterium,

'Tibi licebit iis

confiderationibus,& affe&ibus uti,

«

quos à viris fpiritu plenis ubertim

j

u

colle&os repenies ; aut illa deliges;

que fpiritur tuo magis profutnra

(

videbuntur.

Hic ordo communi-

(

[

ter fervatur :- Orat;o. praparatoria ;

T

HM)

Praludia.

1, Confiderationes ,

001

lh

Affc&tiones,propofita, Co/loguizur;

bis finitis voflexio.

n

3

Pfä'

ORATIO

PRJEPARATORIA.

N

h

Poflquám aguäï benedicla, & cruce

froutem , petlisque fionafli , te quam

[i

potes vivaciffimt , in. DEI prafentiaua

!d

I

toflitués, eámque tibi Joto precationis

l

)

fenpore imprejant vetim£is,

!7

L Atius

h

-3C 26 2tfk

I

[r!

Cius Eidei. San.&iüïma' Trinitas,

d

Pater, Fili,& Spiritus S., credo

lDa

firmiter te hic, & ubique per cffen-

tiam, prefentiam, & potentiam ad-

Do

effe. Ingenua procido coram tua

N

adoranda Majeftate, ut te DEUM,

Titi

& fupremum Dominum meum con-

BI

«

fitear, tibíque homagium praftem.

Venite adoremus , & procidamus aute

Qi

DEUM,

Ti

IL. As bumilitatis, Quid fum

)

ego , ut tibiloquar, ó magne DE-

US, & tecum converfer? fum mi-

fera creatura , & peccatrix indigua

l

comparere ante faciem tuam. — Zo-

quar ad Dowminum wieumy, càm fim

Ti

)

pulvis ,& cinis.

II AGus odlationis. Offero tibi

! fr

hanc orationem,in tui amorem, &

"

gloriam in unione precum JESU

Yl

Chritli, & omnium Sanctorum.

L

Vellem nunc reverentiam, & devo-

t

tionem exhibere, qualem illi ha-

f

buerunt, & tibi omnem laudem di-

]W

care,

p

]ï

*

m

care , qualcm«ilvliwgibi dederunt in

terris, & dant in ccelo.

It

Loyuere

10

Domine , quia audit fervus tuus.

Cïrïl!'y

IV, Adlus petitionis.. Confiteor,

n

Domine , meam imbecillitatem ,

It

languores mez voluntatis, & ama-

ritudinemfpiritüs inei. Itaque me

jl

i

illumina , & divinis tuis ardoribus

[n

accende, B. Virgo,Angeli,& San-

T1)

&i, impetrate mihi gratiam bene

meditandi Domize, doce mos orare,

r

Veni S. Spiritas,

Dl

PRUELUDI..

iil

jot

Rimum przludium confiftit in

P

eo, ut meditationis materiam

j

tue imaginationi proponas veluti

in aliqua pictura, aut per repre-

fentationem loci, perfonarum &c.

JW

[l X

v.g. fi Chriti mortem perpendere

velis , reprafezta tibà monteu, in quo

»

Jl

erux elevatur &c. Si veritatem Chri-

w

ftianam, reprafenta tibi JESUM,;

quando ad (uos difeipulos férmonens

jl

jb

Secunes

CQ» l

M£rCcs98 ) BR

Secundum preludium confiftit

pit

in eo, ut petas à DEO gratiam de-

! fen

fideratum fructum ex hac Oratio-

|

Sic 1n meditatione

ne capiendi.

il

de Cruce , pete amoreus JESU , &

n

auiorens Craucis.

f

i

l. PuucTuMw.

«

CONSIDERATIONES,

yr

t

Ccupabis tuum fpiritum pen-

]

O

fitaione eorum , qua.pre.

li

pará(ti, cura has veritates probé

fot

intelligere, te pro viribus convin-

cere, & earum fequelam tibi ple-

g

né perfuadere,

Ti

Accipe exempla

fingillatim.

Ut

Co;fiderationes circa aliquam

Feritateus,

L

qu

Tar

Onfidera fenfüm hujus verita-

f.

tis : "Tendenti ad celum porian-

da *f Crux.. Quàm verum fit , in

fpc

quocunque flatu, omni tempore

Y

&c. oportet pati &c, diícure in

)

pat-

p

"C 539 Jf

ii

particulari quamvis vocem hujus

ni

fententiz.

1

IL Ejus veritatem.,

Chriftus id

OR

ipfum afferuit; an non fufficiat ad

"n

me convincendam ? elice a&tum

fidei : Ita, 6 mi DEUS, credo , quía

1Á dixifli &e, Sifanctorum Patrum

accedat authoritas, eorum hac fu-

A

per re effata fpiritu recole, ut tibi

potentiüs perfuadeas,

n

p

lII .Ejus zeceffitaten.

Quis tot

inter afflidiones, qu& occurrunt,

pmää

Y

totinter propenfiones, qua fubi-

gends funt,; à ferenda cruce fe exi-

,1 pï;:

mat?

J

IV. Ejws uilitatem, 1. Refpe&tu

DEI, que illi eloria indé emergat,

7]

2. Refpe&tu tui ; Ó mea anima ;

quantos thefauros potes compa-

rare ; quot occafiones tolerandi

q

Íe offerunt? 3. Refpe&u proximi.

J

!jl

V. Damna ex Adver[o.

r Re-

j/4

fpe&tu DEI, quem inhonoras re-

rFJEv

nuendo cjus imitationem , cui

[

gloriam eripis &c.

2. Refpe&u

h

P2

tul,

IS I

r sl

tui.

O mea anima;,debebis pati, etiam

nolens, G tua impatientia anice prode-

[

vit ad augendos tibi dolores im bac, &*

altera vita.

3. Refpedtu proximi.

|

O ! quot-ei moleflias faceffiazus , quot

nala cfferimus crucem agrà ferendo,

VL Exempla eorumi, qui fortitev

prectfferunz.

JESU Chrifti& San-

&oruin.

df

Con(ideremus,ó mea animay

Vi

bousines tenera. atatis, &* indolis , eui

jriunia, aufleritates, ferrnu, flammas,

i

&* mortem tolerant " tu ferre il pote-

N]

715, *ec vvoles,

- VIL AMetiva, & rationes, quz

d

ad hanc exercitationem impellunt.

-

PIU

& VIIL. D/fezltates, quas devince-

re, & inpedimenta, quas de medio

t

tollere oportet.

Xl.. Media, quibus , & occafio-

Vr

nes, in quibus fpecimen quis dare

[

poterit.

M

«;

9l

sl

23)

MT

o

d

Y

€on-

l

-HCos 0R

t

"CONSIDERATIONFES

i.

Circa. aliquam "virtutem , at

«

vitium,

Vi

Onfidera ejus matuvam , ejus

L

*

odjellumy, G' ejus atius,

fl

pl

II Ejat qualitates, Excellentiam;

vcl feeditatem : facilitatem , aut

$

d

difficultatem , &c. illius virtutis ,

fl

vitiive.

W

lL Contrarism huic vitio,id cft,

TU

virtutem ei oppofitam 5 vel veió

liyla

vitium illi virtuti adverfum.

IV. Cosamoda hujus virtutis, vel

I

IT

damna vitii refpe&u DEI, tui, &

proximi.

J

(

V. Ejuspramia,aut caftigationes

climin prafente vita,tum in futura.

VI. Ratiíones, quz fuadent hanc

f

ii

virtutem ample&tendam,vitium fu-

giendum.

VIL, Aptboritatem ex facris pae

ginis, & fenfu fanctorum Patrum

defumptam, qua hac virtus com-

mendatur, non item vitium,

D

d

P3

- 342 X

VIIL, Exesspla corum; qui exer-

fl,)

citáruRt, aut devitárunt, nec non

Mdl

]

id, quod illis accidit ; cüm feré

extra dubium fit, idem tibi even-

i

turum,.

«

ii

IX. Neceffitatezz in communi, &

]

lit

in particularibus a&ionibus exer-

citio hujus virtutis, & fuge hujus

dlm

vitii fe tradendi.

j

X. Media hanc virtutem indipi-

[

Ícendi , hoc vitium füperandi,

p

XI. *Diffcultates& impedimenta

p

hujus virtutis.

p

XIL. Damnit, que in hoc vitium

üt

prolabentes incurrunt, & quid ad

confimilem lapfum:deducat.

La

Q

Confideratioues circa aliquam

attionemm.

t

I

Onfidera pcri'onam, qua agit;

C

dfa

aut patitur, & perfonas, que

D

tum adflant. —JESUS , £ filiis bomi-

num pulchberrimnus , per quem tot agri

válebuut Gvc, ecce totus undus in cra-

1]

t

430 33 2 :a-k

O

ee, préfentibus lidorieus, J udgis, ejus

; t

AMatre, &e,

r

M

lL. Zocuzz, G* tempus.- In monte;

ij

qu.

expofitus confpe&ui totius mun-

di; ídque fub meridiem &c.

Ah!

T

lL Fixem ) bajus athionis.

hic alius non erat; nisj ut nos r€-

| CXF!-

hii

dimeret.

. 1V.. Ejus maguitudinens , ejus. cir-

(j

camfautias , & virtutes,. Cüm per-

pendo, quód DEUS fit mortuus

l

1et

pro me, an quid grandius cogitari

oteft? fed quanta bonitate,quan-

tà tolerantià, &c.

ilziuaï

"W. Commoda x. DEO, 2. Sibi.

TU

3. Aliisindà enata ; & fclices cffe-

&us, qui confecuti funt.

7)

VI. bwitatienem. Videamus,qui

cjus veftigiis infiflere poterimus.

Ad eandems mormatm. con[iderabís

Atf

alia siyfieria JESU. Chrifti , "B. Virgi-

qu?

nis, ( vitas Sautlorum,

i

"i

Anuotaiie.

(

has confidera-

l

NEquc. omnlc)s

4

tio-

UH 344 )f

tiones , nec omnes affectus in.

hi

fàt

frà enumerandos neceffe eft adhi-

bere, fed cüm ad meditandum te

cli

It

camparas, illos delige, quos cuivis

pun&o tuz Orationis magis pro-

1

hi

prios obfervaveris,

p

RrErFLEXIONES.

IU

Multiplici tonfideratioze ad finem de-

dutla tranfitums facies ad affeélus,

quibus tanien noumallas veflexiones

pramittes,

F

I

Entem reflc&ere debes ad te

V

ipfam, tibíque fingula, qua

Q

perpendifti,applicare, | Edie, auima

H

waea! an unguan deità. ponderáfHi

Ti

prodiguma ausorem , quem tibi J ESUS

li

im crute exbibuit ? quantum tu cidem

C(

affceris ?. &c. — Edie, au. comformiter

bnic veritati esifli ?. Confer wzodefliam

)

B. Virginis cuma tuas ejus demijfionem

cum tuo fafu, ére,

Difcute tuam

vivendi rationem , & vide, an in

tuis cogitationibus verbis, operi-

bus,

l]

od

"iC 345 0H

J

bus, an in quacunque opportuni-

«di

tate exercitáris hanc virtutem, de-

m

clináris ab hoc vitio &c. illam ve«

titatem fat ponderaveris, tibíque

Qu

$p

imprefferis.

Mox fübjicies actus

humiliationis, contritionis, pro«

pofiti &c. fecundüm tuam devo-

tionem.

]

"1]

IL AFFECTUS.

»lff? Il

Oftquàm tuus fpiritus fe occu-

vint

pavit ponderandis hifce veri-

tatibus , fcque perfuafum fentit,

at

voluntatem fle&i oportet in affc-

[

&us defiderii , admirationis, amo-

17!1"(4

ris, aut odii.

Plures pauló infe-

riüs enumerabo , tu veró illos de-

ï,r,i(l

jj

liges , quos tuz meditationi magis

convenire noveris, Hicfolüm ad-

1]

7)

duxiffe fufficiat, quorum ufus fre-

li

quentior eft,

yl

Anunuotatzio,

j

Ctus, & affedius , quorum

i

"

hic mentionem ipgero, ficri

PUS

Jj

j

-9 346 )f

poffunt in communi, & in parti-

i

culari, atque hoc ceu medium te

tüc

juvabit iisdem prolixiüs infiften-

4f

di, In communi elicies, v. g, asso-

yezm DEI.

O mi DEUS ! amo te

4

füper omnia, quia tu es infinité

bonus; & perfe&us &c.

In parti-

Fl-

eulari.. Amo te mi DEUS, quia te

mihi donas in SS. Euchariftia ; quia

tio

me ab illo periculo preferváfti, &c.

Qq

Amo te magis, quàm meas opes,

!t

L

quàm meum honorem, quàm vi«

tam meam, &c,

I

A &us fpei s penerali, Spero om-

)

nia,quz mez faluti neceffaria funt.

ü

Jn particular:.

T

Spero, quód mihi

veniam dabis meorum peccato-

Ti

rum, quód me in tentationibus ro-

V

"

borabis, &c.

l

AGus demiffionis i» geuerali, O

mi DEUS , agnofco me nihil effe,

neque aliquid poffe finé te.

In

;];;f

patrticulari, Agnofco, quod dudum

illud peccatim admififfem , quód

ä

nunquaim huic -virtuti manum ad-

mo-

-« 702f*

i

moviffem citra fingulare fubfidium

J

ij

tuz gratig.

Ita de aliis a&ibus;&

lr

affectibus, .

f

m

Q Affe&us circa ali-

01

j 4&2:,

&

j

N

quam Veritatenz,

Mf

ldei fuper hac veritate. — Gratia-

u

* anum adionis pro ejusdem agni-

tione. Zaudiísex amore in DEUM,

l

N

qui nos ità colluftravit. — 4dmira-

n

tionis, qua fe extendat ad nos ipfos;

W

& alios, 1. quód tanti momenti

regulam , adeó parüm cordi fum-

(f«

píerimus, . 2. Quód ad ejus exe-

cutionem nullam manum admove-

j

rimus. Cowpaffioniís ob finiftram eo-

jl

[

(

rum fortem, qui nec cogitatu, nec

opere circa hanc veritatem verfan-

[

tur. JDoleris, quód etiam nos in

utroque focordes.

Timoris , fpei »

bumilitatis,confufonis eadem de cau-

fa

Difidentia , ob defe&um pro-

j!

priarum virium , & confeffionem

noftre imbecillitatis, cüm agno-

l

Ícimus nihil n&s penetrare;nil age-

P

s

(

-0 348 5 f&

re poffe finà gratia DEL

Fiducia

in DEUM ,. qui fuis auxiliis aderit;

ut utrumque praftemus.

Gratids

ä

ru: atHionis fi neuttum pretermi-

I

fimus, cum perpetua recordatione

id fadum effe ope coelefti. — Prego-

Í

l

fíti ; Defiderii hanc veritatem exer-

cendi.

Oblationis füiipfius ad exe-

]

quendam voluntatem DEI, & vin-

cendas omnes difficultates, que

(

Obvenerint.

f

Petitionis qua à Drzo

gratias ; à B. Virginc,JAngölis, &

J

Sandis interceffionem exoremus.

l

t

"dffelitts circa. aliquam virtu-

fem . ant vitium,

Moris, Complacentie , Defiderii et-

ga hanc virtutem.

Horvreris$

contra hoc vitium,

AGus virtutir,

quam quis confiderandam [ufeepit.. Si

