tiüs audiendas crede, ac illius , qui

Ws

Tur

fan&o huic operi omnismodefiie

immemor fe accingit,

(r,

Preces, quas ore enuncias, ne

Wf

precipite lingua effunde.

Quid

Í

K

tibi; ANIMA, feftinationem impe-

rat?

SI( 0

)

—

rat? An citra faltidium DEUM

BUM

M05 4

non affaris, & vel ideo , quó citiüs

Qu Dd

vales, omnem cum €o fermonem

finire properas; vel an verbis im-

t

equu

perfectis orationem conftriogis, ut

alteri occupationi te velociüs red-

crpe

das ? Dic,amabo, quod tibi nego-

tium majoris dignitatis, aut com-

jftiam

TU

modi inftare potlit, quàm precibus

vacare; iis prefertim

promo'

; ad quas lege

obítringeris?

»queris,

yramis

Quosdam recenfere licet, qui

r

tantá velocitate preces decurrunt,

f

onisie

ut nec fpatium nancifcantur pen-

fandiea, quelabiisefferunt, Vi-

n t

metit?

dentur fuas horas recitare, non ut

DEUM orent, ac honorent, fzd

$ife

u»n&fS'

potiüs, ut onere fe liberent, quod

cis injecit debitum,certum Oratio-

us

nis penfum perfolvendi, Anne ad-

ii

mirationem meretur, fi tales ab

Oratione recedant , quales accef-

s,nc

sére, nimirum fine fenfu pietatis ;

iné ulla devotionce.

(yd

p

Vl Unfo eua DEO, Afp

iran-

dum

pi

j

430 72 )"»S-!-

dum eft, ANIMA , ut eogitatus, &

1ali

affediones intimá unione in DE-

ctd

UM transferas : Eo pa&o & crea-

Q

turis te avulfam effe oportet , ut

Qd

nullum amorem , nullam propen-

li

Í

fionem noveris, nifi erga DELUM.

(

lQ

Si maguis paffibus in hac unio-

K

(l

ne proficias , cogitationibus tuis

ff

j

minüs verfaberis inter crcaturas ,

t

üt easdem crebriüis in DEUM de-

ns,qu

figas 5 quidquid benigna; vel ad-

r

verfa fortis tibi obtigerit, nil tu-

fitts

um animum afficiet, utpote; qui

tj

omnuem fuam profperiratem íin

fj

h

DEO repofitam habet; — Tempus

t

precationi deftinatum, tibi horas

i

if

gaudiorum rewehet, & fola volu-.

ptas, hoc nomine digna;erit cum

00 n(

ct

DEO communicare,unum tedium,

T

Orationis tempora adeo celeriter

1

effluxiffe,

Inter orandum Tnus

tf

fpiritus in DEO plené abforptus te

i

tibi eripiet 5 inter operandum, &

&t

per diei decurfüm cor tuum fen-

Atte

ties arcanis vinculis ad DEUM

trahi,

«S C $

ao

fT

itatusl

tralii, & coelefti ejus amore fuc-

in Db

cendi.

Tandem, ut paucis com-

àcto

ple&ar omnia , fummis lztitiis in-

tet , U

Ccdes, fi quando occafionem na.

pro (

&a füeris pro eo agere, aut pati ,

JEUM.

€ui cor tuum inteeré devovifti, &

; unio

quicum tibi fingularis unio inter.

us tul

cedit,

aturas

Átque hic eft ilIe ffatus beatita-

]M de

tisquam,uti vides.ANIMA,aman-

,vcl Zd'

tibus;& orantibus inchoare licet in

, Ilï[ TUT

terris ; multisitaque votiseó con-

tc; q

tendere debes, Interim in brevem

um ?

fyllabum ca coégí, que hanc unio-

[enpt

nem prapedire folent, ut difcas

j o

odiffe , ac fugá declinare.

n VOIU'

1. $e plus &quo immergere ne«

[j u

gotiis, & admittere, ut quis labo-

;ædillm:

rum copià obruatur,

grit

2, Nimio ardore, & propenfio-

; Til

€ ferriin aliquod objeétum; cer-

w

us

; cui tantum afficeris , oranti

jufls

centies memoriam refricabit , &

i l

attentionem aufcret.

pril

. 8. Plufculüm effe cffufum ad

g

D

CR«

4 7uv

exteriora, verborum nimis prodi-

M

gum, & avidum cun&ta videndi ,

i«

audiendíve.

qua

4. Fovere affe&ionem, qua an-

te alios dominatur , v. g. amoriss

averfionis, &c.

^

pote

s. Nulla, folicitudine minora

dfüul

eríata prevertere s hec, atque ho-

h

rum fimilia unionem cam.DEO, €

fite

guftum 1n Oratione aut tollunt;

aut non admittunt,

Memento il-

NU

Til

lius diverbii, é fenfu Patrum cele-

fgm

bratffimi : Tas erh im Oratwnt s

f

gual:s exira Orationenz fueris,

d

ag d ld s o u o i jl

Ties(

dm[w

PRO DIE MERCURII,

FIDELITAS :DIVINIS

&xc,

hrne

GRATIIS DEBITA,

UT

« Ili.fa&um. putes, ANIMA,

(1'!9'

: quód fandi perfedtionem,

& coeli gaudia confecuti

Tis,

ditio

fint * Nimirum; cum fidelitate re-

T

Íponderunt gratiis, quibus 1llos

DEUS

Eaui

T s

42( 75 2tft

j pmdi.

dend,

DEUS cumulárat , féque curárunt

in eo ftatu perfc&tos reddere, ad

quem illos DEUS vocárat.

ug 4v

L. Effo in ffatuyin quo te vult DE-

imotd;

US, Quomodo ad coelum tendere

poteris,nifi viam teneas tibi4DEO:

m

defignatam ? Quam ob rem fiquis:

quelie

ffatus, fiqua conditio tua Optioe

ppoj

ni relinquitur, etíam atquc etiam &

tallutt,

Spiritu San&to lumen deprecare ,.

1ento "

ne foliim deligas, quod diligis, ne

m al

tuomet genió; commodó,vel timo-

I4ï4th'1

re ad fuffragium ferendum defcen-

in

das, fcd fantorem mentem, motio-

T

ries Gratia:. & du&tum probati mo-

eratoris fequaris.

DEUM obte-

l,

tare;ut te in agnitionem füpremi

beneplaciti jugiter deducat. Doece

'1M

726 facere volusntatem tuanz/ P(alm.

!

2. Oälignlibniäüï flaths tui fatisfa-

iN[Ww

cife, Nullum dabis hominum gee

jont

rus , nullanr etatem , nullam con-

yyfctt

ditionem, que San&orunr numee

-

t

!7

rum non recenfeat.. Necunquam

Us IHO

cauferis, ceu tui ftatüs ratio &ter-

D

*

nami

"

476 0f

nam falutem oppidó difficilem red-

Si

dat; nam quemadmodum vocan-

inop

te DEO hunc coepifti, ita eó ju-

[

vante ron deerunt media progree

gria

diendi

ura omnia, que ad DE-

N

UM,ejásque obfequium pertinent;

7!1!1 [;

Tif

cura fingula , quibus te fupremus

arbiter occupari vult ; te tuáque

URT

curaturum dehinc ne dubita. F

NT

cite quod. DEI eff , & ipfe faciet , quod

r

Bto

velirum eff. Gregor,

3. Satage erefcere ia omui peutre

Mll,q

virtutum. Parum erat San&lis ope-

1

1a lege fancita exequi, nifi com-

n |

u

plura alia; tanquam libertatis fue

pientiores fru&us füperadderent 5

tin

R

DEUM intus loquentem ita audi-

vére, ut ad novos identidem virtü-

uï

tum gradus. & majora in bono aug-

1

menta fuaforem fimul, ac ducem

hii

feGarentur, Itaque horum vefti-

u

Lïf'ï

giis audacter infifte,' O te fortuna-

VV

00

tam, fi nulla tibi dies absque nova

GPW

linea fanCtimoniz elabatur! Feix;

t0

qui quotidk proficit, Hieron.

A][u

PC UE

m

Si hafce exercitationes intendi;'

MA

in opus reducere, contende

| 60 ]l

L. Coguofcere voluntatemm DEL. Hic

progte

primus nes à te figeadus efl, ac di-

ad H

cendum cum S. Paulo : Domize,

tinell

quid me vis facevre ? Non modó in

univerfum , cüm vite ftatus in de-

xpïcmü

tudqi

liberationem venit, fed etiam in pe-

culiaribus quibusvis ationibus, in

u P

:iet,qmri

diverfis, qui fe offerunt, cafibusex

DEO querendum eft, quid à te

j p

velit, quid preftoletur. Similiter

s 0

À DEO flagitare debes, ut tibi fa.

fi of*

cem praferat illam de nomine vir-

jti5 If

tutem intelligendi, quam fingilla-

^

tim á tc exigit, & quafi bonz viz,

Jertt

"u

viteQue tueg initium ftatuit,unde te

j virtt

ad fublimem Berfg&tionem evehat.

109

IL. Cooperari. bonis infpirationmibus,

ducea

Poftquàm DElI voluntas tibi probé

j vl

perfpecta eft , ad ejus executionem

yrtu

ingentibus animis greffum facere

oportet. Quem fru&tum tulifti ex

re nol

! FC!(U

tot colluftrationibus, que DEUS

in tua mente acceüdit, ex tot fan-

M

D 3

"3C 78 5f

Gis affc&tionibus , quas in tua vo-

E

7777

luntate fecit enafci ? Dicam ego,

ANIMA, fed ad erubefzentiam

Ti

]

tuam. $i iisdem gratiis , quas in

te profudit, DEU alios dignatus

Tib

fuiffet, quantó minus illas prode-

f

giffent , ac tu, quantó magis cum

Prjor

ill.:s profeciffent, ac tu, quantó al-

lnl

tiorem fanCtimoniam contigiffent;

Df

ac tu.

:

Vg

Ne DEO tribuendum puta ;

D

quód nondum prima rudimenta

Itty

pietatis egreffa fis, fiquidem copio-

&l

fis medis tibi auxilio eft, Horum

indagx

rarus ant nullus ufus ad ruam cnl«

te])

pam fpe&tat; &, quafo abs te, re-

i

cordare,te olim ad queftionem $o-

W

catum irl, non modó fuper gratiis;

d

quas contemptim neglexifti , fed

At

h

fuper iis etiam, quas tibi dudum

bk

aratas DEUS liberaliter imperti-

Ítt

tus fuiffet, fi primis pro debito re-

i

pondiffcs.

Deinceps majus emo-

Qüàn

lumentum cape ex iis,qua tibi DE-

Y

US in autem, & animum locutus

fuerit.

N

JII,

quemenir

HC 75 )tt

ltllä u

lII Aegue eas contemnere , quo-

smodocurgue parva fimt, Si tibi per-

Im eQ

c'entir

fpicuum foret, quantum pretium

qua D)

infit his gratiis, & bonis cogitatio-

dlgnaws

nibus, quas neglectui habes, pro-

fe&tó eas minimée inutiles, verüm

sprot

n QUi

majoris faceres.

Memorem te ve«

lim illius do&rinz.

a

Quemadmo-

dum una gratia attrahit aliam, &

;ïgiffcnb

poftquam primz affenfum dedifti,

DEUS illico fecundam largitur $

] leg

jimet

ita contemptus unius gratiz, cüim

J copïü

eandem repellis , te femper magis

Honit

indignam reddit gratiis, quarum

te DEUS continuata ferie voluif-

4n g

st&

fet participem.

i

IV. *Difceruere Spiritus. Cave,ne

' 0[3["5»

damon angelum lucis indutus tibi

&Di, f

Ípiritum füum perfuadeat quafi à

DEO profectum : minüs bene di-

m

mpCïU'

Ícutere cogitationes, iisdem abuti,

bitof?

aut crebró fibi ipfi blandiri heu

j a

quàm commune eft,

ii

Vide, quantüm tuà interfit ,

ANIMA , quando occafio fuppe-

o

tit

J

4

"ET

tit exercitande abdicationis, de-

miflionis, charitatis,tolerantie &c.

äfüi&i«

Aliquis tibi fucum facit , tíque

Wt

animum inducere jubet, quafi hie

qui

a&us virtutis nec poflit, nec debeat

itü

modó executioni dari ; hoc tem-

gt

pus non congruere, alia vice me-

liàs factum iri , difficnltatem effe

meh;

A

immodicam &c, atque fic nullum

lt

morem geris infpirationi , que te

fäïor |

ad hocce bonum provocat, fed

US l

audis fpiritum orco genitum , qui

Y

te-dolofo obtentu inde retrahit,

Impofternm ne crede colori, ne

[

fide fuggeflioni.

li

V. Segui Confilia Diretloris. Cce-

[

ci fumus , & duces coecorum, ANI-

e '

MA,fi noftro folüm lumine, ac duw

l

Tl

&u nos vie committimus ; con-

Ti

fule eum, qui tibi à confef&onibus

fit

ett, téque regendam fufcepit, nam

rESI

DEO bene vertente fiet, ut ve-

t

ras illuftrationes À falfis feliciis di-

D

li

gnofcas,

Huic femel quot men-

Q

fibus fidenter dcæge maentis tug

q,

abdi-

d

- 8t

)f$-

)nis)

b

abdita, tentationes , difficultates,

intied

afflidiones, devotiones, quem in

, tl

virtutibus profe&um feceris, in

;naü li

qu& errata magls defeceris, qui te

cdeld

ih Oratione habeas, quam tem-

|oc t

poris divifionem tencas, quam do-

yice m

mefticis curam impendas; quam fti-

a

fi

pem in pauperes difpertias,qui mu.

c nilit

neris tui partes adimpleas , quos

qui

favores, quos pios fenfus tibi DE-

Hyfd

US indulgeat,

1

um (

Vl. S$uo delito &ene fatisfaceve. In-

retill

quire, quantüm tibi eurz fit tuo

Od;m

debito fatisfacere, r. Erg« DEUM,

Ui DEU cun&is eminct, ita ejus

f.

V

£

obfequium omnibus anteferendum

m

et, Vide fis, an remiffio, aut ce-

jict

leritas exterioribus rebus intenta,

;wW

nanquam te adducat, ut aliquam

ionii

fpiritüs exercitationem intermit-

tàs,

p nJ

2. Erga te ipfam, Qais pre-

uv

grandem dementiam non diceret,

jisd

fui ipfius oblivifci , ut memoria

convertatur adalia? An tibi cordi

t d

j 1l

eft ; infingulos dies virtutes auge-

Ic?

o

D5

-02 )f

Ls

re? Tuisne a&tionibus finem & re-

ttol

fcat

gulam ftatuis confummatam per-

fe&ionem ? An munus tuum exa-

s

muffim adimples ?

3. Erga alios,

Si quam familiam tibi fubditam nu-

meras,que te folicitudo tenet pro-

lium, quze domefticorum,ut de bo-

nis &viternis ac temporalibus eis

provideas ? Si in animarum falu-

tem incumbendum, quanti eft tibi

tin

hzc functio, quis zelus ? Si pro-

movendis litibus , aut ferendis fen-

i

[

tentiis preis,quà accurratióne huic

oneri humeros fuübmittis? &c.

llj

Neque illud te pretereat, ANI-

PU

MA,;omniftatui ficut fua funt com-

p

moda , ita ctiam damna ineffe; in

hi

ccelo duntaxat omni metu vaca-

li

bimus Itaque confideratione per-

tür

curre fingula, qua in tuo ftatu fan-

Gitati obicem movere poffent ; ad

f1

€xamen revoca errores magïs ufi-

]

tatos, in quos hominum pars ma-

TaU

xima fuo more , fuáque mole de-

I^

i

volvitur; hos fatage à te amoliri ,

ut

—

430 83 )tR

m &

ut olim fandorum cumulo accen-

m t

fcaris,

ume

«*?*ää***ü&*-&ä-&-&*ä**

t (lil

Itam 1

PRO DIE JOV8,

Tetpro

HUMILIT A S.

tdebe

us £

Emiffio JESU Chrifti, fub

m dl

Ípeciebus panis, & vini la-

D

tentis ejus bonitas, qua

lt

Sipro

tam facilem acceffum indulget ,

dislt

féque pro cujusvis libitu deportari

wnchüm

finit, ejus ad difcipulorum pedes

W

abjeGtio ftimulos, & animos nobis

addere debet illam virtutem am-

[; AXVI'

t co

plexandi , quae aliarum omnium

ft; i

bafis, unáque preftat, ut füi emu-

j w

latorem ubivis acceptum faciat.

1. DEO, Qui humilium dele&a-

ne pfï'

y l

tur confuetudine , ampliores eis

.n[,a

44

gratias refert, eorum precationi-

bus femper favet fecundüm votum.

gïs if

r5 I

Tam nihil DEO adverfatur, quàm

elatio,placitum illi eft faperbos fpi-

jcd:

aohrh

titus deprimere& ambitionem pro-

[

D6

fter-

410 84 2f

fternere, qua ejus gloriam in cce-

a

lis tentabatimpetere, & etiamnum

lts

in terris quzrit fürripere.

Sola

p

fui defpicientia gratiam habet fuo

tl

füiny

nutui obfequentem. ib «qué eff-

tax ad gratiam prouseyeudan,retinen-

tl

liti

dam, ér recuptrandam, guam [i omni

jemgore inveuinris coraug DEO mou

]

m

A

altuuz fapere. Bernardus.

ïnnql

2, Heominiéus, Quis amabilior

tüba

pre illo , qui neminem fpernit, qui

hn

preter fe unum omnes laudibus ef-

tilN

fert; qui fibi gloriz ducit aliis pri-

t

mas partes dicare ? ex adverfo $

hd

quid deteftabilius homine arro-

IU

gante ? toti mundo exofus habe-

lin

tur, nemini facilé tolerabilis, quis-

in

que totus in €o eft, ut ambitüs ftu-

E

diofum in ima dcprimat , cjísque

vanitatem confundat.

Quod fí

&

quidam contemptus eidem irroge-

|

4]

tur , plurimi in ultionem fuperbie

ll

accipiendum putant.

Etfi fpiritu

|

(

& corpore prateferres decorem

Íe

)

numeris omnibus abfolutum , etfi

[

cun.f

g;

—— —

C O)H-.

jn c

cunais gratie & naturez donis pol-

iAmnon

letes, fi gloriandi anfam inde arri-

$oli

pias, illico tibi vilipenfionem ac-

bet [üt

cerfis. . Neque DEUS, neque ho-

nb

mines füperbum citra aver(ionem

i

tulerint. Odibilis coram DEO eft, &*

;[rom

bomainibns f4perbia. Eccl.

EO wl

3. Sibimet ipfi.. Demiffio cordis

tranquillitatem , veluti elatio per-

mbl

turbationem alit,

Arroganti nul-

i QU

la unquam quies ; & quia tenerri-

1buste

mi fensüs eft;in iis que ad hono-

li p*

rem pertinent, minimó verbó inti-

jreriy

mé leditur, modica vituperatione

e 4no

dejicitur, & quantum alienz exi-

ftimationi adjeceris, tantum fua

; hat

T

detra&um, tantum fibi ignominie

n

additum exiftimat.

tüs l

,

isqu

Hic contendi aliorum capitibus

j

Í

)uod

eminere, atque hunc in finem nul-

lis injuriis , calumaiis, aut fraudi-

.irrogf'

| ene

bus parcit; fi fucceffum minis fe-

licem fortiantur, quemadmodum

fpmw

corti

Íepe numero ufüvenit , càm ejus

vanitas & ambitio omni limite ca-

T al

a

D7

rcant,

4360 86 )8$

Dexee

reant, heu quot furiis, quantis ani-

grti

4umin

mi perturbationibus agitatur: dum

interea humilem occurrens depref-

tsl

Tm

fio tangit quidem, fed non angit,

utpote qui fecum ftatuit pnuilum

qui

TU

fibi honorem , omnem veró con-

temptum deberi,

$i cupis vitam

hm

vivere perturbationis expertem ,

u1

ambitionem, & defiderium alios

P

preccllendi devita 5 fecus etiam

(

i

tibi, üt àt ingentibus fortunis, &

pari honorum gradu potiaris, di-

iij

cendum erit cum fuperbo Aman;

Qd

te nihil poffidere, atque hominum

UT

facilé infeliciffimum effe, cüm le-

1l

viufcula contemptio occurrerit,

Wf

!h

Et cüm b&c omnia babeava , mibil m

AV

|

baéere puto.. Either.

Ecce methodum hujus virtutis

m

exercitandz,

i

d

l. In tuis Cogitationidus, Demifsé

i

de te ipfa, cum grandi aeftimatione

d

de aliis fentias velim.

Animó re-

xv

Á

volve, quid fueris, merum nihilum,

api

inde poft eruta quid niíi infidelis

«f

gra-

o ssd

-uCOp B-

ntis 4f

gratiis, tot,tantísque peccatis con-

ur: du

taminata; quid modoó fis , fragili-

;doprd

tas & miferia, five corpus, five ani-

D angll,

mam fpectes 5 fine DEI fubfidio

puilut

quid vales? &c. quid futura fis,

[ü con

tuum corpus obtinget vermibus in

s vital

€fcam , & tua animma pertinget,

xn t

quó ignoras ; Itaque ad incertam

ym 4l

hanc aleam expavefce.

yy etin

Cave fis, ne in vanis cogitatibus

tibi complaceas , néve hominum

tiny:

j5

intuitu, tuas a&iones obeas: fi

€ó dementiz recidifti, ut vanitatis

Amay

omintid

ergó in laborem incumbas, haud

cim l

alia te merces manet prater falfam

:Bffff-:r

perfuafionem, quód hominum pla.

g

cito defudaveris.

lL. In veréis. Nulla perfona ma-

vt

n

MM

jori defpeQui habenda eft; atque

illa , quz fibimet laudes actinit 3

)unis

non obfervat illa , quàm nullum

nation

5

augmentum,multam veró imminu-

iff

l

tionem fue gloriz adferat,& quàm

aperté ejusmodi fermonibus fuam

ibl

hi

arrogantiam declaret.

Ne quid

if

ob-

)

«:C€ 82)5!—

d

obtendas, neque errata in alios

o

Qu

rejicias , ecfi id poffes aut liceretj

N

hzec depreffio , cui humeros füb-

vl

Qu

des, te ad excelfam in coelis co-

£onam levabit.

tef

WL Is aä?ioniäm; (* exteriore ba-

[)

i

&itu. Sianimo;fenfüque humili fis,

AR

exteriore morum couformatione

b

id exhibebis.

Efto frequens in

hæ[ï

exercenda humiliatione, quz alie-

(n

nos oculos fubit; profe&to nullis

mr'*a

mediis certiüs hanc virtutem in-

Ut

^

dipifceris, quàm crebra tui abje-

L

&ione,

Veftium cultus fit, qua-

J

lis tüum ftatum , tuámque condi-

tionem addecet :. üt quid profit

1 "

4h

tll

tantus luxus , ac tanta profufio !

O quàm caró ftat vanitas, quàm

AN

multas impenfías hoc vitium exigit;

1'!

quàm modicos dat proventus ! Ne

H

fis de numero eorum , qui fuo in-

ü

d

ceffu , modo agendi & loquendi

101

nova femper indicia vanitads ex-

1l

primunt: quin potiüs fingulis in

ope-

——

"C 39 . J£R

in dit

operibus demiffionem fe&lare;cjás-

licety

que veftigia relinque.

1V. Cedere aliis.. Nonnullorum

ros fil

lis (

potiífimus labor fiftit in co, nt in-

ter fe & alios comparationem in-

dore M

eant, diftridté inquirentes , an fibi

abillis pro debito reddatur, an il-

iif

le mereatur tantum affurgere ? &c,

matiom

Has & confimiles penfitationes ;

uens It

quafío te; ANIMA & mente pro-

ue dit

Ícribe, neque dixeris unquam: Ego

Q ml

analtis nominibus ilb fum potior, illius

m i

efl mibi primatum codereyme falute prit-

y d

venuire. Honorntiévetere paremia

b q":

nó(ti, dantem magis ornat, quàm

cont

accipientem ! Jonore invicems pra-

| p

qenientes , ait S. Paulus,

of -

Demus, ANIMA, te eum longé

!

quäm

antecellere, cui potiores partes de-

at

fers 5 fcito à te inde tantó majo-

jlX

rem gloriam rclatum iri , quantó

fipi!

clariis quisque perfpiciet, te nul-

a

lo jure ad id obftringi, nifi quod

s d

£ua tibi virtus,& civilitas impofuit.

;ulisiï

V. Fupere laudes,. Plures recen-

en-

! OP P

41 90 2f

—

V

fentur, qui nollent fe plufculum

commendari , fed egré ferunt , fi

t Y

ftnbc

quid laodis.alis tribuatnr ; qui-

dam omitterent períequi gloriam,

[

fed latitiis incedunt, fi ea ultro

TU$,

Obveniat :

nonnulli dexterrime

qui:

Aórunt fuz laudis, & exi(timatio-

Alisi

nis captande occafiones adinve-

ts

^

nire.

Artt

Peto abs te, ANIMA , ejufmodi

m

fermonibus, qui perfepe prater

übic

blanditias, & humanitatis officia

RI

nil continent, ne affi(te, imó, quà

Atl

potes, cfficacitate obfifte, "Tantó

lu

ampliore glorià te DEUS cumu-

dl

labit; quantó minorem ab homi-

It

nibus tenueris.

Nihilo tamen mi-

li

nus abfità teactum virtutisex hoc

ln

À

capite negle&tum ire, quód aliqua

j

fortaffis eloria inde fuccrefceret 3

&

probis operibüus audaéter manum

qu

h

applica, & fi que vanitas obloquu-

ta fuerit, cum fan&to Bernardo re-

W

I

pone: Nec propter 4e copi , ec pro-

pter te definam.

Q

VI,

«3C 9t

—

Je$

Lofeulus

VI Ferre conänptäs. Toleran-

runt ,Í

tia vituperii ultimis virtutibus ad-

yr s qu

Ícribenda:non eft. Seu in te pec-

alorian

carit natüra , feu tu in errata pro-

ea ulti

ruas, aut preter iotentioncem ali-

xtertimé

quid admittas , fingula te coram

Jimatio-

aliis in ruborem adducent, .Com-

4dinit

iplures reperies multa paffione, di-

Ícretione prope nulla , qui, five nl

juluoó

lam, five nullam anfam praebeas;

tibi contemptum , .confufionem ,

3 P[æ[ff

s of

contumelias irrogabunt. Per DEI

m57 quf

amorem; & nomen te obteftor,ne

Tantà

honoris tui immodicus exa&dor

cum

€fto, neque cun&ta in fame uilti-

) ot

gnam lefionem detorque, forti pa-

men I

tientia ejus generis depreffiones to-

llera.

exo

Subeat animum, «tibi ma-

jori fnturum gloriz apud DEUM

jaliqi

(certts

& homines, fi Ípernenti ignofcas,

yant

quàm fi de eo vindi&am fumas ;

& victoriam, quam de te ipfa hoc

oq

qdor

paQo feres, DEO plus gratam fo-

r€ pre centenis actibus virtutum ,

T

ueis vacare liceret.

[

Non

X3C 92 5iR

p o—M——

Non equidem inficior, ANIMA,

II Y

hic fe difficultates pregrandes of

usl

ferre. Si qua defpicientia tibi im.

tioni

pacta eft, frons, oculi, vultus, te

a

penitus proftratam e veró loquun-

1

d

h l

Af

tüur 3 cor mcerore conclufum ge-

mit; cum interna pace actum eft,

Tl

tuüsque ante omnia labor, ut da-

Ditis

snna contemptüs tibi illati repares;

um

fimul afperioribus verbis, plan&u;

tof

lid

murmure nlcifcaris, aut acceptis

injuriis confimili tenore refpon-

ln

Attá*

deas, par pari reddendo.

H

men elationem tuam bello obten-

ft,

fü ceu firiniore momento contee

Mi

gis ; dicendo . 1d repugnare bonori

QuX

140, nec von Loua adificationi proxi-

j

s , cui offeudiculo e[fe poffes , fi bujus

Wt

errati veam te eredevet , id inculto son-

ht

gibil genio , G* flupida indoli tri&uen-

(

dum, [f quis laceffitus convitiantem uow

p

perfiringat : quod fi banc inulta fufli-

UI

045 , ( centum fimili&us: injarils

ähls

petendam.,

Ah quantà perfpieaciá

l

fuum ingenium exerit ja&antia, ut

0K

lbi

-*3C 93 )ti&

ANIMA

fibi velamen inducat ! ne fallaci-

ndes d

bus hifce perfuafionibus,& fiGis ra-

tibi i

tionum coloribus affenfum prebe.

yltus,t

Crebre demiffionis fatage , & quae

loquus

tibi etübefcendi occafío oblata eft;

Áum 9

lianc invi&táà tolerantià excipc,

Utri CRI

VIL, Quarere Contemptus. Subli-

;lit d

mitas hujus virtutis co ufque affur-

fepatá

git, ut quis non tantüm forti ani«

pland

mno ferat , fed etidm avidé querat

ccepus

fui defpicientiam , & hác obtentá

Iztetur.

repo

Si in tuo arbitratu pofi-

Atl

ta eft optio, feu locum, feu labo

obttt

rem , feu quidquid aliud concere

conte

nat; illud lemper deli

ge; ac dilige,

3 m

quod ad humilitatem

à,

propiüs ace

1 PW

cedit ;

quód fi ante delectum tu-

D

um tibi ipfiffimum obtingat, exul-

J fl

ta; te hoc demiffionis habitu JESu

rihitt

Chriffo fimiliorem exiftere qui

t f

per abjc&ionem , ceu notam fibi

d

peculiarem voluit,

J/

fecítque fe ab

//

j

aliis dignofci.

Defidera ab omni-

ncam

bus nihili haberi,ctfi congenite tibi

([dy [

Qt€5; cgregia capacitas, neque in«

fj

crio-

SEPCCop 3- EF-

m

feriora his opera totius mundi exi-

iT

ftimationem jure depofcerenc.Tug

adfö |

virtutes , quà' magis abfconditey

tity

lnb

có' illuftrius: oculis. DEI obverfa-

Qüïbüï

buntur; Er Pater teus. celeflis, u

videt t ab[condito , reddet tibí..

Id

ANN

VIIL. Exercere baneilitatem , guim

ab eaudem cupias laudari.. Non pau-

d

ci bumilractionenr aliis ultró: con-

qud

cedent ; verümi nihil iis; magis

T gt

volupe erit; quàm fi alieno con--

Yesl

[

Ípectur obverfetur, quantum fe

demittant, & alios elevent; quan-

hij

tà tolerantià injurias abforbeant;

Yf

Novi,ajunt, qua contra me ver-

Atquw

fj

ba effutiveris; qui meam famam di-

Ícerpferis 5 fed nolo amplius mea-

Ütüm

te recoquere, amor DEI jubet vili-

lu

penfionibus nec fraugr , nec vinci;

alter prolixa narratione comple-

&etur difficultatem , qua exerci-

tationi hujus , illiásve virtatis fe

obtruferit

;quas depreffiones, quos

fui

vincendi

conatus adhibere

oportuerit,

Eheu! quantüm hi

fal-

i

H (;95-*) -

As

indi at

faluntur ceecé opinantes rebus

ent.Tut

adcó pugnantibus inter fe conve-

ondit,

nirc, mimirum poffe unum aliquem,

jbyert

dum demiffioni füg , ac Bieroicis

fir, qi

aQibus peara caunit , fimul humi-

lem effe.

Meliore parte meriti te,

Í

ANIMA ; deftituendam fcito , i

f, ql(iä

on PJU-

effhictim cupiías palàmr conftare ,

quód te infra alios abjicias, quód.

: C0

s myi

te nequaquam lateat, qu!d ad-

i COH:

versttur te verbis; fadísque actum

jtum k

fit. Silere convenit, nullóque

t quit

indicio fienificare, quafi intelle-

Xiffes te 1 contemptum addnci,

jrbet

Atque hac eft probatiffima demif-

mei

mani

fionis ratio, deprimi, affli&ari ,

ütrumque fic ferre; quin ulló defi-

ius a

ibeci

derió feraríis mundum horum

conícium habere,

ii

conpe

y cXCfCE'

LE

)

rtutis

4 d

e

N

SS

SS

Ü

"

x

j

5 qll(!i

Idhlhifg

n d

PRO

il

3C 95 2f*

as hod odf

pl

PRO DIE VENERIS,

W

[ict

Y Dd

POENITENTIA,

N

LU

fni

. T Ullus dubito , ANIMA ;

4

&Í quim Chrifti JESU, qui

il

N

hác die noftrorum fcele-

lt

iti

rüm caus3 im crucem actus eft, in

b

tui'u te ad poenitentianr animarí

W

N

fentias, maximé fi unà hujus virtu-

P :

fl

tis neceffitatem infpexeris.

Htæql

T. Propter pratevita. Pro (íngulis

lfe

deli&is juftitias divinz faciendum

eft fatis: (i lianc vitam decurras,

)

Y

nec eadem feveris poenis caftiges;

tinq

ciun altera fuüccefferit, DEUS flam-

Cfpsï

mis in te animadvertet, ubi plus

N

doloris unicum momentum adfe-

p

WW

Iet, quàm omnes purpurati Chrifti

ffdil

pugiles per omnem vitam potuére

Áj

p?rpeti

pofsítne apud te qu&-

IU

ftioni locus effe, utrum & duo-

Ri&n

bus preftet , pauculis momentis

O

nonpihil corqueri; an eternitatem

A

fupe

MTC 0 20

H

fuppliciorum fuftinere ? Tibimet

"

K,

ipfi cenfor, judex, & tortor efto,

né DEUS zquiffimo rigore te ple-

tat.

'1à

Penitentia pro jufiitia , DEI

f'ngitur mnnere, " Tercull,

NIMA,

2. Propter prafentia,. Corpus tu-

U. qi

um illicitis voluptatibus, & tuus

vl

piritus vitiofis propenfionibus in-

$ Cff) "

dulget ; quare illud huic fubji-

4niml

ciendum eft, froeno ar&tandi funt

pravi affectus , & defideria, fidei

$

jgs virti

viteQue regulis minüs conformia.

yfngu

Infernus milliones eorum com-

cjedt

ple&itur, quos unicum delicium

ecutto

115

vetitum, non vitatum, una affe-

Cdüwfh

&io dominans, non domita in pre-

Uiv

ceps, & perennem ruinam impulit,

u P!U

Nullo non die invigilandum eft

j 4

fenfibus, & affc&tiones in ordinem

ia

redigenda, cüm amor illecebrarum

otiti

faniorem mentem fepe numero

t quä'

pervertat , atque id, quod foli car-

T

nis obledamento defervit,& é pro-

a

orum virorum phrafi fenfualitas

r

audit , neceffarium quàm maxime

li

E

per-

410 98 2f-

reman

perfuadeat.

Nefcit empiditas , ni

ftoj

fiiatur. nece[fitas,, Auguft.

Qlig

3. Propter futura. Si arduitas,

(tt,

quz afperioris vite fectatores co-

Wt7)

mitatur,animos in bene coeptis de-

al d

:

jicit, fpes, & magnitudo premii cur

lul

non erigat? fi bene nóffes, quan-

i

tum glorie, & gaudii inccelis mi-

V

nime afflidationi refpondeat, ng

lii

tu aufteritatem omnem duplicares,

D

neque admitteres, ut aliqua un-

fiitg

quam opportunitas elabatur tibi-

Vr

met vim inferendi. - Si /a£or terret,

fdli

enerces invitet, Bern.

T

AGus huius virtutis accipe ; &

Àl

redde, fequentes.

fiij

L Mortificare [uas pafiones. — Ab

lt

N

hoc genere abdicationis exor-

)

diendum eft, Omnes affectiones,

T

vario tamen affültu, nos infeftant ;

&

Íemper una pre ceterisin nos do-

dil;

minatur potentilis.

Hic irz, ille

i

triftitis obnoxius eft; da leviu-

tgs,

;1

fculum verbum, & cun&as furias

fid;

fin

in illum homincm evocátti ;

"T

uo

"$30 99 )S-:-«

Jims ) i

fuo ille genio fe regi fuftineat;cun-

&is, ceu onus nonferendum cva-

rduits

det. Aliquis propendet in libidi-

'ores d

nem, alter in gulam, ambitionem;

vjti [j

aut confimile vitium, &c.

Omnis

gmii d

bus his affe&tionibus fuperiorem;

& gemina legis obfervantem effe

convenit. -

: velis D

deat, l

Prima lex jubet depravato affe-

uplcats

&ui obfiftere , & nihil eorum com-

mittere, ad qua is multa irritatio-

lgt

anur t

ne provocat.

Novos tumanimos

77] ht

refümere addecet, & citra amba-

ges edicere :. Noz faciam,

Altera precipit, non folüm iis

p 5

fibi interdicere , qua paffio fugge-

tf AT

rit ; fed etiam in oppofitum niti,

j d

Ira, & triflitia comes, tibi bella

fetotó

movent 3 abfit, nt indignatione

commovearis 5 fermonem tuum

dulcedo, & vultüs hilaritas con-

) 10

!l

z Mf

l

diant, Cogitatus lafciviam olen-

d I

tes, cffufa in cibum, potámque cu-

piditas &c, tibi vim intentant ; ab-

hs firi

fit; ut dele&amentum indé hau-

fi;

(

|

E2

Iias;

C

100 2f1t-

rias, & fcedis impreffionibus mo-

N

Á

d

ram concedas, confeflim aliquid

[13

caítigationis corpori adde, aliud

Qu

Ü

alato fubtrahe, &c,

Qu

IL Martijïcaf/c [nos fenfus, Si fenfi-

tf j

bus tuis, corámque petitioni nun-

']

quam non indulgere velis, quis te

ab interitu vindicabit, ANIMA?

)

41

Y

Quód fi veró fenfus moderatione

coé&rceas, falutem tuam in tuto Io»

&i

t

cabis, & meritorum copià augebee

ris.

Haec elegans forma fe tuis

181

Vs

oculis objicit, averte, ut nec tti»

multuario obtutu digneris,

ED;

V

T60or

qui tuis manibus propinatur , libet

ingenium fapit , fed fimul perni-

üid

b

ciem fpirat, ne lineam, imó ne lit-

teram lege 3. forté tibi ad manus,

f

N

tuámque falivam erit, his cibis, illa

auditione, his odoribus, illo con-

0

d

Il

taGtu te recreare, quid fi abftineas?

t

Ó quantas, cásque duraturas opes

L

l

"ls

facili negotio colliges !

M

IIL, fg minimis occafionibus, Ne

L

talibus abdicationibus minüs tri-

|

At

uc

|

-£$(

IoY )f£$-

$—

jbus

buc (ub fp-cciofo obtentu , quód

circa res modicas verfentur; fi

) alii

le, alil

ità fe habeant, minor itaque diffi-

cultas fuberit.

Cazterüm quales

Sifeni

quales fint, ne negligas, cüm fecu-

tüura indé merces 1mmodica fit, tü-

9t Dl

, quis!

que per abdicationes àt àt exi-

guas novum femper dominium ia

NIMÁ

jeratit

tnás affe&iones exerceas, quó tan-

ptutol

dem fiet; ut, data ampliori oppor-

tunitate, de te ipfa victoriam refe-

5. augc ]

4 Kc tl

125 , nec ulli fe

quiori affe&ui des

viCctas manus.

r i

& P

Accedit, qua tu inter minima

tüf'; lt

reponis, eo loco nequaquam fta-

tüi debere ; unicus obtutus ; quo

u p

p

David füperfedere poterat, quan-

tis impenfis conftitit? Tu quoque;

d manltji*

cibis!

ANIMA , ediffere, an non unus

oculus, quem perperam projecifti ,

illo

bflincé

unum minüs honeftam. verbum ;

quod audifti, una cogitatio, quam

yns df

" fegniüs repulifti, levis ire motus;

"E

quem fub initium non repreffiti,

plurium malorum origo extitére ?

IV. Fa-

jnis "*

E 5

-B o2 )f

À

ts

IV, Facere pouitentias. Contre-

mifcis jam ANIMA , & metuis, né

yrat

tibi de flagellationibus, ferratis;

Qinoi

vt

aut pilofis indumentis, de jejuniis;

vigiliis, tótque aliis afflidationum

$t

generibus loquar, quibus fanctio-

Tif

ris inftituti homines affuevére. ..

ln

Crebra eis humi cubatio, optimum

g

edulium panis,& frigida, integerri-

ts t

Ti

mis horis precatio de genibus, fi-

tus corporis permoleftus, & in-

j

commodus; multüm temporis fub-

lun,

ducebant fomno, ut Orationi da-

DN

rent , deliberato animo frigus, &

D

ltim

zítum , famem , & fitim, aliósque

id genus cruciatus, quibus inve-

Yab

niendis fe fe impendit ardens in

d

DEUM amor, fuíque odium, cle-

famg

Haec, & his affinia proba;

V

oére.

probatáque ais, fed nonnifi à San-

cib[

tr

&is profecta,& perfe&ta ; addo ego;

ANIMA, fed exercitationeé harum

ftüu

il

afflidationum fa&i, & promeriti

funt audire fancti; Proindequan-

£l

tum tug vires admiferint, & Spiri-

! &t

tus

a

410 013 )f

— Ó

d

Contt:

tus San&tus à te exegerit, corum

Dettis,

preme veftigia, fi pari cum iis fan-

&imoniz laude, ac titulo gaudere

ferratis

00

ejejuni

velis.

ero&s per om.

ationt

Si nequeas hos h

s fandi

nia fequi, fac poffis in nonnullis;

jerdte.!

& fi robur tuum excedat preftare

grandia , fac velis faltem in modi-

optimut

|ntegct

Cis tuam induftriam non defide-

rari,

aibus !

,&l

V. Libeuter ferre aliquama nole-

oris(ll

fliam, gua fe offert.

Infigne argu-

mentum bonitatis eft, ità res à

tioni d

i'igU59 i

DEO ordinari, ut tolerantiam no-

ftram exerceat, & commoditatem

alósq

us iV

prebeat merita meritis cumulan-

di ; inclementia aéris,frigus,eítus,

dems !

fames, fitis, tempeftas minüs fa-

il u

vens, adverfía valetudo, vulnera;

] prOEï*

