loquendum, Si vero amore DEI

| nofl

flagrares , quàm pronum foret tc

of

crebriüs audiri de eo loquentem ,

|rde

& te cum voluptate audire de co

loquentes,

at

At ,

II 4pere pro DEO,. Poftquàm

Q]

DEO cogitatus & verba dicáfti,

Inte

Oportet , ut etiam actiones fu-

peraddas, neque alio, nifi Numinis

nào

hn r

amore, te ad illas patiaris induci.

Si JESUS Chriftus ex te percon-

qui !

qe

taretur, ANIMA , quem in finem

$ di

labori adufque defatigationem. »

jl

vacas ? an mei,vel vanitatis causá,

an ut fenfui indulgeas , aut homi-

eidem

Julf

num placita fc&erjs; quid

7

repo-

"

430 395 2f

reponere pofï'cs? quid deberes ,

bs

quid velles ?

T

Itaque nullum opus deinceps

m

aggredere, quin illud ad fublimio-

W

res fines dirigas, dicendo : Mi DE-

'i(

US , boc fiat, ut tibi placeam $. boc fiat

iui amore, &* propiev gloviam tuam,

K

Hanc intentionis puritatem nemo

h

fatis commendaverit, utpote qua

CX(

omne pretium noftris actionibus

[

conciliat,

hn

IV. Pati pro DEO. Quanta faci-

I

litate amicum fecurum jubemus de

ür

noftra dile&ione? fed verba erunt

Q

nil proficientia, nifi (imul pro eo;

tl

in quem ferimur, dura queque fe-

Q

ramus, teftatümque faciamus, ami-

T

citie noftre fidem habendam effe.

)

Si DEUS tibi immitteret aliquam

]

vilipenfionem , aut zgritudinem ;

Q

aut fortunarum ja&uram, aliámve

Ti

affli&ationem, ne impatientis ani-

]

mi figna exhibe , fed divinam or-

)

dinationem libens lubénsque am-

ple&ere;dic eidem;fed ut mens ver-

!

bis,

-H C 39 5f

berto,

bis, cor ori confentiat: Pofgsam

tz i2 pativis,wolo &* ego s. [anciiffima

Incepi

£ua voluntas maecum , Ó* À meo implea-

limie

1urj quàm optarenz, 6 mi DEUS, plu-

libl

Ya Ó graviora amore tui tolerave!

w fit

Ciün tibi aliquid moleftie im-

Tutttl

pendet, aut acerbus dolorincum-

m

bit, né dic mcefto cum fpiritu, aut

e qui

ex corde amaroris pleno: O ! quid

ynibu

Jfüciam ? oportet me denique boc velle,

frquidem *DEUS fic vult.

Siinhzc

tac

verba te non animat fpiritus ad

usdt

omnem DEI nutum compofitus ,

enu

cor tranquillum, & placabile; tan-

0

tum abeft; utte fuprema voluntati

wl

conformem praftes, ut potiüis ani-

,ami-

mum omnis doloris impatientem

[2

palàm facias.

In adverfis cafibus

u

illius providentie memento , quae

ely

cun&a moderatur, téque malis fi-

TOU M

nit impeti, ut optimam tibi forteimn

fl

jnde eruat.

Quare in hos gemi-

1 0f

*

.

Verun eff , m

tus tum crumpe

E

DEUS, qubd bic calix fit multàm ama-

172

145 £* quid' bac calamitas actrbé pe-

bisy

»

petret 5

«43( 40 2f*

wetret & [ed cim t& decreveris m affli-

a

gere, cuu gaudio id vatum babeo , pa-

hod

tiar, mi "D EUS, patiarciva tu ita velis,

abn

V. dmare id , quod. ille auat,

X,

Quid eft DEO in fuffis amoribus,

W

quid in ampliffimis dcfideriis ?. fa-

Ti

né non aliud , quàm ut ejus fandie

voluntati per omnia bfecunde.

d

mus. Inhocfitaeít perfectio no-

W

ftra; non ut grandia queque con-

Eu

tra cjus arbitrium operemur,& arbi-

qu

tratu noftro azamus,fed ut nitamur

[

ea exequi;quz,& ficuti vult DEUS.

li

Non ergo noftras propenfiones ;

D

noftra commoda, noftrum genium

q

confulamus; Nequein actibus no-

&

ftris oculum intendamus ad nof(tras

Y

delicias, fed ad beneplacitum DEI;

l

avida femperaure excipiamus;quid

1

à nobis exigat; & generofo aufu in

opus redigamus.

| 1

Praterea DEUS amat, & in pre-

| h(

tio babet, imó in id tota volunta-

V

te contendit, ut amorem , quem

| i

€i addiximus , peculiari quadam

adie-

«3C

4 2f

1 f

a&ione conteftatumeamus. Aude

0 p

hodiedum, ANIMA, heroica tui

( 9tf

Atl

abnegatione, tolerantia, depreffio-

ne; fuba&ione prave affe&ionis,

ribuy

ire, vindi&te , & his confimilium,

H

tibi DEUM devincire,

nde

VI. Odiffe id, quod ille odit, Pro-

inde.

fe&ó nunquam amans committet,

00

ut in amati offenfionem aliquid

con.

admittat. Qui nondubitaret exe-

Vä[

E

qui , quod nóffet amico pre om-

3muf

ntbus mundi malis difplicere, non-

jl

ne crudelis audiret ? Quid DEI

((5 y

odium & averfionem provocat. .»

VTR

quàm maximé? Peccatum , quod

110

ceu monftrum horrendum, ingens,

(lrai

plus deteftatur, atque ullis voca-

jl

bulis expediri queat.

Proinde

u

nonillas modó, que animz necem

fin

afferunt , fed & minimas fcelerum

abominationes devita ; & fi infe-

pre

lice cafu in preceps abiifti, cura,

t

ut dolore & fufpiriis, ceu totidem

uett

teftibus prodas,quantum te remor-

m

deat in DEUM fummé amabilem

]ie

VIIL

deliquiffe,

-u3( 42 ):F

VIL.— Nibil amare nifi illum. DE-

n

US glorie fu& zelator eft, fuper

Til

omnia diligi vult, atque fuüi amo-

dl,ï

rem omnibus creaturis anteferri.

Wi

Et certé , quid equius poftulet ?

Tif

Perfe&iones, quas potlidet füum.

tl

mas , gratiz , quas tibi largitus eft

Qin

non tot, quin plures, cui non fua-

Wt

ve hoc onus imponant ? Itáque á

qe

Creatis rebus cor abftrahe, ut ni-

i

hil fit; cui majore vehementia id

|

affigas, preterfolum DEUM. — Vos

n

ama nifi DEUM, aut f aliquid prate-

o«

rea amas, ama illad propter DEUM.

&

Ajebat. S, Auguftinus.

Utrum

MO

immodicé alicui creature adhae-

[u]

reas ,facili conje&urá intellises, fi

qu

ejufmodi amore propellente com-

lj

mittere, ant omittere non dubites,

h

qualia obfequio DEI adverfantur,

fi

VAIL. Defiderare , t ille ametar.

ln

Zelus, quo pro DEI gloria inarde-

j

Ícere debes, te ceu index minimé

i

fallax in cognitionem deducet ,

iF

ütrüm cundem amore profequaris.

Àn

X

430 43 )tE

An tibi crebrior de illo fermoci-

füptt

natio ? Quis tibi fervor prepedien-

j amo.

di, ne injuriis laceffatur? An ope

referti

tuarum precum,verborum,& aGrio-

tulet?

num confers, quantum vales, ad

t fu.

redu&ionem pravorum, & perfe.

(s C

&ionem proborum? quantum agis,

n fut

ut non te folüm, fed ab aliis quo-

iqi

que debita DEO fcrvitus, amor;

qt 1

adoratio pendantur.

xiti

IX. Servire illi cum bilaritate,8r fer-

|

]in

vore.Siquid pro amato preftandum

nl

occurrit, fieri affolet cum gaudio &

RU

celeritate quadam, ut nullo nego-

Jirüm

tio affequaris,quàm volupe fit ami-

co obfequium impendere.

$1 te-

qhe

il

cum, ANIMA conftituifti, tuos ia

CO*

DEUM amores firmis probationi-

jbit

bus confolidare,fac ut eidem cum

hilaritate,non cum moeftitia; cum

gl

fervore , nequaquam cum tedio

fervias.

Si Miffe Sacrificio ades,

wrdC:

ii

fi precibus, laboribüsve vacas, que

uce

tandem cunque a&io pre manibus

:uäfjs'

verfetur , illud omne jucunditas ,

M

ardor,

30 44 )t8-

B

ardor , & accuratio comitetur.

inti

Nimirum DEUS eft, propter quem,

vidi

ANIMA;laboras,cujus amore pre-

fio

ces , aliásque exercitationes pieta-

abem

lls

J

tis affumis. Fac ergo,ut quisquis te

hifce occupatam confpexerit , te

Y

ii

fimul ferventem ac alacrem videat,

T

unáque intelligat, te majorem in

Din

modum amare,

Cave fis, ne tua

Tudi

i

erga DEUM officia faftidium cor-

W

rumpat; imó velocitas tua te fe-

t

licem comprobet in amando fum-

Íis

mo bono,

Wt

]i

«**ää****oäää"&-&-&&*ïf

Itl

u

PRO DIE LUN.£,

Ym

CHARITAS ERGA

[

]i

W

PROXIMUM.

Oftquàm noftram erga DE.

L

UM affe&ctionem luculentis

P

I)

teftimoniis

patefecimus ,

Slq[

oportet eandem in noftrum pro-

tl

Ximum convertere,

Charitas uti

Til

reliquarum virtutum Princeps , ita

(

ipter

A3C. 450 £.

n

ditetit

inter homines ante alias neceffaria

: quem

videtur? cüm hos & illos pulcher-

te pre

rimo nexu conjungat, & fi folam

; pItté

abeffe contingat, millenas (ciffio.

nes in civilem focictatem induücat,

quist

t.t

Verüm, eheu, ANIM A, quàm ra-

vided

ra avis in terris, proximi dile&tio !

'em t

Demus eum diligi ; quid fi lucri

ne t

ftudium, morum fimilitudo, genius

[ 0f*

non difpar hoc perfuadeant? ubi,

»lcf'

amabo noftris temporibus vera,

ofun

fuísque legibus defcripta amici-

tia reperitur ? Charitatem, illam

virtutem dixero , que aut ultimo,

ü

m

aut nullo feré loco hominibus , vix

nomine fuo ampliüs nota eft ; &

tamen quot nominibus ad hanc

exercendam propemodum cogeris?

I. Ex parte DEI, Qui in facris

n

paginis hanc toties commendat,

Jent

mox diftricto mandato expoftulat,

j

Siquo amore DEI tangeris, bunc

n

teftabere charitate, quà in proxá-

mum ardes, cüm in eo ipfummet

n U[f

$j [

Chriftum JESUM intueri debeas,

iere

gt

430 46 5f*

difertis Evangelii verbis proteftan-

gt

tem, omne id,quod aliis impenfum

[7]

fuerit, ita acceptum iri , quafi fuge

D

Q

perfona obtügiffet. " Verüman pe-

nitius advertis bonitatem DELqui

T

Ti

nos fuos fratres appellat ? quem

non amorem hoc uno titulo no-

y

$

ftris proximis debeamus ? Quam-

ln

din feciflis umi ex hbis fratribus watis

Iät, |

voiniuds , mibi feciflis. Matth. ^

i.

2, Éx parte proximi. Hunc amo-

[

lt

rem negare qui poffis, cüm fit fra-

tl

ter tuus ? Quomodo non ames

tlæ,t*

eum, qui eodem tecum fanguine

Xkü)]

vindicatus eft, iisdem tecum facris

(

myfteriis fruitur, neque fecus , ac

fs

Q

tu in fpem venit eterna beatitatis

in caelo, Ah oportet, ait S. Ber-

i

hi

nardus , tam tenero ejus affc&u

fuccendi, quali Mater fuis prolibus

i

31!05

addida eft. Vide, quanta chari-

tate mille obfequia eis dedicet, vi-

tf

de, qua tolerantia earum errata fe-

Qu

rat, confidera quibus eas blandi-

ti

tiis demulccat; quàm nihil eis ne-

U

ge [^

| $10 47 )f

tefiu.

et.

Charitas bominuss Mater. eft ,

enftm

freut. filios diligit umiver[os,

Mi [ue

3. Ex parte tui ipfius. Ingens met-

4ll Pe'

ces, que charitatis cultoresàDEO

Bo

manet, ad hanc virtutem quos non

quam

ftimulos tibi addat ? Quando JE-

o 00

SUS Chriftus in eo eft, ut fenten-

æäm !

j

tiam &terna fortis, aut mortis fe«

Y

J

rat , nullis retro fzculis revocan-

]

dam, veluti ceterarum virtutum

oblitus , unicé in queftionem vo-

:Amo-

ftfte

cat, an quis proximüm fuz amici-

at

tieegentem fuorum bonorum pat.

kgu'me

ticipem fecerit, Mox paradifi gau.

ficis

dia iis adpromittit, quibus chari-

"

tas cordi fuerit; & inferni flammis

du

€os adjudicat, quibus illa abfue-

372

rit. Tua quoque res, tuum come

f

modum agitur, ANIMA , fi chari-

Jibus

tati affueícas ; nam quo affe&tu

alios comple&éris, eodem tibi oc-

dte

curfuros crede, & quibus eos ob-

d f

uf

equiis devincire ftudueris, iisdem

tibirefponfüros ne dubita. Difce

landi-

j

ummug) arcanum;fecretam artem,

te

gct.

HC 48 Of

te reddendi amabile

m : i vis ana-

vi? Ama.

n

Quocire hanc virtutem exerce

|

in fequentibus,

91]0

l. dntuis Copitationións. Nihil in

i

cogitátu tuo unquam admitte pro-

lm

ximo noxium , neque fufpicioni-

tf

bus, aut judiciis temeré de co con-

d

ceptis te abripi fine; cim fimilia fe

hi

ultro memoriz ingefferint;toto fpi-

Al

ritu propulfabis; dicendo : Ego fam

«

adeà per[picax in cernendis aliorum dt-

li

fellibus,& doueflicos mihi errores nul-

&i

Homo

latenus video , mec agnofco,

pro

charitate plenus de univerfo mun-

fsf

do bene fentit; cámque ad vindi-

cias rei gefte nil valet pretexere,

3

faltem intentionem operantis in

Ti

tin

melius accipit. Nil magis ufuve-

nit, quàm de aliis ftatuere ? genio

dn

Toti

noftro, & fi contingat nos vitiofis

propenfionibus , aut projeQa in

qui

tf

malum voluntate fcatere;facilé in-

ducimur, ut credamus , alios no-

n

&04

ftrüm

-1( 49 0f

! atl

ftrüm fimillimos, neque alió, quàm

pede noftro metiendos effe.

exei

II. Is tuis Verbis; EbeuyANIMA,

quot hac aculeis, quot vulneribus

ihil i

in Charitatem fzeviunt ! Ille fuis

icy

fermonibus injurias, contemptum,

icionl

& furiasinferie, nunquam hzc vin-

90l*

dicaturus , quidquid. excufationis

ylitf

locó obtendat. Alius jocari facilis,

yolfe

alienis impenfis fe oble&are amat,

accibis falibus obvios quosque pe-.

jj

T b!f

tit, nec penfi habet, omne, quod

r

animus propinat, liberiore lingua

ffon

prodecere, modó fua paffioni fa-

fu

tisfaciat.

vind

eyetey

Spiritus facetiarum amans plu-

rtímüm officit, ac peculiari cürá vi-

j i

tari debet.. Primó,quia nobis ipfis

u

damnum parat, cüm fpiritum de-

3 acmü

votionis prz omnibus aliis quàm

vïn'oü!

maximé diffipet. Spiritus jocofus,

j n

cui familiare eftres, üt üt ferias; &

^

fandas in rifum ducere, quo pa-

oD

&o devotionem foveat ? In illo

f

C

plene

AC so Of

lené extinctam , in audientibus

Q

extingaendam quis ambigat ?

À

Secundó. Vexatio pariter obeft

B

aliis, cüm charitatis lefionem in-

Md

ducat. Sub initium faccti oris ho-

Ti

mines fibi, & iis, quos coram ha-

ln

bent, oble&amento effe cupiunt;

li

fubinde fuis: jocis moleftiam cient,

fti

tantó graviorem , quantó fevior

t5;

pungendi ratio it comes; potifli-

n

anim lites,& jurgia fin& imponunt.

qh

Mordacibus jocis füccedit de-

lt

trahentis lingug audacia ; ah?

ftd

quid magis civitate donatum:? quot

o

ita comparati funt; ut quafi fami-

liari quorundam confortio,& con-

li

fuetudine nefciant uti , nisi ab-

lt

fentium famam. rodant, perperam

U

ab aliis. gefta. in colloquium tra-

Is

bhant, & livore; aut peffimo genio

i

aQi tot feré detractiones ,. quot

li

verbaeffundant, Mox ut vitio fuo

huj

velamen injiciant , audies prete-

D

xentes, fe difcursüs , aut fallendi

Ql

temporis ergó fimilia proferre.-s-

lg

t

——

RE( s

)

entibi

Quis jocus, quæ—;daxatio' mentis,

T

ANIMA , proximi fui exiftimatio-

r od

nem difcerpere ? Ajunt, narratio-

netn i

nem omnem veritati confonare ,

oris 1

nec non lippis, & tonforibus no-

nm b

tam effe, cüm perfepe plurimos

;upi?u'd;

lateat ; fed demus vulgó declama-

m at

tam effe, an non modice charita..

j ln

tis arguendus fit, qui iri deliciis re-

j

p

i

ponit , proximi fui errata ampliüs

u

iM

divulgare ; qua altüm reticenda,

ii

(

& tegerda forent, in lucem pro-

H

T

trahere, multóque fibilo prolapfos

n

w

excipere?

T

lk

Detrahentibus proximé adden-

o

di veniunt elati, qui adversüs fpi-

n 9

ritum Charitatis non minüs depu-

f n

PC[

gnant, acfüperiores. Iflorumau-

j uUr

res offendit commendatio proxi-

0f

n

mi ; tantámque gloriz fibi patant

qUG

adimi, quantum laudis alteri tri-

iio/l!

buitur,& tam felicis iugenii funt in

ol

minuenda aliorum fama , quàm fa-

al j

]en

cilisin füa magnificanda. ^ Jactan-

elfe"

tia; quam domi 4uz fovent, eis fi-

ælä

C a

—dcmx

4

42 52 2f

dem facit, poüq&äm Orbi comper-

nió

d

tum fecére, omnes alios mulcüm

deficere , jam fupereffe neminem

s honor de-

preter fe unos, quibu

D

beatur, & tribuatur. — Quis hic in-

fin

ficias cart invidiam, & ambitionem

1ih

li

fupremo gradu confiftere ?

E

Cave tibi, ANIMA ,ab his ex-

BP

Dd

ceffibus, de proximo tuo nullus fit

fermo , preterquam bonus ; neque

"i

unquam tibi verbum excidat,quod

n

vcl viliffimo homuncioni poflet in

LU

offendiculum cedere; de aliistan-

h

ta moderatione loquere, quantà

nm

velles de te dici.

Qu

III, Intuisoperi&us. Abfit,uttuo

Iolcx

roximo damnum inferas, five ejus

Won

perfona;feu ejusbona fpe&entur;

Ínt

potiüs optima, quz potes, obfe-

d

quia, ac przeprimis illa opera; qui-

Pa

bus à miferatione nomen, & com-

lr

mendatio eft; eidem impende : An

n

tibi opportunitas Charitatis exer-

D

cende deeft ? An defunt egeni ;

ültg

quos nutrias, egri , quos invifas

B

mie

—

410 53 901*

ompt

miferi quos veftias ? vide né tu

julti

defis.

minet

Ah ! né dixeris, hunc tuis be-

yor d

ncficiis haud grato animo refpon-

hici

furum, illum nullàs vices redditu-

ionen

rum , falleris ; fed demus hunc il-

lámve cuculo magis ingratum, er-

]is ev

go ad benefaciendum amor DEI

ul

te impellat, qui gratanter cundia

; neqi

refpiciet ; tua Charitas quantó

commodi fui minüs ftudiofa , tan-

4

Ior[d J

tó erit magis perfedta,

IV. Ferre eorana defedlus, Eccur

ligti

quanrï

tuoproximo indignaris ? DEUS tc

quidem tolerat, & tuorum fratrum

c tl

tolerantiam tug imperfectionces

t

non frangunt ; nonne rationi con-

iil

fentaneum eft, ut tu quoque cof-

"Tuomet

,,05'

dem, & ab iifdem feras.

perverfo genio te (inis abripi, na-

) qlli'

W o

turá, & moribus tibi cum quibus-

dam períonis non convenit, ani-

k

T

móÓ averfíus es, unde minimi harum

errores tibi videatur minimé fe-

cgcm !

rendi , imó ferri non pofle.

Me-

mgifäs;

fncre

ny

C 3

nil Pa

mento illius cohortationis , qua

aUft

Paulus primos Chriftianosinftituit:

p

Fratres mei , fupportantes invicem in

X

Charitate.

D

Opponis , tuum proximum ini-

a

qué agere 5 fit ita, cede illi ergo

ófi

üdi

tótam iniquitatem, neque excan-

defcentiá tuá te reum facito.

Sed

us

injuriá peteris grandiore;, te tui vi-

Wi

lipenfio altiüs penetrat ?. facile

tion

inducor, ut credam ; itaque ad pe-

ii

dem crucis hoc Sacrificium immo-

hf

la, Quó major fuerit perfonz il-

us

lius protervia, quó profundior me-

tor

dias inter injurias depreffio,dehinc

fuj

eÓ altiüs tua gloria affurget , eó

Á

grandius meritum tibi accrefcet

T0

tum ignofcenti , quando omnia

Üv

preter veniam à te commeritus eft

qu

proximus.

dis

Recordare, ANIMA,fte inter ho-

o

mines degere, cum iis verfari, id eft

Vädl

gente, quibus non omni die idem

dti

e(t jecur 5 Verbum minus confi-

B

deratum facilé elabitur, hoc furda

nl

aure

*

nl

ÓSI€ 5$ )Ue

; qui

aure pretereas, averte fermonem,

ituit:

aut in jocum converte , & cave fis,

"n i

ne te lefam, vultüs, aut linguz tur-

batio prodat.

Si nihili facias,

1 fl

oblivioni dabitur ab eo, cui illud

[

di&um effluxit, & à te,in quam ce-

XCAf«

cidit; atfi paffionis tuz, & ama-

&l

zi fenstüs indicia prebeas,à temet-

tüi

ipfa te afllisendam fcito , recorda-

ficlt

tione illius vocis,aut actionis,que

Ts

faftidium accerfivit; ubi ex adver-

i

fo, fi negligeres memorià, aut ore

( JI-

ulterius repetere, die poftera , aut

jrmo

horis aliquot interjedis animum

aunc

nullatenus reflecteres.

Accedit, alterum incommodum

,O

(tite

priore non levius, actibi indubié

Ya

Obventurum , fi quovis verbulo,

ue

quavis umbra te illico petitam cre-

das; ac fenfum plus equó tenerum

r h(]

torvis indiciis prodas, . Qui tein-

ld f(t

vadunt, cüm parum virtutis polit-

idem

deant, téque facilé ledi perfpi-

oni

ciant , deliberato animo plura di-

fir

cent;faciéntque tuam bilem augen-

aut

C 4

l,

46 56 0f

d

l

i, ac te ip majorem rabiem agen-

i ereó.

Q

V. Ha£ere Conuiventiam. Propen-

Q

fiones,& genius adcó differunt, fi-

Tk

bíque opponuntur, ut vix diem de-

Ti

deris, qua nihil occurrat in Chari-

til

tatis lefionem.

Sed obteftor te,

T

ANIMA, quzcunque occafiones

du

gravioris etiam difplicentie fe of-

BN

ferant , Charitatem integerrimam

T

T

fervatos. & quaaquam aliena pra-

vitas in partem culpz veniat, imó

D

D

[

omne punc&um malitie ferat, né

wunquam fignis hoc palàm facito.

Submitte animi tui fenfa aliorum

[

judiciis, & (i quando à tua opinio-

E

ne recedatur, né faniora quidem

fl

T

cnm pertinacia tuere : Quid pro-

derit te torqueri rebus, qua vires

)

tuas excedunt, nimirum quód nc-

q

queas quofdam in tuum fenfum

f

pertrahere ? Imó et(i hoc tuez fa-

di

cultatis effet, nunquam facere con.

D

venitet cum difpendio charitatis;

]i

pax enim cundis rebus prehabea-

da eft,

VL

n

43 57 of

VI Haere zelum.

tl

Exiguam

commendationem meretur , tuo

)pfl'f

proximo de bonis Corporis pro-

Ípicere, nifi fimul anime com-

M, ('

m

moda cures, & procures.

Bonis

har

eidem confiliis adefto, cum cha-

[ tó

ritate in eum animadverte , affli-

ones

um folatiis tefove ,. verbis, &

( df

exemplis erranti meliora fu

E

gete,

ia

multis cohortationibus pietatem

inculca, DEUM pro co deprecare,

1 pfä:

m

illius animz falutem in primis cu-

ris habeto.

, It

Xato.

VII. Gaaudere de aliorun progreffi-

Qrüd

&4$, $i tuo proximo, velut tibi ipfi

ynio

amorem tribuas, cjus profperitas

jden

tibiletitiam,ejusincommoda mcae-

rorem parient 5 fed ediffere, ANI-

p

qits

MA, nonne contrà evenit ? nun-

quid triftitiam perfentifcis, fiquis

j*

T

bonus fucceffus tuo proximo; gau-

dium veró, fi quz finiftra fors , aut

;f

coti

depreffio obtingat? Deinceps tibi

meliüs invigila ; neque invidiee fti-

atj

mulis locum prebe ; quin potiüs

At

l1a-

j

]

t

«£$( 58 588

letitiis incede, fi proximo tuo

il

d

cun&ta é voto fluant ; etenim in

hoc fita eft teflificatio amoris ,

At

li

quem eidem debes ; lu&um indue,

fi cum adverfía fortuna conflictan-

(

tem videas, folare pro viribus, mi-

f

fero füuccurre ; & fi id nequeas,

4hif

compaffione minimüm ne defis,

u

VIIL . Vizocere fnas Averfiones, Nil

d

magis ufitatum videtur, quàm nos

M

Ti

à nonnullis perfonis;feu genio, feu

aliis ex capitibus averti ; uti qui-

K

(s

busdam füápte naturá afficimur, &

occultá vi affigimur.

Id quod in-

v

Y

tegré à fe removere tantó diffici-

lm

lius, quantó magis nobis congeni-

CIP[

tum; fanguini perfepe, & humori-

q

M

l

bus magná parte inditum eft; fed

omnes nervos intendere oportet

q

ANIMA, né exterior homo ullo

l

unquam figno indignationis hoc

Y

[[)

prefeferat.

Averfionemiin te intuere, ceu ef-

h

ferum animal, quod catenis sene-

lo

tur3 donec ferrum non remittas,

N

nul-

HC 0f

) fü)

nullum omnino malum inferet ;

T BU

at ubi primüm leviorem manum ,

(orif

aut vincula minüs arcta fenferit,

ndit,

heu, quot, quantísque incommo-

ia

dis te; orbémque univerfum e ve-

$, [

ftigio invadet! Donec averfionem

ueas,

animi tecum natam & adultam.. s

fs.

quafi catcere concluleris , ut in

s NI

apertum nullo indicio erumpat ,

t nos

nocumentum ne metue,modó ejus-

ol

modi cogitatus deliberata mente

j qüþ

non foveas, & motiones furoris in«

UUH&

dicesin herba fupprimas. Verüm

odite

fi vel femel tuz averfioni freenum;

hffc

indulgeas,eíque pro poteftate pre-

cipienti morem liberé geras ; heu

gl

Jforl«

quàm cumulatis fceleribus te exi-

:f

guo tempore implicitam gemes !

orte

Quare author tibi fum, ut cum to-

lerantiain aliis feras,quidquid tuos

) IJHO

$ ho

oculos offendit ; neque verbis,aut

fignis manifeftum facies,quàm aver-

gqu

Ío fisanimo erga hanc illámve per-

[

fonam, etfi ingens caufe cquitas

id admitteret , aut etiam poftula-

j ,

ret.

[

-

-«&$( 60 )'8'—

at

fet. AÁtque hoc eft,;ia quo virtu-

tem tuam praprimis elucere opor-

uf

tet & decet,

ül

Priüs, ac finem imponam, venit

snihi in mentem cujusdam illufio-

Q

Afi

nis, quam tibi; ANIMA, defcri-

bendam, ac majorem in modum

l

vitandam duxi.

Aliquis tibi mo-

Bu

leftiam ciet, conformatis ad om-

i

nem ruflticitatem moribus occurrit,

1l1q1

injuriam verbo, factóve inurit, aut

1 (II

tuámet indole ab hoc homine ab-

b

'ign

horres ; qui tu poft hec cundem

excipis? an eadem, quà fuperiori-

bus diebus,confuetudine erga eum

Wi

uteris ? an crebriüs , qualiter fole-

|

il

bas, ad eum invifis? an paribus üt

fii

antehac , officiis eum pravenis ?

h

Quid fi ejus confortium ftudiosé

W

devites, nihil obfequii dehinc im-

al

pendas, quàm longiffime te ab eo

!

removeas ? finitas aut mea me fal-

ft

litopinio, ANIMA,aut veriffimum

lu

efto, amicitiam tuam, non DEO &

[

fpiritui , fed naturali inclinationi,

j

aut

R

—R

— m m

E

w3 6: 2fx

aut domeftice utilitati innixam

VittI

fuiffe.

$i illa bonitatis ac verita-

q

tis legibus ftetiffet, ne tu hanc per-

ID

fonam omnibus obfequiis non

Jlufi ..

confeftim exclufiffes , neque üt

juratum hoftem averfareris,

defer

yodm -

Etcerté, an ad inftauranda ami-

bi o«

Citie & charitatis foedera, que te

d on

inter & hominem illum vigebant,

ctitty .

aliquid conferat, te ab co clonga-

ia

ri quàm maximé, & data quavis

f 0

opportunitate glifcentem indigna-

gdenm

tionem palàm teftari?

,e(iOIi- 5

Quo longiüs ab co recefferis ,

quó luculentius vindi&e fitim pro-

1 ul

rol

dideris , eÓ graviori augmento dif-

ficultas aderit ,

né dicam

Ini-

hs it

ls

poffibilitas , nova confenfione. e

yfiose

utrumque jungendi.

Quod fi ex

1c fl

adverfo neque obfequiorum pro-

30

fecutionem, neque fiena omnibus

feré amicis communia neglexiffes,

xf

laudi & lucro tibi ceffiffet exerci-

j

tatio tant2 virtütis, quin & per-

"i

Ó in-

tiom

fona , cui illate offenfa erg

C 7

fenfa

P

"RC 63

z

m

Il

fenfa es; fortaffis hec animum fu-

um ingteffa in agnitionem füg te-

qui;

tit v

meritatis veniffet , fuavi tuo agendi

tenore invitata, quam prius tecum

gl

amicitiá coluerat, ultro ambiviffet.

4 M

:

Verüm, quidquid ntilitatis inde

hd

dic

emergat; hec perfona tantum ab«

eft, ut errorem agnofcat, ut po-

(

D

tiüs in fuo malo frontem perfricet;

itatumihiobjectas. Nihilo tamen

Ti

minüs author tibi fum, eidem to-

qu

lerantià & charitate occurrere non

p

1ià

definas. Quantumilla debito fuo

defuerit , tantum tibi meriti & glo-

[

f

rie accedet , fi tu conftanter tuo

feceris fatis.

^i

MT T rl o j je O r l d o t M

| j

W

PRO DIE MARTIS,

f

]

ORATIO.

d

Xercitatio, quam hac die àte

füfcipiendam cupio,comple-

k

E

&itur Orationem, cüm de-

l

ferviat in fingulare remedium,

[ D

Id

«&3( 63

? s

—

mll

T. In mofiris Languoribus. . Nun-

gt

quam majori in DEUM ardore fer-

tur voluntas, nunquam ampliori

ocndi

e coelo lumine colluftratus intel-

CCUrt

riHct.

le&us, nunquam cor noftrum af-

inde

fc&ui erga creaturas fe magis fub-

ducit,Dzo arctiiis uniendum,quàm

Ü abæ

cüm Or

H

t

ioni vacamus,

Hec fa-

L pe

jctt;

cratiores flammas refert, quibus fe

ml

viciniorem reddere neceffe eft ,

1 to.

quoties fe tepor aliquis in fpiritum

T

penetrat ; tum enim fi unquam

jfno

aliàs, in novos aufüs & animos fe

quisque im

lli fentiet, ut totum

1 glo-

fíe DEO dedat. . 4» meditatione mea

tuo

exavde[cet ionis.. Pfalm.

2. Innoftris pertuv&ationilus. Cüm

m

in occurrentibus a&ionibus diei ,

ï

& variis negotiorum tumultibus

fepe fieri poffit, ut fpiritüs recolle-

&io, ac cum DEO unio nequid-

t

i

quam imminuantur ; ad mentis

precationem, ceu parvulam folitu-

nplc'

dinem fecedendum eft, ubi mens

l t

antehac diffufa fibi opportuné red-

l

u

itur,

u$ 64 0f*

—

ditur, & cogitatus in omnes partes

Áb

Quód no-

Tien

difperfi congregantur.

fira etate tanta morutn licentia,

lhino

tot in bono defeCtiones, tam im-

D

mania fcelera per orbem vigeant,

Ti

negle&ui interne Orationis unicé

i

tribuendum eft, — Defolatioze defzja-

i

ta efl omnis terra, quia uullus efl , qui

h,

recogitet corde, Jerem,

m

3. In uofiris neceffitati&us. Si quae

li

t

neceffitas tuum fpiritum , (i qu&

corpus premat; ab Oratione fub-

d

t

fidium cape ; fi qua tentatio , fi

qua affiidtio , fi que indigentia re-

W

rum te quatit, ad orationem recur-

tlj

re ; fi huic cum fiducia, ac fervore

inftiteris, voti tuiquod illud cun-

i

que fit,certó damnaberis.

Robur,

h

conatus , totáque vis hominum,

LY

nunquam tantum prodcrunt, aut

pl

poterunt,quantum unus homo pre-

cationi intentus ; id quod S. Joan-

[

nes Chryfoftomus egregié defcri-

| h

pfit: Nibilpotentius eff bouaine orante.

h1

l Statutum: tempus pro Oratione

| f

baée-

—Á

dC 69 )f

ypits

baleto. Certas tibi horas, aut mo-

od n

menta orandi conftitue, que nul-

centidy

la non dies fibi hunc in finem fe-

30 if

r1.? Omnis Au-

parata vendicet.

igcent,

IOra te orantem videat, & noctur-

; unite

ng quicti preces quoque premitte,

T

2. Quartam,feu dimidiam hore par-

gj, 7ui

tem, quantam ftatus tuus, & occu-

pationes indulferint , penfitandis

oigit

fidei, morimque regulis impende;

[ qui

meditationem alii appellant.

3.

() füb

Quot diebus Miffz Sacrificio in-

terfis.

liO;rl

4. Rofarium,Officium;&c.

titlte

rite perfolve, ac diem exacta men-

tis difcuffione claude,

TClf*

enyott

A. dnterdem per diem. Relictis

j um

tantisper laboribus, & confortiis

V

domi tue coram privata ara, aut

jnts

in Ecclefia in genua provolvere ,

perbrevi, & ardenti precationc no-

r, 4l

Q p[C-

vas vires,novásque gratias Gcpofce,

tua ftudia, tuos conatus laudabi-

Joi*

j

liter profequeudi.

Pre omnibus

hac preftabis, (i tenta:io urgeat,

m]n;?v

At

fi pulfet afflidio, fiin quempiam

erro-

fui?'f'

NC 66 289

asss

i w

errorem prolapfa es; fub finem

acionis , quam major diffipatio

i

htdi

Spiritüs fubfequi folet, v s. con-

verfationis, &c.

tum Orationi ,

Yi

& interiori recolleétioni vacabis.

LT

Quovis menfe diem unum deli-

tily

MMS4

ge, quo te omnibus curis feculi

fubtrahas, téque ipfam feveriori

I t

difquifitione infpicias ; neque abs

lw

re fuerit, fingulis annis oGo con-

tl

.

tinuos dies, negotio ANIMZE, &

reformationi fpiritüs impendere.

LU

Ob&

IIL.. Recolletlio , & Prafentia DEI,

Nequaquam, ANIMA, expeditne-

P

gotiis penitus immergi, aut corde

0ptr

adeo affigi, ut illad per intervalla

N

ad DEUM levandi nec otium fu.

&f

peret.

Etfi tum ecclefíam non

&

n

adeas, etíi confabulatione, aut la-

bore diftinearis , DEUM ubique

li

prefentem coram te, ac te coram

1&)14

ilo ftatue, interiorem hominem

(i

fibi quafi denuo redde, cum DEO

1j

pertrada, dicendo: O i JESU,

4j

fupremá adoratione dignilfime, tui cau-

[

$

-« 67 5f*

- finen

5à omnia fiant; O mi DEUS, amo te

fipati

ex toto corde vieo 3 ab la£oraxti tuama

j. COT

&eneditlionewa impertime!

tiofl

Princeps exercitatio, cui infuda-

abis,

re debes, ANIMA,efto, ut DEUM

y ddl.

tibi prefentem mentis oculis cre«

(ieculi

briüs objicias, cunctísque a&tioni-

reriat

bus tuis affitentem contempleris.

u d

Experimento doceberis, quantum

0 COÍl-

utilitatis inde enafcatur , quanta

L

efficacitas lateat, fpiritui amiffam

(ett

nonnihil quietem conciliandi, te

4DH

obfirmandt contra infultus; atque

ad fan&um fervorem in omnibus

jtnt-

cordt

operibus animandi.

Sandum Ignatium imitare, qui

dl

jl

ex fingulis, que ei obverfabantur,

ad DEUM affürgere novit.

$i vi-

| f0l

ul

deas elegantem formam, dic : O

bique

quantum pulchritado DEI, & Ange-

oram

lerum bane excedit ! Si coelum afpi-

jm

cias, dic : 4b! quando illuc. perve-

DjO

ziam? Si ignem coram habeas :

fU

4b ! non efl nisi wmbra ignis iufer-

ndliss quot vaillenis gradibus bic [a..

T

qis

j

-2C 68 28

—

vins ardedit, " uret. Si quid pateris:

t

af

Paradifus valet omimía. Si quee inju-

ria tibrinfertur ; A4dbuc plara, & gia-

p

v*iora coU2aer i,

A

Alia viceeleva tuum cor ad DE-

ln

UM per a&tus internos, v 9. amo-

EU

ris in DEIIM, fpei, oblationis, de-

i"as |

fideriipetitionis, & per confimiles,

Á

d

qui omnem fpiritüs evagationem

prepediunt , mentísque collectio-

vf

nem familiarem faciunt.

t

Neque putes prolixiorem tempo-

Wil

ris moram liuc requiri; momento

ltmï

opus eít, ut horii actuum unumaali-

yu

quem,unam ejusmodi elevationem

Til

Ípiritüs perficias. LInus i&us oculi,

IN

unus 2cftus , unum fufpirium , ver-

Ti

bum unnm fufficit, ut DEO cordis

Qd

tai intima pandas,;te(tatámque eas;

ts

quàm avidé anheles eidem placere,

(

IV. Attentio.

'Tus Orationi ,

Afe

ANIMA, fcmper comes ire debet

W

ingens attentio , nec minor revc-

M

rentia.

Devita evagationes men-

]

tis, eásque prompté juxtà, ac for-

V

titer

—€—1:

43 69 0f*

t

titer repelle, quin unquam tedió

w injl

afficiaris, etfr intra quartam horz

,O pt

[)

partem ceaties redirent,

Neque

earum impetus tuum animum pro«

ad D

fternat ; fervor, quem precationi

] Amo.

adjunxeris, multum conducet , ut

;nis, de

illas omnibus tutsslimitibus pro-

finily

fcribas. Quod fi, nil proficiente

tioneft

totà induftriá, & contentione, no-

]i

vo femper tumultu infurgant,con-

tinuó eis clypeum oppone, gene-

empe

rofam reje&tionem, & parem con-

nuent

temptum , quó fiet; ut nullaim tibi

um 4l-

perniciem afferant, & merita cu-

jont

mulaté adaugeant.

Sed cave fis ,

', ocll"J

ANIMA, ne tua remiffio , oculo-

1j VCIf-

rum diffufio;pietatis exile ftudium;

cordls

quibus ad orandum te comparas ,

wecäu

eis aditum parent.

Caterà, ut te precantem debita

noui !

attentio, ac fervor non deftituant,

de

confilium , quod potes, optimum

! quie

tene ; pro virili dabis operam, ut

a

prafentem DEUM non interrupto

x

mentis oculo contueatis.

Ah!

tiL

*

HC 79 0B-

—— iÓ—

[

Ah ! ANIMA,(i orantes DEUM

adítantem, nósque proftratos at-

Ton

vl

tenderemus , quanto quisque no-

fii

f

ftrüm , amore DEI arderet, quo

igne fuccenfus in DEI obfequium

[

Ej

provolaret!

V. Reverentia. Externus corpo-

[3

ris habitus ad omnem modeftiam

I)

conformatus devotionem , & at-

N

Vi

tentionem fpiritüs ubertim proma-

vet. Magnitudo DEl,cui loqueris;

D

& conditio tua, quá partes orantis

i

fuftines, te jubent profunde rcve-

n

rentig, & exactz compofitionis fa-

Wth

li

tagere, qualis tam tibi, quàm fin-

gulis te fpeQantibus, incitamento

(

Si fle-

Dl

ad devotionem effe poffit,

xis genibus,dcjc&tis oculis,jundís-

o

&i

que manibus preces fundis, tuas ci-

