cibus malé conditus, ftratum obi-

[ 195

do

ter coimpofitum , odor naribus iu-

feftus, pun&tura alicujus infecti, &

a [f

.onet

millena alia , cum quibus confli-

&andum eft , minora incommoda,

l

Qu

totidem ad altiora merita gradus

yy

Plï

d

fun-

E 4

NS3C 104 )f8R

funto, fi tolcmntc"r, & citra amaras

gt

querelas feramus.

eni

VL Non cade animis o2 maolefliam,

Wi

guam f[entis.

Complures magnis

i

aufibus carnem affli&tare ceeperunt,

D

fubinde lapfu temporis à primo fer-

[

vore defcivére dolorem caufantes,

h

quo, fpe & opinione fzvilis, urge-

I

antur : Ó ANIMA, ne horum re-

m

miffionem imitare.

Confidera 1.*

DI

nullum bonum omni penitus la-

timy

bore carere, neque ullam effe vir-

foy

tutem , cujus acquifitioni aliqua

ltn]

fufferentia non adherefcat.

9.?

r

Penfita, ex operis difficultate glo-

tllq

rie menfuram ftatui; certé unica

lij

9

r

afflidtatione, quz te moleftiüs affi-

m

cit; ampliüs merebere , quàm co-

( N

piofis virtutum actibus, quorum

mm j

exercitatio nullam prope arduita-

ttts

X4Ul

temtibiobje&at, 3.9 Experimen-

to docemur, ea;qüorum rarior no-

A

bis ufus eft, majorem contentio-

Ws

nem depofcere, ut executioni

$n

i

mandentur.

Efto crebra in cafti-

E

gatio-

"

«3C

105 ) &i-

[a qfir

gatione corporis , hoc pacto ribi

eandem faciliorem reddes, 4.» Ne

mbf

unquam de bonitate DEI diffide,

? g

poftquam ejus amor tibi fimile

gperui

exercitium perfüafit ; ficut is tibi

rimoht

gratias contulit, ut primitus vel-

wfantt

les,& faceres, ita largietur, ut pro-

fequaris.

Qs Ug

VOTQIT f

$. Oculos in JESUM Chriftum

(idera )

cruci affixum converte, qui tan-

Snitus d

tim tui gratià tulit , cüm tu inte-

rcà omnibus, qua ejus causá to-

l cfrc n

ni digi

leranda forent, te fübtrahas.

In-

a d

tuere veftigia eorum , qui DEO ab

|teg

obfequiis fuére, hec , atque his

t2 uii

majora in fe andaGer fufcepére,

fiüsd

6. Mentem refle&e ad coeli gau-

nànd

dia, in quorum fpem dudum veni-

on

fti; ad poenarum acerbitatem, quas

totis viribus devitandas habes, ad

arduté

ràvitatem,& cumulum tuorum fce-

xrit

j

€

rj

rum 5 quidni tibi animos addant,

ut paenitendi ftodium intrepidé

nrent

gcutioffï

agerediaris , & nullo intervallo

li

abrumpas,

una

XTI, Nos

gan'af

E 35

3C

106 )tR

sss

ln

VIL No» quarere pratextus fe iis

liberandi, 'O quàn omneingenium

fitti

noftri amor exerit, ut quecunque

W

Qit

ardua à fe procul arceat ! tantum

afficimur voluptatibus, tantum..9

füf

lr

avertimur ab afperitatibus, ut velut

^

-oftiatim obtentus quaramus , iis

lil

humeros fubrahendi. Si cibis par-

Qty.

ciüs utendum, autalia in carnem

hj

maceratione agendum fit , é vefti-

tlj

gio id virium imbecillitas, aliáve

uf

incommoditas prohibet ; quód fi

tij d

hec veritate niterentur, ipfe noftre

N

conniventie author forem ; verüm

folius noftre perfuafionis funt pat-

i

tus, & grandia evadunt;, quia folo

nomine nobis fupra hominem vi-

detur , aliquid pati.

Aliàs preteximus ea, que nos

XN

circumftant 3 fodales , quibus-

cum vivimus, rei faciundz impof-

tf

fibilitas, aliáque id genus mo-

fin

menta liberos affirmant.

Intereà

| J

impedimenta à circumftantiis peti-

Jl

lUm

ta nulla funt ; rem fadu impoffi-

bilem

—ÁÀ

-£3( 107 )24,-

;ru: ji

bilem effe, folüm pretenditur, &

rationibus nullum robur ine(t nisi

agenium

PCUIQ)

quod à perfuafione noftra fibi ven-

tAntin

dicant.

Cauía, & culpa verior in

DtUm.:

tuum mollioris vite amorem , &

ut vel

horrorem abdicationis rejicienda

us , i

funt.

Finem imponat affertum

omni zvo celebratiffimum, tazizm

jbisp

. Cart

proficies , quantum tibi vim intuleris.

Ut nimirum difcas acceffionem tuz

od

perfe&ionis metiri ex progreffu in

m

. qii

tui abnegatione.

fenoltt

eqq sf enfeofenesfeetdfe ff

;

PKO DIE SABBATHI,

lu

4

ao o

PATIENTIA,

jnen

Nftitutionem de virtutibus tra-

ditam illa claudat, ANIMA,

qug n

]

m

]

cujus füummam ante alias ne-

ceílitatem comperio.

Unde na-

s 0*

Ícitur, in multis familiis audiri per-

juria, clamores. percuffiones, blaf-

[n

phemias, plurium zdes in parvu-

jis p

lum infernum converti ? denique

n

El. 6

tole-

bil

z

*

«(

198 2t-

cornm;

tolerantia exulat, Haud alio opus

eft, qnàm modicam injuriam , exi«

tj a

guam repulfam; aliquem contem-

yd

ptum aequo, non egro animo fer-

t

re, & omne jurgium aditu exclufi-

Tini

fü.

Advería ccucibulum dixeris ,

f

in hoc finceritas auri, per illa vir-

It

tutum veritas patefcit.

Si quid

letty

moleftum accidat, id finiftra forti

torm

tribuimus;cüm felicitas non ultima

Yori

fit, occafionem nancifci, quà quis

n

fidem fuam, ac tolerantiam DEO

ity

teftatam facere queat, Igitur que

lp

te cunque calamitas torqueat ;

fint|

ANIMA , triplici hoc prafidio

DT

mentem indue.

t

1. DEUS bec perwaittit in tuum

Q

&onuu.

tl

DEUS ita vult: ah quid!

fortaffis tibiin votis effet , ejus ar-

d

bitratui refifteres DEUS hac per-

Bi

mittit in tuum bonum 5 que ma-

n

jor fit in orbe confolatio ? verüm

W

cgo non affequor, quodnam com-

f

li

modum indé poflit eruere : quid?

ergo DEUS tibi rationem reddat

ep-

- «(

109 )4$-

[

iio op

eorum, quz agenda fufcipit? An

iam, d

ejus confpe&um fugit, quantum

CORECI

tu toleres? An te nequit indé

nimo f

eripere? fi facere nolit; aut his ca-

j exdil

ftigationibus vult tua delidta ex-

dixeri

piari, quibus, etfi millies graviora

r ilv

ferres, majora longé fupplicia de-

$i i

bentur3 autopportunitatem meri-

tre o

torum augendorum fugagerere , aut

yn lt

providentie fue confilia exequi ,

uz, licét tibi incognita, humili

u qi

m DÀ

emper obfequio , & adoratione

fufpicere debes. .O quàm fallacia

itutqi

g

funt hominum fenfa ! Id, quod tu

malum vocitás, grandem tibi utili-

prælïdiü

tatem conciliat.

Quefo, ita te-

cumfítatue; quod medic& artis pe-

i M

l qu ;

rito folemne, hoc DEO familiare

eft, dolores infert, ut omnem lan-

gui

d

guorem auferat.

Optimus fané

parens poenam infligit, ut tua com-

u nt

v

moda promoveat, téque mceliorem

efficiat ; feviat quantumvis, Patcr eft,

; con

l!

"

Auguft.

h

hi

2. Telerantia te DEO acceptam red-

(

D)

E 7

dit,

HPC gro DPR

dit , & meritis au&iorem, — Sané

duo nomina, quazin tribulationi-

j

[

bus ad gaudendum provocent.. s.

li,

Cruce, aut duce, aut comite fe-

liní

curum cft iter ad.ccelum 3. Chri-

Kf

ftus JESUS, & omnis San&orum

lgt

corona aliam viam non tenuére,

Ti r

neque tibi novam fternendam cre-

mape

de. Cüm acerbiora fuftines , JE-

i

SU cor,& propenfionem tantó cer-

LUA

tiüs tenes, quó ad ejus fimilitu-

T t

dinem propiüs accedis: quam ini-

amp |

micam experiris fortem, tibi pro-

E

pitiam a&ítimes, oportet, fi mente

tili

recolas, minimos quosque crucia-

N

tus, etfi uno duntaxat momento

1

toleratos eternum glorie pondus

Mi

Ü

inte operari. Neque ogeeras un-

:

quam, quafi egritudo , aliáve fini-

Ti

ftra affectio obftet, quó minüs pro

l

d

j:

voluntate tua te bono perficiundo

i

applices; nam, fiqua fides S. Bo-

ld

naventure, Perfetligs eff adver[a to-

Ti

h

lerare patientery qudus àonis operibus

?

in[(udare,

)

3 Per

*£30

YII

JeR

M r

M

. Per impatie;';iam nzulla merita,

ulation

fed multas in DEUM offenfioues cumau-

CCDLA

las.

Que dementia unicum ma-

mite

lum fibi ultro geminare , & dolo-

: Chi

rem augere,quem minuere, fi libet,

&orit

licet! Quos fru&us referunt ani-

enudtt

mus minüs patiens, aut indignatio

dam at

inapertum erumpens? Nullos, nisi

T

DEUM injurià affici, & fufferen-

SntO t

tiam omnem inutilem effici ; fi ple-

fimiltt

na tui arbitrii abdicatione, cruces

Qamin

ampleGtaris;tua merita accrefcent ;

jbi p

fi invita, atque excandefcenti fi-

[ m

milis humeros fübmittas, tantum

cricà

abeft, ut mercedem; ut potiüis ca-

An tua im-

ment

ftigationem mereáre.

patientia finiftrris cafibus medebi-

Pon(]lüi

tur? minimé gentium $ ejufmodi

mala remedium non admittunt ;

ff

&nfls

r

yo

Itáque grandi tolerantiá fuftine ,

jcinpot

& acerbiore commotione abftine,

netemet bis infelicemfacias, Ve-

5b

y(/][.;l h

rüm e mente Caffiani, minüs per-

g

fe&orum proprium eft, quidquid

DEUS immittat, bonis abuti,. &

malis

2,J

LU

£2 r2 )1$

[

ET

malis ad pejora accendi, | Nec pro-

fperis ve&us proficit, mee emsendatmr ad-

nia

vprpií.

X;mf

L Nom imepatienteus fivi coutra

tht

DEUM.

Quis crederet hominem

ln

eó audacie devolvi, ut de DEO

QU

amarüm conqueratur;ejásque pro-

th

[

videntiam incufct, quam conveni-

l,

ret adorare ? Dicimus DEUM fe-

P

veriüs nobifcum agere, videri no-

A

fti oblitum, aut nos penitus ab-

it

jeciffe;etfi nil tale commeriti fimus;

[

ll

&quitate caufz pro nobis militan-

tty

te, & culpa in aliorum capita de-

iU

labente.

Sunt;qui tum jurejuran«

poi

doinfanam mentem obfirmant,qui

m

tot furiis, tantáque defperatione

la

aguntur, ut temerariá verborum

| Ts

audaciá vindictam de DEO íume-

Ts

re veliat.. Ah ! ANIMA,an igno-

fi

ras , DEUM optimi Patris nor.

NT

mam preafeferre , qui fuos natos

|

poenis coércet, ut eorum bonum

hi

curet ;; DEUM agere archiatrum

à

&haritate plenum, qui egrotum

[

ama-

-« xitz )f

T

N n

amaris potionibus; ferro, & flam-

hr

má adurget, ut fanitati reflituat.

Inar&o pofita totum cjus Ordina-

ZT

tioni tranfcribe dicendo: Ea* vo-

otind

luntasinas Accipio optimo aniuzo boc

e DEI

damnum, banc depre[Jimem, bauc crau-

p

ttm,quoniam fic fuit placitum antete,

yonvirt

ll, Now impatientem feri contra

UN E

alios, Nil magis ufitatum cít,quàm;

derine

cüm quid minüs ad falivain obve-

itus d

nit, ad(tantes invadere, tum eos,

& i

qui in partem culpe veniunt, tum

Qilit

cos,qui ab hac integerrimé ifaunes

i

funt, Proferuntur verba huic pro-

Qu

pofito non opportuna,fit tranfitus

ad injurias, contentiones, repre«

ratio

henfiones, & quoties non ipfz ma-

dorüt

nus conferuntur? ah! ANIMA,

u

nisi tuam iram , tuósque impetus

fub jugum mittas,

i

iantos lapfus

1 igüü'

nullo non die iter

g Mi

"

is.

na

Verum eft , non abnuo, in alio-

n

rum errata fubinde animadverten-

dum effe , fed cavendum, ne vir-

at

rotid

tus in vitium migret, jungendo in-

iM

digna-

HC 014 08

—

dignationem corre&ioni, aut huic

q a

nullos terminos ftatnendo.

Non

tengu

raró accidit, ut immodica animad-

quut,

vérfio averfionem gignat, & , cüm

V.

quis preter modum in alios inve-

Ciny

hitut, ipfe reus fiat majoris errati,

d

ac fueritillud;quod corre&tum,fub-

a

latümque voluit,

ia

Hl. Nom impatiemteua fevi sontra

UC

fé ipf*ua. — Quis crederet; hominem

tim,

ire mancipium , contra fe ipfum

[

arma vertere, animum fuum mille

feti

moleftiis , mille perturbationibus

foly

torquere ; fibimet gravis.vix quid-

m

quam invenit, in quo fibi compla-

lucyr

ceat, quietem fpiritüs amiffam ge-

fibdu

mit, Sive moleftiarum aliquid tibi

i

inflet, feu negotia ad votum non

fs

fluant, cave interna hac pace ex-

W

cidere, utpote quz bonum fpiri.

tum tam fecuré indigitat, ac per-

lul

turbatio malum indicet. Ipfa qui-

[

Is

bus involvéris, errata , nunquam

li

)

huic quieti officiant : coram DEO

)

te demitte, pete ab eo veniam; at-

Wt

que

]

m

46Coiss 2f8

aut hu

que eandem fpiritüs tranquillita-

N

tem, qua antehac fruebaris, profe-

anitidl

*

quere.

& dit

VI. Nibil dicere , dum iva fervet.,

05 1

Cüm prava affectio menti tenebras

$ EIral

inducat, tempus reponendi aliis;

omjfü)

aut quidquam affumendi minimé

idonceum puta, quando concita-

TEU

tioremte fentis. Sine diffipari fu-

mf

mum, ebullientem aquam defer-

clfUI

P l

vefcere , & tum intelliges ; quid à

l

!ff] [l

te ratio exigat; poftquam huic paf-

jonibu

fio locum cefferit,

Grande reme-

iqué

dium , cui fimile vix dederis, cüm

:gmplb

iracundià exardefícis , te mature

hag

fubducere, aut fermonem alió con-

ud

vertere, aut ferreo filentio linguam

jm nl

froenare, fecus absque aliena lzfio-

kc

ne vix verba facies.

Oro abs te, ANIMA , ut hoc,

j lpl

Y pfï-

nullatenus oblivioni des.

Illico ;

:(äcgm'

at feró te poenitebit corum , qu&

furore eftuans dixeris, cgerísve.

;](]UJIE

3

Boni pariter confuüle, ANIMA,

TE

4 ut alteram commonitionem adne-

am.

q'jï

-&

116 51$-

Qam.

Plures videre eft, qui ire

E

modum ponunt, neque tunc, cim

u

laceffuntur, acceptam offenfionem

RUT

ullo indicio manifeftant.

Verümn

t

Y

aliquo póft tempore eos, quibus

um

TR

$

fanguine, aut familiaritate jun&i

»

funt , folicité inquirunt, relaturi ,

li ]

uàm exiena humanitate fecum

o

p

aGum fit ; & fub obtentu, quod

btrc [

confilio juxta , & confolatione

tonfd

eeeant, prolixa narratione injutias

(M(UI«

recenfebunt, quas fibi illatas atbi-

g

trantur, Quorfum hi fermones,

d

]

ANIMA , nisi, ut vuinus, & fen-

p

fum, qui jam in cicatricem coalue-

tili

rant, innoves, & illos ignes, quo-

(tby

rum vixfcintilla fupererat , denuo

tcmpx

inincendium animes. Hujusmodi

D

colloquiis tuum fpiritum gravíüs

j

exulceras, & iis, quibus amarüm

l

quereris, exempla non conducen-

Clariu

tia prebes, utpote qui ex incon-

t

dito.ploratu facilé . intelligunt ,

W

quàm tenero fis fenfu , fen hono-

(

rem, feu commoda tua fpectare li-

Wt

cat,

Vo Li-

v

i i

117 Oi*

-qui it

V. Li£enter ig;;;-fceïe, Non pauci

inic, Qu

cunGa adeó cordi fumunt, & fin-

nfionet

gulis minutiis tam intimé ledun-

Venia

tur,ut veniam exoranti,parcarc ne»

qnibus

Íciant.

Error hic fuapte natura

: und

ingens, non leviora damna inve-

elatuti

hit,

Probrofum cft omni fenfui

» fecut

pateres5 res minores defpicatui ha-

, quii

bere expedit, fecus, fi quibusvis

olatiot

confiderandis immorari, fi omnia

| injurigs

difcutere velis , tua perfuafione

fas 10

grandefcent ; quó magis ilia per-

imonc

penderis, eó moleftiàs objecta fui

&l

imagine te cruciabunt, & fpiritum

co1lit

tuum ardentioribus flammis ire

complebuat,

Si exiguum con-

AT qw

; (lenti

temptum nihili feciffes , confter-

jusma?'i

natio; & moeror procul á te ha-

grg&'ilf!

berent,

j

Neque propenfioni tue;tueQue

ndüCCIl'

clationi pietatem,aut rationem ob-

qco

tendito; tantlim alta mente repo:

liguft

ftum tene, quod fequitur, Sin ea,

j hod

quae adversüm te di&o , fa&óve

mota funt,; nullum damnum affe-

Quft

U

Iant;

430 n8 »£?-

rant, nullum difcrimen miniten-

MO

DEU 6

tur, preítat contemnere ; fi te in

quampiam confufionem adducant,

[

Ti

tl

Wi

DEI amore tolera, toto corde ig-

nolce, & proficué utere tam pul-

f

HP

l

|

chra commoditate merendi,

T

VI.. Recurrere ad DEUM cum fidn-

o

N

cia. Cüm omniaad nutum cedunt,

S

li

nihil minüs,atque DEUM memo-

n

j

"

rià retinemus: at fi qua calamitas

Qj

li

fe mediani ingerat, finó mora ad

f

At 0n

DEUM confagimus, & quia tum

tlf

j

infidelitatem creaturarum , tum

Mu

i

mundanarum rerum vanitatem lu-

Qs

li

fer,a(

ce clariüs perfpeximus , ad fupre-

mum, & unicum bonum conver-

10421(&(

timur.

hi

MP

Vult quidem DEUS, ut

adverfis impugnata;humanis prafi-

Ttere

diis te obarmes, verüm prze om-

p

)

nibus cupit, ut cum fiducia , &

nf

perfeverantia ad fe recurras , de-

mm,,

hinc non patietur fuam opem de-

Wt

j

fiderari; aut fi partibus fuis defit,

]

neque petitioni tue annuat, me-

Nj )

lioribus te olim donare meditatur.

N

Ne

"]

430 119 0f

minitc

Ne oblivioni trade ultima verba :

DEUS te olim melioribus donare

; fitei

dducant

meditatur,

cordei

VIL. Pati cum gaudio, & cum de-

tam pül

fiderio plara tolerandi.

An dolores

di,

fua gaudia recondant ? ità profe-

cumfii

& ; hec invenit , quisquis agno.

» cedil

verit illos DEI arbitratu infligi, cí.

M meno

que implendo defervire ; quemad.

calamti

modum miles letus excipit armo-

mora 4

rum onus, & vulnera, que novit

uia tl

in obfequium fui Principis vergere,

Né triftitie unquam aditum con-

IIl y u

n

cedas velim, ferenum vultum prae-

"l fuprc'

tcfer,ac eádem femper,id eft magna

) cone

fuavitate te refpondentem prabce.

fUS, !

Imó ad fublimiorem gradum con-

nispre

nitere; ANIMA, opta pro DEO

j o

graviora perpeti, & votis tuis pre-

iidi i

euntem fequere Auguftinum : Do-

j5 U

dam !

mine , auge dolorem , fed auge patien-

x

jj t

VIIL. Zz adverfs , 44 DEUS im-

vüittit , fe ejag voluntati couforuare,

g,

Oportet, cuné&ta nobis adverfan-

:diü","'

h

HEM

-2

r20 2£$$-

tia; ANIMA , veluti é manu DEI

finoy

profecta ample&ti , & tota finceri-

a fca

Mi DEUS,tua fau-

lol

tate profiteri.

&iffimavoluntasfiat, Hictecom.

TT

monendam duxi illius erroris; qui

ying

perfonis probati ceterà fpiritus

f

frequentior effe folet.

4

Ajunt fe

tntr

maj

i r

orem in modum letari, fi quid

|

DEI causà ferendum occurrit, fé-

|

irituglw

que ad ejus voluntatem confor.

t i

matos vivere velle 5* verüm unic

wl

!

exoptare, ut alia crux; quàm, que

EU

modó premit, humeris imponatur.

n D

Videtur illa minüs conveniens, fü-

0 g

u

tura impedimento ad perfe&tio-

nem, occafio potiüs vitii, quàm

Ü

Q

virtutis,

Ille, cui aliquid exifti-

NT

mationis ademptum eft, protefta-

tiaranc

tur fe quecunque afflictionum ge-

Adn

nera toleraturum; fed fama ja&tu-

Cs

ram penetrare altiüs, quàm difft-

Vl a

t

mulari queat.. Qui ex morbo de-

cumbit, ait fe ingentibus periculis

f

impatientie , & aliorum criminum

Ü

exponi , & in exercitatione bono-

N

rum

t

um

a —

ÉC am 2"

anu D)

rum operum prepediri, que pluri-

4 inca

ma faceret ; fi valetudine uteretur,

ytüa

lila mulier, qua viro afperrimi ge-

Cte C0

nii connubio jundaa eft, iufuper, &

r

proles peffimae indolis numerat,

j [pit

affirmat fe ad omnes cruces prom-

Aj !

ptiffimam , fi hanc unam excipias,

ijiqu

quae nonnifi malum temporale, &

rtit,

fpirituale accerfere poteít, "Tan.

| egi le'

dem vix hominem reperias, qui

jm u

non velit füam crucem mutari in

jin, 0U

aliam ; neque fe infelicem credat,

pondt

cim patitur ; que nollet,

Atque

hoc eft

jieus

; quod fpiritui quietem ,

af

DEO perfe&tam noftrz voluntatis

dicationem eripit.

j V

d

Profe&ó, ANIMA, tua defide-

cotd

riarationi parüm confonant. Dic,

uf g'

amabo , an non DEUS huic

jugo

yjs

crucis te fübdidit? an non pre-

ens afflictio ex ejus manibus pro-

"T

TUTTU

manat ? an tuum eft DEO agendi

leges fcribere , ac advería nomina-

yri

ipi

tiin di&itare , quz unicé contra te

cbouü

Hingat? ah ne ejusmodi cogita-

n

tus

429 122 )f*

tus ultro foveas ; fed cum exulta-

fs

tione, plenáque tui oblatione ob-

lida

viam quamque crucem ampledc-

DI

re, etíi tuo defiderio , tuóque gu-

D

ftui adverfetur.

Ut animum tue

Emi

um integré fubjicias, & ad tran-

li

quillitatem componas , nóffe fuffi-

Md

ciat, DEUM effe, qui hec immít-

f

tit; qui hanc tibi crucem, hanc

hnj

afflitionem, ceu viam conftituit te

Ti

ad perfc&tionem deducendi.

qea

BY

otà odl d p of pj Me

fæï'm

REFLEXIONES

Vi

Til

Super V'icloria alicujus itii.

fiti

Oftquam tibi adminicula fug.

J

geffi acquirendarum virtue

p

Ws ]

tum , jam media fubneGere

hm;

convenit vitiis, & tentationibus,

Tk

que tuz perfectioni obfiftunt, de-

d

vincendis quàm maximeé idonea.

T

Hanc vitam perpetuum effe con-

lm

i&um , quis neget? ubi mille oc-

cafiones fe ingerunt contra acer.

J

: fimos

z

t

«3C

123 )E8&-

im exul

rimos hoftes depugnandi, ubi ocu.

itione

li claudendi funt, ne mundus füuis

ample

illecebris attrahat , & abftrahat H

ióqut f

ubi femper in armis vigilig agen-

jmam !

de, ne demon fuis affültibus ad

ad tt

deditionem cogat ; ubi-contem-

óffe f

nenda funt cuncta lenocinia, ne

EC Mi

caro fuis blanditiis in pravum fen-

, b

um , demum in preceps abducat;

nftitut!

Verüm preter haec tentamenta ,

Yj

quae nulli non funt communia:

dul

unum femper reliqua antecellit, &

feviora nobis bella ciet.

Depra-

B

vatam affedionem , aut peculiare

T

vitium puta, quod ampliore do.

minio fibi-imperitare quisque ex-

culli

peritur, cüm nemo non fuos ma-

p

nes patiatur, & quandam imbecil-

bueit

itatem congenitam habeat, cui

jonb

majore pre reliquis cura atten-

um

dendum fit.

En nonnulla adju-

ao

menta, ANIMA , quibus illud vi-

(fe «

tium, quod tibi dominatur, füb

nilld

Jugum mittes.

j

L. dimere, Hoc ante omnia tibi

g

F z

di-

-«2 124 )f3-

—

di&um , datímque accipe.

Vi-

fiquy

ibog

tium , in quod tuomet genio pro-

pendes, ANIMA, metuere debes.

qed

'Tibi non videtur res tanti mo-

UT

menti,neque ex hac imperfe&tio-

ht

ne graviora. confequi poffe : Ah,

n

ANÍMA, millenorum idem tecum

k

ratiocinium , ultima quoque cura

ATU

erat illam affe&ionem extirpandi,

Ti Q

qua profundiores radices egerat ,

1lhs fU

& hi infeliciter cecidére , eorum

(gio

lapfu folum ploratum, nullam re-

WRotet

parationem admittente, lllamo-

leïe)fev

dica ira, cui frequentiüs füccum-

DN

bis,, illa libertas, quam tuis fenfi-

t

bus indulges, videndi, audiendi, €

i

quidquid libet,tangendi, illa par-

d W

vula clatio, que in corde tuojam

A bf

fedem fixit,téque in omnes occa-

o

h

fiones intentam facit, alios ante»

:FS f

cedendi ;; ah ! ANIMA pertime-

t.O[]m

Ícc , ne ifte affectiones modó te-

Fm)(

neri furculi in arborem excrefcant,

fdl'mn

& fructüslocó tibi flebile damnunm

lo

y

ac eternam interitionem afferant..

b

[

üm[

hs

—i?-( 125 )I*

m

fd,quod cventurum crede,nisi mo-

'enio p

dó occipias hifce vitiis obniti, eás-

ere dex

que affe&tiones evertere, qua no-

tanti 1

va incrementa quot diebus capere

»pcrfc&iü

folent,

)Hb , A'U

II, Reflere. Neque exiftimes tc

m t«

feciffe fatis, quód mente affecuta

que ü

$, quot, quantáque mala ex his

x

vitiis originem trabant , oportet

o5 cgffä!

iliis contravenire, id eft, tuz in-

4 eoti

clinationi froenum non remittere,

xullao

neque totum exequi, quod illa.di-

lum

cere; feu ad quodinducere confue-

[icctd

vit. linde oritur, quód femper

tüis 1

£ádem fis irá, gulá, ambitione, quá

tdicndi)S

ante decennium fueras? ah! haud

jl

alioex capite, quàm, quód pervet-

TO

!s hifce motionibus nunquam te

i5

Oopponas. Excandefícentiam pro-

(s 11

dis mutato colore vultüs, indigna-

Pcrtimb

tionem concepifti adversüs perfo-

j

Eam , quz tibi injuriam intulit, &

gt

tantüm abeft, ut impetum coére

lgmHUfü

€cas , ut potiits in afperrimas voces

erumpas, nihil penfi habens; niodà

affdää

lin-

F 3

*30 126 )2f$

——

lingua vindi&am fumat.

Cupido

tsf

ultra limites bibendi te invadit,an

lsf

illam fubigis? an madidas has co-

Vs

gitationes abigis ? imó veró citra

!

moram te operi perficiendo accin-

n

gis, quod fugeeft/o fuafit, Idem

hr

dicendum, ac fentiendum de cate-

p

ris, qua fuapte na:urá ad malum

tiotq

propellunt, te veró parüm folici-

0 qi

tam tenent, ut maturé pravertas,

, d

aut contrà audentior eas.

ui$

.";w üilu

itaque mirabitur te femper iis-

qui |

dem erratis obnoxiam effe, eüm

j d

nunquam fecurim ad radicem po-

j W

nas.,

iif

Neque hic fiftit pernicies tibi,

list

ANIMA, indépromanans; majot

u

longé cft, quód non modó iifdem

lm

femper , quibus repugnare detre-

Quàn

&as. vitiis labores, verüm etiam in

Tif

pejorem conditionem migres ; fl-

mfäS

quidem ex crebrioribus erratis af-

LT

fuctudinem nafci , atque. hanc af-

EU

fidua iteratione adeó firmati, ne-

(j

ceffe eft, quó füb finem tecum fta-

Al

tuas,

À

43 127 )H-x

l

- Cuni

tuas , fieri non poffe, ut te tam ino-

ivaditi

lita fervitute eliberes. Viden quan-

a5 has

ti referat refiftere,

Wero at

IHI, fusere. Tuis adverfariis tan-

do aci!

ta vis nocendi ineft, ut majorem

t Tk

fecuritatem fpondeat eorum pu-

decat

gnas declinare, quàm te periculo

d malt

exponere amittende vi&torig. s.

n k

O quàm felici fidere. natus fo-

Treyertá

1€m, ANIMA, fi hanc veritatem

$

JJ

tibi dilucidé demonttrare poffen;,

t i

quód perfona occafioni immuifta

ffc ,U

jam dimidia ex parte fuccubuerit,

jcem p

& quód centenis inter peccan-

di difcrimina verfantibus vix ttí-

j

bus contingat non prolabi. $i no-

; n

ftram indolem intueamur, quàm

j il

fumus fragiles ; fi hoftium affultus;

( d

quàm funt robufti ; &i propenfio-

etim

nem noftram, quanta eft in omne

!

,

nefas; Ah! quid non fiet intet

;rCiä

.m[is ;ïj

ipfa malorum illicia , quis labor,

quod opus erit nos defendere, nc

äfii "

occafioni cedamus, demum ne ca«-

aimus,

ant

x

u

^

F 4

IV..' Sd'

410 n8 )f

o

— . AV.. Sepisas confitri, atque fic omnues

tqe

vires im fuam corretlionena iuspendere,

RY

Hoc unum aliquod illorum medio-

vuni

rum effe, que ad extirpationem

V

vitii plurimüm conferunt, ratione;

Jl

& experientià, veluti duobus ocu-

tind,

lis quotidie cernimus.

Hoc eft

Yaj

" One

grande illud Sacramentum, in quo

peccatorum maculis puri efficimur,

dny

contra fecnturos lapfus valido ro-

DINTT

bore munimur,; confilia fapientis

t

moderatoris percipimus, normám-

r

que imbibimus etiam minores ng-

iif

vos à nobis amolliendi.

Sin at

Vi

tem precellentiam hujus medii pe-

jst

)

nitiüs intelligere velis ANIMA,

&

illius ufum familiarem habeto, &

t

tiio experimento meliüs edocebe-

r

tis, quàm ego quacunque verbo-

ln

rum copià explicare poffem. Me-

a

dium hoc tantam arduitatem non

vini

involvit; fed demus effe longé dif-

i

ficillimum, fi negligas, certé hoc

d

pratextu culpam non effugies ; fi-

i

quidem cüm facilé primis fubfidiis

t

€3,

"

"

-( 19 2f

V ficumt

ea; que tibi adjacent, vitia exter-

impeuin

minandi annumeretur , tc a

ejus

immedo

ufum 2 debito obftri&am fcito.

pationt

V. Sibi ipfi quafdam panitentias

fytatiót

conf[Lituere.

Hoc medium in eo fi-

obus od

tum eft, ut tibi, ANIMA , ftet fi-

Hl d

xum, firmámque , quandam cafti-

j W q

gationem , aut aliud bonum opus

edicin

affumere, quoties tuz propenfioni

obfecundaveris.

valilot

Non-exigo à te

ufitata poenitentibus cruenta fup-

fipiit

o

plicia ; folüm tibi legem dicta di-

nores

cendiíemel 4ve Maria ; an nimium

Sind

videtur? aut enuntiandi Nomen

JESU ; aut terram exofculandi ;

medit

ANIU

aut pe&us pulfandi, aut elargiendi

modicam ftipem,quoties tuo vitio

stl v'ï

edotti

aurem , affenfümque prabuéris.

Exemplo res planior fiet. Si blaf-

le vffkc

j M

phema , aut detra&or fis &c. Cüm

t

primüm verba DEO, aut proximo

o

adverfantia per diem evomuceris ,

a&utum effare nomen JESU, aut

er

IUICSI

pe&us percuteactum perfe&ta de-

teftationis unà eliciens. Velveró

jubíti

f

EF

fi de-

cHOC 150 0f

Crnsume

fi decrevifti aliquid tui eris difpere

hg

gere, calculum fubducito , quoties

Wb,

DEI nomine abufa fueris, & fi de-

Dj

futity

cies; hac die fa&um reperias, toti-

dem pauperibus erogabis. Tu mi-

WT

!

hi repones, ANIMA, hac nonni-

(

hil molefta accidere: opponam

n

ul

[

€go, fit ità,fed dic, amabo, pro fa-

ln

lute corporis quas non moleftias

t

abforbes? quot commodioris vite

IN

rationes rejicis, ut longior tibi vi-

pt

ta obtingat ? ah quid! Ergo pro

BIN

fempiterna indemnitate anim ni-

l

hil voles preftare ?

Üf

t

VI. Oratio.

Crebriós DEUM,

hii

interpofita fimul B. Virginis , &

AU

San&orum precatione , obteftare;

E

ut €o opitulante victor hujus vitii

isd

evadas; Etenim cüm ejufdem abo-

d

litio tua ipfius confeffione opero-

Qu

fa fit; fupernum auxilium inftantet

f

(

agitare oportet,& peculiaria que-

Ti

dam pietatis exercitia , aut aliquas

Yi

fui afflictiones hunc in finem in-

MU

ET

tendere. Verüm oblitteratum no-

M

A

if

F

z

Ü

-2 i )H—X

*

is dift

lim, quod aliàs tibi à me dictum

, quott

nofti, petendum quidem effe à

ID

DEO fubfidium; nihil tamen pro-

tias, 0

futurum, nisi pro viribus collabo-

. Tur.

rare velis.

C I101)0

Si Orationi, que mentem occu-

ppond

pat, fübinde vacas,potiffimam con-

0,pI0 ]

iderationis materiam fuppeditabit

moldlit

amátum tibi vitium,diverfi ejus gra-

r

dus,&c, finem femper eunderh im-

or tb

ponet firmarefolutio ea,quorum te

Ego'

confcientia ream agit, emendandi.

inima t

VIL. Exanrina. Plurimüm expe-

dit feria cogitatione in feipfüm per-

pi

fepe inquirere, ut vitium altiüs in-

jginisa '

fitum, inditmve é medio tollatur.

)btdhf'(ï

Abfit,ut ullà unquam die omite

j

tas difcutere confcientiam, & enu-

jend

cleatiüstum perfcrutari,quos,quót-

e OPaD*

que lapfus commiferis, quibus oc-

müantö

cafionibus inducta fis, quibus ad-

miaiculis deinceps utendum fit,ut

vitium tibi mapgis familiare evellas,

i?

Proderit quoque huic malo corri-

tum *

gendo difcuffionem particularem

lii

6

1

—

UC 15 0f

eserut

impendere , cnjus normam hoc in

Eu

libro reperies.

TO

VL Perfeverantia. Hac fuis nu-

ltne

meris abfolnta erit, fi duo omni ac-

ilin

curatione obferves. Primó,fi ufum

t

mediorum, que tibi fuggeffi, con-

D.

tinua ferie profequaris, neque eo-

M

rum prermas vefligia;qui unius diei;

EH

aut hebdomada decuríu nonnulla

ln

remedia adhibent;bonis hortatibus

ii

f(

à confcientiz arbitro datis obtem-

perant,& lapfis diebus feptem,o&tó-

iM

wl

ve à ceptis defiftunt, falubria me-

dia, ac commonitiones oblivioni

hm

tradunt, quafi nunquam de his fer-

u)

mo occurriffet,

Secundó, fi po

ttei

iteratas à bono defeCtiones ani-

li

mum nunquam defpondeas,neque

t

fpem przftande emendationis de-

lcpuï

perdas.

Tu apprimé nófti; ANI-

t

MA, nunquam majori difcrimine

| g

errantem à demone peti, quàm;

| W

ciüm hac perfüafione urgetur : fac,

| fti

quidquid velis, & poffis, actum eft

| 004

€X tot, tantísque erratis emerges

(

nulis

HC onm t

imhoc nunquam , affuetudinem , quam

contraxifti, tumulo inferes.

Ne

v füisnt

huic mendaci fpiritni aures prebe,

) Omaid:

fed in novos femper aufus affur-

no uf

ge perfectiüs, atque fuperiore tem-

xffy a

: pore agendi,

nquee?

Sub finem harum reflexionum

yisdi

. addere placuit verba Sancti Ber-

ponni

nardi nos inftituentis , quibus gra-

l

J

yortat

dibus ad noftram perditionem ho-

js ODtt

ftis connitatur : Orditur pugnam

temo l

à pervería fuggeftione, copitatio pra-

yoria ot

va deletiationem parit , dele&tatio co-.

oblirot

fenfuna, con[en[us a&bionem, attio con-

fuetudinem , con[uetudo. mece[fitatema ,

Je hst

Y

)

f

mece(fitas maortem.

uare. initiis

nes 4l

obítare debes ANIMA, 1. Cogi-

QS)HBQ[E:

tationi non immorare, fed celeri

repulfa obfifte,

9. Confenfum

jonst

m

|

nega , aCtionem oppofitam clice,;

& coram DEO proteftare, malle te

[cnaus

q

moriquàm peccare. 3. Cave,ne

teiri opus immittas, fed tentamen-

fuf: fäf*

h]m ff[)

. to auda&ter relu&are, ut palmam,

& coronam merearis, qua victo-

2

f

ET

ribus

cÉRC n4 2f

ribus, & fidelibus DEI famulis de-

gut, l

betur,

n nicd

if

]Bj t p D d oD d t

Ht

REGUL /E

tf

PRO PERFECTIONE.

[ Qs

DT

Fervorem fpirit£s & difpofitio-

fpio,

nem 'DEO £ene ferviendi femper

tidt

fovere.

1irelt

Uo genera hominum inter

fe valde differentium tuo

n

D

fatagam

confpectui proponám.. s.

Donten

Primum ceos compleétitur, qui pre-

Ttnd

ter DEUM nil querunt, foli DEO

llt

placere defiderant, nullos nisi de

r Q

DEO fermones mifcent, qui deni-

lp

que DEO pleni funt.

Si occafio

tior

exercitande virtutis obveniat, il«

ts

lam ambabus , üt ajunt , manibus

ftün

arripiunt , féque tantó uberiore

Tent

gaudio delibutos fentiunt, quan-

mspn

tó crebrior fe offert opportunitas

!

$i

virtutem opere conteftandi.

PT

tentatio pulfet, illam fortiter abi-

W

gu nt;

-4C 155 0 f-

mulisd

gunt, & ftimulos indé fümunt fe

in pulcherrimos virtutum actus

T.

1

diffundendi.

Omnes fuas actio-

W

T

nes tam grandi perfedione , tam

exquifito fervore obeunt, ut faci-

0NE

lé quivis intelligat, eos diviniore

Ípiituunicé animari, Que tua eft

jf

Opinio; ANIMA , unde nafcitur,

| femper

quód tanta perfc£tio in his perfo-

nis reluceat? vix in aliud rejicien-

um i

dum putem, nisi, quód inceffanter

rium tU

fatagant ; fpiritu ardere, ac nullo

nontempore comparati effe ad fer-

ynátm.

qup

viendum DEO quàm optimé,

Alterum eos comple&titur,quo-

ji DO

nis

rum omnem actionem tedium, &

languor corrumpunt. $i in pre-

;uidcni'

o

cationem incumbunt, cóntinuz

dl

cvagationes, extrema negligentia

yanioi

ptimas partes tenent ; dubites,an

berio

mente, an fenfibus magis diffipa-

tospronunties. Vixunquam DE-

, qlläü'

UM memoriá recolunt, raró au-

tuuti

dias de ccele(tibus differentes.

Si

j

r

qua tentacio affultum minetur, il

lico

glmh

-t3( '!36'*) DN

L

lico deditionem parant. Si exer-

wení

cendze virtutis commoditas fc

tnt

quodammodo obtrudat, ne qui-

K

L Exi

dem animum eó refle&unt , aut fi

pr&terire nequeant , manum appli«

Mqum

care non au

ent,

Si ad quepiam

Pfim'pe

pietatis opera obftridi funt , ex

ts

languido agendi modo , quo rem

t

agrediuntur , quisque conjicere

Dia

poteft,quàm remoti degant ab om-

ln

