
nl

n

pofitis meis robur,ut ad priora non

W

m

redeam. "Uezi Santle Spirititi & c,

fe

GloriofaVirgo,peccatorum Ad-

n

YOCa-

Ms

-420 274 )f&

vocata ; Angcli,—& San&i, ele&i &

dile&i DEI impetrate mihi remif-

fionem meorum criminum, & gra-

tiam faciendi bonam Confeflio-

nem.

v

i

t Ude o o ij o tf o od

EXAMEN.

"n

T memoriam tuam adjuva-

t

rem; hanc difcuffionem tri-

1

u

fariam divifi , prima pars

[]

complectitur debita ersa DEUM ,

[

€Y9a t6 , erga proximum.

Secunda

eptem peccata capitalia , Swper-

Lianz, Avaritiau, Gc

"'Jertia con-

tinet pracepta DEI, & Ecleja,

:

Quodvis horum punctorum inme.

moriam reduces , exadé á te que-

rendo, quid adversüs hac cogita-

JE

tione, verbo, operc, & per tuos

fenfus , vifum, auditum, &c.

(

deliqueris.

GC o )G8

I. DE-

- ( Es M

d

EDEBITA

&f

- Exga Deum.

[n

d

Ratermifi mane;& vefperi ora-

re, item meas Horas, & alias

devotiones ufitatas.

$i ad Horas

h

dre, graviter adflricla es, oportet dice-

re , G* addere , quoties omiferis,

In meis precationibus fui mul-

rA

tüm negligens, neque diftractio-

i

i

nes prompté rejeci.

$i iis inbefiflà

p

voluntari? , id efl , advertens te animió

l

J

evapari , tamen bis evagationius i

J

maorata e$ , dicendum boc efl. v. g,

p

Fui fcienter diftraQa per dimi-

^

(

diam miffam, die fefto ; eodem

l,

L]

tempore loquebar, & ridebam.. Di-

I

xi femel ex Horis, ad quasteneor;

l

vefperas inter deliberatas diflra-

Jl

&iones,

)

In ecclefia non obfervavi fuffi-

cientem modeftiam,;hinc indé afpi-

ciendo ; ibidem quadam inuulia

verba protuli.

Non dixi meas preces cum ficu

COI«

;

-C 6 t

corporis fatis modefto : dixi eaf-

M

dem exigua cum devotione,

$i

hi

Jnifi immodefla in templo , maximt

*

fab Mifay & cuma fcandalo s. fi allozu-

(l

t4 , fi intuita es juoenes, perfonas altt-

!H

rius [exfis, locó precationis ad DEUM,

eportet id [pecificare , &* dicere , ft [on-

giori tempore duravit.

"

Ultimam meam Confeffionem,

ä

//

& Communionem cum minori

preparatione peregi , quàm aliàs

cþ

confueverim, 57 fwit negligentia cone

s

fiderabilis j v. g. fi vix aligsod tempus

impendifli di[cutienda con[cientia, do-

D

lri &c. antequam Confe[fionea adierit,

dicenduma e[t,

Habui cogitationes contta fi-

FJ

€m; vel contra fpem, vel de de-

W

fperatione &c. quas non flatim re-

ll

puli. $j ii

quid ampliis interce[fit,

dicezdama eft.

In meis afflidionibus n

on pofui

mul habui

fiduciam in DEUM, & fi

cogitationes contra providentiam

DEÍ, quas non. prompte excuffi.

li

L

UC f OM

&

Si babuiffes mapgnam valde impatien-

j

tiam , Q* devoluta e[fes ad credendum,

v

qel dicendum, DEUS eft mei obli.

L

tus , DEUS non eft juftus; Zezeres

li

te boruma accu[are,

i

Res fan&as in jocum, & rifum

r

adduxi.

Si ves efl confiderazilis , &Y

fécutuma. inde fcandalum , oportet ad«

elt

dere,

nol

Non impedivi offenfas DEI, li-

li

cét potuiffem 5 /i ad boc adffringerit

(

9t fuperior, s Pater,Mater, Inflrutlor,

j

&e. ff offenfa erat confideradilis , dedes

dicerey G* quoties,

"

1f

Non conabar fervare bona pro-

pofita 5 occafiones virtutum; quae

|

fe offerebant, non verti in ufum &

utilitatem meam ; bonis infpiratio-

|

j

nibus;& gratiis DEI non refpondi.

fj

j

DEBITA

j

Erga te,

* JXEc delita continentur 1, im ordi.

5

l

ï

zariis atlionibus dici, 2, in ob-

j

ligationibns tai Ü'atis, & tu& condi-

7

1i0-

w m OM

fioni.

Jam egi de precatromäm, in

debitis erga DEUM.

1

Peregi meas actiones multà cum

Ra

l

precipitatione, & negligentia, il-

las DE

non obtuli, neque de'eo

f

er diem cooutavx, fine ulla recol-

J

le&tione iis mtcndebam.

Nimía aviditate me refeci, ni-

mis-ftudui fatisfacere guftui, nec

benedicite , nec Gratias dixi , neque

hoc opus DEO obtuli.| De exceffz,

qui fit in cibo, " potu, agam in pecca-

[

1o m/æ

n meis converfatxombus fui

multüm libera, & parüm modefta;

dixi verba fupcrba,mcndacm Otio-

f

fa,&c.

Non adduxi in fermonem

(

rcs fpirituales; & nihil, preeter nu-

Á

as,

Perdidi inaniter tempus; & diu-

tiüsotioindulfi; nimis multas ho-

C4

ras dedi vifitatiopnibus,& lufui,qui-

j

bus plüs equo afficior.

De jara-

mentis , fraudibus &e, vide imfeiüs,

Non fuüi exacta in adunplendo

!

mco

MC 270 )&'3-*

& meis negotiis.

ij

meo imunere ,

o

Quisque debet videre obligationes fui

u

flaths : Ecclefrafl icus de ouere [ui officii ;

jl

Per[oua im. maatrimonio cov[lituta , de

jea

fua. familia s Reliiofus de Juis vegulis 5

LOI

Jefliti. Prafes de [uis negotiis,d c,

DEBITA

,

[

Erga Prooimum.

4

N

Portet inquirere im peccata,gu & con-

ulf/)

tra eundem coninaififHi cogitationes

I

"

l]

verLo, opere, aut omifJione.

Habui de eo aliquas fufpicio-

] F

nes, & temeraria judicia s fed non

d

4

puto me iis inhzfiffe, aut ea firmi-

o

ter credidiffe,

$i certó. eredidifli ,

Jitt

aliquam. per[onaua. motabilem. lap[um

J

feciffe , quin babueris legitimam ratio-

i

zem credendi, debes te de boc accu[are,

l

Malé de aliis loquebar, fed cir-

(i

jl

ca res leviores.

Si futre. notabiles,

(

l

oportet dicere,

Malé loquebar de aliqua puella

circiter tribus vicibus in confortio

TUD

j

quatuor; aut quinque perfonarum,

ICCI-

)

-H $80 )UK

dicendo, cam cum quodam juve-

f

Hec res fuit

[

ne perperàm eeiffe.

fecreta, & perfonis valde paucis

!j

nota.

Si res fait pu&lica, dices : erat

li

Ies jam nota.

Sed. adverte, ANI-

[

MA, quod bac atate fit abufus ferme

intoleradilis,

Iwagmamur nobzs reta

effe publicam,quia eaus à duabus, tri

fr

Brve perfonis audiviuaus,

Nota 4-

t

viter aljaus ilufionen ; falsà uobis ima-

ginamur,po[fe ss sotaile alterias er-

Tl

vatHya detegere , maodo eum»,cui enare

i

rAUiu3 , ad fecretam obligegaus. — .jo,

aut ab altero fscretuim mon ob[eroatum

| h

iri, attt fl obfervetur, boe uom impedit,

p

quo minds ejufmodi dicdlo DEUS fit

J

offevfus.

Dixi verba in contemptum, in-

pl

juriam &c. ploxwm vergentia. $i

Il

i

eju]modi injaric, acerdi joci &e. fut-

Í

[

vunt notabiles , eportet addere & gua-

ties,

Advc7 te, quód etfí uom protulif-

L

fts verba ad. maspuaus injuriam , aut

vilipenfonem tm]&raxzwrjj:eflartm ff

tanen talia fint, qua naturalei ejas

[2

a

- 281 R

j

W

defetl us oggeruut,guaque audive ei val-

ji

(

de molefium . accidit $ oportet te confite.

A

ri, qudd eidem ter dixeris aliqua ver-

"]

&

L]

da, & oDjeceris nonnulla ei vebemen.

IN

ter. difplicentia.

De maledi&ioni-

f

1

bus agetur in peccato Irz.

u

Docuialiquod malum duas per-

fonas. Simalum fit grande,de£es di-

TL

( IW

ctre , & ouoties, &* quet perfonas.

[

Dedi proximo imncis verbis , &

j

malis exemplis Ícandalum, Si/cam-

Ht

dalum fuit grave dic & guoties.

AI';

Non exercui charitatem, & nul.

(

7

lam feré dedi eleemofynam , licét

!1']

potuiffem.

Sí alter quidpiau paffus

V),

efl ob ttum negleclum &c. diezdum eff.

Neglexi inftru&ionem mearum

,l

prolium , & mcorum domeftico-

J

rum ; curatus fuorum in parochia

J

lii

fubditorum ; Magifter fuorum di-

a

fcipulorum &c. — $i segligentia fuit

Ilje

notalilis , dices.

[

Permifi egere meam familiam,

& pecuniam in hofpitiis , lufu, co-

ii

[ jl

meffationibus &c, peffnnidedi,

l

It.

EC oPa of

1.

-

n

SEPTEM PECCATA

a

CAPITALIA.

I

Superbia,

E!

E

Abui cogitationes fuperbas;

méque plüs aliis eftimavi ;

Ti

dixi multa verbain meam laudem,

r

AK

& ut mihi exiftimationem conci-

[

liarem ; contempfi alios.

$; bie

7

contemiptus fuit notabilis , dicendum

erít,

ln

Cum aliis contendi, obftinaté

Wt

mneam fententiam eorum opinioni

NI

preferendo.

d

Feci nimias expenfas in luxum

h

veftium 5 plàüs temporis impendi,

Wij

L

ut me ornarem , defideravi fupet

omnes alios eminere,

[

: Zvaritia,

| d

mia paffione defideravi habe-

l

NI

re multa bona, habitis veró

li

tenaciüs adhafi , plàs de mundi

opibus; quàm de falute animæ co-

gitans.

'l'er

HC 08 )iR

Ter habui voluntatem furandi,

in lufu decipiendi, injuftitiam fa-

[

ciendi, &c.

$ circa rem notabileu,

dicas.

Decepi, rapui; damnum intuli ,

1

valore quindecim florenorum, pri-

IH

ma vice fex , altera feptetn, tertia

l

Mi

f

duorum. $i faitres ecclefig proprias

dedes banc civcumflantiaue adderveycáma

Jpeciena vautet.

Wdfs?i)

Retinui falarium meis famulis,

& mercedem operariis; reftitutio-

änatä

nem non feci, quando potuiffem.

Qul

$i concernit fammau notabilem , id

eft , oualis fufficit ad peccatum morta-

n

le , eam zominabis , fimaul etiaua proli-

lh

xitatem temporis,guo r on reddidifli alie-

M

u , potens id facere s. cogita tibi ab-

folutionem megandam effe, [i bauc vefli-

tutionem procraflines, cüm tibi media

fappetant.

wübf

Dic

l

Dedi mutuum ad ufuram.

j

j

fummam , & ad quantum intereffe.

Inveniaureum, & fervavi, nolens

(0

cét fub

me inforinare, cujus— effet, li

dubio

Ti

- iC 84 o

E o TLI a?

MARTUADFa o

dubio mihi occurrerit ,

ad quem

fy

al

pofiït pertinere,

f

Luxzvia.

]il;

Portet fé veum apere de peccatit,oua

1 li

bac in materia coumilja [unt.

:;

Cogitatione, quam ncgligenter

! di

repulifti , aut deliberatà morá fovi-

[

fti; aut dato confenfu habuifli vo-

i

luntatem exequendi opere. Ex-

qi

plica bec defideria :

Verbis, & cantionibus inhone-

ftis, has cum voluntate dicendo,

vel audiendo,

*501

Operibus, oportet fpecificare

[

a&iones, item circumflantias per-

Íone &c. obtutu curiofo, auc in-

hi

honefílo, perverfa librorum le&tio-

ne; veftitu parüm modefto &c.

| &

Plures aliz fpecies libidinis huc

h

referuntur, quales funt, voluiffe

4

aliquem ad malum pellicere pro-

miffis, comminatione, donis, lafci-

vis. afpeGibus, &c.

li

Sibi compla-

D

cuiffe in converfatione cum per-

fonis

q

-1C 285 2f

qua

fonis diverfi fexüs , non finé peri-

culo divinz cffenfe ; fc expofuif-

fe occafionibus peccandi,licet quis

lapfus non fit.

Curabis te in fingue

lis bifce peccatis declarase , 2t debe.

'(',f)?ih'

1

Siin proxima occafione peccan-

di conftituta fis, illam neceffarió

Cf

fl

UL

devitare debes, íccus femper in

OU

malo ftatu verfaris, & abíolvi ne-

li

quis.

Invidia.

at

"u

Nvidebam aliis bona tempora-

u

lta.

Si exinde jeguutuma efl, nt te

cooperante alius quoddam notaile &0»

f

nam amifeit, dicenduw eff.

p

n

Habui averfionem ab aliqua per-

fona, & ejus actiones reprobavi.

Malé volui cuidam perfonz. Si

hi

el optáfli graude malum , & exultáfi,

J

pollquam illud accidit, debes boc. ad-

plv

dcre, & quoties,

Div

f(

[]

Erga certam perfonam fui. mi-

K

nüs bene propenfa ; ter intermifi

p

cam falutare , cíque loqui , u aliàs

K

confueveram,

Ma-

jn

$C 286 )f£$

Magnam inimicitiam geffi cum

W

duabus perfonis ; habui volunta-

tem iis graviter nocendi quo ad

' fiit

honorem, & bona ; quafivi qua-

ter occafionem exequendi

)

e

hec

inimicitia duravit circiter quatuor

feptimanis, Bene omnes circumflan-

! D0n

lAs exzumera,

| nl

Toto hoc tempore nullam illa-

|.!

rum falutavi, id quod aliis malo

exemplo fuerat.

; ?WI

]

Dedi contra aliquam perfonam

falfum teftimonium ; eandem fal-

i Q

: ld

s& àccufavi. $7 acceffit quodpiam ju-

? f

dicium , aut res , quam dixifti, & da-

il

14num,quod ei in bonore, five &onis in-

[

IulfHi , fatre notabilia , oportet dicere,

ï

& quoties,

||

li

Nolui me reconciliare cum meo

j l;:m]

adverfario , neque oblatam uitro

pacem acceptare,

$i bamc diltor-

(

l

diam deponuere nolis , abfolui ueguis.

Wi

Cogitationibus vindicte plena

tij

cum deliberatione immorabar. Die

h

quoties,

,/Ilq

Re-

-*3( 987 2f —

——À

ff cux

Retuli de perfona ad perfonam;

olita

ut diffenfiones concitarem. Si zer

T i

fuit motabilis, dic & guoties,

j

Gzula.

j

!

l

ki:i

Omedi, & bibi cum aliquo ex-

]UäïlïCï

i

4 ceffu, preter ordinarium, &

nounihil. incommodi attuli mez

valetudini,

qmill

s mz'w

Hauftui plàüs equo indulfi: dic

quoties, Q quo ufgue.

In hoc ftatu

juravi, percuffi , maledixi, & novi,

font

j jl

quoties largiàs bibo, me in fimilia

labi,

Si boc peccatunms babeat adjun-

i D

&l

Gana con[uetudineus , idena intell;ge de

alis peccatis nfa jam Á 1e fndutlis, ad.

J

de ; huic vitio jam longo tempore

dit

fum fübje&a ; tum enim fapiens con-

fef[nvius tibi dicet, quid faciendum [fit,

p

&* aPfolutionem differet.

[]i)

Soleo fepius hofpitium accede-

re finé neceffitate , id , quod facit

me excedere.

in

TA olligaris tales oc-

ca['enes devitare , aeque fimiles donzos

; J

Jrequentare,

k

Ira,

( 288 2f

Ira,

Ui perfzepe impatiens, & in ver-

!b

r

ï aWj

ba iracunda prorupi.

.Ex puraindignatione plura feci;

M

minima queque molefié tuli.

r

uater uni perfone maledixi;

P

dicendo, velle me, ut demon eam

[

Ad-

rapiat, ut morte moriatur.

verte, ANIM A,ciua dicis, quater ma-

T

ledixi, id. accipi ouaft diceres, maledixi

D7

firj

in quatuor diverfis occurrentiis, & nott

eodem. tempore

Nam fi maledixifli

l

inm unico farorey qui te femel oceupavit,

d

oportet dicere: Una vice vehemen-

]

LU A

ter excandui, & tunc plures male-

fiij

Jdeza dicendum

|

dictiones protuli,

fiy

eft de javejarando , de injuriis ce,

[f

Vigefies maledixi rebus, qua

lj

mihi occurrebant, eas demoni de-

Ínt

il

vovendo,

801

Mihi ipfi mal*dixi ter, dicens:

li

ut moriar, ut paradyfum nohn iite

ttet

trem , ut demon me abducat, &c.

Tl

t

Si bac ditla [mt propter aliguam falfi«

l

a.

D

tálem , acäfs idipfuim [pecificare,

^

-U3C 289 2 f

Juravi per DEUM quinque vici.

IU

bus ex mala confuetudine,

$i fe.

cifi ob vema falfaua , pariter [pecificare

a

deles, — Adverte , quód, lictt boe fievet

Y

I

l

folàm ob vem levioris momenti, [em.

|dlit

pe fit. grave peceatam, javamento fal-

a

fnim firmare.

ll

Semel juravi; me illud faCturam,

"

(l

& non feci.

AHdoerte, f illud fit

ul

malum ,non teneris facere , imó dedes

omittere , eifi centies juraveris,

WW

Juravi per ignem, per crucem,

C. Dic quoties.

Nec imitare pero-

hn

za$ pefime em[Hitutas, qua fe putant

mü

fatüsfacere dicendo: Mi Pater, ego ju-

ravi, quin aliud addaut.

Divinatio-

Wïm

[/

ni fübjiciunt, an juraverint per DE-

! q**f

UM , aut an fibi, aliísve imprecati

fint, utdemon rapiat. Difce er-

g

£o te rité explicare, plures repe-

ries, qui folüm dicunt, fe juráffej&

K

i

ww

intereà blafphemiam pronunciá-

Iunt.

aü

Percuffi aliquam perfonam : z

m

h

vii illata fuit gotabilis , dic, & guoties.

E

Si

. WPC:a00. )9v

Si occidi(ti , dicendum eft ; £1 fuit

perfona Ecclefiaftica 5 fi duellum

«c.

P!

Habui voluntatem graviter vet-

&f

berandi, &c. occidendi duas per-

«te

fonas. Dic quoties.

fri

Alios meà pervicaciá,& perverfo

D7

jnszenio ad iram concitavi, | $7 zsl-

lam dedijti occafionem , licet ti&i aliquis

ándignetur , miniuie nece[|nua cft & a«

€pjare,

N

Oro te, ANIMA, devita conci-

tatiores motus, ceu vitium perni-

ciofum quàm maximé. . Neqneob-

(

tendas,te,poftquàm plura maledi-

l

&a in alterum conjecifti , poenitu-

dine duci, nec velle, üt tuz impre-

cationes effectum fortiantur ; hoc

litc

nonimpedit, quó minüs in DEUM

*

peccáris hac excandefcentià ani-

(/

mi,in proximum fcandalo , quod

g:

&

prabuifti tuis prolibus, que con-

Aæd

fimiles furentium voces, uti à te

!

!

percipiunt; ità facilé coudifcunt.

NI

di

L E

m

1

——

-X sor

)t$-

(f

Acedia,

du

Etdidi tempus inutíliter, &c,

p

meas precationes negligenter,

Lt

& lomnolenté recitavi.

Omifi fa-

M

ccre cà que muneris mei funt; &

fic de aliis omiffionibus,

$; res frt

r

zotabilis , dicenduna erit.

(

v'd[l; J

TTI)

1.

j

PRZECEPTA DEI, ET

ECCGLESIJ.

e

"ll

L

Uó ad primum preceptum

g

vide debita erga DEUM,

at

'

HI.

UO ad 2,d"m vide peccata Irz.

gt

IIl. Quo ad 3.ti«m [aboravi die fe-

i J u

^

fto citra neceffitatem, Ípatio trium,

aut quatuor horarum, 5i ze aztbo-

Jj

7€ alius quoque la&orem affumpfit, ad-

"

dendum eff. Duos diesfettos lufu,

9

& comeffatione tranfegi, neglecta

TU

predicatione,& vefperis. IV. Quó

l

j

ad 4.tim Non fui obediens meis pa-

T

rentibus.

$i in re magni momeuti ,

adde: pariter fi debitam cis reve-

h

j

N 2

Ieil-

( 592 ) 1F

Si(l

rentiam non exhibuifti ; fi mole-

ftioribus verbis eos petiifti ; fi iis

hi

'ifh

non aftitifti in eorum neceflitati-

j

bus,norbis &c.. V. Quoad $, tom

[

vide peccata Irz.

VI. Quo ad

114l

6.::9 vide peccata Luxurie, " VII.

Quo ad

7.mwm vide peccata Áva-

Qu

un1

ntiz.

VIIL. Quo ad. 8,*s» vide

debita erga proximum. IX. Quo

]u [

[

ad 9.»sm vide fextum preceptum.

(l

X. Quo ad 10.?" vide feptimum

tol

praeceptum,

i

Quó ad pracepta Ecclefiz ; cul-

à meá neglexi duabus Dominicis

T

| bu

audire facrum, veni uno die fefto

ad Miffam le&o jam Evangcelio,

Ne

Tis

dubito, an non fa&um fit ex mea

E

negligentia. Qu ad diftratliones,

immodefliam vide dehita erga DEUM.

Qub ad celebrationema fiftorum vide tria

prima pracepta Decalogi, — Tine , &

treme , ANIMA, fí ex ;)H'UN*/O' in te

amore , gquando: nec gravior fatigatio y

W

I

aut finiftra valetudo excufant, Ecle-

-

X

fi« jejunia pratergvediaris. .?inä f

LA

, ERN

430 209 )f*

&n te facro i tribunali violata bajus

—

i

degis 3veuas , f voluntas defit eju[dema

n «on [atius

[it)

deinceps o2fervanda.

eff, momuullis dze£us alignamtulum fao

j

|

od

mis perpeti, qudua damnatoram auter-

Yl

zum famem, G fitiuz tolerare ? Dic,

Ti

quo poteram, & debcbam,non je«

! ul

"

junavi, Violavi jejunium : .S; fo-

ii

u fumpfifti plufeulum panis,& bau-

DEU

fHis , explicandua eft, ec adfolut? di-

IROU

cendum , violavi jejunium.

Bis in

collatione excefífi.

Si comedifti fe«

Md

3P Tantum , ac couzuruniter foles, dice-

YUs

ve n0n debes , te exceffiffe s. fed:dua-

h

bus przceptis diebus non jejunavi.

)lï

I

t

Neque fatis eft dicere, die Vene-

ris comedi carnes , fed addendum

ä

n

I/M

eft, quoties eadem die fit faCctum.

c;

j

ZAnnotatto,

£ Wlleres ex me, ANIMA, cut

h"

; hoc loco peccatum, quod

ul

mortem affert , non dilucidé fepa-

raverim ab eo, quod non eft, nisi

veniale — Confultó pratermitten-

um

N 3

-6 294 )9H-

dum duxi, partim quód horum no.

hi

titia feré omnibus in promptu fit;

ftri

partim quód tibi, ciim confiteris,

fitr

facilé contineat addere, aut muta-

re al;iquam circumftantiam, qua in

)

K

certis cafibus poterat efficere pece

catum mortale,quod tu cenfes ve.

niale, & econtrà,

Ut quis rem,

l

quamquàm non committat, nóffe

'xï;

fufficiat; e$à DEUM off.ndi , ne-

que bonus Chriftianus unquam ad-

1t

niüttet, nt dicat : Zc folzma inter

ij

leviora delicla reponitur, ideirto. ab

l

que mela facere licet,

II, DOLOR, ET PRO-

:l

POSITUM.

[Chd

Oftquàm confcientiam omni

tig

accuratione difcuffifti, opor-

tet tum illa, que memoriá

(It

Ue

tenes, tum omnis vitz peccata de-

teftari cum feria obfirmatione,nun-

t

En di-

l

quam eadem repetendi,

Tit

verfa motiva d?lcndi, quibus

pro

faci-

PM

——

BM 295, X

1

facilitateac commodo tuo uti po-

w

teris; iis immorare , que te vche-

mentilis affecerint.

T

It

]uæm

MOTIVA DOLORIS,

p

PaIMuM MorivuM.

6s

Bu

Quia DEUS eft infinité &onus , & ia-

.'.[15',

D

finità amalilis cóma frt.ereator cali,

o

& terrayuaeretuy & toto vaundo amo«

]

veut, & ob [equinm , tu interea 0unt

EIMC

H

offendifii, szpmt:flz'jli.modimm v0-

T

luptateua buic infinite Majeflati.

Pulcherrime & omnium

fummé amabilis !. quàm

U

amaré defleo, quód te of-

fenderim, & tuis mandatis non ob-

temperaverim, ut mee paffioni fa-

0

tisfacerem! Ah! que mea fuit cce-

n

citas ? An in orbe habui aliquam

jJu

creaturam , in pulchritudine, bo-

1b

nitate , & fapientia tibi &equa-

lem, & tamen te abjeci Ó amot

,

meus? imó locó dilectionis te tur-

j

piter contempfi. . Ignofcemi DE-

H

N 4

-X 296 **

US, doleo ex toto corde meo;

1

juro nunquam ad malum redire.

Ti

Procul hinc, vos ego execror, ó

d

perveríz occafiones;Ó infelices vo-

«

luptates, que me feparáftisà DEO

i

inco,

Va tempori illi, quo mon ama-

lh

vi f&

Seró te ammoi pulchritudo tauz

j

antiqua , &* tam nova.

Ál

Sscuupuuy Morivux.

Qäa peccatum. DEO . difplicet , ntpote

Q;

quod illum inbonorat, C oume ma-

lus infert , cujus capax . eff 5 nibil

eff f(45 fole DEO mzagis contrazinun,

ul [avins odit, quam peccatum, -

H! quàm füm infana;quid fe-

ci ? locó amoris, & honoris,

quem tibi; Ó mi DEUS, & amabilis

Domine debebam , tibi, quantüm

poteram , difplicere conata fum.

Ergo hec eft amicitia, quam erga

te geífi ? ergo hic eft agendi mo-

dus cum amico, eidem extremé ad-

l

verfari, & totum exequi, quod cjus

1

ani-

p

-H 207 X

ro—

j

animum fümmé exafperat? Et ta-

men hoc eft, quod ego feci, ó pul-

dirc:

chritudo infinita , Ó fons miferi-

»rlg

$V.

cordiz, ó incomparabilis bonitas;

n

& hocipfum eft, quod intimé de-

(l

fleo , proteftor, deinceps velle mc

Tidi

!l

rebus omnibus pofthabere.

Joli peccavi, & maluma corám t fici.

b

Trz&sTiuM Morivuw.

Quia DEUS tibi innumera bona cone

u!;ï?:

1ulit , te creavit, con[ervavit, G ve-

T

m;fu

demit 5. tibi dedit 1ot in[pirationes,

Àil

fanitatem , opes ,& mille alias gra-

tias, quas neccognoítis ; & quod efi

li

M

pracipuum , tibi locuya in culo pa«

l

z4vit, - "Totuna boc te convincere de-

Ti

bet, quantun; DEUS im f£ ipfo ama-

j

dilis fit , & quanta tna ingratitudoy

qii

offendiffe eum, qui tantum amoreus

flh ,

tibi impendit.

u

Uid ergo? ego totblandimen-

n

tis, & tot gratiis preventa,eó

a

infelicitatis deveni,ut eum;qui tan«

i

ta bonamihitribuit, indizné offen-

La

-

5

de-

-fi1( 298 Of

4

derem , & fingula bengfïgia,ingra-

titudine omnium maxima exfolve-

l

rem ?. Cüm tu fuper me copiofas

f

]i

benedictiones cffundis, tum ego

tui, & mei ipfius oblita in eam te-

Q

t

meritatem delapfa fum, ut tot pec-

cata infinite bonirati reponerem,

O dolor ! Ó amaritudo ! an ultra

f

peccabo,mi DEUS ? ah potiüs mo-

4

ri,

AÀn poteras tu majorem eá be-

Il

[

nignitatem mihi impendere? & po-

tcram cgo tibi minorem humanita-

tem rependere ?. Quid efl,guod de£ui

ultra facere vinea mea,& non fici?

t(

QuanTuM MorrIvüu,

Quia *DEUS tantá tolerantia & Zoni-

fate ad agendam poenitentiam te ex-

pedlavit, &* vocavit, & tauto etiam

f;

amore recipit , poflqudma euma taua

graviter [pyevifli, & is tibi toties pt-

Zerit.

H! miPater ; fed cheu! An

merebor ego po(l tot pecca-

ta dici fius tuus? Tu poteras me

abs-

——

- 209 OH-

;bsque injuftitia poft primií meura

ngra-

Qu

lapfum aternüm punire 3 & inte-

reà te adeó ftudiofum exhibuifti ,

ii

&

ut me indé retraheres, ad te pelli-

:

tf

ceres , & erectam in priftinum fta-

tum gratie reftitueres,

Q mea

[pfv

fel

ANIMA! num vidifti unquam tam

j

fingularem bonitatem : quód tu

m

adcó ingrata toties eum offende-

j

ris, poftquàm tot indicia fue ami-

citi2 , totiés tibi veniam indulfit,

q

DIl

O mi DEUS ! non folàm mihs

A

amodó ignofcis, fed me unà invi-

41(

/|

tas ad tuum facrum convivium , ut

mihi tuum corpus,& fanguinem, X

y

5

cum hoc ampliffimos:favores lat«

n

oiaris,

Revertere ad. me, dicit Douzi-

T

z4$, Q* ego fa[cipiam te.

Pater becca«

t

vi in celum , &' coram te, &c.

li

üiNTUuM Morivux.

"

Quia tua peccata JESUM Chriflum in

M

"2 0orteu egemm.

u

"* Reo ad te fpe&at , mi adoran-

f

4 de JESU,quód te videam huic

Pa

cruci

"

- 300 Ót

cruci affixum,manibus,pedibüsque

pertufum;corpore toto coopertum

A

fanguine, & plagis ? Unde venit,

quod toleres tanta fupplicia;& fu-

per infame lignum expires? Anne

propter fcelera tua voluifti atteri?

Ah! tu es innocentia ipfa,& DE-

US infinité San&us.

Ah! Ego,

eso rea fum, méis. peccatis te in

crucem egi, his veluti clavis,& lan-

ceá tibi manus, pedes; & latus, his

ceu totidem Ípinis tuum caput

transverberavi, his tuum facratif-

Y

fimum corpus adeó inbumaniter

hi

dilaceravi,

En me, Ó crucifixe JE-

X

SUI, ad tuos pedes proftratam, ut

[

Ti

€os teneré amplectar, meis lacri-

mis irrigem,& coram te protefler,

I

quàm tota cordis intentione deli-

&a mca deplorem ; malo millies

mori, ne meis criminibus te rur-

|

ä

Íum crucifigam.

Quid fant þlagæ

d

ifl& i medio mauuum tuarum? Ego

i

j

Jum , qui peccavi ,. epo iniqué egi.

[

Szx-

MC gor O

(

SgExTUM MOT!vUM,

t |

ellty

Quia peccata , quomodocunque parva

Jint - 1. femper ofendunt DEUM,

NI

licét zon graviter. 2. Imminuunt,

JOtt

"

& refrigefeere facinnt ejus amici-

tiamz 2. Plefiuntur plaviéus pauis,

Ui

100,

C [ubtradione wmultarama gratia-

7uH,

4. Deducunt ad. peccatuma

n

li

mo:tale,

] hJS

Tinam poffem torrentem la«

u

i

crymarum profundere , cum

j

Magdalena , & eximiis poenitenti-

It

bus dolorem partiri ! Ergo con-

veniet, heu quàm fum infidelis!

F

u

examinare , an peccata à me com-

(I

miffa fint grandia, aut modica ?

ij

An non fufficiat, quód te offen-

dant,tibíque difpliceant, Ó mi DE.

1

-

US ? An preftolari debeo, quód

ld

mibi fulgura, & tonitrua impen-

/(h

deant, & quód te offenderim pec-

catis mortalibus ?.oh! fi te bene

E:J

amáffem,an tot minores perfidias,

tot parva peccata cominififfem ;

7

hità:

)l

-£2( $05

XF

fi tamen modicum dici poffit,quod

]

tc ledit, tibíque difplicet, etfi non

D

adcó notabiliter? An me per tot

fi

defe&us difcrimini objiciam per-

p

dendi tuam amicitiam ? Hoc fa-

[

Til

&um eft,fed ampliüs non fict: de-

teflor omnia mea errata, minima

Pr(/

&qué,ac maxima, & jurató voveo,

Á

declinaturam me folicité à lapfu.

[

$i oblitus faero tui , oblivioni detur

dextera uzea.

SzpTiMUuM Morrivuw.

p

Quia DEUS peccata caflisat. penis In-

Jerni, & Pargatorii, & per fabtra-

[

Ti

&ionena Paradfr.

li

Gnofco, Ó mi Creator, quàm

W

oderis peccata, & quantüm

K

his offendaris, cüm hec tam feve-

n

16 punias in hac, & fecutura vita.

I

O duritiam cordis! ífi vifa DEI

bonitas te abfterrere nequit,nónne

metuere deberes flammas eternüm

E

arfuras; X horrenda fupplicia que

»

JDEUS

-« 303 OHt

yol

DEUS peccatoribus deflinavit? ó

d)

Domine, fi tibi placitum eft , fac

mecum mifericordiam ! Dico fem-

u

j

piternum vale his fallacibus deli-

"

ciis, his focietatibus, & rebusom-

þl

nibus,que mihi occafionem lapfís

Md

prebuerunt.

AMifeere viei "DEUS ,

J

i

fecundüua magnam — mifevicordiana

1

£u8.

i

M

PROPOSITUM,

E tibi fufficiat in generali fta-

l

Y

N

tuiffe fugam omnis mali,

!

promitte fingillatim devitare hec

m

TL

juramenta, has detra&iones, &c,

nec crede tuo dolori veritatem, &

vim ineffe, nisi animum obfirmes

T

quàm fortiffiné; non ampliüs ad

t

Defe&du hu-

peccata revertendi.

W

jus propofiti, perfepe Confeffio-

Ym

nes in facrilegia nugrant,

y

PRIITIO,

i

j

Erüm uti viribus meis nil va-

(]IH?F ^

leo; ita à tc fuppliciter, ó

)

Q«

-£f( 304 t

Domine, expeto gratiam vehemen-

D

ter de peccatis meis dolendi, &

[

contra eadem efficaciffimé propo-

l

nendi.

l

O B. Virgo MaAn1A, Angeli, &

[

SanÓi vos in teftes voco mei do-

y

loris,& propofiti,quod modó con-

cipio, nolle me in peccata relabi.

dh

Exorate mihi à DEO prefidium,

j

ut eidem fidelis perfiftam in occa-

«

fionibus, conftans, & immobilis in

li

ejus amorc ufque ad mortem,

b

li

Quid pofleà facieudum fiz,

Oftquàm te hac ratione come

P

paráfti , accede facrum tribu-

dl

nal; meditaté recita Covfiteor uf-

que ad meá culpá.

Benedicite;Pa-

f

ter, quia peccavi nimis. AMez/fis cir-

citer effl'uxit ab ultimza waca confcffio-

26,á quo tempore me accufo de fequen-

|

ti2u$, &vc.

Pariter ne accufo de mendaciis , &

)

detrallionibus , qua jam alids clavibus

fuzjeci, De bisy& omauitus aliis totius

!

vil&

3

jf?ïï X

tmmd

vit& wea peccatis ue acca[o, & admufa-

TA

tam cupio, ut2 DEUS me in con[pettu

n

Y

fuo veam agnofcit, doleo, propeno emen-

dationem, peto 4 DEO veniam , & À te

Ji

i Pater a£[olutionem,Ó penitentiam.

T

Meài culpà, &c.

C

Attenta aure, & animo excipe

C

)

di&ta illius, qui tibi à confeffione

IU

eft, neque mentem tuam diftrahe

U

cogitando de peccatis, quorum ob-

ls

n

livio te fubire poterat.

Super du-

nl

biis tuis eundem confule &c. poe-

nitentie, quam injun&tam habes,;

l!:

& ante omnia iis, ad quz obftri-

C

€a es, fatisfacito, qualia funt, red-

W

ditio bonorum, aut famz proxi-

ru[n

mo preftanda, devitanda occa-

"

fiones &c.

fl

Precatio pofl Confe[Fouem.

LUas tibi gratias sgam, Domi-

2

ne, pro remiffione meorum

r

b,V

peccatorum, & admiffione ad pri-

u

ftinam amicitiam,

Eram diaboli

) !M "

mancipium, tu me liberáfti ; eram

)

per

[

-X 396 Of :

|w

per peccatum mortua, tu me refu-

Ícitáfli ; eram à te hoftiliter dis-

juncta, & jam tibi fum amicé con-

jun&a ; locó hujus, quód me pro

(

demeritis meis punires, blandé in-

yitas ad tuum facrum Conviviam.

Noloampliüs pro tot favoribus

effeingrata; promitto ab hoc mo-

0

iento initium novge vite ; fugiam

V0

dcinceps toto conatu omnes oc-

ld

cafiones te offendendi, & prote-

fx

ftor me tibi fideliàs, acunquam fa-

Hanc à te

m

&um fit , velle fervire.

gratiam.expofco per merita tui pre-

fi

h

tiofi fanguinis, & per interventio-

nem omnium Sanctorum.

Á

Confir-

$4 boc DEUS, ouod operatus ei

Ri

2 uobis.

)

I

Ls

m

fl pb

at

Q

H

é

i

ll

Iri

il

PRA-

EX 367 O

Tl

88j Bo e n p od of if o

Ch

PAIAAXIS

(

i

du

COMMUNIO NIS,

(4)

(f

Cce, ANIMA , unam illarum

r

1

Ü

actionum, que nobisin hac

H

vita degentibus plurimiüm

conferunt.

Si facra refe&tioni fer-

fjl

vor, & devotio pro viribus premit-

; (

f(

ln

terentur, & par gratiarum actio re-

fponderet;non effet hac etate tot

[]Af

il

imperfedtiones, tantánique remif-

fionem cernere in nonnullis per-

j

j

Íonis, que in fumenda Euchari-

ftia aliis frequentiores funt, debe-

ret in illis relncere plàs virtutis,ac

perfe&tionis, càm neutrum appa.

reat, leitur,urad hoc grande opus

te rité compares , cnra, que fe-

quuntur,

L Oportet preparationem pri-

die ordiri, folito majorem mode-

rationcm preteferendo , bhunc in

finem tuas a&iones DEO offeren-

do.

A'

«£$( 308 32!:—

do, interdum exercitando eleva-

Wi

tionem fpiritüs , & confimiles

NT

a&us, quales pauló inferiüs fug-

ll

geram.

»

[

d

iL Peculiares quasdam preca-

tlb

d

tiones, & affli&tationes adhibe ;

volve librum fpiritnalem, dona ali-

:

[i

(l

quam eleemoíynam , femel invife

tüg

S$S. Sacramentum, preter alia bo-

na opera, quibus te ad recipien-

V

t

dum JESUM Chriftum difpones.

Ad menfüram difpofitionis nove-

)

&

ris tibi gratias obventuras. Ervos

Jrmailes. bominidus expeclantilus Do-

Ti

minum [uuua.

Iic

III. Ipfa die Communionis pri-

p

mum cogitatum reflecte ad felicem

MT

fortem, qua tibi poft pauculas ho-

lo

ras obtinget; dic illico : ó felix

dies,in quc meum Servatorem fuf-

n

i

cipiam.

Veni, mi dulcis JESU ,

veni in cor meum , ut te femper

lx

à

poffideam.

Surgau , C quaramy

D*

quem diligit aniuzavzea.. Eamus di-

vino

, u

UC 309 20

(

vino fponfo in occurfum.

ÉEcce

ii

Spon[us venit , exite obviam ei.

;ll

IV. In Matutina precatione ,

gratias age DEO pro honore;quem

p

tibi facturus eft, offer omnes tuas

"n

a&iones, Miffe Sacrificia, & bona .

fih

1

"p

ii

opera, que per totum mundum fi-

i

delium multitudo praeftiterit, ut

tuo cordi debitam difpofitionem,

i

I

t

& dignam fumptionem exores.

Pete id ipfum per preces, & merita

[/t

j

if

B. Varginis, Angelorum, & San-

&orum.

j Vi

IT

V. Ante Euchariftize perceptio-

J

nem nullo negotio te implices, ut

$

mentis evagationes prevertas, ac

plüs temporis preparationi tri-

f

buas; ad ecclefiam tende mode-

fto habitu, ac ibidem ardore, quo

;

i.|

poteris,maximo preces ad DEUM,

]

& cor tuum eó ceffuünde,

Pro-

jl

lixitatem temporis tantam inspen-

n

de, quantam tanti operis dignitas

,-:üf'a

exigit ; neque eosimitare, qui di«

sl

midig hore fpatio ad Confeffio-

u

nem.

- 310 Xf

| -

nem, & Communionem accin&i ,

& utraque obita ; Mifsá fimul au-

ditá mox à templo digrediuntur.

W

VI, Ut modum condifcas,ANI-

MA , te per fingulares preces ap-

tandi, non abs re erit quafdaa

(tj

conufiderationes, & actus fubnecte-

IÉ

I€ , que tam fanctam functionem

il

precedere, ac fequi debent.

Ma«

Ü

lo breviores, & inbonum ordinem

redactas, quàm diffufas precatio-

r:ir

Id

nes adferre , in quibus uti difficile

i

eft fenfum penetrare, ità diftrahi

jh

facillimum.

Praxis, quam fugge-

li

IO; Íex actibus conftat, totidem

j

partibus Miffe refpondens,

Ne-

f

que fatis tibi fit, hos leGione per-

currere , oportet eosdem interiiis

exercitare, & aflidué repetere , in-

herendo iis, qui ad majorem de-

votionem faciunt, téque am-

«l

lt

pliüs in DEUM accen-

dunt.

n

]

4j

n

1

PRE—

UM 30 0H

$ PRAEPARATIO

] d

PRO

It

COMMUNIONE.

IN

LXAcrusFribzr,

