colis, & detra&oribus fociari , ne

at

adeó debilis , aut placendi ftudio-

|lut n

fa cíto, ut imiteris, & depravatos

iderit

fermones cum eis profequaris; in-

T m

Ínos

terrumpe, fi potes, aut pro dex-

l

teritate tua aliud di&ionis genus

|

| Y

affume ; quod.fi nequeas, triftio-

Qug|

te vultu, longo filentio, aut frigi-

dfic

D

do refpondendi modo conteftare,

quàm tibi hec feramocinatio difpli-

uf

ccat.

Nec zrmulare certos Spiri»

| nïat,

tus, qui ad inftar fimiarum faciunt;

Qul

quod fieri vident,quique fuis aGio-

Ym

nibus regulam non prefigunt id;

i

quod facere debent, fed quod alii

Ql

faciuut. Nunquam nec fub ob-

| g

tentu

i

—

«3( 239 9tf*

ii

téntu amicitie , bonz focietatis ,

jevitt

aut exhilarationis oportet fui de-

cotre.

biti oblivifci.

is 10b

Ut rifom quis moveat, & acu-

x f

men ingenii oftentet, nil penfi ha-

erins

bebit mordax dicterium, acerbos

fales proferre,

Ítà nonnulli fua

dico p

gaudia venantur in alienis pratis ,

:ingatdti

cüm linggam impuné finunt ab.

nl

fentium famam petere.

Tu pecu-

liari nifü contende maledicentiam

jf

devitare, quam hodie, ceucommu-

p

ne malum ubique;& ab hoc paucif-

Jäll&')vïï*

p f*»fff

fimos reperias immunes.

1 D

4

IV. Solicité cave duo extrema,

M

)

t

1l

lj

qua plurimas converfationes reas

d

1]

€ffiiciunt s. Melazcholiam , five hzec

dU

fut.

if

oriunda fit ex mefto tuo genio;feu

0

(

€x faflidio recéns enato prove-

Hiat, nam qui ità comparatus cft,

o

Ti

J

nullo negotio ín afperiora verba

rorumpit, nil ferre poteft, nil pro-

l g;m

j M

are , quod alii agunt , aut prolo-

Nimiam latitiam , & ge-

1

ii

quuntur.

nium plüs equo cxcitatum, quo

iv

g

quis-

-41C o )f

fn

quisque agitur; moderatione ex-

cuífa, jam intra viri gravitatem,jam

| Dorit

effusá licentiá exultat, totus eft in

:dAS;

l Tit r

iultiloquio,aut facetiis, & in ejus»

modi erratis frequenti(fimus.-

! Cl

Y

V. Ne unquam excandefce,

ANIMA, qui demum cunque pre

qii

Vi

textus id fuadeat.

Propone tua-

rum rationum: momenta cum int«

if

preffione ,

non tamen absque

Mil

dulcedine; fi rati non habeantur;

| I

ne turberis velim, cium etiam hoc

ltiene

dter:

pado nil profeCtura fis ; & licét

poffes tuam opinionem urgere atm-

Qot

pliüs, non expediret, ob pericu-

E p]e

lum ledende charitatis, & pacis,

| Iibugl

lehug

qua rebüs omnibus anteferenda

eft.

Si advertas alios concitato

4 Ü

animo effe, téque amarioribus jo-

Wse

cis, aut convitiis impetere, nihi

fu.

Iepone, nec oppone nisi mode-

m

ftiam,& filentium,

fit

Neque imetue

tuam taciturnitatem male accep-

Vnt

tum iri; fatis conftat, tibi verba

iip

ï

9

non defuiffe , quibus tuam fenteu-

V

tian

.

43 241 2t£*

ET2

tiont d

tiam firmares, neq—u—c dcefore, ut ho-

atemp

nori tuo confulas;& par pari refun-

das ; & quia altera pars non quae-

xus d

&ineg

rit ratione convincere , fed alter-

us

cari, tibi in gloriam cedit, fi iratum

al

finas injurias quasque evomere,

UE p

quin confimili tenore eidem ob-

vies,utpote,qui difceptandi modus

o Etï

qua

Ron facilé finiretur,neque ferviret,

nisiin offendiculum proximorum.

du

db

At

VI, Neque fufficit verbis, quae

aliene fame, virili modeftie, aut

tumd

T.

Mi

I

alteri virtuti officiunt, abftinere ;

oportet tempus fallere fermonibus

m

ad pietatem,& ad DEUM fpeé&tan-

b

tibus,

:

Quis non miretur, nos in

rebus mundi adeó eloquentes, &

[cf:ffn ]

0"' t

n

ad dicendum nunquam non para-

tos effe ; ex adverfo prope clin-

J

t fl

gues, quando de DEO differen-

dum effets bonze colloquutiones

; fl

p

je I^

plurimüm profunt, & potenter ani-

T

mant ad pietatem;audientes equé;

J

ac proferentes.

j"

f

VIl, Inter tot. támque varia il«

pl

licia

"iC 242 3!&-"

licia fenfuum memento eofdem

Jis

fuis limitibus conftringere , prapri-

« p

W

mis oculos modeftiáà, oe in perai-

lt

li

(

QUCI

Mul-

ciofas imagines evagentur,

Yil

ti non raró queruntur fuum fpiri—

n

i

tum effe »5dmodüm diffipatum,fé-

Quoi|

quc copiofis tentationibus quatis

q

fed mirandum non eft, pofiquàm

fibimet hos

infultus. conciliant

A.

per liberiorem cum promifcuo fe-

l]

xu converfationem , per incantos

:

alpectus,per verba parüm honefta

A

que dicuut, vel dicta percipiunt;

per relaxationes plenas periculi;

li

liti

per tentamenta, que melori jure

Wi

il

diffolutiones appellantur.

ïflnffe

VliL Lufus in ruinam. plures

[ dles

egit, & hodiedum agit, maximé,fi

itf

i|

non diftrzétionis, fed lucu g.mtiä

luum !

fiat.

Exceffüs communiter, con-

tifr

E

fÍequitur, fraudes, mendacia, pet-

At

juria , & rerfepe jun& in deperdi-

d

tuz confcientia, tempus, & argen-

lt

r

tum.

'Tuis converfationibus cere

tf

tam horam definias, neque tem-

xum |

pus;

-X30 243 2f

tf

us, quod tam pretiofum, atque

TR

n

obfequio DEI, tuísve negotiis

ï

tribuendum foret, vana relaxatio-

m

ne peffumdes; nequeferiam,lon-

)

gámque occupationem facito id,

at

TT

quod folüm aliqua animi remiffio

s qu

effe debet,

nvl ode d p T gt f nf pente o

E

VISITATIO SS. SACR A-

J

ME NTI,

hn

Id

Abis quoque, ANIMA , ali-

f

TL

D

quid petitioni mez , quam

j

il

þi

fubjicio. Haud fatis eft te primo

m

dlüculo precationi ; dein Miffze

adfuiffe; peto abs te, ut bis, térve

p,Dh'

per diem SS. Sacramentum invifas,

WU'»' ,

aut fi Ecclefiam adire nequis, ad

19^

tuum Oratorium te in genua de-

(

[

mittas, ac perbrevi Oratione diffi-

(

patum nonnihil fpiritum colligas $

l

jj

fiet id maximé poft converfatio-

gt

nem , aut fimilem actionem, qua&

hus

ampliüs. diftrahere folet,

Facies

i V

tum modicam füper te reflexio-

F'J

a

nem

-«IC 244 )Sä

nem,& poftulabis à DEO,ut in re-

T

ti0t

liquum diem pergat fuis gratiis tibi

praftó effe. Siad ecclefiam te con-

UL

Dd

ferre poffis,& velis,haec obfervabis,

L Debes JESUIM domi fue in-

Áiii

OUU

vifere , velat aule Minifter, qui

fi

comparcet , ut fuo Principi officia;

& reverentiam exhibeat, ejísque

!

lateri affiftat.

4 Y

Elicies tum pro at-

bitratu tuo adorationem, oblatio-

qft

nem,amorem;gratiarum actionem,

DT

aut confimiles a&tus, quos pro re-

ldhe

fe&tione facra notatos invenies;

thnd

modó hos, modó illos.

ttmm

H. Poteris adire JESUM üt Mag.

tl

1 fac

dalena, quando fua peccata amae

rüm deflens lacrimis ejus pedes la-

df

vit; aut quando in contemplatio-

Ih at

^

ne divinarum ejus perfectionum fi-

üqt

bi ereptaeft, — Vel üàt coeci, lepro-

Ütre

itur

fi, & alii, qui veniebant rogaturi

fanitatem,vcl t prodigus filius; á

l !

Vel üt

n

Patre petiturus veniam.

Angeli, Reges, & Paftores, qui fe

lb

fiftebant adoraturi Dominum...»

W,

€

- 245 0f

—À1

Vclüt Apo(*toh,—äl;dituri predica-

at

ii

tionenm.

Vel ficut amicus, qui

convenit amicum , ut folatium in

n COF*

Yenis

maeítis , confilium in dubiis, fub-

fidium in neccffitatibus. prafidium

y fie?

contra hoftes, remedium contra

m

fuas miferias capiat.

i d

lL. Accedead eum 1. Magza fi-

d

m

de, Vivaciter tibi propone DEUM

,a

prafentem $. familiariter ei loque-

floti

re, quafi tuis oculis obverfantem

gp!O f

haberes. 9. Magno defiderio eum u-

uzeudi.. Potesiterare protuo libitu

iil

communionem , quam vocant fpi-

ritualem, grati«s agere pro poftre-

T

"ia

D]

ma facramentali refe&tione, téque

ad ifüinentem comparare. 3. Ma-

vt

guo amore. Hic eftompnium actuum

ïulph[ïïj'

facilé primus, cura in hocfrequen-

p

tior effe, . 4. Magná fiducid, 'Temet

( u

[06;[*

fecuram redde , quód finé cumula-

tis eratiis nunquam fis reditura $

flii

4

poftula crebró,& inftantet ea; qui*

bus eges.

j q"'

IV. Licét fingule precationes

]i

L 35

exi-

[ s

w3 246 )2

?

eximiam modeftiam depofcant, &

ftt

DEUM cum reverentia interpella-

| p

re oporteat, nihilo tamen minüs

| t

in Ecclefia, & coram JESU reapfe

(io

fupra altare degente , fingularis

d

compofitio neceffaria eft.

Ocu-

los modefté demiffos, non in om-

l.

nem angulum vagos tenebis, fecus

aCum agis, fi devotionem fperes.

Linguam frceno ar&tabis ; fan&i-

Nï

tas loci, Chriftus coràm adftans,

i

bonum exemplum in proximi zdi-

tll

ficationem ferviens te ad(tringere

t

debent, ut ne verbum inutile tibi

t

patiaris excidere; nonnisi impios,

n

& quidvis audentes dixerim , qui

Yaf

non dubitant in ecclefiis tantá li-

Y

centià ridere, &loqui, ceuin pla-

| 5j

teis, & compitis forent.

l

intg

Dum bera auditur, 6 interdum

füm

ev diem.

Q

Ic ünum Zve Maria, & adde:

ti

Mi DEUS ano te ex toto corde

K

5e, la DEI prafentia te confti-

W

tuc;

d

41Conp 0f6

Yeant

tue , animum tantisper rcflede ad

nterd

prrteritas a&tiones, pete veniam

en n

erratorum , & in fecuturis emen-

J

dationem adpromittc.

ünguï;

auictedetedetetelodetedtels xl M

"

ROSARIUM.,

n 1

m

f

.HORf/E', Ü

I

m

p

Ihil ex ufitatis tuis precatio-

hi

nibus debes pretermittere ;

D

] Edfa l

iifdem :cum devotione intendere;

yin£

ne illos imiteris, quibus folüm cu-

finig

re cft multum orare, quin fata-

ytiet

gant cum fenfu pietatís id facere.

Hnum Zve Adaria attenté. dictum

d

Cfliühf"'

praftat multis cum evagatione de-

n

properatis, En varios ModosHo-

g

ras, aliásve preces recitandi.

Il. Si vetborum fignificationem

—

intelligis , mentem ad fenfum eo»

i

rum adverte, que enuntias, fic di-

cendo ztve Maria gratià plena , ima-

i

li

einare tibi prefentem B. Virginem,

u

J

reverenter faluta,& gratulare illi,

2 (0D

quód gratiarum copià omnes Àn-

lh

4

gQe«

-W30 48 )f

gelos, & San&os exfuperet, Di-

]

cens : Lasdate Dominum omnes,6c,

Wt

depredica; DEUM, & dicens : 0

altitudo. divitiarzm , admirare eun-

lt

dem , & fic de reliquis,

Nota,

MT P

non effe mutandam femper cogi-

tl

tationem, quoties novus verfüs in-

D

ehoatur , potes plures decurrere

TOt

cum eodem animi affeétu , quo

It

exoría es.

Si verborum fignifica-

t

tionem non intellieas , aut licét

etiam

al

ercipias , potes tuum fpiri-

lqi

tum a

j

o bono cogitatu diftinere;

T

qualis foret de prefentia DEI, de

tibi

Divinis perfe&tionibus, de aliquo

(Xol

myfterio patientis Domini, & pro-

Iony

ut devotio fuggefferit,

Q0y.

IIl. Alter modus eft, dum lin-

Ti

gua preces vocales effert, internis

LT

aclibus fidei,fpei,&c, fubinde ani-

IW

mum occupare, v. g. poftquàm pri-

&t

mam decadem rofarii, aut matu-

i

tinum fini(li, ità fidem tuam er-

li

ga Deum, & B. Virginem conte-

Tl

Ítare; Credo, Ó Maria!. quod fis Ma-

]II

fer

3C 39 0tt

ter DEJ , & Regina Zpgeloram. — Ade

n

mivor. tuas exceletias, e&c. . Mi «DE-

ctts:l

US , credo te effe infinità bonuus poten-

i[C 60

tem , Gaudeo te infinitas pevfedlio-

N

nes pojfidere,&'«. Adfecundam de-

ey

cadem, vel Laudes teftarefpem in

eris:

DEUM, & B. Virginem, te corum

ff

u

"i

prote&ioni fubmittendo , & fub-

0

fidiumabeisorando. Adfequen-

igniE:!*

tem decadem teftare, Z4morem cr-

ga DEUM,& B. Virginem 5 ad re-

u ?igiï

TU

liquas decades, aut Horas pratia-

flint

rum atlionem pro iis, que DEUS

DI

tibi conceffit, & que B, Virgo tibi

p

exoravit.

Refolutionem mehus fere

,& n

viendi Dzo,& B. Virgini,Defiderisa,

eos in ceelo contuendi.

Petitio-

n

nem , propone eis tuas indigentias,

u

& poftula peculiares gratias.

du

IV. Tertius modus,te ore pre-

jim

cantem , interiis occupandi eít, fi

gl

ad quamvis decadem, aut Horam

j

mediteris aliquod myfterium Rofa.

r

q

Qualia funt G4UDIOSA,

! y

1. Ànnunciatio Marig.

o, Vifi-

j

[]

tatig.

L.S

«( oj )f&

tatio.

3. Nativitas Chrifli,

4.

m

Paurificatio,

5. Inventio JESU in

tiiné

templo.

DOLOROSA, r, Oratio

po|

in horto. 2, Flagellatio. 3. Co-

quei

ronatio,

4. Bajulatio crucis, $.

l

f

Crucifixio.

nLRe

GLORIOSA ,

j

furre&tio . Chrifti,

2. Afcenfio.

det

l

|

3. Miffio S. Spiritüs, 4. Affum-

n

ptio B. Virginis,

5. Coronatio

hofi

Y

ejufdem in coelis,

| Q

V. Ad quodvis G/oria Parrituam

|

pl'æd1

attentionem,& recordationem Drt

l dumo

prafentis innova,

| con

VI, Sunt nonnullz precationes;

! hs

quastam commune, quàm noxium

bun

(

eft ex folo ufu decurrere , v.g. 4n-

gelus, Egtania, Beneditlio Men[a,&c.

u

Plus reflexionis adhibe,.ut has cum

tig

devotione perfolvas.

Cüm Lita-

qy

nias concinis,te in ccelo ftatuead

pedem cujusvis fan&ti, quem in-

vocas; cüm Pater zoffer, fpem, cüm

Cüm dicis

6redo, idem elice &c.

4Ingelus, confidera primum adven-

!

tum Chrifti in terris, cüm intra ca-

i

ftif£-

43 r f

m

füiffima Mariz vifcera carnem, ho-

Joli

minémque induit ; gratias age Deo

d

pro hoc beneficio, & cun&is aliis,

)

qua in B,Virginem contulit. Càm

yds

fecundó dicis. Z4sgelus , confidera

m

alterum Chrifti adventum in cor-

fcen

de tuo; càm facro epulo reficeris ;

Mi

gratias ei age, & pete iifdem di-

Y

Ípofitionibus comparata effe ad

eum fumendum, quibus B. Virgo

i

predita fuit ad eum concipien-

dum,

(0

Cum tertió dicis Zngelus,

conftdera tertium adventum Chri-

at

fti, cüm fub finem mundi, pro tri-

yotit

bunali fedebit omnes homines ju-

!

dicaturius,

Subnecte dolorem de

g

i

peccatis cum promiffione te gra-

Fþ)f

l

$Ü

»

tie DEI nunquam defuturam.

mLH

«xelelfedetodededie dotedepeetetepe W

ao

LECTIO SPIRITUALIS.

um

I

m

)

X tot horis; quas per diem

]]dlvi

j

tuis negotiis, aut oble&tatio-

nibus tribuis, an non invenies ali-

fl«

L 6

. quot

f

BC 252 0f

fift

quot momenta, qua pientiori li-

bro legendo,vel audiendo impea-

Qp

das ? An in comparando ejusmo-

l

di libro minimis fumptibus parces,

| ii

tu ; ANIMA, que inutilium rerum

d

amore adeÓ prodigis ? quemad-

du

modim depravati libri extremé of-

du

ficiunt, ità probati plurimüm pro-

piof

funt, hi fpiritum illuminant, do-

Árta

cent praxim virtutum;& fanctimo-

il

nige , voluntatem animant ad DEI

lib

obfequium, hos velut divini verbi

lu

precones, & moderatores à:con-

f

filio habere potcft, quisquis vo-

BU

uerit,

SlC[]!

Il Confultiàs eft parüm lege-

Mite

re , fed cum reflexione, quàm mul-

dtte

tum finé fru&u. — Neque leGioni

gio

Vaca; ut tuam curiofitatem pafcas,

neque ut fapientior, fed fan&ior

Hm

evadas,

Legens fubinde tuum

ld

Ípiritum ad DEUM erige , gra-

D

tiam pete ex quavis linea pro-

d

4

ficiendi ; & iis verbis, ex quibus

Ti

onus in te fenfas nafcitur, immo:

DN

Iare

EC o5 Of

"

rare j fimul & dc mediis cogita

dme

opere excquendi , quae legetis.

IlI. Perverfi libri multó faciliàs

tj

vitiis inftituunt ; quàm boni virtu-

p

m t

te. Inter principes caufas , quz

hoc feculum in corruptionem ad-

[ucmad

1

i.

duxerunt, meimorandi veniunt co-

umf

piofi libri, peffimorum hominum

fl do'

foetus, qui fub obtentu condifcen-

neiro

d« latinitatis , aut alterius lingug,;

at

fub obtentu honefte diftractionis

j i

leguntur, interim devotionem fuf-

focant,grandia vitia commonefa-

409

(l

ciunt, in mille fcelera abducunt,

lUlS !

sícque avidis le&oribus viam ad

m]üþ

interitum fternunt.

Hos itaque

deteftare, ANIM A,tanquam peftes

llj

Til

ediu

probe vite, & morum.

i

[

Neque dicas te indé excerptu-

j /þo

ram bona, mala veró relicturam;

i

- filid

le&io unius pagine te minime opi-

(

nantem aliciet ad le&ionem fe-

:

j

p

l

quentis, téque imbuet notitià re-

rum, quàs cüm volueris é meute

Il

D

j

exturbare, nequibis , & principium

$

tua

i

C M EM

tuze ruinz experieris,

Neque ul-

44

tro obtendas,hifce libris,qui amo-

itq

res,& vatum fomnia redolent, nul-

t

Thifi

lumin effe maliü;prater illud,quod

fibi quisque animo depingit; trifti

15,.

fits

nimiüm experimento doceberis,

plus veneni latuiffe, quàm putares.

Til

Id,quod prater di&ta teà volven-

toní

dis male farinz libris avertere de-

Id

bet, ANIMA, illud eft; quód ii, qui

M

fibiin ejufmodi fcriptis femel com-

placuére,tam fortiter iis affizantur,

ut nec familiarium obteftationes,

neque hortatu: predicatorum;nec

comminationes corum , qui á con«

[

feffione funt, quidquam poffint

ftor

ad perfuadendam talium librorum

L

naufeam ; diceres aliquam incaa-

tationem effe reconditam 5 inte-

ln

gerrimas horas illis evolvendis in-

Ti

fument,& vix paucula momenta vi-

Q

debuntur; perle&o uno inquirent

üs

lt

alium, & librarias officinas facient

q

fus deque verti,donec libros repe-

tid

riant, qui ad majorem perniciem;

l

a

!

d

-42C o55 )f

ad acerbiores fales accedunt. Hos

equi

itaque tibi repeto, ANIMA, cane

Qu

kntynt

pejus, & angue devita; & fi quid

minis honeftum, aut noxium lege-

uj

itj t

ris, ne turpi curiofitate te induci

ctbtt

finas, ut lectionem profequaris, ve-

putam'

rüm hanc finé mora abrumpe, &

,olte

confimiles libros proculá te facef-

fere jube,

u

d ijti

ylcot

n "o eoge o i Oi -ä--*HWP

CONCIO,

figanrm

1]

Tl

I

jto

nj

EUS tibi loquitur, ANIMA,

D

non modó per bonos fcri-

jid

0

ptores, fed etiam voce predicato-

brotu

rum; quare ejus verba audire, &

n

facram di&tionem adire convenit

' ]F'

non curiofitatis ergó, aut;ut fcien-

tià, verüm ut fan&titate proficias;

jii

anta

cüm quis predicationi adeft, ut

dile&orum fibi fodalium gratiam

T

ineat , aut oratoris facundiam pe-

faeicrj

riclitetur, mirum non cft, fi nul.

dU

lum penitus fructum referat.

4

lI. $i

L

-t (—Mäsä 5444

G

vt

lL. Si noftra ztate pradicatio-

nibus fua vis, & utilitas deeft; quid

| qiii

aliud caufetur,quàm quód nonnul.

tic

li femet potiüis,quàm animarum fa-

tore

| hünt

lutem przdicent , vanis verborum

Q

floribus malintaures mulcere,quàm

corda ferire.

Horum tamen nu-

1 Idl

merus admodüm parvus, maximus

Qu

veró illorum eft; qui pro concione

a

t

v

dicentes audire nesligunt, atque

hacratione profe&um omnem pra-

li

-

pediunt ; fub obtentu, fe abundé

.

Qu

àl

fapere, neque volupe fibi effe, fi

contra vitia declamantes perci-

lm

piant; nimirum fubverentur, ne

arg«

ad vivum expingantur, quales fint;

(

I

ne predicator fit eloquentior, ac

ipfi vellent, ne eorum delicias con-

W

t

turbet, ne eos à peccatis avocet,

qu

quibus aurium tenus inhzrent.

li

IIl. Alii fe concionibus fubdu-

Ne

cunt, & obtendunt, dicentem é

lt

fugeeftu fibi ad falivam non effe.

b

lo

Quód fi adfuerint, tantüm abeft,

ut audita ia fuam utilitatem con-

N

ver.

|

—

4160 ny )He

vertant, domi repetant, eósque,

»iicii

d

qui abfu&e, haufte do&rine par-

|ont:

ticipes faciapt, u: potilis predica-

T

torem cavilentur,in ludibrium tra-

erboni

hant, fi quod ei vcrbum preter vo-

luntatem excidit.

AN!MA, effa-

T

fnei

re, an, exceptis facris Myfteriis, ali«

at

quid in orbe fan&ius, & majori

d

cultu excipiendum pütas, quàm

verbum DEI? Et fuübinde mirabe-

t, i

ris, quód tam parim efficiat ? An

penp?

ii

aquam , que ex puro fonte oriun-

da ligneum, aut plumbeum cana-

l Cl.Tf ,

t

Mv

lem permeat , bibere renues; quód

st

qur,

argcntum non pcrtranfcat 1

IV. Neque fufficit femel pre-

usl

yioty^

dicationi aures prabuiffe , iterum,

(

iterámque id facito ? quarta, aut

st

n

quinta eó tuum fpiritum inclina-

bit; quó prima fle&tere non potuit,

"

j

Neque copiam negotiorum cau-

are ; novi nec crebras, nec proli-

a

Una

Q] n

xas adeó di&tiones haberi.

j 3[]56

hora per diem, facro tempore Ad-

ventüs , aut verni jejunii tua nego-

pa

t14

h

420 258 )f$-

tia nequaquam evertet,

Fieri ne-

quit; ut homo in audiendo verbo

DEI affiduus non nancifcatur in.

gentes fru&us.

Quantumvls multá fapientià pol.

leas ; fi animo proficiendi peroran-

tem auícultes, femper aliquid tibi

[

profaturum iatellises, & (i hoc ab-

f

effet, Divint Verbi auditione exer-

Qu

citabis opus bonum tibi, proximo

Dra

in exemplum, DEO praprimis ace

tij

ceptum,

p

Poft predicationem cogita,qua

u

audifti, eadem interdum 1n confi-

p

derationem , tandem etiam in pra-

den

Xim affume; fecus enim, fi ab ec-

ine

clefia redux, audita illicó finas &

MT

d

mente elabi, nullum tuo fpiri-

tui commodum emerget,

W

lo

Q

QUUS

Q

for

li

tj

EXA-

«$ 9550 )$f9-

—

eritt

EXAMEN

vt

CONSCIENTIZE.

t

Erfong DEO per vota nun-

cupate in more pofitum ha-

tph

p

rordt

bent, bis quot dicbus con-

id u

fcientiam difcutere, mane ante re-

x

fe&ionem, & fub vefperum ante

quietem.

Credo, ANIMA,te non

e a

QORU

gravaté laturam, fi à te id ipfum

jl

exigam femel, & femper fomno

premitti ; cim nofter in fpiritu

J

t

progrefsus magnam partem indé

Il

pendeat.

Si nullo non die in ea-

10

dem errata devolvimur, fi femper

n

ineodem ftatu cofnoramur;, in ne-

E

fna

gle&um difcuffionis rejiciendum

e(t; non bene perpendimus origi-

L

If

nem vitiofarnm propenfionum;nec

b

horrorem concipimus delictorum,

que fingulis diebus iteramus , ne-

que mentem refle&timus ad occa-

fiones, quz nos ad DEI offenfio-

nes abducunt, nec obfirmaté fta-

& meliora

ttx?mus mala devitare,

2in-

)

-3( 2560 )i$

amplexari.

Quare huic examini

qui

nunquam deefto, & confcientiam

| Vs

tuam tranquillitati & fecuritati

WtUl

redde , priusquàm lecto te com-

Wif

mittas, cüm hec nox fors ultima

lbb

tug vite futura fit,

an

I. PüNcTUM.

lr

Gratias age DEO pro beutfidis

Pult

tibi collatis.

LT

Infinita bonitas DEI mei;

[2]

era-

j TAf

Q

tias tibi ago ex toto corde

Ü

d

pro omnibns bonis,quibus totá vi«

Yat

tà meá, maximé hac die, meam ani-

| t

tot

mam; & meum corpus cumulifti,

Te aternüm laudent , & benedi-

fto

cant Angcli,& San&ki. Ah! Quid

of

retribuaua Douzino pro omnibus , qua

Oi

vetribuit mibi? Benedic anima mta,

h

Domino,5c,

7

O Domine , dum

'confïdcro ,

quód me creaveris , & ufque ad

hoc momentum confervaveris $

l

quód me tuo pretiofo fanguine

alig,

redemeris , é Fot peccatis,& m

qlll'

-—£2( o61 )f

d

"

CH

i

]

quibus poteram involvi, praferva-

citia

veris, confundor, tanta beuficia

oU

intuens, nec tuz liberalitati quid-

U

uam fzio reponere: Oquàm DE-

o

LlS benignus, quàm amabilis eít!

»Am &onus lfratl DEUS!

O mi DEUS ! quantum tibi ob-

]

ftringor,quód tuum corpus,& fan-

av

guinem , tot Sacramenta donave-

ris, ut me (an&ificares , tot infpi-

rationes, ut me illuminares ; tot

n

0 Q0to

fan&tas affe&tiones, ut me permo-

veres, tot media, ut me converte-

ii

Ies, tot creaturas,ut mihi fervirent;

endt

mui

tot alios faveres, quos nec agno-

Íco? In gratiarum a&dionem tibi

bgnïdlr

T.

offero omnes laudes, quas tibi per

Omuem ternitatem concinent.9

hl

Angeli,& San&ti, — ANom fecit taliter

p

0i nationi,

(idto

II. PuxcTuM.

Q j

qt

Pete gratiam aguofcendi tua

PGCCMa.

maümv

. Mqt.

da mihi gra-

O Sandte Spiritus

tláill;

q*ll

cHC 262 2f

tiam, mea peccata, & ftatum ani-

Di

mz mez aenofcendi, ne in cecita-

tem 5piritüs, & duritiam cordis de.

pils

|

li

ducar. lL4maina oculos watos , me un-

guaum oédormiau i morte,

p

n

l

G

Divino tuo lumine me colluftra,

ii

& tuà fanGá gratiá me converte;

ut ingenti dolore mea fcelera de-

ilin

W

[

ficam, & firmiffimé proponam non

relabi.

|

Veni San&e Spiritus, &t

Noverimie, noverim me,

Tij

10ni

HI. PuxcrTux.

tiQr

W

Cogita de peccatisque commif/flt,

00 p

bon

Cogitationibus z

I habuiiti cogitationes plenas

fX

l

fuperbie , impuritatis, vindi-

p

dl

&z,&c. difcute,an in iis repellen-

dis negligentiam admiferis , an de-

At

)u

iU

liberaté inhaferis, an confenfum

dederis.

dfdl

fitig

Ferbisz

ü i

An dixeris verba detra&toría ,

iracunda , blafphema, mendacia,

NT

l;

ouoía, impura , injuriofa, &c,

Qpe-

-3( 265 0f

——

um i

Operibas :

(hdl

Difcute, quid peccaveris in fin-

Yi

gulis adtionibus.

LL

ln furre&lione, An hec fuerit

prompta, an primam .cogitatio»

Àn matte

gl

nem DEO donaveris.

tina oratio cum fervore fadta. fit,

[LGLU

idem inquire circa Miffam ; Horas ;

r

Am i

Rojarium.

,

Vide r. An nullam harum a&tio-

)n d

num intermiferis.

2, Àn atten-

tioni ftudueris, abigendo evaga-

tiones, vitando immod«ftum fitumn

Mi

corporis , & precipitationem ver-

borum ; hic in memoriam revoca

praxcs hoc libro contentas.

j

vt

In negotiis,& laborins. 1, Anbas

j!

J

actiones DEO obtuleris, & pere-

nl

D

gcris, ut ei placeas 5 an interdum

i

tuum fpiritum elevaveris,

9. Auüu

fenis

declinaveris tarditatem, & accele-

rationem curando, uc illae cum to-

ta ína perfe&ione, & pro debito

(j

(

tui ftat&s fierent.

Qul

X?—

Y

du ordedione, . An devoté di

10

u

-1C o Rsl

ris Benedicite , & Gratias 6H'crend0

l]

hanc actionem DEO.

2. Ánmo-

[ttt

deftie,& temperantie memor fue.

ris.

Ip conserfatione, $ recreatione. — Y,

Àn devitáris verbaindigoationen

ambitionem , maledicentiam , &c.

fpirantia , a&tiones leviufculas, &

immodefílas, periculolos afpe&tus,

iif

prava confortia,&c, 2, Anpien-

tiores fermones inferueris. 3. An

E

haac totam a&dionem folito lon-

Q f

giüs protraxeris,

| a

| Üüter

la vaiis cireamflantiis per diem ,

an te in omnibus bene habueris;

| U

an nullum ne minimum quidem

jro|

defedtum commiferis.

lm

Omiffione :

0sq

yos

An lectionem piilibelli,vifitatio-

nem SS, Sacramenti,tua bona ope-

n

fiügs

12, € dcvoriones ufu receptas non

pretermiferis.

Aun bonis infpira-

hii

tiontbus debité refponderis ; oc«

lt

cafiones exercende demiffionis ;

haq

charitatis; afllictationis , toleran-

Qs

u&e

]

aA u

fta

tie &c. ultro oblatas in tuam utie

; Amy.«:

litatem converteris.

mor i

EXAMEN

tl

PARTICULARE,

ii

Oc confiftit in reflexione

m

cul

particulari, & fit z. mane;

d

2. fepius per diem, 3. in

venerali difcuffione confcientiz

hpt

! !

ad extirpandum aliquod vitium ;

cui quis plufcnlum fubje&us eít,

J

aut ad acquirendam aliquam vir-

tutem, quà qnis magis eget.

[] d*'*i

Cüm per diem in fimile vitium

iib

1 ql!h(

prolapfa fueris, confeítim pete ve-

niam, & pulfando pe&tus, aut ocu-

los in coelum levando, DEO ad-

"u

promitte omnem-pro viribus ac-

vll

Hoc examen conti-

curationem,

,Onm

nuos dies decem, & quinque , aut

LY

MP

e

It

folidum menfem fuper eadem ma«

gI

teria inftitues , dein tranfibis ad

Hhc'

N

aliam, juxta menfuram tui profe-

jf

us.

[UlElc

M

IV,

/

p

——sä( 565 )f5

IV..PuNcruxw,

k

*

Peae 4 DEO o

UE

?2Y$

HH.

fe

0i

H ! mi DEUS, ergo tam ma-

y

le tuis beneficiis refpondi,

jl

tibi peccata rependt, poftquám me

n

tot gratiis replevifti ? fuprema pul-

chritude , bonitas infinica, Domi-

(

nus meüus, & DEUS meus , totus

PLN

bonus, & totus amabrlis, execror

r

omnia peccata mea;, ac doleo ex

lt

toto corde meo,te á me offenfum,

ffdt

qui infinité bonus es.

O coeleftis

f0n

Pater, en me, tuum perfidum fi»

fl

lium,daveniam deprecanti, Pater,

ob

peécaod im calum , &v corama te, jam

f

zon-[Am dienas vocari filius tuus,

l

Qu mea ccecitas , cüm te mi

3 n

DEUS offendi, honoris locó 1n-

u

juriis affeci , &, quod ribi fummé

0

di/plicebat;peccatum coffifi ; quid

cogitavi perdens tuam amicitiam,

ut mez paífioni fat sfa.iam, & mo-

dicam volüptatem capiam ? Do-

inam

leo; quantum goffum, & ut

lacti-

-

s

42 ( —,267 ) zæ- |

—— —

lacrimis, & fingultibus teftari pof-

fem dolorem; quo has, & omnes

totius vite mee trausgreffiones fu-

n

per omnia deteftor./Qxi: daZit ca-

piti meo agnam, G* oculis maeis fortema

lacrimzarum ?

1j

O mi amabilis JESU, quem cru-

)ot

)

ci affixum, fanguine;& plagis coo-

pertum intueor! Eheu ! mea pec-

catatein hunc ftatum, imó in mor-

leoä

tem egerunt.

Ego infclix te meis

Íceleribus , velut totidem clavis

confixi, ego tantorum tormento-

ifl

tum tibi caufa fui.

Ignofíce mihi,

obfecro ; amore tui intimé doleo

7

te offenfum.

Ego fumy qui peccavi,

li

Infelix tempus, quo me fepara-

f

T

viáte, Ó bonitasinfinita ! amo te

ex toto corde meo, poenitet me

omnis mez ingratitudinis. Serg

te amavi , &onitas infinita,

J

"

Du

[

W

bl

M 2

V. Pux-

«IC09 j1de

E

V, Puxscruw.

l

Propoae DEUM won ampliss

offzmdere.

f

I DEUS, proteftor in con-

[

N

fpectu coeli, & terre,in pre-

fentia B. Virginis, & omniumSan-

— d

|

&orum, quód nolim unquam ad

[/

* devitabo folicité

lapfum revert!

5

l

omnes occafiones peccandi. Po-

tiüs mori, quàm te offendere. J»-

f

ravi, & flatui cuftodire judicia. jufli-

!

tia fu«,

Promitto, quód nunquam patiat

i

me vinci tentationibus, nec abripi

l

illeccbris 5 ero tibi fidelis ufque ad

l

mortem,Ó mi DEUS ! malo dein-

!

€cps omnia perdere, & omnia fer-

i

I6, quàm anittere tuam gratiam.

Quar os feparabit à charitate CbrifHi?

tribulat/o, an &'c. Malo mori, quàm

foedari: Eamaws &* nos, & imoriamur

enga illo,

Sponde in particulari evitare bane

dmperfetlionem , te vincere in. illa cir-

€Aum-

2

-æäc 269 )HQ

cum[Lantia , non amplis certas woces

"

n

proferve, &c.

Verüm, Domine, cüm adeó fim

fragilis, & fin tua gratia nihil pof-

(

ii

fim, peto à te vires, & animos hzc

Pf?.

u

propofita exa&é fervandi ; adfis

inihi fpeciali fubfidio , & mze 4 re

T

l

li

[

"À

nunquam fopavari permitias. D. Ma-

ria;Angeli,& San&i impetrate mihi

ht

gratiam, ut in occafionibus fideli-

)

ter adhaream DEO meo.

Confir-

)m,'ï.

92a me in bac bora, DEUS.

Promitte te fatluram aliquas pani-

j

i

J

tentias, d* Loua opera in fatisfadionema

1u0rum petcatorum s ad banc inten-

(

tioxem offer DEO ommes afficliones ,

j

Quas tibi tmmiftrit.

l

db denteontote d p od gt

13mi'

(1:

PnEcEs VresPERTINJE.

W

ytil

Poflouàma fecuxidim | allatema : merbo-

thuna con(tiesttiaw difcuffifli; feguem-

h

[

te$ precationes fuojunge.

(

j ÉI DEUS, fomnum meum of-

j

^

M 3

fCrO,

ni

270 )tF

fero, ut tuz Majeftati placeam, &

h

robur confequar tibi meliüs fer-

ls

viendi.

Gloriofa Virgo.tue pro-

te

te&ioni me committo; Angeli&

lut

SanGi, orate pro me: Mi Angele

f

Cuftos, à cunctis periculis me hac

qr

nodte preferva, & exora mihi gra-

tiam fan&té vivendi , & moriendi,

Amen.

Dic fimul Pazer, 4ve; Credo,

Litanias de B. Virgine pro bona

morte ; & pfalmum Deprofzudis, aut

Pater, G&' Ave pro animabus in pur-

gatorio.

Cüm *e veftibus exuis, memen-

ï

to modeitie, & fpiritum tuum oc-

Q

cupa reccrdatione meditationis

1

die altera fecuture, aut alio pio co-

f

gitatu, Accipe benedi&tam aquam;

q

1gnà te cruce, dicens:

ESUS,

H

MARIA, JOSEPH. ' Mi DE.

I

US, tibi commendo meum corpus,

h

& animam meam.

Cura inter pia

Cüm nodOe

[

fufpiria obdormire,

evigilas, figna te cruce, precare

Pro animabus in purgatorio, aut

bonam

40 m OftRo

n a

bonam aliquam cogitationem;qua-

a fte

lis effe poterit de morte, quam te-

£ p

nebre noclis, lintea , queis invo-

luta es, fomnus, qui fenfus oppri-

wge]i,&

ïngcïe

mit,in mentem revocant.

yehi

enidIodot telteletoten-tepetoteopegei Y

(l

PRAXIS

] 67'2 J,

boni

CONFESSIONIS.

Al

Ulti de Confcffione;hand

1j

aliter fentiunt, quàm de

re, cui plurimum faftidii;

TP

& difficultatis infir; multus quo-

m

que eft demon, ut hanc perfuafio-

1100

nem adaugcat, & à faluberrimo

)d

remedio avertat.

Intereà, mihi

qüä

l

crede, ANIMA , fe fponte reum

sU

agere, & peccata expiare, nec tot

d

moleflias, nec tam difficile nego-

T

J

tium faccffit ; folüm neceffe cft; ut

qp

tempus deligas , juxta menfnram

)

,

fl

dilate Confeffionis, maj

us, minüs-

«

ni tri-

D.

ve , atque illud preparatio

j

buas,

P^

4

oo

HC o )fk

buas. Porro ut debité compara-

| m

ta fis, proderit eadem adhibere,

al

quz in difcuffione confcientiz ad-

(i

duxi.

Ante omnia curandum eft,

f

ut de peccatis finceré doleas , &

«

ftatuas non redire ad vomitum.

T

Novi tamen, ANIMA, te nor.

ffh

mam aliquam,qua in conícientiam

tuam inquiras, & veluti fpeculum

Y

cupere , in quo rationem videas

ttia errata integré exponendi, co-

Q

Ti

nabor tuo defiderio facere fatis,

& nonnulla fimul adferre, quz ad

X

dolorem abolendis peccatis appti-

[

mé neceffarium te exftimulent.

l

ORATIO

1

Preparationi ad Coufi[Tauem

pramittenda,

Ater &terne, DEUS bonitatis;

& mifericordiz, qui me cteá-

fti, & tot favoribus auxifti , infini-

tas tibi ago gratias pro fingulis be-

ä

ncficiis, que mihi exhibuifti, & ro-

go

HC m t

n

gote veniam omnium meorum pec-

Xf

catorum.' Ego fum .ille filius pro-

il

digus, ego à te turpiter receffi; ego

i

fum, cui toties pepercifti ; fuppli-

jl

co; ignofce mihi etiam hac vice, &

Il

me in tuam amicitiam recipe, Re-

T

[pice i vae , & miferere vei.

Iitt

JESU mi dulcis fervator; & Di-

TU

vine paftor, veni iterum, € quare

hanc errantem oviculam : Ah!

il

quàm protervé egi, quód renue-

il

rim audire vocem tuam , que me

nj

vocabat, & tuis gratiis tam ma/

"

ufa faerim.

Dona mihi denuo fa-

nitatem, & vitam , & omnia mea

j

deli&a in pretiofo tuo fanguine

ablue.

Erravi ficut ovis,gua periit.

f

San&e Spiritus, etfi tuis gratiis

& fanGis infpirationibus tam infi-

delis füerim , tuam tamen mifera-

azig

tionem imploro , da. mihi lumen ;

((i

ut fcelera mea agnofcam , & pro-
