recidl

pietatem,

': gcülbv

VIL. Egenis aliquam largitudi-

hs nt?

nem, tuo corpori afllictationem ,

erini?

utrumque Virginis honoribus tri-

yion t

bue. Singulis Sabbathis una fo-

bito t

làm refe&ione , aut faltem aliquá

oni

abílinentià ntere, tante Matris

enuit

amore,

qoip

VIII. Ad manus, & ante oculos

habe ejus effigiem, hanc reveren-

ter cole, uti & illas, que tibi per

»mcl ;C

viam occurrent.

Nonnulli ante

Marianam iconem, Sabbatho , aut

[i]lï

a

ul

pridie feftorum; lampadem accen-

hus

dunt. Adornanda cjus altaria, &

Wi

facella concurre, donando, aut

n

li

commodando , que poteris ; llla

hæc dx

ob-

Jn

f

C

204 $2$«

oblivioni non dabit, tenuiffima li-

E

cét obfequia fibi impenfa.

Tnitar

IX. Sacratas eidem edes invi«

pirtat

fe , non curiofitatis, fed devotio.

iif

nis impulfu : ejus laudes e fugye-

at

ftu attenté excipe, de ejus magui-

tcine, & virtutibus. frequentes

meditationes, & inconfortiis fer-

mones inftitue, & procura ubique

locorum inflammare amorem in

F"

ariam.

X, Feftos cjufdem dies magna

N

devotione recole ; premitte his

jejunia, precationes folito plures,

[

caftigationes, &c.

Euchariftiam

ume in gratiarum actionem pro

beneficiis, que DEUS hac die, &

hoc in myfterio Virgini exhibuit;

ea interveniente peculiares gratias

tibi depofce. Meditatio, & le&tio

fiant de myfterio, oblationem,qua

teipfam ei dicáfti, renova, & ad-

promitte tein omnibus,& per om-

nia victuram

; Qualiter cjus natos

decet.

XI.TPre

f!( 905 )f$-

þimmaïi

Xl. Pre omnibus ejus virtutes

al

imitare , charitatem , demiffionem,

dsi puritatem, & obedientiam. Quó

| devot

fandte Virgini per imitationem fi-

t

imilior evades, eo impenfilis ab

T

illa amaberis.

requeit

ortis t

f ibig

jorem i

"

/

A

LQW 773v

I^

2

N t

»

N

.

(

)

a

ag mägüi

3777

el

U.

nitt

(

SE

MY

P),/t(:

1

(

(

)v

( plüriiu

s

d

M

lj

(5

1

/,

EY

farílit

NY

7)

z

(

m

,

nem p

ES

STSTTSETT

NU

cdty

P

O

hb

A

t

$ gfllf&i

: IÉ

as cdet r

&i

gcquü

(u

ero

; Dd

E

1 7

PRA-

j

- 206 )tR

vESTEESRSHERQHOEGKOROEOMOEUIC

m

PRASMAS

optri

Oi

u

ACTIONUM,

p

t

REFLEXIONES

Til

|

Super praoci AGiouun.,

ä Olïl[lli

1

L

fUm 46

l

(

Eccffitas eas./ beue. faciend?,

|

fo d

ASN

Nequeo linguà , aut ca-

—

*

z

lamo fatis

| RU

explicare ;

|is

qu

àm fummé neceffarium cenfeam

a qu

communcs diei aCtiones bene per-

tder

agere,

Has fingulis diebus fieri

Qem

oportet,proinde fi debité peragan-

iil

tur , ecce dies omnes fanéctimoniá

Motg

plenos; & quia nof(tra vita ex his

iti f

diebus componitur , en noftram

ht 1

vitam penitus fan&am , ex adverfo

| dio, q

fi ufu receptas actioncs perperàm

Qs

exequamur, quot dies, quot men-

Ord,

fes, quot anni nobis inutiles cla-

CEtün

buntur? Etenim cüm omnes no-

L

43 307 )f

5

&

]

&4

ftri anni non conftent, flisi iifdem

operibus, quz fingulis diebus per-

ficimus, fi omnibus his operibus

malé fungamur , mercedem reci-

l

pere non poffümus , atque fic om-

ne tempus, ceu deperditum fentie-

inus.

Il, 07do, qui in iis fervandus eff,

!n,

Omnia ordinaté, & juxta dimen-

fum agere convenit, feciis confu-

| fa(i:zä:

fio eis adnafcitur, neque in lon-

,üt

gum perdurant. Ttaque tibi, ANI-

ylit

MA , ordo prefigendus cft, quem

in cun&is a&ionibus totius vite

f2

fe&eris ; füb initium hujus libri ali-

bcnegïï'

hu

quem tibi fuggeffi , hic tuo ufui, &

t

J

utilitati ferviet,

Cüm quis previà

l)

]&imwï

notitià didicit, quid quávis horá

jud )

diei faciendum occurrat , id pre-

nofm?

ftat majori applicatione , & gau-

Ts

dio, quàm fi cafu; aut nil antehac

cogitans exequatur.

Adde, quod

x

o i

ordo, & regnla, quorum imperio

certum tempus cuivis operi prafi-

jac

mee

T N

!

nis,. commodum aliud non

dio-

-x£2( 208 3f

auccsa

diocre parére foleat ; nimirum cüm

Ti

Occupationibus nunquam deficias,

Qp

temporis curfum breviorem expe-

Qu

rére3 & poítquam opus, quod

frnm

pre manibus habes, ad calcem de-

frio

duxeris , illico te folicitudo tene-

a

bit fecuturz actionis.

tiodi

Ill. Defetius , qui in dis vitandi

N,

funi.

Tuis a&ionibus, ANIMA,

Nonn

communiter obeft, 1. quod ope-

Qonit

reris ex confuetudine,& longo ufüu;

üm

quin animum, & intentionem ad

t

DEUM reflectas,

Quare ab hac

tf Q

incuria tibi deinceps cavendum

lníc

eft, neque committendum, ut ne-

! Itf

gligas unquam , fi quod opus au-

Ípicaris, mentis oculum in coelum

| dehge

lii

efigere,

2, Bonitatem tuarum

f

aQionum prgpedit, quàd pravos

| iuan

fines eifdem ftatuas, non DEUM,

fed fenfuum oble&tamenta , ambi-

. qu

|

tionem,&c, hec finiftra ftudia an«

gue pejus devitabis. 2, Tuis a&tio-

nibus haud modicum mali adjacet,

cüm eaídem perfun&orié obeas,

nec

al o E.

m

od

;-H( 209 )ti

rndis

nec cordi fumas exercitare quàm

fs

Optimé,

Difcute dchinc, quid in

m a

quavis obfervandum habeas , ut

m quoi

omnibus, & fingulis debitam per-

lcend

fc&ionem pro virili adjungas. Re-

do t

peries in hisfoliis opportunam me-

thodum, cura ad apicem fequi,

p ul

IV. Interdum 19a5 praxes perlege,

ANMI

Nonnifi gravi de caufa te hujus

monitam volo.

Parüm eft, mo-

od r

gt

dum qui a&tionibus prefcriptus

onam 4

l

eít, una le&ione percurriffe, Ic&i-

TI

i

j

tare oportet, ciim pronum fit ob-

—2 —

n

l

livifci, Unde quavis hebdomade,

)l

:

h

aut minimüm quovis menfe diem

OPUS li

delige, quo normam tuis actioni-

du

bus definitam relegere , ac men-

u

tem taüntisper refle&ere poffis,

] p

quam agendi rationem teneas ,

pi

quàm perfe&é opereris. — Hoe

fac, & mives, Luc.

l) 3mb"

ul

n's gäwï

QC d 208

gdjf((ffä

ObCJSw

j

ACTIO-

"*£$( 210 )f

M HIESRERE E RHICEHI o

o

n fec

!

pitum

ACTIONES

fionem

CHRISTIA N E

w

fitos

SURRECIIO.

! gnædm'

I

lm

Abeto certam furgendi ho-

| I

ram, neque torpori locum

|itde

H

cede ; fed celeriter te à

|

qelo

ftrato proripe, ut; quàm promptif-

| st

fimé licet, tempus adeó pretiofum

| Quot]

in tua commoda vertas.

| tls t

IL. Cüm evigilas, primam cogi-

&isi

tationem ad DEIUM, non ad mun-

s d

di negotia diriges figna te cruce,

Quidq

& dic JESUS, Maria, Jofeph : Mi

Itt o

"DEUS , te auzo ex toto corde meo.

0589

III. Cüm te veftibus induis, me-

mento, non vanitatem , fed mo-

H

deftiam habitu preteferre. Cave

tum levitatem,aut quidpiam decen-

tize adverfum admittere,

Poteris

À

unà occupare linguam nonnullis

precibus, aut mentem recordatio-

QU j

nc

N

——

-«$C 211

Jf$-

u

ne fecuture meditationis, ut fo-

pitum nonnihil fpiritum ad devo-

tionem excites. Animum quoque

p

pravié advertere licet, fi Euchari-

—

ftico pane reficienda fis.

Si pri-

m2 diei aCtiones cum fervore fiant;

)

idem in fübfequas diffundetur.

IV. Cüm fub Auroram proca-

ngi h

ilota

tio de genibus facienda effet , ne,

quefo, ANIMA , unquam obten-

ul

;omplii-

das, te affumendo vefles jam ali-

iffe, aut tuis nego-

eti

quot Pater dix

tiisurgeri. Quid? Ergo DEO ne-

gabis momentum, & reliquum to-

nl Cügi'

j

tius diei mundo dabis? Igitur,

quidquid obftat, diem ab Oratio-

equt

ne ordire.,

)j

[

n od od d nf p odf

j

r

PRECES MATUTIN E.

I

P

t

Dora DEUM, & in figanm rt-

Potcïli

verentia , te cum profanda in-

clinatioue ix. genta demaitte , dicens :

Summé fancta, & adoranda Tri-

;Idïïio;

!

nitas;

-PC 212- )IB

nitas Pater, Filj, & Spiritus S., te

Ij

adoro, téque Ó magne DEUS,

m

agnofco fupremum Dominum coe-

B

li, & terra,

d

Ti

IL, Gratias age DEO pro-omnuidus,

Qiii

suaxiuse , quod. te bac. zo&le conferva-

lol

]

verit.

D

O DEUS bonitatis! qui me

(oit

creáfti, redemifti, & tot favoribus

Qpl

cumuláfti, gratias tibi ago pro cun»

V,

&is beneficiis, prefertim, quód hac

MMj

TMr

noCe me incolumem fervaveris,

0

eternüm te laudent, & bencdie.

ä

i,

cant Angeli, & San&i. Amen.

Í

On

III. DEO te offer , ut eidem bodit

tenta

Zene fervias.

Wt

Offero meas cogitationes, vere

(

ba , opera, & tolerantiss hujus dici,

dir (

ut tibi placeam, & tuam finCtam

voluntatem perficiam ; renuntia

r ]

omni pravg intentioni , quam fen«

&C Jl

fuum perverfitas, vanitas, & men-

l

tis clatio ingerere poffent ; nolo

Vil

quidquam hodie loqui, aut agere,

L

nisi amore tui, nisi cedat in glo-

T

riam tuam.

I

*

'

d

-3( 213 ORf

itus sl

IV. Spoxde illi fidelitatem , & fa-

DEUS

gam peccati, cui waximà obuoxia es.

jnimt

Mi DEUS, amo te ex toto cor-

de meo , doleo te á me offenfum,

y n

quia infinité bonus es; intendam

aj

hodie bonis operibus, tuis fan&is

infpirationibus prompté obfequar,

qut

dcvitabo peccata, illud preprimis,

favorbi

cui plurimim fubje&a fum,

V, Pete gratiam bunc diem fantie

od

quödhli

tranfroendi.

O Donmine, tuis gratiis mihi af-

rurt

d

fifte , ut hunc diem finé tui offen-

V

fione tranfigam s robur mihi in

i

"i

/

7

tentationibus , & perfeverantiam

in tuo fervitio tribue.

n

j6!

Commenda te Viginet Matri , San-

j5

M

Gis, & tuo Cuflodi Angelo.

fin

Qu

O SanGa Virgzo, mea bona Ma-

mnuf]u

ter pro me DEUM precare 5 San-

jf

[

&e Jofeph. Angeli, & San&i, & tu

g

SanCte N. mi Patrone exora mihi

j ' f]UlU

gratiam hunc diem pié decurren-

p

di. MiboncAngcle tibi animam

[ )

mcam;& corpus meum committo,

pro-

4i( cu )f

protege me contra demonis in-

| teobí

fultus, omnia pericula à me aver« — hsin

te,; & tam feliciter dedue, ut ad

! fra,

IYaltt

coelum perveniam. Amen,

Finem his precibus imponant

!]

I

Pater, 4v , Credo,

| Il

d

MISSA,

4to|

I

ï

Iä

T

Na ex ptimis,.& pracipuis tuis

figr

ls

devotionibus, ANIMA , effe

RIUIG

debet, ut quot diebus Miffe in-

[

iDog

|

terfis. HocSacrificium,quod DEO

| dlmm

offertur, corpus, & fanguinem JE-

Acer

SU Chrifti comple&itur ; pofsít-

af

ne aliquid grandius, & acceptum

Tij

magis &terno Patri dicari, quàm

wf

Teitf

unicus ejus filius ? nonne in hac

[

uT

pretiofa oblatione optimum me:«

Akme,y

dium na&a es, omnia pro tuo

itlu

arbitratu impetrandi?

li s

HI, Huic adfta cumingenticom-

Por:

pofitione, ac plena tui abje&tio-

NU

nc.

Sanditas loci , magnitudo

Vs

Vi

aCtionis , pracfentia JESU Chrifti

DW

te

"

Mu

"10 r )sæ-i

3onit t

te obftringere debent,ut tuos ocu-

mowi

los in obvia queque evagari non

j w

finas, & tuam linguam coérceas,

,

necitra extremam neceffitatem ul.-

inponi

lum verbum proferat.

IlIL. JESUS Chriftus fuum cor-

pus, & fanguinem in SS. Euchari-

ftia nobis reliquit in pignus amo-

ris, & in perennem memoriam fue

Ü

us t

f

mortis ; *unde qui huic. myfterio

[MÀd

devoté cupit adeffe , e re fecerit,

yifet

ll

fi Domini cruciatus, & agonem me-

qudD

j

ditetur. Quemadmodum habitus

u

Sacerdotis, cum precipuis ad Mif-

fam fpe&antibus hec nobis myftc-

T

u

ria in mentem revocant,

Sacerdos

prefentat JESUM Chriftum ; . Ca.

lfil gïiï

"TU

fvla, crucem, quam is portavit 5

mun f

Altareymontem Calvarig ; Calix, &*

Liutea ara, tumbam & fudaria, qui-

p

bus is erat involutus.

Poteris quoque meditari ejus

] u

n

ab

Nativitatem ad G/oria im Excelfis ;

ejus vitam Apoftolicam, inftitutio-

ganlwa

if

j

ne5, & miracula, «d Evangelium ;

f

cjus

——

M3 216 )t£&

ejus ingreffum in Jerufalem, ad San

TOE

h

&us ; ejus crucifixionem , ad Eleva-

Mf

tiomem 5 ejus mortem ad divifionem

boflia ; cjus fepulturam ag Comma-

I

qiontms ; cjus afcenfionem in coe-

lum , ad. Bezeditlionem,

Ml

IV, Donec Miffa dicitur poteris

Qu

volvere coronam Marianam;aut di-

A m

cere Horas, aut alias preces tibi ufi-

[

i

i$q

tatas. Id;quod prepedite non de-

bt (

bet, quó minus cogitatibus fequa.

pus hd

ris prcipuas hujus Sacrificii actio*

ia

nes, & internos actus cxercites ;

lii lg

i

quos hunc in finem aünotare pla-

füerin

cuit,

Modico poft tempore tua

ttlio

mens affuefcet memoratos a&us

ficlt

elicere ; licét ore fimul preceris

QUs

Ego tibi author fum, ut pofità in-

d ag

feriüis normá utaris, cüm illa tripli-

titen

cenm modum comprehendat ; quo-

At h

rum quisquead utilem auditionem

fAetci

Miffa defervire poteft, & pius eft.

j,2s Meditari Paffionem Domi-

| Fïim(;

ni.

2.du5 Certas Orationces pet-

folvere, 3.5* Animumiisadibus

Hn-

w HQ«

l

,

430 m Of

imbuere , qui precipuis partibus

T

Miffz refpondeant,

Lf

qd Corr

PRAXIS PRO MISSA,

am ind

ffam in fex partes divides;

MI

in quavis factura ,-quod fc-

turpot

quitur.

Cura tunc hunc libellum

ad manus habere, ut fcias, quos

um

ees t

a&us quelibet pars Sacrificii exi-

jrenon

gat. Cura quoque certum tem-

jbus t

pus habere, quo tuas Horas , aut

jf

alias precationes dicas: Poftquàm

g

tibi he pagine in prolixiore ufu

ntut)

fuerint, opus non erit ad harum

le&ionem ulteriüs recurrere;fed tu

npt !

ts d

facilitatem indues orandi unà, &,

quos didicifti , a&us exercendi.

][ PIC:F:

f ol

Si nolis Miffe tempore (ingulos

elicere, clige ex his folüm aliquos,

;ilid

t

aut horum fimiles, & crebriüs

exercita,

Bd! [

&pi

Prina Pars ufque ad EV AN-

m

GELIUM,

101

5j

niaua

j

H"Oc tempus infmfae peteudo vt

pu-

-0 on$ )f

Cs

peccatorum, in. qua. copitatione, verbos

tionts

opere , C omiffioue prolap[a es.

tionis

A4D.CONFITEOR. Id magno fen.

AL

fu doloris recita, & fubjunge : O

D0,

IDEUS Majeftatis, offero tibi Sa-

lus

n d

crificium corporis,& fanguinis J£-

ii

me (

SU Chrifli in expiationem om-

fd l&l

nium mceorum delictorum : Ah*

Qu

quàm doleo, quód te tam gravi-

VM

ter offenderim, & meis fceleribus

tot, (

optimum fervatorem meum i

D

mortem egerim,

Spondeo, & jue

lim,

ro, me nolle ampliüs peccare.

G'IPG,E

AD OREMUS. Pete á D«eo um

inïpirg

Sacerdote ssece[farias gratias, obtef/am»

do per interceffiomem Virginis Marizy

5!(2!,*,

Santlorum , ac praprims Santli, quens

Ecclefia bodie vecolit , & claude tuau

(

petitionem dicendo.

Per Dominunm

noftrum &c.

Tibi bie fupplico per

07j

merita, D pretio(um [anguineg JESU

[

Chriff,

tll(.[)

Poteris intercà decurrere decem

hij

grana rofarii , aut Matutinum eX

M.g(

Minore Oflicio, aut alias preca-

ltor:

tio-

]

-»£$( 219 ) ä-:--

icesnd

It ut

tiones pro arbitrio tug devo-

tionis,

H

».agno!':f;

-D EVANGELIUM, & ad CRE-

um

JDO, .Hoc fimul recitadis , addendo

TL

bunc atlum fidei: Mi DEUS firmif-

ïgumllï

fimé credo omnia vérba hujus

nem

fandi Evangelii, nec non omnia,

n; i

quz Ecclefia proponit, quia tu di-

m

f

Uil

Xifti, Gratias tibi ago, mi ferva-

f.ei

)

fw

tor, quod in mundum veneris, ut

p

me viam cceli doceres ; Da auxi-

dCOySiþ

lium ,ut veritates, quibus me cru-

]

diifti, probé exequar, & fan&is tuis

ECCMA:

[

infpirationibus prompté obediam,

T

Ü

[/

M

Ji

Jj

Secunda Pars ab Evanpelro uf-

que ad SAANCTUS,

Ti

" dl

Ofer Miffa Sacrifictuwa im bonerema

209

l

D5

DEl, ( gratiarum . attionem p

J

om»ibus &enefciis , qua ab eo , ab om-

t

gibus Santlis , maxime À Sancio N.

cujus foffuma bac die recurrit , in 4e

xre aäh

profecta famt.

tinufl

. Magne DEUS,coeli,& terre con-

ditor, hunc panem, & vinum,; quae

a

p

in

-X3( 220 )f

at

in corpus, & fanguinem JESU

Inti

Chrifti convertentur, tibi offero

in agnitionem fupremi dominii ;

quod in omnes rcs geris , & in gra-

j

tiarum actionem pro bencficiis

[

Tit 14;;'

Creationis , Redemptionis, Juftifi-

cationis, & aliis innumeris, quibus

[U/E

me affzcifti, — Atque;ut aliquid re-

t

tribuam , offero tibi meum corpus,

fit 3

& animam,totum.quod fum,& pof-

diy

fideo, defiderans unicé vi&ima ef-

ln

fc coníecrata glorie tue,

fitdl

AD LAVABO. Pete puritatem ac-

hnil

eedentibus ad. altare. Dowiimi. nece[Ja-

tyjy

riam, & elice Contvitionem : O JESU,

tnd

qui tuorum Apoftolorum pedesla-

LTA

vifti , priusquàm te illis fumendum

Mi l

traderes, dona mihi ingentem pu-

9d

ritatem , & effice, ut lacrimis poe-

^f

nitentiz mea peccataabluam. Do-

4

leo ex toto corde meo , quód infi-

0

nitam tuam bonitatem offenderim.

ll P[(

Hic iterum lieebit decurrere decem gra-

?. s

na Re[arii , vel Laudes ex minore

lst

Officio,

Tertiá

p

]

-*3( 21 )f

j jESU

bi of

Tertia Pavs, à San&us ufque ad

ELEVATIONE M.

donii

Editare patrentis Douaini Myfleria,

inge

4

entfc

injurias illatas & difcipalis , quo-

yum unus euus prodidit, alter megavit,

liS, J"[b:

ris,tha

ouuts deferutre 5 À Judais , qui ei tot

[iquit

&lapas,& waille alios contemptus in fa-

teop

'

eiem impegerunt 5 ab Herode, quieum

h

l

al2a ve[le induit illadendi ergó. — Mt-

üm,&PO

'

ditare flagellationem , in qua ad o[fa u[-

Tiüimif

que dilaniatus ofl 5 corozationem [pinis

rf

borridama $ decretoriam coutra eum

d

j n

anortis fententiam , qul ad Calvaria lo-

eum dedu&lus fit erucis poudere onuflus s

of

| Pfd

D)

ul à liloribus iu erucem attus , per-

,mcnd"

tnfis terno clavo vaszibus G pedidus ;

jtet)

qui duos inter latroues smedius pepetse

Trltj

'

derit,

4l ^

Ah ! mi amabilis Redemptor;

j

e2o fum illatot criminum rea; ego

u

il

te prodidi, üt Judas 3 ego-te fz-

tll l

piüs negavi, ac Petrus; ego te tur-

j

piter reliquis ego modicam volu-

ptatem tuz Divine Majeftati pre-

tuli;

fj

K 5

«( 222 ) E£f-

eemet

H

tuli 5 ego mea libidine, irà, & vin-

dictá teadeólacéravi; ego, egote (

1

ngf*'

^

meis fceleribus cruci affixi.

Ü

A4D MEMENTO, CZuz. Saceidos

4)

jundis manióus precatur , tu ità Ora-

Ti

D

éis.

tb

(

O JESU, qui tante bonita:

tis fuifti, ut pro inimicis Patrem

(

deprecareris , illis ienofceres, &

V g

latroni tecum crucifixo Paradyfum

tiqe

promitteres; licétego fim grandis

!

Ator

peccator, attamen cum ingenti fi-

pon

ducia ad te recurro , obteftans per

ais

merita tui pretiofi fanguinis , ut

u

mihi peculiares gratias, eas maxi-

mé, quibus me nófti magis indi-

du

gere, benigné largiaris ; hanc vire

tutem N. vi&toriam hujus prave af-

£

fedtionis N, fucceffum hujus ne-

f

A(Ilm,

gotii, valetudinem, &c,

Pari affe&tu te oro pro meis Pa-

R

rentibus, cognatis, amicis, &c. pro

80

Qf

fummo in terris capite pro Aug,mo

Cafare, pro Principibus Ecclefia-

Wi

T

fticis, & fecularibus, pro conver-

fione infidelium;& peccatorum &c,

li

Hic

-£3( 225

)t&

Fljc iterum , fi lidet ,. decurres decem

graza Rofarii , aut Priumana ex minore

o

l

officio

E

dj

AD ELEVATIO

N£M, Adoro te

1717

mi Divine fervátor, qui mee falu-

I

tis causá in crucem fublatus es;

01

Dattt

credo te hlc prafentem , agnoíco

ainà meum füpremum Dominum ;

qu,

iU

lul

[

téque amo ex toto corde meo.

Adoro te Ó pretiofe fanguis, qui

uf ]

I

u

n

pro me effufüses, ah! omnces ma-

fsj

culas meorum peccatorum ablue;

Amen.

$,^

i m

Quarta Pars , ab Flevatione tf

g l

que ad P ATER,

Y

M

e cum 140 JESU, quem fuper al-

yi

E

tare cernis, per a&has fidei, [pei C c

jj

JAdera quinque vulnere, O mi JE-

$U omni adoratione digniffime $

-

al

ergo hac in áta ades, ut te in S:

(

^f

crificium zterno Patri offeras, &

AU

per merita tam pretiofz oblatio-

Cuku

nis juftiffinam contra nos iram mi-

j

pter te ó fummé

(i)A

j

't-igcsï amo te pro

amae

4

j

»

224 )f

amabilis JESU ! credo tibi de te,

Thor

téque adoro, ó fümmé adorande

fnfi

JESU ! fpero à te; per te Ó libera-

tf

liffime JESU! en me cum Magda-

u

leua ad tuos pedes abje&am , ut

4

mea fcelera deplorem, & tuam mi-

ls

fericordiam implorem,

Titog

4D MEMENTO. Precare cum $a«

n

cerdote pro animabus in purgatorio de.

Qdir

tentis, . Ah JESU ! extende obfe-

[

CrO, merita tui pretiofi fanguinis

tisd

fuper vivos, & mortuos.

Minue

NT

pcenas, mitiga dolores , quibus in-

[

V

ter purgantes flammas torquentur

H

mnei C'arentes , amici, benefactores

N. N. vitá fun&i.

! th

A4D NOZIS QUOQUE PECCATO-

RIBUS, Palía petlus tuum , inter bac

FAc

dolentit animi fafpiria, Mi Divine

Servator,qui t€ in crucem egerunt,

H

videntes in tua morte obícurari

[

lt

oIcm, tremere térram, monumere

hs

ta apcriri, percutientes pectora füa

Ievertebantur,& gravitatem füi cri-

T

minis agaofcebant.

Eheu ! ego

x

motr-

]

— —À

-4i( 225 Of

b dett

mortis tue caufa, magis tamen in-

ydou

fenfibilis füum, quàm omnces crea-

Q lb

ture. lenofce,mi DEUS, fac ine-

M

cum mifericordiam.

TE

4D PATER, Quid non fperare

tuimm

debeo, Ó mi Redemptor, per infi-

nita merita tui pretiofi fanguinis ?

» tl

Ego à te fidenter peto, id, & eo

qtrià

ordine; quod;& quo nos juffifti ad

( o

te, & à te orare ; infinita tua boni-

fupi

tas, & potentia mihi fpem faciunt

Mu

cunc&ta obtinendi.

Pater noffergui

ubu?

t5 Dc.. poterit bic iterums inferi pars

Rojarii , aut alis precationes,

d

Quiuta Pars, ufque ad fiuem

y

Comimunionis.

1

i

Ac Communionem . [biritnalem , id

|Dir

efl, excita i te magnum defiderium

[; Vil

fujcipiendi Cbriffum , & eofdema. a&ns

Va

elice , quos exercere foles veapfe cali pa«

ynum

ne veficienda.

dort li

ÁD AGNUS DEL 4Hus doloris,

j fii

Heu ! quàm bene intelligo ; mi

DEUS; quód mea deli&a hac fa-

T 7

K 5

Craà

flv

MC e6 )f

cra refe&tione me indignam red-

p

"n

O Divine Agne , qui tollis

tor

dant.

peccata mundi, condona mihi om-

f

nes offenfiones, & me femper in

Ó

tua fanQa gratiaconferva. — as

fdei. Credo, mi DEUS, quia tu di-

lh

xifti, quód in hoc Auguftiffimo Sa-

[

cramento tnum Corpus, tua Ani-

W

lj

ma, & tua Divinitas fit recondita;

i, (

cum tota reverentia cordis mel te

ltll!,

adoro, .4&»sddiderii, Veni,ó JE-

T j

SU, veni in cor meum ; Ó quàm

?Oüqw

At

vellem te hodie fumere, ah ! quan-

I

do hac forte beabor.

Offero tibi

Tis, t

omnes meas actiones,omnia bona

1054

Opera , quz faciam , obfecrans , ut

ii

cor meuin difponas, quó in proxi-

lito

ma cofaunione te digne fufcipiam.

fme[

e4D 'DOMINE NON SUM DI-

SS

GNUS. Atlus demiffinis. Domi-

à

N

ne non fnm dignus te fufcipere,

p

0

cüm ego nihil fim, nisi mifer pec-

N b(

cator, & indignus$, qui intuo con-

]iT

Qu

fpe&u compaream, & cüm tu fis

magnus DEUS coeli, & terra. pro-

(

h

li

. Jeqat-

]

430 00v Xf

d

Ym t

feguere bos a&m.,. act alios. ejufezodi ,

j tgli

Zimoris, Oblatioris, &c, . dein tuas

mihi g

preces vocales.

m

ar)

J;

! Seocta Pars, Reliquum Miffe,

4 5

r

Q t

U

od Religuum eff Mifla , impenude

(imo

e

agendis gratiis , & firasandis pro-

t o

phfitis , bac die ad tuam falutem uten-

condi

di, Cogitatione praveni principes de-

jg n

ftülus, quos evitandos bafes , & bona

opera, quorum velis bodie [atagere.

nf

0qu

Poftquàm mei causá in cruce ob-

latus es, & etiamnum de ccelo ve-

Mi

J

"

nis, te füper aram pro me oblatu-

j

£üs,2n minüs facere poffüm, Ó mi

Divine Servator! quàm ut me ti«

Af

npul

bi toties dedicem, & tuis obfequiis

Iu

ferventiüs applicem , ac hadenus

!

P

áecerim ?

n

Mi DEUS , millies tibi gratias

ago,utinam rependam ! pro om-

n

av

i

e

m bonitate, quà me prevenifti ,

pro omnibus gratiis, quas mihi tri-

jo

buifti; ut tibi aliquas vices red-

j

dam, volo hodie declinare ab hoc

7) PU

K 6

pec-

L

| 4

-:t:!( 208 j $$-

[j

peccato N. exercere hanc virtu.

tem N. mihi in illa occafione vim

U

inferre &c.

Da,utfancta propo-

pro)

fita fadis confirmem. — Te rogo

Yi

per merita JESU , Marie Virginis,

li

omnium San&dorum, prafertim

T0

colit.

Sanüi N. quem Ecclefia hodie re-

p

Per Dominum noffrum JE-

ltig

$UM é&c,

li

4D BENEDICTIONEM. .O JE-

N

SU ! qui afcendens in ccelum A-

d

poftolis tuam benediCtionem im-

qu

pertitus es, benedic mihi, & omni-

Qu

bus; qui huic Sacrificio adfuerunt,

(

& largire nobis gratiam fandé vi-

dl

vendi, & moriendi. Amen.

l

n ]H p o rbf o od

M

D

l

NEGOI]A,?*LABORES. :

lii

Oftquàm te Divina Providen-

lt

p

tia in hoc ftatu, aut illa con-

W

ditione collocavit , cura debito

I

muneris tui fatisfacere, atque ufum

D

temporis fanum reddere.

$1 te

k

R6-

-

-X£3€. 229 )2»?-

d

: vt

seceffitas ad labores adftringat ,

Qne t

benedic DEO , qui tibi de medio

pro

providit, fugiendi otium, omnium

vitiorum facilé primam originem.

t n

A ifginiff;

Il. Si nulla te neceffitas cogat ;

manus laboribus commodand:, ne

altna

jdicl

plüfculum temporis falle confabu-

latione, miniis utili, prolixiore lu-

i )

fu, aut continuis oble&amentis.

0f

Nunquam quis paratior invenituc

IT Af

ad malé agendum , quàm cüm nil

em n

agendum íufcipit , fane infelix,

uem unicé occupatum tenent lu-

(on.

di , commeffationes, & ftudium fe

yenutt)

diftrahendi.

nflä Iu

]

In quocunque ftatu verferis,fem-

per erit; quod ad utilitatem tuam,

u

aut aliorum te occupet, modó ve-

lis, feu vires corporis, feu fpiri-

i

L

tum intendas, oportet; ANIMA,

yi

tempus partiri, & fnum fingulis,

T

que quavis die facienda occur-

jot

runt , tribuere, quin ab bac obfer-

vantia ullis ex caufis defcifcas ; fic

T

j

hore tibi celerius fluent; & pec-

7

cato-

y

HS30 295 5If$&

d

catorum occafiones non tot;quin

tün f

plures effugies.

olli

IHI. Priusquàm labori, aut alteri

ully

negotio initium des, DEO eadem

N

Md

offeras, fi cupis fuo merito non

carere , dic : 44; DEUS, ut ti£i pla-

&

ceamz, & ouia tua [antla voluntati irà

p

flatuere vifum eff, fiat boc.. N'el veró:

tnt,

moré tui , G ad waajoreus tuana. gla-

Wm |

riam boc faciam . fuftipe boc opus in

g

unione ommitim oper u1 Cbriff/,ci San-

itsQ

&ornm.

O fi indé tantum cloria i te

luim

Y

conferre po[fem , quantum illi cont ule-

ruut, Sub ipfa actione tuum fpi-

tudo

ritam ad DEUM eleva, renovando

fie

intentionem , quá illi foli placere

W

defideras; & cave fis, ne'ambitio,

t

curiofitas, amor tui ipfius, refjie-

Hfü'u

&us hominum, aut alia perverfa

a,

intentio in tnas actiones irrepant,

W

Quanta Commiferatio ! videre plu-

t

r6S , qui feré ad internecionem uf-

Q

Wif

que per omnces dies laboribus atte-

Que

runtur, qui corpus,& fpiritum finé

unqk

intermiffione frangunt , qui mul-

ür

tüm

43 20t )f

Mpl

otgt

tüm ferunt, nihiló tamen minüs,

nullum eis commodum , merirum

It d

nullum enaí(citur ! unde hoc ANÍI.

euda

MA? Altéanimo imprimes 1. ex

defe£tu probe intentionis , non

0 001

enim querunt placere DEO. 2. Ex

jj lll'lï

Ti i

prava intentione 5 agunt enim cla-

| veri

tione,autamore fui indu&i.Quod-

7 gi:-

pnam his remedium ? in Matutina

p []

precatione DEO omnces tuas a&tio-

$

nes oblatum ire; pratereà fingil-

71712

latim quodvis opus, dum huic te

n

aceingis,offerre. Modica confue-

J f'

tudo tibi hanc praxim facilem c£-

ficiet,

n

l

WV

7

IV. In tuis actionibus duo ex-

Jitt

"

trema , equaliter noxia, devita

tarditatem,& accelerationem. Om-

(i]l

i.

ijsl)

nia, que quis facit, oportet bene

fiei , hinc gloria coram D E O,

',paili,

& hominibus operanti accrefcit:

j/

i

quanguam, applaufus hominum

Quarere non conveniat,

Ne te

jtie

fit

unquam finas ocupationum copiá

9brui; & licét cum fervore agen-

n

dum

TU

-42( 232 Of

—

dum fit, precipitatio tamen decli-

Vi

nanda eft. Dum nimiis rebus fi-

| g

mul intendis, fpiritum tuum diffi-. iij

patum, & varias in partes abítra- — ur.

&um fentis; aut iis, que agit; ità

| t !

affixum, ut ne unum momentum

P W

tibi relinquat , quo tuum cor ad

(

fllf" )

DEUM leves.

Pratereà, fi quis

l

ht

nimiis fe negotiis implicat,nec om-

à

bl

nibus preerit pro debito, nec cum

1]

Optato eventu ; id, quod moero-

- n

rem, perturbationem;geminos ho-

i

ftes quietis inducit,

| t

V. Silabor, qui tuis humeris in»

RT

cumbit, omnem corporis,& nervo-

!ny

rum contentionem depofcit,ne lo-

quere verba, faftidium ,iram, & to-

M

! dv

lerantiam modicam redolentia ,

qua laffatis folent effe familiaria ;

:&"

tum tibi moderare.

ug amemn-

| ls

tia eft labori, aut alicui animali in-

QO

dignari,(i resé voto non cefferint?

Qu

w

Àn his creaturis mens ineft,uttuam

rabiem , & maledicam linguam af-

ye

t

Ícquantur?

Vide,

J

—M£$( 233 Otk

as

"

l-

n a«

i

l

Vide, qui tuas intentiones diri-

Confidera DEUM

n

gere debeas.

n d

hic prefentem, & qui te contue-

6s li

tur, dic ei: 24i IDEUS, pofiouüna

1ua providentia me buic flatur addixit,

! agit,i:

Ynentt

iu quo nect[fe babeo multo [udore dif-

(ori

:

fjutre , la&ore manuum vitam depere,

i;üq'

fiat tua fanttifftuna voluntas 5 offero ti-

jtcos

Ài bos conatus, bac fatigia, at ti£i pla.

necat

ct4tm , idque exeguar , quod 4 tue defi-

|mot

deras, nimirum,ut bunc laborem &ene

10

yli

perficiam , ut bac vatiene indigeutians

meam, meaó familia [udlevem,

of

fero tibi quoque in fatisfablionena meo-

v

YIdto

TRY) peccatorum,

i

Si litterarii labores te occupent,

n,&fu .

devita focordiam,& libidinem cun-

Jeti

€&a fciendi.

Noli ex ambitione

jf

ftudiis vacare, neque libros noxios

m

evolvere ; preftat miniüs fcire ,

yli

quàm multum condifcere in tuam

f

perniciem,ftudens;legen:, audiens,

t

pralegens dicito : Mi DEUS, ;/fa-

TE

saixa [piritums waeuma, nt [cienti pro-

1

u

430 234 21

&b imbuar , illd prefartiua , qua docet n-e-m-ï

neeam [alatem operari,

pocu

|

Siquostue curcz commiffos ha-

|

l

|

ll

bes, cave neglieere ; complures

D

utriusque fexus reperire eft; qui á

p

ment

meridie omne tempus lufu, vifita-

tionibus, &c. terent, quin de fuis

f

prolibus,& domefticis foliciti fint ;

fili

ifti DEO ita exigente rationem

tf

reddere debebunt de prolibus fuis;

üni

D

quaz fors fuos parentes eadem fe-

cum damnatione involvent ob per-

Wf

veríam educationem.

*

nj

eniiotodepetetetetepepetetofefotopetelMe

l

D

REFECTIO,

UT

i

t

ANIMA, ut tio-

On expedit,

| 1

N

met impetu in cibos effun-

Emc

daris, mens,& ratio hancactionem

! QUn

certis regulis definiant,

Statum

| !)

!

tempus refe&tioni tribue, neque

|

edendo , aut bibendo temperan-

N

tiam prztergrediaris, fic fict; ut in

lig

DEUM non pecces, & valetudi-

Id

nem

»

E

]

410 N 0f

——

quid

nem ferves , qua inter fpumantia

pocula fepe deperditur,

miffol

L. Nunquam prandium.aut Coe-

)mit

nam füme;nisl priàs DEO offeras,

f&qur

& pramittas Besedicite. Cüm fane

menti adverfetur animantium mo-

i vt

deli

re vivere, ut quis edat, fe pafcere

citif

folüm e genio, & ut defiderio fa-

At

tisfiat; actioni huic caterà viliori

jDust

dignitatem addere debet caftigata

j

[

hh

intentio*hoc tenore : Mi DEUS,

j

"

t0)

P

reficiam me,ut tibi placeau, & movas

vires accipiam tibi melizs [eruiendi,

A

Il Neque fufficit fpiritum ad

DEUM levare fub initium hujus

operis, oportet fub finem gratias

agere ; & licét i, quibuscum meti-

u

f affederas, hoc pratermittant;

u

tu cave negligas, fed vide fis, ut

cum devotione hoc penfüum per-

folvas, aon ex fola aflucfa&tione.

u

IV. Vigilem fuper te-oculum

f

peculiariter gere, ne quid mode-

TJHE

flie adverfum, ne liberiores fermo-

l

Tib

nes, ne quas levitates tibt indul-

[

geas,

EL

k

g

-X 236 )f

L

Ü

b

gcas, quod inter lautas epulas pro.

niffimum eft. Nunquam gule vi. | (

tio quidquam dederis, (ive confo-

l

dales fub comminatione perdende

intelligentie adigere velint, five

exemplo praeant; potiüs omhi

N

tue refectioni focia aliquam ab-

(5 ;

ftinentiam, ut pro tuis peccatis fa-

tf

tisfacias, & corpus fpiritui magis

titt]

fubjicias.

t i

. V. Ne imitare illud genus ho-

Titm

minum;quibus vix aliud in ore ver-

fen

bum, nisi de ciborum delectu, de

Wt

varictate vinorum , de opiparis

menfis; quibus una cogitatie eft

0 q

b

palato ufque ad delicias favere ;

j tdi

quibus una femper querimonia ;

l

res pro voto conditas non effe;

l

DO

quorum propé fola felicitas eden-

do, & bibendo guftum ex-

Qn

faturarc.

lm

m

W

ii

1

g T N

[

d

CON-

$

]

w3 237

4

^*

T.

vj o t j t pl ij oj

lst

) p ]

CONVERSATiIO, ET

je (

RECREAT10.

rduti

I,

ilv ) !

ii5 0

Eunquam hasa&tionesordire;

N

nisi DEO fimul offeras di-

]Uäm i

r

cens: Fiat amore taà , mi DEUS, &

at [piritui meo modicam remi[fionem

Q D

concedam, quà debinc majori. applica-

tione tibi feroiat.. Per intervalla fpi-

s

ritum tuum ad DEUM erige, con-

yotit

fidera tecum illum; qui audiat, &

:Ic&ll,öi

n

pete ab eo gratiam , ut in tuis ver-

r

4

vt

bis, animi remiffione fis circumfpe-

&a, nec quidquam admittas, quod

f

ci difpliceat.

ul

jn o

IL, Cauté obferva quibus per-

W

fonis jungaris 5 unicum pravum

0

[

confortium fat erit , ut in perditio-

nem devolvaris ; an non conful.

tiüs eft fe hominibus fubducere ;

quàin iisdem fociari , atque à per-

ä

verfionis difcrimine vix unguem

abeffe ? Optimum remedium , ne

quis

CON

-u36€ 258 2$

M

quis contagio vitioforum inquine-

tent

1ti

n

&u

a

tur, putem effe, illos devitare ,

quemadmodum peíle correptos

| liti od

declinare folemus,

Vis . nÓffe ,

U.

! nin

qualis ille fit? nofcitur ex focio;

nam iis, quos communiter invifit,

Vbl

r

f

L

j

aut fimillimus eft, aut modico póft

ib )

teinpore talis evadet.

guda

ün ]

lH Si fortuitó te contingat dif-

