ni perfeGione, & quàm invito cor-

ll;

1

de ejufmodi bona aggrediantur,

TET

Unde exiftimas, ANIMA, hzc or-

j

l n

tum trahere ?. certé non alio ex

&en

fonte, nisi quia fervore, cujus füe

prà memini, & interna conforma-

p

tione DEO bene ferviendi defi-

f

ciunt, "Multàm itaque refert ge-

Yl

mino hoc prafidio dotatum efle :

'üty

J

tu quidem iftud certum habes, fed

0j

j

fcire cupis, quà vià obtineri , qui-

We

bus auxiliis confervari poffit.

En

ifp[g

quatuor tibi fubminiftro , enixé

DT

orans , ut fecuturis temporibus fee

duló adhibeas; atque fi illum fer-

l

yorem

!

ü

4à GU EEDAR

41Corm Of

$ at

vorem fpiritüs, cujus tanta neceffi-

oditis !

tas plé viventes urget , deinceps

retineas,

N1

inty atl

l. Exercitiuma de prafentia DEI,

num n

Poffquam militi conflat, íuum

Principem prelio coràm affiftere,

jquapit

int , d

& afpectabili vultu pugnantes ob-

,quo t

fervare , citra ambiguitatem majo-

conjtt

ribus animis, & conatu preter fo-

ntabor

litum ampliore in hoftem movet

ito d

Haud aliter,poftquam Chriftianus,

;cdi:![lïlh',

feu precibus, feu converfatione,

lact

feu laboribus diftentus, animam

)

n aiod

advertit, DEUM undique adftan-

IL.

tem omnia cernere, quis dubitet,

(U

jt

nform

quin ardore fupra modum exagge-

yli d

rato fingulis intendat, féque im-

ff

pendat.

Prefentià DEI eum con-

(

Qm d

tuentis exftimulatur , ut nullis fu-

1

(5

doribus parcat, ea folüm a&itare,

Il qJ]

que fupremo Domino maeis ac-

cepta noverit.

Cupis, ANIMA,

( NA

enY

generale 2qué, ac ante alia efficax

adjumentum , ut tuz precationi

us

iUf ^

€votio, tue converfationi mo-

deftia

yo.

4

R2l

138 0f$-

[

—

deftia, tuis laboribus fervor comes

LEPUUH

eat, ut exurgentem iram, &, quge

quy i

tim du

cunque irrepferint tentationes, in

herba fupprimas, DEUM prafen-

odf

tem tibi objice , hac cogitatione

qiiin

diem exige , huic exercitationi af-

Vif

fuefce; & fi quando in mediis oc-

URU

cafionibus frcenandi affectionem;

lil

aut virtutem exercendi conflitura

ld

fis, neque illa confiderationce ar-

gr;

imata confceftim fidei oculos in DE-

tti

LIM laterituo adhzrentem defige;

$SoQ

& experiére tuo fpiritni quafdam

Wsq

!]

flammas inferri, téque fumme ha-

jm

bilem reddi, ut DEO obfequium

ïfpcre,

deferas, feu tui abdicatio, feu vit-

fttio

tutis ftudium requiratur.

Vr

I. Im tuis Ordimariis atlienibus ,

[

& in occafionibus exercendi virtutent,

R

Aut devitandi fcelus,

I. Gub iuitium

qui

vide, quid facere coram. DEO opor-

5

feat.

2. Prouitte te id falluram, 3.

li

Si»né mora exeguere , quod decrevifli .

li

quim in lonpius expetles,

Totum

h'&he-,

hoc potes, ANIMÁA, & quidem in-

x

tra

]

d

ETSUNI

Of COT

tra unum feré momentum factum

Ms que

putas imó ab hac die opus eftini-

j0ns,i

tium ducere , ut hifce agendi mo-

|prao

dis affüefcas. — Dixi itáque primó;

ritit

quód in omnibus tuis adionibus,

tioni d

& occafionibus virtutiim.aut vitio-

V

ediisQt

rum coram DEO confiderare de-

A1OR Cl

beas id, ad quod faciendum ob-

oufittt

ftri&a es, atque id, quod in hoc

tion d

genere ad majorem bonitatem ac-

yinib

cedit, Ah! mi DEUS, quàm a-

mdfägf:

gris oculis intüeor,quód in cunis

tuis occupationibus, ANIMA , fu-

quafdaü

nb

pinam adeó negligentiam finas ir-

,'þqulum

repere,quód tuo munere adcó per-

faut

funGorie vaces , quód horas, & in-

tcgerrimos dies conficiendis variis

jnti

Degotiis, quorum unum ex alio,

OU

feu unda exunda nafcitur;infumas,

quin animum huc advertas, quin

d

p

agas, quz agis, quin DEUM au-

l$, ejásque voluntatem condas

jm. J

rrff)*i';'i?

iniis, que agenda pre manibus

habes, ut ad illam normam, ac fe-

Tot)l

cundüàm illam perfectionem fiant,

lat

ti

quam

-«

140 )t$-

—

quam DEUS hoc in opere à te exi-

manum'

(i0 c0m

git, quam hac occafio fe commo-

düm offerens admittit.

Quare

Digt

inorem Davidis deinceps indue,

1810

N

cui nihil antiquiüs erat, quàm DE-

[tap

dl

UM frequenti confultatione con-

venire,

Interdum mentem ad

It

DEUM reflecte , qui nunquam

DT

non in te oculos defigit, & dic ei:

p

Mi DEIIS, quid in hoc opere, in

QUbne|

hac occafione à me defideras? en

Wi

me promptam, paratámque ad

B

omnia , que tibi magis accepta i

E

tellexero.

j W

.Dixi fecundó, poftquam in co-

yediti

gnitionem venifti eorum, que DE-

ïim? (

!

US à te vult, poftquam confpexi-

fti, quód hac a&tio hac ratione

RY

At

cxecutioni mandanda fit, quód

hzc tolerantia exercenda , quód

Alt

[

in his circumftantiis nil reponer-

dum, quód precationes tuz non

mihüs

U

curfim pertra&tandz,quod ab afpe-

&u hoc illóve abftinendum , &c.

Ü

absque dilatione ftatuas oportet iis

h

ina-

l

F

"3C 141 )æ- -

—2

d manum admovere , que fano judi-

e CODIQ

cio comperta habes effe meliora,

Qui

Dixi tertió , finé mora excque-

r ii

te; quod decrevifti, quin in lon-

qun i

gius expectes.

O quàm falubris

(Qre (0t

eft hec commonitio, quantz üti-

TE

litatis , quanti ponderis, ANIMA,

ninqui

poftquam perfpexifti facienda..e,

[

j

poftquam perfpecta decrevifti exe-

t

qui, ne moras ulteriores necte, fed

leris? t

1

Operi a&tutum te accinge, nec priüs

1

m

manum de tabula , nisi fa&ta fcias,

que DEO fanGé fpopondifti, at-

Md

que hic omnis protelatio , omnis

m

perditio temporis, etfi minima;ma-

u

'ximä cavenda venit.

Si virtutis opportunitas adfit ,

j

c r

&c veluti cüm fole curfüm fuum

accelerat , & nisi cauté invigiles,

[ H

M

, qu

aut conniventiá, aut negle&u tuo

clabetur, & tu, quod perfe&ionis

(

POHI

j

minüs ftudiofis ufuvenit , dicere

non verecundaberis : finamus hanc

df

tranfire , fuccedet alia.

Ah! ne

Jup

iU

4ic abütamur gratiis, & commodi-

pOI

[Ii

tate;

-«2 142 2fR

—

tate, que DEUS lareé fuppeditat,

üjtim

Wito ol

augendae noftre perfeCtionr. Aje-

bant veteres, cudendum effe, dum

n noll

hsillc

ferrum calet, & occafionem arri-

piendam, cüm proximaeft, Tibi

ANIMA , apprimé cognita funt

At "

bona, que rebus ità conftitutis

Mtteg

dtm

te fieri deceat , imó fieri debeant;

tu horum exercitationem adpro-

öisrehqu

mifiti ; quid ergo tardas datam

!Q

fidem implere ? [fta occafio pre-

t

terit, tempus effluit,tua bona vo-

L

luntas minuitur, primus fervor,

Rs x

conceptum defiderium tepefcit;

W

Anfi

verbo, gratia fe fubducit, ficam in

tuum commodum non vertas,

Wt

DT

Sidelinquendi opportunitas ad-

fit, neque in contrarium illico ni-

LU

Q

taris, ampliorem tibi perniciem pa-

ras nihil agendo , poítquam pralu-

RUT

f& n

cente agnitione fanxifti ab hoc fce-

lere declinare, illud di&um non

Mi

Ptj

proferre, iftud objectum non in-

tueri.

Ne uno folim momento

mä äï«

differas, fi fermonem alienz fame

inj-

,

420 13 2f

injurium ccepiftiabrumpe ; fi pro.

on. Aj

pofito obfirmáfti, te certum obtu-

ff d

tum nolle defigere, ne cogitatio-

nes illuc defige, ne tecum alter-

90 df

d T

care, an oculos illuc conje&tura fis,

an non 5 fed füb initium in aliam

( li

a(l

partem eosconverte, Eandemce.

qeet

leritatem debitam fcito exequen-

m a

dis reliquis,qua tecum conftituifti,

hs

Quantó remotiiis tuorum pro-

pofitorum impletionem produxe-

zi

boniY

ris, tantó gravioribus temet peri-

culis expones : Nam fententiz ,

y f

gcpcfci:

quam primitus contra te tulifti,

fenfim pcenitet, illecebrge hujus

fieti

ertas !

obje&ti augentur , voluptas incipit

€or tuum attrahere, cogitationes

ts

ilio?

turmatim irruunt , tentationes ro-

borantur , appetitus, üt vocant ,

j

i

fervitutem excntit, anime tuz vi-

es funt fuccuffz , & tu ipfa obftu-

hod

hn !

peícis , tevix duobus digitis à tua

pernicie abeffe, & brevilfimo tem-

j

jonu

pore ad fupremum aj

fum proxi-

m dedu&tam ? Et qu

a de cauía?

n

"

i

quia

a

41C€ 14 )

d

quia ocyus tuis verbis non fleti-

fitm j

fti, & in rejectandis tentationibus

deanin;

fegnior exftitifti.

( fü

II Oratio, En alia duo media,

piaon

remotiora quidem iis,qua fuperiüs

D

allata funt, non tamen minorem

Ttidm

efficaciam habitura.

Primum ft

ftdii

QY

Oratio, qgu& menie, non verbis con«

fiat. . Qui huic fe dediderunt, hos

Áiiorty

experimento difcimus in rebus

Dotensa

agendis majorem exhibere fer-

kDET

vorem, majorem fidelitatem, cüm

r

prava fuggeftio removenuda cíft, &

ïiytutm

majores aufus, cüm pofitain arduo

iY

virtus ad fequelam invitat. lUn-

Á mey

de hoc oritur ? nimirumcüm non

o ftn

raró mentem occupent penfitan-

li

dis eternis regulis, cüm altà fibi

Q al

imprimant; quanti referat falutis

b

negotium extra aleam ponete;

D

quantas utilitates perfe&tiones ;

"Ht

quantam abominationem fcelera;

Ilänæ 'U

quantam venuftatem virtutes refe»

dN

rant; hi cogitatus, utpote fru&us

dlfcu(lj1

multe confiderationis, corum fpi-

E

ritum

at a gt

r

43 145 )ä-

non li

titum. nova repetitione fubeunt ;

Itationbt

hae anime fentiunt ceo ardore fibi

corda. fuccendi, quo fub ipfum

luo m

precationis tempus fla

rabant ; in

uelipt:

memoriam redit pon

d

us illarum

1 ia

veritatum , quibus aliàs fpiritus, li-

Drirutt

cét duriores, fle&ebantur ; indé

qerbit

freenum defumunt fe continendi,

lenml

faniorem impulfum fe excitandi,

p m

potens antidotum ab omni lzfio-

jbet *

ne DEI fe prafervandi, atque in-

gens remedium fe ad occurrentium

tatem t

anä Cift;l

virtutum exercitationem animane«

di.

ninti

Vides ergo, quàm proficuum

fit mente precari, ne fpiritus à cce-

iti. "

n

pto fervore defcifcat, aut deficiat

nl

illa animi conformatio, quam quis-

t p J

p il

que ad DEI obíequium perfc&te

at

fl

u

adfpirans prafeferre debet.

pf

Secundum fit Oratio, quam Lingua

t

fM

depromit, Recitatio horarum, Ma»

riang corone, Vifitatio Euchari-

j

j

ici Numinis, Miffe Sacrificium,

titi

"i

"

U d

difcuffiones fpiritüs, ad DEUM

elevationes , alieque precationes,

orim

jn»

quie

-

-f2 146 )H—A

L

quibus per diem vacare licet, hoc

mlf

nomine comprehenduntur. Dixi,

indin

has , atque harum (imiles totidem

hm

€ffe adminicula inftaurandi fervo-

h0

rem fpiritüs , fiquam imminutio-

TT

nem paffus fuiffet,

Nam perfua-

A0 j

fum tibi habeas velim, ANIMA,

R^

fieri vix poffe, ut tot inter diver-

lii

fas actiones, tanta ipter negotia;

LAN

tales inter occafíiones primus ille

| W j Ad

ardor, quem fpiritus fub Auroram

lgnem, 1

€eX precatione mentis hauferat ;

D lbn

non incipiat paululum remittere;

äarionm

fieri vix poffe, ut meliores delicie

q

0 qu

in noftrum fpiritum nihil penitus

Üq

offendant, ut ira, aut alie pravz

affe&iones nullam motionem im-

primant, ut tanta rerum varietas

Q

lites

nullam diffipationem inducat, ut

E

codem femper tenore, quo fub fo-

l

lis ortum eramus, ad ferviendum,

Itáque

ktin

BEO comparati fimus

)

eportet; ANIMA, hos ignes de-

RY

nuo accendere; hunc fpiritum re-

Ü

colligere; novas ci vires in futu-

£um

dl

-]

d

-«

147 Of

licet, It

rum füfficere, &, quantum homini

y, Di

s totild

fas eít, in priftinum, id eft primum

fervorem reftituere.

Et

ui hoc

di f

pimuto

fiat ? Oratione ; fi crebriàs DEUM

Ore precemur,fi mente cum eo ver-

m pl

femur, nihil prohibebit, quó mi-

ANI

nis ad bene ccepta revertamur.

tec d

Hac itaque ratione, hoc intui-

tegt

rinis)

tü; ANIMA, impofterum deprece-

muür : Adeamus Orationem, veluti

Aunt

ignem, quo noftre devotioni flam-

hat

me fübminiftrentur, adeamus pre-

enitttt

cationem, ceu medium fecurius ,

es d

quo eum in ftatum reponamur ,

[ptit!

DEO quàm poffumus perfe&iffime

'[æ P[gï?

ferviendi; Revertamurab hac cum

u

DEO converfatione tanquam ho-

vand

mines DEI amore penitus arden-

iUUïyU[

tts 5 redeamus à noftris precibus

T

DEO pleni, pleni grandium defi-

d

eriorum;uttoti fimusillius. 'Tan-

Iu

em ab oratione redeamus majo-

n6

rem in modum animati ad perfe-

j

'tionem;nec non comparati ad fa-

j

ciendas pro viribus noftrás a&tio-

U

G 2

nes

-x3C 13 50

deect.

'iteS df

nes quàm optimé, ad fortiter refi-

ftendum tentationibus; ad. fcrvidé

tiis i

exercenda omnium virtutum . ge-

fit i

nera, qua fe cunque obtulerint.

ü'.t(]iom

IV. Sepins exercere actus abdicatio-

DIUT

oii5 , tolerantia , abjeblionis , aut cttjut-

Filï[ïïüm,

vi$ alterius. virtutis.

uamprimüm.

Dl

ex me fciícitaberis,ANIMA,quod-

Qd

nam vinculum. inter hoc mediumy

od

& fpiritum fervoris intercedat, ut.

Aütje

ad hujus confervationem, aut no-

g

1l

vam acquifitionem.conferat? Re-

Wste

pono ego, quàm maximum; quàm

r

arctiflimum, atque author tibi fum;

T p

ut huic exercitationi initium des;.

& te conviCam fateberis,

Quo-

f

circa affero interdum. abdicatio«

"m

ni , aut id genus aliis virtutibus va»

ANN

eandum effe, Scire cupis fru&tus

DT

indéemanaturos? DEUS te novis

tili

gratiis augebit, poftquàm primáad:

DT

votum ejus, tuümque coinmodua

li

W

ufa fuifli, majus quoque robur, té-

|

Ài

RUT

que magis difpofitam fenties , ob-

vias quasque virtutum cpper.tunif

tates

S C

F

n m,j u (

"m

tates amplexandi. Poftquàm fi-

ad ftni

anilis pius actus te occupatam te-

t j

nuit, incrementum capics in DEI

buuleri

diledione , quá fiet , ut promptior

acabditi

fis, paratiórque omnes occafiones

virtutum, quas DEUS fuppeditárit,

m fll);i;'-

mprii

in tuam utilitatem convertendis

A

quemadmodum, qui unigratie re-

c medis

fpondet , viam fibi, & gradum in-

ceda

firuit perveniendi ad aliam ; ità fi

, at

grobis hifce operibus operam na-

exti V

ves , te femper perfe&iorem, Dró-

que magis amicam reddis, qui fua-

j q"l

t

rum partium ducet, tuam devotio-

nem, ardorem, & vires adversis

um f«

tentamenta novis accenfionibus

l;iadicarä:'

cumulare. Quodreliquum eft, id

yiburt

ANIMA , confequéris, ut harum

] frü&*f-

virtutum iteratio , fpiritum non-

nibil fopitum excitet. Labor,qui

5 t [](:ïf.'

?

r

huic exercitationi adjacet, & victo-

tia, quam dete ipfa tum reportare

j

i

IObUf) [0

debes, recordationem DEI indu.

cunt; & poftquàm unam palmam

tie5; 0/

cum infigni criumpho collegifti, te

ac-

"

-0 150 ) £R

du !

accenfam. deprehendes, ut aliam

QO.

ex alia palmam metere , ad novam

( i

gratiam gradum facere , novám-

w

que vi&toriam referre fata

m

gas.

dlnis

Quare te; ANIMA , pro viribus

od

hortor, ne hunc fervorem in tete-

anng

pefcere , neque animum cun&is

ity

cx amuffi faciendis aptiffimum

languere finas, minüs admitte, ut

eorum, quibus te inftitui , medio-

rum oblivio mentem fubeat,

II

Frequens efto in revolvendis iis;

quaz ; offerente fe occafione, exe-

24 Ad'

Qui, aut devitare oportet.

promitte DEO ea praftare , qug

melioraintellexeris, 3. Illico iis;

qua propofito firmáfti, intende;

quin in longius executionem pro-

vehas.

'Tria hec, uti aliàs retuli,

uno feré momento confient, ne-

que horum causá opus erit inter-

polare fermonem, labores, aut pre-

cationem , loquens, orans, aut la*

borans fingula praftare poteris ;

fi modica fidelitate in DEUM, &

exi-

r

—

-£2( 151 ):-1-1

, Ut dit

exiguo defiderio proficiendi pre-

j d o

dita fis,

Scilicet defiderium tuae

:, OU

perfe&tionis, & voluntas bone

atgas

aQionis, ccu totidem partes, to-

pro vitü

tüm fervorem efficiunt , unde te-

mintl

fte Angelico Thoma, férvor &f

m cux

iuexiinguibilis cupiditas &t-

stf

2t ageudi.

dmittt;:

ji, n

übeit !

rendis

"z

N

(

—

6(—

[/

)N

jone, t

EN

y

/

N

"

,

N

z2

7

W

r

^

.

"

NNS

NÀ

lt Ü

þ

TIlico

.

/

Z

//

jnte»

g,

D

N

Go

N

u

us

N

jnemp

jàs t

fiett,

etit iüïä'

p

$, dl

j;, 4l

[

Qtt

iEu

n

'

PRA.

G 4

& n2 )u

CUmesescm

"EHEEDKSPESNOE DbOMOEEMBLOga

Tiestt

ER ALE

Qd

d

Wi

DEVOTIONUM

Tigin

tndd

IN SINGULOS DIES

ttl,me

^ HEBDOMADJE.

Qteida

du

"

REFLEXIONES

Super praxi devotionum,

ttdtfu

-

conting:

46 ) . ïr

Oneft intentionis mez,te,

d

vt

N]

3

yton

15

N

Y

ANIMA, obftringere , ut

QUantu

u*æ

) fingula pictatis exercitia,

tj

fuo ordine allaturus fum,

fim Yi

quot diebus obeas; veriim cupio,

&Omm

ut cunctas le&ione decurras, mox

A (

certum dele&um facias,cásque fin-

gillatim annotes , quas nullo non

ls lnl

die affümendas ftatuis , reliquas

Qu

T

veró quávis feptimaná, minimüm

UI

A j

repereris ,

emel, & quidem eàá, qua notatas

[l] W

die in opus deducas ;

E ly

Quod fi &

iftud tibi exaggeratum

videa-

[ E

-3( 153 JH*X

258

videatur, ita eafdem divide , ut

quasdam hac , alias alterá fep-

[5

timana non omittas.

Priüs ve-

10,quàm ad ipfas praxes devotio-

UI

num defcendam , opere pretium

U

erit; mentem tuam ad nonnulla,

)E,

que illasplurimüm commendant,

—

refleGere. Sunt autem fequentia:

NI

L Earum utilitas, Ut bona mor-

te defungaris, & ccelum fecuriüs

(077]

contingashaud alió opus eft, ANI-

MA , quàm bona devotione, cui

nismcä,l'.

per omnem vitam affucveris.

O

dnget

quantus eft numerus corum! qui;

s eyti

quód ingenti devotione erga Bea-

yus iE

tam Virginem, aut aliquem San-

m d

&orum ferrentur, maximis pericu-

urras

lis erepti fünt, uti fub horam exi-

cäsquifï

tüs füi agnovére, qui elegerunt ,

ml

quos errantes fequebantur, etiam

, r

Ícqui poenitentes , atque fic coe-

minim*ï

lum indepti fünt, quó nünquam

fin& peculiaribus auxiliis , neque

dadic

ad horum confecutionem unquam

prttit

perveniffent , nisi per vitie curfum

4 Vf de

.

e

u6 014 0f

um -

fe confimili devotionum genere fi-

j

Wur

deles praftitiffeat.

Proinde ne

i

dixeris, ANIMA, has exercitatio-

flio

ncs multis moleftiis abundare, etfi

(un f

tot; quot ais, imó plures ineffent,

fyim

mirabilia, que indé nafcuntur,

at

commoda fufficiant, ut te ad ea-

It

rum ufum obfítrictam effe intelli-

Ts

gas.

ld

lL. Abufus, qui bic vitari debet.

m lg

Cave ne iifdem perperàm utaris,

Ktue

üt nónnullis rerum minüs peritis

Qd

ufuvenit ; qui falsé in animum in-

ducunt, nihil fuz faluti metuen-

Iumyqll

s

dum effe, licét vitam fceleribus

li lib

contaminatam vivant, cüm nulla

Qne

cis dies finé linea certarum preca.

tionum abeat,

Ex hoc abufu tu-

|

!

t

Ql

um interitum oriri poffe ne dubi-

n

ta, id, quod compluribus evenit.

li

Memento, virtutem in medio con-

L

fiftere, atque equalis timoris ma.

Qf

teriam effe,fi tota in unam, vel to-

W

ta in alteram partem propendeas.

ï

Ql

Noftínc quid hac inter fa&u opus

! d

O-

]

dub ERSUT

EE TEU

jentt Í

fit? tota accuratione precationes,

oinde 1

ac devotiones adimple;quas é con-

erctte

filio tui moderatoris fufcepifti.

dareyt

Cura fimul probatis moribus cffe,

jnefet

preprimis devitando peccatas &

afcumtu

fi preter expe&ationem in malum

t al

raperis , fi que crrata admittis ,

t inte

DEUS , qui obfequia fibi impenfa

liberali manu compenfat, tibi gra-

Wi d

tiam largietur à lapfü refurgendi,

m u

téque in meliorem ftatum collo.

candi.

is pei

Beate Virginis, & SanQto-

imuni

rum, quorum cultui tuam pietatem

mete

addixiftijinterpellatio;peculiaria ti-

rbl

bi fubfidia exorabit, ut in amici-

m )

tiam cum DEO redeas, & ab eaad

m pIEfi'

ufque vite finem non defle&ias ,

jbf t

modó tu oblatas ultro fuppetias

ne d

non pratermittas.

y

IIL. 2ditentio, quá im iisdesa opor.

dio t

1 uti, Parüm eft recitandis fepius

joris D

horis , rofariis, aliísque precationi-

] 'CI p

bus diftineri, fi precipite lingua,

en

cum mentis evagatione, nullóque

devotionis affectu id fiat,

Hos

d

G 6

ac*

" ABO 195, M

genus precum nequit DEO , aut

m

fan&Gis arridere.

Meliüs, ac con-

fins

fultum magis cenfeo , modicum,

ti; di

fed Chriftiano ardore, quàm co-

Wi

fion

piosé, absque reverentia, & cordis

T

f

applicatione precari.

linde non

ttne f

€o fum animo , ut tibi ANIMA

W.

Dl

onus imponam, dicendi fingulas

reces , quas hoc libro defcriptas

| N

N

j

c

geris ; fed cupio,ut ab ore tui

D)

moderatoris pendeas, & illas fo-

W It

t

làm tibi prafigas, quas perfolvere

Otcris, prout decet, & pro qui-

Ti

us negotiorum tuorum ratio tibi

| at

otium indulferit.

"

D

Multos fepe numero admiratio

titsin

tenct, quód tot Horas, & Coro-

D fl

nas Marianas hactenus percurre-

tl

rint, quin ullum pictatie fenfum

t

Defiue mira-

in fe experiantur.

Voto

ri; ANIMA ; has precationes fi in

titd

fcipfis confideres, fuam bonitatem,

I

& pretium quis eis negaverit ? fed

LT

quód tu malé efferas, unicé folici-

W

ta; Orc fatisfacere , etfi corde pro-

Ri

cu

J

C 1-5'7 )tt

Da

cul abfis, neque tuum fpiritum di-

X

ftineas falubri quodam cogita-

Vodictn,

tu; divine prefentie, Dominice

juàm o

paffionis, aut aliquo eorum , quo-

A o

rum füperiüs memini, ut cum devo-

Jnde n

tione ftatntas preces dicere queas.

ANM

IV. Confidentia Oranti. nece[Jaria,

j n

Defe&us fiducie noftras precatio-

d

nes. perfepe fuo fru&u deftituit

b orct

nemo falv*em fuam alteri tutó

c il

credit,de cujus viribus,& propenfo

vt

animo diffudit. Quid non fpere-

.pro

mus à DEO, eujus tanta eft poten-

yatiot:

tia; ac bonitas; qui folüm petitio-

nem noftram preftolatur, ut gra-

t

tiasin nos profusé difpergat. Quid

&

non fperemus à pientiffima Virgi-

ereitt

ne MARI1A? que plurimüm po-

1 fcnfü

teft incor filii fui; ac omnes fibi de-

jne a

votos materna teneritudine come

3514

pie&itur, Quid non fperemus ab

Angelis,& San&is? qui DEO inti-

)m'[Q[C.U'»,

i

mé jun&i funt, & quezilli cunque

petierint , impetrare valent, tot

milliones hominum , qui in vita,

p

1.

f

"

7

ejüs-

-H 158 0f

od

ejísque confiniis eos interpellá-

pits

'

s.

runt, atque fuis in miferiis fuble.

vati fünt , procul dubio noftram

p

TT

fiduciam adaugere debent,

V. Fidelitas Oranti neceffaria, Qua-

yiti

fo, ne in devotionum exercitatio-

W

ne unquam remittas.

Multi eas

tnidi

maguis animis inchoaverunt, fed

j

] 6

D.

H

modico póft tempore à bene cce-

Ó

ptis deftitére, quód tedio affedti

fint eafdem femper preces dicere,

eafdem devotiones repetere. Mo-

E DCW

leftie, que tibi intercedere poffet,

hac pietatis opera perfolvendi, fua

à DEO merces non deerit, & quó

grandior illa exftiterit , eó am-

?

pliora tibi merita accrefcent, fià

T |

propofito non difcedas. Nisi gra-

| t

vior neceffitas, qualem morbi vis;

Qs

aut inopinus cafus inducunt, ur-

Qi

geat, ne unquam te à confueta de-

i

votione abfolve, fub obtentu fa-

Y

tigationis, que ordinatos diei la-

Li

bores confequi folet.

f

Quarc fpem omnem in DEO re-

ponC)

Ll -

"

C !sä )E&—-X

&crpclla-

pone, praprimis, cüm Beate Vir-

tiis lub

J

[

ginis , Angelorum, & San&orum

9 of

precatio accefferit, Preces funde,

quas amor, devotio, fiducia, &

f;rt;n. (u

perfeverantia comitentur 5 & im-

yercittto

petrabis,

Sit, qui imvoctt , erit , qui

Multie

exaudiat. - Arnold.

nnt, f

sj od od lo t

bene d

PRO DIE DOMINICA

lo df

s dict

Devotio ad SS, TRINI-

t M

TATEM.

ft pl

od

Racipua, & plurimüm profi-

cua pietas Chriftiani tende-

",fä;qezü

e0 i

p

re debet erga tres fandiffi.

ent, li

mas Perfonas,

Attamen hanc fe-

Nisft

ré dixeris, ANIMA, que prz reli-

jorbi r

quis fummo negle&ui habetur.. ».

ui; f

Cui ampliüs debemus, cui magis

gea

obflrringimur, quàm huic magno

EO, qui nos extrahit e nihilo,

en»

ut donaret vitam nature, vitat

dicl

gratig , -& olim vjtam gloriz finé

us

nec

Pon»': |

-3( 160 )$$

Dosostes

fine tenendam ? Confidera per par-

tien!

? j

tes, quantopere devin&ta fis,

L. Patri, Ólle cft, qui te creavit,

h, üt

& tui causá hoc lIniverfum con-

T

ftituit, Fecit folem,ut tibi fua lu-

Dnt

ce pre&iret, ignem, ut te calore fo-

ll

veret , aquam, ut tibi refrigerio ef-

ff

fet, & cun&a in mundo, ut tibi fa-

tlax

mularentur.

Fecit ccelum, ut te

^Dtet

tiby

illuc eveheret, preedeftinavit te, ut

numero ele&orum infereret, mo-

idibi

dó tua peccata te indignam non

]i tep

reddant, neque fuo pondere in

(Omtm

(isina

profundum abripiant.

Nunquid

»ton ipfe eft Pater tuus, qui poffedit tey

Quoti

( fecit , &* ereavit te ? Deuter,

Q

II. F//oe, An ignorare potes;

[71 g

hunc tui causá hominem induiffe,

DT

in arbore crucis mortem fubiiffe ,

NT

ut te repararet? Quot documen-

o

tis te fuo in Evangelio inftituit ?

ul

quot facra myfteria tibi in fandi-

äm,

ficationem adinvenit ? Quot me-

N

diis tuam falutem roboravit ? Et

n

tü amorem ci negabis ? O boni-

T

tatem !

416 oió OH

.

taptrpl

tatem ! quis capiat ? quis fatis mi-

fis

retur? JESUS Chriftus fimilis no-

bis, ut nos fibi fimiles cfficeret.

t Greni

füm o

Fattus eff DEUS bomo; ut bouso fiervet

ibi nl

DEUS. Auguft,

IIL .Spiritui Sando. Nonne hic

alorti

1petio d

tot gratiis, tot piis cogitationibus,

atbl

tot fanctis affe&tionibus fuum tibi

m, utt

amorem teftatus eft ? Quoties tibi

in tribulationibus folatio? quoties

qvit t

fet, I

in dubiis à confilio füit ? quoties,

ut te peccatis fubtraheret , fuas

nam n

d

comminationes, fua promiffa, fuas

divinas colluftrationes impendit ?

Nm?uü

quoties te languentem animavit ?

,gþ?(hl !

cor meliori igne fuccendit ? 47fr.

Wtl

1

d

liet in te [piritus Domini , & mutase-

"

UM

ris in virum alium. 1. Reg.

j

fibib

Supervacaneum videtur plura

momenta adducete , quibus tibi

Quu

ad hanc devotionem ftimulos ad-

nfb

dam, pre(tabit recenfere modos

g hn

yot f

eandem conteftandi.

*

"

l

:

L. Diem ordiri, & terminare de-

yit

1

Qu

bes, ANIMA, integra tui oblatio-

ne,

I)

-2( 162 2fj

d

ne , quà te ipfam SSS. TRINITA-

ao

'TÍ confecres. Poftquàm profun- | p

da adoratione eandem coluifli,

vf

offer tuas aCtiones ejus honori, &

tj

ut grates rependas pro omnibus,

Dun|

qua ia te profudit.

fn d

Neque tibi fufficiat, te femel ob-

f

tuliffe; hoc genus obfequii ite-

Mi (

randum eft; fub initium cujusvis

tultf

operis , quod per diem occurrit,

piedi

figna te cruce, enuntia magna fi-

EPET

nificatione amoris, & reverentie

l ln

i

a

cra nomina Patris, Filii, & Spiri-

Qunfon

tüs S., mox fubjunge: Mi DEUS,

V.

lus d

banc aonem dicatasa Cupio im tuum

bonorem , & eloriam tuan.

fini,

Recita hodie nonnullas preca-

ïdi?la

tiones SSS. TRINITATI prz aliis

DXAET

IN

proprias ; quales funt, Hore de

p

eadem, aut de Spiritu S., Litanias

$,

85

de S, Nomine JESU ; Vezi Creator.

Ter Gloria Patri 5 aut alia eju(ce-

IV

Quf

modi, que devota mens tibi fug-

geret.

Dixi jam aliàs, minimé

maep

ces uno,

N

tc cxigi, ut Gngulas has pre

eodém-

u

-3C 163 Yi

eodémque die dccurras; verüm,

àm p

quas potes, uná Dominicà abfol-

y Cl

ve, rcliquis in fequentes Domini-

s Dhono,

cas rcjectis.

) Omni

Dum hodie precum tuarum pen-

fum diverfis inter fe vicibus per-

folvis, confideratione recole be-

efemdi

neficia creationis, redemptionis,

fequii

ym a

& juftificationis ; meditare DEI

perfeGiones, ejus potentiam , bo-

] o

] magm:

nitatem , juftitiam, providentiam,

&c. fingula nullis terminis cir-

revtti

li !

cumfcripta.

III. Cüm Horis; alifsve preci-

x

bus dicendis, certa tempora in-

Fjp j

fumis, quoties perventum fuerit

/

lls pf

ad illa verba, G/eria Patri, & Elio,

&'c, attentionem tuam innova, in

] o

Ho

(4

prafentia DEIte conftitue,& amo-

f

ris , aut adorationis aCtum crga

It

S5S. TRINITATEM clicito.

fl VM

IV. Imitare S, Bartholomeum,

]

qui fingulis diebus frequentifhime

t

ingenua procumbebat DEUM ado-

j

f

zandi ergó ; quid fi etiam tu hac

eces

die

co i

d

410 164 5f*

die crebriüs folito in genua pro-

letitig:

volvaris?

ülofibu

Singulari demiffione faluta ima-

Vl

gines, fique in tuos oculos incur.

fiiss

rant , Patris, Filii, ant Spiritüs S.:

h. D

cura ità orare, ac fi DEUM tum

US,&H

prefentem cerneres, ídque exter-

od

na compofitione teftatum facito.

Vaf

V, In honorem SSS, TRIADIS

ln

aliquod opus affli&ionis, tui de-

r

fpicientiz , aut charitatis affume,

VL

erogando modicam ftipem , fed

Ts

liberali animo , maximé, fi à te pe-

n t

tatur peramorem DEL — Pariter po-

Ti

tes ternis vicibus ofculari terram;

DiU

pulfare peQus, &c. ad eundem fi-

h r

nem,

WR

VI. Cüm Dominica DEI fer-

Sp:,

vitio deputata fit , eandem fan-

ii

&é tranfigito 5 predicationi, ve-

V,

fperis , aliisque ecclefie fun&ioni-

g

bus interefto : aliquantulum me-

r

ditare fuper magnitudine,& perfe-

l

&ionibus DEI, volve pientiorem

M

librum , templa invife, & effufiori

UR

lati-

Fis

t

E—t—-

3C 165 t

gmuy letitie minüs tribue, ut plüs fan-

&ioribus exercitiis des.

lu i

VIIL. Interpollatis per diem fu-

^ülos n

fpiriis SSS. TRINITATEM appel-

pirtis

la. Dicfrequenter, Benedi£ius DE-

)BUM t

US, & Pater Domini nofivi X ESU

li eit

Chbrifli, &c.

Item, San&nus, Santiut,

um fidit

Santlus Dominus, &c,

Item, Beze-

TRUD

dicamus Patregs , & Fium, cuma

j, tl

$. Spirita.

is df

VIII. Peculiari ardore tribusDi-

pem, /

vinis Perfonis afficiáre, hunc foves

Jiatty

bis repetendo fequentes a&us.

Parit

Fidei, Credo firmiter unum effe

DEUM, in perfonis trinum ; cre-

[i tttt

under

do effe meum Creatorem, & futus

rum meum judicem.

Dyt

. Spei. O DEUS bonitatis ! átua

den

infinita mifzricordia expe&o gra-

tias, quas faluti mez neceffarias,

tipni;

m

& opportunas nófti.

4moris, O Pater, qui me creá-

yun f

pai&

fti! O Fili, qui me redcmifti ! O

l

S. Spiritus, qui tot mihi favores

«

Á

contulifti, amo te ex toto corde

lt

mcos

—

-0 166 )f$

n PH'!S

meo j quando erit, ut finé vela-

tibuet,

mine vidcam admirabile myfterium

TRINITATIS,

&farts

fs Dr

Mi od ij d t i lo v D Ro

Ti d

gft)&i[

PRO DIE LUN £,

tht

Devotio pro animabus

ifffïponer

purgatotii,

[

li, d

Recationes tuas iis conjun-

gc, quas Ecclefia in locum

1. (

p

T

purgantium animarum hac

die fundere folet,

'ria ad hoc

Ti

charitatis officium te excitent.

ttati

I. Comigiodus? DEI. [tà eft, ju-

llis

ftitia DEI ab his animabus.poenas

futUnt

repofcit : fed non minüs latatur

t

ejus mifericordià , fi non pauci re-

Ms

periantur, qui pro iis vota depro-

T

munt, & caítigationibus ultro ftre

Jistr

Íceptis poenarum partem illis pau-

Itin

perculis debitam expungere vo-

Wi

TALHE,

Plurimüm quoque confert

Q

ad gloriam DEI, fiquidem una ha-

Vi

At

rum animarum in coelos transla-

t4

Ngn

410 167 5f

3

ta, plüsglorie DEO per horam at-

fb d

tribuet, ac tu toto vite tempore

myletr

ei Ícires adferre, Audi DEUM per

Vl

fuos Prophetas querentem,; nemi-

i

E

nem inveniri, qui ejus iram miti-

M

get, & impendens terris flagelium

avertat. — Qvafrvi de eis virum , qui

ia

interpoueret fepem , & flaret. oppofitus

contra vt , pro terra, me difüpareus

eam , G* non imveni. Ezech.

js n

j in lo

2. Commodum barums animarum,

tarum i

Tu caufam earum agis, tu earum

rcfugium audis, tu eximium cha-

EL

ritatis officium hac devotione ex-

(Clenh

ibes eis, que feipfas juvare ne-

[tà d

ys p

queunt, quequein multos annos

addide funt flammis, & exquifi-

i lat

n p

tis poenis, nis] tua charitas juftitize

rigorem emolliat.

ya d

Àn non perci-

is earum gemitus;& clamores,qui-

5 p

b

yillse

usin medio devorantis ignistuam

n

opem implorant, ut quà precibus,

g

T

Quà bonis operibus earum poenas

nonnihil minuere contendas. - Mi-

j

feremini waei , mifevenimi qati , faltema

, müi'ij'

vos amaici uti, Job,

3. Com-

)

niii

168 )t$

3. Commodnm tuum, 'Tu preca-

1ii nie

dcon

ris, & toleras pro illu(tribus anima

bus, qua in coelum recepte fe gra-

tir,D|

lw

tas preftabunt pro fubfidio, quo

eis adfui(ti , & plures tibi gratias

(in

exorabunt.

Ipfe DEUS tibi paria

quue

reddet, nec committet unquam;

Nfo

WC

ut, pofteaquam tu.animabus f2vo

carcere detentis fuccurrifti , auxie

I ae

lio deftituta eádem cum iis necel-

"

fitate premaris.. Qu smen[urdNuenfi

Asf

füeritis, remetietur vobis. Matth.

Qudts:

L Offtr DEO tuas actiones;

qlt b

j

tuos dolores, & cun&a hujus diei

Mf

bona opera in levamen anima-

T

rum, quasin urenti fornace ad ptt-

T

rum excoqui oporteret.

L.

j

Il Nihil eis effi

caciu

s opitula;.

itls

lm

tur, quàm fanguis JESU Chrifti;

itaque pro iisdem &terno Patri

Confy

nf

€lavos, flagella , fpinas, crucem,

plagas fui filii oblatum eas.

Íucrnento Miffz Sacrificio ade«

Yj

fto, fac id ipfum ab aliis dici in

"N

W

animarum xcfrigcrium ; Ante

O*H)-

n

iB

g t

"EE

Tu o«

p

nia memento, cüm flacerdos pera-

ibüs t

&a confecratione pro iis depreca-

ol

tur; DEO tnos parentes, amicos

&c. vità fun&os commendare,

Yidio, t

tibi g

Cüm facro epulo reficeris , eos

quoque fac participes ; maximé

Is tibi

t ünqu

pretiofo illo momento, quo JE-

mabus

$UM Chriftum linguá exceperis ,

m&h 4

non negligas pro illis perorarc.

mstt

HI. In quibuslibet precationi-

w;[uräm

bus;earum utilitati defervientibus,

quales funt, Offiziusma defantlorum ,

Mat

Ti

aut feptena P[alnai , aut Rofarium, Mi-

ferere , De profundis , ant quinquies

Yl äm'

Pater, &* Ave , manus in crucis for-

mam expandens, &c.

nccd

