Cüm tuis precibus vacás, & cre-

j5 0

th

briüs per diem , meditare poenam

J s

damni, id eft dilationem divini

i

confpe&tüs,quam tolerant; poenam

fenfüs, id e(t, atdorem flamma-

CIBCCD,

1

rum ; quibus torrentur ; debitum

pro iis deprecandi commodum ti-

if d

biindé emerfürum, &c.

j di

ple-

hat

.IV. To:a. accuratione adim

y

t9o,

-« ï'?'o ia

N

| —

to, que iis debes; finé mora exe-

fitte j

quere , quz fupremis tabulis infer-

ln f

ta funt, fi dicenda Miffe Sacrifi-

hu fn

cia , fi quid in egenos difpertien-

p

dum,&c. Sireligiofum ftatum pro-

V

fitearis, aut communem vitam in

qui.

confortio multorum degas, vide,

t jtni

aàm folicité fatisfacias Orationi-

t

bus, quas tuus ordo pro defundis

tlisc

dicendas ftatuit.

vim,

Kecogita , fi has praetermittas;

firimi

aut perfun&torié obeas, tibi, ubi

Clg()1 W

purganti igne torqueberis, majo-

s o

rem charicatem non obventurumy

NT

ac tu aliis impendifti,

füliari

V. Quz ex communi ecclefie

tfog

thefauro Chrifli Vicarius indulget;

RUT

pro iis luzrare; templa,que à fe-

pf

ftorum celebritate frequentiora

D

funt, invife &c.

/

Memento illas ecclefias adire;

cüm |

unti

wubi certis diebus recordatio fta*

Wt

tionum recurrit, illas quoque in-

W

dulgentias.quas femel quot menfi-

Dd

bus apud Patres Socictatis Jesu ob-

J

tincre

la

CC 1

)U

-f mor

tinere potes, his animabus per so-

Ibulis t

dum [sfrasii impertire , atque in

((fe Satt

hunc finem intemerati agni fum-

df

ptionem dirige.

ET

VL Mediis ad earum folatium

f Vitit

oppidó conducentibus annume-

cgzs, u

ra jejunium,eleemofynam, caftiga-

g Ortti

tionem corporis, & alia bona ope-

o deip:

ra his contimilia ; neque dubites

velim, etfi exigua pro iis toleres ,

gtl

plurimüm eas adjutum iri.

Vide

; ii

€rgo, quenam hac die pro anima-

efijy f

bus exercitare velis.

r

St amor, quo fanguine, aut fa-

miliaritate junctis, cüm viverent ;

T

afficiebáre; te impulit,ut in eorum

sinif

gratiam tot labores , tantánque

, n

profufionem impenderes , an iis

modó pauxillum fubfidii negabis,

cüm gravi adeó neceffitate pre-

"

muntur, atque medias inter flam-

dito j

mas torquentur ?

uoq j

' VI. Si videas emortuum cor-

pus deferri ad tumulum; fi cam-

pan& fonum pro defun&to audias,

1

li

dici-

k?z

$C m2 283

| —

dicito De profeudis , aut; femel Pa.

&il

zer, & Ave.

sonft

Idem. facito: fub- finem: Miffe ,

m

Horarum, R ofarii , aut cüm ab ec:

Á

clcíia difcedis,precare pro:iis,.qui

ls DI

terrz mandati funt : Idem fiat fub

| eqlc

Atf

vefperam , poftquàm: 4mgelus Do:

mini, cum terna Virginis- faluta-

tioae: dixifti, & priusqnàm. te ad

fs Q

DTR

uietem componas,

Si cupias, tuis- precationibus

Qu de

pretium, & robur ineffe, fervatein

A0

lintà

gratia DEL, aut amiffe mox refti:

fütue, & tua intentione aliquam

fl

animam nominatim, aut omnesim

1j

dy

communi cemple&ere,

[

«b Reoljenl B o d od db t d opoteMr

Pamn

0 n

PRO DI1É MAKTIS,

r

pi

Devotio erga. Angelos,

Ill .

Nter tuas devotiones primas

!

quoque partes . tencat illa;

N

]

dl

quam. Angelis debes ,. praci-

iffa

Wt

pué illij cujus cuitgdxæ- comm

€s

um

«$( 173 ")äï-»

d

t fendi

d

£5,id, quod cx triplici capite com-

inonftrabo.

j W

l. Ew meritit optlormm. Wl

ea t

funt principes ccelcftis aulz, fecia-

des DEI, & interpretes fupremi

m f

equé,ac fuperniarbitrii, — lllorum

Ángdi ]

venuftas admirationem, vis, & agi-

in. lt

litas fidem fuperant, llli funtfpi-

luäm g

ritus corporis miferiis exempti $

illifunt fideles DEO ab obfequiis,

if

qui demones impugnant, féque

€orum malitie -opponunt.

Il

yenit

morte

funt doreflici :DEI , Celi cives , Prin-

vipes Paradyfi, -Bern.

t a[jq::z:

ag

2. x fervitiis ,'qua wobis impen-

dunt.

-Hec .an devotionem no-

ftramnonaccendant? Illi pro no-

*&äh

bis orant, nos contra hoftes tu-

N

tantur , plurimis periculis eripiunt,

& preces noltras DEO, offerunt.

n

Hnus eorum femper noftro lateri

2ffiftit, nt nos deducat per viam

li

falutis, contra .demonis incurfio«

p !

$, P'z

nes protegat, bonis copitationi-

bus communiat , in afflidtionibus,

c

fv

H 3

& ten-

-x£:iC

174 )

ao

& tentamentis animet, nobis per

aullare

omnem vitam comes eat, donec

vm!im

poft exitum Paradyfo inferat. »,

hii

Quid fub tantis Cuflodiéus timeamus?

lm

Bern.

ln

l

f

3. Ex fervitiis, qua ab iis expellae

LO

3245 Omnes nos devolvi oportet

I

ad vite confinia, ad ultimum mo-

NIXEU

)

mentum.

Si tno bono Angclo

Geniu

fuifti addi&a, is te contra horren-

Animag

dos affultus deimonis tum defen-

Qu

det, tibi in fupremo confli&u ani«

0

mos addet, & gratiam fan&é mo-

lil

riendi exorabit, "Tum bona,& ma-

l

la opera tua equa lance appenden-

tur3 propera fan&um Michaélem

lss

ts

tibi devincire, ut fe benignnm pr»

beat.

[l

Quf

Grandi itaque devotione, ANI-

MA , tibi Angelos , fed praprimis

Mi

tuun Tutelarem tibi demereáre,

isd

Illi reverentiam exhibe, cüm tibi

ii

Ti

femper adfit; illum amore profe-

quere, cüm te majorem in modum

li

| 64

diligat; in illum confide j'cüm pe-

c ulia,

.

n

- ns fs

MM m m P. ass EE

culiarem tui curam gerat,

Reve-

, notg

eat, d.

ventian pro pra[eutia , devotionem pro

jf

benevolentia , fiduciaua pro Cujlodia.

r ii

Bern,

En diverfa media colendi An-

"T

gclos.

]yi opot

I. Preces, quas füb Auroram, &

N

fimum?

veíperum fundis,ad tuum bonum

o Àij

Genium dirige, ei tuum corpus, &

tra hott

animam commenda, atque, ut te

um d

quocunque difcrimine eiiberet ;

nfidug

Or4.

Dic eum in finem : Zzge/e

d t

DEI, ö'c.

onali

IL. Gratias age DEO pro fingu-

p

lis favoribus, quos in cunctos coe-

iil

leftes fpiritus,maximé in tuum Cu-

gnum;ïf*

ftodem Angelum contulit; hac de

caufaDEO offet Miffz Sacrificium,

n

1,

Rofariumyaliáque bona opera hu-

Præ l

"

jus diei.

um

IIl Recitanonnullas preces eo-

qul

[e ^

n

rum cultui dicatas, e.g. Horas,aut

Litanias de iifdem, novies Pater,

u

n

& 4ve, aut totidem G/oeria Patri ,

p

H 4

qui-

an

-£3C

176 )$$

sl

quibus novem choros Àngelorum

qute

venereris.

adnitt

IV, Interdum per diem tuum

&ta

bonum Genium invoca; ad eum

dtnitio

in tentationibus, dubiis, periculis,

V.

itineribus, cunctísque neccffitati-

bus recurre.

j en3

telri:

Cüm domo cgrederis, ora eum,

t5f

ut tuos pedes ; ciim cuipiam lo-

fiw

queris, pete,ut tnam linguam re-

&C. Di

gat. Sepe eigrates feras pro pet-

E

petuis, que tibi dicat, obíequiis.

Mi

Singulari quadam propenfione

tam beneficum ducem a

ma, &

LE

edit

eum precare, ut ante omnia tibi à

Yi

DEO impetret fan&é vivere, & be-

| n

ne decedere.

Eadem ratione te

1]

convertere potes ad Cuftodes An-

w

gclos aliorum , quibuscum aeis,

ET

V. Oportet amori jungere reve-

x

Ü

rentiam , quam tuus Angelus jure

VOf

quodam füo à te exigit; hic cae-

| 3w

leftis aule Minifter tuo lateri ju-

giter adheret, omnes tuas actio-

Wa

1

]

Des; occultiffimas licét , ceu teftis

con

imcn

»

—— 1

HCam n

ingdonz

contuetur.

Nihil ereo unquam

fem tur

admitte; quod ejus oculos offen-

dat, nunquam non preclare mo-

TM

derationis fatagc.

, p

Vl. Magna pietate feftam lu-

necefi

cem SS. Aneclo rum recolito, huic

celebritati premitte ampliores pre-

,O

ces, ftipis elargitionem , unam, al-

tipan:

terámve corporis afflictationem

ingpan!

&c, Diem ipfum corum honoribus

19 o

facrum varia exercitatione bono-

Vlegts

rum operum folemniotem redde,

Oa

preprimis Angelorum obfe:

quia in.

T

meditationis Ícopum delige.

i U'Uji

VH. Non fufficit eis honorem

iertyi"

"

impendere , fi renuas imitari.

'ation

"1

1. Eorwms obedientiam , qua Divi-

lod

ne voluntati preftó funt: ad api-

m agis,

cem ufque exequere, que DEUS

gerc [

per fua mandata, per has illuftra-

tiones , per vocem Predicatorum,

aelllls ]»

hia

& per hortatus moderatorum tibi

huti

precipit,

i

2, Eoruws purvitatem , quid magi

intemeratum Angelo, cui nulliim

0

v

H 5

peni«

UV$ 18 OR

n

penitus cum corpore eft commer-

cium ? pari nitore, & fan&imoniá

anids

preditus. eft; cüm peccatorem, &

ttdon

&i

impudicum comitatur , atque fi

Si-

pientiffimo homini affifteret.

pl

qua neceffitas urgeat cum fcelera-

Tj ;

tis converfandi, cave,)ne minimam

At

Ti

ab eis labem contrahas, & quàm

tibi primüm licet, eorum confor-

ECIU) q

?

tio te fubtrahe.

lis &

3. Eorum zelum, fummo defide-

n

rio feruntur hominibus fübvenien-

7177

di, quo hi falutem fuam operen-

Atj

tur, & perfidorum Angelorum va-

Wt

J

cuas fedes impleant ; imitare hoc

(j

Ti

ftudium.

À ]

Sde d nj oj nl j lp

t

It

PRO DIE MERCURII,

Q

T

Devotio erga Sanctos.

il

AnQi DEO funt amabiles,;

ln

& fidi noftrüm prote&ores;

lo

S

2

proinde rationi confonat eos

It

bus (

colere juxta, ac perpendere, quan-

ta bona pariat,

W.

I. Eos

ä

j

-^ vassstmad

-« 179 )H—'

E conmt

I. Eos invocare, Hos DEUS fuis

inéimon

amicis inferuit, & mirabili potefta-

1

TOU

te donavit ; nihil dabis in natura

adeó ftapendum , quod illi hacte-

ag

lt )

nus poftulando non effeciffent. . 9.

m [c;ler.

Haud minore , atque fuperioribus

t

annis vi pollent ; cum fiducia eo-

ii

rum opem require, feu fpiritus,feu

m «

Caro egeat, neque crede partibus

fuis, & tuis defuturos.

Vos 6 San«

odf

|

Ui portuua. tenetis , mibil ultrà vobis

snetuentes , [oliga ia noflra commoda

übven

antenti,

De vefira immortalitate [e-

1 opfltï'

curi , de noffra incolumitate foliciti,

Joruai

Cyprianus.

gtl

2. Deéemus eos imzitari.

Ex hoc

)

"

1

capite Ecclefíia nobis San&orum

i

j

|

u

|

cxempla proponit, ut veftigia pre-

mamus, & tales efficiamur , quales

l

)

i

)

illi.

nd

Sandi fuére homines; qua-

les nos, iifdem difficultatibus ob-

mabi]ï,

d

noxii, qualibus nos, ejufdem con-

ditionis , cujus nos, tantis labori-

n

bus diftenti, quantis nos fumus 3

cur ergo fan&titatem non indipi-

H 6

Íce-

^

-43C€ 18 ) f

decasiape

Ícemur, qualem illi? ó turpem fo-

nin, (

cordiam ! Nez poteris , quod zf , &

pofiq

ifa &c.? Aug.

Toncil

3. "Dedemus nos auimare , intuen-

li

tes eorume gloriam.

Ah!

uàm di-

pitts

ves premium fibi fuo fudore com-

tht

parárunt! quamcunque aufterita-

ttdore

tem fufceperint, jam perfruuntur

nu D

eviternis deliciis; quascunque ab-

] ttis,

jectiones tulerint, jam eorum ho-

dl

nor,& gloriaomnem eftimationem

Cir

cxcedit ; efto San&a, quemadmo-

lt

düm illi, & par tibi utilitas obve-

]0, (

niet.

Quis credat, quis affequa-

J g,

tur, ait S, Auguflinus : Volumus

polte

gaudere cum San&lis , d tri&ulationem

It

zaundi solumus fuflinere cum ipfis t

fiso

l

L Delige aliquem San&um , cui

peculiarem devotionem tribuas j

| mtdït:

S. Jofephum , JESU Nutritium ,

um

Marie Sponfum , difpenfatorem

Wter

l

r

cceleflium thefaurorum ;5 JESUS,

qui cjus dictis femper audiens fuit

ylre

in terris, nihil negabit petenti in

1 m]öm

ccelis, Potes quoque numero co-

Qd

E

,

-£3(0

181

d ia

LA EE

ww rum, quos ampliori pietate velis

iil profequi , inferere S. Annam, S,

Francifcum,&c. fed hos inter illius

i, i

San&i ne oblivifcere, cujus nomen

| quini

portas, nec illius, qui tibi forte ob-

dore at

tigit, vel à te affumptus eft in pro-

e uf

tectorem hoc menfe,

l, Dic in eorum honorem Li-

veftü

cunque

tanias , Antiphonas, & preces his

eorim

Sanüis proprias, Rofarium, &c.

imatioté

Cum haíce Orationes, maximéà

uenadr

Litanias decurris, ftatue te in cce-

as 0*

lo, coram augufta San&orum co-

j df

rona, ceu te ad cujusvis pedes

profterneres, precatu , ut pro te

4 Vo!m*f

ii

intercedat, tibí

que fingulares gra-

li

tiasobtineat,

n i

n&um,f'

ÀlI. Frequenter éorum . virtutes

meditare, le&ita animo non vago,

T

utriti

quam vivendi rationem tenuerint ;

poterit hoc tibiprodeffe, ad emen-

cnläwi

;h

. [

datiorem vitam, & mores, uti com-

plüres alii fimilem indé fru&um

(j

Jctcüïï l.

tulére,

Cüm oras, ac per diem

crebriüs, penfita 1.9 quibus gra-

TT

:

7

tiis

-42( 182 )f*

ts

tiis cos DEUS ditaverit,

T$ V6

2. Quo

iifdem refponderint.

3. Cogita

Qm,.

eorum labores,

4. Eorum mer-

V

cedem. s. Eorum potentiam. 6.

o

Eorum viritutes, &c.

hii

itire

IV. Sepius DEO gratias age

pro beneficiis, que Sanctis imper-

älfqucm

titus eft5 huc rcfer Miffam, Com-

Eæ; abl

munionem , Rofarium , & reliquas

! rb

diei actiones.

Singulari propen-

tnum

fione, & cultu eos, corum imagi-

| üngi

nes, facra offa, &c. profequere.

J

Nomen tuum alicui coetui infcri-

m

i!l

be, qui in eorum honorem colle-

l Ql

&us eft. Eorum altaria ornatu,

X pio

& eorum gloriam adaugere per te;

fere.

& alios pro virili cura.

T f

V. Adverfis, tentatione , peri-

N

culis, alióve incommodo pulfata

iilo

eos interpella.

It

Ante omnia ma-

ne, & vefpere te iifdcm commen-

|

if

da.

Gratam memoriam redde fa-

|

| udi

voribus, quibus eorum fubventio-

E

ne jam potita cs , & novos cis in-

Hed

tervenientibus depofce, ante om-

né$

cormï

——

u

M2 1893 )f

nes verÓ pete, primum, & maxi-

Cori

mum , fcilicet fan&am mortem,

orum m

VI. Si San&is placere ambias,

entidm

eorum exempla feQare; fi S. Pau-

lo, imitare zelum, fi S. Francifco,

imitare charitatem , &c,

Hodie

Yatis 4

ts m

aliquem a&um virtutis , eleemofy-

n& , abdicationis, &c. eorum ho-

la t

&i

roribus defer; hoc genus devo-

j pro

tionum Sandis pliis arridet, & ti-

m n

bimet magis proficuum eft,

rqu

VIL. Feftos eorum dies exqui«

ii i

fito fervore obibis: pridie ad hanc

I

folemnitatem oportet fe compara-

4 od

r€ prolixiori oratione, jejunio, fi

p

ferre queas, &c.

Expiationi ani-

mae fuüccedat facra refe&tio , qua

ontsf

/

gratias DEO referas pro bencficis,

in hos San&tos difperfis, & per eo-

o p

fu. j

rum terita, & preces peculiares ti-

bi favores exorabis, Meditatio,&

Comm(;

rdit!

Le&io circa eorum vitam, & virtu-

tes verfetur.

Adís vefperis, &

ib

predicationi, que eorum laudes

compledetur, His devotionibus

u

octo

MC a84 )f

u d

o&o continuos dies infiftere po»

DELs

tes , fi cui San&Qo totidem Eccle-

fia tribuit.

LY

&N

at T o rf M

Yi

PRO DIE JOVIS,

Tdit |

fifs

Devotio erga SS. Sacra-

"

Mp

mentum,

j i o

i tor

/Ec dies JESUM Chriftum

proponit in Santtiffimo

Mif

H

Myfterio altaris adoran-

UY

dum, ubi illum contueri oportet üt

r

r

1. Noffrum Regeme. EnjÓ fidelis

Ws j

ANIMA;hunc magnum Regem ce-

li, & terre , hunc tremendum DE-

At

UM , & fupremum judicem, in ara

Diy

hn

pofitum ! füb fpeciebus panis,

vini latet Majeftas, fapientia; po-

tentia, & totus cumulus perfedio-

tho;

num, queis plures,aut majores ne-

(f,(

mo cogitare poffit.

Vide itaque;

W er

"dn

quantá reverentiá adítare debeos

prefenti tuo regi , tuo judici, tuo

fs]

lervatori; qui nos inter commo-

i [

rari

- 85 )2-!-!

Ecce. tabeynaculum

rari dignatur,

en E

DEI cum bominibus, &* babitabit cum

eis, Apocal.

2. Noffrum Amicum, Hic magnus

M

Rex vi amoris velnti extra fe actus

JI5,

induit perfonam noftri amici, no-

ftri fratris, noftri medici, & noftri

NU

Paftoris. . llle nobifcum degit, fu-

um corpus, & fanguinem offert, ut

E Chrt

in communione fiat pabulum, in

vantilt

Miffa Sacrificium , in altari Sola-

j d

gänm, in morte Viaticum. Ànma-

Jorem erga nos propenfionem con-

opo

r

n

l

;

»i

i

teftari poffit? Et non conftringe-

mus intimo amore tam ardenter

chfü*:»'f*

amantem ? Qaaptumas dediít nodis

"

DEUS , ut ipfius efemus, & ipfe fit

m

"ofer, Auc.

j PZ'J'*,:

3. Noflrum Benefaclorem, Hic eft

n

efi

arbor vite , que fpiritui vires fuffi-

Cit, coeleftis fons, qui eftum con-

jciuf

el

cupifcentie temperat ; turris Da-

j

vid, unde arma cuique fuppetunt

T

ldlCl! D

fuos hoftes invadendi, féque con.

trà cos tuendi, eft remedium ad-

con?

vet-

h

-4( 186 2t-

Deca.

versüs peccata , & thefaurus om-

Til

nium gratiarum,

'Tuo arbitrio

offer

reli&tum fcias, his commodis per.

tts di

frui, modó te ad eadem recipren-

loor

da debité compares.

Non diffi-

It

teor, has gratias exaggeratas effe,

l Vfl

& fummé mirandum , qui DEUS

erum

E

tot, taniásque conferat ;

ille fuam liberalitatem, & magni-

(rlis ;

fitts,

tudinem plus refpicit, ac noftram

vilitatem ; jure nobis reponit ,

i gig

IT

quod quidam Princeps fibi fubje-

|

Gis, quos immodicis beneficiis cu-

1

num;

mulaverat: Nimium eít, fi acci

Oil

! kfum

pientem contemplor, non item,

fi dantem.

hd

Non enim quaro , quid

te accipere deceat , fed quid «me dart,

Anpu

Sanctiffimum altaris Sacramen-

lor

tum modis fequentibus venera-

Til

bere.

! ts

L. Quot diebus devoté interfis

Wa

Miffz Sacrificio, utpote,in quo Ie

JESUS Chriftus fuo Patri offert in

)

Á

abolitionem noftrorum peccato-

Ü

T

rum,« donationcm fuarum gmtia-

rume

:l

-

"ISCETS

urus 0.

rum. Jnterdum per diem Miffas

y Aibiti

offerto, quz per omnes orbis par-

todis

tes dicuntur, ut hoc pa&to DELIM

Tepo

honores, ejus favoribus aliquid

Non df

rependas, novos ab eo repoícas,

uus d

& fcelerum veniam impetres.

u D3l

Il. Crebró divinam menfam ac-

m

cedas ; an te juftó frequentiorem

& m

putes, fi fiat poft o&o, aut decem,

; noflrf»"z

& quinque dies ? Chriftus in dc-

repl

liciis reponit effe cum filiis homi-

jb j

efcisi

num; cjus convivium femper, &

omnibus patet.

Ipfe adeft , utad

NU

on t

fe fumendum , fuásque gratias col-

ligendas omnes homines invitet.

ul

An pari cum illis miferis dementià

u J&Fh

laborabis, qui ad epulas Patrisfa-

a

milias evocati , diverfis fub obten-

;v

tibus venire neglexerunt ? fi ne-

queas reapfe te facro epulo refice-

n

re, id fpiritu fac velis, precipue

nqn

fub Miff& auditionem grande de-

of

fiderium in te excita Chriftum fu-

cCCJïP"

Ícipiendi3 poteris tum cofdem

i etti

a&us

Á u

-

188 )f5--

actus adhibere, q.uos pro Commu-

tionerm

nione notatos habes.

t al

IIl. Interdum per diem SS. Sa-

n d

i

cramentum invife ; Ecclefiam adire

ne graveris,ut ma

2

eno Reesi homa-

Lsj

| r

gium preftes, & per a&us fidei,

[ Joe,

amoris &c. cum tuo JESU verfe-

| mj f

ris.

DP

Pariter tuam pra'fentiam de-

fiderari ne finas, quando Chriftus

ttülro

ex facra hoítia benedicit, & cum

Tihsq

hac benedicitur ; fed jugiter me-

| ha

mento , qua compofitione morum,

A lunt

tuíque obje&ione ecclefiam fre-

| tf

quentare oporteat,

$i hanc in-

m

hi

gredi nequeas, fpiritum coram ara

majore fifte, iifdem affe&ibus in-

l Tit

dulgendo, quos corpore przfens

tur)äc !

eliceres.

BU

IV. Recita Horas , aut Litanias

t

de Ven. Sacramento ; Paxge Lim-

li

ü tj)

gua G'c. fepius per dien, fub finem

tuarum precationum , quotics fa-

Wtte

ài

crum hoc myfterium falutas , &c,

dic: Zazdetur Sancliffimum . Sacra-

Va

veentuma Altaris,

De hoc medita-

Vi

tio-

-

,

,

«(

180. 9£

ss

y Con

tionem , ledionem, & fermonem

cum aliis non raró inftitue.

Per-

n $55

Íazpe, & ante omnia, cüm DEO tuo

fiam d

ità recondito adítas, fidem, fpem,

egi hn

charitatem , adorationem, demif-

Dus Ri

fionem, petitionem , & contriti

U vet

animi gemitus exerce.

Interdum

veniam precare, & caftiga: iones in

ntim d

; Chill

te ultro affumein expiationem co-

i i

1üm , que à te in confpectu JESU

Euchariflici minüs reverenter ge-

ugitcr n

i mott

fta funt, queque à peccatoribus,

aut fidei hoftibus contra hoc my-

efam i

hayc P

flerium perfidé geruntur.

V. Efto ex eorum numero, qui

rind

x&,buslli'

fub titulo SS. Sacramenti adunan-

tur, ac ccetus hujus ftatuta exacté

e p[æliiï

fetvato.

Aut illis fociare, qui ad

perpetuam adorationem Euchari-

L

ici Numinis confcripti füct ; ho-

) /mg/ 1

jj i

1à tibi affignatà huic mune:i ar-

denter fatisfacitos in hunc finem,

uou'esjfl'

us

ie illa, aut qua poteris, proximá

facre menfz accumbe.

" SM*

T

Vl, Cüm SS, Sacramentum ad

&9r08,

b

iä( t90 2f£$-

&gros, aut in aucliorem cultum

m

folemniter per plateas deportatur,

Alilcat

cum magna animi demiílione, ac

üstuis

inodefto corporis habitu comita.

| ts de

re

Aulz Minifter fibi honori du-

| !re,

cit , preeuntem principem fequi

( Smäljþr,;.

'offe.

Cim aliquam ecclefiam

| d

pertranfis. faluta JESUM dicendo:

Laudetur Sanciiffimum Sacramentum

IK

Zitaris Remiffionem poeuze pluri« — .

V0

bus diebus tolerandz, feu üt vo-

cant indulgentiam confequeris ,

Ad or-

quoties devoté enuncias

natum Altarium,& exteriorem ap-

paratum contribue,ut velatum fub

pane DELIM tanto honore afficias;

i

BU

quanto vales.

AQie

Tandem in omni ecclefia mo-

1

s

de'iam folito majorem pratefer;

| ts

nec Iiigua ullum verbum, neque

( s

oculis evagationem indulge, nisi

qUC hh

alterutrum fumma neceffitas po-

Vl

fcat ; totus vultus , totáque cor-

l

poris conformatio reverentiam

n

fpiret $. zelo ferveas. prpediendi

* REX «

Cull-

UC f0f Df

m Culi:

cun&a, que in ecclefiis minüs ad

jeportti

edificationem faciunt,& fiunt,ver-

iiïione L

bis tuis, ac operibus palàm fac in-

gens defiderium, quo optss ho-

ti comis;

norare , & ab omnibus honorari

honorit

jnem I

Sanchiffusum : Sacramzentum . Mltaris.

| ecdti

sB o o if f H o od o t

[ diccd

Agntmet

PKO DIE VENERIS,

GE PIU

Devotio erga Paífionem

forit

JESU Chritti.

ag

Ü Ad D]

U nófti, ANIMA, hunc effe

MU

diem aute alios | feliciffi.

mum , quo Chiiftus fuum

ehtum

J Vi

fanguinem fudit, & noftri ergó in

Hunc

arbore crecis expiravit,

df

itaque iis, qua toleravit, penfitan-

at

dis confecra ; crebró oculos in cru-

cem noftri fervatoris conjice, at-

p, nf

ulgt )P

que hic obtutus accendct in cor-

de tuo.

(it

iquc

T. Zmorem erga JESUM Chri.

f'"m. Ergo wnicus Filius Patris ,

,grcnüiï.-

Rex coeli, & terra ; fupreinus Do-

, mil-

4€

192 )£f$-

| E

minus Univerfi pro nobis mortuus

Inngis

; ntere

eít? E:rgo tot inter injurias, tanta

inter fupplicia voluit vitam pone-

!'cipa

rc ? Et pro quibus? pro ineratis;

( MTO

pro peccatoribus , pro juratis füuis

! li

hoftibus.

| fintp

O quale amoris incen-

dium, qua bonitatis profüfio in

p

! t yel

hoc eluxit! ah quodnam cor ada-

mante durius mon colliquefcet ;

: Vi f

cüm DEUM adeó amabilem con-

- ial l

fpicit in cruce extremüm fpirare,

l

um

& mortem oppetere, ut nobis vi-

'[W)ö

tam donaret ! /Zmere amaoris tui

gu Y

mzoriar, qui auore anzoris mei digud-

10

45 es mzori, Auguft.

h

Qc cal

2. Aimorem erga Crucegs, Si in-

TManys

mROcens tanta tulit , reus quauta

Tüctor

nonferat? Àn non teipfam fancté

(tün c

odifli, poftquàm tua fcelera Chri-

d

ftum in acerbiffimos cruciatus ege-

Tents

runt ? Vindica ejus mortem in te

| Q p

caftigationibus , ac poeais ultro

"ml

fufceptis.

Quid ais? quid agis?

amïc

vifa cruce , tu, cui nihil in amori-

| üy

bus eft prater dclicias, tu; quae ni

|! nt

gm2a-

x2 1935 Oif

1

d

magis odio habes; nisi crucem ?

s morti

rias t

Intereà huic humeros fubmittere,

te ipfam, cum pravis affe&tionibus

m o

o 1ggt

in crucem agere neceffe eft, ut ad

ccelum tendas,

iurats

Quale dedecus;

oris Iu

fiin tuorum fceletrum expiationem,

rofilo:

!

fi JESU amore nequidquam tole-

maxd

rare velis, poftquàm is tui causá

li

talia fuftinuit? Qui nomen Chri-

jilen d

ftiani gerimus , &i Chriftum nen

jm hi

fequamur ? Qzi so» accipit erucena

fuam , & feguitur me , non eff me di-

r o

antini

gnas, Matthi.

- 8. Odium erga. peccatum.

Vide

jl

hoc caput fpinis incin&tum , has

manus clavis pertufas, hoc latus

,

s Q

mucrone transverberatum, hoc fa-

crum corpus tot i&ibus lacerum!

n

dv

ah ! tua delida JESUM hifce tor-

mentis fubjecere. Ad pedem cru-

duut

cis proftrata averfionem à pecca-

ttet ]H;

tis, nullo unquam tempore ponen-

nj U

"

yda

[j

[

/

dam, concipe, torrente lacryma-

rum preterita dilue, & adpromit-

j

m JE-

Iü;quiï

tc potiüs mori ,-Iquäm tuu

SUM

«$C

194 96*

l

L m

SUM denuo crucïafiïgcre. 4ttri-

! QY

ins efl propter [celera noftra,

; &ttrbà

l

E

L Cüm precaris , Miffe ades, &

|

etebriüs per diem , in. confidcra-

p

tionem affume Domini cruciatus.

F

wf

Magna teneritudine intuere crü«

|

i,

Yies 2

cifixum, amplexu ftringe, neque

eos confe&tare, quibus nullus eft

m

Quew]

crucifixi ufus, preterquàm in le-

&tulo mortis. Elice fervencesactus

t dl

li

A maorz

Qus major Charitas; ac

Íre )

mori pro ceo, quem quis dilisit ?

l"

Gratiaruma actionis.

Ubi debita re-

tributio pro tanta gratia ? qui pof-

fibim

redie

fit memoriá excidere tam grande

beneficium ?. Contritionis. Ah pece

(q

fup(

Iht

ET

catum ! tu in.mortem dedifti me-

um fervatorem, Ó dolor! Sge. Em

1 lqu:m

Vtéu

fanguinem infiniti meriti , thefau-

IY,

rum gratiarum;, & lytrum pro toto

Ài

lId

gmundo.,

Refienationis.

Difce ad

Wilic

exemplum JESU cum tolerantia

tuam crucem ferre.

CompafJionit,

Xm[m

1

VET

Eheu! quis non tangatur Mife-

ratiQ-

^ q

a

195 )f$-

as t

ve, d

ratione Chrifti inter fu pplicia adeó

LA

acerba pofiti ?

IL, Dic aliquas preces in hono-

ffe d

rem patientis Domini, quales effe

confi

poffunt, Hore, aut Litanie de paf-

| cruciar.:

fione , Fexilla, Miferere, aut quin-

Qtüete V

6

f

quies Pater, & 4ve, expanfis in cru-

g, n

cis modum brachiis. Adoraquin-

; null

,

que vulnera fingillatim,apud quod-

um inn-

vis aliquam gratiam ora , additis

vensd

Pater,& 4dve,& ofculo terra,aut tun-

ohanti

fione pe&oris.

yis d

III. Tuo in conclavi crucifixum

J däblüï'

fublimé ere&um habeto, quem in-

"n

grediens,egrediénsve falutes. De-

un g

fer fuper te aliquam crucem, ceu

j, M

habitum tui Magiftri ; & cüm in

4l

[.

aliquam incurris, corde;aut ore de-

a

*i

voté intona : O Crzx ave ec.

Ti[i ! thöiï

IV. Ad tuum Crucifixum cum

TU

fiducia recurre ; fi tentatio inítet,

piici

manu crucem prehende, his armis

goltt

drmones füba&os quis nefícit ?

w

figna tc hoc S. Signo, mox fubde:

;atuf :

.;,'

i

Ecce eruceso Domini , vecedite prava

[

l2

:ogn'-

-«3€ 196 2t£i

ecgitationes , fagite poteflates infermi. | ä

Si affli&io deprimat , folatium 3 |(n

ESU Crucifixo require, ejus to-

BUl

lerantia te docebit tuam crucem

KE t

ld

portare. Si in quod erratum pro-

ruifti, ad ejus pedes te profterne,

V

obteftans, ut pretiofo fuo fangui-

tnd

ne te à peccatis abluat, & gratiam

Mif

tribuat ad lapfium non revertendi.

I

V, Circumfer in. corpore tuo;

li y

ad imitationem S. Pauli, quedam

[

fizna, ceu ftigmata,Dominice Pal-

Ml

fionis, Hac die afflictationes pre-

Ws

ter folitum majores,internas aequé;

ftt

ac externas tibimetinjunge ; fub-

qlo

trahe aliquid refe&tioni, obleda-

Optid

tionibus,fomno,&c. latera ferrato,

li,

i

aut fetofo cingulo , dorfum fla-

pit

gellis excipe, &c.

Profedó con-

venit te nonnihil pro JESU pati,

quando is pro te in cruce moritur,

Multi fequuntur JESUM ad ufque

montem Thabor, non item Cal-

varie ; etfi amoris veritatem fe-

curé comprobet; pati pro diledo.

$.

"

"( 197 ):3;

« vt

r ifrn

Sepils pcrpcndc—, ANIMA, hos

olatium

clavos,hzc flagra, has fpinas, hanc

TL

crucem,& ediffere, an non mollio-

m u

rem tuam vivendi rationem repre-

ratump.

hendant.

VI. A meridie füb horam ter-

J()ld

jo fj

tiam dic femel 4ve Maria,& adde:

Beneditla fit bora, qua JESUS mor-

&i

t

125 efl : Mi fervator, largire mibi gra-

tiam £on& mortis, Haec devotio uf-

!

, ( ';f

,

que huc per totü orbem diffufa cft.

|

Multis non fufficit eà uti die ve-

Yi

jontit

j

netis ; fed eandem fingulis diebus

,

!

repetunt ; hunc in finem divino

as

l

uf ;

epulo reficiuntur, aliísque piis

operibus vacant, nimirum ut fibi,

j obltffr

T

& iis, quibus hec erga Chriftum

pietas cordi eft, detur beata

gt

f0

morte defungi,

J

Ó

E

t mOf.

ed

[4)

1tet

ltgwn

T

d

I5

PRO

,

[

C

198 )f$-

M oDj tj o o o ii ol

titratt

PRO DIE SABBATHI,

tilil

Ihqu

Devotio erga SS. Virgi-

:ælcfti

nem.

ff

Eu

i

[

Aud meliore devotione re-

i

liquas terminabis, atque

t

H

illá, quam matri DEI de-

Tiron

bes impendere , quzque inter in-

P

dicia reponitur anima ad coelum

&t

deftinatz,

Quare fingulari dein-

i

ceps propenfione Mariam tibi ftu-

Ü w

!0 y

deas demereri, id, quod libens, lu-

V

bénsque praftabis, confiderando

Quàm.

illam in ordine.

I. e d DEUM, Maria indubié

J

(HJC fn

Il

fummis rebus accenfenda venit,

fito.

quam Pater delegit in filiam, Fi-

RA

lius in matrem, S, Spiritus in fpon-

fam, tota Trinitas in fuam.. DEO

n

ADetm

placuit maximis illam gratiis , &

r

precipuis exemptionibus cumula-

]i RQ

re , quod teftatum fecit in Virginis

J 1

Conceptu, in quo nihil non inte-

9

?

-

mcra-

]

«(

199 )t$-

TU

incratum, in omni cjus vita; in qua

nihil non mirabile, in cejus morte;

4THI,

in qua nihil non San&um,incjus

Yig

ccelefti triumpho, in quo nihil non

magnificum erat; quando Angelis,

& hominibus Reginam pretecit.

)tione

Cateris per partes , Mavia autem f

is, d

VUULU

imfadit gratie — plenitudo,

.

i DI

fieron.

jnteri

2. À fe ipJam. Si Mariain pat»

j

t

temtot gratiarum venit, certé imu-

Jari t

tiles non reddidit ; fuit cjus vita

n tibile

non interrupta virtutum cxercita-

ibtis!

tio, ejus amor in DEUM ardens;

fidert

quàm qui maximé , ejus demiffio

profundiffima , ejus puritas fimilis

finé fimili, ejus obedientia, tole-

T

"u

rantia, alieque virtutes fupra pro-

liom^

digium magne, & fan&imonia,

;in

iW

It

1

l

quàm fibi comparaverat, cun&tos

j

——

3

,J

I

fupernos fpiritus, & coeli civeslon.

1

gé tranfcendit. Ecquis non ama-

[:tlii !

. am

bit Reginam omnibus numeris ab-

folutam ? .Sicwt efl icomparadile ,

Vigg

)on mïj"

quod geffrt, & inejj;häi/e, quod f:rcq;:'ttä

D

-$2( 200 )ä—- 1

——

ità eff incomprebe;/iäile, quod meruit,

dem

Damafe,

lerí

| 11]

3. 4d nos, Ma.rïa eft mater no-

ftra, erga nos prodigiosé bona, &

füin

| OX

benefica; folüm opus eft cum fidu-

tnbot

ciafe ejus brachiis committere. l-

! idti

la apud fuum Filium plurimüm po-

T d

teít, nec eft in orbe Provincia, que

jfts

fru&us tante protectionis non pere

L

fenferit; efto ei devota;illa te ad-

fris

versiis demones propugnabit, tibi

d

viventi fingulares gratias exorabit,

te cum morte luctantem folabitur.

E

V

Itaque fzpe illam invoca, dicens:

!ïlm 1

O fancia Virgo , »2ea bona Mater a[fifte

sibis Clauavi ad te Doyeina, tu ti

j

Qüen

auxiliuu vaeum. Bern,

W

L. Crebró fan&Gam Virginem in-

"

terpella, maxime in precibus ma-

f

né, & vefpere tibi ufitatis; offer te

ïiOm;

ad ejus obfequia, & gratias pofce;

fts.

quibus te novit egere.

Enuncia

crebró dulcia Nomina JESUS, &

a

MARLAÁA : preftat haec, non item

| Nj

æ.

]

[]

uC o sor ):$

d

od n

doemonem, ferre in ore, fi quid

adverfum preter fpem ingruat.

qáter

Il. Nullam vite diem elabi finas;,

quin ejus honoribus aliquas pre-

: bon;j

cationcs dedices, atque has, ceu

cumf

tributum, tuz tamen devotionis

GU

[

j

"

indicium exacte perfolvas, — Potc-

min

ris dicere Horas, quas vocant ma-

iCl

;

]

jores, de B. Virgine, aut illas, quae

nony

|

1

iBfcribuntur de intemerato Vir-

lh t

ginis Conceptu 5 coronam, quae

dbl

ab ea nomen fortita efl, Marianam;

exort

aut aliam minorem,duodecim Zve,

(olit

& tribus Pster conftantem &c, vc-

D

dioti

riim ante omnia dic quot diebus

um d

Lytanias pro bona morte confe-

ii "

quenda.

IlI, Szpe in ejus honorem Mif-

of

fam fac audias, aut dici facias ;

offer eandem unà cum tuis preca-

ibts !

oftt

tionibus, caftigationibus, & reli-

45 pOf

M

quis actionibus DEO, in gratiani-

Fnu

mi fignificationem pro bencficiis;

qua in illam diffudit; & ut inter-

pj

veniente hag cceli,terreque Regi-

on u

d

P

na

$$ 202 )ä—

m

na in te gratias conferat, qua pc-

culiari ratione ad

| tht

: tuam falutem

licto

fpe&ant.

IV. Iisquiin unum coetum col-

V

le&i filii Marie audiunt , aggre-

Bu

gari cura.

Si huic caetui nomen

| Bing,

4 Rofario , id femel fingulis fepti-

| tmil

manis ampliori fervore recitabis,

| t

Si à fcapulari , id devoté geftabis,

| W

obfervando unà, qua ab his mem-

L5

bris legesexigunt, — Ceterüm cui-

| Vtün

cunque Mariang communioni no-

hit,

men dederis, cura pro debito tuo;

l

um r

ut omne punctum feras boni Con-

W

fodalis, atque é merito genuinus

E

fervus Marie dicaris, que non pa-

V

tietur pro impenfis fibi obfe

vices fuas defiderari,

qqiis

li

&t

V. Ad hore fonum femel dic

? Wi

ZAve Maria, Pontifex Leo X. mil-

| Mi

le dierum remiffionem indulfit;qui

huic devotioni vacaturi funt.

Ne-

!]

tid

D

que omitte mané , meridie, & ve-

t

fpere, ternum illud Zzelus &t

Qu

ures Romani Prafules, hec di-

. &uris

FTECEIT

d

&Quris ingentes é Chrifti meritis

yqup

thefauros;alii indulgentias vocant;

) filtt

lucro dederunt,

tD

VI. Exiens, aut rediens ad tu-

um conclave, dic falve noftre Do-

n

u Dona

minge, téque illi commenda $ ità

emulaberis multorum conftantem

yis p

