trum Epiſcopum Singalenſem, approbante
Cæegorio XI. Oratio eſt Ambroſiana, & habe-
tur in Sacramentario Gregoriano eum aliis dua-
bus, quæ dicuntur in Miſſa; Officiumque Milſ-
ſæ in Antiphonario. Clemens VIII. inter feſta
ſecundæ claſſis collocavit, mutavitque Anti-
phonas ad Laudes, ut eſſent eædem quæ in E-
xaltatione: quia priores hiſtoriain continebant
dubiam. Si concurrant feſta Aſcenſionis & In-
vêntionis s. Crucis, fiat commemoratio de feſto
§. Crucis, lieet videatur feſtum de codem Do-

De Feſits Nandktorum menſe Maio. 171

lexta de communi Apoſtolorum : tertiæ Lecti-

mino; & differentia ſatis patet in divergtate
myſterii, quidlquid alii contra ſcri pſerint.
Alexandri, &c. cum Juvenale Confeſſore,
Primorum trium mentio eſt in Sacramentarie
Gregorian. Juvenalis quoque in Antiphonatio
Gregoriano ;ꝛ omnium ſimul in Miſſali Vatica-
no antiquiſſimo, vol. 7776. Simplex/vo, Ofſpciũ
Gregorianũ. In Oratione titulus (Martyrum)
omittitur, quia Juvenalis non fuit Marryr.
4 Monicæ. In Breviar. Vatican. velu. 47r5.
Simplex in M. S. & à Pio Quinto, cum Ofſicio.
[Modò tamen, ut ſupra notavi, Clemens IX.
aun. 1669. Oratione, & ectionibus ſecundi &
tertii Nocturni propriis ad ritum ſemidupli-
cem de præcepto elevavit.] Pro Oava ejuſdẽ
(quæ celebratiir ut plurimu apuꝗ alumnos ſancti
Auguſtini, & proprias habent Lectiones)indica-
tum eſt ſatis in octavario, datæq; ideò ſunt Le-
ctiones de Communi; poſſunt tamen etiam legi
in die Octava, quæ Fer. y. Dom. 4. Qudragelſ-
habentur in Breviario.
Joannis ante Portam Latinam. Iu Appen-
dice Gregoriana, & Gemmalib. g. cap. 160. Se-
midup. Durand. loco cit. Duplex à Pio V. ut in
Breviario v5o Clemens VIII. Duplex majus de-
claravit eſſe. Si occurrat in Sabbato Aſcenlſionis,
legitur initium Epiſtolæ Dominicæ ſequentis,
in qua deinde legi poſſunt Lectiones Feriæ 2.
ne bis initium legatur immediatè. Ita in reco-
gnitione poſtrema Breviar. Si occurrat in Do-
minica, vel Feria 2. Rogationum, convenit ut
nona Lectio conjungatur Octavæ, quia in illa de
martyrio illius agitur.
7 Stanislai. In Breviario Vatican. vol. g21.
à Clemente VIII. reſtituitur anno g.. à quo &
ritus ſemiduplex & Officium decernitur; hae
nimirum die, licet obierit die ſequenti, ex No-
tis Baronii in Martprologio, quæ impeditur ma-
jori feſto. Petrus Gelaſin. in ſuo Martjfrologis
ſcribit obiiſſe die undecima Aprilis, quæ item
impedita eſt feſto S. Leonis.
⁸ Apparitionis Michaelis Archangeli. Hu-
jus feſti meminit Alexand. II. Ep'ſt. a Petrum
Archiepiſc. Dioclenſoem, in qua concedit eidem,
ut poſſit uti Pallio in duobus feſtis s. Angeli, &
in aliis de more. Explicat recentior hunc tex-
P 2£ tum

ℳ

116
tum de duobus Feſtis, quæ ſequuntur immeclia-
tè diem Palchatis; at unde probat dici hæc duo
Angelorum feſta: An quia Mediolani celebra-
cur feſtum Feriæ 2. Paſchatis apud Ædem §. An-
geli? anmuit ille. Certè Urbanus II. conceſſit u-
ſum Pallii etiam in feſto s. Michaelis in Epifel.
ad Berengarium Tarraconenſ. Arcleepiſ.- quod
adnotavit idem boni nominis Auctor. Conti-
git Appatitio ſub Gelaſio, eæ Sgebert. in Chro-
nico. Ob aliam apparitionem, ante eam quæ in
Gargano monte (ait Baron. in Mertyrologie)
agebatur feſtum: & habetur in Miſſali Vatica-
no volum. 477o. Semidupl. apud Durand. loco
gitato, & in Breviario .o. Duplex à Pio V. Du-
plex majus à Clemente VIII. ille addidit primas
& ſecundas Lectiones: hic Homiliam s. Hilarii.
Reliquum Ofhcium à Feſto Dedicat. ſumitur,
ritu tamen Paſchali. Octava Benedictio, Quo-
rnw, Feſtum, &. ut ex. Lectione patet. Lecti-
enes autem pro Octavaà nobis alias editæ, & 4
S. Ritunm Congregatione approbatæ, refor-
matæ fuerunt in Octavario Romano. Quod ſi
Feſtum A pparitionis transferatur ultra tempus
Paſchale, fat ut in Septembri : ſi occurat in Feria
ſecunda Rogatiomiun, Octavæ Lectioni conve-
nit adjungi nonam, in qua de SS. Angelis.
9 Gregorii Nazianzeni. Manuel de Feris.
In Breviario Romano non ante annum vo.. ut
notavi diligentiſſimè perluſtrans multa Miſſalia
& Breviaria antiquiora: neq; de eo fit mentio in
Breviario edito vο. Duplex ergo cum Officio
toto à Pio V. ſi transferatur, mutatur tertius ver-
ius Hymni, Ite Confeſor.
IO [Antonini Epiſcopi Confefſſ. ab Ha-
driano VI. ann. Irzy. Sanctificatus, à S. Kitunm
Congregatione Oratione & lectionibus ſecun-
di nocturni propriis die 21. Novemb. lIééz. Flo-
rentinæ tantum dioceſi conceſſis: die autem i.
artiii6g. pro univerſali Eccleſia per mo-
dum Setniduplicis ad libitum permiſſis glorifi-
catus cum 9. lectione]
Gorcdiani & Epimachi. In Antiph. & Sa-
cramentario Gregoriano. Simplex in M. S. 1 fo.
Officium Gregorianum.-
12 Nerei, Achillei, &c. excepta Domitilla

Comment. ia Ralr. Brev. Selt. VII. Cap. Z.

quæ obiit die 7. Maii, & quam, ob hodiernam
translationem addidit Clemens VIII. omnes ha-
bent. Feſtum in Antiphonario Gregoriano, ubi
habetur officium Millæ. Orationes etiam legun-
tur in Sacramentario Gregoriano, non Roma-
no, ſed à Pamelio edito. Pancratii feſtum habetur
in Comite S. Hieronymi. Simplex in M. S. & 7e.
omnes autem ritu Semiduplici à Clemente VIII.
coli jubentur, qui addidit lomiliam cum Evan-
gelio, & Lectiones ſecundi Nocturni ampliavit
in laudem Domitillæ, inſtante Card. Baron. qui
pridie transtulit in Eecleſiam eorundem, & titu-

lum ſuum, corpora trium primorum anno 159.

reliquum Officium eſt Gregorianum. Si oecur-
rat hoc feſtum in feria ſecunda Rogationum,
convenit;: ut Octavæ Lectioni adjungatur no-
na;, in qua de Sanctis agitur. Si venerit extra
tem pus Paſchale; quia transferatur, mutantur
Antiphonæ, & Reſponſoria, non tamen dicitur
B. Hæc eſt vera fraterzitas, quia non ſunt omnes
fratres. Vide Sect+eUÜOmnenz §. c.2. m. 9. Miſſa cum O-
rationibus & Evangelio propriis dicitur, ut in
Communi extra tempus Paſchale.
14 Bonifacii. In Breviario Vaticano volum.
4773. cum novem Lectienibus in Breviar. ve.
cum duabus à Pio V. “
16 Ubaldi. A Cæleſtino HI. anno 1792. in Bre-

viario Vaticane volum. 176o. A Paulo V. Duce

Urbinate procurante, reſtitutum eſt Feſtum die
24. eptemb. quia hac die 16. creatus ille fuit
Summus Pontifex, & huic ſeniori natus eſt fi-
lius anno 16ρ7 Simplex in M. S. Oſſicium à Pau-
lo V. editum eſt /2. Decemb. 16ov. * [Demum
Semiduplex S. Rit. Congregatio 1I. Febrnuara
1782. indultit cum Oratione, & propriis ſecun-
di Nocturni Lectionibus.
* 18 [ Venantii Martyris. Feſtum eum
Hymnis, Oratione, & Lectienibus Clemens
X. anno 6zo. Semiduplex præcepit.]
19 [Petri Coœleſtini Confeſſ. pont. Cle-
mens I X. die 2. Iulii 1665. Semiduplex, poſt-
modum ut Ordinis Cœleſtini Inſtitutor Du-
plex eſt præceptum, cum Lectione IX.]

Pudentianæ. In Antiphon. Gregoriano:

poſterius tamen eſt Gregorio, ex Pamelio ibid.

ner in N
) beiut

enit Muemtooe,
agoinlergit Ni
eVII erſei

ude h. ten
Gilci
5 Mais)
un ann 607.
Comum dbome

eNre 21 5 Rit
se0ntone,
Pllppi
o as lbbitum

. an appleb⸗

nMenetatione
IEN naican. ol

Ein hleche
melmnde 5Dhuil
Arnis vetlus l
ums Dahr

tüleunrio,

eldenin che?,
ſumcCxwer
Hapr In
l
ollle. In
dra Madeb
UmhVI. An
Ae Ner lum,

3 da

1
(Ar
nihlarcc

13

I Wnnemati

zeumn chtu

bhodiernan
Il. omnes la.
Soriano, ub
etiatm legun.
non Romz-
ſtum habetar
n MS. & .
lemente Illl.
mcum Evan.
tniampliazi
d. Baron. gui
ndem & tin.

umn anno ,.
um. Si ecul-
Rogationun.

Gjungarur w.
venerit eut
ur, miltantut
tamen dicitut
n ſuntommnes
MiſſacumO-
dicitur, urin

icano vo⅛e.

Breviar./5)t

o In in re-

Io V. Dce

eNt Feſtum de

nns ile at

ei natuselt h⸗

Bciumd Du-

* Demum
1. Felmcms
opris ſecln⸗

Teſtum eum
us Clemens
1 C-
plex, pol.
tutor Dr.
X)
gollano

melioiht

.

De Feſtis Sanctorum menſe Junio. 15

Simplex in M. S. & 175ο. Officium Gregor.
20 [Bernardini Senenſ. Confeſſ. Me-
minit Martyrologium Baronii. Sanctorum nu-
mero inſcripſit Nicolaus V. 1470. 20. Marti. Ale-
xander VII. ex ſententia S. Rit. Congregati-
onis die J. Septemb. Iézz. Officio honoravit ſe-
miduplici.
25 [ Mariæ Magdalenæ de Pazzis Virg.
uam ann. 16ο7 defunctam Clemens X. in
Sanctorum album referens, approbatis 29. No-
vemb. 16eo à s. Rit. Congregatione Lectioni-
bus & Oratione, Officium præcepit Semidu-
lex.
* 1 [Philippi Nerii Confeſſ. Feſtum cum
Officio ad libitum ſub Urbano VIII. 6. No-
vemb. 162 . approbato fieri potuit. Quod Cle-
mens X. duplex ſub præcepto inſtituit cum
commemoeratione & IX. Lectione Eleutherii.
In Miſſ. Vatican. volum, 4743. ſimplex in M.
S. & ο In Lectione Martyrologii legatur
primo loco de S. Philippo; ſi transferatur mu-
tatur tertius verſus Hymni, Ee Confeſſor.
27 Joannis Papæ ut dictum eſt de præce-
denti Eleutherio, ſed hic dies translationis
eſt: obiit enim die 2/. & die 22. Romam fuit
translatum Corpus, ex Baron. in Met. Martyrol.
3o Felicis Papæ. In Appendice Gregor. Sim-
pl. in M. S. & 1710
31 Petronillæ. In eadem Appendice à Teu-
tonicis, ex Radulph. Propeſit. 1z. Simplex in
M. S. & 7ρ. Lectionem dubiam de ea ſuſtu-
lit Clemens VIII. Anton. Gallonius optimè ne-
gat eſſe Petri filiam, niſi velis eſſe ſpiritualem
tantum.

De Feſtis Sanctorum menſe
n1o.
CAPUT VIII.
1 Etri & Marcellini. In Antiphonario &
1 LSacramentario Gregoriano. Agebatur
tamen Feſtum eorum tem pore §. Gregotii in
menſe Decembri, niſi ſit mendum in Codice
ejuſdem in inſeriptione. Homil. 6. in Evangel.
ua habita fuiſſe dicitur in die natali ipſorum

Eraſini Romæ tantum, Radulph. Propoft.
22. & in Miſſali Vatican. volum. 4743. ſimplex
M. S. cum novem Lectionibus in Breviar. /r50.
à Pio V. ſimplex. Officium Gerg. ſed cur Eraſ-
mus ulrimo loeo: nam Epiſcopus eſt, & Mar-
tyr: fortaſſe quia primi duo erant Romani, qui=
bus & Conſtantinus Eccleſiam ædificavit ex Bre-
viar. in feſto dedicat. Baſilicæ Apoſtolorum 17.
Novensbris.
6 Norberti. A Paulo V. 14. Mvembrir
1620. cum ritu Semidupl. & Officio die go. Mar-
tii 1621. approbato à s. Riruum Congregati⸗
one modè Duplex eſt præceptum] In Le-
ctione Martyrologii ponatur primo loco: ſ
transferatur, mutatur tertius Verſus Hymni,
Ne Confeſſor. Circumfertur Decretum Urba-
ni VIII. anni 6zr. quo transfertur hoc Fe-
ſtum in diem 11. Julii. Sed idem Pontifex an-
no 1631. declaravit, ab Ordine Præmonſtra-
tenſi transferendum eſſe, & à nonnullis aliis.
9 Primi & Feliciani. In Antiphonario &
Sacrament. Greg. ſimplex in M. S. & 1vyo. Of-
ficium Greg.
10 [Margaritæ Scotorum Reginæ viduæ.
5. Rituum Congregatio 22. Jannar. 1677*. Of-
ficium ſemiduplex de Cõmuni nec Virg. nec
Martyr. permiſit; eadem s. Congreg. die t.
Februar. 1679. annuente Pontifice cum ſpeci-
alibus lectionibus & oratione recitari manda-
vit Officium ſemiduplex.
II Barnabæ. In Appendice Gregor. & ex
generali conſuetudine Radulph. Propoſ. 17: Se-
midup. apud Durand. & Radulph. locis citat.
Duplex in Brev. o. Addidit Lectiones primi
nocturni Clemens VIII. auctore hujus Operis
procurante in honorem hujus, à quo Barnabi-
tæ vocantur; qui item mutavit Evangelium
cum homilia, & declaravit eſſe duplex majus.
Si venerit ante Pentecoſten, Miſſa erit ut in ſe-

ſto s. Marei, exceptis Orationibus. Epiſtola &

Evangelio, quæ dicuntur ut in Propria Miſla:,
officium quoque ut in tempore Paſchali.
12 Baſilidis. &c. Primi tantum in Antipho-
nario Gregoriano, aliorum verò poſt Grego-
rium in Antiphonario fuiſſe poſiuum offcium

S Comment. in Rutr. Brev. Sect. VII. Cap. S§.

Miſſæ, nosat Pamelius; omnium verò ſimul in
Sacrament. ejuſdem habentur orationes, qua-
rum prima Ambroſiana eſt ſumpta de Feſto 58.
Vitalis & Agricolæ, mutatis nominibus.
13 Antonii Patavini. In Miſſali Vatic. volu.
471a3â. à Sixto V. refertur anno Iséb. cum no-
enmn Lectionibus, in MM. SS. quæ, ut initio
dixi, erant Franciſcanæ. Duplex àa Sixto V. Se-

midupl. (ut olim) à Clemente VIII. (NQunc rur-

ſus Clemens X. 1670. Duplex præcepit) Offi-
eium ſi transferatur, mutatur tertius Verſus in
Hymno, MNe Confeſſor.
14 Baſiki. Obiit Calendis Januarii „ inh ea
die habetur Feſtum in Breviario Vatic. vol. 42 2.
Alia Breviaria habent in Octobri, ut in Vatic.
vol. 4759. Ordinatus dicitur anno 3é69. hoc men-
ſe, & die/4. ideò nunc communiter hac die ce-
lebratur ſimplex in Breviar. eclito Igo. Novem
Lectionum à Clem. VI. ut in calee Martyrolo-
gii M. S. apud Fortunatum Scacchum. Duplex
cum Ofcio, à Pio V. in Hymno Ste Confeſ-
ſor, mutatur tertius Verſus.
1½ Viti, Modeſti, &c. In calce Sacramenta-
rii Greg. Creſcentiæ vero in Appendice Gre-
goriana. Simplex in M. S. & zo. Oſhcium Greg.
Oratio eſt Ambroſiana. .
I8 Marci & Marcelliani. In Antiph. & Sa-
eram. Greg. ſimplex in M. S. & 157o. Officium
Greg. Z
1 Gervaſi & Protaſii. Extat Sermo s. Am-
broſii in Comite s. Hier. Habentur Epiſtola &
Evangelium. Et quia eo die conciliata pax fuit
inter Imperatorem Romanum & Regem Lon-
gobardorum, s. Gregorius compoſuit Introitum
Miſſæ huias Feſti Loquetur Dominus pacem,
& c. Durand. lib. 7. cap. 3. & habetur in Anti-
phon. Gregor. orationes autem in Sacrament.
eja(dem. Simplex in M. S. & 177o. Officium
Ambroſianufh eſt, ex Radulph. Prpoßit. /9. ſed
non illud, quo nos utimur.
21 Süverü. In Miſſali Vatic. volum. 4747.. 4
Gregonio VII. ex Microl. cap.4 3· Romæ tantum,
ex Radulph. Propoſ. 22. ſemid. ex Microl. cit. &
in Brev. Mo. Simplex à Pio V.
22 Paulini. In Appendice Gregoriana, ſim-
plex in M. & ro. ut hodie.

23 Vigilia s. Joannis Baptiſtæ. Beda memi-
nit. Officium à Pio V. Oratie tamen antiquieor
in Sacramentario s. Gregorii; Ofſicium Migæ
in ejuſdem habetur Antiphonario, & in Ce-
mite S. Hieron.
24 Nativitatis Joannis Baptiſ,æ. Auguſtinus
& Maximus ſermones habuere de hoc Feſto.
Ordo Roman. meminit, Comes s. Hieron. An-
tiphon. & Sacrament. Gregorianum, in que
omnes habentur Orationes Miſſæ; ſed prima
eſt Ambroſiana ex Pamelio. Ab XÆgyptiis cele-
bratur ex Cyrillo Alexandrino, ait Raron. an-
no g2ε2. à Græcis etiam, ex Manuele tit. de Fe-
riis. Duplex majus dicitur à Durando & Radul-
pho loc. citatis. Ofſicium à s. Gregorio. Hymni
à Paule Diacono, qui raucedine impeditus ſa-
nitatem impetravit, quam initio Hymni, qui ad
Veſperas dicitur, poſtulavit, Durand. lib. 2.
cap. I 4. De artificio primæ ſtrophæ vide ſect. y.
ap. 6. pag. 5. Amal. de Ordine Antiphon. cap.
y. notat in hoc feſto legi multa de Iſaia & Je-
temia; quia Iſaias de Ioanne prophetavit, Je-
remias oanni fuit ſitnilis in ſanctificatione. In
tertio irem Nocturno addit non dici Alleluis iis
Antiphonis, ſicut in tertio Nocturno Apoſts-
lorum; quia, inquit, N ativitas Joannis extitit
ante Chrifti Relurrectionem. Aptiphona ad
Benedictas non impedit, quin inchoetur Can-
ticum Benedibétus à capite de more; quia Ru-
brica generalis loquitur de antiphona, quæ eſt
eadem eum Cantico: at in antiphona hac deeſt
Dominns. Cæterum accidit Nativitas §. Joan-
nis in die veneris, ut rectè colligit ex Nativita-
te Chriſti Azor. Part. 2. liß. 1. Capite 25.
26 Joannis & Pauli. In Comite s. Hierony-
mi, & Anmtiphon. & Sacrament. 8§. Gregorii,
ſemidupl. in M. S. & /7½ Je. nihil Durandus de
iiſdem. Officium Miſſæ habetur in antiphona-
rio Gregoriano, & Orationes in Sacramenta-
rio; ſed prima eſt Ambroſiana, de SS. Gervaſio
& Protaſio. Pius V. mutavit Evangelium, &
addidit Homiliam. In ſecundis Veſperis adeſt
ritus ſpecialis contra Rubricam generalem de
oneur. Oſſicii nam. g. qui tamen sbidem ſigni⸗
ficatur iis verbis, niſi aliter ſignetur: & ratio
eſt, quia fuêre nobiles Romani. Veſperæigitur
ſecundæ

kemmin
nblorest

Ai Phorſek

armuneferen
Erltbiiu genen
Ieonis In

ülum ckpe
M n ls n
Cun mignins

6 ſla ncto⸗

Relpun Pigie
uHeonym in

biun Mlr ejn

ſtumn orpot.

(Kerumenta
tken Sactament⸗

.

memorationis:
Id nOgcinm

alela n

Ttenin deriut
9Nenikhal.
lit Coness ⸗
Oln Euneran
Wnſkielhitgen
nfüintnn ,
ag; Mnl
lanz 1od d
limi Iin 0
WMiim fit
Mlmen erſi⸗
Ullnini Reli
uleerns dei,
ttrori,
an Doran
Wenknni
Lumad
ein K
ehren or
lmiine .
Adite Nicke

.

Beh mem.
n amtigtior
Ncium Mille
, & in Co⸗

Auguuſtinnd
e hoc beſto.
Hieron. An.
um, in gle⸗
Syptiiscele.
t Baron. an-
cletit. 4. .
do&Radul.
otio Elymn
mpelltu lr⸗
Vinni,liad
Irand. k.,,
vide /el.
ntiphen.
lain & ⸗
hetant, ſ.
kcationc. In
Alelkain
no Apolts.
unnis ertit
Niphom
oetul Can-
i Ru⸗
na, gor eſt
hacdeek
5 onn-
XNaivite-
2,.
. Hierony⸗
Crepoti,
rands de
tntiphone⸗
ctamenti-
Geryalo

clium, X

perig eſt
eralem N
len loni.
K lari⸗
erripitu
ſunir

. =U 6

De Feſtis Sanctorum menſe Junio.

ſecundæ erunt integræ de ſanctis; cur non pri-
mæ, nobiliores ſecundis? ita placuit Majoribus
noſtris. Si hoc feſtum concurrat cum Domini-
ca, aut transferatur, in ſecundis Veſ peris ſeque-
re Rubricas generales de concurrentia Ofſicii.
28 Lconis. In Sacramentario Gregoriano,
ſed additum eſt peſt obitum s. Gregorii. Semi-
dupl. in M. S. & τ. Durandus non habet of-
ſicium antiquius Pio V. qui Homiliam addidit
pro Vigilia Sanctorum Apoſtolorum, de qua
vide ſupra in Vigilia s. Andreæ. Vigiliæ memi-
nit Hieronymus in Comite, ſeu Lectionario.
Officium Miſſæ ejuſdem Vigiliæ legitur in an-
tiphonar. Gregor. ſed Orationes aliæ ſunt in e-
juſdem Sacramentario. Prima tamen Oratio in
codem Sacramentar. legitur in calce Miſſæ
Commemorationis s. Patili, quæ deinde trans-
lata eſt in Offcium Vigiliæ. Pamelius eam col-
locat in Vigilia. Sr transferatur Feſtum, muta-
tur tertius Verſus Hymni, te Confeſſor.
29 Petri & Pauli. Ambrofius Sermones ſex
habuit. Comes s. Hieron. habet feſtum, & Or-
do Rom. Senater autem Feſtus obtinuit majo-
rem feſti celebritatem ab Anaſtaſio Imperato-
re, qui obit anno 516. ex Niceph. libro t. E-

For. cap. 39. Manucl meminit eit. de Feris.

Duplex majus apud Durand. Lectiones primi
Nocturni, ut in Ord. Romano. Hymno ad
Veſperas additum fuit Pij V. juſſu, O felix
Roma, &c. & ad Laudes, Doctor egregie Pau-
ie, quos tamen Verſus ego legi in Breviar. M.
§. Coll. Aniciani. Reliquum Officium à 5. Greg.
ſcut & ſequentis diei, ex Microl. cap. 412. di-
viſit enim s. Gregorius hæc feſta ad eorum ma-
jorem cnltum, Durand. ib. 7. c. 17. Habhetur
Officium Miſſæ utrinſque diei in Antiphona-
tio & Sacramentario s. Gregorii.
30 Commemoratio s. Pauli, à §. Gregorio,
ex Ord. Roman. & Microl. loco cit. In A ppen-
dice Gregoriana vocatur Celebrita, S. Panuli;
in Codice Pameliano, Marale & Pauli. Sole-
bat, ait Baren. in Met. Martrrologii Summus
Pontifex obire pridie Pontificias functiones in
utraque Eccleſia, s. Petri & s. Pauli: diſtantia
verò locorum, conſultius viſum eſt duobus die-
bus integrum de iis agere Feſtum. Duplex mi-

119

nus eſt apud Durand. lib. 2. c.7. legitur ſermo

§. Auguſtini, ut in Ord. Romane. De reliquo
ofheio diximus præcedenti die, ex Micrologo;,
& habetur, ut ſupra dictum eſt, in libris Gre-
gorianis.
Dices: Cujus claſſis eſt hæc S. Pauli comme-
moratio? Reſpondeo: Non eſt primæ, niſi u-
bi eſt Patronus, vel Titularis; Non eſt ſecun-
dæ, quia admittit in Laudibus commemora-
tionem de Octava s. Joannis. Non eſt Duplex
majus, quia non habet integras utraſque Veſpe-
ras. Non eſt Duplex minus, quia Apoſtoli fe-
ſtum eſt ſecundarium. Eſt ergo unicæ claſſis, &
unico debentur unica Paulo: ideoq; Comme-
moratio nominatur, non feſtum.
Si transferatur in diem 4. Julii, ut ia Tabu-
lis noſtris num. 3g. ratione Octavæ Corporis
Chriſti, aut in aliam, non impeditam Feſte
novem Lectionum; totum Officium à primis
ad ſecundas Veſperas incluſivè fit ut in propria
Eceleſia, omiſſa commemoratione Octavæ S.
Joannis, & ita decretum eſt in recogniitone
poſtrema Breviarii, conſideratis omnibus quæ
hinc inde adduci poterant, & S. Panlo faven-
dum fuit in caſu dubio. Quod autem ſit ali-
quando transferenda hæc Commemoratio, ha-
betur apertè tit. i. de Concurrentia Offcii num.
7. in iis verbis, Excepta Oct. Corp. Chriſti con-
currente cum clava S& oannis Baptiſtæ, in qua
de ſequenti fit aantum Commem. Non tamen
ubique transfertur: nam in propria Eccleſia,
ubi Commemoratio eſt primæ claflis, fit de S.
Paulo cum commemoratione Octava Corpo-
ris Chriſti tantum, ex Rub. de T'ansl. Feſtorun
7o nnm. 1. in iis verbis: Exceptis tamen Feſtis
Nartivitatis . Zoannis Baptiſtæ, & S&S. Apeſto-
lorum FPetri & Pauli, quæ in die Ollava Cor-
poris Chriſti celebrantur. Et pro Feſto intelli-
gitur etiam Commemoratio hæc S. Pauli, in
Propria fcilicet Eccleſia; ut ex Ofpeio patet .
quod excludit in Laudibus, cõmemorationem
Octavæ S. Joannis; translata verò hac com-
memoratione, tunc in die Octava Corporis
Chriſti fiet commemoratio in Laudibus & ſe-
cundis Veſperis, primo de Octava S. Joannis,
deindle de Octava SS. Apoſtolori, per Antipha-
Nas ,

—

120
nas, quæ dicuntur infra Octavam eorundem,
& Orationem feſti communem iiſdem. Neq;
dicas, male ſicri de Octava §. Pauli ante feſtum
illius per quatuor dies zo. Junii, 1.2. & 3. Iuhii,
quia feſtum ejuſdem celebrati cœptum eſt cum
S. Petro, quamquam ſine propriis s. Pauli Lau-
dibus, quæ habentur in Antiph. Lectionibus S&
Reſponſoriis Commemorationis: quæ & ideo
contrarium ſcripſit nonnemo non ſunt om-
aino tacendæ.
Si dies z0o. fuit Sabbatum, in ſecundis Veſpe-
tis, quæ ſunt in Antiphona commemorationis
communes ambobus Apoſtolis; commemora-

tio Dominicæ Heri debet poſt Apoſtolos, non

ante, quod malè notavit & docuit recentior,
non advwertens qued hæ ſecundæ Veſperæ Du-
plices ſunt nobiliores Dominicâ.

De Feſtis Sanctorum menſe
Julio.
CAPUI IX.
1 Ctavæ S. Joannis Beda mem 'nit, & ha-
betur in Miſlali Vatic. 4242. inter ma-
jores Octavas eam numerat Radulph. Eropoſ.l9.
Semidupl. apud Durand. lib. 7. cap. 1. & in Bre-
viar. 15o. Duplex à Pio V. qui & ſermonem S.
Maximi addidit. Si contingat non legi de Ho-
milia s. Ambroſiii, quæ habetur in ſecunda vel
quarta die infra Octavam s. Joannis, ob Domi-
nicam ocurrentem infra eandem, poterit legi
quod omiſſum eſſet in die Octava, ad varieta-
tem & ad libitum, quod notavimus in Tabulis
Ordinis noſtri perpetui A. B. C. literarum Do-
minicalium: & eſt conforme Rubricis Octava-
rii Romani.
2 Viſitationis beatæ Mariæ. Ab Urbano VI.
anno 1559. à Bonifacio X. publicatum eſtanno
ſe quenti /390. ex Bzovio anno eodem. Extat De-
eretum de hoc feſto in Concilio Baſilienſi Seſſto-
ne 43. anno I11. qua nimirum die finita eſt Vi-
ſitatio beatæ Mariæ in domo Eliſabeth, ut ait

Azor. part. 2. lib. 1. 6. 23. qucft. 2. Apud Ordi-

nem Minorum celebratum fuit ab anne 1263.
6ex Annal. Min. Duplex in Breviar. 1770. cum
Ofcio proprio: quod mutavit Pius V. excepta

*

Comment. in Rubr. Brev. Sect. VII. Cap. 9.

Homilia: ſed Clemens VIII. ferè totum, ut ho-
die habetur, complevit, præſertim Antipho-
nas & Reſponſoria; majuſque Duplex eſſe de-
claravit.
Proceſſi & Martiniani. In Antiphonario &
Sacramentario Gregoriano, ſed poſt Gregorium
ait Pamelius. Simplex in M. S. ſemidupl. in Brev.

15 7o. Pius V. reſtituit, ur olim.

ς Octava Apoſtolorum. In actis S. Sebaſtiani
in martyrio S. Tranquillini, de quo Martyro-
log. hac die. Comes s. Hieron. meminit. S. Leo
ſermonem habuit in hae die: habetur etiam a-
pud Bedam, & Radulph. Propoſ. 19. qui & ap-
pellat Octavam majorem. Duplex minus, à

Durand. lib. 7. cap. j. & in Brev. vo. Ofſſicium

Gregerianum, ex Schultingio; & Officium hu-
jus Miſſæ habetur in Antiphonario & Sacra-
mentario s. Gregorii; ſed Orationis auctor eſt
Leo II. ex Durand. lib. z. cap.1J. vel Leo . ex
auctore Ligni vitæ lib. j. ex Platina, & aucto-
re Breviar. Chronologici; cum eſſet eertaturus
Conhtra Saracenos ad Oſtia Tiberina: Pius V.
miutavit per totam Apoſtolorum octavam Le-
Ctiones ſecundi Nocturni.
8 Ekzabeth Reginæ. Portugalliæ viduæ. Of-

ficium ad libitum fuit ab Urbano VIII. ejuſdem

Officii auctore ſemiduplex anuo 1630. & à Cle-
mente X. 167o. celebratum die 4. Julü, quod
nunc in diem . translatum ſemiduplex eſt de
præcepto, & legitur in Martyrologio primo
loco.
10 Septem Fratrum. Officium Miſſæ in An-
tiphonario & Sacramentario Gregoriano habe-
tur. Rufſfinæ & ſecundæ. In Miſſali antiquiſſi-
mo Vaticano voelunz. z2o. Romæ tantum, ait
Radulph. Prepoſ. 22. cum novem Lectionibus
in M. S. Simplex in Breviar. 7570. Scmidupl.

3 P; . — — .
à Pio V. cum Officio, ut diximus, Gregoria-

no, cui Pius V. Homiliam addidit: quæ hodie

legitur. Si transferatur hoc feſtum in Feriam
ſecundam „convenit, ut octavæ Lectioni ad-
jungatur nona, in qua de iis agitur.
11 Pii Papæ. In Milſlali Vaticano vel. 4743.
Semid. ex Microlog. cap. 77. Romæ tantum,
ex Radulph. Propeſ. 12. Simplex in M. S. & ”.
KKhodie.

I2 Joans

kar Ure

omni
N commen
Periri,dein
Ciisloltitueo
Mbors
rechato, H
zürelech
e bius V.⸗
Uledionem

lo.

Anleii
Cndpl er
Alatloh.,
Pknianpl
ro⸗
1Donavent
rutro V.
Kroy morat
Ggloho
E Hennci n
n Dbano
fintme erd

nn Ee e

Nongg.
MCNnzar
i Acſleb, an
Apumannorn
euteeneng
Ellen baceh
Wlllevanm
Aeri nn
MMben dt

4
Amg Khil
an der.

Ranem.
ynphero
igrlene
Men
Mgrtt
ikhonmn
dnlen
c
ntt Urri⸗
larli

—

nI

töen, tho⸗
n Amihho.
plexcſede.

phohato
GCrepotinm
uplinbres

Kebalkini
0 Manh.
minit. led
tur etiam .
19, i e⸗
X ming, 1
Vo. Oſkcium
Oäumkr
lio & rn.

his antor A.

elleolya

1a, & Auct.

Getcertaroros
tina: Pius 1.
OCkarem le⸗

e idhe 0:.
VI euden
G1. E10.
.li, gtol
gupeeret e
Nogo ftimo

Mille in⸗
orinohi⸗
li miquil⸗
2 tuntuln, it
lectontb
N. Senicln
5 tepole⸗
it: que lole
Gmn in ketm
leclioni l⸗
1.
10 . 4 45

Dme tantumn,
MS

un

—
De Feſtis Sanctorum menſe Zulis. =JM

12 Joannis Gualberti Confeſſ. à Clemente
VIII. commemoratio tantùm in recognitione
Breviarii, dein ſemidup ad libitum, nunc ut Or-
dinis Inſtitutor duplex, cum commemoratione.
Naboris & Felicis. In Miſſali Vaticano pro-
ximè cſtato, Romæ, Radulph. Propoſ. 22. ſim-
plex ſine Lectione in M. S. cum tribus in Brev.
15o. Pius V. antiquiora Breviaria ſecutus nul-
m Lectionem legi mandavu. Oratio eſt anti-
quior Pio.
13 Anacleti. In Miſſali Vaticano vol. 4745.
ſcmidupl. ex Microlog. cap. 12. Romæ tantum,
ex Radulph. Propoſit. 22. ſimplex in M. S. &
15Fo. ſemidupl. à Pio Quinto, utolm, unà cum
Otncio.
14 Bonaventuræ. à Sixto IV. deinde uti Do-
ctocis à Sixto V. &α. ſemidup. à Pio V. Duplex
à Sixto V. mutata Oratione, quæ erat Exanudi:
& Evangelio Doctorum addito.
I5 Henrici primi Imperatoris. Commemo-
ratio, ab Urbano VIII. in recognitione Brevia-
rii inſtante Ferdinando Auſtriaco Imperatore
anno /s1U de quo legendum erit primo loco in
Martyrologio. Orationes Miſſæ habentur in

Bulla Canonizationis s. Cunegundis, s. Hen-

rici conjugis, auctore Innocentio III. & mu-

tato tantum nomine in nomen Henrici. Quod

deinde Clemens X. 25. Febrnar. 16z1. per uni⸗

verſalem Eccleſiam ſemidup. per Germaniam

vero duplex, cum lectionibus & Oratione pro-
priis recitari præcepit.
17 Alexii. Inſtitutum fuifſe Feſtum circa an-
num /1200. ait Chronicum Germanicum cit. à
Schulting. & habetur in Brev. Vatic. vol. 42791.

fimplex in Brev./o. hodic autem Romæ du-

plex, extra eam ſemiduplex.
18 Sympheroſæ, & filiorum. In appentice
Gregor. Romæ tantum, ait Radulph. Propoſ. 22.
ſimplex in M. S. & /7ο. ut hodie.
20 Margaritæ. In Litaniis ſit de ea mentio in
ordine Romano, item in Appendice Gregor. &
in Concil. Oxonienſi, ſimplex in Brev. /yro. Pius
V. ademit lectiones incertas de ejus martyrio,
& mutavit orationem.

21 Praxcdis. In Antiph. Greg. fümp. in M.

S. & Fre. Officitma Greg.

Tom. II.

22 Mariæ Magdalenæ. Habentur oratie-
nes ad miſſam in Sacrament. Gregor. à Pame-
lio edito; qui tamen notat eas eſſe poſteriotes
Gregorio. Anſelmus meminit Feſti Epiſt. ad
Ermulphum de generali conſuetudine teſtatiir
Radulph. ropoſit. 17. & habetur in Miſlali Va.
ticano vobum. 4743.. ſemidupl. apud Durand.
lib. 7. cap. I. Duplex apud Radulph. cit. rurſus
ſemidupl. in Breviar. vvo.taadem Duplex à Pie
V. qui mutavit Capitula, addidit Hymnum ad
Veſperas (quem Clemens VIII. correxit) &

alium ad Laudes, mutavitque Lectiones, &

ordinem Reſponſoriorum. Clemens VIII. mu-
tavit Hiymnurn poſt Invitatorium, quem acce-
pit ab ordine Romano, in die Palmarum, Nar-
do Maria. piftico- cui tandem extremam im po-
ſuit manum Urbanus VIII.
23 Appollinaris. In Antiphonario & Sacra-
mentario Gregoriano. Petrus Chryſolog. ſer-
monem habuit. Mictol. meminit capite z2. ſim-
plex in M. S. & . ſemiduplex à Pio V. cum
Homilia pyopria. Clemens X. aun. 1677. Du-
plex præcepit. Otlicim Gregorianum, cx Mi-
crol. cit. & Ofnc. Milleæ habetur in Antiphon.
Gregor. .
24 Vigilia s. Jacobi, ut dictum eſt de Vigi-
lia S. Andreæ.
Chriſtinæ. In Appendice Greg. ſimpl. in Bre-
viar. M. S. & 15o. ut hodie.
25 Jacobi Apoſtoli. Dies Translationis eſt;
nam obiit in Paſchate, Gemma lib. 3. cap. 163.
Vide in feſto S. Andrex. Duplex à BonifacioVIII.
Officium creditur à Caliſto II. compoſitum, qui
de s. Jacobi miraculis ſcripſit, & Compoſtellam
Archiepiſcopatu decoravit, ex Schultingio. O-
rationes, quæ in miſſa dicuntur, habentur in
Sacrament. Gregor. .
Chriſtophori. In Appendice Greg. & Bre-
viario S. Iſidor. citato à Baron. in Martyrologis
ſimplex commemor. in M. S. & 150.
26 Annæ. In Breviar. Toletano s. HKideori,
in Miſſali Vaticano volum. gybos. Manuel. tita-
lo de Ferus: apud Minores s. Franciſei ab an-
no 1263. ex Annal. Min. Gregorius XIII. reſti-
tuit Feſtum anno 1S. cum novem Lectionibus
crat in Breviar. 17 †ο. Duplex cum Offcie 4

Q. Grege-

—

722 Comment. in Rubr. Breviarti Sedt. VII. Cap. 9. & jo.

Gregorio XIII. Oratio antiquior Pio V. Cle-
mens VIII. mutavit Leéctiones ſecundi Noctur-
ni. Gregorius XV. præcepit diem agi feſtum u-
dique, Conſtit. edita 22. April. 1622.
27 Pantaleonis, aliàs Pantaleemonis, ait Ba-
ron. in Martiyrologio. In Appendice Greg. Ma-
nuel. zitalo de Feriis, ſimplex in M. S. & Irro:
28 Nazarii, &. s. Ambroſius Sermonem
habuit. Habentur primi duo in miſiali Vatic.
Pelum. 127o. Victor. in miflali Vatic. vol. 4743.
& ex Microl. cap. 77. Romæ tantum; Radulph.
Propoſ. 22. Innocent. in Append. Greg. & Ra-
dulph. loco cit. omnes verò ſimul in miſſali Va-
tic. 42 432, ſimplex in M. S., cum novem Lectio-
nibus in Breviario /vvo. ſemidup. à Pio V. qui
addidit Homiltam. In Eccleſia ss. Nazarii, &
Celii rransfertur feſtum Ss. Victoris & Inno-
centii in primam diem non impeditam ritu ſe-
miduplici, de Communi plurimorum Marty-
turn, ex Decreto s. Rituum Congregationis
die z. Febr. 1633. & cum oratione & Evange-
lio feſti eorundem, omiſſis nominibus ss. Na-
zarii, & Celſi. Hæc ille, hoc eſt, poſt octavam
ss. Nazarii, & Celſi, ex Rubrica Breviarii nu-
perrimè recogniti. Neq; mirum videatur, quod
8. Innocentius colatur ut martyt unà cum mar-
tyre; tum quia colitur in tota Eccleſia cum Of-
ncio martyrum, ut patet; tum quia martyr ut
nobilior trahit ad ſe non martyrem; tum quia
aliis non Martyribus, ſeu non viris, dantur ali-
quando ab Eecleſia Pſalmi Martyrum, ſeu viro-
rum, ut videre eſt in Feſto s. Martini Epiſcopii,
88S. Agnetis, & Agathæ, cx (peciali privilegio,
quod in translatione s. Innocemtii non friit illi
detrahendum. Antiphonas autem, & Reſpon-
ſoria de effuſione ſanguinis, & nonnulla cum
demoſtratione, Mornm eſt enim, &c. Mi ſunt
qui venerunt, & . ne ſumas pro iis rigoresè,
quorum feſtum colitur; ſed ea intellige, vel de
præparatione animi ad martyrium reſpectu S.
Innocenti; vel quia plurale ponitur in Brevia-
rio pro ſingulari, & è contra: ut in feſto plurium
Apoſtolorum dicimus in ſecundis veſperis, Col-
ocet enm ecum Principibus, &c. & ſæpius in fe-
ſto unius Apoſtoli, ti ſunt, &c. bis & ter; &
in feſtis plurium Confeſſorum non mutantur

Antiphonæ nec Reſponſoria de uno Confeſſo-
re. Vel accipe verba encomiaſticè in laudem
totius ordinis Martyrum, quod fit in toto Ofſſi-
cio Apoſtolorum communi; & in Feſto Sancto-
rum Innocentum adhuce licitè dicitur, &c. Tya-
diderunt Corpora ſua in mortem, ne ſervirent
1dolis, & c. Quod non contigiſſet iis, ſi diutius
vixiſſent.
29 Marthæ, in Miſſali Vatic. 4723. & apud
Minores s. Franciſci ab anno /2632. in Annal.
Min. ſimplex in M. S. & 1o. ſemid. à Pio V.
qui mutavit Orationem, & Homiliam addidit.
Felicis, in Antiphonario, & Sacramentario
Gregoriano, & ſociorum diſtinctè, ibidem a-
pud Pamelium. Simpl. in M. S. & 7o. In OcKta-
vatio Romano Bononiæ primum edito pro O-
ctava s. Marthæ citantur Homiliæ, quæ infra
Octav. Aſſumptionis B. Virginis: at quia addi-
tum eſt s. Hyacinthi feſtum, & z. die nulla e-
rit amplius Homilia, tu lege quæ in 4. yj. 7. & 5.
die habentur. In editione Octavarii Antverpi-
enſ, Veneta, & Neapolitana inoffenſo decur-
res pede.
30 Abdon & Sennen. in Sacramentario Gre-
goriano ſimplex in M. S. & /rro. officium mi-
Iæ in Antiphonario s. Gregorii.
31 [ Ignatii Confeſſ. à Gregorio X V. /2.
Martii 1622. in Sanctorum Album relatus, of-
ficium cum oratione, lectionibus & homilia
Propriis à Clemente X. 167o. duplex præceptü.)

De Feſtis Sanctorum menſe
Augußto.
CAPUTY XN. B
Q Uotidie hoc menſe celebrari de ſanctis,

teſtatur Concil. Turon. II. ca. /5.

Petri ad Vincula. Ab Alexandro Papa ex

Durand. lib. 2. Cap. 19. inſtitutum eſt: vel à Silve-
ſtro, anno 3i. ex Polyd. Virgil. lib. 6. cap. .
quod reprobat Baron. ⸗22 Marcyrolog. In Sacra-
mentario Gregor. Gemma meminit libro ʒ. ca-
Pite I6t. & de generali conſuetudine tradit Ra-
dulph. Propoſ. 17. cirea ann. 235 ex Sigeberto.
Scmidupl. apud Durand. hb. z. cap. 1. Duplex,
apud Radulph. loco cu. & in Brev. Fyo. Oratie
eſt

Gunothcion
u ni.0
Muphommto.
iuckinde
r ohhein nl
