io Dom. 22. 3. Novemb. comm. Tryphonis,
753 Fer. 4. (O. D.)

2 Fer. 2. (O. D.)

5* Dom. 13. 2. Septemb. comm. Dom.
j/ Dom. 4. 3. Septemb. comm. Dom.
16 Fer. 2. Lect. Dom. 3.
17 Fer. 3. de ea cum E. . Noct. Dom. 5. vel de ſtig.
⁵ Fer. 4. Temp. de ea g.1. Noct. ſi heri de ſtig.
2o Fer. 6. nil de Vigil. niſi in Miſſa comm. Fer.
2/ Sabb. comm. Feriæ.
22 Dom. 1r. g. Septemb. com. Mauritii, &c.
26 Fer. J. Lect. Dom. y. Septemb.
25 Sabb. B. M.
29 Dom. 66. 1. Octobris, comm. Dom.

OCTOBE R.

2 Fer. 4. Lect. & Reſp. Dom. 1. Octob. O. D.)
ſi heri de Angelis Cuſtodibus
3 Fer. J. E. 2. Noct. Dom. Vide pag. 69. à ſimili.
„Sabb. B. M. comm. Placidi, &c.
⁶ Dom. 1. 2. Octob.
7 Fer. 2 Brunonis (heri) com. Marei, & aliorum.
72 Sabb. B. M.
73 Dom. 15. 3. Octob.
19 Sabb. B. M.
Dom. /19. 4. Octob.
26 Sabb. Vigil. comm. Evariſti.
27 Dom. 20. 5. Octob.
29 Fer. 3. Lect. Fer. 2.
30 Fer. 4. Lect. Fer. 3J.

NOVE MBE R.

5 Dom. 21. 7. Novemb. comm. Oct.

6 Sabb. B. M.
7 Dom. 23. 4. Novemb. Wü
19 Fer. 3. Gregorii Thaumaturgi (7 ) comm.
Pomtiani.

Reliqua uſque ad ſinem anni ut in Tabu-
la ꝗ.

TA-

266 TABILX XXXII.

Litera Dom. G. cum Epacta Xxviij- XXvij. ” y be-
xxvj. 25. XXV. XxXiv. eeck.
vYfer:
IANUARINIs.. APRILIS. Pnne
„ Dorh. „. poſt Epiphan. comm. Oct. 1 Dom. 4. 2
14 Dom. 2. Commemorat. Felicis. ⁶½ Dom. Paſſionis. PRen
79 Fet. 6. Hilarij (1g.) comm. Marii, &c. 7 Dom. Palmarum. un
27 Dom. z. comm. Dom.K 77 Fer. 3. commemor. Aniceti. &
22 Fer. 2. Lect. Dom. 3. 22 Dom. Paſchæ. † VEer
2¾ Per. 2. (O. D.) 25 Fer. 4. dicuntur Litaniæ. ”MVM “ hu
25 Dom. 4. comm. Asgnetis e. 29 Dom. in Albis.
FE B RUARIII S M A JIS.
7 Sabb. B. M. comm. Blaſi O. D.) 2 Fer. 4. Lect. Fer. 2. n⸗
4 Dom. . 4 Fer. 6. Marci (27. Aprils) in in Laudibus “
0 Sid z M. tantum comm. Monicæ. Dw OKe 8
Dom. 6. 17 Sabb. Soteris, &c. (22. A ril. .
77 Sabb. B. M. . 6 Dom. 2. comm. Dom. Pril ler
1* Dom. Septuageſ. comm. Simeonis. o Fer. y. Georgii (23. Aprilis) com. Gordiani. na
2232 Per. 6. Vigil. (24.) 1I1 Fer. 6. Cleti, &c. (26. April.) D „d
§. Ia Biſſext. 23. Fer. 6 de ea, & Tab. 5.1. 25. 77% Dom. 3. Nn
Sabb. Vigil. &c. 44½ Fer. 2. Petri mart e
25 Dom. Sexageſ. (45.) -Bonikarii- Nris (on, Aprais . oni aſki
19 Sabb. B. M. comm. Pudentianæ.
MTäARTIIUIIS. 20 Dom. 4. D H
26 Sabb. B. M. comm. Eleutherii, vel Philippi =ð
7 Fer. y. (O. D.) Nerii. iiſer,.
3 Sabb. B. M. 27 Dom. y. comm. Io. PapMr. 1Don.
4* Dom. Quinquageſ. comm. Lucii. 25 Fer. 2. Rogat. ler;
7 Per. 2. Caſimiri. (heri.) 30 Fer. g. Vigil. comm. Felicis. ebon,
7 Fer. 4. CGaelum comm. Perpetuæ, S&c. 37 Fer. y. Aſcenſio ſine comm. Pan
5 Fer. y. Thomæ Aquin. (heri.) een.
17 Dom. J. Quadragel. JANIUS.
75 Dom. 2.
25 Dom. 32. Qadragef. . 3 Dom. infra Oct. comm. Oct.
26 Fer. 2. Annuntiat. (heri.) 2 Sabb. Miſſa ſine comm. . 18b!
70% Dom. Pentecoſt. =ͦÿMU
72 Fer. 3. ſine comm. ODon.
147 Dom. —
lm

.

—
E

com Colln
1)

Aprüis am

næ.

6.

„ DA

i, Nel ri

TAERUI. A XXXII.

2 57

77 Dom. Trinit. comm. Dom. Z. Pentec.

iæ Fer. 2. Barnabæ (11.) comm. Marci &c.

i9 Fer. 3. Baſilii (14½.) com. Gervaſii, &cc. Lect.
Fer. 2.

ꝛo Fer. 7. Ant. Vatav. (J.) comm. Silverü.

21 Fer. y. Corporis Chriſti.
23 Sabb. comm. Vigil.
2½ Dom. 2. comm. Dom. & Oct.
25 26 22. Commem. Oct. Jo. nil de SS. Ioan.
& Paulo. .
25 Fer. y. Oct. Corporis Chriſti com. Oct. &

lIoan. & Vigil. Apoſt.
J u LIUS.

1 Dom. 5j. comm. Dom.

Sabb. Joan. & Pauli ( 26. Junii.)

5⁵5 Dom. 4.
, Fer. 2. Leonis (25. Junii.)

Iu Per. 4. (O. D.)

S Dom. y.

, Sabb. B. M. comm. Praxedis.
22 Dom. 6. comm. Dom.

29 Dom. 7. 7. Auguſt. com. Felicis, &c.

3o Fer. 2. Marthæ (heri) com. Abdon, &c.

AuGuSITUS.

2 Fer. 5. (O. D.)
5Dom. 5. 2. Auguſti commemor. Dom.
7 Fer. 2. Lect. Dom. 2. Auguſt.

,2 Dom. 9. 4. Aug. comm. Octav. & Claræ.

i9 Dom. Io. 4. Auguſti, comm. Oct.

26 Dom. u. 7. Auguſt. comm. Zephyrini.

SEPTEMBER.

2 Dom. 72. 1. Septemb.

Dom. 13. 2. Septemb. com. Oct. & Gorgon.
1

111 Dom. 14. 3 Septemb. com. Euphemiæ, &c.

77 Fer. 2. Cornelii (heri) velde Stigmat.
* Fer. z. Cornelii, ſi heri de Stigmat. vel de Fer.
5 Fer. g. comm. Fer. Qusatuor Temp.
2l Fer. 6. comm. Fer. 6.

22 Dom. . 4. Jeptemb. comm. Theclæ.

22 Fer. 2. Lini (heri.)

27 Fer. y. Lect. Dom. y. Sept.
25 Fer. 6. B. 1. Noct. Dom. y.
J30 Dom. 716. 1. Octob. comm. Dom.

OCTO B E R.

2 Fer. z. Feſt. Dom. j. Octob. cum 8. 7. Noct.
(O. D.) ſi heri de Angelis Cuſtodibus.
7 Fer. 7. 2. Octob. comm. Marci, &c.
72 Sabb. B. M.
74½ Doin. 1§. z3. Octob.
Is Fer. 2. Calliſti (heri.)
20 Sabb. B. M.
21 Dom. /9. 4. Octob. com. Hilarionis, & Ur-
ſulæ.
25 Dom. 20. y. Octob. comm. Dom.
29 Fer. 2. Lect. Dom. y. Octob.
30 Fer. 3. Lect. Fer. 2.

2 Fer. 6. Lect. Fer. 7.

5J Fer. 2. de Oct. vel Caroli (heri.)
o Sabb. B. M. comm. Tryphonis (O. D.)
7 Dom. 22. 3. Novemb. comm. Dom.
12 Fer. 2. Lect. Dom. 5.

15 Dom. 23. 4. Novemb. comm. Dom.
Fer. 2. Lect. Dom. g.

„Sabb. B. M. com. £gidii, & 72. Frar. (O. D.)

bula g.

22 Sabb. Quatuor Temp. com. Mauritii, &.

4 Dom. 21. J. Novemb. comm. Vitalis, &c.

Reliqua uſque ad finem anni ut in Ta-

Jromas 11.

K k TA-

258

TABULA XXXIII.

Litera Dominicalis A. cum Epacta XxXvij. zaRvj. 8
25. XXKV. XXiV.

ANʒmuIARIUS.

7 Dom. vacat.
5* Dom. /. poſt Epiphan. comm. O&.
7y Dom. 2. comm. Mauri.
19 Fer. y. Paul. Erem. (I4. comm. Marü;, &c.
22 Dom. 5.
23 Fer. 2. Vincentii, &c. (heri) com. Emerent.

25 Sabb. B. M. com. Agnetis 2. (O. D.)

29 Dom. 4.

F E BRHUHARIUS.

3à Fer. 6. (O. D.)
4 Sabb. B. M.
5Dom. y.
⁶ Fer. 2. Agathæ (heri) comm. Dorotheæ,
12 Dom. 6.
5 Sabb. B. M. comm. Simeonis.
19 Dom. Septuageſ.
25 Fer. y. Vigil. (24.)

§. In Biſſext. 23. Fer. y. de ea, . Tabul. 32.

25. Februar. 6. Vigil. &.
2 Sabb. B. M. (26.)

26 Dom. Sexageſ.(27.)

MARTIUS.

7 Fer. 4. (O. D.)
5Dom. Quinquageſ.
Fet. 4. Cinerum.

Fer. yj. mutatur Oratio Secreta in Feriæ 6. e.

cretatn.

12 Dom. /. Quadrag.
i3 PFer. 2. Gregor. (heri.)

79 Dom. 2.

22 Fer. 4. loſeph. (79.)

26 Dom. 3. Quadrageſ.

APRILIS.

2 Dom. 4.
3 Fer. 2. Franc. paul. (heri.)
9 Dom. Paſſionis.
16 Dom. Palmarum.
17 Fer. 2. comm. Aniceti.
23 Dom. Paſchæ.
27 Fer. 3. dicuntur Litaniæ.
30 Dom. in Albis Veſp. de ſeqꝗq-

M ANJUS.
2 Fer. 3. Lect. Fer. 2.

4 Fer. j. Marci, (27.) Aprilis commem. Mo-

nicæ, in Laudibus tantum.-
5 Fer. 6. Soteris, & c. 22. April.
7 Dom. 2.

1o Fer. 4. Georgii (23. Apr.) com. Gordiani &c.

17 Fer. f. Cleri, &c. (26.) Aprilis.
3 Sabb. Petri martyris (29. April.)
14 Dom. 2. comm. Bonifacii.
17 Fer. 2. Catharinæ Senenſis (3o. Aprilis.)
16 Fer. 3. Stanislai (7. comm. Uhaldi.
20 Sabb. B. M.
2/ Dom. 4.
27 Sabb. B. M. comm. lo-=
25°5 Dom. p.
29 Fer. 2. Rogat.

Fer. g. Vigil. comm. Petrzonillæ.

JHINIUS.

9 Fer. y. Aſcenſio.
4 Dom. infra Oct. comm. Oct.
6 Fer. 3. comm. Oct.

1/1 Dom. Pentecoſt.
72 Per. 2. fine comm.

15? Dom. Trinitatis comm. Dom. 7. Pentecoſt.
Marci, &c. in Laudibus tantum.

9 Fer.
„et.
„ et.
1 Fel.
13 ler.
1Kbb
„Dom
1417 D
ler.⸗
let

ſdabb.
Dom.
let.6.
N
9Donmn.
1ler 5.
bbl
6Don.
„ Dom.
11et2.
Ch
Dom;

1k.,
6Don.
7e.2.
Dom.
Dom.
6Kbb.
7) Domm.

=

1Jer.6
1da.

5 Fer.

„ Fer. 2. Barnabæ (11.) comm. Gervaſi, &c. £ Dom. 12. I. Septemb. 1
20 Fer. 7. Baſilii. (14.) com. Silverii. Lect. Fer. 2. ο Dom. 12. 2. Septemb.
21 PFer. zg. Anton. Pat. (13.) Fer. 2. Nicolai heri comm. Odt.
8 22 Fer. 5. Corporis Chriſti ſine com. 77 Dom. 1/. z. Septemb.
23 Fer. 6. comm. Vigil. 15 Fer. 2. de ea, vel de Stigmat. heri.]
241 Sabb. comm. Oct. Corperis Chriſti. 2o Fer. 4. Temp. commem. Feriæ; nil de Vi-
2 Dom. 2. comm. Octavarum. gil. niſi in Miſſa.
26 27. De Oct. Corporis Chriſti com. Oct. Io. 22 Fer. 6. comm. Mauritii.
25 Fer. 4. ut heri, & comm. Vigil. 23 Sabb. 4. Temp. comm. Fer.
29 Fer. I. com. Oct. Corporis Chriſti tantum. ⸗2a Dom. . g. Septemb.
25 Fer. y. Lect. Dom. y. cum ſuis Reſp.
JIuULIIIS§. .
OC I OBER.
, jSabb. Homil. ut in ſecunda die infra Oct.
2 Dom. 3. comm. Dom. Dom. 16. 1. Octobris, comm. Remigij.
1 ½ Fer. 6. Ioan. & Pauli; ( 26. Iun.) 2 Fer. 2. de ea, vel de Angelis Cuſtodibus
tonmen e 5 Sabb. Leonis, (265. Iunii.) 3 Fer. 3. [O. D.] ſi non eſt dictum heri.
9 Dom. 4. 7 Sabb. B. M. comm. Marci, &c.
. 17 Fer. 3. (O. D.) 5 Dom. 17. 2. Octobr.
77 Sabb. B. M. 10 Fer. 2. Birgittæ, [.]
RSG 16 Dom. j. 77 Dom. . 3. Octobr.
ils, 22 Dom. 6. 21 Sabb. B. M. comm. Hilarioni
.) 24 Fer. 2. Apollinaris (heri) comm. Vigil. & 2 Dom. 19. 4. Octob. lonis & Velk.
Chriſtinæ. 26 Fer. f. Lect. Dom. y. Octob.
A 30 Dom. 7. 1. Auguſti, comm. Abdon, &c. 29 Dom. 20. . Novemb.
Ubeld⸗
AUGUSIUS. NO VE MBE R.
2 Fer. 4. [O. D.] yDom. 21. 2. Novemb. comm. Oct.
⁶ Dom. 7. 2. Auguſti, comm. Dom. 0 Fer. 6. [O. D.]
Fer. 2. Lect. Dom. 2. Auguſti. 12 Dom. 22. 3. Novemb.
ile, „ Dom. g. 3. Auguſt. comm. Oct. & Hippol. ,5 Fer. 2. Martini, heri.]
6 6o Dom. Jo. 4. Aug, comm. Dom. & Oct. 29 Dom. 25. 4. Novembr. comm. Pontiani.
26 Sabb. B. M. comm. Zephyrimi.
27 Dom. II. J. Auguſti. Rendu uſque ad finem anni ut in Tabu-
SEPTE MEB E R.
mm,leunti 1Ter. 6. [O. D.]
Aum. 2 Sabb. B. M.

„ ſ

200 TAB zuLA XXXNDp.R.

Litera Dominicalis B. cum Epacta xxvj. 1E
25. XXv. xxiv. . nk
JIANUARIVUS. APRILIS. eet
B Alet 6.
2 Dom. vacat. 3à Dom. 4. „lbe
9 Dom. j. poſt Epiph. comm. Oct. 10o Dom. Paſſionis. „Dom:
16 Dom. 2, 7 Dom. Palmarum com. Aniceti non in Miſla. „la
19 Fer. 4. Marcelli. (16.) comm. Marij, &c. 24 Dom. Paſchæ. I 3
232 Dom. z. comm. Emerentianæ. 25 Fer. 2. dicuntur Litaniæ. Fler⸗
27 Fer. 6. (O. D.) OðW— zn
29 Sabb. B. M. MAJUS. ben
30 Dom. 4. 44
1 Dom. in Albis.
F E B RuAARIIIS. 4 Fer. 4. Philippi, &c. C1.) Vide pag. 27. n. 5.
comm. Monicxin laud. tantämm. Ika
3 Fer. y. (O. d. ) J Fer. J. Marci (27. Aprilis.) Dom
4 Fer. 6. Epiſt. 2. ad Theſſalon. *½Dom. 2. comm. Dom. conn.
⁶ Dom. S. commem. Dorotheæ. 10 Fer. 3. Soteris, &c. (22. Apr.) com. Gordiani. lebo
112 Sabb. B. M. 11 Fer. 4. Georgii (23. Apr.) 4KKa
75 Dom. 6. 172 Fer. 6. Cleri & (26. Aprilis. ) commem. Fell
9 Sabb. B. M. Bonifacii. Uide
2o Dom. Septuageſ. Dom. 5. ler nle
23 Fer. 4. Vigil. (24.) 16 Fer. 2. Catharinæ Senenſ. (30. Apr.) comm. 1ler,le
§. Ii Biſext. 23. Fer. 4. de ea, & Tab. 33. Ubaldi. b.h.
23. Fer. J. Vigil. Gc. 27 Sabb. B. M. ,Domn 4.
26 Sabb. B. M. (27.) , 22 Dom. 4. 1lerFe
27 Dom. Sexag. (25.) 25 Sabb. B. M. 1b. .
. 29 Dom. y„. o ,.
MARTIUS. 3 Fer. 2. Rogat. comm. Felicis. db co
. Adon 6.
1 Fer. 3. (O. D.) JUHNIUS. W.8.)
J Sabb. B. M. 1Domn,.
6 Dom. Quinquageſ. 2 Fer. j. Aſcenſio ſine comm. 4
9 Fer. g. Cinerum. Dom. infra Oct. comm. O.
o Fer. c. Quadraginta martyrum (heri) mu- s Fer. 2. comm. Oct. . la
tatuꝰ Oratio Secreta in Sectetam. Fer. 6. Sabb. Vigil. Pentecoſt. 2 Dan.
732 Dom. /. OQluadrageſ. 72 Dom. Pentecoſt. ſine commem. 1d cn
20 Dom. 2. 19 Dom. 1. Pentecoſt. Trinit. commem. Dom. dam,.
22 Fcr. 3ͤ Ioachim. (20.) & Gervaſii, &c. in Laudibus tantum. Ann.
27 Dom. 3. Qiadrageſ. 20 Fer. 2. Barnaba (17.) comm. Silverii.

Fer, —

tinonin ih.

leeg 7,
mmdam.

1.) onmen

Apr)ann

.
hmenh. D
Stantolt.
glferii

à N

—

—

264

21 Fer. J. Baſilii (12.) Lect. Fer. 2.

ag. 21. ex Leonis X. Decreto.
23 Fer. 7. Corporis Chriſti, nil de Vigilia.
24 Fet. 6. com. Oct. Corporis Chriſti.
2 Sabb. de Oct. Corporis Chriſti, com. Oct. Io.
26 Dom. 2. comm. Octavarum.
27 Fer. 2. ut in Sabb. præced.
25 Fer. 3. ut heri, & com. Vigil. Apoſtolorum.
29 Fer. 4. com. Oct. Corporis Chriſti tantum.
30 Fcr. J. Oct. Corporis Chriſti, comm.- Oct.
loan. & Apoſt. in Veſp. commem. Oct. Io.
& Apoſtolorum.

J UI LIIIS.

1 Fer. 6. Homil. ut in 2. die infra Oct.
3 Dom. 5. comm. Oct. Apoſtol. In Veſp. de
com. S. Pauli, com. S. Petri, & Dom. vel
de Dom. cum comm. Elizabeth. & Apoſt.
4 Fer. 2. Comm. Pauli (5o. Iun.) comm. Petri,
vel Elizabeth, & tunc de S. Paulo die ſeq.
Vide pag. 119.
5 Fer. J. Ioan. & Pauli (26. Junii.)
5 Fer. 6. Leonis (25. Junii.)
„ Sabb. B. M. (O. D.)
10 Dom. 4.
/ Fer. 2. Septem fratr. (heri.) commemor. Pij.
16 Sabb. B. M.
„ Dom. y. commemor. Alexii.
23 Sabb. commemor. Vigil.
24 Dom. 6. commemor. Chriſtinæ.
30 Sabb. B. M. comm. Abdon, &c.
1 Dom. 7. 1. Auguſti.

AUGuüUSTUS.

:2 Per. 3. (O. D.)

7 Dom. 5. 2. Auguſt. comm. Donati.

173 Sabb. commem. Vigil.
14 Dom. 9. 3. Aug. com. Oct. & Euſebii.

21 Dom. 70. 4. Auguſt. comm. Oct.

TABILA XXXIV.

22 Fer. 4. Ant. Pat. (132.) comm. Paulini lejun.
Vigil. ſeq. Vide quæ diximus Tom. 2.

27 Sabb. B. M.
2½ Dom. I. J. Auguſti, comm. Dom-

SEPTE MB E R.

Fer. 5. (O. D. J
3 Sabb. B. M.
4 Dom. 12. 1. Septemb. H
11 Dom. 12. 2. Septemb. comm. Proti.
77 Sabb. B. M. vel de Stigmat.
15 Dom. 14. 3. Septemb.
21 Fer. 4. Temp. comm. Fer.
23 Fer. 6. Comm. Fer.
27 Dom. 17. 4. Septemb.

OCTOBER.

Sabb. B. M. comm. Remigii (O. D.) vel de
Angelis Cuſt. cum initio libri Eſther.
2 Dom. 176. 1. Octob.
3 Fer. 2. (O. D.) ſi non fuit dictum.
9 Dom. 17. 2. Octob.
0 Fer. 2. Dionyſii. (heri.)
77 Sabb. B. M.
76 Dom. 15. 3. Octob.
22 Sabb. B. M.
23 Dom. 79. 4. Octob

29 Sabb. B. M. Lect. Dom. y.

30 Dom. 20. J. Novemb.
NOVEMBE R.

6⁶Dom. zi. 32. Novemb. commem. Oct.
10o Fer. y. (O. D.)
132 Dom. 22. 4. Novemh.
17 Fer. J. Amos, Abdias, Jonas.
19 Sabb. de Dom. 232. commem. Pontian.

Reliqua uſque ad finem anni ut in
Tabula 6.

262

TABUILA XXXV.

IANMHARIUS.

*ͤ Dom. vacat.
1o Dom. ,, poſt Epiph. comm. Oct.
17 Dom. z. comm. Dom. V
19 Fer. 3. (O D.)
2%ò Sabb. B. M. comm. Emerentianæ.
2½ Dom. „.
25 Fer. y. Timothei. (24. ) comm. Agnetis 2.
320 Sabb. B. M.
3/ Dom. 4g.

F E BRuARIIIS.

3 Fer. 4. O. D.)
6⁶ Sabb. B. M. comm. Dorotheæ.
2 Dom. y.

5⁹ Fer. 2. Romualdi. (heri.)
„2 Sabb. B. M.
„4 Dom. 6. comm. Valentini.
20 Sabb. B. M.
2/ Dom. Septuageſ.
2 Per. 3. Vigil.
§. Iz Biſſext. 23. Fer. 3. de ea, &τ11α. 34.
23. Fer. 3. Vigil. & c.
27 Sabb. B. M.
25 Dom. Sexageſ.

MARTIUUS.

1 Fer. 2. (O. D.)
6 Sabb. B. M.
7 Dom. Quinquageſ. comm. Perpetuæ E&c.
5⁹ Fer. 2. Thomæ Aquin. (heri.)
10 Fer. 4g. Cinerum.
14 Dom. 1. Quadrageſ.
21 Dom. 2.
22 Fer. 2. Benedicti 4 heri.)
25 Dom. 3. Quadrageſ.

Litera Dominicalis C. cum Epacta Xxv. Xxiv.

A PRIL.IS.

4 Dom. 4.
11 Dom. Paſſionis.
172 Fer. 2. Leonis (heri.)
1 Dom. Palmarum.
2y Dom. Paſchæ, non dicuntur Litaniæ.

27 Fer. J. dicuntur Litaniæ.

25 Fer. 4. Comm. Vitalis.

MAJUS.
2 Dom. in Albis.

7 Fer. 5. Philippi, &c. (1. Maij.) Vide pag. 34.
n. g. comm. Monicæ in Laudibus tantùm.

Fer. 4. Marci (25. Aprilis.)
7 Fer. 6. Lect. Fer. 2.
9 Dom. 2. comm. Dom. in Veſp. pro comm.
Gregorii Antiph. Amavit.
10 Fer. 2. Athanaſ. (2.) comm. Gordiani.
11 Fer. 3. Soteris, &c. (22. Apr.)
73 Fer. y. Georgii (23. April.)
14 Fet. 6. Cleri, &c. (26. Apr.) comm. Bonif.
Sabb. Petr. mart. (29. Apr.)
76 Dom. z. comm. Ubaldi.
77 Fer. 2. Cathar. Senenſ. (30. Apr.)
22 Sabb. B. M.
23 Dom. g.
29 Sabb. B. M.
320% Dom. y. commemorat. Felicis.

31 Fer. 2. Rogat. commem. Petronillæ.

JINIUIIS.

2 Fer. 4. Vig. comm. Marcellini, Gc.
5 Fer. y. Aſcenſio.
6 Dom. infra Oct. comm. Oct.

7 Fer. 2. Norberti. (heri.)

7o Fer. y. Oct. Aſcenſ. Veſp. integræ.
77 Fer. 6. Barnabæ commem. Fer. 6.
72 Sabb. Miſſa ſine comm.

wu

Docn
ler.
1 Dom
lan
11 Fer-2

fel.5

36
elet..
1/ Fer. 96.
5bh.
„Don.
er.2.
loan
fet
1 let. 4.

enn.

4Dom.
Ier.
fer. 4
1let.,.
let 6
1Dom.
Nb B
Dom ,.
14V
Dom
Eb. d

4

1Dom;
1Ier 2.
bb. B
1Don.
Ofer,6
1Donn
1Nr 2
1om.,
H.:,
„Domn.

1% Dom.

)lete,
1 le. 5.
—

itanie.

MVileng,.
cbis tunin

.pro comn.

n. Gorcliaci

commm it

4r.

s.
gronile.
6
lni, E,

—

TABULA XXXV.

—

12 Dom. Pentecoſt.
Fer. 7. ſine comm.
2o Dom. Trin. com. Dom. /. & Silverii in Laud.

tantùm.

2, Fer. 2. Baſilii (14.)

22 Fer. 3. Anton. Pat. (137.) comm. Paulini.

23 g. Vig. & Fer. 2. præced. (O. D.)
24 Fer. J. Corp. Chr. in Veſp. cofmnm. Nat. lo.

2 Fer. 6. Nat. Ioan. (heri comm. Oct.

256 Sabb. de Oct. Corp. Chr. comm. Oct. lo.

27 Dom. 2. Commemorat. Oct.
25 Fer. 2. de Oct. Corp. Chriſti, comm. Oct.
Ioan. & Vigil. Apoſt.
29 Fer. 5. 6om. Oct. Corp. Chriſti tantùm.
Jo Fer. 4. cornm. Octavarum.

J uLIUS.

, Pet. 5. Oct. Corp. Chr. com. Oct. Io. & Apoſt.

2 Dom. .. commemorat. Oct. Apoſt.
5 Fer. 2. de Ock.
7 Fer. g. Ioan. & Pauli. (26. Iun.)
5 Fer. j. Leonis (25. Iun.)
1/ Dom. g. comm. Pij.
77 Sabb. B. M. comm. Alexij.
* Dom. ,. comm. Symphoroſæ.
24½ Sabb. Vigil.
2 Dom. 6, comm. Dom.
3/ Sabb. B. M.

71 Dom. 2. 7. Aug. comm. Dom.
2 Fer. 2. Lect. Dom. 7. (O. D.)
2 Sabb. B. M. comm. Donati.
5 Dom. 5. 2. Auguſt.
9 Fer. 2. Cyriaci. (heri) com. & Vig & Roman.
77 Dom. 9. 32. Aug. commem. Dom.
76 Fer. 2. Lect. Dom. 5y. Auguſt.

22 Dom. 10. 4. Auguſti⸗ comm. Dom.

Fer. 2. Léct. Dom. 4g.
29 Dom. . . Septemb. comm. Dom.
3o Fer. 2. Lect. Dom. . Septemb.

D

31 Fer. 3. E. . Noct. Dom. /. Septemb.

Fer. 4. Com. Fer. 4. Temp.

26 Dom. 5. y. Sept. comm. Cypriani, &c.

SE PTE M B E R.

Fer. . (O. D.)
7 Sabb. B. M.
3 Dom. 12. 2. Septemb.
12 Dom. 3. z. Septemb. comm. Oct.

17 Fer. 6. de ea, vel de Stigmat. comm. Fer.
175 Sabb. 4. Temp.
79 Dom. 124. 4. Septemb.
22 Fer. 4. Januar. &c. (79.) comm. Mauritii.
27 Sabb. B. M.

OCTOBE R.

2 Sabb. B. M. (O. D.) ſi heri non fuit di tum.
3 Dom. 16. 7. Octob.
70 Dom. 17. 2. Octob.
16 Sabb. B. M.
77 Dom. 15. 3. Octob.
24 Dom. 19. 4. Octob.
29 Fer. 6. Lect. Dom. y. Octob.
36 Sabb. Vigil.
31 Dom. zo. 7. Novemb.

NOVEMBER.

7 Dom. ai. 3. Novemb. comm. Oct.
10 Fer. 4. (O. D.)
77 Sabb. B. M.
14 Dom. 22. 4. Novemb.
77 Fer. 4. Amos.
79 Fer. 6. Abdias, Jonas.
20% Sabb. de Dom. 23. Pentec.

Reliqua uſque ad fnem anni mn in Ta-
bala 7.

—

TA-

264 T

*

A BULA XXXVI.

Litera Dom. D. C. cum Epacta xxv. vel xxiv. in Biſſextili.

JIANIuIARIUS.

Æ½ Dom. vaeat. .
I Dom. j. poſt Epiph. comm. Oct. & Hygin.
75 Dom. 2. com. Dom.
9 Fer. 2. Lect. Dom. 2. (O. D.)
27 Dom. 3. commemorat. Dom.
26 Fer. 2. Lect. Dom. 3.
29 Fer. J. F. 1. Noct. Dom. 2z.
3/ Sabb. B. M. .

FE BRNHARIIU S.

„ Dom. 4.

14 Sabb. B. M. commemorat. Valentini.

1 Dom. 6. comm. Fauſtini.

21 Sabb. B. M.
22 Dom. Septuag.
2 Fer. 2. Cathedra (heri.)
24 Fer. 3. Vigil.
2s Fer. 4. Mathiæ.
26 Fer. y. de ea.
27 Fer. 6. de ea.
25 Sabb. B. M.
29 Dom. Sexageſ.

MARTIVUuS.

3à Fer. 7. Ignatii (¹. )comm. Blaſũ. Es deincepa per Tabulam 37. ſque ad ſinem
4 Fer. 4. (O. D.) anni, nt ſupra. D
5⁶ Dom. .

dcCoNCORDIA
MARIXYROLOGII ROMANI
BREVIARIO ROMANO

ridentur multa pugnare cam Martyrologio Romano, quæ tamen re vera non
pugnant: & idcircèò ea ob oculos ponere bec loco volus, ur appareat
in ſenſu concordia, quæ latet in verbis.

Martyrologio habeas hæc verba,
Martha in Nympha necata eſt, cæ-
eeri ſunt decelkati, & in Breviario
hæc alia, Dacti in enm locum, qui Mimphe dice-
batur, necantur; ac primum Martha: mox
gateris cervices abſcinduntur: ne tamen dicas:
ergo Martha quoque decollata fuit. Nam in
Breviario mendum irrepſit Typographi incu-
ria: legendum enim eſt Martha non Marthe „
quod ultimo eſt emendatum & erit ſenſus.
Necantun omnes, ae primùm Martha necatur,

Breviarium & Martyrologium.

mox cæteri ſunt decollati, ſeu quod idem eſt,
cæteris cerxvices abſcinduntur.
Ejuſdem die 22. in Martyrolog. 7o. ſocii S.
Anaſtaſii in fluenta ſunt demerſi; at in Breviario
videntur decollati. UVna, inquit, cum 70. alias ſe-
curipercutitur. Nihilominuùs concordanttex-
tus, ſi legas periodum cum legitima diſtinctio-

ne. Mox à Perſis variis cruciatibus affeltus
Rege Choſroa una cum 7o. aliis, & hoc verum
eſt, quia in fluenta & hi demerſi ſunt ante obi-
tum S. Anaſtaſii juxta Martyrologium: Anaſta-

ſius deinde ſolus ſecuri percutitur, quod aſſerunt
F-

Ealrn
iream⸗
. veril
ul H
lopig,

5Au

los lug
Eboce ſen

metnokana

ili⸗

Glck

Deinio,
Awlir
Eengnns
Mlen

(ere; a
i; Lelr

lte.
Hiuden
lomin p
6lwi,.
Alreli 4,
Glogll
Gtiaſin
Uitconee
Hjiuen
s
leDocle
Cllarin

0

Mi,
Hemein
Hmgiin
tegio.
hulen
Hunmh
ommet,
Huter

mlannt

kineno
Wperen
Aonl
cuno,
in;8
kenortis
Nn

ili,
Valentini.

U §.

ſſer alin

AN

fe VerM
en

0leg nſig
Fa nchind
t,Cℳ/ i⸗
hconcolbunt
güimhrir
iubugt
, Kbom
alinen
ologium: N
olle

. 1

Concordia Martyrologii
PFebruarii 6. Martyrelogium docet, Doro-
theam paſlam ſub Sapricio, Breviarium ſub Api-

cio. verum utroque nomine vocabatur Præſes
apud Hiſtoricos. Sicut Aprion, Tentyrorum E-

piſcopus, in Pita S. Pachomii appellatur Saprion
à* & Athanaſio Apolog. 2. de fugaſua, & apud I-

talos, Luigi, Aloyſio, Ludovico, quæ ſunt idem,

& hoc ſemel adnotàſſe, ſit ſatis pro locis etiam
memorandis infrà.
Aprilis 14. Tiburtius, & ſocii in Martyro-
logio gladio percuſſi ſunt more nobilium; in
Breviario, ſecuri feriuntur, more ſervorum. Sed
apud Scriptores utroque modo explicari ſolet i-
dem genus mortis, hoc eſt decollatio.
Ibidem Almachius & Amachius videntur
differre; at unum & idem nomen, ut ſuprà dixi-
mus, Februarii b. in eaſu ſimili unius literæ ad-
ditæ.
Hjusdem die 1y. Martyrologium in Aniceto
nominat perſecutionem M. Aurelui Antonini
& Lucii Veri; Breviarium meminit tantùm M.
Aurelii Antonini. Quis autem ſentiat, contra-
ria loqui eos, quorum alter tacet, quod alter di-
cit? paſſim id accidit in Evangeliis, quorum eſt
mira concordia.
Ejusdem die 26. licèt in 6. Lectione Breviarii
legas, Imperatorem adit, ne putes tamen eum
eſſe Diocletian. de quo in præcedenti Lectione,
ſed Maximianum, de quo hac die in Martyrolo-
io.
Maji 1. Philippus in Martyrologio apud
Herapolim Aſiæ moritur; in Breviario, apud
Hierapolim Phrygiæ, hæc autem eſt minoris A-
ſiæ regio. Quid objicies? .
Ejusdem 2. obiiſſe dicitur Athanaſius in
Martyrologio tempore Falentiniani & Valen-
tis; in Breviario, ſub Valente utrumque tamen
verum eſt, ut patet, tacito alterius nomine.
Ejnsdem ʒ. Alexander Papa in Martyrologio
multa patitur ante peremptionem, neq; ulla eſt
ibi mentio decollationis; in Breviario dicitur ſe-
curi percuſſus, omiſſis præviis aliis tormentis.
Sed conciliantur hæc loca facilè: quia brevius in
Breviario, fuſius in Martyrologio de eo & ſociis
agitur; & alter textus alterum explanat in gene-
re mortis & peremptionis inſtrumento.
Jom. Jl.

Ropiani cum Breviario. 265
Hjusdem 12. Videbantur hæc contraria: in
Martyrologio, pridie hujus diei corpora SS. Ne-
rei, &c. fuêre translata; in Breviario legitur,
Hac die. Explica Martyrologium, quod in pri-
mis Veſperis Feſti (& re vera ita factum eſt:)
quæ primæ Veſperæ attinent ad hanc diem feſti
more Eccleſiaſtico. Prætereà hac die recondita
ſunt corpora, quæ pridie fuerunt translata, &
hic eſt ſenſus verborum Breviarii.
Bjiusdem 27. S. Joannes Papa dicitur in Mar-
tyrologio diu maceratus ix carcere; & in Bre-
viario, paucis diebus ceſſiſſe è vita: hoe eſt, poſt
diutinam macerationem, brevi morbo adveni-
ente vitam finivit.
Janii 9. In Martyrologio, Promotus in mar-
tyrio SS. Primi & Feliciani dicitur Præſa, in Bre-
viario, Prætor: at utrumque titulum legimus a-
pud Hiſtoricos in Promoto.
Ejuisdem 12. Baſilides, & ſocii moriuntur in
perſecutione Diocletiani & Maximiani, ſi
Martyrologium legas: diviſim utrumque leges
in Breviario, quia in perſecutione Diocletiani
torti ſunt à Maximiano, & utriusque una fun
perſecutio.
Ejnsdem 15. à Fabiano judice, inquit Marty-
rologium, tenti ſunt Marcus & Marcellianus, à
Fabiano duce, ait Breviarium. Quid dubitas?
Dux ipſe militum fuit judex. Ibidem leges, lan-
ceis, telis. Vide infrà Decembr. 2rt.
Julii lo. ſeptem fratres in Martyrologio,
ſub Antovino Pio: in Breviario ſub AM. Aure-
lio Antonino. Una verò fuit amborum perſe-
cutio.
Bjusdem I5. Filii S. Symphoroſæ ad trochle-
as; extenduntur in Martyrologio; ad palum al-
ligati dicuntur in Breviario. Lege Adonem, qui
de iisdem ſcribens 27. qunii ait: Imperator juſſit
ſeptem figi ſtipites, ibique filios ad trochleas ex-
tendi; non ergè ea loca pugnant.
Ejnusdenz 2z. Pantaleon à Maximiano ten-
tus in Martyrologio ; à Diocletiano Nicomediæ,
in Breviario. Tu explica de Maximiano Galerio.
qui apud Diocletianuin erat, non de Maximia-
no Herculeo, qui Mediolani degebat.
Auguſti 2. in Martyrologio fit mentio Vale-
riani in Martyrio Stephani Papæ, non autem
Gal-

266 Concordia NR artyrologii Romani cum Breviario.

Gallieni: de quibus in Breviario. Una tamen e-
rat eorum perſecutio.
Ejusdem 2y. Aſtyagis Regis juſſu: ita Max-
tyrologium de obitu S. Bartholomæi. Dicitur
autem in Breviario, quòd Aſtyages eratéfrater
Peolimii Regis; ergò non erat Rex; potuit tamen
eſſe Rex etiam ille, & frater Regis.
Septembris 14. Cornelius in perſecutione De-
zii, decollatur in Martyrologio, Gallo & Eolu-
ſiano Imperatoribus obit in Breviario. An per-
duravit perſecutio Decii ufquc ad Gallum & Vo-
luſianum:? indixit eam Decius, renovavit Vo-
luſianus, ex Baronio in Annalib. anno Cbriſti
211.
Eiunsdem ig. In martyrio S. Januarii memi-

nit Diocletiani Martyrologium; addit Maxi-

miani nomen Breviarium; ſed jam diximus ean-
dem fuiſſe perſecutionem. Et eodem modo con-
ciliabis textus in Feſto SS. Coſinæz & Damiani,
22. eos‿ε . J
Oitobris g. Dionyſius in Martyrologio à Fe-
ſoennino gladlie animadvertitur, in Breviario à

—

?

Feſcennio ſecuri percutitur. Duplex varietas, in
nomine Judicis, & in inſtrumento martyri: ſed
recole, quæ ſupràâ diximus ad diem b. Februar. &
14. April.
Eiunsdem 26. Evariſtus in Martyrologio, ſub
Adriano; in Breviario ſub Trajano: ſed corona-
tur, ait, ſub Adriano; Pontificatum geſſit ſub
Trajano, hoc eſt, ſeptem annos ſub Trajano re-
xit Eccleſiam, anno ſecundo Adriani martyt oc⸗
cubuit, Baron. in Annal.
Decembr. zi- S. Themas in Martyrologio
prædieat Evangelium Hircanis & Brachmanis .
in Breviario Eircanis & Bactris. Utrumque ta-
men verum eſt, & Brachmanis in India, & Bactris
in Scythia prædicavit.
idem Martyrologium tracdit, quòd lanceis
transfixus fuit; Breviarium, quòd telas contol-

ſus. An, quia telum eſt omne id, quod manu jaci

poteſt, inde commune fit nomen lanceis, & ſi-

milibus aliis armorum generibus ? nulla igitur

in prædictis difcordia; ſed omnia conſona in
ſeniu, ſi minus in verbis.

P LACIT U M Adm. R.

F R. H IERON

5

VMI

ONIPHRII ROM

Theologi Collegiati, & publici Lectoris in Sacris Literis in

Bononienſi Archigymnaſio,
In diſputata dubitatione de recitandis Horis Canonicis

An non ſervare modum præſeniptum in recitandis Horis Canonicis in Breviario novo Pii V.
ſit peccatum mortale, an veniale.

Declaratur Titulus dubitationiz

58TO, Clericus, qui ſit obligatus
ad rrecitandum divinum Officium,
E& & hic pro ſua voluntate & bene-
phlacito reciter de Feria, cuùm tene-
46* retur ex præſcri pto Pii V. recitare
de aliquo Sancto; & è contra, cum teneretur re-

citare de Feria, recitet de Sancto; & item,
cùm de uno Sancto, recitet de alio- idque abs-
que contemptu ſaltem explicito; ſed folum, quia

ita ſibi videtur; idque toties facit, quoties ſibi
expedire videtur, ut ſolam propriam voluntatem

in recitandis Horis Canonicis ſibi regulam con-
ſtituat:

—

ſiuet:
Cirmndoe
egallet
kiini⸗
Theolegi
Hlejorm.
No Ma
gusf N 4

c d,

na hugß⸗
gier irſ
Nar
,. Eman
h e n⸗
h. Col
mlun, Cn
ti ſore
nalb.C
in. Cde⸗
o tr /j4.
11, Aunil.
1. Unglen
Ventaz
: Nm
S
Pulln Wl

n itun

hsſung

Penarne
Ggoninſen
iätnen in
D
Cen he
umnd in e
orrnobis
Noin
dbeſ
MnCblcnr
1 ie 6 ur,
1 M,
ltr.22,
leen
umhine

ino

MGiur

.
10.

XVietag in
Omaktptiied
ehrug, G

ologio ,49
:ſedheotonn.
kun peſhi ſob
b Trajnore.
animangtoc⸗

NAmngrolg
Druchnang,
Unumqets

t, wdlere
dtelg cortd
vodmamufi
nlunceis, Ec
sinula gin
nig conlonzin

Al

Literisin

Noſoli.

0; Kin,
lo: i⸗
Sdlohunge
,gtonal
nvolumtmmn
Iegnunag⸗
rut

Dubium de recitandis Horis Canonicis.

ſtituat: quæritur, inquam, an hic Clericus ſic re-
citando divinum Ofncium peccet mortaliter, an
venialiter.
Principio qui ſcripſerunt de hoc dubio, tum
Theolegi, tum Canoniſtæ, tum Summiſtæ ſunt,
Major. in g. A. 2. quæſt. 6. Cajet. in danma ver-
bo Hora. cap. 2. Sotus lib. o. de Zuſtitia & Zure
quæfßf. . artic. zg. Azorius l. o. de Laſtit. moral.
cap. o. dubio 2. Pet. de Aragona en 2. 2. D. Tho-
maæ. quæſt. Sz. de Orat. art. I2. Aubio y. princ. Vi-
guer. inſuis Inſtit. de Firtute jufitiæ cap. y. V. 5.
Navar. de Oratione & EHris Canonicis cap. 21.
n. 27. Emanuel Rodriquez in dumma caſ. conſ.
cap. 142. n. 3. Tolet. lib. 2. Eiſtruct. Sacerd. cap.
13. . F. Coſmas Philiarchus lib. 1. de Horis Ca-
nonicis, cap. 6. Leonard. Leſſius lib. 2. de Znſti-
tia & Jure c. 32. dubio i2. n. 77. Jacob. de Graf-
fiis lib. 2. Caſ. conſcient. cap. 72. . I16. JOan. Me-
din. Cod. de Orat. tralct. 6. 7. 16. S. Antoninus 3.
par. tit. 13. cC. 4. g. 2. Tabiena v. Hora Canonica
2. 17. Armilla eodem v. a. 6. Sylveſt. eod. verſ. n.
1J. Angel. zedem v. . 4. Roſella eod. verbo n. 13.
Valentia 3. Timo diſput.6. quæſt. 2. puncto lo. Sua-
rius 2. Iemo de Relig. lib. 4. cap. 23. 4 n. 1II. Gar-
cia tradt. de Benefic. I. Tomo par. 3. caz. 1. n. 163.
Paulus Squillantes zrad?. de Oblig. Clericorum
par. I. à num. po. pro ſolutione autem nonnulla
nobis ſunt præmittenda. .
lgitur notandum primò, ex communi Theo-
logorum ſententia jam obtentum eſſe, optimè
diſtingui in qualibet vitute, ut etiam in aliis,
ſubſtantiam à modo ejusdem. Sic communiter
docent Theologi, tum præeipuè ſecuti D. Tho-
mam inpart. 2. quæff. 109. art. 3. Hac eadem ra-
tione nobis videtur illa duo poſſe diſtingui in i-
pſo divino Ofſicio, ut alia ſit ſubſtantia illiusà
modo ejusdem. quam diſtinctionem optimè &
non obſcurè inſinuarunt Sotus lib. /o. Ae Juſti-
tiæ & Zure. quæſt. r. art. g. Tolet. ſup. lib. 2. cap.
71. Navar. de Oratione & Horis Canonicis cap.
21. uum. 22. Tabiena ſuprà num. 16. Jo. Medina
CAe Oratione, tralt. 6. Cap. 16. G. De 2. Quam-
quam hi non eodem modo diſtinguunt illa due
in divino Officio: nam alii faciunt ſubſtantiam
Officii divini ipſum totum divinum Officium,
tam diurnum quàm nocturnum, vel ipſas ſeptem

2367
Horas Canonicas ut fic; modum verò illum,
quo ſeptem Horæ quotidiè ex præſcripto Juris
Canonici recitantur. Aliam ſubſtantiam divini
Offcii faciunt per ſolutionem alicujus Oratio-
nis & debitæ penſionis pro beneficio à Deo ae-
cepto; modum verò faciunt diſtributionem il-
lius debitæ penſionis in ſeptem Horas, juxta il-
lud Davidis: Septies ix die landem dixi tibi, &c.
alii alio modo. Sed de hoc nil ad præſentem dif-
ficultatem, cui pro nunc ſatis eſt, illa duo, ſcili-
c& ſubſtantiam & modum, diſtingui in divino
Ofheie.
Hoc igitur poſito, non eſt quæſtio hoc loco
de ipſa Divini Officii ſubſtautia quocunque mo-
do accepta; nam certum eſt in omnium ſenten-
tia, omnes Clericos loquor autem ſemper de
üis, qui aliquo titulo ſunt obligati ad divinum
Ofſicium recitandum] teneri ad recitandum di-
vinum Officium, ſaltem quoad ſubſtantiam, ſub
peccato mertali, ut patet ex c. . de Celebratio-
ne Miſſarum, & cap. Dolentes, eodem tit. ex
capite Elentherins Diſtintt. gi. capite faal.
Diſtinct. 92. & docent paſſim citati Docto-
res, Medina ſxpr. quæſt. 7. Coſmas Philiar-
chus item ſupra cap. 6. conclaſ. 1. Navatr. in
Manuali cap. 25. num. 122. & de EKoris Canon.

cap. 2. num. j. Antoninus ſupr. g. g4. Tolet.
cap. 12. nune. 4. Viguerius cap. . V. 4. Les-

ſius cap. 27. dubio 9. num. y & alii communiter:
ſed ſola diſſcultas eſt de modo ſervando in di-
vino Ofſicio recitando. An ſtante Conſtitutio-
ne Pii V. de qua infrà, teneantur Clerici ad il-
lum ſervandum ſus peccato mortali, an verò
ſub veniali, pro quco
Notandum Secundò. Nos hic ſub nomine
modi dicendi divinum Oicium intelligere

complecti cum Toleto ſuprà capite decimo ter-

tio, & aliis communiter, ea omnia, quæ acci-
dunt divino Ofhcio ut ſic, & ſunt numero ſex,
Numerus, Ordo, Qualitas, Tem pus, Locus,
Modus. Sicut nomine ſubſtantiæ ejusdem, ut.
ſuprà dictum, intelligimus vel iplum divinum
Officium nocturnum & diurnum, diſtribu-
tum in ſeptem loras Canonicas; vel oratio-
nem debitam Deo, quatenus eſt quædam cer-
ta penlio divini cults, debita ab iis præ-
L ie,

26

eipuè, qui in ſortem Domini dicuntur electi, pro
qꝗqua in ſuſtentationem recipiunt patrimonium
Chriſti, ex cap. I. de Celebrat. Miſarum: &
quidem ex hac parte, divinum Officium, ſcili-
eet ut dicit certam hanc penſionem divini cułtus;
non videntur malè locuti, qui faciunt ex jure
divino ſimpliciter, ut habet Tabiena ſupra nu.
16. aut ex Jure naturali & divino ſimul, ut ha-
bent Sotus ſupra, Jacob. de Graffus ſæp. cap. 49.
num. 9. Si vero aceipiatur divinum Oficium, ut
dicit ſeptem Horas Canonicas, tunc bene ſunt
locuti alii Doctores, cum dixerint, tunc divi-
num Officium eſſe ex naturali & divino Jure,
& immemorabili conſuetudine Eccleſiæ, ut
doctè tradit Navar. de Horis Canon. cap. 2. zum.
2. & Coſm. Philiarc. ſup. lib. 2. cap. 2. unde faci-
lè concedi poteſt iis Auctoribus, quos jam affe-
remus, in eo ſenſu, quo divinum Officium dieit
voluntariam & indeterminatam penfionem
Deo debitam, non poſſe Clericos, neque et-
lam per Papam, liberari ab hujuſmodi obliga-
tione recitandi hoc modo ſumptum divinum
Ofſcium. Sic Angelus ſupra num. 6. Roſella,
num. 13. Silveſter. num. 19. & acceperunt à
Panormitano in cap. 1. de Celebrat. MWiſſa-
rum, quidquid dixerint Petrus de Aragona
Iup. poſt ultunam concluſßionenn, & -Toletus
Gap. 14. numer. 6. Et ratio hujus eſſe poteſt,
quod feilicet ex hac parte Officium divinum
eſt indiſpenſabile; cum ſit ex recta ratione &
jure natutali præſeriptum; quatenus ſcilicet,
ſicut unuiquiſque ex juſtitia naturali tenetur ei
aliquid impendere à quo habuit beneſicium,
unde reeipit fuos proventus: ſic Deo tenetur
