36 Hieronymi. In Sacramentario Gregoria-
no, cum diverſis tamen orationibus miflæ. Ex
Decreto Bonifacii VIII. Duplex. Pius V. muta-
vit Lectiones omnes.
De Feſtis Sancdtorum menſe
Octobri.
LEſtum Rolarii debet ubique, & perpetuèò
celebrari in iis Eccleſtis, in quibus adeſt Al-
tare ſeu Capella Roſarii B. Virginis, Dupliei
majori Ofhcio in prima Dominica Octobris,
quæ ſcilicet occurrit in Calentlis, vel poſt Calen-
2a28. ex Decreto Gregorii XIII. die 1.· riprilis 11 73.

Officium recitant Bononienſes de Nativitate-

mutato nomine in Feſtivitatis: quod non im-

probamus Certe melius, ut in feſto ad Nives,
cum Lectionibus 2. Noct. de Nativitate B. Vir-
ginis, mutato verbo Natali in ſolemnuate: mi-

nus enim cohærent Antiphonæ, & Reſponſo-
ria Nativitatis Feſto Roſarii quàm Feſto Viſtati-
onis, & Præſentationis B. Virginis; & tamen

hæc duo feſta non habent amplius Ofcium de

Nativitate, mutante Clem. VIII. in Ofpcia quæ
hodie habentur. Quibus autem placet Officium
Nativitatis, pro iis verbis, Hodie nata eſt, dice-

re poterunt, Hodie Feſtum eſt B. Virginis, ſed

verè d;fionat illud, ex progenie David, à voce

Feſti. Vide quæ diximus in primo Tomo part. 4.

tit. V. num. I2. pag. 225. Nota, quod in ſecundis
veſperis, ſi concurrant cum Angelis Cuſtodibus:
ubi feſtum Angelorum non eſt duplex 2. claſſis]
Veſperæ integræ erunt de beata Virgine, cum
commemoratione Angelorum cuſtodum. Ha-
bet enim Feſtum Rolarii imtegras utraſq; Ve-
ſperas, quia Gregorius celebrari voluit ritu du-
plicis majoris, ut diximus: & ubi fit hoe Feſtum,
legatur de eo in martyrologio primo loco.
Oceurrit non rarò dies octava Titularis Ec-
cleſiæ S. Michaelis, s. Hieronymi, & aliorum,
in Dominica prima Octebris, in qua Roſarii
Feſtum à Clero ejuſdem Eccleſiæ fieri debet, of-
ficiumque de eodem recitari. Et ſicuti dies O-
ctava non poteſt transferri, ita neque videtur

transferri debere Feſtum Roſarü, quod à die 7.

Octobris in primam Dominicam ejuſdem ex
Profeſſo transtuht Gregorius XIII. ut officio po-
pulus interſit, ex Bulla cit. ſupra. Quodnam e-
rit igitur officium recitandum ½ conſultus re-
ſpondi, recitandum eſle officium de Roſario
cum commemor. diei octavæ, & Dom. I. Octo-
bris; tum quia dum neutrum transferri poteſt,
ut dixi, Feſtum Rolſarii eſt Duplex majus, octa-
va verò Duplex minus: tum quia Feſtum Roſarii
eſt Deiparæ: tum quia Feſtum eſt de præcepto
untverlalis Eccleſiæ, ex Bulla Gregeri; dies o-
ctava eſt de præcepto in particulari Eccleſia: tum
quia S. Congregatio in honorem B. Virginis de-
crevit à Clero Regi fieri Feſtum Viſi ationis Fe-
atæ& Virginis in dic octava S. Proſperi Patron
loci,

ſejuſy
cet tul el
kk ſeſt
Docmics
Dr Ketos
Qomrñi Pil
⸗ ſeri 0
PtiCeropn
Een Echonut
cuels Di
iin adlione
Harinelig
leeceberen
fuitimndi
fun in ore
dilini Ro⸗
imelerofhe
m fleron
gülauichot
Gcldrttonn
aon.
Doeehn de
en, nn
lum els
Uucens, Con
elli worem
lgin. Me
Erezalhn
Unſtant
rir ſeſen
in Mobris

run ig

unnienis
UEeimCh
lalelu
Punnomcin
Ammoce:
Aun 49
ininggon
üe ninn
crumn kel
ugu miſt
Peſetckom
irnu,
Kmner Albin

dn 0i

En.

Natritte,
lod non im-
to al Nies,
kate B. Vir-

mitate: l-

Reſponlo
eſo Vigtut
1s; & tamen

Ockheiumce

tkcingur
Ctt Ofhcium
raef,e.
rgini, ſed
Wwid, d oe
lms art .
Qinecundis
Cuſtodibus:
errchie
Urgine, cunn
todum. H.
8utriig; e⸗
oliuttmude-
hoc Feſtum,
holoco.
Tituharis be-
&aliorum,
un Rolai
elicelet,.
ſcmidtes0.
e ſiennt
gvolider⸗
ejuiden er
btoffrioge⸗
Cochumt.
Onlultus le⸗
de Kolaro
Dm. l. Oco⸗
kern pork,
nijs⸗ r.
Pum Ronri
fe lreeto
rz iezo⸗
ccleſarumn
atioröke⸗
ci Lauon
lij

De Feſtis Sanbktorum menſe Ockobri. 3

loci, ut ſupra ſcripſimus S&. . cap. 2. num 20.

licet potuiſſet & debuiſſet ex vi Rubricarum
transterri feſtum Viſitationis: at Roſarii feſtum
à Dominica non eſt dimovendum.
De Feſto Sanctorum Angelorum Cuſtodum
conceſſit Paulus V. 27. Septembris anno 1605%.
oſſe fieri Officium duplex à ſe approbatum ad
libitũ Cleri, prima die non impedita, ofhicio no-
vem lectionum, poſt Feſtum Dedicationis §.
Michaelis. Dixit Offcio, in titulo ejuſdem Offi-
cii in editione Romana Ægydii Spadæ ann.
1612. ut intelligas Feſtum Angelorum Cuſtodum
cedere debere officio Dominicæ: & eò magis,
quia ſi prima die, & in Dominica occurreret hoc
filſtum in prædictis Eccleſiis Roſarii, de feſto
ſanctiſſimi Roſarii, quod eſt nobilius, facien-
dum eſſet officium. Item dies infra Octavam,
puta S. Hieronymi, vel S. Michaelis Archan-
geli, ſicuti eſt officium novem Lectionum; ita
excludit à tota Octava Feſtum Angelorum Cu-

ſtodum.

Dices: In decreto S. Congregationis Rituũ
dicitur, Prima die non impedita Feſto novem

Lectionum; ergo non cedet Dominicæ. Reſp.

Eandem s. Congregationem declaraſſe, nomi-

ne feſti novem Lectionum etiam Dominicam

intelligi /2. Martii. 1615.
Quxæres adhuc: An Feſtum Angelorum Cu-
ſtodum ſit duplex majus, ita ut habere debeat
utraſque Veſperas integras. Dicebam eſſe; tum
quia in Rubricis generalibus de concarrentia
Offcis num. 2. in fine. Feſta Angelorum præpo-
nuntur Apoſtolis, hoc eſt, non modo Michae-
lis ſed etiam Gabriclis, & Raphaelis, quæ apud
multas Eccleſias celebrantur, & à fortiori An-
gelorum omnium Cuſtodum, quorum feſtum
colnnus uno die: tum quia feſtum hoc videtur
majus quàm Apparitionis S. Michaelis ex plu-
ralitate Angelorum Cuſtodum: & quia in Ap-
paritione miraculum tantum celebramus: in
hec autem feſto perſonas ipſas Angelicas, &£
innumeras unà ſimul honoramus. At Appariti-
onem eſſe feſtum majus, & habere utraſque in-
tegras veſperas, nemo non novit: tum licet hoc
feſtum ſit ad libitum; tamen poſite quod recita-
te velimus Ofſhcium, ad Rubricas generales

ſervandas tenemur; ſicuti Miſſam, quam non
tenemur quotidie celebrare, ſi tamen celebras,
juxta Rubricas celebrare debes: tum denique
quia, ſi s. Hieronymus amitteret eo caſu utraſ-
que Veſperas, etiam s. Gregorins Nazianzenus
ejus præceptor amittit primas Veſperas, nobi-
liores ſecundis, nempè in ſecundis Veſperis Ap-
paritionis. His tamen non obſtantibus, & ritè
conſideratis, in gratiam s. Hieronymi, ne amit-
tat utraſque Veſperas, & quia feſtum Angelo-
rum Cuſtodum fuit conceſſum fieri ex devotio-
ne, non ex præcepto, decrevit ſacra Kituum
Congregatio die 2. Octobrit 1627. eſle Duplex
minus, & dividere Veſperas cum s. Hierony-
mo, & cum quocumque alio duplici, ſi alicubi
concurrat poſt primam diem Octobris. Lectio-
nes primi Nocturni omittuntur, ſi legendum ſit
initium Eſther.
Ad Octavam Lectionem dicitur, Querum
Feftum colimus: nam titulus, & oratio cſt de
pluribus, & unuſquiſque intendit venerari ſuum
Angelum in Choro unà cum aliis. Qui ſolus re-
citat Offieium, adhue dicat Quorum Feſtum co-
limus, & c. non Cjus Feſtum colimus, & . Quod
poſtremum docuit recentiot, minus advertens,
quod uni reeitanti neque convenit colimus in
plurali, ſi verborum vim attendimus. Si fiat Of-
ficium prima die Octobris, octavæ Lectioni ad-
jungerem nonam, quæ magis eſt propria feſti.
Vide ſupra menſe Septembri, ubi invenies Fe-
ſtum SS. Angelorum Quſtodum hinc in Domi-
nicam 1. Septembris ritu duplici 2. claſſis cum
Octava translatum. Ubi fit hoc Officium in Le-
ctione Martyrologii legatur primo loco de es-
dem.
1 Remigii. Dies eſt Translationis, obiit e-
nim Idibus Januarii, ex Baro. in Martyrolog.
Habetur Feſtum in Appendice Gregorian. & in
Concilio Moguntino cap. 36. Simplex in M. S.
& mο. Clemens X. anno 167o. ſemiduplex ad
libitum permiſit. In Hymno Veſper. mutatur
tertius Verſus.
4 Franciſci. A Gregorio IX. 1228. dilatatur
feſtum à Sixto IV. 1472. in Miſſali Vaticano vo-
lum. 4743. Duplex in M. S. & 150. Pius V. re-
tenta Oratiene, mutavit Officium antiquius
K 2 oper.

132 Comment. in R br. Brev. Ject. VII Cap. 12.

opera Fratrum Minorum in Breviario poſitum,
& auctoritate Nicolai III. approbatum, ut di-
vimus cap 1. hujus Seét. In Lectione 6. legitur,
quocdl s. Franci'cus in die Feſto Exaltationis S.
Crucis recepit ſacra Stigmata, & in Lectione
quarta feſti Stigmatum, ait S. Benaventura, quod
circa Feſtum Exaltationis id acciderit: non ta-
men pugnant inter ſe hi textus; quia tempore
S. Bonaventuræ erat incertus dies, qui deinde
fuit præcisè revelatus. Lege adingum in An-
nal. Min. anno 25. Feſtum S. Francifei eſt de
Præcepto ubique locorum, ex Decreto Sixti IV.
ut indicat Silveſter v. Dominica, num. 3. S. Sex-
tum. ubi tamen ait, conſtitutionem illius, non
fuiſſe moribus utentium approbatam. Sed rur-
ſus præcepit ubique obſervari s. Rituum Con-
gregatio die 3. Jannar. 1622. annuente ſanctiſ-
timo: Decretumque originale oſtendit mihi Jo.
Petrus Maſſarius meus, virtutum, doctrinæ, &
fortunarum hæres Julii Benigni Advocati Con-
ſiſtorialis, Primarii, & unici tunc temporis in
Gymnaſio Romano Docteris, Achiepiſcopi
Theſſalonicenſis, & S. Rituum Congregatio-
nis Secretarii, de Romana Republica optimè
meriti, cui & ego debeo plurimum, cùm ejus
opera potiſſimum in album Conſultorum ejuſ-
dem Congregationis relatus fuerim. Idemque
Maſſarius publicari Decretum Romæ curavit in
Tabella de conſenſu Majorum edira anno 1631.
Feſtorum ubique obſervandorum, ex præce-
pto S. Romanæ Fccleſiæ: favente Tegrimo
Tegrimio, Domino meo, Epiſcopo Aſſiſi-
nate, & Fræfatæ 8. Rituum Congregationis
à Secretis incomparabili viro in gratiam s. Pa-
troni Aſſiſinatum: æquum eſt igitur, ut deinceps
ubique gentium obſervetur.
Placidi & Sociorum. In Breviar. Vaticane
vol. 4760. reſtituit Sixtus V. anneo 1588. Simplex
2b eodem: mutavit Orationem Clemens VIII.
non dicitur Reſp. Hæc eſt vera fraternitas, vi-
de i fra Sect. 5. cap. 2. num. 9.
6⁶ Brunonis à Gregorio XV. die 17. Felrua-
rii 1623. Semidupl. cum Offieio ab eodem 6.
Maii iéazs. Clemens X. anno /670. duplex præ-
cepit] in lectione Martyrologii ponatur primo

loco; ſi transferatur, mutatur in Hymno Veſy Pp.

Tertius Verſus.
7 Marci Papæ, in Antiphonar. & Sacramen-
tatio Greg. à quo initium primæ Orationis; &
ultimam Miſſæ Orationem habemus: omnes
autem leguntur in Codice Pameliano.
8S. Sergii, &c. In Appendice Greg. Simplex
in M. S. & 155.
8& Brigittæ à Gregor. XV. & 5* Aprilis. 1623.
approbatum eſt Ofneium cum ritu Semiduplici;
oratione & Lectionibus propriis, Decreto S.
KRituum Congregatiemis; recitandum quidem
die ſeptimo Octobris, in qua fuit illa canoni-
zata, ut in Bulla Bonifacii IX. ſed Urbanus VIII.
ne Miſſa S. Marci Papæ in Miſſali delererur, juſ-
ſit hac die Octava, annuente Poloniæ Rege, ce-
lebrari Feſtum; in Polonia verò, ut prius, die
ſeptima. Cujus obitus contigit 22. Julii impedi-
ta feſto S. Appollinaris: unde & in Martyrolo-
gio quoque recognito translata eſt lectio de ea-
dem in hane diem Octobris Octavam. Acta
ſunt hæc anno 1628.
2 Dionyſii, &c. quem Athanaſ. de Synod.
Nicænæ decr. appellat Theognoſtum; habetur
de eodem in Antiph. Greg. ſed poſt Gregorium,
ex Pameliano; qui ait eſſe Gallicanimn Ohcium:
nam ortum habuit in Gallia à tempore Ludo-
vici Pii, & Amalarii, ex PEpiſt. Hilduini ad eun-
dem de generali conſuetudine teſtatur Radulph.
Propofit. 17. Simplex in M. S. & 17. ſemidupl.
apud Radulph. Quem Rium reſtituit Pius V.
mutavit autem Evangelium cum Hom. Cle-
mens VIII. Officium Miſſæ aliud eſt ab Anti-
phonario Gregoriano.
10 [Franciſei Borgiæ Confeſſ. zo. Septem-
bris I22. defunctum Clemens NX. in Sanctorum
album retulit, Innocentius XI. Feſtum appro-
batis per s. Rituum Congregationern die 77.
Zunii 1654. Oratione & Lectionibus ſub ritu
ſemiduplici recitari permiſit, quod Alexander
VIII. de præcepto mandavit)]
*13 [ Eduardi Reg. Confeſſ. ab Alexandre
III. Sanctorum faſtis adſeriptum Innocentius
XI. Officio ſemiduplici per S. Rituum Congre-
gZationem die 6. Aprilis Iésa. apprebato cele-
brari pracepit.] 14 Cal-

0b orniont
% Kon
„ Unpker n
Gliut wign⸗
Nim am 1
1Crg Aur,
1 Iberel
n jlr Geſu
Eurbusüinei
riu XV. 2
orn lri
(enene X. den
Wrnu.
Hwi
(lecenl. Cen
Aenfit, Koch
Cohnmoni non
Mücekhandun
ltondus Nor,
ſe1. Aylri
Cchirnnaglt⸗
ummiundnm
Alubine
ülnconcione
Ghrhoheunen
fuunrinn
lckcnne
IMnce,
Iin Cenen)
norinn,¹
uem lobrit

.
7

6ſthnitin
NAn v.

lamnettel
Aanmigh
etein
nin Uu
Wl
Aenn 8.

4

lynno Veß

Sacramen.
Mationis;
mus: omnes
ano.
Preg Fiplen

Arilir lGi.
Semiuplih
Decreto,
durm Iuidenn
it illa canoni-
UIbanmell.
delerent.

nir Rebe ce.

n Niis, die
Jullinpec⸗
n Martytob
Tledtiodeer
Ravam. Ac

1l de Hnoc.
tum; hobetu
1Greporium,
um Ohcium
npore Ludo⸗
duimateny⸗
tur Radalt.
, ſemiclh⸗
ituit Di .
Hom. Ce-
eſt ab Ann

.. Gnten.
n Sanctoluin
ſtum appro⸗
netn Ae.
dus lub litu
Aevundet

bAlexundte
Innocentius
m Conge
obato eel ·
40

De Feſtiz Sandtorum menſe Octobri.

14 Calhſti. In Sacrament. Gregor. cum om-
nibus orationibus Miſſæ Semidup. ex Microl.
cap. 43. Komæ tantùm, ex Radulph. Propoeſit.
22. ſümplex in M. S. . ſemiduplex Pius V.
inſtituit ubique. Clemens VIII. mutavit Evan-
gelium cum Homilia. Ofheium aliud eſt Miſſæ
in Greg. Antiphon.
*15(Thereſiæ Virg. Ord. Carmelit. Inſtitut.
ann 11Se. defunctam Paulus V. pluribus in-
ſtantibus Principibus ann. 1614. Beatam: Gre-
gorius XV. 622. ſanctam: Urbanus VIII. 16 26.
novam Hiſpariarum Patronam declaravit:
Clemens X. denique ann. 1620. ofhicio duplici

honoravit.

*7 (Hedvvigis Viduæ Reg. Polon. Ordin.
Ciſtercienſ. Clemens I V. Sanctarum numero
adieriptit, & officium ſemiduplex ad hbitum de
communi non Virginum 17. Octobris in Polo-
nia celebrandum permiſit: quod Innocent. XI.
Lectionibus propriis, à s. Rit. Congregatione

die 25. Aorilis 1652. approbatis in 17. diem O-
ctobris transtulit aꝰ univerſali Eccleſia ad libi-

tum recitandum.)
18 Lucæ Evangeliſtæ. Martyr. à s. Paulino ad
Svernm Epift. 12. reputatur. Metaphraſtes in
hoc feſto concionem habuit. In Sacramentar.
Gregor habetut cum omnibus Orationibus Miſ-
ſæ; quarum prima eſt Ambroſiana. Decreto Bo-
nif. VIII. eft duplex, à Pio Quinto duplex ſecun-
dæ claſſis.
19 (Petri de Alcantara Confeſſ. Ord. Mi-
norum. Clemens X. Sanctis adnumerans, of-
ficium proprium, à s. Rit. Congregatione /673.
approbatum ſub ritu ſemiduplici: Clemens XI.
duplici an. 70. præcepit. Mutatur 53. hymni
verſus. )
21 Hilarionis in Appendice Gregor. ſimplex
in M. S. & in 17y.
Urſulæ, &c. In quinto ſæculo hoc eſt, anno
Ice. indictum eſt feſtum, ait Jac. Philip. Bergo-
menſ. citatus è Schultingio in Mifſali Vaticano

vol. Jos. Officium ſolemne proprium totum in

Brev. 175ο Pius V. commemorationem decre-
vit. Si adſit alicujus ex his Virginibus caput, aut
inſignis Reliquia, & nomen ignoretur, fiat de
ca Officium duplici ritu, ſumpta Oratione de

1
Cõmuni in ſingulari, tacito illius nomine ſquod
fit in ſancto Calliſto, & aliis) & fiat commemo-
ratio s. Hilarionis, & 88. Urſulæ & ſociarum;
niſi aliud à Majoribus concedatur, aut legitimè
præſcribatur.
25 Chryſanthi & Dariæ. In Appendice Gre-
goriana. Simplex in M. S. & . officium cre-
ditur compoſitum à Varino & Armeno fratri-
bus ordinatis Presbyteris à s. Stephano, qui Vi-
tas eorum ad omnes Eccleſias direxerunt. Hæc
Cornel. Schulting. Ex quibus facilè conjicitur,
feſtum indictum eſſe quadringentis annis ante
8. Gregorium. .
26 Evariſti. In miſſali Vatican. volum. 42743.
ſemid. ex Microl. cap. 73. Romæ tantum ex Ra-
dulph. Propoſit. 22. ſimplex in M. S. & /55o.
27 Vigilia ss. Simonis & Judæ, vide in Vigi-
lia S. Andrexæ. In Comite s. Hieronymi habetur
Evangelium. Homilia à Pio V. miſſæ verò Off-
cium in Antiphonar. & Sacramentar. Gregor.
28 Simonis & Judæ. Dicito ut de feſte. S.
Andreæ. Pius V. innovavit Officium, Oratione
exceptã. Evangelium idem quod in Comite s.
Hieronym. officium miſſæ, ut in Antiphonar.
& sacrament. Gregoriano. Si contingat eos di-
vidi, quia alter tantum Titularis eſt Eccleſiæ, jux-
ta Rubricam, quæ habetur ſupra Sect. . cap. 70.
unm. Ii. tunc pro s. Simene legatur in primo
Nocturno de communi A poſtol. reſervata Lect.
Epiſt. Judæ eidem, qui eſt ejuſdem auctor, ur
Sect. . cap. 2. numero 7. pag. 6. ſignificamus.
Vide quæ diximus in prima die Maii pug.114. At
quia Lectio quarta non poteſt dividi, ea legatur
in feſto Titularis, & iterum in ofhcio alterius
translati, ſicuti etiam Evangelium cum Homi-
lia. Lectiones quinta & ſexta variari poſſunt, ut
in communi Apoſtolorum. Pro varianda ora-
tione ſumi poteſt oratio Vigiliæ in numero ſin-
gulari, & mutatis verbis, Prævenimius in cele-
bramns, & praveniat in imploret. ſed in his ca-
ſibus conſule ſacram Congregationem, ut ali-
quid proprium concedat.
31 Wolfgangi Epiſc. Confeſſ. officium à
5s. Rituum Congreg. /4. Zannar. 1640. approba-
tum Urbanus VIII. per Germaniam ritu duplici
celebrari juſſit.
RXz Vigi-

3.
Vigilia omnium ſanctorum. In Antiphonar.
& Sacrament. Gregoriano habentur Oratienes
cum officio miſſæ; ſed poſterius eſt Ss. Gregorio,
ex Pamelio. Concilium Oxonienſe & Beda me-
minerunt.

De Feſtis Sanctorum menſe
Nowvembri.
CAPUT XlIII.
Mnium Sanctorum, Ordo Romanusha-
bet hæc verba notanda: la Calend. No-
vembr. & per totum orbem plebs aniverſa, ſicut
in Die Natalis Domini, ad Eccleſianz in henorem
Omnium anctorum ad Miſſarum ſoleznia con-
venire ſtudeat: illud attendentes, ut quidquid
humana fragilitas per ignerantiam, aut negli-
gentiam in ſoiemnitatibus ac Vigiliis Santtorn m
minus plenè peregerit, in hac obſervatione ſandt a
Jolvatur. S. Cyprianus Epiff. 34. docet, natali-
tia Sanctorum annua celebranda eſſe cum miſ-
ſæ Sacrificio; ſed quia omnium Martyrum &
aliorum non poſſunt ſingula celebrari reſte Eu-
ſebio citato à Beleth. cap. 114. exiſtimante,
quetidie excedere numerum quinque millium]
ideo Bonifacius I V. inſtituit Romæ Feſtum
omnium Sanctorum hac die: quod deinde a-
liis orbis Eccleſiis edixit Gregorius IV. anno &α2.
ex Sigeberto & præſertim Gallis, & Germanis,
cx Baronio in Annal. ad annum eundem. Ne-
que verò eſt sanctorum Martyrum tantum hoc
Feſtum, verum etiam Confeſſorum, ut in Co-
dice M. S. ſe legiſſe ait Baronius in Martyro-
logio die 13. Maii. Habetur feſtum in Sacra-
mentario ſolemne Feſtum in ordine Romano,
unde Duplex primæ claſſis convenienter fuit
ſtatutum. Officium à Gregorio IV. compoſi-
tum eſſe, ſcribit Schultingius ex Beleth. capite
127. Pius V. mutavit omnes lectiones ; ſuſtulit
primum Reſponſorium, & addidit octavum de
Virginibus.

In ſecundo Nocturno, & per Octavam, le-

gi juſſit ſermonem accommodatum feſto,
quem tribuebant alii Auguſtino: quod eſt fal-
ſum, cum ille obierit ante Bonifacium IV. alii
Qdoni Abbati; de quo tamen unicum manu-

Comment. i Rubr. Brev. Jeck. EII. Cap. .

ſcriptum habemus teſtem in Vaticana Biblio-
theca. Nomine Bedæ à Clemente VIII. juſſus eſt
legi, quia inter ejus Opera habetur, & vixit ille
poſt Bonifacium IV. unde & in poſtrema reco-
gnitione Breviarii ſecuti ſumus textum ipſum
qui Bedæ adſcribitur. Officium Miſſæ in Amti-
phonatio & sacramentario Gregoriano legi-
tur, exceptis Offerterio & Communione,
quæ fuerunt mutata: ſed poſterius eſt s. Grego-
rio, ait Pamelius. In ſeeundis Veſperis mandavit
Urbanus VI. poſt veſperas feſtivas cantari Ve-
ſperas Defunctorum ritu dupkci, ut dicitur in
Breviario Venet. edita anno ο.1.
2 Commemoratio omnium Fidelium de-
functorum. Tribuitur hic ritus communiter O-
dilani Abbati Cluniacenſi, ex Sigeberto anne
997. à quo diffuſus eſt in totum orbem auctori-
tate Apoſtolica; ſed à Bonifacio IV. indictam
efle Commemorationem hanc, ſcribit M. Po-
lonus anno bo7. imò anne poſt inſtitut onem
feſti Omnium Sanctorum ab eodem Bonifacio,
docet Petrus de Natal. citatus à Demochare
Tomo a. cCap. I?. Petrus Galeſinus auctorem facit
Joannem XVI. ſuadente Odilone, in not. Mar-
tyrol. Amalarius autem meminit de Ordine An-
tiphenar. cap. 65. qui vixit poſt Bonifacium, &
ante Odilonem, circa annum Soo. & cauſam
reddit. Poſt Ofhicium, inquit, Sanctorum inſe-

rui Officium pro mortuis: multi enim tranſie-

runt de præſenti ſæculo, qui non illico sanct:
conjunguntur, pro quibus ſolito more officiur
agitur. Hæc ille. Nota ea verba, ſolito more: er

go erat in uſu. Duplex in M S. & /1750. de Ofhc

auctore & ritu dicemus Sectione nona.
Si in Dominica occurat, transfertur comme-
moratio hæc in diem Lunæ, & V cſperæ in Ve-
ſperas Dominicæ, ex Decreto Urbani VI. loce
citato, niſi dies Lunæ ſit item imped ta feſto de
præcepto: tunc enim in diem quartam Novem-

bris (etiam ſi ſit impedita feſto novem Lectio-

num ) transfertur Ofhcium Defunctorum cum
Miſſis, cantata de feſto altera Mifla und cum
Officio de die. Neque officium hoe Defuncto-
rum omitti debet, cum ſit pars officii divini eo
die præſcripti, ut notat Suarez, lib. 4. de Hor.
Canenic. cup. 27. num. S. & 9. & cum ſit pars
nota-

bib,
efctacis
, ſel i
zubprt
ſtetamn 500
n de pnidt
Dehnctorutn,
nm,
ſühterinri⸗
(Cxol.4
NN ,c
nhnrlels, a
orelamrol
uhkonncia
Uhnrinu,
5Niuun 2,1
Gnln, pe
lapepi/ l
ſelunkhemno
ſutgi⸗

(6 Kmbrin

1Cdna omt
a Codce .
Drnactaos!
Drbeoe
CuN

6

Kone,
En Corot
Iifnmmm &
Mam omnib
güingde
anmd /
in Ceun, V—
Aunntonun b.
luni Chonien
oneneo
inregcl
5Mafeni
i,
Uunnehle
Antenin
l A5
ſagtren
Elchiinenn
lngiz ub⸗
Sai

.

icnmn Dbblo.
VII ielisett
„& itit l
Krema tcv.
eNturm ion
liler in And.
kinnd ke⸗
DMIhunione,
eſts. Ctezo.
tismandant
s Cantani e⸗
ut Ciciun in

.

kidelium Ce.

mmuniterO0.

gebento eun
bem auchot⸗
IV. indidam
ribir M. Po.
inſtitntoren
em Ponlao⸗
Demochae
uckoren kuit
iy not. M-
Ordne Ar
onifacium
1. & calſmn
ckoruminl⸗
enim tmnle.
ilico n
nore ofhein
oltomore:
1510. ehe
nu.
ettarcommme⸗
eſperrin le⸗
ebani Vl N
ed tafeloc⸗
tarn Norenr.
vern lecii-
nctorumn Cunmn
An uni cun
de Delmn.
Beii dinie⸗
1.
aum ir ⸗
ola⸗

De Feſtis Sanctorum menſe Novembri-

notabilis, ad reſtitutionem fruétuum tenetur
Beneficiarius ad ratam Veſperarum, vel Matu-
tini, vel utriuſque, prout in Bulla Pii V. de
qua ſupra Selt. . cap. b6. nam. 2. pag. 9. Decre-
vit etiam s. Congregatio Rituum /. Septembris
1607. ne pridie Veſperi recitetur Matutinum
Defunctorum, ſed hac die manè, quod eſt
notandum, & obſervandum ex Rubrica pro-
pria Breviarii. Vide Sect. 9. Cap. 2.
4 Caroli. A Paulo V. ad libitum Cleri 6. De-
cemb. I613. cum ofhcio & ritu ſemiduplici 3. De-
cembris isé6. approbato; Si fiat officium, in le-
Gtione Martyrologii legetur de eo primo loco.
In tota Provincia Mediolanenſi celebrari poteſt
Duplici ritu, ex Decreto ſacræ Congregatio-
nis Kituum 20. Novembrisio uti & Clemens
X. anno 1670. per univerſalem Eccleſiam du-
plex præcepit) ſi transferatur, mutatur tertius
Verſus in Hymno, Me Confeſſor.
Vitalis & Agricolæ. In Millal. Vaticano vol.
4743. Simplex in M. S. & /ο.
⁸ Octava omnium sanctorum à Sixto IV.
& ex Codice M. S. Eccleſiæ ſanctæ Mariæ ad
Martyres citato à Baronio in Martyrologio hac
die. Duplex ab eodem sixto, in Breviario /ro.
Pius Quintus per totam Octavam reformavit
Lectiones.
Quatuor Coronatorum. Ordo Romanus,
Antiphonarium & Sacramentarium Gregori-
anum, cum omnibus Orationibus Miſſæ, iſub
nomine quinque aliorum, Decreto Melchia-
dis, ait Durand. lib. 6. cap. 36. ſimplex in M.
S. o. Ofpcium, vel ab Honorio I. qui Romæ
ædificavit eorum Eceleſiam, ex Martino Co-
ſentino in Chronicis; vel à Leone I V. qui, ex
Platina, corpora eorum invenit, & Eccleſiam
illuſtriorem reddidit.
9 Dedicationis Baſilicæ Salvatoris. Dicta
eſt Baſilica Julii à s. Gregorio, item Conſtan-
tiniana Lateranenſis, à s. Hieronymo; cnjus
landes perſequitur Petrus Cardinalis Damiani
in Ep. ad Cardd. S&. K. E. ex quibus patet, eam
eſle caput Eccleſiarum: & hæc eſt potiſſima ra-
tio Feſti Romæ tantum celebrabatur, Radul-
ph. Propoſ. 22. Habetur in Miſſali Vatican. vo-
lum. 4770. Duplex in Breviario a.1. Ofhcium

UD
de Communi. Pius V. Lectiones I. & 2. No-
cturni addidit. =D
. Theodori. In Antiphonario & Sacramenta-
rio Gregoriano, cum omnibus orationibus Mil-
æ. Habuit orationem Nyſſenus, Metaph. me-
minit in Adctiz S&. Alippii die 26. Novemb. apud
Sur. Tom. 6. Manuel quoque tit. de Feriis. Sim-
plex in M. S. & 75o.
10 Tryphonis, &c. Conſtantinopoli celebre
Feſtum jJuſtiniane Imperatore ex Procopio lib.
7. de Adif. Zuſtiniani. Romz ex Radulph-
Propoſit. 22. in Miſſali Vaticano volum. 4743.
Simplex in Breviario /17vo.
II Martini Epiſcopi. Leone I. Pontif. cele-
bratuim fuiſſe hoc Feſtum ex Concilio Turoni-
co, ſeribit Galeſin. in Mariyrolog. Habetur in
Sacramentario Gregoriano: à quo in editione
Romana Primam tantum orationem habemus
in Miſſa, omnes autem in Pameliana. S. Ber-
nardus Sermonem habuit, & de generali con-
ſuetudine teſtatur Radulph. Propoſit. 17. Semi-
dupi. apud Durand. lib. 7. cap. . Duplex. apud
KRadulph. loco cit. rurſus ſemidup'. in Breviario
7 106. à Pio V. tandem Duplex, qui & mutavit
Lectiones omnes. Reliqui officii Gallicani, ut
obſervat Pamelius ad Antiphonar. S. Grego-
ru, dicitur auctor S. Radbobus Epiſcopus Tra-
jectenfis, ex Schulkingio. Pſalmi Nocturno-
ru ſunt de Communr Martyris, quia ſancto
Martino non defuit palma martyrii, ut dicitur
in Antiphona ad Magnifßecar. Offcium Mil-
ſæ non eſt idem quod in Antiphonario Gre-
goriano, & eſt poſterius Gregorio ex Pamelio-.
Mennæ. In Antiphonario „ & Sacramen-
tario Gregoriano. A quo in Romana habe-
mus primam tantum orationem Miſſlæ, omnes
autem in editione Pameliana. Simplex in Bre-
viar. 15ro.
12 Martini Papæ. ex Calendar. & Martyro-
log. Romano antiquiſhmis, citatis à Baron.⸗z
Martjroloeg. & in miſſali Vaticano volum. 1743.
Semicluplex. ex Microlog. cap. 43. Romæ tan-
tuma, ex Radulph. Propoſit. 22. Simplex in M.
Sι & in Breviar. Svo. reſtituitur ſemidupl. à Pio
mle enn VIII. mutavit Evangel. cum Ho-
milia.

x13 Di-

Comment. in Rubr. Breviarii Seckt. VII. Cap. 13.

* II3 (Didaci Confeſſ. Ord. Min. Sixtus
V. Sanctorum faſtis inſcripſit, & Innocen-
tius XI. Officium ejus cum Oratione & Le-
Ctionibus propriis à s. Rit. Congregat die 9.
Angaſti 6*t. approbatum, ſemiduplex eſſe vo-
luit.) .
177 Gregori Thaumaturgi. Nyſſenus oratio-
nem habuit. In miſſali Romano non ante ann.
75ο. habetur feſtum. Simplex à Pio V. ſemid. à
Clemente VIII. cum Homilia. Si transferatur,
mutatur in Hymno, Ite Conteſſor, tertius verſus.
18 Dedicationis Baſilicæ Apoſtolorum. Loca
ipſa antea Limina Apoſtolorum vocahantur, de
quorum oſculo ob dignitatem lege Baroniumen
Martyrologie; unde ſumitur ratione feſti. Ro-
mæ tantum tempore Radulphi Propoſit. 22. in
miſſali vaticano volumine 4743. Duplex ο.
Pius V. Lectiones i. & 2. Nocturni adjecit. Cle-
mens. VIII. Homiliã ſancti Gregorii aſſignavit;
Urbanus VIII. quintam Lectionem opere 1626.
& verbis locupletavit anno. /622.
V19 [Eliſabeth vid. Clemens X. duplex à s.
Rit. Congregat. die /3. Septembris 1670. reco-
Fnuin de præcepto univerſaliter celebrari juſ-
it.
Pontiani. In miſſali Vaticano prox. cit. fim-
plex in M. S. & /rro.
*20 Felicis de Valois Confeſſ. Ord. Re-
dempt. Captiv. fundat. antehac duplex min. ad
libitum, nunc de præcepto s. Rit. Congregatio
die o. Mait ébg. juſlu Innocentii XII. recitari
univet ſaliter mandavit. .
21 Præſentationis beatæ Virginis. Hac die
præſentatam fuiſſe, Uſuardus ait in Martyrol.
Sermones habueré Gregorius Nyſſenus, Cer-
manus Conſtantinop. & Georgius Nicome-
dienſis, qui vixit circa annum ooo. Menoeologiũ,
&D½ Manuel. tit. de Feriis Apud Gallos ſub Caro-
lo Magno 132,. procurante Abbate s. Nicolai
in Normandia: ab his ad Saxones, tum ad Si-
culos tranſüt, ut enarrrat Wion. auctor Ligxi
vitæ libro y. Pius II. & Paulus II. ex Molano =
addit. ad Martyrolog. vel, ut alii volunt, Sixtus
IV. edixerunt, tandem reſtituit Feſtum Sixtus V.
1555. duplex in Breviario oro. & à Sixto V. Of-
ficium vero, quao nunc utimur, Clemens VIII.

deſignavit, abrogato antiquo, quod erat de Na-
tivitate Virginis, mutato nomine Mativitatis

in Præſentationis; cui non bene omnes Anti-
phonæ congruebant: & declaravit eſſe duplex

majus In 7. Reſp. pro Feffwitatem, dici debet
PBræſentationem.
22 Cæciliæ. In Sacramentario Gregoriane
cum prima, & ſecunda Oratione miſſæ: ultima
deinde fut mutata, quæ tamen habetur in Co-

dice Pameliano, de generali conſuetudine teſta-

tur Radulph. Propoſit. 12. & in Breviarie S. Iſi-

dori habetur Hymnus de ea. Semidup. apud

Durand. lib. 3.. cap. i. & Radulph. citatum, & i-
tem in Breviar. 1ο. Clemens X. autem ann.1670.
univerſaliter Duplex præcepit. Officium miſſæ

habetur in Antiphon. Gregor. Lectiones muta-

tæ à Pio V. fuerunt.
2 3 Clementis. In Sacramentario Gregoriano.

Sed Orationes omnes fuerunt poſteà mutatæ,

quæ tamen leguntur in Codiee Pameliano; de
Generali confuetudine, Radulph. Propoſit. 17.
8. Bernardus ſermonem habuit. Semid. apud

Radulph. citatum, & in Breviar./5ve. imò tem-

pore Microlog. cap. 43. Officium eſt antiquum,
mutatis Lectionibus & quibuſdam Reſponſo-
riis à Pio V. Oſſicium Miſſæ, ut in Antiphona-
rio Gregoriano.
Felicitatis. In Comite Hieron. habetur men-
ſe Julio, & item in Sacramentario Gregoriano,
à quo habemus primam & ultimam Orationem
miſſæ; ſecundam etiam habet Pamelianus Co-
dex: Sermones habuere s. Petrus Chryſologus
& S. Gregor. ſimplex in M. S. & /1o.
24 Chryſegoni. In sacramentario Gregoria-
no. Sim plex in M. S. & 17ro. officium Gregor.

Miſſæ tamen aliud eſt in ejuſdem Antiphona-

rxio; ſed Orationes quæ apud nos habentur, in
citato ſacramentario leguntur.

25 Catharinæ. A Trevirenſibus cæpit coli

auno 12 47. ex Lipomano Tomo y. & de generali

conſuetudine fieri, ſcribit Radulph. Propeſ.17.
In Breviar. Toletano duo Hymni de ea: in Miſ-
ſali Vatic. volum. 17143. habetur. Galeſinus in
Martyrologie ſeribit, hoc Feſtum in Calenda-
rio fuiſſe poſitum à Joanne XXII. quia inquit.
in antiquis Martyrologiis de co non legitur.
Semid.

cinl. 4
zuladup
li lan & n
ens Otati
ninmmf
modh
ein in anti
lnnlyi
beniAlen
s nenibbis
iriRucho!
unin Millal
ncdio Venet
uiunon e-

ann n

mn onellor
uni heclele
Agenere oe
u Anch, leh
Aroni, E⸗
llorn ce

Innſpoken
nix n Man
n Ehicce
Gſnodlen
ni nnſipen
Chonſato
utigocali
nniniti I
u endncan
rmmmner

=

lnl

.

ern de N.
Mtinttte,
ines Ant.
ſle nher
dicidche

regotinn
Ulle:nltim
eiur in Co.
dinetelt,
iaties §.li.

nidop. d
itatum, Al.
em ang 4,1,
imn nir
lonesmnar-

Gregorinnd
ten muate,

nelano; e

rcnlſt h.
emid al
imoter⸗
tantiquun

Relpon-
Annipho-

lbeturmen⸗
Grepornno⸗
Otatonem
elunns .
ooen

ſ

oCtegetir.

un Gregol⸗
Amighon⸗

obentur, n

cepit l
degetenl
iphe
ea! in W
zleſnns
n Clkner
in imqut,
n Kgin.

?

De Communi Sandkkorum.

Semidupl. apn Durand. lib. z. cap. 14. Duplex
apud Radulph. cit. rurſus ſemidupl. in Brev. e-
ditis 2. & 1oτο. Duplex tandem à Pie V. qui
retentis Oratione, & Lectionibus 2. & 3. Noct.
anti quum Officium proprium integrum ablega-
vit: [modò adhuc duplex eſt] Dicitur £οa-
therina in antiquo Codice citato à Baronio in
Martyrologio.
26 Petri Alexandrin. In ejus Feſto S. Athanaſ.
puer, puerilibus luſibus ſeria prænuntiaſſe ſcri-
bitur à Ruſſino lib. t. Hſtor. cap. 14. Habetur
Feſtum in Miſſlakbus Vatic. vol. 4745. & 4771.
& in edito Venet. 1ov†. non ante; in Breviar. ta-

men /yyo. non extat; ergo reſtitutum eſt à Pio

.
V. qui & ſimplici ritu celebrari geſtum juſſit:
Obür ille tamen pridie hujus diei; ex Galeſin.
in Martyroleg. Et hæc de Proprio Sanctorum.
Addam duo pro declaratione prædictorum.
Alterum eſt, quod nomine Offcii Miſſeæ intel-
ligimus Introitum, Graduale, Offertorium,
Communionem: & in Horis Canonicis pro
Offcio, Oratienem conformem Miſſæ, tum
Antiphonas, Reſponſoria, & lectiones. Alte-
rum eſt, quod Manuelem ſæpius citavimus ti-
tulo de Feriis; non quod ipſe indixerit feſta, ſed
Ferias in feſtis, & eum tanquam teſtem Feſtorũ
apud Græcos obſervatorum attulimus in me-
dium. Floruit autem anno/1IsSo. & ſequenti obiit.

SECII, O O& CTAV A.
De Communi Sanctorum.

*

OQQ%MMINE Sandorum comtinet ea, quæ ad horas Canonicas ſunt
neceſſaria, quando in eorum Feſtis non habentur propria, nimirum
W& Hymnos, Antiphonas, Pſalmos, & hujusmodi. Potiſlimum autem
N80— deſervit is Sanctorum Feſtis, qui de numero Apoſtolorum ſunt, Mar-
tyrum, Confeſſorum, Virginum, item Patronorum, ſeu Titularium; item Dedi-
cationis Eccleſiæ, & frequenti Officio, quod vocatur Sanctæ Mariæ in Sabbato.
Sed in genere occurrit quæſtio de Communi: Quo die celebrandum erit Feſtum
illius Sancti, de quo neſcitur dies obitus, neque translationis, neque inſignis ma-
nifeſtationis, & ejusmodi; & tamen aliis de cauſis celebrari debet ejus Feſtum
cum Majorum conſcenſu. Antiquiores celebrabant illius Feſtum in die, quo in
Martyrologio Feſtum alcerius Sancti ejusdem nominis occurrebat: quod notavit
Baronius in Martyrologio die 12. Februarii ſub litera E, ubi trium Modeſtorum fit
mentio. Et hic quidem ritus placet, niſi ubi timetur error in populis, qui credant
eum, quem colunt, eſſe eundem qui in Calendario Romano deſcriptus eſt: quod
non ſine gravi peccato fit hodie alicubi, ut audio, ſuadentibus tale quid iisdem
de Clero, ut fiat concurtſus ad eorum Eccleſiam, ubi requieſcit corpus Sancti ejusdem
nominis; quo caſu, tutius eſſet celebrari Feſtum illius alio die; puta translationis,
vel proximiori. Invigilent autem Epiſcopi, ad quos attinet ſacras approbare reli-
quias, ne inducatur hic abuſus, neve inductus toleretur. Quæ verò ad Commune
Sanctorum attinent, ad ſex Capita revocari poſſunt.

Tom. 11. 5 SECTI-

135 Comment. in Rubr. Brev. Sect. VIII. Cap. 1.
SECTIO NIS OCTAVZ CAPITA VI.

