De Commuani Apoſtolorum.
De Communi Martzrum.
De Comnauni Confeſſorum.
De Communi Virginum & non Virginum.
De Communi Dedicationss Eeécleſiæ.

De Oſicio beatæ Mariz in Sabbato.

De Communi Apoſtolorum.
C APUT. I.

1 A boſtelis & Evangeliſtis communia ſunt
omnia, exceptis Oratione, Lectioni-
busque trium Nocturnorum; ut videre eſt in
Breviaris antiquiſſimis M. SS. Neque dubito,
Evangeliſtas comprehendi nonmsine Apoſtolo-
rum à s. Clement. lib. 5. Conſtitut. cap. 39. ubi
de feſtis Apoſtolorum agit.
2 De Hymnis & eorum auctoribus diximus

A

Sect. 5. Cap. 6. Antiphonæ & Pſalmi congruunt

Apoſtolico muneri & dignitati. In quibus illud
certè eſt ſingulare (non in alis Sanctorum Cõ-
munibus) qued nevem Pſalmi Nocturnorum

deſumpti ſunt, ordine Plalterii, ex Nocturnis

integræ Hebdomadæ; primus àDominicali No-
Kturnotertio, tempus gratiæ ſignificante; ſecun-
dus èà Feria ſecunda; tertius & quartus è& Feria
tertia, in qua creavit Deus maria, & ornavit
terram, loca propria juriſdictionis Apoſtolicæ;
quintus & ſextus è& Feria quarta, in qua produ-
xit Deus luminaria mundi, Apoſtolieæ dignita-
tis indicia; ſed hæc Feria dicata eſt A poſtolis, ut
diximus en primoTomo pag. 226.ſeptimus & Eeria
J. Ocavus & Feria 6. nonus & Sabbato: ita ut u-
naquæque dies tanto muneri & dignitati meri-
tò plaudat & collætetur: & multo magis Feria
tertia & quarta, ob prædictas cauſas. Lectio-
nes ritè congruunt & Reſponſoria, ut patet.
uod ſi dicas, numerum pluralem in hoc Of-
fieio adhibitum ſæpius, non convenire Feſto
unius tantum Apoſtoli; ſcito, quod principali-
ter Ofacium hoc Principum eſt Apoſtolorum
Petri & Pauli, à quibus ad alies Apoſtolos tranſ-
latum fuit; vel Apoſtolorum Chorum ita eſſe

unum, ut qui unius celebrat Feſtum, non ex-
cludat alios; unde & in miſſa Præfatio de Apo-
ſtolis eos omnes unà ſemper complectitur, &
concelebrat. Amalar. lib. 4. 6. &. indicat, Offi=
cium hoc eſſe antiquiſſimum. Pius V. ab eo Of-
ficio, quod erat in Brev. /5vo. nihil ferè receſſit,
niſi quod unicum Invitatorium firmavit: erat
enim geminum, alterum æſtivum, alterum
hyemale: Decrevit Lectiones de Scriptura juxta
antiquam regulam Rom. ex Radulph. Propoſ.1t.
addidit alias Lectiones pro Apoſtolis, ad cele-

prandas fortè eorumdé octavas, vel minora eo-

rum feſta, quæ alicubi oecurrunt: ademi Re-
ſponſoriũ nonum, quod amplius non dicitur, &
mutavit in melius Ca pitulum horæ Sextæ.
32 Dices: Superfluum eſt illud Evangelium,
Hoc eff praceptum meum, cum ſua Homilia in
tertio Nocturno: nam cujusvis Apoſtoli feſtum
habet proprium Evangelium & Homiliam.
Prætereàâ Evangeliũ, Hoc eſt præaceptaum menm,
deſervit nhunc Vigilüis Apoſtolorum; ergo col-

lecandum in eodem quidem Communi, ſed

ante Orationem communem de Vigilia. Sed
hæc argumenta ſub Pio V. nulla erant; quia in
Feſto S. Barnabæ legebatur Evangelium, hos
eſt praceptum: eujus Homilia ideò debuit col-
locari in tertio Nocturno. Quid igitur ſub Cle-
mente VIII. dicendum erit? Cum ſingula Com-
munia ſuurm habeant in tertio Nocturno Evan-
gelium cum Homilia, in prima recognitione
Breviarii nulla viſa fuit mutandi loci ratio; i-
mè accidere poteſt alicubi, quod fiat aliquod
Feſtum Apoſtolorum non principale, in quo ad
differentiam Feſti principalis legi poterit Evan-
gelium poſitum in Communi: qua item de
cauſa additum fuit, ut innnimus, à Pie Quinto
aliud Evangelium, Ecce nos reliquimus omnia,
quod Abbatum Communi reſervari poterat.
Tandem in poſtrema Breviarii recognitione
repoſitum eſt illud, & optimè, ſub titulo Vigil.
Apoſtolorum; & in 3. Nocturno aliud: Ecce nos
reliquimus omnia.
4 In tertio Nocturno frequenter auditux
Aller

iube!
iohomim
wmeltmune
Ebberiooti
Iiſoaun
ifini)
aghien
undemp op
hinaliut
um Emul
G
age charttat⸗
osume
eanm Oſn
M, ze
Uunnre §.
Mird i
Sckkootoln
hinguorde
mIINM
itlen enh
Un Mme
Immn
MRenmoruinus
Ul
6lediones
tung aldidit
ucnur in u
mhengelo
Uunnctob
umlluyt
TAmelen.
Iempteh
tuten
Wntk,An
Prorm
Uurundui
il, c
Uunnciut
Lanzttnr:
Aümpiw,
Urnlſene
iſi gec
Nn

V

m, bon ez.
tiode 4e.
lechrur, &
Gieat, Of.
V. abeof.
ferètecell,
mayit: erat
h, Aterumn
tiptorajon
h. Prypſn,
olis, dcte⸗
lminotaeo-
Ademmi Re-
ön dicitun &
Rexte.
Vanggium,
, Honlan
voſtolkeſtum
Homtlem.
um wennn
n; eigo .

Viglin del

znt; gula in

gelumm N

H cebutteo⸗
iukſib

ingrhiCorr.

turnobyvan-
ecognitont
ci ntio;l⸗
fat liglol
e, in de
oterit vur-
na item le
Die Quine
zyl NM
n ſoretn⸗
crogninoe
itulo Ven⸗
Id: t

ter Auditur

A.

Alleluia, & rationem affert Amalarius de Ord.
Antiph. cap. J9. quia extiterunt primi, qui,
viſo Domino reſuſeitato, gaviſi ſunt, nempè in
tertio ſtatu naturæ humanæ poſt legem, tempo-
re uberioris gratiæ.
In ſecundis veſperis dicuntur Antiphonæ
aliæ à primis Veſperis & Laudibus, ad majorem
ſcilicet ſolemnitatem, & ad declarandam eo-
rumdem propinqui atem majorem cum Chri-
ſto, in cujus feſtis fit hæc additio Antiphona-
rum, & multiplicatio. Diximus etiam Sectione
I. cap. 7. num. 4. pagina 77. Antiphonas ſigni-
ſicare charitatem, quæ refulſit in Apoſtolis lu-
per alios, ur merito abundare debeat Antipho-
nis eorum Ofſficium, & novis. Charitas Chriſti
urget nos, aiebat Paulus aliorum nomine. In
Nativitate S. Joannis Baptiſtæ idem fieri non
nego; imò & inde fieri puto quia miſlus à Deo,
id eſt Apoſtolus; ipſe quoque fuit Chriſto carne
propinquior & mente. In Feſto quoque pluri-

morum Martyrum idem fit, quia majorem cha-

ritatem nemo habet, quam, & c. & ubi plures co-

luntur Martyres ſimul, multiplicata charitas per

Antiphonas plures indicari debet, quod antici-
patè monuimus hoc loco, ne idem repetamus
infra.
6 Lectiones pro Evangeliſtis in prime No-
Rurno addidit Pius V. congruentiſſimas, reli-
quæ erant in uſu. Sed Lectiones 3. Nocturni
eum Evangelio de miſſione binorum Diſcipu-
lorum in duobus Feſtis leguntur, Marci nimi-
rum, & Lucæ, qui quaſi bini ſcriptores mittun-

tur ad meſſem.

5y Tempore Paſchali æquum erat, ut Apoſto-
lis, qui virtute magna reddebant teſtimonium
Jelu Chriſti, daretur Officium lætitià plenum:
quibus & promiſerat Chriſtus gaudium ple-
num. Durandus indicat mutationem hanc Offi-
cii lib. 7. cap. 4,. Pius V. diviſit Hymnum in
duas partes, ita ut altera in Laudibus cautari que-

at cum varietate: ordinavit melius reſponſoria „

reſtituto prim, quod rejectum fuerat, citatum
Durand. ſupra. De una Antiphona cum tribus
Pfalmis, vide Setienem 7. 6apite ſeptime, num.
1. pag. 77.

De Communi Apoſtol. & Martyrum. 69

De Communi Martyrum.

CAPUT II.

1 KAArtyrum Feſta antiquiſſima ſunt, Cle-
mente teſte l. . Apoſt. Conſt. c. 39. &
vidiſti in Sectione præcedenti.
2 Alii ſunt Martyres Pontifices, alii non Pon-
tifices, & utriſque datur Officium commune,
excepta Oratione, & Lectionibus primi Noctur-
ni A Mileto: quæ leguntur tantum in Feſto
Martyris Pontificis, cui congruit ea narratio
de Paulo recedente ab ovibus. Itaque in Feſto
Mart. non Pontiſicis leguntur aliæ, quæ ha-
bentur in Communi plurimorum Martyrum de
Epiſt. ad Rom.
3 Lectiones 2. & 2. Nocturni plures ſfunt
in Communi poſitæ, tum ad varietatem, præ-
ſertim infra Octavas, tum ad proprietatem,
quia in Miſſali diverſa Feſta diverſa habent E-
vangelia.
3 Dices: Quid agendum, quando in Miſſa
legitur Evangelium, cujus Homil. nulla habe-
tur in Communi? quomodo concordabitur eo
caſu Officium cum Miſſa ? Reſpond. Legenda
erit Homilia, quæ fortè in Proprio Sanctorum
habetur, ut Homilia ſuper Evangeliũ, Nehil oper-
tum, &c. quæ habetur in Feſto S. Polycarpi.
Quod ſi non habeatur in Breviario, veluti ſuper
Evangelium, Molite arbhitrari: vel, Qui vos audit
me audit, & ſimilia, recurre ad Octavarium Ro-
manum, in quo habentur Homiliæ de quocum-
que Evangelio quod habetur in Miſſali⸗ ſi Octa·
vario careas, lege in Officio Homiliam Evange-
lii, quam habes in Communi- & in Miſſa dein-
de idem Evangelium leges, juxta Rubricam,
quæ in Miſſali habetur poſt primam Miſſam de
Cõmuni unius Martyris Pontiſicis, in qua con-
ceditur uſus Evangelior. quæ in eodem Com-
muni aſſignata ſunt, ita ut liberum ſit legere in
Miſſa quodcumque Evangelium, de eodem ta-
men Communi ſumptum.
5Relſponſorium proprium poſt nonam Le-
ctionem poſitum pro Feſto quinque Sancto-
rum Martyrum, Pontificum, Domine præve-
xiſti, non eſt, ut putant aliqui ‚ad excellentiam,
§ 2 ſod

IS“ Comment. in Rubr. Brewiarii Sect. EII. Cap. 2.

ſed ad vitandum mendaecium in eo Reſponſo-
rio futurum, ſi in eorum Feſtis recitaretur, Hic
eſt veré mar tyr, qui ſanguinen fudit: cum ii pe-
rierint quidem, ſed non efſuſo ſanguine, ut ex
eorundem hiſtoriis patet, Marcelli, oannis, Sil-
verii, Pontiani, & Martini. Conſule Lectiones
eorum in propriis Feſtis Adde iis, ob eandẽ cau-
fſam feſta novem Lectionum S. Felicis in Pincis .
& S. Melchiadis Papæ, ubi celebrantur. Hæc ea-
dem de cauſa voluiſſent aliqui in prædictis feſtis
mutari Verſum in Hymno Veſperarum, Fun-
denſq; prote ſangninem; ſed Poetis idem eſt ac
fundens vitam, quæ eſt in ſanguine.
6 Totum Offeium de Communi unius
Martyris, quo nunc utimur, habetur in Bre-
viar. M. S. & O1†ο. Durandus indicat eademn
Reſponſoria l. z. c. ær. Pius V. reformavit Le-
Ctiones tantum.
7 Commune plurimorum Martyrum idem
eſt, quod in anti quis Brev. M. S. & ro. Pius
V. decrevit primas Lectiones de Scri ptura, mu-
tavit alias in aptiores.
8 De fine Hymni, qui dicitur poſt Invitato-
riumn (etenim proprius finis eſt) diximus, nun-
quam eum mutari St. y. &.6. u. 13. p. 76.
9 Reſponſorium poſt nonam Lectionem
pro friuribus Martyribus, Hec eſt vera frater-
vitas, non dicitur unquam, niſi vere ii ſint fratres
ſecundum carnem. Quod ſi cum fratribus car-
nalibus celebrentur alii non fratres in eodem
feſto, non dicitur: quod nota in feſto ſanctorũ
Placidi, & ſocio um: quamvis enim in iis duo
fratres & ſoror ſimul obierint, aliorum non fra-
trum caula illud omittitur. Neque dicas, in Bre-
viario non adnotatum fuiſle dictum Reſpon-
ſorium in Feſto SS. Placidi & ſociorumm quia u-
nicam Lectionem habent, quaſi illucd poſitum
fuiſſet, ſi duas:, ut in Feſto SS. Gervaſii, & Pro-
naſii, Primni, & Feliciani: nam in Feſtis S&S. Fau-
ſtini, & Joviræ, Marci & Marcellani, quæ uni-
cam Lectionem habent ante candem notatum
eſt idem Reſponſorium, Heæc eſt vera fraterni-
as, in editione Breviarii Vatic. 1608. præceden-
tibus editionibus emendatiore. J
Objecerunt aliqui, quod in Miſſa SS. Nerei,
& Archillei, Domitillæ atque Pancratii dicitur

pofſt Epiſtolam, Haæc eſt vera fraternitar, &
tamen certum eſt, eos omnes non eſſe fratres
ſecundum carnem. At non valet illatio à Miſſa-
li ad Breviarium: & prætereà Miſſa illa erat an-
tiquitus de duobus fratribus N ereo, & Archil-
leo; Pancratius habebat Miſſam propriam; Do-
mitilla addita eſt à Elem. VIII. qui recognovit
certigenda, non mutavit congruentia, & quæ
rationi potiori confona forent. Potiſſimum ve=
ro fit eo die feſtum de Sanctis fratribus, ut ex E-
vangelio, & ejuſdem Homilia conſtat.
Dices adhuc: Symphoroſa mater eſt, & cum
filiis habet hoc idem Reſponſoriũ. At Feſtũ hoc
in rigore eſt tantummodò flliorum, é fratrum⸗
qui die 18. Juhi obierunt y mater autem pridie:
ut patet apertè in Lectione tertia Allius feſti.
1¹0 Inter utrumque Commune unius & plu-
rium Martyrum rectè collocatum elt aliud
Commune Martyrum tem pore Paſchali, ut eſſer
Commune utriſque: ratio vero cur Martyribus
ficium Paſchale tribuatur à S& Ambroſio, affer-
tur in Sermone qui in codem Oicio legitur, Di-
Anum eſt, & congrunm.
11 Pius V. nihil mutavit, niſi primas ectiones
& ſecundas S. Ambroeſii & S. Cypriani, addidit-
que Homiliam ad aliud Evangelium Paſchale,
Ege Jum vilis, Vos palmites, pro varietate Evan-
geliorum in Miſſa legendorum, ut Officium de-
inde concordet cum Miſſa.
12 Hymnus, Kex glorioſe Martjrum, dicitur
etiam in Veſperis, omiſſo illo, Santioram meritis
inehyta gandia (qui alioquin non diſcordaret à
gaudiis Paſchalibus;) tum ut cantari poſſit cantu
Hymnorum Paſchalium; tum ut poſſit autari
finis Hymni more Paſchali quod eſt peculiare in
Ofſᷣcio Martyrum, non autem Contellor um, in
Juo dicitur te Confeſor, metri diverſi, ob rati-
onem à S. Ambroſio allatam ſupra n. o.
13 De Antiphona una & tribus Pſalmis in
InOquoque Nocturno diximus Sedt. . c. 7. Z. s
Pag. v.
14 Quxæ deſunt in Communi Palchali ſumi
debent ex Communi extra tem pus Paſchale

ait Rubrica; ſed intellige, quoad Lectiones tan-

rum primi Nocturni: nam in ſecunde non be-
σοnaziÜt aliæ, quæ leguntur extra temmpus
Paſcha-

Mtie; n
edheiwr in
M Moy
wden⸗

R£

Ontmnn

lenqun
Cegtg:nam
1Nohr, adch
yſelad varie
nin0fhcio⸗
kioecurat
1Hoummi
ieſceren
ſeinſeennl
lett öbeni,
ſien. Dut
D hodor
nmni ſeh⸗
lrnn, er
Unol.di
Tlatine,

King n ant
f,
llui Moct
iod inme
ibiberte
Nn cer⸗
rnnote

Euf lel

7,

dternitgt, E
on elleſintg
larioi)lile.
1i laernan.
d, & Archil.
ropriamDo.
wi lecognorit
entla, & r
Driſlimum⸗
ibas, erb.
nltat.
ereſt, Nun
Atkefſtü hoe
n, kearun,
utem Pidt,
Aliuselti.
unius & pr
mn elt alid
lehalhutele
r Marpynbo
broſio afer⸗
li,D.

nasl echones
jani,adeiit⸗
m balchie,
tietatebin⸗

Ofkeinmer⸗

rum Cciu
rummeri
ſcordurt
pollt Cunn
ofſtttertari
Petllilein
ſellorumin
e1l, obrat⸗
,4
Plalmnisin
. Sl. 7). 7

ſchal fumi
Piſchale 1
lonestal⸗
1o non he⸗
a tenpu

alche⸗

De Communi C onfeſſorum.

Paſchale; niſi infra Octavam ad varietatem,
ut dicitur in Octavario Romano infra Oklta-
vam Mariprum temporis Paſchalis poſt quar-
tam diem. J

De Communi Confeſſorum.
CAPUT III.

1 Ommune Confeſſorum Pontiſicum eſt i-
C dem quod in Brev. M. S. & 770. paucis
exceptis: nam bius V. legi juſſit de Scriptura in
1. Noctur. addiditque alias ad calcem pro Octa-
va, vel ad varieratem in Feſtis: è quibus primæ
illæ, Landemns varos glorieſos, deſervife poſ-
ſunt in Ofncio plucium Confeſſorum ſimul, ſi
alicubi occurrant. G
2 Pro Summis Pomtificibus Confeſſoribus u-
nica eſt differentia ab aliis in Ant phona ad Ma-
ghicat in ſecundis Veſperis, qua utimur in Ca-
thedra S. Petri, in qua ſederunt ſucceflores e-
juſdem. Dum eet Smmus Pontifer, &c.
3 Pro Doctoribus extat Antiphona propria
in utriſque Veſperis ad Magniſicat„ O Do-
tor optime, quæ habetur in Breviar. M. S. &
Mo. Pius V. addidit Lect. 1. Noct. & 2. muta-
Vvit Lectiones 3. ut pro Homilia S. Hieronymi
legatur ea quæ eſt S. Auguſtini. Clemens VIII.
adjecit Octavum Reſponſorium, Ia medio Ec-
eleſiæ, &.
4 Commune Confeſſorum non Pontificum
eſt idem ut in antiquis Breviar. mutavit Pius
V. Lect. I. Noct. ut eſſent de Seriptura, & ſe-
cundi Noct. in magè proprias, ex Joan. Chry-
ſoſt. alias adjecit de more, ad varietatem in Fe-
ſtis, vel pro Octava. Oratio Adaſto, habetur in
Saeramentario Gregoriano.
5 Qundo fit Feſtum plurium Confeſſorum,
ve Pontificum, ſive non Pontificum, datur
facultas mutandi verba tum in Oratione

tum in Sermonibus, ut ſonent numerum plura-

lem; verbi gratia, Ad ſanlztorum ac beatiſſimo-
rum Patrum noſtrorum N. N. quorum &c. Be-
atornm M. & N dier, quorum Feſtiviratem ce-
bebramns, non tamen in Sermone S. Gregorii ex
kbro Moralium Deridetur Juſti fimplicitas ;
Juia non eſt propriè Scrmo de Sancto, ſed tra-

ctatus & expoſitio libri Job. in Anti phonis, Re-
ponſoriis, hymnis, & Homiliis nulla fit Ihutatio,
licet non quadrent pluribus; quia nimia eſſet
mutatio, & perdifficilis, ut congruat in omnibus.
6 Tempore Paſchali additur Alleluia, ubi ſci-
licet non habetur; ut in Brev. M. S. & 7y yo0. &
ad Reſponſoria brevia Horarum duplicantur.
In Invitatorio repetitur ut aliàs Eenite adoremus
Alleluia: quod in Apoſtolis etiam, & in ſequen-
tibus obſerva, contra eos, qui putant repeten-
dum eſſe tantum Allelaia, ut in Invitarorio
Martyrum tempore Paſchali. Tres Plalmi di-
ceuntur ſub unaAntiphona etiam poſt Aſcenſio-
nem Domini, quæ & obſerva in ſequentibus
commanibus Virginum mulierum Sanctarumg
& Dedicationis Eccleſiæ. Cauſiun myſticam
habes Seck. y. 6.7. a. y. pag 77.
7 In translationum Feſtis, & quando Officia
Confeſſorum transferuntur in aliam diem, ut in
Rubricis, mutatur Verſus in hymno, Mſte Confeſſe
ut in Breviario Urbani VIII. juſſu recognito, ne
mendacium dicatur, quod eo die obierint. In
Hymno Laudum Confeſſorum non Pontificum
videbatur etiam mutandus ille Verſus, Dier re-

fulſit lumine, quo Santctus: &c. ſed non mutatur,

quia non dicimus, hic dies, præcisè in quo fit
Officium. Contingit etiam transferri Ofſciumn
à die obitus in immediatè ſequentem diem,
puta à Dominica in Feriam ſecundam ; & eo
caſu in primis Veſperis non eft mutandus præ-
dictus verſus, quia verè eo die obiit. Infra Octa-
vam verò dieitur ut in Feſto; quia, ut ſæ pè dixi⸗
tota Octava eſt velut unus idem que dies: Octa-
va ſcilicet Feſti, non autem Octava dierum men-
ſis, intra quam translatum Feſtum contingit ce-
lebrari, quod bene nota-

De Communi Virginum &
non V- irginum.
CAPUT IV.

1 0 Antur Virgines rantum Virgines & Mar-

tyres; Martyres non Virgines zhec Mar-

tyres nec Virgines. Er licer Officium ſt Com-
mune his omnibus in multis tamen aliqua,
ut decet, eæ habent propria.

5§5 „ X Vix-

142 Comment. in Rubr. Breviarii Sect. VIII. Cab. g. &5 F.

2 Virgines igitur non Martyres habent Ora-
dtionem propriam, Hymaum poſt Invitatorium,
primum Reſponſorium, & Capitulum Nonæ:
Hymnum & Capitulum, à Clemente VIII. pri-
mum Reſponſ. à Pio V. qui addidit Lectiones de
Scriptura in I. Noct. & alias pro 2. Nocturno
ex Ambroſio.
3 Virgines & Martyres habent præter Ora-
tionem Hymnum poſt Invitatorium, primum 4
Pio V. Reſponſorium, Lectiones primi Noctur.
Confitebor tibi, &. ab eodem Pio V. qui addi-
dit ſequentes alias Lectiones, ad vatietatem in
Feſtis, vel ad Octavam.
4 Martyres tantum, non Virgines, hahent
Commune diſtinctum à ſuperiore; tum primas
Lectiones à Pio V. Confitebor. in reliquis con-
cordat Officium cum Brev. M. S. & 17 ro. Lectio-
nes ſecundi Nocturni pro Mart. non vidua, ad-
ditæ ſunt ab Urbano VIII.
Sanctæ mulieres, nec Virgines, nec Marty-
res, idem habent officium cum præcedentibus
non Virginibus; ſed à Pi0o V. habent Capitula
FHorarum MWulierem fortem, & . tum Lectiones
ſecundi Nocturni ex S. Ambroſ. Additus eſt à
Clemente VIII. Hymnus in Veſp. Fortem virili
pyectore cum Antiphon. ad Magnificat aptiore,
tum in primis tum in ſecundis Veſp. addidit aliã
ad Laudes Urbanus VIII. Mirantur non pauci,
quod in officio dicatur adhuc Veni ſponſa Chriſti,
nimirum in 3. Nocturno, ſed ea ſponte retenta
eſt, recitanda noctu, ne ſancta mulier non virgo,
rejecta videatur à nuptiis Chriſti ſpiritualibus,
quibus & ipſa gaudet occultiore modo.
6 Si fuerint plures, nihil mutatur, præter
Orationem, & ſi plures ſint Virgines, habent
propriam Antiphonam ad utraſque Veſperas
& Laudes pro Canticis Evangelicis, Prudentes
Virgines &c.
7 Oratio, Dens qui inter eatera potentig tag
&c. habetur in Sacrament. Greg. item ibid. Iu-
dulgentiam nobis Donzsine, &c. quæ in coneur-
ſu, ſeu occurſu duarum Virginum, ſeu Sancta-
rum mulierum, poterit dici ad varietatem taci-
tis titulis, Hir inis & Martfris.

De Communi Dedicationis
Eccleſiæ.
CAPUT V.
1 LCcleſiæ materiali duo aceidunt in ordine
ad horas Canonicas, nimirum Titulus,
& Dedicatio, quæ differunt & conveniunt in
multis.
Titulus Eccleſiæ eſt, à quo denominatur Ec-
cleſia, puta S. Salvatoris, S. Bartholomæi, &
ſunilium: antiquitùs enim Eccleſiæ in Urbe per
Titules diſtingucbantur, qua de re Baron. in
Not. Martyrol. 26. Zulii fußius. Hoc loco bre-
viter accipe, Lector, Titulum, & Eccleſiam eſ-
ſe ĩidem; eò quod in loco Eccleſiæ conſtruendæ
ſigebatur Crux in Titulum. Ord. Rom. cap. de
DTdif. Eccleſiæ. Romæ item ex antiqua loquen-
di conſuetudine, non omnis Eccleſia Titulus di-
cebatur, ſed tantum inſigniores Eccleſiæ, quibus
præficerentur Cardinales; unde Titulus Paſto-
ris dicta eſt Eccleſia S. Pudentianæ. in Marty-
rol. 20. Junii, Titulus Eudoxiæ Eccleſia S. Petri
ad Vincula. Evariſtus autem divilit in Urbe Ti-
tulos Presbyteris, hoc eſt, mukiplicavit Eccle-
ſias, quæ dictæ funt Tituli, accepta nomencla-
turaà rebus fiſcalibus. Tituli namq; impoſitione
rem ſibi Fiſeus vendicabat, & Principi conſecra-
bat: & erant hi Tituli vela quædam, quæ re-
giam repreſentabant poteſtatem cum imagine
vel nomine Imperatoris; cortinæ regiæ, apud
Ambroſ. Epift. ad Marcellinam, quamquam no-
tabantur etiam literis, ex Auguſt. in Pſalmum 21.
Expoſit. ſecunda, quos Titulos vetuit imponi Ec-
eleſiaſticis rebus S. Gregorius lib. 5. Epiſt. 4. qui
optimè notat Titulos Eccleſiaſticos diverſos eſſe
à nicalibus: hi ergo vela erant, illi verò ſignum
Crucis. Prætereà Eccleſia dicta eſt Titulus, quia,
qui eidem adſcriberetur Presbyter, ab ea nomen
Titulumq; aceipiebat, ut ejus loci diceretur Pres-
byter quod & hodie] inter Cardinales. Fuſius
hæc idem Baron. Tom. 2. Annal.anno 112. Titula-
ris ergo Eccleſiæ eſt ille Sanctus, à quo Titulus

ſeu Eccleſia denominationem habet.

2 Dedicatio verò Eccleſiæ eſt ipſamet con-
ſecratio facta ab Epiſcopo: ut in Pontificali;,
quæ

Wle

ſun ſecol
Hasl.
irnplobe
Den
Plchio/5.
Scnini di,
Inlins Eecl
n/ .
Cooreninn
denOctava
n Hphani
Ao neilben

. (hrctimin.

Aürgrecheti
beyiphand
Cntticu
Uctled
Aamng⸗
herſemmuo
Ulokelaſe in
Guurcecennen
Clcthram De
Atenhomni
wemmdn,
in Cheple

AEehlenin alete

EDetlmocl40
Ulkentdl
irn ,,
hent, chyj
hnCaEn
moncden
d ame
Aionis dor
Ranllas
1 lte ullrhe

Mmir Nann

CNtari
rbeecn.
H
Cdutt,
nIenn0
S
ſlur
gn e d
K
r ide⸗

N

Uunt in ordine
tum Tirlus,
hyeniunt in

tominaturbe⸗
Cholomri, &
lx inehet

Ie Baron ie

Hooloco bie-

XYEeckehanet.
econſtruend
Rom. (4,,4
Niqnlogter

elia Titulesd.

ccleſar, ibe
Titulusido.
ne Mar
Ecckeſas ben
itin Dheli-
plicnt lade⸗
pn nomench⸗

czimpohior

ncipicolleenr
edam, qu ke⸗

cunn innge.

1eregie, Pl
Auumquumm.

in Hſlmmnd

mitimponike⸗ L

10 weroel

lverognn
1 Titulusgii⸗
et,abeinonnn
dicetenrllc-
ltcimnes Euiis
milelin 4
quo Tinis
bet.
ſti Mlunen ar
in Poocte,

4

De Communi Dedicationis Eccleſia.

quæ ita recolitur quotannis, ut natalis dicatur
dies, ex S. Leone Serm. de Machabæis, dedica-

ti templi, Bellarm. de Cultu Sanctorum lib. 3.

cap. y. De more antiquo fuit introducta, ex
Euſebio l. 9. Hiſtor. cap. o. Feſtum autem De-
dicationis dignius eſt quam S. Patroni loci, ſeu

Titularis Eccleſiæ, ut probavimus ſect. 3. cap. ⁵.

num. . pag. 23.
3 Conveniunt in his: Sunt enim primæ claſſis;
labent Octavam celebrari poſſunt infra Octa-
vam Epiphaniæ; item in Dominicis ſecundæ
claſſis: in eiſdem, ſi Vigilia oceurrat, nihil fit de
ea, nec etiam in Laudibus. Habent primas Veſpe-
ras integras, etiam in ſecundis Veſperis dici O-
ctavæ Epiphaniæ, Paſchæ, Aſcenſionis, & Cor-
poris Chriſti, cum aliis ptivilegiis Feſtorum pri-
mæ claſſis. Sed ſam dicamus de ſola Dedicationc.
4 Si contingat dedicari Eccleſiam in aliquo
feſto ex ſolemnioribus, ne quotannis occurren-
tia duo Feſta ſe invicem impediant, poteſt con-
ſecrator decernere alium diem ad celebrandum
anniverſariam Dedicationem Eccleſiæ ; pura

vel diem Dominicum proximiorem, vel alium

adeo commodum, ut poſſint octavæ celebrari li-
berius, & populus, præſertim ruſticus, majori
frequentia colere feſtum poſſit. Translationem
vero ejuſmodi, à Conſecratore poſſe fieri ex juſta
cauia, decernit S. Congregatio Rituum die 19.
Februarin ivsv. ut refert Paulus Piaſecius in ſua
Praxipart. I. cap. . num. S. S. Diem. & Congre-
gatio item Cardinalium fuper negotia Epiſco-
porum, reſpondens hac de re Epiſcopo Biſſi-
nen. die 4. Febraarii eiuſdem anni, citato ſpec.
Conſil. 4. part. 3. Rubr. a2. Extra actum verè
Conſecrationis non poteſt amplius mutari Fe-
ſtum, inconſulta S. Sede Apoſtolica: quæ 16. O-
btobris 1604. juſſit fieri de Dedicatione Eccleſiæ
in ipſamet die Nativitatis beatæ Virginis, in qua
accidit Conſecratio, & duas potius cantari Miſ-
las de duobus feſtis, ſervata in reliquis Rubrica
de Concurrentia Octavarum.
5Præter propriæ Eccleſiæ dedicationem ce-
lebrari quoque debet anniverſaria Dedicatio
Eccleſiæ Cachedralis; in civitate quidem cum
Octava, in Dœceli ſine Octava;, cx Decreto
§. Rituum Congregationis 2. Maui 1619. erit

143
tamen in Diœceſi quoque primæ claſſis Fe-
ſtum inſtar corum quæ transferuntur ultra O-
Ctavam, & ſine Octava celebrantur; veluti Fe-
ſtum Patroni loci, quod celebrari debet à Re-
gularibus, qui tamen non tenentur ad Octa-
vam celebrandam. Neque tenentur iidem ad
hoc Feſtum Dedicationis Eccleſiæ Cathedralis,
niſi quadam congruentia, & præſertim, ſi popu-
lare ſit Feſtum, non Cleri tantum: ob rationem
allatam ſuprâ, cum de Patrono loci ageremus,
Qod ſiconcurrant, ſen occurrant Dedicatio-
num Feſta, vel Octavæ, pro varietate orationum
ſumi ca poterit, quæ aſſignata eſt ipſi diei dedi-
cationis, quod additum fuit Rubricæ in poſtre-
ma Breviarii tecognitione.
6⁶ Occurrentibus autem Dédicatione pro-
priæ, & dedicatione Cathedralis Eccleſiæ, eo-
dem die quænam erit celebranda? Rota Rom-.
Deciſ:bis. 3kemm. I. per totum in recentior. part. I.
deſinit, præferencdam eſſe dedicationẽ propriæ
Eccleliæ: quare de hac fiet ofſicium infra octavâ
curmn cõmem. Octavæ Dedic. Cathedralt, ransla-
to Feſto altero in primam diem nonim peditam.
Neque dixerim, eile cõmunia privilegia hiſce
duabus Dedicationibus „quæ dedicationi pro-
priæ Eccleſiæ data ſunt, niſi novo Decreto fi-
ant comm unia; puta ſi occurrant infra octavam
Epiphaniæ.
7 Ofticium Dedicationis eſt duplex majus
apud Durand. lib. 7. c. I. cum octava ibiden,
ubi & indicat ofhcium, quo nunc utimur cap.
45. Plal mos notans, reionantes portas, atria, &
ædificia. Concordamus cum Brev. M. S. & edi-
toO 1/0. quod eſt vicinius Concil. Trident. & Pio
V. reſtituendi Breviarium Romanum: neq; Pius
mutavit, niſi de more ſuo Lectiones primi No-
cturni, ut eſſent de Scriptura, juxta Regulam an-
tiquam Romanam ex Radul. Propeßit I. addi-
ditꝗ; Lectiones varias pro tota octava, & orati-
Oncin Propriam pro ipſo die Dedicationis. Atq;
cx hac octava, quam non habent alia Sanctorum
Communia cum Lectionibus unicuique diei aſ-
ſignatis, colligitur ejuidem Feſti excellentia &
dignitas ſuper alias octavas Sanctorum, quæ ce-
lebrantur cum Lectionibus de communi ſum-⸗
ptis. De Antiphona & Pſalmo; Quihabitat in 7.
Noctur-

–— ℳ

ͤ44
Nocturno, vide quæ diximus Sect. y. cap. 7. nu.
12. pag. 'b. Contra regulam communem Bre-
viarii, Reſponſorium breve ad Sextam non ſu-
mitur à ſecundo Verſu Nocturnorum Matuti-
ni; quia hic Verſus non poteſt dividi in prima
ſui parte ut ali Verſus, & ideo vice illius diei-
tur Locus IMte, &c. Habes alia de Dedicat. Ec-
Oleſ. in primo Tomo pag. 227.

De Oficio B. Mariæ in
Sabhato.
C APUT VI.

QPharumn dicatum eſſe B. Virgini conſtat,
& docuimus Tomo primo p.6. meminitqꝗ;
hujus ritus Microl. c. 6o. & Urbanuslll. contem-
oraneus Micrologo in Concil. Claremont.
auno 1o96. Officium in Sabbato B. Virginis de-
creto ſuo deſtinavit, Radul. Propoſ. 20. Non eſt
ergo votivum, ut aliqui ſcripſerunt, ſed præce-
ptivum, quod habet originem impropriè à voto
Eccleſiæ, ſi votivum contendas eſſe.
2 Ritus Officii eſt ad modum Feſti Simplicis,
quod optabat Radul. ibidé : nec tamen apparet,
quo ritu tunc temporis Ofliciũ fieret de B. Vir-
ine hac die; ſed neque reperitur Officium hoc
in Sabbato in Brev. M. S. Et fortaſſe id cauſæ fuit;
quia ante Pium V. tenebatur Clerus ad recitatio-
nem quotidianam Ofſcii parvi B. Mariæ, Unà
cum Ofcio Domini, quam obligationem abre-
gavit Pius in Bulla ante Breviarium poſita.
5 Quare totum hoc Officium cum Lectioni-
bus Sanctorum Patrum ſingulo menſe pro va-
rietate legendis juſſu Pii V. fuit compoſitum, &
editum. Clemens VIII. illud recognovit mutata
tantum Lectione pro menſe Aprilis, quæ erat S.
Epiphanii, nunc verò S. Hieronymi.
4 Fit autem in omnibus Sabbatis non impe-
ditis officio quoad ritum digniori; quale eſt e-
tiam Feriæ majoris, aut Dominicæ anticipatæ,
quæ ſcilicet ſuum non habet locum, ut diximus
Sect. 3. 6. 5. n. 9. pag. 20. quam quidam nimis pii
erga B. Virginem anticipare vellent in alia Feria,
nimium amantes ſui, ne Sabbati ofſicium reci-
tent feriale cum Nocturno, & Laudibus proli-
xioribus. Feſtum ſimplex cedit huic oſficio ſim-

Comment. in Rubr. Brew. Sedk. VrII. Cap. 6.

plici de B. Virgine ratione dignitatis ejuſdem in
pari ritu; & de feſto ſimplici fit tantum comme-
moratio.
Et ideo ad modum Feſti Simplicis officium
hoc incipit in Veſperis Feriæ ſextæ; vel à capitu-
lo, ſi ille dies ferialis eſt; vel per commemoratio-
nem, ſi eo dic Feſtum eſt novem Lectionum. In
Completorio Feriæ ſextæ, quamvis ſit de feſto
novem Lectionum in fine tamen Hymni jus ha-
bet B. Virgo, ut dicatur,
Zeſu, tibi ſit gloria,
Oui natns es de Virgine;
Niſi Feſtum ſit Transſigurationis Domini, quod

habet proprium finem omnibus Hymnis illius

diei deſtinatum, & feſtum eſt Domini.
6 Quod ſi feria ſexta fuerit feſtum ejuſdem B.
Virginis, in ſecundis Veſperis omittitur cõme-
moratio officii in Sabbato, quia non convenit,
ut de eadem fiant Vei peræ, & commemoratio.
Caſus accidere poteſt in Purificationis Feſto
quod celebratur Feria 6. ſeu in die octava, quæ fit
alicubi, ejuſdẽ Purificationis: prætereà nullus:
hac eadem de cauſa inter Suffragia Sanctorum
cõmunia nihil in hoc officio dicitur pro Suffra-
gio⸗ ſeu cõmemoratione B. Mariæ, nec in primis
Veſperis, nec in Laudibus. Ad Nonam ſinis eſt
hujus Ofhcii, ſicuti Feſtorum Simplicium.
7 In Nocturno Sabbati omittitur pſalmus u-
bilate, pro quo dicitur pſalmus è Laudibus Sab-

bati, Bonum eſt: tum, ne ille bis dicatur, in Ma-

tutino „& Laudibus, quæ conſtituunt, ut ſuprà
diximus, unam Horam; tum, ne hic per Hebdo-
madam omittatur, & ideo fit commemoratio.
8 Pro varietate temporum additæ ſunt aliæ
Antiphonæ, cum Orationibus pro tempore, poſt
Nativitatem, uſq; ad Purificationem, quæ ſum-
Ptæ ſunt ex Officio Parvo B. Virginis; tum aliæ
ad Magnificat & Benedidtus, pro tempore Pa-
ſcali: quo & additur Alloluia Invitatorio Anti-

phonis, Reſponſoriis, & Verſibus.

2 Lectio aſſignata Martio eo anno tantum le-
gitur, quo Paſcha celebratur die 20. vel 21. & ul-
tra, menſis Aprilis, ut videre eſt in Tabulis no-
ſtri Ordinis perpetuià Tabula 30. uſque ad 3.
10 Ea item lectio aſſignata menſi Decem-
bri non legitur unquam, niſi quando Dominica
prima

in
Glurla,i,
1Cur⸗
Nrisger
(coriuſem
en undlen

—

UNſen,
r balni
Deblainn
WE
leul
un.

Cfeirn

euo!
uumd
ii ane:
nr in Autal
Ultieuen.
hbenr i
üllibenre
lunmnzat,

ANN .K

Altig
mre
Wüuommite
iumeen
ünnnhaben
ui non

4.

is ejuldemin
tumcomme-

lcis ofßcinm
zvelicapitn.
Dmemoratio.

ecionum. n.

vis ſtr de keſto

Domini quod
Hymnis iliu
Otmini.
tumeiulkemh.
nititt cöme⸗
von comvent,
mmemoto.
cationis Felto
oCaraquet
terei nullos&
gin Eanctotinn
urpro Sfr
,necinprint
lonam fnelt
mplcium.
urpfalms .
acibus db⸗
catur, in Ma-
vupt, utſipri
ie perkſebco.
mmeworario⸗
Girr unt A
tenpeteol
em, gur lun⸗

nis;tumn dr

tempote r.
Aotio, A⸗
8
votummk-
,veler El⸗
Tabolis no⸗
ead N
genliDecen.

doDomindi
jrimn

De Ocio parvo B. Virgini Mariz.

prima Adventus incidit in diem 2. Decembris:
reliquæ ſæpius leguntur.
II Quæres, An ſuper fluat illa Parenthefſis in
Rubricis generalibus tit. 5. u. 2. ubi de hoc Offi-
cio: in ſemiduplacib. (quando ejus Oſicium par-
vum non dicitur) fit ejus conſueta commemoratio

1.

per annum; nam in Semiduplicibus non dicitur
Officium parvum de B. Virgine. Sed explicail-
lud quando, id eſt, quotidie. Vel indicat Paren-
theſis, alicubi dici Offcium parvum de B. Virgi-
ne etiam in Semiduplicibus, ob conſuetudinenn

de qua ſect. ſeqq. cap. lI. n. 6.

SECTIOQ NON A
De Appendicibus Breviarii.

Sadum.

NN ſfine Breviarii addita ſunt quædam, quæ dici poſſunt Appendices;
quia non ſunt partes Horarum Canonicarum, nec ad eas niſi remo-
Ettte pertinent: de quibus, ordine Breviarii ſervato, nunc reſtat dicen-

SECTIONIS NONÆ CAPITA SEX.

De Oſicio parvo B. Virginis Mariæ.
De Ofcio Defunctorum.
De Pſalmis Gradualibus.
De Pſalmis Pœnitentialibus.
De Ordine Commendationis animæ.
De Benedictione menſæ, & Linerario Cleri-
corum.

☚ me

CALPUT I.
De Oſicio parvo B. Virginis Mariæ.
1 Petro Damiani Cardinali fuit inſtitu-
tum Officium, quod dicitur parvum B.
Virginis, ante annum 1056. ait Baronius eodem
anno in Annalibus: vel reſtitutum, ut ſcribunt
in vita eiusdem Petri, Flaminius, & Fortunatus,
uæ habetur initio Operum ejusdem; Grego-
rio VII. jubente, ut addit Hieron. Rubeus in Hi-
Ror. Ravennat. quod puto verius; quia Paulus
Diaconus in expoſitione Regulæ . Benedibti, quæ
habetur M. S. in Bibliotheca Aniciana Collegii
& Gregorii de Urbe, ſcribit, quod Gregorius III.
& Zacharias, Summi Pontifices, qui vixêre ante
annum 752. præceperunt Caſſinenſi Congrega-
tioni, ut omni tempore unà cum Ofſicio divino
recitarent etiam Officium B. Virginis; ergo an-
tiquiorem habet auctorem: Decreto deinde Ur-
pani Il. in Concilio Claramont. an. 796. menſe
Novembri, recitari ab omnibus Eccleſiaſticis
Tom. II.

quotidie juſſum eſt, ut notat Radulph. Propoſit.
20. Conſuetudo tamen hæc, ſeu lex fortaſsè non
fuit ubique recepta, quæ paulatim in commu-
nem uſum abiit: unde Summiſtæ omnes di-
cunt, uſu tantum vim legis habente non jure
ſcripto illud recitari, quod notat Azor. par. I.l.
10. C. 6.
2 Extra Chorum nunc temporis nemo tene-
tur hoc Officium recitare, contra Navar. de O-
