prqwol
Locde Nu
onaOl
lelticit
ngee pof
Kcanſtern
PbOrieme
umfut,u
xele cel
Enporeſer
t reg
Crenseſll
ipuntoc
Ncenanti,
Cnlun pu-
CNtnitun⸗
Kaurail.
1 lunf,
Mdcum,
Eetlam ve
M,ilen
Pomllaze⸗
ann abet
ilerun l
Ach fun .
lumumer
linnti
DNonano

MI
Deain

“ De K. Paulo Apoſtolo. ðMMU 257

duri ,, umeddit, cæteri non longèà primo, paulè diver- MARTIG.
ſum guſti ſaporem afferunt; quia, ut diximus, rꝗ
obolus , lac primo venæ dederunt, & inde ſanguinem. 74 Quadraginta ſeptem Martyres.
e Kagene, Gladius hic, quo Pauli cervix inciſa fuit, ſerva- 77 Ariſtobulus Martyr.
er Asnd⸗ tur ab Hiſpanis in cœnobio S. Hieronymi de la ꝛe Archippus Commilito.
niparter nli Siſſa, teſte Ildephonſo Giron, cit. à Claudio Dauſ- 22 Sergius P. aulus Narbonæ Epiſcopus R
ſgilabt⸗ quio, de Pauli ſanctitudine lib. z. cap. 11. Cor- Epaphroditus Tarracinæ Epiſc.
uuſt Orenet Eu illius, de quo oariſſtiaut odor efflabat, & APRIII.
at, & Ducnin ſupra quo immenſa lux micabat in aere, ex 'e- õ
odDalnge wode Natal lib. b. cap. 23. à Lucina in ſuo præ- 4* Herodion Ahneriue, Phlegon.
tet Dion n dio via Oſtienſi tumulatum fuit. Ipſemet P'aulus 7 . zad naſt. Mart. Rom.
lEgenunr. reſtituit Plautillæ velum poſt mortem: Neroni y Lychicus miniſter fidelis.
ocen Erl⸗ quoque poſt triduum apparuit, ut ei prædixerat, M AJO.
umittur c nſternatus eſt, ex Nicephoro lib. 2. Cap. 36. „ Hermas Romanus.
n§ Marir ⸗ Ab Orientalibus aliquando corpus cjus lubla- „7 Torquatus cum ſex aliis Mart.
tmqunlal⸗ tum fuit, ut in Orientem aſportarent, ſed fulmi- 3 Torpes Maryt.
tncſif, ne de el jacto retinetur Romæ; & ab e0 19 Prudens Senator & Pudentiana.
ndum fahrib teinpore epultum eſle docet, ubi hunc quieſ- „ℳ (Quadratus Athenienlſis.
Utbis n t cit, S. Gregor. Papa lib. 3. Epiſt. 30. ubi etiam de
Dolte chür⸗ catemis ejuſdem illud miraculum narrat, quod JUNIO.
ntetenncmdI un aliquando diu ducta lima ꝑer eaſdem, nihil pe- 19 Gervaſius & Protaſius er P. Damiaxi.
gmnm ſalm nitus exeuti potuit. An quia ille vivens ad pati- Opuſc.r.
amunerr endum paratiſſimus: poteſt mortem quoque ſit 22 Novatus & Timotheus, Pudentis filii.
m, neodic- Catchatuin avariſſimus? 2½ Plurimi Martyres.
oniſes bunt⸗ Statura illius tricubitalis erat, ex Chryſoſto- 25 Solipater.
hn nd ſhcohrerte ciinto, facies al . cabur 27 Crelcens Epiſc. & Mattyr. Galata.
Eugnmnß modicum, oculis inerat gratia multa, ſupercilia zo Lucina Romana.
nObetlen⸗ deorſum verſus vergebant; naſus pulchrè inflex- JULIO. .
Nu fhC us, idemque longior; barba denſior, ſatis 1¹
. promiſſa, eaque non minus quam capitis coma 1 Martinus Viennæ Epiſcopus.
cähun canis aſperſa erat: corpus incurvum, & pauls 2 Tres milites in martyrio Pauli.
ngeſe⸗ inflexum. Hæc Niceph. lIib. 2. cap. 327. Perpetuo 79 Epaphras Coloſſenſis Epiſc. & Martyr.
hd cælebs fuit, ex SS. Patribus in 1. Corinth. 7. 21 Praxedes virge.
ng. 1 5 Innumeros habut diſeipulos, è quibus no- 12 Syntyches mulier Philippenſis.
munmd, piliores hi qui ſequuntur, numero i120. recenſiti 26 FEraſtus Philipp. Epiſc. & Martyr.
in Romano Martyrologio, nimirum AUGWUSTO
relas . .
eglameti . y Lydia purpurari.
APhand MAEN 5E J4 NA ARIO 4 Ariſtarchus Theſlalonic. Epilſc.
„ elioxrked Die 4. Litus Cretenſium Epiſcopus. b
EC 21 Publius Melitenſis Epiſcopus & E M BRLE
uhunme⸗ mart. haſi 5 Pheœbes Cornthia. R
Cuilddno, 24 Timotheus Epheſiorum. 4 Garebhoru⸗ iarr.
A 76 Sebaſtiana Martʒrr.
F E BRUARIO. 22 Linus, & Thecla virgo & Martyrt.
nit a 16 Oneſimus Epheſiorum Epilcopus. Xantippa & Philoxena Hiſpan.

nine, Nn 2 OQCIO-

—

254
OCTOBRI.
7„ Criſpus & Cajus Corinthii:
Athenienſ. Epiſc.
6⁶ Sagar Laodiceæ Epiſc. & Mart.

9 Dioenyſius Areopagita Epiſc. & Marxt.
7 Zenaides & Philonilla conſanguineæ

FHierotheus

Pauli.
322 Carpus.
15 Lucas Evang. eæ Hieren. à Panuloin Evan-
gelio genitus.

322 Ampliatus, Urbanus, & Narciſſus Mart.

NOVEMEBR I.
2 Quartus.
4 Philolgus & Patrobas.
10 Tryphenna & Tryphoſa, Ionienſes.
2 Rufus.

– 1 —

De & Paulo Apefiolo.

22 Philemon & Apphia Coloſſ. Mart.
2 2¾ Clemens Papa, ex Ribadeneira.
25 Soſthenes Corinthius Mart.

DE CE MBRI.

S5 Rufus & Zoſimus Philip. Mart.
22 Trophimus Arelat. Epiſc. & Creſcens
Viennæ Epiſcopus.

Avit denique Conſtantino Magno: appa-
Feaues Ambroſio, ex Damaſceno Oras. 2.
de Inag. Docuit fæpius Chryſoſtomum⸗ ex J⸗
Proclo ejuſdem diſcipulo in ejus Vita-Patronus
& patere eſt Clericorum Regularium ab an. 725.

cui ſummè devincti ſumus. Utinam Deus eum

in nobis excitet ſpirit um;, cui beatus Paulus ſervi-
vit, ut eodem nos repleti, ſtudeamus amare
quod amavit, & opere cxercere docuit-

DES RAKTIIQNLONAG

APOSIOLO.

A&RATIAS acturi S. Apoſtolo Bar-
„ thalomæo, quo auſpice, in die
Kfeſto ejnſdem ſcribere cœpnnus de
SE. ſacris Ritibus, eamm quæſtionem
examinandam duximns, quæ in
fummam ejuldem laudem ,ſi pie ſenieris, defini-
ri Ppotett-
Unica igitur efto laus, ſumma & vera laus ,
quaà Chriſto Domino laudatus ille fuit iis ver-
bis: Ecce verè Hraelita, in quo delut non eſt,
Joan. /. At inquies de Nathanaele fuit dictum.
Ita eſt: ſed Nathanaelem eundem eſſe ac Bartho-
lomæum, in ſummam utriuſque laudem facilè
perſuademus;, triplici probato axiomate.
Rimum eſt, Wathanaelem fuiſſe de numere
Pe⸗ Apoſtolorum.
Primo Quia Joan. 21. manifeſtavit ſe Chri-
Kus tertiò diſcipulis ſuis ad mare Tyberiadis.

Qbus diſcipulis 2 Si laté vocabulum ſumas „
erit quinta apparitio, vel ſaltem quarta, ſi pro-

prie Apoſtolos intelligis, tertia verè eſt, at inter

hos diſcipulos adfuit Nathanael, ut ibidem; er-
go Apoſtolus erat.
Secundo Diſcipulus erat, ex loco citato, non
de numero 7za. quos numerat S. Dorotheus; er-
gode duodecim.
Tertio. Cur non Apoſtolus ille, qui poſt An⸗-
dream „Petrum, & Philippum quarto loco
Chriſtum novi? Neque Joannes Evangeliſta
nominat ſocium Andreæ, quo cum fuerat ad
Chriſtum: nominat auterm Nathanaelem ſoci-
um Philppi: An gratis? Puto quod illum tacne-
rit, hunc nominaverit cum Apoſtolis primis, ut
prioxum Apoſtolorum ſcriberet vocationem. Et,
ſicuti vocatio ſecunda de qua Matt. a. fuit qua-
tuor Apoſtolorum; ira non ſine myſterio in-
dicare volunt; qued & prima vocatio quatuor
item fuit Apoftolorum.
Quarto: Ante omne miraculum & omne be-
neñcium: confeſſus eſt Nathanael, Chriſtum
eſſe Filium Dei »Voan.! revelante Deo, ut ajunt
Tertullian. adver. Praxeam, Iren. lib. 3. cap. 11.

Auguſt.

lagut n⸗

ſonemmtat

irutus 4
zololum,

Mrhanucle

Abbatis.
Quntol
Nocentiahin
nos Chriſt

rdelt rcn/

reejnll
eato.
Prumſiße
irinhono
MerenliApe
ChrlkobDon
imo.
pſeriſmt
qutile

flomptisi
udliin
Alanwtetts

6, Mecein
inellum

ur ural ehg

Eeaiutine
umuntere
Duetulken
torkarkn
Nhie d
lllecede
Uno.⸗
INetrdts 4
wityhaben
el 4Aotel
ctes
eniterco
Ullseraricen
Glcaen
kmerr
lrt
lgohtiͤ
erir ler
niint
Ab dllli
e⸗

ſ.Mn.

neiya.
t.

I.

un.
6, & (eleens

Dhe: e⸗
Aend Orar,
OKomum, erd
Vita.atrons
tiumab n,
inam Deuan-
Nus Paulustet.
deannus and
1e god dat

40

,ur uen

lococikatoytal
,Dorotheupj

l,git⸗

umm guanto l

nnes kyngeli
O cunn uin4
IHnmueenſi⸗
nod Uumur
Kolspringnt
õ
lcn /ftde
ne ntrürn⸗
ento en

uum Konnt
narl, Chiin
te Deo
ten 154)

—

De J. Bariholomao Apoſtolo.

Auguſt. in han. Cum ergo, ob eandem confeſ⸗
ſionem tardius emiſlam à Perro fuerit hic con-
Kſtitutus Apoſtolorum Princeps; quis neget A-
poſtolum, ſi minus Apoſtolorum Principem ,
Nathanaelem fuiſſe? eſt argumentum Ruperti
Abbatis.
Quinto Laudatus à Chriſto ſuper alios de in-
nocentia fine dolo, meretur primas inter pri-
mos Chriſti diſcipulos; Chriſto ſimilior allis,
qui peccatam non fecit, nec inventus eſt aolus in
ore ejius, I. Pet. 2Z.
Sexto. Promiſit illi Chriſtus viſionem Ange-
lorum ſuper Filium hominis, loan. . quæ acci-
dit in hortò Gechſemani; ubi certè non conve-

nêre niſi Apoſtoli, octo remotius, ttes propius

Chriſto Domino. —Rr
Septimo. Fuit ille de Cana Galilæz. loan. 21.
ergo veriſimiliter tertia die ab ejuſdem vocatio-
ne, qua factæ fuerunt nuptiæ, una cum aliis difci-
pulis nuptiis interfuit; & fuit teſtis primi Chriſti
miraculi in Cana Galilææ. Fuit etiam ultimio-
culatus reſtis miraculoſæ ſcilicet piſeationis, an:.
2r. Nec deinceps ullum aliud narratur Chriſti
miraculum. Quærit autem Petrus, ut ludæ ſuſſi-
ciatur alter, qui teſtis eſſe queat: e quo intradit,

S& exivit inter Apeffolos Chriftns lelus, hoc eſt,

omnium ferè miraculorum Chriſti, à Baptiſ-

mate ejuſdem uſque ad Aſcenſionem. Quis ergo

aptior Nathanaele? at, cur neq; nominatur cum
Mathia & Barnaba? non alia de cauſa, quia jam
erat ille de duodecisæ.

Octavo. In Græco Martyrologio, juſſu Baſilij

Imperatoris conſeripto, qui imperare cœpit an-
no *. habentur hæc verba Aprilis 22. S. Wathaä-
nael. Apoſt ol. memoria- .
Obcies. S. Auguſtinum negare, Nathanae-
lem inter Apoſtolos fuiſſe: quia legis, inquit, pe-
ritus erat: idem ex Auguſtino docet S. Gregori-
us; ſed pace tantorum virorum (cum in hiſtoria
verfemur) ratio non concludit: tum quia Natha-
nael piſcator erat & ipſe Ioan. 21. tum quia ex
dialogo Philippi cum Nathanaele, Quem ſeripſit
Moxpſes in lege & Propheti, Hinc invenimns le-
ſum Filiam loſeph'a Naxireth, hen minus infer-
tur Philppus legis peritus quam Nathanael ;
imò magis peritus Philippus apparet, quam Na-

thanael, ex textu Auguſtini, qui legit affirmativè
ſequentia illius verba, A Naxarethpoteſt aliquid
beni eſſe, peritorum ejus temporis judicio, impe-
ritus legis judicatus fuiſſet; cum inter peritos le-
gis illud vulgatum lannis 2. Serutare Scriptu-
ras, & vide, qaia à Galilæa [in qua eſt Naza-
reth ] Propheta non ſurgit. Quod ſicum Vulgata
legas interrogativè & dubitativé: A Naxareth
poteſt aliquid beni eſſe? ſi dubitat ille neicit. De-
nique, ſi valet ratio Auguſtini, Paulus ab Apoſto-
lata peritiſſimus legis erat excludendus.
Lterunr axioma eſt: Datoquod Nathanael
erit Apoſtolns, gerts non alius fuit à Bar-
tholemæo. Docçet hoc Rupertus Abbas in loan.
qui ex revelatione ſcripfiſſe multa fertur, ut ait
Panicarola loco citato, & primus ille hoc aſſeruit,
quem deinde ſecuti ſunt Ioan. Ferus in Serm.
Cornelius lanſen. in concordia, Onuphrius Pa-
vin. in Faſtis, Arias Montanus, Franc. Panicarola
in Concion. qui & communem eſſe hodie ſenten-
tiam teſtatur, Perrus Galefimius, Ioan. Oſorius
in Conc. Nicolaus Serrarius de Duodecin: ASpo-
ſtolis, Alphonſus Ciaconius de Eitis Pontificam
& alij. Conjectura eſt, Primò ex eo quod Philip-
pus & Nathanael Lan. eap. z. conjunguntur;
Philippusitem & Bartholomæus à Matthæo cap.
o. à Marco cap. 5. à Luca cap.6. conj] uctim nomi-
nantur. Tum ex eo, quod à loanne quarto loco
nominatur Nathanael poſt Andream, Petrum,
& Philippum; Bartholomæus itrem quarto loco
ab aliis Evangeliſtis. Nam licer præferantur Phi-
hppo lacobus & Ioannes à Matthæo, Marco &
Luca; id tamen eſt, vel quia de iis narrant ob
mutationem norninum cum Petro, vel ob eorum
ſecundam, quæ ſolida fuit & perſeverans, voca-
tionem. Confirmatur ex eo, quod loſeplhmini-
mus apud Surium ſocios facit prædicationis, &
comites peregrinationis, Philippum & Bartho-
lomæum. Prætereà in Caralogo Apoſtolorum ,
Matthe.. 1o0. Warc-s. Luc. 6. quod egregiè ad-
notavit Panicarola] quamvis aliquantiſper mu-
tetur ordo; ſemper tamen primi ſeptem ſumt
iidem, inter quos Bartholomæus; ultimo vereo
loco ſemper reliqui quinque recenſentur. Cujus
rei ratio omnium Doctorum communis eſt, g uia
iſti quinque ultimi non habentin Evangeho
Nnu z⸗ ſpe⸗

286

ſpeciales vocationes deſcriptas, uti de iis ſeptem
habemus in Evangelio. Quod ſi Matthæus no-
minet priuùs Thomam quam Matthæum, id fe-
cit modeſtiæ cauſa: ſolus enim dicit, Thomas
& Matthæus; alii verò dieunt, Matthæus &
Thomas. Si ergò eorum ſeptem deſcripta eſt
ſpecialis vocatio, ubinam habetur Bartholomæi:
Certè in voeatione Nathanaélis, qui idem eſt
cum eo. Genere Galilæi erant Apoſtoli omnes,
Act. 2. & Nathanaéëleſt de Cana Galilææ: Piſca-
tores ferè omnes; & quidem Bartholomæus pi-
ſcator erat, ex Theodoreto lib. de legibus, &
Mctaphraſte. Nathanael autem cum aliis invi-
tatus à Petro dicente, Vado piſcari, reſpondit:
Eenimus & nos tecum: ergò piſcator erat. Sed
demus etiam, doctiſſimum fuiſſe Nathanaelem;
& in lege peritiſimumnmn, concordat cum doctri-
na Bartholomæi, de quo teſtatur Dionyſ. c. i. de
Miſtic. ITheol. doctiſſimum fuiſſe inter Apoſto-
los. Quæ comparatio non cadit ſuper doctri-
nam revelatam, ſed ſuper acquiſitam, in qua ex-
celluit Nathanael & Bartholomæus.
Aliæ ſunt conjecturæ, quod Baronius anno
78. refert obitum utriusque, Nathanaelis & Bar-
tholomæi: ſi enim annis diverſis obiiſſent, ean-
dem finſſe perſonam negaremus. Neque in hi-
ſtoruis Eccleſiaſticis diverſum aliquid reperitur,
quod indicet duos fuiſſe viros. Si quid ſeribant
alii, explica uti dicemus in tertio Axiomate. 1-
dem confirmatur ex genere morcis; nam Bar-
tholomæus, ex Commentariolo Hippolyti, Me-
taphraſte, Nicephoro lib. zg. cap. 39. & apud
Græcos in Martyrologio ſuprà citato afſxus fuit
Cruci, ſicuti Petrus, Andreas, Philippus primò
vocati. Si ergò eſt idem cum Nathanaele, eon-
gruit aioο ejusdem Cruci, ut primi quatuor
vocati in paſſione Chriſti per Crucem imitanda
ſint æquales: & fortè inde eſt, quod cum Pe-
tro, Paulo & Andrea nominatus fuit Bartholo-
mæũus in Oratione ſecreta Miſſæ Libera nos, poſt
Orationem Dominicam: quod notavimus in
primo Tomo pag. 123. Crucis enim Dominicæ
quam Miſſa repræſentat, inſigni modo quatuor
hi fuère conſortes. Quod ſi apud Latinos deco-
riatus ereditur, potuit accidere utrrumque, juxta
Lipſium de Crnce lib. a. cap. /2. ubi tradit, quèòd

De §. Bartholomao Apoſtolo.

ab £gyptiis & Perſis excoriabantur in Cruce-
A Perſis autem excoriatum fuiſſe Bartholomæũ⸗
ſeribit Panvinus in Faſtis: ſed & Armenia majot
non longè diſtat à Perſis, in qua obiiſſe fertur,
ex Breviatio: imò & facilè potuerunt eſſe mo-
res communes Armenis & Perſis in genere ſup-
pliciorum. Quid plura? in Breviar. Venetiis im-
preſſo 16:1. legitur excoriatio Bartholomæi fa-
cCta in Cruce: & expreſsè idem docet Guilliel-
mus Eyſengreinus. Centur. 1. par. 5. diſt. . cumn
Petro de Natal. in Eiſtoria S. Bartholsmæi Qui-
bus poſitis, vide, an Chriſtus hoc ei genus præ-
dixerit mortis, quando dixit: Vidi te ſub fien,
Joan. . Sub qua ficu? de qua Zeel. t. fcum we-
am decorticxavie, albi fabti ſunt rami illius, quem
locum S. Thomas Aquinas in Serm. explicat de
S. Bartholomæo: & in ramis albis contemplor
ego, quod Chriſtus de eo teſtatus eſt, & quo non
eſt dolus.
Ertium Axioma eſt, Nathanael proprium
T En eſſe, Bartholomæus cognomen ejus-
Aem viri, ita, ut Zoannes uſus fuerit ſemper no-

mine proprio, cæteri cognomine. Et hoc mode

conciliantur Evangeliſtæ inter ſe, ſine jactura
noſtræ ſententiæ. .
Prima pars hujus Axiomatis facilè probatur:
quia Nathanael Hebræum nomen viri eſt, & ex
modo loquendi proprium eſt nomen; ut vide-
re eſt Num c. I. 2. 7. o. & 1. Paral. 2. 15. 24. 26.
2. Paral. 12. 35. 1I. Eſdr. c. o. quod interpretatum
ſignificat Domum Dei.
Altera pars, Bartholomæus cognomen eſt, pa-
tet: tum quia vox eſt Syriaca, & ſigniſcat filium
ſuſpendentis aquas. Unde, cùm eſlet Nathanael,
ait Rupertus de Cana Galilææ, ex Zoan. 21. in
qua Chriſtus convertit aquam in vinum, Joan. 3.
conjicitur, inditum illi fuiſſe hoc cognomen tan-
quam filio Chriſti ſuſpendentis aquas, & ele-
vantis ad formam vini. Sicuti jacobus & Joan-
nes dicti ſunt Boanerges, filii tonitrun: quam-
quam hi à Chriſto cognominati fuêre, ille ci-
vibus; eo quod Chriſto addictus fuit ex multis
ejusdem loci incolis. Tum quia Bartholomai
eſt idem ac filius Tholmai, vel Tholomai: cer-

tum eſt autem, Tholmai eſſe viri nomen. Mam.

Ij. oſ. 1r. Oudic. 1. 2. Regum 13.1. Paral. 3. item
5 Tholo-

olor.
ſocabatu
Jomina
ſeubari⸗
lumej
ep A.
Darleb
flusTim
tanntnagn
Pperimo
Tertir
gübinon
Ppelunn
uqi ſo⸗
Munhens,
nethh⸗.
Wlitesyan
Pile aihe
iuſcipt
lge, ni
ungbame
1tione tol
Uun bynn
(arrur-
mnonmn
Chritonra
ft nge

plrumi

Gpotreni
unlgai
Ilun homn
Eikenegt
Nent,e⸗
Uhügube
reorumo
entioin
lle N
noretet,
Mnholonn
Wiier
Epllun
M. is,

banmn nCn
lebinhalmt;
AArmetin
n obille ken
tuetunr ellem
ſsin Ferl
Uia Venetign
Bartholomuis.
mdet Clle.
er,dn
otlahna
hocer Nnxn
Mine ſH
elrfene
trani lg,n
Em enlatt
Abis ogtmt
nbelt,

hudlvn
Agnuner
fuert nt
ne. EtNO
et le, ine in

ZM
mmenwiiet,dt
1 notmenylti
Ddl?
vodimeifeun

66 nnhf
Kügnir n
m ee Nete
er, er D
zinvinmn ,
00 corommiu⸗
nnisl, Ae⸗
lrobs
itontun ⸗
xifet.
rsfin and
uii Hanne
ellholomi
Viti lonn /
51 olir

De & Bartbolamao Apaßolo.

Tholomai 2. Reg. 2. & fortaſsè pater Nathanaelis
vocabatur Thelmai, vel Tholomai,; Similia co-
nomina kabes inter Apoſtolicos viros Bariena,
ſeu Barioanna, filias Joannis. Smon Zoannis di.
ligis me? Loan. 20. Batnabas, qui vocabatur o-
ſeph, Atct. 4. eognominabatur Barnabas ait Lu-
cas, Barſabas, qui & Joſeph, Act. 1. Bartimæus,
filius Timæi, Mare. o. Quid apertiùs? Elymas e-
tiam magus cognominatur Barieſu, Ac. 3. er-
gò pari modo Bartholomæus cognomen erat.

Tertia pars Axiematis explicatux. Nam ali-

qui binomii ſæpiùs cognomine quam nomine
appellantur; ut Barnabas, qui Joſeph, & Mar-
eues, qui oannes, Act. 12. Petrus, qui Simon, &
Matthæus, qui Levi à Luca vocatur proprio no-
mine cap. y. Thadæus, qui& Judas. Quare pri-
mi tres Evangeliſtæ communioriuſi ſunt cogno-
mine Bartholomæi, joannes ultimus, qui recon-

dita ſcripſit, Nathanaelis nomine eſt uſus: & ea

lege, ut ii nunquam nomine Nathanaelis, hic
nunquam cognomine Bartholomæi ſit uſus. Qua
ratione tollitur pugnantia, & facillimè concili-

antur Evangeliſtæ.

Cæteruùm, quando ii non ſint idem, non poſ-

ſum non mirari, Nathanaelem, laudatiſſunum à

Chriſto viram, Jacobo Patriarchæ, Iiraeli (qui
vidit Angelos aſcendentes & deſoendentes) as-

ſimilarum innocentia præclarum, teſtem primi
& poſtremi miraculi à Chriſto editorum in hoc

mundo, cui promiſſa fuit Angelorum viſio ſuper
Filium hominis deſcendentium, ita à Deo ipſo

deinde neglectum, ut neque corpus honoretur

interris, neque nomen habeatur in Martyrolo-

giis, in quibus, ſi benè obſerves, nomina legun-

tur eorum omnium, vel minimorum » querum
Kt mentio in Evangeliis, vel in Actibus, vel in E-
piſtolis Apoſtolorum. Quid ergò cauſæ eſt, ut
nihil de Nachanaele aut ſeribatur aut comme-
moretur, niſi quia de eodem dicimus; cum de
Bartholomæo loquimur?·
Novi, quid de Nathanaelis prædicatione &
ſepultura ſeripſerint Fl. Lueius Dexter ſi tamen
eſt ille auctor, quod non creditur] Vincentius

Beluac. in pes. iſt. Equilinus lib. 1. cap. 9. Sed

287
cùm ille prior, à quo alii, eum dicat obiiſſe an-
no Chriſti 105. Baronius autem obiiſſe Natha-
naelem ſcribat anno 78. quo & Baxtholomæus,
quis non videat, duos fuiſſe Nathanaeles? nos
autem de ſeniore loquimur, quem cum juniore
illi confundunt: & inre incerta abundare quis-
ue poteſt in ſenſu ſuo.
Verè ſtaelita Bartholomæus fuit, Jacobo ſi-
milis, qui dum luctaretur cum Deo, hoc eſt, daum
oraret (ſi Hieronymo credas) Ifrael eſtcogno-
minatus. Orabat autem ille centies in dic, centieo
in nocte; non modo poſt Apoſtolatum, ſed etiã
antequam Chriſti eſſet diſeipulus, qui ideò tunc
temporis. Iſraelita fuit appellatus à Chriſto.
Adhuc, Iſzasl ſonat, ex Hieronymo, Prin-
ceps cum Deo. Si ergò Princeps cum Deo fuit
Nathanael, certè inter eos Principes Rccleſiæ an-
numerandus erit, de quibus David, Cenſtitues gos
Principes ſuper omnem terram.: quem Verſum
de Apoſtolis explicat Eecleſia. Fortis etiam cum
Heo communiter hanc vocem Iſras! interpre-
tatur; quia Jacob oratione vicit Deum: & ora-
tione, ut dictum eſt centies in die, & centies in
nocte, vicit Deum Bartholomæus.-
Denique eidem promilſa fuit ſcala Jacob, per
quam aſcendebant & deſcendebant Angeli, 76.
ant . quod in Barthelomæo eſt adimpletum:
qui cœleéſtis Doctrinæ & Evangelii quaſi ſealam
aſcendens & deſcendens una cum aliis Theolo-
gis velut Angelis de Deo enarrantibus, formavit
inde adagium illud, quòd à Dionyſio 4. de Di-
Vinis nominibus tribuitur Bartholomæo: Evan-
gelium, ajebat ille, magnum eſt & latm; rurſns
Farvum & conciſum: quia verè aſcendimus in
doctrina ſublimi & humili Chriſti Domini
noſtri.
Hxe ſcripſiſſe voluimus grati animi ergè in
ejus laudem, cujus traditum nobis cognomen
tuit, nomen & omen, à die 7. Octobris 1587. quo
ſcilieèt habitum regularem S. Pauli un cum no-
mine decorticati Barthelomæi quam lætiſſimè
ſuſcepimus. Quod ſi ad prædicta probanda non-
Poſſunt ſingula, multa juvant. Boni conſule, a-
mice Lector, & vale.

INDEX

RE RʒI M E T VE RBORUM,
Quæ in hoc Tomo ſecundo continentur.

₰ℳ₰

t Braba Feſtum qualiter
S celebretar, pag. 68. n. 22
Ahſolatio in Matutino
E 3 uid,g. D. I. appeltatnr
Verſus. Ibid. 2. abſolu-
tionum diſtributio per

N

à 2
dies, ibid. n. 6. abſolutio Primæ, &C cur cum
Capitulo Nonæ. 43. n. 10
Actus Apoſtolorum guando ſoripti, 65. n. 7.
& 98. 2.
Adorationes ſiunt genibus flexis , etiamtempore
Paſe hali. 97. n. 28
Ado Viennenſis, non Treverenhi, fuit Auctor
Martyrologii. 79. 11.5
Adventus Oficia prepria, 8;. & ſeqq.
Agape quid. 78. n. 5
S. Agatha dantur LPſalmi virorunm, III. D. 5
Agnes eſt etiam Genitivicaſus. 109. n. 21

S§ Agnes Oſßciam habet Pſalmes vires Sanktis

aſſignatos. lbid.
Agonix antem quaæ jat vant. 155. n. 4. & ſeq.

S§ Alexander I. juſſit Feſtam S. Petri ad 'inca-
la. 122. n. 1
lexander Il. deponi iuſſit Alleluja in Septaage-
ſima, 91. n. I. aſſignavit Reſponſoria septnage-
mæ. ibid. n. 5
Alexander IUI. pracepit Feſtum S. Mathiæ die
27. in anno biſſextili, III. n. 24. auctor Offcii
Bernardi. 1135. n. 20
AJlevander IV. inſtituit Feſtum S& Claræ. 124.
n. 12.
Alexander EI. juſſit Oltavam Nativitatis bea-
tæ Virginis ritu Duplici. 128. n. 15
Alleluja initio Horarum quid, 5o. n. . unde, i-
bid. pro Alleluja Maſici dicunt in æternum,
I. n. 3.
Alna Redemptoris, vide Antiphonæ finales. 80
Alphabetum Hebraæaum indicat in ſacris iteris
aliquia excellens. 95. n. 13

Altaris Titulus quomodo colendus. F7. n. 15
Amalarius aubtor Officii Defunltorum. 147.2
S Ambroſius quando cepit ſcribere libros de Vir-
ginibus, 109. n. 21. écüiusdem FEeſtum an habeat
Olctavam apud Komanum Clerum Mediola-

ni, 38. D. S. addidit in fine Hmnorum gloriſi-

catisnem TIrinitalti. 60. n. II
Amen quid. . 73. Hn. 14
Anacletus Siccus edidit librum de Eccleſiaſtica
Hymnodia. 3
Angelorum Caſtodum Feſtum Daplex 2. claſ.

cum Octav. 126. n. I. & 131
Annus biſſextilis non æſt ſemper quilibet annus
qquartus. 14. 1. 2

Antiphona qnarta Dominicæ . Aventus nun-
quam omittitur, liceèt in Sabbato iat de Do-
minica 1. 85. ſh. 2
Antiphona quid, 5. 1. aubtor, ibid. 2. cum FPſal-
mis cur jungitur, ibid. 3. earum uſus varius,
ibid. 4. & c: aliæ propriæ, aliæ communes, ibid.
7. unde ſumuntur ibid. n. 9. 10. eadem cumi-
nitio Pſalmi, §S. n. II. cur quarta Antiphona
ad Laudes non adhibetur in Horis, . n. 5. me-
d:ut enuntiandi Antiphonas. 58. n. 12
Auntiphonæa ad Benedictus pro Confeſſoribus Pon-

iificibus & non Pontificibus ſunt aiverſe in

fine, & in occurrentia non ſunt mutandæ. 33.
n. 29.

Autiphonaæ finales B. Virginis, 80. & 81. aultor .
earum, ibid. n. 5.6. & c uſus in Choro & extra

Chorum, 8&1. n. 12. 13. &c. quando genibus fe-
is dicendaæ. ibid. n. 7
Antiphonæ majiores in Adventu cur ad Magniß⸗
cat? 48. n. I. cur duplicantur? ibid. n. 2. cur
ſeptem? ibid. n. 3. quis eÄarum ordo ibid. n. 4.
aliæ privilegiatæ in Adventu, 85. h. 5. 6. M-
Jpani anticipant Antiph. Oex privilegio, i-
bid. n. 7. quid, ſi dies 6. eſt Dominica. ibid.
Antiphonæ propria in ſecundis Feſperis Apoſto-

lorum & Martyrum cur. 139. 5
Apocalypſis quando ſcripta, 65. n. 7. & 98. n. 5
Apoſto-

un

anſn

nun. 6

Akenſan

Attentibt
Ke keg
let. .
5Aa

. d

unhe
lucn
thargel
n /
Neuurup,
ltun,
Penecicun

4 Ment

egiltip

nerte,
rirg
reuifi,
Nuedikia
11).
enelite
ſei
ueſlig
iran
karftin⸗
n 0.
luufegn.
ehhe
lnſtn
En./
ram
lufeig
Rieng
àQA
ten S.
luifuen
nr

r

M,

dur. ſnf
Unckyun, 1.
Berellrute
lelum arhett
(Clerun AMadd
Hnummn Irß
Gol
wde Nulſcn

1

ler 24
UlbN
her lllkten
pul
14 Alemm
Nern itel
,,didn n
rum il
isnninb
9.10 enin.
. gucti Aß⸗
i, HripſAj
.
4 Cgfriuſe
Sur ent init
õ

ir, d. ANA
in Omdn

ſe
. ſmuh hunl

,rscl
uur; bi di
4 Nt
wnh
2
ventt, e

r

Dpoſtolorum Commune cur habuit duo commu-
nia Evangelia, 136. 3. 6ur Antiphonæ propriæ
in ſecundis Vzſperis. Izg. f. Limina Viſitantnr
cum oſculo 1z6. 1ö.
Aſcenſionis Feſtum, 99. . I. per decem dies 100.
num. 6.
Aſfteriſcus in Pſalterio quid denotet. 16. n. 21.
Attentio in Oſtcio quæ, 6. ſeq. R
Ave Regina cœlorum, vide Antiphonæ ſina-
læs. “..
S. Aaguſtinn, auskor Offcii Defundtorum. 11,.

lllme. &=

5. Bite Vigilia, & Feſtum in Mar-

tyrologio Komano, extra Komam.
anticipate prænuntiaznda,!27. n. 23. 24. tranſ-
latio corporis eius à quo ibid. idem eſt ac Na-
thanael ibid. 254. & ſeqq. in eius Feſto ince-
ptum hee Opnsab Aubtore. ibid.
Beatorum Feſta quomodo differant aà Feſtis san-
orum, öb, n. 2. quale eorum Offcium.7.n..
Benedicamus Domino car in fine, o. nu. I. Cuer.
à pueris dicitur. n. 2. ibid.
Benedibtioante Lektliones quid, 63%. R. T. in nis-
meroternario, ibid. n. y. æam petit etiam u-
perior quicumque inferior Epiſcopo, 160. 4. be-
nediltio menſæ. 156. ſeq.
Benedibtio Epiſeopalis procuranda morientibus.
175.
Benediktus Xl. Auctor Feſti stigmatim ö. Fran-

iſci. 121. n. Iy.

Beneficiati Eventnr ad Officium divinum, &

uinam. 7.: R. 3.

Beneficiatu ialen Eecleße celebrare debet

Lüum Okctava. 37. R. I5.
Bonifacius Autctor Offen laventionis S.
Stephani. H 123. n. 3.
Bonifacius Ir aubttor Feſti omnium Sanctorum,

1534. a. 1. & Commemorationisfidelium Defun-

btorum. 2 ibid. n. 2.
Boenifacius EIII. decrevit Feſta Apoſtoloruns,
Evangeliſtarum, lob. n. 3o. & Doltorum ib.
iten, &. Ludovici Kegis Gallorunm. 126. 2.
Bonifacius M. publicavit Feſtaum l'ißtationis B.
lirginis.

Töm. II.

129. 2.

Iadex Rerum, & Verborum.

Breviaria Fratrum Minorum Romæ, & abique
recepta. G. y.
Breviarium quid II. n. 2. unde cœpit, ibid. 3.
quo reſtitutum, ibid. de aſu ejuſalenz ibid. g.
qui tenentur ad uſum Breviaru KRomani. ib. 5.
Bulla Pii F. Clementis EIlI. Urbani EIUl. mitis
Breviarii peſßitæ explicantur ibid. & ſeqq.

C

rimoniæ adhibendæ in recitatione Ho-
rarum privata Sö. ſeq. quando ſtandum
IJ9 c. 16o. 5. genuftebtendum, ibid. caput in-
slinandum, ibid. 9. adhibendum ſignum Cru-
gis. ibid. 7o.
Cerimon. ad Horas in Choro 160. & ſeq.
Cærimoniæ ad Horas ſolemniores, Watutinaum,
ibid. 2. Laudes, 161. 6. Veſperas, ibid. 5. Coms-
pletorium. 762. 25.
Calendarium unde, 15. a. l. Matricula dicitur.
ibid.
Calliſtus Il. aubtor Oficii . Zacobi, 121 27. Cum-
poſtellam Archiepiſeopatu decoravit. ibid.
Calliſtus UWI. inſtituit Feſtum Iransfigurationis.
127. 6.
Candelabrum triangulare ubi locandum †9. n. 7.
Candele in triduo maioris Hebdomadæ, quales,
&qaot. Fb. n. 6. earum ordo quo extingnen-
dæ g9. a. 9. an ardeant ad Horas in ltari.
97. n. 29.
Canonici, quando abſint legitimé à choro, qui ex-
cuſantur, Io. n. 11. Vid. Clerici. .
Canonizatus non habet Offcium certum ex vi
Bullæ Canonizationis.13.14. n. 30.
Cantica diftributa ritè per Hebdomadaw. 11. n.
II. & 62. n. 4. Gc. V
Canticum à Pſalmo differt 6l. 1. Cantica ſoptem,
ibid. 2. Ordo eorum Hiſtoricus, ibid. evram
ordo Eccleſiaſticus, ibid. Gloria Patri in fine
dicitur 62. 3 Cantica Evangelica dicuntur
Evangelia, ibid. n.6 ad eadem Katur, ibid.
fit ſignum Crucis in eorundem initio, ibid.
Canticum Benedictus cur in Laudibus, 11. n. 13.
Canticaum Magnificat cur in Veſperis, . 5. di-
citur Evangelium, ibid. qualiter incipiendum
in Oſfeio feriali Feriæ ſecundæ FS. . 12.
Canticum Nunc dimittis in Completorio. 46. n. 9.
Oo Cantorum

Index Rerum,
Cuntorsen munus in Choro. 161. 14
Cantus alternus unde. 60. 15

Cappellæ Titulus quvmodo celebratnr. 37. 11.
Cupitulum, & varia nomina:, 70. 1. Sec. auctor
ibid. z. non petitur benedictio „!. 3. à Maiori-
bus legitur ibid. 4. brevierem Leslionene ha-
bet leöôtionihus Nocturnis, ibid. y. ſine titule
legitur, ibid. 6. ad illnd ſtatur, ibid. en fine
non dicitur. Tu autem, &c. ibid. 7
Capitalum Tertiæ, Landum E-ſperarnm dem;
ibid. ande famitur ibid. 9. Deo gratias in fſine
cur, 72. . cur diſcordant Capitula & textu
vulgato Bibliorum, Zl. 10
S. Caroli Feſtum Duplex in Provincia Mediola-
nenſi, &ö univerſaliter.
S& Clemens I. auctor Eö igiliarum ante feſta Apo-
ſtolorum. 706. 1
Clemens El. Feriam 4. Cineram nobilitavit, 92. I.
transferri juſſit Feſtum Purificationis, oscur-
rens in Dominicis privilegiatis, II0. 2. Feſtum
S. Baſelii Semiduptex inſtituit. 1155. 4.
Clemens VIlIl. Bullam edidir de Breviario , &
ſummahabetur, II. I. conceſſit Feftnm bemi-
duplex in Hiſpaniade B. Zoanne à &. Facun-
do Iz. g. inſtituit Feſtum & Euſebii Fercellen-
Kr, job. y. Teleſphori; bid. y. Lucii 12. 4.
Catharinæ öenenſis, II4: 30. Staniſlai, I1. 7
Domitillæ, I16. 12. Poannis Gaalberti, El. 122
dedit ritum, Se‿widuplicenz &&. 7 1motheo, 109.
24. Polpcarpo ibi l. 26. KNomualdo, III. 2. Petro
Martzi, I4. 29. Nereo, &c. 116. 12. Antonio
Patavino, IIS. 13. Nicolao Tolenteno, 127. 10
Gregorio Thaumaturgo, 136. 17. Oficium
edidit S. Caſimiri iz. k. Biventionem S. Cra-
citjuſſit eſſe ſecundæ laſſis: 115. 3
Cleriei adſcripti alicui Eecleliæ quod Offkcinmre-
citare debent. J. n. F.
Clerici Regulares renovarnnt kfſum priſtinum
GO modum Cantus antiqui in Choro. 60. 1
Coadjutor ut ſio non tenetur ad Oficinm divinum
recitandum. J. n. 4.
Commemoratio de Cruce cur prior 76. nu. k. 7.
ſuſicit ordinaria foörialis in Ecclefa S. Cru-
tis, ibid. 7. & item S. Franciſci, in Eccleſia
5Alinorum rituls Sacrorum ötigmatnm ejuſ-

13. 4

& Verborum.

dem ibid. Tituli omnium bantl ornm quomo-
do fiat. ibid. 9
l Commemoratione emnium fidelinm Defuntto-⸗
rum Matutinum dici debet mans. 134. 2
Commemorationes communes quæ 7j. 1. Gc. Me-
moriæ, ſuffragia Sanctorum, ibid. de Cruce,
ibid. 2. de Sanéta Maria, de Apoſtolis, de
Pace, ibid. 5. S& & Patroni, vel Titularis locus
quis ibid. 6. &. Oratio quæ 36.10. quando
plur es Tituli quid agendum. ibid. 11.
Commemorationum omiſſio an lethalis, 36. 12. in
Eigilia Patroni omirtti debet Commemeratio
sommunis de edem, g7.14. cur fiunt, ibid. 16⸗
omittuntur, & quando, ibid. 12. non omittitur
Commemoratio B. Pirginis à recitante priva-
tim Oſcinm parvum einſäaens. 71.5*
Commemoratisnum quatnor quafita. Zo. I. quæ
regula, ibide de quibus fiat, ibid. quo loco, mor=
do & ordine, 32. & ſeqꝗq-:
Commendationis anima ordo unde, 7. ſeq. ritui⸗
Commnne Apeſtolerum rzs. Evangeliſtarum 39-
Martyrum ibid. Confeſſorum, 141. Eirgi-

num 11I. Aulternn, ſanbtarunnk 142. Dedica-

tionis Eccleſiæ;

Completorium quid, Conepleta, g1. orige ibid.2,

quando dicendwna, ibid. 4g. oerds efaſdem, àb 6⸗
ef quaſi commendatio animæ ibid. 9. myſteria
ibid. non variatur 43.12. ſolemne qualiter-
162. 27.
Compeſtella à quo Archiepiſcopalis falta, 121. 2
Computum Beclefiaſticum quid. 14. I. Go.

Concurrentis in Oſicio quid 26. &7. qnotnplex,

ibid.

Confeſſioin Offcio t.t. quo Witu, ibid. ad quid, .

ibid. cum inter duos fit, nulla mutatio, 7. 2.

neque inter Moniales ibi
5§. Conradi offcium won ubique reæitandum G
ubi. 1II. n. 24

Conſtituite diem ſolemnem, c. explicatur. g. 5
Conſuetadines omnes abrogatæ à Pio E- excepti

ſolemnibus. 12. n. 23. p. 13. n. 25.
Conſueverunt folemniter celebrari in Kabricis
quid importet. 13. 29

Converte nos, &c. cur initinas eft Completori.
Fle n. e Corperun

ſmri
hor 6
non
Dulu
Crunt ti
cu ſ⸗
A albi

a P
Apßkil
e ſal
Derarium
Deuid be
Deduetis
42.11
18,23.
16 4
ibid .
Pyru
, bi
n D
1ſeh
Dhualkor
t d.
luramt
lenn
net hue
gurch
in obit
lißer
t.
/
tur rat
uſe
Chrr
a
lo fel
enti⸗
ome
cen.
ulte
Ati
Deo Pr⸗

lii,

X

lorzn Plime.
it
lyn Dfrd
ne.
471,1Ge. N.
idic d,e,
4 Ankelr 4
A uglenrite
4,4,) ach
lil/
kerthaho,t un
t (Cummeinrnin
erſunt,1il
nj. mun omitmmmj
Felitanr: if
m. 115
ſia bi
bid elre

le, , gfii⸗

ugelftenm⸗
õ
eh A1 Df
be
„l nfriin
rir gten
aibid Nn
lenn: ſill⸗

zchi t u
. 1 64

1r unen

lumtteti/01

Geenlrm ,
44 Uie uß
,li
jebruin 1

99

(onphunt

Corporis Chriſti Feſtum & Oficiam, oz. I. au-
Ktor Officu, ibid. zena Lectio de Feſtoſimplici
non legitur infra Oltavam, ibid. 3. excludit
Duplicia tranilata de jure novo. 22. 2.
Cortinæ regiæ, vide Titulus.
Crucis ſignem, & Titulus, idens l42. I. qzan-
do adhibetur in Horis Canonicis. 160. 10.

D
S§. D'a gquomodo aubtor Offcii divi-
ni dicatur, 2. n. I. addidit Gembolum
Apsſtelerum, 49. 2. item, Gloria Patri, in -

& Pſalmornm. 60. II.
Datariunz Calendarii quid. 79. J.
David Pſalmornm Theſaurus. Fö. 4.

Dedizatio Eccleß quid, 112. n. 2. 4 quo Feſtum,
142. 2. Dignius Feſtum quam Sancti Titula-
ris, 23. 7. gqaando ejus Oficium transfertur,
743. 4. Eccleliæ Cathedralis à toto Clero fit,
ibid. 7. occarrentibus duabus Dedicationibus,
propriæ & Cathedralis Eccleſiæ, quæ præfera-
“ ibid. 6. Regulares anteneantur ad Of-
cium Dedicationis Cuthedralis Eceleſiæ, ibid.
7. ſi occurrat in Feſto lanocentum qkid ? 5b. II-
Defunbtorum in omnibus Horis Eccleha memi-
nit, So. 4. cur ſub noctem cum campana, ibid.
eoram Offcinm, 147. & ſeq. Agenda dicitur,
Exequiæ, ibid. Unde, ibid. non habet mitiun⸗
nec finem, I45. qua ratione dicatur, ibid. 3.
quando ſeparatim ab Horis, 149. 7. 4uo rita
