HMier. Onuphrius in aureo hac de re opuſculo Bo-
noniæ eédito. tum quia Pius V. in Bulla non modà
præcipit ſubſtantiam, ſed etiam modum & for-
mam Horarum Canonicarum; tum quia motus
ille fuit, graviſſimè ferens varietatem orandi.
Et Saar. tom. 2. de Relig. I. 4. C. 23. nu. 12. G14.
ita improbat mutationem, ut ſi fiat ſine cauſa
rationabili, improbabilem eam eſſe mutatio-
nem prorſus exiſtimer. Addit Bonacç. n. 9. he
que Epiſcopum poſſe hanc præſcribere mutatio-
nem, quod intellige cum &aar. loc. cit. . 1l. n. 6.
& cap. 25. n. 17. ſi ab Epiſcopo id fiat ex lege, aut
quaſi permanentet: quod ait ad Papam ſpectare.
Quod ſi mutatio fiat etiam ex inadvertentia, de-
bent omiſſa ſuppleri, Télet. in &umm. lib. 2. C. 13.
n. 6. & Bonac. n. lö. loc. cit. quare in hac re non
audiendus Slveſt. v. Horæ. q. 12. qui ante Pium
V. vixit, neque Navar. q. 19. n. 212. ante Pium
ſcribens permiſit, ſi rarò mutatio fiat.
8½ Sed neque fieri poteſt mutatio ritũs, ut ſci-
licet duplici ritu celebretur Feſtum, quod alias
ſimplici ſub ritu vel ſemiduplici decretum eſt:,
Doctores qui ſupra, & ſacra quidem Congrega-
tio Rituum die 23. Novemb. I6oz. decrevit, quod
de Sancto, cujus inſignis Relhquia haberur, Heri
poteſt Officium duplex minus in ejus Feſto,
dummodo ſit Reliquia approbata;, ea prorſus
regula, qua Greg. XIII. Die zo. Decemb. /15123. in
Bulla, quam affert Genaen. in Praxi Neapol. c.
6y. in 3. edit. I6:9. conceſſerat Eccleſiis Hiſpania-
rum Feſta Sanctorum naturalium, & quorum

Reliquias inſignes haberent, ſub ritu duphci ce-

lebrate poſſe; licet in Breviario non exiſterent,
vel minori ritu haberentur. Vide infra ε. 3.
cap. 3. n. J. J
9 Denique cadem S. Rituum Congregatio
Decreto edito die ö. Aprilis ibzs. Rubricis Bre-
viarii nunc addito, & approbato à ſan Kiſt. D.
N. Urbano VIII. cenſuit, & re maturè diſeuſſa
decrevit, non potuiſſe, neque poſſe locorum
Ordinarios, tam ſæculares quàm regulares, ad-
dere Calendariis etiam propriis (quod idem eſt
A 3 ac

6 Comm in Rulr. Breviarü Sect. I Cap. 5. Tit. 23. &r.

ac mutare Calendarium Romanum) Sancto-

rum Officia, niſi ea duntaxat, quæ Bteviarii Ro-
mani Rubricis, vel S. Rituum Congregationis,
ſeu Sedis Apoſtolicæ licentiã conceduntur; ſub
pœna, quod non fiat ſatis obligationi recitandi
divini Offici, & conſequenter non faciendi à
Clero fructus ſuos beneficiorum.
10 Et multò minus adhiberi poſſunt Officia
Feſtorum alia à S. Rituum Congregatione non
approbata, quæ in prædicto Decreto eadem me-
rito rejecit, & damnavit, & pro rejectis & dam-
natis haberi voluit, & præcepit: ſub pœnis con-
tentis in Indice librorum prohibitorum ex De-
creto Cenc. Tridentini edito, & impreſſo; hoc
eſt, ut præter peccati mortalis reatum, quo affi-
citur ille, qui prædictis utitur, judicio Epiſco-
orum ſeverè puniatur, quod expreſsè habetur
in Regiula o. in finr, & in Bul. Piil V. 24. Mart.
1764. pro eodem Indice data.
iI Neque item poteſt Epiſcopus extendere
Oſſficium, quod fieri ſolet in civitate, ad ſuam
Diæceſim, contra Decretum hac de re à S. Rituũ
Congregatione die 76. Jannuarii 1607. & conſe-
quenter multo minus Officium, ſed Lectiones
approbatas pro una Eccleſia, illud, vel illas ex-
tendere ad alienas Eccleſias, ſuique Cleri uſum.
Habes hoc idem in Decretis S. Congregationis
Rituum in Breviario appolſitis.
12 Atque in prædictis, n. F. & 9. ſtrictim eſt
accipiendum nomensancti, hoc eſt canonizati
ab Eccleſia, ſeu per immemorabile tempus ha-
biti pro Sancto, cuitantùm publicus & univer-
ſalis conceditur cultus à Gloſſain c. Unic. de Re-
liq. & vener. &. ix 6. §. Sedis Apoſt. ver. Deci-
mus. quam ſequitur Caſanæus in Catal. gler.
mund: part. 3. conſid. 46. §. Aaverte, etenim
Sedes Apoſtolica quoad lécum, tempus, ritum
in Beatorum cultu limitatè procedit; veluti nu-
er de Beato Rocho nondum canontzato con-
ceſſit Ofhcium & Miſſam in Eccleſiis tantum e-
jus nomine dicatis, & in Eremitoriis ejuſdem
habentibus requiſita Eccleſiarutmn, per S. Riruumn
Congregationem die 29. RNuvemb. 1629. quod
ideo monui, quia, licet in Martyrologio recen-
ſeantur, non tamen in rigore appellantur Sancti:

—

& ibidem multi dicuntur Beati, qui nondum
fuêre canonizati. Illud enim verum eſt, quod
quilibet Sanctus dicitur Beatus, non & contra,

abuſive.

Beatus dici poteſt Sanctus, niſi impropriè, &

De intentione Offcii divini.
TIT. III.

1 Scen intentio implicita orandi Deum,
Navar. 6.13. n. 15. & habetur in ſola Bre-
viarii acceptione, ut recitetur Ofſicium.
2 Qui recitat principalitet ob lucrum diſtri-
butionũ, ſeu fructuum, ſive ſit intentio actualis,
ſive virtualis, peccat, Navar. de Orat. C. 6.n. 15.

3 Ille item Religioſus peccat, qui pricipali-

ter recitat ob timorem pœnarum à Superiore ir-
rogandarum, velalios fines minus bonos, Næ-
var. ibid. n. g.

De attentione Officii divini.
TIT. IvY.

1 Ui non attendit ad verba, vel ad ſenſum
verborum, vel ad finẽ in oratione pro-
poſitum, peccat ; & duæ primæ attentiouès ſin-
gillatim ſufficiunt, s. Thom. 2. 2. 4.S3. art. I3. ne-
que meliorem tenetur quærere, ait uaar. tom. 2.
de KRelig. I. 3. . g. n. 9.
2 (Qii recitat ſine attentione actuali, vel vir-
tuali, peccat mortaliter; nec habitualis ſuſſicit,
quæ abſque ullo voluntatis actu non rarò con-
tingit, Axor. C. 12. q. I.

attentionem impediant, ſcribendo, pingendo,
& ſimilia faciendo, peccat, Axor. q. 3. ex .
Dolentæ, ubi præcipitur attentio interior & ex-
terior, non tamen tenetur repetere; quia, licet
malè, ſolvit tamen debitum, Cordab. in ſuis
quæſt. l. 4. q. 13. adfin. putat Axor. oppoſitum
eſſe verius q. 6. & addit Navar. c. 20. n. 32. tene-
ri, ac ſi non recitaſſet, ad reſtitutionem fructuũ,
quod nobis magis placet.
4 Qui recitat dum veſtes induit, exuit, fa-
ciem lavat. &c. peccat venialiter, Navar. n 32.

Q

3 Qui voluntariè diſtractus, alia faciens quæ

C
abetno
E, MWv.
rt, m
7
ſemn lati
i0,⸗
1 Rfhk
lomel
Milæ
9C
diat ven
1tantu

e⸗

0

clgt,
Nontiet;
llr c.)
Ci
Xnente
Uequad
D
ne
C
dhlor
Atende
nes, gll
lenc
Miann
1eslcei
Verlb
(0
ica
4
Cantat
c.l.
Cn
Can
den
liy

2

ui nondm
eſ, ll

nE cont

proprie,
Aiun:

tundi Deun
Nin h Ne.
cinmn.

lucum AKͤa .

enkid atl ,
lrat. K
lu ptiee.
Superoet⸗
8 bons, M

1Avin

orätiopeſin
Gentioterit
Cz.art
zit ar.tun!

Clull, Wi⸗
itunls llteh
goln taddein

Uafrieng
lo, ingenla⸗
ſr. ſ5ei⸗
intetiot t⸗
geiglinit
Crdab in
er. oppoluen
0 2
onem tult⸗

„( .
lit, eid)

, Menct

De deſectibus in Offic. divino contingentibus. 7

5 Qu attentè quidem recitat, ſed in anime
habet non ſatisfacere præcepto, tenetur repete-
re, Navar. C. 16. n. 74.
6⁶ Quitantùm legit preces Horarias, & non
orat, minime ſatisfacit, Navar. cap. 15. n. 15.
7 Qui recitat Ofhcium, & ſimul audlit Milſ-

ſam, ſatisfacit; peccat tamen venialiter & Cajet.
in Opuſc. Tom. 2. tralt. 4. Negat Navar. c.76. n.
71. ii juſta ſit eaula. At concordant omnes, nul-

lum eſſe peccatum, recitat quando Sacerdos
Miſſæ ſecreta dicit.
8 Qui recitat cum aliis, fatis eſt, ſi attentè au-

diat verba plurium, non ſingulorum, ac ſi ab n-

no tantum dicerentur, Axor. C. 7. 4. 7.

De prolatione Officii divini

TIT. V.

. Ui recitat ſolus, ſatis eſt, fi verba ita
proferat, ut ſeipfum percipiat, & in-
telligat, neque ſufficit, ſi in gutture tantum pro
nuntiet; ſed linguam & labia verè moveat; Næ-
Vvar. C. 20. n. I 4.
2 Qui verba diminuit & detruncat, ſyncopat
& tranſcurrit niſi vuio linguæ, vel conſuetudi-
ne quadam quafi ingenita fiat] peccat ſaltem ve-
nialiter; nec tenetur repeterc. Axor. c. 7. 4.11. &
putat verius, & probatr fuſius.
3 Qui recitat cum ſocio ſatisfacit, ſive ille ſit
obligatus ad Officium, five non; & ſatis eſt, ſi
attendar ad Antiphonas, Capitula, & Oratio-
nes, quæ ſocius ſolus dicit, Navar. c. 0. nu. 16.
idem dic de Lectionibns, Axor. c. 7.q. 9. in Plal-
mis autem & Hymnis recitandis, cave, ne ſi plu-
res ſocii ſint, alio modo dicantur quàm alternis
verſibus, ad modum duarum partium Chori, ex
uſa communi Eccleſiæ, alioquin non fit ſatis,

ait Saar. I. g. C. 27. . 2.

4 Qui in Choro deſtinatus ad cantum non
cantat, non ſatisfacit, Navar. Miſe. 7g. de O-
rat. c. Io. n. 42. e Trident. ſeſſ. 24. c. 12. ubi de
Canonicis loquitur. Conſuetudo contraria in
Canonicis, qui per alios cantant, ubi moribus
genrium ſit recepta, ſive continuata poſt Bullam

Pu V. poteſt excu're à cantu, Asor. c. 1. 4. 6.

Videant tamen Epiſcopi, ne ſit abuſus, & dum
per organum ſonatut verſus, dicatur hic ab ali-
quo, ut ab adſtantibus andiatur, Saar. Töm. 2.
lib. g. c. S. n. 3. L
9 Ad exactam prolationis formam, & præ-
ſertim in Choro, valde juvat cognitio verbo-
rum Grammaticalis, quænam corripienda ſint,
aut producenda. Et quia rudioribus etiam fum
ego debitor, addidi ad calcem hujus Operis eo-
rum verborum notulam, quæ in Breviario Ro-
mano ſparſim habentur, & in quibus plurimi
hærere poſſunt, & ſolent; licet in Breviario ipſo
nuper edito ſuis locis eadem jam adnotaverimus.

De tempore Ofhcii divini.
F I T. VI.

1 Ocet Franeol.de hac re fuſiſſime & part.
I. 6. o. præciſum tempus cujuſque Horæ
recitandæ debitum, eſſe intra ſpatium Horæ di-
ei ſibi reſpondentis, non extra illud; & c. 21.
Primam in prima diei hora, Tertiam in tertia,
Sextam in ſexta, Nonam in nona, Vefſperas in
undecima, Completorium in duodecima reci-
tandas eſſe, Matutinum autem poſt mediam no-
ctem, auroram verſus; ſumitque ille horas cum
latitudine.
2 A media nocte antecedentis diei incipi
tempus recitandi Offieii, & perſeverat uſque ad
mediam noctem ſequentis incluſivè, eſt com-
munis apud Bonac. diſp. 1I.q. 3. pun. j. n. 2. ita ut
ultra mediam noctem ſequentis diei Officium
præcedentis non valeat, Navar. c. 3. n. 714.
3 Qur variat intra dictum tempus notabiliter
horam à ſacris Canonibus præſcriptam, peccat
venialiter, Bonac. loc. cit. nu. zg. niſi juſta cauſa
excuſet, quæ eſt major devotio, vel periculum
probabile futuræ occupationis, idem n. j. quare
nec tenetut repeteré, n. 6.
4 Conſuetudini in hac re ſtandum eſt potius
quam juri feripto, Azor. q. 5. in 2. object.
5 Satius eſt etiam anteponere quam poſtpo.
nere, Aor. cum communi c. 9. 4. 5.
6⁶ Matutinum & Laudes cx juſta cauſa poſ-
unt recitati in Veſperis præcedentis diéi, puta⸗
R

Comment. in Rubr. Brev. Ject. I. Cap. V. Tit. 7. & g.

ut devotius oret, vel ſtudiis manè operam det,
vel quia non poterit manè ita commodè recita-
re, S. Thom. quodlib. j. artic. 25. & communis.
& poſt Completorium ſatis eſt expectare ter-
tiam vel quartàm horam poſt meridiem, Y hom.
ibid. & alii apud Bonao. loco citato num. 16. non
ante horam vigeſimam, n. /7. Axor. autem do-
cet c. 9. quaæſt. y. non ante vigeſimam primam
æſtate, nec hyeme ante vigeſumam ſecundam.
7 Prima ante ſolis ortum, vel paulò poſt,
Tertia aliquantulum poſt ortum, Sexta paulè
poſt. Nona propè prandium, Veſperæ, & Com-
pletorium poſt prandium Tolet. lib. 2. cap. 25,.
Sed excuſatur ab omni peccato ille, qui recitat
Primam cum Tertia, Sexta & Nona ſimul dua-
bus vel tribus horis poſt Solis ortum Bonac. loco
citato n. 9.
3 Qui verò differt Matutinum ſine cauſa ad
Veſperas, vel anticipat Completorium, ante
prandium, nimis notabiliter variat tempus, &
peccat venialiter, Bonac. ibid.
9 In Choro ſtata horæ ſunt obſervandæ ma-
gis quam in privata roœcitatione. Mavar. 6. 3. nu.
63. & alii cum Bonac. n. 7. qui tamen cum Caje-
tano, ſecluſo ſcandalo, cenſet, non peccare mor-
taliter eos, qui extra ſtatas horas in Choro reci-
tant, & ibid. addit, poſſie, ob Proceſſionem,
vel Concionem mutari horam. Si quod eſt pec-
catum, imputatur Superiori potius quam Ca-
nonicis, paratis tamen ad obediendum.

De loco divini Offcii.
1 C Bique recitari poteſt privatè, Axor. l.

A Io. cap. II. quaſt. ö. modèò non impedia-
tur attentio, Nævar. c. 21. nu. 32. & locus ſit de-
cens, ex Molfeſ. T'alt. j. C. 2. u. 5o.
2 In Choro verò tenentur recitare, qui Cho-
ro lunt addicti cx juſtitia, juxta inſtitutionem
beneficiorum & conſuetudinem locorum, niſi
alind cogat neceſſitas, ut hyemis tempore in Sa-
criſtia, vel adſit conſuetudo legitima, vel privi-
legium Papæ, vel Fundatoris inſtitutio, Bellar-
min. in lib. de Bon. oper. cap. 1t. ver. Locus: &

Doctores communiter.

3 Ungde Canonici, qui ultra tres menſes, à.

Tridentino permiſſos, notabiliter, hoc eſt, plu-
ribus diebus ultra quatuor, à Choro abſunt, per
ſe loquendo mortaliter peccant, ut fuſius Bonac.
diſp. 2. q.1. part. 2. num. I. Neque poſſunt alios
ſibi ſubſtituere, ibidem pun. 4n.1. niſi conſuetu-
do legitima, vel privilegium adſit, Moxeta ne-
ſter, de Diſtr. par. 2. q. I4. n. 20. G, g2. An tene-
antur adeſſle in habitu Canonicali, vide Mo-
netam, ibidem quaſt./9. ad finem.

4 Fieri etiam poteſt, ut conſuetudine imme-

morabili, vel ſufſicienter præſcripta, Canonici,
quorum fructus ſunt tenues, non teneantur quo-
tidiè ad Chorum, Bonac. ditp. 1I. q. 2. pané. f.
num. 14.
5Epiſcopi per ſe loquendo non ſunt addicti
Choro, Bonac. ibid. n. 9.
6 Parochi de Jure antiquo tenebantur nunc
minimè, ad publicam recitationem Ofhcii in
Eccleſia, & hoc de conſuetudine ferè univerſali,
& communiter recepta, exceptis Velperis in
diebus Feſtis, eæ Suar. & Bonac. loco ſupra ci-
tato n. I2. S .
7 Multo minus Capellani tenentur ad Cho-
rum, quibus ex fundatione non incumbit hæc
cura, Bonac. n. 72323.
8 Regulares addicti Choro non tenentur ad
Chorum, miſi ex vi Regulæ, & ideò non ſub pec-
cato mortali, Cajet. v. Horæ Can. & Bonac. loc.
cit. q. 2. pun. 2. u. 6.

De ordine divini Offci0
TI T. VIII.

1 Ui ſine juſta cauſa pervertit ordinem
Horarum, peccat venialiter. Juſta ve-
rò cauſa eſt oblivio, inadvertentia: ut Chorus
juvetur, vel alius, ad dicendum Officium. Axor.
c. 0. 9. 14. é Navar. C. 3. n. 6 .
2 Perverſio ejuſdem horæ, ſecluſo contem-
ptu & ſcandalo, ex juſta cauſa excuſari poteſt ab
omni peccato, Bonac. disß. I. q. 3. pan. . n. ſ.
3 Gravior autem erit culpa, ſi in Choro per-
vertatur ordo, Sar. l. . c. Il. uis. 10. G& alii, qui
putant

5
DNant 4
N hon⸗

Dein

6
6
09.
.
C
Rotamu
Nattesh
. lz. lo
G
Arcaula,
(Ie
Probebil

Mnu./f.

ngee
cren n
Cln non.
a. y⸗
lter, in
C
legenrn
ninotth
Uter Det
6r.

De⸗

1 R
Dr
ckiaman
ſuckan
lamen
Uen,
ktiam
Oenh
Kpple
le,
1

54

rezmenlag
„hocet r
toablin
Tfalins Nre
epollumri
niſiconlcrn
t, Mauter
942, Ante
li, wice

3

etudineitnmet.

tn, Cunond
enenneurq⸗

n ſant Aed

nebanturrr

gemm Oheln
fereunizenl
tis Vel ete 1
S

entarad⸗
incurbit u

ontetenlkn
nonſbe⸗

na

ei

eltt otlren
liter. lllt .
u:n C
heuum 4

cuſoconer.
lari poeth
,ℳn. 1)
n Choroße
. 6 4ℳ g

5*
putant eſſe ex ſuo genere culpam lethalem, ne-
gat Bonac. ibid. num. y.

De interruptione divini Officii.
III. I X.

2 Ui dividit Matutinum à Laudibus no-
cte tota interpoſita, non peccat, Docto-

res apud Bonac. diſp. 1. 4. 3. pun. g. nu. Il. Aoer.

vult eſſe veniale ſine cauſa, c. ?. quaæſt. 4.
121 Qui dividit Nocturnum à Nocturno per
horam unam, plureſve cum juſta cauſa, non ul-
tra tres horas, non peccat, Doctores apud Bonac.
n. 13. Contra Azoriuns loco citato.
3 Qui dividit Horam parvam, vel Pſalmum
ex cauſa, non peccat, Azor. q. j.
4 Interruptio ad longum temporis ſpatium
probabilius obligat ad repetitionem, Navarr. c.
16. nu. 7j. ad breve tempus, etiam ad locum va-
noſque ſermones, non obligat, Navar. n. 77. &
cap. 20. nu. 42. & cap. 16. num. 66. At in utroque
caſu non eſſe repetendum, docet cum aliis Bo-
nac. ſup. pun. 2. S. 1. n. 25. Peccati ſaltem venia
Hter, ſine juſta cauſa, eſt dicendum, n. 30.
5 Qui interrumpit animo continuandi, ut ali-
ud agat, non tenetur repetere: imò nec ille, qui a-
nimo repetendi, & poſtea non repetit, commu-
niter Doctores apud Bonac. n. 3t. contra Nwar.
ρ Acor.

De Pœnis cirea divinum

Ofhicium.

CAPUT VI.
„
1 Eneficiarii habentes onus recitandi divi-
1 num Officium, titulo beneficii tenentur

etiam ante Judicis ſententiam ad reſtitutionem
fructuum pro rata omiſſionis Officii, ſi elapſis
ſex menſibus poſt obtentam beneſicii poſſeſſio-
nem, Ofhcium eulbaiiter non recitaverint,

etiamſi alio die penſum prætermiſſum ſupplere

oonentur, niſi fortè pars omiſſa ſit levis, Bonac.
explicat, & probat ſingulas hujus axiomatis par-
tes, diſp. 2. quaæſt. j. pun. 2. toto.
2 Rata omiſſionis & reſtitutionis eſt, ex
Tém. Il.

De Interrupt. & Pæœnis circa divinum Offcium. 5

Pii V. Bulla, ut pro toto Officio unius vel plu-
rium dierum reſtituantur fructus beneficii ſeu
Beneficiorum, qui illi, ſeu illis diebus reſponde-
rent, ſi quotidie dividerentur; pro Matutino
dimidiam partem fructuum, pro cæteris horis
ſimul aliam dimidiam, pro unaquaque hora
ſextam partem unius diei reſtituant.
3 Qui paucos verſiculos aut pſalmum omit-
tit, non tenetur quidquam reſtituere, Navar.
c. 9. & cap. /O. a. 2. & alii apud. Bonac. loco citt
nn. Il. & co magis, ſi tenue ſit beneficium:
quod ſi ſæpius partem notabilem omittat ex plu-
ribus omiſſionibus compoſitam, quibus ſingu-
lis non reſpondet pars notabilis fructuum, ni-
hilominus tenebitur ad reſtitutionem, Bonacin.
um. /4. Contra Monetam noſtrum negantem,
cujus opinio mitior non eſt improbabilis, &
mihi placet.
4 Qui recitavit abſque attentione, tenetur
ad reſtitutionem, Navar. & alii cum Bonac. i-
bid. num. 17.
5Omittenti divinum Officium, ita ut intra
quindecim dies illud ſaltem bis non recitet, im-
ponitur privationis beneficii pœna, non tamen
ipſo facto, ex Decreto Concil. Lateran. firma-
toà Pio V.
6 Atque hæc intelligenda ſunt de fructibus
reſpondentibus oneri divini Officii, de quibus
in Bulla Pii V. non autem de iis fructibus, qui
reſpondent oneri Epiſcopali, Parochiali, Ca-
nonicali, præter Officium divinum, de quibu
vide Bonac. loc. cit. punct. 3. n. 2. qui rejicit di-
cæntes, onus Clerici quoque eſſe geſtare habi-
tum & coronam, quæ alioqui compenſantur
immunitate, &c.
7 Tutior tamen eſt aliorum ſententia Axor.
lib. 1o. cap. 14. 4. y. & aliorum apud Bonac. n. 3.
qua nihil diſtinguunt inter prædicta onera, &
abſolutè volunt reſtitui fructus; non tamen e-
nervant mribrem & mitiorem ſententiam, quæ
in praxi ſuſtineri poteſt. .
8 Facienda verò eſt reſtitutio prædicta fabri-
eæx beneficii, vel pauperibus, ex Bulla Pii V.
non præcisè fabricæ Eccleſiæ, ſed vel domui,
vel agro beneficii & ſimilibus, dummodò ſit in
utilitatem beneficii, non alterius loci, Gar. I. 4.

n. 19. & alii. B 9 Quod

Comment. in Rubr. Breviarüi Sect. II. Cap. .

Quod ſi alter locus ſit pauperibus deſtina-
tus, idem eſt ac ſi pauperibus, quod conceditur
in Bulla: imò & pro animabus Defunctorum
expendi poſſunt ii fructus, Mavar. c. 26. k. 122.
Denique beneficiarius pauper fibi poteſt illos
applicare, eæ Bonac. loc. cit. nn. 5. modo aliud
non conſtet ex conſuetudine vel ſtatuto partieu-
lari, Gar. log. cit. . 12.
10 In Choro verò, addicti eidem amittunt
diſtributiones quando non interſunt, vel præ-
ſentes non recitant attentè, confabulando, vo-
luntariè dormiendo, &c. Bonac. diſp. 2. 4. .
puntct. I. n. 10. & 12. etiamſi id faciant eo tempo-
re, quo Sacerdos Secreta dicit; vel Antiphonæ,
aut Reſponſoria per Manſionarios cantantur, ſi
ſit pars notabilis, iden⸗ ibid. contra Monetam
noſtrum, qui mitiorem in parzem inclinat ne
gativam in hoc ulłtimo caſu.
1I In percipiendis diſtributionibus ab abſenti-

bus excuſare poſſunt, primè gravis infirmitas,

quæ ſcilicet de ſe levis⸗ fed acceflu ad Chorum
ravis eficeretur de judicio Medici. Nec eſt ne-
celle ut ſit infirmus in loco benefici, Moneta
noſter 2. par. q. 6. n. 7. & 19. ſi tamen aliàs inter-
eſſe conſueverat, idem q. fj. n. 21. Secundè, ju-
ſta, & rationabilis cauſa, ſeu neceſſitas corpo-
ris, quamdiu durat neceſſitas, & præciſa conſue-
tudine in contrarium veluti cauia ſumendæ me-

dicinæ, convaleſcentiæ ruri nutriendæ, ſenectu-
tis in bene merito, peſtis graſſantis eo loci cum
gravi periculo, gravis metus injuſtè incuſſi, ini-
micittarum gravium, & ſine culpa abſentis ſi
capiatur ab hoſtibus, ſi inyuſte impediatur à
Choro etiam à Superiore, in carcere detentus,
Bonac. hæc ſingula probat poſt Monetam loc.
cit. q. I. punct. 2. toto, nbi eadem docet S. 2. de in-
juſtè excommunicato? §. 3. de injuſtè ſuſpenſo;
§. g. de injuſtè interdicto; §. 7. de irregulari ut
ſic præcisè, & poſt beneficium facto irregulari.
Tertiò, excuſat evidens utilitas ſuæ Ecclenæ in
eo. qui ſolet alias intereſſe Choro, qua de re fu-
sè Bonac. & Moneta loc. cit. quandiu ſcilicet
durat actio in evidentem propriæ Eccleſiæ uti-
litatem bonà fide, & ſine dolo; neque eſt necef-
ſaria licentia Epiſcopi, ut probat Bonac. punct.
3. num. 22.
12 Aliæ cauſæ excuſantes afferuntur à Bonac.
ibid. §. 2. ad tuenda jura Capitnli, ſeu proprii
benefici, ad habendam lectionem Theologa-
lem ex Officio præbendæ. Item privilegio Pon-
tificis poteſt abſens lucrari diſtributiones, punct.
4. & conſuetudine induci poteſt, ut abſentes
lucrentur eaſdem.
1ʒ Neque unquam valet remiſſio, donatie,
colluſio, de quibus fusè Bonacin. punct. 7. toto,
& hæc ſatis.

—

ℳ

SECTIO SECIND A.

—

De Præludiis Breviarii Romani.

T mihil omittatur corum quæ in Breviario cominentur, dividam il-
lud in Partes ſeu Sectiones novem, nimirum Præ ludia, Rubricas ge-
Einerales, Horarum proprias leges, Partes Horarum ſingulas, Proprium

Bae Tempore, Proprium Sanctorum, Commune Sanctorum, Appen-
dices ad calcem Breviari, & Cœrimonias Horarum Ganonicarum. Præludia igi-
tur continent Täulum, Bullas Pi) V. Clementis VIII. & Urbani VIII. Com-

putum Eccleſiaſticum, & Calendarium.

SECTIONIS SECUNDÆ CAPITA QUINQuE

3 De Titulo Breviarii Romans.
2 De Bulla Pij . & de ns Breviarii Ro-
mani.

3 De Bulliz Clem. VIII. & Urb. VIII.
4 De Computo Eccleſiaſtico.
5 De Calendario.

De

PB.
Nu
1000.
fuul
ſebets
Uin⸗
H ee
Crvel.
15
ntiar
1.G.
t2.
tu:r⸗
0pin
Goodtr
t.,G
lre
Dolne
ſter
ſeeris
Menta
ubr
Aumn,
Kincdk
namn,
ſucke
depoe
Hero
(oen
Ullen
Pore
Rer
Ee
ip
Aun
Wa
lin

de,ſenecl⸗

e loci an
5 . .
ineulliin⸗

1 abſen:D.

impedimm!
ere detennne

Moyetan M.
cerg2 lelr

lelaſen

ineglunin
Goimeghni⸗
r Eeckehein
nncekel,⸗
ancdin ſcln
Becleſæ u.
aeeſtnecn
Fonae. jull

mnturd u
1, ſeu pori,
m Theogr
mikgohn
niones n

, ar Mlens

Lo, dunne,

uult m,

—

Givicdeni⸗
ubricn ee⸗
8, Doprun

Preldni-
III C

Out

yu

De Bulla Pij . S& de uſu Breviarii Romani. 1I1

De Titulo Breviarii Romani.
CAPUT Ir.

1 BErint vox eſt ſatis antiqua in re no-
ſtra, quam legi apud Micrologum c. 25.
de Ecclaſiaſticis obſerv. qui vixit circa annum
1080. apud antiquiores nondum legi. Radul-
phus Tungrenſis utitur hac voce Propoſ. 22. &
habetar in Concil. Colonienſi, Mogantino, Tre-
virenſt, & General Tridentino. Orarium vo-
eavète quidam; id eſt precationum librum, ex
Cornel. Schult. Tom. I. C. 43.
2 Significat autem Compendium, ſive Sum-
marium, & conciſum opus, ex Plinio lib. 1ö. c.
26. & aetox. in Auguſt. cap. ult. iteimn Indicem,
ut in 2. Concil. Tom. titulus cujuſdam operis ex-
tat: Breviarium cauſæ Neſtorianorum, &. quæ
optimè conveniunt Breviario Eccleſiaſtico,
quod ut ait Leſſius ee & Zare, de De-
vot. & orat. dub. 5. admirabile eſt myſteriorum
ſacræ Scripturæ compendium: continer enim
Pſalmos, in quibus per modum laudis omnia
myſteria clauduntut, tum ſelectiſſima quæque
veteris & novi Teſtamenti, tum Patrum monu-
menta nobiliora; tum præcipua Sanctorum ge-
ſta, breves denique Orationes ſeu Collectas à
Summis Pontiſeibus ut plurimum compoſitas,
& indicat quotidie quæ preces adhibendæ. Ko-
mannm dicitur, quia preces continet juxta ritus
ſanctæ Romanæ Eccleſiæ.
3 Uſus tamen Breviari, quocumque nomi-
ne vocaretur, non fuit ante Lectionarium ſancti
Hieronymi, inquit Cornelius loco citato, & ex
dicendis magis patebit. Haymo, Generalis Mi-
niſter Ordinis Minorum S. Franciſci, ſub Gre-
gorio IX. anno 1241. ut ex ejuſdem Baulla patet,
Breviariure Romanim cum Miſſali reformavit;
& eſt illud ferè idem quo nunc utimur, ex Na-
dulph. Propoſ. 17. lege Wadingum in Annal.
Uin. anno 1244. qui tamen Radulphus quam
maximè dolet, fuiſſe receptum à Nicolao III ad
uſum communem, propter multitudinem Fe-
ſtorum in eodem Breviario, cum diminutione
ferialis Officu. V
4 Reſtitutum dicitur Decreto Concilii Tri-

dentini Sct. 25. in fine, ut intelligas non eſſe no-
vum; editum autem à Pio V. & recognitum à
Clemente VIII. & Urbano VIII. eãâ prorſus rati-
one, qua in Bullis eorundem, de quibus nunc
dicemus.

De Bulla PijV. & de uſi Bre-
iarit Romani.
CALPUE II.
Ata fuit Bulla Pij V. Joptimo Idar Olii 1r6.

anno tertio, in qua Pontifex multa facit.
1 Primo ſignificat cauſam edendi hujus Bre-
viarii, nempè ad tollendam orandi varietatem.
2 Earrat ea quæ in hac re præſtitere Paulus
& Pius nomine Quatti, & quam ipſe adhiberi
operam curavit, ex Decreto Concilii Tridentini.
3 Tollit & abolet omnino Breviarium à Car-
dinale S. Crucis compoſitum, quod erat breviſſi-
mum; item alia Breviaria Romana, & alia, quæ
ex inſtitutione vel conſuetudine legitima non
ſuperant ducentos annos.
4 Permittit tamen, ut antiquiora non Ro-
mana ducentis annis poſſint mutari in hoc Bre-
viarium, iis omiſſis, ſi Epiſcopus, & univer-
ſum Capitulum conſentiant.
5Revocat omnes permiſſiones, conſuetudi-
nes, ſtatuta; privilegia ,licentias, & indulta
precandi, & plallendi more, & ritu prædicto⸗
rum Breviariorum ſuppreſſorum.
6 Præcipit obſervari hoc Breviarium in toto
Orbe cum exceptione ducentorum annorum,
de qua ſupràâ.
7 Satuit nihilin eo mutandum, addendum,
detrahendum.
2 Obligat quoſque, qui tenentur Horas Ca-
nonicas recitare, ut hoc utantur Breviario, aliàs
non ſatisfacient muneri ſuo.
9 Jubet ommibus Prælatis, ut hoc introdu-
cant tam in Choro quàm extra chorum.
10 Tollit obligationem, quæ erat ſub mor-
tali, recitandi extra Chorum Officium parvum
B. Virginis, Defunctorum, Pſalmos Pœnitentia-
les, & Graduales, juxta Rubricas Breviarii.
II Hortatur, ut recitentur eadem, propoſi-
tis Indulgentiis dierum centum recitantibus
B 2ꝛ Ofſſcium

Ofſicium parvum beatæ Virginis & Defuncto-
rum: quinquaginta recitantibus Pſalmos Pœni-
tentiales & Graduales, quando Rubricæ ea præ-
ſcribunt.
12 Non tamen tollit laudabilem conſuetudi-
nem, ubi eſt, recitandi Ofhcium parvum B.
Virginis in Choro, imò eandem confirmat: &
tandem tempus decernit obligationis ad uſum
Breviarii poſt ejuſdẽ publicationẽ. Hæc Pius V.
13 Ex quibus collige primò: ubi aliquando,
omiſſo proprio & licito Breviario, receptum eſt
illud Pij V. non poteſt amplius omiſſum repeti,
Suar. Tom. 2. de Relig. lib. 4. . II. n. .
14 Fabenti privilegium utendi antiquiore
Breviario ducentos annos ſuperante, non eſt li-
citum privatim uti Romano, relicto ſuæ Reli-
Zionis vel Eccleſiæ proprio, Bonacin. disput. 1.
quaſt. 3. punct. 1. aum. 3. & putat probabilius:
unde oppoſitum quoque ſuſtineri poteſt, & præ-
ſertim ſi rarò fiat, zum. y. & niſi Præceptum a-
lieni Breviarii exſtet, ut Mediolani pro Breviatio
Ambroliano aum. 6.
15 Qui Romæ degit, poteſt uti Breviario Ro-
mano, :dem ibidem n.. Monachus tamen non
poteſt nti Romano, quippe qui promiſit obſer-
vantiam ſluæ Regulæ, ibid. ad Tertiam, ex Sl-
veſt. ver. HMWora, quaſt. 1. dicto. 6.
16 Qui alio concedit animo conſtituendi ſibi
domicilium, velibi manendi majore anni parte,
tenetur uti breviario loci ubi moratur; ſecus mi-
nimè Bonac. n. 5.

17 Qui duo habet beneficia in locis, ubi di-

verſa breviaria ſunt in uſu, debet in Choro uti
breviario loci ubi reſidet; extra Chorum verò eo
uti breviario loci, ubi dignius, non pinguius
habet beneficium; quod ſi æqualia ſint dignita-
te, uti poteſt ad libitum utroque breviario, Sal-
veſt. loco cit.
18 Qui in una Eccleſia habet beneficium, &
in altera Diœceſi habet domicilium, ubi brevia-
rinm eſt diverſiun, tenetur adhibere brevia-
rium domicilii, &ar. .6. loce. cit. contra quem
alii putant prævalere breviarium beneficii, cum
ex eo inſurgat obligatio Ofcii. S. T bonz. quodl.
b. a ri. &.

19 Non potellt Epiſcopus cum aliquo diſpen-

Comm. in Rubr. 8rewiarii Sect. II. Cap. 2.

ſare, ut, relicto proprio Breviario, recitet Off-
cium juxta formam alterius breviarii, Bonacin.
num. 19.
20 Poteſt Epiſcopus curare ut breviarium
Romanum recipiatur, ut in Bulla dictum eſt, &
univerſum Capitulum conſentire debet, id eſt in
unum locum coactum, & congregatum; non
tamen omnium & ſingulorum conſenſus eſt ne-
ceſſarius Saar. c. II. n. 4. ad fin.
21 Nihil addi poſſe juſſit Pius Breviario, hoc
eſt tanquam partem Offcii notabilis; ſi quid
modicum addatur ex devotione, non peccatur
contra Bullam, Bonac. n. 21.
22 Edita verò hac Bulla Pij V. ceſſavit omnis
antiqua facultas Epiſcoporum circa Feſtorum
Officia, quam habebant ex ſacris Canonibus Ar-
chie piſcopi & Epiſcopi, quos refert Quarania
in Summar. Bullarii, verbo Archiepiſeopus. nu-
mero 23. ubi idem docet, attendendam eſſe nunc
Pij V. Bullam, in qua prohibetur omnis additio,
ſeu mutatio Breviarii Romani reformati, & po-
ſteà recogniti à Clemente VIII.
23 Ceſſaverunt etiam conſuetudines quæcum-
que & privilegia Sedis Apoſtolicæ contra no-
vum Breviarium, quod innuimus ſupra n. 3. Oι
J. Unde non potuerunt rerineri Ofhcia recitata
ante Pium V. ſinc licentia Sedis Apoſtolicæ;
quia retinere Ofſicia abrogata, eſt idem, ac ad-
dere breviario Pij V. ſeu mutare Ofhcium in bre-
viario quotidie præſcriptum.
24 Et hic eſt ſenſus eorum verborum Decreti
8. Aprilis 6256. renovati, locuplerati, & nunc
impreſſi in breviario; nimirum, on potuiſſe,
neque poſſe locorum Ordinarios addere Calenda-
riis, etiam propriis, Sanétorum Officia, niſi es
duntaxat, quæ Breviarii Roman: Rubricis, vel
ſacræ Rituum Congregationis, ſen sedis Apeſto-
licæ licentia conceduntur; hoc eſt, non potue-
runt addere poſt publicatam Bullam Pij V. quod
poterant ante illam.
2 Neqte potuerunt üdem Ordinarüi, neqꝗ;
poſſunt (quod habetur in eodem Decreto)eadẽ
de cauſa mutare ritũ in altiorem, puta de ſimpli-
ci in Semiduplicem, vel duplicem, propriã au-
cCtoritate, licet cauſa videretur juſta: non enim
ſuſhcit cauſa legitima; ſed eſt neceſſaria
edis

elis 4

gegnto

16 Et
Utarene
opoh
Neque
Hrolo.
Nego
Hro
Cendn
M⸗
Deane

ronacit
(khemat

Neqne
Pihrpell
Mgne
Negne
Clele, e
Neceo
harci
Neqne
undo⸗.
Nec eo

ſe ninon

Nenre⸗

ſlconiue

Ronme

Negne
Ktberals
Ngre
gonn kee
Nge
Neung
Mohth
Nre
rde
CormImu
Klagen
deadali
Elo, D
iopre
Ulaon
lerf
Atlien
fohret

dcitetſt.
, Donarie,

breſintinn
Kumehd
bet icekin
Atum non
nlseher⸗

Viario, hoe

“ ld

Onfetehn

Cixitomns
a ekorun
vonibusA.
. Quuruni
ennur N.
meſenun
nis addio
mati, A

eeprenn⸗
COhtri o-
e 795
Pciatecitn
gpoſtaer;
R
cumindbte⸗

umDegei
ti, & ume
e uſe
re Cilerdr⸗
ſcu, nie
Gnoi,
non poile⸗
PiV
nunii, ne⸗
Ctetoſen⸗
deſunpt⸗
pon enin
ria Ovo
larin 3 6

De Bulla Pij . && de ſat Brev. Romani. B

Sedis Apoſtolicæ auctoritas, vel Sacræ Con-
gregationis Rituum licentia.
26 Et hinc ſequitur, quod ſine prædicta fa-
cultate non poteſt fieri Officium, eò quia de-
votio populi adeſt, ſeu votum.
Neque, quia Clerus conſenſit in Diœceſana
Synodo.
Neque, quia voluntas teſtatorum legato pro-
prio juſſit Officium de Sancto, quod non eſt in
Calendario.
Neque, quia titulus eſt Capellæ, ſeu Altaris.
Neque, quia ille Sanctus Archiepiſcopus eſt
provinciæ, vel Epiſcopus loci, vel titularis Ec-
cleſiæ matricis, reſpectu Officii totius Cleri.
Neque, quia ille eſt ortus ibi, aut martyrium
ibi ſit paſſus, vel ibidem obierit Confeſſor.
Necque, quia translatio eſt Reliquiarum.
Neque, quia uniti ſunt redditus alicujus Ec-
cleſiæ, vel unita ipſa Eccleſia altari.
Nec eo, quia titulus eſt præbendæ Canonica-
lis, aut dignitatis. H
Neque, quia in aliquo loco celebrata eſt ali-
quando à Papa alicujus Sancti canonizatio.
Nec eo, quia conformare ſe debent Eccle-
ſiæ minores matrici, ſeu Cathedrali.
Neque, quia Feſtum populi eſt de præcepto,
vel conſuetudine, quod poteſt eſſe ſine Offhcio;
ut Romæ Feſtum S. Rochi.
Neque, quia habetur in civitate, ſeu loco,
Abbatialis vel Regularis, vel Parochialis Eccleſia.
Neque, quia penſionem quis habet ſuper ali-
quam Eccleſiam.
Neque, quoad Regulares, quia vivunt ſub
Regula Sancti, à quo tamen non pendent in
propria origine.
Neque edò, quia communicationem habet u-
nus Ordo Priſegiorum alterius Ordinis; quæ
communicatio non extendi debet ad Ofſcia ſeu
feſta Sanctorum non ad omnia, quod non fit;
nec ad aliqua, cum non ſit major ratio de uno
Feſto, ſeu Officio, quam de alio celebrando. Et
ratio prædictorum eſt, quia in Rubricis Pij V.
nulla fuit, neque eſt certa lex de his Officiis; &
licet juſta in aliquibus ſit cauſa, petenda tamen
eſt licentia omittendi Officium tali die in brevia-
tio præſcriptum, ut aliud de prædictis recitetur.

27 Dices, in Rubricis habentur ſæpius hæc
vVerba, ut tit. I. num. I. titul. I. zum. 1. & alibi:
Feſta Sanctorum illorum, quæ conſueverunt ce-
lebrari: ergo concedit Pius V. retineri adhuc
conſuetudines. Reſpondeo, Quèd ſic ſe habet
textus, celebrari conſueverunt ſolemniter, vel
Jolemnius: tum quia alioquin Pius V. ſibi eſſet
contrarius, ſi in Rubricis concederet conſuetu-
dines, quas abrogavit in Bulla; non enim abro-
gavit conſuetudines ſolemnes, quas concedit in
Rubricis: tum quia vere conceſſit retineri Feſta
Sanctorum in locis propriis, non autem quæ-
cumque Feſta ſolemniter celebrata.
28 Dices adhuc: in iiſdem Rubricis tit.7. n. 4.
habentur præcisè ſine adverbio hæc verba, con.
