Mun
Kulgee
dont
Ulelie
flime
nort
znnde
Umn
Wi

unſt

.
fleinennee
Gruid,lumnn
Leonsl N
omnmenr.
Weiorumnn,
Dlinartztr,
. Aſonen D
menriini
ngue lertnilnn,
e, Chisinik⸗
comtnemotnt
epentofel
ar. MHſighn
ndogtegti
mericlen e

Natalsonns

gutplrehte
Ttuloptennn
rationes birt
eeockng
Tinkommſh
Anis, N Mn
eck lunrdnn⸗
usmmodsſel⸗

gitawrunag,
rin Aißonn
inepturgr⸗
jelde hom
emſuo Letli
bus: hon- aſt
Dratiohe⸗
. Numi
onchetun M.
olbilen, i
andri 1 Eien
1, guin Hobfi

tarumm conm
& Geent
5 .
nuscotſtim⸗

D.De Suſßfragiir Sanktorinm, 65 Him. Te Deum.

hoc in caſu, expreſsè docet Bonac. diſp. I. qu. I.
pun. g. num. 24, ſed rigoroſa nimis eſt hæc do-=
rina.
13 Regulares autem debent facere comme-
morationeni de eo Titulari, cujus Eccelefiæ ſunt
adicripti, & quamdiu ſunt adſcripti, etiam extra
Chorum; eadem enim eſt ratio ac in beneficia-
to, cum uterque alatur Eceleſiæ propriæ emolu-
mentis.
14 Quid agendum erit in Officio Vigiliæ Pa-
troni, ſeu Titularis Eccleſiæ, qui Vigiliam habet
in Breviario? An in Laudibus cum aliis Suffragiis
facienda erſtt de more commemoratio Patroni,
ſeu Titularis? omittendam nuto in hoc caſu, ſum-
to argumento à ſimili allato ſuprà u. 2. de Ofſi-
cio S. Mariæ, quod excludit communem hane
ceommemorationem de eadem, ne ſcilicet de eo-
dem bis fiat in eadem parte Officii. Eadem ratio
militat in Semiduplici Feſto Inventionis, Trans-
ltionis, & ſimilium illius, qui Patronus eſt loci,
ſeu Titularis Eceleſiæ.
Cedunt hæ communes commemorationes
sommemorationi feſti Simplicis eo die occur-
rentis; quia feſti ommemoratio privilegiata eſt
Titulo feſtivo, ſupra communem aliorum com-
memorationem: ideòque communes dictæ fue-
runt, ut cedant priorem locum feſtivis.
16 Fiunt igitur ad recolenda Sanctorum me-
rita, & ad impetrandum ſæpius eorum patroci-
nium, Durancl. l. 6. 6. 60.
17 Omittuntur autem initio Advents, e Mi-
crol. loc. cit. nt in Adventu Principis cedant ſer-
vi. Duranct. lib. 6. e. 2. item tempore Paſſionis,
ut uni Chriſto cruciſixo vacemus, idem . 6. c. 60o.
& uſque ad Octavam Pentecoſtes. ibidem, tum
in Duplicibus & infra Octavas ea tatione, qua
in Feſtis majoribus excluchmus Sanctorum ſim-
plicium commemorationes, ad majorem tum
temporis Paſchalis, tum feſtorum celebritatem.
ltem in Dominicis privilegiatis, in quibus de die
Océtava occurrente fit tantùm commemoratio
ex Ruiz. in ſieo Cerimonial. Rom. ratione octavæ.
18 Pius V. muitavit Antiphonam pro fuffragio
beatæ Virginis in pleniorem, quæ eſt S. Auguſti-
ni dermone 15. Ae Santctis, nimirùm, à& Maris
ſaccinre miſeris, &d-

2
De Hymno, Te Deum.

CAPU T. XIX.

VYmnus 7 Deum à SS. Ambroſio & Au-
Lgaſtino compoſitus fuiſſe dicitur, quan-
doS. Auguſtinus baptizatus fuit anno 388. ut ſcri-
bit S. Dacius Epiſcop-Mediolanen. lib. 1. cap. 10.
Chronici,: quod tamen Chronicum non eſt Da-
cianum ſi eruditioribus eſt cxcdendum Mediola-
nenſibus, qui etiam meliùs cenſent, totum Hym-
num uni Ambroſie deberi, cùm ille Dialogiſino
careat. In Breviario M. S. Collegii Aniciniani de
Urbe antiquiſſimo legi pro Titulo, Hmnus
Abundii de quo peritiores conſului, qui tamen
adhuc ignorant, quis ille poſſit eſſe. Gelaſius au-
tem decantari decrevit, ex Benzon. in Magnif.
l.1. c. 19. & S. Bencdiétus in Regula, cantari juſſit
poſt tertium Nocturnum quo ſignificantes tem-
pus gratiæ, quaſi Chriſtum hoc tempore invene-
rimus, exclamamus, T& Deum laudamus, ut me-
ditatur Hugo l.ſ. de Offc. c. 9.
14 Dicebatur Romæz in feſtis Pontificum tan-
tum tempore Amalarii, ut i pſe ſcribit in Prologo
de Ordine Antiph. in Dominicis & Feſtis novem
Lectionum, ait Microl. «. z1c.
3 Non in profeſtis dicendum eſt, ait Innoc.
III. de celeb, Miſ-. c. Cencilium, quod explicat
Radulph. Propoſ. 3. etiam de feſtis Simplicibus,
& propoſitiene 16. probat, quod non deberet di-
ci, neque etiam tempote Paſchali, neque infra
Octavas. Ex quo infero, tunc temporis etiam
in his diebus fuiſſſe uſurpatum in Offcio, contra
ſententiam Radulphi, non benè ſentientis de
hoc ritu. H
4 A Septuageſima ad Paſcha non dicitur, Mi-
crol. capite 47. neque in Adventu, idem cap. 50.
cum Gemmal. 3. C. 1.
5An verdò ſit finis Matutini, vel initium Lau-
dum diſputavimus ſupra Sæct. g. c. 2. n. 3. p. 40.
6 Plenus eſt lætitiæ, & ideò in prædictis ean-
tatur, aut omittitur; que dicto, inquit Rubrica
de Hymno num. 4. ſtatim inchoantur Laudes;
Noſtra enim conſuetudo humanæ infirmirtati
parcens, & labori, Ofcio Nocturno Laudes
Matutinas continuat, & Oratione una duo con-
K 3 cludit

75 Comment. in Rubr. Brewiarii Sct. V. Cap. 2o. &.

cludit ſſcia, Hu go Victor.l.2. c.9. excepta no-
te Natalis Domini, ur ibi dicemus.
7 Feſtum Innocentum non admittit hunc
hymnum, niſiin die Octava: cujus cauſam da-
bimus in Sebctione ſequenti. c. 6. num. 3.
8 Verſus Sanctus, Santtus, &c. videtur eſſe
unus, & ab una parte Chori totus dicendus;
ſed quia primæ literæ S. imprimuntur coloxe
rubro. videntur alternatim ea verba cantanda,
ideo ſtandimm erit conſuetudini locorum.

De Gmbolo &. Athanaſii.
CAPUT XX.

1 Cönbolum quid ſignificet, diximus ſupra
cap. 2. pag. 4 9. S. Athanaſius, dum eſlet Ro-
mæ, ſcripſit Latinèe Sy mbolum, de quo hic lo-
quimur, & recitavit coram Pontifice, & ei aſſi-
dentibus, anno 340. ut ſcribit Baronins: & t
illud idem, non mutatum, legique ſolitum
in Eccleſia ante annos nongentos ſcxaginta-
Vide Annales ad annum prædictum.
2 De uſu ejuſdem Symboli ad Primam Hu-
o meminit lib. 2 de Offc. C.1. his verbis: His
addidit fideluum devotio, Quicunzque Vult
ſalvus eſſe, ut articulorum fidei, qui ſunt neceſ-
farii ad ſalutem, nulla dici hora obliviſcamur.
Idem in Spec. c. 3. ait 3 His adjungimus cxpo-
ſitionem Catholicæ fidei ex eo, quod hæc eſt
victoria quæ vincit mundum, fides noſtra, &
clypeus inexpugnabilis contra antiquum ho-
ſtem. Vide quæ diximus ſupra Selct. g. a. 6. p. 2.
3 Non dicitur in Dominicis infra Octavam
Nativitatis Domini, Epiphaniæ, Aſcenſionis;
& Corporis Chriſti, nec in Dominicis Paſcha-
tis, & Pentecoſtes, quia harum Ofhcia non
ſunt propriè Dominicalia, neque in aliis Domi-
nicis eadem de cauſa dicitur, in quibus fit de fe-
ſto duplici Gemma lib. 3.. 6.125. notat idco non
dici in Paſchate, quia in futura vita, quæ in Pa-
ſchate donatur, totum habetur quod nunc cre-
dirur: quare ſimili ratione ac ii myſteria ipſa in
Natali Domim, Epiphania, Aſcenſione, Feſto
Corporis Chriſti, & Pentecoſte, oculis cerna-
mus, abſtinemus à Symbolo S. Athan aſü.
4 In Dominica, ſeu feſto ſanctifſumæ Tri-

nitatis dicitur, quia Symbolum de Trinitate
doctrinam continet, non tamen quotidie di-
cendum eſt, ubi celebratur Octava ſanctiſſimæ
Trinitatis, quia Dominicæ aſſignatum videtur:
quare & in die Octava dicendum eritz quod a-
liàs non diceretur. Dies enim Octava æquè ac
prima non eandem claſſem, ſed eundem ritum
habet. In finc illius additur Gloria Patri. &.
utfit in Pſalmis: tum quis more Pſalmorũ can-
tatur, tum quia declarato myſterio Trinitatis,
æquum eſt, ut eidem gloria detur.

De Martyrologio.
CAPUT XXI.
1 M. Artzprologium legitur in Choroad Pri-

VA mam: de quo Baronius multa in Præ-
Ffutione ante Kamanum Martyrcdlogium, quæ
verò ille fuſs, brevius hoc loco dabo. S. Cle-
mens per ſeptem Notarios Romanos, curavit,
ut acta Martyrum deſcriberentur, quibus addi-
dit ad eandem cauſam ſeptem Subdiaconos Fa-
bianus Papa. Aliæ Eccleſiæ idlern fecerunt, ut
Smyrnenfis & Carthaginenſis, etiam ante S.
Cyprianum Epiſcopum & Martyrem.
2 Gelaſius deinde rejecit ſcripta in hoc ge-

nere apocrypha, & falla, vetuitque legi in Ec-

Cleſia ſed & permulta legitimè ſcripta perie-
rant in perſesutione Diocletiani, qui edicte ge-
Ntral ca tradidit igni ð non tamen omnia, Deo
difponente, ut Greg. Turon. de Glor. Mart.
teſtatur.
3 Et quia quotidie ad Altare Dei ficbat com-
memeratio Martyrum, ac etiam, ut ait Aug.
4 . C.
de & Vnrginit. . 4. defunctarum Sanctimona-
lium; ideo pridie recitabantur corum & carum
nomina in Eccleſia, quorum natalitia die ſe-
quenti recolenda eſſent unà cum Sacrificio; at-
que hine origo Martyrologii, hoc eſt Sermonis
de Martyribus.
6 Legebantur Tabulæ Eccleſiaſticæ Marty-
rum, quæ cetiam Faſti dicti ſunt à Tertul. de Co-
rona militis, cò quod in Sanctorum natalitiis
Chriſtiani ſolerent mutua inter ſe eharitate gau-

dere, & convivium celebrare, quod Agape di-

cebatur, ſeu ſacrum Epulum natalitium, ex
Nazian-

lnre
Port
Nivart
ntert
len fui
mmd:
Mhn
lcee!
Ifn, 1
lenmd
gine U
nsin⸗
ckarch
N⸗
((onit
n e
edor)
ttuchart.
necne
w, ſdon
Ur, len
umr
lteno⸗
Clikndin
eni
ektaa
lenmnut
ancann
Ukeumde
bemun
u kiſo
Amun
mniſnng

21.

Trinitae
wtidie i.
inctiſime
n viderut:
t; quoda-
AaN
dem pirum
Patr, &c.
morii ein.
Trinitatis,

4

0.

norOA i.

lra Are⸗
run, gu
lo. §⸗
os, Culart,
Aibipad⸗
laconosi-
kecerunn, u
tain ue⸗
em.
in hoe ge⸗
xleginke⸗
ipta Pelle.
li edictoge⸗
omnla; Deo
Glor. Mæt

ſiebatconn.
ut it Aup.
anCtimene
n & carum

lirin die

crihcioza⸗
ſt Sermons

hier Man⸗
ettul deC
un natallis
hnkiege
Agne⸗
alium, e
Naialr-

De Martyrologio. Hrr 79

Nazianzeno, lege Pamel, in Epiſt. 37. . & yprian.
PDorrò Martyrole gii Romani neſcitur pro-

prius auéctor. Fuit ille ante S. Gregorium, ut ap-

paret ex eiuſdem Epiſt. 29., lib. 22. Mdikt. i. non
tamnen fuit Euſebius Cæſarienſis, neque S. Hie-
tonymus: qui ad ſummum Hiſtorias Martyrum
ab Euſebio ſoriptas redegit in compendium.
Addidere Martyrologio Romano idem Hiero-
nytnus, Beda, Florus, Uſuardus, Wandel-
bertus & Ado Viennenſis, non Treverenſis, ut
optimè probat Heribertus Roſvveydus ante A-
donis Martyrologium: ſednemo ex his dicen-
dus eſt auctor. In Breviariis M. S. antiquiori-
bus pro Martyrologio ego legi, Datarium Ca-
lendarii.
6 Continet autem Martyrologium Roma-
num ex omnibus Chriſtiani orbis Provinciis
collectos Martyres; quia Romana Ecclefia ma-
terna charitate fideles omnes filios ſuos eſſe no-
vit: neque tantum Romæ paſſos cerrfuit eſſe

ſuos, ſed omnes alios ubique gentium coronis

auctos. Venmimtamen neque datur ſingillatim
ſingulorum nomina recenſere; tum quia ſuper
arenam multiplicati ſunt amici Dei; tum quia
ex inſtituto antiqui ritũs, Eccleſiæ brevitati fuit
confulendum.
7 Tertia editio prodiit purior, & emenda-

Hor, edita anno 5S. curante Cæſare Baromo.

Recognita fuit rurſus Urbani VIII. juſſu, addi-

tis Sanctorum Feſtis, qui nuper canonizati ſunt;

& inprimo loco poſitis is, quibus datum eſt
Ofſicium de præcepto: tum vero emencatus
fuit textus multis in locis juxta veritatem certiſ-
ſimæ Hiſtoriæ, me quoque minimo omnium

collegarum præſente; & minus certa interim

commiſimus tempori decernenda maturius⸗
quod intelligant i, quæſo, qui mutationem
optavere majorem in ipſotextu: qui vero utun-
tur antiquiori textu, non prohibito, obſervent
ea tamen quæ dicunturinfra nam. 12. Dabimus
in calce hujus Tomi concordiam Martyrologii
cum Breviario.
8⁸ Ad illud legendum opportunæ (datæ ſunt
leges initio libri, à quibus quarta, & ſexta ſunt

oblſervandæ magis: ut nimirum primo loco

pronuntietur ille regulariter, de quo in ſequenti

die faciendum eſt Ofſicium, etiamſi non ſit iun
Martyrologio, ſi à Majoribus ritè decretuan ſit
Offieium. Alii Sancti, de quibus non fit Offi-
cium, & de quorum ſanétitate nullum eſt du-
bium, nominari poſſunt ſuis locis, Martyres
poſt Martyres, Confellores poſt Confeſſores-
Virgines poſt Virgines, co fine, ut in propriis
locis, ubi merito coluntur quotannis rocolan-
tur ſaltem in Martyrologio. Dixi pronuntietur.
& nommari poſſunt; non autem dico, deſcriba-
tur, & deſeribi poſlunt, niſi ſeparatim, non au-
tem in ipſomet Martyrologio Romano: nam
illa conceduntur in Regulis Martyrologii ap-
probatis in Bulla Gregorii XIII. hæc autem
prohibentur in eadem Bulla data die Iz. Zanna-
rii I1yS.
2 Translato tamen feſto alicujus Sancti juxta
Rubricam de Translatione feſtorum, non fit
translatio dc eodem in lectione Martyrologii,
niſi In caſibus in Martyrologio expreſſis. Nam
licet, ut dictum eſt, legatur pridie de eo feſto,
quod in ſcquenti die Officium in Calendario
habet, non tamen ita fit ſemper, fed ut pluri-
mum: quod patet in menſe Januario in feltis
SS. Hilarii, & Pauli prim Eremitæ, & in Se-
ptembri, in Feſto Sanctorum Cornelii & Cy-
priani de quibus legitur in Martyrologio pluri-
ribus ante diebus quam Officium fiat.
10 Dices: In anno Biſſextili transfertur Vi-
gilia S. Mathiæ, & ejuſdẽ prænuntiatio in diem
24. ergo translato feſto aliorum Sanctorum,
transferri debet de eodem nominatio in Mar-
tyrologio. Reſpondeo, legem haberi certam
in ipſomet Martyrologio de hac Vigilia, & S.
Mathiæ feſto: & ratie legis fuit, quia verè cum
nomine Vigiliæ jejunium quoque transfertur-
& cum Vigilia Feſtum. Qua ratione convenit
etiam amicipari extra Romam, quæ de Vigilia,
& feſto S. Bartholomæi habemtur in Martyro-
logio Romano: at in aliis Sanctorum feſtis, et-
iamſi transferantur, nullum contingit menda-
cium; quia verè eo die, quo leguntium in Mar-
tyrologio, illi obiere: & præterea in translatio-
ne plurium feſtorum difficilior eſſet Martyro-
logii lectio, retrocedendo per dies aliquando
multos.
11 Trans-

So Comment. in Rubr. Brev. Sect. V. Cap. 21. & 22.

II Translata quoque Vigilia in Sabbatum,
non anticipatur ectio de Vigilia in Martyrole-
gio, licet anticipetur Officium cum jejumio.
n Per eandem Regulam quartam legenda
ſunt primo loco nomina Sanctorum, qui ad-
duntur indies Breviatio Romano, etiam eo-
rum, quortun Officium ad libitum recitari po-
teſt, ſi illud recitandum ſit in Choro.
13 Sexta verò Regula decernuntu: formulæ
prænuntiandi Feſta Domini mobilia, quæ pri-
mo loco poſt Lunæ pronuntiationem annun-
tianda ſunt, excepto Paſchate, quod, antequã
legantur Calendæ, annuntiarur; & ratio patet,
quia in ipſo die Paſchatis annuntiatur, Calendæ
verò pertinent ad ſequentem diem: & quia mo-
pilia feſta incertarn habent ſedem, ideo initio
Martyrologii fuerunt datæ formulæ propriæ
numero novem, nemꝑè pro Dominica Scptua-
geſimæ, die Cinerum, Dominica Palmarum,
Cœsa Domini, die Paſchæ, Aſcenſione, Pen-
tecoſte, Feſto Trinitatis, & fanétiſſumi Corpo-
ris Chriſti.
14 Legitur autem Marzyrologium poſt O-
rationem ad Primam, Gemmal. I. 2. 6. 5. & in
ſine additur Verſus ad lectionem accommoda-
tus, Pretisſa in conſpedbta Domint &. in vene-
rationem, inquit Hugo 2. de Ofic. c. 2. Sancto-
rum omnium. Invocantur iidem Sancti per O-
tationem ſequentem, Sancta Maria, & Omnes
Sancti, &c. à quibus ad Deum trinum eleva-
mur, repetito Verſuter, Deus in aaiutorinm
meum intende quem & precamur ſecreto O-
tatione Dominica. cum veriu Davidico, Reſpi-
ce in ſer vos aos; denique Oratione, qua dirigi
ulamusin omnibus toto die. Vide Sekétionens
præzcedenten: cap. 3. 4n. g. p. 45.

De fine Offci, E& Antiphoni
hnalibus beatæ Marie.
CAPUT XXIIL.
TVY Orarum finis ſolet eſſe poſt Orationem
per Verſum, Benedicamus Domino, F.
Deo ratia ‚Subſequitur, inquit Amal. l. 4. c.

4. Benedictio, & gratiarum actio [dixerat de
Oratione] quia Chriſtus benedixit Apoſtolis

cum diſcederet, & Apoſtoli in gratiarum actio-
nem adoraverunt; quod notavit Hugo, l. 2. de
Off. c. 4. Idem c. z. dixerat etiam, morem fuiſſe
Monachorumm, cum diſceſſuri erant, petendi be=
nedictionem à Superiore; quæ & congruè à
Deo petenda eſt in fine eujuslibet Horæ.
2 Addit idem in c. c. 3. voce puerili can-
tati, hoc eſt à pueris, Benedicamus Demino à
quia omnis laus puerilis eſt reſpectu Dei, quem
laudamus, & quidquid hic dici peteſt, minus

eſt laude Dei. Deo Gratias, quaſi dicamus: Pla-

cet ut pium eſt, in laude Dei = idem ibid,
3 Pietas Eccleſiæ erga Defunctos ea eſt, ut
peracto Officio divino ad utilitatem vivorum,
ſuffragetur ſtatim & Defunctis, qui degunt in
Purgatorio eo Verſu fmali addito, FPidelium
aninzæ, &c. cujus tamen ritus non meminere
antiqui. =
4 Qui Verſus non dicitur ante Pretioſa ad
Primam, quia adhuc non eſt finitum Officium
Primæ, cui deinde additur in ejuſdem fine- ne-
que ad Completorium habet in fine locum con-
gruum; non enim ante Antiphonam beatæ Vir=
ginis, qua ad Ofhcium vivorum attinet; neque
poſt eam, quam ſequitur Oratio Dominica cum
ſalutatione Angelica, & Symbolo Apoſtolo-
rum. Quare fortè hinc factum eſt, ut ſub no-
ctem dato ſigno cum campanta ſat commemo-
tatio Defunctorum, ut aliquo modo ſupplea-
tur Completorio, quod noctis initio recitaba-
tur. Neque dicitur poſt aliam Horam, ſi aliud
ſequatut, ut vel Milſla, ſicuti fit in nocte Nati=
vitatis Domini; & hoc idem legi inter ordina-
tiones Oſtcii editas à S. Bonaventura, imprelſ-
ſas en lib. Clericerum familiari Venet. anno-t 16l.
Vel Offcium parvum beatæ Mariæ, ſeptem
Pſalmi, Litaniæ: in quorum fine dicitur, Eide-
liumanimæ, &c. Vel Officium Defunctorum,
in quo pro iiſdem abundantius oratux, omnino
extremum locumhabere debet. Noviſſuna enim
eſtmors, ait S. Paulus 1. Cor. /5.
5 Dicta Oratione Dominica pro fine Horæ
ea tatione qua diximus ſupra c. :. addimus Ver-
ſum, Domiuu: der nobis ſuam pacem; quem apud
aliquos fuiſſe in uſu docer Durand. lib. y. c. 2.
num. 6. ſequitur autem una ex Antiphonis B.
Virgi-

gibenuatio
zienenn
en in len⸗
upenchltmea
Anal
en lecirat l.
1 Mr l
immſoluu ca
tiftmriceni⸗
Neinunrcich
onrterept
mnegegs
Ane bed
Uhfucomp
oit leanne
lathcglir.
Nonn krie
Uercineni
Etminsl

pnun

llehfnn,
Deiurhe
inenidlun
Climnte
Mmdnmnuwvn
Nhrirno⸗
nn nec
D
Uhelton
let une
niknon
Nng &
Nn0
li alcn
Pleng Ui
lügitcon
nulltei
Ulltune
Epid
Nktnein
mien
Uenn N,
Clgen
ſano
n 1 4,
II

=

madto.
0, 2. de
tem foilſe
tendibe⸗
ongrue
r.
uerilican.
Demine;
Ni, quem
ſt, minug
Wwmus:Pla.

idemibid,

ea el, u

1vivorun,
idegunt i
, aeli
metminete

greriil
n Okkcium
mfne ne⸗
locumcon-
hbeate Vir⸗
inetznegge
minica cumn
oſtolo⸗
t lub do⸗
commemo⸗
do byher
io teethr⸗
n, ſ Add
nocte Nui⸗
Ner omimn-
1a, inyeh⸗
,.anni 4
e, ſepten
eiur, HE
Wnctorum,
ur omnin 9
Aunzebinn

ſine Horz
dimus Vel
quem 4
lbh- 62
iphonis
rugr

De ſine Oſfcii, & Antiph. finalibus B. Marie. be

Firginis, quas non legi apud antiquos. Haben
tur in Breviario, Lezn. edite! cal. ubi dicuntur ſta-
tutæ à Clemente VILanno 1 50. meminitque Tur-

recrem. in Kegul. S. Bened. ad Compietorinm. De

iis tamen diſtinctè meminit Jo. Parmenſis in E-
piſtola data ad Fratres ſuos Minores anno 1249.

quam recitat Lucas W'adingus eod. an. in An-
rnal. Min. a. z. ubi easdem quatuor; quibus nos
mntimur, ſolitas cantari poſt Completorium indi-
cat à Franciſcanis; quoru opera paucis ante annis

Breviaria, ut diétum eſt ſupra, fuerant reformata,
& Romæ recepta, ſuh Gregorio IX. & Innocen-
tio IV. ut egregiè probat idem Lucas anno 1244.
6 Alma KRedemptoris, ab Hermanno Con-
tracto fuit compoſita, ex Bezon. in Mag. l. 1. C.
79. Obiit ille anno 1504. ex N'ion. in Ligno vite
lib. . Verſiculi varii ante & poſt Nativitatem u.
nà cum variis Orationibus manifeſtam cauſam
habent: cùm enim propriæ Veſperæ ſint initium

feſti Nativitatis Domini, ideò ab iisdem dicitur

V. Poſt partum; ſicut etiam in Hymnis, Qui na-

tus es de Virgine.

7 Dicitur hæc Antiphona uſque ad Putifi-
cationem incluſivè, ita, ut ſi Purificatio quoad
Officium transferatur, Antiphona hæc quoque
non dimittatur, niſi in fine illius Ofhcii; imò ve-
rò, ſi Purificatio alicubi Octavam habeat, adhuc
Antiphona hæc dicenda erit uſque ad Comple-
rium diei Octavæ excluſivè, ſeu uſque ad finem
Octavæ, ſi fortè contingat finiri ad Nonam pri-
die Feriæ quartæ Cinerum; quia tota Octava
pro die uno reputatur, ex Radulph. ſupra citato
de Octavis, & ita decrevit ſacra Rituum Con-
gregatio in Ofic. authoritate ipfius editis Romæ
ann. 1616. ad uſum Patrum Diſealceatorum Car-
melitarum. Et licèt uſq; ad Purificationem tam
in ſuffragis communibus, quam in Antiphona
finali Ofheii, dicantur idem verſus & eadem O-
ratio, nihil tamen refert, quia non intra Horas
ſit repetitio, quæ regulariter prohibetur; ied poſt
Horas fit reperitio, quod eadem de cauſa accidit
toto die Circmmnciſionis Domini, quoad Oratio-
nem, Deus, qui ſalutis &c.
838 Quod“ dividantur Veſperæ Puri ficationis
Completorio ejusdem, adhuc dicenda eſt poſt
Veſperas, Alma redemptoris, quæ pertinet ad

partum Virginis. Rubrica emim jubet mutari
Antiphonam in fine Com pletorii, tum ut ſe-
quens Antiphona poſt Purificationis Officium,
quod terminatur in Oratione Com Ppleterii, ha-
beat locum; tum ut in Completorio ſolemnids
dicatur, in quo reliquæ inchoari ſolemniter ſo-
lent, non autem in Laudibus diei ſe equentis. At-
que hic fuit ſenſus eorum, me prælente, qui Bre-
viarium recognoverunt authoritate Clementis
VIII. Et verbum in Rubrica evoluſità non atti=
net, niſi ad feriam quintam in Cœna Domini, cuĩ
Proximè adhæret, qua de re dubitavère non pau-
ci. In recognitione Urbana Breviatii additum
eſt Rubricæ de Ave Regina verbuminclaſivè, ex
Decreto S. Rituũ Congregationis 27. Qul. 1624.
9 Ave KRegina Cxælorum, habet innomina-
tum authorem. Verſus eidemsadditus Dignare
me, &c. eſt S. Ephiræm, teſte S. Hieronyme erato
Cornelio Schultingio Téëme. g. par. 5. de Peculis-
ribus Miſſæ.
10 Kegina cœli lætare, ab Angelis inventa &
edita, ex antiqua traditione, ut ſcribit Sigonius
lib. 2. Ialici Regni, & ab eo Caniſius ule. lib. de
B. Virgine cap. 22. cui addidit ultimmm Verſum,
Ora pro nobis Deum, S. Gregorius Papa, quan-
do tempore Paſchali peſtis inguinaria devaſta-
bat Romam, ut in ejus Vita narratur à Durand.
1.6. 6. 9.
II Salve KRegina, vel habet authorem Petrum
Compoſtellanum, ex Dur. lIib. 4.c. 22. vel Her-
manum Contractum, ex Trithemio lib.2. de Vi-
ris illaſtribus Benedict. cap. 54. anno osο. Certè
Canticum hoc fuit ſtatim receptum, & in divinis
Officiis cantatum. Ex Benzonio in Magnifecat,
Il.I. e. 15.9. Bernardus pis Commentari is hancAn-
tiphonam illuſtravit, quæ habentur in Operum
ejius Tomo 2. & eandem auxit ultimis iis verbis,
Oclemene, pia, Auleis Virgo Maria, ut habe-
tur in lib. 2. Chronic. de Urbe Spirenſi.
12 Gregorius IX. decrevit prædictam Anti-
phonam recitari in Matutinis & Veſperis an-
no Domini 1239. Bzovius eodem anno- non eam
tamen legi in Breviariis antiquis, ſed in Brevia-
rie Card. S. Crucis edito ſub Paulo IIl. lege Na-
varrum de Orat. c. 19. num. 184. ubi eam di-
cit cantatam ab Angelis in Sabbatis in Ronca-

S Comment., in Rubr. Brewy., Sedt. V. Cap. 22.

valle, & appellari Cantionem nauticam, quia
nautæ eam frequenter habent in ore naufra-
gantes.
13 Extra Chorum prædictæ Antiphonæ di-
cuntur tantum in fine Completorii, & Matu-
tini, poſt Laudes, ſi tunc terminatur Ofſpei-
um: quando verò ſeparatur Matutinum à Lau-
dibus, non dicuntur; poſſunt tamen ſemper
dici poſt quameunque Horam ex devotione.
Convenit autem, ut ex ſeptem Horis prior in

ordine, hoc eſt, Matutinum cum Laudibus,

& ultima, quæ eſt Completorium, concludan-
tur ſub invecatione B. Virginis; & ſolemnius ul-
tima, qua completur totum diei Officium. Si
alia ſequitur Hora, dicuntur poſt ultimam Ho-
tam, non ratone Horæ, ſed ratione Matutini, &
Laudum.
14 Dicuntur ſemper poſt quameunque Ho-
ram, quando à Choro diſcedendum eſt, etiam
poſt Horam Officii parvi B. Virginis; ut reeeſſu-
ni ſalutent prius beatam Virginem, quam initio

cujusque Horæ ſalutaverunt cum Angelica ſalu-

tatione; vice cujus in ſine Ofſicii dicuntur hæ
Antiphonæ poſt Orationem Dominicam.
15 Nunquam verò dicuntur poſt aliquam ho-
ram, quando ſubſequitur cum Officio diei Of-
ficium Defunctorum, etiam ex devotione reci-
tandum; quia tunc non eſſent Antiphonæ fina-
les Offcii, ſequente alio Ofſcio: neque quando
ſubſequuntur Pſalmi Pœnitentiales, querum fi-
nis proprius habetur alius ab his Antiphonis:
codem modo, quando ſolæ Litaniæ ſubſequun-
tur. Dixi, ex devotione recitandum: quia hoc
ſignificant ea verba, præterquarm, peſt Completo-
rinm, etiamfi pradiéta ſequantur: ergò poſlunt
ſequi, etiam ex devotione, nedum in ratione Of-
ricii, quod vel ſequitur Veſperas, vel Laudes, non
autem Completorium. Neque item dicuntur,
quando ſubſequitur Miſſa; quia continuatur Of-
ſicium divinum, qualis eſt Mifla: neque per An-
tiphonas prædictas facienda eſt interru ptio, ſeu
diviſio; Oratio verò mentalis poſt Horas non
tollit has Antiphonas finales, ſed debent dici, li-
cèt à Choro non diſcedatur. Si tamen Miſſa lon-
giori mora differatur, eo caſu erunt dicendæ,
ac ſi dicedendum eſſet à Choro: nam in Rabr.

36. nuns 3. habes hæc verba: H poſt ali-
quam Eoram immediatè nota a
ſequitur Miſa.
16 Sed quæritur, an finità deinde Miſsâ, &
nullà alià ſequente Horãâ, dicendæ ſint? Reſpon-
deo, ex modo loquendi Rubricæ de his Anti-
phonis naum. q. colligi poſſe videtur, eas omit-
tendas efſe. Nam de Completorio in Rubrica
dicitur, quòd in eo ſemper hæ dicantut, etiamſi
prædicta fubſequantur: de aliis Horis dicitur,
quòd ſi poſt Laudes alia ſubſequatur Hora, in fi-
ne ulcimæ Horæ dicendæ ſunt Antiphonæ, ergo
cùm ibidem dicatur, nunquam dici, abſolutè pro-
hibentur dici, tum in fine Horæ, ſi prædicta ſub-
ſequantur; tum in fine prædictorum & Miſiæ,

quæ ſubſequuntur poſt Horam. Con firmatur ex

praxi, quæ habet, ut non dicantur hæ Antipho-
næ poſt Miſſam Sabbati fancti, neque poſt Oſſi-
cium Defunctorum, quod conjungitur Ofſicio
diei; ergò neque aliàs poſt Miſſam erunt dicen-
dæ. Proprius etiam modus finiendi Miſſam vi-
detur excludere has Antiphonas. Unde & Car-
melitæ, ex inſtituto Regulæ, easdem recitant an-
te ultimum Evangelunn, quod debet eſſe Miſiæ
terminus & finis. Neque dicas cum quibusdam⸗,
Rubricam loqui de Horis minoribus, Prima-
Tertia, Sexta, Nona, ita ut poſt Veſperas De-
functorum adjunctas Veſperis diei, debeant An-
tiphonæ prædictæ recitari quia hæc vos IHora,
niſi aliud addatur ad diſtinctionem, ſigniſicat
etiam Matutinum & Veſperas, ut patet in Ru-
bricis tit. 20., num. 1. zit. 27. num. I. tit. 27. num.
7. & tit. 32. num. j. (Mare poſt Miſlam, ſi diſce-
dendum ſit à Choro, non ſunt eæ recitandæ;
ſi fiat, poteſt eſſe laudabilis contuetudo, nec
improbanda, quæ cedit in laudem B. Virginis
Mariæ.
177 Dicuntur autem flexis genibus, præter-
quam in dicbus Dominicis à primis Veſperis
Sabbati, ex Concilio Nicæno can. 2e. vol 29. d⸗
pud Tarrianum, & Synodo Turonenſi ſub Ca-
role Magno c. 37. ob Dominicarn Reſurrectio-
nis. Qui ritus antea ferè deperditus à Clemente
VIII. fuit Eccleſiæ reſtitutus. Et à primis quidem
Veſperis genuflexiones omitti, tradit Amalar. .
. c. . & Cone. Conſtantinop. VI. can. 90.
413 Toto

verbium] ſub-

Ioitehnte
Emnn er Anhe⸗
aonfino in
Ieden
d, A He
inem Ircitt
rgerAi.
luüne, gur
Mtmdunquo
ntosllebdon
nanllaranon

anm un m —

Gen koprun
Uunmmatelanu

cl.

entu,
Augeng
e Demncag
ENra Dn
ifrißel
Nihhauel
lDemnmicif
lnugeſn
IUhne cnt
minicit .
lDmnce
l enuee
abre.
Nliltue,
N mne P
limnun
1 Ae
laße

a.
um i.

Aii, &
Kelpor⸗
bis Ant-
easotmit.
Rubtcr
, etiatni
Scicinn,
dra, in⸗
5ne zergo
olne ro.
dickaſb.
N Milr,
maturer
ntipho⸗
voſtOh.
Oſheio
intckicen⸗
liſamvr.
eEC.
citantan-
ſe Mlle
lbuschach
. Prima;
eris De-
eant A-
NIhra,
Egrißent
etin Ku⸗
2, nun.
li cllee⸗
citande;
40 nec

Vipinis

,prrtet⸗
el29.
ſab Ca⸗
mreltio⸗
lemente
gtiden
walar)

.
Tot

De Alkrenun..

13 Teto item tempore Paſchali non genufle-
Aimus, ex Ambroſ. Sermone él. de Pentecoſte,
Hieronymo in Dialog- adverſ. Luciferianos,
lege Turrecrem. in cap. Genen⸗ de con ſocrat.
Diſtinct. 3. At Hebdomadarius ſemper ſtat ad
orationem recitandam poſt prædictas Anti-
phonas ex Amal. I. 4. c. 4. & 7. ubi loquitur de
Oratione, quæ eſt finis Officii, sademque de
cauſa ſtandum quoque erit ſaliàs enim genuſe-
tit rurlus Hebdomadarius ad Orationem do-
minicam, ſalutationem Angelicam, & Symbo-

. n . n e

SECTIO

—

lum Apoſtolorum; quæ dicuntur poſt Antipho-
nam finalem in Completorio. Verum, ſicut hic
ritus ſtandi incipit à primis Veſperis Dominicæ,
non à media nocte, ita deſinit in occaſu ſolis
ejuſdem Dominicæ, more Indulgentiarum; &
poſt oceaſum ſolis non eſt amplius ſtandum in
Oratione; quod ii notent, qui veſperi recitant
officium Feriæ 2. poſt ſalutationis Angelicæ ſi⸗
gnum datum ſub noctem. Et hic eſto finis Sc=
ctionis quintæ.

X

—

SEXT A.

De Proprio de Tempore.

Xpolſcit ordo Breviarii, ut explicatis Rubrieis generalibus, acceda-
mus ad Rubricas ſpeciales, & partes cjuſdem Brcviarii; & cùm de
Pſakerio (quod aliàs erat in centro Breviarii, nunc in capite) dixe-

Wrasi nimus ſatis, cùm de Pſalmis enatraremus Sectione præced. c. 5. reliquum
eſt, ut Proprium de Tempore, quod Pſalterium ſequitur, cxaminemus, dignio-

ra tantum relaturi.

8 SECTIONIS SEXTÆ CAPITA XXI.

De Adventu.
De Antiphonis majoribus Adventus.
De Dominica quarta Adventas.
De Vigilia Nativitatis Domini.
De Natali Domini.
De Feſtis infra Octavã Nativitatis Domini.
De Epiphania Domini.
De Dominicis poſt Oltavam Epiphaniæ.
De Septuagefima, & Dominicis ſequentibus.
De Feria quarta Cinerum.
11 De Dominicis Quadragefimæ.
12 De Deminica Paſſionis.
13 De Dominica Palmaram, & Hebdomada
majort.
1 De Paſchate, & eiuſdem Octava.
17 De Tempore Paſchali.
16 De Litaniis majoribus, & minoribus.
17 De Fefo Aſcenſionis Domini.
* De Penteceſte.

S ° π ☚ „ —

19 De Dominica Trinitatis.
20 De Feſto Corporis Cbriſti.
21 De Dominicis peſt Pentecoſten.

De Adventu.

CAPUT I.

1 E Hymnis & Lectionibus egimus Se-
periori Ssectione capite 6. &12. omitti-
mus Suffragia Sanctorum, ne ante Chriſtum
natum implorare videamur eorum opem, quos
ipſe Chriſtus ſuo adventu ſanctitate donavit.
Neque fit commemoratio Crucis, ne videatur
paſſus antequam natus; neque item de Pace,
uæ ante Nativitatem ejuſdem non fuit; ſed eo
nato, ab Angelis data eſt hominibus bonæ vo-
luntatis, Azor. lib. o par. I. c. 16. Adventu Prin-
cipis cedunt alu, ait Durand. .6. c. 2. quod ſu-
pra retulimus.

I. 2 2 Re ſpon-

g9 Comment. m Rubr. Brewv. Selz. VI. Cap. I. & 2.

2 Reſponſorium primum eſt in Breviario u-
nmicum, quia tres Verſus habet; & Amal. de Ord.
Antiph. c. ⁵ meminit. Auctor illius fuit Mona-
chus S. Gregorii, ex Durand. I. 6. 6. 3. Tres au-
tem Verſus ex eodem Durand. dicuntur norni-
ne trinmn ordinum Sanckorum „qui ante legem .
in lege, poſt legem Salvatorem exoptarunt: qui-
bus additur Gloria Patri, in laandem S. Trinita-
tis, quæ tandem miſit eum in terras. Re pet tur
demuma capite Reſ ponſorium . quia, ut inquit
Gemmal. 2. c. I. iretum adventus Domnini à fde-
libus expectatur. Repetitio fit à remotiori, de-
inde à minus remoto, & demum à propinquio:
ti; quia Patres Pritni temporis. remotiores fue-
runt ab Adventu Chriffi quã recentiores; Mich.
Timot. in Spec. erdinand. tratt. 6. Pirt. y. &. 4.
3 Reliquorum reſponſoriorũ dicitur Auctor
S. Gregorius, & mentio eſt eorundem, fed ordi-
ne pauluùm diverſo, apud Amal. lLoc:cit. cætera
cum eode Amal. concordant, præter Lectiones-
4 In Dominica tertia, mutatur Invitatorium,
quod concordat cum Capitulo veſt perarum &
Laudum, ad excitandos animos erga Chriſtum
venientem; & congruentius nunc mutatur in
Dominica tertia quàm in Feria 4. Quaruor Tem-
porum, ut ante Pium V. fiebat.

5 S. Hilarius in ib. Of. citatus à Bernone de

uibuſdanz ad Miſſum ſpec. s. 6. notat in tribus
Dominicis Adventus ſignificari trinum Chriſti
adventum ad culneam infructuoſam; venit e-
nim ante legem per naturalem hominis intelle-
ctum; venit ſub lege, cum ipſa lege; venitulti-
mo per gratiam. Hæc ille.

6⁶ De Quatuor Temporibus Adventus, ſieut

etiam de aliis in Vere, Ætate & Autumno, fa-
tis ſuperque diximus in priore Tomo. Officium
eſt feriale cum Precibus, exceptis Temporibus
Pentecoſtes; & appellatæ ſunt Feriæ majores in
WcoOgnitione Breviarüi, ur diximus Sect. 3. 6.6. n.
2 Pag. 2l-.

De Antiphonis majoribus Adventus.
C APUT II.

1 Ntiphonæ majores in Adventu dicuntur
eæ, quæ per ſeptem dies ante Nativita-

tem Domini recitantur, ineipientes ab O, quæ
majores aliis ſunt, quia duplicantur. De his quæ-⸗
runtur quatuor, &
Primè, cur àd Magnificat recitantur? nam ad
Laudes congruentius videbantur recitari poſſe.
ad canti cũ Zachatiæ, quod fuit eantatũ de Ad-
ventu Meſſiæ. Reſpondet tamen Amal. de Ord.
Antiph. C. 73. Eas pectare magis ad B. Virginem,
quam ad Zachariam. Addit Durand. l. 6. c. II-
ꝗquia Chriſtus expectabatur ad Veſperam mun-
di, ideo dicuntur in Veſperis ad Magnifecat.
2 Cur duplicantur? ad explicanda iterata ſu-
ſpiria fanctorum Patrum. Durand. loc. cit.
3 Cur ſeptem? ad literam, ut per octavam an-
te Nativitatem Domini accendamur erga Chri-
ſtum venturum, admirantes potius quam vo-
cantes Salvatorem, qui jam venit: nam illud O
admirantis eſt magis quàm vocantis, ex Amalar.
loc. cit. Myſticè quoque ſeptenarius numerus ſi-
gniſicat in Chriſto ſeptiformem Spiritus ſancti
gratiam, & ſeptem fiumani generis miſerias,
quas ex Antiphonis hauſtas recenſet Durand.
lac. citato: quarum cauſa, inquit: egemus Do-
Ctore contra ignorantiam, Redemptore à pœ-
nis æternis, Liberatore à ſervitute diaboli, Edu-
ctore àconſuetudine peccati, Illuminatore te-
nebrarum noſtrarum, Salvatore ad reducendos

exules in Patriam, tum Gentes, ut in ſexta An-

tiphona, tum Judæos; ut in Septima.
4 Quis ordo inter eaſdem: Amal. loc. cit. eas
enumerat juæta Antiphonarium Metenſe, & in-
nuit, ordine diverſo à Romanis recitari. Orde
noſter eſt apuc Gemmam an. L. 3. c. 7. & ab eo-
dem Auctore ſic explicatur; ut in prima Anti-
phona dieatur Chriſtus Sapientia, qui venit in
