Clrts, pin.
Sncsnbuns
rgnir,le
(Mumprian
caeptonem:
Pr igreſi
imdiorant
ime Itiniatis
Slrando, ur
Uhneroriopt
Pmbeicen.
rNCaNneſt
Cdleniwà ma
Cbunkonnc
Uletadurlin
Ungateead.
7Dcunrurau
nelniſam
ridknrke
Canmntibllnt
Cengcorlein
Uuelnmnne
lalnh heut⸗
turfanmg
MmncuNOcheio
rdh,Unini-
ni⸗ ſomi,
Aunc e ii
limin (n
ennfkebdon,
Uönmmmrir
mmbimiltet

Hummknhe
Eelhiai RNa
Nmnc

Afnpnt tei

Gudenm,

c

lmoce,r.
n gradumn
Afrnut 8
1) culltr⸗
nes blech.
Jeprenn⸗
„0tonun
Ambrol 5.
canturkledt
nori Tell-.
toruaſſegtr.
.Da ten
ecnn Gock.
ſake, r
8 veterb,&

imquondin

Deo; irn e
untanror h
Int ſenluslo⸗
trinummader-
9.
nit, A notnn

s;Aiosi

Kremosqun.
dratorcobi

enſmnenuin⸗

z, id ekur⸗
ndorumche⸗
1, & Gibus
Je zdunionen
ninmpinn.
rine Nle
ſaeiumub
ti.
in l
,30 lrhr
decimguld
umn ofdohir⸗
motcini
Urumin Mnn
tblin,
nigta) in als
la,
camo
Cdlmotun.
eotonn

Itumain 1

m zin
ſaplenn⸗

hommeh

entiam⸗

De Pſalmis Gradunlibut, G Punitentialihut.

ſapientiam, practicam ejuſdem miſericordiam,
& juſtitiam, quæ ſin gula omnia proſequitur il-
le in dicto libello.
5 Si tibi placeant magis ſanctiſſimi Roſarii
Myſteria, ea diſtribue hoc modo: ut, quæ ſunt
doloris, primo ordini cum Kegaiem pro De-
functis tribuas ; quæ gaudii, ſecundo ordini;
quæ glotiæ, tertio adicribas.
6 Nam primi quinque Pſalmi unicam habent
eoncluſionem: Xequiem æternam, &c. alii ha-
bent quiſque ſuam cum Gloria Patri; quia pro
Defunctis orantes abſtinere ſolemus à glorifica-
tione Trinitatis, unicam, & æternã eis requiem
deſiderando, ut eiſdem, poſt quinque ſenſuum
in Purgatorio purificationem, in quibus deli-
querunt, cadem æterna requies tribuatur, Deo
autem danda eſt gloria in aſcenſu noſtro, five
declinemus à malo, ſive faciamus bonum, de
quibus in ſecundo & tertio agitut Pſalmorum
ordine Gradualium. Ultima Oratio habetur in
Liturgia Græca S. Petri pro Collecta Miſſæ.
7 Dicuntur autem in Feriis quartis Quadra-
gefimæ, latius ſumpto vocabulo Quadrageſimæ,
ita ut ineludatur Feria 4. Cinerum, in qua etiam
dicuntur hi Pſalmi, Pio V. ita limitante: ante
quem quotidie in Quadrageſima recitabantur.
Ante Matutinum dicuntur de more antiquo, ex
Radulph. Propoſ. 21. in Breviar. M. S. & in 14170.
& ante Officium parvum B. Virginis, quod fit
unum cum Ofſicio majori, ex P. Ruiz in Cæri-
rimoniali, ut nimirum per octo quoſque dies
ab initio jejuni, aſcenſiones in corde noſtro
diſponamus de virtute in virtutem, donec ad
Chriſtum in Cruce exaltatum perveniamus,
quem in Hebdoinada majori contemplamur.
3 Omittuntur in ipſamet majori Hebdoma-
da, cum ibi militet eadem ratio, qua omittitur
ofſicium parvum B. Virginis, & Defunctorum;
& omittuntur in Feſto novem Lectionum, rati-
one Feſti, ut ait Radulph. loc. cit.
„ Nulla nunc eſt obligatio, ex Bulla Pii V.
qui proponit recitantibus Indulgentiam quin-
quaginta dierum, ſi nempè recitent in Feriis
quartis Quadrageſimæ, ſive in Choro, ſive ex-
tra Chorum eos recitent; & abſolvit Clerum ab
antiqua obligatione. Si adeſt conſuetudo cos
Jom. 11.

RR
recitandi in Choro, fſtetur legitimæ conſuetu-
dini; ſien etiam de Hora recitandi, de quas
cap. ſeq. num. 6.

De Pſalmis Pœnitentialibus.
CAPUT IV.
1 Salmi Pœnitentiales, qui ſcilicet ad poœni-
tentiam nos movent, ſunt numero ſeptẽ,
& videntur fuiſſe in uſu ante S. Auguſtinum,
qui morti proximus eos lectitaſſe fertur; neque
tamen auctor idem ipſe pechibetur. Ordo Ro-
manus eorum meminit u Feris 4. Qwadrageſi-
maæ in capite eiunii. Caſſiodorus docet ſeptem
eſſe, quia totidem modis remittuntur peccata
noſtra, Baptiſino, paſſione martyru, eleemoſy-
na, dimittendo aliis, convertendo alios, abun-
dantia charitatis, & pœnitentia. Hæc illc.
2 Innocentius III. juſſit eos recitari in Qra-
drageſima, ex Radul ph. Propeſ. 21 quia tempus
eſt opportunum ad pœirentiam.
3 Feriæ ſextæ aſſignati fuerunt in Quavray:-
ſima à Pio V. cum & hi quotidie reciarentur
in eadem: unde ordine Feriarum ſervato, ſexta
Feria ſequente quartam, Pœnitentiales locum
habent in Breviario poſt Graduales: Minor eſt
etiam Pœnitentialium numerus quàm Gradua-
lium.
4 Abſolutè incipiebantur: ex Radulph. loce
cit. ſed in Breviar. M. S. & 717o. præmittitur
Antiphona: Næ reminiſcarisz &c. ſumpta de
Tobiæ libro. Quilibet Pſalmus concluditur cum
Trinitatis glorificatione ſolita, à qua ſperatur
divina gratia per pœnitentiam; gratia verò di-
citur gloria Dei KRom. 3.
5 Recitantur poſt laudes diei, dicto Benedi-
camus Domino, & Deo gratias, ut habetur etiamm
in M. S. & 1r70. & ante Primam; quia juſtus in
principio diei ] accuſator eſt ſui: ſed Radulphi
tempore dicebantur poſt Primam, in qua Con-
feſſio fit peccatorum.
6 Quod ſi conſ etudo detur aliq ia antiqua
& inveterata recita ndi in Choro Pialmos Pœ-
nitentiales in Feriis ö. poſt Complesorium in
Quadrageſima, & in Feriis tertiis Pſalmos Gra-
duales, S. Rituum Congregatio declaravit,
cam

4
e'm retineri poſſe, ut in una Laudenſi reſpon-
dit 2. Ang uſt s. 1605.
7 Congruit tamen multo magis Feria ſexta,
in qua peccavit Adam, & mortuus eſt Chriſtus
eaden die.
8 Non in Feſto novem Lectionum. Quid e-
nim peccatoris triſtitia cum feſtivitate Beato-

rum? nec in Paraſceve;, Feria ſexta majoris

Hebdomadæ, ut dictum eſt de Ofſicio Defun-
torum.
9 Litaniæ, quæ habentur poſt Pſalmos Pœ-

nitentiales, demptis aliquibus Sanctis de novo
additis, eædem ſunt quæ in Ordine Romano

in Benedittione Eccleſiæznon tamen ante S. Hie-
ronytnum eas fuifie in uſu ſentit altrid. de

Rebus Eccleſ. 6. 25. quod intellige apud Roma-
nos; nam in Eccleſia Neocæſarienſi eas adhibi-

tas eſſe, ſcribit S. Baſilius Epiſtola. 63.

10 In Breviariis M. S. & in edito 17po. plures
Sancti recenſebantur, & petitiones diverſarum
rerum multo plures erant, eæ ſei icet quibus ad-
ditur, Zé roganmus audi nos. Pius autem V. lele-

git nobiliores ſanctos, & ad ſuſcientem nume-
rum petitiones redegit: quibus non debet fieri
ulla additio, inconſulta S. Sede Apoſtolica, nec

tiam Patronotum loci; & præſertim, quando

dicuntur Litaniæ ex præſcripto Breviatii Roma-
.. . .— . .. . . . £
ni in Rogationibus, & in feriis ſextis Quadra-

gelimæ; quia Pius V. prohibuit in Bulla omnenn

addtionem. Forte in aliis caſibus addi pote-

rant ab Epiſcopis, puta in quibuſdam neceſſita-

tibus populorum ſicut adduntur in Rituah Ro-
mano varia, Apeſte, fSame & bello, & ejuſ-

modi, ob varios calus. Neque Paulus V. viderur
prohibuiſſe in Rituali Romano additionem, ex
cauſa rationabili : ſed S. Rituum Congregatio
die 22. Martit ézie teſpondit Canonicis Ca-
thed. Rhegienſis, non poſſe inſeri alios San-

Ctos in Litaniis, præter deſcriptos, etiam tem-

pore peſtis, quo ii petebant facultatem addendi
Sanctos Litulares, & Patronos civiatis multo-

minus invoeandi erunt in Litaniis iiqui non-

dum ſunt canonizati, ex Gloſſa in capi unico, de
Keliq. &]! venerat. Sanctorum in ſexte, §. Sedes:

Apoſt. ver. Hoc kodem, quam ſequitur Bellar-
min. de Santtorum beatitudine cap. lo. imò ne-

Comment. in Rubr. Brev. Sect. IX. Caß. 4.

que privatim recitando Litanias, ut docet San-
chez in Sum. l. 2. 6. 43. n. y. GS ſequentibus.
1I De Domno Apoſtolico, id eſt Papa, om-
nes Litaniæ meminerunt. Domnus enim idem
eſt ac Dominus; ſed vocabulum Dominus ter-
roris eſſe, non reverentiæ, exiſtimabant anti-

qui, ait Panuinus de Iaterpret. vocum el ſeur.

qui & Apoſtolicus dictus eſt, tanquam ſuceeſſor

Petri Principis Apoſtolorum, ut ait Rupert. lI..

de Div. Offc. &. 27. Vacante Sede, petitie hæes
de Domno Apoſtolico omitti debet unâ cum
Verſu poſt Pſalmum in Precibus, Oremus pro
Pontifice noſtz M. & Oratione de codem quia
non eſt, ſi vacat Sedes: nam & in Canone, Se-
de vacante; jubemat tacere nomen Pontificis,
& vocem ipſam.
12 Pſalmus poſt Litanias erat alius, Oratio-
nes item longè plures quàm hodie ex Radul-
pho, à quo indicatur eſſe ultima oratio, quæ i=
tem apud nos eſt ultima. Pius V. tamen nihil
mutavit, ſed omnia à Breviar. edito 7o. inn
ſuum. transtulit Breviarium, excepto Litania-
rum fine, quem prorſus accepit à Breviar. M. S§.
Habentur in Sacramentario Gregor. Orationes
hæ, Dent, cui proprium ef miſereri: laeffabilem;
Deus, qui culpa offenderis; Exandi quaſumus:
Domine; Deus a quo ſanlta deſideria; Ure Agnez
EFideliune, & Omnipotens, quæ ibidem dicitur
eſſe S. Auguſtini ; ſed habentut ſparſim in cita-
to. libro.
13 Quod ſi Litaniæ ſeparatim à Pſalmis Pœ-
nitentialibus dicendæ ſint, dicto ad Laudes dici
Benedivanius Domino, Deo Cratias, ſtatum ex
dicuntur, nam Fideæliu animaæ, pro fine Laudum
dicitur in fine Litaniarum, & utriſque deſervit.
1I4 Nulla eſt obligatio extra Chorum recitan-
di ſeptem Pſalmos prædictos, ablolvente nos
Pio V. in Bulla Erev. abomni peccato, & obli-
gatione de hac re, qui concedit Indulgentiam
quinquaginta dierum qualibet vice recitantibus
coſdem juxta Rubricas Breviarii in Choro, ſi
conſuetudo viget eoſdem recitandi, conſerve-
tur.

15 Pro Litaniis ſeparatim dicendis nulla eſt

Indulgentia; ſed obligatio in Litaniis majo ibus,
& minoribus, qua de re vide .6. cap.6. nn. 3.

O 996. 16 Com.-

11Comm
colſceßte
ltes Cen
uinrin lita
4mnorbis,

eainteglech

ieſundume
Irherli⸗

Orn

4
Aonimn

Ilcl exit
Likeocuicume
Aumgholtuco
udoris, Kint
Ukamungaiibe
Ger, Marlint
Ilc kaoc
LCnbefuriade
Uömne, eitat
Conntudunciar
inerpon⸗
beftl „ hd
MMenesvendit
1illd oin
NIN Meki
Wuinfcekoman
Unrkrnonioh
m ClMlid
Myuenboiſc
benecicki
Uummens ebt
ſgnn lo f.
lminr Megi
kdiimerin
nheinici
n Megted
(rde

nepenmdta
lui berbun
iſeletean

Phorizenn

docet Nun⸗
entibat.
bapa, om.
enim idem

ominus tet⸗

nabant anti⸗

eum abſur.

am fuccelſor

Aupert/ 1.

petitis hee
et uni cum
Oremg: jrt

codem;lin

Canone „e⸗
nPonnifci,

ins, Oratio⸗
e er Nadel.
atio, gur i⸗
tamenr filid
GitO /0
Pro linn-

r. Oratoones
beefahlen,
ii gutingt
la;e ns
denmn caiur
tiumin ta⸗

Plalnise
laudesde
1, ſtatun er
ne Laudum
ve geletyi
umtecken⸗
lvente nos
ulpentm
ccitantihts
(hoto,

conlerſe⸗

nolu et
maſo ſbu⸗
9 M..
16 Conn.

De Ordine Commendationis animæ.

I6 Communior uſus Eccleſiarum Urbis eſt,
quod (excepto Sabbato ſanéto, & Vigilià Pen-
tecoſtes) Cantores, & Chorus eas dicant alter-
natim: in Litaniis majoribus, ad diſtinctionem
à minoribus, alicubi Chorus repetit quæ Can-
tores integrè dicunt, ut in Sabbato ſancto, qua
in re ſtandum eſt ocorum conſuetudini, & lon-
gior Proceſſio congruèid re quirit.

De Ordine Commendationis
animz.
C APUT. WV.

1 * S* momenti, unde pendet æternitas,
N eſt exit us anirmarum de ſuis corporibus,
& ideo cuicumque Sacerdoti, nedum Parocho,
datur facultas commendandi animas Deo in ho-
ra mortis, & in tranfitu earumdem animarum.
Ut autem quilibet Sacerdos ad manum habere
queat, neceſſitate præſertim urgente, & Ritua-
li quod Parochorum eſt] deficiente, ad cal-
cem Breviarii additus eſt Ordo Commendatio-
nis animæ, extat in Breviar. M. S. Uſus autem
commendandi animas in earum receſſu eſt anti-
quior S. Gregorio, qui de eo meminit Homil. in
Evangel. 37. Et de S.]oanne Elecmoſynario ad
morientes ventitante ſcribit Metaph. in eius vi-
ta, à quo agonizantes, ut puto, benediceban-
tur: nam hic ritus Epiſcopalis benedictionis in
obitu fidelium antæ annum .. erat in uſu, ſcri-

bente Annonio lib. J. Cap. 19. de Geſtis Franco-

rum, quod Ludovicus Pius Imperator moriens
Diogenem Epiſcopum Metenſem accerſivit, &
b co benedictionem petiit. Unde S. Carolus
Borromæus obtinuit à Gregorio XIII. die zo.
Septemb. 1JSo. facultatem omnibus Epiſeopis
Provinciæ Mediolanenſis concedendæ Indul-
gentiæ æ grotis, quos vel ipſi, vel eorum nomi-
ne alii viſitaverint, tum ut ægroti benedictio-
nem Epiſcopi diligentius procurent, tum verò
etiam, ut ea reddatur ægrotis utilior.
2 Concordat noſter Ordo cum antiquis M.
S. excepta mutatione aliquorurn Sanéctorum in
Litaniis hrevibus: quæ breves eſſe debuerunt,
ut diſcedente amma, ſequentibus precibus ma-
gis propriis eam Domino commendemus.

WW
3 In Rituali Pauli V. præſcribitur commen-
danti animam ut induat Superpelliceum, & Sto-
lam violaceam, aſpergat locum & infirmum A-
qua benedicta, dicens: Aſperges me, & c. & i-
maginem Crucifixi ægroto tradat oſculandam;
de quibus meminit Alcuinus cap. antepenulti-
mo, ubi etiam mone eſſe legendas ante morien-
tem Ohriſti Paſſiones ab Evangeliſtis ſcriptas.
Et hic ritus quidem eſt antiquus legendi Paſſio-
nem Chriſti coram morituris, ex actis S. Mar-
thæ Virgimis, quæ ſibi legi, dum obiret, ean-
dem curavit.
4 Oratio illa, Commendo te omemipotenti Deo,
&c. tota ad verbum Epiſtola eſt, quam Petrus
Cardinalis Damiani ſcripſit amico ſuo morienti.
quæ habetur initio Toémi tertii Operzm ejuſaem,
reponenda in Töômo J. lib. 5. Epiſt.15. o. Qod
item hoc loco dicitur de tribus atrociflimis tor-
mentis S. Theclæ, illud confirmar Baron. a net.
Martyrolog. 25. Soptembria, & enumerati gnes,
theatrum, & beſtias, citatis SS. Patribus, ſed
non explicat, quodnam in theatro paſſa ſit tor-
mentum diſtinctum à beſtiarum faucibus. In
Annalibus anno 17. explicat, eam tauris alliga-
tam fuiſſe, ut diſcerperetur. Nominari vero
Theclam in agone mortis, S. Cyprianus indi-
cat, Oratione pro Martjyribus, mn Oratione
in die paſſionis: quem ſecuti ſunt in hoc eodem
ritu SS. Terentinus, & ſocii, tum alii, ut ſcribit
Baron. loc. cit. 4
5 Ceterum fax cum Cruce, præter lectio-
nem Paſſionis Chriſti, mirificè juvant in ago-
ne conſtitutum, ex inſtituto Apoſtolico, quæ
affuere in obitu S. Marthæ Hoſpitæ Chriſti, ut
refert S. Antoninus part. I. tit. 6. c. 20. De Cru-
cis affectibus coram moriente agit Tobias no-
ſter part. I. c. 6b. eirea finem.
6⁶ Reſp. Sabvenite Sanlti Dei, eſt anti-
quum, & habetur in Antiphonario ſancti Gre-
gorii.

..

—

. y6 Comment. in Rubr. Brev. Ject. LX. Cap. 6.

De Benedictione menſaæ, & Iti-
nerario LClericorum.
CAPUITI VI.
1 Uæ frequenter uſurpare decet Cleri-
cum in genere precum, ea collecta ſunt
in calce Breviarii prouſu faciliori totius Qeri.
Inter hæc Benedickio menſæ, quæ manè fit &
veſperi, opportunum hoc loco habet locum. .
2 Orig nem habet à Chriſto „qu benedixit,
antequam panes quinque diſtribueret turbis; &
in ultima cœna benedizit, fregit, &c Poſt cœ-
nam candem Hymnum dixit, Wath. 16. id eſt
Pilalmum i2. lz erxitu Iſraél de Auypto, ut do-
cet Baron. anno gpr. ex Rituali Hebræorum in
Paſchali cœna, quo morem aliorum ſecutus, u-
ſuis eſſe creditur Dominus noſter.
3 Si antiquiera quæramus, 1. Keg. 9. ubi legi-
mus, Benedicit hoſtiæ, Chaldæus legit, Bene-
dicit ſuper cibum: & Daniel item c. 1g. laudato
Deo comedit cibum.Poſt cibum verò extat præ-
ceptum de gratiarum actione Deut. S. n. o.

4 Apoſtoli igitur imitati Chriſtum docuere

poſteros Benedictionemmenſæ, ut Paulus Ti-
motheum . adeundem c. 4. ut exponit locum il-

lum Turrecrem. cap Noa liceat, Diſt. 14. S. A-

thanaſ. de Sermon. Virgin. Ubi, inquit, ſederis
ad menſam, & inceperis frangere panem, ter

cum conſignans (hoc ſigno Crucis) his verbis

gratias age: Gratias aginius tibit Pater noſt en,
& cum ſurrexeris à menſa, rurſum gratias a-
gendo trinis vicibus dicas: Miſerator SS miſe-
ricors Deus eſcam dedit timentibus ſe. Gloria
Patri, & Filie, & Spiritui ſanbto.
y Inter Latinos S. Hieronymus ait Epiſt. 22.
ad Euſtoch. de Cuſtod. vinginit. nec cibi ſuman-
tur, niſi Oratione præmiſſa; nec recedatur à
menlſa, niſi referatur Creatoris gratia: meminit
& Rabanus de lInſtit. Cleric. l. 2. C. o. übi habe-
tur verſ. Edent pauperes, &c.
6 Ejus omiſſio peccatum eſt veniale, ex Na-
vat. de CUrat. C. ö.. n. g2.. valet enim ad abigen-
dos dæmones, & ad continentiam noſtram in
cibo & potu, ut aĩt Chryſoſtomus de Fide An.
næ; & ad laudandum Deum pro prætentibus &

futuris bonis, ex Baſil. Epiftola . ita ad delenda
peccata venialia gaſtrimargiæ, ex Chryſoſt. in
Pſal. z2. Julius Nigronus Tract. aſeetico . c. I.
Incitamento y. citat Geminianum, qui in cap.
Non liceat, obligat Clericos ſub mortali ob Be-
nedictionem menſæ, contra communem ta-
men opinionem; ut vel ex hoc videas, eam
non eſſe negligendam.
7 Porro formula in Breviario tradita tum
benedicendi, tum gratias agendi, cum auctorem
non habeat, & in antiquiſſimis reperiatur Bre-
viariis, ſua antiquitate auctoritatem ſibi conci-
liat maximam. Clemens lib.2. Apoſtolic. Con-
FKitut. eap. «66. meminit Oranonis in prandio di-
ſtinctè: in cœna verò, quæ apud antiquiores je-
junio deditos, erat magis in uſu quam prandiũ,
Verlſus ille dicebatur: Edent pauperes, & ſatn-
rabuntur, &c. imo S. Hieronymus in Marc. 14.
ubi de hymno Salvatoris diſputat, docet illum
uſurpaſle pro Hymno eundem Verſum, Edenz
Pbanperes, & C. ex Pſal. 21. qui de Paſſione eſt to-
tus: alter Verſus, AMlemoriam fecit mirabilium
Iaorum, &c. quo nos utimur, habet auctorem „
ut ſupra dixi, Athanaſium. Oratio Benedieg Do=-
mine not, &c. habetut fusè tota in libro Sacra-
mentorum Grimoldi Abb. . 26.
8 Solemus ad ea verba prædictæ Orationis
Domine nos, ſignare Cruce nos ipfos; & ad ſe-
quentia verba, & hax tua dona, ſignare cibos
Cruce, nem pè accepto ritu ab antiquis, qui &
ante cibum ſignabant ſe ſigno Crucis, ex Ter-
tull. Lib. de Corona milit. c. 2. & ſignabant ipſos
cibos, ex Athanaſ. Iupra citato. 8
2 Geminatur initio vox Benedicite, Denedi-
aite: quaſi invicem hortemur nos ad benedicen-
dum Domino, ex Durand. l. g. cCap. ultimo.
10 Mutatio Verſuum pro varietate Feſtorum,
ſicut & Plalm orum, eſt opportuna, ab Hebræis
deducta & Hebræorum Ritualibus, ex Baron.
nno g. fit autem mutatio reguſariter à primis
Veſperis feſti, ſi eœnatur quia à primis Veſpe-
ris incipit Feſtum ceſſatque mutatio, ut in Ru-
bricis Breviarii, hoc eſt: Verſus de Nativitate
Domini dicuntur hodie impoſtrema recogniti-
one Breviarii uſque ad cœnam excluſivè in Vi-
gilia Epiphaniæ: Verſus de Epiphania, uſque ad
cœnam

tum indl
Eire Mſgue.
Göeperlock
Allekerire
ſolebenteel
Cerlun pro
Crorſe
Maunmtetmin
bkonaden
ſoroe
1 Dubiarn
hrrlctoone n
iülhläind adde
OmmkRubrica
min kerſ
4ornin dei
mmneuepo
Mkip
Carnolet, G
senpen
umnllelen
donrken
nefelum
Telugldunnes
Ennlmen
Vemmn verbor
lunun
Mont poſte
nrt
vlan uene
Enu,gluni
Unclimnen
nun ntran,
nſebiamg
lälben
1 Umhe he

er.
Ahegnnr

warp ſhe
ur, emmlag
annh
Panellbn
Wgüben

AAddelend
Chyſant is
Cetοα.
qui r ch.
ortaliobk..
munem tr.
idens cam

traditn hum
mauckoren
deriatut hre.
n Pbi conei⸗
hlole. n.
hprapdiod⸗
tigiores e⸗
mn prandii,
er, G ſat
i Mare .
docet ilom
tlum, Mhan
Iloneeltn⸗
mirahtling
tauckoren,
Henedie Dx
ibro Sr

X Oratons
0s;Ealle⸗
gnne bos
s, ex Ie.
abamt glir

ie, ut-
benectcen⸗
Aleime.
eFeſtorum,
b Kebers
ex on.
eet ipims
mi eipe⸗
rinR--
Nativitate
lerognir.
Grd in Ni
1, qre 4
(Eena⸗

cœnam incluſivè diei Octavæ: Verſus de Pa-
ſchate uſque ad cœnam excluſivè Sabbati in Al-
bis: Verſus de Aſcenſione, uſque ad cœnam in-
cluſivè Feriæ 6. poſt Octavam Aſcenſionis: Ver-
ſus de Pentecoſte, à cœna, quæ fit in meridie Vi-
giliæ ejuſdem (quia Miſſa Vigiliæ haber omnia
quæ ſunt propria Feſti] uſque ad cœnam Feriæ
6. Qutuor Temporum; nam in Sabbato poſt
Nonam terminatur tempus Paſchale. In triduo
Hebdomadæ majoris dicuntur Verſus ut in Bre-
vViario.
1I Dubitarunt aliqui graviſſimi viri, An in
Benedictione menſæ infra Octavam Paſchatis
nihil aliud addendum ſit Verſui Hec dies, &c.
cum in Rubrica habeantur hæc verba, Dioitur
tantum Eerſus Hec dies; ſed facilè reſpondetur,
ea omnia diei quæ in prima Benedictione di-
cuntur, excepto Verſu & Pialmo propriis Feſti
Paſchatis, juxta præcedentem Rubricam, . Præ-
dittzs modns, &c. Verſus autem ſolent in aliis
Feſtis & temporibus, tum in prandio, tum in
cœna multiplicari, neque qui dicitur ante men-
ſam, dicitur ſeu repetitur poſt menſam. Solum
Paſchale Feſtum hoc habet, ut non varienti r
Verlſus; ſedunus & idem tantum dicatur ante, &
poſt menſam repetatur, Hæc dies. Et hic eſt ſen-
ſus eorum verborum, ascitur zantam. Quæ par-
ticula tantum, uti dubia, idcirco deleta eſt in re-
eognitione poſtrema Breviarii.
n Ante Orationem, quæ dicirur poſt men-
ſam, Ketribuere dignare, &c. non præponitur
Oremus, quia non eſt proprie oratio, ut patet

ex concluſione, quam non habet, Per Chriſtaum

Dominum noſtram, &c. & Clemens VIII. clari-
orem Rubricam de hac re adjecit, quæ in textu
Pii V. deſiderabatur.
I5 Inter hæc benedicitur Leckor, ut ad men-
ſam legat, qui in triduo Hebdomadæ majoris
non dicit, ube Domne, nee in fine, Zu autem
Domine, ob cauſas à nobis allatas Sectione ſexta
cap. 2. num. I1. p.g . Quæ etiam omittuntur ve-
ſperi ad jentacula brevia in diebus jejuniorum:
in quibus, qui benedicit, aut gratias agit, multa
omittit de communi Benedictione, aut gratia-

De Benedictione menſa, & Itiner. Cler.

D.
rum actione, qua in re abundat quuique in ſen-
ſu ſuo, & variæ ſunt formulæ Regularium. Ru-
Pricæ Breviarii nihil præſcribunt de Rac re; ut
intelligamus, jentacula veſpertina in diebus je⸗
juniorum concedi ſecundum indulgentiam, non
ſecundum imperium; & integrum jejunium
Eceleſiaſticum non admittere, niſi unicam co-=
meſtionem, quæ in Breviario vocatur cœna, ad
quam adhibentur Benedictio, & Gratiaram a-
ctio cœnæ aſſignata.
14 De lectione verò quid dicemus? Auguſti-
nus dicitur auctor lectionis ad menſam à Gem-
ma l. 2. cap. 6. ut mentes cum corporibus refi-
eiantur. Juſſa fuit ad menſam Epiſcoporum ab-
Euſebio Papa, ut in E pitome Conciliorum; de-
inde ad menſam Sacerdotum, à Conc. Nanne-
tenſi, & Tolet. III. . 2. à Gratiano relatis. Diſt.
21. Origenis tempore fuiſſe in uſu hanc lectio-
nem tradit Hieronym: in Epiſt. S. ad Marrel-
lam. In cœnobiis Regularium adhibitamn fuiſle
ſcribit Batil. i KAeg. Brev. Interrogat. So.
5. S. Bernardus à Radulpho citatus Propoſ.tr.
curabat legi in refectorio libros ſacræ ſ. cripturæ,
qui non leguntur in Choro, & poſt libros Ma-
chabæorum legi quatuor libros Evan geliorum,
dimſſis, ſeu omiſſis Paſſionibus: quod poſtre-
mum, meo judicio eſt maximè notandurn, & a.
inajorem Dominicæ Paſſionis reverentiam ob-
ſervandum videtur, ob auctoritatem tanti Pacris.
16 Itinerarium poſt Benedictionem meniæ
ad uſum Cleri collocatum eſt in fine Breviarii
cujus auctor eſt incertus, neque re peritur in an-
tiquis Breviariis. Haberur autem paulo longius
pro itinere Prælatorum in Porutkcali antiquo-,
cum Cantico, Antiphona, verſibus, & Oratio-
nibus, una mutata, & altera ante Canticum
addita, ut ferè idem ſit eum noſtro Clericorum
ſinerario. Porro Antiphona, Canticum Zacha-
riæ, Preces, & Orationes, quarimn ultimæ duæz
diviſim habentur inSacramentorum libroſancti
Gregoriiſunt itineri cuicumq; faciendo ſatis ac-
commodatæ. Convenit autem Clerico ſemper
orare, ut in itinere ſuo perveniat ad Deum. At-
que hic finis eſt Breviarii Romani.

V 3 SECTIO-

V

55 Comment. in

Rultr. Breviarii Fecz. E. Cap. 1.

S ECTiI O DECIMA.
De Cærimoniis ad Horas Canonicas adhibendis.

De Cerimonits in privata Horarum Cane-
nicarum recitatione.
2 De Cerimoniis Horarum Canonicarum in
Choro recitandaruna.
3 De Cerimoniis Horärunm Canonicarum in
Choro ſolemnius recitandaram.

De Cerimoniis in privata Ho-
rarium Canonicarum
recitatione.
C APUT I.

16⁄ Onvenienter ſtatur ad Orationem Domi-
nicam, Salutationem Angelicam, quia
ſunt de textu Evangelico; ad Symbolum item
Apoſtolorum, ut ad fidei confeſſionem prom-
ptiores videamur. Iterm ad horarum initia, qui-
bus adjutorium divinum imploramus; & lau-
cem Deo trino tribuimus. Ad Invitatorium,
ne iegnes videamur, dum alios invitamus ad
Hymnos, qui ſunt laudes Dei ſolemniores, in-
ter quos Te Deum quoque numeramus. Ad
Verſus quoſque Nocturnorum poſt Hymnos,
quia iis, ut docuimus ſupra, convertirnur, &
excitamur in Deum. Ad tex um Evanelii ante
◻
Homiliam, quod per ſe patet. Ad Capitula, quæ
ſunt breves exhortationes majorum. Ad Can-
tica, Benedictus, Magnificat, & Nunc dimit-
tis, quæ vocantur Evangelia. Ad Orationes de-
niqueomnes, quibus immediate Deum allo-
quimur excepto triduo majoris Hebdomadæ]
& ad preces quæ præcedunt-
2 Standum ecrit tempore Paſchali, & in

☛ O& RÆ Canonicæ vel ab uno, vel à plur bus ſimul; vel extra Cho-
rum, vel in Choro; vel ſolemmiter, vel minus ſolemniter recitari
poſſunt: quibus modis cum peculiares accidant Cærimoniæ, de his
à reliquum eſt ut breviter agamus.

SECTIONIS DECIMXÆ CAPITA III.

omnibus Dominicis, à primis earum Veſperis
ad Antiphonas B. V irginis, quæ dicuntur in fi-
ne Ofhcii, ex caulſis ſupra allatis.

3 Ad Pſalmos ſtandum eflet, ut ſupra pro-

bavimus Sect. y. c. 5. ſed plurimi ſedent, non
Pauci partim ſedent, partim ſtant; quia Spiri-
tus promptus, caro autem intirma. Ad Lectio-

nes quoque in Officio parvo B. Virginis in Ad-

ventu laudabilius ſtatur, quia ſunt de Evangelio.
4 Genuflectendum autem erit ad ea verba
Invitatorii, Adoremus, & procidamus, ut in
Cærimon. Epiſc. I. 2. c. 6. quod monent eadem
ipſa verba. Item ad Preces feriales in Laudibus,
Veſperis, & Horis, in diebus nimirum pœni-
tentiæ dicatis. Item ad preces in Officio Defun-
ctorum, majoris mœroris gratid. Item in Hym-
nis ad ea, Veni Creator piritus. Ave Maris
Kella. O Crux ave ſpes unica. Tantum ergo Sa-
cramentum, ſi coram Sacramento dicitur, ex
Cærimoniali Epiſc. l. . c. 25. quidam laudabili-
ter ad ea quoque O ſalutaris hoſtis: & cauſæ
patent, ad majorem reverentiam qua etiam
de cauſa genuſe ctimus ad ea in Hymno Ze Deu.
Te ergo quæſumu, &c. ex cærimoniali I. 2. c. 5.
& 6. Denique ad Antiphonas B. Virginis quæ
d cun ur in Gne Oſncit, ad Orationem Domi-
nicam, Salutationem Angelicam, & Symbo-
lum Apoſtolorum, quæ dicuntur in fine Com-
pletorii ( exceptis Dominicis, & tempore Pa-
ſchali,ut ſupra dictum eſt] exit genuflectendum.
§ Prætereà caput inchinandum erit ad Ver-
ſum Gloria Patri, & Eilio, &c. ad nomen Jeſu,
Mariæ, & Sancti, de quo Oſhciũ recitatur. Item
ad Conſiteor, &c. quod in Prima, & ante Com-
pletorium

pmüdei
dnidict
6 Senom
ſumcoos,:
Ames aye⸗
ovetinb tit.
olkfronte
lend extrt
n Keltema
e Contelton
nponme
lemad.

alin fne Drin-

iifrcComen
lmmnerh l.
Irfammn in
onninc⸗
ngnentg lin
Clröferad 4n
til.
Thlüms
GAummur feris
ühmntlcandun
DZ
lmi;, & Ornio
Vitme Hebeo
Pnekinfineh
rhlenn pertt
Nuſaltiſt
TAeiin Cone
laſtin Mili

Cnmnen

ncarum,/
Citan
CAP

nn moreg
allunbbier
ulmonieli
ini lrnins
CoNreen,
Crerku 1
Dnommuniv

Alicg
unmc ſn

l.

XIa Che.
er recitalf

ue, de

III.

tum Vehei
dicuntur iufr

urſiper go⸗
ſedent, non
t; ua Fit⸗
a. Ad ledho-
irginisinad-
de vungelo
t ad ea femn
idamurt, En
nonenteaden
Sin Laudtn,
imiuum pon.

Oſhcio Defur.

eminkm-.

6. Aue Man
intum er ⸗
to Gicitut, el
Gam luudinii-
Ku: al
am,utuim

trno ,

niclil20
.Vironnis gi
lonemn Domn.

1, Nn.

grin hneor⸗
& tempole D.
enugelteniin
m erit A Ver⸗
Ad nolnen n

1
lecitatul⸗ len

„Kimen.
Netoin

—

De Cerim. in privata Horarum Canon. recitat.
pletoriũ dicitur uſq; ad Miſereatur incluſivè ab
co, qui dicit & uti dicitur reſpective, ut in Miſſa.

6 Signum Crucis adhiberi debet pollice ſibi
ſignando os, ad illud in tio Matutim, Domine

labia mea aperies, &c. ut in Rubricis Brev. de

Matutino tit. I3. n.. Item manu extenſa fignan-
do ſe à fronte ad pectus, & à ſiniſtro humero
uſque ad dextrum, cum dicitur Deus in adjuto-

rium &. Item ad Verſum, Adiutoriam noſtrum,

ante Confeſſionem in Prima, & Com pletorio,
ſumpto ritu è Miſſa, ut tit. F. dicitur de Prima
num. 2. Item ad Iadulgentiam, ut in Miſſa; &
ad ea in fine Prime, Dominus nos benedisat; &
in fine Completorti, Benedicat & caſtodiat nos
Omnipotens,; &c. aliqui ſignum Crucis cum pol-
lRce formant in pectore ad Converte nos Deus,
&. quæ omnia cauſas habent ſatis apertas, &
congruentes. Laudabile quoque eſt, ſignum
Crucis fieri ad Antiphonam de Cruce in Officio
feriali. .
7 In Pſalmis Gradualibus quæcumque pre-
ces dicuntur flexis genibus;, ad mœrorem, &
Luctum indicandum, multoque magis hæc ge-
nuum flexio congruit Pœnitentialibus pſalmis,
Litaniis, & Orationibus (quæ tamen Oratio-
nes à ſtante Hebdomadario dicuntur) ut præ-
ſcriptum eſt in fine Breviarii. Ad alia non incon-
gruè ſedetur. Percutiunt ſibi pectus aliqui ad
Agnus Dei, ſicuti fi in Miſſa. Bene vero percu-
Munt ad ea in Confeſſione, meaculpa, &c. ut
itidem ſit in Miſſa.
De Cærimoniis Horarum Ca-
nonicarum in Choro re-
citandarum.
CALPUT TII.
Plopros mores unaquæque habet Eccle-
Hſia & laudabiles conſuetudines, quas non
tolli à Cærimoniali Romano, neque à Rubri-
cis Breviarii, ſæpius declaravit S. Rituum Ro-
mana Congregatio: ſed videant Epiſcopi, ne
ita pugnent cum univerſali Eccleſia, ut perito-
tum ſudicio minus ſint laudabiles conſuetudi-

2 In Breviario qua tuor tantum, quæ ad hanc
rem faciunt, adnotata in Rubrieis reperiuntur.
Primum eſt, qued Hebdomadarius clara voce
dicat, Domine labia meea, & . initio matutini
Officii tit. 13. num. . Alterum, qued in Preci-
bus ferialibus dicat clara voce torimm Pater no-
Ker, &c. & habetur tet. 7y2. . 2. Tertium quol
iderm dieat eaſdem Preces flexis genibus ulque
ad verſum Dominus vobiſeum excluſivè, cil-
eumſtantibus genufſlexis uſque ad Feneairsnens
Domeino. Vide tit. 34. aum. 4. quæ certe ſunt ra-

Tioni conſentanea & communi coniuetudini u-⸗

niverſalis Ecoleſiæ. Quartum eſt, quod idem ſur-
gat ad Orationem, quæ dicitur poſt Antipho-
nam B. Virginis in fine Oihcii, tit. 36. K. 3. HæcC
in Breviar.
3 Pabentur alia in Cærimoniali Epiſcopo-
rum ad hane rem peropportuna: & Prim o, quod
coram Sacramento Euchariſtiæ ſanctiſſimo (ta-
re debent omnes aperto capite ad Horas omnes
l.2. Cap. 33. vel ſi ſedeant, ca put nunquam coo-
periant, puta ad Matutinum „quod ordinariè
prolixius eſt Ofhcium. .
4 Standum item erit ad initia Horarum ad
Invitatorium, Hymnos, Capitula Reſponſoria
brevia, Verſus, Abſolutiones, Benedictiones 9
textum Evangelii ante Homiliam, Cantica, E-
van gelicas Orationes, Commemorationes, &£
Suffragia communia Sanctorum; item ad Anti-
phonas finales B. Virginis tempore Paſchali, &
in diebus Dominicis à primis Veſperis, quod
habetur expreſsè eoe Concilio Aurelianenſi a pud
Burchard. lib. 13. Decret. c. 3. & Ivo. l. 2. cap. 53.
& aliàs attulimus propriam cauſam, ob memo-
riam ſcilicet Dominicæ Reſurrectionis. Ad ea i-
tem in Verſibus & Reſponſoriis, quæ in Evan-
gelio lecta genuſlexionem poſtulant: ut, Vor-
bum caro fabtum eſt: & Procidentes aderave-
NKnl, EEc. 3
5Sedendum eſt ad lectiones, & ubi eſt con-
ſuetudo, ad Reſponſoria & ad Martyrolog.
6 Dubitatio eſt de Pſalmorum cantu: nam
varia eſt conſuetude. Aliqui ſtant, & hi lauda-
bilius: alii ſedent. alii ad Pſalmos Matutini &
Laudum ſcdent, ad reliquos ſtant: alii ad eoſ-
dem

6 Eomment. in Rubr. Breviarii Sect. X. Cap. 2. 6g 3.

dem Pſalmos alternatim ſtant & ſedent. Unuſ-
quiſque abundat in ſenſu ſuo.
7 Ad Symbolum S. Athanaſii, quod dicitur
ad Primam, alii ſtant, ali ſedent. Certè lauda-
bilius, ſive Symbolum, ſive quaſi Pislmus ille
ſit, recitant ſtantes, ex Decreto S. Rit. Congre-
gationis die 23. Decemb. 16 24.
8 Genuflectitur etiã in Choro ad ea, de qui-
ſius diximus ſuperiori n. Z. & 7. & prætereà ad
Zi altten Domine, & . in fine Lectionum à Le-
Rtoribus, ex Cærimen. Epiſcoporum l.2. cap.6.
9 Unclinatur caput, ut ſupra dictum eſt a. y.
cap. præced. quibus adduntur caſis alii, ut idem
fiat à Lectore, dum dicit jsbe Domne S&c. ver-
ſus Hebelomadarium ab omnibus ad nomen Pa-
pæ viventis, ad Verſus ſequentes Pſalmorum,
Sit nomen Domini benedibktum: SanbZum & ter-
ribile nomen eius; Benedittus Dominus die quo-
tidie; Benzdibtum nomen majeſtatis; Benedicat
nos PDeus Deus noſter, beuedicat nos Deus, quod
multis placet. In Completorio ad . Benedibtus
es Domine Deus patrum noſtrorum; Benedica-
mus Patrem, &c. Benedibtus es Domine in fir-
mamento cœli, Loxorum conſuetudini ſtandum
Eerit.
10 Signum Crucis ſibi adhibent multi, præ-
ter ea quæ capite ſuperiore adnotavimus z. 6.
ad initium Canticorum Evangelicorum, quia
Evangelia ſunt: & quidem ad Magnificat idem
præſcribitur Epiſcopo in Cærimoniali Epiſcop.
loc. cit. o. . Quatecadem erit ratio & alierum
ſimilum Canticorum, niſi fortè illud præſcri-
batur ratione proceſſionisà ſede ad Akare, ut,
antequam moveatur à ſede, muniat ſe Crucis
ſigno, ſed primum eſt verius.
11 Cantores ut plurimum juxta Cærimonia-
le Epiſcoporum cantant Invitatorium, initia
Pſalmorum, Verſus & Reſponſoria; Hebde-
madarius autem primam Antiphenam, Capi-
tula, Antiphonam ad Cantica Evangelica, ini-
tia quorumdam Hymnorunn, & orationes dicit.
Lectiones legunt, qui in Choro ſant, jnniores
primas, ſeniores ultimas, ſmgali ſingulas, cx
Cærim. Epiſcop. L. 2. C. 6. werumm, ut drzimus
ſupra, conſuetudines locorum variæ & laudabi-
les non ſunt in hoc genere à Cærimoniali Ro
w 19 abrogatꝰ.

12 Ratie prædictorum ſatis patet partim ex
iis quæ ſuꝑra ſcripitimus Secρ. 5. ubi de ſingulis
Horarum partibus: partim ex ipſamet conſue-
tudine, quæ eſt altera lex de re rationabili &
valde congrua, à ſaniori parte univerſalis Eccle-
ſiæ recepta, & diuù retenta.

De Cærimoniis Horarium Ca-
nonicarum in Choro ſolem-
nius recitandarum.
C APU T III.
1 5 Uatuor ex horis Canonicis ſolemnita-
tem habent in Choro; nempe Matuti-
num cum Laudib. ut in nocte Nativitatis Do-
mini; Prima in Vigilia Nativitatis ejuſdem, ra-
tione Martyrologi; Veſperæ frequentiorem;
& Completorium quandoque in quadrageſi-
ma. De his hoc loco ſigillatim eſt dicendum.
