nica prima Adventus & quadrageſimæ, Domi-
nica paſſionis, Palmarum, Paſchæ, in Albis,
Pentecoſtes & Trinitatis: in quibus myfteria
Redemptionis noſtræ à populo quoque ſum
magis celebranda, licet quædam ex prædictis
feſtis ſint claſſis ſecundæ. Idem fiat, ſi incidat in
Vigiliam Nativitatis Domini, & Pentecoſtes,
in die Circunciſionis, in Feria quarta Cinerum,
ut ſcilicet transferatur. UMU——
1I Tanta eſt ſolemnitas Patroni principalis
loci, ut, ſi incidat in Vigiliam, quæ ſit in Ca-
lendario cum jejunio de præcepto, nihil in
Officio fiat de Vigilia, quæ mœſtitiam infert,
in menſa tamen jejunandum erit, niſi transfe-
ratur in præcedentem diem jejunium ipſum au-
cteritate Majorum, de qua ſupra ſect. z. cap. .
num. y. pag. 22.
12 Ha-

ſel
M/
in
e
pori
Alen
Gire
51
ſtunno
lende
Ebrta
nluen
Al
ton
lta Ne
Kolica
lo Ro
Namin
“
Pobn
Wnng
Rin
Dolnun
Met S
leno!
ei
Conge
1oe
guon
Comm
lomn
,0
no e
d
n
Oe
1
UUa

1.
diimis
ſine Operelt.
Xmaſashetn.
in ſine, Gl

temm angt⸗

Ahecealirc
eloei Medoln
itAmbrohro
1 Arckiepir⸗
tatn Romeunum
teneantirad.
tndmm? Nen
rricirt
tenenturadtet
ern galiueh
ricarumkon.
lebrunribihn
mmer fmolr.
c.Y. A
hl loci
Ch Fetumke
AVas Diche!
unir, gni⸗

ſincidrn
liem umdk
odoſinin⸗
eſtre, Dor-
nibuns Uſtei
9 gnoqte

e
ner tlis

1, Himtius

Ae
e Penrecoſch

t Cnelm,
e ſtin
ro, nl
tamitk
. dil tan
mipline
ſikid

ot.

De Patrono loci, & Titulo Eccleſi. 37

142 Habet integras utraſque Veſperas, niſi

goncurrat cum feſtis Chriſti primæ claſſis, aut
Beatæ Virginis aſſumptæ, aut Dedicationis pro-

priæ Eccleſiæ, ex iis quaæ diximus ſupra cap. .
aum. 2. & cap. 9. num. 3. adeò ut eidem cedant
in coneurſu tum ſecundæ Veſperæ dici ocka-
væ Epiphaniæ, Paſchæ, Aſcenlionis, & Cor-
poris Chriſti; tum primæ Vefperæ diei Octavæ
Aſcenſionis, & Corporis Chrifti, ut in Notis
dicitur Tabells 2. de Concurrentia.
13 Debentur eidem Lectiones in primo No-
Gturno, quæ habentur in Communi, non au-
tem de Scriptura occurrente, ad majorem ce-
lebritatem, ut dicitut in Rubricis cap. de Lectio-
nibus n. 9.
14 Lectiones ſecundi, & Tertii Nocturni,
ſi non adlunt propriæ in Breviatio, neque ex-
tra Breviarium approbatæ à ſancta Sede Apo-
ſtolica, ſumantur de Communi, & de Octava-
tio Romano in hauc præcipuè cauſam edito:
nam in Ofſcio nihil legendũ eſt, quod ab eadẽ
ſede Apoſtolica non ſit approbatum, un fusè
probat eæ Gelaſis Papa Radulphus Propeſ. II. &
Sixtus V. Conſt. 7a. concedens varias facultates
38. Rituum Congregationi, Ofpcia SS. Patro-
norum noluit approbari poſſe, inconſulto ipſo
met Summo Pontifce. Approbata verò pro
certo loco negavit ſæpius S. Congregatio ex-
tendi poſſe ad alia loca non confulta eadem
Congregatione; quæ juſtis de Cauſis alicui loco
concedit, alicui negaert.
1½ Quæzitur de Titulo Alaris, ſeu Capellæ,
quo ritu ſit celebrandus, conſtat ex Rubrica de
Commemorationibus, nam. 5. non eſſe celebran-
dum uti Duplex primæ claſſis; reliquum eſt igi-
tur, ut celebretur, prout in Calendario Roma-
no deſeribitur- in quo ſi neque nominatur, ad
illud Alare celcbrati poterunt Miſſæ Feſlivæ,
cum Hymno Angelico, ut alibi d'ximus; ſed
Ofſicium nullatenus fiat ſine licentia Majorum,
ad quos attinet Officia mutare, qua de re dixi-
mus Sect. 1I. 6. F. kit. 2. n. 9 pag. F.
16 Si Altare titulus eſt benefieii, Beneficia-
tus adhuc non debet Ofſicium recitare de eo ut
feſto primæ claſſis, neque alio ritu quam in Ca-

lendario ſit deſeriptus; & eo ibidem non deſcri-
pto, non video, qua ratione propria auétorita-
te poſſit de eo recitare Offieium.
17 Si verò Titulus eſt Eceleſia dirutæ ad illud
Akare translatæ, ille, qui emolumenta prædi-
Ckæ Eceleſiæ pereipit, æquum eſt, ut recitet Of-
ficium de eo in ejns feſto, ne deperear eultus il-
lius Titularis Eccleſiæ, & ritus erit Semiduplex,
niſt dignitas ejuſdem aliud expoſcat: exemplo
ſumpto à Vaticana Collegiata Sancti Petri, quæ
celebrat feſtimm Sanctt Baſilii Semiduplex, ob
Eccleſiam ejuſdem Sancti cum emolumentis u-
nitam Collegio Canonicorum S. Petri: ſed in
his cafibus conſulatur Sacra Rituum Congre-
gatio. Vide quæ diximus Secét. 2. c4,. 2. n. 2⸗
pag. 72.
18 Cæzterum Beneficiatus quilibet habens
Eccleſiam, quæ eſt Titulus beneficii, licet apud
cam non reſideat, debet tamen feſtum ejuſdem
colere uti primæ claſſis, & cunm octava celebra-
re; quia feſtum tituli eſt Eccleſiæ.
19 Scd utrum cultns titularis alicujus Eccleſiæ
poſſit & debeat extendi ad alios de Clero extra
propriam Eccleſiam, ita ut deb eant omnes, tam
in civitate quàm in Dioœceſi celebrare feſtum
particularis Eccleſiæ ritu Semiduplici, negavi-
mus ſupra Sebt. 3. 6. 3. n. y. pag. 17.
20 Dies Octava Patroni loci acciditt alicubi
in feſto Dupkei, quock ibi eſt in præcepto, unde
populus magis optat audire Miſſas de feſto quã
de die ockava, ue in urbe Regii, ditionis Eſtenlis,
in qua Octava dies S. Proſperi occurrit in feſto
Viſitationis B. Virginis, quod ibi eſt de præce-
pto: quid ergo erit agenqum ? Sacra Rituum
Congregatio approbans Ofcia pro Clero Re-
gienſi: decrevit fieri Ofſcium de feſto cum cõ⸗
memorat. Octavæ; alias transferretur feſtum,
ut de ockavis diximus, ſect. 2.c.5. n. 12. pag. 24. Si
neget aliis, poteſt Epiſcopus transferre feſtum
de præcepto in ſequentem diem, ſiab eo pendet.
21 An verò poſſit dies octava Patroni loci ap-
pellari majas duplex, ut habeat integras Veſpe-
ras, negavimus fupra . b. n. 23. pag. 26. V
22 Quomodo ſeparandus ſit Patronus à ſo-
ciis quos habet in Calendario, & quo ritu ſit de
E 3 ſociis

35½
ſociis Offcium faciendum, oſtendimus ſupra
ſect. 3. cap. /0. num. Il. & ſeq. pag. 29.
23 In Vigilia patroni, quæ habet Officium in
Calendario, erit ea die omittenda cõmemoratio
de Patrono, quæ ſolet fieri inter Suffragia, ne de
ceodem fiat Officium & commemoratio; quæ eſt
indubitata regula in Officio divino. Vide infra
Sebt. j. C. 75.
2. Quæ diximus de Patrono principali loci,
cadem conveniunt Fundatori, & Patrono Or-

+ ——— —–

Comment. in Rubr. Brev. Sect. W. Cap. I.

dinis in toto Ordine poſt ſolemnem Canoniza-
tionem cjuſdem.
25 Negamus autem illud quod non nemo
ſcripſit, nimirum, quod infra Octavam Patroni,
ſeu Tituli, ſeu Dedicationis propriæ Eccleſiæ,
debeat fieri commemoratio de Octava, quo-
cumque adveniente feſto; quia gratis dicitur,
& eſt privilegium Octavarum Nativitatis, Epi-
phaniæ & Corporis Chriſti tantùm.

SECTIO QuART A.

De proprio ritu ſingularum Horarum Canonicarum.

OST Regulas gencrales totius Officii, veniendum eſt ad Regulas ſingu⸗
larum Officii partium, hoc eſt Horarum, quo ritu quæque ſit recitanda.

SECTIONIS QuARTS CAPITA SEX.

1 De Matutino.
2 De Laudibus.
à% De Prima.
4+ De Hris, Tertia, Sexta, & Nona.
5De Veſperis.
6⁶ De Completorio.

De Matutino.
CAPUTI.

1 M Atntinum eſt vox antiqua., in Cene.
UVI Cabiln. Il deducitur à Matuta, id eſt
aurora. Sunt autem apud Auctores hæc ſynony-
ma pro eodem, Nocturni, vigiliæ Nocturnæ &
Matutinum, de quo hic loquimur, ut eſt à Lau-
dibus diſtinctum: nam alioquin ſupra diximus
Sebt.I c.3. num. 3. pag. 2. conſtituere unam ho-
ram cum Laudibus. S. Iſidorus 6 Etimol. c. ult.
deducit Matutinum à ſtella matutina lucifero,
quæ oritur inchoante manè inter noctem &
diem, ut hinc ediſcas, ſi media nocte cum an-
tiquioribus illud non recites, in aurora ſaltem
recites. Sed de tempore Matutini recitandi vi-
de ſupra Sct. I. c. ..tit. 6. pag. 7. A diis Mamibus,
qui reſtituunt lucem, dici Matutinum, ſcripſit

Aubt. Gemmaæ animaæ lib. 2. g. 31. ſed quid luci

ad tenebras? omittamus proſfana.
2 Primus uſus Matutini Ofſicii in Bethlehem
fuit,: ex Caſſiano cit. a& Mid. lib. 1I. de Eccleſ.
Of. e. 22. niſi de Officio Primæ ſit ille explican-
dus, ut putat verius Francol. 1. par. c. Ig. con-
grueret autem, ſi illud verum eſſet, ut à loco

Nativitatis Chriſti exordium ſumpſillet Eccle-

ſia laudum Dei: ibi enim Angeli cecinere Deo;
& Paſtores laudantes benedixerunt Dominum.
3 Ordo Matutini per ſe patet in Rubrica de
Matut. c. 13. de cujus partibus, ex quibus com-
ponitur, dicemus Sect. ſeq.
4 Forma ipſa Matutini veſtigium habet non
obſcurum apud Apoſtolum i. Cor. 4. ut notat
Baronius anne 57. ait enim: Cum convenitis, a-
nuſquiſque veftrum Pſalmnnz habet, doctrinam,
Apocalypſim » lingnam, interpretationem. Et
verè in Matutino habemus Pſalmos, Lectiones
pro doctrina, Reſponſoria pro Apocalypſi, id
eſt revelatione, Evangelium pro lingua, Homi-

liam pro interpretatione: illi voce hæc habe-

bant, voce primorum diſcipulorum, nos fcripto
ſacrorum Auctorum, & SS. Patrum. Addit ibi-
dem Paulus: Siritus Prophetarum ſubjelctus ſit
Pro-

Vypte
lle!
enin
e
N
Nab⸗
inicis
ſnpen
Rocte
nehn
iyda
M
I—
more
iciech
6
feris
ſeltut
m,.⸗
41
Rchor
AHn
Uen
II
Ar
ein

elto
f
u
lule

Ursad
6 Per
rp
Pkim⸗
vio

ſerh

m

Periri
No⸗
ſche
lod
guur
Udu
Fohe
me

nCmnonnr.

Non Neme
am Dinon
tir ballen
DAnrn,
Pruis deint,
tivitats, li⸗
,

Ellu ingt

ecitande.
EX.

ſalguc 1
jin Berhleten
.r. d lul,
tileengle⸗
4r. e. r
ſlet, ilon
mpllet lcc⸗
cecinele
unt Dominmum
in Rubind
1 guhi ⸗

furm hubeten
y. 4. U No
orenti
ber,dNN
etationen
n05, lechon
pelſli,
loguvhion
Oce hit lir
um, 005 Kißn
um. Adi l
ſahel

9
Dr

De Matutino. 39

Prophetis: quo quid aliud ſignificatur quam ri-
tus ille Matutini, quo Lector petit benedictio-
nem à majore, cui ſe ſubjicit, antequam legat;
Haec Baronius.
5 Novem Plalmi in Duplicibus & Semidu-
plicibus dicuntur, eæx Amal. lI. g. &. 3. in Do-
minicis decem & octo. eæ eodem c. 9. ubi & di-
ſtinguit primos duodecim inter quaternos, ut
hodie fit; & dicebantur cum Gloria Patri in fi-
ne ſingulorum, non apud omnes, ut hodie, Dur.
in Rat. lIib. §. c. 3. In Feriis & Feſtis Simplicibus
Nocturnum dicitur duodecim Pſalmoruũ Greg.
VII. de Conſecr. diſt. j. In die. jubet ex antiquo
more duodecim Pſalmos & Lectiones tres quo-
tidie diei, exceptis feſtis.
6 Antiphonæ in feſtis dicuntur novem, in
Feriis & Simplicibus ſex, tempore Paſchali in
feſtis tres, una pro quolibet Nocturno; in feriis
una, communis duodecim Pſalmis.
2 Abſolutiones, Benedictiones, Lectiones
Reſponſoria, plura in feſtis, pauciora in feriis,
& Hymnus 7e‿ Deum, in Sectione ſequenti ſuis
locis enodabuntur. Myſtica nunc dicamus.
8 Initio fumpto ab Oratione Dominica, à

Salutatione B. Mariæ Angelica, & à profeſſione

fidei ab Apoſtolis tradita, clara voce petitur a-

pertio labiorum, & divinum adjutorium cum

ſigno Crucis aptiſſuno ante omnem actum, &

cum Gloria ſanctiſſimæ Trinitatis & unitatis

laude per Alleluia, Dur lec. eit. Invitantur om-
nes ad divinas laudes, quarum prima cum jubi-
lo per Hymnum canitur, ad fugandum noctis
torporem, ait Hugo l. 2. de Off. c. 5.
9 Adduntur Nocturni tres in feſtis ad ratam
primarum trium noctis vigiliarum, quas anti-
qui obſervabanth ex Hieron. Epiſt. 22. ad Eu-
ſtochium, iis verbis, Noctibus bis terve ſurgen-
dum: quidquid neget Azor. c. 2.4. 2. non re-
periri, quod antiquitus diſtinctis horis noctis
Nocturni cantarentur, & affirmant tamen mul-
ti ab eodem citati Amalarius de Ord. Antiphon.
& Iſid. lib. i. de Off. Eccl. c. 19. Laudes autem
quartæ Vigiliæ reiervabantur. Hodie non di-
viduntur Nocturni, ſtante conſuetudine vim le-
gis habente: & ſignificatur una Eccleſia juſto-
rum omnium, corum qui ante legem, ſublege,

poſt legem, ex Amal. l. g. c.9. ideoque in tertio
Nocturno legitur Evangelium tempori gratiæ
congruum, inquit Gemma l. 2. C. 14.
10 Novem autem Pſalmis gratias agimus
Deo de deſcenſu ejuſdem propter nos, & ad
nos ſub novem Choris Angelorum, in feſtis ni-
mirum Domini: at in feſtis Sanctorum, eò quod
digni facti ſunt illi aſcendere uſque ad altitudi-
nem cœli, in quo habitant iidem Chori Ange-
lici. Hæc Amal. fusè de Ordn. Antiph. Vel ter
tria cantamus cum Angelis, ait Dur. loco cit.
II Decem & Octo Plalmi Dominicales ita
diſtribuuntur, ut primi duodecim per quater-
nos diviſi ſignificent Patriarcharum duodecim,
& Apoſtolorum totidem cultum erga S. Trini-
tatem, per quatuor virtutes Cardinales, Amal.
loco cit. Reliqui tres in ſecundo & tertio No-
cturno ſignificant electos ſub lege, & ſub gratia,
cum eodem cultu S. Trinitatis, ⸗dem ibid.
12 Duodecim verè Pſalmi feriales ea ratione
ſunt conſtituti, quia duodecim ſunt horæ ne-
ctis, & cuilibet horæ Pſalmus reſpondet, Amal.
c. 17. qui dicuntur bini ad charitatem excitan-
dam, ex Hugon. Vict. Sec. Excteſ. G. .
13 Verſus, quo vertimur ad Deum, renovat
intentionem debitam in Ofhcio, Amal. loco cit.
Oratioque Dominica dicitur, ut poſtulemu; à
Deo ſapientiam, & intellectum doctrinæ, ut
docuit eœ Zacobo c. 1. Dur. l. 5. c. 2. altè recitato
Verſu, Erne nos, &c. & communiter [reli-
quum ſecreto, & ſingillatim] propter Sancto-
rum Communionem, inquit Hugo opec. c. 3. &
eadem de cauſa fit Abſolutio, ut ſimus capacio-
res doctrinæ ſalutaris.
14 Lectiones namque doctrinam continent:
quæ ternæ ſunt, in honorem Trinitatis, à qua
docemur, Hugo 2. de Off. cap. 9. in feſtis novem
eæ ſunt, quæ ex Amal. loco cit. conjungunt nos
doctrinæ & converſationi novem ordinum
Angelicorum; ſicut & gaudiis ipſorum con-
jungunt nos novem quæ ſequuntur Reſponſo-
ria. ꝛdem. Vel Reſponſoria poſt doctrinam ex-
citant nos ad opera, unde ad ea ſurgimus, 'dem
de Ordi. Antiphos. c. . & 4.
15 Et quia tempore gratiæ lætitiæ locus eſt
magis quàm inaliis ſtatibus ante legem, & ſub

lege,

4⁰ Comment. in Rubr. Brewiarii Sect. IV. Cab. 2. .

lege, ideon Kne tertii Nocturni ſi dicendus eſt,
cantatur Hymnus T‿ Deum. Fuſius Hugo Vi-
ctorin. Spec. Eecl. loco cit. & ſingillatim hæc
habes infra ect. ſeg. .

De Laudibus.
C APUT II.⸗
1 V Aades dictæ ſunt, ex Hug. lib. 2, de Off.

c. o. eò& quod laudem apertè ſonant Qi⸗
vinam, quod repetit in pec. Eccle. C. 3. Matu-
tinale Ofſicium appellantur ab Amal. lib. g. C.
70. Matutinum quoque dicuntur in Rubrica de
Precibus a. y. quia ſunt pars Matutini Offici,
& ideo non finitur Marutinum ſeparatum 4
Laudibus cum Oratione, neque cum Benedi-
gamus Dowins, ut notavit Hug. I. 2. de Of. c. 2.
S& pg. Amal. autem in Prologo de Ord. Ant. teſta-
tur de conſuetudine Romanaquod Laudes Ma-
tutino ſtatim jungantur.
2 Objicies, initium ſumi à Deus in adiuto-
riuns, quod eſt initium Horarum ſingularum;
ergo eſt hora à Nocturnis diſtincta. Ke-
ſpondeo⸗ nihil obeſſe, ſed initium illud datum
eſſe, ut poſſit ex cauſa dividi Matutinum à Lau-
dibus.
3 Quxritur inter Auctores de Ritibus an
Hymnus, Te Deum laudamus ſit finis Noctur-
norum, an verê initium Laudum -Innoc. III. de
Celebra. Miſſ. cap. Conſilium, videtur ſentire,
quod ad Laudes ſpectet Matutinas. Opinio
communior, Microl. c. 34. & Hug. Spec. Eccl.
c. 3. & ex praxi in nocte Natalis Domini, Hym-
num Te Deum eſſe finem Matutini., Innocen-
tius autem, pro Laudibus Matutinis intelligit
totumm Matutinum ex Nockurnis & Laudibus
conHatum, ut ait Nav. de Orat. Cig. 3. nu. 6.
Quare, ſi dividas à Nocturnis Laudes, hic erit
rituss ut termines Nocturnos cum Oratione
polſt 7 Der m, & cum Benecdicamus Doenine;
abque corsmemorationibus „& ſubmiſla voce
Orationem addas Dominicam, incipias deinde
Laudes à Deus in adjutorium ita Francolinus
part. I.6. 27. n. 15. cum Navar. Ioc. Cit. & ita fit
in Natali Domini.
4 Qrrunt item, An dividenti Laudes à

Nocturnis, præmittendum ſit ante Laudes Pa-
ter noſter cum Ave Maria. Afürwat Navar-
lococit. quia putat eſſe octo Hortas, & Laudes
cſſe diſtinctam horam. Francolinus cap. 25. nu,
Z. licet ſentiat, eſſe tantum ſeptem Horas, con-
ſentit tamen Navarro ob eam Rubricam Bre-

viarii, qua jubentur ea dici ante omnes Horas,

præterquam ad Completorium. Sed hæc ratio
eſt contra ipſum F rancolinum, qui non diſtin-
guit Laudes ut horam ab aliis, non ergo neceſſe-
Et in nocte Nativitatis Domini nihil dicere ju-

bemur, ſed abſolutè Laudes incipimus, ut indi-

cacur in Breviario in proprio loco. Poſſet tamen

reſponderi adhuc, quod hæ Laudes uniuntux

Miſſæ, & ideo libenter ſequor Auctores præ-
dictos. ⸗

5Ordo Laudum patet in ſua Rubrica: ſune
enim pares Veſperis, ex Conc. Bracaren. Diſt.
12. . ultimo, & Agathen. de Canſec. Diſt... con-
venit. in utriſque Pſalmi quinque, Capitulum,
Hymnus, Canticum Evangelicum, Oratio,.
Commemor. Differunt ab aliis Horis minori-
bus in pluralitate precum, quia manè & Veſpe-
tè holocauſtum offerebaturà Judæis, cui ſucceſ-

ſere apud nos holocauſta Matutinarum, Lau-
dum & Veſpertinarum ex Ruper J. 1. c.6. & cum
aliæ minores Horæ ſeptem quaſi partibus con-
ſtent, ut notavimus ex codem Ruper. Sest. 1
cap. 5. aum. 6. Veſperæ & Laudes, addito Can-
tico, conſtat ex partibus octo, quæ ad beatitu-
dinem ſpectant, idem loco cit.
6 Deus in adjutoerium, &c. meminit hoc lo-
co Amal. en Prologo de Ord. Antiph. ſalwi
quinque ex eodem ſunt, ad muniendos quin-
que corpotis ſenſus, Hugo in pec. Eccl. . 5. qui
notat prætereà cos eſſe octo verè, ad ſignifican-
dos octo ordines electorum; ſed dicuntur quin-
que, quia tertius, & quartus ſub una conclulio-

ne terminantur, ad denotandum, ex Amal. de
Ord. Antiph. cap. geminam dilectionem,

Dei & proximi: vel, ex edem lib. Z de Div.
Off capite io. unionem Ecc'eſiæ ex Judæis &
Gentibus: tertius autem eſtin uſu matutino e&
Conſtit. Apoſt. lib. 2. capite éz. ſextus item, ſe-
ptimmus & octavus unam habent concluſionem,
ad ſignificandum, ex Amalac loce cit. capite 2.
Fidem,

ſedho

ſen
nelt
Chian
vuß
Lli
gein
nn.
1D.
nultn
un
uni
4
Dkeni
Uunler
ari

Men.
9
Plunge
tlole
ſe
poree
bem,
ce
Juam
Ult,
Aete
Hebd
Dllre
Abbr
10
pel
n
onn
Ment
Ur
folt
i 1
eNan
em
iu
nan
der

2.

telaudes N
hemat Nunn.
ttas, & Lalder
nus . 27 ,g
mlloras,en.
Aubricun N
Othnes Horu,
. Led we ttc⸗
qui nonclir⸗
olelponcels
inihildcer;⸗
ipimg, ilc⸗
co. Dolleunet
Laudes unuon

F Aultores .

Rubrcu:in

.Dreeren. ON

r. MtH
be, Cyin
licum, Orun⸗
isHors nun⸗
2maneAleſr
nceis lr⸗
kinarun 1
er.,65Kan
panbn 0
Nurrl /
Aes, Altoe
,gur Abernu⸗

memmnthe
Atht Mi
nuniekats
Pe lſt 16
e, Algn

eddicummuge⸗

De

Fidem, ſpem & charitatem unitas, & jumctas er-
ga Deum (inquit cap. 5.) trinum & unum: vel
ugnificant ex eodem lib. 1. de Oſſt. capite o. u-
nionem EFccleſiæ ex Aſia, Africa & Europa ad
divinas laudes, omnis enim Spiritus laudet Do-
miunne, dicitut in eorum fine. Unde factum eſt,
ut hi Pſalmi quotidie dicantur in laudibus, ne-
que unquam omittantur, ex ceodem Amalar.
cap. 2.
7 Dixi, Pſalmos eſſe quinque: nam licet quar-
rus ſit propriè Canticum, abuſivè Pſalmus appel-
latur, & ſuo loco videbimus parum diſterre Can-
ticum à Pſalme.
§ Dicuntur autem ſemper in feſtis iidem 8&
in Feruis Paſchalibus, ex Microl. . 7g. quia reſo-
nant lætitiam & reſurrectionem glorioſam in o-

ctavario eorum numero. In feſtis quoque trium

Lectionum eosdem dici tradit Radulph. Pro-

poſ. I0.

9 Duo ex his mutantur in Dominicis à Se-
ptuageſima uſque ad Dominicam Palmarum in-

cluſivè, vice quorum dicimus Pſalmos Miſere-

re & Conſitemini, ad timorem & ſpem co tem-
pore excitandam: timorem, ob peccata in primo;

ſpem; ex bonitate Dei in altero. Hæc Amal. lib.

de Of. c. ’§. & quia non eſt tempus lætitiæ,
quam exprimunt ii duo Pſalmi, Dominns regna-
vit, & jubilate. Sed dices: Cur deinde dicitur
alter eorum in Prima? Reſpondeo, ne in tota
Hebdomada feriali omittatur Plalmus ullus de
Pſalterio: alter autem locum habet in Nocturno
Sabbati, & hæc ad litteram.
10 In feriali Officio per annum primus Pfſal-
mus eſt pœnitentialis, Maſerere, quia dies feria-
les ſunt pœnitentiæ, inquit Plugo 2. de Oſſ. c. /9.
ſecundus variatur, ut expleatur Pſalterium; ſed
in qualibet Feria reperies in ſecundo Plalmo
mentionermfieri matutini temporis, ut videan-

tur magis proprii ad rem ; & ideò co loco ſumt
poſiti, ut notat Amalarnis de Ordine Antiphenæ-

rii capite y. nam dicimus in Feria ſecunda, Manè
ewaudies vovem meam; Feria tertia. Eneitte lu-

cem tuam; Feria quartta⸗ Exieus Matatini; Fe-

ria quinta, Manè ſicut herba, & Repleti ſumns
mane; Ferila ſexta, Auditam fac mihi mane; Sab-
bato, Ad annuntiandum mane miſericordiam
Tom. II.

Prima. 41

tuam; ſed præteteà titulus hujus Pſalmi eſt,
die Sabbhatti.
II Cantica verò fuêre diſtributa per Hebdo-
madatn, ita ut in Dominicis & Feſtis T'ium pue-
rorum, quod eſt nobilius, cantaretur; in Sabbate
Canticam Moyſis in fine vitæ ab eodem compo-
ſitum, & prope Terram promiſſionis, id eſt.
quietis ſignificatæ in Sabbato, qua de re Beda l.
2. tract. in Lucan. Alia Cantica non ſine myſte-
riis fuère aliis diebus aſſignata; ſatis tamen ad li-
bitum ca, Durando explicante l. y. c. . deſum-
pta ad verbum explicatione ab Amalar. lib. de
Off. e. 12. & ſeq. Certè illud Feriæ ſextæ, ubi le-
gitur, Cornua in manibus éus, de Cruce intelligi-
tur, & quadrat Feriæ ſextæ, ex Gemma lib. 2. G.
73. Plura de Canticis ſect. ſeq.
12 De Antiphonis, Capitulo, Hymno, Verſun
Antiph. Cantici, Cantico & Orat. infra ſuis locis.
Hymni non meminit Amalar. meminit Hugo iæ
Spec. Eccl. c. 3. ad excitandam mentem pro in-
telligentia proximi Cantici Evangelici, inquit
idem lib. 2. de Off c. . Verſus dicitur ante Can-
ticum, ut magis attenti ſimus ad verba Cantici
Amalar. I. 4. 6. 4 †. vVel ut excitemur ad creden-
dũ ea, quæ promittuntur in Cantico, Dur.l.c-.
13 Cur autem primo loco Cantieum Benedi-
Rus in Officio dicitur, cùm non fuerit in Evan-
gelio Canticum primum? An quia aVeſperis in-
choatur Officium, in quibus primum cantatur
Canticum? An quia, ut ait Durand. loc. cit. Za-
charias loquitur cum Joanne, qui eſt aurora an-
te Chriſtum Solem? & in aurora quidem laudes
dicuntur magis congruè. An quia de lumine fit
mentio, IUluminare hie, &. quod eſt Matutinæ
horæ proprium?: De Oratione poſt Canticum
omnes meminère Authores. De Precibus, Suf.
fragiis, fine, Antiphonis finalibus in ſuis Capiti-
bus ſect. ſeq. oum reliquis agemus.

De Prima.
CAPUT III.

1 kRimæ Vocabulum ad rem noſtram uſur-
patur in regula ſancti Benedicti ax. s.
& in Conc. Cabilonenſi II. Res ipſa eſt anti-
quior, tempore Caſſiani expreſsè Cœta, de
qus

42
qua ipſe lib. 3. Liftit. menaſt. capite 4. cujus ve-
ſtigium potius, quam res ipſa tota videtur habe-
ri apud Arhanaſium libro de Virginit. Sol, inquit,
exoriens videat librum in manu tua, id eſt Pſal-
terium; & loquitur de prece poſt laudes, quæ
ante Solis ortum complebantur. Volunt, S Cle-
meuntem loqui de Prima, cum ait lib. 9. Couſtit.
c. 34. Precationes facite mane, Turrianus ibi,
& Durand. I. 3. de Kitib. &. 3. & Suar. lib. 4. de
Horis Can. cap. . num. S. Negant Radulphus
Propoſit. z: qui expreſsè docet Primam & Com-
pletorium non ante Caſſianum fuiſſe, & Fran-
colinus i. par. cap. 14. n. é.
2 Quidquid ſit de origine, affines horæ ſunt
Prima & Completorium, ſicuti Laudes & V eſpe-
ræ am utrobique Confeſſio, Quatuor Pſalmi,
Hymnus, Capitulum & Reſponſorium immo-
biliter dicuntur: Canticum quoque Simeonis eſt
immobile, cui reſpondet Symbolum ſancti A-
thanaſi in Dominicis immobile. Quæ omnia a-
pta ſunt initio diei & noctis, ut armemur contra
hoſles diurnos & nocturnos, ex Radulph. loc. cit.
Præclarè Ambrofius Serm 13. & in Hexam. Iibe.
J.·c&ρ⁵. 2, de avibus loquensait: Quis ſenſum ho-
minis gerens, non erubeſcat fine Plalmorum ce-
lebritate diem claudere & adoriri; cum etiam a-
ves ſuavi modulatione & dulci carmine ortus
dicrum ac noctium proſequantur?: Hæc de Pri-
ma & Completorio ſimul.
3 Poſt Ortum Solis Prima congruentiùs re-
citatur; tùm ex origine a pud Caſſianum expreſ-
8&; tüm ex Hymno, Zam lucis orts ſidere; tům
ex auctoribus pluribus citatis à Francol.«. v.n.14.
Primnò, ut ſicut ovibus, quæ noctu cuſtodiuntur
in ovilibus incluſæ, mane ad paſcua exeuntibus
adeſt opilio, qui eas dirigat, ducat, defendat à
lupis; ita nobis primo diluculo ſurgentibus, So-
le oriente, adſit Dominus verus Paſtor, Amalar.
lib. 9. cap. 2. Deinde, ut ipſo Solis ortu Solem ju-
ſtitiæ nobis orientem poſtulemus, Raban. 2. Ja-
Mit. cap. 3. Denique ex Rupert. libroz. capite 3.
de Divin Offc. prima hora diei quærendum pri-
mum eſt regnum Dei; & primæ cogitationes
Clericorum, tanquam quædam lucis primitiæ,
Deo ſunt offerendæ.
4 Ordo Primæ patet in Rubricis. Apud Scri-

Comment. in Rubr. Breviarii Sect. IV. Cap. 3.

ptores de divinis Officiis ſola mentio fit ante
omnes Horas de Oratione Dominica, de qua e-
tiam Brev. M. S. antiquiſl. de Symbolo quoque
Apoſtolorum apud Polyd. Virgil. de luvent rer.

lib.6. c. 2. Inicium à Deus in adiutorium, habetur

ex Amal. lib.z. cap. 2. cum Gleria Fatri. de Hym-
no Amalar. non meminit, ſed Hugo meminit in
Sec. Eccl. c. 3. Antiphonam nemo notat niſi Ra-
dqulph. Prop. 17. qui unam & ſolam Antiphonam
ſingulis Horis tribuit.

5 Pſalmi in Dominicis quatuor, Gemma. an.

lib. 2. cap. S. in feriis totidem, ex Durando lib. .
Kat. cap. 7. Additi ſunt alii, qui ſecundo loco po-

nuntur; qui iidem dicebantur omnes ante Pium

V. in Dominicis, ex Brev. M. S & impreſſis: nunc
diſtributi ſunt ꝑper ferias tanquam Pfalmi olim
aſſignati Primæ: tum verò etiam ne de Pſalterio

quidpiam ſuperſit. Et in Dominica quidem dici-
tur Pſalmus Confitemini, quia in eo habetur ver-
ſus, qui eſt de Reſurrectione Domini, quam

ſignificat dies Dominiea: Hec dies, quam fe-
eit Dominus, & c. Pſalmus aſſignatus feriæ 2.
habert pro titulo, Prima Sabbati, quare & con-
venit dici ſallem propè Dominieam. Fortè eti-
am Pfſalmus feriæ 5. datus eſt, in quo agitur de
menſa, refectione, paſcuis; quia ſignifcant
Euchariſtiam ferià F. inſtitutam. Pſalmus autem
feriæ 6. totus eſt de paſſione Domini. Cum au-
tem nullus ſuperſit Pſalmus, qui afſignari queat
Sabbato, in quo etiam ſæpius fit de B. Virgine,
ideò Sabbato quatuor Plalmi nunquam dicun-
tur. Quaternarius hic Plalmorum numerus de-
notat, quòd in quatuor mundi partibus doctri-
na quatuor Evangeliſtarum laudatur, Dur. loco
cit. Unde ſtatim
6 Subditur Symbolum S. Athanaſii, quia do-
ctrinæ Evangelicæ, quam ſignificant quatuor
Pſalmi, fundamentum eſt Fides, dem loc:cit. qui

& addit, initio diei ideò recitari, quia fides eſt
initium ſalutis. Plura de hoc Symbolo ſunt in

proprio capite.
7 Verùm in Feſtis Pſalmi tres dicuntur tan-
tum, Radulph. prep. /o. uti etiam toto tempore

Paſchali, ob temporis, inquit, jucunditatem, quæ

laborem multa canendi excludit. Amal. autem
l.a: 6. 2. tres ideò dici putat, quia pro tribus ho-
ris

ll.
X
nurr
ll
ſllas;
x
udhr
goole
ELet
luni
zcil
Deur.
Kcurt
ndi⸗
tn.
8D
Pele
Catee⸗
Dlil
Ulnit:.
Khhon
ſobeia
Cunre

10 ˙

I &
91
lenz.
al

d

R 6 Mal

nld,
bn.
te
un

endio ſ At
lne gur.
nbolo Gr
4 lmeit,n,
rium, uhel
atr. elh

gotmemintu

Dnotatmiihe
nAnnipharn

t, Gemninnd,

Dorandolt,

Cnndoloooft
Vnesamtein
mprekls ume
n Malmi chn
nedelhlie
cagpicene⸗
eo hubetuſe-.
Domini, gun
lier, ſan ⸗
nunsu!
, guare eac⸗
cam. Poltt
ne ginck
Gi lguten
Phlmnusamen
imini. Cuni-
aſbgnangrt
tde .Vugre
nquamn dar
mnnmmelpi
puthigtich
irur, D

Gnili guic⸗
ifcaot Jun
Mn leiih
nbole lnnn

es Gcuntartn-

mtototenme
undletend
Amal anm

bosbhe⸗
onihoh
e

De Horn, Tertia, Sexta é6“ Nona. D

ris à Prima ad Tertiam, laudandus eft Deus tri-
axus, & atmandi ſumus contra tres hoſtes. Hugo

in Spec. é. 3. quinquenarium numerum in tri-
bus Pſalmis obſervat, ad muniendos quinque
ſenſus; Gemma lib. 2. 6. 5. ad quinque partitam
per Chriſti Vulnera paſſionem initio diei reco-
lendam. Explicat Durandus Hugonem loc. ut.
quod dividunturx duo Pſalmi Beas inezzacalats,
& Retribue, in quatuor octonarios, qui ſunt ve-
luti quatuor Pſalmi; & in Hebræo textu apparet
hæc in quatuor partes diſtinctio. Prumus Pſalmus
Deus in nomine tuo, &c. dicitur pro toto itinere
& curſu diei contra hoſtes aptiſſimus, & Pſal-
mus, Beati immaculati, plenus eſt morali in-

ſtructione. Hæc fuſius Amalar. de Ordin. An-

tiphon. c.6.
8 De Capitulo, quod Amalarius omittit ſeri-
bere, ſcribit Hugo lib. 2. 6. I. & Lectionem vo-
cat: de Reſponſorio brevi, de quo idem Hugo,
nihil Amalarius: de Oratione, cujus Hugo me-
minit: de precibus, quas Amalar. innuit: de Con-

feſſione, de qua Gemma lib. 2. 6. 64. de Marty-

rologio, de quo Gemma lib. 2. . yöé. de Pretioſa
cum reliquis uſque ad ſiuem, de quibus Hugo⸗.
de Offc. cap. 2 & Radulph. Propoſ-14. diſtincti-
us & plenius ſectione ſequenti diſſeremus.
9 Illud hoc loco notandum eſt, Orationem
illam; Sazéta Waäariz, O omnes Sauncti „Gec. eſſe
antiquiſſimam, & in Ordine Romanolegi: ter
quoque dici, Deus in adljutorium, ut præſentia
& præterita deleamus, & futura peccata cavea-
mus, Hugo loc. cit. vel ut armemur contra dia-
bolurm, mundum & carnem in nomine Trinita-
tis, Duraud. lib. y. c. . Nullum tamen ad hæc
verba Deus in adjntorium, formatur Crucis
ſignum. .
Capitulo Nonæ ſæpius concluditur; quia præ-
dicta, quæ extra Primam exiſtimantur eſle, di-
cuntur à Regulartbus in Capitulo, cx Gemma
lib. 2. Cap. 55. & ad Lectionemcommunem poſt
Horam primam conven cbant Monachi cx A-
malar. de Ordine Antiph. cap. 7. Vice cujus legi-
tur hodie & hoc nomine vocatur in Breviario]
Lectio brevis; idem Amalarius lib. z4. de Ofc.
cap. 3. putavit, additam fiuille in fine Lectionem

10 Abſolutio item Capituli cum Lectione &

hanc brevem pro Capitule, quod poſt Pſalmos
Primæ non legebant antiqui.
1II Sed cur, quando ectio brevis non habe-
tur propria: ſumenda eſt de Capitulo Nonæ: An,
quia Capitulum Nonæ in Feſtis ſolet eſſe finis E-
piſtolæ, quæ legitur in Miſſa ? ut ſcilicet finis E-
piſtolæ finem imponat primæ horæ.
12 Denique Prima & Completorium non va-
riantur ſicut aliæ horæ, in quibus Capitula, Re-
ſponſe Oria, Verſus, Oratio variantur; quia princi-
pium & finis operum noſtrorum firmiter ſunt
tribuenda Deo, ait Hugo lib. 2. de Off &.1.

De Hoöorir, Tertia, Sexta, &
Nona.
CAPUT IV.

PHE tres horæ notiſſimæ fuerunt Apoſto-
lorum tempore ad preces Deo funden-
das, ut ſupra docuimus Sect. 1. cap. 2. num. I. pag.
2. inſigniores erant in rebus humanis, ait Ter-
tull. in lib. de Iejunio, & ſolemniores in oratio-
mbus divinis; quod ibidem confirmat exemplo
tum Danielis, qui ter orabat in die: tum Apoſto-
lorum, ut & nos loco citato diximus.
2 Præter eas, quas loco citato attulimus, rati-
ones myſticas de his tribus Horis, poſſumus ad-
dere, quod horà Tertia datus fuit Spiritus ſan-
ctus, quem & nos petimus in Hymno ad Terxti-
am; lex nova data eſt Apoſtolis, de qua nos dici-
mus Legem pone mile, Domine, & . Hæc Du-
rand. lib. 5. cCap. 6. horàâ Sexta Deus viſus eſt A-
brahæ in Valle Mambre; Joſeph cum ſuis fratri-
bus pranſus eſt; Ruth Moabitis excepta eſt à
Booz; cum Samaritana Chriſtus ſermonem ha-
buit. Hæc Anaſtaſias Sinaita lib. Comim. in Hexa-
em. . horà Nen« Cornelius Angelum vidit,
Acl. 10. .
3 Ordo trium horarum minorum habetur in
Rubricis, ille idem, qui legitur apud Hugonem
in Spec. Eccleſ. cap. z. in quo ex Amalar. lib. . de
Ofhc cap. 3. impletur illud Apoſteli ad Epheſi-
Os: In Plalmis, Hymnis & Canticis quæ Can-
tica exponit ille eſſe Reſponſoria brevia] can-
tantes, &c. Pſalmi verò tres, inquit idem, pro-
tegunt nos in tribus horis ſequentibus: nam
F 2 quæ.

4

44
quælibet ex his tribus horis tres continet tern-
poris horas, ut patet; imò, ut idem ait c. . ibi-
Aemz in Pruna- Tertia, Sexta, & Nona duode-
cim canimus Pſalmos in Feſtis] pro numere
duodecim horarum dici, ut Deo præſentes ſi-
mus in omnibus horis.
4 Addit Hugo locs cit. in Pſalmis opera de-
notari, quia Pſalterium manu ſonatur; in anti-
phona, quæ eſt reciproca, charitatem gemi-
nam: & conjungitur Pſalmis, quia ſine chari-
tate nulla ſunt & nullius meriti opera noſtra:
Capitulum autem eſſe exhortationem boni o-
peris; Reſponſorium breve novum Dp bo-
num ſignificare: in Verſu ad Deum fructum
boni operis contineri: & his poſitis, Oratio,

ſEen Colleéta in fine rectè concludit horam.

De Veſperis.
C APUT V.

1 Hſperæ à ſidere, quod Veſper nominatur,
. & decidente Sole oritur, inquit Iſido-
rus lib. I. de Off. c. 20. ſed ex Janſenio in Concor-
dia cap. y. latius patet vocabulum: ſignificat
enim tempus tum amte Solis occaſum, ut Math.
1I41. Veſpere facto actum eſt de ſatiandis quin-
que millibus; tum poſt occaſum Solis, ut ibid.
additur: Veſpere autem facto ſolus erat ibi.

Lucernarium dicebatur ab Hier. in Epiſt. ad

Læaætae; & Lucernaris hora à Cafhano lib. 3.
de Can. c. 3. eòà quod dum lucernæ accende-
rentur, preces veſpertinæ perſolvi ſolebant,
ait Azor lib. o. c. 2. 4. o. Duodecimam appel-
lat Concilium Turonenſe II. can. /9. quia ulti-
ma diei hora recitabantur. Durand. de Nit. l. 3.
e. 11. aſferit, Eceleſiam conſtituiſſe, ut poſt No-
nam decantarentur, quo plures de populo adeſ-
ſe poſſent. Puto ergo, quod tardius quàm nunc
cgantaretur Nona.
2 Certè à primis Veſperis inchoatur feſtum,
quod fortè à Davide deduci poteſt; Eæſpere, in-
quit, mand, & meridie narrabo &c. Pſalmo 7zg.
docet Amalar. de Ordine Antiphon. cap. 76. de-
ductum ab Hebræis, quibus dictum eſt- Fefta
veftra eelebrxabitis à veſpera nſque ad veſpe-
ram. Et verè magnitudo feſti exigit, ut prius

R — J

Comment. in Rubr. Brev. Jelt. W. Cap. 5.

incipiat, hoc eſt à Veſperis pridianis; & tar-
dius terminetur, id eſt uſque ad Completorium
diei feſti, c. 2. de Ferin, in princ. Radulp. au-
tem Prop. ö. aſſignat hunc ritum primarum
Veſperarum Dominicis, & quibuſcumque fe-
ſtis novem Lectionuum.
3 Primæ Veſperæ nobiliores ſunt ſecundis,
teſte Amalar. loc. cit. quod & hodie in Cappella
Papali obſervatur, quæ non habet ſecundas ve-
