Gi234d_qt-1_2-2
author: Gavanti, Bartolommeo

õä

N1245 11755284 021

UIIIIIIIIAIIIIUIIIIn

TIHFESAHRuIS
SACRORCM RITCUIIM.

EDO

COMMENTARIA
JN KVUB KCO 1₰½

BREVIARII ROMXANI
Clementis VIII. & Urbani VIII.

Authoritate recogniti.
Authore Adm. Reverendo P. D.

BARTHOLOMSEZO GAVANTO

Mediol. Præpoſito Provinciali Romano, Congregat.
Clericorum Regularium S. Pauli, & S. Romanæ Kituum
Congregationis Conſukorc.

IN 9U BVS ORICO COIUSAOVE RITVS
Cauſa hiſtorica, vel myſticæ, ex Maſorum ingenio, Theoria,
Praxis, Obligatio, & exquiſitus Eſus, additis opportunè omnibus
S. Kitnum Congregationiss Decretis, quam brevifime explicantar.
EDITIO NOVISSIMA AB AUTHORE RECOGNITA
ð variis in locis locupletata, & ab innumeris meadis ſumm
diligentià expurgata.
Appendices dabit Pagina ſequens: cum quatuor Indicibus:
I. Sectionum & Capitum: II. Authorum. III. Decretoraw,
I. Rerum & Verborum.

TOMIS SECUNDIS.

——

COLONI AGKRIPPFPIN AA,
Sumptibus FRANCISCI METTERNICH Bibliopolæ.
ANNO M. D. CC. V.
Cum Gratia & Privilegio Saere Cæſareæg Majeftatis ſpeciali.

APPENDICES

Mο§ρà nomina dubiæ pronuntiationis ordine
TJ alphabetico collecta.

Ordo perpetuus Officij divini recitandi
Concordia Martyrologii Romani cum Breviar. Rom.

Vita & res geſtæ §. Pauli Apoſtoli.

Qudd S. Bartholomæus Apoſtolus ſit idem ac Nathanal.

Girs
76°7

Cor

Elan
Ludo

Jonn. Bapti

Michelh

Partholom⸗

A
1
ortunatut
Nicohaus
Hieronym
HIhron R.
KKitunn
robusyn
Danholome
Teremins
Luc Wae
Prorun.

—
50
ment.
ſcienter

1 n ut/

De. Aa

—

ni

—

lyr

ine

,

hanadh

INDEX EORIIM,
Quorum operà recognitum fuit Breviarium Romanum Pii V.

Zuſſs Clementis EIII.
Eſar Baronius, Silvius Antonianus. Kobertus Bellarminus, S. R. E. Cardin.

WLudovicus de Torres Archiepil. Montis-Regalis, poſtea Cardinalis

Joan. Baptiſta Bandinus Canon. S, Petri de Urbe Secretacius.

Michael Ghislerias Clericus Regularis.

Bartholomæus Gavantus Mediol. Congreg. Cler, Regul. S, Pauk.
uſſu Vrbani VIIIe
Aoyi, Cajſetanus S. R. E. Card. Præſes.
& Tegrimus Tegrimius Epiſcop. Aſſiſienſis S. Rituum Congregat. Secretarius.
Fortunatus Scacchus Apoſt. Sacrarii Præfectus.
Nicolaus Riccardius S. Palatii Magiſter, & S. Rituum Congregationis Conſultor.
Hieronymus Lanuvius, utriuſque Signaturæ Referendariunus
Hilarion Rancatus Mediol. Abbas S. Crucis in Jeruſ. S. lnquiſit Conſultox & Qualificator, &
8. Rituum Congreg. Conſultor.
Jacobus Yulponius Congregationis Oratorii S. Philippi Nerii.
Bartholomæus Gavantus S. Rituum Congreg. Conſultor.
Terentius Alciatus Mediolanenſis Societatis eſu, S. Rituum Congreg. Conſultor.
Lucas Wadingus Ordinis Min. Hiſtoricus, S. Officii Qugliſicator, & S. Congregat. Indicis Li-
brorum.

—.,.—

DON JUILIuS CAVALCANUS CONGRIG.
Clericor. Reg. S. Pauli Præpoſitus Generalis.

C* Opus R. P. D. Burtholomai Gavanti Vißtatoris Generalis noſtræ Cong. cui titulus eſt, Com-
mentaria in Rubricas Miſſalis, & Breviarii Romani, duo eiuſden, Congregationis eruditi, ac
ſapientes Viri recognoverint, atque in lucem dari poſſe probaverint, poteſtatem facimus, nt in pu-
blicam atilitatem typis mandetur, ſi & is, quibus id competit, ita placuerit. In quorum fidem, Gc.
Dat. Mediolani in Collegio noſtro S. peſt. Pauli, & B arnabæ, die 24. Julii 1627.
D. Julius Cavalcanus Præpoſitus Generalis.

—

Iinprimatur, ſi videbitur Reverendiſſimo P. Mag. Sac. Pal. Apoſt.

₰

A Epiſcopus Bellicaſtren. Viceſg.

Inprimatur.

Fr. Nicolaus Riccardus Sacri Pal. Apeſt. Mag. Ord. Præd-
2 AD

—

FSrETSr e n Ag S W, e E, , e BeS: SN SSE ;
W r AA F.a F: a *

X s: K as s *
— A D
CANDIDUIM LECTOREM.
ARaewiarn Romant Leges & Rubricas, neminem adbuc 61
legi, quipleno explicaverit: nonnullas attigit in ſuo Cæ- 1
rimoniali Hiſpano Petrus Rutz,; ſed carum aliquot in
prima recognitione Breviarti merito mutatis, redänus eſt feré I Rm
inutilis ejus dem laudabiliz labor antiquiores alii, gui de Horis 1 Deſan
Canonicis ſoripſerunt, quam pauciſſimas ſaent berſecuti; earum dn
formam cum Gauſis myſticiz indicarunt; pratered nihil. Pluri- 4 1 44
maæ polt Concilium Tridentinum addita futrint Kubricæ, Juua Een
Commentari egent, & Notis. Poſt horun Commentariorum n
Editionem primam, ſeripſit in easdem Breviarii Rubricas W Penen
Thomas Alvarez, Luſitanus non contemnendum Opuſcilum; Neam
in quo tamen abundat ille ſapins in ſenſit ſito prater legitimum 1 kn
Rubricarum ſenſum, quem in Urbana Breviarii recoznitione 1beloo
diligentias examinaveére Delegatt; & ſuts locis ſignifcabo. Iaq;, Mr
collegi in hoc altero lolumine Rubricas omnes, quæ ad Horas nde
Canonicas attinent; demonſtrata, ut in priori Volumine, cu- 81C7
jusque ritus Origine, Cauſa, Obligatione, Praxi é; Uſu pro. ky.
Prio, de Matorum auctorittate: Decretisque ſacræ Rituum Con- Een D
gregationis ritè & opportun additis: diverſa tamen methodod 1 D
ſuperiori Volumine; non textui Rubricarum mordicus inharens; U dehlee
ſed ea omnia, qua ad Breviarium attinere, ſeu in Breviario 1 Cue
contineri videbantur, in decem Seckiones, 6s& centum Capita di- C
videns; quibus non modö anierſa. Eccleſiæ, cui labor meus de- ec
ſervire potiſſimum debet, verum otiam particularibus Eccleſcis, nl
in in, qua earum ſunt propria, fiat abunde ſatis. Moneo Lecto- 1 Necde
rem, quod pro dignoſcenda horum qitoque Ritaum antiquita- 1 deni
te, recurrendum erit ad primos prioris Voluminis Indices Mim
proprios autem Aabunt Indices Pproximaæ &g ultimæ, quas ſequun- 1 Nd
tur paginaæ; Vale, & Auctorem ſalutis ora pro ſalute auktoris. Iey

INDEX MeO

3
D

M.

Ac
0 4
fuot
Hon
larun
Plur.
1,gu
oru
Gra
mu
jone
.lg
Horat
,(.
r.
1CN.
ohs
in,
Ni, i
4.
urdr.
. in
lki.
uts⸗
er
unr.
erie

EX

Bre e e2 63 E 3e ee 6 32 K Ge
— EEEE

SECTIONM
TOMI.

8 ECTIOPRIMA.

De Horis Canonicis in genere.

Cap. I. E nomine Officii & Horarum Ca-
nohicarum. .
II. De origine Officii divini. 2

III. De par tibus divini Officii, & Horarnm Ca-

nonicarum. ibid.
IV. De obligatione Officii divini. 3
V. De defectibus in Ofhcio divino contin-
gentibus. ibid.
Tit. I. De omiſſione. 4
2. De mutatione Ofhcii divini. J
3. De intentione Ofpeii divmi. 6
4. De attentione Ofhcii divini. ibid.
5. De prolatione Ofhicii divini. 7
6. De tempore Ofhicii divini. abid.
7. De loco Ocii divini. 5„
8. De ordine Ofhcii divini. ebid.
9. De interruptione Ofſicii divini. 9

Cap. VI. De pœnis circa Officium divinum. :/6
SECTIO SECUNLDA.
De Praæludiis Breviarii Komani.

Cap. I. E tirulo Breviarii Romani. 11
I.. De Bulla Pii V. & de uſu Brevia-
ri Romani. ibid.
III. De Bullis Clementis VIII. & Urbani VIII. 1

IV. De Computo Eccleſiaſtico, ibid.
V. De Calendario. „
SSEC(ſIIOTERTI A
De KRubricis.
Cap. I. E Rubricis generalibus Horarum
Canonitxarum. „
I. De duplici Ofncio. 16
III. De Semidaplici. 727
IV. De Simplici. 15
V. De Dominica. ibid.
VI. De Feria. 27
VII. De Vigilia. ibid.
VIII. De Octava. 22

Srede 3 g eg g ege gr ze gtzeis

d e eee eee

ET CAPITUM

S8 ECIND I.

IX. De Concurrentia Ofhcii. 26
X. De Occurrentia Officii divini, ſeu de Trans-
latione Feſtorum. 25
XI. De Commemorationibus. 30

XII. De Patrono loci, & Titulo Ecclefiæ. 34
Decretum ſuper electione Sanétorum in
Patronos, à S. Rituum Congreg. de
ordine S. D. N. Urbani VIII. emana-
tum die 2. Martii, 1650. 5

S$ECaTI O QLHARTA.
De proprio ritu ſingularum Hora-
rum Canonicarum.

Cap. I. E Matut ino. 535
II. De Laudibus. 40
III. De Prima. 71
IV. De Horis, Tertia, Sexta & Nona. 43
V. De Velſpecris. 44
VI. De Completorio. 4

SECTIO QUINT A.

De partium, boc eſt, Horarum partibus.

Cap. I. E Oratione Dominica 47
II. De Salutatione Angelica. 45
III. De Symbolo Apoſtolorum. 49
IV. De initio Horarum. 70
V. De Invitatorio. 71
VI. De Hymnis. ibid.
VII. De Amtiphonis. 37
VIII. De Pfalmis. 75
IX. De Canticis. 65
X. De Verlſibus. 62
XI. DeAbſolutionibus & Benedictionibus. 69
XII. De Lectionibus. 63
XIII. De Reſponſoriis. 65
XIV. De Reſponſoriis brevibus Horarum. 70
XV. De Capitulis. ibid.

XVI. De Oratione. 72
XVII. De Precibus & Confeſſione.
XVIII. De Commemorationibus & Suffragiis
Sanctorum communibus. 72½
X3 XK. De

Index Sectionum 6 Capitum.

XIX. De Hymno 7 Deum. 77
XX. De Symbolo S. Athanaſii. 75
XXI. De Martyrologio. bid.
XXII. De fine Oſſicii & Antiphonis finalibus B.

Mariæ. 50
S E C T I O SEXTIA
De Proprio de Tempore.
Cap. I. E Adventu. 52
I. De Antiphonis majoribus Ad-
ventũs. 54
III. De Dominica quarta Adventũs. Ss
IV. De Vigilia Nativitatis Domini. ibid.
V. De Natali Domini. 5é6
VI. De PFeſtis infrà Octavam Nativitatis Do-
mini. V 57
VII. De Epiphania Domini. 55
VIII. De Dominica poſt Octav. Epiphaniæ. 90
NX. De Septuageſima & Dominicis ſeqq. 97
X. De Peria quarta Cinerum. 92
XI. De Dominicis Quadrageſimęæ. sbid.
XII. De Dominica Paſſionis. 935
XIII. De Dominica Palmarum & Hebdoma-
da rajore. 94
XIV. De Paſchate & ejusdem Octava. 97
XV. De Tempore Palchali. 95⁵
XVI. De Litaniis majoribus & minoribus. 99
XVII. De Feſto Aſcenſionis Domini. ibid.
XVIII. De Pentecoſte. 100
XIX. De Dominica Trinitatis. 107
XX. De Feſto Corporis Chriſti. 102

XXI. De Dominicis poſt Pentecoſten. ibid.
S E CTIO SEPDTIMA

De Proprio Santtorum.
Cap.I. D' Vigilus, Feſtis & Octavis Sancto-
V rum. J0
II. De Feſtis Sanctorum menſe Dec. 1706
II. De Feſtis Sanctorum menſe Jag. 705
De Feſtis Sanctorum menſe Febr. 10

IV.
V. De Feſtis Sanctorum menſe Mart. 12
VI. De Feſtis Sanctorum menſe Aprili. u3
VII. De Feſtis Sanctorum menſe Majo. 14
VIII. De Feſtis Sanctorum menſe Junio. 17
IX. De Feſtis Sanctorum menſe Julio. 126
X. De Feſtis Sanctorum menſe Aug. 1ze

XI. De Feſtis Sanctorum menſe Sept. 125
XII. De Feſtis Sanctorum menſe Octob. 130
XIII. De Feſtis Sanctorum menſe Nov. 1s

SECTIO OCTAVA

De Communi Sanbtoram.
Cap. I. E Communi Apoſtolorum. 13
II. De Communi Martyrum. 129
IIf. De Lommuni Confeſſorum. 141

IV. De Communi Virginum & non Virgi⸗
V. De Communi Dedicationis Eccleſiæ. 142

VI. De Ofſcio B. Mariæ in Sabbato. 144
S E CIIONONA
De Appendicibus Breviarii.
Cap.lI. E Ofſcio parvo B. Virginis Mariæ.

145.

II. De Officio Defunctorum. 147
III. De Plalmis Gradualibus. 2
IV. De bPſalmis Pœnitentialibus. v35
V. De Ordine Commendationis animæ. 15/
VI. De Benedifstione menſæ & Itinerario

Clericorum. 56
SsS E C TI O DECIMA

De Caærimoniis ad Ebras Canoni-

cas adbibendis.
Cap. I. 2 Cærimoniis in privata Horarũ

Canonicarum recitatione. 114
I. De Cærimoniis Horarum Canonicarum
in Choro recitandarum. Iy
III. De Cærimoniis Horarum Canonicarum
in Choro ſolemnius recitandarum. 760
Notula Verborum in Breviario producendo-
rum, vel corripiendorum. 16
Martyrologii nomina dubiæ pronuntiationis
ordine Alphabetico. 165
Ordo perpetuus recitandi divini Officii. 7
Concordia Martyrologii Romani cum Brevia-
rio Romano. 264
Placitum Hieronymi Onuphrii de Horis Cano-
nicis: An mutatio Ofſicii fit lethalis, aut ve-
nialis. 266
De S. Paulo Apoſtolo Hiſtoria. 276
De S. Bartholomæo Apoſtolo quæſtio, An ſit
idem, qui Nathanael. 2754
INDEX

00,
N
rutire,1
lent ree
iitu, heett
(or.

(leni

eis e
Uyluneede
letmn,
4 Norem
eße
ſepſcchen
uſpler ſen
Nl
dial
nnte,
operih
4. .
7 N

dee n

Od
Nor i

4

rum.
Um.
.4
Ecclehe,4
blo. ie
N4
ris.

giniſMrn

1
nisadime,
& liineuin

IM4

mndr⸗

inri iun
citnione
Canohlemn
n. 1
Canonim
Tanaumne
grocker
1
Onuntimuus
16
0ei.
cum been
6
Horsr
etlaligaut
4

rſtio 1. 1
N

—

1602.

DE

CRETORVM

SACRÆ RITuIUIM CONGREGATIONIS,
ad Breviarii Romani perfectiorem uſum,
ordine temporum ſervato.

1 Onſecraton Eccleſiæ poteſt in altu
conſecrationis ſtatuere aliam diem
pro anniverſeria ejuſdem conſe-
tratione, I9. Febr. 1585. pag. 1 43. n. 4.
2 Qui ſunt de gremio alicujus Eccleſiæ,
debent recitare Officium quod in choro di-
eitun, lieet merentur alibi, 8. Septemb.
. „. f.
3 Clerici, licet adferipti alicui Eccleſiæ,
non tamen obligati Chors, non tenentur
Ofßcia recitare, quæ in Choro propria di-
cuntun eadem die. ibid. n. 5.
4 De Sanlto, ecujus Reliquia inſignis
babetur, fieri poteſt Ooffcium Daplex;
23. Novemb. 1602. pag. 17. n. 10.
5Veſperæ Defuncétoram pro prima die
menſis dicuntur poſt Veſperas; etiam De
minicaæ ſeu Feſti; ſiaccidat. 23 Maji 1602.
JYI. Z. 154
6 Pſalmi Eraduales & Pænitentiales
dicnntur licitè: ubi eſt conſuetudo, pridie
Veſperi Fer. 4. & 6. 2. Auguſti 160;.
I5. n. 6.
7 Non eſt relinquendum Officium bre-

viarii pro Oſfcio devotionis, 29. No.
vemb. 1603. pag. 5I. n. 1.
8 Dedicationis Feſtum extra actum e.
juſdem non poteſt mutari ab Epiſcopa: 16.
Oct. 1604. I437. n. 4.
9 Si accidat Dedicatio in Nativitate
B. Virginis, fiat de ea, Miſſæ duæ cantenturn;
& infra Ocz. fiat de digniori, eedé die ibid.
10 Epiſcopus Regularis debet recitare
Officium juxta ritum ſuæ Diæceſis, nen
Regula. II. Junii 1605. yag. J. n. 2.
11 Cappellani Epiſcopi ſe conformare

debent cum eo, eodem die. ibid. n. 3.
12 Feſtum fatroni loci eelebratur ſine
Octa va à Regularibus. ibid. n. 6.

1 Non poteſt Epiſcopus extendere Of-

ficium a civitate ad Diæceſim. 16. Januarii

1607. pag. . n. 11.
14 Officium par vum B. Virginis debet
dici etiam in Dominicis, ſi aderat conſue-
zudo. 2. Sept. 1607. pag. 146. nu. 6, etiam
mutato Breviario, 2. Jan 1627. ibid.
15 AMMatatinum Defunctorum in die
Commemorationis omnium ſideliunm De-
functo-

Index Decretorum.

funtterum recitandam eſt manb. 1. Sept.
1607. IFI. n. 16. & 13 ⁶.
16 Feſtum S. Caroli in Provincia Me.-
diolanenſi celebrari poteft riiu Duplici. 20.
Novemb 1610. ibid. 4:
17 Feſtum & Officium S. Conradi Pla-
centiæ, & Nettinæ in Sicilia conceſſa ſunt
die 19 Mali 16 14. & Ordini ſanctt Fran-
ciſci, I3. Sept. 1625.— Irr
1S Nomine Feſti intelligitur etiam Do-
minica. I2. Martii 16138. Vjr. I.
19 Dedicatio Eccleliæ Cathedralks habet
octavam in civitaie tantüum. 2. Maji 1619.
197. Rn. F.
20 Commemoratio de Cruce erdinaria
ſuffcit in Eccleſits diratis in honorem ſan.
Ctæ Crucis pro commemoratione Tituli Ec-
cleſiæ. 30. Marrtii 16 21. 75. B. 7.
21 Feſtum S. Ioſeph eſt de præcepto ubi
que, 8. Maſi 16?21. 112. n. 9.
22 Feſtum S. Franciſci eſt abiq de præ-
cepto: die ʒ. Januatii 1622. 132. u. g.
23 Feſtum S. Annæ eſt de pracepto ubi-
que. 23. April. 1622. 122. n. 26.
24 Veſperæ in Sabbato ante Pominicam
privilegiatam, in qua occurrit dies Octa-
va, dicuntur de Feria. 9. Novemb. 1622.
24. n. 13.
25 In fine Completerii Purificationis B.
Virginis dicitur Ave Regina. 27. Julii 1624.
Fr. n. Se
26 Symbolum S5. Athanaſti laudabilius
recitatun ſtando in Choro 23. Dec. 1624.
160. n. 7.
27 Officium parvum B. V' irginis in Cho
vo tempore Paſchali dicitur ſine addito Al-
leluja 28. Mart. 16 26. I7. n. II.
28 Litaniæ majores, ſi occurrant in die
paſchatis, tranéferuntur in Feriam terti-
am, die 25. Sept. 1627: IIz. n. 25.
29 Offitium Stigmatumz s. Pranciſci pro

Clero eſt ſemiduple v. 2. Oct. 16 27 rzf. n. r-.

30 Feſtum Angelorum Cuſtedam eſt Du-
lex minus. eadem die. 131.
31 Decreta de Offciis approbatis de præ-
cegto, &S. Bibianæ, Calimiri, loachim, Ca-
tharinæ senenſis, Norberti, Hacinthi, Lu.
doviri, Buſtat hit & Soc. Branonis, Brigit-
1æ, & c vide in Sect. 7. ſuis locis propriis.
322 Decreta de Officiis ad libitum S§S.
Philippi Nerii, Eliſabeth, Stigmatum ſan.
cCti Franciſet, Angelorum Cuſtodum, §.
Caroli: & quomodo nunc de præcepto, vi-
de ibidem. G
& Nen petuerunt, neque poſſant Ordi
narii adaere Ofkria Sanéctorum proprits
Calendariis. S8. Aprilis 1628. 15. n⸗ F.
34 Offitia non approbata damnantar.
eadem die. . r. n. g.
3 Oſficium Defunctorum dici porteſt in
diebus exceptis à Breviario pro implen-
da volantate Teſtatorum. I2. Junii 1628.
1I50. n. 10.
35 Solemniter conſueviſſe fieri Officium,
ſignificat Feſtum populi, aut cleri, tum ap-
paratu. 28. Auguſti 1628. 13. n. 25.
37 De Sancto canonizate nen poteſt fie-

ri offiium ſine novo Decrete Congrega-

tionis extra propriam Bccleſiam. 9. De-
cembris 62S. I4. n. 30.
35 Maniales ne dicant in Confiteor tibi
Miter, vobis Soerores; ſed ut in Breviario
18. Augulti 1859. 75. n. 12.
39 Offii ium & M ſſa beati Rochi conce-
ditur tantum in Eccleſiis ejusdem 26. No-
vembris 1629. I25. n. 75.
g De electione Sanctorum in Patronos
locorum decretum eſt 23. Martii 1630. 35.
n. 2.
11 Non poſſant addi nomina Santterum
Litaniis, neque Patronorum. 22. Martii
16;1. I14. n. Io.
COM-

—

7 le
un De.
bet 4 e e.
bechin, i.
cithi l.
onis Drt.

—

is Moprit

lbiunn l
mulum n

Foden,

ratelt,

ſint 0r
unm jymi
jle hih.
dunpalti,
1
ii igtn
n inyr
1 ,ni 6

riſim,
ler unt
5
nun zul,t

10 Coee

im. 9. D-
N.1
Curfun 6
in Breuiy
. ,11
oehi ANC
Nmni6 N
.M
Nin 1
rtiüi C,0,

4 Siniimmn

22. Mu

INf,NN

MRUDWd .A. C)esk-
COMMENTARIA
IN RIBRICASJ
BREVIARII ROMANI.

SECTIO

PRIM A.

De Horis Canonicis in genere.

E

D pleniorem de Horis Canonicis tractationem,
S . „ð ,3
Aprænotanda putavimus ea breviſſimè, quæ Theo-
logi, Canoniſtæ, & Summiſtæ de Horis iiſdem

S Qdocuere, hoc eſt de Nomine, Origine, Nume-
ro, Obligatione, Defectibus, & ponis ad Officium divi-

num pertinentibus.

SECTIONIS PRIMÆ CAPITA SEX.

1De nomine Officii, & Horarum Canonica-
rum.
2 De origine Oficii divini.
3 De partibus divini Offcii, & Horarum nu-
mero.
De obligatione Offcii divini.
SLe defæctibus in Oßcio divino contingenti-
bus.
Tit. 1. De omiſſione Divini Oſcii.
2 De mutatione Ofcii divini.
3 De intentione divini Offcii.
4 De attentione divini Oficii.
5De prolatione divini Ofcii.
6 De tempore Offci divini.
7 De loco divini Oficii.
8 De ordine divini Oſicii.
9 De interruptione divini Oficii.
6 De pœnis circa divinum ORicium.
ZJem. II.

De nomine Oſpci, & Hora-

rum Canonicarum.

CAPUI I.

1 Eficium eſt quaſi efficium, ſeundum
Hieron. in lib. de Oficiis; unicuique e-
nim convenit ſuum efficere officium: vel ſecua-
dum Idoruns, ut quiſque illa agat, quæ nulli
officiant: velſecundum eundem: eſt proprius,
congruus actus cujuſq; perſonæ ſecundum mo-
res civitatis, vel inſtitutæ Profeſſionis. Divinum
dicitur, quia eſt proprius actus corum, qui Deo
ſunt dicai. .
2 Fhræ dictæ ſunt, velab orando: nam hora
idem videtur eſſe, ac ora, cum aſpiratione, Deum.
vel melius: quia definitis horis ex inſtituto Eccle-
ſiæ recitantur. Azor. part. 1. lib. 1io. cap. I. quæft. 1.
Cano-

2 Comment. in Rubr. Breviarii Sect. lI. Cap. 2. & 3.

. Canogicg appellantur, id eſt Regulares, quia
2 P . ₰. .
juxta Regulam Pecleſiaſticam. Alii dixerunt;,
quia Canonicorum Choro addictorum ſunt
preces, Axor, ubi ſupra. Alii, quia Cano-
nicum, & Eccleſiaſticum ſunt idem, quod pro-
dem, 4
bat bteph. Durand. lib. 3. de Ritib. C.1I.

4 Horæ Canonicæ dicebantur Curſus à 5.

Germano Pariſienſi Epiſcopo, ut in ejuſdem vita
c. 61. & 789. ſcribit Fortunatus Pictavorum Epi-
ſcopus, contemperaneus ejnſdem, apud ur.
Zom. 3.

De origine Oſcii Diwvini.
CALPUT II.
1 Poſtoli ab Hebræis accepeêre horas oran-
di: & hora Tertia erant orantes in Pen-
tecoſte, Act. 2 Hora Sexta Petrus orabat, Act.

1o. Ad horam Nonam aſcenderunt in Templum
Petrus, & Joannes, Act. 3. Media nocte ora-

bant Paulus, & Silas, Act. 16. quare ealdem hoe-

as præſcripfſere fidelibus, ex Clem. lib. 5. conſtit.
cap. 40. Non ergo Pelagius I. ut ait Maurolyens
in Martyrolog. 27. Augnſti. neque Palagius II.
ut voluit Polpdor. Virgil. Iib.6. de lvent. rerum
cap. 2. neque Damaſus, ex Pontificali cap. 39. in
zias Lita, dicendi ſunt Auctores; ſed ii velfor-
mulas Ofhcii Decretis firmaverunt, vel ritus am-
lincaverunt.
2. Certè Gelaſius I. & duo GregorüiI. & VII.
formulæ Oſhcii, qua nunc utimur, dicuntur
Conſtitutores & Reformatores à Pio V. in Bulla
ſua initio Breviarii edita, & non alii.
3 Prætereà certum eſt, non eodem tempore
Horas omnes inſtitutas fuiſſe. Nam Primam &
Completorium ultimèò fuiſſe additas, docet Ka-
dulph. Tungrenſis Prop. Iz. & nos dicemus, cùm
de ſingulis Horis agemus Sebëtoe qnarta.

De bPartibus Divini Oſci, &
Horarum numero.

CAPUT III.
1 OEptem horæ ſunt, & octo, de quibus for-
A t& mandatum accipis, ut des illis partem,

Eccli 7. Communior eſt opinio, ſeptem eſſe,
Matutinum, Primam, Tertiam, Sextam, No-
nam, Veſperas, & Completorium, ita in Con-
cil. Cabilon. Il. Can. 9. juxta illud Pſalm. is.
Septies in die laudem dixi tibi. fuss Axor. cap. 1.
7. 2.
2 Qui volunt efſe octo, dividunt Laudes à
Matutino, & deducunt ab Eſdral. =. cap. 9. Qui

quater in nocte, & quater in die juſſit laudare

Deum, lege Navar. de Orat. c. 3.
3 Romæ nullum fuit interſtitium inter Ma-
tutinum, & Laudes, ut teſtatur Amal. in prolog.
de Ord. Antiphonaris.
4 Ordo Horarum patet ex cit. Concil. Cabi-
lon. quamvis Rabanus lib. 2. de Iaſtit. Cler- cap.3.
eaſdem mumeret, incipiens à Laudibus, quas
vocat Matutinas preces, & eas terminet in no-
cturnas Vigilias: ſed hæ certe, hoc ordine poſi-
to, ſpectarent potius ad ſequentem quàm ad
præcedentem diem.
5Non caret myſteriis hic numerus Horarum
ſeptenarius: & primè teſpectu creationis, ut a-
amus Deo gratias pro rebus creatis in ſeptem
diebus, ita Caſſianus de Inſtit. Mon. lIib. 3. cap. 5.
Secundè, Redemptionis noſtræ myſteria his
Horis operata fuête: nam media nocte natus eſt
Chriſtus, & reſurrexit. Hora prima ductus ad
Pilatum. Tertia linguis judæorum in crucem a-
ctus, flagellis cæſus, ſpimis coronatus. Sexta ve-
rè cruci affixus. Nona expiravit, & ad inferos
deſcendit. Veſpertina de cruce depoſitus eſt 3
cadem hora cœnavit, pedes lavit, Euchariſtiam
confecit. Hora Completorii oravit in horto.

Tertiò reſpectu noſtri, Septies in die cadit juſtus,

Proverb. 24. & nos ſepties orando reſurgimus.
Quartò, numerus univerſitatis eſt ſeptenarius,
ex ſanlcto Gregorio Fapa, & in multis à ſanctis
Patribus commendatur. Quntò, ſeptem afſu-
mit dæmon nequiores ſpiritus contra nos, quæ
ratio eſt Mich. Timothei in Speg. ordinand. 3.
Par. ITract. 6. cap. 4. ubi & addit ſextam cauſam,
ad ſeptiformem ſancti Spiritus gratiam obrinen-
dam. Denique ſeptem fuere partes Orationis
Dominicæ à Chriſto traditæ.
6 Adhuc in unaquaque hora ſeptem vel octo
J particulæ

tcnl
Ofee.
I, Pa
tumb.
tem,
(antica
urpro
legudbe

Ne.

N
Mniore
I
irunun
1sVI.
G dho
ute Cu.
Celtos
lecin
Viatio
le
landlas
Loceſn
Keſtoo
.l.27.
bin
Mnar.
Kr. .
Uar. in
m
Cpienn
Eelere
lun
netee⸗
bennt
4
va.
1
Uins

No
D

eptemel,
eNtam, No.
ita in C.
1 laln,
Ar e1

Uune Landes

ucit kude

um imer Mr.
alein Pri

CncilC.
Pir Cer;
uchbi, gu
rihinetinde
corne e
tem quimt

etus Horun
eationis, Ur
atbin kepen
. 6. 30 3
e iſteln ii
noceumnc
maCANN
lin crucen
Atus. Fetlſe⸗
&ad ilens
Epolane
Euchurſtinm
rir in bond
Becaltiitn
Poreinginm
ſepemtin
Ules intn
ſeten A
ta n
crinut;
gtainNI
Gamobri-
tes Oruimn

tenve
ungn

De origine, partibus &G obligatione Oſßpcii divini.

particulæ numerantur à Ruper. l. 2. de divinis
Ofſic. c. ö6. hoc eſt, Deus in adjutorium, Hym-

nus, Pſalmi: Antiphona, Capitulum, Reſpon-

ſorium breve, Oratio completiva: in laudibus
autem, Veſperis, & Completorio, adduntur
Cantica Evangelica; quia, iwuit Ruper. canun-
tur pro Octava, & ſpectant ad beatitudinem,
de quibus & nos diſſeremus infra, Sect. 4.

De obligatione Offcii divini.
CAPUT IV.

1 On eſſe Juris divini Officium divinum,
1 ſed tantum jJuris eſſe Canonici, com-
munior eſt opinio. Vide Axor c. 1. 4. ultima.
2 lad autem hodie eſt legitimum Oihcium
divinum, quod Pii V. juſſu eſt editum, Clemen-
tis VIII. & Urbani VIII. auctoritate recognitum:
& ad hoc tenentur, quicumque tenentur reci-
tare Canonicas Horas, exceptis iis, qui ante du-
centos annos aliâ uſi ſunt Officii divini formulàâ.
Hæc in Bulla Pi E. plura inferius, ubi de Bre-
viario Romano, Sect. 2. 0ap. 2.
3 Tenentur autem ad Horas Canonicas reci-
tandas primd Beneficiati, qui titulum habent
Eccleſiaſtici beneficii, ſive ſit beneficium tenue,
& eſt communior opinio Navar de Orat. cap.
7. n. 27. ſive ſit præſtimonium, idem cap. 21. R.
9. & Pius V. in Bulla; ſive ſit commendatum,
Muvar c. 20. n.76. ſive ſit manuale, vel amovibile,
Asor. c. 4. quæſt. 2. ſive injuſtè collatum, Na-
var. in Miſcel. 5. de Orat. ad finem. ſive non-
dum percipiantur fructus, cum ſpe tamen per-
cipiendi, dem cap. 7. num. 30. ſive fructus ſint
reſervati alteri, Azor. c. 4. 4. F. ſive nunquam
ſint percipiendi de conſenſu, vel ob culpam be-
neficiarli. Azor. ibidem, ſive titulum tantum ha-
beant cum ſuffragio in Capitulo, idem ibidem.
Non tenetur Coadjutor ut Coadjutor, Næ-
var. c. 20. u.12. neꝗ; Penſionarius, idem c.7. n. 25.

5y Porròè incipit in prædictis obligatio-à die

poſſeſſionis adeptæ (quam debent procurare ci-
rius, ne cum culpa differatur) ex conſuetudine
Romanæ Curiæ, tectante Pariſ. l.1. de Reſig. be-
nef. .9. .. imo ab hora, quæ reſpondet horæ,

„*
„
in qua poſſeſſio capta eſt. Bonacin. loco woox ct
tando punct. g. n. 10.
6 Qui plura habet beneficia, ad unum Ofi-
cium recitandum eſt tantummodè obligatus,
Palud. 2. diſtinlk. 25. 7. F. quämn ſoquuntur alit
apud Bonac. diſp. de Hor. Canontc. 1. 4. 2. panct.
t. n. 27., qiñ addit n. 26. eum, qui duo habet Bene-
ficia, alterum juſtè, injuſtè alterum, teneri ad re-
citanda duo Officia. Vide ibi optimam cauſam.
7 Initiati ſacxis Ordinibus tenentur ad horas
Canonicas ex præcepto S. Gregorii Papæ, ut do-
cet Cornel. & ultingius Toönz.I. Biblioth. Eccleſ.
par. t. Cap. 2 ½. ubi citat in hanc hiſtoriam de S.
Gregorii præcepto Hermanum Gigantem in
Flore temporum. Præcipitur iiſdem in Concil.
Baſilienſi, c. Qualiter. at ex ſola conſuetudine
eos obligari vult Naævar. c. 7. n. 2.
8 Si cenſuris innodati ſint, adhue tenentur.
Silveſt. v. Hora q. 3.
9 Incipit autem eorum obligatio ſtatim ac or-
dinati ſunt Subdiaconi, ſcilicet ad eam Horam,
quæ in Choro tunc temporis dicenda eſſet, Acor
l. o. c. 13. 4. 17. quod ſi anticipent recitando Ho-
ras antequam initientur, adhuc iterum debent
eaſdem recitare, Bonac. log. cit. part. 5. a. 11.
10 Regulares quoque profeſſi, tam mares
quam fœminæ, Choro addicti tenentur ad Ho-

ras Canonicas recitandas, Mavar. 6. . num. 21.

ex conſuetudine ubique recepta, ait Cajet. v.
Horæ. ſi vero ejiciantur per ſententiam, aut ad
triremes compellantur, non tenentur, Sot. lib.
Io. de Zuſt. q. j. art. 3. quem ſequitur Bonac. diſp.
I.q. 2. punct. 2. u. 7. niſi ſint in Ordine ſacro, ibid.
Volunt autem hujuſmodi reos teneri Navarr. c.
7. n. 20. Aor. c. 6.q. 7. & alii, quibus conſentio.
II Incipit in his obligatio ab hora, qua profeſ-
ſionem votorum ſolemnem emiſerunt, ut in ſi-
milibus dictum eſt ſupra namero j. & 9.

De defectibus in Ofcio dizdino

contingentibus.
CAPUT V.
1 Evocari poſſunt defectus omnes in hac
materia ad novem Titulos, nempe omilſ-
AXAX2 ſionem.

.

„

ſionem, mutationem, intentionem, attentio-
nem, prolationem, tempus, locum, ordinem
Horarum, & interruptionem, de quibus hoc
loco breviſſimè, & quaſi per Aphoriſinos. Fu-
Kus ad hæc ſtimulos addit, hoc eſt rationes, &
argumenta ad perfectum Hymnodiæ uſur A-
nacletus Siccus, noſtræ Congregationis, in libro
edito de Ecclefiaſtica Hymnodia, cantantibus in
Choro valde ntili, & propè neceſſario.

TIT. I.
2 Uotidiana recitandi Ofhcii divini obli-
gatio cœpit anno Domini 540. eX Sige-
berto in Chronicis. Quare, qui totum officium
unius diei omittit, etiam abſque contemptu, ſi-
ne juſta cauſa, per ſolam negligentiam, peccat
lethaliter, Navarr. c.. nu. . & eſt communis,
unumque peccatum eſtꝭ ſed gravius eſt, ſi unicâ
voluntate omiſit totum, ibidem n. 6. at in Sub-
diacono & beneficiario ſimul, eſt duplex pecca-
tum, ob duas obligationes, Ordinis & Beneficii,
quod & in ſequentibus nota, Doctores apud Bo-
nac. in loc. cit. q. 7. punct. 1. num. 4. non autem ſi
plura habeat beneficia, ut diximus ſupra c. 4.
num. 6.
3 Ildem dic de eo qui omittit Horam inte-
gram, Navarr. loc. Cit. n. 1.
4 Idem de eo, qui omittit Horæ partem no-
tabilem, Navarr. n. 44. quam idem eæx & An-
tonino docet eſſe tertiam horæ partem, ibidem.
Alii putant medietatem horæ parvæ, apad Bo-
nac. loc. cit. n. 2. cenſet Zo. Petrus Moneta voſtri
Ordiniss, de Diſtribut. part. 2. q. 3. nu. 33. deci-
mam partem eſſe notabilem. Placet mitior Leſſti
& Bonac. ſententia, horam parvam integram
tantum eſſe materiam peccati mortalis, & infra
eam eſſe ita modicam quamcumque partem, ut
Eccleſia non credatur ob eam facere velle reos
ignis æterni. S
5 Qui omittit Officium in primis ſex menſi
bus ab adepta poſſeſſione beneficii, licet non a-
mittat fructus, peccat tamen, Pius V. in Bulls
apertè, Ex proximo Lateranenhi.

4

4 Comment. in Rubr. Brev. S. ct. . Cap. F. Tu. 1.

6⁶ Excuſatur primo ob infirmitatem corporis
judicio Medici: Navarr. cap. 27. nu. 16. & ſi res
eſt adhuc dubia, accedat aſſenſus Superioris,
Sot. lib. 1o. de Ouftit. .3. Neque tunc tenetur au-
dire alium recitantem, Navarr. cap. tI. n.6. quod
intellige de impotentia ad totum Ofſhcium, vel
ad majorem partem ejuſdem: in quibus caſibus
ad nihil tenetur: ſi verò poteſt recitare majorem
partem, vel æqualem, excuſatur tantum à minori
velæquah, quam non poteſt: Sanchex in Decal.
Töm. I. I. I. 6. I9. nu. 2. Secundo, cœcus excuſa-
tur, ſi cum ſocio non poteſt recitare, quem non
habet, Navarr. nu. 13. quod ſi bonam partem
memoria teneat, eam recitet, n. 1y. Tertiò infir-
mus, qui non facilè ſocium habet, quo cum poſa
ſit ſine ſui præjudicio recitare, n. 19. id. NMaævarr.
Quartò, gravis occupatio excuſat, quæ omitti
nequit, neque differri ſine aliorum offenſione,
& ea eſt ad longum tempus, ut deſit tempus ad
recitandum, Navarr. n. 34. Quintè, juſta occu-
patio in Choro quærendi Pſalmos aliis, incen-
ſandi, &c. & Antonin. part. i. tit. 9. C. 12. §. 5.
cum Navarr. c. II. n. 36. Sextèò, non excuſat au-
tem peregrinatio ſuſcepta legitimè, Navarr. n.

33. neque ſtudium literarum; etiamſi per ſub-

ſtitutum ſerviatur Eccleſiæ, idem. nu. 31. Septi-
mo, ob carentiam Breviarii, etiam ex culpa, à
qua non excuſatur, tamen ab Ofpcio excuſatur:
Axor. c. 13. q. 16. An verò à toto, vel à parte ex-
cuſetur, eadem dicito quæ ſupra de infirmo, &
cæco. Octavè, ignorantia regularum Officii ex-
cuſat, licet peccet, qui ſuſcipit Ordinem vel be-
neficium cum hac ignorantia, Navar. n. 20. niſi

bona fide ſuſcipiat, ſe ſtatim cum alio recitatu-
rum, Axzor. 4. 75. Nono, metus mortis exeuſat, .

ſi ab hoſtibus Eccleſiæ periculum vitæ immnneat,
idem Axor. q. 19. Decimo, ſi abſolvatur à Papa
non tenetur recitare, Navar. cap. II. num. 31.

ab Epileefe non poteſt abſolvi, nu. 24. Poteſt

autem Religioſus ut Religioſus non teneri, ex
diſpenſatione Superioris, ut ex cauſa ſtudiorum,
vel alia juſta: quia poteſt Superior in legibus
Religionis diſpenſare, Leſſius cum Bonac. diſp.
1. 4. 2. punét. 2. . 9. Superiorem intellige ſupre-

mum, ait Bonac, Deniq; temuitas beneficii non

ultra

Alri0
ſelarüpt
ichanz 0
ſeltis tec
3. gu
alk. .4
celitſerd

Den

1 6*
n
tum pro
nemb./5
1 Ppi
Uaeſunt
Cccutten
Nrtkeni⸗
Neprio
3 Ca
Okheium
Congren
C
ue Ok
citna kee
Recitare
kacemt
Ce.
lemſer
Cumnqae
CViate
krecit
Kcels,
Gelan
Prepan
6
omnes
les e
eg, t
Cfot
7
Ur ahe
Pregan
len

m conen
16,K litg
Supetioti,
teneturit.
11.n
hcium,
ibus albe
Aremeſoren
Ummminol
O i Das
Ecus exell.
e,emnn

nunn Nen

Tertibiot..
ocumg⸗
id. Mac.
Onnid
Olenhon,
ttenplil
Naknoct
Alis, ineer⸗
g. Cl ſ⸗
n exrcnlari⸗
Maucr’
mli erſb
1 31 Et⸗
er lwi
Oeiolſin,
elipanee⸗
jubrmor
mOier⸗
mem le⸗
. 14) lil
lio tectan⸗.
noeieltt
rimmninenh
turt Pi⸗
j. N. N
2 tf
jteneli,6
. ſtudiorum
Bonal. 6
lgeſint⸗
enehcünen
ni

N

De defectibus in Oſſtcio Aivino contingentibus. 5

ultra octo ducatos, ex quadam æquitate, Con-
feſſarii prudentis arbitrio, excuſare poteſt à quo-
tidiana Officii recitatione, dummodo diebus
Feſtis recitetur, Homobon. noſter tract. 4. C. .
7. 33. quod & concedunt alii apud Molfebinm
tract. y. de Hor. Can. c. z. n. 26. quando non ex-
cedit ſexdecim ducatos.

De mutatione Offcii divini.
III. II.

1 aen⸗ Rituum Congregatio reſpondit,
non eſſe relinquendum Officium debi-
tum pro alio Ofſicio devotionis, die 29. No-
vemb. 1603.
2 Epiſcopus regularis debet Officium reci-
tare juxta ritum ſuæ Diœceſis, non regulæ; &
occurrente Feſto Regulæ in Feſto Diœceſis, hoc
præferri debet: ita cenſuit ſacra Rituum Con-
gregatio II. funii 160. è
3. Capellani Epiſcopi, qui cum co recitant
Officium, debent ſe illi conformare. Eadem
Congregatio die eaden.
4 Qui ſunt de gremio Eccleſiæ, debent reci-
tare Officium quod in Choro dicitur: & licet
extra Eccleſiã velDicceſim morentur, decet eos
recitare Officium proprium Eccleſiæ ipſorum.
Eadem Congregatio die &. Septemb. 1602.
Qerici licet adicripti alicui Eccleſiæ & ejuſ-
dem ſervitio, non tamen obligati Choro, & qui-
cumque ali Clerici ſæculares Regulareſve, in
civitate vel Diœceſi commorantes, nontenen-
tur recitare Officia propria Sanctorum illias Di-
ceſis, vel quæ de conſuetudine in eadem Ec-
cleſia recitantur in Choro. Eadem ſacra Con-
gregatio die qua ſuprab. Septemb. .
6 Feſtum Patroni principalis loci tenentur
omnes cum Officio de eodem, etiam Regula-
tes, celebrare; non autem Octavam Regula-
res, ut cenſuit ſæpius eadem 8. Congregatio,
& poſtremò 22. Maij, 1625.
7 His caſibus exceptis, & aliis, qui haben-
tur apertè in Rubricis, ſeu decretis ſacræ Con-
gregationis, de quibus nos infra ſuis locis, non
licer mutare QOficium unis diei in Breviatio

Romano præſcriptum in Off.cium alterius diei;
& qui mutat, præcepto non ſatisfacit, Doctores
apud Bonac. q. 3. p. l. num. 12. & ſuſiuus probat
