1 Mox atrarerum contegit. Ambroſii, ex Ti⸗

I NoX

1 Magnæ Deus potentiæ. Ambroſii, in qui-

65
dor
1
1.G
H
1
1
1lS
1
lr
49

ngeloren ett

toſiier ng
nbrollzerlz.

ahroli er de

nhra Ceni
lram. Ggl

btolizer hnnt
Gnotaturad,
li er mnt,
Arbroi, ng⸗
Fehuke
derat. Anbetl
o.
DroſierCNn

ier Nulß
hrolizer igl

mbroſt, erlt

Deſdetoandnme
dbrolter
,G:. Nomn

eggtinlc
eran. 0gr

i Ambrohhe
Iutt
t unte iin
in Mulus

dentü, erie
Inbroli iuſ⸗
Aucor helatun

emel Cil
urnadt

rbroien.

M

1 Mx, & tenebræ, & nubila, Prudentii, ex
Clictov. & ⸗Timoth.
1 Wunc ſantte nobis Spiritus, Ambroſü, ex
Clictov. Carthaſ. Timoth.
1 O&glorioſa Domina Fortunati, eæ Cornelio.
Ambroſii, ex Kubeo.
17 lux beata Trinitas, Alcuini, ex Corne-
ν. Gregorii, ex Timoth.
3 nimis feliæ, meritique celßi. Pauli Dia-
coni, ex Clictov Carthuſ. Timoth.
2 Pange lingna glorioßi Prælium certaviinis.
Fortunati, ex Baron. ann. y6b. & Timoth.
1 Plaſmator hominis Dens, Ambroſii, in qui-
aſäam Breviar. Gregorii, in aliis Brev.
1 Primo diernm omnium. Gregorii, ex Cli-
Gtov. Timoth. & habetur in calce Sacram. Greg.
1Quem terra, pontns, ethera. Fortunati, ex
Cornel. Gregorii, ex Timoth.
1 Rebtor potens verax Dens. Ambrofii, ex

Cliltov. Carsbuſ. Timoth.

1 Rerum Creator eptime, Ambrofii, ex iiſäem.
1 Kerum Deus tenax viger. Ambroſü, ex
1 Kex glorieſe Martyram. Gregorii, e& Ti-
moth.
1 Rex ſempiterne Domine. Quis mihi det
Auctorem?
6 Sanltorum meritis inciypta gandis. Neque
auctorem novi.
1 Smno refelctis artubus. Ambroſü, eæ Cor-

nel. & Timoth.

1 Splendor paternæ gloriæ. Ambroſii ex Na-
dul. Timoth.
1 Summaæ Deus clementig., Ambroſii ex Car-
thuſ. & Timoth.
1 76 lucis ante terminum, Ambroſii i= Cor-
1 Telluris ingens Conditor. Ambroſu, ex
quibuſaäam Brev.
4 TLibi Chriſte ſplendor gatrit. Quis auctot?
1 Ti, Tyinitatis unitas. Ambroſui, ew Cor-

pslio.

Veni creator Spiritus. Ambroſi; ex Cor-
VFerbum ſupernum prodient AbPatre. Gre-

otii, in quibuſd. Brev. S. Thomæ Aquin. e&

De Hymms.

Timoth. quem fortè fefellit alterius Hymni ſi-
mile principium.
1 Vewilla Kegis prodennt. Theodulphi ſeu
Theoduli, exæ Benzonio in Magnificat. lib.r. ap.
6. Fortunati, ex Baron. an. yéb, Sedulii, e aliis,
vel Ambroſii, apud Timoth. B
3 Virginis proles, opifexque matris. De
auétore nemo.
1Vox clara ecce intonat. Ambroſü, ex Cor-
nelio.
4 Urbi Jernſalem beata. Auctor Ambro-
ſius, eæ Rubeo.
1 Ur queant laxis reſonare fibris. Pauli Dia-
coni; hunc putant aliqui in prima ſtrophe colle-
giſſe ſex notas muſicales. Ut, re, mi, fa, ſol, la;
ſed errant, nam hæ notæ cœptæ ſunt adhiberi
tanquam muſicales à Guidone Abbate, qui
Græcos imitatus muſicos ſyllabis uſos ad muſi-
cam docendum, adinvenit & ipfe has Iyllabas
Latinas de prædicta Hymni ſtrophe deſumptas,
ut ſcribit Arnoldus auctor Ligni vitæ libror.
Obiit autem Guido ann. 1020. longe poſt Pau-
lum Diaconum, qui floruit anno 770.
6Radulph. loco citato ſignificat alkos Hym-
nos fuiſſe tunc in uſu in Hymnis Romanis, &
fortaſſe non paucos de ſequentibus, quos ille
non indicat, & habentur in Breviario Pii V.
1 ‿terne Kex altiſime Gregorii, in qui-
baſdam Brev. habetur etiam in Brev. AM. §
Antt aunos 306⸗
1 Aterne patris anice. Non ante annum
15%. auétorem deſidero. .
1 Amor ſeſu dulciſſime. Bernardo tribuit
Timoth. in Breviar. non ante annum 1550. fuit
in uſu.
1 Audit tyrannus anxius. Prucdentii, ex Ti-
moth. poſt ann. 15f0. eſt in Brev. .
2² Chriſte Redemptor omnium. de Omnibus
Sanctis. Ambroſü, ex Timoth. habeturin Ppræd.
Brev. M. &.
1 Claro Paſchali gaudio. Habetur in præd.
M. S. Breviar. auctor idem qui Hymni,
Triſtes erant Apoſtoli. unus enim erat hymnug,
qui nunc diviſus eſt.
6⁶ Caſtodes hominum pſallimus Angelos, An
1603. auctoritate Pauli VYV. S
6 3 1 Do-

.Mͤ

54

1 Doctor egregie Paule. Elpis dicitur eſſe à
Cornelio ſupra, habetur in prad. M. S. Brev.
2 Fortem virilt peltere. Sylvii Card. An-
tonian. in recognit. Breviar. à Clem. ; III.
3à Hajus obtenu Deus alme noſtris Parshym-
ni, Virginis proles, de quo infra.
1 gam bone Paſtor Petre. Elpis. Habetur in
præd. Brev. MW. &.
1 Jeſu Salvator ſaæculi. In prad. Breviar.
M. S. ſed auctorem neſcio.
, Memento ſalutis aultor. Pars eſt hymni
Natalis Domini: Chriſte Redemptor omnium.
1 Mardo Maria piſtico. Pars hymni in bene-
dictione palmarum, in Ordine Romano. muta-
tus in Breviarii récognitione ſub Clemente VIII.
& eſt S. Greg. ex Rubeo.
, Orbis patrator optime. An. 1608. juſſu Pau-
1O ſola magnarum urbium. Prudentii ex
Timoth. non ante annum 1550. in Breviario eſt.
4 Pange lingaa gloriofi corporis S. Thomæ
Aquin. in Opuſc. -7.
1 Pater ſuperni luminis. Roberti Card. Bel-
larm. in recognit. Brev.
2 Petrus beatus catenarum laqueos. Dici-
tur Elpis in prædicto Brev. M. S. ante 300. an-
nos habetur.
1 Quicunq; Chriſtum quæritis Prudentii, ex
Timoth. ſed nota marginalis in alia editione tri-
buit Bernardo non ante ann. 1750. habetur in
Breviario.
2 Quodcumque vintlis ſuper terram, Elpis.
habetur in pradicto Breuiar. M. S.
⁶ Sacris ſolemnuis junta ſint gandia. §. Tho-
mæ, Opuſc. 17.
1 Salvete flores martyrum. Prudentii. =
Timoth. non ante annum 1550. in Breviario ha-
betur.

1 Triſtes erant Apoſtoli. habetur in Breviar.

M. S. prædicto, auctorem facit Ambroſium
Rubeus.
2à Verbum ſupernum prodiens, Nec Patris S.

Thomæ, Opuſc. 77.

Comment. in Rubr. Brev. Sect. V. Cap. 6.

Omnes ergo ſunt namero XCVI. “

7 Si rationem metxri cujuſque ſcire cupis,
brevicer addam: nam ad ſex ſpecies ii reducun-
tur & formas, In prima ſum hymni Jambici
Dimetri, à jambo pede, & à duabus menſuris
ita dicti: & ii ſunt, quos à capite notavimus hac
nota I. hoc eſt primæ ſpeciei. =
In ſecunda continentur Jambici Trimetri,
à Latinis ternarii vel ſenarii appellati, qui con-
ſtant ſex pedibus, locis imparibus: ii verò ſunt
quos notavimusà capite hac nota 2. hoc eſt ſe-
cundæ ſpeciei.

Tertia forma continet Sapphicos cum Ado-

nico in fine, notatos hac nota 3.
Ad quartam ſpectant Trochaici Dimetri, hac
nota 4.
Quintæ formæ, nempe Trochaici, & à Ser-
vio Ithyphallici, unicus eſt hymnus in ejus lau-
dem, quæ unica eſt Mater & Virgo, Ave ma-
ris ſtella; qui ſpeciem metri tantum habet quo-
ad ſyllabas, ut notant Clictov. & Carthuſ.
Sexta complectitur Aſclepiadæos cumGlyco-
nieo in fine, notatos hac nota Ko
8 Sed auctores Eccleſiaſticorum hymnorum
leges metri ſæpius neglexerunt, ut ſenſui verba
conſonarent: quod de ſe fatetur S. Bernardus
Epiſtol. 312. aa Guidonem, & in prædictis pa-

tet. Ambroſius è ſupradictis accuratius hymnos

num. 37. compoſuiſſe creditur; Gregorius octo,
Bernardus duos, Hilarius unum, S. Thomas
quatuor, reliquos alii quos nominavimus.
9 Prædictos hymnos emendavit tandem ſar-
ctiſſimus D. N. Urbanus VIII. correctis falſis

ſyllabis ultra nongentas, & mutatis ideo prin-

cipis hymnorum ultra triginta, anno 1629. quos
& laudavit S. Rituum Congregatio die 17. Mar-
tij ejuſdem anni. Intactos reliquit tres de ſan-
ctiſſimo Sacramento, ratione Hetruſci rhyth-
mi, quo auctor S. Thomas eos compoſuit:
hymnum irem Ave maris ſtella, qui eſt ſoluta
potius oratio, aliquibus inciſis partita: & hym-
num Angelorum ad Veſperas, qui ſine labe
fuit & paucos alios.

dex

hu⸗

A
1
Her⸗
1Hetl
Mer.
1Ktert
As.
oe
Aner
4
1Audi
Audi
Ae
Ate
1 Aure
bert
1¹ heate
1Cecxl
Chril
1 Chri
1(al⸗
1Conl.
1(leat
1(ucde
(o

¹ Decor

an

laef
lare
kena
ule
unen
1 Hont
7 Hiu
nd
In
Iunl
el
lele
1 Ra

1fen

1 Inmn

CVII
ſerre nn,
iitecen.
mni hi
bus wellit
otayinnmn,

„ . N
ci Trunem,.
ke, Jui
Srüyeroſan

11 Meck e⸗
coscuin Ad
iDinerne

chuie, EnNe⸗
mpineinl⸗
tpo, ,ne
uun hubelr
Catu
Aoslnd
umbynpemm
ſenſiiſtir
ur 5 Penms
inrellctß⸗
Uratiushjnm
Gregotitain
m, 5 Dhun
hninavimmg.
mitlanenl
Lconodiulli
tars ieoſit
Annol
rioden Ne
Uit tes e il
Henmihſt⸗
eo onpgli⸗
. gick Cr
nttn N
5 gui in

ðð

Index ergo deinceps hicerit.

D regias Anni dapes.
Xterna cæli gloria.
AKterna Chriſti munera.

Fterne rector ſiderum.

Kterne rerum Conditor.
terne Rex altiſſime.
Ales diei nuntius.
Alto ex Olympi vertice.
Antra deſerti teneris ſub annis,
A ſolis ortus cardine.
Audi benigne Conditor.
Audit tyrannus anxius.
Ave maris ſtella.
Aurora jam ſpargit polum.
Aurora cœlum purpurat.
Beata nobis gaudia.
Beatæ Paſtor Petre, clemens accipe.
Cœli Deus ſanctiſſime.
Chriſte Sanctorum decus Angel.
Chriſto profuſum ſanguinem.
Cœleſtis urbs Jeruſalem.
Conſors paterni luminis.
Creator alme ſiderum.
Crudelis Herodes, Deum.
Cuſtodes homnum pſallimus Angelos.

Decora lux æternitatis, auream.

Deus tuorum militum.
Ecce jam noctis tenuatur umbra.
Egregie Doctor Paule mores inſtrue.
En clara vox redarguit.
Ex more docti myſtico.
Exultet orbis gaudiis.
Fortem virili pectore.
Hominis ſuperne Conditor.
Hujus oratu Deus alme nobis.
Jam Chriſtus aſtra aſcenderat.
Jam lucis ortu ſidere.
Jam ſol recedit igneus.
Jeſu corona celſior.
Jeſu corona Virginum.
Jeſu Redemptor omnium, Perpe
Jeſu Redemptor omnium, Quer.
Immenſe cœli conditor.

„°Se SSSNSNANAO à½ —

De Hymnis.

Invicte Martyr unicum.

Iſte Confeſlor Domini, colentes.

Lucis Creator optime.
Luſtra ſex qui jam peregit.
Lux alma Jeſu mentium.
Laux eece ſurgit aurea.
Magnæ Deus potentiæ.
Maria caſtis oſculis.
Memento rerum conditor.
Miris modis repentè liber, ferrea.
Nocte ſurgentes vigilemus omnes.
Nox atra rerum contegit.

Nox, & tenebræ & nubila.

Nunc ſancte nobis Spiritus.
O glorioſa Virginum.
O nimis felix, meritique celſi.
O ſola magnarum urbium.

O ſol ſalutis, intimis.

Pange lingua glorioſi Corporis.
Pange lingua glorioſi Lauream-
Paſchale mundo gaudium.
Pater ſuperni luminis.
Placare Chriſte, ſervulis.
Primo die quo Trinitas.
Quem terra, pontus, ſidera.
Quicunque Chriſtum quæritis.

Quodcumque in orbe nexibus revinxcris,

Rector potens, verax Deus.
Rerum Creator optime.
Rerum Deus tenax vigor.
Rex glorioſe Martyrum-
Rex ſempiterne cœlitum.
Sacris ſolemniis juncta ſint gaudia.

Salvete flores Martyrum.

Salutis æternæ dator.
Salutis humanæ ſator.
Sanctorum meritis inclyta gaudia.

Somno refectis artubus.

Splendor paternæ glori?æ.
Summz Parens clementiæ.
Summæ Parentis unice.
Te lucis ante terminum.
Telluris alme conditor.
Te ſplendor, & virtus Patris.

Triſtes crant Apoſtoli.

7 Tu

y5 Comment. in Rubr. Breviarii Sect. V. Cap. 6.

Tu Trinitatis unitas.
Veni Creator Spiritus.
Verbum ſupernum prodiens, E Pattis.
Verbum ſupernum prodiens, Nec Patris.
Vexilia Regis prodeunt.
Virginis proles, opi fexque matris.
Ut queant laxis reſonare fibris.
10 Mendum putant aliqui in hymnis Jam-
bicis, quando legunt novem ſyllabarum verſus;
non advertentes Anapæſtum poni pedem pri-
mo loco, qui conſtat duabus primis ſyllabis
brevibus& tertia longa, pro Spondeo, vel Jam-
bo ut Hominis ſuperne Conditor; Populiq;
Rex Judaici; Tibi mille denſa millium; Mi-
chael ſalutis ſignifer. L
II Hymni dicuntur vel poſt Invitatorium,
ex inſtitutione Gelaſu, ait Platina, in ſignum
gaudii vocatorum ad Deum, ex Mich. Timoth.
loc. cit. cap. 7. & ad excitanda ſunt torpentia
corda. Hugo Victor. lib. 2. de Offic. cap. . Vel
poſt Pialmos, ut excitemur ad immediate ſe-
quens Canticum Evangelicum, ut in Laudibus,
Veſperis, & Completorio, Hugo ihidem. Vel
ante Pſalmos, uti ad alias horas, ut initio horæ
ad dulcedinem divini amoris retrahantur corda
curis quotidianis occupata. Hugo ibid.
12 Finis Hymnorum variatur pro ratione fe-
ſtorum, ut dicirur in Rubric. de Hyimnis num. 4.
& in Nativitate Domini, auctore S. Bonaven-
tura, uſque ad Epiphaniam fit ſemper mentio
de partu Virginis: idem fit in Feſto Corporis
Chriſti, auctore S. Thoma Aquin. in hono-
rem Deiparæ: de cujus carne eſt caro Chriſti:
& habetur in Decreto à nobis ſuprà citato Joan.
XXII. In Epiphania, quæ ſignificat apparitio-
nem, appatet ratio, cur dicatur in fine, Qui
apparuiſti Gentibns: ob ceandem cauſam dici-
rur, Qui te revelas pen vulis, in Transfigura-
tione Domini. Reliquarum terminationum pa-
tet ratio, niſi dubites in Pentecoſte, cur dica-
tur, Deo Patrifit gloria, &c. qui finis hodice
communis eſt tempori Paſchali. Sed, ſicut at-
tinent ad Paſchale tempus ca verba a mortuis
ſurrexit, ita ad Pentecoſten illud verbum Pa-
raclito, cui fit feſtum in Pentecoſte.
13 Excipiuntur duo genera Hymnorum,

a .à —

quæ non patiuntur mutationem aliquam, nimi-

rum quando Hymni non ſunt ejuſdem metri:

abſonum enim eſſet, præſertim ubi cantantur

hymni, & quando Munni habent ultimum Ver-
ſum proprium, hoc eſt, ita proprium, ut ſi ca-
reat ſolito fine, careat petitione, quæ fit ad Deũ
ante glorificationem ſanctiſſimæ Trinitatis, vel
ſimul cum eadem glorificatione; cujuſmodi ſunt

ultimi Verſus Hymnorum, Uni, trinoque Do-
mino &c. Te nunc Redemptor quæſumus, DO

Martyrum conſortio: Te Fons ſalutis Trinitat,

in hymno ſanctæ Crucis. S

14 Concluſio verò Hymnorum ſemper fit,

vel ratione temporis, vel ratione Octavæ, quã-
vis in Officio nulla fiat de tempore, vel de O-
ctava commemoratio; ea ratione qua dici-
tur Præfatio de tempore, vel de Octava in fe-
ſto, quod propriam non habet præfationem,
ut in Rubric. Miſſal. tit. t2. n. 3.
15 In Officio Semiduplici de B. Virgine.
quod à Regularibus ex privilegio fit in Sabba-
to, ſi in primis Veſperis dicatur ſalktem Capitu-
lum de B. Virgine, dicitur in Veſperis, & in

Completorio, Jeſu tibi ſit gloria, Qui natus es

de Virgine: & item, ſi fiat tantum commemo-
tio, adhuc illud dicitur in completorio. In ſe⸗
cundis autem Veſperis ſi fiat de ea comme-

moratio, codem modo conchuduntur Hymni
uſque ad completorium incluſivè, ut habetur in
libello Officiorum PP. Diſcalceatorum à S. Con-

gregatione Rituum approbato, & Romæ im-
preſſo anno 1629. Atque idem ſervandum eſt
in Officio Semiduplici de ſanctiſſimo Sacra-
mento, in Feriis quintis à Regularibus celebran-
do, ex eadem ſacra Congreg. ibid. Si vero nul-
la fiat in Veſperis commemoratio, neque in
Completorio variatur finis Hymni.
16 Dices, Cur dicitur, Qui ſcandis ſuper ſi-
dera, cùm in aliis utamur verbo temporis præ-
teriti? Reſpondeo, illud à S. Ambroſio fuiſſe
di tum in hymno ratione metri; quem ſecu⸗
tu: Urbanus, dici juſſit, Qui vibtor in cœlam
redis. 8

D.

41
4
& Ar
wam
nng C
Alnn
Cnjmg.
jugeſt
namupr⸗
lde h
1lun
Toctemn
gfolt
Girunun
Euns, ine
ibere
Eecuibe
Pinnsi
Kaucte
Huncol.
ulceihin
Inhteſt
3
Ut,henn
kerlit
Nnd
lepetti
etonn
honnnd

Net. H

4Deo
Kinled
Udtir
Cenn⸗
Eaech
l itl
Mndan
Auhde
rind
nneh
Puben
Uno, 1

lamn, Nin
lem meni
cankunnt
imumy-
im, Euer
X rale

initarg dn

ulcnoctin
irogte
emut,
tit Imnte,

keme 1.

Dchneii
e, elte.
ne qun an
Ochzaü⸗
Cetatonen,

3. Poten
ſr in Er
lem Cnir
ehrii Ai
QOunN/
ncommer”-
ſetonio ð
e ea conm.

ibuscertin⸗
4K reronl
io, nelrn
nni. .
Grli⸗
elupolofll.
n ſin

De Antiphonis.

De Antiphonis.
C APUT VII.

1 A&à Mriphona idem eſt ac vox oppolita, ſeu

contra ſonans, Alcuin. de Celebr. Miſ-
ſa. & Amal. lib. 4. de Off. cap. z. vocem reci-

procam interpretantur; quia inchoatur ab une

unius Chori, & ad ejus ſymphoniam cantatur
Pfſalmus per duos Choros, ipſaque Antiphona

conjunguntur ſimul duo Chori. Hinc uſu rece-

ptum eſt, ut ſententia, quæ Plalmum aut Can-
ticum præcedit, Autiphona dicatur, ex Duran.
lib. de Rit. 3. 6. 12.
2 Author Antiphonarum fertur Ignatius An-
tiochenus, ex Caliod. in Tripartita. lib. 1o0. cap.
9. poſt quandam viſonem Angelorum, quos vi-
dit unum ad alterum cantantes, Sanctus, San-

ctus, indeque ille præſcripſit allernum cantum

in Eccleſia Antiochena: non dico pſalmorum,

de quibus in capite ſequenti. Græcos imitatus,

primus inter Latinos Ambroſius Antiphonarum
eſt auctor, circa annum 263. ut egregiè probat
Francol. /. par. c. 3. ſub Damaſo, non ſub Siricio,
ut ſcripſit Sigebertus. Inſtitutionis hujus habe-
mus teſtem Aug. l. 9. conf. C. 6.
3 Dicuntur Antiphonæ ſemper cum Pſalmis.
Uc, ſicut Pſalmus, inquit Amal. loco cit. ſignifi-
cat ex Hieron. opus bonum; ita non ſine Anti-

phona debet eſſe, quæ ſua combinatione, ſeu

repetitione, ante & poſt pſalmum, ſignificat di-

verſorum unionem & charitatem, ſine qua opus

bonum non faeit concentum Deo⸗ nec aliquid

valet. æc ille fuſius.

4 Duplicantur in Duplicibus, non in aliis,
& inde dicitur eſſe Officium Duplex; quia cum,
ut diximus, Antiphona ſignificet charitatem, in
ſolemnioribus perfectiorem charitatem oſten-
dere debemus, Hugo in Spec. cap. 3. alias ſignifi-
cat, inchoatam in hac vita charitatem conſum-
mandam eſſe in fine vitæ; ſicut integra dicitur
Antiphona in fine pſalmi, idem Hugo: cui Du-
rand. lib. 5. cap. 2. addit, inchoari Antiphonam
ante Pſalmum, quia charitas præcedere debet o-
pus bonum, ut ſit meritorium. Et inchoatur ab
uno, quæ ab omnibus completur; quia ab uno
Lom. I.

N
Chriſto diffunditur charitas ad mẽbra. Hæc ille.
y Plures Antiphonæ nobilioribus dantur
Horis, Matutino & Veſperis , non aliis horis.
quæ humilius celebrari debent, Radulph. Prop.
lo. Sed tempore Paſchali, tam in Matutino quàm
in Veſperis, minor eſt numerus Antiphonarum
quàm per annum, ita ut ſub una Antiphona
multi dicantur Pſalmi, Radulph. Prep 16. An
igirur minorẽ charitatem oſtendere debemus eo
tempore? abſit, imò verò hæc diminutio Anti-
phonarum denotat, ita fervere Clericos ex Pa-
ſchalibus ſacramentis & gaudis, ut non egeant
pluribus Antiphonis ad charitatem accendi. Po-
ſterior hic ritus eſt Micrologi, qrui c. 7r. in invẽ-
tione ſanctæ Crucis ponit in quolibet Nocturno
tres Antiphonas, uti alias per annum.
6⁶ Ad horas minores una dicitur Antiphona,
quæ deſumitur in feſtis regulariter à Laudibus,
quartà Pprætermiſlâ, quia eſt Antiphona pre
Cantico, non pro Pſalmo.
7 Dantur Antiphonæ communes, & pro-
priæ: illæ ut plurimum deſumunturà pſalmis,
quorum ſunt Antiphonæ: proptiæ verò, vel à
tempore privilegiato, vel à feſto, &c. & hæ præ-
feruntur communibus, uti par eſt.
32 Ob feſti ſolemnitatem in primis Veſperis
ponuntur aliæ Antiphonæ diverſæ à Laudib“, &
à ſecundis Veſperis; ut in Natali Domini, Purifi-
catione beacæ Virginis, in Feſto Corporis Chri-
ſti, & in Nativitate S. Joannis Bapriſtæ.
9 In Adventu quoque, ob tempseris celebri-
tatem, Antiphonæ de Laudibus Dominicæ re-
petuntur ad horas per Hebdomadam, quouſq;:
octo diebus ante Nativitatem dicantur Anti-
phenæ propriæ poktremis diebus ad Laudes &
horas aſſignatæ.
10 Antiphonæ ad Magnificat: in primis Veſpe-
ris Dominicarũ ut plurimum ſumuntur ex ſacra
Scriptura veteris Teſtamenti legenda in Matuti-
no ejuſdẽ Dominicæ; in ſecundis auté Veſperis
ſumuntur de Evangelio, quod in eadẽ Dominica

S
legitur, ſicut etiam ad Laudes; ut diei Dominico

deſerviat utrumq; Teſtamentum, Dominicæ Pa-

ſchales Antiphonis gaudẽt de novo tantũ Teſta-
mento, quia Chriſti reſurrectio cauſa eſt, ut in
novitate vitæ ambulemus, ex Paulo Ronmzan. 6.

H II Addi-

F
n Additur Antiphonis tempore Paſchali in
fine Alleluja, ad lætitiam Paſchalem ſæpiſſimè
declarandam, de qua voce diximus ſupra c. 4.
. y.
112. Quid ſi Antiphona ſumitur ex principio
Pſalmi vel Cantici, & incipit ſicut Pſalmus vel
Canticum: eo caſu non dicitur principium bPſal-
mi ſeu Cantici; ſed continuatur, quod ſeqintur
in Pſalmo vel Cantico, ab eo loco, ubi deſinit
Antiphona, quod nota præſertim errant multi]
in Oſhcio Dedicationis Eccleſiæ in tertio No-
turno in Pſalm. Qui habitat: nam die primo
& octavo, dicta integra Antiphona à Choro in-
cipi debet Pſalmus à ſecundo Verſu, Dicet Do-
mino, & c. ſi verò tempore Paſchali adldas in fine
Allelnja, tunc incipitur Pſalmus à primo Verſu,
Quihabitat: quia illud Allelaja tollit continua-
tionem Antiphonæ cum Pſalmo. Simile habes
exemplum in Aſcenfione Domini in ſecundo
Nocturno, Exaltabo te Domine, quoniam ſuſcæ-
piſti me, alleluja; & Plalmus incipit à primis ver-
bis ejusdem, Exaltabote PDomine, & c. ita in praxi
communiori fervatur, quod eſt rationabilius; &
in recogaitione poſtrema Breviarii addi hoc lo-
co curavimus. In Feriæ ſecundæ Veſperis feria-
libus dicto initio Antiphonæ ab Hebdomadario
Magnificat, Cantorò Chorus ſimul proſequun-
tur, anima mea Dominam; quia dividi com-
modè non poteſt ultima pars Versũs. Illud cer-
tè eſt obſervandum in enuntiandis Antiphonis,
ut initium nunquam ſit unius ſyllabæ; neq; ejus-
modi, ut abſurdè orarionem præcidat, quod mo-
netur in Cæremoniali Clericorum regularium
ſancti Pauli I. 7. c. 10.

De PEPſalmis.
CAPUT VIII.

3 ClIbPfalterium Sacerdos ignorat, nomen Sa-
cerdotis vix in eo conſtabit, ait Auguſt. 25.
diſt. Quæ ipſis: & hoc me movit, ut hoc loco
plura recenſeam ad pleniorem Pſalterii cogniti-
onem de vocabulo, auctore, Ordine, materiàâ,
Cantu & Uſu Pſalmorum, breviter tamen enar-
raturus.
2. Pſalmn, Geæcis idem quod Latinis cantus

Comment. in Rubr. Breviarii Sect. V. Cap S.

ſive ſonus, qui fit mambus pulſato Pſalterio, ut
I. Reg. 16. fit etiam voce, ut P'ſalm. 33. Bene pfal-
lite ei in vociferatione: At Pſalmi Davidici con-
tinent Dei laudes vel preces ad eum ; unde ferè
idem eſt Pſalmmus quod Hymnus, ut ex titulo He-
bræo Pſalterii habetur, qui eſt Liber hymnorum,
ſeun Laudum divinarum. P

3 Pſalterium, quo Romana Eccleſia utitur, eſt

ex translarione ſancti Hieronymi Romana, teſte

Radualph. propoſ. 5. & differt à Pſalterio Roma-

no, quod adhibetur Romæ in æde Vaticana §.
Petri; quo etiam utuntur Ambroſitani. S. Fran-
eiſcus in ſua Regula excipiens ab Ofhcio divino

Pſalterium Romanum, intelligit de eo, quod in

Vaticana S. Petri eſt in uſu antiquiſſimo-

4 De Andbtore tria ſunt certa. Primè, auéto-

rem primarium eſſe Spiritum ſanctum, Act. 1.
Hebr. 3. Secundò maximam partem eſte Davi-
dis, qui 2 Reg. 29. egregius appellatur Pſaltes Iſ-
rael: & Ifidorus lib. 2. de Ofſic. cap. y. vocat Da-
videm Pſalmorum Thelſaurum. Tertiò probat
Bellarminus in prafat. ad Explan. in Pſalmos;

cos, qui carent titulo, & eos irem, qui nomen

David in titulo præferimt, quocunque cafu, ſeu
genitivo, ſeu dativo, eſſe Davidis. De rehquis
Pſalmis, qui alium præferunt auéctorem, com-

munior eſt ſententia eſſe omnes unius Davidis;

quæ eſt C hry ſoſtomi, Auguſtini & aliorum. Plu-

ribus agit de hac re Auguſt Tornmiellus Congre-
gationis noſtræ, in ſacris Annal.an. mundi 2964:
à n. 4. =ð
5Ordo Pſalmorum triplex eſſe poteſt, Bibli-
cus, Hiſtoricus, Eccleſiaſticus. Biblicus eſt, qui
in ſactis Bibliis habetur à primo uſque ad Pſal-

mum o. quos dividunt aliqui & placet divi-

ſio Bellarmino] ita ut primi quinquaginta per-
tineant ad pœnitentes, ſive incipientes; alii
quinquaginta ad proficientes; reliqui quinqua-
ginta ad perfectos. Si dividas, ut dimidium Pſal-
terii invenias pro numero Verſuum; ſicuti om-
nes Verſus ſunt 2606. ita dimidium Verſuum e-
rit inter illos duos Verſus Pſalm. 227. Cor autem
sorum non erat reétum cum eo, &c. lpſe au-
nem eſt miſericors, quaſi centrum Pſalterii ſit

ſumma malitia hominum, & ſumma bonitas

Dei. 8
* Orde

16.

3
MM. he
iy h
be⸗
41. N.
.
1. Vers
12 i⸗

16. bre
7. G
N hn
N. De⸗
. Den
99. Da⸗
G2 Ee⸗
u
3) Daor
6. 0 /

4. 4

g bye
1 N
6 den
d. Dor
Ne⸗
7. Mr
3 Den

llteno,
. Benega.
Wwiclicicot⸗
1zundeſen
titole.
hymmonn

eſanritne
Olnanateke
etio Rom-.
Patcand
ati. ken
Mhciocif
reo glt
limo⸗
Amnd, A
Romm ℳ1
n ele Dr
urblche.
S. Cenb-
Tetmoyti
.in at
1, Culkon
nanecßll
. Deitlgi
Korem CC-

nineid

eihomm-
elasCo/⸗

lac, 6
gteithi-
Klet n
lagin g.
Cientsz 1
ligui ginet
nidun
Umn;ſanicn
8 Ferl Cum
. CrA
,Ge
un Miiͤ
umm Honi

0
4

6⁶ Ordo Eiſtoricns, quo ſcilicet tempore
quiſque Pſalmus fuerit compoſitus, difficiſlimè
haberi poteſt. Nam ordo Biblicus eſt, vel quo
ceperti lunt ab Eſdra, ut videtur ſentire S. Atha-
nal. in Scpopfi; vel quo ordinati ſunt à Septua-
Zinta Interpretibus, ut docet S. Hilarius in Pro-
logo Pſalmorum; ſcitur aliquorum tempus, qua
de re vide Torniellum loco citato, qui ſequen-
tes ordinat hoc modo.

Pfſalin. 173. Benedittus Dominns Deus went. "53.

9. Confitebor tibi Domine in toto corde mev.
10. I Domino confao.
5ö. Eripe me de inimicis meis Dens mens.
23. Benedicam Dominnm in omni tempore.
76. Miſerere neei Deus, miſerere mei.
6. Deus, Deus mens ad te delnce vigilo.
I:1. Oued gloriaris in malitia.
lo“. Deus landem meam ne tacueris.
ja. Eripe me Domine ab homine malo.
73. Dess in nomine tuo ſalvum me fac.
141. Voce mea ad Dominum clamavi.
25. Zudica me Domine.
y. Virba mea auribus percipe Domine.
12. Uſquequo Domine obliviſceris me in ſi-
nem.
16. Exaudi Domine juſtitianz meam.
77. Si verè uatique juſtitiam lognimini.
85. Iuclina Domine anrens tuam.
95. Deus ultionum Dominus.
26. Dominus ilnminatio mea.
135. Domine probaſti we.

32. Ecce quam bonum.

2. Quare frenzneraænt Gentet.
23. Domini eſt terra.
46. Omnes Gentes plaudite neanibus.
26. Afferte Domino filii Dei.

1oa. Confitemins Domino, & invocate nomen

ejus.
29. Evxaltabo te Domint.
Jo. Miſerere mei Deus.
65. Domine, ne in furore tuo argu is me.
937. Domine, ne in furore tuo argaas me.
31. Beati, quorum remiſſæ ſunt iniquitates.
7. Domine Deus mens in te ſperavi.
3. Domine quid multiplicati ſunt qui tribulant
me?

142. Domige exaudi orætionem meane.
35. Dixi: Cxftodiam vias meas.
39. Expeltans evpectavi Dominum.
. Beatnus qui intelligit ſuper egenum & pau-

erem.
41. Quemadmodum deſiderat cervus ad fontes
4 kKtr. Kna.

42. Zudica me Deus.
54. Erandi Deus oratinem mea n.
Quam dilettatabernacula tua Domine vir
tutunms.
96. Dominus regnavit, exultetterra.
177. Diligam te Domine fortitudo mea.
47. Deus noſter refngium, & veirtus.
job. Confitemini Domino quoniam bonui.
123. Niſi quia Dominus erat in nobis.
Pſalmorum tempus aliorum prorſus neſci-
tur ; omnes autẽ ante annum mundi 3920. quo
David mortuus eſt, & fortè ultimus ille fuit, qui
in Bibliis eſt 36. Moli emulari, &c. in quo ait, Qu-
nior ſui; etenin⸗ ſenui; ut mea fert conjectura.
7 Ordo Pſalmorum Eccleſiaticus eſt alius à
prædictis. Nam aliqui dicuntur Matutinales,
qui ante prandium in choro dicuntur; aliqui
Veſpertinales, qui à prandio. Matutinales IIz.
Veſpertinales 38. quamquam in matutino de
Sanctis, & Dedicat. Eccleſ. aliquando cantan-
tur Pſalmi, Cum invocarem, & Qui habitat,
qui ſunt Veſpertinales; & in Completotio;
Pſalm. Iate Domine ſperavi, qui eſt etiam Ma-
tutinalis. Si dividas eoſdem per Horas ad Ma-
tutinum recitantur in tora hebdomada 9t. ad
Laudes 13. ad Veſperas 37. ad alias horas 1I. qui
faciunt ſummam 150.
8& Eoſdem recitari in horis Canonicis Pon-
tiani Decreto, refert in ejus Vua Ribadeneira;
ſed vel ubique non fuic receptum, vel Romæ
quoque neglectum: nam poſt annos centum,
& ultra, Pſalmos omnes per Dominicam &
Ferias diſtribuit Sanctus Hieronymus, eæ Kadul-
pho Propoſ. Io. & Damaſus decrevit hoc ordine
recitari, Ex Baronio anno bo. cum nihil fere ex
Pſalmis Romæ in templis legeretur, ut ipſe Da-
maſus fatetur in Epiſt. ad HEeron. in Tomo I. Con-
cil. Hieronymus igitur conſtituit in Dominicis
15. Pſalmos, duodecim in Matutinis ferialibus,
H z & in

69

& in Matutino Feſtorum dimidium numeri Do-
minicarum; id eſt Pſalmos novem. Ad horas,
Ambroſium ſecutus, diſtribuit in plures partes
Pſal. 118. Beati immaculati. Hæc poſtrema Ra-
dulphus Propoſ. cit. De numero duodenario in
Periis harrat Caſſianus 2. de inſtitut. cœ. cap. 4.
quod coram Monachis Angelus apparens duo-
decim Pſalmos centinenter cecinir, quibus fi-
nitis, Alleluja cantavit, ac ſiluit, non amplis
viſus, nec auditus: unde à Concilio Turonenſi
c. 9. ad Matutinum duodecim faltem Plalmos
expediri juſſum eſt, facta mentione prædictæ
viſionis Angelicæ. Extat Decretum Gregorii
VII. de conſ. Diſtinét. 5. Ii die. Oinnibus die-
bus, inquit, aliis ( excipit Paſcha & Penteco-
ſten) per totum annum, ſi feſtivitas eſt, no-
vem Pſalmos & novem Lectiones dicimus: aliis
autem diebus duodecim Pſalmos & tres Lecti-
ones recitamus- in diebus Dominicis octode-
cim Pfalmos & novem Lectiones celebramus.
Haæc ibt.
9 Pluralitas Pſalmorum myſticè ſignificat, re-
colendos eſſe mores bonos diverſorum operum
per plures Pſalmos: ita ordo Rom. in Otavis
Paſchæ. Minor etiam numerus Pſalmorum in
Ofpcio dicitur ob temporis jucunditatem, ut
temporeè Paſchali, Radul ph. Prop. /0.
10 Pfalmi mutatio unius in alimmn, ut PrO Con-
fitemini in Prima Dominucali dicatur Pfal. Do-
minus regnavit; & pro Jubilate in Sabbato de
B. Virgine dicatur, Bonum eſt confeteri Domino;
ideò decreta eſt, ut in Hebdomada, quoad ejus
fieri poſſit, expleatur Pſalterium, neque Pfſal-
mus unus omittatur in Officio totius Hebdo-
madæ.
11 Additum eſt in fine cujusque Pſalmi, Gloe-
ria Patri, & Filio, & c. de cujus origine diximus
ſuprà cap. Z. n. 4. pag. yo.] ex inſtitutione Da-
maſi, ut dicitur in ejus Feſto, quod hodie hæc
ſcribentes celebramus, & probat Baron. anno
352. Ambroſius autem addidit tantum eandem
glorifieationem Trinitatis in fine Hymnorum,
non Pſalmorum, ut S. Auguſt. affirmat lib. 9.
Conf. c.. & Caſſianus docet, tantùm in fine An-
tiphonarum fubdi ſolitum Gloria Patri, & c. l. 2.
de Mæt. Orat. c. . Falluntur ergo Nicephorus,

Comment. in Kubr. Brev. Sect. V. Cab. b.

—

qui l. 9. c. 2 4. auctorem facit Flavianum primi
Verss Gloria Patri, &c. & Alcuinus, qui facit
auctorem Hieronymum petente Damaſo: unde
Epiſtola Hieronymi hac de re merito reproba-
tur à Baronio anno 327. quicquid dicat Francol.
I. par. c.2. in ſine. Hoc aufem verſu manifeſtè di-

ſtingiimur à Judæis, Paganis & Hæreticis: Con-

formamur Angelis, qui quotidie cantant trine
Deo & unico. Benzonius in Magnif. l. .. & 2.
12 Non dicitur Gloria Patri in triduo majo-
ris Hebdom. Ordo Romanus in Dominica WMWe-

diana; quia in Paſſione Chriſti viſa eſt Trinitas

obſcurari, Durand. lib. 6. cap. 32. neque in Offi-
cio Defunctorum; quia verſus eſt lætitiæ, non
mœroris, Walafr. cap. 27.
13 Materia Pſalmorum ea eſt, ut ſint quaſi
compendium totius veteris Teſtamenti. Quid-
quid enim Moyſes vel in Hiſtoria tradidit, vel in
lege præcepit, & quidquid Prophetæ reliqui vel
exhortando ad virrutes, vel prædicendo futura
ſcripſerunt, id ferè totum in Pſalmis compre-
henditur, lege de hac re Radulph. prop. 9. & Bel-
larx. præfationem Pfalmornm.
14 De eorum Centu nunc dicendum: ab A-
poſtolis habetur, Coloſ.2. Epheſ. r. in Pfalm.an-
tantes: adeò ut ex Dion. de Cæl. HMierarch. cap.3.
Pſalmorum modulatio omnibus ferè Pontificiis
myſteriis, eſſentiæ inſtar, adhiberetur: Cantus
autem primitivæ Eccleſiæ modico fletu voeis
pronuncianti Pfalmos quam canenti vicinior e-
rat, ex Iſidor. loco cit. quod accepit ab Auguſt.
lib. 1o. Confeſſ. cap. 33. ubi facit auétorem hujus
moderati Cantus Athanaſium, renovaverunt
hunc Cantum Cleri Regulaxes.
15 De alterno Cantu eſt magna quæffio,
quis fuerit auctor. Inter Græcos videtur Dion.
de Cœleſt. HMierarch. cap. 3. hunc innuere Can-
tum; item Baſil. Epiſt. 6z. qui teſtatur de ritu
communi omnibus Eccleſus, exemplo ſumpto
à cantu Antiphonarum Ignatiano, de quo præ-
ced. cap. n. 2. diximus. Caſſianus, qui poſterior,
nondum videtur noviſſe alterum cantum lib. 2.

Inſtit. cap. y. & vo. fortè loquitur de ſolo ritu
Monaſtico. Faciunt autem alterni cantus pſal-

morum Flavianum & Diodorum auctores, ex
Athanaſio hoc enarrante, Hiſtorici Græci; ſed
potiùs

pits
124.
14
lvoren/
ſdenrn
leplinn
EAnbr
ldot.
Iuncan
mgit
Cetorir
Cetehta
ne
undann
lem, H
Onehae
4
Mwon
es,
Ebaror
terncor
Gumm

Connnd

Dpers
Callan
luäbon
Mlt⸗
1
Mtur
ſnt Ul
Eolt
lemace
Ceranti
ien.
wIn
Unnbl
lede
m
u
kaler
cokund
utt,
Crorun
ar

kanum Un
is, iſen
Atnaloeme⸗
itonpeke
licuktmnl
mamnekte.
tetick⸗C.
CAutbkki
.lye:
ttidtomte⸗
minge.
ſaelk lentt
negteinot.
klerite,umn

,Ir ſorel
menti
trachdtzet
etrkelgif
ſcendo hin
Ams coNe⸗

J yrp/El

endumb
is lnce
Mermth,
ſetefonntß
etetnk: Cnn
lo hen ie⸗
entivicnidts
pit 1 ni
uctorenlnss
jenofeſelli

An guti
Gigenuin
nntetel
etint Cenn
emplo lmn
10, gegha, 4
gi ahun
1cummnhi
Eeſten⸗
miif⸗
. Ntclehi
lii ni

ſonn

De Hmnis & Canticir. 6

potius inſtauratores eos vocat Theodoret l. 2.
c. 24.
16 At inter Latinos quamvis Tertull. b. 2. ad
Uxorem iis verbis Pfſalmum inter duos ſonare]
videatur ſignificate alternum cantum; tamen
de privata ratione recitaudi Plalmos cxplicatur:
& Ambroſio tribuitur, qui Græcos imitatus ex
Iſidor. lib. I. de Offc. cap.7. & teſte Auguſt. lIib. 9.
Confeſſ. cap. 6. primus invexit in Eccleiiam alter-
num cantum: quem Damaſus Decrete generali
ſfirmavit, & communem toti Eccleſiæ fecit, ut
dicitur in Breviario in ejusdem Feſto; fuſtus hac
de re Francol. 1. par. c. 3.
Denique alternus cantus ſignificat alter-
nam Sanctorum ad benè operandu exhortatio-
nem, Hugo in pec. cap. 3. & quòd alter alterius
onera portare debet, Dur. in Kat. l. . C. 2.
18 Addit Amal. lIib. 4. cap. 3. ſtandum eſſe ad
Pſalmos quod hodie obſervant Clerici Regu-
lares, & noſtri Ordinis ad Officium diurnum]
& Baronius probat ex P. Damiani ann. o62. ut ex
ſtatu corporis, ait Amalar. demonſtremus affe-
ctum mentis; hoc eſt, paratos nos eſſe ſive ad
domandam carnem noſtram, ſive ad exercitium
operis (quod ſignificat Pſalmus, ut dximus) in
caula noſtra, & fratrum. Stantes etiam in operi-
bus bonis facilius vincimus hoſtes, ait Durand.
loc. citato.
19 Uſuz efusdem Pfſalmi in pluribus Feſtis ad
Matutinum eam habet cauſam; quia in eodem
funmt plures & varii verſus, qui pertinere commo-
dè poſſunt ad varia Feſta, & ſuggerunt varias ad
rem accommodatas Antiphonas, ut rectè conſi-
deranti patebit: quod etiam notavit Durand.
loc. oit.
