ſperas coram Papa, ſed tantum primas, qui ini-
tium feſti reputantur eſſe. ⸗
4 Præter ea quæ dicta ſunt de paritate Veſpe-
rarxum cum Laudibus cap. 2. n. j. hæc addi poſ-
ſunt in Laudem Veſperarum: nam in Veſperis
commemoratur Adventus Doômmi. Vergente
mundi veſpere, PHugo in Sec. cap. 3. tum in Ve-
ſperis offerebant Abraliam & Patriarchæ Sacri-
ficia, Gemma lib. 2. cap. 62. tum commendatur
Sacrificium veſpertinum à Davide Pſal. 140.
Ordo in Rubricis nullam habet difhculta-
tem, ad myſteria vocor. Nam quinque Plalmi
Vulnera Chriſti recolenda monent quorum
ultimũ Vulnus hora veſpertina fuit ſaero laten
illatum, & in veſpera mundi, Gemma lib. 2. c.
62. Item, quia ſicuti quinque ſenſibus quotidia-
no affectu tendimus ad tenebras; ita neceſſe eſt,
ut initio noctis pro eis vemiam precemur. Ama-

lar. lib. 4. de Offc. c. 7. qui & addit ibidem,
quod illis neceſſe eſt deplorare quinque carna-

les ſuos ſenſus, quibus occidit verus Sol, ut in
Matutino, id eſt in evaſione peccatorum, quan-
do Sol eis iterum inchoat oriri, poſſint lætari.
Tenemus etiam quinq; hos Pſalmos quaſi lam-
pades virginum quinq;, ut veniente nocte Do-
mino obviã eamus, ait idem de Ord. Antiph. c.6.
* In feſtis Sanctorum iidem ferè dicuntur
Pſalmi, qui in Dominica: quia ficuti Dominica
victoriam Chriſti reſurgentis repræſentat; ita
Pſalmi ejusdem victoriam per Chriſtum reſo-
nant Electorum Domini, Amal. l. 4. &. z.

7 De Capitulo, quod lectionem vocat A-.
mal. Iidem, & poſt Pſalmos collocat: de Hym.

no, de quo Hugo poſt Capitulum in Sec. c. 3.

I non autem meminit Hymni Amal.] un ſcili-

cet venienti Domino pfallentes & jubilantes

Oecurramus, ait Gemma lib. 2. 6.62. de verſu

guO

ecu
Cor
nob
vi
lt,
oil
li
ſ0
ung
1ans
G
ot
Centi
Figi
duent
(n
Voi
u
conk
incun
uad
igem
4
l
wun
Kele
Nori
Col
mr

9
4

we

janis; A
inplentin
. Radih .
um Dkimum
alcungn 1

ſune anit,
dteinCypl
detſeament.
Miras, git

pattire eſe.
Drcudl.
un in ehen
mmni Neen
4.3. tmniſe
Arurcheden

mcotnien

ile M
habet difhl⸗
gbingpelini
Dnent;glom
1fuitlietd bri
Gemimlket.
nlibes gniier
Szitahecllett
Precenll inr
X Ali thiin,
eggingbe .
Velas Nhd
Ccatofundur
i, polin en
mosoul r
ientenot
OrAAnſh
en kere Canm
ſeun Donm
Ieprrlemmin
1 Gin lel⸗
1L61.
tonemn ot,
oloen::dello⸗
lun in er /6
Amalu
tes bikon

— De Completorio.

quo converſi ad Deum cum virginibus quaſi
oſtium pulſamus, Gemma ibidem, dicemus fu-
ſius in ſeq. Sectione.
⁸ Canticum Magnificat paſſim vocatur in
ordine Romano Evangelium, quia ita eſt Luc.

1. & cantatur in veſperis ob multas cauſas. Pri-

mèò, quia à Veſperis inchoatur feſtum, & hoc
Canticum in Evangelio eſt in ordine primum.
Secundò, Veſperæ ſunt nobiliores Laudibus &
Completorio; quibus ideo debetur Canticum
nobilius. Tertiò quia ſub Veſperam beata Vir-
go pervenit in domum Eliſabeth, quam ſaluta-
vit, & Canticum ſtatim hoc compoſuit, Ben-
zonius in Magn. lib. 1. c. 20. Quartò Amala-
rius addit de Ordine Antiph. c.6. ut Maria cum
ſuo Cantico introducat virgines cum quinque
lampadibus, hoc eſt, Pſalmis quinque, præpa-
ratas ad Chriſtum: Quintò ex eodem libro 4. de
Offc. c.. ut caſtigatis ſenſibus per quinque Pſal-
mos, caſtigentur cogitationes cordis tume-
ſcentis cum humilitate, de qua in Cantico B.
Virginis agitur. Sextò, ut animos fidelium fre-
quentior Dominicæ incarnationis memoria
(quoridie namque dicitur) ad affectum de.
votionis accendat; & recogitata ſæpius exem-
pla Genitricis illius in virtutum ſoliditate nos
confirment, & hoc præſertim in Veſperis: ut
incumbente quietis tempore mens inde fatiga-
ta ad unionem ſe ſuæ conſiderationis colligat,
idem ibid. Septimèò, & eſt Duran. l. 7. c. 9. e Be-
da. Magnificat cantatur ad Velperas, quia in
ipſa Veſpera mundi ſuo aſſenſu beata Virgo
mundo ſuccurrit perdito; & ipſa eſt Veſpera
Stella maris. Octavò denique, in ſexta laude ex
horis ſeptem convenit hoc canticum cantari, in
quo Dominus ille veniſſe dicitur, qui ad Veſpe-
ram mundi venit ad nos in ſexta mundi ætate.
9 De Oratione, Precibus, Suffragiis, & fine
Veſperarum ſuis locis in Sectione ſequenti.

De Completorio.

CAPUT VI.

1 V Ox Completorium reperitut primò in Ke-
Aula & Beneditcti cap. 42. Completam
vocat Iidor. lib. I. de Of. c. zt. Vel quia in ea

completur quotidianus nſus cibi, potũůs & lo-
cutionis apud Regulares, ex Amalar. lib. 4. de
Offc. cas. ö. vel quia in Completerio ſumma
eſt perfectio divinorum Ohciorum, ex eodem
de Urdine Antiph. cap. z. Vel quia completur
dies ſervitutis noſtræ, Gemmalib. 2. cap. 64.
Veleomę letur totum Oficium divimmn, ait Be-
da in lib. MWedit. paſſion. Ciriſti e. I. Vel quia ipfa-
met dies compleci ea hora, Archid. in cay. So-
lent. de Conſecr. Diſt. 1.
2 Ejus origo rei deſumi poteſt cum Iſidoro
loco cit. à Davide, qui Eſal. 137. S dedero ſoem-
num, ait, ocualls meis, donec inveniame locum LDo-
mino ; vclà S. Baſilio, qui in Aeg. faſßiws d'ſp.
Interrog. 37. meminit Pialmi Qui habitat, li-
cet Baſilium aliter explicet Francolin. 1. par. c.
19. initio, ſed Durandus de Ait. lih. 2. cap. 12.
quem ſequuntur Azor. lLib. o. cap. 2. q. 11. &
Suar. lib. z. de Hor. Can. cap. j. num. 9. cx plicat
de Completorio. Colligit Suar. Completerium
ex Ambrol. . Hexam. cap. 12. & lib. 3. de V'ir-
ginibus; imò ex Cypriano videtur poſſe colligi
lih. I. do Oratione, ubi ait: Recedente Sole ac
diſcedente, neceflario rurſus eſt orandum; ubi
in primo verbo recedente Veſperas, in altero
diſcedente notat Suar. Completorium. Verum
iis primis temporibus rude fuit potius quam
completum Completorium.
3ʒ Additum fuiſie Caſſiani tempore ſumil cum
Prima, certum eſt, ut docuimus ſupra c. 3. hu-
jus Sectionis: ubi etiam cum Prima comparavi-
mus Completorium.
4 Sequitur ex dictis, illud eſſe recitandum
congruentius hora duodecima, nimirum quan-
do Chriſtus ſepulturæ fuit traditus; in fine diei
Paraſceves Luc. 23. quod fusè probat Francol.
1. par. C. 15. ſed ante diei finem ſut laici quoq;
interreile queant] ſtatuille Eccleſiam cantari
poſle, docet Durand. loc. cit.
5Hac autem Hora, inquit Turrecremata
in Reg. S. Beneditti, Tract. 1o. ut animalia
à paſtu reverti ſolent; ita ſpiritus revocandus
eſt ab externis ad interiora. Item parandus eſt
locus, in quo ſpiritus cum Deo quieſcat, &
contra fraudes d'»monum armandi ſumus an-
te noctem, de quorum capite in Lectione brevi
F 3 dicitur

15 Comment. in Rubr. Breviarii Sect. IV. Cap. 6.

dicitur: Ouerene quem devoret. Addit Hugo
in Spec. c. 2. Compl torium ſignificare gaudiũ
Electorum, quod, completo eorum numero,
complebit Deus in Sanctis ſuis in die generalis
Reſurreétionis in fine mundi; & ideo in fine
diei recitatur.
6⁶ Ordo Completorii per ſe patet. Lectio
brevis ortum habint à Lectione, ad quam ho-
ra Completorii conveniebant, præſertim Mo-
nachi, ſieut adeandem diximus peſt Primam,
cX Regula S8. Benedicti cit. qued notat etam
Amalar. lib. 4. c. . & de Ord. Antiphon. c. 7.
qui & addit, Lectionem ideò præponi, quia,
finito Completorio per Preces, dormitum ſta-
tim ibant. Confeſſio aptè fiè, ut quidquid in
die conmmniſunus diluamus, Gemma lib. 2. C.6t.
& alterna confeſſione mundemur, ait Hugo in
Speca. cap. 3. agens de Completorio. De initio
proprio Completorii, de quo Hugo, dicemus
Sect. ſeqkenti, ubi etiam de Hymno, & aliis
ſingillatim, circa myſticam expoſitionem, quã
affero he loco.
7 Nam Pſalmis quatuor, ait Amalar. loco ci-
tato, quatuor elementa corporis noſtri Domi-
no commendamus. Et quidem in Primo Pſal-
mo, qui recitatur in Matutino Sabbati Sancti,
cum Chriſto quietem poſcimus: Ia pace in idi-
pſum dormiam, & requieſsam. In ſecundo, ad
cs verba quæ protulit Chriſtus in extremo vitæ
In manzs tuas &c. optamus tmori cum eo In
tertio & quarto, contra tentationes nocturnas
armamur. Fuſius hæc Amalarius.
8. Hyvinus ante Capitulum præter morem
dicitur, quia illi, in quibus completa ſunt ſi-
gnificata præcedentium Laudum, id eſt electi,

præveniunt exhortationem, quam denotat ſe-

uens Capitulum „Hugo in ecul. C. 3. Eo-
dem quoque Hymno petimus victoriam de no-
cturnis illuſionibus, Gemma loc. cit. Capitu-

lum ergo ex Hugone, exhortationem ſonat,

qua ſemper egemus. Reſponſorio Brevi quaſi

ſignaculo divinæ cuſtodiæ nos ſigillamus, ut pu=
pillam oculi, Gemma loc. cit.
9 Et quia Completorumm eft commendatio
animæ quaſi migrantis & corpore per ſomnum,
ideò Canticum Simeonis additux, quod maxi-
me congruit, Amalar. ſapra: quo pacem, &
lucem optamus à Deo, Gemma loc. cit. Preci-
bus complemus, ad humilitatem in fine diei;
cum orations Dominica & Symbolo fidei, ad
munimentum ab hoftibus nocturnis. Hugo

ibidem.

10 Concluditur cum benedictione Prælati:
Benedicat, &c. quæ valet contra hoſtes, ait
Turrecrem. loc. ci. & ſolemmi rehigione im-
loratur auxilium B. Virginis contra eoſdem
nocturnos hoſtes, idem Turrecrem. Adhuc
in fine dicuntux Oratio Dominica, Salutatio
Angela, & Symbolum Apoſtolorum ſecretèò;
tum quia iiſdem ritibus finiendum eſt totum

Ofhcium quibus eſt inceprum aO tum quia in fine

mundi tempore Antichriſti ora fidelium clau-
dentur, & ſecretò Deum orabunt, Durand. lib.
4. c. 2y. Radulph. deniq; notat Prop. I4. Coni-
pletorium eſſe ferè ſemper idem, niſi propter
tempus aliqua demantur, hoc cſt preces, in
Duplicibus, &c. cauſam autem attulimus ſupra
c.3. dAe brima in ſine pag. 1.
II Quæres. Qnando Completorium dieitur
ſeparatim à Veſperis, an præmittenda ſit Ora-
tio Dominica cum Salutatione Angelica?: Vide-
tur affrmandum, ea ratione qua dicuntur ante
Laudes ſeparatas à Matutino, & ante omnes a-
lias Horas. At contraria eſt praxis in Quadra-
geſima;, ut nihil præponatur ectioni brevi;
& verè ſatis eſt poſt eam dici Orationem Do-
minicam.

11

90.
D
1 D
2)

.

hem ſont,
Brey l
humngilg

Omthendtid
perſommm,
uod nur.
1O pacen,
loe.eit. ec-
in une de
dolo ſdel,
turns. Hn

one Drelt

Urehcione in

Ontta eln

ramn. Adh
ica, Nlurin
lorumlſegen
lumm ett Mnn
Umbuin M
delum d
t, Duund4
yl, 1.C.
n, nii rohe
e ecet, 1
ttubinus /t

cotiun Atiu
tendu ſt Ol
dgelriili⸗
Dicunturzm
canteommnei.
Nbin uul
Lectiont breſit
Dratensl D

De Oratione Dominica.

1.

S' ECT I O QulINTIA.

De partium, hoc eſt, Horarum partibus.

Orarum partes multæ ſunt & va iæ, quæ proprios habent ritus, &

vatiam eruditionem, de quibus nunc fingllatim, ordine ſervato,

finiori conjunctis.

De Oratione Dominica.
2 De salutatione Ansgelica.
3 De Grabolo Apoſtolorum.,
4 De leitio Horaram,
5„ De lwvitatorio.
⁶ De Hymnis.
7 De Antiphonis.
5§5 De Pſalmis.
9 De Canticis.
1o De Eerſibus.
De Ahbſolutionibus & Benedittionibus.
72 De Lelktionibus.
13 De Reſponſoriis.
14 De Reſponſoriis brevibas Horarum.
17 De Capituliz.
16 De Oratione.
77 De Precibus, & Confeſſione.
15 De Cemmemorationibur„ & Saßfragiis
Sanbtorum communihbus.
79 De Hymno Te Deum.
20 De Symbolo S. Athanaſii.
21 De Martyrologio.
22 De Fine Offcii, & Antiphonis finalibus
S. Mariz.
De Oratione Dominica.
CAPUT I.
1 A B Oratione Dominica ſumitur initium
A Offcii divini, tum ex antiquis Brevia-
riis, teſte Francolino 1I. par. c. 28. n. II. tum ex

Durand. in Ration. l. J. C. 3. ubi ait, ter dici ad
Matutinum, & ſen el ante quamlibet Horam:

quo funt in Horarum uſu, paucis exceptis, ob alias cauſas, cum af-

SECTIONIS QuINTX CAPITA XXII.

tum ex Concilio Toletano IV. c. 9. quo ſtatui-
tur, ut quotidie Oratio Dominica in Ofheio
divino recitetur. Pius V. ordinavit rectè ad om-
nes Horas ceam præmitti debere.
2 An verèò initio Laudum, quando ſeparan-
tur à Nocturnis, ſit dicenda, vide ſuprà Sect. g.
c. 2. n. 4. pag. 40.
3 In fine Matutini, ſi dividatur à Laudibus,
dicenda eſt probabilius ex Conc. Gerundenſi de
conſecrat. diff. y. c. Id ſemper. Nav. de Orat. &.
5&:. n. 6. & Francol. loc. git. n. I.
4 In fine Laudum, Primæ, Tertiæ, Scxtæ,
& Nonæ, ſi ſeparatim ſingulæ recitentur, ea
item dicenda eſt; vel certè in fine ultimæ Horæ,
quando plures ſimul dicuntur. Navar. c. 1o0. . 61.
citat Hugutium Doctorem, qiu hoc affirmat de
ſingulis Horis, quod Gerundenſe de Matutinis
& Veſperis juſſit.
§ In fine ergo Veſperarum dici debet, ex di-
cto concilio Gerundẽſi; ſed an dici debeat ſubſe-
quente ſtatim Completorio? Nav. affirmat in
MWiſcellan. 75. de jure communi, & antequam
dicatur jube Domne. Negat Francolin. num. y.
loc. cit & docet fusè: ſuſſicere Orationem Do-
minicam, quæ dictur poſt Lectionem brevem:
cui verè favet Rubrica Breviarii in poſtremis
verbis c. 22. n. I. in ſine, Dicto Fidelium anim
incipitur V. Zube domne. De Completorio ſe-
parato à Veſperis diximus praæced. ſect. cap. 6. .
II. In fine Completorii ea dicitur; de quo ritu
antiquiores Durando non meminère.
6 Illud eſt notandum, quod quando in fine
Horæ additur Antiphona finalis B. Mariæ, ſuffi-

M E1

4 Commeut. in Rubr. Brev. Sedt. V. Cap. I. &2.

Git Oratio Dominica, qvæ ante ipſam Antiphe-
nam dicitur; neque poſt eandem Antiphonam
dicenda eſt iterum, ut fit in Complerorio; qua
in re deceptum fuiſle Navarrumarguentem Ur-
bis Eccleſias, quod in hac peccent omnes, no-
tat & corrigit Francolinus num. g. & 4. à quo
iderm Navar. im Miſcell. 73. nums. 74. ſé defen-
dit, nihil mutatus à ſententia propria; ſed pra-
xis Eccleſuæ univerſalis contraria eſt Navatro.
5 Aliud tem eſt notandum cum Nav in Mi-
ſcefl. 23. in fine, quod in fine Horæ, ſubſequen-
te al'a Hora ejuſdem dici, ſufficit ſemel dici O-
rationem Dominicam pro fine præcedentis &
initio ſequentis Horæ, & habetur in Rubricis
aρ. 32. . J. pe medinm. Dixi ejuſaem diei,
quia ſi poſt Completorium recitare velis Matu-
tinum diei ſequentis, bis Orationem Domini-
cam cum Salutatione Angelica & Symbolo re-
citabis, Francolin. n. 17. & Rubrica citat. cap.
favet cum aliis Rubricis de Matutino & Com-
letorio.
8 Initio Horarum dicitur ad animorum
præparationem, ut morientes muſcæ abigan-
tur, & mens oratione ſerenetur, ut dignè in
Ofhcio cum Deo loquatur, Durand. lib. y. cap.
.. in fine verò, ne diabolus de corde Sacerdo-
tis rapiat, ſi quid boni ſeminatum eſt in Horis
Canonicis, Durand. zbidenm. Unde Navarrus
dolet quam maximè de Orat. sap. o. num. 63.
quod hæc formula, quam ipſe commendat cap.
m. num. 1. uti perfectiſſimam, Deo grariſſi-
mam, nobis utilem, ut nihil magis, & contra
hoſtes efhcaciſſimam, minus attente & reveren-
ter uſurpetur, & majori cum incuria, animi la-
xitate, & evagatione majore unà cum Salutatio-
ne Angelica ejuſdem ferè momenti pronuntia-
tur quam ipſæ Horæ Canonicæ.
9 Recitatur autem in Ofhicio tribus modis,
initio, in fne, & in medio, id eſt ad Preces.
Item totum ſecretoò, lotum clara voce, totum
partim ſecretò, partim clara voce. Et initio qui-
dem, aliquando in medio, & in fine ofheii to-
tum ſecreto, addito Amen in fine: in medio
verò reliquis duobus modis & omiſſo ſemper
Amen, ut videre eſt in toto Breviario. Dicitur

glara vece in Precibus Laudum & Veſperarum,

in aliis Precibus partim ſecretò, partim efars

voce, ut omnibus modis orandum eſſe Deum

intelligamus. Raro clara voce, nempè in die-
bus jejuniorum, & prætereà in Advenu, ur cum
jejunio elata voce magis audiamur; unuſque
Hebdomadarius, qui vicem Chriſti gerit, om-
nium nomine orat, ut in Breviatio editois zo. de

quo ritu neminem legi. Sæpius autem totum ſe-

cretò dicitur, quia Deus de corde c'amantes au-
dit. Non rarò, clara voce & ſecrerò ſimul, pri-
mis iis verbis invuando alios, Pater neſter. Po-
ſtremis requirendo coſdem ad conſenſum. Du-
rand. lib. . c. y. quod fit propter Sanctorum
communionem, inquit Hugo in Secal. cap. 3.
quod autem dicatur in medio horarum, id ſit ad
humilitatem & devotionem, & ut ad interiora
reverſi, mente capiatnus quæ dicimus: & ut
oratio ipſa horarum efpcaciam habeat majo-
rem, Duran. loco cit. De excellentia Orationis
Dominicæ, & de ejuſdem partibus non eſt hu-
jus loci plura congerere.
10 Quid, quando Miſſa ſequatur poſt ho-
ram [quod accidit quotidie in Choro] eritne
omittenda oratio Dominica in fine horæ: K
omittitur v. Fidelium, conſequenter ctiam
Oratio Dominica, qua deę re infra c. ?22.

De Salutatione Angelica.

CAPUT. II.
1 D' primis auctoribus Angelicæ Salutatio-

nis non eſt quod quæram, Gabriele vi-
delicet & Eliſlabetha, quorum alter ea verba
protulit, Ave gratia plena, Dominus tecum,

Benedicta tu in malieribus ; altera repetens ul⸗

tima verba Archangeli, addidit alia, Er bene-
dibtus fruttus ventris tui, Luc. 1. Quæro po-
tius, quando reliqua uſque ad finem fuere ad-
dita ab Eccleſia; certum autem eſt, in Conci-
lio Epheſino hæc quæ ſequuntur pronuntiats
fuiſſe: Sancta Maria Mater Dei, ora pro no-
bis peccatoribus. Amen, ut ait Baron. ang.
437. quæ verba addita Salutationi Angelicæ
perduravere uſque ad Breviarium Cardinalis 8.
Crucis, ut initio habetur ejuſdem: poſtremis
ergo temporibus, ex conmſuetudine Romana
Pie

oy
ſlit
n;
o.
1
eun
rat.
Card
tibus
Dor
Ofn
y
ſelbo
110
1
el.
aumee
14
4
ſicin
Cebatu
Mun

idien

.

demte
bene
gennn
Il
Peor
H
Nura
1
Denno

“

9
Tooc
gua
gil
ſon⸗

n

Partinechen
delle Dem
ene nde.
renl, Ucemn
ur; Uundr
tüigerit,on.
geditne
Nemtomunke⸗
Cumnnter.
ei ſml ⸗
ker paler. N
nlenlom D
der danſtonm
Hetul e
tarumn, iöfen
utadimerln
lcimm Ku
haber mt
entin Ortini
busnontkl

Aurn or
Choro eine
fne horel
lequentet tän
lrac2.

tutie
1.
celer Amir
n, Chhitef
n Aet eiſktt
Dominu un
er teßelnn⸗⸗
Gtalie⸗ le⸗
C. l. ⸗ 4

mnek,in 0
cur gonmm

1

1 ,
Dei, 14,

Pio V. in Breviario approbata, additum eſt, quod
ſequitur, nune, & in hora mortis noſtræ. Ver-
bum eſus in medio dici ex antiquiore uſu ego
puto.
2 Jure commumi nunquam fuit ſtatutum,
eam eſſe recitandam in Officio divino. Nav. de
Orat. c. o. n. 62. Ante Pium V. in ſolo Breviario
Cardinalis S. Crucis legebatur, non in antiquio-
tibus. Pii V. exgò juſſu, jure novo cum Oratione
Dominica dicitur, & dici decet initio Horarum
omnium, excepto Completorio, ex Nav. c. 9.n.
129. prout in Breviario nunc legitur, neque uno
verbo dempto. Ante annum 1550. non dicebatur
in Officio.
3 Qui volunt Orationem dici Dominicam
ante Laudes à Nocturnis ſeparatas, volunt etiam
cum ea Salutationem Angelicam, qua de re ſup.
pgg. 40. n. 4.
4 Fortè inde data eſt comes Orationi Domi-
nicæ in Officio, quia ex Durando lib. y. c. 2. di-
cebatur Ave Maria in principio, & in fine Ho-
rarum B. Virginis; quæ Horæ, ut dicemus, quo-
tidie recitabantur cum Officio divino; & quia
nunc omittuntur, præſertim extra Chorum, ſal-
tem retenta eſt Salutatio Angelica ob cultum
beatæ Virginis, cujus ope ſingulis Horis indi-
gemus.
S In fine Horarum non dicitur, niſi in fine Cõ-
pletorii, ut finis Officii concordet cum principio
ejusdem Officii. De ejusdem excellentia lege
Navar. de Orat. c. 9. Concl. 2. expoſitionem ve-
rò accuratiſſimam edidit inter alios Rutilius
Benzonius ann. 1612.

De HGmbolo Apoſtolorum.

CAPUT III.
1ubolum, ait Ruſſinus in Expoſit. Gmb.

eſt Græcè, indicium & collatio, hoc eſt,
quod in unum confertur. Dicitur Apoſtolorum,
quia ſinguli Apoſtoli in unum contulere, quod
quiſque, dictante Deo, ſenſit ante ipſorum divi-
ſionem: lege Auguſtin. Serm. ni. de Tempore, ſi
illius eſt. Petrus dixit, C'eds in Deum, Patrem
omnipotentem. Joannes dixit, Geatorem cœl: &
Tem. II.

De Gembol⸗ Apahalorum.

lib. 2. 6. 9. Hug. Vict. in éec. cap. 3. mentionem
G 7 . .

9
terræ. Jacobus dixit, Credo & sn Zeſum Chri-
ſtnm, Filium ejus unicum, Dominum noſtrame.
Andreas dixit, Qui conceptu eſt de Sspirita ſan-
&tοs, natns ex Waria irgine, Philippus ait, Paſ-
ſus ſub Pontio Pilato, cruciſirus, mortuus & ſe-
pultus. Thomas ait, Deſcenait ad inferos, ter-
tia die reſurrexit à mortuis. Bartholomæus di-
xit, Aſcendit ad cœlos, ſedet ad dexteram Dei
Patris Omnipotentis. Matthæus dixit, Iade ven-
turus eſt udicare vivos & mortuos. Jacobus Al-
phæi, Gredo in Spiritum ſanltum, ſanttam Ee-
eleſiane Catholicam. Simon Zelotes, Sancto-
rum communionem, remiſſionem peccatorum.
Judas Jacebi, Carnis reſurrectionem. Mathias
complevit, Et vitam aternam. Amen. Hæc Au-
guſtinus, ex quibus patet, editũ fuiſſe Symbolum
ante necem Jaeobi Majoris, quæ contigit anno
Domini 44. Dixi ſuprà dictante Deo, teſte Ter-
tulliano de Præſeript. adv. heret. cap. I4. quod
ideò à Romana Eccleſia integrè cuſtoditum fuit,
adeò, ut Romanum Symbolum fuerit à Vigilio
Papa appellatum, lib. 4. contra Eutichen. ubi ait.
Romanum Symbolum antiquius eſſe Nicæno,
id eſt Apoſtolicum, exponente Durand. de Kit.
lib. z. cap. 2 4. imò Ruffinus aſſerit, in diverſis
Eccleſiis factas illi fuiſſe additiones, Romæ ve-
rò minimè; eò quòèòd nulla hæreſis Romæ ha-
buerit exordium. Plura de hec Symbolo Do-
minicus Gravina in Cathol. præſeription. lib. 4.
2 Decreverat Damaſius ad omnes horas reci-
tari hoc Symbolum, ut in ſupplem. Chron. in eus
Vita, & idem habet Polyd. Virgil. lib. 6. de in-
vent. cap. 2. Durandus quoque lib. t. cap. 2. in-
nuit, ſuo tempore fuiſſe in uſu hunc ritum, ſed
uſu abrogatus eſt, exceptis Matutino & Prima
aute easdem Horas & Completorio in fine. Am-
broſius de Velan. Virginibus, de Symbolo air,
Quotidie antelueanis horis recenſendum eſt,
Auguſtinus lib. 1. de Symbolo ad Cathec. cap. 1.
Quotidie dicite, antequam dormiatis, & Hom.
J2. inter o. Quotidie dicite, quando ſurgitis,
quando vos collocatis ad ſomnum. Ergò hora
Matutina & poſt Completorium aptiſſimè di-
citur: ante horam Primam, quæ dici eſt initi-
um, æquè aptè dicitur. Amal. lib. 4. c. 2. Gemm.

hujus

hujus Symboli faciunt in Prima & Completorio,
& ad preces tantùm.
3 Quare novo jure quinquies hodie recita-
tur in Ofhcio, ſi dicantur Preces in Prima &
Completorio. Initio quidem Matutini & Primæ
ad profeſſionem fidei, quæ eſt virtutum omni-
um fundamentum: & dicitur ſecretò, quia in
primitiva Eccleſia ſub ſilentio plerique fideles e-
rant, metu perſecutionum. Dur. lib. g. cap. 25.
In fine quoq; Completorii ſecretò dicitur; quia
in fine mundi plures in corde reſervabunt fi-
dem, non ore palam prædicabunt, idem ibidem.
in medio ad Preces Primæ & Completorii; quia
in primitiva Eccleſia, & in fine mundi in electis
ſolidior fides; unde & bis in his duabus horis di-
ci ſolet.
4 Sed cur in medio ad preces, partim clara

voce, partim ſecretèò dicitur? Qaia corde credi-

tur ad juſtitiam, ore autem confeſſio fit ad ſalu-
tem, Roman. o. Durancl lib. y. cap. r. ſed nun-
quam totum clara voce, ſicut in Miſſa, quia, in-
quit S. Thom. 2. 2. quæſt. I. art. 9. ad . initio di-
ei, in primiti va ſcilicet Eccleſia, prædicabatur fi-
des potius occultè; & idem in fine diei, Anti-
chriſti tempore, fiet; nunc verò temporis, quod
hora Miſſæ repræſentat, manifeſtata fide, Sym-
bolum Patrum, quo declaratur Symbolum A-
poſtolorum, evulgatur liberè, & absque metu
cantatur. De Symbolo ſatis.

De Initio Horarum.
CAPU T. IV.

1Ribus modis inchoantur Horæ: Matuti-
. num per Domine labia mea, & Completo-
rium per Converte nos, &c. reliquæ horæ per
Deus in adiutorium. De Matutini principio præ-
dicto meminit Amal. lib. 4. cap. 9. & alii poſt
eum. Sigsum Crucis ad os fieri, ſcribit Gemma
an. lib. 2. cap. I. De initio Com pletorii prædicto,
Hugo in Spec. cap. 3. De initio reliquarum hora-
rum, quod diximus, Nav. de Orat. cap. J. n. 5g.
& auctorem facit Damaſum ſuaſu Hieronymi.
Gregorio tribuit Polyd. Virgil. lib. 6. de invent.
cap. 2. Amalar. autem in Matur. lib. z. cap 9. non
meminit hujus Verfus, Dens in adjintorinm. Erat

Comment. in Rubr. Breviarii Sect. V. Cap. IV.

autem hic Verſus in ore Monachorum frequen-
tiſſimus, Caſſiano teſte lib. 2. Iatit. cap. 23. cokl.
o. capite o. Signum Crucis à fronte ad pectus
ad ea verba fieri, tradidit Belet. de Div. Ofße.
cap. 24.
2 Contingit enim, att Turrecrem. ad Reg. §
Benedicti, tribus modis peccari, corde, ore &&
opere. Domine labia dicitur contra peccatumo-
ris; Converte, &c. contra peceatum cordis; De-
us in adjutorinum, contra peccatum operis. Et
quia in peceato oris & cordis eſt aliquid operis,
ideò, ait Darand. ib. y. cap. 2. in Matutino quo-
que & Completorio additur Verſus, Deus in
adjutorium, &c.
3 Aptiùs autem principio totius Ofſicii præ-
ponitur Domine labia, & c. quia ore laudandus
eſt Deus cum recitatione Officii: & quia per di-
em vagamur à Deo, ideò ſub noctem dicimus
aptius, Converte nos Deus, &c. Per diem autem
ſæpiùs cum antiquis Monachis dicimus, Deus in
adjutorium, & c.
4 Proſequimur cum Gloria Patri & Flio, &.
auctoritate Damaſi; & ad omnes horas diei, ſcri-
bunt Amal. lib. z. cap. 9. & W'alafridus cap. 27.
Damaſus tamen non eſt auctor hujus versũs, qui
ante Damaſum à Nicæna Synodo fuit compoſi-
tus; imò ab Apoſtolis fluxiſſe, probat ex Baſilio
Baronius ann. 32. Nicænumque addidit; Sent
erat in principio, & c. ut idem Baron. ibidem eæ
Conc. aſenſi. can. 7. Plura infrà c.5.
5 Completur initium horarum per alleluja-
Vox eſt Hebræa, quæ ſignificat, Laudate Deum,
ex Aug. in Pſal. Iö. cum plenitudine tamen gau-
dii & exultationis, auétore S. Thoma peſt Gloſ.
in c. 9. Apocal. S. Germanus in Theoria expli-
cat hoc modo: Ahl, venit, el, Deus, uia, laudate:
vel ex codem, Pater, Filius, Spiritus ſanctus,
quam expoſitionem S. Gregorio tribuit Durand.
lib. 4. ap. ze. ubi alias tres affert, quæ mihi non
ſatis plaeent. In aliam linguam transferri non
debet propter ſanctiorem auctoritatem, ait Iſid.
l. I. de div. Off. c. 3. IU
6 AS. Hieronymo fuit hæc translata de Je-
roſolymitana Eccleſia ad Romanam juſſu Da-
maſi, ut docet S. Gregor. lib. 7. Epiſt. 6g. ꝗui &
eandem vocem Romæ reſtituit, ex Rup. l. l. de

Lan
12
Gund
nis u
ii

lat

Prurn
cite
Deeo
Gunn
one
1l
Veyt
cd
n
Coon
lie,
le.
Ann
N
ſ
(o

W.

otum ieger
9 1t. a. 3r
rontealpl⸗

t de Di.

gemn AAel

i, Corde, Oel

htapecciume

tumcordig
Aum Ofeis !
ltaigeicqge⸗
Mhunmmoger
Verſus, Det

otin Ofhin
nidotehudnes
ii: Eanietn

pnoctendkins

Perchemuen
dicimus, Dn

ParGAA
eshorucloiſtt
alſiiluch⸗
rhuſafenist
dofurconpe-
robarerli
ue 1dchr N
Paron idnd
66
nun hel U⸗
Lauduehem
Ninetunrngr⸗
Thomag,
,Themsel
eis ihluln
Sinnglult
olibit Diun
t, ue ihinon
D tanskli n
Nrimemit

anatm n 6
Hyic
. h 1
alch

De Invitatorio & Hymnis. FI

Div. Oſd. c. 5y. non ſimpliciter, ſed inſtituendo,
ut diceretur etiam extra tempus Paſchale, ut ex-
ponit Baronius Auguſtinum citans in Pſal. 106.
dum ſceribit de Damaſo anno 3ᷣz. Erat enim in
uſu eroſolymis ante Damaſum, qui & Romæ
eandem vocem ordinaverat; ſed deinde fuerat
omiſſa uſque ad tempora S. Gregorii, qui ean-

gdem reſtituit.

7 Poſt Septuageſimam loco alleluja dicitur,
Laus tibi Domine & c. ex Decreto Alexandri II. ut
ait auctor Gemmæ an, libro 4. cap. 12. titulo de
Sancto tephano, in poſtremis verbis. Mutatio-
nis hujus ratio eſt ex Alcuin. cap, de ptuageſ.
quia convenit humiliori tunc uti lingua, qualis
eſt latina comparata cum Hebræa.

De Invitatorio.
CAPUI V.
1 Hberur Invitatorium apud Amal lib. g.

cap. 9. in quo, inquit, communis cœtus
Fratrum convocat omnes degentes undique, ut
excitentur, & veniant ad confitendum Domino.
De eodem Alcuinus ante Amalarium, dum cau-
ſam reddit, cur Invitatorium in die Epiphaniæ
non dicatur.
2 Dicitur autem ſexies integrè intra Pſalmum
Venite, & ter imperfectè, id eſt, pro medietate
ejusdem: quia aliqui perfectè, aliqui imperfectè
invitationem recipiunt. Senarius eſt perfecto-
rum, qui conſtat uno, duobus, tribus. Imperfe-
ctorum numerus eſt illorum trium, qui Super-
biæ, Avaritiæ & Luxuriæ ſtudent, Durand. in
Rat. lib. j. cap. 3. Sexies item integrè, quiamn ſex
ætatibus mundi invitantur omnes ad Deum,
Mich. Timoth. Spec. ord. 4. par. tract. 6. Fap. 16.
3 Variatur pro Officii qualitate, & in Feriis
variari tradit Radulph. Propoſ. 5. quæ varietas
concinnior eſt hodie quàm ante Pium V. tum in
Officio de Tem pore, tum de Sanctis.
4A Dominico die, de creatione, Qui fecit nos;
quæ facta eſt primo dierum omnium; in reliquis
diebus concordat Invitatorium cum antiquis.
In die Epiphaniæ non dicitur, ex Alcuino
cap. de T heophania, quia, inquit, Herodes invi-
tavit &congregavit Scribas, ut ſcirent de Chriſto

ad eundem occidendum. Vel quia Magi, inquit
Hugo in ec. cap. 3. à nemine invitati venerunt
ad Chriſtum. Vel quia Pſalmus Eenite dicitur eo
die in nocturnis, neque bis in eodem Ochcio di-
ci Plalmus ſolet, Dur. lib. 6. cay. 16. & in tertio
Nocturno Pſalmus ille dicitur; quia tempore
gratiæ invitantur omnes ad Deum, non ita com-
muniter in lege, & ante legem. Unde frequens
eſt repetitio verborum, Eenite, adoremus eum.
6 Non dicitur in triduo ante Paſcha, ne invi-
temur, ſed potiùs per ſilentium deteſtemur peſti⸗
ferum Judæorum conſilium, & conventum eo-
rum contra Chriſtum. Prætereà Apoſtoli tunc
diſperſi erant, qui alios ad Dominum invitate
conſueverant, Durand lib. b. 6. 32.
7 Quando, & cur in officio Defunctorum
dicatur vel taceatur, diccmus ultima ſectione.

D. Hymnis.
CAPUTVI.
1 Vnni Græcè, laudes Latinè; Sunt enim

cantus laudem continentes Dei, Aug.
Pſal. 2. ita ut hæc tria conſtituant Hymnum.
Laus, Dei Laus & Cantus. Carmina quæcunque
in laudem Dei Hymni vocantur ab Iiidor. I.i. de
Div. Offc. cap. b.
2 Primus Author David, ex HEid. ibid. inter
Græcos è noſtris primus Hierotheus & Nepos,
apud Euſebium l.7. Hiſt. cap./9. Deinde Hilari-
us è Latinis librum edidit Hymnorum Eccleſia-
ſticorum, teſte Hieron. de Script. Eccleſ. quem
imitatus Ambroſius, Hymnos populo compo-
nens, pertecutionem juſtianæ Augulſtæ rerum no-
vitate lenivit, ut ſcribit Walaf. de Reb. Eccl. c.
27. & tunc in Eccleſia quoque cantari cœperunt:
quanquam & Apoſtolicum inventum fuiſſe di-
cendum eſt, de quo Paul. Coloſ. 3. Epheſ.. imò à
Chriſto deduci poteſt, qui, Hymno dicto exivit
in montem Oliveti, Marth. 26.
3 Cantandos auté in Eccleſia Romana com-
poſuit quoque Gelaſius Papa, ex Nyalafr. loc. cit.
uſumque eorundem in horis Canonicis appro-
bavit Conc. Turon. II. c. 2 4. Tolet. IV. G. 72.
4 Significant Hymni fortitudinem & maje-
ſtatem Dei, & ejusdem vel beneficia, vel facta

G 2 miran-

N2
miranda, ait Hieron. citatus ab Amal. I. 4. 6. 7.
Unde & ſtando eos cantamus ob reverentiam;
& ut oſtendamus nos ſurſum habere quoque ad
Deum corda noſtra, Durand. l. y. c. 2.
5 Multos enumerat Hymnos Radulph. Pro-
poſ. 3. qui erant tunc in ulu, è quibus nos habe-
mus eos, qui ſequuntur; quorum authores hoc
loco addimus, pront alii nobis tradiderunt non
sontemnendi Scriptores.
1 dAad cœnam Agni providi. Nondum novi
auétorem.
I1 DTternacali gloria, Ambroſüjeſt, ex Mich.
Timotheo.
1 Aterna Chriſtimunera, Apoſtolorum &
Martyrum, Ambroſiani ſunt, eæ Dion. Carthuſ.
& Clittov. Sed alterum pro Martyribus tribuit
Gregorio Timotheo in quadanz editione, non in
omnibius.
I1 Aterne rerum Conditor. Ambroſianus eſt
ex Kadulph. loc. cit. & ex Timoth.
1Ales diei nuntius Prudentii, exæ Clictov. &
Tzmoth.
4 ABegnlaris pundanzentum. Pars eſt Hymni,
Urbs ernſalem beata, de quo infrà.
3 Antra deſertiteneris ſub annis. Paul. Dia-
coni, ex Clietov. Carthuſ. Limoth.
⁶$ A ſolis ortus cardine. Sedulii ex Cornel.
Schult. tom. I. part. 2. c. 6. biblist. Alphabeticus
eſt, quia primi verſus ab A. alii à B. C. D. & . quod
Notavit Timoth.
1 Aundibenigne Conditor Ambroſii, eæ Cornel.
loc. cit. Prudentii e Timoth. Gregorii, at in e-
insde Operibus to. y. Romæ 17gz. in calce Sacram.
5§ Ave maris ſtelta S. Bernarde tribuitur à
Franc. Coſtero.
² Anrealuce, & decoreroſeo Elpis, Ixoris Bo-
Etii: quæ vixit circa ant um 722. m ligno vitæ, de
Anitia ſamilia.

1Anrorajam ſpargit pelum. Ambroſüiex Ti-

moth. ſi nota marginalis eſt T imothei: non enim
ita in omnibus ejusdem libris habetur.
1 Anrora lucis rutilat. Ambroſii, eæ Cornelio.
I Beata nobkis gaudia. Hilarii, er Cornelio.
1 Cœli Deus ſanltiſſime. Ambroſii dicitur eſſe
in quibusdans Breviariis.
1 Chrißte redempter omnium. in Natali, Am-
broſianus eſt ex Timoth.

Comment. in Rubr. Brev. Sect. V. Cap. VI.

wzoth.

3 Chriſte Santtorum decus Angeloram, deſi-
deratur auctor.
I Conditor alme ſidera. Ambroſii eæ Timotkh.
1 Conſors paterni lunminis. Ambroſii, ex Cor-
nelio.
I1 Deus tuorum militum. Ambroſü, exæ Na-
dulph. Gregorii, e Timoth. L
3 Ecce janms noctis tenuatur umbra, Gregorii-
Clictov. & Timoth. in calce Sasram. Greg. ha-
betur.
1 Ex more dobéti myſtico. Ambroſii, eæ Timoth.
I Ewultet cœlam landitéus. Ignoratur auctor.
I Hoſtis Herodes inzpie. Sedulii, ex Timoth.
1 Zam Chriſte Sol jaſtitiæ. Ambroſüi, in qui
busdam Brev. & ex Zoan. Baptiſta Rubeo.
I Jam Chriſtus aſtra aſcenderat. Ambroſi
e Kadulph. Gregorii er Cornelio.
1 Jam lucis orto ſidere. Ambroſü, ex Clictov.
Carthuſ. Timoth.
1 Zeſa corona celſior. Ambroſii, eæ Radulpho.
I Jeſu corona Virginum. Ambroſii, ex Radul.
Gregorii ex T imoth. S
I Jeſu noſtra redemptio. Ambroſü, ex Cer-
nelio. L
I eſu redemptor omninm. Dendero auétorẽ.
I Ilmmenſe cœli Conditer. Ambroſü, ea Timoth.
3 Me Confeſſer Domini ſacratus. Nondum
ſcitur auctor. S
1 Lucis creator optime. Gregorianus eſt,
ex Timoth. & habetur in calee Sacram. Grego-
riani.
4 Luſtris ſex qui jam peractit. Ambroſii, e
Jacobo de Valentia in Pſalm. 97. apud Timoth.
ſed videtur auctoris, qui ſcripſit Pangue lingua:

ungde ut unus Hymnut habetur in Miſſa Fer. 6.

in Paraſceve.
1Lux ecce ſurgit aurea. Prudentii, eæ ſoan.
Baptiſta de Rubeis in Pſalter.

busd. Brev.
1 Martyr Dei, qui anicum. Auctor nefcitur.
3 Mocte ſurgentes vigilemus omnes. Grego-

rii, er Clibtov. & Tmoth. Blegitur in calce a-

cram. Greg.
