Cap. Dolentes, de Celebr. Aiß. etiam ſi ſo-
lum peccaret comra modum, ut poſt alios
advertit Joan. Medina Cod. de Orat. tract. 6.
de quaæſt. J. S. Verum ad hæc. Quare omnino
concludendum videtur in re noſtra, etiamſi
modus, & forma in recitandis Horis Cano-
nicis ſecundario præcipiantur in dicta Conſti-
tutione, quia tamen præcipiuntur tali modo, ac
tali ratione, & res quæ præcipitur, gravis eſt;
videtur omnino dicendum, & modum & for-
mam recitandi Horas cadere etiam ſub præce-
pto, eodem modo quo cætera, quæ in cadem
Conſtitutione præcipiuntur. Et quia cætera ſunt
ſub peccato mortali, ut eſſe, contrarii Doctores
concedere tenentur, eodem item modo, & for-
ma, & modus, de quibus diſputamus, erunt
præcepta ſub peccato tali. Et hæc ſatis, quoad
fundamenta ſecundæ ſententiæ.
Ad Auctores verò prioris ſententiæ illud mi.
hi omnino dicendum videtut; cum ipſi dixerint
tranſgreſſores Bullæ ſupradictæ peccaturos gra-
viter, intelligendes eſſe quod loquuntur de

tranſgreſſione mortali, non veniali: neque enim

veniale proprie dicitur grave, ſed leve.
Et hand etiam exiſtimo fuiſſe intentionem

cæterorum Doctorum, ſi qui ſint qui ſcripſerint
ante Bullam à Pio V. editam. Nam cum, ut di-
ctum eſt, jus ipſum naturale præſcribat confor-
mitatem quandam & unionem pſallendi in Ec-
cleſia Dei; ſi quis faceret contra dictum præ-
ſcriptum naturale, vel etiam rectam rationem,
peccaret graviter, id eſt mortaliter: nam face-
re contta jus naturale ſeu rectam rationem in
re gravi, peccatum mortale eſt, & id eſt quod
voluerunt Auctores illi, cum diecunt, Clericos
mutantes, & invertentes ex ſua voluntate divi-
num Officium peccaturos graviter, quia ſcilicet
facerent contra ipſum dictamen rectæ rationis:
quod eſt peccatum mortale.
Quare miror Azoriuin, aliàs ſapientiſſimum
virum, quod non ſatis conſulto dixerit loco ſu-
pra citato, contrariam ſententiam eſſe commu-
nem. Nam certè his noſtris temporibus video
Scriptores hane noſtram amplexatos, maximè
qui dictam Conſtitutionem maturius conſidera-
runt, at Navar. Tolet. Coſmas Phil. & Petrus
de Aragona, ut alios omittam: neque video qua
ratione dici poſſit communior ſententia illa, cui
repugnant vel doctiſſimi viri, & Theologi, &
Canoniſtæ, ut ſunt, quos citavimus ſupra.
Addo unum, quod ſi Sylveſter, vir doctiſ-
ſinus, poſt editam Conſtitutionem Pii V. ejuſ-
dem Dominicanæ familiæ ſcripſiſſet, mutaſſet
ſententiam ſine dubio: nam ut videre eſt apud
illum, nullum aliud pro suo dicto affert funda-
mentum, niſi quod modus inquit, recitandt
Officium divinum non ſit ſub aliquo præcepto.
ut proptereà aſſeruerit, invertere talem ordi-
nem non eſſe niſi peccatum veniale. Certè ſi jam
de novo ſcripſiſſet, cum extet præceptum ſu-
pra allatum, ſine dubio mutaſſet ſententiam,
neque allatum fundamentum attuliſſet, & eum
ſaniori ſententia ſenſiſſet, illum ſcilicet, qui ſic
recitaret Officium divinum contra modum, &
formam à Pio V. præſcriptam, peccaturum
mortaliter, ſiconſint „ſi pluries id faceret;
quia ſcilicet faceret ontra talem Poutificiam
Conſtitutionem.
Tandem, quod Lectorem admonitum volo,
illud eſt, poſt hanc à me ſcriptam & confectam
Dubitationem, cum illam de more caſtiga-
Mm 2 ti oni

„*

276
tioni familiari Admodum Keverendi Patris
Homoboni de Homobonis, ex Pœnitentiariis
in Metropolitana Eccleſia S. Petri Bononiæ,;
quem ſemper obſervavt, tum præcipuè in his
ſatis conſummat um virum, ſubjeciſſem, amico
animo accommodaſſe inihi perlegendum libel-
lum inſcriptum, De obligat. Cleric. conſcriptum
veròò à Paulo Squillante, in quo erat hic caſus,
de quo diſputavimus, cui libenter morem ge-
rens acquievi. Accepi libellum atque ex animo
perleg, multa in eo, quæ [ſit Deus teſtis] ex
meo marte me adinveniſſe jactabam, ut bono

De S. Paulo Apoſtolo. “ð

amico Homobono ſubridens derim: Tandem
fateri neceſſe eſt, veriſſimum illud eſſe, quod in
ore omnium eſt, nihil jam dici, quod non prius
fuerit d'tum Hæc eo dixi, humaniſſime Le-
Coer, quod ſi citatus Auctor ad manus devene-
rit, ne cxiltimes ve lim, me ab illo aliqua fura-
tum eſſe quæ jam ſcripſerim: quamquam, &
maximè gavilus ſum, me in hac difhcultate
pertractanda non nova excogitaſle, ut alii quos
bonos volo] viſi ſunt dixiſſe, ſed quæ alis &
vera, & rationi conformia exiſtimata ſint;
ſcripſile.

DESANCTO PAULO

APOSTOLO.

extremam, ut ajunt, manum huic Operi
de ſacris Ritibus addidimus alia deinde ad
aliorũ nutũ) tum Miſſalis, tum Breviari Romani
Deo dante, cum eſſemus Peruſæ, impoſuimus,
& acturi gratias quas poſſumus maximas tanto
Apoſtolo, Patrono Congregationis noſtræ, à
quo innumera, & præſertim in hoc Opere
elaborando, accepimus beneficia: in gratiam
quoque Clericorum Ordinis noſtti, quibus non
dubito fore, ut qualiſcumque noſter hic labor
proſit & placeat, ejuſdem 8. Apoſtol vitam,
a2cta, & motem, è& graviſſimis Auctoribus de-
cerpta, nova quadam metholo & Annalum
ſorma hoc loco deſcripſimus.
Anno igitur à Nativitate Chriſti ſecundo na-
zus eſt Saulus, auctere Chryſoſtomo, enume

P Feſti Conwerſionis §8. Pauli Apoſtoli

rante annos Pauli in fine Vitæ ejuſdem octo ſu-

pra ſexaginta. Tharſi Ciliciæ ortus eſt, Att. 22.
de Triba Benjamin, Philipp. z. eruditus eſt de-
inde in Jeruſalem, Act 22. ſub Gamaliele, ibid.
nnà cum Stephano & Barnaba, ex Lucianeo ;
Græcam quoque linguam didicit puer, ex Hie-
ron. in Epiſt. ad Algaſiam: tandem grandior
ætate Phariſæus factus eſt, Philip. 3. Genere
ignob lis fuit ex Chryſoſt. ſemel & iterum, Hom.
J. de S. Panto. Sororem habuit, cujus ſilius Ju-

dæorum conſpirationem detexit, Act. 23. ce-
gnatos Andronicum, Juniam, Herodionem,
Lucium, Jaſonem & Seſipattum Rom. 16.

Anno Cbriſti 34. atatis Sauli 33.

LD 26. Decembris adfuit martyrio §. Ste⸗

. phani conſobrini, ex Oecumenio, lapi
dantium veſtes cuſtodiens, & aliorum manibus
lapides projiciens. Et licet adoleſcens eo caiu
vocetur, Act. 7. à S. Luca; vox tamen Græca
reasis, ex Budæo ſignificat audacem, & eum,
cui ſtatim merito demandri poruit à Sacerdo-
tum principe tuendæ provincia legis Moſaicæ.
Per annos ſequentes, uſque ad ann. 43. Hen-
rici Spondani compend'um ſequimur z qui ta-
men aſſerit, ſe concordare cum poſteriori ſen-
tentia Baronii in priori annalium diverſa ſenti⸗
entis editione.

Auno 3r. atatis 3 *$

le 2r. Januarii, cum Damaſeum equo
rvectus, ex Molano c. 13. de Piéturis, &

Lorino in Att. Apoſt. vel pedibus ex Aug. Ser. y.

de verb. Apoff. poſtrema, itineris quinta die cir-
ca meridiem, ex Serrario de & Paulo, pergeret, à
Chriſto immediatè vocatus, ceonverſus eſt. Abct.
9. orante Stephano pro eo, ait Auguſtinus. De
Mmate

naleiae

0dun rn

iuniabapt
lepit, ce
Pucharittia
Dicconuset
tbuun ſum
giefitcarn
ſechtatus!
Nenu Netd
Ccawingrn

u Dei ℳ.

Rabia
Pamt
Anaci
fundebe

ſcerunt ut
lcis, Ecen

Nhorn
Kiwitad
üriderehe
lündeein,
Een te h
Weumndon
untimeban
Crſecretum
foonm
Mtir rode

Noel
zunon

Umofenece

Il

kui
1 jer
pola
Uferſcset
timin
4.
nin h

in: Tunken
deſſe gol 1
no hon tnr
mariſſine le
mannseyene.
0 Alqen D
Uamquam, &
we dthollee
le,uin gon
d nr i
filinnn in,

z—

60

it, A
Herodonen
D Amn N.

Kulz

murro
ecumneno
lorummant
Helcens eh a
tumene
acem, Aiun
tat 1 tld
leg⸗ Molie
damn 6lr.
Pimnzgis
poleioner
n Cietale

4 .
umaoume
le imi
elho n
banimteen
, ſeigett
nvettus . ℳ
Kians N
ug 4

—

De J. Paulo Apoſtolo.

malſci à Deo eruditut, non per Ananiam, Galat.
1. dum tribus diebus orat in domo Judæ. Ab A-
nania baptizatus eſt, & qni cæcus erat viſum re-

cepit, accepit cibum, & confortatus eſt. An de

Euchariſtia accipiendus erit ? Ananias neque
Diaconus erat, ut probat Serrarius loc. cu. ergo
eibum ſumpſit communem. Continuo non ac-
quievit carni & ſanguini, Galat. 1. & Damalſci
declaratus à Deo vas electionis, Spiritu ſancto
plenus per dies aliquot fuit cum diſcipulis, præ-
dicans in Synagogis jeſum, quoniam hic eſt Fi-
lius Dei Act. 9.
dnno 36. ktatis 3y.
Rabiam conceſſit: ſed ferè ſtatim Damaſ⸗
A cum rediit, Gal. I.
Anno gg. zæltätts. 26.
Amaſci multo magis cònvaleſcebat & con-
fundebat Judæos: qui & ideo conhlium
fecerunt ut eum interficerent: cognitis autem
inſidiis, & cuſtodia civitatis,

Anno 35. atatis 327.
R ſporta per murum emiſſus eſt à diſcipulis,
& ivit ab hoſtibus liber, Act. 9 Jeruſalem
ivit videre Petrum, quo cum ille manlit diebus

J quindecim, Galat. 1. poſt annos tres inquit

idem ipſe, hoe eſt ab anno converſionis. Barna-
bas eum duxit ad Apoſtolos, & diſcipulos, qui
eum timebant, Act. 9. à S. Pe tro puto hoc anno
conſecratum fuiſſe Paulum Sacerdotem, & E-
piſcopum. Cæſaream inde & Tharſum rediit, ut
patriæ prodeſſet, ibidem.

Auno 45. atatis 42.
Ntiochiam cum Barnaba petiit, ubi per
annuim totum converſati funt, ita ut eo-
rum opera cognominati fint diſcipuli Chriſtiani,
Ak. 11. .
Anno 44., agtatis 45.
Etulit cum Barnaba collectam pecuniam
in Jeruſalem ad pauperes, Act. I1. & aſ-
ſumpto Joanne, qui cognominatur Marcus;
reverſus eſt, Act. 12. Ibi à Spiritu S. una cum
Barnaba ſegregatus fuit ab aliis, & Apoſtolatu
Gentium initiatus cum Sacriſicio Miſſæ:; & je-

junio Act. 13. inde abortivum ſe vocavit, 7.

Cer. I5. hoc eſt ſupra numerum duodecim A-

2 ÿ
poſtolorum: id enim ſonat vocabulum aborti-
us, ex Suetronio, in Octavio. Hoc eodem anno,
& fortè ſtatim ac ſegregatus fuit, raptus eſt ad
tertium cælum, ſeu in paradiſum: qua de re ſcri-
bit ipſe poſt annos quatuordecim, 2. Cor. 2.

Anno Chriſti 4é6. ætatis 4.
Elenciam, Cyprum, Salaminam, Paphum
ſe contulit: & in Papho ad Chriſtum conver-
tit Sergium Paulum Proconſulen, obcæcate
Mago Judæo, nomine Barjeſu, ſeu Elyma, qui
avertebat Sergium à fide. Hoc autem eſt primum
Pauli miraculum, quod legatur Act. 13. Inde à

Luca vocatur Paulus non amplius Saulus, vel à

primo Eccleſiæ gentium ſpolio Sergio Paulo, ex
FHieron. in Epiſtola ad Philem. vel quia cum Ju-
dæis dici volebat Saulus, cum Gentibus autem
agens, Romano nomine, Paulus ex Origene
in Epiſtolam ad Rom. Quamquam Chryſoſto-
mus putat à Deo datum illi fuiſſe Pauli nomen,
quo aliquando congruentiori tempore nomi-
naretur ? hoc eſt, poſt plenam notitiam Juclæo-
rum, quod ille ipſe erat, qui Chriſtianos perſe-
quebatux. Baronius addit, quod Sergius illi for-
taſsè ſuum cognomen communicavit amicitiæ
gratia, quod Æmiliorum familiæ fuit; ſicuti
deinde Joſephus Judæus dictus eſt Flavius à Ti-
to Flaviæ gentis. Paulus autem parvulum, &
modicum ſonat, qualem ſe fatebatur. E Papho
navigavit, & venit Pergen Pamphyliæ, & ſtatim
in Antiochiam Piſidiæ, ubi in Synagoga ſemel
& iterum in Sabbatho fuſius egit de Chriſto,
multique converſi ſunt ad Chriſtum; alii tamen
zelo repleti concitaverunt contra Paulum, &
Barnabam mulieres religioſas & honeſtas, &
primos civitatis, ut ejicerent illos de finibus ſuis;
qui excuſſo pulvere pedum in eos, venerunt
Iconium, Act. 13.

Anno 427. atatit 46. ”
Conii multa paſſus eſt, Act. .4. & indieat, 2.
I Tim. 5. lbidem virginem Theclam deſponſa-
vit Chriſto; ex Nyſſeno, & aliis, quam Pauli
primogenitam ideò SS. Patres vocant, & pfo
Chriſto protomartyrem inter feminas. Facto
vero impetu Gentilium, & judæorum, ut con-
tumeliis afficerent Paulum & Barnabam, & eos
Mm 53 lapida-

—

275
lapidarent, confugerunt ad civitates Lycaoniæ,
Lyſtram, & Derben. .
Anno 1b. ätätis 47.
Vſtris cum eſſet, claudum ex utero matris
ſuæ ſanavit, quo miraculo adorahatur ut
Mercurius, quoniam ipſe dux erat verbi, ſed
ſciſſis veſtibus occurrens ſedavit turbas, ne ſibi
tanquam Deo immolarent: mox ad mortem uſ-
que lapidatur extra civitatem. Die ſequenti Der-
ben abiit, & ferè ſtatim Lyſtram rediit, Iconi-
um, Antiochiam, Act. 14½.
Anno 19. atatis 45.
A Mochix degit, confirmans animas diſci-
pulorum: & cum per ſingulas Eccleſias
conſtituiſſet illis Presbyteros, tranſivit Piſidiam,
venit in Pamphyliam, Pergen, & Attaliam,
Abt. 14.
Anno Chriſti po. ætatis 49.
Avigavit in Antiochiam, ubi moratus eft
Vtempus non modicum cum dilſcipulis, ait
Lucas, Act. 14.
Anno jI. ætatis. o.
Aca ſeditione non minima de circunciſio-
ne Moſaica, delectus eſt Paulus; ut cum
Barnaba, & aliis aſcenderet in eruſalem ſuper
hac quæſtione, Act. /j. Pertranſivit Phœnicem,
& Samariam cum gaudio magno omnium fra-
trum, ibid. In Jeruſalem vidit 'etrum, Jacobum
minorem, & Joannem Apoſtolos, tanquam
Columnas Eccleſiæ, ad Galat. 2. quibuſcum,
coacto primo Concilio, & ipſe adfuit. Act. 11.
poſt Petrum loeuti ſunt Paulus & Barnabas, po-
ſtremo Jacobus pereravit. A Concilii Patribus
miſſus eſt Paulus cum Barnabas, & aliis Antio-
chiam unà cum literis Apoſtolicis de iis, quæ acta
fuerant in Concilio, Act. I. datis prius invicem
dexttis, ut Paulus prædiearet potiſſimum Genti-
bus, Galat 2. Qua de cauſa cum Petrus Antiochi-
am veniſſet, & pro Judæis agere magis videre-
tur quam pro Gentilibus, Paulus eidem reſtitit,
& eum reprehendit: quod Galat. 2. manifeſtè
de ſe ſcribit. Dividitur Paulus, Deo ita diſponen-
te, à Barnaba, eo quia hic joannem Marcum
aſlumere volebat, quem alias timidum proba-
tum, nolebat ſibi ſocium Paulus; qui ideirco aſ-
ſumpto Sila perambulabat Syriam, & Ciliciam,

De & Paulo Apoſtolo.

confirmans Eccleſias, & præcipiens cuſtodire
præcepta Apoſtolorum, & Seniorum, Acl. /y.
hkoc eſt tradita in Concilio ſuperiori. Derben
pervenit, & Lyſtram, ubi aſſumpſit Timathe-
um, quem & circumcidit, Act. 6. Cum autem
tranſiret Phrygiam, & Galatiæ regionem, pro-
hibitus fuit à Spiritu Sancto loqui verbum Dei
in Aſia, & præſertim in Bithynia, ad quam ten-
tavit ire, cum in Miſiam veniſſet. Deſcendit Tro-
adem, ubi per viſionem invitatur ire in Mace-
doniam. Hoc loco factus eſt Lucas Pauli Comes,
Act. ib. quocum à Troade navigavit in Samo-
thraciam, & ſequenti die Neapolim, tum Phi-
lippos, primam Macedoniæ eivitatem. Lydia
purpuraria credidit Deo, & coegit Paulum ha-
bitare in domo ſua. Ibidem Pytoniſſam à dæ-
mone liberavit: quam tamen ob cauſam, ceſſan-
te lucro Dominorum ejuſdem, virgis cælus eſt,
carceri interiori mancipatus, pedibus ligno ſtri-
tis. Eo vero orante cum ſocio media nocteſhine
Offcii matutini Eccleſiaſtici origo apnd Chriſt-
anos.) terræ motus factus eſt, & ſtatim aperta
ſunt oſtia, & univerſorum ſoluta vincula, ibia.
Convertitur carceris Cuſtos cum tota domo e-

juſdem, qui lotis Pauli plagis perduxit eum in

domum ſuam, & menſam ei appoſuit cum lætitia
magna. Mane ſequenti exivit è carcere, rogatus
Magiſtratibus ut de urbe abiret; S& viſa Lydia
& fratribus profectus eſt, Act. ibidem.
Anno 2. ætatis YI.
V Iſitat Amphipolim, Apolloniam, Teſſalo-
V nicam, hoſpitio exceptus à Jaſone Theſſa-
lonicenſi, ubi multi adiunéti fuere Paulo, ait
Lucas Aöt. 17. & de Gentilibus multitudo ma-
gna, & mulieres nobiles non paucæ; ſed conci-
tata plebe à Judæis contra Jalonem, qui Paulum

occultaverat, per noctem dimiſſus eſt in Be-

rœam: à qua poſt multum fructum verbi Dei,
cientibus turbas Judæis de Theſſalonica ſtatim
dimiſſus eſt Paulus, & perductus uſque Athe-
nas. Seminiverbius & novorum Dæmoniorum
annuntiator appellatur à Stoicis & Epicure-
is, à quibus in Areopagum ductus, Ignotum
Deum declarat, & Dionyſium convertit,
Damarim, quam Dionyſii uxorem putant Chry-
ſoſt. de Sacerdotio lib. . Ambroſ. & Auguſt. tunn
alios

epern
Duloadl
asglicen
Alpult ⸗
Auplh.
Auno ee
lay bontio
Ubisropt
er atonto⸗
len ilicet

uores de

ubuin jtn
Gomun Titi
er Chuikt
Anenn Paulu
lalttbiannn
UIekaon
Ibatorio,
Onpipanent
d Cr.

Umadhn
AThell
lllbican
INCAlons
Wun ſtera
A..

Ee 7
Ephelos,
ichimg
Mllrit G
nfmnamon
ptr 4
Nrbſtein

ig
14,
Npoſtonen
Kinm

amelletln

Nenrian ho⸗
Dmiait
leandn
alles La
Rliig

ien luir
orun, ,
etiori Detben
P inache.
6,Cnm en
egohnem,.
i Verbunn Der
1 lqummn.
Deſtencirlto⸗
Ur ite in Ml.
PaulCon
garirinem.
Olim, umb.
würem. lin
en balum .
Ptorilamic.
bcalimalin
Vgccritth
edlbis lgrolt⸗
neclanockin
iaul iſ⸗
utavinatl,d
um tondondt
perni mi
politaumktin
ecucete, agni⸗
tet K nlilſii
buen
l.
lonian, ili
Fiurluir
ſuete uonil
4 molindonn
ucriſlunr
neldi uun
milis etnk⸗
ACtum en e
ellälonen bin
tus uql⸗ e.
un Denonom
ieis & hion⸗

dockus, pen

ſun conelt/
lengumn 4

ol e
1

—

alios permultos, Act. loco cit. Dickur miſſus à
Paulo ad Dionyſium adhuc Cathecumenum cæ-
cus quidam à nativitate ſanatus, quod affirmat
Auguſt. Sernma. 29. de anctis, cum Hilduino in
Areopag.
Anno eodem Corinthum ivit, apud Aqui-
lam, Ponticum genere divertit, operatus eſt ma-
nibus propriis, conſuens militaria tabernacula,
ex Baronio, Act. . quam ſcenofactoriam ar-
tem didicerat Paulus adoleſcens, juxta patrios
mores Judæorum. Per omne Sabbatumdiſpu-
tabat in Synagoga; & migrans inde, intravit in
domum Titi juſti. Criſpus Archiſynagogus cre-
didit Chriſto cum omni domo ſua. Animatus
autem Paulus à Domino per viſionem nocte,
ſedit ibi annum & ſex menſes, Act. S. ibidem
ad Thelalonicenſes primam Epiſtolam (cripſit
ex Baronio, & ſigna Apoſtolatũs ſui oſtendit in
omni patientia, in ſiguis, prodigiis, & virtuti-
bus, 2. Cor. 12.
Anno 53. ätatis 72.
( adhuc eſſet Corinthi, ſcripſit alteram

ad Theſſalonicenſes; & Nazaræorum ritu

tonſo ſibi capite in Cenchris, abſolutus à tribu-

nali Gallionis Proconſulis Achaiæ, ad quem ad-
ductus fuerat à Judæis, navigavit in Syriam,
Ack. 15.
Anno j4. dtatis y7.
Pheſum venit, mox promittens reditum ad
Et pheſios, deſcendit Cæſaream Paleſtinæ, &

Antiochiam Syriæ: inde aliquanto tempore per-

ambulavit Galaticam regionem & Phrygiam,
confirmans omnes diſcipulos, Act. 15. A Galatis
excipitur ut Angelus Dei, Galat. 7. & tandem

H Anne 7. afdtis 74.
Eheſ degit per triennium quod fatetur ipſe-
met Act. 20. Super duodecim diſcipulos per
impoſitionem manuum Pauli venit Spiritus ſan-
tus: & introgreſſus Paulus Synagogam, per
ttes menſes ſuadebat de regno Dei, Act. 9. Per
biennium hoc factum eſt, ait Lucas, in ſchola
Tyranni cujusdam, ita ut omnes, qui habitabant
in Aſia, audirent verbum Domini, Judæi atque
Gentiles. Edidit ibidem miracula multa, etiam
per ſudaria & ſemicinctia, hoc eſt tenues faſcias.

De & Paulo Apoßole.

299

Pugnavit cum beſtiis, I. Cor. G. id eſt cum malis
Epheſinis, ait Chryſoſtomus.
Ahnno 1b. atatis yy.
E Pheſi, adhuc immorans expellit à multis dæ-
monia, excipit confeſſiones peccatorum,
delatis libris curioſis, & artis magicæ, eos ecom-
burit, & computatis pretiis illorum, invene-
runt pecuniam denariorum quinquaginta mil-
lium.
Anno 72. æfatis 16.
Nitio tertii anni, quo degebat Epheſi, ad Co-
rinthios ſcripſit Epiſtolam primam, in qna in-
ceſtuoſum quendam ſatanæ tradidit, hoc eſt, ex-
communicavit. Expugnante verò Paulum De-
metrio argentario Epheſino, ne lucrum ipſius
ceſſaret, ſublata Diana, cum vellet Paulus intra-
re in populum contra ſe concitatum, non per-
miſerunt diſcipuli, Asct. 9. quibus relicto Ti-
motheo Epheliorum Epiſcopo, 1. Timoth. pri-
mo receſſit in Macedoniam, Act. 20. Ibi ex Ba-
ronio, vel Laodiceæ, ex Breviario Romano, &
textu Græco ſcribit ad Timotheum jam Epiſco-
pum Epiſtolam priorem: multaque paſſus de
quibus ipſe 2. Corinth. . & 7. dum perambulat
Macedoniæ partes, venit in Græciamn. Cretæ
ereavit Titum Epiſcopum, Tit. j. Hoc anno paſ-
ſus eſt ea, quæ indicat 2. Corinth. Il. & præſertim
truſus eſt in teterrrimum illum carcerem, fortaſ-
8& Cyzicenum: non enim longè erat à Troade
Cyzicum. Appellat autem ipſe, ex Beda, pro-
fundum maris, in quo fuit nocte & die.
Anno i5. atatis 72.
C eſſet in via Nicopolim verſus, ſeri pſit
ad Titum, Tit. 3. ut conjicit Baronius. Ni-
copoli deinde hyeme proxima ſcripſit alteram
ad Corinthios. Cù⅛m autem per tres menſes, ex
Luca Acl. zo. manſerit in Græcia, hoc eſt, ex Ba-
ronio, in regionibus ab Achaia uſque in Illy-
ricum; ubi virtute multaſignorum prædicavit
iis Evangelium, qui nondum illud audierant,
quod ſcribit ipſe Noman. 17. Ibidem à Luca ſcri-
bi jubet Evangelium, quod in Achaiæ & Boe-
tiæ partibus ait Hiceronymus ſctiptum fuiſſe;
& de hoc Paulum intelligere, cùm dicit 2. Z-
moth. 2. ſecundum Evangelium meum. Cen-
chreas deinde ivit, ex Origene; & ad Galatas;
S tum

7

280⁰

tum ad Romanos Epiſtolas dedit ex Chryſoſto-
mo. Rurſus Macedoniam redit, Act. 20. Phi-
lippos ubi Paſcha ce ebrat; & poſt dies azymo-
rum Troadem venit per dies ſeptem. Poſtrema
die ex his, quæ fuit Dominica, ex Auguſtino,
uſque ad mediam noctem Sermonem protra-
hens, cadente Eutycho, & mortuo, Paulus eum
ſurgere juſſit, incumbens ſuper eum, more for-
taſs& Eliæ & Eliſæi. Diſceſſit manè navigatione
uſus in Aſſon, Mitylenen, Chium, Samum,
Trogylion, eæ Græcotextu & Adonis Marty-
rologio, & Miletum; ubi convocavit Majores
natu Epheſiorum, ut commendaret eisdem uni-
verſum gregem: quibus & valedixit, non eos
amplius viſurus. Citavit in ea Cencione ſen-
tentiam Chriſti, quæ alibi non legitur, Beatius
eſt magis dare quàm accipere. Oravit in littore
flexis genibus, licèt eſſet tempus Paſchale, quod
nondum Chriſtiano more celebrabat; vel quia
erat oratio privata, ex Lorino in Acta Apeſt.
denique cum fletumagno, & pacis oſculo ſan-
cto proſecutus eſt iter, Act. 2o. Coum naviga-
vit, die ſequenti Rhodum; & inde Pataram,
mox in Phœnicen, & juxta Cyprum in Sy-
riam feſtinavit, & Tyrum, ubi manſit die-
bus ſeptem. Oravit rurſus in littore poſitis ge-
nibus, & deſcendit à Tyro Prolemaidam u-
na die apud fratres immorans: ſequenti die
Cæſaream conceſſit Palaſtinæ: & in domo Phi-
lippi Diaconi, & ſeptem primis, per aliquot
dies dum maneret, aucdivit à Propheta Agabo,
quod alligandus erat à Judæis in eruſalem, ut
traderent eum in manus Gentium, cui nihilti-
mens reſpondit Paulus: Ego non ſolum alligari,
ſed & mori paratus ſum propter nomen Domini
eſu. Tandem pervenit Jeroſolymam, quem li-
benter exceperunt fratres, Act. 21. Egit cum
Jacobo Apoſtolo & Senioribus, à quibus,
ad declinandam Judæorum invidiam, perſua-
ſus, ut Nazaræorum more ſe ſanctificaret cum
aliis quatuor viris (quod facilè illi fuit, quia abſte-
mius erat, ut hinc Baronius infert) ſequenti
die intravit in templum. Dum autem ſeptem
dies conſummarentur Pentecoſten tunc eele-
brabat, ait Chryſoſtomus] ecce populus totus
contra Paulum ad mortem uſque, & percutie-

De Ss. Paulo Apoſtolo.

bant eum. At Lyſias Tribunus cohortis alligati

juſſit eum duabus catenis, & in quæſtionem ad-
duxit. Meruit audire populi voces, quæ contra

Chriſtum in Jeruſalem: Tolle eum; Alt. 21. Re-
putatus autem Æyptius, quatuor millium ſica-

riorum dux, à Tribuno, ſe Judæum probat, &
facto magno ſilentio, ſtans in gradibus lon-
gam Concionem habuit de genere & conver-
ſione ſua, Act. 22. qua nondum finita, vo-
ciferante populo, & projiciente veſtimenta
ſua, & pulverem jactante in aerem, juſſit e-
jum Tribunus flagellis cædi, & torqueri; ſed
cognitus Romanus non cæditur, & liber abit.
Act. 2. Convocatur Sanhedrim, id eſt Conei-
lium Sacerdotum judæorum; coram quibus
cauſam agit ſuã, percutitur os ejus Principis Sa-

cerdotum juſſu; cui licèt prophetando reſpon-

deat, Percutiet te Deus, paries dealbate: moni-
tus tamen, eum eſſe ſummum Sacerdotem, ex-
cuſat ſe, quia neſciret, Act. 23. Diſſenſione or-
ta, Pauli arte quadam, inter Sadducæos & Pha-
riſæos, ab his Paulus defenditur, nocte ſequenti
à Domino docetur fore, ut Romæ Chriſtum
prædicaret. Intereà viri plusquam quadraginta
conjurant in caput Pauli, qui à filio ſororis ſuæ
de inſidiis admonitus, & pet eum edocto Tri-
buno, mittitur Cæiaream cum duobus Centu-
rionibus, militibus ducentis, & equitibus ſe-
ptuaginta. Equo hac vice invenitur Paulus iter
feciſſe ad Felicem Præſidem, poſt horam noctis
tertiam, in Antipatridem & in Cæſaream; ubi
in Herodis prætorio uſque ad adventum accu-
ſatorum cuſtoditus fuit, Act. 23. Accuſatur à
Tertullo Oratore udæorum: defendit ſe Pau-
lus & Centurioni traditur, ut eum cuſtodiret,
non prohibetur agere cum ſuis. Vocatur à Præ-
ſide & Drxuſilla uxore, quibus de Chriſto teſtifi-
catur: & dum diſputat de juſtitia, caſtitate &
judicio futuro, contremiſcit Felix, & remittit
eum in locum ſuum. Volens autem gratiam
præſtare Judæis, ſuccedente ſibi Portio Feſto,
reliquit Paulum vinctum, Axt. 24. In quæſtie-
nem iterum vocatus coram Feſto, Cæſarem ap-
pellavit, ut Romam iret, quod à Feſto etiam ob-
tinuit, Act. zar. Inſanire dicitur à Feſto, dum de
ſe rationem reddit, Akct. 26. Et confirmata ab
Agrippa

lihul
tur oo
Almnaleene
liakcie
os, deince
ca. Colſe
Uncn uni
1o rento,
Doaſportun
guam eletx
niñ ſilotis
ernhprn
Ge, gvocl d
Lniglbame
ſunetunte
Cinsobimtn
erunt: ſe
Allspmnin
oadtenam
ſen unin
ſihDurber
nberimmit
Cumenta E
IuOnsnon
Kimanu. ie
Peineg ilnt
Uunt Eerimne
Cteonta,
l Dahlio
nlone Ne
lfennnn
Sſtem alos
Kidence
Inctemvit .
Cochmemn
Alhre.

ut. 4
Ut rren
Nun, 10
Gun Knnh
ait dpet
Un Cum 0
Augigtn &
Mudltang
Nin.

ſonitih
guelkoneni,
ceirann
; A1N.
ormilnter
Lumſcht ,
guibals
enere N condtt
um nin, N
ſente pelinenn
delem, lt 14
wrg enz
tur, &lhen
1 cortam Gn
eius imnngsd
õ
1dealhatenll⸗
Kcerlent
z.Dlentorenr
adckhncroeNlt.
ul norle
Romr Culn
vamutrgn
Näblo ſonncte
er eumetochl
umdob
8 E eguin
wenitur Dulur
potinnman
in Clemi0
d advehnumm
K.g Min
m: Eelendtths
Aeunalil 6
ſuis Nomrikt
„EeCut
ürmeltt
tfeln, Am
ens men in
te ſbihnolen⸗
Krahis
eioCeing
dletbenn⸗
mrifiho),
. bt unufn⸗

Agrippa Feſti ſententia, ut ad Cæſarem eat, tra-
ditur Julio Centurioni cohortis Auguſtæ; quo-
sum aſcendens navim Adrumetinam cœpit na-
vigare circa Aſiæ loca, devenit Sidonem ad ami-
cos, deinde Cyprum, tum Lyſtram, quæ eſt Ly-
ciæ. Conſcendit aliam navim Alexandrinam, &
tarda navigatione vix contra Gnidum, contra-
rio vento, Cretam appulit juxta Salmonem &
Boniportum tenuit. Periculoſa fit ea navigatio,
quam deſcribit Lucas, Act. 27. Etablata ſpe o-
mnis ſalutis, ſolabatur Paulus eos, qui cum ipſo
erant, præmonitus ab Angelo Dei proxima no-
cte, quod donaverat illi Deus eos omnes, qui
navigabant cum eo. Animæquiores ergò facti,

ſumpſerunt cibum, à quo per dies quatuocde-
cim, ob imminentem ſævam tempeſtatem abſti-

nuerant: ſed navis tandem diſlohita eſt, nautis
& aliis partim natando, partim tabulis hæren-
do ad terram evadentibus, ducentis ſeptuaginta

ſex, unius Pauli meritis, Ack. 27. Melitæ ſubſi-

ſtit, à Barbaris humaniter acceptus, Hyems erat,
imber imminebat, & ecce, congregante Paulo
ſarmenta quædam ad foveidum ignem, à vipe-
ta tactus non tamen læditut; unde Deus eſſe exi
ſtimatur. Factum eſt inde, ait Baronius, ut ſer-
pentes in Inſula veneno careant, nihilque infe-
tant detrimenti; imèò & terrai pſa, experientia
teſte, contra venena potens eſt antidotum. Tri-
duo à Publio hoſpitio recipitur, cujus patrem
oratione & manuum impoſitione ſanavit Pau-
lus, vexatum febribus, & dyſenteria: advenien-
tes item alios infirmos piè curavit. Per tres men-
ſes ibidem commoratus, probè doctum Publi-

um creavit Inſulæ Epiſcopum, ex Baronio, de

quo eſt mentio in Martyrologio die 2t. ſanuarii
ex Adone.
Anno 59. atatis 15.
Rlido Melitæ Trophimo infirmo, 2. Zi-
moth. 4. alia navi Alexandrina uſus navi-
gavit Syracuſam, ubi triduo manſit, inde Rhe-

gium, & poſt unum diem Puteolos venit, ubi
cum fratribus diebus ſeptem Apoſtolicam na-

vavit operam. Romam iturus itinere pedeſtri
una cum Centurione, ad Appii forum, quin-
quaginta & unum millia paſſuum ab urbe Ro-
ma diſtans, obvios habuit fratres ui agro Setino,

De & Paulo Apoſtolo.

281

alios item ad tres Tabernas [hodie Ciſternam
vocant] triginta tria millia diſtantes ab Urbe.
Menſe denique Majo, ex Baronio contra Be-
dam, qui die ſexta Julii, feria tunc quarta, ex Jo-
ſepho Vicecomite lib. 3. de Ritibus Miſſe cap. 15.
qui tamen citat incognitum auctorem, ingreſ-
fus eſt Romam Paulus, Pontificatus Petri an-
no decimoquinto, Neronis tertio. Creditur
habitäſſe Romæ primum in ca domo, quæ
nunc eſt Eccleſia ſanctæ Mariæ in via lata,
non procul à platea Columnæ Antoninæ, ubi
nunc Eccleſia S. Pauli nomine à noſtris exſtru-
Cta eſt, ſi cxedimus Baronio: à quo idem locus
pro Collegio fundando ſub extenſa manu S.
Pauli, immenſæ molis à Sixto V. ſupra Colum-
nam collocatæ ſtatuæ, triginta ab hinc annis fuit
indicatus.
Romæ verò, ferè ſtatim, poſt tertium diem,
ait Lucas, convocavit primos Judæorum, qui-
bus aperuit itineris & vinculorum cauſam, ſed
eam præcipuam fuiſſe, ut Romanos videret, &
alloqueretur. Cum Nerone absque dubio egit,
derelictus à ſuis, ut ipſe ait 2. Timoth. z. confor-
tatus tamen à Domino; liberatum ſe dicit ab o-
re leonis, id eſt Neronis, iébid. Imò coram Sena-
tu & Collegio Pontificum egit, quod ipſe ſigni-
ficat Philip. i.Permiſſum eſt autem manere ſibi-
met cum cuſtodiente ſe milite, ut ſcribit Lucas.
Alt. ult.
Biennio manſit toto in ſuo conducto, addit
idem: & à Philippenſibus pecunia juvatur, Phi.-
lip. 4. ab Oneſiphoro refrigeratur, 2. Zimoth. 1.
Intereà Judæis & Gentibus cum omni fiducia,
ſine prohibitione, ut ait Lucas, de Chriſto lo-
quens, convertit Torpetem de domo Neronis,
& Poppæam Sabinam, Neronis delicias, ex
Chryſoſtomo in Acta Apoſt. Homil. y4. & ecx
Baronii conjecturis. Ad abſentes Epiſtolas de-
dit, dum adhuc eſſet in vinculis, quorum memi-
nit in üsdem, nempè ad Timotheum ſecundam,
poſt primam defenſionem ſui coram Nerone:
quo deinde Romæ præſente, ejus etiarn noini-
ne ad alios ſcripſit. na cum præfataad Timo-
theum miſit Epiſtolam ad Epheſios per Tichi-
cum Tabellarium.
Na Bene

.

252
Anng, 6s. ztaätts yg. & vinculorum Reo-
manorum 2.
OEr eundem Tychicum ſcripſit ad Philip“
penſes & Coloſſenſes, nomine ſuo & Tr-
mothei: ad Laodicenſes non ſcripſit, ex Chry-
foſtomo & Theodoreto. Dedit etiam litteras
privatas ad Philemonem nobilem Coloſſenſem.
eui commendavit Oneſimum ſervum, qui amo-
re Pauli Romam fugerat qui poſteà in gratiam
Pauli libertate donatus, ſucceſſit Timotheo in
Epiſcopatu Epheſino, ex Ignatio Epiff. . Hoc
anno item ſcripſiſſe creditur Epiſtolam ad He-
bræos, ex Chryſoſtomo in Præfat. in Epiſt. S.
Avno öl: atatiz 60:
Ucas abſolvit Actorum librum in Æchbus
S. Mariæ in Via lata, ex conſtanti Romana
traditione. Paulus autem ſolutus vinculis profi-
eiſcitur in Hiſpaniam, teſtantibus id quam plu-
rimis SS. Patribus apud Baronium. Narbonæ
reliquit Paulum Epiſcopum, qui fuerat Procon-
ſul, ex Martyrologio 22. Martii: Arelate Tro-
phimum, & Viennæ Creſcemem, ex Adone i
Chrom anne Domini g. Annis autem ſequenti-
hus fortaſſe redit in orientem, ſicuti propoſue-
fat anno ſuperieri ſcribens ad Philippenſes, Phi-

lemonem, & Hebræos. Incerta ſunt his annis.

ſeptem acta Pauli.
Anno Gb. ætaätig6g.

sem, ait Baronins, inſtauraret.: Simonem Ma-
gum ſimul eum Petro dejicit, ex Cyrillo Jero-
ſol. Catech. 6. Pellicem Neronis, & Proeulum,

ejuſdem pincernam ad Chriſtum convertit, ex

Chryſoſt. Adverſ. vitup. vitæ Monaſtal.quam
ob rem in carcerem conjicitur cum eodem Pe-

aro menſe Octobri, in quo per novem menſes

detinentur, ex Martyrologio Romano 14. Mar-

tii. Carcer autem fuit Mamertinus:, ex eodem
Martyrologio ibid. in quo, erumpente aquami-
tabiliter & petra [& adhuc durat] baptizati

fuerunt Proceſſus & Martinianus cum aliis
g. qui pro Chriſto martyres occubuerunt.

. Omam eſt reverſus, ut afflictatæ Eccle-
ſiæ una cum Petro ſuccurreret & collaben-

De S§. Paulo Apoſtolo.

Anno Chriſti 69. atatis Pauli o. ait Obrp-
ſoſtomus, Pontificatus Petri 2.
MNeronis 13.
Artyrio proximus Apoſtolus noſter.
1 peopulo enixè eum rogante & cogente:
una cum Petro fugam arripuit, ex Actis Sancto-
xum Proceſli & Martiniani. Cui pariter dixiſſe
Dominum, denuò debeo crucifigi, ſcribit Ori-
genes in lian. Sed hæc verba hauſit Origenesè
libro apocrypho, ut ipſe indicat, & Baronius
notat anno ég. Illud creditur, quod Paulus præ-
ſeiverit diem obitus ſui, & docet Dion. Carth.
cum Ariain cap. 20. Alt. fortaſſe & genus mor-
tis; cum dixerit, An gladius loquens de paſſi-
onibus ſuis, Rom. f. Ad columnam itaque liga-

tur, quæ extat hodie in Eccletia S. Mariæ tran-

ſpontem & cæditaur flagellis, tanquam ſactile-
gii & impietatis reus, licet Romanus civis fue-
rit agnitus; quem ideirco feriendum gladio ſub-
jecit Nero. Exit extra portam Urbis, in qua à
Plautilla velum recipit, quo in morte obduce-
ret de more oculos: atque inter eundum tres

milites adjungit Chriſto, Longinum, Aceſtum,

Megiſtum ex Martyrologio Romano die 2.
ulii Salutato Petro ultra pertam, ab eo dividi-
tur ultro citroque verbis honorificis. Extat ibi-
dem Oratorium, diviſionis hujus monumen-
tum. Adaquas autemSalvias ,„fen guttam jugi-
ter manantem-, extra portam Oſtienſem, ter-
tio ab Urbe lapide, perductus [ubi Chriſtia-
norum aliquando canificina eſt habita] fuſis
prius ad Deum precibus, datoque pane fratri-
bus ex Metaphraſte, hoc eſt Euchariſtia, ex:
Guillelmo Eyſengre. in Centur. 1. par. ſe-
diſt. I. ſignoque Crucis ſeſe munito, & iis
verbis, Domine leſu in manus tzaz consmende
ſpiritum, ex sodem ibidem, velatis oculis capi-
re inclinato, alacxiori animo jugulum præbuit,
die 29. Junii: quæ fuit Feria 4. ex Alphonſo Cia-
conio in Bita &. FPetri. Mira tes; effluxit lac cum
ſanguine, ex Ambroſio ſerm. 6. & Chryloſt.
Orat. in princ. Spoſt. Rt capite Dauli invocan-
te nomen Jeſus, ex præfato Guillelmo, clara
voce, & ter ſaltum ibidem dante, erupiſſe
dicuntur tres aquæ dulcis fonticuli: quorum
Priinus dulcior lactis ſaporemaliqua ex parte-
1It. 0

]

Ediity
ſungut,

Mrino

Cludiush
;b H
glluteſtel
uo, kel⸗
1 Bius,
