3 Duæ Orationes dicuntur quetidie in Fe-
riali Officio; quarum ſecunda eſt Veſperarum
propria; quia in Mifſa duæ item dicuntur ſu-
per populum, altera initio, altera in fine: cu-
jus rei cauſam dedimus, cùm de Miſſæ Sacrifi-
cio, Tomo priore.
4 Nondum dicuntur Veſperæ ante comeſti-
onem, ut reſervetur prærogativa Dominicæ ſe-
quenti, quæ eſt caput Quadrageſimæ, cujus pri-
mæ Veſperæ dicuntur in Choro ante cœnam, &
deinceps idem fit in diebus ferialibus, ex Conc.
Cabilonenſi de Cnſecr. Diſt. 1. Solent.
5SDixi ante cœnam, quia antiquitus ſolvebatur

jejumium hora cœnæ in Quadrageſima poſt Ve-
ſperas: & licet horam anticipemus, retinemus
tamen vocabulum cœnæ, cui benedicimus ea
Prece, quæ adhibetur ad cœnam, Edent Paupe-
res, &c. ut in fine dicitur Breviarii. Quia verò
non poſſumus jejunare diebus & noctibus ſicuti
fecit Chriſtus, jejunemus ſaltem uſque ad horas
diurnales incluſivè, hoc eſt, dictis Veſperis, ut
ait Archid. in cap. Solent, de Conſecrat. cit.
6 Extra Chorum non tenemur ante come-
ſtionem recitare Veſperas, quia Concilium Ca-
bilonenſe intelligitur de publica in Choro re-
citatione; cui tamen congruum eſt ut confor-
memur in privata quoque Veſperarum reci-
ratione.

De Dominicis Quadrageſima.
CAPUT. XI.
1 I Nvitatorium Dominicæ primæ, MWon ſit vo-

bis vanum, &c. compoſuit Amalar. ex

Wion. Auctore ligni vitæ lib. x. & iſte ipſe
meininit de Ord. Antiph. cap. qy. ubi docet ta-
men ſe transſtuliſſe hoc Invitatorium in hanc
Dominicam à media Quadrageſima, in qua ab
aliis cantabatur. Primæ Lectiones interrum-
punt quidem Lectiones de Geneſi, ſed indicant
fructus pœnitentiæ, ex Durand. lIibro b. cap. 32.
Reſponſoria ex Amalar. de Ordine Antiphon.
capite cit. ſunt claves tituli de converſatione
& ſtatu totius Quadrageſunæ. Oportet enim
hoc tempore corrigere mores, jejunare, plo-
rare, orare, patientes eſſe, vigilare, pœnitere,
eleemoſynam dare. Quæ omnia in Reſponſo-
Iiis Continentur.
2 Frequentatär Pſalmus nonageſimus, Qui
habitat, &c. à quo plures Verſus hoc tempo-
re delumuntur, quia, inquit, Amalar. I. z. c. 9.
ſumus in his diebus in majori certamine tenta-
tionum; vel inde eſt, quia male uſurpavit hunc
Pſalmum ſatanas tentando Chriſtum: contra
quem repetimus eundem in proprio ſenſu: A-
gelis ſuis mandavit, &c.
3 Antiphonarum ad Laudes, Cor mundum,
&c. meminit Amal. de Ordin. Antiph. cap. 36.
4 Cantabatur in dicbus noſtris Hymnus

Aad

1

Ainmn ufr
ar ign
Corbir um
r puient l
brnos, la
Duminicu
PisKennd:
ntdie 12 4
ahum guib
Onitor Brer
Hienpen. .
rhe..).
nlenu leer
woru pro
Ugian dequ
A.
De nw
Kobehyim
, Doninica
in Anire
i Kütkrtur
umck Cit
Dmtituſarid
Kolmt z. .

Abnle Dmine

1

ind deya
Dmintea te
dlundes Eee
ba,.
hkchen,
Colne
tnlaliug
nlkrly.
HurmmuI
iuk Kalc⸗
lten erit
ldane⸗
ln 8. re⸗
Arm N.
iunre
Wrehtin
Manmmmne
WDWSZ
N.

I.
npoltye.

etinemmus
cimnd en
Qn verd
ibus ſomt
ad horns
eſpert, u
lt.lit.
ne come⸗
humCe.
Choro te⸗
Utconlor⸗
Atum reci⸗

line

Muſtit-
Amahr. er
te ipe
hiocet tr⸗
m in hun
inqmnid
jnterrum-
edindicant
66. C.
Aurihlir.
wetlanone
rtet ehimm
nale, ple
poenitele,

Reſponſe
mns, O

c tenpo.
SS
ine tente⸗
paſit lune
n: ConIs
ſenſi: Ar

onduß .
, 14, 6.
Hymms

4ℳ

De Dominicis Quadrageſima, 6& Paſſionis. 92

Ad preces noſtras, in ſecundis Veſperis, qui
non erat antiquus, & ratione metri ſcatebat

erroribus: tum nullum erat feſtum quod qua-

tuor gauderet Hymnis, ad primas Veſperas,
Nocturnos, Laudes & ſecundas Veſperas, præ-
ter Dominicas Quadrageſimæ; & occuparis
Feriis Secundis à Feſto duplici quando Paſcha
occurrit die 2z. Aprilis] eo anno nunquam re-
eitabatur: quibus omnibus conſideratis, in Re-
cognitione Breviarii Clementina de Breviario

fuit ademptus. De al'is tribus Hymnis diximus

Keltione J. C. 6. p. 7l. GSc.
In Feria ſecunda ſequenti adſunt Capitu-
la propria pro omnibus horis ferialibus Qia.
drageſimæ, de quibus mentio efta pud Durand.
6⁶ De Quatuor Temporibus nihil fit in Of-
ſcio. Et de his jam diximus Tomo priore.
7 Dominica ſecunda cur habeat Evange-
lium Sabbati præcedentis, habes in Tomo pri-

ori. Fortè legitur, quia initio Martii transfi-

guratus eſt Chriſtus, ſi Beletho credcimus, de
Div. Offc. 6. 244. anno Chriſti ultimo: & in
Dominica, hora quarta diei, ur ſcribit S. Epiph.
eit ab Azor. par. 2. lib. I. c. HF. q. 4. Amtiphonæ
ad Laudes Domine labia mea, &c. habentur a-
pud Amal. de Ord. Antiph. c. 3t.
8 Dominica tettia habet ealdem Amipho-
nas ad Laudes Fac benigne, &c. quas recenſet
idem Amal. G. 40.
9 In fequenti feria quinta eſt oratio ſingu-

hris de SS. Coſma & Damiano, quia Statio fit in

edrum Eccleſia, quam dedicavit Romæ in foro
boario Fehx IV. ex Rupert L. 5. 6. 2. Sed in lib.
Sacramentorum S. Gregorii non habetur hæc
Collecta; & aliàs diximus, à Gregorie II. data
efſe officia Feriis quintis Quadrageſnnæ. Quis
igitur Collectam compoſuerit, eſt neertum, cùm
in hb. cit. S. Gregorit I. habeatur Oratio alia
cum Seereta & Poſtéommunione: quarum au-
Gtor dicitur Gregorius Il. ergo non eſt Grego-
tiana, neque Primi, neque Secundi. Non tamen
impedit commune Suffragiumm de iiſdem San-
Qis in Eccleſia eorundem; qua de re in I. Tomo,

gag. I5le

De Dominica Paſſionis.
CAPUT XlI.
J N primis Veſperis, etiamſi fint de Sancto-
teguntur Cruces & imagines, omittuntur
Suffragia, ſen communes commemorationes
Sanctorum, ut ad Chriſtum hkoc tempore ſit u-
nicum refugium noſtrum; nec de Pacce loqui-
mur, quia repræſentativè moritur ille, & non-
dum reſurrexit, qui deinde dixit, Pax vobis. Du-
rand. Il. 6. &. 69.
2 Ad Completorium de Tempore, & ad
horas minores [non autem de Sanctis] in Re-
ſponſorio brevi, item in omnibus Reſponſorüs
omittitur Gloria Patri, Ordo Romanus; ſicut
etiam in Invitatorio ex Concil. Tolert. can. 15.
Gloria Patri, inquit Concilium, in fine Reſpon-
ſoriorum in lætis ſequ tur, itriſtioribus verò re-
petitur principium: quod ideo fit, ut compagi-
nemur humilitati Chriſti, omittendo excelſa
noſtra eo tempore, quo ipſa Trinitas dehone-
ſtatur in perſona Chriſti, ait Alcuinus.
3 In Pſalmis tamen nondum tacetur Gloria
Patri: quia Pſalmi, ut diximus ſupra, ſignifi-
cant opera, & nondum Judæi operibus, ſed
linguis tantum, de nece Chriſti agunt. In tri-
duo verò majoris Hebdomadæ removetur à
Pſalmis; quia opere compleverunt Judæi necem
Chriſti. Hæc Durancd. l.6. c. 6.
4 Jcremias legitur, ut in Ord. Rom. & ex
Decreto Gelaſi, ob cauſam allatam ſupra S.
j. C. 12. n. S. pag. 6y. De Hymnis diximus ea-
dem Sect. c. 6.
§ In Feria 2. ſequenti habemus eadem Capi-
tula, quæ indicat Durand. g.67.
6 In Feria y. Antiphonæ ad Benedictus &
Magnificat, contra morem præcedentium
Feriarum, diſcordant ab Evangelio Feriæ.
Qnare % tum quia de Paſſione tunt congru-
entiſſimæ tempori, tum quia meminiſſe debes,
Feriam hanc non habuifle proprium Evangeliũ
ante tempora Gregorii II. ut dixi capite præced:
numero g. Et licet in aliis præcedentibus Feriis
quintis, addito Evangelio, additæ quoque
ſint, remotis aliis, concordantes Antiphonæ ;
M 3 tamen

S

9 4 Comment. in Rubr. Brev
tamen in hac ultima Feria quinta, addito Evan-
gelio, non lunt mutatæ priores Anti phonæ, ut
antiqui ritus veſtigium aliquod remaneret in
hanc uſque diem. .
7 In Sabbato Palmarum Evangelium legi-
tur, quod hiſtoricè contigit pridie Dominicæ
Palmarum: nain ibi dicitur, I, craſtinum au-
tem, &c. qua de re ſcribit Durandus I. 6. 6. 66.
quod quædam Eccleſiæ hoc idem Evange-ium
legebant hac die, non omncs; nam alix „ex
Ruper. l. J. 6. 6. & codem Durand. ibiden, le-
gebant in Sabbato. Ante ſex dies Paſchæ, & in
Fer. 2. Palmarum, Cogitavernnt ut Läzauruur
interficerent. Quem ritum noſtrum quis non
videat aptiorem eſſe ad myſteria quæ celebra-
mus? & conformior eſt Breviario & Milfſali-
bus M. S. antiquis, & prælo etiam datis ante
anmnum 170.
8 Quzæritur, An in concurſu Feſti novem
Lectionuin cum Dominicis Paſſionis, ſeu Pal-
marum in Reſponſorio brevi Completorii o-
mittendus ſit Verſus Gloria Patri: & quidem
certum eſt, quod in concurſu Feſti duplicis non
omittirur, ratione cujus Completorium eſt fe-
ſtivum, in quo idcirco non dicuntur Preces.
Controverſia fuit de feſto Semiduplici, de quo
tamen diximus Sect. r. c. 14. n. 2. quod in ſe-
cundis Veſperis Dominicæ Paſſionis inchoato
Feſto per commemorationem Semiduplicis,
ea quæ ſequuntur feſtiva cenſentur at in pri⸗=
mis Veſperis Dominicæ Paſſionis, ſeu Palma-
rum, Completorium ſequens kabet magis de
ratione Dominicæ jam inchoatæ in Veſperis,
quam de ratione Feſti jam finiti; & ideo debet
omitti Verſus Gloria Patri: Neque obſtant quæ
ferè ſimili caſu diximus Sect. y. c. 6. n. 1j. quia
aliud eſt mutare formam glerificationis 88S.
Trinitatis in hne Hymni Completorü, qua in
re nihil deperit Officio Dominicæ, quod ejuſ-
dem ſit proprium: aliud eſt omittere glorifica-
tionem eandem in Reſponſorio brevi, quod
eſt proprium Dominicæ Paſſionis.

larii Sect. VI. Cap. 12. & 63.

De Dominica Palmarum, 65
Hebdomada majore.
CAPUT XIII.

1 Vangelium Palmarum cum Homilia in
Officio legi, ſcribit Microl. c. 52. reliqua
concordant cum antiquis. In Capitulo Nonæ
non genuflectitur ad ea, Ian nomine Feſi „Src.
eadem ratione qua non genuflectitur in Re-
ſponſoriis ad ea, Et lzrbum caro, &c. neque
in Verſibus Precum fit ſignum Crucis ad ea,
Dens in Adintorinm, & c. Sunt enim actus pro-
pri, non communes ubique iildem verbis.
2 In Feria 3. & 4. nulla Homilia, quia in
Miſſa nullum Evangelium, in qua Paſſio Chri-
ſti ſecundum Marcum & ſecundum Lucatm le-
gitur. De Jercmia legitur ut in Dominica ptæ-
cedenti, quia dePaſſione Domini propius ſcribit.
3 Feriæ quintæ diſcordat Officium à Miſſa,
quæ eſt de ſanctiſſimo Sacramento.
4 In Horis Canonicis hujus tridui celebra-
mus exequias triduanas mortis Chriſti, ait Ru-
pert. l. J. C. 2 4. ſine initio inchoamus Maturti-
num, Ordo Rom. & Horas item; & ſine fine

ſolito imponimus finem; quia Chriſtus mori-
tur, alpha & omega, principium & finis, Ru-

per. ibid. c. 14. & 27.
5 Invitatorium omittitur, Ordo Roman. in
deteſtationem invitationis judæorum ad cen-
ciliabula contra Chriſtum, Alcuin. cap. Ia Cæ-
na Domini. .
⁶ Qindecim candelæ accenduntur in can-
delabro riangulari, ad fidem de ſanctiſſima Tri-
nitate denotandam, quæ tunc vigebat in B. Vir-
gine, Apoſtolis, & tribus fœminis Mariæ no-
mine inſignitis, ex Joan. Beleth. cap. or. Nu-
merus antom candelarum erat tunc apud quoſ-
dam, quem univerlalis Eccleſia recepit, ut in
Brcv. edito Venet/†.. habetur: antiquiores e-
nim vel non indicant numerum, in Brev. M. S.
vel diverſum numerum, in Ord. Rom. 24. can-
delarum, vel alium numerum in diverfis locis
diverſum: lege Joannem Beleth. loc. citato, can-
delæque debent eſſe ex cera communi, non al-
ba, cx Cærim. Epiſ. Lib. 2. Cap. 22. quia color eſt
obſcu-

.
lenng gui

ilreſpgen.
melh
CNoemmdhum
ſittrum e
Phros ſyrin
u hoCanot
nnruenfenx
Pti:nivelim
Nozerentusin
Mim Anti
UOrnekom.
murcummoe
en, ex Dirt
1cun don d
umirim ü,
Gmirdiben
Augrtus, lt
lluemat⸗
MmknitCn
knincibeg,
3AAmmumo
1
onttl,Amal

ioglithool

Uliheg⸗ n.

Geltmine
a Keinde
Uhhor.
Uhirhlin
rmm ſe
le ge
midfnen

Wnorniti

blaned ide
Unrha Cemt
Nerchen
M d
unnnhennt
WnKho
üamud
, gein
An;
line Pr
uheſen
14 ancel

ilig in
. elignn
0 None
4 , c.
in Re.
e neqte
Sad en,
nspro⸗
erdis.
quia in
lio Chri⸗
Man⸗
nica pre⸗
sſerbi
Mih,

lcekeber⸗
i,aitR⸗
8 Maut⸗
,ſine ne
tus mori.
inis, Au⸗

Oman-in
ad con-
. lyC⸗

1r in can⸗
Umali-
in-. Vi-⸗
ſarie no⸗
jol. Ny-
n gvol⸗
it, ut in
nioleze⸗
er. M.5
14.Cl⸗
Ils locs
ato/Cal⸗
,on 4.
colorelt
obleu⸗

—

De Dominica Palmarum, éz Hebdomada majore. oy

obſcurus, quindecim conformes, ibid. & in Al-
tari ſex ejusdem generis ceræ, ibid.

7 Candelabrum triangulare à latere Epiſto-

lx collocandum eſt, ut in Cærimoniali loco citato.
quia ſiniſtrum cornu Altaris eſt, quod in Muſa
Hebræos ſignificat, ad quos primèò venit Chri-
ſtus. Ivo Carnot. Serm. de Convenientia novi &
veteris Sucrificii, fuerunt enim Apoſtoli ex He-
bræis: niſi velimus in ſiniſtro latere portendi ſi-
niſtros eventus in Chriſto.
8 Prima Antiphona eſt, Zelnsz domus tuæ, &c.
in Ordine Rom. Pſalmi verò & Antiphonæ fi-
niuntur cum modica deflexione vocis ad diſtin-
ctionem, ex Directorio Chori antiquo, præſer-
tim, quia non dicitur in fine Gloria Patri, ob
cauſam allatam ſupra e. i2. num.3. pag. 93. Signum
Crucis adhiberi poteſt ante Antiphonam, Ze-
lus domns tua, ut ante Officium fieri ſole an
Verſ. Deusin adutorium. Ante omnema
manus pingat Crucem, ait S. Hieronym. & his
præſertim diebus, quibus Crucis vexillũ prodit.
9 Ad unumquemque Pſalmum extinguitur
una candela, Amal. libro 4. capite 22. una poſt a-

liam; quia Apoſtoli paulatim defecerunt à Chri-

ſto, Beleth. cap. Ioſ. Et primo loco extinguitur ea,
quæ eſt ultima in latere Evangelii, Cærim. Epilc.
loc. cit. & deinde ab alio latere, & ſucceſſivè,
Ordo Rom.
10 In fine Pſalmorum cujuslibet Nocturni di-
citur totum ſecreto Pater nofter, quia, inquit
Durand. c. 22. de Evangelio eſt; & Evangelica
enuntiatio fugientibus Apoſtolis ceſſavit. Chri-
ſtus etiam oravit in Paſſione avulſus ab aliis, &
valde ſecretò, idem ibia. Trepidabant Apoſtoli
in precibus, Gemma l. z. c. s:
II Neque dicitur, Qube Domne, nec Ty antem
Domine, & c. Ord. Rom. quæ ſi Mficant, ut ali-
às docuimus, euntes ad prædicationem, & ab ea
redeuntes; & hoc loco ſic explicat Gemma oc.
cir. ubi etiam addit, non dari benedictionem an-
te Lectiones, quia Paſtor recedit fons omnis be-
nedictionis.
12 Lectiones primi Nocturni ſunt de Lamen-
tationibus jeremiæ, ex Decreto Gelaſu loco ſu-
pràcit. cùm de Lectionibus: dicuntur Threni,
ideſt Lamentationes, quæ à Jeremia compoſitæ

fuerunt poſt dirutam Jeroſolymam, & templum
ejus exuſtum, anno mundi 3447. ex Torniello
noſtro. Threni dicuntur à Beletho, gap. lof. Ob
Threnarum montem, ubi animarum lamentati-
ones, quæ illic puniuntur, ſæpius audiuntur, ſed
penes eum ſit fides. Durandus ab eo accepit,
approbat cap. 72. M
13 Alphabeto diſtinguuntur Verſus Threno-
cum, Aleph, Beth, &c. quæ & debent dici à Le-
ctore; tum eo more Hebræorum, qui Alphabe-
to utuntur in Canticis nobilioribus, ut David iu
Pſal. 33. & AIéb. Salomon Prov.zi. ubi laudat rmu-
lierem fortem: tum ex Hieron. in Prologe Bibli-
orum, quia Verſus ipſi in Hebræo codice, à cha-
racteribus Alphabeti ordine Alphabetico inci-
piunt; tum verò etiam ex Durand. loc. cit. ad in-
crepationem Judæorum, qui rem notiſſimam.
ut Alphabetum, Paſſionem Chriſti negant. Fu-
ſiùs Durandus.
14 Terminus Leétionum Feriæ 5. uſque ad
Cogitavit Dominus, & c. habetur in ordine Rom.
cum exterminatione, inquit idem Ordo, in fine
Lectionis: exterminatio verò eſt ea, Zeruſalenn
Convertere, &c. ex Jo. Beleth, loco citato, quæ
cum geminatione fit, Zeruſalem, Zernſalem; ex-
emplo Chriſti, Matth. 223. hac geminatione u-
ſus eſt, ut notavit Mich. Timoth. in Div. Offir.
7. 6b. tralt. 3.
15 Lectiones ſecundi Nocturni, ex tracta-
tuS. Auguſtini, Exaudi Deus, habentur in Ord.
Rom.
16 Leckiones tertii Nocturni de Apoſtolo, ex
Decr. Gelaſii, uti etiam præcedentes, nimirum
de Euchariſtia, . Cor. . & Reſponſoria ſunt ea-
dem, quæ in antiquis Breviariis.
17 Antiphonæ ad Laudes cum reliquis con-
cordant cum antiquis. Non dicitur Capitulum,
ſed tantùm Verſus, Antiphona cum Cantico E-
vangelico, Pater noſter, & Oratio ſecreto. Hæe
in Ord. Rom. Pſ. Mſerere, & Oratio Reſpice,
habentur apud Beleth. . o*.
18 Verſus ille, Cbriſtus faltus eſt, &c. erat in
uſu in Breviariis M. S. antiquis, & in edito anno
15. cum eadem diſtributione in tres partes, pro
triduo; quam nos hodie adhibemus, & ad om-
nes Horas. Dicitur ſemper genibus flexis, etiam

ad

96
ad Horas minores; & in fine Matutini dicitur
Eum Pſalm. Miſerere, & Oratione, ſi Matuti-
Num ſeparetur à Laudibus.
19 Sed cur Capitulum non dicitur, Verſus
autem dicuntur? Reſpondet Amal. lib. 4. c. 21.
majorum munus eſt cantandi Capitulum, ut di-
gimus ſupra Sedt. g. c. j. num. 4. pag. z. mino-
rum autem eſt dicere Verſus. Cum igitur hoc
Oſſicium ſit de Chriſtichumuilitate, taceant ma-
jores, audiantur minores; & hi quoque mino-
res ex Diſcipulis uti ſunt mulieres] adhæsêre
Crucifixo.
10 Pſalmus Miſerere & Oratio humili voce
dicuntur in Breviariis M. S. ad deſignandum A-
poſtolorum timorem, Durand. lococitato; Ora-
tioque dicitur non àſtante, ut aliàs, Sacerdote,
Amal. libroc. capite 21. ſed genuflexo, ex Cæ-
rim. Pap. lib. 2. cap. 42. Cæritn. Epiſc. lib. I. cap.
22. & ex Breviario ipſo in iis verbis, & omnes
Nurgunt: erge non priuùs Qelebrans ſurgit, ni-
mirùm adimitandum Chriſtihumilitatis exem-
plum. Neque ſalutatione Sacerdotali ntimur,
hoc eſt, Dominus volittum, ad deteſtandam ſa-
lIutationem Judæ, Amal. zbidem. vel quia ſum-
mus Sacerdos woritur, Alcuinus. In fine Hora-
rum hujus tridui non dicitur Oratio Dominica,
nec aliud quidquam; quia nulla eſt Rubrica, quæ
id ſignificet, & quæ necefſariò dicenda ſunt, ſa-
tis apertèò deſcribuntur.

al Fragor denique fit & ſtrepitus, qui ſignifi-

Ccant, vel tenebras in Chriſti morte cum terræ
motu, vel concrepationem Judæ & tumultum
cohortis, Durand. leco. citato.
22 Extinctis præter unam, quæ eſtin fſummi-
tate candelabri, candelis omnibus, ex Alcuino,
ſigniſicatur primò defectus fidei circa 14. articu-
los à ſancto Thomaenumeratos, Durand. Ioc. cit.
Quæ ratio à modernis Theologis exploditur, ſi
de Apoſtohis loquatur: deinde tunc nondum e-
rantag. atticuli fidei. Occalta candela & rurtus
oltenſa popuilos ut fragor ceſſet, deſignat Virgi-
nem Matrem, in qua ſuper Apoſtolos fides ex-
celluir; vel denotat Chriſtum mox redivivinn
futurum in relurrectione, ex Amal. I. 4. cap. 22.
vel fidem Eccleſiæ eo tempore occultatam, Du-
rand. loco cetato. Candelas Altaris extinctas cum

Comment. in Rubr. Brev. Nect. VI. Cap. .

aliis, ſignificare docet Prophetarum mortem, &
Judæorum cæcitatem, Rubr. lib. 5. cap. 26.
23 Horæ minores reckantur dimiſſa voce, ut
in Rubr. propria, quæ eadem eſt cum antiquis,
& in Ord. Rom. neque legitur Martyrologium,
neque dicitur Pretisſa, ratione allata ſupra Sect.
f. c. (S. n. 7. pag. 77. cum de Sufftagiis Sancto-
rum. Veſperæ eædem, quæ in Ordine Romano,
exceptà oratione. Completorium inchoatur à
Confiteer, ex uſu communiori, quem fimavi-
mus Rubrica clariori in poſtrema Breviarüi re-
cognitionce.
24 Cur autem hæ demiſſa voce, quæ ſunt
Horz diurnæ, alta voce nocturnæ dicuntur?
quia Prophetæ obſcurius, ſed liberius de Chriſto
ſunt locuti: Apoſtoli, qui ad diem Chriſti, quem
vidit Abraham, & gaviſus eſt, attinent, in paſſio-
ne ejusdem vix audliebantur, Beleth. apite oæ.
ectiones Feriæ ſextæ eædemſunt, quæ in
Ord. Rom. uti etiam Antiphonæ; & Pſalmi de
Sabbato nihil occurrit novi. Atque in hoc tri-
duo, ait Alcuin. decæna Damini, inſinuatut,
quod Dominus deſcendens ad inferos, tria ho-
minum genera rapuit, & transvexit ad novem
Ordines Angelorum, quos deſignant tres No-
cturni cujusque Ofſicii, hoc eſt, ut exponit A-
mal. l. g. c. 21. qui in agro, molendino, & lecto
eſſe dicuntur. Lucæ i7. qui ſub lumine & lege
naturali, qui ſub Moſaica, & qui ſub Prophetis;
vel ut exponit Dur. lib. 6. cap. 22. Virgines, Con-
jugati, Continentes.
26 Veſperæ Sabbati in fine Miſſæ dicuntur,
ut in Miſſali. Extra Miflam, qui recitarit, dicat
Fater & Ave, & ſine principio, hoc eſt, Deus in
adjutorinm, quidquid ſcribant alii contra Ru-
bricam Breviarii apertam] quia nondum Caput
noſtrum redit in teſurrectione; cum Amiph.
Alleltja, ad modum Duplicis recitet Pſalmum,
& quæ ſequuntur in Breviario, quibus finitis, ni-
hil aliud addatur niſi Pater noſter, ut hæ Veſpe-
ræ quas non h. b-t propriè hoc Sabbatum ex
S. Auguſt.] careant adhuc principie & fine;,
quod eſt firmatum in poſtrema Breviarii reco-
gnitione.
27 Conſueverunt dici Veſperæ breviores in
hoc Sabbato, & unà cum fine Miſſæ, tum, ne
Neo-

ſati nond
Kernnnrztun

Feplutet

etkh

inilan

Compeet

no r.
oralnodu
an in bee
lin Ad Anri
clnechbe
Aerpotremmn
Uanine,nel
larelkapatet

vſclen ℳ.:

enl
Geſonaturcek
Wn Krbr!
käigmune g⸗
nn deoge
Eideihcgrn
lettur
wio, Nuho⸗
Eachlalorri
nocdornonen
fitignucär
laltarno,

6(Eers:

Setendantn
iitn &l

umaneme
ll ſetu
Antrr elel
n Na
dmeno
manr Niih
Aearnc
Alnd

Dhe

1ortern, &
. 26.
lavoce, ut
nantiquis,
tologium,
ſupta elk,
ns danco.
Romano,
nchoatut
im Hmav-
reviariite⸗

,qur ſun
? dicuntur?
8de Chriſto
hriſtiquemn
binpallo⸗
Capite ne.
Unt, gakin
APlalmide
e in hocti⸗
iniinuatut,
wo, tlinho⸗
itadnorenn
anttres o⸗
tenponitk
mno, & leco
nine lege
öbrophe 66,

ginesor⸗

dicuntut,
eitarit, diekr
eſt, Deutu
iconttahr⸗
dum Capet
um Arnp⸗
tPfalmun,
1onitsst.
the Velpe·
bbarum er
ie & Ene;
eviatiiteco⸗

hrevioress
, tum⸗ N

Neo⸗

e

Der Paſehate, S& ejnsdem Octava.

Neophyti nondum aſſueti divinis Oficiis tædio
aſſcerentur; tum, ne finitàâ MiGaà per lee, Miſa
eſt, populus recederet ſine Veſperis Paſchalibus,
Beleth. cap. i1. quo ferè medo idem ſcribit cap.
9b5. finiri Millam cum Veſperis in Paraſceve.
18 Completorium incipit eſſe Paſchale cum
principio & ſine. Antiphona ad Nanc damittet
dicitur ad modum ritůs Semiduplicis, ut expreſ-
& dicitur in Breviario edito 1550ο. Quod autem
dicitur, ad Antiphonam Regina cœli, &c. ſtan-
dum eſſe, neq; genua flecti toto tempore Paſcha-
li, hoc poſtremum intellige de oratione, non de
adoratione, quæ ſemper fit cum genuſlexione, ut
ad ea verba patet, Et incarnatus ot, &c. Ferbum
caro fatctum eſt: Te ergè quæ eſumus famulis tuis,
&c. Quare ad Salutationem Angelicam, quæ tet
in die ſonatur cum campana, ex Decreto Joannis
XXII. ut ſcribit Polyd Virgil. lib. 6. cap. 12. ſeu
veriuùs manè & veſperi, ex Decreto Gregorii IX.
an. 1239. ut eodem anno ſcribit Bzovius: & in
meridie abrogatum fortaſsè uſum poſt oannem
XXII. reſtituit Calliſtus III. an. 1456. ex codem
Bzovio, ibid. ſi orationem eam eſſe putas, ſtare
debes; ſi adorationem, genua flectere. Ego exi-

ſtime adorationem eſſe Incarnationis Verbi di-

vini: ſed quia cõmunior eſt hodie ſenſus & uſus,
quòd ea ſit oratio, nec ego gemua flecto cum aliis.
29 Quærcs: An in hoc triduo ad Horas mi-
nores accendantur cerei in Altari Et in Noctur-

nis quidem & Laudibus accenduntur; cxtin-

guuntur autem, cùm cantatur Benedictus à Ver-
ſu illo, Ut ſine timore. In Feria ſexta Horæ ante
Miſſam ſine cereis accenſis dicuntur, Cærimon.
Epiſcop. lib. 2. Cap. 25. In Sabbato idem facien-
dum eſt ante novi ignis benedictionem, in aliis
Horis ante Miſſam Fer. J. & ad Veſperas quas-
cunque accendi debent, non ad Completorium,
niſi Sabbati ſancti.

De Paſchate, & ejusdem
OCava.
CAPUT XIV.
1 MAuarmum habetur, ut apud nos in Ord.

Rom. cum tribus Pſalmis, totidern Anti-
phonis, ectionibus, ſine Hymno; quibus terna-
Tom. II.

.

rũs ſignifſicantur operatrium dierum, quæ Chri-

ſtus ſe promiſit facturum in præſenti ſæculo,

Luc. 13. hoc eſt, dæmonia ejicere, ſanitates perh-
cere, & conſummari tertia die: vel ſignificantut
Fides, Spes & Charitas, quæ in hoc miyſterio ma-
ximè vigent. Hæc Amal. l. 4. c. 23. Vel dicamus
cum Rupert. l. 5. c. 2. in nomine S. Trinitatis ce-
lebratum eſſe baptiſina, &ideò tres dici Pſalmos;
tres autem Lectiones, quia adhuc pauci Prædi-
catores erant, inquit idem lib. i. c. io. Vel tridus-
nam ſepulturam recolimus, ex qua Reſurrectio
ortum habuit, Dur. l.6. c. &7. Certè antiquum
eſſe hunc ritum teſtatur, &firmavit Decreto Gre-
gorius VII. de Conſecrat. Diſt. j. C. In die.
2 Non dicitur Hymnus, neq; ad alias Horas;
quia tempus Paſchale ſignificat ſtatum beato-
rum, quorum Hymnus eſt Alleiuia, Dur. loc. eit.
3 Antiphonæ ad Laudes habentur in Brevia-
riis M. S. antiquis. Capitulum non dicitur, neque
ad Horas; quia in ſtatu beatorum non eſt locus
exhortationi, quam aliàs diximus contineri in
Capitulis. Ex quo conſequenter non dicitur Re-
ſponſorium breve, ut notat Durand. loco citats;
ſunt enim correlativa in Horis minoribus Capi-
tulum & breve Reſponſorium; ſicut exhortatio
& opus bonum, quæ in illis ſignificantur, ut do-
cuimus &cτt .. neque ſum comprehenſorum, ſed
tantum viatorum.
4 Non dicuntur Verſus niſi in Nocturneo, ob
eandem cauſam; cùùm ſigniſicent excitationem
animorum, & converſionem ad Deum. In No-
Cturno dicitur, quia nocte timor adeſt, ait Ama-
lar. de Ord. Antiph. cap. 52. & ob facilem noctis
ſomnũ, cum verſu fugandus eſt animorũ torpor.
Hæc dies loco prædictorum dicitur: qui ver-
ſus deſumptus eſt è Pſalmo, cui titulus eſt Ale-
luja, ut notat Rupert. lib. 7. cap. 7. Ordo Roma-
nus eundem Verſum habet, & ſighificat lætitiæ
magnitudinem, ex Rupert. lib. 5. cap. 2. & quòd
in ſtatu beatorum ſibi invicem gaudent & gra-
tulantur, Gemma l. 2. c. 12.
6 Non dicitur ad Primam Symbolum Atha-
naſii; quia in ſtatu beatorum non eſt fides, Gem-
ma loc. cit. qui ſtatus repræſentatur in Chriſti re-
ſurreétione.
7 Veſperæ in Ord. Rom. dividebantur, ita ut
N duo

9⁰° Comment. m Rubr. Breviari- Sect. VI. Cap. Iy.

duo ultimi Pſalmi Landate pneri, & Ia exitu,
cantarentur ad Fontes baptiſmales, in quibus
baptizati facti ſunt pueri, & quaſi per mare ru-
brum tranſeuntes exierunt de Ægypto: ſed ubi
non erant Fontes, cantabantur ſine diviſione,
Durand. I. 6. cap. 9.
⁸ Feriæ 2. & 3. ſunt feſta majora, quorum
meminit Aug. 22. Civit. Dei c. 5. & in his, & in
ſequentibꝰ diebus eadẽ dicuntur, quæ in die pri-
mo; quia, ut aliàs dictum eſt, octo dies in octava
una dies ſunt, unde & dicitur quotidie, Hec dies.
Ordo Rom cundé habet ritum præſcribens Ho-
miliam ſingulis diebus, quem reſtituit Pius V.
addens Homnliam Feriæ tertiæ, in qua paulè
ante Pium legebatur Sermo S. Auguſtini; & i-
tem Feriæ ſextæ, in qua ſermo S. Ambroſi le-
gebatur. L

De tempore Paſchalti.
CAPUT Xv.

1 J N Dominica in Albis reſumuntur plures
Plſalmi & Hymni, ex Ord. Rem. ubi addi-
tur etiam cauſa. Deinde, inquit, in ſequenti tem-
pore quaſi creſcentium arborum frondes multi-
plicantur Pſalmi, & recoluntur mores boni di-
verſorum operum per plures Pſalmos. Idem
aſſerit de novem Lectionibus in hac Dominica,
Gemma lib. z. cap. nz. Ad Primam non dicitur
pſalmus Confitemini more feſtorum; quia tem-
Pus Paſchale torum eſt feſtivum, etiam in Ofſi-
cio feriali.
2 In ſecunda feria leguntur Actus Apoſtolo-
rum ex Decreto Gelaſu & Ord. Rom. indicat
Aug. en Serm. cit. à Demochare Töm. 4 & . Scri-
piit Lucas Romæ cadem Acta anno 61 Neronis
ꝗquinto, ex Baron. ad eundem annum.
3 Pialmi dicuntur hoc tempore, feriales præ-
ſertim, ſub una Antiphona Alleluia, ex Gemma
loco citato, quia ſicuti ex ordine Romano paulò
ante diximus, multiplicantur Pſalmi quaſi arbo-
rum frondes; ita ab una Antiphona quaſi ab u-
na radice, congruè pendent. Vide Sect. j. cap. 7.
2. F. pag. 77. aliam cauſam. Ad Laudes iidem
ſemper Pſalmi dicuntur, ex Gemma loco cato 5
& commemoratio de ſola Cruce fit in Breviariis

M. S. antiquis, quia fuit cauſa lætitiæ Paſchalis,
inquit Azor. ib. o. c. 16. & quia Chriſtus ipſe ad
gloriam Crucis vulnera retinuit, ab ea, vel in ea
eidem inflicta, quæ paſſim Apoſtolis & aliis o-
ſtendit his diebus. Oratio verò de Cruce deſum-
pta eſt è Sacramentario S. Gregorii, ſed eſt Am-
broſiana, ut diétum eſt Tomo primo.
4 In Dominica ſecunda poſt Paſcha continu-
atur Lectio Actuum Apoſtolorũ; quia eſt exem-
plaris, cum antiqui legerent in hac, & ſequenti
Dominica Apocalypſim uſe que ad annum/o. &
Reſponſoria congruunt Lectionibus, repetita in
tribus Hebdomadibus, tanquam propria Reſur-
rectionis ejus, qui etrtia die reſurrexit.
5Dominica tertia legitur Apocalypſis, quam
ſcripſit Joannes Apoſtolus in Pathmos: ad quã
Infulam relegatus fuit à Domitiano anno deci-
mo ejus Imperii & 14. ejuſdem eam ſcripſit, qui
fuit annus Chriſti 92. ex Baronio eodem anno in
Annal. . 5
In Dominica quarta legitur Epiſtola Jacobi,
qua Euſebius lib. 2. Hiſt. c. 22. appellat primam
carum, quæ Catholicæ nominantur; non quod
Jacobus ante Petrurn ſcripſerit, ſed quia in Ca-

none prima collocatur. Obiit ille anno 60.. ex Ba-

ronio; & faeilè eam ſcripſit, occaſione Hære-
ſum Simonis Magi. Reſponſoria Davidica ha-
bentur apud Amal. de Ord. Antiphon. cap. 74.
Quod ſi hæc Dominica occurrat die 2. Maij,
cum pridie legi debeat initiumn Epiſtolæ Jacobi,
ob ejuſdem Feſtum, legantur in hac Dominica
Lectiones Feriæ 2. ſequentis, ad varietatem, uri
decretũ eſt in poſtrema Breviarii recognitione.
7 In Dominica quinta legitur Epiſtola prima
S. Petri, ſeripta anno 45. cum eſſet Romæ, quam
in fine Epiſtolæ, mere illorum temporum ab A-
Poſtolis uſitato, Babylenem appellat. Et hæc de
Dominicis poſt Paſcha, in quibus cur legantur
Apoſtolica facta, & ſcripta præter Gelaſii De-
cretum, addit cauſam Rupertus lib. 70. cap. ult.
Quia virtute magna reddiderunt Apoſtoli te-
ſtimonium Reſurrectionis Chriſti. Orationes à
Dominiea ſecunda ad quintam ſunt aliæ à Miſſis,
quæ habentur in Sacramentario Gregoriano.

Muunt
NLie

Z
60

Cloocutrant
Ne ceic
Dnruclsett
PFieeckin
henaltanm
Neo Ri
rmh in e
ulhumupo
üirſopüni
II; nexe ui
nlemnitat
Gemerace

IUitiihenen

1Alinonhi
tNoenionbu.
Mrimem Homn
Xdinr
berindcn
Tymmumnale
iCanmen
lmmirren

ADlents

i keden
Uutcherde⸗
NeNered
hnmum he
l hlce
Aemai,
Aknegenhn
Aren Merrot
nKetn
Wermmtnn
en, K. D
Olmnoru
Cemti, 4
Atilirtten
Nmammnt
anckap
Nnn ſeitn
nimetunn
mu!

eaſchal,
ſtusipſeal
a, Neline
is Kaliso.
nce elum.
ſedckAn.
.
haconrin-.
liaeltexen.
Eeleqneni
u/oR
lepetitin
oprinReir
exit.
lpſipqum
nos: adqui
Anno deci-
ſceigengni

em annn 1r

Kolaeobi
elat imm
nonctN
quin in
no67c⸗
lone Hele-
avicdici hu⸗
n. p. .
e 1. Mij,
ole aobi,
cDomiica
etatemn, Mi
cognitione.
ſſtolaprim
omæ, quan
PrumnabA⸗
Ethæc le
urlegamu
Gelali De-
o. e. l.
polol re
Mrariones
jr Miſis
oriali,.

Ve

DeLitaniirmajorib. &s minorib. & Feſto Aſcenſioni Domini. gg

De Litanin majoribus E&
wwimnoribut.
8 CAPUT XVIL.
1QQIoccurrant Litaniæ majores in Paſchate,
uod aceidit anno 1666. & quando litera
Dominicalis eſt C. & Epacta XXV. vel XXIV.
ut videre eſt in Tabula noſtra 3½. Ordinis perpe-
tui, eo caſu transſerendæ ſunt in Feriam tertiam
ex Decreto S. Rituum Congregationis cie 25¾.
Septemb. 1627. cum Proceſſione, in diem qui-
dem Feſtum ut populus adfit; non in die Paſcha-
tis, ne populus impediatur à Communione Pa-
ſchali; neve triſtari videatur vel minimum in
tanta ſolemnitate, colore violaceo adhibito, &
Miſſa cantata de luctu: & conſequenter Litaniæ
à privatis in eadem feria recitandæ erunt.
2 Aliàs non habebatur in Breviario Officium
de Rogationibus, ſed Miſſa tantum dicebatur:

nunc autem Homilia legitur ſuper Evangelium

Midæ, & dicitur in Officio oratio Miſlæ, quæ
habetur in Sacramentario Greg. De Feria tertin
Rogationum nulla fit in officio, de Feſto, etiam
ſimplici, Commemoratio.
3 Qui non interſunt broceſſionibut, dicant pri-
vatim Litanias, &c. quo verbo præcipitur om-
nibus, qui tenentur recitare Horas Canonicas

ſub mortali, ex Suar. lIibro 4. de EKbr. Can. cap. 2.

n.5. & 9. Neque de his loquitur Pius V. in Bulla,
quandotantum hortatur ad Pſalmos Pœniten-
tiales &c. Et licèt ereiams ſtantes tempore Pa-
ſchali; tamen ii, qui non interſunt Proceſſioni-
bus, Hlexis genibus cas recitare debent, Joan. Be-

leth. c. 127. mœrorem enim habent cum colore

volaceo, & recitantes peccatorum potiùs ſtatũ
repræſentant quam juſtorum; unde in iis dicunt
Peccatores, &c. De authoribus Litaniarum ma-
jorum è& minorum diximus in primo Tomo.
4 Caveant ii, qui in Proceſſione fabulantur,
& materialiter tamùm cantant cum aliis Litani-
as, vel non cantant, ne rei fiant corã Deo: com-
munis enim eſt opinio, eos teneri ad privatam
earundem recitationem, quia inter abſentes eo
modo numerantur.
5 An veròò in Proceſſione ſit cantandæ Lita-

niæ cum repetitione, uti fit in Sabbato ſancto:
Nonnulli eas cantant cum repetitione in Litaniis
majoribus, non in aliis; alii ſempꝑer cum repeti-
tione. Standum videtur conſuetudini locorum,
habita quoque ratione longioris aut brevioris
viæ; ſed repetitio propria eſt Sabbati ſancti &
Pentecoſtes. Si fiat Proceſſio, non ante dilceda-
tur ab Altari, quam ſit cantatum incluſivè, &
Maria ora pro nobis, ut dicitur in Kituali Pauli
V. In longiori Proceſſione vel repetantur, vel
addantur Pſalmi Pænitentiales, ſeu Graduales,
ibid. terminetur autem cum precibus & Oratio-
nibus, quæ habentur in fine Litaniarum Brevia-
rii Romani ibid.
6 Quæſitum fuit: An ille, qui recitat Veſperi
Matutinum cum Laudibus, poſſit etiam ſtatim
recitare Litanias? Et reſpondi poſſe, quia Ru-
brica conjungit Litanias cum Laudibus, quibus
idcirco adimitur v. Fidelium, tit. o. de Oratio-
ne num. ʒ. & acceſſorium ſequitur naturam ſui
principalis: quod in hoc eaſu ſunt Laudes.

De Feſto Aſcenſioni Domini.
CAPUT XVII.

1 V Igilia Aſcenſionis non habet jejanium,
quia de tempore Paſchali eſt, unde & ad-
mittit Hymnum 7τ Deum. Habet Homiliam de
Evangelio Miſlæ de novo jure Pii V. ut concor-
det Officium cum Miſſa, Microl. cap. 7y. memi-
nit jejunii; ergò poſt eum ceſſavit, vel alicubi
tantum fuit ſervatum.
2 Aſcenſio Domini indicitur feſtiva cum An-
tiphonis ad unumquemque Pſalmum, puto ad
fervorem chatitatis excitandum, quæ in Anti-
phonis ſigniſcatur, ut diximus ſuprà Sect. j. c.7.
n. 9. & in Ordine Rom. leguntur Lectiones primi
Nocturni de Actibus Apoſtolorum, quæ à no-
bis. Amal. de Ora. Antiph. c. y6. indicat Offici-
