paratur eo caſu à jejunio, quod fit in Sabbato; ſi-
cut etiam Vigiliæ Epiphaniæ Officium feſtivum
eſt, non feriale, & jejunio caret.
3 Vigilia oceurrens in Feſto primæ claſſis in
Ofſicio nullum habet locum, neq; etiam comme-
morationem, ne ſolemnitas imminuatur: imo
expediret, auctoritate Majorum, eo caſu anti-
cipari jejunium ante illud Feſtum primæ claſſis,

eo modo quo teſtatur Nav. in Man. 6. 21. nu. 1II.

Leonem X. ſtatuiſſe, ut eoanno, quo Vigilia S.
Joannis Baptiſtæ incidit in Feſtum Corporis
Chriſti, pridie ejuſdem Feſti jejunetur, quarta
ſcilicet feria. Cajetanus etiam docet in v. Zejn-
nium, cum Tabiena & aliis, poſſe Epiſcopum
in Feſto ſolemni Patroni loci, ſi in eo occurrat
Vigilia, transferre jejunium in pridianum diem.
Alicubi ob Feſtum S. Chriſtinæ Patronæ jejuna-
tur pridie ejus Feſti, ratione Vigiliæ S. Jacobi A-
poſtoli. Offcium autem Vigiliæ in his caſibus
3 non

non eſt anticipandum: Separari namq; poſſunt
Ofſicium Vigiliæ, & jejusium ejuſdem, quod
patet in Vigilia Nativitatis Domimi, cùm occur-
tit in Dominica.
4 Vigilia occurrens in feriis majoribus omit-
titur in Officio, ita ut nec de ea commemoratio
fiat: quia feriæ majores ſunt feriæ Domini, &
Vigiliæ ſunt feriæ ſervorum Domini, quæ uti
minores cedete debent, cum de utriſque non
oſſit officium fieri, neque pro commemoratio-
ne alterius legi Homilia congruenter poſt Ho-
miliam alterius in Officio trium Lectionum;
quæ ee caſu ſunt vel de Scriptura ordinaria, ut
Iin Adventu; vel de Homilia, ut in Quadrageſima.
5 Ofhcio Vigili?, quod totum erat de feria
addidit Pius VY. Homiliam in Evangelium quod
in Miſſa legebatur, Aor. lib. Io. c. 16. 4. 7.
6 De partibus Oficii Vigiliæ dicemus infra
& terminatur ad Nonam.

De Odtava.
CAPUT. VIII.

I1/S Hriſto Domino conſtitutæ ſunt Octavæ
C quinque, Nativitatis, Epiphaniæ, Paſcha-
tis, Aſcenſionis, Corporis Chriſti; Spiricui ſan-
cto, Pentecoſtes; beatæ Virgini tres, Nativita-
tis, Aſſumptionis & Conceptionis, ab Alexan-
dro VII. 1664. Nativitati S. Joannis Baptiſtæ,
Martyrio SS. Apoſtolorum Petri, & Pauli, Fe-
ſto Omnium Sanctorum, ſanctis Stephano, Jo-
anni Evangeliſtæ, Innocentibus, & Laurentio,
Dedicationi propriæ Eccleſiæ, Patrono princi-
pali loci, & Titulari in eo rum principali Feſto.
De quarum origine vide quæ ſcri pſimus in Pra-
fatione ad Ot&tavarium Romanum, ubi & cauſas
explicavimus Octavarum. De patrono loci Mi-
crol. ſubobſcurè tradit c. =2. Quare non exce-
dunt numerum octodecim. Conſueverunt cum
Octavis ſolemniter celebrari Feſta Sanctorum a-
pud quaſdam Eccleſias, Congregationes & Re-
ligiones: quæ in Rubr. de Octavisnum. 1. non
abrogantur; ſed poſt editum à Pio V. Brevia
rium nulla poteſt induci Octava ultra prædictas,
ſine Sedis Apoſtolicæ auctoritate. Ex quo qui
addidit recentior fieri Feſtum cum Octava tum

—

Comm. in Rubr. B3reviarii Sect. III. Cap. d.

Canoinizationis tum Beatificationis Sanctorum,
aperte fallitur, ſi loquatur, præcluſa licentia
ſanctæ Sedis Apoſtolicæ. ,
2 Inter has octavas eſt differentia, quæ re-
vocati poteſt ad quatuor gradus. In primo gra-
du ſunt Octavæ Paſchatis, Pentecoſtes, in qui-
bus non ſt de feſto alquo, nec etiam de Patro-
no loci, Titulove, ſeu Dedicatione Eccleſiæ. In
ſecundo gradu Octava Epiphaniæ admittit tan-
tum Feſtum de Patrono, vel titulari Eccleſiæ, &
Dedicationis propriæ Eccleſiæ, non tamen in
die Octava, in qua celebratur Baptiſmus Chrilſti,
& dicitur à Durand. lib. b6. c. 2. Octava (ſupple-
tionis, quia eo die ſupplemec. quod in Feſto
Epiphaniæ recolimus minus apertè, id eſt Bap-
tiſinum Chriſti, cui cedere debet Patroni feſtum,
ut ſervi Domino. In tertio gradu Octava Cor-
poris Chriſti admittit tantum feſta duplicia, non

tamen translata, ut decretum eſt in recognitio-

ne poſtrema Breviarii; niſi translata ſint altioris
ordinis, ut de feſto S. Joannis Baptiſtæ dicemus.
Non admittit Semiduplicia, ex decreto Joannis
XXII. quod habetur in Breviar. M. S. Biblioth.
S. Iſi doxi de Urbe. Nec admittit nonam Lectio-
nem Simplicis, ſed euſdem tantum commemo-
rationem, ex decreto S. Rituum Congregat. /6.

Septemb. 1673. In quarte gradu Octavæ reliquæ

Nativitatis Domini, Aſcenſionis, & aliorum
Sanctorum admittunt quæcumque feſta, etiam
Semiduplicia. Neque mireris, quod in Octava
Nativitatis admitrantur Semiduplicia, quia ſcho-

la Nativitatis Chriſti eſt ofſcina humilitatis, eæ

S. Aungſtino, Aſcenſionis item, reſ pectu Eccle-

ſiæ militantis, eſt Octava mixta mœrore, ob di-

ceſſum Chriſti.
3 Rubnca de Octavis a. 3. addit etiam tranſ-
lata, quod verbum verificatur in Duplicibus,
quia verè celebrantur quocumque die infra di-
Ctas Octavas; at in Semiduplicibus non videtur
veriſicari: nam feſtum S. Leonis 25. Junii, ii oc-

currit in Dominica, transtettur poſt Ockavam

Apoſtolorum; ut dicitur in propria Rubrica; er-
go idem fiet de aliis Semiduplicibus. Verùm Ru-
brica ſatis verificatur in duobus caſibus, primè,
quando Semiduplex occurrit in Dominica. Se-
cundò, quando in feſto Aſcenſionis Domini: in

quibus 4

ſ

Cchs 4

mnim⸗
nOe
lelis
llero⸗
Ockmwar
am Rul
nfeb⸗
Neltbio
Leoccurt
Ddmam
Cgtene
4Rc
Cürme
ſtoinn
elher
tyitarss⸗
Cendtg

, N

mnotie
Cmmen

totatio

undzelt

gumno
Guiaſont

nnn
M
agbole
Mommin

Uveta

7D
ſn
Ull kee
u
ln

8Sandonnn
Gula leen

nin, nekk
nprmoge
Oltes, int⸗
im de enn
ne edeſeh
admitittn
Aikeckele
non eawen
imoshri
Nyn lint.
Cvod inch
te, idel
atroritehin
Octarr .
aduplrünm
in tecognin⸗
ta ſunt dion
tiſtecdicenn

ecteto ſonnmi

M. §Mhiost
honamleco-
mcommeno⸗
Congtegnet⸗

Marr en
5 & Aorun

e ſelta Cin

lod in Oist

cingbin hr

urmnilrari,e
elpeltiback
kole, obl⸗

t euent
1 Dulbo,
de nlunc
6Snon el
5. unnt, loe.
vol Ochuidh
Rubricnie-
.Verunm 1
ſbus, pind
orninict N.
6 Domminiin
guhn

–

De ocava.

quibus caſibus trans fertur Semiduplex in diem
proximè ſequentem, ſi non eſt impedita; & ſic
infra Octavam fit de Semiduplici translato. In
Eccleſis particularibus contingit ſæpius Scmi-
duplex occurrere in feſto majori, quod habet
Octavam, & de eo fit in ſecunda die infra Octa-
vam. Rubrica verò hæc non loquitur de Semi-
duplicibus occurrentibus ante Octavam, quæ ſi-
ne dubio transferri debent poſt Octavam; ſed
de occurrentibus in feſto, ſeu in Dominica infra
Octavam, & de translatione in diem proximè
ſequentem, non impeditum alio feſto.
4 Adhuc accidit alia differentia inter Octavas
trium graduum poſteriorum, quod occurrente
feſto in iſdem admiſſo, ut ſupra, ſemper tamen
de Octava Epiphaniæ, Corporis Chriſti, & Na
tivitatis ejuſdem fit commemoratio, ob earun-
dem dignitatem. Infra alias Octavas Aſcenſio-
nis, & aliorum feſtorum, occurrentibus feſtis
majoribus, accidit, ut neque de iis Octavis fiat
commemoratio, ut dicetur, cùm de Comme-
morationibus: fortaſsè, quia tria illa feſta noſtra
ſunt; feſtum verò Aſcenſionis Angelorum potius
uàm noſtrum. Aliorum denique Sanctorum,
quia ſunt feſta non æqualia tribus primis, ideò
quandoque nulla fit commemoratio.
5Omnes dies Octavæ pro una feſtivitate cõ-
putantur, ait Radulph. Prepoſ.2. qui etianz pro-
poſ. 79. appellat Octavam prorogationem feſti;
ex quo ſequitur, quod eo nobilior eſt Octava,
quo minus interrupta eſt à feſtis aliorum.
6 At undenam major Octavæ dignitas atten-
di debet; præſertim ſi duæ occurrant ſimul cele-
brandæ? Certè penes claſſem feſtorum; nam
prima claſſis dignior eſt ſeeundà: in eadem verò
elaſſe attende perſonas, hoc ordine, Chriſtum,
B. Virginem, Angelos, S. Joannem Baptiſtam,
Apoſtolos & alios, juxta ordinem Litaniarum,
& Rubricam de Coneur. Offcii nu. 2. & cæteris
paribus dignior eſt ea Octava, quam celebrat u-
niverſalis Eccleſia.
7 Dubitari poteſt de Dedicationis Octava,
an ſit major quàm Octava patroni loci, ſeu Ti-
tuli Eccleſiæ: & T bom. lebt. y. in . Jo. 0. docet,
majus eſſe feſtum dedicationis Eccleſiæ quàm a-
licujus ſancti, quia in illo recoluntur beneficia

4

22
toti Eccleſiæ collata, quæ ſuperant beneficia cui-
vis Sancto donata, quæ in ejuſdem feſto cele-
brar tur ergo erit Octava Dedicationis Eccle-
ſiæ dignior quàm Octava Patroni loci: & eadem
ratione dignior erit Octava Aſlumptionis beatæ
Virginis qudn Octava Dedicationis, quia ma-
jora beneficia contulit Deus uni Dei paræ in ejus
Aſſum ptione, quàm contulerit toti militanti Ec-
cleliæ cum Præſertim Theologi doceant, col-
lectivè in Deipara Virgine eſſe omnia gratiæ &
gloriæ dona, quæ Angelis, & hominibus ſingil-
latim diſtributa fuerunt. Confirmatur hæc do-
ctrina ex Rubr. Breviarii tit. de Duaplic. m. 1. ubi
prius recenſetur Dedicarie propriæ Eccleſiæ quã
Patronus loci, ſeu Titularis Eccleſiæ; SE tit. de
Cäctavis n. I. ubi prius nominatur Dedicationis
Octava quam principalis Patroni, veluti digni-
or & nobilior, cæteris paribus. Et in fine Bre-
viarii additæ ſunt Lectiones propriæ pro tota
Octava Dedicationis, non item pro aliis omni-
bus Patronis locorum, quibus poſtremè provi-
ſum eſt cum Octavario Romano à nobis edito,
& à ſacra Rituum Congregatione approbato.
8 In poſtrema recognitione Breviarii actum
eſt de exeludendis Octavis ab adventu , ſicuti à
Quadrageſima; ſed illud ſaltem congruere viſum
eſt eas excludi à die 7. Decembris uſque ad Epi-
phaniam; & ante Nativitatem quidem ea ratio-
ne, quam numero ſequenti dicemus; poſt Na-
tivitatem verò, quia dies ommnes, & ſinguli pro-
prium Officium habent nullo modo omirtten-
dum. Fieri verò de Octava, quæ non habe-
tur in Breviario, per ſolam commemorationem,
viſum eſt modicum quid, quod congruentius
omitti poteſt in gratiam infantiæ Chriſti, & O-
ctavarum non ſine myſterio comitantium Nati-
vitatem Chriſti, ex S. Bern.
9 Accidit etiam, inchoatas non compleri O-
ctavas feſtorum de Sanctis, & præſertim in tri-
bus caſibus. Primus eſt, quando advenit dies /7.
Decembris, in qua ponunrur Antiphonæ pro-
priæ; quod in poſtrema Breviarii recognitione
merito decretum eſt, ne omittantur quotannis
Antiphonæ privilegiatæ, quas recitabant anti-
qui in Feſtis occurrentibus, additis ideo Laudi-
bus ferialibus. Quare, ſi occurrat dies Octava
Feſt
i

24
Feſti habentis Octavam in die/7. Decembris, in
pridianis Veſperis nihil fiat, neque commemo-
ratio de Octava, cum in ſequenti die nihil item
ſit de ea faciendũ: namargumento à ſimili mox
infra n.i3. probabimus, non convenire, ut ha-
beat in primis Veſperis aliquid illud feſtum ſeu
Officium illud, quod nihil omnino debet habere
in Laudibus, & Veſperis ſecundis. Alter caſus
eſt, quando advenit feria quarta Cinerum, pri-
die cujus eodem modo, quo nunc dictum eſt, ab-
rumpenda eſt Octava feſti habentis Octavam.
FTertius eſt, adveniente Vigiliâ Pentecoſtes, quæ
loco citato ejuſdem eſt privilegii ad Octavas mu-
tilandas cum prædictis feris. Certe ante Microl.
cap. 45. non cclebrabantur feſta in Quadrageſi-
ma, & hodie pauciſſina; ergo convenit, ut ab⸗
ſtineamus in Quadrageſima à prorogatione Fe-
ſtorum, hoc eſt Octava. Natalis Domini, ſicuti
Paſcha, debet habere quaſi Octavam, ante &
ſt, licet non æqualem: & convenit etiam in
Vigilia Pentecoſtes ceſſare octavam, quæ omne
feſtum, etiam Patroni, excludit.
10 Dierum infra octavam officium eſt Semi-
duplex, exceptis primis duobus poſt Paſcha, &
Pentecoſten, quorum officium duplex eſt. Diei
verò octavæ duo ſunt privilegia: alterum eſt,
quod nunquam transfertur; alterum eſt, quod
duplici ritu celebratur, quia eſt repetitio feſti,
quod à Radulph. Propoſ. 19. in majoribus octa-
vis ſigniſicatur, Microl. c. 41. ſcribit, quod diei
infra octavam minorem, id eſt, ſanctorum, of-
ſicium erat feriale trium lectionum, &c. 44.
quod neque mentio per medios dies agebatur ,
quia extremi tantum dies colebantux: nihilomi-
nus hodiernum ritum in Breviariis M. S. ante
annos 300. ego reperi, licet Rndulphus Propoſ.195.
ejuſdem ætatis dicat eadem quæ Micrologus.
Per idem (puto) tempus mutatus fuit ritus in
hodiernum, ut eſſet communis omnibus octavis.
iI Feſtum habens Octavam ſi transferatur
poſt octo dies à die feſti, non celebratur eo anno
cum Octava. Non enim numeratur octavaàâfe-
ſto, ſed à die quo ille Sanctus obiit, vel obiiſſe
creditur, cui fit feſtum, niſi aliud ex privilegio
concedatur, de Translatione Feſt. n. 1.
12. Dics Octava, quia non transfertur, ex-

Comment. in Ruhr. Breviarii Sect. WI. Cap. &.

cludit, & transferri facit Feſtum Duplex in ea⸗

occurrens per annum, ſive ſit majus, ſive mi-

nus, ut dicitur de Translatione Feſtorum n. 2. &
in Tabella de Occurrentia, in qua Duplex per
annum comprehendit majus & minus: qua de
re dubitarunt aliqui, eo quia, inquiunt, in con-
curſu Duplicis majoris cum die Octava, illud
habet integras Veſperas; ſed eſt ratio diſpar in
occurſu, quæ communis eſt Duplici majori &
minori per annum, ne ſcilicet omittatur Offi-
cium diei Octavæ in proprio die; cedit autem
ſolemnibus Feſtis primæ, & ſecundæ claſſis; ita
ut de die octava non niſi fiat commemoratio.
uti quando in: die octava Corporis Chriſti oc-
currit Feſtum S. Joannis Baptiſtæ: de quo fit Of-
ficium cum commemoratione octavæ, ex De-
creto Joannis XXII. ſuprà citato, in quo me-
minit non modò Feſti Sancti Joannis, ſed etiam
feſti ex majoribus.
Excipe Octavam diem Nativitatis, quæ eſt
ſecundæ claſſis, & Epiphaniæ, quæ eſt privile-
giata, ut diximus, ob Baptiſmum Chriſti, hæ
namque excludunt alia Feſta. Cedit item diee
Octava Dominicis quæ excludunt Feſta Dupli-
cia per annum, puta Septuageſimæ, Sexageſi-
mæ, & ſimilibus, ut dicitur de TWranslatione Ee-
Rorum n.I. in quibus fit tantum commemora-
tio de die octava.

„*

13 Sed quid agendum erit in primis Veſperis

communibus diei Octavæ, & Dominicæ privi-
legiatæe? Recitabis Veſperas cum Pſalmis Sabba-
ti, à Capitulo de Dominica privilegiata, & in
fine addes commemorationem diei Octavæ, ut
in primis Veſperis Feſti, ita decrevit me peten-
te, ſacra Rituum Congregatio die y. Mvemb.

1622. & ratio deſurnitur à ſimili, ex Rubr. de

Cyncurrentia n. 1o. ubi, cum ageretur de Sim-
plici Fefto occutrente in Feria quarta Cinerum,
in qua de feſto fit tantum commemoratio feſti
decernitur in primis ejuſdem Veſperis: Quia
inquit, cùem'in ſequenti die Feſtum non habeat
Ofſicium, nec etiam convenit habere primas Ve-
peras in præcedenti die. Voluiſſent alii, pri-
mas Veſperas diei Octavæ integras ritu Dupli-
ci recitari: ſed abſurdum viſum eſt inchoare
cum omni ſolemnitate diem Octavam, quæ ſe-

quenti

INcu

enti d
ulelpe
ei at
lece 0.
Negue el.
Aavamn,
Plalmo
gaiinpr
Procom
l Aic
Congrue
Mlrluiſe
lehpeas
Aruns
Pominic
Naaltin
konmnen
inprimi⸗
& lecun
Dtimamn
mundo
ſapienn
dici0

141
Pecurte
Domint
udeie
inſccun
ppacon
Nuccon-
c corl
Kartne
Tuntce
Ccan
ledenn
Ghiain
t Cieit
Wemor

0

icum
aye
Va ſa
KRrmm

.

Dopler ne
us, ſhe n.
forung
Dapler X
einus: u
Uuune, c
OCaya, i
atio dlri
hMict nuſani

ittatur 0.

e; Edit uen
ndrcalgzin
mmmemotate,
dtis Chrllio⸗
dequont
Gtawe, erde
in gvon
nnis, ſedein

itatis, grch

ur elt Mit⸗
m Chriti k
Decit tenn
nt heſa Dl
mme, Nng
,antlanmel⸗

CcoOthiGennt. .

gims Feſen.

otninicr prir

DlnisS.

laoigrr, N n
llegiatt,

diei Ockane
tenittne hete

, ex N4

etetnt edn
garta Cnncton
nenotnioſk
chets G
Hunn l
berey nuk
Enr i, N
tas nn Di
m el ünrton

awatn, q .
en

De Odava.

quenti die Ofſicium non habet. Alii, dimidia-
tas Veſperas uſque ad Capitulum ritu Semidu-
plici de Octava, Capitulum deinde de Domi-
nica at hoc modo non erant primæ Veſ peræ
de die Octava, ut patet, cum ritu Semiduplici;
neque erant ſecundæ Veſperæ de die infra O-
ctavam, quæ terminatur in Nona Sabbati. Et in
Pſalmo quinto erat difcultas, an dicendus ille,

qui in primis, aut in ſecundis VYeſperis Feſti; &

pro commemoratione diei Octavæ Antiphona

ad Aagnificat, ut in primis Veſpsris Feſti, in-

congruè disabatur, ratione diei infra Octavam.
Maluiſſent alii abrumpi Octavam in Sabbato ad
Veſperas, & nihil de ea fieri amplius, ut ſupra
diximus nu. 5. ſed viſa eſt ratio longè diſpar in
Dominicis Privilegiatis extra Quadrageſimam,
Natalitium tempus & Peutecoſtes Quare ſola
ommemoratione contenti de die Octava, tam
in primis ejuſdem Veſperis quàm in Laudibus,

G&& ſecundis Veſperis, omiſſiſque precibus ad
Primam, & Complerorium, & Suffragiiscom-

munibus, decreverunt Eminentiſſimi Patres, &

ſapientiſſimi, ut prædiximus, nempè in gratiam

diei Octavæ & Dominicæ occurrentis privile-

giatæ: quibus & obſequendum erit.

14 In ſecundis etiam Veſpetis dici Octavæ
ccurrentis in Dominica privilegiata, eadem

Dominica conſervat ſedem ſibi acquiſitam, ita
ut de die Octava fiat tantum commemoratio, ut

in ſecundis Veſperis feſti. Quèd ſi Dominica
ipſa concurrat eum ſequenti feſto duplici, ad-
huc commemoratio diei Octavæ poſt Domini-
cæ commemorationem fiet; non autem, ſi con-
currat cum Semiduplici: quia tunc Veſperæ e-
runt de Dominica cum commemoratione diei

Octavæ, ut in ſecundis Veſperis feſti, & dein-

de Semiduplicis, ut in primis ejuſdem Veſperis:
quia in pari gradu commemorationis nobilior

eſt diei Octavæ quatn feſti Semiduplicis com-

memoratie.
1I5 Cæterum ordinariè dies octava ſi concur.
rat cum alia die octava, à Capitulo fit de ſequẽ-
ti cum commemoratione præcedentis excepta
octava Corporis Chriſti concurrente cum octa-
va ſancti Joannis Baptiſtæ, de qua fit tantum
comnrmnemoratio, & quando in Breviario aliter
Tonmz. 1I1. D

1
notatur, ut in Octavis &S. Stephani & Joannis
Evangeliſtæ, &c. is Rubric. dAe concirrentig
Oßmcii num. 7.
16 Dies eadem octava ſi concarrat ciun ſe.
quenti Duplici minori etiam translato, 4 Capi-
tulo fit de ſequenti cum commemoratione octa-
væ; ſi cum majori, fit totum de ſequenti, com-
memoratio de præcedenti, ut in die octava S.
Joannis Baptiſtæ. Excipe dies octavæ Epipha-
niæ, Paſchæ, Aſcenſionis, & Corporis Chriſti.
in quibus, ob earum dignitatem, ſecundæ Ve-
ſperæ, etiam in concurſu cum duplici majori
per annum, & multo magis primæ Veſperæ o-
tavarum Aſcenſionis, & Corporis Chriſti; ut
in poſtrema Breviarii recognitione decretuũ eſt,
debent eſſe integræ. Et quidem de ſecundis Ve-
ſperis octavæ Corporis Chriſti eſt lex conveni-
entiſlima, nova tamen poſt Jeannem XXII.
qui in decreto ſupra citato juſſerat fieri à Capi-
tulo de ſequenti deadem autem eſt ratio in octa-
va Aſcenſionis.
17 Si concurrat cum ſeſto primæ claſſis, in
hujus primis Veſperis nulla fit de die Octava
commemoratio, ut declaratum eſt in poſtrema
recognitione de Commemorat. cit. q. u. 4. Si verò
concurrat eum feſto ſecundæ claſſis, etiam tranſ-
lato, ut eſt Annuntiatio beatæ Virginis, vel ſan-
cti Marci feſtum poſt Dominicam in Albis, to-
tum Officium erit de ſequenti cum commemo-
ratione præcedentis diei octavæ, ut apertè dici-
tur de Concur., n. 7. & eſt Rubrica generaliz mo-
do in poſtrema recognitione Breviarii, additis
verbis iis, in ſecundoy ordine, K utrique ordini
feſtorum ſit proviſum.
18 Accidit alius concurſus feſti Duplicis vel
Semiduplicis cum die infra Octavam: & duplex
quidem totum habet Veſperarum Ofſficium
cum commemoratione diei infra octavam; Se-
miduplex autem regulariter uſq; ad ca pirulum,
quod erit de di infra Octavam, ia KRubr. de
Concur. n. 3v. ſed fallit illud primum de Dupli-
ci in duobus caſibus, hoc eſt, quando Duplex
eſt primæ claſſis, quia tunc nulla fie de ſequenti
die infra Octavam commemoratio; & quande
Duplex eſt ſecundæ claſſis, ſed in die ſequenti
nen fi Ofhcium de die inſta octavam: tune
D enim

/
26
enim in ſecundis Veſperis feſti duplicis nulla fit
eommemoratio diei ſequentis infra Octavam.
Alterum item de Semiduplici fallit in ſecundis
Veſperis SS. Joannis, & Pauli, quæ ſunt integræ
cum commemoratione tantum diei infra Octa-
vam S. Joannis: ita in Kabr. de Cncar. n.3. & 4.
cauſam dabimus in Proprio de Tempore.
19 Dies etiam infra Octavam cedit Domini-
cæ præcedenti, in cujus ſecundis Veſperis non-
niſi fit commemoratio de die ſequenti infra O-
Ctavam, loc. cit. n. r.
20 Eadem dies infra octavam cedit feſto Du-
plici, in cujus ſecundis Veſperis ſola gaudet com-
memoratione; quæ etiam deperditur, ſi Duplex
ſequens ſit primæ vel ſeeundæ claſſis, ibid. n. 4.
21 Non cedit ſequenti Dominicæ, vel Semi-
duplici, niſi uſꝗ; ad Capitulũ; quod erit de Do-
minica, vel de Semiduplici; multoq; minus ce-
dit Simplici, de quo fit tantum commemoratio
in ſecundis veſperis diei infra octavam, ib. n. 6.
22 Quæres: an detur caſus, quo dies octava,
quæ eſt Duplex, cedat in concurſu cum feſto Se-
miduplici: Reſpondeo, Poſito Decreto ſacræ
Congregationis, de quo ſupra n. 13. ſequitur a-
pert, quod ſi occurrat Feſtum Semiduplex in
Sabbato ante Dominicam privilegiatam, quæ
eſt ſimul dies octava feſti habentis Octavam, eo
caſu in veſperis Sabbati, Antiphonæ, & Pſalmi
erunt de feſto Semiduplici, Capitulum de Do-
minica privilegiata, commemoratio primum de
ſemiduplici, quod habet dimidium veſperarum,
& deinde diei octavæ, quæ in toto die ſequen-
&i Dominico nihil habet ni meram comme-
morationem.
23 Volunt aliqui diem octavam principalis
Patroni loci poſſe dici feſtum duplex majus per
annum, eo fine, ut habeat integras veſperas;
ſed defendi non poteſt, tum quia de Concur. Of-
ſieii n.. expreſsè jubetur, veſperas dividi in con-
curſu diei octavæ cum Duplici Feſto; tum quia
dies octava Omnium Sanctorum non habet ſe-
cundas veſperas integras; tuin quia eſt privile-
gium octavarum Chriſti Domini; tum quia Ru-
bricæ ſenſus in loc. eit. n. . eſt de die octava Pa-
troni, feu Tituli Eccleſiæ, quibus extra Brevia-
rium conceditur octava. Neq; dicas, in octava

Comment. in Rubr. Breviarii Seck. 3. Cap. .

Sancti Joannis Evangeliſtæ ſecundæ Veſperæ
ſunt integræ de eodem; quia ſingularis eft calus
in concurſu cum octava Innocentum longè in-
ferioris ordinis. Optaſſem & ego cum aliis, diẽ
octavam feſti B. Virginis habentis octavam, eſſe
duplex majus, ſicuti ſunt ejuſdem minora feſta
per annum at eadem ferè ratio militaret in An-
gelis & Apoſtolis, ut patet. Rubrica verò non
diſtinguit inter diem octavam, & diem octavã,
niſi in feſtis Domini: unde neque nos diſtin gue-
re debemus: urgetq; rurſus exem plum diei octa-
væ omnium Sanctorum, quod eſt præcipuè B.
Virginis, ex Martyrologio, & non habet inte-
gras veſperas. Octava quoq; S. Joannis Evan-
geliſteæ minus urget, quæ in Rubricis excepta
fuit, de Concurrentia Oficii, num. 7. iis verbis:
Et quando aliter in propriis locis notatur: nulla
igitur alia dies octavaSanctorũ eſt Duplex majus.
24¼ Denique dies octava Corporis Chriſti li-
cet ſit digniſſima, ſi tamen ea die occurrat Feſtũ
Nativitatis S. Joannis, vel Apoſtolorum Petri &
Pauli, ſolà gaudet commemoratione, ob ſingu-
laria merita ſanctorũ Princi pum Eccleſiæ Chri-
ſtianæ toto orbe venerandorum; & eadem ra-
tione fit Ofſicium de Patrono loci, ſi occurrat in

dicta die Octavæ Corporis Chriſti, cum ejuld?

commemoratione tantùm, quia eſt primæ claſ-

ſis in loco ubi eſt patronus: idem dico de Titulo

Ecleſiæ; & multo magis affrmarem de Dedi-

catione Eccleſiæ, ſi in eam diem Octavam inci-
deret, ob rationem à fortiori ſumptam à ſancto
Thoma; de qua ſupra hoc cap. n. 7. Feſta verò
ſecundæ claſſis cedere debent prædictæ diei
Octavæ; ſicut à tota Octava arcentur Semidu-
plicia fefſta, & de facto cedit commemoratie
ſancti Pauli extra propriam Eccleſiam, ut in pro-
pria Rubrica dicitur; quanquam non eſt pro-
priè ſecundæ claſſis, ut ibi dicemus.
25 De Lectionibus infra Octavas infra age-
mus, de Precibus, Suffragiis, in proprüs titalis
& Capitibus, Sectione y.

De Concurrentia Offcii.
CAPUT IX.

1 Antur in Officio divino Concurrentia &
Occurrentia, quæ habent pro diverſa
ratione

rone p
orum p
enditun
Loprini
orommin
1 Legu
lencumn
EtunDun
Paeldl
Plntelt
eni cul
Mi ſet
n t de
dare, un
CcsDi⸗
ltiatisD
Eetsekann
hattezet
kum, gn
unn Conm
ler ſetie
(edin
ſers,

Analaru

eumnema

zInre
lbom
Pentutra
iefetis

Lpoſt

lynngel
lin Pr
lebrunte
ppelan
Cum n
Cundi
RRoc
Ptinas
Mionis
ryel
Pume
Virge
Wend
kon
ine

nde ſehen
latbek ai
tum bigti⸗
cum Aid
Soren
n winonaſ
miliateridn
brica veth
ediemodti,
endsciinet
Ploumcieiddn
EKrwrzne
nonhuber in⸗
ſonnubn.
btüseni
n.7. iſelis
notatyr M
hhogerms
Pori Ciſfi.
eoccuntat et
Norum ben
õ
Peclene
1 Cendent⸗
ci, Hocenurn
Ki, cuntſis

eſt Imeck

ncode nb
nrendehei⸗
Ocdhuami
pprimiHnd
Nerlict 41
entur Send
coimmenntn
elamminſt⸗
mponete⸗
D
antinſne.

fe

atte

—

atione proprias leges. Nam concurrentia eſt
duorum pridie & po idie celebrandorum, &
attenditur ordinari In ſecundis Veſperis unius,
& in primis alterius feſti; Occurrentia verò eſt
duorum in eoder dlie.
2 Sequar auternt ordinem Titulorum præce-
dentium Capitusa z & primo de Duplici: nam
feſtum Duplex concurrere poteſt cum alio Du-
plici, vel die octava ſeſti habentis octavam: ſi er-
g0 ſunt æqualia, regulariter à Capitulo fit de ſe-
quenti cum commemoratione præcedentis.
Dixiſi ſint æqualia; qriia ſi Duplex majus ſit, to-
tum fit de Duplici cum commemoratione diei
octavæ, ut in ſecundis Veſperis Exaltationis S.
Crucis. Dixi regulariter, quia in tribus feſtis Na-
tivitatis Domini fallit hæc regula, ut eo loco pa-
tet; eſt autem diviſio Veſperarum à Capitulo in
pattes ferè æquales. Si ſunt inæ qualia, illud fe-
ſtum, quod majus eſt, habet integras Veſperas
eum commemoratione minoris, quando &
hæc Geri debeat, ut dicemus ex Microl. . 3gr.
Quo enim magis vel minus feſtum habet de Ve-
ſperis, & præſertim de primis Veſperis, quæ e
Amalario ſunt nobiliores ſecundis, eo etiam ſo-
lemne magis & minus eft feſtum.
3 Inæqualitas attenditur ex hoc ordine: fe-

ſta Domini præferuntur omnibus aliis, & ha-
pent utraſq; Veſperas integras; foſta Beatæ Ma-
riæ, feſtis aliorum Sanctorum feſta Angelorum

& Apoſtolorum cæteris aliis; ſi aliis, ergo etiam
Evangeliſtis quod benè nota] Feſts Sanctorum,
qui in propriis locis vel Eccleſiis ſolemniter ce-

lebrantur, aliis in Calendario deſcriptis. Hinc

appellantur prædicta feſta vel primæ, vel ſecun-
dæ claſſis, vel Duplicia majora, quæ in concurſu
cum minoribus habent integras primas & ſe-
cundas Veſperas. Errant ergo ij, qui in Eccleſia
B. Rochi propria de eodẽ, ut Patrono, recitant
primas Veſperas cum cõmemoratione Aſſum-
ptionis B. Virginis, cui debentur integræ ſeeun-
dæ Velperæ cx hac Rubrica; nam uttumque fe-
Qum eſt quidem primæ claſſis, ſed digmior beata
Virgo B. Rocho. Neq; valet exemplnm quo ſe
tuentur, quia in primis Veſperis Commemora-
tionis S. Pauli in propria Eccleſia, Veſperæ ſunt
integre de ſancto Paulo; tum quia concurſus eſt

De Concurrentia Oſſicii.

inter æquales, tum quia eſt ſpecialis Rubrica,
cui alluditur in Rubrica generali de concurrentia
Ofſpcu n. a. iis verbis: Niſi, inqtut, aliter in pro-
prüs lois annotetur. Quod auten dictum eit
Feſta ſolemnia locorum præferri aliis in Calen-
dario deſcriptis, intellige de concurſu, & ut di-
zimus ſuprà Sect. 2. 6. 2. num. 29. Cæteris pa-
ribus, habita ratione perſonarum juxta prædi-
ctos gradus, & majoritatis ritus, de qua ibidenr
Rubricæ loquuntur.
4 Duplex item concurrere poteſt cum Se-
miduplici, Dominica, die infra Octavam, ſim-
plici, & Officio S. Mariæ in Sabbato; & tunc
omnia in ſecundis Veſperis de Duplici erunt
cum commemorationc illorum, niſi Duplex eſ-
ſet primæ claſſis, quod admitteret commemo-
rationem tamen de ſemiduplici, & de Domini-
ca;, non de aliis prædictis; vel ſecundæ claſſis
eſſet, quod admitteret præteten commemora-
tionem de die infra Octavam, ſi in ſequenti fie-
ri debet Officium, & de ſumplici, & de 8. Maria
in Sabbato, cum Feria verò non concurrit, ne-
que cum Vigilia.
5 Semiduplex poteſt concurrere cum Dupli-
ci, & omnia de duplici fiunt cum commemora-
tione Semiduplicis, niſi duplex ſequens fuerit
ex iis ſolemnibus, quæ excludunt etiam comme-
morationem Semiduplicis Item poteſt concur-
rere cum ſemiduplici, dominica, die infra O-
ctavam; & tunc dividuntur Veſperæ à Capitulo
de ſequenti. Item poteſt ſemiduplex concurrere
cum ſimplici, & ſancta Maria in Sabbato, & eo
caſu omnia de ſemiduplici cum commemoratie-
ne ſequentis.
⁶Domnuca concurſum habere poteſt cum
ſequenti duplici, & omnia erunt de duplici, &
commemoratio de Dominica; niſi ſit duplex
primæ vel ſecundæ claſſis, quod excludit Do-
minicæ commemorationem. Iem cum ſemi-
duplici poteſt concurrere, velcum feſto ſimpli-
ci: & in his caſibus omnia de dominica ciun
commemoratione ſequentis, quod habet etiam
Radulph. Propoſ. I1.
7 Quærcs, «cum Dominica habeat integras
ſecundas Veſperas, dum concurrit cum Semi-
duplici ſequenti, & non habeat integras pri-
D 2z mas

29 Comment. in Rubr. Brev. Sect. I. Cap. Io.

mas Veſperas coneurrens eum ſemiduplici præ-
cedenti, ut n. . diximus, & eo major eſt ratio
dubitandi, quia diximus, nobiliores eſſe pri-
mas Veſperas ſecundis: dicerem, vel ob concur-
ſum populi ad ſecundas V eſperas, nne amat,
Dominicales, non ad primas; vel forté, quia
Pſalmi Sabbatini minus habem feſtivitatis, plus
ferialitatis; & incongrun viſi ſunt inter feſtumSe-
miduplex & feſtum Dominicæ: quo factum
sſt, ut Pſalmi eſſent feſtivi de Semidupliei, &
Capitulum de Dominica.
& Simplex non poteſt concurrere cum ſe-
quenti, quia non habet ſecundas Veſperas. Si
lequatur alind ſim plex, de eo fit à Capitulo poſt
Pſalmos de feria, ſine commemoratione præ-
redentis. Si ſequatur Officium novem Lectio-
num, Veſperæ integræ erunt de hoc ſine ulla ſi-
Militer cormmemoratione Sim plicis præceden-
tis. Si nullum teſtum ſequatur, Officium erit de
Feria totum. =
9 Feria item non concurrit cum ſequenti-
quia incipit & deſinit, ubi deſinit & incipit
quodcumque aliud Officium. Si diverſæ ſint Fe-
iæ proximæ, unaquæque ſuo die, non ultra
diem locum habet, ut fuſius dicitur in Rubric. de
Cencurrent. num. g. De Octavæ concurſi? acti-
VO & paſſivo cum aliis in hoc capite omiſimus
dicere, cutn plene eap. 5. jam dixerimus àn. 11.
De occurrentia Oſſcii divini,
ſeun de Translatione Feſtorum-
CAPDUT X.
Uplex feſtum poteſt occurrere in Do-
Tminicis Adventus, & à Septuageſima
uſque ad Dominicam in Albis incluſivè, in Vi-
gilia Nativitatis Domini, in Circumciſione, in
tota Octava Epiphaniæ, in Feria quarta Cine-
rum, in tota majori Hebdotnada, infra Octa-
Vam Paſehæ, Aſcenſionis Domini, in diebus à
Vigilia incluſivè Pentecoſtes uſque ad Feſtum
Trinitatis incluſivè, in Feſto Corporis Chriſti,
& ejus die Octava, in Aflumptione B. Virginis,
& in Feſto omnium Sanctorum; quæ duo ulti-
ma Feſta adcitaſunt in poſtrema recognitione:
E tunc Duplex transfertur in primam diem Fe-

ſte novem Lectionum non impeditam „ Ka⸗=

dulph. meminit. Propoſ. r. Micrsl. etiam c. 42.

tradit occurrentibus duobus Feſtis minus nobi-
le diſferri. .—
2 Si verò eſt Duplex primæ claſſis, de eo fit
in Dominicis ſecunda, tertia, quarta Adventũs,
& Quiadrageſimæ, in Dominicis Septuagefimæ;,
Sexageſimæ, Quinquageſimæ, & infra Octa-
vam Epiphaniæ; quia ratio Feſti & præſertim
Patroni loci, ſen Tutelaris Eccleſiæ, vel Dedi-
cationis ejuſdem, prævalet penes populum e-
jus loci: neque hæ Dominicæ pares ſum primis
Dominicis, in quibus myſteria Religiomis no-
ſtræ inchoantur. L
3 Si contingat, ut duo Feſta Duplicia occut-
rant eodem die infra Octavam, hoc eſt, in Ec-
cleſia aliqua particulari, quæ fortè celebret O-
ctavam Patroni loci, infra quam poteſt occur-
rere Duplex ex Feſtis mobilibus unâ cum Du-
plici per annum in Calendario Romano, eo ca-
ſu debet transferri Duplex minus in primam
diem ſimiliter non impeditam; & hic eſt ſenſus
Rubricæ de Translatione Feſtorum num. j,
quam putant aliqui eſſe ſaperffuam: ſed ideo
ſancita fuit ad differentiam Semidu plicis, eujus
translatio ahquando fit extra Octavam. Et hæc
de Duplici.
4 Semiduplex poreſt occurrere in diebus
prædictis num. 1. & 2. & prætereà infra Octa-
vam Corporis Chriſti, & aläs Dommnicis per
annum;, in quibus omnibus caſibus transfertur
in primam diem non impeditã ſimiliter. Quòd
ſi occurrat in Dominica infra Octavam, quæ
adiittit Semiduplex Feſtum, tunc in ſequentem
Feriam ſecuimdam transfertur; &, fieſt impedi-
ta, ultra octavam, ne nimium intenurbetur
Octava, & numero dierum nimis minuatur. Ea-
dem de cauſa Semiduplex oecurrens infra Octa-
vam Corporis Chriſti, ſi proximè ſequantur O-
tavæ S. Joannis, & SS. Perri, & Pauli, trans-
fertur poſt omnes Octavas: & hec eſt quod ad-
dit Rubrica in fine num. y. Ea ur- inquit, Fe-
Enm semiduplex esfra Oltavam nen transfera-
tur, nif in proxime ſeæqueniem diem: id eſt, ſi
ſequens erit impedira, transfertur Semiduplex
ultra omne Officium 9. Lectionum Ratio eſt
quia⸗

gii⸗ 41
ſonelt
10
Ktonunn
le:vel
el tati⸗
b, Hin
nicen
STr
nimle
odi
doftins
Pindun
1K1
Inn
Ccts d
Gvodhr
tiiſeen
60, 0.
Noarre
uone
Ceniti
munter
ſote
el
Oheun
detian
ale.9
Cofar,
oco
nclis
Geharn
5
Hum,
fümn
i gu
Peſto
1 e
Utit⸗
Mnt
uder
trr
re

l
la⸗

ditam N
jctiatn d.g
inusnobi

lis, Cs eo ſt
tea Adentis,
epeungebme,
XY infta Oe.
& prelenin
1e . yel Dedli⸗
8popalome⸗
eslünt rinis
Relgonis no⸗

uplcioeel⸗
hocehinke⸗
1e celebtet ⸗
npotrftoeal⸗
unacumd.
DMan, 00
s in ptimmmn
hic ec lenis
rym nut
m: Led
loplics, agit
gwalh. M

tere n enGS

et inſa 0dr

Dommri he

big trantlenu

mmilter,
Nawam,
in ſeggentens
ſelt mm heci.
nteturbetun
minuatur x-
winka0r
ſeumm.
Danlt, ttans⸗
cekquole
1 ingui, k
menurſin,.
Femiciple
nrae
nd

7

De Ocurr. Oßc. divini, ſeu de Translat. Feſt. 29

