tum, præſens & futurum ſubjicitur, Radulph.
Propoſ. 2.
5Qui inchoat Reſponſorium, idem & Ver-
ſum recitat, ait Ordo Roman. cæteri repetunt,
uit idipſum dicamus omnes, & non ſint in nobis
ſchiſmata, Ruper. loco citat. Repetitio eſt imper-
fecta, hoc eſt partis tantum Reſponſori, ut fa-
teamur opera noſtra eſſe imperfecta, Durand.
lib. 5. cap. 2. In aliquibus Feſtis eſt perfecta à ca-
pite, ut in primo Reſponſorio Natalis Domini,
Paſchatis, & I. Domin. Adventůs, ad denotan-
dam plenam notitiam & perfectionem Sancto-
rum, idem ibidem. Repetitio poſt Gloria Patri

debet efſe brevior quam poſt Verſum, Ra-

dulph. Prepoſit. 2. quod apud nos non rarò fit,

De Reéſponſoriis.

ut dimidiata repetatut periodus, quæ eſt ante
Verſum, à Choro; quia in gratiarum actione ad
Deum impares & dimimuti ſumus, ait Radulph
ibid. r
6 Quando dicitur Z Deum, Romani omir-
tunt novum Reſponforium, & octavo addunt

Gloria Patri, Radulph. Propoſ. 15. quod octa-

vum Reſponſorium in Dominicis per annum
eſt de Trinitate; Daus Seraphin, & c. quia ex Du-
rand. lib. y. cap. 2. antiquitus Lectio nona ſem-
per erat de Trinitate, cui reſpondebat nonum
Reſponſorium de eadem. Ceſſavit Lectio, trans-
latum eſt Reſponſorium in octavum locum, &
ſuccedit Zj Deum, in laudem Trinitatis, vice
Lectionis de eadem.
7 In Feriis ſeu Feſtis trium Lectionum ſu-
muntur Reſponſoria de Nocturnis Dominicæ,
ſeu Communi Sanctorum, eodem ordine &
proportione, qua diximus de Abſolutionibus
& Benedictionibus ſuprà ap. I. u. 6. pag. 63. Et
quando deſunt in tertio Nocturno Dominicæ,
tunc Feria quarta & Sabbato ſuppletur cum pro-
ximioribus Reſponſoriis, ſecuncdio & te rtio Fe-
riæ ſecundæ: neque alia eſt cauſa, quam neceſſi-
tas cum vicinitate conjuncta.
8 Reſponſoria primò ponenda in Dominica,
ſi hoc impediatur à Feſto duplici, ponenda ſunt
in prima Feria ſequenti, tanquam Hiſtoriæ prin-
cipium, antequam dicantur alia Reſponſoria; eà-
dem ratione, qua initium libri legendum eſt an-
te alias ejusdem libri Lectiones; quæ verò non
poſſunt dici, eo anno omittuntur. N eque viſum
eſt in recognitione Clementina Breviarii con-
venire, ut pro recitatione primorum Reſponſo-
riorum fiat Officium de Feria, translato Semidu-
plici Feſto, vel ſuppreſſo quandoq; ob hanc cau-
ſam feſto Simplici: quod alias fiebat cum admi-
ratione po puli, qui Miſſam de Sancto potiùs quã
de Fer ia optabat audire; excipe Dominicã ſecun-
dam poſt Epiphaniaim, de qua ſuo loco dicemus.
9 Reſponſoria de Tobia, ſi in Dominica aut
Feriis ſecunda & tertia poni non poſſunt, po-
nantlr Feria quarta: ſed Feria quinta ne eadem
immediatè repetantur, poterunt dici ſecun-
di Noctur. Domin. eadem ratione, qua dicetur
de Lectiomibus in Feſto Sanctorum Philippi &
13 aco⸗=

Jacobi in Sabbato ante Dominicam quartam
poſt Paſcha. .
10 Tempore Paſchali additux alleluia ante
Verſum, non verſui: quod aſſerit de Romana
conſuetudine Radulph. Prop. 12. quia in Verſu
non finitur Reſponſorium, ſed in ea parte, quæ
à Choro repetitur; cui tanquam termino con-
venit augmentum læritiæ.

De Reſponſoriis brevibis

Horarum.

C APIIT XIV.

1 Revia dicuntur tum in ſe, tum reſpectu
ræcedentium Lectionum breviorum,
id eſt Capitulorum. U nde Radulph. Propofit.12.
appellavit Reſponſoria magna, quæ capite præ-
cedenti declaravimus. Eadem autem de his ferè
dici poſſunt, quæ de præcedentibus diximus,
tum de forma, tum de cauſis myſticis. Adde
cum Amalar. lib. 4. de Offc. cap. 3. duo conve-
nire Eccleſiaſtico viro, exhortationem ad fra-
tres, quæ fit in Reſponſorio brevi, & ſingula-

rem ad Deum deprecationem cum intentione

recta in gloriam Dei, quæ attenduuntur in verſu
Reſponſori, & in addito . Gloria Patri. 6s.
2 Omittitur Gloria Patri in tempore de Paſ-
ſione, reſumiturque initium Reſponſorii, ob
cauſam in praæcedenti capite allatatn n. 3. pag. 65.
ex Conc. Tolet. IV. Non omittitur in Oficio
novem Lectionum, ita ut, ſi in Dominica Paſ-
ſionis commemoratio fiat in ſecundis Veſperis
de aliquo Feſto Semiduplici, in Completorio
dicendus erit v. Gloria Patri: quia Peſtum eſt
jam inchoatum ea ratione, quam attulimus de
ſine hymnorum de B. Virgine ſapra c. 6. n. 15.
pag. 76. ſed vide infra Sect. 6. c./2. . 5.
3 Ad Primam fit variatio Verſus pro varieta-

te Feſtorum, ut in Rubrisa de his KReſponſe, 114. .

3. quæ mutatio habet ealdem cauſas, quas attu-
limus ſupra de fine hymnorum vario in feſtis
cp. 6. aain.12. pag. 6. Meminit Radulph. Pro-
poſ. 14. mutationis hujus in Natal Domini, E-
piphania, Paſchate & Aſcenſione Domini; de
aliis feſtis non loquitur: quare mutatio in his
poſterior eſt Radulph. Decrevit oannes XXlII.

Comment. in Rubr. Brav. Sect. V. Cap. 14.

murari in feſto Corporis Chriſti in Decreto ſæ-

pius cit. concurrentibus autem duobus Verſibus
propriis, altero ratione temporis, altero ratio-
ne feſti, ut in Conceptione B. Virginis intra Ad-
ventum, p ræferri debet ratio feſti, & ejus Octa-
væ, ſicuti in fine hymnerum fit: quare in Do-
minica infra Octavam dicemus Quinatus es de
Maria Virgine, ad Primam, non autem Qui
venturus es in mundum. S
4 In Adventu accidit ad Nonam mutatio
Verſus, qui in Dominicis dicitur, Domine Deus
virtutaunz converte nos, & in Feriis dicitur Ezni
Domine, & noli tardare. Reliqua ſunt eadem
ad omnes horas. Quærunt aliqui myſterium:
ſed nulla eſt alia ratio, niſi quod in feriali Offi-
cio dicuntur ſtatim preces, in quibus dicitur y.
Domine Deus virtutum, &c. neque conſuevi-
mus idem bis dicere in eadem hora. Hinc ergo
variatio illius Verſus.
5Tempore Paſchali adduntur duo Alleluia.
ex auctoritate Romana, inquit Radulph. Prop.
12. & ex KRegula & Benediäcti c. g34. quod aliis
feſtis nobilioribus conceditur, Natali Domini,
Circumciſioni, Epiphaniæ, Feſto Corporis
Chriſti, & Transhgurationis ; non tamen in
his feſtis adduntur ad Primam, & Completo-
rium: & de Feſto Corporis Chriſti negat Joan-
nes XXII. in decreto citato. Additionis patet
ratio, ad pleniorem lætitiam indicandam, ubi
verba quaſi deſunt ob brevitatem Reſponſorio-
rum.

De Capitulis.
CAPUT XV.
I C Dpitula, Lectiunculæ, Lectiones breves,

parvulæ, Verſiculi parvi, Collationes,
ſunt idem apud Radulph. prop. 13. & 12 Capi-
tella vocat Hugo l. 2. c. . quia, inquit, capita
ſunt, & principia variationis ad horas, cum præ-
cedentia ſint ſemper eadem. Capitula quocque
dicuntur, quia utplarimum in feſtis ſumuntur de
capitibus Epiſtolarum, quæ leguntur in Miſſa,
Durand. I. 5. c. 2.
2 Ambroſius fuit Auctor Capitulorum ad
Tertiam, Sextam, & Nonam. Deinde Conciliũ
Agathenſe

Wo

er
69
lis
Utnt
E
tgen
Cun.
Mra
ſe,
kenl
Cnel
gur
iaeel
Curnos
,Fel
Na4
Genos
Ibnn,
Arin
E
l nor
1 ui
Chiſti
gülege
tonem
benecis
i gere
40
tenn
Uorhn
entu
rezu
kn⸗

t, 8

Cinen
henn
Pertiot
Pele
munnge
C
on⸗
, noch
bes
N

lugen

1 Deret
Obas etidu
, Aletottig
ginisintnt
Keſinr
uarein)-

Quiumnul

lon autem

lonam muntn
b Demuehin
etiscicntn
luaſuntenn
Cuimttnn
dinkeran
Peibescinn,
neqvealirt
hotn Hen

turdvoA
tRadhihry
(. 34. galu
‚MNuuliont
Felto Cupet
8non ument
1, & CuNd
hrihinert ⸗

Adcikons E

pcdicandnm6
emRehonar⸗

.

XyV.
leckonerbeit
di, Colnin
1 ,6⁵⁵
1: Ggnief,
Abormunke
Corul dN
i(ummnrn
Köfamm

untur in M
5

(ipiuionn
Dele
grw⸗

De Capitulis. g

Agathenſe Can. 21. diftinct. y. de Conſecrat.
cap. Convenit, juſſit ea dici poſt pſalmodiam,
ubi & ea vocat Collectiones, non Collationes,
ut male legit Gratianus, quem correxit Suar. li-
bro 4. de Hor. Can. c. 2. num. D. unde etiam cor-

rigendus erit Radulphus ſupra, ſed Beda in Eſ-

dram ait morem hunc inoluiſſe, in Eccleſia ab
Eſdra deſumptum, cujus tempore quater in no-
cte, quater in die convenientes Hebræi legen-
tem ſacras Literas audiebant: nam à noſtris poſt
ſingulas pſalmodias Horarum Canonicarum le-
gitur ſemper aliquid, & octies in Officio, ſi fe-
riale eſt, ſi ſolemne, decies, propter tres No-
cturnos, ſive de veterxi, ſive de novo Teſtamen-
to, vel multum, vel parum, lege Hugonem
lib. 2. de Oſſic. c. 1. Aliqui dicunt quater in no-
cte nos legere, id eſt ad Veſperas, Completo-
rium, Matutinum, & Laudes; quater in die,
ad Primam, Tertiam, Sextam, Nonam.
3 Quærit Amalar. lib. 4. cap. 2. cur ante Capi-
tula non petitur benedictio, Reſpondet, quia
ut plurimum has lectiones legit Superior, qui
Chriſti vicem gerit. Hebdomadarius eas legit,
qui legentibus ad Matutinum, & ad Abſolu-
tionem in fine Primæ, & ante Completorium
benedictionem impertit, vicem & ipſe majo-
tis gerens.
4 Quærit Hugo lib. 2. c. 3. cur à majoribus
leguntur hæ diurnales Lectiones breves, à mi-
noribus nocturnales? Reſpondet, quia diurnæ
variantur: in qua varietate majores ſunt peri-
tiores ut eas inveniant, & opportunè recitent:
nocturnales autem facilius habentur ex Invita-
torio, & Pſalmis, qui juvant, inquit, ad diſtin-
ctionem earumdem Lectionum. Facilius ha-
bentur ego dicerem] quia Hebdomadarius
peritior eas præparat, & ſignaculis diſpoſitis
aptè ſtatim indicat quid ſit legendum: hoc enim
munus eſt ejuſdem.
7 Quxrit Durancd. loc. cit. cut longiores ſunt
Lectiones nocturnæ quam diurnæ, & reſpon-
det, noctu liberius aures accommodari Lectio-
nibus. RKr
6 Tacetur in his capitulis titulus, & nomen
auctoris, ob cauſam ſupra allatam c. 12. n. 9. eNX
Hugone pag. 65. Et prætereà ſtamus ad Capi-

tula, non ſedemus, ſicuti ad Lectiones Matuti-
ni: tum quia breves ſunt Lectiones, & minus
fatigamur; tum quia, ſtante majore qui capitu-
la legit, ob ejuſdem reverentiam ſtare debent
alii, ut de nona Lectione ab Epiſcopo lecta in
Natali Domini præſcribitur in Caærimon. Epiſc.
lib. 2. Cap. 7.
0 In fine non dicitur, Z; autem Domine,
&c. quia neque dicitur ante, Jube Domne, &c.
quæ duo ſunt invicem correlativa; tum verò Sa-
cerdos Hebdomadarius ea recitat, cui non con-
venit ordinariè benedictienem ab alio petere:
& prætereà in Breviario Lectione facilius cul-
pa evitatur, præſertim à perfecto viro, qualem
reprælentat Hebdomadarius, qui Capitula reci-
tat. Durancd. loc. cit.
3 Notat Radulph. Propoſ. 13. Capitulum
Tertiæ in feſtis idem ut plutimum cum Capi-
tulo Laudum, & Veſperarum. Ratio eſſe po-
teſt, quia Veſperæ, Laudes, & Tertia ſunt
horæ nobiliores. Ad Tertiam enim dicitur Miſ-
ſa de feſto ſolemni, & per Tertiam fit ad Miſ-
ſam aditus. Quare Capitula Veſperarum ter di-
cuntur; Capitula Nonæ bis, ad abſolutionem in
Prima, & ad Nonam; Capitula ad Sextam ſe-
mel, quæ ſunt quaſi meditullia Epiſtolarum Miſ-
ſæ, ſicuti capitula Tertiæ initia Epiſtolarum, &
Capitula Nonæ terminationes Epiſtolarum. Sed
tempore adventus, & Quadrageſimæ quælibet
hora habet ſuum Capitulum pro toto tempore,
ut dicemus ſuo loco.
9 Sumi verò debent ex Scriptura ſacra, Ra=
dulph. loco citato, & de corde recitari, ait S.
Benedict. 2n Regula. his enim Dei laudem agi-
mus, & pronuntiamus, Radulph. Propoſ.5. ex-
hortamur noſmetipſos, & alios audientes, qui
opere bono reſpondent, quod ſignificat Re-
ſponſorium breve Hugo in eε. c. 3. excitamus
etiam devotionem contra tædium, Durand.
ob. Cit.
10 Diſcerdam aliquando à textu vulgato ſa-
crorum Bibliorum; quibus in caſibus ſufſicit au-
ctoritas S. Romanæ Eccleſiæ, de qua S. Bernard.
Ser. 3. Vigil. Nativit. hæc habet. Cum Eccle-
ſia, inquit, in Scripturis divinis verba vel alte-
rac vel alternat, fortior eſt illa compoſitio quàm
poſitis

72
poſitio prima verborum: & fortaſſis tantò for-
tior, quantum diſtat inter figuram & veritatem,
inter lucem & umbram, inter Dominam & an-
cillam. Hæc ille, quæ notanda ſunt pro caſibus
pluribus in Miſſali & Breviario, ſi nulla alia ſup-
petit ratio. M
II Semel in officio Capitulum dicitur ante
Hymnum, hoc eſt, in Completorio, cujus cau-
ſain dedimus ex Hugone ſup. Sect. . c.6. n. .
pag. 46 Deo gratias in fine reſpondetur. Vi-
de cauſas ſupra cap. 12. n. 20. pag. 68.
12 Omittuntur Capitula in triduo majoris
Hebdomadæ, & in Officio Defunctorum; &
ſuo locoò afferentur cauſæ.

De Oratione.

CAPUT XVI.
1 Ci c Oratio pro omnibus horis com-
muniùs habetur, ait Radulp. Prop. 13.
quæ noviſſimum locum in horis Canonicis te-
net, ex antiquo Eccleſiæ ritu, ait Amal. I. 4. G.
1. ut unuſquiſque tali ſcuto, id eſt communi ra-
tione rediens ad ſua, muniatur contra omnia
adverſa: vel ex Hug. in Spec. c. 3. ut divina gra-
tia, quæ actiones noſtras præceſſit, eadem ipſa
ſubſequatur.
2 Eam dici in fine juſſit Conc. Agathen. de
Conſecr. Diſt. j. cap. Convenit. quæ ſolet eſſe bre-
vis, ne multum loquentes oremus Math. .
3 Compoſuit Ambroſius plurimas, ex Gem-
ma lib. I. c. 57. à Gelaſio Papa auctæ & limatæ
fuerunt, eæ Sigeb. ad ann. 457. à S. Gregorio col-
lectæ & diſtributæ, additis aliis, ex Walafr. ae
Rebus Eccleſ. cap. 22. atque orationem concor-
dare ſemper cum Officio & Evangelio S. Gre-
gorii opera, allerit apertè Microl. c.61. nos cer-
tè Ambroſianis non paucis orationibus utimur,
ut ſuis locis indicabimus. Concilium verò Car-
thaginenſe, ſeu, ut alii, Africamim, can. 7o.-
& Milevit cap. 12. quibus aderat S. Auguſtinus
rejiciunt non probatas orationes à Miſſa, & con
ſequenter ab officio divino; cui, & Miſſæ regu-
lariter communis eſt oratio.
4 Prima & Completorium retinent eaſdem
arationes, ob cauſam allatam ſupra Sect. præced.

Comment. in Rubr. Brev. Sect. V. Cap. 16.

pag. 43. num. 12. ubi de horis egimus. Reliquæz
horæ eadem concluduntur oratione.
5 Ante orationem dicitur etiam ab eo qui te-
citat ſolus, Domꝛinus vobiſcum, ut fusè probat
P. Damiani in Opuſculo de Dominus vobiſcum;
& præſertim cap. 4. intendere namque debet,
ſe loqui cum Eccleſia, ut monet Navar. in Mi⸗
ſcellan. 67. de Orat. n. 5.
6 Qeæ verbaà Dion. de Eccl. Hier. appel-

lantur diviniſſima ſalutatio deſumpta ex libro

Ruth. ap. 2. & 2. Paralip. 1y. cujus efficacia ab
ipſo Chriſto eſt, qui dixit Math. ult. Ego vobi-
ſcum ſum, quam & Apoſtoli introduxerunt,
eæ Concil. Braccar. I. cap. 21. Decretoq; firmavit
vel Clemens, ex Gemma lib. . cap. 57. vel Ana-
cletus, ex Hugone lib. 2. cap. 1t. vel uterque,
ex Radulph. Prspoſ. 23. ſenſus autem eſt: Domi-
nus in vobis maneat, & petitionibus veſtris ef-
fectum tribuat, Durand. I. g4. c. 14. vel, Sacer-
dos ſe habere pacem cum toto Clero & populo
docet, ex P. Damiani loco cit. vel dicitur ad ex-
citandam animorum attentionem ad orationẽ,
Rup. lib. . de Offc. c. 3t. Dicitur etiam Domi-
nus, non Deus, vel Chriſtus; quia Dominus
poteſtatem ſignificat, Turrecrem. in c. Jacobus,
de Conſ. Diſt. . Hæc ferè eadem, & quæ ſe-
quuntur proximè in priori Tomo; quæ tamen
& hoc loco videtur opportuna.
7 Subditur ſtatim, Et cum ſpiritutuo, quaſi
alii optent Sacerdoti, quod ipſe aliis optat. ex Flo-
ro, in Expoſitione Miſſæ, quod eſt deſumptum ab

Apoſtolo 2. Iimot. ult. neq; dicitur Tecum, ſed

ſpiritn tuo; quia ſpiritualiter Officia Eccleſiaſtica
fiunt ex P. Damiani Opaſc. cit. cap. 2. ut nimirum

unus ſit affectus omnium. Amal. lib. 2. ap. 9.

2 Non dicitur Dominus vobiſcum niſi à Sa-

cerdote, & Diacono, abfente Sacerdote, vel
nonniſi de illius licentia: quod & docet Navat.

AMliſcell. de Orat. 6z. num. 3. ex recepta conſue-
tudine, quam teſtatur Durand. l. zg. c. 4.
9 Excommunicatus autem Sacerdos non
poteſt uti hac ſalutatione, etiam in privata Off-
cii recitatione, quia pertinet ad dignitatem Or-
dinis, quia ille indignus effectus eſt, Navar. de
Orat. cap. 2. num. /6. G Juſius Geph. Duran. lib.
3. de Ritib. cap. 22.
70 u

15
cit
s
nuee
G
ferla
aehe
AArit
I.
lenne
lem
A
ſor
ere
ſeen
anci
limn
lut id
1(
Nabr.
ſunz
Lenni4
lig (
Knon⸗
ſlih.
ean
Dalett,
Gonuor
e⸗
iun 1
linr
ll de
.
Aon
ſine
Preie
ttonen
n Uul
ſen /,9
Rrnt

(em Den

hh
Conmmnnn
i, on
1

nin Min
ne.
nabeoglit⸗
t fuefin
nur vilſim
kunquecc,
Navar is⸗

1 Men
unptn er ur
Gs ehhcrenn
al koopet
imtodmerun,
cletoc Tmmst
44. 0, Klor
9, velueie
Utemetthn.
ibasektit
14. el, N
Qeropen
Veldicinmne
eim AGorti
ur etian Dur-
guin Dun
elr iuc ,uin
em, & Ir
om e Uund
.

ſintun u

alis orrolr
ſtdelvumnem-
citur enmf
Chenbakiin
M Dündim
l.,*
Sõ
te Etlagl,d
&ceer in
Xlecepti Col⸗
.l 4.0 4.
n Gelcds kr
n nnpeifn .
igutten
tveſee
Gen Donm

De Oratione, Precilus, & Confeſzone. 73

10 Qui non poteſt uti prædicéta ſalutatione,
dicat, Donmeine exandi oerationem meam. &&c,
cujus meminit Radulph. Propoſ.z0. tanquam rei

ctunc etiam uſitatæ. Docet Navarrus in d. Miſéel.

n.6. quando occurunt Preces, quarũ finis eſt per
Verſum, Domine exandioratienem, &c. non
debere dici bis hunc Verſum, ſed ſemel tantum,
ad vitandam battologiam.
Iu Additur Oremns ante publicam Oratio-⸗
nem, ex Auguſt. Epiſz. o6. ad Eitalem, ut in-
vitentur alii ad orandum.
12 Repetitur poſt orationem ſalutatio præ=
dicta Dominus vobiſcum, ait Hug. b. 2. c.
ſicut Chriſtus dixit ſemel & iterum Apoſtolis

Paæx vobis. Sacerdos enim dicens Orationem,

vicem Chriſti gerit, & ideò regulariter ſtans
eam dicit, ex Amal. lib. g. c. 4. ſed & ob memo-=

riam fururæ reſurrectionis ſtans eam pronun-

tiat, idem cap. 7.
13 Concludiur Oratio variis modis, ut in
Rubr. de Oratione n. 4. & ut plurimũ per Chri-
ſtum; quia utplurimum dirigitur oratio ad Pa-
trem, Math. 6. & Zoan. 16. tum e Decreto Car-
thag. Conc. cap. 22. Raro ad Filium dirigitur,
& non antiquitus, ut notat Bellarminus de Miſ-
Ja lib. 2. cap. 11. quod factum eſt deinde, ut
ipſe quoque Filius credatur Deus. Numquam
dirigitur ad Spiritum ſanctum, quia donum
Dẽei eſt, & à dono non petitur donum, ſed à
donatoribus, à quibus ille procedit, Durand.
lib. 4. cap. 7. Prout ergo dirigitur Oratio fit et-
iam concluſio, ut coneinat ſenſui Orationis
ultimæ, quando plures junguntur ſimul, Na-
var. de Orat. cap. 9. n 169.
14 Hoc autem eſt commune omnibus con-
eluſionibus, ut ſemper in iis fiat mentio ſanctiſ-
ſimæ Trinitatis; ut intelligamus nullum fieri
præjudicium reliquis divinis perſonis, quæ in O-
tatione taceri vidẽtur, dum eonſummatio oſten-
dit, nullum eſſe diſorimen in Trinitatc. Ita Ful-
gent. lib. 2. ad Atonimum quæſt. I. In unitate
Spiritus ſancti Deus, non eſſe præponendam vo-
cem Deus, eu Romana auctoritate, tradit Ra-
dulph. Propoſ. 23. & in fine additur Amen, ut
communem Orationem, quam Sacerdos reci-
tat, omnes conſirment, idem ibidem. Me-
Zow. Il.

minit hujus ritus reſpondendi Amen in fine.
Auguſt. Tract. 241. in Zoan,. & Epiſt. 175. quæ
vox Hebræa eſt, ſigninicans, quod apud nos,
Fiat, in precationibus ufurpata ab Apoſtolis,
1. Corinth. 14. nunquam mutata, neque à Græ-
cis, neque à Latinis. Origenes Tract. 3. in
Matth. cum Ambroſio de us qui initiantar my-
FKeriis lib.I. cap. 9. ex plicat Amen, hoc eſt, Verum
eſt: qua ratione concordat Amen cum Oratio-
nis petius concluſione, quam cum oratione ipſaʒ
quaſi affirmetur, verum eſſe regnare Deum in
unitate Spiritus ſancti, Innocent. II I. lib. 2. de
Myſter. Miſſe. cap. z26.
15 Quando plures in Officio dicuntur oratio-
nes, ſi quid inter eos intercedit, puta Antipho-
na pro commemoratione, ad ſingulas oratio-
nes præmittitur Oremus, ut rurſus invitatio fiat
ad orandum: quando una immediate aliam ſe-
quitur, ut in Ltaniis, nen dicitur Oremus,
niſi ad Primam, quia Oratio non interrumpi-
tur, ſed velut unà continuatur.
16 Prima Oratio concluditur in Laudibus &
Veſperis, quia eſt principalis, ad quam dirigi-
tur totum Officium. Ultima item concluditur.
quia colligit medias, & ſua concluſione præ-
cedentes firmat.
17 Si Oratio pro commemoratione ſit eadem
cum Oratione principali Ofſicii, mutatur Oratio
pro cõmemoratione, ne eadem repetatur: quod
facilè contingit in cõmemoratione Patroni loci,
ſeu Titularis Eccl. de Cõmuni ſumpta Oratione.

De Precibus, & Confeſſione.
CAPUT XVII.
1 P Reces hoc loco ſunt aliqui Verſus, qui ali-

quando dieuntur ante Orationem, inci-
pientes à Kyrie eletſon, vel à Pater noſter: qua-
rum meminit Amal. l. 3. c. 6. Ante Orationem,
inquit, ſpecialem lacerdotum neceſſe eſt præce-
dere miſericordiam Dei; ideò dicitur Kyrie elei-
ſon, Ter dicitur ad Trinitatem, Amal. lib. 3. c. 2.
2 A Græcis compoſitas fuiſſe primum ſcribit
Iſid. lib. i. Off. c. 9. unde retinentur primnæ vo-
ces Græcanicæ, Myrie eleiſon, quæ ſignificant,
Domine milerere.

K 3 Multi-

74

3 Multiplicamtur Preces ad Primam & Com-
pletorium, ut per diem à malis imminentibus
defendamur, Hugo in p. e. 3, & humiliratem
indicant, quæ in principio & in fine diei conve-
nit, idem ibid. Dicuntur etiam nomine eorum,
qui quotidie cadunt, & nituntur reſurgere per
pœnitentiam, idem l. 2. de Off. e. 2.
4 In Dominicis autem & Feſtis diebus ſtando
dicuntur, ob memoriam Dominicæ reſurrectio-
nis, idem ibid.
5Dantur & flebiles Preces, quæ non dicuntur
in Dominicis, Amal. de Ordin. Antiphon. cap-
7. de quibus Microl. cap. o. ait, quòd ad omnes
Quadrageſimales Horas genufleckimmus. De his
doce citato loquitur, cum ait: In aliis diebus ge-
nua flectimus ad Preces, Pſalhmum AMiſerere ad
Veſperas dici, ſeribit Radulph. Propoſit. Fy. &
ad Laudes etiam, ſed hHodie dicitur Pſalm. De
profundis, ne in iisdem Laudibus dicatur bis
Pſolmus Miſerere. Habetur Pfalmus De pro-

fundis ad Laudes, ab anno 1S. & deinceps in

Breviuario.
6 Docet Hugo lib z. de Of. cap. 4. in his Pre-
cibus ferialibus contineri modos omneg orandi,
ꝗquos enumerat Apoſtolus I. Timoth. 2. nimirùm
obſecrationem, cum petimus abſolutionem ma-
Hrum; ut illud Oſtenae nobis Domine miſericor-
diam tunm. Poſtulationem, cùm precamur, ut
omnia, quæ funt contraria bonis noſtris minu-
antur & ſuperentur; ut illud Convertere Domi-
ne uſquequo. Gratiarum actionem ; ut illud: Con-
ſiteantur tibi omnia opera ua⸗ Benedic anima
mea Domino, & c. Pro his, inquit Paulus, quiin
ſublimitate ſunt, orandum eſt; ut illud, Domiae
ſfalvum fac Regem: COremus pro Pontifice noſtro
MN. Hæc ferè Hugo. Regem autem hoc loco to-
tius Eccleſiæ, intelligimus Papam.
7 Infra Octavas, nedum in Duplicib. non di-
cuntur, nec in Vigilia Epiphaniæ, nec in duabus
Feriis poſt Octavam Aſcenſionis, quæ attinent
ad eandem Octavam; vel qtia Ockava habet ra-
tionem unius Feſti; vel quia prædicti dies ha-
bent ſolemnitatem Ofhicii.
8 Ad Primam & alias Horas, exceptis Laudi-
bus & Veſperis, dicebantur feriales Preces quo-
tidie in Ofheio feriali, quæ nunc recitantur ad

Comment. in Rubr. Breviarii Sect. V. Cap. 12.

Laudes & Veſperas in Feriis majoribus. Scd Pius
V. diſtinxit meliûs inter Horas & Horas, inter
Ferias majores & minores; nam ad Primam tan-
tuùm & Completorium dicuntur Preces ordina-
riæ, feriales flexis genibus ad Laudes & Veſpe-
ras, longiores aliæ ad Primarm non variantur ad
Completorium, niſi quoòd genua flectimus: ad

Horas item minores breviores adhibentur Pre-

ces. Flectimus aurem genua uſque ad Benedica-

vens Domine, inquit Rubriea. An excluſvè? af-

firmarem; ſicuri Hebdomadarius uſque ad Do-
minns vobiacum: ibidem intelligitur excluſivè.
Et concordat hic ritus cum Miſla Feriarum ma-
jorum, in qua,chictis Orationibus, præcisè ſtatim
ſurgimus: at ulus communior non ſi urgendi, niſi
dicto Fideltun,z animæ, &c. eſt ma gis pius, & re-
tinendus; cùm præſertim addenda eſt Anti pho-
na finalis in fine Horæ, ne rurſum ſtatim genuas
flectamus, neque Rubræca adverſatur.
9 Feriales tamen Preces non dicuntur in Vi-
gilia Nativitatis Domini, nec in Vigilia & Qua-
tuor temporibus Pentecoſtes; quia hi dies ſunt
feſtivitſimi, ita, ut excludant etiam Patronos lo-

corum:& hæc ferè omnia habet etiam Radulph.

Propoſ. z. Neque dicuntur in Domiicis privi-
legiatis, in quibus de die Octava occurrente fit
tantuùm commemoratio, ex Ruiz. in ſuo Cerim.
Romano, ratione ſcilicet Octavæ diei occur-
rentis.
10 Totus dies Feriarum majorum & Vigilia-
rum, ſi non ſequatur Officium de Feſto, humili-
ationis dies eſt: quare ad Veſperas dicuntur Pre-
ces feriales, licèêt Oratio non ft de Feria Qua-
tuor Temporum, nec de Vigilia: quod accider e
poteſt eo anno, quo Feſtum ſancti Mathiæ oc-
currit in Feria quarta Cinerũ, cujus gratiã trans-
fertur Officium in feriam quintam Cinerum ſe-
quentem.
11 Quod artinet ad Confeſſionem, quæ fit in
Officio ad Primam & Completorium; primèò
ſignum Crucis adhhibetur ad y. Adjiutorium, ut

in Rub. Prima, num. z. Sumpto ritu congruo ex

Miſlali: nam per Crucem remiſſio facta eſt pec-
ceatorum: Confeſſio verò fit, ut quidquid in no-
cte vel die peccavimus, puniamus, Gemmal.2.

C.6.
12 Quan

11
det/
ſen⸗
Mr
ſunt
i
tiotes
e iat
hit
ter,
vobi
Mur
roti;
Eel
Nenl
aiav
0 1n4

De

64

ig.
Net ſin
nalt.
6.4.
n M
ſut 1
,1.
1
ſulcl
ſchre
Lme
(ne
lel
lioe
leſor
C
iier
ohn
ihen
ae

Dids ehi
N Hotu,i
Adbrimmn.
rrectgonin.
ſes Air.
MOnn vatimius
afleckimmnn
alhibenn h
Aleal endt

AnexciolctaAH

Enkignen)
lignmrentin
Illaketimmn
nsielin
nonſuſenh il
magispip Ar.
endackioni⸗
tüumkunkn
cthiun.
Ondicünnndl
mnVigiiadl⸗
tiam bawonet
etetinnnit
nDommreſin
apaCNEi

Rniz eln

—

Carr dei .

ndekefount
elascicumt
lt Lefai E
luncht Men
grrüner

ſtonen, un⸗
toriam nin
Auv
otnuong
uicgdin

12 Quando quis recitat ſolus, omittere de-
bet vobis fratres, &c. ſemelque recitans Con-
fiteor, debet addere in plurali quæ ſequuntur
Miſereatur noftri, peceatis noftris, nerducat nos;
ſicuti fit in Oratione Dominica. Ita in Rubrica

citatade Prima. Ex quo ſequitur, quod reci-

tantes duo Ofhicium ſimul nihil debent muta-
re jn textu Breviarii; ſed, quianajor eſt, dicat,
vobis fratres, vos fratres; qui minor, tibi Pa-
ter, & te Pater, ſicut dicunt invicem, Domixus
vobiſcunr, Er cum ſpiritntuo, Neque Moniales
mutare debentin verbo, MWater, Matrem, So-
rores, ſed eodem modo loqui nomine Eecleſiæ
ac ſieſſent viri, ex Decreto ſacræ Rituum Con-
gregationis die decimasctava Anugnfl. 1629. al-
terna verò Confeſſione mundamur, inquit Hu-

go in bpec. c. 3.

De Commemorationibus, &&

Saſfragiis Sanctorum communibus.
1 D Adulph. Propoßit. T4. appellat Memorias,
quas hoc loco dicimus Commemoratio-
nes Commnnes. Suffragia ſlanctorũ vocat Gem-
ma lib. 3. cap. 75. Ubi tradit, ea dici in Doraini-
cis & Feſtis Sanctorum. Meminit Micrologus
cap. 414. & de Cruce nominatim cap. 30. de ſan-
cta Maria, & de Apoſtolis cap. 4 ½. qui omnes
ſunt patroni totius Eccleſiæ, ait Durand. l. 6.
g. 16. . .
2 Miror, cur de Cruce, à qua pendet no-
ſtra ſalus, nonniſi fiat in feriali Officio, An quia
feſta excludunt omnium cruciatuum imaginem
ac memoriam? An feriali diei convenit labor,
Crucis, & patientiæ meditatio? nam tempo-
re Paſchali fit de Cruce commemoratio ad
Victoriam ejuſdem Crucis recolendam, qua
reſurrectio ortum habuit, cujus Oratio Pa-
ſchalis eſt Ambroſiana in Mediolanenſi Miſſali
in t eria ſexta Paraſceves. Micrologo non placet
commemoratio de Cruce ab Epiphania ad Pu-
rificationem, ergo erat in uſu, ut hodie: minus
tamen rectè ſentiebat ille.
3 De ſancta Maria non fit, neq; in propria Ec-
cleſia, quando dicitur ejuſdem officium parvum

De Comm. s dufßfragiis san torum communibus. Zy

in Choro, de quo nes Sectiene altima: nec
quandocumque Officium de die fit de ea. Ne-
que enim de eodem fieri debet Omſcium, &
commemoratio ſimul. (Qui verò privatim re-
citat Officium B. Virginis parvum, debetin Of-
ficio de die facere cõmemorationem de B. Vir-
gine, ac ſi illud non recitaret, niſi recitet ratione
Chori. Nihilautem refert, ſi dividatur officium
B. Virginis ab ofſicio diei, puta, quia illud veſperi
hoc manè recitatur in Choro, quia ibidem u=
trumque dicitur, & unum in ordine ad aliud.
4 Non ſeparatur Petrus à Paulo, nec in vita,
nec in morte, nec in feſtis, neque in hac com-
muni commaemoratione, ait Duran. l. y. C. 2.
y De pace fit ultimo loco commemoratio,
quia qui pacem dedit, omnia bona uno verbo
dedit, ait Gloſſa, & ultimum, quod expectamus
à Deo eſt pax æterna, pro qua oramus, obſecra-
mus Deũ per Dominũ Roſtr Jeſum Chriſtum.
6 De Patrono principali loci, & de Titulari
Eccleſiæ hæc ſunt notanda: Primo, eum eſſe Pa-
tronũ loei, qui Majorum auctoritate, & com-
muni ſenſu populi recolitur ut Patronus: qua de
re nos egimus ſuprà Se 3. c. 12. n. 1. p. 34. Li-
tularis autem Eccleſiæ ille eſt, à quo denomina-
tur Eccleſia.
7 Deinde pro dignitate Patroni, vel Titula-
ris Eccleſiæ ante vel poſt ſanctam Mariam, & A-
poſtolos, vel inter eoſdem facienda eſt comme-
moratio; hoc eſt, de Titulo Trinitatis, Spiritus
ſancti, Corporis Chriſti, ante ſanctam Mariam:
de Salvatoris Titulo non fit, quandode Cru-
ce fiat, quæ æquipollent. De Angelis, & de S.
Joanne Baptiſta ante Apoſtolos, de Sanctis ve-
teris Teſtamenti poſt Apoſtolos, licet in Lita-
niis ordine temporis præcedant. De ſancto Pa-
trono loci, ante Titularem Eccleſiæ, regulariter
loquendo, niſi ſit valde magna inter hos digni-
tatis diſtantia: quia in Rubricis præponitur Pa-
tronus Tiularis, tit. . de Duplici num. I. tit. 7.
de Octavit nuni. I. y. 4. tit. 9. de Commemor. na.
3. tit. gr. de commen. communibus nu. 1. & in
tabellis ſepties, licet titulo 4. de Dominicis na-
weero I. & tit. 9. de Conzmemorationibus num. 21.
præferatur Titularis Patrono. Sed in his duobus
locis non attenditur ordo ex profeſlo, alioquin

K 4 De-

26

Dedicatio Recleſiæ inferior eſſet Patrono, quæ
poſt eum in Tit. 4. niu. I. recenſetur. Pattonus
Principalis Ordinis æquiparatur Patrono loci, ut
ſuprà diximus in cap. de Patrono Sect. 3. cap. 124
. 2 4. pag. 3b. Primum verèò locum, ante quam-
cunque de Chriſto Domino commemoratio-
nem, ratione Tituli, in feriali Offeie ſemper ka-
bet commemoratio de Cruce, ut ex preſsè habe-
tur Z 7t. 3r. num. I.in fine, quia feriæ indicium eſt;
ultimum, commemoratio de Pace: ꝛidem. Quod
i de Cruce, tanquam de Tirulo Eceleſiæ, facien-
da ſit commemoratio, ſuſſicit prædicta, qu& fit
ante alias, ex Decr. S. Rit. Congreg. die 3o. Mar-
tii 16 21. & eodem modo fuſſicit commemoratio
de S. Franciſco apud eos Ordinis Minorum,
quorum Eccleſiæ Titulus eſt ſacrorum Stigma-
tum ejusdem.
Dices: Cur de Cruce primo loco fit, etiam
ante S. Trinitatem, cum tamen in Rubr. Miſſalis
de commemorat.tit. . n. . Votiva de Cruce cetlat
votivæ de Trinitate? Reſt pondeo, in Miſſa rati-
enem haberi dignitatis votivarum, in Ofhcio
tationem ferialitatis, quæ non habet congruum
locum in medio ſuffragiorum non ſemper feria-
Iium, quippe quæ locum etiam habent in Semi-
duplieibus, indicium enim eſt Feriæ; ur dixi,
commemoratio de Cruee.
Auæres adhuc, An in Eccleſia Omnium
Sanctorum nomine dicata feri debeat comme-
moratio de B. Virgine, & de Apoſtolis, & quo
ordine? Reſpondeo, non eſſe omittenda Suffra-
gia ſpecialia pro generalibus, ſicuti infrà Octa-
vam Omnium Sanctorum fit etiam de S Carolo,
88. Vitale, & Agricola, & aliis. Deinde aſſigno
locum commemorationis Tituli Omnium San-
ctorum poſt Apoſtolos, uti ſit in Ofſicio parvo
B. V irginis, trotege Xc. & Ommnes Sanbti tut, & .
neq; incengruit de eodem bis fieri mentionem,
ſe nel aperteè, ſemel latenter, ut docuimus Jonmo
1. part. 4. tit. g. n. 17. de Sageſ. n. 1y. & præte-
rea commemoratio Omnium Sanctorum eo ca-
ſu porteft intelligi de aliis omnibus non expreſſis
inter ſufragia Sanctorum comimunia.
10 Oratio de Patrono ſeu Tirulari, ſumitur 4
die Feſto eorundem non à vigilia; neque à die
Octava, ut gratis quidam dicunt] mutato verbo

*

Comment. in Rubr. Breviarit Sect. . Caß Iö.

Nativitatem, Natalia, vel aliudl fimile in eemne⸗
morationem: quæ ſi minùs congruit, ſumatut
alia de Communi. In Collecta S. Leonis II. pro
Commemorationis Feſta, lege, Commemoratio-
nem, in Collecta SS. Dionylii, & Sociorum tace,
hodierna die: in Collecta S. Apollinaris, tace,
hunc. Nec eſt incongruum dicere, præſentem di-
em honorabilem in &. Joannis commemoratione
neque, qui venerandam ſanttamque lætitiam in
& Bartholomæzi commemeos'atione, & his ſimilia:
quia non enuntiantur falfa & commemoratio
Patroni, ſeu Titnlatis eſt quaſ·ñ repetitio feſti per
annum. Adde cam Suar. de Sacr. Miſeæ q. S3.
art. 2. diſp. So. ſect. 4. referri quandoque præſen-
tia ad præterita. Unde circa meridiem cele-
brantes dicimus in prima Miſſa Natalis Domini,
Hanzg noltem.
II1 Quæritur hoc loco, An, qui plures habet
Beneficiorum & Eccleſiarum Titulos, teneatux
in Offieio totidem commemorationes facere?
Reſpondeo primèò. Si Tituli ſunt de eodem, pu-
ta de S. Maria, licèt diverſa ſint Titulorum feſta,
ſufficit commemoratio communis, S. Maria,
&c. & ſic de aliis. Si Tituli diverſi ſunt Sancto-
rum, poterit fieri altero ex duobus modis, vel di-
ſtinguantur claſſes Sanctorum in Apoſtolos,
Martyres, Confeſſores, Virgines, ita ut unaquæ-
que claſſis recolatur cum propria Antiphona,
Verſu & Oratione, in qua ii nominentur, quo-
rum Tituli ſunt beneficiorum; vel de Majorum
licentia formetur Antiphona cum ſuo Verſu &
Oratione, quæ conveniat omnibus: non expri-
mendo Titulos Martyrii: ſeu Virginitatis & ejus-
modi, ne fiat mendacium in oratione. Habes
exempla in Breviario, in feſto SS. Nazarii &
Celſi, &c. in quorũ Oratione non dicitur Mar-
yrum, quia Innocentius, de quo ibidem, non
fuit Martyr: & in feſto SS. Alcxandri, Eventii,
Theoduli, & Juvenalis, mdem fit, quia non fuit
Martyr Juvenalis.
12 Atque omiſſio hæc multarum comme-
morationum facilè lethali erit, & ſuſſſciens ad
gravem materiam peccati mortalis conſtituen-
dam, ut in ſimili probat Sanchez, in Oper. mor.
lib. 2. cap. j. num. i16. imèò & ad ratam reſtitu-
tionis fructuum faeiendæ teneri Beneficiarium

koc

ve
Gin
1
ol
ſoel
mem
4
1ron
ſacren
ſeati
Noar
605,
Cmon

Eenbe

Pliltzt

Monis
lalir
5C
Gmme
lentisz
Imot

femore

lun, ur⸗
Lin

E⸗

70B
Gl he.
Dar
