ſuevit celebrari, & tit. -. nu. I. conſuetum cele-
brari; ergo ſuſſicit conſuetudo ſim pliciter, non
ſolemnis. Sed facilè reſpondeo, poſteriores tex-
tus pendere à prioribus, & in eodem ſenſu ac-
cipiendi ſunt ut priores, qui addunt adverbium
Jolemniter; ne pugnent invicem ipſæmet Ru-
bricæ, priores & poſteriores.
29 Quid eſt, ais, ſolemniter? reſpectu Cleri
ſæcularis ſignificat feſtivitatem aut populi, aut
Cleri cum pompa exteriori, puta proceſſione,
apparatu, concurſu, & hujaſinodi, & ita de-
claravit S. Rituum Congregatio die 25. Aug eſti
1625. reſpectu verò Regularium & Congrega-
tionum ſignificat ſingularem quendam cultum,
non communem aliis feſtis de Calendario: quæ
ratio cum non in omnibus Feſtis in Hiſpania ce-
lebratis adeſſet, recurrerunt eæ Eccleſiæ ad Gre-
gorium XIII. anno 1173. & obtinuerunt, polle
retinere Feſta civium, Reliquiarum inſignium,
& alia ejuſinodi, quod & tandem præſtitere ferè
omnes Eccleſiæ Italiæ, poſt Decretum præfatum
5§. Aprilis 2625. editum: quibus S Rituum Con-

gregatio multa conceſſit rationabilia, & eſt pa-

rata aliis concedere fimilia.
30 Poſtremè reſtat dubium: An per Bullam
Pii V. derogetur Bullis Canonizattonum San-
ctorum, in quibus videntur Pontifices dare fa-
cultatem recitandi Oihcium de Canonizato in
die mortis ejus ſolemnuer, ad formam in Ru-
bricis Breviarii Romani præſcriptam.
Verùm patet omnib-is, quod de omnibus
B 3 Canoni-

Ig Comment. in Rubr. Brov. Sedz. II. Cap. 2. & g.

Canonizatis non fit Officium ab omnibus. De
inde ex Rubricis Breviarii non apparet de uno-
quoque Canonizato, an ſimplex „ſemiduplex,
duplex Officium fieri debet; & eſt neceſſarium
novum Decretum de ritu, quo fieri debet Offi-
cium, quod expreſſe decrevit S. Rituum Con-
gregatio die 9. Decemb. 1625. de hoc ipſo caſia
interrogata. Veldicerem, loqui Pontifices co-
pulative, (&) unà cum ædificio Eccleſiarum, de
quo in Bulla, fieri poſſe Ofſicium ſolen ne, tan-
quam de Titulari Eccleſiæ, quod habetur in
Rubricis Breviarii, hoc eſt primæ claſſis oum
Octava.

De Bullis Clementis VIII. E&
Vrhani VIII.
C APUT III.

Dita fuit à Clemente VIII. Bulla die decima
Maij i6oz. anno undecimo, & in ca haben-
Ktur pauca.
1I Accuſat Typographorum incuriam, & a-
liorum autlaciam, qui Breviarium à Pio V. edi-
tum depravarunt.
2 Significat, ſe ideo commiſiſſe peritis viris
ejuſdem Breviarii recognitionem.
3 Prohibet, ne in Urbe imprimatur, niſi in
Vaticano, extra Urbem, juxta exemplar Vati-
canum, & de licentia Inquiſitorum, vel Ordi-
nariorum, impoſitis pœnis ſpiritualibus, & pe-
cuniariis; aliterque in poſterum impreſla Brevia-
ria interdicit, ac prohibet.
4 Inquiſitores & Ordinarios poœrnis inflictis
inſtruit, qua ratione approbare debeant im-
preſſa.

Tolerat in gratiam pauperum Clerioorum

impreſſa Breviaria ante ejuſdem recognitionem
quoad uſum, & ut vendi queant, indulget.
6 Publicationem Bullæ mandat cum fſolitis
derogationibus, & clauſulis.
7 Urban is VIII. Pontifex Maximus, adhi-
bitis aliis peritiſſimis viris (& me minimo inter
eos, qui & adfui Clementinæ recognitioni) ea-
dem ſe proſecutum eſſe aſſerit, quæ prædeceſlo-
res inchoaverant; ſignificat deinde ea quæ acta
ſunt in Breviario nuperrimè recognito: prohi-

bet, inſtruit, tolerat, ut ſupra nu. 3. 4. 5. edita
Bulla initio Breviarii poſita.
3 Certè ad hanc uſque diem Breviarium non
eſt editum tot numetis abſolutum.

.
De Computo Eccleſiaſtico.
CAPUT IV.
1 AGinu initio Breviarii de anno & ejus
partibus, de Quatuor Temporibus, de
nuptiatum tempore, de Cyclo decennovennali,
de Epactis, de Noviluniis, de Indictione, de
Feſtis mobilibus, additis Tabellis, perxpetua &
temporatia antiqua & nova, reformatis, quan-
tum ſatis eſſe videtur pro captu communiorum
ingeniorum. Plura qui deſiclerat legat Gulielm.
Durandum in ſuo Ration. Aiv. Oc. lib. 6. toto.
2 Ea ſunt præcipuè notatu digna, quæ ad an-

num Biſſextilem formandum ſ pectant: nam ſin-

gulis quaternis annis conſtituitur dies in men-
ſe Februario, qui dicitur compoſitus ex 24. ho-
tis, nempè ſex cujuslibet annorum quatuer. Ex-
cipe quod bauci norunt) primum, ſecundum
& tertium centelimum annum, qui occurrunt
intra ſpatium quadringentorum annorum, ut
expreſsè habetur in Bulla Gregorii Ull. de Re-

Jormat. Calendarii, edita anno SSz. Quare, ſi-

cut annus proximè præteritus 1600. fuit Biſſex-
tilis, ita erit etiam Biſlextilis annus 2000. qui ve-
roò ſunt medii 100. 1800. 1900. non erunt Biſſex-
tiles, ne redeat annorum conſulio.
3 De quatuor Temporibus agemus in Pro-
prio de Tempore.
4 Paſcha celebrari debet in die Dominico,
qui proximè ſuccedit decimæ quartæ Lunx pri-
mi menſis, id eſt Martii, ita tamen, ut ſi deci-
ma quarta Luna cadit in Dominicum diem, Pa-
ſcha noſtrum celebretur in ſequenti Dominice
die, ne conveniamus cum Hebræis.
5Conſtituto Paſchatis dic facilè decernun-
tur Feſta mobilis, ita dicta, quia moventur ad
motum Paſchatis, & ſunt Septuageſima, Sexa-
geſima, Quinquageſima, Quadrageſima, quæ
præcedunt Paſchatis Feſtum; Aſcenſio, Pentoe-
coſtes, Feſtum Trinitatis & Corporis Chriſti,
quæ ſequuntur: de quibus egimus Tomo pri-
mnO:

0,
64
Eetumm
zuie
Neain,

1).
ciu,
lorel
Nonas
a
konen
rum

1De.
2De.
De.
40
1De.
(De.
7De⸗
de
De
„De

1
1

4.

434,. n

teviatiunnon
n.
aie

e anno d u
empotibn,
ecednoyennl,
Indhctone,
ishetelil
OmIS,I
compuiorin
. ſegir Cuhehn
e. Rlm
gn,gorn
eClant: maunſ⸗
ur diesinmhn⸗
litus er l
mvamor r.
huln, ſecundn
1 guiedumm
mn annotumpu
oru Wldel
rtr Cune ’
Pus2000 biſe
honerunbiet
ſio.
1genlu n U

die Domincd
munte Line n
Wen, ee⸗
Eiun diem,lr
icum diem
Genti Domm
reis.
ſacile derenmn.
ia moxeunt
ugelim, &
veliinnn
Grageinng
Ccenſo, M
or 1is Omin
ms Toro
on

De Calendario. 15

mo, & infra agemus in Proprio de Tempore.
6 Adventus autem non habet primum diem
certum, ſed eum diem Dominicum, qui pro-
pinquior eſt Feſto S. Andreæ, ut loco citato ex-
plicavimus.
De Calendario.
CAPUT V.
1 1Alendarium à Calendis dictum eſt-,
Calendæ verò primus dies menſis eſt, 4
gaXεισ id eſt voco: tunc enim Pontifex calato,
hoc eſt, vocato populo, quot dies à Calendis ad
Nonas ſupereſſent, pronuntiabat, Plut. Calen-
daria quoque dicebantur Tabulæ, ab obſerva-
tione ſingulorumn menſicxn „ ut Diaria, à ſingiy-
lorum dierum ratione. Et nos in ſingulis menſi-

bus obſervamus Feſta Chriſti Domini noſtri, &
Sanctorum. Daurand. l.. 6. 4. explicat Calen-
das, quaſi colendas; quia tunc erat ſemper Ju-
noni feſtus dies primus: ergo Calendarium, &

Colendarum erunt ferè idem à cultu Feſtorum

dierum; Matriculam Sanctorum vocat Radulph.
Prepoſ. 17.
2 De Feſtis in Calendario deſcriptis, quando
& quo ritu fuerint deſcripta, in Proprio de Tem-
pore, & in proprio Sanctorum ſingillatim enar-
rabimus. G
3 Ex prædictis autem Computo & Calenda-
rio compoſuimus ordinem Ofſicii divini perpe-
tuum, & quâm breviſſimum, quem in calce hu-
jus Operis, dante Deo, dabimus pleniorem &
emendatiorem-

-

SECTIO

TERTIA.

De Rubricis.

6 W

X ⁸½

*

G:-R dum.

AS. St- Sgredimur nunc eam provinciam, quæ propriè noſtra eſt, exphcan-
:: S 2 . . . .„ 4 . .„ .„ 4 » .
A di nimiriun ſacras Leges & Rubricas Breviari; de quibus prius in
S̈genere, deinde in ſpecie, ordine ſervato ejuſdem Breviarii, ert agen-

SECTIONIS TERTIÆE CAPITA XII.

1 De Rabricis generalibus Horarum Canoni-
carum.
2 De Duplici Oficie.
3 De oͤemiduplici.
4 De Smplici.
J De Dominica.
6⁶ De Feria.
7 De Vigilia.
5De Octava.
9 De Cncurrentia Offcii.

De Rubricis generalibus Hora-
rum Canonicarum.

CAPUT. I.
1 E voce kabricæ alibi diximus, initio
Gmmentar. in Kubric. Miſſalis, Tomo
ſuperiore pag. I.

2 UGCipata fuit eadem vox prius in Breviario

1o De Occurrentia Oficii, ſen de Tranrlatione quàm Miſſali, & reperitur in editione Veneta

Feſtorum.
17 De Commemorationibut.
12 De Patrono loci, & Titulo Eccleſ.-

Breviarii ante annum /170. ſed Pius V. inſcrip-
ſit omnes leges Breviarii titulo Rubricarum ge-

neralium, quod antè non fuerat factum.
3 Pau-

—

6 Comment. in Rubr. Breviar. Sect. II. Cap. I. E 2.

3ʒ Pauciſſmi tamen erant earum Tituli, nem-
& undecim tantum, in prima editione juſſu Pij
V. hauſti & Directorio divini Officii, compoſi-
to à Ludovico Ciconiolano, Regularis Obſer-
vantiæ, ſub Paulo III. qui & Directorium ap-
probavit.
4 Rubricarum additio, detractio, mutatio
prohibentur in Bulla Pij V. in his enim eſt for-
mula data precandi in Breviario. Quare, ſi no-
tabiliter Ofhicio divino injuriam facis in obſer-
vantia Rubricarum ſubſtantialium Officii, gra-
viter peccas non ita in accidentar'is accidit Ru-
bricis, puta ſi ſedens recites, quæ flexis genibus
jubentur dici, in oratione privata, ſecus eſſe
poſſet in publica, ſi abſque cauſa fiat, aut cum a-
liorum offenſione, Saar. Tom. 2. de KRelig. lib. 4.
cap. 27. n. 2. & alii apud Bonac. diſp. I. quaæſt. 3.
punct. 6. n. I. &2.
5Divido nunc Rubricas in tres partes, quas
proſequar in proximis & diſtinctis Sectionibus.
Aliæ ſpectant ad totum integrũ Officium; quod
eſt vel Duplex, vel Semiduplex, vel Simplex,
vel Dominicale, vel Feriale, vel de Vigilia, vel

de Octava, vel de ORecio S. Mariæ in Sabba-

toO, vel pro Ofcio Commemarationem habet,
velconcurrit cum alio, vel occurrit, ita ut alte-
rius accidat Translatio: de quibus agitur in Bre-
viario primis undecim Titulis ſeu Capitibus. A-
liæ continent ritus proprios majorum partium,
hoc eſt Horarum, Oſficii, de quibus à Titulo /3.
uique ad /S. incluſivè, Matutini ſcilicet, Lau-
dum, Primæ, Tertiæ, Sextæ, Nonæ, Veſpe-
rarum, & Completorii. Aliæ denique verſantur
circa partium partes, ex quibus ipſæmet Ho-
ræ componuntur, nempè Oratie Domini-
ca, Salutatio Angelica, Symbolum Apoſtolo-
rum, initium Horarum. Invitatorium, Hymni,
Antiphonæ, Pſalmi, Cantica, verſus, Abſolu-
tiones, Benedictiones, Lectiones, Reſponſo-
ria, Capitula, Orationes, Hymnus Te& Deum,
Symbolum Athanaſii, Preces, ſufagia Sancto-
rum, Antiphonæ beatæ Mariæ finales, de
quibus in Rubricis Breviarii à Titu-
lo/9. ad Titulum. 38.

De Duplici Offkcio.
pter: Me

1 V Arietas Officii & Feſtorum inde eſt, quia
ſtella, ſecundum Apoſtolum differt à
ſtella in claritare; & quia exæ Dionyſ. Areopag.
Eccleſiaſtica Hierarchia repræſentat aliqualiter
in ſuis actionibus cœleſtem Hierarchiam, in
qua Sancti ſecundum meritorum diverſitatem
diſponuntut; ideò ad hoc repræſentandum va-
rtietas Officiorum diverſorum in Eccleſia reperi-
tur. Hæc Duran. in Ration. lIib. Z. c. I.
2 Hæc vox Dauplex apud Durand. loco citate
habetur, apud antiquiores non habetur; & ex

eodem Durando ſignificat, Antiphonas in Ol-

ficio duplicari, hoc eſt integras recitari ante &

peſt Pſalmos.

3 Dividit ibidem Durandus in Duplex in to-
tum, & in duplex ſimpliciter; illud majus, hoc
minus ibidem appellat: quod nos hodie dici-
musDuplex primæ & ſecundæ claſſis ex una par-

te, & Duplex per annum ex altera parte. Sed in

Recognitione Clementina Breviarii, ad majo-

rem diſtinctionem, inſtituta ſunt quatuor gene-

ra Duplicium Feſtorum; primum „quod dicitur
Primæ claſſis; alterum, Secundæ claſſis, tertium,
quod appellatur Majus per annum; quartum,
Minus per annum.
5 Primæ claſſis ſunt Nativitas Domini, Epi-
phania, Paſcha Reſurrectionis cum tribus præ-
cedentibus & duobus ſequentibus diebus, quod
& habet Duran. lib. 7. cap. 1. & de triduo qui-
dem præcedente Paſcha rationem reddit Ruper-
tus lib. . de Devinis Oficiis cap. 24. ob exe-
quias ſolemnes Chriſti demortui. Aſcenſio Do-
mini; Durand. lib. 7. . I. Pemecoſtes cum duo-
bus ſequentibus, Duraud. ibidem. Feſtum Cor-
poris Chriſti, eæ Decreto Urbani Il. Nativitas
Sancti oannis Baptiſtæ, Feſtum Sanctorum A-
poſtolorum Petri, & Pauli, Aſſumptio beatæ Vir-
gini, Feſtum Omnium Sanctorum, de quibus di-
cemus in Proprio Sanctorum, Dedicatio pro-
priæ Eccleſiæ, Durand. loco citato. Patroni Fe-
ſtumvel Tituli Eccleſiæ, quod innuunt Microlo-

—

us cap. 13. KRadulph. Propoſ. 2. Sunt igitut Fe-

ſta in Eccleſia univerſali num. /. primæ Claſſis
Duplicia. . 5 Fecun-

K.
Feſtum
tio,
laͤn⸗
n,
Crci
VII
Ganc!
Pios
Klon
Hep⸗
6
Cemg.
Cunali
gu
Ms,
kun.
Comin
Parti
Feſtum
Peſtum
ubr
tem0.
ce
eil
ſo Sn
lerlel
5!
(nen
lerel
fumm,
tem
Mrexi

lioce
D
torun
honn
e
raſe
ineo
Cli
Gun

3
cio.

incee⸗
um Eſken 4
l . Areni
tat alulr
rarchiam,i
n iveriitten
entudun u
Celelurei
,e.l.
and,. ercrt
berur; Ae
hona in
ceitari mnedk

Dopkerint⸗
ud malwhe
os hodie d⸗
serunapt.
kapate. Kelin
ari, ad mſ⸗
tguworeer
n, Godlin
clallis,tenium
un; Juummn)

Dommit ky

umm tribisſa .

siebis, g
de trico qi⸗
ntedcit
„. 24. b l⸗
Alenlo ⸗
oKescumdio
, FefumC⸗
III. Numi
Ganckotumk
ptio beriſt
mnde gaibye⸗
Dedicnio i
go. Patoni-
zuont MX
Funt gn,
, Ptime

en

”

5 Secundæclaſſis ſunt, Circumciſio Domini,
Feſtum ſanétæ Trinitatis, Purificatio, Annun-
tiatio, Nativitas beatæ Virginis, Natalitia duo-

decim Apoſtolorum, hoc eſt de numero duode-

cim, Feſta Evangeliſtarum, Inventio ſanctæ
Crucis quod fuit additum huic claſſi à Clemen-
tcVIII.] Feſtum Sancti Laurentii, Dedicatio
Sancti Michaélis Archangeli, de quibus in Pro-
prio Sanctorum, quibus adde Feſta SS. Stephani
& Innocentum, quæ infra ſue loco probabimus.
Hæc igitur Feſta numero ⸗22.
6 Duplicia majora per annum, quæ, ut di-
cemus, integras habent Veſperas in concurſu
cum aliis Duplicibus minoribus, ſunt hæc, Tranſ-
Kiguratio Domini, Exaltatio S. Crucis, Feſtum
Nivis, Viſitatio, Præſentatio, Conceptio & fe-
ſtum Nominis: ex deoreto Innocentii XI. 1684.
dominicâ infr. Octav. Nativit.] B. Mariæ, Ap-
paritio S. Michaelis, Cathedra S. Petri utraque,
Feſtum ejuldem ad Vincula, Converſio S. Pauli,
Feſtum S. Joannis ante portam Latinam: S. Bar-
nabæ Apoſtoli, dies Octava Epiphaniæ, dies i-
tem Octava Corporis Chriſti, & Aſcenſionis e-
juſdem, item Patroni locorum minus principa-
les, niſi ſint in Calendario Reomano altioris claſ-
ſis. Sunt autem Feſta hæc num. 17. in univerliali
Eccleſia.
7 Reliqua duplicia ſunt minora, quibus in
Calendario apponitur hæc vox Daplex: & præ-
tereà dies Octavæ Feſtorum Octavam haben-
tium, quarum ſupra non meminimus; ſunt au-
tem illa numero 3à1. hæ verò ſunt numero9. in
Breviario: ergò Duplicia numero 99. in Brevia-
rio celebrantur.
8 Neque diſtinguas adhuc, ut feſta Beatifica-
torum tantum minora ſint feſtis minoribus ca⸗
nomzatorum, ita ut habeant hæc integras utraſ-
que Veſperas (quod eſt privilegium feſtorum
majorum per annum, de Concur. Off. n. 2.) quia
in eo tantum differunt, quod canonizati ubique
coli poſſunt, non autem Beatiſicati.
9 De Privilegiis feſtorum Duplieium reſpe-
Ku aliorum, & inter ſe. dicemus, cum de con-
currentia & Occurrentia Ofſicii, de Matutino,
recibus, & Suffragiis.

10 De ſancto, cujus inſignis habetur Reli-

ZJom. IX.

De Oßffrio Duplici & Semidupliii. 17

quia, ſi concedatur Officium, fit Duplex minus
per annum, ſacra Rituum Congregatio 25. Mv.
1602. ut ſupra diximus Sect. t. 6. f. tit. 2. uuns. F.

De Semiduplici.
C&f APUI III.
“ ÆMc vX bmidupler apud Durand. lib.
2. G.1. habetur. Dicebatur antea novem
Lectionum, apud Radulph. Propoſ. 17. Alii vo-
caverunt ſolemne, at in Breviar. Lznetiis edits
anno Iyo. Alü, non Duplex, urlegi in antiqui-
oribus Breviariis. Idem ſonant, eèò quodin Of-
ficio novem Lectiones leguntur, ut à Simpliei di-
ſtinguatur; non duplicantur Antiphonæ ut dif-
ferat à Duplici.
2 Semiduplici ritu gaudent Dominicæ per an-
num, & ea Sanctorum Feſta, quibus in calenda-
rio appoſita eſt vox Semiduplex, numero hodie
ultra go. item dies infra Octavas, quæ jure me-
rito minores ſunt die feſto, & die Octava; ſunt
autem & hi numero ultra quadraginta: quare
Semiduplicia cum Dominicis excedunt nume-
rum zo.
3 De Sancto, cujus Reliquia non inſignis
habetur, ſi concedatur Officium, debet eſſe Se-
miduplex, ad differentiam inſignis Reliquiæ.
4 De Sanctis locorum conſuevit ſancta Sedes
Apoſtolica in iis locis, ubi neque nati, neque
mortui ſunt, neque Reliquiæ inſignes extant.,
concedere Officium Semiduplex, ne Dominicæ
Officium, quod eſt Domini, impediatur ab Of-
ficio Semiduplici, quod notat expreſsè Clemens
VIII. 9. QZunii. 1601. quando concedit univerſæ
Congregationi Exemitarum S. Auguſtini Offi-
cium Semiduplex de B. Joanne à S. Facundo Hi-
ſpano: cujus Bullæ tenorem refert Caſtellanus
in Compendio Bullarum in tertia editione Vz-
netiis i6ov. Inventiones, translationes hac ea-
dem lege colendæ forent, ad differentiam fe-
ſtorum principalium, quod obſervat Eccleſia in
inventione S. Stephaui Protomartyris, in qua
hæc ſcribimus.
yDe Sancto, cujus habetur Eccleſia Abbatia-
lis, Parochialis, vel Regularium, vel Monia-

8
lium, hoc ſolo titulo, fiebat ante annos tres Se-

miduplex in multis locis; at neſcio quo jure: nam

ijum

, l
„ ℳ

„& Comment. in Rubr. Breviarii Sect. I. Cap. 4. & j.

Officium feriale ferè totum omittebatur cum
Officio beatæ Virginis in Choro, & Defuncto-
rum, & quod magis dolebam, Feriarum Qua-
drageſimalium, à quibus antiqui removebant
Feſta Sanctorum, & à quibus in recognitione
Breviarii Octavæ ſunt excluſæ; contra quos a-
cerrimè invehit KRadulphus Propoſ. 12. ea potiſſi-
mum ratione, quod tollitur continuatio & re-
citatio totius Pſalterii: & feriale Officium, in-
quit, Domini Officium eſt, quod à quocumque
ſervo non debet obrui. Videant Epiſcopi, ne
pluralitate feſtorum fiat injuria Ofhcio feriali
Domini Dei noſtri. Sed ecce, Deo dante, ſub-
latus eſt abuſus à ſacra Rituum Congregatione
Decreto edito aie quo ſapra scct. l. cap. 1. titul.2.
nume. g. in hæc verba: Eztuit & prohibuit cele-
brari per totam civitatem, vel dixæceſim, etiam
de cujuſque Ordinarii licentia, Miſſam, vel Fe-
Iſtum cum Officio de bantto, eò quod en loco adſit
Eccleſia Parochialis, vel Regularis, aut aliqua
KReliquia: ſed tantum in ipfins Sancti Eccleſia TIi-
tulari, ſeu ubi aſſervatur inſignis Reliquia, &
non alibi. Quæ verò ſit inſignis Reliquia, eadem
Sacra Congregatio declaravit ſtatim, & nos de-
ſcripſimus in primo Tömo part. I. titulo 11. circa
Rnem: addidit pœnam eadem ſacra Congrega-
tio ibidem, nimirum, quod aliter non fit ſatis
muneri recitandi divini Ofſicii, & conſequen-
ter infligitur pœna non faciendi à Clero fructus
ſuos beneficiorum, præter lethale peccatum
quod committitur. Eadem ſacra Congregatio
declaravit comprehendi in dicto Decreto Eccle-
ſias Abbatiales, die 25. Septembris 62 5.
6 De privilegiis feſti, ſeu Offeii Semidupli-

eis, agemus infra in pluribus locis.
De dimplici.
CAPUT IV.

VUrandus loco citato uſurpat hanc vocem
Simplex. Anteà vocabant Ofhcium trium
lectionum, Microl c. 44. & Kadalphus Propoſ17.
2 Feſta verò Simplicia, quibus in Calenda-
rio nihil apponitur, ſuperant hodie centenariũ
numerum, de quibus agemus ſingillatim in Pro-
prio Sanctorum.

3 Qui numerus centenarius quam rectè con-

gruat, accipe ex ſancto Pernardo, & Radulpho.

Numeroſitas Feſtivitatum, inquit Bernardus
ad Canon. Lugdun. cives docet, non exules Aa-
dulphus autem Propoſ. cit. addit ſummendam
eſſe nimirum proportionem à Chriſto, qui duo-
decim elegit àpoſtolos, quos poſuit in ſuperio-

ri gradu, in inferiori verèò poſuit ſeptuaginta

duos Diſcipulos „hoc eſt, ſexies duodecim. U-

nus eſt Chriſtus, cui datur Officium Dominicæ;

Apoſtoli duodecim ſunt: ergo & feſta Sancto-
rum ſolemnia in minori numeto eſſe debent
quam numerus Dominicarum. Simplicia plura

eſſe debent (cum quibus ſtat recitatio Pfalteri)

ſicuti à Chriſto multiplicantur diſcipuli. Dupli-
cia Sanctorum non loquor de duplicibus Chri-
ſti Feſtis in Calendario Romano ſunt numero

ſexaginta quatuor; Sanctorum Semiduplicia ad

quadraginta- convenit ergo, ut Simplicia exce-
dant, uti fii, numerum centeſimum.
4 Incipit à Veſperis quidem, ſed ferialibus,
& terminatur Offeium Simplex ad Nonam,
Microl. c. 17. & Radulph. Propoſ. 15.

De Domiica.
CAPUTNV.

1 E Ofhcio Dominicæ Microl. c. 6z. hæc

habet memoranda. In omni Dominica
Eccleſiaſtico conventui cum Officio Dominicæ
ſatisfacimus, niſi aliqua multum celebris (nota)
feſtivitas occurrat. Addo ego, ratione Domi-
nicæ quædam Ofhcia feſtiviora fieri, ut videre
eſt in eſto Innocentum, & in Vigilia Nativita-
tis Domini, quibus datur Alleluia, T. Deum,
reſpectivè cum conſequentibus. L
2 De Dominicis Adventus, & à Septuage-
ſima uſque ad Octavam paſchæ, quæ ſunt ma-
joris reverentiæ, & cultus, teſtatur Radulph.
Propoſ. Iy. eas nunquam omitti: quod & hodie
obſervamus.
3 Dominicæ infra Octavas Nativitatis ex
Microl. c. 32. Epiphaniæ, ex eodem cap. 41.
Afſcenſionis Domini ex eodem cap. 37. & Cor-
poris Chriſti, ex Urbano IV. ſunt privilegiatæ,
ita ut Oflicium non ſit Dominicale, ſed de Octa-
Va;

; E⸗
05.
Atfum
Gsaliss
eOffe
Eet 0
Rhrarur
ne
cleetu
inncie
Prur
Leni
Ml.
Nete
Abii
Aulbi⸗
Connrne
lur ſar
Cuttent
lekeſte
nkeßte
inic⸗
eittl
anmneil
Unhn
rot
ele
mlni,
cin
Ni,5
trool
O
chei
od
Camt
dvol
nt
n
in
N
⸗
o
et
tur
in

,
imreckeccn.
Radulhhr
lt Dergmae
erbles de.
Cummenen
kiſo cridh⸗
itin Gherd⸗
it ſepenein
nogecin .
n Dominiez
iela Sn.
10 elle chent
implichſin
tario Dhlei
ipul Dn.
phebu.
D lunt numeto
emicnplce
implieinen.
n.
ſed ferillbr
1 d Novun,

,
4.

he dn

mmmi Dommnen

cio Dommnma

elebtinn
gtione Donn-
eri riſter
la Nmn⸗
, 7 Dn,

1Kepeunge
Ge ſunt n
ur Ruuß
gvosckhate

Nariwitis 4
lem c) 4
27 &
vilegiae,
prirl 5
in

De Dominica. „

va, & de Domino tamen. Ratio eſt, eæ Microl.
ut Offieium inſtanti celebritati concordet, hoc
eſt, ſummæ celebritati Domini: nam in Domini-
cis aliis infra Octavas Sanctorum non eſt æquũ,
ut Officium Dominicale, quod Domini eſt, ce-
dat Officio Sancti, cujus dies infra Octavam ce-

lebratur. Addi poteſt alia ratio pro Dominicis

infra Octavas Nativitatis, & Epiphaniæ, quia
ſcilicet ut plurimum illa Nativitatis celebratur
extra diem Dominicum, & hæc Epiphaniæ ce-
lebratur aliquando in Sabbato. Extra verè
diem ipſum Dominicum, non dicuntur congruè
Pſalmi de Dominica eidem diei præcisè aſſi-
gnati.
4 Quæritur: cur à Nativitate Domini uſque
ad Epiphaniam incluſivè dantur Dominicæ, in
quibus nulla prorſus contingit fieri de iiſdem
comimeinoratio, unde & in Calendariis dicun-
tur Vacantes? Ratio dubitandi eſt, quia ſicut oc-

currente feſto ſancti Silveſtri in Dominica, fit

de Feſto cum commemoratione Dominicæ; ita
in Feſto pura ſancti Joannis] occurrente in Do-
minica poterat idem fieri. Verum incongruum
erat, ſi occurreret Feſtum Nativitatis, vel Cir-
cutnciſionis, vel Epiphaniæ in Dominica, quod
una ſimulcum Feſto Domini fieret commemo-
ratio eodem die de Feſto ejuſdem Domini, quod
eſt Dominica; in gratiam autem Nativitatis Do-
mini, & Circumciſionis fuit ordinatum, quod
nec in tribus Feſtis, & Octavis diebus S. Stepha-
ni, S. Joannis, & SS. Innocentum haberetur
ratio Dominicæ occurrentis; de qua tamen infra
Octavam, tanquam de Dominica impedita, fit

Ofheium poſt Feſtum Sancti Thomæ, vel in Fe-

ſto Sancti Thomæ, hoc codem translato in Fe-
riam ſequentem „& ita congruit Evangelium „»
quod legitur ratione Dominicæ, legi poſt na-
tum Chriſtum, non eodem veluti naicente per
quamdam repræſentationem. Eadem ratio mili-
tat in V'gilia Epiphaniæ, & in Epiphania, in qui-
bus ſi occurrit Dominica, ea vacat, neque habet
Evan gelium quod tempori conveniat, neque
conſequenter commemorationem; imo neque
ex textu Evangelico decerpi potuit, quod legere-
tur convenienter in Dominicis occurrentibus
inta hæc Feſta. ut ritè conſideranti patet Evan-

gelium autern eſt eaput totius Officii, ait Euper.
lib. I. C. 32.) & ea quæ leguntur in Dominica in-
fra Octavam Nativitatis, & in Vigilia Epr pha-
niæ anticipate leguntur, cum ea contigerint poſt
Purificationem heatæ Virginis, ut patet in textu
Evangelico S. Lucæ, & S. Matthæi.
5Dominicis poſt Epiphaniam additum eſt à
Pio V. Ofncium Dominicæ Sextæ; Antiquitus
autem, ſi Dominica ſexta occurreret, in ea re-
petebatur Ofſcium Dominicæ præcedentis, te-
ſte Durand. lib. 6. c.23. quæ nunc ſuperſunt, vel
in Sabbato præcedenti, vel inter Dominicas polt
Pentecoſten celebrantur, ita ut non omittatur
Domihica ulla (vide cuitum diei Dominicæ)
quin de ea ſaltem commemoratio fiat, ſi minus
Oincium fieri queat. Explicat KRadalph. Propoſ-
17. in hanc rem illud Pſalm. rI7. quod in Ofſicio
Primæ diei Dominicæ legitur: Conſtituite diem
ſolemnem in ſreqiuentationibus, ut legit Pſalter.
Romanum, & Ambroſianum ) id eſt, ut fre-
quenter Dominicis diebus ſervetur Ofſſicium
Dominicale, niſi magna feſtivitas occurrat: ſ-
que ad cornu Altaris, hoc eſt, etiam Ofſicium
Miſſæ Dominicale obſervando. Hæc ille.
6 Dominicarum poſt Pentecoſten Officia
ſunt viginti quatuor: quod ſi Berno de quibuſ-
dam ad WMiſſam ſpect. C.6. numeret tantummo-
do viginti tres Dominicas, ideò eſt, quia quin-
tam ſuperaddit Adventui, quod in idem recidit;
ut nimirum præter Adventum, & à Septuage-
ſima ad Feſtum Trinitatis, Dominicæ per an-
num non excedant numerum tri geſimum, ut ri-
tè numeranti patet.
7 Quæ igitur non poſſunt celebrari ante Se-
ptuagelimam, transferuntur poſt 2;. Domini-
cam Pentecoſtes; ut nulla vacet. Poſt Penteco-
ſten verò ad ſummum erunt Dominicæ viginti
ocdo, de quo numero Berno loco citato ait: Se-
ptenario quater ducto in hanc perfectionis ſum-
mam excreſcit; & nulli dubium eſt, quin ſeptem
ad Spiritum ſanétum, quatuor verò pertineant
ad Evangelium: quia per ſeptiformem gratiarn
Spiritus ſancti in Pentecoſte effuſam] prædica-
tum eſt Evangelium per quatuor mundi plagas.
Hæc ille.
8 Ultimo loco ſemper ponitur quæ vocatur
C&⁊0 2 vige-

20

vigeſima quarta, Microl. cap. 26. ut ultimum,
inquit, Officium in proxima tantum hebdo-
mada ante Adventum Domini cantetur. Eſt e-
nim præparatio Dominici Adventus. Atque,
ut notavit Azorius lib. Io. c. Iy. finiuntur Eccle-
ſiaſtica Ofſeia in commemoratione extremi
futuri judicii, ſicut etiam ſimiliter inchoantur,
ut patet legenti Evangelia Dominicæ 24. & Do-
minicæ Primæ Aventus. Addo, ideò Domini-
cam 24. de judicio futuro ſemper eſſe ultimam
anni Eccleſiaſtici, qui incipit in Adventu: quia
Eccleſia in toto anni curriculo repræſentare ſtu-
det Chriſti actiones à primo adventu in carne
uſque ad ſecundum in fine mundi adventum.
9 Si quæ fuperſit Dominica, ita ut proprièin
die Dommica locum nonm habeat (quod aecide-
re poteſt in Offcio ſeeundæ Dominicæ, de qua
tamen habetut propria Rubrica ſect. 6. Gap. ⁵.
vel ſequentium poſt Epiphaniam, & in Offieio
Dominiceæ 22. poſt Pentecoſten tunc fit de Do-
minica excluſa in Sabbato præcedenti non im-
pedito Feſto novem Lectionum, alioquin ina-
ha immediatè præcedenti Feria, ſeu Feſto Sim-
plici, in qua ſeu quo Officium fiat de Feria, &
legantur tres Lectionesde Homilia Domimcæ,
& in Laudibus dicatux Antiphona ad Benedi-
&ν, & Oratio de Dominica carente proprio
loco cum eommemoratione Feſti Simplicis. Et
nota, præcedentem Feriam non eſſe ad libitum »„
ſed Sabbato ſolum impedito novem Lectionum,
& illud verbum fiat, quod habetur in Rubr. de
Domin. n. z. eſt conjungendum cum verbo le-
fantur, ita ut ambo ſint imperantia. Quod ſi
tota hebdomada ſit impedita Officiis novem Le-
ctionum, etiam translatis quod in poſtrema
Breviarii recognitione additum eſt;] tune in
Sabbato legatur nona Lectio de Homilia illius
Dominicæ, & de eadem fiat commemoratio in
Laudibus tantum, cum Antiphona, & Oratio-
ne propria; Hæc in Rubricis de Dominicis tit. 4.
n. g4. & y. Ratio eſt; ne Officium ullius Domini-
cæ omittatur, tum ne admirationi populo ſit,
quod ante Clementem VIII. fiebat, dum trans-
lato Semiduplici Feſto, fiebat Officium de Do-
minica extra ſuum diem, & propriam ſedem,
quæ ob anni anguſtiam deerat, quod populum

Comment. in Rubr. Brev. Ject. IIl. Cap. y.

facilè latet, qui tamen erga Feſtum de Sancto
Semiduplex devotits moveri ſolet.
10 Ex quo etiam patet, quod, impedito Sab=
bato ut ſupra, aut Feriã ſextã, aut quintà à Feſto
Simplicr, non erit anticipandum Officium præ-
dictarum Dominicarum Feria quarta aut tertia,
in qua nullum fortaſſe occurrit Feſtum: nam ne-
que ſimplex Officium B. Virginis in Sabbato,
neque Feſtum Simplex in eodem occurrens im-
pedit, quo minus in Sabbato fiat Officium de
Dominica quæ ſuperſit, ſed cantùm ofſicium no-

vem Lectionumimpedit Offctum Dominicæ 5

& curandum eſt, quoad ejus fieri poteſt, ut pro-
pius ad Sabbatum fiat de ea Dominica Officium-
II. Excellunt hæ Dominicæ, quibus cedunt
etiam Patxoni, neque unquam omittuntur, Pri-
mæ claſſis idcirco cognominatæ; nimirum Pri-
ma Adventûs & Quadrageſimæ, Dominicæ
Paſſionis, Palmarum, in Albis, in quibus de-
cet populum moveri ad myſteria majora in iſ-

dem celebrata Redemptionis noſtræ tum Oſſh-

cio, tum colore paramentorum. Aliæ minores-
ideò dictæ ſecundæ claſſis, cedunt quidem Fe-
ſtis Patroni loci, Tituli Eceleſiæ, & ejuſdem De-
dicationis, quæ ad affictendum populum maxi-
mè valent; aliis autem minimè cedunt Sancto-
rum Feſtis, nimirum ſecunda, tertia, quarta Ad-
ventůs & Quadrageſimæ, Dominicæ Septua-
geſimæ, Sexageſimæ, Quinquageſimæ, quarum
ritum in Proprio de Tempore inveſtigabimus-
12 Dominica prima menſium habet ratio-
nem potiſſimam in Breviario, quia in eo ſolent
poni initia ſacrorum Librorum cum ſuis Re-
ſponſoriis. Ea igitur prima eſſe dicitur, quæ ve-
nit in Calendis menſis, vel eſt proximior ſive
ante, ſive poſt] ipſis Calendis quod niſi fieret
in menſe Novembri, deſiceret tempus neceſſa-
rium ad legendos ſacros Libros eidem menſi aſ-
ſignatos, adveniente Dominicâà primà Adven-
tús ante finem Novembris, ut notatum eéſt im
Breviariis M. S. antiquiſſimis.
3 Dominica verò prima Adventus eſt ea, quæx
proximior eſt Feſto S. Andreæ, vel quæ venerit
in ipſo Feſto, Dur. lib. 6. e. 2. ſeu, ut cum Ra-
dulpho loquar, Propoſ- 16. poſt craſtinum ſan-
t Catharinæ: neque enim ante craſtinum,
neque

heque
nitiur
mus,0

1P.
.
Atigu,
t N.
lone .
nowrin
kei
Pehen
Nelan
Kc. t
iucne
ſtcel
eueit
Geber
krium
1
tirar,
ſcio
Il
Tem
Line
hreyi
helln
Nb
tutn
elot
1
ſe
a
Men
e
titrn

un de dane
t.
inpeditodh.
tquintlikede
10Kimn.
lartaautteni,
eſtumimmn.
nis in bt,
1occhrrens in
t Oſhcume
Umokcinmdo⸗
um Dominicr;
eipoteſt,unen⸗
ninicnOfhcun
gibid eelnn
ommittunnui,
Fnürmirumkr⸗
ne, Dommne
in qubutr
in mnpori
olrr umn0r
1 Aliemirong

nt gtiellſe⸗

Keſtllenh⸗

poptlomm nat
cedant mdo⸗
Ctigunn
mirice Neir.
geſme gunn
lareſtghing
Umr habet ul-

Gin ineo ln

n cum ſs e
dicitut, eſ⸗⸗
oriniol R
quocl nil bete
enpib nete⸗
detn wenlik⸗
ini ,r⸗
vornum l

ennnseltengi
elqur enn
1, u com .
ctilinum er.
Ke Claſtiumd,
Neqe

De Feria & Vigilia.

neque in craſtino ejuſdem Virginis contingit i-
nitium Adventus. De Ofcio Dominicali dice-
mus, cm de Matutino, & aliis.

De Feria.
CAPUT VI.
1VErizà fando, inquit Rabanur a. de inſtit.
Cler. c. 46. quæ vox apud Eccleſiaſticos
antiquior eſt Sylveſtro, exæ eodem ibid. de ea a-

pud Tertulladverſ. Pſychicos c. 5. & cap. 14. ubi

ait: Nobis omnis dies etiam vulgata, conſecra-
tione celebratur. Cum enim horrerent fideles
nominare dies à diis gentium, vel udaico mo-
re à Sabbato, primam, ſecundam Sabbati, &.
ideò ae ſi Dominica prima Feria diceretur, ap-
pellavère reliques dies Feriam ſecundam, tertiã,
&c. retento tantùm nomine Sabbati. Vacante
itaque die ab aliis Chriſti vel Sanctorum Feſtis.,
fit de Feria, quod Oſſcium Domini eſt; ut quiſ-
que intelligat, ſe Deo deditum uni Deo vacare
debere. Appellabant antiqui Officium Feriale,
trium Reſponſoriorum Ofſicium.
2 Feriarum genus duplex: majus alterum di-
citur, eò quòd de Feria majri ſemper fit in Of-
ficio ſaltem commemoratio, nempè de Feria
qualiber Adventůs, Quadrageſimæ, Quatuor
Temporum, & ſecunda Rogationum: quæ di-
ſtinctio majorum & minorum in recognitione
breviarii Clementina inventa eſt, occaſione Ta-
bellarum de occurrentia & concurrentia in fine
Rubricarum editarum, ad faciliorem Tabella-
rum uſum, Auctore hujus Operis ipſas Tabellas
reformante juſſu Majorum. V
3 Occurrit autem per annum Ofheium feria-
le ferè quadragies, niſi occupentur d'es à Feſtis
mobilibus, ſeu Dominicis, vel diebus infra O-
ctavas particularium Eccleſiarum, ſeu à ſancta
Maria in Sabbaro, ſeu à Feſtis locorum propriis.
Vide ergo, an expediat minui adhuc hunc Fe-
riarum numerum.
4 De feriali Ofſicio, & partibus ejus age-
mus infra, eùm de ſingulis partibus Ofſicii.

De Vigilia.

CAPUT VII.

1/Uædam Vigiliæ cum jejunio celebran-
tur, & pleræque; pauciſſimæ ſine jeju-
nio, videlicet Vigilia Epiphaniæ & Aſcenſionis
Domini; de quarum jejunio lex nulla eſt, ob læ-
titiam Natalis Domini, & ejuſdem Reſurrecti-
onis. Quam ob cauſam ſeu cauſas, neque jeju-
natur pridie S: Joannis Apoſtoli & Evangeliſtæ,
neque ſanétorum Philippi & Jacobi, tempore
Paſchali, ex Ianoc. UII. de Obſerv. jejun. tit. 46.

caß. 2. Vigiliæ cum jejunio in Breviario Roma-

n0 ſunt quatuordecim.
2 Vigilia occurrens in Dominica transfertur
in Sabbatum præcedens, exceptis Vigiliis Nati-
vitatis Domini & Epiphaniæ, de quibus fit Of-
ficium eo die quo occurunt, Nadul. Propoſ- 19:.
Primo quidem ne jejunemus in Dominicas quod
prohibetur Diſt.26. 6. Ulinam. & in Conſt. Apoſt.
lib. 5. cap. 21. Deinde, ut cum jejunio bona ſit o-
ratio, & Ogicium ad præparationem Feſti. jeju-
nium ab Hebræis fieri ſolitum pridie Sabbati,
nunquam in Sabbato, teſtatur Moyſes £Ægyptius
de Temp. cap. de Sabbats. & cap. de Pejunio. Vigi-
liæ verò Nativitatis Officium, uti feſtivum, ſe-
