rat. G. o. n. 5. qui tamen Miſcell. 22. mutavit ſen-
tentiam, ob Bullam Pii V. qui in Bulla edita pro

Breviario tollit omnem obligationem recitandi

hoc Officium extra Chorum.
3R Penſionarii extra Chorum tenentur ad re-
citationem quotidianam hujus Officii ſub pœna
reſtitutionis fructuum, penſionis ad ratam, ea
ratione, quam attulimus ſuprà in reſtitutione
fructuum beneficii Sect. I. c. 6. n. 2. pag 9. ut pa-
tet in Bulla Pii V. hac de re edita: Ex proximo
Lateranenſi.
4 Quod ſi Penſionarii recitent Horas Cano-
nicas majores ratione Ordinis ſacri, vel benefi-
cii, tunc eximuntur ab onere recitandi hujus Of-
ficii parvi; imò verò etiamſi ex pietate tantùm
recitent Officium majus: quod docent commu-
niter Doctores. Vide Azor. loc. cit. c. 4.4. 3.
In Choro, ſi adeſt conſuetudo recitandi
hoc Officium, obligat ad huc, cum Pius V. ean-
T . dem

146
dem potius confirmaverit in Bulla Breviarii:
non tamen Canonicus extra Chorum tenetur
ad illud recitandum, ut docet Azor. loc. cit. c. 16.
ſi utatur Brev. Pii V.
6 Imò S. Rituum Congregatio die . Septemb.
an. 1607. decrevit ſervandam eſſe quoque eam
conſuetudinem, qua recitatur in Choro hoc Of-
ficium in Semiduplicibus & Dominicis, non ob-
ſtante Rubrica Breviarii, de qua mox dicemus;
uia nimirùm Pius V. in Bulla Breviarii habet
hæc verba: Sne præjudicio ſanttæa conſuetudinis
ilklarum Eccleharum, in quibus Offcium parvuns
B. Virginis in Choro dici conſueverat; ita ut in
pradiktis Eccleſius ſervetur ipſa laudabilis con-
Inetudo celebrandi more ſolito prædittunm Ofkci-
um. WMore, ait, ſolito; ergò & in Dominicis &
Semidauplicibus, ſi adeſt conſuetudo. Tandem
Urban. VIII. de conſilio S. Rituum Congrega-
tionis decrevit 2. Jannar. 1622. etiam mutato
proprio Breviario, & Romano acceptato, adhuc
cos teneri ad quotidianam Officii B. Virginis re-
citationem, qui anteà ex conſuctudine tencban-
tur, & Decretum fuit impreſſum Romæ, inſtan-
te Abbate Ripolenſis Monaſterii in Catalonia.
7 Quando verè ſit aliàs dicendum in Choro,
explicatur in Rubr. Breviarii circa finem ejns-
dem: nam omitritur quando ſit Ofncium novem
Lectionum (excepta conſuetudine numero præ-
cedenti allegata) & hac de caulſa, quod doleo,
in multis Eccleſiis Feſta plura novem lectionum
introduéta ſunt, Regularibus quoque eadem
celebrantibus; ut relegetur à Choro Officium
Parvum B. Virginis, ipſi viderin.
38 Non item dicitur in Vigilia Nativitatis Do-
mini, quod etiam notatum reperi in Brev. M. S.
nec in Feriis majoris Hebdomadæ, ut uni Chri-
ſto vacemus; aliàs autem in Brev. M. S. & 1550.
triduum tantùm ultimum majoris Hebdomadæ
excipiebatut in recitatione hujus Officii: nec in-

frà Octavas Pachæ, quod &ε tradit Radulph.

Prop. 20. Propter temporis, inquit, incongruen-
tiam; nec infrà Octavas Pentecoſtes, ut in Brev.
M. S. & 1550 nec in Sabbatis, quando fit Ofſhici-
um de B. Maria, ne bis; ait Radulph. videatur
dici idem Oſheium. Qubus diebus omitritur à
primis Veſperis, & in Vigilia Nativitatis à Ma-

Comm. in Rubr. Brew. Sect. LX. Cap. 1.

tutino, ut in Brev. etiam M. S. & 155. antea reci=
tabatur in Choro, etiam in feſtis Duplicibus ma-
joribus, ut teſtantur Breviaria prædicta M. S. &
1556. non puto tamen ubique; quia adhuc ſerva-
retur hic ritus, ob ea quæ diximus n. 6.
9 De modo illud recitandi tum in Choro,
tum extra Chorum nunc dicamus. Nam ſeptem
Horas habet, & horæ easdem partes quas in ho-
rxis Canonicis enumeravimus, ut in numero ea-
rum ſeptenario easdem cauſas mediteris erga B.
Virginem, quas erga Deum ſignificavimus in
Horis Canonicis Scτι. c. 3. n. 7. & 6. p. 2.
10 Concordant hæ Horæ cum antiquis, ut
ſatis indicat Radulph loc. cit. & cum Brev. M. S.
exceptis his quæ ſequuntur. Nam in Brev. 1550.

additur Hymno, Memento ſalntis auctor (qui 0

eſt de Hymno ad Veſperas Nativitatis Domini)
ſequens alter Verſus. Maria maier gratiæ, qui
olim erat ultimus Hymni, O glorioſa, ex Micha-
ele Timoth. de Hjmnis lib. z3. Hymno 3z. Ante
ſecundam Lectionem addidêre Benedictionem,
quæ in M. S. non erat; mutata eſt tamen à Pio V.
in eam quæ nunc legitur. Ad Horas omnes fie-
bat commemoratio Apoſtolorum, & omnium
Sanctorum, quæ hodie fit ad Veſperas & Lau-
des tantum. Extat Bulla Pii V. anno 15?. qua pro-
hibentur Offcia B. Virginis vulgari ſermone e-
dita; & approbatur quod hodie habetur, addi-
tis allis quæ in codem Officio leguntur.
II Quadruplex item mutatio hujus Officii in-
dicatur à Radulpho loc. cit. & habetur in Bre-
viario M. S. & 17.06. in Adventu, poſt Nativita-
tem, tempore Paſchali, & reliquo anni tempore:
& congruit varietati temporum. Tempore Pas-
ſionis nulla fit detractio, ſed dicitur Gloriaæ Pa⸗
tri in Invitatorio, & F. 3. ut in Feſtis Sanctorum.
Tempore Paſchali dicuntur in Noct. tres Anti-
phonæ, ut aliàs, quia non eſt Ofncium de Feſto.
An verò addendum ſit Alleluia Invitatorio, An-=
tiphonis, Reſponiorüs, &c. dubitavêre non
pauci. Ex una parte negant, ad diſtinctionem
Horarum majorum Canonicarum, & quia Ru-
brica de hac re in loco proprio Breviarii non ha-
betur: ex altera affirmant, & videtur haberi ſatis

in Officio ſimili B. Marxiæ in Sabbato. Neque
minus reſonare debet Aselnia in Officio Parvo

B. Vir-

Ftini,
eckions
r Nhiom

Woer he

, Metu.
Ur,ton⸗ 1

enoeken

1b Concep
dnrpatern

gem Chikti

(ur niho

1 Keonine

uo Domin
alamzeocall,
gun ſy
(iminbreri

Rum nond
hChor,
Ohcoceiin)
Urs Palponi
erultRor.
ImHmnun,
nultsdirn
emeimhi
luckreh,
ikunnmn &
nair R.)
Wegtenl
urboscel
fülne Re⸗

ſmm,
h r

lpim,
nele
Alinli
ctorn
Ari
, Eb
line re
u
t
ir

Pe. antea ect
Düplhieibsmn.
rdiche M§.&
in adhucſenz.
n.6,
im in Choto,
Namſegten
ttes quopinho.
innumeroez.
ecliteris ergal.
nihcavimdg in
G6,).2.
m antiquis, un
cum Prey. M6,
am in hier ,
u uuligr gli

itatis Domin)

ter gruit,dui
1lſa, ex Mche⸗
Hmno zr Ane
Benecickoonen⸗
tumenalo.
lorusomnesffe⸗
m, Komuiumn
ſebperv lar⸗
n in
at lermonee⸗
Rabetur, adli⸗
gunr.
hſsfhei r.
habetut inbie⸗
bpolt Nuiin⸗
Dannitempore
Tempoleli⸗
iturhne
ſisanconm.
ſoct. tles aun⸗

cinm geketo⸗

Vitarorio,l-
ubiravete ton
Gictinctiomm
n, 8 gid⸗
eriatiinon⸗
uuthabenitun

1 Necde
bato. Nein

e DArVO
Ofkciopun

EV⸗

De Ocio Defunltorum.

147

B. Virginis, quàm in Offieio Chriſti, qui ſuæ re- ne Salutatione Angelica, & cadem repetita an-

dit: Nihilominus tamen non eſt addendum Al-

lelnja, ex Decreto S. Rituum Congregationis

25. Martii 1626. Mutatur etiam in Nocturno
Antiphona Poſt partum in Angelus Domini
tempore Adventũs, & in Officio Annunciatio-
nis, & Conceptionis B. Virginis, quia propriè, &
principaliter repræſentant tempus ante Nativi-
tatem Chriſti, &myſterium Incarnationis: quod
ſonat Antiphona Angelus Domini.
12 Si contingat transferri Feſtum Purificatio-
nis ob Dominicam privilegiatam, ſeu aliam ob
cauſam; eo caſu transfertur etiam mutatio Offi-
eii, quam ſuprâ ſignificavimus; quod expreſsè
dicitur in Breviario ν. ſed extra Chorum mu-
tatut die ʒ. Februar. quia in hoc caſu attenditur
Feſtum, non Ofneium Chori.
13 In Choro dicitur hoc modo. Præponitur

Ofſficio diei in Matutinis, & Veſperis, in aliis

Horis poſtponitur. Docet idem Radulph. loc.
sit. ex uſu Rom. ſecundùm uſum, inquit, Fra-
trum Minorum, quorum Breviaria adhibita
ſunt, ut aliàs diximus, excluſis aliis à Nicolao III.
Habetur etiam hic ritus in Breviar. M. S. & /o.
Ratio eſſe poteſt, quia dividitur Officium in an-
temeridianum & promeridianum. Utrumque

verdò, auſpice B. Virgine incheari debet, præ-
miſſisejusdem Horis parvis, Matutino & Veſpe-

ris majoribus de Officio diei; & eo caſu omitti-
tur v. in fine Fidelium animæ. Reliquæ Horæ
poſtponuntur, uti minores Horis Canonicis.
Prima de B. Virgine dicitur, antequam legatur
Mareyrologium, quod non eſt pars Horæ pri-
mæ, ſed quid ſuperadditum, ut ſuprà docuimus,
unde & à multis legitur extra Chorum in loco
capituli.
14 Extra Chorum dicitur pro opportunitate
temporis. Et primò ante quamcunque Horam
dici debet Salutatio Angelica, ut in Brev. .
ptæſcribitur, & Durand. docet l. . c, 2. tum in
fine ultimæ Horæ ſi plures ſimul recitentur, ut
Durand. Iyid.
15 Dividi quoque poteſt in privata recitatio-
ne, ex cauſa, Matutinum à Laudibus, dicta in fi-

ſurrectionis prima Matri gaudia, & majora de- tc Laudes, ut in ſimili caſu diximus de Horis Ca-

nonicis, cum Navarro ſupra Sect. 4. gay. 2. . 3.
& 4. pag. 75.
16 Propoſita eſt indulgentia centum dierum
recitantibus dictum Officium juxta Rubricas
Breviarii à Pio V. in Bulla ejusdem Breviarii.

De Oſſcio Defunctorum.

CAPUT II.

1 (Oids Defunctorum dictum eſt Agen-
da à Walafrid. cap. 27. & à Durand. lib.
7. cap. 7. quia agere ſignificat celebrare; item
Exequiæ ab Augulſt. lib. de Curapro mortuis: non
quia ex tra alia ſequuntur, ut quidam definivêre;
ſed quia, ex Durand. ibidem extra vivos mortui
ſepeliuntur, & extra Horas Canonicas hoc Of-
ficium proprios habet ritus. Donatus definit E-
Xequias, quia mortuus præibat, cæteri ſequeban-
tur in funcre. Cùm autem hodie in funere præ-
cedat Clerus cadaver mortui, dicere poſſumus,
nos mortuum ſequi, quia obiit ille prius. Exe-
quias explicat ab executione dictas Mutius Ca-
puccius de Ofic. mort. cap. b6. quia inquit, exc-
cutioni mandanda eſt Defunctorum voluntas.
2 De hoc Ofhcio habetur Canon Extra. de
Celebratione Miſſar. cap. Cum cantatur. ab A-
poſtolis ortum habet, ex Dion. de Eccleſaſt. Hie-
rarch. cap. 7. ab Origine auctum fuiſſe dicitur,
teſte Auguſtino in lib. Enchir. & Iſidoro de Of-

Eic. Eccleſiaſt. S. Auguſtino tanquam auctori tri-

buit Jacobus de Valentia in Expoſ. Hymni Je De-
nm. Auctor ligni vitæ lib. y. auctorem hujus Of-
ficii facit Amalarium ap. 79. de Ord. Antipk.
indicat, ſe collegiſſe ex Romano & Metenſi An-
tiphonariis ea, quæ recta ſibi viſa ſunt de ordinc
ſepulturæ. Reſponſoria compoſuit Mauritius E-
piſcopus Pariſienſis, qui obiit anno 1196. teſte S.
Antonino citato à Demochare Jom. 2. de Sacri-
ficio Miſſæ cap. 15. Orationes, Deus qui inter Aps-
Kolicos, & Fidelium habentur in Sacramentario
Gregoriano. Pius V. addidit Orationes tres, ni-
mirùm pro die Depoſitionis Defuncti, Anniver-
ſario, patre & matre Sacerdotis, vel recitantium

2 cam-

145
eamdem Orationẽ, non cujuſcunque; in quo non
pauci errant: & tamen Oratio ipſa indicat, de
patre & matre recitantis tantum ibi fieri com-
memorationem, non aliorum. Oratio Abſolve
eſt in Sacramentario Gregoriano. Clemens VIII.
addidit alias duas pro Defuncto & Defuncta,
quæ erant neceſſariæ pro vario Defunctorum
Tritu: quarum prima;, Inolina, legitur in Sacra-
mentario citato, reliquæ ſunt poſteriores Sacra-
mentario, in reliquis nulla eſt mutatio. Idemeſt
Ofhcium apud Radul. loco cit. & in Brev. M. S. &
in edito 1S%. Concluſiones Orationum in Brevi-
ario diverſæ ſunt à concluſionibus in Officio De-
functorum Ritualis Romani, in quo ſemper di-
citur, Per Chbriſtam Dominum noſtrum; ſed in
Breviario datur ritus Ofhcii in ordine ad Offici-
um de die divinum, in quo ea eſt eoncluſio, Per
Dominum noſtrum ſeſum Chriſtum &c. in Ri-
tuali verò traditur Officii ritus in ordine ad exe-
quias, in quibus unica eſt concluſio, Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum, & hac ratione non pu-
gnant invicem Breviariũ & Rituale Romanum.
3à Inchoationes & expletiones hujus Officii
non fiunt ut in Horis Canonicis, ad triſtitiam ſi-
gnificandam, ex W'alafrid. cap. 27. de Eccleſ.
Obſerv. & ſimili modo, ait Alcuinus cap. penult.
celebramus hæc officia, quo celebrantur in iis
diebus, quibus Chriſtus deſcendit ad inferna.
Matutinum dicũtur Vigiliæ ab Alcuino de Exeq.
mort. in quo Invitatorium dicitur ut in propria
Rubrica, nempè in die Commemorationis om-
nium fidelium Defunctorum, & in die depoſi-
tionis, ſeu obitůs Defuncti, etiamſi unum tantum
dicatur Nocturnum, ut habetur in Ritual. Ro-
mano. Itemque in die depoſitionis tertio, ſepti-
mo, trigeſimo & Anniverſario; & regulariter,
quando tres Nocturni dicuntur etiam ex Duran-
do lib. ..cap. 3. quia ad ſolemnius Officium invi-
tandi ſunt plures. Per annum autem omittitur,
quia in hoc Offieio exequias Chriſti in paraſce-
ve fieri ſolitas imitamur, Durand. zbid. Noctur-
ni vero tres dicuntur in craſtino Omnium San-
ctorum, ut in prædicto Breviar. M. S. & apud
Radulph. & in depoſitione Defuncti, niſi aliud
impedtat, ex Rituali Romano Pauli V. duplica-
tis Antiphonis. In quibus Nocturnis, ex Alcuino,

Comment. in Rubr. Breviarii Sect. I. Cap. 2.

ſignificantur illa officia nocturnalia, quæ in mor-
te Domini celebrantur. In ferialibus autem tres
Lectiones cum tribus Pſalmis, ſeu uno Noctur-
no, & Laudibus, ad repræſentandum, ex eodem
Alcuino, triduanam Chriſti ſepulturam. Et ideo
neque ad Lectiones datur benedictio, neque
in fine dicitur Ti autem, ſicut nec in triduo mor-
tis Chiiſti, Durand. lib. y. cap. 2. Antiphona no-
na, Sitivit anima mea ad Deam vivum, ita le-
genda eſt; licet in Pſalmo dicatur, ad Deum
fortem non fontem vivum: & habes exem-
pla in Breviario Antiphonarum, quæ paululum
diſcordant à Verſu Pſalmorum, quorum ſunt
Antiphonæ zut in 2. Antiph. 1. Nocturni Domi-
nicæ. In fine Veſperarum & Laudum dicuntur
preces ſemper genibus flexis, etiam quando o-
mittuntur Pſalmi. Epiſcopis autem in Ceærim. E-
piſc. lib. 2. cap. o. pro corum dignitate præſcri-
bitur, ut ſtantes dicant Preces: quod non debet
eſſe commune reliquo Clero. dicitur Pater no-
ſter, Et ne nos alta voce, quod in M. S. Breviar.

traditur, in Breviar. 1550. malè negatur. Quemri-

tum in Veſperis reſtituit Pius V. & in Laudibus
explicavit magis Clemens VIII. Verſus autem
frequentiſſimus, Requiem æternam &c. habetur
in Sacramentario Gregoriano: qui dividitur in
fine Plalmorutn, & in Precibus, licet in Reſpon-
ſoriis ſit unus Verſus, contra P. Ruiz, ut ſit lo-
Co Gloris Patri, & 8. in fine Pſalmorum. Aucto-
res facit Apoſtolos hujus Verius Michael Ti-
moth. in quæſt. 36o. quæſt. 17. Pſalmni vero in fine
Veſperarum & Laudum non dicuntur in Com-
memoratione omnium Defunctorum, neque
in depoſitione Defuncti, ſi tres Nocturni dican-
tur, ex Ritual Romano Pauli V. neque in Of-
ficio Duplici, pari ratione. Contraria enim eſt
ratio illorum, ac noni Reſponſ. longioris, Libe-
ra me: quod non modo dicitur in prædicta
Commemoratione, ſed etiam quandocumque
dicuntur novem Lectiones; quare omittuntur
illi Pſalmi, quando dieitur hoc Reſponſorium.
Verſus qui dicuntur poſt Pſalmum, ſi pro uno
fit Officium, dicuntur in numero ſin gulari, ſicut
& Oratio ſequens: reliqua in toto Ofhcio non
mutantur, neque Verſus poſt orationem; quod
in Rituali Rom. habetur.
4 Oratio-

Cnon
e lellon,
moconeldi
Uenoratonis
Holdtonesn
Ir on ube
en habent,
aut. Ortatio
CConclaſonemm
uhis hbber
1b/nn i
enprotenmn
urin iſl,
cünodatn c
1, eriario,
ir Citurin
neieis gnin
GCimrsde ene
NblNt
Crnimr:
Corun N Marn
rs Cnonieis
Chnm,em
Uitiaikloobe
ummindenckor
ßrüceleho⸗
Ormmerchhn,
iiiet: grie
MArotnCi
Nalit 102,
Eenrelibinn
alſeierr
Uelto, Cert
Mnineor

Muinciend

Humndiire
un, od
utrilancht
Gnmktatzſn
UInnibus, Uurc
Wirgir
nr Mbrminam
NCITINe
Nher, 8.

arm
unmukehon

lueinmor⸗
autemttes
no Noctur.
Iexeoden
tam Etideo
tio ) Reeqe
triduomor.
tiphomano.

Uumn, te.

,Ad Deum
Ubes eren⸗
ur palllmn
quorum lunt
Nurni Dom-
lun Cicuntur
n nndo⸗
in Cerin A-
tne rrlt
dd nondebet
ur Oater
.§ Mreyint.
u. Ceinti⸗
Lin Luudibrs
Vetlas Atemn
, Aclubenn
diricditnrin
etinkeſon⸗
iz, ur itlo⸗
ruln. Audo-
Mcharl li⸗
jyeto in ine
alurin Con⸗
hrum, Hegle
Gutnidien

hecbein 0½%

ari enime
iori⸗ Lihe⸗
in Prelit
mdocumngoe
Otmittuntun
ponſotim⸗
, pro mo
tguariinn
Ochcio von
newp;z quo

Orato⸗

*

õ

De Oſ
4 Orationes tres dicuntur fub una concluſi-

one diverſo modo ac in Miſſa; in qua prima O-
ratio concluditur, & duæ aliæ per modum eom-

memorationis adduntur. Sed in Officio comme-

morationes non ſunt, cum Antiphonas & Ver-
ſus non habeant, & ideo unius Orationis ratie-
nem habent;, ad quam totum Officium ordi-
natur. Oratio Eideliunz ſi ſòla dicitur, habet
concluſionem valdè propriam ſi cum prioribus
duabus, habet breviorem, & communem tri-
bus, quæ diriguntur ad Deum conditorem &
redemptorem ,diverſam à concluſione quæ ha-
betur in Miſſa, Majoribus ita volentibus, qui di-
verſimodam concluſionem aſſignavere in Miſſa-
li, Breviario, & Rituali. Verſus Requieſèant in
ace, dicitur in fine, omnibus ſurgentibus, tam

in Veſperis quàm in Laudibus, eo modo quo

diximus de Benedicamus Domino, Sectione y. 6.
17. n. F. pag. 724. niſi conſuetudo ſit alia.
5 Quæritur: An, quando Veſperæ Defun-
Qorum & Matutinum dicuntur ſeparatim ab
Horis Canonicis, ſive in Choro, ſive extra
Chorum, præmittenda ſit ſecretò Oratio Do-
minica ? Hoc obſervat Cappella Papalis in Feſto
omnium Sanctorum, in quo omiſſis ſecundis
Veſperis de feſto, ne Veſperæ Defunctorum in-
choentur ex abrupto, recitatur prius Oratio Do-
minica: quæ item repetitur ante Matutinum,
quod notat Chriſtoph. Marcellus in Cærim. Pap.
lih. 2. Sect. 2. 6. 24. & 27. & excmplo Cappellæ
idem præſcribitur in Cæerim. Epiſc.l. 2. Cap. l0. et-
iamſi Veſperæ Defunctorum jungantur Veſpe-
ris de Feſto. Certè Rituale Roman. non præſcri-
bit Orationẽ Dominicam, licet agat de Officio
ſeparatim dicendo ab Horis Canonicis: quare
placet non dici regulariter. Illud quoque eſt no-
tandum, quod ſi aliquando dividatur Matuti-
num hoc à Laudibus, eo caſu in fine Matutini di-
cuntur Preces ſine Pſalmo cum Oratione, ſeuo-
rationibus, ut congruo fine terminetur.
6 Adhuc quætitur: An Veſpetæ dicendæ ſint
ante Matutinum, quod præſente corpore ma-
nè cantatur ante Miſſam, cum eæ ſint primæ
veſperæ, & tamen manè non eſt Veſperarum
tempus. Reſpondetur, omittdas eſſe eas Veſpe-
ras, quæ pridie Matutini Officii recitati neque-

io Defunctorum.

149

unt. Noſtri igitur Clerici, qui tenentur pro de-
functo ex noſtcis recitare ter officium Defuncto-
rum, tribus ſeilicet diebus; ſi nocte moriatur il-
le, non tenetur in Choro ad primas veſperas:
alias autem recitare debent conjunctas Veſperas
diei, ſi feriales ſint, alioquin poſt Completori-
um non habita ratione Ofſicii, ſed Suffragii. Qua
ratione primo die poterunt mane cantare ſemel
Matutinum, & iterum à prandio poſt Veſperas
ſecundum Matutinum, & deinceps ſequenti die
t ertium, ut celerius ille juvetur. Sed congruen-
tius quolibet die manè cantatur Matutinum tri=
bus diebus, vel ea ratio ſaltem ineatur, qua
Veſperæ nullo modo ſecundæ(quas non habent
Defuncti) videantur eſſe.
7 Non habent Defuncti ſecundas veſperas,
ad ſignifieandum, quod hoc officium finem ha-
bebit, quando animæ ab omni pœna liberatæ
Deo fruentur. Beleth cap. 160. ſed mea ſententia,
demuntur ad minorem officii ſolemnitatem, ut
fit in Feſto Simplici.
8⁸ Omittitur hoc officium tempore Paſcha-
li, quia, inquit Durand. lib. 6. e. 72. ad Chriſtum
ſolum eo tempore dirigenda eſt mens: neque
intereà patiuntur animæ diſpendium, quia & be-
neficia noſtra ſunt illis communia; & nec expreſ-
ſius memoria pro illis fieri poſſet, quam agendo
memoriam de morte Chriſti nota pro ſequenti
caſu] & ejuſdem reſurrectione, per quam à pœ-
nis liberari expectant; extra Chorum tamen uti-
le eſt ipſa Officia dicere. Hæc Durand.
9 Item omittitur in Hebdomada majori:
quod à Pio V. fuit ſtatutum: nam apud Durand.
loco cit. in Breviar. M. S. & 1550. triduum tan-
tum ultimum dictæ Hebdomadæ excipiebatur,
cauſam attulimus aum præced. Aliam adfert Ra-
dulph. Propeſ. 20. ob dierum incongruentiam,
ſicuti tempore Faſchali ob temporis jucundita-
tem, & hanc intelligo cauſam. Incongruentiam
vero ille non explicat: fortaſſe, quia pro Chriſto
ſolo, non pro aliis, in Hebdomada maſori de-
bemus eſſe in triſtitia ſumma.
10 Item in Feſtis novem Lectionum; quod
habet etiam Radulph. loco ctato, ob dierum ait
feſtivitatem: in M. S. & 1550. idem prælcribitur.
Niſi adimplenda ſit Defunctorum voluntas, pro
Tt 3 qua

qua permittitur ſeparatim dici ab officio diei à
Sacra Rituum Congreg. die/2. Qunii 1625.
1I Dici verò debet prima die cujuſcumque
menſis, non impedita Feſto novem Lectionum,
&, ut ait Alcuinus, in Calendis. Certe, ut quan-
tocius Defunctis ſuffragemur, & ſemel ſaltem
in menſe omnibus Defunctis communibus Ec-
cleſiæ ſuffragiis. Quod ſi ſola dies ultima menſis
ſit libera, ea die dicatur; licet in ſequenti die rur-
ſus pro menſe ſequenti dicendum foret, quod

adnotavimiis in Ordine noſtro perpetuo Tab. 1zʒ.

14. Mmenſe Majo.
12 Sed quid, ſi in adventu & Quadrageſima
dici non queat n menſe Decembri, & Martio
in Ferüs ſecundis, de quo ritu dicemus ſtatim;
utrum ratione menſis exit ſemel ſaltem recitan-
dum prima die non impedita Feſto novem Le-
ctionum? Contingit caſus in adventu, quando
Dominica I. Adventus occurrit dic 29. Novem-
bris, ut videre eſt in Tabulis noſtri Ordinis per-
petui Tabula prima, octava, & aliis. Et in Qua-
drageſima unicus etiam eſt calus, quando Fe-
ria 4. Cinerum occurrit in die 25. Febr. ut in Ta-
bul. 25. eo enim anno Feriæ 2. omnes ſunt impe-
ditæ Feſtis novem Lectionum. Andreas Caſtal-
dus in ſuo Cærimon. Iib. 3. c. 2. num 5. negat de-
bere dici ea ratione, quia in Quadrageſima hoc
officium eſt annexum omus diei, nempe feriæ 2.
& idem valet in adventu; ſed ratio non convin-
cit, quia onus annexum Feriæ ſecundæ non tol-
lit onus quod poteſt eſſe ratione primæ diei
menſis. Unde accidit in feria ſecunda per annum
dici Miſſlam pro Defunctis, ut in Rubricis Miſ-
ſalis tit. . num. 2. & Feria tertia, quæ ſit prima
menſis ſequentis, dici Miſſam quoque pro ĩiſ-
dem ratione Rubricæ num. 1. Ea igitur verba,
Ante Quadrageſimam prima die non impedita
dicitur Oſicium Defunttorum, & Ante Adven-
eum prima die non impedita dicitur Officium de-
functorum, ita ſunt intelligenda, ut intra Qua-
drageſimam & Adventum nulla habeatur ratio
menſis. Et Confirmatur ex Rubrica generali
Miſſalis tit. . num. i. cujus verba ſunt: Prima
die cujuſque menſis eatra Adventum, & Qua-
drageſimam] dicitur Miſa pro Defunkctis, quæ
certe teſpondet Officis Defunctorum. Et ratio

Comment. m Rubr. Brewiarii Sect. LI. Cap. 2.

eſt quia nulla habita ratione menſis, fiunt ſuffra-

gia ſæpius, hoc eſt, ſemel in Hebdomada tam

Adventus quàm Quadrageſimæ, Si vero aliquo
anno (quod raro contingit) Ferũs ſecundis o-
mnibus impeditis non dicatur Officium defun-
Ctorum, parum refert.
13 Dicitur prætereà hoc Officium in Feriis
ſecundis tam Adventus quàm Quadrageſimæ :
hoc eſt initio Hebdomadæ, ut citius defunctis
ſuffragemur. Qui ritus præciſe in feria 2. Ortum
habuit à Monachis Gamungenſibus, ex Petto
Damiani anno tor“. quod adnotavit etiam Ba-
ron. eodem anno, vel dici poteſt, quia cœlum
creatum fuit die Lunæ, ideo petit Eccleſia, ut
in cœlum trausferantur animæ de Purgatorio. In
nadrageſima verò quotidie recitabatur, ex
Radulpho lococit. Pius autem V. Feria 2. conten-
tus, nihil ultra juſſit. .
14 Qæres, Occurrente Vigilia Natrvitatis
Domini in fetia 2. Hebdomadæ 4. Adventus, u-
trum ea die recitandum ſit hoc Officium. In
Brev. M. S. & 17o. aperte negatur, quia non
debent dici Veſperæ, niſi dicatur etiam No-
Cturnum cum Laudious N- octurnum autem cum
locum habeat poſt Laudes diei; non congruit
deinde, ut poſt Laudes Vigiliæ Ofſicium, quod
eſt duplex, dicatur Officium Defunctorum, &
eo magis, quia eſt offcium Duplex privilegia-
tum, quod excludit omne aliud duplex. Adde,
omitti eodem die Ofhcium beatæ Virginis par-
vum; cum tamen agatur eadem die de proximo
partu Virginis: quando magis Officium De-

functorum, quod minuit jucunditatem il-

lius Vigiliæ. Denique ſi concedatur Ofſcium
Defunctorum, etiam in Miſſa fiet commemo-
ratio eorundem; quæ tamen nullam admittit
commemorationem, niſi Dominicæ, ſi in ea

occutrit Vigilia: imo & poſſet celebrari Miſſa

de Requiem in ea Vigilia, à qua excluditur Du-
plex feſtum, & Miſſaconſequenter Defuncto-
rum, quæ prohibetur dici in feſto Duplici. At
Caſtaldus in Cerim. lIib. 3. cap. j. nu. y. concedit
poſſe dici Officium Defunctorum in Vigilia Na-
tivitatis fatione Feriæ 2. tum quia non eſt impe-
dita Feſto novem Lectionum tum quia in ea Vi-
gilia excluditur tantum à Rubricis Oſſicium par-
vum

*

mn N V⸗
Aelerituud
mlo, gurce
iinokciol
ceo, in Brey.
Abcinm Deit
igle Nain

c,equipan

ſglir,l com

Eenleckonuu

— —

Chheium D.
jrrup;t80

neltbete

peoperrol

Iudcecernere

tauinus, ſien
Pumlomngs
6Acedam
külteehere
ſreümfell
Mreruar M..
to,, 4Ag
tlbenziſeto
hen Deun
Eelarcenin
Chonpopll
Domimexy
Gtekuncorun
Gnn Dominics
tiſhein eh⸗
lemieru te
i Hertrqu
Wuhakli,
nnetlane
ndteter
omlnpiine
Runenurlins
1Enſeni

l wem ech

nluſtr.
made tam
10 Aigo
cundiso.
n delin.

Nin keris
geſumn:
detunc
1. Ottum
,ex berto
etianmn Ne⸗
wiacelun
ccleſa, un
Pnotolt
datur, er
1conten-

Natwiturs
Gventug⸗
hcinm. hn
quin non
etiam No⸗
autemcum
n congruit
iumn, d
Rorum, &
ritlegi⸗
lex. ae,
ging u.
ſe Prorim
hcium be-
Aitnem i⸗
. Oeiuum
ommeme-
1n adimitit

rali Nll
ditur⸗
Detuncto⸗
Mple⸗ 4
conrelt
igle N⸗
nckt inpe⸗
iscalt⸗
ciumpe⸗
un

vum B. Virginis: & addit prudentiſſimè, potius
eſſe recitandum pridie Veſperi, ubi eſt conſue-
tudo, quæ certè non tollitur à Rubricis Brevia-
rüiin officio Defunctorum. Cui tamen reſpon-
deo, in Brev. M. S. & 17yo. expreſſè prohiberi
officium Defunctorum à Completorio pridie
vigiliæ Nativitatis cantato. Et ad primã rationem
dico, æquiparari, & præcedere Officium dictæ
Vigiliæ, ſi comparetur cum feſto quolibet no-
vem Lectionum: ad alteram, ibi non excludi
officium B. Virginis cum particula reſtrictiva
tantum; ſed omitti de officio Defunctorum in-
de præſcribere, quod præſeriptum jam fuerat de
Ofhicio parvo B. Virginis: imò non fuit neceſſe
aliud decernere, ſumpto argumento à fortiori.
ut diximus, ſi excluditur officium B. Virginis, er-
go multo magis Defunctorum.
i5 Accedamus ad horam recitandi hujus Of-
ficii. Et veſperæ quidem recitari debent poſt ve-
ſperas etiam feſti Duplicis, ſi feria ſequatur, ut
in Breviar. M. S. & 1vo. Et S. Rituum Congre-
gatio 73. Maji, 1603. pro prima die menſis, ſi hæc
ſit libera à Feſto noyvem Lectionum, decrevit,
veſperas Defunctorum recitandas eſſe ultima
die præcedentis menſis, licet ea ſit feſtiva de præ-
cepto; ut populus frequens poſt auditas veſpe-
ras Dominicæ, vel Feſti, audiat ſtatim & Veſpe-
ras defunctorum pro Suffragiis generalibus: ſi-
cut in Dominicis Adventus, & Quadrageſimæ
ſfieri ſolet in veſperis pro Ofſicio Defunctorum,
ſequenti feria ſecunda perſolvendo. Qui ritus
mihi placeret quàm maxime, in iis etiam Regu-
larium Eccleſiis, in quibus, v Regulæ, qualibet
feria 2. vel alia non impedita, ſolet ſingula Hcb-
domada recitari officium pro Defunctis fratri-

bus, conſanguineis, & benefactoribus. Defun-

Ctis autem utilius eſſet; quia contingere poteſt,
ut, dempta feria 2. reliquæ Feriæ ſint impeditæ
Feſtis novem lectionum, & ſie in ea Hebdoma-
da non dicatur officium.
7 Matntinum verò Defunctorum poſt Lau-
des diei recitatur in Breviatio M. S. & /1r0o. Cui
Rubricæ inhærendo S. Riruum Congregatio
prohibuit in Feſto Sanctorum omnium cantari
Matutinum Defunctorum veſperi, & juſſit re-
citati in ivlam t die Commemorationis Omni-

De Oſcio Defunctorum. VI

um Fidelium Defunctorum poſt Laudes diei,
1. Joptemb. 16o7. Epiſcopis autem tantum conce-
ditur, ut in die Feſto Omnium Sanctorum poſ-
ſint in ſuis Eecleſuis recitare cum Clero ſuo Ma-
tutinum Defunctorum, ut dicitur in Cærim. E-
piſc. lib. 2. cap. lo. ea certè de cauſa, ut ſequenti
manè liberiores ſint ad Miſſam ſolemniter can-
tandam pro Defuncétis: quæ cauſa ſatis apertè
ſignificatur initio prædicti capitis.
17 Conſuetudo tamen illa Regularium reci-
tandi Matutinum Defunctorum veſperi poſt
Completorium pro die ſequenti, non videtut
improbanda, ſi de Officio ex vi Regulæ agatur
neque etiam ex vi Rubricarum, in quibus dici-
tut: iſi alia ſit conſuetudo Eccleſiaruns.
I8 Reſtat ultimò dicendum de obligatione
ad hoc Officium recitandum: hæc aurcin nulla
eſt »excepta Commemoratione omnium De-
functorum, & de qua diximus Sect. 7. 6.13. p. 3 .
nulla, inquam, eſt ſolvente nos Pio V. in Buila
Breviarii ab antiqua obligatione, & ab omni
peccato, exhortante tantum, & Indulgentia
centum dierum pro unaquaque vice ad præſer -—
ptum Rubricarum propoſita, alliciente. Ex 4 10
Navarrus rejicitur, qui ante Pium V. de Orat. c.
o0. num. 4. docucrat officium Defunctorum cer-
to die præſcriptum in Breviario eſſe partem Ho-
rarum Canonicarum.
19 Qod ſi aliunde oriatur obligatio recitan-
di officium Defunctorum, puta, ex voluntate
teſtatorum; in is quidem diebus, quibus con-
ceditur Milla de Requiẽſqua de re in primo Tomo
diximus p. t/. & 12. abſq; dubio recitari poterit.
29 In alis verè diebus, in quibus prohibetur
Miſſa de Requiem, adhuc tamen recitari poterit
(exciperem Feſta primæ, & ſecundæ claſſis, &
triduum majoris Hebdomadæ poſtremum) et=
iam in Choro: quia diſpar eſt ratio inter Mil-
ſam, & Officium Defunctorum. IIIa namque
ſupp eri poteſt cum Miſſa de dic, ee modo queo
docu mus m j. Tomo pag. 121. 4 n. 9. & ſeqq. non
autem officium cum officio de die: vel præter
cantatam Miſſam de die in Collegiatis, poteſt
cantari altera de Requiem, ut Romæ fit quotidie
in Ecclæſia S. Petri. Feſtum autem, etiam de præ-
cepto ex minus ſolemnibus, non im pedit recita-
NHjonetn

II2
tionem hujus officii, ut patet ex dictis ſupra nu.
jo. y. & 17. maximè ſi adſit Eccleſiarum conſuæ-
tudo.
21 Pius itaque V. tam in Bulla quàm in Ru-
bricis loquitur de officio defunctorum ex com-
muni intentione Eecleſiæ pro ſuffragus genera.
libus recitando in Choro, remitteus antiquam
obligationem illud ſæpius recitandi, & quotidic,
ut olim in Quadrageſima; tum præſcribit illos
dies, in quibus illud idem congruentius recita-
ri, vel omitti debet: non autem excludit obli-
gationes proprias ex teſtamentis Defunctorum
rationabiles.
22 Si tamen accidat in his obligationibus a-
liqua neceſſitas ex cauſa rationabili reducendi:
aut commutandi, aut eas moderandi ad tem-
pus, ſeu in perpetuum, declaravit S. Trident.
Concilii Congregatio cct. 2. Cap. c. poſſe E-
piſcopos in Synodo, & Regularium Superiores
in Capitulis Generalibus circa hæc Ofhcia de-
cernere, quidquid magis expedire judicaverint,
ea commutando in Miſſas, &c. ſi ante Concili-
um ea fuerint impoſita, quod poſtremo à nobis
additum eadem S. Congregatio ſignificare viſa
eſt in Decretis de Celebratione WMaſſarum, ſub
Urbano VII. 2t. Zunii 1627. §. Ac primo, ubi
dum prohibet reductionẽ Miſſarum poſt Con-
cilium, non ante illud, indicat apertè eam fu-
iſſe mentem facri Concilii, de qua dubitabant
Doctores. Fudus Moneta noſter de Commut. ul-
timo volumine, quæſt. Il. Concluſ. 4. num. 367.
& ſeqq. de his Oſſiciorum commutationibus a-
git, hoc loco hæc ſatis.

De Pſalmis Cradualibus.
CALDUT III.

1 TAciamus gradum, in ordine Breviarii,
ad Pfalmes Graduales, qui dicuntur Can-
ticum Graduum, & aſcenſionis, ex vi vocis He-
brææ Amahaloth. Et Græci quidem, Theodo-
retus, & Euthymius, docent, Cantica hæc in-
telligenda eſſe ad literam de Aſcenſione Judæ-
orum à Babylone in Jeruſalem, Spiritu ſancto
per os David præcinente calamitatem eorum,
& libertatem. Alii, è& quibus Durand. lib. v. cap.

Comm. in Rubr. Brev. Sect. X. Cap. 3.

2. malunt eſſe compoſitos hoſce Pſalmos, ut ca-
nerentur in aſcenſione quindecim graduum
Templi Salomonis: tot enim fuiſſe affrmar S.
Auguſtinus Tract. in Pſalm. ultimmnm; cui Lyra-
nus ſubſcribit; & ſignificant aſcenſiones Electo-
rum in Deum per quindecim gradus. Septena-
rius enim veteris Teſtamenti eſt, octonarius
novi Teſtamenti eſt numerus, ex Ambroſ. E-
narrat.2. ad Horontianum: quaſi dicantur Electi
per ſcalam præceptorum veteris, & novi Teſta-
menti aſcendere ad Deum: & de his fortaſſe gra-
dibus dicebat Salomon Eccleſ. 1. Da partem
ſeptem, ( Græcè eſt caſus Dativi,) necnon & ollo.
2 Hieron. in hune locum Eccleſiaſtæ, putat
ſeptem & octo Pſalmos Graduales veteris, &
novi Teſtamenti indices eſſe: ut enim quondam
per illorum numerum canebatur Deo; ita per
utrumque Teſtamentum modo cantantur lau-
des eidem Deo. Quinque etiam ſunt ſenſus ho-
minis, per quos animus ad Deum trinum alcen-
dit; & ideò diviſi ſunt inter quinos.
3 Radulphus Propoſit. 2t. meminit, & notat,
primos quinque dici pro Defunctis; alios quin-
que pro nobis i plis „& amicis; poſtremos quin-
que pro omnibus ſidelibus; & quadrat ordo hic
aſcendentibus, juxta Pſal. Sg. Aſcenfiones in cor-
de ſuo diſpoſuit in valle lacrimarum, id eſt Pur-
gatorii. Nam à Purgatorio Defunctorum ele-
vamur ad purganda propria peccata, de quibus
in ſecundaOratione agitur: deinde ad unionem

cum Deo, quem toto corde perquirimusin ter-

tia Oratione; ita ut in ſecundo ordine Pſalmo-
ruin declinantes à malo, in tertie faciamus bo-
num: in quibus tota juſtitia conſiſtit.
4 Robertus Card. Bellarminus in ſuo aures
libello de Aſcenfionibus in Deum, ad inſtar ho-
rum 1;. Pſalmorum conſtituit quindecim gradus,
quibus aſcendas ad Deum, quorum ordo pau-
lulum mutatus triplici Gradualium ordini, meo
judicio, reſpondet optimè: ſi nimirum in primis
quinque Pſalmis mediteris corruptibilia, ter-
ram, aquas, aerem, ignem & mixta; in aliis
quinque ſeruteris cœ leſtia corpora, hominem,
animam ejus rationalem, Angelicam naturam;,
& divinam efſlentiam: in tertio Pſalmorum or-
dine contempleris Dei potentiam, theoricam
ſapientiam,

ſjeninnpp
ktiämm,
,neſcold⸗
Ftbi
leniu, e0
