Spiriti ſapientiæ. In ſecunda, Aadonat, quod no-
men Moyſi indicavit Deus, qui legem dedit, &
venit nos redimere per Spiritum intellectus. In
tertia Radix Oeſſe in ſignum pepulorum, hoc eſt in
ſignum Crucis, & liberare nos venit in Spiritu
conſilii. In quarta, Clavis David, qui cœlũ juſtis
aperit, & infernũ elaudit in Spiritu fortitudinis-
In quinta Oriens, qui nos illuminat Spiritu ſcien-
tiæ. Im ſexta, Nex Gentiunz, CS lapis angnlarit,
qui ſalvat omnes per Spiritum pietatis. In ſepti-
ma, Emmanuel, qui venit non ſine Spiritu ti-
moris,

1 In.

i,Andcane
iie NMiorer
inhn
Mreedim
l ehalaiot

6leno⸗

umbbebant

agrdm .
e nlelictt
bgefelto
nphonud
MoVemunre
engurginge
elIHomeocce
III dhæ
lth Dime
hrd end
ſicheninm
itemacec
erni Dorun
ſutenmenisl
Geltkehumt
kaanntktar at
ituen. Hec⸗
NGnulart
NNonmo⸗&
lrich Ärpam
MurEglan
nhuilhle
haiits 7h.,
ſoneltt
antcidu,
ngiten al
innia e⸗
laantone,
Karinghe
Kr
Nllten
Tkiund;
iei
tehdon
Grtnid

hhlen

. hian ſig

0, e

his un⸗

Dnacnad
ni pole,
de A.
.de Ord.
fitginen,
l.6.c.
mmuN.
fact
tetaraſ.
lit.
Aaah⸗
ahi⸗
um d⸗
nillad0
Mwalar.
mengl⸗
tuslancli
mileris,
Durand.
ns Do⸗
orei ⸗
Oli, Edu.
natorete⸗
ducendos
extaAn-

N, Lit,eds
le, in⸗
ri. Ordo
&abeo⸗
ma Ant-
vennit in
ſvod 50⸗
eClus In
noceltin
irudinis⸗
tuſcien⸗
in lepe⸗
iriut⸗
moris⸗

De Dom. quarta Ad ventur, & Vigilia Nativitatis Dem. &

moris, dans cunctis chariſmata amoris. Hæcille
ſuſis. Eſt igitur hac numerus ſeptenarius ex -
ſaiæ 2t, deſumptus.
5 Præcedunt has Antiphonas aliæ ad Laudes,
quaſi præparatoriæ ad majores, de quibus Amal.
l. 1. c. go. ut renovemur, ait, paulò ante Mativi-
tatem. Habebantur de his in Breviariis antiquio-
ribus quædam Tabulæ Pariſienſes cum hac Ru-
brica, ut ſcilicèt, ſi Feſtum occurreret, completis
omnibus de Feſto, rurſus dicerentur Laudes cum
his Antiphonis & Pſalmis ferialibus: quæ Tabu-
l à Pio V. mutatæ ſunt in Rubricam commodi-
orem, qua quinque Feriæ complentur, & quæ in
die S. Thomæ occuxrunt, in Sabbato collocantur.
6 Tres aliæ Antiphonæ ſunt privilegiatæ in
his diebus. Prima eft. Expectetur, quæ ſemper in
Sabbato dicenda eſt quarto loco quod & anti-
qui obſervarunt] ut concordet cum Caatico
Sabbatino, de quo ſumpta eſt, & benè quadrat
Adventui Domini. Altera eſt, Melite tingere,
quæ die 2 menſis Decembris, ſemper eſt ponen-
da, ſive ſit Feſtum ſancti Thomæ, ſive Dominica;
ne enuntietur falſum extra quintum dicm ante
Nativitatem. Hæc ante Pium V. dicebatur ter
eum Gloria Patri, ex inſtituto Fratrum Minorũ,
non Romano; & ideò ritus ille fuit abrogatus.
Tertia eſt, Eæe completa ſunt; quæ ultimo die di-
citur ante Vigiliam Nativitatis, ex Tabulis Pari-
ſtenſibus Radulpho antiquioribus, quas ille citat,
& excludit Prop. 6. Congruit autem diei, ut ex
verbisejusdem Antiphonæ conſtat.
7 Conceſſit Hiſpanis Gregorius XIHLPut anti-
cipent prædictas Antiphonas in die 16. Decem-
bris, quia die 17. celebrant Feſtum Expectationis
partus beatæ Virginis. At quid, quando dies 16.
eſt Dominica ? eo anno ornittuntur Antiphonæ
Feriæ ?. ea ratione, qua in univerſali Eccleſia o-
mittuntur Antiphonæ illius Feriæ, in qua occur-
rit Feſtum S. Thomæ, quando Vigilia Nativitatis
oceurrit in Dominica, eujus Antiphonæ dicun-
tur in Sabbato.
8⁸ Et quando alicubi contingit reponi has
Antiphonas in Feria diverſa ab ea, cui ſunt aſſi-
gnatæ, Antiphona 4. ea erit, quæ conformis eſt
Cantico recitando, ſicuti præicribitur de Anti-

Phona, Expectetur, reſervata Sabbato.

De Dom. quarta Adventut.
C APIUT. III.-
1 Qaringi non legi in Offcie Dominicæ 4.
Evangelium, quod ideò ſaltem in præce-
denti Sabbato legitur: puta, quando in hac Do-
minica occurrit Vigilia Nativitatis, &eo annoo-
mittuntur Antiphonæ ad Laudes, quæ occur-
rimt in die S. Thomæ, ut in Sabbato Quatuor
Temporum ponantur Antiphonæ Dominicæ
quartæ, quæ omitti non debent, quod affirmat
Microl. c. 33. & apyrobat Indagator Romano-
rum Rituum Radulp. Prop: 16. qui appellat ibid:
ſupercreſcentia ea, quæ habentur in Breviario-
poſt Dominicam 4. quia in breviori tempore
Adventùs omittuntur.
2 Et licèt in prædicto caſu Antiphona quar-
ta Dominicæ omittatur, cujus loco dicitur Anti-
ona Expectetar, eadem tamen quarto loeo ve-
umitur in Vigilia Nativitatis, ne Ofhicium hujus
Dominicæ ullo modo perteat.
DeVigilia Nativitatis Domini.
CAPUI. IV.

1 Si Vigilia venerit in Sabbato, viee Pſalmi /u-
bilate, in Nocturno dicitur Pſalmus Bo-=
num eſt; ne ille bis dicatur ad Matutinum & Lau-
des; & neque hic omittatur in Ofſcio,
2 Antiphonæ ad Laudes, Hudæa & Zeruſalom,
&c. habentur apud Rupert. lib. 3. Cap. 12.
3 Ritus Offica à Laudibus eſt Duplex, non
ante annum 1I521. in Breviar. impreſſis; at erat eti-
am in antiquis M. S. Duplex, & cùm Vigilia ſit
illius Feſti, quod eſt initium ſalutis noſtræ, jure
merito cum exultatione eſt celebranda. Eſt igi-
tur Ofeium partim feriale, quia Vigilia eſt, par-
tim feſtivum juxta illud, Levute capita veſtra,
&c. & ut Ofhcium Primæ ſit ſolemne, in quo eſt
annuntianda Nativitas Salvatoris cum ſolemni
Lectione Martyrologii.
4 Legitur Martyrologium majori quam aliàs
ſolemnitate, qua in re quiſque abundat in ritu
ſuo. Hlud eſt commune ferè omnibus, ur ge-
nua flectamus ad ea verba, In Bethlebene Zudæ,
L. 3 Ko⸗

—

SS Comment. in KRubr. Brex. Sect. VI. Cap. r.

&c. uſque ad ea, ſecundum carnem; ca ratio-
ne, quz ad Miſſam genuflectimus in Symbolo
ad ca, Et incarnasus eſt: & in ukimo Evange-
lio ad ea, Et Verbum caro fabtum eſt. Humilia-
10 namque Deo, & nos uſque ad terram pro-
fundius ſelito humiliari decet, quod & addi-
tum eſt in poſttema M axty tologii recognitione.
5 Ad Nonam incluſivè deſinit Adventus, &
ceſſat v. Aiigelus Domint.

De Natali Domini.
C APUT V.
1 EGiores Iſaiæ hac nocte leguntur ſine ti-
tulo; ca fortè ratione, qua Hug. docet . 2.
c. 3. Capitula legi ſine tiuulo, quando ſcitur au-
Ctor; & Iſaias in toto Adventu lectus eſt, ita ut
pateat eſus nomen. Dicerem cum P. Ruiz, jam
non per Prephetas, ſed in Filio Deum loqui.
2 Reſponſoria videntut. vagari, ſed ait A-
mal. de Ord. Antip c. 1J. quem ſequitur Gem-
ma I. 3. . g. eſſe Xenia, quaæ deferuntur partim
Puero nato, partim Deiparæ. In primo werò Re-
ſponſorio addtur Gloria Patri, in Fratiarum
actionem de tanto benchcio, Gemma vap. 2.
3 In tertio Nocturno multiplicatur Alleluia
ad Antiphenas, quia, ut aliàs diximus, tertium
Nocturnum ſigniſcat tempus grat æ poſt le-
gem. in quo lignificati debet lætitia per Chri-
ſtum natum nobis communicata, Amal. l. 4. 6.51.
4 Dividitur Matutinum à Laudibus, & in-
ter utrummque cantatur Miſſa, ex Microl. c. 34.
& Gemma lib. 3. cap. Io. lib. 4. Cap. 17. qui ritus
videtur habuiſſe ortum poſt Ordinem Roma-
num, in quo prima Miſſa celebratur expletis Vi-
iliis, id eſt Noéturnis, & Matutinis; id eſt Lau-
dibus (hoc enim nomine vocabantur Laudes]
niſi dicamus fuiſſe peculiarem hunc ritum Cap-
ellæ Pontifciæ, quæ eadem nocte tres Eccle-
ſas, S. Mariæ Majoris, S. Anaſtaſiæ, & S. Petri
viſtabat, & Miſ'as ſolemnes celebrabat. Quid-
uid ſit, cum laudes perti eant ad diem potius
quàm ad noctem, & primha Miſſa ſit noctis, non
diei; congrue præſcriptum eſt, ut ea cantetur
ante Laudes & poſt Hymnum Te Deum, Gem-
ma dicto cap. 117.

7 Laudes ſequuntur Miſſam primam de æ=
terna generatione, quæ prius extitit ante om-
nem creaturam, quæ Deum laudare potuerit,
Durand. I. 6. 73. & in prima Autiphona quaſi
choream ducimus iis verbis, OQgem vidiffis pa-
ſtores, &c. Durand. ibid. quam Antiphonam
non videtur noviſſe Amalarius, qui de Ord. Au-
tiph. c. /7. incipit ab es, Genuit pusrpera Regé.
6 Primâ ſummo mane dicta, cantatur alte-
ra Miſſa. Antiquiores aliqui ante Primam im-
mediatè poſt Laudes cantabant ſecundam Miſ-

ſam: ex Gemma l. a. c. 1. at S. Antoninus 3⸗ par.

Sum. tit. 13. Cap. 6. S§. 4. cuum Palud. in 4. diſt. 12.
quaæſt. 2. artic. 2. conc. 2. refert de generali con-
ſuetudine Miſſam ſecundam ante Primam ho-
ram Canonicam celchrari ſolitam; niſi eos ex-
plicemus cum Francol. de Temp. HKor. Can. I.
par. cap. 16. mirm. 6. non loqui de ritu Eccleſia-
rum Urbis. Addit zbidens Francol ideò Primam
ante horam conſuetam ſpeciali lege recitari, ut
Miſſa ſecunda in Aurora cantati queat. Neque
enim debet unquam Mifla cantari ſine præpara-
tione Chori adillam per aliquam Horam Ca-
nonicam, ut ibid. auctoridem fusè probat, &
exemplis confirmat. Neque dicas, ſummcere Lau-
des ante Miſſam ſecundam, tum quia non de-
bent dividi à Nocturnis, niſi quantum Miſſa
prima occupat temporis, quod intercedit, cum
ſint unica Hora, ut notat Nav. de Orat. cap. 5.
num. 25. tum quia à laudibus ad Auroram, in
qua ſecunda Miſſa cantatur, multum adhuc ſu-
pereſt temporis, ut nequeat congruenter ſequi
ſecunda Miſſa. Peſt Tertiam horam Miſſa ter-
tia convenit cantari, ut in Feſtis. Nihil eſt præ-
tercà in Ofcio notandum, niſi quod Antipho-
næ in ſecundis Veſperis, Teécum principium,
ſunt privilegiatæ, ut nunquam omittantur in-
fra Octavam; & de his eſt mentio apud Amal.
de Ordine Axtiph. cap. 16. ut nimirum Kat de
Octava Nativitatis, præter morem aliarum O-
ctavarum de Sanctis, & non per ſolam cõme-

morationenm de eadem; & eò magis, quia intra

eandẽ Océtavam admittuntur quotidie feſta San-
ctorum: quæ ab Octavis Epiphaniæ, Paſchatis,
Pentecoſtes, & Corporis Chriſti vel omnino ex-
cluduntur, vel parcè in his admittuntur.
De

N

cc
le Cal⸗
jn/immuit e
Knureound
los ſunns
lem polol⸗
emmnsintnan
olnantz,
dera in ch
Cter ancha
Poeme dud
Gnmnbe liske

kkriluocatam.

fttanmden,
Amnptonek
inſnt oalce
lchnmnin)
Aennt Liiam in
Utemabut
ir El
abrpono
kelhicalon
0rriones)
Alkmrln
Uen iſe
AAkeſto 8.
wklait
uhm, i N
ane⸗ e
eii tan
hemiud
gel Inbo
Mienelrie
uleumdn
Nmber
lleen,
CunmS

Wrtͤt

n de Le
nteem.
potletit;
u gu
üphoman
O,4. 4.
ra Negt⸗
tur alte⸗
nath im-
lam Mil.
mz dar,
.dike .
teralicon⸗
iſeos ei⸗
F. Can .
becleſu-
Driman
ecitari, u
. Neqre
erapur⸗
otann Cr.
robat, &
ncetelau⸗
a nene-
mum Midi
edincumn
ℳ. (49*
Orann, il
adhue ſl⸗
tet ſegbi
Mlilla tet⸗
ileltpre⸗
Ampho⸗
inclun 5
tantur in⸗
d Amal.
m ſat e
zarum 0.
u cotne⸗
Uia intla
feſt an⸗
aſchats
nninoer⸗

1.
De

äl

De Feſtis infra octavam Nativitatis Domini. z

De Feſtis infra octavam Na-
tivitatis Domini.
CALPUT VI.

1 V⸗ claſſis erit S. Stephani feſtum? Auu-

dreas Caſtaldus in Cerim. Cler. Neg. I. 7.
e. y. n./. innuit eſſe pritnæ claſſis. Mihi placet,
ut dicatur ſecundæ claſſis; tum quia ſequens fe-
ſtum S. Joannis non eſt niſi ſecundæ claſſis, ut

aliofum Apoſtolorum; tum quia Stephanus &

ILaurentius in martyrio, Ochcio, octava, ſepul-
ehro ſunt pares, concordant in tertia Antipho-
na ad Laudes, & in oratione duplici, altera in
feſto, alcera in die octava: ex quibus ſequitur,
quod hæc Sanctorum feſta cederent occurrenti
feſto primæ claſſis. Habent privilegium non
commune alis feſtis ſecundæ claſſis, quod de
die infra octavam eorum fſit commemoratio in
feſtis eorumdem, ut habetur in Breviario.
2 Antiphonæ Feſti hujus & duorum ſequen-
tium ſunt Gallicæ; ex Radulph. Propoſ. 12. &
Lectiones primi Nocturni de ſancto Stephano
habentur etiam in Ord. Romano. Reliquum
Officium tribuitur Alcuino ab Auctore Ligni
vitæ b. y. & à Schultingio. Offcium S. Joan-

nis à S. Gregorio compoſitum aflerit Schultin-

gius. Duplicia ſunt hæc duo feſta apud Durand.
lib. 2. Orationes Miſſarum habentur in Sacta-
ment. Gregor. Introitus, &c. in Antiphonario
cjuſdem: ubi & fefti ſequentis Miſſa.
3 In Feſto SS. Innocentum non dicitur T2
Deum; quod lætitiam ſonat; quia deſcenderunt
in Limbum, ait Microl. c. 36. ſed non placet,
quia Joannes Baptiſta item deſcendit in Lim-
bum, in cujus tamen Decollatione dicitur 75
Deum: potius ob lacrymas matrum, ait Amal.
lb. ncap. 47. In Dominica verò, & in die Octava
dicitur, quia in Dominica lætitia Reſurrectionis
Domini excellit ſuper omnem lacrymam, & dies
Octava beatitudinem ſigniſcat, ut alibi diximus.
4 Tertium hoc feſtum puto item eſſe ſecun-
dæ elaſſis, eui datur Octava: & de his Octavis
Amalar. lib. 4. c 32. meminit. Imò verò in Octa-
va Innocentum S. Auguſtinus duos habiit ſer-
mones, ut ſcribit Poſſidius. Officium erat Se-

miduplex, Durand. ſupra. Pius V. decrevit fie-
ri Duplex. Officiũ à S. Gregorio, ait Schultingius.
5 Quid agendum, quando feſtum ex tribus
prædictis erit Patronus loci, ſeu titulus Eceleſiæ:
Reſpondeo, in ſecundis Veſperis Nativitatis „
etiam in Eccleſia propria ſancti Stephani, idem
fieri quod in univerſali Eccleſia; quia in Pari pri-
ma claſſe majus eſt Feſtum Chriſti quàm Ste-
phani, & ideo habet integras Veſperas utraſq;.
6 Inter eadem vero Feſta ſerventur Rubricæ
generales, ut Veſperæ primæ & ſecundæ ſint
de digniori feſto, id eſt, primæ claſſis, & Pa-
troni, ſeu Titularis, cum commemor. minus
digni; & item de Octava Nativitatis, cujus et-
iam Antiphonæ ad Veſperas ſemper recitantur,
ut ſervi cedant Domino medieratem Veſpera-
rum, qui venit vergente mundi Veſpere pro ſa-

Jute noſtra. Ad Laudes verò non fit commemo-

ratio de die infra Octavam aliam, excepta Na-

tivitatis octava, de qua fit ſemper cõmemoratio,
ut in Rubricis generalibus & nos ſupra Sect. 3.

7 Si titulus Eccleſiæ (non altaris majoris)
fuerit Innocentum, erit conſequenter primæ
claſſis, & co caſu non negarem poſſe dici Ze
Deum in Ofſicio, & concederem rubeum co-
lorem cum ſuis conſequentiis in Miſſa: quia, ſi
hæe conccduntur ratione Dominicæ, in qua non

eſt dolendum, cur dolemus in Feſto Titularis

Eccleſiæ ſolemni? eo prorſus modo conceditur
in Miſſa Credo S. Janni Baptiſtæ, ſi in Domi-
nica venerit, & quandlo celebratur in propria
Eccleſia: quod idem dicitut in Feſto S. Lauren-
tu, ergo æqualia ſunt fieri Feſtum in Dominica,
& fieri in propria Eccleſia.
8 Hymni Innocentum de novo fuerunt ad-
diti, licet eorum auctor ſit antiquus. Vide tit.
de Ehmnis pag. 77. 66.
9 Quæ diximus de prædictis, quando ſunt
Titulares Eceleſiarum, valent etiam de ſequen-
tibus Feſtis S. Thomæ Cantuarienſis & S. Silve-
ſtri: quibus tamen hodie negatur Octava. In ſe-
cundis Veſperis S. Silveſtri Antiphonæ, Técum
Principium, non habent amplius locum; termi-
natæ jam in primis Veſperis ejuſdem; ergo ſu-
mendæ erunt de Comm. Conſ. Pont. & fit
Commsmoratio Circumciſionis.
10 De

5* Comment. in Rubr. Breviarii Sect. VI. Cap. G. G.

I De Deminica infra Octavam Mativitatis
Rubrica clara eſt. Quod ſitota Octava, ut in
quibuſdam Eccleſiis vidi, impedita ſit Pefſtis
duplicibus, de eadem fiat commemoratio eo
prorſus die, quo univerſalis Eccleſia facit de ea
dem Dominica Ofſicium, vel commemoeratio-
Rem; Ofſicium Domiricæ, ſi ea occurrat in ſe-
ſto S. Silveſtri, non deperit; quia Leckiones pri-
mi & ſecundi Nocturni in præcedenti Sabbato
leguntur. Vide cultum Dominieæ diei, qui non
11 Occurrit in Urbe N. Dedicatio Eccleſiæ
Cathedralis in Feſto 88. Innocentum;, quæ ſitum
eſt à me, qualirer Officium recitandum erit? Re-
ſpondi, ex vi Rubricatum, in- primis Veſperis,
poſt Antiphonas & Pſalmos de Nati vitate, Ca-
pitulum cum reliquis dici debere de Dedicatie-
ne, & eum commemoratione S. Joannis, cu-
jus Feſtum eſt duplex ſecundæ claſſis, & Nati-
vitatis Domini, quæ nunquam omittitur: de S.
Stephano nihil, quia de die infra Octavam ni-
hil fit in Feſto primæ claſſis ; in Laudibus, &
Miſſa de Dedicatione ſit tantum commemora-

tio de Nativitate; In ſecundis Veſperis Antipho-

næ, & Pſalmi de Nativitate, Capitulum, Hym-
nus &c. de Dedicatione; commemoratio de ſe-
quenti FeſtoS. Thomæ, vel Dominica, & de
Nlativitate, non de diebus infra Octavas SS. Ste-
phani & Joannis, ex Rubr. de Commemer ati-
onibus, numero 4rin ſine. Non fit Octava de De-
dicatione, quia prohibita eſt in poſtrema reco-
gnitione Breviarii. Feſtum Innocentum regula-
riter erit celebrandum in die Octava eorum-
dem; & quia de iiſdem non fit octava, poterit
dici 7& Deum, cum conſequentibus, unà cum
univerſali Eccleſia, & interim non fiet ulla de
iiſdem commefioratio. Sed eo anno quo/ Fe-
ſtum hoc occurrit in Feria 5. celebrabitur in Sab-
bato lequenti, quod eo caſu erit dies infra Octa-
vam Nativitatis, intra quam fit de duplici, &
præſertim ſecundæ claſiis, etiam translato; eo
autem anno quo occurrit in Sabbato, celebra-
bitur in feria ſecunda ſequenti; quia de duobus
Feſtis translatis, Innocentum & S. Thomæ, de
digniori prius eſt recitandum Officium; & Fe-
ſtum S. Thomæ celebrabitur prima die non im-

pedita poſt Octavam Epiphaniæ, eaæ vulgatie
Rubricis. S
12 Circumciſionis Peſtum de Chriſto recen
eſt, ut alibi docuimus Tomo primo, Antipho-
næ probant eſſe de B. Virgine Feſtum, O admi-
rabile comzercium; quas commemorat Ama-
lar. lib. z4. cap. 32, Oratio confirmat, Deus, qui
ſalutis aterna, de qua Microl. loco citato, Of-
ficium enim Miſſæ licet habeatur in Antipho-
nario Gregorü, eſt tamen poſterius S. Grego-

rio, ut ibidem Pamelius probat. In ſecundis

Veſperis non fit commemoratio de diebus infra
octavas SS. Joannis, & Innocemum, quia de
his non fit Officium die ſequenti, ut dicitur in
Rub. de commemorat. g. num. 6.
13 In ſecundis etiam Veſperis octavæ B. Jo-
annis concutrentibus cum primis Veſt peris octa⸗
væ Innocentum fit tantum commemoratio de
Innocentibus, ut integræ Veſperæ ſint de digni-
ori, ex Rubricis, de Concurrentia Oficii II. a. 2.
14 Frant hæ tres octavæ Semiduplices in
Breviario .ο. edito: Duplices à PioV. qui ad-
didit omnes Lectiones. Oratio Sancti Stephani
eſt Ambroſiana.

De Epiphania Domini.
CAPUT vIII..
1 Vigi Epiphaniæ habet Officium Semi-

duplex, quod nuper expreſſum eſt in Bre-
viario, licet excluſio Precum ad Primam erat
ſuſſiciens indicium ritus Semiduplicis. Si occur-
rat in hac Vigilia Feſtum duplex, fit de Vigilia
commemoratiotantuin, cum nona Lectione de
Homilia Vigiliæ: quia duplici officio occurrenti
eodem die cedit Semiduplex. De duplici trani-
lato non ſit in ca, quia eſt offcium novem Le-
ctionum, cui etiam Dominica cedit. Si Gccur-
rat in ea Feſtum Semiduplex, transfertur hoc
poſt Octavam Epiphaniæ, eadem de cauſa; &
quia eſt longè ſuperior quam Feria é. poſt Octa-
vam Alſcenſionis, quippe quæ habet Evange-
lium proprium, æquparatur in multis Vigiliæ
Nativitatis Domini, ut in Rub. de Egtliis num.
2. & yJ. Quod ſi fuit conceſſum Hipanis à Gre-
gor. XIII. poſſe in hac Vigilia fieri Officium de
S. The-

ſomCm
lobi, ch
1Aupnons
PyrapndAn
Anphonu,
Hünhupki
ummizru
EuCmeadnu
Urßhorn 4
Drurinurn
uDulno
IMlvimdor
6onitirtureti
humelent
Cckamadoran
n,lih Lelnn
Wneno. funn
le glupgtech
Elloſeloenti,
n Dorumd ds.
InOän⸗
Gmm AMgonun
WCntten. De
Mnmd
Pllaen
Aun n No

li gianie

Metnnet Anr
rureni Noo
Donn ſirea
upahe
Lünmgzeſttun
HüNtuN
ulenblälrn
Genn caotab⸗
unpiinio
Umpenli

koln, guo⸗
NNun
enbuſerh
ini
undr omne
ullanbug

4

*

ulgani⸗

orecens
imtipho⸗
0 asn.
at Ama-
De, 1
4kto, Ol.
Aneipho⸗
.Creg⸗
ſecuncdis
businlte
, quide
dicitur in

r . ſ.
etisocte⸗
oratio Ee
de cigni
Cii l...

plesin

Vgvi l.
Repun

um bemi⸗
elinre⸗
jmam eta
Kioccul-
ge Vigli⸗
ectionede
occuttentt
blici uant⸗
ovem le⸗
8 Gccul⸗
fertur hoe
ciuli
poſt Okr⸗
t Evange-
s Vigiir
liis .
gisa01-
Geiun ge

§. The-

De Epiphania Domint. 9

§. Thoma Cantuarienſi; ob Feſtum trauslatio-

nis S. Jacobi, eſt ſingulare privilegium, non lex.

2 Antiphonæ, Ante luciferum genitus, ha-

. bentur apud Amal. de Ord. Abntiph. c. 2⅞. Riar-
ta Antiphona, Maria & ſiaumina, & c. non viſa

eſt aliquibus ad rem præſentem: ſed meminerint
duorum miraculorunmnin aquis Baptiſini Chriſti,
& in Cana ad nuptias, de quibus in Hymno, &

in Antiphona ad Magnificat.

3 Matutinum incipitur ex abrupto ab Anti-
phona & Pſalmo, quia visà ſtellà, ſtatim vene-
runt Magi muto nuntio, non loquente, Dur. .. é.
g.76. omittitur etiam invitatorium, ad deteſtan-
dam fraudulentam Herodis invitationemn ad
Chriſtum adorandum, Alcuin. in Epiph. tum eti-
am, qtna Plalmus Fenite dicendus elt in tertio
Nocturno. Hymnus etiam non cantatur primo
die, quia perfectorum eſt cantare Hymnos, con-
verſio verò Gentium in ſolis Magis perfecta non
erat. Durand. ibid.
4 Infrà Octavam verò dicitur Invitatorium

nomine Magorum alios invitantium ad adoran-

dum Chriſtum. Durand. ibidem.
5 Pſalmi apud Alcuinum habentur, excepto,
quod Pſal. Deus noſter refugium & virtus, nunc
cantatut in I. Nocturno ſecundùm Ordinem
Pſalterii, qui aliàs cantabatur in tertio. Unde &
hodie tetinet Antiphonam cum Alleluja, qui
eſt riuus tertii Nocturni, ut diximus in Nativita-
te Domini ſup. cap. . num. 3. & uſque ad tem-

pora Jo. Beleth. perſeveravit, ſed præpoſterè ait

Alcuinus; reſtitutus eſt igitur Nocturno primo
ſecundùm ritum Romanum, teſte Durand. loce
citato. Item Pſalmus Vznite, quia ex Gemma lib.
5. capite 20. cantabatur in ſine ſecundi Nocturai,
nunc in principio tertii dicitur, docente Duran-
do, & cum peculiari Amtiphonæ repetitione, ad
indicandum, quod in tempore gratiæ per terti-
um Nocturnum ſignificato, invitata eſt Eccleſia
de Gentibus per Magos & ſtellam: repetita ideò
Antiphona ſæpiùs, Venite, adoremus, ut conflu-
ant undique omnes. Cantatur autem hic Pſal-
mus velà duobus Cantoribus, vel meliùs à qua-
ꝛuor, duobus hinc inde alternatim cantantibus
Verſus ejusdem, & Choro ſemper Antiphonam
repetente.
Jem. II.

6 Infra Octavam pro Pſalmo enwe, alius ſub-
ſtituitur, ne idem Pſalmus bis dicatur in Inwita-
torio, & in tertio Nocturno. Pſalmi deſumuntut
& Feriis 2. 3. 4.5 6. ſed plures & l'eria ſexta fortaſsè&
quia in hac eadem Feria Magi adoravère Chri-
ſtum, ut innuimus Tomo t. purt. 6. tit. 3. n. 15.
7 Hymnus ad Laudes à Pio V. mutatus, erat
enim antiquus, ab Hymno Natalis Domini de-
ſumptus, Enixa puerpera Kegem, &.
8 De Dominica infra Octavam Epiphaniæ.
quando Epiphania occurrit in Dominica, fſit in
Sabbato præcedenti diem Octavam. Sed quæ-
ritur, cur in ipſamet die Octava, quæ occurrit in
Dominica, non ſit de Octava Epiphaniæ cum
commemoratione Dominicæ primæ poſt Epi-
phaniam? Ficret enim ut in Duplieibus per an-
num occurrentibus in Dominica] utrique ſatis.
Conjicio ego hanc eſſe cauſam, ſcilicèt, ne Or-
dine perverſo vitæ Chriſti, quæ ab Eccleſia re-
præſentatur in Ofaicio divino per tetum an-
num, Chriſtus legatur trigeſumnum annum a-
gens, antequam repræſentetur duodennis,
ætatis inquam, annorum duodecim: nam, ſi
in die Octava, quæ habet Evangelium de Ba-
ptiſmo Chriſti, fieret commemoratio de
Dominica prima poſt Epiphaniam „quæ habet
Evangelium de Chriſto duodenne, inter Do-

ctores Dei cauſam agente, tam in Officio quam

in Miſſa legeretur prius Evangelium de die O-
ctava, quam de Dominica; quod eſſet incon-
veniens, & Ordo perverſus. Fiat ergo Offci-
um de Dominica in Sabbato, in qua Chriſtus
eſt duodennis; deinde ſequenti die fiat de die
Octava, in qua eſt tricenarius; & Ordo ſer-
vabitur hiſtoricus vitæ Chriſti: qui ritus ha-
betur in Breviario M. S. anni 1300. Peruſianæ
Sacriſtiæ.
9 Adhuc quæritur, & caſus accidit, ſi Patro-
nus loci incidat in Sabbatum, in quo faciendum
eſt Officium de prædicta Dominica prima. An
Officium Dominicx anticipandum crit Feria
fexta, quod aliqui ſcripſère. Ego reſpondi, non
eſſe anticipandum, quia in Sabbato ſufficit fie-
ri commemorationem de Dominica prima cum
Homilia pro nona Lectione, argumento à ſimi-
li, quod quando Dominica 23. poſt Pentecoſten
non

90 Comment. in Kubr.

non habet propriam ſedem in Dominica, neq;
Feriam in tota præcedenti Hebdomada, in qua
poſſit poni officium Dominicæ 22. eo caſu in
Ofpcio novem Lectienum in Sabbato fit com-
memoratie de Domiiica zz. cum nona Lecti-
one, ut expreſsè habet Rubrica de Dominicis
num. 4. in ſin. ergo & eodem modo ſatis eſt, ſi
fiat hoc loco. In ſecundis autem Veſperis præ-
dicti Patroni concurrentibus cum die Octava
Epiphaniæ fit commemoratio tantum de die O-
ctava, ut in Rubr. de Concurr. Offcii num. 2.
Quæ vero dicimus de Patrono, eadem dicito
de titulari Eccleſiæ, vel ejuſldem Dedicatione,
cx Rubric. Ii. num. 2.
10 Lectiones Epiſtolæ primæ ad Corinthios,
ex Deereto Gelaſi, ponuntur in Dominica ipſa
prima poſt Epiphaniam, non in Oſſicio Domi-
eæ, ſi fiat in Sabbato; quia initi a librorum Scri-
pturæ, quoad ejus fieri poreſt, magè congruunt
diei Dominicæ, quæ eſt initium Hebdo-
madæ, & hoc in uſu fuiſſe, ut à die Nativita-
tis legatur Apoſtolus, tradit Rupert. I. 4. de
divin. Off. c.6.
11 Dies Octava Epiphaniæ de Baptiſimo
Chriſti eſt, Amalar. lib. 4. cap. 34. & antiquum
Officium de Baptiſmo erat, nunc autem Evan-
gelium tantum habetur. Semiduplex erat Ofſi⸗
cium in Breviario edito Venctiis anno 1127.
nunc eſt Duplex.
12 Quando Epiphania Domini oceurrit in
Feria tertia, accidit in Sabbato ad Veſpe-
ras, quod pro commemoratione Epiphaniæ di-
citur Antiphona, Omnes de Saba venient- & in
hoc caſu mutatur verſus, ne eadem Anti phona
cum Verſu ſit idem. Dicitur autem Verſus de
Laudibus Epiphaniæ, Adorate Deum, &c. ſi oc-
currit Feria 2. in primis veſperis diei Octavæ,
pro commemoratione Dominicæ dicitur Anti-
phona, Fili, &c. eum v. Omnes de Saba.

De Dominicis poſt Octavam
Epiphaniaæ.
CAPUT VIII.

1 QOminicæ poſt Epiphaniam uſque ad Se-
D ptuageſimam, velad ſummum ſex, vel

Brev. Nect. VI. Cap. Z. & S.

ad minimum una eſſe poſſunt; & ideò poſitum
eſt Officium ſex Dominicarum. Quo propior
eſt, vel remotior Septuageſima, quæ à Paſcha-
tis mobilitate pendet, eo plures, vel pauciores
ſunt Dominicæ infra hoc tempus: quæ ſuper-
ſunt, transferuntur poſt 23. Dominicam poſt
Pentecoſten, qua de re nos egimus ſuprà Sect. 3.
c. I. p. Iö. 79.
2 De Dominica ſecunda poſt Epiphaniam
ſemper fit Officium ante Septuageſimã, ſaltem
in Sabbato præcedente eandem Septuageſi-
mam; vel in die prima poſt Octavam Epipha-
niæ, Microl. cap. 41. trans lato, ſi opus eſt feſto
Semiduplici; & hoc duplici de cauſa; Primo, ut
ordine hiſtorico ſervato de vita Chriſti, legatut,
poſt ejuſdem Baptiſinum, primum miraculum
in Cana Galilææ factum, antequam quidquam
aliud in ſequentibus Dominicis de eo narretur.
Secundè, ut Officium & Reſi ponſoria Domini-
carum poſt Epiphaniam ſemel dicantur ſuo pro-
prio tempore, nec omittantur omnino. De qui-

bus Reſponſoriis è& Pſalmis meminit Amal. de

Ord. Antiph. cap. 22.
3 Dices, in prædicto caſu quodnam Semi-
duplex erit transferendum, ut eo die fiat de Do-
minica ſecunda poſt Epiphaniam? Reſpondeo,
in Eccleſia univerſali Feſtum S. Hilarii transfe-
rendum erit in diem 23. Januarii, quidquid ahi
notarint in Calendariis, S. Hilario parcentes;
quia in Rubrica propria dicitur, Prima poſt O-
tavam. Videbatur tamen parcendum S. Hila-
rio, qui in primis Veſperis participare ſolet de
proprio die in quo obiit, ma gis quàm S. Paulus
Eremita, qui obiit infra Octavam E piphaniæ;
ſed verba Rubricæ ſunt attendenda ſimpliciter,
quæ generatim poſita ſunt juſtioribus de cauſis,
& præſertim ad faciliorem executionem.
4 Quid ſi feſta omnia per Hebdomadam ſint
duplicia? eo caſu erit ſatis commemorationem
fieri Dominicæ 2. in Sabbato; & omittuntur
Reſponſorja de tempore.
Si Octava celebretur in ea Hebdomada, tunc
fiat prima die de Feria, quia dies infra Octavam
cedit Semiduplici; ergo & à fortiori etiam huic
officio Dominicæ 2. ſed omittendæ tamen erunt
Preces cum Suffragiis ratione Octavæ.

6⁶6 Epi-

litor 1
im Nochumne
Cenmn n
Cttuntor, t
ulliung

atinolezno⸗
ule aden
xldre,
0kium De
Ahiigunim
mplbentero
mlr, 110
rrercent,
Abr ob fe
mum D Virs
en ndobbeo,
l eDemunci
untumnn,
chit ſo
1in golndobb⸗
Mmevle
Fultrexthuein
Güphrware
Mlainckneoe
lalunn
0Donticklen
Potlrnmo,

4

KidnOhein

unp
. cantato⸗
Kenm Comn
tille,
nnhgd⸗
in aum
uüinen, 5
Ahi⸗ ſ.
W eraenta
all
e en
Min Nn

Aen

.

edpoſttumn
o propior
Ei Daſchz.
lpauciores
gux ſuper.
Mcamn poſt
upri Ketz. 3

piphanian
mä, ſaltemn
deptungeſi⸗
am Epipha.
pwweſt feſo
3; rimo, u
ilti,lepamu
miriculum
gondqwum
eo nartetut,
ria Dommini⸗
uur ſioo.
ino. Dequi.

ditAmal

lnam demi-
efardebo⸗
eſpordeo,
mii transe
nidqnidali
Parcentes
a .
umS. Ha-
are ſoletce
n anlus
epiphanie;
ſunphiet⸗
gdecula,
hemn.
nadamſn
orationenm
ömittuntur

nadaptunc
Octawam
liam huie
gen erum

lyi.

De Dominicir poß Octav. Epipbhani. „e

66 Epiſtolæ S. Pauli, quæ non poſſunt legi in
primo Nocturno, ſeu in feriali Officie infra
hoc tempus uſque ad Septuageſimam, eo anno
omittuntur, quia unus liber omnium Epiſtola-
rum S. Pauli tanquam unius auctoris reputatur,
& antiquiores non legebant de Epiſtolis Pauli,
niſiuſque ad eam, quam ille ſcripſit ad Ephe-
ſios incluſivè.
7 Officium Dominicæ 3. vel 4. vel5. vel 6. ſi
poſt Epiphaniam minus habeat locum, neque
item poſt Pentecoſten, de ea, quæ locum ullibi
non hahet, ſHiat Officium in Sabbato, vel in alia
Feria præcedenti, non ad libitum, ſed impedi-
to Sabbato ob Feſtum novem Lectionum, &
non trium B. Virginis: vel fiar commemoratio
ſaltem in Sabbato, ne prorſus omittatur, ut in
Rubr. de Deominicis ny. quæ remittit nos ad for-
mam datam in n. 4. ibid. Quod ſi in feria præ-
dicta fiat de feſto Semiduplici translato, ſatis

erit, quod in Sabbato fiat commemoratio Do-

minieæ, ut ſupra, ne translatum Semiduplex ſine
neceſſitate adhuc ultra transferatur, ut decretum
eſt in poſtrema recognitione Urbana Breviarii:
nulla enim eſt neceſſitas, quando ſaltem in Do-
minica 2. dicta ſunt Reſponſoria de tempore.
8 Dominicæ ſextæ Officium eum ſuo Evan-
gelio eſt de novo jure Pii V. in qua antiquiores
repetebant Officium Dominicæ quintæ poſt E-
piphaniam.

De Septuageſima, & Domi-
nicis ſequentibus.
CAPUT IX.

1 Eponitur in Septuageſima Alleluia, bis
eo cantato, & repetito in ſine primarxum
Veſperarum dominicæ ex Decrcto AlexandriII.

ut ait Microl. c. 27. & Baron. ann. 073. qui ritus

in Martyrologio ad Primam pronuntiatur; &
deponitur cum reduplicatione, ad majoremſi-
gniſicationem, & emphaſim.
2 Alleluia ſignifticat Chriſtum, ſine quo
nunc repræſentatur genus humanum ob pecca-
tum Adæ, de quo fit mentio principalis in Se-
ptuageſima, Rupert. lib. z. cap. j.

3 Pro Alleluia dicimus humiliori Latina

Lingua, Laus tibt Domine, &. ex Alcuin. quia
tempori congruit humilitas ob memoriam Pec-
cati originalis. A Muſicis pro Adlelnia dicitut
la aæter anm, oan. Beleth. de Divin. Of-. cay.
79. ſed à recitantibus Oſſicium omittirur Ale-
luia in Antiphonis, ubi cſt, & ejus loco nihil
dicitur.
4 Invitatorium Præoccupemus anticipatur
in Septuageſima à Pio V. cum ſit ejuſdem ratie-
nis cum ſequentibus Dominicis.
5Lectiones de Geneſi, ex Decreto Gelaſii,
& Ordin. Romano. Reſponſoria de eadem
Geneſi recitari juſſit Alcxander II. ex Microl.
loco citato, amotis aliis quæ dicebantur cum
Alleluia, cum non deceat inquit Leo IX. a⸗
Cenſecr. Diſtinkt. 2. Hi duo]cantare Alleluiæ.
quando recolimus primi hominis caſum in Le-
ctionibus.
⁶ In Sexageſima dicuntur Reſponſoria de

Hiſtoria Noë, ex Decreto Gregorii VII. teſte Ra-

dulph. Propoſ.16. cum anteà, ex Decreto Alexau-
dri Il. repeterentur Reſponſoria Septuageſ. Col-
lecta Sexageſimæ non impedit commemoratio-
nem communem de ſancto Paulo in Officio. Vi-
de in Tomo I. de Sexag. p. 5I. u. j.
7 In Quinquageſima Reſponſ. de Abra-
ham dici juſſit Gregorius VII. ex Radulph. lo-
co citato.
3 Datæ ſunt Antiphonæ propriæ ad Magni-

Fficat ferè omnibus Feriis Septuageſimæ, Se-

rageſimæ, & Quinquageſimæ, de quibus an-
tiqui nihil dicunt. Si Antiphonas ſpectes, eæ
propriæ ſumt: quia hæ Feriæ non ſunt ita com-
munes, ut aliæ per annum; neq; ita propriæ, ut
Feriæ Adventus, & Quadragelimæ: quarum
Antiphonæ nunquam omittuneur. Si Ferias at-
tendas, in feria 6. nulla eſt Antiphona; quia ſal-
tem de S. Maria in Sabbato ſt in Veſperis à Ca-
pitulo. In feria quinta Sexageſimæ, & item ſexta
in anno biſſextilj, dicuntur Antiphonæ, quæ in
præcedentibus Feriis fuerunt omiſſæ, ſi occur-
rat fieri de Santto in iſdem; vel certè de Pſal-
terio ſumuntur, non autein de Feriis Septua-
geſimæ; quarum Antiphonæ, ſi omittantur
oh Feſta Sanctorum, non reſumuntur in ſe-
quenti Hebdomada: quod perperam ſeripſere
M ꝛz aliqui

g92 Comment. in Rubr. Breviarii Sect. VI. Cap. Io. & II.

aliqui in Calendariis Eccleſiarum particularium:
neque Rubrica de his Antiphonis poſita ante
Feriam 5. Sexageſimæ ſe extendit ultra ſuam
Hebdomadam. Si vero numerum obſerves An-
tiphonarum, myſterii aliquid fortaſte ineſt: tum
quia novem eæ ſunt omnes, tum quia inter eas
certus quidam eſt gradus nonniſi congruus (ex
Majorum ſalrẽ auctoritate, qui eas decreverunt)
ut nimirum quatuor Antiphonæ in Veſperis fint
aſſignatæ Feriis Septuageſimæ, tres Feriis Sexa-
geſimæ, duæ Feriis Quinquageſimæ.

De Feria quarta Cinerum.
5 C APUTY X
1. E St privilegiata hæc Feria, in qua oceurrens
quodcumque Duplex transfertur ex De-
creto Clementis VI. anno 1372. ut ego legi in
Martyrologio M. S. antiquo in Bibliotheca For-
tunati Scacchi ſacri Palatii Sacriſtæ, de ſacris
literis optimè meriti: & habetur in Breviario
ædito Venetiis 17519. quia eo die convenit ut
populus Chriſtianus pœnitentiæ publica det
inclicia.
2 Omnia ergo fiunt ut in Quadrageſima, ait
Microl. cap. 49. ad omnes horas. inquit cap. 10.
genuflectimus, hoc eſt, dicuntur Preces. Nam
quia nos augere debemus penſum ſervitutis no-
ſtræ præſertim in Precibus, ex S. Gregorio rela-
to à Radulph. Propeſ.16. hinc factum eſt, ex eo-
dem Radulph. quod dicantur his diebus feria-
les Preces cum Officio Pſalmorum Gradualium,
& pœnitentialium.
