declaravit. Alexander VII. ann. /65. Duplex
ſecundæ claſſ. cum Octava, præſcriptis lectio-
nibus, decrevit.] Nonnulli putant, in tertia
Antiphona ad Laudes pro eorta, dici debere
concepta: ſed uſu communi non mutatur hoe
verbum, & eſt commune Conceptioni & Na-
tivitati, ut ritè intelligenti patet.
10 Melchiadis, ex Decreto Gregorii VII. ci-
tato à Microl. c. 3. in Appendice Gregoriana.
Simplex in Brev. M. S. & in edito /717. Ubi fit
de eo feſtum novem Lectienum, dicitur Octa-
vum Reſp. Domiue præveniſti, quia in Marty-
rologio multa quidem eſt paſſus; non tamen et-
fudiſſe ſanguinem dicitur; quod enuntiatur in
Reſponſorio Hic eſt vereè Martyr, &c. idcirco
omittendo. MB
1I Damaſi. In d. Appendice Greg. & in Cod-
Pameliano Sacram. Greg. cum Orationibus, a-
liis à noſtris. Semiduplex à Pio V. cum Officio
proprio, excepta Oratione, quæ habetur in
Brev. M. S. & edito /15o. ſub ritu Simplici. Si
transfertur, muta Verſum tertium in Hymno,
Me Confeſſor.
13 Luciæ. In Antiphonario, & Sacramen-
tario S. Gregorii, ſed poſt Gregorium ex Pa-
melio ibidem Scmid. apud Durand. & in Brev.
2.1. Duplex à Pio V. addita Homilia ab eodem.
Oratio Secreta & Poſtcommunio diſcordant à
2 citato

oðs Comment. in Rubr. Breviarii Sect. VII. Cap. 2. & 2.

citato Sacramentatio Romæ edito, non autem
à Codiee Pameliano.
15 Euſebii Vercell. Ordinatio: nam obiit Cal.
Augufti; & quia tunc fit commemoratio 88S.
Machabæorum, Clemens VIII. aſſignavit illi
hanc diem, Jo. Stephano Ferrerio Epiſcopo
Vercellenſi procurante. S. Ambroſius habuit
duos Sermones in ejus laudem.
10. 21 De Vigilia, & feſto s. Thomæ Apoſtoli
eadem, quæ diximus de ſancto Andrea Apoſtolo,
Officium à Gelaſio, ex Sculting. Oratio prima,
& Secreta Miſſæ in Sacram. Gregor. Si Vigilia
incidat in Feriam Quatuor Temporum, in Miſ-
ſa de Quatuor Temporibus fit commemoratio
Vigiliæ, in Officio nihil fit de Vigilia. At cur non
dicuntur duæ Miſſæ, de Temporibus, & de Vi-
gilia.? quia ambæ dicendæ forent poſt Nonam,
nulla Hora mediante inter eas : quod non con-
venire docuimus Zonz. 1. par. 1. tit. 2. umere 2.
pag. 13. Si feſtum s. Thomæ ſit titulus Eccleſiæ, &
occurrat in Dominica quarta Adventus, in Sab-
bato dici debent Antiphonæ ad Laudes Domi-
nicæ quartæ, cum Antiphona Expectet. & in
Feria ſecunda Antiphonæ ejuſdem Feriæ, quia
Octava non fit amplius, & Rubrica præcipit in
ſabbato eas dici, quæ occurrunt ipſa die s. Tho-
mæ, ſi non transfertur.
25 Anafſtaſiæ. In Sacramentario & Append.
Greg. & non fit de ea, niſi in ſecunda Mifla
Nativitatis.
De SS. Stephano, Joanne, & Innocentibus,
vide ſupra cιαο. capite 6. pag. ö7.
29 Thomæ Cantuarienſis, Calendarium Ci-
ſtercienſe editum Divione anne /16,72. tradit, o-
biiſle die 2. Decemb. iiſque diebus impeditis
fieri feſtum hac die Ciacconius in AlexandroII.
ſeribit, in feſto Innocentum ad Aram fuiſſe per-
cuſſum, ſed Breviarium Romanum die 29. occu-
buiſle tradit: cui magis eſt credendum. Feſtum
circa annum /200. fuiſſe inſtitutum, ſeribit Con-
tinuator Rigeberti. Semidupl. in Breviatio M.
S. Auctor Officii creditur Alexander III. à
Schult. Pius V. addidit Homiliiam.
517. Silveſtri. In Sacramen. S. Gregorii ſemid.
in Brev. vvo. Duplex à Pio V. Ofhcium à S.
Gregorio, ex Cornel. Schultingio. Habetur Of-

ficium Miſſæ in cit. Sacrament. & in citato An-

tiphonario, in Comite S. Hieron. erat Evangel.

Pigilate.
De Feſtis Sanctorum menſe
Januario.
CAPUT III.

RNEOctavis SS. Stephani, Joannis & Inno-
Icentum, diximus ſuprà ι6. cap. h.p .
5 Telesphori in Append. Gregor. reſtituit-
que Feſtum Clem. VIII. vel potius inſtituit com-
memorationem.
11 Hygini. In dicta Appendice Greg. ſim-
plex in Brev. &⁵ο. 4
14 Hhlarii. In Appendice Gregor. ſemidupl.
à Pio Quinto, qui & Offcium addidit, erat enim
ſimplex o. Si feſtum hoc transferatur, Verſus
erit Quſt um deduxit, &c. quia ceflat ratio mu-
tationis in concurſu aliorum duorum Confeſſo-
rum. Ubi verdò eſt primæ elaſſis dividatur octa-
va Lectio in duas. In Hymno Mte Confeſor,
mutatur tertius Verſus, ut in Brev. quæ mutatio
fit etiam in ſequenti feſto, quia ambo obiere
extra hos dies, Hilarius die vigeſima tertia, Pau-
lus die decima Januarii. 1
Felicis in Pincis. In Comite S. Hieronym. &
in Sacrament. Gregor. ſimplex in Breviat. M. S.
Officium à Paulino Nolano, ex Schult. Ubi fit

de eo Feſtum novem Lectionum, dicitur octa-

vum Reſponſ. Domine prævenifti, quia non
fuſo ſanguine mortuus elt. e⸗
15 Pauli primi Eremitæ, In Append. Greg.
ſimplex. in Brev. yo. ſemidupl. à Pio V. cumm
Ofhco.
Mauri Abbatis in Miſſal. Vatic. vol. 47457.
apud Teuton. ex Radulph. Propoſ. 17. ſimplex
in Brev. 7yro. Lectio ejuſdem à Clem. VII;.
16 Marcelli. In Comite S. Hieron. in Sacram.
S. Gregorin ſemidup. à Gregorio VII. Ex Microl.
43. Ofhicium à Gregorio I. ibid. Microl.
Antonii Abbatis, ante annos /200. ex actis
S. Euthymii, ut Baron. ait in Martyrologio in
appendice Gregor. reperitur: ſimplex in M. S.
Brev. ſemiduplex. /ro. Duplex à Pio V. qui ade
didit Homiliam. * =ð
18 Cathe-

Cnhecke

ur kemmones

terippen
ciwle⸗
Eelnochen⸗

m AFell r

gamiin,
hlahhle
Canche
fpaleltne
üuntm
biſAn
n A&/
Uktinides
hulcgtes
unshheonni,
Dher. 1bio
terpomm.
irühu
t lbiozle
1n KKacnanent
Kin eſ ,
KAnbeolo,er.
thnlan lech
ns ntroli,
Pnuenſonttuc
ungminſen
EeCII
lentiianrin
ſaridenn
inmäigii pun
ni Vaicaner
d Nrali e,
Mllrbeoli;
ünud K
Aahb Netba
ummia
npuen Ajn
weni E
Alt gern
n
Alkim
v ige ti
AulnM 5
Thmlutiu

,

citato An.
at Eyangel.

menſe

nis &Inno-
ca. h,.
P. reſtituit-
Miruit com⸗

Cteg. imn.
. ſamidupl.

li, etatenum
Atur, Vetſos

at ratiomu .

m Conkelo-
iclarnr octe-
Cufaſe,
quer mitanio
mbo obiere
dtetti, Dan-

etormaͤ
reviat M.
hult. Ubift
giciturocke⸗
,qui Non

veni Ge
Pio V. cum
10l. 4/40
. VlI.
in Selam.

De Feſtis Sanctorum menſe Januario.

18 Cathedræ Petri Rom. s. Anguſtinus duos
habuit ſermones. Beda meminit. Baronius de-
ducit ex append. Greg. Reſtituit Paulus IV. rs.
à quo ritus duplex. Officium autem deſumptum
eſt ab Antiochena Cathedra: quod eſt Gregoria-
num, ex Schul. addidit Clemens VIII. quod ſit
duplex majus, & Homiliam s. Hilarii.
Priſcæ. In ſacr. Greg.
19 Canuti Reg. & Martyris. S. Rit. Congre-
gatio ex decreto Clementis X. an. 6zo.· die 13.Sept.
pptobatis Oratione, & ſecundi Nocturni le-

ctionibus ſemiduplex ad libitum poſuit.

Marij: Marthæ, &c. append. Greg. ſimplex
in Brev. M. S. & 170.
20 Fabiani & Sebaſtiani s. Aug. Serm. 1oo0. de
Diverſ. agit de S. Sebaſtiano. Uterque in Co-
mite s. Hieronymi, & Sacrament. Greg. ſemid.
yvo. Duplex. à Pio V. addita Homilia. Officium
eſt Gregorianum.
21 Agnetis. Ejus feſtum celebrans Ambroſius
incepit libros de Virg. Habetur in Comite Hie-
ron. & Sacrament. Greg. ſemidupl. apud Du-

rand. & in Brev. o. Duplex à Pio V. Officium,

à & Ambroſio, ex Schult. Pius Quintus addi-
dit Homiliam. Lectiones ſecundi Nocturni, quæ
ſunt s. Ambroſii, juſſit legi Clemens VIII. ob
ejus autem fortitudinem egregiam, tam in Ma-
tutino quàm in ſecundis Veſpetis, dicuntur Pfſal-
mi de Commumi virorum ſanctorum; iidem-
que dicendi ſunt in primis Veſperis in propria
Eccleſia, ſicuti dicuntur in feſto ſanctæ Agathæ.
Mendum aliqui putant eſſe in textu Lection. 4.
editionis Vaticanæ, ſub Clemente VIII in iis
verbis, Matalis eſt & Agnes, quæ habentur in
rextu s. Ambroſii; at in calu genitivo Agnes e-
rat in uſu apud SS. Patres, & apud s. Hierony-
mum, cujus verbain Martyrologio Romano
ſunt: Agnes vita laudata eſt, utroq; igitur mo-
do poteſt legi, Agnes & Agnetit.
22 Vincentii & Anaſtaſii. De primo Augu-
ſtinus habuit Sermones duos, ackteſt etiam in
Sacrament. & Antiphon. Greg. ſed Pamelius
negat Officium Miſlæ à s. Gregorio compoſi-
tum. Utriuſque ritus ſimplex in Brev. . ſe-
mid. in Brev. M. S. Officium à s. Gregorio. ad-
dit Homiliam Pius V.

109

x*212 [Feſtum Deſponſationis B. Mariæ V.
cum S. Joſeph. Innnocentius XI. ad preces Leo-
poldi Imperat. hoc feſtum z3. Januarij in om-
nibus Provinciis hæreditariis & patrimeniali-
bus ejuſd. Imperatoris celebrati conceſſit, & S.
Rit. Congregatio Officium proprium die 6.
prilis I6o. approbatum Duplici ritu legi per-
miſit, translato s. Raymundi feſto in diem pro-
xime vacantem.]
*Raymundi de Penjafort Confeſſ. Feſtum
ejus Paulus III. die 3. Zunii I4a2. celebrati: Cle-

mens VIII. o. Aprilis 29. in Album Sancto-

rum referri, & Clemens X. ann. 1671. 23. Mar-
tui ſub ritu ſemiduplici recitari Officium ejus
conceſſit de Communi Confeſſ. s. RKit. Con-
gregatio denique an. 1664. die y. Februar. Ora-
tionem & lectiones proprias ſecundi Nocturni
addidit proximo die vacante recitandas.
Emerentianæ. In appendice. Greg. ſimplex
in Brev. M. S. & 1y0
24 Timothei. In Miſſali Vatic. volum. 350.
apud Teutonicos, Radulph. Propoſ.17. ſimplex
in Brev. & 175. ſemid. à Clemen. VIII. Homi-
lia addita. V
2½ Converſionis S. Pauli Auguſtinus Ser-
monem habuit. In Sacramentatio Gregor. &
ex generali confuetudine ſit, ex Radulph. Pro-
poſ. 17. ſemiduples apud Dur. ib. 7. ap. . Du-
plex apud Radulph. oco cit. Invitatotium eſt
Hermanni Contracti, ex Schulting. qui & in-
de argumentatur, eundem eſſe auctorem to-
tius Officii; ſed exceptis Lectionibus, idem eſt
Ofſſicium ac Commemorationis, 30. Junii, quod
à S. Gregorio fuiſſe compoſitum, docet Microl.
cap. 42. quod neque negat Schultingius. Homi-
liam Bedæ addidit Clemens VIII: & declaravit,
eſſe Duplex majus.
26 Polycarpi. Smyrnenſis Eccleſia ſtatim ac
obiit feſturn indiæzit, ut ex ejuſdem Epiſtola pa-
tet. In Append. Greg. habetur 7. Februar. ſmm-
plex in Brev. Myo. ſemid. à Clem. VIII.
27 Joannis Chryſoſtomi. Translatio eſt, ait
Menologium & Martyrologium Rom. nam
obiit 4. Septembris, quo die fit feſtum Crucis.
In menſe Septembri fun hec feſtum celebrari
coœptum die 26. anno 41227. ex Ciscconio in Cæ-

% lepino

110

leſtino I. ſeu ex Baronio ad eundem annum nu.
2zo0. habetur ante feſtum Crucis in Brev. Vatic.
volum. 4751. in Jannuatio vero in Millali Va-
tic. volumine 3boz̈. ſimplex, in Breviar. 1710.
Duplex à Pio Quinto, unà cum Oſſcio. In Hym-
no Iſte Confeſſer mutatur tertius Verſus, ut in
Breviario.
28 Agnetis ſecundo. In Sacramentario Gre-
goriano: eratque titulus in appendice Gregoria-

na, De nativitate Agnetis; quia nata eſt hodie,

ex Gemma libr. 2. capite 22. explicat Durandus
libr. 7. capite 3. non eſſe Octavam Feſti: ſed
nativitatem hoc loco intellige, quod nata eſt
clo, non autem natalem illius diem in carne.
ut notat Pamelius in Sacramentario Gregor. tum

quia nata eſt ut alii? tum quia, ex Auguſtino

Sermone 20. de Santtis, nullius hominis nativi-
tatem legimus celebrari poſt Natalis Domini
diem, niſi ſolius beati Joannis Baptiſtæ. Et licet
poſt Auguſtinum celebrari cœpta ſit Nativitas
Beatæ Virginis, & potuerit S. Gregorius Augu-
ſtino poſterior indicere feſtum cum titulo De
Nativitate B. Sgnetis, cum tamen illa Beatæ
Virginis ubique recepta fuerit feſtivitas, uti de
ſancta Nativitate; de ſancta verò Agnete non
habeamus, quod fuerit in utero matris ſanctifi-
cataʒ hinc fit probabilius, Feſtum fieri ob appa-
ritionem ejuſdem parentibus, & Conſtantiæ,
nti narratur in Lectione breviarii, quæ facta eſt
octava die, ait Baron. in Martyrolog. Quare,
abrogato dicto titulo, in Calendario dicitur
aptius, Agnetis ſecundo. Sex Lectiones, & Of-
ficium, ut in dic, habuit in Breviario M. S. &
jo. nunc Simplex à Pio Quinto Ofſicium, &
Gregorianum eſt, ſumpta conjectura ex Sacra-
mentario ejuſdem à Cornelio Schultingio. Ubi
celcbratur Octava S. Agnetis, dicuntur omnia
ut in die, excepta Oratione, Antiphonæ ad Ma-
gnificat in primis VYcſperis, lectionibus /. Noct.
de Scriptura occurrente, & Lectione 4. quæ eſt
de ſancta Agnete ſecundo; quinta & ſexta de
communi Virginum: vel, ut in Octavario Ro-
mano. Reliqua ut in feſto ſeu Octavario.
x*19 (Franciſci Saleſu Epiſc. Confeſſoris. Quẽ
inter Sanctos evexit Alexander VII. & proprio
Officio duplici per S. Rituum Congregationem

Comment. in Rubr. Brev. dect. VII. Cap. 3. Q 4.

die IS. Septembris Iöböρ. approbato die 29. Ja-
nuacii celebrandum præcepit, mutato tertie
hymni verſu.) 2
V30 (Martinæ Virginis Mart. ab Urbano VIII.
Romæ inventa, Officio ſeniduplici & hymno
propriis honoratur..)
ʒ1I Petri Nolaſci Confeſſoris. Orationem &
lectiones ſecundi Nocturni S. Rituũ Congre-
gatione 166 4. approbatas, Alexander VII. 29.
die Jannuarii in ejus feſto legi præceperat: ſed
die 21.: Octobris 1666. obeoncurrentiam Franciſci
Saleſii in diem q& Januarii ſub ritu duplici trans⸗-
ferri juſſit, cum tertii versus mutatione.)

De Feſtis Sanctorum menſe
Februario.
CAPIT IV.

1 I Gnatii. Extat Sermo S. Doannis Chryſoſto-

mi. Manuel meminit tit. de Eerus. Appen-
dix Sacramentar. Gregoriani habet feſtum in
Decembri; Sed in Breviario Vaticano volam.

451. in Februarii primo. Lectiones novem ha-

bebat in Breviario im preſſo ⸗721. & ο. Homi-
liam addidit Pius V. & Lectiones ſacundi No-
cCturnii.
2 De Purificationis beatæ Virginis feſto, vi-
de quæ diximus in primo Tomo, duplex apud
Durand. loco citato. Officium habetur in ordine
Romano. Pius V. addidit primas Lectiones de
Scriptura. Nota quatuor eſſe ſolemniores B. Vir-
ginis feſtivitates, Purificationem in Hyeme,
Annuntiationem in Vere, Aſſumptionem in
Ætiate, Nativitatemn in Autumno Addidit A-
lexander VII. Conceptionem in Decembri.] Si
oecurrat hoc feſtum in Dominicis privilegiatis,
transfertur in Feriam ſecundam ex Decreto Cle-
mentis VI. .
Blaſii. In Appendice Gregoriana, Simplex,
in Breviar. /,jo. erat ſemidup. in breviar. 1727.
nunc Simplex à Pio V. Gemma l. 3. c. 25. memi-
nit cum luminum uſu. An fortè ad ſignandum
guttur, quod in Provincia Mediolanenſi adhuc
eſt in uſu cum candel. accenſis pridie benedictis.
4 Andrex Corſini Epiſcopi Conteſſ. pri-
mùm Alexander VII. 1g. Septembris 1666. Ora-
tionem

en Kolhein
liad lbiun
nrgolen
Hylr Aylp kona
mſe e oo
Irnd N
lunbiusy. cun
Aumettadicunt
Cumuni Snoto⸗
(Dorother.
le in eriar
Trineeniario!
Nomaldi. C
Mmmiun
CCdeſlin nandla
1Meno, er dar
tücenniin

ti, onm )

elilli guhi

leenmn Gobon
INNonndi um
eynn Ande⸗
Munneniig Verſ
eni ium
wpoctebranc
Pemulehi⸗
Mapihorun.
lii Perlen
leni un et
nlüimk d
. ngrit cie
lorir
Akn Rey
tin. n

—

de 19. .

ato Lettis

banoyl
& hymmno

tationem &
hi Corgr.
ler VII.9
cperat: ſed
un krancitci
upliei trans⸗
one.

minſ.

lryloto⸗
rir Appen⸗
et fellum in

cano ;he.

esnovemba-
AVo. Homi-
cundi No-

nisfeſto, Ni⸗
pler apud
ur inotdine
cCiones de
zores B,V⸗
in Hyeme,
nptionenn in
Aodict/.
ccembti .
pritlegani⸗
Decteto e⸗

1, Simplen
cviat. 112
.r. memi⸗
ſgoandum
nepſi adhuc
henecheli
onkell pi⸗
ℳ. Ore-.
tionem

De Feſtis Sanctorum menſe ebruario.

tionem & officium ejus permiſit ſub ritu ſemi-
duplici ad libitum, decretum poſtmodum de
ræcepto.]
7 Agathæ. In Antiphonatio & Sacramen-
tario Gregorian. ſed poſt Gregorium ait Pame-
lius in Antiphonario ejaſdem ; & ex Radulph.

Propeſit. 7. de conſuet. generali, Semidup. a-

pud Durand. & Radulph. locis cit. mutavit Ho-
miliam Pius V. cum Evangelio: & ob ejus præ-
clara merita dicuntur Pſalmi in toto Officio de
Communi Sanctorum virorum.
6 Dorotheæ. In Appendice Gregoriana.
Simplex in Breviar. M. S. & 17706. Hymnus ejus

extat in Breviario Toletano.

7 Romualdi. Clemens VIII. 9. Juli1195. Se-
mid. ritu unà cum Officio, Breviario appoſuit,
qua die fuit translatum ejus corpus Fabrianum
in Piceno, ex Baron. in Martyrologio: nam
obiit die/9.Junii impedita feſto SS. Gervaſii &
Protaſii, quorum Miſſa non erat expungenda
de Miſſali, quæ habet introitum proprium ſu
ti dicemus ſuo loco] ut ejus vice poneretur Miſ-
ſa S. Romualdi cum ſola commemoratione SS.
Martyrum: & ideo in Hymno Ee Confeſor,
mutatur tertius Verſus. Clemens X. ann. 669.
elevavit ad ritum Duplicem 7. Februarii de
præcepto celebrandum.]
*8[Joannis de Matha Confeſſ. Ord. Redem-
lroni captivorum. Officium ex Ordinis ſui
reviario deſumptum S. Rituum Congregatio
6. Maij 1673. per Italiam. cadem S. Congreg.
7. Decemb. 1650o. per Fliſpaniam, Galliam, Por-
tugalliam, ubique demum de præcepto duplex
ſervari mandavit die /5. Octobris 1661.
Appolloniæ. In Miſſali Vatic. volu. 37es.
Simplex, & in Brev. /770.
14 Valentini. In Comite S. Hieronym. &
Sacram. Gregor. Simplex. 70. & nullam Le-
Rtionem habet in Brev. M. S. neque apud nos.
15 Fauſtini & Jovitæ. Appendix. Gregor.
ſimplex in Brev. vo..“
18 Simeonis. In Brev. Vatic. vol. 4777.

222 Cathedræ B. Petri Antioch. In Comite

Hieron. Antiphonario Gregor. & in ejuſdem
Sacramentario, ubi additur in Roma, in edi-
tione ſcilicet Romana, non autem in Pamelia-

117

na. Dictum fuit feſtum S. Petri epularum, quia
vinum & epulæ offerebantur pro mortuis, Jo-
an. Beleth. cap. 92. Semidup. apud Durand. Lo-
co cit. Duplex ex conſuetudine generali apud
Radulph. Propoſ. cit. Officium vel à S. Grego-
rio, vel à Gelaſio, ex Ordine Romano conjici-
tur. Orationis Author S. Leo II. ex Dur. Lib. 7.
cap./j. Homiliam S. Leonis addidit, & haberi
Duplex majus juſſit Clemens VIII. Notat Belcth.
loco cit. ſub nomine Antiochenæ comprehen-
ſam fuiſſe etiam Romanam Cathedram ſuo
tempore; munc diſtinguuntur. Si concurrat
hoc feſtum eum Dominica Sexag ſimæ, ut in
Tabulis noſtris 29. 30. nihil refert, dici bis Ora-
tionem de ſancto Paulo ſub diverſa ratione for-
mali, de qua vide in Tomo I. part. 4. tit. r. n. /J.
Ag. IölI.
23 Vigilia S. Mathiæ. Eadem, qvæ de Vigtlia
S. Andreæ. Officium à Pio V. Si die ſequens
fuerit Feria quarta Cinerum, & ideò transfera-
tur feſtum S. Mathiæ in Feriam V. eo calu in fe-
cundis Veſperis Vigiliæ dicuntur Preces feria-
les cum Oratione Dominicæ, non Vigiliæ, ut
in Rubrieis generalibus tit. de Precibus nam.
I. Vide ſupra Sect. z. cap. 17. num. o. & quia ca-
ſus eſt ſingularis hujus loci proprius, ideò &
hoc locò adnotavimus. In anno biſſextili, in k-
ctione rnb transfertur pronuncintio
hujus Vigiliæ, & Feſti ſequentis, ut dicitur in
eodem Martyrologio. Hr
24 Mathiæ. Uti diximus deS. Andrea, quo-
ad originem feſti, habetur in Sacramentatio
Gregorii. Duplex à Benifacio VIII. Pius V. ad-
didit Evangelium cum Homilia, & Lectione;
ſecundi Nocturni mutavit. Quod autem in biſ-
ſextili anno fiat Ofſſcium die ſequenti zy. Ale-
vander II. præcepit de Eerb. ſignific. c. 14. Con-
cionem de S. Mathia habuit Berno. Secreta
Miſſæ alia eit in Sacrament. Greg.
Circumfertur Ofſcium ſancti Conradi 79.
Februarii, & quod pejus eſt, Venetiis intra Bre-
viarium impreſſum eſt ſine Decreto S. Rituum
Congregat. quæ illud conceſſit Placentinis &
Nettinis in Sicilia tantum, ſub ritu Semid. /y.
Maij i6ia. deinde ab Urbano VIII. etiam Or-
dini Minorum S. Franciſci die 3. Septemb.1627.
quo

IIZ

quocirca non eſt cuique atum illud recitare;
neque fuit ad libitum conceſſum.

De Feſtis Senctorum menſe
MWartio.
CATPUT V.

1Eſta Sanctorum in Quadrageſima ab anti-
Lquis non celebrabantur: quem ritũ retinet
mordicùs Eccleſia Ambroſiana: longè tamen
ante Micrologum coœpta ſunt coli in Quadra-
geſima, ut idem ſignificat c. 4.
4 Caſimiri. Extat Decretum Paulo V. Pon-
lifice, S. Rituum Congregationis, quod fiat ſe-
miduplex, die 22. Janu. ib! Ofſicium autem ſub

Clem. VIII. fuerat editum pro Regno Poloniæ,

deinde à Paulo V. ad uſum communem appro-
batum fuit die 7. Auguſti, 162/. In lectione Mar-
tyrologii legatur primo loco juxta leges Marty-
rologi.
Lucii. In Appendice Gregoriana reſtituit
Clemens VIII. ob ejuſdem corpus inventum
cum corpore SS. Valerii, & Tiburtii in Eccle-
ſia S. Cæciliæ.

5 Thomæ Aquinatis. A Joanne XXII. anno

7323. uti Doctoris, à Pio IV. 1567. ſimplex in
Breviario /50. à Pio V. Duplex, cum Ofhcio:

ſi transferatur, mutatur tertius Verſus hymni, 3

Me Confeſſor. —

Perpetuæ & Felicitatis. S. Auguſtinus in hoc

Feſto tres tractatus habuit, ex Poſſidio: & ha-
betur feſtum in calce Sacrament. Greg. ſimplex
in M. S. & 1750, ut hodie.
x9 Franciſcæ Romanæ viduæ. Paulus V. San-
ctorum appoſuit numero, & Innocentius X. ax.
167 4. Oficio duplici venerari voluit 9. martii,
translatis Quadraginta Martyribus in diem /o.
cquentem.]

10 Quadraginta Martyrum. Baſilius, & Nyſ-

ſenus Orationes habuere in corum feſto, Ma-
nucl. in tit. de Feriis, in appond. Greg. habetur
feſtum Simplexin M. S. & 1⁵%.. ſemidupl. à Pio
V. cum Ofhicio.
12 Gregorii Papæ. In Sacramentar. Gregor.
hac die, cui ſtatim additum fuit in calce hoc fe-
ſtum poſt ejus obitum; ſed Orationes Miſſæ di-

Comment. in Rubr. Brev. Sect. VII. Cap. y.

ſcordant à noſtris in editione Romana, concor-
dant in Pameliana. In Septembri quando fuit
ordinatus, die tertio feſtum agebatur, ex Radul-
pho propoſit. z. eo tempore, quo in Quadrage-
ſima natalitia Sauctorum non colebantur. Ofhi-
cium ab ejuſdem ſucceſſoribus ftatim, ex Schul-
tingio. Duplex à Bonifacio VIII. ſi transferatur.
mutatur in Hymno ſte Confeſſor. tertius Ver-

ſus, quæ mutatio quoque fit, ſi rransferantur
ſequentia Feſta.

*I17 Patricii Epiſc. Confeſſ. ab Urbano VIII.

in recognitione Breviarii ſine lectione, quia
ſemper occurrit in Quadrageſima; die autem
24. Novemb. 1655. S. Rit. Congregatio Ora-
ne, & propriis ſecundi Nocturni lectionibus
ſub ritu ſemiduplici recitari mandavit de præ-
cepto. In Martyrologio erit de eo legendum
primo loco.
19 Joſeph. In Append. Gregor. cum hoc tit.
Nurtritoris Domini. Renovavit feſtum Sixtus
IV. Præcepit diem populo feſtum Gregorius

XV. cum Decreto ſacræ Rituum Congregat.l.

Maij iétt. Duplex in Breviar./57ο. Pius V. Mu-
tavit Officium, quod prius erat totum de eodem
propriiſſimum. * Addidit Clemens X. an. 1671.
hymnhos novos & Antiphonas proprias, Ofh-
ciumque duplex ſecundæ claſſis à S. Rit. Con-
gregat. 27. Novemb. I6éz1. approbatum recitari
præcepit.
20 Joachim à Gregorio XV. qui Duplici ri-
tu celebrari juſſit 2. Decemb. ö. Officio ap-
probato die t. Martii 1623. Convenit in Qua-
drageſima legi Lectionem nonam additam O-
Gtavæ, cum in ea contineatur ſummum privi⸗
legium s. Joachim, quod ſit nimirum pater B.
Virginis, & in hujus rei gratiam legitur Evan-
gelium de generatione Chriſti. “
21 Bencdicti. In calce Sacramentarii Gregor.
& intta Antiphonarium ejuſdem; ſed poſterius
eſt Gregorio, ait ibidem Pamelius, & de gene-
rali conſuetudine, Radulpoh. Propoſit. /2. qui &
ſemiduplex aſſerit habuiſſe Officium, quod du-
ravit ultra annum 172/. ut ex Breviar. eodem an-
no impreſſo conſtat. Duplex in Brev. 1750. t
hodie. Officium eſt Gregorianum, velut ait
Sculting. à S. Bernardo, vel Petro Damiani,
vel

7

D.

eOcnne For
. hehebent i
ele o.
1 4vololen
Sen Mani
mmtiſbti
m ſt.
ununtiat
tun ckedirur.
Unnnols, guain
Penn, En veri
lgium, eop
itlullelnus
Uin meminn
lt ee;
grlo un izt
ln roclncen
l;cta a
1kuolſinm ſern
ten berm Chnr
Wunmeltnio
Inl ledio
Urerken hocee
CunOkenmock
CrioneMlleh⸗
Ulrinllimo
4 Pllis udir
ummione,dir
Aeiclilam
Unntennn d
uNhere crun
wünhamnt
i 6. Po
NNalteren
Anolonm!
lklhenn it
mmtilth i
Pont ie 2.
e br ſe⸗

—

. 1

5COncor-
Anco Kuit

ATRadel.

udeg⸗
tur. Onh.
ex Schll
nskeranu,
ltius Vet⸗
uferantut

bmnoyIl.
ne, qi

die zutenn

atio Orr.
ectionibeu
t de prr.
legendum

umhocti
tun Kixrus
Gregotins
ngregnr/
ius .Mr.
detodenn
Xa. G.
riu, 0fr.
Rir Cor-
n tecitati

Duplin⸗.
Mio ⸗
tin Qu⸗
lcitam 0.
un prifi⸗
n uet
iunben⸗

riiGrepor.
pohetis
de gene⸗
,17. gui &
,quod u⸗
ocetn Il⸗
.1NNNN
eliun ai

Damiani
e⸗

vel Odone Floriacenſi; aliud tamen officium
Miſſæ habetur in Antiphonario Gregoriano in
menſe Julio.
* 24 [Gabtielis Archangeli. Hoc feſtum à
Sede Apoſtolica omnibus Regi Hiſpaniæ ſub-
jectis 7 Martii die; in Imperio autem Romane
2 . martii ſub ritu duplici majore recitari per-
miſſum eſt.]

27 Annuntiationis B. Virginis, orationem

Wabuit [creditur in ejus F eſto] S. Gregor. Thau-

maturgus, quam in Latinum transtulit Card.
Sirletus, ſeu verius, ex Notis Baronian. in Mar-
tyrologium, eo prodente Græcam latinitati do-
navit Qzuillelmas Lindanus Kuremundenſis E-
piſcopus. meminit Feſti s. Athanaſ. Enarratio-
ne de Deipara ; quæ tamen videtur tribuenda
Orrillo, um ibi pugnet aubtor contra eſtorium.
Sexta Synodus capite /2. meminit foſti tanquam
antiqui, citata à Baron. in Not. Martyrologii.
§. Auguſtinus ſermonem de eadem habuit, §S.
item Petrus Chryſologus. Feſtum habetur in
Sacramentario Gregoriano. Duplex apud Du-
rand. ſupra. Leæctiones primi Nocturni haben-
tur exdem hodie quæ in ordine Romano, reli-
quum Ofheium Schultingius Ildephonſo tribuit.
Orationes Miſſæ habentur in Sacramen. Grego-
riano. Quid agendum ſit quando feſtum hoc
incidat in ultimo biduo majoris Hebdomadæ;
An populus audire Miſſam teneatur, an queat
communicare, diximus in primo Tomo cum de
iis, quæ ad Miſſam ſpectant part. 4. titul. 9. n. 2 ½.
Si transferatur poſt Dominicam in Albis, pri-
mæ Veſperæ erunt de B. Virgine, cum comme-
moratione Dominicæ.
*Feria 6. poſt Dominicam Paſſionis Cle-
mens K. ad preces Pleonoræ Imperatr. Feſtum
ſeptem Dolorum B. Mariæ V. uti antehac in Ita-
lia & Hiſpania, ita in Germania Officio & miſ-
ſa propriis ſub ritu duplici majore celebrari
permilſit die 2. Martii 1674. ita tamen, ut ſi es
die & ſabbato ſequenti per aliud feſtum im-
pediretur, nunquam ad tempus Paſchale trans-

feratur.

Tom. 11

De Feſtis Sanctorum menſe Martio & Aprili. 112

De Feſtis Jandt orum menſe
Aprili.
CAPUT. VI.

1 TRancifci de Paula. In Miſſali Romaus
fuit anno v. reſtituit Sixtus V. &. qui
& Duplex Officium recitari juſſt: quod muta-
tuti quidem fuit in ſemidup. à Clemente VIII.
ne Officium Dominiexæ impediret (quod in ſe-
quentibus ſimilibus mutationibus obſerva) ſed
reſtiturum denuo duplex (quia Ordinis Funda-
tor) à Paulo V. fuit. Omicium verò à Sixto V. fue-
rat evulgatum: ſi transferatur, mutatur verſus
tertius Hymni, Me Confeſtor.
*(Vincentii Ferrerii Confeſſ. meminit
ejuſdem Martyrologium Rom. & Baronius in
Annotat. Pius II. Sanctorum albo inſeruit, &
Clemens IX. ann. 1665. Ofhcio ſemiduplici ad
libitum veneratus eſt.)
II Leonis. In Appendice Gregoriana, non
tamen fuit in Breviarits M. S. & 7o. à Pio V.
deinde cum duplici rita & Of cio fuit reſtitutu.
In octavario Romano pro ocava s. Leonis po-
tuiſſent legi (monet Praxis Cærimoniarum Atn
ctor) Lectiones, ſeu Homiliæ in feſtis ſancti
Petri 29. Qanii & 1t. Zanuarii: ſed Bellarmino
placuit, Horniliam tantum infra hanc octavam
legi à s. Leone compoſitam, in qua de ſe loqui-
tur; & cujus gratia datum eſt huic feſto tale E-
vangelium. ſi transferatur, mutatur tertius Ver-
ſus in Hymno, te Confeſſor.
* 12 (Hermenegildi Regis Mart, ejus me-
minit Martyrologium Rom. Gregorii XIII. ni-
hil vero Breviarium Rom. anni I624. quodnsne
Officium pomit proprium ſemiduplex.)
I4 Tiburtii & Valeriani, & c. In Sacramentar.
Greg. Simplex in M. S. & deinceps Ofſiciũ Gre-
gotianum. Non dicitur Hæec eſt vera, &c. quia
non eſt ꝑ. Paſchale, neque ſunt omnes fratres.
17 Aniceti. In Appendice Gregor. ſemid. ex
Microl. cap. 43. Romæ tantum, Radulph. Prey.
22. Simplex in Brev. M. S. & /.ο. ut hodie.
* 21 [Anſelmi Epiſcop. Confeſſ. Recenſe-
tur in Martyrolegio Romano, & S. Rimum
Coangregatio 2. die Zanugrii163o. mandante

D

II4 Comment. in Rabr. Brev. Sect. VII. Cap. 6. & 7.

Alexandro VIII ritu ſemiduplici eum Oratio-
ne & lectionibus propriis de præcepto recitari
22 Soteris & Caii. In Append. Gregor. So-
teris tantum, Radulph. Propoſ. 22. ſemidupl.

ex Microl. cap. 43. ſimplex in M. S. & 15r0. à

Pio V. reſtitutus eſt nitus ſemidupl. unaà cum
Oflcio.
23 Seorgii. In Antiphon. & Sacram. Greg.
ſed additum putat Pamelius ibidem poſt S. Gre-
gorium, Manuel. tziz. de Ferits, ſimplex in M.
S. Breviar. & 17o. à Pio V. ſemiduplex cum o-
ratione ſumpta à feſto S. Barnabæ. Nulla Lectio
propria in antiquis, neque in recentioribus.
25 Marci Evangeliſtæ Ordo Roman. Sacra-
mentar. Gregor. Decretum Bonifacii VIII. qui
ritum Duplicem præſcripſit. De Litaniis majo-
ribus, vide præcedentem Sectionem capite 16.
dagina 99. Decrevit S. Rituum Congregatio Li-
tanias majores occurrentes in die Paſchatis dif-
ferendas eſſe in Feriam tertiam ſequentem .
quod, me petente, ſancivit die 2r. Septemb.
1627. eo quia Mifſſa Epiſcopalis, Communio
totius populi, & Cleri ob has cauſas occupatio,
impediunt Proceſſionem, in die tamen feſto fa-
ciendat, ex infſtitutione S. Gregorii; quare hæc
translatio ſolius erit Paſchatis diei privilegium,
non autem dierum qui ſequuntur. Objiciebatur
Concio matutina; at hæc vel ante vel poſt Pro-
cefſſionem haberi poterit, velà prandio, ut in
Paſc hate.
26 Cleti & Marcellini. In Appendice Gre-
gZor. ſemidupl. ex Microlog. 73. Romæ tantum,
ex Radulph. Propoßi. 22. ſimplex in M. S. &
1rro. ſemidupl. à Pio V. reſtituitur, à quo &
Officium.
28 Vitalis. In Antiphenar. & Sacramentar.
Gregor. In hoc Feſto ſermonem habuit Petrus
Card. Damiani, apud Surium Yoemo. ſimplex
in M. S. & 175ro. ut hodie.
29 Petri Martyris. In Brev. Vatic. vol. 47b.
xeſtituit Sixtus V. . qui & Duplex cum Of-
Kicio inſtituit. Semidupl. juſfit eſſe Clemens
VIII. *At Clemens X. an. /670. rurſus duplex
eſle præcepit.
320 Catharinæ Senenſis. Clemens VIII. com-

memorationem ordinavit in præcedenti die;
ſuggerente Roberto Card. Bellarmino: at Ur-
banus VIII. Semid. Officium eſſe voluit 2. Aag.
1625. Lectiones proprias, & Orationes addi-
dir, praſertim ad varietatem Orationum in Of-
ſicio & Miſſa, quando contingit hoc feſtum
transferti in diem 4. Maij, in qua occurrit fe-
ſtum S. Monicæ. Quod modèò tamen fieri ne-
quit, quia Monicæ feſtum eſt ſemiduplex, præ-

terquam quod & Clemens X. Catharinæ fetuam

an. 1670. Duplex inſtituerit.]

De Feſtis Sanctorum menſe
Maio.
CALPUT viII.
1 P Hilippi & Jacobi. Sine Vigilia, ex Innoc.

III. de Obſerv. jeiun. c. 2. Officium Vigi-

liæ adhuc legitur in Sacram. Gregoriano pro
Miſſa tantum. Feſtum, ut de S. Andrea dictum
eſt. Officium creditur à Schulting. eiſe Pelagii

Papæ, qui eorum corpora condidit in Baſilica

duodecim Apoſtolorum, & uno codemq; die
utriuſque feſtum celebrari juſſit. Habetur in
comite Hieron. in Antiphon. & Sacramenta-
rio Gregoriano Ofhc. Miſſæ. Si occurrat hoc
feſtum in Sabbato Dominicæ 7. poſt Paſcha,
tunc in Dominica g debent legi Lectiones Fe-
riæ 2. ſeq. ne bis initium Epiftolæ S. Jacobi le-
gatur immediatè duobus diebus; ut ſupra dixi-
mus Sect. 6. cap. 1. num. äb. pag. gS. quod ſi con-
tingat eos dividi juxta Rub. de qua fup. Sect. 3.
c.70. a. I3. pag. 29. eo caſu in Eccleſia S. Phi-
lippi Lectiones primi Nocturni erunt de com-
muni Apoſt. 1eErrata Lectione Epiſtolæ S. Ja-
cobi Officio ejuſdem, dujus eſt propria. Lecti-
ones z. Nocturni quinta & ſexta ſumentur de
communi Apoſtolorum. Lect. 3. Noct. cum
Antiphonis in Laudibus, ut in proprio feſto;
quia ſunt magè propria de S. Philippo. In Off-
cio verò S. Jacobi, quod transferri debet in pri-
mam diem non impeditam, etiam intra Octa-
vam S. Philippi Titularis (hoc eſt, in diem 7.
Maii, vel, ſi ea dies Dominica eſt in aliam 1
primæ Lectiones, ut dictum eſt, erunt de E-
Piſt. Jacobi; ſecundæ erunt propriæ, adcita
fexta

*

zlheonn

les etllat del
1,, in coe
Hionr onne⸗
nr DAchali V
vrlatu cert
Uilppi, in
uin 1n INi
EeAFeſtum
lle.
lbihrOctar⸗
1: Noprronn
ſmes pumn
tpoſolon
1Atanahi.
ArNauamzentn
1Ee Nrut, Him
am Ohe
uOcehn
Ut lausil
aabympelun
ſereplr
s Alunai.
miktelohen
Munſaluten
Merbnus.
Nrgen
Rluohern
lit, col be
nskheron
Nin ſnidn

=☛ à

3
65

4

lſal

1t Kncbenn
Uhiro ſenet.
Ahlanm
Pull Or
Amelt
e lanmr
unhonti

I.
cſco

4

*

denti die 4
ino: NRDU-
dit. u;
Ones c.
um ind.
oc ſeſtun
ccultit t⸗
enfeline⸗
plerztr

inefelnn

Neyſ.

ex Innoe⸗
cum Vipi⸗
Ninn
en dictum
ele Ddlgi

in Dahlit

demg;de
labetar in
ctamentr.
curra hoe
t ach,
lioneske⸗
xobie⸗
upn ⸗
odſcon⸗
. Elk;
11 §. Pli-
decom
olrs r
in lei-
entur de
oCt. cum
o felto;
In 0f.
etinpti⸗
1200r.
diem /⸗
liam
t de l⸗
0ira
ſexn

ones erunt de Evang. Ecce nos reliquimus om-
wa, ut in eocdem communi Apoſtolor. An-
tiphonæ omnes de communi Apoſtoelor. tem-
pore Daſchali. Pre varietate Orationum, quæ
neceſſaria certè erit in ſecundis Veſperis S. Ja-
cobi, ſi die ſequenti ſat de die infra Octavam
S. Philippi, ſumi potcrit oratio de s. Jacobe
majore 2y. Julii. Eaclem ſervanda erunt vice

verſa ſi Feſtum s. Jacobi minoris ſit Titularis

Eceleſiæ.
Ubi fit Octava, ſi intra eandem occurrat Fe-
ria 2. Rogationum, vel Vigilia Aſcenſionis,
Lectiones primi Nocturni ſumuntur de com-
muni Apoſtolorum.
2 Athanaſii. In Appendice Greg. Oratio-
nem Nazianzenus habuit in ejus feſto, Manuel.
tit. de Feriis. Simplex in Brev. ro. Duplex à
Pio V. cum Ofhcio. In Octavario noſtro non
damus Octavæ hujus ſanch tria Evangelia, quod
ſcripſit aliquis: ſed in die Octava legitur in i-
dem Evangelium feſti Homilia feſti s. Polycar-
pi, quæ explicat poſtremam partem Evangelüi

feſti s. Athanaſii. Homilia ergo, non Evange-

lium feſti s. Polycarpi legi debet: ſi transferatur,
mutatur Verſus tertius in Hymno, Iſte Confeſor.
3 Inventionis S. Crucis. Decreto Euſebii Pa-
pæ, Dif. 3. Cracis à s. Silveſtro inſtitutum fuit
ex Fl. Lucio Dextro iz Chronico (ſi tamen il-
lius eſt, quod nuper editum eſt) anno 424. un.
12. Comes Hieron. Ordo Roman. Sacrament.
Gregorian. ſemidupl. apud Durand. logo citato.
Duplex apud Radulph. Propoßt. 12. Officium ab
Euſebio, & habetur apud Microl. æapite 75. Alii
in Breviatio Venet. 1a auctorem faciunt Pe-
