ille aliquod divinum Officium vel aliquam o-
rationern perſolvere, ut illi quoquo modo ſa-
tisfaciat pro fructibus receptis ex beneficio,
ſi hoc habeat, aut pro beneficio Ordinis ſacri

habito, aut etiam pro aliis cauſis, ut multis
radit Tabiena ſup. num. 16. Ex altera vero par-

te, ſcilicet quoad illas circumſtantias, eſt divi-
num Oflcium de Jure Eccleſiaſtico, ut habent
Sotus, Jacobus de Grafhis, abi Jup. Rodri-
quez num. 2. Navar. de Horis Canon. à nam 22.
& ibidem, cap. II. num gl. & ſic divinum Of-
fieium eſt diſpenſabile, ut ibidem inter alios tra-

Dubium de recitandis Horis Canonicis.

dunt Tabiena, Petrus de Aragona, & Toletan.
ſupra; & hinc eſt, ut non unus apud omnes
Eccleſias fuerit modus recitandi divinum Offi-
cium. Non diſputabimus autem hic de his om-
nibus circumſtantiis, an omnes obligent ad ſui
obſervationem ſub peccato mortali certum e-
nim eſt, non omnium eandem eſſe obligatio-
nem ad peccatum mortale] ſed ſolum diſputa-
bimus de modo Ofhieii recitandiac ratione pſal-
lendi, an ſcilicet teneatur Clericus in recitan-
do Officio obſervare & ſequi ritum & modum
præſcriptum à Pio V. in Breviario Romano, ita
ut niſi talem obſervat modum, peccet mortaliter.
Notandum Tertiò, ex Cajetano 22. quæſt.
I5éb. art. 9. & in Summa. v. Præceptum, & aliis
Aubteribus, ex tribus potiſſimum colligi polſe ,
legem aliquatn obligare ad ſui obſervationem
ſub peccato mortali; primò, ex materia quæ
imperatur per legem; ſecundò, ex verbis, quæ
in ipſa lege ponuntur; tertio, ex pœnis, quæ
lege irrogantur.
Et primo quidem ex materia: nani revers
non ſolum requiritur intentio legislatoris, eb-
ligandi ſubditos per ſuam legem ad peccatum
mortale; ſed etiam prætereà requiritur, ut ma-
teria ipſa, quæ præcip tur, ſit gravis, id eſt tan-

ta, ut ſuſſiciat ad obligationem peccati morta-

lis. Quæ duo ita ſunt neceflaria, ex communi
omnium ſenrtentia, ut fi alterum deſit, nunquam
ſit intelligenda talis lex obligatoria ad hujuimo-
di peccatum. Dicirur autem materia levis, vel
gravis, aut etiam parva, ex telatione quam ha-
bet ad commune bonum. Si enim præcipiatura-
liquid quod ſpectet ad illud; certe materia di-
cenda erit gravis: ſecus, ſi agatur de bono aliquo
particulari (niſi tamen illud bonum particulare
ſit contra jus naturale, leges divinas, aut alia
hujuſimodi, tunc enim quæ eſt ratio de bono
communi, eadem etiã eſſet de illis bonis parti-
cularibus.] Verbi gratia, ſi tempore famis lege
cogantur divites vendere ſua frumenta, ſi plura
habeant, juſto pretio, certè ipſi tenentin pare-
re legi ſub peccato mortali, etiamſi aliis tem-
Poribus nemo ut ſic cogatur res ſuas vendere.
Item ſæviente peſte lege coguntur Medici ſub
eodem peccato inſiſtere labori, cum tamen ex-
N

. Hiinapis

atuemae
ſece di⸗

ter.

Gecand
polts ni
io celoe
(oeltiutiont
inmur etbe
Gocblorori
cruma,f⸗
nlinu:i
enonprel
Gn ethale
Eyhben
fene ſe
Male, gid
Kcixlleſla
eleſene
n nontame
Weno hemn e
Pufe heben
otolclce
mtennertl.
Eurriliicin
UnwNoonk
Centun un
Tneblprion
Einone lla
une, bne
nlinat
lun bem
rmen
inenden i
Ind
Hwdale
fummnig
niellhen
nünuns
anloni
drn
Unnn inſh

Euin
uundan

,lole
8 aec onne
Eivinonn b.
liede huon.
Dlenr ſi
alfeenume.
eſle Ohlii
lolum Clper
etnione il.
lcns in teritn.
umn & mode
DRonmnno i
Ccermoltlier
nand 2 af
Ptum, G a⸗
mcolgiec,
Obleryaltyen
1 materite
er ſerbi, S
er peng, ur

1: Mun teen
egielmntihth
N ad uumn
iritu,nnr⸗
Ari, idelt⸗
pecenimon.
,eicoinmnt
geſt, nngun
nbhuhit⸗
tetn evs, N
vone gunkr
Prerhhümt
te netic⸗
le bonoii
uun uialn
inns,ii
1atio e n
ls bonopa⸗
ore fanng
wemn p
tenenum e⸗
nit dis n
ſus Nn
1 Medici
In tunen“-
1

——
—

Dubium de recitandis Hori Canonicis.

tra talem neceſſitauem ad id non obligentur: &
ſic de aliis, in quibus videtur urgere ratio bo-
ni communis, ut niſi ſubditi fecerint quod le-
ke Principis præceptum eſt, peccent morta-
iter.

Secundè colligitur talis obligatio ex verbis

appoſitis in ipſa lege; & in jure quidem Cano-
nico (de hoc enim diſputamus) ut videre eſt in
Conſtitutionibus Pontificiis, non eadem repe-
tiuntur verba præceptoria, neque eodem mo-
do obligatoria, ut, verbi gratia, illa verba, De-
cernimus, ſtatuimus, innovamus, volumus, in-
tendimus: quibus, fi nihil prætereàâ addatur,
certè non præſeferunt obligationem aliquam ad

culpam lethalem; alia verò verba, Pracipimus,
& prohibenns, ex mea quidem ſententia, ſem-

per afferre ſecum videntur obligationem ad
mortale, quidquid dixerit Cajetanus, qui viſus
eſt dixiſſe illa verba, Praæcipimus & prohibemus,
præ ſe ferre quidem ſemper aliquam obligatio
nem, non tamen mortalem; ſed ſine ullo funda-
mento. Item ex Clementina Eaivi, de verbor.
kgnifi. habentur duo alia verba ad idem obli-
gatoria, ſcilicèt, debet, & tenetur, quidquid et-
iam tenuerit Cajetan. ſed immeritò: quia ſi dili-

genter inſpiciamus dictam Clementinam, vide-

bimus, Pontificem uti illis duobus verbis, debet,
G tenetur, dum intendit oſtendere hanc letha-
lem obligationem. Item, ſi apponantur in Con-
ftitutione illa alia verba, Ia virtute ſanctæ Obe-
dientiæ, ſub pœnæ praſtricti iuramenti, ſub in-

curſu indignationis præpotentis Dei, & Apoſto-

lorum Petri & Pauli, ſtrittè omnind pracipimus,
veliubemus, daut alia hujusmodi verba obligate-
ria, eandem vim habere videntur.
Tertiò, & demum, colligitur hujusmodi ob-
lgatio ad lethale peccatum e& pœnis, quæ infli-
guntur in ipſa Conſtitutione, ut excommunica-
tionis, ſuſpenſionis, interdicti, maledictionis,
indignationis præpotentis Dei, perpetui carce-
ris, amiſſionis bonorum, & ſimilium: quæ eùm
ſint quædam pœnæ graviores, nunquam intel-
Rguntur inflictæ, niſi ex eulpa graviori, quæ
ſolùm eſt lethalis, ex communi omnium ſen-
tentia.
Notandum ultimò, quoniam hoc totum ne-

269
gotium præſentis difficultatis pendere videtur
ex intelligentia Conſti utionis ultimèò editæ »
præcipuè à Pio V. & quæ deſcri pta eſt initio Bre-
viarii Romani moderni, in qua fuit præſcripta
forma & modus recitandi divinum Officium,
utrùm in ea ita præſcribatur talis forma & mo-
dus recitandi illud, ut ſatis appareat contra fa-
cientes peccaturos mortaliter, ſi conſulto illum
modum præſcriptum & definitum non obſer-
vaverint; ut proptereàâ operæ pretium videatur
hic afferre Conſtitutionem ipſam de verbo ad
verbum, ſaltem quoad eam partem, quæ facit
ad præſentem difhcultatem. Itaque poſt mujta
Pius V. quæ jam dixerat in illa ſua Conſtitutio-
ne, quæ ineipit, Quia à nobis, &c. quibus oſten-
derat, quare talem condiderit Conſtitutionem
& poſt multa, quibus declaraverat à ſe abolitum
omne & quodcunque aliud Breviarium, tan-
dem ait: Omni itaque alio uſu quibuslibet, ut
dictum eſt, interdicto, hoc noſtrum Breviarium,
4c precandi pſallendiq; formulam in omnibus au-
niverſi orbis Eccleſiss, Monaſterus, Ordinibus,
hlocisz etiam exemptis, in quibus Offcium ex
more & rita dictæ KRomanæ Eccleſia dici debet,
aut conſuevit, ſalva pradicta inſtitutione, vel
cenſuetudine prædittos ducentos annos ſuperan-
te, pracipimus obſervari: Statuentes Breviari-
um ipſum nulio anqnam tempore vel totum, vel
ex parte mutandum, vel ei aliquid addendum,
vel omninò detrahendum eſſe: ac quoscunque,
qui EHoras Canonicasi eæ more & ritu ipſßius Ro-
manæ Eccleſiæ, jure vel conſuetudine dicere vel
pſatlere debent, Propeſfitiz pœnis per Canonicas
ſanctiones cènſtitutis in eos, qui divinum Oſſtri-
um quotidie non dixerint, ad dicendum & Pſadt-
lendum poſthac in perpetuum Horas ipfſas diur-
nas & notturnas, ex hujus Romani Breviaris
præſeripto & ratione omninò teneri: neminemq;,
e i=iι, qusbus hoc dicendi, Pkallendique munus
neceſſariò impoſitum eſt, niſi hac ſola formula ſa-
tufacere poſſe. Pubemus, &. Hæc Papa. Ex qua
Conſtitutione multa ad rem noſtram colligun-
tur.
Et primè quidem colligitur, inilla Confti-
tutione tria intendi à Papa; primò, funditus e-
vertere as tollere quæcunque alia Breviaria,

270
quæ ante diéctam Conſtitutionem circumfere-
bantur; ſecundò, præſcribere unum certum Bre-
viarium, quod in omnium manibus in poſte-
rum eſlet; & ab omnibus recitaretur; tertiò,
præſcribere certum quendam modum ab omni-
bus ſervandum in recitatione ejusdem Breviarii.
Non loquor hic de Breviariis, quæ concedun-
cur à Papa in illa Bulla. Primum patet ex illis ver-
bis ejusdem Conſtituttonis, cùm dicitur, omni
twtagq;, alio uſu, &c. ſecundum verò patet ex aliis
verois, cùm dicitur: hoc neſtrum Breviarium,
&c.tertium denique, cùm dicitur, precandi pſal-
lendique formulam.
Secundèò colligitur ex eadem Conſtitutione
diſtinctionem illam in primo notabili à nobis as
ſignatam, de ſubſtantia & modo in ipſo Brevia-
rio, non eſte emendicatam & confictam: nam
quod in ipſo divino Officio ſit ſua ſubſtantia, pa-
tet ex illis verbis Bullæ, cùm dicitur, hoc noſtrum
Breviarium, & c. & infrà, cùm dicitur, Ouoti-
die non dixerint EHoras ipſas diurnas &Dnocturnas,
&c. quòd verò ſit modus, habetur etiam in eadẽ
Bulla, cùm dicitur, precandi pſallendique formau-
lam. & infrà, cùm dicitur, ex hujus Romani Bre-
viariipræſcripto & ratione, &c. Ex quibus clarè
patet, quid ſit ſubſtantia divini Officii, & quis ſit
modus & ratio ejusdem, & quomodo illa duo
inter ſe diſtinguantur.
Tertièò colligitur ex eandem Conſtitutione,
non ſolùm à Papa præſcribi certum Breviarium,
ſed etiam certum modum in ipſo Breviario ob-
ſervandum, & utrumque ſub eadem ratione præ
cipi, ut patet ex iis verbis, cùm dicitur, Omni ta-
ue alio eſu interdilto, hoc noſtrum Breviarium,
acprecandi pfſallendiq, formulam, &. & infrâ:
AJad dicendum pſallendun poſthac in perpetuum
Hoeras ipſas diurnas & nocturnas, ex huius Kom.
Breviarii præſcripto & ratiane omninò teneri. En
ſũbſtantia & modus in Breviario ſervandus, &c.
Quartèò colligitur, quibus verbis utatur Papa
in ſua dicta Conſtitutione ad id præcipiendum
& præſcribendum: Præcipimus olſervari; Pro-
poſitis pœnis per Canonicasſanctiones; Statuentes
omninoteneri; Ex more & ritu RNomanæ Eccle-
ſiæ pſallere debent; jubemus ut procurent, &c.
Ultanèò colligitur, rem gravem tractari in di-

Duabium de recitandi Hori Canonicis.

cta Conſtitutione; ut patet ex illis verbis, cum
dicitur ſub initio: Hanc nimirum orandi varie-
tatem graviſſimè ferens, &c. Et paulò ante:
ain etiam in Provincias paulatim irrepſerat
prava illa conſuetudo. & poſt nonnulla: Briva-
tum ſibi quisque Breviarium conficerent, & il-
lam communionem, ani Deo, una & eadem for-
mala, & c. Ex quibus ſatis patet, quæ incommo-
da potuerint movere Papam ad tantam tem de-
terminandam. His igitur tandem præmiſſis, ad
ſententias, quas hac in re reperire potui, venien-
dum eſt. Sit ergò
Prima ſententia eorum, qui aſſerunt, inverte-
xe Officium divinum quoad modum & formam,
& recitare unum pro alio ſine cauſa rationabili,
eſſe quidem grave peccatum; non tamen expli-
cant, an ſit veniale, vel mortale. Sie Tabiena ſa-
pra n. . Viguerius item abi ſupra V. 4.

Secunda ſententia eſt aliorum, qui dicunt, ſie

invertere divinum Othcium eſſe quidem pecca-
tum, non mortale, ſed veniale, Ita Major. in c.
ubi ſuprd. Antonin. 2. part,: tit. 13 cap. 4. F. 2. &
clarius G. z. dubio y. Sylveſter verbo Horan.1r.
Cajet. in um. ibidem cap. 2. Sotus lib.io. de Iu-
Nitia & Iurt art. 4. Armilla eodem, verbo nu..
Azorius lib. io. Iaſtit. moral. cap. /o. dub. 2.kls

dicit hanc eſſe communem, Valentia in 2. Tomo
diſp. 3. abi ſupra. Leonardus Leſſius lib. 2. de
Iuſt. & jur. Aub. 2. n. 72. Jacob. de Graff- ſapr.

cap. 2. num. /5. Fundamentum commune ferè
omnium eſt; quia ponunt, quod, dicere hoc vel
illud Ofſcium, non ſit in præcepto: quare neq;
transgreſſio erit contra aliquod præceptum, &
conſequenter neque erit pecc atum lethale, &c.
Addit Leſſius ſup. loco citato, quia inquit, 1d
quod Eccleſia primario præcipit, eſt tantum, ut
ſeptem Horæ Canomicæ quotidie recitentur:

quod verò deinde dicatur de hoc vel illo Feſto,

ſervetur hæc vel illa forma, ait id ſolum pertine-

re ad modum, & quandam circumſtantiam ſe-

cundariam Offieii divini; quæ cum non ſit tani
momenti, non obligabit ad aliquod mortale pee-

catum, ſed ſolùm ad veniale; nam, indquit, ſub-

ſtantia præcepti ſervatur, modò quodcunque

Officium Breviarii conceſſi dicatur. Neque ul-

lum aliud eſt fundamentum hujus rei, quod ſci-
an⸗

eimim
ſer lepelit
Teniſent
nlereare 0
undo
IuAngehns
ls derat
1oletnus
Nohiqer /⸗.
: tmmd G Ne
,ealis Kn
uſn un,
Planchus uen
iumek, g
rento, gun
Lago wondn
Wmortle, H
Etzienenmma
MImCorel
aAintiorabi
hinteciunnd

Ulderin ele

onemtenui

KCoNNn
romal
lorktiet⸗
rhupIk
hinenete
Umniantsdli
e nrele
fuontikei,
Alruinn
Muanm Utre
bteſgter 0
UIitaede
Unlhierio
nllllnos
eaaluen
W
arinth
nſie,
barlgicbe
Au Mup
BüdnC

lerethi
meralin,
Et pald⸗
tin mmſee
Oüntlkt Nen.
enfeeret Gi
Geuen f,
qur comme
ltantintends
npreni,
repotihfentr.

Alerundicer⸗
oduun Afarnn
caulatariontt
nontamen
Ke lhhenß⸗
ri ne,
mnquitrun
ſlegeicenee⸗
, Nbhin
3 e, ſul
verto Hyuul
orblh na
hleſrder
inn. ai
Aentia ik, n
leltishn
h eCf,
uncommmeft
od, Acerei
tet:gunnf
Prucelnt
Arunulettle,
At gllüglil
Ui, ellummt
idie teclenn

hoc elokch,

tidſolumſen
tcunſmame
curn onkkn
odänmckt
nam piiii
100 Wwin
lcnrur. Nc
juimsteirg

MNW

Dubium de recitandis Horis Canonicis.

am, etiamſi multum laboraverim ut ſi quid aliud
eſſer, reperirem.
Tertia ſententia eſt eorum, qui affirmant,
non ſervare ordinem præſcriptum ut ſuprà in
reeitando Officio divino, eſſe peccatum morta-
le. Ila Angelus verbo Hora Canon. npm. g. Na-
varrus de Oratione & Horiz Canonicis ſap. num.
2j. Toletus abi ſupra cap. 1fj. num. y. Emanuel
Rodriquez ſup. cap. 142. de voce, num 3. Suarez
in 2. tomo de Relig. ſup. Garcia traéct. de Benef.
ſup. Paulus Squillantes abiſup. Petrus de Ara-
gona ſup. dubio ſuo quinto principæli, Coſinas
Philiarchus item abi ſupra lib. . cap. 6. Funda-
mentum eſt, quia non ſolum ſubſtantia, ſed et-
iam modus & forma divini Ofhcii cadunt ſub
præcepto, quamquam non eodem modo. Pror-
ſus ergo non obedire tali præcepto, erit pecca-
tum mortale. Hæc ſequela infra ex dicendis pa-
tebit; interim ad Concluſiones veniamus.
Prima Concluſio, Invertere aliquando ex
cauſa rationabili præſeriptum modum ac ratio-
nem in recitandis Horis divinis à Pio V. nen
erediderim eſſe aliquod peccatum. Hanc Con-
elnſionem tenuit Jacobus de Graffis ſuprà num.
8. & Coſmas Philiarchus c. 6. Et patet, quia ali-
qua actio mala, quæ tamen non ſit intrinſecè
mala, ſed ſolum ex præſcripto humano, poteſt
cohoneſtari ex aliquo motivo, circumſtantia, &
fine bono, ut patet in multis caſibus: ergo, er-
iamſi invertere præſcriprum Ordinem à Pio V.
in recitande divino Ofcio ſit actio ut ſic mala,
quippè quæ eſt contra præceptum & præſcri-
ptum Pontiſcis; tamen ex aliquo motivo & cir-
cunſtantia ita poteſt cohoneſtari, ut nullum ſit
peccatum. Ut verbi gratia, ſi quis Clericus in Sa-
eris recitraret Oſſcium de Sancto, cum tenere-
tur recitare de Feria; quia longum & necelſari-
um ſibi iter illo die conficiendum eſſet; haberet
autem Pſalmos de eo Sanctoferè ad memoriã,
certè excuſaretur: aut etiamſi aliquo pio affectu
in Sanctum, qui tali die occurreret, vellet de eg-
dem recitare Officium, omiſſa Feria; certè ego
non video, quare ex eo honeſto titulo non poſ-
ſet excuſari ab omni peccato, & ſic in fimilibus
caſibus. Non probatur autem nobis ratio, qua
prædictam Concluſionem probat Iac. de Graf-

—271
fiis loco citato ſap. nam quod ille, qui ſic recitat
nullo peccato peecet, aſſerit oriri ex eo, quia
qua itas Officii non eſt in præcepto: non placer,
inquam, quod, ut infra oſtendemus, qualitas
Officii divini eſt in præcepto; ergo ex hoc capi-
te non excuſatur à peccato, quin potius ex eo in-
telligimus illum peccaſſe.
Secunda concluſio. Invertere ordinem Offi-
cii divini in ſupra, etiam conſulto & ſine ratio-
nabili cauſa, extra tamen omnem contemptum,
ſaltem explicitum, bis vel etiam ter, non videtur
mihi peccatum mortale. Habent hanc Conclu-
ſionem Navatrus, Rodriquez, de Aragona,

Grafſius locis citatis, & eſt communig. Et pro-

bari poteſt, ꝗquia par vitas rei in quacumque ma-
teria ſolet excuſare à peccato (loquor autem
ſemper de iis, quæ ex ſe non ſunt mala) ſed ſo-
lum quia præcepta, ut poſt S. Thom. 7. 2. qaæſt.
5b. artic. j. & 6. & 2. 2. qufs. g. artic. 4. S. An-
tonin. 2. part. tit. 4. cap. y. §. 2. & 5. Adrian.
quoalibeto . & alios, optimè docuit Navar. tum
in Repetitorio cap. Iater verbail. quaſt. 3. tum
in Sum. cap. I. n. 4. ergo, etiam ſi quis bis vel
ter comraveniret huic præcepto, quia id exiſti-
mari poteſt parum, morali quadam æſtimatione
exeuſari poteſt à peccate morrali: & ratio eſt
quia malitia mortalis in prædicto caſu non po-
teſt peti ex aliquo alio capite, quia ille ut ſic non
poſſet dici niſi materialiter inobediens , & item
non niſi materialiter comemptor præcepti; cum
tamen utrumque aut formalirer aut virtualiter
requiratur, ut malitia ſit mortalis. Sed
Dices: Si contemnere talem modum præſcri-
ptum & præceptum à Papa aliquando eſt pecca-
tum mortale, ur dicemus; ergo ſemper erit pec-
catum mortale ; ergo etiam qui ſemel contrafa-
ciet tali præc epto, peccabit mortaliter: neque
enim videtur major ratio unius quam alterius ;
ergo aut nunquã aut ſemper erit tale peccatum.
Reſp. Negando ſequelam. Nam, ut dictum eſt,
ut maſitia ſit lethalis in iis quæ fiunt contra præ-
cepta Eccleſiaſtica, deber eſſe intentio aliqua,
aur formalis aut ſaltem virtualis contrafaciendi
præcepto Eccleſiaſtico: quæ tamen intentio, ut
ſic nunquam moraliter interpreratur eſſe, niſi
poſt aliquos actus perfectos & coniummatos.
tare

272
Quare non eſt wirùm, ſi ille, qui primo, ſecun-
do, vel etiam tertio contrafacit, non peccet ſal-
tem mortaliter; peccare autem intelligatur ille
idem, ſi quarto, quinto, & ſic deinceps non obe-
diret: nam tunc intelligitur & præſumitur inci-
pere contemptus & mobedientia, ſaltem vir-
tualis, ſufficiens ad culpam mortalem. Qua-
re ſit
Tertia concluſio. Ex inadvertentia, non ta-
men affectata, ſi bis recitaret unum Officium pro
alio, quod recitate deberet, poſſet peccare ve-
nialiter, vel etiam nulle modo peccare. Hancin-
ter alios docent Philiarchus ſup. cap. 6. concluſ.
2. Jacobus de Graff.a./ö. Patet autem concluſio,
uèd inadvertentia tollit actum voluntarium,
Cx D. Thom. Par. 2. quæſt. 6. art. 5. & ſequitur
Cajetan, ibi: ſine quo nunquam erit peccatum,
ex textu in cap. primum, 17. quæſt. 1. ergò quis
ex inadvertentia invertens talem ordinem ex-
cuſatur à peccato, aut ſaltem à tanto, licèt non à
toto. Dixi, niſi ſit affectata talis inadvertentia:
nam ut ſic certè delinquens à peccato non excu-
ſaretur, ut habet D. Thom. Par. 2. 7. 76. art. 3.
Ultuna Concluſio. Invertere modum, for-
mam & ordinem præſcriptum in novo Brevia-
tio Romano à Pio V. ad libitum, vel etiam in
fraudem, ut ſi ſit faciendum de Feria, fiat de San-
Go, & è contra, idque pluries, cenſee omninò
eſſe peccatum mortale. Habent hanc ſententiam
Doctores ſuprà citati in tertia ſententia, & pa-
tet argumento, cui non videtur poſſe ſatisfieri,
niſi fingantur commenta &tergwverſationes; de-
ducitur ex iis, quæ præmiſimus, & ratio eſt, quia
quotieſcumque quis ſubditus facit contra præ-
ceptum ſui Superioris habentis juriſdictionem
non impeditam, ac volentis hujuſinodi præce-
pto ſubditos obligare in re gravi, certè ille pec-
eabit mortaliter. Sed in caſu noſtro, Clerici obli-
gati ex aliquo titulo ad recitandum divinum
Officium faciunt contra præceptum Pii V. in-
tendentis, & volentis illos obligare ad obedien-
dum ſub peceato mortali; ergò. Major ſuppo-
nitur vera. Minor patet, quia ex triplici capite,
ut ſuprà præſuppoſitum eſt, colligi poteſt, quæ
ſit intentio Superiotis in fuis legibus, in ordine

Dubium de recitandis Hori Canonicii.
ad obligandos ſubditos ad obediendum ſub le-

thali culpa, ex materia ſcilicèt, de qua agit Supe-
rior, ex verbis quibus utiur in præcipiendo,
quod intendit, & ex pœnis, quas infligit contrs
inobedientes: ſed hæc tria habemus in prædi-
Cta Conſtitutione Pij V. qua præcipit ac præ-
ſeribit divinum Officium; ergè præceptum,

quod in ea continetur, erit ad mortale. Quòd

verò illa tria reperiantur, facilè patet. Et
Primo, quod attinet ad materiam, de qua agit
Pontifex in dicta Conſtitutione, apertè colligi-
tur, illam eiſe gravem; ſic enim habet Pontifex
in illa; Hanc o' andi varietatem graviſſimé fe-
rens. Certè illud Adverbium ſuperlativum gra-
viſimè ofſtendit rei gravitatem, de qua ibitra-
ctat Papa, ut fateatur ſe illa graviſſimè premi. Et
quidem potuit jure optimo Papa id dixiſſe. Quia

enim, ſublata unione in recitandis Horis divinis
(quæ etamen maximè in Eccleſia Dei ſervari de-
bet) periculum erat in mora, ne animorum

Chriſti fidelium unitas ſcinderetur, & ut ait A-
ragona ſub dubio quinto, ne ſchiſinatis cauſa &
anſa fragilibus daretur; ideò Papa ibidem mul-

tum ait ſe in eo elaborare, quantum fieri poſſit.

ut ſaltem majori ex parte illa unitas reddatur
Eccleſiæ Dei: id quod optimè declaravit inſti-

tuendo, ordinando, præcipiendo ac præſcri-

bendo certum pſallendi modum in Dei Eccleſia.
Qare meritò Papa aſſeruit, ſe graviſimè ferre

illam varietatem in recitandis Horis Canonicis;

ut ſcilicèt ſic oſtenderet, quanta res ſit, quam
ipſe præciperet: Et hæc de materia.
Secundò, quod attinet ad verba, quibus uti⸗
tur Papa in prædicta Conſtitutione illa talia
ſunt, ut benè poſſit dignoſci, quæ fuerit ejus in-
tentio, obligandi ſeilicèt contra facientes & in-
obedientes ad tantum peccatum. His enim ver-
bis utitur Papa in ea Conſtitutione, Præcipimns
obſervari; Propoſitis pœnis per Canonicas ſanbti-
ones, Statuentes omnino teneri; Zubemns, ut
procurent, & e. Prætereà illud adv erbium omni-
nò, cum ſuo verbo, ſcilicèt teneri, ſatis declarat
omnimodam Papæ voluntatem, ut quæ juben-
tur, ſerventur, ut omittam alia verba hujuſmodi,

quæ ſi diligenter attendantur, ſine dubio ita e-

viden-

ns Uete

filenter⸗
ecenumn
leit, elll
Tertio,

(Coalttuti

HoVas,

ni lubet
olntaeos,
Noro ſed
(dem
rnitli
Cenun wid
montecita
cimnon
ſrmnpte
Enter;
ha: ere
ſeinteninn
anſſnn
Ailas verb
e, Ee
KuiCot
Ginun

eop gui

ummode

lſone,
ſialb. a⸗
lerarene
Manual
Fccen.
Cunchis,
Ergpor⸗
Pent all
MWütecitan
te con
liwendt
kgn E1
Munr nS
lacun
ein E.

Nkcim
Whoron
hentur
Auumill;
Mekertin
Nn

knlemint.
rn,
. 1
dinſigtonnn
eincs intel⸗
toht Nr⸗
Afrrcepun,
monte
tet. t
iun egunt
apend aalg.
nhebetbenke
, pauſimf.
Pellnifunge
Geguhir.
jllinepemt
diskorsclein
n Deileraii.
ne Anionn.
retut Aitatl⸗
cluſnatscli
Papabikenn.
Antum ſtenſin
h unituted
edecheueek⸗
enco . Nti
mminbeiberth
ſe geniorin
HorisCron
Grinteslt,gu
Aetia
Eetbr gllaii
Citunone lun
Garſteil,üd
rafacteneAn.
Gdn Hoennſ-
tone, Aß
,C(unpneu i
en; Memg/
4 Ahhatbonen
enetiiipien
tekn erſi
,liae Alini⸗

Dubium de recitandis Horis Canonicis.
ridenter oſtendunt hujuſmodi obligationem ad

peccatum lethale, ut omnino contrarium aſſe-
rere, extra rationem videatur. L
Tertio, quod attinet ad pœnas inflictas in es
Conſtitutione, etiamſi Papa eas non apponat
novas, adhuc jam tamen latas comprobat, ac
ratas habet; eaſque etiam extendit non ſolum
contra eos, qui uli ſint Breviario veteri, & non
novo à ſe determmato; ſed contra eos, qui præ-
dictum Ofſicium ſecundum aſſignatum modum,
formã, ac rationem non recitaverint. Quare mihi
certum videtur illas pœnas, quæ contrahuntnr
4à non recitantibus divinum Oiſcium, contrahi
etiam à non recitantibus ſecundum modum &
formam præſcriptam in eadem conſtitutione,
ut patet ex verbis ibidem poſitis: ſic enim habet
Papa: Statuentes Breviarium ipſum nullo un-
quam tempore &. & poſt nonnulla ſic habet:
Ae quoſenmque, qui Horas ranonicas, &. uſque
ad illas verba, niſi hac ſola formula ſatisfacere
poſſe, & c. Ex quibus clare patet pænas jam inſli-
Ctas à Canonibus contra non recitantes quotidie
divinum Officium, intelligi etiam inflictas con-
tra eos, qui non ſervant in eo recitando præſcri-
ptum modum à Papa. Quæ autem ſint hujuſmo-
di pœnæ, & quam graves, legantur Covarrru-
vi as lib. FCariar. reſolut. 3. num. o. Navar. tum
de Oratione & Horis Canon. cap. 7. nam. 6. tam
in Mannali cap. 25. n. 122. Coſmnas Philiarchus
Jup. cap./2. Rodriquez ſap. cap. 146. Jacob. de
Grafhis lib. 2. Cap. /70.
Ex quorum doctrina ſatis apertè colligitur,
præter culpam mortalem, quam contrahunt
non tecitantes debitum divinum Officium quo-
tidie, contrahere etiam aliam obligationem
reſtituendi fructus pro debita portione: & col-
ligitur ex Extravaganti Pii V. quæ refertur per
Navar. in Sum. c. 25. n. 122. ut alia omittam Con-
cilia, cum id ad præſentem difficultatem non
faciat, & c. An autem hæc pœna reſtituendi fru-
ctus perceptos à non recitantibus ſic divinum
Officium ſit gravis an levis ‚dicant, qui premun
tur hoc onere reſtituendi. Nulla enim res jam
reperitur apud mortales, qua magis vexentur,
quam illa, in qua repetitur ratio accepti & dati:
præſertim vero cum de reſtituendo agitur. Di-
Tom. II.

27
cant Confeſſarii, dicant alii quicumque, qui-
bus hujuſmodi negotia aliquando data ac de-
mandata ſunt; vel ipſa experientia docet, ut om-
ne aliud negotium facilius aggrediantur quam
hoc, in quo agendum ſit de alieno reſtituendo.
Cum igitut calu noſtro & materia ſit gravis, &
verba, quibus utitut Papa, maximè urgeant, &
prætereà reperiantur ſuæ pœnæ, exque gravi-
oress revera omnino concludendum videtur
eam fuiſſe intentionem ac mentem Pontificis

Pii V. Ut ſcilieet obligaret tranſgreſſores ad pee-

catum lethale, quod à nobis erat probandum
Confirmatur ex Navar. de Oratione & Horis
Canon. n. 27. Non parere præceptis Eccleſiaſticis
in re gravi, mortiferum peccatum eſt; ergo &
in re noſtra, quæ eſt res gravis, ut probatum eſt.
non obedire Papæ erit mortale.
Confirmatur ſecundo ex D. Thom, qwaſt. 5sg.
art. 4. peccatum veniale non conſiſtit in non
adimplendo præcepta: neque in tranſgredien-
do præcepta, quia in hoc conſiſtit peccatuns
mortale: ſed qui non dicit Offieium divinum ſe-
cundum præſcriptum à Papa, non adimplet præ-
ceptum ejus, idque tranigreditur; ergo pecca-
re dicendus eſt mortaliter, non venialiter.
Patet ſecundo eadem Concluſio. Tollere u-
nitatem Eccleſiæ eſt ſine dubio peccatum letha-
le, contra Jus divinum atque Ecclaſiaſticas tra-
ditiones, ut alibi dictum eſt; ergo etiam tollere
talem unitatem in Eccleſia, erit etiam peccatuni
mortale. Patet Scquela, quia quotieſcumque a-
liqua actio eſt mala ſecundum ſe, ſemper eſt ta-
lis; ergo ſi tollere unitatem Eccleſiæ ſemper eſt
malum, etiam tollere talem unitatem erit ma-
lum & conſequenter peccatum mortale: ſed
nolle aſſentiri & obedire præcepto Eecleſiaſtico
ac præſcri pto Papæ, quo ipſe vult unitatem in re-
citandis Officiis Divinis, etſi non explicitè, im-
plicitè tamen, & virtute, eſt nolle talem unita-
tem Eccleſiæ à Papa præſcriptam; ergo &c.
Quod autem unitas in Officiis recitandis ſit ne-
ceſſaria, præter dictam Conſtitutionem Pii V.
habet etiam Concilium ToletanumlIV. up. 2. u-
bi inquit: Uunus ordo orandi &pſallendi per omnem
Hiſpanians & Gahliam conſervatur, unus modus
in Miſarnm ſelemniis, anus in veſpertinis
Mm Ohiciis,

274 Dubium de recitandi Hori Canonicir.

Oßiciis, quia nm Fide & ano Regno continemur,
ſeilicèt Chriſto; ergo Clericus, tollens ex ſuo
marte hanc unitatern ab Eccleſia præſcriptam,
peccabit mortaliter, non venialiter.
Confirmatur primèò, qua omnis lex confor-
mis rectæ rationi obligat ad mortale tranſgreſ-
ſores: ſed ordinatio facta à Pio V. de modo te-
nendo in recitandis Horis Canonicis, eſt con-
formis rectæ rationi; ergo. Patet Minor, quia
recta ratio, ut in cæteris, ſic multo magis petit u-
nitatem, & conformitatem in colendo Deo, qui
maximè cernitur in recitandis Horis: cer-
tum autem eſt, per leges humanas poſſe obligari
hominum conſciemtias, etiam ad mortale pecca-
zum, in iis, quæ etiamſi ortum non habent à di
vinis Literis, ſunt tamen illis conformia, & ha
bent illa tria à nobis jam ſupra aſſignata.
Confirmatur ſecundo, quia contemprtus Ec-
eleſiæ in re gravi ſemper eſt peccatum mortale;
ergo etiam talis contemptus in re gravi erit pez-
catum mortale: ſed qui ex ſua voluntate non
vult ſervare præceptum Papæ in recitandis Ho.
ris, virtute ſaltem intelligitur contemnere in re
gravi Eccleſiam; ergo peccat mortaliter. Sufſicit
enim contemptus implicitus & virtualis ad pec-
catum mortale inobedientiæ, ſi ſit in re gravi, ſi-
cut eſt in noſtro caſu, ut ſupra probarum eſt.
Probatur ultimo Concluſio, quia facillimè
tolluntur fandamema contrariæ ſententiæ, Pri-
mum enim, in quo maximè Auctores ſecundæ
ſententiæ fundantur, illud videtur eſſe. Quia, in-
quiunt, non ſervare talem ordinem & modum
in recitandis Horis Canonicis, cum non ſit con-
tra aliquod præceptum, non eſſe niſi peccatum
veniale. Quare, inquiunt, ſi quis unum Officium
pro alio dicat, modo illud quod dicit, ſit in Ere-
viario novo Pij V. adimplere quidem præce-
ptum de divino Officio dicendo; peccare ta-
men, quia invertit ordinem, ſed non mortaliter;
quia de eo non extat præceptum, ſed ſolum ve-
nialiter peccare.
Et quidem facillimè tolli hoc fundamentum,
nemo eſt qui non videat. Nam ſi dicamus, ut ve-
1& dicimus, & patet ex dictis, extare jam tale præ-
ceptum de tali modo, quo quotidie recitandæ

ſunt Horæ Canonicæ, certè fundamentum illud
omninò ruit: & quod hujuſmodi præceptum
ſit ad mortale, cum id jam oſtenſum eſſe exiſti-

memus, non eſt quod idem repetamus.

Ad fundamentum verò Leſſij, qui cum opti-
mè animadvertiſſer, ſfundamentum jam abali-
is allatum nullius eſſe roboris, excogitavit aliud
ex ſuo (quo tamen non tam re quam nomme à
priore differre videtur, ſi rectè attendatur) re-
ſpondemus, & illud noſtræ non officere Con-
cluſioni. Non ſolum enim à Pio V. in ſua cita-
ta Conſtitutione præſcribitur ipſa ſubſtantia
divini Ofhcij, ab omnibus, quorum inter-
eſt, recitandi; ſed etiam præſcribitur forma
& modus, quibus illud debet recitari, etiam-

fi illud immediatè & primè intenderit Papa,

hoc vero ſecundario: quia revera primus ani-
mus Pontificis Pij V. fuit tollendi cauſa varia
Breviariorum, ut ipſe ait, genera, quæ pal⸗
ſim circumferebantur; ita tamen, ut deinde
ſimul præſcribat, & novum Breviarium ab om-
nibus recitandum, & item modum & formam
in e recitando obſervandam. Quare exiſtimo
ego, ut quis nune peccaret moertaliter, uten-
do vetitis per illam Bullam Breviariis; ſic et-
iam peccaturum, non utendo novis, & non
ſervando formam præſcriptam in recitandis
Horis divinis. Hæc enim omnia, ut videre eſt
in citata Conſtitutione, cadunt ſub eodem præ-
cepto, & eodem modo. Quod etiam adver-
tiſſe Paulum Squillantem loco ubi ſupra de-
prehendi, poſtquam jam ego ſcripſiſſem. Ae-
cedit quod etiam hæc Leſſij ſententia ibidem, ſi
quis diceret de Feria, cum dicendum eſſet de
Sancto, & è& contrà; etiamſi non peccaret
contra ſubftantiam divini Officij, quia diceret
aliquod Oſcium ex novis à Papa approba-
tis; peccaret adhue econtra modum;, quia
non ſequitur illum qui præſcriptus eſt à Papa:
quamquam in eo diſcordamus à Leſſio, quia
ipſe ait, peccaturum illum ſic recitantem ve-
nialiter, nos verò mortaliter. Quare fatetur
Leſſius illum peccaturum, quia tranſgreditur
præceptum Papæ. Quia, inquit, ipſe tranſgredi-
tur rem quæ ſecundariò præcipitur. Nos ere
6

iller imus:
mortaliter
Gimini O
præcepte;
lrcepto a
eſldemmet
uelia grar
Gubitari debe
nortal, pr⸗
uln mortale,
ſen. Nunl
falain Ag
inverteret n
Pran, at.
COllill, 5
COnbnis h
ſt ennn elle
unguturto
u etbigrn
Henſiquisn
Oeum d
(e. Mne
luen Peccare
Ryertit ſon
“ Jj.
conclucden
nod, &
Uics lecund
mione, gui
lntione,
füenromn
un tecitan
Po, eodem
Cntintion
il Reccatot
Mnesketete
;& moch
arhſob
Undzmenti
ohninod
Uunſgrel
EEer 1 inte
nſeo

ſeniale Pr

b lund

lunemumniic
odi Drkrehnn
nimelkeeiſt
tamns.
ni anmon⸗
ntumſaumdde.

ACOgituritd
Guarn nomne:
nendnI N.
oſhcete
OV. inlin un

la bli
quoromm iuer
rlctbinriam
Uecirturl, enun⸗
Nenckrihn,
era pkimmunn⸗
lendicaalgvt
enera, *“
hen, Mcend

eviariumm cr.

Qum &gtornnn

(terin

Ortalter,
cviatüs;lee⸗
Onois, Ann
min kenundt

A
4, Mrittd
ſabeocen .

etun at.
dbi Hnul
ſcrillen. 1
tentinbicetnt
endun rd
pon H
; ulen
Hupa he
modnin,E
mwsetti /
ecitunenſe
(We en
in uuntgeln
fennige⸗
ieu. N N

Düubiunz de recitandis Hori Canonicis.

alſerimus, & patet ex dictis, illum peccaturum
mortaliter; quia etiamſi non ſervando modum
divini Officii ſolum contra faciat rei ſêcundario
præceptæ; adhue tamen, & hoc ipſum cadit ſub
præcepto Papæ, eadem omnino ratione, qua
ejuſdemmet Officii ſubſtantia: & cum ſimus in
materia gravi, ut dictum eſt, non video quare
dubitari debeat, quin id ſatis ſit ad peccatum
mortale, præſertim cum id ſuſſiecre ad pecca-
tum mortale, ex aliis conſimilibus colligere poſ-
ſimus. Nam ſi quis, retentis quæ ſunt ſubſtan-
tialia in aliquo Sacramento, aut omitteret aut
inverteret modum, & formam in eo præſcri-
ptam, aut conficiendo, aut adminiſtrando,
conſultò, peccaret ſine dubio mortaliter, ut
communis habet ſententia, etiamii modus
ſit extra efſentialia, ut ſunt verba quæ con-
junguntur formis Sacramentorum, Sacramen-
ti verbi gratia Euchariſtiæ, Confeſſionis, &c.
Item ſi quis non devotè, neque attentè recitaret
Officium divinum, peccaret mortaliter, ex
