20 In Veſperis feſtorum accidit mutatio ul-
timi Pſalmi Daminicalium, ut ſit conformior
Feſto; quam mutationem ſignificat Radulph.
Propoſ. 10.
21 In Poſtrema Breviarii recognitione viſum
eſt aſteriſco interpungere Pſalmorum verſus, ut
corundem lectio, etiam quoad puncta & com-
mata, eſſet eadem, quæ in vulgata editione ſa-
crorum Bibliorum emendatiore Vaticana ulti-
ma anni 1598,

De Canticisz.
CAPUT. IX.

1 Anticum ſecernit à Pſalmo S. Hilar. 2
Prol. expoſ. Eſalm. ſatis fusò. Brevius
auctore Euthymio, Plalmus eſt carmen cum in-
ſtrumento Pfaltern; Canticum eſt vox muſica
cum harmonia ore ſolo prolata. Myſticè Plal-
mus bona opera, Canticinn gratiarum actionem
ſignificat, ex Dur. l. y. . z. Eſt autem Canticum
antiquius Plalmo;, cum illius ſit primus author
Moylſes: neque defuit ejusdem uſus inter A po-
ſtolos, Coloſ. 3.
2 Septem Camica ex ſacris Literis haben-
tur in Breviario, quorum ordo temporis eſt, qui
ſequitur.
1 Cantemus Domino, quod eſt Moyfis, edi-
tum anno mundi 2544. Exod. 15.
2 Aundite Ceœli, quæ loquor. Ejusdem Moyſis,
anno 2583. Deut. 32.
3 Exwultavit cor meum. Annæ matris Samue-
lis, anno 2904.1. Reg. 2.
4 Confuebor tibi Domine- Iſaiæ, anno circiter
3314. MHai. 12.
5§ Ego dixi in dimidio diterum meorum. Eze-
chiæ Kegis an. 3322. Mai. 5.
6 Domine anů„nzröiauditionem täaam. Haba-
cuc. an. circiter 3351. Hab. 2.
7 Benedicite omnia opera Domini Domino.
Trium puerorum: an. 3462. Dan. 3.
Ex Evangelio habentur in Breviario alia tria;
quorum ordo temporis eſt. M
Magnificat B. Mariæ, Luc. I. an. mundi 40.
Ew Torniello.
Benedittus Dominus Deus Iraél. Zachariæ,
eodem anno poſt tres menſes, Luc. 7.
Nunc dimittis Domine, & c. Simeonis, Luc.
2. anno ſequenti 40 52. Chriſti primo.
Alius eſt ordo in Breviario, nimirùm in Do-
minica, Canticum Benedicite, & c. quia in Do-
minica univerſa creata ſunt confusè, quæ in
Cantico invitantur ad laudem Dei, Durand. lib.
J.·cap. 4. ſed Verſus Cantici ab Eccleſia reducti
ſunt ad minorem numerum, rejecta illa repeti-
tione, landet & ſuperexaltet, &c. quæ habetur
H 3 n

=

Comment. in Rubr. Brev. Ject. V. Cap. 9. & 10.

in Daniele, Prætereà addidit in fine glorificatio-
nem Triniratis, Benedicanzus Patrem, & c. de
qua meminit Amal. lib. 4. cap. o. tamen paulò
diverſa ab ea, quæ hodie eſt in uſu. Benedica-
mus, inquit ille, Patri, & Filio & Spiritui ſan-
Cto: nec reſpondetur AImen in fine, ſicuti ne-
que in Miſſa Quatuortemporum.
In Feria ſecunda, Canticum Iſaiæ; in Feria
tertia Ezechiæ; in feria quarta, Annæ zin quin-
ta, Moyſis primum: & de his afferunt myſticas
cauſas valdè arbitrarias Amal. I. 4. 4 c. 12. Aſ
ad é6. & Gemmalib. 2. 73. à quibus ad verbum
accepit Durand. loco. cit. In feria ſexta, Can-
ticum Habacuc, in quo mentionem de Cruce
facit: Cornua in manibus eius. Sabbato, Can-
ticum Moyſis ultimum, de quo ait Beda in Lu-
cam. Ad memoriam priicæ Religionis, Can-
ticum Deuteronomii, in quo univerſus veteris
populi ſtatus continetur, Sabbato nonnullis in
locis dici conſuevit, alioquin eſſet præpoſterum,
ut, prioribus ſeptimanæ diebus Propherarum
dictis carminibus Moyſis ultimum diceretur.
Hæc ille. Alcuin. de Celebrat. Miſſa ait, ideo
recitari, quia dixit Apoſtolus Ack.iy. quod Moy-
ſes habet in ſingulis civ itatibus, qui cum per ſin-
gula Sabbata prædicent.
2 Canticum trium puerorum eſt feſtivius,
& ideò in omnibus feſtis dicitur, reliqua tan-
tum in ferialibus, Gemma lub. . c. 3. quibus
additur in fine Gloria Patri, mors plalmorum,
à quibus parum differunt Cantica.
5 Tria verò Cantica õ quotidie di-
cuntur, Amal. 2. c.ö. & cauſas vide ſupra Sect.

praæced. c. 2. n. j.· p. l. C. I. n. 5. p. 7. & g. 6. n.

9. pag. 46.
6 Evangelia vocantur ab antiquioribus hæc
Cantica; ita Ordo Rom. quia ſunt pars textus
Evagelii S. Lucæ: & ideò ſtant omnes dum hæc
dicuntur, uti fit ad Evangelium in Miſla. Pluri-
mi initio Cantici formant ſibi crucem à fronte
ad pectus ex Beleth. c. g0. quia eſt Evangelium;
& placet, tum quia hoc præſcribitur Epiſcope
ad initium Cantici Magnificat in Cærimon. E-
piſc. l. 2. C. I. tum idem ſignum Crucis adhibe-
tur in Miſſa initio Evangelii, licet diverſo modo.

De Verſibus.
CAPUT X.
1 Vertendo dicitur Verſus, Alcuin. cap. de
Celebrat. Miſſe. Et hoc habet ſingula-

rxe Verſus, ut excitet corda eantantium ad re-

quirendam faciem Dei in eratione, Amal. I. 6.

c. 4. & præterea c. 5. ait, vim habet; ut con-

verti faciat kotum Chorum ad unum, & totam
intentionem illius ad rem, pro qua fit Ofncium.
Idem repetit in Ordine Antiphon. cap. . ubi ait:
Verſam eſſe compoſitionem ofſicialem, per quã
revertitur intentio mentis: unde eodem teſte A-
mal. vertebant ſe cantantes verſum ad Orien-
tem, I. 4. c. 2. vel ad akare de Ord. Antiph. c.1.
2 Verſus igitur poſt Nocturnos ante Lecti-
ones dicuntur, ut excitemur ad Orationem Do-
minicam, Abſolutionem, & Lectionem, ad
quam ſeſſio facilè negligentiam parit, idem e.
11. In fine quoque Pſalmorum, id eſt operum.
exeitamur ad ſpem præmiorum: idem c. /2. eod.
l. 4. Ante Cantica Evangelica, in Laudibus,
Veſperis, & Completorio excitamur Verſibus
ad intelligentiam eorundem, & ad Orationem
proximam, idem c. «. Denique ante Oratio-
nem, & in commemorationibus ſemper adhi-
betur Verſus, ut oratio ferveat, idem cap. 9,.
3 In Paſchate & ejus octava non habentur
Verſus in horis, ut aliàs, quia tanta eſt feſtivi-
tas cum brevitate Officii conjuncta, ut non ege-
amus ſtimulis. Amal. de Ord. Antip. c. 7.
4 Tempore Paſchali additur utrique parti
Verſus Alleluia, ad majorem lætitiam expri-
mendam; non tamen verſibus Reſponſorio-
rum additur; quia non terminant totum Re-
ſponſorium, & non ſunt Verſus ad excitandum,
ut ii, de quibus in hoc cap.
Verſibus, qui habentur in Precibus non
additur Alleluiæ; quia in iis attenditur potius
ratio humilitatis & mæroris, quam lætitiæ.

Be

A
4.
qui
cunn O⸗
ulln
onpon
aont
Aboran
Koezin
Dogui
Cnonis
ntte
1Ver
Mronen
Ddadatin
guhtbl
Mne.
gutog
1ltios in
leſn,
Etori ſc
ir luſto
porem
Pbhnp
Clkturiat
A unar
Iled
lnge
emtee
henr
hattein
map⸗
Npe⸗ 4
nc 6
e
wo⸗
Necid
denin
tun ke⸗
Donin
in

lerin egt
uber inngl.
dnnium A
e, Amlle
abet; broon⸗
uunn, Etorm
rOein
Ce,ellhiit
eulem Mi
cogelntelet⸗
Gnn ad Oerr.
4 Anghtn
nos meldd⸗
Dtationend-
ellionen 1
part, Een:
idckopem
dema
,in ladbe,
Lannr Venbi
AdOrnioxn
he mee Oni-
plenpetik⸗
,iGem ip/
non hlem-
tuntr etiii⸗
Ctnutnon
ytip⸗..
ar untigehn
lxuinmef
5 Reirſir
unt wonn e
aletcknan

recbhs
tendlun un

De Abſolutionib. Benedictionib. & Lecdtionibus. 6

De Abſolutionibus 65 Bene-
dictionibus.
CAPUT XlI.
1 A Bſolutionum, de quibus hoc loco,memi-
nit Radul. Propoſ. r. & puto ita vocari;
vel quia abſolvitur Nocturnum, vel quia ſimul
cum Oratione Dominica præcedenti petimus
[ait Hugo in Syec. cap. 2. ] mundari corda &
corpora noſtra ad audiendum verbum Dei in
Lectionibus. Nam oratio Dominica dicitur,
ex Durand. L. j. &.3. ut qui eget ſapientia ad Le-
ctiones intelligendas neceſſaria, poſtulet eam à
Deo, qui dat omnibus affluenter; & ut cjuſdem
orationis auxilio proficiat in nobis renovata per
ptæcedentem Verſum intentie.
1 Verſum appellat ipſammet quoque Abſo-
lutionem Gemma l. ſ. cap. y. Quaſi, inquit, qui
mandatum Legatis ad prædicationem injungit,
q uaſi abſolvat eos, ut eant ad legendũ. Rupertus
lib. 1. c. I. putat abſolutionem eſſe orationem,
qua rogamus Dominum meſſis, ut mittat ope
rarios in meſſem, & aperiat cor noſtrum in le-
ge ſua, ne ſemen, id eſt verbum Dei, quod au-
dituri ſumus, aut volucres comedant, aut ſpi-
næ ſuffocent, aut in petra, quæ non habet hu-
morem, areſcat. Dicerem Abſolutiones appella-
ri, ſumpta denominatione à nobiliori, quæ di-
titut in tertio Nocturno, in qua ſunt ea verba,
A vincalis peccatori noſtrori abſolvat nos, &c.
3 Lector petit benedictionem magnæ humi-
litatis gratiã; & Sacerdos, ut tantæ humllitati
vicem reddat, poſen à Deo, ut benediétio præ-
rogetur, Petrus Damian. de Dominus vob. c. 2.
Petit etiam benedictionem, ut mittatur. Quo-
modo pradicabunt, nifi mittantur ? Roman. 10.
Ruper. lib. I. s. 2. de Div. Oſic. Petit licentiam
eundi, & benedictio eſt licentia, Gemma l. 1.
cap. y. Vide, addit Hugo in oec. cap. 3. quam
larga poteſtas benedicendi tradita ſit illi, cui ju-
bere dictum eſt: Qube Domne benedicere. lectu-

rus enim dicit Vicario Chriſti: quod princiꝑa-

tum Eccleſiæ innuit. Sacerdos autem orat, ut
Dominus benedicat, qui totius eſt fons bene-
dictionis.

4 Lector dicit Demne, non Domine; quia
hic Dei titulus eſt, ille hominis præclari, ut do-
cet Baron. ex Evodio anno 466. ſed tempore S.
Hie romyni omnes ſancti & homines alii voca-
bantur Domni, ſolus autem Deus Dominus.
Papa ipſe hodic appellatur Domnus Apoſtoli-
cus in Litanis Sanctorum. Sed & ad ultimã Le-
ctionem, quam Superior legit, debet hic dice-
re, quicumque ille ſit, Epiſcopo inferior, jube
Domne non Domine; cui ſecundus in choro re-
ſpondere debet benedictionis congrua verba;
quidquid a hi proprio marte ſcriplerint, & nul-
la fulti auctoritate; non enim quilibet in Choro
Superior & uandus eſt Epiſcopo. Notarunt ali=
qui, quod ille, qui ſolus Officium recitat, di-
cere debet, Qube Domne: ſicuti dicit Sacerdos
hoc idem in Miſſa privata ante Evangelium, &
verè par eſt ratio, uſus tamen non idem.
5 Benedictiones fiunt in numero ternario,
& in nomine diſtincto perſonarum ſanctiſſimæ
Trinitatis, & rectiſſimè, ut patet. Benedictie
illa, Divinum auxilium, dicitur etiam in feſtis
Trinitatis, Transfigurationis, feſtis S. Crucis:
& Dedicationis Eccleſi.
6 Abſolutiones diſtribuuntur per Ferias qua-
dam proportione, ut primus dies ferialis gau-
deat prima, ſecundus ſecunda, tertius tertia
Abſolutioneʒ & rurſus quartus dies prima, quin-
tus ſecunda, Sabbatum sertia. Cum Abſolutio-
nibus autem concordant Benedictiones, niſi
Lectiones ſint de homilia, vel Sancto, in Of-
ficio trium Lectionum; convenit enim, ut ma-
gis in iis caſibus reſpondeant Lectionibus quam
Abſolutionibus. Sumuntur igitur in his caſibus
Benedictiones à tertio Nocturno ſimiliaq; in⸗
dicat Radulp. Propoſ. 17.

De Lectionibus.
CAPUT XII.
1D Atet vocabulum Lectionum, eò quia le-
guntur, & non cantantur, ut Pſalmi, Dur.
l. j. c. 2. Uſus earum originem ducit à lectio-
ne, quæ fiebat in ſcholis Patrum Act. 13. & 17.
vt notat Amal. l.j. c. q. deducit ab Hebræis Iſid.

l. I. de Ofſic. e. 10. qui certis diebus legebant de
Lege

. Comment. in Rubr. Brewiarii Sect. V. Cap. 12.

Lege & Prophetis in Synanogis; & legit Chri-
ſtus Luc. 4.
2 S. Auguſt. initio Expoſit. ad t. Epiſt. Zoan.
ſigniſicat, tunc ſolitas legi certas Lectiones in
Eccleſia ita determinatas, ut aliæ eſſe nequirent.
Hieronymus Damaii juſſu creditur] compo-
ſuit Lectionarium, teſte Bernone de Quubuſa.
ad Miſſ. ſpect. C.1. .
In Concilio Laodicenſi can. 17. citato 4
Suar.- lib. z4. de Hor. Canon. c. 2. num. 16. decre-
ta fuit Lectio poſt Pſalmos, vellonga in Ma-
tutino, vel brevis in aliis Horis; Capitula enim
ſunt I ectiones breves, ut infra dicemus.
4 Numerus verò Lectionum nec fuit major

novem, nec minor tribus lectionibus, Amal.

lib. 4. cap. 9. ut per novem conjungamut con-
verſationi novem ordinum Angelorum; vel
ut tria prædicationis tempora deſignarentur,
ante legem, ſub lege, tempus gratiæ, idem cap.
I. Addit Ruper. lib.7. cap. 13. pluralitatem Le-
Gtionum ad diverſos Nocturnos;, ſeu Vigilias
indicare, quod noſtrum eſt parare corda ad ape-
tiendum Deo, quacumque hora pulſaverit ver-

bo ſuo; plureſque Prædicarores eſſlé, ut excu-

ſationi non ſit locus. Cum autem Pſalmi, ut
E⁄ỹ̊ diximus, opera bona ſignincarent; no-
vem Pſalmi & novem Lectiones docent, æqua-
lia in nobis eſle debere, verbum & opus. In
Profeſtis autem paucitas Lectionum innuit tem-
pus antiquæ legis (nos enim Feſta agimus, ſi
coimnparemur cum antiquis Hebræis] in quo
Pauci Præcdhcatores erant. Hæc Rupertus.
5 Ex utroque Teſtamento deſumi Lectiones
Ofſici diviniſcribit Radulph. Propoſ.11. à pri-
ſcis uſque temporibus; & apud Romanos in
primo Nocturno legi de veteri Teſtamento ; in
ſecundo Nocturno Sermones; in textio Homi-
lias; & per Hebdomadam continuari Sacra Bi-
blia; ibidem tamen non excludit à prim- No-
Rurno Lectiones aliquando de novo Teſta-

mento: quod & hodie ſervamus, ut in Rubri-

Cis patet. .
6 Veràùm, quo ordine diſtribuuntur Lectio-
ges primi Nocturni per annum? Triplex eſtor-
do ſactorum Librorum: primuim voco Concilia-
gem, alerum Hiſtoricum, tertium Ecclehakkici.

Conciliaris eſt ille ordo, qui habetur in ſacris
Bibliis ſancitus à Concilio Tridentino Sect. 4.
Iſid. c. 12. numerat ſeptuaginta duos libros ſa-
crorum Bibliorum: qui numerus non caret my-
ſterio.
7 Hiſtoricus eſt, quem, ad pleniorem facro-
rum. Bibliorum & hujus capitis notitiam, com-
pendio excerpſi, & hoc loco deſetipſi, ex an-

nalium ſacroram duobus Tomis quater impreſſie

Anuguſtini Tornielli Ordinis noſtri juxta ſeriem
temporum, quo quiſque libet ſ(criptus fuit, vel
potuit ſeribi. Auctores dabo Sect.6. quos hic de-
ſideras. .
Nam Geneſis continet Acta ab ortu Mundi uſ-
que ad annum ejuſdem 2400.
Job Hiſtoria contigit anno proximo 2399.
Exodus ab ann. 2 736. uſque ad annum 24.
Leviticus pertinet ad annum 241.
Numeri liber pervenit ad annum æ*5ê.

Deuteronomium ad eundem ſpectat annum-

Joſue uſque ad annum 2pz.
Judicum ab anno ν. a annum z5gg.
Inter hæc Ruth, circa annum 27ab.
Regum primus à 29o. ad annum 2979.
Pſalterium à 296 4. exorditur.
Regum ſecundus ad annum gorz.
Regum tertius ad annum 5,755. =
Canticum canticorum circa annum zoi.
Proverbia, Eccleſlaſtes, circa hæc tempora.
Sapientia eſt Salomonis, ſeu à Philone excerpta.
Regum quartus ad annum 3472. H
Duo Paralipomenon concurrunt cum libris Re-
Inter hæc Prophetæ vixerunt hoc ordine uſque
ad prædictum annum ρ. .
Jonas enim circa annum 2227â.

Oſeas, Joel, Amos, Abdias circa annum 323f.

Iſaias ab anno gerz. ad annum 7%335.
Michæas circa annum 3zß6. .
Nahum circa annum 3321.
Tobias illuminatur anno 3529.
Habacuc oirca annum 27717.
Jeremias ab anno 3107. quo cum Sophonias.
Sed Jeremias complevit annum à.
Baruch. ann. 3451. “
Daniel ab anno qq*ρ. uſque ad anntun 7Si“r.
Eze-

yechi
Hintr.
rase
gent
dth.
Neeimi
Eſther
kecleiu
XX
Maocha⸗
9
MoC
Torni
Cbit
ſore⸗
Mrher
Chri
Perms l
reus
Dlas
Adeo
44 (
AT
Hucx E
alas:

4

ur in ſact

tind n .

10s Ibrorl⸗
OncHaN.

ioremſn.

Nikiam,con.

arer mni⸗
untletin

pnstnn,d

4qucsite

btn Mund.
.
Bind ,,
Uunum:i;
.
1465.
Qataunun

im 219,
4.

n

umnzl
ectenpo⸗
hilone eMene
.
rcunlbidde

loc otche 66

Caummnn

337,.

cumn. Ghui
n

Ezechiel ab anno à1αι⁰.uſque ad annum 3462.
Hi intra annos quarti Regum, excepto Daniele.
Eſdras circa annum ʒ3yz. uſque ad ann. 3296.
Aggæus, Zacharias, Malachias, anno gza.
Judith. anno 3772. .
Neemias à 3609. ad 3629.
Eſther 3672.
Eccleſiaſticus circa 379. quo anno floruèêre
LXX. Interpretes.
Machabæorum duo à 356s. uſque ad annum
99.
Nato Chriſto anno mundi gοο. ut fusè probat
Torniellus; qui ultra Chriſtum paſſum non
ſcribit: proſequor cum Baronio ordinem hi-
ſtoricum librorum novi Teſtamenti.
Matthæus igitur ſeripſit Evangelium anne
Chriſti 41.
Petrus Epiſtolam primam anno ꝙ&.
Marcus Evangelium eodem anno.
Paulus ad Theſſalonicenles primam annoy2.
cd eoſdem alteram, anno yʒ3.
ad Corinthios primam, & 1. ad Timoth.
anno 77.
ad Titum, §.
Lucas Evangelium, anno y?.
Paulus ad Corinthios alteram, ad Galatas, ad
Romanos, anno y5.
ad Timoth. alteram, ad Epheſios, anno 79.
ad Philippenſes, Coloſſenſes, Philemonem,
Hebræos, anno 60. Sð
Acta Apoſtolorũ à Luca completa ſunt anno é1.
Jacobus Epiſtolam ſcripſit ante annuméêz.
Petrus Epiſtolam ſecundam anno és.
Judas Epiſtolam annoés.
Apocalypſis anno 97.
Evangelium Joannis, cum tribus Epiſtolis an-
no 29.
8 Tertius eſt ordo, qui Eccleſiaſticus dici
poteſt, quia non eſt omnium librorum ſacræ
Scripturæ, ſed tantum ad uſum Breviarii, à Ge-
laſio Papa decretus /7. Diſt. cap.Sancta Romana.
Eſt autem qui ſequitur ordo.
In Adventu legitur Iſaias; quia, inquit Ama-
lar. de Ordin. Antiphon. cap. 76. nemo Prophe-
ta apertius locutus eſt de Nativitate Chriſti.
Ab Epiphania imò à Natali Domini ad Se-
76m. 11.

De Lectionibus. G

ptuageſimam leguntur Epiſtolæ S. Pauli, quia,
inquit Rupert. lib. o. cap. ule. dum repræſenta-
tur Chriſtus in mundo, novi Teſtamenti præco-
nes audiri debent ante Quadrageſunam.
A Septuageſima ad Dominicam de Paſſione,
Geneſis & Exodus: quia Paſlionem Domini
celebraturi recurrere debemus ad Adæ peccatũ.
pro quo paſſus eſt: & dum legitur de Patriar-
chis, Abraham, Iſaac & Jacob, quaſi de diver-
ſis ætatibus ad Chriſtum Choros Patrum dedu-
cimus, Rupert. I. 4. c. 5.
In paſſione Jeremias legitur, qui multa nar-
rat de eadem, Amalar. loc. cit. o. 26.
Poſt Paſcha Actus Apoſtolorum, Apocaly-
pſis, & Epiſtolæ Apoſtolorum; quia virtute
magna reddebant Apoſtoli teſtimonium relur-
rectionis Chriſti, Rupert. lib. jo. cap. ultimo.
De Actibus indicat Auguſt. in Serm. quodam
citato à Demochare Tom. 4. C. 12.
Poſt Pentecoſten uſque ad menſem Auguſuũ
libri Regum ponuntur, ut reſumatur ordo Hi-
ſtoricus à Geneſi ad libros Regum, Amalar. de
Ord. Antiph. cap. 22.
Menſe Auguſto leguntur Sapientiales libri:
quia poſt libros Regum, æquum eſt ut Rex Salo-
mon audiatur, ferventeq; ſole eo menſe ferveat
& ſapientia, Amalar. loc. cit. ſunt autem Prover-
bia, Eccleſiaſtes, Canticum canticorum, Sa-
pientia, Eccleſiaſticus.
Menſe Septembri Job, Tobias, Judith, E-
ſther: quanquam Gelaſius pro judith Eſdram
ponit; ſed Ordo Romanus habet Judith, ut
imitemur eo Tempore patientiam Jobi & To-
biæ, inquit Amalar. c. 73. .
Menſe Octobri Machabæorum libri legun-
tur, Amal. non addit cauſam, quam alii reddunt.
& mox enarrabimus.
Menſe Novembri leguntur Ezechielis, Da-
nielis & duodecim Prophetarum libri, quia ſa-
nè loquuntur de Adventu Meſſiæ, quem cele-
bramus in proxitao Decembri, idem Amalar.
c. 76.
9 Rupertus à Pentecoſte ad Adventum enar-
rans ait lib. 22. cap. 24. in lectione librorum Re-
gim ſignificari tempus Martyrum, bellorum
& perfecutionumm Eccleſiæ poſt Adventum
I Spiritis

60 Comment. in Rubr. Brewviarii Sect. V. Cap 12.

Spiritus ſancti; in libris Sapientialibus SS. Do-
ctorum inſinuari tempus. Cùm legimus de ſan-
cto Job, pax Ecoleſiaæ repræſentatur non absque
tentationibus. Vel menſe Septembri in Job juſti-
tiam diſcere poſſumus, in Tobia prudentiam, in
Judith fortitudinem, in Eſther temperantiam.
Dixi in Job jiuſtitiam, ut loquar ad uſum no-
ſtrum: nam Rupertus pro Job habet Eſdram,
cujus libri tunc legebantur. Proſequitur capite
vigeſimoquinto, & docet, libros Machabæorum
deinde legi, ut meminerimus inter virtutum
profectus vitiorum bella non deeſſe: libros de-

nique Prophetarum excitare nos ad ſpem & me-

eum, uſquequò redeat Chriſtus in Adventu ſe-
cundo. Hæc ille.
10 Durand. n Rat. lib.6. c.114. has cauſas red-
dit. In Septuageſima legimus caſum humani ge-
neris: in Quadrageſima repræſentamus ſub Pha-
raone ſervitutem; in Paſchate exitum de Ægy-
pto, per quadraginta dies Paſchales, quadragin-
ta annos in deſerto; per Rogationes ingreſlum
in Terram promiſſam; per ſeptem dies Pente-
coſtes diviſionem donorum Dei & Terræ pro-
miſſæ. Sub Regibus deinde fuerunt; & ideò li-
bri Regum leguntur poſt Pentecoſt. & c. 1zg. ad-
dit: Præcedunt quidem libri exemplares, ſe-
ꝗquuntur doctrinales, redeunt alii exemplares,
tum alii demum doctrinales, quia plus movent
facta quam verba, & hac viciſſitudine ad perfe-
ctionem virtutis pervenitur. Libris igitur Re-
gum ad exemplum lectis, legimus Auguſto men-
ſe doctrinales Salomonis libros; tum Septem-
bri exempla Job, Tobræ, fœminarum, & Milites

ad virtutem menſe Octobri nos incitant & im-

pellunt: Novembri doctrinales, alii Propheta-
xum ſuecedunt. Hæc ille fuſiſſimè.
II Initia Librorum ſacrorum regulariter le-
guntur in Dominicis; quod ſi Feſto aliquo im-
pediantur, æquum eſt, ut ab initio libri in ſe-
quenti die non impedito auſpicetur Lectio, in
ubr. 2. 6.
12 Ex prædictis libris aliquid quotannis vel in
proprio die, vel in ſequenti, vel in præcedenti
eſt legendum in Rubr. au. 7. etiam ſi plura Pro-
phetarum initia uno die ſint legenda, hac adhi-

bita lege, ut non extra propriam eorum Heb-
domadam legantur, neque duo initia ſub una
concluſione Ti autem, & c. neque in præceden-
ti Feria, ſi in ſequenti datur locus ea legendi, ut
indicant verba Rubricæ. Quod ſi alicubi impe-
diantur Feriæ Feſtis locorum propriis, An in his
initia legantur, omiſſis aliis Lectionibus primi

Nocturni aliunde ſumendis? dicemus infrà op-

portuniori loco Scctâ.6. c.21. n. 13. Excipe ſequen-
tes caſus. Primus eſt in epiſtolis S. Pauli; eæ enim
omnes ſimul conſtituunt unum librum, quem
ſufſicit incepiſſe: & adveniente Septuageſima
finis imponitur lectioni Paulinæ, licet tantùm
de epiſtola ad Romanos ſeu Corinthios ſit le-
ctum. Alter caſus eſt in libris Regum advenien-
te Auguſto; ſufficit enim, quòd de iis lectus ſit
primus vel ſecundus liber.
13 Ubi verò contingit minui numerum De-
minicarum poſt Epiphaniam ‚adveniente citiùs
Dominica Septuageſimæ, & ideò in feria tertia,
vel alia die proxima fit de Ofſicio Dominicæ ter-
tiæ, vel ſequentium anticipatè, ſtatim ac factum
eſt Ofſcium Dominicæ, in ſequentibus diebus
legi debent Epiſtolæ S. Pauli, quæ poſitæ ſunt in
Dominica anticipata: quod in poſtrema reco-

gnitione decretum eſt, & adnotavimus in Ta-=

bulis noſtris 8. 9. 10. 16. 17. & 22.
14 Quando de Scriptura per annuin diſtribu-
ta non poteſt legi in Feſto novem Lectionum in
primo Nocturno; quia eo die non habetur in
Breviario, puta, quia ſunt Quatuor Tempora,
Feriæ Quadrageſimæ, &c. ut in Rubrica n. 9. eo
caſa ſumuntur Lectiones primi Nocturni de
Communi, quæ alioquin ad majorem ſolemni-
tatem ſolent aſſignari: tunc enim ad neceèſſita-
tem leguntur; quod intelligi debet non tantum
in Feſtis occurrentibus, ſeu in die Octava Feſti
habentis Octavam in dictis Ferüs majoribus;ſed
etiam in diebus infrà Octavas, de quibus Ru-
brica nona loquitur: eadem enim eſt ratio de-
fectůs. Si tamen in Feſto habente Octavam le-
ctæ fuiſſent in primo Nocturno aliæ Lectiones,
non de Communi Sanctorum; eo caſu repeten-
dæ erunt eædem in ejus die Octava, ut apertè di-
citur in Rub. de Lectionibus n. 9.
I5 Ac-

.
ude
wopn
Letin,
ni
ſure
terid
Aurn.
Nvocf
hrn
aron
Eeinte
Uiatern
Lium
n,n
Urinh
lendon
ſüpon
Meviar
16
Nitloce
ci dn
Ohni
outn
Oe
deſn
Amor

Rede

cokumm kh.
nitin ichinm
inprreelen
calegenl,t
Alcubi ink.
riis Anints
onibis int

eminkig

Lchelegen
Daulizerenn
lbuum, gen
Rpnageln
e, oettmnin
Ctinrchiosttl
Gunachentr
Udeislechul

numetun)e
Uvenientecid
dinketanmn
Dominucrk-
tmim hlen
ſentibisd
epolte ſurn
polremmmd

Nmwüntsine.

znonncirtr
nlectonmt
Ponhabemt
tuor Tenpec
Rubticangen
i Nodnmi
oren laen:
Imadneeli
bet honimnin
le Odhnifel
Smnorbaß
de gubbu Nr
mettro
e Oanenk
lixlectioncn
Ocailtepet
nourapen

N

15 Accidit etiam, aſſignari in Breviario qui-
busdam Feſtis plurium Apoſtolorum Lectiones
proprias in primo Nocturno, quæ ſunt propriæ
alterius illorum; & eo eaſu, ſi dividatur Feſtum,
quia alter eorum tantum eſt Titulus Eccleſiæ,
juxta ea, quæ diximus ſuprà Sec. cap. 70. n. /1.
pag. 29. alteri debentur Lectiones propriæ; al-
teri de Communi, quæ habentur in primo No-
cturno. Quæ item legi debent, quando ali-
quod Feſtum in propria Eccleſia ſolemniter ce-
lebratur, ex Rubrica citata n. 9. hoc eſt in Feſto
Patroni loci, Tituli, ſeu Dedicationis Eccleſiæ,
& in feſtis ſecundæ claſſis, ob majorem ſolem-
nitatem: quod etiam fit in Breviario; imèò verò
ctiam in Feſtis Patronorum minùs principali-
um, more Duplicium majorum, quæ haben-
tur in Breviario, niſi ob anguſtiam temporis po-
nendum ſit initium Prophetæ, quod in his Fe-
ſtis poni decretum eſt in poſtrema recognitione
Breviarii. L
16 Pro ſecundo Nocturno Gelaſius decer-
nit loco citato, hæc Opuſcula poſſe legi in Offi-
cio divino, nimirùm SS. Cypriani, Joannis
Chryſoſtomi, Hilarii, Ambroſii, Auguſtini, Hüe-
ronymi, Iſidori, & Leonis Papæ: item Opuſcu-
la Orthodoxorum Patrum, qui à S. Romana Ec-
cleſia non deſciverunt: prætercàâà Vitas Patrum
Antonii & aliorum à S. Hieronymo ſcriptas. De
Bedæ Operibus nondum legebatur tempore
Radulphi, ut ipſe ſcribit Propoſ. II. Primæ Hiſto-
riæ de Sanctis in Ofſcio divino habuerunt au-
thores Paulum Diaconum juſſu Caroli Magni,

ex authere ILigni vitæ lih. y. & Iſuardum ſeu U-

ſuardum Monachum, qui degebat in humanis
circa annum 800. ex Polydor. Virgil. lib. 6. c. 2.
Quas nunc habemus ſecundas Lectiones ex Hi-
ſtorüs Sanctorum, eæ fuerunt à Cardinalibus
Bellarmino & Baronio recognitæ, & approhba-
tæ ſub Clemente VIII. qui rejecerunt ea omnia,
quæ jure merito revocari poterant in dubium.
Qua in re perdifficili, viſum eſt illis ad Hiſtoriæ
veritatem bona fide reſtituere S8. Lectiones, id-
que minima, qua fieri potuit, mutatione: imè,
quæ controverſa erant, alicujus tamen gravis au-
thoris teſtimonio ſufſfulta aliquam haberent pro-

babilitatom, retenta ſunt eo modo, quo erant,

De Leckionibus. ö67

cum falſitatis argui non poſſint; quamvis for-
taſſe altera ſententia ſit à pluribus recepta. Por-
rò in enumerandis Romanorum Pontificum
annis à Cardinali Baronio non diceſſerunt, qui
omnium exactiſſimus in hac re habetur. In Or-
dinationibus eorundem ſecuti ſunt librum Pon-
tificale inſcriptum, quod nomine Damaſi cir-
cumfertur; cùm aliunde nihil certi haberi que-
at. Textus item ſanctorum Patrum collati ſunt
proximè cum authorum libris, & M. S. & me-
lioris notæ impreſſis, ita ut in hoc genere emen-
datius nihil edi poſſe videatur. Ex quibus lau-
dare non poſſum eos, qui ritu Romano recitant
Ofſicium, & ab Officio rits alieni mutuò acci-
piunt Lectiones de vita Sanctorum non appro-
batas Romæ, contra Rub. Breviarii de Dapl. a.
1. & de Lect. n. 9. ubi approbatæ requiruntur
Lectiones authoritate Sedis Apoſtolicæ. Vide
Sect. 3. cap. 12. num. 14. pag. 37. Secundas autem
Lectiones & ʒ. Nocturni ex SS. Patribus deſum-
ptas recognovimus poſtremò, ut concordent
cum emendatioribus eorum textibus ſive im-
preſſis, ſive M. S. Codicibus Vaticanis. In trans-
lationibus Græcorum Patrum, ſi varietas con-
tingit, Breviarii Romani lectio cæteris paribus
retenta fuit.
17 Protertio Nocturne Evangelium cum ſua
homilia legitur, cx Radulph. Prop. 1. & qua-
drat ad repræſentandum tempus gratiæ & Evan-
gelii poſt eos, qui ante legem & ſub lege fuerunt.
Durand. lib. 5. cap. 2. er Gemmalib. I. cap. 14.
Homilia Græcè ſermonem & colloquium ſonat
Latine.
18 Monent Rubricæ, quando in Officio no-
vem Lectionum facienda eſt commemoratio de
Sancto, vel Feriæ vel Dominicæ, quæ habet pro-
prium Evangelium, quod legi debet pro nona
Lectione; monent, inquam, ut de primæ Homi-
liæ Lectionibus octava & nona fiat una, quæ ſit
octava: quod quamvis ſit ad libitum, ut ex ver-
bis Rubricæ de Lectionibus n. 3. tamen in qui-
busdam caſibus deberet omninò nona legi ad-

juncta Octavæ Lectioni; nimirum, quando in

nona Lectione continetur laus propriasorum,
de quibus agitur Feſtmn. Verbi gratia, in Fe-
ſto s. ſeptem Fratrurn, cujus in nona Lectione

I2 lau-

6¾ Comment. in Kubr. Brev. Ject. V. Cap. 12.

laudatur mater ipſorum; & in Feſto ſanctorum
Martyrum Nerei, Archillæi, & c. quorum lau-
des propriæ habentur in nona Lectione; in gra-
tiam hujusce nonæ Lectionis datum eſt Evan-
gelium integrum eorum Feſto; alioqui non val-
de congruum à Dominica vigeſima poſt Pen-

S .
tecoſten deſumptum. De nona Lectione de

Sancto ſatis docuimus ſuprà pag. 33. numer. 33.

34. 37. & 37. Reliquæ hujus tituli Rubricæ pa-
Sent. .

19 In modo legendi illud obſerva, ut legas ti-
tulum Libri, ſeu Evangeli, ſeu Sermonis, ſeu
Flomiliæ, niſi aliter notetur, ut in Natali Domi-
ni. In Vitis Sanctorum eo tantum in caſu legi-

tur titulus, quando eſt authoris claſſici; puta,

cum legimus de lib. S&. Hieronymi de oͤcriptori-
bus Eccleſiaſticis, & hujusmodi. Quærit autem
Hugo Vict. lib. 2. de Offc. o. 2. cur in Lectioni-
bus diurnis, id eſt Capitulis ad Horas, & quan-
doque in Nocturnis non pronuntiatur author,
in Miſſa verò ſemper pronuntiatur titulus ex-
ceptà majore Hebdomada? Reſ pondet, ad Miſ-
ſam convenire quoq; bubulcos, qui neſciunt de
authore, niſi doceantur; ad Horas autem Cleri
conveniunt, qui benè nôrunt authores Lectio-
num. Utinam ſit vera Reſponſio, & Clerus mi-
nimè ignoret.
20 In fine Lectionis dicitur, E; autem Domi-
ne miſerere nobis, non Domne, ut ante Lectio-
nem; quia cum Deo loquitur Lector, & indicat,
ne ipſum quidem Officium Prædicandi ſine ali-
cujus vel levis culpæ pulvere peragi poſſe, Ru-
pert. lib. i. de Div. Off. cap. /3. Cui ſuccinit Cho-
rus dicens, Deo gratiac: quod ad totam Lectio-
nem refert Rupert. c.14. quia, inquit, agimus
Deo gratias, quòd panem Doctrinæ nobis fran-
gere iit dignatus: idemque ideò reſpondetur in
ſine omnium Capitulorum, quamvis non adda-
tur Zua autem Demine, & c. Omittuntur hæc in
triduo majoris Hebdomadæ, & in Officio De-
functorum, de quibus ſuo loco dicemus.
21 Denique ad Lectiones ſedetur, Amal. libre
3. p. 11. & lib. 4. Cap. 3. vel ſilendo ſtatur, ibid.
ad majorem attentionem utrumque, ut probat
Julius Nigroniusin Regulis commun. Societ. Je-
Iw, Reg. 2. n. 79.

22 Interrogatus quandoque fui, quænam Le-
ctiones legi poſſunt in Feſtis S. Abrahæ & S. Job,
quæ alicubi celebrantur. An leges primas Lecti-
ones hauſtas ex Geneſi. & ex Hiſtoria ob, quæ vi-
delicet habentur in Dominica Quinquageſimæ,

& 1. Dominica Septembris 'In ſecundo Noctur-

no, quæ ibidem habentur in eorundem cõmen-
dationem & laudem:? in tertio Nocturno Evan-
gelium, Homo quiclam nobilis, cum HomiliaS.

Ambroſi in noſtro Octavario Romano, ſeuin

Feſto S. Ludovici Regis: Vel in primo Noctut-
no Lectiones de Scriptura occurrente; in ſecun-
do Nocturno, qua habentur in ſecundo No-
cturno Dominicæ Quinquageſimæ, & Domini-
cæ I. Septembris, ſicuti pro Hiſtoria S. Agnetis
legitur ſermo S. Ambroſii in laundem ejusdem;
in tertio ut ſuprà. Poſterior hic modus mihi ma-
gis placeret, confêrmior aliis Sanctorum Feſtis.
Quæ verò dicimus de SS. Abraham & Job, va-
lent etiam in Feſtis Sanctorum Iſaiæ, Jeremiæ,
Danielis, Davidis & funilium, ubi eorum Feſta
celebrantur, propriis & Breviario adhibitis eo-
rum Lectionibus.

De Reſponſoriu.
CAPVUT XIII.

1 Rfiozv e poſt Lectiones appellatur
Hiſtoria à Microl. cap. 322. & Radulph.
Prop. I2. qua voce Rubricæ noſtræ non carent,
Rub. de Dominicis numero 7. quia proſequitut
Hiſtoriam ſacræ Scripturæ in præcedente Lecti-
one lectam, ait Turrecrem. ad Kegul. JS. Bene-
diöêti Tract. 66. & ſecundùm Ordinem Hiſtoriæ
ordinaria ſunt Reſponſoria, inquit Amalar. in
Ordine Antiphen. cap. 37. & 39. Reſponſorium

autem à reſpondeo deducit Rupert. . de Offcap.

j. quia, inquit, reſpondent Lectionibus, tri-
ſtia triſtibus, læta lætis, ſuccinente Choro. Vel
quia à capite repetitur, Alcuin. cap. de Celebrat.
Miſſæ. vel quia, uno canente, Chorus conſo-
nando reſpondet: antè unus, nunc duo vel plu-
res, Choro reſpondente, ait Iſidor. 1. de Of.
g. .
2 ltali primàùm inventores fuerunt Reſpon-
ſoriorum, Iſid. loco cit. S. Hilarius videtur memi-

ean
tor
Koni
ſolicis .
Eebatur!
zoncici
ſizut⸗
Conclin
legeu
in tit
vodo
Aemti
45
Grrn
Diinle
Uenn An
lponſe
Ghnm 4
ſgnttert
elt
Ganim
CKetiam
nnaillan
Conic⸗
4. 7
leetiur
len

e⸗

Iano o
ſiben
un 1 Pre
7. 12
Uunteett
Kilifin
Cinn
h 1o
weumn
69 en
N, in
Mihs
n N
un ice
le e
lt

Caemmle
tahrK⸗
primmgleg,.
taſobeni⸗
inqungelmn
undo Nocr
ndemcönen
ſockornobin.
tumn Honts
OlNin ,dn
Primo No.
Lemezinſeenn
in fecundo N
m XDonn.
ſtorn egei
deneſuien

modipnitin.

anckoronkch
hun Eſc⸗
llie, umn

Ubicorunk

tioadiubuie

u.
Il.
onez Gre
32 ANule
Crr non Crt
gnin Nrhlehul
recenktlit
Ileaöhe
tcinenklonr

*

nqtit Ache

14e
Lechontbinl⸗
gre Cho
64 Cli
Chonsan⸗
Ancoelt:
Hihr.ul

rnunhef⸗

SRidenen

Hiſie ad Plalkm. 6S. Inter divinorum, ait, Sacra-
mentorum Officia reſponſionem devotæ con-
fesſionis accipiat.
3 Additum eft Gloria Patri à modernis Apo-
ſtolicis, ex Amalar. de Ord. Antiph. c. I. & di-
eebatur integrè cum Verſ Scat erat. quod nunc
non dicitur, neque dicebatur tempote Radul-
phi, ut ipſe teſtatur. Prop. I2. quod præcepiſſe
Concilium Toletan. IV. can. 7. certum eſt, ea
lege, ut in lætis tantum ſequatur Gloria Patri;

in triſtioribus repetatur initium Reſponſorii

quod obſervatur in Dominica de Paſſione & ſe-
quentibus Feriis.
4 Significat autem reſponſorium, quod ex-
optat nos Eccleſia non tantùm auditores verbi
Dei in lectione, ſed etiam factores poſt Lectio-
nem. Amalar. de Ord. Antiph. cap. 4. & novem
reſponſoria nos conjungunt gaudiis novem Or-
dinum Angelicorum, idem lib. 4. cap. 9. Item
ſignificat aſſenſum auditorum, Hugo in Sec.
cap. 7. eſt item ſpirituale Canticum ad ſublevan-
dos animos inter legendum, Amal. lIib. z. cap. 3.
eſt etiam Gratiarum actio de beneficio collato
intra illam horam, cui cum nocturno ſeu Hora
Canonica correſpondet reſponſorium, Durand.

hb. 41. cap. 19. Et quia laus Dei repeti debet, ideò

repetitur reſponſorium, & in fine additur Glo-
ria Patri, ut de omnibus bonis ac datis laudę-
mus Creatorem, Amal. de Ord. Antiph. cap. I.
Tertio potiſſimuùm reſponſorio annectitur lo-
ri Patri, quia Trinmitati omne tempus, præteri-
