in gratiam corum præſertim, quibus non eſt
præ manibus Cærimoniale Epiſcoporum ſeu
Canonicorum.
2 Matutinum igitur nunquam cum Pluviali
ceantatur, ex Cærimoniali Epilc. I. 2. c. 6. quod
ad Laudes & Veſperas adhiberi, docent Rubri-
cæ Miſſal. tit. 19. n. 3. ſed dum cantantur Lecti-
ones tertii Nocturni. paratſe celebrans Pluviali
ad legendam nonam Lectionem, pro qua ac-
cenduntur duo cerei ab Acolythis: parantur
duo Cantores cum Pluviahbus; neq; recedunt
Acolythi, donec tota Lectio fuerit abſoluta. Ob
reverentiam majoris ſtantis dum legit ‚ſtant
omnes alij qui ſunt in Choro, Cærim. ibid. ci
3à Ad textum Evangelicum non adhibetur
Signum Crucis; neque legitur manibus junctis,
ſed hinc inde ſupra legile poſitis, ſeu ſupra li-
brum, Cærimon. cap. y.
4 Quicumque ille ſit qui legit, inferior Epi-
ſcopo dicit, qube Domne, non Domine, & ſe-
cundus in Choro, ſi major illo non ſit ibidem,
profert verba Benedictionis. Quod autem Cæ-
timoniale tribuit Epiſcopo ratione tantæ digni-
tatis, non debet inferiori tribui, co quia majo-
rem in Choro non habceat; alioquin cuilibet
majori de Choro illud idem conveniret.
Hymnus

Eyuns⸗
nceehkame
mmeimtit
lallneit
4d canta
mnind funr,
Sumb: ine
Munyr v
Cennid ,
nibileinet
uinuhtennte
baonmmbgclt,
tu berllelen
Gpenkeckant
lnu homn
Follumilro⸗
unckeetnos
Ikulu le i
warli
1Ehrrlenim
Lurnur au
up coneni
Urich Kcun
Vlendroldke
oſtsebnunil
uReghlrnum
Ur Amidtn,
inodmcnet⸗
Umnd, nedtennt
Wellllmceig
9Moellteele
etenhuute
ülnsacen
Winl ſale
Eniit Mvin
Wiinte
(Eugihnbrin
N Eennt:
Auncni
en,

1 Cin herre

WWlisn Chor

8 (Ar
P n genngen
un niin
NII

2

er pariim
lagllt
tnet conlne.
Rtionibii d
elſtliekecl,.

rumn C4.
ſalen.
m.

Cs ſolennmiu.

empe Man.
Ntiritatis Do⸗
ejulcenmdtr
eqbentioten
n Gunadrel⸗
ſt icenun,
guibs donl
lagponmn ſu

n aum Mhuidk
2.l.h. gol
ſoeent Robt⸗
htamtur lccl⸗
rans lunu

1,to gua ⸗

: tantdr
neq lecedunn
tablolun
m lkegt kun

on adlubetul
nibosſuncki
ſeu luptal⸗

,inletiotlir
Nonire, 8 ſe⸗
ouſit bidem,
odamen .
tantædont⸗
co qlia aß⸗
ogun cuilbe
vehitet.

Hynmus

De Cæerimontie Hoörarlm Canomcarum.

5§ Hynenus 7 Deum, inchoari debet ab eo-
dem celebrante, niſi alia ſit Eccleſiæ conſuetudo;
ſicut etiam Hymnus poſt Invitatorium, ex cæri-
moniali loco cit.
6⁶ Ad cantandas ſolemniter Laudes eadem
omninò fiunt, quæ ad Veſperas ſolemnes meæx
dicemus: ſunt enim inter ſe valdè ſimiles Horæ.
7 Martyrologinm pridie Nativiratis Domi-
ni ſolemniis cantatur: alicubi cum Pluviali, lu-
minibus & incenſo cantatur ſicuti Evangelium;
minus ſolemniter alii. Hlud certè obſervandum
ab omnibus eſt, ut audientes ſtent uſque ad ea
vecba, BGethlehem udæ, &c. quibus auditis, ſta-
tim genudectant, præter Lectorem, uſque ad ea
Nativitas Domini noſtri, & . ſecundum carnem,
incluſivè, quod & notarum eſt in novo Martyroe
logio. Humiliato namque Dee uſque ad terram,
etiam decet nos quam maximè humiliari.
8⁸ Fuſiuùs de Veſperis ſolemnibus eſt dicen-
dum, quæ ſæpius ab Eccleſiaſticis viris cantan-
tur, & præſertim in Feſtis Sanctorum Titulari-
um. Paratur autem celebrans Pluviali coloris
tempori convenientis, ſeu Feſto, ſuper cottam
ſine Stola: & cum eo parantur alii cum Pluviali-
bus, item duo ſaltem, qui eidem hinc inde, quan-
do o pus eſt, miniſtrent. Neque tamen im proba-
mus Regularium ritum, qui Pluviale induunt
ſuper Amictum, Albam, Cingulum, & Stolam
in modum crucis ante pectus, quos tamen mo-
nemus, ne dicant Orationes ad has veſtes, quæ
ante Miſſam dici ſolent.
9 Procedit celebrans de Sacriſtia ad Altare,
præsedentibus duobus Acolythis cum candela-
bris & cereis accenſis; quos ſequitur ſolus Cæri-

moniarius, ſi adeſt; tum alii de clero bini, dein-

de miniſtri Pluvialibus induti, poſtremdò cele-
brans, medius inter duos ultimos Pluvialibus in-
dutes, qui fimbrias anteriores Pluvialis ipſius pa-
rumper elevant: & omnes hi, exceptis Acoly-
this, operto capite procedunt, Cæritn. Epiſcop.
lib. 2. cap. 3.
10 Cüm pervenerint ante Altare, diſceden-
tibus aliis in Chorum, formant quaſi lineam re-
tam, Celebrans, miniſtri Pluvialibus induti, &
Acolythi genuflectunt omnes, inclinat caput

Celebrans niſi in Altari ſit lanetiſſimum Sacra-

JTom. II.

161

mentum) & paululum orabunt genuflexi, de-
ponentibus interim Acolythis ſua candelabra
cum cereis extinctis ſuper gradu Altaris laterali.
ſeu plano Cappellæ, Cærimon. ſupra.
11 Surgunt deinde, & facta Altari, ut ſuprà, re.
verentia; aceedunt ad parata ſcamna in cornu
Epiſtolæ, ita ut eelebrans ſedeat altius, pulvine
ſaltem ſuppoſito: vel accedit ille ad primam cho-
ri ſedem, in qua poni debet pulvinum, & alte-
rum cum tapete ſuper genuflexorium ante eun-

dem politum., ſuper quo erit liber; hoc eſt, Bre-

viarium formæ majoris ad uſum Celebrantis:
vel ſuper legil: quod imponitur & amovetur,
prout opus eſt. Reliqui parati ibunt ad ſcamna
loco congruenti præparata in plano Chori, Cæ-
rim. abi ſupra.
12 Sedet ibi Celebrans, ſtantibus aliis paratis
ante eum in plano; mox ſurgit & dicit ſecreto
Verſus Altare, Pater noſter, & Ave Waria, qui-
bus dictis, elevatur eidem pars dextera Pluvialis
anterior per viciniorem paratum; ſeu per Cæ-
rimoniarium, & idem ipſe ſignans ſe ſigno Cru-
cis morosè, prout verba profert, incipit Veſpe-
ras, dicens: Deus in adjutorium nseum intende;
ita ut finiat verba & crucis ſignum à fronte ad
pectus unà ſimul, Cærimon. loco citato.
13 Præintonatur Celcbranti ab uno ex para-
tis, initium primæ Antiphonæ, cum debitis re-
verentiis Altari & Celebranti ante & poſt, qua
intonata à celebrante, & à choro cantata, ſi
Duplex eſt Officium, inchoatur Pſalmus à can-
toribus, & ſedent omnes: aperiuntur capita,
& inclinatur profundè ad Verſ. Gloria Patri,
&c.
14 Cantores præintonant reliquas Antipho-
nas dignioribus in chore; & ſurgentibus aliis
ad Antiphonas & initia Pſalmorum, celebrans
non ſurgit. Cærimn. cit.
15 Finitis Pfalmis, Acolythi cum candelabri⸗
aceenſis, ex Communi uſu Eccleſiarum Irhis, &
item, qui parati ſunt Bluvialibus, accedunt ad
celebrantem cum debitis reverentiis. Celebrans
poſt ultimam Antiphonam ſurgit, & detecte
capite cantat capitulum manibus junctis, u-
nus ex paratis miniſtris præintonat initium
Hymni, quod ille cantat, & ſic uſque ad finem
X ſtat,

bz Comment. in Rubr. Brev. Selt. N. Cap. 3.

ſtat, recedentibus prædictis ad loca ſua, Acoly-
thisque candelabra ſua deponentibus ubi prius.
Cærimon. idem ibidem. Si initium Hymni con-
tinet invocationem Chriſti, vel Dei, Celebrans
elevat & jungit manus, & caput verſus Altare
inclinat, ex Cærim. Epiſc. lib. 2. cap. 14.
16 Poſt Hymnum eantatur Verſus à duobus
ex paratis miniſtris in medio chori, ſeu ante Al-

tare (pro ut Celebrans ſedem habet in Choro,

vel in corau Epiſtolæ, ur dictum eſt) quorum
alter ſtatim præintonabit Celebranti Antipho-
nam ad Magnificat, & eâ intonatàâ, ſedent om-
nes, idem Cærimon.
17 Inchoaro cantico Magnificat, ſurgentibus
omnibus, Celebrans facto ſibi ſigno Crucis à
fronte ad pectus, ex Cærimon. lib. 2. Cap. 1. va-
dit ad Altare capite tecto, cum inclinationibus
ad utramque chori partem; tum reverentia Al-
tari debita, medius inter duos paratos, ut ſuprà,
& ſi via brevis eſt, detecto capite miniſtrorum,
& fine Acolythis alcendit ad Altare, oſculatur
illud in medio, & mox vertens ſe ad cornu Epi-
ſtolæ miniſtrantibus naviculau alrero ex paratis,
& thuribulum Thuriferario imponit thus, be-
nedicit, & incenſat Altare, eo prorſus modo, quo
præſcribitur initio Miſſæ in Rubricis Miſſalis tit.
1. n. 4. & nos diximus Tomo primo.
18 Si aliud Altare eſt incenſandum, puta ſan-
ctiſſimi Sacramenti (quod more Urbis incen-
fandum eſt priuùs quàm Altare, ad quod Veſpe-
ræ hunt) ſeu alterius Sancti pro more locorum,
de quo fit Feſtum, præcedunt Acolythi, & pro-
cedunt alii parati, ut initio Veſy perarum; & Ce-
lebrans ea omnia facit, quæ in incenſatione Al-
taris fiunt, excepto quod non imponit rurſus in-
cenſum in thuribulo niſi opus ſit.
19 Incenſatione Altaris ſeu Altarium pera-
ta, ſine Pſalmo Dirigatur, &c. revertuntur præ-
dicti cum debitis choro reverentiis ad loca ſua;
& Celebrans ſtans apud ſedem ſuam, invitans-
que ſibi viciniorem ad incenſationem, ab altero
ex paratis incenſatur triplici duétu, cum profun-
da cap it's inclinatione ab incenſante facta ante

& poſt; cui eriam celebrans modicum reſ pon-

det, Cærim. ſupra.

20 Thuriferarius incenſat alios de chore du-
plici unicove ductu thuribuli, prout convenit,
primo ſaltem in ordine capite inchnato, & po-
ſtremò populunn ut in Miſſa, in medio, à dextris
& à ſiniſtris: ceſſabit autem incenſatio initio O-
rationis, quam incenſum ſignificat, ne figura ſit
cum ſigurato, ait Ruiz. in ſuo Cærimoniali, imò
ad Verſ. Dominas vobiscum, Cæiim. Epilcop.
lib. 2. cap. I. & ad V. Gloria Patri, convenit pau-
ſam facere, & caput inclinare. V

21 Cm repetitur Antiphona, tunc, non pri-

s, ſedent omnes, interim Acolythi cum cande-
labris accenſis, & miniſtri parati accedunt ad ce-
lebrantem, qui, finità Antiphonãâ ſurgit cum a-
liis, & aperto capite Acolythisque ſtantibus, ver-
ſa facie ad invicem, ſtans verius Altare junctis
manibus cantat . Dominus vobiscam. Oremus
& Orationem ſeu Orat ones pro commemo-
rationihus: iterum ſubdit, Dozinus vobiscum,
& demiſſiore voce, Fidelium animæ, &c.
22 Nam duo ex miniſtris paratis ubi Verſum
cantaverunt,: ibi cantant alta & plena voce Bene-
dicamus Domino, quo dicto, redeunt ad Cele-
brantem.
23 Si diſcedendum eſt à Choro, dicitur An-
tiphona B. Virginis pro qualitate temporis: &
in fine ejusdem celebrans addit ſtans demiſſiore
voce Oraticnhem, & V. Divinuz apailinn &
tandem diſcedit cum eisdem, quibusecum, &
eodem modo quo venerat in Sacriſtiam, Cæri-
mon. ſupa cap. 3.
24 Ineenſationis Altaris ad Veſperas memi-
mie Amalarius lib. 4. cap. . de Eccleſ. Offcus. &
Pfſal. 140. habetur: Scut incenſum Saxrißcinm
Veſpertinum.
25 Pro Completorio ſolemni ritu cantando
hæc adnotanda erunt, ex Cærimon. Epiſcop. lib.
2. cap. 4. Organum admitti poteſt: ad Hebdo-
madarium ſpectat dicere, Ntem qutetani, & c.
Adiutorium, &c. Pater noſter; item Confeſſio,
& abſolutio utque ad Deus in adiutorium, &c.
incluſivè; Capitulum, Oratio, & Verſ. Bene-
dicat nos omnipotens, & C.
Nulla tamen fiat incenſatio Altaris ad canti-
cum, Nunc dimittis.

NOTU-

lreromu
n / . /
Drevuaru.

lni, ml.

4
7

yod
on;
nrlior

D“

1

lun,
Aundd,,
n,
mi;
t n i
tri.
len,
cln,
ti,

Cumtn,

E (163) 86ee

de choro ie. N OQ T II L A
Ockconpenir, 7 V
ebihicenl J
tirig DUBIORUM IN BREVIARIO ROMANO,
imoriii ind . nimirum qua ratione ſint legenda.
S kiccp. Debitor omunibus, etiam rudioribus & Clero, Notalam ſubiicie, quam promiſi Sect. I. capite 5. tit. 5.
COhretipal⸗ num. 5. pag. 7. eorum nempe verborum, quæ in prolatiene varium bæbent accentuwm, & baéextur
in Breviario.
tunc,nohfti⸗ L
hicumante- IN ANTIPHONIS.
ccedumadet- Adonai, trizllabum eſt non quatuor ſyllabarum.
Aliroitame Producuntur haæc. Corripitur,
Iancbuse. emanat, intueris, cyclade.
Alrnre uncks excidit, proclamat.
um. Ormnd I N PS AL MI S
3 nmdnd. Producito. Corripite. .
nur luctn, . . .
ma, A. Abiron 3 irritat, amove, palpebræ 5
taidiſeein compeditos, morticina, circundabo, reveriti,
uidck es⸗ hyſſopo, trucident. cireundare, tranſmigtra.
Eenrullt⸗ nycticorax, —
I N H YMNIS ANTI QDUIS EK NOVIS
o, Qlciturin. Longa ſunt, Brevia, Produec.
etenſtiell compage, eremus, Aſleclæ, tenebræ, ſi in medio
hcenmlate compago, madere, decorans, Verſus eſt. Nox, & te-
Arlen: A decora, melotis, infremit, nebræ, & nubila.
ubgenm, decore, releget, perlinit, Eodem modo pro-
cnſtium Cer⸗ decorus, remevens, duc celebrat.
Hujus celebrat annua.
elperoment I N LECTIONIBUS.
e,Ofeund Brevem habent penultimam,
i, urifonn Abaron, Commigrat, Edocet, Hirtacus,
Adamantinos, Compedem, Elatæ palmarum, Hyacinthini,
ineammh Alcimus, Complacet, Emicat, Jadaſon,
nbpieh i Atrebati, Chryſopraſus, Emori, Jaſonem,
: ad ebd. aufugit, in Feſte 5. Cypreſſina, Erioch, Immorans;
mermn dl Antonii. Datheman, Erutus, Impetitur,
em Conflin beneplacens 5 Deforet, Eſurit, Infremat.
ſumn d carbalini, Denatat, Evomat: In gravant,
Ver Nr. Casleu, Diruta, FEupolemum, Inito;
Catanæ, Dorotheo, Excoquam, Irrigans,
tarisad cAe. Cedrina, Ebibit, Exilis, & exultas, Lacedæmonas,
Circundatus, Echatanis, Gazara, Macedo,
XX 2 Madea:

1

NoI.

Madaba,
Numenius;
Obruti,
Parmenam,
Polymitam

Abobi;
Accitum,
Acrabatane,
A ppetitor,
Arphaxad;,
Aſleverans-
Bercan,
Bethſuram,
Cecidit flagellis,
Caligat,
Calumnteris,
Chæreas;,
Collidunt,
Compagum,
Conditum ſale-
Confide,
Contribules,
Cratere-

accerſitur,

Nomina disbia Breviartt.

Præpedit,
Præ potens,
Prævidens,
Sardinis,

—

Longant

Daria;
Darius,
Depravant,
Elicorum,
Elucet,
Enutrit,
Eracdlicans„
Euphraten,
Exiles preces,

Ferimurin eunctis-

Gargani,
Garizim,
Heliodorum:
Idoli,
Impubes,
Inclama;

Indicens,

Infidæ,

Communem habent penultimam.

anathema,

Sepelis, Tranſilit,
Smaragdinæ, Vaticinans,
Succinis, Ventiles,
Sycomorum:, Venundati,
à contra,
Infidos, Redona:
Infigunt, Salomi,
Intuere, Subrepat,
Inundatus; Suffocant.
Involucra: Textrinum,
Litura, Theodulus, ſed comzu-⸗
Locupletem:, niore loquenni uſn
Lupanar, corripitur „ quem
Molimur, lubentius ſequimur.
Nicaneor;- Theflalonicæ;
Obrepat, Tiaris,
Perſerutans, Triturans;
Perſeverans;, Trucidat,
Petitus, Vectigal,
Phœnicis, Videris, in Feria g
Podere, Cæœnæ Domini,
Præfocant, Vinciret:
Quæreris in Oct. lanoc.
arceſſitur, torcular,

Un tamen communi producitur, uti quartæ conjngationit, alterum longatur. Tertium corripitur,
nti tertiæ conjugationis ‚ab arcæſſo: quartu corripitur, quidquia dixerit Friſcianus, Eide Calepinum
IN KESPO& NSORIIS

Allide,

averteris,

Dariæ-»
Dorotheæ,

Achillei,

Epimachi 29

Agapiti longum eſt, ſed aſus communior habet,

Longa ſunt.
Sfemi: poderis,

IN OKRATIONIBUS

Longa ſunt.
Luciæ- Soteris; Theodori,
Erevia ſunt.
Naboris, Nerei, Timothei;

ni corripiatur pennltima.

Theoduli, at ſutra di-
, Jupra di
MARTVY-

u
.

runnu N
umpol,
ſun,

D
ma h

Kon,
Aarame
hhi,

Eeldene,
Mlns,
ani,
len, nßl.

i ſlaunn,
ahmin,

ne⸗ Mlo

4
5

D
li
lun,

1

n,

.

Wl,

MARIVYROLOGII

NO MINA
DuBIE PRONHNTIATIONIS,
Ordine Alphabetico collecta,
Juxta Regulas peritiorum CGrammaticorum, ad aniformem
auſum Clericorum Regularium d. Pauli.

Producuntur in penultima.

m,
atact Aron, Agathonicæ, Anteri, Ariſtide,
en Abdarameni, Agathonici, Anthia, Ariſtobuli,
1 . Abdia, Agathonis, Anthuſæ, Ariſtonici,
ſagumnlr. Abdieſo, Agilei, Antiſiodori, Arphaxad,
ce, Aberdone, Aidani, Apameæ, Artemonis,
Abſalonis, Altini, Aphraatis, Aſcalone,
1 Acuii Amaſea, Apphiani, Athanarieus,
1, Adauci, triſzll Amaſias, Aquileiæ, Acthenedori,
⸗ Aderiti, Amaſtride, Aratoris, Atinæ,
ru knu Adjuti, Ambiani, Arbele, Audacis,
Umin, Adonis, Ammonis, Arbonam, Audeozni,
Adrionis, Amphiani, Archelai, Avenione,
Adrumeti, Anachorita, Archimini, Auguſtoduni,
Agea, Ananiæ, Ardalionis, Aviti,
Xgina, Anathalonis, Arelate, Aulonam,
Agabi, ſed communior Ancyræ, Argei, Auxani,
nen en aſes breviat. Anderlaci, Argentorati, Azadanæ,
n Agapiti, ſed aſus corri- Andronici, Arginonis, Azariæ,
pit. Annonis, Arinæ,
Agathodori, Anſano, Ariſtei
M Corripiuntur in penultima.
A Bachum, Agathopi, Amphipoli, Aminoum,
. A Abedecha- Agathopodis, Anagniæ, Antiochi,
lasg, Agathopolis, Anaſtaſiopoli, Antiochiæ,
Abibi, Aithala, Anatoliæ, Antipatre,
, Abulæ, Alemundaro, Anauniæ, Antipæ,
Acepſimas, Alodiæ, Andaniæ, Anyciæ,
Aurvrhillei, Amhici, Andegavi, Apphiæ,
,B Alrcindini, Ameriæ, Andeoli, Arabracos;
l, Adrianopoli, Amidæ, Aniſum, Ararath,
Æ quicolis, Amiſi, Antigoni, Arauſicæ,
thiopis, Ammia, Anthimi, Aretæ,
Agapes, Ampeli, Antinogene, Argentomacho,
ART l⸗ Agathocliæ, Amphonis: Antinopoli, Argymyri,

X 3

Argyor-

166
Argyerpoli,
Arimini,
Ariſtionis,
Ariſtomis,
Artoclis,

Abuei,
Bajocis:
Baldomeri,
Barcinone,

Baſilei 2

Abylæ,
Bajuli,
Barbeæ,
Barlaam,
Barſabæ,;
Barula,

Abilone,

Cæſareæ,

Cainone,
Calaminæ,
Calanici,
Callinicæ,
Callinici,
Calocen,
Caloceri,
Calogeri,
Calybitæ,
Cameraci,
Canion,

Canuti 3

Abade,
Canici;

Martyrologii.

Alclepiadis, Anthenogenis:
Aſclepiodoti, Attrebati,
Aſculi, Attalæ,
Aſincriti, Attali,
Aſteriæ, Attici,
Aſtyagis, Auguli,
Producuntur.
Bavonis, Beryti,
Beatrix, Beſlarionis,
Bennohis, Biblidis,
Benoſi, Birini,
Beronici, Biſuntino,
Corripiuntur.
Baſoli, Benjamin,
Batavos, Bethlehem,
Bavaros, Bianoris,
Baudelii, Bituricas;,
Begabar, Bracari,
Bellovaci, Braulio,
C
Producuntur.
Capitonis, Chriſtetæ,
Caralis, Chronionis,
Carduetum, Cindei,
Carmelo, Clatei,
Carnoti, Cleonici,
Caſimiri, Clodoveus,
Celenæ, Comanæ,
Cenomanos, Comanos,
Cerealis, Compages,
Ceſenæ, Compluti,
Charactere; Cononis,
Charitinæ, Copretis,
Charitonis, Corcyræ,
Cherſoneſum, Corebi,
Corripiuntur.
Calliope, Cappadocis,
Calliſtrati, Cappadox,

Auſtregiſyli
Autonomi,
Auximi.

Azades,

Boeniti,
Bonoſæ,

Bretannionis,

Brivate,
Brixinone.
/

Brincolam,
Bulgaria,

Burdigalæ,

Burgandoforæ,

7

Cortynæ,
Cratonis,

Creſcentionis;

Criſpini,
Crotatis,
Cucufam,
Cucuphatis,
Cyrenæ,
Cyrini,
Cyrion,
Cyrionis,

Cythini,

Caria,

Carpophori,

nrele,
(e 7
ope,
ons,
Auli .
Cunr;
olberi,
Canula,
Cacti,
Chetemonis,

Deme 8
Drpolte,
Dah,

Dnäcm
Decole,
Denvcnti,

Muorn,

Uuri,
rcun,

Uuing,

Uln,
llnd,

unmi,

anhoe:
hnoti,

otis,

im,

,

lolore,

e
8.
tionis)

.

Carteſæ,
Caſdoe,
Caſſiope,
Caſtoris,
Catanæ;-
Caucoliberi;
Centula,
Cererti,
Chæremonis-»

Decapolitæ:
Derphuta,

DAphniticam
Deicolæ,
Democriti,
Diaconia,

Poraci⸗
Ebreduni,
Ebroinus,
Edeſſena,
Ediltrudis»
Emerici,
Emmerami„

Boræ,
Ebr. Oicis 3.

Eleazari,
Elesbaan,
Eleuchadii,
Eleutherii,
Elcutheropoli,
Elphegi,
Elpidephori,

Nomina dubia.
Chalcedone, Cobade,
Chalcide, Cochleis,
Choſroe, Coneitus,
Chryſophori, Copronymo-
Chryſoteli, Cordubæ,
Cilicino. Cordulæ,
Claſſici, Cottidi,
Cleomenis; Criſpuli,
Cleophæ, Cronidæ,
Cimaci, Ceſiphon⸗
D
Producuntur.
Diodori, Domnino;
Diomedis, Dontnionis,
Dione, Donuina,
Corripiuntur.
Didymus, Dirutæ,
Dioclis, Diutino,
Dioſcori, Domnoli,
Dioſcoridis, Doreſtori;,
E
Producuntur.
Epaphroditi, Eremum,
Ephebi, Erici,
Epicharidis. Ermini
Epicteti, Erotheidis,
Epiro . Evagri „
Epiſtemis, Eubuli,
Corripiuntur.
Elpidiphoro, Epheſi,
Emeritæ, Epidimia,
Emeſam,» Epimachi,
Emilæ,» Erotidis,
Emmaus, Eugenii,
Emmeliæ, Eugraphi,
Encratidis, Eulaliæ,
Ennathæ, Eumeni,
Eobano, Eutneniæ 9
Epagathi, Eunomia,
Epaphra, Evoreæ,

167

Cueumeris»
Curcodomi,
Curonoti,
Cynici,
Cyreniæ,
Cyriaca,
Cyriaci,
Cyzici,

Dorotheæ,
Droctovei,
Drogonis,

Dorothei,
Driziparæ',
Dunaam,

Evelidi»
Eprepitis,
Euthaliæ;,
Eutychetis,
Evvaldorum:,
Euxinum,

Euphemiæ,
Euphraſia,
Euphroſynæ,
Eupori,
Euprepio,

Euſtoliæ,

Eutropiæ,
Eutychen,
Exprobrans,
Exuperia,

F Produ-

168

FAinæ 5 riſyk.

PFaronis,

PAüls,
Fandilæ,

—

Galationis,
Galgani,
Galionem,

Gandavi,

Alatæ,
Geldubæ,
Gemini,

Elimenæ,
Heliodori,
Helconidis,
Henedinæ,
Heraclea,

IAdrianopohi,
Hedvvigis,
Helenæ,
Heleni,
Helenopoli,

Martyrologii
F

Producuntur.

Fauſinæ, Ferrutionis,
Ferentini: Fredeſuvindæ⸗
Corripiuntur.
Feliculæa, Fidoli,
Ferreoli, PFPructuli,
Producuntur.
Gargano, Geneovefæ,
Gavalis, Gereonis,
Gaugerici, Gertrudis,

Gedeonis, Gisleni,

Geiſerico, Gedefridi
Corripiuntur.
Geraſimi, Glaphyræ,
Germanici, Goaris,
Producuntur.
Heraclidis, Herois;
Herenæ, Heronis-.,
Hermetis, Hieronidis,
Hermolai, Fliltrudis,
Herodionis,
Corripiuntur.
Heraclæ, Hermyli,
Herbipoli, Hernicis,
Hermagoræ, Herundinis,
Hermiæ, Hierapoli,
Hermocratis, Hierothei,
Permegenis,

Fridiani.,

Furſci,

Fuſculi,

Gortinæ,

Guleti,
Sundentis;

Guriæ.

Gratianopoli,
Geduliæ,

Hippone,

Homeritas,

Hunnerico,

Hilari.,
Hiſpali,
Homoboni,
Flomoüſiü,
Horicos.,

INIaderis

Gea.
Llamnai

leri,
keid
lbeos,
ln,

I
Uberi
Us;

inbele,
oodlcer
lipcine,
Lundeni

lunoni,

ehelen,

lemonci,
chacie,

=S,,)e⸗— =,ẽ =
=- =. =
S.

ol;

6,
1as,
lco⸗

Olii,

M

YAderis,
læ, diſzllabum.
Iberos,
Idolum,

TAſone,
Illiberi.
Ulitus,

TAmbele⸗
Laodiceæ,
Lapicidinæ,
Lauduni,

Lautonis,

Amplaci,
Lauriaci;,
Lemovicis,
Leocadiæ,

Achuti,
Madauri, eriſyl.
Magini,
Magnerici „
Majoli,
Majumæ,
Manneæ,
Manuelis,

Manutha,

Mi Acedonis,
1 Majorici,
Malaiæ,
Tem. Il.

—

Nomina dubia

Producuntur,
Jovini, Irminæ,
Iraidis, Iiſchirionis,
Irenes; Iſidori,
Irenionis;
Corripiuntur,
Illyrico, Joſaphat:
Ingenis, Iſauria,
Producuntur,
Legionem . Licione,
Leobini, Lilioſæ,
Leocatæ⸗ Limniotæ.
Leonidis, Liſuino,
Leontinos, Littei,
Leutfridi,
Corripiuntur,
Ligeris, Liparam,
Lingonas⸗ Lucioli,
Liobæ, Lycia:
M
Producuntur,
Mareas, Menedemi,
Maronis, Menei,
Marotæ, Menelei,
Maruthæ, Menodoræ,
Maturi 5 Meſſanæ 2
Mavimeni, Metrani,
Mederici, Meuris, diſyllabum.
Melitinæ, Milevi,
Melliti, Milleduno,
Corripiuntur, 1
Manahen, Marcianopoli:
Mandalis, Maroli,
Mappaliei, Martulæ,

Iſmaelis,
Judoci,
Juventinis

Iſaurici⸗

Iralicæ,

1

Luciæ,
Ludgeri,
Lupanar,
Lupicini.

Lybeti.

Lyſania,
Lyſia „
Lyſimacho.

Miniatis,
Mirocletis,
Milſaelis,
Miſenatis,
Monothelitas
Moſei,
Moyſetis 5
Myronis.

Maſſili,
Mavili,
Memne-

179
Memnonis;
Meruli,

Amphanionis,
Nannete,
Narbone,
Narſei,
Narſetis;

Aboris,
Narniæ,
Nartali,
Nataliæ,
Neomiſiæ,

Dilonis,
Odonis,

Bduliæ,
Obrutus;
Oceani,

Para
Palmyræ,
Pantaleemonis,
Papiæ, arbis nomen.
Paramonis,

Paraſceves,
Paſtoris,
△

Alæmoni,
Pamiæ,
Pamphili,
Pantagape,
Pantagathi,
Pantheon,

Martyrologii.

Metrophanis, Mopſueſtiæ,
Miropis, Muſtiolæ,
Producuntur.
Navalis, Nicetæ,
Nemauſi, triſyllab. Nicomedes
Neocæſareæ, Niconis,
Neonis, Nillamonis:-
Niceratis, Nonnoſi,
C orripiuntur.
Neophyi . Nicanoris,
Neopoli, Nicephori,
Nerei, Nicopoli,
Neſtabi, Nicoſtrati,
Neſtoris Nilopolis,
O
Producuntlr.
Olavi, Orthonam⸗-
Oppetiere,
Corripiuntur.
Olimpiadis, Oneſiphori.
Oneiuni, Oriculi,
P
Producuntur.
Pauſidis, Piatonis,
Pelignis, Pictavis,
Peronæ, Pinyti,
Philethi, Piperionis,
Riens, Platonidis,
ulonis, Pœmonis, triſyll.
Photidis, Pollionis, 6
Corripiuntur.
Paba- viri nomen. Patrocli,
apyli, Peleus, triſpilabum.
Paridis, Pentapoli, 4
Parmenæ, Pergami,
Paſſicratis, Petragoricis,
Patrobæ, Philadelphia;

Mutalæ,
Mutinæ.

Novioduni,
Noviomi:
Nunilonis,

Nymphodoræ.

Niſibi,
Norico-
Noricos;-
Numidico.

Oxzias,

Othiliæ,
Othmari

Pomeranis,
Popponis,
Potamionis,
Potiti,
Promoeto,

Philemonem,
Philologi,
Philomeni,
Philoromi,
Philoteri,
Philothei,
Philume-

ineni,
gn,
boi

Ppnenn,

mhroſol⸗

Pyud

Uetant,
rls⸗

Neihene,

.
Polones

Ee
Anne,
e,
um,
waneni,
An⸗
ii
nii

alen

nni,

is 5

odorr.

5)

m,

Phülome⸗

Philumena: Pontici, Propontide Pruſiade.,
Podagra, Potamiæ, Proſdocimo. Ptolomaide,
Polyboti, Priami, Protolici, Pupuli,
Polyxena, Prochori, Protogenis, Puteolis.
Pompeiopoli,
Producuntur, Corripiuntur.
Uerani, Quodvultdei. Uiriacus,
Quintilis, Quirici,
R
Producuntir.
RAithi, diſjd. Reatz, Reſina, Ruthenos,
Ratiſponæ, Recharedo, Rhinocoluræ,
Corripiuntur.
Aſyphi, Rhedonis, Rolalia, Ruderiei,
Rhaidis Rhotomagi, Roſula Rutuli,
Rhedones, Ripſimis,
8
Producuntur.
SAbelis, Serapionis, Sophoniæ, Suaderi, eriſdl.
Salaminæ, Servidei, Soteris, Suevos, eriſjd.
Salone, Sidone, Spiridionis, Sulcitana,
Samone, Sinatzà, Stacteo, Sulmonæ,
Samoſateni, Singidoni, Stratonici, Swvvithuni,
Samſonis, Sinueſſe, triſyt. Stratonico, Synope,
Savini, Sobelis, Stratonis, Syraculſis,
Cecuri, Solochani; Stylitæ, Syriani.
Leduni, Solodori,
Corripiuntur.
SAgaris, Saulæ, triſzlk. Serapiæ, Soſthenis,
Sandali, Saxones, Serapidis, Sozopoli,
Santonas, Sconaugiæ, Sergiopolis, Styriaci,
Sapore, Scubiculi, Serotinæ, Sueſſione,
Sarcophagum, Scythopoli, Sibapoli, Sueſſiones,
Sarmatæ, Secundolus, Silarum, Symmachi,
Satalis, Sedophæ, Sinai, Syncleticæ,
Satellico, Senonas, Sopatræ, Synnadæ,
Saturi Satyri, Seꝗquani, Solipatris Syntiches,
e⸗

Nomina dubia.

V BPro in-

17a Martyrologii

ORDO

Producuntur. 0
Arracinam . Thmulis, difyphabum. Theuſetæ, Trieaſſino,
Tarracone; Theodoræ, Thomaidisz„ Tropeæ,
Tationis, Theoderi, Thraſeæ, Trudonis;
Taurionis, Theodulus, aſa tamen Thraſonis, Tryphems, le Ruhr
Terdonc, Corripitür. Tigidis, Tryphonis,
Thaguræ» Theonas, Timolai, Trypholæ,
Thamelis, Theoprepidis, Tiridate, Turiaſonoe,
Theani, Theotimi, Tomaci;, Tyanæ,
Thecuſæ;, Theſſalonicæ, Torpetis, Tychonis,
Corripiuntur,
TArbula⸗ Themiſtoelis, Tibure, Triphitæ .
Tammarus, Theodoti, Timothei, Tro adem- L
Teleſphori, Theogenis, Totila, Tro cleas,
Tendinem, Theophanis, Tranſaquis, Trophimi;
Tenedo, Theophili, Treviris, Turonico.
Tharaci, Theopoh, Trichinas, Turonis,
Thebaide;, Theotici, Tripodis:, Tychiet=
Thecue;. Thaueoes. triſlkl. Tripoli,
Producuntur,
Valeneenas, Veſontione, Vlyſſipone Wenefridæ,
Varadini, Veſtinis Vneinis, Werdam, diſl.
Valſione, Victuri, Vſtabazanes, Willeadi,
Velinum, Vindecino, Walerici, tetraſ, Willebaldi;
Venafrum, Vindemialis, Walfridi, Winoci,
Verani- Virodunum, Wenceslai;, Wironis,
Verenæ, VIdarici,
Corripiuntur, 1
VArici, Vitalici, Wanealicæ;» Wintoniæy
Verſiaco , Viventioli- Wandalis, VzZali,
Veruli, Vpſali, Wandregiſili, Vzecixæ,
Victorici, Vtiex;,
Prreoducuntur, Corripiuntur,
ZAnitæ, Zenonis;» ZFrici, Zotici.
Zenaidis» Zoes, daſſyll- Zoſimi,

0N.

OFFICII DIVINI

RECITANDI ,

Jaxta Rubricas Breviarii Romani, CLEMENTIS VIII. & URBANI VIII. auctori-

LUDOVICO
CARDINALI
LVDOVISI OCO.

Qui Vaticanæ purpuræ luccm impertit,
& mutuè recipit.

Cui inter ultima numerandum Pont. Max.
⸗ Nepotem fuiſſe.

Adeò propriis meritis effulgenti, Prudentia,
rerum maximarum agendarum ſoler-
tia incomparabili,

Perpetuo Virturis melioris cultori,
Perpertuum facri Officii recitandi Canonem,
De Congreg. Cler. Regul. S. Pauli optimè merito:

Fartholomaus Gavantus, ejusdem Cong. minimus Alumnus
ſociorum nomine D. D. D.

VPEDIT, non modò ad praxim tradendam eorumrituum, quos in Commentariis
d uſum cemimuniorem complexi ſumus; verùm etiam ad uniformem uſum totius
Eccloſiæ Romanæ ſtabiliendum deſcribere Ordinem perpetuum Ofhicii divini reci-
utanch; quo doceatur Clerus in dies, quæ præſertim mutationi ſunt obnoxia in Calen-
"dario Breviarü Romani: nam mediocriter peritus, quo cum loquimur, non eget,
niſi qubusdam Indiciis mutationum; cætera novit ipſe.
Adnotamus igitur in hoc Ordine perpetuò Feſta mobilia à Dominica Septuageſimæ uſque ad
Feſturn Corporis Chriſti incluſivè; Dominicas, quæ quotannis diem menſis mutant; Officia bea-
ε Mariæ in Sabbato: Translationes Feſtorum de Sanctis ob Feſta mobilia, ſeu Dominicas; Vigi-
V 3 liss

7

174 Orgdo perpetuns Oßcii recit.
lias anticipandas in Sabbato: initia librorum legenda extra ſuum diem, & Homilias quasdam?
Reſponſoria primèò ponenda, & Commemorationes in coneurſu difficiliores, non ita tritas uto-
mnibus pateant: adjecimus etiam his notis (O. D.) Officium Defunctorum pro prima die men-
ſis, ne irrepat oblivio: denique quando mutatur Tabula in an no Biſſextili, opportunè patet.

Qni verò Calendaria quotannis deſcribunt ad uſum particularium Eccleſiarum, idem nobis-

cum notare debent, additis propräüs Sanctis locorum, juxta Decretum ſacræ Rituum Congrega-

tionis nuperrimè editum, ſeu eorum translationibus, reliquis omninò non mutatis: quod idem fi⸗

et, ſi poſt hanc noſtram editionem addantur à Summis Pontificibus alia Sanctorum Feſta.
Pro uſu ejusdem Ordinis perpetui

Lo ſunt neceſſaria, Primum eſt, ut initio anni invenias Tabulam propriam ejusdem; quam
tibi dabit vel Tabella perpetua, vel Tabella temporaria, uſque ad annum 2000. & eàâ inven-
tâ, notabis, plicato ſaltem ejusdem folio, ne de ea dubitare contingat deinceps eo anno. Alterum
eſt, ut ſemper tecites juxta Calendarium & textum Breviarü, hoc eſt, de Feſto vel Ockava, vel de
Feria. Quod ſi mutatio fiat (quæ ſola notatur in Ordine perpetuo) tunc recitabis Officium juxta
notata in Ordine perpetuo. Verbi gratia, anno 1632. Tabula eſt 22. uſque ad Feſtum S. Mathiæ, &
quia annus Biſſeztilis eſt, deinceps erit Tabula præcedens 2r. Die verò 2z. 3. 4. uſque ad 1. Januarii
Ofhcium recitabis ut in Calendario, & textu Breviarii. Die 17. accidit mutatio: nam eo die fit de
Dominica I.poſt Epiph. iterùm à die /7. uſque ad S. recitabis ut in Calendario. Die verò 15. adeſt
mutatio: fit enim Com. Dom. 2. in Feſto S. Petri.
Verba ſunt detruncata ad brevitatem, ſed intellectu facilia, Verbi gratia, in Tab. 7. 1. Dom. I.
po? Epiph. com. Oct. & Higin.] Hoc eſt, die undecima Januarii, fit Ofſcium de Dominica l. poſt E-
piphan. quæ eſt intrà Octavam ejusdem, fit commemoratio de Octava, & S. Hygini.
Item 14. Fer. 4. de Dom. 2. poſt Epiph. com. Felicis (O. D.)] Hoc eſt, die 14. Januarii non fit de
S. Hilario, ſed de Dominica II. poſt Epiphaniam, ut de ea fiat ante Septuag. & fit com. S. Felicis
in Pinc. Dicitur Ofſicium Defunctorum: hoc eſt, pridie dicuntur Veſperæ, in Miſſa verò Dom. II.
dicitur ſecunda Oratio, Fidelium, tertia S. Felicis. Feſtum S. Hilarij transfertur in diem 23. Janua-
rii; ut in eadem Tabula. 4
ſtem, in menle Novembris eadem Tabula 7. 1. Done. 25. I. Novemb. 4. Epiph. com. Dom.] Hoc

eſt prima die menſis Novembris, quæ eſt Dominica 2ꝭ. poſt Pentecoſten, & prima Novembris, &.

quarta dicitur Epiphaniæ; tranſlata, fit de Feſtio omnium Sanctorum cum commem. Dominicæ 4.
poſt Epiphaniam; cujus Evangelium, Antiphona ad Benedittus, & Oratio dicuntur, &c.
Item, Dominica vacat.] Hoc eſt: nihil fit de Dominica, quæ eadem die non habet Officium;
quod accidit tantùm à Nativitate Domini uſque ad Epiphaniam & Octavam ejusdem incluſivè, ſi
Océctava inc idat in Demimcum digm.

” TABEI.-

lc mi

——

Ui,
I

Sundamg
Atnitasuto⸗
nadiemen⸗
puet.
gemnobiz.
Congtege⸗
lodiden fe
.

Cemzquum
Kelinyen⸗
no. Alerum
hare velce
Ccium at
Mubie,&
In. ſunni
eo diefrce
erd Aet

1.I. Dunl.

icel polb⸗

tüinonfece
Nn. § Kelts
etoDoml.
m; uur.

Dim. He
wemmbris,⸗
hominicx
Cc.
10kcun;
ſocludne,

TABELLA COMTPUTI PERPETIA. 155

Epact. xxiij Lit. Dom. Tab.

xxij D 7
xxXi E 2
xX F 5
xix G †
xviij A 5
xvij B 6
xvj C 7
XvV D 5
Xxiv E 92
xiij F 70
xij G
Xj A 72
X B 77
ix C 14
viij D 1
vij E 76
Vj F 17
G 15
1V A 79
iij B 20
ij C 217
D 22
* E 27
XxXix F 2
xxviij G „
xxvij A 26
15. XXx V B 27
XXV.XxXxy C 25
D 29
E 30
—— . .
G 32
A 33
B 34
C 3
D 36

()Ure igitur primò Epactam cutrentis anni, quam
E

reperies in Tabulis Breviarij perpetuis, ve tem-
Porariis; deinde quære literam Doysninicalem ecjusdem
anni, quæ facilè ſcitur, initio Jjanuarij': tum quære ean-
dem literam Domisicalem in hac Tabella Com puti perpe-
tua, quæ infra Epactam anni primo occurrerit, & è dire-
cto ejusdem literæ Dominicalis invenies numerum Tabu-

lxæ quam deſideras. Exem plum.
Anno 1622. eſt Epacta viIII. & litera Dominicalis D.
Qxre literam D. infrà Epactam vIII. & invenies numé-
rum è directo 22. & Tabula 22. tibi deſerviet anno 1632.
In anno Biſſextili, quia ſunt duæ literæ Dominicales,
prior eſt fumenda cum numero Tabulæ è directo poſito

uſque ad diem 23. Febr. deinceps poſterior: & ſicuti ſumi-
tur litera præcedens Dominicalis, ita præcedentem Tabu.
lam adhibebis uſque ad finem anni. Exem plum.
Anno Biſſextili eodem 1632. duæ literæ Dominicales
ſunt D. & C. Sumes cum litera D. Tabulam num. 22. uſque
ad diem 23. Febr. ut diximus; deinde cum alia litera C. præ-
cedenti, Tabulam præcedentem num. 2I. uſque ad finem
anni.
Notandum quoque eſt, quod ſi litera Dominicalis è di-
recto Epactæ currentis inveniatur, ea omittitur: & ſumen-
da eſt eadem litera Dominicalis proximè inferior infrà E-
pactam: & eſt regula generalis, & certa, ut ſumatur ſem per
litera, quæ eſt infrà Epactam.
Et idem fiat in duabus literis anni Biſſextilis, ut ſemper
ſumantur literæ Dominicales, non in linea æquali E pactis,
ſed in linea proximè inferiori, ne ſcilicèt Paſcha celebrc-
mus cum Judæis: ut videre eſt in Tabella Tem poraria an-

no Ié631. 16 72. I656. 1676. & ſimilibus.

7*

TAB

Ah(* 176 0) b⸗
TA B E IL. L A

TEMPORARIA

P ROORDINE

DIVINI OFFICII

RECITIANLDI

Ab anno 1631. uſque ad annum

Jubilei 2000.

Anni Lit. Epa- Tibe. Anni Lit. Epa- Tabu-
Düi Dom. A. Däai Dom. Etz. læ.
1649 C xXvj 14
16 6 B Xxvij 2
1631 E Xxvij 35 1671 A viij 19
1632 D C vij 22 S 4bv2 G F xix 11 75
1632 B XiIX 5 1653 E. j 2
163 ½ A 26 11sr. D xij
1635 GCG xij 15 165 — Xxiij 7
1656 P E xlij 3 2 — 7676 B A iv 27 26
1637 D iv 22 1677 G xv 127
1655 C XV 14 1675 F xxVj 317
1639 B Xxxvj 54 16 9 E vij 2 5
1640 A G vij 19 1660o D C xviij 5 7
1641 F xViij 700 1 1661 B Xxix 27
1642 E XXiIx 30 1 1662 A X 19
1645 D X 1 8 1665 G xxj 4.
1644½ CB XxXj 7 s 1 6s F E ijjz 24 23
1647 A 1 26 1665 D xiij 175
1646 G xiij *4 1666 C Xxiv 5
1647 F XXiV 51 1667 B V 2⁰
16 5g E D v 2 22 7665 A G Xxvj 2 1

Anni

A( .

—

Anni Lit. Epa- Tabu- Anni Litt. Epa- Tabu-
Däi. Dom. Ctæ. læ. Dãi. Dom. ctæ. lx.
1669 F xxvij 21 1ne, D iv 22
16792 E viij 16 11506 C XxvV 14
1671 5 xix * 1757 B xxvj 31
1672 C B ij 2 27 77 ᷑ A G vij 19 16
1677 A xij 12 17 9 F xviij 19
167 ½ G Xxiij 4„ tro E * 5
1677 F iv 42 1211 D Xj S
1676 E D xv 16 15 1712 C B xxij 7 5
1677 C XxxVj— 2° 1713 A iij 26
1675 B vij 20 1z14½ G Xxiv 14
1679 A xvijjj 12 „ Ff 2 31
165 C F xxix 72 E D vj 22 22
1651 E X 46 117 C Xxvij 7
165 2 D Xxj 5* 1215 B xxviij 27
16423 C ij 2⁵ 12ꝑ79 A ix 79
71654 B A xiij 173 172 7729 G F xXx 11 15
1 1„. G Xxiv 32 1z2 E 2„
165 F v 24 1722 D xij 17
1657 E xvj 9 nes C xxiij 7
