um idem, quod nos recitamus. Oratio habetur
in Sacr. Greg. Habet Octavam ex Radul. Prop./9.
3 In ſequentibus diebus proſequimur Feliquas
Epiſtolas legere Apoſtolorum Petri, oannis &
Judæ, uſque ad Pentecoſten, ex decreto Gelaſu.
Et binæ Petri, ternæ Joannis habent rationem

unius libri, ſcuti diximus de E piſtolis Pauli; ut

N 2 idcir-

los Comment., in Rubr. Brev. Sect. VI Cap. 12. & 15.

ideircò nihil cures, ſi earum initia legi nen pos-
ſint impeditis propriis Feriis: quod in poſtrema
Breviarii recognitione examinavimus.
4 Scripſit autem Petrus ſecundam Epiſtolam
anno Chriſti 68 paulò ante Martyrium, ut idem-
met ſignificat in Epiſtola, Baron. eo anno. S. Jo-
annes ſcripſit primam, quæ legitur in Dominica
infra Octavam Aſcenſionis, anno 99. occaſione
hæreſis Baſilidis, qui negabat veritatem carnis in
Chriſto; eodemque anno ſcripſiſſe cxeditur ali-
as duas, quæ leguntur in Feria quarta, ſexta & ſe-
quentibus. Judas autem, ut putat Baronius, ſcri-
pſit poſt 2. Petri anno 68. cum ſit ejusdem ferè
argumenti; & ultimo loco ponitur, quia in Ca-
talogo Apoſtolorum erat auctor de poſtremis:
neque inſignis ea fuit æſtimata, ut Epiſtola Jaco-

bi, quæ cæteris præpoſita fuit, ut meritò Judæ

Epiſtola ceſſerit locum Epiſtolis S. Joannis po-
Rerius ſcriptis, ut diximus anno 99. Et hæc de
auctoritatibus Epiſtolarum.
5Octava Aſcẽſionis erat Semiduplex in Brev.
edito Ven.ISa. hodie Duplex: & habet Officium

quoad Lectiones, ꝑroprium, alias enim ut in Fe-

ſto legebatur. Habet primas & ſecundas integras
Veſperas, ſi concurrant cum Duplici majori, ut
in poſtrema Breviarii recognitione decretu eſt.
6 In Feria ſexta & Sabbato ſequentibus O-

cium eſt de Aſcenſione & de Domiica infrà O-

ctavam Aſcenſionis. Sed cur in ſecundis Veſpe-
ris Octavæ Aſcenſionis non fit commemoratio
ſequentis Officii Scinidquplicis per Antiphonam
ad Magnificat Dominicæ; ſicuti in fecundis Ve-
ſperis Octavæ Innocentum fit de ſequenti Ofh.
Semiduplici, Vigiliæ Epiphan. & per Antipho-
nam Dominicæ infra Octavam Nativitatis? ea-
dem enim videtur eſſe ratio. Non eſt tamen ea-
dem: nam occurrente Octavà Innocentum cum
ſequenti Vigilia, fit concurſus inter Feſtum de
Sartis, & Officium de Domino Sanctorum ſub
minori ritu, & ideò de Duplici ſunt Veſperæ
cum commemoratione ſequentis Semidupli-
cis. At in Octava Aſcenſionis cum ſequenti Of-
fñicio non debet eſſe concurrentia, quia utrum-
que Officium, licèt Duplex alterum, alterum
Semiduplex, eſt tamen de eodem Domino, de
quo non convenit facere Feſtum, & ſumulcom-

memorationem ideò omittitur commemoratio.

7 Si Feria 6. Ooccurrat Feſtum Semiduplex, in
ſecundis Veſperis at tantum commemoratio Fe-
riæ ſextæ: & ratio eſt, quia potiùs eſt occurrentia
Feſti & Fetiæ, quàm coneurrentia cum Sabbato
ſequenti; quod neque eſt Feſtum Semiduplex,
neque dies infra Octavam, ſed Ofſficium Semi-
duplex repetitæ Dominicæ uſque ad Nonam in-
cluſivè. Si occurrat Feſtum Duplex, fit de eo cum
commemoratione Feriæ in Laudibus & ſecun-
dis Veſperis ſine Lectione Homiliæ, cujus Evan-

gelium in Dominica ſuſſicienter fuit lectum, de

Feſto autem Semidu plici translato fit in hac Fe-

ria 6. ut aliàs in Brev. Clementis VIII.
3⁸ Dices, Cur in Sabbato Vigiliæ Pen tecoſtes
non dicitur in Ofſicio oratio Miſlæ, & legitur in
eodem Evangelium Miſſæ: Reſpondeo, qnod o-
ratio Miſſæ ad Baptizatos pertinet, ut patet ex e-
jusdem verbis, & hi baptizantur cantatà Nonã
& finito Officio.
9 Ad Primam in his duobus cdiebus licèt ſint
Officia Semiduplicia, & extra Octavam, omit-
tuntur tamen preces, de jure novo Clementis
VIII. quod tamen erat in uſu in Brev. edito 155o.
10 Per decem verò dies fit officium de Aſeen-
ſione, Amal. de Ord. Antiph. cap. 74. qina per
obſervantiam Decalogi acceperunt Ape ſtoli
Spiritum ſanctum in Pentecoſte, Durand. lib. 6.
c. iov. Oratio Dominicæ alia eſt ab oratione Miſ-
ſæ, quæ habetur in Sacrament. Greg;

De Pentecoſte.
CAPUT XVIII.

1 LAbet in Matutino tres Pſalmos ecumto-
tidem Lectionibus, ut in Paſchate, Ordo
Romanus, & ex Gregor. VII. de Conſecrat. Diſt.
J. C. In die. ubi aſſeritur fieri de antiquo more,
quamvis apud Romanos fuiſſe ſuo tempore Fe-
ſtum novem Lectionum ſcribat Amalarius Gre-
gerio longè antiquior in Prologo de Ord. An-
tiph. contra Ord. Rom. Amalario antiquiorem.
2 Reftitutus eſt ergè ritus à Gregorio VII. vel

firmatus Decreto: quo ritu idem ſignificatur,

quod diximus ſuprà in Paſchate c. g. numa. . ex.
ceptis propriis cauns ad reſurrectionem perti-
Den.

vten n
Nochn
GCfet,
cycennſo
mno rine⸗
zulncti I
Gun in en
nlt Cemm
lss, gueaß
iſtenn A
bvoongtie
Geſcicimm5
uehyun
ſtel Mere
horan
Gur, uhe
Lonucchendt.
iorentpane
yntu,imen
gion
Püenne
ſuacfülen
Phutr h
mihat Aop
Imhbuben
RNlucn
Imonnqu
Twopiore n
AAnmnex 0

AebK⸗
De Don
1

.

nemoratio.
duplepin
noratioke.
Decurkentia
un Sabn
midupler,
cium Sem⸗
Nonunin-
tdecocumn
8 & ſeen⸗
Cujusyvan-
tledam, de
Arin hacke-
l.
Penrecottes
Elegirurn
keo gnodo⸗
Apartelt⸗
dntati Nonl

bus lckint
Vanl, Ohl-
0 Clemenms
V. ecitolſ,⸗
mdeAen-
14qußel
int hpekol
Manc. AA,
nione li⸗

6

noscumto⸗
ehate,0 60
ſera f
qnomole,
empolt Fe-
Alarin le-
,„α4.
uiquiolen,,
roVLel
gnifcatu .
nan.I. ex.
nem heri.
pen⸗

De Pentecoſte, & Dominica Trinitatis. 1or.

nentibus. Amtiphonas, quæ in hac die dicun-
tur in Nocturno, recenſet Amalar. lih. . de Di-
tin. Offc. c. 27. ut demonſtretur, inquit, unum

epus eſſe in potentia miraculorum S. Trinitatis,
nun in refurrectione Filii, tum in adventu Spi-
. . . .
ritus ſancti. Tres Pſalmos dici ob baptiſmum,

ui datur in Pentecoſte in nomine Trinitatis,

tradit Gemma . 3. «. 154. Antiphonarum ad

Laudes, quæ apud nos, meminit Amal. de Ord.
Antiphc. 77. Antiphona quarta non videtur ali-
quibus congruere Feſto: ſed recolant, quod in
Geneſi dicitur, Spiritus Domini ferebatur ſuper
4quar. De hymnis, & eorũ fine, vide ſup. Sect. x.
capite ö. numero &/2. p. 12. 76.
3 Ad horam tertiam dicitur hymnus Veni

Geator, quia hora tertia ſuper Apoſtoles Para-

cletus deſeendit. Et licet quotidie ad eandẽ horã
invocemus eundem ſpiritum Nunc ſancte nobis

Spiritus, tamen convenit hac die, ut hymno

longiori & proprio feſti invocemus & ad nos
invitemus.
4Per octavã leguntur Evangelia cum homiliis,
quæ apud Dur. habentur l. 6. 6. 119. & deinceps:
namtẽpore Ruperti alia legebantur in Quatuor
Temporibus Pentecoſtes, ut ipſe ſcribit ..jo. .22.
5De Feria quarta, ſexta, & Sabbato Quatuor
Temporum, quæ ſunt Tempora æſtiva, diximus
Tomo priore. In his autem ad horas non flecti-
mus genua ex Ord. Rom. quia tempus adhue
Paſchale eſt, & ideo dicitur etiam Te Deum.

De Dominica Trinitatis.
CAPUT XIX.

Phæteren quæ diximus Tom. 1. par. 4. tit. Amo-
decimo de origine Feſti ſanctiſſimæ Trini-
tatis invenies apud S. Auguſtinum Tom. o. non-
nullos ſermones in eodem Feſto habitos, ſeu
quod puto verius, eidem feſto à C lectoribus aſ-
ſgnatos: nam in iis ne verbum quidem habetur,
quo feſtum hoc tunc temporis indicetur. Atqui
poſt Alexandrum III. in Romana Eceleſia decre-
tum eſt hoe feſtum, c. Quoniam. de Feriis.
1 Officium, quod hodie recitatur, antiquum
appellatur in Breviario edito Venetiis /71o. &α

pauto eſſe illud, quod à S. Stephano Leodienſi

compoſitum finſſe ſeribunt Dur. l. 6. c. 114. &
Trithemius ze Chron. Hirfagienſi. Aliud Offi-
cium ego legi à Romana Eecleſia uſurpatum,
Joan. Pechano Archiepiſcopo Cantur. compo-
ſitum, à Franeiſco Titelmanno expoſitum: quod
fuit in uſu circa annum /290. quo vivebat Pe-
chanus: ſed quia ſtylus eſt difficilior, & obſcu-
riflimus, eo abrogato, illud eſt ſuffectum de-
nuo, quo nos utimur; in quo tamen Pius V.
mutavit Hymnos & Lectiones; addidit pri-
mum, & ultimum Reſponſorium, media aliqua
mutavit in meliora, ad laudes autem juſſit repe-
ti Antiphonas in primis Veſperis poſitas, reli-
qua non ſunt mutata. Oxatio habetur in Sacra-
mentario S. Gregorii, in Mſa de nocte Pentece-
ſtes, editionis Komanæ. Fit commemorat. Domi-
nicæ primæ Pentecoſtes, ne omittatur Domini-
ca, cujus Oratio eſt Ambroſiana. In ſecundis
Veſperis ſi concurrant cum Feſto primæ claſſis,
ſit de ſequenti, cum commemoratione Trinita-
tis tantum: ſi cum feſto ſecundæ claſſis, integræ
Veſperæ erunt de Trinitate, ex Rub. de Con-
current. n.2. qeæ Veſperas integras aſſignat rea-
jori feſto, & commemorationem minori. Ipſa-
mer Trinitas ſic voluit, à qua regitur Eccleſia;
quidquid contra ſeripſern Petrus Ruiz. Et hæc
Dominica prima poſt Pentecoſten, ut ſic, eſt e⸗
juſdem rationis cũ Dominicis ſequentibus: non
enim de ea intelligitur Rubrica ſub titulo Domi-
nicarum primæ claſſis, quæ nunquam omittun-
tur, nempe Dominica Trinitatis: & patet, quia
de illis fi totam Ofncium, de hac vero comme-
moratio tantum & ipſa commemoratio omit-
titur in ſecundis Veſperis, ſi Feria ſecunda cele-
bretur feſtiun ſecundæ clafhis, velprimæ. Neque
mireris quod feſtum Trinitatis nunc dicatur fe-
ſtum, nunc Domnica; nam utrumq; verum eſt:
& ratione Dominicæ, in qua ſemper occurrit,
haber hoc quod nunquã omittitur ofpciũ de Tri=
nitate, licet eo die occurrat a icubi primæ claſ-
ſis feſtũ; ratione verò feſti habet ea tantum quæ
ſunt propria feſtorũ ſecũdæ claſſis, pita cõmem.
de ſimplici in laudib. tantu; & in Miſſis privatis.
Neq; in Rubricis potuit congruè aliter Reri ad u-
trũq; decernendi quidquid objicerint nõ pauci.
2 Octavam in Octavario noſtro deſcriptam
N 3 argn-

ro2n Comment. in Rubr. Brev. Seck. VI. Cap. 9. 20. & 21.

arguunt aliqui, quia Micerol. non laudat feſtum:
ſed aliud eſt loqui de Eceleſia univerſali, in qua
quælibet Dominica Trinitati erat dicata; aliud
eſt loqui de TLitulo Eccleſiæ particularis; & in
hoc ſenſu S. Rituum Congregatio decrevit O-
Ctavam ſanctiſſimæ Trinitatis, & digniorem
in propria Eccleſia eſſe quam Octavam Corpo-
ris Chriſti. An vero infra octavam dicatur Sym-
bolum S. Athanaſii vide ſupra Sebctione j. cap.
20. lezy. . pag. 75.
3 In tertia Antiphona ad Laudes vox om-

nium, eonjugenda eſt cum ore „Noh autem cum

Patri, ita, ut dicas, znore omnium.

4 In Feria ſecunda ſequenti, cum pridie non

potuerit legi ob Feſtum Trinitatis, legitur pri-
mus liber Regum, Microl. cap. pg. & Gemma
lib. 4.c. Ii7. quem librum à Samuele fuiſſe com-
oſitum teſtatur lib. 2. Paralipom. cap. ult. hoc
eſt, uſque ad cap. 24. nam in ſequenti narra-
tur ejuldem obitus. Davidem ſuppleviſſe ait
Iſid. libro é. Originum cap. 2. quem ſequuntur
alii: Nathamum, & Gadum alii ex cap. ult. 1.
Paralipom. Jeremiam potius Torniellus noſter
exiſtimat probabilius, Qub anno mundi 2977. a.
2. Res eſt incerta. Legitur autem de hbris Re-
gum, ex Decreto Gelaſii, it diximus Sect. y. .
12. K. . pag. 56.

De Feſto Corporis Chriſti.

CAPUT XX.

1 O Fficium ſcripſit S. Thomas, & habetur
in Opiuſc. t7. juxta ritum illorum tempo-
rum. Hodie concordamus cum auctore, ſer-
vato ritu Pii V. in Officio toto, his exceptis.
Capitulum in primis Veſperis erat aliud. Lecti-
ones primi Nocturni crant de Scriptura veteri:

amoto quarto Reſponiorio S. Thomæ, addi-

tun eſt ſextum de novo, Pii V. juſſu.
2 Per Octavam non mutatur amplius Invi-
tarorium, neque Antiphonæ ad Beneaibtus &
Magnificat, Lectiones quoque pro tribus No-
cturnis additæ ſunt à Pio V. in quibus apparent
congruentiæ cum myſterio etiam in primis le-
ctionibus quæ de Arca Teſtamenti, Euchari-
ſtiæ ſigura, natrasohom continent.

“

52% De Privilegiis hujus Octavæ, ſi concur-
rat cum feſto, & Octava S. Joannis Baptiſtæ &
qua ratione excludat Semiduplicia feſta, & du-
plicia translata, diximus Sæct. 3. c. de Oltavis.
4 De Simplici fit tantum Commemoratio

infra hanc Octavam. An nona lectio erit le-
genda; Negant aliqui, quia hoc non dicitur in

propria Rubrica; quod tamen dictum fuit in
Rubrica poſita infra Octavam Aſcenſionis: ſed
una Rubrica explicet aliam, prior poſteriorem,
& patet debere legi, ex Rubr. gen de Comme-

mor. 9. num. 10. Nunc cx decreto pontificio &

S. Rit. Congregationis 16. Septemb. 1673. non
legitur.] =

y Indulgentiæ conceſſæ iis, qui interſunt
horis Canonicis in Feſto, & per Octavam, va-
lent, etiataſi Officium dicatur de Sanctis occur-

rentibus, ex decreto Joannis XXII. quod ego
legi in antiquo M. S.

De Dominicis peſt Pen-
tecoſten.
CAPVUT. XXIL.

1 N On minorem viginti tribus, nec majo-

rem viginti octo Dominicarum nume-

rum poſt Pentecoſten fore uſquead Adventum,
ſatis ſuperque patct ; quæ ſupplentur cum Do-

minicis, quæ ſupexſum poſt Epiphaniam, ut do-

cuimus Selction. tertia, capite tertiode Domini-
cis pag. /9. Ponuntur autem in Breviario Do-

minicæ viginti quatuer cum propriis Orationi-
bus & Evangeliis, quæ fuerunt optimè per Do-
minicas diſtributæ; Orationes quidem à S. Gre-
gorio, Evangelia verò à S. Hieronymo :quo-

rum auctoritas ſufhciat pro ratione, eur potius
hæc vel illa Oratio; cur hoc vel illud Evangeliũ
legatur; & hac vel illa Dominica. Idem ferè pau-
ciflimuis mutatis, tum textus, tum Ordo Evan-
geliorum hodie perſeverat à . Hieronymo præ-

ſoriptus, ut vidimus in ejus Comite, ſeu Lecti-
onatio: in primis autem Dominicis poſt Pente-

coſten apud minus antiquos erat alius ordo, vel
mutata ſedes, aliquando Dominicæ pro diver-

ſarum Ecoleſiarum uſu: quod videre eſt in Ru-
per. toro libro I2. de Div. Oc. in Gemma libro 4.

1o1ο.

„KiDr
m ourtnorl
umo
(680rexorio⸗
iiceinile,
uNonme

fenpls n

bemm, e⸗
Ahemiimten
unhreebt
ordine,
wo 8 l⸗
Igteun
Ihrnucemn
nlehmn, en
Cnad,
Atenis, en
iublihh
Ukuetpet
unnCni
ühmiglimt
uunhwrehie,
r Atrecrdi
iraolbiſaat⸗
Enlil er, h
Wlmmreelar
Tecononi
lekſaßl
10 Cplmpe
Mnrpete
Aryehh⸗
zu Kembr
lrh, e
ilrhein,
11
me denen
ireſelcbip
rogbetn
uhmnng
Wmle
e ise
ahbemn
tniig
gichetu
n Nior

Eehae

l.

conent.
apeiſte
ta, o.
Oltani:
gemorntio
io etit lk⸗
ldicitur in
imn fuit in
ſoniseſec
Kerioremn,
deCnume.
ontihcio
1673. hon

1imerlone
avam, a-
Qisoccur

quocepe

Per.

necmi.
tumnune⸗
Adyentunn,
cum Do.
lamutdo⸗
le Domigi-
viario Do-
Orationi-
nepero.
ma§Ge⸗
mo: quo
eur potius

Evangelij

nferepal⸗
1do Evan-
nywople.
ſeu lecti-
oſt Pente-
ordo, ſel
ro divel⸗
eſt in Ru⸗
nabbres
torhx

De Dominicis boſt Pentecoſten.

toto, & in Durando, libroéb. toto. Orationes i-
tem, quæ mox ſequuntur, Ambroſianæ ſunt,
& àS. Gregorio aliter diſtributæ, nimirum, Do-
minicæ quintæ, nonæ, & vigeſimæ primæ, re-
liquæ Romanæ.
2 Tempus autem hoc totum à Pentecoſte ad
Adventum, ex Amal. de Ord. Ant. c. y5. inſi-
nuat humilitatem illam, quam ſolet ſuſtinere Ec-
eleſia propter abſentiam Chriſti ſui Sponſi.
3 De ordine, quo legitur Scriptura ſacra hoc
tempore, & quam ob cauſam ſcripſimus ſupra
Selct .. capite I2. num bS. pag. 65.
4 Fr quidem uſque ad Auguſtum legimus li-
bros Regum, quorum ſecundum ſcripſit vel
Nathan, vel Gad, vel Jeremias, tertium & quar-
tum Jeremias, ex Gemma libro 4. vapite 112.
qui haufit ab Iſidoro libro. de Div. Offc. cap.
12. & eſt opinio conſtantior.
y Menſe Auguſto leguntur Sapientiales libri;
inter quos Cantica canticorum infra Octavam
B. Virginis Aſſumptæ, in ejuſdem laudem: &
quidem Proverbiorum, Eccleſiaſtæ, Cantici
cantic. eſt ſine dubio Salomon auctor; Sapien-
tiæ vero libri facit auctorem eundem Salomo-
nem Iſid. loco cit. Philonem S. Hieronymus, qui
conciliantur à Bellarm. de riptor. Eccleſ. quod
ſententiæ Salomonis ſunt; earum collector Phi-
lo, qui Græcè ſcripſit, antiquior alio Philone,
qui ſub Cajo Imperatore floruit. Eccleſiaſticus
quoque legitur per duas Hebdomadas, niſi de-
matur altera, ob brevitatem temporis, appro-
pinquante Septembri: quem librum ſcripſit Je-
ſus filius Sirach, nepos Jeſu Sacerdotis, cujus
meminit Zacharias, ut tradit Iſid. de Div. Ofic.
loc. cit.
6 Menſe Septembri legitur primo Job: cu-
jus hiſtoria vel ab ipſomet, velà Moyſe, vel ab
aliquo ex Prophetis ſcripta eſt ex Iſid. héb. 6. O-
rig. c. 2. Bellarminus loco cit. putat à Job fuiſſe
adnotatas res à ſe geſtas lingua Arabica, & à
Moyſe deinde ex iis compoſitum fuiſſe librum,
quem nunc habemus lingua Hebraica; tum
quia Hebræi hoc idem aſſerunt eſſe opus Moy-
ſis; tum quia dicitur Moyſes primus ſacrarum
literarum Scriptor, qui fuit tamen longè po-
ſterior Jobo, & hac ratione in Canonem Scri-

102

pturarum ab Hebræis admiſſus fuit hic liber; le-
gitur autem per duas Hebdomadas Septembris.
7 Legitur prætereà Tobias in tertia Hebdo-
mada, cujus Hiſtoriæ author vel fuit Tobias ſe-
nior vel junior, ait Bellarm. Incertum eſſe autho-
rem, ſcribit Iſid. de Div. Offc. lococit. Sed pa-
rum de eo legitur propter Ferias Quatuor Tem-
porum, de quibus in priore Tomo diximus, &
in Officio earum Feriali nihil occurrit ſpeciali-
ter notandum.
8 Circa finem Septembris in Hebdomada
quarta & quinta legitur Judith cum Eſther, libri
verò Judith fuit author incertus, ex Iſid. loco cit.
Bellarminus ex Zoſephi Eſtoria lib.I. contra Ap-
pionem, Sacerdoti Eliachim tribuit, qui & Joa-
chim, de quo capite 4. & . Judith. Achiorem
vult eſſe autchorem Gemma lib. 4. cap. 17. Eſt-
her hiſtoria ab Eſdra ſcripta fint, ex Iſid. lib. 6.
Orxig. cap. 2. ſed Bellarmino magis placet, quèd
fuerit author Mardochæus. Lege Torniellum
noſtrum anno 36 o. n. 2. & Gemmam lococit.
9 Menſe Octobri leguntur libri Machabæo-
rum: quorum primus haber authorem incer-
tum. ex Iſmd. Nib.. de Div. Ofyc. c. 12. Probabile
videtur Bellarmino, fuiſſe ſeriptum à Joanne fi-
lio Simonis; ſed Gemma loco cit. docet, Simo-
nem ſcripſiſſe prima capita, poſteriora Joannem.
Secundum verò librum ſcripfſit Philo judæus, ex
Gemma lococit. vel Judæus agreſtis, fed eruditus,
ut ait Durand. Iib. 6. c. 130. vel certius Jaſon Cire-
næus, ut loco cit. docet Bellarminus.
10 Menſe Novembri legitur primè Ezechiel
per duas Hebdomadas, niſi Adventus præpro-
perè occupet Novembrem, cujus revelationes,
ſicuti & Danielis & 12. minorum Prophetarum
Synagogæ ſapientes viri collegere, ex Iſid. libro
I. de Divin. Off. cap. 12. Authores tamen iidem
dicendi ſunt, qui Prophetarum. Majores dicti
ſunt Prophetæ, Iſaias, Jeremias, Ezechiei, Daniel,
minores alii duodecim; tum ex Auguſt. 18. Civ.
Dei, cap. 29. quia prolix'ora Volumina illi ſeri-
pſere, hi Sermones breves; tum ex Bellarm. quia
minorum Prophetarum libri omnes unico libro
comprehenduntur apud Hebræos; illi ſingulos
edidere libros. Ordinem autem temporum, quo
ſcripſerunt, habes ſupra ect. . cap. 12. n.7. p. 64
11 In

104
II In gratiam martyrii ſeptem Machabæo-
cum, ſi fortè deſit Dominica quinta Octobris,
jubemur legere de eo Fer. 5. præcedente dictam
Dominicam; & eodem modo, ſi Dominica
quinta & feriæ ſequentes fuerint impeditæ,
quo minus de Scriptura legi poſſit, leguntur in
aliis ſequentibus Feriis poſt Feriam tertiam, ita
ut ſaltem inchoentur, ſi minus omnes de eo-
rundem martyrio poſſunt legi Lectiones. Nul-
la enim eſt obligatio legendi totam hiſtoriam
de martyrio ſeptem Machabæorum, ut ex Ku-
brica patet in Brev. poſita ante Fer. 5. Hebdom.
4. Oltobris, ex qua vel leguntur in Feria j. 6.
& Sabbato Domin. 4. vel is impeditis, omit-
tuntur quæ legi non poſſunt: vel in ſua propria
Hebdomada quinta leguntur in ſuis prepriis
Feriis, vel in ſequentibus 4. vely. vel6. vel Sab-
bato, juxta ordinem hiſtoriæ; nunquam verè
ultra tres Lectiones in qualibet Feria, ne grave-
tur Clerus, & fuit hoc ſancitum, me præſente,
in Recognitione Breviarii ſub Clemente VIII.
Qui verò voluerit uno eodemque die eas om-
nes novem unà ſimul legere, impeditis aliis die-
bus, legat arbitratu ſuo; ſicuti quilibet etiam

legere poteſt integrum totum textum trium Le-

ctionum pro initio cujuſque Prophetarum, &

Lectione una; at in calendariis Eccleſiarum ſa-

tis eſt imponere neceſſarium onus Lectionum,
non autem arbitratium; quod & nos præſtiti-
mus in Ordine noſtro divini Officii perperuo
in Tabulis ejuſdem. Habent autem 88. Macha-
bæi Feſtum proprium t. die Auguſti, quod o-
miſſionem harum Lectionum ſupplere videtur.
1 Initia Lectionum minorum 12. Prophe-
tarum legi debent, licet dixerimus apud He-
bræos conſtituere unum librum; quia plures
nihilominus ſunt auctores, ut in Rubrica de

.

Comment. in Rubr. Brewiarii Sect. VI. Cap. 21. “

Lectionibus dicitur n. 7. ita ut, inquit, aliquo
modo ponatur inititan Prophetæ vel in ſequen-
ti, vel in præcedenti feria non impedita ſimili
initio Scripturæ ponendo, velplura ſimul ini-
tia uno die, ut diximus ſupra ectione ſ. c. I2. .
2: pag. 66.
1; Quid ſi, verbi gratiàâ, Feſtum S. Catha-
rinæ ſit Duplex primæ claſſis in ſua Eccleſia, in

quo legi ideò debent Lectiones primi Noctur-

ni de Communi Virginum, neque dies am-
plius vacet ad legenca reliqua imtia Prephe-
tarum? ſæpè accidit in longiori Adventu, &
tunc omitti poſſunt quæ locum non habent,
nam Rubrica citata n. 2. ait; quead commodè
fieri poterit : parumque refert, ſi in Eceleſia a-
liqua particulari non legatur de omnibus Pro-
phetis aliquo anno.
14 Lectiones autem ſecundi Nocturni in
prædictis Dominicis concordant cum Lectio-
nibus primi Nocturni;, ita ut ſint quaſi eorum-
dem Commentaria, excepta Domin. 3. Se-
ptembris. in qua ſanctus Leo nos invitat ad je-
junium ſeptimi menſis, & Dom. y. Novem-
bris, in qua S. Baſilius timorem Domini docet;
eò quod ea Dominica ultima poſt Pentecoſten,
in Evangelio de fine mundi, & de judicio uni-
verſali agitur.
15 Reſponſoria denique Lectionibus reſpen-

dent, ut nihil magis: ſicuti etiam Antiphonæ

ad Magnificat in primis Veſperis Dominicæ
deſumuntur è Scriptura legenda in primo No-
cturno Dominicæ ejuſdem, ad Benedittus &
Magnißicat in ſecundis Veſperis, cx Evange-
lio ejuſdem Dominicæ lecto in Nocturno ter-
tio, ita, ut ipſæmet Antiphonæ ſint de veteri
vel novo Teſtamento. Atque hæc de Proprio
de tempore.

SECTIO

C

iilit,
1ulefr n
Ulii dn
lleſ
e r
Uelir &
i liſir
pi H.
leſis Sn
1De Lepu
Ue Niſi G⸗
l De fi dn
De i lan

plir
5

4.
1 li we
ne ad
ilkeiuſin
nhrii
Uelſee, Mon
Cbretorlo
Wbunmn ai
futac
liqnog
n unlo er
MCAen
ffuaſtln
nhde Dbie
. ali an
Wen dem
Etck,
iurOk

u E citca

r Warrun
Niinen
ll

it, Aigno
inſeuen.
edira lunl

ſumul ni.

e ſ.Clah.

15. Cahr.
Becclelinin
mi Nodur.
e dies an
tn Preple.
ventu, &

on hiben,;
d

n Ecclelar⸗
nnibus bo.

Vocturni in
um Lechoo⸗
leaſieorun.
ommin. ⸗
inriara/e⸗
J. Noven-
otmimidocet,
Pentecolten⸗
ejucicio ni.

busrelpon⸗
Antiphonr
8 Dominicet
primno N⸗
euedlile
cX Evange⸗
loctumno ter⸗
int de ferel,

de hopii⸗

S &S S $ ☚.

De Vigilis, Feſtis, & Octavis Jankctornm. orp

SECTIO

S E PTIM A.

De Proprio de Sanctorum.
SECTIONIS SEPTIMFÆ CAPITA XIII.

De Vigiliis, Feſtis, & Olctavis Sanctorum.
De Fæſtis Sanéterum menſe Decembri.
De Feſtis Santctorum menſe Zannario.
De Feſtis Sanbkorum menſe Februario.
De Feſtis Sanétorum menſe Martio.
De Feſtie Sanctorum menſe Aprili.
De Feſtis Sanétorum menſe Maio.
De Feſtis Sanétorum menſe Iunio.
De Feſtis Sanctorum menſe Qulio.
De Fekis Santtorum menſe Augnſto.
De Feſtis Sanbtorum menſe Septembri.
De Feſtis Sanétorum menſe Olctobri.
143 De Feſtis Sanétorum menſe Novembri.

De Vigiliis, Feſtis, & Odawis

SSFanbtorum.

CAPUII.

3 De his vide in primo Tomo, & in Præfa-
tione ad Octavarium Romanum.
2 Hiſterias ſingulorum Sanctorum, de qui-
bus in Breviario fit Officium, non eſt hujus loci
recenſere, aliorum eſt provincia, non noſtra.
3 Quare hoc loco tantum eſt dicendum: Pri-
mo quodnam cuique Sancto, de quo fit Offi-
cium, fuit aſſignata ſedes in Calendario Ro-
mano; ſeu quod idem eſt, in Breviario. Sedem

autem intellige eum diem, quo quiſquis deſcri-
ptus eſt in Calendario Romano: quæ ſedes eſt

ita propria cujuſque, ac ſi eo die objiſſet, licèt
verè alio die obierit, & in diem præſcriptum
alia de cauſa translatus fuerit, ſalvis tamen Ru-
bricis cirea diem obits. Deinde quo ritu quiſ-
que colendus eſt, & à quo præſcriptus. Tertio,
quis Auctor Officii, quod de unoquoque recita-
tur. Quartò circa Vigilias, & Octavas: quæ-
cumque occurrunt notanda.
4 Ut autem aſſequamur primum, citabo
Tom. II.

Micrologum, qui floruit circa annum joso. tum
Durandum, qui circa annum /25%. tum Radul-
phum, qui Calendaria collegit Sanctorum, &
obiit anno cο0.W tum Miſſalia, & Breviaria M.
S. Bibliothecæ Vaticanæ, tum Appendicem M.
S. Sacramentarii S. Gregorii, eidem Sacramen-
tario additam non longè poſt tempora S. Gre-
orii, quæ in Bibliotheca eadem habetur, & re-
dolent illa M. S. Antiquitatem ſaltem ſupra tre-
centos annos, & ultra. Quæ in Sacramentario
ipſo S. Gregorii kabentur in hanc cauſam, ſuis
locis non omittam. Alios quoque Auctores re-
feram, de quorum fide non videtur dubitan-
dum eſſe. L
1 Ritus verò Duplicis, Semiduplicis, Sim-
plicis, Officũ à quo datus, ſeu mutatus fuerit in
unoquoque Sanctorum Feſto, ex antiquis ſolus
Durandus indicare poterit, qui Duplicium, &
Semiduplicium ſatis diſtinctè meminit lib. y.
capy. 1. Micrologus quandoque indicat, Radul-
phus parciſſimè, M. S. Breviaria ſuppeditabunt
multa. Et quidem ante Nicolaum III. pauciora
erant ſanctorum Feſta cum novem Lectionibus

apud Romanos; ex quibus Pontificum Roma-
norum Martyrum pleno Officio, ideſt, cum no-

vem Lectionibus; ait Microl. c. 43. agebantur
Feſta, ex Decreto Gregorii V H. quo tempore
Micrologus vivebat; ſed Nicolaus ſcujus æta-
te vivebat Durandus amotis ab urbe aliis Bre-
viariis, & Miſſalibus, mandavit, ut adhiberen-
tur tantum Breviaria Fratrum Minorur, ut ſcri-
bit Radulph. Prop. 22. indeque omnes libri Ro-
mæ de divinis Ofliciis fuere novi, & Franciſcani;
contra quos idem Radulphus acriter invehit,

quod plures ſanctos in Calendarium invexe-

rint quàm antea, & cum novem Lectionibus,

nullos ferè cum tribus, in præjudicium Pfſalterii.
6 Dixi ex Micrologo, decreviſſe Grego-
rium VII. Officia novem Lectionum, ſeu plena,

85

og Comment. in Rubr. Breviarii Sect. VII. Cap. I. & 2.

§S. Pontificibus Romanis Martyribus: quod
tamen hodie non eſt de omnibus in uſu; & ne-
gat Radulph. hunc uſum Propoſit. 22. Sed con-
ciliari poſſunt hoc modo: quod vel Decretum
Gregorii VII. non fuit uſu receptum; vel Ro-
mæ tantum, non ubique; vel per non uſum de-
inde paulatim per trecentos annos, qui inter
Micrologum & Radulphum inmterceſſere, in ali-
quibus Feſtis ab rogatum eſſe. Vaciorum horum
rituum cauſam attulimus Sectiene 3. cap. 2. num.
1. pag. 76.
7 Quod attinet ad Auctores Officiorum,
quando certos habuerimus, eoſdem nomina-
bimus. Illos eſſe Auctores putat regulariter Cor-
nelius Scultingius Tem. 3. Biblioth. Eccleſ. part.
17. qui eorumdem Sanctorum Feſta decreverunt,
eorum enim auctoritate fuere compoſita, &
cdita
8 Si quæ ex his nos fugerint, traditioni Ec-

cleſiæ, auctoritati Pij V. & Sedi Apoſtolicæ ca

reſervata eſſe intelligantur, Gregorius creditur
eorum auctor. quorum nomina funt in cjuſ-
dem Sacramentario.
9 Denique ſequemur Ordinem menſium à²
Vigilia ſancti Andreæ, qui eſt ordo Breviarii in
Proprioanctorum, licèt attineat ad finem men-
ſs Novembris.
NB. Fefta Sanlkterum nova, vel quoad ritä im-
mztata, & Gavanti zætate necdum celebrata,
hic breviter ex Pontificuns, &ρ S. Rituum Con-
gregationie decretis hoc Egno ſunt inſerta;
G aſteriſco * notatA.

De Fifis Sandtorum menſe
Decembri.

CAPVU T. II.

1 DE 29. Novembris. Vigilia S. Andreæ. Extat
IDecretũ de Vigilia Apoſtolorũ apud Cle-
Anenté lib.s. Conſt. Apoſt. cap. 39. & Innoc. III. de
ebſerv feiunri. cap. 2. Officii auéctor Pius V. eſt, qui
Vigjlis omnibꝰaddidit Homiliã ſuper Evangeliũ
Miſlæ, & Orationem ejuſdem Miſſæ: nec antea
ſiebat de Vigilia, niſi in Miſſa; quod hoc loco
ſatis ſit ſemel dixiſſe. Officium Miſſæ hujus ha-

betur in Antiphonario S. Gregorii: & Oratio-
nes in Sacramentario ejuſdẽ. Epiſtola, & Evan-
gel. ut in Comite, ſeu Lectionario S. Hieronymi.
In Adventu nihil fit de Vigilia, niſi in Miſ-
ſa, quia cedit Vigilia Feriæ Adventus digniori;
Miſſa verò dicitur de Vigilia cum commemora-
tione Feriæ, & S. Saturnini; quibus additur quar-
ta, Fidelium, ſi incidat in Feriam ſecundam, &
quinta de beata Virgine, juxta Rubr. gener.
Saturnini. Fiebat de eo Ofſicium in Breviario
ρ1o. Venet. edito; nune à Pio V. decreta eſt
tantum ejuſdem commemoratio. Habentur O-
rationes Miſſæ omnes in Sacramentario S. Gre-
gorii.
30 Novembris. Andreæ Apoſtoli feſtum à

primitiva Eccleſia, ex Clemente ſupra cit. quod

Bonifacius VIII. Decreto firmavit, in honorem
omnium Apoſtolorum. Vide Azor. part. 2. lib.
I. cap. 2 4. initio. Idem Bonifacius Duplicem ſta-
bilivit ritum; Epiſtola, & Evangelium, ut in

Comite Hieronymi. Officium Horarum à §.

Gregorio I. qui eidem Apoſtolo impensè ad-
dictus erat, fuit compoſitum, ex Beleth. cap.
764. tamen Radulph. Propoſ. 12. affirmat, An-
tiphenas à Gallis compactas, Officium Miſſæ,
præter Cõmunionem, habetur in Antiph. Gre-
goriano, & in Sacramentario Orationes omnes.
2 Decembris. Bibianæ feſtum in Brev. M.
S. antiquiſſimo Vaticano vol. 4713. Simplex in
Brev. 570. Nunc Scmiduplex ab Urbano VIII.
ann. 1625.

3 (Franciſci Xaverii confeſſ. à Gregorio XV,.

1622. die 12. Martii in Sanctorum numerum
relatus, propriiſque ſecundi Nocturni Læctio-
nibus ſub ritu Semiduplici 2. Decembris fuit ve-
neratus: quem ex Alexandri VII. præcepto S.
Rituum Congregatio j66. die 6. Seprembris in
diem ʒ. Decembris cum homilia: Euntes in mun-
dum aniver. ſub ritu duplici transtulit, muta-
to tertio hymni verſu.)
4 Barbaræ. In Appendice Vatic. Sacramen-
tartii Gregor. vol. gob. meminit Manuel. tit. de
Feriis. teſtatur Rad. Prepoſ. 7. à Teutonicis fe-
ſtum fieri. Simplex erat in Breviario/o.
7 Sabbæ. In Brev. Vatic. 4760. Radulp. cir. loc.
Romæ fieri ſcribit. Simplex in Brev. /5o.
6 Ni-

(Meblil
muLru
Tämmund
An Men Pern
n Munel
ar teſatu
ge Dud
ulg ſun!
oni emen
iſcenem)
6untenur, 1
lelimiſ.
Anbroliͤ
nbaol⸗
benr, lation
I Decreto!
Nl Meep
uleckoner!
Aumorlati
A0torn
nhrn 4
PCnſſnm
1 ohnio⸗
Cürpeen
Manmn, ſe
ne uill
Mſekein
ſ act
rhrfun
4 unltun
d mongne
l
lumakbenn
lilbe l⸗
lahin 1
tph
Ehmn he
Aii
Ullaiitl
iufiin
it inn
Wunn yy. .

ſcn

nne .

llny

52.

& Orato.
l, Albynn.
Hieromni,
niſiin Ml.
usdignion,
Dnmemmote.
ddirur gon.
ecundan,&
dn. gener.
inßreviatie
decreta el
Tabenunr.
ntatio. Ge⸗

toli keſtum!
pra cit guol
in honotem
n urt ꝛli.
ppplicenke.
elium, min
orarum ¹6
impendeik
Delerh g
GErmat, An-
Annph Ee⸗
onesomnes,
in rer. M.
„Fimgerin
UbmmoyVII.

1egorioN,
n numerum
Urni ledtio⸗
brisfuit e⸗
prarffios
remmm n
tetinm;
tolir Imur⸗

daclamen⸗
muel nt 4
ronicufe⸗
/.
ulp. th.

.
N⸗

De Feſtis Sanctorum menſe Decembri.

Nicolai Epiic. in appendice citata Grego-
riana. Zonaras in vita Alexii aſſerit, hoc feſtum
inſtitutum undecimo ſæculo, hoc eſt, circa an-
num oo. Bernardas Sermonem habuit in koc
feſto. Manuel habet in tit. de Feriis. Radulph.
loco cit. teſtatur, ab omnibus receptum. Semi-
duplex apud Durand. l. 7. c. 1. Pius V. Homi-
liam legi juxta Rubricas, & Lectiones ſecundi
Nocturni emendatiores, & breviores edi cura-
vit Clemens X. ann. 1670. Duplex inſtituit]
Si transfertur, muta tertium Verſum in Hym-
no, Me Confeſſor.
7 Ambroſi Orcdinationis feſtum eiſt, quia o-
bit in Sabbato ſancto dicta Appendice Gregor.
habetur, ratione obitus, in Aprili. Bonifac.
VIII. Decreto ſuo Doctores Eccleſiæ Duplici
ritu coli præcepit. Officium de communi, præ-
ter 2. Lectiones. Paulò ante Bonifacium Docto-
res quatuor Latini habuere officium Semid. a-
pud Ordinem Minorum anno 1260. ut ſcribit
Wadingus in Annal. Mineraum. In Hymno,
Ite Confeſſor, mutatur verſus tertius, in Brevia-
rio recognito.
3³ Conceptionis B. Virginis à S. N icolao ha-
buiſſe ortum, ſcribit Ribadeneira; ſed unde
probat? puto falli, quia dicitur S. Nicolaus Pon-
tificali veſte indutus apparuiſſe Abbati Elſimo,
de quo S. Anſelmus, & monuiſſe, ut celebra-
ret hoc feſtum. Et Petrus quidem de Natal. l. .
Catal. Sanctorun, cap. 41. nominat Nicolaum;
ſed Anſelmus ſcribit de illo Pontifice, qui appa-
ruit, ut anonymo, unde ergo hauſit nomen Pe-
trus de Natalibus? Quidquid ſit, in Hiſpania
primumcelebratum eſſe hoc eſtum Trithemius
aſſerit ſub S. Idephonſo; ſed negat Salazar. de
Conceptione B. Pirginiz cap. 35. num. 53. & cum
Bernardino Buſto facit auctorem Gondiſalvum
Epiſcopum Tholoſanum, qui paulo poſt Ilde-
phonſum vixit, ante annum οσ. antequam Græ-
ci, & Latini celebrarent, & ibiden num. 74.
id probat fuſius. Deinde Fridericus Patriarcha
Aquileienſis in ſuis Eccleſüs feſtum egit, qui
obiit anno oz. ex lib. 4. Ligni vitæ. In Anglia
Anſelmus feſtum edixit, ſeu Elſimus Abbas, ex
Qib. Ligsi vite I. capite og. an. 1109. tum ex Ba-
ron. in Martyrolegio. In Gallia dilatatum eſt

o

circa ann. 1174s. Manuel. commemorat. zit. de
Feriis. Ab ordine Minorum ab anno 12632. ce-
lebrari decretum eſt, ex Annal. Min. citatis ſun-
pra. à Romanis ante annos trecentos fuiſſe ce-
lebratum Romæ in domo Carmelitarum, cum
Cardinalium interventu, Miſſa ſolemni, & Ser-
mone de codem feſto, ſingulis annis, tanquam
de re annorum multorum aute ſe, ſcribit ocula-
tus teſtis Joann. Bacconus in 4. 1ft. 2. quæſt. 4.
art. 3. Poſtea Sixtus IV. evulgavit in omnem Ec-
cleſiam ann. 1457. Quare ducentis ab hinc an-
nis eſt feſtum univerſale Romanæ Eccleſiæ:
quod à Concilio quoque Baſilienſi anno 143.
Sect. 36. fuenat approbatum Duplex à Sixto IV.
Officium autem de Nativitate dicitur ex reve-
latione Angelica, de qua ſcribit Anſelmus in E-
piſtola ad Epiſcopes Angliæ. Pius V. innotavit
Lectiones, Clemens VIII. Duplex majus eſſe
