quĩa, amiſſo jure vicinitatis ad proprium diem,
non eſt major ratio cur citius celebretur.
y Occurrentibus pluribus Feftis novem Le-
Ntionutn, transferatur illud quod eſt minus no-
bile: vel ratione rits, puta quia Serniduplex;
vel ratione perſonæ, quæ ſit inferioris ordi-
nis, ſi in ritu ſint æquales. Hic eſt ſenſus Ru-
bricæ n. 6.
6 Translatis pluribus Feſtis Duplicibus & Se-
miduplicibus, fit Officium prius de cligniori
quoad ritum: quod ſi æqualis fit ritus, fiat de
eo prius, quod erat priũs in Calendario cele-
brandum; ita, licet obicurius, in Rub. nam. J.
7 & verò occutrat in Dominica in Albis:
vel Trinitatis, aliquod Feſtum, quod ex præ-
dictis debet transferri (nullâ ratione habitâ,
quod habeat jus ad eam Dominicam) fiat in Fe-
tia ſecunda non impedita de Feſto prius transla-
to, ordine ſervato dignitatis & Calendarii,
ptout verè ſonant verba dictæ Rubricæ de Tranſ-
latione Feſtorum n.z. examiriata in poſtrema re-
cognitione Breviarii; & in hunc ſenſum com-
muniter accepta: quia verè & illud ipſum eſt à
ſuo die translatum.
3 Feſtum Simplex non transfertur, ſed vel
Ofſicium,vel commemoratio fit de eo; aut ve-
tèò etiam omiittitur, ſi occutrat in Feſto primæ
claſſis. Alicubi poteft accidere, ut nunquam de
eo fiar, neque commemoratio; ut in Ecclefis
ſancto Auguſtino, S. Jacobo dicatis, & aliis
ſanétis Patronis locorum, ſeu Titularibus Ec-
cleſiarum, nunquam fit de Sanctis Hermete
Chriſtophoro & ſimilibus.
„ Translato fortaſſe Feſto novem Lectio-
num, quo cum facienda eſt commemoratio Fe-
Kti Simplicis, non transfertur Feſtum Simplex,
de quo fit ſemper proprio die, niſi impediatur
Feſto ſolemniori; & eodem modo, translatà
in præcedens Sabbatum aliquâ Vigiliã, quæ oe-
currit cum Feſto Simpliei in Dominica, non ta-
men transfertur Feſtum Simplex, ſed de eo fit
in Dominica⸗ & proprio die: quia illud tantum
eſt transferendum, quod proprio die impedi-
tur à majori Officio.
10 Adverte prætereàâ, quod ſi Translatio a-
keujus Feſti fiat à tempore Paſchali ad tempus

non Paſchale, recitandum erit officium tempo-
ris non Paſchalis, quod aecidit in Translatione
ſanctorum Martyrum menſis Maij, & aliquo-
rurm menfis junij.
II Attinent ad hoc caput ex Rubricæ, quæ
kabentur extra Titalos alisrum Kubricarum ge-
netalium, nempè inter duas Tabellas de occur-
rentia & concurrentia Offcii: & primò, ſi oc-
curram duo Feſta eodem die ſub una tatione fe-
ſti in calendario Romani Breviarii , quotum
tamen alterum eſt Patroni;, ſeu Tiuili Eccleſiæ;
Feſtum verbi gratia S. Sebaſtiani, cui cum S. Fa-
biano ſir ordinariè Feſtum, eo caſu fit de Patro-
nio ſeu Titulari tantum, hoc eſt de S. Sebaſtia-
no ſolo: uti Feſto primæ claſſis, non autem de
ſocio eo die. Aliqui putarunt, hanc Rubricam
loqui de occurrentia duorum feſtorum, quo-
rum alterum eſt in calendario Romano, alte-
rum in calendario loci proprio; ſed falluntur ex
iis verbis, Deſcriptusſit ecdem die in Calenda-
rio: non ait Calendariis, & loquitur de calen-
dario Romano, me teſte, in recognitione Cle-
rentina: fiatn de occurrentia duorum calenda-
riorum agitur in Rubtica de Translar. Feſt. n. 6.
12 Qui verò hac de cauſa in eorum proprio
die omittuntur, vel ſunt in calendario Romano
ſub ritu duplici, ſen Semiduplici; & tunc prima
die ſimiliter non impedita, fit Oſticium de emilſ-

ſis ſub ritu Semiduplici; puta in exemplo allato,

fiet de S. Pabiano ritu Semiduplici poſt Octa-
vam S. Sebaſtiani: vel funt ſub ritu Simplici, &
tunc in ea Eccleſta nilhil fit de ſociis omiſſis. Ex-
empli gratia, in Eceleſia SS. Marcellino, & Pe-
tre dicata, S. Eraſmus nihil haber unquam, ne-
que commemorationem, die z. Junij. Ratio
vero, cur in hac diviſione fiat alterum Feſtum ti-
tu Semiduplici „eſt: quia non transferbur fe-
ſtum, niſr ſit faltem Semiduplex ; & diviſio ri-
tus Duplicis feſti plurium Sanctorum viſa eſt
fieri fatis congruè, ũ ſocii gaudeant ritu faltem
Semiduplici, niſi ſint, ur mox dicemus, altioris
ordinis.
13 Quod ſi ii, qui dividuntur, ſunt altioris
ordinis, & claſſis, ut in Eceleſia S. Philippi Apo-
ſtoli, de quo ſolo fit idcireo Feſtum primæ claſ-
ſis; eo caiu in prima die non impedita fiet Offi-

c&un de translato S. Jacobo ſub ritu duplici ſe-
cundæ elaſſis, quia eſt de duodecim Apoſtolis,
& die 4. Maij in Laudibus tantum fiet conine-
moratio cum nona Lectione S. Monicæ, ſi ſim-
plex eſſet; quod Clemens IK. 16629. præcepit eſ-
ſe Semiduplex. L
14 Porro prædicta, ſeparatione facta Patro-
ni ſen Titularis à ſociis, quos illi habent in Ca-
kendario Romano, curandum erit, ut Oratio,
Lectiones, & Evange ium cum Homiha con-
gruant feſto, ita ut pro uno, non pro pluribus
Oſncium fiat, & deſicientibus propriis erit ad
Comnuine Sanétorum recurrendum, reſervata
Patrono potius quam ſociis Oratione propria;
& in numero fingulari accommodata; pro ſo-
ciis autem ſumatur de communi, ut ſit varietas;
niſi forte contingat de ſociis Ofſcium fieri ex=
tra Octavam Patroni, ſeu Tituli, quo caſu va-
tiandi neceſſitas minus urgeret.
1 Quæſium eſt aliquandeo, quid agendum
eſſet in Eccleſia Regularium, in qua occurre-
bant duo feſta codem die, Patroni principalis
loci, & Titularis Eccleſiæ illornum Regularium.
Et poſito, quod ſuprà docuimus, teneri Regu-
lares ad Ofucium de Patrono, infertur manife-
ſtè, quod de Patrono loci tanquam de dignio-
ri, recitandum ſit Ofſicium, translato Titulari,
ꝗqui eſt minus dignus, de Transl. eft. tit. 1o. n. 6.
tum quia in Rubrica ſemper præponitur Patro-
nus Titulari; tum quia ille totius loci eſt Prote-
ctor, hic unius templi particularis; tu quiaæ-
quius eſt, ut populus ubique eo die audiat Miſ-
ſam de ſuo Patrono. Quod ſi quotannis hic ac-
tidat occurſus, aſſignanda erit dies ſequens in
perpetuũ Titulari illius Eccleſiæ, niſi ex privile-

gio aliter feri debeat- Afortiori cedet Patrono

ci aliud quodcumq; Feſtum Regularium in-
ferioris claſſis, puta Conceptionis beatæ Virgi-
nmis, ſi occurrat in feſto Patromi loci: quod eo
magis patet: quia feſtum Conceptionis cedit

Dominier lecindæ Adventds, cui non cedit

Patronus ioci, de Transl. Feſt. n. 1.
16 Ofhcia conceſſa ad libitum in pari gradu
&dunt aliis de præcepto, vel ex vi Rubrieatum
Feciranchs⸗

Comment. in Rubr. Breviari Sedt. II. Cap. o. & 1.

De Commemoerationibus.

C APUI XlI.
1 Uatuos præſcribuntur in Breviario in
titulo de Commemorationibus: & Pri-
mò, quibus diebus, & de quibus feſtis ſeu Offeiis
facienda ſit commemoratio. Secundò, quo lo-
co, in qua parte divini Ofſcii. Terxtiò, quo mo-
do, quàve ratione. Quarto, quo ordine, quands
multæ ſunt ſimul faciendæ; & de his ſingillatin
diceinus.
2 De Feria majori, de Simplici, de ſancte
Maria in Sabbato, de die infra octavam, de ſe-
miduplici, de Dominica;, de die octava, de du-

plici omnium claſſium contingit fieri comme.

morationem in Officio, ut ex ſequentibus hoe
eodem ordine patebit. .
3 Nam de Feria Majori fit commemoeratis,
quando feſtum novem Lectionum in ea occur-
rit, neque unquam omittitur de ea commemo-
ratio, exceptis Vigiliis, quæ occurrunt in alia
feria majori, puta Adventus, aut Quadrage-
ſunæ; vel occurrunt in feſto duplici primæ clai-
ſis, quia tunc nihil fir de Vigilia, exceptà Vigi-
lià Epiphaniæ.

4 De Simphkci fit commemoratio, quande

occurrit in feria majori, Vigilia, S. Maria in Sab-
bato, die infra octavam, icmiduplici, Domini-
ca, die octava, & in dupliei per annum tam in
primis Veſperis quâm in Laudibus, in duplici
feſto ſecundæ claſſis tantùm in Laudibus: item
in ejuſdem feſti ſimplicis primis Veſperis, quan-
do cum co pridie concurrit ſemiduplex, Do-
minica, dies Ockava, duplex per annum, du-
plex ſecundæ claſſis; non autem quando duplex
primæ claſſis concurrit cum ſimplici.
5§ De Sancta Maria in Sabbato fit comme-
moratio, quandocum ea pridie concurrit dies
octava, ſemiduplex, duplex per annum [mo-
do non ſit feſtum B. Virginis, ne de ead m fiat
feſtum & eommemoratio] duplex ſecundæ
claſſis, non primæ. Rä
De die infra Octavam ſit commemoratio,
quando in ea occurrit dies Octava alterius O-
Gavæ, vel dies infra aliam Octavam dignio-

Fem:

leihv
Arem
Boc⸗
Ni, &
toin.
ſos

vumS.

wink

Piie
ſegde
Anbat
71
lo co
dieoc⸗
Peran
3!.
ſeup
nunm,
cuun
tzr⸗
9I
inea
Perp
Pine

IR cun

NuIm
uuls,
ol
orat
ſo
ul
none⸗
1I
Mor
ſre,
tund

II.

ihus

Prepiarion
bas: Kl
6lenpein
d, ob
tio, qaomno⸗
ine, Gunnet
Eluglrn

1, de ſud
waln, bel⸗
Rava, Eedl⸗
eti congr⸗

entlbus Nor

memorati,
inca ocol-
cothtmen-
Ntunr ind
tQdug⸗
puinr
epia i

o, und
lariair ⸗
ci, Domin⸗
nnuumtunin
8, in hha
dibus Uen
peris,ur.
Ppler, D
Annun, r⸗
andochple
l.
Et comme.
curtts
Orumm w.

al n

s leounk

Aletis 0

ann Cigne⸗
leg

7

r
——

De Commemorattonihiay,

rem, vel duplex per annum, vel Dominica; non

autem, quando duplex primæ vel ſecundæ clas-
ſis occurrit, exceptis Octavis 8S. Stephani, Joan-

nis, & Innocentum, de quibus ſit commemora-

tio in Feſto ſecundæ claſſis, eo modo, quo in Fe-

ſto S. Joannis Evangeliſtæ fit de die infra Octa-

vam S. Stephani, & in Feſto Innocentum de die-
bus infra Octavam S. Stephani, & S. Joannis cx

privilegio ſpeciali. Item quando concurrit cum

ſequenti die Octava alterius Octavæ, Duplici per
annum, & Dominica quacunque, non cum aliis.
7 De Semiduplici fit commemoratio, quan-
do concurrit cum ſequenti die infra Octavam,
die octava, cum alio Semiduplici, cum Duplici
per annum, & Dominiea, non cum aliis.
8 De Dominica, quando in ea occurrit Du-
plex primæ aut ſecundæ claſſis, aut duplex per an-
num, aut dies Octava. Item quando ea concurrit
cum ſequenti duplici per annum, aut cum die
octava, non cum aliis.
9 De die Octava fit commemoratio, quando

in ea occurrit alia dies octava dignior, aut du-

plex primæ vel ſecundæ claſſis, aut Dominica
primæ vel ſecundæ clasſis. Item quando concur-

rit cum ſequenti alia die octava, duplici per an-

num minore & majore, & cum duplici ſecundæ
clasſis, non cum aliis.
10 De Duplici minore per annum fit comme-

moratio, quando concurrit aut cum ſequenti a-

lio duplici minore, aut cum die octava, aut cum

duplici majore, aut cum duplici ſecundæ clasſis,

non cum aliis.
II De Duplici majore per annum fit comme-

moratio, quando coneurrit cum alio duplici ma-

jore, digniore, per annum, aut cum duplici ſe-
eundæ clasſis.
12 De Duplici ſecundæ elafſis fit commemo-
ratio, quando concurrit cum duplici primæ clas-
ſis, vel cum duplici ſecundæ claſſis digniore.
13 De Duplici primæ claſſis fit commemora-
tio, quando concurrit cum alio digniore duplici
primæ claſſis: Hæc ſunt quæ patiuntur comme-
morationem ſui ipſorum in officio divino.
14 Ex dictis patet vice verſa, quod duplex pri-
Mx elaſſis admuttit in primis Vefperis comme-

N

morationem de dupliei primæ claflis minus di-
gno,de duplici ſecundæ claſſis, de Dominiea pri-
mæ vel ſecundæ claſſis, & item de Dominica per
annum, ſi illud feſtum occurrat in Dominica, de
feria majori, non de aliis. In Laudibus admittit
commemorationem Dominicæ ſecundæ claffis
& per annum, diei Octavæ & Feriæ majoris, non
tamen Vigiliæ. In ſecundis Veſperis admittit
commemorationem Dominicæ cujuscunque,
duplicis primæ claſſis minus digni, duplicis ſe-
cundæ claſſis, & per annum, diei Octavæ, Feriæ
majoris, non aliorum.
15 Duplex ſecundæ claſſis admittit in Veſpe-
ris primis commemorationem Dominicæ pri-
mæ vel ſecundæ elaſſis, & Dominicæ per an-=
num, ſi illud occurrat in Dominica, Duplicis
ſecundæ claſſis minus digni, duplicis per an-
num, diei Octavæ, Feriæ majoris, non aliorum.
In Laudibus admittit commemorationem do-
minicæ cujuscunque, diei Octavæ, Feſti Sim-
plicis, & Feriæ majoris. At cur non diei infra
Octavam ? hæc enim major eſt Simplici Feſto.
Sed ratio diſpar eſt; quia de Octava ſæpius, de
Simplici ſemel fit, que die occutrit. In ſecun-
dis Veſperis admittit commemorationem do-
minicæ cujuscunque, duplicis ſecundæ claſſis mi-
nus digni, duplicis per annum, Semiduplicis,
Simplicis, diei Octavæ, diei infra Octavam, ſi de
ea ſequenti die fiat officium: ſanctæ Mariæ in
Sabbato ſniſi feſtum ſit beatæ Mariæ] & Fe-
riæ majoris. Si ſequatur aliud feſtum ſecundæ
claſſis minoris ſolemnitatis, de quo ideirco in
dictis Veſperis fiat tantum commemoratio, &
in eodem Feſto ſequenti occurrit Feſtum ſim-
plex, tunc in ſecundis Veſperis integtis præce-
dentis Feſti nihil adhuc fit de ſimplici, quia feſtũ
ſequens licet non habeat Veſperas; habet tamen
jus in ſuis primis Veſperis excludendi comme-
morationem Feſti ſimplicis: caſus accidit, & ita
reſpondi.
16 Duplex per annum majus in primis Veſpe-
ris admittit commemorationem Dominicæ cu-
juscunque s tum Duplicis minoris per annum,
Semiduplicis, Simplicis, diei infra Octavam,
diei Octavæ, cum qua concurxrrit, & Feriæ
majoris:

22 Comment. in Rubr. Brev. Sect. III. Cap. II.

majeris. In Laudibus admittit commemoratio-
nes Dominicæ, Feſti Simplicis, diei infra Octa-
vam, & Feriæ majoris. In ſecundis Vefperis
admittit commemorationem Dominicæ cujuſ-
cunque, Duplicis minoris per annum, Semi-
duplicis, Simplicis, diei infra Octavam, diei
Octavæ, Feriæ majoris, & B. Mariæ in Sabbato-
17 Duplex per annum minus in primis Ve-
ſperis adrittit commemorationem Dominicæ

cujuſcunque, Semiduplicis, Simplicis, diei in -

fra Octavam, & Feriæ majoris. In Laudibus ad-
mittit commemorationem Dominieæ per an-
num, Feſti Simplicis, diei infra Octavam, &
FPeriæ majoris. In ſecundis Veſperis admittit
gommemorationem Dominicæ, Semiduplicis „
& diei infra Octavam, Feriæ majoris, ſimplicis,
beatæ Mariæ in Sabbato.
18 Dies Octava admittit commemorationes,
quas Duplex per annum minus: ſed dies Octa-
va Epiphatiæ, Paſchæ, Aſcenſionis, & Corpo-
ris Chriſti ſunt Duplicia majora, quæ habent
integras Veſperas, & admittunt eas tantum
commemorationes, quas concefſimus feſto Du-
plici majori per annum, ſi accidere poſſint.
19 Dies infra Octavam aclmittit in primis
Velperis commemerationem Semiduplicis,
cum quo dividit Veſperas, Simplicis, & feriæ
majoris. In Laudibus & ſeceuneiis Veſperis ad-
mittit commemorationem Simplicis, & Feriæ
majoris in omnibus, & alterius diei infra Octa-
vam mmus dignam.
20 Semiduplex admittit in primis Veſperis
commemorationem Semiduplicis, & diei infra
Octavam, cum quibus Veſperas dividit, Sim-
plicis, & Feriæ majoris. In Laudibus comme-
morationem diei infra Octavam, Simplicis, &
Feriæ majoris. In ſecundis Veſperis comme-
morationem alterius Scmiduplicis, Simplicis,
Beatæ Mariæ in Sabbato, & Feriæ majoris.
21 Dominica in primis Veſperis admittit
commemorationem Semiduplicis, & diei in-
fra Octavam, cum quibus dividit Veſperas, &
feſti Simplicis. In Laudibus commemorationem
dici infra Octavam, & Simplicis. In ſecundis
Velperis commemorationem Semiduplicis, dioi

infra Octavam, && Simphicis.

22 Simplex in primis Veſperis & Laudibus
admittit commemorationem tantum alterius
Simplicis; aliis Ogicium cedit.
23 Sancta Maria in Sabbato admittit com-
memerationem in primis Veſperis, & Laudi-
bus feſti ſimplicis tantum, cedit Ofſicium aliis,
24 De tribus Octavis fit commemoratio in
urriſque Veſperis, & Laudibus, quocumque

feſto infra eas adveniente, nimirum Nativita-

tis Domini, Epiphaniæ, & Corpoxris Chriſti.
25 Ratio verè prædictorum deſumitur ex
majori vel minori qualitate feſti; quò enim eſt
nobilius, magis etiam haber de Ofucio, & mi-
nus de aliorum commemoratione. Dicamus
nunc de loco faciendæ commemorationis, in
qua parte Ofſicii fat.
26 Fit commemoratio in Veſperis & Laudi-
bus P Orationem feſii, de quo fit Officium
& ſi habeatur Lectio, ultimo loco legitur in
tertio Nocturno ante Hymnum Tz Deum. Mo-
dum commemorationis ſuſius explico.
27 Fit hoc mode commemoratio. In Veſpe-
xis ſumituxrx Antiphona, quæ eſt aſſignata Canti-
co MWagntficat, cui additur Verſ. qui dicitur
poſt Hymnum Veſperarum, tum Oratio ejus,
de quo fit cornmmemoratiò ſumuntur autem vel
de Proprio, vel de Communi. Eodem modo
fit in Laudibus cum Antiphona Cantico Bene-
dictus aſſignata, & Verſu, qui habetur poſt
Hymnum ad Laudes. S
28 Si ex eodem Communi ſumitur comme-
moratio, unde ſumptum eft officium, varian-
tur Antiphonæ & Verſus: ita, ut in Veſperis ſu-
matur commemoratie ex Laudibus, & contra,
niſi aliter ſignetur, inquit Rubrica ade Comme-
moratione num. S. quia in feſto ſancti Hilarii in
ſecundis Veſperis aliter res ſe habet, ut videre
eſt in eo loco. Quod de Antiphona & verſu di-
citur, intellige quoque de Verſu tantum, ut va-
rietur, ſi eſt opus, & ſimiliter de oratione. Ne-
que refert, ſi pro commemoratione ejuſdem
contingat dici eundem Verſum in primis Ve-
ſperis & Laudibus, ut in feſto S. Donati, in quo
fit aliquando de translata Inventione S. Stepha-
ni; & pro commemoratione S. Donati dicitur

& in Veſperis, & in Laudibus idem Verius,

Inſtus

un
lcellit⸗
UNU
yho
ll
beund
olico,:
lubele
toelen
ſahctan
mmuie
ſclol
50
inokhei
Moyn
todeb
Cochrn
Daron
ſanctil
Utelet
lettiiN
Uinbad
Aprim
Kuine
Mulnn
Mte
Mæ, tn
tumn V
Gam
„
Hiatna
IKin
Hom
led
Qan
tantt
nece
more

4 Laudbe

Ain Aerig

diminit COr⸗

ris, & Lad.

Oſheimaiz
memoraton
quoommat
tum Matxt
borsheit
Gelumnttur a
ud eninet
Mhco, Kni⸗
ne. Dicnm
norations, n

perilani⸗
oht Ofaum
lo kgtun
1 Deun N-
Pplico⸗
Müo. luſef⸗
Cignanm.
1. qu den
nOtaioeſt
—
Eoden noh

(antico Nr-

i hben

mitur con
ncium, liin

in eßeiutn
Nus, Aeconnt,
icage Cnt
Gcti Hiuin
bet, filn
nu Kil
Umtumn,ti-
oratone. N
one ellen
in Mlims 1
Doniti id
oneß ft⸗
Donniden
jclem aalo/

De Commemorationibut. „

Paſtus at Palma, &c. quia in Laudibus nulla eſt
neceſſitas variandi Verſum de Laudibus propri-
um, ut patet.
29 Dubitavêre quidam, an Antiphonæ ad Be-
nedictus in Communi Pontificum, & non Pon-
tiſicum Confeſſorum ſint diverſæ, ut altera pro
ofſcio, altera pro commemoratione in Laudi-
bus deſervire queant; quibus ego reſi pondi, Ini-
tio eſſe unam, in fine apparere diverſas: & hoc
ſuſhicit ad varie tatem, quod etiam fit in praxi cõ-
mmuniori. Habes nunc excmplum in Breviario,
in feſto ſancti Bonaventuræ, & ſancti Henrici.
30 Quæres adhuc: Quid agendum, quando
in officio de uno Martyre fit commemoratio de
Martyre altero, & inter ſuffragia commemora-
tio de Patrono item Martyre per Antiphonas de
Communi, quinam Verſus dicendus erit pro
Patrono? Habes exemplum in ſecundis Veſperis
ſancti Hilarii, ubi tres concurrunt Confeſſores;
utere ergo ultimo loco Verſu ultimo ſecundi vel
tertii Nocturui: & idem fiat, fi quatuor occur-
rant, adhibita Antiphona, quæ prima eſt Noctur-
ni pritni, & verſu Nocturnorum, qui non eſt di-

Qcus in commemorationibus.

ʒtI Ratio vero, cur pro commemoratione ſu-
mantur Antiphonæ ad Magnificat, & Benedi-
Rus ea eſſe poteſt; quia ſunt nobiliores Antipho-
næ, tum ratione Canticorum Evan gelicorum .
tum vicinioris aditus ad orationem ſeu Colle-
Ktam, quæ dicitur pro commemoratione.
32 Commemoratio de Dominica, vel de Fe-
ria majori, vel de die Octava SS. Petri & Pauli,
[ſi in ea occurrit nobilius feſtum] quæ habet
Homiliam cum ſuo Evangelio, addit prætereà
Lectionem ejusdem Homiliæ in fine tertii No-
cturni pro nona Lectione, id eſt, vel primam
tantum de Homilia, vel tres in una ſimul Lectio-
ne conjunctas. Sicut enim in Miſſa pro comme-
moratione Dominicæ, vel dictæ Feriæ, vel diei
Octavæ, populo legitur Evangelium in fine Miſ-
ſæ, ne ſit Evangelium aliquod in Miſſali, quod
non aliquando legatur populo; ita convenit,
ut in Choro exponatur illud idem Evangelium
per Homiliam in fine Officii Matutini, in quo
paulo ante per aliam Homiliam declaratum
eſt Evangelium principale Feſti, & Ochcü.
ZJeom. Il.

33 De Sanctis autem, qui propriam Lectio-
nem habent de vita & geſtis ipſorum, conventt
etiam, ut legatur ad inſtructionem Cleri, quæ e-
rit nona, ſi una eſt, vel de duabus fiat una, quam
congruentiſſimè ſequitut laus divina per Hym-
num T7é Deum. Quod ſi Hymnus hic non ſit di-
cendus, omittitur eo caſu Lectio de Sancto;
quia Reſponſorium nonum, quod vice Hym-
ni ZTe Deum dicitur, non bene quadrat Lectio=
ni de Sancto, ſed benè Lectioni Homiliæ; & i=⸗
deo nona Lectio eſt de ꝑræcedenti eadem Ho-
milia.
34 Dixi, qui propriam Lectionem habent, non
appropriatam de Communi, ut in feſtis SS. Na-
boris & Felicis, S. Margaritæ & aliorum. Et adeſt
exemplum in Feſto Sancti Auguſtini, cujus no-
na Lectio non eſt de ſancto Hermete; quia
propriam non habet laudem, ſide Communi
ſumatur, imo etiam in Rubrica de Translation.
Fzſtorum num. g. expreſsè habetur, Sti propri-
am, inquit, de zata Sandti habnerit Leltio-
pem. Hð
35 Si vero duæ commemorationes occurrant
in eodem Officio, ſcilicet Dominicæ, vel Fe-
riæ majoris, quæ habet Homiliam, & Simpli-
cis Feſti, quod habet propriam Lectionem,
tunc omittatur Lectio de ſancto, & legatur Ho-
milia; quia Dominica & Feria major dignio-
res ſunt Feſto Simplici: imo & omittitur, quan-
do in feriali Ofhcio Feriæ majoris tres tantum
leguntur Lectiones, quia non dicitur Hymnus
7‿ Deum, ſed tertium Reſponiorium, quod
non reſpondet Feſto Simplici; vel eertè ideo fit
intra Octavas Paſchæ & Pentecoſtes, quando in
iis occurrit Feſtum Simplex, quia parum legitur
de ſolemniori Feſto, quod non videtur mmuen-
dum;, doampta illius tertia Lectione pro Lectio-
ne de Sanctis.
36 De die infra Octavam non legitur nona
Lectio, licet habeat in Breviario & Octavario
Homiliam qualibet die; quia Evangelium le-
ctum eſt in die Feſto, &repetitur infra Octavam
ſæpè: neque legitur in fine Miſſæ, licet de ea fiat
in Miſſa commemoratio: imo, neque ſi habeat
Evangelium diverſum ab Evangelio Feſti, quod
accidit infra Octavam Apoſtolorum Petri &
Pauli,

4

94½ Comment. in Rubr. Brev. Selt. III. Cap. XI. 68 XII.

Pauli, & conceditur in Octavario Romano, No-
tat. 4.
37 Accidit alicubi, quòd Octava Apoſtolo-
rum Petri & Pauli occurrat in Dominica, in qua
ſit de Titulari Eccleſiæ cum commemorationi-
bus Octavæ, quæ habet proprium Evangelium,
& Dominicæ: quæres, quodnam Evangelium
cum ſua Homilia legetur pro nona Lectione, O-
ctavæne, an Dominicæ:? illa enim, quæ duplex
eſt, dignior eſt Dominica. Nihilominus ego le-
gerem potius Evangelium Dominicæ: neque e-
nim vacare permittitur aliqua Dominica per an-
num, quin de ea, ſaltem in Sabbato præcedenti,
fiat commemoratio, ut dictum eſt ſupra c. y. &
hoc ratione fit Evangelii, ut legantur populo per
annum in Miſſa omnia Evangelia Dominicalia;
ſi vero in Miſſa eſt legendum, ergo & in Ofſicio.
Reliquum eſt ut ſignificemus ordinem comme-
morationum.
38 Quando contingit fieri plures commemo-
rationes, ſervetur hic ordo. De Duplici fiat ante
Dominicam, de Dominica ante Feſtum Semidu-
plex, de Semiduplici ante diem infra Octavam,
de Octava ante Ferias majores, & de his ante Fe-
ſtum Simplex. Hæc Rubrica de commemor. nu-
s†Zw nII.
39 Latet hic, quod pauci norunt. Cur enim de
Setmiduplici ante diem infra Octavam, cum in
concurrentia Semiduplicis cum die infra Octa-
vam dixerimus ſupra, fieri à Capitulo de die in-
fra Octavam cum commemoratione Semidu-
plicis? ergo inde ſequitur, quòd ordo comme-
morationum erit de die infra Octavam ante Se-
miduplex. At vide diſparitatem. Nam in ratione
Officii dividuntur Veſperæ, ita ut ad præcedens
Feſtum prima pars ſpectet, ad ſequens altera à
Capitulo; ſed in ratione Simpliciscommemora-
tionis, puta, quando Semiduplex concurrit cum
Duplici infra Octavam Feſti habentis Octavam,
quia Semiduplex Feſtum eſt nobilius per ſe lo-
quendo quia feſtum eſt] quam dies infra Octa-
vam, quæ eſt continuatio Feſti, ut diximus ſupra
cap. . num. 4. Idcircò fit commemoratio Semi-
duplicis ante diem infra Octavam. Caſum habes
in terminis in ſecundis Veſperis ſancti Thomæ
Cantuarienſis, quando concurrit cum feſto ſancti

Sylveſtri, in quibus integræ Veſperæ ſunt de Du-
plici cum commemoratione ſancti Thomæ Se⸗=
miduplicis, & deinde octavarum.
40 De S. Maria in Sabbato, ſi in Feria ſexta fi-
at Feſtum novem Lectionum, fit commemoratio
ante feſtum Simplex, quod celebratur in Sab-
bato.
41 De Feſto Simplici fit commemoratio ante
ſuffragia Sanctorum, ſeu communes commemo-
rationes de Cruce, ſancta Maria, &c. & ante
commemorationem cujusque Tituli vel Patroni

Eccleſiæ, quæ fortè omnibus ſuffragiis præpone-

retur pro ſui dignitate veluti ſanctiſſimæ Trini-
tatis, Corporis Chriſti, &c. quia, cum hæ com-
memorationes dicantur, & ſint communes, ce-
dunt ſimplicibus, quæ eo die locum proprium &
feſtivum habere debent, ita ſervos ſuos hono-

rante ipſomet Deo, & quaſi locum cedente in eo-

tum Feſto.
42 Denique fit commemoratio tantum Feſti
Simplicis in Veſperis de Feria, quando poſtridie
de eodem facienda eſt tantum commemoratio,
ob occurrentem Feriam quartam Cinerum, ſeu
Feriam quartam aut ſextam Temporum, aut Vi=
giliam; quia non habet Officium, ergo neque
primas Veſperas: ſicut etiam omittitur, & ipſa
commemoratio in Feria quarta majoris Hebdo-
madæ, cùm in ſequenti Feria nihil fiat de feſto
Simpliei.
43 Ratio prædicti Ordinis patet; Congruit e-
nim qualitati feſtorum & ofſiciorum, & eo ordi-
ne, quo feſta prædictorum fierent, oodem facien-
dæ ſunt ſolemnes, non communibus comparatæ,
commemorationes.
J *
De FPatrono loci, & Titulo Eccleſiæ.
CAPUT XKII.

Atroni Feſtum fieri congruè docuimus ſa⸗
pra cap. 2. ex Microl. cap. 43. & Radulph.
propeſ. 17. & fieri ſub ritu duplici primæ claſſis i-
bidem ex Rubricis generalibus n. 4. Quæritur,
quomodo differant Patronus & Titulus Eccle-
ſiæ. Reſpondeo, Patronum eſſe, quem Epiſco-
pus cum populo ſibi Patronum eligit, eè vel quia
primus eo loci Epiſcopus fuit, vel quia ibi hu-
matus

natus,
Zibane
Ftrnos
Tn!
uloei
focnto
Tuin, &
ne dec⸗
1
ſolod
nitoti
Rubria
Ceris
hpote

(etumn

Den
N
n
1.

e
Cil
Cartit
Chrig
Pir
line
Colunt
dee
fetig
Antel
Aen
Eeben
⸗
Zupe
ten
Penn
Ian

lle⸗

11.

telumdehe.

tiThoned.

Feriaſauß.

Dmmhemorno
Dratur in

lemoratioae

Negcommen⸗
1, Ke. & me
llipelbn
gisprrpar⸗
Nilnme Iin⸗
cumhecor⸗
vommmuneyd⸗
nproprind
0 luos bon-
cedenteints

ſotantun
andohftit
Immetnorth,,
(inetun,
orun, Af⸗
n, etgoteln
littitur, Ein

ajors be⸗

nlfrteh

1;CoNgni .
unn Aeol-

eodenn ſien
05 colnpcnt

Etclſi
I.

Coginuſ⸗
6 luhft
timechlls⸗
„(ruin
fiunns bat⸗
nembpie⸗
ined elgin
gun kitr
un

De Patrono loci, & Titulo Eccleſiæ. “

matus, vel quia civis ejusdem loci, vel quia juvit
aliquando notabilicer in ejusdem populi neces-
Etatibus, vel ob alias ſimiles cauſas. Datur autem
Titulus Eccleſiæ, qui non ita latè patet ut Patro-
nus loci, puta, quia Eccleſia dedicata eſt ſub in-
vocatione ſanctiſſimæ Trinitatis, Corporis
Chriſti, ſanctæ Crucis, beatæ Mariæ, Sancto-
rum, &c. Cur verò dicatux Titulus, dicam Secti-
one S. C. I.⸗
2 Nonnulli vocant Patronos eos, erga quos
ſolo devotionis affectu moventur, non commu-
ni toti civitati, ſeu loco; at de iis non loquitur

Rubrica, quæ locum accipit pro multitudine

Cleri & populi, ex communi modo loquendi.
In poſterum decernendi erunt Patroni juxta De-
cretum, quod ſequitux,

Decretum ſuper electione San-
Corum in Patronos, à ſacra
Rituum Congregatione de or-
dine J. D. N. Vrbani Papa
VIII. emanatum die 23. Mar-
tu IGzo.

Iaee Rituum Congregatio, annuente ſan-
. Ctiſſimo D. N. in electione Patronorum man-
davit infra ſcripta in poſterũ ſervaxi debere, de-
clarãs, quòd aliter facta electio nulla ſit ipſo jure.
Primò, quòd eligi poſſint in Patronos ii ſo-
lům, qui ab Eccleſia univerſali titulo Sanctorum
coluntur, non autem Beatificati duntaxat.
Secundò, quòèd de Patrono civitatis electio
ſieri debeat per ſecreta ſuffragia à populo medi-
ante Conſilio generali illius civitatis, vel loci, non
autem ab Officialibus ſolůàm, & quòd accedere
debeat conſenſus Epiſcopi & Cleri illius loci.
Idemque ſervari debeat in Patrono Regni,
qui pariter eligi debeat per ſecreta ſuffragia à po-
pulo ſingularum civitatum Provinciæ.
Et quòd repræſentantibus Regnum, civita-
tem, Provinciam, nulla competat facultas eli-
gendi Patronos, niſi ad hoc habeant ſpeciale
mandatum, & ulterius interveniat conſenſus E-
piſcoꝑpi & Cleri dictarum civitatum.

Et tertiò, quòd cauſæ electionis novorum Pa-
tronorum debeant in ſacra Congregatione de-
duci, & ab ea examinari, ac demum caulſa cogni-
ta, ab eadem Congregatione approbari & con-
firmari.
Et ne præmiſſorum ignorantia ullo unquam
tempore poſſit allegari, eadem ſacra Rituum
Congregatio ſupradictum Decretum imprimi
& publicari mandavit.

Jo. Bapt. Card. Detus,

Loco † Sigilli.
T. Tegrimius Sec.
Rés Decreti eſt, & primæ quidem condi-

tionis eſt, quia Beatifieati non poſſunt eſſe
titulares Eceleſiarum, quarum ædificatio conce-
ditur in honorem Canonizatorum tantùm in
Bulla Canonizationis, non ergè Patroni eſſe de-
bent, quorum gradus eſt nobilior quam Titula-
rium. Neque Beatificatis dari ſolet à ſacra Con-
gregatione Rituum aliud Offieium quam du-
plex majus per annum, Patronis autem duplex
primæ claſſis. Decretum tamen comprehendit
etiam Patronos minus principales, quos decet
eſſe Sanctos univerſales.
Alterius conditionis ratio eſt, quia primè po-
ulus debet eligere ob beneficia à Sancto acee-
pta; deinde Clerus debet oonſentire, ut poſteà
colatur eum officio debito & Miſſa.
Tertiæ conditionis eſt ratio, quia ſæpenume-
ro ſine cauſa, arbitrio Principum vel arte alio-
rum minus legitima extorquentur vota Conſili-
ariorum & Epiſcoporum, Romæ vero cenſura
eſt liberior, & ob aùctoritatem Sedis Apoſtoli-
cæ ſecurior & ſanctior.
3 Dantur Patroni unius civitatis, & Patroni
unius Provinciæ, ut Mediolanenſis Provinciæ,
decreto Provinciali Patronus eſt ſanctus Am-
broſius. Dantur etiam plures Patroni loci ex
Rubric. de Offcio Duplici n. 1I. ubi habentur hæc
verba: In Feſto Patroni vel plurium alicujus lo-
ci. è quibus unus eſſe debet principalis, ex Ru-
bric. de Octav. num. i. alii minùs principales.
Titulus autem Eccleſiæ unius materialis ſoler
eſſe unicus, ſed tamen poteſt etiam eſſe plu-
E 2 riam

26
rium Sanctorum, ut apud nos Romæ Eccleſia
88. Baſilii & Caroli, in qua duo feſta celebran-
tur; vel plurium ſub eodem feſto, ut 89. Coſinæ
& Damiani, & ſimilium-.
4 Tam de Patrono principali quam de Ti-
tulari Eccleſiæ fitr Officium, ut de duplici primæ
elaſſis, ut in Rubrica de Commemor. n. 3. Item fit
octava de utroq; in Rubrica de Ottavis n. 1. &
quæcumq; ſupra dedimus duplici primæ claſſis,
& octavis, eadẽ concedenda ſunt Patrono prin-
cipali loci in loco ſuo, & Titulari in Eccleſia ſua:
cadem enim eſt ratio ſolemnitatis in utriſque.
5At quinam tenentur ad feſtum & Officium
de principali loci Patrono *Sacra Rituum Con-
gregatio decrevit ſæpius, Regulares etiam tene-
ri ad feſtum de Patrono loci, & Ofſcium ſo.
lemne, juxta Bullam Gregorii XIII. die zo. De-
cenibris tyzg. non tamen teneri ad Octavam e-
juidem: quod novo Decreto firmarum eſt à S.
Rituum Congregatione die 27, Martii ibat. &
illud quidem decretunn eſt, ut populus, qui in
eo feſto ad Regularium Eccleſias accedix, Miſlas
& Ofhcia divina auditurus, ad pietatem erga
Patronum fuum non minus accendatur, quàm
ſi ad Eccleſiamr confluat Cathedralem. Octava
verò ſatis eſt, ſi fiat à Clero ſæculari illius locr:
neque cogendi ſunt Regulares, occupati etiam
propriis Religionis Ofhciis, ad omnia Cleri
ſæcularis Officia recitanda.
6⁶ Si Patroni plures ſeu Titulares concedun-
zur, ut ſupra umero 2. eriinè eorundem æ& qua-
le feſtum, hoc eſt primæ celaſtis cum Octava?
Ofpcinm quidem ſingulorum duplex erit, ut di-
eitur in Rubrica de Oficio Duplici nameror. ſed
Octava non conceditur, ex Rubricis Breviarii
de Oäéctavis n. I. niſi feſto principalis patroni, &
Pprineipalis item Titularis Eccleſiæ; imò neque
primæ claſſis feſtum erit, niſi ſit ſolemne prin-
cipale feſtum principalis Patroni, aut Tituli Ec-
cleſiæ, ut apertè in Kubrica de Commemorat.
num. J. & 4. quale non eſt Parroni Translatio,
nec fefta fimilia.
7 Neque de his patronis minus principalibus
tenentur Regulares Officium recitare, ſi non
ſunt in Calendario Romano, quos nulla lex
obligat: laudabile tamen eſt, ſi recitent in gra-

9 „

Comment in Rubr. Brev. Sect. III. Cap. I2.

tiam populorum, ut paulè ſuprà diximus; &

eò magis, ſi populus agat feſtum ſine opere ſer-

vili. Ofheium autem ert Duplex majus per an-

numex Rbrica de Concur. n. 2. in fine, quod
addidimus ante Tabellas in poſtrema recogni-
tione Breviarii.

8 Quid ſi accidat, quòd in Cathedrali fiat de

Patrono loci abſque Octava, veluti Mediolani
de S. Ambroſio, cujus feſtum ritu Ambroſiano
non habet Octavam; an ſubditi Archiepiſeo-
po Mediolanenſi, ſecundum ritum Romammm
Horas Canonicas recitaturi, teneantur ad O-
cCtavam ſancti Ambroſũ celebrandam? Negant
aliqui, quia ſatis eſt, ut membra à capite non
diſcordent. Affirmant alii, quia tenentur ad ſer-
vandas Breviarii Romani Rubricas, quibus ego
magis aſſentior in gratiam Rubricarum Roma-
narum. Noſtri Ordinis Patres celebrant ibidem
ſancti Ambroſii Octavam, etiam ex vi noſtra-
rum Conſtitutionum, quæ l. 2. c. J. id præci-
piunt ubique fieri in feſto patroni loci.

2 Cæterum patroni ſen Tituli Feſtum licer

excludatur, ſi incidat infra Octavas Palchæ &

Pentecoſtes, & in Hebdomada majori, locum
tamen habet infa Octavas Epiphaniæ, quæ du-

plicia alia feſta excludit.
10 In die Octava Epiphaniæ ſi incidat patro-
nus vel titularis Eccleſiæ in eam diem, transfer-
tur feſtum patroni; & eodem modo ſi in Demi-
