Aku Shähin
lie reces
Konespropt
onztiam
arntelle
chubeorn
n Ainbroſit
Gin eorumt
win appen
Motlano ſact⸗
I& e.
1 murt, Mac
lait, ada,
sr epho
Cr Melubeiſ
l C Coce
rumn inſerti
Nunid
im nbler
ub mipho
rentionis
mentti. 4
ucks de

(önle accell

MMonaccidit

ü elanng

Utlronins:
Ulediones
umibo)
anleocie
ana M
ündeent
uunpolt
eniOthei
deblrin
Ec ſabele
uülenem
aian
iliri

5

fo.
Conteſſo.

in laudem
toto Oſh.
0ando.
D 77.
ſervirent

. & apd
in Anna!.
.d bio v,
madcitt,
amentario
ibidem 4.
.la Oa⸗
opro0.
qur infta
Guiaaddi
e hulla ⸗
.J.7Kl.
Antvetpr⸗
hlocdean.

NtarioCe-
eiumm mi⸗

o XV. 2.
elatus, .
e homil’
trcepti)

nene

e ſandi,
9.
Papa
aSle⸗
. Ca. 1.
In acla⸗
o, .
aditha⸗
gebeno⸗
Du pker .
Orane

De Feſtis Sanbtorum menſo Auguſto. 123

eſt Gregoriana in Sacramentario, & fortè etiam
totum officium; quod in multis coneordat cum

feſto Junii. Officium Miſſæ aliud tamen eſt ab

Antiphonario s. Gregorü: & item oratio ſecre-

ta alia eſt in Sacramentario. Pamelius numerat
inter officia non Gregoriana poſt eum ſcilicet
addita. Schultingius Sixto IIl. tribuit, qui ad Eu
doxiæ preces feſtum decrevit. Pius V. addidit
Lectiones proprias ſecundi Nocturni, Clemens
VIII. Homiliam s. Auguſtini valdè propriam, &
declaravit eſſe Dupl. majus. J
Machabæorum. Extant Orationes Nazian-
zeni, Ambroſii, Chryſoſtomi, Auguſtini, Le-
onis in eorum feſto, & Maximi. Habetur fe-
ſtum in appendice Gregoriana, & in Codice
Pameliano ſacramentarii Gregoriani. Simplex
in M. S. & o. Nomina eorum (unt Salomo-
na mater, Machabæus primo genitus. Aber,
Machir, Judas, Achas, Arath, & Jacob ulti-
mus ex Joſepho in Commentar. ad Polfbium.
Cur Machabæi ſint appellati, Xyſtus lib. 1. Be-
blioth. San. docet, in vexillis eorum ſcribi ſoli-
tum M. C. B. I. quæ Hebraicè ſonant Quis ſ-
milis tui in fortibus Domine?
2 Stephani Papæ. In sacramentario Grego-
riano. Simplex in M. S. Miſſæ Officium non
aliud ab antiphonario Gregoriano. .
3 Inventionis s. Stephani. In Calce prædicti
ſacramentarii. Anconæ erat feſtum ſolemne, u-
bi lapis eſt S. Stephani, ex Beda. Cui Feſto facta
eſt deinde acceſſio titulo inventionis, quæ ta-⸗
men non accidit hac die: neque verò hac die
obiit Stephanus, ut aliqui putant, contra quos
fuſius Baronius in Martyrol. ſemid. in M. Ss. &
15yo. Lectiones primi & ſecundi Nocturni mu-
tatæ ſunt à Pio V. Auctorem facit Officii S. Ste-
phanum Leodienſem Ant. Demochares lib. 4.
c. 1a. contra Maſoliturgos, ſed omnia ſumuntur
de feſto Decembris, cujus Officium ab Alcuino
dicitur compoſitum ex Cornel. schultingio, qui
hodierni Ofheii facit auctorem Bonifacium I.
ſub quo Luciani Hiſtoria de hac inventione ſcri-
pta eſt, ſeu Pelagium I. quo tempore oſſa S. Ste-
phanmi Romam fuere translata: ſed ego puto eſ-
ſe Gregorianum; Orationes tamen in miſſa hu-
jus feſti aliæ ſunt in ſacramentario.

4 Dominici. A Greg. IX. anno/224. ſed fe-
ſtum fieri juſlit in die ſequenti, quo relatus eſt
inter ſanctos, & in miſ:ſali Vaticano habetur vo-
luam. 1743. Paulus IV. hac ipſa die 4. celebrari
juſſit, ob feſtum B. Virginis ſequens, licet obi-
erit ille die ſexta hujus menſis. Semidup. erat in
M.s. Breviar. & . Duplex à Paulo IV. Pius

V. exceptã Oratione, mutavit totum Officium

antiquum à Conſtantino Epiſcopo Urbevet.
eompoſitum, juſſu Joann. Teutonici Generalis
IV. In Hymno, Mte Confeſſor mutatur tertius
Verſus.
5Dedicatio s. Mariæ ad Nives, ſeu Baſiliczæ
Liberii, ſeu Xyſtianæ, à Xyſto IIl. ſeu Majoris
dictæ, ſeu apud Præſepe: quod ibidem aſſerva-
tur. Vide cauſas apud Baron. in Not. Martyrol.

de ea in Miſſali Vaticano volum. 47 43. Romæ

tantum celebrabatur, ait Radulph. Propoſit. 22.
Duplex in Breviar. M. S. & ou. nihil Durand.
Pius V. mutavit orationem, aliqua Reſponſo-
ria, & Lectiones primi, & ſecundi Nocturni.
Clemens VIII. declaravit eſſe duplex majus unà
cum ſequenti.
6 Transfigurationis Domini noſtri. Hodie
revelata fuit ab Apoſtolis teſtibus ejuſdem, ait
Belech. cap. 1444. extant ſermones de hoc my-
ſterio ss. Leonis, Cyrilli Alexand. Ephræm. Ba-
ſilii Seleuciæ, & Andreæ Cretenſis. Habetur fe-
ſtum in Martyrologio Wandelberti, qui fle-
ruit anno Spo. in Miſſali Vaticano volum. 4770.
Manuel. meminit tit. de Feriis. Duplex in Bre-
viar. o. auctor feſti, & Officii apud omnes
fuit Calliſtus III. anno 146 ex Platina, & Nau-
clero, Gener. 49. volum. ſocundo, ſed verè non
fuit feſti: quod notat Bar. in Not. Martyrolog.
ex 'andelberto. Pius V. mutavit Hymnos ad
Veſperas & Laudes, & Lectiones primi & ſe-
cundi Nocturni.
Xyſti, Feliciſſimi, &e. Comes Hieron. me-
minit Xyſti, & eft II. S. Auguſtinus expreſsè de
hoc feſto teſtatur T7act. 27. in Joann. Sacramen-
tar. Gregorian. diviſim omnium, & ejuſdem
Antiphonarium, cum novem Lectionibus in
M. S. & 170u. ſimplex à Pio V. orationes Miſiæ
leguntur in Sacrament. Greg.
*„ [Cajetani Confeſſ. Clericor. Regular.
Q2 funda-

B .

I24
fundatoris. Clemens X. & ſanctum, & Officiũ
ejus eum homilia & Oratione propriis duplex
per Ss. Rit. Congregationẽ 1674. 14. April. de-
elaravit cum commemor. & 9. lectione
Donati. In Appendiee Greg. ſimplex in M.
S. & 1,0.
8 Cyriaci, Largi, &c. Primus habetur in Sa-
cramentar. Gregorian. cujus Miſſlæ Officium
idem quod in Antiphon. & Sacrament. S. Gre-
gorii: additis deinde ſocis, de quibus in Ap-
endice Gregor. ſimplex in M. S. & 15ro. ſemid.
à Pio V. eum ofacio proprio.
Hac autem die translata fuerunt eorum cor-
pora, qui obiere die 16. Martii, ut dicitur in Mar-
tyrologio Romano.
9² Vigilia s. Laurentii. In Comite Hieron.
& sSacrament. Greg. ex priſtina conſuetudine
vigilandi ad corpus tanti martyris, ut Acta te-
ſtantur ex Baron. Aliæ cauſæ prædicationis vel
martyrii allatæ à Durand. lib. 2. cap. 23. minus
probantur. Officium à Pio V. fed Miſſæ idem
quod in Antiphon. & Sacrament. Greg.
Romani. In Appendice Greg. ſimplex in M.
§. & 110.
10 Sancti Laurentii. In Actis s. Matronæ apud
Metaphraſten fit mentio Feſti, in Comite item
Hieron. in Sacrament. Gregoriano habentur O-
rationes Miſſæ, excepta ultima, quam tamen ha-
bet Pamelianus Codex: ſancti Auguſtinus, Leo,
&ε alii antiquifſimi Patres ſermones habuere de
Feſto. Tradit Radulph. Propeſit. 7. ortum ha-
bere ex Apoſtolica auctoritate, hoc eſt à Sede
Apoſtolica. Duplex majus ex Durand. libre 7.
cap. 1. & Radulph. loco cit. Officium eſt Grego-
tianum, ex schultingio, & Miſſæ Ofſſicium ha-
betur in Antiph. Greg. Pius V. mutavit Lecti-
ones primi, & ſecundi Nocturni in Antiphonis
3. & g4. ad Laudes Caro mea igne cremata eſt,
& non ſum aſtnatus, nulla eſt contrarietas, ex 8.
Auguſtino in fine Lectionis ſextæ diei ſecundæ
infra octavam S. Laurentij.
II Tiburtii. In Antiph. & sacrament. Greg.
JSuſannæ. Romæ tantum, Radulph. Propoſ. 22.
utriuſque Feſtum habetur in Appendice Greg.
ſimplex M. S. & 70.
12 Claræ. ab Alexand. IV. 2 r. & in Miſſal.

Comment. m Rubr. Breviarii Ject. VII. Cap. Io.

Vatic. volum. 1743. in Brev. M. S. erat ſolemne,
quia Breviaria, ut dixi, Nicolai III. juſſa, Pran-
eiſcana erant. Simplex à Pio V. duplex à s. Rit,
Congregatione die 9. Junii 169b. cum novis le-
ctionibus conceſlum.
31 Hyppolyti. In Sacramentar. Greg. Apud
Romanos Feſtum celeberrimum fuiſſe ſuo tem-
Pore, teſtatur Prudentius in Hymno. Mentio eſt
in Breviario s. Iſidori Hyppolyti, Caſſiani, &
ſimulin Antiphonario Greg. & appendice Gre-
gor. ſimplex in M. S. & 177o.
14 Vigilia Aſſumptionis. Ordo Romanus.
Sacramentarium Gregorianum; ubi habentur
orationes miſſæ, paulo mutata Secreta, Beda
Nicol. Papa ad Conſuita Bulgarorum memine-
re. Oficium à Pio V.
Euſebii in antiphonario, & sacramentario
Gregoriano excepta ultima Oratione Miſſæ.
Simplex in M. S. & 1.
15 Afſlumptionis B. Virginis. Comes Hie-
ron. Ordo Romanus, sacramentarium s. Gre-
Sorii, ubi orationes miliæ leguntur, in cujus
appendice appellatur Pauſatio B. Virginis; &
idem legitur in appendice Bibliorum antiquiſ-
ſima Vatic. volum. 729. Dies Dominæ ab Hun-
nis dicta fuit ex Baron. anno 45. in Martyrolog.
apud Orientales veriſimile eſt, cœptum eſſe
Feſtum coli ſtatim poſt Concilium Epheſinum;
quo tempore CyrillusAlexandrinus cultum Dei-
Paræ contra Neſtorium amplificavit, ut nota-
vit Azor. part. a. lib. 1. cap. 20. quæſt. I. & dein-
de propagatum eſt ſub Mauritio, cx Niceph.
lib. 2. cap. 2. Manuel. habet in tit. de Fer. a-
pud Gallos ſub Caroio magno in Concilio Mo-
Suntmoc. sé6. S. Bernardus meminit Ep. 74. du-
plex majus, ex Durand. loso cit. officium Grego-
rianum, ſed ofſicium miſſæ aliud eſt in Antipho-
nario Gregor. Lectiones Cantici cant. in primo
Nocturno ex ordine Rom. mutavit Pius V. Le-
ctiones ſecundi Nocturni, quarũ etiam titulum
merito deinde mutavit, veriore Auctore appo-
ſito, Clemens VIII. Lectiones autem Cantici can-
ticorum conveniunt myſticè B. Virgini; ſed &
poſſunt dici Lectiones de ſcriptura oocurrente
men(e Auguſto, in quo leguntur omnes libri Sa-
pientales Salomonis ex Radul ph. Propeſit. 11.
Dubi-

bimm
cum canonin
nan polt⸗
Pn in Cone
, dends iubi
Idud,
Emmcelendan
ale ſclo, inl

6öbentibus 1e

nmelcen Deo⸗
4 6 lla

ecinthi.

ro,. Eebrkar
ummflikegi⸗

ltldinnid.

tuugimnolop
Frommmmteni
Moöhmienr e
Ulltun, gn .
Dommem An
nmnd e Ol
hiknrd kad
Vnt
Dn l.
prmn lnermn
lni 1
eEyn de
rnpohtiun,
Wn Etepor
Wi delitio
Altdenerto
rn hniit
Winlrin
pti n
Arian
Whdenn

Nle
Emqur⸗
i

lnri
In)
ler. ro.
U ng b
In iny

lo.

rat ſolemne,
juſtu, Pran-
ler 45. Ri,
Im nopisle.

lle otem.
Mentioeſ
aſliani, g
encdice Gte.

Romanus.
bi habentar
eta, bech
m memine.

ramentario
one Mille,

omes He.
ium §.0re⸗
Ur, in anis
irginis; &
m antiqui⸗
næabfiun-
Haripule
Eptum elt
pheinung
Ulrumb.
t, Ut tolx
7. bein⸗
er Neeph
de Ler. &
ncllo Mo⸗
5. zdr.
mrepo-
Antipho
in plimo
ius Vle
Dtitulum
bre appo⸗
ntici cab⸗
izled &
currente
ibri a⸗
S. i.

Dabr⸗

‚—

De Feſtiz Sanctorum menſe Auguſto.

Dubitarum fuit, an officium de S. Rocho
nondum canonizato, neque à Sede A poſtoliea
beatificato, poſt Alexandrum III. defuncto, an-
n0 1327. in Concilio Conſtantienſi ann. 1474.
inter Beatos habito recitari poſſit; & negotio
maturè diſcuſſo, s. Rituum Congregatio cen-
ſuit concedendam efle Miflam & ofhcium in e-
jus die feſto, in Eccleſiis duntaxat & Eremito-
rüs habentibus requifita Eccleſiarum in hono-

rem ejuſdem Deo dicatis, non extra dicta loca,

die a. Iulit, & clarins die 26. Novembrit, 1629.
16 Hyacinthi. Ab Urbano VIII. Duplex cum
ofſicio, 1. Februar. anno 16 2). approbato, ad in-
ſtantiam filii Regis Poloniæ, cum eſſet Romæ,
pro Jubileo anni S. In Martyrologii lectione pri-
diana primo loco ponatur. in Hymno Me Con-
Jeſor, mutatur tertius Verfus. Lectiones primi
Nocturni erunt de Scriptura occurrente, jux-
ta rubricam, quæ poſita eſt in Breviario ante

Dominicam 3. Auguſti; licet ibi fieret olim tan-

tum mentio de Octava s. Laurentii, & de Fe-
ſto s. Bernardi. Eadem enim eſt ratio in histri-

bus Feſtis.

17 Octava s. Laurentii. In Sacramentario
Gregoriano. Inter majores Octavas numeratur
à Radulph. Propoſ.19. ſemidupl. ex Durand. lIib.
7. cap. I. & 'vo. Duplex à Pio V. qui addidit O-
rationem propriam, quæ tamen habetur in Sa-
tramentario Gregoriano ad calcem feſti ſancti
TIaurentii, in editione Romana; & ordinavit
melius Lectiones totius Octavæ. officium Miſ-
ſæ habetur in Antiph. Gregoriano; Orationes
autem aliæ ſunt in Sacrament.
18 Agapiti, in Antiphonarie, & Sacramen-
urio Gregor. à quo ſecretam tantum in Mifſla
Orationem habemus; ſed in Codice Pamelia-
no ſunt eædem quæ apud nos, ſimplex in M. S.
& jo.
20 Bernardi. In Miſſali Vaticano vol. 36ob.
ſemid. in Brev. /7jo. Duplex à Pio V. Offcium
putat ſchulting. ab Alexandro III. qui eundem
canomzavit. Pius V. mutavit orationem, addi-
dit Homiliam.
Stepham Hungarorum Regis. juſſu Inno-
sentii XI. in diemm 2. Septemb. translatum.
22 Octava Aſſumptionis. A Leone IV. an-

7125

no Sτ0â1. ex Sigeberto, vel anno & ex Jaco-
bo Phil. Bergomenſi, vel &α5. cx Baronio Tom.
o. qui eitat Anaſtaſ. Biblioth. Radulph. me-
minit Propoßt. 9. Duplex minus apud Durand.
loco cit. & in Breviar. rvo. Pius V. in tota O-
ctava reformavit Lectiones, & novas adjecit.
Timothei &c. Primus habetur in Sacra-
ment. Gregor. Simphorianus etiam in Anti-
phon. Gregoriano; Hyppolytus in Breviarie
Vaticano volum. 473. ſimplex in M. S. & ο,.
Pameliuns numerat inter Ofſicia Gregorio po-
ſteriora: oratio tamen Sacramentarii eſt nobis
etiam communis
*2 [(Philippi Benitii Confelſ. Ord Servor.
B. Mariæ V. Clemens X. in ſanctorum nume-
rum retulit, & officium ejus ſemiduplex præce-
pit 7. unis Iös. Alexander VIII. ſemiduplex
ad libitum permiſit, & indulſit S. Rit. Congre-
gat. 16. Decemb. 1690. Innocentius XII. duplex
de præcepto mandavit, additis Oratione &
Lectionibus propriis, ac 9. Lectione homiliæ
de
Vigilia s. Bartholomæi. De hac, & de feſto
ſequenti Concilium Oxonienſe, & Innoc. III. d⸗
obſerv. jeinn. cap. Conſilium. Attendatur, inquit.
locorum conſuetudo, quod ad diem attinet ho-
diernurma, vel ſequentem 22. 24. ſeu 27. Romæ
Vigilia 2 7. officium à Pio V. in Lectione Marty-
rologii hac die, & præcedenti, extra Romam
prænuntietur V. igilia, & feſtum, juxta morem
locorum: nam Martyrologium Romanum con-
ſuetudinem ſequitur Romanam.
24 Bartholomæi. Beda Romæ 25. De eo
Martyrol. & Calendar. M. S. cit. à Baronio in
Notis Martyrologii. Item in Sacram. Gregoria-
no, ubi ſecreta Miſſæ; & Poſtcommunio paulo
diverſæ leguntur. Collecta prima eſt Ambroſia-
na. Græci celebrant Feſtum bis in anno: natale n
diem II. Junii, translationem hac die. Rotnani
celebrant die 25. translationem ab Othone III.
factam anno g952. in Romanã inſulam Licaoniã
in tumbam porphyreticã, ut ſcribit Otho Friſin-
genſis lib. b6. F. a2r. Eceleſiam verò, quæ nunc Apo-
ſtoli normine vocatur, in honorem s. Adelberti

æclificatam aſſerit Baron. in Marlyrol. 22. Oun.

Duplex à Bonifacio VIII. Pius V. mitavit omnes
Q 3 Lecti-

126 Comment. in Rubr. Brev. Seck. VII. Cap. 1o. & II.

Lectiones: eſt autẽ idem cum Nathanaele lauda-
to à Chriſto, quod in calce Operis hujus in u-
triuſque laudem, qui tamen unus eſt, proba-
bo fuſius.
25½ Ludovici Regis IX. & Francorum XIV.
A Bonifacio VIII. 1297. inter Sanctos eſt rela-
tus. Habetur Officium in Brev. Vaticano volum.
47v7v2.. Simplex in M. S. ſemiduplex à Paulo V.
anno. 1615. 29. Novemb. cujus lectiones recitan-
dæ approbatæ fuerunt 23. Febraan i6i9. & rur-
ſus 23. April. 1622. Ubi celebratur die 26. mu-
tatur in Hymno, Me Confeſſor, tertius Verſus.
26 Zephyrini. In Miſſali Vatican. 4743. ſe-
midupl. ex Microl. c. 73. Romæ tantum, Ra-
dulph. Propoſit. 22. ſimplex in M. S. & ⁵%.
2⁸ Auguſtini. In Sacramentar. Gregoriano,
ubi omnes Orationes Miſſæ ſunt eædem, quæ
apud nos Bonifacii VIII. Deereto duplex. Pius
V. mutavit omnia, retenta Oratione tantum;
Officium autem Miſſæ aliud eſt in Antiph. Gre-
gor. & Pamelius illud numerat inter Offieia po-
ſtexiora Gregorio.
Hermetis. In Antiphonar. & Sacramentar.
Gregor. à quo ultimam tantum habemus Ora-
tionem Miſiæ; primam & ſecundam in Pame-
liano Codice. apud Antium celebris memo-
ria, ex Actis s. Bonifacii Papæ Töôme I. Concil.
ſimplex in M. S. & 1ů.
29 Decollationis s. Joannis. In Comite s.
Hieron. in Sacrament. Greg. ubi omnes Miſſæ
Orationes habentur, poſteriores tamen Gre-
gorio; excepta prima, quæà miſſali Ambroſia-
no accepta eſt. Manuel. tit. de Feriis. Hac die
Caput eſt inventum, ex Gemma lib. 3. cap. 67.
& placet Baronio in Martyrolog. hoc eſt, ſe-
cunda inventione: nam obiit in die Annuntia-
tionis B. Virginis, ex auctore Gemmæ ibidem;
& imminente Paſchate, ex Baronio loco citato,
qui addit, hac item die fuiſſe conſecratam cele-
brem Eccleſiam Alexandriæ in honorem s. Jo-
annis, & Reliquias ejuſdem in ea reconditas.
Semidupl. apud. Durand. lib. 7. cap. 1. & in Bre-
viario /77o. Duplex à Pio V. qui de more muta-
vit 7. & 2. Lectiones. Officium Miſſæ aliud eſt in
Antiphonar. Gregoriano, poſterius Gregorio,
ex Pamelio, ut dictum eſt. Optarunt aliqui hoe

feſtum fieri duplex majus, ſicuti ſunt alia mino-
ra Feſta Apoſtolorum: ſed neque dies hæc mar-
tyrii illius eſt, neque martyrium pro fide Chri-
ſti & Evangelio; neque ſtatim in cœlum ivit;
neque demeretur s. Auguſtin, ut amittere de-
beat ſecundas Veſperas, quas dividit cum s. Jo-
anne. Quibus etiam de cauſis longè majus fe-
ftum eſt Nativitatis quam Decollationis s. Jo-
annis. Aliam adde cauſam; quia Nativitas illius
toti mundo magis profuit, tanquam Præcur-
ſoris Chriſti, quam Decollatio, quæ illi ſoli u-

tilis fuit. Et multi, ait Angelus, in Nativitate

ejus gandebunt.
Sabinæ. In Antiph. & Sacramentar. s. Gre-
gorii; ſed deinde mutatæ ſunt omnes Oratio-
nes Miſſæ: quas tamen habet Pamelianus Co-
dex ſimplex in M. S. & /vo;
*ʒ30 LRoſæ Limanæ Virg. quam Clemens X.
Sanctarum Virginum catalogo inſeruit; utiin
Hiſpania, ita in Germania Officio & Oratione
propriis per modum dupl. celebrari permitti-
tur cum commemorat. & 9. lectione
Felicis & Adaucti, in eodem ſacrament. cum
orationibus omnibus miſſæ. Simplex in M. S. &
150. officium miſſæ ut in Antiph. Greg.
* 31 [Raymundi Nonnati Confefſl. Ord. B.
Mariæ de Mercede. Orationem & lectiones
proprias à Ss. Rituum Congregatione 1é66o. 31.
Anguſti approbatas Clemens IX. ritu duplici re-
citari præcepit.] ““DB
De Feſtis Janctorum menſe
Jeptembri.

CAPUT XlI.

X. . . 3 . .₰
D Ominica /1. Septemb. ad inſtantiam

Leopoldi Imper. per Germaniam &
Ditiones ejuſdem hæreditarias feſtuum ss. Ange-
lorum Cuſtod. duplex 2. claſſis cuam Octava
propria recitari cConceſſit Clemens IX. 7667. de
quo Auctor 2. Octobris.

1I Ægidii Abbatis ab Urbano IV. ex Radulph.

citato a ochultingio in miſſali Vatic. vol. 3805.

cum novem Lectionibus apud Radulph. Pro-
poſ. 22. ſimplex in M. S. & /yo. & à Pio V.
Duodecim fratrum Romæ tantum, ex Ra-
dulph-

FKar in mi
As
1 Keph
gl ümpee
Nan tyia
minnelone
leleopolci
Emmn Congn
Cbomil huc⸗
umnlologio e
tkistetiig
(luremti
Endo ll im
mmro honor
umCgregat
lp. An
mühenniverlus
oNeumnumn (.
AUIl9,. ekun
Nuurmuh. V
llekorenlt
icehile,en
Kr abaron
Imthordtete,
wiimmilishan
Aniansdeh
8 Mll, K o
Angt Car
Mireheauum
A günlling
Ann ni
8 luuche C
Klen nler
ukkitnd
ie Nuni⸗
Nen iila
a ls h⸗

alebaihi,

4

Iumaheln
lürhene
ierrn

1.
Anſerm

min
Aug lr

in
Red Em

4 l

SI.

imt aliamino-
dieshecma-
proſice .
cElun iwie;
atmittere ge⸗
dircums -
nge maſlb fe⸗
lationis ſ.
Nativitas ilins
luam Drecur.
gur illi ſolin.
in Nutmutat
mentar. 56te⸗
ommnes Orqtio⸗
amelands Co.

umn ClemensX.
inſeruit uriin
i0 & Orzrione
rani enmin⸗
Nione
ſactament. cum
perin M.
1 reg.
ntell. Ol?
m & lectioner
tione /ℳ9. )
Ctüudupleite⸗

M nepe

XI.
ad inbantim
Germmaninm 8
eſtumn 5 Ange⸗
3 cum Odai
ns N. , &

j,er Rudlh
atic. oll
Radußph- Prl-
X Aio.
cum, &N
1 Aul⸗

De Feſtis Jantkorum menſe Septembri.

dulph. cit. in miſſali Vatic. vol. 2770. ſimplex
in M. S. 70.
*2¾ [Stephani Regis Confeſſ. antchac 20.
Auguſti, ſimplex Commemoratio ab Urbano
VIII. anno i6g!. ad inſtantiam Ferdinandi Impe-
ratorisʒ nunc Innocentii XI. juſſu ob inſignem
hac die Leopoldi Imp. victoriam captæ Budæ,
§. Riruum Congregatio additis novis lectioni-
bus & homil. huc transtulit die 19. April. 1657.
In martyrologio legatur primo loco, & muta-
tur verſus tertius.
*[Laurentii Juſtiniani Epiſc. Confeſſ. ab
Alexandro VIII. inter Sanctes exaltatus, offi-
cio proprio honoratus ab Innocentio XII. S.

Rituum Congregatio ſub ritu ſemiduplici ad li-

bitum die 30. Auguſti 69a. permitit. mutatur
tertius hymni verlus, quòd hoc die ad Pontifi-
ciam Venetorum Cathedram evectus; ſed 8.
Januarii /4 7. defunctus.]
8 Nativitatis B. Virginis, Temporibus Ephe-
ſini & Calcedonenſis Concil. diem feſtum hunc
celebrari cœpiſſe, exiſtimat Azor. part. 2. leh.1.
can. 9. q1. I. at Baron. i1 Met. Martjroleg. non
præſumit hoc dicere, quia in Concilio Mogun-
tino videntur illius Patres hoc ignoraſſe feſtum.
Extant Orationes de hoc eodem feſto, Chryſo-
ſtomi, Procli, & Joannis Damaſceni. Manuel.
meminit zit. cit. Certum eſt quod apud Latinos
nonubiq; celebratum fuit hoc feſtum ante Au-
guſtifum, qui nullius hominis nativitatem ce-
lebrari afſerit, niſi Chriſti & Joann. Serm. 20.
& 21. de Sanctis. Quod ſi in Breviario hac die
dicat Auguſtinus in ſermone, tantæ Virginis il-
luſtrata natali; & in die ſecunda infra octavam,
tkam ſanttam Mativitatem; illa verba, natali,
Nativitatem, ſunt adventitia mutata ab Eccle-
ſia: pro quibus alia habet originalis textus in
Sermone S. de Sanctis, qui eſt 2. de Aununkiat.
Habetur prætereà Feſtum hoc in Comite s. Hie-
ton. in Ordine Romano & in ſacrament. Greg.
cum omnibus Orationibus Miſlæ. S. Ildephon-
ſus indicat hoc feſtum in libro de Virginit. Ma-
rie; de quo etiam ſermonem habuit. Poſt eum
Bernardus meminit, rationemque addidit, quia
ſancta nata eſt, in Sermone Jſuper salve KRegina:
atque ex cantu Angelorum hac die audito ſta-

127.
tutum fuiſſe feſtum, docet Gemma lib. 5. cap. 66.
tum Sergii decreto firmatum, ait Sigebertus in
Chronico. Sed fortaſſe eo die indixit ille Litanias
tantum, ut ait Auétor Brev. Chronologiciꝑ qui
& addidit, quod in Gallia poſt Ludovicum Pium
celebrari cœpit. Duplex majus, ex Durand. lib.
7. cap. I. (nunc duplex ſecundæ claſſ. Anti-
phonæ & Reſponſoria à Joanne Damaſceno
compoſita poſt recuperatam abſciſſam manum,
ſcribit Schultingius citans Martinum Conſen-
tinum Archiepiſcop. lib. z4. Chron. in Gricio,
nihil mutavit Pius V. Officium tamen Midæ
aliud eſt ab Antiphonario Gregor. Ubi eſt Ti-
tulus Ecclſiæ Nativ. B. Virginis in tertio no-
cturno, vel de ſeptima & octava lectione fiant
tres, vel pro nona legatur ſeptima diei ſequen-
tis infra Octavam, parumque refert, ſi die ſe-
quenti eadem repetatur.
Adriani. In Antiphon. & Sacrament. Gre-
goriano, mutatis deinde Orationibus: & eſt
translationis Feſtum, ꝗquando Romam ejus
corpus delatum eſt, ex Baron in Mareyrolog.
obiit enim die 4. Martii. Commemoratio in M.
S. ſimplex in Brev. 7vo.
* Dominica infra Octavam Nativitatis B.
Mariæ V. Feſtum Nominis Mariæ à pleriſque

Eeclefiis z. Septembris ex indulte Apoſt, ce-

lebratum Innocentius XI. ob inſignem Vien-
næ Auſtriæ à Turcarum obſidione ſub Leopel-
do I. Imp. 12. Septemb. 7623. liberatæ victo-
riam, de conſilio s. Rituum Congregationis
die j. Februarii i65a. habito, novo Orationis,
lectionum, homiliæ & miſſæ oſbcio ad modum
duplicis majoris perpetuò ſervandum, & Ca-
lendario Eccleſiaſtico inſcribendum præcepit.
9 Gorgonii Antiphonar. & Sacrament. Gre-
gor. cum omnibus Orationibus Miſſæ; nonta-
men in Pameliano Cod. Simplex in M. S. .
poſterius eſt Gregorio ex Pamelio.
10 Nicolai Tolentini. In Brev. Vatic. volum.
2760. reſtituitur à Sixto V. /s. cum ofacio &
duplici ritu, ſed comparatione facta cum Ni-
colao Mirenſi Epiſcopo, à quo hic Nicolaus
prodit in lucem: Clemens VIII. Semid. ritu Fe-
ſtum decrevit fiert, mutavitque Orationem.
[Clamens vero X. anno 1670. duplex reſtituit.]
Si

12 ⁶

gi transferatur, mutatur Verſus tertius in Hym-
no, Me Confeßor.
II Prothi & Hyacinthi. In Antiphonar. &α
Sacrament. Gtegor. Romæ celebre Feſtum fuiſ-
ſe docet Baron. in Martyrol. ſimplex in M. S.
& vo. officium Giegorianum, ubi ſupra. Fue-
xe Germani, teſte S. Damaſo in Epigram. quod
in recognito Marrtyrolog. & Breviario adnota-
tum eſt: quare in officio novem Lectionum o-
Gavum g. erit Hæc eſt vera.
14 Exaltationis s. Crucis. Ante obitum S.
Joanmis Chryſoſtomi, qui hac die obiit, & duos
de hoc feſto ſermones habuit. in Comite s. Hie-
xon. fit mentio: in Ord. Romano, & in Sacra-
ment. Gregor. habetur Sccreta Miſſæ oratio qua
nos utimur: reliquæ deinde mutatæ fuerunt.
Honorius I. invexiſſe dicitur hoc Feſtum in Ec-
cleſiam Occidentalem anno 6s. exPlatina: for-
taſſe ampliavit. Quare Heraclii victoria longe
poſterior reddidit illuſtriorem jam inſtitutam
celebritatem; quæ contigit ann. 637. ex Sige-
berto. Semiduplex à Durand. lib. . cap. 1. Du-
plex in M. S. & 1⁵ο. Officium Gregor. muta-
Vit aliqua Pius V. in Reſponſoriis, & Lectioni-
bus, Clemens VIII. in Hymno juſſit dici, H hac
triumphi gloria; & declaravit hoc Feſtum eſſe
Duplex majus: Officium Miſſæ Introitum tan-
tum habet, ex Antiphohario Greg.
15 Octava Nativitatis Beatæ Virginis. Ab In-
nocentio IV. ex Durand. lib. 7. cap. 25. hoc eſt
officium ejuſdem, ait Baron. in Mart yrolog. Be-
da enim meminit Octavæ cum Radulph. Pro-
poſit. I9. qui cam numerat inter octavas majores.
Haabetur in miſſali Vaticano volum. 35ob. Semi-
dupl. apud Durand. Iib. 2. cap. I. Duplex ab A-
lexandro V I. ut dicitur in Brev Wo. ofhcium
ab Innocent. IV. ex Platina auno 1246. qui &
eidem tribuit Feſtum, ſed falsò, ut ſupra innui-
mus. Pius V. infra Octavam ademit in primo
Nocturno Lectiones de Canticis canticorum
quotidianas, exceptis prima, & ultima die, &
nutavit Lectiones ſecundi, & tertii Noctutni.
Nicomedis. Olim die prima Junii ex Beda;,
Uſuardo, & Adone. Habetur officium miſſæ

iN Antiphonario, & Sacramentario Gregoria-

Coammenr. mn Rur. Brev. Sect. VII. Cap. 11.

no cum omnibus orationibus miſſæ, Simplex in
Breviario M. S. & 1ο.
16 Cornelii & Cypriani. Obiere tamen die
14. Septembris, qua, & ſequenti impedita, da-

ta eſt eiſdem hæc dies pro Natali. De iis in Co-

mite Hieron. & Sacramentar. Gregor. ubi ha-
bentur prima, & ultima oratio miſiæ. De Cy-
priano Nazianzenus orationem habuit, & ſor
leinnius erat Feſtum apud Græcos. Extant alio-
rum Selimones; Auguſtini 3. II4. 11. 116. de

Diverſis, SS. Maximi & Petti Chryſol. in Ira-

lia per antonomaſiam dicebatur celebritas. Cy-
prianea, ut ſccibit Procopius de Bello Wanaal.
Simplex in M. S. & 157oο ſemidupl. à Pio V. cum
efficio. Lectiones primi Nocturni de commu-
ni martyrum eatenus fuerunt aſſignatæ, quate-
nus de libre Tobiæ cœptum ſit legi, alioquin
initium ejuſdem libri legatur in hoc feſto (qui
eaſus contingit alicubi, ob Feſtum ſolemne in
Dominica, die 2. Septembris) ne ſcilicet liber
ille omutatur. Miſſlæ efhcium diſcordat ab An-
tiph. Grogor.
Euphemiæ, &c. A tempore Chalcedonenſis
Conciliü. In ſacramentario Gregoriano diviſim

habentur; ubi etiam orationes omnes, quæ nunc

in miſſa dicuntur. Pamelius numerat inter of-
ficia Gregorio poſteriora in Antiphonario Gre-
goriauo, ante tempora Doni Papæ, ait Baron.
in Martyrolog. Manuel. tit. de Feris, cum no-

vem Lectionibus in M. S. & &. Commemo-

ratio tantum à Pio V. .
17 Stigmatum s. Franciſci. Baronius in Mar-
tyrologio ſcribit, Benediéctum XI. juſſiſſe ſolem-

nitatem hanc celebrari Duplici officio, id eſt, in

ordine sS. Franciſci, & lapſam in Martyrologio
Romano juſiiſſe Sixtum V. hac die recenſeri,
additis ipſiuſmet Sixti V. verbis. Deinde verò
conceſſit Paulus V. celebrari eandem poſſe ad li-
bitum Cleri: Duplici quidem oflicio in Religi-

one 5. Franciſti, extra eandem ſemiduplici, ut
patet ex prima editione Romana, & Decrete

8. Rituum Congregationis die 25. Angaſti 1647.
& rurſus die æ. Obtobris 1622. Scriput de hoc
feſto Ant. Daza Minorita, & ait univerſæ Ec-
eleſiæ fuiſſe præceptum ſub rieu Duplici à Bene-
dicte

ℳN.
cuh.
,ℳ,. F
acte
izun q
n Cong
Cls tumn
Eebiig 6,Le⸗
Uunn ad tott
ennr ler.
euoliulue
Apmnis,
ummmno
upiletel
Ea min:
Ur Mnor⸗
Pnolci d
Gonens N.1
i]Cra
Cunng conma
Guntlelhon
) Ihon
Panctr Wl.
Eoum aun
Cinbne Nori
Pipmnit l.
Püruimane
.
uuni,4
r
uſtn bi
rrkimnngn
niiil,
anlhaen
ſadknut
Aürhi,
grlherbo
unte Nll
mninſ
Nlümen,0
Illinden
An mmni
9 ſen
nI

11.
lle Zinpein

bietetanen

timpei d..

. De igin o.
Pregor,ubihr

mille. De .

n kabut, Elt
05. Mant do⸗
11 0 II.. 1. 4
Cyll nhr.
celebtin .
Bello Mud.
P.aoan
Irni decomm-
ignarr, gu⸗
leg,, Moguin
hoe felo gi
tumlolemne in
)nekilcetliu
liſcordgt abAn.

Chalcedonenis
riand Etiin
nnesuen
meratinter o⸗
üphomtor:
ape, i Mron.
Lerum cumo-
7t. Commemo-

1ronilbir ⸗
I ulllle ſen⸗
olhcio idehin
n Matſoog
cce tevenlet,
6. Deindeſenl
Gemmpollen
ſeio inkelg⸗
ſemiduplchln
ha, eclen
Kriptu ho⸗
1 ubivellt le⸗
cii bene⸗
Dupl 1e.

De Feſtis Sanctorum menſe Septembri.

dicto XI. & à Paulo V. ſed fallitur; tum quia
Marcus Ulyſſiponenſis in ſuo Chronico Minorũ
par. I. Cap. 9. apertè tradit à Benedicto XI. da-
tum eſſe Feſtum duplex Ordini tantum s. Fran-

ciſci; tum quia ſemel, & iterum decrevit s. Ri-
tuum. Congreg. ritum ſemiduplicem, ut dixi-

mus: tum quia ejuſdem Decreto deleta ſunt ea
verba in s. Lectione, Oficio Duplici, quæ vide-
bantur ad totum Clerum attinere, die 6. Me-
vembris 1627. Et ratio favet; quia in Breviario
ſecundaria ſanctorum Feſta longè (ſunt inferio-
ra primariis, videre eſt in duplicibus majo ibus
per annum; non ergo debet eſſe Feſtum Scigmma-
tum æquale feſto primario S. Franc ſci, quod eſt
duplex minus: congruit autem eile duplex in
Ordine Minorum, ubi Feſtum primarium s.
Franciſci eſt duplex primæ claſſis, Demum
Clemens X. 1676. ſemidup. de præcepto man-
davit] Color albus adhibendus eſt, ut alias do-
cuimus contra uſum Fratrum Minorum. In
martyr. lect. ſicut Officium, ponatur primo loco.
*18 [Thomæ à Villa nova Epiſc. Confeſſ.
Alexander VII. Canoni Sanctorum inſcripſit,
& ofſcium cum Antiphonis, Oratione & le-
ctionibus propriis ſub ritu ad libitum ſemidu-
plici permiſit; ſed Innocentius XII. de præce-
pto ſervari mandavit. tertius hymni verſus mu-
tatur.]
19 Januarii, &c. primus erat in Appendiee
Gregor. apud Græcos ante Procopium, qui de
hoc feſto ſcribit lib. 2. de Bello Gothico. cum
ſocas reſtitutus fuit à Sixto V. 56. & cùm Of-
Gcio ſemiduplici. Clemens VIII. mutavit Evan-
gelium cum Homilia. Clemens X. ad ritum du-
plicem elevavit.
20 Euſtachii, &c. Appendix Sacramentar.
Gregor. habet hoc Feſtum Calend. Novembr.
hac verò die Miſſale Vaticanum volum. 4743.
Commem. in M. S. Simplex o. Pius V. ade-
mit Lectionem, ob Homiliam Vigiliæ. Urba-
nus VIII. ritu Semidupl. celebrari juſſit, ad in-
ſtantiam Mauritii Cardinalis à Sabaudia Dia-
coni ejudem Eccleſiæ; cujus Lectiones appro-
batæz fucrunt die 24. Novenab. I625. Addide-
tunt alii ſine facultate Reſp. Hæc eſt vera; quod
Joém. 1I.

129

non quadrat: aliàs dicendum eſſet etiam in fe-
ſto S. Marü, Marthæ, &c. /9. Jannar. eadem
enim eſt ratio patris, matris, & duorum filio-
rum. Non igitur eſt dicendum. Clemens X. du-
plex eſſe præcepit cum lectione 9. Vigiliæ.
Vigilia & Matthæi. Ut de Vigilia s. Andreæ
& s. Thomæ dictum eſt. In Comite Hieron.
Evangelium, Oficium Miſſæ in Antiph. & sa-
crament. Greg.
21 Matthæi. Ut de s. Andrea, Comes s. Hie-
ron. meminit. Oratio eſt Ambroſiana. Pius V.
mutavit Lectiones omnes, Officium Miſſæ, ut
in Antiph. Greg. & Sacramentario.
22 Mauritii & c. Primus in Antiphonario
Gregoriano; ſed ex Pamelio poſt Gregorium:
ſocii vero in appendice sacramentarii. Simplex
in M. S. o. officium Gregorianum, & millæ
præſertim, ut in citato antiphonario.
23 Lini. In appendice Gregoriana. Semidu-
pl. ex Microl. cap. 43;. Romæ tantum, Radul.
Propoſ. 22. ſimplex in M. S. & 1770. Semidupl.
reſtituitur à Pio V. mutavit autem Evangelium
cum Homilia Clemens VIII.
Theclæ. In Appendice Gregor. Ubique ce-
lebre Feſtum, ait Baron. in Martyrolog. cum
novem Lection. in Brev. /e. Commemoratio
à Pio V.
24[B. Mariæ V. de Mercede redempt.
captivor. officium duplex à s. Rit. Congrega-
tione die /5. Februarii 1696. approbatum, In-
nocentius XII. die 22. Febranar. ejuſdem anni
ſub præcepto mandavit ſervari.
26 Cypriani, & Juſtinæ. In Appendice Greg.
ſimplex in M. S. & 7. H
27 Coſmæ, Damiani. In sacrament. Gre-
gorian. mutatis Orationibus ommbus Miſlæ;
quas tamen nobis ctiam communes Damelia-
nus habet Codex. Romæ celebrem eorum cul-
tum ante Menologium indicat Baron. in Mar-
trrolog. Manuel. tit. de Feriis. Simplex in M. S.
& †%. Scmidupl. à Pio V. Officium autem
miſſæ habetur in Antiphonar. Sregor. ubi &
poſterius eſſe s. Gregorio, notat Pamelius.
* 28 Wenceslai Ducis & mart. s. Rit.
Congregatio die 9. Novembr. 162o. Clementis

K X.

—

o Comment. in Rubr. Breviarii Sect. VIII. Cap. II. & 12.

X. permiſſu Orationem & Lectiones proprias
ſub ritu ſemiduplici ad libitum pro eccleſia u-
niverſali approbavit.]
29 Dedicationis s. Michaeêlis, in monte ſcili-
cet Gargano, ait Martyrolog. Roman. Habe-
tur in Comite Hieron. & in Sacrament. Gregor
cum omnibus orationibus miſlæ, in Concilio
Moguntino cap. 36. Manuel. tit. de Feris. Ado,
inquit, ob Dedicationem Eccleſiæ in mole A-
dtiani; quam Baron. in Martyrologio vult fuiſſe
dedicatam à Bonifacio III. vel IV. qui funt po-
ſteriores Gregorio: Radulphus air Propoßt. 17.
fieri ex auctoritate Apoſtolica. Gemma addit
lib. 3. cap. 167. ob victoriam fieri contra Paga-
nos. Duplex apud Radulphum citat. & in Bre-
viario /yjo. Officium eſt Gregor. quod dici te-
ſtatur Schulting. à Concilio H. Triburienſi M.
S. celebrato anno ozo. Pins V. mutavit Lectio-
nes primi, & ſecundi Nocturni, tum ordinem
Reſponſoriorum, tum Capitulum ad Sextam.
Nota, quod ad octavam Lectionem dicitur,
OQsorum Feſtum colimne, qmia eſt Feſtum om-
nium Angelorum, ut in Oratione, & Lectione
quarta patet, & ſequentibus: & quia Dedicatio
hæc in monte Gargano facta fuit in Michaelis,
& Angelorum memoriam, ut expreſsè dicitur in
Lectione ſexta feſti Apparitionis die 8§ Maii.
Ofncium miſiæ habetur in Antiphenario Gre-
goriano. Si occurrat hec Feſtum in Dominica,
convenit, ut octavæ Lectioni jungatur nona,
quæ de Angelis agit.
