12 In ipſa die Dedicationis Altaris Miſſa dicitur ut ſuprà.

Antiquitùs RHebat annua Dedicatio Altaris, e
Aug. Serm. 22. & 26. Ae Teëmpore. Nam unicui-
Joma. J.

que Altari conſecrato aſſiſtere Angelũ Dei, pro⸗
bant exempla iæ Prato Pir. Sophronui e. 4. & ie.
Ff 13 Phr-

226 Comment. in Rubr. Milktalis Pars IV. Tit. XVII.

13 Pluria quoque Altaria conſecrari in Eccle- 14 Demuùm conſecratur Altare, ad indican-
ſia docet S. Greg. lIib. y. Epiſt. 5o. ubi agit de tre- dam ſanctitatem Chriſti, S. Thom. 7. part. quæſt.
decim Allaribus dedicandis, quidquid garriant 3é. artic. 3. ad 4g. Plura lege de Altaribus apud
Hærctici. Tobiam noſtrum par. I. cap. 7.
De Rubrici- Miſſarum Votivarum in fine Miſſalis. XII.
IW Equentes Miſſæ Votivæ, lieèt pro Sacerdotis devotone quacunque cdie dici
poſſin- per hebdomadam, quando Feſtum Duplex non occurrit: hoc tamen
paſſim, niſi rationabili de cauſa, fieri non debet; ſed, quoad fieri poteſt, Miſſa cum
Gfficio conveniat. Cuique autem diei propria Miſſa poteſt aſſignari, ut Feria ſecun-
da, niſi dicatur pro Detunctis, Miſſa de ſancta Trinirate, Feria tertia de Angelis, Fe.
ria quarta de Apoſtolis, Feria quinta de Spiritu ſancto, vel de fſanctiſſimæ Eucha-
riſtiæ Sacramento, Feria ſexra de Cruce, velde Paſſione Bomini, Sabbato de ſancta
Maria. In ipſis non dicitur Gloria in excelſis, nec Credo, niſi pro publica Eccleſiz
cauſa. In Miſſa autem beatæ Mariæ in Sabbato, & in Miſſa Angelorum, dicitut

tantum Gloria in excellſis.

2 Tempore Paſchali in fine Introitũs dicuntur duo Alleluja, & in fine Offerto-
rii, & Communionis additur Alleluja, ubi non habetur.

3 Miſlarum Votivarum de Trinitate, de An-
gelis, de Spiritu ſancto, de Cruce & de ſancta
Maria authorem aliquo modo diximus ſuprà in
Anbric. gener. I. par. tit. z. num. g. pag. 7. fuiſſe
Alcuinum, docuimus etiam ibid. cur Feriæ ſe-
Eundæ tributa fuerit Miſſa de Trinitate, Feriæ
tertiæ de Angelis, Feriæ quintæ de Spiritu ſan-
cto, & de ſanctiſſimo Sacramento: quæ in reco-
gnitione Miſſalis, Clementis VIII. auctoritate
fuit hoc loeo collocata, pro ſolemni quadragin-
ta Horarum, quam vocant, Oratione; & pro
quolibet die per annum, & aliis de cauſis extra
ejusdem Feſtum & Octavam occurrentibus; cui
n hiladdi debet, neque Sequentia, inconſulta Se-
de Apoſtolica. Item Feriæ ſextæ de Cruee, cui
addita Mifla de Paſſione, ſimilem habet cauſam.
Denique, cur Sabbato Miſſa de beata Virgine
aſſignata ſit, ubi docuimus etiam non poſſe dici
votivas Miſſas iis diebus, in quibus prohibetur
fieri de Feſto duplici.
4 Miſſa de Angelis, Benedicite, &c. citatur
in Concilio Conſt antienſi Seſſione 9.
Feria quarta dicitur Miſſa de Apoſtolis, quæ
non ante Pium V. eisdem fuit aſſignata, vel
Auia ſucceſſit Miſſæ votivæ de chatitate, quam

eidem Feriæ Alcuinus inter Votivas aſſignave-
rat; vel quia hac die creati fuêre Sol & Luna: Pe-
trus autem fuit Sol Hebræis, Paulus Luna Genti-
bus, prima Eccleſiæ luminaria; vel quia occupa-
tis aliis Feriis, ex cauſis ſuprà allatis, hæc Apo-
ſtolis debebatur, tanquam Patronis totius Ec-
cleſiæ; vel quia die Mercurii obierunt, ex Dia-
cono in Vita & Petri, aliam cauſam vide lococi-
tato num. g. Collectæ verò de Apoſtolis auctor
eſt vel Leo II. er Durand. lib. 7. c. 17. vel Leo
IV. ex Ligno vitæ lib. r. Arnoldi Wion.
6 Quæſitum eſt, An in Votiva Converſionis
S. Pauli facienda ſit Commemoratio S. Petri,
qui nunquam ſeparatur à S. Paulo? Reſpondeo,
niſi wice illius dicatur Votiva communis utci-
que Apoſtolo, cum intentione ad venerandam
Converſi nem S. Pauli, quod mihi arridet; on-
ninò nunquam ſeparandi erunt ii, quos Eccleſia
conjunxit: & licèt in Sexageſima videatur eos-
dem ſeparare in Collecta ſolius S. Pauli, laten-

ter id facit ob Stationem in Eccleſia S. Pauli,

quem tacito nomine proprio, Doctorem Gen-
tium appellat.
7 In Sabbato de beata Virgine quinque Mil-
ſæ poſitæ ſunt pro diverſitate temporum accom-
mo-

io

lel

ei⸗
tri⸗
leb
ime
Vi
Le⸗

WI

tare, A Ni
n nn
e Aubun

u.

ungee dei
tri::bocn
neſt Mlle
urkerulee
Cedngen
Tilume kun
bbaroctelal
Ublict beten
lorum, den

iafinekhn

ſrinc an
eSol Alun!
Aulnlum
Nequuon
Anrs, hxle
tonsstrut
biemum, al
Glamnite ke⸗
7,C. N
Wur.
inaCome
nolato
lorReſenu
conmmmst
Areremmt
riniarictin⸗
i,Aosle
m Mlene
Sun,
ckeins
Docarn⸗

„

N

1

eginne

hammgt .

De Rubr. Mißarum Votivarum in Wißali.

modatæ ; ut conſideranti ſatis apertè patet. Ora-
tio Concede cum duabus ſequentibus habetur in
Sacramentario Gregoriaæno, ubi etiam Orationes
de Cruce, Paſchalis & non Paſchalis.
8 Sed quid agendum, quando Miſſa Votiva
exigitur de Aſſiumptione beatæ Virginis, de Na-
tivitate ejusdem & ejusmodi ? dici poteſt Miſſa
de beata Virgine ex his quinque Votivis, cum
intentione ad honorem Aſſumptionis beatæ
Virginis, &c. aliâs enim dedecet, vel dicere
Gaudeamus omnes in Domino diem Feſtum,
&c. vel immutare tunc verba diem Feſtum, in
Cemmemorationem; tum alia ſequerentur in-
congrua: neque laicorum causâ violandæ ſunt
Rubricæ.
2 Miſſa ſanctiſimi KRoſarii non conceditur
emnibus, ut dictum eſt fuprà à S. Rituum Con-
gregat. pag. 223. Quòd ſi quis habeat onus cele-
brandi Miſſam de Roſario, conſulat S. Rituum
Congregationẽ, quæ concedere ſolet, ut dicat
Miſſam de beata Virgine Votivam ut in Miſſali,
& ſatisfaciet, ex Decreto ejusdem ſaeræ Con-
gregat. die 6. Mai 1623. 7. Auguſti, & 30. Je-
ptembrisiszb. esdem modo decrevit S. Rituum
Congregatio de Maſa & Mariæ de Carmelo die
5. Hprilis 1625. ut ne ſit communis omnibus, ſed
tantùm Carmelitis.
10 De Apoſtolis aliis, quando Votiva occur-
rit dicenda, ſi quid ratione temporis deſit, puta
VWraäctus, ſeu Verſus cum Alleluja, tem pore Pa-
ſchali; Tractas quidem deſumi poterit ex Miſſa
Votiva SS. Petri & Pauli; Verſas autem cum Al-
lluja tempore Paſchali, imò verò etiam Introi-
tus cum acceſſoriis, ex Feſto S. Marci, ut in ſimili
caſu jubetur in fine Miſſæ Votivæ Apoſtolorum
Petri & Pauli, eſt enim eadem ratio.
11 Dubitatum eſt, An in Feriis Adventus, in
quibus poſt Graduale omittitur Alleluja, ſi Miſ-
ſæ dicantur Votivæ, & præſertim pro peccatis,
& de Paſſione Domini, omittendus fit Lerſus
cum ſuo Alleluia; ſed verè non ſunt Miſiæ de
Tempore, ut Feriæ Adventus, Quatuor Tem-
porum & Vigiliarum, quæ jejunantur, in qui-
bus Graduale tantum dicitur. Et ſicut Votivæ
participant de Feſtis, quorum ſunt Votivæ; ita
decet poſt Graduale, id eſt lamentum, audiri

227
Alleluja extta Septuageſimam, ad aliqualem læ-
titiam exprimendam, ut in Rubricis gener. e-
narravimus. Vide Miſlam Votivam de beata
Virgine ab Adventu ad Nativitatem Domini, in
quareperies Alleluja ut in Feſtis. Omnes autem
Votivæ inſtitutæ ſunt in eodem gradu, licèt ali-
qua minus ſolemnitatis viſa ſit habere quama-
liæ, ut de Paſſione, pro peccatis, infirmis, & e-
jusmodi; optima igitur Miſſalis Rubrica.
12 Obſervandum verò eſt infra Octav. Pa-
ſchæ, ſi Vetiva cantetur pro re gravi, in ea dics
Graduale; quod convenit illi Octavæ, non Vo-
tivæ Paſchali, ita Ruiz. in ſuo Cærinoniali, & be
nè: neque dici le Miſſa et, cum duplici Allelu-
ja, quod proprium eſt Paſchalis Miſiæ de Oa-
va, ut ſuptà diximus pare. 4. tit. I. num. 3.
I13 In aliis Votivis Sanctorum vel dicitur Mil-
ſa propria Sancti, ſi habet, mutato in Collecta
verbo Matalitia Feſta, & ejuschodi, in Cwme-
morat ionem; deſumprtis item vel T? actu, vel lyr-
ſibus cum Adelnja, vel etiam Graduali, ſi opus
eſt, ex Miſſa de Communi; vel certè tota Miſla
dicatur de Communi, ptout ratio temporis ſive
Paſchalis ſive non Paichalis requirit. Paſchale
verò tempus durat, ut divimus, uſque ad Sabba-
tum poſt Pentecoſten inclunvè.
14 Miſſa de quindecin Auxiliatoribus, quæ
impreſſa eſt Venetiis, rejecta eſt à S. Rituum
Congregatione die i16. Jannar. 1617. ita, ut neque
retineri poſſit in calce Miſſillis, ſub pœnis libro-
rum prohibitorum: eodem q; modo rejecta eſt
Miſſa de Patre æaterno Madriti edita, & Miſla de
§. Gregorio pro Vivis Venetiis impreſſa. extant
Decreta prælo data die ö. Aprilis, I625.
15 In Votivis pro gratiarum actione additur
Oratio propria, quæ habetur poſt VYotivam des.
Trinitate, cum concluſione diſtincta à concluſi-
one primæ Collectæ ſeu Orationis, ut in Kubric.
gener. I. part. tit. 7. pag. tI. diximus, ita ut in Mit-
ſa ſolemni duæ tantùm Orationes dicantur cum
diſtinctis concluſionibus; quod non minuit ſo-
lemniratetn; ſicut neꝗ; Feſtum s. Petri diminu-
tur, addita Oratione tantům s. Pauli: in Miſſis
autem privatis ſecunda erit de Officio, ut ex ſa-
pradictis patet i. parte RNubric. tit. 4. n. 3. pag. 2.
tertia de gratiarum actione.

Ff a 16 In

228 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars IV. Tit. WVII.

16 In Miſſa ad poſtulandam gratiam Spiritũs
ſancti, quæ eſt eadem ac de Spiritu ſancto, mu-
tantur Orationes; dicuntur exæ, quæ habentur in
fine ejusdem Miſſæ Votivæ de Spiritu ſancto, &
leguntur in Sacramentario Gregoriano.
12 Aliæ Miſſæ Votivæ pro diverſis rebus dici
poſſunt quacunque die, niſi fuerit Dominica, vel
Ofncnun Duplex; ſed tamen paſſim non dican-
tur niſi urgenti de cauſa, ut ſuprà dictum eſt de
18 Additæ ſunt enim tredecim aliæ Miſſæ vo-
tivæ prædictis, pro aliis neceſſitatibus, de quibus
aliqua notatu digna nunc enarrabimus. Et qui-
dem quæ ad Summum Pontificem creandum,
creatum, coronatum attinent; qui eſt Caput Ec-
cleſiæ, nemo eas vocabit in dubium; cùm pre
eodem in Canone ſemper orandum ſit diſtinctè:
in Collectis etiam Oratis pro Papa eſt ſatis fre-
quens, & in ſolemnieribus anni temporibus. Pa-
tebit adhuc multò magis ex ritu mox laudando
circa Epiſcopos locorum preprios. S. Leo in ſuæ
aſſumptionis anniverſario Sermones habuit; i⸗
mèò Romam conveniebant eo die alii Epiſcopi,
ut videre eſt in Epiſtola Hilarii Päapæ ad Aſcanin.
Prima ergè vice poterit hæc Mifla dici, etiam in
Dominica, ſeu Feſto Duplici, id eſt Miſſa, ut in
Cathedra S. Petri, tain in creatione Papæ quàm
in coronatione, mutatâ Colle ctâ, cum Credo, ut
in Miſſali dicitur in anniverſario eadẽ dici debet.
19 De Anniverſario Electionis ſeu Conſecra-
tionis Epiſcopi extat Canon Felicis de Conſecr.
Diſtinik. I. Solemnitates, dicebatur autem Na-
talis dies Epiſcopi. er & Ambroſ.l. . Epeſt 60. ad
Felicem, edit. Rom. Paulin Epiff. 16. ad Delphi-
num. & ex Fülario prædiléta Epiſt. ad Aſcanium.
Nota in Kubrica particulam ſen, nam ſonat, &,
ut patet apertè, in Rubrica de Symbolo circa ſr-
nenz, & in Kubric. de Coloribus Param num. 2.
cirta ſinem. quare utraque celebrari poteſt. A-
pud Eræcos in Menologiis notantur dies Ordi-
nationum S. Baſilii, S. Joannis Chryſoſtomi,
& aliorum. Apud Romanos vide, quæ ſcribit
d. Ambroſius de Felice Comenli Epiſcopo lib. . E-

piſt. 6o. cit. &. Anguſtinus de Aurehio Cerihag.
Sermone trigeſimo ſecundo de Verb. Domini, s

de ſuamet Ordinatione anniverſaria Homil. 24.

& 2y. Ex quibus patet, ſi altera tantum celebre-
tur, conſecratio potiùs quàm electio celebran-
da erit.
20 Siigitur venerit in die Feſtivo. Miſſa erit
de Feſto, cum commemoratione pro Epitcopo,
Cerim. Epiſc. lib. 2. cap. 2r. In Oratione autem
nominatur Epiſcopus, & civitas, quia Eccleſia
ſine additamento ſignificat univerſalem Eccleſi-
am: ſi verò in die non Feſtivo Miſſa dicitur ur
in Miſſali, &ͤvmendato Cærimoniali, cum uni-
ca Oratione, Gloria, Credo, & Præfatione com-
muni, ſive de tempore, vel habente rationem
temporis, quia fortè infrà Octavam occurrat.
21 In ſequentibus Miſſis nulla eſt difſicultas:
ante Pium V. erant in uſu, & in saοnmentario
Gregeriano leguntur Orationes pro iter agenti-
bus, pro quacunque neceſſitate, Remiſſione petca-
torum, temzpore belli, pace, vitanda mortalitate

(cujus Miſiæ dicitur auetor Clemens VI. in Li-

uνο â *.) & pro infirmis; ſed & Miſſe pro
imnfirmis meminit Chryſ. Hom. . in Zoan. Miſſam
pro morilundo innui t Joan. Diac. lib. z. de Vita
S. Greg. c. sé.
22 Miſſa pro ſponſo & ſponſa dicenda eſt ex-
tra diem Feſtum de præcepto, ex propria ante
eandem Miſſam Rubrica, quæ Miſſam Domini-
cæ ſeu Feſti celebrari jubet cum commemorati-
one benedictionis; ſi vidua ſponſa eſt, non be-
nedicitur cum hac Miſſa, etiamſi vir nunquam
nupſerit; ſi verò nupſerit vir, & virginem du-
cat, ubi ea viget conſuetudo, poterunt nuptiæ
benedici cum hac Miſſa, ut habetur expreſsè in
Kituali Rom. Panli E- Cæterûm Miſſæ Sacrih-
cium offerri ſolitum in nuptiis, docet apertè
Tertullian. ad Uxorem lib. 2. in fine. Unde ſuſh-
ciam, inquit, ad enarrandam felicitatem ejus
matrimonii, quod Eccleſia conciliat, & confir-
mat oblatio ? oblationis autem nomine imtelli-
git Miſſam Baron. anno 77. num. 49. Videamus
Rubricas.

23 Dicto Pater noſter, Sacerdos, antequam dicat, Libera nos quæſumus Domi-
ne, ſtans in coruu Epiſtolæ verſus ſponſum & ſponſam ante Alare genufiexos, dicit

ſuper eos ſequentes Orationes.

Te-

Te
teect
Eren
Cel
ſuneo

24
Er

I

o. ll
1e,

13
Cica
H
D
len
keng
140
hened
aunle
turin
lna
eloh
olr
„
ſeadli
Dunte
Duimd
lorn
nineve
Cor
kaum
Ulrar
Eribn
3e
1 lje
Düin⸗
edi
u⸗
did
note
lon
ſun

MI

tuele le,
eyh. Dnu
ſanalten
tantunc

gelto Cct

lie Ml
neprobote
tu,lübel
Mllce
Gonitpounnr
Drrkithneae
1 eranute
rirrin
lem ſunmn
nda fti
emens lul
ſelElln

e. ,0N

lidenute
er ymu D
ncommrr
onlack,
nfromg
X Wrenmne
penlin
Petneiti
n MAeN
, C
fr. S

11

ſeliäruene

cliad A

hnonmirin

De Rubr. MWißarum Votivariam in ſine Wißalis.

Tenente librum miniſtro ante eum, & dum
.* 1 . . .
recedit à medio, ſeu accedit ad medium. genu-
ſlectat ſemper Sacramento: veruûm congruè poſt
ſeptem petitiones Orationis Dominicalis, petit
confeſtim Sacerdos, quæ ſunt utilia ſ ponſis co-

ram eodem Sacramento, ut efficaciùs obtineat,

24 Poſtquain ſumpferit Sanguinem,
Ex Törtulliano de Monogamia capite undeci-
mo. Illi (Sacerdotes) ſic dabunt viros & uxo-
xes, quomodo buccellas, quas ſupra docuimus

229
& iterùm revertitur ad Preces Eccleſiæ pro iis-
dem etiam ſponlſis, dicens: Libera nos & c. Ora-
tiones autem pro ſponſis ſunt Ordinis Romani.
Poterit ſuo loco dari Pax cum inſtrumento, of-
culato à Sacerdote per mmniſtrum ſponſo &
ſponſæ. –

communicet ſponſos.

eſſe particulas cum Baron. ſuprà citato numero
quadrageſimo nono licèt Albaſpin. aliud ibi in.
telligat.

255 Sacerdos, antequam populo benedicat, converſus ad ſponſum & ſponſam

dicat, &c.
Hoc eſt, in cornu Epiſtolæ, ut ſuprà, & ut de

vicino libro conunodè legat.

Benedictio ſpecialis danda eſt ante genera-
lem, quaſi ante partem aliorum.
26 Aſperſio ſponſorum, quæ fit cum Aqua
benedicta in fine, fiat cum aſpergillo & aqua,
cum ſigno Crucis ſuper eos, eo moêdo quo dici-
tur in KRitudlè Köomano, an eneditktione malieris
poſt partum, & aliæram perlonäarnm. Benedictio
verò hæc ſponſorum firmata fuit Evariſti Decre-
to Epiſt. I. ad Epiſc. Africanos.
27 Ultimo loco ponuntur Orationes diver-
ſæ ad libitum dicendæ, quando non eſt Feſtum
Duplex. Circa quas hæc occurrunt notanda, &
Primò, Regulam illam, De ecodem non fit in Miſ-
ſabis per modum principalis, ſive ſit Feſt unz, ive
lu Votivum, & per modunz fivꝛul Commemoratio-
nis, veram eſſe, & habere locum in ſeniu forma-
ͤ Commemorationis, quæ dicit ordinem ad Of-
fcium, quod accidit in Collectis ordinariè, non
ultra tertiam in Miſſa: non autem locum habert
illa Regula in Collectis purè acceſſoris, rcmoti-
eribus à prima; nec in iis, quæ addi poſſunt uſ-
que ad quinque, ſeu ſeptem, ut ſuprâ dictum eſt
in I. par. Rubr. tit. 9: de Oratienibus n. I2. pag. 22.
Prima pars probatut ex eodem tit. 9. num. J. ubi

ideò in Miſſis de B. Maria dicitur Oratio de Spi-

titu ſancto, & in Votiva de Apoſtolis, pro Acun-
tis dicitur, Concede, de B. Virgine, ut ibidem ad-
notavimus. Altera pars manifeſtè patet; quia a-
lioquin ſequeretur, quèòd quãdo plures dici poſ-
ſunt Orationes (inter quas certum eſt, heri ſem-

per mentionem de B. Virgine in Oratione ℳ
unctis, vel, Concede) nunquam in Miſſa poſſet
dici Oratio ad poſcenda Suffragia Sanctorum,
Concede quæſamus, & . neque alia, pro Congrega-
tione & famielia, in quibus fit expreſſa mentio de
B. Virgine, & eſſent fruſtrà in Miſſali quod non
debet dici. Item in Miſſa de Spiritu ſoncto Voti-
va cum quinq; Orationibus non poſſet unquam
dici Oratio ad poſtulandam continentiam, Ure
igne ſancti Spiritus, neque pro Devotis amicis,
in qua etiam nominatur Spiritus ſanctus. Item in
Votiva de Apoſtolis; & in aliis Miſſis, in quibus
dicitur Acunctis, & tertia eſt ad libitum, non
poſſet unquam dici Oratio pro conſtituto in car-
cere, in qua nominatur beatus Petrus. Ergè ul-
tra viciniorem acceſſoriam, quæ Comme-
morationem ſapit, & debet eſſe diverſa à pri-
ma Collecta, n. hil refert, an in aliis purè ac-
ceſſoriis & remotioribus à prima, mentio de
novo fiat eorum, qui in prima vel altera Colle-
cta fuêre nominati: quã conceſsâà diſtinctione,
certè nihil erit fruſtra poſitum in Miſſali Ro-
mano.
28 Prima tamen Oratio ex his Votivis, ni-
miruûm ad poſcenda ſaffragia Sanäétorum, non
debet dici, quando dicitur A cunktis, quia
eædem ſunt, ut ex titulo earundem patet: po-
terit autem illa prima, Cencede, dici in ea Miſ-
ſa, quæ habet ſecundam, Concede, de beata
Virgine, & admittit quinque vel ſeptem O-
rationes ſuo loco congruo poſt Orationem ter-
tiam, ſi propria ſit affignata: vel poterit, & à
f 3 Ma-

230 Comment. in Rubr. Mißalis Pars IV.- Tit. XVII. 1

Majotibus quandoque jubeti, ut dicatur etiam
in Duplicibus pro re gravi & pubhca cauſa, ſicut
alia, Deus nefuginm noſftrum, & virtus, &c. &
his modis non erit ſuperflua in miſſali: qua de re
eutè dubitavere nonnulli. Auctor ejuſdem pri-
mæ Orationis neſcitur, ſed meminit Abbas Gri-
moldus in libro Sacramentorum apud Pameliuns
in Tomo 2. Liturgicon Eccleſ. Latind.
29 Orationis Acunctis jam dedimus aucto-
rem, & declaravimus N. quod in ea habetur
pag. 2o. Addimus hoc loco, pro dignitate Patro-
ni notninandi in illo N. ante Apoſtolos quando-
que nominationem feri, ut S. Michaelis, vel S.
Joannis Baptiſtæ, ex Decreto S. Rituum Con-
gregationis de 2z2. Anguſti 1620.
30 Oratio pro ſeipſo Sacerdote (quod ſuprà
docuitmnus pag. 20.) dici non debet in miſſa, cui
intereſt proprius Epiſcopus: vel eo majer, vel
Princeps magnus ex Burehard. in Ord.celebrat.
Miſſæ, potiùs orandum eſt pro Prælato ſeu Prin-
cipe præſente: quod fit ob reverentiam eorun-

dem Majorum. Habetur autem Collecta hæc in
libro oacramentorum Abb. Grimoldi cit.
3t Idem Abbas Grimoldus meminit ibidem
Orationum pronavigantibar, & ad humilitatem

poſtulandam: teliquæ pro Papa, Imperatore

KRege, Prælatis, contra perſecutores Eccleſie;
contra male agentes, ad pluviam, ſerenitatenn
repekennas tempeftates, pro peſte animalium,
peritione lacrimarum, tentatir, & tribulatit

ad malas cogitationes repellendas, ad continen-

tiam poſinlandam, pro devotis amitis, pro ſa a-
te vivorum, habentur in Sacramentario EGrego·
riano. At in Oratione pro lnperatore adde eleéto,
ſi nondum eſt cotonatus, ut dictum eſt in Bene-
nedictione cerei Paſchalis, eſt enim eadem utro-
bique ratio. .
32 Ultima pro vivis & defuntctis cum duabus
ſequentibus tribuitur Auguſtino tanquã auctori
à Durand. lib. 4.c. Iy. & idem affirmatur in Sa-
cram. Gregor.

De Rubricis Miſarum pro Defunctie. XVIII

1 Iflæ mortuorum imitantur triduanam
Chriſti ſepulturam: ſicuti enim in illo
eriduo, ita & in his Miſſis omnia laudis canti-
ca ſubticentur, & ſolemnitates omnes ſubtra-
huntur, Daran. lib. . c. 3. & nos jam multa
diximus ſupràin Rubr. gener. part. I. tit. y. toto,
pag. . 9. & part. 2. tit. 13. toto, pag. 139. &.
2 Introitus conſtat duobus Verſibus, quod
aliàs non fit, nim irum Te decet, & Exaudi O-
rationem: vel quia ſeeundus ſucceit in locum
Gloria Patri; vel quia optamus Defunctis ſto-
lam binam, animæ & corporis, Durand. lib. à.
capey2.
3 Offertorium habet erſum ad modum Re-
ſponſorii; ejuſmodi erant antiqua omnia Offer-
toria, Durand. lib. z4. cap. 27. in quo g. ex-
plicatillud verbum iæferni, id eſt purgatorii, qui
eſt locus inferior, & non differt ignis utriuſque
loci, niſi duratione: cætera conveniunt, & ſi-
gniſicat, ne Deus obliviſcatur animarum.
4 Communio etiam eſt unica in toto Miſſali
cum repetitione & v. Kequiem, ut in Reſpon-
ſoriis, ad inſtar antiqut ritus Ordinis Romani,

in quo communicante populo, Verſus Commu-
nio cantabatur cum additione Verſus Gloria Pa-
tri, &c. Microl. cap. 15.
5 Quis auctor Sequentiæ? ex Auctore Ligni
vitæ libro 2. Cap. 20. S. Gregorius eſt, ex Stepha-
no Proyſthinio lib. I. de Quatuor noviſſ. cap. 5
S. Bernardus, cujus initium eſt, inquit ille:
Cium recordor moriturus,
Quid poſt mortem ſim futurus,
Terror terret me venturus,
Quenz expectonon ſecurus.
Terret dies me terroris;
Dies iræ ac furoris,
Dieslutus ac mœroric,
Dies ultrixæ peccatoris.
Dies iræ, dies illa, &c.
At hi quaterni ſunt verſus, reliqui terni. Sed
Bzevius anno 1294. u. 37. & 35. e* Leandro Al-
berto, eam tribuit Latino Cardinali Urſno, ſeu
Frangipanio: & idem eſt. Alii tribuunt aliis,
Auguſtino de Biella Ordinis Eremitarum S. Au-

guſtini, qui erat in humanis anno 249 1. oſepb.
Pamphilns in Chronic. Anguft. ex fama tamen:

qui

i .
PH
cto
ind
kum
len'
Part
Sr
Moln
Uuntil
]
Dort
luber
Ana
4ℳ
Connt
hp
opo
11
lce
giken
Mbre
On
Mi.
80
Mhre
Pum&
lmment
lu⸗
Fletun
Catdin
Mlile
Mocet
Pelan
Midh
9(
nalar.
unc
ber
IN
n⸗
otia
c
leben

III

Colehhr
nolhet
AAlune
4 Mnen
Koner klg
n, ſrenti
e uunl
, Achri⸗

nti, aS

Vent n

ſre nde
Inn

tomekted

R

imeldentn

nglüat

Chumane

6

Petlislin

uckoele

elhelg

.

miſ

imukk

Gitei

leucdt,
niDant

bum

gtarumdt

fammalal

136
r

De Rubricis Miſarush pro Defunkkis.

qui etiam ſe legiſſe ait i Annal. Prædicatorum,
F. Humbertum quintum Generalem Magiſtrum
auctorem diei, qui obiit anno 1174. Angelns Elli-
ns in peculo ſpirituali facit auctorem innomi-
natum ex Ordine S. Franciſlcit: nominatus au-
tem Thomas de Celanoſqui vivebat anno 1250.]
à Barthol. Piſano in confornzitatibus D. Franc.
lib n. fruttu n. cui erge credam, neſcio. Mentid
Sibillæ in ʒ. Verſus indicat recentiorem eſſe hanc
proſam S. Gregorio, qui in ſuo Sacramento-
rum libro nihil prorſus gentilitatis habet.
6 In die depoſitionis & anniverſario Summi
Pontificis dicitur prima Miſſa: quia quæ rarè ad-
hibentur, pretioſa reputantur, neque quotidi-
ana vileſcunt conſuetudine, Amalar. lib. 3. cap.
2o. & ideò miſta ſemel in anno conſtituta in
Commemoratione omnium Defunctorum di-
ci jubetur in exequiis Summi Pontificis & Epi-
ſcoporum.
Pro Defuncto Cardinali eadem prima miſ-⸗
ſa dicenda eſt, mutatis Orationibus. Rubrica

quidein non præſcribit, ſed uſus ita declaravit

Rubricam, quia ſunt Rpiſcopis majores. Fro Di-
acono tamen Cardinali Oratio luclina, ut in
Miſſali.
8 Quid pro Sacerdote defuncto? licet de eo
Rubrica meminerit inter defunctum Epiſco-
pum & Cardinalem; non tamen iiſdem æqria-
lem eum facit. Et rationabilis conſuetude eſt in
leriſque Eceleſiis majoribus Urbis, ut dicatur
Aiſſa ſecunda, mutata Oratione, ratione cujus
videtur in Rubrica priùs de Sacerdote quam de
Cardinali mentio facta fuiſſe: ſi tamen dieatur
Miſſa prima, favet Rubrica in fine Miſſarum
pro defunctis, quæ concedit, Epiſtolas & Evan-
gelia unius Miſſæ dici poſſe in alia quacumque
Miſſa pro Defunctis.
9 Oratio in tertio, vel ſeptimo dicenda ex A-
malar. lib. 3. cap. 144. dicitur ad celebritatem
quandam in propriis diebus, 3. 7. 30. unde non
debet dici in iis diebus, qui occurrunt inter terti-
um & ſeptimum, neque poſt ſeptimum uſque
adtrigeſimum, in quibus dicitur Miſſa ut in
quotidianis: alias eſſet mendacium in Collecta.
Qiu dies, ſicut etiam anniverſarius, numerari
debent à die obitus, ſeu depoſitionis, ut patet

231
ex Collectis, in quibus fit mentio depoſitionis:
nam S. Ainbrol. Serm. go. accepit depolitionis
vocabulum tàm pro lepultura quàm pro obitu,
licer Eceleſia videatur diſtinguere inter obitum
& depoſitionẽ, in titulo ſocundæ Miſſæ defuncto-
rum. Si contendas diſtingui, numerabis hos dies
à die ſepulturæ, qua potiori jure ſubjacet defun-
ctus Eccleſiaſticæ curæ: vel ſequere locorũ con-
ſuetudinem, niſi Teſtatoris verba aliud ſonent.
10 Miſſa in die nono non eſt amplius in uſu. &
Auguſtinus in Genelim novemdiale pro defun-
Ctis redarguit. Quadragenarium diem coluit S
Ambroſius n obitu Theodoſii, orat. de æogdem. Alii
alios dies, quos, non probante Romana Eccle-
ſia nonꝝ obſervamus an pliùs, exceptis exequis
Papalibus.
II Sed pro prædictis Eccleſiaſticis in tertis,

Jeptimo, trigeſimo &d anniverſario, quæ Milla,

quæ Oratio dicenda erit? in his diebus repeten-
da eſt Miſſla, quæ dicta eſtin die depoſitionis,
ſicuti fit pro laicis in iſdem diebus ʒ.7. & ʒ0. ex
propria Rubrica. Oratio verò ſemper erit pro-
pria Epiſcopi, vel Sacerdotis. Neque refert, in ea
non fieti mentionem de 3.7. & 30. anmiverſario
nam eadem Oratio pro Papa dicitur in obitu &
in anniverſatio, nulla facta in ea anniverſarii
mentione.
12 Miſſa quoque eſt eadem in obitu & anni-
verſarie Papæ, cur non etiam erit Epiſcopi ?
Cardinales autem eodem privilegio mortis gau-
dent quo Epiſcopi, & in hujuſmodi functioni-
bus poſt mortem ſunt æquales. Extra prædictos
dies, Miſſæ dicunturut in quotidianis Defun-
ctorum, cum propriis Orationibus.
13 In titulo Propatre & matre addita eſt vox
Saverdotis: nam aliàs de patre cujuſque non con-
venit Oratio in ore Sacerdotis, ut patet audienti.
14 Miſſæ, quæ circumferuntur Santki Gre-
goru pro vivis & defuntctis, neque ſunt S. Gre-
gorii, neque ſunt approbatæ à S. S⸗de Apoſto-
lica, imò rejectæ, ita it neque in calce Milſſalis
retineri poſſint, ex Decreto S. Rituum Congree
gationis die s. Abpralis 1626.
iI5 Pro eo qui proximè obiit, longè tamen à²
nobis, prima vmce poteſt dici Miſſa ur in die fer-
tio, omiſſo verbo tertium.
.Y 16 N. exigit

23² Comment. in Rubr. Miſſalis Pars IV. Tit. XX.

16 N. exigit nomen Defuncti, ſi tamen eſt
nobilis, vel conſuetudo ſit nominandi omnes in
Collecta & Orationibus.
17 Habentur in Sacrament. Gregerian. Ora-
tiones, Fideliunz Deus, cum Secreta, & Poſt-
communione: in anniverſatio, pro Epiſcopo
Deus omnium fielium; pro Sacerdore, Praſta;
pro defuncto, Inuclina, & Ab'ſolve; pro fra-

conſuetæ; pro pluribus defunctis, Deus, cui
proprium, & Animabus cum duabus ſeqq. reli-
quæ ſunt recentiones: ex quibus illæ duæ, quæ
pro Epiſcopo vel Sacerdote additæ ſunt, poſt
cam utrique communem, Deus qui inter Apo-
RKolicos, & c. convenientius dicuntur in iis Mil-
ſis, in quibus per modum com̃ emorationis dici
debet Oratio pro prædictis iiſdem; vel certè po-

tribus, Secreta; pro iis qui in cœmeterio, tres ſitæ ſunt ad varietatem.
. ., , 2 . „ 15 272 7 7
De Rubricis Benediktionum. IX.

1 Enedicto hic ſumitur pro prece, qua ullo dubio ab Apoſtolis eſt: neque deſunt, qui
Eccleſiaſtico more rebus ipſis ſpecialis in hanc cauſam dlud Apoſtoli Pauli explicant/.
ſanctitas impertitur, ita ut in uſus profanos illæa Tim. 4. Formahabe ſanorum verborum, quædà me
deinde transferri non poſſint: & aliæ quidem didiciſti. Sanorune, hoc eſt, quæ ſanare poſlunr
ſunt conſtitutivæ benedictiones, aliæ invocati- creaturas, ſive inſenſibiles, ſive ſenſibiles.
væ, e* CAajet. 2.2. qu. 5ö. art. 1I. ilæ quidem, per 3 Habitus benedicturi Sacerdotis erit Super-

quas ſive tes, ſive perſonæ divino cultui deſti- pelliceum, & Stola regularitet alba, aliquando

nantur; hæ verò ſunt, per quas à Deo, vel re- violacea, ut infra. Nam color albus deſignat pu-
bus, vel perſonis imploratur auxilium divinum. ritatem communicandam rebus benedicendis;
Primi generis ſunt Benedictiones aquæ, veſti- violaceus autem adhibetur congruè in benedi-
um Sacerdotalium, mapparum Altaris, Corpo- ctione conjuncta cum exorciſmis, ad cfiugan-

ralium, & Vaſculi pro ſacroſancta Euchariſtia, dos dæ-mones; unde ad aquam benedicendam

de quibus in Milſſali agitur; quia communes eſſe eo colore utimur: poteſt tamen adhiberi Stola
poſſunt ſimplici Sacerdoti privilegiato, ſeu de- coloris tempori convenientis, ut dicitur in Ku-
legato, nedum Epiſcopo, ſeu Abbati. Secundi bricis Kitualis Komani.
generis aliæ ſunt, Agni in Paſchate, overnnn, 4 Stando ſemper benedicat Sacerdos, & a-
anis, novorum frutctuum, cujuſenmgue come- porto capite; manuque formet Crucis ſignum
Hibilis, candelarum, loci, demus novæ, thala- verſus rem, ubi eſt nota †, & item ipſam aſper-
mi, & novæ navis, quæ in Miſlali deſcriptæ ſunt gat in fine ter, hoc eſt, in medio, à dextris, & à
citra præjudicium aliarum, quæ in Kituali Ro⸗- ſiniſtis rei.
mano habentur; quia hæ à quocumque Sacer- § Super Altare quidem benedicendeæ res col
dote fieri poſſunt, & fieri ſæpiùs contingunt, locari poterunt, non autem eſculenta, quæ om-
neque Rituale Romanum, ſicuti Miſſale, cui- ninò ſuper menſàm ponenda erunt, non in
cumque facilè ſuppetere ſolet. Altari.
2 Origo harum Benedictionum quæ fiunt De Aqnua beneditta hæ ſunt Kubrica
per verba Sacerdotis, addito ſigao Crucis, ab que in Miſſali.
6 4 Die Dominica, in Sacriſtia præparato ſale & aqua benedicenda, Sacer-
dos celebraturus Miſſam., vel alius ad id deputatus, Alba, vel Superpelliceo indu-
tus cum ſtola circa collum, primò dicit v. Adjutorium.

a Die Dominica.) Nunquam omittitur in Paſcha ſolniter celebratur, Napert. Iib. . cap. 0.
Dominicis aſperſio aquæ benedictæ, Microl. b Sacer dos celebraturns Miſſam.) Sacerdo-

41. in memoriam Baptiſmi, qui in Dominica tis eſt hæc benedictio, eæ Concilis Ninnetenſi .

4

ſce
gol

„
7

7

4
lle, e
tbe
borpe
ctiann
t.,
Ueru
Uei4
610 6
&
Uilte
Rnas
ſer
woee
geher
1356:.
4
elini
benecl
Km
Im,

10

Oy
benecl
nulte⸗

Kpote.

I
cioce
cep
(tus
Dom
Mlur

11
M
Preler
Uetamn

chs, eun
kubneg
Gilecluen
lieſtren
en m 4
unrmrinig
emotaconst
nn

Ae cktin
Pall engker
rMonußſui
elenlbi⸗
Worseii
A An
lbuscklgr⸗
benecion
ns, Altky⸗
Nbenelient
en Albei
urcicure

11 rerdht
etCrs
telnl Pan

, 1ceind

4 41
eclcenden
gleonn dr
etuat,

ut MN

helicn

Nel
t, MA

/ Mi

De Rubriciz Benediationum.

ſi celebraturus eſt Miſſam, induat ſin per Albam
Stolam Miſſæ convenientem: ſi alius eſt, adhi-

222
272
beat ſuper cottam Stolam violaceam, ut in Nita-
ali Romano.

7 Deinde abſoltè incipit exorciſmum ec ſalis.

Salis.] Miſcenda eſt aqua benedicta cum
ſale, ex Clemente lib. ⁵. Conftit. c. 29. ubi memi-
nit benedictionis aquæ, & virtutis ejus ad mor-
bos pellendos, & dæmones fugandos: delentur
etiam venialia, ex S. Thoma 5. part. quæſt. 6.
art. Lad 6. Quod an fiat ex opere operantis, ut
aſſerunt cum S. Thoma Alenſis & Abulenſis, ci-
tati à Suarez 3. part. diſpat. Ia. Sect. 2. an verò
ex opere operato, quod figniſcant Victoria, So-
tus & Ledeſma a pud Gregor. de Valent. Zim. 4.
diſpnut. . qaæſt. z. non eſt quòd hoc loco minus
utiliter diſputemus. Valet etiam Aqua benedi-
cta ad pellendos corporis morbos, ut Tobias ne-
ſter part. I. cap. 72. fuſius probat, ubi multa de
hoc effectu affext exem pla non communia. Le-
ge Baronium Tomo ſecundo, anno 2. Töm. quar-
5 362. G 559. Tomo oltavo yvgb. & Tomo decimo
9 7½4. IIlud eſt præcipuum in hoc ritu: quod ſi-
eut in ingreſſu Eccleſiæ aſpergimur ſtatim Aquà
benedicta; ita mundari à Deo tacicè petimus,
ut majori eum puritate vel ſacrificemus, vel ore-
mus, & præſertim Clerus hoc intendere debet,

juxta illud Hai. 2. Mundamini gat fertis N.sſa
Domint.
8 Prius autem quàm à Clemente, nimirum 4
SS. Apoſtolis, & præſertim à S. Matthæo, qni ex
Mariilio Columna, fuit author benedictionis
aquæ, hunc ritum effluxiſſe certum eſt, deſumpte
ritu ab Eliſeo Propheta 7. Kegum. 2. qui ſale fu-
gavit ſcœrilitatem aquæ, unde Raban. lIib. 2. 6. v7.
Aqua à ſordibus mundat, ſal putredinem fugat:
aqua nitorem præbet, ſal ſinceritatem adhibet:
aqua potum ſapientiæ ſignificat, & ſal guſtum
prudentiæ indicat.
9 Sed quare ſal ante aquam benedicitur &
quia benedicenda eſt aqua cum ejus mixtie-
ne. Per ſalem intel ige amaritudinem pœaiten-
tiæ, per aquam Baptiſmum. Qria ergò præcede-
re debet cordis compunctio, ideò ſal prius be.
nedicitur, Durand. libro quarto capite quartar
Alexander Papa ritum hunc confirmavit Decre-
to, de Conſecrat. can. Aquanms. Diſtinkkione ten.
tia. Walafrid. cap. 9. teſtatur cum Microlog.
cap. 211. 146. & aliis.

I0 Ter mittit ſal in aquam in modum Crucis ‚dicendo ſemel.

Ordo Komannus: Ut in virtute Trinitatis fiat
benedictio & mixtio Chriſti cum populo. Aquæ
maltæ, populi malti. Quia Chriſtus ſal eſt, à quo
Apoſtoli ſal terræ dicti ſunt. Miſcenda quoq; eſt

amaritudo cum pœnitentia & Baptiſiao, ex Dur.
loc. cit ad ſanctificationem, quam Cyprianus Pa-
Pa, id eſt, Epiſcopus, citatus à Durand. ibiqd do-
cet eſſe proprium effectum Aquæ benedictæ.

418

II Finitàâ benedictione, Sacerdos celebraturus, indutus 1 Pluviali coloris offi.
cio convenientis, accedit ad Altare, & e ibi ad g adu cum miniſtris genuflexus,
aCcipit à Diacono aſperſorium, & primèò fter aſpergit Altare, deinde le, & Kere.
ctus miniſtros, incipiens Antiphonam, Aſperges me, & Chorus proſequitur,
Domine hyſſopo, &c. ut infrà. Interim Celebrans alpergit Clerum, deinde po-
pulum, dicens ſubmiſsà voce/ cum miniſtris m Pſalinum Miſcrere.

12 Ante Tertiam, Rupert. ait lib. 9. c. 1o. ſed
poſt Tertiam, Ordo Rom. in die ſancto peſt Pa-
che, & indicat Cerimon. Epiſcop. lib. 2. e. 31. ubi
prælcribitur, quòd in fine aſperſionis capit Pla-
netam, & facit Sacerdos confefnonem; ergè di-
Tinz. I.

