Si recordetur, ſe eſſe excommunicatum, vel ſuſpenſum aut locum efſe inter-
dictum. ſimiliter conteratur cum propoſito petendi abſolutionem. Ante conſecra-
tionem autem in ſupradictis caſibus, ſi non timetur ſcandalum, deber Miſſam in-

ceptam deſerere.
Suptadicta fundantur in verbis S. Pauli /. Co-
rinth. I. Probet autem ſeipſum homo, &c. & in
Decretis Conetl. Trident. ſeſſ. Ig. cap. 4. & can. Il.
lege nar 3. part. diſp. 6s. ſelt.2. nam Concil. Tri-
dent. ponit duas circumſtantias, quæ debent
concurxrere, ut liceat celebrare ſine Confeſſione.
Meæceſſitate, inquit, urgente, & modo deſit copia
Confeſoris.
Neceſſitas urgens in his caſibus erit; Primò
ablolvendi inchoatum jam Sacrificium, ut per-
ſiciatur. Item neceſſitas alterius in periculo mor-
tis exiſtentis; pro quo communicando facienda
eſt Miſſa. Item, ſi omittendo Miſſam ſcandalum
oriretur; dico ſcandalum, non autem quædam
admiratio populi, quæ, N Corduba quaſt. 142.
citante alios, non ſuthcit. Irem quando tenetur
ex officio facere Sacrum; quam cauſam præſer-
tim indicat Tridentinum. Neceſſitas igitur at-
tendatur non comoditas ex Saar. ibidem ſelt.4.
Inopia verò Confeſſoris dicitur eſſe; quan-
do verè non adeſt qui abſolvere à peccato mor-
tali poflit, quo reus eſt Sacerdos celebraturus;
vel longius abeſt quamn adiri commodè queat.
Item, quando: etiamſi adſit Conteſſor, timetur
verè de eo quod ob non ſervatum ſigillum:
aut aliam ob cauſam, grave damnum ſequere-
tur celebraturo, ita Salv. verbo cenfeſſio 1.
§.2. amen conſiteatur alia peccata tacito tan-

tùm eo; in quo eſt periculum; ita Matsr. g.
dift. 17. quæſt. j. & Mavar. cap. 2. n.6. Sicut et-
lam idem facere debet, ſi reſervatum caſum ha-
beat;, neque adire poteſt Epiſcoptin, neque
obtinere abſolutionem. Porrò contritionem eſ-
ſe neceſſariam, omnes fatentur ex Tradent. ſu-
prà citat. ibi: &bi contritus videatur.
Quid autem agendum erit ante conſecratio-
nem? Si ante inchoatam Miſſlam recordetir ſe
eſſe in peccato, confiteatur, etiamſi oporteat
exui ſacris veſtibus, ot. A9. q.I. quia ſacra actio
non eſt incepta; citra ſcandalum intellige; ut et-
iam in ſe quentibus. Si Miſſa eſt inchoata, & fa-
cilè poteſt Confeſſor accedere ad Altare, fiat,
Bonavent. z. d. 1g. Selveſt. v. Euchar. 2. quaſt. 6.
quia illa pars Miſſæ eſt extrinſeca Sactificio, &
poreſt interrumpi ſicut per Concionem, obla-
tionem populi, &c.
At & T om. quæſt. 53. art. 6, ad a. dicit tutius
eſſe relinquere Miſſam, maximè in caſu excom-
municationis (quem ſequitur Rubrica) ubi ta-
men indicat, non eſſe ptæceptum, ſed conlili=
um, deſerere inceptam Miſſam, dum dicit; u-
tius eſe, & S. Bonaventura ſuprà negat, deſe-
rendam eſſe Miſſam; negatque teneri Sacerdo-
tem diſcedere ab Alcari ut eonliteatur. Debef
autem;, cùm primùm poterit, confiteri, Concil.
Trid. locs cit.

De defectibus diſpoſitionis corporis. IX.
1 Sn quis non eſt jejunus poſt nediam noctem, etiam ſumptionem ſolius aquæ,
velalterius potus, aut cibi, per modum etiam medicinæ, & in quantum-

cumque parva quantitate, non poteſt communicare, nec celebrare.

Eſt

160 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars III Tit. IX.

Eſt doctrina S. T hom. 4. part. q. o. art. 5. ad
4. ex Conc. Africano cap. 5. Carth. IIl. cap. 29.
& cap. 45. ubi aſſet itur in Concilio Nicæno fuiſ-
ſe hanc candem conſuetuelinem ſumendi Eu-
chariſtiam ante omnem cibum confirmatam:
non ajunt, inſtitutam; quia manat ab Apoſto-
lis. Clemeus Epiſt. 2. dicit, ſe à S. Petro hoc ac-

cepiſſe. Neque verò etiam, ut detur Viatieum
ægroto, poterit non jejunus celebrare contra
Majorem, Axor. cap.36. & onar. ſelt .lege Saar.
Aiſp. 6s ſect. 3. & g. De quavis minima quanti-
tate eibi aut potus vxpreſſè loquitur Concil. Tel.
WII. cap. 2. imò & de papyro trajecto & ejecte
docet idem uar. ibidem.

2 Si autem ante mediam noctem cibum aut potum ſumpferit, etiam ſi poſtmo-
dum non dormierit, nec hit digeſtus, non peccat; ſed ob perturbationem mentis,
ex qua devotio tollitur, conſulitur aliquando abſtinendum.

Hæc Sanbtus Thomas , ibidem ad .

3 Si reliquiæ cibi remanentes in ofe tranſglutiantur, non impediunt communle-
nem, cnn non tranſglutiantur per modum cibi, ſed per modum ſalivæ. Idem di-
cendum, 6 lavando os, deglutiatur ſtilla aquæ præter intentionem.

Ita &. Thom. ibidem ad g. qui vult, quantita-
tem vini vel aquæ eſſe valdè parvam, ut permi-
ſceatur ſalivæ inſeparabiliter. Unde in Rubrica
ſtilla aquæs nominatur. Notat &aar. Jelt 4. neceſ-
ſarium eſſe, ut manducatio præceſſerit mediam
noctem: nam ſi advertat Sacerdos poſt mediam
noctem, habere in ore reliquias cibi, & cas ex
certa ſcientia diglutiat, violat jejunium naturæ
neceſſarium ad Communionem, ex Palud. 4.
diſt. §. art. 2. num. 27. expuantur igitur potius
quàm trajiciantur.
Duo tamen non jejuno Sacerdoti concedun-
tur. Primum, ut poſſit ſumere particulas ſive 4 ſe,
ſive ab alio eonſecratas, ſi nequeant conſervari

ſine majori irreverentia: quia jejunium eſt ad
reverentiam ſine præjudicio majoris irreveren-
tiæ; ræſertim ſi timeatur incurſus hoſtium,
Bonac. cum aliis diſp. 4. quæf. 6. puntct. 2. qui et-
iam addit, quèd licet multo tempore ſe detinu-
erit Sacerdos in diſtribuenda Euchariftia, poteſt
adhuc tamen reliquias ſumere, & vaſa pnriſica-
re, ſi diſtribuat conjunctim cum Miſſa. Alterum
eſt ad ſupplendum Sacrificium, de quo mox di-
cemus tit. lo. na. ʒ. Concedit Zoletus lib 2. cap. 1.
n. 2. celebrationem illi, qui omninò immemor
cibi ſumpti aut potus, recordatur deinde poſt
conſecrationem, ſe non eſſe jejunum; ac etiam
ante conſecrationem, ſi ſcandalum immineat-

4½ Si plures Miſſas in una die celebrer, ut in Nativitate Domini „in unaquaque
Miſſa abluat digitos in aliquo vaſe mũdo, & in ultima tantum percipiat purifica-

tionem.

Pprohibemur de Celebr. Miſ-. c. Ex parte, ab

Innoc. III. in priori Miſſa ſumete calicis abluti⸗
onem; quamvis von ſumi ſoleat ob nutritio-
nem, ſed ob reverentiam Sacramenti: quare, ſi
in prima Miſſa ſumitur ablutio, imèò aqua per
errotem pro vino conlecrata, frangitur jejuni-
um, & alia Miſla celebrari non poteſt.
Nota ea verba, in aliquo vaſe mando non in
Calice Millæ, ne vinum ablutionis ſit deinde

materia conſectatienis Cæterum ipſamet ablu-
tio digitorum ſi non ſumatur à Celebrante in
tertia Miſſa, ſumi debet ab alio qui ſit jejunus,
ob reverentiam fragmentorum ; quæ fortaſſe
ſunt corrupta; vel in Sacrarium fundenda erit:

quod etiam nota, pro ablutione digitorum,
quæ fit in ordinaria Communione populi extra

Miſſam.

5 Si præceſſerit pollutio nocturna, quæ cauſata fuerit ex præcedenti cogitati-
ene, quæ ſit peccatum mortale, vel evenerit propter nimiam crapulam ab-

ſtinendum

ſin
ubi
line
e
An
Ue⸗

len
N
1
Mottn
un:
Nr 4
eeuie
ci
Ine
en
Mode
1

1
lo
kuine
Nemn

2

geturhinen
debrit onn,
lakylgele
hinim Junt
itur nel
tgedlo keth

unſtoltne
Cnemmmeg,

ltcommun’⸗
lye, ldemd.

ſejunimd
Porisineſet
ullos hoſtum,
rlta, gic
Nporetecend⸗
Chatic, pet
N Apritr
ahllrArnn
deonald⸗
letuth
nind immener
Uur Eeinde a
nurns cin
um umminer

in umgu
pin Uutar

nigſmeri
(clebrutelt
nilt eimg,

funcencnet
e dgitalun,
ne ohllan

ti Cagln
blam, 0.
ſinntun

De defectibus in miniſterio ipſo occurrentibus. 161
ſtinendum eſt à communione, & celebratione, niſi aliud Conteſſario videatur. Si
dubium eſt, an in præcedenti cogita tione fuerit peceatum mortale, conſulitur ab-
ſtinendum, extra tamen caſum neceſſitatis. Si autem certum eſt, non fuiſſe in
illa cogitatione peccatum mortale, vel nullam fuiſſe cogitationem, ſeu eveniſſe
ex naturali cauſa, aut ex diabolica illuſione, poteſt communicare, & celobrare,
niſi ex illa corporis commotione tanta evenerit perturbatio mentis, aut abſtinen-
dum videatur-⸗
Elt &. Thom. 3. part. quæſtion. 5o. art. 7. qui luntaria, per eonfeſſionem purgata non impe⸗
ferè totum hauſit æ &. Greg. in Epiſtola ad As- dit, niſi ob congruentiam.
gaſt. Anglorum Epiſc. Sed pollutio, etiam vo-

De defectibus in miniſterio ipſo occurrentibus. AX.

1 Oſſunt etiam defectus occurrere in miniſterio ipſo, ſi aliquid ex requiſitis
Paa illud deſit: ut, ſi celebretur in loco non ſacro, vel non deputato ab Epi-
ſcopo, vel in Altari non conſecrato, vel tribus mappis non cooperto; ſi non adſint
luminaria cerea; ſi non ſit tempus debitum celebrandi, quod eſt ab aurora uſque
ad meridiem communiter: ſi celebrans ſaltem Matutinũ eum Laudibus non dixe-
rit; ſi omittat aliquid ex veſtibus Sacerdotalibus: ſi veſtes Sacerdotales, & mappæ
non ſint ab Epiſcopo, vel ab alio hanc habente poteſtatem benedictæ: ſi non adſit
clericus, vel alius deſerviens in Miſſa; vel adſit qui deſervire non debet, ut mulier;
ſi non adſit Calix cum Patena conveniens, cujus cuppa debet eſſe aurea, vel argen-
tea, vel ſtannea; non ærea, vel vitrea; ſi Corporalia non ſintmunda, quæ de-
bent eſſe ex lino, nec ſerico in medio ornata, & ab Epiſcopo, vel ab alio hanc ha-
bente poteſtatem benedicta, ut etiam ſuperius di cum eſt ; ſi celebrat capite coo-
perto ſine diſpenſatione; ſi non adſit Miſſale, licet memorjiter ſciret Miſſam, quam
intendit dicere. L
Numerantur hic quatuordecim caſus gravio- eam dicere alterius diei quàm in Miſſali præſcri⸗-
res, in quibus ut plurimàùm accidit peccatum batur, ut notat uar. 3. part. diſput. 53. ſect. 3.
mortale, ſi fiat contra regulas hoc loco ſigniſ- ſed mutare omittendo aliquid, quod pertineat
catas: de quibus nos egimus ſuprà in prima part. ad integrum Miſſæ ritum. Multò verò minũùs ad-
Rabricarum tit. 20. & ſecnnda part. 1. &2. niſi dere licet quidquam, quod expreſſius cautum eſt
excuſet ignorantia, vel oblivio, &c. Axor. lib. in Trident. & pradicta Buha PuV.
Io. cCap. 29. quſt. 6. Et ratio eſt, quia Concilium De rebus autem, an ſint benedictæ necne,
Tridentinum Seſ. 22. & Pius V. initio Miſſalis non tenetur ſemper interrogaresacerdos. Azor.
hoc tradit, ut ſecundum ritum, normam & lib. o. cap. 7. quaſt. II. quæ verò non ſunt uſui
modum à ſe traditum Miſſam decantent omnes, ampliùs, comburantur, ex Clem. Epiſtola 2. G
ac legant. Unde non licet mutare Mſſam, & Summifis.

2 Si Sacerdote celebrante violetur Eccleſia ante Canonem, dimittatur Miſſa:
ſi poſt Canonem, non dimittatur. Si timeatur incurſus hoſtium, vel alluvionis, vel
ruina loci ubi celebratur, ante conſecrationem dimittatur Miſſa, poſt conſecratio-
nem verò Sacerdes accelerare poterit ſumptionem Sacramenti, omiſſis omnibus
alüs. X Ratio

162

Ratio eſt manifeſta, quia ante Canonem
nondum eſt inceptum Sacrificium; poſt Cano-
nem verò eſt perficiendum; poſt inchoatum

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars III. Tit. X.

cipio Orationis Dominicæ. Qua de re vide ſu-
Pprà part. 2. tit. 0. n. I. pag. 122. 123. incipit autem
Canonà 7 igitur.

ſcilicet Canonem, qui deſinit in fine, ſeu prin-

2 Si Sacerdos ante conſecrationem graviter infirmetur, vel in ſyncopen incide-
rit, aut moriatur, prætermittitur Miſſa: ſi poſt conſecrationem Corporis tantùm,
ante conſecrationem Sanguinis, vel utroque conſecrato id accidit, Miſſa æ per
alium ſacerdotem expleatur ab eo loco, y ubi ille deſiit- & in caſu neceſſitatis z
ctiam per non jejunum Si autem non obierit, ſed fuerit infirmus, adeòͤ tamen, ut

poſſit communicare, & non adſit alia hoſtia conſecrata. Sacerdos qui Miſſam

ſupplet, a dividat Hoſtiam, & unam partem præbeat infirmo, aliam ipſe ſuma.
Si autem ſemi-prolata forma Corporis obiit Sacerdos, quia non eſt facta conſecra-
tio, non eſt neceſſe ut Miſſa per alium ſuppleatur. Si verò obierit ſemi-prolata formò
Sanguinis, tunc alter proſequatur Miſſam, & ſuper eundem Calicem repetat inte-
gram formam, ab eo loco, Simili modo poſtquam eœnatum eſt; vel poſſet ſuper
alium Calicem præparatum integram formam proferre, & Hoſtiam primi Sa-
cerdotis, & Sanguinem à ſe conſecratum ſumere, ac deinde Calicem relictum,

b ſemiconſecratum.

x Fer alium Sacerdotem expleatur. Ita Con-
cil. Tolet. EIl. in c. MWihil. . quaæſt. I. & S. T hom.
8. part. quæſt. S3. art. 6. ad 1. videtur indicare ju-
ris eſie divini, ut tunc Sacrifieium expleatur; &
eſt probabilior ſententia, quàm eorum, qui id
tantuùm concedunt, ubi adeſt populus. Vide
Acsor. lib. o. C. 33. quaſt. 1.
y Ubiille deſtit.) Si prior incheaverit tantum-
modò formam Sanguinis, alter eandem inte-
gram proferet, Azor. ubi ſupra; ſi verò neſcia-
tur ubi deſierit, incipiatur à Smili modo, &c.
vel ſi conſecravit utramque ſpeciem, incipiatur
ab Unde & memores. Si dubitatur de conſecra-
tione Hoſtiæ, incipiatur à Canone, Suar. diſp.
S. ſect. 1. & ſub conditione mente retenta con-
ſecret, vel aliam (quod melius eſt) conſecret
Hoſtiam, & priorem ſumat poſt ſumptionem
Sanguinis.
2 Etiam per non jejunum.) Ex eodem Con-
cilio Toletano; quia, in quit, ex utraque perſona
unus minifſter Chriſti componitur. Vide aar.2.
part. diſp. 6b. ſelct. 6. 6am Soto g. diſt. 13. quæſt. 2.
adé. qui concedit ibidem, Sacrificium expleri

4 Si quis extra hujuſmodi caſus neceſſitatis integra Sacramenta non ſumpſerit,

graviſſimè peccat.

poſſe à Sacerdote excommuni cato, irregulari-
que, ſi ceſſet ſcandalum, quem ſequitur Saar.
loco cit.
a Dividat Boſtiam.) Ita convenit, quia par-

tem habuit ille prior in conſecratione, ergo et-

iam in ſumptione. Sar. 3. par. diſput. 57. ſelt.2.
ex cauſa rationabili concedit cum Palud. a. diſt.
12. quæſt. I. art. y. concluſ. 2. & Slveſt. Enchariſt.
2. quæft. 10. §.7. poſſe dari partem Hoftiæ ad com-
municandum laicum; quia & antiqui reſerva-
bant tertiam hoſtiæ partem pro infirmis, cap.
Triforme. de Conſec. A. 2. Sergii, ergo & multèò
magis infirmo huic Sacerdott.
b Semiconſecratum.) Sumat Calicem ante
ablutionẽ, qui ideò dicitur ſemiconſe ecratus, quia
de primis verbis conſecrationis Calicis dubium
eſt, an ſufſiciant pro forma, unde etiam adoran-
dus erit ſub conditione, Scot. z4. diſt. 5. quæſt. 2.
At, dato novo caſu, quòèd ille obierit poſt
ſumptionem tantum Hoſtiæ, tunc alter ſumat
tantuùm Sanguinem qui remanſit, Henriq. lib. 9.
cap. zl. & utrique fit ſatis.

Ia

11

tet
Pi⸗
tor

l
ll
le

in

.I.
4 6

de ne ſcel⸗
3 imipitnen

openinei⸗
botisuumnn
Min
necclltais
keötament
1 i Mlln
mipſebnme
Achconleen⸗

rolaatem

epetatine
poletiye
in Prini
emrelidun,

to, imgli⸗
nſequnt6

enid guunr.
gtione, elgot⸗
Mu
v id
uef elaf
Hokieadoon⸗
tigvi lelene
Hinhmmis
erpo N nand

CAlcem ut
önlectznin
ics Ahin
ctinnado-

gu

e obieti
Pc Aer linn

Emg l,

u

De defectilus in miniſtro ipſo occarrenitibus. 163

Ita Concil. Trid. Sef. 21. cap. I. & clarius ſeſ. non autem quæcumque conſecravit Sacerdos,
22. fuſius uaarex 3. par. diſputat. z13. ſectione ʒ3. ut patet.
Integra verò Sacramenta ſunt utraque ſpecies,

5 Si muſca, vel aranea, vel aliquid aliud ceciderit in Calioem ante conſecratio.
nem, projiciet vinum in locum decentem, & aliud ponat in Calice, miſceat pa-
rum aquæ, c offerat ut ſuprà & proſequatur Miſſam. à Si poſt conſecrationem
ceciderit muſca, aut aliquid ejuſmodi, & fiat nauſea Sacerdoti, extrahat eam, &
lavet cum vino; finita Miſſa comburat: & combuſtio ac lotio hujuſmodiin ſacra-
tium proſiciatur. Si autem non fuerit ei nauſca, nec ullum periculum timeat, ſu-
mat cum Sanguine.

e& Offerat nt ſupra.] Id eſt mente concepta d Spef conſecrationem, &c.] eft &. Thom. 5
blatione. par. q. 57. artic. 6. ad 3.
6⁶ Si aliquid venenoſum ceciderit in Calicem, vel quod provocaret vomitum,
vinum conſecratuin reponendum eſt in alio Calice, & aliud vinum cum aqua
apponendum denuò conſecrandaum; & 2. finita Miſſa Sanguis repoſitus in panno
lineo vel ſtuppa tandiu ſervetur, donec ſpecies vini fuerint deſiccatæ, & tunc ſtup-
pa comburatur, & combuſtio in ſacrarium projiciatur.

Prima pars eſt S. Thom. quaſt. S3. art. ö. ad 3. pPæ, eſt contra Palnd.diſt. 9. 7.7. & Silv. Euch. 2.
ne calix vitæ, inquit, ſit in mortem: ex quo pa- quaæſt. 9. S§. 3. & alios, qui ſacrilegium putant.
tet ſufſicere, ſi vinum nunc conſecretur ad ſum- ſpecies comburere; quod verum elſet, ſi in illis
ptionem, non autem ad integritatem conſecra· Chriſtus eſſet, ſed exſiccatis ſpeciebus aeſinit ibi
tionis, quæ verè facta fuit in utraque vera ſpe- eſſe Chriſtus.
cic. Altera pars, uſque ad combuſtionem ſtup-

7 Si aliquod venenatum contigerit Hoſtiam conſecratam, tunc alteram eon-
ſecret, & ſumat eo modo quo dictum eſt, & illa ſervetur in tabernaculo loco ſepara.
to, donec ſpecies corrumpantur, & corruptæ deinde mittantur in ſacrarium.
Addde hoc loco; quèd ea quæ ſunt à fulmine 1601. in Calice à fulmine tacto poſt conſecrati-

tacta venenata cenſentur, ex Genuen. in ſua onem; & ita fuit à Doctoribus deciſum.
prax. Neapol. cap. 49. Qui caſus accidit anne

8 Si ſumendo Sanguinem particula remanſerit in Calice, digito ad labium
Calicis eam adducat, & ſumat ante purificationem, velinfundat vinum & ſumat.
Duobus ergo modis ſumi poteſt: & primus do partieula ſumitur cum vino puro. Uterque
eſt Scoti . daſt. ö. alter eſt ilveſtri verbo Eueh. à Rubrica conceditur; at ſecundus magis
2. 4. 9. & aliorum, & patet in Paraſceve, quan- placet.
9 Si Hoſtia ante conſecrationem inveniatur fracta, niſi populo evidenter ap-
pareat, talis Hoſtia conſecretur: ſi autem ſcandalum populo eſſe poſſit, alia acc pi-
atur, & offeratur: quòd ſi illius Hoſtiæ jam crat facta oblatio, eam poſt ablutio-
nem ſumat. Quòd ſi ante oblationem Hoſtia appareat confracta, accipiatur altera
integra, ſi citra ſcandalum, aut longam moram fieri poterit.
X 2½ Continos

“*

164 Comment. in Rubr. Mikalis Pars IIl. Tit. X.

Continet Rubrica opportuna remedia, quorum ratio eſt manifeſtiſſima.

10 Si propter frigus, vel negligentiam Hoſtia conſecrata dilabatur in Calicem-
proptereà e nihil eſt reiterandum, ſed Sacerdos Miſſam proſequatur, faciendo
cætimonias & ſigna conſueta cum reſidua parte Hoſtiæ, quæ non eſt madefacta
Sanguine, ſi commodè poteſt. Si verò tota fuerit madefacta, non extrahat cam,
ſed omnia dicat omittendo ſigna, & ſumat pariter Corpus & Sanguinem, ſignans
ſe cum Calice, & dicens, Corpus & Sanguis Domini noſtri, &c.

e Mehil eſt reiterandum.) Docet S& Them. ta conſona ſunt caſui, ut verba reſpondeant
Iup. art. 6. ad é. reliqua in Rubrica addi- actioni.
II Si in hieme Sanguis congeletur in Calice, involvatur Calix pannis calefactis
ſi id non proficeret, ponatur in ferventi aqua prope Altare, dummodè in Cali-
cem non intret, donec liquefiat.

Si fingatur caſus, non poſſe liquefieri; tune ut ſumi poſſit, Saar. diſp. &r. ſect. 1.
poterit digitis comminui, & in particulas redigi,
12 Si per negligentiam aliquid de Sanguine Chriſti ceciderit, ſiquidem ſuper
terram, ſeu ſuper tabulam, lingua lambatur, & locus ipſe radatur quantum ſatis
eſt, & abraſio comburatur cinis verò in ſacrarium recondatur. Si verò ſuper lapi-
dem Altaris ceciderit, ſorbeat Sacerdos ſtillam, & cus benè abluatur, & abſu-
tio in ſacrarium projiciatur. Si ſuper linreum Altaris, & ad aliud linteum ſtilla
pervenerit; ſi uſque ad tertium, linteamina ter abluantur ubi ſtilla ceciderit, Calice
ſuppoſio, & aqua ablutionis in ſacrarium projſiciatur. Quòd ſi in ipio ſolům Cor.
porali, aut ſi in veſtibus ipſis ſacerdotalibus ceciderit, debet fimiliter ablui, & ablutio
in ſacrariũ projici. Si in ſubſtrato pedibus panno, vel tapete, benè abluatur, ut ſuprà.

Eſt Decretum Pii Papæ I. eap. S per negligen-
tiam. de Conſecr. Diſt. 2. & explicatur à &. Thom.
ſupraà art. 6. ad z. Sed adde Primo, à Sacerdote
tantum ca fieri debere, quæ Rubrica hæc jubet,
Saare diſp. &7. ſect. 1. Secundè multa eſſe anti-
quata per hanc Rubricam ex iis quæ Pius hac de
re ſtatuerat; eujuſmodi ſunt, abſciſſio veſtium

& combuſtio, intra Altare combuſtorum repo-

ſitio, ſumptio lotionis. Pœnæ quoque non ſunt
in uſu, & ideò in Miſſali onittuntur, ut notat
Sarez ibidem, quæ erant deinceps im ponendæ

arbitrio Superioris? nec ullam tenetur Sacerdos
ſubire niſi impoſitam; Deo tamen ſatisfaciat.
Tertiò, aliqua adduntur in Rubrica ſatis ſimilia
prædictis, de quibus non meminit Pius; ut,
quancdo eadit ſuper veſtes Sacerdotis, pannum,
& tapetem ſubſtratum.
Quid ſi cadat Sanguis ſuper barbam: Barth.
ab Ang. Dialog. 5. S. 713. vult eam ablui, & com-
buri: ſed videtur ſufficere, ſi barba pluries lave-
tur, cui parcendum eſt magis quàm tapetibus,
de quibus ſuprà.

13 At ſi contingat totum ſanguinem poſt conſecrationem effundi, ſiquidem
aliquid vel parum remanſit, illud ſumatur, & de effuſo reliquo ſanguine fiat, ut
dictum eſt. g Si verò nihilomninò remanſit, ponat iterùm vinum & aquam, & con.
ſecret ab eo loco, Simili modo, poſtquam cœnatum eſt, factà priùs tamen Calicis

oblatione, ut ſuprà.
felparum.) Sufſieit ad integritatem Sacrificii.

g & verònihil.] Suppleatur, ut dictum eſt ſu.

plie & hom. ibid. adz. 14 Fi

inalcen
1, Hiche⸗
t maceitt
rahnten
ren lgnns

4 lpondeen

lcalend

dd in 1

litenlye
untum uis
blper i⸗
r, A D⸗
leumm el
lerig CIc
lam C.
,bbln
teuthin

1
4

etur entt
en ſrikt
caltislnin
Miu; d,
s,un,

lbam.Nel
bluiAcer⸗
plrsau⸗
n uprion

ſglin
Uinefiun
&co⸗
hen C

dmeti
5

De defectibus in miniſterio ipſooccurrentibus. 16 5

14 Si Sacerdos evomat Euchariftiam, ſi ſpecies integræ appareant, reverenter
ſumantur, niſi nauſea fiat: tunc enim ſpecies conſecratæ cautè ſeparentur, & in ali-
uo loco ſacro reponantur, donec corrumpantur, & poſteà in ſacrariũ projiciantur.
Quòd ſi ſpecies non appareant, comburatur vomitus& cineres in ſacrariũ mittantur.

Regula generalis eſt, ſi ſpecies Sacramentales
integræ, vel in aliqua partieula haberi poſſunt,
reverenter ſexvandas eſſe, vel ſumendas, quia
ſub eis manet Chriſtus: & ſimuliter fiat, ut in
hac Rubrica dicitur, ſi à mure ſumantur, aut ex
Euchariſtia vermes generentur. Ea verò quæ ta-
ks ſpecies contigerunt vel comburanda, vel

purificanda ſunt, juxta prædicta, Suar. loco cit.
Tebt. 1.
Vomitus etiam poteſt eſſe, & licitè, volunta-
rius, quando monitus eſt Sacerdos de ſpecie-
bus à ſe ſumptis, quod venenatæ ſint, ex Tabi-
en. verbo Miſſa, n. 32. eadem ratione, quæ ſu-
pra num. éb. allata fuit.

15 Si Hoſtia conſe crata, vel aliqua ejus particula dilhbatr in terram, reveren-
ter accipiatur, & locus ubi cecidit, mundetur, & aliquantum abrodatur, & pulvis
ſeu abraſio hujuſmodi in ſacrarium immittatur. Si ceciderit extra Corporale in
mappam, ſeu alio quovis modo in aliquod linteum, mappa vel linteum hujuſmodi
diligenter lavetur, & lotio ipſa in ſacrarium effundatur.

Patent ob reverentiam Sacramenti hæc fieri. caſibus nulla ſolemnitas eſt adhibenda luminari-
Quod ſi fragmentum nequeat diſcerni, pluries um, & ejuſmodi, ſed adoranda erit ſub conditi-
linteum lavetur, non autem comburatur. Hen- one, reſervanda in Tabernaculo, ſeu intra
riq. c. 2t. . 4. cum Sot. d. j0o. 7. 2. art. F. Corporale, & ſumenda à Sacerdote ante Calicis
In caſu dubio conſecratæ Hoſtiæ quæ reperi- ablutionem in proxima Miſſa; quòd ſi fortè ſit
tur apud veneficum, ſeu ſacrilegum, aut circa deturpata, ut nauſeam moveat, fiat ut dictum
Altare, ubi proximè fuit celebratum, aut quan- eſt ſuptà nnm. 7.
do particula Patenæ parti poſteriori hæreat, ita Quod attinet ad ſacrarium, de quo ſæpè in his
fiè quod mihi accidit] ut ſubeat ſuſpicio, de Rubricis, rem, & vocabulum habemus apud S.
conſecratis in præcedenti Miſſa particulis aam Clementem Epiſt. 2. de Conſ. Diſt. I. cap. Altare-
unam eſſe poſſe, quid erit agendum ? In hiſce Eſt autem Piſcina ſacra, ut loquuntur alii.

16 Poſſunt ctiam defectus in miniſterio ipſo occurrere, ſi Sacerdos ignoret
ritus & cærimonias ipſas in co ſervandas: de quibus omnibus in ſuperioribus Ru-
bricis copiosè dictum eſt.
Hoc loco diſtinctione eſt opus: nam ſi omit- niis, quæ conſiſtunt in actione Mifſæ, de ſuo ge-
rit aliquid de Rubricis primi ordinis, ut Gloria in nere mortale eſt omittere, quia Conciliũ Tri den-
excelſis, Gedo, Commemoratio de Santto, & tinũ ſeſſ. 22. & Pius V. in Bulla Miſſalis expreſſè
ejuſmodi, & recordetur in progreſſu Miſſæ, non præcipiunt obſervari etiã ritus ſecundi ordinis; ex
debet repetere, nec regredi. S&lv. Miſſa!. quaæſt. levitate tamẽ materiæ, vel inadvertẽtia, vel obli-
J. §. 4. & r. diſſenum enim eſſet, & ſcandalo- vione, poſſet eſſe veniale, ſi quid omittitur: gra-
ſum potiùs. Commemorationem autem de vius autẽ eſt ſi quid comittitur, addẽdo Rubricis,
Sancto debet addere inter Orationes ſecretas & quod item eſt prohibitũ. Lege Saar. qebz. ſett. 2.
poſt Communionem, licet inter Collectas eam Non tamen addit ille contra Rubricas, qui
omiſerit, ſi opportunè recordetur; inter ultimas Ofſicium recitans aliud, Miſſam deinde celebrar
non dicerem, ſi neque inter ſecretas dixiſſem, more Eccleſiæ in qua celebrat; ubi fortè dicitur
ſed in ſacriſtia poſt depolſitas veſtes ſupplerem Credo, vel Gleria, quæ non dicuntur extra

omiila. Si verò loquamur de ritibus & cerimo- eam; imèò tenetur celebrare ibidem pro ratione

X 3 Feſti,

166
Feſti, juxta Regulam, um fueris Komæ, &c. a-
lioquin eſſet aliis admirationi, ſi Feſto non in-
ſorviret in propria Eccleſia pro qualitate Feſti.
Intellige quæ dicimus de Miſſa pro omnibus
approbata: nam Miſſæ certis Regularibus con-
ceſſæ tantùm, puta de Sactis Ordinis corum, aut
aliis quæ non habentur in Miſſali Romano, non
poſſunt ab aliis dioi, nec etiam in ipſorummet
Regularium Eccleſis, ex Decrete S. Rituum
Congregationis 19. Novemb. Saz. neque à
Cappellanis ſæcularibus propris in Eccleſiis
Monialium, quæ Romano non utuntur Brevia-
rio. Quo caſu, Millam quidem Cappellani pro-
prii recitabunt de Sancto, de quo Moniales Of-
ficium, ſed cum Miſſali Romano, ut in proprio
de Sanctis, vel de Communi. Eadem S. Congre-
gatio Rituum ita decrevit die zo. Movemb. 1625.
ſi nulla eſt Miſſa in Miflali Romano, quæ con-
cordet cum Officio Monialium, puta de Nomi-
ne Jeſu, de Spinea corona & fimilibus, eo caſu
Miſſam de Circumciſione Domini, ſeu Miſſam
de Cruce, vel Paſſione, recitare poterunt; vel
certè pro debita licentia adeant ſacram eandem
Congregationem.
Quòd ſi quis adderet, vel detraheret ex cæ-
imoniis, etiam devotionis cauſa, præſumens
id eſſe melius, tunc peccarot mortaliter; quia
in Bulla Pii V. dicitur, ae præſumant. Ita Ant.
Molina in laſtruct. Sacerdotum Iract. 3. Cap. I1.
§. Ault.
17 At ſi inchoata Miſſa veniat Epiſcopus, aut
co major, aut Princeps, neque alia Miſſa cele-
brari poſſit, quid agendum? ante Conſeerati-
onem, & poſt Epiſtolam, ſi illi veniant, poterit

Comment. in Rubr. Mißalis, Pars III. Tit. Xl.

repeti Miſſa à capite, Mavar. de Orat Motab.is.
num. 5yv. Axor. lib. o. cap. 32. quæſt. 3. Addit
Poſſev. de Ofic. Cur. gap. z. nu. 11. poſſe hoc
idem fieri, etiam ultra primam vicem, ſi major
caulſa ſuperveniat; &d meo judicio, tunc eſſot
opus altiori judicio.
18 Quæritur adhuc: An poſſit interrumpi, &
diſcontinuari Miſſa eb aliquam cauſam? Re-
ſpondetur, Poſſe, ob Concionem & publica-
tiones Edictorum, quæ fiunt à Parochis: præ-
tereà ad confeſſionem audiendam moribundi,
cuſtodita, ſi opus eſt, interim ab alio Euchari-
ſtia; velad ungendum infirmum, cui nullum
aliud Sacramentum miniſtrari poteſt, ex Navar.
de Hor. Canon. cap. 16. num. 69. Henriq. lib. y.
cap. 30o. num. g. Non autem interrumpi debet
paulò amte laicorum Communionem, ut Sacer=
dos audiat apud Altare etiam brevem confeſſio-
nem alicujus; quod perturbat, & meritèò, aſtan-
tium animos, Doctores apud Bonacin. diſp. .
quaæſt. 6. puncét. 1. a. 20.
19 Accidit denique in Miſſæ miniſterio of-
ferri Sacerdoti particulam pro communicando
laico, & oblatione Hoſtiæ jam facta, poteritne
illa conſecrari? Bonacin. de Euchariſt diſput. 4.
quæſt. ualtim. punbt. z. num. 6. Videtur negare;

ſed puto probabiliter poſſe conſecrari oblatione

ejuſd em mente concepta, ut ſæ piùs in defecti-
bus dictum eſt: non tamen remotius ab oblati-
one Hoſtiæ, uta ſam cœpta Præfatione. Vel eo
caſu, ſi neceſſitas adſit, arbitrio boni viri, dari
laico poterit pats Hoſtiæ conſecratæ, quæ olim
roſervabatur pro infirmis, ut paulò ſupra diximus
nunz. 3. præſentis tituli.

De Rubricis praceptivis, & directivis. XI.

Eliquum eſt, ut in ordine ad Miſſam exa-
minemus duo. Alkerum efſt circa Rubricas
omnes, de quibus hactenus, quæ cùm dividan-
tur communiter à Summiſtis & Theologis in
præceptivas & directivas, nondum quis veluti
digito demonſtravit, quænam ex dictis ſint præ-
ceptivæ, quænam directivæ: nam illæ obligant
ſub mortali, hæ non item, niſi ex contemptuo-
mittantut. Alterum ceſt circa onera Miſſatum.,

quæ ſubire ſolent Sacerdotes; de quibus Theo⸗
logi multa ſparſim docuere, quæ hoc loco col-
lecta brevi compendio, Lectori ſi peto fore, ut
valde proſint. Nunc de primo.
Secluſa igitur oblivione, ĩ gnocanti inculpa-
bili, & inadvertenti4, quæ eulpam diminuunt,
ut ſuprà monuimus: omiſſa item ca recentioris
Auctoris diſtinctione, in præceptivas ſub mor-
tali, & præceptivas ſub veniali, diverſas à di-
rectivis,

ti
Mon

zen
li
e
fio
n⸗

on

leb⸗

“

1
Un
Del
ſer
Eün
c
lbr⸗
e
u

in

U

Mid
s, A
11. Pole
cem, 4 mr
io, nee

imemmmnit
1caſantl
nde aubla⸗
ochis: Nr
nmotbnt,
dali Dchet
1, cli uln
teler Me.
Kmg kN/,
numnidh
dein, u r
Letnconfeli
metndar⸗

7

nicin d
mlnietoc
mmmoniend
,porenn
iſ Au
leurnegne
ctatobinde
bin Eekek⸗
ibtbchui⸗
tone ei
ohiii,
te,r

ridums

4
ibule
Ganh .
ehoclool⸗
Pelotle,d

prüiwlr⸗
ndmirumn
tetelilll
uſbne
ſjets6
tolſt

De Rubricis præceptivis, & directivis.

rectivis. Quæ diſtinctio nulla eſt; aut eſt quæſtio
de nomine; nam præceptum importat proprie
in ſua ſignificatione materiam gravem, & le-
thalem culpam.
1Dico primò. Quando in Rubricis habetur
hæc vox graviſſimè ſeu, graviter peccat, certiſ-
ſimum eſt, ſignificari peccatum montale. Septies
autem habetur, cùm de defectibus Miſſiæ agitur.
Si non inazymo conficiatur Sacramentum in
Eccleſia Latina, eit. ʒ. m. q.
Si vinum cœperit aceſcere, vel corrumpi, vel
fuerit aliquantum acre, vel muſtum de uvis tunc
expreſſum; vel ſine aqua fiat ſacrificium, vel cum
aqua non naturali, tit. g. n. Z.
Si in forma adderet aliquid Celebrans quod
ſignificationem non mutaret, tit. y. n. I.
Si celebret ſuſpenſus, excommunicatus, de-
gradatus, irregularis, vel canonicè impeditus,
fit. S. R. I.
Si celebret in peccato mortali kabens copiam
Confeſſoxis, ibid. n. 2.
& non habens copiam Confeſſoris ſine con-
tritione in peccato mortali celebret. ibid n. 3.
Si integra Sacramenta extra quoſdam caſus
non ſumplerit, tit. 0. n. 4.
2 Dico ſecundò. Quando materia Rubricæ
pertinet ad integritatem Sacramenti, ſeu Sacri-
Kicii, ea ita gravis cenſenda eſt, ut omiſſio ſir
peccatum mortale: ejuſiodi ſunt, quæ de pane,
vino, aqua, intentione, forma, ſumptione utri-
uſque ſpeciei ſunt præſcripta, quæ omnia ſub
Mortali ſunt juxta Rubricas obſervanda.
In forma quoque illud enim additum ab Ec-
eleſia, non poteſt ſine peccato mortali volun-
tariè omitti.
3 Dico tertiò. Eas Rubricas eſſe præceptivas,
in quibus concordant Doctores, cas eſſe de re
gravi, & ſub mortali obſervandas: videlicet,
De loco celebrandi non prohibito, de ara con-
ſecrata, lumine, de hora celebrandi, d iſpo-
ſitione animæ & corporis, jejunio ſcilicet à pec-
cato mortali, & à cibo, de miniſtro, de Miſſali
libro, de Calice, Patena, Corporali, & Palla,
de Canone integrè & ſecretè recitando, de pri-
ma purificatione cum vino, de numedo, mun-
ditia, integritate, & benedictione veſtium Sa-

16/

cerdotalium; eo modo quo probavimus ſuprà
ſuis locis.
4 Dico Quartò. Rubricas aliquas eſſe ſtricti-
oris juris in Miſſis Conventualibus ſeu princi-
palibus Eccleſiarum Cathedralium, & Collegia-
tarum; quod cum arez & aliis docer Bona-
cin. diſp. 4. de Euchariſt. quæſtion. ultimaspunédt.
7, S. 3. num. q3, quia æquiparantur hæ Miſlæ Ho-
ris Canonicis, quæ dicuntur in Choro. Imò ve-
rò ſunt Horarum quaſi finis, ad quem dirigun-
tur Horæ, ut egregiè probat Francol. de Temp.
Horarum Canon. part. I. cap. 16. numer. I5.
ejuſmodi eſt Rubrica de concordia Miſſæ Con-
ventualis cum Officio, quæ expreſſè præci-
pitur in cay. Cum creatura. de Celebrat. Miſſ.
per verbum mandamus Honorii III. Docent
enim Decteres à Bonacin, citati de Leg. diſp.
1. qaſtion. I. punct, 7. S§. z=. numer. 2. quod
verbum mandamus importat obligationem ad
mortale. Inter Collegiatas autem adhuc eſſe di-
ſparitatem dico : nam Collegiatæ Regulares
Lquæ tamen minus propriè Collegiatæ dicun-
tur, ut paulò infra probabo tenentur ad Horas
Canonicas & Miſſam in Choro, ex vi Regulæ
tantùm & conſuetudinis interpretantis Regu-
lam; ſicuti etiam ad Ofſßcium divinum extra
Chorum conſuetudo tantùm obligat Regulares
ut fic, ex Cajet. verbo Horæ. at ſæculares Cano-
nici tenentur ex ſtipendio ad leges Pontificias
in Choro ſervandas.
y Dico quinto. Propriè præceptivas cas eſſe
Rubricas, de quibus diſpurant Doctores; &
tamen Pius V. & Qlem. VIII inclinant expreſſe
in alteram partem, præcipiendo in Bulla, ut jux-
ta formam in novo Miſſali traditam celebretur
Miſſa: ejuſmodi ſunt, de Matutino & Laudibus
ante Miſſam, de mappis tribus, de luminaribus
cereis; quæ licet ſint controverſa inter Docto-
res, tamen Pontifices Summi prædicta potiùs
in ſuis Rul ricis approbavere tanquam tutiora.
6 Dico ſexto. Dubias eſſe reliquas de princi-
pio auroræ, & fine meridiei, de Cruce in Altari,
de pedibus calceandis, de veſte talari, de pileoli
uſu, à quo concedatur extra Canonem; de O-
rationibus ad veſtes & poſt Miſſam; de Miſſa
