ſam Conventualem de Beata Virgine, non ex-
cludit tamen privatas Miſſas, imòè à fortiori in
ferialibus eas concedit; cùm eæ quotidie dici
queant, quando non eſt Dominica, neque Du-
plex: & eo caſu etiam in privatis Miſſis dicitur
Hymnus Angelicus, ex tit. 5. n. 4.
Ex prædictis orta eſt quæſtio, An Miſſa de B.
Virgine in Sabbato ratione Officii de eadem, di-
cenda ſit Votiva. Affirmat Caſtaldus in Praxi
lib. 2· ſect.6. C. 4. n.2. cum Ruiz ibi citato, quia, in-
quit, Officium B. Virginis in Sabbato eſt ex voto
Eccleſiæ. Potior eſſet ratio, ſi diceret, de ea tradi
ſub titulo de Miſſis Votivis, de quo nunc agi-
mus. Negant alii, quia de ratione Votivæ Miſſæ
eſt, quod non correſpondeat Officio, ut diciturx
infra tit. 11. n. . at hæc correſpondet Officio, er-
go non eſt Votiva. Sed quæſtio eſt de nomine.
Nam Votivum quidem dicitur, quod à voto ha-
bet originem; ſed minus propriè dicitur Vo-
tivum, quod in Sabbato ex antiquo voto Ec-
cleſiæ dicitur. Hodie namque eſt in præcepto
Officium cum Miſſa de B. Virgine in Sabbatis
non impeditis, ut ſupra, & probamus YZom. 2.
ſect. 5. c. 6. . 1. Propriè igitur illud eſt votivum
quod eſt merè voluntarium, & ad libitum fit ſi-
R

ſe pec
alit
t0, po
Ponrd
leſrr
peins
tuals)

Al
wend
n,
Aqr
Cundu
nie de
Mna
Doye
Rlis
ſend
in

Aisd
Cbati,
fient⸗
ladel.
ſennne
cl⸗
an
Koune
tnr⸗
in
ketil
Mio
din
eg
den
roc
1
kar

)

fium
like

Filii.
8 ab

Aria,

Mi-
hex⸗
ri in
dici
Du-
citur

ge .
wdi⸗
braxi
ia, in⸗
voto
gtradli
cagi⸗

Mills

gicitur
10, el⸗
mine.
toha-
Vo⸗
Ec-
epto
baris
m.2,
vum
t ſ-

e

ne peccato, neque propriè miſſa de B. Virgine
in Sabbato, ratione Ofhcii, quod eſt in præce-
pto, poteſt dici Votiva. Titulus autem, de Miſ-
ſis Votivis comprehendit omnes; etiam minus
propriè Votivas. unde ſupra n. 2. facit Eccleſia

De Miſi Lonvis & Marie, & . 7

cio, votiva eſt, non tamen ad libitum, ut omit-
ti queat, ob illud verbum adicitur: quod eſt præ-
ceptivum. Et confirmatur; quia Miſſa de Beata
Virgine in Sabbato, ratione Officii Simplicis, de-
bet cantari poſt Sextam, ut infra tit. j. nu. 2. Vo-
tiva autem poſt Nonam, ibid. n. . non ergo eſt

de præcepto votivam Miſſem de eadem Virgi-
ne in Sabbatis Adventus, ubi cantatur Conven- Votiva.
tualis Miſſa; quæ, cùm non correſpondeat Offi-

3. Aliis diebus infra Hebdomadam, quando Offieium fit de Feria, & non eſt reſu-
menda Miſſa Dominicæ præcedentis, quæ fuerit impedita (exceptis Feriis Adven-
tus, Quadrageſimæ, Quaruor Temporum, KRogationum, Vigiliarum) dici poreſt
aliqua ex Miſſis Votivis, etiam in principali Miſſa, quæ vocatur Conventualis, ſe-
cundum ordinem dierum in fine Miſſalis aſſignatum, cum commemoratione Fe.-
riæ, de qua factum eſt Officium. Quæ tamen Miſſæ, & omnes aliæ votivæ in Miſſis
privatis dici poſſunt pro arbitrio Sacerdotum, quocumque die Officium non eſt
Duplex, cum comm. ejus de quo factum eſt Officium, & commemoratione item
Feſti Simplicis, ſi de aliquo occurrat eo die fieri commemorationem in Officio. Id
verò paſſim non fiat, niſi rationabili de cauſa. Et quoad fieri poteſt, Miſſa pcum Of.

ficio conveniat.

Ab Albino inſtitutore votivarum Miſſarum
alius decretus fuerat ordo: nam in Dominica di-
cebatur Miſſa de Trinitate, Feria ſecunda de Sa-
pientia, Feria tertia de Spititu ſancto, Feria quar-
ta de Charitate, Feria quinta de Angelis, Feria
ſexta de Cruce, Sabbato de ſancta Maria, Mi-
erol. ſup. nunc autem Fena ſexta & Sabbato im-
mutatis, & remanentibus ut prius, in Feriam
ſecundam translata eſt Miſſa de Trinitate, quæ
eſt propior Dominicæ. Miſſæ de Angelis & de
Spiritu ſancto Ferias inter ſe commutavere:
Feria ſcilic. tertia data Angelis, quia natura pro-
ximiores Trinitati. Feria quinta Spiritui S. & ſan-
ctiſſimæ Euchariſtiæ: illi quidem fortaſſe, quia
die quinta creationis aquæ, ſu per aquas 8 piritus
Dei ferebatur, omne reptile, & omne volatile
produxerunt: huic autem, quia eo die inſtituta
fuit à Chriſto Domino. Miſſa de Sapientia non
eſt amplius in uſu: & Miſſæ de Charitate ſuffecta

eſt Miſſa Apoſtolorum Petri & Pauli flagran-

tium præ aliis amore & charitate, vel quia eafe-
ria Romam ſunt ingreſſi, ut ab erudito viro ſe di-

diciſſe ſcribit Vicecom. lib. ʒ. de Rit. Miſſe, o.15.

Denique Miſſa de Cruce, cui addita eſt alia
de paſſione, aſſignata fuit Feriæ ſexta, in qua
Chriſtus Cruci affixus fuit, cujus ritus Auctores
facit Monachos Occidentales anno io6. Cardi-
nalis Baron. Sed Alcuinum cenſeo potius aſſi-
gnaſſe certis diebus Miſſas votivas: quia Pela-
gius Il. meminit Præfationis de Trinitate, & S.
Gregorius habet introitum miſſæ de eadem in
ſuo Antiphonario.
o Non eſt Buplex] Ergo in Dominicis dici
poterunt Votivæ? nequaquam: quia ſuprà dici-
tur, aliis diebus infra Hebdomadam, hoc eſt, à
Dominica ad Dominicã, quando non eſt Duplex,
& expreſſiùs dicitur hoc idẽ circa finem miſſalis,
in Rubrica poſita inter Miſſas votivas poſt Miſſas
de beata Virgine, in hæc verba: Aliæ Migæ votivæ
pro diverſis rebus, quæ dici poſſunt quacanq;; die,
niſi fuerit Dominica, vel offcium Duplex: ea-
dem enim eſt omnium votivarum ratio. Unde
& præcedentes votivæ Miſſeæ Ferüis particulari-
bus nulla Dominicæ] fuerunt aſſignatæ in Ru-
brica ante eaſdem. Et de Dominica quidem, quia
feſtiva eſt, congrua eſt Rubrica; de duplici verò,
tum

1

tum quia duplex ſolemnitatem habet, tum quia

in Feſtis inferioris gradus pluralitas Orationum,

& in præparatione gratiarumve actione poſt
Miſſam non duplicatæ Antiphonæ minus incon-
gruunt Miſſee votivæ, quàm in Feſtis duplicibus:
in quibus una tantum Oratio dicitur, & præ-
dictæ Antiphonæ duplicantur. Ex quo conſe-
quenter dicendum eſt, prohiberi votivas in iis
etiam diebus, in quibus prohibetur fieri de feſto
duplici, argumento à fortiori ſumpto, nempe
infra octavam Epiphaniæ, Paſchatis, Penteco-

ſtes, in feria quarta cinerum, in Hebdomada
majori, in Vigiliis Nativitatis Domini & Pente-
coſtes: & ita decrevit ſacra Rituum Congrega-

tio, die 25. Anguſti i6z. Tamen pro re gravi,
de qua infra, poterunt cantari Miſſæ votivæ et-

jam in Feſtis non majoribus, cantata item akera

de die.
Neq; putes huic Rubricæ derogari in Ponti-
ficali Romano in ordinatione Presbyterorum,
quibus in fine præſcribitur, ut poſt primam Miſ-
ſam celebrent alias tres de Spiritu ſancto, de B.
Virgine, & pro defunctis: id enim intelligitur,
ſalvis rubricis miſſalis: alioquin abſonum eſſet,
celebratã prima Miſſa in natali Domini, in tri-
bus feſtis ſequentibus recitare Miſſas votivas
rædictas, & pro defunctis, ut patet.
Dubitatum eſt: An exceptio votivarum in

dominicis intelligatur etiam, quando in die fe-
riali fit officium de Dominica anticipata poſt E-

piphaniam, ſeu Pentecoſten, ſeu infra octavam
Nativitatis Domini. Sed verò verba Rubricæ ſo-
nant ipſummet diem Dominicum, qui colitur à
opulo, non autem officium de Dominica.
p Cum oſſcio conveniat Rubrica loquitur de
privatis Miſſis; nam conventualis Miſſa debet

8 Comment. in Rubr. Miſſalis, Pars JI. Jit. V.

ſemper concordare cum officio, cap. Cun: crea-
tura. de Celebr. Miſſ. ubi, verbum mandamur,
obligat ad mortale, ex Bonacin. de Leg. diſp. 1.
7. 1. punlt. 2. S. 4. n. 2. cum communi: in cap.
uidam. & in cap. Et hoc, de Conſecrat. diſt. t.
Lege Asxor. lib. 10. Ap. 32. quæſt. 7. & nota, quod
neque omitti poteſt pro Miſſa defunctorum, in
d. cap. Cum creatura.
Ex quibus ſacra Rituum Congregatio, die 27.

Junii 1611. & die 2s. Jannarii 1612. decrevit, te-

neri Canonicos omnino ad cantandam Miſſam
de dic, ut lucrentur diſtributiones, & die 16. Za-
nuarii ib6az. duo reſpondit: Alterum, quod ob
Miſſam votivam, ſeu pro defunctis, non poteſt
omitti Miſſa Conventualis: quod intellige, ſalva

eadem hac Rubrica de votivis aſſignatis ſingu-

lis diebus in fine miſſalis, cum oficio de Feria,
& pro defunctis, tit. ſeq. n. 1. & 2. Alterum eſt
quod neq; poteſt introduci conſuetudo in con-
trarium ritum. Et quoad illud primum perſtitit
in eadem ſententia die 12. ulii 1625.
Conventualis igitur Miſſa erit ſemper de die,
vel in feriali officio erit votiva, ut ſupra, ſecun-
dum ordinẽ dierum aſſignatum in fine miſſalis;
non autem votiva ad libitum Cleri, ſeu lai-

corum; Privatæ verò Miſſæ poterunt dici votivæ

quæcunque in diebus non duplicibus, neque Do-
minicis, non ſervato dicto ordine dierum arbi-
trio rationabili Celebrantis: non tamen conve-

nit, puta infra octavam B. V irginis, dicere vo-

tivam de eadem, tum quia magè colitur B. Vir-
go cum Miſſa de octava; tum quia ſecunda ora-
tio eſſet de eadem B. Virgine, cujus recitatur of-
ficium; tum quia fit ſatis obligationi pro Miſſs
votiva, ſi recitetur longior Miſſa feſtiva.

De Miſſis Defunctorum. V.

1q D Rima die cujuſque menſis (extra Adventum, Quadrageſimam, & tem-
pus baſchale) non impedita officio duplici, vel ſemiduplici, di itur Miſſa
principalis generaliter pro defunctis Sacerdotibus, Benefactoribus, & aliis. Si veròè
in ea fuerit feſtum Simplex, vel feria, quæ propriam habeat miſſam, aut reſumen-
da ſit miſſa Dominicæ præcedentis, quæ fuit impedita, & infra Hebdomadam non

occur-

0cclt
Gican

geli

Colmn

41
inC
in
omuuu
1.,
Cutla
uiin

1
M
jede
Mic
n.
nte
lunch
ſen

f
mem
vo
IGf
aem
Glei

:
net,
can.
R.,.
Nuod

m, ir

e⸗r.
t6⸗
ſlamm
.a.
Hob
teſt
alya
gu⸗
tia,
nek
con-
ſtitit

die,
tun⸗
lalis;
lai⸗
ivæ
Do⸗
we-
vo⸗
Vir⸗
Pra⸗
ol⸗
lula

5

De Miſs Defundtorum. 9
occurrat alius dies, in quo reſumi poſſit: in Eccleſiis Cathedralibus & Collegiatis-
dicantur duæ Miſſæ, una pro defuntis, alia de feſto ſimplici, vel feria prædicta.
Sed in Eccleſüs non Cathedralibus, nec Collegiatis, dicatur Miſſa de die cum
commemoratione generaliter pro defunctis.
memoratio de feſto, neque de feriazt neque omit-

ti debet ſemel in menſe, quoad ejus fieri poteſt
miſſa principalis pro defunctis in Collegiatis:

q Prima die.) Suffragiorum pro defunctis
in Calendis mentio eſt apud Alcuinum de Di-
vin. oftc. qui excludit tempus Paſchale, c. de E-

xequis mortuorum. L
r. Dicantur duæ Miſſæ.) Cur duæ miſſæ in oc-
curſu cum feſto Simplici vel feria prædiéta?
quia in miſſa de defunctis non poteſt fieri com-

neque item omitti feria prædicta, vel feſtum ſim-
plex. Heu! negligitur hæc Rubrica, quæ tamen
habet verbum dicantur, quod eſt præcepti-
vum.

—

a2 Prætereas Feria ſecunda cujuſque Hebdomadæ, in qua officium fit de feria,
Miſſa principalis dici poteſt pro defunctis; Si autem fuerit propria Miſſa de feria,
vel de feſto ſimplici, vel reſumenda ſit Mſſa Dominicæ præcedentis, ut ſupra, in
Miſſa de die fiat commemoratio (ut dictum eſt) pro defunctis. Excipitur tamen
4 Quadrageſima, & totum vtempus Paſchale; & quando per annum officium eſt
duplex, vel ſemiduplex, quibus temporibus non dicitur Miſſa Conventualis pro de-
functis: (niſi æ in die depoſitionis defuncti, & iny anniverſario pro defunctis) ne-
que pro eis fit commemoratio. Miſſæ autem privatæ pro defunctis æ quocumque

die dici poſſunt, a præterquam in feſtis duplicibus, & Dominicis diebus.

f Feria ſecunda) Fecit enim eo die firma-
mentum Deus, quod & Cœlum appellavit,
quo defunctorum animas transferri quàm pri-
mum hac eadem die petimus. Vide miram ſan-
ctæ matris Eccleſiæ pro defunctis ſollicitudinem,
quæ initio menſis & hebdomadæ pro iiſdem o-
rat; quinimò eos purgantes honorat feria ſecun-
da poſt diem Dominicum, quo Eceleſiæ trium-
phanti tributa jam ſolvit, ſequentibus diebus
militantem juvat. Ortum habet hic ritus in fe-
ria ſecunda à Monachis Gamungenſibus, ex Pe-
tro Damian. oy6. & idem in Annal. notavit Ba-
ronius anno eodem.
t Quadrageſima.) Ergone dicetur officium
defunctorum id quadrageſima abſque ulla eo-
rundem Co nmemoratione in miſla? fit qui-
dem commemoratio in milſa, ſed in tertia ora-
tione, quæ communis eſt vivis & defunctis. Cur
autem non excipitur adventus? quia Feriæ ſecun-
dæ non habent miſſas proprias, ut in Quadra-
geſima: & convenit, quia dicitur in adventu

officium defunctorum, cui reſpondet miſſa.
v Tempus Paſchale.) Mortuorum memoria
mœſtitiam habet, quæ non congruit lætitiæ
ſummæ Paſchali; & ad unum Chriſtum tunc eſt
attendendum, Duran lib. 6. c. 22.
x Miſi in die Depoſitionis.) Non deberet cor-
pus ſepeliri defuncti ſine miſſa, Duran. lib. 2. de
ofic. mortuorum, quod erat in uſu, teſte Tertull.
lib. de Anim. cap. 7. & Aug. 9. Confeſſ. cap. 12.
de fanere Monicæ matris. Et omni tempore,

cadavere præſente, poteſt celebrari pro defun-

ctis, niſi in Paraſceve, quo die Corpus Chriſti
immolari non debet; & eo caſu differendæ ſunt
exequiæ in craſtinũ, in quo, poſt miſſam Sabbati
ſancti, poſſet alia miſſa celebrari pro defuncto;
quod intellige juxta patrios mores Durandi, ubi
nimirum viget conſuetudo ſepeliendi defunctos
ſimul cum miſſa, & nunquam ſine ea, abſq; ſcan-
dalo. Si quis autem in die Paſchæ moriatur, cor-
pus ejus reſervetur in ſequentem diem, ob re-
verentiam Paſchæ, idem ibidem, & Rituale Rom.
B Pauli

10 Comment. in Rubr. Mißalis Parl. Tit. V.

Pauli V. In Dominicis & Feſtis miſſam defun-
ctorum inſepulto corpore concedit ſacra rituum
Congregatio, 23. Maii 16oz. Feſta hoc loco in-
telliguntur de præcepto æqualia dominicis, non
tamen magnæ celebritatis, ut verbis utar Ritua-
lis Romani, puta primæ claſſis; & eſſe debet
Præſens corpus in Eccleſia. Sed & rubrica loqui-
de miſſa ſolemni, non autem de privatis, quæ
ctiam inſepulto, hoc eſt, præſente corpore in
Eccleſia, non poſſunt dici in Domincis, neque
in duplicibus. .
y Anniverſario.) Anniverſaria dies Defun-
ctorum habet uſum antiquiſſimum, Clemens
lib. 6. Conſt. Apoſt. c. 45. & Tertul. de Cor. mili-
tis, ut ſicut Sanctis ea dies prodeſt ad gloriam,
ita defunctis ad falutem. Amal. lib. 3. c. 24. Un-
de ſi contingat anniverfaria dies in feſto cele-
bprari, debet mutari in præcedentem diem, ut ci-
tius defunctis conſulatur, Durand. loc. cit. quæ
ratio militat etiam in tertio, ſeptimo „& trigeſi-
mo. Sed in ſequentem diem non impeditam ſæ-
piùs tranſtulit anniverſarias pro defunctis, ſeu
alias pro iiſdem miſſas, ſacra rituum Congrega-
tio, die 22. Septemb. 1605. & die 9. Maii i6lt.
Quomodocunque verò fiat mutatio (ſide per-
petua in alium diem mutatione agatur) ab eo fa-
ciendãa puto, qui commutare poteſt ultimas vo-
luntates, e Clem. Ouia continget. de relig. dom.
2 Quocunque die. Concilium Cabilonenſe de
Con. d. I. viſum, quotidie vult orari & ſacrificari

pro defunctis. Sancta enim & ſalubris eſt cogi-

tatiopro defunäctis exorare, ut à peccatis ſolvan-

tur, 2. Mach. 12.
a Praterquam in feſtis, &c.] Ne minuatur

ſolemnitas feſti duplicis, & lætitia Paſchalis 5

quam repræſentat dæs dominicus dierum prin-
ceps, S. Ignat. Epiſt. ad Magnehanos. adde
conſequenter, & à fortiori, neque in iis diebus,
in quibus de duplici fieri non poteſt: quanquam
in primo triduo majoris hebdomadæ hortatur
nos conſtitutio Apoſtolica lib. y. c. 1. ad oran-
dum pro iis qui pereunt; quæ verba importare

ſolent ſacrificium apud ſanctos Patres. Sed poteſt

etiam fieri Sacrificium ſine miſſa de Requiem
pro defunctis. Qua ratione ritus antiquus & no-
vus non diſcordant.
Sacra tamen rituum Congregario tolerari
poſſe cenſuit miſſas de Requiem in duplici feſto
quod non eſt de præcepto, ut teſtatorum volun-
tates adimpleantur, 7. Septemb. 16o7. & rurſus 20.
unii i626. non ait ad arbitrium vivorum, quod
benè nota, ſed pro implenda lege defunctorum.
Dixi, quod non eſt de pracepto: quia etiam in feſto
de præcepto, ſi cadat illud in diem aſſignatumpro
altari privilegiato, puta feriam ſecundam, extra
quam privilegium altaris pro defunctis eſt nul-
lum, non poreſt adhuc miſſa dici de Requiem,
uti decrevit eadem ſacra Congregatio, die 2½.
Aprilis I1627.

3. In die Commemorationis omnium defunctorum, & in die Depoſitionis, & in
Anniverſario defuncti, dicitur una tantum Oratio; & ſimiliter b in die Tertia, c Se-
ptima, d Trigeſima, & quandocunque pro defunctis ſolemniter celebratur: in a-
liis Miſſis, plures, ut de Feriis & ſimplicibus dicetur infra in Rubrica de orationibus.

Oratio Fidelium erit ultima, Burchard. ubi
plures dicuntur orationes.
b In die tertia.) Præter diem obitus, ſen de-
poſitionis, & anniverſarium, qui cłelebriores
reputantur, ſolemnes habiti ſunt tertius, ſepti-
mus, & trigeſimus, conſtanti Eccleſiæ ab Apo-
ſtolis traditione. Caveant igitur ii, qui nominant
in miſſa alios dies, quartum, quintum, vigeſimũ,
& ejuſmocũ; quia neque in Rituali novo, prout

neque in miſſali, ponuntur alii dies à prædictis.
Et tertii quidem meminit Clem. lib. b6. Conſt. A-
poſt. . 45. propter eum, inquits qui tertia die re-
ſurrexit: vel ut purgetur anima, quæ triplicis eſt
naturæ, iraſcibilis, concupiſcibilis, & rationa-
lis; vel ut in ea ſanctæ Trinitatis imago integrè
reparetur, Alcuin. loco citato; vel ut abſolvatur à
peccatis, quæ patravit cogitatione, verbo & ope-
re, Durand. loco citato.
c

6
unbr
eſtun
copo
Khtci
lcte
n
ul
auli⸗
ſoren
ſepen
Aren
47
ar .
Tm.,.
ſo,
Deute
Dnon
inhe
Cunch
Vdu
Ugven
Hupo
Conlti
ſerar
ilu
Chen
4
num⸗
bbe
ac

4
D

1

e
Deer
Ahe
rd
ſole

r.
wan⸗

latur
alis,
Drin⸗
adde
bus,
am
atur
tan⸗
tare
dteſt
iem
no⸗

rari
elto
lun.
20.
uoch
um.
eſto
pro
tra
ul⸗
n,
5.

De M. WMis Defundtorum. 11

c Septima) Myſteria Septimæ Diei ſcribit
Ambr. Orat. de fide reſurrect. quia ſymbolum
eſt futuræ quietis: addit Alcuinus, ut anima ſuo
corpori reconcilietur: illa namque, ut diximus,
tripliciter peccare ſolet, & corpus item quadru-
pliciter, ob humoresquatur quibus conſtat. Du-
randus vult ſigniſicari vitæ totius purgationem,
quæ ſeptem diebus in orbem ducitur. Fortaſſe ab
Eccleſ. 22. hic ritus ortum habet. Lactus mortui
ſeptem dies; vel à Joſeph Æ£gypti Prorege, qui
ſeptem implevit dies luctus ſuper defunctum
patrem ſuum, Gen. xo.
d Trigeſima.) Trigeſimum diem commen-
dat S. Ephrem in ſuo Teſtamento apud urium
Yom. I. derivaturq; ritus à morte Aaron & Moy-
ſis, quos flevit populus triginta diebus, Nam. 20.
Deuter. ult. Vel quia Dominus baptizatus eſt
annum agens trigeſimum, Alcuinus. Vel quia
in hac menſura ætatis Chriſti reſurgemus omnes,
idem. Vel quia hac ætate Adam creatus fuit, ſe-
cundùm communiorem Doctorum ſententiam.
Vel ut, quidquid in decalogo legis defuncti de-
liquerint, in S. Trinitatis miſericordia deleatur,
Hugo de Miſſ.· obſer. lib. 3. c. 37. nam ter decies
conſtituunt triginta. Trigeſimum numerum ob-
ſervant alii ea ratione, ut per triginta dies fiat
miſſa pro defunctis; ſolemnius autem tertia die,
ſeptimaque, intra triginta, & ipſamet trigeſi-
ma, Amalar. lib. 4. c. 42. fitus autem triginta die-
rum à S. Gregorio Papa, 7. Dial. y7. præſcribitur
Abbati Pretioſo pro Monacho Juſto iis verbis:
Vade ab hodierna die, diebus triginta continuis

offerre pro eo acrificium ſtude, ut nullus omninò
praætermittatur dieiquopro abſolutione illius Ho-
tia ſalutarisz non offeratur. Ex quibus intellige-
re poſſunt celebraturi miſſas, quas vocant S. Gre-
gorii, hoc eſt, inſtitutas aut approbatas à Sancto
Gregorio, quod primò non eſt neceſſe, ut idem
Sacerdos per menſem celebret diebus triginta;
ſed neeeſſe eſt, ut offeratur Hoſtia per menſem,
ſive ab uno ſive à pluribus, ut patet ex iis verbis,
ſtude offerre; neque addit Abbati per te, quod
eſſet onus grave. Secundò, Sufſicit offerri ſacri-
ficium; non autem omnes miſſæ dicendæ ſunt
ritu proprio de defunctis, qui in Dominicis in-
tercurrentibus prohibetur. Tertiò continuis die-
bus fieri debent, at nullus omnin pretermittatur
dies, remotà ſuperſtitione, quam vetuit Trid.
ſeſſ. 22. ratione numeri: neq; diſcontinuantur
ob triduum majoris hebdomadæ, quo, ex uſu
Eccleſiæ probato, non debet celebrari. Docto-
res autem, qui volunt eas poſſe diſcontinuari, vel
uno die dici omnes triginta, concludunt valere
tanquam triginta miſſas, ſed non ut eas, quas in-
ſtituit Sanctus Gregorius, ut ex ejuſdem verbis
patet.
Dubitatum aliquando fuit, edito decreto S.
Congregationis, de quo infra, prohibente quaſ-
dam miſſas ſancti Gregorii pro vivis & defun-
ctis, an prohibitæ cenſeantur prædictæ triginta
miſſæ ſancti Gregorii; at negavit ſacra rituum
congregatio aie 25. Octob. 1626. & prælo datum
eſt decretum, petentibus Monachis S. Gregorii
de Urbe.

4 F£ Sequentia pro defunctis dicitur in die Commemorationis omnium fidelium

defunctorum, & depoſitionis defuncti

„& quandocunque in Miſſa dicitur una

tantàùm oratio; in aliis autem Miſſis pro defunctis, dicatur ad arbitriumSacerdotis.

e Sequentia.) Proſa, ſive ſequentia, hoc eſt,
Dies ræ, dies illa. Significat autem jubilationem,
& hoc nomine quamcumque ſequentiam vocat
Ordo Romanus, ut idcircò cantari debeat, cùm
ſolemnius celebratur pro defunctis. Sequentia

quoque appellatur, quia per cantus amœnita-
tem ad ſequentia præparat, Hugo Victor. de
Offic. Eccleſ. lib. 2. 6. ,9. vel quia ſequitur Alleluja
in aliis miſſis feſtivis. Cornelius Schultingius, qui
& proſam eam dici putat, quia lege metri caret.

–

B 2 De⸗

12 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars I. Tit. VI. & VII.
De Translatione Feſtorum. VI.

1. N dicendis Miſſis ſeverur ordo Breviarii de translatione feſtorum duplicium,
& ſemiduplicium, quando majori aliquo feſto, ſeu Dominica impediuntur.
In Eccleſüs autem, ubi Titulus Eccleſiæ, vel concurſus populi ad celebrandum fe-
ſtum, quod transferri debet, poſſunt cantari duæ Miſſæ, una de die, alia de feſto; aut
ſaltem commemoratio fieri de feſto, ſi de eo non debeat celebrari officium illa die.

De translatione feſtorum & nos docebimus
in rubrica Breviarii. Vide hoc loco ſolutiores
leges miſſæ quàm officii divini, & quia populus
concurrit ad audiendum potiùs miſſam quàrn
veſperas, & alias horas, ideò conceditur, poſſe
fieri alleram miſſam ſolemnem de feſto transla-
to, aut fieri de eo in miſſa de die commemora-
tionem. Loquitur autem Rubrica ſine diſtincti-
one feſtorum, quam neque nos addere debe-
mus: Imò ſignificat, poſſe contingere caſum in
feſtis majoribus, & in his conceduntur duæ
miſſæ. Quod ſi unam tantum velint celebrare ir,
qui ad miſſam tenentur cantandam ratione cho-
ri, eam non debent omittere quæ Officio cor-
reſpondet, in qua fiet commemoratio de feſto
transferendo. Si feſtum translatum admittat in
miſſa Symbolum, poterit etiam illud dici in hac
miſſa: in fine verò prædictarum duarum miſſa-
rum Evangelium dicitur S. Joannis, non aliud
feriæ, vel feſti occurrentis.
Prædictæ item duæ miſſæ ea ratione cantan-
dæ erunt:, ut altera de die poſt horam congruen-

tem, de qua infra tit. i7. n. 2. altera de feſto( cum
nullam habeat cum Officio connexionem) poſt
Nonam, ſi hoc accidat in Temporibus Penteco-
ſtes, ambæ quidem poſt nonam, ſed illa prius
de die, quæ cum officio concordat, poſteà de fe-
ſto: ad cujus miſſam populus eo libentiùs, quò
tardius, convenire folet. Et licet in hoc caſu nul-
la hora ſit media inter utramque miſſam, quod
tit. ſeq. n.2. conveni te docebimus: tamen eſt ca-
ſus unicus & privilegiatus, ob concurſum popu-
li. In miſſis etiam privatis poterit commemo-
ratio fieri de Feſto; quia, cùm fiat in gratiam
concurrentis populi, qui non poteſt adeſſe to-
tus miſſæ ſolemni, in privatis miſſis libenter au-
diet de translato Feſto commemorationem, ea-
que regulariter fiet ſecundo oco.
Abſtinerem tandem à commemoratione hac,
& muitò magisà miſſa, quando Feſtum ejuſmo-
di occurat in ipſomer Paſchatis, vel Pentecoſtes
die: à quorum myſteriis ne minimum quidem

eſt aliè diſtrahendus populus.

De Commemorationibus. VII.

I. Ommemorationes in Miſſis fiunt ſicut in officio. De feſto ſimplici fit com-
memoratio in Miſſa, quando de eo in officio facta eſt cõmemoratio in primis

Veſperis. Quando autem de eo fit commemoratio tantùm ad Laudes, in Miſſa ſo-
lemni/non fit commemoratio de eo, ſed in Miſſis tantum privatiseg Excipitur Do-
m n ca Palmarum, & vigilia Pentecoſtes, in quibus nulla fit commemoratio, et-
jam in Miſſis privatis, de feſto ſimplici occurrente, lcet facta ſit in officio. De domi-
nica fi ommemoratio, quando in ea agitur de feſto duplici. De octava nt comme-
mor tio , quando infra octavam celebratur aliquod feſtum, niſi illud feſtum fue-
rit de exceptuatis in rubrica Breviarii de commemorationibus. Item quando infra
octavam fit de dominica.

Pendet hæc Rubrica à ſimili in Rubricis Breviarii zir. 9. ubi eam examinabimus,
. ſ Non

leli
tiam
cant
Mon

A⸗
ne
Ner
igi
nic⸗

z

ium,
nur.
nfe.
zau
lcje,

cum
polt
eco⸗
prius
efe⸗
ud
inul⸗
lnodh
tca⸗
opu⸗
mo⸗
tlamm.
et0⸗
rau.
hea-⸗

hac,
mo⸗
oſtes
dem

De Commemoratione. 13

f MWn fi commemoratio.] Quod fit, ut fe-
ſtum ſecundæ claſſis diſtinguatur à feſtis duplici-
bus minoribus, in quorum miſſa ſolemni fit de
ſimplici commemoratio; à feſto verò primæ claſ-
ſis diſtinguitur, quia nec in miſſis privatis feſtum
primæ claſſis commemorationem de ſumplici
admittit.
g Excipitur Dominica, &c.] Diſcordant hæ
duæ Miſſæ ab Officio, ut abundè patet in lectio-
ne Paſſionis pro Evan gelio, ratione cujus paſſio-
nis de Sanctis non eſt facienda mentio: & licet

Feria tertia & quarta fiat in miſſa commemora-
tio de ſimplici occurrenti, officium tamen ea-
rum feriarum non eſt tam ſolemne quam Domi-
nicæ Palmarum. Unica autem oratio ſolemnita-
tem ſignificat majorem. Item vigilia Penteco-
ſtes diſcordat ab officio in collecta, & colore pa-
ramentorum. Præterea hæ duæ miſſæ pendent
ex benedictionibus ſolemnibus Palmarum &
Fontis Baptiſmalis, ut imitari debeant ſolemni-
tates majores, unde nunquam omittuntur, ce-
dentibus omnibus aliis feſtis etiam primæ claſſis.

2 De feria fit commemoratio in Adventu, Quadrageſima, Quatuor Tempo-
ribus, Rogationibus & Vigilis, quando Miſſa dicenda eſt de feſto illis tempori-
bus occurrente. Sed in Eccleſiis Cathedralibus & Collegiatis, ubi plures Sacerdo-
tes quotidie celebrant, in Feriis, Rogationibus, & Vigiliis prædictis, quæ habent
Miſſas proprias, dicuntur duæ Miſſæ, una de Feſto, alia de Feria, Rogationibus,
& Vigilia, abſque ulla utrorumque commemoratione: in feſtis tamen majori-
bus primæ claſſis nihil fit de Vigilia occurrente, ut dictum eſt ſuprà.

Omnia patent ex ſupradictis, & licet Miſſa
Vigiliæ ſumatur de communi, dicitur tamen
propria Vigiliæ cui aſſignatur, & ideo non omit-
tenda.
Sed quæritur: cur occurrente Feſto in prædi-
ctis feriis dicuntur duæ miſſæ conventuales 30c-
currente autem Feſto duplici in Dominica, quæ
eſt dignior prædictis feriis, non dicuntur duæ
miſſæ, altera de feſto, altera de Dominica? Re-
ſpondet Francolinus aliud agens de tempore ho-
rarum Canon. part. I. cap. 16. num. 15. in prædi-
Qis Ferus unam cantari poſt Tertiam, aliam poſt
Nonam: & horæ mediæ ſunt præparatoriæ ad
ſequentem miſſam. Miſſæ verò Dominicæ &
Feſti Duplicis cantandæ eſſent ambæ poſt ter-
tiam. At ſecunduùm hunc Auctorem, incongruè
cantantur miſſlæ duæ, nulla mediante hora ca-
nonica, quæ eſt quaſi ad miſſam præparatoria.
Addo ego reſumi poſſe miſſam Dominicæ in ſe-
quenti hel domada: populumque item non te-
neri niſi ad unam miſſam audiendam. Quam
igitur audiet? Audiat unam de Feſto & Domi-
nica ſimul, cum duobus Evangeliis meritèò à po-
pulo audiendis. Sed dato quod non poſſit reſumi
miſſa Dominicæ infra hebdomadam; non vide-

tur hæc omittenda, cùm ſit dignior quàm miſ-
ſa de feriis prædictis: ergo ſaltem in eo caſu can-
tandæ forent duæ, de Feſto, & de Dominica:
& altera immediatè poſt alteram cantata Tertia;
ſicuti in Quatuor Temporibus Pentecoſtes poſt
Nonam poſſunt duæ miſſæ cantari, de Feria, &
de Sancto Titulari Eccleſiæ, ob feſtum & con-
curſum Populi, juxta rubricam ſupra de transla-
tiope Feſtorum. Nilnlominus tamen eſtille ca-
ſus peculiaris ratione feſti; & diſpar eſt ratio in
miſſis de Dominica, & de feriis majoribus ; nam
in his intendit Eccleſia, ſine præjudicio Feſti,
excitari Clerum & populum ad actus humilita-
tis & pœnitentiæ, cum genuflexione ad oratio-
nes in miſſa, & Officio proprio earum miſſarum.
Qui actus non conveniunt Dominicis, in qui-
bus, ob memoriam Dominicæ Reſurrectionis

ſtamus ad orationes, neque genuflectimus, ex

Concilii Nicæni decreto, & ideo omitti non
vult integras miſſas de feriis prædictis; de Do-
minicis autem vult tantum Commemoratio-
nem cum oratione & lectione Evangelii, ſi à
feſto majori impediantur. Porrèò Francolim ra-
tio adeò vera eſt, ut idcirco nulla vera ſit rubri-
ca de duabus miſſis dicendis de Quatuor Tem-
B 3 poribus

14 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars I Tit. VII.

poribus, & de Vigilia S. Matthæi, ſeu S. Thomæ,
ſi in eundem incidant diem; quia eſſent ambæ
cantandæ poſt Nonam, at dicemus tit. 15. n. 2.
nulla hora media inrer illas, quod eſt valdè no-
tandum. Omnino verò negamus, nomine feria-
tum, de quibus in hac Rubrica, comprehendi

etiam Dominicam; tum quia eſt contxa ſenſum

& uſum commmmnem; tum quia S. Rituum Con-
gregatio nomine Feſti novem Leckienum intel-

ligit etiam Dominicam i2. Martii ié6is. ergo non
eſt Feria prima; neque in ea duæ miſſæ ſunt can-
tandæ, ut in feriis & Sabbato prædictorum tem-
porum in Rubrica. 4
h Abſque ulla utroerumque.) Adverte, quod
ſi præterea faciend"ſit Commemoratio Feſti
ſimplicis, vel de die infra Octavam, hæc Com-
mem. facienda erit in miſſa de feſto ut habes in
Miſſali die 25. Zunii, 17. & 2o. Septembris.

3. Quando infrà Hebdomadam dicuntur Miſſæ votivæ, poſt primam Oratio-
nem ſemper dicatur Oratio cjus i de quo fit Officium, ut ſupra explicatum eſt in pro-

pria Rubrica.

i De quo fit Oficinm.) Ut aliqua vel minima
ratione concordet cum Officio Miſſa votiva, de-
bet de Officio fieri commem. oannes Burchard.
Tertia verò erit ea, quæ alias ſecundo loco dice-

retur, ut infra indicatur tit. 9. numero 14. in is

verbis, Dicuntar plures, ut in Peſtis ſimplicibus,

de quibus ibid. e. 76.
„

4. Quando fit commemoratio de feria Quatuor Temporum, pro Feriæ Com-
memoratione dicitur prima Oratio, quæ concordat cum officio.

Patet ratio, ut concordet cum Officio, Burchardus.

5. In faciendis Commemorationibus ſervetur ordo ut in Breviario. De Domi-

nica, ante diem infra Octavam: de die infra octavam, ante Ferias prædictas: de Fe-

rüs prædictis, ante Feſtum ſimplex: de Feſto ſimplici, ante orationes quæ ſecundo

vel tertio loco dicendæ aſſignantur, & hæ dicantur ante orationes Votivas: in qui-
bus Votivis ſervetur deinde dignitas orationum, ut de ſancta Trinitate, de Spiritu

S. de Sacramento, de ſancta Cruce ante Votivam de B. Maria, & de Angelis ante

Apoſtolos, & ſimiliter in aliis.

k Ante Orationes Votivas.] Præcedunt quæ-
cumque Orationes, quæ ab Eccleſia certum ha-
pemtlocumm. Votivæ, quæ ad arbitrium Sacerdo-
tis dicuntur, poſteriorem occupant locum. Et
ſicut Votiva, verbi gratia de Spiritu ſancto, cedit
commemorationi Feſti ſimplicis, ita cedere de-
bet Orationi A cunctis, vel aliis, quæ ſecundo

vel tertio loco jubentur dici. Cæteris autem pa-
ribus, attenditur dignitas eorum, de quibus eſt
Oratio. Ita Burchard. Videtur durum aliquibus,
ſed rationabile eſt, legem communem præponi
arbitrio, hoc eſt, legi privatæ, quam facit ſibi Sa-
cerdos in Orationibus Votivis, quæ non con-
cordant cum Officio.

6. Si facienda ſit commemoratio pro defunctis, ſemper ponitur/ penultimo lo-
co; in Miſſis autem Defunctorum nulla fit commemoratio pro vivis, ctiamſi ora-
tio eſſet m commenis pro vivi, & defunctis.

l Penultimo loco.) Ratio Innocentii Papæ III.
eſt de mſt eriis Miſſæ lib. 2. c. 27. quia finis ad
ſuum debet torqueri principium: non igitur di-
gnitatis ergo, ſed ut à vivis, de quibus in prima

collecta, ad vivos, de quibus in ultima, fiat re-

greſſus.

m Communit pro vivis, & c.] Hoc ſancitum
eſt poſt tempora Innocentüilll. qui concedebat

loos

vuci
Deut,
ſp6
Neagn
Vivorel
Lekae
cluls

.
cuao
lelnun

8
cemte
Uerot
ll,
le car
119,
nce
1toin
ſenin
ilon⸗
liunp
Comne
gun,
busun
Coret!
1d or⸗
e I
l en
D
Ctorin
Adte
ütosr
sin
Cicun
e
Mbr

4.
dce
de
Nibr

.

Dnon
tcan⸗
tem⸗

quoch
Peſi
Com-
beris

Ntio⸗
pro⸗

inüs
ihur,

om-

mi⸗

ndo
gui.
jriru
ante

pa⸗
lbus,
poni
iSa⸗
von⸗

lo⸗
ka-⸗

te⸗

um

ba

De Commemorationibus. 1

loco citat. Orationem, Omnipotens ſempiterne
Deus, qui vivorum dominaris ſimul & mortuo-
run &c. in Miſſis etiam defunctorum. Sed pla-
nè æquum eſt defunctis ſuffragia dari in Miſſis
vivorum, ut ſupr. n. 6. dictum eſt; & in Miſſis
defunctorum ſolis defuncts operam dare, ex-

in primo Memento, ſecretè ſatis ſuperq; eſt pro-
viſum, etiam in Millà de defunctis. Significatur
etiam, non poſſe Defunctos in purgatorio ju-
vare viventes, Durand. lib. 4. cap./1. cujus ſen-
tentia eſt probabilior. Sanctus Thom. Secunda
Secunda, qu. S3. quem ſequitur Navar. de Orar.

cluſis vivis in eollectis: quibus omni tempore, & cap. 20. num. 9. contra Medinam.

7. Quando dicuntur plures orationes, a prima tantum & ultima cum ſua con-
cluſione terminantur: & oante primam & ſecundam orationem tantum dicitur, O-
remus; ante primam dicitur etiam „ Dominus vobiſcum.

n Primatantum & ultima.) Et prima qui- quoque duas eſſe, ergo cum duabus concluſio-
dem terminatur, quia eſt propria Miſſæ; ultima nibus.-
verò quia comprehendit alias, & quaſi eas colli: o Ante primam & ſecundam.) Ita Ordo Ro-
git, quæ ideo collectæ dicuntur: quamquam a- manus; urxinvitetur populus ad orationem, qua
liæ cauiæ ſunt, cur collectæ dicantur, ut infra etiam de cauſa ſalutatur populus iis verbis, de
