erum, ſplendor horaram eſt Paſcha
ex Ruper. lib. 6. Cap. 26. Paſcha, id eſt tranſitus,
ex vi nominis Plebræi, apud Mid. lib. I. cap. 31.
vel paſſio, à Græco vero æαανπιι apud Inno-
cent. UI. in Serm. vel eſt compoſitum ex He-
bræo & Græco per divinam diſpoſitionem; quia
in Paſſione Chriſti cum ipſo, & nos tranſivi-
mus de morte ad vitam, ita Auguft. citat. à Du-
rando lib. é6. cap. 5“ celebratur etiam femper in
Dominica, ex auctoritate S. Petri apud Baron.
anno ps. num. Sa. & memikit Clemens lib. y.
Conſtit. cap. Iõ. item ex Decreto Pii de Conſecrat.
Diktintt. 3. Noſſe, poſt decumum quartum diem
Lunationis primi menſis, & ex Decreto Victo-
ris de Conſecrat. diſtinit. 3. cap. Celebrantem.
tum ut à Judæis Paſcha noſtrum diſtingueretur;
ium quia Chriſtus reſurrexit die Dominico poſt
14. Lunam, hoc eſt ex Iidor ſupra in 3. Hebdo-
modæ Luna, ob numerum myſticum Trinita-
tis; ſicut etiam triduo mortuus reſurrexit tertia
die, qui vixerat triginta tribus annis: in qui-
bus numeris reſplendet ternarius numerus, in
uo intellige non modo gloriam Trinitatis, ſed
Alntem omnium qui ante legem, qui ſub lege,
qui ſub gratia extitere Hæc ex Iſid. cit. & Ru-
per. lib. cap. 14.
2 Haber Octavam ex inſtitutione Apoſtolo-
rum, ait Baron. anno Pomini jt. num. cit. infra
quam ſi fiat commemoratio de Simplici, non
tamen dicitur tertia Oratio.
3 Milſla verèò habet hæc notatu digna. Se-
quentia auctorem habet hactenus incognitum,

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars IV. Tit. XI.

nes Horas, uſque ad Evangelium Miſſeæ. Quod

ſi dicatur Miſſa Parochialis, ſeun Conventualis
non ſolemnis, ad eam itein die Dominico ac-
cendi poteſt.
49 Poſtremo, à primis Veſperis Aſcenſioni
Domini uſque ad finem Evangelii Miſſæ ſolem-
nis, ſeu Parochialis, ſeu Conventualis non ſo-
lemnis, in aliis diebus nunquam.
580 Candelæ tres, de quibus ſuptà, in arundine
politæ nos ultra Veſperas Sabbati ſancti ardere
debent: alioquin gratis ardebunt, & ſine cauſa.

ad Feſtum Trinitatis. XI.

de qua Durand. lIib. 6. cap. 5z. neque priores illo
meiinere, niſi ſubobicuriſſimè, Honor in Gem-
ma lib. 3. cap. 13y. Graduale adhuc dicitur eæ
Sacramentario Gregoriano: quod, ut aliàs do-
cuimus, canticum eſt laborantium, & dicitut
propter recens baptizatos, qui gradiuntur ad
gloriam, quam reſurrectio Chriſti promittit
cum labore. Additur Allelaja duplex, ob ſpem
binæ ſtolæ, animæ, & corporis, & ut gradien-
do lætentur cum laude Dei. Hæc partim ex Ru-
ert. lib. 5. cap. . partim ex Hugone Victorin.
de Spec. Miſſ. obſervat. lib. 3. cap. 32. Notat Or=
do Komanus, ſumi Graduale ex Pſalm. 117. ab
hac die uſque ad Sabbatum in Albis, unde nimi-
rum ſumitur, & ille verſus frequentior, Hec di-
es, &c. Cui Pſalmo titulus eſt,: Alleluja ut ſupra
diximus ex Ruper. lib. 2. cCap. II. Reliqua, quæ
habentur in Miſſa hujus Fefti, & in Octava pro-
pria, patent ex dictis in Rubric. gener. ke Miga
eht, dicitur cum duplici Alleluia uſque ad Sab-
batum in Albis cluſivè, in Miſſis nimirum de
Octava Paſchatis; non in iis, quæ cum para-
mentis violaceis fortè debent cantari, puta Lita-
niarum majorum, ſeu pro publica neceſſitate:
quia duplex Alleluja eſt proprius ritus Miæ
Paſchalis & lætitiæ.
4 Evangelium legitur ſecundum Marcum,
ſicuti pridie ſecundum Matthæum, & poſtridie
ſecundum Lucam, ord ne congruo, quem ind=
cat Auguſtin. Serm. I44. de Temp. & Evangelis
cum Epiſtolis per totam hanc Octavam haben-
tur in Comite . Hieronymi; ſicut et iã Oratienes
sn Sacramentario G regeriane, & Oſſcia Miſſarũ
ℳ

.
min
guir
en
ge
cua.
kant⸗
Uore
ſei
Nont
gu⸗
Clütu
M.
En
⸗
cil
ſci
non
benr
Men
4
dvoe
ait

7
nie
nnno
urn
Iun
ſedl 4
Mar
Cre
0
lun
mer
tetm
le⸗
ctian
1.
bon
ur
Ven
i
N

1
1
Mile. G
Contenth
Doninmne.

lo⸗
iMikt
atnlsnon
.
thinnmm
Uiſincir

1, Aboecsi⸗

.
. 1.
e Ptorgt
lhuc dorr,
Ee⸗
d, N An
um, N En
Ckachunenrg
1 Pacchum
huict Port
4
ukenachf
Au

4 2 Marl⸗
Uentioe M
Reigup
1ulqe 0
Cüsinnad
crn 6
Uratn 1
laraln
tns nus e

um Mo
m E⸗
o, en⸗
Nuin

OhcaN

1

De die S. Paſehæ uſque ad Feſtum Trinitatis.

e& Autiphonario eiusd. S§. Gregorii, uſque ad Do-
minicam in Albis. Sed Orationes Feriæ tertiæ,
quintæ, ſextæ, & Sabbati ſunt Ambroſianæ, ex
Pamelio. .
5 In Sabbato in Albis, qui titulus eſt vel ab
Angelis, qui viſi ſunt in Stola candida, e Du-
rand. cap. o. vel quia hodie baptizati depone-
bant albas veſtes, é Alcuino, ut intelligant fore
illis requiem æternam Sabbati cœleſtis, ſi depo-
ſuerint corpora immaculata uti veſtes albas in
morte. Una eſt varietas poſt Epiſtolam, quia
quatuor Alleluia, & duo Verſus deinceps di-
cuntur, qua de re vide, quæ diximus in . par.
Rub. tit. o. pag. 26. Abundant autem Alleluja,
& meritò in lætitia Paſchali, ex Auguſt. Epiſt. /9.
ad Jan. cap. !7.
6 De Dominicis ſequentibus nulla eſt Rubri-
ca ſpecialis. Habentur earundem Miſlarum Of-
ficia in Antiphonario Gregor. Orationes autem
non ſunt exdem in Sacramentario; tamen ha-
bentur ibid. ſub aliis titulis. Dominicæ in Albis
meminit Clem. lib. 7. Conſt. cap. 20. cujus Oratio
eſt Ambroſ. ex Pamelio. Tempus eſt Paſchale,
quod vocatur Remiſſionis à Concil: Carthag. Il.
can. 5².
7 Occurrunt in hoc tempore Paſchali Lita-
niæ majores & minores, ſeu Rogationes; &
majores quidem in Feſto S. Marci, etiamſi Fe-
ſtum cum ejusdem Miſſa contingat transferri,
quas inſtituit S. Gregorius Papa non ſimpliciter,
ſed ad ſanctum Petrum, ut ait Barcnius in Not.
Martyrol. 2. Aprilis, erant enim annuæ antes.
Gregorium, ut idem ipſe ait initio lib. 2. Epiſt. &
in Comite S. Hier. habentur Epiſtola & Evange-
lium affignata Miſſæ de Rogationibus. Septifor-
mem ille Litaniam inſtituit propter imminen-
tem cœleſtis iræz mucronem, ait Ordo Komanus,
hoc eſt, peſtem inguinariam, quà obibant multi,
etiam oſcitando & ſternutando, morte repenti-
na. Unde & oſcitantes digito ſuper os forma-
bant ſignum Crucis, & ſternutantibus diceba-
tur: Deus te juvet, qui mores ad nos uſque de-
venerunt, Durand. lib.6. cap. 02. ſed Baron. hau
rit à Plinio lib. 25., Hiftor, natur. ritum ſalutandi
prædicto modo ſternutantes.
2 Dictæ verò ſunt hæ Litaniæ Proceſſiones

211

nigtæ, quia in ſignum mœroris & pœnitentiæ
homines veſtibus nigris induti procedebant,
Cruces & Altaria nigris coloribus velebantur.
Item dicta eſt Proceſſio leptiformis; quia S. Gre-
gorius eam diſtribuit in ſeptem ordines ad certas
Eccleſias Clericorum, Religioſorum, Monialti-
um, Puerorum, Adoleſcentium, Viduaruc &
Continentium & Conjugatorum, idem ibi-
dem fit in primis ad coniervandas fruges. Ord-
Komzan.
92 Si terminatur Proceſſio Litaniarum majo-
rum ad Eccleſiam S. Marei, cantatur ibi Miſſa de
S. Marco, ex Decreto S. Rituum Congregatio-
nis. 23. Mai 1603. quia titulus eſt Eccleſiæ, &
lætitiæ locus eo die: nam alioquin cantantur
duæ Miſlæ, de Feſto, & de Litania, e Microl.
cap. J?. .
10 Si occurrant in die Paſchatis, transferun-
tur in Feriam tertiam ſequentem, ex DecretoS.
Rituum Congregationis die 27. Septembr. 1627.
& in Miſſa de Rogationibus, quæ dici debet ſi-
ne commemoratione Octavæ Paſchatis; dicitur
quidem Præfatio Paſchalis, ſed ea, quæ cum ſuo
cantu dicitur in diebus ferialibus, quia Miſſa eſt
ferialis: & conſequenter neque in fine Miſſæ
adduntur le Miſſa eſt, duo Allelnia. Certum
autem eſt, quod feſtiva Præfatio Paſchalis dici
non debet; ſicuti non dicitur (ex Rubricis hu-
jus Miſſæ) in Litaniis majoribus Creda, neque
Præfatio de Apoſtolis, licèt ſit Feſtum S. Marci .

ut probavimus ſuprà Part. I. tit. 12. n. 2. pag. 33.

Communnicantes dicitur ea ratione, quam attu-
limus ſuprà part. I. tit. 12. pag. 3f.
II Litaniæ mineres, id eſt, Rogationes Lari-
nè ſeu deprecationes, fiunt triduo ante Aſcen-
ſionem; de quibus Auguſt. Serm. 73. de Tempo-
re, & in concilio Aurelianenſi cap. 29. de Canſ.
Dift. 3. cap. KRogationes. unde reſtitutæ potiùs,
ex Baron. in Notis Martyr. ſupra, quain dici de-
bent inſtitutæ à S. Mamerto ſeu Mamerco cx
Sidon. Apoll. lib. 7. Epiſt. . Viennenſi Epiſcopo
in Galliis, ob incuriionem luporum, in dam-
num graviſſimum populorum. Quæ ideò ap-
pellatæ ſunt Minores, quia à minori Epiſcopo,
ſi ille author eſt, vel reſtitutor „ & in minori
loco reſpectuS. Gregorii & Urbis Romæ, Du-
Dd 2 rand.

21 2

Durand, ubi ſuprà. qua ratione eæ forent, quo-
ad reſtitutionem, etiam antiquiores Majoribus,
centum ſaltem ante annos, ex Rupert. lib. 9.
cap. y. nam anno 4 2. ex Baronio loco citato,
Mamertus erat in humanis, & eo anno Litanias
celebravit. In poſtrema tandem Martyrologii
Romani recognitione, re penitus indagata, inſti-
tutor S. Mamertus Litaniarum minorum, non
reſtitutor eſt appellatus. Vide locum iI. Maii.
12 Fium autem ob peccata, pacem, peſtem,
conſervationem frugum, & cæteras neceſſitates.
Ordo Roman. cibiſque Quadrageſimalibus uten-
dum eſſe juſſit Concilium Aurelianenſe ſupra.
certè dies aꝰſtinentiæ ſunt, non lætitiæ, Orde
Romanus. Amalar. autem lib. I. cap. 32. negat
eſſe jejunandum, & probat ex SS. Patribus,
in Eccleſiis autem Occidentalibus ficri jejuni-
um docet Raban. lib. 2. cap. 40. quod Ambro-
ſiani obſervant translatis Rogationibus poſt
Aſcenſionem, ne præſente ſponſo Chriſto jeju-
nent, juxta illud Matth. 9. Auferetur ab eis
Iponſas, & tunc jejnnabunt. ſed & congruè ſub
Dominica præcedenti celebrantur, in qua invi-
tamur ad orandum: Petite, & accipietis. Miſſa
Proceſſionum tres habet Orationes, ſine Gloria,
ſine Ceddo, & ſine commemoratione Feſti oc-
currentis cujuſcumque; de quo, ſi novem Le-
Ctionuin eſt, cantatur alia Milla; Uniciun Alle-
laja, quia temperanda eſt lætitia Paſchalis. O-
ratio Miſlæ in acramentario Gregoriano habe-
tur, & Officium Miſſæ in Antiphonario Gregori-
ano. Præfatio ſemper eſt Paſchalis, etiam in Lita-
niis majoribus, ut dicitur in proprio loco Miſ-
ſalis quocumque die occurrant.
13 In Feria 3. Rogationum in Miſſis priva-
tis, ſi fiat de Sanécto novem Lectionum, in illius
Miſſa fit commemoratio Rogationum: ſi fiat
Ofſicium de Simplici Feſto, poteſt dici Miſſa de
co, cum commemoratione Rogationum, vel
Miſſa Rogationim cum commemoratione Fe-
Ri, ut dicitur in Rubrica propria. Si Feſtum non
occurrat, dicitur Miſſa Rogationum, ut in
Miſſali, neque in ea fit commemoratio de Ofſi.
cio feriali, quod eſt peculiare in hac die: licet
Rubrica ſit obſeurior in modo loquendi. Alta-
rium paramenta exunt Otficio conformia; Alta-

Comment. in Rubr. Miſalis Pars IV. Tit. AI.

ris autem majoris, & celebrantium ad quodeum-
que Altare conformia Miſlæ Rogationum, ut
diximus part. 2. tit. 15. in ſine. Hymnus Angeli-
cus non dicitur, neque Credo, in Miſſa Rogati-
onum majorum & minorum, ut dicitur in pro-
pria Rubriea, quocumque die occurrant.
14 In Vigilia Aſcenſionis, de qua S. Hieron.
in Lectionario, dicitur Miſſa propria, cujus me-
minere Microl. c. gο. ι Ordo Koman. ſi in ea oc-
currat Feſtum novem Lectionum, dicuntur tres
Miſſæ in Colle giatis, de Feſto, de Vigilia, & de
Rogationibus; poſt Tertiam, Sextam, & No-
nam horam: & in unaquaque harum, ſecunda
Oratio, ſi dicenda eſt, erit de B. Virgine, tertia
Eccleſiæ, vel pro Papa. In privatis ſi eo die oc-
currat Feſtum ſimplex, erit de eo ſecunda Ora-
tio, tertia de Rogationibus, quæ in Ofncio nul-
lam habent comm. quia, ut diximus num. præce-
denti. Feſtum ſimplex præcedit ſupra ultimas Ro-
gationum Ferias, etiam in Miſſa. Si occurrat Fe-
ſtum novem Lectionum, Miſſa erit de Feſto,
cum commemoratione Vigiliæ & Rogatio-
num, ita in propria Nubrica.
I5 In Aſcenfione Domini, de qua Clem. lib.
7. Conſt. cap. 20. extinguitur cereus Paſchalis poſt
Evangelium, ad repræſentandum Chriſti diſceſ-
ſum ab Apoſtolis. Miſſa habetur in Antiphon. &
Sacram. Gregor. De Cereo extinguendo nihil
in Miſſalibus habetur uſque ad Pium V. neque
apud antiquiores Auctores.
16 Habet Octavam, de qua Radulph. Pro-
peſ. 9. & Miſſa Dominicæ infra Octavam habe-
ur in Sacram. Gregor. ſed Oratio ſub alio titulo
Feſti.
12 Vigilia Pentecoſtes, de qua Hier. in Le-
ctionario, jejunmim habet, Ordo Nomannt, non
habebat quidem tempore Ambroſii, ex Amalar.
lib. g. c. 46. & licet oppoſitum tribuatur Am-
brofio Diſt. 76. cap. Meſſe. ex Serm. 6o. euſdem,
tamen non eſt ille Sermo S. Ambroſu, qui Serm.
61. cap. &re. eadem Diſtinct negat hoc jejuni-
um; cum quo concordat S. Hieron. Epiſt. ad
Lucinium, cap. Utinam. eadem Diſtinkét. Veri-
ſimile autem eſt, ritum mutatum fuiſſe poſttem-
pora etiam S. Iſidori, at ex rap. Poſt Paſeha.
Diſt. cit. dicitur, mmirum ex einſdem cap. 2.
lib. I.

tun
col
lab
Si
Prin
Gen
Cun
cato

la
inht
kegn
Dar
nunt
Gun
Al
Wr.
1,
lur.
ch
tur

Ne

UI

adqiod,
gariorun
mnnk4n⸗
Gennn
Coumu.
er
Prichiu
an lineag
hrcleummrn,
eſplt
extumn A N.
Cun, Kn
Vpir,m
tslleoden
ſeonnd
inOeon
nnnft
rauiirmd

5

egulen
Pachuur

in AH
. 1 4
moneted I

Fum

ge
ea

Nadlh
.

Odundt
olbrlott

ullera
Nummnyln
oitlin⸗
Abem
t
D
10) 4
ulepeit⸗
4 &N
Ne/

NN

De die & Paſohe cſue ad Teſtum Trinitatis.

lib. i. de Offcis Eccleſ. Nunc verò temporis hu-
jus jejunii præceptum eſt de conſuetudine a-
junt Summiſtæ, & aſſerunt Rubricæ Breviarii
zit. 6. um. y. & Miſſalis de Color. param. tit. Iö.
num. y.
18 Benedictionem fontis habet, & Bapti-
ſmum, ut in ſabbato ſancto, idem Ordo. & dicta
Nona, quia eadem Hora Cornelius à S. Petro
baptizatus fuit, Amalar. lib. 4. c. 25. & quia ea-
dem Hora Chriſtus expiravit. Baptiſinus enim

ſignificat mortem Chriſti, & ſepulturam ejus-

dem, Rom. 6. unde & in ſabbato ſancto, & in
hodierno Baptiſinus ſolemnis habetur. Hæc i-
dem Amalar. ibid. c. 29. Vide ſuprà in ſabbato
ſancto. Adde, Adventum Spiritus ſancti vocari
à Chriſto Baptiſinum. Baptizabimini, ait, Spire-
tu ſanbto non poſt multos hos dies, Alt. 1. & bapti-
zati à Spiritu ſancto Apoſtoli, baptizaverunt a-
quã ter mille in die Pentecoſtes; quare meritèò
ſub Pentecoſte Baptiſmus ſolemnner celebra-
tur, Rupert. lIib. o. cap. 2. Poſtrema duo ſabbata
tantùm, Paſchatis, & Pentecoſtes, Baptiſmmate
coluntur ſolemni, ex Leone Epiſtol. 1. cap. y. &
habetur Diſt. 4. de conſecr. Duo tempora. imò ex
Siricio, eadem Diſt. Non ratione, nimirùm, ut
primum ſit Filii, alterum Spiritus ſancti; ne vi-
deatur differentia inter Filium & Spiritum ſan-
ctum, quorum eſt æquè mundare animas à pec-
cato, ait Raban. lib. 2. c. zl.
19 Ritus autem in iis tantum eſt diverſus à ri-
tu ſabbati ſancti; quia in Vigilia Pentecoſtes ad
inſtructionem Catechumenorum ſex tantùm
leguntur Lectiones, quarum antiqui, uſque ad
Durandum incluſivè, quatuor tantùm memine-
runt. in acrament. Gregor. aliæ legebantur, &
quatuor tantum, quare ritus noſter eſt poſterior.
Aliæ item Orationes, exceptaà quinta, diceban-
tur. Tractus Sicut cervus, cum Oratione ſequen-
ti, eſt in uacramentario eodem. Item non diei-
tur Flectamus genua, ꝗuia ſumus in tempore Pa-
ſchali. Color albus uſque ad Nonam, violace-
us uſque ad Miſſam, rubeus deinceps adbibe.
tur, qui & in privatis Miſſis hujus diei, quo-
ad veſtes Celebrantium, licèt celebrent ante
Nonam.
20 Cæterùm Miſſa eſt cum Tractu poſt unum

213

Alleluia pro Catechumenis, quorum lætitia lu-
ctu adhuc miſeetur, ut aliàs diximus, Luminaria
non deferuntur ad Evangelium, quia eorundem
fides ſubobſcura & recens; qua de cauſa neque
Credo dicitur poſt Evangelium. De præfatiene,
Communicanter, & Hane igitur, vide in Kubric.
ener. Officium verò hujus Miſſæ totum, exce-
ptà Secretà, eſt in Antiph. & Sacrament. Gre-
gor. De ſimplici non fit commemoratio in hae
Miſſa, licèt in Officio facta ſit, ut habetur ſuprà
paxr. I. tit. . . 1. Pag. .
2l Introitus pro Miſſis privatis additus fuit
à Pio V. uſitatus tamen anteà in Miſſis voti-
vis de Spiritu ſancto. Reliqua ex prædictis
patent.
22 Pentecoſtes, de qua S. Clemens lib. y. Con-
Kit. c. 21. hoc eſt, quinque decem, ex vi Græca-
nicæ vocis, ait Durand. Lib. 6. cap. 07. dies quin-
quageſimus, Honor. in Gemma lib. . cap. 47.
ideò figura quietis, ex Auguſt. Epiſt. de ſannar.
qui numeratur ab ipſo die Paſchatis, nimirùm
cum Hebræis à Prima Sabbati Paſchæ Azymo-
rum, quæ nobis Dominica fuit Reſurrectionis,
at egregiè notat Rupert. ib. o cap. 12. non ta-
men exphcat, quomodo eo anno Reſurrectio-
nis Chriſti accidere potuit Pentecoſtes in Do-
miniea. Explicat autem acutiſſimè Bellarmin.
lib. 2. de Cultu Santtorum capite 3. quia nimi-
rùm numerus dierum Pentecoſtes ſumitur à die
2. Azymorum, in qua meti poterat faſcicu-
lus ſpicarum offerendus eadem die Domino,
Denteron. 16. verſ. 9. quæ ſecunda dies eo an-
no fuit Sabbatum, in quo meti non poterat:
ſequenti ergò die mefluerunt, & obtulerunt,
in quo præcise Chriſtus reſurrexit, quæ fuit
Dominica dies. Inde ergè numeratis quinqua-

ginta diebus, eodem die, quo Pentecoſten ce-

lebrabant Hebræi, deſcendit in Apoſtolos
Spiritus fanctus, imò fuper 120. dilcipulos,
ætati Moyfis, qui 120. annos vixit, con-
gruentes, ut ait RKaban. libr. z. c. 4. Et ſicut
quinquageſimus annus Jubilæus erat apud Ju-
dæos, ita quinquagefimus hic dies fuit Ju-
bilæus Chriſti diſcipulis, & Jubilationis di-
es, celebrandus cum præcedentibus 49. & ſe-
quentibus 7. cum omni lætitia, nempè Paſchali.

Da 2 Ordo

214 Comment. in Rubr. Mißalis Pars IV. Tit. Xl. & XII.

Ordo Romanus. In Jubileo namque dabatur om-
nibus libertas, & abi Spiritus Demini, ibi li-
bertas, ait S. Paulus.
23 Septem verò hebdomadæ quæ præcedunt,
& ſeptem dies qui ſequuntur, ſeptikormem S.
Spiritus deſignant gratiam ex Honer. in Gemm.
lib. 3. cap. 47. quod à Beda in Homil. de Septem
bebdom. fuerat adnotatum, & ab Alcuin. de Se-
tem diebuas.
24 Miſſa habetur in Antiphon. & Sacramen.
Gregor. ſicut etiam Fetiarum ſequentium præ-
ter quintam; Epiſtolæ „& Evangelia, ut in Le-
tienario S. Hieron. Auctorem ſequentiæ vide
in Rubric. gener. 1. part. tit. 1o. num. 3. pag. 26.
Octavam habet hoc Feſtum ex inſtitutione A-
oſtolorum, Baron. anno Domini ypS5. Et licet
temporeS. Iſidori, Iib. I. cap. 37. quinquaginta
diebus Paſchale tempus concluderetur; nobis
tamen tota hæc Octava una dies eſt, ex Regula
Radulphi Propoſ.23. & eandem ob cauſam dici-
tur per Octavam totam Gloria in ecelſi, cum
Symbolo; ut in Feſtis.
25 Jejunium autem Quatuor Temporum fit
ad imitationem Apoſtolorum, qui abſente jam
Sponſo Chriſto, jejumio ſe dederunt, & Spiri-
tus ſancti adventu carnis delicias ablegaverunt,
Iſid. lib. 1I. c. 32. & Amal. lib. 2. C.I. Feſtivum ta-
men jeiunium eſt, cum in eo non dicatur Fleta-
mus Genna, ratione tempotis adhuc Paſchalis,
eæ Ordine Rom, Quod ſi hat deSimplici comemo-
ratio, non tamen dicitur tertia Oratio in Miſſa.
26 Feria quinta habet in Miſſa quãplurima,
quæ deſumpta ſunt à Dominica Pentecoſtes:

Ordo Rom. deſumit omnia. Honor. in Gemmal.
4. cap.35. ſubobſcurè indicat Epiſtolam & Evan-
gelium diverſa à Dominica Pentecoſtes; & ea
cauſa eſſe poteſt, ex Durando l. 6. c. I1. quia

ſeptem ſunt Officia Spiritus ſancti, ſeptiformis

munere, à Sabbato ad Sabbatum; vel quia ſicut
Dominus aſcendit Feria quinta, & per Spiritum
ſanctum deſcendit die Dominica, ita voluit Ec-
cleſia in utroque die communem Miſſæ Introi-
tum, cum lſuis acceſſoriis, poſt Epiſtolam, Ver-
ſibus, Oflertorio, & Communione. Docetet-
iam Durand. I. 4. .6. a. 21. ſolitam dici diem lo-
vis cognatam Dominicæ, & in utroque die
prohibitum fuiſſe quandoque jejunium.
27 An verò dies Octava Pentecoſtes dici de-
beat Sabbatum ſequens, vel Dominica, diſpu-

tat Berno de Quibuſdanm ad Miſſam ſpelt. c. 3.

& concludit cum Catholica Eccleſia, Octavam
dici Dominicam ſequentem, quam nos Feſtum
Trinitatis: ſed tamen tempus Paſchale termina-
tur in Nona Sabbati, ex Ordo Rom. Beda & Al-
cuin. locis citatiz. Cujus Sabbati Miſſa eſt ple-
niſſima, quia omnia quæ dici poſſunt in Miſſa,
in ca una continentur, Hymnus Angelicus, Pro-
phetiæ, Sequentia, Symbolum, Præfatio,
Communicantes, Hanc igitur.
28 Cur in hoc Sabbato Quatuor Tempo-
rum omittitur Canticum trium puerorum poſt
quintam Lectionem? arbitror ego, quia dicitut
ſtatim Hymnus Angelicus nobilior Hymnotri-
um puerorum, quod deinde adnotatum legi ab
Auctore Antiquit. Liturgicarum; adde, ne duo
Hymni immediatè cantentur à Choro.

De Feſto Trinitatis, & Dominicis poſt Pentecoſtem. All.

IVYN Odctava Pentecoſtes fieri Feſtum ſanctiſ-
Lſimæ Trinitatis, docet Microlog. cap.6. ab
aliquibus „quos reprehendic, quia propria au-
toritate celcbrabant; Miſſamque de eadem
Trinitate ab Alcuino compoſitam aſſerit, ſicut
& Ochcium à Stephano Leodienſi: Præfatio-
nem tamen à Pelagio approbatam & ipſe reci-
pir. Berno memimt Eeni libro. de Quibuſal. z
ad Miſſam ſpelt. 6. 6. deinde Rupert. Iib. 11. cap.
7. tradit, & laudat idem Feſtum, eò quod poſt
adventum Spiritus ſancti cœpit ſtatim prædicari,

& credi myſterium ſanctiſſimæ Trinitatis, in
cujus nomine dahatur Baptiſimnus. Tandem teſta-
tur Radulph. Propoſ. 26. à ſancta Romana Ec-
cleſia indictum fuiſſe tale Feſtum, & commu-
niter celebratum. Congruentem addit cauſam
Duran. Il.6. c. 14. quia Natalis Domini fiit Fe-
ſtum Parris, cui natus eſt Filius; Paſcha fuit Fe-
ſtum FHilii, Pentecoſtes Spiritus S. Celebratur er-

go ftatim trium ſimul Perſonarum Feſtum, ſan-

ctiſſimæ Trinitatis. Dicitur auctor Feſti Trini-
tatis Gregorius IV. ab axctore Ligni vita lib. y.
Piſa-

er,
ſti⸗
d.
1
um
0U
una
60
noo

M

Ment
ſphe

4
lueh
launtn
Nari
lavit
lm
tere
Loen
Is
el⸗
ele
Cor
tec⸗
cNti

A

dr inen
D
croltzſtn
t
gut
epetdin
Aelaolut
mhlilelen
Ppikoen
niore Dore
ndider,
in ogte
eimiun
Necokesctt
Omninienc
celner

tiMlc
lorrinl

npremmun
ego gluin
ſorkymme
Poounmnk,:
mn AceN

Chr
ſ
. 1I

Jintn-
RTudent
Numa!

dt

.

.

—
*

e Feſto Trinitatis, & Domin. poſt Pentecoſtem.

4 Piſanella facit auctorem Joannem XXII. Ver.
Feria, §. 3. & Miſſæ Orationes omnes cum Præ-
fatione propria habentur en gcrans. Gregor. in
noét. Dom. Pentecoſt es.
2 Feria quinta proximè ſequenti oecurrit Fe-
ſtum Corporis Chriſti cum Octava, ex inſtitu-
to Urbani IV. 1262. ab Eugenie IV. 1433. con-
firmatum, ob cauſam quam reddit S. Thomas
in Oſfc. einſdem Feſti, cujus Officit & ipſe fuit
auctor, ut in euſdem Opuſe. z. Leodienſes pri-
mo celebrarunt hoc Feſtum. Bzovius anno l1230.
numer. 16. .
⁹ Fit Proceſſio ſolemniſſima in paramentis
albis: & in Cathedralibus quidem Eccleſiis ſer-
ventur ea, quæ in Cærim. Epiſc. lib. 2. cap. 32.
habentur; in minoribus autem Eccleſus ea item,
quæ, in Rit. Rom. Pauli E- In Miſſa verò cantan-
da, ne omittantur genuflexiones, quæ ſupra
ſunt præſcriptæ pag. . 43. & in Feria quinta in
Cena Domini, pag. 91. Finita Miſſa, deponun-
tur Manipuli, induit Celebrans Pluviale extra
cornu Epiſtolæ, imponit ſtans incenſum ſine be-
nedictione, & genuflexus in ſupremo gradu,
eæ Kituali Kom. ter incenſat Sacramentum in
Tabernaculo oſteniorio poſitum, ea ratione
prorſus qua diximus in Feria quinta in Cena Do-
weini. BPoteſt cantari interim, dum incenlſatur,
O ſacrum convivium vel, Tantum ergo Sacra-
mentum, at in INrultione Komaæ edita pro Ora-
tione quadraginta horarum dicitur.
4 Non deferatur Tabernaculum ſanctiſſimæ
Euchariſtiæ Sacerdotum humeris, ſed manibus
tantum Celebrantis, non obſtante quavis con-
trariâ conſuetudine, quam abuſum cſſe decla-
ravit S. Rituum Congregatio die 2. Junii 1615
Imago verò, quæ eſt in Hoſtia debet terga ver-
tere Celebranti, ut de imagine Crucifixi aliàs
docuimus: & ita accidit, dum ab Altari Diaco-
nus Tabernaculum accipit, & ſtans genuflexo
Celebranti immediatè tradit. *
In Proceſſione Clerus immediatè præcedat
celebrantem cum cereis accenſis; cœteri, ſive
Conſratres, ſive Regulares, ante Clerum pro-
cedant, cereoſque geſtent omnes ea mani quæ
extima cuique eſt, altera pectori admota: Hym-
ni decantentur alternatim; qui à celebrante eum

2 15

miniſtris dici poterunt ſubmiſſa voee. Qui cru-
cem defert, congruit ut veſte Subdiaconali ſit
indutus, & procedat medius inter Acolithos
cum Candelabris & cereis accenſis, ut aliàs di-
ctum eſt in honorem crucis & cruciſixi; ſicuti ſit
in Altari.
6 De baldachine & haſtarum diſtributione
diximus in Feria quinta Cwnæ Domini, pag. 7191.
De circulo, & via procedendi, ſtandum erit lo-
corum conſuetudini. Rectius à latere Epiſtolæ
proceditur ad latus Evangelii.
7 In fine Proceſſionis Subdiaconus deponirt
crucem in loco decenti, Ceroferarii candalabra
in credentia, & cum Clero genuflectunt. De-
poſito Sacramento ſuper Altari eum miniſterio
Diaconi, ut in Cœna Domini imponiturà ſtan-
te celebrante ſine benedictione incenſum in
thuribulo: fit incenſatio trina de more, cantan-
te interim Clero genuflexo ante & circum Al-
tare ultimos duos Verius Hymni, Pange lingua
glorioſi, Tantum ergo, &c. quibus dictis, canta-
tur Verſus à duobus Clericis, Panem de cælo
&c. & à celcbrante ſtante, miniſtriſque genu-
flexis, & librum ſuſtinentibus hinc inde, dici-
tur Dominus vobiſeum, cum Oratione, Denu-
qui nobis, &c. nihilque aliud addens, aſcendu
ad Ahkare, genuflectit, & ipſemet, nullo Dia-
coni miniſterio, accipit velatis m nibus, ut pri-
us, Tabernaculum, henedicit cum eo populum,
facie Hoſtiæ ad eundem verſa, in modum cru-
cis ſemel, nihil dicens, & gyrum perficiens re-
verenter reponit. Hæc fere omnia e Ritnals
Kome.
8 Tum, genuflexione facta deſcendit ad gta-
dus, ut prius, &, amoto velo à Subdiacono,
Diaconus aſcendit, genuflectit, & reponit vel
in locum altiorem, ut eo die colatur à populo
pro locorum conſuetudine, vel contectum velo
in locum ſuum. Corporale, ſeu Palla Taber-
naculo ſemper ſit ſubſtrata; & velum longum
eidem Tabernaculo, quod hinc inde aptè cadat
verſus Altaris latera, & à poſteriori parte Ta-

bernaculi, ſeu umbellula ſuperaddatur z emine-

at quoq; locus ſu pra locum Reliquiarum; quod
aliàâs momnmus. Seripſere quidam, & gratis,
quod præter Corporale ſupponi debet Taber-
naculo

26 Comment. in Rubr. Miblalis Pars IV. Tit. XII.

naculo Ara lapidea cum tribus mappulis; ſed
hæc neceſſaria ſunt ad conficiendam Euchari-
ſtiam, non autem ad eam collocandam, ſeu
exponendam: alioquin & in turri lignea, &
cum ad ægrotos defertur, eadem forent ad-
hibenda. B
9 Parietes viarum, per quas eſt tranſeundum,
ornari debent, ex prædicts Rituali, tapetibus, &
aulæis, & ſactis imaginibus, non profanis. Actus
autem ſcenici, vel ludieri, vel indecori prohi-
bentur in Cærimon. Epiſc. loce eit.
10 Ardebunt candelæ uſque ad datam bene-
dictionem incluſivè: & Diaconus nihil oſcula-
bitur coram Sacramento.
1I Si cantantur Veſperæ coram Sacramento
in Altari expoſito, in die hac, & per Octavam,
Gonveniret, ut omnes ſtarent aperto capite, nun-
quam ſederent: quòd ſi ſedeant, caput tamen
non tegant; quèd etiam ebſervandum crit in
diſceſſu, ne intra cancellos cooperiatur caput.
12 Officium Dominicæ infra Octavam qua-
drat Octavæ cum Evangelio de Cœna magna,
quod legebatur etiam antiquitùs; in Comite &.
FHheron. & ex Ruper. l. 12. c. 2. Oratio Domini-
cæ êeſt Ambroſ. eæ Pamelio.
13 In ſequentibus Dominicis poſt Penteco-
ſten aliqua eſt varietas Evangeliorum reſpectu
antiquorum, non modèò quoad ordinem, quia
in primis Dominicis mutatus eſt ordo Evange-
liorum; verum etiam quoad ſedem Dominica-
lem: quia Evangelium, quod legebatur Domi-
nica quinta poſt Pentecoſten, de captura piſci-
um miraculoſa, hodie legitur Dominiea quarta;
quod aliàs Dominica ſexta, nunc Dominica
quinta, & ſic deinceps uſque ad Dominicam
primam ultra vigeſimam.

14 Numerus autem Dominicarum poſt Pen-

tecoſten non erat antiquitus ultra viginti tres,
& ſequens ſpectabat ad Adventum, quod in i-
dem recidit.
15 Circa verò Miſſas, Orationes, & Evange-
lia per Dominicas diſtributa à ſanctis Hierony-
mo & Gregorio, quos ut plurimùm ſecutus eſt
Pius V. ut in Lectionario & Hieron. Antiphona-
rio, & Sacramentario &. Gregorii videmus; cur
potius hanc vel illam, hoc vel illud, huic vel illi

Dominicæ aſſignaverint ,difficile eſt cauſam in-
venire: nam in Adventu & Feſtis Domini ali-
qua ſemper eſt proportio inter Orationes, B.-

vangelia, & Feſta; in Quadrageſima verò, &

in Dominicis 4. 5 & 6. poſt Epiphaniam, & in
ſecunda, tertia, quarta, & quinta poſt Paſcha,
& in reliquis Dominicis poſt Pentecoſten, ſuf-
ſicere debet auctoritas tantorum Patrum, qui-
bus (nec puto ſine ratione)ita viſum eſt opper-
tunius fore, & utilius.
16 Unius Evangelü, quod nos legimus Do-
minica 9. poſt Pentecoſten de Jeroſolymorum
deſtructione, eauſam reddit Honor. in Gemma
l. 4. 6. 6α. quia, inquit, in eo menſe, quo legi ſo-
let, accidit ipſamet deſtructio facta à Romanis.
17 Cæteruùm, poſito Evangelio, quod ex
Rup. libro ſ. cap. 327. eſt in Miſſa quaſi caput om-
nium poſt Canenem, reliquæ partes non diſ-
cordant: & olim concordabant omnes cum E-
vangelio: quod videre eſt apua Kupert. toto
lib. 12. de Deminicis poſt Pentecoſt. & apud Ho-
nor. in Gemma lib. 4. teto, & apud Durana tote
lib. 6. arbitrariis tamen conjecturis & ad eorum
libitum rationalibus, nobis hodie parum utili-
bus, poſt mutationem, ſeu potiùs reſtitutionem
à Pio V. factam, quam paulò ante memoravi,
Evangeliorum.
18 Quòd ſi non omnia conſonant, audi Au-
guſtinum citatum in hanc rem à Bernone libele
de Quibuſaam ad Miſſam ſpect. cap. 6. Non ſanè

omnia, quæ geſta narrantur, aliquid etiam ſi-

gnificare putanda ſunt; ſed proprter illa, quæa-

liquid ſigniſcant, adduntur. Solo enim vomere
terra proſcinditur, ſed, ut hoc fieri poſſit, et-
iam cætera aratri membra ſunt neceſſaria: & ſo-
li nervi in citharis aptantur ad cantum, ſed, ut
aptari poſſint, inſunt & cætera in compagibus
organorum, quæ non percutiuntur à canenti-

bus, ſed ea, quæ percuſſa reſonant, his conne-

Gtuntur. Hæc ille.

19 Quando verò plures Dominieæ occurrunt

poſt Pentecoſten ultra viginti quatuor, eo caſu
differtur vigeſima quarta in ultimum locum,cu-
jus Evangelium eſt de fine mundi, legendum
idcircò in fine anni Ecclæſiaſtici, qui incipit ab
Adventu, & deſinit ante adventum.
. 20 DPoß

n
gue
ſoui
Prin
mun
Ch
eul
ſetin
kexi
ſans
eli⸗
1
unn
lei
ie
Ate
Ade
Nn
Tur
Ceb
1el
Qar
Rer
Keͤ

ſej

II

Cln
di Domiit
Orton
eſim Neo)
iphunimn
latn Nn
entecbfen
m barune

frleinud⸗
eoffmen
On0lir n
al, olg,
Gunlcnn
unöl
tolmnnezon!
A Mnn
64 DN
IsAen
gepommt
steſtnnin
me menon

Mant, As
benorete
49 Nn
gnilein
retila
Ochin o
heiplie
ellrir
nnun ſch
0 onpht
Ntor Ce
, Mo

ieroceum
uol, e1d.
mbemn-
li, kge
guilaft⸗
n

40

De Faßo T'initatic, & Domin. poß Pentecoften. 212

2e Poſt vigeſmam tertiam ponuntur Miſſæ
Dominicarum quæ ſuperfuerunt poſt Epipha-
niam, dato eiſdem Introitu cum ſuis acceſſoriis,
& mutuatis à Dominica 23. & 24 ut ejuſdem ra-
tionis tunc eſſe videantur. Leæge quæ diximus
ſupꝑrà de Dominicis poſt Epiphaniam. Cur au-
tem plures, quove numero variari eas contin-
gat, attinet hoc ad Rubricas Breviarii, ubi &
nos opportuna dicemus.
2t Hoc loco libet indicare, quanti fecere an-
tiqui diem Dominicum, quem appellavere A-
poſtoli Dominicum diem, id eſt Domini, Apoc.
7. Reginam & Principem omnium dierum,
Ignat. Epiſt. ad Magneſianosz. Diem panis, &
Diem lucis, Chryſoſtom. de Reſurreltione Ho-
waal. y. Primam Feriam antiquiores Silveſtro, a-
ud Baron. anno b. num. ⁵. Diem remiſſionis
Concil. Carth. IV. can.z. Diem ſolis, S. Maxim.

HHomeil. 3 Pentecoſt. ex communioeri, ait, uſu lo-
quendi, Diem ſanctum, Alcuin. cap. de Die

ſancto; nimirum, ex SGnodoéb. c.. quia eo die

primo mundi, creati ſunt Angeli & elementa

mundi, Alcuin. lIoco citato. Manna primùm pluit,
Chriſtus eſt natus ſi natus, ergo & circunciſus
ejuſdem Stella Magis apparuit, baptizatus eſt,
ſatiavit quinque millia quinque panibus, reſur-
rexit à mortuis. Hæc Synodus. Denique Spiritus
ſanctus eadem die deſcendis: lege Aug. Serm.

zyl. de Témpore, & S. Leon. Epiſt. 5l. cap. I.

22 Inde eſt, quòd Miſſæ Dominicarum per
annum nunquam omittuntur, quin ſaltem aut
de iiſdem commemoratio fiat, aut præcedenti
die non impedita celebrentur;, aut à tempore
ad tempus transferantur, puta, ab Epiphania

ad extremum tempus Pentecoſtes.

23 Inter has Dominicas à Pentecoſte dictas
occurtit autumnale jejunium Quatuor Tempo-
rum, quod Leo decrevit in menſe ſeptimo fieri
debere, Microl. cap. 26. qui & tradit, nulli cer-
ræ hebdomadæ fuiſſe aſſignatum, ut reliqua je-
junia: ſed tamen Eccleſiaſtica conſuerudine fa-

cctum eſſe, ut in tertio Sabbato Septembris jeju-

netur. Eſt autem Urbani II. Decretum Diſt, 76.
Statuimns, ex Conc. Placent. in cap. 17.
24. Ex quo intelliges, Cur in Miſſali hujus

jejunii Miſſæ ſub titulo Septembris poſitæ fue-

Zom. l.

rint poſt Miſſam Domninicæ I7. poſt Penæecoſten,
non quòd hæc illi ſedes certa ſit, ſed quaſ ſedes
media inter Dominicam 14. ante quam tale jcju-
niem non accidit, & Dominicam 19. ultra quam
illud idem non occurrit.
25 Citis autem vel tradius inter utramque
dictam Dominicam celebratur, prout citiũs vel
tradius celebratur Pentecoſtes: ſemper poſt
eam Dominicam, quæ in Breviario vocatur ter-
tia Septembris; à quo ideircò titulum portant
hæ Miſſæ in Miſſali. Vide quæ diximus in Qua-
tuor Temporibus Adventus, tum circa nume-
rum Lectionum, tum circa alios Quatuor Tem-
porum ritus.
26 Si contingat Feſtum in his Temporibus
Septembris, tamen erit jejunandum, Orao Ko-

manns. Oficia verò Miſſlarum horum Tem po-
rum ſunt ferè cadem quæ in Antiphenarie, G
Sacgrazens. Gregoriano.

27 Atque in his Quatuor Temporibus Sta-
tionum finis eſt, quarum initium in prima Do-
minica Adventus conſtituit ſanctus Gregorius

