cenda enumerantur, habent apertam cauſam, ut
audiantur à populo: ſpeciales cujuſque cauſas
enarrabimus, cùm de iiſdem ſingillatim infra ſuis
locis age mus.
Dicuntar ſecretò.] De prece cum ſilentio
in Miſſa, Clem. lib. S. Conſtit. Apoſt. c. 12. Con-
cil. Laodic. can./9. Trid. Seſſ. 22. an. .
Cauſæ multæ. Primò, quia ſecretum myſte-
rium eſt, Hugo Vict. Erud. Theolog. in Secal.
Eccleſ. c. 2. Secundò quia ſignificatur in hoc Sa-
crificio latere Sacrificia antiqua, Amalar. libro 3.
c. 19. Tertiò, & è contra, hoc ſacrificium latuiſ-
ſe in antiquis, Gemma lib. i. cap. 40. Quartè, ſi
lentium Sacerdotis latibulum Chriſti indicat,
Innocent. IIl. lib. 2. cap. 74. multoties enim latu-

it in vitæ ſuæ curſu Chriſtus; unde & in Mifla
multiplex ſilentium. Quintò, in Paſſione Chriſti
diſcipuli non niſi occultè confitebantur Chri-
ſtum, S. Thom. 3. par. quaæſt. S3. artic. . ad 6.
Sextò, ut videatur Sacerdos loqui cum Deo,
quo cum corde loquimur clamãtes magis quàm
ore. Septimò, ne populus tædio afficiatur, neque
Sacerdos longo clamore voce deficiat, Gemma
lib. t. c. 103. Poſtremò, ne ipſa verba, in Sacrifi-
cio potiſſima, aſſiduitate aurium vileſcant, Al-
cuin de celebrat. Miſſæ. Nam repetuntut in o-
mni Miſſa, & memoriæ facilè mandarentur,
quod de Canone præſertim intellige: qui ſine
culpa gravi non poteſt altè totus legi. Ea Docte-
rés Consminiter.

2 Sacerdos autem maximè curare debet, ut ea quæ clara voce dicenda ſunt,

diſtinct& & appoſitè proferat, non admodùm feſtinanter, ut advertere poſſit quæ le-
git; nec nimis morosè, ne audientes tædio afficiat: neque etiam voce nimis elatâ,
ne perturbet alios, qui fortaſſe ineadem Ec cleſia tunc temporis celebrantneque tam
ſubmilſsâ, ut à circum ſtantibus audiri non poſſit; ſed mediocri & gravi, quæ & devo-
tionem moveat, & audientibus ita ſit accommodata, ut quæ leguntur, intelligant.
Quæ verò ſecretè dicenda ſunt, ita pronunciet, ut & ipſemetſe audiat, & à circum-
ſtantibus non audiatur-

Non eget commentario, ſed monitione. Pri-
. .
mò, ne clarà voce dicantur ea prima verba; Me-
mento Domine famulorum, &c. Secundèò, ne

lerat ſacra Concilü Tridentini Congregatio, in
Declarat. aa Seſſionem vigeſimam ſecundam,
dummodo præſcriptæ in Miſſali non omit-

ſecretas alias Orationes addat Celebrans, niſi ad tantur. Tertiò, verba conſecrationis ſecretò di-
ſummum quaſdam jaculatorias & breves, ut A- cantur.
doramus te Chriſte, & c. quas concedit, ſeuto-

3 In Miſſa ſolemni clarà voce à Celebrante dicuntur, quando intonatur Gloria
in excelſis & Credo, Dominus vobiſcum, Oremus, ante Orationem & Offertorium,
Prætfatio, Pater noſter, Pax Domini, & Orationes poſt Commumionem: Alia quæ in
Miſſa privata dicuntur clarà voce, in Miſſa ſolemni à Celebrante dicumtur ſubmiſs4
voce.

His adde Orationes ante Epiſtolam, quæ i- & item Miniſtri ſupplere videntur, quem ritum
tem clara voce dicuntur. refert etiain Burchardus.
Chorus autem pro Celebrante clara voce, D

4² Comment. in Ruby. Miſſalis Pars I. Tit. A VIl.. .
De ordine genuflectendi, ſedendi, & ſtandi in Miſa
privata & ſolemni. XVII.

7. TN Miſſa privata Sacerdos genuflectit quando legit Evangelium S. Joannis, In
principio, ad illa verba, Et Verbum caro factum eſt, & in EFvangelio Epiphaniæ,
Cum natas eſſet Jeſus, ad verba illa, Er procidentes adoraverunt eum. Item in
Evangelio Feriæ quattæ poſt Dominicam quartam quadrageſimæ, ad illa verba in
fine, Et procidens adoravit eum, Item genuflectit Dominicâà Palmarum, & in Miſ-
ſis de Cruce ad illa verba in Epiſtola, In nomine Jeſu omne genu flect. &c. & quando
legitur Paſſfio, ad illa verba, Expiravit, vel, Emiſit ſpiritum, ut ſuis locis notatur. Item
genuflectit cum dicit, Flectamus genua. Item quando in Quadrageſima dicit in
Tractu Verſ. Adjuva nos Deus, & c. & in omnibus Miſſis de Spititu ſancto., cum di-
eit Verſ. Veni Sancte Spiritus, reple, &c. Item quando Sacramentum in Altari
diſcoopertum apparet, genuflectit, quoties ante illud tranſit in medio Altaris: &
quandocumque in Ordine Miſſæ, & in ritu ſervando in celebratione Miſſæ notatur,

quod debęat genuflectere.

Prima duo habet Burchardus.
Uſus genua flectendi ortum habet ab anti-
quis, & habetur expreſsè 3. Reg. c. 5. ut omittam
gentilitios ritus; tum à Chriſto, Luc. 22. à. S.
Stephano Act. 3. Finis illius duplex eſt, ad oran-
dum;, & ad adorandum: ille ſignificatur à S.
Ambroſio lib. ö. Hexraemeren. cap. 9. PFlexibile
genu, quo Domini mitigatur offenſa, ira mul-
cetur, gratia promovetur; de hoc autem Alcu-
in. cap. de Paraſceve ait: Per hunc habitum cor-
poris mentis humilitatem oſtendimus; & Ho-
norius in Gemma lib. I. cap. 117. Cadimus in
terram, ait, ut Chriſtum in carne adoremus; ut
item memoremus, nos in Adamo cecidiſſe, &
mole corporis gravari ingemiſcamus; & ut la-
pſum animæ noſtræ in vitia, dum corpore ad ter-
ram cadimus, pœnitendo fateamur. Unde &
Raban. lib. 2. de liſtit. Cler. cap. 41. Inflexio
genuum, inquit, pœnitentiæ & luctus eſt indi-
cium. In Liturgia Sancti Petri , pœnitenti-

am facere, eſt genuflectere, ut ibi notat Lindan.
Quare in primis quinque caſibus hujus Rubricæ
quis non videat, adorationis ergo genuflecti?
& item in duobus ultimis erga Spiritum S. & ſa-
croſanctam Euchariſtiam. In ſexto verò, ad Fle-
ctamus genua, oraturi genuflectimus; in ſepti-
mo ad illa, Adjuva nos, cùm Tractus idem ſit ac
luctus, ut docuimus ſupra tit. /o. genuflectimus
ad indicandum ſolemnem luctum, Raban. abi
Iſupra. .
Et quamvis Concilium Nicænum Canone 20.
in vulgatis exempl. vel 29. apud Turrianum, ſta-
tuerit, non genufle ctendum in Dominicis, ne-
que tempore Paſchali, ſed à ſtantibus orandum
eſſe, ad ſignificandam hibertatem, ut ait Ruper.
lib. 5. c. 3. quam Chriſtus ſua Reſurrectione no-
bis acquiſivit; tamen non prohibuit adoratio-
nes cumn genuflexione; quod benè nota pro mox
dicendis.

2 Circumſtantes autem in Miſſis privatis ſemper genuflectunt, h etiam tempore
Paſchali, ”præterquam dum legitur Evangelium.

Eadem & Burchardus.
h Etiam tempore Paſchali.] Tam ad doctri-
nam in privata Miſſa audiendam, quam ad O-
rationem & myſteria tremenda, titulo adorati-
onis curvantur genua à populo in tota Miſſa: ni-

ſi dicamus, privatam Miſſam audiri, ſicut &
privatas fieri preces, etiam tempore Paſcali, ge⸗
nibus flixis, quo modo oravit S. Paulus in littore
Tyri genibus poſitis, Auctor. 20. paulò ante Pen-
tecoſten: non enim ea fuu oratio ſolemnis,
judics

5
d/

die

Auule
745
Un
Aut

omn
feni
Dunat
Cn
jetb⸗
genn

n
Ua

ai0

e
ſol
Din
Cos
u
Ko
6,

hoe

nis, I
tanir,
temnin
eArbain
a MiI.
ando
.Ltem
lcit in
lun di.
Altari
is: &
tauut,

Lindan,
ubrice
flecti:
. ſi⸗
ald He-
ſepti⸗
ſit ac
Aimmus
al. bi.

one 20.
m, ſla⸗
cis, ne⸗
andum
Ruper.
Oneno⸗
loratio⸗
roln

npore

cut 8&
i, ge⸗
littore
eben-
nnis;
ſudics

õ

De ordine genuftectendi, ſedendi, &c. 43

judice Lorino in eum textum.
i Praterquam dum legitur Evangelium.]
Anaſtafi Papæ Decteto de Conſ. Diſt. 1. Apoſto-
lica. Sacerdotes, & cæteri omnes ad Evangeli-
am ſtare debent, ut promptiores ſe oſtendant

antiquior Clemens lib. 2. Cunſtit Apoſt. C.6l. te-
ſtatur Apoſtolos conſtituiſſe, ut etiam laici aſ-
ſurgant ad Evangelium: imò verò & capita nu-
dabantur in Ordine Romano, quod & hodie
obſervatur.

ad credendum & obedien dum Evangelio. Sed

3 In ,Miſſa ſolemni Celebrans genuflectit ad omnia ſupradicta, præterquam
ad 1 Flectamus genua: & tunc ipſe ſolus ſtat; Diaconus verò & Subdiaconus, &
omnes alii genufiectunt. Ad verſum verò, m Adjuva nos Deus, &c. & ad verſum,
Veni ſancte Spiritus, &c. genuflectit uſque ad finem. Item genuflectit in die n An-
nuntiationis beatæ Mariæ, & in tribus Miſſis Nativitatis Domini, etiam quande
cantatur in choro, Et incarnatus eſt, &c. Aliis diebus, ſi ſedeat cùm cantantur ea
verba, non genuflectit, ſed caput tantùm profundè inclinat: , ſi non ſedet,

genuflectit.

k Ad omnia ſupraditta.) Cùm privatim le-
it, & iterum, quando publicè dicuntur: ſicuti
tad y. Et incarnatus eſt, & c. in Symbolo pri-
vato & publico, ſi non ſedet Celebrans.
I1 Flectamus genna.) In Miſla privatai pſemet
Sacerdos dicit Fleltamus, & genuflectens exem-
plo ſuo docere debet alios. In ſolemni ſufficit, ut
Diaconus invitans populum idem faciat. Sacer-
dos autem Deum orans regulariter ſtare debet,
qui præ ſe fert perſonam Chriſti ſtantis, Act.7.
& orantis Patrem in cœlis; Amalar. lib. 4. C. 4.
C 7. Duran. lib. j. . j.
m Adjuvanos Deus, &c.] Quæres fortaſſe
hoc loco: Cur in ſolemni Celebrans genuflectit
uſque ad finem dictorum Verſuum, qui in priva-
ta Miſſa genuflectere jubetur nonniſi ad prima
verba? Reſpondeo, quòd in privata debet Sa-
cerdos commodè poſſe legere Verſum in libro,
& ideò ſufficit, ut genuflectat ad prima verba: in
ſolem ni ea cantat Chorus, neque Celebrans eſt
in aliis tunc occupatus. Genflectit autem Cele-
brans utroque genu in medio Altaris, poſt le-

ctum à ſe Evangelium. De verſu Adjuva noy,
tradit hunc ritum in privata Miſſa Burchardus.
n Annuntiationis Beata Mariæ, &c.) Ut
nimirũ his diebus majori cum veneratione ado-
retur Myſterium articuli, & Feſti propriiſſi-
mum. Ante Radulphum Romani nunquam ad
hæc verba, Et incarnatns eſt, genuflectebant,
Prop. 23. ſed ritum tamen tradit hujus genuflexi-
onis in omnibus Miſſis Honor. in Gemma lib.
1. G. IIö.
o Caput tantum profundè inelinat. Quia jam
enuflexit, quando ſubmiſſa voce cum miniſtris
ad Altare Symbolum recitavit; caput autem in-
clinat apertum. Idem præſtare debent miniſtri,
qui cum Celebrante ſedent.
p &non ſedet, genuſlectit.) Scilicet in ſuperi-
oris Altaris gradu. Neque verò ſtare convenit
ad verba tantæ filii Dei humilitatis: ſedere po-
tiùs convenit quam ſtare, quia ſedendo, addita
capitis profunda inclinatione, contrahitur &
minoratur homo.

A Miniſtri ſemper genuſſectunt cum Celebrante, præterquam / Subdiaconus
tenens librum ad Evangelium, & Acolythi tenentes candelabra, qui tunc non genu
X . .
flectunt. Er cùm Diaconus cantat lla verba, ad quæ eſt genuflectendum, r ipſe
verſus librum, Celebrans, & omnes alii verſus Altare genuflectunt.

q Subdiacenus, &c.) In hoc caſu ſe gerunt, cus demitti debet, neque lumen illius, ut ita di-

ac ſi lle marmorcum eſſet legile, & Acolythi
marmorea candelabra; neque textus Evangeli-

cam, humiliari. Cærim. Epiſcop. lib. 1. cap. 0. Gö

ſe4. DKZ
P 2 r Eſe

H

44 Comment. in Rubr. Miſßalis Pars I. Tit. VVII.

r Ipſe verſus librum.) Ne videatur recedere fus Altare, ubi eſt Crux ,cui debetur adoratio-
à libro, in quo legere ſequentia debet; alii ver-
5 In Choro genuflectitur ab iis qui non ſunt Prælati, sad Confeſſionem cum ſuo
Pſal mo.In miſſis autem t Feriarũ Adventùs, Quadrageſimæ, Quatuor Temporum,
8& Vigiliarum, quæ jejunantur, ac in miſſis Defunctorum gerauflectunt omnes, etiam
ad Orationes, & dicto per Celebrantem Sanctus, uſque a ad Pax Domini, & ad
Orationes poſt Communionem, & ſuper populum, excepta y Vigilia Paſchæ &
Pentecoſtes, ac Nativitatis Domini. Et ſimiliter ab ommibus genuflectitur, æ quan-

do elevatur Sacramentum.

s Ad Confeſſionem.) Diximus enim ſuprà
genuflexionem eſſe indicium pœnitentiæ, cum
Rabano. Prælati verò ſtant ob eorum dignitates,
Abbates & Protonotarii, & ii nempe, qui uti
poſſunt Rochetto, ſi ſæculares ſint, & iis dignio-
res; ſicut etiam Canonici, quando ſunt parati,
aliàs non, Cærim. Epiſc. lib. 2. c-. De genuflexi-
one ad Conteſſionem idem ferè docet Bur-
chard. Cantores autem, ſi tunc cantant Introi-
tum, non genuflectunt, quia ſtare de be nt ad
Lectorile.
t Feriarum Adventus, &c.] De orationi-
bus in Quadrageſima docet Microl. c. zo. eadem
eſt ratio in Adventu, & diebus jejuniorum, ut
diximus ſupra tit. 5. n. 2. Item in Miſſis defun-
Ctorum, ad luctum, ex Rabano, indicandum.
Omnes autem genuflectunt ad unum.
u Ad pax Domini.] Si enim danda eſt pax, à
Clero ſtante eſt danda, Cærimon. Epiſc. lib. . c.
24. Sed & Pax Domini in hoc loco Miſſæ re-
ſurrectionem Chriſti ſignificat, Innocent. III.
ob. 6. c. 4. Ob quam ſtandum eſt, ut in Domini-
cis, & tempore Paſchali.
x Ad Orationes poſt Communionem.) Quia
ejuſdem rationis ſunt cum primis, quæ dicuntur
ante Epiſtolam, Microl. cap. /9.
y Eipilia Paſchæ, & c.] Hæ Vigiliæ ſunt fefti-
væ & ſolemnes, per modum feſti Duplicis cele-
bratæ, præterquaàm quòd Vigiliæ Paſchæ &
Pentecoſtes ad Paſchale tempus attinent, quo
ſtantes oramus; qua eadem ratione, his etiam
adde Quatuor Tempora Pentecoſtes.
2 Quando elevatur Sacramentum.) Tradunt
Honor. III. de celebr. Miſſ. c. Seunè, & Chryſoſt.
apud Durand. lib. 2. cap. 40. quia adoramus

Chriſtum in Sacramento, & genuflectimus in
expiationem blaſphemiæ Judæorum, qui dice-
bant flexo genu, Ave Nex Judæorum „lege Tur-
recrem. in Can. Quoniam. de Conſecr. diſtinct.
3. Ab omnibus autem initio Canonis genuflecti-
tur, Cærimon. Epiſc. lib. 2. cap. 5.
Dubitant non pauci in prædictis caſibus,
quando unicum genu, & quando duo genua
ſint flectenda. Et celebrans quidem in Miſſa pri-
vata, juxta uſum communiſſimum, ab initio ad
finem uſque unico tantum genu debet genuſle-
ctere, ut facilius ſurgat: in Milſa item ſolemni,
ad ea omnia quæ ſunt communia privatæ Millæ;
duobus autem genuflectere debet in Milſla ſo-
lemni ad prædicta, quæ à Choro cantantur; &
regulariter, quando cum aliqua morula in præ-
dictis eſt genuflectendum, & quaſi orandum.
Miniſtri verèò intra Miſſam eadem ſervare
debent quæ facit Celebrans, ut ex peditiùs illi mi-
niſtrent:. ad Flectamus genna, ambobus genu-
flectant.
Subdiaconus patenam tenens non tenetur
genuflectere toties quoties Celebrans; quia non
illi tunc miniſtrat ut Diaconus, qui eſt illi à late-
re proprius miniſter, ſemper autem genuflectit
cum eo eidem vicinus.
Alii de Clero à conſecratione uſque ad com-
munionem duo genua flectere debent, cùm
tranſeunt ante Altare; & item, quando patet
Sacramentum in Altari: quod etiam faciunt GCar-
dinales in Capella Papæ: duo quoque ad Fle-
tamus genna, ad Confeſſionem, Orationes je-
juniorum, Verſus, & c. de quibus ſu pra, quan-
do cum aliqua mora præſcribitur genuflexio ra-
tione cantus vel actionis longioris.

De

De
lo,
6
ſegere
excel

ol
ſol
Ntu
C

1
Ero
oro
nem:
Gonr,

a⸗
11
Abi
ori
Pelium
Adoe
nonart
Ueccun
Nohr
ln;6
ſdenn
ier
b
Aoler
lla
Nucin
lental
lton
kpice
Iszn
i⸗
lu,
enlat
4
li,

lorgio.

m ſoo
orumm,
edam
&x ad
che &
qunn⸗

imug in
li dice⸗
ge Tur-
Rind,,
llecti.

ſdas,
genua
lapri.
itioad
enuſle.
emm,
Mile,
a60.
ur; &
npre
lum.
eryare
limi⸗
genlr

hetur
anon
Alae⸗

kechir

com⸗
cütm
patet
(u-
Ne-
je-
lan⸗
1a-⸗

De

De ordine genuftectendi, ſedendi, & c. 45

De Miſſa coram Sacramento in altati ex poſi-
to, & genuſlexionibus eo caſu debitis, dicemus

in proprio capitulo, ſeu titulo.

6 In Miſſa item ſolemni celebrans medius inter Diaconum & Subdiaconum
ſedere poteſt à cornu Epiſtolæ juxta altare, cùm cantatur Kyrie eleilon, Gloria in
excelſis, & Credo: alo tempore ſtat ad Altare, vel genufectit, ut ſuprà.

Poſſunt etiam ſedere, dam cantantur Epi-
ſtola & Graduale, ſi datur tempus, ex Decreto
S. Rituum Congregationis, relato ab Alcocer in
ſuo Cerimoniali. & ſemper ſedent cooperto ca-

pite. Latus Epiſtolæ congruit, à qua parte eſt
credentia, & ut cedat latus Evangelii Epiſcope
ſedenti, ſi adſit.

7 In Choro ſedent quando celebtans ſedet, & præterea a dum cantantur Epiſtola,
& Prophetiæ, Graduale, Tractus, vel Alleluja cum Verſu ac Scquentia, & ab Offer-
torio uſque b ad incenſationem Chori, & ſi non incenſatur, uſque ad Præfatio-
nem: & ad Antiphonam « quæ dicitur Com munio. Ad alia ſtant, vel genufle-

ctunt, ut ſuprà.

Eadem Burchard. in Ordine Miſſæ.
a Dum cantantur Epiſtola, & c.] Sedetur
ad Epiſtolam, Ambroſius in Epiſtola ad Cor. ut
majori deinde reverentia aſſurgamus ad Evan-

gelium, Rupertus lib. 2. c. 32. Anima quoque

ad doctrinam ſedendo fit ſapientior. Qui verè
non attendunt iis quæ leguntur, venialiter ſaltem
peccant, Suar. lib. 4. de Hor. Can. cap. 12. n. 20.
Acolythi vero nequaquam ſedeant ad Epiſto-
lam; & quando ſedent una cum Celebrante,
ſedeant ſuper Altaris gradu in cornu Epiſtolæ,
facie verſa ad celebrantem, non ad populum.
b Ad incenſationem Chori) Incenſum enim
adoletur ſtanti. Cerim. Epiſc. lib. I. c. 25. Et hic ſi-
mul adverte, quèòd dum oblata incenſantur, ad-
huc in Choro ſedent, Cerim. Epiſc. ibid. Vel-
lent aliqui tamen, quèòd Clerus ſtaret ad incen-
ſationem Crucis, ſicuti ſtat ad incenſationem
Epiſcopi: ſed Epiſcopo ſtante, ſtat etiam Cho-
rus; hæc eſt propria cauſa, non autem incenſa-
tio ejuſdem: unde quia Papa ſedet dum incen-
ſatur, non aſſurgunt Cardinales, niſi Papa in-
senſato.
c Que dicitur Communio.) Non enim, ut a-
liàs, cantatur hæc Antiphona, dum populus
communicatur; quo caſu, ob reverentiam ſan-
ctiſſimo Sacramento exhibendã, ſtandum eſſet;
ſed cantatur poſt Comunionem Sacerdotis, dum
ablutionem ſumit, quando neque ratio eſt ge-

nuflectendi, neque ſtandi: ergo ſedeant. Quam-
quam monet adhuc Cærim. Epiſc lib. 2. cap. ⁵.
ut Communio cantetur immediatè poſt Agnus
Dei. quòd ſi accidat fieri, facta communione
celebrantis & aliorum, eo caſu ſedetur.
d Ad alia ſtant.) Quænam ſunt hæc alia, ad
quæ ſtare Clerus jubetur? nimirùm primè ad
Introitum, Alcuin. cap. Quid ſigniſicent veſti-
menta; quo excitantur operarii Chriſti, & invi-
tantur ad opus, Amalar. lIib. 2. cap. y. hoc eſt ad
Sacrificium, ad quod ingrediti t Sac rdos, opus
verè ſummum. .
Item ad orationem, exceptis d ebus jejun 'o-
rum, ut ſuprà, quibus genuflectimus.
Item ad Evangelium, ratione ſuprà allata cu n
Decreto Anaſtaſii hoc tit. n. 2.
Item ad præfationem, in qua ſtamus, ut fur-
ſum corda, & corpora ſimul habeamus; nec ge-
nuflectimus, niſi initio ſacri Canonis, Cærimon,
Epiſc. lib. 2. c. . ut ſuprà dictum eſt.
Item ſtatim depoſito calice ſtandum erit, quia
hoc eodem titulo num. y. genuflectere debemus
in diebusjejuniorum uſque ad Pax Domini. Fr-
go regula erit, quòd in Feſtis ſtare debemus poſt
elevationem Sacramenti, uſque ad Antipho-
nam, quæ dicitur Communio, ad quam ſedetur.
Item ad orationem poſt Communionem, quæ
rationis ejuſdem eſt cum prima ante epiſtolam,
ut pluries dixitinus.
F 3 Stan-

45 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars I. Tit. XVIII.

Standum prætereà erit uſque ad finem Miſſæ;

quia neque ſedere, neque genuflectere jubemur.

Stare autem ſolemnitatem ſignificat, ſicut

genufletere, ut diximus, mœrorem & luctum.
Denique à laicis etiam prædictæ regulæ ſer-
vari peſſunt in Miſſa ſolemni.

De Coloribus Paramentorum. XVIII.

Aramenta Altaris, Celebrantis, & Miniſtrorum, debent eſſe coloris conve-
nientis Officio & Miſſæ diei, ſecundùm uſum Romanæ Eccleſiæ: quæ e quin-
que coloribus uti conſuevit, Albo, Rubeo, Viridi, Violaceo & Nigro.

Veſtes Sacerdotales per incrementa ad eum,
ꝗqui nunc habetur, ornatum auctæ ſunt: nam pri-
mis temporibus communi indumento veſtiti
Miſſas agebant, Walafr. cap. 2 4. & B. Clemens,
inquit Honor. in Gemma lib. I. cap. 59. tradente
B. Pecro, uſum ſacrarum veſtium ex lege decrevit.
Sancta verò eſſe & honeſta S. Stephanus Papa
juſſit, de conſecr. dif. t. Veſteimenta. ex illins e-
piſt. I. ad Hilar. Anacletus meminit ſacrarum
veſtium Epiſt. 1. Hinc S. Hieronymus lib. 13. in
oap. 74. Exechiel. Religio divina, ait, alterum
habitum habet in miniſterio, alterum in uſu vi-
taque communi, quo loco utitur Alcuin. cap.
quid ſignificent veſtimenta. Et reverà, ſi Sacerdo-
tes antiqui veſtes habuere ad Sacrificia nõ com-
munes, nos in communi veſte ſacriſicabimus?

Novi Mant in Chriſto homines, ait Hieron. loco

zitato, moribus nimirum, & veſtibus. Deni-
que fortaſſe ideò in veſte cœnatoria Chriſtus

Dominus hoc ſacrificium inſtituit oæn./3. quam
ſoid Iyndonem albam docet Baron anno Do-
mini q4. num. 39. At de ſingulis veſtibus infra di-
cemus, nunc de coloribus earundem.
e Quinque coloribus.) Totidem enumerat
colores Innocentius III. lib. 1. c. 67. quamvis ni-
grum confundere videatur cum violaceo, qua-
tuor principales faciens colores, quatuor colo-
ribus antiquarum veſtium legalium reſponden-
tes, Byſſi, Purpuræ, Hyacinthi & Cocci, Exod.
25. Certum autem eſt, quòd poſt Sylveſtrum va-
rius color fuit in uſu, ſi fortè anteà lino vel lana
tantùm utebantur: nam Machario donata fuit
ſtola à Conſtantino filis aureis texta, Theodoret.
lib. 2. Eiſtor. cap. 27. Planeta S. Gordiani, Patris
S. Gregorii, erat coloris caſtanei, ex Joanne Dia-
cono lib. g. c. &2. forte eſt idem eolor qui vi-
ridis,

2 Albo colore utitur à Veſperis vigiliæ/ Nativitatis Domini uſque ad Octavam

Epiphaniæ incluſivè, exceptis feſtis Martyrum, quæ infra eam veniunt. Feria V. g in

Cœna Domni & bh Sabbato ſancto in officio Miſſæ, & ab illo die uſque ad Sabbatum
invigilia Pentecoſte, ad Nonam, in officio de tempore præterquam in Miſſa Lita-
niarum & Rogationum. In feſto i Sanctiſſimæ Trinitatis. In feſto/ Corporis Chriſti.
In feſto m Transfigurationis Domini. In feſtis a B. Mariæ Virg pkaterquam inbe-
ne dictione Candelarum & proceſſione, quæ fit in feſto purificationis ejuldem. In
feſtis e Angelorum-In Nativitate p S. Joannis Baptiſtæ. In principali feſto S. Jo-
annis Evang liſtæ, quod celebratur infrà octavam Nativitatis Domini. In utaque r
Cathedra S. Petri. In feſto ? S. Petri ad vincula.t In Converſione S. Pauli In feſto =
omnium Sanctorum. In feſtis æ Confeſſorum Pontificum & non Pontiſcum, &
Doctorum. In feſtis ſanctarumy Virginum non Martyrum, & nec Virginum
nec Martyrum. In dedicatione, & æ conſecratione Eccleſiæ, vel Altaris, ac a in
conſecratione ſummi Pontificis, & in anniverſario creationis & coronationis ejal-

dem,

Lem
ſtor
occut
gicis,
tam,
I

cony
gindi
lceh.
5A
lemo
Penen
9
Chuln
ſernt;
Duzagt
Tumd
lir toe
16
1nkn
chenn
goſe
Chuik
bypa
Duladi
S
KXboe⸗
Mung
impre
ine⸗
n.
Direc
ein
betln
1
dorio
elie
0
lui
an
nhe
5
eio,

4

hm.
le ler.

vonye⸗
qbin-

arn
„o Do-

nfradi⸗

umerat
wisni⸗
,s⸗
r colo-
onden-
,‚Exod.
tumva.
Vellana
ata fuit
ocoret.
Patris
leDia-
gui Vi⸗

kavam
gin
atum
Lita⸗
hriſti.
inbe⸗
m. In
8.ſo⸗
ge .
eſtos
n; &
nom.
in
eil.
lem,

De Coloribus Paramentoruum. 47

dem, & electionis & conſecration's Epiſcopi. Item b per octavas prædiétorum fe-
ſtorũ, quæ octavas habent, quando dicitur Miſſa de octava, & in Dominicis infra eas
occurrentibus, quando in eis fit Officium de Dominica, præterquam in illis Domi-
nicis, quibus tributus eſt color violaceus. e In Miſſis votivis ſupradictorum feſto-
rum, quocumque tempore dicantur: in Miſſa d de Sponſo, & Sponſa.

Albus color adhibitus eſt ſacrificiis, teſte Hi-
eronymo contra Pelagian. & ſignificat gloriam,
audium, & innocentiam, ex eodem Hieron. in
Ecech. & alus Patribus.
f Nativitatis. (Quia natus eſt Chriſtus ca-
rens originali peccato; & in Epiphania prepter
ſplendorem ſtellæ, Innocent. III. Loc. cit.
g Ia Cœna Domini.] Propter confectionem
Chriſmatis, quod mundationi animarum de-
ſervit; & in Evangelio Miſſæ de lavandis pedi-
bus agitur, idem ibidem. Adde veſtem cœnato-
riam Chriſti fuiſſe albi coloris, ex Baron. ſuprà
cit. hoc eod. tit.
h Sabbato ſankto, &c.) Nam reſurrectio-
ms Angelus teſtis & nuntius, ſtolà candidâ co-
opertus apparuit, idem Innocent. Veſtimentum
ejus ſicut nix, MWatth. 25. in Aſcenſione quoque
Chriſti ſteterunt Angeli juxta Apoſtolos in veſti-
bus albis, Act. . cujus rits Paichalis meminit
Palladius in lib. de vita Micetæ Lugd.

i Sanctiſſimæ Trinitatis.) Quis purior Deo:

& hoc docet Directorium divini Officii ante an-
num I177. citatum in Miſſali eodem anno 1557.
impreſſo Venetiis.
I Cerporis Chriſti.] Eadem ratione, qua ſuprâ
in Cœna Domini, color albus adhibetur.
m Transfigurationis Domini.) Ex prædicto
Directorio, & Miſſali: nam in ea veſtimenta
ejus facta ſunt alba ſicut nix, Matth. Iz. Et nu-
bes lucida obumbravit eos.
n Beatæa Mariæ Eirginis.) Ex eodem Dire-
Ctorio, quia purior ſub Deo creatura nequit in-

telligi, Damaſcen.

0 Angelorum.) De quorum nitore Deus ad
Luciferum: Ubi eras, cùm me laudarent aſtra
matutina? Job. 38. & hæc Innocent. III. loc. cit.
in hanc KRubricam.

p S& Poannis Baptiſtæ.) Qui natus eſt ſine pec-

eato, ſanctificatus in utero, idem ebidene.

q S& ſoannis Evangeliſta.) Ex prædiéto di-

rectorio, de quo tanquam de Virgine, & Vir-
ginis altero filio, tunc fit feſtum, naſcente Chri⸗
ſto primo-genito Virginis.
r Cathedra S. Petri.] Innocent. III. ſup. in qua
veneramur Petrum tanquam Pontificem.
ſ Petri ad vincula.] Ex prædicto directorio,
tum ob ejuſdem innocentiam declarandam, tum
ob Angelicam liberationem : in albis enim fortè
Angelus apparuit Petro.
t Ia Converſione & Pauli.] Innocentius III.
ſupra, ad ſignificandam primam ejus ſanctita-
tem baptiſmalem.
u Omnium Sanctorum.] In quo fulget præci-
puè nomen Deiparæ Virginis, & leguntur eo die
amicti ſtolis albis, Iznocentius IIl. Aliqui Trini-
tatem includunt in hoc feſto, ob primum Feſti
reſponſorium; ſed feſtum eſt B. Virginis & San-
ctorum, ut patet ex Martyrologio Romano.
Xx Confeſſorum.] Ad indicandum candorem
& morum in illis, & doctrinæ in Doctoribus, In-
nocentius III. lococitato. Idem fiat in feſto Stig-
matum Sancti Franciſci, ſacra rituum Congre-
gatio 9. Decembris 1623.
y Virginum, &c.) In teſtimonium puritatis
& caſtitatis earum; quia albo colore gaudet ca-
ſtitas.
2 Conſecratiene Ecclefiæ,.] Nam Eccleſia vir-
gineo nomine nuncupatur ab Apoſtolo. 2. Cor.
nI. Innocent. ſupra.
a In conſecratione ſummi Pontificis, &c.In-
nocentius III. loco cit. Ratio eſſe poteſt, quæ fu-
prà de Pontitficibus eſt allata.
b Per Octavas, &c.] Ex eodem Directorio,
quia ſuprà diximus totam Octavam eſſle unum
& idem feſtum.
c In Mſſie votivis.) Quia fſequitur naturam
principalis feſti id, quod eſt votivum; & militat
eadem ratio coloris in Votivis quæ in Feſtis.
Quod de Votivis dicitur, multò magis verum
eft in Feſtis translationum, Apparitionum, & ſi-
milium Feſtornmm. d De

=
48 Comment. in Rubr. Mißalis Pars I. Tit. XVIII.
d De Sponſo & Sponſa. Quia ſupponitur in de sacramento Matrimon.
Sponſa benedicenda carnis integritas, unde vi- Exceptionum in hac Rubrica omiſimus cau-
duæ nuptias non benedicimus, Rituale Roman. ſas, quis in ſequentibus patebunt.
2 Rubeo colore utitur e à Vigilia Pentecoſtes in Miſſa uſq; ad Sabbatum ſequens
finita Nonâ & Miſlâ: in Feſtis / S. Crucis. g lIn Decollatione 8.] oannis Baptiſtæ in
Natali Apoſtolorum Petri & Pauli, & in Feſtis aliorum Apoſtolorum (exceptis Fe-
ſto principali ſancti Joannis Evangeliſtæ poſt nativitaté, & Feſtis Convetſionis S. Pau-
li, & Cathedræ S. Petri, & cjus Vinculorum.) In Feſto Sancti Joannis ante portam
Latinam. In Commemoratione Sancti Pauli Apoſtoli. In Feſtis Martyrum, excepto
Feſto ſanctorum Innocentum, quando non venerit in Dominica; ſi autem h in
Dominica venerit, utitur Rubeo; in ejus verò i die Octava ſemper utitur Rubeo,
quocumque die occurrat. In Feſtis Sanctarum 1 Virginum Martyrum, & m Mar-
tyrum non Virginum. Item n per Ockavas prædictorum Feſtorum quæ Octavas
habent quando fit de Octava, & in Dominicis infrà eas Octavas occurrentibus;
eodem modout dictum eſt ſuprà de colore Albo. Item in Miſſis Votivis ſupradicto-

rum Feſtorum, & in Miſſa o pro eligendo Summo Pontifice.

Rubeus color, ſeu purpureus, indicat digni-
tatis gradum aliis excellentiorem: humano ſan-
uini ſimilis eſt, igneam refert naturam: ex qui-
Bns facilè patebunt ſequentes ritus.
e AVqgilia Pentecoſtes.) Innocent. III. loc.
eit. propter ſancti Spiritus fervorem, qui in igne
deſcendit, Act. 2. & propter poteſtatis plenitu-
dinem in igne ſignificatam, Apoſtoliſque da-
tam, ex Tobia Corona de Templit, part. 1I. ap. 79.
f Sanlctæ Crucis.] Ex citato Directorio, quæ
ſanguine Chriſti conſecrata fuit, & paſſionem
illius indicat Rubeus color.
& Ia Decollatione, &c.] Innocent. III. ob ef-
fuſionem ſanguinis.
h l Dominicxa venerit.) Ex eodem Directo-
rio, ratione Dominicæ, quæ ſemper eſt feſtiva,

cui & idcircò eo die conceduntur Hymnus An-
gelicus, & Alleluja. Feſtivus enim SS. Martyrum
color eſt Rubeus: qui ut Feſtivus eſt, Domini-
cæ congruit; ut Rubeus verò convenit Oſſicio
de Innocentibus, quod fit in Dominica.
i Die Octava.] Ex eodem Directorio. Octa-
va enim glorificationem denotat, Amalar. lib. 4.
cap. 29. & 36.
IVirginum Matyrum.) Quia martyrium præ-
fertur virginitati, Innocent. III. loco citato.
m Matjrum non l'irginum.) Quia pro Chri-
ſt o ſanguinem fuderunt.
n Per octavas prædictorum.) Ratione ſuprà
allata numero præcedenti ,ex citato Directoria.
o Pro eligendo ſummo Pontif.) Qnia æqui-
valet Miſſæ de Spiritu ſancto.

4. Viridi colore utitur ab Octava Epiphaniæ uſq; ad Septuageſimam, & ab Octava

Pentecoſtes uſque ad Adventum excluſivè in Officio de Tempore, exceptâ Do.
minica Triniratis, ut ſupra: ac exceptis Dominicis infra Octavas occurrentibus, in
qibus color Octavarum ſervatur: exceptis etiam V gilis, & Qatuor Tempori.-

bus, ut infrà.

Eadem in citato Directoxio. Viridis color me-
dius eſt inter colores, ait Innocent. III. loc. cit. &
ideò utimur eo in diebus ferialibus & commu-
nibus, inquit ille: cujuſmodi ſunt dies ab Octa-
væ Epiphaniæ uſque ad Septuageſimam, & ab

Octava Pentecoſtes uſque ad Adventum in Oſ-
ficio de Tempore. Dies etiam Dommici minus
ſolemnes ſunt his temporibus, & communes
vocantur ab Innocentio comparativè ad alias
Dominicas & ſolemmitates anni.

5 Vio-⸗

1 M.
batun
gun
Griwr
nug i
le he
ictio
cxcep
8. Ma
kelto
Aelann
D
Docei

ndie

D
Jem
inurm

las
porel
dieban
turße⸗
inkeck
Cicbe
Nccn
temc
tlad
Abe
le
4
i
Car
1
la
ler

ch

8c.

lens
tein
is e⸗
Pau.
ttam
epto
bin
beo,
Max.
Raras
bas,
licho⸗

An⸗
rum
mini⸗

chcio

Oce⸗
s.

pr⸗
Chi-
ſuprt

torio.
rq⸗

taya
Do.
8, in
porl.

90.
inus
unes
glias

Vio⸗

De Coloribus Paramentoruim. 49

Violaceo colore utitur à prima Dominica Adventũs in primis Veſperis uſque
ad Miſſam Vigiliæ Nati vitatis Domini incluſivè: & à Septuageſima uſque ad Sab-
batum ſanctum ante Miſſam incluſivè, in Officio de Tempore: exceptâ Feriâ
quintâà in Cœna Domini, in qua utitur albo, & Feriâ ſextâ in Paraſceve, in qua
utitur Nigro, ut infra 2& „ benedictione Cerei in Sabbato ſancto, in qua Diaco-
nus illius Præfationem dicens, ſolus utitur albo, eâ autem finità Violaceo ut pri-
ùs. Item in 7 Vigilia Pentecoſtes ante Miſſam à prima Prophetia uſque ad bene-
dictionem Fontis incluſivè, In 7 Quatuor Temporibus & Vigiliis quæ jejunant ur
exceptis 5 Vigilia & Quatuor Temporibus Pentecoſtes In Miſſa? Litaniarum in die
S. Marci Evangeliſtæ, & Rogationum, & in Proceſſionibus, quæ his diebus fiunt In
Feſto a SS. Innocentum, quando non venerit in Dominica. In Benedictione x Can-
delarum in die Purificationis beatæ Mariæ, & in benedictione Cinerum, ac Palma-
rum, & in ipſa Dominica in Palmis, & in eorumdem, ac generaliter y in omnibus

Proceſſionibus: æ exceptis Proceſſionibus ſanctiſſimi Sacramenti, & quæ fiunt a

in diebus ſolemnibus, vel pro gratiarum actione. In Miſſis b de Paſſione Domini. c
Pro quacumque neceſſitate, Pro peccatis, Ad tollendum ſchiſma; Contra Paganos,
Tempore belli, Pro pace; Pro vitanda mortalitate, Pro iter agentibus, & Pre

infirmis.

Eadem ferè habet citatum directorium. Tem-
pore Innocentü III. Niger color adhibebatur iis
diebus, quibus à nobis Violaceus; quo uteba-
tur Eccleſia tunc temporis bis tantum in anno,
in Feſto Innocentum: & in Dominica Lætare,
diebus, inquam, afflictionis, & abſtinentiæ; pro
peccatis, & pro defunctis, inquit ille: nunc au-
tem convenientius Violaceo utimur ab Adven-
tu ad Natalem Domini, & à Septuageſima uſque
ad Paſcha.
p Benedictione Cerei.] Pertinet enim ad Paſ-
chale Sacramentum, Durand. lb. 3. Cap. 15.
Vigilia Pentecoſtes.) Eadem ratione qua
Vigilia Paſchæ, afflictionis indicandæ canſa, &
Cathecumenorum humilitatis ante Baptiſmum.
r Quatnor Temporibus.) Durand. Iib. 3. cap.
15. afflictioni enim debitus eſt color violaceus.
ſ Vigilia & quatuor Temporibus Penteco-
ſtes.) Quæ ſunt feſtiva, ut diximus.
t Litaniarum.] Quæ cum mœrore quodam
celebrantur.
u Sanctorum lanocentum.) Quia eo die plo-
ratus matrum accidit, de quo in Evangelio, Vox
in Rama audita eſt, ploratus & c. Matth. 2. & licet
legatur idem in Octava, color tamen eſt alius,
ZJome. Z.

Rubeus nimirum & feſtivus, ratione allata ſu-
ra ex Amalario. Item alia eſt ratio coloris Vie-
“l Hquia deſcenderunt ii in limbum, Microl.
e. 36. quæ quia communis eſt Joanni Baptiſtæ,
in cujus tamen Decollatione Rubeo utimur; ad-
de, illos non plene fuiſſe de novo Teſtamente.
1 Candelarum, &c.] In Cinere & Palmis
cum Paſſione Domini patet ratio coloris Viola-
cei; in Candelarum verò benedictione & pro-
ceſſione color Niger adhibebatur, ex Alcuin. ſed
diximus ſupra ex Innocentio III. Nigrum pre

VSlaceo uſurpatum fuiſſe. Fortaſſe ratio eſſe po-

teſt Prophetia Simeonis ad Matrem Chriſti: Er
tuams ipfins animane pertranſibit gladius: nam a-
lioquin Miſſa pertinet ad puritatem Virginis e-
juſdem, quæ purificari dicitur, & celebratur
cum colore albo. Durandus autem libro 3. capite
15. anxiam Simconis expectationem in hoc ritu
ſignificari tradit.
V In omnibus Proceſſionibus.) Hoc eſt, in iis
quæ indicuntur ad jubileum con ſequendum, vel
pluviam impetrandam, vel quid ſimile: nam in
his caſibus cum luctu, & dolore eſt proceden-
dum.
2 Exceptis Procefionibus ſanlt:ſſimi Sicra.
5

ment?

