f MNon diſiungit.) Nullus antiquorum indi-
cat hunc ritum non diſiungendi digitos, quem
potius confutat, ſed malè, Microl. cap. /6. me-
minit S. Thom. 5. part. quæſt. 53. art. . ad j. &
P 2 Durand.

116 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars IIl. Tit. VIII.

Durand. Poſt eum cap. gr. ob reverentiam ſcili- lunpuneut uſque ad eorundem ablutionem in-
cet Sacramenti. Digiti verò prædicti non diſ- cluſivè.
S Repoſità Hoſtià conſecratàâ ſuper Corporale, genuflexus ipſam veneratur: ſi
adſit vas aliarum Hoſtiarum:Patena vel Palla cooperit ut ſupra. Interim dum Cele-
brans elevat Hoſtiam, accenſo prius intortitio (quod non extinguitur, niſi poſt⸗

quam Sacerdos Sanguinzm ſumpſerit, vel alos communicaverit, ſi qui erunt com-

municandi in Miſſa) g miniſter manu ſiniſtra elevat fimbrias poſteriores Plane-
tæ, ne ipſum Celebrantem impediat in elevatione brachiorum; quod & facitin elc-
vatione Calicis: & manu dextra pulſat campanulam i ter ad unamquamque
elevationem, vel continuatè quouſque Sacerdos deponat Hoſtiam ſuper Corpora-

le, & ſimiliter poſtmodum ad elevationem Calicis.

g Minißer.] Paulò poſt Sacerdotem, ad e-
juſdem dextram genuflexus ſupra altiorem gra-
dum, ſi plures ſint gradus, manu ſiniſtra elevat
partem inferiorem poſterioris Planetæ, quæ, ut
ſuprà docuimus, errabunda utrimque ſuper bra-
chia genuflectebatur, & eadem brachia in hac
clevatione impediebat; in medio eam accipit,
quam deponens deinde non oſeulatur.
h Pulſat campanulam.) Ex Decreto Grego-
rii XI. apud Nauclerum Gener. 42. anno 1240.

& meminit hujus ritus Ivo Carnot. Epif. 167.

ſicut in veteri Teſtamento Levitæ tem pore Sa-
crificii tubas clangebant argenteas, quarum ſo-
nitu populus provocabatur ad adorandum,

ritum Abbas Ursberg. cum Schulting. Tm. 1.
part. I. cap. ö. Vidoni Cardinali, anno 1207. Ca-
ſar. lib. 9. Cap. l.
i Ter. Id eſt, cùm Sacerdos adorat, cùm ele-
vat, & cùm reponit Hoſtiam, ſeu Calicem: &
hic ritus ſicuti eſt prior in Rubrica, ita decentior
eſt poſteriori, quo continuatè campanula pulſa-
tur. Ternario namque numero gaudet Deus, it
aliàs cùm Innocentio III. diximus.
Non pugnat Cærimoniale Epiſcoporum lib.
t. Cap. 29. cum Miſlali, dum in eo extinguuntur
funalia poſt depoſitionem Calicis, & in Miſſali
poſt Commumionem: quia nimius funalium ca-
lor, & fumus Prælatis nocent, unius autem ce-

Durandus lib. g. cap. zi. Honorio III. adſcribit rei non item.

7 Celebrans adorato Sacramento ſurgit, & diſcooperit Calicem, in quem,
ſi opus ſit, extergit digitos; quod ſemper faciat, ſi aliquod fragmentum digitis ad-
hæreat; & ſtans erectus dicit, Simili modo poſtquam cœnatum eſt; & ambabus

manibus accipiens Calicem juxta nodum infra cuppam, & aliquantulùm illum c-

levans, ac ſtatim deponens dicit, Accipiens & hunc præclarum Calicem, &c.
cùm dicit, Item tibi gratias agens, caput inclinat; cum dicit, benedixit, finiſtra
Calicem infra cuppam tenens, dextra ſignat ſuper eum, & proſequens, deditque
diſcipulis ſuis, &c. ambabus manibus tenens Calicem, videlicet ſiniſtrâ pedem,
dextrà nodum infra cuppam, cubitis ſuper Altare poſitis, & capite inclinato, pro.
fe tarter tè, continuatè, & ſecretò, ut ſuprà, verba conſecrarionis Sangu nis: Hic
eſt emnim Calix, & c. Quibus dictis reponit Calicem ſuper Corporale, & dicens ſe-
cretò, m Hæc quotieſcumque feecritis, &c. genuflexus Sanguinem reverenter ad-
orat. Tum ſe erigit, & accipiens n Calicem diſcoopertum cum Sanguine am-
babus manibus o ut prius elevat cum, & erectum, quantum commodè poteſt,
oſtendit populo adorandum 3 mox ipſum reverenter reponit ſuper Corporale in
S locum

der
pere
4.
e
Mani,
o,
Hokti
cuite
(Ae
ſce
opert
nite
Daran
,,
ien
Pn
g
dun⸗
ſeen
lecck
Gone
get
Kho⸗
(de⸗

ute
Nan
fun
000
Th
A
ol
ul

tant

1.

Mionen it⸗

neratir
lunbele.
tumconn⸗
res e.
Acitgel
uange
Cone.

91407, C.

Clln e⸗
Alcen
1ecentir
uleplli.
t Deib,

ponnn l.
inenmm
in Mlul
mliunmcx⸗
Alennes⸗

ncen⸗
gii⸗ 1.
mbabes
lum e⸗
, Ae⸗
Cnitrn
cngve
dem,
io, po
ie Hi
ens le⸗
tera⸗
nemm⸗
otelt
talein
ocuin

De Canone Miſſæ uſque ad Conſecrationem. 117

loeum priſtinum, & manu dextrà Pallà cooperit, ac genuflexus Sacramentum ve-

Reratur.
I Diſcooperit Calicem.) Sunt qui nunc inte-
reà Palla Calicis tegunt Hoſtiam, ne in elevati-
one Calicis eam Briaſſe tangant cum fimbriis
Manipuli, deponendo Calicem: quod non pro-
bo, movente quæſtionem Duran. cap. 46. Cur
Hoſtia nunquam cooperitur, & Calix operitur?
cui reſpondet, Tum ob periculum, ne quid in
Calicem cadat; tum ad myſterium, quia in Ca-
lice repræſentatur Chriſtus, ut in ſepulchro,
opertus ſindone, ſudario, lapide clauſo, & ſi-
gnato; in Hoſtia verò, ut in paſſione, extra ſe⸗-
pulehrum. Quare tegi nunquam debet in Miſſa,
Durandi judicio, Hoſtia ſacra. Quod hic dici-
tur, ju.xta nodum infra cuppam, idem eſt, ac ſi
dicatur, Capit nodum Calicis, qui eſt infra cup-
pam. Quidam deponunt Calicem, ut manus
jungant, & benedicant. ſed non benè. Vide ſu-
pra tit. præsed. num. .. pagina log. non enim de-
ſerendus eſt Calix ab ejuſdem acceptione, ſicut
nec deſeritur Hoſtia ad illud verbum benedixit,
donec fiat conſecratio.
m Hlc quotieſeumque, &c.] Antequam e-
levet Calieem, hæc verba dicere debet: & dum
reponit, pedi Calicis non debet oſculum infigi à
Celebrante; de quo nihil Kubrica.
n Calicem diſcoopertum.] Tradit Durandus

cap. 41. & laudat elevari Calicem coopertum.
myſticalque affert caluſas cap. 12. ſed antiquitùs
non poterat elevari coopertus, quando corxpora-
le erat ſatis umplum, ſubſtratum Hoſtiæ, &
Calici, quod una ſimul adhibebatur, ad tegen-
dum Calicem altera parte ejuſdem; cujus vices
nunc gerit Palla, ut ſigniſicavimus ſupra zit. 7.
Ne quid verô cadere nunc poſſit in Calicem
dum elevatur, prohiberi debet vel tecto ſuper
Altare concamerato, vel umbella decẽti ſuper-
addita. Ritus igitur à Rubrica noſtra præſcriptus
conformior eſt antiquiori naſcentis Eccleſiæ;
qui tamen & tempore Durandi apud quoſdam,
inquit idem ibidem, erat in uſu: fortè apud Ro-
manos. Non erat autem in præcepto hæc eleva-
tio Calicis ante ſanctum Thomam, ex Soto 4.
d. 3. quæſt. 2. artic. . unde neque S. Them. me-
minit illius „ubi minutè ritus omnes perſequi-
tur Miſſæ.
o Uprins.] Hoc eſt, ſiniſtra pedem, dextra
nodum tenens: qui ritus frequentior eſt tenendi
Calicis, de quo in oblatione ejuſdem, tit. 7. n. y.
nedum in conſecratione; ergo idem eſt ſervan-
dus in elevatione. Putant enim aliqui illud at pri-
s referri ad ea, ambabus manibus juxtra nodam,
ſed minus rectè.

8 In Milla ſolemmi ad finem Præfationis accenduntur duo ſaltem intorticia

ab Acolythis, quæ p extinguuntur poſt elevationem Calicis, niſi aliqui ſint com-
municandi; & tunc extingauntur poſt Communionem. In diebus etiam jejunio-
rum, & in Miſſis pro Defunctis tenentur accenſa uſque ad Communionem. Cum
autem Celebrans dicit, Quam oblationem, & c. 1 Diaconus accedit ad ejus dex-
tram, & ibi in ſuperiori gradu Akaris genuflexus cum Sacramentum elevatur,
fimbrias Planetæ elevat, & quando opus eſt, ſe erigens, Calicem diſcooperit, &
cooperit, & cum Celebrante genuflectit. Subdiaconus genuflectit in loco ſuo:
Thariferarius genuflexus in cornu Epiſtolæs ter incenſat Hoſtiam, cùm elevatur,
& ſimiliter Calicem poſito incenſo in Thuribulum abſque benedictione. Repoſi-
to Calice, *½ Diaconus redit ad librum, niſi alius aſſiſtat. Cæteri ſurgunt, & ſtant
in locis ſuis.
P Extinguuntur poſt elevationem.) Ne por- cùm autem communio facienda eſt, non diſce-
tantes intorticia genuflexi maneant cæteris ſtan- dunt, ut deinde redeant, ſed expectant Com-

tibus, ideò aſportantur funalia, & extinguuntur; munionem, quæ fieri debet cum accenſis lumi-
P 3 nibus,

II8 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Tit. VIII. & IX.

nibus, præſertim ſi diſcedatur ab Altari. Cuùm
autem celevatur Hoſtia, elevantur etiam intorti-
cia uſque ad depoſitionem Calicis incluſivè.
ie, diebus jejuniorum, & c. ceſſat ratio ſtan-
di: & quia genuflexi manent omnes in Cho-
ro uſque ad Pax Domini, patum quod fu-
pereſt uſque ad Communionem Celebrantis
pro ni hilo reputatur, congruitque, ob præſen-
tiam ſanctiſſimi Sacramenti in Altari, ut eo caſu
tantum ardeant intorticia. Excipe Vigilias Nati-
vitatis, Paſchæ, & Pentecoſtes; quando nimi-
rùm in Choro non genuflectitur, & conſequen-
ter neque remanent interticia de poſito Calice.
ꝗ Diaconus accedit.] Facta prius nimirum
genu Hexione, ubi eſt, Altari. Si adeſt Pyxis cum
particulis conſecrandis, ipſe eam detegit „& col-
locat prope Hoſtiam ante conſecrationem; &
depoſita Hoſtia poſt elevationem, facta cum Ce-
lebrante genuflexione, Pyxidem operit, & col-
locat in priſtino loco & antequam diſcooperiat
Calicem conſecrandum, cum Celebrante prius
adorat cum genuflexione Hoſtiam ab eo depoſi-

tam ſuper Altare.

De Canone poſt

r Subdiaconus genuflebtit in ſuo loco.) Hoc eſt,
ſupra infimum Altaris gradum in medio poſt
Celebrantem.

ſ Ter incenſat. Mimirùm cum Celebrans ad-

orat, cùm elevat, & cùm deponit- neque be-
nedicitur incenſum, Cærim. Epiſc. L. I. c. 23. ad
majorem reverentiam ſanctiſſimi Sacramenti, à
quo omnis benedictio.
Genuflectunt autem prædæcti, quando Dia-
conus genufſlectit.
Pulſantur etiam campanæ, ſigno dato cum
campanula, ut ſuprà dictum eſt n.6. ab Acolytho.
t Diaconus redit ad librum.] Facta iterùm
genuflexione in cornu Evangelii tantum, ubi eſt
liber, & aſſiſtit ut prius: Thuriferarius redit in
Sacriſtam.
Elevato Sacramento, hoc eſt, repoſito Cali-
ce, Chorus dicit, Benedicétms qui venit, & c. ait
Cærimon. Epilc. l. 2. c. . ut ſuprà diltum eſt.
Nota, quèd Chorus genuflectit initio Canonis,
Cærim. Epiſc. lib. 2. c. . & ſurgit poſt depoſitio-
nem calicis, e hag Kubr. ſtant autem omnes ver-
ſus Altare in locis ſuis.

Conſecrationem uſque ad Orationem
Dominicam.

IX.

1D Epoſito Calice, & adorato, Sacerdos ſtans ante Altare, extenſis manibus
ante pectus, dicit ſecretò, u Unde & memores, &c. Cùm dicit, De tu-

is donis ac datis, jungit manus ante pectus: & eum dicit, æ Hoſtiam † puram

Hoſtiam ſanctam, Ho ſtiam fimmaculatam, manu ſiniſtra poſita ſuper Altare in-
tra Corporale, dextra ſignat ter communiter ſuper Hoſtiam, & Calicem, & ſemel
ſuper Hoſtiam tantùm, & ſemel ſuper Calicem tantùm, dicens, Panem † ſanctum
vitæ ætræ, & Calicem † ſalutis perpetuæ: deinde ſtans ut priùs extenſis mani-
bus proſequitur, y Supra quæ propitio, &. cùm dicit, æ Supplices te rogamus,
&c. inclinat ſe ante medium Altaris, a manibus junctis ſuper illo poſitis: cùm di-
cit, ex hac Altaris participatione, oſculatur Altare, manibus hinc inde ſuper Cor-
orale poſitis. Cùm dicit, ſaeroſanctum Filii tui, jungit manus: & dextera ſignans
ſemel ſuper Hoſtiam tantùm, & ſemel ſuper Galicem ſiniſtra ſuper Corporale po-
ſita, dicit:. Corpus & ſan guinem ſumpſerimus; & cum dicit, omni benedicti-
one cœleſti, ſeipſum ſignat à fronte ad pectus ſigno Crucis, ſiniſtra poſita infra
pectus, & proſcquitur? Et gratia repleamur. Cum dicit, Per eundem, jungit manus.
u Unde & memores.] Tribuitur hæc pars Ale- turgia Græaca & Petri, & ex lib. 5. conſtit. Apeſt.
xandro l. à Radulph. propeſ.22. hauſta fuit ex Li- e.7. Memores, inquit, paſſionis, Mortis, & Re-
ſurrecti-

ſarr

ſeen
44

Sn
3

por
non
rol

lu
H
(oe
C

r

lati
Mil
Che
dii⸗
mne
i⸗
ett
Gin

N
det
ſto
Ne

l

6o)theck,
medioht

clebrmg
ecelr.
lnc
Netimeni

uunco Di⸗

o oenn
Pcolta
Pachterun
nlun bich
inteclrin

olto.
entt, Kai
tio Cnonn,
tdepani.

1ormnesrel⸗

gmanbes
it, Denn.
Ppurum,
Alrurein.
„Alenel
fſinckun
nſsnuni⸗
toguung
cun d⸗
percor.
taſiguus
alale o⸗
enecol⸗
ta iuft
t mands
rA
ns he⸗
ſuurech⸗

De Canone poſt Conſecr. uſqque ad Orat. 119

ſurrectionis. Verbum Aſcenſionis additur in
Liturgia S Bafilii. Mortis, Reſurrectionis, A-
ſcenſionis ſimul inter Latinos legit Ambroſ. lib.
g. de Sacram. cap. 6. qui & habet ea verba quæ
ſequuntur, Hftiam puran-, & c.
Extenduntur etiam hic manus, ut geſtu cor-
poris repræſentetur Chrifſti paſſio, Microl. c. /6.

non tamen fit brachiotum extenſio, more Am-

broſianorum, & Dominicanorum.
x Hoſtiam puram.] Novit Microlog. cap./7.
has quinque cruces, & hoc eodem modo.
Quætit Ianocent. III. lib. j. cap. 3. cur ſuper
Hoſtiam & Calicem nunc conſecrata fiant ſigna

Crucis 2reſpondet „Nonniſi ad recolendam

Chriſti Paſſionem, quem ſequitur Alex. Alenlſ.
de Offcio Miſſæ, memb. 3. art. 2. cum S. Thom.
3. part. quaſt. S3. art. y. ad g.
Diſtinguunt moderni Theologi in Chriſto
rationem Sacerdotis efficientis principalis in
Miſſa, & Hoſtiæ, uti cauſæ materialis, & ſecun-
duùm hanc dicitur Chriſtus ſubeſſe ſecundum
quid Sacerdoti miniſtro ſecundario, & inſtru-
mentali: qua ratione verum eſſe poteſt etiam
hic quod à Paulo dicitur Hebr. 7. Quod minus
eft ſecundum quid, à majore, ſeu meliore, ſecun-
dum quid benedicitur. Vide Jo. Oſorium Conci-

one de Sacerdotio. O profunda Chriſti Domini
noſtri humilitas ſub Sacerdote!
y Supra quaæ propitio. & c.) Hæc leguntur in
Liturgiis eit. ”. Petri, & Baſilii, & apud Am-
broſ. z. de Sacram. cap. 6. quæ verò in fine di-
cuntur, Sanctum ſacrifiéium, immaculatam
Ebſtiam, S. Leo Magnus addidit ex Innocent.

IJupra cap. 4.

2à Supplices te reLamus, & c.) Inclinationis
mentio eſt apud Micxol. e. 76. verba leguntur in
Liturgia cit. S. Petri, apud Clem. & Anebr. los
cis Cit.
àa Manibus junctis.] Non tamen pollice dex-
tro ſuper ſiniſtrum poſtto, ſed junctis pollicibus.
& indicibus invicem ihter ſe, tit. 3. num. 1. &
parvis digitis frontem Altaris tangentibus; quod
etiam in ſequentibus obſervatur, ex Kubric. tit.
4. num. I. ibi See omnia ſomper obſervantur ,
cùm manus juniàe ſuper Altare ponuntur. Keli-
qua ſunt nota, & habentur apud Innocent. III.
lib. 5. cap. . tum oſculũ, tum cruces tres. Antiqui-
ores nõ formabant has cruces, & patet ex nume-=
ro ſex ordinũ cruciũ quas memorãt in Canone.
Ea verba, Qube hæc perferri per manus ſancti
Augeli, &c. habentur in Litugia Graca beati
Petri, & apud Ambr. lib. 4. de Sacram. cap. 6.

2 Cùm dicit, Memento Domine famulorum famularumque tuarum, &c.
extenſis & b junctis manibus ante pectus, & uſque ad faciem elevatis, & intentis
oculis ad Sacramentum ſuper Altare, facit commemorationem fidelium c defun-
ctorum, de quibus ſibi videtur, eodem modout dictum eſt de commemoratio-
ne vivorum. Qua commemoratione facta, ſtans ut prius extenſis manibus proſe-

git manus, & 4 caput inclinat

b Zuncttis Manibus.) Bis hoc loco junguntur
manus ad Per cundem, & iterum ad Memento.
c Defunctorum.) Communis eſt ritus omni-
bus Liturgis ex præcepto Apoſtolorum, Chry-
ſoſtomus Hom. 9. in Epiſt. ad Philipp. & alii a pud
Durand. lib. 2. c. 43. ut ſcilicet pro Defunctis in
Miſſa Oremus. Sixto I. tribuit Platina, Pelagio I.
Anſelm. Rydin Catalogo annorum; hoc eſt, De-
creto confirmaverunt.
N. N. nomina recitabantur in Romana Ec-

celeſia, Alcuin. de celebrat MWiſæ, & ante eum

quitur, Ipſis Domine, & omnibus in Chriſto, &. & In fine ad Per eundem jun-

Cyprianus, Ambroſius & alii apud Durandum
ibidem, ex Diptychis, & Tabulis. Diptychi verè
erant compltcati pugillares, ſeu Tabulæ dupli-
eatæ, in uſum ſcribentium com paratæ; Turneb.
lib. 9., Adverſar. cap. 23. una vivorum, altera
continebat nomina defunctorum in Chriſto.
Diptycha in genere neutro appellant alii, de qui-
bus plura Durand. ib.2. de Kit. cap. 43. Angelus
Rocca ad librum sacrament. S. Gregorii. Pluri-
ma legere potes in Onomaſtico ad Vitas Patrum,
verbo Diptychũ auctore Heriberto Roſvyveydo.
Pauſa

120 Comment. in Rubr. Mitalis Pars II. Tit. M.

Pauſa fir non poſt litteram N. ſed poſt verba, ad Per enndem Chriſtam Donzinum noſtram
ſemno pacis, lib. Sacram. S. Gregor. quam & nos caput inclinatur? puto, quia Sacerdos dicturus
xetinemus. eſt ſtatim, Nobis queque peccatoribus; quæ ſunt
d Caput inelinat.) Cur hoc loco, non alibi, verba maximæ humijlitatis.
3 Cùm dicit, Nobis quoq; peccatoribus, e vocem aliquamtulum elevat, & dextra
manu /pectus ſibi percutit, ſiniſtra poſita ſuper Corporale, & proſequitur ſecretôò,
famulis tuis, & c. ſtans manibus extenſis ut prius. Cum dicit, Per Chriſtum Domi-
num noſtrum: Per quem hæc omnia Domine ſemper bona creas, jungit manus
ante pectus: deinde manu dextra ter ſignans communiter ſuper Hoſtiam, & Cali-
cem, dicit, g ſan ctificas, vivi ficas, benedicis, & præſtas nobis Poſtea diſco-
operit manu dextra Calicem, & genuflexus Sacramentum adorat: tum ſe erigit, &
reverenter accipit Hoſtiam inter pollicem, & indicem dextræ manas, & cum ea
fuper Calicem, quem manu ſiniſtra tenet circa nodum infra cuppam, ſignat
ter à labio ad labium, dicens, Perfipſum, & cum tipſo, in fipſo. Et ſimiliter cum
Hoſtia ſignat bis inter Calicem & pectus, incipiens à labio Calicis, & dicit: Ert ti-
bi Deo Par᷑tri omnipotenti, in unitate Spiritus † ſancti. Deinde tenens manu dex-
tra Hoſtiam ſuper Calicem, ſiniſtra Calicem, i elevat eum aliquantulum ſimul
cum Hoſtia, dicens, omnis honor & gloria; & ſtatim utrumque deponens,
Hoſtiam collocat ſuper Corporale, & ſi opus fit, digitos extergit, ut ſuprà; ac pol-
lices & indices ut prius jungens, Calicem Palla cooperit, & genuflexus Sacra-

mentum adorat.

e Vicem elevat.) Ita Amalar. lib. 3. cap. 26. &
Microlog. cap. 7. verba Nobis quoque, haben-
tur in Liturgia citata &. Petri.
f Pelctus ſibi percutit.) Tradit Innocentius
III. lib. . cap. 2. & ante eum nemo. Tribus di-
gitis fit tunſio pectoris, ex Durand. lib. 4. c. 46.
hoc eſt digitis inferioribus & ultimis, ne pollex,
& index juncti tangant Planetam.
Quindecim Sancti hoc loco nominantur,
octo viri, ſeptem mulieres, quia per hoc Sacri-
ficium à ſeptem donis Spiritus ſancti ad octo be-
atitudines pervenitur, Honor. in Gemma lib. 1.
Cap. 107.
E duibus primo loco Joannes, quiſnam? E-
vangeliſtam putat Innocent. ratione virginitatis.
cui ideò adjungitur ſtatim Stephanus Virge: in-
elinat idem in Baptiſtam, qui Martyr fuit; ſed
dubitat, quia dicitur, Apoſtolis, & Martyribut.
intelligit Azor. lib. o. cap. 37. 4qa. 7. Baptiſtam.
ne Evangeliſta bis dicatur nominari; quem ego
tamen Apoſtolum dixerim, qui fuit homo miſ-
ſus à Deo. Deinde ſatis eſt, quèòd verificetur ti-

tulus Apoſtoloxum in Mathia & Barnaba Apo-
ſtolis, Liturgia S. Baſilii Rabet apertè Baptiſtam.
Gemma uabi ſupra c. ol. putat eſſe Joannem, qui
eſt Marcus Evangeliſta, ut purus aliquis Evange-
lifta reperiatur in Canone. Sed Baronius negat.
Marcum Evangeliſtam eundem eſſe cum illo Jo-
anne, anno 47. n. 45. Reliqui verò vel ſunt Sum-
mi Pontifices, vel Epiſcopi, vel Presbyteri, vel
Exorciſtæ, vel Virgines, vel Conjugatæ, ut ex
Hiſtoriis Breviarii patet. Omnes autem fude-
runt ſanguinẽ ſimul cum Chriſto, & pro Chrifto.
Mathias & Barnabas nominantur poſteriori
loco, quia obiere poſt Stephanum, Bellarm. de
Miſſa lib. 2. c. 26. ubi addit Mathiam non cum
aliis duodecim nominari, quia poſt paſſionem
fuit electus. Quòd ſi obiicias, Paulum quoque
poſt paſſionem vocatum, reſtondet, Paulum
Petro ſemper adjungi.
Felicitatem, de qua hoc loco, putat Biel le&.
5y. eſſe Matrem ſeptem filiorum, cujus comme-
moratio fit die 22. Novenebris; ſed ego ſentio
ſororem eſſe Perpetuæ, cui conjungitur, de qui-

basdie
Elbege
nila/
36
Cnebe
118.
ANln
ſoen⸗
tind/
ili⸗
Ple
unp
lynn
tion
Pehe
em
no,
Poſte
elngen
heg
ſure
lüzen⸗
41
Nukn
ue
Lirr
huume
pinie
!
6644.
Cnne
Keme

Krne
hut

ſoce

/

14

lrvs
g Ecn
ſae i

KCein

lerd⸗
mbom.
r man
KCal.
ei ſeo.
engir
Cun e
ignn
lgaun
, Rü.
nd der⸗
m ſundl
onel
ſo⸗
obaltr⸗

abe 40o
ilkn⸗
nnenui
bbennge⸗
enent,
miloſ⸗
nrsn⸗
i,
e,
in le⸗
Chnle.
erior
lun 4
non cun
ionen
guagee
Paulunn

Beel .
commmnt⸗
0 ſentio
hos

De Canone poſt Conſecr. uſque ad Orat. Dom.

bus die 2. Martii, quæ à S. Auguſtino ſummis lau-
dibus celebrantur. Idem ſentit Baron. in marty-
rol. ad prædiktam diem Martii.
g Sankctificas, vivificas, &c.] De tribus his
crucibus Microl. . 17. verborum autem memi-
nit S. Cyprianus ſerm. de Cœna Demini.
h TYer a labis ad labium.) Tres cruces fiunt
æqualiter nunc, ſicut & duæ ſequentes inter Ca-
licem & pectus. Taceat Craſſus, qui ſecutus Du-
tand. lib. 4. cap. 46. tres primas cruces voluit fi-
eri altiùs, deinde minus altè ſupra Calicem, &
poſtea intra Calicem; & aliarum duarum alte-
ram in planum, à Calice ad pectus, alteram in
longum, à labio Calicis ad pedem ejuſdem: non
ſunt in uuu Romano. Neque Hoſtia debet tan-
ere labium Calicis, ne fragmenta inde fant ;
ſeet apud quoſdam antiquorum, ex Ordine Ro-
mano, fieri ſoleret.
Cæterum Microl. «ap. 7. reprehendit duas
poſtremas cruces, & malè; ergo erant in uſu ante
eundem. Verba verò per ipſum, eum ipſo & c.
habet S. Ambr. lib. de acram. cap. 5. & iu Litur-

gia Græca ſancti Petri docetut cum iiſdem ver-
bis pane ſignari Calicem.

12

i Elevat eum aliquantullm.] Traclit Microl-
c. 17. niſi quod elevabatur Calix ad ea Per omnia
ſæcula, &. ſque ad Durandum, qui hunc cun-
dem cum Micrologo deſcribit ritum. Præſens
autem ritus noſter magis concordat cum verbis.
omnis honor & gloria, quæ in exaltatione Cali-
cis & Hoſtiæ manifeſtantur. D
I Calicem Palla cooperit.) Hactenus operi-
mentum Calicis fuit ad neceſſitatem, deinceps
ad myſterium, inquit Mierol. loc. cit. quia in
hac elevatione & depoſitione Calicis medita-
tur depoſitionem Chriſti in ſepulchro, in qus
jacuit tribus ferè diebus, quos denotant tres O-
rationum articuli ſequentes; & in Palla vult de-
ſignari lapidem monumenti, de quibus & nos
ſuo loco infra, cùm de myſtica agemus expoſiti-
one Miſſæ. Microl. idem. c. ié. notat quinquies
dici Per Cbriſtum Dominum noſtrum: & Gem-
ma lib. i. cap. 16. reddit cauſam, ob memoriam
quinque Vulnerum Chriſti. Eſt autem concluſio
brevis, quia non præcedit Pominus vobiſcum,
ut ait Navarr. de Orat. cap. 9. xu. 21. neque in
ultima dicitur Amen, quia ſequitur, Per quem,
ut notat Biel lectione bo.

4 In Miſſa ſolemni cum Celebrans dicit, Per quem hæc omnia, & c. Diaco.

nus facta Sacramento genuflexione, acc edit ad dexteram Celebrantis, & quando
opus eſt, m diſcooperit Calicem, & cum Celebtante adorat; ſim'liter cooperit,
& iterum genuflectit. Cum incipit, Pater noſter, idem vadit retrò poſt Cele.-
brantem, facta prius Sacramento genuflexione, ubi ſtat, dum dicitur Oratio Do-

minica.
m Diſceoperit Calieen.] Habet Durand. I.

4. c. 46. ad ea verba, Per ipſum, &c. Dum fiunt

Cruces, Diaconus retineat duobus digitis dex-
træ manus pedem Calicis, Cærimon. Epiſcop.
ſib. t. c. 9. & habet myſterium, de quo infra is

æxpofit. myſt. Miſſæ.

De Oratione Dominica

n Cum incipit, Pater noſter.] Facta genu-
flexione, Diaconus vadit poſt Celebrantem
quod docetur etiam à Durando loco citato. Re-
gula verò eſt, quòd Diaconus ſnon alii] cum
Celebrante genuflectente genuſlectat, ſi ſolus
eidem aſſiſtit.

E& aliis aſque ad factam

Communitionem. X.

1 (ebrant ‚cooperto Calice, adoratòque Sacramento erigit ſe, & manibus
extenſis hinc inde ſuper Altare intra Corporale poſitis, dicit intelligibili
voce, o Per omnia ſæcula ſæculorum, & cum dicit, „Oremus, jungit manus,
Caput Sacramento inclinans. Cum incipit 9 Pater noſter, extendit manus, &

Zav. J.

1272

EComment. in Rubr. Mißalis, Pars II Ti. X.

ſtans oculis ad Sacramentum intentis, proſequitur uſque ad finem. Reſponſoàâ mi-
niſtro, » Sed libera nos à malo, & à Celebrante ſubmiſſa voce, Amen, manu
dextra, pollice & indice nod diſiunctis, Patenam aliquantulum putificatorio ex-
tergens, eam accipir inter indicem & medium digitos; quam tenens ſuper Altare
erectam, ſiniſtra ſuper Corporale poſita, dicit ſecretò, 5Libera nos quæſumus, &c.

o Fer omnia ſacula ſæculoruns.] Cur mani-
bus extenſis ſuper Altare, & voce intelligibili,
iidem videndi ſunt, qui ſuprà in ſimili calu ini-
tio Præfationis, & præſertim Innocent. III. leb..
J. cap. 2. ut populus nimirum ratificet, quæ ſe-
eretò peracta ſunt, cum verbo Amen. ldem ha-
betur in Liturgia S. Petri.
p Oremus. ſicut ad Oremus caput inclinat,
ita erigit illud ſtatim ad Praceptis ſalutaribns,
&c.quod dicit manibus junctis, quas deinde ex-
tendit ad Pater neſter. Præfatio, Præceptis ſalu-
taribus &c. vetuſtior eſt quàm plerique arbi-
trantur, Ordo Roman. Alcuin. meminit, & A-
mal. lib. z. cap. 20. Tribuitur S. Gregorio à Ra-
dulph. Prepoſ. 22. ſed videtur eſſe S. Cypriani
Tzactat. de Orat. Demin. apud Durand. lib. 2.
cap. 47. & additur tanquam præludium Oratio-
nis Domini, quia ſola à Deo fuit formata, Odo
Camerac.
q Pater noſter.) Oratio Dominica ab Apo-
Kolis ipſis uſurpata fuit in Miſſa, ſecundum
omnes: nec Miſſa, ut dictum eſt ſupra ex Gre-
gorio lib. 7. Epiſt. 63. conſtabat aliis partibus
quàm conſecratione & Oratione Dominicà. Hi-
er. lib. 3. adverſ. Pelag. ſcribit Chriftum Domi-
num docuiſſe Apoſtolos, ut quotidie in Corpo-
ris ejus Sacrificio credentes audeant loqui, Pa-
ter noſter.
Cùm ergo à Rupert. lib. 2. cap. J. dicitur au-
ctor S. Gregorius, intellige, vel eum reſtituiſſe
Miſſæ, vel determinaſſe tempus ante Sacramenti
ſumptionem; nam S. Ambroſius eam recitari poſt
Canonem reſtatur lib. y. de Sacrament. cap. 4.
& Auguſt. de ſe fatetur idem in Sermone Eigilia
Paſchæ: fortè S. Gregorius hoc idem ſancivic;
vel ſtatuit, quod à ſolo diceretur Sacerdote, non
à populo, ut Græcis mos erat, & indicatur in
Liturgia & Petri Græca. Vide eundem Gregor.
lib. 2. Epsſt. 62. .—
Alta voce dicitur, e Lit irgia Petri citata;

tum quia communis Oratio eſt, ut ex Cypriano
Serm. 6. notat Amalar. zap. 9. tum quia hac rati-
one populus eam diſcere poteſt, ex Auguſtine
Epiſt. 42. inter go. tum quia ſumpta eſt de Evan-
gelio, Durand. lib. 2. cap. 147. & dum Sacerdos
eam dicit, extendit manus, Ilem ibid.
An verò ſit extra Canonem: concedit Alcuin.
cum Amalario locis citatis, & apertè id ſentit S.
Gregor. Epiſt. 63. dum poſt Canonem vult eam
recitari: ſed & in Paraſceve dicitur, quando Ca-
non omittitur: ergo non eſt de Canone. Oppo-
ſitum docet Innocent. III. lib. y. cap. 17. gui
vult eandem eſſe finem Canonis. Bellar. lib. 2. 6
26. & Azor-.lib. o. C.32. qu. 9. ſentiunt cu Alcuino-
r Sed libra nos à malo.) Clerum reſpondere
hoc ſolitum eſſe, teſtatur Duran. ca. 49. & Sacer-
dotem item ſeeretò ſabdere Amen. Dicitux au⸗
tem ſectetò, ad ſignificandum, quòd nos latet.
an exaudiamur in Oratione Dominica data no-
bis à Chriſto; & Deus hoc vult latere, ne torpea-
mus, Rub. lib. 2. cap. 69. Malè quidam dicunt
ctiam ſecretèò, Sed Libera, &e- quòd à miniſtro
tantùm dici debet: & eam myſticam rationem
affert hoc loco Angelus Contus de Miniſteriis
Miſſæ. p. 5. cap. I. quod nimirum tacet hæc verba
Sacerdos, in quibus petimus liberari à malo cul⸗
pæ præſentis, ſicut in præcedentibus poſtulamus
à præteritis, & à futuris liberari: ne videatux,
inquit, Sacerdos tunc temporis eſſe reus peccati
mortalis. Eadem verò dicit populus convenien-
tiùs; cui deinde Sacerdos bene precatur, dum
ſecxerò ſubdix Amen. Sed idem Sacerdos ſtatim
ſibi quoque oprat & petit liberari à præteritis ,
præſentibus & futuris ea prece Libera nos, & C.
Dicet ille: Secretèò convenit, non publicè, hoc
petere Sacerdotern. Valeat, myſtica eſt ratio.
ſ Libera nos quæſumut.) Habet Ordo Re-
manus. Volunt aliqui additum eſſe à S. Gregorio
cum præfatione prædicta, innuit Radul Pph..· loco
cit. expreſſè docet Gemma lib. I. cap. g6.
æri⸗

C
cumm!
n
ſolen
ſetiun
focart
Hbe
Potmin
uu

1
Eenan
gtius
leind
ſobmn
lco
o
e
ce⸗
iun
Nam
er
10
ſe
un⸗
lye
lec
11
pen
un
e.
pal

De

11

I.
Nin
Il, mand
Aorioe.
Per Alure
Ahus Ke,

¹im
bilhacttt.
Aupllin
Atceben.
mn Kraet
i.

illeorig
mpult enn
lencoC⸗
ne. 0,.
g
ar. Me,
i Aounne.
ſeontet
E ⸗
Deitura⸗
nos uet,
acztano⸗
Netoret⸗
mdieud
limitto⸗
tatonen
Mioſenit
reſethe
muocll.
Oltolaunre
Fideatut,
uupecni
üreriel⸗
lul, nm
gos ſnimk
etelitis,
o l⸗
cd, or
trnio,
oKe⸗
regon 10

lpkln
En.

ect Auin

De Orat. Dom. &s aliis uſque ad factam Comm. 123

Quæritur autem: Cur hoc loco ſolus Andreas
cum Petro & Paulo nominatur ? at quis neſciat
S. Gregorium erga hunc Apoſtolum propen-
ſiorem fuiſſe, cujus nomine ædificavit Mona-
ſterium ad Clivum Scauri? frater Petri eſt prius
vocatus, in Cruce cum Petro & Chriſto obiit.
Habetur hæc Oratio in Liturgia . Petri; ſed
nomina Petri & Pauli fuere addita poſt mortem
gorundem; nomen Andreæ non eſt cum iis; &

licet habeatur in Ambroſiano ritu, quia tamen
ibidem eſt etiam Ambroſi nomen, à recentio-
ribus utrumque additum fuiſſe patet. In Miſſali
M. S. de Urbe antiquiſſimo, tribus Apoſtolis.
Petro, Paulo, Andreæx, quartum legi addi-
tum Bartholomæum. Eſt textus verè ſingula-
xis ,„ ſed monaſticus, non Romanus, quod
tamen adnotare volui in gratiam S. Apoſtoli
mei.

2 Antequam Celebrans dicat, Da propitius pacem, elevat manu dextra Pa-
tenam de Altari, & ? ſeipſum cum ea ſignat à fronte ad pectus, dicens, Da pre-
pitius pacem in diebus noftris. Cùm ſignat ſe, manum ſiniſtram ponit infra pectus,
deinde « Patenam ipſam oſculatur, & proſequens, Ut ope miſericordiæ tuæ, &c.

ſubmittit Patenam Hoſtiæ, quam indiee

ſiniſtro accommodat ſuper Patenam,

dilcooperit Calicem, & genuflexus Sacramentum adorat: tum ſe crigens, accipit
Hoſtiam inter pollicem, & indicem dextræ manus, & cum illis, ac pollice, & in-
dice ſiniſtræ manus eam ſuper Calicem tenens x revercnter frangit per medium
dicens, Per eundem Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum Filium tuum, & mediam
partem, quam inter pollicem & indicem dextræ manus tener, ponit ſuper Pate-
nam?; de alia media quam ſiniſtra manu tenet, y frangit cum pollice, & indice

dextræ manus particulam, proſequens,

Qui tecum vivit & regnat: & eam inter

ipſos dextræ manus pollicem, & indicem retinens, partem majorem, quam ſini-
ſtra tenet, adjungit mediæ ſuper Patenam poſitæ, interim dicens, In unitate Spi-

ritus Sancti Deus: & particulam Hoſtiæ,

quam in dextra manu retinuit, tenens

ſuper Calicem, quem ſiniſtra per nodum infra cuppam retinet, intelligibili vo-
ce dicit, Per omnia ſæcula ſæculorum. . Amen. Et cum ipſa particula fignans
2Z ter à labio ad labium Calicis, dicit a Pax Domini ſit ſemper vobiſcum. Re-
ſpenſo per miniſtrum, Et cum ſpititu tuo, particulam, quam dextra manu tenet,
immittit in Calicem, dicens ſecretò, à Hæc commixlio, & conſecratio Corporis,
&c. deinde pollices & indices ſuper Calicem aliquantulum tergit & jungit, Calicem
pallà cooperit, & genuflexus Sacramentum adorat. ſurgit & ſtans junctis manibus
ante pectus, Capite inclinato verſus Sacramentum dicit intelligibili voce, c Agous

Dei, qui tollis peccata mundi, & dex
Corporale poſita, dicit miſerere nobis;

percutit ſibi pe
dicit, dona nobis pacem.
t Seipſum eum ea ſignat. ) Signabant faciem
tantum cum Patena ſigno Crucis, ait Innocentius
III. ib. 6. 6ap. 1. alii ſignabant ſe, ait Durand cap.
Jo. & hic ritus eſt congruentiot, à fronte ad pe-
ctus, ſignoque Crucis integro, ut declaravit ſa-

tra percutiens ſibi pectus, ſiniſtra ſuper
& deinde non jungit manus, ſed iterum

us, cùm dicit ſecundò, miſerere nobis, quod & tertiò facit, cůùm

era Rituum Congregatio die /3. Martii 162z.
u Patenam ipſam oſcunlatur.) Ita Ordo Ro-
manus, ad ea tamen verba, Dapropitius pacem,
quaſi per oſculum hujuſmodi pax à Deo petatux,
ut ex verbis patet.

Q2

X½ Keve⸗

124
x Keverenter frangit.] Habet Dionyſ. cap.
3. Ecclehkaſt. Hierarch. & ex latere dextro, Mi-
crolog. cap. 7. & ad ea, Per eundem Dominum
noſtrum, ut in hac Rubrica; frangit autem ſuper
Calicem, ex Radulph. propoſ. 23. ad cautelam,
inquit Hugo Victorin. de Spec. obſ. Miſſ.lib. 2. &.
39. & incipit à ſuperior i parte Hoſtiæ, ſicut ſi-
gnũ Crucis incipit fieri ab eadem ſuperiori parte.
y Frangit particalam.] Tradit Microl. cap.
17. Sed quæritur, unde præcidenda ſit hæc par-
ticula, à parte ſuperiori, an ab inferiori dimi-
diatæ jam Hoſtiæ? ex Durand. cap. 51. n. 7. con-
jicio, quod à parte ſuperiori: Ex præmiſſarum
dnaraum partium, ait, in Patena conjunctione,
poſt totam, fralctionem duo reſultant quaf cornus
in modum LEnnæ, & illa verſus Calicem; ergo de
ſuperiori parte fuit præciſa. Accedit expoſitio
myſtica Sergii Papæ cap. Triforme. de conſecr.
diſtinét. 2. qui in oblata in Calicem miſla, Cor-
pus Chriſti, quod reſurrexit, deſignari docet;
ergo in parte oblatæ ſuperiori & nobiliori eſt de-
ſignanda: in parte comeſta, Chriſtum ambulan-
tem ſuper terram; & eſt pars depoſita cum dex-
tera manu: in parte altera, quæ reſervabatur, ad
finem mundi in ſepulchris membra Chriſti qui⸗
eſcentia. Hæc ille. Docent denique aperte, à
ſummo Hoſtiæ præcidendam ceam eſſe, Craſſus
lib. 2. cap. 4. & Petrus Ruiz in ſuo cærimon. Sed
ex Ordine Romano præcidi debet de imo Ho-
ſtiæ. Qui Pontifex de ipſa Sanlta in duas partes
jam diviſa] quam momord erat (ſumendo ſupe-
riorem partem ) ponit in Calicem, id eſt partem
inferiorem Hoſtiæ, faciens Crncem, cer di-

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Tt. X.

cendo: PFiat comnsixtio, &c. Hæc tiki.
à2̈ Ter a labio.] De trina Cruce, & cum ver-
bis Pax Domini mentio expreſſa habetur apud
Microl. cap. i7.
a Pax Domini -S&c.) Pacis annuntiatio in-
dicatur à Dionyl. cap. 3. Eccleſ. Hierar. & à S.
Cemente lib. b. conſtit. Apeſt. cap. Iö. cui om-
nis populus reſpondebat, Et cum ſpiritu tus.
Ambroſio tribuit Hugo Vict. de Offc. Eccleſ.
lib. 2. cap. I. Innocentio I. Gemma lib. . cap. 9s.
Rabanus autem lib. 1. in addit. tradit, cum par-
ticula tangi quatuer latera Calicis; ſed uſus ob-
