tit. 9. Quandoque prima & ſecunda oratio ſub quibus mox, Dominus vobiſeum, ut ait Inno-
una concluſione dicuntur, ut unica videatur o- cent. III. lib. 2. Cap. 26.
ratio in Miſſa celebri: quod præſertim juberux p Dominus vobiſeum.) Ordo Romanus hoc

fieri in collatione Ordinum, conſecratione E- habet. Quæ ſalutationis forma ad verbum legi-

piſcoporum, Virginum, Eccleſiarum, & Alta- tur Ruth 2., & 2. Par. 15. fere fimili uſus eſt Ga-
rium, Benedictione Abbatum, & Abbatiſſarum, briel Angelus ſalutando Mariam, Dominus te-
Coœmeterii benedictione, & conſecratione Re- cum: & alter Angelus ad Gedeonem, ud. 6.
gum, & Reginarum. Atque in his tantum caſi- ſed vim & efficaciam habet à Chriſto, qui dixit:
bus uniri duas orationes ſub uno Per Dominum Ego vobiſcum ſum, Matth. altimo. Ritus autem
docet Burch. in Ord. celebrandi Miſam. An ve- emanat à Clemente, ex Gemma lib. I. c. 57. vel
r1ò orationes illæ, quæ poſt miſſam votivam Anacleto Papa ex Hugon. Vict. lib. 2. c. Ij. vel ab
de Trinitate habentur pro gratiurum actione, utroque ex Radulph. loc. eit. Prop. 23. & eſt ſen-
ſub eadem concluſione cum prima recitandæ ſus: Dominus in vobis maneat, & petitionibus
ſint, negamus in miſſis privatis: nam quod di. veſttis effectum tribuat. Duran. lIib. 4. c. I2. Vel

citur in oppoſitum in Miſſali Romæ edito 162r. ſacerdos ſe habere pacem cum populo docet, ex

additum fuit ſine ſuperiorum facultate, me pe- P. Damian. Opuſe. de Dominus vobiſcum. Vel
nitus rem indagante; & hic eſſet nimis novus ri- dicitur ad excitandos animos ad orationem. Ru-
tus in miſſa privata. In iis autem quæ ſolemniter per. lib. . c. 31. Dicitur autem Dominus, non
dicuntur pro re gravi, uſus Capellæ Papalis eſt, ut Deus; quia Dominus poteſtatis eſt titulus, Tur-
de duabus fiat una ad ſolemnitatem: ſed verba recrem. in ü Zacobus deConfeſ. Diſt. 1. Alia adde-
Rubricæ tit. 9. num. Ig. indicant in ſolemni mus infra ſuis locis propria, par. 2. tit. 5. au. 7.

S. Cum verò dicuntur plures ora-iones, & una oratio eadem ſit cum alia ibidem
dicenda, oratio hujuſmodi, illa ſcilicet, quæ eadem eſt, non alia, 4 commutetur cum
alia de Communri, vel proprio, quæ ſit diverſa. Idem ſervetur in Secretis & oratio-
nibus poſt Communionem.
9 Cemmutetur cum alia.] Quænam comu- tera mutatur eo modo, quo præſcribitur clarè
tanda eſt, prima, aut altera? prima manct, al- in Dominica Septuageſimæ, quando Neni ante
eſtum

16 Comment. in Rubr. Miſſalis, Pars I. Tit. VIII.

feſtum Purificationis beatæ Virginis, cujus Se-
creta eadein eſt cum Secreta prædictæ domini-
cæ, & illa mutatur quæ ſecundo loco ponitur.
Dices: Quomodo fiet mutatio ſecundæ ora-
tionis de feria, vel dominica, vel de iis quæ ſunt
ad libitum, quando eſt eadem cum prima de
Sancto? nam hic accidit caſus in feſto quadra-
ginta Martyrum occurrente in feria quinta Ci-
nerum; & item in feſto S. Martini Epiſcopi in
dominica 22. poſt Pentecoſten; vel cum præci-

Pirur oratio, Deus refugium. Verùm in his caſi-

us poterit ſumi oratio ſecreta feriæ ſextæ Cine-
rum, vel dominicæ XXIII. velea quæ proximè
ſequitur, pro quacumq; tribulatione, reſpectiv
ad caſus prædictos; ut eadem ſit regula in favo-
rem orationis primæ? quæ non debet᷑ mutari: &
ita accidit in praxi, quia celebrans, qui non prævi-
dit Secreta, dieit primam de Sancto ; mox ad-
vertens ſecundam eſſe eandem, non poteſt non
mutare ſecundam.

De Introitu Kyrie eleiſen, & Gloria in excelſis. FIII.

Am aggredimur partes integrantes Miſſæ,
quæ in primordũs Eccleſiæ ordinante Perro &
Apoſtolis, duæ tantum fuerunt, ſcilicet conſe-
cratio cum verbis propriis, & oratio dominica,
Greg. Papa in epiſt. aa Zoan. Epiſc. Gracuſan.
cujus Miſſæ quaſi veſtigtum remanet in Pareſce-
ve, in qua tamen non fit conſecratio. Idem Pe-
trus Antiochiæ addidit tres orationes. Innoc. III.

in Prol. ad lib. Myſt. Miſæ, collectam, Secre-
tam, & poſtcommunionem, ex Lindano ad Li-
turgiam ſanbti Petri. Creſcente verò cultu Chri-

ſtianæ religionis., adjecta ſunt alia, quæ viſa ſunt
decentius convenire, quandoque alia dempta,

alia mutata in melius. Lindanus autem in Apolo-
gia pro Liturgia ſancti Petri Græca, quæ valdè ſi-
milis eſt Gregorianæ, contendit probare, à ſancto
Petro fuiſſe præſcriptam totam Miſſam Latinam,
paucis exceptis; & ſucceſſores ejuſdem vel fir-
maſſe aliqua decretis, vel reſtituiſſe neglecta,
quod & nos cum Baronio ſupra affirmavimus.
Ab initio verò non erat tutum moram longam
trahere in Sacrificio, ex Simone Græco apud Lin-
danum ibidem.

Nunc agamus de ſingulis juxta titulos rubri-

carum, dilatis cauſis de Chriſto myſticis in alte-
ram rubricarum generalium partem.

1. I Ntroitus ſemper codem modo dicitur cums Gloria Patri, ut in ordinario,
præterquam? tempore Paſſionis, & in Miſſis a defunctorum, ut etiam ibi an-

notatum eſt.

t Iutroitus.] Vel quia introeunte Sacerd ote
ad altare dicitur, qui paulò ante dixerac, Iutroi-
bo ad altare Dei, ita Microl. de Eccleſiaſt. obſer.
cap./. vel quia ſit quaſi proœmium Miſſæ, Con-

rad. lib. 1. Cærimen. cap. 1. vel quia populo in-

troeunte Pſalmus cantabatur, Rhenan. ad Ter-
tull. de Cor. militis. à Sancto Gregorio dicitur
Antiphona, ab Ambroſianis Iugreſſa.
Componitur regulariter ex Pſal. Davidis,
verſu ejuſdem Pſalm. Gloria Patri, sicut erat, &
repetitione pſalmi Dixi, regulariter ex Pſalmo.:
nam Cœleſtinus I. Papa conſtituit, ut pſalmi 150.
ante ſacrificium cantarentur antiphonatim,
quod anteà fiebat, ex Dion. de Eccl. Merar. &
Caſſiano lib. 3. Iiſt. Mon. c. 1t. ſed non ubique.

Antiphonatim autem, hoc eſt, non totum Pſal-

.

tato, ex omnibus Pſamis excerpebant antipho-
nas: Baronius tamen anno 415. explicat decre-
tum Cæleſtini de toto Pſalterio cum Antiphomis
ante Miſſam cantando in Eccleſia Romana; &
Bellarminus idem ſentit lib. 2. de Miſſa c. 146.
Irregulares verò introitus ſunt perpauci, qui
non ex pſalterio, ſed ex Prophetis, ſeu aliis Scri-
pturæ libris ſunt hauſti, ut in Nativitate Domi-
ni, Puer, qui natus eſt, &. in Aſcenſione; LViri
Galilæi, & . verſum tamen ex pſalmo, qui cantaba-
tur, retinuit S. Gregorius Papa ex Durando lib. 4.
c. . Dixi verſu eiuſdem pfalmi, quia quando in-
troitus incipit à primo verſu pſalmi, tunc verſus
introitus eſt, qui proximè ſequitur in pſalmo,
quando

mum recitabant antiqui, ut ajunt quidam apud
Radulph. Propos. 23. ſed, ut docet Alcuin. loco ci-

(ende
ſlllno
mno⸗ E
Uinttate
ſbek,
rien
ſe
ſv
anteD
Nee
cnn ſl
acicit
Cone.

ſcete
Und
Wran
ulgis
16tr.
Nadh
arn
101
cent.
Contt
len:
M
citte

Der
d,
Der
(tcin
ere

Pol
(r

20.

u

calt⸗

Cnne.
XNim
tiv
wo-
Ar&
preyi.
Xad.
lnon

hoh.
deſi⸗
ncto
nam,
Iſr-
eda,
imus.

ubri⸗
alte-

rio;
an⸗

apud
oci-
pho⸗
ecre⸗
nonns
&
.
qui
cri⸗
omi-
Viri
taba⸗
et.
Din-
rlus
no,
ndo

De Introitu, Kyrie eleiſon, &. 17

quando verò incipit à verſu de ſequentibus in
pſalmo, verſus eſt idem, qui primus eſt in pſal-
mo. Exempla patent in Miſſali, nimirum in na-
tivitate Domini, Dominus dixit ad me &. ver-
ſus eſt, Quare fremuerunt gentes: in dominica
prima Adventus, Ad te le avi animan meam,
Gc. verſus eſt de ſequentibus in pſalmo, Eia⸗
ruAs Dogine, Oc.
ſ Gloria Patri.] Additum eſt quaſi ad finem
pſalmi, ex inſtituto Damaſi Papæ: quamquam

ante Damaſum compoſita fuiſſe laus hæc fertur

à Nicæna Synodo, imò ab Apoſtolis, ex Baſilio,
cam fluxiſſe probat Baronius annozay. Nicænum
addidit, Scut erat, &c. Baronius ibidem cx
Conc. Vaſen. can.7.

De repetitione pſalmi. ſeu introitũs, Durand.
& Radulph. loc. cit.
t Tempore Paſſionis.] Nam tunc omittitur
laus Trinitatis, Gloria Patri &c. ita Microl. can.
72. tum quia Introitus ſunt de paſſione Chriſti:
tum quia, propter humilistionem capitis noſtri
proximam, omittenda eſt glorificatio ſanctiſſi-
mæ Trinitatis, in qua Filius Dei eſt idem cum aliis
perſonis divinis. Prima cauſa redditur à Duran-
do lib. 6. c. 6o. iæ Dominica de paſſione, altera ab
Amalar. de Eccl. oficiis, lib. g. c. 20.
u Defunctorum.] Indicia lætitiæ omittuntur
in his Miſſis, ad imitationem officiorum, quæ a-
gumrur in morte Domini. Alcuin. circa ſinem
libri.

2. Kyrie eleiton, dicitur novies poſt Introitum, alternatim cum miniſtro, ideſt
ter Kyrie ecleiſon, ter Chriſte eleiſon, ter Kyrie elciſon.

Poſt Apoſtolicos Hebræos cœperunt Græci
facere Miſſam Adriano primo imperante, Du-
rand. libro 2. capite n. obiit ille anno Domini/4o0.
vox autem Græca Kyrie eleiſon invenitur in Li-
turgiis S. Jacobi, & S. Marci, Duran. lIib. 2. Cap. 13.
à Græcis Sylvefſter ad Romanos eam tranſtulit.
Radulph. Prop. 25. fuiſſe verò in uſu in tota Italia,
teſtatur Concil. Vaſen. can. 3. ante S. Gregorium
170. annis, ex Bellarmin. lib. 2. de Miſſ. c. 16. i-
dem ſcribit Auguſtinus de omnibus Chriſtianis,
contra Paſcentiun, Epiſt. 175. & ſignificat, e eo-
dem ibidem, Domine miſercre. Novies autem in
Miſſa dici, docet Greg. lib.. Epiſt. éz. qui ſc di-
cit reſtituiſſe, non inſtituiſſie hunc ritum, cum al-

ternatione partim à Sacerdote, partim à populo,
quod non faciunt Græci; nimirum ter Wrie, ter
Chriſte (quod etiã Romanorũ eſt, non Græcorũ)
& ter Kyrie. Addit Amalar. lib. 5. .6. cauſam, quis
ante omnem orationem ſpecialem Sacerdotum
neceſſe eſt præcedere miſericordiam Domini, ut
ſerenetur mensSacerdotis ad ea intendenda quæ
ore dicit, & ut dignus ſit Deum alloqui, & exau-
diri. Sanct. Thomas 3. part. quæſt. 53. articul. g.
notat (quod prius notaverat Innocent. III. libr.
2. capite 19.) ter dici ad Patrem, ter ad Filium
Chriſtum, ter ad Spiritum ſanctum; additque
Sanct. Thom. ad ſignificandum, quod omnes
perſonæ ſunt in ſc invicem.

3 Gloria in excelſis, dicitur quandocunque in Matutino dictus eſt hymnus Te
Deum, præterquam in Miſſa æ Feriæ quintæ in Cœna Domini & „ Sabbati San-
cti, in quibus Gloria in excelſis dicitur, quamvis in Officio non ſit dictum Te

Deum.
Hymnus Angelicus ita dictus eſt, quia illum
cecinere Angeli in nativitate Domini cui addi-
dere reliqua uſque ad finem varii Doctores, ex
Conc. Tolet. IV. can./2. quo modo conciliari
poſſunt qui eum tribuunt Apoſtolis, Clem. lib. 7.
Conſt.c. 46. & qui Teleſphoro, Innoc. II. lib. 2. c.
zo. & qui Symacho, Berno c. 25. de ofic. Miſſæ. &
qui S. Hilario'actavienſi, Alcuin. cap. de celebrat.
Jém. lI.

Miſſe: qui veriùs in Latinum tranſtulit, ait Bovius
de Apoſt. conſtit. Clem. c. 47. lib. 2. Ut autem di-
catur in Miſſa, conſtituit Teleſphorus, ex Inno-
cent. loc. cit. & ex Epiſt. . ejuſdem Teleſph. i-
dem aſſerunt Damaſus, Rabanus, & alii complu-
res apud Duran. lib. 2. c. 4. Symmachus præte-
rea juſſit recitari in diebus dominicis, & in na-
talitiis Mxrtyrum, ex Alcuin. Amalar. & aliis:
quia

18 Comment. in Rubr. Miſalis, Pars I. Tit. VIII.

quia in dominicis ſignificatur reſurrectio Chri-
ſti, per quam Sancti ſociati ſunt in gloria & lau-
dibus Angelorum. Duran. lib. 4. c. 15.tribui tSte-
phano Sculting. quod in dominicis dicatur, &
citat librum Pontificalem Tom. I. ſuæ Bibliothec.
p.I. c. 26. Item in omni feſto dicitur, quod ple-
num habet officium, hoc eſt novem lectiones
(exceptis Adventu, Innocentum feſto, & à Se-
ptuageſima ad Paſcha) ex decr. Leon. IX. teſte
Democh. Tom. g. 6.1. Microl. c. 2. & 4. Item
toto tempore Paſchali, quod ſtatum æternæ glo-
riæ & pacis ſignificat, Hug Vict. I. 2. . 4. Deniq;
quando in officio dicitur Te Deum, de celebr.
Miſſæ, c. Conſilium, ex Innocen. III. quia hi duo

hymni continent laudes ſanctiſſimæ Trinitatis.

1Feriaæ quinta in Cœæna Domini.) Dicitut
hymnus Angelicus in hac Mifla can. Porrò. de

conſecrat. dift. 1. ex inſtitutione Nicolai Papzx;

& quia gaudium ea die eſt ob inſtirutionem Sa-
cramenti, Durand. denn Deomini, & in Or-
dine Romano præſcribitur.
y Sabbati ſanbti.) In cujus Miſſa ideò canta-
tur Gloria in excelſis, quia pax data eſt renatis

fonte baptiſmatis, & proxima eſt reſurrectio

Salvatoris, Duran. de Miſſa Sabbati ſanlct. Pa-
ſcha item dici poteſt præſens: Miſſa enim cecitur
Reſurrectionis, quæ nocte ſequenti eelebratur-
& hujus ritus meminit etiam Ordo Romanus.

4. In Miſlis votivis non dieitur, etiam tempore Paſchali, vel infra octavas,
niſi in Miffa æ B. Mariæ in Sabbato, « & Angelorum: & niſi Miſſa ? votiva ſolem-
niter dicenda ſit pro re gravi, vel pro publica Eccleſiæ cauſa. Neque dicitur c. in

Miſſis defunctorum.
Innocentuis III. in c. Confilium, de celebrat.
Miſſ. ait: in profeſtis id eſt procul à feſtis] non
dici hymnum Angelicum apud Romanos, ut in-
ter commemorationem, & ſolemnitatem appa-
reat difleremtia, & hoc aſſerit ſpecialiter obſer-
vari in Miſſis B. Mariæ; quod ex Radulp. Prop.

15. debent obſervare, qui diligunt decorem do-

mus Dei. Nam ſicut decor eſt, illum in feſtivi-
tatihus recitare, ita decor eſt, illum omittere in
diebus privatis: jucundius etiam in feſtivitatibus
ſuſcipitur, quod in profeſtis ſupprimitur, & ta.
cetur. Hæe ille.
2 Beatæ Mariz in Sabbato.) Ia legendum
omnino, non autem cum interpunctione, ut o-
lim in Miſſalibus Venetis & aliis mendoſis, in
qu bus legebatur hoc modo, niß in Miſſa Bea-
tæ Mara in öabbato; ſuperflaum enim eſſet il-
lud i Sabbato: nain vel intelligis de Miſſa in Sab-
bato, quando de ea fit offcium in Sabbato; & eo
caſu Gloria Gieitur, quia in officio dictum eſt 77
Deum, & pertinet ad Rubricam ſuperiorem n. 7.
neque illa eſt votiva: nam votiva non concordat
cum officio, tit. 1. m. y. Velintelligis de verè
votiva: quæ dicitur in Sabbato principalis de Ad-
ventu, de qua ſapr. tit. 4. n. z. & tunc additum
fuiſſet in hac Rubrica, abbato de Adventu. Vel

intelligis de merè votiva, quæ ad libirum dicitur⸗-
etiam in Sabbato, privatim, & omnino diſcor-
dante ab Officio: & co caſu ſuſſiceret dixiſſe, in
Mſſa Beatæ Mariæ, abſolutè, quocunque die
dicatur. Ne igitur ſuperſluar illucl in Sabbato, a-
move comma, ſeu diſtinctionem, & dic, præ-
ſcribi hoc loco, quod in votivis beatæ Mariæ:
quæ dicumur in omni Sabbato, etiam Adven-
tus, Quatuor Temporum, Vigiliarum, ſeu feſti

Semiduplicis (non in aliis dichus extra Sabba-⸗

tum, dicatur in iis tantůùm Hymnus An gelicus,
ita ut hoc ordine Beatæ Virgini operam demus:
Primò, in feftis ipſius cum Hymno Angelico,
Symbolo Apoſtolorum, & Præfatione propria,
quod nemo negat. Deinde in Sabbato quod
habere nonnihil folemnitatis in honorem Bea-
tæ Virginis docuimus ſap. tit. z.] cum Hymno
Angelico, & Præfatione propria, ſive concor-
det, ſive diſcordet Miſſa B. Virginis ab officio,

quod hoc loco piè conceditur omni Sabbaro.

Tertiò, in reliquis diebus & votivis Miſſis ejuſ-
dem, dicatur tantùm Præfatio propria ejuſdem

Beatæ Virginis. Confirmatur hæc Rubrica aba-

lia, quæ habetur in ordine Miſſæ in Miſſali poſt
Hymnum Angelicum, videlicet: Sic dicitur et-
icm in Miſſis B. Mariæ, quando dicenda eſt 3
ergo

enl
cocen
tisam
Hhn
5,V
ſul,

nan

Aave

Ne

guic
noie
ln
cun
pern
e

glu
Ane

CiN
npr
lr
Gen
zur
Gbie
ine
ent

erp

6

ide
ul
e
ot
in
Re

tgis.
cirt
8, 4e
Pe;
18a.
0t.

hta⸗
zatis

tio

ba-⸗
ltur
tur:
nus.

5,
.

tut⸗

in
die
4⸗
æ-
E*

9⸗

15„
1*
09
ia,

De Introitu, Ryrie eleiſon, & Orationibus. 19

ergo non ſemper dicenda eſt, Gloria in excelſis.

Senſus autem horum verborum eſt: Ec, id eſt
eodem modo, quo immediatè ſuprà deſcriptus
eſt, dicendus eſt hymnus Angelicus, non addi-
tis amplius iis verbis, quæ ante Pium V. in dicłs
Hymno addebantur à Sacerdotibus in honorem
B. Virginis. Quoniam tn ſolus Sanltur, Mariam
ſanctificans; tu ſolus Dominus, Marian guber-
nans; tu ſolus altiſſimus, Mariam coronans, &
alia verba, quæ amplius non ſunt in uſu.
Neque poſt recognitionem Miſſalis datus eſt
hic Hymnus cuicumque Miſſæ de B. Virgine,
quidquid in vulgus ſparſerint aliqai, & falſo. I-
mò ſacra Rituum Congregatio deleri juſſit anno

1617. de quibuſdam Calendariis inſigniorum lo-

corum Decretum falſo adſeriptum eidem Con-
gregationi contra hanc Rubricam, de Hymno
Angelico in votivis B. Mariæ.
a Et Angelorum.) Burchardus & meritèò:
quia prima verba Hymni fuère primò prolata ab
Angelis, Luc. 1.
b Votiva ſolemniter, &c.) Suprâà diximus
cum Innocentio IIl. omitti Hymnũ Angelicum

privatis diebus, ut appareat differentia inter

ſolemnitatem & commemorationem. Si ergo
ſolemnitas adſit aliqualis, vel ratione temporis,
puta, quia Sabbatum dicatum B. Virgini; vel
quia eo die obiit ille, de quo dicitur Miſſa, quaſi
in ejus feſto, licet non dicatur Officium, ut in
Cærimoniali ſuo Petrus Ruiz notavit, & benè;

vel ratione cauſæ gravis, aut publicæ, conceditur
Miſſis votivis Hyinnus Angelicus. ſtim atur et⸗
iam ſolemnitas ratione loci, qila ratione Privi-
legium dicitur fuiſſe datum ſacroſanctæ Ædi B.
Virginis Lauretanæ, ut ibidem in omnibus Miſ-
ſis B. Virginis dici qucat Gloriaæ in excelſa; &
habetur in Synodo ultima Lautet. eit. 11. u. 4. ſib
Cerd. Rom. Res autem gravis ea eſt, pro qua cõ-
venit totus Clerus cum Epiſcopo: ſi tamen pa-
ramenta adhibeantur violacea, tunc non dicitur
Gloria neque Credo, & ſacta Rituum Congre-
gatis 19. Maij 1607. utrumque declaravit: niſi
in Dominica dicatur Miſſa votiva ſolemnis; quia
tunc dicitur Credo. Quare ex dictis ſublatum eſt
Privilegium de Gloria in excelſis datum Minori-
bus ab Alexandro IV. & Sixto IV.
c In Miſſis Defunttorum.) Hoc notat Ama-
lar. lib.z. C. 44. quia tunc non eſt locus lætitiæ, quã
indicat Hymnus Angelicus: ſicuti nec in diebus
luctus Adventus, & Septuageſimæ ad Paſcha.
Hoc loco addendum videtur, neque dici,
Gloria in excelſie, in Vigiliarum Miſſis, quæ veni-
unt infra octavam, hlcet in ofcio dicturm ſit Z⸗
Deum: quia hæ Miſſæ non concordant cum of-
ficio. Et habetur hic ritus in Millali in Vigilia A-
poſtolorum Petri & Pauli, & Aſſumptionis B. Vit-
ginis, continet enim Hymnus cœleſtem glori-
am, ex S. Thom. 5. p. 7. 5z. Art. 4. quæ cum vi-
gilia non conſonat.

De Orationibus. LX.

Ratio & collecta idem: ejuſdem uſus ab
Apoſtolis, ex Orig. Homilia ii. in Zerem.
explicat Ordo Rom. quaſi ſit Collectio, ut Miſ-
ſa, & Miſſio; vel quèòd ex divinis Scripturis col-
ligatur oratio; vel quia dicitur ſuper Collectam,
id eſt, populum collectum, Alcuin. abi ſup. vel
quia Sacerdos omnium preces in ea colligit. Mi-
crol. c. 3. vel quia aſtantes ſe debent colligere ut
orent, S. Bonavent. de Myſter. Miſſ. dicitur et-
iam Benedictio ab Amalar. 2. g.9. ex 1. Cor. 14.
Brevis autem eſt, ne multùm loquentes orcmus,

Matt.6. Docet Dion. Epiſt. ad Demophil. pre-

ces fieri ante myſteria. Oratienes compoſait
Ambroſ. ex Gemma lib. .c. &7. & in Miſſali Ro-
mano multæ ſunt illius, ut ſuis locis indicabi-
mus; à Gelaſio Papa auctæ & limitatæ fuerunt.
ex Sigeb. anno 57. à S. Gregorio deinde, qui-
buſdam additis, vel detractis, in ordinem & li-
brum Sacramentorum redactæ, Walafr. Stra-
bo de Keb. Eccl. c. 22. & Micrologus, c. 67. Con-
cilia, Carth. III. can. 23. Milevit. can. 72. qui-
bus aderat S. Auguſtinus, rejiciunt non pro-
batas,

C 1 IN

2⁰ Comment. in Rubr. Mißalis, Pars I. Tit. X.

N feſtis duplicibus dicitur una tantùm oratio, niſi facienda ſit aliqua comn-

memoratio, ut dictum eſt ſuprà.

Romana traditio unam orationem tribuit

lar. in Prolog. de divinis ofic. Unum eft offici⸗

cuique Miſſæ, Microl. capite 4. quia unus In- dum, Radulph. Propoſ. 23. & fidei ſeu unitatis

troitus, una Epiſtola, unum Evangelium, Ama-

Sacramentũ denota Iunocent. IIl. lib. 2. cap. 27.

2 In feſtis ſemiduplicibus occurrentibus ab octava Pentecoſtes uſq; ad Adventum,
& à Purificatione uſque ad Quadrageſimam. dieitur ſecunda oratio, A Cunctis,

tertia ad libitum.

Sicut in officio fiunt commemorationes de B.
Virgine, ſanctis Apoſtolis, S. Patrono, ſeu Ti-
tulari, & de Pace: ita in Miſſa dicitur fecunda
oratio, Acanctis, cujus eſt auctor Innocentius
III. ex Duran. lib. g. c. 1r. in qua fupra dicta me-
morantur- nam littera N. nomen exigit Patroni,
ſeu Titularis Eccleſiæ, ubi celebratur; tertia verò
additur, quia impari numero gaudet Deus, ex
Innocentio III. & tres dicendæ, in honorem
ſanctiſſimæ Trinitatis, idem Innoc. ibia. vel quia
Chriſtus ter oravit in horto, Microl. ſaupra. vel
quia in memoriam ejus, qui tertia die reſurrexit,
Clem. kb. 2. Conſtit. c. 63. & tres approbat dici
Concil. Laodic. c. 9. Nu merus impar eſt indi-
viſibilis, & unionem hoc loco ſigni fcat Eccleſiæ
orantis. In tertia oratione ad libitum, cavere de-

bet Sacerdos pro ſua modeſtia, ne coram Præ-
lato ſuo, ſeu Principe, dicat Orationem quæ ha-
bec titulum, Pro ſe ipſo Sacerdote. ita Burchardus
in Ordine celebrationis Miſſæ.
Dices: Cur in oratione, A cunctis, in qua
continentur omnia ſuffragia, ſen communes
commemorationes officii, ut dictum eſt, nulla
mentio fit de Cruce, de qua in officio? Reſpon-
deo, non ſemper fieri de Cruee in officio com-
memorationem; & fuiſſet incommodum, mo-
dò eam demere, modò addere in Oræione, A
cunctis, pro varietate Miſſæ feria 'is, ſeu de San-
Go. Deinde tota Miſſla commemoratio eſt de
Cruce: qua etiam de caufa tempore Paſchalk
fit in officio commemoratio de Cruce, non in
Miſſa.

2 In Feſtis Semiduplicibus occurrentibus ab octava Epiphaniæ uſque ad Purifica-
tionem, dicitur ſecunda Oratio, Deus qui falutis, tertia Eccleſiæ vel pro Papa,

Deus omnium fdelium.

Secunda oratio de B. Virgine ob ejuſdem par-
tum dicitur, uſque ad officium Purifationis

etiam translatum; tertia pro Eccleſia, vel pre
Papa.

4 In Feſtis Semiduplicibus à Feria quarta Cinerum uſque ad dominicam Paſſio-
nis, fecunda oratio de Feria, tertia, A cunctis.

Secunda de Feria, de qua in ofſicio fit comme-
moratio; tertia, A cuntils, ob alias comme-

morationes & ſuffragia, quæ in eodem fiunt of-
ficio.

5 In Semiduplicibus à dominica Paſſionisuſque ad dominicam Palmarum- ſegunda
oratio de Feria, tertia Eccleſiæ, vel pro Papa

Omittuntur enim commemorationes in ofſi-
cio, & conſequenter etiam in Miſſa; tamen pro
Eccleſia, vel ejus capite, adhuc eſt orandum.
Quod ſi hoc tempore cantandæ ſint duæ miſſæ,
de feſto, & de feria, in feſto ſemiduplici ſecun-

da erit Ecoleſiæ, vel pro Papa, neque dicetur
tertia oratio, ita Romæ fit; & minuitur nume-
rus orationum in Miſſa, ficut & ſuffragiorum
in officio, cujus rei cauſam n. . afferemus.

6⁶ Ie

In
e

hh
ſant ce
cellar
Vuge
Hi
gum
In
0

ien
ſln ita
Olan
01
I
Ane
ora
Notrn
es n
Eehpi
iſch⸗

I
D
le
n

lu

Tnten
dent
ne ve
ſtao
tair

1o!
4

c.

ofhiei⸗
mmitais
tum,
lis,

Prr.
x ha-
ardus

nqua
nunes
hulla
ſpon⸗
com⸗
mo⸗
,4
gan⸗
ſt de
Chali
n in

1ca-
pa,

—

De Orationibus. H 21

6 In Fefſtis ſemiduplicibus ab octava Paſchæ uſque ad Aſcenſionermſccunda oratio

de S. Maria, Concede nos, tertia Eccleſiæ, vel pro Papa.

In his & ſequentibus, quando in officio ceſ-

ſant commemorationes de Sanctis, & de pace,

ceſſat etiam oratio, A caανο. Scd quia beata
Virgo nunquam ceſſat orare pro nobis, & Feſta
Filii ſunt etiam Matris, neque à Sanctis quid-
quam obtinemus, quod à Deo per manus Ma-

riæ prius non donetur, ideò rempore Paſchali,
infra octavas Aſcenſionis, Corporis Chriſti, &
Sanctorum, in eorumque Vigiliis, ſeeunda O-
ratio eſt de B. Virgine; præterquam quod hoe
facrificium de ea mundo fuit generatum, Hono-
rius in Gemwza auimaæ, lib. k. C. 10..

7 In Feſtis Semiduplicibus infra octavas occurrentibus, ſecunda Oratio dicitur de
Octava, tertia quæ ſecundo loco infca octavam ponitur.

Sicut in Ofſicio fi commemoratio de Octa-
va, ita & in Miſſa in ſecunda oratione; & con-

ſequenter, quæ fecunda erat tertium obtinet
locum.

8 Infra Ockavas Paſchæ & Pentecoſtes, in Miſſa de Octava dicuntur duæ tantùm

Orationes, una de die, alia Eccleſiæ, vel pro Papa.

Valeat hic ea ratio quam affert Durandus in
dominica de Paſſione, in qua ceſſant Comme-
morationes Sanctorum in Ofſcio; ut ſcilicet
noſtra intentio feratur in Chriſtum ſolum, &
ſpes noſtra elevetur ad unicum ejus ſingulare
refugium. Addimus igitur in tempore P'aflionis,
Paſchatis & Penticoſtes aliam Orationem tan-

tum pro Eccleſia, vel pro Papa, pro quibus

præcipuè orandum, nullo alio mediante Ad-
vocato, neque beata Virgine; quia Chriſtus &
Spiritus Paraclitus ſunt tunc tempois ſuptemi
& unici Advocati noſtri. Si in prœdictis occutr

commemoratio de Sanéto, non dicitur tti

Oratio, ad ſenſum Rubricæ.

9 Unfra alias octavas, & in Vigiliis quæ jejunantur (cxceptâ vigilià & Nativitatis
Domini, & Pentecoſtes) dicuntur tres, una de die, ſecunda de Sancta Maria,
tertia Eccleſiæ vel pro Papa. Sed infra ectavas Sanctæ Mariæ, & in vigilia, &
infra octavam omnium Sanctorũ, ſecunda Oratio diciture de Spiritu ſancto, Deus

qui corda, tertia Eccleſiæ, vel pro Papa.

Pro prima parte rubricæ attulimus congru-
entem rationem in hoc codem tit. n. 6.
d Warivitatis Domini, & c.) Hæ vigiliæ ha-
bent rationem Feſti Duplicis & ſolemnioris.
e De spiritn ſancéto.) Quia in ptima Oratio-
ne vel explicitè, vel implicitè, ut in vigilia, & in-
fra octavam omnium Sanctorum, Mariæ me-
rita imploramus; ideò in ſecunda oratione eam

denuòè invocare non debemus. Sit igitur ſecun-
da de Spiritu ſancto, qui cam obumbravit „&
ſœcundam reddidit. Quem rituin viguiſſe apud
aliquos in Othcio parvo B. Virginis, ur poſt O-
rationem de beata Virgine fieret ſemper com-
memoratio de Spiritu ſancto, &de omnibusSan-
ctis, ſcribit Radulphus Propoſ. 20.

10O In Dominicis infra octavas occurre tibus dicuntur duæ oratione ‚ una de Do-
minica, ſecunda de octava: & in die octava dicitur una tantùm oratio, niſi fa-

cienda ſit aliqua commemoratio,

Ratio eſt, quia de octava ſi Commemoratio
in Dominica, tertia verò oratio omittitur ad

majorem ſolemnitatem. In octava dicitur una
. . . .
tantùm oratio, quia eſt duplex Officium.
.◻ Acci-

22 Comment. in Rubr. Miſſalis, Pars I. Tit. IX.

Accidit in Dominica privilegiata fieri tan- de octava. Neque tertia dicitur; quia dies eſt

tum Commemorationẽ de die octava, quæ non

octava, & nobilior quàm Dominica infra octa-

transfertur; & cunc in Miſſa ſecunda oratio erit vam, in qua duæ tantum dicuntur.

I1 In Dominicis dicuntur tres, ut in Ordinario aſſignantur. quibusdam exceptis,

At ſuis etiam locis notatur.

Cauſam habes ex Clemente ſaprà, num. 2.
Exci pitur Dominica Paſſionis, in qua duæ tan-

cum dicunturx, ob rationẽ ſupra allatam æ. S. Item

☛

Dominica Palmarum, in qua una tantum oratio
tit. y. m. /. Rem Dominica in Albis, quæ unicam
habet orationem, quia ejus ofhicium eſt Duplex.

72 In Feſtis Simplicibus, & Feris per annum, niſi aliter in propriis locis notetur.
dicuntur tres, ut in ſemiduplicibas, aut f quinque: poſſunt etiam dici g leptem ad

hibitum.
Plures tribus non dicuntur in Semiduplicibus,
niſi ob Commemorat.
Quinque, Propter quinque partitam Chri-
ſti Paſſionem, Microl. c. g.
g Septem.) Quia Chriſtus in oratione Domi-
nicali ſeptem inſtituit petitiones, Microl. abi
Jſupra: vel ob ſeptiformis gratiæ Spiritum, In-
noc. III. lib. 7. cap. 27. Plures etiam poſſent dici;
ſed tædio eſſent audientibus, ex Micrologo loco
eitato. Contigit Romæ anno 1628 in Eccleſia An-
glorum dici octo Collectas de præcepto, nimi-

tum de Feſto S. Silveſtri, de dominica infra octa-
vam Nativitatis, de quatuor octavis, de quinta-
ockava S. Thomaæ titularis, & ultimam juſſu Pon-
tificis, Dezs refugium.
Ad libitunz vero hoc loco non ſi gnificat ta-
men, quòd quaſcumq; velis orationes dicas: ſed
eas prius, quæ in rubricis aſſignantur, pro ſecun-
da, vel tertia, & tunc ſupra illas, quæ tibi magis
placent, addere poteris alias cum debito ordine,
G& numero.

13 In feriis Quatuor Temporum, ubi plures leguntur Lectiones, hujuſmodi plu-
res Orationes dicuntur poſt ultimam Orationem ante Epiſtolam, ut ſuis locis in DPro-

prio Miſſarum de Temporæ.

Leguntur cnim plures Lectiones in feriis
quartis & Sabbatis Quatuor Tem porum,; præte-
tea in feria quarta ante Sabbatum Grienter,Do-
min. Quadrageſ. & in feria quarta majoris Heb-
domadæ. Quia verò Epiſtola magis attinet ad

Sacriſficium Miſſæ, quàm lectiones præcedentes
idcirco multiplex Oratio, quæ ad Sacrificium
Propius accedit, immediatè ante Epiſtolam col-
ocari debet. .

14 In Miſſis votivis, quando ſolemniter dicuntur pro re gravi, vel pro publica Fc-
cleſiæ cauſa, dicitur una tantum oratio: ſed in Miſſa pro gratiarum actione additur
alia oratio, ut in proprio loco notatur. In aliis autem dicuntur plures ut in Feſtis

Simplicibus.
Unitas orationis dicit & ſigniſicat ſolemnita-
tem, ut in duplici patet. In Miſſa verò pro gra-
tiarum actione additur alia per modum com-
memorationis cum diſtinctione à prima, ut no-
tavimus ſuprà tit. y. . . & eſt Burchard. In vo-

tivis privatis ſecunda oratio eſt, de quo fit of-

ficium ; tertia erxit ca, quæ ſecundo loco dicitur
in Miſſa de officio; exceptis voti vis iis, de quibus
numero ſequenti. Oratio pro gratiarum actione

ſecundo ſemper loco dicitur.
1f. In

Or
ſebenn
ſeupet.
venpot
guibue
elpe
Olatio,
lumbet
Mrc
moria
Cration

Se
ce⸗
10
Molati
llean
Junde
Comine
goce
Gvod 1
Gune
Juard
ngel
Velſeſt

tent.

r
ee
c n
1 1
Wot
Mora
innc
yn
n

lies eſt
200-

eptis,

loratio
tnicam
upler.

etur,
mn ad

nocka⸗
quinta.
ubon.

cat ta⸗
1s;led
cun⸗
magi
tdine,

plu.
Pro-

lentes
Xium

ncol⸗

1Fc-
litur
eſtis

of-
citur
mibus
ione

ls

De Orationibus. 2

1; In votivis B Marix ſecunda oratio dicitur de Officio illius diei, & tertia de Spiri-

tu ſancto: ſed in labbato, quando de ea factum eſt officium, ſecunda grero erit
de Spritu ſancto, tertia ccleſiæ tuæ, vel pro Papa. h In vorwis de Apoſtolis,
dquando ponitur oratio A cunctis, ejus loco dicitur oratio de S. Maria, Concede

nos famulos.
Orationem de Spiritu ſancto convenire Miſ-
ſæ Beatæ Virginis, diximus hoc eodem tit. 9. &
ſeinper dicitur, quia eſt rubriea generalis, etiam
tempore Adventus, Paſſionis, & Paſchali, in
quibus aſfignatur in aliis Miſſis oratio Eccleſiæ,
vel pro Papa.
h Es votiviz de Apoftolis, &c.] Non dicitur
oratio, Acunttis, ne fiat nova mentio A poſtolo-
rum Petri & Pauli; nam de his Apoſtolis tantum
Kubrica loquitur: ne verò pereat deinde me-
moria Beatæ Virginis, quæ habetur in omiſſa
oratione Acnnéltis, dicitur ejus loco Concede, de

ſancta Maria.
In aliis aurem temporibus, quando non dici-
tur Acundtis, nulla accidit mutatio.
Quxres, an ſimilem ob cauſam in Miſſa voti-
va de Patrono, ſeu Titulari, qui nominatur in
litera N. in oratione A cunctis, debeat fieri ſimi-
lis mutatio orationum. Reſi pondeo, ſatis eſſe in
eo caſu, veltacere in oratione, Acunctis, nomen
Patroni, ſeu Titularis, ne de eodem bis fiat men-
tio in collectis; vel nominare poteris vice illius
alium pro tua devotione.

16 Si cùͤm plures dicuntur orationes, occurrat fieri ĩi commemorationem alicujus
Sancti, ea ponitur ſecundo loco, & tertia oratio dicitur, quæ alis ſecundo loco

dicenda erat.

ĩ Commemorationem. ]Intellige hic Comme-
morationem Sancti, non ad libitum Sacerdotis
ſed eam, quæ facta eſt in ofſcio, ut in Sabbato,
quando fit officium Beatæ Mariæ Virginis cum
commemoratione feſti ſumplicis; tunc enim o-
ratio de Spiritu ſancto erit tertio loco dicenda.
quod valet etiam in Miſſis non votivis, ut di-

ctum eſt ſupra tit. 2. n. y.

Atque hinc ille ritus non ſatis placet dicendi
quatuor orationes in dominicis & feriis Qua-
drageſinæ, prima de feria, ſecunda de vigilia,
vel feſto ſimplici, tertia A uncttis, quarta Omni-
potens: vel adde quintain, vel deme quartam,
ut dictum eſt ſupra n. 12.
Accidit etiam, à Superiore decerni pro publi-
ca cauſa quotidiè dicendam orationem, Dens
refnginm noftrum, ſeu aliam, & tunc vel dicitur
loco tertiæ ad libitum: vel addatur uti comme-
moratio in Duplicibus, Semiduplicibus & Do-
minicis. Sacra Rituum Congregatio die 25.
Anguſti 6zz. omitti decrevit regulariter præ-
dictam orationem in feſtis primæ claſſis: in a-

His vero ſecundæ claſſis, communior uſus in-

ſigniorum Ecclefiarum Urbis eſt, ut neque di-
catur in Miſſis privatis, nedum in ſolemni,

à qua ſola excluditur commemoratio de feſto

ſimplici, quæ conſuetudo mihi placet. Ita ve-
rò addatur hæc oratio, ut nulla omittatur ex iis,
quæ in Miſſali euique Miſſa ſingillatim & nomi
natim aſſignantur: imò in iis, in quibus tertia eſt
ad libitũ, potes eam dicere, & addere: Deus refu-

Zium: ea ratione tamen, ut ſerves debitum nume-

rum, videlicet, quatuor in Dominicis & Scmidu-
plicibus, quinque in ſimplicibus, ferialibus &
votivis, juxta fuperiorem Rubricam n. 72.
In Miſſa de Sancto, qui titulus eſt Altaris, de
quo tamen non recitatur officium, ſed Miſſa
tantùm, ad ejuſdem Altare, in die feſto illius
Iquia non debet omitti oratio ejus de quo fit of-
ucium) convenit ut tertia ſit oratio, quæ aliàs
ſecundo loco tunc temporis dicenda foret. Eſt
enim hæc Miſſa ex votivo & feſtivo mixta. Ex
votivo, quia diſcordat ab ofſicio; ex feſtivo,
quia eo die obiit Sanctus de quo miſſa: & ideò
dicitur in ea Eymnus Angelicus, ut ſuprà dixi-
mus.
177. In

24

Comment. in Rubr: Mißalis Pars I. Tit. X. & NX.

7 In concluſione orationum hic modus ſervatur. Si oratio dirigatur ad Patrem,
concluditur, Per Dominum noſtrum, &c. Si ad Filium, Qui vivis & regnas cum
Deo Patre Si in principio orationis fiat mentio Fili, concluditur, Per eundem
Dominum noſtrum. Si in fine orationis ejus fiat mentio, Qu tecum vivit. Si
facta ſit mentio Spiritus ſancti in concluſione dicitur, In unitate ejuſdem Spiritur
ſancti, &c. Alia quoque in dicendis orationibus ſerventur, quæ ſuperids in Rubri-

