24 Quæritur: An oceurrente Feſto Annun-
tiationis beatæ Virginis in Paraſceve; teneantur
ſideles inteteſſe ofſicio prædicto, quod loco Miſ-

De Sabbato

4 Abbatum hoc antonomaſticè appellatur

ſanctum, quia ad ſuſcipiendam ſancti lu-
Minis clariratem nova Eccleſia (acro baptilmi
7⁰ . 5.

De Feria ſexta in Paraſceve.

20 7
ſ celebratut: &, An ratione Feſti miniſtrari poſ-
ſit Euchariſtia aliis quam infirmis? Scio, alicubi
edicto Epiſcopi translatum fuiſſe hoc Feſtumt
cum ſuo præcepto in diem, quo ex Rubricis re-
citandum erat Officium: & cùm hæc mutatio
Feſti aniverſalis excedat facultatem Epiſcopi, de
Majorum authoritate factum eſſe tunc credidi
quo caſu ceſſavit prima dubitatio, non autem ad-
miratio, quod Epiſcopus transferret Feſtum de
præcepto univerſale non trauslatum alibi, neq;
Romæ à Papa. Immutato igitur Feſto, ſacra Ri-
tuum Congregatio vetuit Miſſam fieri hac die
de B. Virgine, etiam in Æde Lautetana etiamm
ratione concurſus populi, ſeu Feſti tituli Eccleſiæ,
die g9. Mai Io6oοορ. deinde anno quo contigit, cen-
ſuit die 1g9. Februarii 622. non teneri fideles in-
tereſſe prædicto Oſſicio.
25 Ad aliud verò dubium eadem reſpondit
eadem die, ſervandam eſſe univerialis Eccleliæ
præſentem conſuetudinem non miniſtrandi, niſi
infirmis, hac die Euchariſtiam. Et quidem licet
Ordo KRom. cum Sacrams. Oregoriano concedat
Communionem Clero, & aliis; tamen antiqui-
tůs, Aug ſtino teſte, ut dixi, Romani non com.
municabant hac die. Iznocent. in cap. Sabb. de
conſ. diſt. 3. Sacramenta penitus non celebrari
tradit: & in Rubrica noſtra Miſſalis de infirmis
tantum eſt mentio, ut illis reſervetur pridie Sa-
cramentum, Francol. eadem docet/. par. cap. 30.
n. Io. de Témp. EHor. Can. & Albaſp. de Eet. riti-
bus, lib. I.: obſerv. Ia. negat, in jejunio rigoroſo,
& in moœrore maximo priſcis tem poribus Eu-
chariſtiam diſtributam eſſe.
26 Abrogatus fuir abuſus deferendi nocte in
hac Feria ſexta ſanctiſſimtim Sacramentum à §.
Congregatione Cardinalium ſuper negotia E-
piſcoporum die 22. Martii, F96. ut alienus à ri-
tu, & legitimo ſenſu ſanctæ Romanæ Eccleſiæ D
quæ occultat his diebus Euchariſtiam, & in aliud

tempus ideèò diſtulit Proceſſionem & Feſtum

Corporis Chriſti.

ſancbto X.

fonte ſanctiſicatur, Rupert. lib. 6. Cap. 27. Vel
quia Sanctus Sancterum quievit in ſepulchro,
. . 4
Alcuin. nullum habet Ofhcium propriè: nam

Ce Ofſfi-

2⁰2 Comment. iv Rubr. Mißalis Pars IV. Tit. X.

Oſñcium noctis erat ſequentis, ut patet ex be- ſinut. Apoſt. capite vigefimo quarto.
necdlictione Cerei, Hec nox eſt, &c. & ex Col- Videamus Rubricas ejuſdem; & de mo-
Ecta Miſſæ, Durand. lib. 6. cap. 75. jejunium re noſtro, minutioribus additis, eas nxæph-
autem omnino ſexvandum eſt, ewx lib. 6. Con- eemus.

2 Hora competenti a cooperiuntur Altaria, dicuntur Horæz, Candelis Altaris

extinctis uſque ad principium Miſlæ. Intcrim b excutitur ignis de lapide foris Ec-

cleſiam, & ex eo aecenduntur carbones. « Dicta Nona Sacerdos indutus Ami-
ctu, Alba, Cingulo, Stola, & Pluviali vielaceo, vel ſine Caſula, a aſtanti-
bus ſibi miniſtris cum Cruce, Aqua benedicta, & incenſo, e ante portam Ec-

cleſiæ, ſi commodè poteſt, vel in ipſo aditu Eceleſiæ, benedicit novum ignem

FJ dicens, &c.
a Cooperinntar Altaria.) Habet Durand.
lib. 6. cap. 5. quia Chriſtus in reſurrectione ſto-
lam gloriæ induit. Sed convenit duplici pallio
veſtri Altare majus, violaceo nimirum ſuper Al-
bum, ita ut removori eitò queat violaceum cir-
ea finem Litaniarum, Ceærimen. Epiſcop. lib-2. cap.
27. ſuper Altare candelæ erunt ex cera alba. Ce-
teus etiam benedicendus collocabitur cum ſuo
candelabro in latere Evangelii, Cærim. Epiſc. ubi
ſupra : ante Cereum legile vefſtitum veſte alba,
& ſuper illud Miſſale non apertum.
b Excutitur ignis de lapide.) Ignis de Chri-
ſto, qui lapis eſt in caput anguli, Honor. in Gem-
ma lib. 3. Cap. 00. & antiquus ignis extinguen-
dus eſt, ut lex finem habeat. Ante Zacchariæ
Papæ tempora, Romæ novus ignis ex lam pa-
dibus ſervatis in Feria quinta ſumebatur, ut ſeri-
bit Baron. anno 7†I. ex litteris Zaçhariz eodem
anno datis. Ritus ergo noſter poſt eundẽ annum.
Ditla Nona. Non ante Horam nonam Ur-

bani IlI. Decreto apud Baron. anno jogr.
d Aſtantibus ſibi miniſtris.) Miniſtri debent
eſſe in violaceis, ſine Manipulis, ut i. part. tit.
19. num. 6. & 7. pag. 4. & y5. Crucem geſtare
debet Subdiacenus, quem præcedunt Acoly-
thi tres, cum Aqua benedicta, thuribulo ſine
igne cum navicula, & pelvicula cum quinque
granis incenſi; & hoc eodem ordine procedunt
ad portam.
e Ante pertam Ecclefiæ.) Extra portam pal-
ſus eſt Chriſtus. Exeamus ad eum, inquit Pau-
lus, ut eum explicat de hoc ritu loquens Da-
rand. cap. o. Grux tum Subdiacono ſit in porta
ante faciem Celebrantis, ignis autem in foculo
ſuper aliquod ſcamnum coram Celebrante; ubi
etiam forcipes ferrei, & candelulæ eum lignis
ſulphuratis parari debent.
Dicens.) Manibus junctis. Et Diaconus e-
levet fimbriam Pluvialis, quando eſt benedi-
cturus manu ignem & grana incenſi.

3 Deinde benedicit quinque grana incenſi ponenda in Cereo, dicens abſolutè

hane Orationem.

Quidam addunt aliam incenſi quantitatem
unà cum quinque granis benedicendam; ſed ad
quid? An;, ut ea deinde in naviculam immit-
z tur denuèò benedicenda à Celebrante, ut ado-
leat ignem & grana ? ſuperfluit hæc duplex in-
senſi benedictio, & præter Rubricam. De hiſce

granis apertè meminit Rupertus loco citato cap.
37. & ſignificari docet aromata à mulieribus em-
pta, ut ungerent Jeſum.
Celebrans non dicit Oremus, quaſi conjun-
gens novam benedictionem incenſi cum præce-
denti benedictione i gnis.

4 Dum benedicit grana incenſi, Acolythus aſſumens de carbonibus benedi-
Qis ponit in thuribulo, & finita Oratione ſupradicta, g Sacerdos de navicula ponit

incenſum in thuribulo, benedicens illud more ſolito: deinde prædicta grana in-

cenſi

le
un

o
ele

go

lul

tnt
nl

ut
nee
6.
tia
nn
i

.

to.
Edenn.
1 e rt⸗
1

lls n
ceſonul.
Gong Anr
4A
Poramb
umigen

,lf.
ſiniſticthen
n t
ren gir
edlnt An
tharbhte
cun gingt
ine Mortr

eaponmn
ingein
tbornh
hnotrinpot
teninſ
Aehemeti
letun ti

Deront
oAkt

N
. 4

rcrtt⸗
Nletbur

uſne⸗
Htaune

Puhent
icikpen

e

De Sabhato ſandto. 20

eenſi & ignem ter aſpergit aqua benedicta, dicens; Aſperges me, ſine camtu,
& ſine Pſalmno, & i ter adolet incenſo. Intetim omnia luminatxia Eccleſiæ ex.
tinguuntur, ut de igne benedicto poſtmodum accendantur.

h Ter aſpergit.] In medio, à dextris rerum

2

g Sacerdos de navicala.) Supple, à Diaco-

no de more miniſtrata: qti &α miniſtrat cum benedictarum: & à⅛ ſiniſtris earumdem.
oſculis aſ perſorium & Thuribulum Celebranti.

i Ter adolet.] Nimirum, uti aſper ſit.
5 Tum Diaconus/ indutus Dalmatica albi coloris, accepit m aruudinem ecum
tribus candelis in ſummitate illius triangulo diſtinctis. „ Præcedit Tkurifera ius o
cum Acolytho deferente in vaſe quinque grana incenſi: „ ſequitur Subdiaconus
cum Cruce, & Clcrus per ordinem; deinde 7 Diaconus cum arundine, poſt eum
— — . . —„ „ 2 .
Celebrans. Cumr Diaconus ingreſſus eſt Eccleſiam, inclinat arundinem, & Aco-
lythus deferens candelam accenſam de novo igne, accendit unam cx illis tribus
candelis deſuper poſuis: & Diaconus elevans arundinem genuflectit, ſimiliter &
omnes alii cum eo oræter Subdiaconum Crucem ferentem, & cantat ſolus, Lu-
men Chriſti. u. Deo gratias. Et procedens ad medium Eccleſiæ, ibi accenditur

alia candela, & iterùm genuflexus, ut ſuprà ar cantat, Lumen Chriſti. . Deo

gratias. Tertiò procedit ante Altare, ubi acce:

itur tertia candela, & turſus ge-

„ . 1⸗ . . .
nuflexus ut priùs, adhuc altius dicit, Lumen Chriſti. àE Deo gratias. Deinde Cele-
brans aſcendit ad Altare in cornu Epiſtolæ, & diaconus dat arundinem uni Acoly-
tho: & accipiens librum, petit à Celebrante benedictionem, ut fit ad Evangelium,
£☛

Sacerdote dicente, &c.
A conſeeratione luminis incipirur Paſcha-
lis ſolemnitas, quia æternæ lucis contulit clari-
tatem, Raban. lib. 2. Cap. 35. idem innuit Conc.
Zolet. WV. cap. .

I Ledutus Dalmatica.] Ex Ord. Rom. Cur

autem ad Diaconum ſpectat proxima Cerei be-
nedictio, etiam præſente Sacerdote? Kupert.
lib. 6. cap. zo. Inferioris, ait miniſtri eſt annun-
tiare Chriſti reſarrectionem, ſicut inferior
mulierum ſexus Apoſtolis ipſis eandem nun-
tiavit: vel quia Angelum ſigniſicat, qui movebat
Hebræis columnam nubis & ignis, quam indi-
cat Cereus, ut dicemus, Gemma loco citato Cap.
102. Dalmatica feſtiva eſt, & ideò congruit be-
nedictieni Cerei: Exultet jan, & c. Accipit et-
iam Manipulum Diaconus, e Caærimon. Epiſo-.
l. 2. Cap. 25.
m Arundinem cum tribus candelis.) De a-
rũdine cum Cereo in eadem ſatis aperta eſt men-
tio in Ord. Rom. non tamen de tribus candelis:
neque interpretes Ordinis Romani quidpiam

indicant de arundine ipſa. Candelæ in calce u-

num quid eſſe deberent, & deinde diſtingui in
tres, ad deſignandum myſterium unitatis &
Trinitatis Dei. Fortaſſe ſignificat arundo hu-
militatem Paſſionis Chriſti, ex qua in fine pa-
tuit major gloria unitatis & Trinitatis Dei. Pa-
tuit autem veluti lumen Chriſti, qui in Trinita-
. 2 J.
te eſt Deus. Vel ex Atheænaſ. de paſſione, ſicut
arundo ſerpentes necat: ita paſſio Chriſti dia-
bolum vicit. Solet ornari floribus: ſed ita orne-
tur, ut appareat e parte arundo, non baculus,
ſen quid aliud.
n Præcedit Thuriferarius.] Poſito pris in-
cenſo à Celebrante in Thuribulum more lolitò.
0 Cuen Acolptho deſerente. & c. TN einpe à
dextris Thuriferarii.
p Sequitur Subdiaconus.) Et hic etiam cum
Manipulo ex caærimon. Epiſc. loco cit. coloris
autem violacei.
ꝗq Diaconus cum arandine. Ad cuſjus ſini-
ſtrum eat Acolythus eum candela accenſa de no-
CC 2 ve

204 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars IV. Tit. X.

vo igne, & ſi opus eſt intra laternam, ne à ven-
to extinguantur in Proceſſione.
Diaconus ingreſſus.] Et cùm ingreſſus eſt

ctiam Celebrans poſt eum (non ante) inclinat
arundinem; ut Celebrans quoque genuflectar
in Ecclefia.

6⁶ Poſtea vadit ad pulpitum, & ponit ſuper eo librum, & incenſat. A dextris

Diaconi ſlent Subdiaconus cum Cruce

, & Thuriferarius: à ſiniſtris, duo Aco-

Iythi, ille qui tenet arundinem, & alius tenens in vaſe quinque grana incenſi bene-
dicta figenda in Cereo. Tune, ſurgentibus omnibus, & ſtantibus, ut fu ad E-

vangelium,/ Diaconus cantat.

ſDiaconus cantat.] Non ſignat librum ne-
ꝗue ſeiplum: neque imponitur incenſum de no-
vo in thuribulo, quod notaſſet aliquis Ritualis
liber, ſi de novo imponen dũ eſſet. Et verè ſuf-
ficit impoſitio incenſi facta ſemel & proximè in
ordine ad Lumen Chriſti, & Cereum. Mini-
ſtri verò hinc inde ſtantes reſpiciunt librum, ut
Diaconus rectam quaſi efformantes lineam cum
Diacono medio, ita tamen, ut latera, non ter-
ga, vertant Altari.
7 Quoed attinet ad benedictionem Cerei
magni, Orao Roman. habet Exultet jam, &c. di-
citur eſſe S. Ambroſii ab Honer. in Gemma lib.3.
up. oz. Sed, excepto proœmio, diſcordat no-
ſtra ab Ambroſiana, ut videre eſt in Miſali
Ambroſ. tribuitur S. Aug. in Miſali Gothico
Zom. 6. Bib'l. Patruim.
Cereus autem benedicitur, ex decreto Zoſi-
mi Papæ, Alcuin. ſed Prucdentius ante Zoſimum
cecinit Hymnum de hoc cereo Martinus Polo-
sas autherem facit Theodorum I. ann.6 43. Ba-
ron, anno 41ö. docet, conceſſiſſe Zoſimum, ut e-
tam in Parochiis benedici poſſet, nedum in Ec-
cleſiis principalibus.
& Significat autem cereus Chriſtum reſurgen-
tem; & quidem cera corpus, ellychnium ani-
mam, lumen deitatem deſignat, ex Durand.loc.
cit. c. So. antequam verò illuminetur, repræſen-
rat columnam nubis; illuminatus autem, Co-
lumnam ignis, quæ præcedit Catechumenos ho-
die tranſeuntes per mare baptiſmi, idem Du-
rand. ilid. Crucis figura in cereo ſolet inſcribi,
ut Chriſtum demonſtret Crucifixum Aapert. lib.
6. c. 29. ſed grana quinque incenſi in formam
erucis in eo confia idem ſonant, & apertè pla-
gas ejus quinque, ex eodem Durana.

9 Ordo figendi grana eſt, at primum in fu-
periori parte, alterum in media, tertium in infe-
riori, quartũ in dextra cerei, quintum in ſiniſtra.
10 Habet etiam myſterium, quèòd Diaconus
aecendit cereum non cum candelula, ut aliqui
ſcripsère, ſed immediate ait Rubrica] cumn-
na ex tribus canaelis in arundine peſitis. Dice-
rem ego, tacentibus aliis, ſicut tres illæ candelæ
inclinantur verfus cereum, & cùm una tantùm
ex iis accenditur; ita Reſurrectio Chriſti eſt ef-
fectus quidem totius Trinitatis, ſed potiſſimùm
Verbi, quod animam carni rurſus univit, & im-
mortalitatis glorioſa luee veſtivit. Quam ratio-
nem afferebam Recognitoribus Miſſalis ſub
Clemente VIII. quando hic ritus fuit ſtabilitus,
& fuit approbatus etiam in Cerim. Epiſc. lib. 2.
cap. 22.
II Accenduntur deinde lampades, ſumpte
lumine à cereo ipſo, vel à candelis arundinis. Ut
ſicuti ex Alcnino, cereus ſignifieat novam grati⸗
atm, & doctrinam Chriſti; ita ab eodem oriri de-
monſtretur tum gratia, tum doctrina Apoſtolo-
rum, qui funt lux mundi. Et Chriſtus ipſe reſu-
ſcitans ſtatim accendit in Apoſtolis ignem Spiri-
tũs ſancti, quando inſufflavit, & dixit, Accipite

Spiritum ſantctum, in ipio die Reſurrectionis,

Kuaper. lib. 6. ap. 29.
12 In fine benedictionis Cerei, excepto Pa-
pa, Epiſcopo, & Imperatore, cui additut electi
titulus, ſi nondum eſt corenatus, nemo alius no-
minari debet, inconſulta Sede Apoſtolica, quid-
quid ſcrtipſere alii; qui tamen hanc additionem
pridie fieri prohibent. At quæ major eſt ratio,
cùm Pius V. in ſua Bulla additiones omnes pro-
hibuerit: Sede Romana vel Epiſcopali vacante
tacetur nomen Papæ, vel Epiſcopi.
13 Compler

Cn
Abe
1
ſine
ie
cent
,4 N.
leyel
Dlga
Uunde
Käun
gonn
lum,
4
n.
lamn
te
nan
bem
inr
ic
.
4
gua
N

laun
mo,

us

I.

ne)indhe

genſh.

Ader
dd i
Cenlben⸗
ah

timmiane
uminlite
ADiron
l, ii
ria an
Mſnn Do
Sllecnt
numunmm
Choliicts
Cppilinn
Mnirie An
(mnnmn
MK
ürtkol,
Hiel

Ass,inn
Ancinsl
Norungt
Gencine⸗
olre
grent⸗
An

annmn
Aafrat
mokiunr
Kolcagte
ACltona
n Ne

nn e

pil

De Salbato ſancto.

205

13 Completa benedictione cerei, Diaconus, depoſitis albis, ſumit ? violacea
peramenta, & vadit ad Celebrantem: qui exuitur Pluviali, & ſumit Manipulum
& Caſulam violacei coloris. Poſteà a leguntur Prophetiæ æ ſine titulo: & Cele-
brans legit eas ſubmiſsà-voec ad Altare in cornu Epiſtolæ. In fine Prophetiarum
dicuntut Orationes modo ſubſctipto. Antè, vel interim dum Prophetiæ legun-
tur, Presbyteriy eatechizent Catechumenos baptizandos, & præparent ad Ba-

ptiſimum.

t Fiolaces paramenta.] Juxta tit. /9. 1. part.
Rubr. n. 6. & 7. pag. g. & 75. Crux deponatur
in loco decenti; arunde ſtabiliatur pede mar-
moreo præparata non procul à cereo.
u Leganetur Prophetiæ.] In medio Chori, ait
Cerim. Epiſc. lib. 2. c. 27. ubi ſcilicèt ab omnibus
audiri queat Lector, unde non malè illi, qui in
ambone, vel ante Altare Prophetias legunt.
X Sine titulo.] Tradit Ordo Rom. quia adhuc
ſine capite Chriſto, nondum viſo ab Apoſtolis,
videtur eſſe Eccleſia, Nupert. lib. 7. cap. 9. Vel ta-
centur tituli, ait Ego Viétor. de ſpec. Miſſ. ob-
ſerv. lib. 2. c. 2 4. ne Catechumenis de Gencilita-
te venientibus, Hebræorum auctorum nomini-
bus auditis, Lectiones vileſcant: vel ad repræſen-
tandam cæcitatem Catechumenorum, qui ne-
ſciunt doctrinæ noſtræ originem, Alcuin. le-
guntur autem ad inſtructionem Catechumene-
1um, idem.
14 Porrò quatuor tantùm legebantur in Ord.
Rom. eum tribus canticis. Primus, qui meminit
harum duodecim Lectionum, eſt Microl. c. 13.
& ſignificant duodecim Apoſtolorum doctri-
nam, qua erudiuntur Catechisneni, Honor. in
Gemma libr. 2. c. los. Habentur in Sacrament.
Gregoriano è& noſtris prima, 3.9. 4. 5. 8. 10. & hoc
eodem Ordine. Lectores autem non oſculantur
in fine manum Celebrantis, neque recedunt niſi
dicto Levate à Subdiacono.
15 Cantica tria, ſive Tractus, ſunt eadem, quæ
in Antiphonario Gregerians, Ordine Komano &α
ud Amalar. lib. i. cCap. 22. tamen apud nos
poſt 4. S. & II. Lectionem: & ſunt indicia exul-
tantium Catechumenorum de proximo Baptiſ-
mo, ſed non ſine timore; unde & Tractus, id

eſt luctus, vocantur, Rapert. libr. 7. cap. 9.
16 Orationes indicant expectationem & de-
ſideria ſanctorum Patrum circa Redem ptionem
per Chriſti Reſurrectionem, Raban. lib. 2. C. 5.
easque Celebrans dicit, ut in Miſſa, manibus ex-
tenſis, & ſecundùm aliquos, ſunt pars Miſſæ, ut
dicemus.
„ Catechizent Catechumenos. Catechizent,
id eſt inſtruant Cazechuvsenos, id eſt auditores,
Raban. lib. I. cap. 2éc. De ritu verò catechizandi
pro Baptiſino, vide Riruale Romanum Pauli V.
17 A Miniſtris illud obſervandum, ut dum
Celebrans Prophetias legit, aſſiſtant, ſicut ad In-
troitum Miſlæ; quas & appellat Introitum Miſ-
ſæ hujus diei Hago l ictor. ubi ſupra cap. 25. Dum
ille Orattones dicit, ſtant poſt Celebrantem, u-
nus poſt alium. Diaconus dicit genuflectens an-
te alios, Fleétamus genua; Subdiaconns ſurgens
ante alios, Leævate, exceptâ ultimâ Oratione: quia
tres pueri, de quibus in ultima Prophetia, no-
luerunt genua flectere ſtatuæ Nabuchodono-
ſor, ut aliàs diximus en Sabbato Quatuer Tem-
perum AAaventus pag. 176. Celebrans autem
nunquam genu flectit, ut dictum eſt Rubr. ge-
neral.
18 Si ſedere voluerit Celebrans poſt lectam
in Altari Prophetiam, ſedeat ad ſcamnum con-
ſuetum, ſed nudum in latere Epiftolæ. Eat au-
tem per viam breviorem cam Miniſtris, & re-
deat per longiorem cum debitis reverentis ante
medium Altaris. Nullo modo ſedeat ad Altare,
quod Epiſcopo tantum concedi debet.
19 Ordo legendi Prophetias hic erit, ut pri-
mas legant minores, poſtremas majores, niſi ali-
ud neceſſitas ſuadeat.

20 His expletis, ſi Eccleſia habuerit fontem baptiſmalem, Sacerdos benedictu-
rus fontem, accipit pluviale violaceum, & præcedente Cruce, cum candel abris, &

Cc 3

Ceréee

2 0 Comment. in Rubr. Mitalis Pars IV. Tit. XJ.

æ cereo be nedicto accenſo, deſcendit cum Clero & Miniſtris paratisad fontem: &
interim cantatur ſequens a Traétus, Sicut cervus, &c.

Baptiſmus ſigniſcat mortem, ſepulturam &
tefurrectionem Chriſti, Kom. 6. & ideèò potiſſi-
mein hac die celebratur, Rupert. lib. 6. cap. 3.
zàZ Cereobenedibéto.] Portabitur Cereus ante
Erucem. Carim. Epiſc. lIib. 2. C. 27.
2I Poſteà procedit ad bencdictioncetn

De Fontiĩs uſu antiquo Dionyſ.de Eccleſ. Hie-
rarch. quermn matrem adoptionis vocat.
De Conſeeratione ejusdem Qlem. libez. Conſt.
c. 742. & Siden. Apollin. 4. Epiſt. v. plura vide a-
pud Baron. anno 132. &ο Durandum de Kitibaus
lib. I. cap. 9. .
12 Porrò fex facit Sacerdos in hac benedicti-
one fontis, orat, manu tangit aquam, & format
Cruces ʒ mutat vocem, ſufflat, demittit & elevat
cereum in aquam; infundit oleum & Chriſina,
& commiſcet. .
23 Orat Deum, ut ſit præſens tantis myſteriis,
monetque in Præfatione aſtantes in Deum, ad
oundem finem, ut Deus audiat. .
24 Mann tanget aquam ter: Pri moò, dividens
in formam crucis, à qua pendet effectus Baptilſ-
mi. Secundò, tangit ſimpliciter, quia manu Sa-
cerdotali opus eſt, etiam in Baptiſmo, ad fugan-
dos dæmones. Tertiò, projiciens & effundens
aquam verſus quatuor mundi partes: quia Ba-
tiſmus omnes homines attingit, non Circum-
ciſio. Facit etiam manu varias Cruces ſuper a-
uam, ut benedicatur à Trinitate per virtutem
ſanctæ Crucis.
25 Mutat vocem ter, primèò, per modum O-
zationis; ſecundè, per modum præfationis ter-
tiè, per modum Lectionis, ut in Trinitate omnia
gant, & modò humiliùs, modò audentiùs Deus
xetur.
dten⸗ Halat ter in modum Crucis, & fufflat ter

30 Ubi verò non eſt Fons Baptiſmalis,

a Tratctus: Scut cervut, &c.] Eſtiæz Ordine
Romano, cum quo concordat Oratio ſequens, ut
maniteſtè patet, & in Gregoriano legitur Sacra-
mentario. imèò & hujus ritůsmeminit. Auguſt.
in Pſalm. 11.

fontis, dicens, manibus junctis.

in modum , ut cum cruce Trinitatem cõjun-
Lat: à quibus habet vitn Baptiſmus, majorem au-
tem à Trinitate. Valet etiam inſufflatio ad expel-
lendos dæmones cum ignominia, qui levi flatu
expelli queunt à Sacerdote.
27 Demittit cereum in aquam, & elevat ter
profundeè, profundius, profundiſſimè, ut Spiri-
tus ſanctus ſua plenitudme fontem impleat: fi-
cuti quando deſcendit in ſpecie Columbæ in Ba-
ptiſino Chriſti, adumbrati in hoc cereo demerſe
in aquam. Elevatie autem ejusdem cerei ſigni-
ficat effectum Baptiſmi, qui confert gratiam e-
levantem à peccato ad gloriam.
28 Ilnfundit oleum & Chriſma, & commiſcet,
de quo etiam Dionyſ. abi ſupra Cap. 20. part. 2.
ut indicetur conjunctio Chriſti per Baptiſmum
cum populis Eccleſiæ: aquæ multæ, populi maulti:
& Chriſti nomen, id eſt uncti, ab oleo & Chril-
mate deducitur. Cæterum ritus hic totus habe-
tur in Ord. Nom. expoſitio verò ſumpta eſt par-
tim ab Amalar. lib. I. cap. 25. partim ab Honorio
in Gemma lib. 3. cap. 3. partim à Durandoe lib. 6.
cap. 1.
29 h eodem Ordine Romano jubetur, ut in
Rubrica noſtra, aſperſio populi cum aqua fon-
tis ante infuſionem olei, & ejusdem aquæ re-
ſervatio, ad aſpergendum in domibus, & a-
liis locis, ad munditiam Baptizatorum, de qua
etiam Gregor. Tur. libr. i. de Gler. Mart.
cap. 24.

finità ultimâ Proꝑhetia cach ſua Oratio-

ne, Celebrans- Caſulam deponit, & b cum Miniſtris ante Altare procumbit: &
alis omnibus genuflexis, c cantantur Litaniæ in medio Chori à duobus cantori-
. „ .
bus, utroque Choro idem ſimul reſpondente. Cùm autem perventum fuerit 4ad

v. Peccatores, te rogamus, Sacerdos & Miniſtri ſurgunt, & accedentes ad Sactiſti-

am,

fonten,

e taoe
ratioleten
10 gimin
eninthii

nctis
eininrencigs
nusntbtent⸗
llnorlere
n,glibi

Ann, h
Ciclme irde
nrmincet
Colr mer
Ceceteocent
den ceriin
onfengen
vichag

RI Dehllllm
1

Ale NMiN
Poleod
gs ictornte
ölmuel⸗
lone
attlcnsbklont
1iDrne

Goſlberl 11
Uicunmmut
elcenaet
donbu,
uonumzle
A0.

44 40
wwentt
obisen,
un tut/
les N

De Sabbato ſancto.

207

am, induuntur paramentis albi coloris pro Miſſa ſolemniter celebranda: & inte-
rim e accenduntur luminaria in Altari. In fine Litaniarum cantantur ſolemniter,

Kyrie eleiſon, repetuntur, ut in Miſſa moris eſt.

b Cum Miniſtrizs.) Et hi quoque in albis
precumbunt, ex communiori uſu Eccleſiarum
Romæ, deponunt tamen Planetas plicatas pau-
lè ante Pec catores, Cærimon. Epiſc. lib. 2. cap.
a=. quod etiam mihi magis placet; cuſſini coria-
eei dari poſſunt ſub eorum capitibus, & Cele-
brantis.
c Cantantur Litaniæ.] Ita Ordo Rom. Lita-
niæ, id eſt deprecationes, Amalar. lib. I. c. 25.
quibus ſignificatur conſortium Sanctorum cum
nuper baptizatis, Raban. lib. 2. c. 25⁵. Hæ verò
non inchoantur apud Fontem, ſed apud Altare,
Carimon. Epiſc. lib. 2. 6. 25. Aliqui ſcripſere, ge-
minandum illud, Per ſanttam refurretlionem
tuam; ſed nullo antiquo auctore, imò contra
Bullam Pii V. quæ additiones prohibet.
d Ad v. Peccatores.) Diſcedunt in Sacriſti-

am, ut dicitur etiam in Miſſali atic. volum
4743. ſi vieina eſt; alioquin in locum vicinio-
rem, & decentem poſt Altare. Omninò ante
Altare nemo Epiſcopo inferior eſt veſtiendlus,
licet fit loci ſuperior: non enim eft illi com-
municanda Epiſcopalis prærogativa, niſi mi-
traà utatur.
e Accenduztur luminaria.) Saeramenrari-
um Greger. & Ordo Romanus ad Aegnus Dei
accendi jubent; quia per Agnum Dei Chriſtum
lumen fidei communicatum eſt, Amalar. lib. 1.
cap. ʒe. ſed & pallium violaceum removetur ab
Alrtari, ornatur credentia ſuis neceſſariis ad Miſ-
ſam ſolemnem, ut ſuprà dictum eſt.
f l fine Litaniavum cantantur, &.) Monet
Ordo Nomanus, quèòd cantart debent ita tardè, ut
Sacerdos, & miniſtri queãt procedere ad Altare.

31 Interim Sacerdos cum Miniſtris in paratnentis albis accedit ad Alare, & diſto

Pſalmo, Judica me Deus, cum Gloria Patri, facit Confeſſionem, ut moris eſt⸗-
in loco conſueto; deinde aſcendens oſculatur Altare, incenſat more ſolito; & fi-
nitis à Choro Kyrie eleilon, incipit ſolemniter, g Glotia in excelſis;: & h pullantur

campanæ.

g Gloria in excelfs.] Habet Ordo Nom. &
Sacrament. Gregor. Dieat autern priùs de more
Celebrans cum miniſtris ſubmiſſa voce, Kyrie e-
leiſon, novies, Carim. Pap.lib.2. ſect. 1. C.57. & 6&.
h Pulſantur campanæ.] Jubet Ordo Noma-
nus pulſari ad Litanias, fortè, ut populus voca-
rerur ad initium Miſſæ, Durand, c.5y. ad Hym-
num Angelicum; & convenit, ſicuti ceſſavêre in
Hymno eodem Feria quinta.
Sed adverte, ne majores cãpanæ pulſentur,
antequam ſignum datum fuerit in Cathedrali,
ſeu Matrice Eceleſia, ex Decrete Concilii Late-
ranenſis Seſſion. II. ſub Leone J. ſub pœna Regu-

gularibus sentum ducatorum; & S. Rituum
Congregationis die 21. Martii 16og. & eæ tan-
tùm es caſu pulſabuntut, quæ funt intra parie-
tes Eccleſiæ. Dato deinde ſigno à Cathe drali,
ſeu Matrice, dabitur etiam (licet detur longè
poſt Gloria in excelſs) ſolemne ſignum ab om-
nibus aliis Eccleſuis cum campamis majoribus.
Per Matricem intellige quoque Parochialem in

Dicceſi; &, ſi plures ſint Parochiales, eatn, quæ

aliis major eſt dignitate: nam ante Matricem
hanc non ſunt polMdhr Confratriis campanæ,
cx Decreto S. Rituum Congregationis die 9.
Februar. I6ob.

32 Poſteà Sacerdos, dicit, Dominus vobiſcum.
Quid Epiſcopus ?dicat, Pax vobise ita Ordo Komanus, contra Durand. . 5r.

33 Finità Epiſtolà, Celebrans incipit Alleluja, & totum desantat rer, elevando
vocõẽ gradatim: & Chorus poſt quamlibet vicem in codem tono repetit illud idem.

Poſteà Chorus proſequitur, v. Confitemini, &c.

34 Alle-

208 Comment. in Rubr. Miſalis Pars I. Tit. X.

34 Akrluja cantatur in cornu Epiſtolæ, ol-
culata prius manu à Subdiacono? & dum canta-
tur, ſtant omnes, Cærimon. Pap. loco cit. cap. 77.
Præcedit Akelujæ Tractum, Ordo Rom. &
Sacram. Greger. & ecce gaudium Paſchale,
ſed non plenum, quia Tractus luctum ſignifi-

cat, ut aliàs docuimus. Verſus tamen Confitemi:
ni eſt de Pſalm. I7. cujus titulus eſt, Alleluja,
Ruper. libro 7. cap. II. eſt ergo lætitia in ſpe
proxima, Hugo Victor. abi ſapra libro 3. cay.
29. Verſus, & Tractus habentur in Antiphona-
rio Gregoriano.

31 Ad Evangelium non portantur luminaria, ſed tantùm incenſum; petitur be-

nedictio, & alia fiunt de meore.

Tradit Ordo Roman. & ſignificantur aroma-
ta mulierum ad monumentum ſine lumine fiden;
quia putaaant Chriſtun hominem mortuum,
Alcain. Devotio aderat, fides obſcura erat, Du-

fand. loco cit. Evangelium legitur à Celebrante
in cornu Evangelii, ut aliàs, poſt cantatum à ſe
tertiò Alleluja.

36 Non dicit? Credo, ſed finito Evangelio Sacerdos dicit, Dominus vobiſ-
cum. E. Et cum ſpiritu tuo, & poſteà, Oremus. Non dicitur Offertorium.

Hæc Ordo RKomanus.
i Credo.) Quia nondum Apoſtoli crede-
Pant Reſurrectionem Chriſti.
1 Non dicitur Offertorium.] Quia mulieres
ſub ſilentio ibant cum aromatibus ad Sepul-
chrum. Alcuin. neque habetur in Secr. Greg.

Subdiaconus defert ad Altare unâ cum Calice
burſam Corporalium. Ad Lavabo dicitur Glo-
ria Patri.
37 De Communicantes, & Hanc igitur ob-
lationem. uti etiam de Præfatione propria, vide
prà in Rubr. Gen.

38 Dicitur, Pax Domini ſit ſemper vobiſcum, ſed m pacis oſculum non datur. 2
Agnus Dei non dicitur, nec e Poſtcommunio, dicuntur tamen tres conſuetæ

Orationes ante Communionem.

m PFPacis oſculum non datur.) Ord. Rom. quia

nondum dixerat Chriſtus Apoſtolis, Pax vobis.

n Agnus Dei.) Ordo Rom. & Sacram. Oreg.
inquit Alcvuin. ob ſilentium mulierum nondum
eredebatur Chriſtus redemptor animarum ad
tollenda peccata mindi, Durand. cap. 5.
o Poſicommunio.] Hæc omittitur, quia in
hac Miſſa non communicabant, tempore ni-

mirum Durandi, introducta etiam tunc nova

conſuetudine celebrandi hanc Miſſam man?;

ſed in die cequenti communicabant tum Cate-
chumeni, tum alii, quod nota contra quoſdam,
quiĩ gratis oppoſitum ſcripſerunt] ne communi-
cet alius à Celebrante in hac Miſla noctis vel
Veſperæ. Sunt vice v. Communio & Poftcommu-
nio, ut ſcribit Darand. loco citato.

39 Poſt ſumptionem Sacramenti, „ pro Veſperis in Choro cantatur Amti-

phona Alleluja, alleluja, alleluja, & Pſalmus, Laudate Dominum omnes gen-
tes, cum Gloria Pa ri in fine, & pòôſt repetitur eadem Antiphona. Capitulum,
Hyamnnus & Verus non dicuntur, ſed ſtatim Celebrans in cantu incipit Antipho-
nam ad Magnificat.
Non deponitur à Celebrante Caſula, ut aſ-
Kimat Pluviale, quod aliquando fecere perpe-
ram nonnulii; quia nondum eſt finita Miſſa.
p Pro V'elperir.) hoc Sabbatum propriè non
habet Oſhcinm, ex Ausnſt. && Alenin. & qy⸗

cumque hic habentur pro Veſperis, eadem ſunt
in Ordine Romano. Si habet Officium, hoc ter-
minatur in Veſpere, non in Mila, ut ſine fine
laudetur Chriſtus, qui morte ſua nos redemit,
Dsrand. ibidem. Sed verius finitur Officium in
Miſſa

o

in

do

di

Rr

nu
cie

(¹

1.

nennig
keitni
rillnz
ti⸗ Aſin

niheüne

uiClbne
Kcantuum;

minus
ertoruun.

Und amc

dho deim

M

ne optlun

nnoN
Ter onud

ctiumtmen
M
bantuunc⸗
Conng
wan
Milunti
Mre
th.

Canruurt
momnenß
chit ut

Pesenen
)einn .
glyut

imi,

De Sabbato ſancto.

Miſſa cum le Miſa eſt, quæſtio eſt de no- nit, ut inchoetur à digniori, qui eſt in

mine. Porrò Antiphona Alleluja conve-

209

Choro.

40 Deinde cantatur Magnificat, cum Gloria Patri in fine, & fit incenſa.
tio, ut aliàs in Veſperis. Repetitâ Antiphonâ, Celebrans dicit, Dominus vo-

biſcum.
Miniſtri cum Celebrante dicunt Pſalmum,
& Magnificat in cornu Epiſtolæ, uti ſtant ad
Introitum Miſſæ.
q Ur alias.) Incenſatio item fit eodem mo-
do quo initio Miſſæ, ſed prætereà incenſantur
alii in Choro.
41 Extra Chorum dicuntur Veſperæ, ut in
Breviario adnotatum eſt: & nos in Comment.
in Rubr. Breviarii opportuniuùs de his dicemus.
42 Ad Orationem ultimam uſque ad finem
omnino ſervantur omnia quæ in fine Miſſæ alis
płæſcripta ſunt.
43 Peracta Miſſa, quæritur, An aliæ Miſſæ
oelebrari queant; Microl. c. 73. concedit; ſi ne-
ceſſe fuerit, & à Litania incipere docet, omiſſis
Lectionibus, inquit, auditis. Negant Navar. c.

21. num. Sb. & Francol. tract. de Temp. Kor. Ca-

non. c. 30. nu. 2. & 9. quia ufu receptum eſt, utu-
num tantùmSacrificium fiat ſolemne. Nulluſque
eſt Introitus, ut in Sabbato Pentecoſtes, niſi
dicas cum Hagone ſupra, Lectiones omnes ha-
bere vicem Introitus, unde & Sacerdos habet
Caſulam tunc, & jubetur eas legere ſubmiſſa
voce ad Altare. Sotus in 4. diſtinct. i3. quæſt. 2.
art. 2. concedit hac lege, ut celebretur Superio-
ris conceſſu & auẽtoritate: ſed Axor. qui lib. io.

cap. 2 t. quæſt. 4. omnino negat, ex cap. Sab-

bato. diſtinct. 3. de Conſec. ubi dicitur, biduo hoc
Sacramenta penitùs non celebrari, concedit à
Superiore dari poſſe licentiam tantũ, quando
juſta adſit cauſa. Puta, quia multi ſunt, qui como-
dè eo die Sacrificio publico intereſſe non poſ-
ſunt: quod accidere poteſt, quando Feſtum
Annuntiationis incidit in Sabbatum ſanctum;
& tunc de licentia Superioris celebrari poſſet,
aliàs non, & nonniſi poſt inchoatum ſaltem ſo-
lemne Sacrificium, depoſitoque luctu & mœ-
ore Eccleſiæ.
44 Quo caſu fortè ſuſicit incipere à Confeſ-
ſione, qua finita, dicat Sacerdos, Kyrie eleiſon,

de more, & reliqua cum Veſperis uſque ad fi-
nem Miſſlæ: nam Gemmalib. z. c. I5. ait Offiei-
um hujus Miſſæ per Kyrie eleiſon inchoari; niſi
pro Kyrie elesſon intelligat qum Microl. Litaniã.
Volunt aliqui, non dici Veſperas in hac privata
Miſſa, & pro v. Communio, dici Antiphonã tan-
tum ad Magnificat, hoc eſt: Veſpere autem Sab-
bati, &c. & ſtatim Orationem: ſed fugiendus
eſt hic caſus, non decidendus.
45 Tutiorem autem arbitror ſententiam Na-
vat. & Francolin. eamque conformiorem c. Sab-
bato. ut non celebretur niſi unica Miſſa, quæ no-
Ctis eſt: & ſub initio noctis dicebatur tem pore S.
Thomæ, in 4. diſt. J. qu. 1. Feſti verò, cujus
Officium transfertur, nulla prorſus, quod ad
Miſſam attinet, haberi debet ratio: & mul-
to minus votiva Miſſa dici debet etiam pro re
gravi.
46 Idem dicerem de Communione Cleri,
ſeu laicorum, in Feſto Annũtiationis in Sabbato
ſancto; quod non debent alii communicare in
Miſſa, quæ noctis eſt, & ideo non dicitut
Communio, ut ſupra adnotavi.
47 De cereo accendendo in tempore Paſcha-
li nihil invenio apud antiquos, niſi quod eæ Or-
dine Remano & Microlog. capite 53. in Octavis
Paſchæ diſtribui ſolitus fuit Cereus hodie bene-
dictus: ergo non ultra Octavam Paſchæ ardebat.
In Annal. Minorum Luck MWadingi decretum
fuit anno 1263. quod in ordine Minorum Cere-
us Paſchalis remaneret uſque ad Aſcenſionem
Domini, & accenderetur in Miſſis, ſaltem die-
bus Feſtivis. Sacra Rituum Congregatio 19.
Maji 6oz. cenſuit, regulariter accendi debe-
re ad Miſſas & Veſperas ſolemnes in tridue
Paſchatis, in Sabbaro in Albis, & Dominicis uſ-
que ad Aſcenſionem; in aliis ſervandam efſle
conſuetudinem locorum. .R
48 Romæ varia eſtconſuetude. A peritiori-
bus hæc laudatur, ut à latere Evangelii ardeat

Dd à Sabba-

210

à Sabbato ſancto uſque ad Dominicam in Albis
incluſivè; quia eſt unicũ Reſurrectionis Feſtum.
ex Ordine Romano, ad Miſſam, & ad omnes
Horas. Præterea diebus Domimcis, à primis
Veſperis uſque ad ſecundas, & Completorium
incluſivè, ad Miſſam, & Horas; quia Domini
ca eſt repetitio Feſti Reſurrectionis Chriſti, et-
iam per annum; nedumbaſchali tempore, quem
ritum tradit Samarinus in Theſ. Sac erdotali,: tit.
de Cereo Paſch. nimirum ad utraſque Veſperas,
& Miſſam Dominicæ, & in Aſcenſione ad om-

De die ſancto Paſcha ſqjut

1 Obrlitas anni, menſis decus, alma di-
