lib. de Miraculis s. Stephani anno 416. ſed & S.
Hieronymi tempore omnes Sancti: & homines
alii vocabantur Domni, ſolus autem Deus, Do-
minus. Et interim Miniſtri, qui cum Diacono
ſunt, genuflexi manent, ex Cærimon. Epiſcop.
lib. 2. Cap. 5. niſi fortè ratione dignitatis Epilco-
palis illud ibidem præſcribatur, quod puto veri-
us; & eſt in praxi communius, ut coram Epiſco-
o tantum fiat.
h Oſculata illius manu.] Nimirum dextra,
Ianocent. loco eit. cap. 36. hoc eſt gloriam Dei
deſiderat Diaconus, de qua Cant. 1. Dextera
illius amplexabitur me. Hæc ille.
i Præcedentibus Thuriferario, &c.] De Thu-
riferatio, & luminibus Ordo Romanus. De lu-
minibus ad Evangelium, in ſignum lætitiæ,
Hieron adverſ. Vigilant. ut videlicet Prædi-
cator præmittat bonam opinionem, & lumen
operum bonorum, Innocent. III. c. 40. lib. 2.
Populus etiam, ut cum fructu audiat verbum
Chriſti, præmittat Orationem, denotaram in
Thuribulo ardente, & gaudium ſpirituale in ce-
reis. Durand. lIib. 4. c. 24. ubi fuſius ille.
Quæritur, an miniſtri peccent mortaliter,
cantando Epiſtolam, ſeu Evangelium, in pec-
cato mortali? affirmat Navar. de Pœnitent. d. 6.
cap. 1. S. Sacerdos, nu. 1J. cum aliis: negat Sua-
rez. 3. part. quaſt. 6y. artic. 4. Cave tibi: nam
de Diaconis ait Paulus 1. Timœ. 3. Miniſtrent,
nullum crimen habentes. Aliqui docent, Subdia-
conum ſine Manipulo miniſtrantem, quia ex of-

ficio non miniſtrat, non peccare, ſi in peccate
vel cenſura miniſtrat; neque fieri irregularem ;
quod non eſt improbabile.
1 Vädit cunz Suabdiacono.] vadit autem Dia-
conus portans librum ante pectus, ex Cærim. E-
iſcop. lib. . cap. 9. ut intelligat, Prædicatorem
verbi Dei debere prius illud habere ante oculos,
in corde, & in manibus, quam in orce, Rubeus
lib. 2. . 33.
m Contra Altare verſus populum.] Anti-
qui in edito loco legebant Evangelium; quem
locum vocavit Tribunal S. Cyprianus lib. 4. E-
piſt. y. & Pulpitum, lib. 2. Epiſt. y. quaſi in pu-
blieo ſtatutum, ait Walafr. c. 6. Dicterium, Ba-
ſil. Seleuci lib. 2. de S. Thecla. Analogium, id eſt,
ſuper quo legitur, Iſid. ib. 7. Orig. Lectorium ,
Anaſt. apud Bulenger. Iib. 3. cap. 12. Umbonem
Latini, e eodem ibidem 6. IS. alii Ambonem, ut
in Sixto, Platina, & Caſſiod. lIib. o. Hiſt. tripart.
cap. 4.vel à Græco verbo «ρμ1νιι. hoc eéſt aſcen-
do, ex Bellarmin. Iib. 2. de Miſſa cap. 16. vel ab
ambiendo, quia cingit intrantem; Walafr. ..
velab ambiendo, quod locus ille gradibus am-
biatur uttinque, Durandus loco citato; ſed Græ-
ca vox eſt, quæ pulpitũ ſignificat ſuggeſtum, &
locum altum, Primò, ut audiatur ab omnibus, ex
Innocent. III. c. 23. Secundò, quia palam ante
oculos omnium, non in latibulis, ut Hæretici;
annuntiamus Evangelium. Tertiò quia Chriſtus
docturus turbas aſcendit in montem. Quartò,
quia eminentiſſima eſt doctrina, Amal lib. 3. cay.
Iö. Hodie communius cantatur ante Altare, ſed
contra Aquilonem, inter Altare & populum,
quod idem eſt, ac contra Altare, verſus popu-
lum: & uſus jam declaravit verba Rubricæ; quæ
alioquin videntur pugnare invicem, & non
pugnant, ſed locum & ſitum quaſi medium indi-
cant; ita ut Diaconus, neque totus ſit contra Al⸗
tare, neque totus ſit verſus populum, ſed inter
utrumque faciem ſiſtat ſuam: Cauſas autem vide
ſuprà nam. I. pag.gf. Reliqua quæ ſequuntur pa-
tent ex ſupradictis num. 2.
n Ter librum incenſat, & C. Intellige à dex-
tris libri, quæ eſt illius pars nobilior; & incen-
ſatio fit ad venerationem Chriſti in ejuſdem ver-
bis Evangelicis.

100

o Oſäénalaeur librum. Diaconus redit vacuus,
ut polſt prædicationem contemplationi ſe dedat,
Durandus ſapra. Liber & Thuribulum repor-
tantur ad Sacerdotem, quia Chriſtus primus eſt
& noviſſimus, ad quem referenda omnia, In-
nocent. cap. 45. Sacerdos oſculatur ex amore, &
item quia acceptat verbum Chriſti, Duranedl. ibi-
dem. incenſatur in Sacerdote Chriſtus, in gratia-
rum actionem: idem ibidenz & Ordo Romanus.
Dum cantatur Evangelium, Thuriferarius
Ktabit poſt Diaconum ad ſiniſtram ejuſdem, Ord.
Roman. & agitabit leviter Thuribulum, eleva-
ta aliquantulum operculi catenula, ne ignis ex-
tinguatur.
Subdiaconus & Acolythi immobiles ſtabunt,

Comment. in Rubr. Mißalis Pars II. Tit. Vl.

neque capita inclinabunt unquam, multò mi-
nus genuflectent, ut dictum eſt in tit. 12. nu. g.
art. 1. Cærimoniarius poſt Diaconum ſtabit.
p A Subdiacono ſibi delatum.) Subdiaconus
defert librum apertum ad Sacerdotem ſine ulla
reverentia, tam Altari, etiam in quo eſt Sacra-

mentum, quam Sacerdoti, ob reverentiam ſa-

cri Evangelii: deinde clauſo libro reverentiam
faciet utrique, & deponet librum ſuper Creden-
tia. Acolythi finito Evangelio deponent cande-
la bra ſine mora.
q Iacenſatur.) Diaconus in plano medio ter
incenſabit Celebrantem: qui coram prælato ſuo
ſicuti non oſculatur librum, ita neque incenſa-
tur, ut in ſequenti textu.

Si autem ſit prædicandum, Concionator finito Evangelio prædicet, & Ser-
mone, ſive Concione expleta, dicatur Credo; vel ſi non ſit dicendum, can-

tetur Offertorium.

Hec loco concionandum eſt, ex Ordine Ro-
man. ut Concionator ſit quaſi interpres ſancti
Evangelii: ſed antiquiores poſt Symbolum con-
cionabantur, ex lib. . conſtit. Apoſt. cap. g.
Si Celebrans concionari velit, ſedeat ſuper
ſcamno nudo in cornu Evangelii capite tecto, aut
ſine Caſula in pulpito.
Orator Romæ non utitur Stola ſuper Cot-

tam, ob reverentiam Papæ, qui extra Sacra-
menta Stolâ utitur; initio Concionis ſignabit
ſe ſigno Crucis, quod docuit ex Corrippo Poeta
Baronius anno péy. Stabant etiam auditores ad
Conciones; uti ad Eyvangelium, ex Auguſtino
lib. yo. Homil. Wmil. 26. non tamen ubique
nam ſedebant Acz. 13. verſ. 14. & apud Clem:
lib. 2. conſtit. cap. 5. .

7 Cum verèò in Symbolo cantatum fuerit, Et incarnatus eſt, Diaconus accepta
burſa de credentia ‚ambabus manibus eam defert clevatam cum ſolitis reverentiis
ad medium Altaris, in quo " explicat corporale, & revertitur ad Celcbrantem.
Cum non dicitur Credo, Subdiaconus defert Burſam ſimel cum Calice, ut infra

dicitur.
Quid agendum ſit à Celebrante, & miniſtris,
ad ea verba, Ert incarnatus eſt, dictum eſt ſuprâ
part. I. tit. 7. num. 3. pag. 13. qun verò tempore
Symboli ſtant, ad prædicta verba genuflectant
in ſuis locis verſus Altare.
r Explicat Corporale.) Ia Ordo Rom. ſer-
vatis iis, quæ ſuprà docuimus initio Miſſæ priva-
æ tit. 2. num. 2. pag. o. Celebrans & Subdia-
æonus, ſi ad Altare ſint, & non ſedeant, paulu-
lum ſecedant verſus cornu Evangelii, ut Diacono

veniẽti quafi medium Altaris totum relinquant.
Diaconus autem ſolus cum debitis reverentiis
portat burſam ſine comite ex Cærimon. Epiſc.
lib. I. cap. 9. per wiam breviorem ad credentiam,
per longiorem ad Altare.
Porrò memorato Incarnationis myſterio, non
prius, extendit Diaconus corporale pro initio
Sacriſicii; quia & Chriſtus non niſi poſt Incarna-
tionem redemptioni per paſſionem operam
dedit, Rubeus, lib. 2. ap. 41.

8& Si quandoque Celebrans cantat Miſſam ſine Diacono & Subdiacono, E-
piſtolam cantat in loco conſueto aliquis Lector, ſuperpelliceo indutus, qui in fine

non

1on
Corn
mine
Aun
ellerd

colig

Catth
Jan

nuhn
lulpe
emne
n⸗
omul
ſells

ee
e M
chardi

3
XEma
Cum!
Kad
11
Lene
lem
le 4
vode
ide
lorzi
le col

ld .
l. .6.
labr.
acomg
ſnell
dr⸗
Ukiam ſg
crehtiam
Cteden.

tcande⸗

necotet
Elutofo
lgcenla⸗

XAK..

1, (A.

Ecti⸗
ſnubt
oen
Ores A
glliino
dige
Qen.

Ceyta
entis
ntem.
inkia

guan.
rentis
Epil.

Ntiarm,

on
initio
AIna⸗
lan

ſine
non

.

De Ofertorio & aliisuſque ad Canonem. J1701

non oſculatur manum Celebrantis: Evangelium autem cantat ipſe Celebrans ad
cornu Evangeli, qui & in fine Miſſæ cantat, Ite Miſſa eſt, vel Benedicamus Do-
mine, aut Requieſcant in pace, pro temporis diverſitate.
Antequam definireur, quod Subdiaconatus lib. 6. cap. 25. Adde præterea, qued in hac ea-
eſſet Ordo Sacer, cantabat Epiſtolam Lector, ut dem Miſſa Celebrans dicit Mrie in cornu Epi-
colligitur ex Clem. lib. ö. conſt. . 25. & Concil. ſtolæ; ut in aliis ſolemnibus; item, Humiliats
Carthag. IV. cap. . & cap. Lector. diſt. 23. Lege capitæ, ſed verſus Altare, ut dicittur in Rubr. pre-
Joan. Langbercrucium in ſpecul. Canonicorum pria fer. z. Cinerum.

De Ofertorio, & aliis uſque ad Canonem. UII.

1 Ico Symbolo, vel, ſi non ſit dicendum, poſt Evangelium Celebrans
oſculatur Altare in medio, & junctis manibus ante pectus ibidem à ma-
nu ſiniſtra ad dextram (ut dictum eſt ſupra) vertit ſe ad populum, extendens ae
jungens manus dicit, Dominus vobiſcum, & junctis manibus revertitur pec ean-
dem viam ad medium Altaris, ubi extendens, & jungens manus, caputque Cru-
ci inclinans, dicit Oremus: tum junctis ut prius manibus s dicit offertorium: &
omnia quæ uſque ad finem Miſſæ in medio Altaris dicenda ſunt, dicit ibidem ftans
verilus ad Altare, niſi ubi aliter ordinatur.

Hæc eadem, & quæ ſequuntur ad finem uu- ſBictit offertorium.] Lege titul. 12. ſupra n.
que Miſſæ privatæ, ſunt ferè verba ipſius Bur- I.in I. parte, pagina. 32.
chardi, ut initio diximus.
2 Dicto offertorio, e diſcooperit Calicem, & ad cornu Epiſtolæ ſiſtit,
& manu dextera amovet parvam pallam deſuper Hoſtiam, accipit x Patenam
cum Hoſtia, & ambabus manibus uſque ad pectus eam elevatam tenens, ocu-
ks ad Deum elevatis, & ſtatim demiiſis, dicit, Suſcipe ſancte Pater, &c.

1 Diſcooperit.) Velum plicatur à Miniſtro,
& deponitur prope Tabellam Secretarum ab ea-
dem parte Altaris ubi Calix, ne ſuper Corpo-
rale, aut extra illud remaneat non plicatum ;
quod cum neque à Sacerdore plicari convenire
videatur, plicetur à Miniſtro: & eſt ritus laudabi-
lior; idem explicato manutergio, in eadem par-
te collocabit ibidem pelviculam cum urceolis.
u A cornu Epiſtolæ.) Nullum myfterium:
ſed quia ibi ſunt ampullæ vini, & aquæ.
2 Patenam cum Hoſtia.) Dicitur Hoſtia,
quia eſt materia ad Sacrificium, & Hoſtiam. Item
Hoſtia, quæ ante hoſtium pugnarn offerebatur,
Gemma. lib. I. c. ꝗ5. Panis eſt, quia Chriſtus de-
dit ſe uti panem vivum, Joan. 6. ex frumento
eſt, cui comparavit ſe Chriſtus, Mf grannm

frumenti, &c. Toannis 12. ſine fermento, id
eſt ſine peccato, &, ex prima inſtitutione, in
Azymis, Gemma lib. 1. c. 3. mundiſſima debet
eſſe, ex Decreto Aniceti apud Burchard. lib. y.
cap. 29. in modica quantitate, ex Decreto A-
lexand. Papæ dicentis, Quantè paucior, tantò
potior, Radulph. Propoſ.23. in modum denarii,
cum imagine Chriſti, ſeu literarum nominis
Chriſti, quia traditus eſt & venditus triginta de-
nariis; & eſt verus denarius laborantibus in vi-
nea Domini, quo etiam reparatur in nobis ima-
go Dei, Gemma ibidem cap. 3y. formæ rotun-
dæ, ex Epiphan. in Ancor. integra debet eſſe,
ob Chriſti integritatem, ex Concil. Coyacenſi
cap. 3. vocatur oblationis Corona à S. Gregor.
4. Dialog. JIJ. quaſi Orbis, ad ſigniſicandum
N 3 Chri-

102 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Jit VII.

Chriſtum, qui eſt Alpha & Omega, Dominus
Orbis, Durand. lib. 4. cap. 30o. Et in retunditate
Hoſtiæ, Patenæ, & Calicis intellige Sacrificii
noſtri perpetuitatem uſque ad finem mundi. Fi-
guram habet Hoſtia in altera tantum parte; quia

parato ſacrificare tres ſubſtantias in Chriſts
carnem, animam, deitatem. Imago verò Cru-
cis in Hoſtia deducitur à Baronio ango is. ex lib.
1. Dialog. S. Gregor. cap. . & ex Romanorum
uſu, qui panem cquebant quadrifida inciſione

Chriſtus Deus & homo eſt, ut Deus figura ca- in forinam Crucis decuſſatam ; ex quo laudabi-
get; notat Humber. Card-in diſp. contra Gracos, lior eſt imago Crucifixi tantum in Hoſtia, quam
Romanam Eecleſiam in pane, aqua & igne præ- illud quidquam.
3 Si fuerint aliæ Hoſtiæ non ſuper Patenam, ſed ſuper Corporale, vel in alio
Calice ſeu vaſe proᷣ Communione populi conſecrandæ, Calicem illum ſeu vas y
dextra diſcooperit, & intentionem ſuam ctiam ad illas offerendas & conſecrandas
dirigens, dicit ur ſuprà, Suſcipe., &c. ut in Ordine Miſſæ. Quo dicto, Patenam
utraque manu tenens, cum ea z faciat ſignum Crucis ſuper Corporale, & depo-
nit Hoſtiam a circæ medium anterioris partis Cerporalis ante ſe, & Patenam ad
manum dextram aliquaitulum ' ſubtus Corporale, quam, exterſo Calice, ut di-
cetur, cooperit purificatorio. Si autem adſit vas ſeu calix cum aliis Hoſtiis, ipſum

cooperit alià Patenà, vel pallà.

y Dextra diſcooperit.] Nimirum antequam
accipiat Patenam cum Hoſtia; & collocat Pyxi-
dem in medio Corporalis inter locum Calicis &
Tabellam Secretarum, ut dictum eſt ſuprà tit.
2. uu. 3. pebo. & ſicuti non poteſt commodè, ita
non eſt neceſte, ut Sacerdos eam elevet ſub præ-
textu oblationis, ſed ad eam tantùm intentionem
dirigat.
2 Facit fynum Crucis.) De hoc ritu, & aliis
fignis Crucis ſequentibus in Oblatione docet In-
nocent. III. lib. 2. c. 7S. ea nempe fieri, ut per
Crucis virtutem omnis conatus diaboli effugiat,
ne contra Sacerdotem, vel ſacrificium aliquo
modo prævaleat; quod ſemel dixiſſe ſuſhciat.

Fortè ritus fluxit ab Hebræis, qui in elevatione
Hoſtiæ verſus cælum, terram, antrorſum & re-
trorſum eam movebant, ex Lyran. in Lev. c. 7.
Burgenſ. ibid.
a Circa medium anterioris partis.] Deponi-
tur Hoſtia ſuper Aram, ubi eſt Crux cum Chri-
ſmate ab Epiſcopo facta, quaſi Corpus Chriſti
Cruci ibidem ſit affgendum, Gemm. lib. i. cap.
g9s. de hoc ritu teſtatur Durand. communiter
ſervato, ſed non Romæ, lib. 4. cap. zo. Vide in-
fra num. y.
b Subtus Corporale.) Habet Microl. c. o. ob
myſteria infrà declaranda in Patenæ involutio-
ne, quæ fit cum velo longo in Miſſa ſolemni.

4 Deinde in cornu Epiſtolæ accipit Calicem, purificatorio extergit, & ſiniſtra

tenens illius nodum, accipit ampullam vini c de manu miniſtri (qui oſcul uur
ipſam ampullam, non autem manum Celebrantis) & ponit vinum in Calicem.
Deinde d eodem modo tenens Calicem, producit ſignum Crucis e ſuper ampul-
lam aquæ, & dicit, Deus qui humanæ ſobſtantiæ; & infundens † parum aquæ in
Calice proſequitur, Da nobis per hujus aquæ & vini myſterium, &c. Si verò cele-
brat pro defunctis, g non facit ſignum Crucis ſauper aquam, ſed imponit abſque
benedictione, dicens Orationem ut ſuprà
c De manu miniſtri.) Teneat miniſter am- cipiat item eandem manu ſiniſtra, ut alteram

pullæ partem inferiorem, ita ut Sacerdos eam ſtatim miniſtret ampullam manu dextra. Offerat
poſſit per autem, ſeu manubriolum capere: re- autem ambas cum oſculis earum, non manus

Sacerde-

etd
clinan⸗
tgen
R
Ucadel
AI
Aneq
mero!
Rep⸗
Numm
e
ſnit
Cruo
1
Decte
ente
(cn
uſg
Cit
elhrt
C
Auni
ſri
1d
B

zon
ſee

len
8

I
in Chrico

Verdrl⸗
ohe er .
Omnanorlin
Caincttone
no hudbi.
oli,un

jelin alo
ſen va
CEcrands
Patenomn
gep
fenaumn ad
ice, ltcl.
bis ilm

tleratione
rlum Ete⸗
1Lel .,⸗
Depon.
cum Chr-
tpls Chrii
n hencn
ommuaiet
5. Viein

roleN
e imwolrie⸗
lemni.
Klniln
olculzrun
Calcenn.
er ampol
1qu I
eto ce⸗
ablqu

It altetan
10fen
on mmand
Sacenl⸗

De Offertorio, & aliis uſezue ad Canonem.

Sacerdotis, & cum debita reverentia, ſaltem in-
clinando caput, niſi Sace rdos de majoribus exi-
gat genuflexionem; ſed & Sacerdos ipſe propi-
ùs admoveat Calicem ampullis, ita ut neque gut-
ta cadere queat ſuper Altaris mappam.
d Eodem modoa tenens Calicem.] Nondum
ideò dataeſt Regula generalis jungendi manus
antequam ali quid benedicatur, quam habes nu-
mero ſequenti; ut intelligas excipi hunc caſum
à Regula generali, ne Calix, in quo jam eſt vi-
num, periclitetur amota manu.
e Super ampullam aquæ.) Aqua, ut dicemus,
ſignificat populum, benedictioneque eget cum
Gruce, ut Chriſto uniatur, Durand. lib. 4. c. 30.
f Parum aquæ.) Ita ex Liturgia Jacobi, & ex
Decreto Alex. I. de Conſecr. Diſt. z. cap. Sacra“
mentorum. Imo ex traditione Chriſti in ultima
Cœna, ut ait Cyprian. Epif. 6z. ad Cæcil. tum,
ut ſignificetur fluxus ſanguinis & aquæ ex latere
Chriſti, ex Alexand. tum, ut populus, in Apo-
calypſi ſignificatus per aquam, uniatur Chriſto;
ex Cypr. tum ut fateamur in una perſona Chriſti
duplicem naturam, ex Niceph. lib. i. c. 3. tum, ut
ſignificetur intoitus in vitam æternam, ex Ambr.
apudS. Th. queſt. 74. art. 7. B
Ex quibus illa quatuor patent, quæ in Anti-

103
phona, O ſacrum convivium, &c. id eſt: ex
duabus naturis Chriſtus, memoria paſſionis e-
juſdem, gratia ex unione populi cum Chriſto,
& pignus æternæ vitæ.
Quia vorò pauci ſunt electi, ideo etiam mo-
diciſſimum aquæ vult infundi Conc. Flerent. in
Isſtrubt., Armenorum; & eà minus aquæ, que
vinum eſt debilius, ut in vinum citius converti
queat ante conſecrationem, ut monet Azor.lib.
lo. Cap. 30.
Hinc S. Auguſt. 17. de Cwvit. c. 20. colligit-,
dandam eſſe Euchariſtiam cum temperatis & ſo-
briis epulis; potus enim cum aqua ſobrietatem
denotat apertiſſimè.
g Monfacit ſignum Crucis. Quia connotat
ſolemnitatem. Et ſicut in fine Miſſlæ defuncto-
rum non benedicitur populus; ita nec aqua, quæ
eundem populum ſignificat, ut diximus. Vel a-
qua hoc loco ſignificat populum Purgatorii, qui
jam eſt in gratia, Melchior. Huelamus de Caæri-
mon. WMaſſæ.
Si guttæ vini aut aquæ diſperſæ appareant in-
tra Calicem, tunc vel circumaéto vino Calicis u-
niantur, vel purificatorio abſtergantur, ne in
conſecratione oriatur dubium, an ſint eæ conſe-
cratæ.

5 Impoſitâ aquàâ in Calice, & finità Oratione prædictà, accipit manu dextra

Calicem diſcoopertum, & ſtans ante medium Altaris, ipſum ambabus manibus h
elevatum tenens, videlicet cum ſiniſtra pedem, cum dextra autem nodum infea
cuppam, intentis ad Deum oeulis offert dicens, i Offerimus tibi Domine, & c.
qua Oratione dicta facit ſignum Crucis eum Calice ſuper Corporale, & ipſum in
medio / poſt Hoſtiam co locat, & Palla coopetit. Deinde junctis manibus ſuper
Alt are poſitis, aliquantulum inclinatus dicit ſecreto, m In ſpiritu humilitatis, & c.
Poſtea erectus elevans oculos, manuſque expandens, & ſtatim jungens ante pe-
ctus n quod ſemper facit, quando aliquid eſt benedicturus) dicit, 9o Veni ſan-
cificator, &c. cùm dicit, Et benedic, p ſignat manu dextra communiter Hoſti-
am & Calicem, 4 ſiniſtra poſita ſuper Ahare,
humaæ ſabſtantiæ, &c. eft S. Ambroſii in Miſ-
ſa de Vigilia Nativitatis Domini, cui addita fuit
mentio vini & aquæ, & in hunc locum transla-
ta, uſuque recepta.
1 Poſt Ehftiam caliocat.) Antiquiores à late-

re Hoſtiæ collocabant calicem, Innocent. III.
lib. 2,

h Elevatum tenens.] Ita ut cuppa Calicis
non excedat oculos, neque ſit infra os, ad dif-
ferentiam elevati Calicis conſecrati.
i Offerimus tibi Domine.) Habet Durand.
loco cit. cap. 30o. ubi etiam indicat præcedentem;,

Seſcipe ſancte Pater, &c. Oratio verè, Deus: at

14

lib. 2. C. 5b. teſtatur tamen Durand. loco cit. eom-
muniter ſuo tempore poni Hoſtiam inter Sacer-
dotem & calicem: Calix autem hoc loco coope-
ritur, cautelæ potis gratia quàm myſterii, ait
Microl. c. 0.
m In ſpiritu humilitatis.] Meminere hujus
Orationis hoc loco Steph. Eduenſ. c. 2. & Ra-
dulph. Prop. 23.
n Quod ſemper facit. ]Hoc intelligitur de
manibus tantùm, non de oculis elevandis, qui
poſt conſecrationem defigendi ſunt potius in
hoſtiam conſecratam; & item, quando utraque
manus eſt libera, nec earum altera eſt oecupata
ad Hoſtiam tenendam, ſeu calicem: quod acci-
dit paulò ante eorundem conſecrationem; ne-
que enim deponenda eſt Hoſtia, vel calix in eo
caſu, ut manus jungantur ad illud verbum, be-
nedixit. Manus autem junctæ ſigniſicant divini-
tatem, & humanitatem Chriſti unitas: unde
virtus emanat benedictionis. Joan. Serranus.
o Veni ſanctificator. Habetur in Ordine Ro-
mano, & in Gallicano Ordine teſte Microl. cap. i.
p Sgnat mann dextra.] Ante Canonem
nullum invenio apud antiquos ſignum Crucis
ſuper oblata fieri, & hoc loco puto mutatum eſ-
ſe ordinem. Nam Innocent. præd. capite. docet,
accipi patenam cum Hoſtia, &α calicem cum vi-
no, tacto ſuper utrumque diſtinctè ſigno Crucis
à celebrante; hodis verè fit ſigillatim in depo-
nendo utroque: & deinde communiter fit unum
crucis ſignum ſuper utrumque jam depoſitum
in Altari, ad commemorandam Chriſti paſſio-
nem, præter alias duas cauſas ſuprà n. z. allatas.
Ad reformandas vero cruces manu dextra
regula ſit, juxta peritiores Romæ hac de re con-
ſultos, ut formentur duæ lineæ hoc modo †,
prout pingitur in Miſſali, non autem quatuor
puncta. .G& lineæ ilæ non excedant men-

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Tir. VII.

ſuram palmi communis manũs. Icem ex Innoc.
III. lib. g. c. 1. trauſverſa pars crucis fiat manu
quoque tranſverſa, non ea recta, qua ad abi-
gendas à calice muſcas utimur. Agit hac de re
fuſius Tydæus Bonamicus in proprio tractatu.
Hoc idem Leo IV. alt Epiſe. videtur docere: Ca-
licem, zit, & oblatan reltaà Cruce ſignate; addit
contra alium abuſum; Mon in circulo & varica-
tione digitorum. Idem docuit S. Carolus in Actis
Ecoleſiæ ſuæ, part. 4. de Miſſæ Cærimon. ut nimi-
rum tranſverſa manu pingatur pars crucis tranſ⸗
verſa tam ſuper Hoſtiam quàm ſuper Calicem,
& ſuper utrumque: in hoc autem ultimo caſu ea
pingi debet inter Hoſtiam & Calicem, ita ut æ-
qualiter altè fiat crux à Calice ad Hoſtiam, &
tranſverſè ſuper oram anteriorem pallæ, quæ
calicem tegit, quòd media eſſe ſolet inter Cali-
cem & Hoſtiam.
q Siniſtra poſita ſuper Altare.) Innocent.
lib. 4. cap. 1o. qula Chriſtus per Altare ſigni-
ficatus tribuit vim benedictionis Joan. Serra-
nus.
Si facienda eſt oblatio popußſi, fiat dicto Of-
fertorio ante oblationem Hoſtiæ, Aza Med.
Eecl. & Jacobus in ſuo Compendio. Eulogiæ dictæ
fuerunt, & fermentum, ad diſtinctionem azymi
panis: quæ oblata diſtribuebantur in fine Miſſæ,
vice Sacramentalis Communionis, Baron. anno
313. Uſus autem colligendi oblationes in ſin-
done placet, & habetur in Ord. Rom. qui tamen
Miſſas novas celebrant, non poſſunt circuire Eo-
cleſiam ad oblationem, ex Decreto S. Con-
gregationis Tridentini Concilii S=ſ. 22. neque
in fine oblationis debet dari benediétio. An ve-
rò populus oſculari debeat celebrantis manum,

ſervetur locorum conſuetudo; certè non in Mil-

ſa defunctorum.

6 Tum junctis ante pectus manibus, accedit ad cornu Epiſtoſæ, ubi ſtans.
miniſtro aquam fundentes lavat manus, id eſt, extremitates digitorum pollicis &
indicis, dicens Pſakhmnum, ? Lavabo inter innocentes, cum Gloria Patri, &c. qui
verſus, Gloria Patri, a prætermittitur in Miſſis defunctorum, & in Miſſis de Tem-
pore à Dominica de Paſſione uſque ad Sabhatum ſanctum excluſivè.

Tr Miniſtro

l
beoce
lercosi
nbuit
Pampn
kpoſt.
ſocoſ
Ri1.
65la

(diben

Rhrc
Minne
iee
1
medh
nus
l
ep
Gulis
Nen
ctetd
eltel
ſoin
llis
ſeben
fone
lain
Num
Prim
1
cems
Ne.ln
tumen
lionun
eo
io/
al

i
ei

er lanoe,
fiar Imanu
Uaad abi.
lae de te
O aatn.
ere: C4.
Uate, Adit
Gouritn.
gin Aile⸗
gutnimi.
neis tranl⸗
1Calcem,
mocalden
1, ttalte⸗
iam, &
le
Nter Cali

Iunocene,
e ſani.
n. Ferre⸗

dico 06.
a M.e.
girlice
emujmi
ne lle,
Kon Ane
es in ſn.
uitamen
cuireho⸗
5, Cor⸗
2 neqe
Aure⸗
hhanuis,
nin Ml⸗

De Offertorio 65 aliis eſque ad Canonem.

r Ainiſtro aquam fundente.] Elevato priùs
ab eodem paululùm ab Altari manutergio, ut Sa-
cerdos illud capere queat; & tenente pelviculam
in ſiniſtra, ampullam aquæ in dextra, cum oſcu-
lo ampullæ & debitis reverentiis fundit aquam:
tepoſità deinde ampulla aquæ cum alia vini in
loco ſuo, manutergium plicabit.
ſ Lavat manaus.] Ait Dion. de Eceleſ. Hier.
c. 3. Lavatio, quæ ſummis, ſive extremis digitir

aabibetzr, coram ſanct iſſimis ſignis obſervatur,

quaſi coram Chriſto ſpectante omnes oceulziſſimat
noſtras cogitationes, & ſunsmarunz partinss ex-
piatiovem, &c. Itaque in ſignum ſit puritatis a-
nimarum, Clem. lib. 5. Conſtit. Apolt. cap. 1. ut
puri accedamus, ait Cyrillus jeroſol. Catech. 7.

10 5
myſtagog. BExtergit à tactu communium manu-
um, & terreno pane. Ord. Rom. de Ofic. Aiiſ-
ſæ, & Rab. lib. I. in fin. A veniali, & peccato-
rum reliquis emundat, ex S. Thom. 7y. p. q. &.
art. r. ad primam.
t Lavabo inter innocentet manus meas.) Ha-=
betur in Liturgia S. Petri Graca. Citat S. Ger-
manus im Theoria rerum Eccleſ. hæc eadem ver-
ba, cum agit de hac digitorum ablutione. Ad
Verſ. Glorisa Patri, qui poteſt dici, cùm redi-
tur in medie Altaris, caput inclinatur. L
u Praætermittitur, &u.] Vide quæ diximus
part. I. tit. . unm. I. pag. 16. neque illius loco
dicendus eſt Verſ. KRequiem: quod aliqui ſcri-
pſere.

7 Celebrans lotis manibus eas tergit, & illis ante pedus junctis revertitur ad

medium Alkaris, ubi ſtans, oculoſque ad Deum elevans, & ſtatim demittens, ma-
nibus junctis ſuper Altare, aliquantulum inclinatus dicit ſecretò Orationem, &
Suſcipe ſancta Irinitas, &c. Qua dicta, manibus hinc inde extenſis, & ſuper Al-
tare poſitis, oſculatur illud in medio: tum junctis manibus ante pectus, demiſſiſque
oculis ad terram, à ſiniſtra manu ad dextram vertit ſe ad populum, & verſus cum
cxtendens & jungens manus, dicit voce aliquantulum elata, Orate fratres, & ſe-
cretò proſequens, Ut meum ac veſtrum ſacrificium, & c. = perficit cireculum, re-
ver:ens ſunctis manibus ante pectus à manu dextra ad medium Akaris. Et reſpon-
ſo à miniſtro, vel à circunſtantibus, a Suſeipiat Dominus ſacrificium de manibus
tuis, &c. (alioquin per ſeiplum, dicens, Sacrificium de manibus meis, )ipſe Ce-
lebrans ſubmiſſa voce dicit, Amen. Et manibus ante pectus extenſis, ut fit ad ora-
tionem, ſtans in medio Altaris verſus librum dicit abſolutè ſine Oremus, & ſine a-
lia interpoſuione, Orationem, vel à Orationes ſecretas. Cùm dicit, ber Domi-
num, ingit manus: cùm dicit, Jeſum Chriſtum, caput inclinat, quod facit in
pritna Oratione & ukima, ſi plures ſint dicendæ.

X Sauſcipe ſantta Trinitat.) Hanc habet pre-
cem Steph. Eduenſ. c. 12. & Microl. z./1. non ex
aliquo Ordine, inquit, ſed Eccleſiæ conſuetudi-
ne. Inclinationem, Iunocent. HI. lib. 2. c. 6o. non
tamen Innocent. meminit harum quinque Ora-
tionum: quas poſt Innocentium additas fuiſſe
ideo putat Bellarm. lib. 2. de Miſſa. c. 7. In me-
dio Altaris nunc orat Sacerdos, Dionyſ. de Her.
Eccl. cap. 3.
y Orate fratres.) Leo Papa inſtituit, ex Ra-
dulph. Prop. 23. ſed de eo meminit Soter de Conſ.
diſtinct. I. Eoc quoqne; & Chryſoſtom. Komil.

70. in 2. Epiſt. aa Cor. ut notat Durand. Lbh. 2. A⸗
Rit. cap. 29. Reliqua cum ſilentio dicuntur;
cum paratur conſecratio, tacitè precari Sacer-
dotem docet S. Clem. lib. 5. Conſt. Apeſt. cap. 12.
Oremus dicitur verſus Altare, Orate fratres,
verſus populum; quia hic alloquitur Sacerdos
populum tantùm, non autem ſei pſum, Durand.
lib. . C. 32.
* Perficit circulum.] A dextera, ut antiqui
loquuntur, ad ſiniſtram Altaris; quia ſiniſtra tri-
ſtitiam ſonat, & jam paſſioni Chriſti appropin-
quat magis Sacerdos. Cirenivi, ait David, & nm.
o A

106

molavi. Pſal. 26. oſtendit etiam ſe eſſe in ſini-
ſtra, id eſt peccarorem;, pro quo orari petit,
Durand. IlIib. 4. c.14. ad literam dici poteſt, perfi-
ci circulum, ut convertat ſe Sacerdos ad librum,
ad quem ſemper ſe vertit, excepto unico caſu,
ante Offertorium;, quod à Choro cantabatur.
a Suſcipiat Dominus, &c.) Paulò diverſam
hanc partem habet Remigius Antiſiodor. n ex-
poſt. Miſſæ, hanc ipſam Durand. lib. 3. cap. 3.

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Tit. VI.

b Orationes ſecretas.) Explicavimus ſuptàâ 1.
part. tit. I2. pag. 32. Dicit eas Sacerdos in medis
verſus librum, hoc eſt, converſus ad librum,
non recedens à medio. Hinc patet, aptandum
eſſe librum prope Cotporale, ut commodius le-
gatur; non autem relinquendum eo loci, in que
lectum eſt Evangelium, licèt hac de re taceat Ru-
brica.

8& Pervento autem in concluſione ultimæ Secretæ ad verba illa, Per omnia

ſæcula ſæculorum, excluſiv&; Sacerdos ſtans in medio Altaris, c depoſitis ſuper
co manibus hinc inde extenſis, dicit convenienti, & d intelligibili voce præfa-
tionem. Cùm dicit, Surſum corda, elcvat manus hinc inde extenſas uſque ad
pectus, ita ut palma unius manus reſpiciat alteram. Cùm dicit, Gratias agamus
Domino, jungit manus; cùm dicit, Deo noſtro, oculos elevat, & ſtatim cruci
caput inclinat. Reſponſo, digaum & juſtum eſt, elævatis & extenſis ut prius ma-
nibus, proſcquitur præfationem propriam, vel communem, ut tempus requirit.
Cùm dicit, Sanctus, junctis ante pectus manibus, & inclinatus voce mediocri

proſequitur, miniſtro interim parvam e campamilam pultante. Cùm dicit Be-
nedictus qui venit in nomine Domini, &c. crigit ſce, & f ſignum Crucis ſibi pro-

ducit à fronte ad pectus.

c Depoſitis ſuper es manibus.) Ut omnem
cogitatum temporalem deponat, & exercitio
bonorum operum aditum ſibi faciat ad elevati-
onem cordis, Durand. d. cay.
d Iutelligibili voce, Per omnia ſæcula ſæculo-
ram.) Ut aſlentiatur populus, & confirmet ſua
voce Amen, quæ Sacerdos ſecretò Deum præ-
catus eſt, ex Ord. Nom. & Microl. c. 2.
De Præfatione egimus ſuprà I. part. tit. 12.
yag. ꝗ3. Ritus etiam patent ex ſupradictis :nam
quadrant ſingulis verbis ejuſdem Præfationis.
Non vertit ſe Sacerdos ad Dominus vobiſcum,
qui intentus eſt totus nunc ad Sacrificium, ut
ſuprà diximus ex Amal. lIib. 2. cay. 9. lege ſuprà
tit. j. n. I. pag. 92. neque jungit manus ad Per
Cbriſtum Dominum noſtrum.

9 In Miſſa ſolemni, dicto Oremus, Diaconus & Subdiaconus g

e Campanulam pulſante.) Ter cum aliqua
diſtinctione, tum in laudem Dei ter ſancti, tum
ad excitandos aſtantium animos ad proxima
myſteria; qua de re diximus in prima parte, ti-
talo 20. pag. 60.
Signum Gncis ſibi prodncit. De hoc ſigno
in fine Præfationis Honor. de Gemma lib. 2. g.
12. Quia, inquit, ſegnum Chriſti recipere ſe pro-.
fitetur, cui mox in imagine, hoc eſt, repræſenta-
tivò per Canonem contradicitur, Canon enim,
addit ille, Oriſti paſſionem proximè deſignat. Sed
ſicut Hymnus primus Angelicus finitus cum ſi-
gno Crucis, eodemque modo Symbolum, ita
& alter hic Hymnus item Angelicus non alie
modo terminandus, quàm adhibito ſigno Cru-
cis, & manuum junctione in fine.

accedunt ad

Alare in cornu Epiſtolæ: Diaconus amovet calicem, ſi eſt in Altari, vel, ſi eſt in
Credentia, ut magis decet, aceipit eum de manu Subdiaconi, qui illum cum Pate-
na & Hoſtia coopertum palla & velo à collo ſibi pendente,: manu ſiniſtra te-
ncn, & alteram manum ſuperponcnsvelo, ne aliquid decidat, de Credentia/ de-

tulit»

tulit,
Cilie
numm:
Unise
luma
luse
Com
lem
cl,
co
lenn
d
eme
3
ſis
lle
ra
ſcpen
1
Aren
liets
1
al
(ie
l
ce
ube
dal

ueſtel
bin meie
Albrum,
Apkandum
mmodisle
locizin guo
etaceat Ru.

er ommnnis
ſiis luer
e Mretr
Ulgne ad
agimus
im ctuci
Mrinsma⸗
Ctegoitt
meckocti
Gicit Re.
ſbipo.

um uge
andti,tum
Upronm
1reitr

ehoelgno
E0
reſirt
rgens.
.en eim,
ſur el
tucunmtr
lamn, i
non is
gno Ctr⸗

dunt 1
ſicn
Pale⸗
ftra te
NalGe-
olity

17

De Offertorio, & aliis uſque ad Canonem.

tulit, m comitatus ab Acolytho ampullas vini & aquæ portante: ipſe Diaconue
Calicem detegit, & dat n Patenam cum Hoſtia Celebramti, oſeulando ejus ma-
num: Subdiaconus extergit Calicem purificaterio, diaconus e accepta ampulla
vini de manu Subdiaconi imponit vinum in Calice. Subdiaconus interim „» ampul-
lam aquæ oſtendens Celebranti, dicit, Bencdicite Pater reverende, qui facto ver-
ſus eam ſigno Crucis, dicit Orationem, Deus qui humanæ, &c. interim Subdia-
conus infundit paululum aquæ in Calicem, Diaconus illum celebranti dat, & pe-,
dem Calicis tangens, ſæu brachium dextrum Celebrantis ſuſtentans, 7 cum es
dicit, Gfferimus tibi Domine, & c. quem poſtea poſitum in Alkarrut ſupraà, palla
cooperit. Subdiacono deinde ſtanti in cornu Epiſtolæ ponitin dextra manu pa-
tenam, quams cooperit extremitate veli ab ejus humero pendentis: qui vadit
poſt Celebrantem ante medium Altaris, & facta genuflexione, ibi ſtat, ſuſtinens
eam elevatam uſque ad finem Orationis Dominicæ, ut dicctur. In Miſſis autem De-

functorum, & in Feria ſexta Paraſceves t Patena non tenetur à Subdiacono.

g Accedunt ad Altare.] Facka prius in locis
ſuis poſt Celebrantem genuflexione.
h A collobi pendente ndicat Ordo Roma-
nus, & vocat ſindonem in collo ligatam: deponi-
tur autem velum parvum Calicis, & relinquitur
ſuper Credentiam, ut expeditiùs portetur Calix.
i Manu ſiniſtra tenens.) Manu nuda, non
autem cum velo pendente ab humeris, ſi verè in
ſactis eſt Subdiaconus, uti par eſt.
I Detulit.) Per breviorem viam defertur Ca-
lix ad Alare; & munus Subdiaconi eſt, ferre
Calicem in ſiniſtra, quæ eſt vita præſens, ex Ve-
euſto Codice de Miſſa, apud Hittorzium. Item e-
juldem eſt parare Calicem, Innoc. lib. 2. c. .
m Cemitatus ab Acolythe.) Qui tamen
Subdiaconum ſequitur, non præcedit, neque
ab alio, quàm uno ex prædictis duobus.
n Patenam cunm Hofia.] Ita ex Concil. An-
chyritano, ſeu Ancyrano 50. Adiſt. Presbyteros.
Datur autem cum oſculo manus Celebrantis, &
prius Patenæ.
Si adſint particulæ conſecrandæ pro Commu-
nione ſolemni, delata Pyxide ad Altare paulè
ante Subdiaconum, à Cærimoniario, ſeu Sacri-
ſta, em Diaconus aperit, & collocat ſuper
Corporale, antequam tradat Patenam Celebran-
ti, & eandem elevat parumper, ex Cærim E-
piſc. lib. 2. cap. 29. dum Celebrans Hoſtiam of-
fert; qua depoſita, & ipſe deponit pyxidem,

cooperit, & collocat poſt Calicem ut ſuprà.
0 Accepta ampulla vini de wann öubdiacs-
ni.) Hoc eſt, Diaconus manu ſiaiſtra Calicem
per nodum tenens, accipit ampullam vini de ma-
nu Subdiaconi, qui eandem accipit de manu A-
colythi. (Uterque vecò accipit ſine oſculis nec
ampullæ, nec manuum) & infundit vinum in
Calicem: Diaconi enim eſt componere calicem
