vatis manibus jam aſcendentem ad pro nobis o-
tandum Patrem, & bencdicentem nobis. Ele-
vatis manibus, ait Lucas, benedixit gis. Cum

Canonis expoſitio literalis, eorum ne

49
duplici Domina: vobiſei, & ſalutatione in diſceſ-
ſu, quia diicipulis ſæpius eo empore dixit, Pax
vobis, Innoc. cap. II. vel in ultimo Dominus vo-
biſeum memento dicentis: eoce ego vobiſeum
ſum uſque, & c. Matth. 25. ut notat Walden. tit.
4. cit. cap. 44. n. y.
30 Ite miſſa eſt cum Dee gratias, in mentem
revocat quæ dixerunt Angeli: Viri Galilæi, quid
ſtatis aſpicientes in cæalum? Ite, & reverſi ſunt
cum gratiarum actione, Microl. ſupra.
31 Orabant Apeſtoli uſque ad Pentecoſten
ſecretò; quod ego puto ſignificari in Oratione
cum inclinatiene Sacerdortis ad Altare, Placeat
tibi, &e. & orabant ii unanimiter; quod in oſ-
culo Altaris deſignatur.
32 Ultima Benedittio miſſionem Spiritus S.
in Pentecoſte in nomine Trinitatis exprimit, Ia-
noc. cap. I14.
33 Quid aliud reſtat, quàm ultimum S. Foan.
nis Evangelium: de hoc myſticè nemo ex anti-
quioribus quem legerim. Dicam ergo cum Prin-
cipiqa Parmenſi in ejuſaem Praxi citata, Præ-
dicationem Apoſtolorum hie demonſtrari tum
Divinitatis, tum Incarnationis Chriſti, quia
Gentes magis quàm Hebræi unde in cornu le-
gitur Evangelu] ad Deum devenerunt poſt
Pentecoſten. Ecce convertimur ad Genta, ait
Paulus Act. 13.
34 Regrefſſus in Sacriſtiam eſt ad neceſſita-
tem, non ad myſterium; niſi velis dicere, poſt
prædicatisnem, & opera bona, tandem ad
Deum in cælum nos quoque perventuros, unde
exivit à principio Dominus Jeſus, qui vixit in
muncde annis circiter triginta quatuor, & nunc
in cælo vivit & regnat Deus in ſæcula ſæculo-
rum, Amen.

mpè verborum, qua ſunt

diſſcilioris intelligentia. WrII.

Uſè, neque confuſè, poſt Bielum & alios
Jo. Neph. Durand. lib. 2. de Ritib. à cap. 33.
uſque ad 4. ſacrum Canonem explicat, allatis

ego, & apertioribus omiſſis, obſcuriora pr-
pono & expono.
1 Té igitur, clementiſſime Pater.) Ad Patrem

Antiquorum interpretationibus, ut nihil certè; docente Chriſto dirigitur omnis oratio Florns
niſi brevitas, ab eo deſiderari videatux: brevius in eæpoſ. Miſſa.

73 4 Seri

155 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Tr. XII.

2 Sacrificia illibata.] ld eſt incontaminata,
Alcuin. cap. de Celebr. Miſſæ. ſine macula offe-
rentis, Innoc. Ill. lib. 3. c. 3. ſine labe, Durand.
lib. 4. c. 36.
3 Pro Eccleſia tua ſantka.) Tua habet empha-
ſim ad movendum Deum, Durand. loc, cit. Or-
thodoxis, hoc eſt, rectæ gloriæ hominibus nul-
lo errore depravitis, Alcuin. & Florus, & Biet
lebt. 2 4.
14Vel qui tibi offerunt.) Non modo Sacer-
dotes, ſed etiam qui votis & oratione cooperan-
tur, Iinocent. ſupra, & qui elegmoſynam pro
Miſſa dederunt, aut alio modo celebrari cura-
runt, Axzor. lIib. io. cap. b. quæſt.i3.
5Et incolnmitatis ſua.) Pro corporali ſanita-
te precamur, Alcnin & Ienoc.
6 KReddunt vota ſua.) Vota ſua fidei & devo-
tionis, quæ ſunt in libertate arbitrii, & ides ſua,
Innocent.

7 Communicantes.) In Communione San-
Ktorum valet Sacrificium, Ianoc. ſed Microl. c.

12. ex interpoſitione verborum, quæ fit in Feſtis
quibuſdam, colligit non fignificari hic commu-
nionem Sancterum qui ſunt in cælo, ſed com-
munionem Catholicorum fidechum.
8 Oblationem: ſervittis noſtræ.) Id eſt Cleri;
& eſt latriæ, quæ ſoli Deo debetur, Odo. Camer-
9 Et cunttæ familiæ. Id eſt totius aſſiſtentiæ
collectæ, idem Odo. totius Eccleſiæ Floras,
10 In Elelctorum tnorä jubeas grege numera-
ri.] Ut annumeretur cum electis ſecundùm
rælentem juſtitiam, ut habeat gratiam: nam a-
Fodain certus eſt electorum numerus. Biel.
lebt. 22.
11 Adſeriptam.) In numerum placitorum ſi-
bi receptam eſſe velit Deus, Alcuin. Adſcribat
& numeret inter grata, Axor. ſupra cap. 37.

12. Katam.) Certà, permanentem, mutata

ſubſtantia corruptibili in incorruptam, Odo.

1S Kationabilew.) Ur hominem verum pro

hominibus offeramus, Odo.
14 Acceptabilem. Qux omnino placeat Deo,
idem.

15 Vznerabiles manus ſuas.) Venerationis

mentione attentior fit Sacerdos ad opus futurũ,
Card. Puccius Hom. 5. de Sacrif. Corporis Chriſti.

16 Elevatis eculis in cœlum.) Omittunt E.
vangeliſtæ, ſed Apoſtoli tradiderunr, S& Thom,
3: p. 4. 53.
17 Gratiaet agens.] Inde Euchariſtia dita,id
eſt, gratiarum actiœ.
15 Benedixit.) Ac deinde fregit, deditque
diſcipulis: non enim fregit, & poſtea dixit, Hhe
eſt corpus meum ; hæc enim eſt ſententia com-
munior Theologorum, S. Thom. 3. part. q. 7.
art. i. adt Biel. lelt. 36. & ita intelligendi ſunt
etiam Evangeliſtæ per Poſtpoltnionein verbo-
rum locuti; & nos conſecramus, frangimus,
diſtribuimus, ait Beſſarion Card.
9 Ex hoc omnes.Tradidiſſe hæc verba Apo-
ſtolos eredimus, quamvis Evan geliſtæ omiſerint;
ut omnes unum ſint.
20 Et hunc praclarunz Calicem.) Fit alluſie ad
Pſalm. 22. Calix mens inebrians quàm preclarnt
ekfs, Florus ſup.
21 Hic enim Calix ſanguinit mei, &c.] O-
mnia verba hujus formæ ſunt de ſubſtantia Sa-
cramenti, S. Thom. 3. p. 4 75. art. 5. ſed Magiſtet
Sententiarum g. diſt. s. cum Bonavent. & aliis
docet, prima rantuùm verba, quæ poſuimus, eſſe
de ſubſtantia formæ, Idem habet Conc. Floren.
22 Mevi & aterniteſtamenti.) Supple con-
firmatio, quia per mortem Chriſti, & effuſio⸗
nem Sanguinit ejuſdem novum confirmatut
Teſtamentum, & conſequenter fit immutabile,
& æternum, Durand. cap. 42. Teſtamentum
autem hoc loeo eſt idem ac promiſſio. Qui man
dacat meam carnem, & C. idem ibidem.
23 Myſterium fidei.] Hoc eſt Sacramentum
ſidei occultum, quod ſolà cernitur fide, Ode Ca-
mer. interjecit Ecoleſia, ut moneat, aliud eſſe in
ſpecie, aliud in fide, Ivo Carnut. cap. 26 4.
2t Hec quotieſecumque feseritis.) Id eſt ſa⸗
crificaveritis: facere enim eſt ſacriſicare, Exod.
2. Lev. 29.
2r In mei memoriam facietis. Præcilè Pau-
lus: Morten, Donzini annuntiabitis. 1. Cor. II.
26 Supra quæ propitio ac ſereno viultu.) Id eſt,
propitio nobis, Durand. lib. 4. c. 43. nam Deus
eſt propitius Filio ſuo, qui eſt in Hoſtia, & Cali-
ce. Verba hæc ad offerentem referuntur, ut ni=
mirum cum utilitate noſtra offeratur. Alexand.

4
zui
Nor

ein
41

I

Oniumr,
un,l

utiſudc,
zit, leh

oltecitn
lementi an.
15
heligeni
tlonemn ſeie
ſugn

hreyenhn

Ule Onnienr

G,PeAinnl

ſanpalci

nii, A
lbſtunng⸗
,lellg
Mnrent An
paſünlp
aCNIN
6. Knpen
in conhnn
Tfrimmunt
, Teſtmmem
nilo⸗ Cnn
ihilen.
Keunenn
urbdeℳ0*
,Alchn
ℳ .
t,)I
ctlene,

, Prrcll⸗
litit,C
RlulN
4,.n
Polu
Eerumm1
un 4,

Canonis expoſitio literalis.

de Ales. 4. parte quæf. 32. de Offe. Mige mem.
9. art. 2. Nominantur autem hic Abel puer, à
puritate, Florus ſap. Abraham, & Melchiſedech;
quorum fuerunt Saerificia & nobiliora;, & in
hoc præſignado magè propria. Daurand. d. cap. 43.
27 Jube haæc perferri per manus ſanbti Angeli
mi.] Id eſt miniſtrari. Non enim petimus, ut An-
geli perferant Corpus & Sanguinem in eœlum;
ſed fidem, memoriam Paſſtonis, vota fidelium,
eo modo quo Angelus dicitur obtulifſs oratio-
nem Tobiæ, cap. 12. Altare in cælo eſt ſpirituale,
ut in Apoc. dicitur, & ex hoc loco & Greg. lb.
4. Dial. c. b. colligit, Angelorum Choros ad-
eſſe Sacrificio.
25 Mobis quoque peeccateribut.] Plane pro
ſeipſo otat Sacerdos, Alber. Mag. Debet enim
quemadmodum pro aliis, ita & pro ipſo offer-
te, Hebr. . numero plurali utitur, quia ſacrifi-
cium non eſt unius perſonæ, ſed militantis Ec-
eleſiæ: gemendo ergo illud dicat, Amalar. Il. 3.
29 Partem aliquam & ſocietasem.] Partem,
Dominus pars hareditatis meæ, Pſalm.1f. & item
quia licet Deus totus detur, non tamen totaliter
in cœlo datur Beatis, unde David: quia da-
tur ſecundum differentiam metitorumex lanoc.

I 5 1
UWI.lib. I. cap. 5.
30 Cum tnir ſandtis Apoſt. &c.) Ante conſe-
crationem poſtulatur Sanctorum ſuffragium,
poſt eonſecrationem eorum conſottium. Bis no-
minantur Sanctiz quaſi Sacerdos indutus ſit ſu⸗
perhumerali, in quo erãt nomina Patrum; oreph.
Eduen. ait, ut orent pro nobis, cap. 1.
31 Mon aſtimator meriti.) Æſtimat merita
Deus, contra Joviniani errotem; ſed precamur,
ut ex ſua liberalitate ſupperaddat plura. Meritum
etiam hoc loco ſigniſicare poteſt peccatum.
32 demper bona creas.] Vidit Deus quæ fece-
rat, & erant valdè bona, eadem nuncſſemper
ereat bona, Alouin.
33 Sankt ificas.] Ut, quæ erant fimplex crea-
tuita, ſacra fiant, idem.
34 Liviſfwas.) Ut ſint myſteria vitæ idem.
3 Benedicit.) Omni benedictione cæleſti,
idem.
36 Et præſtasnobis.) Ad fruendum, Amalar.
lib. 3. cap. 26.
327 Per ipſum.) Uii per mediatorem, Floras.
35 Cum ipſo.) Tanquam æquali, idem.
39 la ipſo.) Tanquam conlſabſtantiali,
Floruè in Expoſit. Micæ. Kt hic finis Cano-

nis eſto.

COMMENTXAXARIA

IN RUBRICAS

MISSALIS.

P ARS I.

ROMANI.

ERITIA.

De defectibus in celebratione Miſſarum occurrentibus.
ACERDOS celebraturus, omnem adhibeat dihgenriam, ne deſit aliquid

O/cx requiſitis ad Sacramentum Fuchariſtiæ conficiendum. Poteſt autem defectus
contingere ex parte materiæ conſecrandæ, & ex parte formæ adhibendæ, & ex parte

miniſtri conficicntis. Quidquid enim horũdeficit, ſcilicet materia debita, forma cũ

intenione,

152 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars III. Tit. I.

ntentione, & Ordo Sacerdotalis in conficiente, non conficitur Sacramentum.

Er his exiſtentibus, quibuſcumque alis deficientibus. veritas adeſt Sacramenti. A-
lii verò ſunt defectus, qu in Miſæ celebratione occurremtes, etſi veritatem Sacra-
menti non impediant, poſſunt tamen aut cum peccato, aut cũ ſcandalo contingere.

Ptima eſt diviſio in defectus Subſtantiales,
& in Accidentales. Subſtantiales in tribus
contingunt, vel in materia, velin forma, vel in
intentione Miniſtri: quæ tria ſunt neceſſatia ad
ſubſtantiam Sacramenti. Accedit verbum cum
intentione ad elementum, & fit Saccamentum.
Accidentales multi eſſe poſſunt, neque ad cer-

Collegit hos defectus in Miſſa ex ſacris The-
ologis, & in Miſſalem librum tranſtulit neſcio
quis, anno I557. Venetiis impreſſum, Pii vero V.
& Clementis VIII, auctoritate recognitum. O-
pus, quis ambigat, non prodiiſſe tandem nume-
ris omnibus abſolutum ? adjecimus nonnulla ex
modernis Theologis non contemnenda.

tum numerum reduci poſſunt.

De defectibus materiæ. Titul. II.

Efectus ex parte materiæ poſſunt contingere, ſi aliquid deſit ex iis, quæ ad
Npam requiruntur. Requiruntur enim, ut ſit panis triticeus, & vinum de vi-=
te: & ut hujuſmodi materia conſecranda in acku conſecrationis a ſit corã Sacerdote.

a S&t coram Sacerdote.) Certus terminus t, aum. 3. à nobis autem eſt moraliter dijudican-
hujus præſentiæ à ſolo Chriſto deſignari poteſt. dus ex humano more, quo dicitur res præſens
Durand. en 4. diſt. 1I. q. 6. num. 6. & Palad. 4. & ex uſu Eccleſiæ.

De defectu Panis. III.

1 „Gl panis non ſit triticeus, vel triticeus, c admixtus ſit granis alterius generis
in tanta quantitate, ut non maneat panis ttiticeus ꝭ vel ſit alioqui corruptus,
non conficitur Sacramentum.

b &panis non ſit triticeuns.] Vult eſſe tritice- ne adhibeatur, ex Alauo leb.nde Enchariſtias cap.
um Cenc. Hlorent. in Decreto Engen, ubi defini- 11. Selica, ſeu ſecala probabilius negatur eſſe tri=
tur necefſaria materia Sacramenti; quidquid di- ticum in Lombardia, Bonac. diſp. 4. quæſt. 2.
cat Cajetan. ibi loqui de neceſſitate præcepti. Vi- punct. t. num. 2.
de Sar. diſp. 44. ſelt. 1I. part. 3. quæſt. y. tum c Admixtus ſit granis alterius generis &c.
quia guræ veteres ſub tritico datæ ſunt; tum Hæc doctrina eſt S. Thomæ 2. p. q. 7 4–. art.3. ad 3.
quia hic eſt panis communiter ad uſum homi- Scc, quid ſi panis confectus ſit ex amylo ? 8.
anum: tum quia ita decet ob exgellentiam tanti Thom. ibidem negat, quia amylum fit ex tritico
Sacramenti. Ubi vero dubitatur eſſe triticeus, corrupto. Vide fuſius Saar. diſp. 44. ſect. 2.

2 Si fu conſectus de aqua roſacea, vel alterius diſtillationis, dubium eſt an con-
fic iater.
Negat S. Them. art. 7. ad ʒ. ſupra, affirmat Cqjet. ibidenz.
Si cœperit 1. corrumpi, ſed non ſit corrupus; ſimiliter2. ſi non ſit azymus,
ſecundum morem Eccleſiæ Latinæ, conficitur, ſed 3. confieiens graviter peccat.
Prima pars propoſitionis eſt &. T om. ſupra communis. Tertia pars eſt item communis, de
articulo 3. ad g. Altera eſt Concil. Flerent. G Celebrat. MWig. cap. Literas. An vero detur ea-
. ſus;

Euen
85
u
lete
D
ror
ione
Urint
le po
4
1
Me⸗

Neor
D
7
1 4
nei
6 1

V.
amennn
AChenti 4.
tem en
Continge

Alaets N
Vlkalt ein
w, Düven!
Cognium0.
Andennme
snonnlie
nend

is gen
inuuncenie
1ettge
terioler
P es ſu

fius genn
CN

Choſfueg
guntlen

lenmi

,144;
eramb
nkrernin
ehe

elkancct

aZ,
er ed

mmuns 4

gtodella

De Defeltu Panit. 153
ſus, quod poſſit Latinus in Eccleſia Græca con- Latinos, etiam ſi urgeatneceſſitas alicujus in pe-
ſecrare in fermentato licitè. Vide Saarez abi riculo mortis, Searez ſect. 3. in ſie Unuze
ſapra ſect. 3. in fermentato nunquam licet apud verè.
4 Si Celebrans ante conſecrationem adverterit Hoſtiam eſſe corruptam, aut
non eſſe triticeam, remota illa Hoſtia aliam ponat, & facta oblatione, d ſaltem
mente concepta, proſequatur ab eo loco, ubi deſivit.

d Saltem wente conrepta.) Ex quo non eſt ut feeit in oblatione Hoſtiæ: ſed eam ſimpliciter
neceſſe eam elevare ante oculos ſuper Patenam, deponat ſuper Corporale, ſi id adverterit inter
neque facere cum ea, vel ſuper ea ignum Crucis, oblationem Calicis & conſecrationem.

y Si id adverterit poſt conſecrationem, etiam poſtillius Hoſtiæ ſumptionem,
poſità aliàâ facit e oblationem ut ſuprà, & à conſecratione incipiat, ſcilicet ab
illis verbis, Qui pridie quàm pateretur, & ilam priorem ſi non ſumpſit, g ſumar
poſt ſumptionem Corporis, & ſanguinis, vel alii ſumendam rradar, vel alicubi
reverenter conſervet. h Si autem ſumpſerat, nihilominus ſumat eam quam con-
ſecravit: quia præceptum de perfectione Sacramenti majoris eſt ponderis, quàm
quod à jeunis ſumatur.

e Oblatienemz ut ſupra.) Id eſt, ſaltem men- ſumat, aut ob reverentiam conſervet.
concepta. h S& autem ſumpſerat, &c.] Ratio addita
f A conſecratione incipiat.) Eſt communis communis eſt apud Theologos. Lege Scaar. 5.
ſententia. part. diſput. 7r. ſelt. 6. eX . Thom. ibid:. q.5s. art.
g Semat poſt ſumptionem, &c.] Ad cautelam 6. ad 4.
6 Quod ſi hoc contingat poſt ſumptionem Sanguinis, apponi debet rurſus no-
vus panis, & vinum cum aqua, & facta prius oblatione, ut ſupra, Sacerdos con-
ſecret incipiendo ab illis verbis, Qui pridie, i ac ſtatim ſumat utrumquæ. & pro-
ſequatur Miſſam, ne Sacramentum remaneat imperfectum, & ut/ debitus ſerve-
tur ordo.
i Ac Katim ſumat ntrumque.] Sine eleva- effuſio Sanguinis; ergo Hoſtia, in qua Corpus
tione, ut oſtendat populo; omiſſis quæ ſequun- Chriſti eſt ex vi verborum, debet conſecrari

tur in Canone uſque ad ſumptionem incluſivè, prius.
ne populus, ſi fieri poteſt cognoſcat ertatum Suar. tamen loçs citate tenet, non eſſe ita ne-

Debitus ſervetur Ordo.) Juxta Cenc. Tolet.
HMWII. cay. 1I. vel 2. ſecundium alios. Ordo vero eſt,
ut corpus prius præexiſtat, antequàm ex eo fun-
datur Sang iis; in Calicec namque repræſentatur

ceſſarium hunc ordinem neceſſitate Sacramenti,
ſed tantummodo neceſſitate præcepti; nam con-
ſecrata Hoſtia poſt Calicem, ſtatim repræfen-
tatur Sanguis diſtinctè à Corpore Chriſti:quod
ſuſſicere videtnr ad integritatem.

7 Si Hoſtia conſecrata diſpareat, vel caſũ ahquo, ut vento, m aut miraculo, vel
ab aliquo animali accepta, & nequeat reperiri, tunc alrera conſecretur, ab eo loco
incipiendo, Qui pridie quùm pateretur, factàâà ejus priùs oblatione, ut ſupra.

m Aut asiraculo.] Miraculum eſt à Deo ſo- modo oculis noſtris imperfectum; & ideo non
lo, qui videtur tune acceptare Sacriſcium eo efſtin rigore neceſſe, ut alia Hoſtia conſecretur.

4

4

154 Lön emn. VN. Ruüvr. Mihzis 1L r 4 4 4 X1Ir 1re*

ita & Thom. 3. parr. quaſt. 52. art. 4. ad 3. ubi ta- ſibus hujus Rubricæ præceptum eſt, non conſt-
men conſulie, ut iteratò conſecretur, & hoc ha- lium, ad integritatem Sacrihicii, Suarez 3. part

bet Rubrica uti tutius, & ſecuxius in reliquis ca- quaæſt. 5r. ſect. 1. Quinto.

De defectu vini. W. :

1 vinum fit factum penitùs n acetum, vel penitus putridum, vel o de uvis

Wacerbis, ſeu non matutis expreſſum, vel ei admixtum tantùm aquæ, ut vinum
ſit corruptum, non conficitur Sacramentum-

n Acetum.) Non fit Sacramentum. S hom. ad3. vinum ex aqua miraculoſum eſt apta mate
&. part. quæſt. 34. art p. ad I. ria; Henriq. lib.ö. capite 12. & vinum etiam con-=
o De uvis acerbis, &c. Habet & T bom. ibid. gelatum, Suar. diſp. 4. ſelct. 1.

2 Si vinum cœperit p aceſcere, vel corrumpi, vel fuerit aliquantàùm acre, vel
J muſtum de uvis tunc expreſſum, vel non fuerit 7 admixta aqua; vel fucrit ad=
mixta s aqua rofacea, ſeu alterius diſtillatiomis, conficitur Sacramentum, ſed con-
ſiciens graviter peccat.
p Aceſcere.] Fit Sacramentum, eum pecca- zz. cum quo præcepto ſtat quoque ptæceptum
to tamen, T hom. ſupra ad 2. Chriſti, qui neque voluit aquam de neceſſitate
q Maſtum de avis tunc expreſſum) Eſt Jjulii Sacramenti, Suar. loco cit.
Papæ, de Conſecr. Diſt. 2. cap. Cum omne cri. ſ Aqzuaroſacea.) Conficitur Sacramentum,
ten, & ex neceſſitate conceditut; ſed abſtinen- quia aqua non eſt de neceſſitate Sacramemi: ſed
dum eſt omnino ob irreverentiam & indecenti- peccaret contra præceptum negativum, de non
am, ait Suar. loc. cit. diſp. 4. ſoct. . miſcendo aliquid in materia Sacramentorum;
r Admixta acna,) Miſceri aqua vinum, eſt præter Chriſti inſtitutionem, & conſuetudinem
de præcepto Ecoleſiæ tantùm; Trident. Seſſione Eccleſiæ, S T hem. quaſt. 74. art. 7. ad. 3.
3 Si Celebrans ante conſecrationem Sanguinis, quamvis poſt conſecrationem
Corporis, advertat aut vinum, aut aquam, aut utrumque non eſſe in calice, debet
ſtatim apponere vinum cum aqua, & factâ oblatione ut ſupra, conſecrare, incipien-
do ab illis verbis, Simili modo, & c.
4 Si poſt verba conſecrationis advertat vinum non fuiſſe poſitum, ſed aquam,
depoſitâ aquà in aliquod vas, iterum vinum cum aqua ponar in Calice, & conſe-
cret, reſumendo à verbis prædictis- Simili modo.
Si hoc advertat poſt ſumptionem Corporis, vel hujuſinodi aquæ, apponat ali.
am Hoſt am irerum conſecrandam, & vinum cum aqua in calice, offerat utrum-
q e, & conſecret, & ſumat; t quamyvis non ſit jejunus. Vel ſi Miſſa celebretur in
loco publico: ubi plures adſint, ad cvitandum ſcandalum poterit apponere vinum
cum aqua, & factà oblatione, ut ſupra, conſecrate, ac ſtatim ſumere, & proſe-
qui cætera.
Prima pars Rubricæ poſterioris eſt ”& T oxz. ſunt verba Rubricæ, item Mavarr. s. zr. aum. zl.
5. p. q. 53. art.6. ad 2. altera vero pars eſt Soti 4. & eſt magis practica.

aiſtinlt. 13. quæſt.z. art. ö, ad g. cujus eadem fere t Quamvis non ſitjejunut.] Ita ö. Thom. locs
citats

pet/
en
ch
Calun
no
ga,

nel

Pene
S

Pl
Non
n
lele
D

o
uro.
ate
leß

ii
Ueee
r
dle

leg

en
len

.

1:

t, noncdll⸗
Ares n

,de
erimun

Kapeim
Imetiamccett⸗

macte e
Ketta⸗
m, edcan

e pteein
Genecellae

Gcramerms
cktamennih
Furn,Cenen
mentohmn
hntetdhren
ℳ 3
ecrai0el
lce,eee
tinaie

ſd 1Nun
Ce

gromd
rit otnd
ehren
ete ind
o⸗

, md

Then
ℳ

De defectibus forme. 155
citato, Art. 6, ad 2. addit Angelus cum Sylveft, ſi moraliter eſt diffieillimum, & ideo ſine ſcrupu-
Sacerdos, dum in ore kabet potum, priuſquàm lo poteſt deglutire primum, conſecrare, &
deglutiat, ſentiat non eſſe vinum, non debet ſumere ſecundum Ita Suarez leco cit. diſp. *s.
conſumers, ſed in Calicem emittere, & poſt ſect. 1. ad primam confirmationem.
Sanguinis ſumptionem ilkun reſumere: ſed
6⁶ Si quis percipiat ante conſecrationem, vel poſt conſecrationem, totum vi-
num eſſe acetũ, vel aliàs corruptum, idem ſervetur quod ſapra, ac ſi deprehende-
ret noneſſe poſitum vinum, vel ſolam aquam fuiſſea ppoſitam in Calice.
Eadem eſt ratio deficientis materiæ &d Sacri⸗ perturbatione non obſervet, non per hoc mor-
ſicium integrum: ſi tamen Sacerdos pergat in talirer peccat, eꝙ Maævar, c, 2. Man. gvum. 91. S
Miſſa, & ex ignorantia, vel inopinati caſus & verb. Miha, n. 3l.
7 Si autem celebrans ante conſecrationem Calicis advertat, non fuiſſe appoſi
tam aquam, ſtatim ponat eam, & proterat verba conſccrationis. Si id advertat poſ,
conſectationem Calicis, nullo modo apponat, quia non eſt de neceſſitate Sacra-
menti.
Prima pars eſt maniſeſta. Adde tantùm eſſe qua tur corruptio Sacramenti pro aliqua parte
benedicendam aquam de more. Secunda pars quod docuerat 7,77: art. 5.
eſt S Thom. loco cit, art. 6, ad 4. Ne, inquit, fe-
⁹ Si materia, quæ eſſet apponenda, ratione defectuùs, vel panis, vel vini, non
oſſet ullo modo haberi; ſi id ſit ante conſecrationem Corporis, ulterius ꝑrocedi
non debet: ſi poſt conſecrationem Corporis, aut etiam vini deprehenditur defe-
ctus alterius ſpeciei, altera jam conſeerata, tunc æ ſi nullo modo haberi poſſit, pro-
cedendum erit, & Miſſa ablolvenda; ita tamen ut prætermittätur verba & ſigna
quæ pertinent ad ſpeciem deficicenmem Quod ſi expectando aliquandiu haberi poſ.

ſit, expeckandum erit, ne ſacrificium remancat imperfectum.

u Si nullo modo haberi poſſit.] Imò ſi difficilli-

mo modo haberi poſſit, & notabilis inde orire-
tur offenſio populi, Miſſa abſolvenda erit abſque
materia deſiciente, ſive Hoſtiæ, ſive vini; quia
majoris eſt vinculi Jus naturale quàm divinum
ſcriptum, aut poſitivum. Axor. lib. o.c. 2. quaæſt.6.
An verò Summus Pontifex poſſit relaxare Jus
diviaum ad effectum, ut Sacerdos ob ingentem
neceſſitatem in ſolo pane ſine vino ſacrificer ?
Axor. lib. i0. C. 19. 4. 3. verſ. Secundum eſt, putat
probabilem affirmativam ſententiam, ob pu-
blicam neceſſitatem, & gravem. Probabiliorem
negativam docet Suar. diſp. z3. ſelt. k.
Quxri poteſt in prædictis caſibus de aqua
quæ ob breviſſimum tempus ab infuſione ejuſ-
dem in Calicem uſque ad Colicis conſecratio-
nem, non poteſt converti in vinuun, ut alias di-

citur. An remancat aqua mixta ſpeciebus vini;
an vero & ipſa ſtatim immediatè tranſubſtantie-
tur in Sanguinem Chriſti? ſed quidquid Kt de
converſione aquæ in vinũ, de qua diſputant Phi-
loſophi, quam tamen affirmant SS. Patres &
Theologi Scholaſtici, ſi ob anguſtiam tempo-
ris non nat converſio, non putamus abſurdum,
quod remaneat aqua ſubſtantialiter aqua, cum
non ſit neque materſa, neque commateria im-
mediata Sacramenti; ſed ea ſolùm infunditur ad
myſterium unionis populi cum Chriſto, ut ſuo
loco diximus, Neque ideò adoramus aquam, ſed
Chriſtũ ſub ſpecie vini aqua permixti: ſicuti neq;
ſi cadat in Caliceim muſca, eam dic imur adorare.
Scripſere de hac re fuſiùs Paulus Areſius Epiſco-
pus Derthonenſis, & in oppoſitam ſententiam
Hiacynthus Petronius Magiſter ſacri Palatii,
nunc Epiſcopus. 2 De

5F6 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars III. Tit. V.

De defectibus formæa. V.
1 Lcku ex parte formæ poſſunt contingere, ſi aliquid deſit ex iis, quæ

ad integritatem verborum in ipſa eonſecratione requiruntur. Verba autem
conſecrationis, quæ ſunt forma hujus Sacramẽti, ſunt hæc: Hoc eſt enim corpus me-
um. Et, Hic eſt enim calix Sanguinis mei, novi & æterni Teſtamenti, myſteri-
um fidei, qui pro vobis, & pro multis effundetur in remiſſionem peccatorum. Si
quis autem aliquid diminueret, vel immutatet de forma conſecrationis Corporis &
Sanguinis, & in ipſa verborum immutatione verba idem non ſignificarent, non
conficeret Sacramentum. Si verò aliquid adderet, quod ſigniſicationem non mu-

taret, conficeret quidem, ſed graviſſimè peecaret.

Notanda eſt hoc loco ſingularis doctrina
Sar. 3.p. diſp.r. ſect. 1. Secundo. quèd ſi contin-
git defectus eſſentalis in forma, vel in utraque,
nempe cum mutatione ſenſus verporum conſe-
ctationis, iteranda eſt conſecratio, ut perficia-
tur Saceificium; & ſi contingat id cognoſci poſt
ſumptionem Corporis, vel ſpeciei non ritè
conſecratæ, iteranda eſt item talis conſecratio,
appoſita materia, quæ non fuit conſccrata,: juxta
XAnbric. ſup. tit. z. numer. j. & titalo 3. numer.
6. quia eadem eſt ratio ineptæ materiæx, &
materiæ ſine forma. Imèò eniam, ſi id contingat
fieri ex malitta miniſtri mutantis ſormam, vel
non habentis intentionem, nihilominus debet
poſt ſumptionem ſupplere defectũ, pœnitendo

de priori culpa quam commiſit, & reverenter
ſupplendo, ut dictum eſt. Quòd ſi defectus acci=
dat in utraque ſpecie, & jam utramque ſumpſit,
non eſt quod ſuppleat, quia Sacrificium nullum
fuit, ſed totum ſietum; & eo caſu nullum eſt
præceptum de faciendo vero Sacrificio, neque
de ſupplendo quod non eſt inceptum, neque ex
parte: & obligat tune aliud præceptum de non
ſacrificando, fracto jejunio.
Porrè S. T om. q. 75. art. 3. vult, excepto e-
nim, omnia verba formarum prædictarum eſſe
de eſſentia Sacramenti: communior autem an-
quorum ſententia eſt, ea non efle. Vide Suar.

diſp. 6o⸗ ſect. 1.

2 Si celebrans non recordetur ſe dixifſe ea quæ in conſecratione communiter di-
cuntur, non debet proptereà turbari. 2. Sitamen certè ei conſtet, ſe omiſiſſe ali-
quid eorum quæ ſunt de neceſſitate Sacramemti, id eſt, formam conſecrationie, ſeu
artem, reſumat ipſam formam, & cætera proſequatur per ordinem. 3. Si verò
valde probabiliter dubitat, ſe aliquid eſſentiale omiſiſſe, iterer formam, ſaltem
ſub tacita conditione. 4. Si autem non ſunt de neceſſitate Sacramenti, non reſumat,

ſed procedat ulterius.

Prima pars eſt S. T hom. ſup. art. 6. ad f. Alte-
ra pars eſt eiu ſdem ibidem. Sed cum hic dicatur,
reſumat ipſam fermam, quid rolumendum erit?
ſanè verba ea tantùm, quæ ſuprà num. I. hujus
tituli poſita ſunt tanquam eſſentialia formæ,
quidquid dicant Ang. Palud. & Scotus. ita Sua-
rex loco citato. In tertia parte Rubrioæ, quæ
eſt communis, eo modo tollitur dubium, &

periculum iterandi conſecrationem fuper mate-
riam conſecratam. Quarta pars patet, & con-
firmat ſecundam partem hujus Rubricæ, de non
reſumendo, nifi eſſentialia formæ.
Cæterum non efſt neceſſe in prolatione for-
mæ, ut ſonus verborum attingat Hoſtiam, vel
Calice m. Srarex diſp. 14 . ſect. I.

o
iſeo
up

Din

tt: N

w
Eettcie
(lexy
niniſte
boh
odan
iboe

1

file⸗
o
Guun
Eſten
I
ia.
nnil
Pore
ſtl

⸗

(it ger
Ihututtt
vorpien.
Mte⸗
Aorun
Cooris
ent, N
nnonm-

e eſetene
efeclngz⸗
D
Cimamlumn
Unullomck
cio, Nit
Imtrgtetl
tun cenen

,eMepto/⸗
hrumck
tautemar.
ile Gn

nunterc⸗
piltle i1
gioniglc
1 Kſen
n, len
telnna

per ſnal⸗⸗
et⸗ E
iczenn

fone ii.

N

Dej Defecktibus Miniſtri é&; Intentiomist.
De defectibus Miniſtri. VI.

Efectus ex parte Miniſtri poſſunt contingere quoad ea quæ in ipſo requirun-
tur. Hæc autem ſunt: In primis intentio, deinde diſpoſitio animæ :diſpoſitio
corporalis, diſpoſitio veſtimentorum, diſpoſitio in miniſterio ipſo, quoad ea quæ
in ipio poſſunt oc currere.

157

Diviſio in has quinque ſpecies defectuum ea liquæ accidentales.
eſt, ut prima tantuùm dici debeat eſſentialis, re-

De defectu intentionis. VII.

. Sl quis non intendit conficere, ſed deluſoriè aliquid agere. 2. Item fſi aliquæ
NHoſtiæ ex oblivione remaneant in Altari, vel aliqua pars vini, vel aliqua Ho-
ſtia lateat, cùm non intendat conſecrare niſi quas videt. 3. Item ſi quis habeat co-
ram ſe undecim Hoſtias, & intendat conſecrare ſolùm decem, non determinans,
quas decem intendit: in his caſibus non conſecrat, quia requiritur intentio. 4. Se-
cus, ſi putans quidem eſſe decem, tamen omnes voluit conſecrare, quas coram ſe
habehat: nam tunc omnes erunt conſecratæ: atque ideo quilibet Sacerdos talem
ſemper intentionem habere deberet, ſcilicet conſecrandi eas omnes, quas ante fſe
ad conſecrandum poſitas habet. H

Prima pars ſacrilegium enormiſſimum conti- num; poſt ſumptionem verò ficti Sacramenti
net: & ſi fictionis pœniteat ante ſumptionem, ſervetur quod diximus ſuprà e Saar. tit.j. n. 1.
oteſt reſumere formam, non ex vi præcepti Altera pars nullam habet difficultatem. In tertia
perficiendi Sacrificium, quod nondum incepit; Major diſtinct. 11. qu. 2. Durand. q. 2. & com-
ſed ex vi præcepti non fingendi fallum in hoc muniter concordant, quia non eſt major ratio,
miniſterio, & conſequenter non perſeverandi cur iſta wel illa ſit conſecrata. Quarta pars mani-
in fictioue, nec ſumendi potum & cibum per feſtè ſequitur, quia materia eſt determinata in-
modum Sacramenti, quod non eſt, nec dandi tra terminum intentionis.
aliis occaſionem adorandi merum panem & vi-

2 Si Sacerdos putans ſe tenere unam Floſtiam, poſt conſecrat'onem invenerit
fuiſſe duas ſimul junctas, in ſumptione ſumat ſimul utramque. 2. Quod ſi deprehen-
dat poſt ſumptionem Corporis & ſanguinis, aut etiam poſt ablutionem, reliquias ali-
quas relictas conſecratas, eas ſumat, ſive parvæ ſint, ſive magnæ, quia ad idem ſa-
crificium ſpectant.

In prima parte, quæ eſt Autctorum paalo ſu-
prà cit. ratio ea eſt, quia ambæ ſunt conſecratæ,
cùm illud putanz dicap tantùm privatam dece-
ptionem, quæ non tollit intentionem debitam,
quæ cſſe debet, & moraliter eſt circa hanc

—„

præſentem materiam, Saarez dſp. 43. ſedr. 6.

Secunda pars eſt Soti 4. diſt. 12. q. I. art. 5. qui
tamen diſtinguit particulas in parvas & magnas,
atque has vult in Pyxide aſſervari: contra quem
Axor.lib. 20.c. 3o.q.1. qui cum Rubrica concordat

U 3 ſubla-

158 Comment. in Rubr. Mikalis Pars lIll. Tit. VlIl. & Vitl.

ſublata omni diſtinctione, ea nimirùm ratione,
quia eæ omnes reliquiæ ſunt Sacrificii: unde &
addit, ſumendas eſſe ſtatim, alioquin poſt no-
tabile temporis intervallum elapſum „cenſetur
Sacrificium abſolutum, & proinde particulæ

non ſumerentur ut reliquiæ, ſed per ſe: quod fa-
cere nõ licet. Tabiena concedit abſolutè v. Mſa

n. 12. eas poſſe ſumi, & ſumendas eſſe, nulla ha-

bita diſtinétione reliquiarũ, neque tetnporis;
dummodè pertineant ad eandem Miſſam.

3 Si verò relicta ſit Hoſtia integra Conſecrata, eam in tabernaculo cum aliis re-
onat: ſi hoc fieri nequit, ſequenti Sacerdoti ibi celebraturo, in Altari ſuprà Cor-
porale decentet opertam, ſumendam unà cum akera, quam cſt conſecraturus, re-

linquat: vel ſi neutrum horum fieri poſſit,

in pſo Calice, ſeu Patena decenter con-

ſervet, quouſque in Tabernaculo reponatur, vel ab altero ſumatur: quod ſi non
habeat quomodò honeſtè conſervetur, poteſt eam ipſemet ſumere.

Eſt caſus eventu difficilis, ſi tamen accidat,
optimè Rubr ica docet, ſecuta Sotum de parti=

oulis magnis reſervandis ut ſuprà,

Si intentio non ſit actualis in ipſa conſecratione propter evagationem mentis,
ſed virtualis, cum accedẽs ad Altare intendat facere quod facit Eccleſia, cõficiturSa-
cramentum, etſi curare deber Sacerdos, ut etiam acbualem intentionem adhibeat-

Quod hic dicitur de ordinaria materia con-
ſecranda in Miſſa, intellige etiam quando plu-
res particulæ ponuntur ſuper Altare, ut con-
ſecrentur, & in actuali conſecratione non re-
cordatur illarum Sacerdos, ſed ejus tantuùm
quam in manibus habet, tunc enim omnes ſunt
conſecratæ, Angel. in verbo Euchariſt., num. 23.
Navar. cap. 27. num., gt. debent tamen elle præ-
ſentes intra Aram, non extra cam, inquit &ar.
diſp. 43. ſedt. 6, aliàs non æſtimaret illas conſe-
cratas eſſe; ſicut etiam exiſtimat, id totum in
calice conſecratum eſſe, quod per modum con-
tinui in eo continetur: guttæ verò quæ ſunt ex-

tra calicem, aut intra, ſed ſeparatæ à toto, veriſi-

miliùs putat, quòd non ſint conſecratæ, neque
intentionsg virtuali intentæ: & eo magis erunt
conſecratæ particulæ poſitæ in Pyxide, ubi aliz
adſunt aliàs eonſecratæ, juxta placitum Poſſevi-
ni, de Offcio Curati c. 2. n. zo. quod tamen pro-
hiberem fieri. Certè ſi fiant genuflexiones plu-
res, addendæ erunt ab Offertorio ad commu-
nionem, neque circulus perficiendus erit ad Ora-
te fratres, propter conſecratas particulas in ill
Pyxide.
Item, ſi Pyxis non aperitur tempore conſe-
crationis ex oblivione, fit tamen conſecratio,

De defectibus diſpoſitionis anime. VIII.
1Q quis ſuſpenſus, excommunicatus, degradatus, irregularis, vel aliàs ca-
nonicè impeditus, celebret, conficit quidem Sacramentum ;ſed graviſſimè

4*

Nota quod valor ille Miſſæ, qui eſt ex parte
precum Eecleſiæ, omninò perditur, ex S&. Thom.
q. T2. art. 7. asl 3. quia Eccleſia non intendit ora-
re nomine ſuo, ore præciſorum ab ea per ex-
communicationein notoriam. Fuſius Suarez

peccat, tàm propter Communionem, quam indignè ſumit, quàm propter cxe-
ucionem Ordinum, quæ ſibi erat interdicta.

diſp. 27. ſe Z. 2. Quod ſi immineat mortis, infa-
miæ, aut ſeandali peticulum, poterunt prædi-
cti cum contritione celebrare, Axor. lib. lo. cap.

zl. quæſt. 6.

2 Si

5
ſeit
conen
Mee
nt⸗
Ne⸗
he
fänen
Leik
hle
Utete
Unle
Ulunte
oche
nind
kncete
lo
be
ſol
1
len,
ſene E
U
e
ſtan

3

mn

rlergul⸗
Olen N
Ue enſoi
Mllr.
cumalin
iſin
nuns,t
Cehercor.
rodim

nemmen
coficiund-
adhiben

erte,
migsen
ide, iit
inn iſr
odtunenſs
Kerionerſ
0 d NN
Geltule
getcuge

mpokecon

Conlecemm .

grenit
D 1

moltb,ii
tetunt N

De defectibius dAiſpoſitionis anima & vorporis.

159

2 Si quis habens copiã Confefloris celebret in peccato mortali, graviter peccat.
3 Si quis autem in caſu neceſſitatis, non habens copiam Conteſſoris, in pecca-
to mortali abſque contririone celebret, graviter peccat. Secus ſi contetatur: debet

tamen, cùm primuùm poterit, confiteri.

4 Si in ipſa celebrtatione Millæ Sacerdos recordetur, ſi eſſe in peccato mortali,
conte ratur cum propoſito confitendi, & ſatisfaciendi.
