Apoſtolis ortum habet, ex Baron. anno. 34. nu.
295. & inter Epiſcopi inſignia enumeratur, ad
ornandum illius caput, & erudiendum Epiſco-
pum, ut infra. Abbatibus non fuit conceſſa ante
annum 1091. quo Urbanus II. eam dedit S. Petro
Cavenſi, Abbati Cluniacenſis ordinis, qui &

candem ut ſibi minus congruam recuſavit, Acha

Conc. Benevent. Sed alii docent, ante annum.
1000. à Silveſtro Il. datam fuiſſe Mitram Abbati
S. Savini Placentiæ, & à Leone IX. anno 1049.
Abbati S. Juſtinæ Patavino; & extant Diplomata
Pontificia. Mitra verò (ut alia taceam nomina]
ex Varrone lib. de lingua lat. vox eſt latina, græ-
ca, & ſyriaca, vel Hebræa, quæ verba interpre-
tatur Joſephus Scaliger hoc mode: Mitra Syria-
cum, Diadema Græcum, Vita Latinum, idem
ſignificant in lingua ſua, nempè vinculum. Cæ-
lius Rhodiginus lib. 16. sa. 2o. à Air eam de-
ducit, quod ſigaificat filum, ut aiæpæ, ſit quaſi
uiTρα, ex filo; erat enim faſcia ad obligandum
caput, ex Hier. in Ia. 3. ad uſum feminarum, in
capite, Judith. ap. o. virorum etiam, ex Goro-
pio in ſuo Eertunno. Sacerdotum quoque Exod.
39. ubi LXX. Cidarim legunt ex byſſo. Duo re-
dimicula addebant Phryges in feſtis ſolemnibus
per maxillas fluentia, ex Hieronymo Prado in
Exech. ap. 21. verſ. 26. vel ſub mentum liga-
bantur, ex Buleng. loco citate, quæ in noſtra Mi-
tra habentur; & fortè ab iiſdem Phrygibus auri-
phrygiata Mitra aliquid accepit: de qua in Cæri-
moniali Epiſcop. lib. j. c. 17. Duo cornua Mitræ
accepta puto à Cidari Hebræorum, referente
quaſi cornua Moyſis ex conſortio Dei. Nico-

laus Lyranus Exod. 25. ex Joſepho aſſerit quèd

Mitra in acutum tendebat, & quòd lamina au-
rea, ſecunduùm aliquos, corniculata erat.
Pars Mitræ S. Silveſtri aſſervatur Romæ in
Ecclefia S. Martini in Montibus, quæ acutam
formam refert, non alteriorem palmo commu-
nis manus: ſerico & auro eſt contexta, coloris
cærulei, cum imagine B. Virginis & pueruli Je-

ſu inter duos An gelos ſtantes Diaconali veſte in-

dutos. Valentiæ quoque viſitur Mitra S. Augù-
ſtini altioris formæ, & item acutæ, qui, ut ſupta,
eam Apicem appellavit: ſerica eſt, & alba, quam
cingit & dividit à cuſpide linea cærulea ſerico &
K aure

74 Comment. in Rubr. Miſalis Pars II. Tit. I.

auro texta, teſtatur eandem eſſe Martin. V.in ſer-
mone de S. Monica. Similem ego vidi Bononiæ
in Eccleſia S. Stephani auro & magaritis orna-
tam, quæ erat S Iſidori Hiſpalenſis, cujus corpus
ibidem quieſcit. Ex quibus probatur antiquitas
formæ in noſtra Mitra. Quòd ſi velis cum Abba-
te Conſtantino Cajetano, Opuſculo de tribus
Hiſpaniarum Patronis, alium eſle Iſidorum, nen
Hiſpalenſem, quem ille rectè probat Hiſpali
mortuum, & ibidem quieſcere corpus ejus, ſed
Italo Siculum in Sicilia Epiſcopum, qui Bononiæ
Obiit, non perit argumentum noſtrum de anti-
quitate; quia hi duo Iſidori, ex eodem Cajeta-
no, fuere condiſcipuli ſancti Gregorii Magni, &
coætanei. Lubens auctores nomino, honoris &
veritatis ergo; quod & facere debuerat recen-
tior, qui de Jure Abbatum ſcribens in ſuum li-
brum tranſtulit ipſamet verba, quæ de Mitra &
aliis Abbatialibus veſtibus in hoc volumine ſcri-
pſi ‚Rtacito Auctoris nomine, nominato in levio-
ribus aliis à ſe non ſemel.
Regula verò eſt Mitram & Baculum in Epi-
ſcopis eſſe correlativa, ut dicitur in Cærim. Epi-
ſcop. lib. 2. cap. 12. & licet in Miſſali nihil de Ba-
culo, quia ad eum aſſumendum nullam E piſco-
pus recitat Orationem, ſicut ad alia ornamenta
præſcriptas Orationes recitat in Miſſali poſitas,
quarum cauſa de his hoc loco cum Milſali agi-
mus; tamen de eo breviter hæc notabo, ne Ba-
eæulo omiſſo, à Lectore ſine baculo corripiar.
Baculus, virga Paſtoralis, Pedum, Ferula,
& Capuita, ſunt Synonyma, ex Ivone Carnot.
Epiſt. 5. & Hon. in Gemma lib.I. c. 212. Cambu-
cam alii vocant apud Petrum Comeſtorem in
Hiſtor. Exodi c. 72. Cambuttam vocat Ordo
Romanusin Dedicatione Eccleſ. ſed Capuita &
Cambutta corruptæ ſunt voces, à Cambura vo-
ce barbara, quæ ſignificat baculum retortum.
Porrò tres habet partes, ſummam retortam, ut
pedum Paſtorum recurvum ad colligendas, ut
ait Feſtus, Ooves; mediam rectam, imam acutam;
talis eſt S. Saturnini Apoſtolorum diſcipuli, qui
Tholoſæ cum imagine Sancti antiquiſſima ha-
petur; & Valentiæ S. Auguſtini Baculus, qui eſt
eburneus & rotundus & item S. Hidori, quem

ego vidi Bononiæ, ubi ſuprà, cum Mitra ejuf⸗
dem: datur enim Epiſcopo, ad regimen anima-
rum; unde verſus:
Curva trahit mites,: pars pungit acuta rebelles.
Et ſub imagine praæata S. Saturnini legitur iſte
verſus.
Curva trahit quos virga regit,: pars ultimapungit.
ut refert Hugo Victor. Spec. Eccleſ. cap.b. Inno-
cent. III. lib. I. Cap. 62. affert hoc carmen aucto-
re incerco:
Collige, ſuſtenta, ſtimula, vaga morbida,lenta:
id eſt, Collige vagas, ſuſtenta debiles, & punge
pigros. Eſt autem Baculus ultimum Epiſcopi or-
namentum, Innocent. III. lib. 1. cap. o. quem
geſtat ille manu ſiniſtrà, quæ cordis eſſe dicitur⸗
& partem curvam populo vertit, Cærimo. E-
iſc. lib. 2. c. . nec ornatur ſudario, quod con-
venit Abbatiali, Acta Mediolan. Eccleſ. in in-
ſtruct. fabr. Eccl. ad differentiam Epiſcopalis.
Annulus datur Epiſcopo, de quo Optat. Mil-
lev. Iib. I. contra Parmenidem, & Ordo Rom. in
conſecratione Epiſcop. qui & aureus debet eſſe,
Ianocent. III. lib. 1. 6. 46. & benedictus, ut in
Ordine Romano, daturque ad honorem, & ſi-
gnificationem, quèd Eccleſiæ ſuæ ſponſus eſtes
& quòèd velut Annulo ſignatorio non omnibus
omnia revelare myſteria debet; ita Iſid. i. de Ec-
cleſ. offe. cap. 7. & regulariter quidem in digito
indice manus dexteræ defertur; neque in gem-
ma ſculptum quid eſſe debet, ex Durand. lib. 2.
de Rit. cap. 9. ſed in Miſſa Pontificali jubetur E-
piſcopus geſtare Annulum in digito annulari
dextræ manus, Cærim. Eccleſ. lib. i. cap. 2. &
lib. 2. cap. 5. cui & in eodem digito in conſecra-
tione datur concelebraturo cum conſecrante;
Pontif. Rom. Alii caveant, ne unquam Annu-
lum geltent in Miſſa; qui expreſſè prohibitus
fuit Brotonotarüs non participantibus, & qui-
buſcumque Doctoribus, à ſacra Rituum Con-
gregatione die ti. Februarii i6z3. & item Cano-
nicis Cathedralium Eccleſiarum, qui ſe majores
æſtimabant Protonotariis, die 2o. Novembr.
1625. Canonicorum verò nomine hac in re in-
telliguntur etiam Dignitates, ſive ſint, ſive non
ſint de gremio capituli.

Ror
loce
ſoli
lo⸗

rn eict

hanima⸗

relelet.
giur ſte

nagulhit
96. Inno-
enaucto⸗

idelerti⸗
K ponge
ſopior.
1) qbem

echcitur,

erino,E-
nodeor-
lſ.inn.
Copals
rrr Ml.
oRomi
bet ele,
0, I in
m, El.
liselt
onmnibus
.nde -
in cigto
eingen⸗
Ud. ANr.
berur b
Annllari
Lonlecka-
ſectante,
m Annu-
Lohubitus
, gur.
m Cotr.
nCano⸗
I goles
menkr.
nte in⸗
ſwe non

Ulu.

De præparatione Sacerdotis celebraturi. 75

Ultima veſtis Epiſcopi eſt Manipulus, Ordo
Roman. de quo ſupra diximus non pauca; hoc
loco quærimus, cur ille ſit ultima veſtis Epiſcopi
ſolus Durandus lib. 4. cap. . hunc ritum in Epi-
ſcopo declarat: & Primèò inquit, quia dum eum
accipit in confeſſione ante Miſſam, ornamentum
accipiens inferioris ordinis, & ab inferiori mi-
niſtro, id eſt Subdiacono, cujus propria veſtis
eſt Manipulus, humilietur Epiſcopus coram Deo.
Secundò, ut quod ore conſfitetur ſe peccaſſe, ꝑer
fructum boni hperis, qui ſigniſicatur in Manipu-
lo ad brachium ligato, reficiatur in mente. Ter-
tiò ut conceſſa temporalia, per Manipulum ad-
umbrata, videatur acci pere per alienam manum,
& cum ſui cognitione in humilitate, ne obtem-
poralia elevetur in ſuperbiam. Quartò, ad no-
tandum, quòͤd tunc bonorum operum Manipu-
lum cum præmio portabimus cũ Chriſto, quan-
do ad Altare Dei æterni tribunal Judicis perve-
nerimus: nam Epiſcopus typum gerit Chriſti
Capitis noſtri.
De Gremiali Epiſcopi ,‚quia ad ejus gremium
ponitut ita dicto, neque Miſſale, neque nos lo-
quimur; & præterea nihil de eo occurrit dicen-
dum, niſi quòd Epiſcopo deſervit tantm ſuper
femora cum Planetam indutus ſedet. Succin-
Goriũ dici putat Vicecom. lib.. cap. i. ſed Innoc.
III. Vib.. cap. lo. tertium Succinctorio dat locum,
tum ſolus Papa eo utitur, Cærim. Papæ lib. 2. cap.
14. & uſus ejus eſt circa renes, ex Ivon. Carnot.
loco citato.
Pluviale itemeſt veſtis Epiſcopi ad Horam
Tertiam, Veſperas, Laudes, & Proceſſiones,

de quo diximus ſuprà. De quibus autem Miſſale

tacet, ut de Pallio Archiepiſcopi, Orali Papæ, &
aliis ejuſdem veſtibus ad Miſſam ſpectantibus .
aliàs, Deo dante, ſcribemus.
Nunc breviſſimam prædictorum omnium in-
dumentorũ ſubjiciamus ſignificationem: quam
ſuprà promiſimus, quæ triplex eſt, Anagogica,
Allegorica, Tropologica ,ſeu Moralis.
Anagogica ſignificatio eſt de Chriſto, cujus
jimago glorioſa eſt Epiſcopus.
Allegorica eſt de Paſſione Chriſti, quam Sa-
cerdos minus glorioſè veſtitus indicat.
Troplogica, ſeu moralis, eruditionem con.

tinet conformem moribus Sanéctorum quorum-
cumque miniſtrorum Eccleſiaſticorum, Epiſco-
pi, Presbyteri. Diaconi, & Subdiaconi.

Expoſitio Anagogica veſtium Pontificalium de
Chriſto.

Aligæ & Sandalia denotant Incarnatio-
nem Chriſti, de qua in Pſal. 9. Iz Mu-
maæaaäm erxtendam calceamentum meum, ex Ste-
phano Eduenſi de acr. Alt. cap. I1.
Amictus, latibulum capitis, id eſt, divinitatis
in Chriſto, idem Stephan. c. /o.
Alba, Reſurrectionis gloriam, idem Eduenſ-
ibidem. novitatem vitæ in Chriſto, Innocent.
III. Lib. . cap. 36. & munditiam ejuſdem, S. Bo-
navent de Myſt. Miſſe.
Cingulum, charitatem Chriſti, cujus extre-
mitates duæ ſunt; fecit & docuit, Innoc. c. 37.
Majeſtatem deitatis, S. Germ. in Theoria. Virgi-
nitatem Chriſti, Bonav. loco citato.
Crux pectoralis, paſſionem Chriſti, exem-
plar paſſionum aliorum Martyrum; quorum
Reliquiæ in Cruce aſſervantur, nihil apud aucto-
res inveni in hoc ſenſu anagogico.
Stola deſignat obedientiam Chriſti, ex Steph.
Eduenſ. loc. cit. & voluntariam ſervitutem, Bo-
navent. loç. Cit.
Tunicella, doctrinam Chriſti inconſutilem:
quæ ſcindi non poteſt, Innocent. cap. 39.
Dalmatica, miſericordiam Chriſti erga nos
latam & largam, idem c. 40.
Chirothecæ, hœdorum pelliculæ, ſimilitudi-
nem carnis peccati in Chriſto idem c. 4/.
Planeta, Eccleſiam univerſalem, Chriſti ve-
ſtem; poſteriorem quidem partem antiqui teſta-
menti, anteriorem novi, idem c. 42. integra ea
erat, undique clauſa antiquitus, quia una Eccleſia
eſt, Ruper. /. c. 22. plenitudinem gratiæ Chriſti,
ex Biel. lect. Ii. indicat.
Mitra, ſummam Chriſti honorificentiam „
Innocent. c. .
Baculus, poteſtatem, idem c. 47.
Annulus perfectionem donorum Spiritus
ſancti in Chriſtio, idem c. 46.
Manipulus in læva, beatitatemm Chriſti, qui
viator & comprehenſor erat, idem c. 43. vel hu-
K 2 mili.

76 Comment, in Rubr. M ißalis Pars II. Tit. I.

militatem Chriſti, Bonavent. de miſt. Miſj. vel
amorem cordis ad paſſionem, Tolet. lib. 2. C. 2.
fuſis iſta leges explanata locis citatis.

Expoſitio allegorica veſtium Sacerdotalium de
Paſſione Chriſti.
Mictus ſignificat velamen faciei Chriſti,
Gabriel Biel. in can. lect. u. ſeu coronam
ſpineam: nam velat caput, non faciem, ami-
Rtus, S. Thom. 3. part. q. a art. y.
Alba, veſtem ab Herode Chriſto datam, S.
Thom. quæſt. 40. art. 7.
Cingulum, flagellum à Pilato juſlſum, Du-
rand. lIib. 2. cap. 4. vel funes, S. Thom. loc. cit.
Manipulus, funem quo captus eſt, S. Thom.
loc. Cit.
Stola, ligaturam ad columnam, Durand. cap.
g. vel Crucem, S. Thom. logço citato.
Caſula, purpureum veſtimentur coram Pi-
lato, S. Germ in Theoria.
Sex numero ſunt Sacerdotales veſtes, in qua-
rzum ſenario numero, ait Zachar. And. de Miſſa
lib. 2. c. I. ecolenda eſt illius paſſio, qui ſex die-

bus creatum mundum, ſexta ætate, ſexta die, &

hora ſexta eundem reparavit.

Erpoſitio Tropologica omnium veftium Fontifica-
lium, & Sacerdotalium.

UIItæ ſunt, eæque ornatiſſimæ Sacerdo-
tum tunicæ, quia Sacerdotalis ordo eſt
veluti oculus ipſius Dei, vel Eccleſiæ, quibus per
Zachariam c. 2. dicitur: qui terigerit vos, tangit
Pupilla oculi mei. Et ſicuti multis tunicis munitur
oculus & tegitur, fiſque adeò ſpecioſis, ut iridis
ſpeciem referat, quod latè docet Galenus de aſa
paurtinm lib. io. ita Sacerdotes tam variis, tamque
ornatis voluit Deus veſtiri tunicis, ut memores
eſſent, ſe tanquam oculos à Deo diligi, illudque
muneris ſui proprium eſle, ut in Eccleſia Dei o-
culorum vice fun gantur.
Itaque Caligæ & Sandalia monent, greſſus
rectos eſſe faciendos, & genua roboranda in
præparationem Evangeli, quod eſt proprium
Epitcoporum & prædicatortum; & item affe-
Rtuum cuſtodiam, qui ſunt pedes animæ, ex I-

vone Carnot. ſer. de fgnif: indum. Concordant
hæc cum Oratione quæ dicitur ad Caligas.
Amictus docet decem; labores eſſe ferendos,
Alcuin. cap. quid ſign. veſtim. Vel euſtodiam vo-
cis, quæ formatur ingollo, Amal. lib. 2. c. 17. Vel
ſpem cœleſtium, qua onus portamus, cujus vit-
tæ duæ ſunt, fides, & operatio; timor pœnæ,
deſiderium gloriæ, Honor. in Gemma, lib. . c.
20. Vel juſtitiam, Hugo, Vict. in ſpecul. Eccl.
cap. 6. Vel munditiam bonorum operum, Ra-

ban. de inſtit. Cleric. lib. 1. c. j. Vel galeam falu-

tis, Gemma lib.I. c. &. concordat hoc cum pro⸗
pria oratione. Vel fortitudinem operum cum
duabus quaſi vittis, intentione & ſine, Innoc.
lib. I. c. 7o. Vel fidem. Biel. Lect.12. vel fiduciam,

Scortia lib. 2. cap. 5. Vel contemplationem „ §.

Thom. 7. . art. .
Alba connotat duodecim. Perſeverantiam,
Alcuin. ſupra. Vel caſtigationem totius corpo-
ris, Amalar. ſupra cap. 5. Vel caſtitatem totius
vitæ, Gemma ſupra c. 2oz. Vel muncditiam ani-
mæ, Hug. Vict. loc. cit. & concordat cum pro-
pria oratione quæ dicitur ad Albam. Vel mundi-
tiam carnis, idem Erud. Zheolog. lib. I. cap. 16.
Vel continentiam, vel ſummam juſtitiam, Ra-
bati. . 76. Jupra. Vel novam vitam Sacerdotis,
Rupert. ſupra cap. 20. Vel loricam juſtitiæ, Gem-
ma lib. I. c. Sa. Vel muncditiam vitæ latam in li-
bertatem filiorum Dei, Innocent III. ſupra. cap.
l. Vel fidem, & innocentiam, S. Thom. loc. cit.
Cingulum indicat ſeptem. Diſcretionem,
moderatricem virtutum omnium, Alcuin. ſux-
pra. Continentiam, Amalar. ſapra cap. 22.

Cuſtodiam cordis, Gemma c. 203. Caſtitatem

corporis, Hugo Vict. ſupra. Fervoxem conti-
nentiæ, ue ſit remiſſa, Raban. cap. z. concor-
dat cum oratione propria. Arcum contra hoſtes,
Gemma lib. I. cap. oz. Fortitudinem, Heſyh. libt
J. n Levit.

Crux pectoralis memoria eſt paſſionis Chri-

ſti, & Martyrum, ut eam Pontifex recondat in
pectore, Innocent. III. lib. 1. c. 3. concordat
cum ſua oratione.
Stola decem ſignificat. Jugum Chriſti eſt; fe-
ratur ergo utroquc humero, Alcai. ſapra- ad ge-
nua

ndate
ps .
t 11
uni⸗
Eitrod
enia
humm
20
cifun
nemnc
lianv
eſt,u
Haſta
motin
le, 0
In
bemo

Mn

notdent
gas.
kerenchos,
bdiamvo⸗
c., Nel
cujusvit⸗
orpenz,
1,lenc.
eent Ktt.
Abim, Na-
Aeamnkaa.
commpro.
eriunn cum
e, Innoc.
fiduciam,
onen, §.

rantiam,
ins corpo⸗
tem totins
litiam ani-
tcunn po⸗
elmuncdt-
Icy. 4.
tam, Na-
eldotis,
tie Gem⸗
tamin l⸗
hraccn.
Oin 1ſ½
etionem,
Uevin. ſt⸗
cap. 11.
aſtitatetn
im conti⸗
1,CoNCOl⸗
Ia hoſtes,
leſehlih

tis Chn-
condarin
oncotch

jeltzte⸗
adge⸗
D

— S

De praparatione Sacerdotis celebraturi. 77

nua tendit ad humilitatis indicium, Amalar. ſu-

prac. 20. ab humeris ad utrumque latus deſcen-

dit, ut per arma juſtitiæ à dextris & à ſiniſtris
muniamur. Cingulo colligatur, quia virtutes
virtutibus juvantur, Ivo Carnot. ſupra. Obedi-
entiam Evangelii ſignificat, quæ tum à ſiniſtro
humero activæ vitæ, tum à dextro contemplati-
væ Crucem in pectore format, & mundo cru-
cifixum facit, Gemma lib. I. c. 204. Fortitudi-
nem cum perſeverantia, Hugo dict. c.6. Mundi-
tiam vitæ, idem ſuprà cap. 45. Orarium ad pectus
eſt, ut ore & corde precetur, Rab. ſuprà c. /9.
Haſta eſt contra hoſtes, emma ſupra c. Sz. Me-
moria eſt Paſſionis Domini, & Crucis in pesto-
re, Bonavent. in mſteriis Miſſæ.
Tunicella, quæ non videtur in Epiſcopo,
demonſtrat virtutes intimas Epiſcopi proprias,
Amal. lib. 2. 6. 22. ́MUdƷ-
Dalmatica imaculatæ vitæ typus eſt, Durand.
ſupra cap. I1. Lberalitatis erga pauperes, Innoc.
III. cap. 76. & ideò fuit etiam data Diaconis, quo-
rum munus erat præcipuum, miniſtrare menſis,
Act. 6. Religionis immaculatæ, quæ ex Jacobo
eſt, apud Beum Patrem, viſitare pupillos & vi-
duas in tribulatione, & immaculatum ſo cuſto-
dire, Amalar. c. 21. ſupra. Charitatis geminæ,
Hugo Vict. ſupra c.6.
GChirothecæ manus tegunt, ut opus ſit in pu-
plico, intentio in occulto, Gemma c. 217. vel
cxempla Sanctorum præ manibus habenda eſſe
monent, Durand. lIib. 3. . 12.
Planeta, quæ ſuper omnes eſt, charitatis eſt
ſymbolum, Alcuin ſupra; ideò duplex eſt, ante
pectus & poſt humeros, ut Deus ametur, &
roximus; amicus, & hoſtis, Amalar. cap. 19.
Rea caſa eſt, quæ totum hominem tegit, cha-
ritas; Gcmma lib. 1. cap. 207. Vel prudentiam
cum charitate duæ Caſulæ partes perſuadent,
Hugo ſupra cap. 6. contra hoſtes clypeus eſt,
Gemma dicto. &. 52. reliqui fuprà cirati charita-
tem interpretantur. Pars anterior ſtrictior eft,
quia Deus unus; poſterior eſt latior, quia proxi-
mi amor eſt multiplex, Tolet. lib. 2. e. 2. Obedi-
entiam denique ſignificat, ex Bellarino noſtri
Ordinis in Doctr. Concil. Trident. part.3. C. I. n.6.
Cõcordare poteſt oratio propria cum prædictis,

quia jugum amoris Qaſula eft, & Stola jugum
patientiæ, in quit Suarez. 3. part. Aiſp. 53. ſect. 2.
Mitra cum duobus cornibus ſcientiã requirit
utriuſque Teſtamenti contra hoſtes, Hugo Vict.
ſuprà -. 6. duæ vittæ, ſeu fibræ poſteriores ſunt
Spiritus & Littera: ad humeros pendent, ut
quod docet Epiſcopus, opere compleat, Inno-
cent. III. c. 60.
Baculus correctionem paſtoralem docet, ca
ratione qua Hugo Vict. dicto c. 6.
Per baculum rectum doceas, Epiſéope, redts
were: per fleus ferri properes miſerert.
Annulus fidei Sacramentum eſt cum Sponlſa,
à qua nunquam diſcedendum eſt, ex Stephan.
Eduen. de Sacr. Altaris c. 2. fertur in digito in-
dice manus dextræ, quia digitus index ſalutaris
dicitur à Duran. lib. 2. de rit. cap. 9. digitus au-
tem ſignificat Spiritum ſanctum, cujus dona E-
piſcopus diſtribuit in ordinatione Cleri, Inno-
cent. III. c. 46. In Gemma nihil ſculptum eſſe
debet, ex Synodo Mediolan. de Sacra ſupellecti-
li, ut Deu ipſum in Annulo veneremur Epiſcopi.
In Miſſa verò Pontificali fertur Annulus in
digito dextræ manus, non autem ſiniſtræ, quod
eſt ſponſæ proprium, & item in digito annulari,
qui eſt remotior ab indice; ne indice quaſi coro.-
nato ab Annulo Epiſcopus uti videatur ad con-
ſecrationem corporis Chriſto, ſi quod ſentio, di-
cere liceat. Nam annulus coro na manuum dici-
tur à ſapientioribus, & coram Chriſto digitorum
coronam deponere convenit, ſeu remotiùs ſal-
tem geſtare: unde & aliis, ut dictum eſt ſuprâà ;
prohibetur uſus Annuli in Miſſa; tũ ad differen-
tiã Epiſcopi, tũ ad humilitatis indiciũ coram ſan=
ctiſſimo Sacramento, quod manu tractari debet.
In Manipulo ſeptem diſce Quia portatur in
ſiniſtra, præſentem vitam laborioſam re præſen-
tat, Alcuin. ſupra. Repudium mundanæ cogitati-
onis, quia eo tergebatur pituita, Amal. ſupra c.
24. Pœnitentiam cum fletu ad tergendas animæ
labes, Gemm. an. zos?. & concordat eum oratio-
ne quæ dicitur ad Manipulum. Vigilantiam con-
tra acediam, quia eo tergebantur oculi; Eduenſ.
c. o. Contra hoſtes Clava eſt, Gemma, d. &. 5.
Diſcretionem devotam, Biel. lect. 12. Retribu-
tionem futuram bonorum operum, Rup. ib. 1.

78 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Tit. II.

c. 33. e Pſal. 127. Vënient cum exultatione, por- ut ſignui ſine ſignificato non ferat, ur veſtem
tantes manipulos ſuos. ſine virtute non portet, ne fortè ſimilis ſit ſs-
Verùm clauſula ſit cum lvone Carnot. ſerm. pulchro defotis de-
cit. Ornamenta hæc, ait, non ſunt virtutes, ſed no ſpurciti4. Qh
virtutum inſignia, quibus tanquam ſcripturis ornatur;: & hor non induitur;
utentes admonentur, quid debcant appetere, quantè venerabiliot apparet hominibus, tantè
quid vitare, & ad quem ſus facta dirigere. Pro- indignior redditur apud Deum. Pontificalem
videat ergo, inquit Innocent. III. cap. 6a. dili- itaque gloriam jam honor nõ commendet veſti-
genter Epiſcopus, & attendat Sacerdos ſtudioſe, um, ſed ſplendor animarum. Hæc Innocent.

De ingreſſu Sacerdotis ad Altare. II.

1 Acerdos omnibus paramentis indutus, aceipit manu ſiniſtrà Calicem ut ſu-

prà præparatum, quem portat elevatum ante pectus, Burlam manu dextra
ſuper calice tenens, & a factâà reverentià Cruci, vel imagini illi. quæ in Sacriſtia e-
rit, capite cooperto accedit ad Altare, b miniſtro cum Miſſali & alns ad celebran-
dum neceſſariis (niſi antè fuerint præparata) c præcedente ſuperpelliccum indu-
to. Procedit autem oculis demiſſis, inceſſu gravi, erecto corpore. Si verèò con-
tigerit eum tranſire ante Altare majus, capite cooperto facit ad illud reverentiam:
ſi ane locum Sacramenti, ꝗ genuflectat: ſi ante Altare, ubi celebretur Miſſa, in
qua elevatur, vel tunc e miniſtratur Sacramentum, ſimiliter genuflectat, & de-
tecto capite illud jadoret, nec anteſurgat, quàm Celebrans depoſuerit Calicem

ſuper Corporale.

a Falta reverentid.] Hæc vox quæ hoc loco
primùm occurrit, reverentia, eſt nomen generi-
cum, quod habet ſpecies, id eſt, inclinationem
capitis, vel genuflexionem; poniturque in ſe-
quentibus Rubricis juxta ſpecificam ſignificatio-
nem, quæ rei congruit, eui fit reverentia: qued
ſemel dixiſſe, ſit ſatis. Et hoc loco reverentia fit
capite cooperto, & profundè, ex numero ſeq.
inclinato; non enim verbum illud cooperto con-
cordat tantùm cum ſequenti accedit, ſed etiam
cum præcedentibus; nec inconvenit, cùm pau-
lè poſt idem fieri præſcribatur, quando tranſit
Sacerdos ante Altare majus, in quo item Crux
elſle debet, inata rubricam ſuperiorem in prima
part. tit. 20. Coopertum verèòè caput hoc loco ſi-
gificat cum birreto: quare de Regularibus non
loquitur Rubrica, quos neque decet uti birreto,
niſi ſint Canonici Regulares.
Prima fit hoc loco de ſacris imaginibus men-
tio; de quibus præ clarè ſcripſit Tobias noſter de
Sacris Témplis part. 1I. Cap. 63.

b Mniſtro cum Mißali.) Si Miſſale tantùm
geſtandum erit, quod magis deceret, illud por-
tet miniſter ambabus manibus erectum ante pe-
ctus, manus apponens angulis inferioribus ejuſ-
dem. Cæterùm ſine miniſtro celebrari non de-
bet de Eil. Preibyt. titul. 17. cap. Propoſuit. ex
Alex. III. ſub mortali, ex S. Thom. qu. 5ʒ. art. y.
ad 2. neque miniſter femina ſit, Azor. lib.lo.cap.
29.: ubi fuſins, ex c. Iuhibendum, de cohabit. gle-
ric. ex Conc. Mogunt. Unus autem ſufficit mi-
niſter, ex Conc. Nanneten. c. 30. apud Ivon. 3. p.
c. 2o. Poſſet tamen excuſare neceſſitas, ut ſine
miniſtro fieret Miſſa, & Sacerdos reſponderet
ſibi, ut ad Orate fratres, & ad Kyrie, vel præ-
diceret laico præſenti, quæ reſpondere debet, ne
populus careat Miſſa, Suar. Aiſp. 5. ſect. 2.
c Præcedente.) Eodem mod incedente,
ut mox dicitur de Sacerdote, oculis demiſſis, &
inceſſu modeſto, factis debitis reverentiis Cruci
in Sacriſtia, Altarique majori ſimul cum cele-
brante, à latere ſiniſtro ejuidem paulò poſt eum.
d Genu-

mot
ckam
dun⸗
cihen
aris
mq
laut

Gofea
actal

kepit
po
ſece
corn
mmee
Cort
ſcen

Gir
Eien
Senn
decet
lle⸗
Nont
tis
lert
care
ſio
brare
teree
ſauur
eoe
lon.
.
c
kamne

ſube

dll⸗
60,
tunn

r veſtem
ils luſe.
Pmniple.
dumentis
nduitar,
dig, tant
nlifezlem
ndetyelti⸗
locent.

mut ſ⸗
ndeztre
cyſtiac.
clebran⸗
mindu.
erd con.
entiam:
HMiltn in
&be.
Calcem.

letantüm
lulpor⸗
manepe⸗
thueſl.
inon de⸗
nhſur. e
Nj. At. ſ,
loci⸗
abeut. ble⸗
lcheit mi⸗
on. ,).
,U lne
pongeten
velple⸗
gebet, ne
1.2.
cedente,
ſis &
tis Cnci
um cele⸗
voſt eluin.
4 Oenu-

1t0 ,quod eſt Papale, &

Lnnmarſn

De ingreſſu Saverdotis ad Altare. 79

d Genufectat.] Cooperto adhuc capite, ne

amota manu dextra cadat aliquid de calice. Sa-

cramento verò patente in altari, cautè ſe gerat,
dum amovet manum dextram ad detegendum
caput, juxta proximam rubricam: neque ince-
dat idcircò longiùs aperto capite, quod titulo

majoris reverentiæ aliqui faciunt, ſed minùs

cautè ob calicem quem manu geſtant.
e Miniſtratur Sacramentum.) Eodem mo-
do fiat, ſi expoſitum ſit in Altari ſanctiſſimum

Sacramentum; vel ſi advertat in altaribus mino-

ribus adliuc eſſe poſt conlecrationem Sacramen-
tum. Hoc loco ſimiliter ſignificat quidem genu-
flexionem unico genu; ſed in elevatione hoſtiæ
uſque ad calicis depoſitionem duobus genibus
ſit adoratio. V
Si vetò tranſeat ante altare, in quo ſit expo-
ſita ſolemniter Reliquia inſignis Sancti, de quo
ſit feſtum ibidem, convenit, ut apertum caput
inclinet illi profundè; in aliis Reliquiarum ex-
poſitarum caſibus habeatur ratio altaris tantùm.

2. Cùm pervenerit ad altare, ſt ans ante illius infimum gradum, J caput de-
tegit, birretum miniſtro porrigit, & Altari, ſeu imagini Crucifixi deſuper poſitæ
profundè inclinat. Si autem in eo ſit g tabernaculum ſanctiſſ. Sacramenti, genu-
Hectens debitam facit reverentiam. Tunc aſcendit ad medium altaris: ibi h ad
cornu Evangeliiſiſtit calicem, extrahit Corporale de burſa, quod i extendit in
medio altaris, & ſuper illud calicem/ velo coopertum collocat; Burſam autem ad
cornu Evangelii. Si m in altari Paramenta accepit, hoc idem facit antequam de-

ſcendat ab altari ut Miſſam inchoet.

f Caput detegit.) S. Paulus I. Cor. i. Omnis
vir orans velato capite, deturpat caput ſuunm:
dixerat autem paulò ante, Caput viri Chrikus.
Signum enim eſt libertatis, ſicut in feminis &

Sacerdotibus Hebræis velatio capitis indicium

eſt ſervitutis & ſubjectionis. Nudo capite, quia
non erubeſcimus, ait Tertul. lib. de orat. Lacha-

rias itaque Papa cap. Nallus. de conſ. diſt. /. juſſit,
ne velato capite Sacerdotes aſtarent altari: pec-
caret autem, ſi abſque juſta cauſa, & ſine diſpen-
ſatione, tecto capite, etiam pileolo, quis cele-
braret. Si verò neceſſitas adiit, & difficile ſit pe-
tere diſpenſationem, vel non ſæ Pè accidit, excu-

„

ſatur à peccato, Sylveſt. v. Maſſa I. 4. 2. §. 1. ſed

co caſu ſecretò celebret, Nav. de celeb. Miſ.
conſ. 7. . 1. & quamv ibi cencedat idem Na-
var. poſſẽ renovari antiquum ritum amiciendi
caput amictu, qui ante Albam aſlumitur; negat
tamer, niſi incommodæ valetudinis gratia, Azor
Verùm Sedi Apoſte
cultas concedendi pile

caæ relervata eſt hæc fa-

tum ex prazi Romana: nam 9. Congregatio Car-

dinalium ſuper negotia Epiſcoporum 2. Zan.
1790. & 17. Jan. U9. cenceſſit extra Canonem
uſum pileoli Epiſcopo Faventino; & reſpondit
Archiepiſcopo Urbinati, eo non poſſe uti ſine
licentia Sedis Apoſtolicæ. Idem ſenſit S. Rituum
Congr. 31. Jan. 1626. G24. April. eodem anno,
ad Papam ſcilicet ſpectare hanc diſpenſationem.
Aſſerunt Doctores diſpenſationem hane [ſi-
ne qua non ſufficit juſta cauſa, ut dicitur in Defe-
Gtib. tit. o. n. 1. & celebrat, inquit, capite cooper-
to ſine diſpenſatione] fieri poſſe ab Epiſcopo; &
id dicunt quidem, ſed non probant. At Canon
ille tam Epiſcopo quàm Presbyteris prohibet,
ne velato capite aſſiſtant Altari. An ergo Epiſco-
pus, cui fuit prohibitum à Papa, ſecum ipſe, &
cum aliis diſpenſabit? Joannes Andreas poſt
Hoſtienſem in c. ſ. de ap. neglig. Præl. in b. dicit
nortabile verbum obſervante hoc Silveſtro verb.
Diſpenſatio, q. 3.) ubi Canones ait: imponunt
legem ips EPpiſcopis, non diſpenſat Epiſcopus,
niſi hoc reperiatur cõceſſum; & Romæ vidi pau-
peres gratis diſpenſatos à Summo Pontifice.
Hinc prædictæ ſacræ Congregationes conſtan-
Er remittunt ad Papam, ut diſpenſet; & ita re-
ſpon-

80

ſpondit rurſus S. Rituum Congregatio die 26.
Feb. & 7. Aug. 1625. à quibus non decet diſſen-
tire decretis.
g Tabernaculum.) Hic prima mentio de ta-
bernaculo immobili SS. Sacramenti, quod ap-
pellatum eſt Paſtophorium à Clem. lib. 8. Conſt.
Apoſt. c. 13. hoc eſt Thalamus, ex Hier. c. 40. in
Ezech. Ad formam columbæ fabricabatur illud
ætate S. Baſilij, ex Amphiloc. in eius vita; item
ex auro, vel argento, ibid. Armariolum ligneum
erat, apud Renerum S. Laur. de quo Durand lib.
I. c.16. Quod autem hic dicitur, genuflelctens de-
bitam facit reverentiam intellige unico genu, ut
aliàs diximus.
h Ad cornu Evangelii ſiſtit.] An cornu nobi-
lius prima vice calicem excipit:ſed reverà hoc fit,
quia cornu Epiſtolæ occupatur à Miſſali.

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Tit. II.

i Extendit in medio Altaris.) Solent miulti
acu pingere Crucem in Corporali citrà oram, &
in medio; & tunc congruit, ut latus illud ad an-
teriotem partem Altaris referatur, Acta Medis-
lan. Eccleſ. Oſculantur autem eandem crucem
oſculaturi Altare, quod nec approbo, nec repro-
bo. Certè convenit, ut ora corporalis oram Al-
taris tangat, ut manus intra corporale poſt con-
ſecrationem contineantur commodius.
I Velo coopertum. In anteriori parte lateat to-
tus Calix, quouſque revelato calice, revelentur
Propria palionis Chriſti myſteria, ut dicemus;
cum de Offertorio; habet igitur myſterium ve-
latus Calix.
m In Altari paramenta.] Ex tolerantia hoc
dicitur, deficiente Sacriſtia; & eo caſù, fiat quod
ſuprà diximus tit. r.

3 Si eſt conſecraturus a plures Hoſtias pro Communione facienda, quæ ob
quantitatem ſuper Patena manere non poſſint, locat eas ſuper Corporale ante
Calicem; aut in aliquo Calice, vel æ vaſe mundo y conſecrato ponit eas retrèò poſt
Calicem, & alia Patena ſeu palla cooperit.

n Plures hoſtias.] Hoc eſt, particulas, ita di-
tas infra tit lo. n. 6. de qua voce vide Baron. an-
no 77. num. 4g. ubi Tertull. de Monogam. cap.
Il. ubi eas vocat Buccellas; & S. Auguſt. Particu-
las. Albaſpinus tamen explicat Tertullianum in
notis ad eundem, de eleemoſynis, quæ pane ero-
gato fiebant.
o Vaſe mundo.] Id eſt Pyxide, infra titulo to.
n. 6. quam vocem uſurpat S. Leo Pa paad Mich-
gel. Imperat. Ciborium etiam à cibo, quem con-

tinet appellavit, & parvum Ciborium, §. Chry-

ſoſtomus Homil. 42. in Acta Apaſtolorum. Tur-
rim vocat, quæ à Diacono geſtari poterat, for-
taſſe ob formam, Gregor. Turon. lib. i. de gloria
WMart. cap. 56. frequentius pyxidem Symma-
chus Papa in l. Pontificali. Arca illuſtrationis Dei
dicta eſt ab Heſychio apud Buleng. lib. 2. cap. ö.
p Conſecrato. ) Burchardus hujus vocis eſt

auctor hoc loco latè; tamen ſumitur hic conſe-
cratio pro ſimplici benedictione, quæ habetur
in Ord. Rom. ſine unctione: decet enim Pyxi-
dem benedici ſaltem ut Corporale, & ab eo be-
nedici poteſt, à quo & Corporale.
Nec eſt neceſſe, quòd ſit ejuſdem materiæ
cujus eſt calix, vel patena, quia nullum jus de hac
re, Suarez 3. p. diſp. ⁵l. ſect. 7. qui monet, in va-
ſe inferioris materiæ, carente etiam auro lito, in-
cludendum eſſe aliud vas lincum ſunile Qorpo-
rali, ob reverentiam tanti Sacramenti; ſed me-
lius eſt linire auro vas interius, ad di gnoſcenda &
colligenda fragmenta; & ex perientia teſte, amy-
lum, quo linum illud imbuitur, generare ſolot
animalia quædam minuta in Pyxide.
Palla cooperit.) Si Pyxis proprium habet
operculum, eodem tegatur.

4 Collocato Calice in Altari, accedit ad cornu Epiſtolæ, Miſſale ſupet cuſſi-
no aperit, reperit Miſſam, & ſignacula ſuis locis accommodat. Deinde rediensad
medium altaris, factà primùm r Cruci reverentiâ,s vertens ſe à cornu Epiſtolæ
deſcendit: poſt infimum gradum alcaris, ut ibi faciat confeſſionem.

Apertio

ele
eil
16
le, G
potn
N
loen
hron
zil,
ne

up
ar
1o,
Ee
Gen
nn
Cun

N
e
ten.
tel
Gi
p
les
Ee
n
Ml
G⸗
ium
Gni⸗
ta
ſen
Drn
V
6.
ui
t
r

5

Soſent mnlt
itri oram, &
Sillud adan.
Alta Maedi.
dem crucem
do, necrepto.
ralisoram 4,.
rale poltcon.
Qiis.
arte lateatio.
e, tevelentur
utdicemus,
Iſteriume-

lerantia hoc

i,fat guod

1, qur ob
otale ante
Stettopolt

t hic conſe⸗
jur habetu
enim Pyvi-
ab eo be⸗

m materiæ
njus deue
net, in va⸗
nro lito, in⸗
le Corpo⸗
i; kedme⸗
1olcenda &
telle, am)⸗
letare ol

lun habet

er cuſl.
giensad
iſtole

Apertis

De ingreſſu SRacerdotis ad Altare. 9

Apectio libri ad Sacerdotem ſpectat, qui re-
præſentat Agnum aperienten librum, Apocal.
5. ex Innocent. III. lib. 2. cap. 3.
r Cruci reverentia.) cum capitis inclinatio-
ne, quod in ſequentibus obſerva: & ſit ſemper
profunda, ut ſupra num. 2. dictum eſt.
Multi addunt ſimilem Cruci reverentiam col-
Locato calice in altari, antequam accedant ad li-
brum aperiendum; qui ritus placec, uti valdè
pius, & habetur in libello de cerim. Miſſæ edito
KAomeæ Ib25. e& quia fit poſt actionem circa cali-

cem quæ moram habet.
ſ Vertens ſe à cornu Epiſtolæ.) Senſus horum
verborum eſt juxta motum naturalem, qui cla-
riùs deſcribirur infraà tit. r. nu. t. cùm celebrans
dicturus eſt Pominus vobiſcum; & militat in u-
troque caſu eadem ratio motus à dextra Sacer-
dotis, quæ eſt ſiniſtrum latus altaris.
t Poſt inſinmim gradam.) Non ſupràâà gradus,
ſed in plano Cappellæ, ad humilitatem corans
Deo magis indicandam.

5 In Miſſa ſolemni 2 Miſſale apertum ſuper altare, calix verò & æ alia neceſſa-

ria præparentur y in Credentia cooperta linteo antequam Sacerdos veniat ad
akare Ipſe autem æ procedit cum Diacono, & Subdiacono, qui capite cooper-
to, ſi mul cum eo tenent manus junctas ante pectus; 4 Acolythi verò ante eos de-
ferun: candelabra cum candelis accenſis; quæ deinde b collocantur ſuper Cre-
dentia: & cùm pervenerit ad infimum gradum altaris, ibi medius inter Diaco-

num à dextris, & Subdiaconum à ſiniſtris, c antequam aſcendat ad altare, facit

