cum ipſis (ut infrà) Conteſſionem.

Ritus & cæremoniæ in Miſſa ſolemni ſervan-
dæ, parcis in rubricis Miſſalis ſunt deſcriptæ;
tum quia de his in Cærim. Epiſcoporũ paulò an-
te Miſſalis recognitionem actum erat ſatis; tum
quia minutiora perſequi non videbatur in Miſ-
ſali peropportunum. Quare, ne quid in his no-
ſtris Commentariis ſacrorum Rituum ſtudioſio-
res deſiderent, addam ſuis locis non pauca, imò
plurima, quæ in Congregatione habita ſuper

Miſſalis recognitione, ſub Clemente VIII. me

quoque præſente, declarata fuerunt, annotara
iam magna ex parte in Cærimoniali Cõgregati
onis noſtræ multo cum labore noſtro, & juſſu
Capituli generalis noſtri, ejuldemque authorita-
&æ approbato, & edito annuo 1607.
Illud autem primùm admonebo, Miſſam ſo-
lemnem, de qua hic loquimur, dici in rubric.
Principalem, & Conventualem. Publicam vocat
Ordo Roman. tit. ed dedicat. Eccleſ. & Concil.
Val. I. c. Canonitcam. S. Gregor. in lib. Capitul. &.
. Generalem, Microl. c. 4. tum eam fuiſſe anti-
quiorem privatàâ, ut ex Dion.de Eccl. Hier. colli-
gitur, & Clemente in Conft. Apolic. nã Baronius
anno tantùm 418. Miſſæ privatæ novit originem.
Ea verò eſt ſolemnis hoc loco, quæ in feſtis
Zöém. A .

.

ſolemnmioribus cantatur, in qua nihil omittitur,
quodad ſolemnitatem indicandã ſi pectat: nam in
profeſtis cantantur quidem Miſiæ cum mini-
ſtris, ſed aliquando abſque incenſatione altaris
& chori;, ſine Credentia, ſine oſculo pacis, quæ
tolerantur potius quàm conceduntur, in Colle-
giatis (aiunt) ut inter feſta, & profeſta appareat
differentia: quo gaſu Subdiaconus portat cali-
cem, Diaconus librum de Sacriſtia ad Altare.
Hic depoſito & aperto libro deſcendit ad cele-
brantem, cum quo confeſſionem facit; & inte-
rim Subdiaconus, explicato corporali ,collocat
calicem in medio Altaris, quod etiam innuitur
infrà tit. 2. num. 9. initio: eodemque modo fini-
ta Miiſſa revertuntur in Sacriſtiam. Toleranda
hæc ſunt potius, quàm concedenda, & de his
non ſcribimus, quæ minus approbamus. *
u Miſſale apertum ſuper Altare.] Per Cæ-
rimoniarium aut Sacriſtam poni debet, ante-
quam celebrans inci piat confeſſionem, ſin mi-
nus illud, antequam veniat ad altare, collocatum
fuerit: quia etiam in Miſſa privata aperitur Miſ-
ſale ante confeſſionem.
x Alia neceſſaria.] Nimirum Miſſale unum,
ſeu dno pro Epiſtola & Evangelio cantandis: ve-
L lum

S

„.

82 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Tit. II.

lum longum pro Subdiacome; pelvicula cum
urceolis & manutergio: calix cum puriſicato-
rio, hoſtia in patena, palla, velo, burſa cum cor-
porali. Calix autem erit in medio Credentiæ, ce-
tera hinc inde.
„ In Gredentis coopertalinteo.] Erit hæc bre-
vis, demiſlſa, ſimplex, à latere Epiſtolæ, ſine
gradibus, ſine cruce, velimaginibus, cooperta
linteo, uſque ad terram undequaque pendente,
Cærimon. Epiſc. lib. 1. 6ap. 12.
3Z Procedit cam Diacono, &c.) Antequam
exeant & Sacriſtia, celebrans imponat capite a-
perto incenſum in thuribulum, miniſtrante Dia-
cono naviculam, & thuriferario thuribulum,

curm benedickione ,eo mode prorſus qui deſeri-

bitur infratit. 4. num. 4. & nos ibidem expone-
mus. Thuriferarius autem portans Thuribulum
manu dextra, in annulum quidem majorem pol-
lice immiſſo, annulum verò catenæ mediæ, ſive
operculi, annulari digito ſuſtentans, & navi-
culam, illius ſcilicet pedem ſiniſtra manutenens

ita, ut pars, quæ aperitut, 4 parte exteriori ſit,

01U pect eis reſpiciaè, præcedit ante omnes, ſx-
cut in ſacris Proceſſionibus. Diaconus & Subdia-
conus, de quibus hic, procedunt capite cooper-
to unus poſt alium. Hugo Victor. de ofte. Eecleſ-
dih. 2. &. .. Pares autem cum Celebrante, ſi hic
Pluviale ſit mnautus pro aſperſione aquæ benedi-

t, Cærim. Epiſcop. lib. 2. 6d;. 30. & 27.

a Acolythi, &c. Latinè Ceroferari, quo-

zum ordo apud Baron. idem eſt ac Acolytho-
rum, anno yS. n. 70. qui ſint pares ſtatura, ut æ-
qualia in motu ſint Candelabra. Ferant autem ea-
dem illi, ita ut, qui à parte dextra incedit, ap-
ponat dextram nodo candelabri medio, ſini-
Kram pedi ejuſdem: & qui à ſiniſtra incedit, &
convetſo, ſimiſtram nodo, dextram pedi. Si ad-
Ut CM moniari⸗ Pprocedit ſolus poſt Acolythos,
Cærim on. Epiſcop. lib. 2. ap. 3. in caſu ſimili.

b Collacantur ſuper Credentia.) Ante con-
feſſionem, Cærim⸗Epilſc. libe. 2. &. S. & Collocan-

tur accenſæ in cormibus menſæ anterioribus, ad

differentiam candelabrorum, quæ collecantur
in Alrari, & ut uſui præſtè ſint Acolythus.
Birreta celebranti? (qui dat Diacono ſuum)
& miniſtrorum deponuntur à Cærimoniario

extra Credentiam ſuper aliquod ſcamnum, pu-

ta ubi ſunt ſeſſuri, velin alio loco decenti.
« Antequamaſcendat.] Genuflecbit, Kin Al-
tari eſt tabernaculum ſanctiſſirni Sacramenti;vel
ſi non eſt, caput profundè ine inat Cruei ante-
quam incipiat Confeſſionem. Miniſtri veròo=⸗
mnes etiam Cruci, quæ in Altari eſt, genufle-
kunt in tota Miſſa, ut in tit. 4. n. . expreſſè ha-
betur. Simile quid habes in Abſolutione poſt
Miſſam Defuncterum, in qua Diaconus genu-
flectit Cruci quam portat Subdiaconus; erge
genuſlectunt Cruci inferiores Miniſtri, ad diffe-
rentiam Celebrantis: ad Confeſſionem autem
genuflectunt Acolythi & Thuriferarius prope
Credentiamm. Cæremoniarius ſi adeſt, genufle-
Ctit ubi vult, à latere commodiori ad functio-
nem ſuam, cui neque ſtanti aſſignari poteſt ces-

tus locus in Presbyterio; ut plurimum ſtabit à

cornu Epiſtolæ.
Porrèò Procefſio ante Miſſam antiqua eſt, &
habetur in Ordins Romano, cum Acolythis can-

delabra & incenſum portantibus; cujus myſte-

ria, ficut & ſequentium rituum, unoin loce
collecta poſt finem Miſſæ totius indicabimus:
una eum Myſteriis Miſſæ privatæ.
Si in hac Proceſſione contingat tranſire ante
Altare ſanctiſſimi Sacramenti, fiat, ut ſuprà, in
Milſla privata; ſed Celebrans ſomper detegat
caput, quia non geſtat Calicem, & genuflectat
medius inter miniſtros, qui & eadem cum ee
præſtare debent. L

6 In Miſſa Pontificali omnia ſerventur, ut in Pomificali & Cærimonial Ro-
mano ordinantur: cujus Pontificalis Ordinem Epiſcopus nunquam prætermittat,
quandocumque cum Diacono & Subdiacono paratis cole brat.

Fortaſſe & nos dabimus in lucem proprias no-
tas in Rubricas Pontificalis & Cærimonialis

Romanorum. Verum de Miſſa Pontificali nihil
habet amplius Pontificale modernum, poſt edi-
tionem

tioꝛ

dit

EN
r

— — àͦ etß/—— — —

Aute con⸗
Colloczn⸗
kibis,ad
locanrur
iu.
Wouun)
innoniario
mum, ⸗
i⸗
eſin 41.
menthzel
Cuciande⸗
1i verdo⸗
gemtle.
prellehn⸗
ſone pol
nogenn.
17 elgo
Adiſe
mautenn
1s Mope
Eenaſke⸗
unctio⸗
Oreſtcer.
Nltbr 4

mnek, &
lus can⸗
1 le⸗

oin locs
APimmus;

ſte ante
upi,in
dereget
ulleltit
ames

Ko.
Mitrat,

11 Dihil
l Ai⸗

tionenm

De Principio Miſa, & Confeſſone facienda. 85;
tionem Cærimonialis Epiſeoporum, in quo tra- cedentibus & ſequentibus, pro Pontzficali intel-
dita eſt integta Pontificalis Miſſa: quare in præ- lige Cærimeniale Epiſcoporum.

De Principio Miſa, & Confeſſone facienda. III.
1 a“cerdos cum pfimuùm deſcencderit d ad in mum gradum Altaris, conver-
tit ſe ad ipſum Altare, ubi ſtans in medio, e junctis manibus ante pectus,
extenſis & iunctis pariter digitis, & pollice dextro ſuper ſiniſtrum poſuoin mo-
dum Crucis (qued ſem per ſervatur quando junguntur manus, præterquam poſt
conſecrationem) detecto capite, factà prius Cruci vel Altari profundàâ reverentiàâ,
el ſi in eo ſit tabernaculum ſanctiſſimi Sacramenti, factà genuflexione, ercctus

incipit Miſſam.
d Ad infmmnz graduns.) Idem ſignificat,
quod infrà dicitur au. 4. ante infimum gradum.
e Zunktis manibns.) Meminit Nicol. Rom.
Pontif. ad Conſ- Bulgarorumreſeribene, de con-
Ktrictis aute pectus manibus in oratione; & ait
fieri humilitatis gratia, quia in Evaugelioſ Watth.
22. ligatis manibus reproborum manus ligari
teperiuntur, quaſi dicat orans: Domine, ne li-
gari manus præcipias, quia ecce jam eas ligavi,
& ecce in Hlagella paratus ſum. Hec iWe. Item

junctio manuum devotionẽ ſignificat, Durand.
lib. 4.c. 2. ſupplices etiam manus indicant, ſup-
plicio deſtinatas eſſe.
f Pollice dextro ſuper ſiniſtrum poßito in mo-
dum Crucis.) Ita Burchardus. Quadrat juncti-
oni manuum, ſecunduin prædicta: nam formas
hæc & ſignum Crueis excitant ad humilitatem
& devotionem; & videtur hoc ritu quaſi fox-
mari nodus vinculi manuum, dc quo paulè ante.

2 Si celebraturus ſit coram Summo Pontifice, ſiſtit ſe in infimo gradu Altaris
g à cornu Evangelii ante ipſum Pontificem, ubi genuflexus expectat: h acceptã
benedictione erigit ſe, & ſtans aliquantum verſus ad Altare incipit Miſſam., Si au-
tem ſit i coram Cardinale, Legato ſedis Apoſtolicæ, aut Patriarcha, 1 Archie-
piſcopo, & Epiſcopo m in eorum reſidentis, velloco uriſdictionis, ſtans in infi-

me gradu à cornu Evangelii, ut ſuprà,

expetat: dato ſigno, facit profundam

reverentiam Prælato, & verſus ad Altare incipit Miſſam.

g A cornu Evangelii. Eò quia Summus Pon-
tifex occupare debet locum medium ante Alta-
re utpote nobiliorem; idem locus debetur &
aliis Prælatis. Miniſter autem erit in cornu Epi-
ſtolæ. Si verò locus non capiat Prælatum in me-
dio, nihilominus Celebrans prædicto in cornu
Miſſam ineipit.
h Accepta beneditctione.) A Papa petit Ce-
lebrans benedictionem, non ab alis inferiori-
bus Papæ, quibus profundè tantuùm inchnat ca-
put, quia veſtibus paratus eſt Sacerdotalibus;
illi verò etiam genuflectit tanquam ſummo Sa-
cerdoti.
1 Caraus Cardinale.) Addit Burchatd. in loco

ſui tituli, ſeu Cardinalatũs; ſed verè ubique ter-
rarum Cardinales aliquam juriſdictionem ha-
bent, & ſummam in toto orbe præcminentiam,
ex Cerim. Epiſcop. lib. 1I. 6. 4. tanquatn Conſili-
axii Papæ: unde & ubique Mozettam, ſeu Bir-
rum lacernum induunt, indicium juriſdictionis;
& eſt (colore rubeo excepto) veſtis Epiſcopa-
lis, apud Baron. de & Opriano, an. 267. Plura de
Birro Gabriel Pernotus in hiſtor. tripart. Can. reg.
lib. I. cCap. 22.
I Archiepiſcopo. )in tota ejuſdem Provincia,
in qua idcircò & ipſe Mozettam induit.
m lIa eorum reſidentiis.] Epiſcopis datur hic
honor in Eccleſus etiã Regularium & exemptis
L 2 G intra

³94 Comment. in Rubr. Mibßalis Pars II. Tit. III.
imra ſuas diœceſes, in quibus uſum habent Ro- parciũùs quàm prænominatoes in rubrica, put eent
chetti nudi, & Mozettæ, quæ ſunt plenariæ ju- antequam accedat ad altaris gradus, calicem te- Cn m
riſdictionis indicia. nens manibus, ut ſuprà, ſe ſe illis inclinet, capite Ntluik
Docet Microl. c. 22. Sacerdotem ſacrificatu- tecto, profundè, & profundiùs pro dignitate fratt
rum debere ſe inclinare Epiſcopo pro licentia perſonarum. Idem præſtare poterit in fine Miſſæ 61
celebrandi; id eſt, ſi proprius eſt Epiſcopus. recedens ab altaris gradibus; dum adhuc eſt in te
Cum aliis Principibus & Prælatis debet Sa- plano Cappellæ. ſi⸗
derdos ita ſe gerere, ut eos quidem honoret, ſed nue
: B . inle k
3 Si autem ſolemniter celebrat coram ſummo Pontiſice „aut alio ex Prælatis cerdose
prædictis in Eccleſis eorum jurisdictionis, ſtans à ſiniſtris Prælati, facit cum eo nuin
Conteſſionem, & alia ſervat, ut in Pontificali & Cærimoniali Romano ordinatur. 1 .DR
9
Et nos alias. Superfluit, ut diximus, verbum illud, Pontifecali. Urxter
4 Stans igitur celebrans a ante i nfimum gradum Altaris, ut ſi uprà, producens aaali
manu dextra à fronte ad pectus o ſignum Crucis, dicit intelligibili voce, In nomi- wnch
ne Patris & Filij, & Spiritus ſancti Amen. Et poſtquam id dixerit, non debet ad- nk
vertere quemcunque in alio altari celebrantem, ctiamſi Sacramentum elevet, ſed Aece
continuatè proſequi Miſſam ſuam uſque ad finem. Quod item obſervatur in Miſſla 1
ſolemni, & ſimul „ etiam à miniſtris. Se.
n Ante infimum gradum.) Variatur locutio, füram; quia Chriſtus de cœlo deſcendit in ter- 42
ſed res eadem, id eſt, in plano. ram, & à Judæis tranſivit ad Gentiles Quidam 4
o Signum cracis.) Ante omnem actum ma- tamen, ſubdit ille, à ſiniſtra producunt in dex- ace
nus pingat erucem, S. Hieronymus epiſt. 22. ad tram(quod nos hodie præſtamus) quia de mi- 19,.
Enſtoch. c. i6. & manus dextra, ex Juſtino Mar- ſeria tranſire debemus ad gloriam, ſicut & Chri- inche
tyre ad Orthod. Reſp.ad quæſt. S. & manus ple- ſtus de morte tranſivit ad vitam. Hæc Innocen- 1 i
na, hoc eſt, quinque digitis, ad quinque vul- tius. Ubi etiam habes invocationem Trinitatis⸗ danm!
nera Chriſti ſignificanda. Dur. lib. z. c. 46. ſed In zomine Patris, & Pilii, &c. Vnhae
tribus digitis ſignum crucis exprimendum eſſe, p Etiam à miniſtrit. Intellige de miniſtris lunS
quia fub invocatione Trinitatis imprimitur, aje- paratis, non de inferioribus. Sed ex pediret Miſ- e;
bat Innocent. III. lib. 2. c. gr. memorat Leo IV. ſas privatas facere procul ab aktari, ubi Miſſa ſit 7
epift. ad Epiſcopos: ita ut manus à ſuperiori de- ſolemnis; vel omittere pulſationem campanulæ konte⸗
ſcencat in inferius, & à dextra tranſeat ad ſini- ad elevationem, judicio prudentis Sacriſtæ. Chn
. —r 7 . . —
5 Cm ſeipfum ſignat, ſemper ſiniſtram 7 pont infra pectus: in aliis benedi- ſteor!
Rionibus cùm eſt ad altare, & benedicit oblata, vel aliquid aliud, ponit eam necim
ſuper altare, niſi aliter notetur. Seipſum bene licens vertit ad ſe pamam manùs teor,
dcxtIæ, & omnibus illius digui ſunctis & ex-enſis à fronte ad pectus, & ab humero iſak
fi iſt o ad dextrum, ſiguum racis format. Si verò alios, vel rem aliquam bene-
dicit, p rvum digitum vertit ei cui benedicit ac beredicendo, totam manum H
dextram extendit, omnibus illius digitis patiter junctis & extenſis; quod in omni R
benedictione obſervatur- uſi
Eadem omnia Burchardus. ſit extra terminos Cracis à dextra im preſſee, ſeq Nen .
ꝗ Penit infra pebtus.] Ita, ut ſiniſtra manus tamen ſupra cingulum eam pPonat. Reliqua pa- ibne
REene 9

,
alicemte.
nehcapite
Gignitate
nne Mile
dhucetin

Prelais
cutneo
tainann,,

odicenn
n hotni.
bet ad.
Vet, ed

n Michi

ltinter.
Qlidimn
tin dex⸗
1 lemi⸗
Chr⸗
Mocen⸗

lunatts:
ninlilttis
ter Mi⸗
lila r
pmnule
ſſtx.
heci⸗
eam

4
a US

mero
ene⸗
mu
mni

,ſed
4 Pa⸗
,

De Principio Miſſa, & Confeſſone facienda. 85

tent, & habentur apud Innocent. III. citato loco. cet ſiniſtram manum ſuſpenſam quaſi in aere te-

Cur autem benedicens aliis rebus in altari, po-
nat ſiniſtram ſuper altare, cauſam dabimus in-
fratit. 7. n. y, nam in utroque hoc caſu non de-

neri, ſed deponi debet, ut quieſcat, cum pro-
portione tamen ad terminum, ad quem move-
tur dextra; & hæc docent Rubricæ.

⁶$ Poſtquam dixerie, In nomine Patris, &c. ut ſluprà, jungens iteruàm manus

ante pectus, pronunciat clara voce Antiphonam, y Inttoibo ad Altare Dei; mi-

niſter verò rettò poſt eum ad ſiniſtram genuflexus(&in Miſſa ſolemni Miniſtri hinc
inde ſtante proſequuntur) Ad Deum qui lætificat juventutem meam. Deinde Sa.-
cerdos eodem modo ſtans incipit & proſequitur cum miniſtro, vel miniſtris „alter-
natim pſalmum,s Judica me Deus, uſque ad finem, cum Gloria Patri. Quo fini-
to, repetit am iphonã, Introibo, cum minifſtris, ut ſuprà. Qui pſalmus : nunquam
prætermittitur, niſi in Miſſis defunctorum, & in Miſſis de tempore, à Domini-
ca paſſionis incluſivè uſque ad Sabbatum ſanctum excluſivè: in quibus ſemel tan-
tum dicta antiphona, Introibo, cum miniſtris ‚ut ſuprà, Saccrdos (latim fubjun-
git. v. Adjutorium noſtrum, &c. ut infrà, cùm in fine pſalmi dicit, Gloria Patri B,

&c.caput cruci inclinat.

r Iutroibo ad Altare Dei.] Habet Ambroſ.
lib. g. de Sacr. cap. 2. & docet ſolitum dici, Mi-
Crol. c. 27.
Zudica me Deus &c. Habet Microlibidem,
& ex decreto Cæleſtini dici, aſſerit Durand. Iib.
4: cap. 2. cum Platina, qui Martinum Caſſinatem
citat.
t MWenquam prætermittitur, niſi, &c. Quo-
niam in Miſſis defunctorum, & de paſſionis
tempore, abſtinemus à verſu lætitiæ, Oloria
Patri, & Filio, quo pſalmus, Judica, concludi
debet; ideèò pſalmus totus omittitur, præter-

quam quod lætitiæ quoque pfalmus eſt, dum
diciur contra juſtitiam, Quare triſtis es anima
mea? at in his caſibus non eſt fuganda triſtitia.
u A Dominica Paſſionis. Docent aliquu re-
centiores Hiſpani, hanc rubricam ſervandam
eſſe quoque in Miſſis votivis de cruce & paſſio-
ne, tempore paſſionis; & alteram item, de qua
infràâ ad Lavabo, ut non dicatur Gloria. Sed ve-
rè diſpar eſt ratio: nam hæ votivæ ſunt, hoc elt,
non concordant cum officio de tempore; tum
Miſſa de cruce diſcordat etiam in colore para-
mentorutn à tempore paſlionis.

7 Repetitâ Antiphonà Imtroibo, dextra manu producens ſignum crucis à
fronte ad pectus, dicit v. Adjutorium noſtrum in nomine Domini. . Qui fecit
cœlum & tetram. Deinde Alari ſe profundè inclinans, junctis manibus dicit æ Con-
fiteor Deo. ut in ordine MIIY: & pioſequitur codem modo ſtans inc linatus do.
nec à miniſtro. vel miniſtris dictum ſit, Milereatur. Cum incipitur à miniſtris Con-
fiteor, ſe erigit ; cum dicit, y mea culpa, ter pectus dextra manu percutit, ſiniſtra

infra pectus po ta.

* Conſiteor Deo.) Liturgia S. Jacobi à Con-
feſſione incipit „»Azor. lib. o c. 36. .1. Datna-
ſum autem auctorem facit, quòd apud Roma-
nos ſit in uſu, Radulph. propoſ. 22. Pontianum,

Berno de offic. miſſ. c. 2,. & rectè& ſolet eſſe juſtus

in principio accuſator ſui, Proverb.S. meminit
Aug. Confeſſionis hujus ſerm. 1b. de tempore.

Neque addas arbitrio tuo in confeſſione has Pa-
troni nomen, aut alterius Sancti; quia Pius V.
hoc expreſſè conceſſit Eccleſiis Hiſpaniarum: er-
go non ſine Papæ licentia fieri debet additio.
Bulla Pijl.
y Meaculpa, ter peltus, &.) Percutimus
pectus exemplo Publicani, Luc.Is quaſi peccata
L 3 intus

2

86 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars II Ti. IIr.

intus incluſa conteſtantes, ex Cypr. lib. de orat.
Dom. vel, ac ſi cogitationes velimus à corde pel-
lere, ex Hier. in vita Hilarionis; vel quia tunſio
pectoris eſt contritio, ex Auguſtino enarrat. 2.
in pſalm. J3. vel, ex Nicol. I. c. 34. ad Bulgar.
ſignamus, quod in nobis ferimus, antequam De-
us feriat: vel flagellis & percuſſionibus nos di-
gnos fatemur, ex Euthymio; vel mundari cor
Optamus, & evacuariſordibus, ex Hier. contra
Luciferianos: vel, ut cxcitemus cor noſtrum, ait

Theophylact. vel ad placandum judicem, ultio-
nem de nobis ſummus; ex Chryſoſt. Homil. 41-
ad Pop. vel, ut caſtigemus carnem noſtram, qua
Deuri oflendimus, ex Auguſt. in pſal. g&. Ahb
Apoſtolis ortum habethic ritus, ex Navar. de
Hor. canon. .. inclinationis autem ante altare.
quæ fit in confeſſione antequam aſcendatur, me-
minit Cyprian. epiſft. 6g. tunſioniſque pectoris
hoc loco ad Confeſſionem, Anguſt. ſerm. 45. de
tempore ſupraà citato.

8& Si eſt coram Pontifice, Cardinali, Legato Sedis poſtol. vel Patriarcha,

Archiepiſcopo, & Epiſcope in corum provincia, civitate, vel diœceſi conſtitutis, ubi

dicit, Vobis fratres, dicat, T'ibi Pater: firni

literin fine, ubi dicit, Vos fratres, dicat, Te

pater: quod dicens Summo Pontifici genuflectit, aliis Prælatis profundè ſe inclinat.
9 Cm miniſter, & qui interſunt (etiam ſi ibi fuerit ſummos Pontifex) re-
ſpondent Confiteor, dicunt, Tibi Pater, &, Te Pater, aliquantum converſi ad ce-

lebrantem.

Vide hoc loco dignitatem Sacerdotis, cui coram Pa pa dicitur à circumſtantibus, Tibi Pater, &

Te Pater.

10. Factâ à circumftantibus confeſſione, celebrans ſtans reſpondet, æ Miſerca-
tur veſtri, & c. Deinde producens manu dextra à fronte ad pectus ſignum Crucis,
dieit, Indulgentiam, &c. (& ſi eſt Epiſcopus, accipit manipulurn, oſculando il-
lum in medio.) Et ſtans inclinatus junctis manibus proſequitur, Deus tu converſus,
& qu æ ſequuntur in erdine Miſſæ, clarà voce uſque ad orationem, Aufer à no-

bis &c. cùm dicit Oremus, c extendit, & jungit manus.

2 Miſereatur, &c.] Habet Micro. loco cta-
to, & idem Iadulgentiam. Ad Miſereatur, Mi-
niſtri adhuc inclinati manent, ſicut ad Confitear;
Ktant autem ad Inadulgentiam.
a Accipit manipulum) Vide ſuprà quæ dixi-
m part. 2.tit. I.-n.6:le manipulo Epiſcopi: pag. 72.
b Aufer à nobis.) Habetur hæc oratio in Or-

dine Romano peſt litanias in benedictione Eccle-
ſiæ: quis huc tranſtuleri, ignoratur.
c Extendit, & iungit manus. Extenſione ma-
nuum quaſi colligit Sacerdos aſtantium corda:
junctione quaſi cogit eadem in unum ad oratio-
nem; unde & clara voce dicit, Oremus. Ita Mel-
chior Pluelamus de Cærim. Miſſæ.

II Ft tunc ſi coram ſummo Pontifice, aut aliis Prælatis, ut ſuprà, celebret, fadtà
ſummo Pontifici genuflexione, aliis Prælatis profundà reverentiâ, accedit ad me-
dium Altaris ante infimum gradum, & ibi incipit ſecretò, Aufer à nobis, ut in

ord ne Milſæ.
In Miſſa ſolemni Miniſtti inclinent, percuti-
tiant ſibi pectus, at ſuprà: ſed ad Oremus non

didueant manus , quod ſolius eſt Sacerdotis

invitantis: iidem manus ſemper junctas tencant

à principio confeſſionis uſque ad finem Sigos
quoque erucis ſibi adhibeant unà cum celebran-
te, quod etiam in tota Miſſa obſervent, excepto
Subdiacono, dum patetiam teneti .

1

turdi
ſe Nur
Eer lni
As jund
cit, Q
Crque
Aare:l
ctiamde
gnuun 1
070
Kl.20
Verrrnie
I MN.
Pr, in
NMf⸗
Eſt etam
Eheret.
mo,e⸗
fen
Elemm,
dr, ſed
Ndiſened
horetr
dbi
Penlro⸗
10
ſenſts
bllroce
Lhens
hnn
Ans,
nietlei⸗
Ulko.s
s en⸗
94
Cano,.
lplhele

em, Uo
nul 4
krum qin
14. Ab
Nanar de
Aute Atare,
chturme⸗
r pechori
n. 414,

riarcha,
itutigubi
Cicat, e
inclinat,
ex) tre.
tadce.

iPaer, &

Miere.
Cncs,
Handoi⸗
hyerlis,
keraͤno⸗

ue Eelle-

ſonema⸗
m cotca;
doratio⸗
.Na lcl.

1 ad me.
, U

en Shn
celebian⸗
epte
,eCepio

„
De Introitu, Kyrie eleiſon, Cloria in &œcelſis. 97

De Introita, Kyrie eleiſon, & Cloriain excelſis. W.
1 Um dieit Aufer à nobis & c. Celebrans junctis manibus aſcendit ad medi-
um Altaris, & ibi inclinatus, manibuſque item junctis ſuper eo poſitis &
ita, ut digiti parvi duntaxat frontem, ſeu medium anterioris partis tabulæ, ſeu men.-
ſæ Altaris tangant, reſi duo manuum inter Akare & ſe retento, pollice dextro ſu-
per ſiniſtrum in modum crucis poſito, (quæ omnia ſemper obſervantur, cum ma-
nus junctæ ſuper Alare ponuntur) ſecretò dicit. Oramus te Domine, &e. & cum
dicit, Quorum reliquiæ hic ſunt, oſculatur Altare in medio, e manibus exten-
ſis æqualiter hinc inde ſuper eo poſnis: quod ſemper ſervatur quando oſcularur
Altate: ſed poſt conſecrationem, pollices ab indicibus non disjunguntur. In omni

etiam deoſculatione ſive altaris, ſive libri, five akerius rei, † non producitur ſi-
gnum crucis pollice, vel manu ſuper id quod oſculandum eſt.

d Oſculatur Altare.) Meminit Juſtin. in fin.
Asxol. 2. oſculi altaris inter orandum, in ſignum
venerationis. Hoc autem loco fit, ex Imocent.
III. ib. z. cap. G. ut ſicut Altare Chriſtum deſi-
nat, ita Sacerdos meminiſſe debet deſiderii &
amoris ſponſæ, Oſculetur me oſculo oriz ſui, ibid-
Eſt etiam oſculum ügnum reverentiæ; unde
Eſther ofeulabatur apicem virgæ regis. Caveat
ergo, ne audiat celebrans vocem illam, Oſculo
Ffilnam hominis tradis: Durand. lib.a. c. 7. cave-
at item, ne oſeuletur à latere altaris, ferè ſimilis
Iudæ, ſed in medio altaris illud lem oſculetur,
ubi ſent Reliquiæ Sanctorum.
Moner Hier. Catonus in ordinar. div. offc.
uòd ubi non ſunt Reliquiæ Sanctorum, ex di-
ſpenſatione Apoſtolica, in Altari„omitti debent

verba, Quorum reliquis hic ſunt: eoque calu O-

culum Altaris fieri debet ad ea, indulgere digne-
ris, & benè monet.
e Manibus extenſis, & c.) Hæc Duran. ht.
4. C. 39. quia, inquit, ſirenuſt operari, amor nom
eſt, ſecundum Gregoriumʒ; & quia omnium tem-
poralium curam deponere debet, qui tanto ſa-
crificio operam dat, idem: vel ad pacem indi-
candam à Chriſto utrique populo nuntiatam, qun
ſignificatur in utroque latere Altaris-Eduenſcay:
12. Junctio item manuum ad anteriorem & ſu-
periorem altaris partem, ſignificat, Chriſtumm
feciſſe utraque unum, Scortia lib. 3.12.
t Mon prodacitur ſigaum erncis.) Quia alta-

re, vel ara eſt conſecrata; liber etiaim, & aliæ tes

aliis de cauſis ſanctificatæ.

2 Oſculato Altari accedit g ad cornu ejus ſiniſtrum, id eſt Epiſtolæ: ubi ſtans

verſus alkare, & producens à fconte ad pectus ſignum crucis, incipit intelligi-
bili voce Introitum Miſlæ; & proſequitur junctis manibus: Cum dicit Gloria Patri,

tenens junctas manus, Caput inchnat verſus crucem. Cum repetit introitum, non

ſignat ſe ut prius: & eo repetito, junctis manibus ante pectus accedit ad medium
altaris, ubi ſtans verſus illud ſimiliter manibus junctis, dicit eadem voce ter,! Ky-
rie elciſon, ter Chriſte eleiſon, & iterum ter, Kyrie eleiſon, alkermatim cum mi-
niſtto. Si miniſter, vel qui interſunt, celebranti non rcſpondeant, ipſe ſolus noni-
es dicit.
g Ad sornu eus ſiniſtrum.) Appellat Ivo ſed quod eſt ſiniſtrum, ſibi eſt dextrum⸗ reſpectu
Carnot. ſer. de Conven. novi. & veter. Sacrificii. dextræ Celebrantis Idem habet Innocent. III.
Epiſtolæ latus, dextram partem altaris, & ſigni- Lib. 2. 6. 22.
ſare dicit Ifraclitas, qti erant à dextris Dei,; h Sgnam Cracis, & . Burchatd. & hic h-
Elle

88 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. Tit. WV.

ciſè Miſſa incipit: quare convenit: ut ſignum
Crucis faciat Sacerdos.
De Introitu & ejus partibus egim us ſup. part.
1. tit. . n. I. pag. 16.
1 Caput inclinat.) Cùm Trinitati datur glo-
tia, Crucifixo reverentiam exhibemus, in quo

tota Trinitas, ob unitatem eſſentiæ cum Verbe.
reperitur eſſe: & eo caſu ſatis eſt convertere ca-
put ad Crucem, non perſonam, quod in ſequen-
tibus nota.
I Kyrie eleiſon.] Vide ſupra tit. 5. num. 2.
bpag. I7. 7 =

3 Dicto ultimo Kyrie eleiſon, Sacerdos ſtans m in medio Altaris, & n manus

extendens, elcvanſque uſque ad humeros (quod in omni manuum elevatione ob-
„ 1 4 . 45 . . 2 ⸗ „ — S
fervatur voce prædicta incipit, ſi dicendum ſit, Gloria in exccelſis. Cùm dicit, Deo,
jungens manus, o caput Cruci inclinat: quo erecto, ſtans junétis manibus, ante
pectus, proſeq uitur uſque ad finem. Cùm dicit, Adoramus te, Gratias agimusti-
bi, & Jeſu Chriſte, Suſcipe deprecationem noſtram, & iterum, Jeſu Chriſte, ca-
put Cruci inclinat. Cùm dicit in fine, Cum ſanéto Spiritu, fſeipſum pà fronte ad

pectus ſignat, interim ablolvens, In gloria Dei Pattis, Amen.

m In medio Altaris.) Quia mediator Chri-
ſtus eſt, quem repræ ſentat Sacerdos diginkt.10.
uoniam, & quia Angeli media nocte Nativi-
tatis Chriſti in medio Paſtorum hune Hymnum
cecinerunt, Durand. lib. y. G. 13.
n Manus extendens, &c.) Ad decentiam
motus hic terminus manuum præſcribitur uſque
ad humeros, non ad myſterium; & elevatio ca-
rum deſignat, quòd cœleſtia diligimus, ex Orig.
Elmil. Il. in cap. I7. Exod. extenſio verò vim af⸗
fectivam orantis, ex Baſil. in c. 1. Iaiæ.
De Gloria in excelſis, vide ſupra tit. S.n. pag. 17.

eſt in medio. Caput Deo inclinatur, ait Burchar-

dus, at Deus in altari eſt in Cruce: ergo Cruci in-
clinemus, ut docet Chryſoſt. in Liurg.

Monet Jo. Baptiſta Conſtantius in Monit. ad

Curatos, genuflectendum eſſe ad verbum ado-
ramus, & in Symbolo ad verbum adoratur; ſ
nimirum ibi eſt Sacramentum, ſed gratis dicit,
& nullo auctore.
P A fronte ad peltus ſignat.] Hoc eſt igne
crucis. Quid dubitas? eſtne aliud ſigaum? ſicut
etiam in fine Symboli; quia Hymnus Angelicis
& Symbolum ſunt de verbis Evangelii, qued

o Caput Cruci inclin. i.] In ſex locis caput crucem continet, Beleth. c. vo. at ſiniſtram infra
inclinamus in hoc Hymno: & ratio eſt ſummæ

reverentiæ; ideoque caput inclinatur Cruci, quæ Amen, in fine.

4 in Miſſa ſolemni Sacerdos factâ confeſſione q aſcendit cum Miniſtri, ad
medium Akaris: ubi dicto, Oramus te Domine, & „ oſculato Altari, ponit in-
cen'um in Thuribulum,?t miniſtrante Diacono naviculam, & u Thuriterario Thu-
ribulum. Diaconus parum inclinatus verſus Celebrantem dicit, Benedicite Pater
teverende, & æ oſculatur cochlear & manum Celebrantis ante & poſt, Celebrans
ter incenſum ponit in Thuribulum, dicensinterim, Ab illo benedicaris: & depo-
ſito cochleari, producens manu dextra ſignum Crucis ſuper thus in Thoribulo, il-
lud zZ benedicit. Poſ ea Diaconus a dimiſſa navicula accipit Thuribulum, & dat
Celebranti, oſculata prius catenularum ſummitate, & manu illius dexrra. Qui
facta Cruci profunda reverentia, cam ter incenſat, nihil dicens; & facta iterum
Cruci reverentia, b incenſat Altate, ter ducens Thuribulum æquali diſtantia, c pro-
ut diſtribuuntur candelabra, à medio ejus uſque ad cornu Epiſtolæ; ubi demiſſa ma-
AU

pectus pone, ut fuprà, & junge manus in verbe

„*

n th
Thun
men.
Crucl
Cornn
duplt
bule⸗
guann
fbale
keyeke
cornil
D
Wanu:
terio
ſeate
10
edle
Pule⸗
ſent.
51
Thari
1ppel
ſgnit
Kar
Ano⸗
uren
Eber
i
lgri
Cdore
nresce
&
carns
zuler
Con
14
Un

Nw

Aer⸗
e 10.
Mrnt
1.

Vetbe,
tetecn.
lnen.

mann
nech.
,Dee,
ane
musr⸗
le a.
nte a

Urcha⸗⸗
Tuctin-

lnit 4
n ℳ⸗
r;l
clet,

ſgne
ni heue
Nelss
. ged
mminta
nvetbe

iad
rin.
Thu.
Parer
brans

depe⸗

llo, i⸗
Echt
Qi
eruln
pio.
m.

De latroitu, Kyrie eleiſon, & Cloria in excelſis. 89
nu thurificat illius poſtremam pariem inferiorem, a mox ſuperiorem- bis ducto
Thuribulo; & converſus ad Altare, elevans manum incenſat eus planitiem, ſeu
menlſam in parte anteriori, ter ducens Thuribulum uſque ad medium: ubi facta
Cruci reverentia, procedendo thurificat aliud latus Altaris triplici duétu uſque ad
cornu Evang. & pariterancen ata inferiori & ſuperiori parte ipſius cornu Evangelii
duplici ductu adhuc ſtans ibidem elevans Thuribulum, ter incenſit ſuperiorem ta-
bulæ partem verſus medium Altaris, ut fecit in cornu Epiſtolæ; deinde manu all⸗
uantum demiſſa, incenſat anteriorem ejus partem, ſeu frontem, ter ducens Thu-
ribulum dum procedit à cornu Evangelii uſque ad medium Altaris: & facta cruci
xeverentia incenſat ſimiliter triplici ductu aliquam partem anteriorem uſque ad

cornu E piſtolæ; ubi reddito Thuribulo ipſi Diacono, ab eo pſe ſolus incenfatur.

4 Aſcendit cum miniſtris.) Diaconus ſiniſtra
manu, Subdiaconus dextra Albam & veſtem
anteriorem Celebrantis paululum elevant, dum
ille aſcendit.
r Oſeulato Altari.) Miniſtri non oſculantur,
neque tangunt Altare, ſed ſuo quiſque loco ge-
nuſlectit, & ſtatim ſurgit; quod ſemper obſer,
vent.
ſ Iacenſum in Thuribulum.) Hic primum
Thuribuli nomen habetur. Thymiamaterium
appellat Ambroſ. lI. z. de Sacerd. c. I. Thimiama
ſignificat incenſum, Canon 3. Apoſt. meminit,
& Damaſ. in vita Soteris, & Silveſtr. uſumque
ad nos ab Hebræis manaſſe, docet Bellarm. l. 2.
de Miſ. c. y. Sed nota, ſi quidquam aliud miſce-
atur cum incenſo, major quantitas ſemper eſſe
debet incenſi, uti dicitur in Cærim. Epiſc l. 7. .
22. ut incenſum dici queat. Thuribulum autem
ſignificat Chriſtum igne Spiritus S. plenum, &
odore bono, Amal. I. 3? . & 1S5. Tres catenulæ
tres denotant uniones in Chriſto, quibus divini-
tas & humanitas junguntur, ſcilicet unionem

carnis ad animam, divinitatis ad carnem, & e-

juſdem ad animam; quarta catenula deitatis ad

compoſitum, Innocent. III. lib. 2. c. 177.

t Atniſtrante Diacono naviculam.] Datur

illi navicula aperta ſine oſculis à Thuriferario.
Navicula verò dicitur, quia formam navis referxt.

Acerra dicta eſt à Tert. Apolog. adverſus Genti-
les. C. 9.
Subdiaconus in hoc caſu ſtat à ſiniſtris Cele-

prantis.

u Thuriferario Thnribnlum.) Hoc eſt, ſu-

ſtentante Thuriferario annulum majorem ma-
nu ſiniſtra, & elevato altero annulo operculi
manu dextra, eademque manu complectente
catenulas circa medium carum inter operculum 5
& Thuribulum, flexoque quaſi genu dextro.
offerente Thuribulum æqualiter elevatum ad
naviculæ altitudinem Celebranti.
x Oſculatur cochlear & manum.] Oſculum
rei, quæ porrigitur, fit ad fidem, & dicitur oſcu-
lum fidei. Oſculum verò manus eſt ad venerati-
onem, ait Hier. in Ruſtn. utrumque oſculum
requirit Craſſ.l. 1. c. 20. .
y Ter incenſum ponit, &c.) Manum ſiniſtram
pectori admovet Celebrans, & dextra ſumit
Ter, & immittit Ter incenſum in Thuribulum
de navicula.
à3Z Benedicit.) Nõ addit: in nomine Patris, &c.
Benedictio verò incenſi eſt antiqua in Liturgiis
S. Baſilii, & & Chryſoſt. Apud nos cùm Proſopo-
pcia fit, & loquimur cũ incẽſo ipſo: Benedicaris.
a Dimiſſa navicula.] In manu Thuriferarä,
qui ſine oſculis, demiſſo operculo, ſtatim tradit
Thuribulum Diacono.
b Iacenſat Aitare.] Habetur in Liturgia S.
Jacobi, tum Dion. c. 3. & Ambr. in Lac. c. 1.
aſtruunt Altaris incenſationem; ſed initio Miſſæ
eam faciendam eſſe, & apud quaſdam Eccleſias
fuiſſe tunc in uſu, ſcribit Hugo Vict. de Offc. Ec-
el. l.2. c t4. Fit autem incen atio ad repræſentan-
dam gloriam Dei, qui in nebula apparebat; tum
ad reverentiam loci, ut malus odor inde pellatur
concurrentis populi, Bellar. I. 2. de Miſ. c. 15.
tum ad repræſentandum odorẽ bonum Chriſti,
V M ex

990 Comment. in Rubr. Mißalis Pars II. Tit. W.
exS. Germano in Zheoria; tum orationem ad ea ſint quã ſex, adhuc triplici duétu Thuribuli ea
Deum dirigendam eſſe, ex Pſal. 140. & Thom. 3. bars eſt incenſanda, ut in ſoquenti numero dicitur.
Part. q. S3. art. . demum ad expellendos etiam d Mox ſuperiorem, &c.) Id eſt, ſemel infe-
dæmones, Innocentius III. lib. 2. c. 12. riorom, ſemel ſuperiorem, non unamquamque
Cc Prout diſtrilbunntur candelabra.] None. partem ſemel & iterum.

nim incenſantur candelabra, ſed poſterior illa Niſbul in tota hacincenſatione à celebrante di-
pars Altaris, in qua ſunt candelabra. Si pauciora citur. .

Si verè in Altari fuerint e Reliquiæ, ſeu Imagines Sanctorũ, incenſata Cruce,
