talis Domini, I6o. ommunicati purifirantlr
aqua & vino. 136
Purificationis Feſtums eun: proceſſione, &c. 219
P urificatorium, 6y. an henedittum, ibid. Crux in
wiedio, ibid. forma ejusdeme. 246
Eyxir, Ciborium parvum, Arca illuſtrationis,
Turris geſtatoria, idem bo. an conſecrandæ,
ibid. τ qna materia, ibid. ſine Corporali in-
tus, ibid. quomodo purificanda, 130. quid ſi
ccoperta conſecretur, Us. forma eiusdenz.
246.
Uadragelima quid, 179. cur conjunlta Pa-
ſchati, ibid. jeiunium Paſchatis eſt di-

Ka, ibid. non adhibentur Dalmaticæ. 56
nadraginta ſex annis ædificatum Templum
Corporis Chriſti quomodo. 1590

Quatnor tempora a quo, 175. Jltare, ibid. Aua
ectiones in Feria 4. ibid. ſex in Ssabbatis, i-
bid. ſexta L'elctio ſemper de tril us pueris cum
Oratione, ſine Flectamus, 176. Quatnor Tem-
pora in 3. Hebdomada Adventus à quo, 176.
Pentecoſtes cum lætitia, 214. Quatuor Septene-
bris à quo, 212. ſi in Feſtum incidant eſ ad-
huc jejunandum, ibid. Miſſæ Quatuor Teém-
porum cedit Miſſa infra Octavam, 1. Trc
Præfatio in Miſſa de Feria infra Oltavam B.
Virginis, vel in die Octava, 34. in Collegiat!s

von omittenda, ſi occurrat in Feſto. 165
Quinquage, ma quid, 4 Juo. 1779
Quinque vorba conſecrationi, ur hie nume-
rIs: 115
Qui pridie, Oc. à quo. 114
X =

Eger an in Canone nominandi, 11. Reæ HM-
ſpaniarum in Hiſpaniis reblè nomina-

tur. ibid.
Regula illa, De eodem bis non fit mentio in miſ-
ſa, explicatur. 229

Regulares non Canonici debent uti birretos, 75.

& Verborum.

An teneantur cantare Miſas duas, de Feſts
& Feria, 6g. eorum Eocleſiæ non ſunt collegi-
atæ, ibid. kenentur ſe conformare intentiont
Superiorum in applicatione bacrificii, 172. co-
rum voluntatem poteſt irritare Snperior eti-
am in applicatione Sacrificii, ibidem. qualis
corum Crux proceſſonalis, F. tenentur cele-
brare Feſtum Patroni loci, non Ottavam,
224. l
KReliquia infignis, ut dicatur Credo, qauga. „1
Relzquiæ sankctorum neceſſarig in Altari,é. ur,
ex . Auguſtino, pz. & approbatæ, ibidem.
gquid, ſinon ſunt reliquiæ, &z. earum incenſa-
tio in Altari qualiter fiat, go. garum cultus;,
ibid. ubié logandæ. 62
Requiem æternam, non dicitur ad Lavabo. 70s*
Requieſcant in pace, 36. dicitur verſaz Altare,
133. ſemper in plurali, 36.142
Kes gravis quæ, vide Pablica cauſa.
Reverentia quotuplex dicitur. 7⁶
Kiccha, vide KNochettumr.
Rochettum, LBinea, Ephocdsnpparns, Riccha, i-
dem. 6
Rogationes, vide Litaniæ. MWiſſa ſine Gloria, Cre-
do, cum præfatione feriali, etiam in Litaniis
majoribus. 272
Koſa aurea Papæ. 151

KRoſarii Mſſa quibus concefa, 223. vetita, ibid.

ejius Feſtum quale. 224
KRotunditas Hoſtiæ, Patenæ, Calicis, quid. 102
Rubens color quid ſignificat, 15. quasdo adbhil'en-
Rubricæ quid. 1. generales quando additæ Wiſſa-
li, ibid. præceptivæ quæ, 167. direttivæ, I66.169.
collector earum. 1. Kubrieaſingularis reſtitu-
ta in Miſali, I132. Kubricarum obligatid a

xima, ex Tridentino. 455
8 St’”kbbas dicendi Triſagit aublor. 197
Sabbatuns dicatum B. irgini. 6

Sabbatum ſanbtum, 263. 6iusdem ritus, ibidem
non habet OffcDium Veſperarum, 2os. Veſpe-
raæ eatra Chorum, 2o9. an aliæz Miſſæ dici pos-
ſint, ibid. quale in hoc eaſu exordium erit
Am 2 Mahæ,

Index Rerun,

Wiſz, ibid. an Communio laicernm admit-

renda. . ibid.
Sabbutunz in Albic. 270
Sabintauus aubtor campanarum. 6

Sacerdotis nemen, 6g.. virstes in veſtibis nota-
tæ, 77. &c. dignitas soram Papa, ?6. commu-
nicet cum otola, 132. 190. an ſub mortali, ibid.
obligatieones & enera Müſſarum noverit, ſusé
Iééb. & ſeqꝗq.

Saeramenta integre ſumenda a Celebrante, &

quomodo. 126. 162
Sacramwentale, vide Miſale.
Sacrariumt quid. 76

Saerificii applicatie praética, nz. valor, ibid.
portiones tres, ibid. quibus tribuantur, ibid.
ſatisfabtorium eſt, meritortum & impetra-
corinm, n. ſuppleri poteæſt ab excommunicato
Sc. 162
Sal cur antè benedicitur quam aqua, & cur mi-
ſcetur. 233
Sanbtorum commemeratio in Canone, II3. II4.
VI. ante conſecrationem cur, 114. Catalogus
eorum à quo, ibidem: quot nominantur, ibi-
dem. non Confeſſores, ibid. qui ultimi in Mar-
tyrio fuerunt, non ſunt ultimi in nominatione,
ibid. non ideò exeluduntur alii Sancti à Cano-
ne, ibidem. peſt conſecrationem quindecim no-

minantur, oto viri, ſeptem mulieres. 126
Sandkerum Wißa in Feſtis propriis ad mittit Glo-
ria in excelſis, lcèt Ohcium non fiat. 19

Sanctus, Sanctus, &c. eſht hymnus Angelisus, 37.
Pittorialis, Wiumphalis, Cherulicus & pri-
mævus dicitur, ibidem. quo auctore, ibidem
in Wahſa ſolemni à Celebrante non debet omit-

ti. 110
Sandalia quid, z2. & Sandalium, ibidem for-
mäd. 245

Sapientiæ Titulus communis eſt Lectionibus Pro-
verbiorum, Canticorum, &' Eccleſaſtici in

Miſa. 2
Seriptores in ſacris Ritibus, in Indice primo.
Sepphmns aqna pro Miha. 60
Secala non eſt triticum. 12
Secrerarnm Täaleka. 79

Secretò dicantur multa in Miſſa olto de cauſis. !
ſedere quanas convenit in WMiſſa, 47. qua ratio-

& Verborum.

ne ſedendam à Celebrante & Alinißtrir. ga.
in qua partæ, . quibus, ibid. ſedent in Choro
ad incenſationæn Altaris & oblatorum, ibi-
dem.
Septuagehima tollit Alleluja, 151. quid, &à aoin-
Kituta. 779
Sequentia, Proſa, Jubilatio, idem I. qui primus
auäétor, 26. quidalii, ibid. Jungitur cum Alle-
luja, ibidem. Author Sequentiæ Paſehalis, ’-
bid. 270. Pentecoſtes, 26. C. orpors Chriſti, ibi-

dem Defuncterum. 23
Sequentia S. Evangelii quid. 22
Seraphim in Præfatione cujus generis. 32
Sergius author Agnus Dei, 124. & Proceſtionis
cum Cereis benedikétis. 219
Sermopro Defunctis quando fiat. 141
Sexageſima quid, 179. quo, ibid. Collecta cur de
S§. Paulo. 151

Sic dicitur etiam in Miſſis B. Mariæ explica-
tur I5.

Sicut erat, &c. à NMicæno additum. 17
Signum Crucis, vide Crucis ſignum.
Silverius Papa velari patenam jnſſit. oz

S§. Glveſter dedit Dalmaticas Diacenis, 12. G
Manipulum yy. dicitur author C. orporalis li-
nei, 66. conceſſit Dalmaticam Epiſcopis, 73.e-

Jusdem Mitra qualis. ibid.
Simplicius Papa Ordinationes habuit menſe Fe-
bruartg. 176

Sindon, vide Corporale, Linteum, Velum, Jub-
diacont.

Sindones, vide Mappæ.
Siniſtra ſuper Altare in benedictione quid. Io4
Siriciiss aubtor Communicantes. 113

Sixtus I. aubtor Corperalis, öé. &Æmemoriæ De-

Jundtorum in Miſſa, II9. aultor Sanétus, San-

Ctus, &c. 37½
Sirxtus Il. decrevit Miſſamz celebrari in Altari
tantumne. 76
Sixtus F-addidit Spmbolum FEeſto ö. Bonaven-
turæ. 30
Soleæ, vide Caligæ.

Solemnitätes, vide Fefta-

Sponſorum benedictio cum Miſſa, 225. 229. qui

Miſſæ ritus, ibid. commmunicare debent ſpen-
ſa ibid. non omnes ſponſibenedicendi. ibid
Wan-

Scrdl,
tuut
angea,
arie 4
bid
behen
tine⸗
fiutbi
Kerruta⸗
Eheuli
l
1Ml, 0,
Anat.
570.
e 11
Ca,
ent
leut
r.
E
non4
lel
ce,
neſi
lem.
bbime
bgiaca
ſrehe
Ni
ſnun
Ng
utt,
et⸗
niled
unl
ente
cingh
Merintz
dleie,
ſtte.
lgri
eler
zigne
hert,
yene
(ar,

urßi
lelenilz
Glumn;

lryanh
tie gſla
MCt
4

4
4

euri
d Clechcen

Mr ſt

.
nun.
OMaenhnl
Cnnu/

Hehuß

urmi

m, MNnN

rdanen
ronud
rod
1

D

Index Rerum,

Standum in WMißa ſolemni quando zr. ad Ora-
tiones ibid. ſtare iuſtorum eſf. 95.
Stannea ſupellex quensodo mundanda. 249. 20.
Statio quid. 21. initium & fhinis Stationum.
ibid.
8. Stephanus Papa juſſit in Dominicis dici Glo-
ria in excelſis 17. veſtes ſanctas Sacrificis de-
ſinavit. 67.
Sernutant: dicitur, Deus te juvet. 2114.
Stipendia Miſſarum quæ, & quando peceatur in
215. 772. .
Stola, Orarias, Orariasm, idem. 71. auro texta
donata à Conſtantino. 2b. Diacono qui dedit.
F. 70. Sacerdoti & Diacono ſunt data. 1. un-
de nomen ibid. forma t. lEgnificatio anagogi-
ca . allegorica zé tropologica ibid. uſus eiuſ-
dem cum forma Cracis ante pectus 77.cnon lon-
gé a collo tanquam ingum ibid. parte dextra
ſuper ſiniſtram ibid. &ngulo eſt firmanda ib.
ab Epiſcopo aon ducitur in modum Crucis 72.
non danda miniſtriz, more Sacerdotäli. y3. ne-
que loco Pluvialis; niſi Celebranti in munere
Sacerdotali 2. habitas Papalis Stola oo. Ro-
mæſine Stola concionandum ibid.-forma einſ-
dem. 246. ſeq.
Subbirretum mitrale. 245.
Subdiacont propria veſtis7F. in Albis olm mini-
ffrabant y3 datus fuit illi Manipulus, & cur.
G. in fine benedicitur, non ante leblionem 96.
ſͤ miniſtrat in peccato ſine Manipulo, non pec-
cat 99 non gennſieétit in Evangelio Aum can-
tatur 43.700. quando illi cara Miſſalis incum-
bit . defert Calicem in ſiniſtra. 707.

Wabtile & Tunicella, denz. 12.
Subucnla, vide Tüunicella
Succentor quid. Ibb.
Succin orium non eſt Gremiale. 7.
Succinttorium Papale quid 245.

Sudariolum ad nares emungondas extra Altare
Eit o. quomodo portandum. ibid.
Sudarium, vi de Manipulns.
Supellex ſacra quam venerandaſit; quands op-
pignerari vendique poſſit. 25I: 22.
Superhumerale, vide Amätus.
Superpelliceum. 66. ſigaificatio. ibid. aſus ibid.
Cotadieitur 6g. ferma llius. ibid.

& Verborum.

Supparus, vide KRochettam. s5.
Surſum corda unde 33. ujus caſus ibidem.
Suſcepti qui dicantur in Mißa. 1I2,

Symbolnm quid 29. varia nonina ibid. initio re-
citabatur quod eſt Apoſtolorum ibid. tunz Ni-
cænum ibid. negat Baronius ibid. deinde Cen-
Kantinopolitanum in Miſßa, ibid. Eccleſiaæ-
Ricum quale 29. poſt Evangelium à quo. ibid.
KRomiaæ poſt Benedictam EIlII. ibid. docet dci
Baronius. ibid.quando dicendum. ibid & ſeqe-
non ſufficit concurſus populi, ut dicatur. gt.ad
ea, & in Spiritum ſanctum, caput non incli-
natur. 97. ſignum Crucis in fine. ibid.
Dmmachus juſſit Hymnum Angelicuns dici in
Dominicis & in Feftii Martzram. I17. eiuſ-
dem Hmni quomodo dicitur anctor. ibid.

1

dAbellaſacra ad dandam pacem quæ I2. eur
adhibita. ibid. um velos ibid. quando ſit
tergenda cum eodem velo. ibid. forma einſ-
dem. 947.
Tabellz tres in Altari. 247. forma. ibid.
Tahellæ Auroræ, Meridiei, Madig naklis. 241.
Tabernaculum Sanbtigimi Stzramenti, Paſto-
phorium, Thalamus. 5o. da forma n columb'e.
ibid. armariolum ligneum. ibid. non veſtitur

colore nigro. 6a. forma ejuſdlem. 247.
Tapetia quomodo mundanda r.
Te igitur io. cur Canon incipit à T. ibid.
Telæ ragulæ Altaris quæ forma. 247.

S§. Theleſphorns anétor Ejymni Angelici 12. Tra-
Ktus. 27. horam præſeripſfir Mißſæ ſolemni. 39.
Quinqnageßimæ & Quadrageſimæ ritum de-

ereVit. I g.
Templum vide Eccleſia.
Thalamus, vide Zabernaculum.
Theodorus I. aubtor Cerei Paſehalis. 204.

Thuribulum, Thymiamaterium, idem bg. quid
ſignificet. ibich. Jorma eiuſalem. 247.
Tariferarsus quomodo geſtet thuribulum, &
nauiculam ö. gaomedo miniſtret Celebranti.
b9 amovet librum de Altarin incenſatione 9t.
1s ante Crucem proceſſionalem præcedit. ia2.
Thus in maiori quantitate ſit quàm alia aromta.
Wm 3 59. 1hie-

Index Rerum, & Verborum.
Eint. ibid. ſex ſunt Sacerdetis. ibid. qus ordine

g9. thuris benedikctio. ibid. non benedicitur a-
liquando. iib. cur pro Defundtis. 1142
Thimiamaterium, vide T huribulum.
Tiara, vide WMitra.
Zintinnabulum, vide Campanæ forma ejusdem.
TZitulus Eccleſiæ, vide Patronunus.
Tonſura quid ſignißcet. 6. qualis miniſtrorume.
ibid.
TFructus quid. 27. auctores. ibid. dicitur in cton-
cur ſu popult. ibid.
Ia Ti anſuatione Santtorun an dicutur Oredo. 81
Franſlato Feſto quomedo de eo cantetur Miſſa, &
giuanado. 72
Tribunal, vide Pulpit um.
Trinitatis Feſtum a quo, 210. an Oäctava ſit Pen-
tecoſtes. 1bid.
7riſagium Græcum quo aultore à Latinis can-
tatur Græcè in Paraſceve. 197
Tuanicella Sabdiaconalis, Subtile, Subucula, idem
13.4 quo data. ibid. ſignificatio, ibid. non adhi-
betur in diebus jejuniorum, Vigilis exceptis.
ibid. Epiſcopus eam induit. 73. hiognificatio 4.
nagogica. 77. tropologica. 77. Jforma. 247
Zurris geſtatoria, vide yxris.

.

V.
Vievm, vas myſticum, vi de Caliæ.
Fas Hoſtiarum quale. 247
Vas pro Calicibus lavandis. ibid
Vela quid. 191.

EZzlamen, Vzlamentum, & alia nomina, velum
Caliciz. 66. ſericeum. ibid. an benedicendum.

65. Kkgnlſicatio. 147. forma. 217. ſeq.
Velare caput quid ſigniſicet. 79

Velum de Cruce Kegularium pendens, quid Rigni-

Ecat. 11
Velunm Sabh⸗liaconi yndon. 707. Fornmza. 245
Vzrba enuutiativa in Kubricis ſunt imperati-
va. 169

Veſtes Sacerdotales à quo. 46. quales. ibid. zn in-
mundæ, nec laceræ. 67. benedicendæ. 6s. quo-
mode lavandæ. ibid. omiſſio anius veſtis eſt
lethalis. 72. Agnificatio veſt ium Sacerdotali-
nm Allegorica. 76. earundem & Pontificali-
Sema AWnagogica. 7j. Tropologica. 2b. sur multa

Vrcario Apoftolico no defertur liber oſculan-

—

deponuntur in fne Miſſæ. Ij5. non beneditta
aſuta benedictæ non ideb illa benediltta dici-
tur. 235. Veteres coviburendæa. 161
Veſtis talaris, Caracalla, dem öb. brevior quibus
permittitur. ibid.

dus. 95
Vicario Generali celebrante quot candelequot
mainiftri. 59
S. ViKoris Decretum de Paſchate. 215
Viduæ nuptiævon beneaucuntur. 4

Vigilia MWatalis Domini. 1z6. i in Dominica,
quando cantanda Miſſa. ibid. Epiphaniæ G
Aſcenſianis ſine jejunio. 5. in : rilia Aſcenho-
nis Wiſjæ tres. 212. Penteceſtes cum jejunio,
à quo. ibid. ritus eusden: ibid. B aptiſmun in
ea die ſolemnis. 213. dicitur Credo in Vigilia
Nativitatis & Epiphaniæ, ſi in Dominica. 31.
176.
Vigiliæ Miſſa excludit Miſſam de die infrà Olt.
4. quando dicatur in Sabbato vice Domini-

cæ. ibid. Dalmaticæ in is adhibentur. vs. Vi-

gilia & Poannis inf'a Oltavam Corporu Chri-
Ri an Miſſam habeat 4. quam præfationem.
34. Vigiliæ §. Joannis & Apoſtolorum infra
Octavam Corporis Chriſti cmmunem habent
præfationem. ibid.
Vigiliæ santtorum unde. 215. à S. Ambroßeo non
abrogatæ. ibid. cur introducte. ibid ſne Cre-
do. 27¹
Vinum pro Euchariſtia. 11 4. defeltusin eo. ibid.
vinum ex aqua miraculoſum eſt apta mate-

ria. ibid. quia de Celebrante qui vovit nnbt
49

bere vinum.
iolaceus color quando adbibendus.
Virga Paſtoralis, vide Baculus.
Enp gis color & communis dicitur. 46. us -

ſas. 4
Vitrea quomodo purganda. 2
Enibellarune variæ formcæ. 2

Vmbo, vide Pulpitum.
Fsce clara quæ dicenda in Miſa.
Fsmitus Euchariſtiæ quando licitus. 15
Zetiva Aiſſa quid. 6. non concordat cus Ofi-

cie. go. qua hora ſolcastais Adicæzada. ibid. LZoti-
varum

Mv/
pinil
rnhi
de
dlie ⸗
zde⸗
ros
ſiGel
isd
mrete
wrum
cſer
1 4
orrva
le,
SUlan

*

eranti bi,
liſe gleme
ureyde.
ulemil hnn

lſemnn line
anre ur ent

elachee.
Acunrgr.
nni. .Fnle
ninſit ylil
Pegteckuuns
Gden. id
ArerCrd
pbanit,,inN

MmdA
i, Gbkerenl
dhie
,mit aden

0lenunin

eu ,ginft
S Aclen
11 0 Ak

Orhhiannm

del 404
iurulllubl

V

rxlung,

,Pehroneguns

1 Aliheni.

eAN
gunin elmnt⸗

6ℳ.

und l
on Cumli

D ltele

varum erdo, & quibus diebus, z. non in Do-
minicis dicitur, ibid. non debent dics, quande
prohibetur fieri Feſtum de Duplici, ibid. Vöti-
vaæ de Cruce & Paſſione, tempore Paſſionis, ut
aliæ Votivaæ, 5j. de Apoſtolis cur Feria quarta,
7. de Aſſumptione, Nativitate, & hujusmodi
Vötivæ, quæ ratione dicantur, 222. Vice Miſ-
ſa de Roſario quæ dicenda, ibid. de aliis Apo-
Kolis & Santtis quomodo Vötivæ dicuntur pro
varietate temporum, ibid. in Votiva pro gra-
tiarum abtione quotuplex Oratio, II. 227. d
Præfatio in Fötivis infra Nativitatem Domi-
ni, 3 4. quod Evangelium in fine, 37. qualis
Fotiva in Adventu, & infra Oltavam Pa-
ſchaæ, ſi dicatur. 227
& Urlbanus l. Calices aureos & argenteos jnſ-
5 4

Index Rerum, & Verborum.

Urbanus Il. Offeium B. Pirginisinſtitnit in Sab-
bato, 6. jejunium antumnale in Septembri, 212.
Præfationiz de B. VEirgine auctor. 54
Urbanus IUrauktor Feſti Corperis Chriſti. 215
Urbanus El. juſſit dict Simbolum in miſſa Do-
Torun. 3⁰
Urhanus EIII. decrevie multa de celebratione
mihlarum, 167. bis in anno aà Regularibus le-

genda. 174
Acharias juſſit, ne velato capite celebre-
— 1 tr. 79

§. Zephy rinus vitreos decrevit Calices. 65
Zona, vide Cingalam.
Zoſimus auktor Benediltionts Cerei Paſchalis:
20 ½

g+2.

u⸗

lies.

On-

—

URBANO VIII. PONT.

MORIBUS OPTIMO, REBUS CESTIS MAXIMO,

Eccleſiaſtĩcæ libertatis aſſertori ſtudioſiſſimo,
Cujus lingua mellea, cujus calamus lacteus .
Omnium linguis, omnium calamis tantum ſui laudis influxit,
Ut in literatorum Senatu Sapientiã Princeps,
Æquè ac in Principum coœtu majeſtate Primarius habeatur.
Quem innumeris Animi, Corporis & Fortunæ dotibus ornatũ
Urbs nihil ſuſpicere ſolita ſuſpexit:
Nunc earum uſu Sacerdotii faſtigium ornantem
Orbis terrarum univerſus, terrã deſpiciens, humillimus adorat.
Cujus animus in Eccleſiæ hoſtes generoſus
Opratam in Chriſtiana Republ. concordiam tuetur.
Qui Petri Navis clavum ſapienter adeò tenet,
Ut omnes in ea felicitatis portum tenere videantur.
Et quoniam Apes mellis copia aureum ſæculum retulerunt,
In ejus Imperio divinitùs accepto
Nihil viri prudentes deſiderandum agnoſcunt
præter æternitatem.

N

IEPONOMOOTAARI

& acerrimo Vindici, Romanoque
Commentaria in Rubricas Miſſalis, &' Breviarii Romani,
Bartholomaus Cavantus Clericus Regularis S. Pauli,
& Sacre Ritaam Congregationis eſuſalem
UORBANIauctoritate minimus
Conſultor grati animi ergo
B. 5§ P. *

*
2 Nea-

—

.

20 cn

15

10

s

4
†

S 1T 0 V

R

Balance Q

N Focus O

H. J K 1

G

E F

D

V

X

16 17 18 19 W
VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

15

14

11

10

Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbhi wwW.yymaster. com