& facta ei reverentia, antequam diſcedat à medio Altaris, primum incenſat eas quæ
à dextris ſunt, id eſt à parte Evangelii prope Crucem, bis ducens Thuribulum, &
iterum facta Cruci reverentia, ſimiliter incenſat bis alias, quæ ſunt à ſiniſtris, hoc
eſt à parte Epiſtolæ: deinde proſequitur incenſationem Altaris, ut ſuprà, ter ducens
Thuribulum in unoquoque latere, etiamſiin eo eſſent plures Keliquiæ vel Imagi-
nes, ſeu etiam plura vel pauciora candelabra.

e& KReliquiæ.) Reliquiis, ſeu Imaginibus, id mæ, ſcilicet fiant irnediatè tres eapitis inclina-
eſt, ſtatuis Sanctorum (non pictis imaginibus in tiones, ut attentè conſideranti patet. Approbat
pariete] fit reverentia cum thure hoc loco; ta- incenſationem Imaginum Sanctorum Gaodut
men iiſdem non inclinat caput Celebrans, ad 2. Agk. 4. ergo multo magis Reliquiarum. Et, S.
differentiam Crucis, cui inclinare debet; ea ra- Baſilio teſte hoc ipſum, quod erga conſervos
tione, qua abſtinemus à genuflexione, quæ fit, bonos honor, erga ipſum Dominum commune
verbi gratia, Epiſcopo proprio, ſi coram eo ſit benevolentiæ ſignum exhibetur. Honor autem
Cardinalis, aut Papa; & hicritus ſervatur Ro- &c cultus Reliquiarũ habetur ..é6.: Conft. Apaſt. c. zo.

GRDO INCE NMNITIC Mg5TPAX“XEK;
N E

W ,

3

ſ

69
hulo
lielcum

Gen
actarne
Ginarca
ur qvo⸗
lem;z ine
Ctucemm.

70
Clntra
Gexcis⸗
oitamn
Diacon
Wendl
Cuta
ctim⸗
Drtate
Etum:
14
linin⸗
itcibra
Aetae
Diao
Dunnteo,
llron
incliunt
Polci
incling
librn
dek C
Dinurun
Pyngel
Olluor
lindhn
nl,
b
lunds
1 6
kint⸗
Crrins
knin)

Wnbelies

wdicinr,

emelinte.
umqu

drahtec.

2Ctuct
caqur
nlum &
nis, hoc
rducens

lmnag.

inelnt⸗
Approbe
Guli
un. Eo
onlervos
Onmmune
Ot altetn
Nc̈

—

De Introitu, Kyrie eleiſon, Cloria in excelſis. 91

6 Si in Altari fuerit Tabernaculum ſanctiſſimi Sacramenti, accepto Thuri-

bulo antequam incipiat incenſationem
tieſcumque tranſit ante medium Alrtaris.

f Genuflettit.] Ob præſentiam ſanctiſſimi
Sacramenti, quamvis lateat: & eo caſu non in-
glinat caput Cruci, quam incenſat; adorat igi-
tur quod latet, & patet, Sacramentum & Cru-
cem; incenſat, quod manifeſtè patet, id eſt,
Crucem. Antitypa corporis Chriſti, id eſt Sym-

F genuſflectit, quod item facit, g quo-

bola, vocat Euchariſtiam Clem lib.&. Cnſt. C.25.
g Quotieſcumque tranſit.) Accidit tranſire
ante medium Altaris in incenſatione bis; &
textus loquitur tantùm de incenſatione Altaris.
non de alio tranſitu in Miſſa.

7 Diaconus & Subdiaconus hinc inde h aſſiſtant Celebranti dum incenſat 2

cum tranſeunt ante crucem ſemper genuflectunt. Deinde celebrans, Diacono à
dextris ejus, Subdiacono à dextris Diaconi ſtantibus in cornu Epiſtolæ, i legit In-
troitum & Kyric cleiſon. Cum verèò intonat Hymnum Gloria in excelſis Deo,
Diaconus & Subdiaconus, unus poſt alium, ſtant à tergo celebrantis: poſtea m
aſcendunt ad Akare, & hinc inde, Diaconus à dextris, & Subd aconus à ſiniſtris.
cum Celebrante Hymnum ſubmiſſa voce n proſequuntur uſque ad finem. Quod
etiam ſervatur cum dicitur Credo, & càùm dicitur, Dominus vobiſcum, Oratio,
Præfatio, & Pater noſter, Diaconus & Subdiaconus ſimiliter ſtant unus poſt al-

terum à tergo Celebrantis.

h Aſiſtant Celebranti.) Miniſtri inſerviunt
hinc inde elevando planetæ eam partem, quæ eſt
circa brachia Celebrantis, ut non impediantur;
altera eorum manu pectori interim admota.
Diaconus in accipiendo Thuribulum à Cele-
brante oſculatur primò manum ejus, tum cate-
nularum ſummitatem, eumque incenſat, cum
inclinatione ſemper profunda capitis, ante &
poſt, cui celebrans nec modicum quidem caput
inclinat. —
Librum amovet ab Altari Thuriferarius, ſi
abeſt Cærimoniarius, & reſtituit ſtatim, quando
nimirum incenſandum eſt cornu Epiſtolæ, ſeu
Evangelii, tempore incenſationis hujus, &
Oblatorum infra; quod ſi adſit aſſiſtens Pluvia-
Hiindutus, ejuſdem erit amovere librum, Cærim.
Epiſc. lib. t. cap. 7.
Subdiaconus autem ad incenſationem Cele-
brantis à Diacono ſiſtit ſe contra cornu Epiſto-
lx, neqꝗ; cum Diacono caput inclinat Celebranti.
Finita incenſatione redit in Sacriſtiam Thuri-
ferarius, qui propterea non habet locum ſtabi-
lem in Presbyterio.

i Legit Iutreitum.) Solus Celebrans legit
non miniſtri: qui tamen reſpondent, & dicunt
cum eo novies, Kyrie, & Chriſte eleiſon, in eo-
dem cornu Epiſtolæ uſque ad nonum.
I Unus poſt alium.] Diaconus ſuper ſecun.
dum gradum, Subdiaconus in plano Cappellæ
ſe locant, formantes rectam lineam, tanquam
ſervi poſt Dominum.
m Acendunt ad Altare.) Facta in medio
tantum, ubi ſunt, prius genuflexione, non alia
iterum ad Altare.
n Proſequnntur nſque ad finem.] Caput mn-
clinant miniſtri cum celebrante, & ſignant ſe
in fine. Si ſedendum erit, parato ſcamno oblon-
go, & decenter veſtito à latere Epiſtolæ, in pla-
no Cappellæ, poſtquam Celebrans dixerit ſecre-
tèò Hymnum An gelicum, factâ cruci à celebran-
te inclinatione, ſeu genuflexione (ſi in Altari fu-
erit tabernaculum ſanctiſſimi Sacramenti ) & à
miniſtris ſemper genuflexione, deſcendunt unus
poſt alium per breviorem viam à latere Epiſtolæ
ad ſedem paratam, in qua ſedent cooperto ca-
Pite; quod tamen aperjunt cum inclinatione ad

M z verba

92

verba ſuprà notata Hymni, dũ cantantur à Cho-
ro: in fine verò non ſe ſignant rurſus ſigno Cru-
cis; quæ oninia & in Symbolo ſunt oblervanda.
Seder Celebrans medius inter Diaconum à
dextris, & Subdiaconurn à fimittris. Stant Aco-
lythi regulariter apud Credentiam.
Reverſuri verò ad Altare, dimiſſis birretis,
procedunt unus poſt alium per planum Cappel-
læ, & facta in medio reverentia Altari, ut ſuprà,
aſcendunt quiſque ad locum ſuum, uno rema-
nente poſt alium.
Si verò ſedendum non ſit, quod maximè de-

De Oratione.

—

Comment. in Rubr. Mißalis, Pars II. Tit. V.

cet coram Sacramento in Altari expoſito, ſta-
bunt apud Altare quaſi pares, ex communiori
uſu Romano, à principio uſque ad finem dicti
Hymni cantati à Choro, & inclinabunt, ut ſu-
prà dictum eſt; finisoque Hymno, facta à mi-
niſtris genuflexione ibidem, deſcendunt ad gra-
dus ſuos, ut unus ſtet poſt alium.
Habes in fine hujus Rubricæ, quoties mini-
ſtri ſtare debent unus poſt alium in Miſſa, id
eſt, novies; ergo non in aliis caſibus, quàm koe
loco præſcriptis, & nunquam extca Midam.

vr

. Icto Hymno, Gloria in excelſis vel, ſi non ſit dicendus, eo omiſſo, Ce-
lebrans o oſeulatur Altare in medio, manibus inde ſuper eo, ut ſupràâà, ex-

tenſis 3ʒ tum illis ante pectus junctis, & demiſſis ad terram oculſis, vertit ſe à finiſtro
latere ad dextrum p verſus populum, hoc eſt, per eam partem quæ reſpicit cornu
Epiſtolæ, & extendens ac jungens manus ante pectus, ut prius, dicit voce prædicta,
Dominus vobiſcum (vel ſi ſit Epiſcopus) 7 Pax vobis (quod dicitur tantum
hoc loco, quandos dictus eſt Hymnus, Gloria in excelſis) .? Et cum ſpiriu
tuo, & junctis ut prius maribus u revertitur per eandem viam ad librum, ubi cas
extendens, & jungens ante peckus, caputque cruci inclinans, dicit, æ Oremus;
tum y extendit manus ante pectus, ita ut palma unius manus reſpiciat akeram, &
digitis ſimul junctis, quorum ſummitas humerorum akitudinem, diſtantiamque
non excedat, quod in omni extenſione manuum ante pectus ſervatur. æ& Stans au-
tem, ut ſuprà, extenſis manibus, a dicit Orationem. Cùm dicit, b Per Domi-
num noſtrum, jungit manus, eaſque junctas tenet uſque ad finem. Si aliter con-
cluditur Oratio, Qui tecum, vel, Qui vivis, cum dicit in unitate, jungit manus.

Hæc, & quæ ſequuntur uſque ad numerum mum: deponant autem ea quidem ſuper Altare,

4. incluſivè, ferè omnia Burchardus.
0o Oſculatur Altare.) Alia ratione hic oſcu-
latur Altare Sacerdos ſalutaturus populum, qua-
ſi qui aceipiat pacem à Chriſto, per Altare, ut
uprà, ſignificato, ut eandem det populo, pro
quo ſtatim eſt oraturus: cui ideo dicit, Domiaus
vobiſcum, vel ſi Epiſcopus eſt, Pax vobit. Ex-
tenſio verò & junéctio manuum eadem ſignifi-
eant, quæ diximus in verbo Oremus, ſuprà tit.
5. . 70. pag. 56. Præter extenſionem & junctio-
nem manuum, addit congruè elevationem ca-
rundem, Cærim. Epiſcop. lib. 2. c. 5. Qui utun-
tur perſpicillis, ſolent ea hoc loco deponere pri-

nunquam tamen ſuper Corporale.

P Verſus populum.] Ita Amalar. lib. 2. cap. g.
quos ſalutamus, eis faciem præſentemus, & à ſi-
niſtro latere ad dextrum ſe vertit Sacerdos, tum
quia hic motus naturalis eſt; tum quia bonum
eſt omen in dextra. Dextera Domini fecit virtu-
zem, Durand. lib. 4. cap. 14.
q Dominus vobiſcum.] Iis quæ ſuprà diximus
part. I. tit. Z. n. 2. p. 5. adde, haberi in Liturgia
Græca S. Petri diviniſſimam hanc ſalutationem,
quæ ita appellatur à Dionyſio de Eccleſ. Hier.
per hanc autem ſalutatur Eccleſia, etiamſi unus
tantum ſit præiens, Alcxand. Aleni. part. 4.

naſt. gé:

Nisann
Pintt
eb ind
z.t
Ohen
hosne
Exl
acetc
lis,⸗
lr
lube
tenn,
hun!
ühne
N.
in
Nert
ſdin
ſertit
Go
15
nen
lum,
V
lmnoe
kelle
lurri
idem
2ll
Ppi
An
1
Ron
Ih
un

Nn

1o . WM
nmmuniori
em didti
nt, ut ſix.
a Am.
Ntadgre⸗

ies mini.
la, i
uin hoe
Gan

o, (e.
bii;er⸗
Kuſtro
cornu
rrcichi,
tnnrun
bpirnn
Ubi en
ems;
am, A
amgbe
nsa⸗
Domi-
con⸗
nus.

Alare,

q. 5.
Kil⸗
Gs,llmn
bonumm
rt=

vimus
hi⸗
onenn,
m.
1 uns
It. 4.

De Oratione. 93

quaæß. 36. & tribuitur Apofſtolis ejuſdem uſus à
Concil. Braccar. I. cap. 21.
Septem ſanè vicibus dicitur in Miſſa, ſi benè
numeres, Dominus vobiſeum, quatenus, exclu-
ſis ſeptem vitüs capitalibus ſuſcipiat populus
Epeigottnem gratiam, ex Innoc. III. lib. 2. c.2 4.
qui tamen indicat e. 22. vel ſuo tempore non di-
Gtum eſſe Dominus vohiſonum in fine Confeſſio-
nis ante Miſſam; vel Miſſam ab eo præciſè ſumi
ab introitu tantum: nam ſalutationes ſeptem ab
eo indicatæ explicantur à Durando lib. 2. cap.
14. ut una earum ſit illa, quæ fit ante Communi-
onem, Pax Domini ſit ſemper vobiſeum, quam
nos non numeramus inter eas.

Ex his etiam ſeptem vicibus ter non vertit ſe

Sacerdos ad populum, nempe in fine Confeſſi-
onis, ante Evangelium, & in Præfatione, & in
hac quidem quia, inquit Innocent. d. c. 22. Cor
habet ſurſum ad Dominum, jamque proximo
Sacrificio totus intentus eſt: ad Evangelium au-
tem, inquit Durandus, totus eſt intentus ad ver-
bum Dei annuntiandũ; ferè idem dicam & ego
in fine Confeſſionis, totus eſt ad ſe purgandum.
Nota præterea, quòd alternatim non ſe ver-
tit, & ſe vertit, ſalutaturus populum Sacerdos,
præterquam in fine Miſſlæ; quia populum mox
eſt dimiſſurus. Prima, tertia, quinta vice non ſe
vertit; ſecunda, quarta, ſexta & ſeptima ſe vertit
quod valet etiam ad varietatem.
r Pax vobis.] Dicitur in lib. 5. Conſt. Apoſt.
ap. j. Pax Dei: illud autem habetur expreſſè in
Liturgiis S. Zacobi „& S. Baſilii, tanquam prima
vox Chriſti ad Epiſcopos, ex S. Remigio, à quo
Innoc. III. lib. 2. ap. 24. ut oſten dat Epiſcopus,
ſe eſſe Chriſti Vicarium, ſicut in ſequentibus ſa-
lutationibus ſe demonſtrat deinde Sacerdotem,
idem ibidem. Tribuit Anacleto Hugo Vict. lib.
2. G. 11. fitum dicendi Pax vobis. Et verè ſolius eſt

Epiſcopi diſtribuere dona Chriſti, cujuſmodi

eſt pax, ex Optato Millev. lib. 1. circa finem.
ſ Dictus eſt hymnus, Gloria.) Indicat Ordo
Romanus. Ratio eſt Durand. loco citato, quia in
Hymno Angelico dicitur, Et in terra pax, ideo
ſubditur, Pax vobis, ab Epiſcopo: & quia hæc

ſalutatio à Chriſto facta fuit in die lætitiæ, qua

plenus eſt Angelicus Hymnus.

t Et cam ſpiritn tuo.] Nihil melius, ait Flo-
rus Magiſter in expofit. Miſſæ, quàm quòd optet
populus Sacerdoti, quod ipſe optat Eccleſiæ:
habetur hoc in praædittis Liturgiis, quod & à
populo toto eſPoadchatur teſte Chryſoſtomo
Hom. 36. in Epiſt. 1I. ad Corinth. & Microl. cap. 2.
nunc miniſter reſpondet pro populo. Eſt autem
ſumptũ à Sancto Paulo 2. Timoth. alt. Neq;; dici-
tur tecum, quia ſpiritualiter officia Eccleſiaſtiea
fiunt, ex Petro Damiano, de Dominus vobiſ-
um, c. y. ut nimirum unus ſit affectus Sacerdo-
tis, & populi, Amalar. lib. 2. Gap. 9.
v Kevertitur per eandem viam.) Ita & Du-
rand. loc. cit. & ratio motus eſt ad librum ipſum.
x Oremus.) Habetur in Liturgiis Santétorum
Petri, Zacobi & Marci. ante Orationes publicas
dicitur ſemper, ex Auguſt. Epiſt. 1o6. ad Vitalem;
& hoc loco habet Ordo Romanus. U nde ab U-
ranio Scriptore Vitæ S. Paulini Epiſcopi Nolani,
appellatur Indiétio Orationis, qua invitamus

alios ad Orationem quæ ſequitur, ut patet; ſed

Durand. innuit, dici ante medium Altaris ab a-
liquibus; ab aliis verò, ubi Orationem ſunt di-
cturi, ut inter inſinuationem & Orationem ni
hil omnino interponatur, ibidem, quod à nobis
eſt uſitatam, quia congruentius.
y Extendit manas.) Ex Paulo I. Zimoth. 2.
Levantes puras manus, ſcribit Tertull. de Orat.
cap. 3. manibus ſublimiùs elatis, temperatè &
probè elatis: temperatè inquit, & ideò in Ru-
brica præſcribuntur fines, ut humeros non ex-
cedant; in Mifla verò ſignificat extenſionem
Chriſti in Cruce, in qua ſtatim oravit pro cru-
cifixoribus, Innoc. III. lib. 2. ap. 25. & ante eum
Microlog. ap. /6. Fortè deſumptum eſt à veteri
Teſtamento nam Moyſes levans manus vicit
Amalechitas, Exod. 12. & Salomon cxpandit
manus ſuas orans Deum, 5. Rcg. .
2à Stans.] Stare in oratione juſtorum eſt; ge-
nua Hectere peccatorum, ex luſtino Martyr.li-
bro Quæſtionum, quaſt. 115. Ritus autem ſiandh
hoc loco habetur apud Innoc. III. lib. 2. cap. 22.
a Dicit orationem.] Vide quæ diximus ſu-
prà, tit. 9. par. 1. pag. /9.
b Per Dominum noſtrum, jungit manus.]
De variis concluſionibus ſuprà tit. g9. n. . pag. 24.
M 3 Junctie

94 Comment. in Rabr. Miſalis Pars II. Ile. V.

Junctio manus, quod eſt devotionis & hum- rationis; & multò magis cùm dicitur in anitate,
litatis ſignum, reſpondet optimè conclſioni o- utraque ſcilicet manu juncta.

2 Cùm nominatur Jeſus, caput verſus Crucem inclinat: quod etiam facit eùm

nominatur in Epiſtola. Et ſimiliter ubicumque nominatur nomen B Mariz vel
Sanctorum, de quibus dicitur Mifſa, vel fit commemoratio: item in Oratione

pro Papa, quando nominatur, ſemper caput inclinat, non tamen verſus Crucem.

Siplures Orationes ſunt dicendæ, idem in eis, in voce, exte
inclinatione, quod ſuprà dætum eſt, obſervatur.

Aperta eſt cauſa reverentiæ in his hominibus. onis hoc loco, ne tamen intelligas ſuffragia com-
Cruci verò, quia ibi præterea eſt imago Chriſti, munia Sanctorum in Oratione, A cundti, ſed
æquum eſt ut ad nomen Jeſus caput inclinetur, commemorationem de Feſto Simplici Sancto-
qua de re Octava Synod. Can. z. & Concilium rum, ſeu de Octava, ad quorum nomina, etiam
Moguntinum cap. de aſu imaginum. S. 2. in Canone, caput inclinarur.
c Commemoratio. Nomine commemorati-

nſione manuum, Capitis

3 Si Altare ſit àQ ad Orientem verſus populum, celebrans vetſa facie ad popu-
lum, non vertit humeros ad Altare, cùm dicturus eſt, Dominus vobiſcum, Ora-
5 5

te fratres, Ite miſſa eſt, veldaturus benedictionem; ſed oſculato Altati inmedio
expanſis & junctis manibus, ut ſuprà, ſalutat populum, & dat benedictionem.

△
d Ad Orationem.] Ex traditione Apoſtolo-

Plur & neceſſ. quæſt. 14. addit cauſas; quarum rentiam Tudæorum, quiad Occidentem ora-
prima eſt, quia er Pſalm. 3t. adorandum eſt bant, ut ex ſitu Templi Salomonici colligit A-
ubi ſteterunt pedes Domini, qui, ex Zachar. I4. naſt. Nicen- quaæſt. i5. Septimam Tertull. contra
in monte Olivarum in oriente ſtare dicuntur. Valentin. cap. quia in aurora venit ad Apoſtolos

Altera eſt, quia Deus eſt lux vera. Tertia; ut re- Deus in Pentecoſte. Octavam Auguſt. lib. 2.

ſpiciamus Paradiſum, unde Adam ejectus fuir,

Serm. Dom. e. g9, quia monemur convertere ani-
eſt Clem. lIib. ö, Conſtitut. c. 7. & Nyſſeni de O-

mum ad naturam præſtantiorem, id eſt Deum;

rat. Quartam addit Juſtin. ad Orthodox. q. ö. ſicuti convertimus corpus terrenum ad cæleſte
quia Oriens eſt pars honoratior mundi. Quintam nobilins. Verum nunc ad omnem partem Miſ-

ſam celebramus, quia Deus ubique eſt; neque
Cruce Oecaſum reſpiciebat, eodemque ſitu cœ- intelligitur hæc Rubrica de omni Altari ad Ori-

Damac. g. de Fid. orthod. c. 13. quia Chriſtus in

lum aſcendit, & inde venturus eſt ad judicium; entem, ſed de eo, in quo Celebrans habet &
Converſi igitur ad orientem, quaſi ſedem Chri- Crucem, & populum ante faciem ſuam.

7„F In Quatuor Temporibus, vel aliàs quando dicendæ ſunt plures Orationes
cum Prophetiis, dicto Kyrie elciſon in medio Altaris, revertitur ad cornu Epiſto-
læ, ubi ſtans ante librum extenſis & junctis ante pectus manibus, & caput Cruci
inclinans, dicit, Oremus, e Flectamus genua, & illico manibus ſuper Altarc ex-

tenſis, ut ſeiplum ad Altare ſuſtineat, genuflectit, & ſine mora ſurgens, ea dem vo-

ce miniſtro reſpondente, Levate, mamibus extenſis dicit Orationem, ut ſuprà,
& in concluſione cas jungit. Dum autem legit Prophetias, tenet manus ſuper li-
brum vel Altare poſitas, ut mox dicetur de Epiſtola.

e Flelta⸗

ſti, nos in Occaſu ſemper ob culpam oremus.
rum orandum eſt ad Orientem. S. Athanaſius de Sextam S. Thomas I. 2. 7. 2. art. 3. ad 5. ad diſfe-

e
2he
line,
titum
lacli
eher
Catil

bieti

lan
koce
tene
hort
ſta
bri
Eire

ti.
S
Mum

anl

An
ch

G

d
nee

mtite

it eum
ie vel
tatlone
Aucenn,

. Capitis

iacom⸗
ir; ſed
danco⸗
Na etiam

dope.
n,Ota.
mecjo
ein.

Otemus,

emmn Ola⸗

igit 4

contra
poſtolos
1. .2.
tereani⸗
Deum;
celeſte
n Mi.
negne
dOri⸗
albet &

tiones
Ppilto.
Cruci
re ex⸗
m V0⸗
npri,

e.

1

—

De Eyifola, Craduali, & alär aſzue ad Ofer., 95

e Fleltamus genna.) Habet Microlog. cap.
25. ut Oratio, quæ fit cum jejunio, addita humi-
litate, ſit eſcacior, Durand. lib. g. c. 14. Habes
ritum genuflectendi, & ſtatim ſurgendi, ad
indicandum, quèd proptex peccatum in terram
delapſi ſumus, & per benignitatem Dei revo-
cati ſumus, apud Baſil. de Spiritu ſantto c. 2. u-
bi etiam hunc eundem ritũ deducit ab Apoſtolis.
Duo genua flecti vult Alcocer in ſuo Cærimo-

niali ex vi verborum, Flæctamus genua; ſed vim
non faciunt, quia dum ſinguli genu, plura ge-
nua tunc flectuntur.
f Dicit Orationem.] Populus ſaltem acclinis
eſſe debet ad Orationem uſque ad Per omaia,
ex Alcuin. cap. de celebrat. Miſſ. additum eſt A-
men ab Anacleto, ex Hugone Victor. lib. 2. cap.
11. de cujus ſignificatione diximus ſuprà tit. 9. n.
T7. pag. 2 .

In Miſſa ſolemni càùm dicitur, Dominus vobiſcum & Oratio, Diaconus &
Subdiaconus ſtant retto poſt Celebrantem. g Flectamus genua dicitur à Diacona.,
à Subdiacono verò, Levate, illo primum genuflectente, hoc primum ſurgente, ,

Celebrans vero non genuflectit.

g FPleltamus genua.) Ad Diaconum ſpectat,
teſte Cæſar. Arel. Hom. z0. de genuflex.
h Celebrans non genufßteltit.] Vide ſuprà tit.
17. . 3. part. I. pag. 43. Miniſtri caput inclinant
in Oratione eodem modo quo celebrans; & de-

ceret, ut manus junctas iidem tenerent. Neque
Diaconus in fine orationis tenetur dicere ſub-
miſſa voce, Amen; quod quidam putavere; ſa-
tis enim eſt, quòd à Choro reſpondeatur Sacer-
doti.

De Epiſtola, Craduali, & aliis uſqte ad Offertorium. VI.

1 5 Orationibus, Celebrans poſitis ſuper librum, vel ſuper Altare mani-
bus, ita ut palmæ librum tangant, vel, ut placucrit, librũ tenens, Epiſto-
lam legit intelligibili voce, & reſpondetur à miniſtro, Deo gratias, & ſimiliter ſtans
eodem modo proſequitut Graduale, Alleluja, & Tractum, ac Sequentiam ſi di-
cenda ſint. Quibus dictis, Celebrans ſi privatim celebret, ipſemet, ſen miniſter
pertat librum Miſſalis ad alteram partem altaris in cornu Evangeli, & dum tran-
ſit ante medium altaris, caput Cruci inclinat, & miſſale ſic locat, ut poſterior pars
libri reſpiciat ipſum cornualtatis, & non ad parictem, ſive ad partem ejus contra ſe
direckam.
i Legit Epiſtolam.] De qua docuimus multa Miſ- quia contra Luciferum dirigitur Evange-
tit. 10. pag. 2. ubi etiam de Graduali, Tractu, lium, & contra ſequaces diaboli; Eduen. c. 12.
& Sequentia. Hæc cum ſequentibus uſque ad & contra peccatores, Innocent. III. lib. 2. c. 25.
numerum quartum excluſivè, Joann. Burchar- & ad Gentiles vocandos. Ivo ſerm. con. veter.
dus habet. & novhſacrif. Item ad alteram partem itur, ut
I Ad alteram partem Altaris.] Siniſtram expeditior ſit Sacerdos in dextera ad conficienda
Altaris appellant antiqui hoc cornu, Microl. myſteria, Microl. ap. 9.
cap.9. ad Aquilonem, legit Alcuin. c. de celebrat.

2 Locato miſſali in altari, celebrans redit ad medium Alaris, ibique ſtans jun-
ctis manibus ante pectus, elevatiſque ad Deum oculis, & ſtatim demiſſis, tum
profundè inclinatus, dicit ſecretò, m Munda cor meum, & Jube, Domine be-
nedicere, Dominus ſit in corde meo, ut inordinario, Quibus dictis, vadit ſ li-
ruED

96 Comment. in Rubr. Mihſalis Pars II. Tit. VI.

brum Miſſalis; ubi ſtns verſus illum junctis manibus ante pectus, dicit intelligibili
voce, Dominus vobiſcum, u. Et cum ſpiritu tuo. Deinde pollice dextræ manus ſigno
Crucis n ſignat primò librum fſuper principio Evangeliquod eſt lecturus, o poitea
ſeipſum in fronte, ore, & pectore dicens, Sequentia, velinitium Sancti Evange-
li &c n. p Gloria tibi Domine. Tum junctis iterum manbus andcc pectus, ſtans
ut ſupra, proſequitur Evangelium uſque ad finem. Quo finito, miniſter
ſtans in cornu Epiſtolæ poſt infimum gradum Altaris. E. Laus tibi Chriſte;
& Saeerdos elevans parumper librum, 9 ofculatur principium Evangeli, di-
cens: Pet Evangelica dicta & c. præterquam in Miſſis Defunctorum, & niſi cele-
bret coram ſummo Pontifice, Cardinali. & legato Sedis Apoſtolicæ, vel Pattiarcha,
Archiepiſcopo & Epiſcopo ln eorum reſidentis, duo caſu defertur cuilibet præ-
dicorum oſculandus liber, & Celebrans tunc non oſculatur illum, nec dicit, Per
Evangelica dicta. Cum autem nominatur Jjeſus, caput verſus librum inclinat; &

eodem modo verſus librum genuflectit, cum in Evangelio eſt genuflectendum.

m Munda cor meum] Majori benedictione
indiget qui tradit ſemina Evangelii, quàm qui
accipit, Amalar. lib. 3. cap. 5. & quomsde prædi-
gabunt, niſi mittantur? Rom. o. Oratigitur Sa-
æœrdos, ſe mitti à Deo, Innocent. loco citato c. 55.
& ſimilis oratio habetur in Liturgia Jacobi.
n Sgnat, &c.) Scribit Innocent. III. c. 243.
de ſignando libro, & explicat, quaſi dicatur: hic
eſt liber Crucifixi. Dum ſignatur liber, ſiniſtr⸗
manus apponi poteſt eidem libro, & eſt uſus
communiſſimus; neque ſignatio hæc dici debet
benedictio, ita ut ex hoc titulo poni debeat ſi-
niſtra ſuper altare: quia neque manu ſit, ſed pol-
lice tanum; eoque modo quo Epiſcopus in
Confirmationis Sacramento ſignat pollice fron-
tem ſigno Crucis, & manu ſtatim benedicit, quæ
duo ſunt valdè diverſa.
0 Poſtea ſeipſum.) Jubet Ordo Rom. ſigna
in fronte & pectore tantum, ut le oſtendat diſci-
pulum Chriſti, cujus Evangelium non erubelcit,
& malas cogitationes de corde pellat, Alcuin.
loc. citat. De ſigno in ore, quo confeſſio verbi
Dei ad ſalutem fiat, meminit Honor. in Gem.
lah. i. & 23. Pollice verò tantum fiunt hæc ſigna,
non cum indice, & pollice coniunctis in forman
Crucis.
p Gloria tibi Domine.) Vide ſupra, ſicuti et-
iam de principio Evangelii, & de ipſo Evange-
lio, quæ diximus tit. o. part. l. n. 6. pag. 25.
Oſenlatur principiuzs Evangelii.) Tradit

Dion. de Eccl. Hier. c. 3. & Ordo Rom. quaſi
dicamus, per Chriſtum reconciliationem acco-

pimus, Innoc. III. d. c. 43. vel ex charitate evan-

gelizavimus, Dur. lib. z. c. 24. Pacem denique
à Chriſto optamus deletis peccatis noſtris; unde
dicimus, per Evangelica, &c.
r Cuilibet Praædibtorunz.) Ob reverentiam
Prælatorum datur eiſdem liber oſculandus. Si
verò plures Prælati æquales intereſſent Miſlæ,
nulli dabitur oſculandus, nec etiam Celebranti:
ſi plures inæquales, tunc digniori tantum. Cæ-
rim Epiſc.Ilib.i. c.zo. quia Chriſtus unus eſt, quem
repræſentat ille, qui oſculatur librum, ut dicemus
in myſtica ex poſitione Miſſæ; aut unus igitur &
dignior oſculatur, aut nullus; non duo, ne di-
vidatur Chriſtus.
Tolerari poteſtilla conſuetudo, qua defertut
liber Prælato, continuante Celebrante Symbo-
lum, quia antiquitùs dum Symbolum cantaba-
tur, dabatur Evangelium oſculandum toti po-
pulo, Gemma lib. . c. 79 non autem placet alte-
ra, qua Prælatus oſculatur librum dicto offerto-
rio, quando non dicitur Credo; abuſus eſt ad bre-
vitatem Miſſæ introduætus. Et miniſter quidem
defert librum ſine ulla reverentia ad Prælatum;
ſed poſtquam ille fuerit oſculatus, libro ſtatim
elauſo, reverentiam illi debitam faciet: ille verò
tantum, qui librum oſculatur, dicere debet, Per
Evangelica, &c. ſunt enim verba oſculantis pro-
pria, quæ ideo omiſſo oſculo omittuntur, ut in

Miſſa

Miſ
Ex
herne
nonce
co,n
Mrate

5
dens
Gün
Mani
zut
(ahe
t,
fiont

0

.*

Pos!
ſon
(; 6
bol
ſons;
Mümnd
hrar
iſcat
15

4
beben
Nuge
Ktoln
ice⸗
len
brunt
kerge
U.
Uho,
Abeie
KNer
Ccchet
lemd
Ulit .
nod
1

Ugbti
sſigne
polter
Vange.
08, Kans
miniſter
hriſte;
li, di.
iſicele.
tiarcha,
betprr.
ict, Per
at; &
kum.

n n
en cd⸗
titeeyal⸗
eniqve
ris;unde

erehtiam
Andus.
lebranm:
Gm. C.
eken
diceimn
igirnc
0, he 4.

Getertun
Finbo.
cantabe⸗
toti po.
Netale⸗
olfleno⸗
Ladbre⸗
idenn
xlatum;
0 ktatim
le verd
bet⸗
nis Pro⸗
r, Er 18

Mic

De Epiſola, Craduali,

Miſſa defunctorum hoc loco præſcribitur.
Ex decretis Congregationis Cardinalium ſu-
per negotia Epiſcoporum 22. & 28. Ang. 1759.
non defertur liber oſculandus Vicario A poſto-
lico, neque Commendatario, ſeu ejuſdem Pro-
curatori, ex decreto S. Rituum Congregationis

5* Dicto Evangelio, ſtans in medio

SSõ

& alus uſopue ad Offert. 97
die 7. Septemb. 6tt. neque aliis in hac Rubrica
non nominatis, ſine facultate Sedis Apoſtolicæ;
Principibus autem magnis ex tolerantia, non
autem inferioribus laicis: & illis alius liber defe-
rendus eſt, non idemi pſe Celebrantis, qui pro-
prium eo caſu ſemper oſculari debet librum.

Altaris verſus Crucem, elevans & exten-

dens manus, incipit (ſi dicendum ſit)s Credo. Cum dicit, In unum Deum, jun-
git manus, & caput Cruci inclinat: quo erecto, ſtans ibidem junctis ante pectus

manibus, ut prius proſequitur uſque ad finem. Cùm dicit, Jeſum Chriiſtum Ca-
Put Cruci inclinat. Cum dicit, Et incarnatus eſt, uſque ad, Et homo factus eſt, in.
cluſivè, genuflectit. Cum dicit, Simul adoratur, caput Cruci inclinat. Cum di-

cit, Et vitam venturi ſeculi, Amen : producit ſibi manu dextra ſignum Crucis à

fronte ad pectus.

ſ Credo.) De Symbolo & ejus partibus egi-
mus ſuprà tit. . pag. 29. Ad ea verba Et in Siritu
ſanctum, non inclinatur caput, ſicuti neque ad
ea, Palrem omnipotenten; tantummodo in ver-
bo Deum, quod nomen eomune eſt tribus per-
ſonis; & in verbo, Jeſum Chriſtum; de quo di-
ximus ſuprà tit. I. nu. 2. Item quando dicitur a-
doraturnon ultra, ad ſequens verbum conglo-
réficatur] caput inclinatur, ex vi verbi ejuſdem.
t Producit ſiggunm Cracis.] Ita Beleth. cap.

7o. ob rationem ſuprà allatam in fine Hymni
Angelici; ſed antiqua fidelium conſuetudo fuit.
ut cum Symbolum fidei recitarent, in verbis il-
lis, Carnis reſurrectionem, frontem Crucis ſi-
gnaculo munirent, teſtaturque id Ruffinus in eæ-
poſt. Gmboli: inde fortè translatum fuit ſignum
Crucis ad ſequentia poſtrema verba, ut quaſi ſi-
gillo Crucis fidei totius profeſſio firmaretur. In
verbo Amen junge manus, ut diximus in fine
Hymni Angehci.

4 In Miſſa ſolemni Subdiaconus circa finemultimæ Orationis accipit am.
babus manibus librum Epiſtolarum, deferens illum ſu pra pectus, & facta Altari ge-
nuflexione in medio, vadit ad partem Epiſtolæ x contra Alare, & „ cantat Epi-
ſtolam, quam etiam Celebrans interim ſubmiſſa voce legit. aſſiſtente ãbi Diacono
à dextris, & item Graduale, Tractum, &c. uſque ad, Munda cor meam. Epiſto-
lã cantatã, Subdiaconus facta iterum genuflexione Akari in medio redit ad Celc.
brantem, & genuflectens z oſculatut ejus manum, & a ab co benedicitur, præ-

terquam é‘ in Miſſis Defunctorum.

u Accipit librum.) Comitatus ab uno Aco-
lytho, ait Innocent. III. Iib. 2. cap. 29. procedir
Subdiaconus; ſed habetur in Cærimon. Epiſc.
lib. 1. cap. o. quod Cærimoniario comite pro-
cedat ad cantandam Fpiſtolam: comitatur au-
tem Subdiaconum à ſinuſtris ejuldem, quod &
aliàs facit, genuflectens cum eo unico genu;
quod ſemper fit, niſi aliud in Rubricis præſcri-
hatur.
X Contra Altare.) Meminit hujus ſitus Se-

verus Sulpicius lib.s. de Eita & Martini: ante Al-
tare, inquit, aſtante, qui lectionem S. Pauli pro-
ferret. In dextra verò parte Eccleſiæ cantandlam
eſſe Epiſtolam docot Petrus Antiſiodor. citata
à Durand. lib. 4. &.. nunc cantatur juxta cornu
Altaris, ubi Celebrans legit Epiſtolam, in pla-
no presbyterii: & eſt dextera pars Eccleſiæ in-
trantibus in eam.
y Cantat Epiſtolam.) Non habet Subdiaco-
nus hoc munus ex conſecratione: ſed quando à

Patri-

9 Commeni. in Rubr. Mitalis Pars II. Tit. VI.

pPatribus datum eſt Diacono, ut cantaret Evan-
gelium, datum eſt Subdiacono, ut Epiſtolam;,
Amal. lib.I. g.1. ſoli verò Subdiacono nunc con-
venit adeo, ut potius Sacerdos ipſe Epiſtelam
legere debeat, quam pati, ut inferior Subdiaco-
no id exequatur, Iicrol. cap. . cap. Se Subdiac.
diſtinct. 31. in colectan. Martini Braccar. Si verò
inferior cantare velit, ne ſacras induat veſtes, de
gquibus loqui videtur Canon; ſed ſuperpelliceum
tantum , ut hoc ebd. tit. infra n. 5. diciter.

2à Oſculatur ejus manum.) In uſu erat apud
quoſdam teſte Durand.c. Iz. fortè loquitur de
Romanis:- nam Innocentius III. lib. 2. cap. 30.
teſtatur idem de Romana Eccleſia.
a Ahb eo benedicitur.) Non in principio, ut
Diaconus. Rupert. lib. I. C. 36. ſed in fine Subdia-
conus, quia ante Evangelium lex Moſaica acce-
pit finem in Chriſto, Innocent. III. cap. 30.
b lIn Miſſis Defanétorum.) His miſſis non
congruunt ſolemnitates. Durand. abi ſupra.

5y Poſtea idem Subdiaconus accipit miſſale Celebrantis, defert ad cornu Evan-
elii in Altare, & ibi miniſtrat Celebranti: qui in medio Altaris, ſubmiſſa voce
dicto, Munda cor meum, &c. & deinde lecto Evangelio, quod in fine non oſcu-
latur, e delato etiam per Diaconum hlibro Evangeliorum ad Altare, 4 imponit
incenſum in thuribulum. Poſtea Diaconus genuflexus ante Altare e dicit, Munda
cor meum, & accipiens librum Evangeliorum de Altari, g petit benedictionem
à Celebrante fimiliter genuflexus in ſuperiori gradu Altaris: & oſculata illius ma-
nu; à præcedentibus Thuriferario, & duobus Acolythis cum candelabris accen-
ſis de credentia ſumptis, vadit cum Subdiacono à ſiniſtris ad locum Evangelii m
contra Altare verſus populum, ubi Subdiacono librum tenente: medio inter du-
os Acolythos tenentes candelabra accenſa, dicit, Dominus vobiſcum, junctis ma-
nibus. Cum dicit, Sequentia, &c. ſignat librum in principio Evangelii frontem,
os, & pectus: poſtea u ter librum incenſat, hoc eſt, in medio, à dextris, & à ſini-
ſtris, & proſequitur Evangelium junctis mamibus. Interim Celebrans, poſt datam
Diacono benedictionem, retrahens ſe ad cornu Epiſtolæ, ubi ſtat junctis manibus;
& cum Diaconus dicit, Sequentia S. Evangelii, Sacerdos etiam ſignat ſe, & cum

nominatur Jeilus, caput inchinat verſus A

lare. Finito Evangelio Sacerdos o ofcu-

latur librum p à Subdiacono ſibi delatum, dicens, Per Evangelica dicta, &c. & à
Diacono ter ꝗ ineenſatur. Si ſit coram Prælato in ſua reſidentia, liber defertur
ad Prælatum, ut ſupra, & ille incenſatur, ut in Pontificali. Poſtea ſtans in medio
Akaris verſus ad Crucem, incipit, ſidicendum ſit, Credo, ſtantibus poſt eum
Diacono, & Subdiacono; deinde ad Akare accedentibus, & cum eo proſequenti-

bus, ut dictum eſt ad Gloria in exceltis.

& Delato per diaconum libro.) Nullo comi-
te. Comes enim datur miniſtris ad aliquid can-
vandum, aut quando exeundũ eſt& Presbyterio.
d Inpenit incenſum.) Eo prorſas modo, que
in principio Miſſæ dictum eſt. Neque tamen
Celebrans interrumpere debet Evangelium,
quod ĩpſe legit, ut ea præſtet, quæ circa Diaco-
num ſunt peragenda, ſed hic expectet finem.
e Dicit Manda cor mepm.] Super primo

Altaris gradu altiori hoc dicit: in quo etiam ver-
ſus Celebrantem ſtantem in latere Evangelii⸗
non omninò converſus ad eum peait benedicti-
onem.
f Accipiens librum Evangeliorum, & c.] Ju-
bet Ordo Romanus Diaconum orare ame Alta-
re, tum petere benedictionem, deinde ab Alta-
ri accipere librum, tum à Sacerdote, qui bene-
dicit illi, tacitè dicit Dominus ſit in corde tuo & c.
Hxc

Ee⸗
gui
nic
nil
dor

in:

an
utte

Evu

n ahl
Guinnc

eſio
e Nbeie⸗
licnare.
14
lls non
ire
Alyn.
lawoee
nolen⸗
nponit
Gonem
luemer.
accen.
ngelin
nterdl⸗
b.
ronteln,
Laui.
tdarum
Hnavibus
Acum
⸗
xc &
Eetenun
nmnedio
lt eumn
gbenl⸗

tiamret⸗
engeli .

enecicti⸗

E)l⸗
ie Ali⸗
eabAltr⸗
u bene⸗
m E⸗

De Epiſola, Craduali, & aliis uſque ad Offert. 99

Hæc cadem Amalar. lib. .. c. S. docet. Quaſi, in-
quit, de Sion exeat lex nova, & verbum Domi-
ni de Jeruſalem: neque tamen illud prædicetur,
niſi poſt Orationem, & miſſionem à majori.
Hoc loco commemorandum cenſeo venera-
tionem adhiberi ſolitam libro SS. Evangeliorum
in antiquis Conciliis: in quorum ſede nobiliori,
& media inter Epiſcopos collocabatur liber E-
vangeliorum, ut ſcribit Baron. anno 327. & 4g11.
ut cilicet Chriſtum repræſentaret. Certè liber
Evangeliotum in Altaris medio poſitus majo-
rem habet quam aliàs venerationem.
g Fetit Benedictionem.] Dicat Diaconus,
ube Domne, non Domine: nam Hoc Dei eſt,
Ulud hominis præclari, ut probat Bar. ex Evodio
