malar. lLib. 3. Cap. 36.
Quis auctor? Cæleſtinus, ex Demochare, tom.
4. cap. /5. Eutychianus, ex Petro ab Opmeer de
ofic. Miſſæ, S. Gregorius, ex Gemma an. lIib. 1I.
ap. 55. inclinaverat prior in hanc ſententiam

Walafrid. Strabo c. 12. Ordo ſanè conveniens,
inquit Innocent. ſupra: nam ſequitur prædica-
tionem Evangelii fides in corde, laus in Offerto-
rio, fructus in Sacrificmo. Addit Alkuin. cap. de
celebr. Wiſſe, imitationem populi Iſrael hoc fi-
eri, qui oblationes & vota cum laude Deo of-
ferre conſueverat.

r Orationes ſecretæ.] Quia ſecretò dicuntur

Amalar. lib. 3. c. 20. Ordo Romanus eas hoc no-

mine vocat.
ſ Secundiim numerum orationum.) Habet
Radulph. Prop. 23. & ante eum Beleth. cap. 13.
t Mon dicitur Deminus, &c.] Iam enim di-

xit Sacerdos, Dominus vobiſonve, & Oremut,

ante Offertorium, quæ ſalutatio & invitatio an-
tiquitùs erat ordinata ad orationem ſecretam, &

ante illam ab Offertorio nulla prorſus interpo-

nebatur oratio, ut notat Microl. c. . ſecundum
uſum Romanum. Orationss enim, quæ nunc
dicuntur in oblatione, habent ori ginem à Galli-
cana Eccleſia, ut dicemus tit. part. 2. rubrica-
rum generalium, ubi de ipſa oblatione.
u Neque dicitur oremus.] Burch. tum quia
dctum eſt ante Offertorium; tum quia ejus vice
proximè ante dicitur, Orate fratres; tum quia
(& hæc eſt magis propria ratio) orationes ſe-
ceretò dicendæ ſunt. Quis dicat ergo Oremus? an

ales

1lar
ſocc:

igtn
1
ldern
zibeti
loci
14

tur⸗
late

1
Cano
nbe⸗
4
Hor
G

(t.

Cein

uli

r
Uac
Col
iun
o
!
Cun
Ce
ſor
ten
0
te

lil

zen⸗
md
hec in
I.
r Do.

Ocu

nesle.
ſunt
Ad;
nante
101r2.
dill

ntur,

eniens,
rdicz⸗
eno⸗
ah.de
hock⸗

eo l-

cuntue
loc no

Habet
A,. 45.
lim di⸗
remui;
tioan⸗
An &
terpo.
undum
e nune
40alli⸗
brica-

mn qui⸗
s vice
mqli
es le⸗
dan

Ale

Qicit Alcuin. loco citato. aut cantari juſſit, ur ait

De Ofſſertorio, decretis, Præfat. & 6.

alta voce? inconcinna interruptio: an ſubmiſſa

voce?᷑ quos invitamus non audientes; omittimus
igitur convenientids.

xX Terminatur autem prima, Oc. )Burchard.

uiſdem de caufis quibus ſuprà de oommemoratio-

nib. tit. 2. num. 7. doe oratiane, tit. 9.
y Per omnia ſæczla ſæculorum.] Non eſt
koc initium præfationis, ſi propriè loquamur,

33
ſed finis oraauonum. vult Innocent. III. lib. 2. 6.
6t. eſſe finem orationum, & eſſe principium
præfationis, ut oſtendatur, ait, Chriſtus lapis
angularis, qui fecit utraque unum, propeque
paſſionem Judæos continens & Gentiles, qui
per Philippum adierunt Jelum, Joan. 12. (ſed de
nomine videtur quæſtio.

2 zæ Præfationes autem dicuntur, ut in ordine Miſſæ annotatum eſt; & a quæ in
Quadrageſima, tempore Paſſionis. ?“ & Paſchali, & infra otavas propriæ aſſignan-
tur: dicuntur ctiam c in dominicis, & feſtis, quæ illis temporibus celebrantur, niſi

illa feſta propriam prætationem habeant.

2à Praæfationes.) Hoc eſt, Prælocutiones aute
Canonem, Aleuin. de celebrat. Miſ. originem
habent ab Eccleſiæ primordiis; ex Clem. lib. 5.
conſt. Apoſt. cap./6. Dionyſium auctorem facit

Honor.in Gemma lib. I. c. Sg9. & Leéonem Papam

ibid. Prælationis communis auctorem Gelaſium

Gemma, aut fortè limavit: quæ tamen habetur

in Liturgia S. Petri græca.

Novem præfationes enumerat ut antiquas, &
approbat Pelagius Papa II. Ep. 4. nimirùm,
Paſchalem, de Aſcentione Domini, de Pente-
coſte, & de Natali Domini (quæ dicitur et-
iam in Milla de Sacramento Altatis, ex Radulph.
loco citat.] de Epiphania, de Apoſtolis, de San-
Ca Trinitate, de Cruce, de jejunio Quadrage-
ſimali, Sigebert. de Pelagio ad annum Dom. pS1.
& can. Invenimus. de conſecr. diſtinbt.I. & hoc
fortaſle ordine compoſitæ fuerunt; nam ordine
temporis poſitæ ſunt in Miſſali; quo eas cantari
contingit. His, teſte Radulph. ibidem. addidit
decisam de B. Virgine Maria Urbanus Il. in Con-
cil. Placçentiæ celebrato anuo ogy. ex Baron. vel
ex Bellarm. lib. e. de Miſſ. c. 12. anno loso. & ha-
betur can. Sanctorum, S. final. diſt. zo. Angeli
verò omnes in Præfatione nominantur implici-
te in verbo V' ertutes, ex Alcuin. loco citato. Quia
Dominus Virtutum, id eſt Angelerum, ipſe eit
Rex glociæ, Pſal. 22. ideòque nominantur pau-
lò ante conſecrationem, quæ creduntur ſacrifi-
cio adeſſe, Microl. ap. 11.
surſum corda de Jeremia ſumiptum eſt. Legit
JToöm. J.

Clem. conſt. lib. F. cap. 16. Surſum mentem. ex
quo datur intelligi. Coraa eſſe caſus accuſativi.
Gratias agamus, de Apoſtolo, Radulph. loe.
cit. Beata Seraphim, Alcuinus legit Seraphin, &G
vult eſſe plurale generis neutrius, Seraphim au-

tem eſſe generis maſculini; illud ab Hebræis,
hoc à Græcis derivare. Sed fallitur; quia in Li-

turgia S. Petri legitur Seraphim per m, generis
neutrius. Miror Caroli Magni magiſtrum hæc
minutiora perſequi; ſed minima Dei maxima
ſunt, & maximè obſervanda. Pleniorem Præfa-
tionis declarationem lege apud Durand. lib. 2.
c. 3?.
Concluditur præſatio hymno triſagio, ſeu
Angelico, quem Victorialem Liturgia S. Petri,
Triumphalem 88. Jacobus & Marcusin Litur-
gitz„ Cherubicum S. Germanus in Theoria,
Alcuinus Primævum, vocant. Et quamvis vulge
hujus hymni, Sanctæs, Sanbtus, Santtus, &c.
feratur auctor S. Sixtus; hic quidem decrete
firmavit, ut Sacerdote incipiente, populus pro-
ſequeretur; ſed anteà erat in uſu, in Liturgiis
pradictis, & meminit Clemens lib. 5. con Gitur.
c. 16. deſumptus autem eſt partim ab lſaia 6. par-
tim ab Evangelio Matth. 2l. in quo Trinitas a-
doratur in unitate, & benedicitur Incarnatio
verbi, quod venit in nomine Domini. Addidit
3. Ignarius illud Benedittus qui venit, &c. ſi
credimus Remigio Antiſiodorenſi in
Miſſæ. Bis dicitur eſaæxna, id eſt, Salva quæſo,
ab antiquis temporibus, Ordo Romanus. ſemel
Angelorum nomine, ſemel noſtro; quia Hym-

E

e xpolit.

nus

34 Commem. in Rubr. M. iEalis Pars I. Tit. XII.

nus hic partim ab Angelis, partim ab hominibus
concinitux, ut per Chriſtum immolatum genus
humanum ſociatũ fuiſſe Angelis fateatur, Gem-
ma c. 12. lib./. Concilium autem Vaſenſe can. 6.
ſtatuir, ut diceretur in omnibus Miſſis, etiam
Defunctorum.
a Qva in Quadrageſima.] Etiam in feriis
Præfatienem Dominicæ dici, ſcribit Microl.
Cap. 70.
b Et Paſchali.] Eandem recitari Præfatio-
nem uſꝗ; ad Aſcenſionem, tradit Microl. cap ry:
C Dominicis & C Feſtis, &c.) Generale eſt
Præfationum, ut corum temporibus & diebus
in oinni Miſſa continuentur, ubi propriæ non
habentur, Radulph. Propoſ. 23. per quod patet
ratio ſequentium Rubricaram n. 3. & 4. Excipe
Feſtum S. Joannis Evangeliſtæ, cui datur Præfa-
tio de Nativitate ex antiquo uſu Capellæ Papa-
lis, licet habeat Præfationem propriam; & item
diem Octavam S. Stephani, quæ eſt infra Octa-
vam S. Joannis, in qua dicitur præfatio de Nati-
vitate, in gratiam ejuſdem Nativitatis.

Excipe quoque Miſſam de Feria privilegiata,
ut Litaniarum Majorũ in Feſto S. Marci, ex Ru-
hrica propria; & Miſſam Feriæ quartæ Tempo-

rům occúrrentem in Octava Nativitatis beatz

Virginis, in quibus dicitur Præfatio communis.
Ita ſacta Rituum Colgregatio die 12. Decewibris.
1626. & à ſimili Miſſam Vigiliæ S. Joannis, ſeu

Apoſtolorum infra Octavam Corporis Chriſti,

ſeu in die Octava: & ratio eſt, quia prædictæ
Miſſæ ſunt Feriales: in quibus diſſona ret cantus
ſolemnis Præfationis, puta, de Corpore Chriſti
(Ferialis cantus non habetur ejuſdem in Miſſali)
& ideò, ſicut in Miſla ſolemni Præfatio commu-
nis non poteſt non cantari: ita etiam in Miſſa
privata de Vigilia communis Præfatio recitari
debet. Præterea congruit communicatio Præfa-
tionum feſtivarum aliis Feſtis, & Votivis [quæ
aliqualem habent rationem Feſti] non autem
Ferüs, & Vigiliis: unde de iis in ſequentib. nu.3.
G&4. regula datur: de his nihil in Rubricis: ni-
hil, inquam, ut non dicas eſſe caſum omiſſam.

3 Si infra Octavam alicujus Feſti, quod habet Præfationem propriam, occurrat
feſtum ex majoribus, non habens propriam præfationem, dicitur præfatio de Octa-
va, quamvis de ea nulla fiat commemoratio in Mfla.
7 In Miſſis Votivis dicitur etiam Præfatio propria, ſi propriam habeant; ſi vero
non habuerimt, dickur Præfatio de Tempoze, vel Octava, intra quam contigerit bu-

juſmodi Miſſas celebrari:

alioquin præfatio communis.

Et quando aliqua

Miſſa Votiva pro cauſa publica ſolemniter celebratur; dicitur 4 in cantu ſo-
lemni, ut in Duplicibus. In Miſſis Defunctorum quocumque tempore ſe mper dici-

tur præfatio communis.
d z cantu ſolemni.] Qui nimirum aſſigna-
tur Feſtis Spiritũs S. Trinitatis, ſanctæ Crucis,
ſanctæ Mariæ, &c. demptis verbis, quæ non con-
gruunt Votivæ Milæ, ut in præfatione ſolemni
de Spiritu S. omittenda ſunt ea verba in cancu,
bodierna die, quæ conveniunt tantum Feſto Pen-
tecoſtes, non Votivæ Miſſæ.

Monendum hoc loco, Votivas Miſſas infra
Octavam Nativitatis Domini non habere aliam
Præfationem, quam de Nativitate, ſicut & fe-
ſtum S. Joannis, argumento à fortiori: & item,
quod Præfatio de tempore, & de die idem ſonat
in hac Rubrica.

5 Poſt Præfationem incipitur e Canon Miſſæ ſecretò, in quo ſerventur omnia,

ut in ordine Miſſæ; ubi vero /infra actionem,

2

g Communicantes, & Hanc igitur,

vel alia, variari contingit, o loco in propriis Miſſis annotatur.

e Canon.) Id eſt Regula, Canon vox uſur- cem nominavit ib. 7. Epiſft. 63. Regulam vocat
pata à ſancto Gregorio libi. Epiſt. é6. qui & Pre- Ecckſiaſticam Ambr. in Epiſt. ad Timoth. cap. 2.

Legi-

—

legin
nmey.
Otdn
c
lize
Ordo
coe
otain
ſtarin
ur, ſ.
minbr
nemo
Guigni
brice
otun
h
e;.
Whimn
de
Khol
ſund
61.8
Muſe
u
metke
Uecrn
r
Uer
ethi
Gor⸗
Clinr
ucd
bes
XN

er

De

gite,
XN.
mpo.
beatæx
nunis.
Vbris.
i, ſeu
hriſt,
dickx
Antus
Diti
iſlali)
mmu-
Miſli
ecitati
Dlete.
qne
dutem
.ts..
8: ni-

llum.

urrat
a.

verd
thu.
iqu
1ſo⸗
dici⸗

infra
liam
fe-
ten;
onat

nia,
tur,

Cat
,2.

9 -

De Communione, Orationibue, &.

Legirimum, Optatus Milevit. Iib. 2. contra Par-
men. Secretum, Baſilius de Spiritu ſancto, c. 27.

Ordinem precum, Iſidor. i. de Divinis Offcius

ap. y. & à Dionyſ. loco citato dicitur Actio,
uia ex Walafr. c. 22. in ea actione eſt legitimus
Ordo, & Regula fixa & ſtabilis ad Sacramenca
conficienda. Auctor illius neſcitur, antiquior eſt
ordine Romano, in quo habetur Canon, uti iam
uſitatus; & in Liturgia ſancti Petri totus habe-

tur, ſed partim auctus, ſaltem Sanctorum no-

minibus, poſt mortem Petri. Antiquior eſt omni
memoria, inquit Bellarmin. mox. citan. loco, &
quia nulla ibidem fit mentio Confeſſorum, pro-
bat idem lib. 2. de Miſſa cap. 20. fuiſſe finitum
totum ante Concilium Maguntiacum, in quo
feſta Confeſſorum habentur. Putat Innocent. III.
lib. 3. c. 1o. Hnitum ante S. Silveſtrum. Tamen
ultimus, qui addidit Canoni, fuit S. Gregorius,
ut dicemus: à quo loco citato, dicitur fuiſſe à
Scholaſtico compoſitus, quem putant eſſe Gela-
ſium doctrinâ clariſſimum, Innocent. Ill. lib. 3.
c. o. & Honor. in Gemma an. lib. I. cap. 90. De
Muſæo Maſſilienſi dubitat Pamilius in Liturgi-
i5, qui Scholaſtico ſermone ſcripſit librum Sacra-
mentorum circa annum 490. vel de Victoriano
Voconio Mauritaniæ Epiſcopo „qui compoſuit
Sacramentorum volumen, & vixit inter tem-
pora SS. Hieronymi, & Gregorii Papæ. Sed ſicu-
ti verè compoſitus fuit à pluribus, ex Domini
verhis, ex Apoſtolorum traditionibus, & ſan-
ctorum bPontificum inſtitutionibus, juxta Con-
cilium Tridentinum ſione 22. cap. g. ita pars
ejuſdem antiquior eſt altera, ut patebit ex aucto-
ribus ſingularum partium, de quibus in Il. Par-
Rubricarum generalium titulo EUII. & ſeq.
agemus commodius.
f Iifra actionem.) Hoc eſt Canonem, ob

3 5
rationem ſupra allatam.
g Communicantet, &c. Varietas hæc habe-
tur in libro SacramentorumS. Gregorii. Microl.
c. 12. hæc habet: In ſummis Feſtivitatibus quæ-
dam Canoni in illo loco, ubi dicitur, Cmzwuni-

cantes, vel Hanc igitur oblationens, interponi-

mus; quæ tamen ex antiquioribus & emenda-
tioribus Sacramentariis interponenda eſſe didi-
cimus, videlicet in Nativitate Domini, in Epi-
phania, in Cœna, in Paſcha, in Aſcenſione, in
Pentecoſte, quæ ſanè cum noſtris Miſſalibus
concordant. Dantur autem caſus, quod ſeparari
debeat Conimunicantes à ſua Præfatione ; nam
infra Octavam Aſcenſionis, ſi occurrat Feſtum
ſanctorum Philippi & Jacobi, Præfatio erit de
Apoſtolis, Conzmunicantes de Aſcenſione, licet
in Miſſa nulla fiatcommemoratio; idemque ac-
cidere poteſt in Inventione S. Crucis, & in Miſ-
ſis ſolemnibus Votivis, quæ dicuntur infra e-
andem Ocvam, & habent Præfationem pro-
priam.
Ratio verò eſt, quia (vnamunicanres habet
infra illam octavam quaſi rationem de tempore ;
ſicut haberet etiam Præfatio de Octava in præ-
dictis Feſtis, ſi propriam præfationem non ha-
berent, ut dicitur in titulo hoc eodem a. 3. & g.
Et licet nulla fiat commemoratio de octava di-
citur tamen Communicantes, ſicut in oficio di-

citur ad Primam, & in fine Hymnorum in præ-

dictis 5
* . . .
Qui victor in cœlum redis.

Neque enim ideo unitur Communicantes præfa-
tiom, ut ſimul vel dicantur, vel omittantur; ſed
ut faciliùs utrumque reperias. Atque ita decre-
vit tandem ſacra Rituum Congregatio die 1ö.
Aung. 7627.

De C ommunione, Orationibus poſt Communionem, Iie Mißaeſt,
vel, Benedicamus Domino, de Benedictione, 65
PEvangelio S Joanmis. XTIIN.
„ Xpleto Canone, & aliis omnibus uſque ad communionem, e4 peractâ di-

Hcitur b Communio, & Orationes poſt communionem, eodem modo, &
ordine, ut in principio Miſſæ: & repetito Dominus vobiſcum, dicitur, Ite Miſſa ecl,

2 vel

36 Comment. ie Rubr. Mißalis Pars. I. Tit. XIII.

vel Benedicamus Domino pro tẽporis ratione. Ite miſſa eſt, dicitur m quandocum-

que dictum eſt, Gloria in excelſis. Cum non dici

in pace. Keſpondetur, Amen.

h Communio.) De hac Ordo Romanus, &

Antiphonar. Gregor. & cantabatur, dum popu-
lus communicabatur, tradit Ruper. lib. 2. cap.
15. ſolitam dici poſt cibum ſalutarem; in grati-
arum actionem. Cœleſtino Demochares TZom.
4. cap. Ij. Gregorio tribuunt auctori, Gemm.

lib. I. cap. 9o. & Hugo Victor de Eccleſ. Offc.lib.

2. C.l. Deducit hunc ritum S. Thom. 3. p. quæſt.
gs. art. 4. ab Hymno dicto à Chriſto & Apoſto-
lis poſt cœnaim. Nunc cantati debet poſt Agnus
Dei immediatè, niſi fiat populi communio, ad
quam ea cantatur.
i Orationes poſt communionem.) Idem docet
Microl. c. 19. quas orationes Collectas etiam
vocat Ordo Romanus. Ad complendum, titulus
earum eſt in Sacram. Gregoriane. Benedictiones
appellat Walatr. loc. cit. quæ pro communica-
tis dicebantur, neque alia tunc in fine benedictio
dabatur populo, Microl. c. 2/.
I Llie miſſa eſt, &.) A Leone inſtitutum fu-
iſſe ſcribit Radulph. Prop. alr. quod tamen ha-
beturin Liturg. Sanlti Petri, & expreſſius in

Conſtit. Apoſt. lib. ö. c. 23. & quidem in Feſtis,

concurrente populo, dimittitur ille ſolemmiter,
nili triſtitia temporis inſinuanda ſit, ut in Domi-
nicis Quadrageſimæ, & ejuſmodi; in ferialibus

.

autem ubi devotiorum eſt acceſſus ad Miſſam,
ii ſunt petius detinendi in divinis benedictioni-

bus, Microl. c. 46. ſed Clemens utitur iis verbis,

le in pace. A Chriſto deducit hunc ritum N al-

denſ. Tom. 2. tit. g. cap. 44. . 7. qui in fine eo⸗
næ dixit: Surgite, enꝛmus hinc. D=Wð
m Quandocumque dictnm eſt, Gloria.] Do-
cet Microl. cap. i9. & 46. ſolemnis autem eſt di-

miſſio, ait Ruper. Iib. 2. Cap. 20. & gaudium ſo-

nat commune Hymno Angelico & Cantico, Ze

Deum, unde ſe invicem conſequuntur, ſicut
cantus Angelorum, & iter Paſtorum ad Chri-

ſtum, Duran. lib. Z. C. 1.
n Deo gratiat.) Hoc loco uſurpari innwit
Dion. &. 2. Eccl. Hierarch. iis verbis: In grati-
rum actionem ſacram deſinit, cum omm Eccle-
ſiæ ſacra plenitudine, Aug. etiam Epiſt. y9. ad
Paulinuns: Participatio tanto Sacramento gra-
tiarum actio cuncta concludit, quod Amalar.
lib. I. c. 3 4. de hoc ritu declarat.
o KReqnieſoantin pace.] Explicat Duran. lib.
1. u. 17. ut requies concedatur, quam eis opta-
mus. Sed antea meminit hujus ritus Steph. Edu-
enſ. de Sacr. Alt. Cap. 15.
Dicitur autem hoc loco ſemper in plurali nu-
mero, licèt pro uno dicatur Miſſa.

2 Dicto, Placeat, datur 4 Benedictio, quæ à Celebranteſemper datur in Miſſa,

L on dicitur, ejus loco dicitur, Benedicamus
Domino. Reſpondetura Deo gratias In Millis defunctorum dicitur, Requieſcant

præterquam in Miſſis Defunctorũ De nde legitur, Evangelium 8. loannis, In prin-
cipio, præmiſſo Dominus vobiſcum., & Iniiium, ut moriseſt: quod Evangelium
nunquam prætermirtitur in Miſſa, niſi quando fit de Feſto in aliqua Dominica, vel
Feria, quæ habet Evangelium proprium:quod legitur ejus loco. Excipitur Dominica
quarta Advemus, cujus Evangelium non legirur in fine Miſſæ, quando in ea occur-
zit Vigilia Nativitatis Domini, quia nec in Officio lectum eſt.; In tertia Miſſa de
die Nativitatis Domini legitur in fine Evangelium de Epiphania, Cum natus efſet
Jefus. Et in Dominica Palmarum in Miſſis privatis legitur Evan gelium, quod poni-
tur in benedictione Palmarum, quod etiam lectum eſt in Officio. In Vigiliis quæ oc-
currunt in Quadrageſima vel Quatuor Temporibus, non legitur? Evangelium
Vigiliæ in fine Miſſæ. Et ſimiliter a in Miſnſis Votivis nunquam legitur in fine aliud
Evangelium, niſi Joannis. e
= P Placear.)

*

22.

1.
1,C
Her.
bene
AWt
it,
heunr
aC.
4
1
Uihel
le
klin
liia
lornr
Auni
G
uf
tb
Hian
Glo⸗
Munn
tetre
lius
le⸗
Ee

n
e
N

le

CN⸗
Lalnos.
elcant

Millam,
tioni⸗
Verbis,

Wal-

ne ee

Do-
nſtcdi⸗
umſo⸗
nco, *
t, ſeut

Chi.

innxit
grah⸗
Ecde-
1,
1ogtr⸗

lmalar.

An. lib.
80pta⸗

Eda-

talinu⸗

Mlill,
prin.
ehum
da, vel
inica
ccur-
la de
cflet
poni⸗
X 00⸗
lium
aliud

ctat.

De ordinanda Miſſa ex ſapradikt. Rubricis. 37

Placeat.) Hujus meminit Mierolog. cap.

22. quamquam poſt datam benedictionem.
q Benedittio.) De hac à Sacerdote hoc loco
danda indicium eſt in Liturgia S. Petri, & in lib.

7. Conſt. Apeſt. cap. 25. cxpreſſe de ea ſcribir

Hier. ad Anſtic. Narbon. Epiſc. cujus verba de
benedictione hac explicat Microl. cap. 21. qui &
addit cauſam; ut, qui non communicatus diſce-
dit, laltem benediétus à Sacerdote recedat: ha-
betur etiam de Conſ. diſt. . Cum ad celebrandum,
ex Conc. Aurelian. I. cap. 25. & Agathen. cap.
42. eaa. Diſt. WMiſſas.

r Evangelium &. Joannis. ) In Liturgia §. Pe-

tri habentur hæc verba in fine, Deinde plenitu-
dolegis & Prophetarnm. legebatur ergo aliquid.
Et Lindanus citat Liturgiam S. Simeonis Syracu-
ſani ante annum 800. in cujus fine Leétio jube-
batur. Apud quoſdam Lectio Evangelii S Jo-
annis fuit in uſu, ex Durand. lib. 7. c. 2. & ec.
uidam. de celebrat. Miſſ. um in Conc. Sale-
ganſt. tit. de Saffrag. c. 22. Additum ergo denuo
eſt, quoad omnes, & Burchard. habet ut divi-
nitatis & humanitatis Chriſti quaſi circulari ſi-
gillo facto, ut opinor, toti Sacrificio extremam
manum imponamus, & ut tanti beneficii jugi-
ter recordemur, ait Suarez p. 3. diſp. bzg. ſect. 1.
Ejus loco legitur Evangelium, quod in Officio
lectum eſt pro nona Lectione, ut Miſſa concot-
det cum Omcio; & nullum Evangelium in Miſ-

ſali poſitum prætermittatur, quin aliquo modo
publiostur populo in Miſſa, ſaltem per modum
commemorationis in fine Miſſæ. Item ſi quis
fortaſſe primum Evangelium non audierit, in fi-
ne ſaltem Miſlæ audire poterit alterum, ait Suar.
loc. cit. Ex his autem ratio patet Rubricarum ſe-
quentium de Dominica quarta Adventus, cujus
Evangelium non modo non lectum eſt in Ofſti-
cio Vigiliæ Nativitatis Domini, ſed & ſuſfici=
enter lectum eſt pridie in Miſſa Sabbati Quatu⸗
or Temporum.
ſ Iutertia Miſſa Nativitatis Domzini.) Ne
in eadem Miſſa legatur bis idem Evangelium-
legitur illud Epiphaniæ, quod & convenit Na-
tivitati Chriſti, & in fine occaſionem præhet
adorandi cum genuflexione, uti ad ea verba, Et
verbum caro factum eſt; quando nimirum dici-
tur, Et procidentes adoraverunt eum.
t Evangelium Vigiliæ.) Quia nec in Oſhcio
lectum eſt, ideò neque legitur in fine Miſſæ.
u l Miſſis votivis.] Quia votivæ diſcordant
ab Ofſicio, cujus Evangeliuimm vel nobiliori loco
in Miſſa legendum eſt, vel omittendum; idcir-
cò ſemper in iis legitur Evangelium S. Joannis.
Dicitur etiam Evangelium S. Joanms in fine
Miſſæ de Feſto, in qua nulla fit commemoratio
Feriæ privilegiatæ, ut in tit. 7. a. 2. quando ſcili-
cet dicuntur duæ Miſſæ, de Feſto, & de Feria,
ſine utrorumque commemoratione.

De ordinanda Miſſa x ſupradictis Rubrici. XV.

Obrach Rubricis cognitis, ſi quis velit ordinare Miſſam diei, recurrat ad Or-
dinarium Miflaram de Tempore vel de Sanctis, ſecundùm qualitatem Officii.
Si proprium non habeat, recurrat ad Commune Sancétorum Si de Feria agendum
ſit, & propria Miſta non fucrit de Feria, dicatur Miſſa præcedentis Dominicæ, o-
mitlis Glotia in excellis, & Symbolo: præterquam Tempore Paſchali, in quo ſem-
per dicitur Gloria in cxceliis, ut ſuptà, exceptà Miſſà Rogationũ: & in Adventux
prætermitti ur Al'eluja poſt Graduale, cum ſuo Verſu. Si dicenda lit Miſſa voriva,
requiratur poſt Commune Sanctorum ſuo loco. Si plures Orationes dicendæ fint,
requirantur po ſt Miſſas votivas, ſuo loco de ſinglis rebus ſingulæ Si peo Defunctis

dicenda ſit Miſſa, habetur poſt Miſſas Votivas, cum Collectis diverſis. circa finem

Mialis. Ordo to ias Miſſæ, cum Præfationibus, Ganone, & alus dicendis, habetur

ſao loco cum Proprio Miſſarum de Tempore.

E s Ex

38 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars 1 Ti. EIIe& YI.

X his colligitur, ordo Miſſalis quàm opti-
mè inſtitutus ſit, in quo primuùm habentur
Miſiæ de Tempore, ab Adventu ad Paſcha, à
Paſchate ad Adventum: & hæ ſunt Miſſæ, ut ita
dicam, de vita Chriſti per annum diſtributæ. De-
inde Miſſæ de Sanctis, ab Adventu item ad Ad-
ventum, ſive finem Novembris: & hæ ſunt pro-
priæ. Tum communes de iſſdem. Quarto loco
Votivæ, & pro variis neceſſitatibus. Poſtremo
loco pro Defunctis, qui extremum in pace clau-
ſerunt diem. Canon verò medium Miſſalis oc-
cupat locum eum ordine Miſſlæ, qui communis
aſt omnibus Miſſis.
2à Pretermittitur Alleluja.) Feriæ adventus
ſunt quaſi vigiliæz ſummæ Feſtivitatis N atalis

Domini, & in iildem erat jejunium, ut dicemus
tit. ſeq. ad mœrorem repræſentandum ſancto-

rum Patrum expectantium Meſſiam. Quare fi-
cut in Vigiliis, & aliis jejuniorum diebus ex Al-
cuin. de Div. Offic. cap. de Paraſceve, omitti-
mus feſtiviſimum Allelujaticum melos, ita &
in Feriis Adventus. Repete ea, quæ diximus ſu-
Pra tit. o. ad n. Z.
Accidit aliquando obſtinatè peti ab aliquibus
Miſſam celebrari de Sancto infra ejuldem octa-
vam, ſed in dic, in quo fit Officium de alio San.
cto ſemiduplici cum commemoratione octavæ;

putà, exigunt Miſſam de S. Joanne Baptiſta in
feſto S. Leonis IlI. ſeu Miſſam S. Antonii Patavi-
ni infra ejuſdem octavam, & ſæpè infra octa-
vam Corpotis Chriſti; ſeu Miſſam de B. Virgine
in Feſto S. Nicolai Tolentinatis, & ſuniles Kuc
ſas: quo ritu hæ Miſſæ celebrabuntur? neque e-
nim à Rubricis votivæ Miſſæ prohibentur dici
infra præfatas octavas; neque in feſtis prædictis
ſemiduplicibus: at neque meræ votivæ eæ vi-
dentur eſſe, ratione propriæ octavæ, infra quam
eæ petuntur dici. Multis autem hac de re à me

quærentibus reſpondi, ſalvo meliori judicio, &

§. Rituum Congregationis arbittio, feſtivas
eas non eſle, quia Horis Canonicis non corre-
ſpondent: & votivas eſſe ex hoc potiſſimuùm ca-
pite, quia non corteſpondent ofhicio, quæ eſt vo-
tivarum nota, in tit. ſeq. /7. n. j. tum quia ſu p-
ponimus, infra octavas proprias eas occurrere,
tranſacto feſto Et licèt octava tota reputetur u-

nus & idem dies feſtus, unde & Miſſa feſti re-

petitur per totam octavam; tamen id locum ha-
bet, quando perſeverat officium de octava ſimul
cum Miſſa, ſecùs, ſi diſcordat Miſſa ab offcio.

2 — X . d 5
Poſito igitur, quòèd eæ ſint votivæ potiùs quàm

feſtivæ, ritum votivarium in iis obſervarem, ſi
obſtinatè exigantur, aut ſi negari non poſſint ſi-
ne petentis offenſione.

De Hora celebrandi Miſam. W.

5 MGE privata ſakem poſt Matutinum & Laudes, quacumque hora y ab
Aurora uſque ad meridiem dici poteſt. 4

y Ab Aurora uſque ad meridiem.] Nempè
in luce, quia ex S. Thoma 3. part. 4. 53. art. 2. ad
4. Chriſtus ait, Me oportet operari, donec dies
eſt, Joan. 9. addit Suar. Aiſp. So. ſect. z. nec ante
auroram regulariter ad opus publicum conveni-
ri, nec poſt meridiem jejunium protrahi: ubi
etciam coacedit horam cum dimidia ante ortum

Solis, ex cauſa. Tertiam partem horæ ante auro-

ram, vel poſt meridiem, eſſe notabilem partem,
& ſuſſicientem ad lethale peccatum, docet Azor.
lib. 1o. c. 2.4. 6. minor quàm tertia pars horæ
excuſat à lethali, ex Soto . diſt. 14. q. 2. art. 2.
concedit Navar. i Max. c. 27. ax. 55. G alibi,

celebrari poſſe ex cauſa rationabil poſt meri-
diem; contra quem cum communi opinione
ſeripſit Francol. IZract. de Tempore EKor. Canonic.
I. part. C. 1. juſta verò cauſa eſſe poteſt, poſt Milſ-
ſam ſolemnem tradius cantatam in feſtis, vel
poſt concionem longiorem: addit Suar. ut fiat de
licentia Epiſcopi, ſi commodè haberi poteſt.

Privilegiati, ut hora ante vel poſt celebrirè

queant, poterunt hora ante vel poſt ſtatam ho-
ram à Summiſtis regulariter conceſſam oelebra-
re; aliàs non eſſet priv ilegium.
Variis igitur horis celebrari privatim poteſt,
quia fit in Miſla memoria Paſſionis, quæ acci-

dit

in
olis,

1
v
Ror
Q
gils

pol.

N
Poran
Horz
Prrye
1,u
ſuum
Bo
üt
guii⸗
ziu
lecen
1
N
il.B
wron
con
Uide
n
ich
wl
can⸗
nc.
elo
N
le ⸗
e
Cb⸗
gi⸗
U
nn
int
lor
⸗
lt

4
.
iſter in
atwi.
ta⸗
irgine
Mi.
gle t.
Gr dici
rlicte
ee vi.
quan
ea me
cio, 8
Tſkira
cotle⸗
Umnce⸗
elto.
1l.
ltete,
Etur u⸗
eite⸗
unha⸗
umul
thcio,

Juim

em; 1

eſt.

rre

cci⸗

De Hora celebrandi Mißam.

dit manè; Mortis, quæ hora nona; Reſurrecti- ra tertia, vel ſexta contigiſſe creditur, Durandus

39

onis, quæ item manè; & Aſcenſionis, quæ ho- lib. g. cap. 1.

2 Miſſa autem conventualis & ſolemnis, ſequenti ordinc dici debet. In feſtis
duplicibus & ſemiduplicibus, in dominicis, & intrà octavas, dictâà z in choro 4
Horà tertia. In feltis hmplicibus & feriis per anaum, b dictâàſextâ. In Adventu,
Quadrageſima, Quatuor Temporibus, etiam infra octavam Pentecoſtes, & vi-
giliis, quæ jejunantur, quamvis ſint dies ſolemnee, Miſſa de tem pore debet cantavi -

poſt Nonam.

Miſſa ſolemnis ſemper dicitur poſt aliquam
horam, etiam in nocte nativitatis Domini, ut
Horæ Canonicæ ſint quaſi quædam ad Miſſam
præparatio, Franco. /. p. c. 3. & poſt varias ho-
ras, ut majori præparatione, minorive pro Mil-
ſarum varietate, ſeu dierum, fiat Milſſa.
Hoc loco notandum eſt, quòd Miſſa parochi-
alis ſine cantu eſt privata, non conventualis, de
qua in his rubricis, licet ad eam conveniat po-
ulus, ſeu loci Clerus; quo poſito, multa faci-
lè definire poteris circa rubricas Miſſalis.
2 In Choro, Presbyterium dicitur in Epiff.
⁵. Corneli & Cypr. Sanctuarium Altaris, in Con-
cil. Braccaren. I. n. 31. Sancta Sanctorum, in
Turon. Il. c. 4. Chorus, in Tölet. V. n. 7. hoc eſt
conſenſio cantantium, ex Auguſt. in pſal. 149.
unde & Corona dicitur ab Iid lib. 1. de oſfc. c.
5. quia in modum cotonæ, ait Amal. lib. 3. c. 3.
à chorea deducit Gemma lib. 1. cap. 39. Græca
vox ſignificat lætitiam, in Platone 2. de Leg.
a Hora tertia.) Non ante horam tertiam
cantari Miſſam juſſit Theleſphorus ex Amal.lb.
3. c. 42. de conſ. diſt. I. Mocte, & ibid. c. Et hoc. &
de ſolenni intellexit Durand. log. cat. S. Caſſius
Narnienſis Epiſcopus hac eadem hora celebra-
re conſuevit, laudatuſque de cœlo fuit, apud S.
Gregor. in Dialogis. In feſtis autem hora tertia
obſervatur, ea fortalle ratione, inquit Amalar.
quia ea hora Chriſtus aſcendit in crucem, apud
Marc. cap. 7. hoc eſt, linguns Judæoruun cla-
mantium crucifige, velex Microl. cap. Tö. quia
inter reliquas paſſionis Chriſti horas, tertia Re-
ſurrectioni Domini, ſive Nativitati ejuſdem
propinquior eſſe videtur; vel, ex Radulph. prop.
ult. quia ea hora miſſus fuit Spiritus Sanctus;
vel, ex Conc. Aurelian. HII. capite Ii. ut faciliùs

redire poſſint ad veſpertina officia in feſtis Sacer-
dotes præſertim, quibus eos non decet deeſſe;
velex Auguſt. apud Burchard lib. 2. cap. 14. ux
populus ante cibum conveniat, Miſſam & con-
cionem auditurus. Hinc ex collect. Martin. Brac-
car. c. 66. & habetur can. fmn. dift. 44. Tertia
hora dicitur ſacra, quia ſacris Miſſarum ſolem-
niis dicata: ab Italis aurea, ex Alph. de Torres 2.
part. C. 4. n. 15.
Si propter terræ frigiditatem populus veniat
tradius ad Eccleſiam pro Miſſa ſolemni, præſtat
differri tempus recitandi horam tertiam, quam

cantare Miſlã de feſto, ſeu dominica poſt ſextam.

ita cenſuit ſacra Rituum Congregatio, referente
Alcocer in ſuo Ceremoniali.
b Dicta ſexta.) In profeſtis (cujuſmodi
ſunt feſta ſimplicia, & feriæ) poſt Sextatn, Gem-

ma anim. Iib. I. c.13. quia inquit, eà Chriſtus ma-

nibus Gentilium crucifixus eſt, Joanniz 19. &

quia in profeſtis neque lætitia, neque lutus, led
Jquia In p 4 9

uid medium videtur habere locum, lætitia in
ſtſtis horam Tertiam requirit, luctus Nonam,
Francol./.p. de Teénap. Hor. Can. cap. 29. n. 3.
c Poſt Nonam.] In jejuniis ita inſtituiſſe Pela-
gium ſcribit Duran. üoco ſupra cit. & in c. Slent,
diſt. i. de Conſecr. hoc idé jubetur. Horæ Nonæ
meminit in Quadrageſima Ambr. Ser. S. in pfal.
115. & Amal. lib. t. C.z. quia in ea, Amal. ait lib.3.6.
42. Expiravit Dominns; & quia ad veſperam je-
junabatur, Microl. c. 49.
Item in Adventu: quia Adventus ferè qui-
paratur Quadrageſimæ, Hugo Vict. lLib. 3. de
Sec. Miſſ. cap. 4. &9. In Adventu jejunium e-
rat. Durand. lib. 6. . de Adventz. & de Ro-
manis teſtatur Radulph. Prop. 16. imèò & univer-
ſale jejumium illud vocat Raban. de inſtit. Cler.
lab. 2.

X

40 Comment. in Rubr. Mihalis Pars Tr. .S XVI.

lib. 2. cap. 22. quod, à ſancto Perpetuo Turo- can. 6. ſancivit in feriis II. IV. & VI. ſaltem ob-
nenſi Epiſcopo inſtitutum fuit, ex Gregor. Tu- ſervandum eſſe, cùm quotidianum præcepiſſe
ronen. lIib. Hiſt. io. cap. 31. & Conc. Matiſcon. Turonenſe II. Can. 13. G

3 Miſſa autem defunctorum d'ci debet 4 poſt primam diei; ubi verò dicuntur
eorum vigiliæ manè poſt matutinum diei, dictis hojuſmo&α vigiliis cum laudibus,
immediatè dici poteſt Miſſa pro defunctis. Sed in die Commemorationis omnium
Kdelium defunétorum Miſſa conventualis dicitur poſt Nonam; quia eo die eſt prin-
cipalis In die etiam depoſicionis defuncti, veltertio, ſeptimo, trigeſimo, aut an-
miverſario ſolemni, in quo ſit concurſus populi, poterit ſimiliter dici ultimo loco poſt
Nonam.
d Paſt primam diei.] Properandum eſt enim quia diſcordat ab Officio; tum quia horàâ nonâ
in ſuffagiis defunctorum: at in diebus aliis, de & ipſe Chriſtus emiſit ſpiritum; tum quia hora
quibus in hoc numero, rectè poſt Nonam; tum nona meœroris eſt, ut in die jejunii.
4 Excipiuntur ab hoc ordine dicendi Miſſam conventualem, Miſſæ e in Natiw-
tate Domini, quarum prima dicitur poſt mediam noctem, finito Te Deum lauda-
mus in matutino; ſecunda in aurora, dictis Laudibus & Prima; tertia vere in die
poſt Tertiam, vel ubi aliter ex diſpenſatione Apoſtolica diſponatur.

e In Nativitate Pomini.] De prima Miſa f Ex aiſpenſatione Apoſtolica.) Intellige de
in notte extat Canon Theleſphori de conſecrat. conceſſa poſt Concilium Tridentinum, quod
diſft. . Motte, quia nocte natus eſt Chriſtus. De prohubet, ne aliis horis quàm debitis Miſſæ ce-
ſecunda in aurora, bidem, quia Paſtores eâ horà lebrentur, ſeſſ. 22. ſoblatis quibuſcunque privi-
creduntur adoraſſe Chriſtum natum. Plura in legiis, ut declaravit ſacra Congregatio ſupet
rubrica de Nativitate. Concilium.

5 Miſſæ votivæ, quia non correſpondent officio. ſi ſolemniter celebrentur pꝑro te
gravi, vel publica Eccleſiæ cauſa cum populi frequentia, dicantur poſt Nonam.

Duplicem habes cauſam, diſcordantiam ab ri Miſſeæ intereſt, quaſi ſuo jejunio orationi pu-
ofſicio, & frequentiam populi; qui dum tardio- blicæ vires addit.

De bis qua clara voce, aut ſecreto dicenda ſunt in Miſſa. XVI.

1 IA Miſſa privata clara voce dicuntur Antiphona & Pſalmusad Introitũ, confeſ-
Ltio, & quæ ſequuntur, exceptâà Oratione, Aufer à nobis, & Oramus te Domine
per merita Sanctorum tuorum, &c. Item Introitus, Kyrie eleiſon, Gloria in excellis.
Dominus vobiſcum, Oremus, Flectamus genua. Levate, Oratio, vel Orationes, Pro-
phetiæ. Epilloia, Graduale, Verſus, Lractus, Sequentia, Evangelium, Credo, Ot-
fertorium, Orateé fratres, ſolum hæc duo verba, Præfatio, Nobis quoq; peccatoribus,
ſoldm hæc tria verba. Item Per omnia ſæcula ſæculorum, &c. cum Pater noſter,
Pax Domini, Agnus Dei, Domine non ſum dignus, hæc quatuor verba tantùm,
Communio, Oratio, vel Orationes poſt Communionem, Humiliate capita veſtra
Deo,

Deo,
& E

He
lenlet
Aucar
epart
loi⸗
1
nhil
cllao
Ca
kiuncel
Lorli.
Citcio
1 4-T
kinan
lennun
lonoe

4
ſtin
Uis
nepe
ſoben
kone
Cr

ſaar

N.
nd,
Ment
ſte
ſumt

ura

I.

em oh.
cepller

cuntur
Abas,
muniomn
ſtprin.
t an⸗

opol

Nri nond
uin hors

INui.
Aluude.
din die

ellige de
1, uod
Alllece⸗
nepriyi-

o lupet

r pro⸗ 160
um.

tionipi⸗

W.

contel.
homine
eucells.
e5) blo.
do, 0t.
loribits,
10 ker;
ntüm,
zveſtta

Deo;,

De bis quæ clara voce aut ſecretò dicenda, &c. 41

Deo, Ite Miſſa eſt, vel Benedicamus Domino, vel Requieſcant in pace, Benedictio,
& Evangelium In principio, vel aliud Evangelium. Alia omniag dicuntur ſectetò.

Hæc eadem Burchard. Quæ hic claràâ voce di-
