Petrus Galeſinins. . 1.ö Sozomenus. 440
PFPetrus Lombardus. 1164 Stephanns Eduenſis. 9 0
Pe trus Lope. 1605 Stephanus Proyſthinins.
Petrus Matthæus de KRubeis. 76 2 Saerontus. 144
Petrus de Natalihus. 7499 Syaneſius Cyreneus. 4o
Petrus Navarrus. 1790 Tertullianus. 220
Petrus Opmeer. 1170 Theoderetus. 460
Betrus Palndannt. 1330 T bheodorus Balſamon. 1191

o.-

115
f674
760)
321

4
166
269
450
65
740
160
406

400
1615
970
14
614

S

Ingdex Auctorum & Scriptorum.

Theodorus, Lellor. circa

Theodulphu Auxreliäazwenſis.

S. Thomas Aquinas.
Thomas Cajetanus.

Thomas Sanchez. r
Thomas Waldenſis. .
Ere.

Tobias Corona Congregat. no
Vdens Bonanmicus.
Varro ante Chriſtum.
Fznantius Fortünatut.
VzXtor Utieenfs

„

co
5 †
12657

US.
160*

1430

76 2

1620

454

Viltorianus Præmolut H 7629
Vibtorianus Voonins inter 4Koo. & 600
Vincentint Gallus Congregat. noſtræ. 162
Vincentins Sortannuse 15615

Virgilius ante Chriſtum.
Uranius ocriptor vitæ & Paulini, & contempo-

raneus. L 444
Uardurs. 77
Walafridus strabo. 49
Zacharias Andrianus. 1576
ſtus Senenfis.

* 2 IN.

.

re

SDas EIELDYTEYEETYNN
?ð

INDEX

TITuILORUI

Cormmentaria: in Rubricas Miſſalis dividuntur in quinꝗque Pax-
tes, & partes in Titulos plures.

rima pars continet Rubricas generales
primi ordinu & Tiulos viginti.

I. 3 E Duplici. pag. 3
II. De Semiduplici & Simplici. 3
II. De Feria & Vigilia. 4
IV. De Miſſis Vouivis ſanctæ Mariæ & aliis. 6
V. De Miſſis Defunctorum. 8⁸
VI. De Tranſſlatione Feſtorum.
VII. De Commemorat onibus. ibid.
VIII. De Introitu, Kyrie eleiſon. „& Gloria in
excelfis. 16
NX. De Orationibus. 19
X. De Fpiſtola, Graduali, Alleluja & Tractu,
ac de Evangelio. 24
XI. De Symbolo. 28
XII. De Offertorio; Secretis, Præfationibus &
Canone. 32

XII. De Communione, Orationibus poſt
Communionem, Ite Miſſa eſt, vel Be-
nedicamus Domimno, de Benediéctio-
ne, & Evangelio ſancti Joannis. 35

XIV. De ordinanda itlſa ex ſupradictis Ru-
Pricis. 37

XV. De Hora celebrandi Miſſam. 38

XVI. De his quæ clara voce, aut ſecreto dicen-

da ſunt in Miſſa. 40

XvVII. De ordine genuflectendi, ſedendi & ſtan-
di in Mifl privata & ſolemni. 42

XVIII. De coloribus Paramentorum. 46
XIX. De qualitate Paramentorum. 50⸗
X. De præparatione Akaris, & ornamento-
rum ejus. 66

Secunda pars continet nitum ſervandum
in Celebratione Miſſe, & Titulos
decem & ſeptem.

1. D' præparatione Sacerdotis celebra=
turi. pag. 6
I.. De D Sacerdetis ad Altare. 75
III. De principio Miſſæ, & Confeſſione fa⸗-
cienda. 53

12. IV. De Introitu, Kyrie eleiſon, & Gleria in

excelſis.
V. De Oratione.
VI. De Epiſtola, Graduali, & aliis- uſque 4

Offertorium. 9 ½
VII. De Offettorio, && aliis uſque ad Cano-
nem. 107
VIII. De Canone Miſſæ uſque ad Conſecratio-
nem. 710
IX. De Canone poſt Conſecrationem uſque
adl Orationem Dominicam. 1755
X. De Oratione Dominica, & aliis uſque ad
factam Communionem. 121
XI. De Communione, & Orationibus poſt-
Communionem dicendis. 133
XII. De benedictione in fine Miſſlæ, & Evan-
gelio S. Joannis. 137
XIII. De his quæ omittuntur in Miſſa pro De-
functis. 139

XIV. De his quæ addenda ſunt in Miſſa, quæ
celebratur ad Altare, in quo expoſitũ
eſt ſanctſſimum Sacramentum, 143
XV. Ordo Miſſæ, & partium ejusdem daclino.
juxta ordinem temporum.
XVI. Myſte

bea⸗
65

efa⸗
13
iain
7
92
le ad

9

ano⸗
1o
ratio⸗
110

ulque
15

ne ad
121

polt.

153
van⸗
15

159
eu⸗
ſit
145
itio⸗
144
ſti⸗

ILeder Titulorunz.

XVI. Myflica expoſitio Miſſæ ſecundum ordi-

nem totius vitæ Chriſti, quam repræſentat.

147.
XVI.. Canonis expoſitio litteralis, 1749
Pirtis parrde difetfbus cires Miſam sdbibet
remedia Titklis duodexim:
E XE defectibus in celebratione Miſſarum
occurrentibus, pag: I176.
U. De defectibus materiæz: 2
II. De defectu panis, ibid.
IV. De defettu vini,: S.
V. De defectibus formæ 6
VI. De defectibus Miniſtri 2
VII. De defectu intentionis. ibid.

VIII. De defectibus diſpoſitionis animæ, 175
X. De defectibus diſpoſitionis corporis, I9
X.De defectibus in miniſterie ipſo occurrenti-
bus, 161
XI. De Rubricis præceptivis & directivis, 166
XII. De aliis-obligationibus Sacerdotum circa
Miſſam, 1027

Quarta parr complectitur Rubricat proprias
& Titnlos desem & novem

IN E Rubrieis Miſſarutn in adventu pag:
177.

I. De quatuor Temporibus adventũs „ ibicdl.

III. De Natali Domini, & Feſtis ſequentibus. 176
IWV. De Dominicis poſt Epiphaniam uſque ad
Septuageſimam, 175
V. De Dominieis à Septuageſima uſque ad Fe-
rtiam IV. Cinerum, 171779
VI. De Feria quarta Cinerum uſque ad Domi-

nigam de Paſſione, 751

VII. De Dominica de Paſſione & Hebdomada

majori, 154
VIII. De Feria quinta in Cœna Domini, 7535;
IX. De Feria ſexta in Paraſceve, 19
X. De Sabbato ſancto, 251
XI De die ſancto Paſchæ uſque ad Feſtum Tri-
nitatis, 210
XII. De Feſte Trinitatis, & Dominicis poſt:
Pentecoſten. 2 /74

XII. De Rubrieis Propriis Miſſarium de Sanctis,
215
XIV. De Benedictions Candelarum, & Proceſ-
ſione in Feſto Purificationis B. Virginis, 2/9:
XV. De Feſtis, in quibus cantandæ ſunt duæ
Miſſæ in Eccleſus Cathedralibus & Collegi-

atis. 221
XVI. De Rubricis miſſarum Communis San-
Ctorum, 224
XVII: De Rubrieis Miſſarum Votivarum in fine
Miſſalis, 226
XVIII. De Rubricis Miſſarum pro defunctis, 230
XIX. De Rubticis Benedictionum, 332

Quinta pars Append. icer addit

Quvinque, hæ ſunt:
Abulæ locorum pro uſu Tabellatum ſe:-
gquentinm. pag. 237

Tabellæ Auroræ, Meridiei, & Mediæ nectis.
De menſuris propriis ſacræ ſupellectilis ad Miſ-

ſam congruentibus M 244
De nitore & munditia prædictæ ſacræ ſuppelle-
Silis. 249

Proſodia Verborum in Miſſali Romano. 272
Reſolutio dubitationis, an ſacerdos teneatur:
Miſſam dicere pro Defunctis, aut potius de
Sanctis vel feriis. 44*

FSSachu puec rrrrTer Seoe
*2 . „ - S - 2 ⁸ - S re .
EAi EEEELEEEEENAEAAEAEE

INDEX
DECREBTORUM

SACRE RITUUIM CONGREGATIONIS,

Er Ghper negotia Epiſcoporum,

in ordine ad Miſſam, poſt Miſ⸗

ſalis recognitionem, ordine temporum ſer-·
vato quo fuerunt ſancita.

Poz celebrar: pro Pefunctis ritu de

Requiem in Feſtis, inſepulto corpore.
23. Maji 1002. pag. 10
2 ln Rogaltionibus maſoribus, ſ ſi Proces-
ſio terminatur ad Eccleſiam S. Marci, ibi
dicenda eſt Miſſa de eodem Sancto, 23. Maji

1003. 211. 222
3 Cineres aridi. non in modum luti, ſunt
diſizibuend,, eodem die. 153

4 Miſſa de Annuntiatione B. Vi irginis
non eſt celebranda à Feria 4. majoris Heb-
domadæ uſq, ad Feriam 3. FPaſchæ. 9 Maji
10.. 201. 222
5 Gloria in excelſis cum Credo omitti-
tun in Volivis pro re gravi, quando dicun-
tur cum wuments violacets. 19. Majt z60.

19
6 Qug ſit res gravis, derclaravit S. Con-

regatio, eadem die. ihbid.
7 Cereus Paſchalis certis tantuùm diebus
accenditun, eadem die. 209

S Tolerantun Miſſæ de Requiem in Feſto
Duplici, quod non eſt de præacepto, pro vo-
luntate teſtatorum implenda. I. Septembris
1607: 10
9 Mue ſint Feſta ſolemniora, in quibus
non poteſt celebrari in oratoriss privatls &-
, ivulegiatas. 17. Novemb. 1607. 41

I0o Ante rarochialen non ſunt nalan z.
dæ campanæ à Confratriis Diæceſanls in

ſabbato ſancto. 9. Febr. 160. 20σ

II Communio Cleri facienda eſt in Cæ-
na Domini. 27. Septembr. 1605. 190
12 Miſſæ Defunctorum certo die dicen-
dæ, eo impedito rransferuntur i in ſequen-
tem, eodem die. 10
13 Sabbato ſancto non ſunt palſandæ

campanaæ ante Cathedralis ſignum. 22. Mar-

tii, 1509. 207
14 Abbates, & alii non poſſunt benedi-
cere paramenta Eecleſi jarum non ſibi ſubdi-

tarum. 24. Auguſti 1009. 2

15 Clavis Hoſtiæ repoſitæ in Ferin . C-
næ Domini non aeber dari laico: 30. Janua⸗-
rii I61o0. „* 19²°
16 Canonicti tenentur ad cantandam
AMiſſam de die, ai lucrentur diſtributiones
25. Junii 161I. 2
17 Commendatario ſaue, ejus Procurakoni
non datur liber oſculaudus in Miſſa. 17. Se-
tembris I611. 97
18 Inferiorei Epiſcopo debent ſumere
paramenta pro Miſſa de Altari. 7. Junii
1612. 67
19 Diaconus non debet pacem dare lai-
cis, neque Dominæ loci. 5. Zuui Iörz. 132
20 Non

F/,
M

el

l
ſi

iy)
ner

ren
n

nin
Gl⸗

en

Dee
e.

ſin⸗

Hiin

N
len
16

oy
n
74
e
ln
42

1

7 S8

Index Decretorum.
2.e Non debent Regalares in Canone Miſſa ſpectat aa Pipam. 21. Januarii & 24.
nominare Antiſtites ſuos Generales. 12. Aprilis 1626. V 79
Nov'mbr. tŕ.... III 33 Non poteſt emitti altera AMliſſa ex
21 Regulares debent Crucem ferre cum duabuscantandis de Feſto, & de Feria. 16.
velo ſeu panno. I4. annwarii 1617. II Majit 1626. .
22 Duplex Offcium fit de ſancto, cuſus 34 Celebrans, qui diſtribuit Cineres,
Reliquia lit inſignis ,& abpprobata: 3. ganii Candelas & Palmas, detecto capite diſtri-
1617. 31 buat. 15. Zulii 1626. 153
23 In Feſto Corporis Chriſti Euchariſtia 3) In Miſſa Feriæ quartæ Temporum,
in Proce ſione ferenda eſt manibus, non hu- occurrentu in die Olctava Nativitatis bea-
meris. 2. Junii I015. 215 tæ FP'irgini, Præfatie ferialis dicitur. 12z.
24 In Oratione A cunctis, nomina Pa- Decembr. I626. 34. 22
zronorum ſancti Aichaslis, vel ſancti o- 36 Noen poteſt inauci conſuetudo contra
annis Baptiſtæ praponi debent Apohtolis 22. Ritum cantand, Aiſſam Conventualem de
Auguſti I62o. DBio die ob l oti vam, ſeu gro Defuncta. 16. Za-
25 In Paraſceve ſi incidat Feſtum An- nuarii 1627. ðð
nuntiationis B Virginis, non tenentur fi. 37 Signum, quod fit cum Pateéna à fron-
deles ad Miſſam audiendam, I9. Februarii te ad pectus, fit integré cum ſigno Crucis. 13.
1622. 292 Martii 16zzz. 722
26 Nec in eodem die diſpribuenda efſß 38 In Altari pro certu diebus pri vile-
Euchariſtia aliis quàùm in firmis, eodem giato non poteſt dici Miſſa de Requiem in
die. ikbid. Feſto Duplici de pracepto, 2. Aprilis 1627.
27 Miſſa Roſarii prohibita fuit, conceſ- “090 J
Ja tantum Ordini Pominicanorum. 25.u- 39 Non poſſunt protonotarii benedicere
pii 1022. 223 paramenta.?7. Zulii 1627. 235

28 AMiſſæ certis Regularibus conceſſæ 40 Ad Miſſam Vicarii Generalis non

non poſſunt ab aliss dici, etiam in ipſarum debent accendi quatuor candelæ, nec aſſiſte-
Regularium Eccleſiis. 19. Novembris I622. re duo Capellani. 7. Auguſti 1627. 59
7799 AAAA Coihtnunicatkes isf,3 cka vam
29 V'ſus annuli in Miſſa prohibetur pro. Aſeenſionus contingit ſepararl à propria
tonatarus non participantibus, & quibus- Praæfatione. 25. Auguſti 6.
cunque aliis Doctoribus. 11. Februarii 1623. 42 In Feſtis primæ claſſs zon dicitur O.
74 ururario, Deus refugium juſſa dici à Majori.
30 Qui habent onus celebrandi Miſſam bus per annum 25. Auguſti. 1027. 2
de Roſario (excepti Dominicanis) poſſant 43 In fine Miſſæ ad Juodcunq; Altare
aliam dicere de beata irgine. 6. Majt 1625, celebratæ ſit reverentia Cruci infrd gradus
227 cadhpite ſemper aperto; eadem die. 127
31 In Feſto Stigmatum ſantti Francti- 44 In diebus quibus prohibetur fieni de
ſei color albus adbibetur. 9. Decembr. 1643. Feſte Ouplici, non poſſunt dici Miſſe Voti-

47 Daæ, nezq, de Requiem, eadem die. 5*
32 Facultas concedendi uſum pileoli in A; In Paraſceve non immittitur panti-
sula

199

Index Decretorum.

cula in Calicem cum ſigni Crucis conſue-
za, neq; ſe ſignat cum Calice Sacendas, ea-
dem die- 20
46 Litaniæz majores, ſi occunrant in die
Faſchatüi, tran feruntun in Feriamterntiam
ſequentem. zy. Septembri 1527. r:
4A7 Miſſæ ſancti Gregorii pro Vivis &
Defunctis impreſſæ, quindecim Auxiliato-
rum, de Patre aterno, prahibitæ fuerunt-
F. Aprilis 1625. 227. 231
A8 Miſſæ Roſarii, & de Monte Carmelo,
nonniſi certis Regalaribus lunt conceſſæ,; ka-
dem die. 227
49 Reliquia inſignis eſt caput, brachium,
crus, & ea pars integra, in qua paſſus eſt
Mantyr. eadem die. 51
5o Nen prohibentur triginta Miſſe ſan-
cti Gregorii pro Defunlctis. 25. Octabris 1625.
11
II Annuli uſus in Miſſa prohibetur Ca-
nonicis Cathedralium. zo. Novemb. 1025.
7 B
2à Capellani Monialium Breviario u-
tentium non Romano dicene poſſunt Miſ-
ſam de Sancto Ordinis, de quo Moniales

—
—
4
==
SS
—

Officium, ſed cum Miſeli Romane. eadem
die. 166
53 Sæpius decretum eſt, Epiſcopos carere
facultate delegandi aliss beneditionem pa-
amentorum, & egram rerum, in quibus
unblio non adhibetur. 225 236
IA4 Teſte Joan. Alcocer in ſuo Cærim.
Si ob teria frigiditatem populus veniat ad
Eccleſiamtarde pro ſolemni Miſſa, decrevit
ſacra Congregatio praæſtare, quod recitetur
tardius Hora Tertia, quam quod cantetur
Miſſa de Feſto poſt Sextam. 35
F Eodem teſte, eadem conceſſit inſi-
gvioribeus Regularium Eccleſiis eſum Pla-
netarum plicatarum. 54
56 Eodem teſte, eadem decrevit, Cele-
brantem, & miniſtros ſedere poſſe dum can-
tantun Epiſtola & Graduale. 75
5ô In Feria F. & I. majoris Hebdoma-
da non it Proceſſio Sacramenti extra Ec-
cleſiam. Congregat. Cardinalium Juper ne-

Cotia Epiſcoporum, 6. Auguſti rot. 100

58 In Feria El. Paraſceves non poteſt
fer: nocte Proceſſio cum ſanctiſſima Eucha-
riſtia- Ead. 22. Martii iſos. 261

A
dio h⸗
Hacar
luumti
14.
Unde
Mhr
hoclo
Eu
t,ie
Er
ſunns
in N
1osir
üm
ane⸗
H
N.
el
darn
Ki
iſci
nB
ey

rert
1a⸗
ubi
26
tim.,
2ad
vit
etur
61r

COMMENTARII

IN RMBRICAS

MISSALIS

ROMANI.

PARS PRIMA.
ſ Rubrica b generales Miſſalis.

&☛ rr— UBRICEZ, a Rubrica propriè,
ex Columella lib. y. cap. 5. eſt ſpe-
Acies quædam terræ rubri coloris,

ad opera ſua concinnanda: Antequam, inquit,
explantes arbuſculam, rubricâ notato partem e-
jus. Accipi etiam ſolet pro genere coloris à Pli-
nio lib. 3 . cap. 6. & S. Iſidor. Etym. lib. 19. c. 17.
Hac autem terræ ſpecie ſolebant antiqui libro-

rum titulos, capita & indices notare, Juven. Sat.

14. & præſertim titulos, & inſcriptiones legum.
Unde ille: Perlege rubras majorum leges, id eſt,
Rubricà aſperſas. Cùm itaque leges opportunè
hoc loco præſcribantur ad Miſſam celebrandam,
& rubeus color in titulis & capitibus adhibea-
tur, ideo Rubricæ ſunt appellatæ.
Et quidem leges ipſas Miſſalis, quàm pauciſ-
ſimas, tamen rubro colore ſcriptas vidi, & legi
in Miſſalibus M. S. Bibliothecæ Vaticanæ anti-
quiſſimis, & deinceps in aliis multis apud Vene-
tos impreſſis ante tempora Pii V. Sed vocem i-
pſam NRubricæ non legi uſurpatam in Miſſalibus
ante annum 1577. neque in titulum communem
legibus Miſſæ, niſi a Pio V.

Nam ſeparatim à Miſſalibus habebantur Ritu-

ales libri, ſeu directoria, nomen aurem uſurpa-
batur hoc modo, Rea: quod præſertim videre
eſt in Inventario Sacrarii ſeu, Sacriſtiæ Pon-
tificiæ tempore Bonifacii VIII. quod aſſervatur
in Bibliotheca Vaticana, & ibid. in volumine
4279. fol. 227. à Magiſtro cærimoniarum Urba-

ni VI. ſcripta fuere hæc verba, Nubricæ Novæ, pro
titulo libri: ubi etiam fol. 225. citat & nominat an-
tiquas Rubricas, quare extra Miſſale vox Rubri-
cæ perantiqua eſt, & leges ipſæ antiquiſſimæ;
quamvis aliis titulis, è quibus OrdoRom. & quod
à Græcis ronixò variis temporibus in lucem edi-
tæ; in Miſſali verò nonniſi eo tempore, & mo-
do, quo adnotavi.
b Generales.] Diſtinguuntur hæ à propriis
de Tempore, de Sanctis, & aliis, de quibus in-
fra. Generales autem complectuntur ea, quæ
generatim accidunt Miſſæ; & octo ea ſunt: Con-
cordantia cum Officio; Diſcordantia ab eodem;
Commemoratio, ut in eodem; Ordo, tum par-
tium Miſſæ, tum Miſſarum inter ſe; Varietas
Temporis, Vocis, & Situs corporis; Apparatus
Sacerdotum, & Altaris; Ritus privatæ Miſſæ &
ſolemnis; Defectus in Miſla occurrentes. De

quibus in ſequentibus agitur: nam in prima par-

te Rubricarum de concordantia cum Officio a-
gitur in primis tribus titulis: ad Diſcordantiam
ſpectant tituli tres ſequentes. De Commemora-
lione habes in tit. 7. Ordo partium Miſſæ patet
ab ö. eſque ad 13. Miſſarxum verò inter ſe tit. /4.
Varietas temporis traditur tit./y. Vocis tit. 77.
& Situs corporis, tit. 7. Quæ attinent ad Appa-
ratum, tit. 15. 9. & 20. doceberis. In altera ver)
parte Ritus fusè deſcribuntur in mtul. 13. & Defe-
tibus remedia adhibentur in poſtremis decem.
Certè generalium harum legum magna ex par e
Collector, ſi minuùs Auctor, fuit Joannes Bur-
A chardus

4

2 Comment. in Rubr. Miſſalis, Pars I. Tit. I.

chardus, Papæ Cerimoniarius, qui ſcripfſit pri-
mus Ordinem exquiſitum celebrationis Miſſæ:
ſine diſtinctione tamen titulorum, ſeu Capitum:
concordatque ferè in omnibus, etiam in verbis
ipſis, cum ritu ſervando in celebratione Miſſæ
(de quo nos in altera parte) & ibidem pro occa-
ſione data leges addidit aliquas à Majoribus ac-
ceptas, de quibus nos in prima hac parte agimus:
additæ ſunt aliæ, quæ, quando nullo certo aucto-
re à nobis referantur, adſeribendæ erunt tradi-
tioni, ſeu auctoritati Pii V. vel Clementis VIII.
quod & de toto opere ſemel dixiſſe ſit ſatis. Uſus
autem imprimendi in Miſlalis initio, præter Or-
dinarium Miſſæ (quod in centro Miſſalis una
cum Canone ſemper eſt habitum) & tradendi
diſtinctiſſimos & minutiſſimos ritus celebrandi,
non eſt antiquior, quod viderim, anno 1742.

quo prædictus Ordo Burchardi Venetiüs initio

Miſſalis primum dicitur in lucem editus.
c Miſalis. Deducta vox à Miſſa, de qua mox
dicemus. Auctorem autem Miſſalis cxedit Ama-
larius lib. 4. cap. 31. fuiſſe Sanctum Gregorium
Papam, fortaſſe & vocabuli auctor fuit: ſed quia

Romani Miſſalis eſt mentio in libro Sacrament.
Sanlti Gregorii, ideo auctorem eum puto, qua-
tenus illud meliorem ad formam redegit. Baro-
nius enim docet in Annal. anno ioz. quòd ancti-
ua traditio ſibi vendicat eam, quæ Latinis, uni-
verſæque Occidenta EEccleſiæ præſcripta eſt ſa⸗
cræ Miſſæ forma quibuſdam exceptis, quæ po-
ſteà ſunt addita, vel mutata] à Sancto Petro
Apoſtolorum Principe: cum ejus inſtitutionis
nullum aliud ſit principium& originem demon-
ſtrare. Sanctus autem Clemens, quem accepe-
rat à S. Petro ritum offerendi Sacrificium, Miſ-
ſam nempe ipſam Romanæ Eccleſiæ ſcriptis con-
ſignaſſe dicitur, ex Proclo Conſtantinopolitano
Epiſcopo, citato à Baronio ibidem. Vocabatut
etiar Sacramentale, quod nunc Miſſale, ex Lin-
dano pro Liturgia Sancti Petri cap. 22. itenz Li-
ber myſteriorum à S. Hieronymo, dum loquitur
de S. Hilario in Catalogo Scriptorum. Liber Sacra-
mentorum à Concil. Rhemen. apud Burchard.
libro 3. cap. 92. Libellus à Gregor. Turonen. lIib.
2. de Hiſtor. Franc. cap. 22.

d Miſſa quotidie dicitur ſecundum ordinem Officii, de e Feſto Duplici, vel Se-
miduplici, vel Simplici: de Dominica, vel Feria, vel Vigilia, vel Octava: & extra
ordinem Officii, votiva, vel pro Defunctis.

d Miſſa.] Vox Latina eſt, & antiquiſſima, à
vuilgo potius introducta, multipliciter ejuſdem
rei ſignifieativa.
Latina eſt, non Hebræa, veluti aliæ voces,
Alleluia, Amen, & eiuimodi, quas Græci Pa-
tres retinueré: ab Hebræis aliquam originẽ du-
cit: unde Baronius anno q3 4. n. g. à Jacobo uſur-
patam vocem Miſſach, id eſt, ſpontaneam obla-
tionem, in Liturgia dicit. Miſſa verò ab iiſdem
Græcis nunquam uſurpatur, ſed eam, Litur-
gian, publicum opus vel gerurgian, ſacrum
opus, apud leynatium non ſemel, vel WMWſtago-
iam, ſummum miniſterium, Naxianzenus plu-
ries: vel Proſtphoran, oblationem, can. 3. Apeſt.
vel Thyfian, Sacrificium,idem can. 3. vel Teletin,
Myſterium vocavere, lege Duran. lib. 2. de Rit.
sap. /. neq; Latinus quiſquam eam exaravit cum
aſpiratione, Miſſach. ut Hebræi.

Antiquiſſima eſt, à Clemente Epiſt. 3. ab Eva-
riſto, inquit Burchardus tertio Decretal. c. 22.
Certius autem à S. Ambroſio lib. 5. Epiſt. 33. du-
bitante Azorio l. Io. c. 15. q. I. de Epiſtola Evari-
ſti, à vulgo potius introducta eſt vox, ſumpto
vocabulo à publicis illis verbis, quæ in fine di-
cuntur: Ike miſſa eſt: ait Azor. ibid. q.I.
Miſſionem autẽ ſignificat I mitto, quod Ba-
ronius in Martyrologio prima Octobris docet,
apud Francos ſignificare quandoque per Sy-
necdochen feſtivitatem ipſam, de qua fit Miſſa]
ſicut Remiſſa ſignificat remiſſionem apud Ter-
tul. lib. 4. contra Marcionem c. i5. & Cyprian.
de Bon. putient.
Miſlio enim eſt, tum precum populi per Sa⸗
cerdotem ad Deum, Alcuinus de Divinis offe.
cap. de celebr. Miſſæ; tum Chriſti, qui miſſus eſt
à Patre ad nos, Duran. Ration lib. g. c. 1. tum
ejuſdem

2

d
nern
Elbo
ℳ.
Fün,
in
feit
lunt
caul
Core:
lan.
nicu
Uiac

tahe

(ecot

ſer
Ne
m
lern.
ſuit
cern

A

Mene,
q⸗
daro.
anri⸗
zuni⸗
elſa⸗
2 po.
Perwo
tionis
mon⸗
cepe⸗
Mi-
con⸗
itano
lbarur
(Lin⸗
m Li-
Gitur
acra-
hard.
Lulb.

e⸗
Ntra

Eva-
1. 2 7 44
„du-
ari⸗
npro
eci⸗

Ba⸗
cel
Sy⸗
ſſa)
er⸗
jan.

Sr
ſie.
eſt
um

en

De Rubricis Ceneralilus. 3

ejuſdem Chrifti à nobis ad Deum ad placatio-
nem, ſolutionemque inimicitiarum inter Deum
& homines, Rupertus Abbas l.2. de divin. Oßfc.
cap. 20. tum Catechumenorum, qui poſt Evan-
elium à Diacono dimittebantur, Rabanus In-

Kitut. Cler.lib. .c 32. tum idelium, qui tanquam

rei toti Sacrificio, veluti cuidam judicio inter-
ſunt, unde & Canon Miſſæ actio dicitur, id eſt,
cauſa in judicium deducta ab Advocato Sacer-
dote; peractâà verò causâà dimittuntur rei, Du-
ran. loco cit. Dicta eſt etiam Collectio & Domi-
nicum, ex Baron. anno zo;. quia colligebantur,
uti ad rem Dominieam. Alia nomina Miſſæ ul-
tra S0. à SS. Patribus uſurpata recenſet Joſephvi-
cecomes de Miſſæ ritilus, lib. 1. Cap. 7.
Quod ad rei definitionem attinet, Miſſa ſigni-
ficat verum ſacrificium incruentum Chriſti, ab
eodem inſtitutum iis verbis: Hoc facite in meam
commemorationem, quod ſecum habet rem ex-
ternam ſenſibilem, quæ ſit ſacra, & mutationem
patitur, & offertur Deo per legitimum Mimſtrũ,
certis ritibus & cerimoniis; vel ad delenda pec-

cata; velad gratias agendas pro beneficiis, vel ad
opem invocandam, vel ad ſupremum Dei do-
minium profitendum, in quibus propria Sacri-
ficii ratio conſiſtit, fuſius Azor. lib. wo. cap. I?. qu.
1. neq; eninz noſtri eſt inſtituti merò Scholafticas
quaæſtiones hic enodare.
Primam verò Miſſam celebravit S. Pettus in
die Pentecoſtes, ex Conjecturis Anton. Demo-
charis Tom. 2. de Sacrificio Miſſæ, gap. 4. quia,
inquit, eo die Hebræi Deuteron. 16. offerebant
oblationem ſpontaneam Miſſab. quæ erat tri-
tici. Petrus igitur eandem obtulit in pane azy-
mo, in Cœnaculo Sion. Eadem docet Pamelius
Tom. I. Liturg. Eccleſ. Latina. neque dicas Ja-
cobum celebraſſe primam, de Conſecrat. A. I. cap.
Jacobus, ex Snodo ſexta, quia Petrus ordinem
præſcripſit, Jacobus evulgavit, quomodo con-
ciliat Scriptores Walden. lib. de sacram. tit. 12.
c. 25. & de Petro abſolutè docent Clem. Epiſt. 2.
Iſidor. lib. i. de Offic. cap. /3.
e De Feſto Duplici, &c.] Quid ſit Feſtum Du-
plex, &c. dicemus, cùm de Rubricis Breviarii.

De Daplici. I.
Iſſa dicitur de Duplici illis debus, quibus in Kalendario ponitur hæc nota,
Duplex, & in Feſtis mobilibus, quandocumque Officium eſt Duplex. In
Duplicibus dicitur / una tantum Oratio, niſi aliqua commemoratio fieri debeat.
Alia omnia dicuntur, ut in propriis Miſſis aſſignatum eſt. Quando dici debeat
Gloria in excelſis, & Credo, inferius ponitur in propriis Rubricis.
f Una tantum Oratio.) Vide infrà zt. 9. de Orationibus, cur una tantum.
De Semiduplici & Simplici. II.
M Iſſa de Semiduplici dicitur, quando in Kalendario ponitur hæc vox, Semi-
duplex: præterea in Dominicis, & diebus infrà Octavas- In Semiduplici-
bus tam Feſtis quàm Dominicis, & infra Octavas dieuntur plures Orationes, ut in-
fra dicetur in Rubr. de Orationibus. g Infra Octavam dicitur Miſſa ſicut in die Feſti,
by riſi propriam Miſſam habuerit in Dominicis verò ſicut in propriis locis aſſigna-
tur. De ſimplici dicitur Miſſa ſicut de ſemiduplici, ut ſuis locis ponitur.
g Iafra Oltavam) Octava namque eſt ejuſ- h Miſi proriam Miſſam habuerit) Ut infra

dem feſti prorogatio, teſte Radulpho Tungren- Octavas Paſchæ, Pentecoſtes & ſanctorum A-

ſi de Cavonum ob ſer. Propoſ. 19. poſtolorum Perri & Pauli accidit.
A z De

4 Comment. inrubr. Miſſalis, Pars I. Tit. III.

De Feria, & Vigilia. I1 I.
1. N IIa de Feria dicitur, quando non occurrit Feſtum, vel Octava, vel Sabba-

Vrum, in quo fiat Officium B. Matiæ. In Ferüs tamen Quadrageſimæ,
Quatuor Lemporum, Rogationum & Vigiliarum, etiam ſi duplex, vel ſemiduplex
Feſtum, i vel Octava occurrat, in Eccleſus Cathedralibus & Collegiatis ꝑꝶ cantan-
tur driæ Miſſæ, una de Feſto poſt tertiam, alia de Feria poſt Nonam.

Miſſeæ de Feria fit mentio in Lectionario ſan-
Cti Hieronymi.
i Ve'l Ocftava] id eſt, dies Octava. Quidam
explicant de quolibet die infra Octavam, ita ut
occurrente Feria ex prædictis in die infra Octa-
vam, dici debeant duæ Miſſæ, de Octava, & de
Feria; ſed in Miſſali, in Vigilia SS. Petri & Pauli,
quando occurrit in Sabbato occurrente nimi-
rum S. Leonis feſto in Dominica] item & in Vi-
gilia Aſſumptionis B. Virginis, non præſcribun-
tur duæ Miſſæ, de Octava, & de Vigilia; ergo
neque in aliis ſimilibus Feriis erunt dicendæ. Ne-
que dicas eſſe caſum ĩis locis omiſſum; tum quia
in recognitione Miſſalis notatæ ſunt diligentiſſi-
mè, me præſente, duæ Miſſæ, quando debent

dici, in propriis locis: tum quia diverſa eſt ratio
inter Feſtum, diem Ockavam, & diem infra O-
Ctavam. Feſtum enim ſemel accidit in anno, dies
Octava eſt æqualis ferè ritůs cum ſuo Feſto; at
dies infra Octavam ſæpius occurrit, & ſine injuria
omitti poteſt, de qua propria ſequitur Rubrica
num. ſeq.
k Cantantur duæ Miſſe] Idem habetur infra
tit. 7. u. 2. Qua de re commocdiùs, cum de De-
fectibus tit. i. n. 7. & ſeqq.
Duarum autem Miſſarum, de Feſto, & de
Feria meminit Micrologus de Eccl. obſer. c. 46.
& S. Cur altera poſt Tertiam, altera poſt No-=
nam, dicemus infxa tit. Ij.

4

2. In Vigiliis autem quæ veniunt infra Octavam/ Miſſa dicitur de Vigilia, cum
commemoratione Octavæ: niſi eo die fiat Officium de aliquo Feſto, quia tunc di-
citur Miſſa de feſto, cum commemoratione Octavæ & Vigiliæ. Quod ſi Vigilia oc-
currat in die alicujus Feſti ex majoribus primæ claſſis, in Miſſa non fit commemo-

tatio de ea, ſicut nec in Officio.

1I Miſſa aicitur de Eigilia.] In hoc caſu di-
ſcordat Miſſa ab Officio; quia Miſſæ propriæ de
Vigilia convenit, ut cedat ea Miſſa, quæ infra O-
tavam ſeæpius repetitur; populus etiam, qui ad
Miſſam, non ad Officium convenire ſolet, cum
Miſſa de Vigilia ad luctum movetur, & anima-
tur: eadem ratione, Feria Quatuor Temporum
occurrente alicubi infra Octavam, Miſſa erit de
Feria cum commemoratione Octavæ; quia Vi-
gilia cedit Feriæ cuicumque Quatuor Tempo-
rum, ut hic n. y. eademque eſt ratio de Feria ſe-
cunda Rogationum infra Octavam.
Dubitari poteſt de Vigilia S. Ioannis Baptiſtæ
infra Octavam corporis Chriſti, quæ excludit
Feſta Semiduplicia: ſed hoc non obſtat, quia Se-
miduplex transfertur cum Ofſficio & Miſſa; Vi-

gilia verò non transfertur; & Miſſam tantùm
habens non tollit Officium de Octava, neque
Miſſam de eadem, quæ ſæpius infra Octavam
dici ſolet. Communior autem fuit hæc ſententia
anno 1628. ut patet ex Kalendariis diverſis ejuſ-

dem anni, quo occurrerunr Vigiliæ S. Joannis &

SS. Apoſtolorum infra Octavam Corporis Chri-
ſti, quod nimirum Miſſa de Vigilia dicenda ſit

cum commemoratione Octavæ, juxta præſen-

tem Rubricam, contra quam non urgent ea quæ
afferuntur; non auctoritas P. Ruiz, ſeu Alco-
cer, Miſſam de Octava cum commemoratione
Vigiliæ gratis præſcribentium; non Caſtaldi gra-
vantis prætereà Collegiatas duabus Miſſis, de O-
ctava, & de Vigilia; non aliorum congruentiæ
ad ſacram Congregationem delatæ: quia gaαα

de

leperd
Corpt
duntur
cutrent
Oſfcio
canden
toDe
ler
AA pier
Nece
itane
Ofin
ceſſttin
ſezenin
Ofian
Uegbe
n polt
ſa
ſenluse

1
bar
1
Al
celenl
lam ⸗
Clitun

n

b.
nx,
lex
tan.

tatio
10⸗
,dies
0 KR
uria
brica

nla
De⸗

de
. 4l.
No⸗

tum
eque
vVam
entia
ejul⸗
is &
hri-
a ſit
ſen⸗
qur
Mco-
ono
ra-⸗
.
tiæ

deperduntur Indulgentiæ conceſſeæ Octavæ
Corp. Chr. omiſſa de Sacram. Miſſa. An deper-
duntur in feſto Duplici infra eam Octavam oc-
currente? Neque quia concordare debet cum
Officio Miſſa, quòd non eſt verum, cùm infra
candem Octavam poſſint dici Miſſæ votivæ, &
pro Defunctis, quocumque die non eſt Duplex.

Neque quia Miſſa de Sacramento magis excitat

ad pietatem populos, quâm Miſſa de Vigilia,
quæ certè, eæ Alcuino in Paraſceve, excitat ad
imitandas paſſiones Martyrum. Neque quia
Officium Vigiliæ cedit Feſto Semiduplici, quod
ceſſat infra Octavam Corporis Chriſti. Solutio-
res enim ſunt leges Miſſæ quàm Officii, ceſſatq;
Officium ſemiduplicis Feſti, non Miſſa Votiva,

neque Vigiliæ. Nec denique vim faciunt ea ver-

ba poſt Miſſam de Feſto Sacramenti, videlicet:
Iufra Octavam dicitur hæc eadem Miſſa: Nam
ſenſus eſt, non quòd quotidie dicatur, excluſis

De Feria és Vigilia. 5

Votivis, & de Requiem, quæ à rubricis eo tem-
pore conceduntur; ſed quod eadem repetatut
Miſſa, quando de Sacramento ea dicenda ſit. Vi-
de ſimilia verba poſt Miſſam Sancti Laurentii,
Aſſumptionis, & Nativitatis B. Virginis. Quæ
tamen verba non excludunt Miſſam de Vigilia:
neque Votivam infra eaſdem Octavas.
Hæc ex vi Rubricarum antiquarum. Si verò
Octava corporis Chriſti excipiatur à majoribus
expreſsè, uti par eſt, mihiquoque placebit.
Quæres ex prædictis, Cur in Cathedralibus
& Collegiatis non dicuntur duæ Miſſæ, una de
die infra Octavam, alia de Vigilia: ſicuti infra
Octavam ommium Sanctorum, una dicitur de
die infra Octavam, alia pro Defunctis, in Com-
memoratione omnium Defunctorum:? at ecce
diſparitas. Poteſt enim in Miſſa Vigiliæ fieri
Commemoratio de die infra Octavam, de qua
nonꝓpoteſt fieri in Miſſa Defunctorum.

3. Si feſtum habens Vigiliam, celebretur Feria ſecunda, Miſſa Vigiliæ dicitur in Sab-
bato, ſicut etiam de ea fit Officium: exceptâà Vigiliâ Nativitatis Domini, &

Epiphaniæ.
Ald Rubricam Breviarii ſpectat hujus Rubri-
cæ ſenſus, & eſt Radulphi Propoſ. 19. Sicut et-
iam jejunium anticipatur, quod ab Hebræis fieri
ſolitum pridie Sabbati, in quo jejunandum eſſet,

teſtatur Moyſes DARgyptus de Temp. cap. de Sabb.

& cap. de Oejunio. neque Dominico die jejunare

debemus, Diſtin. 26. cap. Ueinam, & paſſim di-

citur à ſanctis Patribus.

3 m Miſſa Vigiliæ in Adventu occurrentis dicitur eum Commemoratione Feriæ
Adventus, licet de ea non ſit fadtum Officium, Vigilià Nativitatis exceptà.

m Miſſa Vigiliæ.) Dicitur eadem ratione,
quam ſuprà diximus de Vigilia infra Octavam:

un propriæ Miſſæ cedere debet minus propria
iei.

5 Si in Quadrageſima & Quatuor Temporibus occurrat Vigilia, dicatur Miſſa de
Feria cum commemoratione Vigiliæ.

Miſſa in his caſibus concordat integrè cum
Officio, & ceſſat ratio quam ſuprà diximus, pro-

priæ: neq; populus eget monitione ad jejunium,

quod ſignificatur per Miſſam propriam Qua-

priam Miſſam cedere debere Miſſiæ non ita pro- drageſimæ, ſeu Quatuor Temporum.
6 Tempore Paſchali non dicitur Miſſa de Vigilia, niſi in Vigilia Aſcenſionis; quâ
tamen non jejunatur, ſicut nec Vigilia Epiphaniæ.

Cur non jejunatur in his Vigiliis? Dicimus tiam Natalis Domini, & Reſurrectionis ejuſ-
non jejunari, quia lex nulla eſt de his, ob læti- dem.

6 Comment. in Rulr. Mißalis, Par, I. Tit. IV.

De Miſſis n Votivis S. Mariæ, & aliit. V.

1 Otivis.) Largè hic ſumiur votum, pro
voluntate & deſidexio. Miſſæ igitur, quæ
pro voluntate dicuntur, Votivæ nuncupantur;
non tamen debet eſſe voluntas irrationabilis,

puta, ut Sacerdos breviorem celebret Miſſam,
&c. votivarum autem Miſſarum eſt mentio in
vita ”& Germani Antiſiodor. Cap. 16. apud Sur.

Tom. 4. .

I. TN Sabbatis non impeditis Feſto Duplici, Semiduplici, Ockavà, Vigilia, Feriâ
Quadrageſimæ, vel Quatuor Temporum, vel Officio alicujus Dominicæ,
quxæ ſuperſit in præcedens Sabb. translato, dicitur Miſſa de S. Maria ſecundàùm va-
rietatem temporum, ut in fine Miſſalis ponitur.
2. In adventu autem, licet officium non fiat de S. Maria in Sabbato, dicitur tamen
Miſſa principalis de ea, cum commemoratione de Adventu, niſi fuerint Qua-

tuor Tempora, vel Vigilia ut ſupra.

Sabbatum dicatum eſſe conſtat beatæ Virgini
Deiparæ. Miſlæ verò ſanctæ Mariæ in Sabbato
dicendæ auctor fuit Albinus, Caroli Magni Præ-
ceptor, qui rogatu Bonifacii Archiepiſcopi Mo-
guntini, eam inſtituit unà cum aliis, de Trinita-

te, de Angelis, de Spiritu ſancto, & de Cruce,

uæ adhuc ſunt in uſu. Meminit hujus ritus Mi-
crologus cap. 6. Urbanus II. in Concilie Claro-
montan. 1o96. Officium in Sabbato B. Virgini de-
ſtinavit Radulphus Prop. 20. & à Monachis Ec-

cleſiæ Occidentalis induétum eſſe hune ritum

auno Ioyéb. ſcribit Baronius; Durandus autem in

Ration. lib. 4. c. . quinque affert cauſas. Prima

eſt, & ſecundàùm eundem eriginaria, quòd olim
Conſtantinopoli, cùm ante quandam imaginem
B. Virginis penderet velum, quod eam velabat,
in ſexta Feria poſt veſperas recedebat velum nul-
lo movente, & cœlum verſus deferebatur, ita ut
à populo imago tota conſpici poſſet, celebratis
autem in Sabbato Veſperis deſcendebat ipſum
velum, & velabat imaginem ut prius, uſque ad
ſequentem Feriam ſextam, quo miraculo ſanci-
tum eſt, ut eo die ſemper de B. Virgine cantare-
tur. Altera eſt, quia in Sabbato poſt mortem
Chriſti tota fides in ſola virgine manſit: quæ ta-
men ratio à modernis Theolog's & meritò, re-
probatur. Tertia, quia dies Sabbati eſt quaſi ja-
nua ad Dominicum diem, quo ſignificatur æter-
na vita; Maria verò eſt Janua cœli, & Porta lucis

fulgida. Quarta eſt, ut conjungatur feſtivitas Ma-

tris cum ſolemnitate Dominica, quæ eſt Filii.
Quinta, ut ſit feſtivus dies ille, in quo Deus ab
omni opere quievit: requievit autem in Maria,
ut in Tabernaculo ſuo.
Et licet in Adventu Rubrica præſcribat Miſ-
