50 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars I. Tit. AXIA.

menti) Quæ colore albo adhibito fiunt: ratione
allatà in feſto ejuſdem Sacramenti.
a le diebus ſolemnibus.] Nam in his color
adhibendus eſt, qui congruit feſto vel Miſſæ poſt
proceſſionem cantandæ.
b De Paſſione Domini.) Ad Miſſam de Cruce
color rubeus, ut ſequatur qualitatem feſti prin-

6 Nigro colore utitur feriàſextàâ in Paraſceve, in omnibus officiis, & Miſſis de-

functorum.
Mortis eſt proprüſſimus color niger apud o-
mnes, Innocentius III. loco citato cap. 6. Acatii
tempore erat hic ritus in uſu, ex lib. t. Colletan.
T beodori Lectoris.
Regula vero in mutandis coloribus ea eſt,
mutatio fiat in primis veſperis feſti. Si autem ve-
ſperæ non ſint integræ, is color adhibendus eſt
initio veſperarum, qui congruit illi, de quo di-

cipalis, inquo effuſio ſanguinis Chriſti repræſen-
tatur: ad Miſſam verò de paſſione violaceus, ut
reſſ pondeat dominicæ de paſſione, cum qua par-
ticipat in titulo & ſacramento mortis Chriſti. .
c Pro quacumqu neceſſttate, & c.) In his
novem caſibus, & ſimilibus habent præcipu-
um locum luctus, afflictio, & pœnitentia.

citur capitulum. Si officium & Miſſa diſcordant,
color altaris ſequatur officium; veſtium autem

Sacerdotis ſit color Miſſlæ conformis, quæ diver-
ſitas accidere ſolet in feria tertia Rogationum, &

in Vigiliis infra octavas. Pro Miſſa verò ſolemni

convenit, ut pallium etiam altaris concordet cum
colore paramentorum Miſſæ, quod annotavit
rectè P. Ruiz. in ſuo Cærimoniali-

De Qualitate Paramentorum. IXA.

I In officio Miſſæ Celebrans ſemper utitur Planeta ſaper Albam.

Oua de re ſuo loco, cum de aliis veſtibus Sacerdotalibus, part. 2. tit. I.

2 Si autem ſit Epiſcopus, & ſolemniter celebret, ſuper Dalmaticam, &

Tunicellam.

De his etiam „ cum de veſtibus Pontificalibus, part. 2. tit. I-

3 dq Pluviali utitur e in Proceſſionibus / & Benedictionibus, quæ fiunt in alhari.
Item in officio g Laudum & Veſperatum, quando ſolemniter dicuntur. Eodem uti-
tur h aſſiſtens cælebranti in Mifla Pontificali. Iem quando celebrans: poſt Miſ-
ſam defunctorum facit in fine Abſolutionem.

d Pluviali.] Pluviale & Cappa ſunt idem,
Durand. lIib. 2. cap.I. & forma quidem & uſus
pluvialis ſimiles ſunt Cappæ, quamn deſcribit Ho-
nor. in gem. lib.I. cap. 227. Propria veſtis, inquit,
eſt Cantorum: & apud nos quoque Cantorum
eſt pluviale, in Cerim. Epiſc. lib. I. cap. 3. in ve-
ſperis à ſingulis ordinibus, inquit ille, portatur.
Ergo Cappa hæc Honorii non eſt Caſula, quæ
ſolius Sacerdotis eſt, aut Diaconi, & Subdiaco-
ni ad fummum: contra conjecturam Iſidori lib.
17. Orig. cap. 2. & contra Durand. lib. 2. cap. 9.
qui volunt Cappam eſſe caſulam. Sic autem de-
ſcribitur Cappa: Habet, inquit Honor. in ſupre-
me Caputium, ad pedes pertingit, fimbrias ha-

bet, ante aperta manet. Et quis non videat hæc
omnia convenite Pluviali tantum? Cappa eſt,
quia capit totum hominem. Cappam etiam ru-
ſtici vocant, quod Latini Tugurium, Durand.
ait loco cit. Capannam ruſtici noſtri; & Pluviale
quaſi tugurium eſt contra pluvias, ideoque Plu-
viale vocitatur. Immo verò apud laicos quoque
Cappa ea dicebatur, ut nos vidimus ante paucos
annos, quæ caputium habebat, ad differentiam
mantelli, quod caputio caret. Cujus caputii uſus
erat abſque dubio ad tuendum caput tempore
pluviæ, ſicut in itinere caputio Feltri utimur;
unde & Pluvialis laicorum Cappa ea dici pote-
rat. Itaque modo Cappa Eccleſiaſtica cum capu-
t10

604d
tra be
Pbere
Inple
inbrel
guſl
D
antu
a
ran
nolo⸗
tum,
1atüan
Nebe
emia
lt⸗
pl
Ei
keg
Ani
conee
lune
Cnnl
tetio
Unde
chins
ſeti
Chia
t
tam
nni
in
Ord
thi
N
Cr.
o
Ver
C
h

telen⸗
els,u
lla Par⸗
ſt.
In hi
ipu
1.

lode.

Drdant,
Autemn
dier⸗
Numm&
Plemni
cteutn
notayit

,

Alart.
muti⸗
Mi.

t hec
a eſt,
mtu⸗
rand.
ariale
eDlu-
loque
aucos
ntiam
fiulus
npore
Wur;
pore⸗
pu⸗
tio

De Qualitate Paramentorum.

tie adhibita propriiſſimè in Proceſſionibus, ex-
tra Eccleſiam, caputio tegens Sacerdotem, cum
plueret, Pluvialis nomen, ut opinor, eſt adepta.
Impluvia dicebatur veſtis, qua Sacerdotes per

imbrem utebantur, ex Varrone. Pluviale item

quaſi fluwale dici poteſt, qwia lineæ, quæ in ora
anteriori ſunt fluvii, ſeu flumina, à Græcis vo-
cantur norauoi. D
Facile quoque accidere potuit, quod Ignati-
us Braccius Recinetenſis (cujus laus eſt in Ety-
mologis omnium vocum, Italicarum, Græca-
rum, Latinarum, & Hebræarum, quarum pa-
rat immenſum opus) poſtremo me monuit, à
plebe & plebano ſquem Piviero vocavere Aca-
demici Florentini, & vulgo Piovane dicimus]
addit eſſe vocem Italicam Piviale, aut pieviale,
aut pioviale, quod poſtremum latinitate donan-
tes appellavere pluviale. Ea enim veſtis eſt in ulu
frequentiori apud parochos in ſactamentorum
adminiſtratione. Idem autem Honor. ap 233.
concedit, Cappam deduci poſſe à caſula, id eſt,
parva caſa. Caſulam antiquam fuiſſe ſcio valde
ſimilem Pluviali noſtro, excepto caputio & an-
terioti parte, quæ in Caſula non erat aperta;
unde & reflectebatur Caſula utrinque ſuper bra-
chia Sacerdotis: & in elevatione hoſtiæ ideo pe-
ſterior caſulæ pars, ut hodie, elevatur, ad bra-
chia Sacerdotis magis expedienda. Ambroſiani
veſtigium retinent amplioris antiquæ caſulæ,
tam laræ quam longæ, & nos, cum de caſula ex
antiquioribꝰ ecam indicabimus infra. Adde quod
in Ordine Romano in conſecratione Epiſcopi
Ordinandus prima vice ante ordinantem conſti-
tuitur cum Cappa ſuper Albam, cingulum &
Stolam; certe non cum cappa Epiſcopali, lanea
ordinaria, quæ non adhibetur ſuper Albam, &
Stolam, ſed cum cappa, id eſt pluviali: ſecunda
verò vice ibidem conſtituitur idem ordinandus
cum Planeta ſuper Dalinaticam, Manicas, San-
dalia, quæ conſona ſunt conſecrationi Epiſcopi
in pontiſicali moderno. Ergo cappa non eſt caſu-
la, ſed quaſi caſula, & eſt Pluviale. Vides cum for-
ma ſimul & uſu antiquitatem? vide myſteria ex
Gemma loco cit. c.227. Hæc veſtisconverſationem
denotat, caputium verò ſupernum gaudium,
quod eſt caput converſationis, dicente Apoſto-

–

51
lo: Naſfra converſatio in cœlis eſt: ad pedes per-
tingit, ob perſeverantiam: aperta manet an te,
quia ſanctè converſantibus æterna vita patet: in
fimbriis labor ſignatur. Hæc Gemma. Charita-
tem quoque ſignificat Cappa, ibidem cap. 25 –.
Durand. loc. cit. In Cappa hac intelligi docet
glorioſam corporum immortalitatem; unde il-

l utimur in feſtis majoribus. Et patent anterio-

res partes Cappæ; quia corpora, inquit, facta
ſpiritualia nullis animam obturabunt anguſtiis.
ITbidem ipſe utitur vocabulo pluvialis, ante quem
apud alium auctorem non inveni hanc vocem.
e lu Proceſſionibus.] Proceſſio quaſi pro-

greſſio, à procedendo in publicum, Durand. lIib.

2. ap. /0. cujus origo, an à Purificatione beatæ
Virginis cum Joſepho, Simeone, & Anna; vel
certius, ex hiſtoria Evangelica, à turbis in die
DPalmarum:? Tertull. lib. 2. ad axorem meminit
Proceſſionum, & Ambroſ. ſerm. b. Aliæ verò
ſunt ordinariæ, ut in feſto Purificationis, in do-
minica Palmarum, in Litaniis majoribus & mi-
noribus, in feſto Corporis Chriſti, de quibus
dicetur in propriis rubricis. Aliæ extraordina-
riæ, quæ auctoritate Epiſcoporum fieri ſolent;
quarum exem pla multa refert Durand. loco cet.
in his præfertur Crux cum luminibus; quorum
auctorem faciunt S. Joannem Ghryſoſtomum
Socrates & Sozomenus, citati à Cæſare Franci-
otto in obſerv. circa mſteria totius anani. Crux
autem à Regularibus cum velo pendente, ſeu
pallio, ex decreto S. Rituum Congregationis
14. Zanuarit 1617. ad indicandam ſubjectionem
& inferioritatem reſpectu cleri ſæcularis; eadem
ratione, qua baculo Abbatiali appenditur ve-
lum, ſeu ſudarium nodo ejuſdem, ad differen-
tiam Baculi Epiſcopalis, qued notatur in allis
Eccl. Mediolan. de ſupell. Eccl. lib. 2. & mulieri
datur velamen ſupra caput ſubjectionis indici-
um ſub viro, . Cor. 1I. Porrò ritus deferendi cru-
cem ante annum 398. teſte Baronio ibidenz, fuit
in uſu: & imago Chriſti terga debet vertere
Clero ſequenti, quaſi Chriſtus præire videatur;
niſi ſit Archiepiſcopalis, vel Papalis, in qua ima-
go Crucifixi reſpicit Archiepiſcopum, vel Pa-
pam, quaſi ex illius aſpectu in ſumma animarum
cura ii recreantur, ut indicatur in Cerimon. Epiſc.
6 2 H lib. 1.

52 Comment. in Rubr. Mikalis Pars 1. Tit. XIX.

lib. n. cap. 15. & lib. 2. cap. 16. & apertè in cæri-
mon. WMarcelli lib. 3. ca. 20. & Craſſi lib. 2. Cap.

42. etiamſi inter Crucem & Prælatum incedant

Canonici, ut expreſſè dicitur in Cærivisn. Epiſe.
lib. I. ci1 citat. contra recentiores quoſdam, qui
diſtinguunt in Cruce Archiepiſcopali, quan-
do immediatè præcedit Archiepiſcopum, &
quando Canonici præcedunt eundem poſt ejus
Crucem.
Cum ignut proceſſio ſit quædam Cleri cum
populo itineraria converſatio, rectè Pluviale ad-
hibetur, quod, ut diximus, ſanctæ converſati-
onis formam deſignat.
f Et Benedittionibus.] Hoc eſt Cinerum,
Cereorum, Palmarum;, ſacrarum Imaginum
&c. quæ cuùm ſolemnes ſint, Pluviale jure meri-
to exigunt; neque aliud indumenti genus apti-
us eſſe poteſt benedictioni ſolemni, quæ fit extra
Miſlam. Sunt aliæ benedictiones, quæ non fiunt
in Altari, & in fine Miſſalis de rebus variis ha-

bentur, in quibus ſatis eſt ſtola cum ſuperpelli-
ce0 uti.
g Laudum, & Veſperarum.) Laudes & ve-
ſpetæ ſunt pares numero Pſalmorum, Hymno-
rum, & ratione canticorum Evangelicorum, ut
dicemus in Rubrieis Breviarii. Pluviale in iis
conceditur ad ſolemnitatem, Carimon. Epiſcep.
lib. 2. cap. 3. & 7. Qui almutiis utuntur, eas de-
ponant cum Pluviale induunt; ſicut exuunt Cap-
pas ii Canonici qui his utuntur.
h Ahiſtens celebranti.] Ordo Romanus dat
Cappas Presbyteris aſſiſtentibus Papæ celebran-
ti. Vides hic etiam Cappas idem eſſe ac Pluvialia?
i Poſt Miſſam defuntctorum, &c.] Miſſaà ſi-
nità deponenda eſt Caſula; quæ ergo nunc ad
Abſolutionem ſolemnem aptior erit veſtis ,»
quam Pluvialis Cappa? veſtis eſt ad omnia magè
communis; neque benedicitur, quia commu-
nis eſt cuicumque Eccleſiaſtico, neque ordinata
ad Sacrificium Miſſæ.

4 Cùm Celebrans utitur Pluviali, ſemper/ deponit Manipulum, & ubi m Pluvi-
ale haberi non poteſt, in benedictionibus quæ fiunt in Altari, Celebrans ſtat fine

Planeta cum Alba & Stola.

I Depenit Manipulum.] Manipulus non ad-
hibetur cum Pluviali: & fortaſſe, quia ille fle-
tum & dolorem ſignificat, ut infra docebimus,
ideò non concordat cum Pluviali, quod diximus
ſignificare converſationem cœleſtem, & ex Du-
tando, glorioſam corporum immortalitatem,
quæ fetum non admittit.
Dices: fiunt Proceſſiones flebiles, ergo con-
gruit in illis Manipulus flets & doloris. Re-
ſpondeo⸗ non amplius eo nos uti ad tergendas
oculorum lacrimas; tum verò extra Miſſæ Sacri-
ficium ſudario non ſacro uti poterant antiqui.
Vide quæ infra dicimus de Manipulo p. 2. tit. 1.
Scd de hoc ritu plena ratio penes Auctores deſi-
deratur adhuc.
m Pluviale haberi nin poteſt, & c.) Planeta
cum Stola eſt habitus ad Miſlam tantum, & ideò

potius Stola ſuper Albam ſufſſicit, deficience Plu-
viali. Verum licet in hoc habitu procedat Ce-
lebrans, ac ſi haberet Pluviale; non tamen hinc
ſequitur, Stolam gerere vicem Pluvialis, ut ex
verbis patet, quod malè inferunt alii. Stola ve-
rò una cum Alba in modum Crucis ante pectus
geſtari debet cingulo de morte conjuncta, & u-
trimque religata; quod ſi adhibeatur une cum
ſuperpelliceo, ſoluta pendebit à collo hinc inde,
quia ligari in modum crucis non poteſt; & eo-
dem modo ſive cum pluviali, ſive abſque eo ad-
hibeatur illa. Favet autem Concil. Braccar. III.
cap. 5. ſiguum,; ait, in ſuo pectore præparet cru-
cis: licet enim ibi loquatur de Stolæ uſu in Miſſa,
extra Miſſam tamen forma crucis, ſi fieri poteſt,
muniri pectus decet.

5 „ Dalmaticâ & 9Tunicellâ utuntur Diaconus & Subdiaconus in Miſſa ſolem-
ni, & pꝙ Proceſſionibus, 4 & Benedictionibus, quande Sacerdoti miniſtrant.

n Dalmatica.) Eam aſſignat Diacono Ordo malſo: in Dalmatia fuit reperta, Alcuin. c. Qaid
Romanus. . Silveſter Diaconis conceſſit, e« Da- Egnif, veſt. & Ifid. 1. Ezymol. cap. 22. primno

textam

kextat
in bo
nus
tand,
C
Uis,
Hite
ul,
ſeCal
Prurn
Ul
fumg
Al2

cOni

eſæe

Pon
daeg
Ronn
hun
cert
popt
Dan
lah
mati
(86,
Aten
le
K
Cor⸗
Cbit
bet⸗
nte
in ⸗
t.
lone
.
tarm
inde
col
H“
1
lbe
ir⸗
lte
I

etpell⸗

5 ve⸗
Hymno.
um,
lein is
hitn
unCe

Aulsd
lebran⸗
lewinlir
liliß.
Unc ad
Veſtis,
nnge
Dhtnhii-
rdinara

Ployi-
ſne

gebhu.
t Ce-
enline
ut er
h Ve⸗
heehis
El⸗
cum
6 ince,
Keo⸗
eoad⸗
.III.
tetu⸗
Mlla,
wlalh,

emm.

Ql
rino
tand

De Qualitate Paramentorum. 53

textam ibidem fuiſſe ſcribit; ejuſdem verò uſus
in Eccleſia fuit ante Silveſtrum: nam S. Cypria-
nus meminit, & Eutychianus Papa apud Du-
rand. lIib. 2. e. 9. Sacedotum enim erat habitus,
& Caſulis introductis Dalmatica data eſt Diaco-
nis, Walafr. Strab. c. 2½ qui tamen à Eiceco-
mite lib. 3. de Miſſæ apparatu. c. 26. jute refelli-
tur, cùm antea lib. 3. &. 29. probaverit ille, fuiſ-
ſe Caſulam in uſu Sacedotum tempore Apoſto-
lorum; quod & nos infra ſuo loco oſtendemus.
Uſi ſunt etiam Dalmaticàâ Reges ſummi, quo
rum nomina vide apud Baron. in Not. Martyr.
ad 3i. Maji. neque verò Silveſter omnibus Dia-
conis eam conceſſit; ſed tantum Romanæ Ec-
cleſiæ, & in diebus tantùm ſolemnibus, in ſi-
gnum lætitiæ dift. 36. cap. de jejunio, ex Conc.
Saleguſt. extetis autem ex privilegio Romani
PontiGcis, ut ait Gregor. lib. 7. Epiſt. 3. ad Are-
Sgium. qui Epiſt. 25. & 13. ecjuſclem lib. 7. tradit
apertè, fuiſſe Romanorum tantum Diaconorum
propriam veſtem. Erat etiam Regula, quod

Dalmatica adhiberetur cum Gloria in excelſis.

ita Microl. cap. 46. hoc eſt, ubi Gloria, ibi Dal⸗
maticæ uſus, tion è converſo: nam in Domini-
cis Gaudete, & Latare utimur Dalmatieis; non
autem dicimus, Gloria in ecelſis.
Forma antiqua Dalmaticæ erat ſine manicis;
& Ammian. Marcellinus Lib. 1a. vocavit eam Pe-
ctoralem Tuniculam, quam nos cum manicis ad
cubitum vocamus Italicè Tunicella, pertuſas ha-

bet alas, Amalar. lih. 2. c. 27. duas item lineas

ante & retro tbidem. manicæ latæ ſunt;, ex Alcu-
in. ſupra, ubi etiam notat formam habere Cru-
cis. Alia habebat, quæ noſtræ non habent, vide
Innocent. III. vel Amalar. locis citatis, & citan-
dis. Significat erge Dalmatica lætitiam, item cu-
ram proximorum. Jvo Carnot. Serm. de ſignif-
indum. formam Crucis gerit, ut ea indutus mun-
do ſit cruciſixus, Alcuin. ſupra. pertulas alas ha-
bet, ut Chriſtum imitetur, qui lancea fuit perſ oſ-
ſus in latere. Amalar. ſupra. latas manicas, ut ſit
liberalis, qun ex officio cum Scephano Protomar-
tyre miniſtrare debet menſis, Innocent. III. lib.
I. cap. 76. cum gemina dilectione, Dei & proxi-
mi, quam indicant duæ lineæ ante & retro. A-

malar. ubi ſupra. Dalmaticæ denique uſus fiut ſu-

per Albam, & conſequenter cum Amictu &
Ingale „quæ conceduntur Diacono in Conc.

Narbon. cap. 2. ex ritu antiquiore. De Alba ut
1

Diaconi veſte mentio eſt in Ord. Roman. de
Con. Prov. celeb. Amictus autem, & Cingulum
concomirantur Abam.
0 Tenicella.] Subdiaconi miniſtrabant in Al-
bis tempore ſancti Gregorüi Papæ, lib. 2. Epiſt.
63. jubet Ord. Rom. eis tradi congruas veſtes
Subdiaconales, & mappulas in ſiniſtra: ſed quas
veſtes, non explicat. Subtile cum minori maniea
datum Subdiacçonis, ſcribitur in Gemma lib.t. c.
229. & hoc eſt Tunicella, ideo ſic appellata, quia
minor eſt Dalmatica Diaconali. Ante Gregori-
um neſcio quis, ait ipſe loco cit. induit Subdiaco-
nos: qui modus loquendi excludit Silveſtrums,
quem taciunt quidam hujus fitus auctorem, &
indicat, per errorem id eſſe factum; unde Gre-
gorius removit Subdiaconalem veſtem, Concil.
Braccaren. I. cap. 27. appellat Tunicam, & pa-
res in veſte facit Diaconum & Subdiaconum,
fortaſſe ex prædicto abuſu, quem poſtea correxit
S. Gregorius; quoad Subdiaconos nunc eorum-
dem ſtrictior eſt veſtis quam Diaconorum; &
ideo dicta eſt etiam Subucula ab Amalar. lib. 2.
c. 22. Significat autem loricam juſtitiæ, quæ com-
munis eſt virtus, Gemma ubi ſupra: ſed eadem

ſignificat quæ Dalmatica, niſi quod Subdiaco-

nus minori tunica indutus; ſi ad minorem vir-
tutis gradum quàm diaconus perveniat, toleran-
dus eſſe videtur: ſuppone Albam Tunicellæ, ex
Conc. Narbon cit. conſequenter Amictus &
Cingulum, ut ſupra diximus de Diacono.
p Et Proceſſionibus.) Ad majorem nempe
ornatum celebrantis Sacerdotis. Scripſit recenti-
or, Miniſtris eiſdem dari poſſe in proceſſione
ſanctiſſimi Sacramenti Stolas Sacerdotales ſupra
Cottam; ſed hoc videtur contra Bullam Pii V.
in qua prohibetur mutatio, additiove rituum; &
contra rattonem, ne ii videantur æquales Cele-
branti, & contra uſum Eccleſiarum communem,
quẽ maximi faciendũ exiſtimo in ſacris Ritibus.
q Et Beneditctionibus.] Quæ ſcil. fiunt ſolem-
niterz non tamen Cinerum, Cereorum in Purifi-
catione beatæ Virginis, nec Palmarũ, in quibus

Dalmatica & Tunicella prohibentur in ſequenti

numero. 6 3 6 In

54 Comment. in Rubr. Mifßalis Pars I. Tit. XIXA.
△ In diebus veròr jejuniorum (præterquam ins Vigiliis Sanctorum) & in Do-
minicis & Feräs? Adventus & v Qnadrag ac X in Vigil a Pentecoſtes ante Mil-
ſam (exceptis y Dominica Gaudete, etiam ſi ejus Miſſa infra Hebdomadam repe-
tatur, & Dominica Latare:, Vig lia Nati vitatis Domini, Sabbato ſancto in æ bene-
dictione Cerei, & in Miſſa, ac a Quatuor Temporibus Pestecoſtes) item in bene-
dictione b Candelarum, & Proceſſione in die Purificationis beatæ Mariæ, & in be-
nedictione e Cinerum, ac bencdictione d Palmarum, & Proceſſione in Cathedra-
libus & epræcipuis Eccleſüs utuntur/ Planetis plicatis ante pectus: quam planetam
Diaconus g dimittit cuin cturus eſt Evangelium eaquetung ſuper ſiniſtrum hu-
merum ſuper Stolam complicatur: aut ponitur aliud genus Stolæ latioris in modum
Planetæ plicatæ, & facta Communione reſumit Planetam, ut prids. Similiter Sub-
diaconus dimittit eam cùm lecturus eſt Epiſtolam, quam legit in Alba, & eà finitâ,

oſculatàque Celebrantis manu, Planetam h reſumit ut prius.

r Zejnniorum.) Interdicit Gemma lib. 3. c.
4. Dalmaticas tempore jejunii, quia diximus,
dalmaticam ſignificare lætitiam, quæ in jejunio
facile deſideratur.
ſ Vigilis Sandtorum.) Vigilia eſt principi-
um Feſti. Radulph. Propoſ. . ergo & lætitiamn
aliqualem, non plenam habet; cum in eadem
jejunemus.
t Adventus.] Tempore Adventus in aliqui-
bus locis omitti Dalmaticas, ſcribebat Amalar.
lib. 3. cap. 40. & lib. 4. C. 30, ut avidius, inquit, re-
ſumatur & feſtivius, quod aliquando omittitur;
& item ad inſinuandum tempus veteris Teſta-
menti in Adventu, ratione cujus major eſt glo-
ria novi Teſtamenti in Nativitate Domini, ibid.
addit Honor. in Gemma lib. 3. c. 1. quia veſtes
innocentiæ & immortalitatis, ſignificatæ per
Dalmaticas, nobis per Chriſtum natum reddi-
tæ ſunt, non ante Chriſtum natum- vel quia ante
Nativitatem Cla iſti neque Lex, neque Evange-
lium, in iis ſignificata, qui Dalmaticas gerunt,
cum claritate petebant, Rupert. lIib. 3. Cap. 2. kit. 5.
u Quadragehimæ.) A Septuageſima uſque
ad Cœnam Domini à Dalmaticis abſtinuêre in
uibuſdam locis aiunt Ordo Roman. & Alcuin.
cap. de Septuag. antiquo verò more omitti, inde-
ſinitè ſcribit Microl. æap. 77.
X Ii Vigilia Pentecoſtes.] Diximus ſupra Vi-
giliam hanc eſſe parem Vigiliæ Paſchatis; in
Miſſa verò lætitia perfunditur Eccleſia: ideoque

S&& Dalmaticæ ſunt in uſu ad Miſſam, non ante

Miſlam.
y Dominica Gaudete. Ecce lætitia: ergo cum
Dalmaticis; idem affirmandum de ſequentibus Z
ut patet.
2 Benediktione cerei.) Quæ tota eſt feſtiva, ſi-
cut etiam Miſſa Sabbati Sancti.
a Quatuor Temporibus Pentecoſtes.) Dal-
maticæ his temporibus decernuntur, ob ſolem-
nitatem Spiritũs S. à Concilio Salegũſtano cap..
b Candelarum.) Ob anxiam Simeonis expe-
Ctationem, inquit Durand. lIib. 3. 6. =5.
Cc Cinerum. Quia dies ſolemnis jejunii, &
initium eſt Quadrageſimæ, quæ excludit Dakma-
ticas.
d Palmarum, &c.) Quæ paſſionem Domi-
ni ſapit potius quam lætitiam inanem turbarum.
Flevit etiam Chriſtus ſedens ſuper aſinũ, Luc. 79.
e Pracipuis Eccleſuis. ]Præcipuas intellige;,
præſertim quæ ſunt Collegiatæ inſignes Cano-
nicorum Cleri ſæcularis, & quæ ob alias cauſas,
præcipuè à populo ſeuâ Majoribus declarantur:
Dantur enim Eccleſiæ minores, præſertim apud
Regulares, de quibus num. ſequ. Sed inſignio-
ribus Regularium Eccleſiis conceduntur Plane-
tæ plicatæ à acra Rituum Congregatione: teſte
Alcocer. in ſa Cærimon.
f Planetis plicatis.) Diacono & Subdiacono
dantur Planetæ ſæpius in Ord. Rom. Caſula da-
tur Diacono ab Alcuin. cap. Quid ſig. veſt. item
Subdia-

ubd
conn
elene
Dorat
n
chat,
Pet
inpn
Ctione
Leind
Diſra
:
nodn
foont
nonel
bc
naet
ſent
1:
con
tum,

7
mich
hum
N.

mn,

1
ube
guit
cem
lien
in
Tumn
eage
ſul
Van
los
inhe
Nen
not

Ne

On

nbo.
M.
lepe⸗
bene⸗
dene.
in be.
hedra.
netutn
imh.
wodun
ergub.
nnni,

Onante

gocun
nibus,

lirn 1.

,De.
lolem.
06. 60*
berpe⸗

ni, &
Mn⸗

Domi-⸗
atuin.
l.ig.
Cao-
caulas,
antur:
hapd
onio-
Nane⸗
,telte

acono
Made⸗
ſem

balia⸗

De Qualitate Paramentorum. 55

Subdiacono, eâ ratione, qua imitari debet Dia-
conum, ab Honorio in Gemmalib.I. cap. 3r. quæ
elevanrur ante, ut liberius miniſtrare valeant,

Durand. lib. 3. cap. I1. Puto etiam ad differenti-

am Caſulæ ſacerdotalis, quæ cum ſignificet
charitatem, ſecundum ommnes auctores, qui ſcri-
ſerunt de Ritibus, intelligant Miniſtri, primè
in prædictis diebus teneri ferè ad eandem perfe-
ctionem, ad quam Sacerdos in aliis temporibus;
deinde ex charitate, non ex timore debere mi

niſtrare Altari, Durand. uabi ſupra.

g Dimittit.] Dimittitur autem Caſula ab u-
troque lecturo Epiſtolam, ſeu Evangelium, quaſi
profiteantur, in proprio miniſterio legendi eam
non eſſe propriam veſtem, Ruper. lib z5. c. 2. &
Subdiaconus quidem dimittit Caſulam, quæ cha-
titatem denotat, lecturus Epiſtolam, quæ ſigni-
ficat legem veterem, legem timoris, non amo-
tis: Diaconus verô induit aliam, ſeu eandem
complicatam in ſiniſtro humero ad latus dex-
trum, lecturus Evangelium, legem ſcilicet amo-

ris, ut in ſiniſtris, & in dextris, in adverſis &
proſperis, charitatem ore & opere doceat, tum
E vangelio, tum miniſterio uſque ad conſumpti-
onem Sacramenti, Durand. loco citato.
h Keſumit.) Caſula à Subdiacono poſt Epi-
ſtolam reſum itur, quia poſt legem timoris data
eſt lex charitatis: Diaconus verò reſumit circa fi-
nem Miſſæ, quia non ſufſicit inchoaſſe in chari-
tate, ſed in ea finiendum eſt, idem ibid. Vel dic
cum Amalar. Ilb. 3. cap. 1y. lecturos exui Caſulis
quaſi milites expeditos contra errores. Duplica-
tam deniq; Diaconus portat Caſulam ab Evan-
gelio ad Communionem, ut quæ ore prædicat,
jugum Domini portans, opere quoque impleat,
liberius & expeditius miniſtrando, Honor. in
Gemma lib. I. cap. 231. Lege Hu gon. Vict. de ſpe-
cial. Miſſæ obſer. lib. 3. cap.g. ubi in Caſula mini-
ſtrorum, quæ collum circuit, utrumque brachi-
um, pectus & humeros veſtit, docet charitatem,
quæ exigitur in voce collo formanda, in opere,
corde, & in aliorum onere portando.

7 In minoribus autem Eccleſüs, prædictis die bus jejuniorum Alba tantûm a-
micti miniſtrent: i Subdiaconus cum Manipulo, Diaconus ctiam cum Stola ab

humero ſiniſtro pendente ſub dextrum.

Non enim congruunt Dalmaticæ ratione die-
rum, neque Caſulæ ratione locorum.
i Subdiacons cum Manipulo.] Manipulus
Subdiaconi propria veſtis eſt in Ord. Romano;
qui tradit eis mappulas in ſiniſtra, de quibus di-
cemus infra, cùm de veſtibus Sacerdotis. Unum
hic nota, quod licet Sacerdoti fuerit datus Ma-
nipulus ab initio ad tergendam pituitam oculo-
rum & narium, ut ibi probabimus, & fortaſſe
eadem de cauſa à S. Silveſtro fuerit idem conceſ-
ſus Diacono ſub nomine pallæ linoſtimæ ad læ-
vam (linum enim aptum eſt ad tergendum ocu-
los & nares) non tamen Subdiacono datus fuit
in hanc eandem cauſam manipulus, ſed ad ter-
gendas ſordes vaſorumm ſacrorum; quod benè
notavit Durand. lib. 2. cap. ö. eumque in finiſtra
eum aliis gerit, ad expeditius miniſtrandum. Ru-

pert. lib. I. cCap. 33.

1 Diaconusetiam cum Stola, & c. Stola Dia-
cono datur ab Ordine Romano, quia Orarium

eſt, hoc eſt, Oratorum, ſeu Concionatorum,
Alcuin ſupra, quam ab Apoſtolis datam Diacono
fuiſſe probabilius puto, tanquam de ſubſtantia
ordinationis ejus, non à Sylveſtro nomine pallæ
linoſtimæ ad lævum humerum, quod vult ice-
comes de appar. ad Miſſam. nam ad ævam, hoc
eſt, admanum lævam, explicat Innoc. II. lib. n ca-
pite 4srubi de manipulo agit. vide infra de mani-
pulo. Verum à ſiniſtro humeroad latus dextrum,
ex Concil. Braccar. I. cap. 27. ut ab activa labo-
rioſa ad contemplativam ſuavem tranſeat, Ho-
nor. in Gemma.lib. t. cap. 230. vel, ut portet hic
jugum Domini in ſiniſtra, id eſt, præſenti Vita,
cum ſpe qutetis futuræ in dextra Durand. lib. 2.
capite 9. Cæterum dextram, Diaconi partem vult
eſſe liberam, ob miniſterium altaris, Concil. To-
letan. IV. ap. 29. quæ rationes etiam valent pro
caſula complicata ad modum Stolæ. Diaconus
autem, cum induit Stolam, oſculetur crucem
quæ eſt in medio ejus: Cærim. Epiſc. lib. I. cap. 9.
De

56 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars I. Tit. XA.
De praparatione Altaris, & ornamentorum eſjus. AX.

Ltare m, in quo ſacroſanctum Miſſæ ſacrificium celebrandũ eſt, deber eſſe n
Aideum & o ab Epiſcopo conſecratũ: vel ſaltlem / ara Hpidca; ſimiliter ab
Epiſcopo conſecrata, in eo inſerta, quæ 4 tam ampla ſit, ut oitam eme.
jorem partem calicis capiat. Hoc a lkare operiatur, tribus map ſeu to eis
mundis, ab Epiſcopo, vel alio habente poteſtatem oreckicii⸗ nbekiari k renn
oblonga, quæ uſque ad terram pertingat, duabus alu⸗ ener us un upli-
cata.?: Pallio quoque ornetur Coloris, quoad fier potel „dici fe , ve 0 cio con.
venientis. Super altare u eollocetur Crux in medio, æ & Candela pra laltem duo j
cum candelis accenſis hinc & inde in utroque ejus la tere. Ad Crucis pedem pona-
tur z Tabella Secretarum appellata In cornu epiſtolæ a cuſſinus lupponendus
Miſſali: & ab eadem parte Epiſtolæ ÿ paretur cereus, ad elevationem Sacramenti
accendendus, c parva campanula ,4 ampullæ vitrex Nn & qux cum pelvicula e
& manutergio mundo in feneſtella, ſeu in parva menſa ad hæc præparata, Super

Altare nihil omninè ponatur, quod acd Mulæ lacrificium, vel ipſius altaris orna-

tum non pertineat
m Altare.) Locus hic ſupponitur ſacer, vel
deputatus ab Epiſcopo, cap. Wllus. de conſec.
diſt. . e & Silveſtro, ſaltem ſit benedictus ritu
proprio in kituali RKomano Pauli V. Non poteſt
autem Epiſcopus deputare oratoria in domo
privata, ex litteris Cardinalis Lancelloti ad Epi-
ſcopos datis nomine Pauli V. lo. Martii iöij. ut
ibi fat Miſſa, citatis à Scortia lib. 2. cap. 15. imo
ex Conc. Trid. ſeſ. 22. de obſerv. & evitan. in
ſacr. Miſſæ; non tamen intelligitut domus pri-
vata palatiũ Epiſcopi, ut notavit Carolus Epiſc.
Novar. in comment. Canon. ad cap. Wiſſarum.I3.
de conſecr. diſt. 1. in eo enim Cappella deputari
poteſt pro Miſſa celebranda . quod ſi violetur
locus (qua de re optime Suar. diſp. õy. ſect. 4.)
non poteſt ibi celebrari ſine peccato, Azor. lib.
o. cap. 26. per totum. Deducunt vocem hanc Al-
gare ab altitudine Feſtus & ali, quaſi ſit alta ara,
Walafr. cap. 5. vel alta res, Gemma lib. i. ciz2.
vel ab alendo, quia igni altaris addebatur alimen-
tum, Iſidor. lIib. 15. Orig. cap. . .
Patet altaris uſus in ſcripturis ſacris, à Noe, qui
primus ædificavit altare; & in novo teſtamento,
1. Cor. 9. Hebr. 13. Sixtus II. decrevit, ut Miſſa
non ſiat niſi in altari, Radulph. Propoſ. 23. & ſi-
gnificat Primò menſam Domini, Amalar. lib. 1.
cap. 24. Sccundò crucem, Bern. de Cæna Doma-

ni. Tertiò, Chriſtum, per quem ſacrificia acce-
ptantur à Deo, Gemma lib. i. cap. I34. Forma
corporis Chriſti eſt altare, ait Ambroſ. lib. 4. de
ſacram. cap. I2. ideò præeminet in Eccleſia, ut
Chriſtus inter membra ejus, Rupertus lib. f. c.
3o. Gradus illius, virtutes ſunt, quibus ad Chri-
ſtum itur. Hugo Vict. in can. Miſſæ c. 2. Quartè,
ſignificat Eccleſiam ſpiritualem, cujus cornua
ſunt quatuor mundi plagæ. Durand. lib. I. c. 2.
n Lapideum ) Ex inſtitutione S. Silveſtri,
de conſecr. diſt. . c. Altaria, ex Conc.Hippon.
cCap. b6. id eſt, prius hoc decrevit in Romana Ec-
cleſia ſanctus Silveſter Papa: quod habes in Bre-
viario in feſto dedicationis Salvatoris: nam à
Græcis factitatum efle priùs, ſignificat Dionyſ.
c. 3. Eccleſ. Hierarch. ex lapide, quia petra erat
Chriſtus: 7. Cor. 20. nullum foramen habeat, eæ
aöbtis Eccl. Mediol. ad deſignandum undequa-
que plenitudinem & integritatem Chriſti, S.
Thom. 3z. p. 4. 5.a. F. Vacuum enim erat Hebræ-
orum altare ſine Chriſto.
o Ab Epiſccpo confet ratum.] Ex Dion. de
Eccl. Hier. C. z. ad indicandam gratiæ pinguedi-
nem, ex S. Cypriano Conc. Agat. de cenſecr.
diſt. I. c. Altaria. quod non fit præter ſanctum
Chriſma, pinguedinis prædictæ ſymbolum) ſi-
ne Reliquiis Sanctorum, ex decrete Felicis I.

apud

d
A.r
ſublte
Xebe
torunn.
Cong⸗
1967
Chuid
tem,4
erſt,
Slong
Ovoeck
Dorten
ſun
Port
giicha⸗
nde
Open
iis
ſel
Deo 4
2
Kernin⸗
cy
cchl
ep
ne
Roman
cln
Coqnn
GiN
Denig
lap
obole
nli
nn
Guanto
Cnolci
4
Een
clles
Clunn
lezn
umg

eſle,
er ab
Aa.
baleiz
altem
lupli⸗
con⸗
duo
pona.
endus
menti
cula⸗
dupet
Ornn.

in acce⸗
Focma
S. 4.de
elia, ut
lilbe ſ.l.
Chri⸗
Aun,
cornus
1. (. 2.
lveſtri,
ippon.
nana bc-⸗
in Bre⸗
: namn
Dioojl.
etta eta
abeat, ex
undequ-
at ebrr⸗

Dion.
pingucdr⸗
le cmſelr.
er lanckumm
bolum ſ.
9 Felicis l

,2

De Praparatione Altaris.

apud Radul. loco cit. & Cap. Placwit. de conſecr.

dz/Z. I. cx Concil. Africano. Sunt autem hæ de

ſubſtantia conſecrationis, cx Azor. lib. lo. cap. 27.
& debent eſſe Sanctorum ab Eccleſia approba-

torum , ut reſpondit ſacra Cencilii Tridenrini

Congregatio Epiſcopo Interamnenſi 13. Sept.
1593. apud Piaſecium par. 7. cap. y. n. 7. etenim
Chriſtus, hoc eſt unctus, appellatur, conſecra-
tus à Deo caput Sanctorum. Convenienter au-
tem, ait S. Auguſt. ſerm. 73. in Append. de di-
perfis, & quaſi pro quodam conſortio ibi Mar-
tyribus ſepultura decreta eſt, ubi mors Domini

quotidiè celebratur; ſcilicet, ut qui propter

mortem ejus mortui fuerant, ſub Sacramenti e-
jus myſterio requieſcant. Hæc ille.
Porrò ab Epiſcope eſt conſecrandum ex Hor-
miſda can Nullus. de conſec. daf. . duratque con-
ſecratio uſque ad amotionem tabulæ, vel fracti-
onem quomodocumque ſigilli Reliquiarum:
fuſius Suarez. diſp. &. ect. y. IHlud eſt mirandum,
qod in Prato ſpiritnali legitur c. 1. & 1o. dari à
Deo Angelorum cuſtodem altari conſecrato.
P dAra lapidea.) Ara ab ariditate ex igne;
Servius: vel quaſi area plana, vel ab ardore ſic
dicta, quod in ea ardebant ſacrificia, Gemma lib.
I. cap. 122. vel ara Græcè, precatio Latinè, Walafr.
cgp. . ubi addit, quod imprecatio dicitur Anta-
ra. diéta fuit etiam tabula itineraria ab Ordine
Romano. Item tabula Altaris, de conſecr. diſt.1.
cas Concedimus, ex Concilio Tribur. Antimenlſe
quoque, à Balſamone ad Concil. VI. Can. 3t.
&ο Nicephoro apud Belingerum lib. 3. cap. 5o.
Denique Viaticum cap. alt. de privileg. in6. 4
Bonifacio VIII. .
Lapidea debet eſſe, vel incluſa, vel ſuperpoſita
tabulæ ligneæ, vel alterius materiæ, Azor. lib.
10. c. 27. qwt.: 2. Hic autem jubetur, ut ſit inſerta
ad majorem cautelam; ſed tamen emineat ali-
quantulum, ut ejus limites à Sacedote facilè di-
gnoſci poſſint.
ꝗq Tam ampla ſit, &.] Intellige, ut commo-
dè capiat iſta tempore conſecrationis hoſtiæ &
calicis, Sylveſt. verbo altare; num. j. ante Con-
cilium Maguntiacum, undè ſumptum eſt c. con-
cedimus mondosè Triburienſi datur) circa an-
num 900. nulla eſt mentio aræ, quoad nomen:

Toan. I.

—

7
. 4
res autem erat in uſu tempore perſecutionum;
& S. Ambroſius ea uſus eſt, celchrans in domo
quadam privata Romæ ejuldem verò uſus ni-
mis frequens compreſſus fuit in Conc. Senonẽſi
& tandem in Concil. Mediol IV. decretum eſt.
ut majora ſaltem Altaria Eccleliarum Parochia-
lium conſecrarentur. Hæc Carol. Novar. ca. Wl-

lus Presb. 24. de conſec. diſt. 1.

r Tribus mappis.) Veſtiendum eſt ſincis alta-

re, ex decreto Bonif. HI. apud Polydor. Virgil.

lib. 5. cap. 6. & ex Concil. Rhem. apud Burchard.
lib. 3. cap. 97. G&&ex S. Clemente epiſt. 2. ad Jaco-
bum fratrem Domini, ſive ad alium, ut notat
Bellarminus de Seript. Eccleſ. cùm Jacobus tunc
obierit: & ad Simonem, qui dictus eſt frater
Domini, directam eam fuiſſe, docet Severinus
Binius in notis ad æundem in I. tom. Concil. ibi S.
Clemens pallam vocat Altaris veſtem, quia pal-
la palam eſt & foris, teſte Varrone; & palliat ſa-
cra Myſteria ex Durand. ib. zg. c. 29. Sindones
etiam dicuntur in actis Mediol. Eccleſie.
Quæ debent eſſe tres: vel ea ratione, quia is
has rubrica indicitur; vel quia indicatur de coæ-
ſecr. diſt. 2. cap. Si per negligentiam, à Pio, ubi fit
mentio de effuſione ſanguinis uſque ad quartum
linteum, incluſo ſcilicet Corporali; & quia in
honorem cedit ſanctiſſimæ Trinitatis, Angelus
verb. Corporale, docet debere tres eſſe. Dupli-
catam unam concedit rubrica, ut ſint tres; non
ergo duæ, tuta conſcienria ſufficiunt.
ſ Benedittis] Niſi neceſſitas aliud ſuadeat,
Sylveſter verb. Benedictio. q. y. Azor. lib. o. .
25.4. 5. imò Suarez. hac de re negat jus aliquod
eſſe z. p. Aiſp. &. ſect. 6, Benedictio tamen earum
eſt in ordine Romano. Veſtes autem Altaris ſi-
