tà Tertiâ fit aſperſio; ſed & ante benedictio-
nem Pa'marum, ſeu candelarum, ſi hæc occurrat
in Dominica, fit aſperſio, ut ſuprâin Propriis lo-
cis dictum eſt.
d Pluvials. Hoc eſt, poſt Amictum, Albam,
6g Gim

234
Cingulum & Stolam, ut in prædicto Cærimonia-
i: neque procedit poſtremus, ut aliqui feripsò.
re, ſed medius inter miniſtros paratos, ibidem,
nempè, ſi cum isdem cantanda ſit Miſſa.
e Liad gradus.] Hoc eſt, in infimo ejus gra-
du, Ceriman. ibidem, & ibidem, ait Kubr. genu-
flexus: ergò etiam genuflectit tempore P'aſcha-
li, cmn Dominica æ quiparatur. Aſpergit autem
genuflexus Altare, ob majorem reverentiam, &
ſeipſum item, ad indicandam humilitatem, fi-
cuti genuflexus etiam ſibi ipſi cineres imponit,
ut ſuo loco diximus.
f Ter aſpergit Altare.] In medio verſus cor-
nu Evangelii, tum Epiſtolæ. Altare verò aſper-
gitur ob reverentiam Sacramenti in eo confici-
endi, ut inde arceantur hoſtes, Durand. ubi ſa.
prà „& ob memoriam Baptiſmi Chriſti, à quo
vim habet Baptiſimus noſter.
13 Quèd ſi in Altari ſit expoſita ſanctiſſima
Euchariſtia, abſtinendum eſt ab aſperſione Alta-
ris ea ratione qua non ſignatur Altare adl la prin-
eipio, ut dictum eſt in Feria quinta in Cœna Do-
wini; & hoc expreſsè habetur in Ambroſiane
Miſſali proximéè edito anno té6s. Diaconus quo-
que tunc ſimiliter debet abſtinere ab ofculis a-
ſperſorii & manuum.
g Et erectus miniſtros.] Id eft, adhuc ge-
nuflexos;, primè Diaconum, deinde Subdia-
conum.
h Incipiens Antiphonam.] Debet ex prædicte
Cerim. incipere Antiphonam ante aſperſionem
Altaris ; eodemque mode intellige Rubricam
Miſſalis, quamvis poſtponere videatur Antipho-
nam. Convenit enim ut dicatur Aſperges: futuri
temporis, ante alſperſionem actualem. Neque

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars IV. Tit. XIX.

novum videri debet, quòd inchoatur Antipho-
na genibus flexis: nam idem præſcribitur Epi-
ſcopo in principio Synodi in Pontificali Roma-
no, & in qualibet Seſſione. Eſt autem hæc Amti-
phona de fide Baptiſmi prophetia; nam hyſſo-
pus ſignificat humilitatem & Paſſionem Chri-
ſti, à qua pendet Baptiſmi virtus, Rupert. lib.7.
cap. 20.
i Aſpergit Clerum.] Aſpergens non inclinat
caput; at Clerum ſtare decet detecto capite, &
aſpergenti reverenter capur inclinare, Caærimon.
Epiſcop. lib. 2. ap 31. neque tamen aſperſio ſin-
gulorum fieri debet, ſed plurium fimuhtam Cle-
ri quam populi; & juxta locorum conſuetudi-
nem fiat aſperſio laicorum. Canonici ſingilla-
tim aſpergi poterunt, ad majorem eorundem
venerationem 5 quibus & Celebrans aliquam
honoris ſignificationem adhibebit ante & poſt
totam eorum aſperſionem: quod ne fiat incon-
gruè à majori Celebrante, ſtatuit Gregorius XIII.
30. Dezembris I3. teſte Genuenſiin Praxi Ar-
chiepiſcop. cap. 67. Romaæ edita 1616. ne in Eccle-
ſiis Hiſpaniarum Antiſtes, vel alia perſona prin-
cipalis aſpergat Clerum in Dominicis ante ii⸗
ſam, ſed ejus loco ſimplex Sacerdos cum Sn-
Perpelliceo „ & Stola, & cum Acolythis
1 Cuwm miniftrit.] Comitantur eum miniſtti,
Diaconusque elevat à dextris fimbriam Pluvia-
lis. Quòd ſi, in prædicto Cærimon. procedit ſolus
Celebrans, hoc ibi jubetur ob reverentiam Epi-
ſcopi præſentis, ut coram eo cum minori pompa
Celebrans procedat.
m Pſaliuum.] Id eſt: totum Pſalmum altes-
natim cum miniſtris.

14 Hæc Antiphona prædicto modo dicitur ad aſperſionem aquæ benedictæ in
Dominicis per totum annum exceptâ Dominicâ de Paſſione, & Dominicàâ Pal-
marum, in qu bus non dicitur n Gloria Patri; ſed poſt Pſalmum Miſerere repeti-
tur immediatè Antiphona, Aſperges me. Excepto etiam tempore Paſchali, ſcili-
eèt à Dominica Paſchæ uſque ad Pentecoſten, quo tempore cantatur Antiphona,
Vidi aquam, Dominica verò Trinitatis relumitur Aſperges.

n Gloria Patri.] Omittitur iis diebus, quibus
in Miſſa dici prohibetur ; hæc enim aſpenſio eſt
quaſi initium Miſſæ.

o Vidi aquam.] Habet Orde Romann; in
die Paſchæ Antiphonam, Vidi 4quam: ubi

etiam eosdem exorciſinos ſalis & aquæ cum

Ora.

Orat
tura.
rn

Ceſtim
I
(um?
lbacc
re

16
ſuad

Ten
N
i
Nemn 4
5
ejucc
lebran
heln.
ſialea
4,6
1
nedic⸗
yum
S
ny ina
el
luben
ui
9
lamßt
Ke
1aio
kamh
Au
be⸗
bun
1
A
ihe⸗
turi
Jur
UIi

III

4

reſetbin
olnpfehhe,
tunenlerg
etigz udl
Dallonenc
b,Rhent

hormrine

genenanirt
ketelloante
hclinnre Cn
en ahrhn⸗
Umimnen
Crnnconirt
Canonceilon
lorem ennt
Dlebransdc
bebirante
Modeinin

isCteppiul
enllin e
416ls.nehl
otnigtchu
aceecschi

Wtureumnis
Cnnbrumn
on. reli
hkeyetentun
umminene

m Mn

1e heneblt
ſſerere h
attiiß
r Auſt⸗

A
65 Ei⸗

De Rubricis Benedickionum.

v* 5

Orationibus prædictis, quando nimirùm agi- tem ſacri Baptiſmatis de templo corporis Chri-

tur de Conſecrat. Eceleſ. habentur etiam in Sa-

cramentario Gregor. Verùm hæc Antiphona
deſumpta eſt ab Exechiele 17. & ſignificat fon-

ſti, de cujus latere quidem lævo humanitatis,
dextro autem divinitatis, exivit ſanguis, & aqua
Baptiſmmalis, &upert. loco citato.
4

15 In die ſancto Paſchæ & Pentecoſtes, ubi eſt fons Bapt'Imalis, fit aſperſio
cum aqua pridie benedicta in fonte Baptilmi, & ante infuſionem olei, & Chriſma-

tis accepta.

Hæc eadem Orda Romanus, & in cap. Sabbato, de Conſecr. Diſtintt. 4.

16 Finitâ Antiphonâ ſupradicto modo, Sacerdos, qui aſperſit aquam, p rever-
ſus ad Altare, ſtans ante gradus Altaris junctis manibus, dicat v. Oſtende, &c.

Tempore Paſchali additur Allelur.

Nota, quòd in Oratione ultima petitur, mit-
ti Angelum de cœlis, nonniſi poſt purificatio-
nem Aquæ benedictæ.
p Keverſus ad Altare.] Hoc eſt, ad infimum
ejuſdem gradum, Cærimon. Epiſ. loco citato.
17 Tenent autem miniſtri librum ante Ce-
lebrantem, ibidem, dum dicit Verſus & Orati-
nem. Poſt Orationem Exandi, deponitur plu-
viale, aſfſumitur Manipulus cum Call pro Milſ-
fa, Cærimon. ibidem.
15 Reliquæ orationes quæ ſequuntur pro be-
nedictione Agni, ovorum, panis, novorum fru-
Aaum, verums comeſtibilium, candelarum, loci,
domus novæ, thalami, novaæ navis, Sacerdotali-
nna indumentorum, mapparum, Corporalium,
Vaſenli Sacramenti, quæ ſine unctione fiunt,
habentur partim in Ordine Romano, partim iæ
Pontifwali, partim in Ritnalibus antiquis.
19 Benedictio Agni ad communem men-
ſam fit ex uſu Romano, Aicrolog. cap. 4. Panis,
à S. Petro, ex Abdia lib. 2. Hiſtor. Apoſtol. & O.-
ratio eſt in Sacramentario Gregoriano; ubi et-
iam habetur Oratio rerum comeſtibilium. Fra-
gum verò habet originem à S. Clemente Conſtit.
lib. S. c. 4. ſeu, ex Baronio anno 283. à Decreto
Eutychiani Papæ.
20 Quæ traditur hoc loco Cundelarum bene-
dictio, ca eſt, quæ fieri contingit extra diem Pu-
rificationis beatæ Virginis: quod expreſſè nota-
tur in Ritnali Romano Panli E.Item ea loci eſt⸗
quæ fit extra diem Sabbati ſanéti, in quo majo-
ri ritu domorum fit benedictio, & à Parocho,

cujus proprius habetur ritus ie prælikto Kitnali:
nam, ut diximus, in Miſſali poſitæ ſunt tantùm
eæ benedictiones, quæ citra præjudicinm juri-
um Parochialium à quocumque Sacerdote, &
quandocunque fieri poſſunt.
21 Pro benedictione veſtium Sacerdatalitsme,
Orationes habentur in &acramentario Gregori-
ano. Reprchendit Poſſevinus de Offcio Carai
cap. 2. n. 33. eos, & meritèò, qui aſſaunt veſtem
ſacerdotalem non benedi ctam veſti Sacerdotali
benedictæ, & cam diſſuunt poſt Miſſam, putan-
tes hoc ſulticere vice benedictionis proptiæ
quod nullatenus eſt permittendum.
22 Quæritur autem: Quis benedicere poteſt
has veſtes præter Epiſcopum? Abbates, & alii
Regularium Superiores ex privilegio benedice-
re poſſunt; non tamen benedicere paramenta
Eccleſiarum non ſibi ſubditarum, neque Abba-
tes, ex Decreto S. Rituum Congregationis die
24. Augaſt. 6og. renovato in favorem Epiſcopi
Spoletani die go. Septemb. 1625. Neque obſtat
conſuetudo allegata à Tamburiro de Jure Abb.
Tom. I. diſp. 22. 4. 2. nunaer. 2. quam abrogavit,
& non obſtare declaravit eadem S. Con Sreg. tie
. 6S
15. Anguſti 1629. Nullo modo Sacerdotes in-
plices benedicere poſſunt proyrias veſtes, ex Na-
var. conſ. 2. de coꝝſecr. Eccl. neq; Protonotarii, ex
Deereto S. Rituũ Con gregationis/7. Zulii 1627.
2; Quxritur poſtremò: An Epiſcopi hanc
facultatem poſſint aliis Sacerdotibus delegare.
Tabien. I- Abbas, nu. 12. U golin. de Epiſc. cayp.
32 n. j., negant: & in praxi S. Rituum Congro-

6g 2 gatio

236 Comment. in Rubr. Mikalis Pars V.

gatio ſæpiùs requiſi ta fuit ab Epiſcopis inſignio-
ribus, & S. R. E. Cardinalibus, ejuſdemque
S. Rituum Congregationis Præfectis, juſtis de
cauſis apud Eccleſias proprias non reſidentibus,
pro facultate delegandi, & eam pluribus con-
ceſſit, akquando limitando perſonas in dignita-
te conſtitutas, 7. Novembris 1617. aliquando
tempus ad ſex menſes, /14. Maji iétb. & ſæpius
tandem ſine limitatione, 2. Maii 1619. & dein-

ceps alis eodem modo. Ratio eſt, quia de pote-

ftate ordinis eſt hæc benedicétio: ea verò non
poteſt ab Epiſcopo delegari, ſicuti poteſtas ju-
riſdictionis quæ delegari poteſt.

24 Hactenus de Benedictionibus. In calce

Miſſalis additas tnvenies Orationes dicendas in

conſecratione Epiſcopi, & in collatione Ordi-
num, excerptas à Pontificali: at, inquies, Cur in
Miſſali poſtæ ſunt ? Reſpondeo, ad majorem
commoditatem conſecrantis & conſecratorum,
ut ie eas dicere poſſit ſtatim in ſuo Miſſali

in Miſſa conſecrationis. Prima verò harum O-

rationum legitur in öacramentario & Gregorii,
nimirum ea, quæ pro Epiſcopi conſecratione
dicitur.
Et hic finis totius Miſſalis.

5 2

APPENDICES

DE RHBRICAS

MISSALIS ROMANI

P ARS QuINTIA.

D pleniorem Rubricarum tractationem quatuor adhuc videntur

deſiderari poſſe in hice Commentariis; & Primèò, circa illam
WAE Rubricam de hora celebrandi ab Aurora uſque ad Meridiem, dari

S aebent abulæ ad Auroram dignoſcendam, & Meridiem: Deinde
QcCLeirca aliam, ut jejunus à media nocte Sacerdos celebret; qua item

vem aliquam & probatam methodum formandæ ritè totius facræ ſupellectilis ad
Miſſam neceſſariæ, ſeu congruemis: quibus a liquid ſuppeditandum quoque erit de
nitore & munditia ejuſdem ſacræ ſupellectilis. Et quidem primis duobus ſufficiunt
eæ Tabulæ quàm breviſſimæ, quas olim edidit in Mathematicis peritiſfimus Theo-
dοπs Rubeus Privernas: &, ut Clero præſtè fint, ſtatim eas ſubjicicmus. additis
quibſdam locorum nominibus, ubi Noſtri degunt, in quorum gratiam hæc Com-

mentaria præcipuè ſcripſimus. Pro reliquis duobus inſudavit S. Carolus Borromægz-
us, ex Cujus Actis neceſſaria decerpemus, & utilia ad rem noſtram ordine faciliori

deſcribemus.

TABULA

hora Mediæ noctis lim es conſtituatur. Tertiò exoptant muhi bre-

41
0r

Coron⸗

A
A
Arpimmm
Corſca
hrenri
Porolem
Mpinn
Hnoh,

N
4
auile⸗
AMa,
Pononi
Drun,
Cdes
(Ader
Comnn
Ctemo

Derthe

didun hi
Mnecſane
lltionelt
blngnesr
r An
cohltctten
iininlto i
vetd hannd
GrK Gn
Di coheane

—.

N

lhc iken
, Ctai
ſeridend

giein Den
tet; guuſu

zntmuite
chi
oglecii/
bos ſer
mult⸗
mus N
mherCe
bonm
Aoetach

Bul

Ah (237) ll .
TABULEÆE LOCORUM
PRO uSU TABELLARUM SEQHENTIIIM.
L. Des adsſm ie ible, iſerentia, ingun Theodoßias

noſter: quadam ſub elevato Polo per gradus 39. alia per gra-
dus 12. alia per gradus Xy. Ea vero quæ extra hos gradus di-
cuntur eſſe, reduci poſſunt ad unam ex his claſſibus, ad quam

nimirum propius aocelunt. Iaque

PER CGCRADUS zy.

Arium » Coſentia Sardinia;
[OBrunduſium, Iſtria, Sicilia,
Corcvyræ, Regium Calabriæ; Tarentum, & ejuſmodi.

PER GRADUS 42

A Neona, Lauretum, Regium Eſtenfium,
AAquila,;, Lucæ, Roma,
Arpinuum, Macerata, Septempeda,
Corſica: Neapolis, Spoletum,
Florentia „ Peruſia, Viterbium,
Foroſempronium, Piſæ, Urbinum,
Fulginia, Piſcia „ Zagarolum, & aila.
Imola , Ravenna,

PER GRADUS 46.

Nnetium, Genua, Prlacentia,
Aquæ, Mantua, Pompeia laus,
Aquileia, Mediolanum, Savona,
Aſta, Modoetia, Taurinum,
Bononia, Mons acutus. Tononum,
Brixia, No varia, Tridentum,
Caſale S. Evafii, Orta, Venetiæ,
Caſale majus, Papia, vyercellæ,
Comum, Parma, Verona;,
Cremona, Patavium. Viglevanum & aha.
Derthona ; .

Eg 3 Tabel-

238 Tabellæ Auroræ, Meridici, & Mediæ noctis.
TABELLA I. PER GRADUS 39.

Principium crepuſculi Matut. Meridies. Moedium nodis
MENSE JANUARIO.
Dies. Hora. Min. Hera. Min. Hora. Min.
5 1712 J9 19 29 7 22
9 12 14 19 77 7 17
15 172 49 19 14 2 74
21 12 40 19 „ 27 5
26 12 317 19 7 4
MENSE FEBRUARIO. J
4 74 2⁰ 15 F5 6 t
12 „ 15 J72 6 ve
,13 11 76 15 4 4
19 11 72 75 35 6 3
2 ⁵ 17 29 15 37 ⁶ 31
M ENSE MARTIO.
3 11 173 7 2 % 6⁶ 2
9 10 57 15 17 6 „
21 76 26 16 9N° 6 9
27 16 9 77 J2 5 J2
M E N SE APRIILI.
2 95 J 17 4 5 „
9 9 37 17 7
15 9 5 177 25 5 25
27 92 * 17 256 J 26
2 5§ 46 177 175 5 „
MENSE MAIO.
35 6£ 25 17 5* *
9 * 4 55 17 2 5 2
15 5 9 765 56 „ 56
21 7 KV7 176 76 4 1
2 7 34 76 46 4 4
M ENS E JUNIO.
2 7 26 46 KF 5 4 45
„ „ 1 76 40 4 40
16 7 42 16 55, 4 3
4½ 7 I2 156 537 4 3
1 7 44 (6 22 4. 35

Tabellæz Auroræ Meridiei, & Mediæ noctis. 239

TABELLA IL. PER GRADUS 39.

Principium crepuſculi Matut. Meridies. MMedium noctis.
MENSE JULIO.
Des. Hora. Min. Hora. Mäin. Hor Min.
5. 7 17 4 40 4 49
11 2 26 76 43 4 43
„7„ 2 34 176 46 4 46
7 24 7 47 176 J1 4 72
20 2* . 16 16 4 176
MENSE AUGUSTO.
„ *½ * 72 2 . 2
11 £ 29 47 § 5*F £$½
„ 2 4 77 15 » 15
3⁰ 9* 12 177 292 29
MENSE SEPTEMBRI.
7 ⸗ 57 37 5 3
V 12 9 14 1727 4 5 4
18 70 9 77 12 5. 172
24 70 26 16 0
1 36 % 42 18 £ £
MENSE OCTOBRI.
1 6 20 57 15 1† 6 1 ½
4. 42 71 12 175 23 6 2 ⅞
. 3⁰° 74 29 1⁰ 31 6 37
1 24. 14 42 „45 3° 6 3⁵
1 36GO 36 J 6 75 4* 6⁶ 44
MENSE NOVEMBRIL
. 22 95 75⁶ 72 6 12
14 22 20 15 1 ⁶ 6 J6
4 177 324 79 5. 7 „.
4 25 12 49 29 9 7 2
4 22 1α . 49 179 1. 14
MENSE DECEMBRI.
5 72 12 79 27 7 27
4 714 92 J9 79 20 27 20
4 77 5 179 22 7 22
22 13 5 79 22 27 22
. 25 54 ₰ 19 22 2 22

TABEIL-=

240 Tabellæ Auroræ, Meridiei, & Mediæ noctis.
TABELLA II. PER GRADUS 42.
Principium crepuſculi Matut. Meridies. Medium nodtis kiin
M ENSE IANUARIO.
Dies. Hora. Min. Hora, Min. Hora. Min. De
3 73 14 9 30 7 30 .
92 15& 9 19 2 7 7 2„ è41
11 12 2 19 25 7 24 1
21 12 51 19 77 „ „ *4
26 12 42 19 1717 7 11
UH .— MENSE FEBRUARIO.
⸗ 14 29 15 5 7 5
2 12 16 55 F5 6⁶ 55 11
1 72 j 1 15 Fo 6 xo 1
19 F 27 46 76 42 6 4 4
27 11 30 15 2 6 34 5
MENSE MARTIO.
2 11 15 26 6 26
„.— 75 57 7 17 6 17 6
—7„ 76 40 1 9 6 „ 4
21 76 22 16 0 6 6 4
27 70 2 77 5r 5 51 89
MENSE APRIII.
2 9 1 1 77 27 4
9 9 2 177 324 5 54 1
17 9 7 17 26 5 256 1
21 5 4 I1722 15 5 16 4
27 . 50 17 176 5 10 11
MEN SE MAJO.
2 6* 76 77 2 2
97 7 S 16 15 4 F 1
1— 7 34 16 9 4 49 17
21 7 20 16 25 4 45 33
25 7 16 37 4 57 2
MENS E JUNIO.
6 53 ℳ29 33 2
5„ 6 44 76 30% 4 36
16 6 565 16 265 4 2 „
22 6 35 76 25 „. 25 .2.
4 5 6 75 16 25 25⁵ 4
TABEL-

no

Melim

kon

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — e — —

+ — — — —

72 76 75 F5

Tabellæ Auroræ Meridiei, & Mediæ noctis. 241
TABELLA II. PER GRADuS 42.

Principium crepuſculi Matut. Meridies. Medium noctis.
MENSE IJIULIO.
Dies. Hora. Min. Hora. Min. Hora. Min.
8 21 156 z0 4 30
11 6 53 756 5¾ 4 55
17 7 4 76 37 4 37
24½ „ 20 76 F3 K
30 7 54 135 19 4 4
MENSE AUGUSTO.
5 5 15 16 5 4 1
77 5⁵ 40 97 2 5 2
16 5 30 177 7 7·— 10
24½ 5* 9 177 5 5 1
36 95 7 17 26 1 26
MENSE SEPTEMBRI.
5 9 2 7772 34 5 34
57 9 J 17 F
6 10 2 177 ISC ęꝰ— F
24½ 707ͦð 22 16 ℳ
3 10 40 775 9 5 „
MENSE OCTOBRI.
6 70 77 2 17 9 7
12 77 “ 15 26 6 26
175 71 30 75 34 6 34
24 11 46 5 42 6⁶ 44
5e 72 7 75 19 6 J0

MENSE NOVE M ERI.

6⁶ J*
77 72 29 193 5 5 .
17 72 42 . 79 71 7 127
2 ⅞ 72 Ffg9 59 177 7 17
25 17 2 79 2 „ 2
MENSE I ECEM RI.
13 9 79 2757 7 27
7 79⁰ 14 19 3⁰ 7 39
17 1 15 19 32 7„ 52
22 13 15 79 22 2 34
25 1 55 59 32 7 32

Hh TADEL-

242 Tabellæ Auroræ, Meridici, & Mediæ noctis. 4
TABELLA III. PER GRADUS 45.

Principium crepuſculi Matut. Meridies. Medium nectis.
MENSE JANUARIO. .
Dies. Hora. Min. Hora. Min. Hora. Min.
5 1 2 19 4 6 7 4ℳ
5 3 2 19 37 2 37
57 25 14 19 32 7 32
2¹ 1 9 19 26 „ 26
26 12 172 79 2 27 20
MENSE FEBRUARIO. .
* 14 3⁵ 19 12 7 12
7„ 2 25 49 £ 7 4
15 22 5 15 5356 6 76
1 22 77 24 27 4 4ℳ7
2 ½ 3 35 751 3 2 6 3
MENSE MARTIO.
* ** 16 1⁰° —29 6 29
9 20 76 75 39 6 15
7° 57 45 70 6 10
24½ 6 26 35 6 6 .
27 9 55 7 170 *7
. MENSE APRIILI. .
2 9 37 7 221 1 41
9 5 12 57 31 7 31
7½ 5* J2 27 22 22
2 3 47 132 7 15
.2„ . 7 4. 7 4
MENSE MAIO.
5 5 49 5 ðJZUBU 4.
9 7 25 25 4% 4 ℳ
*½5 7 6 16 4ℳ0 —, 4
ar 6 49 54 24 2 34
2* 6 31 76 25
J M ENS E JUNIO.
E 6 1 16 2 4 2
9 6 5 76 2 4 24
16 7 75 76 5* 4 1½
22* J N 76 17 4 17

TABEL-

brin

Dies

11
1
4
7

0 Tabellæ Auroræ Meridiei, & Mediæ noctis. 243
—TABELLA III. PER GRADUS A5.

Müimn Principium erepuſculi Matut. Mleridies. Medium nocétis-
MENSE JULIO.
Hon. 1 Dies. Hora. Min. Hora. Min. Hora. Min.
„ K” * 6 5 16 20 6„. 25
„ 6⁶ 15 76 2 ⅓ 4 2
1 1 7 6⁶ 81 16 25 4 2⁵
1 24 6 15 7 5 4 34
1 36 72 6⁶ 176 * 4 4ℳ G
. MENSE AUGUSTO.
1 175 7 2 16 272 4 4*
. 11 5 49 76 56 ℳ F5
15 5⁵ 9 57 4 5 4
4r 24. 5 51 15 5 12
36 5* 2 17 22 5 22
MENSE SEPTEMBRI.
5 95 1¹3 172 „ 51 2*
11 9 25 17 41 r 41
4 15 9 77 7v9 5 56
. 24 10 145 15 65 6 9
30 10 57 % 6 76
MENSE OCTOBRI.
. ⸗ 124 ” 15 79 6 75
12 177 76 75 29 6⁶ 29
15 7Üͤ— 38383 15 2* 6 535
24 17 15 47 6 72
ze 1⸗ „ r 56 5 55
M ENSE NOVEMBRIL.
1 12 „ „ „ 7 42
R 77 72 25Sͤ 19 14 7 12
12 72 52 19 22 7 26
»5 „ „, 26 7 26
29 77 1174 79 572 7 32
MENSE DECEMLBRIL.
19 2 19 37 *7
11 13 2 79 4 7 46
1772 13 32 9 42 7 4*
22 73 5735 19 4 7 42
24 13 32 19 42 7 42
Hh 2 Monet

Monet idem Theodeſius, quèd Horologia
ltaliæ ſonant Horas tardius quàm indicent Ho-
relogia Solaria, quandoque per quadrantem

Append. ad Rubr. Mibali, Pars V.

Horæ, quandoque per dimidiam Horam; & i-
deò detrahenda erit illa quantitas Horæ. Hora
verò conſtat minutis 60.

De Menſuris propriu ſacraæ ſupellectiliz ad Miſſam

congruentioribus.

Amus hoc loco formas & modulos effor-

mandæ cujusque ſacræ ſupellectilis in ordi-

ne ad Miſſam, ſive ſolemnem, ſive privatam, ex
Actis Medielan. Eccleſiæ, præſertim ex libro.
& 2. Inſerudtionum fabricæ & ſupelleltilis Ec-
clefkaſtica, probatarum in Concilio Provinciali
Mediolan. UI. à ſanèta Sede Apeftolica confr-
mato & laundato: in quibus ſingillatim tradendis
ordo placuit Alphabeticus, ut cujusque rei for-
mam ſtatim invenias.
Abacus, ſeu Credentia, fit tabulis populeis
abiegnisve, longè patens circa cubitos tres, pro
Eccleſiæ magnitudine, Chorive, ſeu presbyterii
xatione, latè cubitis duobus, altèque item extrua-
tur, ut non ultra duos cubitos & uncias duode-
cim elevetur à terra.
Acerra ſive Navicula incenſi, ex argento,
vel aurichalco, cum cochleari ejusdem materiæ,
heri debet; ita capax, ut capiat quantitatemthu-
ris ultrà quàm ſit neceſſarium in Miſſla.
Alba, & tela linea ſit, longè producta cubitos
quatuor, latè ſexdecim, ac paulè amplius circum-
quaque pateat. Manicas habeat longitudine ſe-
iquicubitali, hoc eſt, cubito cum dimidio, latitu-
dine ab humeris penè cubitali, quæ uſque ad ma-
nus ſenſim anguſtiùs ducantur. In ſumma veſte,
& in extremis manicis, aliquid duntaxat fit acu
paululùm, ac tenuiter elaberatum: nimius e-
nim labor in his ornandis vanitatem ſapit &
levitatem.
Altare maius eo loco conſtitui deberet, ut ab
ipſius Altaris gradu infimo (tres autem gradus
eſſe debent) uſque ad cancellos ſpatium ſaltem
interſit cubitorum octo; vel ad minimum qua-
tuor, in Eccleſiis non Collegiatis. Sit autem à ſca-
belli ſolo altitudine cubitorum duorum, & un-
ciarum octo, & ad ſummum decem; longitudi-
ne cubitorum quinque, ac plurium, pro Eccle-
ſiæ magnitudine; latitudine verò cubitorum ſal-

tem duorum & unciarum duodecim. Tres au-
tem inter gradus bradella lignea numeretur, quæ
à fronte Alaris cubitos duos producta, uncias
ſexdecim laté pateat, altitudo verò ſingulorum
graduum ſituneiis octo.
Altare miniss elevetur cubitis duobus & un-
ciis octo, longè pateat cubitis quatuor & dimi-

dio, nec minus quatuor ſaltem cubitis; latum ſit

cubitis duobus. Scabellum è tabulis ligneis, lati-
tudine cubitorum duorum, akitudine unciarum
octo; ſed & longius pateat quam Altare, non cu-
bito longiùs ſed unciis circiter ſexdecim. Nullum
foramen neque feneſtella ibi ſit, ubi quidquam
aſlervari recondive poſſit.
Amiltn,: & tenui tela ſit, longitudine cubito-

rum circiter duorum, latitudine autem ſeſqui-

cubitali: in duobus ejus angulis anterioribus aſ-
ſuantur funiculi commodè longi, ut revocari
ante pectus queant, & cum iis fieri nodus poſſit:
in medio Crux acu pingatur unciarum duarum,
longè ab extremitate digitis duobus im parte ſu-
periori: cxtremitates illius, præterquam ex ca
parte, quæ collum ambit, aliquo modeſto opere
ornari poſſunt.
Ara ex lapide longè pateat uncias viginti,
late ſexdecim, præter capſæ dimenſionem, eui
inſerta eſt. Quæ capfa è& nucea omninò tabula
ſit, craſſitudine unciarum circiter duarum,
aut plurium, pro lapidis craſſitudine: non
diſtet à fronte Akaris ſpatio longius unciarum
octo: ita verò inſerta ſit, ut & menſæ Altaris
ſuperficie paululum extet, quò Sacerdotis cele-
Prantis tactu dignoſci poſſit; tela denique ce-
rata tegatur, claviculis prædictæ capſæ confixa.
Burſa Corporalium à fronte ſit Cruce vela-
lia ſacra imagine in medio intexta, à tergo eti-
am ex eadem materia & colore; intrinſecus au-
tem ſubſerico, aut tela candida circumveſtia-
tur: latè verò undique pateat circiter dimidio
cubito

aubi
6
inku
ben
:n
Ncon
K vol
Uung

CWn
Duclun
li
Parte
lnge
lum te
tum H
60 7
tema
lin
Amin
(atun

pi

mHhorm
tlionh

Gaeim
deelm. Ile;
Umumeren lore
W. ner
locd.da,

ketolneler

algron
ndinennein,
Alnenee

, ldd

gitodineckt
ne Anenkes
meetiotdu:
i Ip

.
6 on

ctinocn
cinumcunn
Cbesnn⸗
omoceloet⸗

meglnen⸗
Onmnind n
ceter dun
Undlne n
menle
Gcetcots⸗
eln enee
ſtCeſe:
n,Ange

1clenn

De A enſurir bproprits ſacræ ſipelloctilar.

cubito vel paulò ampliùs, & forma quadrata.
Calix ita efformetur, ut eun Ppa aliqr lantulùm
in fundo ſit anguſta, fenſim uſque ad ſummum
labrum latior fiat. Labrum nullo modo reſlecta-
tur: nodus ita ornatur, ut, dum calix ca pitur, non
incommodè capiatur, præſertim quando indices
& pollices disjungi non poſſunt. Minorve ne ſit
totus calix, amplitudine in orbem ducta, uncia-

rum quatuordecim, altitudine duodecimn.

Eumndelabra baſum habeant vel rotundam, vel
potiùs triangularem, & Crucis baſi conformem;
quæ ab Acolythis portantur, minora ſint quàm
ea, quæ in Altari collocantur.
Cingnlum ex candido lino vel cinnabi tenui
conſiciatur, longitudine cubitorum circiter ſe-
ptem: capita ejusdem globulis ejusdem materiæ
Ainſerantur, filamentorum inanipulis appenſis,
quos floccos dicunt. Non prohibetur & ſerico,
juxta varios colores. Paramentorum more mo-
derno, ſed illud eſt antiquioris uslis & myſticæ
cauſæ congruentius, de qua ſuprà pag. 27.
Non placet ea formulacinguli ur pro verita-
te loquar quæ cingulo ipſi, ut hinc inde pende-
ant flocci à lateribus Sacerdotis, duas addit line-
25, quibus re i pſa cingitur Alba: eſt eniejus-
dem omninò formæ cum ſuccinctorio Papali,
quod adhibetur, (addito Man ipulo) adcingen-
dum Albam Papæ, & nonniſi in ejusdem Miſſa
Papali; ergò non debet eſſe communis hæc for-
ma cuicunque Celebranti.
Caynopeum Tabernaculi majonis ſanckiſſimæ
Euchariſtiæ & materia nobiliori, vel alba ſem per,
vel juxta colorem varium Feſtotum, a ſumma
parte criſpatum: in fimbriis non anguſtè, ſed
longè latius reſpondeat, & totum Tabernacu-
lum tegat; in extremis oris habet de more orna-
um laciniarum decorè contextarum.
corporale è tela linea & candida ſit, ac ſimplex
itemab oris autemacus opere ſimplici, punctim
ſolum retortum ſit: longè autenvuncias triginta
ad minus pateat, latè totidem; ita verò compli-
catum, ut nulla ejus extremitas appareat. Crux

cu pingi poteſt in anteriori parte.

Crux in Altari collocanda imaginem Cruci-
fxi habeat, & præalta immineat candelabris, ut
ſuprà dictum eſt/. bart. tit. 2o. pag. 5.

7

Dalmatica non reciſis manicis, ſed ad manum
uſque protenſis, iisdemque latè patentibus con-
ficiatur. Longa efle poteſt cubitis duobus, & un-
ciis ſexdecim; lata verò ab humeris cubito uno .
& unciis Ccirciter quatuor; as extremis oris un-
dique patens cubitis circiter quinque.
Gradur in Altari majori ne fiant, niſi duobus
cubitis tantum minusve à pariete poſteriori illud
diſtet: tuncque ejusmedi gradus unus plures-
ve decenter adhiberi Poterunt; ita tamen, ut
circuitus Altaris non impediatur, neque can-
delabra ſuper iis Poſita extra Altare videantur
eſſe, quad eſſet contra Kubricam de Altaris in-
cenſatione. In Altari minori unus ſit, isqu=
ligneus; ea longitudine, quæ Altare æquet,
latitudine unciarum octo „ latitudinée toti-
dem, in quo candelabra cum Cruce locanda
erunt.
THamulæ non ex argento, ſtanno, aurichalco,
aliove metalli genere, ſed & vitro, ſeucriſtallo-
pellucido, cum operculo decenti.
Aänipulus tres cruces habere debet & chor-
dulas ad ligandum ſolidiores, reliqua vide in
Sola. 7
MWanuterginm pro Miſſa ex lineo tenui con-
textum, longitudine bicubitali, latitudine ſeſqui-
cubitali conſtet: ornentur capita laciniis & fila-
mentis ejusdem materiæ.
Mappæ Altaris ſuperioresé lino, ſeu canna-
bi, ea ſint longitudine, un ab utroque Altaris
latere, profundius circiter tribus digitis quàm
planum bradellæ, demiſſæ ſint: nullæ ab ulla par-
τ bambacio cærulei alteriusve coloris elaboratæ
ſint, latitadine verò totam Altaris menſam con-
tegant. Inferiores Inappæ totam ſaltem men-
ſam cooperiant.
Mappa pro Communione adhibendæ non ſu-
pra ſcamna, ſeu cancellos horum enim longi-
tudinem æquabunt Jlongè pateant cubitos tres.
latè circiter duos: capita earum exornari po-
terunt.
Miſſale nihil profani habeat, ſed Crucis in-
ſigne, aliave Sancti Fitularis imago in corio de-
picta appareat. Signaculum ejusdem conſtare
convenit funiculis ſericis duodenis, longè ita
ductis, ut Miſſalis longitudinem vix quinq; un-
Hh 3 ciis

245

V

246
ciis eycedant. Ejusdem integumentum ita longè
deductum ſit, ut ab ima arte octo uncis luperet
eoriaceum Miſſalis operimnentum; à ſumma ve-
rò nihil omninò extet. Lineæ ſericæ circumdent
extremitates, laciniæ imam partem exornent.
Subveſtiatur tela ejusdem eoloris, quo eſt inte-
gutmentum.
1 allium, quod ante Akare tenditur, paulèò
longius quàm Altare patere debet, eòque altiùs,
ut ab ima parte paululum ſub coronide ſcabelli
ſeu bradellæ ejusdem Altaris occultetur. A ſupe-
riori parte palmum à ſummo diſtante laciniis,
quas frangias vocant, ornetur pro qualitate pal-
lii; in exteriori parte Crux, aut imago Sancti, cu-
jus nomine dicatum eft Altare, aut alia ſacra efi-
gies in medio aſſuatur: natn Zacharias Pontifex
allam auro intextam Nativitatis Domini no-
ſtri Jeſu Chriſti imagine ornatam, beati Petri
Apoſtoli Altari obtulit. Si fieri poteſt, telari
ligneo affigatur extentè; ſed illa cautio adhi-
beatur in telaris aſſerculo ſuperiore, ut cjus an-

gulus inferior, cui pallium adhæret, omni-

nò recidatur, & deprimatur, ut nullo modo
poſſit acumine lædere pallium. V elamentum
quoque ſi pallium pretioſum eſt) in ſuperio-
ri parte obtendi ei concinnè poterit, Miſſa-
rum tempore tantum, ne Sacerdos impedia-
tur, vel adhærendo lædat paramenta: neque
tamen ultra frangiam demittatur velamen-
tum.
Patena inaurata undique eſſe debet, vel ſi ar-

gentea ſit ſaltem in interiori parte; labrum ex-

tremum circulare ita tenue admodum, ut adju-
mentum inde ſit ad ſacræ Hoſtiæ fragmenta fa-
cilè colligenda: illam mesliam concavitatem ka-
beat, quæ amplitudinem labri calicis ferè adæ-
quet. Minor patena pateat am ple in orbem u-
cias triginta duas.

Pelvicala bamularum piam ſpeciem cxpri-

mat; funde intrinſecus conſtet lato & plano, ne-
que ita elaborato, ut minùs firmè hamulæ impo-
ſitæ hæreant.
planeta more Romano (nam Ambroſiano
cam deſcribunt Acta Mediolan. Eccleſiæ) latè
pateat cubitos circiter duos; longè tres. Faſcia
quæ vel aſſui ſolet, vel diſtingui in ipſamet pla-

Append. ad Rubr. Mißalis Pars V.

neta, ut columnæ ſpeciem à tergo & Crucisan-
te pectus eflingat, lata erit unciis octo ad mini-
mum. Funiculi addantur, ſeu lineæ ſericæ in ea
parte, qua pectus tegitur, ita oblongæ, ut reduci
poſſint ante pectus, ad firmandam Planetam, ne
defluat à tergo.
Plaviale ad imos uſque talos protenditur,
longitudine cubitorum trium, & unciatum cir-
citer lex conitans, & pro ſemicirculi ratione la-
tè patens. A parte anterioti, ſummo ad exttre-
mum, hinc & inde auriphrigio decoratur: à po-
ſteriori parte caputium ornatu auriphrigiato,
qui anterior teſpondeat. Laciniæ verò, hoc eſt
frangiæ, Romano ritu latiores eſſe debent cir-
cum caputium, breviores in oris pluvialis ex-
tremis. Fibula anteriori connecti debet Pluvia-
le, additis binis, ſeu ternis uncinis majori-
bus. Globuli laciniati pendentes à caputio
non ſunt ampliùs in uſu Romani Cleri ſæcu-
laris.
Pulvinar pro Miſſali plenum ſit non plums
neque lana concilſa, ſed lana ſolida, pilisve cervi-
nis: longè pateat cubito & paulò amplius, latè
unciis circiter decem & octo, ornetur in qua-
tuor angulis laciniatis flocculis, & opere ſimplici
conſuatur.
Purificatoeriumè tela neque tenui, nequee cral-
ſa nimis; & ſimplici ſit acus opere confectum;
latitudine unciarum circiter octοdäecim admi-
n mum, longitudine totidem, nec verò minus:
in medio Crux parvula acu pingatur.
Pyxis quæ ad ſanctiſſimam Euchariſtiam cu-
ſtodiendam adhibetur, ex argento puro ſaltem,
eoque inaurato fieri debet in interiori parte: cu-
jus pes, ut manu facilè firmitèrque capi queat,
altitudine ſit ſex unciarum; nodus in medio ſit
ejusmodi, quò monuimus de Calicis nodo. In
fundo medio paululùm aliquid habeat, quod in
orbem tenuiter emineat, ad facilius capiendas
ultimas particulas. Opereulum reſpondeat Pyri.
dis tormæ, quod in medio inſtar * pyramidis
extet; ab uno & altero item latere parvuloste-
nuèsque uncinos habeat, quibus in circulo aptè
includatur, & hat immobile. In ſummo Crux
parvula emineat.
Stela cum Planeta colore congruat & materia;
longe

nngec
Ctur;
ſumgir
lkezt
X iex
ſoneq
(ierthb
ſengaton

zron

utec
Gm
obior
norpet
odns
bemel
ſorna
Nllom
Caturi
pi
biummen
(leroct
Akriot
Metispt
Nbel
Ornatnl
ſizlairn
1ucine
Roberte
el
Neged
Niagen
inntael
qui
eſist
oroni
Prellal
l
1 hbe
Küme
tugtib
Hund
Porma
Crun
vlr
bende
Eche

Ato NC
neisockrtt⸗
Ulnerſgi
Cborgen
ndamkinen

tins wnmt
n, Kunrium
nicitellitunr
,ummonn
odN
manpine
Acinie etd,in
leselle che
n rs ite
neckischel
Ris uncndm
elns i
onuni Ca

enun Ktu
olch tue
Suul h
lo, otbemni
ls Korer⸗

berhlint
Eopekeolli
oteon
en eeſteit⸗
ingatot.
5
in Eochucdir.
53
enoſnt
Hiatenioltpe
Uerſeeßt⸗
Nochu nd
de CAcsm
tidhibeuk⸗
alliueß⸗
mießne
ltrrteefſe
mmn n
Uibosivone.
e. Lolun.

ongaunc⸗

De Menſuris propriis ſacra ſiapellectilis.

longe cubitis eirciter ſex, ut infra genua produ-
catur, latè autem unciis ſex pateat: laciniæ ſeu
frangiæ unciarum trium ſint: & prætereà Cru-
ces tres de more annectantur eidem, in medio,
& in extremis partibus. Unaquæque Crux ſit
formæ quadratæ, quæ ab omni parte unciis cir-
citer tribus conſtet. Stolæ Sacerdotali nihil ap-
pendatur; Diaconali verò ab utraque media ejus
parte duo funiculi cum flocculis laciniatis, ad
illius rectè connectendæ uſum.
Superpelliceum è tela potids tenui, manicis
ita oblongis, ut eriſpatæ uſque ad digitos ſum-
mos pertingant, quæ eſſe poſſunt cubitis circiter
dquobus, vel circa, latè autem patentibus in or-
bem circiter eubitis quatuor. In ipio ore potiùs
forma ſit rotunda quàm quadrata. A pectore
nullo modo ſciſſum, aut difſectum. Longe du-
catur infra genua, ferè ad medis crura. Vide ſu-
pra pag. 6s. Latè pateat ab extremis oris in am-
bitum ceubitis circiter tredecim: ab humeris cir-
citer octo. A nulla parte neque nimis affectata
artificioſi operis elegantia elaboratum, ab hu-
meris præſertim non ſpecioſo artincii ornatu.
Tabella pacis geſtatoria aliquo piæ cælaturaæ
ornatu ſit inſignis, puta imagine Pieratis expreſ-
ſa; latitudineque conſtet unciarum otο, longi-
tudine duodecim circiter 51 à tergo manubrium
habeat ejuſdem materiæ-
Tabella Secretarum non quernea, non nucea;
neque è ligno ſubobſea curo fit, ſed ex abiete, alia-
ve id generis arbore albicanti, ne paginaagglu-
tinata obſcurefſcat: latè alkquanto ampliùs pate-
at quàm longè „coronicibus decoce ornata. Pro
Feſiis fołmnioribus ſpecioſior eſle deber, cum
coronicibus auratis, & pagina majufculis im-
preſſa litteris, auroque ſpiendentibus.
Tabernaxvulum ſanbliſſimæ Euchariftiæ poli-
tè elaboratum piis myſteriorum paſſionis Chri-
ſti imaginibus exſculptum eſſe debet; intrinle-
eus tabulis populeis circumamictum, quibus ab
humiditate ſanctiſſima Euchariſtia defendatur-
Forma vel octangula: ſeu ſexangula, vel qua-
drata, vel rotunda. In ſummo adſit imago Chriſti
reſurgentis, vel ſacra Vulnera exhibentis: tum
benè clave ſit munitum, quæ etiam auro liniri
debet. A fronte Altaris ſumma procul colloca-

tum extet, non minùs cubito uno & uneiis ſex-
deeim, ita ut Corporale latè expandi, & Pyxis, ſi
caſus accidat, commodè in Altari poni poſſit.
Neque ſub eo ſit ullum armariolum, neque aſ-
ſervãdis quidem libris ſupellectilive Eccleſiæ ſit
locus. Panno fſerico albi coloris intus ab omnmi
parte veſtiatur: oſtiolum habeat ab anteriori
parte ornatum ſacra imagine Chriſt Dominicru-
cifiæi, aut reſurgentis, aut vulneratum pectus
exhibentis, aut alia pia efſigie.
Tela Eragula Altaris ad illud operiendum
finitis Miſſis, longitudine ac latitudine ſit, quæ
totam illius menſam contegat undique, & paulò
