in Altari, Innoc. prædict. cap. 7.
P Ampullam aquæ.] Hanc accipit ab Acoly-
tho ſine oſculis Subdiaconus, & parumper in-
clinatus oſtendit Celebranti. Olim aquam ipſam
Celebranti tradebat, infundendam ab codem, ex
Innoc. loco nunc citaro; nunc ipſe infundit.
q Cum eo dicit, Offerimus.] Habet Durand.
pradict. cap. 3o. neque Sacerdotibus licet de men-
ſa Domini tollere Calicem, niſi eis tradatur à
Diacono, Iſidor. lib. 2. de Eccleſ. Offe. cap. .
Verbum Offerimus convenit duobus ſaltem, &
ideò Diaconus idem dicit cum Celebrante.
r Ponit in dextra manz Patenam.) Docct
vet. Codex de Miſſa, poni in ſpem vitæ æternæ
poſt Calicem hujus vitæ, in ſiniſtra ab eodem
miniſtro delatum. Dextra enim vitam æternam
deſignat, & Patena rotunda æternum indieat,
Durand. c. 3o. Subdiacono, non aliis, datur te-
nenda ex Innoc. cap. 79.
ſ Cooperit extremitate veli.] Ex Decreto Sil-
vcrii Papæ, ait Petrus de Ruiz in ſa Cerimoni-
2 ade,

108 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars II. Tit. VII.

ali, quia myſteria adhuc ſunt tegenda, Huge ea enim eſt nobilior, ut patet.
Victor. de ochc. Eccleſm. libro 2. capite 23. vel t Patena non tenetur.] Ritus lætitiam con-
quia latibulum ſignificat diſcipnalorum propè notans de æterna vita, quod paulò ante adno-
paflionem. Innocentius cap. yo. Pars verò in- tavimus in patena velata, non convenit Defun-
ærior Patenæ Subdiacominn reſpicere debet: ctorum Miſſis. -
10 Dicto, Veni Sanctificator, ut ſuprà, Celebrans miniſtrante Diacono navi-
culam, & dicente, Benedicite Patet reverende, ponit incenſum in Thuribulum,
dicens, Per interceſſionem, &c. ut in ordine Miſſiæ. Deinde accepto Thur bulo
per manum Diaconi, nullam tunc faciens Cruci reverentiam, æ incenſat oblata, 7
ter ducens Thuribulum ſuper Calicem & Hoſtiam ſimul in modum Crucis, & ter
circum Calicem & Hoſtiam, ſcilicet bis à dextra ad ſiniſtram, & ſemel à ſiniſtra ad
dextram (Diacono interim pedem Calicis tenente manu dextra) diſpenſansv er-
ba in qualibet incenſatione hoc modo. In prima incenſatione, Incenſum iſtud; in
ſecunda, Ate benedictum; in tertia, Aſcendat ad te Domine; in quarta, Et deſcen-
dat ſuper nos; in quinta & ſexta, Miſericordia tua. Deinde facta reveremia, z in-
cenſat Crucem & Altare, ut dictum eſt ſuprà, aſſiſtente eodem Diacono interim
dicens, « Dirigatur Domine oratio mea, &c. & cùm incenſatur Crux, Diaconus
amovet Calicem ad partem Epiſtolæ, & incenſatâ Cruce reponit in loco ſuo.
Cùm reddit Thuribulum Diacono, dicit Accendat in nobis, & c. & incenſatur ab
eo: deinde Diaconus c incenſat Chorum, & poſtremèò Subdiaconum tenentem
patenam; & ipſe Diaconus incenſatur à Thuriferatio, & Thuriferarius poſteà
mcenſat Acolythos d & populum. Celebrans poſtquam incenſatus fuerit lavat
manus, e miniſtrantibus Acolythis ampullam aquæ cum pelvicula & manutergio.

u Dicens per interceſſionem.] Ter imponit
incenſum, & ſemel illud benedicit in Thuribu-
lo, ita ut ad verbum kbenediecere manu dextra
perducat ſignum Crucis ſuper Thuribulum fu-
migans. Diaconus & Thuriferatius miniſtrant,
ut initio Miſſæ.
x Iuceuſat oblataæ.] Leo Papa I. dicitur auctor
incenſationis oblatorum in memoriam Chriſti,
ex Radulph. Prepoſ. 23. nec ubique anteâerat in
uſu, ex Microl. cap. 9. Orde tamen Romanus
habet hunc ritum, de quo, & ejuſdem cauſis ſu-
prà tienlo 4. um. 5. pag. 90. Et Diaconus in hac
incenſatione retineat pedem Calicis dextra ma-
nu, ne cadat, Cærim. Epiſcop. lib.7. cap. 9.
y Ter ducens T huribulum, & c.] Ita Innoc.
III. ib. 2. cap. y7. quo deſignari dicitur triplex
unctio Mariæ; item ut thuris & crucis virtute
malignus hoftis effugiat: Durand. cap. n. In
modum Crucis, & in modum Coronæ fit incen-

ſatio, ut ex paſſione Chriſti ad Coronam Trini-
tatis fiat tranſitus, idem ibidem. Crux autem fit
etiam in hoc caſu non veluti per quatuor puncta,
ut Craſſius l.j. e. 47. docuit, ſed ſuper Calicem
& Hoſtiam, inquit Rubrica, in modum Cru-
cis: neque demittendum eſt Thuribulum, ſicut
in circulis ſequentibus, in quibus Thuribulum
depreſſiùs ducitur, ita ut circumeat Calicem.
Dextram hoc loco & ſiniſtram Celebrantis in-
tellige. Notat Melchior Huelamus de Caærimo-
niis Miſæ, ſexies incenſari oblata; quia ante ſex
dies Paſchæ ivit jeſus Bethaniam: bis circum Ca-
lcem, & ſemel cõverſo circulo; quia rediit Jeru-
ſalem ad ramos palmarum, & de Jeruſalem re-
diit in Bethaniam; quæ licèt minutiora ſint, non
ſunt contemnenda tamen.
23Z Iacenſat Crucem.) Non Sacramentum, ni-
ſi ſit expoſitum, & tunc genibus flexis in ſupre-
mo gradu, ut dicemus infra.

41
ean,
b25J
Napn
Cellti
n
Ui
M
.1
G
ſc
eluint
linn
464
ui⸗
un
Dien
ſin
Nonie
2
(elh
Cckn
ſndin
Cu
lcd
etei
t,
en
ſtann
Olnne
en
II
lem
tbe
Du
enn
.
MAl
Kein

1

itiam (ol⸗
nre dno.
nit Delen.

Onohart⸗
balom
hurbulo
bhita,,
8,Ker
nüiſkraad
hlamret⸗
iſtadz in
telen.
in, in.
tojareum
Dicons
locoſoo⸗
nlauura
enentem
6 poltet
rit hyat
ukerpio.

amn Trini-
autem ſt
orponete
(Caicenn
lum Cru.
m, ſut
Uribulumm
Calcem.
tantis in⸗
Carimu-
ande ſe
cum Ca-
lir ſeru-
llemr⸗
ſunt non

um,hl⸗
ſupre⸗

Dri

De Offertorio ,S& alis uſque ad Canonem.

a Dirigatur Domine oratio mea, & c.) Hoc
idẽ apud Alcuin. cap. de Celebrat. Miſſe habetur.
b Amovet Calicem.) Non extra Corporale,
ſi capax eſt. Subdiaconus autem in tota hac in-
cenſatione nihil ſe movet. Thuriferarius, de-
poſita navicula ſuper Credentia, amovet de Al-
tari, & reportat librum, quando opus eſt, niſi ſit
Aſſiſtens.
c hcenſat Chorum. Comite Thuriferario,
qui præcedit, & incenſancur omnes; quia Chri-
ſtus communicat aliis odorem ſuum. S. Thom. 7.
par. qu. ö3. art. y. & quia quæ fecit Sacerdos,
pertinent ad omnes, Durand. c. 21. Item Thuri-
ferario repræſentat diffuſionem gratiarum ſpiri-
tualium in capite, & ab eo ad membra, ibia. lib.
4. 6.4. In Choro autem incenſandi ſtare debent
quaſi extra ſtallum, neque illi indecorè inniti. ſe
mutuò invitent, antequam quilibet incenſetur à
Diacono, Cærim. Epiſc. lib. I. cap. 23. in quo fu⸗
ſius præſcribitur ordo incenſandi Clerum.
Facit ad rem noſtram hic ordo nam de Ca-
nonicorum & majorum incenſatione vide cit. lo-
co Cætimoniale Epilcoporum] quèòd nimirùm
Celebrans, nullo majore præſente, cui triplex
ductus Thuribuli debeatur, triplici ductuincen-
ſandus erit; eo præſente, duplici tantùm du-
ctu:Diaconus, Subdiaconus, & alii parati, du-
plici ductu; Sacerdotes in Choro unico ductu,
cæteris ſine mora. Inclinabit eaput, qui incenſat
antè, & poſt, iiſdem uſque ad Sacerdotes inclu-
ſivè, niſi ita multi ſint, ut incenſatio finiri non poſ-
ſit ante finem Præfationis. Diaconus incenſabit
omnes de Clero, exceptis Acolythis, quos ſtan-
tes apud Credentiam incenſabit Thuriferarius

109
ante laices de populo. Domini locum nunorum.,
de quibus in Cærimoniali prædicto nulla fit
mentio, ſeu Magiſtratus, incenſari poterunt
Thuriferario duplici vel unico ductu, pro qua-
litate perſonarum; ii videlicet, quibus proprium
ſcamnum, ſeu ſedes ab aliis diſtincta parari ſo-
let. Conſuetudo locorum laudabilis in his atten-
di ſolet, ad pacem tum Cleri tum laicorum con-
ſervandam, in toto incenſationis ordine & ritu.
d Et populam.) Incenſatur ter, primèò in me-
dio, deinde verſus latus Epiſtolæ, quod eſt dex-
trum populi, ubi mares diviſi à feminis ſtare ſo-
lebant, & ſolent in Cathedralibus Mediolanenſi;,
& aliis, ex Desreto S. Caroli, tertiò verſus latus
aliud cum honoris ſigni icatione, ante, & poſt
à Thuriferario adhibita. Ter autem ex commu-
ni uſu, ut adſit Thuriferæius in tempore proin-
cenſando Sacramento in ejuſdem elevatione; &
ut ſignificetur diffuſio gratiæ Chriſti in populum
in nomine Trinitatis. Stabit autem Thurifera-
rius incenſans populum in medio Presbyterii,
vel ferè à latere Evangelii, ſi expoſitum eſt in
Altari Sacramentum, ne eidem terga vertat.
e Miniſtrantibus Acolythis. Cum reveren-
tüs debitis, & cum quaſi oſculis ampullæ, & ma-
tergii antè & poſt; ſed ſtantes Acolythi, non
genuſlexi, miniſtrant.
Ad Orate fratres, Subdiaconus reſpondeat,
Saſcipiat, &c, & Celebrans tardius dicat ſecre-
tas Orationes, ut Diaconus opportuno teimmpore
redire queat ad dicendum Sanctus, & c. cum eo;-
dem. Cærimoniarius interim affiſtat libro, &
folia vertat, quamdiu Diaconus abeſt, niſi adſt
Aſſiſtens.

II Cm dicitur Præfa io, Diaconus & Subdiaconus ſtant rettò poſt Celebran
tem: & paulèò antequam dicatur Sanctus, paccedunt ad Altare, ubi g cum Ce-
lebtante hinc inde dicunt, Sanctus, & quæ ſequuntur uſque ad Canonem. Deinde
Diaconus accedit ad ſiniſtram Celebrantis, ei haſſiſtens dicitut Canon, niſ ali.
us Sacerdos afſiſtat, quia tunc ipie ſtaret ad dextram aliquantam poſt Celebtan-
tem; Subdiaconus verò tunc ſtat poſt Celcbrantem.

f Aecedunt ad Altare.) Facta in locis ſuis
poſt Celebrantem genuflexione; quam rurſus
ſaciunt, dicto ab eildem ultimo Oſanna in excel-

ſis. Addita fuit ſequens Rubrica in Miſſali Romæ
edito 1621. ſine majorum auctoritate; nimirum,
Eiſubdiaeonus non tenet Patenam, cum Diacono
◻5 atie-

110

aecedit ad Altare, ubi dicunt Snttui, &c. quod
monuiſſe ſit ſatis.
g Caem Celebravte dicunt.) Hymnum, San-
Rus, &c. Sacerdos ipſe cum aliis neceſſariò de-
ket dicere, ne ſeipſum ſua prece videatur pri-
vaſſe, qui & ſuas voces, & aliorum Angeltcis
laudibus admitti deprecatus eſt in Præfatione,
ut ait Micrel. cap. 11.
Benedictus qui venit, &c. non cantatur 4
Choro, niſi poſt depoſtionem Calicis Cerimr.

Epiſc. lib.z. cap.5. etiam in Miſſis Defunctorum;

Comment. in Rubr. Mißalis Pars Il. Tit. VIII.

quod obſervatur in Cappella Papali.
h Ahiſtenz.) Non tenet manus junctas, ſed
folia Miſſalis vertit, & indicat quæ ſunt dicenda
à Celebrante.
Ad Santctus camkpanas majores pulſare con-
venit, ſicut in Miſſa privata campanula parva,
quam pulſant aliqui etiam in Miſſa ſolemni; &
placet per alterum ex Acolythis, ut moneantur
ii, qui majores pulſare debent campanas, &c tem-
pus ignorant eas pulſandi, quia longius abſunt.
Vide part. I.tit. 20. pag. 60.

De Canone Miſſe uſque ad Conſecrationem. ul

1 Inita Præfatione, ut ſuprà, Sacetdos ftans ante medium Ahlaris, verſus ad
illud, aliquantulum elevat manus, oculiſque elevatis ad Deum, & ſine

mora devotè demiſſis, ac manibus ſunctis, & ſuper Altare poſiti, profundè incli-
natus incipit Canonem, ſecietò cicens: à Te igitur, & . ut in ordine Miſſxæ. Cum
dicit, Uti accepta habeas, & benedicas, prius oſculatut Altate in medio, deinde
erigit ſe, & ſtat junctis manibus ante pectus. Cùm dicit, Hæc † dona, hæc †
munera, hæc ſancta † ſacrificia, dextra manu ſignat ter communiter ſuper Ho-
ſtiam, & Calicem. Deinde extenſis manibus ante pectus, proſequitur, Inprimis

quæ tibi offerimus, &c.

Actio prima in Canone quinque actus com-
plectitur, manuum, & oculorum elevationem,
ꝓculorum demiſſionem, manuum junctionem,
& earumdem ſuper Altare poſitionem. In pri-
mno quinario numero venerare Chriſtum in
Crucce quinque plagis vulneratum: & nota, e
Rubrica propria in ordine Miſſæ, ne diſcordare
videatur à generali, quòd ad primum geſtum,
prima quoque verba, YZe igitur, ſimt pronun-
cianda; neque dari debet geſtus ſine voce, qui
alioquin eſſet inconcinnus. Extendens dicit, jun-
ens dicit, elevans dicit, ſunt participia cum ver-
bis Gmul in ordine Miſſæ; & fic concordantur
Rubriczæ.
i Te igitær.) Crucifirus ſolet imprimi initio
Canonis, ait Honor. in Gemmal. . eap. 03. ut
Ratim paſſio Chriſti oeulis cordis iageratur. Pri-
ma quoque liteera T. eſt figura Crucis Chriſti,
Innocent. III. lib. 3. e. 2. Auctor autem principii
Canonis dicitur eſſe S. Clem. à Radul. Prop. 23.
Vide quæ diximus in /. part. tit. I2. n. .· p. 3k4. Ee.
ubi de nomine, auctoribus, & partibus Cane-

nis non pauca. Hoc loco ritus & Ceremoniæz in
primis ſunt examinandæ, & cæ, quæ ſunt ita
propriæ Canonis, ut in alia parte Rubricarum
hactenus proprium non habuerint locum. Sen-
ſum litteralem difficiliorum verborum affere-
mus infrà cum myſteriis.
I1 Cam dicit, Hac T dona, & c.] Ex reſponſ.
Zachatiæ S. Bonifacio Moguntino fiunt hic tres
Cruces, S. Anſelm. lib. de Sacrament. ait, uns
Cruce duo ſimul ſandtificentur; id eſt, ubi ver-
bum eſt communce pani & vino, ut explicat
Wald. Zom. 3 tit. 4. cap. 32. habet Microl. cap.
74. has eaſdem. Sed nota, à principio Canonis,
uſque ad Libera nos incluſivè, ubi finis eſt Ca-
nonis, ſecundum Innocent. III. quèòd ſeptem vi-
cibus ſigna Crucis fiunt, Primò hic, & ter. Se-
cundò, ad ea, Quam oblationem, quinquies.
Tertiò in conſecratione, ad ea Benedixit, ſemel

. .
& iterùm. Quartèò poſt conſecrationem, ad ea,.

Hoſtian: puram, quinquies. Quintèò ad ea, Ca-
croſanctam Eilii tui Coryus, ſemel & iterum ſu-
per Sacramentũ, & ſemel ſupra ſeipſum. Scxto,

4d

1 64,
n
ben
igu
geen
ſenn

on

ce
N
ſbl
M
n⸗
n,
Pol
lun
lou
nio

Gar
thurd
bel.
Cten
er
od
lelen
ſung
in

Uie

kione
l
lte
tom

ts el

tclena

ſneen.
1pna,
emmni &
Oneautlt
Atenn.
annt⸗

1

s a4

Klne⸗

W. 1.
eil.

,Cumn
Ceince
hro
1 Ho.

Ppruinss

loniein
lun n
ticatumn
n, Ken⸗
ier.

lue tee
it, N
biver⸗
ler
0., ℳ,
onii)
t Cr.
emr⸗
el. K⸗
biet
leno
10 e

1,*

14

De Canone Miſſa ſque ad Conſecrationem. II

adea, Souctiſßieas, ter. Septimò, ad ea, Per ſe-

iſum; quinquies. Innocent. III. lib. z. cal. addit

ibidem, in ordine ad Hoſtiam, & Calmem fieri
ſigna Crucis viginti quinque, & quinquies quin-

plicetur, ſemper eſt idem Sacrificium tum quia
quinque ſenſus hoc Sacramento perficiuntur: ſed
& binarius ſignorum numerus congruit propter
carnem, & Sanguinem Chriſti; ternarius quo-

que: tum quia, ſicut hic numerus per ſe ductus que brobeer panem, vinum, & aquam. Hæc
ſemper in ſe ipſum reducitur, ſi ducatur in in- ille eruditè & acutè.
finitum, ita Euchariſtia, quantum libet multi-
2 Ubi dicit, Unà cum famulo tuo m Papa noſtro N. exprimit nomen Papæ:
Sede autem vacante verba prædicta omittuntur. Ubi dicitur, Et n Antiſtite noſtro
N. ſpecificatur nomen Patriachæ, Archiepiſcopi, vel Epiſcopi ordinarii in propria
diœceſi, & non alterius Superioris, etiamſi Celebrans ſit omninò cxemptus, vel
ſub alterius Epiſcopi juriſdictione. Si verò Epiſcopus ordinarius illius loci, in quo
Miſſa celebratur, ſit vita functus, prædicta verba omittuntur: quæ etiatn omit-
tuntur ab iis qui Romæ celebrant. Si Celebrans eſt Epiſcopus, Archiepiſco-
pus, vel Patriarcha, omiſſis prædictis verbis, corum loco dicit, Et me indi-

n.
Gerto,

no ſervo tuo. Summus autem Pontifex cùm celebrat, omiſſis verbis, unà cum
famulo tuo Papa noſtro N. & Antiſtite noſtro N. dicit Unà cum me indigno famu-
lo tuo, quem gregi tuo præeſſe voluiſti. Et continuant omnes ut ſequitur; Et om-

nibus Orthodoxis, &c.
m Papa.) Nominatur, ex Conc. Vaſen. c. g.
alide b. tempere Leonis I. celebrate, apud Bur-
chard. lib.2. Decret. cap.230. imò vero S. Clemens
hb. s. Conſtit. Apoſt. c. 12. inſtituiſſe dicitur, ſcu
obſervaſſe; qui Celebrans Miſſam dicebat, adhuc
ebſecramus te pro me, qui aihil ſum, ibidem.
quod hodie idem eſt, quando ex Innoc. III. de
celebr. Miſj. cap. 3. ait Papa, Una mecum indigno
famulo tuo. A Chriſto deducitut hic ritus, qui
in cœna rogavit pro Petro, nt non deficiat fides
illius, Walden. Tom. 3. tit. g4. cap. 37. num. j.
Quod attinet ad nomen Papæ, & ſignifica-
tionem vocabuli, docet Baronius in Not. Mar-
eyrol. ad diem I0. Jannar. ſignificare Patrem, non
autem Patrem Patrum: & cùm eſſet Epiſcopis
commune, tandem Gregor VII. anno loz3. in 2§ä=
nwodo Rom. ſtatuit, ut nomen Papæ anicum eſſes
in univerſo orbe. Plura ibid. ſcribit Baronius.
Caput autem inclinatur etiarm hic ad nomen
Papæ: eadem enim eſt ratio, qua ſupràâà dictum
cſt in collecta, ad nomen ejuſdem: de quo du-
bitavere nonnulli, ſed in Rubrica de Orat. non
adeſt limitationis particula -antùm.
n Antiſtite noſtro N.) S. Paulus Heb. 13.

Aementete, inquit, Præpoſicorum veſtrornna,

& pro Epiſcopo quidem orandum eſſe, doeet
in Miſſa S. Auguſt. Epiſtol. io. in fine.
Sed quis Epiſcopus hic nominandus? Vult
Alcuin. de Celebr. Miſſæ. Epiſcopum nominari
Celebrantis, quem ſcquitur Innocent. IIl lib. 3.
cap. y. Rubrica tamen noſtra Epiſcopum loci, in
quo celebratur, nominari decrevit, tum quia
cXx preſſè ait Ordinarius illius loci; tum quia Ro-
mæ omitti jubet hæc verba: & placet Bellarmi-
no lib. z. de Miſſa, c. 2l. Neque nominandus
eſt Abbas exemptus loci, ſed Epiſcopus vicinior,
ad quem pro ordinatione itur: neque enim Ab-
bas eſt Antiſtes, de quo in Canone.
Pro Regibus orandum etiam hoc loco, ſcri-
bit Innocent. III. loco citato, in eorum locis ac
provinciis, inquit Azorius lib. /o. cap. 56. 4. 73.
& verè habetur hic ritus in præd. cap.?12.S. Clemẽ-
tis, & in Liturgiis S. Bafilii & & Chr yſoſtomi.
Pius V. tamen, qui nihil addi voluit, con-
ceſſit nominari in Canone Regem in Hiſpaniis:
nihil ergo tu addas ſine Papali auctoritate, con-
tra Pii V. Bullam de Miſſali editam. Caveant et-
iam Regulares, ne in Canone nominent Superi-
ores ſuos, ut Antiſtites, ex Decreto ſacræ Rituum
Cengregationis?2. Novembris Iéty.
5 Cum

1IIZ

Comment. in Rabr. Miſſalis Pars II. Tit. VI. II.

2½ Cum dicit, Memento Domine, elcvans & jungens manus uſque ad faciem
vel pectus, ſic junctis manibus ſtat pauliſper in quiete, “ demiſſo aliquantulum
capite, facicns commemorationem vivorum Chriſti fidelium ad ſuam volanta-
tem, y quorum nomina, ſi vulk, ſecretò commemo:et; non tamen nec eſſe eſt ea
exprimere, ſed mente tantum eorum memoriam habeat. Poteſt etiam Celebrans,
ſi pro pluribus orare intendit, ne circunſtantibus ſit moroſus, ante Miſſam in ani-
mo proponere ſibi omnesillos tàm vivos quàm defunctos, pro quibus in ipſa Mil-
ſa orare intendit, & hoc loco generaliter unico contextu ipſorum vivoram com-
memorationem agere, pro quibus ante Miſſam orare propoſuit in Miſſa.

. Demiſſo aliquantanlum capite.) Non ergo
oculis elevatis verſus Crucem, ut multi faciunt,
nec iiſdem clauſis, niſi fortè ad majorem animi
compoſitionem. Neque verò defigendi ſunt o-
culi in Sacramento, ſi eſt in Altari expoſitum, eò
qtièd in altero Memento fieri præſcribitur hoc

idem; demiſſio namque capitis, & oculorum

in utroque Memento magis attendi debet, ad hu-
militatem indicandam.
pPp Quorum nomma ſecretò.] Eos, pro qui-
Bus orare intendit Sacerdos, appellat Suſceptos
S. Auguſt. Epiſt. 19. q. . quos labiis comprefſis
incluſa pectoris cogitatione nominet, ait S. Hie-
ron. apud Durand. Iib. 2. de Rit. c. 34.
De litteris N. & N. apponi ſolitis hoc loco in
Canone, meminit Odo Camerac. in explicat.
ſacri canonis, antiquitùs autem recitabantur
nomina offerentium in Miſſa ex Innocentio I.
Epiſt. 1. & nos eorum, qui eleemoſynam ideò
dederunt, memoriam facimus.
Hoc loco dicendum videtur de applicatione
Sacrificii: & quidquid ſit de valore Miſſæ, quem,
conciliando Doctores, dicerem infinitum eſſe
in radice, ſed ad impetrandum, & ad alios ef-
fectus, finitum in terminis; quia finitè de eo
omnes participant, minuſque vel magis, pro
minori vel majori devotione cujuſque concur-
rentis ad Miſſæ Sacrificium, ex D. Thom. 2. part.
79. art 4. Quatuor Sacerdoti ut faciat ego con-
tulerem.
Primum eſt, ut intendat prodeſſe omni me-
liori modo iis, de quibus Eccleſia meminit in
Canone, nimrùm toti Eccleſiæ, Papæ, Epiſco-
po loci, & circumſtantibus, quibus Deus diſtri-
buat portionem Sacrificii generalem propè infi-

nitam, pro eorum capacitate, & devotionis
menſura: & hæc eſt prima portio, quam ponit
Scotus quodlib. zo. art. 2. & 3.
Alterum eſt, ut provideat ſibi ipſi Sacerdos de
portione ſibi debita, quam vocat Scotus ſpecia-
lem, & nvit Deus, quanta ſit; probabile verò
eſt, eam poſſe dari aliis à Sacerdote nominandis
pro eo titilo, quo importat pœnæ debitæ remiſ-
ſionom. Quo caſu prodeſſet iis multò magis
quam ſi pro iiſdem ſequenti proxima ratione &
modo celebraret, quia certum eſt, participare
Sacerdotem in majori quantitate de valore Miſ-
ſæ quàm alium quemlibet, qui eundem celebra-
re jubet, aut procurat; tum ex miniſterio proxi-
miori, tum ex majori devotione & fide, quæ
inter celebrandum multipliciter excitantur.
Tertium eſt, ut ſuffragari intendat eo majo-
ri affectu quo poteſt, & debet iis, quibus tene-
tur, ſive ex obedientia, ſive ex titulo beneficii.
ſive legati, ſive contractus rationabilis, ſive pro-
miſſionis, aut voti, ſive congruentis eleemoſynæ
aceeptæ, aut promiſſæ ; & ea prorſus ratione qua
iiſdem, & ex ſenſu certo & practico eorundem,
non ſpeculativo & diſputabili, ille tenetur ad
Miſſam, ſeu plures Miſſas; tutior enim in hac re
tenenda eſt ſententia. Si verò ii non egeant, aut
fortè ex defectu gratiæ non ſint capaces Sacriſi-
cii fructus, ſubſtituat ſtatim alios actu, & ſecun-
da, ut aiunt, intentione (quod docet Suarez
diſp. 29. ſect. . in fine:) alioquin fructus Miſlis
non applicatus remanebit in theſautxo Eccleſiæ.
Deus autem novit quantum cuique de Miſiæ
fructu ſit dandum; & hæc eſt quam vocat Sce-
tus portionem mediam.
Quartum eſt, ut aliis item prodeſſe intendat
ſine

ſe ti⸗
melri
cilter
leit
z
Can .
honnl
Kaul
etiann,
Nor
Cpeni
Adnnti
un
Menun
4
Conn
uv
Codt⸗a
Eha⸗
Cale
noſtr
Deus
omn
nobi⸗
Ui,
Pole
Ce
getd
War
cre
nus
cali
lum
ſice
ur,⸗
ODnn

ude
el
ſul

Uücen
Adlln
olontr.
ſecke
ekehenn
mhant
ipuM.
in con.

geroton
umn pont

Cetcose
s lr⸗
Ple ſen
minunts
tekem⸗
dmge,
ntionel
cer
lore i.
nccebrr.
foſten.
de, e
n,
conmo⸗
lene⸗
enefci,
ſhenre⸗
nohor
loned
tunden,
etul 1
nhaek
danha
Gaant.
eleaun.
Nuel
Ms
ccelt
Milt
1

tentn
ſe

De Canone Miſ uſoue ad Conſecrationem. 113

ſine aliorum præpudicio, eo ordine & quanti-
tate fructus, qua Deus ſcit ſe teneri; & eos ſpe-
cialiter nominatos Deo commendet, ſive in or-
dine ad remiſſionem pœnæ, cùm ſit ſatisfactori-
um; ſive ad gratiam acquirendam, & augen-
dam, cùm ſit meritorium; ſive ad quæcumque
bona ſpititualia & temporalia, quibus illi egent,
& utiliora eiſdem forent, obtinenda, cum ſit
etiam, imò & propriiſſimè, ut ait Bellarm. de
Miſa lib. 2. cap. 3. impetratorium.
Notat præterea Azor. lib. lo. C. 22. 4. 2. Orati-
onem ad Memento, eſſe privatam: quare in ea
admitti poſſunt infideles, & exeommunicati o-
mnes, ad eorum ſalutem procurandam, ut idem
ibidem cum aliiis Doctoribus docet, ſeu ad aug-
mentum Eccleſiæ, ut Suarez. diſp. 7. ſect. 2. Ex

his ergo & tu memento, ne Mements in Milla
fiat in momento, ſed cum aliqua mora.
In Commemoratione poſt Memento Deſun-
Ctorum eadem ferè obſervet Sacerdos; ut primò
omnes commemoret, ex inſtituto & intentione
Eccleſiæ; deinde eos, pro quibus, ut ſuprà, ter-
tio loco teneri dictum eſt; tertiò alios cariores
quos voluerit, & inter hos auctorem hujus Ope-
ris, qui commendat ſeipſum quàm maximè poſt-
quam obierit; & item illius animam Defuncti.
quæ proximè dum celebras (Deus novit) e-
greſſura eſt de Purgatorio, tibi enim de cœlo
ſtatim rependet gratiam. Omnes autem Defun-
ctos commendabis Deo in ordine tantùm ad
pœnarum remiſſionem, cùm hoc Sacrificium
pro Defunctus ſit tantummodò ſatisactorium.

4 Commemoratione vivorum factâ, demiſſis & extenſis ut prius manibus,
Gontinuat, Et omnium circumſtantium, &c. Similiter ſtans proſequitur 7 Com-
municantes. Cùm dicit, Jeſu Chriſti, caput Cruci inclinat: in concluſione quan-
do dicit, n Per eundem, jungit manus. Cum dicit, 5 Hanc igitur oblationem,
expandit manus ſimul ſemper oblata, ita ut ? palmæ ſint apertæ verſus ae ſupra
Calicem & Hoſtiam, quas ſic tenet uſque ad illa verba, Per Chriſtum Dominum
noſtrum; tunc enim jungit manus, & ſic proſequitur, Quam oblationem tu
Deus in omnibus quæſumus; & eum dicit, v bene †dictam, adicri †ptam, raftam,
communiter ſignat ter ſuper Hoſtiam & Calicem ſimul: deinde cum dicit, æ ut
nobis Corpus, ſeparatim ſignat ſemel ſuper Hoſtiam tantum; & cum dicit, & ſan-
guis, ſemel ſuper Calicem tantùm: deinde elevans & jungens manus ante pectus,
proſequitur, fiat dilectiſſimi Filii tui Domini noſtri Jeſu Chriſti; & inclinans caput
Cruci. y extergit, ſi opus fuerit, pollices & indices ſuper Corporale, & dicit ſe-
cretò ut prius, Z Qui pridie quàm pateretur, & accipiens pollice & indice dextræ
manus Hoſtiam, & cam cum illisac indice & pollice ſiniſtræ manus tenens, ſtans
erectus ante medium Alaris, dicit, Accepit panem in ſanctas ac venerabiles ma-
nus ſuas, elevanſque ad cœlum oculos, & ſtatim demittens, dicit, Et clevatis o-
culis in cœlum ad te Deum Patrem ſuum omnipotentem, caputque aliquantu-
lum inclinans dicit, tibi gratias agens: & tenens Hoſtiam inter pollicem & in-
dicem ſiniſtræ manus, dextra producit ſignum Crucis ſuper eam, dicens, a be-
nedixit, fregit, deditque diſcipulis ſus dicens, Accipite, & manducate ex hoc
omnes.
ꝗ Communitantes.) Siricius Papa creditur apud S. Clem. b.s. Conſt. Apoſt, cap. 3. & Dion.
auétor hujus partis Canonis à Radulph. abi ſa- de Eccl. Hher. cap. 3. Et quidem ante conſecra-
pra. Lino tribuit Nicol. de Plove in Expoſit. Miſ- tionem nominantur cum beata Virgine Apo-
ſe, ſed commemoratio Sanctorum in Miſſa eſt ſtoli, Summi Pontifices, Epiſcopi, Diaconi, &
T6vz. 4 P Laici

1II4
Laici, nempe Apoſtoli duodecim, & Martyres
totidem; quia illi doctrina & ſanguine, iſti ſan-
guine & martyrio Sacrificium hoc confirmave-
runt, Gemma lib. ſI. c. 1o4. Qui verò Canonem
ordinavit, quos voluit, dictante Spiritu ſancto,
hoc loco, & infra nominavit, ex Steph. Eduenſ.
c. 13. conjicit Lindanus in Liturgiam S. Petri
cap. 22. cum aliis, à S. Hieronymo juſſu Damaſi
Catalogum hunc Sanctorum ortum habere. Ii-
dem Sancti unà cum beata Virgine conſtituunt
numerum quinquies quinque, quem ſuprà in
ſignis Crucis eundem adnotavimus; quia quin-
uies in hac re quinque noſtri ſenſus conſuman-
4 ſunt, ait Hugo ilvdemns. Conſeſſorum autem
nulla fit mentio, quia editus fuit Canon ante S.
Sylveſtrum, ex Innocentio III. lib. 3. cap. 70. ne-
que ſunt paſſi ſicut Chriſtus, Durand. lib. 4. cap.
35. ubi plura. Ultimi de toto Canone Sanctipaſ-
ſi ſunt anno 562. nempè Joannes & Paulus, reli-

qui omnes ante ipſos; & tamen poſt eoſdem ad-

diti ſunt Coſma, & Damianus. Quis eauſam no-
vit? paſſione priores loco ſunt in Canone poſte-
riores, atbitrio auctorum Canonis, ut Eduenſ.
loco citato ſignifieare videtur; Eminentiſſimi de-
nique nominantur Sanéti; in quibus tamen non
cæterorum Sanctorum interceſſio prætermitti-
tur, ſed in iſtortn commemoratione omnium
ſuffragia expetuntur: quia ſicut omnes in Deo
uniti exiſtunt, ita omnes unum deſiderant, &
rogant pro ſalute hominum; ut in uno omnes
habeantur pariter, & in uno omnes pariter ne-
gligantur, Alcuin ſuprà De variando Commu-
micantes, vide ſuprà part. I. tit. 12. n. j. p. 35.
r Per eundem.) In Canone quin quies ſecre-
t dicitur, Per Cbriſtum Dominum noſtrum, &
habet Microl. c. 76. ob quinque recolenda Vul-
nera Chriſti, ait Honor. in Gemma lib. I. cap. 76.
ſ Hanc igitur oblationem.] Tribuit Aleuinus
Gelaſio, Radulph. Propoſßit. 23. Leéoni Magno
uſque ad ea, plasatus accipias. Reliquas uſque ad
Quam oblattonem excluſivè, addita fuêre àS. Gre-
gorio, Amalar. lib. g. cap. 23. & communiter
omnes, occaſione peſtis Romanæ, & bellorum,

Comment. in Rubr. Mißalis Pars II. Tit. VIII.

ait Lopez lib. 2. ap.14. §. 1. legitur tamen ia Li-

turgia S. Petr. Græa una cum Communicantes.
De hujus item partis varietate in Paſchate,

& Pentecoſte, propter Baptizatos recenter, vi-

de locum paulò antę citatum part. I. tit. 2.s. p. 37.

t Palmaæ ſint apertæ.) Pollice dextro adkhuc

ſuper ſiniſtro in modum crucis poſito, quod re-
ctè notavit Alcocer. in ſuo Cærimoniali. Expan-
duntur autem manus ſuper oblata more Aaron,
Levitic.I. eX Suarez Aiſp. Sa. ſeck. I. & ut intel-
ligas, hæc myſteria tegi etiam Angelis, nedum
hominibus, Rupert. Lib. 2. Ca. pz. vel innuunt
divinam protectionem, ſeu efſicaciam gratiæ ,
quæ in hac prece poſtulantur, ex Joan. Serrano,
qui & addit, vel Sacerdotem profiteri, non pro-
priis viribus, ſed virtute ordinationis per impo-
ſitionem manuum Epiſcopi tam mirabile opus
ſe facturum.
u Benedidtam, adſeriptam, &c.) Ita loqui-
tur S. Ambroſ. lib. z. de Sacrament. cap. 7. ergo
verba ſunt astiqua. Quinque verò cruces fieri
hoc loco, tradit Microlog. cap. 4 Imè & in Li-
turgia S. Petri habentur.
x Utnobis Corpus.) Crucis fiant continenter,
non interruptæ, tres, & poſteà poſt brevem mo-
ram aliæ duæ, diſpenſando verba appoſitè.
y Extergit pollices & indices.) Ne ſint hu-
miditate affecti, & ad majorem reverentiam.
2 Qui pridie quam, &c.] Tribuitur Alexan-
dro uſquè ad verba conſecrationis à Walafr. c.
22. & Microl. c. 12. ſed Apoſtolorum eſt perio-
dus, ex Alcuino, uſque ad Unde &ĩ memores: cum
habeantur apud Clementem lib. 5. c. 12. & in Li-
turgia & Petri citata. Cæterûm geſtus corpo-
ris in hac periodo conſonant ſingulis verbis, ut
patet ex Microl. cap. /.
a Benedixit.) Meminit hujus benediétionis
cum ſigno Crucis paulò ante verba conſecrati-
onis S. Auguſt. Serna. /9. de Sancétis.
Non opinor, Chriſtum benedixiſſe manu
formando ſignum Crucis, quia nondum data
erat Cruci deifica virtus, Nicol. de Plove in ex=

pefit. Miſſæ idem ſentit.

5 Si adſit vas eum aliis Hoſtiis conſecrandis, antequam accipiat Hoſtiam, ⁵
diſcooperit manu dextra Calicem, ſeu vas aliarum Hoſtiarum. Cùm autem fim erit

ſu Pra⸗

ſorn
yeten
nes
lenen
o
ee
Pri
en
nal
nun⸗
ſee
Kin
kei⸗

b
(li⸗
lcs
on
Clne
leye
D
ſ⸗
enin
Z
zr.
rt.

I
n

l.

tatmenn i.
munie te,
irhache,
leeenter, i.
t angi,
Gert alie
ltn lts
vuh, Emn.
mote Ann,
Elr inel.
gels, neinn
Velimune
cungute,
oln Kelun
teti UN.
isperimno⸗
ntbbleop

lboan⸗
tC. e
) ctuces kei
lnd Fule.

continentet
befenno⸗
ppoſte
Ne norhr.
clentiun.
itur Aenr.

4 Walt..

nek xit
moret CIN
Guli
etus conv⸗
Velbisri

necickens
conleclal⸗

viMe munn
dom n
ovens e

liam,
ſinert
in

—

De Canone Miſſæ uſque ad Conſecrationem. 5
ſuptadicta verba, cubitis ſuper Altare poſitis, ſtans capite inclinato, diſtin èe re-
verenter, & ſeeretèò profert verba cenſecrationis ſuper Hoſtiam, & ſimul ſuper o⸗
mnes, ſi plures ſint conſecrandæ, & Hoſtiam ſuam pollicibus, & indicibus tantum
tenens, dicit, Hoc eſt e enim corpus meum. Quibus prolatis, Celebrans tenens
Hoſtiam inter pollices & indices prædictos ſuper Altare, reliquis manuum digitis
extenſis & fimul junctis (& Hoſtiis, ſi plures ſint conſectatæ, in loco, in quo à
principio Miſſæ poſitæ ſunt ſuper Corporali, vel in alio vaſe aut callce demiſſis.)
genuflexuseam d adorat Tunc ſe erigens, quantum commodè poteſt, e elevat
in alum Hoſtiam, & intentis in eam oculis (quod & in elevatione Calicis facit) po-
pulo reverenter oſtendit adorandam: & mox ſola manu dextra ipſam reverenter
reponit ſuper Corporale in eodem loco, unde cam levavit, & deinceps pollices
& indices nondiſiungit, niſi quando Hoſtiam conſecratam tangere, vel tracta-

re debet, uſque ad ablutionem digitorum poſt Communionem.

b Diſcooperit.) Si Pyxidem collocaverit poſt
Calicem, retrahet eam prius ad latus ipſius Ca-
licis verſus cornu Epiſtolæ, ut ſuper ipſas quo-
que particulas propius verba proferat conſecra-
tionis; quæ proferre debet ſtans quidem, & in-
clinato capite, ſed retentis æqualiter pedibus in
ſuppedaneo Altaris, non dextro ultra ſiniſtrum
reverentiæ cauſa quaſi deflexo.

C Enim.] Additum eſt à S. Petro, ex S. Thom.
3. part. q. 75. art. 2. ad y.

Notat Biel. lect. 35.non vacare Myſterio quèòd
ſint quinq; verba hujus conſecrationis, totidem
enim fuit conſummata incarnatio Fiat mihi ſe-
cundm verbum: Publicano totidem facta cul-
parum remiſſio, Deus propitius eſto mihi pecca-
tori: Latroni totidem cæli promiſſio, Hodie me-
sum eris in Paradiſo.
d Adorat.) Unico genu, ut ſtatim, ut faci-

Aius ſurgere poſſit, quod & in ſequentibuſ obſer-

va. Neque cubitis ſuper Altare poſitis adorat,
ſed manibus Hoſtiam tenentibus ſuper Alrare
retentis; & ita, ut commodè ad terram uſque
genuflexio fiat, neque videri Hoſtia ab omnibus
poſſit. Abſtineat omninò ab oſculo Hoſtiæ, S.
Bonavent. in Spec. diſcipl. part. 2. cap. II.
e Elevat in altum Hoſtiam.) Et ſtatim repo-
nit, neque diu elevatam tenere debet; qui ritus
indicatur in Pſal.t. exponente Rabbi Jonatha,
qui vixit ante Chriſtum, in libro Collettionum:
Fiet placenta panis ſacrifßcinm in capitibu! :

cerdotum, qui ſunt in Eccleſia. Et licet hæc ex-
poſitio minùs prebetur à Bellarmin. in Pſalm.
17. placet tamen Galatino Burgenſi, & aliis a-
pud Lorinum in eundem Pſalmum. Vulgata le-
git, Erit firmamentumſ epithetum enim eſt pa-
nis, qui cor hominis confirmat, Pſalm. 103.) in
terra in ſummis montium. Sanè hæc habet Dion.
cap. 3. Eccleſ. Hierar. Myſteria conficit, in con-
ſpectu agit, reverenter oſtendens; & Anaſtaſ.
Sinaita de Sacra haxi, Panem vitæ ſuſtollit,
eumque omnibus oſtendit, tanquam cibum &
potum excellentiorem cæteris, ait Hugo Vict.
in Sec. Eccl. cap.z: vel, ac ſi tunc Chriſtus ele-
vetur in Crucem, & rurſus immoletur, Gemma
lib. I. cap. 46. Item, ut à populo ſciatur conſecra-
tio facta ſecretò, & adoretur Chriſtus, Durand.
lb. 4. Cap. 47. unde & populus Genibus flexis
adorat, ex Concil. Treverenf.
Monet hoe loco Nicol. de Plove, ne in con-
ſecratione ipſa elevetur Hoſtia, ita ut videatur,
ne tunc nondum conſecrata adoretur. Octeo ve-
rò cauſas elevationis morales & pias affert S. Bo-
navent. de Myſter. Miſſæ. In elevatione Hoſtiæ
digitos extenſos jungat, & item irnas partes ma-
nuum, ut ſolidius & decentiùs eam elevet; ne-
que eas dividat, niſi quando teponit Hoſtiam.
