carumdem inſtitutor, ex Rupert. lib. 3. cap. .

ſaltem magna ex parte, ut ait Platina, ſeu, ut ve-
rius loquarnur, nonnullarum inſtituror, & om-
nium ordinator: nam, teſte Sixto V. Conftit. 23.
edita die 13. Februarii zöa. vetus admodum eſt
ab Apoſtolicis uſque temporibus dlucta ſacra-
rum Stationum conſuetudo, in quibus fidelium
multitudo ad Apoſtolorum ſepulchra & fortiſ-
ſimorum Martyrum memorias conveniens;,
Hymnis & Canticis ſpiritualibus Deum in San-
ctis ſuis mirabilem laudabat, & ſalutaribus im-
maculatæ Hoſtiæ Sacrificiis placabat, &c adver-
ſus multiplices antiqui hoftis oppugnationes
tanquam in caſtris Dei ſtatione tutiſſima COR
ſiſtebat. Hæc ille.
28 Ex quibus pateꝛ: primoò, nomen Stationis
Eccleſiaſticæ translatum elſe à caſtris & ſtatione
militari, quæ locus erat militibus aſſignatus
Qux etymelogia ſolidior eſt quàm aliæ, ex die-
bus ſtatutis, quod docuit S Iſidorus; velex eo
quia ſtabant fideles cun Papa, & aliquando “W,
ta die in Eccleſia ſtationali. vide alias minus pro-

babiles apud Pompeium Ugonium q .
Aationuz Komeg. be Sonnn ge iynia

Ec 29 Deinde

21⁸
29 Deinde patet origo Apoſtolica; cujus eti-
am metninit Tertullianus in plvribus lecis, ut
mox dicemus.
30 Tertiò patet ritus Stationis, qui nimirùm
erat potiflimus in Miſfis celebrandis. Unde &
Rngulis Miſiis ſtationalibus præfigitur in Miſſali
locus tationis. Addebatur & Mifæ Concio;
ut vid reeſt in Homiliis Sanétorum Leonis I. &
Gregorii magni.
31 Jejuntum quoque cum Statione con-
jungebatur, ex TLertulliano ſemel & iterùm
contra Pſychicos, & libro ſecundo ad Uxorem:
quod & nos retinemus in plerisque Stationi-
bus, hoc eſt, in Qvadragelſima & Quatuor Tem-
poribus.
32 Procefſionis item mentio eſt apud Ter-
tull. locs cit. ad Uorem, & à viciniori Eccleſia,
vel non admodum remota, ibat Papa cum Cle-
ro ad Eccleſiam ſtationalem. Atque hine for-
talsè Belethus cap. 6. & cum eo Durand. definie-
re Stationem, hoc eſt Proceſſionem; ſed erat ter-
minus Procesſionis.
33 Significat Sixtus V. in prædlictis verbis, di-
verſa fuiſſe loca ſtationalia, & hodie ſunt quin-
que ſuprà quadraginta, licèt ſtationales dies
Quadrageſimales Iint 54. & alii per annum 31.

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars IV. Tit. XIII.

emnes 85. quia ad eundem locum ſaæpius itut;
non tamen ſceire poſſumus, quæ an tiquiora, quæ
ſint poſteriera. Ea verò omnia ordinavit S. Gre-
gorius, ut apertè ſeribit Jo. Diaconus in eius Vi-
ta lib. 2. c. 6. idemque concefit Indulgentias ſta-
tionarias, quod hisce iisdem verbis refert Boni-
fac.VIII. in Bulla 3. Aprilis anno 3. Pontifca-
tks, in qua confirmat Indulgentias à Prædeceſſo-
ribus conceflas, & prætereà concedit & ipſe
contritis & confeſſis viſitantibus Eccleſias ſtati⸗
enales annum unum, & dies 40. de vera lndul-
gentia: ſed immenſæ in unaquaque conjiciun-
tur eſſe Indulgentiæ.
34 Poſt obitum S. Gregorii nonnullæ ſtatio-
nales Eccleſiæ fuerunt mutatæ, qua de re lege
Pompejum Ugonium loco citato. Illud ego ob-
ſervo, de titulis Eceleſiarum ſtationalium Urbis
fieri Officium ſeu Commemoratieonem in Bre-
viario Romano, exceptis S. Onuphrio, S. Balbi-
na & S. Quürico: & in illius quidem Eccleſia fu-
iſſe ſtationem credimus tempore S. Gregorü;
in hujus autem inftituta fuit ſeu translata aliunde
à Sixte IV. lege Ugoniun ſupra.
Et hæc de Stationibus, quæ habentur in Ro-
mano Miſſali, ne quid illius prætermittamus in
hisce Commentariis.

De Rubricis Propriez Miſſarum de Sanctu. AllIl.

1 A Vigilia ſancti Andreæ ſumunt exordi-
Aum, quæ eſt Adventus Domini proxi-
ma, à quo fit initium, ut diximus, Proprii de
tempore.
2 Illud autem eſt cer um, tria de Sanctis fie-
ri ſolita, Vigilias, Feſta & Octavas. Vigiliæ à Pa-
ſtoribus cœperunt, qui Vig ilias naſcente Chri-
ſto cuſtodierunt. Et tota nocte ante quædam Fe-
ſta vigilabatur à populis noſtris; ed ob ſcanda-
la nocte contingentia, jejunio & Vigiliarum
nomine retentis, Vigiliæ fuerunt interdictæ, ait
Honor. in Gemma lib. 3. &. 6.
6 A S. Ambroſio vulgo dicuntur interdictæ;
ſed Baton. in notis Martyrol. ad y. dien Janua-
rii, probat fuiſſe potius auctas Vigilias tempore
S. Ambrofi; neque tunc ſe andala fuiſſe, de qui-
bus cum opinione vulgi loquitur Honorius; ne-
que unquam fuiſſe verum, S. Ambroſium inter-
dixiile Vigiliarum uſum.

4 Indictæ verò ſunt Vigiliæ Sanctorum, tum
ut Feſtum præveniendo ſit ſolemnius, ex Radul.
Propoſ. 19. tum, ut temporali eorum anguſtiæ
compatiamur, & per pridianam purificati abſti-
nentiam digniuùs celebremus ſequentis Fefti læ-
titiam, Alcuin. de Paraſceve.
5 Feſta Sanctorum Natalitia dicuntur à Ter-
tull. lib. 6. de Coron. malit. quia cælo hinc emi-
grantes naſcuntur, Alcuin. de Div. Offic. Feſta,
quia jus in eis fatur, hoc eſt, dicitur, Raban. lib.
2. c. 46. Feſtivitates, quaſi faſti divinitates, quis
annuatim illis diebus jus divinitatis perſolvitur,
Honor. in Gemma lib. 3. e. 2. Celebritates, quaſi
Cælibum, id eſt caſtrorum ritus; quia in illis ii-
ius eæ leſtium tanquam à caſtris agitur, idem ibi-
dem. Soiemnitates, quia fieri ſolent in anno, Bs-
leth. &. 7.
6⁶ Porrèò ex Apoſtolica traditione manant;

ex Baron. 4nne 7S. num. gé. qui eitat Clem. lIib.
Cn.

ſ
iun⸗
Cetl
che
r
co
121
Aun
nr
onb
940
11
ob
unl
Ulr
lei
gen
ctin
ien
Guun
xlli
ipn

i,
zante
Aca
IRor
del

1o,
hum
(ew
cert
Gne
di
ben

Ui

U

dun ſili

coge
Idllen,
elböteint,
1nd 7. Pit
concecit ke
becelst
.eſeritt

acran

ucek
1 1 , z.

Latienennnt
okrodl
denbectus
Gle d g⸗
ttnnushnndn
.
lubenerat

Zetmunad

Ubinsete
cotn 465
genulen

Gcunnrt
1cous
innna’
1 enn
D
giunt
hoſn,ℳ
ernns

ionene
u0,,

De Benedictione candelarum,

Couſtt. G. 39. & probat, primum Feſtum S. Ste-
phano dicatum fuiſſe: neque Martyrum ſolùm,
ſed etiam Paſtorum & Doctorum Feſta celebra-
ta docet, ex Greg. Nyfſeno Orat in Laudem Ba-
Klu, & ex Nazianz. Orat. in Landem Athan.
Feſta tamen Confeſſorum in Concilio Mogun-
tiace ſtatuta ſunt, ait Bellarmin. lib. 2. de Miſſa
6.20. Anno 5ĺ. ad excitandam, inquit Auguſt lib.
20. ontra Fauſtunm cap. 21. imitationem Sancto-
rum, vel ut meritis eorum conſociemur, & Ora-
tionibus adjuvemur: alias affert cauſas Jo. Dam.
lev. 4.c. 7. quæ in easdem ferè recidunt.
7 De Feſtis autem Sanctorum illud poſſet
hoc loco quæri, quando in Millali habuèêre lo-
cum ſingula Feſta, & apud quos, ſeu à quibus
paulatim ad generalem conſuetudinem tranſie-
re; ſed hac de re fuſiuùs & commoditus in Conz-
mentariis ad Kubricas Brevzaris Roexsasi, ubi
etiam de Authoribus Officiorum cujuſque Milſæ
agemus.
⁸ Octavæ Sanctorum fiunt ad proroganda
oorundem Feſta, ut celebriora ſint, tum ad com-
nſanda ea, quæ in Feſtis negliguntur, ut ait Ra-
dulph. Propeſ.9. & quorundam fiunt, ut Octa-

6S Proceſſone Purificat. 21¹9⁹

varum myſteria pateant, non autem omnium fe-
ſtorum, ne vileſcant, Durand. lib . c. 1.
9 Myſteria verò ſunt; nimirùm, quia per O-
Ctavas Sanctorum conſummatio doctrinæ ex S.
Hilario in Pſal. Iit. ſolida eorum virtutis forma;
ex Clem. Alexand. Sroem. 6. æterna animarum
& corporum gloriſicatio, ex Amb. Enarrat. 2.
ad Horontianam, & Aug. lib. 2. Serm. in monte.
cap. 2. ſignificantur: quæ fuſius explicavimus in
Præfatione noſtra ad Octavarium Romanum,
editum & approbatum à ſacra Rituum Congre-
gatione die 19. Febr. 62. à Moyle, Salomone,
Apoſtolis, & eorum ſucceſſoribus eas deduxi-
mus. Ritum etiatn ibidem ſignificavimus, qui
partim à Moyſe eſt, ut dies Octava æquè ac pri-
ma colenda ſit, Lev. 22. partim ex conſuetudine
antiqua Eccleſiæ, quæ intermedios dies celebrat.
ac ſi eſſent temporis Paſchalis, id eſt cum lætitia.
ait Radulph loco citato.
10 Duo ſuperfunt, Alterum ad Benedictie-
nem candelarum ſ[pectat, & Proceſſionem in
Feſto Purificationis B. Virginis. Akerum, quan-
do plures Mifſæ in diebus Sanctoruùm Feſtis ſint
cantandæ.

De Benedictione candelarum, 65 Proceſſone in Feſto
Purificationis Beataæ Virginis. AIV.

V Urificatio beatæ Virginis dicta eſt Fe-
ſtum Simeonis & Annæ, Præſentatio-
nis, Occurſus à Græcis, Hypante, ſeu Hypa-
pante; hoc eſt, Obviatio, Occurſus; & cœpta
eſt coli Conſtantinopoli ſub Juſtiniano Impe-
ratore, ex Niceph. labr. z. cap. 25. Romana Ec-
cleſia recepit 542. ex Sigeberto; at ſub Gela-
o, ait Baron. qui abſtulit Lupercalia circa an-
num 496. imèò etiam ante: nam habetur in
Cemite &. Herenym. lege Baron. anno Y11.
certè ante ſanctum Gregorium, in cujus quo-
que Sacramentario legitur. Sergius Papa ad-
didit Litanias, icu Proceſſonem cum cereis
benediRtis ex Ordine Roman. ſedl ante Sergi=
um 8S. Eligio tribuit hunc cereorum ritum Ba-

ron. i Martzrol. qui obir circa annum 605. ex
Sigeberto, habuitque de his cereis beuedictis
ſermonem. Beda in lib. de Teémpor. affert cauſam:
Vice, ait, luſtrationis, quæ in ſecundo menſc
Plutoni ficbat, accenduntur cerei, quaſi lucen-
tes bonerum operum lampades, ut obviam

Chriſto cum Virginibus camus; aliam habet

Rupert. lib. g. c. 2r. ut eum Simeone geſtemus
Chriſtum velut in ulnis, quem cereus deſignat
genitus ex ape opere virginali, unà cum melle

2 Naune Rubricas hujus Feſti proprias expla-
nemus. Primò, vefſtiendurm erit Altare palleo
violaceo ſuper album, ita, ut facilè quoque ante
Miſſam dimoveri queat.

3 Si hoc Feſtum «vencrit in Dominicis Sceptuageſimæ, Saxageſimæ vel Quin-
quageſmæ, fttantum bencdico & diftributio candolarum, & Proccil.o & Miffa

Ec 2

dicitur

220 Comment. in Rubr. Miſßalis, Pars IV. Tit. XIV.

dicitur de Dominica: Miſſa verò Feſti transfertur in ſequentem dicm. c Finitè

Tertiâ, Sacerdos indutus Pluviali violaceo, vel ſine Caſula, cum miniſtris ſimiliter

indutis, procedit ad beneclicendum candelas in medio ante Altare, vel d ad cornu
Epiſtolæ poſitas, e & ipſe ibidem ſtans verſus ad Altare, dicit in tono Orationis
Miſſæ Ferialis, Dominus vobiſcum.

a Venerit in Dominicis.] Fit aſperſio aquæ parte prima, titulo ſexto, pagina duodecima.
gatione Deminicæ ante benedictionem cande- c Einita tertia.] Ob rationem allatam in pri-
larum, nempè antequam aſcendatur ad Altare. ma parte Rubric. tit. ö. n. 2. pag. 39.
b Miſſa verò Feſti.] Fit benedictio cum Pro- d Ad cornu Epiſtolæ.] Eſt aptior locus ad ri-
eeſſione, dilato Officio de Feſto in ſequentem tum, in Cærim. Epiſc. l. 2. c. 27. ibidem etiam pa-
diem, ex Decreto Clementis VI. niſi Eccleſia di- retur vas aquæ benedictæ, & Thuribulum cum
tata ſit in honorem Beatæ Virginis, de qua eo navicula; in ipſo verò cornu Altaris collocetut
eaſu erit Miſſa: Cerim. Epiſc. lib. 2. C. lé6. cantata Miſſale apertum.
altera de Deminica, quæ reſpondet Officio. Seld c Et ipſe.] Oſculato pris Altari in medio,
ego cenſeo, ſenſum cærimonialis eſſe de Eccle- ex Ordin. Kom. Miniſtri verò ſtabunt hinc in-
na ſub titulo Purificationis Beatæ Virginis, qua de. Si quid omittimus hoc loco, repete ea, quæ
ratione, ſicuti dicitur Officium de ea ibidem, ita diximus in Dominica Palmarum communia hu-
dici debet & Miſſa. Quòd ſi urgeas, de qua- ic benedictioni & Proceſſioni.
cunque Eccleſia Beatæ Virginis intelligi texx f Dicit.] Manibus junctis benedicture Ce-

uum illum, duæ Miſſæ erunt cantandæ jux- lebranti candelas, manu Diaconus elevet fim-

ta Rubricam de Traſlatione Feſtorum ſuprà briam Pluvialis anteriorem, ut aliàs diximus.

4 Finitis Orationibus, Celebrans ponit incenſum in thuribulum, deindeter a-
ſpergit candelas Aquà bencdictâ, dicendo Antiphonam, Aſperges me, ſine cantu,

& ſine Pſalmo, & ter adolet incenſo; tum dignior ex Olero accedit ad Altare, & ab
eo Celebrans g accipit candelam non genuflectens, nec oſculans manum illius. Pe-

ſteà Celebrans ſtans in medio ante Ahkare, verſus ad populum diſtribuit candeælas,
primùm digniori, à quoe ipſe acceperat, deinde Diacono & Subdiacono paratis, &
alis Clericis ſingulatim per ordinem, ultimèò laicis; omnibus genuflectentibus,
candelam, & manum Celcbrantis oſculantibus, exceptis Prælatis, ſi adſint. Et cùm
mceperit diſtribuere candelas, à Choro cantatur Antiphona.

De incenſo imponendo, aſperſione aquæ, in-
cenſatione & diſtributione, Ord. Reman. quo
autem ritu, vide ſuprà in benedictione Cinerum
& Palmarum, eſt enim eadem ratio.
Aecipit candelam. )Ordo Rom. accendi ju-
bet, & diſtribui. Toleratur tamen alicubi, ut
accendantur tantùm initio Proceſſionis, ob
longiorem diſtributionem vel tenuitatem can-
delarum; & ne ob concurſum accidat macula

ex fluenti cera ſupra veſtes Celebrantis.
Quo habitu dignior ex Clero accedat, dixi-
mus in benedictione Cinerum & Palmarum;
eodemque modo, quo Palma traditur, tradatur
& candela, Miniſtris, ut ibidem, minifſtrantibus,
tum Prælatis & Canonicis, qui manum Canoni-
ci Celebrantis non oſculantur. Antiphona &
Canticum repeti poſfunt uſque ad finem diſtri-
butionis.

5 His explctis, cantatur Antiphona, Exurge Domine, & repetitur, Exurge Do-
mine. Deinde Sacerdos dicit, Oremus, & Diaconus, Fleéctamus genua, n. Leva-

te, ſi tamen h poſt Septuageſimam venerit, & non in dic Dom nica.

h Paf

hen

o
ho
gin

len el
irihann
leen
noOrn

a Attr
n Arnmn,
H
Nirheut
bibenein
urbebmnr
lericolrr

laminmt,
tabonr hur
terenf
ncohmmnm

erlänmd
lb eeſetn
lscim
Cenenn
elnecon
Are
Umilk
Uteant
voprmd!
ſeckant
int Nos

ebrune
Acelr,
eDanam
lur
giniceunne
hathtru
ſvench

ongl

,

8

De Benedictione candelarum, 6& Proceſſone Purificat. 221

h Poſt Septuagefimam.] Habet Ordo Rom. quo non genuflectimus. Celebrans autem nun-
i Myn in die BPominica. Quæ Reſurrectio- quam genuflectit, ut in I. part. Rubric. tit. 17.
nem Chriſti deſignat, & tempus Paſchale, in num. 3. pag. 47.
6 Deinde fit Proceſſio. Et primèò celebrans imponit incenſum in thuribulum:
poſteà Diaconus vertens ſe ad populum, dicit, Procedamus in pace, & Chorus re-
ſpondet, In nomine Chriſti, Amen. Præcedit Thuriferarius cum thuribulo fumi-
gante, deinde Subdiaconus paratus deferens Crucem, medius inter duos Acoly-
thos cum candelabris accenſis; ſequitur Clerus per ordinem, ulktimò Celebrans
cum Diacono à ſiniſtris, omnes cum candelis accenſis in manibus: & cantantur

Antiphonæ ſequentes.

Eadem omnindò ſunt obſervanda, quæ nota-
vimus in Proceſſione Palmarum, neq; duo Sub-
diaconi adeſſe debent, quod aliqui ſcripsère.
I Antiphone ſequentes: Habentur in Ordine

Romano, ſicut & quinque Orationes pro bene-
dictione. Prima quoque Antiphona cum ini-
tio ſequentis habetur in acramentario Grego-
riaa0.

7 Finitàâ Proceſſione, Celebrans & Miniſtri, depoſitis violaceis, accipiunt
paramenta alba pro Miſſa, & candelæ tenentur in manibus acceniæ, dum legi-
tur Evangelium, & jterum ad elevationem Sacramenti uſque ad Communionem.

Cauſæ deduci poſſunt eædem, quæ ſuprà part.
2. tit. 13. n. 3. pag. I40. S& 111. ſed à Miniſtris can-
delæ non tenentur in Miſſa; à Celebrante ad E-
vangelium tantum, ab aliis ad elevationem quo-
que: ſtandum tamen erit, etiam cum candelis,
poſt elevationem, non genuflectendum.
8 Si ob pluviam nen itur extra Eccleſiam, fiat
idem, quod in ſimili caſu diximus in Proceſſio-
ne Palmarum.
9 Amovetur pallium violaceum, ſi Miſſa di-
cenda ſit de Feſto beatæ Virginis, in qua Præfa-
ctio erit de Nativitate Domini, ex Decreto Gela-
ſii, teſte Pamelio tom. 2. Liturg. à qua Nativitate
dies hæc 40. eſt, & terminus quidam legalis, un-
de & Collecta eſt de Chriſto præſentato princi-
aliter, de Purificatione acceſſoriè: purificatis
(ait Ecclefia) mentibus praſentari.
10 An verò in Miſſa de Dom. Septuageſ. ſint
tenendæ candelæ accenſæ ad Evangelium, &c.

ex verbis Rubricæ, t tantùm benedibétio & di-
Kributio candelarum, & Proceſſio, & Miſſa di-
citur de Dominica, & infrà: Accipiunt para-
menta aiba pro Miſſa: &candelæ tenentur in ma-
nibus accenſæ, dum legitur Evangelium, &. vi-
detur inferri, candelas accenſas teneri in hono-
rem beatæ Virginis, & conſequenter in ejusdem
tantùm Miſſa. Marcellus in Cerimon. Papa lib.2.
cap. 25. meminit earundem trium, ut fiant. Miſſa
autem, inquit, fit de Dominica: in qua, ut In
Diariis Cerimon. Cappella legitur, non ardebant
candelæ benedictæ: neque Romæ in Eccleſiis
Patriarchalibus ſancti Petri, ſancti Joannis, ſan-
ctæ Mariæ Majoris accenduntur in prædicta
Miſſa. Nota, quòd in Cappella Papæ nunc ſem-
per accenduntur; quſa hoclie ſemper ibi Miſſa
ſit de beata Virgine, cujus nomine dicata eſt
Cappella, ex Decreto Clementis VIII. licèt oc-
currat in Septuageſima.

De Feſtis, in quibus cantanda ſunt duæ Miſſæ in Eccleſiis
Cathedralibus & Collegiati. X.

E Obligatione cantandi duas Miſſas in
Feſtis, que occurrunt in Feriis majoribus,
æxtat aperta Rubrica &n I. part. tit. 3. n. I. pag. F-

& fuſiùs hac de re nos egimus in 3. part. tit. 41.
&. 6. ad iz.
2 Hoc igitur loco enumerabimus ſigillatim
Ee 3 Feſta

222

Feſta, in quibus eæ cantari debent, ordine men-
ſium ſervato; aliis additis opportunis Notis.
3 Et in Decembri quidem non occurrit caſus
in Eccleſia univerſali, neque in menſe januario,
in ſequenti verò Februario contingere poteſt
caſus ſi in eundem menſem incicdat initium
Quadrageſimæ ] in Feſtis SS. Agathæ, & Romu-
aldi, in Antiochena Cathedra ſancéti Petri, &
in Feſte ſancti Mathiæ Apoſtoli, & item, ſi in
ejuſdem Vigilia occurrat Antiochena Cathedra
extra Quadrageſimam.
2 In Martio aecidit ſæpius. In Feſtis S. Caſi-
miri, Thomæ Aquinatis, & in Miſſa ſolemni
de his Feſtis fiet commemoratio ſancti Lucii, &
§S. Perpetuæ & Felicitatis: Qradraginta Mar-
tyrum, Gregoriü Papæ, oſephi, oachim, Bene-
dicti, Gabrielis & Annunciationis B. Virginis: in
Miſſa verò de Feſto Semiduplici ſecunda Oratio
&c tertia erunt exdem quæ in Miſſa de Feria.
5 Quòd ſi Feſtlum Annuntiationis beatæ Vir-
ginis in eos dies incidat, qui occurrunt à Feria
J. in Cœna Dominiuſque ad Feriam 3. Paſchatis
incluſivè, quamvis in Rubricis generalibus part.
1. de Translat. Feſtorum tit. 6. pag. 12. atione ti-
tuli Eccleſiæ, vel concurſus populi concedatur,
ſſe cantari aliam Miſſam de Feſto, ultra Miſ-
mcorteſpondentem Officio, tamen decrevit
ſacra Rituum Congregatio die 9. Maji 1606.
quèd in prædictis diebus non dicatur Miſſa de
beata Virgine, neque etiam in Æde ſacra Laure-
tana: poterit autem cantari in primo triduo ma-
joris Hebdomadæ, ſine commemoratione Fe-
riæ; & in ejus fine dicetur Evangeliums. Joannis.
Quod ſemper obſerva in Miſſa de Feſto diſtincta
à Milſſa de Feria majori, quando ambæ cantan-
tur eodem die, ut aliàs docuimus.
6⁶ In Aprili, ſi intra Quadrageſimam vene-
rint Feſta ſlancti Franciſci de Paula, & ſanctiLe-
onis Papæ, duæ cantantur Miſlæ: ſi verò alicubi
accidat Peſtum Semiduplex, à Dominica Paſſi-
onis ad Dominicam Palmarum, in Mifla de Fe-
ſto dicuntur duæ tantuùm Orariones, nempe ſe-
cunda Eccleſiæ vel pro Papa, ſicut eciam in Miſ-
ſa de Féêria.
7 In Feſto ſanéti Marci Miſſa Litaniarum
majorum cantatut IE.c Gleria, Credo, & cum

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars IV. Tit. EV.

Præfatione Paſchali cum Orationibus tribus, ut
in Lita nüs minoribus; niſi terminetur Proceſſie
ad Eccleſiam ſancti Marci, quia cantabitur de
Feſto ex Decreto ſacræ Rituum Congregationis,
23. Maji 1603. ſi verò incidat in diem Paſchæ, vi-
de quæ diximus part. hac tit. 1l. n. io. pag. 21I.
8 In minoribus Litaniis, ſi occurrat Feſtuũ Se-
miduplex, aut Duplex, cantantur duæ Miſſæ,
de feſto, & de Rogationibus.
9 In Vigilia Afcenſionis Domini cantãtur duæ,
de Vigilia, & Rogationibus; illa poſt Sextam,
hæc poſt Nonam. Quod ſi occurrat feſtum no-
vem Lectionum, cantari debent tres, Miſſa de
feſte poſt Tertiam, reliquæ, ut dictum eſt, vide
quæ diximus tit. Il. um. I4. pag. 212. Et Vigiliæ
Miſſa poſt Sextam dicitur, contra Alcocer, quias
non jcjunatur hæc Vigilia, & indicatur hic ritus
part. t. tit. 1I. uuva. 2. pag. 3y. ubi Hora Nona
tribuitur Miſſæ de Vigilia, quæ jejunatur; er-
go non illi quæ non jejunatur, præſertim in con-
curſu duarum Miſſarum, inter quas aliqua debet
mediate Hora ex Francol. quod alias diximus;
& hic eſt ſenſus Rubricæ Milſſalis, quæ aliequi
eſt obicurior.
10 Menſe Junio accidere poteſt Vigilia §.
Joannis & SS. Apoſtolorum infra Octavam,
ex novo Decrete, & in Octava die Corporis
Chriſti; & tunc daæ cantantur Miſlæ: in Miſſa
verò Vigiliæ Præfatio communis dicitur, ut ſu-
prà pag. 33. In Feſto item S. Leonis, niſi transfe-
ratur, cantantur du&, de Feſto, & de Vigilia A-
poſtolorum: in illa fit commem. de Octava S.
Joannis, & tertia Oratio eſt de B. Virgine; in
hac verò de B. Virgine, & Eccleſiæ vel pro Pa-
pa; quia Feſtum & dies infra Octavam ſunt ſi-
milia: Congruit illis color albus, & Hymnus
Angelicus. In Eccleſia tamen S. Joannis Baptiſiæ
non dicitur Creao in Miſſa hujus Vigiliæ, ſicuti
neque dicitur in Miſla Rogationum majorum,
ut docuimus ſuprà aum.. in feſto S. Marci, ea-
dem enim eſt ratio.
II Menſe julio occurrit caſus cantandi duas
Millas, quando anticipatur Vigilia S. Jacobiin
Sabbato; veltransfertur Feſtum S. Appollinaris
in Feriam ſecundam: & in kis caſibus Niillæ duæ
cantantur, de Feſto, & de Vigilia.
12 Moende

tin

Por

Or⸗
ſer
ſed

N

nibunbn
Cntdni
ngegtn
emn Dace 4
1N M
curnatkelt⸗
turdle)l

lniemninrh
Renr
nr tetunn
ckunetn
aub
ulurks
elnimhne
lusigu
1aliscunn
lulg

ett i
nl Oin
n deC
MhrA
ns, ulur
m. de O

kler e n

Gln nan

Srmmd:
1.

le
1N.

De Feſtis, in quibus cantande ſant duæ Wiſſa.

N Menſe Auguſto, ſi Vigilia S. Laurentii ſi⸗
at in Sabbato anticipatè in Feſto SS. Cyriaci, &c.

vel Feſtum SS. Cyriaci, &c. transferatur in Fe-

tiam 2. duæ Miſſæ cantentur.
13 In Vigilia Aſſumptionis B. Virginis Miſ-
ſa de Vigilia non admittit Gloria, neque Creds,
etiam in Eceleſia S. Laurentii, eadem ratione
quam attulimus paulò ſu prà naum. 10.
14 Extra Romam contingere poteft Vigilia
S. Bartholomæi in die Octava Aſſumptionis B.
Virginis occurrente in Sabbato, & eodem mo-
do cantabuntur Miſſæ de Octava die & de Vi-
gilia, in qua neque Gloria, heque Credo, neque
Prafatio de B. Virgine, pari ratione, qua decre-
vit S. Rituum Congregatio in eaſu, de quo nu-
mero ſequenti.
15 Menſe Septembri occurrere poteſt Feria
uatuor Temporum quarta in die Octava Na-
tivitatis B. Virginis; & in Miſſa de Feria non di-
citur Gloria, neque Credo, neque etiam Præfa-
tio de beata Virgine, ſed communis dicitur, ex
ſimili Rubrica, de qua ſuprà n. 7. quæ habetur
in Miſſali in Miſſa Rogationum; & ita decrevit
S. Rituum Congregatio die 12. Decemb. 1626. me
petente: & anno 1627. caſus occurrit.
16 In Feſtis SS. Cornelii & Cypriani, Stig-
matũ S. Franciſei, SS. Januarü, & c. SS. Euſtachii,
&c. & S. Lini, occurrere poſſunt Quatuor Tem-
ora Septembris, &c. tunc duæ cantantur Miſſæ.
17 Vigilia S. Matthæi ſemper habet duas milſ-
ſas, alteram de Sanctis Euſtachio & ſociis, alte-
ram de Vigilia. Si accidit in Feriis Quatuor Tem-
porum, in altera miſſa de Feria Quatuor Tem-
porum fit commemoratio de Vigilia, & tertia
Oratio erit A cunctis: in miſſa verò de Sanctis,
ſecunda Oratio, A cunctis, tertia ad libitum;
ſed Evangelium Vigiliæ non legitur in fine, quia
non fuit lectum in Officio.
18 Menſe Octobris non accidit caſus, In No-
vembri duæ miſſæ cantantur in die Commemo-
rationis omnium fidelium Defunctorum, ex
nova Rubrica miſſali addita, altera de die in-
fra octavam poſt Tertiam; altera de Requiem
poſt Nonam, ſeu poſt Vigilias Mortuorum,
quia in miſſa de Requiem fieri non poææſt Com-
memoratio illius de quo ſit Officium. Hoc loco

223

monehttir Sacerdotes, Sacrificinm miſiæ De-
functerum hac die applicandum eſſe omnibus
Defunctis, ex intentione Ecclelæ: neque ideè
fit injuria iis, pro quibus quotidiana forté ex-
tat obligatio miſiſæ. Prævalet enim lex racita ra-
tionabilis Eccleſiæ privatæ legi teſtatorum.
19 In Abfſolutione ſolemni Defunctorum
hac eadem die, quia ſolent multi circuire ſepul-
chra, illud obſervare debent, quòd ultima Ab-
ſolutio facienda erit ad lecticam mortuserum,
cum m. Libera me longiori, & Oratione, Ab-
ſolve, in numero plurali: quæ haberur inter Pfſal-=
mos Graduales. Eadem autem hic militat ratio,
quà Burchardns ſupra pag. o0. nos ihonuit, ula-
mo ſemper loco recitandam eſle in miſla orati-
onem Eidelium, quæ eſt Generalis pro Defun-
ctis, poſt Collectas ſpeciales, ut hæc itltima cæ-
teras colligat. Ad alia verò ſepulchra poſlunt di-
ſtribui Reſponſoria Nocturnorum, addendo
ſingulis y. Requiem, uti fit in tertio & ſexto. Fiat
aſperſio & incenſatio ter, in medio, à dextris, &
à finiſtris, cum Orationibus, ut in milſſali, de
pluribus, omiſſis Secretis. Poſt Orationem non
dicitur Requiem. &c. niſi poſt ultimam Abſolu-
tionem, quæ fit in medio Eccleſiæ, cui additurx
per Cantores, Requieſcant in pace. Amen.
20 Ubi fiunt aliæ ſolemnes miſſæ pro Epiſco-
pis, Canonicis, & aliis, ne tamen omittatur
miſſa de die infra Octa vam omnium Sancto-
rum: argumente à fortiori ſumpto ab iis, quæ
diximus num. I5. etenim miſſa hæc de Requiem
vicem gerit Anniverſarii, quod non excludit
miſſam concordantem cum Officio. Vide pag. .
21 Addam hoc loco, quèòd initio Aprilis,
& in fine Maji, ſeu initio Junii, aliqua Sanctorũ
feſta mutant ritum à tempore non Paſchali ad
Paſchale, & è converſo, Miſſæ que Ofncia, ſi pro-
pria deſint, ſumenda erunt de Communi: ſed
miſſa S. Barnabæ dicitur ut in feſto S. Marci, pra-
ter Orationes, Epiſtolam & Evangelium.
22 Denique, ubicelebratur feſtum SS. Ro-
ſarii ex Decreto Gregorii XIII. de quo dicemus
in Commentariis Breviarii, ne tamen dicatur
ea miſſa, quæ nomine Rolſarii circumfertur, con-

ceſſa tantùm Ordini Prædicatorum à S. Rituum

Congregatione die 2. Onn. 1622. & prohibita
fuir

224 Comment. in Rubr. Mikali Pars IV. Tit. ErI.

fuit aliis eedem die; & rurſus die . April. 16z5. ſana, I1626. vel ut in Nativitate, mutato nomine
ſed fiat Miſſa ut in Feſto S. Mariæ ad nives; quod in Feſtivitatis, quod fit Bononiæ: ſed illud prius

obſervatur in Æde Lauretana, ex SGnodo Diæce-

magis placet.

De Rubriciz Miſſarum Communis Sanctorum. XVI.

1 AOmmunes Miſiæ inſerviunt tum celebran-
C dis Sanétorum aliquorum Feſtis, quæ ha-
pentur in Calendario, & nihil habent proprium;
vel non habent omnia, ut videre eſt in Proprio
Sanctorum; tum celebrandis eorum Feſtivitati-
bus, qui extra Calendarium occurrunt in pluri-
bus locis, præſertim verò Patronis locorum, &
Titularibus Eceleſiarum, qui omninò nihil ha-
bent proprium in Miſſali.
1 Eſt autem liberum cuicunque recitare Miſ-
ſam, quam maluerit ex eodem Communi, ubi
ſunt plures Miſſæ, & multò magis Epiſtolam &
Evangelium, ex ibidem aſſignatis, ut habetur in
KkRubricis ante Commune unius Mart. non Bon-
tificis, & ante Miſſam de pluribus cert7
tempore Paſchali. Maximè verè decet illud E-
vangelium legere, quod in Officio habet Homi-
liam in Breviario approbatam, ut concordet Milſ-
ſa cum Officio, quanquam in Octavario noſtro
Homiliæ nunc habentur de quovis Evangelio,
uod in Milſſali legitur.
3ʒ Et quidem de Feſto Patroni loci, ſeu Titula-
ris Eccleſiæ meminit Microl. c. 43. & ex generali
ſieri conſuetudine, " cet Radulph. Prop. 12. Ad
quod Feſtum, ſcilicèt Patroni loci, tenentur etiã
Regulares ejusdem loci, non autem ad Octavam
celebrandam: ex Decreto S. Rituum Congre-
gationis, ad populorum excitandam pietatem
erga Sanctos eorundem Patrouos locorum.
4 Porrd Miſſæ communes de Sanctis nume-
re 24. ad ſex titulos reducuntur, A poſtolorum .
Martyrum, Confeſlorum, Virginum, Mulie-
rum ſanctarum, & Dedicationis Eccleſiæ: Apo-
ſtolorum autem Miſſa de Vigilia tantum eſt
eommunis. Martyrum Miſſiæ ſ unt, vel plurium,

vel Pontificis & Martyris, vel non Pontificis, vel
extra tempusPaſchale, vel tempore Paſchali. Quo
tempore, ut ait S. Ambroſ. Serm. 74. dignum &
congruum eft, ut poſt lætitiam Paſchæ, quam in
Eccleſia celebramus, gaudia noſtra cum SS. Mar-
tyribus conferamus, qui conſortes fuerunt Do-
minicæ paſſionis, & ideò de his Miſſæ Paſchales
habentur, non de aliis; in quorum Miſſis com-
munibus additio ſit ſolummodò cantiei Paſcha-
lis Alleluia, ut dicitur in Nabrica ante Commu-
ne plurimorum Martyrnns extra tempus Pa-
ſchale.
5Confeſſores autem: quam vocem non acci-
pimus ut apud antiquos, pro iis, qui Chriſti f-
dem interpellati coram fidei hoſtibus confeſſi
ſunt, vel experti aliquod tormentum, non ta-
men occubuerunt lege Opriannm Epift.7. G
9. Cum schol. Pamelis] ſed accipimus ex hodier-
no uſu pro iis, qui ſanctè vixerunt, qui vel ſunt
Pontifices, vel Doctores, velnon Pontifices, vel
Abbates.
6 Virgines item vel una, vel plures, vel Mar-
tyres etiam, vel non Martyres. Mulieres denique
ſanctæ vel ſunt Martyres, non Virgines; velne-
que Virgines, neque Martyres.
7 De quibus Miſſis, Evangelis & Epiſto-
lis mentio eſt apud Durand. libr. 2. à cap. 43.

ad 47. Ante S. Gregorium nulla eſt mentio Mil-

ſarum de Communi Sanctorum: in cujus a-
cramentario adſunt Miſſæ de Communi Mar-
tyris, & plurium; unius Confeſſoris & plurium,
Virginum & Martyrum. Pamelius in 3. lib. a-
crament. facit earum authorem majori ex parte
Alcuinum.
8 Rubrica illa videlicèt,

Commune Martyrum tempore Paſchali, ſcilicèt à Dominica in Octava Paſchæ,

uſque ad Vigiliam P'entecoſ tes.

Cauſam apertam habet: quuia infra Octavam
Paſchatis, & à Vigilia Pentecoſtes, u que ad Tri-
niratem, neque etiam de Patrono ſit Ofncium ſe⸗

ne privilegio. Quòd ſi iis diebus eantanda ſit
Miſſa ob concurſum populi, quod eonceditur
in i. part. Kubric, tit. 6. ablque dubio Miſſa erit
ut

4

W.

EiDN

ecllin

.

onbonticz
Gebichl
nnn
Diche, Jun
CracumN
tes rnm
6Mled
Mumn licten
Pdentabi⸗
a aeln
ra t

lvocemmors
isgniCti
hoktbuscnt
nenum,
un l⸗
pünng all
un, un
onbonchst

lplre,
Hicleretan
Giroinese ſas
Füpinei d

gels 4 .
r.A
geltneni⸗
m: nab)
Commmi
lrs nt
oruz0
hnnnona⸗

,
awalid⸗

bus ammd
vodoont⸗
biolii⸗

De Rubr. Miſſarum Communir Jankkorum.

ut in tempore Paſchali; quia tempus Paſchale
terminatur in Sabbato ante Trinitatem, ut ſu-
prà docuimus: quod etiam nota pro Votivis ſo-
lemnibus pro re gravi, de aliquo sancto, aut plu-
ribus, per cos dies celebrandis, quæ non prohi-
bentur in Rubricis generalibus.
9 Dedicatio Eccleſiæ anniverſaria celebratur:
cujus nomina ſunt multa & varia. Nam Eccleſiæ
vox Græca eſt, & concionem ſignificat, Act. 19.
ſeu convocationem, ex Cyrillo Catech. 15. dicta
etiam eſt oœnaculum, à cœna Domini, apud Ba-
ron. anno y7. & y9. Domus Dei, Orationis Do-
micilium, quaſi Dei locus; Templum, quaſi te-
ctum amplum; Bafilica Regis Regum, Marty-
rum Contfeſſio, & Oratorium, lege Durand. lIi-
bro primo de Ritibus capite primo jure igitur De-
dicatio celebrarur. Ex authoritate Apoſtolica, in-
quit Raduloh. Propoſit. 7. Conſtantinus edixit,
ex Enſebio libro quarta. Athanaſ. docuit A-
polog. 2. S. Aug. habuit in eodem Sermonem 252.
de Tempore, & alios. Extant Canones Felicis
IV.- & Gregorii I. de Conſec. Diſt. I. cap. 17. So-
lemnitates. ubi affertur exemplum Chriſti con-
currentis ad Enceœnia, id eſt, Dedicationem
Templi Jeroſolymitani, qoannis o. Dedicantur
autem, ait Alcusnus de Cœna Domini, ut in eis
invitetur Adventus Angelorum, & homines in
eas intrantes etiam ab exili cogitatione ſe conti-
neant. Solve calceamentum de pedibus tuis: lo-
cus euim, in quo ſtas, terra ſanbta eſt. hæc ille. S.
Thom. 3. part., q. ⁵y. art. 3. ad quartum. Ideò, ait,
conſecratur Eccleſia, quia ſancta eſt Eccleſia
ſponſa Chriſti, & cum Octava celebratur, de
Conſecr. Diſ. prædiécta, ad denotandam glorio-
ſam Reſurrectionem futuram ejusdem. Hæc ibi
10 Nota parentheſim in Oratione ſecreta hu-
jus Miſſæ: ea enim verba, quæ parentheſi clau-

225
duntur, omitti debent, eùm dicitur Miſſa de De-
dicatione alicujus Ecolefiæ, quæ non eſt eadem
ipſa, in qua celebratur, ut in Dedicatione Balili-
carum salvatoris, & Apoſtolorum Petri & Pau-
li, quæ ab univerſis celebrantur, extra easdem
Eccleſias: & in Dedi cationibus Cathedealium
Eccleſiarum, quæ jubentur celebrari ab omnibus
diœceſanis. Me præſente, ad hunc finem facta
eſt parentheſis, quam ferè omnes ad hanc fortè
diem ignoravêre. Collecta & Secreta habentur
in dacram. Gregor.
In Dedicatione Eccleſiæ Cathedralis. quæ (ut
innuimus, & in ſecundo Tomo docemus cele-
brari debet à Clero civitatis, Diœcelis, dicitur
Credo, etiam extra propriam Eccleſiam; ſicuti ſit
in Dedicationibus Baſilicarum Salvatoris, & A-
poſtolorum Petri & Pauli, & etiam extra eorum
Baſilicas, ob rationem allatam, cùm de Symbolo
ageremus pag. 31. quia & eodem modoQuo to-
tus Orbis veneratur Baſilicas, Cathedralem alte-
ram Urbis, hoc eſt, Salvatoris, alteram quaſi Ca-
thedralem, nempe SS. Apoſtolorum, debet una-
quæque civitas & Dicœceſis magis minusve ſu-
am venerari Cathedralem, & extra eandem, in
ejusdem gratiam, recitare Symbolum in Milſa.
Ratio verò eorum, qui dicunt, ideò recitari Svm-
bolum in Dedicatione Cathedralis Eccleiiæ,
du etiam extra eandem eſt primæ claſſis, non
ufficit: quia Feſtum S. oannis Baptiſtæ eſt pri-
mæ claſſis ubique, & tamen extra propriam Ec-
cleſiam non dicitur Credo. N eque item alia ratio
ſatisfacit integrè, quòd nimirùm Cathedralis
Eccleſia eſt propria cujusque, & poteſt dici De-
dicatio propriæ Eccleſiæ, de qua in RNubric. de
Ginbolo: quia verè non eſt ita propria eo ſenſu,
quo loquuntur Rubricæ Miſſalis & Breviarii de
Dedicatione propriæ Eccleſiæ.

II In ipſa die Dedicationis Eceleſiæ Miſſa dicitur ut ſuprà.

Ordo Roman. in Dedicatione Eccleſ. Non
eſt hujus loci explicare ritum conſecrationis Ec-

cleſiæ: lege interim Tobiam noſtrum part. 1. cay.
27. 25. 29.

