l. Cum Hoſtia.) De hac plenius & commo-
m Parva palla linea.) Ad differentiam Cor-
poralis, quod & palla dicebatur, can. Sacras.
diſtinlt. 23. ex Soter. nam erat Corporale magna
palla; Palla verò à palliando, Duran. lIib. 4. 6. 29.
veſtimentique genus eſt, ex Baifio de re veſtiaria

b f Coössment. in Rubr. Mißalis Pars II. Tit. I.

cap. 3. Cæteruùm Innocent. III. lib. 2. C. 56. &am
diſtinguit à Corporali, quatenus calicem tegit:
antiquitùs enim corporale quoque te ebat cali-
cem altera ſui parte, ibidem. S. Anſelmus anti-
quior in libzo de diverſ. ſacram. putat tutiùs,
quèd calix operiatur, ne aliquid indecens in
illum cadat. Ergo eo tempore Palla fuit in uſu a-
pud aliquos; quia non præcipit, ſed ſuadet An-
ſelmus, quod eſt tutius, geritque vicem corpo-
ralis, ſed diviſi. Quare & ejuſdem materiæ debet
efſe, eujus eſt Corporale, de quo paulè poſt di-
cemus. Cur autem vulgò Animeta vocatur?
Auctor Græcus, in Liturgia quadam cit. à Vice-
comite lib.7. cap. 7. eam vocat Pſychian, & pſychi
ſignificat animam; vel quia intra corporale pli-
catum aſſervatur quaſi anima intra corpus.
Qui duplicem adhibent pallam, alteram pro
calice, alteram pro hoſtia, approbante, ut aiunt,
ſummo Pontifice, non ſunt reprehendendi: non
tamen imitandi ſunt ab aliis ſine Pontificia facul-
tate, eſſet enim additio ritůs, quæ eſt à Pio V.
prohibita.
n Tum velo ſerico.) De hoc antiqui, Clem.
can. 72. ubi quia lavari jubetur, lino conjicitur
fuifle. Pepli ſudarii, vel aeris quo operiuntur
ſancta, meminit Chryſoſt. in Liturgia. vocat S.
Germanus in Theoria Velamen & velamentum;
& ſignificate docet aexem tenebroſum noctis
paſſionis Domini, ſeulapidem monumenti. Se-
ricea vela donata fuerunt Hormiſdæ ab Epipha-
nio cum calice gemmato, de quo ſuprà, ut in E-
piſt. 1. Hormiſdæ; & benedici ſolita eum aliis ve-
Rtibus puto, quia in can. cit. 22. ſanctificata di-
cuntur. Docet Amalar. præfat. 2. adlib. de Eccleſ-
efic. apud Romanos ealicem involutum ſudario
ad altare porrigi: Velumque inde dicitur, quia
velando calicem, ejuſdem etiam velata eſſe my-
ſter ia ſignat. Victorianus Premolus in Memor.
Cerict p a.c.7. numerat yelũ hoc inter alia neceſ-
ſaria ſub mortali, nullo auctore, nullà ratione al-
ltâà; quod non placet, ex dictis ſuprà, cum de
Puriccatorio ageremus.
o Burſam.] Peram vocat Chronicum Mo-
guntin. ſed Burſam Burchard. convenitque ut
crucem in medio habeat, ut mos eſt. Non vide-
un in uſu fuiſſe ante Concilium Rhemenſe, in

quo cap. y. jubetur recondi Corporale ſimul
cum libre, ſeu cum calice; quæ verò pars ejus

aperta eſt, in hoc caſu celebrantem reſpiciat, ve-

lo anteriori ſuper eam revoluto, ut calix commo-
diùs deferri queat à Sacedorte ad altare. Intra
quam burſam aliàs ſuper flua burſa eſt] omninò
recludatur Corporale (neque gratis diſtinguas,
utrum plures, an pauciores in Eccleſia dicantuxr
Miſſæ) ut cautiùs & decentiùs Corporale defe-
ratur. Pius V. diſpenſavit cum Hiſpanis, ut ex-
tra burſam Corporale portari queant; ex Hier.
Cantono in ſuo Ordinario divin. offc. Vereor er-

go, ne pigeat aliquos educere Corporale de

Burſa: & quid ſi in via in terram cadat?
p Corporale plicatum.] Palla dicitur à Clem.

epif. 2. ad Zacobum. Sindon ab Iſid. Peluſ lib. t.

cap. 122. Palla corporalis in Ord. Roman. tit. de
Pallis. Corporale verò dicitur, quia in eo poni-
tur Corpus Chriſti, Alcinn. gap. 2. de celebrat.
Miſſ. ejuſque auctor eſt Euſebius Papa ante Sil-
veſtrum, quem communiter auctorem dicunt:
lege Burchard. lib. 3. decr. c. g9. Sixtum aucto-
rem facit Polyd. Virg. lIib. 6. cap. 12.
Ex lino debet efle, cap. Conſulto. de Conſecrat.
Diſt. I. ex epiſt. Enſeb. & Silveſt. quia ſindonem
Chriſti repræſentat, ibidem. Ex canabe fieri poſ-
fe, concedit Azor. lib. o. cap. 25. quæſt. 5. neque
debet miſceri alia materia etiam pretioſiore, ex
Cõcil. Rhemen cap.2.ſed hoc intellige in interi-
ori parte tam corporalis, quàm pallæ parvæ: nam
in illius extima, & pallæ ſuperioris parte poteſt
ſericum, & aurum addi, ut ait Suar. 3 part. diſß.
5S1. ſection. 6. munc Arâà breviori factâà, brevins
etiam eſt eorporale quàm apud antiquos-
Quod attinet ad plicaturam Corporalis, do-
cet Alcuin. loco cit. ita plicandum eſſe, ut nec
initium, nec finis appareat: quod & hodie ob-
ſervatur ab accuratioribus in Eccleſiaſtica diſci-
plina: quia, inquit, Corporale ſignificat lintea-
mina, & ſudarium, præſertim capitis Chriſti.
Cuùm autem caput Chriſti ſit Deus, qui nec initi-
um habet, nec finem; eadem, ut in corporali ſa-
cra palla pallientur, & abſcondantur, quàm
maximè decet.
ꝗ Simul cum Palla benedictum.] Cap. Con-
ſulto. de Conſecrat. diſtinct. I. neque benedici-
Kur

al
nns 0
uben
ſunt,
Uliics
1e
D
muni
Kona

7
ſciſa
Ao
(Ove
os
dolu

l
Ml,
Cxd
tiodl
wenl
in 4
lub
D
incnn
ſel
“
.
mitt
dun
P
gli⸗
Cun
dorn
e
gui
ler

den

le ſmu
vars eſas
Melatve⸗
vommo⸗
te Iut
oinnind
ſtingus
Gicamenr
aleckeke.
8, Uer⸗
ex Hier.
ereoret⸗

olale de

1Cem,
ll .n
ttde
copon⸗
elebrat,
nte A⸗
Gicuat:
anco⸗

ra,.
Adonem
eiiol⸗
,neque
ore, es
ninteri⸗
Vzin
. poet
It. ß.
hrerius
.
lis do⸗
ut det
Cie ob⸗
r i⸗
linten⸗
ec miti⸗
aliſe⸗
quim

. Q⸗
ecici⸗
ur

De praæparatione Sacerdotis celebraturi. 67

tur Palla ſeparatim; quia eſt unum quid & veluti
ars Corporalis; nec in pontificali datur diſtin-
Ccta benedictio, unde & eodem cultu veneranda
ſunt, & adeò, ut non modè non tangenda ſint
à laicis, nec à ſacris feminis, can. Sacratar. diſt.
23. ex Sotero, ut Damaſus alt, non ex Sixto, ut
ait Platina; ſed neque lavanda ea ſint in com-
muni vaſe, ut ſtatuit S. Clemens, & in Ordine
Romano habetur ejuldem decretum. Poſſunt

quidem corporalia tangi poſt eorundem bene-
dictionem, & lotionem, ſed non poſt uſum: ne-
que poſt lotionem iterùm debent benedici, Silv.
verb. Corporalia. Si verò immunda adhibeantur
notabiliter, peccatum mortale eſt, Eman. Sa
ver. Sacra. un. y. & eſt communis. De corun-
dem verò vetito contactu, an ſit peccatum mor-
tale, dic ut ſuprà de Calice.

2 Quibus ĩta diſpoſitis, accedit ad paramenta, quæ “ non debent eſſe lacera, aut
ſciſſa ſed integra,“ & decenter munda ac pulchra, & z ab Epiſcopo item, « vel
alio facultatem habente benedicta: æ calccatus pedibus. & indutus veſtibus ſibi
convenientibus, quarum extetior y ſaltem talum pedis attingat; induit ſe, ſi ſit

Prælatus feculatis, ſupra z Rochettum;

ſi ſit Prælatus regularis, vel alius Sacer-

dos ſæcularis, ſupra a ſuperpelliceum, ſi commodè haberi poſſit, alio quin ſine
eo ſupra veſtes communes, dicens ad ſiogula ſingulas Orationes inferius poſitas.

Paramenta non debent poni in Altari, in quo
Milſſa eſt facienda, niſi pro ſolis Epiſcopis &
Cardinalibus, ut decrevit S. Rituum Congrega-
tio die 7. Qulii 1612. Deficiente verò Sacriſtiaâ, aut
menſa ſeparatâ, ſi in caſu neceſſitatis ponantur
in Altari, nunquam tamen in medio, ſed in cor-
au Evangelii collocentur.
Birretum deponens Sacerdos, ut paramenta
induat, ne illud ſuper Miſſale deponat, neque
ſuper Calicem. Scopis item ſe purget, & mun-
det pulvere.
r Nbn debent eſſe lacera.) Si figura paramen-
ti deſtruitur, vel inepta ſit ad uſum ſacrum, a-
mittitur quoque benedictio, arg. e. Quoa in du-
buus, de conſecrat. Eccleſ. vel Alt. ex Suar. 3. par.
diſp. &. ſect.2. Cingulum ergo nondum ruptum
poteſt nodo teparari: quod ſi vumpatur, altera
quidẽ parte poteris uti, non autem toto per no
dum reſarcito, ſine nova benedictione, quia
forma amuſſa eſt. Et nota, quèd ligamina, quibus
verè te cingis, ſunt magis de forma Cinguli,
qum illæ ejuſdem partes, quæ pendent verſus
terram, ut ſcias ferre judicium de codem iterum
benedicendo.
ſEt decenter munda.] Lethale peccatum ad-
mitti docet Silveſt. ver. Miſſa n. quæſt. 2. S. 3. ſi
enormiter quis cum immundis celebret para-
mentis; lavanda verò ſunt in proprio vaſe, ex

Conc. Ilerden. cax. c. de Conſecr. diſt. g. cap.
Omnis.
t Ab Epiſcope beuedicta.] Sacra vocat, hoc
eſt benedicta indumenta, ante alios primus S.
Anacletus Papa Epiſt. 2. tum Soterus Epiſt.2. de-
inde Secrata dicta ſunt, c. V'ſtimenta, de Conſ.
diſt 1. ex tephano. quod autem decet Navarr.
in Man. C. 27. n, 5S4. de veſtibus, intelligitur et-
iam de cingulo, contra Scotum 4. d. 13. q. 2. An-
verò benedictio veſtium præcipiatur ſub morta-
li? affirmat Nav. & habentur in Ord. Romano
etiam cingulorum benedictiones omnium veſti-
um Sacerdotalium.
Quòd autem ab Epiſcopo ſint benedicenda.
docet expreſſè Innocent. III. lib. /. Myſt. Miſæ,
cap. 9. & addunt Doctores, benedictionem hanc
eſſe ordinis Epiſcopalis, non juriſdictionis;
uam idcircò Epilcopus aliis delegare non po-
teſt ſine facultate Papæ.
u V'lalio facultatem habente.] Hac de re di-
cemus infra in proprio loco circa finem Miſſalis;
ubi de parainentorum benedictionibus.
X Calceatus pedibus.] Præceptum volunt eſ-
ſe Silv. ver. Miſa, & Sotus g. diſt. 123. quæſt. 2.
ſed non niſi ad majorem honeſtatem, & decen-
tiam hoc præſcribi notat Suarez. 7. p. diſput. 52.
ſect. 3. Ordo Rom. de Paraſceve: Non licet,
inquit,presby terum, Diaconum, vel Acolyth um
1 2 ad

68
ad Altare miniſtrate per nudos pedes. Et Exod.
13. cum calceamentis edebatur Agnus: quo ſi-
gnificatur aſperitas vitæ, ex Nazianz. Orat. 1†2.
& promptitudo ad omnia, ex Eſaia Abb. tract.
22. Laudandi verèò ſumt Clerici noſtri, qui in Sa-
ctiſtia deponunt etiam eommunes crepidas, ſeu
calceos, & alias ibidem ad id paratas crepidas in-
duunt, ad majorem nitorem & ſacri miniſterii
iplendorem.

v Saltem talum pedis.) Veſtis Clericorume-

rat antiquitus etiam talaris; unde & vocabatur
Caracalla, Bedâ teſtante de Geſtis Angl. lib. l. Cap.
7. & eum exponente Baronio anno goz. In Cleri⸗
cis peregrinis & ruſticanis tolerandæ videntur
briviores veſtes, non tamen ſupra medium crus,
Homob. tralct. z. q. 14 .
Veſtes autem & tonſura ſunt ſibi invicem cor-
relativa, de qua Dionyſ. Eccleſ. Hierar. p. 2. cay.
3. & Baronius anno zö. num. 13. Extat Bulla Sixti
V. contra non ferentes habitum & tonſuram,
graviſſimis impoſitis pœnis. Significat tonfura
abjectionem terrenarum cogitationmim, Auguſt.
lib. de contepmtu ſæculi; tuin vitiorum relecatio-
nem, Steph. Eduen. in prol. lib. de Sacram. Al-
taris. tum regiam Sacerdotis dignitatem, Iſid.
lib. 2 de sſic. cap. 4. tum coronam Chriſti ſpine-
am, quam peccatores denotant, portandam 4à
Sacerdote, S. German. n Theoria- De hac Exech.
16. ut legit Hier. Coronam gratiarum ſuſcipiet
vertex tuus. Concilium autem Palentimam ſub
Urbano VI. definivit, coronam Sacerdo rs eſſe
debere ad menſuram majoris hoſtiæ; Toletanum
IV. coronam clerici ad menſuram minoris Ho-
ſtiæ; ergo Diaconorum & Subdiaconorum erit
Sormæ mecliæ. 3
2à Kochettum.] Dicebatur linea, quia ex lino,
in Ordine Rom. & quidem hoc ordine nume-
rantur ibi veſtes Pontificis, Linea, Amictus, li-
nea Dalmatica (quam ibid. vocat Albam Cin-
gulum, Dalmatica, Orarium, Stola & Planeta:
ergo Linea Pontifcis ante amiéctum Rochettum
crat. Remanſit in linea S. Cyprianus prope mar-
tyrium, ex Pontio, hec eſt, in Rochetto, ait
Baron. anno 6t. alii explicant, in Alba; ſed aſ-
fentior Baronio. quod fi verum eſt, adhuc habes
antiquiorem lineæ ſeu Rochetti uſum apud A-

„»

ℳ
HSS

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars II. WTW. I.

donem in Martyrol. 26. novemb. ubi S. Alexan-
der Epiſcopus & Martyr ſub Antonino dicitux
ſuſcepiſſe gladium ſtans in Linea: quo ferè lo-
quendi modo utitur Pontius in S. Cypriani mor-
te. Nomen eſt novum, cujus ſynonymum eſt
Riccha apud Crafluin lib. i. c. 21. Gallica profe-
cto vox, Avenione fortè,cùm degerent ibi-
dem Summi Pontifices, introducta: nam in Ca-
lepini Dictionario ſeptem hinguarum, latina
vox, Supparus Gallicè ſic vertitur, Roquet. Sup-
patus autem ex Varrone lib. z. de lat, lingua,
dictus eſt, quòd ſuprà induatur, ſicut ſubucula,
quòèòd induatur ſubtus. Ignatius Braccius vocem
à Græco deducit idiomate; primèò, ut fimplex
vocabulum, à ponos, quòd, ut vetera lexica
teſtantur, corymbi ſunt ornatus gratiàâ Sacerdo-
tum ſtolis annexi; atque ita dicti, ob mali punici
ſimilitudinem. Limbum autem Rochetti lineis
corymbis, aut alio ſimili artiſicio acu pingi ſo-
let. Demde, ut vocabulum compoſitum exi& &
XWτιν: ſiquidem α particula molle & delica-
tum fignificat, ut magnus ait Etymologiſtes:
XirννCtunicam ſignificat, ex eodem; & præcipuè
lineam; ita ut Rochiton Græcis ſit, Latinis tunica
mollior & delicatior: Idem ab Hebræo deduci
poſſe docet à verbo Kah, quod eſt ſpectare, in-
tueri, & à nomine Chetan, quod eſt lineum, qua
ratione Rochettum eſlet linum ſpectabile, ſeu
veſtis linea ſpecioſa. Hæc ille argutè. Manicas
habet anguſtiores, ut ad opera bona manus ſint
expeditiores: in cæteris ſignificationem com-
munem habet cum Superpelliceo, de quo ſta-
tim ſcribo.
a Superpelliceum.] Antiquitùs induebatur
hæc veſtis ſupra tunicas pelliceas, de pellibus a-
nimalium factas; Durand. l.5. .I. ad indicandam
innocentiam ſupra peccatum Adæ, quem veſti-
vit Deus tunicà pelliceâ; ideoque coloris albi eſt
hæc veſtis. Meminit S. Hier. lib. n. adv. Pelag.
candidæ veſtis ad uſum Epiſcopi, Presbyteri, Di-
aconi, & reliqui ordinis Eccleſiaſtici in admini-
ſtratione Sacramentorum: quæ verèò alia inferi-
ori Clero potuit eſſe communis veſtis, niſi Su⸗
perpelliceum? eſt item laxa, quia clericalis vita
debet eſſe in eleemoſynis larga, Gemm. lib. 1.
cap. 252. Induitur ſupra communes veſtes, quia
charitas

charitas
lubetke
gi imi
guid⸗ 6
e Arr
Edn
ung
Thum
uul
Crecay
Nlifct
Ctumel
Winuni-
e Roc
zonſel
tend,i
Caninn
kcuin
Iulten
e
leiaoo
Conchi
Cistib
ſlen/
Eeeſfen
10490,
5
b e

31
llaci
eo vel
Perh
Geine
pli
hlln
tum
Utad
Mnn
babe
Cium
lemn
Eenn
ade

Alexan-
10 dicitur
ferè lo.
janimor⸗

murm elt

ica prole⸗
erent ibi⸗
amin Ca.
1, Atina
get. zup⸗
ingta,
luducnla,
Us voceln
rlinpter
nn lexica
Aterco⸗
mlipaniei
etti lineis
pingi ſo⸗
1eNi
delicx
ogltez
Necipie
igtunica.
o deduci
late, in⸗
eunm,u
lle,ſein
Manicas
anusfint
m CoNN-

quoſte⸗

lebatur
Uibus a⸗
candam
m veſti⸗
albi eſt
Pelag:
erl, Di⸗
dmini-
interi⸗
iſi Su⸗
lis vita
1. libel.
haritas

De praparatione Sacerdotis celebraturi. 69

charitas operit multitudinem peccatorum: &
habet formam Crucis, ut paſſionis Chriſti veſti-
gia imitetur Eccleſiaſticus, Durand. loc. cit.
qui & cap. ſequ. in Superpelliceo, veſte primâ
ante Amictum, intelligit fidem.
Sed unde Cotta dicitur? Hetruſci vocant Cot-
tam, quam veſtem & togam Latini appellant. Jo-
achimus Perionius de Linguæ Gallicæ cum Græca
cognatione lib. 3. vocabulum Gallicum cotte à
Græca voce xiτuιοο deducit, quæ tuniculam fi-
gnificat, mutatiſque inter ſe litteris duabus fa-
Gtum eſſe ait Cothinium. ιιπιαοον autem eſt di-
minutivum à Xτ£̈̈v, de quo diximus ſupra, cùm
de Rochetto. Pagninus in Encluridio ait, Chi-
tam vel Chetan, ſignificare linum; unde & Chi-
tuna, id eſt tunica linea; quamquam Angelus
Caninius putat, hæc Punica potius eſſe vocabu-
la quàm Hebræa. Ignatius Braccius addit non
incongruè à Cottis, quod apud Dores caput ſi-
gZhificat, ex Rodig. lib. 7. c. 23. Cottam dici poſ-
ſe, eò quod in eam caput primò inſeratur, mox
reliquo corpore velato, ſolum ferè caput ex ea
confpiciatur exertum. Extendebatur ultrà me-
dias tibias Superpelliceum clericale, Concil. Ba-
ſileen. ſeſſ. 21. & Camiſia ideò dicta eſt à Codino
de oſzcus Conſtantinopolitanis, apud Buleng. lib.
2. &. ad uſum Lectorum & Pſalmiſtarum.
b Sngulas orationes.) Severus Alexandri-
nus meminit precum ad ſacras veſtes induen-

das. Stephan. Eduenſ. de Sacr. Alt. eap. o. habet
candem precem ad Manipalum, qua nos uti-
mur. Chryſ. in Matth. Homil. 35. indicat recita-
ri aliquas preces: & certè convenit, cuùm ſint hæ
ſacræ veſtes, & ad Sacrificium erdinatæ.
Concordant orationes hæ majori ex parte
cum ſignificationibus veſtimentorum Sacerdo-
talium tropologicis, ſeu moralibus, quas anti-
qui tradidere, & nos infra enarrabimus. Sed du-
bitari poteſt, an orationes originem ducant à
prædictis interpretationibus, an verò interpreta-
tiones ab orationibus: crederem ego, orationes
omnes, ut ſic, ad Miſſam præparatorias, longè
poſteriores eſſe, etiam poſt Durandum, qui ſe-
cutus antiquiores, de Stola ſcribit, ſignificare
jugum Domini, & Caſulam charitatem, citato
Ordine Komanin ordinatione Preib pteri, quæ
interpretationes diſcordant ab Orationibus ho-
die dicendis ad Stolam & Caſulam induendas:
illam enim in oratione appellamus Stolam im-
mortalitatis, hanc verò jugum Domini ſuave.
Senſus autem dictarum orationum patebit, cùm
infra de Myſteriis veſtimentorum agemus in fi-
ne hujus tituli.
Neque debent omitti hæ preces ſine cauſa, ali-
às lethale peccatum eſt, Navar. cap. 2). n. 73. li-
cet Burchard. Decretorum etiam Doctor, mo-
neat, non ex præcepto, ſed ex devotione eas dici
ſolitas eſſe; excuſat Suarez diſp. S2. in 3. p. initio.

3 Ac primum acci pit Amictum circa extremitates & chordulas, 1 oſculatur
illud in medio, ubi eſt Crux, & ponit ſuper caput, & mox declinat ad collum, &
eo veſtium collaria circumtegens, ducit chordulas ſub brachiis, & circumducens
er dorſum, ante pectus reducit & ligat. Tum e Albà induitur, caput ſubmittens,

inde ipſi Cingulo coniungit. 1 3

deinde/ manicam dextram brachio dex ro, & ſiniſtram ſiniſtro imponens, Albam
ipſam corporti adaptat, elevat antè & à lateribus hinc inde, g & Cingulo per mi-
niſtrum à tergo ſibi porrecto, ſe cingit. Miniſter elevat Albam ſupra Cingulum cir-
dtum circa, ut honeiiè dependcat, & tegat veſtes ac eſus fimbrias diligenter aptat
ut ad atitudinem digiti vel circiter ſupr ter am æ qualiter fluat. Sacerdos accipit
Manipulum /oſculatur Crucem in medio, & imponit brachio ſiniſtro; ieinde am.
babus manibus m accipiens Stolam ſimili modo „ deoſculatur, & imponit me-
dium ejus collo, ac tranſverſando eam/ ante pectus in modum Crucis, ducit par-
tem à ſiniſtro humero pendentem ad dextram, & partem à dextro humero pen-
dentem ad ſiniſtram, ſicque utramque partem Stolæ cxtremitatibus Cingul hinc
c Mmi-

„7% Comment. in Rubr. Mikalis Pars II. Tit. I.

« Amittum.) Abamiciendo dicitur Amictus,
Anabolagium, Ambolagium, Anagolagium,
Humerale, & Amictus eadem ſunt in Ordine
Romano. Superhumerale dictum eſt ab Alcui-
no cap. Quid ſig nif. veſtimenta. Humerale ab
Honorio quoque in Gemma, lib. I. cap. 20t. quia
humeros tegit: Raban. 1. Iuſtit. Cler. c. G. vo-
cat Ephod-Bat, & eſſe ab Hebræis deductum ad
noſtros ſcribit: ergo Apoſtoli ſunt uſi. Orale de
uo Innocent. III. c. gà. putat Vicecomes eſle A-
mictum; ſed idem Innocentius diſtinguit ab A-
mictu, de quo cap. yo. hic enim ante Albam, il-
lud poſt Albam induitur: diverſa eſt utriuſque
forma, ut Romæ videre eſt. Et Orale, quod ho-
die dicitur Favon à Marcello in Cærim. Pap. Iib.
2. cap. 4. eſt propria Papæ veſtis.
Caput amictu cingitur, tum collam, dorſum,
& pectus. De collo Amal. Iib. 2. C. 17. De vittis
reliqua cingentibus, Gemma ſupra & Innoc. III.
lib. I. c. vo. Myſteria aperiemus infra. .
d COſculatur illudin medio. Cruces in veſti-
bus Sacerdotalibus adhibitas eſſe à tempore 8.
Marci Papæ, tradit Baron. anno 336. hodie in A-
mictu, Manipulo & Stola cruces adeſſe ſolent, ad
recolendam Domini paſſionem. Si cut Stola im-
ponitur collo cum oſculo, ut ait Durand. lib. 3.
cap. 5. ita ſimili ritu imponendus eſt capiti Ami-
ctus, in honorem ſanctæ Crucis. Omittant igi-
tur hoc loco ſignum Crucis, quod Ppræter Ru-
bricam ſibi faciunt quidam manu & Amictu ſi-
mul à fronte ad pectus: vel ſignent ſe antequam
accipiant Amictum; nam antiquitùs ſe ſigna-
bant, ut ſcribit Severus Alexand. de Ord. eblati-
onis, ante Amictum, & manu tantùm. Quèd au-
tem ſuper Caſulam reflectitur Amictus à Re-
gularibus, indicant hunc Ritum Rupert. lib. 1.
cap. 9. & Innocent. III. Vib. 1. cap. 55. ex quo ſe-
quitur, ſimplicis Amictus uſum eſſe valde novũ.
e Alba induitur.] Podłèris eſt appellata à
Naz. Orat. 3. quia Græci vocant pedes podas „&—
hæc veſtis ad pe les emittitur, Durand. lib. 3.
cap. 9. Camiſia ab Amal. cap./6. Tunicaà Raba
no loco cit. Cap. 17. Tunica linea ab Ivone Serm.
39. de Indum. dicta quoque eſt Linea Dalmatica
ab eodem Ordine Rom. ſupra n. 2. citato: ubi
etiam & abſolutè Linea, quia ex lino. Denique

Supparus ab Alcuine. Alba verò ante Amictutn
ab Ambroſianis, à Romanis auterm poſt Ami-
ctum induitur, ut in Liturgia Chryſoſt. in Conc.
Carthag. IV. cap. 41. in ord. Rom.
f Manicam dextram brachio, &c.] Bur-
chard. Motus enim Gdaturalis à dextra eſt in ſini-
ſtram, & creditur Chriſti manus dextra cruci

prius afſixa fuiſſe quàm ſiniſtra, ex B. Birgitta,

lih. iI. C. 10. & lib. 4. C. 20.
g Et Cingalo, &c.] Ordo Rom. Cingulum
nominat. Alcuin. ſuprà, Zonam; Baltheum
Joan. Diac. in vita . Gregor. lib. 4. cap. 50. &
Gemma an. lib. i. cap. 201. Duarum ejuſdem ſum-
mitatum meminit Innocent. III. lib. 14. capite 22.
fortaſſe enim tunc tempotis, ut apud nos, ex-
tremicates cuin ornatu erant. Leo IV. in epiſt. ad
Epiſcopos non meminit Cinguli [quia non eſt
veſtis] inter veſtes Sacerdotales.
h Accipit manipulum. Quarto loco indui
manipulum, ſcribit apertè Raban. loc. cit. cap. .
alii vel negligunt ordinem veſtium, vel Epiſco-
palium ordinem ſervant. Mappulam Ord. Rom.
appellat, qua pituita oculorum, narium, & oris
detergebatur, inquit Alcuin. loc. cit. Sudarium,
Alłcuin. idem, & Amalar. c.i. quo ſudor abſter-
gitur. Cingulum brachiale, Ord. Rom. in conſe-
crat. Epiſc. Favonem, Leo IV. epiſt. ad Epiſc.
& Gemma c. zo?. Manipulum, Rupert. lIib. I. c.
33. & Hugo Victor. in Sec. c. 6. Phanonem, &
Mantile, Rabanus de laſt. Cler. lib. t. c. t. qui &
mappam parvam vocaverunt. Linteum cincti-
culum ſacerdotale, Heſychus apud Bulenger. lIib.
I. Cap. 42. Aerem, Chryſoſt. in Liturgia. Decem
ergo nomina certa Manipulus habuit; & apud
antiquos Patres in uſu fuiſſe tradit Conc. Rhe-
men. apud Burchardum lib. 2. cap. o. Et nomina
quidem ſunt ad placitum, ſed res eadem eſt apud
prædictos; tum ex fine, ad tergendam pituitam,
& ſudorem; tum ex eo, quia in læva, ſecundùm
omnes, portabatur.
Dubitatur, an idem ſit cum manipulo pal a
illa linoſtima, quia ex lino erat apto ad tergen-
dum, quam conceſſit Diaconibus S. Silveſter, ut
cum Dalmaticis ad lævam uterentur: afarmans
ſententia placuit valdè Roberto Cardinali Bel-

larmino, quo cum eam communicavimus. Vox

ipſa

i
uabe
ſelint
lelgen
lun
Eecl.
coni
Urin
eſti
nüm
Nuye
Mai
ba
rumk
orle
Petlo⸗
i
onmne
tm
Miall
ice
tio,

mupl
hetn

2
ub:

n
O⸗
neut
lai
res
u
Guri
men
eſte
en
i
ſi⸗

N,
dde

Amidtutn
oſt Ami⸗
in Cone

c.] Bur⸗
ſtinſini⸗
tra cruci

Birgitta,

ingulum
kalcheum
1h. 50. &
lemlum.
Gite ,,
106, cx-
epil.a

non eſt

co indui
. cap.ld.
Epiſco.
ARom.
,& oris
Gariun,
rabltet⸗
onſe⸗
.libe e.
nem,&
,gui &
hcincti⸗
eri.
Decem
X apud
.. Rhe-
noetmina
ſtapud
tuitam,
undum

lopal
telgen⸗
eſter,ut
irmans
li Bel⸗
1. Vox

ipla

De praparatione Sacerdotis celebraturi. 71

ipſa hnoſtima vim facit, quaſi linoſtima, quæ ex
duabus conſtat vocibus Græcis, altera ſignifican-
te linum, altera os: nam uſus manipuli erat ad
tergendumos, & oris pituitam, ut diximus. Sto-
lam volunt eſſe alii, ex Damaſo citato in aclis
Eccl. Mediol. de eujus tamen expoſitione non
conſtat; & Stola potius leævum, nec lævam te-
git; humerum, pectus & dextram partem con-
veſtit; Manipulus propriè lævam partem tan-
tum ornat. Fimbrias additas Manipulo deſcribit
Ruper. loc. cit. qui primus inter Scriptores eum
Maripulum appellavit. Quod ſi hanc vocem le-
gas apud Severum Alexandrinum, ſeu Stepha-
num Eduenſem, adverte, quod eſt interpretum
vox recentiorum, non Græcorum auctorum Ru-
petto antiquiorum.
i Oſeulatur Crucem in medio.] Ut ſupra de
amictu eſt dictum.
I Et imponit brachio ſiniſtro.) Concordant
omnes citati auctores, eo fine, ut brachium dex-
trum liberius ſit ad miniſterium, unde & ideò
miniſtri manipulos deponunt in induendo Pon-
tiſice, ut longè ſint expeditiores in eo miniſte-
rio, quod notat Dur. lIib. z.. . I. Adde quod dex-
era manu commodius tergebantur oculi & os,
mappula pendente à læva manu. Ligari verò de-
bet manipulus infra cubirum, nõ ſupra, nec lon-
gius à manu, ut ex prædicto fine, & uſu conſtat.
m Accipiens golam.) Orarium eam vocat
Ordo Rom. in genere maſculino, alii in genere
neutro, quia Oratorum, hoc eſt, Prædicatorum
habitus eſt, ex Alcui. ſupr. quare non datur niſi
Presbyteris & Diaconibus, quorum tamuùm mu-
nus proprium eſt concionandi. Ab oratione de-
ducit Beda vocabulum in collectan cap. de ſe-
ptem ord. quia in oratione & in miniſterio Sacra-
mentorum frequens eſt Stolæ uſus. Stola dicta
eſt etiam in Ord. Rom. à Græco coxan, id eſt indu-
mentum, vel à cιXο1 eſt orno. Ad genuaten-
dit, ex Amal. lib. 2. c. zo. nam licet Stola eſſet ve-

ſtis eandida pertingens ad talos uſque, ut ait au-

Ror Gemmæ lib. 1. c. 204. tamen introductà Al-
ba, ſeu Camiſiâ ſacerdotali, mutata eſt Stola in
torquem ,ut ibidem & apud Durand. lib. 2. C. 7.

cum funbriis eam deſcribit Rupert. lib. 1. c. 33.

ejuſque uſus habetur in actis S. Clem. Metenſis,
patrui S. Clem. Papæ, apud S. Antonin. p. 7. tir.
6. 6.26. qui Stola ſua cinxit draconem. Sed & Ce-
drinus apud Buleng. Iib. 1. c. 35. ſcribit, Auguſtæ
Stolas Apoſtolorum fuiſſe repertas.
Stolain verò in Miſſla omninò adhibendam
eſſe, decrevit Concilium Braccaren III. cap. 3. G
habetur 23. cap. Eccleſiaſtica.
n Deoſculatar.) Durand. loc. cit. ut de oſcu-
lo amictus ſupra diximus, & imponit collo ut
torquem, ait Gemmma loc. cit. non longè à collo,
contra quoſdam; longè enim à collo eſt propri-
um Epiccopi, premens cervicem, & utrumque
humerum, ait Conc. Braccar. citatum, ſi pre-
mit cervicem, ergo propè collum.
o Ante pectus in modum cracis.) Ita Conc.
Braccar. loc. cit. quod tamen Innocentii III. tem-
pore Romæ non obſervabatur, ut ipſe indieat
lib. . c. 14. niſi fontè dicamus, eum ibi loqui de
Stola Pontiſicali, in qua neque hodie obſerva-
tur prædicta forma crucis, quia crucem pectora-
lem Epiſcopus habet.
p Ducit partem à ſiniſtro hamero.] Burchard.
Hoc autem eſt notandum diligenter, rum quia
à ſiniſtro ad dextrum latus Stolæ ductio prior in
memoriam revocat, me eſſe prius Diaconum
quàm Sacerdotem Stola namque diaconalis eſt
ab humero ſiniſtro ad dextrum latus) ſicut Epi-
ſcopus prius induit tunicellam Subdiaconi, &
poſteà dalmaticam Diaconi, ut quaſi per gradus
meminerit ſuæ ſummæ dignitatis; tum quia in
ordinatione Sacerdotis eodem prorſûs modo
aptata fuit Stola collo ejuſdem ab Epiſcopo, &
ſic ad ejuſdem rei memoriam eſt continuandum;
tum quia hac ratione, ſi benè advertas, pars dex-
tra Stolæ formans crucem in pectore remanet
ſuperior ſupra partem ſiniſtram ejuſdem, quod
infra tit. 3. in ſimili caſu, non caſu fieri dicen-
dum eſt; pollice dextro, inquit Rubrica, ſuper
ſiniſtrum poſito in modum crucis. Meminit au-
tem Hujus ritus in Stola di tin tè Ivo Carnot.

ſerm. de ſignif. indumentorum.

q Extremitatibus Cinguli, &c.) Et hoc
etiam deſcribit Ivo ibiden: cum Innocent. III.
ub. I. C. 4.
4. Si

.

„ Comment, in Rubr. Miſſalie Pars IlI. Tit. I.

4½ Si celebrans ſit Epiſcopus, " non ducit Stolam ante pectus in modum crucis,

ſed ſinit hinc inde utraſque extremitates pendere: & anteq uam acclpiat Stolam,

accipit parvam ctucem pectoralem, quam 5 oſculatur, & collo impoſitam ſinit an-
te pectus chordals pendere.? Manipulum quoque non accipit ante Stolam, niſi
in Miſſis defunctorum, ſed accipit ad altare, cum in cont?iſione dicit Indulgenti-

am, illumque prius oſculatur.

1 Mon ducit Stelam in modum crucis.) quia
ante pectus geſtat ejus loco crucem pectoralem „
quam ante Stolam accipit, ut ſolus notat Innoc.
c. 73. qua de re infra, cum de veſtibus Pontifica-

libus.

5 Poſtremèò Sacerdos accipit v Planetam.

à Planetam.) Ordo Roman. Uſitatum eſt
vocabulum Planetæ, quidquid neget Durandus
apud Latinos antiquiores reperiri, lib. 1. c. 9. ubi
negat fuiſſe unquam à Græcis uſurpatum. Plane-
ta verò errorem ſonat, & limbus Planetæ Sacer-
dotalis errabundus erat utrimque, & idcircò ad
brachia reflectebatur, & ſublevabatur, inquit
Honor. in Gemma lib.I. cap. 207. Penula quoque
dicta fuit, non tamẽ ea, de qua Paulus 2.7 imoth.
g. vide Baronium anno 5. aum. 69. Caſula item
dicitur ab eodem Ordine Romano, hoc eſt, par-
ya caſa, in Gemma loco citato. Infula ab Hugo-
ne Victorin. in ſpecul. Eccleſ. cap 6. Tunica item
à Severo Alexandrino de Ord. oblat. Cappa ab
Iſidoro lib. y. Orig. cap. 2. ex conjectura tan-

ſ Oſeulatur.] Scribit Durand. l. 2. c. 9.
t Manipulum quoque.] De quo idcircò Innoc.
idem c. 45. & 19. poſt caſulam Epiſcopalem agit:
apertius Duran. l. z.e.. & idem habetur in O rd.
Rom. cauſamq; cum aliis dabimus infra num. 6.

tùm, quia capit totum hominem. Sed vide quæ
diximus de Pluviali n 1. part. tit. 19. num. 3. Con-
tra Durand. Phelonium dicitur in actis Eecleſ.
Mediolan. part. 4. lib. 2. Planetæ ſancti Petri
meminit Hugo Cluniacenſis in vita ſancti Hu-
gonis Abb. quæ aſſervatur Pariſiis; ergo ab A-
poſtolis ortum habet. Erant Planetæ totæ clau-
læ; poſt tempora Ruperti diviſæ ſunt, & Inno-
cent. indicat lib. I. c. 12. & †S5. olim cum cruce
etiam in parte poſteriori; nunc cum columnæ
potius ſpeeie, recentiori uſu, quæ & ad Paſſio-
nem Domini ſpectat: quaſi Sacerdos ſit inter
columnam, & crucem Chriſti. Qui aliquam præ-
dictarum veſtium [pontè omiſerit ,peccat mor-
taliter, ex commani Doëtorum ſententia.

6 Si ſit Epiſcopus, & ſolemniter celebret, æ accipit paramenta, & alia ut in

Pontificah.

Pro Pontificali, debet intelligi Cerimoniale
Epiſooporum.
X Accipit paramenta,] Hoc eſt, Caligas, A-
mictum, Albam, Cingulum, Crucem pecto-
ralem, Stolam, Tunicellam, Dalmaticam, Chi-
rothecas, Planetam, Mitram, Annulum, & Ma-
nipulum: de quibus hoc loco, quia in Miſſali hoc
os*dine nommantur, & numerantur: omittamus
tamen ea quæ ſunt communia Sacedoti.
Caligæ, Sandalia, apud S. Hieronymum in
Iſai. lib. 5. Cap. 20. ſunt idem; Soleæ dicuntur ab
Alcuin. cap. Quid g. veſtim. ſed diſtinguuntur
in habitu Epiſcopali, e Innocent. III. lib. I. cay.

4s. nam Caligæ primum induuntur uſque ad ge-
nua, & Sandalia generis feminini, ſceu Sandali-
um apud alios, pedes tantùm contegunt, Ivo
Carnot. ſerm. de ſignificat. ndum. Sacerd. Cali-
gæ, quia ligantur, ſie dictæ, ex Iſid. lib. 9. Orig.
cap. 3r. Cambagi & Pedules, in Ordine Rom.
Combagi, à S. Gregorio lib. . Epiſt. 25. Cam-
pobi, ab Amalar. lib. 2. c. I5. quorum uſus ab A-
poſtolis manat, ex Rabano lib. 1. Iiſtit. Cleric.
capite 22. & probat ex Marci cap. 6.
De cruce pectorali, quam Philacteria ſeu Fi-
lacteria (eo quod filo ſuſpendi ſoleret, Vicecom.
ait) appellat S. Gregorius Papa lib. 12. Epeſt. 7.
Ur

Utf
127.
ſtan
gen
noce
lem
94
it

Al
Anb
ln
mine
Ate
emin
Nrid
al
Cor
ar
Urit
ℳ
3
Dal

A

lene

laz
op

Iie
Pu⸗
a/

ſen
dro
Ma

beri

E⸗

acrucis,
tohm,
init an.
im, nilt

lalgenti.

79.
cô Innoc.
lemagit:
in Ord.
tanum. 6.

vide que
m. 5.,000-
Eir Heele,
ncki Petii
ncti Hu-
90 a 4.
Ote clal⸗
„Eluno.
um ctuce
columnx
d Paſtio-
ſt inter
nampræ-
ccat mor-
ia.

alia utin

Jlead ge⸗
Sandal
gunt . o
erd. Cil-
jy. r.
ine Kom.
25,Camn-
alusabA⸗

it. Clene.

a leu Fi-
icecom.

De praæparatione Sacerdotis celelraturi. 7

ut notat Baron. ex Joann. Diacono anno bog. &G
522. & Encolpiũ vocat Nicephorus Epiſc. Con-
ſtantinop. ad Leonem III. Papam, ut exponit i-
dem Baronius ann. 5li. ſolus apertè ante alios In-
nocentius III. agit, crucem appellans pectora-
lem; quia pectus ornat, ut lupra ſignificavimus
n. 4. & laminæ Hebreæ eam ſuffectam eſſe, cra-
dit idem ibidem. ⸗
Tunicellæ & Dalmaticæ originem, & cauſas
attulimus ſupra in priwa parte tit. iy. num. 5. quæ
ambæ in Ocdine Romano ad uſum Pontificis a-
liquando dictæ fuerunt Dalmatica major, &

minor; quia altera latior, altera ſtrictior. Cur

autem utraque datur Epiſcopo 2 an quia in eo
eminenter omnium ſacrorum Ordinum ſunt

gradus: an quia duorum teſtamentorum cuſtos:

ira Durand. ſupra cap. o. & . ex Hugone Vi-
Ctorino in ſpec. Eccl. cap. 6. Anteà verò non in-
duebant Dalmaticas Epiſcopi ſine Papæ licentia,
ut indicat S. Gregorius lib. 7. epiſt. 3. ad Are-
gium, & habetur can. Communis ſilius, deſtinct.
23.primumque à Silveſtro conceſſa eſt Epiſcopis

Dalmatica, ex Durand. lib. 3. capite 1i. hoc eſt
aliquibus: ſed ſicuti ea, quæ in Ordine Romano

lanea erat, ſerica deinde fuit, ex Eduenſi cap. II.

ita, quæ aliquorum erat, omnium deindè Epi-

ſcoporum facta eſt communis veſtis.
Chirothecæ ab Ordine Romano dicuntur
manicæ, quia manuum ſunt ornamenta; conve-
nit enim, ut Epiſcopi quælibet pars ornatior ap-
pareat. Ab Apoſtolis deducit hunc ritum Gem-
ma lib t. de Antiquo ritu. cap. 215.
Mitra ſeu apex ex Auguſt. 2. civit. 17. ſeu
ſertum cum gemmis, ex Ennodio de mitra S. Am-

pbrofſii; ſeu corona Sacerdotalis ex Ammiano

Marcellino lib. 29. ſeu corona gloriæ, ex Euſeb.
Crxlſarienli lib. o. Hliſtor. cap. z. ſeu pileum, ge-
neris neutrius; vel galea, vel tiara, ex Ilidor- lib.
19. Orig. c. 21. ſeu Infula, ex Plug. Victor. lib. 1.
de ſacrament cap. 7. ſeu Cidaris, ex Alcuino cap.
S
lib. I4. Cap. 3 4. quod impoſuit capiti S. Silveſtri
Conſtantinus; ſeu Lorum, e& Balſamone apud
Buleng. de veſt. Pontif. lib.I. cap.6. ſeu auriphry-
gium circulare, ab Innocentio III. in ſermone
de S. Silveſtro (nomina multa, eadem res] ab
Jom. JI.

de ſingulis veſtibus; ſeu Phrygium, ex Niceph.

