guſtino Torniello in Annal, qua Chriſtus tenta-
tus fuit, ut in Eyangelio Dominicæ.
12 Feria

184 Comment. in Rubr. Mibalis Pars IV. Tit. VI. & VIl.

12 Feriæ Quatuor Temporum, ex Decreto
Gregorii VII. tanquam à Majoribus eo tempo-
re inſtitutæ, habent Officia ia Secramen. Janltti
Gregoru, & Lectionario ſantti Eieronymi, de
quarum ritibus vide quæ diximus ſupra de Ad-
ventůs Quatuor Temporibus, ubi, cur Evan-
gelium 2. Dominicæ uadrageſimæ ſit idem ac
Sabbati præced. indicavimus.
13 Dominica 2 habet Miſſæ Ochcium non
Gregorianum; ex Microlog. cap. 24. & 29. &
er Pamel. Dicta eſt vacans, hoc eſt ane Officio
proprio: nam Introitus, Graduale, Offertori-
um, & Communioe ſumpta ſunt de Feria quarta
præced. Reliquarum Feriarum & Dominicarum
ſequentium Officia partim in Antipp. partim in
Sacrament. Gregor. habentur, paucis Oratie-
nibus mutatis in aptiores.
14 In Feria 5. Dominicæ 3. habetur Collecta
de SS. Coſma & Damiano, de qua vide ſupra
tit. præced. numero! j. pag. Iä1.
I5 Feria 4. Dominicæ 4. variatur Mifla, cui
datæ ſunt duæ Lectiones, ut in Feria. 4. Tem po-
rum, putant aliqui, ad indicium futurarum in

Sabbato ordinationum. Sed hac die Gebat Scru-
tinium baptizandorum in Paſchate, & inter ſe-
ptem Scrutinia hoc erat maximum, Ordo Rom.
quod Scrutinium non eſt in uſu hodie, ſed ta-
men Miſſa eſt eadem, in qua Catechumenis di-
citur in Introitu, Effunaan, ſuper vos aquam
mundam, & idem repetitur in prima Epiſtola:
tum dicttur Lavamini, in ſecunda, & in Evan-
gelio cæcus natus nondum lotus Catechume-
num repræſentat, eæ Aug. in omzil. illius Feriæ,
à qua Feria uſque ad Paraſcevẽ jejunabant quin-

decim diebus, demptis Dominicis ex Kuap. lib.

4. C. 5. Cauſas autem Scrutinii in hac Feria 4.
vide apud Haor. in Gemmalib. 3. C. y.
16 In reliquis diebus nihil novi occurrit de-
clarandum uſque ad Dominicam de Paſſione,
exceptis Ordinationibus, quæ in Sabbato Sri-
entes, ita dicto, quia Introitus Miſlæ incipit à
verbo Sitientes, conceſſæ ſunt ex Decreto Gela-
ſii I. Diſt. 25. Ordinationes Preshbyterorum „de
quibus eadem eſt ratio cum aliis Sabbatis Qua-
tuor Temporum, ut ſuprà nos diximus.

De Dominixa de Paſſtone, &ß Hebdomada maſori. VIl.

1 N primis Veſ peris Dominicæ de Paſſione
ILeetdmm Cruces & Imagines, ex Cerim.
Epiſc. lib. 2. c. 20. hoc eſt ante Veſperas; velum
autem non debet habere ſecum aliam immagi-
nem: & illud velum, quo teguntur Cruces,
ſit potius violaceum quam nigrum ſalbum ne-
quaquam niſi aliud ſtatuatur infra; quo ritu ſi-
gnificatur, jam Chriſtum non in palàm ambu-
laſſc apud Judæos hoc temꝑore, & abſcondiſſe
ſe, ut in Evangelio Dominicæ dicitur.
2 Rupert. lib. f. c. I. probat veriſimiliter in
Veſperis Sabbati aute Dominicam de Paſſione
coactum fuiſſe Concilium adverſus JESUM,
ideoque mæſtitia major convenit Eceleſiaſticis
Ofhciis: & hinc in Introitu tacetur Gloria Pa-
eri, apud quoſdam, inquit ille; ſed Ordo Non.
cxpreſſè omittit, ut & nos humilitati ſtudentes
omittamus excelſa noſtra, ait Alc.
3à Omittitur etiam qudica me Deur. ita Gem-
ma lib. 7. cap. 117. & quis officia hujus Domi-

nicæ ſunt media inter dies Quadrageſimæ &
ſequentes de Paſſione, ideò fortè dicta eſt ab
Ora. Roem. Dominica mediana, uti etiam à Ge-
laſis Diſt. tit. præced. num. 17. citata
4 De duabus Orationibus, non tribus, & de

Præfatione de Cruee diximus za 1. part. Rubr.

tit. 9. & 12. pag. 20. Gc. & 73. teſtatur autem

Microl. cap. 6o. Bræfationem de Cruce non di-
ci ſolitam ante Palmas, qui mos duravit uſque

ad Pium V. à quo ſtatuta eſt Præfatio de Cru-

ce ab ipſa Dominica de Paſſione.
§ In Sabbato ante Palmas officium nen eſt
Gregorianum ex Amal. I. tI. G. 9. tamen congru-
uum legitur Evangelium in quo habetur, quèd
in craſtimim turbæ obviavere Chriſto: ergo
Juæ narrantur initio contigerunt hac die. Ofi-
cium Miſſæ, hoc eſt Introitus „Graduale, Of-
fertorium, & Communio, ſunt de Feria 6. præ-
cedenti, quia olim Sabbatum vacans dicebatut,
in que Papa elecmoſynas da at.
6 Dominica

61
hem .
Ppolan
Sckl
um,
lechel

Giuno

Nonnire
Uelgi
10 he
Merol

7
tuell
Aube
mede
Auin

Den
yhe
4he
lkin⸗
ol
andeli
1
1oloe,
brel
t . l
clahli
lolum,
b /,.
upen
8I
intone
Non
ianad
Cra

9!

ue

ſene
ans

7

dn
Linnt.
MA
mente
1 gin
liter
Lerhune
eke
ungi
lern 4
4.
cuttee
Du
n .
“
tobet
/

1.

einel
bc/

n,0r

bupkt
7. N.
N unn
l⸗
itie

eC

nnntl
Cr
,
D:ei
e 0.
1,.
chin⸗

Unn

6 Dominica Palmarum dicta eſt Ord.

KRom Palmiatum, ſive Florum, ſive Ramorum,

Holanna, Paſcha petitum, ſive comnpetentium,
id eſt ſimul petentium Symbolum ante Baptiſ-
mum, ex Aleuino, & Capitulavium, quia in
hac die lavabantur capita ungendorum in Sab-
bato ſancto, ex GHid. lib. I. c. 27. item Hebdoma-

da major apisd Chr pjj. Hom. 3e in c. o0. Gen. ꝗu
nomine eam vocat etiam Cleme. lib. 5. Conſt. 39.

vel quia in ea maxitna parſimonia vel quia in
ca Officium majus celebratur. Ordo Konz. addit
Microl. c. 2. Majorem dici, ob ſanctiſſimum

De Dom. de Paſſtone, & Hebdomada majori.

Dominicæ Paſſionis Sacramentum. Mem Chry.
ſaſt. appellat Magnam, quia magna: inquit,
& ineffabilia bona in ea contigerunt. Item
appellatur Indulgentiæ, ob pœnitentes ab-⸗
ſolvendos publicé, Henor. in Gem. I. 3. cap. 72.
Item Pœnoſa, & Sancéta, ob Chriſti Paſſionem,
& impios juſtificatos, Dur. lib. 6. cap. 6z. Au-
thenticu n Oſpcio Ambroſiane, & dicitur ctiam
Ultima 4 S. Apibroſ. Epiſt. 33. quia ultima eſt
Qsadragelunæ.
In benediétione Ramorum Rubricas attende
Miſſalis, quibꝰ addem alias minutiores de more.

7 Completà Tertiâ, & factà aſperſione aquæ, more ſolito, Sacerdos indu.
tus Pluviali violaceo, vel ſine caſula, cum a miiſtris ſimiliter indutis procedit
ad benedicendum tamos palmarum, & olivarum, ſive aliarum arborum, c in
medho ante Altare, vel ad cornu Epiſtolæ poſitos. Et primò cantatur à Chore

Antiphona.
Benedictionis Palmarum mentio eſt, anne
S87/2. apud Baron. ſub Joanne VIII.
Alperſio aquæ, de qua Rubr. fit à Sacerdote
ſtatim ac venerit ante Altare.
Acolythi ante aſperſionem aquæ deponant
candelabra ſuper Credentia.
a Miniſtris ſimiliter indutis] Hoc eſt fimili
colore, ſed ſine Dalmaticis, cum Caſulis plica-
tis, vel in albis juxta ſupradicta tit. 9. 2. 6. & 7.
part. I. pag. 5. & 7y. Manipulos autem in hoc
caſu Miniſtri portant, quia cantaturi ſunt Epi-
ſtolam, & Evangelium.
b Præcedit ad benedicendum. De Sacriſtia

jam venit Celebrans, præcedentibus Acolythis

cum candelabris, ut ante Miſſam, ſine Thuri-
ferario, & cum miniſtris, capite cooperto, hinc
inde à latese Celcbrantis, ut in ſimili caſu Cæ
rim. Epiſe. l. I. 6. 1y. & lib. 2. &. 30. & 71. quia
Pluviale habet. Quate verbum procedit hoc loce
non ſignificat motum localem à Sacriſtia, ſed
quèd, finita aſperſione, proſequitur benedicti-
onem Palmarum, aſcendendo ad Altare, quod
oſeulatur in medio, & deinde in cornu Epiſtolæ
cantando, ut in Miſſali.
c li m te Altare.) Ita Ordo Komann?⸗,
ſed eſt comodius, quòd ad cornu Epiſtolæ
ponantur Palmæ, & rami.

8 Deinde Sacerdos ſtans in cornu Epiſtolæ, non vertens ſe ad populum, dicitè
in tono Orationis Miſlæ Ferialis, Dominus vobiſcum.

Non diducit manus, ſed junctas eas tenet, et-
iam ad Oremus, & ad Orationes, quia ſumus
extra Miſſam, & Miniſtri pares ſint Celebran-

ti hinc inde, ut, quando erit opus, comme-
dius Diaconus elevet fimbriam Pluvialis à dex-
tris.

9 Poſteà Subdiaconus in loco ſolito cantat ſequentem Lectionem in tono E-

Eadem prorſus facit quæ pro Epiſtola Miſ-
ſæ, in cujus fine non tamen defert librum Cele-
brantis ad cornu Evangeli, quod legit Cele-

piſtolæ, & in ſine oſculatur manum Sacerdotis.

brans, ſi velit, in cornu Epiſtolæx; & reſu-
mit, ſi ca utitur, Planetam plicatam Sub-
diaconus.

10 Interim dum cantatur . Diaconus ponit librum Evangeliorum ſuper Altare:

Jom. I.

Aa Se.

——

186

Comment. in Rubr. Mißalis Pars IV. Tit. VII.

& Sacerdos, miniſtrante Diacono naviculam, ponit incenſam in Thuribulo.
Heinde Diaconus dicit, Munda cor meum, accipit librum de Altari, petit bene-
dictionem à Sacerdote, poſteà Subdiacono librum tenente, medio inter duos A-
colythos tenentes c andelabra accenſa, ſignat librum, incenſat, & cantat Evan-

gelium, ut infra „more conſucto; quo finito ſubdiaconus detert librum oſcu-

landum ſacerdoti, qui & incenſatur à Diacono.

Non diſcedit Celebrans à cornu Epiſtolæ. O-
mnia fiunt, etiam à Thuriferario, prout ad E-
vangelium Miſſæ diximus 2. part. tit. 6. n. 5. pag.

9⅝. hic adde tamen, quòd Diaconus Caſula
plicata utitur, incenſato Celebrante priorem rs-
ſumit, eo modo quo diximus pag. 14.

II Poſt hæc benedicuntur rami. Sacerdos ſtans in eodem cornu Epiſtolæ dicit in
tono Orationis ferialis, Dominus vobiſcum.

Eodem modo cantat Præfationem manibus
junctis, aſſiſtentibus hinc inde Miniſtris, cum
quibus dicit Sinéctus & c, cùm autem manu be-
nedicturus eſt ramos, Diaconus elevat à dextris
fimbriam Pluvialis anteriorem; Celebrans ve-
10, dum dextera ſignum Crucis facit, ponit ſi-
niſtram ſuper Altare; ex Rubric. gener. part. 2.
it. 3.n. j. pag. ö1. tit. 2. num. 5. pag. 103. In O-
rationibus nihil eſt detrahendum, neque mu-
sandum, licet benedicantur rami arborum, nen
palmæ, nec olivarum rami: quia ii rami arborum
ſuccedunt palmarum loco, & à populo eo die

vocantur palmæ. Neque Romæ (ubi ſaltem o-
livæ benedicuntur, non aliæ inferiores arbores)
tacentur ea verba in quarta Oratione, cætera-
rumque arborum: neque eſt mendacium, ſicuti
non eſt mendacium dicere in Paraſceve, Ecce
lhignum Crucis, adhibita tunc cruce argentea à
Celebrante.
12 Circa finem quintæ Orationis, Acoly-
thorum alter accipit de Credentia vas Aquæ
benedictæ cum Aſperſorio, & unà cum Thu-
riferario accedit ad Celebrantem prope Dia-
conum.

13 Celebrans ponit incen ſum in Thuribulum, deinde ter d aſpergit ramos A-

quà benedictâ, dicendo Antiphonam, e Aſperges me, ſine cantu, & ſinc Pſalmo,

& ter p adolet incenſo.
d Aſpergit ramos.) Ordo Row. accepto ni-
mirum aſperſorio de manu Diaconi cum ſolitis
oſculis & reverentiis. Aſpergit autem ter, id eſt
in medio, à dextris ramorũ, & à ſiniſtris eorum.
e Aſperges me.) Submiſſa voce Verſum il-
lum tantùm.
f Adolet incenſo.] Ords Nomanus, eo modo

74 Completâà benedictione,

ſcilicet quo aſperſit, nihil dicens. Diaconus au-
tem in aſperſione. & incenſatione elevat funbri-
am Pluvialis; rurſus Celebrans in cornu Epiſto-
læ, ut prius, adclit quæ ſequuntur in Miſlali.
Benedictio hæc brevior eſt quàm ſit in Ord⸗
ne Romano, ſufhciens tamen demptis Oratio-
nibus, quæ multè plures habentur ibi.

dignior ex Clero accedit ad Altare, & dat

rimum benedictum Celebranti, qui non genuflectir, nec oſculatur manum dan-
tis Poſteà Celebrans ſtans ante Altare verſus ad populum, diſtribuit ramos, pri-
mm digniori, à quo ipſe accepit, deinde Diacono & Subdiacono paratis, &
aliis Clericis ſingulatim per ordinem, ultimò laicis, omnibus genuflectentibus, &
ramum ac manum Celebrantis oſculantibus, / exceptis Prælatis, ſi adſint.

Dignier eæ Clero.) Dignior, qui dat ra- eidem ſtanti dabit, & cum oſculo rami ab utre-

mum Celebranti, ſtans in ſuo habitu ſine Stola, que facte, non manus; deponit autem Cele.-

brans

btane
Aliis
Kribu
lemt
uterin
mic
bole
tust
bu
ler⸗

(e

.

rbel
itbene.
D
Aben.
mole

A

oreinge

ecieti

ſleno⸗

Gdors⸗

(Ae.

inire.
e,
benet

Aal
7

umn Te

ge

De Domin. de Paſſne, &' Hebd. majori.

brans ramum ſuum in manu Acolythi, & dum
aliis aperto capite, ut diximus pag./53. ſtans di-
ſtribuit, Diacouus à ſiniſtris ejus miniſtret ei-
dem ramos, eos tantùm oſeulando, depoſito
interim ſno ramo ſuper Altare. Alter Acolythus
miniſtrabit Ramos Diacono ſine oſculis.

187
h Erxceptir Pralatis.] Canonici quoque non
oſculantur manum Celebrantis Canonici, e
Cærimenial. lib. 2. cap. 77.
Si populus eſt muſtus, poterit alius Sacerdos
mitti, qui diſtribuat laicis, ſed Ordo Romanus à
Celebrante diſtribui jubet.

15 Poſteà fit i Proceſſio. Et primèò Celebrans/ imponit incenlum in thuri-

bulum: & Diaconus vertens ſe ad populum dicit: Procedamus in pace- Et Cho-
rus reſpondet: In nomine Chriſti, Amen. Præcedit Thuriferarius m cum thuri-
bulo fumigante: deinde n Subdiaconus paratus, deferens Crucem, medius in-
ter duos Acolythos cum candelabris accéis: ſequitur Clerus per ordinein, oultimo
Celebrans cum Diaceno à ſiniſtris, omnes cum ramis in manibus: & cantantux

ſequentes Antiphonæ, vel omn?es, vel aliquæ, quouſque durat Proceſſio.

i Proceſio. Tradit Ordo Romanus.
1 Inponit incenſum. Miniſtrante Diace-
no, & Thuriferatio, cum benedictione,
de more.
m Cum Thuribulo famigante.]ut quaſi ſter-
nat viam Crucifixo ſequenti cum odore incenſi:
vel quaſi Chriſtus trahat poſt ſe ſequentes in
odorem unguentorum ſuorum.

prà, & ille idem qui ſuprà, non aliùs defert Cru-
cem inter Acolythos, cujus uſum in proceſſio-
ne antiquiſſimum docet Baron. anno ʒos. ut part.
1. diximus tit. Iy. nx. 3. pag. t. & prædicti qua-
tuor deponunt alicubi ramos ſuos, ut commo-
diùs geſtent alia.
o Ultimo Celebrans.] Cooperto capite, &
cum ramis in manibus ſuis, tam Celebrans quàm

n Sebdiaconns paratus.) Eo modo quo ſu- Diaconus.

16 In reverſione Proceſſionis, duo vel quatuor cantores intrant in Eccleſiam, &
clauſo oſtio ſtantes verſa facic ad Proceſſionem, incipiunt v. „ Gloria, laus, &
decantant duos primos Verſus. 4 Sacerdos verò cum alis cxtra Eccleſiam repe-
tit eoſdem. Deinde qui ſunt intus, cantant alios Verſus ſequentes, vel omnes, vel
partem, prout videbitur: & qui ſunt extta, ad quoslibet ſuos Verſus reſpondent,
Gloria, laus, ſicut à principio- Poſteà ſubdiaconus haſtili Crucis r percutit por-

tam: qua ſtatim aperta, Proceſſio intrat Eccleſram cantando n.

Gloria, laus.) Duodecim tantùm Verſus
habet Ordo Komanas, & auctor eorum dicitur
fuiſſe Aurelianenſis Epiſcopus, de carcere id-
circo liberatus, lege Darand. lib. 6. cap. 67.
Quam Hiſtoriam deſcribit etiam Baronius an-
no b. probatis Autltoribus.
q Sacerdos cum aliit.] Sacerdos cooperto

capite. Subdiaconus prope portam in medie,
verſa tunc imagine Crucifixi ad Sacerdotem.
1r Percutit pertam.] Semel in ima parte por-
tæ, & cum ima parte haſtilis, ex Cærimoniali
Papæ libro ſecando capit. 39. & Rituali Romano
Pauli F. tum ad Altare deponit Crucem prope
Credentiam, ſi Miſſa ſequatur ſolemnis.

I7 E. Ingrediente Domino, &c. Habet Ordo Romanus.
18 Deinde celebratur Miſſa, & rami tenentur in manibus dum cantatur Paſſio

& Evangelium tantùm.

Adtotam Miſſam tenebantur rami in Ordine minia Crucis narratur, ejuſdem victoria per ra-
Rem. ſed ad Paſſionem omnino, ut, dum igno- mos oſtendatur. Celebrans autem dum legit in

„ .
7

Aa z

— cornu
4

w

188 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars IV. Tit. VII.

cornu Epiſtolæ Paſſionem palmam teneat ſini-
Ktra manu, Cærimon. MWarcell. lib. 2. cap. 141.
idem & miniſtri faciunt. Miſſa habetur in Anti-
phonaris & Sacram. Gregorian Uicaque di-
citur Oratio, quæ à S. Ambroſio accepta eſt, e
Parrelio, de Feria 6. in Paraſceve Ambrolſ.
19 In Miſſa legitur Paſſio à Marthæo ſcripta-
nam Alexander Papa inſttuit, Paſſionem legi
hoc tempore à quatuor Evangeliſtis ſcri ptam,
eodemque ordine quo ipſi ſeripſerunt, Durand.
e. 6 refert & Anguſt. Sermone 114. de Tempo-
re, uno tantùm die Paſſionem legi ſolitam fu-
le & ſecundum Matthæumn, & cüûm ille vo-
luillet eam legi juxta quatuor Evangeliſtas, fa-
ctum quidem eſt, ſed cum auditorum ob novi-
tatem perturbatione.
Notæ illæ † C. S. non ſunt antiquæ, aucto-
zem habent incertum, & puto eas ſignificare
Chriſtum, Chroniſtam, Synagogam: alii,
Chriſtum, Cantorem, Succentorem: nam Dia-
coni dicuntur hodie Cantores Paſſionis in Cæ-
ztm. Vox autem Serçentor non eſt nova aut re-
cens in Ecelcſia Latina; quam ego legi inter di-
ghitates Cathedralis Averſanæ in inſtrumento
celebrato cum Fratribus Minoribus anno 1234.
quod habetur apad Lacam Vy⸗ dingum in Rege-
No Pontiſicio ad calcem Annalism WMinorum,
zrnno 23 . Buka zy. Ad cantandam verèò Paſſio-
nem eadem obſervanda ferè ſunt quæ infra di-
cemus n Parzſcoevensm.3. ſed Stolæ Cantorum
erunt violaceæ, vide ibi. Dilatio enim hæc fit in
gratiam noſtri Ordinis, qui hodiernam non can-
tat Miſſam.
20 Non petitur benedictio, quia aucter be-
nedictionis extinctus legitur, eademque de cau-
ſa neque luminaria deferuntur, neque thus ad-
hibetur, exr Ordine Romane, quia fervor de-
votionis in Apoſtolis tepuerat. Nec dicitur Do-
minus vobiſeum, in deteſtationem malè ſalutan-
tis udæ, neque gloria Chriſto datur, qui in
Paſſione eſt, Durand. ibidem. De omiſſione
Gloria tibi Domine ſcribit Microlog. etiam c. r2.
Omnis autem ſolemnitas in tanta moœſtitia tol-
litur, & in fine tantůùm, more ſolito, tanquam
ad Evangelium Miſſæ petitur benedictio, incen-
fatur liber, qui & oſculandus darur Celebranti

in initio poſtremæ partis, crim ejuſdem incen-
ſatione, Darand. ibhid. in fine quoque reſpon-
detur, Laus tibi Chriſte, quæ item (excepta
incenſatione libri, & Celebrantis) ſervanda e-
tunt in Miſſis privatis.
2I Ad legendam autem Paſſionem in Miſſa
privata non extinguuntur luminaria in Altari,
ut ex profeſſo probat Paulus Comitolus in Re-
Wonſ. moral. lib. I. quæſt. 49.
22 In fine Milæ legitur Evangelium variè, ut
dicitur par. 1. Kubr. tit. 13. n. 2. pag. 36. 37. nimi-
rum in Miſtſis privatis Evangelium Palmarũ, in
ſolemni ſolitum S. Joannis, & in iis privatis quæ
ſequuntut immediatè benedictionẽ Palmarum.
23 Myſticè in hae Benedictione, Proceflio-
ne, & Miſſa, recole decimam fuiſſe Lunam hac
die, in qua ducebantur agni in domos immo-
landi in Paſchate, Exod. 27. & ecce Chriſtus
Agnus Dei portatur ad victimam, Jerem. i. ex
Amalar. lib. I. cap. o. unde partim lætitiæ, ob
palmas, victoriæ ſymbolum, partim mœroris eſt
hæc dies; quia includitur in jeruſalem ut Agnus
ad occiſionem. Porta Eceleſiæ clauſa, & haſtili
Crucis aperta, deſignat jeruſalem cœleſtem per
Chriſti Paſſionen, nobis reſeratam: unde dici-
tur . Ingrediente Domins in ſantétam civita-
tem. Reliqua per ſe patent ex Hiſtoria Evange-
lica, & benedictione ramorum, id eſt ex ver-
bis Benedictionis.
24 Sed quid agendum, Proceſſio extra
Eccleſiam exire nequeat: Fiat circum Eccleſiam,
& quod ante portam praſtandum erat, fiat in
veſtibulo ante ingreſſum Cappellæ majoris.
25 Quid item, ſi Cantores deſint ad canran-
dam Paſſionem ? eo caſu Diaconus folus Miſ-
ſæ, cantet totam; & ea finita, redeat ad Altare,
ac reliqua faciat pro parte poſtrema, ut ſuprà
dictum eſt, & dicemus Feria 6.

26 In Feria quarta ſequenti ad Introitum non

genuflectitur. Duæ Lectiones leguntur ex Or-
dine Romano, vel propter Ordinationes futuras
in Sabbato ſancto, Durand. c. zo. vel quia in
prima Lectione de morte animæ, in altera de
morte corporis agitur: Chriſtus autem mortuus
eſt pro redemptione utriuſque, Amalar. lib. 1.
cap.li.vel quia ea die venditus eſt Chriſtus: unde

quaß

ite

Il

Moqgie en
. 1
lemſemne
6)Krenh

Odemn in Ni
tinin An,
Mnlkolir gr N

gelumtret
. 3 nlin.
Imbinnri,n
is Prlrrbge
neDlunnn
one, Nioelo⸗
Gomos imn⸗
Lecce Cntl
n ſern l
in lrine,
timmorvit
Gemun /ee
lula, ii
ncrltn
Unect⸗
ulkanlntt

h,cker⸗

Nocelid an
cumbalin,
Umetah in
dleonpors
DntKnr.
nus N
er l iin
en Uif⸗

lonotummen
guncle .
gtoezfinu
,elqiu
4, initnd
Urehnwalu
lc. ⸗
Quishe

De Feria V. in Cena Domint.

quafi ſit Fetia Temporum, habet jejunii dupli-
cem rationem, & inde ſumptum eſt; quòd in
jejunio poſt ſextam Feriam, Feria quarta pri-
mum locum obtinet, Durand. loco nunc citato,

α—
18”
in Paraſceve, qui, ut aliàs diximus, luctum ſi-
ghificat. Cuper. lib. 5. cCap. 13.
27 Habes in Antiphonario & Sacramenta⸗
rio . Gregorii Miſtarum Oflicia præcedentis

Tractus poſt ſecundam leckionem dicitur, ut tridui.
De Feria quinta in Cævna Domini. WIII.
1 E hae Feria Ordo Komanus. Miſla ve- Epiſtola ſufſicienter agitur de Euehariſtia.
Irq feſtivum habet officium, ob inſtitu- 3 De Symbolo diximus in Kubr. general. 1.
tionem Sacramenti Sacramentorum: ſed, ut ait part. tit. Il. Communicanter, Hanc igitur oblat.
KXupert. lib. .cap. 4. ſicut in Feria quinta mundi Qui pridie. quæ ſunt propria hujus Miſſæ, ha-
ex aquis ortum genus partim reliqut gurgiti bentur in Ord. KNoman.
Deus, hoc eſt, pilces creavit; & partim levavit 4 Pax non datur, ex zod Ord. Kom. in de-
in aera, hoc eſt aves: ita in hac Feria quinta de- teſtationem oſculi judæ; Alcuin In tertio Agnus
primimur in triſtitiam, levamur in gaudium. Dei dicitur, dona nobis pacem, contra editionem
Crux, quæ in Alrati eſt, velo tegatur albo. Venetam in Officiis parvis Hebdomadæ majo-
2 Miſſæ Officium habetur in Antiphonario ris, in quibus perperam notaturx, quod habet
& Sacram. Gtegor. cujus Collecta huc translata Durand lib. 4. c. 5a. tertio dici, miſerere nobis: nã
eſt ex Miſſali Ambrofiano, ait Pamelius in li- Miſſale vult dici de more quavis pax non detur.
zurgicon tom. . Dicitur Gloria in excelſis, ex 5 Reſervatur Hoſtia eum particulis in ſe-
Bonifacii Decreto, Durand. lib. 6. c. 7j. & ab E- quentem diem pro Sacerdote, & infirmis, ex
piſcopis, de Conſ. Diſt. I. Porro, qui eſt Canen Decreto Innocentii I. Dimand. c. 75. & habetur
Mcolai Papa. Campanæ deinde ſilent, ut excel- hæe reſervatio in Sacram. Greger. nihil de
ſa noſtra & turrium noſtrarum taceant in humi- Sanguine, tum quia periculum eſt ne effundatur,
litate Chriſti, Alcuin. & quia tunc Apoſtoli Hags. ict. de Spec. Miſſ. obſerv. I. 3. 6&. 20. tum
prædieatores per caſtella non eircuibant, & ta- quia fignificatur in Calice finis legis antiquæ,
cebant, Rupert. loco cit. cap. 29. & ut ſilentium &, cum bibifſet Chrifſtus in Cruce, dixit, Con-
indicamus populo, idem. Dicitur Pax vobis ab ſummatum eft, id eſt Teſtamentum vetus, Da-
Epiſcopo, in Sacrament. Gregor. Evangelium rand. loc. cit.
quadrat, quia eo die Chriſtus lavit pedes & in Verba Rubricarum hujus diei ſunt.

6 Hodie Sacerdos conſecrat duas Hoſtias, quarum unam ſumit, alteram reſer-
vat pro die ſequenti, in quo non conficitur Sacramentũ; reſervat etiam aliquas par-
uiculas conſecratas, ſi opus fuerit, pro infirmis; ſanguinẽ verò totum ſumit, & ante ab-
lutionem digitorum ponit Hoſtiã reſervatam in alio calice, quem Diaeonus a Pallâ
& Patenà cooperit, & deſuper b velũ expandit, & in medio Alaris collocat. Deinde e
ſit cõmunio, & completur Miſſa. Sacerdos autẽ ꝗ genuflectit, quandocũque accedir,
vel recedit à medio Altaris, vel tranſit ante Sacramentũ in calice reſervatũ, & cum di-
cere debet Dominus vobiſcum, non vertit ſe ael populum in medio Akaris, ne terga
vertat Sacramente, ſed à latere Evangelii, & in fine e ibidem dat benedictionem.

Calicem alterum de Credentia ad Altare hoc
item loco deferat Subdiaconus ſine velo longo,
ſed cum velo tantum Calicis ejuſdem parvo, Pa-
tena, & Palla.
a Palla & Patena cooperit.) Palla prius, quæ,

ut diximus alids, ſignificat lapidem ad oſtium
monumenti; Patena deinde;, ad tutelam Pallæ,
quaſi figillũ indicet Phatiſæorum; de quo Aatt.
27. Signantes lapidem cum cuſtodibus. Cum e-
nim Sabbato ſancto anticipetur Miſſa, quæ de
A a 3 nocte

190 Comment. in Rubr. Mitalis Pars IV. Tit. VIII.

nocte dicebatur, congruit etiam accelerari re-
præſentationem Sepulchri Chriſti, ut innuit
Durand. loco cit. à Feria V. poſt Miſſam, quam-
quam impropriè Sepulchrum Domini hoc
appellatur.
b Velum expandit.] Velum album ad cau-
telam, & ornatum apponitur.
c Fit Communio.) Omnis populus commu-
nicat in ordine ſuo: ita legitur i Sacramenta-
rio Gregorians. De qua Communione vide ſu-
pra p. 2. fit. 0. num. 9. pag. 132.
7 An Cleri quoque & Sacerdotum? Sanè
Francolinus! par. de Témpore Hor Can. Cap. 30.
ex Ord. Koman. 6s Alosio contendit, non li-
cere hodie Sacerdotibus celebrare privatas Mil-
ſas, ob receptam conſuetudinem faciendi unum
Sacrum ſolemne; in quo exemplo Apoſtolo-
rum, omnes Presbyteri communicent, cui ſub⸗
ſcribit Azxor. lIib. io. cap. 2 4. quæſt. 5. quidquid
contra ſentiunt &tus & Navarrus. extatque
Canon Sotcris de hac Communione generali
de Conſecr. Diſtinct. 2. In cœna. concedit arez
3. par. Aſp. 5. ſelct. 2. Miſſas plures ſecluſo ſcan-

dalo, & in loco ſecreto, ſine concurſu. Sacra
vero Rituum Congregatio 27. Septembris 160.
Communionem CGleri jubet in hac Miſſa, in
memoriam, quod Chriſtus communicavit A-

poſtolos, & hoc eſt ſervandum. Communi-

cent autem Presbyteri cum Stola de collo pen-
dente, e Concil. Braccar. III. can. 3. ante Alta-
re quidem Sacerdotes & Levitæ, extra Chorum
populus, ex Concil. Toletane V.cap. . ſi tamen
Stola omittatur, non eſt peccatum mortale, ex

Doctoribus apud Bonac. diſp. 4. 4u. 6. pun. 2.

ltmer. 2.
d Genuftectit, quandocumque accedit, &c.)
Ob reverenti am Sacramenti; licet in Calice la-

teat, & ſub velo; quod in ſimil: caſu aliàs obſerva.

e Lidem dat benedittionem.] Hoc eſt, in
latere Evangelii, neque pei ficit circulum, ſed
revertitur ad medium, ne terga vertat Sacra-

mento, nam eraſtina die ob eandem cauſam i-

dem habes apertè in Rubrica ad Orate fratræs,
eadem oblervent Miniſtri; & ad ea, quæ ma-
joris ſunt reverentiæ his diebus erga Chriſtum à
Judæis deriſum, diligentius advectant.

8 Legitur Evangelium ſancti Joannis, in cujus initio Sacerdos non ſignat Al-

tarxe, ſed ſeipſum tantum.
In altari non fit ſisnum, quia ibi imme-
diatè adeſt auctor benedictionum. legit
Evangelium in libro poteſt ſignare librum.

Ad ea, Et Verbum caro faltum eſt, genu-
Hectat Celebrans cum miniſtris paulo verſus
Sacramentum.

9 Hodie † paretur locus aptus in aliqua Cappella Fccleſiæ, vel Altari, & de-

center quoad fieri poteſt, ornetur g cum velis & luminibus, ubi Calix cum
Hoſtia ut ſuprà reſetvata reponatur. Finita autem Milſla accenduntur intorticia,
& h fit Proceilio more ſolito, alio tamen i Subdiacono parato Crucem ferente.
1 Celebrans indutus Pluviali albo, ſtans ante Alcare, m imponit incenſum in duo-
bus thuribulis abſque benedictione, deinde in medio genuflexus, cum altero n
ineenſat ter Sacramentum: & o accepto Calice cum Sacramento de manu Dia-
coni ſtantis, & cooperto extremitatibus veli, quo ejus humeri teguntur, procedit
medius inter cundem Diaconum à dextris, & Subdiaconum à ſiniſtris, p ſub
baldachino, duobus Acolythis 7 Sacramentum continuè incenſannba uſque ad
locum præparatum, ubi pꝑto craſtino ſervandum eſt. Interea dun fit Procefſo,
cantatur Hymnus Pange lingua glorioſi Corporis. Cum autem ventum fucrit ad lo-
cum paratum, Diaconus genuflexus à Sacerdote ſtante accipit Calicem cum Sa-
cramento, & ponit /illum primo ſuper Altare, ubi à Sacerdote genuſlexo incenſa-
tur, ut fuprà: deinde? reponit in oapſula. Poſtea in Choro dicuntur Veſperæ ſine
cantu. t Paretur

M.

actt ge
enhrneg
hac MN/,
mmuntcenttk
n. Commni
acecelo
4n. 3 e
,ettihore
ce,Atne
n nonie,
6 6. M!

e Aerdit
cetin Aceh⸗
Aualiohln
1. Hoecti
t Clchlum 4
d venn
ndenn un
40ruefiun
den, un
ant Chihn
Gettan

von lnntl

Aui, A
bi Can
Ur imonic
Ccemtten⸗
enſnuind
Cunn Aen!
lemmN
n gort
lts,9
„bon 4
1 oocele
nluent 4,
cencund⸗
ero Men⸗
. ſeher⸗ 6
N

De Feria V. in Cæna Domimi. 191

fſ Paretur lorns.] Omnino debet eſſe diſtin-
Qus ab Altari, in quo fuit celebratum.
g Cum velis.) Vela ſunt cortinæ, ex Gloſj.
de Conſecr. A. 1. cap. Altaris. Imo e Ambroſ.sd
Marcellinam, ut explicat Baren. anno II2. iunt
cortinæ Regiæ. Plura idem Baron. anno. 329.
Non igitur ad hibeantur panni nigri; tum quia
in horto ſepultus fuit Chriſtus; tum quia cra-
ſtina die ſuper Calicem adhuc erit velum album,
cum reportabitur ad Altare majus; tum quia vi-
vit vere Chriſtus, etiam in repræſentatione mor-
tis ejuſdem. Exemplum habes in Sacello Ponti-
ficio Romano, ubi omnia ſplendent in hoc caſu
reſervandæ Hoſtiæ. Aouſive à vulgo ſepulchrum
Chriſti appellatur, ut ſuprà diximus.
h Fit r , more ſolito.] Ante Pium V. de
hac nulla mentio eſt in Miſſalibus: fir autem de
more, Acolythis nimirum cum candelabris cru-
cem comitantibus, non tamen extra Eccleſiam,
ex Decreto S. Congregationis ſuper negotia
Epiſcoporum, tam in hac quàm in ſequenti Fe-
ria die 6. Auguſtil5gl.
i Subdiacono parato.] Id eſt, cum Tunicella
alba, ſine Manipulo, crux etiam ſit adhuc ve-
lata, contra quoſdam, qui oppoſitum ſcripfſe-
runt gratis: & melius Romæ velo tegitur vio-
laceo quàm albo, prout requirit Paſſionis tem-
pus. Quod autem à Subdiacono crux deferatur,
diximus ſupra part. 2. tat. 13. nu. 4. pag. 141. Hic
autem eum ſuis Acolythis ſtabit, genuflexis aliis
im loco ubi reponitut Sacramentum.
I Celebrans indutus Pluviali.) Ut illud in-
duat, retrahet ſe extra cornu Epiſtolæ, ob præ-
ſentiam Sacramenti, ibique omnes deponant
Manipulos.
m hmponit incenſum abſque benedictione.]
Vide ſupra quæ diximus in elevatione Hoſtiæ
ad Miſſam par. 2. tit. S. n. 5. pag. 115. & in Cerim.
Epiſe. lIib. ſ. c. 23. & lib. 2. c. 33. habetur.
n Iacenſat ter Sacramentum.) Adde, facta
antè & pòſt profunda capitis ſimul cum Mini-
ſtris inclinatione; caveat Diaconus ab oſculis
coram Sacramento, Cærim. Epiſc. lib. I. Cap. 23.
0o Accepto Calice.) Ita ut celebrans finiſtra
nodum teneat, & dextram ſuperponar calici,

quam Diaconus tegit extremitafibus veli pen-
dentis ab humeris.
Pp Sub baldachino.] Vocatur Mappula ab
Iynoc. Ill. lib. Z. Myſt. Mih. cap. 2. & in diſtri-
butione haſtarum ejuſdem, nobilioribus damtur
eæ quæ ſant in facie celebrantis, poſteriores mi⸗
nus nobilibus, Cerim. Pap. lib. 2. cap. 14. & Ce-
rim. Epiſc. lib. I. cap. 14. Nobilioribus item in-
ter haſtas pares dentur eæ, quæ ſunt à dextris
celebrantis, dum proeedit; convenit tamen, ut
hodie, & ſequenti die ab Eccleſiaſticis cum Plu-
vialibus deferatur haſtæ, quod ſi deſint Pluviaha,
non ideo in duant Stolas, cottis tantum induti;
ex Carimon. Epiſc. lib. 2. Capit. 25. & 26.
q Sacranzentum continuè incenſantibus.)
uobus modis Heri poteſt: Primo, ſi Acolythi
alternatim incenſent ductis Thuribulis, ut fit in
incenſatione perſonarum. Secundo, ſi hine inde
ante procedant moventes manibus dextris Thu-
tibula d iiſdem pendentia, & effumantia;, ait
Rituale Komanum de Proceſſtone ſanctaſſimi Sa-
cramenti, quaſi ſternendo viam Sacramento
cum odore incenſi: qui modus videtur magis
uſitatus, & majorem reverentiam connotat er-
ga Sacramentum, quod nunquam niſi à genu-
flexis Sacerdotibus incenlſari ſolet.
r Cantatur Hymnus, Pange.) Celebrans
nunquam cum aliis in Proceſſione Sacramenti
cantat, ſed ſecreto dicit. Quia Proceſſio non
fit extra Eccleſiam, convenit, ut Clerus ad
duos Verſus, YZantun ergo Sacramentum,
&c. genuflectat converſus ad Sacramentum;
minmiitri tamẽ non genuflectant: extra Eccleſiam
verò minimè, & ubi multus eſt Clerus, polſet
alioqui, & malè, interrum pi Procefſio.
IHinm primo ſuper Altare.) Adde, & de-
inde genuflexione facta deſcendit, & rurſus
imponi curat incenſum ſine benedictione à ce-
lebrante ſtante, ut prius, amoto velo per Sub-
diaconum ab humeris celebrantis; quia non eſt
daturus in fine benedictionem.
Dum incenſatur Sacramentum, cantatur, O
Jalutaris Hoſtia, vel, Tantum ergo Sacramen-
tum, ut in Cerimon. Epiſc. lib. 2. cap. 23.
t Keponit in capſula.) Facta terum genuflexi⸗
ene

1921 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars IV. Titl. VII.

one ante, & poſt. Clavem autem dabit illi ad
quem ſpectat: non enim videndus eſt Calix
à populo, & multo minus Hoſtia patere

populo debet. Neque dari debet clavis la-

ico, quantumvis nobili, ex Decreto ſacræ

KRituum Congregationis 30. Januarii 1610.

ſed ei potius, qui ſequenti die eſt celebra-
tutus.

10 Et Sacerdos cum miniſtris denudet Altaria, legendo Antiphonam, Diviſe-

runt, & c. cum toto Pſalmo.

Ordo Romanne, Altaria, inquit Rub. non ornatnentis, relict Cruce velata cum candela-

Altate majus tantum. An Altaria denudanda e- bris in Altaribus: neque Pſalmus ideo eſt repo-
runt, dum dicuntur Veſperæ ? ex hac Rubrica tendus, ſi multa ſint Altaria. Conopeum Taber-
videtur affrmandum. Alcain. poſt Veſperas naculi majeris, in quo aſſervatur ordinariè Sa-
vult denudari, quia veſpere, ait, nudatus fuit cramentum, adhuc placet eſſe coloris violacei, ut
Chriſtus ſuis diſci pulis. Idem habet Cærimon. E- diximus bag. 62. quia Regia viventis Chrifſti eſt.,

piſe. lib. 2. Cap. 23. & communior uſus Eccleſia- ad modicum tempus abſentis: quod ſi adhibea-

rum Urbis cum Cærimoniah prædicto explient tur coloris nigri, ob ſequentem Feriam 6. ea erxit
Rubricam. In Miſſali Vatic.60 4. legitur: Poſtea ratio, quia vacuum eſt Tabernaculum; & con-
Sacerdosum miniſtris denudet. &6. formis erit color paramentis celebrantis: ſtan-
II Flæe Altarium nuditas ſignificat Chriſtum dum ergo erit conſuetudini locorum. Et Romæ

amiſiſle ſpeciem & decorem, Xupert. lib. .cap. in Escleſia S. Petri amovetur conopeum, quod
etiam magis placet, niſi ſint velandæ ſtatuæ, ſen

55. & veſtimenta illius fuiſſe divila inter milites,
ut ex Antiphona patet, & idem Rupert. colli- imagines prædicti Tabernaculi.
git nudatum Chriſtum quaſi gloria deitatis:
Deus, Dens mens, ut qid dereliquiſti me? eſt in Altari majori, reverentiam illi faciant cum
contemplatur Durand. c. 76. loco cit. genuflexione; excepto celebrante parato (nili
12 Procedat autem celebrans cum Diacono aliud infra notetur) quia fulget crucis myſteri-

in Albis & Stolis tantum violaceis, cum Subdi- um: & de die Paraſceves hoc decreviſſe facran

