ca de commemorationibus dicta ſunt.

Oratio ad Patrem ut plurimùm dirigitur, ad Monimum, quaſt. 1.

juxta doctrinam Chriſti, Matth. 6. & Joan. 16.
& ex Decr. Carthag. Concil. cap. 23. & tunc
concluſio fit hoc modo, Per Dominum noſt rum
Zeſuv Chriſtum. quod ſumptum eſt ex Epiſtola
ad Romanos y. Innoc. III. lib. 2. c. 26. Rarò ad
filium dirigitur, nec antiquitus, ut notat Bel-
larm. de miſſ. lib. 2. c. 16. ut Filius etiam credatur
Deus: & eo calu concluſio fit, Qui vi vis & re-
nat. Nunquam de facto ab Eccleſia ad Spiritum
ſanctum in Miſſa Collecta dirigitur: quia do-
num eſt, & à dono non petitur donum, ſed à
donatoribus, à quibus ille procedtt, Duran.lib. 4.
e./7. diriguntur tamen Hymni & Scquemiæ ad
eum; & poſſent etiam dirigi Colłectæ; quod Ec-
cleſia non fecit adhuc.
Reliqui concluſionum modi per ſe patent, &
qua de cauſa variandi, ut nimirum concinant
ſenſui orationis ultimæ, cx Nav. de oration. C. 19.
nk. 6g9. quam concludunt. Si ad ipſam Trinita-
tem dirigitur oratio, dicitur Qui vivis, &c. ne
videatur ſeparari Chriſtus à Trinitate.
Hoc autem eſt commune omnibus concluſio-
nibus, ut mentio in iis fiat ſemper ſanctiſſimæ
Trinitatis; ut intelligamus, nullum fieri præju-
dicium reliquis divinis Perſonis, quæ in oratio-
ne taceri videntur, dum conſummatio oſtendit,
aullum cſſe diſcrimen in Trinitate, Fulgent. lib. 2.

In vnitate Spiritus ſancti Dews, ita legen-
dum eſſe, non autem præponendam vocem
Dei, tradit ex Romana auctoritate Radulph.
Propoſ. 22.
Additur Amen in fine, ut communem ora-
tionem, quam Sacerdos obtulit, omnes con-
firment, idem ibidem; meminitque hujus ritus
re pondendi Amen S. Auguſtinus Epiſtol. 1755.
& trabt. 41. in Joan. & quia vox Hebræa eſt, quæ
ſignificat apud nos idem quod fiat, in precati-
onibus uſurpata eſt Apoſtolorum tempore, /.Cor.
14. tam à Græcis, quâm à Latinis, & nunquã fuit
mutata; uti alia etiam retinentur Hebræa, ob
cauſas paulò infra recenſendas. Significat ctiamm
verum eſt, Orig. tratct. 3y. in Marth. Ambr. de
ii qui initiantunr myſterus, lib. I. c. 9. & in hoc
ſenſu concordat Amen cum orationis potius
concluſione, quàm cum oratione; quaſi affir-
met populus, verum eſſe, regnare Deum inu-
nitate Spiritus S. Innocent. III. lib. 2. cap. 26. Du-
rand. lib. 2. Cap. 17.
Notat Navarrus de orat. cap. 19. num. 171.
concluſionem abbreviari, & dici, Per Chriſtum

Bominum noſtrum: quod in Canone fit, quan-

do ſcilicet non præcedit, inquit ille, Dominn:

vobiſenm, quod verum eſt ut plurimum, non

autem ſem per.

De Epiſtola, Graduali, Alleluſa, & Tractu,
ac de Evangelio. A.

1 Oſt ulſim im orationem q citur Epiſtola: qua fin ta, à miniſtris re ſponde-

tur,Deo gratias Et ſimiliter quando leguntur plures lechones. poſt ſin

gulas

dicitur, Deo gratias, præterquam m in fine quintæ lectionis Danielis in Sabbatis

Quatuor Temporum, n & in fine lectionum feriæ ſextæ in Paraſceve, & Sabbati

ſancti.

.
ſeu
tune,
Lut
E
ſun
An
Md
Ect
Cn.
chtt
Acte
Decn
l 14
60
Ppin

foren

nne
N.
h
kecti⸗
terl
Pern
Po.
Mur.
3
nitn
Du⸗
ſun
cel
Kl
Dan
tyer

dot
in;

90

⸗
Enn

en,
CüIR
dem
. Fi
Urirur
uubr.

een⸗
ſocem

Culph.

nota⸗
con.
litur
..70.
t,gne
tecati⸗
,,Cr.
afuit
4, 05
cliamm
br.
n hoc
votius
alhr⸗
ninu⸗
.Da⸗

n. 7l.
Fum
quan⸗
ninn
noñ

nde-
guln
halls

barti

4.

1

De Epiſtola, Graduali, Alleluia, & C.

* Epiſtola.] Sonat Epiſtola ſupermiſſionem,
ſeu ſupererogationem; quia litteræ, quæ mit-
tuntur, habent aliquid ſuprà id quod viva voce
nuntius refert, ideoque Epiſtolæ vocantur.
Eſt igitur Epiſtola Miſſa ſuprâ ſive ultrà Te-
ſtamentum vetus, & Evaſgelium, Alcuinus de
divinis offciis. Auctores legendi Epiſtolam in
Miſſa fuere Apoſtoli, & habetur in Liturgia
Sancti Petriʒ tum ſucceſſores Apoſtolorum, ex
Can. o. Apoſtol. Dionyſ. de Eocleſiaſt. Hierarch.
capite 5z. Alexander autem Papa, qui dicitur
auctor ab Honor. in Gemma cap. S. fortaſſe
Decreto ritum ſtabilivit. Ante Anaſtaſium Pau-
lus tantùm legebatur, ex Demochare, Tom. 4.
Saz. G. deinde verò non ſolùm Pauli legebantur
Epiſtolæ, Walaft. Strabo capite 22. ſed etiam a-
liorum Apoſtolorum & Prophetarum: quod
clarè aſſerit S. Juſtin. Apol. 2.
Porrò per totum anni curriculum ex Prophe-
tis & Apoſtolis collegit & ordinavit Epiſtolas &
lectiones Sanctus Hieronymus in libr. qui dici-
tur lectionarius, vel Comes &. Hieron. ut docet
Berno capite i. Damaſo approbante, ex Radul-
pho Prop. 23. eo fine, ut per lectionem præpare-
mur ad myſteria, ex Cabaſila cap. 22.
Et in lectionibus quidem veteris Teſtamenti
initium eſſe ſolet, Ia diebus illis; finis autem, ait
Dominus omnipotens: quia in libris illis hæc ſœæpè
ſunt in uſu. Titulus etiam Sapientiæ ommunis
eſt lectioni Proverbiorum, Canticorum & Ec-
cle ſiaſtici; quia hi libri dicuntur Sapientiales, ex
88. Patrum antiquo uſu & ritu. In Epiſtolis verò
Pauli eadem de cauſa fit initiũ ab ea voce, Fra-
tres; & finis eſt, In Chriſto eſu Domino noſtro.

25

In aliis item Apoſtolicis Epiſtolis ob eandem
cauſam utimur initio voce illa, Cariſſimi, uſita-
ta à Petro & Joanne in fuis epiſtolis, Durand.
lib. g. cap. 16.
Certè in Dominicis epiſtola ſolet eſſe de No-
vo Teſtamento; quia dominicus dies reſurrecti-
onem Domini, & tempus gratiæ repræſentat,
Durand. lib. 2. de rit. cap./5.
Sed cur ante Evangelium legitur, cùm ſit mi-
noris dignitatis? Primò, quia deſignat officium
Joannis Baptiſtæ, Ruper. l. . c. 32. qui fuit utri-
uſque Teęſtamenti, cujus ſunt epiſtolæ, Innocen.

III. lib. 2. c. 29 Deinde ex Alcuin. mos fuit A-

poſtolorum, ut bini ante Dominum irent, Lac.
o. Tertiò ex Walafr. loc. cit. ut animus audi-
entium à minoribus ad majora ſentienda pro-
ficiat, & gradatim ab imis ad ſumma conſcen-
dat. Alias duas cau ſas lege apud Durand. loco ci-
tato, quæ minùs mihi placent.
I Deo gratias.) Burchard. Auguſtini ſæculo
conſueverunt dicere Monachi cùm hominibus
occurrebãt, Deo gratias: quod ipſe ſcribitAu guſt.
ad pſal. 132. adeò erat tunc in Miſſa, & Officio
uſitatum. Gratias autem agimus Deo, quòd do-
ctrinæ ſuæ panem nobis frangere dignatur, ex
Rupert. lib. i. de divin. eftc. c. 14. Si Pauli erat
epiſtola, dicebatur in fine, Pax tecuve, ex Au-
guſt. epiſt. 163.
m ly fine quintæ lectionis.] Omittitur reſpon-
ſio miniſtri, ne interrumpatur textus & ſenſus,
ut ibidem legenti patet.
n Et in ſine Leètionum, &.] Sunt hi dies lu-
ctus, in quibus abſtinemus ettam à Gloria Patri
c. & ſimilibus loquendi modis feſtivioribus.

2 Poſt Epiſtolam dicitur o Graduale, quod ſemper dicitur, y; præterquamtem-
pore Paſchali, cujus loco tunc dicuntur duo verſus, ut habetur in Rubrica in Sabbato

in Albis.

o Graduale.] ſeu Gradale, Rabanus l. . c. 33.
60 quod cantabatur in inferiori gradu, Ordo
Rom. vel juxta gradus pulpiti, in quo legebatur
Evangelium, Raban. ibid. vel quia cantabatur,

dum Diaconus aſcenderet gradus pulpiti Evan-

gelici, ex Walafrid. e. 22. & Rhenano ad Ter-
Tem. 4

tul. de Cor. milit. vel in gradibus Altaris, Du-
rand. I. 4. c. 9. Cantari autem cœpit, auctore
Cœleſtino I. ex Sigeber. anno Domini 426. &
Ruper. lib. 2. divin. offc. c. 27. Ambroſius com-
poſuit, ex Rad. prepoſit. 23. Gelaſius, & Grego-
rius item ex Durand. logæo. citate appellantur in

Anti-

25
Antiphonario Gregorii Reſponſoria.
p Pbraterquam tempore Paſchali.] Quia ex
Rup. lib. I. capite 3 ½. Graduale lamentum indi-
cat, & laborem, quæ non congruunt cum tem-
. . . . .
ore ſummæ lætitiæ Paſchalis. Summa verè fuit
titia poſt recuperatum Thomam in dominica

3 Poſt Graduale, dicuntur 4 duo Alleluja, deinde verſus, & poſt verſum unum

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars IL. Tit. X.

in Albis, in cujus Sabbato ideò ceſſant Gradua-
lia; eorum autem loco dicuneur duo verſus, qui
nihil ſiniſtrum aut triſte ſonant, Innocent. loco
citato c. 33. Quod ſi infra Octavam Paſchæ Gra-
duale dicitur, id fit propter recenter baptizatos,
Ruper. lib. b. Cap. I. *

Alleluja. Tempore Paſchali quando non dicitur Graduale, dicitur aliud Alleluja poſt
ecuadum verſam: & quando non diciturr Sequentia, non dienur poſt ultimum ver-

ſum, ſed poſt Sequentiam.

q Duo Alleluja.] Uſurpatur Allæalujatin litur-
gia S. Petri hoc loco. Poſt luctum lætitia ſequitur,
Rupert. lib. 1. cap. 2. & peregrina vox eſt, ut
idem ait, ad exprimendum peregrinum gaudi-
um, quod in Cœleſti jeruſalem nos manet; eſt
enim vox Hebræa, quæ ſignificat Laudate Do-
minnm, Aug. in Pſalm. 118. cum plenitudine
tamen gaudii & exultationis, auctore S. Thom.
poſt Gloſ. in cap./g9. Apoc. unde & in diebus mœ-
roris omititur. S. Germanus in Theoria expli-
cat, Al, id eſt venit, el, Deus, zia, laudate. Allas

referc ſignificationes Durand. lib. z.c. 20. Primã

ex Auguſtino, Salvum me fac Domine. Secun-
dum ex Hieronymo, Cantate landem Domino.
Tertiam ex Gregorio, Pater, Filius, & Spiri-
rus ſanétus; ſed eſt S. Germani loc. cit. vel lux,
vita, ſalus. Qlattam ex Petro Antiſiodor. Al-
tiſſimus levatuseſt in Cuce, lugebant Apoſtoli,

Jarz ſurrexit. In aliam linguam transferri non

debet, ſicut nec Amen, propter ſanctiorem au-
ctoritatem. Iſidor. lib. 1. de divin. offc. cap. 13.
nam de Jeroſolymitana Eccleſia translata fuit
ad Romanam à S. Hieronymo juſſu Damaſi, ut
docet S. Greg. lib. 2. Epiſt. 63. qui & eandem vo-
cem reſtituit, ex Rupert. lLib. I. cap. 37. non ſum-
pliciter ſed inſtituit, ut caneretur etiam extra
tempus Paſchale, ut explicat Baron. ex Aug. in
p al. ob. um ſcribit de Damaſo, anno zöt. quod
enim erat in uſu Jeroſolymis ante Damaſum, &
Damaſus Romæ ordinaverat, fortaſſe deinde
omiſſum fuerat uſq ue ad tempora Gregorii. Et
ſicuti Wrie, vox Græca, ita & Allelnja vox He.
bræa „» a Latinis uſurpatur, ut omnis lingua in

Miſſa confiteatur, quia Jeſus Chriſtus in gloria
eſt Dei Patris, Innoc. III. lib. i. c. 33.
Quod autem dicendum ſit in Miſſa poſt Gra-
duale, ſeu Epiſtolam, habetur in Ordine Roma-
no: & geminatur, ob geminam quam exſpecta-
mus glorificationem animæ & corporis. Addi-
tur verſaus & alterum Alleluia, quaſi intermix-
tum ſit Graduale tum luctu, tum lætitia, ne de-
ficiamus in hac vita ærumnarum plena: Durand.
loco citato. Quod dieitur de Sequentia & Alle-
luia in hac Rubrica, habet Burchard. ut ultimum
locum prope Evangelium impleat Allelxja.
r Sequentia.) Diximus ſupra I. part. tit. . vO-
cari jubilationem ab Ordine Romano, & cur

dicta ſit Sequentia, docui mus ibidem. Primum

earum Auctorem ferunt fuiſſe Abbatem Noge-
rum, ſeu Notherum Sancti Galli, & Nicolaum
Papam eas approbaſſe, Radulph. propoſ. 23. eas
etiam fuiſſe in uſu Romano tradit Walafr Stra-
bo cap. 22. Verum SS. Ambroſio & Auguſtino
adſcriptas fuiſſe aliquas Sequentias, ſcribit Du-
rand. lib. 2. cap. 22. Pulchrè igitur junguntur Se-
quentiæ cum vocibus Alleluja ad explicandam
Paradiſi lætitiam ineffabilem in ſolemnioribus
Feſtis, puta, in Paſchate, & Pentecoſte; cujus
Sequentiæ, Veni ſancte Spiritus, & emitte cœli-
tus, & c. Auctor eſſe perhibetur Robertus Fran-
ciæ Rex, apud Trithemium & Durand. lib. 4.
cap. 22. circa annum ioog. vel Hermannus Con-
tractus, ex Ligno vit e, lib. J. cap. Zo. In feſto
Corporis Chruti Auctor eſt Sequentiæ S. Tho-
mas Aquinas; quam tamen tribuit ſancto Bona-
venturæ Joan. Rioche l. f. Compend. temporum,
. 7l.

ejht
lia le

4
licir
Nann
u.
5
X C.
Quu⸗
encan
nuino⸗
Cum;
um,
in
leri
lle
Mpe
15
Dllo
ſe, D
Kon

1
Nre
n
Din
1
Gh
Ron
lt
Veln
tis
ne⸗

u⸗
gui
loco
Gra.
os,

num
poſt

Ver⸗

gloris

Cta⸗
na⸗
eca⸗
di⸗
mir⸗
de⸗
and.
Ale-
numm

De Epiſtola, Craduali, Alleluja. 6&c. 27
c.71. col. z. ſed primum puto verius. De Sequen- ctor Gemmæ anim. lib z. cap. 137.
tia Paſchatis mentionem ſubobſcuram facit au-
4. A Septuageſima uſque ad Sabbatum ſanctum/ non dicitur Alleluja, neque
dicitur in Miſſis de Feria in Adventu, Quatuor Temporibus, & Vigiliis quæ jeju-
nantur, exceptis Vigihià Nativitatis Domini, t ſi venerit in Dominica, & à Vigi-
lià Paſchæ & Pentecoſtes, ac quatuor Temporibus Pentecoſtes. Nec dicitur in feſto

X SS. Innocentum, „ niſi venerit in Dominica.

ſ Non dicitur.) Leo K. de Conſ. diſt. 1. Hi duo.
& Concil. Folet. IV. canon. 10. prohibent in
Quadrageſima dici. Vox enim tantæ lætitiæ audi-
enda non eſt in diebus mœroris & triſtitiæ, cu-
juſmodi ſunt à Septuageſima ad Sabbatum ſan-
ctum; tum feriæ Adventus & Quatuor Tempo-
rum, tum vigiliæ quæ jejunantur, Alcuin. de di-
vin. offc. capite de Septuageſima. Idem affirmat
de vigiliis cap. de Feria ſexta, in Paraſceve.
Stillicidium eſt enim Alleluia gaudii cœleſtis.
Rupert. libro primo, capite trigeſimoquinto.
t & venerit in Dominica.) Burchard. quam
nullo tempore jejunare, ſed ſemper feſtivam eſ-
ſe, Dominicæ reſurrectionis auctoritas cogit,
Alcuin. loco citato de Feria ſexta.

u Vigilia Paſcheæ, &c.) Burchard. idem do-
cet in duabus vigiliis prædictis. In his autem ſo-
lemnioribus diebus licet jejunemus, lætitiæ ta-
men plena ſunt omnia in divinis officiis cele-
brandis. HZ
x Sanktorum Innoceontum.] Burchad. pro-
pter plorationem Rachel, quæ in figura præceſ-
ſit Matris noſtræ ſanctæ Eccleſiæ; aut quia tem.
pus erat, quo tunc ad Inferni clauſtra deſcende-
bant paſſi, Alcuin. cap. Officium, Vir erat in ter-
ra.
y Miſi venerit in Dominica.) Quæ regina eſt
dierum, ob Domini Reſurrectionem, ex Igna-
tio ſupra citato, & Alcuin. ſupra de Fer. 6.

5„ A Septuageſima uſque ad Paſcha ejus loco dicitur æ Tractus: qui Tractus
prædicto tempore in aliquibus feris non dicitur, ut ſuis locis ponitur: 4 nec dicitur
in Feriis à Septuageſima uſque ad Quadrageſimam, quando repetitur Miſſa Do-

minicæ.
2 Trattus] De eo in Ordin. Remano. Tra-
ctus autem, hec eſt, luctus, ex eodem Ordine
Romano de Septuageſima, à trahendo dictus
eſt, quia tractim cantatur, Alcuinus de Sept. &
veluti tractæ voces lugubres gemitibus & ſuſpi-
tiis admixtæ ſunt, Azor. libro o. cap. 36. quæſti-

one 5. Auctor Tractuum, vel Cæleſtinus, Berno
de offic. Miſſæ, cap. 2. vel Gelaſius, Rupert. li-

ro ſecnndo de divin. offc. capite 21. vel Teleſpho-
rus Durand. libro quarto, cap. 21. vel hi omnes
pe fecère.
Humilitatis verò tempore dici ſolet, & ſem-

per in cauſa humilitatis ponitur, Amalar. lib. 2
cap. 3. unde à Septuageſima ad Paſcha locum ha-
bet Tractus; quia tunc mortem, quæ intravit in
mundum per invidiam diaboli, lugemus, Ru-
pert. libro quinto, cap. /3. vel miſeriam vitæ præ-
ſentis, Innocent. III. ib. 2. cap. 32.
a Neæc dicitur.] Iis certè diebus cantatur Tra-
Qus, quibus frequentior eſt populus, ut ad lu-
ctum excitetur, nempe Dominicis diebus, & in
Quadrageſimæ Feriis ſecundis, quartis, & ſextis,
Durand. lib. g. cap. 21.

6$ Dicto Graduali, ſeu Alleluja, ſeu Traétu à dicitur Evangelium. c Et in princi.

pium Evangelii dicitur, Dominus vobiſcum. Reſpondetur, Et cum ſpiritu tuo dde-
inde, Sequentia ſanéti Evangelii ſecunduùm N. Reſponcetur, e Gloria tibi Domine
B D 2 ſIn

—

28 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars I. Tit. . & XI.

Fy In fine Evangelii à Miniſtro reſpondetur „Laus tibi Chriſte: quod etiam dicitur

in fine illius partis Paſſionis, quæ legitur in tono Evangeli, g præterquam in Pa-

raſceve. Poſtea ſi dicendum eſt, dicitur Credo.

b Dicitur Evangelium.) Vox Græca, quæ

latinitate donata ſonat bonum nuntium, Iſidor.
lib. I. cap. 1. accipitur hic pro textu hiſtoriæ E-
vangelicæ, quem Apoſtoli in Miſſa legebant;
quod Schulting. part. I. cap. 19. ex eo Pauli de-
ducit, quod de Luca ait, Ccjius laus eſt in Ean-
gælio per omnes Eccleſias. Succeſſores Apoſtolo-
rum legi curarunt in Miſſa, ut teſtantur Liturgiæ
omnes, & Strabo capite 22. Alexander Papa fir-
mavit uſum decreto, Radulph. Propoſ. 23. &
Gemwalib. i. c. * Eſt autem Evangelium prin-
cipale omnium quæ dicuntur in Miſſa. Sicut e-
nim caput corpori præeminet, & illi reliqua
conſentiunt; ita Evangelium ſe habet cum toto
Miſſæ officio, Rupert. lib. I. cap. 37. Verbum
Verbi eſt, Sermo ſermonis, & Sapientia Sapien-
siæ, Innocent. III. lib. 2. t. 42. Evangeliarium per
annum Hieron. compoſuit »ex Gemma lib. 1.
cap. 5. Certas enim ſtatas lectiones Evangelicas
legi, teſtatur Auguſt. Prol. in epiſt. Zoan. 1.
C Et in principio Evangeli.) Ila Ordo Ro-
manus; ut populus, ait, ſilentiũ præbeat, atten-
tus & benevolus fiat; quod oſtendit ille per ea
verba, Et cum ſpiritu tuo. quod notat Rupert. I.
I. cap. 36. Nam & Apoſtoli ſalutabant primum

dicentes, Pax huic domui, Gemmalib. I. cap. 23.

d Deinde ſequentia, & c.] Ex Ordine Roma-

no, quo docilis etiam fiat idem populus, Ru-
ert. loco citato. Seq uantia verò hoc loco eſt nu-
meri pluralis, id eſt, ea quæ ſequuntur in textu
Evangeliſtæ, Durand. lib. 4. sap. 2.
e Gloria tibi Domine.) Chryloſtom. in litur-
gia. Dicat, qui promptior non eſt, ut cum fructu
capiat verba Evangelii, Gloria tibi Domine. Ita
Amalar. uib. 3. Cap. 15. Vel qui capiunt, glorifi-
cent Dominum, qui mittit verbum ſalutis, ut
dicitur Act. i. Rupert. lib. 1. cap. 36. Vel ſapien-
tiam & ſermonem Dei hunc eſſe omnes nos
credentes, clamemus, Gloria tibi Domine. Ita ex-
plicat S. German. in Theoria rerum Eccleſiaſticar.
Ante textum Evangelii præmittitur, Iz ille
tempore, præterquam, quando eſt initium E-
vangelii, vel in primis verbis textus deſcribitur
tempus proprium illius narrationis; ut, Anno
quintodecimo, Eliſabeth impletum eſt, & c.
f In fine Evangelii.] Refert Durand. libro 4.
cap. 2 ½. Varios ritus. Quidam dicebant, Amen;
hoc eſt, verum, vel iat; alii, Deo gratias: alii,
Benedictas qui venit in nonine Domini: nos
Chriſtum laudamus, de quo narratum eſt in E-
vangelio, ſed verba non ſunt antiquiora Bur-
chardo, qui ea refert, & ante eum nemo.
g Praterquam in Paraſceve.] Chriſto fuit
dies improperii, non laudis.

De Symbolo. XI.

, Snmmpoum dicituri poſt Evangeliũ / in omnibus Dominicis per annũ, etiamſi

in illis fiat de feſto, in quo aliasnon diceretur m In tribus Miſſis de Nativitate

Domini, & deinceps uſque ad octavam Beati joannis Apoſtoli incluſivè. n In Epi-
phania, & per octavam. Feria quinta 4 in Cœna Domini. In Paſchate reſurrecti-
onis, & per octavam. q In Aſcenſione Domini, & per octavam. n In Pentecoſte,
& per octavam. s In feſto corporis Chriſti, & per octavam. ?t In omnibus Feſtis B.
Mariæ. & per octavas. u In feſtis duodecim Apoſtolorum, & Evangeliſtarum, & per
octavas. x In utraq; Cathedra S. Petri, & in feſto S. Petri ad vincula. In feſtis Conver-
ſionis, & Commemorationis ſancti Pauli A poſtoli. In feſto S. Joannis ante portam
ltinam. In feſto S. Barnabæ Apoſtoli/ In feſtis Inventionis & Exaltationis S. Crucis.

2£ In

. In
dalen
Hiere
Coron
0dar
pero
inann
lecle
luber
Coro
lario⸗
niets
leni
Gelal
mmil
ſehn

45
Cauoo
dien
Oinne
6.22,
Puch
AKit
lecita
initio
op.
turer
Ae
Prob
o
tt,
Nro
ſorn
me,
leet
ap
Ne⸗
D
lon
li

ditur
a

Ru⸗
Kwu.
tex

Mar.
uctu
e. Ia
forikt.
, ut
Pien⸗
8 hos
aex
licar.
ly ilo
n E-
bitur
Aane
704.
pen;
alii,
nos
nE-
Bur⸗

fuit

mſi

taté

ci.
e,
8B.
per
er.
m
is.
In

De Symbolo. 29
æ In Transfiguratione Domini. aIn feſtis Angelorum. In feſto b S. Mariæ Mag-
dalenæ In feſtis c quaruor Doctorum, videlicer Gregorii, Ambroſii, Auguſtini, &
Hieronymi, addito feſto S. Thomæ de Aquin. S. Bonaventuræ. Item in feſtis Do-
cCtorum Athanaſi, Baſili, Gregorii Nazianzeni, & Joannis Chryſoſtomi. In die d
octavarum S. Joannis Baptiſtæ. & S. Laurentii. In feſto e omnium Sanctorum, &
per octavam. In Dedicationibus S. Salvatoris,. & SS. Apoſtolorum Petri & Pauli:
in anniverſario dedicationis propriæ Eccleſiæ, & per octavam. In die conſecrationis
Eccleſiæ, vel altaris. In feſtis Sanctorum g; quibus dedicata eſt Eccleſia, & ubi h
haberur corpus, vel inſignis Reliquia Sancti, de quo agitur. In die Creationis, &
Coronationis ſummi Pontificis, & in anniverſario ejuſdem diei. In die & in anniver-
ſario/ electionis & conſecrationis Epiſcopi. Item in omnibus feſtis, m quæ in domi-
nicis, & infra octavas celebrantur, in quibus ratione dominicæ & octavæ dici debet.
Item in feſto n Patroni alicujus loci, veltituli Eccleſiæ (non autem alicujus capellæ,
vel altaris) & in feſtis principahbus Ordinum, & per eorum octavas in Eccleſiis tan-
tum illius ordinis. Item dicitur Credo in Milſis votivis, quæ ſolemniter pro re gravi,
vel pro publica Eccleſiæ cauſa celebrantur.

h Smbolum.] Hoc eſt, indictum ſeu ſignum,
ſeu collatio; quia Symbolum Apoſtolorum eſt
indicium fidei, ejuldemque regula, & continet
omnes articulos ejuſdem, Iid. lIib. 2. de div. offe.
c. 22. Hymnologia Catholica, ſeu Hierarchica
Euchariſtia dicitur à Dionyſ. apud Lindanum
ad Titurgiam S. Petri. Symbolum autem, quod
recitamus in Miſſa, non eſt Apoſtolorum, quod
initio Eceleſiæ cantabatur in Miſſa, ex Dion. A-
reop. cap. 3. de Eccleſ. Hlierar. & habetur in Li-
turgia . Petri. neque eſt Nicænum, quod dein-
de recitari juſſit in Miſſa S. Marcus, qui ſancto
Silveſtro ſucceſſit, ex Bernone eap. 25. de offc.
Miſſæ, quod tamen negat Baron. anno 225. &
probat ex Ruffino in Smbolum: ſed eſt Conſtan-
tinopolitanum, cum additione, Filioque proce-
dit, facta in Concilio Toletano ſub Leone I. ex
Baron. ann 447. ſeu in Concilio Rom. à Dama-
ſo, ut probat Steph. Duran. lib. 2. c. 24. & opti-
mè. Quod Symbolum idem Damaſus Papa dici
decrevit ex Rupert. lib. 2. cap. 21. & quaſi eſſet
aptius modulis ſonorum, inquit Strabo c. 22.
Neque eſt tamen Conſtatinopolitanum purum;
ſed dici poteſt Eccleſiaſticum, ex Demochare
tom. 4. c. . Purum enim à Gregorio Nyſſeno
ſcriptum fuit, & approbatum in Concilio Con-

ſtantinopolitano, ex Niceph. lib. 12. c. 13. de quo
Baron. ann. 35t. quod paulèò diverſum eſt ab eo
quod dicimus. Romæ verèò non dicebatur, ut
ex mox dicendis patebit.
i Poſt Evangelium.) Ex decreto S. Marci
Symbolum poſt Evangelium dicitur, Radulph.
Propoſ. 23. ut per ſanctum Evangelium corde
credatur ad juſtitiam, & per Symbolum ore fiat
confeſſio ad ſalutem, Strabo c. 22. omnes enim
errorum impietates, perfidiæque blaſphemias
calcat, & ob hoc univerſis Eccleſiis pari confeſ-
ſione à populo conclamatur, Iſid. lib. 1. cap. 16.
Dicendum eſt autem, quod ideò Eccleſia Ro-
mana non recitabat, quia (& inquit Berno, ſe
hoc audiſſe à Romanis] nulla unquam fuit hæ-

reſeos (ſæce infeſta. Nam, Henrico Iin peratore

inſtante, Benedictus Papa VIII. hunc Romæ ri-
tum inſtituit, ex eod. Bernone, qui aderat,
cap. 2. de quibuſdam ad Miſſam ſpecét. Baronius
quoque anno 1014. ſub Benedicto VIII. cœptum
eſſe Symbolum Conſtantinopolitanum dici in
Milſſa Romæ, ita ut non anteà, tradit; & dolet
mutatum fuiſſe Romæ hunc ritum Romanæ fi-
dei intemeratæ teſtem.
1 lLI omnibus dominicis) 'alfrid. Strabo
6. 22. & Concilio Toletano, quia in Symbolo ha-
P 3 betur

30 Comment. in Rubr. Mißalis Pars. I. Tit. Xl.

betur articulus reſurrectionis Chriſti, Innocent.
III. lib. 2. cap. y1.
m lIn tribus Miſſis.) De Natali Domini do-
cet Microl. ap. 46. De octava, quia omnes dies
infra octavam pro una feſtivitate computantur,
ut tradit Radulph. propoſ. 25. Et quia octavæ ſi-
gnificant reſurrectionem mortuorup quæ con-
tinetur in Symbolo, Innocent. III. loco citato.
Sed adverte, quod in octava S. Stephani dici-
tur Credo, propter octavam S. Joannis Apoſto-.
l, de quo eſt eadem regula cum Apoſtolis, ut
mox dicemus.
n In Epiphania.) Microlog. ubi ſupra quia
feſtum Domini, & in ea celebratur præterea
feſtum Baptiſmatis, de quo in Symbolo, Confi-
teor aunum Baptiſma. quod annotavit Innocent.
III. loco cit. ubi & Symboli meminit infra octa-
vam Epiphaniæ recitandi.
o Ile Cœna Domini.) Innocent. III. loco cit.
quia, inquit ad Euchariſtiam reſpicit illud, San-
Gtorum Communionem: quod quamvis non lega-
tur in Symbolo Miſlæ Conſtantinopolitano,
puto contineri tamen in eo ejuſdem verbo, U-
num Baptiſma: per ol una eſt Sanctorum ge-
neratio, & per Euchariſtiamn deinde, quæ lac
dicitur 1. Petr. a. una lactatio & nutritio; vel in
co verbo, unam ſanctam Eccleſiam Catholicam,
& Apoſtolicam, ut explicat Durand. lib. 4. 6. 27.
Pp h, Paſchate reſurreitionis.] Radulph. &
Innocent. locis citatis. & ratio patet, quia de re-
ſurrectione Domini in Symbolo fit commemo-
tatio-
q Ii Aſcenſione Domini.) Quia feſtum Do-
mini, Microlog. & habetur articulus, Innocen-
tius III.
r Ia Pentecoſte) Radulph. ſupra: quia di-

citur, Credo in spiritum ſanttum, ut ait Inno

centius III.
ſ In feſto Corporis Chriſti.) Ratione ſupra
allata de Cœna Domini. Urbanus IV. inſtituit.
t Iu omnibus feſtis B. Mariæ.) Microlog.
cap. 46. quia de ea in Symbolo, Innocent. III.
qui tamen mentionem facit octavæ tantum al-
ſumptionis beatæ Virginis, non octavæ nativi-
tatis ejuſdesn.

u Ia feſtis duodecim Apoſtolorum.) De A-
poſtolis Microl loco cit. quia Symboli auctores:
& quia dicitur in Symbolo, Apaſtolicam Eccle-

hiam, quod habet Durand. lib. g. cCap. 27. Evange-

liſtæ cenſentur Apeſtolici viri, & Symbolum
in eorum Feſtis dicebatur, teſte Durando ibi-
dem. ,B
x I utraque Cathedra, & c.) Microl. loco ci-
tato. & ratio patet ex titulo Apoſtolico, de ſe-
tem his Feſtis.
y In Feſtis Iaventionis, &c.) Microl. ibid.
de his duobus feſtis; & de Cruce fit mentio in
Symbolo: crucifixus etiam pro nobis.
2= l Tansfiguratione Domini.) Durand.
ibid. tradit. Feſtum Chriſti eſt. Non ergo renu-
eret Microl. nec Innocentius III. quorum tem-
oribus hoc feſtum deſiderabatur.
a l feſtis Angelorum.) Innocent. III. loce

cit. docet, & ea ratione; quia cùm dicimus Cre-

atorem cali & terræ, intelligimus Deum Crea-
torem Angelicæ naturæ & humanæ. In Symbo-
lo Miſſæ expreſsè dicitur, & inviſibilium, hoc
eſt, Angelorum. A Damaſo decretũ fuiſſe Sym-
bolum in feſtis Angelorum, ſcribit Craſſus lib.
2. Cap. 5o. in ſuo Cerimoniali.
b S. Mariæ Magdalena.) Favet Innocent.
III. quia in Chriſti Reſurrectione ea fuit Apoſto-
lorum Apoſtola.
c Quatuor Doltorum.) Ea ratio eſſe poteſt,
quia ipſi docuere populos, & explicarunt Sym-
boli myſteria: eo verbo quoque fortaſſe ſigniſi-
eantur, Catholicam Eccleliam: argumento ſi-
mili ſumpto à Durando ſuprà in verbo, Apoſto-
licam; pro Apoſtolis. Et in feſtis quidem qua-
tuor Doctorum Latinorũ dici teſtatur Burchar-
dus; imò dicitur etiam fuiſſe decretum à Grego-
rio XI. & Urbano VI. in aliis Græcorum, & S.
Thomæ, juſſit Pius V. ſicut & Sixtus V. illu
addidit feſto S. Bonaventuræ.
d Octavarun, & Loannis Baptiſteæ, &c.) Ita
Innocent. III. ſed ea inquit de cauſa, quia veniuat
infra Octavas Apoſtolorum Petri & Pauli, &
Aſlſumptionis B. Virginis; unde & Præfationes
dicuntur de Apoſtolis, & de B. Virgine. Qua
ratione dicitur etiamsymbolum in eorum feſtis.

ſoccur
ſen Tin
Comme
e 0n
19 Cta
Virgner
grun le
elhtume
torum,
E
AAlit e
lut, Mrl
ſeliſisca
9
i
Neqnec
leroor,
Ebcdela
Gndtide
Myjlnos
1Me
ſtnobile
Clemnite
icosce
Mrrlenten
ſnptos!
Acerem 5
God T⸗
COlceere
er
ſud
Elbites,
Potel G
It ecleſ
Giumn -
bradiunm
tocken
Aluectt
⸗
mmane
Chiced
pprobet
atio de
lten.

De 4.
kores:
Becle-
ange⸗
olum

lo ihi.

hcoci.

de ſe.
kibit.

lo in

Nrand,
tenl
tem⸗

l. hoc⸗
Ce-
(ttca-
mbo⸗
, hoc
Sym⸗
us h.

cent.
voſto⸗

teſt,
Fym⸗
gni⸗
to ſl⸗
r.
qua⸗
char-
rego⸗
& §.
illud

Ia
niuat
i, &
vones
Qus

eſtis⸗

ſi occurrant infta Octavas alicujus Patroni loci,
ſeu Tituli Ecclòſiæ, licet de Octava nulla fiat
Commemoratio in prædictis feſtis.

e& Omniuns Sanbtorum.] Microlog. loco cita-

to. & ratio eſt, quia in hoc feſto veneramur B.
Virginem, Apoſtolos, &&alios; quibus con-
gruit recitatio Symboli. Innocent. putat hoc
feſtum eſſe Dedicationis Eccleſiæz omnium San-
ctorum, de qua ſtatim.
f I Dedicationibus.) Microlog. loco citato.
addit & cauſam Innocent. quia in Symbolo dici-
tur, Sanctanz Eccleſiam: & valet in quatuor his
feſtivis caſibus Eccleſiarum.
g Quibus dedicata eſt Eccleſia.) Scribit Du-
rand. lib. 4. c. 2. hoc fuiſſe in uſu apud quoſdam.
Neque dicas, hanc Rubricam eſſe eandem cum
inferiori, de Titulo Eccleſiæ; quia dantur Titu-
li Eccleſiarum, qui non ſunt Sanctorum, ſed
Sancti Sanctorum, ut Salvatoris, S. Crucis, &
hujuſmodi.
h Habetar corpus, &c.] Symboli recitatio cùm
ſit nobiliorum feſtorum propria, videtur addere
ſolemnitatem Miſſæ, in qua illud, præter ſupra-
dictos dies, recitatur; & idcirco extenditut ad
præſentem & ſequenres caſus in Rubrica de:
ſcriptos. In Translatione verò Sanctorum non
dicerem Symbolum, niſi officium ſit duplex,
quod Translationi principalis tantùm Patroni
concedere ſolet ſacra Rituum Congregatio.
Quæ verò ſit inſignis Relfiquia Sancti, ratio-
ne cujus dici queat Creao in Miſſa, eam eſſe ne
dubites, ratione cujus officium duplex recitari
poteſt. Gregorius enim XIII. anno 1573. conceſ-
ſit Eccleſiis Hiſpaniarum, ut poſſint facere offi-
cium duplex de Sancto, eujus habe ur caput,
brachium, crus, quibus ſacra Rituunr Congre-
gatio die 8 Aprilis 1628. tanquam inſignem Re-
liquiam, addidit eam partem corporis, in qua
paſſus eſt Martyr, modò ſit integra, & non par-
Va. Quod ſi corpus habeatur integrum, autilli-
us magna pars, a fortiori Symbohum in Miſſa re-
citari debet. Prædicta verò intellige de Reliquiis
approbatis, ut declaravit eadem ſacra Congre-
gatio die z. Qunii 1617. & grædicta die 5. Apri-
lis 1625.

De Tymbolo. 31

i Creationi: &c. Et jure in tribus his caſibus:
quia Domnus Apoſtolicus nominatur in Litani-
is, caput eſt Eccleſiæ Catholicæ & Apoſtolicæ,
de qua in Symbolo: & in Collectis pares ſunt il-
læ duæ, pro Eccleſia, & pro Papa; quæ cum al-
ternativa, ad libitum Sacerdotis præſcribuntur.
I Eleltionis. &c. Si in conſecratione Eccleſi-
arum, quantò magis in conſecratione Epiſcopo-
rum? & pertinent Epiſcopi ad cum articulum
Catholicans Ecocleſiam. Audi Ambroſium in Ora-
tione de Obitu fratris ſui: Advocavit Satyrus ad
ſe Epilcopum; nec ullam veram putavit, niſi
veræ fidei gratiam; percunctatùſque ex eo eſt,
utrumnam cum Epiſcopis Catholicis, hoc eſt,
cum Romana conveniret Eccleſia. Denique Vi-
carii ſunt Apoſtolorum, ut dicitur in Ordine
Romano ex Conc. Nicæno cap. z. de Conſecra-
tione Epiſcopi. In die conſesrationis Epiſcopi aſ-
ſerit dici Symbolum Burchardus.
m Quæ in Dominicis.] Innocent. VII. decre-
vit, dici Credo in Feſtis S. Joannis Baptiſtæ, &
§. Laurentii, quando veniunt in Dominicis, a: in
Brev. Venets I2l. narratur. & hac cadem ra-
tione dicendum erit etiam Symbolum in Vigiliis
Nativitatis Domini, & Epiphaniæ, & in Octa.
va SS. Innocentum, ſi venerint in Dominica,
nimirum ratione Dominicæ, qui caſus fuit omiſ-
ſus in Miſſali.
n Patroni alicujus loci.) Patronus & Titula-
ris Eccleſiæ ſunt quidem primæ claſſis, non ideò
tamen illis convenit, ut dicatur Credo; quia
non dicitur in Feſto S. Joannis Baptiſtæ, quod
eſt primæ claſſis: ſed quia, eùm locus fiat cele-
brior, concurrente populo ad Feſtum Parroni,
ſeu Tituli Eccleſiæ, æquum eſt, ut ſanctam fidem
populus ibidem cum Clero conclamet, & pro-
fiteatur. Hinc dicitur Credo in FeſtoS. Jaannis
Baptiſtæ in propria Eccleſia, ob locum & con-
curſum populi; & ob eundem concurſum dici-
tur etiam in Miſſis Votivis, quæ ſolemniter ce-
lebran ur pro re gravi, de qua vide ſupra tit. .
n. 4. Solus autem concurſus populi non facit, ut
legitimè dicatur Credo, ex Rubricis: alioquin in
Eccleſüs ruralibus in omnibus Feſtis diceretur
Credo.
In

32² Comment. in Rubr. Mißalis, Pars I. Tit. XII.

In Vigiliis autem, quæ veniunt infra Octavas, Litaniarum majorum in Feſto ſancti Marci; ea-

habentes Symbolum, non tamen dicitur Sym- dem enim eſt ratio in his Feriis majoribus: imò
bolum, ſicut neque Hymnus Angelicus; quod à fortiori, ſi non in Rogationibus, ergo nec in
habetur in Miſſali, ex ſimili Rubrica, in Miſſa Vigiliis, quibus illæ præſtant. .

De Oſertorio, Secretis, Prafationibus, &, Canone. AlII.

„ LPa Symbolum, vel ſi non ſit dicendum, poſt Evangelium, o dicitur Do.

minus vobiſcum, y Oremus, q deinde Offertorium: poſteà fit oblatio cum
Orationibus, ut in Ordine Miſſlæ Quàâ oblatione factà, dicuntur Orationes ſe-
cretæ, 5 ſecundum numerum Orationum, quæ clarâ voce in principio dictæ ſunt:
ſed ante primam orationem: non dcitur Dominus vobiſcum, nec aliquid aliud 3
ſed dicto, Suſcipiat Dominus ſacrificium, abſolutè dicuntur, v neque etiam ante
ſecundam orationem dicitur Oremus. æ Terminatur autem prima & ultima ora-
tio, ut dictum elt ſuprà in rubrica de orationibus: & ſecretò dicuntur uſque ad illa
verba in concluſione, y Per omnia ſæcula ſæculorum, quæ clara voce proferuntur,

(ue

& incipitur Præfatio-

o Dicitur Dominus vobiſeum.) Ordo Ro-
man. & introitum demonſtrat ad aliud officium,
dum ſalutat Sacerdos operarios ſuos Amalar, lib.
3. cap. I9. invitaturus quoq; ad orationem monet,
niſi Dom inus ſit nobiſcum, non poſſe nos orare,
Innocentius III. lIibro 2. Cap. 13.
p Oremus.) Ordo item Rom. quo docemur,
ut ſtabiles ſimus in fide, quam profeſſi ſumus
in Symbolo, Steph. Eduen. de Sacram. Altar. c.
12. vel precamur, ut vo luutarium Sacrificium ac-
ceptabile ſit Domino, nec deſpiciatur cum ſacri-
ficio Cain, Amalar. loco citato.
q Deinde Offerterium.) Ordo Rom. & in An-
tiphon. S. Gregorii, nomen hoc habetur. Porrèò
Offertorium, auctore Iſidoro lib.é. Eymol. cap.
19. quaſi ob fertum. Fertum enim dicitur obla-
tio, quæ in altari offertur. Fertum ſine feretum,
ait Feſtus, genus libri dictum, quod crebriùs ad
ſacra ferebatur. Vel dicitur offertorium ab offe-
rendo, quia tunc oblationes fiunt, Innocent. III.
lib. 2. C. g. vel eſt offerentium Canticum, Gemm.
anime lib. I. &. 97. Offerendam vocat etiam A-
