conum, qui reſpondebit, Amen. Acolythi inte-
rea ante medium Altaris in ſuperiori gradu ex-

tendunt linteum mundum genuflexi, facie ſibi
invicem verſa: Diacono verò & Subdiacono an-
te linteum genuflexis, Celebrans cum debitis
genuflexionibus eos communicat, præmiſſis ver-
bis, Ecce Agnus Dei, &c. Demine non ſum di-
gaus, cum reliquis cærimoniis, de quibus ſupra
nunmz. 6. eſt dictum.
Qui vero geſtant intorticia, ſubſiſtant ſibi ali=
os, donec commuaicent, neque accedant cum
intorticiis ad Celebrantem pro communione.
Dum alios Celebrans communicat, Subctia-⸗
conus ſtat à ſiniſtris Celebrantis, Diaconus in
cornu Epiſtolæ purificationem cum Calice mi-
niftrat, iis ſcilicet qui de clero ſunt, non laicis,
quibus purificationem dabit alter è Choro cum
alio vaſe aut vini, aut aquæ. Diaconus autem es
caſu ad dextram Celebrantis accedit. Neque mi-
niſtri Patenam tencant ſub mento communican-
tium, quod ad Epiſcopalem attinet majeſtatem.
Sacerdotes cum Stola de collo pendẽte com-
municant; ex Conc. Bracca. III. can. 2. ante Al-
tare quoque una cum Levitis & clero, laici verò
extra Chorum, ex Conc. Tolet. IV. c. 17. à que
ſemper excluduntur, lib. 2. Apeſt. Conſtit. cCax.
77. ut oſtendatur honos cleri à laicis diſtinctus;
&

ue
NWn
r.
Mo
lun
Suhck

pi⸗

.

.

elhtie
anpllor
etſinegſalg
iam;Ar
tinad Aln
d ed Cel
Ciert rber⸗
nitrndnn⸗
Banpigiame⸗
mporent.
Chconsn.

ſrbpicon
eichCo
ewtneuun

Domifan
ruſelet
& Dio⸗
ur rn

, hee ſi
bchaconon,
Cuncchii
rmilinr
, ſini⸗

gubſin
Centſbiti

Cedant oln
munione.
ut, Ahr
Diaconng n
CAre N-
non lict
Chotocum
Asamemnes
Neglent
mmunien.
Nneſturn
clete con⸗
zum 4
, aicifen⸗
„ igl⸗
ufr
tincu
4

De Comm. & Orat. poſt Commun. dicendis. 13;
& ut ele rus inſerviat divinis liberius, ait Carol. unt alia pro purificatione Celebrantis quæ ſupra
Novar. Epiſcopus. ſunt dicta.
Facta communione cum debitis reverentis, d Communio.) Vide quæ habentur ſuprapar.
Diaconus operit Pyxidem, & reponit in locum 1. tis. 13. n. 1. pag. 36.
ſuum genuficxo interim Cetebrante, & poſteum Quòd ſi remaneat Sacramentü in altari, mini-
Subdiacono: quibus deinde ſurgentibus, & re- ſtri obſervẽt, & Diaconus præſertim diſturus Ee
poſito Calice in medio Altaris, detectoque, fi- miſſa eſt, quæ ſupra Celebrãti ſunt præſcripta.n. y.

De Communione, & Orationibus poſt Communionem
dicendis. Al.

1 Elebrante purificato, dum Calicem collocat in Altari, e liber Miſſalis
defertur per miniſtrum ad cornu Epiſtolæ, & collocatur, ut in Introitu.
Ipſe autem miniſter genuflectit iuxta cornu Evangelii, ut in principio Miſſæ. Dein-
de Celebrans ſtans junctis manibus legit Antiphonam, quæ dicitur Communio;
quà lectâ, junctis irem manibus ante pectus vadit ad medium Altaris, & co oſcula-
to vertit ſe ad populum à manu ſiniſtra ad dextram, & dicit Dominus vobiſcum,
& per eandem viam redit ad librum, & dicit Orationes poſt Communionem, eiſ-
dem modo, numero, & ordine, ut ſupra dictæ ſunt Collectæ. Quibus finitis,
elaudit librum, & jungens manus ante pectus, revertitur a d medium Altaris, ubi
co oſculato vertit ſe ad populum, & dicit ut ſupra, g Dominus vobiſcum. Quo
dicto ſtans junctis manibus ante pectus verſus populum, dicit, ſi dicendum eſt, 6

Ite Miſſa eſt, & per eandem viam revertitur ad Akare. Si verò non ſit dicendam ,

dicto Dominus vobiſcum, revertitur codem modo per eandem viam ad mediu m
Akaris, ubi ſtans verlus ad illud, junctis ante pectus manibus dicit, i Bene dic a-
mus Domino. In Miſſa autem Defunctorum eodem modo ſtans verſus Alkare di-
cit: Requieſcant in pace.
e Liber Miſſalis defertur.) bi finitur Miſ- citur Dominus voliſeum; quia cupit Eccleſia, ne
ſa, ubi nimirùm eſt cœpta, ait Amalar. I. 3. c. 36. diſcedentesab Eccleſia longè fiant à Deo, Lopez
apertè Ivo Catnot. Serm. de Convenien. veter. &, lib. 2. Cap. 19. S. 1.
novi Saerif. initio & in fine Sernion. Apertius do- h Ire Miſſa eſt.) Dicitur verſus populum,
cet hunc ritum Durand. I. 7. c. 7. Reliqua pate- quia dimittitur, ex Microl. c. 46.
re poſſunt ex dictis initio Miſſæ tit. y. hujus par. i Beneaicanin: Domino. Dicitur verfus Aka-
num. j. pag. 92. & 232. ex Microl. c. 9. qui me- re, ex eodem Microl. ibidem; quia ibi peculiari
minit Orationum poſt Communionem. modo Dominus adeſt.
f Clandit librum.) Manu dextra, ita ut pars 1 Keqnieſcant in pace. Dieitur item verſus
libri clauſa Calicem reſpiciat. Porro ejus eſt clau- Altare, quia ſermo eſt de abſentibus.
dere, cujus & aperire; aperuit autem initio li- Quando, & cur dicatur, Ike Miſſa eſt, & Be-
brum Miſſalem idem Sacerdos. nedicamus Domino, jam diximus ſupra tit. 13.
2& Dominus vobiſeum.) Bis in fine Miſſæ di- par. n. pag. 36.

2 In Quadrageſima autem à Feria quarta Cinerum, uſque ad Feriam quar-
um majoris Hebdomadæ, in feriali Officio, poſtquam Celebrans dixit Orationes

K 3 t

134 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars II. Tit. XI.

poſt Commun onem cum ſuis ſolitis concluſionibus antequam dicat Dominus
vobiſcum, ſtians in eodem loco ante librum dicit, Oremus, m Humiliate capita
veſtra Deo, caput inclinans, & extenſi: manibus ſubjungit eadem voce n Orati-
enem ſuper populum ibidem pofitam: quà finità oſculatur Alcare, & vertens ſe ad
populum dicit, Dominus vobiſcum, & alia ut ſupra.

m Humiliate capita veſta Deo.] Indicat non licebat in Quadrageſima ob jejunium, pro

Amal. lib. z. &. 37. hæc dlici hoc loco. ane dicta eſt alia Oratio ſuper populum. Ita
n Orationem ſuper populum.] Appellat Ama- Honor. in Gemma lib. 1. cap. 61.
larius ibid. quaſi alteram benedictionem; & 1- Habentur autem in Sacrtament. Grego-

dem habet Micrologus cap. J7. diſtribuebatur rii haæ Orationes cum titulo , ſuper popu-
onim panis benediétus in fine Miſſæ, & quia hoc lum.

3 In Miſſa ſolemni « Diaconus defert librum Miſſalis ad cornu Epiſtolæ, dein-
de vadit retro poſt Celebrantem: „ Subdiaconus vadit ad cornu Evangeli, ubi
Calicem mundat, aptat cum purificatorio, Patena & palla cooperit, plicat Cor-
porale, reponit in burſam, & illam ponit ſuper Calicem coopertum velo, quem
collocat in Akari, 9 vel ſuper Credentia ut prius; poſtea redit ad locum ſuum
retro poſt Diaconum, qui cùm dicit, Ite Miſla eſt, cum Celebranten vertit ſe ad
populum; & in Quadrage ſima dicto per Celebrantem Oremus, Diaconus in
cõrnu Epiſtolæ vertens ſe ad populum, junctis manibus 5 Gicit ut ſupra. Humiliate,
&c. quo dicto vertit ſe verſus Altace à tergo Celebran:is, & Celcbrans dicit Orati-
onem ſuper populum.

o Diaconus defert lbrum.) Cura libri Miſſa. hoc caſu Subdiaconus, qui tamen vadit & redit
lis ſpectat magis ad Diaconum quam ad Subdia- per breviorem viam, ut adſit ad Orationem poſt
conum, qui ejuſdem tantum curam habet in Diaconum in loco ſuo.
Ordine ad Evangelium initio, ſeu in ſine Miſſæzæ Celebrans dictis Orationibus non claudit li-
legendum, ſive à Celebrante, ſive à Diacono: brum, ſicut à principio non aperuit, & qui a-
ſubminiſter enim eſt Evangelii ad ſuſtinendum pertum invenit, apertum relinquat: quæ fiunt
librum; inde fit ut Diaconus ſolus libro aſſiſtat in per miniſtros, ad majorem ſolemniter Cele-
teliquis, nunquam Subdiaconus. brantis digniratem.
Defert autem cum genuflexione, quando r Vertitſe as populum. Ob rationem allatam
tanſit ante medium Altaris, & clauſlum portat; fupra numerot. ſed antequam ſe vertat Diaco-
quem deincde aperit, ubi legenda eſt Comunio. nus, genuflectat verſus Altare; & poſtquam
p Subadiaconn, vero vadit, &c.) Cum debi- dixerit, redeat codem modo quo Celebrans, &
ta genuflexione in medio Altaris, advertens ut unà ſimul cum eo. Neque Celebrans dicere de-
cedat ſuꝑeriorem gradum Diacono tranſeunti: bet ſubmiſſa voce, Ie Miſa eſt, quod quidam
cætera facit;, ut Rubrica. docuere.
q Vel ſaper Credentia ut prins.] Amoveri 1Dicit at ſupra, Hamiliate, &c.] Eodem
vult tum Corporale, tum Calicem, de Altari quidem modo quo dicere ſolet, & debet, le
Durand. c. 4. & magis placet e tit. 7. ſupra n. Miſſs eſt, quia populum alloquitur: ſed in cor-
9. imo verò ctiam magis decet, neque traditur nu Epiſtolæ, ſme genuſlexione.
Calix cæxremoniario, à quo neque comitatur in

De

N.

I
kaete
ſoher
ſigill.
liincl
nibus,
leynn.
holtn
Anen
ſobiſe⸗
Alare
Iutian
nNd
lhpen
Nubes
Ulter!
1.
denhal
Gonen
(lum a
Ortione
Monim.
40
Alrs;
liio 1
lants, 5
Deei
ne
Cbne
ltem
Demurm
Nopies
Camo
1
“
Nem.D
lgi
mloe
N
Rd

I.
Domdr
e can
en On.
tenten

ninm,n
lim l

ent Ce
luper or.

lole, den
ngeli,
blen.
lo, gen
cum uun
cttit ſel
aconl
Humtlar,
licte:

ltenit
nioen

n dtl.
t, gir
e Hunt
nier Cee⸗

nemAuum
ea Diuo⸗
epotguun
eebrand,8
cerect⸗
odidn

1
4) Pocen

ebet,

ſdnor⸗

De Benedictione in ſine Miſſa, & Evang. .. Joan. 135
De Benedictione in ſine Miſſæ, & Evangelio Joannis. All.

1 Icto Ite Miſſa eſt, vel Benedicamus Domino, ut ſupra, Celebrans ante
medium Alraris ſtans junctis manibus ſupet eo, & capite inclinato, dicit
ſecreto, 6 Placeat tibi ſancta Triniras, & c. quo d'cto extenſis manibus hinc inde
ſuper Alare poſitis, ipſum in medio a oſculatur: tum erigens ſe, adhuc ſtans ver-
ſus illud, elevat ad cœlum oculos, & manus quas extendit, & jungit, caputque Cru-
ei inclinans, dicit voce intelligibili, æ Benedicat vos omnipotens Deus, unctis ma-
nibus, ac dimiſſis ad dexteram oculis, vertens ſe ad populum, à ſiniſtro latere ad
dextrum, extenſa manu dextra, junctiſque digiris, & manu ſiniſtr. infra pectus
poſita, y ſemel benedicit populo, dicens, Pater, & Filius, † & Spiri us ſanctus. x.
Amen, & æ circulum perficiens, accedit ad corna Evangeli, ubi dicio Dominus
vobiſcum, & ε Et cum Spiritutuo, pollice dexto ſignans primum ſign oCrucis
Altare, ſeu librum in principio Evangelii, deinde frontem, os & pec;us, dicit;
Initium S Evangelii ſecundum Joannem, vel Sequentia S. Evangelii, ut dictum eſt
in Rubricis generahbus, & k. Gloria tibi Domine, junctis manibas legit Evangeliũ
In principio; vel aliud, ut convenit. Cum dicit, a Et verbum caro factum eſt, ge⸗
nufſectit verſus cornu Evangelii, & ſurgens proſequitur, ut prius: quo finito, mi-

* Placeat tibi ſantta Trinitas.] Hanc oratio-
nem habet Microl. c. 22. ſed poſt datam Benedi-
ctionem populo; qui ritus à Durando c. g. tan-
quam adhuc uſitatus eommendatur. Sed nova
oratione decet prius petere à Deo cfficaciam
proximæ futuræ benedictionis; quod nos facim'.
u Oſcalatur.] Habet Microl. c. 22. oſculum
Altaris; ſed ante Placeat. Durand. vero cap. 59.
Knito Placeat. Miſſa enim incipit ab oſculo Al-
taris, & finire debet cum codem oſculo.
Decies igitur in Miſſa Sacerdos oſculatur Al-
tare, ſi pacem dat aſtantibus: alioquin novies.
Quis non videat in hoc numero myſterium.
Item jungit manus ſuper Altare ſepties, ut be-
ne numeranti patet: & elevat oculos in Cœlum
novies, incluſa benedictione ad populum, de
qua mox dicemus.
xX Benedicat vos omnipotens Deus, &c.) In-
dicat Liturgia citata S. Petri hanc benedictio-
nem. De cadem Amalar. lIib. 3. cap. 36. videtur
loqui, ſed verè de Oratione poſt Communio-
nem loquitur ille, quam collocat ante verſum,
Kge Miſſa eſt: & ſequenti capite vocat ulterio-

zem ultimam benedictionem eam orationem,

niſter ſtans à parte Epiſtolæ reſpondet, Deo gratias.

quæ in Quadrageſima dicitur ſuper populum
humiliatum Deo. Microl. autem cap. 22. apertè
de hac benedictione populi enarrat, citato S.
Hieronymo ad Ruſticum Narbonen. Epiſco-
pum, qui de Romana conſuetudine teſtatur,
quod Sacerdos benedicat populo, vide citatos
Can. hac de re ſupra n. par. tit. i3. num. 2. pag. 27.
Docet Innocent. III. lib.b. c. 14. per verbum oris,
& ſignum Crucis hanc fieri, tum in nomine Tri-
nitatis. Tradit Iſid. b. 2. de Eccleſ. Oftc. c. 17.
originem habere à Moyſe, Num. 6. Sic benedi-
ces populum meuns, & benedicam illos: Benedi-
cat te Dominas Oc. ubi trina eſt à Trinitate pe-
riodus benedictionis. Elevatio denique manu-
um ad benedicendum habetur Eccleſiaſtici o ex
Janſenio ibidem, & à Chriſto aſcendente Luc. uls.
y Semel.) Unicum producitur ſignum Crucis,
ſemelque benedicitur, ad differentiam Epi co-
pi, qui ter benedicit. Quèòd ſi ante ſe, & à tergo
circumſtanres habeat, puta Clerum in Choro,
ſeu Moniales, & populum ante Altare; mihilo-
minus tamen ſemel tantùm benedicere debet,
manu converſa ad eos qui ſunt ante Altare, in-
tentione directa ad omnes: idemquc fat infra,
quando

136 Comment. in Rubr. Mißalis Pars II. Tit. WI.

quando Prælatus eſt in medio Cappellæ, tantùm
aſtantes à latere Evangelii actu benedicat.
Sacerdos igitur, qui invitavit populum ad
benedicendum Deoiis verbis Benedicamns Do-
aino, vel certe provocavit aſtantes ad agendas
Doeo gratias, (quæ verba ſemper dicuntur no
mine populi,)optat & precatur à Deo eidem po-
ulo benedici. Communisg autem Laicorumu-
ſus eſt, ut ad hanc benedictionem manu ſibi pin-
gant Ctucem à fronte ad pectus: quod laudatur
à Durando, lib. . c. 2. & placet quidquid alii
dicant, ut initio & in fine Miſſæ eluceat ſignum
Crucis, quod in omni negotio eſt opportunum,
ex Cyrillo Jeroſolymitano Catech. 4.
7 Circulum perficiens.) Eo namque modo
breviori via tranſit ad illud cornu, in quo legitur
ultimum Evangelium; quod legitur iiſdem riti-
bus quibus primum Evangelium poſt Epiſtolam,
oſculo excepto in fine; tum verò etiam omnes
circumſtantes integrè benedicit hoc circulo.
a Et Verbum caro factum aſt, genufleltit.)
Tum ut adoret Incarnationis myſterium; tum
ut exemplo Filii Dei humiliet ſemetipſum. Vide
ſuprà part. I. tit. I3. a. 2. pag. 87.
Si libro non utatur Sacerdos, Heque folio, in

quo ſcriptum ſit Evangelium S. Joannis, ſignet
Altare: quod uſitatum fuiſſe apud eos, qui hoe
Evangelrum in fine Miſſæ vole bant legere, ſcri-
bit Durand. lib. z.c. 24. Quod ſi utatur libro, aut
folio, ſignet in eò inixzium Evangeli, & eo caſu
[ptæſertim ſi Evangelium eſt aliud à communi)
Miniſter deferat librum cum cuſſino ad cornu E-
vangelii, dum Celebrans dicit, Placeat, co pla-
ne modo, quo dictum eſt de primo Evangelio.
Dicitur in fine Des gratias, ut actione gratia-
rum tanquam ſigillo Liturgia ſit obſignata, & ad
differentiam primi Evangelii, quod prædicatio-
nem Chriſti ſignificat, ultimum autem Apoſto-
lorũ prædicationem, ex Ruiz in ſue Cærimoniali.
Nec oſeulatur Sacerdos Evangelium, Kcuti
nec ante petit benedictionem, nec aliam ſolem-
nitatem adhibet: unde etiam in Mifla ſolemni
ſecretò legitur, quod adnotavit Petrus Lopez
de Kitu Miſſæ & recte. Si uſus eſt libro, eum
clauclit manu dextra, ita ut pars aperta libri re-
ſpiciat cornu Evangelii, non Calicem. Nallum
autem eſt myſterium in libro clauſo, ſed atten-
ditur tantum decentior geſtus claudentis dextræ
tam in hoc loco, quam in ſuperiori ante bene-
dictionem.

2 Si Celebrans in Altari vertit faciem ad populum, non vertit ſe; ſed ſtans ut
erat, benedicit populo, ut ſupra, in medio Altaris: deinde accedit ad cornu E-
vangelii, & dicit Evangelium ſancti Joannis.

Quando nempe Altare eſt ad Orientem verſus populum, de quo ſuprà tit. 6. z. 2.
3 Si celebravit coram Summo Pontifice, Cardinale, “ & Legato Sedis Apo-

Ktolicæ, vel Patriarcha, Archiepiſcopo, & Epiſcopo in Provincia, Civitate, vel
Diœceſi ſua exiſtente, Celebrans dicto Placeat tibi Sancta Trinitas, &c. dicit, Be-
nedicat vos omnipotens Deus, & convertens ſe ad Summum Pontificem genu-
Hexus, ad Cardinalem verò, & Legatum, vel alium ex ſupradictis prælatis, capite
inclinato c quaſi licentiam benedieendi peteus proſequitur, Pater & Filius, † &
Spiritus ſanctus, benedicens aſtantes à parte, ubi non adeſt Pontifex, Cardinalis,
Legatus aut Prælatus prædicti. Si autem celebravit coram Patriarcha, Archiepiſco-
po, & Epiſcopo, extra cotum Provinciam, Civitatem, vel Diœceſim conſtitutis,
cis abſque alio reſpectu, ut cæteris qui interſunt, more conſueto bencdicit.

c Qaaſi licentiam.) Notat Microl. c. 27. ℳ
Leone, & Gelaſio, qui Sacerdotibus benedicti-
onem Epiſcopo præſente interdicunt. Vult au-
tem

b Et Legato.] Et pro vel, ut in hac eadem
Rubrica, Arehiepiſeopo, & Epiſcepe, id eſt, vel
Epiſcopo. R

4

ſenct
ſell
e
48
jn
69
ute
doce
lun e
ſeſere

ele
ilten
Hie
6
Aren
c
elen
leyere
Mui
Mon
lunen
celt,
nbs,
Hee
leerkn
Cnoan
leorn
er.
1
ſuge
iniſte
Celcott
gnan
94
Cuncde
1
o
ene
io8
1

1

ns, ſgnl
a, ihne
leere ſn
r Ebroa
1, Kcoell
connnn
dadcornub
Net, o
obyength
tione Nrrr
ſgrnk
redren.
ten pol,
(ermunid,
lum, K
Jamſer.
llha lolen
einis Lort
lbbto, en
ertalbuike
o, Anr
genrisent
lante ben⸗

d ſhuns
Ucormk.

edis e
ilate,
ct, N
em Uell
iscin
flis,tl
Cancinu⸗
tclienlc
conkttum⸗
ſci

gol 4ℳ6
Ebemrih
nr Nrr
1

„

De Benedictione in ſine Miſſa, & Evang. S. Joan. 137
tem cap. 22. inclinari Sacerdotem cum populo Benedictio ſe invicem conſequuntur, reſpectu

verſus Epiſcopum, pro ultima benedictione. Re- Prælatorum.
gula ergo ſit, Conſeſſio, oſculum Evangelii, &

g Si autem celebravit pro Defunctis, dicto Placeat tibi Sancta Trinitas, ut ſu-
prà, & oſculato Altari acedit ad carnu Evangeli, & dicit Evangelium 8. Joannis,
d prætermiſſà benedictione, quæ in Miſſis Defunctorum non datur.

d Prætermiſs benediktione.) Ita Durand. lib. g. cap. zt. quia ſolemnitatem habet benedictio.

5 Finito Evangelio in fine Miſſæ, ſi celebravit coram Summo Pontifice, Car-
dinale, & Legato Sedis Apoſtolicæ, vel Patriarcha, Archiepiſcopo, & Epiſco.-
po, convertit ſe ad illum; coram quo ex prædictis celebravit, & e facit reveren-
tiam convenientem. Si non celcbravit coram aliquo prædictorum, hujuſmodi
reverentiam ptætermittit.
e Facit reverentiam.) Vult Durandus lib. g. tur; ſed ratione veſtiũ, quas adhuc habet, ſoli Pa-

eapite y9. ut exutus veſtibus Sacerdotalibus adeat pæ, & non aliis genuflectit, neque manum oſcu-
Epiſcopum, & genuflexus manum ejus oſcule- latur. Miniſter quoque debitã facit reverentiam

6 Quibus omnibus abſolutis, extingauntur per miniſtrum candelæ: interim
Sacerdos g accipit ſiniſtrà Calicem, dextram ponens ſuper Burſam, ne aliquid ca-
dat, deſcendiante infimũ gradũ Altaris; & ibi in medio vertens ſe adillud, h caput
inclinat; vel ſi in eo eſt Tabernaculum ſanctiſſimi Sacramenti, genuflectit, & factâ
teverentià accipit birretum à Miniſtro, caput cooperit, ac præcedente eodem
Miniſtro, codem modo quo venerat, redit ad Sacriſtiam, interim dicens anri-
phonam, Trium pueroram, & Canticum Bencdicite. Si verò dimiſſurus ſit pa-
ramenta apud akare ubi celebravit, finito Evangelio prædicto, ibidem / illis ſe
exuit, & dicit Antiphonam, Trium puerorum, cum Cantico, & aliis Oratio-

nibus, ut ſuo loco ponuntur.

Hæc Rubrica habetur in recognito Miſſali,
licet fuerit tantuùm edia in ultimo Miſſali Vati-
cano anni M. DC. IX. quam ideò retinendam
eſle omninèò, decrevit S. Rituum Congregatio
die 25. Auguſti 1627.
f Extingauntur Candele. Primo in cornu E-
vangelii, deinde in cornu Epiſtolæ, ut ſtatim

miniſter poſſit Miſſale accipere cum birreto Sa-

cerdotis: ſed neque tamen debent extingui, an-
tequam finitũ fuerit totum ulkimũ Evangelium.
g Accipit ſiniſtra Calicem.] Revoluta ſuper
eum decenter anteriori parte veli.
h Caput inclinat.) Hoc eſt apertum, ſicuti
initio Miſſæ in eodem loco veneratus eſt Altare
& Crucem, capite diſcooperto; eadem enim eſt
ratio, & decet, ut ubi depoſuit, ibi etiam recipiat
Tom. I.

birretum. Quòd autem hic dicitur, & fakà re-
verentid, non aliam de novo intellige, quàm
capitis inclinationem, ſeu genuflexionem, de
qua proximè dictum fuit: neque enim duplex ſit
reverentia, quod perperam nonnullus ſcripſit.
i Trium puerorum, & Canticum.] Debent
dici etiam poſt Miſſam Defunctorũ tum Hym-
nus trium puerorum, tum Pſalmus, Lamdate
Dominunz in Santtis ejus, cum Antiphona, &
ea duplicata; quando, ut ſupràdiétum eſt, An-
tiphona Ne reminiſcaris dupſicatur: & Hymnus
quidem dicitur, ex Concil. Tolet ino IV. e. 13.
ubi hoc jubetur ſub pœna excommunicationis,
ex Radulph. Propaſ. 23. quæ tamen hodie non
ligat, Pſalmus autem, ex Microl. c. 22. qui &
addit Verſus ſequentes: Conſiteantur, &c, cum

§ unica

138 Comment. in Rubr. Miſalis Pars IIl. Tit. XII.

unica oratione Deus qui tribus, &c. quam puto induit, nimirum prius Stolam exuat quàm ma- A
à Sacerdote recitari poſt celebrationem, eadem nipulum; & quæ à principie oſculatus eſt 5 el
tatione, qua eadem dicitur in Sabbatis Quatu- nunc eadem exuendo ſe oſculetur in medio ⸗ uuil
or temporum ante Sacerdotum conſecrationem, Stolam, Manipulum, & Amictum. Ar
ex Rupert. lib. 3. &. 10. ut ſeilicet vincatur ab eis Neque omittat in Sacriſtia debitam reveren- en
flamma vitiorum, & per fornacem illæſi tranf- tiam imagini, eodem modo quo ante Miſſam Cllp
Cant Sacerdotes memores ſui muneris, & ſuæ eſt dictum. Rooh
conſecrationis. In Miſſali M. S. Vatic. Volum. Lavet etiam manus, ut de quibuſdam cum Gunn
4743. habetur hæc eadem Oratio cum altera, laude narrat Durand. lib. t. cap. Sr. non quod
Astiones. Radulph. loco cit. duas legit. quidquam immundum ex ipſo contactu Saera-
Tertiam de S Laurentio ego legi in Miſſali menti contraxerit; ſed ut potiùs ſuam comme-
M. S. Vatican. Volum. zsos. & 41771. ſeriptis ante moret indignitatem, qui ſe judicat tantis Sacra-
360. annos fortaſſe addita eſt, quia ille Komæ mentis celebrandis indignum, juxta illud Lucæ
Patronus eſt, poſt SS. Apoſtolos Petrum & Pau- 17.: Cùm haæc omnia feceritis, dicite, Servi inuti- bin
lum, Apoſtolorũ ſuppar, ex S. Maximo Serm. de les ſumus. klio
codem & Laurentio. vel quia tanti Saerificii inter Ablutionis autem aqua debet in locum mun= ſgnn
Latinos fuit miniſter egregius S. Sixti Archidia- dum diffundi honeſtè, ut altitudo Sacramenti Gen
conus; vel quia concordat cum prima Oratio- reverentiùs honoretur, Innocent. IIl. lib. 6. cay- Ge
ne, ad impetrandam gratiam contra flammas §. ubi de ablutione manuum Epiſcopi ſcribit bene
vitiorum. Impreſſa legitur in Miſſali edito Ezjne- poſt ſumptionem Euchariſtiæx. Quo loco non .
tiis agg. & deinceps in aliis Miſſalibas; non ta- poſſum non laudare Regulares illos, qui in Sa- D
men tunc temporis ubique recepta fuit, cùm non criſtia duo manutergia diſtincta habere ſolent, Uen
legatur in &acerdotali Rem. edito 767. alterum ad abſtergendas Sacerdotum manusan- nno⸗
1 Mis ſe exuit.) Ordine retrogrado quo ſe te Miſſam, alterum poſt Miſſam. Clius
7 In Miſſa ſolemni celebrans eadem voce & modo quo in Miſſis privatis, ſemel lei
tantum benedicit populo, niſi ſit Epiſcopus: & dicto Evangelio ſecundàùm Joan- nm
nem, vel alio ut ſupra m miniſtrante Subdiacono librum, ſi opus eſt, diſce- dole
dit cum miniſtris ordin e & modo quo venerat. N
Ad Benedictionem Celebrantis, Miniſtri æ- m Miniſtrante Sabdiacone libram.] quem e
qualiter diſtantes, ſupra ſecundum gradum, defert eo modo quo dictum eſt ſupra poſt Epi= Cnün
Diaconus à dexttis Subdiaconi, genuflectant ſtolam. Diaconus autem ſtat quaſi medius inter 8
verſus Altatre, eadem ratione qua poſt Epiſto- Celebrantem & Subdiaco num aliquantò poſt Ulnrr
lam, ante Evangelium genuflexi benedictio- Celebrantem, ne impediatur à lectione. Ad Er Ulea
nem receperunt ab codem Celebrante, ut ſupra verbum caro factum eſt, vel quid ſimile genu- Niin
dictum eft, niſi ſint Canonici; & manu pingant flectunt prædictitres verſus librum. Duun
ſibi crucem à fronte ad pectus, ut ſolent laici: n Diſeedit cum Miniſtrit.] Aeolythis præ- cro⸗
nam quamvis poſt Epiſtolam, & ante Evangeli- cuntibus cum candelabris procedunt cooperto orn
um, ad Sacerdotis Benedictionem id non faci- capite Miniſtri, poſt debitam reverentiam Alta- ſig⸗
ant, impediti à libro quem tunc manibus tenent; ri factam, ut initio Miſſæ, unus poſt alium ma- ticil
hoc loco tamen ſe ſignare debent ob rationem nibus junctis: in Sacriſtia verò, reverentia facta ne
allatã ſupra n. 7. Cæteri quoq; inferiores mini- imagini ab omnibus, & Celebranti à Mini- er
ſtri genuflexi manentuſq; ad finẽ benedictionis. ſtris deponunt omnes paramenta. ade
S8 Epiſcopus autem ter benedicit populo, etia m in Miſſis privatis, ut in Ponti⸗ tn
ficali & Cærimoniali habetur. 2ð
Auctor s.

I.

t qulnn
elnrck,
r in melo,
im.
tann keſttt⸗
antehll

ibalkim an
0, M
nracte r
Gum conm
Atundsec
Ntailod lue

e, linttr

nlocumun⸗
fo Krkanen
tAlt
Poßilaht
Colooen
06, glind
lubele en
ummanun

Var,ſen
ndüm n
el,7 alee

Hen. arn
weclis inn
igumt e
Core 4
onie gen⸗
u
oohtkife⸗
unt oohend
rentum:
oſtalumor.
ſetelluſit
ni M..

enhen

Ale

= .

De bis quæ omittuntur in Miſſa pro Defunctis 139

Auctor benediſtonis Epiſcopalis in Miſſa fer- verba, St nomen Domini, &c. ex Durand. cap-
tur eſſe Martialis Apoſtolorum diſcipulus, ex 9. quo teſte, ibidem, bis dabant aliqui Epiſco-
magiſterio Apoſtolatus, Radul. Propeſ. 23. ſed pi benedictionem ſolemnem, ſemel ante Agnus
dabatur tantuùm ante Communionem. Solus au- Dei, & iterunm in fine Miſ:æ; quos ille ipſe mo-
tem Papa finita Miſſa eam dabat ex eodem Ra- nuit, ne in fine benedicerent. Ritus autem &
dulph ibid. abrogata verò eſt illa ante Commu- modus benedictionis hujus Epiſcopalis habetur
nionem, & nunc ex Innocentio III. b. 6. e. 14. fusè in Cærim. Epiſc. lib. t1. c. 2z5. non amplius
datur ab omnibus ultimo loco; nimirùm per in Ponttficali.

De his qua omittuntur in Miſſa pro Defunctis. AIII.
1IN Miſſa pro defunctis ante confeſſionem o non dicitur Pſalmus, Judica
H me Deus, ſed pronuntiatà Antiphona, Intreibo ad Altare Dei, & reſpon-
ſo à miniſtro, Ad Deum qui lætificat, & c. dicitur v. Adjutorium noſtrum, & Con-
feſſio cum reliquis, ut ſupra. Cùm Celebrans ad Altare incipit Introitum, 9 non
ſignat ſe, ſed manu dextra extenſa, facit ſigaum Crucis ſuper librum, quaſi ali-
quem benedicens. 4 Nen dicitur Gloria Patri, ſed poſt plalmum repetitur, Re-
quiem æternam; nec dicitur Gloria in excelſis, nec Alleluja, nec jube Domine
benedicere, nec, Dominus ſit in corde meo, r nec oſculatur librum in fine. Non
dicitur Credo, non benedicitur aqua in Calicem fundenda, dicitur tamen Oratio,
Deus qui humanæ ſubſtantiæ, dec. Cùm lavat manus in fine pſalmi: Lavabo inter
innocentes, non dicitur Gloria Patri. Ad Agnus Dei non dicitur, Miſerere nobis,
cujus loco dicitur, Dona eis requicm, nec tertio, Dona nobis pacem, cujus loco
dicitur, 5 Dona eis requiem ſempiternam; neque percutitur pectus. Non dicitur
prima Oratio ante Communionem, ſcilicet, Domine Jeſu Chriſte, qui dixiſti A-
poſtoſis tuis, &c. t nec datur l'ax. In finz non dicitur, Ite Miſſa eſt: nec Benedica-
mus Domino; ſed, Requieſcant in pace. Et u non datur benedictio; ſed dicto
Placeat, & oſculato Altari, dicitur ut ſuprà, In principio erat Verbum, &c. Alia

omnia ut in aliis Miſſis.

S. Hieronymus Epiſt. ad Aletium ſcribit de
uſitato Alleluja in funere Defunctorum. Alcui-
nus autem c. de Exequtis mortuorum, quem ſe-
quitur Amalar. lIib. 3. eap. 4. excludit à mortu-
orum Miſſa omnem lætitiæ & ſuavitatis ſignifi-
cationem, docetque fieri ad imitationem Offi-
ciorum, quæ aguntur in morte Domini. Hugo
Victor. de opec. Miſſ. obſerv. lib. 3. cap. 327. Can-
tica lætitiæ, ait de proximi tranſitu dolentibus
non convenmint: Durandus addit lib. 7. Cap. 3.
ſolemnitates & benedictiones quaslibet à Miſ-
ſa Defunctorum ſubtrahi; ex quibus patent quæ
ſequuntur.
Pſalmi cũ precibus dici ſolitis pro præparatie-
ne Sacerdotis ante Miſſlam omitti quidem poſ-

ſunt, ſicuti prohibentur dici ab Epiſcopo ante
Miſſam Defunctorum, in Cærim. Pap. lib. 2. ſect.
2. 6. 26. & 25. non autem omitti debent ofſcula
Crucis in Amictu, Manipulo, & Stola induen-
dis; qua de re dubitavêre quidam, eò quòd pro-
hibentur oſcula rerum in Miſla ſolemni.
0 Mn dicitar Pſalmus, Judica me Deus.)
Quia nec dicitur tempore Paſhonis Domini, ex
regula prædicta.
P Nen ſignat ſe.) Facit Crucis ſignum quaſi
verſus defunétorum, ſeu defunctos, pro quibus
celebrat: ſiniſtra verò ſuper librum ponitur.
q MWon dicitur Glorta Patz, & .) Quia nec
tempore Paſſionis: & quia ſolemnitatemſonant
hæc, & ſuavitatem.

§ 2 *Nee

140 Tomment. in Rubr. Mißalis, Pars II. Tit. AIII.

r Mec oſeulatur librum.) Oſculum Evange-
li negat Durand. lib. 4. cay. 24. neque dicen-
dum erit per Elangelica dita, ut tit. 6. n. 2. pag.
96. in fmili caſu exprefſſè notatur. Miniſter non
oſculatur ampullas, quas Celebranti porrigit,
eadem de cauſa, quæ modè dicta eſt.
ſDona eis requiem ſempiternam.] Habet
Durand. ibid. c. 2. id eſt animæ & corporis glo-
riam; quia animæ ſolius ſine corpore non eſt
quies ſempiterna.
t Mec datur pax.] Unde omittitur Oratio

2 In Miſſa ſolemni æ non incenſatur Altare ad Introitum, & Subdiaconu

de pace, Domine Zeſa Chriſte, Durand. lib. z.
cap. 3r. quia, inquit, omittitur in triduo ante
Paſcha mortis Chriſti; vel ideò non datur, quia
non ſunt in turbatione hujus mundi, idem lib.
1. cap. 3. vide aliart cauſam ſuprà tit. o. num.
1.p ag. I27. &.
u Mon datur beneditctio.] Vide titulo præce-
denti num. 4. Quid ſi fiat Communio populi in-
tra Miſſam? nulla tamen dari debet benedictio,
quæ intra Miſſam non datur, aiſi ab Epiſcopo,
ubi moris eſt.
§

finità Epiſtolà non oſculatur manum Celebrantis, y nec benedicitur; Diaco-
us non petit benedictionem, nec oſculatur Celebrantis manum: non tenentur

luminaria ad Evangelium, nec portatur incenſum ſed duo tantùm Acolythi ſino
candelabris ſtant unus à dextris, & alter à ſiniſtris Subdiaconi tenentis ibrum E-
vangeliorum. Non incenſatur liber: nec in fine Celebrans: nec defertur liber E-
vangeliorum oſculandus. z Oblata & Altare incenſantur ut ſuprà: incenſatur ſo-
lus Cclebrans, & non incenſantur alii. Saubdiaconus non tenet Patenam poſt Ce-
lebrantem; ſed tempore elevationis Sacramenti genuflexus in cornu Epiſtolæ
illud incenſat. Miniſtri cùm aliquid porrigunt Celebranti, in hac Miſſa non oſcu-

lantur ejus minum, neque rem quæ porrtigitur.

Credentia vel nulla, vel ſimplex cum linteo
brevi, & candelis tamen accenſis.
X Mon incenſatur Altare.] Tradit Durand.
lib. . cap. 34. Quia in veteri lege inquit,prohi-
bitum fuit oleum & thus pro peccato offerri;
mors autem eſt pœna peccati. Darciùs igitur in
hac Miſſa thus adhibetur, dum ſemel tantum
incenſatut Altare poſt oblata, & ſolus Cele-
brans, non alii.
y Mec benedicitur, &c. Océto hæc manifeſtè
indicãt ſolẽnitatẽ & lIætitiã, quãdo fiunt in Miſſa.
2 Oblata, &c.] Incenſantur oblata, ut præ-
parentur ad conſecrationem, & cum iis Altare:

quod etiam obſervatur in Paraſceve. Subdiaco-
nus miniſtrat à ſiniſtris Celebranti, & in Oblato-
rum incenſatione, & in ablutione manuum cum
Diaeono miniſtrat mappam ad tergendas Cele-
brantis manus.
a Mud incenſat.) Cùm non teneat Subdiaco-
nus Patenam, quæ ſolemnitatis indieium eſt,
debet incenſare Sacramentum in ejuſdem eleva-
tione, ut à digniore miniſtro non impedito id
fiat; & ſtatim ſurgit ſtans in medio, ut aliàs.
b ANn oſculantur, &c.) Oſcula omnia quæ
ſuavitatem denotant, omitti debent, ex prædi-
cta Alcuini Regula.

3 Si diſteibuendæ ſunt c Candelæ, diſtribuãtur poſt Epiſtolam, & accendan-
tur d ad Evangelium, ad elevationem Sacramenti, & poſt Miſſam, dum fit ab-
ſolutio. e Si habendus eſt Sermo, habeantur finitâ Miſſâ ante Abſolutionem.

c Candelæ.) Faces in exequiis Defunctorum
in uſu fuere, etiam in exequiis B. Virginis Dei-
paræ, ex Niceph. lib. 2. c. 22. in funere Cypr. cx
Allis Ponti, & circa funus Conſtantini, teſta-

tur Euſeb. l. 4. in ejas Fita. t. 66. ad ſignifican-
dum, animas vivere, & Defunctos filios lucis
eſſe, lege Durand. Lib. i. de Kit. c. 23. Ex cera
communi deberent eſſe, ex Cærim. Epiſc. lib. 2.
C. Il.

14
2
utel
feyatt
Cada
lelde
levan
unie
vo,

41
lil
Abck
(mce
lun
lo:l
ubc⸗
Aue
lhen
ſele
eunali
Cünrn
AThu
künue
cle
Nlante
Cliem
lnnch
Polez
Pelltr⸗
nckis
4
Nhnet
E
Ghr

ſtie
der 50
9 .
Enzei
gena⸗
i no

M.

ll,

rnd 1,
trico ene
tcer g
li iln
it. ,,. Nr

trlbyyin
ſo pplkin
tbenritcig
bkiſen,

bdiacom
; Dixo-
htenennt
phrhilan
tbrum .
r lber.
ſarſ.
poſt
pilole⸗
nonoher

Gobclach⸗
nObho⸗
uummcum

eu r

Subcio⸗
eiunet,
ſenden⸗
pelto 4
alik.
Innna e

cx lec⸗

Cendin⸗
firdh⸗
n.
nihen⸗
os es
Ex cel⸗
6R

De bis qua omittuntur in Miſſa bpro Defunctis.

c. 11. quæ luctum in dicare videtur.
d Ad Evangelinm, & c.) Ritè ardent ad E-
vangelium, quo geniti ſunt Defuncti: Item ad
elevationem Sacramenti, quo enutriti fuerunt;
& ad abſolutionem, qua in olos evehi eoſdem

141
ad communionem: argumento à ſimili ſumpto
in Purificatione, Feſto B. Mariæ; nam variæ Ru-
bricæ ſe invicem declarant: & eadem eſt ratie
utrobique in venerationem Sacramenti.
e & habendus eſt Sermo, &c.) Orationes

habebantur funebres, ex Theodoreto. l. 2. Hiſt.
Eccl. cap. 14. & Nicephoro lib. 12. cap. 1l. & aliis
apud Durandum loco cit. ſed extra Miſſam, quia

quo. ut ſuprà diximus in Miſſa feſtiva; & esdem non ſuntHomiliæ Evangelii poſt ipſum kae
modo candelæ à Clero accenſæ ardeant uſque bendæ.
4* Finità Milſa, ſi facienda eſt/ Abſolutio, Celebrans retrahit ſe ad cornu E-
piſtalæ, ubi exuitur Caſulà, & depotito Manipulo, g accipit Pluviale nigrum.
Subdiaconus medius inter duos Acolythos cum cansgelabris accenſis, i defert
Crucemſicut in Proceſſionibus, Q præcedentibus duobus aliis Acolythis, uno
cum Thuribulo, & Navicula incenſi, alio cum vaſe Aquæ benedictæ, & aſperſo-
rio: ſequitur Celebrans, factâ prius Altari reverentiâ, & Diaconus à ſiniſtris ejus.
Subdiaconus cum Cruce ſiſtit ſe ad pedes tumuli, ſeu lecticæ mortuorum contra
Akare, medius inter dictos Acolythos tenentes luminaria: m Celebrans verò ex
