gnificant gloriam Sanctorum, quorum Reliquiæ
ibidem ſunt, Gemma lib. I. 6. 134. 165. G Ama-
lar. ib. 1. Cap. rr.
Oblſerva quòd in Cerim. Epiſcop. ſancitum eſt
lib. 1. c. 12. ne ullæ coronides ligneæ circa Altaris
angulos ducantur; ſed earum loco apponi po-
terunt faſciæ ex auro vel ſerico elaboratæ, qui-
bus ipfſa altaris facies aptè redimita ornatior ap-
pareat; & verè coronides ligneæ corrodunt et-
iam Planetas. H
t Pallio quoque ornetur.) Pallium hoc quod
VVä item

58 Comment. in Rubr. Miſalis Pars IL Tt. XX.

item à palliando dicitur, non ſolet benedici ſe-
paratim ab aliis paramentis; nec in Rituali Pon-
tificalive extat propria benedictio; poteſt etiam
fine eo celebtari, puta, ſi altare eſt ornatum au-
ro, vel lapide pretioſo. Velum videtur appellari
à Clemen. epiſt. 2. niſi calicis ſit velum, in Con-
cilio Rhemẽſi apud Ivon. lIib. 3. cap. 97. erat in uſu
ad ornatum anterioris partis altaris. Et palliorum
auro contextorum eſt mentio apud Anaſtaſium
in Hormiſda, ubi & tabularum, quas palliis apti-
us extendendis adjungimus. Significat autem
allium ornamentum virtutum in Chriſto, Du-
rand. Nib. I. cap. 2. ſicut ejuſdem auriphrygium
charitatem , ibid. decet etiam habere medio
ſui crucem, ex Fortunato li b. 2. Epiſt. 3.
u Collocetur Crux, &.) Ordo Rom. habet
benedictionem Crucis. Meminit Crucis aureæ
in Altari Beda lib. 2. Eiſt. Anglic. Cap. 20. & Ba-
ronius anno °ρà. n. g. Innocent. III. lib. 2. C. 21.
qui dicit, collocari crucem in medio candela-
brorum, quæ ſaltem ſunt duo, quia Chriſtus per
crucem fecit utraque unum, Epheſ. 2. negat au-
tem eſſe de præcepto Suar. Crucem in altari lo-
candam in Miſſa, diſp. 6t. ſect. 6.
Crux certè in Altari eſt tanquam ſignum Re-
gis in Regia, ut Paſſionis memoriale, & ut ve-
ſtigia Crucifixi ſequamur, Gemma lib. I. c. 3.
ideò in Cærim. Epiſcop. lib. 2. cap. 12. monemur,
ut locemus crucem & cum imagine crucifixi, &
in Altaris medio, præaltam, ita ut pes crucis æ-
quet altitudinem candelabrorum, & crux ipſa
tota candelabris ſuperemineat. Myſtica ratio eſt;
quia Chriſtus, etiam in cruce, major eſt ſuper
omnes populos, ſigniſicatos in candelabris.
Illud hoc loco quæri debet, an in Altari, in
quo continuè in Tabernaculo immobili clau-
ſum ſanctiſſimum aſſervatur Sacramentum, col-
locanda ſit crux cum crucifixo in medio Altaris
ante ipſum Tabernaculum? Cui quæſtioni Ro-
mæ ſæpius agitatæ ut reſpondeam, præmitto,
cum Carim. Epiſcop. lib. I. . 2. maximè decere,
ut ibi Miſſæ non celebrentur, quod antiquitus
obſervatum eſſe teſtatur, & loquitur ibi etiam
de Miſſis planis. Vide textum, & attentè lege.
Quo caſu ſi crux in eo non ſit, non eſt contra Ru-
bricam hanc, quæ expreſſè loquitur de Altari,

in quo Miſſæ ſacrificium faciendum eſt. Si verò
ibidem ſit celebradum, quod non prohibetur ab-
ſolutè in Caærimon. loco citato, & non negat
Miſſale, inſra tit. 2. num. 2. & titul. 4. num. 6.
tunc eſt affirmandum, collocandam eſſe crucem
in hoc Altari. Primò quia hæc Rubrica loquitur
indefinitè de Altari ubi facienda eſt Miſſa, ut Sa-
cerdos actu ſibi revocet in memoriam paſſio-
nemChriſti; quæ memoria magis ex crucis aſpe⸗
ctu quàm ex ipſa Euchariſtia excitatur. Statutum
enim ideò eſt à SS. Patribus, ait Bonavent. de
Myſter. Miſſa, ne quiſquam in aliquo loco Mil-
ſam celebret, niſi ibi imago poſita ſit crucifixi.
Deinde non incongruit, ſiguram cum ſgurato
adeſſe ſimul, quæ eſt potiſſima ratio Adverfſari-
orum: nam, factàâ conſecratione Hoſtiæ, rema-
net crucifi imago in eadem Hoſtia ſimul cum
Corpore Chriſti, & toto Chriſto. Tertiò in Milſ-
ſa ſolemni ad hoc Altare celebrata jubetur Sa-
cerdos infrà tit. z. num. 6. genuflectere ob Sa-
cramentum latens in Turri, ſeu Tabernaculo,
antequam incipiat incenſationem, quam certè
proſequetur ille, at in eodem tit. num. 4. nimi-
rum ter incenſando crucem: nam alioquin Te⸗
mota cruce, quid incen ſabit in medio? non cru-
cem, quæ non eſſet ex ſuppoſitione; neque Sa-
cramentum, quod latet, cui quidem genuflecti-
mus, ut illud adoremus, ſed illud incenſare (Ro-
mano more] non ſolemus, niſi appareat aper-
te. Quartò, ufus multarum Eccleſiarum Orbis
inſigniorum eſt, ut ante prædictam Turrim, ſeu
Tabernaculum immobile, collocetur crux in
medio. Romæ non eſt in una, vel in altera, in eo
Altari, ubi diſtribuitur populo ſacra Synaxis;
quia indicare volunt, ibidem non celebrari de-
bere, juxta monitionem ſuprà allatam eæ Cærim.
Epiſe. Quintèò in oſtiolo Tabernaculi immobilis
ſolet etiam pigni imago Chriſti in cruce, vel ſe-
dentis in Sepulchro: cur igitur potiùs depicta in
oſtio Tabernaculi, quàm ſeparatim in cruce an-
te oſtium? Sextò, in Proceſſione Sacramenti an-
te illud præcedit Crux cum Crucifio: quæ erge
major eſt ratio in Proceſſione quàm in Altarn &
præſertim cùm in dicta Proceſſione Sacramen-
tum pateat, in Altari lateat in Tabernaculo clau-
ſum. Hanc quæſtionem concludat Synodus Tu-
foni-

Mics
Corpu
in arme
utin
ſunctun
Doram
Arari
b.
Kit

(aoln
ſhel.
U
ſeu.
ſictue
Cruc
btnn
irere
Ktar
beſt
ſande
li
1
Celnti
dinſt
Cen
e
ſb
it
dioh
Ant
tuist
intni
tne)
lunt.
tumm
ln
lon
er
e⸗
ine
el⸗
No
li⸗

A derh
detutab.
n hepnr
num. 9.
ctucemn
loquint
l.
palio.
Niie⸗
taturum
ent de
Oco Mil.
ucifini,
Ggurro
Hetlar⸗
e,lemnt⸗
ul cum
din Ml⸗
etut da⸗
eobor
nacllo,
n cene
4,nimmi⸗
bin, le⸗
onctu⸗
ge E.
ufecti⸗
eſ(Ro⸗
taper⸗
Orbis
im, ſen
crur in
vin eo
nanis;
Aide⸗
Cerimm.
vobilss
elle⸗
tain
cean⸗
ian⸗
zergo
Arn&
men⸗
chu-⸗
Tu⸗
Vni⸗

De Præparatione Altaris. 9

ronica Il. ſub Pelagio I. can. 5. quæ definit, quòd
Corpus Domini in Altari ſub crucis titulo, non
in armario legit Pamelius in Liturgiis, non in
imaginario ordine] componatur, hoc eſt, ad ba-
ſim crucis in medio Altaris erectæ, ut explicat
Durand. lib. 1. de Rit. cap. Iö. ſeu in meditullio
Altaris ſub cruce, ut declarat Baronius Toëm. 2.
anno 57o. quod hodiè Romæ cernitur in Capel-
la Sixtiana ſanctæ Mariæ Majoris; & ſanctus
Carolus juſſit in ConcilioProvinciali II.Iinſtrult.
Jupell. Eccleſ. libro. 2. .
Quæritur prætereà, An in Altari, cujus Icon,
ſeu Tabula picta, ſeu ſtatua, eſt ipſamet Chri-
ſti crucifixi imago, debeat item collocari altera
Crux cumimagine Crucifixi inter ipſa candela-
bra: Sed Rubrica noſtra abſque ulla limicatione
inter candelabra Crucem præſcribit generaliter;
& ratio favet, quia ob oculos Sacerdotis ea de-
beſt eſſe, tum ad orandum, tum ad eam incen-
ſandam, tum ad myſterium, ex Innocentio IIl-al-
latũ ſuprà, de Chriſto mediatore utriuſq; populi .
x Et Candelabra ſaltem duo.] Idem Inno-
centius ibid. quibus ſigniſicantur po puli, præſer-
tim judaicus & Gentilis. De Candelabris ſanctus
Clemens Epiſtola 2. ad acobum, Athanaſ. E-
piſtola ad Orthodoxo⸗ Melchiades Papa Decreto
ſtabilivit hũc ritum apud Burchardũ lib. I. cap.7.
Ait Rubrica, ſaltem duo, quia in ſolemniori-
bus Miſſis regulariter ſex in recta linea debent
adhiberi: quod coniicitur ex trina hinc inde al-
taris incenſatione, prout (ait Rubr. p. 2. tit. 4.
n. 4.] diſtribuuntur Candelabra: quatuor etiam
in minùs ſolemnibus adhiberi ſolent pro digni-
tate Miſſarum: ſod & plura quàm ſex poni poſ-
funt, e tit. . p. 2. n. . Myſticas rationes duo-
rum luminum recenſet Tobias noſter de acr.

Temy. par. 1I. C. 62.
Cum candelis accenſis.] Sub Teleſphoro

lumina fuiſſe ad Miſſam adhibita, ſcribit Auctor

Breviarii Curonoleg. Lertull. meminit adverſus
Valentinianos c. 2. & 3. puto, ad litteram, quia
in cryptis fiebat Miſſa. De his in cap. Litteras de
Celelbratione Miſſ. ex Honorio III. Ordo item
Romanus requirit lumen in Miſſa, in typum
illius luminis, cujus Sacramenta eonficimus, ſine
quo & in meridie palpabimus ut in nocte, Mi-

crol. cap. ii. Lumen hoc ſign ificat etiam fidem
populorum, quos, ut diximus, denotant Can-
delabra, Innocet. III. abi ſupra, vel charitarem
Chriſti in Sacrificio, ex Auguſtino Sermone 20.
de Tempore: vel quia Chriſtus ut ignis rubiginem
peccatorum conſumit. Biel. læct. 3. vel quia ex-
pectamus ſponſum cum lumine, ex Hieron.
Epiſt. 2o. vel ad devotionem excitandam, Soto
4. diſt. 3. 4. 2. art. g. vel ad lætitiam, quam
Sacramentum indicat, æternam, Gemma lib
I. Cap. 776.
An ſufſſiciat unicum lumen? concedit in ne-
ceſſitate Azor. lib. o. q. F. & ex cera debet eſſe;
unde dicti fuere Ceroferarii. Cereorùmq; men-
tio eſt apud ſanctos Patres; & præſertim indicat
S. Athan. Epift. ad Orthodoxos cum Prudentio in
Hymno de ö. Laurentio.
An verèòè poſſit adhiberi ſebaceum ex ſevo?
negat Suarez diſp. Sr. ſect. 6. concedit in neceſſi-
tate Azor. loc. cit. Cave tu à numero candela-
rum ſuperſtitioſo, contra quem Conc. Trid.
Seſſ. 22. & à numero ambitioſo: nam in Miſſis
privatis, niſi aliud exigat ratio feſti, accendere
quatuor candelas in Altari, non convenite Vica-
riis generalibus, licet ſint Protonotarii, ſicuti nec
eiſdem miniſtrari à duobus Capellanis, decrevit
ſacra Rituum Congregatio die 7. Auguſti 1627.
à& Tabella Secretarum.] Ad majorem com-
moditatem hæc præſcribitur; ſicut etiam com-
modis eſt paraſſe in cornu Evangelii Tabellam,
in qua legi poſſit Evangelium ſancti Joannis, e
principio, quod in Tabella Secretarum ſcribi ſeu
imprimi ſolet. Aliqui adhuc commodiùs parant
ante Miſſam in cornu Epiſtolæ Tabellam aliam,
in qua legitur Pſalm Lavabo inter innocentei &.
a Caſſinus.) De quo Ordo Rom. & pulvi-
nar appellat; rationem addit Innocent. III. lib. 2.
cap. 41. Deſignatur, ait, in eo miniſtranda eſſe
temporalia prædicanti verbum Dei; eſt enim ad
quietem. Hugo verò lib. 2. c. 20. ſignificare docet
cor tenerum audientis & prædicantis verbum
Dei, quod continetur in Miſſali; non lapideum,
ut Judæorum.
b Paretur Cereus.] Fortè ad hunc uſum de-
ſerviebant Canthari eerofſtati apud Clem. Epiſt.
2. & Damalc. in Slveſtro; & hic ideò jubetur
2 poni

60 Comment. in Rubr. Mißalis, Pars I. Tit. XX.

poni in parte Epiſtolæ, quia miniſter in eadem
parte genuflexus reperitur paulò ante conſecra-
tionem. Verum, ratione feſti ſolemnioris, pore-
runt etiam accendi duo cerei ad elevationem in
utraque parte, ad excitandam magis circum-
ſtantium fidem, quæ lumen eſt: in cornu verè
Epiſtolæ regulariter accenditur, quæ legem an-
tiquam refert, lumen, inquam, obſcurum, & ſub
cortice figurarum antiqui Teſtamenti latens
tum Agni Paſchalis, tum Mannæ, & ejuſinodi.
Si addatur alter in cornu Evangelii, deſignabit
fidem clariorem tempore Evangelii; & ideò
congruè in feſtis ſolemnioripus accenditur. In
ſignum denique adorationis accenduntur cerei,
FHieron. Epiſz. zo. zd Marceklans.

c Parva Campanula.) Tintinnabulum,

eclocha, ſunt idem, Durand. Lib. & de Rit. cap. 22.
Ex tinnitu, cin- tin, dicitur tintinnabulum, ex
Hieronymo Magio de Tintincap. I. qui & peta-
fum, id eſt, ad formam galeri, & nolam, & co-
donem, & eampanam, vult eſſe unum & idem.
Campanæ nomen habetur apucd S. Hieronym-
dꝶ* Keg. Sanbtimon. unde patet, ritum antiquio-
rem eſie Sabiniano Papà Achexcitandos circum-
ſCantes ad lætitian exprimendam, & ad cultum
Danckidim Sacramemi adhibetur campanula.
fuſius Amalar. ib. 5.. ap. I. & Ruper. lib. I. Cap.
16. Sabinianus Papa dicitur ſtatxiſſe pulſationem
campata ad Horas Canonicas. Durand. lib. 1.
cap. g. nam ligna pulſabantur pro campanis in
ſæculo quo vixit ſanctus Anaſtaſius Perſa Mar-
tyr, circa annum 61ο. er Septima Snodo Abt. .
apucd Cæſaream in delatione Reliquiarum ejul-
dem ſancti Anaſtaſii. Vulgo fertur, Paulinum
Nolanurn Epiſcopum, nolarum, id eſt campa-
narurm uſlum in Eccleſiam invexiſſe, hoc eſt ad
rem ſacram: nam Gentiles ante Chriſtum iis uſi
ſunt, ex Angelo Rocca de Campanis; cui placet,
Auctorem dici Paulinum coævum S. Hierony-
mo; & ideò à civitate Nolæ, & regione Cam-
paniæ, dictas fuiſſle nolas, & camipanas; eadem
docet Polydor. Virgil. de Iavent. lib. 3.:c. 15. mme-
minit benedictionis eampanarum Alcuin. & Ba-
ron. ſcribit de Joanne XIII. campanam benedi-
cente anno 96S. lege eundem ad annum oly. Tom.

6. meminit campanarum in Cœna Domini Orz
do Rom-
Ceæterùm milſericordian Der aununtiant
campanæ, ut olim Hebræorum tubæ clangentes.
Et erit recordatio veſtri coram Domino, Namer.
o. unde & eos qui campanas pullant, ſacris vult
ſuperpelliceis indui Conciliũ Colonienſe p..c. 3te

d Ampulle vitrez.] Ordo Roman. vocat a.--

mulas: nam arnula eſt vas, in quo vinum offer-
tur, Durxand. Rb. 1. cap. 2. Alii curn aſpiratione
hamulam dicunt ab hamis, de quibus etiam Da-
maſus in vita ſancti Marci Papæ, & Anaſtal- im
Silvæſtro; quæ erant argenteæ. Erant quidem
argenteæ ;nune autem vitreæ jubentur in rubri-
ca; ne contingat error in calies ob denſiorens
materiam hamtiarum; qua diſficile vinum di-
gnoſcitux ab aqua. Sunt autem hamæ vaſa aqua-
ria rotundioris formæ & ventris globoſioris a-
pud Turnebum libro io. adverſar. G.23.eX Plinio-
Vides hic hamulas ad uſum vini, & aquæ: Am-
Pullasappellamus „Juaſs parum amplas, Wa-
lafricd. cap. 2 4½. Urceos dixit Clemens PEpift. 2.
Urceolos, Concil. Carthag. IV. cap. y. Gemel-
liones Ordo Romanus, qualiter Miſa cele-
bretur, ut explicat Panuin. en interp. vocum
obſcurarum. Amula tamen propriè vini eſt, ſcy-
phus aquæ, Iſidor. lib. 2. de off cap. u.
e Et manntergio.) Vocis, & rei mentio eſt in
Concilio Carthaginenſi IV. c. x. & apud Hidor.
loco citato. Rubrica deſignat locum manu tergio,
non ſaupra calicem, quod minus decet.
f Mihil emnino ponatur. Non birretum Sa-
cerdotis, ſive in principio, ſive in fine Miſſæ
quod valdè indecens eſt; neque ſudariolum ad
emungendas nares, quod potius ſub Planera, vel
à cingulo pendens ad dextram portandum erit;
neque almutia celebrantis Canonici, ut videatur
Canonicus: quæ omnia ad ſacrificium non ſ pe⸗
ctant;, neque ad ornatum Altaris-
Illud monendi ſunt hoc loco Sacerdotes, cùm
de altari fit ſermo, quod ubi celebravit Epiſcopus
proprius in ſua diœceſi, ea die ne ibidem faciant
Miſſam ſine ejuſdem Epiſcopi licentia; quæ ta-
cita ſufficit, quando neceſſitas urget, ne perdant
ſcilicet aliqui Miſlam; vel ſi conſecrandæ ſint
L ðð haoſtiæz

Gon
Onis
leer
un.
lant
Kon
Mrr⸗
ilet
noy
al
ma
Ror
inn
ſi
o
ſe
Cl
Ua
lehn
Su

nini Or

Muntiant
igentes,
Miner,
etis vulr
eyjl
rocat a.
moßer.
tatione
lam Da-
naſtalin
Glicdem
Urubri⸗
nlorem
mundi-
6 dun⸗
lorita⸗
lino,
X Anm.
„Wa-
Gemel⸗
1 cche-
lujp

oellim
Udor,
lelglo,

n ⸗
n ad
ael
neritz
leatur

nſe⸗

cmn
opus
cann
eta⸗
daat
ſint
tie

De Preparatione Altaris, &òc. 61

hoftiæ pro infirmis, ex Homobono noſtro tract.

g. quæſt. 39. & aliis, quoa* citat. non autem ex
vi legis, de Conſecrarione diſtinct. 2. cap. Ei Al-
tari. quia ibi loquitur textus de Miſſa cantata ab
Epiſcopo; ſed tum eæ decxeto Concilii Antiſio-
dorenſis cap: ſo. ubi apertiſſimè hoe jubetur, ne
celebretur ibidem poſt Miſſam privatam Epi-
ſcopi; tum ex bona confuetudine legum inter-
prete; tum ex doctrina Ang. Silveſtri, Tabien.
& Armil. ver. altare. tum ex ratione gloſlæ, ob
honorem, inquit, qui Epiſcopo debetur: alicubi
abrogatan eſſe hanc conſuetudinenr, tracdit A-
zor. Iib. /b. cap. 27. quæſt. w. ſed eam nos ca qua
decet reverentia, retincamus.
A fortiori ubique abſtinendum erit à ccle-
bratione Miſſæ, ubi Papa eo die celebravit, cu-
jus propria diœceſis eſt totus orbis. Idem fiat
cum Legato à Latere intra fines ſuæ legationis,
cujus vei cauſa ex prædictis patet.
Sciendum quoque eſt, in altari privati orato-
rii „cui conceluitur ex privilegio Avoſtolico ce-
lebratio Miſſæ exceptis ſolemnioribus feſtis]
non poſſe in eo celebrari in Narali Domini, E-
piphania, Paſchate, Pentecoſte, Annuntiatione,
Aſſumptione beatæ Virgims, feſto ſanctortum
Apoſtolorum Petri, & Paulh, & omnium San-

Rtorum, ex decreto ſacræ rituum Congregati-

onis, 77. Novembris t6oz. quo declaratur magis
decretum Conc. Agathen. cap. 21. de conſecra
tion. diſt intét. I. & quis. Ordinarii locorum op-
tant addi prædicto feſtorum mmmero feſtum Pa-
troni principalis loci, quod eſt primæ claſſis, &
præcipui cultus in proprio loco: & meo judicio,
eſſet addendum ab ipiiſinet privilegiatis, abſque
novo decrete ie gratiam proprä Patreni princi-
palis. Nomine Paſchatis, & Pentecoſtes, dies pri-
ma duntaxat intelligitur ex communi ſenſu, uſu
Romano, & modo loquendi, & ex doctoribus
in materia de interdicto, Silveſt. interdictum y.
quæſt. a. quare feriæ ſequentes non ſunt exceptæ,
licèt ſint ſolemniora feſta, quæ excludunt alia
folemnia, etiam primæ claſſis: multò minus cx-
cluduntur alii dies infrà octavas, de qua re du-
bitavere nonnulh eàâ moti ratione, quia octava
reputatur dies unus à Radulpho Tungrenſi,
quæ ratio non valet in omnibus.

In iis item Oratoriis quæ ſeparata ſunt à do-
mibus, in agro prope domos privatas, ſicuti po-
teſt Epilcopus celebrationem Miſſæ concedere;
ita maximè decet; ut ea mederatione conceda-
tur, qua fiat unica tantum miſſa ibidem in die, &
ad commoditatem certæ familiæ: nec in die fe-
ſto, niſi celebrata miſſa Parochiali; quæ leges
Bononiw, &G alibi ritè obſervantur.
Addam in gratiam Regularium, quod in o-
ratoriis, quæ ſunt in domibus Religioſorum,
privilegia ſocietatis Jeſu participantium, juxta
conceſlionem Gregorii XIII. ſr ea deputentur
ad Miſlam celebrandam à Provinciali, poterunt
ibidem Sacerdotes alii non regulares eclebrare,
Scortia cap: 3. lib. 2.
Nunquanrin mari, neque in flumine celebra-
ri debet, ob perieulum effuſionis calicis; & eſ
communis, contra Duran. libt g. cap. 1I. Neque
etim imitandi ſunt Luſitani, quos defendit Scor-
tia loc. cit. num. j. exemplis hiſtoricis, quæ po-
tiùs admirationem habent, quam poſtulent unr-
tationem. .
Denique nihil refert, quonomine vocentur,
Oraculum, Cellula, Cappella; nam Oraculum
vocat Anaſt. in Leone IV. Cellulam Georg. Co-
cdlinus in Conſztantinopoli. apud Belingerum lib.
3. 6. 31. Cappella fuit ⸗pud antiquos pia domus
itineraria ex pellibus caprarum fabricata, & 2
pellibus his Cappellas, earuque cuſtodes Cappele
lanos vocitabant: Gemma verò lib.r. cap. 125. de-
ducit cappellam à capeno, quod ſignificat do-
mum: ad quam confluunt pauperes pro recipi-
enda eleemoſyna: quod verè congruit cappellæ
Eccleſiaſticæ, in qua velut mendici oramus De-
um. Addit Durand. lib. 2. de Kit. cap. 9. idem eſ-
ſe in Gallia apud ruſticos cappam, & tugurium;
quam Itali cappannam dicunt; & fortè inde
duplici pp. dicta eſt Cappella, quaſi ſit tu gurium
Deoô minus dignum. Baronius ia nori Martyrol.
ad diem iIi. Zunii docet Cappellam, & cubicu-
lum, de quo Matth. 6. intra cubiculum tunm &
ora, eſſe idem: cubicularioſque SS. Petri & Pau-
li à ſancto Leone conſtitutos, ut dicitur in Bre-
viario Romano, fuiſſe Cappellanos; notat etiam
Oratorium, & Sacellum; minuùs tamen propriè,
idem ſigniſicate; recentiùs autem oratorium

H z quam

62 Comment. in Rubr. Miſſalis Pars I. Tit. XX.

quam cubiculum appellatum eſſe, & ſacellum
quam Oratorium.
Actenus de Altari, ornamentis, & uſue-
Tjuſdem, juxta Rubricam Miſſalis, quæ
neceſſaria ad miſſlam celebrandam comprehen-
dit & ut ita dicam, ſubſtantialia; accidunt alia,
quæ hoc loco tacere non debemus.
Nam umbraculum, ſeu Baldachinum ſuper
altare appendi convenit forma quadrata, colo-
re, ubi commodè fieri poſſit, conformi colo-
ri cæterorum paramentorum, pro temporum,
ac celebritatum varietate. Quod ſi Ciborium ad-
ſit ſuper altare ex lapide confectum umbraculum
omitti poteſt. Hæc in carimon. Epiſe. lib.I. cap. 2.
Tabernaculum, in quo aſſiduè diviniſſima
ſervatur Euchariſtia, conopeo ſerico, vel ſimilis
materiæ, veſtiri debet, ejus item coloris cujus eſt
altaris palliũ: quamquam pro colore nigro vio-
laceus congruentior erit in honorem Chriſti
viventis; quèòd probabimus infrà c4. part. tit. de
Feria quinta in Cœna Domini.
Vala quoque ſfacrarum Reliquiarum exponi
ſolent hinc inde, vel inter candelabra, ut in Cæ-
rimoniali Epiſcop. loco citato, vel in gradu ſupe-
riori. Qua in re cavendum illud eri, ne unquam
ſupra locum Sacramenti, præſertim ſi expona-
tur populo pro oratione publica, ea vaſa collo-
centur; decet enim ſedere Dominum in altiori
loco ſupra ſervos ſuos, ſicuti diximus de Cruce
præalta ſuper ipſa candelabra.
In teſtis ſolemnioribus plura candelabra de-
bent apponi, non tamen ultra ſex in linea recta,
ciam in Miſſa ſolemni, non Pontificali: quæ
neque omnino æqualia erunt, ſed ab utroque
Altaris latere ſurgent, ita ut ex eis altiora ſint im-
mediatè prope Crucem. In feſtis autem minus

ſolemnibus pauciora, ſaltem quatuor apponen-
da forent, ut ſuprà diximus.

Floribus item, & exquiſitis quibuſdam ramu-

lis, aptè & concinnè diſpoſitis, ſeu veris, ſeu
ſictis, pro temporum varietate, ſive in vaſculis

5 . . . .
elegantibus, ſive alia fatione, ornari poterunt

Altaria, exemplo Nepotiani, quem hac de re
erhonorificè S. Hieronymus commendat.
Gradus Altarium veſtiri poterunt tapetibus,
& præſertim ſuppedaneum illud, quod proxi-
mum eſt Alcari, ſuper omnes gradus; in eoque

arcula apponi poſſet, ad ſputum excipiendum,

à latere Evangelii, ne fœdetur ſuppedaneum, ta-
petẽve ‚aut pavimentum circum Altare.
Lampadem ardere ante unumquodque Alta-
re, plures ante Altare majus, ſuadet auctorntas
Cæremonial. Epiſcop. loco citato.
Telis ſtragulis Altaria contegi decet finitis
Miſſis; & ante Miſſas, detractis ſtragulis, mappæ
ipſæ detergendæ forent ſeopulis ad id tantùm
paratis, ut mundiſſimæ ſemper appareant; ita
Sanctus Carolus in Regula, & inſtructionibus
de nitore & munditiæ Eccleſiarum; quas ad ver-
bum compoſitas à Carolo à BaſilicaPetri, Præpo-
ſito tunc Generali noſtro, & ad uſum Congre-
gationis noſtræ editas, tranſtulit ille ſanctus ac
pius vir in Acta Eceleſiæ ſuæ Mediolanenſis, ad
totius Eccleſiæ utilitatem & ſplendorem.
Denique ſepimento Altaria munda conſer-
vantur, quo arcentur & laici, ne Altaribus in-
hæreant indecorè Alia quæ ad nitorem & mun-
ditiam totius ſupellectilis prædictæ ad Altaris
uſum ſpectant, dabimus infra, & debitas cujuſ-
que rei menſuras. Atque hic eſto finis Rubrica-
rum primæ Partis.

COMMEN.-

—

Uſa

Onen.

tamu⸗
, Eeu
Als
Netunt
de te
r
ibes,
Prori
codie
Wom,
unte⸗

Altr⸗
torras

nitis
upfr
ntlim
;ie
nbus
Ayer⸗
1rho⸗
he.
tus e

6s,al

nlet⸗
g in⸗
mun⸗
ltaris
jll.

ica⸗

P. 6z)reg
COMMENTARIA
IN RUBRICAS
MISSALISROMANI.

P ARS SECDNDA.

Ritus ſervandus in celebratione Miſſæ.

generalium in duo capita di-
/ viditut: quorum alterum ea
complectitur, quæ ad inte-
gram & accuratam Miſſæ

LTERA pars Rubricarum pè Ritus, & Cærimonias-alterum ea continet

quæ ſcitu ſunt neceſſaria, ne malè celebratio fi-
at, videlicet defectus occurrentes; quibus &
adhibentur remedia. Sufficiens ergo hujus par-
tis eſt diviſio, ut ritè ſemper & malè nunquam

celebrationẽ ſpectant, nem- celebretur.

De praæparatione Sacerdotis celebraturi. I.

Ia & Acerdos celebraturus Miſſam prævià Confeſſione Sacramentali, quandoo-
Opus eſt, & ſaltem ? Matutino cum laudibus abſoluto, orationi aliquantulùm
vacet, & e Orationes inferiùs poſitas pro temporis opportunitate dicat. Deinde ac.
cedit ad locũ in Sacriſtia, vel alibi præparatum, ubi paramenta, aliaque ad celebra.
tionẽ neceſſaria habentur: accipit Miſſale, perquirit Miſſam, perlegit, & ſigaacula
ordinat ad ea quæ dicturus eſt. Poſteae lavat manus dieens Orationẽ inferiùs poſitam.
Deinde præparat Calicem (qui debet eſſe vel aureus, vel argenteus, aut ſaltem
habere cuppam argenteam intus inauratam, & ſimul g cum Patena itidem inaura-
ta, h ab Epiſcopo conſecratus:) ſuper eius os à ponit Porficatorium mundum,
& ſuper illud Patenam / cum Hoſtia integra, quam leviter extergt, ſi opus eſt, à
fragmentis, & enm tegit m parvà Pallà hneâ, „tum velo ſerico: ſuper velo ponit
Burſam coloris paramentorum, intus habemem „ Corporale plicatum: quod ex
lino tantùm eſſe debet, nec ſerico vel auro in medio intextum, ſed otum album,
& ab Epiſcopo, vel alio habente facultatem, 4 ſimul cum Palla bencdictum.

a Sacerdos.) Ita dictus eſt, quaſi ſacra dans,
vel ſacra dos, id eſt, ipſamet ſanctitas, vel ſacer
dux, vel ſacra docens: nam docere debet verbo,
ducere exemplo, ſanctus eſſe, & ſacra aliis dare,
ut ſancti fiant.
De confeſſione Sacramentali dicemus infra,
cùm de defectibus animæ. Hoc loco monebo

tantùm, ne Sacerdos indutus Sacerdotalibus in-
dumentis confiteatur, ſed antequam ea veſtiat:
hoc enim magis decet: quod & notavit Didacus
Murilius in oala ſpirituali p. 1. lib. 3. c./3.
b Matutino cum landibus.) Miſſam ante
Matutinum ne præſumamus dicere, apertè his
ipſis verbis vetuit Innocent. IV. ad Epiſc. Zuſcul.
tcan

— „

64 Comment, in Rubr. Mitkalis Pars II. Tit. I.

can. /I. tecenſet Barboſa de poteſt. Epiſc. p. 2. al-
leg. 2 4. nitm. IJ Auctores viginti, g uos iple ſe-
quitur, negantes eſſe peccatum moxtale, ce le-
Prare Miſſam ante Matutinum, & ibidem nu-
merat alios decem & novem, quibus addi de-
bet Francol. de tempor. Hor. Canon. cap. 42. Af-
firmantes eſſe peccatum mortale, inter quos
duo Sancti numerantur S. Antoninus, & S. Ray-
raundus; eXcuſat autem juſta cauſa,, Silv. v.
Miſſa. 1I. 4. 6. Quid facies, pie lector, in re tam
dubia, in qua totidem ſunt hinc inde auctores,
pro affirmativa ſanctiores; prætereà verò duo
ſammi Dontifices, Innocentius IV. & Pius-V.
qui collocavit hunc inter defectus graviores
tit. 7. de defeltibas, n. 1. inter eos defectus, qui
de communi Doctorum ſententia non accidunt
ſine culpa mortali de ſuo genere:? Ego certè tii-
tiorem, quæ in rubrica eſt, ſequor libentius ſen-
rentiam. “ .
C Oratianes inferiks.] Scilicet anti phonam,
Ne reminiſcaris, quæ in duplicibus duplicatur
& pariter ante eas Miſſas, quæ ritu duplici cele-
prantur, hoc eſt cum una oratione; ſive ſit vo-
tiva pro re gravi, ſive pro defunctis quamquam
pro defunctis omitti poſlunt antiphona & PCal-
mi, ut dicemus infra) & tempere Paſchali ad-
ditur Aleluja. Pſalmos quinque habes cum ora-
tionibus. Quam dilelti tabernacula, &. de qui-
bus mentio eſt apud Microlog. c. 1. S. 23. ut in-
terius, inquit, & exterius Sacerdos ſummo Sa-
ccrdoti placere valeat. Addit Innocent. III. lib.
I. cap. 47. ut quidquid immundum quinquelen-
ſuum tranſgreſſione commiſit Sacerdos, quin-
que plmorum oratione detergat quædam e-
nimcontinentur in ipſis, quæ recte conveniunt
celebraturis Miſſam, ut legenti patet; coſdem
hoc loco inſtituit Cæleſtinus I. cx Durand. Lbro
14. capite 2. Microlog. unam tantum orationem
Ppro peccatis novi, Innocemius III. Plures, quæ
inquit manifeſtè pertinent adim Petrandam cor-
dis & corporis munditiam, & munimem; ex que
conjicio, de iiſdem orationibus eum loqui quæ
apud nos ſunt in uſu. Numcro ſunt ſeptem, juxta
numerum petitionum Orationis Dominicæ, ad
formem gratiam Spiritus ſancti obtinen-

ſepti
in⸗ Has ego legi in Miſſali M. S Vaticano antt

dam

300. annos ſcripto, volum. 4713. Oratio Conſcien-
tias eſt Ambroſiana; ex Pamelio, in Sabbats
Dem. y. Adven. Ambrofiano more. Septem au-
temwerſus præcedentes reipondent uſdem ſep-
tem orationibus. Cuùm aatem habeatur in titule
& Rubrica., Pro te poris opportanitate, inde
patet, nullum eſſe peccatum, li celebraturus eas
omittat, & communius omittuntur ii Pſalmi à
Sacerdotibus. .
d Accipit Miſſale.) Nec ſine Rbro Miſſa ce-
lebranda eſt, alias graviter peccatur, Navar. a.
2r. num. 5.: AzZor. libe o. cap. 29. quaſt. 4. Neque
aliud Miſſale, niſi Pii Quinti adhiberi poteſt à
Romanis, exejuſdem Pi Bulla Conveſtitur Miſ-
ſale ab accuratioribus proprio integumento co-
loris Miſſæ convenientis, rum ad decorem, tum
ad reverentiam in eo contentorum. Qued au-
tem hoc loco jubetur, ut perlegatur Miſſa, ſive
prælegatur, co ſine dicitur, ut ſi mutanda ſit o-
ratio, maximè ſccreta, quæ ſit eadem cum alia,
puta commemorationis & feſti, oportunè mu-
tationi ſit proviſum; & prætereà ne accidat er-
rorin prolatione verborum, cum ſcandalo audi-
torum.
e Lavat manui.) Ut ſpiritualicer mundet
Kus, Innocent. III. lIié. i. cay. 49. & propter re-
verentiam tanti Sacramentis Durandſmpia Cap. 3

f Præparat culicem.) Calix à voce Græca

xXUXι, ex Macrob-lib. I. Satarn. cap. 2. ab aqua
calida dictus, ut ajunt Varro lib. z. Luatin. lin. &
FTeſtus lib. 5. quam vino mitam habebant vete-
res in deliciis, ut Perſius docet, vel ab alia voce
Græca x7Xει&, quæ lignum ſignificat, Iſid, lib. 20.
Orig. Cap. J. namæx ligno, ait, fiebant calices.

Porrèò in calice argẽteo conſecraſſe dicitur Chri-

ſtus à Baronio, ex Beda, anno 31t. n. 63. Vereof
tamen, ne calix hic, in quo, ut narrat idem Beda,
lervatur ſpongia potus aceti miniſtra, & habet
Quas anſas hninc inde, adhibitus fuerit potids 4d
potandum Chriſtum felle, & aceto, quam ad
ultunam cœam. Valemiæ venerantut cali em
lapideum alium pretioſtim ex Agatha, quam vo-
cant, quo dicunt uſum fuiſſe Chriſtum in ultima
cœna. Lege Carthagenam de Euchar. Homil. 26.
aναàαà Latinè bonum: & quid bonum ejus,

muſi vinum hujus calicis germinans Virgines?

Zachar.

Zuhea
ale
Cchalt
„Vl
1 Ne⸗
Qern
Nu
Li
ono
celil.
ite
nato⸗
rt
ſauln
Mn
Uban
cet
tetn
kann
mpl
0
pul
Ebco
G
iung
ſoot
rop
in.
nins
etian
ſe:
lo)
U
bank
zur⸗

un
t/
n.
0
lir
Der
in

nſcien
Nebbate
temau-⸗
em lep.
ntnle
te, inde
turus eas

Dlolmis

Ailla ee.
rarein
Neqe
Porelt
tur Miil⸗
entoco-
temtun
odar.
alto⸗
m ala,
nammu⸗
icen el⸗
loandt⸗

mund&
Netle⸗
1c4n.
eGreca
Abaglu
.. hin. &
Ur ele⸗
lavoce
.Au.
Calices⸗
rCht-
Vereot
n Beda.
ri d
n ad
Ali e
nvo⸗
Gltima
il.26.
ejis 3
gines
hr.

De præparatione Sacerdotis celebraturi. 6 5

Zachar. 9. inde mes inolevit, quòd non in alio
vaſe quàm in calice ſanguis conſecretur, ex Pa-
ſchaſio de ſanguine & corpore Domini , capite
zo. Vaſculum dixère Patres Concil. Tribur. cap.
175. Vas myſticum, Syneſius conſtit 2. Poculum,
Clemens libro ö. conſfit. c. . Poculum ſanctum,
Nazian. orat. 2.
Ligneos autem adhibuere calices Apoſtoli,
Honor. in Gemma lib. I. c.oy. deinde vitrei de-
creti ſunt à Zepkyrino, apud Damaſum in eius
vita: & calicem vitreum fractum à Sancto Do-
nato Aretino reſtitutum habes in lib. I. dial. &.
Græg. c. 2. Sed & tunc temporis argentei crant
in uſu apud aliquos, ut notat Baron. in notis
Martjyrolog.7. Augaſti, ex Aagnſt. Epiſt. 167.
Utbanus argenteos & aureos inſtituit, de conſecr.
diſt. 1. Cap. Vaſa. ex Concil. Tiburienſi, c. 15.non
ex æte, neque auricalcho fiant, ne ærugo gene-
retur, neque vomitus provocetur, potius ex
ſtanno, eaa. diſt. cap. Ut calix, ex Concil. Khe-
menſi, cCap. 6.
OScto angulis formabantur, ex Prudentio a-
pud Bulengerum lib. 2. C. 20. imaginibus etiarmn
decorabantur; quos effigiatos hiſtoria paſtoris
& ovis docet, Tertull. de pudicit. c. 7. G 0. &
imaginatos calices ideò appellat S. Remigius in

ſuo teſtamento; quid? idem inſcripſit in calice

proprium nomen Citra vanitatein, a pud Surium
tom. . Calicem verò gemmatum miſit Epipha-
nius Conſtantinopolim ad Hormiſdam; unde
etiam in Ord. Rom. paratoria danur, id eſt cap-

ſæ, ad calices recondendos. Solebat (quod do-

leo) dicere S. Bonifacius Martyr, & Epiſcopus
Ultrajectenſis: Quondam aurei Sacerdotes ute-
bantur ligneis calicibus, nunc lignei ſacerdotes
aureis calicibus. W'alafr. Strabo c. 24. & in . Laſa.
g Cum patena.) Patena, ſeu patina; voxtamen
prima eſt frequentior. Diſcus in Liturgia S. Ja-
cobi appellatur. A patendo eſt dicta, Amal. lib.
2. C. 27. vel quia patula eſt, Walafr. c. 24. vel quia
diſpanſis, patentibuſque oris ſit, Iſidor. lIib. 20.
Orig. cap. 4. Patenæ verò ejuſdem fuere mate-
riæ cum calicibus. Forma earumdem nunc mul-
tò minor quàm antiquarum: nam erant, apud
Damaſum in vita S. Slveſt. ponderis quinde-

cim vel triginta librarum, cuùm multi in Miſſa

Zeéns. A.

dius infra tit. 7. 2.1.

communicarent. Patena adhibita tunc temporis
ro Pyxide.
h Ab Epiſcopo conſecratus.) Habetur conſe-
cratio hæc in Ordine Romano, & durat conſe-
cratio, donec frangatur, vel intus q& novo auro
liniatur, Suar. Ad/ſp. St. ſelct. 7. idcircò calix & pa-
tena vocantur vaſa ſacra à Sixto de conſecr. di-
ſtinct. 1I. cap. In ſancéta. & u ngi calicem expreſſè
juſſit Silveſter, ex Innocent. III. in epiſt. decret.
Hinc ſit, quèòd non omnibus licet hæc vaſa tan-
gere: non licuit Subdiaconis ante Concilium
Laodicenum, ubi c. 2t. iiſdem interdicitur eorum
contactus; fuit conceſſus in Braccar. I. c. 25. in-
ferioribus autem aliis negatus in Concil. Nom. II.
cap. 9. niſi mappula adhibita, juxta Ordinem
Reom. an verò ſub mortali? negat Bonac. Aiſp. 4.
quaæſt. ultim. punbt. 9. num. 20.
i Ponit Purifßcatorium.) Neque nomen

purificatorii, neque rem apud antiquos de riti-

bus ſcriptores inveni. Durand. lIib. 4. cap . per-
fuſionem digitorum appellat purificationem; &
inde purificatorium ad extergendum digitos
perfuſos, & calicem dictum eſſe patet. Burchard.
vocat purificatorium.
Quærunt, an ſit benedicendum: negat Sua-
rez. 3. p. Adiſp.5l. ſect. . Quarto, nec in Ritualibus
invenitur benedictio propria, ſicuti neque veli,
neque burſæ Corporalis, de quibus ſtatim dice-
mus. Ratio eſſe poteſt, quia ſine his videbatur
ſacrificium non incommodè fieri poſſe: uteban-
tur enim parvis mantilibus à manipulo diverſis:
ad detergendas manus, & mappulis quibuſdam,
ex Beda in collelct. de ſeptem ordinibus, quas &
tenebant manibus, ex Durand. lib. z. c. 6. ſed

decentius fit, proprium adhibendo Purificatori-

um; quod ut ab alis lineis pannis ad tergendas
manus dignoſcatur, convenit, ut in medio il-

lius pingatur crux, ut in Concil. Provinc. III.

Mediol. inſtrac. ſupell- lib. 2. fuit decretum.
