acono in Albis tantum, ſine Manipulis, & Cle- Rituum Congregationem, teſtatur Caſtaldus
xus cantare poteſt Pſalmum torum. Amovendæ in ſua Praxi Cerimeniarume.
verèò ſunt mappæ tantum cum palliis, & aliis

14 Poſt denudationem Akarium, hora competenti facto ſigno v cum tabula
conveniunt Clerici æ ad faciendum mandatum. Prælatus,
miciu, & Alba induitur ſtola, & Pluviali violaceis „& y in loco ad id deputato.
miniſtrante Diacono (qui paratus cum Subdiacono z ut in Miſſa patamentis
albis, ei aſſiſtit) imponit incenium in thuribulo; deinde Diaconus a librum E-

vangeliorum ante pectus tenens, genuflexus b ante Superiorem, petit benedi-

clionem; quâ acceptâà, aſtantibus duobus Acolythis cum candelabris accenſis:
. „ 1
& Subdiacono librum tenente ſignar librum, & in
eſt Evan gclium, Ante diem feſtum Paſchæ, ut in Mida. Quo hnuo, Subdiaco-
nus ortat librum apertum ofculandum Superiori, & Diaconus eum de morein-
cenfat. Poſtea Superior exuitur Pluviali, & per Diaconum & Subdiaconum
præcingitur linteo; & ſic præcinctus, aſliſtentibus ibi iiſdem Diacono & Sube e.
cono, accedit ad otionem pedum: & per ordinem diſpoſitis

be . iis qui lavandi ſun
Clericis pelvim & aquam miniſtrantibus, Subdiacono ſingul

orum pedem dextruir
tenents

13 Hoc triduo tranſeuntes ante erucem, quæ

ſeu Superior, ſuper a-

cenſat, & cantat, ut moris

len
con
1 0
. 4
D locea
un,
dro
Nez
anl
Uullo⸗
Curn
Ma⸗
Cang
Cum
(ede
Munrn
ench
CIN!
Cumt
Porit⸗
Kerns
1
l
tn
1
ſene

ſa

I

en lan

Dii.

n cancce
toch er⸗
inane.
Eriolnceine
Chricie.
Ultaohbet
famoeteit
ErRor
elnl,ll
Eſtutnn

nnenn
lheintan
Pann 1
Uesnyla⸗
ile ſrn
ℳℳα.

umtbe
kber
Cehnn⸗
Nalnen

Pbrunk⸗
grbeneche

De Eeria V. in Cæna Domini.

enuflectens ſingulis illorum pedem lavat, e extergit & oſculatur, Dia-

tenente, g

cono à præbente linteum ad abſtergendum-

u Cum tabula.) Sonitus lignei fit mentio in
Paraſc. in Ordine Roman. ſed & hac die adhibe-
ti docent Alcuin. & alii. Humilitatis eſt indi-
cium, Amal. lih. 4. c. 27. Terrorem ligniticat
Judæorum incuſſum Apoſtolis, Gemma, lib. 3
6. öy. && lignum Crueis, quo convocantur om-
nes adumbrat, Ruper. lib. j. cap. 29. Minus et-
iam ſonat lignum quàm æs: quia mulieres in
paſſione magis loqucbantur de Chriſto quàn
Apoſtoli ,Durandns ap. 26.
2 Ad ſaciendum mandatum.] Dicitur man-
datum, quia mandavit C hriſtus lavationem pe-
dum: & quia Antiphonæ incipiunt ab hac:
Mandatunm novaum, & C.
y leloco ad àä depatato.] Congruum eſſet, ut
Di Altare eiſet cum pallio albo, ad ſignifican-
dam munditiam, cujus gratiã lavandi unt pedes,
cum Cruce, & esndelabris. Poterit etiam parari
Credentia à latere ſiniſtro, ſuper quam colloca-
buntur Miſſale, linteum Sacerdotis, vaſa ad ab-
luendas in fine manus ejuſdem, & alia ejuſmodi,
cum floribus, & herbis. Scamna neceſſaria
cum tapetibus habeantur pro lavandis, & tapetia
ſint ita ampla, ut celebrans ſuper iiſdem genu-
flexus lavare queat, neque Albam fœdet.

15 Et interim hæc ſubſcripta cantantur.

In cantandis Pſalmis, Mandati, unustan-
tum Verſus cantatur, Durand. lib. 6. cap. 7.

2 Ue in Migz.] Hoc eſt, cum Manipulis.
licet eo careat celebrans) ob Evangelium can-
tandum à miniſtris. Si fiat Proceſſio à Sacriſtia
ad locum deſtinatum, Subdiaconus ferat Cru-
cem inter Acolythos medius more ſolito, quam
deponit prope Altare in cornu Evangelii.
a Labrum Evangelierum, &c.] Impoſito
prius de more incenſo cum benedictione in
Thuribulum à celebrante. Hoc eodem loco E-
vangelium reſtitutum eſt à Pio V. Iy ſecunda
editiene Mißſalis ab eodem reformati ante
Clementem VIII. juxta Ordinem Romanum
antiquum.
b Aunte Superiorem.] Adde, ſtantem in cor-
nu Epiſtolæ. Finita incenſatione celebrantis de-
ponuntur Manipuli à miniſtris, ut ei liberius in-
ſerviant.
c Erxtergit, & oſculatur.] Nullo facto ſuper
pedem ſigno Crucis manu celebrantis.
d Prabente linteum.] Stabit ideo Diaconus
à dextris, colliget linteum ipſum quo celebrans
eſt præcinctus, & extendet, quando opus eſt, ut
tergat: non autem Diaconus infundat aquam
pedibus, quod aliqui ſcripſerunt nimis apertè
contra Rubricam.

qnod etiam dicitur in Rubrica Miſſalis.

16 Poſt lotionem, Superior, vel qui aliis abluit pedes, lavat manus, & ab.
ſtergit alio linteo; deinde rediens ad locum, ubi prius fuerat, accipit Pluviale, &

e ſtans capite detecto / dicit, &c.
e Stans capite detecto.) In medio ſcilicet ante
Altare.
f Dicit.) Manibus junctis, ut aliàs notavimus,
tencntibus librum Diacono & Subdiacono. O-
rationes cum Verſibus additæ ſunt à Pio V. e
erdine Nomane.
15 Finitis omnibus, vel exuitur ibidem Supe-
riot, vel redit in Sacriſtiam ordine quo venerat.
18 De hoc Mandato cum Evangelio Miſſæ
hujus diei meminit Ord. Romann: Ablutio vero
pedum habetut apud Ang. Epaſt. 19. & Cprian.
Jom. d.

Sermon. de hac re, fitque ad humilitatem Chri-
ſti imitandam. & ad munditiẽ animæ deſignan-
dam, Rupert. lib. y. cap. 20. U nde & antiquitus
reconciliabantur Deo hac die pœnitentes. S.
Gregorium firmaſſe Decreto lotionem hanc,
ſcribit Alph. Villegas in Flore Sanctorum.
19 De oleis ſacris nihil Miſſale neque nos lo-
quimur, ad Pontificale ſpectant; interea lege
Durandum libro b. tap. 74.
20 Hora commodiore, poſt Veſperas, defe-
rantur patticulæ ſupra reſer vatæ pro infirmis cũ
Bb luminibus,

194

luminibus, Superpellieco, & Stola alba adhibi-

Comment. in Rubr. M. ißalis Pars IVt Tit. M.

& oſtiolum Tabernaculi, in quo ordinariè aſſer-

tis, ad locum ubi reſervata fuit Hoſtia conſe- vari ſolent, maneat apertum, ne populus ibi a-

erata, niſi aliud exi gat laudabilior conſuetude :

doret quod non adeſt amplius.

De Feria ſexta in Paraſceve. X.

1 Nſtitutorẽ Feriæ Paraſceves facit ſanctum dicta eſt apad HFenau lily. cap. 23. id eſt, ſine azy-

Paulum Chriſoſt. Honsil. I. de Cruce & La-

mis, ut explicat Baron. anno q. cujus Rubricas

trone, quæ præparationem ſignificat. Cœna pura cum augmẽto minutiorum nune explicabimus.

2 4 Finita Nona, Sacerdos & miniſtri induti paramentis nigri coloris, ſine u.
Minaribus, & incenio / preccdunt ad altare: & ante illud proſtrai aliquan diu
orant. Interim Acolythi unam tamum iobaleam ext ndunt ſuper altare, Sacer-
dos cum miniſtris facta oratione alcendit ad altare, & e oſculatur il ud in medio;
deinde Lector accedit ad legendum Prophetiam in loco ubi legitur Epiſtola, & in-
cipit cam f ſine titulo: quam etiam Sacerdos legit ſubmiſla voce apud Altate in

corhu Ppiſtolæ.

a Finita Nona.) Notat hoc Nupert. lib. 6. 6. 4.

Quia hora nona expiravit Chriſtus, ad cu jus
ꝗquaſi funus nos accedimus cum Nicodemo, &
aliis, Durand. lib. 6. cap. 77. neque enim hac
die Miſſa dieitur, ex Innocent. I. quia percuſio
paſtore, diſperſi ſunt Apoſtoli, & uſque ad di-
em P'aſchatis in triſtitia jejunaverunt, de Conſec.
d. 13. Sabbato. Præterea celebrare non convenit,
cum kac die ſeipſum obtulerit Chrifſtus, Alcui-
nus, quod ſi Miſſam eam appelles, ea eſt more
Apoſtolorum, ait Amalsr. lib. g. cap. zo. quod
tamen non placer, cum hodie nulla ſit conſecra-
tio, & Mifſſa ſit præſanctificatorum. Nona verè
ecũ aliis præcedentibus horis ſine lumine dicitur.
b Procedant ad Altare,) Altare erit nudum
cum Cruce velata velo nigro, ita ut fuo tem po-
re facile quear dietegi, & candelabris ſex obicu-
ri potius coloris, & candelis ex cera communi,
non alba extinétis: gradus ejuſdem nucdi enmt,
ſed tamen benè mundi pro ſacerdotis proſtrati-
one. Credentia ſimplex linteo coo perta in ſupe-
riori tantum parte cum neceſſariis tantum ad
Officium, nempè burſa cum Corporali & puri-
ficatorio, ampullis vini & aquæ, vaſe vitreo ad
ablutionem digitorum, ut infra, Milſlalibus
duobus & cuſſino, mappa longa pro Altari, ve-

lo Iongo albo pro Celebrantis humeris ad Sacra-
mentum reportandum, & candelabris Acoly-
thorum cut candelis ex cera communi. Proce-
deunt igitur, præcuntibus Acolythis ſine cande-
labris, cum paramentis, ut in . part. tit. i9.
numer. bö. & 7. uno poſt alium miniſtro, ut ad
Mifſlam.
c Ante illaæd proſtrati.) onvenit, ut ſub eo-
rum capitibus ponantur cuſſini coriacei, vel ſim-
plices, non tamen de is qui ſunt ad uſum Miſ-
falis in altari. Proſtrationis meminit Ordo Koma-
nus, neque ideo veſtiri debent gradus Altaris pan-
no nigro, qui ſapit ſolemnitatem.
d Töbaleam extenduxt.) Ita Ordo Nomanue
quæ Sindonem monumenti ſignifieat. Durand.
lib. 6. cap. 77. & præterea Miilale cum cuſſino
ſuper altare apertum collocatur.
e Oſculatur illud.) Indicat Ordo Romanus;
ut initio Miſlæ fieri ſolet.
f Sue titule.] Titulus eſt caput lectionis;
ſine capite ſummus, cum Chriſtus occidnur, hoc
eſt repræſentativè, hac die, Honor. in Gemma
libro 3. capite . nec in fine Lector oſculatur
manum celebrantis: Tractus primus habetur in
Antiphonario Gregoriano ; ſed Aleninus putat
nuperrimè tunc finſte compilatum.

3 Finito Tractu, ſacerdos in cornu Epiſtolæ dicit Oremus, Diaconus, Fle-

Etamus genua; & Subdiaconus, Levate,

Non

eil
Enn
chi
bos
a

Alchlan
CnrRib
enpkebb
rs ne;
idiguudt
lne nt.
dinen,
bltor,d
d Wae

4

merisachr⸗
X. 41
Cchabrsier.
minun Me⸗
Dslneco⸗
,Dt i
münlko,ut

egip tlbe
Clittiſiit
taAclenk
i Cdtla
nlunf⸗
n
Oyr Nun
iſen Del
eann aln

PANn

elecn
Cocent
r. NN
orcou
mblinn
uin
n

Conis

De Feria ſexta in Paraſceve.

Non dicitur Deminus vobiſcaum hocdic; quia
moriente ſummo Sacerdote, ceſſant Oſhcia Sa-
cerdotis, Honor. abi ſupra capite 97. frequentius
dicitur, Fleltamus genna, quod etiam docet
Ordo Komanus, ad augmentandam humili-

gatem, Hago Eictorin. de ſpecul. Miſ. obſerv.

ar.

195
capite z2o. Diaconus genaflectit ante alios di-
cens, Fleltamus genua, ſubdiaconus ante a-
lios ſurgens dicit Levate, ſolus ſtat Celebrans-
Ad Orationem Miniſtri ſtant, ut in Miſſa; O-
rario verò hæc non habetur Sacramentaris
Gregoriano.

4 Subdiaconus in tono Epiſtolæ ſimiliter ſine titulo cantat ſequentẽ Lectionem.

Prima Lectio ex Prophetis, ſecunda ex Pen-
tateucho Moyſis; quia lex & Prophetæ Cru-
cem Chriſti prænuntiarunt; Kapert. libro b6.
capite 5. & duæ Lectiones innuunt, pro duo-
bus populis obire Chriſtum, Honor. in Gem-
ma lIibro z. capite 9: Lectio Exodi vicinior eſt

Paſſioni, in qua mentio de illa eſt: Os non com-
watnketis er eo, Durazd. loro citato, & ideo
ſeeundo loco legitur, quamvis ſit antiquior Le-
ctione Oleæ.
Subdiaconus in fine non oſculatur manum
Celeerantis.

5 Finito Tractu, dicitur Paſſio g ſuper nudum pulpitum, quam Celebrans

h ſubmiſſa voce legit in Cornu Epiſtolæ.

Tractus ſecundus habetur in Antiphon. Gre-
goriano.
g Saper nudum pulpitum. Nudato Chriſto
in Cruce omnia nudaſunt, & Scripturæ reve-
latæ, Durand. ibid. in eodem pulpito, vel in tri-
bus, ad majorem commoditatem, in eornu E-
vangelii, in plano Cappellæ, legitur ſeu eanta-
tur Paſſio à tribus Diaconis indutis Amictu, Al-
ba, Cingulo, Stola diaconali nigra, cum Mani-
pulo, ex Cerim. Pap. lib. 2. C. 39. qui procedunt
de Sacriſtia hoc ordine, ut qui Evangeliſtam re-
fert, librum deferat ante pectus, & ſit primus;
quem ſequitur ille, qn Turbam; poſtremo, qui
Chriſtum: omnes manibus junctxis; faétis au
em debitis reverentiis Altari, accedunt ad can-
tandum, medium locum relinquentes agenti
perſonam Chriſti, & dextram Evangeliſtæ.
Romæ communior uſus eſt, ut Evangeliſta
medium teneat locum, & illius dextram ille qui
Chriſtum repræſentat, & in Cappella Papæ u-
nus tantum adhibetur liber, in quo tres Canto-
res ſigillatim cantant quæ cantare debent, quo
fit ut Evangeliſta, qui plus aliis cantat, medium
quoque teneat locum. Alii adhibent tres libros,
ut commodins cantent. Cærimon. Epiſc op. lib 2.
cap. 27. meminit unius tantum libri, & quoad
locum non tolli conſuetudinem Eccleſarum.
Non probatur illa diſtrib tio Paſſionis inter Ce-
lebrantem, Diaconum & Subdiaconum, ita ut

celebrans vice Chriftiloquatur, & Subdiaconus

Turbarum. Si deſint miniſtri, ſolus Diaconus
cantare debet totam Paſſionem, & partem fina-
lem ejuldem, addito deinde miniſterio Subdia-
coni & Acolythorum, ut fi ad Evangelium, pul-
piti verò vox à ſanbto Cypriano uſurpatur epiſt.
33. pro loco Evangelii. Vide fupra part. 2. tit. .
nn. j. pagina 99.
h Submißa voce legit.) Stans paulò verſus
Cantores, & aſtantibus Miniſtris, ut ad introi-
tum Miſſæ: ſed cum legit iple: tradidit ſpiri-
tum, nondum tamen genuflectit, quia non le-
git in cornu Evangelii, ut in aliis Miſſis. Lecta
vero etiam poſtrema parte in eodem cornu, quæ
vieem gerit Evangelii, convertit ſe ad Canto-
res Paſſionis, eæ Cærixon. Papeæ loco citato cap. 29.
6 Dicitur autem Paſſio ſine ſalutatione, &
fine incenlo, Ordo Romanus. Paſſionis ſecun-
dum Joannei eſt mentio in Sacramentario: &
quia ultimus ſcripſit, & quia interfuit, ideo le-
gitur hodie, ex Kupert. lib. 6. C. 6.
7 Ad ea verba Cantorum, tradidit ſpiritum,
omnes quidem genuflectunt, ſed celebrans, &
alii verſus Altare, Diaconi Cantores verſus li-
brum, ſignumque ſurgendi poſt pauſam datur
Diacono, qui Evangeliſtam agit, eo ipſo quod
ſurgit, ut in Cerim. Epiſe. lib. 2. C. 2. Pauſa erit
unus Pater nafter, ut in Cappella Papæ, Cerim.
Marcell. lib. 2. c. 39. quare non placet dari ſi-
Bb 2 guum

196 Comment. in Rubr. Mißalis „Pars W. Tü. M.

gnum à Celebrante, manu cum ſtrepitu ſu- genuflexio ambobus genibus in terra poſi-

per librum depoſita. Fit autem prædiéta tis.
8 Quod ſequitur, legitur in tono Evangelii: & dicitur, Munda cor meum;
ſed non petitur bencdictio, & non deferuntur luminaræ, neque ineenlum, &
Celebrans in fine non oſculatur.
Diaconus reliqua facit de more ut ad Evan- qut ſuſtontat librum. Fiunt enim velut exequiæ
gelium, non tamen ſignat librum, neque ſe- defuncto Chriſto in triſttia, & mœrore, A-
ipſum. Acolythi medium tenent Subdiaconum, cuinus, & commaniter alii.
9 Deinde Sacerdos in cornu Epiſtolæ incipit abſolutè.
M niſtri ſtant poſt Celebrantem ut in Miſſa. nem Orationum.
Orationes autem pro omnibus fiunt, quia pro 10 Ad monitionem pro Judæis non re-
omnibus oravit Chriſtus in Crucc, ex Alcuino. ſpondetut Amen. Qund myſterii quærunt hec
habentur in Ordine Nonzano, & in Sieramenta- loco: neque in præcedentibus monitionibus
rio Gregeriane, imò Cæleſtiaus I. earundem reſpondetur Amen: non enim eit Oratio, ſed
meminit Epiſt. i. ad Epiſcopos Galliæ, & haben- monitio ad orandum. Omittiur autem Oremus
tur in Ambrofianoritz, ex Pamelio. Celebrans quia oratur pro is utcunque non ſalvandis, niſs
dicit monitionem primam mambus junctis, in fine mumdi, Durand. loco cit. C. 27. Item non
Orationem verò manibus extenſis; nequeun- flectuntur geuua, ex icramentario Gregoria-
quam genuſiectit, ut in 2. Part. tit. . aum. y. no; quia ii genibus flexis illuſetunt Chriſto, Al-
Fag. 9. dictum eſt, & ſic deinceps uſque ad ſi- cuin. ſecutus Ordinem Komanum.
II Completis Orationibus, Sacerdos depoſita caſula accedit ad cornu Epiſto-
Iæ, & ibi in poſteriori parte anguli Akaris accipit à Diacone Crucem ſam in Akari
Ptæparatam; quam verſa facie ad populum, à ſummitate parum i diſcooperit, in-
cipiens ſolus Amiphonam, Ecee lignum crucis; ac deinceps in teliquis juvatut in
cantu à minifſtris uſque ad Venite adoremus. Choro autem cantante, Venite a-
doremus, omnes ſe proſternunt, exceꝑto Celebrante. Deinde procèdit ad antetioré
Part anguli ejuſdem cornu Epiſtolæ: & diſcooperiensbrachium dextrum Crucis,
elevanſque eam pauliiper: alt us quàm primè incipit, Ecce lignum crucis, aliis Can-
tantibus, & adorantibus, ut ſuprà Deinde Sacerdos procedi ad medium Altaris,
S& dicoopericns Crucem totaliter, ac elecvans eam, tertiò altius incipit, Ecce li-
gnum Crucis, alis cantamibus, & adorantibus, ut ſuprà.

i Diſcooperit.] Velum aufertur à Cruce, ut
quod Iudæis tectum erat, nobis reveletur, Nupert.
lb. 6. c. 20. tem, quia nudatur Chriſtus in Cru-
ce, Dnrand loço eitato. ubi docet, ter diſlcooperi-
ri Cruecm, quia paulatim prædicatus eft Chri-
ſtus Crucifixus, primèò in angulo Iudæorum, po-
ſteà palàm, deinde ante medium Alaris, id eſt in
medio Gentium.
I Elevansque.] Oſtenſio ligni Crucis in hac
die erat in ufu in Ieruſalem tempore ſancti Pau-
lmi Nolani, ex Franciotto in Obſervuai. mMer.
anni. Elevatur etiam Crux ter ad honorem, con-

tra tres illuſiones Chriſti, in atrio Princi pis, in
Prætorio, in Calvario. Fit proſtratio, non tamen
uſque ad terram, ſed genibus flexis, & capite val-
dè demiſio. Salutarur & adoratur ter cum genn⸗-
flexione, & tertia vice proſternimur, ut eam oſ-
culemur, ut nimirimn Chriſtum Crucifum om-
ni humilitate veneremur, & eaſdem tres illuſio-
nes compenſemus, Darand. ibidem. Notaad-
verbium altin concordare etiam cam verbo
incipit, nedum cum verbo elevant, ita ut &
vocem & Crucem elevet akius Sacerdos und

ſimul. 12 Poſtea

4
,
ane

Aa

ici
01
E
ar
tap
lon
6
rl
1
No⸗
(de
E
non.
Gll
in

Eepe
0
ſnch

tit /2
Meht.
Nitad

3
4
d,
lepe
repe
Dent
(u
iici
ſech

ne

I. De Feria ſexta in Paraſcewe. 197

teng 12 Poſteà Sacerdos ſolus portat Crucem ad Iocum m ante Altare præparatum,
& genuſlexus ibidem eam locat; mox a depoſitis calceamentis accedit ado ado-
dorurn randam Crucem, ter genuflectens antequam eam deoſculetur. Hoc facto revertitur;,
n S& accipit calceamenta, & caſulam, Poſtmodum miniſtri Altaris, deinde alii Cle-
rici, & laici, bini & bini, ter genibus flexis, ut dictum eſt, Crucem adorant. Inte-
m rim. dum fit adoratio Crucis, p cantantut improperia „& alia quæ ſequuntur, vel.
MRM omnia, vcl pars corum, prout multitudo adorantium, vel paucitas requirit, hoe
odo. Duo cantores in medio Chori cantant, &c.
m. Ante Altare præparatum.) Portat ce- rum conſuetudine, tum in oſculo membrorum
lebrans Crucem ſine ulla inclinatione facta Al- Crucifixi, in æquali pauſa, qua ſinguli genua
us mn tati. Acolythi, dum denudatur Crux, extendunt flectunt. Ad ſingulas adorationes dici poteſt Ver-

1Ornro,

tapete pule hrum cum cuſſino pretiolo, & velo-
longo albo ſupra gradus Altaris verſus planum
Cappellæ, genuflexus Celebrans ibidem depo-

ſus, Adoramur te Chriſte, & benedicimus tibiz.
quia per ſandtam crucem tnam redemiſti mun-
dum. Ordo adorationis eſt, ut quilibet laicus;
4

Tenlion nit Crucem ſuper velum, & cuſſinum. etiam Princeps, poſt Clerum adoret; Prælati ve-
“ n Depoßtis calceæamentis.) A latcxc Epiſtolæ rè, ſi qui adſunt poſt Celebrantem.
yRun prope ſcamnum illi paratum ad ſedendum 6G8& Cantantur improperia.) Ordo Roman. ea-
W Celebraus adorat ſolus, deinde miniſtri ſimul dem legat Sacerdos ſedens cum miniſtris, Cæ-
& Diaconus quidem cum ſtola ſua latiori quam rnim. Pap. lib. I. ſoct. 1. cap. Fl.
S non deponit uſque ad finem Officii, ex Cærim. Improperia côntinent verba Latina, & Græ-
Epiſe. lib. 2. 6. 26. Subdiaconus autem in Albis, cain laudem Chriſti, non Hebræa, quia Judæi
nnky ex uſu Cappellæ Papals & Romano: alii de Cle- negavere Chriſtum, & reprobavere, Nupert:
nindu tO in ſuo quiſque habitu chorali, calceis tantùm lib. 6. cap./9. Agios & Triſagion hoc Græcè di-
oeiis depoſitis, ex laudabili conſuetudine. J citur adhuc, ex inſtituto §. Sabbæ 4apua Baroman
1 o Adorandam) Adorationis hujus auctor 492, Hymni, Pange lingua gloriofsauétor eſt Ve-
bünn ſanctus Gregorius eſt, S. Antonino part. 2. cap. 3. nantius Fortun. ex Buron. infracitando.
ſulr tit. 12. Habetur in Ordine RKomano, O in Sacra- Si repetitio eſt facienda ob longiorem ado-
Aaneiot ment. Gregor. cũ minoribus cærimoniis. Conve- rationem, fiat ab Hymno, Pange lingua ut in-
nCu nit autẽ, ut uniformis ſit omniũ actio pro loco- Millali.
aluls 13. Circa finem adorationis Crucis accenduntur 9 candelæ ſuper Altare, & Di
N aconusaccipiens burſam corporalium, extendit corporale more ſolito, & juxta il-
oe! lud r ponit purificatorium: & finita adoratione, crucem reverenter accipit, & ſ
re por tat ad Altare. Poſtea ordinatur Proceſſioad locum, ubipridie Saeramentum
cs repoſitum fuerit. Præcedit 2 Subdiaconus cum crucc inter duos Acolythos defe-
muntin rentes candelabra cum cereis accenſis, & Clerus per ordinem, ultimus Sacerdos
ayet cum miniſtris. Cum perventum fuern ad lecum Sacramenti, accenduntur intor-
anpr ticia, quæ non extinguuntur niſi poſt ſumptionem Sacramenti: & ſacerdos genu-
WNemé flectit ante Sacramentum, orat aliquantulum: Diaconus interim aperit eapſulam,
fumge in qua reconditum eſt Corpus Domini; poſteà ſacerdos ſurgens, abſque be-
we nedictione imponit incenſum in duobus thuribulis „ Diacono- u naviculam
e, miniſtrante, & genuflexus æ incenſat Sacramentum: tum Diaconus cextra-
1 hens calicem cum acramento de capſula y dat ad manus ſacerdotis, & tegit extre.
ln 6 mitatibus veli quod humeros illius circundat, & procedunt ondine quo venerunt, æ

1M

198 Comment. in Rabr. Mibalis Pars IV. Tit. M.

defertur baldachinum ſuper Sacramentum, & duo Acolythi cum thuribulis con-
tinuè Sacramentum incenſant: imerim cantatur Hymnus, « Vexilla Regis pro-
deunt. b Cum venerit ſacerdos ad Altare, cpoſito fuper illud caſce genuflexus rur-
ſum incenſat, & accedens deponit Hoſtiam ex calice ſuper patenam, quam Dia-
conus tenet, & accipiens Patenam de manu Diaconi Hoſtiam ſacram ponit ſuper
corporale, mihil dicens. Si tetigerit Sacramenrum, digitos abluat in aliquo vaſc. In-
terim Diaconus imponit e vinum in calicem & ſubdiaconus aquam, quam ſacer-
dos non benedicit, nec dicit ſuper eam Otationem conſuetam; ſed aecipiens ca-
licem à Diacono, ponit ſaper Alrate, nih dicens, & Diaconus illum coope-
rit palla, deinde iĩmponit incenſum in thuribulo g abſque benedictione, & incen-
ſat oblata, & Altare h more ſolito, genuflecten; ante & poſt, & quandocumque
tranſit ante Sacramentum. Cùm incenſat oblata, dicit, &c. &ipſe non incenſatur.

q Candele ſuper Altare.) Et item ex, quæ
ſuper credentiam habentur pro Acolythis.
r Ponit Purificatorium. Ad cornu Epiſtolæ,
loco ſolito: & tunc etiam transfertur à cærimo-
niario Miſſale ad cornu Evangelü cum cuſſino.
ſ Reportat ad Altare.) Quo caſu nemini
reverentiam faciat, ſed & Celebrans aſſurgat
tranſeunti cruci, ex Cærimon. Epiſc. lib. 2. Cap.
26. cui genuflectit ſimul cum Subdiacono; quod
hodie faciunt omnes omninè in honorem cru-
cifxi Domini noſtri, eæ Cerim. Epiſo. lib. 2. c.
2. & 26. Amoveantur ſtatim ab Acolythis ta-
petes & cuſſinus cum velo. Quæ delatio crucis
ad Altare cum Proceſſione ſequenti à Pio V. ſta-
tuta fuit, nec in antiquioribus Miſſalibus habe-
batur.
Si multus adeſt populus, poterit collocari a-
lia Crux à Sacerdote cum Stola nigra ante illud
Altare, ad quam adorandam accedant tum ma-
res, tum fœminæ, ne Proceſſio nimis differa-
cur, & Officium ſequens.
t Sabdiaconus cum Cruce.) Hoc eſt, alter
paratus, ut Subdiaconus Miſſæ, non cum Dal-
matica, ut ſeripſit Alcocer, excepto tamen Ma-
nipulo. Defert autem Crucem proceſſionalem
diſcoopertam. Duo Thuriterarii præcedunt Sub
diaconum ſine incenſoin Thuribulis, quia non-
dum eſt Proceſſio ſacra, ſed aditus ad eam; &
ideò itur ad locum deſtinatum per viam brevio-
rem. Ibi omnes genuflexi orant, exceptis Sub-
diacono, qui geſtat Crucem, & Acolythis.

u MNaviculam miniſtrante.) Omittuntur oſ-
cula manus & rerum in hac Miſſa.
x Incenſat Sacramentum.] Ut heri, & ſta-

tim imponitur ejus humeris velum album, non

nigrum.
y Dat ad manus Sacerdotis.] Nimirum ſtans
Diaconus.

2àZ Defertur Baldachinum.] Non nigrum, ut

aliquũi ſolent, & malè, debet enim eſſe ſimile
velo quod Calicem tegit, & eſſe illud idem quod
heri tegebat.
a Vexilla regis prodennt.) Cujus auctorexr
Baronio anno 56. fuit Venantius Fortunatus.
b Cum venerit Sacerdos ad Altare.] Sub-
diaconus, depoſita Cruce, ubi minus impediat,
in latere Epiſtolæ genuflectit. Acolythi depo-
nunt candelabra ſuper. Credentia Clerus in pla-
no Cappellæ circumdat Altare genibus flexis.
c Poſito ſuper ilud Calice) Hoc ͤeſt, ut pri-
die, cum imniniſterio Diaconi. Nam Diaconus ge-
nuflexus accipit calicem de manu Celebrantis
ſtantis, & deponit ſuper Altare, genuflectit,
deſcendit, miniſtrat naviculam ſtanti Sacerdoti
pro impoſitione incenſi: & depoſito humeto-
rum velo, Celebrans genuflexus rurſus incenlſat
Sacramentum ut priùs. Recedit alter ex Thuri-
ferariis poſt hanc incenſationem.
d Beponit Euſtiam.) Facta pris genuflexi-
one, & amoto à Diacono velo albo parvo à
Calice. Neque debet ſponte tangere Sacerdos
Hoſtiam, neque ideò prius lavare manus; quod
aliqui

I.

bolgen
D
guand
poni
doelel
bumle
diiene
unc
,Kinee
Nbong
mncelne

minummre
theii, Al
n ADon e

mniruntr

On nigtm
meleln
Gdiknge

e M
vorunnd
.
Cohlic⸗
ibesken
lechur
.C
nikt
aniedd
hrokoner
Uuitins⸗
leralie
ge Nln
enmgl

De Feria ſexta

aliqui ſcripſere; ſi tamen accidat, ut fangat;
purificet ſtatim digitos, quod in hac Rubrica ſub
conditione dicitur, non autem jubetur.
e mam cum aqua.] Habet Ord. Rom.
f Mihil dicens.) Neque figuum Crucis, uta-
liàs, faciens cum Patena;, aut Calice.
g Abſque benedittione.) De hac incenſatio-
ne nihil antiqui- De benedictione verò nova Ru-
brica eſt in recognitione Miſſalis adelita. Eſt e-
nim dubitatum, An benedici hoc loco debeat
incenſum; videbatur affrmandum, quia incen-
ſandum eſt prætereà Altare, & tunc benedici-
tur ineenfum,etiam coram Sacramento, in Cæ-
rimon. Epiſcop lib. I. cap. 25. ubi cum excipiatur
à benedictione incemſum in principio & in fine
Proceflionis, quæ fit in Feria quitta & fexta ma-
joris Hebdomadæ, nulla mẽtione facta oblatorũ
hujus diei, dicendum videbatur, ibidẽ non exci-
pi à benedictione incenſum in incenſatione hac
oblatorum. Marcellus quoque in Carimon. Paß.
libroz. cap. FI. ſcribit;, poni incenſum à Papa
more conſueto: ergo cum benedictione. Urge-
re quoque videbatur illud, quòd dieitur, Iacen-
hum iſtad & te benedictum. Sed vim facerer, ſi
diceretur & nobis benedibtam:⸗ & hac die ver-

in Paraſceve. 199
bis utimur minus propriis, i, Sacriſicium, in
ſeq. Quid ergo? Nihilominůs tamen, cuùm in
Miſſa hodierna expreſſa omnia deſcribantur
quæ dicenda ſunt, ita, ut quidquid de conſuem
Miſſa hoc loco omittitur, omittendum eſſe prof-⸗
ſùs videatur: & cuùm omiſſa fuerint in textu o-
mnium Miſſalium verba benedictionis incenſi,
& ſolita dici ante incenfationem oblatorum Per

interceſſionem, &c. & expreſſè pofita ſint reli-

qua verba totius incenſationis; in cam partem
ab iis, quorum intererat, me præſente, in co-
gnitione Miſſalis itum eſt, ur omittatti incenſi
benedictio: & hac die videtur congruum, nihil
prorſus debere benedici. Iz Cæriman. Epzſcoopo-
rum lococit. benedicitur incenſum, quando a-
lii quoque præter Altare, quod Chriſtum figni-
ficat, incenfantur; ſed hodie neque ipſe Ce-
lebrans incenſatur. Marcelklus etiam explica-
tur more ſoliso,id eſt ter, cuna mmiſterio Dia-
coni, & c.
h More ſolito.] In recognitione Miſſalis ſe-
cundum prædictam ſententiam, more ſolito ca-
dere dictum fuit ſuper incenſationem oblato-
rum & Altatis tantùm, non ſuper impoſitionem
incenſi, quod hodie magis declaratum eſt.

14 Poſteà aliquantum extra Alare in cornu Epiſtolæ i lavat manus, nihil di-
cens, deinde in medio Altaris inelinatus: junctis manibus dicit.

i Lavat manus,.) Facie ad populum verſa-

I Zuntctizmanibus.) d eſt fuper Altare, ut alids.

15 Deinde verſus ad populum in cornu Evangelii, dicit more ſolito Orate fratres.

Er dum ſe vertit, caveat, ne vel mini-
mum terga vertat Sacramento, ut mox dici-

tur. Videſne, quòd more ſolito, non includit
omnia de more?

16 Et per eandem viam revertitur, non perficiens circulum, & conſequenter

omiſſis aliis, dicit.

S, omiſſis aliis: ergo non dicitur Geſcipiat, neque aliud quidquam quod hic non ſit deſcriptum-

7 Sacerdes ſub ſilentio dicto, Amen, eadem voce, qua dicit, Pater noſter,
abſoluiè ſine Oremus, in tono Orationis Miſſæ t rialis dicit, Libera nos.

Ita Ordo Romanns, & Sacram. Gregerianum,
in quo nihil aliud prætereà de Miſſa habetur pro
ejuſdem fine.
Tria hæc. Praæceptis, Pater noſter, Libera
vey, triduum Sepulturæ Chriſti ſignificant ;

Honor. in Gem. lib. 3. c. 96. Alta voce dicitur ,
Libera noz, ut pateat hodie deſcenſus Chriſti
in Limbum ad liberandos Patres, quod alàs do-
cuimus in expoſitione myſtica Miſſæ cum Da-
rand. lib. 4. c. 44. Diaconus ad Pater noſter;
deſcendit ,

20% Comment. in Rubr. Miſaliz Pars IV. Tit. IX.

deſcendit, ut aliàâs, cum Subdiacono poſt
Celebrantem. Dicit autem manibus exten-

ſis „ neque ſe ſignat cum Patena, ut &
ks.

18 Tunc Celebrans, facta reverentia uſque ad terram, ſupponit Patenam Sa.
cramento, quodin dextra accipiens, m clevat, ut videri poſſit à populo, & ſta-
tim n ſuprà Calicem dividit in tres partes, quarum ulkimam mittit in Calicem
more ſolito, nihil dicens. o Pax Domininon dicitur, y nec Agnus Dei, neque
pacis ofeulum datur. Poſtmodum prætermiſſis duabus primis Oration bus, dicit

tantim ſequentem, Perceptio, &c.

m Elevat, ut videri peſit.] A Pio V. hoc
fuit additam. Non elevatur patena, quam te-
net manu poſita luper Altare, nec elevatur Pla-
neta: nec incenſatur Hoſtia: elevatur autem al-
tera tantùm manu, ad differentiam elevationis
quæ fi poſt conſecrationem, ne hac die videa-
tur de nove conſecrata.
n Saupra Calicem devidit.) Diaconus cum
debitis reverentiis diſcooperit calieem „& coo-
perit, ut aliàs. Celebrans mittit particulam in
calicem ſine aliquo crucis ſigno, quod firmavit

Decreto ſacra Rituumn Congregatio die 25. Aes-

eſt. 1627. Et licet hic dicatur more ſolito, cadit
ko⸗ verbum ſuper totam Hoſtiæ diviſionem,
non præciſè ſuper immiſſionem particulæ. Vi-
des hoc etiam loco, quòd more ſolito non dioit,
omnia de more ſolito fieri.

o Pax Domixi non dicitur.) ſta Ordo Ke-
manus.
p Nec Agnus Dei.] Quia ordinatur ad pa-
cem dandã, ut in tertio patet „Dona nobis pacem.
q Meque nacis oeſculam datur.) Negat Orda
KRomanus. in odium oſculi judæ, Amalar. lib. t.
cap. z. tum quia publicum erat ejunium populi,
ex Tertul. de Oratione. tum quia nullum hac die
fit Sacrificium, ex Albaſpin. lib. I. ·de Eet. nit.
ohſer. 1. ”M
r Pretermiſſis, &c.) Omittuntur duæ Ora-
tiones; prima quiaeſt de pace, ſecunda, quia
mentionem facit de ſanguine: tertia di citur, &
manibus junctis ſuper Altare, ut aliàs, in qua
ſolumde Corpore Chriſti agitur. Fit Commu-
nio Sacerdotis, ut in Miſſali, ad quam Miniftri
ſtant capite inelinate, ut aliàs.

19 Deindc, ſomiſſis omnibus quæ dici ſolent ante ſumptionem ſanguinis
immediatè particulam Hoſtiæ cum vino? reverenter ſumit de calice. Et more
ſolito, u facta ablutione digitorum, & ſumpta purificatione, in medio Altaris
inclinatus, manibus junctis dicit, Qued ere, &.

[Omiſſis omuibus.) Quia in iis de ſangui-
ne fit mentio, Diaconus calicem diſcooperit,
& cum Celebrante genuflecti.
t Keverenter ſumit de calier.) Neque ſc ſi-
gnat, ut alias, cum calice: quod & deerevit

ſacra Rituum Congregatio die 26. Angufti 1627.
u Facta ablutione.) Non calicis, ſed tantùm
digitorum in calice, minifſtrante Subdiacono
ampullas. Extinguuntur hoc loco, dum fit ab⸗
lutio, non prius, cerei à Clero delati.

20 Non d'citur, æ Corpus tuum Domine, y nec Poſteommunio, z nec
datur benedictio, ſed ‚facta reverentia Altari, Saecrdos cuin miniſtris diſcedit, &
dicuntur Veſperæ ſine cantu, & æ denudatur Altarc.

1 Corpus tunm Domine.] Omittitur, quia
ſanguis commemorandus eſſlet, qui non extitit
in calice.

y Mec Paſtcowmanio. ) Quis nemdo alius

communicat apud Rom. ex Alcuins e. de (æ

na Domini, ubi teſtem citat Auguftinum ad Ja⸗
nuarium. Neque conſequenter Commnnmo dici⸗
tur, quæ dicebatur tempore Communionis po⸗
puli:

fil
bel

ſoe
el
ob
une
ſei
Ki
eil
in
ye

n
ln⸗
Cu
lec
ſe⸗

ſ
.

IR

I.

teng,

enund
Polo t
in Caleer
i,
Abes, G

labro

Cinnen⸗
Atolit n

MNgr

AdGN
pnünmur
llomhr
. dee

nnrtr
ſeunct
mirclcnt
Aigng
heCoone
om Mut

lgin
66. K
elo An

hin
6 ſedumi
e Ahlinn
0,unnt⸗
ehui

no 1l
ilrdh

ntd.
finm
Dynpxel
Imuhtans

1

puli: & ut diximus in Expoſitione mſtica Miſ-
ſeæ, lætitiam ſignificat Apoſtolorum, quæ hac die
deſideratur.

v5 Meæ placeat.] Non ob eam rationem; quia
Sacrificium in ea nominatur prece, quod non fit

hodie; nam ſuprà nominatum eſt in Orate fra-

eres, ſed quia hic expreſsè diceret Sacerdos, ſe

obtuliſſe Sacriſicium, quod non eſt verum: Eſt
autem verum, in Sacramento Chriſti eſſe Sacri-
ficium Sacerdotis & populi, ſeu victimam Sacri-
ſicii, latè ſumpto vocabulo Sacrificii, ut in hoc
eaſu docet onar. 2. p. deſp.77. ſect. z. in Fine, quod
in Orate fratres dicitur: & hoc idem voluit Du-
randus logo citato.
21 Diaconus librum claudit; Subdiaconus;
plicato Corporali, & in burſam repoſito, repor-
tat Calicem ad Credentiam: & poſtremò cum
debitis reverentiis redeunt omnes unde, & mo-
do quo venerant.
a Denudatur Altare.] Ab Acolythis, à qui-
bus & nudatur Credentia, & candelæ extin-
guuntur poſt Veſperas. Si reportanda eſt Crux,
ut eam populus adoret, ad priorem, ſeu alium lo-
cum ſupponantur eidem eadem quæ prius: &
decet eam portari ab alio Sacerdote poſt Ve-
ſperas.
22 Habet autem myſterium, ait Durand. loc.
cit. quia in fine mundi Hebræa gens ſalutem con-
ſequetur, & Crucem adorabit. Sed deceret ma-
gis, ut dictum eſt, aliam Crucem poni pro ado-
ratione populi poſt adorationem primam
23 Pyxis, quæ remanſit cum particulis in lo-
co pro Calice & Hoſtia deputato, portatur ad
aliud Sacellum in loco remotiori præparatum
cum luminibus, Cerimon. Petr. Kuiz. & placet,
ne in Eccleſia ſint luminaria in Matutinis ſe-
quentibus, & Officio Sabbati, ultra præ-
lcripta.
