una Feriæ ſextæ, ttanslatæ ſunt aliæ duæ in Sab-
batum, in quo ideò ſex leguntur, Knper. lib. 3.
cap. 5. quarum ultima ſemper eſt de tribus pue-
ris in fornace, quia per fornacem illæſi tranſire
debent ordinandi, inquit Alcainus, cui Lecti-
oni additur in fine Hymnus trium puerorum,
ex Malafrid. cap. 22. Orationes autem in eodem
Sabbatho ſine ſalutatione, cum genuflexione di-
cuntur, excepta ultima de camino ignis, Ordo
Romanus; ad indicandum, quod tres pueri no-
luerunt aderare ſtatuam Regis, ex Alcuino.
5 His in communi de Quatuer Temporibus
prælibatis, jejunium hicmale fit in tertia hebde-
mada Adventus, ſecundum Romanam Eccle-
ſiam, Micrel. c. 27. & dicitur sjuſdem aucter
Leo l. 26. Diſt. Hjus, at in hoc Sabbato tantùm
Ordinationes habitæ ſunt à ſancto Petro uſque
ad Simplicium Papam, qui deinde in Februario
ordinavit: ut nimirum cum Chriſto naſcente
ordinandi ab Eccleſia gignerentur Amalar. lib.
2. cap. . in Sabbato tantùm, quia à Deo eſt
ſanctificatum, ex Augaſt. ad ZJannarium, cita-
goab Alcuine in hans cauſam: tum non niſi cum
jejunio & Orationibus multis in Miſſa, ex Actis
Apoſtolor. 13. ubi ſegregati ſunt Paulus & Barna-
bas, miniſtrantibus illis hoc eſt Miſſam faci-

De Natali Domini, & Feſtis ſequentibus.

1 Igilia Nativitatis habetur in Ora. Rom.
non habet Alleluia, niſi in Dominica,
ob memoriam Reſurrectionis, Gemma l. 4.
cap. /oz. quòd ſi fiat Commemoratio Dominicæ,
non tamen cjus Evangelium legitur in fine, quia
in præcedenti Sabbato fuit lectum, ut dicitur
par. 1. Ruhbr. tit. 13. n. 2. pag. 57.
Si Vigilia Nativitatis Domini venerit in Do-
minica, Miſſa cantanda erit poſt Horam Terti-
am, & poſt aſperſionem Aquæ benedictæ: quia
co dic non jejunatur: & licet aliud videatur
ræiſcribi in Rubr gener. par. I. tit. 15. niu. 2. pag.
329. ibi, Quamvis ſint dies ſolemnes; de iis tamen
ntelligitut, in quibus & jejunatut, & duæ can-

entibus, ut ex Græco patet] & jejunantibu.
Zejunantes inquit Lucas, & erantes, imponen-
teſque eis manns, id eſt conſecrantes, dimiſerunt
illos, ut Leo I. explicat ſeribens aæd Doſcor. A-

lexand. Epiſcopum. Gelaſius autem dicitur pri-

mus, qui extendit Ordinationes ad alia Tempo-
ra in eorum Sabbatis, Micrologus, cap. 24.
6 Dominica poſt Sabbatum Ordinationis
dicebatur Vacans, eæ Microl. c. 29. quia puta-
batur ejuſdẽ Ogicii cum Sabbato, & inde Evan-
gelium hujus Dominicæ quartæ eſt idem ac præ-
cedentis Sabbati; quod in temporibus etiam
quæ accidunt in Vere prima hebdomada Qua-
drageſimæ obſervabis Sabbato enim & Domi-
nica ſequenti legitur idem Evangelium Traneſi-
gurationis Domini: in aliis autẽ Quatuor Tein-
poribus Dominicæ ſequentes alia ratione ſe ha-
bent: nam in Pentecoſte variatur Evangelium,
propter Octavam illius; in Autumno item, ob
inſtabilitatem Quaruor Temporum, quæ non
habent certam hebdomadam, ut ſuo loco vi-
debimus.
7 Introitus, Graduale, & Communio Do-
minicæ quartæ Adventus ſumpta ſunt de Feria
quarta præcedenti; ne ſcilicet Officium Domi-
nicæ proprium contingat es anno omitti, quo
Vigilia Nativitatis Domini in Dominica quar-
ta occurxrit: inde Vacans Dominica, id eſt ſine
Officio proprio, fuit olim appellata.

III.

tantur Miſſæ, de Feſto, & de Feria, quæ huic
Dominicæ non conveniunt; dicitur Crede in
hac Vigilia, ſi venerit in Dominica, quèd aliàs
docuimus ratione Dominicæ.
2 Natalis Domini, de quo Clemen- lib. F.
cap. 13. Conſt. ita dictus eſt a Ord. Rem. quia in
eo natuseſt Ckriſtus: Ipa. ib. I. de Div. Ofie.
cap. 2 . habet certum diem, non mobilem, ut
Paicha; quia eæx Ang. noſſe opottet, diem na-
talem Domini non in Sacramente celebrari ut
Paſcha, ſed tantùm ad memoriam, quòèd natus
ſit. In Paſchate alia ſunt myſteria, Azymorum,
Feriæ ſextæ, Sabbati, &c. ita Alcuinus Flaccus.
Natus autem eſt die Dominica, e& Gnod. 6. c. .
3 Tres

Gll

uunmtbe
6,pen
*“)/
le 4
ieiur .
Urlem
en
Drlinnon
lann
Eircelu
en rn
Otbipeiin
unh.
n Don.
anor ler⸗
Mone kek⸗
ungehun
nolten,0
n, gem
ſoo lon

mmunohe
nt Ee ken
cum Dor.
Oomitidn,
ninier a⸗
ieti⸗

1

1,

ti⸗ u n
l 0ℳ0

men 1
Numn dlt
A.
0006*
noblenet
t, denu
celheult
a
00
rom,
slun

. 1

De Natali Domini, & Feſtis ſequentibus.

3 Tres Miſſæ celebrantur, ex Decreto Tele-
Sphori, duas autem tribuit eidem Aup. lib. 3. cap.
17. ob duas generationes Chriſti, ex Patre, & ex
Matre: ſed fortè Rap. loquitur eo ſenſu, quèòd il-
le decrevit eas celebrari de nocte ante Horam
tertiam: ſignificat autem, quèd Chriſtus na-
tus eſt in ſalutem eorum, qui ante legem, qui ſub
lege, & qui in Evangelio extitere, Gemma lib.
5. cap. 104.
4 Ante Laudes prima Miſſa eſt dicenda, Mi-

crol. c. 34. qui & ideò addit, quòd omittebatur

tunc le Miſa eft, ne diſcederet populus. Ze
Deum dicitur ante Miſſam, Gemma lib. 4. c.117.
contra quoſdam apud Burand. lib. 6. ap. 3. De
Præfatione & Communicantes diximus ſuprà
par. I. tit. 12. u. 2. & . pag. 37. G 3y. de ultimo
item Evangelio tertiæ Miſlæ, zbid. ter. 13. nu. 1.
pag. 3. Jubetur autem omitti purificationem in
prima & ſecunda Miſſa, eæ lanocen. IIl. cap. Ex
parte. de Celebrat. Miſſarum. Vide ſuprà, z. par.
de Defeltibustit. 9. n. 4. & adde, neque purifica-
torio tergendum eſſe Calicem, niſi in fine tertiæ
Miſſæ; neque omittendas eſſe eas preces, quæ
in purificatione Calicis & digitorum ablutione
recitari ſolent. Memeuto quoque, ut in vaſe,
non in Calice, fiat puriſcatio digitorum, ex
dict. tit. 9. . 4. Verùm in prima Miſſa ſolemni,
hauſto diligentius Sanguine, Subdiaconus de-
feret Calicem ſine Purificatorio ad Credentiam
de more, indeque alius in Sacris in Sacriſtiam ;
ubi ſuppoſito Corporali decenter ſervabitur uſ-
que ad ſecundam Miſſam ſolemniter, ſeu pri-
vatim celebrandam, tum ne impediat incenſa-
tionem Altaris in Laudibus faciendam, tum ne
minus reverenter quam par ſit habeatur in Cre-
dentia uſque ad aliam Millam, in cujus initio,
ut aliàs, collocari poterit ſuper Credentia, de-
ſiccata jam, ut creditur, quacumque reli-
qua vini ſpecic. Alii alia: ſed, ſalvo meliori
judicio, hæc Romana praxis videtur congru-
entior.
5Francol. de Témp. Hor. Canc. C. 40. a. 2. mo-
net celebraturum primam Miſſam in nocte, ut
ſit ille jejunus per horas circiter ſex, ex quadam
congruentia. Quèòd ſi celebraturus ſit ante me-
diam noctem, ex privilegio, vel legitima con-
Jory. l. V

7
ſuetudine, verè non diſpenſatur in jejunio ne-
ceſſario ad Miſſam, ideò à pridiana media no-
cte jeſunet, neque in Miſſa Vigiliæ ſumat puri-
ficationem: & eo eaſu, ſi in prima Milſa noétis
ſumeret purificationem, imèò & cibum ante me-
diam noctem poſſet celebrare ſecundam &ter-
tiam Miſſam Nativitatis Domini. Favet com-
munis doctrina Theologorum.
⁶ Cæterum probabilem ſententiam & ſecu-
ram putat &α.r. 3. par. diſp. 5o. ſelt. 4. poſſe in
nocte hac ceelebrari tres Miſſas privatas ſimul poſ,
mediam noctem, quia nullo Jure prohibetur ⸗
nec abnuo, ſi cauſa adſit majoris numeri Sacer-
dotum, minoriſque numeri Altarium, & ejuſ-
modi, ſi minùs omnes celebrare commodè poſ-
ſint. Oppoſitum docet Francol. prima par.
cap. 2p. n. 20. ubi multos citat Doct. quorum eſt
communior ſententia, lege Beonacin. dAiſp. 4.
quaæſt. ult. pun. g. n. y. ubi etiam docet pun. II. u.0.
non teneri Parochuũ ad tres Miſſas celebrandas,
niſi adſit ſcandalum. Certè qui unam tantùm fa-
cit, vel primam, vel tertiam facere debet; &
tertiam potius, cujus Oratio cum Ofſicio con-
eordat. Neque primam concedo poſſe dici ſepa-
ratim ab aliis de nocte, niſi conjunctam cum
Matutino ſolemniter de more cantato.
7 In Fefto ſancti Stephani, quo ille obiit eæ
Baron. in Martyrolog. contra Durand. lib. 2.
ap. 21. legitur Evangelium de Abele Protomar-
tyre totius mundi, Gemma lib. z. cap. 107. Et
quia dicitur, Lapidas eos, & relinquetur vobis
domus deſerta, &c. quod in ore Stephani fuit
cauſa fnartyrii, Act. 6. meminit Clem. in Conſtit.
hujus & ſequentium Feſtorum cum Natali Do-
mini, Lib. 5. sapite 39. & Nym. Ordo, in quibu⸗
habuere Sermones antiquiſſiini Patres.
8 Feſtum S. Joannis, uti filii Virginis ſe-
quentis ventrem, qui his diebus genuit Chri-
ſtum, vel quia de Pathmo hac die rediit, vel
quia Eccleſia ejus nomine dedicata fuit, Genzma
lib. 2.. C. 3. cum obierit ille, ea & Hheron. in Bre-
viario, die 24. Junii, ait Gemma aucter ibidem.
Præfatio dicitur de Nativitate, quia majoris eſt
dignitatis, & ita habetur in antiquioribus Miſ-
ſalibus.
9 Feſtum Innocentium antiquius eſt Origine
—„ qui,

lä

178 Comment. in Rabr. Mißalis, Pars IV. Tit. I. & Wr.

qui de eodem Homs. 3. in Matt. non admittit
cantica lætitiæ, quia deſcenderunt in linbum,
Microl. cap. sb. in Dominica verò & oava di-
euntur ob cauſas allatas ſuprà pag. 27. & 49.
10 Officia Miſſarum, à Vigilia Nativitatis
uſque ad Dominicam infrà Octavam ejuſdem
incluſivè, habentur in Antiphonario, & Sacra-
ment. Gregor. Orationes tamen ſecundæ & ter-

tiæ Miſſæ Nativitatis ſunt Ambrofianæ ex Päa-

mödlt.
II Deominicæ infrà Octavam Nativitatis re-
peritur veſtigium apud Alicroleg. 6. 37. etiamſi
dies ipſa non ſit Dominica; & citat Introitum,
Deum medinm ſilentium. Oratio prima Domi-
nicæ hujus eſt Ambroſiana, eæ Pamelis.
12 Octavæ Nativitatis & Circumciſionis
meminit Maximus Taurin., in Homil. & Ordo
Kom. Oratio, Deus qui ſalutis æternæ, eſt apud
Mcrol. capezs9. Pamelius docet, Miſſæ Officium,
licet legatur in Antiphon. . Greger. eſſe tamen
ο poſterius. Aliqui faciunt auctorem Feſti Cir-
cuinciſionis Ivonem; qui de eo Sermonem ha-
buit.
13 Octavarum etiam S. Stephani & S. Joan-
nis, Amalar. lib. 4. cap. 37. ſcribit Officia. Si
Octava Innocentium venerit in Dominica, dici-
tur Credo.
14 Vigilia Epiphaniæ habetur in Ordine Ko-
mano, in qua non jejunatur, ex Concil. Turon.
II. & 13. Ob Nativitatem Domini. Evangelium
legitur anticipaté, quod accidit poſtridie Epi-
phaniæ ex Martroleg. 2. Jannarii. ſi venerit in

Dominica, dicitur CGedo ratione Dominicæ.
15 Epiphanjia, ſeu Theophania;, id eſt Ap-
paritio Chriſti, ex Ordine Romano, continet
miracula, Stellz Magorum, Bapriſmi Chriſti;
aq uæ in vinum m utatæ, & quinque millium ſa-
tiatorum , tibicd. meminit Sanctas Clemens lib. y.
Conſtit. cap. 13. Poſt Evangelium publicatur
Paſcha, eæx Conxilis Aureltanen. I. can. I. ut
proximiè determinetur Dominica Septuageſi-
mæ, quæ eſt prima dies ex mobnibus. Epipha-
niæa Magorum anno primo Chriſti contigit Fe-
ria ſexta, & Officium Miflæ habetur in Anti-
pbon. & Sacram. Gregoriano.
16 Dominicæ infra Octavam cum Introitu,
In exæcelſo throno meminit Amalar. lib. 4. C. 33.
quæ ſi contingat, ut in Rubricis Breviarii, in
Sabbato præcedenti celebrari, duas tantum in
Miſta Orationes admittit: more Dominicarum
infra Octavas; quod idem fit in Dominica in fra
Octavam Nativitatis; in qua fiunt tantùm com-
memerationes de Octavis, Ofheium Miſſæ ha-
betur in Antiphonario & Sacrawzentario Gre-
orit, ſed Oratio eſt Ambroſiana, eæ Pamelss.
17 In Octava celebrari Baptiſmum Chriſti

in Miſſa, docuir Amalar. capite 3 ½. Orationes

habentur in Sacramentario Gregoriane. Bapti-
zatus autem fuit Feria ſexta;, eæ Ciaconis in l ita

Chriſti.

18 De Feftis Duplicibus, & aliis, quid agen-
dum ſit infra Octavam Epiphaniæ, pendet à
Rubrica Breviarii, ubi nos etiam cauſam redde-
mus deſumptam ex Officio, non ex Mäüſſa.

De Dominicis poß Epiphaniam uſque ad Septua-
geſimam. IV.

1 Rubricis Breviarii proprius locus eſt

quærendi, Cur ſex tantùm Dominicæ in-
tercurrant ab Epiphania uſque ad Septuageſi-
mam. Mifla enim ſequitur Oficium, & ideò
de Miſſa tantuùm, quæ hoc loco notatu digna
ſunt, indicemus.
2 Poſt Epiphaniam variatur Introitus cum
fuis acceſſoris, Graduali, Offertorio, Commu-
nione, in primis tantùm tribus Dominicis, &
hoc triplex Officium, ita loquuntur antiqui]

Dominicalis Miſſæ ſignificat tres annos prædi-
cationis Chriſti, Gemma lib. 3. C. 170. ut rectè

poſt Octavam Epiphaniæ, in qua Baptiſmus

Ohriſti celebratus fuit, repræſententur. Offici-
cium Miſſæ harum trium Dominicarum habse-
tur in Antiphonario & Sacram. Gregoriane.
* Finc eſt, quèòd ſecundæ Dominicæ Miſſa
dicitur ſemper ante Septuageſimam, ſaltem in
Sabbato, vel alio die præcedenti, ut congruo
tempore legatur Evangelium de aqua in vinum
mittata

De.

nutata
ſcurin.
jelum P
cutatus⸗
0rni
, 5
,Olne
Clunte
okmbr
ſocunit
l
Porke
tademn
in A

1
e
146. R.
ypg
hoetit
1
elen
ktiam
9 bort
4nol5
ctant
c.ls
lult,
ſtaste
Atka
orn
gelle
Tres
t.
hur
.
Ken
di
nisr
nos

ſto

Domintr,
nia, id el A.
ang, DD
priſnirit,
que miliumr.
1Ceneytlh
ium poblionmn
n. IIe Can. nll
Keprungth⸗
It contigtt ſe.
Detut in At

Neum Introint
lir. hh. .l.
Previarii, in
duas tantunnin
Dominicannn
Domminicaininr
tantümcon-
cinm Mlrhe-
nentenudCre-
n, er anehe.
imum Chrikt
3. Orationes
miums. Hapti
onin/

is,gridege .
ir, Penlel
Aulam lelce⸗

XM.
A-

nnos Urrcd⸗
n. ur lec
4 Puptiins
Otur. Offer
carum labe⸗
eriun,
inicx Mi
h1, ſaltem in
un conglo
gain vinum
MuN

—

—

De Dom. à Septuag. uſeue ad Feriam quartam Cinerum. 179

mutata, quod eſt initium miraculorum Chriſti,
ſicut in tertia quoque Dominica legitur Evan-
gelium de leproſo; qui ex & Mer. fuit primèò
curatus à Chriſto. Darand lib. 6. cap. 19. notat
in Oratione Dominicæ z. Heri mentionem de
pacs, & pacem iuam eſtris coneede temspori-

bus, quia in eadem Dominica S. Gregorius con-

ciliavit pacem in Urbe & Orbe: eſt tamen Ora-
tio Ambroſiana eæ Pamelio, translata in hunc
locum àS. Gregorio.
In ultimis verò tribus Dominicis 4.5. & 6.
poſt Epiphaniam, Introitus, & acceſloria ſunt
eadem, quæ habentur in tertia Dominica, ut
in Antiphonario Grægoriano. Et ratio eſt, quia

ſæpiùs transferuntur poſt Pentecoſten, quo lo-
co mutuò ſumunt Introitum, & acceſſoria, ſci-
licet Graduale, Offertorium, & Communio-
nem, à Dominica 23. poſt Pentecoſten, ut cum
ea ejuſdem ferè rationis tunc eſſe videantur:
quia ergo ſunt Dominicæ vagæ, non habent ideò
certum Introitum, nec proprium Ofſhcium, ex-

ceptis Orationibus, Epiſtolis, & Evangeliis. O-

rationes autem Dominicæ tertiæ, & quartæ
ſunt Ambroſianæ, e Pamselio.
y Dominica ſexta poſt Epiphaniam deſide-
rata fuit uſque ad Pium V. ſed Oratio tamen ha-
betur in Sacramentaris Gregeriano.

De Dominicis àd Septuageſima asſq;ue ad Feriam quarlam

Cinerum.

1 ( Uadrageſimæ ritus antiquior eſt quàm

Ppracedentium Dominicarum: nam
ab Apoſtolis tradita eſt, ex Ag natio Epiſtol. 5. &

1 §. Petro Romæ inſtituta fuit, ex Aadulpho

Propoſ. 6. & ideò à Quadrageſima ordimur in
hoc titulo, à qua reliquæ Dominicæ pendent.
2 Quinquageſima tribuitur Teleſphoro ab
eodem KRadulph. ibid. Diſt. 4. c. Statuimus, Cui
etiam Quadrageſimam tribuit Rupert. lib. 1. cap.
9. fortè ille Decreto firmavit, ut ait Baronius

anno 136. & 174. Sexageſima & Septuageſima

erant in uſu tempote Gelaſu I. er Axor. lib. o.
Cap. 16.
z Quadrageſima ſemper contigua Paſchati
fuit, non Epiphaniæ; quo die baptizatus Chri-
ſtus ſeceſſit in deſertum, ad jejunium quadra-
ginta dierum, unde Tert. adv. Pſychicos Cap.15.
nominat jejunium Paſchatis, quod nos Quadra-
geſimale, ut notat Baron. anno 73. num. 194.
Tres autem cauſas affert Enor. in Gemma lib. 3.
cay. 17. ut proxima paſſione Chriſti compatia-
mur eidem; ut item verno tempore libido faci-
lius concitata reprimatur; & ut ficuti Hebræi
ſtatim ac poſt quadraginta annes in terram pro-
miſſionis intraverunt, & de captivitate Babylo-
nis reyerſi ſunt, celebraverunt Paſcha; ita &
nos, peracto labore Quadrageſimali cum Chri-
ſto Paſcha celebremus, Addit quartam Durand.

V.

lib. 6. cap. 25. ut cum lactucis agreſtibus jejunii
Quadrageſimalis comedamus Agnum Paſcha-
lem,; id eſt Euchariftiam in Paſchate. Quinta fu-
it &. Iidori lib. 2. cap. 536. ad ſignificandum, vi-
tam noſtram laborioſam egere Chriſti paſſione
pro tolerantiæ cxemplo, & ope; ideò conjun-
ctim utrumque celebrandumeſt.
4 A numero dierum, vel à numero hebdo-
madarum ſumitur apud Auctores ſacrorum KRi-
tuum ratio harum Dominicarum. A numere
dierum Orado Romsan. Septuageſimam definit,
quaſi curſum ſeptuaginta dicrum uſque ad Sab-
batum in Albis, cujus Miſſa incipit, Eduxit
Dominus populum; ut recolamus, inquit, Al-
cuin. ſeptuaginta annos captivitatis Babylonicæ,
& noſtræ, quæ in ſeptennio hujus vitæ tranſi-
gitur, & finitur in Sabbato, id eſt, requie, unde
infra ORavam Paſchæ unum Alleluja cum Gra-
duali uſque ad prædiétum Sabbathum (Gradu-
ale namque diximus lamentum ſignificare) ad-
huc cantatur ante Evangelium, Gemma lib. 3.
cap. 35.
5 Sexageſima continet dies ſexaginta uſque
ad Feriam quartam Paſchæ; cujus Miſſa incipit,
Venite Benedilti, Ordo Romanus; ut per ſex
quaſi dies, quibus Deus operatus eſt in creatio-
ne mundi, & nos operemur bonum, ait Al-
cuin. juxta decem præcepta Legis, uſquequè
2 nobis

180
nobis dicatur, Venite benedicti, & præſertim
nos monet Honor in Gemm. &ρ. ut operemur ſex
opera miſericordiæ, de quibus Matth. 2. fi-
mul cum Decalogo ſex enim decies compo-
nunt ſexaginta.
6Quinquageſima cõſtat diebus quinquagin-
ta, uſque ad diem Paſchæ, Ordo Koman. ut per
qui nque ſenſus, Decalogo obſervato, Jubilæũ
remiſſionis conſequamur m Paſchate. Quinqua-
genari* enim numer* Jubilæi eſt. Hæc Alcuinus.
7 Quadrageſima currit uſque ad Cœnam
Domini, & Paſcha myſticum per quadraginta
dies, Ordo Roman. ut virtus Decalogi per qua-
tuor Evangelia impleatur, Alcuin.
8& Alii, & meliâùs à numero dierum jejunũ
ſumunt harum Dominicarum rationem: nam
Quadrageſima habet quadraginta duos dies ab-
ſtinentiæ à carnibus, &c. uſque ad Paſcha, qua-
ſi per quadraginta duas generationes veniamus
ad Chriſtum cum Matthæo cap. n. ut ait Hieron.
citatus à Durando lib. 6. cap. 32. Quèòd ſi velis
numerare tantuùm veri, & proprii jejunii dies 3
demptis Dominicis, erunt tri ginta ſex, hoc eſt,
decima anni pars; conſtat enim annus diebus
367. Alcuin. Eoſdem autem triginta ſex dies an-
te Paſcha, ut jejunarent alii, dem ptis non mo-
dèò Domiricis ob Reſurrectionem Domini, fed
etiam Feriis quintis (quæ Decreto Melchiadis
Epiſt ad Epiſc Hiſp. cap. 3. & habetur. de Con-
ſecrat. Daſt. 3. Zeiunium. ob Cœnam Domini &
Alſcenſionem Feria quinta celebratas exceptæ
fueranc à jejunio] indixerunt jejunii caput à
Qunquageſima, eoſdem etiam ut jejunarent a-
li, demptis prætera ſabbatis, ex Conſtantinop.
VI. cap. 57. in ſignum fururæ noſtræ quietis, an-
ticipaverunt jejunium à Sexageſima.
9 Adcditi ergo ſunt poſt S. Gregorium quatu-
or dies jejuni, ut ait Baron. anno y77. à Feria
quarta Cinerum ad Dominicam mmirùm term-
pore Caroli Magni, & Stephani Papæ, quo e-
ditus dicirur Ordo Romanus plenior quàm an-
teà; quod opinatur Carolus Myvarien. Epiſcop
in Comment. ſuis Canon. ut non modò decima
anni ſolveretur Deo, ſed ut jej unium quadra-
ginta dierum Chriſti integrè imtaremut; quod

fecuti alii, qui in Cœna Domini, & Sabbato

Comment. in Rubr. Miſalis Pars IV. Tit. V.

ſancto non jejunabant, à Quadrageſima cœ-
pere jejunium. Alii idem obſervare volentes
[demptis, ut diximus, Dominicis & Feriis .]
à Sexageſima jejunio initium dederunt. Alii
denique ſublatis à'jejunio etiam Sabbatis, ur
ſupra] à Septuageſima jejunium ſunt exorfi.
Hæc ferè omnia ex Epiſtola Caroli Magni ad
Alcuinaum; nimirúm ut quadragenarius jejunii
numerus à Chriſto, Moyſe & Elia comproba-
tus, conſummationem noſtram aptè ſignificet;
quæ conſiſtit tum in denarii perfectione nobis
promiſſi, tum in laboribus hujus mundi à qua-
tuor ventis delineati, & in corporis noſtri;
ex quatuor elemẽtis compoſiti, per anni quatuor
varia tempora exercitatione, & Edor. lib.2. cap. 36.
10 Gratianus de Conſecrat. Diftinkt. . Qua-
drag eſima. facit auctorem S. Gregorium additi-
enis quatuor dierum à Feria quarta Cmerum uſ-
que ad Dominicam: qu conciliari fortaſſe poſ-
ſet cum Baronio negante fuprà; quèòd nimirum
S. Gregorius nondum addiderat quatuer hos di=
es, quando Homiliam habuit ad populum, ex

qua, Baronins negat ab eodem additos eos fui-

ſe: deinde verò, antequam osierit, eos addidit
ille, ut eſſent quad raginta jejunii dies; quod af-
firmat Gratianus, & indicant Microl. cap. 49. &
Pamelins, qui volunt, Ofpcia quatuor dierum
additorum eſſe Sregoriana, & verè habentur in
Antiphonario rCSacramentarie & Gregorii niſi
& hæc à poſterieribus addita fuiſſe dicamus.
II Sed jam Quadrageſima noſtra conſtat die-
bus quadraginta ſex; quid ergo habet myſteriin
FHhner. in Gemma lib. 3. c. 41. docet quadragin-
ta ſex annis æ dificatum fuiſie templum, Joan.
2. id eſt corpus Chriſti, ibidem, & hoc modo
cxplicat: nam duedecim annorum erat beata
Virgo, quando Chriſtum peperit, vixit aurem
Chriſtus annis 34. & mortuus reſurrexit. Ergo
corpus Chriſti, cujus Mater fundamentum
fuit, ædificatum fuit quadraginta ſex annis, di-
rutum fuit in morte, & reædificatum in reſur-
rectione: nos quoque, ait ille, ædificemus noſ-
metipſes templum Domino quadraginra ſex di-
ebus jejunii quadrageſimalis. Eidem docet;
nomen Adam conſtare litteris Græcis, quæ fa-
ciunt numerum, more Græcorum, uadlragi nta
ex,

.

ſer, quoe
ſetormemn
cayeteten
12 Ma
urratiot
Porinicar
6, X elt .
ugeſmm
Fenkehd
Egehmm
gin xet
atthoc⸗
tenglo
Eenproon
loree
0
nno
nltte
Matce
Alimg
en
lecul
30
l,. ne
n. 0
Pbentn
ſmran.
Ikearot

V.

geſinn e.
re volente
E keris S
ennn Kli
abbxis, I
lunt exotſe
Mn
ri eſani
enmptobr.
ſenikeeg
kone nobit
ndi iqur
Dris noltri,
nniquunt
Nrchit
l,. OAr
frmadenti-
Dperumul.
onilepe.
d nimiram
tuothosd⸗
öprlun,
toseosfi⸗
eos alli
quoce⸗
Nn
vot cienun
mbentuir
rmill
Qcamn.
onſtarcie⸗
nykrii
udhgir⸗
m, ſon
oe moc
lat bentt
it auteln
le. Eige
mentunn
nnis,
in leiu⸗
musol⸗
len i⸗
ocet
gle ir
lagints
ſen,

De Dom. à Septuag. uſque ad Feriam quartam Cinerum. 181

ſex, quod Augaſtini eſt Tralt. in Zoan. lib. 1o.
reformemus itaque his diebus quadraginta
ſex veterem hominem in bonis. Hæc ille argutè.
12 Maximè verò omniurn mihi placet Anu=
ert. Abbas lib. g. cap. 2. qut nas Dominicas or-
dinat ratione hebdomadarum uſque ad quartam
Doininicam Quadrageſimæ, quæ dicitur Læta-
re, & eſt Paradiſi propria quædam imago. Se-
ptuageſima, inquit ille, dicenda eſt, quia per ſe-
ptem hebdomadas ad illam Lætare, pervenitur,
Sexageſima , quia per ſex, Qunquageſima,
quia per quinque, Quadrageſima, quia per qua-
tuer; hoc eſt, per ſeptem ætates mundi ad cæ-
leſtem gloriam, per ſex ætates ad gratiam Re-
demptionis noſtræ. Fuſius ille. Dominica verè
Laætare eſt lætitiæ: unde eo die convivium le-
gitur à Chriſte celebratum, Joan. 6. quod eſt
imago Paradiſi; ſemel, & iterùm dicitur, Læ-
tatus ſum in bis, & c. ad Miſſanm adhibentur Dal-
maticæ, quæ ſunt lætitiæ, I. part. tit. 9. n. 6. pag.
J3. & prætereà (quod tamen ad communem
Mſſam non ſpectat) in argumentum lætitiæ,
Papa eo die defert in manibus auream Roſam:
de qua lege Durand. lib. b6. cap. 72.
13 Omittuntur à Septuageſima Cantica læti-
tiæ, Gloria in excelfes, & Alleluja, dicttur Tra-
tus, id eſt luctus, ut docuimus in Rubric. gene-
ral. i. part locis ſais cauſa mœftitiæ, ex Ordine

Kkom. Officia verò trium harum Dominicarum

habentur in Antiphonario & Sacramentario Gre-
goriano. Quòd ſi Septuageſima venerit ante Pu-
rificationem, ſecunda & tertia Oratio non mu-
tantur, ita ut ſecunda ſit de beata Virgine, cujus
partus adhuc celebratur. Idemque fiat in Sexa-
geſima & Quinquageſima.
14 In Feriis autem omittitur Tratctus, quia lu-
ctus ſolemnis eſt in concurſu populi tantùm fa

ciendus, ut mox dicemus.
15 In Collecta Sexageſimæ occurrunt duo,
ræter Regulas ordinarias. Alterum eſt, quod
dicitur Collecta de S. Paulo ſine Collecta deS.
Petro; qui in Feſtis eorum & commemoratione
per annum nunquam dividuntur, ut patet. Al-
terum eſt, quod licèt in prima Collecta fiat men-
tio de fſancto Paulo, tamen in Oratione Acun-
&tis adhuc fit de eodem commemoratio, contra
illud, quod habetur ſuprà pagina 22. 23. de Miſ-
ſa votiva Apoſtolorum, quæ excludit Oratio-
nem Acunätis. Sed nota novum titulum Statio-
nis, quæ, ut in Miſſali dicitur in Sexageſima, eſt
ad ſanctam Paulum; & item nota, quèòd nomi-
nat Eccleſia ſanéctum Paulum occultiori nomi-
ne Doctoriz Gentium. Titulns autem Stationis
non eſt Feſtum, neque commemoratio, neque
quid votivum: at Regula illa, De eodem bis
non fit in eædem Offcio, valet in Feſtis, Comme-
morationibus, & votivis, non in titulo Statio-
nis, & occulto præſertim nomine, vel tacito,
verbi gratia Apoſtoli cognomine in noſtro ca-
ſu; quæ ſicuti in Ofſicio non excludunt com-
memorationem communem, ita neque in Aliſ-
ſa Orationem Acuntctis, quæ ut aliâs diximus,
correſpondet ſuffragiis communibus Ofhcii di-
vini. Simile quid habemus in Feria quinta Do-
minicæ tertiæ Quadrageſimæ, in cujus Colle-
cta nominantur quidem ſani Coſma & Da-
mianus (tacito fortaſſe hac de cauſa cogno-
mine Mariyrum, quia de iisdem ibi fi mentio
titulo tantùm Stationis) ſed inde neque in Of-
ficio, neque in N. Orationis Acunctis, in pro⸗
pria eorum Eccleſia, omitti ideò debet conſueta
commemoratio eorundem tanquam Marty-
rum inter fuffragia communia, & tanquam titu-
larium Eceleſiæ propriæ.

De Feria quarta Cinerum, uſq; ad Dominicam de Paſſone VI.

1 F Eria quarta Cinerum ſeu dies Cincrum,
ut Maximut Taurin. ait in HBomil. non
eſt caput quadrageſimæ, & ideo adhuc Veſpe-
ræ non cantantur mane; ſed initium pœniten-
tiæ eſt, unde & Cineres eapiti imponuntur be-
dicti, eæ Ordin. Nom. ut recordemur originis
& finis noſtri, exæ Rupert. lib. 4. c. o. Porrò in
hac ipſa Feria quarta cœpit Chriſtus jejunare,

qui Feria tertia baptizatus eſt, ut rectè probat
Durand. lI. 6. c. 25. & die 16. Februari Feria
ſecunda jejunium perfecit, ut docet Torniellus
noſter Timo ſecundo Annal. ſacrorum, anno
gos! . num. . cùm ſine dubio illud inceperit die
ſeptima Januarii poſt Baptiſmum, qui accidit die
ſexta Januarii.
Rubricæ Cinerum ſunt.

Z 3 2 Ante

182 LComment. in Rutr. Mipeali, Pars IV. Tit., VI

2 Ante Miſſam benedicuntur Cineres a facti de ramis olivarum, ſive aliarum

arborum, præcedenti anno benedictis, hoc modo. b Finita Nona, Sacerdos

indutus pluviali violaceo, vel « ſine caſula, cum miniſtris 4 ſimiliter indutis, e

procedit ad benedicendum Cincres in vaſe aliquo /ỹ ſuper Altari poſito. Et pti⸗
mè cantatur à Choro Antiphona, Exaudi, &c. 4

a Faltis de ramis olivaram.) Ut ſicut Cine-
res ad humiliationem diſtribuuntur, ita & pet
humilitatem ſpem habeamus futuræ gloriæx,

quam deſignavit proceſſio Palmarum. Cineres

itaque ſunt reliquiæ gloriæ Chriſti, & quali ſe-
men gloriæ noſtræ; debent autem efle aridi,
non in modum luti, ut declaravit ſacra Rituum
Congregatio 23. Maii ibo.
b Finita Nona.] Quia Miſſa in diebus jeju-
niorum cantanda eſt poſt Nonam. in part. 1. Rub.
tit. II. Rum. 2. pag. 39. Præparantur Thuribu-
lum, navicula, & vas aquæ in angulo Altaris,
Cerimon. Epiſc. lib. 2. cap. 19.
C Sune caſula.] Ut habetur 1. part. tit./9. n.
g.:pag. 72. aſſumit autem Pluviale, ut ibad. num.
. srriite, mndutit.) Et quidem ſine Dalma-

ticis. In Eccleſiis autem præcipuis cum Planetis
plicatis, in aliis minoribus Alba amicti mini-

ſtrent, at t. part. tit. g. num. 6. & 7. pag. 74. ſi⸗
ne manipulis, Cerim. Epiſe. lib. 2. cap. 2. mu. 17.

& Procedit ad benedicendum.) De Sacriſtia

ad Altate; Acolythique tantùm præcedunt cum
Cancdelabris accenſis. Miniſtri pares Celebranti

procedunt, quia Pluviale habet, ex Cerimog.

Epiſg. lib. I. cap. 57. iss ſene. .
f Ssper Altari.) Hoc eſt in cornu Epiſtolæ,
Carimon. Epiſcop. lib. 2. Capit. 19. ita ut ſit vas
inter Miſſalc, & cornu. Celebrans, oſculato Al-
tari in medio, accedit ad librum, ubi ſtans inter
utrumeue Miniſtrum, Cerimon. Pap. lib. 2. ſelt.
I. ap. 29. & 41. quia Pluviale habet, legit Anti-
phonam, Exaudi, &c. quzæ cum ſequentibus
habetur in Antiphonario CGregorian“o.

3 Deinde Sacerdos in cornu Epiſtolæ, non vertens ſe ad populum dieit, &c.

Adde, manibus junctis, & dum benedicit
manu dextra Cineres, Diaconus elevat à dextris

fimbriam anteriorem Pluvialis; & ideò ſtare de-
bet illi à dextris, non poſt eum, ut diximus.

2 Poſteà Celebram, g impoſito incenſo in Thuribulo, ter h aſpergit Cine-
xes aqua bencdicta, dicendo Antiphonam, Aſperges, ſine cantu, & ſine Pſal-
mo, & 1ter adolet incenſo. Deinde mw dignior Sacerdos ex Clero accedens ad Al-
tarc, imponit Cinerem Celebranti n non genuflexo. Si verô non adſit alius Sa-
cedos, o ipſemet Celebrans, genibus flexis coram Altari ſibi Cineres imponit in

Capite, nihil dicens, & cantatur ſtatim à Choro Antiphona.

g = imcenſo in T uribulo.) De more,
& cum benedictione, miniſtrantibus Diacono
G& Thuriferatio.
h Aſpergit.] In medio à dextris, & à ſini-
ſtris Cinerem, delato vaſe aquæ ab altero ex
Acolythis, & aſpergillo ſine oſculis dato Dia-
cono, qui deinde cum oſculis tradit Celebrãti.
14 Aſeerges. Totum verſum diet, & nihil
ræterea.
I Zer adolet.) Eodem modo quo aſperſit.
m. Dignior bcerdos.) In ſuo habitu, ſine

Stola cum habitu Chorali, Cerim. Eypiſc. cit.
ftans imponit Cinerem dicens, Memento homso,
guia pulvis es, &c. Ordo Kom. At, ſi cinis eſt,
cur dicitur pulvis? Gex. 15. dicebat Abraham,
Cim ſim pulvis, & cinis. Cinis enim mixtus pul-

verc inutilis eſt e Chryſoſt. Elom. 23. Epiſt. 2. ad

Corinth. divilim vero utilia lunt.
n RNon gennfiexo.] Stanti quidem, facie ver-
ſa ad popuſum, ſed capite inclinato; imponit
autem in formam Crucis, Cerim. Pap. lib. 2.
gap. 77. “B
Hr.

N
0
unpo⸗
El ge
S
impo
genit
6 .
(OO
in⸗
61
Fah
Ge th

Alati
jman⸗
4
lupe
ninße
Cnnter
Nel
Iu
llit,
lb.Cer
wiean⸗
in P1
76
nt ſel
luml
. F.
1b,E!
Gniin
dlue
Kelt
in ic
umn,
Mümir
inker
Chut
E
Cin
Cen
con
lit

.
Alunun
Nrenlg
nd

mn Dhnrd
hicti mi.
el
P.2 ,
De Ronſi

Xx (onus

u l
le
OCllro.
iluwine
ANal
Egt n⸗
lequenhn
.
edltuete
luüns
gi (e⸗
le li
eN
Ans
hnponn

, ⸗ 1
Uenngs,
ſeinsch
Abrdum,
innxe

laene
inpont

. 9 1⸗

ℳ

]

De Teria quarta Cinerun, eſefs ad Dom. de Paſſtont. 183

o Loſemet Celebrant.) Non debet Diaconus
imponere Sacerdoti Cineres. Convenit autem,
ut genibus flexis coram Altari ſibi eo caſu im-

ponat, quaſi à Chriſto illos recipiat, cui fle⸗
ctitur omnme genu, & ad exemplum humili=-
tatis.

P Sacerdos verò, dum cantantur Antiphonæ, & Reſponſorium Primè
2. „

imponit Cineres dignioti Sacerdortl, à quo ipſe accepit; deinde miniſtris paratis,

genibus flexis coram Altari, dicens.
p Sacerdos.] Stans aperto capite, & Dia-
cono tenente à dextris ejus vas Cinerum, Ceæ-
rim. Epiſo ubi ſup. Aperto, inquam, capite di-

ſtribuit Cineres, Candelas, & Ramos, ex De-
creto ſacræ Rituum Congregationis 15. Zulti

6⁶ Poſteà / vemunt alii, primò Clerus per ordinem, deinde populus, &
gemibus flexis ante Altare ſingulatim tecipiunt Cineres à Sacerdote, ut dictum eft
de mimiſtris. Completàâ Cinerum im poſitione Sacerdos dicit, Dominus vobiſcum.

q Feniunt ali.) Cum debitis revetentiis
Altari, & Celebranti ante & poſt, & manibus
t Populus.) Extra gra dus Altaris ad cancel-
los populus congruentius recipit Cineres: fœ-
minis etiam non ſupra velum, ſed ſupra capillos
dantur Cineres, ſi fieri poteſt commodè; ne be-
nedictus cinis ſupra velum deperdatur.
In fine diſtributionis ante Orationem Con-
ecedat, tergat digitos Celebrans in angulo Alta-
tis. Cærimon. Epiſcop. loco citato, cum aqua &
mica panis. Deinde dicitur Miſſa, in qua hæc
ſunt propria.
7 Graduale dicitur cum Traéctu, Domine,
non ſecundum peccata noſtra, &c. non ex Ord.
Rom. ſed ex noſtra devotione, inquit Microl.
cap. 5o. ꝗuod repetitur in Feriis ſecandis, quar-
tis, & ſextis, idem, ibid. Cur non in aliis Feriis
uia in prædictis tantum erat populi concurſus
ad luctum ſolemnem, quem ſignificat Iractus:
& eſt in Antiphon. Gregor. eadem ratione, qua
in iiſdem Ferüs dicuntur Officium defuncto-
cum, Plalmi Graduales, & Pœnitentiales; quia
nimirum Ktitia Dominicæ minui debet ſtatim
in Feria ſecunda: tum in quarta venditus fuit
Chriſtus, & in ſexta fuit Cruei affixus. Præfatio
Quadrageſimalis ex Pelagii Decreto quotidie
dicitur, Microl. loco ecitato, etiam in Dominicis
Gemma lib. 4. 6. 12. quamvis non jejunemus,
eontra quoſdam, quos confutat Durand. loco
Gitato.

3 Duplex Oratio in fine Miſſæ additur cum
humiliatione: Humilitate capita, & c. er Ama-
lar. Iib. 3. Cap. 32. vide ſupra 2. par. Rubric. tit.
II. num. 2. pag. 15 . ſed non in Dominicis, in
quibus Communio fiebat populi, cujus loco ſuc-
ceſſit in Feriis Oratio illa duplex, unde & in iiſ-
dem humiliatio eſt omittenda. Microl. e. i. O-
rationes autem Miſſæ ſunt eædem quæ in Jacra-
mentärio G regoriand.
9 Feriæ quintæ feſtivæ habitæ ſunt à ſancte
Silveſtro ſucceſſore S. Melchiadis & ideò non
habuere Officia propria à ſancto Gregorio I.
Gregorius deinde diéctus Junior, id eſt Il. Oſh-
cia propria & Miſſas quæ addita ſunt Antipho-
nario & Sacrament. Gregorii) iſdem diſtribu-
it, Walafr. c. 20. imo er Baronio anno 231. jeju-
nium in iiſdem inſtituit Eccleſus, in quibus ad-
huc non agebatur; & ideò Evangelia ferè o-
mnia, quintis Feriis aſſignata, communia ſunt
alis diebus extra Quadragefimam.
10 In Sabbato Cinerum idem eſt Offcium
Miſlæ quod in præcedenti Feria 6. quia poſteri-
us eſt ſancto Gregerio, ex Microlog. cap. 49⸗
cum Oratione tamen diverſa, in Sacramentario
ſanbti G regorii.
II In Dominica prima Quadrageſimæ nihil
occurrit notandum, niſi quòd ea contingit ali-
quando die 6. Februarii, ut in Tabuls . Calen-
darii noſtri perpetui, & ea ipſa dies eſt, e An.
