privata ad arbitrium ſine cauſa; de Miſſa non
approbata,

168
approbata, niſi pro quibuſdam Ecoleſiis; de
Votiva, vel de Requiem, in Feſto Duplici, &
diebus prohibitis; de Orationibus additis ſe-
cretò dicendis, ex devotione Celebrantis, in
uibus omnibus Doctoribus utrimque diſpu-
tantibus, Rubricis tamen magis adhærendum
eſſe cenſeo.
7 Dico feptimò. Inter has dubias Ruhricas
illas eſſe apud me valdè certas, qud ſit de re
graviſſima, quæ habetut p. 7. tit. 3. n. 7. nimirum,
Ii PFeriis Ouadrageſima Qustuor Toëmporum,
Rogationum, & Vigiliarum, etiamſi Duplex,
vel Semiduplex Feſtum, vel Octava occurrat,
in Eccleſiis Cathedralibus & Collegiatis cantan-
tur duæ Miſſe, una de Feſto poſt Tertiam, alia
de Feria poſt Nonam. Cantari ergo debent, ubi
nimirum cantari quotidie Miſſla conſuevit 2
Canonicis,: tum quia præcipit Pius V. in virtute
ſanctæ obedientiæ in Bulla, ut decantetur Miſſa
juxta normam, ritum & modum à ſe præſcri-
ptum, hoc eſt, quandoque duæ; tum quia al-
tera earum ſine commemoratione alterius di-
c debet, e tit. 3. num. 2. & hoc modo altera
non reſpondet integrè Officio divino, in quo
fit de Feſto & Feria ſimul, Miſſa enim Conven-
tualis debet reſpondere integrè Horis Canoni-
cis; tum quia efſt ritus Eccleſiæ perantiquus,
teſte Microlog. capite 45. & y5. ut diximus pag.
4. tum quia circumſtantia illa temporis ( poſt
Tertiam altera, altera poſt Nonam) indicat eſ-
ſe notabilem ritum; tum quia Clementis VIII.
auctoritate Miſſale recognitum, ſuis locis octies
ad minus monet Lectorem hac de re, ut ebli-
vioni non tradatur, ſcilicet, ante Miſſam de Vi-
Zilia Aſcenſionis, in Feſto S. Marci, in Vigilia
Apoſtolorum Petri & Pauli, in Vigilia S. Lau-
rentii, in Feſto SS. Cornelii, &c. SS. Januarii,
&c. in Vigilia S. Mathæi, & in Commemora-
tione omnium fidelium Defunctorum: tum quia
S. Carolus cum ſuis Provineialibus Epiſcopis in
Concil. Il. Frovinciali Romæ approbats in hæc
verba decrevit: Qaibus diebus ex Miſſalis Ko-
mani Nubricarum præſcripto in Ecclehis Cathe-
dralibus & Collegiatis dua: Miſas Conventua-
les celebrari opertet, eg amba canantur: quòd ſi
Cepitulum præſtare omiſerit, neglexerit ve, non

N

Comment. In Rubr. Miſſalis Pars III. Tit. XI.

ſolhm i ius diei, in quo buie muneri deſuerit,
veram etiam alterius diei diſtributionibus mul-
Cerar. Hæc ibi.
8 Dices, Sufficere (quod recentior ſcripſit
conſuetudini nimium favens, quæ potius eſt
abuſus) fieri ſatis, ſi altera dicatur privatim, pu-
ta, quæ eſt de Feria, & Choro abſente. Addunt
alii, eo quia tit. 2. num. 2. habentur verba, di-
cuntur duæ: ergo ſatis eſt, ſi dicatur altera pri-
vatim; ſed verbum dicuntur explicandum eſt,
cantantur, ne pugnent invicem duæ Rubricæ;
altera enim alteram explicat, & poſterior à pri-
ore pendet. Deinde non eſt major ratio, ex vi
verbi dicuntur, ut altera ſit privata, altera ſolem-
nis. Item, quæ dicitur Choro abſente non poteſt
reſpondere Horis Canonicis, neque dici poteſt
Conventualis. Prætereà illa Horæ defintio,
Tertiæ, & Nonæ, indicat, debere utramque
celebrari, prout Hora Tertia, & Nona dicuntur
in Choro, hoc eſt, cum cantu, & Choro præ-
ſente. Atque hæc eſt Romana praxis in Patri-
archalibus Romæ Eccleſiis: adeoque in iis ex-
iſtimatæ fuerunt hæ duæ Miſſæ graviſſimæ, ut
Fransiſcna Samarinus, Benehiciatus Eccleſis
Lateranenſis, & Doctor, in ſuo Theſauro Sacer-
dotali, tertia parte, titulo, Miſſæ plures, &c.
concedat, poſſe has duas Miſſas ab eodem ce-
lebrari, ſi fortè unus tantùm Sacerdos eo die in
Eccleſia Collegiata celebrare queat, quod dein-
de ſublatum eſt in Rubricis part. I. tit. 7. num. 2.
quando ſcilicet plures quotidie non celebrant
Sacerdores. Denique die 2. Novembris ait Ru-
brica: Miſſa dicitur principalis pro Defanttit
peſt Nonam. explicant omnes, cantari debet
Choro præſente; eademque eſt ratio de aliis
Miſſis. Aliqui ex præfato verbo dicuntur infe-
runt, quòd ubi plures Sacerdotes celebrant, de-
bent dici duæ Miſſæ prædictæ privatim. Laudo
uſum, ſed nego eſſe Rubricæ hunc ſenſum, quod
patebit magis infrà.
9 Dices adhuc: Verba cantantur & diean-
tur non ſunt imperativa. Reſpondeo, In tit. j.
de Miſſis Defunctorum nu. I. habes, dicantur
duæ Miſſæ, & tit. 11. n. 1. Miſæ de Tempere,
quamvis dies ſint ſolemnes, in quibus fit Officium

cum Miſſa de Feſto, debet cantari poſt Nonam.

Item

odr
n
n
Ten
Fe

6
tan⸗
tone
en
Mil
C
11
be
mn
Diun
luru
ui
Con
dl
Njl

I.

Ntionihgeng,

emtiorlßi
lur iin
tprlyacinype.
Cnte. Addn
Rtar vetba,/⸗
Nur let N
lcndumtt,
dur Nlhten
ltetiorigt⸗
rtao, 8
letaſoen
entenon oen
e
orr Eehntio,
ber unmd-
Nomn dcuun
EChon
ranis inlin⸗
Oghein er⸗
grenklin,
atur athi-
eſonne
Ne unnl
Sabeocene⸗
elcehkn
,
ltlt./. M
non rni
enbruathe⸗
Cuntm e
Krrocknn
eunmn ii
cckeheune⸗
vnim lu
clenlunce

S̈
gleo, M
bez, A
Vnt
afi fe
. N NM

⸗

De Rubricis præceptivis, & directivis.

Item in Rubricis enuntiativum verhum habet
vim imperativi, verbi gratia, in die 2. Noyvem
bris in Breviario dicuntur Peſperæ Defenkto-
rum, poſt Landes incipit Matntinum Defunkto-
rum. Ecce verba enuntiativa tantùm, & Docto-
res tamen ex his verbis volunt, teneri nos ſab
mortali ad recitandas Veſperas, & Matutinum
Defunctorum, ut aar. epreſſo docet lib. 4. de
Ebr. Canon. cap. 27. n. F. tetn in cap. Cum crea-
tura, citato ſupraâ, & explicato num. y. mandat
Honorius cantari Miſſam reſpondentem Horis
Canonicis, ſub mortali, non autem reſponde-
cet, ſi altera non cantaretur, ut dictum eſt nu. 5.
& Pius V. ut integrè reſpondeat Horis Canoni-
cis, duas præſcribit; ergo tenentur Collegiatæ
ad duas. Valet enim hic Regula illa: Paria ſunt,
non facere, & facere mals, contra Rubricas,
cap. Iater corporalia. de Translat. Epiſcop. eap.
Veniens, de Presbyt. non bapt.
10 Cui noſtræ ſententiæ ſubſcripſere aliquan-
do, cum in dubium à nonuullis revocaretur,
doctiſſimi viri, & notiſſimi. Paulas Praxinel-
lus, Ordinis Eremitarum &. Augnſtini, Petrus
Thomas Saracenas, Ordinis Carmelitarum;
Zoan. Petrus Moneta, & Homobonus de Bonis,
Theologi Ordinis noſtri, & primarii, qui omnet
praclara multa prælo dederunt.
1 Sacra Rituum Romana Congregatio die
76. Maii 1626. decrevit, non poſſe emitti alte-
tam ex his duabus Miſſis cantandis, ob celebra-
tionem capituli Canonicorum; & iterum hoc
idem die 26. Zannarii 1622. aſſeruit, ne duæ
Milſſæ etiam ex neceſſaria negotiotum cauſa, &
Capituli omittantur.
12 Dices An Regulares comprehendantur in
hac Rubrica. Negat Rodericus de Quaæſt. Regul.
Toõmo. I. quaæſft. 43. art. 12. quia, inquit, non ve-
niunt Regulares nomine Eccleſiarum Collegia-
tarum in odioſis: quæ ratio mihi non placet: ſed
quia Eccleſiæ Regularium appellantur propriè
Conventuales ab Ianoc. Il. in Bulla ejuſälem 7.
Bullarii; ubi Flavins Cheraubinus in Compendio
Bullar. ſcholio I. notat eo titulo appellari, ad dif-

169

ferennam Collegiatarum, quæ ſunt propria
Canonicorum. Item in Clem. 1., de Celebrat.
Miſſ. ex Cone. Viennen. diſtinguuntur Eccleſiæ
Regulares a Cathedralibus, & Collegiatis; qui-
bus poſtremis dumtaxat im ponitur onus de du-
abus his Miſſis, adde rationem allatam ſuprà æ. g:
13 Dieo ultimo. Reliquas Rubricas eſſe dire-
ctivas tantùm, non tamen eſſe negligendas:
ſaperet enim contemptum, ſi quæ earum perpe-
tuo omitteretur, aut ſæpius, & ut plurimum; &
multo minus, ſi timeatur ſcandalum. Contem-
ptum vero, & ceu ſcandalum judicabis, gravia,
vel levia ex materia &iintentione Sacerdotis. Un-
de quod alii dicunt, quatuor cum litteris cele-
brandam eſſe Miſſam, A. B. C. D. his addo ego
litteram quintam E. in honorem quinque Vul-
nerum Chriſti. Hoc eſt Altè, Breviter, Clarè,
Devotè, Exactè, ſeu Exquiſitè.
Altè, ut audiatur, Breviter, non ultra medi⸗=
am horam ait &cortialib. 2. c. o. vel paulè ultra:
Clare, ut omnia verba integrè proferantur. De-
votè, ut attendatur ad ea quæ dicuntur. Exactè,
ut fiant omnia quæ præſcribuntur in Kubricis.
14 Ut autem Rubricarum obligatio magis
innoteſcat, præterquam quod in Bulla Pii V.
pro Miſſali edita omnis mutatio, additio
detractio prohibetur, decrevit Concilium Tri-
dentinum, Seſſ. 7. can. 13. in hæc verba:
„Si quis dixerit, receptos, & approbatos Ec-
„ cleſiæ Catholicæ ritus, in ſolemni Sacramen-
„torum adminiſtratione adhiberi conſuetos,
„ aut contemni, aut ſine peccato à miniſtris pro
„ libito oitti, aut in novos alios per quem-
„cumque Eccleſiarum Prælatum mutari poſſe,
„„anathema ſit. Hæc ibi. Solemunis certè Sacfa-
menti Euchariſtiæ adminiſtratio in Miſſa fit, ſive
ſit ſolemnis, ſtve privata; & ritus, qui haben-
tur in Miſſali Romano, ſunt Eceleſiæ Catholicæ
recepti, & approbati, ut patet. Ex quibus non
video, qua ratione doccant moderni Theolo-
gi, opinionem eſſe probabilem, quod ſine
peccato poſſint omitti Rubricæ, & ſine cauſa;
ſcisenter, etiam in materia levi 3 ſed de his ſatis.

. 1 De

170

Comment. in Rubr. Mißalis, Pars III Tit. EII.

De aliis obligationibus Sacerdotum circa Miſſam. All.

1. Lterum erat circa onera Sacerdotũ in
ordine ad Miſſam, quæ ad capita quin-
que revocari poſſunt, vel ratione Loci, vel ra-
tione Temporis, vel ratione Rituz, vel ratione
Oficii, ſeu Beneficii, vel ratione Stipendu: &
hoc eodem ordine procedendum erit in hoc u-
tulo.
2 Ratione Loci tenetur Sacerdos Sacrum fa-
cere in certo Altari, non impeditus legitimè, ſi
teſtator aut alius locum celebrandæ Miſſæ præ-
ſcripſetit, aliàs peccat mortaliter; quia non im-
plet voluntatem teſtatoris, quam neque hære-
des mutare poſſunt; non tamen tenetur ad re-
ſtitutionem, ſi alibi pro eo celebret. Citati De-
&teres Bonac. de Enchar. daſp. g. g. ult. Punbt. 7.
S. 4. . 2. ad ſinem. & ratio patet, quia violat
privatam legem teſtatoris.
2% Poteſt autem Epiſcopus aliquando ex juſta
cauſa, ſi nequeant in eo Altari, concedere ut a-
liꝰi celebret, idem ibid.
4 Qui tenetur celebra e in altari privilegiato
ro Defunctis, & alibi celebrat cum numilma-
te. verbi gratia S. Careli, quo anima liberari po-
teſt a Purgatorio, peccat mortaliter 3 tum quia
non ſervat pactum; tum quia tutius eſt privile-
gium Altaris quam numiſmatis, de quo dubita-
ci poteſt an ſit benedictum, Fraxinellus in ſao
bello de Oblig. Sacerdotum ſect. 4. soncluſ. 4. 5§.
9. n. 1. cum Doctoribus cit ibid. .
7 Qui tenetur alicubi celebrare abſque appli-
catione Sacrificii, ad divinum culzem tamum,
ita debet ibi celebrare, ut nullo modo accipiat
ſtipendium ab alio, in illi applicet Sacrificzum ſi-
dbi liberum; quod expreſſè vetuit ſacra Concilii
Tridentini Congregatio in declaratione Decre-
ti de Cel. brat. Mſſarum ſub ſantciiſſimo Domins
VUrbano EIIl emanati, de quo infra in reſponſio-
ne ad quartum dubium. Qlod etiam notent Ca-
nonici, & Curati, qui tenentur celebrare Miſ-
ſam Conventualem, ſeu Parochialem in pro-
priis Eccleſiis ratione Canonicatus, ſeu Recto-
riæ; quia ad eam tenentur ratione benencii: ſe-
cus quando ex mera conſuetudine ſeu ſtatuto
Canonicali, ad majorem Eccleſiæ decorem,

Miſſas privatas in propria Eccleſia Collegiata

ſeu Parochiali celebrant, non ratio ne beneficii,

neque Cappellæ, meque legati, neque ſalarii,
qui ſoli quatuor tituli in prædicta reſponſione
prohibentur: & de Parochis, quod quibus die-
bus tenentur Miſſam celebrare, non poſſint ma-
nualem eleemoſy nam recipere, cenſuit expreſſè
S. Congregatio Concilii die ſ. eptemb. 6ag-
6 Ratione Temporiz: quia vel nunquam, vel
ſæpius, vel tardius, vel citius, vel rarus celebrat
quam debetur. Nam qui nunquam celebrat, gra⸗
Viter peccat: & in anno ſaltem ter aut quater
quiliber celebrare tenetur, exæ Tyident. Seſſ. 23.
de Reformat. cap./4. Parochi ſæpius, ut audiant
populi Miſſam, lege Bonac. 4. ult. pun. 7. n.le
7 Qu ſapius in die celebrat, peccat. excipe
ſequentes calus: alii vero à Dockoribus allati
non funt amplius in uſu. Primò in die Nativita-
tis. Secundò in caſu ſupplendi Sacrificii, de quo
ſupra tit. 10. nums. 7. Tertiò, quando Sacerdos
ræeſt duabus Eccleſiis, in quibus uterque po-
ulus ſolet audire Miſſam; & non habes Vicari-
um, qui ſuppleat in altero loco. Saar. diſp. e.
ſect. 3. cCum aliis. Quartò quando pauci ſunt Sa-
cerdotes, & multi ſunt Catholici in locis infide-
hum & hæreticorum, Mavar. alii apnd oͤorti⸗
am lib. 2. tap. 16. nam. 2. in his enim caſibus
poſtremis licet bis & ter celebrare, ſi opus eſt,
ex Saar. omiſſa ablutione Calieis, ut in Nativi-
tate Domini.
8 Contingit tardius celebrare cum peccato
mortali, quando notabihiter differtur Sacrifici-
um, puta, ad impetrandum aliquid à Deo, &
Miſſa dicitur elapſo neceſſitatis tempore; quo
caſu tenetur etiam ad reſtitutionem, Petr. Man.
lib. 2. de KReſtit. cap. 2. num. 366.
9 Et item quando ita multæ Miſſæ acceptan-
tur pro Defunctis celebrandæ, ut longiſſimo
tempore ſit opus, cun malo proviſum eſt nuper-
rimè cum Decreto de Celebr. Miſ. a ſacra Conc.
Trid. Congregatione edito 2. Zunii 7627. in e⸗
prohibetur ſingulis ne eleemoſynas manuales
& quotidianas pro Miſſis accipiant, niſi oneri-
bus antea impoſitis ita ſatisfecerint, ut nova ſu-
ſcipere valeant. 10 Qe-⸗-

10
caran
epi
lolece
yin
4 e 1.
l
visor
WeO
Puir
l1
hin
ſint
6
kenent
Derte
unj
zlu⸗
4
iule
FVelanr
Mi
endis
Petn
lin
5
toce
wel
u⸗
te
Ebu
Eile
ſerfi
Ma
Elt.
16
iep
iel
Ule
ncip
ſan
i
len
d

I
II.

ſaCalein
one beni
Edteſlri
Arhoolin
dnhud⸗
Bpoline
entvit enptd
tenhe gn
unngun
rirmckidtt
veelhug
er mqu
ilemn. Nin
g, aa
uu
gecet en
ddorbixd
nde Nunr
hei, Ee
Go Ren
ene⸗
nlubertrn⸗
zelnt
jnloestnt⸗
Haln
6enim elin
cchut/
,rnh

ecun n
enur Alh
ili Dl
enpoe
m, een N

Reactgr⸗
rlgl⸗
mckuy
iſend
a
t, MMo
N

C

De aliis obligationibius Sacerd. ecirca Miſſam.

10 Qua tamen in re eadem Congregatio de-
elaravit, Primò, poſſe nova Miſſarum onera
ſuſcipi, etiamſi oneribus jam ſuſceptis non ſa-
tisfecerint, dummodo infra modieum tempus
poſſint omnibus ſatisfacere, ita in declar. citata
ad decimum.
II Si tamen tribuens eleemoſynam pro no-
vis oneribus ſciatimpedimentum, & conſenti-
at, eo caſu poterunt nova ſuſcipi poſt alia quam-
primum perſolvenda, ibidem ad undecimxm.
12 Comprehenduntur etiam in hoc Decreto
privati quique Sacerdotes, ibid. ad decimum-
quintum. V
13 Tranſgreſſores hujus ſpecialis Decreti non
tenentur tamen ad pœnas appoſitas in prædicto
Decreto, quæ relationem tantum habent ad o-
nera perpetua, de quibus in codem Decreto a-
gitur, & nos paulo infra ibidem ad duodecimum.
14 Ceſſantque omnia privilegia, quibus in-
dulgetur, ut certarum Miſſarum celebratione,
vel anniverſariorum, vel quibuſdam Collectis,
plurium Miſſarum oneribus in fututum ſuſcipi-
endis ſatisfiatz ita ut ſitempore hujus Decreti ſu-
perfuerunt multæ Miſſæ celebrandæ, celebrari
diſtinctè debeant, ut in declar. cit. ad ſextum.
15 Qui verò obligatur ad celebrandum in Fe-
ſtis de præcepto, de voluntate teſtatoris, non
poteſt differte Miſſam in ſequentem Feriam 3
quia Feria non eſt Feſtum. Neque intelligendus
eſt teſtator de Feſtis Duplicibus, vel Semidupli-
cibus, quando ſimpliciter dicit, en Feſtis; ſed
de Feſtis de præcepto, aut conſuetudine, pro
ſervitio populi, ut cenſuit Congr. Pœnitentiaria
Mediolan. re benè agitata, teſte Bonacin. loco
cit. nam. 6.
16 Citius quoque eelebrando peccatur, an-
ticipata ſcilicet applicatione Sactificii, nempe
incerta, pro co qui poſtea eleemoſynam dede-
rit, cum ſuſpenſione effects Sacrificii. Quæ an-
ticipata applicatio prohibita à Paulo V. velut a-
varitiæ fomes, die y. Novemb. 1607. ut ſeribit
Faxinellus ſect. 3. pranot. J. S. J. n. 2. & 7. Po-
teſt tamen Cappellanus prævenire tempus ce-
lebrationis, anticipatè celebrare Miſſas antece-
dente Hebdomada, quas ex obligatione cele-
braturus erxit in ſequenti pro certa intentione,

171
Daéctores citati à Barboſ. de poteſt. Epiſc. part..
alleg. 2 4. num. 4.
17 KRarius denique celebrando peccatut.
quando quotidiano quis obligatur Sacrificio per
ſe vel per alium facienéo; & uno die per Heb-
domadam omittit celebrare, neque celebrari
per alium curat: ſecus, ſi uni tantum impoſitum
eſt quotidianum onus, ut per ſeipſum im pleat:
nam hoc intelligi debet, ſalva honeſtate, & de-
centia, ratione cujus vacare poteſt à Miſſa cele-
branda ſemel in Hebdomada; hoc eſt, poteſt
ſemel non celebrare, fuſè Benac. loco cit. §. 2.
numer. Iö6. non autem poteſt ſemel pro alio ap-
plicare Sacrifieium: quæ duo ſunt valdè diverſa.
ut patet.
18 Qui verò impeditus infirmitate non facit
quotidianam Miſſam, ad quam tenetur, excuſa-
tur; neque tenetur ad ſupplementum, niſi ul-
tra menſem ægrotet, & item ſi reliquo anni
tempore diligens ille fuit in ſuo munere obeun-
do ʒ& niſ in fundat ione beneficii aliud expreſ-
ſè ſtatuatur; quæ ſingula omnia ſunt rationi
conſona, e Beonac. ibidein punct. F. nu. 17. cauxæs
aliis citatis.
19 Ratione Ritus accidunt peccata in oneri-
bus Miſſarum, quando promiſit Sacerdos Miſ-
ſam Votivam, vel de Requiem, & dicit aliam
de Oſſicio currente; quia virtus fidelitatis peri-
ret: & multo magis, ſi cum juramento per in-
ſtrumentum promiſiſſet, Faxvinellus in Opere
edito ſub hoc titulo, An Sacerdos teneatur de-
cere Miſſam pro Defunctis, vel ejus vice peſſet
dicere de Sanctis, vel Feriis occcurrentibus, cdi-
dit Bononiæ, me urgente, 1625.
20 Cæterum ibidem, citatis quam plurimis
Doctoribus claſſicis, docet ille idem poſſe loco
Miſſæ de Requiem dici Miſſam de Sancto, vel
de Feria currente, quando majori devotione af-
ficimur in Miſſa de Sancto, vel de Feria privile-
giata, unde oritur major va'ot accidentalis
Miſſæ ex opere operantis, quo compenſari po-
teſt, etiam cum lucro, Miſſa de Requiem brevi-
or, & quæ in multis minuit potius devotionem:
nam alioquin ex opere operato idem eſt valor in
omnibus Miſſis.
21 Si verò non afficitur Sacerdos majori de-
Y à votione

1 7 2
votione in Miſſa de Sancto, vel de Feria, tunc
dicere debet de Requiem, excepto Feſto dupli-
ei, Dom. & aliis diebus, in quibus prohibetur
Miſſa de Requiem ab Eccleſiaſticis Rubricis, ut
ſupra par. i. tit. 3. num. I. pag. 0.
22 Senſus etiam Eceleſiæ, ut Miſſa concor-
det cum Officio, quoad ejus fieri poteſt: cui ſen-
ſui fideles omnes conformari debent, ex quo
ſequi videtur, non eſſe verba petentis Miſſam
Votivam, ſeu de Requiem, ita amarè intelligen-
da, ut eo modo rigoroſeè celebrare teneatur Sa-
cerdos, ſed civili modo, & morali, cum cauſa
rationabili, ait Eccleſia en Rubricis tit. y. nu. 3.
Lex etiam Eccleſiæ prævalere debet ſuper laico-
rum legem privatam, & ſæpè irrationabilem.
23 Monet idem Auctor fapienter Sacerdo-
tes, ut promittant ſe dicturos Miſſas eo modo,
quo magis prodeſſe poſſunt, juxta majorem ſui
diſpoſitionem & devotionem.
24 Populus etiam, qui ſimul offert cum ſacer-
dote, poteſt affici majori devorione audiendo
Miſſam de Sancto quã de Requiẽ, & conſequen⸗
ter prodeſſe magis eiſdem, iis pro quibus Miſſa
celebratur, & hæc Fraxinellus probat fuſius ibid.
25S Akorins lib. 1o. cap. 32. 4. y. docet ferè
prædicta de Miſſis Votivis, quarum vice poteſt
dici Miſſa cum Officio concordans, cum inten-
tione ſecreta, quam haberet Sacerdos in Votiva.
26 Nec erit neceſſe dicere in prædictis caſi-
bus Collectam de Votiva, ſeu de Requiem,
maximè ſi per Eccleſiaſticos ritus non liceret; ap-
plicatio namque Sacrificii non fit in Collectis,
ſed potius in Memento, ſeu, ut Theologi lo-
quuntur, in oblatione, quæ tacitè fit in ipſa con-
ſecratione.
27 Ratione Ofcii, ſeu, Beneficii, quod erat
quartum caput, contingit in oneribus Miſſlarum
peccari: nam Epiſcopi & Parochi tenentur ali-
quando applicare Sacriſicium pro fuis ovibus,
ex Concil. Trid. Seſ. 23. Cap. 1I. initie, arbitrio bo-
mi viri, nempè in præcipuis ſolemnitatibus Do-
mini, & Dominicis diebus, aut faltem ſemel in
Hedomada, ex Bonac. quaſt. uls. punct. z. in
Aan. qua ratione conciliari poſſunt Doctores, qui
negant, chm Concilio Tridentino affirmante
Seſ. 25. eſt enim populorum curator Epiſcopus,

Comment. in Rubr. Miſſalis Pars III. Tit. XII.

ſeu Parochus, & ab iiſdem ſuſtenrantur.
28 Regularis etiam graviter peccat, appli⸗

cando Sacriſicium contra rationabilem volun-

tatem ſui prælati, vel Sacriſtæ ab eodem depu-
tati, Frawinel. ſect. y. S. 6. ubi addit, poſſe Præla-
tos irritare intentionem ſubditorum in Miſſæ
celebratione, ſi ſecus applicent, ita ut Deus ac-
ceptet Sacrificium, & valeat illi, cui à Prælato

per miniſtrum inſidelem applicatur. Et licersgar.

doceat, pendere effectum Sacriſici ab intentione
Celebrantis, etiam injuſta; eam tamen expli-
cat Fraxinel. loqui de Sacerdote ſæculari libero,
non de regulari, cujus voluntas à Prælato

pendet; alias onera Monaſteriorum ſubjace-

rent periculo & dubitationi, an perſolveren-
tur.
29 Qilibet item Sacerdos, ex probabiliori
ſententia, non poteſt applicare portionem Sacri-
fici, quam diximus ſupra, cum de Canone pag.
12. eſſe propriam Gacerdotis, accepto ob eam
ſtipendio, tanquam pro integra Miſſa, quia
cùm ſit ſaltem dubia hæc doctrina, poſſet lædi
juſtitia in hoc calu, & proximus, qui ſtipendi-
um pro Miſſa dedit, ſuo fructu defrauda ri. Si
vero fiat hæc explicatio Sacrificii ex mera chari-
tate, eſt ſatis probabilis opinio, & nullum dam-
num inde ſequi poteſt proximo, pro quo cele-
bratur.
30 Convenit adhuc ratione Officii, ut ille, qui
ſupplet inehoatum ab alio Sacrificium, con-
formet ſe cum primo Sacerdote in applicatione
ejuſdem Saerificii, quia acceſſorium ſequitur na-
turam principalis: & quia (cum ſupplemen-
tum ſupponat alteram ſaltem ſpeciem conſecra-
tam eſſe) probabile eſt, jam factam eſſe Deo
oblationem pro quo primus Sacerdos cœpit
Millam facere, Corduba lib. I. 97.3. in qualt. prin-
cipal. opin. y. poff. Concil.4. §. 2. G Vaſq. diſp. 231.
n. 40. O g.
31 Demum ratione Sipendii multis modis pec-
catur. Qui enim accipit plura ſtipe dia uſta,
taxata ſcilicet vel lege vel conſuetudine, à plu-
ribus, petentibus ſingulis unam Miſlam pro ſe
diſtinctè, & unam facit Miſſam pro iis omni-
bus, peccat, ex communiori ſententia, Faxi-

nell. ſelct. 4. oneluſ. I. fuſint.
² Q

11
Mu
lem
3
Noin
n,
letur
en
loin

Uie

1

ſen,
gol
ſc
lor
yen
Gal,
eſ⸗
aDe
betur
dame
Aeni
elebt
lamh
n
Llenn
imui
olen
3
Ktiamn
endi
nee
nn⸗
Wum,

-

=

loen
fns!
Min
lunn
he
1cfe
et
Unch

—

kanrat.
ecend anrl.
bPlem eſe
eocemeene
npelehnt
drum in le
Lant Deign.
cliibreie⸗
Urrlcetge
labimennin
hlumenent.
Kkellmniben
tas 4 Degn
Cktun ſhben
etohern

ertobehlui
tonen den⸗
le Cne
cepocben
a, i
efrundatt 4
erinelicht⸗
llan dr.
Mogeo l

ſrillegi
ſeimm,
napplerin
Negnumm
Chpen
emconit
hendleln
ceteosotft
eft

volile⸗
lllmet
0 iCfmn
mu,

3C

De aliis obligationibus SNacerd. circa WMiſſam.

32 Qui ab uno accipit plura ſtipendia pro
pluribus Miſſis, & unam tantum celebrat eo-
dem modo quo ſupra, peccat, ex esdens ibidem.
33 Qui procurat ſtipendium juſto pinguius
pro una Miſſa (niſi celebrandum ſit in loco di-
ſtanti, vel incommodo) peccat, ex Bonac. &
aliis, quos citat. quæſt. ult. punkt. S. n. 13. & te-
netur invitè clanti reſtituere, ibid. nu. Ii. neque
ſuſſcit titulus paupertatis, quia facta eſt ordina-
tio in Sacerdotum titulo beneficii, ſeu patrimo-
nii ſufficientis ad victum, ibid. nu. 14.
24 Quiſtipendium juſto pinguius accipit pro
Miſſa, quam deinde minori ſtipendio, quam ſit
juſtum, facit ab alio celebrari, peccat; neque
item, ſi det illi ſtipendium juſtum, retinens ſibi
quod eft ultra juſtum, tutus eſt in conſcientia, niſi
ſit dominus, & non merus diſpenſator aut cura-
tor Miſſarum celebrandarum, Fraxinell. ſelt.3.
prænot. y. §. 4. K.1. Congregat. Pœnitent. We-
diel. apud Bonac. loco citato n. I5.
35 Sed eam limitationem, niſi ſit dominus
&c ſuſtulit S. Concilii Tridentini Congregatio
in Decreto ſupra citato, in quo abſolutè prohi-
betur Sacerdoti, qui Miſſam accepit celebran-
dam cum certa eleemoſyna, ne eandem Miſſam
alteri, parte ejuſdem eleemoſynæ ſibi retenta,
celebrandam committat: & intelligi debet, et-
iamſi detur illi ſtipendium juſtum; quia paulè
infra in eodem Decreto jubentur dici Miſſæ pro
eleemoſyna tenui, & pingui æqualiter, Omne,
inquit, damnabile luerum ab Ecclelia removere
volens, ecce caulam Decréti.
36 Imo eadem ſacra Congregatio declaravit,
etiam eleemoſynam malorem ſolita dari, tribu-
endam efe integrã abſolutè Sacerdoti celebran-
ti, nec ullam illius partem ab aliquo rfecineri poſ-
ſe, en cit. declar. ad nonum & in reſponſ ad ſepti-
mum, permittendum non eſſe ait, ut Eccleſiæ, ac
loca pia, ſeu illorum adminiſtratores, ex elecmo-
lynis Miſſarũ celebrandarum ullam, uteumnque
minimam portionem retineant, ratione expen-
ſarum, quas ſubeunt in celebratione Miſſarum:
niſi, cum Eccleſiæ & loca ipſa alios non habent
reditus, quos in uſum earum expenſarum ero-
gare licitè poſſint, & tanc, quam portionem re-
tinebunt ,nullatenus debere excedere valorem

73
expenſarum, quæ pro ipſomet tantum Miſſæ Sa-
criſcio ſunt neceſſario ſubeundæ: & nihilominus
eo etiam caſu curandum eſſe, ut ex pecuniis, quæ
ſuperſunt. expenſis ut ſupra deductis abſolutè
tot Miſſæ celebrentur, quot præſcriptæ fuerint
ab offerentibus eleemoſynas. Hæc ibi-
37 Qui verò, acceptis duobus ſtipendiis ju-
ſtis pro duabus Miſſis, unam celebrat, applican-
do uni Sacrificium ut propitiatorium, alteri ut
impetratorium, peccat tamen: quia uterque to=
tum Miſſæ fructum prætendit, Saar. oum aliis
apud Bonac. q. ult. pun. . a. 1r. & ſacra Congre-
gatio Concilii Tridentini e Decreto citato dam
nat hanc diſtinctionem.
38 Qui à pluribus ſtipendia minora juſto re-
cipit, ut ex iis conſtituto ſtipendis juſto, unam
Miſſam celebret, peccat: tum quia promittens
cuique Miſſam, tenetur dare illi toram; tum
quia in Decreto citato . Congreg. tot Miſſæ, di=
ci debent, quot ſunt eleemoſynæ datæ, etiam in-
congruæ & exiguæ, ſive ab uno ſive à pluribus
dentur, quod præcipitur ibi ſub obteſtatione
divini judicii, ſub peccato mortali; & cum ob-
ligatione reſtitutionis, revocatis quibuſcumque
privilegiis.
39 Rector beneficii, qui poteſt per alium cele-
brare Miſlam, tenetur tribuere Sacerdoti Cele-
branti pro ſe congruam elemoſynam, ſecundum
morem civitatis, vel Provinciæ, niſi in fundati-
one ipſius beneficii aliud fuerit caurum eadem
Congreg. in cit. declar. ad oltavum.
40 Ubi nullum ſtatutum eſt ſtipendium à
teſtatore, vel alio, pro certo numero Miſſarum,
eò caſu ſtatuere debet Ordinarius, non autem
hæres, aut ahus, & juxta morem civitatis, ibid.
in reſponſ. ad ſecundum & quintum.
41 Caveat autem unuſquiſque ab onere per-
petuo Miſſarum ſuſcipiendo ſine licentia Epiſco-
piſin, vel Generalis Vicarii, ſen Generalis aut
Provincialis, ſi Regularis eſt, danda in ſcriptis,
& gratis; alioquin ſæcularis ab ingreſſu Ecele-
ſiæ erit eo ipſo interdictus: Regularis autem pœ-
nam privationis Officii, & perpetuæ inhabilita-
tis ad Officia, vociſque activæ ac paſſivæ, abſ-
que alia declaratione, incurrit, eadem Congre-
Sat. in et. Decreto. J

V 5 4² Ad

174

4 Ad hæc, ut ibid. dicitut, amoveantur
capſulæ ab Eccleſiis cum inſcriptione: Eleemeſ.
pro Miſſis, ne fideles hac ratione fruſtxentur;
neque exponantur in die Commemorationis
omnium ſidelium Defunctorum pro corundem
Miſſis ſolitæ apponi, ut in cit. declarat. ad deci-
wumtertium; nulla tamen pœna eſt in hoe caſu
impoſita, ex reſponſione ad duodecimum quæ in
decreto videbatur apponi-
4 ½ Neque acceptorum multorum onerum
teductio, moderatio & commutatio ab alio
nunc fieri pateſt, niſi à Sede Apoſtolica; & ali-
ter factæ ſunt nullæ ut in cit. Decreto ſacræ Con-
greg. Concil. Trident. Veruntamen, ſi in ipſa
Beneficii ercctione cautum fuerit expreſſè, ut
liceat Epiſcopo injunctum onus reducere ac
moderari, declaravit eændem & Congregatio, lice-
re adhue Epiſcopo id præſtare in reſponſ. ad pri-
mums dubinm. Quate neque in Synodis Diœce-

S

Comment. in Rubr. Miſalis Pars IV.

ſanis, neque in Capitulis Ge neralibus fieri poſ-
ſunt amplius reductiones Miſſarum olim con-
ceſlæ à Concilio Tridentino.
4 Etne ullo unquam tempore hæc in obli⸗
vionem, ſeu deſueradinem abeant, Superiorcs

locales cujuſque monaſterii, Conventus ac do-

mũs Regularis curare atque eſficere tenentut
ſub pœna privationis officii vociſque activæ, &
paſſivæ iplo facto incurrenda, ut in perpetuum
ſexto quoque menlſe, id eſt, Feria ſecunda poſt
primam Dominicam Adventus, & Feria ſexta
poſt Octavam Corporis Chriſti prædictæ Or-
dinationes in publica menſa perlegantur; quam
pœnam ſubiere jam nonnulli apud eanden ſa-
cram Congregationem Concilii Tridentini ab
eorum ſubditis accuſati.
Et hic eſto finis tertiæ Partis Rubricarum
Miſſalis.

COMMENTARIA

INRUBRICAS.

MISSALIS

e

ROMANI

P ARS QuART A.
Rubricæ Miſalis propriæ.

ISSALE dividitur in partes quinque, Proptium de Tempore, Pro.

prium de Sanctis, Commune Sanctorum, Muſas pro Defunctis, & Be-
nedictiones varias in fine ejuſdem. Proprias uuaquæque pars habet Ku-

bricas à gencralibus diſtinctas; & carum hoc loco tum orig nem,
quoad ejus fieti potelt, tum alias cauſas inveſtigabimus. Canon autem eſt centtum
totius Miſſalis, in medio idcirco poſitus (de quo jam diximus) cum Ordine Miſſæ

omnibus Miſſis communi.

In hacigitur quarta Parte prædicta omnia ad Titulos novemdecim revoca-
bimus, dilaturi nonnulla (Miſſali & Breviario in Sanctorum Feſtis communia) in

aliud

voci

11

——

ge
aele
in
60.
e
l

— —

=

Hu
Glen
Prn
10

hert
ine⸗
guu

lugr

Uundt.
ne
lrm.
Decn
ſinn
ciden
ſani
e
e, 4
Nibe
tüium
zuß⸗

Cri
i
i⸗
lum.
rD.

ſri
Oln ⸗

weinch,

etang

enei

e kepeban
E adkie,
dpehenun
Vmiint

Hemn n.

adidr.
nmnrigen
enndenl⸗
Udemmn6

Rubronn

De Rubricis Miſarum de Adventu.

75

aliud volumen Commentariorum in Rubricas Breviarii, quæ videntur eſſe cjus

loci magè propria.

De Rubricis Miſſarum de Adventu. I.

Miſſis is quæ in generalibus Rubrieis
ſunt explieata, quæ hic in Miſſali & in
ſequentibus ideo repetuntur, ut in memoriam
Sacerdotis loco proprio revocentur: dicimus
pnimo, inſeribi Dominicas de Adventu, quia to-
tus Ordo Eccleſiaſticus juxta contemplationem
Adventus Domini hoc tempore diſpoſitus eſt
KEoaper. lib. 3. cap. I.
2 Tres adventas Domini meditamur. Pri-
mum, quando venit ut homo fieret. Secundum,
quando vemurus eſt in fine vitæ cujuſque no-
ſtrum. Tertium, quando in fine mundi, Honor.
in Gemm lib. 3. cap. .
5 A ſancto Perro inſtitutum fuit hoc tempus
per tres hebdomadas integras, & quartam non
integfam, Durand. lib. 3. cap. 2. Ur ſiecut per
quatuor elementa ruimus per mala opera, ita
ſurgamus ad bona. Amal. lib. 3. cap. 40.

4 Partim lætitiæ eſt, & Aeluja dicitur; par=
tim mœroris eſt, & tacetur Hymnus Angelicus⸗
neque adhibentur Dalmaticæ, Nadulph. Propoſ.
16. quia ſpem generat primus adventus, ſecun-
dus timorem incutit, Durand loco citato.
Dicuntur Otationes duæ, de beata Virgi-
ne, & eontra perſecutores Eccleſiæ, vel pro Pa-
pa, ratione allata in Nubric. gen. in caſu fmili I
par. tit. g9. r. Js J. S 6. pag. 20. & 21. .
6 Milſa infra hebdomodam non hahet Alles
luja, ut in Dominicis, ob allatam caulam pro-
priarn in I. part. tit. 10. pag. 27.
7 Officia Miſſarum adventus excepta Do-
minica quarta, quæ dicitur Vacansà S. Grego-
rio) habentur in lub. Sacr. & Antiphonario S&
Gregorii, ſolaque Oratio Domin. I. eſt Ambro⸗=
ſiana ex Pamelio in Liturgiise

De Quatuor Temporibus Adventus. Il.

A Calliſto ſtatutum eſt, celebrari Qua-
tuor Tempora per amnum; quæ tan-
tum ter antea celebrabantur, Microl. ecap. 25. ſed
ante ab Apoſtolis tradita fuiſſle, & Leo coc er
Serm. 5. de Jejunio o menſit: quare Calliſtus
Decreto tantum firmavit uſum, & quatuor di-
ſtinxit: eùm ea, quæ in Vere habentur;- coin-
cidant cum Quadrageſima, Diſt. 26. Zcejinn. ut
ſicuti quatuor ſunt anni partes, ita in eiſdem fi⸗
at per jeunimm purgatio, Hheme, Vere, ¶ſta-
te, Autunmo: & ſicut tres menſes quæque an-
ni Pars habet] itatres dies jejunii ſint ad ratam
trium menſium, Ordo Nomanus, & Berno de
quibuſdam ad M.’ſam ſpect. c. 7. & benè Feria
quarta, in qua factum eſt Concilium contra
Chriſtum, idem ibidem; vel quia traditus eo die
Knt Chriſtus, Ruper. lib. J. e. 5 Feria vero ſexta,
quia crucifixus; Sabbato deinde, propter triſti⸗
tiam Apoſtolorum mortuo Chriſto ex lanocent.
in Decretal. Sed antea docuerat hæc &. Clemens

lb. I. Cnſt. cap. I . & 16. ubi Sabbatum memo-

rat etiam ob Chriſti ſepulturam.
2 Milſſa Fet iæ quartæ duas habet Leſtiones
ante Evangelium, Ordo Romanus: ut adrmnone-
antur ordinãdi, quod teneant notitiam legis &
Prophetarũ; quæ notitia in quarta ætate munch
maximè vigebat, Alcuin. item habet Orationes
duas; quarum altera dieitur ſine ſalutatione cum
genuflexione, hoc eſt, ſine Dommas vobiſeum,
cum Flectamus genua; quia totus eſt Sacerdos in
Deum orando pro ordinandis & examinandis 3
eo namque die fiebat examen ordinandorum, e
Durand.l. 6. cap. ̈, Altera Oratio ſalutationem
habet, non genuſlexionem, ur in aliis Miſſis »
Microl. c. 26. hoc eſt, dicitur Dominus vobiſ-
cum, non autem Fectamus genna-
3 In Feria ſeata unica eſt Lectio Ordo Noma-
nus z quia lex & Prophetæ in Evan gelio uniun-
rur, quande in ſexta ætate prædicatur, Alcninus.
4 In Sabbato verò ſeptem ſunt Lectiones
cum Evangelio, ratione ſeptem Ordinum, qui
eo die conferuntur, eæ Durand.loco citato cap. 8
ſe

176 Comment. in Rubr. Mibalis Pars IV. Tit. II. & II.

fed propriè ſunt ſex, in Ordine Romano; quia ſi-
cut in Feria quarta duæ, ita tres Feria ſexta, &
quatuor in Sabbato legendæ erant; ſed, xelicta
