paſtoloram & Prophetarum, ibid. per annam
ordinavit Epiſtolas S. HMeronymus, ibid. de
novo Teſtamento in Dominicis, ibid. à quo le-
gitur in Miſſa ſolemni, 92. 95. uo loco, ibid.

* .
cur auté Evangelium, 2. Letor ecam can-

räat. 9⁵
Et cum Spiritu tuo quid. 92
Et incarnatus eſt quando in Miſſa ſolemni, genu-
Rectitur. 45
Et pro vel in Rubricis. 156
Erit frmamentum in terra, Pſal. 21. explica-
ar.* 11
vangelei coder in Conciliis. 29
E- vang Iiſtæ cum Apoſtolis comparantur. 30

Sangelium in fine Miſſæ unde, 37. qalé, 1bid.

& ſeq. & cur, ibid. ritus eiusdem legendi. 127
Evangelium quid, 25. quo legi juſſum, ibid. paræs
MWiſſe præcipua, ibid. caput ommnium, qua ſunt

in Mliſſa, ibid per annum aiſtributa Evange-
la à & Hieronymo, ibid. in ſine Eangelü va-
ri reſponſionum modi, ibid. ad Evangelium
FKatur, 43. ad Aquilonem legitur, g. benedi-
&io antequam legatur, 96. oſoulum in ſine, i-
bid. a quo oſenlandum, tbid. ſiplures Praælati,
4qoοa ibid. i nalαwenr nullus oſculatur, i-
bid. quando, ibid. quao ritu, ibid. an à laicis, i-
bid. an à Licario Apoltolico, 97. an a Com-

& Verborum.

mendatario, ibid. Iuminaria adhibentur &
thus, 9g9. in edito loco cantatar, ibid. Tribunah,
Ambo, Pulpitum dicitur, ibid. Evangeli
textus incenſatur, ibid. contra Altare ver-
Ins populum quid, ibid. rurſus de eſculo in f-
nc. 1700
S§. Evariſtus Benediltionis nuptiarum anthor.
229.
Euchariſtia latens adoratur, non nifi patent in-
cenſatur, 91. datur cum temperatis epulit,
1o3. an atraque ſpecies canſet majorem gra-
tiam, 127. quando infunditur gratia m ſum-
ptione, ibid. reſervanda pro infirmis, & re-
novanda, bid. poteſt diſtribut a quocunque

Celebrante, & quando, 129. K remaneatin
in Altari in fine Miſſæ, quid; 3 Proceſier

ne deferenda manibus, non humeris, 21. Ve-
lum prohumeris quale. 245
Euchariſtia Hierarchica, vide Smbolum.
Eulogiæ, vide Oblatio.
Euſebins Papa decrevit Cerporale ex lino. 66
Puiychianus anbtor Offertori, za. benediétienis

ſrngum. 25
Exrcommnnicati Miſſa mindks valet. 55
1 . . X
Exultet jam angelica a quo compoſitum. 205
FP
DWcere ℳ. ſacrificare. òè
Favon, vide manipulus.
S&. FPelicitas ia Canone quk. 120

Felix I. decrevit Keliquias SanRorum in Alta-

ri. B Ié. fin.
Felix IV. Dedicationen Eccleſia juſſit, 227. G
anniverſarium diem conſecrationis Epiſce-

pt. 22⁶
Fœminæ non miniſtrent miſſæ, 25. in Ecclefia ſe⸗
dent in parte ſiniſtra. 09
Feria ſecunda tentatus fuit Cbriſtus. 15
Feria tertia Chriſtus Baptizatus. 15!

Feria quarta cœpit Chriſtns jejnnium ſuum. i-
bigd. traditus fuit, 12 . eunio ideò deſtinatur;
ibid. . 1855./59
Feria ſexta Magi adorarunt Ebriſtum. 175
Feriæ quartæ Dem. 4. Quadrageßima miha eſt
Seratinii. S=ð 4
Ferle

Peris
ul
Eru-
lerie.
nſe
Erula
l Eeſt
G10
Has
fas
ln
Aa

fhocn

Pledtn
Di
Hurer
Laut
Eyma
Fuane⸗
Hn
ulni,

(
6
2.
Ate
is
Nn
l
Cine

rin aliben
e, e
um An

ſulenitt
ukirn “

,Nerniie
enpefant 4
ernern,
Am Fuitin
y. frnet
nhuagien
129. 6 Age
A,Nirk
rhunzenn

le Snttin
7

ortberln
i, ziend

ulet.
mnfeſtann

Gnltmnmnu!
.ſ.
lleta enn
ſerunu .

let⸗
,7. l

Ophn.
.
1 enum
(
Guilalt
4

1

Srſt

„.

g/

Index Rerum
Feriæ j. Ouadrageſime erant feſtivæ ſine Ofcio,
quis dedit Officium. 155
Feriæ y. is Cæxna Domini Oftcium. 159
Feriæ .. Penteceſtes miſſa eadem cum Dominicæ

Ferula, vide Baculus.
In Feſto Santti de quo non fit Oficium, dicitur
Gloria in excellſis. 19

Faſta S& Stephani, Zoannis, Ianocentumi. 177
Feſta Sanctorum, Natalitia, PFeſtivitates, Ce-
lebritates, Solemnitates, 2lb. Oc. à quo &
ad quid. ibid.
Filioque procedit quando additum. 29
Flectamus genua, 13. an duo kfiectenda, 44. ad
Diaconum ea verba ſpectant, 9. Flectere ge-

nua eſt peccatorum. 95
Flores in Altari laudantur à S. Hieronymo. 62
Fontis baptiſmalis beneditctio. 206
Forma conſecrationis, I56. defeétus in eau. ibid.

Fratres cur initio Epiſtolæ. 2
Frugum benedictio quo auctore. 237
Fulmine taéta venenata cenſentnr. 16

60

Cld „»vide mira.
Nöelahuns compoſuit Gradualia, 25. Tractus,
27. Præfationem, 33. ordinavit Canonem, 37.
adadidit. Hanc igitur, 114: creditur auctor ordi-
nis Romani. Vide Indicem primum. ab’fulit
Romaæ Lupercalia, 219. extendit ordinationes
ad Sabbata multa. 776
Gemelliones, vide Ampallæ.
Genuſtectere quid, 142. ad quid, ibid. quando in
miſſa privata, ibid. quando in ſolemni, 13. &
ſeq. quando duobus genibus, 14. Celebrans
non genufleltit ,Diacono dicente, Flectamus
genua, 13. 44. Gur. idem genufieltit ad Adju-
va nos uſque ad finem, in ſolemni, non in pri-
vata, 43. ad Et incarnatus eſt, quands genu-
fiettitur in ſolemeni, ibid. queties in fine miſ-
ſæ genufiectendum, remanente Sacramen-
to in Altari, 130. pœnitentiam facere eſt ge-
nuflettere, in Liturgia S. Petri, 42. ad ea,
Et verbum caro factum eſt, cur, 136. mini-
kſri genuflelctunt ad benedictienem Sacerdo-
165. Iss

„& Verborum.
Gloria in excelſis dicitur Hlmnus Angelicut.
. qui aultores, ibid. quando dicitur, ibid.
non in L'ötivis, Iö. &&. nec in Eätinis & WMWarig
niſi dicantur in Sabbato, ibid. non in E 1gi-
dliuiu44.. 19
Gloria, laus & honor, quis auctor. 167
Gloria Patri, &c. quo 17. quando omeittitur,
ibid.
Glotia tibi Domine quid. 25
Graduale, Gradale, & alia nemina, 2. qui
aubtores, ibid. ſigniſicatio, 26. uſus in Paſæha-
te, ibid. cur in Feria ſecuvda, quarta, ſeXα

Quadrageſimæ, 153
Gradus in Altari qualis. 2
Græci quando primo celebrarunt miſſam. 17

J§. Gregerius I. miſſalis audtor, 2. Gradaalium,
21. reſtituit Alleluja, 26. Sequentiæ Defun-
torum aunctor, z3o. Offertoriun compoſaikt.
32. ultimus Canoni addidit verba, poſt e-
um nemo alius, 3. quænam verha, I14. Cene-
munionis aulctor, quæ dicitur ante Oratio-
nem ultimam, 36. quomodo aubtor Orationis
Dominicæ in miſa, 22. Præceptis ſalutaribus.,
& Libera nos, addidit ibid. 122. concilia-
vit pacem in orbe Diminica 2. Poſt Epiphani-
am, 179. addidit quatuor dies Quadragelimæ,
15o. lotionem pedum fermavit, 1y3. aderatio-
nem Crucis inſtituit in Paraſoeve, 197. Li-
tanias majores, 211. Stationes ordinavit,
217. FEeſtum Dedicationis Eccleſiæ decre-
Vit. 2 ½7
Gregorius Zunior, id eſt Secundus, aubtor Off-
ciorum in Ferius quintis Quadrageſimæ, &
jejiunii in iisdem, 75
Gregorius I. aulctor Feſti S&S. Trinitatis. 214
Gregerius II. firmavit Decreto Quatuor Tem-
ora Qkadragefhimæ. 154
Gregorius AI. diei juſſit Smbolum in Feſtis &.
quatuor Doctorum Latinorum.
Gremiale quid, 77. non eſt Sauccinétorium, ibid.

forma. 2465
H
Amaæ qpid, 650
Hamalaæ, vide Ampullæ. 6

Hanc igitur quando variatur, q. aullor, i1. caum
palmis apertis ſayra Calicem. ibid.

LI2 ide

Index Rerum,

Hebdomadamajor, indulgentiæ, Pœnoſa, ſanlta,
Authentica, Ultima, idem. Iby. pro Defunctis
in ea orandum. 9.
S. Hieronymus ordinator Epiſtolarum, & Evan-
geliorum per annum, approbante Damaſo. 21.
S. Hilarius addidit Hymno Angelico. 1z. verius,
illum convertit in Latinum, ibid.
Hora celeæbrandi cur ab aurora ad meridiem 35.
Tertia, Serta, &!Nona obſervantur in Miſ-
Ja ſolemni, 29. Tertia dicitur ſacra, ibid. au-
rea, ibid. quod, ſi tarde veniat populus, ibid.
ſablata ſunt privilegia contra debitam cele-
brandi horan go. Privilegiati qua hora poſ-
Jſunt celebrare. 25.
Hoſanna dicitur bis. 355
Hoſtia quid, ot. modica, mundiſſima, in modum
denarii rotunda, integra, ibid. um imagine
Crucis in altera tantlàm parte, ibid. abi præ-
ciss locanda in Altari, oz. elevatio in Miſſa,
111. nunquam tegitar Palla, I7. quomodo
frangenda, 124. an ejuſdem pars poſſit dari al-
teri, 162. Hoſtia quadraginta horarum non
cuique danda eſt. 129. de inſt rumento ad Ho-
Kias conficiendas. 20.
Hoſtia conſecrata dubia quomodo traltanda. 16 7.
Hoſtiæ, vide Particulæ.
Humerale, vide Amibtus.
Humiliate capita veſtra Deo quomodo dicatur.
194.
Ehmnologia Catholica vide gubolum.
HFhmnus Angelicus, vide Gloria in excelſis.
Hypante, ſen Hypapante, idem quod Feſtum, 219.
J7
& L Acobus quomodoprimus Apeſtolorum Miſ-
ſum fecerit. 5..
Zejunium Chriſti quando cæœptum, & deßit, Isr.
jeiunium Feriæ 4. eſt celebre. 7159.
eiunium prohibetur in Dominicis j. fit in Sabba-
tho & apud Hebræos, ibid. ante miſſam eſt ne-
ceſſariunz, bo. non jejuno Sacerdoti duo in
miſſa conceduntur, ibid. immemor cibi ſumpti,
an poſſit celebrare. ibid.

&. Enatius addidit, Benedictus qui Venit Gc. 33.

lnatins Braccius laudatur. 1I. 69.
magines quando velanda. 154.

„

& Verborum.

Improperia continent verba Graca & Latina, non

Hebraa. 197.
Incenſatis Altaris initio miſſæ, 90.
Celebrantis poſt PEvangelium, o.

Oblatorum, ios. cur in modum Crucis & cir-
culi fiat, ibid. & ſexies, ibid. incenſantur o-
mnes, Iog. quo ordine ibid. laicorum, & po⸗
puli qualiter fiat bic.
Ilncenſum an benedicatur ad Oblata in Paraſce-
ve, 1g9. incenſum benedittam, & Aquabene-
dicta pro Defunctis adhibentur, 124. nonbe-
nedicitur pro incenſando Sacramento ib.
In Chriſto eſu Domino noſtro, cur in fine Eyi-
Nolæ. 2.
Iaclinatio capitis ad nomen Papæ, an etiam in
Canone III. ad Per eundem Chriſtum Do-
minum noſtrum, ano in loco tantùm, & cur
120.
In diebus illis, initio Leltionum veteris Teſta-
menti. 2 .
Iſirmitas Sacerdotis quænam exenſet ab auere
Miſſarum. Izl.
Infula, vide Planeta, Mitra.
Iugreſſa quid, vide Iatroitus.
In illo tempore quando omittitur. 25.
S&. Innoçentius I. autter Pax Dominmi, 124. G
pacis dandæ, 127. juſſit reſervari Hoſtiam in

diem Paraſoeves, S9.
Innocentius IIl. auséteor Dona nobis pacem 124.
Orationis A cunctis. 20.

lunocentius EII. juſſit diei Smbolum in Feſtis
& Hoannis Baptiſtæ, & & Laurentü, quando
in Dominica occurrunt. 3l.

In principio cur in ſane MWMiſſæ. 37.

cur Deo gratias ultimo loco reſpondetur. 156.
Inſtrultionum de nitore Eccleſiæ in Atis Med.
Eccleſ-quis auctor 6z. quæna ea ſint. 249. Sſeg.
Intentio Miniſtri in conſecratione, & defeltus
ejuſaem. vys.
leutorticia cur extinguantur poſt elevationem
Miſſa ſolemnis, 117. quando non. ibid.
Iatroitus quid i6. à quo, ibid. alii ſunt regulare,

alii irregulares, ibid. cum ſigno Crucis ncho-

atur, 5b. Cantores illis non genufelctunt ad
Confeſſionem. 44.
S& Zoannes nominatus poft conſecrationem quis,
*

.
ℳ
120.
r⸗
hemt
ſume
41
6N
lehli
ſuit
rir
94

K

N

Lm⸗
lLan
g⸗
1
Laxret
lini
Lans
Lelun
9.
Lelkie
Lelke
Maan
lehr
Laer
Sler
lie
o.
19.
00,
hi
i.
danltn
4

le

G
lee

Elen
N,
nC
inenen
uennmn d

4

Muinhes
Mu,, a
Cramemn i
renrnßeh
e cgin

tunen

An tnih

ernſrun

r.
Donini,
en Mie

voböten

belenal
enti/ſe

pulm
n K!
4P

N lenee
.
4 en

emim
aßz,

Gimnß

4* L* in Miſſa ſolemni, quando ſtent, ſedeunt.
. E&ec. 46.

Index Rerum,

.
an Baptiſta, vel EFvangeliſta, vel Marcus
120. Zoannis Baptiſtæ Miſa quando habet
Credo 7/˖.
oannes AIIIl. campanam benedixit, 60.
Joannes WII. addidit Dona nobis pacem 124.

Auttor Pefti Winitatis. 214.
S&. HMdori mitra, & baculus. 74.

Ite Miſſa eſt à quo 36. quando dicitur, ibid. ad

quid, ibidem verſus populum, 737.
Judica me Deus a quo in Miſſa. Sj.
guando omittitur, & cur. ibid.

K
Vrie eleiſon: Uꝛnde z. cur ante Orationem
primam, ibidem. quid ignificat ibidem.
cur novies. ibid.
L

Lampas ante Altare ardeat. 62.
S& Laurentii commemoratio poſt Migam 135. 4
quo tempore, ibidem. quando habet Credo in
Miſſa 31.
Lanretana in ade B Eirginis ſemper dicitur Glo-
ria in excelſis in Votivis B. Virginis. 19.
Laus tibi Chriſte, quid. 25.
Leltionärium S. Hheron ymi. 2r. BEvangeliarium.
25.
Letttoεαne titulo qnid ſigniſßicent.
Lebtorium, vide Pulpitum.
Legatus aàlatere ubi telebravit, ibi ne alius ce-

194.

lebret. 61.
Lege rubræ quid. 7
S& Leo I. Aullsr Orate fratres. 70.

Praæfationum, 33. incenſationir oblatorum,
tos. Hanc igitur. 14. Sanétum Sacrificium,
179. Ite miſſa eſt, 36. & Benedicamus Domi-
no ibide decrevit jeiunium in menſe Decem-
èripro Hheme, z6. in Septembri protutumno.
217. .
Sanltus Les Il juſſit dari pacem,
Autor GCollectæ votivæ Apeſtolorum,

127.
226.

AY. Les I. cur non meminit Cinguli. 3o. Auctor

Collectæa Apoſtolorum votiva 226.
Leo M. in Oficio novem Leltionum juſſit dici

& Verborum.

Hymnum Angelieum. 12,
Libera nos quæſumus, à quo 122., alta voce
quando. 199.
Liber evangelierum in medio Conciliorum. 99.
Liber Miſſalis neceſſarius ad WMüiſſam, 6. aperi-
zur, & clanditur à Celebrante &l. 133. in
Miſſa ſolemni à miniſtris, 13 4. quibns datur

oſculandus, 96.
Liber mſteriorum, vide Miſſale.
Liber sacramentorum. . ibid.
Ligneus ſonitus à quo, & quid. bo. 1957.

Linea, vide KRochetunz.
Linea Dalmatiea, vide Alba.
Lineæ veſtes, & panni quomodo mundandi 270.

quomodomutandi, ibidem.
Lingua tres in Miſſa. 26.
Linoſtima quid ſigniſßicet. 71.

Lintea ad manus tergendas quado mutanda. 270.
Linteamen, linteolum, vide Linteum.
Linteum pro Communione populi, Linteamen,
Linteolon, Dominicale, Sindon, 129. forma

eiuſdem. 247.
S. Linus aubétor Communicantes. 113.
Litaniæ quid, 2oz. nihil addatur. ibid.
majores quæ, 211. Miſſa quæ. ibid.

mi nores, 212. Cum abſtinentia, ibidem occur-
rentes majores in Paſchate transfſeruntur.221.
Pocus ſacer non violatus, neceſſarius ad Miſ-

ſam. J6.
Lorum, vide Mitra.
M
AeiKri Cerimoniarum locus in preceden-
doad WMaſſam. 52.
Majorum adoratio Feria 6. ontingit, 175.

S. Mamertus author Litaniarum minorum. 212.
Mandatum quid, a quo. 193.
Manicæ, vide Chirothecæ.
Manipulus, Mappula, Sadarium, Cingulum
brathiale, Favon, Phanon, Mantile, Mappa
parva, Linteum cintticulum, Aer, Palla
linoſtina, idem 7o. quo loco indaitur, 71. fim-
briæ ddàditæ, ibidem Crux in eius medio. ibi-
demn. cur in læva geſtatur, ibidem ligandus
infra cubitum, ibidem. numquam cum plu-
viali defertur, 12. ſignificatio allegoriea 26.
Li à& ana

Index Rerum, & Verborum.

anagegica, 75. tropolegica, 77. quid ſigniſicet
in Subdiacono, y. Epiſcopo datur ultimo lo-
co, 7. G initie Miſſæ, ibidem. forma ejuſ-
dem. 247.
Mantile, vide Manipulus.
Mantilia pro purificatoriis.
Aftanutergium quid bomne ſupra calicem feratur.
ibid. duplex pro manibus in Sacriſtia, 135.
forma. 245.
Atannnm ablutio aute Miſſam, 64. junbtio ma-
nuunze, 53. pohlice deatro ſuper ſiniſtro ibid.
extenſio, & junctio, Sé. ante benedittionem,
1o4. ſuper Altare S2. elevatio ad humeros 93.
oſculum manns. bo ablntio poſt ablata, 1o. de-
poſitio ſuper Altare ob. ertenſio ſuper oblata,
112. poſt conſecrationem i. ablutio poſt Com-
wunionem in miſſa nonn:ſi Epiſcopo 132. jun-
guntur manus ſuper Altare ſepties, 13. ablu-
tio manuum pofſt miſſanzs, 135. erxtra miſſam
junguntur ad Orationes. 142.
Mappa triplex Altaris 25. Palla dicitur, & Sin-
don. ibidem benedicenda ibid. ſignificatio.
ibid. forma garum. 2415.
Mappa parva, vide Manipulus.
Mappa pro Communione, vide linteum.
Mappa, vide Manipulus, Baldachinum.
S. Marcus Papa Smbolum Nicænum in miſſæ
poſt Evangelium dici iuſit. 29.
S. Mariæ Frgini Sabbatums dicatum, 6. 4 quo
oßicium in Sabbato, ibidem ejaſdem Votivæ
miſſæ; ibidem. diſferentia ritus inter Feſti-
vam in Sal'bato, & Votivam nmiiſſans de B. Vir-
gine S. Oratio de Spiritu ſantto frequens in
ejaſdem miſſis 23. Oratio de B. Ergine in i-
giliis, & ſrequentiſima per annum, 21. ejuſ-
dem Annunciationis Feſtum qua ratione in
Hebdomada majori. 222.
Martyres in Cmmuni Saubttorum ſpeciales ha-
hbeunt miſſas in tempore Paſchali. 224.
Aartyrium, vide Eccleſia.
S. Mathiar poſt conſecrationem nemivatur, 120.

&Ꝙh“” poſt stephanum cur? ibid.
Matutinum cun, Landibus ante miſſam dicitur.
Sy. 64.

S. Melchiades säàdelabra in Altari poni juſſit 9.
Memento in mija no dicatur alta voce z1. eft O-

ratio privata iiz. admittit excommnitatos,
ibidem. non debet ſieri in momento, ibjid. tra-
ditur praxis, 12. &.
Miniſter neceſſarius ad Miſſam, 36. nnus ſal-
tem, ibid. non fœmina. ibid. Miniſtri cantan-
tes in peccato, vel ſervientes, an peccent. 99.
Miſereatur veſtri dicitur uno comunicaturo. 129.
Miſſa voxr Latiua, antiquiſſima, valdeè ſiynife
cativa. 2. miſſæ aceidunt olto in genere. 1. ab
Hebræis ducit aliquam originem. 2. 4 Gracir
ſex nomina dantur illi. ibid. quinque ſignifecat
ibid. & c. Collebtio & Dominicum idem cum
miſſa. 2. varia nomzina apud d. Patres. ibid.
Miſſæ definitio ex omnibus cauſis. ibid.
Miſſa Apeſtolorum quibus conſtaret. 16. à §. Pe-
tro data forma 2. & ab eo prima miſa celebra-
ta. 3. brevis initio. 16.
Miſſa à Gracis quando cœpta diei. 17. longior
quàm Latina. S 14).
Miſſæ locus yé. nomina varia loeorum. 61. non is
mari, neque in flumine celebranda. ibid.
Miſſæ ſolemnis Cerimoniæ in Miſali minutiores
multæ deſiderantur. Sl. in diebus prefeſtiste-
lerantur aliqui defelctus. ibid.
Miſſe finis ibi fit ubi & initiam. 133. in fine miſ-
Jæ quid agendum cum Prælatis. 137.
Miſſæ Defunktorum detrabnntur multa. 139. K
ſiat Communio intra eam, nulla datur benedi-
. 140. oſcula prohibentur. ibid.
Miſſæ de Feriis privilegiatis quam Præfationem
habeant, ſi ogcurraxt infra Oltavam in Feſtu
habentibus propriam Præfationem. 34.
Miſſæ Tlra, vide Hora.
Miſſæ partes quando additæ. 144. Ge.
Miſſa inchoata quando repeti poſſit. 166. quand
interrumpi. ibid. concordet eum Feſto loci, li-
cot Aiſcordet ab Oſficio celebrantis. 165.
Miſſæ ſolemnis, & eius nonzina Varia. 5l1. Cen-
ventualis cuxs Offcio concordet. §. poſt alr
gquanz Heram Canonicam cantanda eſt. 39. ?e-
Jjus Kabricæ ſtrictioris ſunt juris. 167.
Mha ſolemnis coram Sacrawento præſcribitur.
175. & ſeq.
Miſſa privata coram eodem ibid.
Miſſa pro Oratione quadraginta erarum qua.
148.

ſates
na,
ſedua,
Autanul
. N
ſmnuma
Deimi⸗
Olteanm
Altane⸗
Oomßn
nmunin
n phal
ultt non
Arlliatu
Gettoru
Mampr
guupllil
ſenwmre
unſte,
Nt.
MLorumo
enperi
hendi
glaude.
levaltr
n bid
, int.
eminr
uomhil
Madit
Malim
urren

Mſacun

M Dar

uC
ſeun
yeita
lien
1 r,
Mſalr,
ulor.
nifr
Nlure

1 remn
upent, “

3
bid. Mußte
lehtel 4 r
wemhetn
1t AMoin n
dilggn
10

Damiicznt

Aen
1nntoerl
rimingdd

eſta i

Gria euyen ir
lelebrinte

1in A Aüa

i dell ⸗
h.
Utin. 5).
Prilun
tbotur ntl,
m, lilurſ
eNter. 1
giuanhis
,anl
ſnun
. K
guiſi iſ⸗
lecanlihini
elNru
nimi M
nenl
Gtuttuiß;
rN

ult 1 m

Iurdhu

Index Rerum
Miſa de die neon poteſt emitti à Canonicis ob Vo-
tivam, ſeu pro Defuncttis 5.

Miſſæ dus, de feæfto & feria privilegiata, omnind

cantanaz. . 165. quibus diebus. 221. à quibus
169. cur non duæ, de die infra Oltavam; & de
feria majori. 4. neque in feſto occurrente in
Dominica. 13. neque de feſto, & de die infra
Oéctavam. 4.

AMilæ certe conceſſæ quibuſdam non poſſunt dici

ab omnibur, nec in illorum locis. 16y. Koſarii
dermittitur Prædicatorum Ordini, non aliis
227. pro obligatione miſſæ de Koſario celebran-
de alia miſſa de B. Virgine dici poteſt, ibid.
multæ non approbatæ, & quæ 227. quindecim
Auxiliatorum. ibid. Ae Patre aterno. ibicl. &
Gregorii pro vivis & Defunttis. ibic.
Miſe triginta S. Gregoru non ſunt prohibitæ II.
quomodo celebrandæ. ibid.
Miſarumreduétio prohibita & moderatio quæ-
umque. I734. onus perpetunm qua ratione ſi-
dal. 773.
Miſarum obligationes & onera ratione loci. I70.
temporis ibid. ritus. zt. beneficu ſeu oficit 72.
Kipendis Iyz. vacatio à Miha quotidiana
quando. 7171.
Miſſeæ valor an infinitus. 112. quomodo applican-
dus. ibid. Miſſæ plures uno die quando dici
poſſint. 770.
Miſam inceptam ſupplere qui poteſt. 162. & tunt
quomodo sacrificium applicet. 172.
Miſſa dici debet cum A. B. C. D. E. 169.
Muſſa Vötiva poteſt compenſari cum weiſſa diei
currentis. 172: item miſſa de Requiem. ibid.
Miſſa cum Ordinationibus. 176.

Miſſa Parochialis ſine antu eſt privata, non pro-

priè Conventualis. 39.
Miſſe bréviores nunc quàm antiquiths. 14F.qua
brevitate dicendæ. 269.
Miſſe expoſitio myffica juxta ordinem totius vi-
tæ Chriſti. 147. Gc.
Miſſalis nomen ande 2. alia nomina. ibid. quis
auökor. ibid. ordo & partes. 35. ſine eo non ſit
miſſa.6.: quomodo deferatur ad Altare a mi
niſtro. 238. ferma einſalem. 245.

Müura, Apex, Sertum eum gemmis, Corona

„& Verborum.

Sacerdotalis, Corona gloriæ, Pilens, Galea
Tiara, Iafula, Cidaris, Phrygium, Lorum,
Auariphrygium circulare , idem. y. forma.
tbid ſign,ſieatio anagogica.y. eropologica.7.
Mitra Slveſtri s. & Anguftini. ibid. S. I-
lderi 7g. quando data Abbatibns z. forwa
propria. .⸗ 245.
More lolito non ſemper ſigniſicat totum ritum,
ſed partem ejus primariam. 199.
Moxetta, Birrus lacernus, item. S3. indicat
juriſdittionem. ibid. cum Kocchetto nudo ple-
zuärtäm. *.
MWundandus eſt qqui aliis prædicat. 96.
Müunditia ſupellettilis ſacræ fuſs deſeriluur.
249. .
N Ila Orat ione A cunctis quidl. zo.
1 Ia Canone quid II2.l19. in miſſis defuncto-
rUw. 252.
NWatalis Domini habet certum diem. a. tres
miſßas. 132. qua ratione celebrantur. ibid. qua
hora go. ſi prima ante mediam nottem ex pri-
vilegis, quoniodo jejunus erit celebrans. 177.
an omnes tres ante diem celebrari queant. ib.

An una ex tribus ſatis, & quæ. ibid.
MNutalis Epiſcoporum diex qui. 225.

Natalitia Sandkorum, vide Feſta.
Navicula & Acerra, idem 6. forma ejuſäem.
244.

Neceſſitas argens ad miſſan, quæ y9.
Nicaænum ymbolnm in miſſa a quo 29.

Nicolaus I. uſſit dici Gloria in excelſis, in Cœna

Domini. 17.
Miger color quando adubendus. yo.
Nyla, vide Campana.
Nbtæ in Paſſione † C S. quid. 55.
Naptiæ quaæ non benedicendæ. 45.

0 -
O Blatio populi in miſſa quando 1o4. quomodo

ibid. in miſſa nova ibid. non datur bene-

dictio in fine. ibid.
Oblattons Corona, vid. Hoſtia.
Ad Occidentem oerabant Hebræi. 94.

Oéëtava

Index Rerum,

Octava eſt Prorogatio Feſti, 3. 219. cur aliquo-
rum tantuim Olctava celebratur, ibid. ritus,
ibid. myſticæ cauſæ. ibid.
Octava Nativitatis Domini, 126. Sandt orum
tephani, Joannis, Ilnnocentum, ibid. Epipha-
niæ, ibid. Paſchatis, 211. Aſcenſionis, 212. Pen-

tecoſtes, 214. Corporis Chriſta. 216
Octavarium Komanum. 219
Oculorum elevatio novies in Miſſa. 13

Offertorium quid, 32. Offerenda, idem ibid. 4

quo, ibid.
Omiſſio in Miſſa minus peccatum quàm commis-
ſio. 16
Omnium Sanctctorum Feſtum non includit Trini-
tatem. 47
Oraculum, vide Miſſæ loca.
Orale non eſt Amiltus, zo. quid ibid.

Orandum ad Orientem ſeptem de cauſis, 94
Orans populus acclinis eſſe debet, 97. 4uando
genuflexus orare debet, 42. & tempore Pa-

ſchali. ibid.
Orarium & Orarius, vide Stola.
Orate fratres a quo ſoj. quo ritu, ibid

Oratio, Benedictio, idem 19. Collecta, ibid. bre
vis eſſe debet, ibid. Authores Orationum, i-
bid. namerus in Miſſa quis, 20. tres tantum in
Semiduplicibus, 22. non quatuor in Domini-
g, & Feriis Quadrageſimæ 23. non altra
ſeptenarium, 22. ſeptem ad libitum, quome-
do intelligantur, ibid. Una, ex Komanatra-
ditione, 20. Duæ ſub una concluſione dantur,
ũ. non in Miſa pro gratiarum altione, ibid.
gualitas Orationum, 20. & ſeq. ordo earum
quis, 1 4. pro Defunctis pemaltimo loco poni-
zur, ibid. de beata Firgine ſæpins, 21. 4 Sa-
perioribus inditta pro re gravi, quo loco dici-
tur, 23. an ſemper, ibid. pro ſeipſo Sacerdo-
te corans Praælato proprio omittenda, 20. 230.
A eunctis quis Author, 20. quando muta-
tur, 23. illud N. quid ſignificat in ea, 2o. an-
reponitur nonainibus Apoſtolorum, Ri digni-
tas Patroni poſtulet, 230. Omnipotens, Gc.
qui vivorum dominaris, quis Author, ibid.
eres additæ à S§. Petro quæ, 16. ſi duæ coinci-
dant, que mutanda, Aj. ad Patrem, & Eili-

&; Verborum.

um, nunquans ad spiritum ſandlum diri.
gantur Collettæ, 24. varia conclußio, ibid. ix
ea tamen mentio Trinitatis, ibid. brevior con-
cluſio quandoſit, ibid.
Oratio Dominica à quo in Miſſa 122. eur alta
voce, ibid. an extra Canonem ſit, ibid. adai-
tur præludium, ibid.
Oratio nulla eſt fruſtra in Miſſali. 229
Oratio ſolemnis pro Defunctis, vide Abſolatis.
Orationeæs ante Miſſam quæ, 64. unde, ibid. ad
indumenta, bg. uſus earum, an neceſſarius
ſab peccato, 64. 69. peſt Mißſam quæ. 137. 1338
Orationes ſeeretæ, 32. peſt Communionem Col-
lectæ dicuntur, & benedilctiones g6. titulus ea-

rum, Ad compleudum ibid. cum extenſione

manunm dicuntur omnes in Miſa tautàm,
93. fundtis manibus extra Miſim, 112. Ora-
tio altima in Quadrageſima unde, 134. Ura-
tiones jaculatoriæ in Wiſſa. 41
Oratoria privata quando non admittant Miſ-
Jſam, etiam poſito privilegio ibidem celebran-
di, 61. à quo deputanda, 6. in Oratoriis KRegu-
lariun qui poſſunt celel rare. 61
Oratorium, vide Eccleſia.
Ordinationes in Sabbatis Quatuor Zemporumà
quo, 176. in Sabb. Scientes, 154. cum jejunie &
Miſſa unde. 16
Ordo Romanus à quo, vide Indicem primum.
Oremus ante Orationes quid, 1o9. ante Offerto-
rium, 32. cum extenſione & junttione mann-

um, bb. dicitur Iadittio Orationis. 93
O ſacrum Convivium explicatur. 103
Oſcitantes digito pollice ſibi os ſignant ſgno Cra-
cis. 21I

Oſcula reruni dum dantur & recipiuntur, d.
manuum, ibid,- textus Evangelici, g96. cur ab
uno tantàum liber Evangeliorum oſeulatur, i-
bid. Altaris oſculuns novies fit in Miſſa, 15.
omittuntur oſeula wanus & rerum ceram
Sacramento, 173. & in Mißa Defunkto-
rum. 140

*
Pina Epiſcepi non eft domu privata, 5.
es Miſa dici poteft. Mi
paſls

lalugii
ibid. m.
on ben
Aplcu
Mmiti,
luaCrpe
alulugßt
alibm A
n diett
niſtr b
bil irn

Mrumn 9

M.

.
an,, mater

„

ltet eo

Hyulicel
Mumnen
nie id
Me G.
Prenla:.
alſmnit
KCIIG
neynh
Mranezte
nulen⸗
el hhi
deeve
reaa
eeril
bic /
ſtud
ztl
ati,
1 ente
llele
rlehe
M
ma
ertie
la
e⸗
nien

5

nſulſin ,
ne iehl⸗
bilng,

1
]

ſinai
ven ſt dli
1, ce Aeue
l il
n, 1 iin
(onmtingl
luterk,nu
bide en zr
11r M in,
Min iae
mazule ht
. 1
n Annu ,
Vuln les
nrunul
.

Mtur Lwrn
4D
1
d eg unle
tran.
atu.
.
„
Nſiran
Gnanan
SSS
ren talen
/ 1eN
B 6 N 1

Mmai

1

Index Rerum,

Palla quidby. Se. Corporalis pars. ibid. a qo.
ibid. nasteris eiuſaem 6. cur Animeta ibid.
non benedicitur ſeparatim a Corporali ibid.
daplicis Pallæ zaſus non conzmunis eſſe debet
osnibeus. ibid.
Palla Corporalit, vide Corporale.
Palla lneſtina, vide Manipular.
Pallium Altaris. †. 5S. an benedic enduse. pS. ve
lum dicitur. ibid. pallia auro texta ſub Hor
miſda. ibidetn. tabulaæ ligneæ ad es extenden-
da. ibid ſignificatio, ibid. Crux in medio ſit
ibid. forma ejuſalens. 246. quomodoreconden-
dum. 277.
Palmarnm benediktio. Ior. Proceſſio. 157. miyſt e-
ria. 1555.
Panis, materia Sacramenti, qualis. I2. defe-
Ctus in eo ibid. beneditétio eiuſclem à & Petro
25. Aiſtribuebatur in fine Miſſæ. 134.

Papa in Miſſa privata quas habet prærogativas.

Sa. ubi celebrat ipſe, non celebrat alius 6t. Pa-
pæ nomen quid ſignificet. I1l. nominatur in Ca-
none. ibid. an pogit concedere Miſſam in ſolo
pane, IVy. éiuſdem Creatio, Coronatio cele-
branda 225. Romam ibant Epiſcopi in hanc
cauſam ibid. ad ejus nomen caput inelinatur.
94.III. Sola utitur extra Sacrämentalia ut
proprio habitn. 100.
Paramenta pro Sacerdote nunquam in Altaris
medio ponuntur. 6. neque ſumuntur de Al-
tari. ibid. quæ uſui non ſunt, comburantur, 161.
Paraſceve cœna pura. I9 4. a quo, ibid. ritus. ibid.
cur ea die non conſecratur. ibid. ceſſant officia
Sacerdotis 195. Paſſio in nudo pulpito cantatur.
ibid. an eodem die, ſi incidat Feſtum, Miſſa
ſit audienda. 20o1. an item communicandus ſit
populus, ibid.
Paratoria, id eſt capſæ Calicum. 67.
Parenteſis in Oratione ſecreta Dedicationis Ec-
cleſiæ quid importet. 27ꝙ¾6.
Parochus tenetur aliquando applicare Sacrifici-
um pro ovibus. 72. an in Feſtis poſſit Ripendi-
um accipere ab alio pro Miſſa. 7760.
Particulæ hoſtiæ, Buceellæ, idem So. an facta ob-
latione Calicis recipi poſſit particula conſe-
cranda. 166. ab imo Hoſtiæ pracidi debet par-
ticula in Calicem mittenda. 124.
Tom. l.

& Verborum.

Paſobhale tempus eſt Reni, ſionit. 2tt.
Paſe chakis elogia 210. 1 Dominica celebnatar.
2io. a quo. ibid. Ottava a quo. ibid. Paſcha pe-
ritu, ſeu competentii:, vide Dominical'alzariz.
Paſſio a quo legiiuſſa. s5s. in nudo pulpito 9. le-
gitur cum lumine in Altari, ercepta Paraſce-
ve. Isöb. Notæ † C. S. quid ſgnificent. 1Sb. F'af-
ſio Chriſti indicatur in veſtibus Sacerdotati
bus.
Paſtopherium, vide Tabernaculum.
Patena bôy. er qua materia, ibid. quæ forma. ibid.
vas ſacrum. ibicl. ſubtus Corporale abſcondi-
tur. oz. in manu Subaätiaceni velatur. 107.
pars interior reſpiciat Subdiaconum. ibid.
non tenetur ab eo in WMiſſa Defunkttorum 107.
os. non aahibetur pro Tabella pacis. I32. neque
ſub mento conemunicantium. ibid.
Patronus quem locum habeat in Oratione A
cunctis 230. Votiva Patroni an excladat A
cunctis. 25.
Sanbtus Paulinus campanarum aunbtor, 60.
&. Paulus quando Romaxs ingreſſus, z. ejuſdem
Epiſtolæ tantunmn legebantar, 2. orat genibus
liexis tempore Paſchali, 42. inſtitutor diei
Paraſceves, 19 . Votiva Converſionis ejus quo-
modo dicatur. 226.
Pax Domini, & . àquo i24. datur pax cum oſcu-
lo Altaris, 2 . cum amplexu, 131. per genas
ſiniſtras, ibid. um oſculo. 127. qum Tabula
ſacra. ibid. 32. nequaquam cum Patena 132.
auktor hujus ritus dandi pacem, 12z5. non da-
tur in Miſſis Defuntétorum ia“ adea verba;
Pax Domini, fRandum eſt, & cur. 41. de or-
dine & ritu dandi pacem 131. qquibus danda in
MW. iſſa privat, ℳ. 12.
Pax vobis vide Dominus vobiſcum, auciur
tantum cum Hmno Angelico

76.

95.
Peccatorum genera noven. 746.
Peëtoris tunſio quid. 51. &6. unde. ibid.

Pedules, vide Caligæ.
Pedum, vide Baculuc.
Pedum ablutio in Feria y. Cxænæ Domini, 193.
Pelagius I. Inſtitnit Hora nona WMiſſam celebra-
ri in jejuniis, gg. memorianm Defunkl orun
in Miſſa decrevit. 779.
Pelagms Il. nevem Prafatienes approbavit. 33.

A1 m Pelvi-

2

Index Rerum,
Pelvicnla qualis. 246.
Pentecoſtes quid. 24z3. in Domiinica celebratur.
ibid. ſeptem hebdomadæ ante, & ſeptem dies
peſt eam, 214. de Quatuor temporibus ejuſ-
dem, ibid. Feriæ y. Offcinm dem eunz Do-
minicæ. ibid. Octavam habet, ibid. quando
terminatur. ibid.
Peplum, ſudarium, vide Vezlum Calicis
Pera vide Burſa.
Per Chriſtum Dominum noſtrum quinquies in
Canone II4. 121. ur abbreviata coneluſio ib.
sur uno loco tantkm inclinatur caput ad hac
Per. ba 2 126
Ferfuſio, vide Purificatio.
Per omnia ſæcula, &. ecur altè, ob- an fit prin-
cipium Præfationis. 55.
Perſpicillaaeponuntur extra Corporale. 92:
Petaſus, vide Campana.
& Petrus primus celebravit Miſſam, 3. & quan-
do, ibid. addidit iſſæ tres Orationes, 16.
Liturgia ejnſdem, 2. 16. quando Romam ſit
z grehus, 7. addidiz Enim formæ conſecratib-
nis „I1F. inſtituit Adventum, 12. Rom
nadrageſimam 179. Paſcha in Deominica;
215. Planeta & Petri ubi 2. Panis benediktio
à & Potroorta, 251.
Phanon, vide Manipulus.
Phelonion, vide Planeta.
Phryginm, vide Mitra.
Phylatcteria vide Crux pectoralis.
Pileoli aſum quis concedat in WMiſſa 79⸗
Pileus, vide Mitra.
& Piue I ſtatnit pœnas effundenti Calicem, 16 4.
an ſint in aſi, ib. decrevit diem Paſchatis, 210.
Pius Er addidit Simbolum Feſto S. Thomæ, 30.
coencefſt Regi Hiſpaniarnm nominari in Cano-
ne in Hiſpania, III..
Plaeeat tibi, &c. 132.
Planeta §&. Petri, 22. & Goraiani qualis, 46.
Penula, Caſulæ, lafula, Tunica, Cappa, Phe-
lonium, idem, 72. ſorma ejinſdem 7l.72. gni-
ſcatie anagogica 75. allegorica, 76. tropolo-
gica, 22. Planeta plicata cur miniſt ris datur,
14. lr deponitur dà cantaturis Epiſtolam ſen
Evangelium, 3J. eiblas Regularibus conce-
Nitur, ibid. ejaſdem elevatio in Miga, 116.

& Verborum.

omodo recondenda. 2.
Pluviale quid 27. 71. à quo, ibid. ejuſmdlem nſus,
ibid. ſignificatio, ibid. non benedicitur, 52.
forma eiuſailem 246. quomsde reeondendum,
PI.
Pooulum Miſtienm, Tanbktum, vide Caliæ.
Poderis, vide Alba.
Pœnitentianz facere, eſt genuftelctere 42.
S. Pontianus Confeſſionis ante Miſſam andtor.&r.
Pontifces Summi, qui ritus decreverunt, vide
Indicem ſecundum.
Præceptis ſalutaribus moniti, A quo, 122.
Praæfatio quid, 33. 4dur authores, ibid. mitium
ejuſdem, ibid. novem Præfationes apprabate,
ibid. ordo earum, ibid. de B. Ergine à quo ad-
dita, ibid. in Feriis privilegiatis quæ dicenda,
5.
Prælati ad Confeſſionem non gennflelttunt, 44.

sorum loæus ad Miſſanz privatam. 153.
Preces quæ in Secretis addi poſſunt . 41.
Privilegiun Minorum ade Gloria in excelſis
nullnm. 19.

Proceſſio quid yt. unde ibid. multipieæ; ibi.
cam Cruce, ibid. enm veload Crucemà ke-
glaribus, ibid. imagine Chriſti Clerum non
aſpiciente, quiſequtnr, ibid. ante Miſam
qualis,5z. non antat Celebrantin Proceſſio-
ne S. Sacramenti, 19t. Proceſſiones nigræ qué
vide Litaniæz majiores. Proceſſio ſeptiformit,
ibid. Proceſſio Corporis Chriſti, 215. F roceſſio

um cereis beneditctis à qus 219.
P rophetiæ ſine titulo leguntur „Zoy. ordo eas le-
gendli in Sabbato ſanlcto, ibid.

Pprotonotarit non genuflectunt ad Confeſſionen,
414. eiſdem vetitus annulus in Miſſa 74. non
poſhfunt bene dicere paramenta. 255.
Pſalmus pars Introitns. 16⸗
Pſalterium totum olim ante Miſam dicebatur.
ibid.
Pſychia, vide Palla.
Publica cauſa, & gravis quæ. 9: ſi celebretur in
violaceis, non dieitur Gloria, nequt Credo.
ibid.
Pulpitum Eyangelii, Tribunal, Ambo, & alia
nomina, 99. 9. nudum pro Paſſione, 9).

Pulvinar, vide Cuſſimucs, forma ejnſdem, 2 46.
Pulvib

ului
purßf
177.
talu
n
purife
eru.
gt
eld

hri,
ur⸗
bi.
tu,
ce
14.

Benciung,
Geenigin

1, ide (

felle.
Menal

lecretennt,i

. ge 4
ts, D en
ſammeilyi⸗
Mipnii,
Pu,gtelin

lenſlim
pat,.
Gotig de

. nuhſi

rAdONM.

OrnhrCn
ſold. Ee
Nrenfe
itnuule
W

F,.

7

„ 6
. ACf
1/ſI
gin N
Nt.

Index Rerum,

Pulvis, & cinis ſimul quid. 152
Purificatio & perfuſio, vino fit, & qua ratione,
122. non in Calice in primis änabus Miſſis Ma-
