amplius: item laciniis brevioribus ab omni par-
te decorè cincta: colore ſit vixidi.
Tharibulum cum quadruplici catenula & o-
perculo: catenularum autemlongitudo ſit cubi=
torum duorum, & unciarum eirciter duodecim.
Tintinnabulum pro elevatione Sacramenti ſi
appendatur, parieti laterali afxum hærcat, &
appen ſo funiculo tam longo, ut miniſter genu-
flexus in cornu Epiſtolæ commodè illud pulſare
poſſit.
Tunicella Sabdiaconalis ſimilis ſit Dalmaticæ
Diaconali, de qua ſuprà; excepto, quòchangu-
ſtiores debet habere manicas & longiores, Cæri-
mon. Epiſc. lib. 1. gap. 10.
Vas EHhſtiarum rotundunſit, & latè parear
uncias quatuor, plurèſve, ut Hoſtiæ inde promi
commodè poſſint. Utile quoque erit, laminam
plumbeam rotundam lerico veſtitam Hoftiis ĩpſis
ſuperimponere, ut earum curvaturatollatur.
Faspro abſtergendiz Calicibus, & lavandis
Corporalibus, æneum paretur inſtat pelvis, binis
manubri s conſtans, atque ab uno labro ad aliud
cubito uno & unciis octo pluribuſve pro ratione
ſupellectilislavandæ, or- que eminenti per quod
quaſi per canalem, aqua lotionis inde paulatim
in Sacrariumeffundi poſſit quod vas huic uſui
tantum ſit reſervatum.
Elelum Calicis ab omni parte cubito & unciis
duodecim latè pateat, ab oris undique opere ſe-
IO, auro argentoque tenuiter ornatum.
Velum pro portanda ſanétiſima Enchariſtis
in Proceſſionibus ejuldem ſit longum ſex cubi-
tis latum ut veli tela.
Velum

248

Append. ad Rubr. Miſſalis Pars E.

Tolum Pyxidis ſit pretioſum, & quale ſaltem auro inſigniter in extrema parte ornatæ.

dedimus Calici.
Vezlum Subdiaconale lon gum item cubitorum
ſex: latum ſit, quanta eſt veli propria latitudo.
mhella, quæ ſuper Altare pouitur, undique
latè pateat ita, ut Akare i pſum, & Sacerdos ibi ce-
lebrans omninò contegantur; qua ille & Altare
à pulvere, omnique labenti ſorde defendatur:
ab Altari tamen decorè elata, ut facilè quoque
Purgari queat.
Umbella alia, quæ defertur ſuper ſactiſſimam
Euchariſtiam in proceſſionibus, undique habe-
re debet ornatum duplicium faſciarũ, quæ duo-
decim circitert unciis longè pendeant, iiſque
faſciis conſutæ ſint ab omni parte fimbriæ cum
filamentis ſatis prolixis. Haſtile inſeratur inter
utramque faſciam, quod rectè extendat latera
Umbellæ. Haſtilia item picta, paribus inter ſe ſi pa-
tüs diſpoſita, quibus illa tolli & geſtari poſſit,
quatuor plurave, pro ejuſdem Umbellæ magni-
tudine, ſupponãtur. Color autem albus conve-
nit huic Umbellæ. Et hæc de ſupellectili ſacra
miniſteriali ad communem Miſſim.
Uia verò ſu prà meminimus Epiſcopalium
indumentorum, oecaſione data in Miſſa-
li, non erit abs re, ſi hoc loco addamus eorum-
dem indumentorum formam & menſuram,
ordine ſervato, quo eadem induit Epiſcopus.
Caligæ ita longæ debent eſſe, ut uſque ad ge-
nua protenſæ, ligulis in ea parte adſtringantur.
Sandaælia, ſeu Calcei, & ſolea integre ſubtus
conſtent, à parte autem ſuperiori ornata, & ex
ſerico panno leviori, quo & Caligæ-
Tunicella & Dalmatica am pliotibus manicis
ꝗquàm Diaconalis, & ex eadem mareria qua Ca-
ligæ, conſtent: longæ & latæ ſint, ut de Dal-
Matica Diaconali diximus.
Cbhirethecs debent eſſe contextæ, & circulo

Subbirretam mitrale formæ rotundæ ſit non
quadratæ. B
Mitra pretioſior & ſerico auro intexto, gem⸗

mis, & margaritis, acuſque opere ornata. Alte-

ra auriphrygiata ſine gemmis, ſine laminis aute-
is, vel argenteis; ſed vel aliquibus parvis marga-
ritis compoſita, vel ex albo ſerico auro intermix-
to, vel ex tela aurea ſim plici ſine laminis & mar-
garitis. Tertia ſine auxo ex ſimplici ſerico Da-
maſceno, vcl alio, aut etiam linca, ex tela alba
confecta, rubeis laciniis ſeu frangiis, & vittis
pendentibus. In Provincia Mediolanenſi adhi-
betür ſimplexè& tela lini puriſſimi, coloris albi,
circulo aureo, querm eſie notat Ianoc. Il. lib.n.
MWyft. Wiſſæ cap. 5g. circumamicta à parte qua
induitur caput, cornua item duo è ſummo præſe
ferens: duas etiam lineas in humeris pendulas
habeat, quarum extremitates laciniis conſtent.
Annulus ex auro puro puto ſolidè conflatus
palam habeat cum gemma, in qua nihil ſculpti
eſſe deber.
Gremiale longè conſtet cubitis circiter duo-
bus:, latè cubito uno tantùm & unciis item circi-
tex duodecim undique ci nétum laciniarum aure
argentove intex rarum ornatum,
Baculus Paſtoralis à parte ima acutus, à me-
dia totus rectus, à ſumma retortus eſſe debet.
Oratio aut Sudario nõ ornatur. ſi Epiſcopalis eſt.
Longitudine recta eſt cubitorum trium & unci-
arum duodecim; pars ver ò retorta totidem un-
ciis, aut paulèò altiùs eminet. A ſumma rectitu-
dinis paxte eſt craſſi tudine orbiculari unciarum
circiter ſeptem, quæ prope ad imam partem de-
ſcendens paulatm diminutam unciis quinque
conſtat: connectitur autem cum illa parte recta
aliquo opere cælati argenti, quod ſexanguli for-
tmam exhibens, ſacris ornatur imaginibus.

DE

= 1I2 eI ErETTTIIP TTTEDTTE =rEA rerrτe eET ρν 2 SIPDINRXTaNaEP= Iar RD

Pl,

droc
tenp

el
ude
Verd
tege

.

teorite
totuuden

umdilenn,
etectnn!
,Anelmnn
ibunnnin
tcoaubine
nekmint
Unplalſein
Nlienanr
lnpii e
lediolenete
lini, oNnts
1r lynte MI
anichimm
oelummne
thummec
xiis
toſolce n
nnqunil

bbiisctat
Kumislene
unmlatkiune
un
eimmeenekt
nmuelt
ſliden
Cuntrunmd
ctoruwiden
Alummark
tbiauorium
mamyae
n Uneis⸗
Cun lupe
riangnis

De nitore && munditia prædicte ſacræ ſupellectilis.

totum Altare capiens. Quod ſi ali-
-,- quo calu accideret, ita tectum non
eſſe, ob reverentiam ſacri Chriſ-
natis, ne purgetur tangaturve.
lcones cum ornamentis ſuis ſan-
Ctiſſimæ Euchariſtiæ Tabernacu-
lum, & quæcumque hujuſmodi
picta vel inaurata adjuncta ſuntAl-
tar:i bus: item Umbellæ ſuperimpen-
dentes, ſingulis menſibus munden-
tur caudis vulpinis, aut arundinea
ſcopa.
Suppedaneum Altaris quotidie
mungdetur arundinea ſcopa, ſi in eo
ſit facienda Miſſa.
Arcula ad ſputum excipiendum, de qua ſu-
prà, circumfricetur & purgetur octavo ſaltem
quoque die; item feneſtellæ urccolorum eodem
tempore benè purgentur.
Candelabra, Cruces, Thuribula, & reliqua
ſupellex argentea, quantum fieri poſſit, manibus
nudis ne contrectetur, ſed adhibito panno;, aut
verò parte, quæ argemiea non ſit capiatur. An-
tequam recondatur, excutiatur ſi quid pulveris,

Jom. I.

—† Eprompſimus hæc ex Adlit
Eccleſiæ Mediol. Auctore,
de quo ſupra pag. 52. omiſſis iis quæ
monere nos debent ad procuran-
dam omnem munditiam in mini-
ſterio Miſſœæ, de quibus præclarè
E- ſcripſit Tobias noſter p... 26.
S. Igitur Altaria bis ſingulis annis,
2 cum ſudum eſt, à finitis Miſſis ad
— ſvyeſperum ſpoliata ſint; & ſuppe-
3 danea item amota; ut ſicci aeris ſen-
. tiant beneficium: quo tempore tum
.. . —
XX Altaria i pſa undequaque munde n-
3 tur, tum ſuppedaneorum pars quæ
5 ſubter eſt.
„ .
Cùm mappæ mutantur& pallia,
— Altaria quoque ipſa mundentur
◻ — . .
. arundinea ſcopula, tela etiam cera-
ta, quæ ſacro lapidi hæret, leviter
5 purgata; ſive lapis ſit inſertus, ſive
.
OQ.
92
8.
85
£.
Q0.
5.
(
90
=
—

249

ceræ aut maculæ acceſſerit; & extergatur lenite,
adhibito lineo & molli panno. Condita autem
ſit unaquæque res theca ſua, ne quid ſordium ac-
cipiat. Cùm aliquid tamen purgatione egere vi⸗
ſum fuerit, palea combuſta adhibita, panno li-
neo leniter præſtabitur. Quòd ſi quid valdè ſit
denigratum, puta thuribulum ignis causâ, aut
etiam multa cera adhæſerit, in lixivia, cui ſal ſit
admixtum, ebulliente detergendum erit, adhi-
bito penicillo ex ſetis ſuillis confœcto: caveatur
tamen, ne, ſi quæ pars inaurata ſit, aurum vi ſa-
lis deteratur; & conſulantur periti.
Calsces bini, & Batenæ binæ, ſaltem ubi duo-
decim Sacerdotes Miſſam faciunt, quintode-
cimo quoque die levi manu aqua tepida laven-
tur, ſexto quoque menſe, ſapone molliori:
tuncque, poſt quartam heræ pattem, qua ma-
neant in ſole, calida lixivia benè abluantur, ad-
hibendo penicillum aliquem ad ſaponem benò
amovendũ, præſertim ubi fuerit cælatura. Pote-
rit etiã id fieri furfure cocto, & tunc ſtatim aqua
munda bis aut ter abluendi eſſent. Præſtetur ve-
rò ab eo, qui in Sacris ſit, & in vaſe ei uſui, & la-
vandis Corporalibus, de quo ſuprà, tantum
deſtinato: quod ex ablutione ſu perfuerit, in Sa-
crarium fundatur. Ubi verò minor ſit numerus
Sacerdotum, rariuͦs id fieri poterit, ex propor-
tione numeri Sacerdotum, & dierum.
Sapellex inaurata aut inargentata eadem
cautione tracterur qua argentea: ſi ſemper
eſt expoſita, octavo quoque die panno lineo
tergatur molliter; fi recondenda ſit, tergatur
tunc. Poterunt etiam inaurata ſapone aut furfu-
re purgari, ut dictum eſt de Calicibus.
Candelabra, & cætera ex aurichaleg, tra-
ctentur adhibito panno, vel ferrea lummitate
capiuntur, ſi perpetuo uſu adhubeantur, terno
quoque die à pulvere, & cera, ſi forte defluxe-
rit, mundentur; ſi reponenda ſunt, tunc etiam
id fiat. Præterea quarto quoque menlſe, niſi nun-
quam fuerint expoſita, abſtergantur diligenter
pulvere pumiceo, aut eo, querm dicunt eripoli
[quem æſtivæ muſeæ fugiunt] adhibito corio
bubalino, aut ſi utrumque deſit, latere in tenuiſ-
Ii ſimum

25⁵0
ſimum pulverem redacto, & loco corii panno
aſperiore, quem dicunt Saja; nullo verò modo
hac ratione adhibenda erit aqua. Nitidiora fi-
unt, (ſed non diu durat nitor ſi fricentur malo
medico, ſeu maſſilico (vulgò, arancio ò limone)
& marmore trito, ſeu vice malorum, uvis agre-
ſtibus, vel herba acida, deinde aquà benè ablu-
antur; tum ſiccentur, & ſoli exponantur: aceto
nunquam abſtergantur. Recondita verò hujus-
modi, tabulis craſſioris chartæ aut ſiccis linteis
amicta habeantur, qui pulverem arceant, ut niti-
da, & lucida ſemper habeantur.
Lampades vitreæ, quæ ſunt quotidiani uſus,
quintodecimo quoque die furfure & aqua cali-
da abſtergantur.
Urceoli, præter id, quod quotidie fit, ſingulis
menſibus diligenter purgentur; adhibito ovo-
rum cortice bene contrito, cum ligneolo aliquo
inſtrumento ad ſordiculas benè eluendas; aut
verò alia ratione, ſi quæ aptior inveniatur. Oper-
cula urceolorum quotidie, cum reponuntur, be-
ne ſiccentur, ſi madeant.
Pelviculæ eorundem quotidie abſtergantur,
ſiccenturque: ſi ſtanneæ fuerint, tertio quoque
menſe lixi via ferventi laventur, & avena, vel far-
re veſtito, ſeu ovorumm cortice bene contrito fri⸗
centur: poſt iterum aqua lotæ, in ſole ſiccentur,
& panno lineo mundo abfſtergantur.
Anea vaſa, pro ablutione Calicum, &c. an-
tequam adhibeantur, & poſt, bene abluantur;
bis verò ſingulis annis abſtergantur accuratè, ſi
opus eſt, latere contrito vel arena, & aqua. Si ſtan-
no ſint illita, adhibeantur furfur & aqua.
Iaſtrumentum ad Eoſtias conficiendas, cum
co uſus fuerit Sacriſta, ſeu alius, oleo perfundat,
& utramque partem, charta mterpoſita, ſimul
jungat: quæ in exteriori parte fuligo hæſerit;,
abradat, poſteà eandem partem craſſiore panno
tergat: & in loeo decenti reponat.
Tines omnia, Albæ, amictus, ſuperpellicea,
mappæ, panni, & ſi quid aliud eſt divini cultũs
gratiã paratum ſeparatim ab indumentis dome-
ſticis eujuscunque laventur: quæ tamen haben-
tur ad manus faciemque lavandam, & ad nares
purgandas, hoc numero cenſeantur.
Ternæ Altarium mappa, ſuperior quidem

Append. ad Rubr. Miſſalis Pars V.

ſingulis menſibus, inferiores verd quater in an-
no mundæ apponantur.
Bina Corporalia tertia quaque hebdomada,
binæ Albæ decimoquinto quoque die, Cin guli
alternis menſibus manutergia Ahlkarium, bini A-
mictus, octo dierum ſpatio mutentux, & hæc
ſaltem, ubi duodecim Sacerdotes Miſlam faci-
ant: Ubi autem pauciores ſint Sacerdotes, ex de-
fectione numeri Sacerdotum poterit augeri pro
rata parte numerus dierum; & è contra, ubi plu=
rimi Sacerdotes, minuendus quoque erit nume-
rus dierum.
Purificatoria ſingulorum Sacerdotum, (con-

venit enim cuique ſuum) ſpatio octo dierum,

vel ad ſummum quindecim. Superpellicea, quæ
uſui vario Sacerdotalium aut Clericalium mini-
ſteriorum deſtinata ſunt, ad eandem ferè ratio-

nem. .

In ſuppedaneo armarũ, ſeu menſæ, ubi Sa⸗
cerdos conſiſti ſacra indumenta ſumens, perpe-
tuò ſtratus ſit craſſior pannus, ne qua parte Alba
fœdetur.
Lintea Sacriſtiæ ad manus extergendas fin-
gula Hebdomada munda ponantur: tum valde
humido eœlo, quotidie ſiccentur admota igni.
Mappæ ad ſanctæ Communionis uſum con-⸗
tractiores quidem alternis Hebdomadis, majo-
res verò alternis menſibus mutentur.
Quèòd autem hæc mutationum intervalla præ-
finiantur, non ideò tamen extraerdinariè quo-
que fieri non poterunt, ſi oporteat, puta, ſi ex la-
be, quæ fortè aſperfa ſit, aut alia de cauſa.

Præcipuis ſolemnitatibus munda omnia ad-

hibeantur, & pulchriora.
Mappæ Altarinum Miſſis finitis eontegantur
ſtragulis ſuis: prius verò leviter puriſſima ſcopu-
la, ejus generis, quod veſtimentis domeſticis ad-
hibetur, propriè tamen ad eum uſum deſtinata;
purgentur; ipſa ſtragula ſingula Hebdomada di-
ligenti agitatione 4 pulvere mundentur, præter
id, quod etiam quotidie manè eadem levius ex-
cuti debent; tum aêri tertio quoque menſe ex⸗
ponantur.
Corporalia & puréſicatoria cùm removentur,
ut alia adhibeantur, ponantur in arcula, ſeu cani-

ſtro ad eum tantùm uſum deſtinato: & antequa
den

Raumi
e hehen
nece,
lurimt
Mennnt,A
Cetcorge
Nelt A
Conrli
o raitn

Ettonnn a
iotn
Etellume
denkrc

menle,li
aſonendr
equſul

Amur:um
Uradrong
Fonin
Momadh
eun
mmimenek
aruut
n uiui
lecll.
undhormt

son
idntn
eunin
R
Hehdnn⸗
Pdehnn,ß
ealenti⸗
va e

Umtenos
Nollycc⸗
Muo: N
4

De nitore és munditia præd. ſacræ ſupellect.

dentur foras ad lavandum ab eo, qui ſit in Sacris,
laventur in proprio vaſe, de quo ſuprà, lixivia &
ſapone adhibito, & mox bis aqua ſola abluantur,
quod ex lavatione ſupereſt, in Sacrariũ fundatur.
Albæ, & ſuperpellicea lavata criſpanda den-
tur: quoties reponuntur, aptè ſaltem contor-
queantur, ſi non criſpentur.
Corporalia item dentur perſonis peritis ut a-
mylo inducto ea dureſcere faciant & compli-
cent præſcripta ratione: tempus huic operi a-
ptum erit à menſe Majo ad Octobrem.
Recondantur autem hæc lintea omnia benè
ſicca & complicata ſeparatim locis ſuis, ut ſint in
promptu ; apponanturque roſæ ſiccæ, & lavan-
dula, aut ſimilia, tum ad majorem munditiam &
elegantiam, tum ut à tineis libera ſint.
Nullus Sacerdos ad Miſſam faciendam acce-
dat fœdis calceis aut crepidis: ideò ſemper ha-
bendæ eſſent in Sacriſtia crepidæ ad hunc uſum.
Habeatur coram in Sacriſtia ſcopula, qua Sa-
gerdotes & Clerici utantur ad veſtimenta com-
munia mundanda, antequam veſtiant ſacra.
Omnia indumenta diſtinctis propriis ſcrinũis
kabeantur, & ſecundùm coloris pretiique vari-
etatem; linea quoque pro genere & pretio ſint
diſtincta, appoſitis ſchedulis.
Caſulæ recordantur ductilibus capſis, quæ in
armario inſeruntur; atque poſita craſſiori charta,

quæ fundum capſæ contegat, appoſitiſque ſic-

cis roſarum foliis, & lavendula, aut ſimilibus.
Ponatur Caſula cum Stola, & Manipulo ſuo;
mox aliæ ejuſdem generis pro altitudine capſæ.
Addantur burſæ Corporalium, & integumen-
ta, ſi adſint, Miſlalium. Recondantur verò Ca-
ſulæ benè extentæ ſine ruga aut plicatura: eo-
dem modo Dalmaticæ, & Tunicellæ; ſupra om-
nia autem alia charta ſit, ut res mundiores ſer-
ventur. Quæ ſunt ex aureo velargenteo panno,
aut ornamenta habent auro vel argento aſperi-
ora, habeant pannum inter utramque ſuperfi-
ciem, ne confricata corrodantur.
Pluvialia, maximè ſi aurea vel argentea ſint,
vel recondantur in amplo armario extenta, vel
plicata recondantur; ita tamen, ut nullo modo
inflectatur quæ pars penſilis à tergo eſt ( vulgo
caputium)& interponatur pannus, ut dictum efſt.
Quandocumque extrakuntur hæc indumen-

251
ta, ſubſternatur eis mappa mũda, imò & ſtragulũ
ſuperſternatur, ſi aliquo ſpatio relinquenda ſint.
Quæ raro adhibentur, quandoque in ſereno
cælo explicata exponantur, ne fortè muceſcant,
vel malè oleant; ſed non in ſole: poterit id fieri
menſe Majo & Septembri, & ſemel in hyeme,
pro opportunitate temporis.
Pallia Altarium ſemper habeantur, ſi fieri
poſſit, ſuis telaribus extentè affixa, ut ſupra dixi-
mus; poteruntque uni aſſerculorum ſtructuræ
duo affigi diverſi coloris, ut pro diei conditione
neceſſe non ſit, niſi vertere telaris faciem: ita in
amplo armario erecta habeantur, dempta linea
filamentorum (quam vocant frangiam,] quæ
aſſuta non ſit. Interponatur autem pannus ſive
inter duas palliorum facies in armario, ſive intet
pallii & Altaris faciem, ad vitandam eam quam
ſupra diximus, confricationem. Commodum
vero erit pannum adeo eſſe latum, ut utramque
telaris faciem, & ſic pallia ab utraque parte afſixa
contegat: & ita in media ſui parte afſixus telari,
nunc quidem hinc inde extendatur, & ab omni
latere ligaculis connectatur; nunc verò ad u-
nam partem tantum, prout duas facies telaris,
aut unam contegere oportuerit. Quod ſi pli-
canda fuerint, ita fiat, ut ſi quæ Crucis ſpecies
aut imago afſicta eſt, non inflectatur, cautioque
adhibeatur, ſi oportet, interpoſiti panni.
Tapetia. craſſioreſque panni ad ſoli inſternendi
uſum, cum recondẽda ſunt prius purgentur cera,
& ſi quid aliud ſordidum inhæſerit: aeri poſt ex-
ponantur, & diligenter exagitentur, ad excuti-
endum pulverem, ſcopula bene mundentur; &
ita complicata ſuis locis recondantur.
Sac iſtiæ feneſtræ ſæpè pateant, ſereno ſiecoꝗ;
cœlor tum capſulæ ductiles paulum educantur, ut
etiam quæ intus ſunt ſentiant aeris beneficium.
Cæterum ea debet eſſe reverentia erga ſacram
ſupellectilem, tanquam divino ſervitio manci-
patam, imo tanquam ſanctimoniæ participem,
quæ nimirum eſt ſanctitatis inſtrumentum;
unde & ſancta ea vocatur ſæpè in Scripturis
ſacris, Pontiſiciis legibus, Patrumque mo-
nimentis, ut nihil ejuſdem non modo negli-
gatur, verum etiam exquiſita cura & diligen-
tia colatur. Non enim, ut at . Hieronymus

de &₰ι Epiff.

252
Epiſt. ad Theophil. Alexandr. inania ea ſunt, &
quæ quaſi ſenſu carentia ſanctimoniam non ha-
bere dicuntur: ſed ex conſortio Corporis &
Sanguinis Domini ſublimi majeſtate ſunt vene-
randa. Lege quæſo, quæ Tobias noſter in hane
cauſam collegit eapite 77. de Saeris templis, parte
prima, ubi docet, ideo prohiberi plurima circa
eandem videlicet
Primo, non omnem ſupellectilem tangi poſ-
ſeà quocumque.
Secundo; neque à quocumque quamcumque
ablui poſſe, aquamque lotionis in Sacrarium pro-
jiciendam eſſe.
Tertio, quæ uſui amplius eſſe non poſſunt,

Append. ad Rubr. Miſalis Pars V.

ea nequaquam in profanos uſus detorquenda
efſſle; ſed ea comburenda eſſe; & cineres in Sa-
crarium inferendos: quæ nos etiam ſuis locis in-
dicavimus ſupra.
Quarto, nec alienari poſſe, vendi, oppigne-
rarive, exceptis quibuſdam caſibus, de quibus
S&. Ambrofius lib. I. Ofic. cap. 41. & habentur is
Breviario quarta die infra Oltavam &. Lauren-
tit. Vide ibi.
Addit ille exempla multa piorum hominum,
& è converſo indignationis omnipetentis Dei
contra ſacrilegos, impios & deſides in hoc ge⸗
nere; ad quem Lectorem remittimus, ne inſti⸗
tuti noſiri metas tranſeamus.

PROSODIA VERBORUM

IN MISSALI ROMANO.

BSTINII inprima Editione à notanda Proſodia verborum
eorum, quæ dubiam in Miſſali habere poſſunt pronuntiationem;
tum quia ſolent imprimi Miſſalia additis accentibus; tum quia

eadem ferè verba, quæ in Miſſali leguntur, communia ſunt etiam

Breviario, cujus Proſodiam difficiliorem in ejuſdem Commenta-
* riorum calce annotaveram, Veruùm, quia Typographorum incu-

ria malè poſiti ſunt accentus, & aliquando omiſſi, me impulerunt inſignes Epilco-
pi, ut in gratiam minùs peritorum Sacerdotum, ea quoque ſeparatim colligerem,
uæ Miſſalis ſunt propria, ne contingat ullus error in legenda. Miſſa

Habent igitur penultimam longam

Abſcide, Circumfodit, Eâàdem, caſas ablativi.
Aecerſito, Comedi Elamitæ,
Advenit, in Introita Epipha- Commiſcere, Elcazar,
nig. Concidet, Elide,
Allidit. Condolere, Eruditur,
Anathema, Confige, Eſuritis;
Appare, Conſentitis Exemit,
Appetitor, Contorquere, Exite,
Areopagi, Convenit multitudo, Expetita,
Barrabbas; Decoris regnum, Fulciri,
Bravium, Delibor, Fulgoris,
Cæſaream, Demolitur, Grabatum:;
Candelabrum, Depromat, Hoſtili,

Hyſſopo 5

ola
luma
Inpei
Inclee
Dunot
Ilito
Inmer
Libam
lorie
Loci
M

Abat
Achil

dro

Alere
o
Merſab
Nenep
Dlne
Cig
Cteur
Citoun
Citcnn
(kcun
(tcnn
(oin
Comm
(omp
Ga
Conde
Cong⸗
Damn
Deeid
Didyn
Dle
len

Kgec

ſudene
. I
Keinent

tamſiti.

Uendl 0ben
Il
Alden

Hnanhlen

Orunhonin
Dnniparnil
ekanle
tinus, ri

—

C

diu ehen
hnumtutoren
u; un
vniaſonten
Cotmnen
Pkounn
ne⸗
ncolgen

Aenin

Proſodia Verh. in Miſßali Romano.

Hyflopo,
Idola,
Immuta,
Impertire,
Indicens,
Innotefſceris,
Inſtitoris;
Intuere,
Libamen;,
Lorica,
Lucia „
Meloris,

Abſcidit,
Abutere,
Achillei,

Advocans;

Alleva,
Amodo,
Barſabas,
Beneplacens,
Byſſino,
Caligas,
Circumdabat,
Circumdabunt „
Circumdatus,
Circundedit
Circumvolet,
Coccinum,
Commori,
Computat,
Qoncuti,
Condolens,
Congeres,
Damaris,
Decidet,
Didymus,

Eadem, caſus nominativi vel
accnſativi.

S

253

Longam habeni penultimam.

Mendicans,
Munimen,
Myricæ,
Paraſceve,
Perimus,
Peripſema,
Perſeveret,
Poſticum,
Prædico, ſicut prædixi,
Prævenimus,
Profugit nudus,

Recenſita,
Redundabunt,
Salubris,
Subjacere,
Subrepat.
Succide,
Sanamitis,
Tritura,
Tuere,
Venimus & nos tecum,
Vovete,

Habent penultimam brevem,

Eloqui,
Ephpheta,
Eſurit,
Excolens,
Fodere,
Galea,
Geneſareth,
Haceldama,
lacerent in eum,
Inito,
Innova,
Invenit, abſcondit, & vadit,
Invidet,
Lapidas,
Lecytho,
Manahen,
Muhimodis,
Nerei,
Obliviſceris, in præſenti tem-
pore ; in Se ageſima.
Occidat Sol,
Paropſide,
Peragat,
Perfodi,
Pollicens.

Præcavens,
Præveni nos,
Proſelyti:
Proſequere,
Keditum,
Refove,
Renova,
Kepetitis,
Sabbactani,
Serotinus,
Smigmata,
Subſequi,
Suppetunt:
Sycomorum,
Syntychen,
Tibicines,
Timotheo,
Triſtega
Venumdari;,
Videris tu; de Qquda,
Venimus adorare,

Vtraque creſcere,

DEO OPTIMO MAXIMO

Et Beatæ Virgini Laus
omnis & glotia.

li 5

RRSOLI-

(254)
RESOLuTIO DUBITATIO NIS

DE MISSIS
PRO DEFUNCTIS-

An Sacerdos, qui tenetur Miſſam dicere pro Defunctis, poſſit
celebrare de Sanctis, aut de Feriis occurrentibus.
D E CISIO

A. R. P. Magiſtri F. Pauli Fraxinelli, Ordinis Eremitarum S. Auguſtini, publi-
ci in patria Bononienſi Univerſitate S. Theologiæ Profeſſoris, & S. Oſheii

Conlultoris.

Sacerdos ad dicendam Miſſam pro Defunctis obligatus poteſt celebrare de Sancto, au
de Feria occurrente, præcipuè quando Feſtum Sancti eſt Daplex.

§. I.

RRACROSANCTUM Sacrifi-

cium Miſlæ duobus modis conſi-

aerari poteſt; vel ex parte Sacrifi-
cii, vel ex parte Sacerdotis.
1 Ex parte Sacrificii, id eſt, conſecrationis,
oblationis & ſumptionis, ſeu ex parte repræſen-
tationis Sacrificii Chriſti in Cruce, quod ap pel-
latur Valor eſſentialis Miſſæ ex parte operis ope-
rati; omnes Miſſæ ſive de Sancto, ſive de Domi-
nica, aut de Feria, aut de Requiem, ſunt æqualis
valoris, cùm in qualibet earum idem ſit Sacrifi-
cium & Sacramentum: quamobrem à Sacerdo-
te, ad celebrandum pro Defunctis obligato æ-
què ſatisfieri poteſt, ſi dicat Miſſam de Sancto,
vel Dominica, vel de Feria, ac ſi Miſſam diceret
de Requiem.
2 Ex parte autem Sacerdotis celebrantis, &
verba ac Orationes in Mila recitantis, quod ap-
pellatur V alor Miſlæ accidentalis ex parte operis
operantis, valor Miſſæ poteſt eſſe æqualis pro
Defunctis in Miſſa de Sancto, aut de Feria, ſicut
in Miſſa de Requiem.
3 Nam devotione Sacerdotis, qui ut pluri-
mum libentids, & inde majori attentione & af-
fectu Miſlam de Sancto, aut de Feria celebrat,
quam de Requiem, Orationes particulates pro

Defunctis in Miſſa de Requiem compenſati
poſſunt.
4 Prætereà, memoria Sancti, ejusque virtu⸗
tum ac meritorum conſideratio Sacerdotis de-
votionem in Miſſa excitat, & adauget.
5Amplius, Miſſa de Requiem brevior eſt ſæ-
penumerò quam Miſla de Sancto, aut de Feria;
idcirco Orationes etiam Miſſæ brevioris tem-
poris ſunt, & fructus minoris.
6 Ad hæe, Miſſa de Requiem, cùm à Sacer.
dotibus dicatur frequentiùs, majori celeritate, ac
minori etiam attentione & devotione quam aliæ
Miſſæ, quandoque celebratur.
7 Ex adverſo autem, novitas Officii in Miſſa
de Sancto, aut de Feria, promovet attentionem,
& auget Sacerdotis devotionem, à qua aug-
mentum valeris accidentalis Miſſæ ex parte o-
peris operantis dependet.
⁶ Interceſſio etiam Sancti, de quo dicitut
Miſſa, prodeſt animæ in Purgatorio exiſtenti,
pro qua celebratur in loco particularium Ora-

tionum, quæ in Milſſa de Requiem reperiuntut.

9 Et magna profectò quidem & inopportu-
na animi ac devotionis perturbatio evenit Sa-
cerdoti, ſi poſtquam Ofncium de Sancto occur-

rente recitavit, atque affectu & meditationea
Mil⸗

ſuit,
inbe
ſotio
honc
t).
etian
col
Mid
roh⸗
Felte⸗
&KMN
im
ſobe
mea
Ec⸗
ede
E
ns

* Hone⸗

kelcel
once
game

Ptob
10
nile
600
dven
ſi; gll
Cientun
Mubr;
lur ſe
brics
wen
le
lirg
NNDe
fud
Vne
un
mini
Vis,

ſunil

gutin
nl
Ad

Abh

ger.

nien

ie
Aenln

. ACalei

ramnete

le brecnn
ie.
niencunis
evotoeli

1tsOin
ofeturmi
Nen,10
MAra

ugnncne,
d. epe
aiolm⸗
cienne⸗
Gtbtoſ
ein⸗

d

4

Reſolut. dubit. de Miſſs pro Defunctis.

Miſſam de eodemSancto celebrandam ſe diſpo-
ſuit, maximè ſi Sanctus magnæ ſolemnitatis ſit
in Eccleſia, aut in eum Sacerdos particulari de-
votione feratur (quamvis à populo ſolemniter
non celebretur, ut frequenter accidere conſue-
vit) cum jamjam eſt celebraturus, & interdum
etiam cum indumentis Sacerdotalibus debiti
coloris indutus eſt, ſuperveniat aliquis, qui
Miſſam de Requiem pro aliquo Defuncto elee-
moſyna exquirat; & ipſe Sacerdos priores ſacras
veſtes deponere, & paramenta nigra induere,
& Mſſam de Defunctis dicere cogatur. Licet e-
nim Sacerdos ex caritate, vel ex obligatione, ſi
ſubditus eſt, tune Miſſam clicat de Requiem, non
mediocri tamen moleſtia, ac minori attentione
& devotione Sacrificium offert, quam ſi miſſlam
de Sancto pro eodem Defuncto dixiſſet: & ita
& Sacerdos, & defunctus aliquam partem fru-
ctus Miſſæ, eam videlicet, quæ ex majori atten-
tione & devotione Sacerdotis, & ex Sancti In-
terceſſione habetur, inaniter amittit; cum De-
functo prodeſſe poſſit tam miſſa de Sancto
quam de Requiem, ut dictum eſt.
§. II.
VErder etiam ſenſus eſle ſanctæ Eccleſiæ, ut
Miſſa reſpondens Officio occurrenti poſſit
pro Defunctis celebrari.
1 Quoniam ritus & ordo eſt ſanctæ Eccleſiæ, in
miſſæ Votivæ aut particulares dici poſſint, quan-
do Officium non eſt duplex; & tunc etiam
[quando ſcilicet Officium non eſt Duplex) mit-
ſa, quantum fieri poteſt Officio reſpondeat:
dicitur enim in miſtalłᷣ Romano in principio
Rubricarum generalium: Miſſa quotidie dici-
tur ſecundum ordinen, Offcii: & in eiſdem Ru-
bricis generalibus, titulo de miſſis votivis, nu-
mero ʒ. habetur: Quæ tamen Miſſa, & omnes a-
liæ Lotivæ, in Miſſis priLatis dici poſſunt pro ar-
bitrio Sacerdotum, quocumque die Offcium non
eſt Duplex, &c. & clarius in titulo de miſſis De-
functorum, numeroꝛ. ſtatuitur, Miſſæ autem
privatæ pro Defunctis quocumque die dici pol-
ſunt, præterquam in Feſtis Dupliciblus, & Do-
zeinicis diebus, & in Rubrica de Miſſis Veti-
vis, quæ legitur ante miſſam de ſancta Trinitate
ſimiliter dicitur: Suentes Miſſæ Votive, licet

255
pro Sacerdotis devotione q3acwmgne die diei
poſſint per hebaomadam, quando PFeſtum Duplex
non occurrit: hoc tamen paſſim, niſi rationabili
de cauſa, fieri non debet; ſed quoad fieri poteſt,
Miſſa cum Oſſiciis conveniat. Non eſt autem exi-
ſtimandum, quod Eccleſia, quæ piiſſima ma-
ter eſt, miſſam pro Defunctis celebrari prohi-
beat in Feſtis Duplicibus, quæ quidem frequen-
ter occurrunt: quare ſenſus videtur Eccleſiæ,
quod miſſa eſhondden Officio, præcipuè Du-
plici, pro Defunctis dici poſſit.
2 Et ideo, lieet, qui ſtipendium exhibet pro
miſſa, petat miſſam Defunctorum, ejus verba
non ſunt ita amarè intelligenda, ut ſic omnino
Sacerdos celebrare teneatur, ſed civili modo &
morali: neque enim prævalere debet volunras
miſſam petentis ordini ac ritui Eccleſiaſtico; ſed
mentem fuarm inſtitutioni Eccleſiæ debet aptare,
ut ejus petitio ac devotio ſit rationabilis atque
conveniens. §. III.
/Idetur inſuper de mente eſſe Summorum
Fontificum, quod Sacerdos pro Defunctis
miſſam reſpondentẽ Officio dicere valeat. Nam
Gregorius XIII. ſanctæ memoriæ, dum privile-
gium univerſale ac perpetuum pro Defunctis
elargitur Altari Cappellæ S. Auguſtini in Eccle-
ſia S. Jacobi Bononiæ, Patrum Ordinis S. Au-
guſtini, concedit, ut quoties quicumque Sacer-
dos, ſive ſæcularis five regularjs, miſlam ad di-
Ckum Altare, pre liberatione unius animæ in
Purgatorio exiſtentis ſuo vel alieno arbitrio cele-
braverit, ipſa anima per hujuſmodi celebratio-
nem eaſdem Indulgentias & peccatorum remiſ-
ſionem conſequatur, & ad ipſius liberationem,
pro qua celebrabitur, dicta milſſa operetur,
quas conſequeretur & operaretur, ſi prædictus
Sacerdos hac de cauſa Miſſam ad Altare ſirum in
Eccleſia S. Gregorii de Urbe, adid deputa-
tum, celebraret. Et fortaſſe Privilegia aliorum
u Altarium prOᷣ Defunctis ejuldem
unt tenoris. At in ejuſmodi Privilegio non
præcipitur, ut Miſſa de Defunctis, ſive de
Requiem, pro anima in Purgatorio exiſtente
celebretur; ſed abſolutè induigetur, quod di-
catur mifla. ideò ſenſus Summorum Pomiſicum
eſſe videtur, ut tantum valere poſſit pro De-
. functis

256 Reſolutio dubit. de Miſſis pro Defunctis.

functis Miſſa de Sancto, de Dominica, aut de
Feria, quantum ipſa Miſſa de Requiem.

5. IV.

Ccedit, quòd populus communiter Miſ-
A ſam libentius audit reſpondentem Officio,
maximè de Sanctis, quàm de Requiem, in qua
benedictio populi præſẽtis prætermittitur. Qua-
rxe adl alliciendum magis populum ad Miſſamau-
diendam, ſive ac eum promovendum, ut ma-
jori voluptate ac devotione Sacrificio aſſiſtat,
pro Deſunctis Miſſa dici oteſt de Sancto aut de
Feria.

§. V.

Uando autem Miſſam de Sancto aut de
Feria celebratur pro Defunctis, neceſſe
non eſt Collectam dicere pro mortuis.
1 Nam applicatio Miſſæ non fit in Collectis:
ſed in Memento, ubi Sacerdos valorem Miſſæ
illi applicat, pro quo Sacrificium offerre tene-
tur, idcircò neceſſe non eſt Collectas pro De-
functis adjungere. .
2 Prætereà, Pius V. ſanctiſſimæ memoriæ, in
Bulla confirmationis Miſſalis Romani præcipit
in virtute ſanctæ obedientiæ (& Concilium
Tridentinum, Seſſione 27. Decreto de obſervan-
dis & vitandis in Celebratione Miſſarum idem
ſtatuerat) ut Sacerdotes juxta formam, ritum
& modum ejuſdem M iſſalis celebrent; & nullo
modo aliis cærimoriis & precibus, quam illis,
uæ in eo præſcribuntur, uti præſumaut. At ſæpè
in Miſſali Collectæ arbitrio Sacerdoris non per-
mittuntur, præcipuè diebus Feſtis; ſed particu-
lares præſignantur, aut una tantum dicenda eſt
ut in Duplicibus: ideò tunc non erit dicenda
Collecta pro Defuncto, pro quo NMiſſa dicitur.
3 Quod quidem præceptum Pii V. non Præ-
latis tantùm im ponitur, ut aliqui vellent, ſed o-
mnibus Sacerdotibus. Tum quia Concilium Tri-
dentinum loco citato, cui S. Pontifex inhærere
videtur, eildem verbis utens; expreſſe præcipit
Epitcopis, ut edicto & pœnis propoſitis caveant,
ne Sacerdotes, quicumque illi ſint, ritus alios,
aut alias cœæremonias & preces in Miſſarum ce-
lebratione adhibeant, præter eas quæ ab Eccleſia

probatæ fuerint. Tum quia non ſuppetit ratio,
quare ſub formali præcepto, obligante ſub pœ-
na peccati mortalis, præcipiatur Prælatis, etiam
S. R. E. Cardinalibus, ut Miſſam ad præſcriptum
Miſſalis novi decantẽt & legant; cæteris autem

Sacerdotibus non Prælatis libera rehinquatur fa-

cultas, aliis rationibus & ritibus ad cujuſque li-
bitum celebrandi.

§. VI.
N Erùm qui Miſſam pro ſuis Defunctis ſti-

pendio petit, niſi viderit Sacerdotem in-
dumentis nigris indutum, & Miſſam de Requi-
em, aut ſaltem Collectam de mortuis non audi-
erit, fortaſiè non credet, aut dubitabit, Miſſam
pro ſuis mortuis ſibi celebrari.
1 Reſponderur eum in hoc falſo judicio gra-
viter errare: non enim præſumendum eſt, Sa-
cerdotem imn actu celebrationis nolle promiſſum
ſuum implere „& vivum, ac mortues fructu

Miſſæ, quam ex ſtipendio accepto & promiſſio-

ne data celebrare debet, velle privare; & exinde
graviſſimum peccatum committere, & oneri
reſtitutionis ſubjacere.
2 Præterquam, quèòd ſi Sacerdos Miſſam ei,
cui promiſit, nollet applicare, ipſe quidem di⸗
cens Miſlam de Requiem cum Collecta prou-
no aut pro pluribus Defunctis, juxta petitionem
Miſſam ſtipendio exquirentis, poteſt nihilomi-
nus valorem eſſentialem Miſſæ ſibi ipſi, aut al-
teri vivo aut defuncto in Purgatorio exiſtenti
applicare: applicatio enim Sacrificii, ut ſupetius
dictum eſt S. z. num. i. non fit Orationibus Miſ-
ſæ de Requiem, ſed in Memento. Quapropter ſi
Miſſam petens Sacerdoti non credit, aut ſi Sa-
cerdos velit eum decipere (cujus fides in ſuſpici-
onem addici non debet) parum quidem prode-
rit, ſi Sacerdotem ſacris veſtibus nigri coloris
indutum viderit, aut Miſſam de Requiem ab eo
audierit.

§. VII.

Prum tamen eſt, quòd ſi Sacerdos majori
devotione non afpcitur in dicenda Milia de
Sancto, aut de Feria quàm de Requiem, dicere
debet Miſſam de Requiem pro Deſuncti n.
US

hiis .
Uer,
Nubr

kanrt
tunt,
lber

(Elel

1
ſabe
inbeon
Ce
Gis

Por⸗
trioe

ſotet

—

Penla
ed
crinte

Kuln

8 ly
Vl
Aien
1
nohe
Crret
Clr
lori
Eepis
1
lum)
Poel
Mi
nd
Cetch
GNe
ſie
eg
eult⸗
on

6
ſiphent
Nignnriin
tirtze
nadetin
D
battimn

ZZ
4

is Dehnc
t Ketlen
holtiihint

lcbiebeN

loin
noleſn
