tinuit, quod à labio ad labium fiant Cruces ſi-
ne tactu. L
b Bec commixtio.] Habetur in Ordine Ro=
mano & Microl. c. g. & 22.
c Agnus Dei.) Dicitur in Liturgia & Petri
eit. eandemque in Milſſa poſt Defunctorum me-
moriam precationem haurit Durand. lIib. 2. cap.
S&. ex Conc. Nicæno. Fortaſſe ſtatuit Sergius,
quem omnes faciunt auctorem; ut ſicuti in Li-
turgia & Petri ſemel dicebatur, ita deinde ter
diceretur; vel ut à Clero & populo cantaretur,
ut ait Baron. anno 7ol. putat Ivo Carnot. Serm.
de Conven. novi & veteris Sacrificu, propter
trinam portionem Hoſtiæ ter dici.
In fine dicebatur ter, Miſerere nobis, ut hodie
quoque in Eccleſia S. Joannis Lateranenſis Ro-
mæ, ex Albert. de Offc. Miſſeæ, & Durandus teſta-
tur c. 2. poſteà verò ex Innoc. III. l.6. cap. z. irru-
entibus variis perſecutionibus cæpit ubique ferè
dici tertiò, Dona nobis pacem, quod tamen Ang.

Rocea lib. nde campan. cap iö. tribuit Joanni XII.

3 Tunc manibus junctis ſuper Alare poſitis, oculiſque ad Sacramentum in-D
tentis, inclinatus dicit ſecretò, 4 Domine Jeſu. Chriſte, &c. Qua oratione fini-
ta, ſi eſt e daturus pacem, oſculatur Altare in medio, & inſtrumentum pacis ei
porrectum à miniſtro juxta ipſum ad dextram, hoc eſt, in cornu Epiſtolæ genu-
flexo, dicit, / Pax tecum. Miniſter reſpondet, Et eum ſpiritu tuo Si non adſit,
qui hu juſmodi inſtrumento Pacem recipiat à Celebrante, pax non datur, etiamſi il.
lius datio Miſſæ conveniat: nec oſculatur Alare, ſed dicta præmiſſa Oratione, ſta-
tim ſubjungit alias Orationes, ut in Ordine Miſſæ. .

d Domine ſeſu Chriſte. Hæc Oratio pro pa- indicat cap. 17. ſed habetur in Millali M.S§. Vati⸗

.
10
Durand
ſium 14
enn
teln han
legtio
Thomn.
Cltetian
Tibe
ſtiache
4,66.
Tetub
Uher
Pehi
MYNR
Cniſwe
Decteno
Aünmn
. li
a. D
M
lltcun

15
l
Cicdis
ong,
bud
rd,
thate
Uihe
i,&
ECa
etiamn
Aſeer
Uune
lnl
lmne
deun
leſere

n

lecen

se non eſt apud antiquos, Durandus eam obiter cano vol. 11sε. cum duabus ſequentibus.
c Daturas

.

De Orat. Dom. &s aliis

ſque ad factam Com. 172 5

iſ e Datarns paxem, oſenlatur, &c.) Refert ana in Mia, vice Communionis Sacramentalis
Kaumye. Durand. ibid. quibuſdam, aliis oſculantibus Ho- oſculum pacis inſtitutum eſt, ait Innoc. III. éb. s.
ern aul ſtiam, aliis Calieem, aliis Altare: quaſi à Chriſto cap. y. ſumpto exemplo à Chriſto, qui in cœna
. pacem alus dandam accipiant prius, & per pa- ultima meminit pacis, pacem means do vobis, o-
uuniatdin cem fiat præparatio ad Communionem, & ſu- ann. z. quod notavit W'ald. Tom. 3. tit. g. cap.
r. Gis ſceptionem Sacramenti unitatis & pacis, ex S. 4/7 fuſius de hae pace agit Albaſpin. de Eit. Eccl.
A lion. Thom. ʒ. p. quaſt. 3. art. 4. in corp. quod indi- rit. lib. 1. Obſervat. 7.
ſriu cat etiam Dionyf. eap. 3. Eccleſiaſt. Hierarch. f Pax tecum.] Tradit Ordo Romanus, ſed
Ofe erh, Tabellam verò ſacram atl oſculum pacis aſſe- ex Auguſt. Serm. 5z. de Driverſ. Baronius haurit;
Gnchg rit ita dictam, & inductam in uſum Baron. anno anno 4y. nuwz. 2 y. Winiſter antem daturus pacem
cumgat. . n. 26. tanquam cautelam contra fraudes, quæ genuflectit ad dexteram Celebrantis, & dicto
ldlulnob. arte diaboli inter ſe invicem oſculantes irrepſe- tertiè Agnus Dei, porrigit inſtrumentum oſcu-
t (nuez ſi. rant. Per oſculum autem datur pax, ex inſtituto landum cidem Celebranti; tum facta genu-
Apoſtolico; uude Paul. Rom. 76. 1. Cr. 16. Saluta- flexione accedit ad Prælatum, & alios, quibus
Dtdireho⸗ te vos invicem in oſculo ſancto. Verùm hoc loco idem inſtumentum porrigit, facta tantùm re-
dati pacem, quamvis Berno de Ofic. Miſſe, r. Verentia poſt pacem datam unicuique. Velum
is en Decreto S. Leonis Il. factam eſſe cenſeat; tamen quoque adhibebit colori Miſſæ conveniens, quo
Aorumm- alii numero plures Innocentio I. tribuunt, ex qualibet vice terget illud, antequam alter oſcu-
ine Epiſt. I. cinſäem cap. 1. ad Decentium de Conſe- letur, ſi plures ſint Prælati, alias non tergat niſi
Knis, crat. Diſt. 2. Pacem. nam idem aſſerunt Ama- Errlaris Neque verò danda eſt pax hoc loco cui-
lenieli lar. lib. . cap. 32. W'alafrid. cap. 22. Mierol. eap. cumque, ſed perſonæ, ſeu perſonis valdè inſi-
kiite I5. Et cùm ceſſaſſet Communio populi quotidi- gnibus.
iacn 7 Si verò celebret pro Defunctis, non percutit pectus ad Agnus Dei, quia di-
,nnt cit, g Dona cis requiem ꝭ nec dicit primam Orationem, Domine Jeſu Chriſte,
qui dixiſti Apoſtolis tuis & i non dat pacem, ſed dicit alias duas ſequentes Ora-
bllkle tiones, Domine Jeſu Chriſte, Fili Dei vivi, & m Pereptlo Corporis tui. Qui-
rnlsho⸗ bus Orationibus dictis, genuflectens Sacramentum adorat, & ſe erigens dicit ſe-
Murtr. cretò, n Panem eleſtem accipiam, &c. quo dicto, dextra manu accipit de pa-
tn tena teverenter ambas pattes Hoſtiæ, & collocat inter pollicem, & indicem ſi-
n niſtræ manus, quibus Patenam inter eundem indicem & medium digitos ſuppo-
Amidl. nit, & eadem manu ſiniſtra tenens partes hujaſmodi ſuper Patenam inter pectus
& Calicem parum inclinatus, dextra tribus vicibus percutit pectus ſuum, interim
* etiam tribus vicibus dicens vocce aliquantulum elevata, oDomine non ſum dignus,
nein⸗ & ſecretò proſequitur, ut inttes, & c. Quibus tertiò dictis, ex ſiniſtra aceipit ambas
huel partes prædictas Hoſtiæ inter pollicom, & indicem dextræ manus, & cum illa
DD ſupra Patenam ſignat ſcipſum ſigno Crucis, ita tamen, ut Hoſtia non egrediatur
limites Patenæ, dicens 47 Corpus Domini noſtri Jjeſu Chriſti cuſtodiat animam
mlll. meam in viram æteraam, Amen; & ſe inclinans cubitis ſuper Altare poſitis, x
ekr reverenter eaſdem ambas partes ſumit: quibus ſumptis de ponit Patenamſuper
Corporale, & erigens ſe junctis indicibus & pollicibus, ambas quoque manus ante
Kl⸗ faciem jungit, & aliquantulum quieſeit in meditatione ſanctiſſ. Sacramenti. Deinde
. depoſitis manibus dicit ſecretò,: Quid retribuam Domino pro omnibus quæ retri-

ℳN QC 3

buit

126

Comment in Rubr. Mißalis Pars II. Tit. X. .

puit mihi e & in erim diſcooperit Calicem, genuflectit, ſurgit, accipit Patenam,
inſpicit Corporale, colligi fragmenta cum Patena, ſi quæ ſint in eo, Patenam
uoque diligenter cum Pollice, & indice dextræ manus ſuper Calicem extergit, &
ipſos digitos, ne quid fragmenti in eis temaneat.

g Doena eis reqaiem.) habet iugo Vict. de
Syec. Miſſæ lib. 3. C. 32. Quaſi inquit „magis de-
functorum quàm noſtri memores, indulgeri eiſ:
dem Deum precamur Alex. Alenſ.
h Mec dieit prinam Orationem.] Ita Durand.
lib. 4. 6. 53. quia eſt de pace, quæ non datur in
Miſſa Defunctorum.
i Non dat pacem.) Scribit Amal. lib. 3. c. 44.
& ante cum Alcuin. apade exequiis mortuorum;
quia inquit indicium eſt lætitiæ, quod non con-
venit Miſſæ Defunctorum. Durand.loco proxime˖
citato addit, quieſcere jam defuncétos in Domi-
no, neque am plius eſſe in turbatione hominum,
Albaſpinus de Eet. ritib. lib. 1. Obſer. Iz. proba-
piliorem affert cauſam; quia ait, mertuorum
ſacra privata erant, non ſolemnia, ex Can. &.
Conc. Laſen II. in ſolemnibus autem erat Com-
munio populi ,& ad eam per pacem præpara-
tio, quæ ceſſabant in privatis.
1 Demine geſu Chriſte.] Non ex Ord. Rom.
ſed ex religioſorum traditione dicitur, ut ſcribit
Microl. cap. 15. & hæc ſecunda Oratio dicitur
ſemper cum ſua concluſione; non enim hæ tres
Orationes comprehenduntur ſub lege Collecta-
rum, de qua ſuprà part. I. tit. 2. n. 7. ut in amti-
quis Miſſalibus patet.
m Perceptio Corporis tui.) Nullum aucto-
rem hucuſque inveni, qui hanc Orationem in-
dicet: eam legi in citato Miſſali Vatic. 4243.

„
n Panem cœleſtem accipiam.) Habet Durand-
gap. 74.
o Domine non ſum dignus.] Teſte Orig. Ho-
mil. . in Diverſ. erat commune omnibus com-
municaturus; anti quiſſimus ergo eſt ritus.
p Supra Patenam ſignat ſeipſum.] Docet Du-
rand. cap. 74. cupiens ſe ſ. anctificari, inquit, ſicut
& Cruce ſanctiſicata fuit Hoſtiaà Sacctdote- Ner
que in hoc caſu moveat Patenam, ſed Hoſtiam
tantùm; ita tamen, ut non egrediatur limites
Patenæ, ne fragmenta cadant extra illam.
Corpus Domini neſtri, & c.) Habetur is
lib. §. Conſtit. Apoſtolic. 6ap. 3. & lib. Sacraæ-
ment. S. Gregor.
r Reverenter ſumit.) Tenemit Sacerdos ſfu-
mere eæ Can. 5. Apoft. & lib. . Conſt. Apoſt. cay.
20. quia eſt Sacrificium, ut ait S. Thom. 3. part.
quaſt. S2. art. 4. lege Durand. lib. 2. cap. 77. &
tenetur præcisè hoc loco ſumere, ex Conc. Te-
letan. XII. ap. . & habetur de Conſ. d. 2. Kela-
tum. Cubitos autem teneat Sacerdos, dum com-
municat, ſuper Altare, ſicut etiam in conſecrati-
oneʒ ut initio ſolido eſpondeat finis Sacrificii,
qui fit in conſumptione: item, ut intra aram fiat
& conſecratio & conſumptio Sacrificii; quod
lenè præſtatur eo cubitorum ſitu.
ſ Quid retribnam Domino. Leguntur hi ver-
ſus apud Durand. c. 74. reliqua ſunt neceſſaria
& valdè congrua, ut patet.

5 Si verò adſint Hoſtiæ conſecratæ ſuper Corporale poſitæ, ? pro alio tempo-
re conſervandæ, facta prius genuflexione , reponit eas in vas ad hoc ordinatum, &
diligenter advertit, no aliquod fragmentum, quantumcumque minimum tema-
neat ſuper Corporale: quòd ſi fuerit accurat reponit in Calicem. Poſt exterſio-
nem bPatenæ, iunctis pollicibus, & indicibus Calicem dextra manu infra nodum
Cuppæ accipit, ſiniſtra Patenam, dicens, Calicem ſalutaris. &c. & ſignans ſe
ſigno Crucis cum Calice, dieit, Sanguis Domini noſtri, &c. & manu ſiniſtra ſup-
benens Patenam Calici, ſtans reverenter ſumit totum ſanguinem cum particula
in Calice poſita. Quibus ſumptis dicit ſecretò, x Quod ore ſumpſimus, &c. &
fuper Altare porrigit Calicem miniſtro in cornu Epiſtolæ, quo yvinum fundente, ſe

B puri-

mi
blt
bbu
fun
luen

Mac
Puun
D
k4ℳ
lyl

ut
coe
W⸗

Kan
(n
694
Etar
ten,
ai
Corlu
hedt
4 30
d
ſte
clümn
Ner⸗
(A
(ae⸗
(dl
Dorc
E..
ſmnu
Tern
le
Rb⸗

fori

8

ennn
brenn
Meo

Netrnd

e0i,
nibidcon.
nnn
Dorabe
ingnitirn
elchte .
dlokun
ſawthonts
lam.
Hbenre
lb. unt

Celchtit
Aad
dn z
, E
Cone. l..
42. Ml
duncon.
collari.
Cacrkhai,
laatuntu

geinl

gturhirer⸗
hecelinn,

otempo⸗
atuen
mn em.
etello⸗
1nod
uns ſen
riler
uneil
,
dene’
gui.

De COrat Dom. &s aliis uſqut ad factam. Com. 127
purificat: deinde æ vine & aqua abluit pollices & indices ſuper Calicem, quos
abſtergit purificatorio, interim dicens « Corpus tuum, Domine, quod ſumpſi, &c.
ablutionem ſumit, & extergit os, & Calicem purificatorio: quo facto purificato-
tium extendit ſuper Calicem, & deſuper Parenam, ac ſuper Patenam parvam pal-
lam; & b plicato Corporali, quod reponit in Burſam , cooperit Calicem velo,
& Burſam deſuper ponit, & collocat in medio Akaris, e ut in principio Miſſæ-

t Pro alio tempore conſecrandæ.) Vetuſtiſſi-
ma conſuetudo eſt, ut propter infirmorumn com-
munionem, necnon ob alias eauſas Euchariftix
aſſervetur in areula, ſeu pyxide, Clem hb. . Conſt.
Apoſt. c. 3. & Leo Papa ad Michaelem Imperat.
kege Durand. lib. I. de Nit. cap. 16. quæ tamen erit
mutanda de ſeptimo in ſeptimum diem, ut lo-
quat eum Synodo Turon. IV. cap. g. de ſacriſfi-
cio verò mihil remanere decet, ait S. Bonaven-
tura 4. diſt. 12. art. I. quæſt. 3.
u Signo Crucis cum Calice.) Dextra tantùm
manu eum moveat, ſiniſtra Patenã tenens, quam
ſupponit Calici, niſi cùm eum ſumit. De ſigno
Crucis cum Calice mentio eſt apud Durandum
c. yg. ſed mion de verbis, Sanguis: &c. reveren-
ter autem ſumit totum, ter oti admovens Cali-
cem, ait Durand. ibid. ſemel ait Craſſus cum Ca-
ſtaldo in ſua praxi: ſed illud eſt uſitatius, & ad
conſumendam ſpeciem reverenter aptiùs. IIle
verò modus loquendi, accipit infra nodum cup-
yeæ, nhon ſignificat aliud diverſum ab eo, quod ſu-
pra aliis vethis dicitur, tit. 7. . j. Tenens nodum
infra cuppam, quod tit. .n. 7. tepetitur; ſenſus
enim eſt: Accipit nodum cuppæ, qui eſt infra.
Neque major eſt tatio, ut diverſimodè capiatur
Calix in prædictis caſibus: imò ad ſumendum
Calicem tutius & commodiús tenetur nodus
Calicis, minus tutè inter nodum & pedem illius.
Burchardus autem varia phraſi ſoler dicere at in
kit. 2. num. 2. &OD 4. & in tit. 3. num. I. ante in-
Kmum gradum Altaris, poſt inſenum gradum,
ad inſimum gradum: hoc eſt, in plano Cappellæ;
item in genuflexionibus addit aliquando, aſque
adterram, in inclinationibus addit aliquando,

profunda. At ſenſus auctoris eſt, ut altera alteram
Kubricam explicet ex identitate actionis ſeu ra-

tionis; ne igitur hæreas in verbis.
Quxritur: An Sacerdos ſumens Sangu nem
ſub altera ſpecie vini plus gratiæ recipiat:? Negat

Bellarm. lib. 4. de Enchar. cap. 23. & eſt com-
munior ſententia; concedit tamen Suar. diſp. 63.
ſebt. g. . & 7. cum aliis, poſſe recipi majorem
gratiam, ſi in continuancdla ſumptione plures de-
votionis actus eliciantur; quod valet etiam im
ſumptione particularum quæ ſuperſunt, & à Ce-
lebrante ſutnuntur, quia ad idem Sacrificium
ſpectant. Addit prætereà Henriq. ap. 23. nume.
5. cum ĩiis, qui volunt totum effectum Sacra men-
ti produci per ſumptionem primæ ſpeciei, im ò
etiam primæ partis ſpeciei (per ſumptionem all-
tem intellige deglutitionem, cum Soto diſtintct..
II. quaſt. 2. art. I. & eſt communis; tunc enim
manducaſti] dato caſu, quod ſumatur Hoſtia à
Sacerdote in peccato mortali, demde pœniteat,
& contritus ſlumat Calicem; ex hac ſumptione
Calicis, aiunt, quèd nihil ille Sacramentalis ef⸗
fectũs ſit percepturus; docet oppoſitum Cajet,
2. part. quæſt. 29. art. j. quem ſequitur Suarez
loco cit. qua in re ſententiam tutiorem tu ſeque-
re, & à peccato cave.
X Quod ore ſumpſimus.) Habet Ord. Rom. &
Microl. cap. 79.
y Vinum fundente.) Miniſter defert ad Al-
tare in cornu Epiſtolæ ampullas in pelvicula ,
quas miniſtrabit cum oſculis, & reverentiis de-
bitis: & in fine, relatis iiſdem ad losum ſuum,
extinguir Cereum pro clevatione accenſum, ut
habetur ſuprà ztit. . aum. 6.
Vino autem fit purificatio, ex Innocent. III.
de Celebrat. Miſarum. c. Ex parte. Deceret au-
tem, ut vinum pro purificatione Calicis infuſum
eſſet ejuſldem ſaltem quantitatis, qua fuerunt
rimæ ſpecies Sanguinis; alioqiuin Sacerdos il-
lud ſaltem infra Calicem eircumagat, ut abſir-
mantur ſpecies; neque extra Altare demittat
Cahcem, neque digitis labia Calicis, ſeu oris
ſui detergat, neque d'giros lambat. Pius V. Ia E-
piſt. ad Archiepiſc, Turraconen. data die 5. Za.

nuari

128
æuarii 1571. & relata à Vincentio Sorriano part.
e. monet de prædicta vini ad puriſicationem ad-
hibenda quantitate, & addit præterea, quod
ſumatur ablutio per eandem pꝑartem Calicis, per
quam Sanguiĩs Chriſti hauſtus eſt. Mirare-quæſo,
ſanctiſſimi Pontificis etiam in minimis, diligen-
tiam. Purificationem verò, de qua hoc loco, vo-
cat perfuſionem Innocent. III. lib. 6. cCap.5. in ea-
dem notat Durandus cap. 4. Calicem eſſe bis
tantum admovendum ori, non ultra- nam verè
ſtomachum aſtantibus movet, pluries quâm ter
Sanguinem, & bis purificationem de Calice ſu-

ere.
Quid verò, ſi Celebrans voviſſet non bibere
vinum ? poterit tamen hoc loco vino uti, quia
hic urget Eccleſiæ præceptum, Azor. lib. 1i. cap.
to. quaſt. 7. nec abſtemii debent ſine vino puri-
Ecare Calieẽ Papa inconſulto, ex Romana praxi.
2 Vino & aqua abluit, &c. ] Vino digitos
perfundi ſcribit S. Thom. 3. part. 4. 53. art. . ad
ce. aqua poſt vinum efficit etiam ne purificatori-

Comment. in Rubr. Mikalie Pars II. Tit. X

um maculas vini nimiùm contrahat, & modeſti⸗
am ſignificat, ſeu humilitatem; ex Innocent. IIl-
lib. 6. c. §. non tamen ſumebatur hæc ablutio.
ſed in locum mundum proſjiciebatur; Durand-
6. pf. lib. 4. Utramque nunc ablutionem ſumit
Sacerdos, & in medio Altaris: curet aut, ne dum
digitos purificatoris tergit, Corporale comma-
culet, gutta cadente è digitis, & ideò deponat
Calicem extra Corporale, donec digitos abſter-
ſerit.
a Corpus enum Pomine.] Meminit Durand.
lib. b. cap. 27.
b Plicatos Corporali.) Ita Ordo Rom. & Ho=⸗
nor. in Gemmal. I. c. 6. Calicem autem, dum
plicat Corporale, collocat Sacerdos verſus cor-
nu Epiſtolæ, ut commodiùs burſam accipiat,
quæ eſt in cornu Evangelii.
c Urin principie Miſæ.) Velum ergo velabit
Calicem totum in anteriori pane, ſicut initie
Miſſæ: quod non caret myſterio, ut dicemus in
expoſit. myſtica Miſſæ. num. 11.

6 Si qui ſunt 4 communicandi in Miſſa, Sacerdos poſt ſumptionem Sangui-
els antequam ſe purificet, facta genuflexione ponat particulas conſecratas in
pyxide, vel ſi pauci ſint communicandi, ſuper patenam, niſi à principio poſitæ
Merint in pyxide, ſeu alio Calice. Inrerim miniſter ante eos e extendit linteum, ſeu
velum album, & pro eis facit Confeſſionem, dicens, † Confiteor Deo, &c. Tam
S icerdos iterum genuflectit, & manibus junctis vertens ſe ad populum in cornu
Evangelii, dicit, Miſereatur veſtri, & Indulgentiam, abſolutionem, & remiſſio.
nem peccatorum veſtrorum, &c. & manu dextra facit ſignum Crucis ſuper cos;
poſtea genuſlectens accipit manu ſiniſtra pyxidem, ſeu Patenam cum Sacramen-
to, dextra verò ſumit unam particulam, quam inter pollicem, & indieem tenet
aliquantum elevatam ſuper pyxidem, ſeu Patenam, & converſus ad communican-
dos in medio Altaris dicit: g Eece Agnus Dei, ecce qui tollit peccata mundi. De-
inde dicit: H Domine non ſum dignusut int ces ſub tectum meum, ſed tanum die
verbo, & ſanabitur anima mea. Qubus verbis tertiò repetitis, a ccedit ad eorum dex-
tram, hoc eſt ad latus Epiſtolæ, & unicuique i porrigit Sacramentum, faciens
eum eo ſigaum Crucis ſuper pyxidem, vel Patenam. & m ſimal dicens: Cor.
pus Domini noſtr. Jeſu Chrciſti cuſtodia animam tuam in vitam æternam, Amen.
Omnibus communicatis revertitur ad Akare nihil dicens: & n non dat cis benedi-
Ctionem, quia illam daturus eſt in fine Miſſæ. Si particulæ poſitæ erant ſuper Cor-
orale, extergit illud cum Patena, & ſi quæ in eo fuerint fragmenta, in Calicem
mmittit. Deinde dicit ſceretò: Quod ore ſumpſimus Domine, &c. & ſe purif-

can,

4

el,6

tkenmd

gbimt
Pntn
((
Ctne
e
oerl
Comm
gen
Cmn
guß⸗
Nacl
itea
Orcie
Negre
eh⸗
C.
Commn
el
uln
Uſa
uugt
ebr
A
D
woel
Wel
60,0
f
lo,
ſlio
un
füm!
iumn
ſenr
an⸗
leni

4

molet⸗
hocentll.
ablor
Darane
Wemlont
enechnn
otmImn.
en
ikabte

t Dürud

Dn A
Aten dn
Verihce⸗
wiiin,

goneti
pcur inti
Aceannti

nungn⸗
ctnts
10 wln
eunn iel
e, In
n Corn
temſo
bel 601;
ctamnen⸗
n teel
lunicnn⸗
nc De⸗
tunde
umncel⸗
cien
6: (A.
Amen
benec
er Co
Nilcen
i⸗
641,

De Orat. Dow. & aliis uſqae ad faltaem Comm. 129

eat, dicens: Corpus tuum Domine quod ſumpſi, & alia facit ut ſuprà. Miniſter au-

tem dextra manu % tenens vas cum vino

„& aqua, ſiniſtra verò mappulam, ali-

quantò poſt Sacerdotem cis porrigit purificationem, & mappulam ad os abſter-

gendum.
d Commanicandi.] Regulariter hoc loco fa-
cienda eſt Communio Amal. Præf.-2. ad l. de Eccl.
Offe. & Walafr. c. 22. ſed hodie, quia plurimi
exoptant finem Miſſæ, & eos tædet expectare
alios ut communicent, præfertim ſi multi ſint
Communicandi, differri ſoler Communio ul-
que ad peractam Miſſam: Tolerandum videtur,
ſi multi communicent, non autem ſi pauci,
& ii fortaſſe privãtur fructu Orationum earum,

quæ poſt Communionem dicuntur, ut notat

Microl. c. i9. Ante has Orationes, inquit, com-
municare non negligant guicumgue earumdem
Orationnm benedictione foveri deſiderant.
Quilibet autem Sacerdos communicare po-
teſt in Miſſa alios, excepto die Paſchatis, quo
neque poſſunt Regulares; & illud placet Navar-
rO cap. 21. num. 72. in Man. favet Tridentinum
Conc. quod in Miſſis ſingulis optat aſtantium
Communionem, cujus rei gratia quidam paulè
ante Communionem pulſant Campanulam, ſed

Rulla fit auctoritate Majorum. Celebraus autem
poſt ſumptionem Sanguinis Calicem Palla tegat,

antequam alios communicet.
e& Extendit linteum.) In linteis nitidis acci-
piebant Laici Euchariſtiam, maximè mulieres,
ex Aug. Serm. 22. de tenapore, ubi appellatur
linteolum, & linteamen. Dominigale vocabatur

hoc linteum, ex Baron. anno 3. num. 1468. de

quo eſt Decretum in Concil. Antiſiodor. Canon.

22.vocat Ordo Romanus Syndonem mundam.

f Conſiteor.) Antiquiores nihil de his in hoc
loco, ſed maximè congruunt deſumpta ex con-
feſſione ante Miſſam. Et ſicut in Miſſa uno tan-
tum præſente dicitur, Miſereatur veffri. Ita et-
iam uno tantum communicaturo dici debet, ve-
Eri, veſtris, quæ cadunt præterea ſuper alios præ-
ſentes Communione ſpirituali communicaturos.
g Eece Agnn: Dei, &c.) Sumptum eſt ex E-
vangelio, Joan. cap. j. & quadrat ad rem, præ-
ſertim cum paulo ante fuerit dictum ter Agnus
Dei: ſed ritus jnon eſt antiquus. Tenet autem
Toeze. 4

Celebrans particulam duobus digitis paululum
elevatam ſupra patenam, ſeu pyxidem; ita ta-
men, ut dextra manus adhæreat patenæ, ſeu pyxi-
di, neq; nimiũ elevetur particula ſuper pyxidem.
h Domine non ſum dignus, &c.] Eodem
modo fuit additum ut ſupra ex Origene, exem-
plo Celebrantis: & dicitur à Sacerdote totum
integrè clara voce, & ſemper in genere maſcu-
lino. Quare ritus ille apud quaſdam Moniales.
quæ dicunt tacente Sacerdote, Domine non ſums
digna, continet errata duo. Alterum, quod à
Sacerdote non dicitur, contra hanc Rubricam;
alterum, quod mutantur verba à Centurione
accepta, & à Rubrica non mutata contra Bullas
Pii V. Pauli V. qui prohibent mutationẽ in Miſ-
ſali, & Rituali Romano, in quo expreſſè dici ju-
betur pro feminis quoq; Domine non ſum dignns.
i Porrigie Sacramentum.) Per particu-
las danda eſt Communio: non autem cuicum-
que de populeo dandæ videntur partes illius Ho-
ſtiæ, quæ forte reſervantur poſt Orationem Qua-
draginta Horarum; quod etiam vetuit S. Caro-
lus in Godo Diœceſ-Xl. quia rudiores rotundam
potius volunt particulam, alioquin facilè pati-
untur ſcandalum: imò ibidem juſſit à ſolo Sacer-
dote prædictam Hoſtiam ſumi, quod melius eſ-
ſet, poſt Calicis ſumptionem. In Ordine Roma-
no Subdiaconi, & his inferiores, ore non ma-
nu: accipiebant à Celebrante Communionem.
Et Concilium Rhotomagenſe Caunon. z. apud
Burchard. lib. . cap. 36. juſſit ut Euchariſtia non
niſi in os cujuſcumque ſumentis immittatur à Sa-
cerdote; qui verò communicant, manus in Cru-
cis formam componere debent, ex Synodo .
in Trullo can. 1o2. In ſingulis Dominicis, ex Au-
guſt. Epiſt. iIö. ad Januar. vel tertia Dominica
(quod nota pro Societatibus ſanctiſſimi Sacra-
menti) vel ſummis feſtivitatibus, velter in anne
ſaltem, cx decreto Fabiani Papæ, apud Ivon.
part. 2. C. 27. communicabant. Gemma l. . c. 66.
Initio enim laici omnes in ſingulis Miſſis com-

mund⸗

130
municabanv, Dionyſ. cay. 3. Eccleſ. Hierarch.
& optat, ut diximus, fieri quoque nunc tempo-
tis Concilium Tridentinum, Seſſ. 22. c. 6.
lI Cum eo ſignam Cracis.) Eo modo quo ſuprà
fignavit ſeipſum ſacerdos, 8. Thom. Opuſc.65.6. :
m Simul dicens: Corpus, & c.] Dicuntur hæc
verba in diſtributione Euchariſtiæ, teſte Alcuino
de Sabbaro ſantto, aſſerit Mierolog cap. /5. dici
ex religioſa traditione: ſed habentur apud Joan.
Diac. in Eita & Gregerii, & in Concilio Khotoma-
Zen. cap. 2.
n AMn dat eis benedibétionen.] Neque ctiam
in Miſſis defunctorum, contra quoſdam, qui
loquuntur gratis. Sed neque in his Miſſis diſtri-
buenda eſſet Euchariſtia, ut docet Albaſp. de Vet.
Kit. l. 1. obſerv. I4.
Si in fundo Calicis unitæ vini ſpecies adhuc

Comment. in Rubr. Miſſalis Piri II. Tit. X.

reperiantur, ſumi poterunt ante vini infuſionem
in Calicem; & eſt titus congruentior.
o Tenens vas cum vine & agaa.) Creditur
Chriſtus conſecraſſe calicem mixtum vino & a-
qua; juxta regulas modeſtiæ in menſa, & ex
Trid. ſeſſione 22. c'. unde & in Calicem infun-
dimus aquam. Chryſoſtomus autẽ juſſit aquam
aut nin deguſtari poſt communionem. In
Eccleſia Occidentali antiquus erat mos vini aqua
mixti, aut aquæ puræ, ad purificationem; lege
Baronium anno goz. Fit autem hæc ablutio oris
ad deglutiendam facilius particulam, & ad hu-
militatem ſigniſicandam, ut de ablitione di-
gitorum ſupra ex Innoc. III. retulimus, quaſime-
morent communicati ſuam indi nitatem; item,
ne cum ſaliva aut pituita quidquam Sacramenti
excreetur, ex Palladio en vita & Zoan. Chryſoſt.

7 Si in Altari remaneant particulæ in Calice, ſeu in alio vaſe uſque ad finem
Miſſæ, ſerventur ea y quæ in Feria quinta Cœnæ Domini præſcribuntur circa fi-

nem Miſſæ.

p Qaææ in feria quinta.) Hoc eſt, genuflectat

Sacerdos quandocumque accedit vel recedit à
medio, vel tranſit ante Sacramentum in vaſe re-
ſervatum: & cùm dicit Dominus vobiſcum, non
vertit ſe ad populum in medio Altaris, ſed pau-
lo propè cornu Evangelii, ne terga vertat Sacra-
mento, & in fme ibidem dabit benedictionem,
non perficiens circulum: qui neque fit ad Ora-
oe Fratres in Paraſceve; ergo neque hoc loco
cadem de cauſa: Calix quoque in hoc caſu non
rit collocandus in medio Altaris, ſed à latere E-
vangelii, neque plicabitur Corporale, niſi repo-
ſito Sacramento in locum ſuum poſt Miſſam. De-
nique cum dicit Evangeliũ §. Joannis in ſine Mil-
ſæ, non ſignabit Altare, ſed ieipſum tantum, ut
Feria quinta in Cœna Domini ſuo loco dicemus.
Quid verò agendum ſit à Sacerdote, quando
fragmenta ſuperſunt, ſeu paucæ particulæ per-

acta populi communione, dicemus infra, cuæs
de defetctibus Miſſæ, tit. 2. numer. 2.
Accidit etiam, quod purificanda ſit Pyxis in-
tra Miſſam (qua de re nullibi agitur in Rituali-
bus libris) & eo caſu purificabitur illa ante Ca-
licis purificationem, collectis nimirùm in cjus
fundo fragmentis omnibus diligentiſſimè cum
indice dextræ manus 3 & cum eodem indice ſu-
mi poterunt, admoto ceodem linguæ, vel ad
labium pyxidis fragmentis deductis, & ore ei-
dem admoto, ita ut nullum remaneat fragmen-
tum. Deinde infundi poteſt paululum vini; quo
circumacto intra pyxidem, & tergente indice,
tota pars interior abſtergatur; quo hauſto exſic-
eabitur pyxis interior undequaque purificato-
rio. Non debet deinde vacua Pyxis tegi velo, ſed
panno linco. Denique fiunt reliqua de more pro
Calicis purificatione.

8 In Mſſſa ſolemni Diaconus ſtans retro poſt Celebrantem, cùm in Oratione
dominica dicitur, Et dimitte nobis debita noſtra, factà ibidem genuflexione, vadit
ad dextram celebrantis, & Subdiaconus circa finem Orationis dominicæ, factà item
genuflexione revertitur ad Altare, & ſtans in cornu Epiſtolæ porrigit Fatenam
Diacono, qui eam diſcooperit, & purificatorio abſtergens dat celebranti, illius

manum oſculando, & quando opus eſt

diſcoopert, & cooperit calicem &

cum

(um
hume
Gcin
nul:
vokte
cele.
441.
nisſi
leru
Mran
ſch
cem
A
Tu
Vn
Ab
he

4
nozin
r
Uiens
Jun
1
ſ1
Mlc
(le
uuke
ſ.
hone
lem

h
odl
le
t

1

tüinktſanen
ndor.
.)Ceiin
tum in,
ellt, Ker
CAeninſin-
Kſullr Ann
Imünmohem.
tmosrinizan
aihenige
LeaOlnid i
eablnionec⸗
mnguune
mnintemten,
m Wrmen
lun ſ

le 1 fuen
Muur crcal⸗

intn un
er.
klr iti-
turin Atud⸗
rillaame
mirüminejt
enwidime an
ſen mel-
ne, Ni
lis, Kote e⸗
en fagher
um viniz ge
genennlc
utoelle
Uutene.
lepi ſcloſ⸗
demoteſi⸗

nOruiene
vone adl
taiinn
Vutnin
ntl ilin
calcend
(Ul

De Orat Dom. &s aliis uſquead factam. Com. 131

cum celebrante adorat. Subdiaconus redditàâ paten, & depoſito velo, quod ab
humeris ejus pendebat, genuflectit, & deſcendit retro poſt celebrantem: & cùm
dicitur, Pax Domini, iterum genuflectens accedit ad ſiniſtram Celebrantis, & ſi-
mul s dicunt, Agnus Dei: Deinde factà ibidem Sacramento genuflexione, redit
oſt celebrantem; Diaconus verò à dextris genuflexus expectat pacem, & cum
celebrans oſculatur Altare, ipſe ſe erigens ſimul oſculatur illud extra corporale,
& à celebrante dicente, Pax tecum, e complexus accipit pacem. s ſiniſtris ge-
nis ſibi invicem appropinquantibus; & ei reſpondet, Et cum ſpiritu tuo. Poſtes
iterum Sacramento in Altari adorato, vertir ſe ad Subdiaconum retro poſt cele-
brantem, & ſimiliter dat ei pacem. æ Subdiaconus accepta pace à Diacono, &
facta Altari genuflexione comitatus ab Acolytho vadit ad Chorum, & y dat pa-
cem primo cujuſque ordinis, dignioribus prius, deinde minus dignis. & reverſus
ad Altarce, factà genuflexione dat pacem Acolytho, qui ipſum comitaverat ,
qui & allis Acolythis circa Altare dat pacem ; deinde Subdiaconus vadit ad dex-
tram celebrantis, & quando opus eſt, diſcooperit Calicem, z accipit ampullam
vini, & infundit, quando celebrans vult purificare. Diaconus poſt datam pacem
Subdiacono, vadit ad lirrum, & dum celebrans ſe communicat, s ſtant ipſe &

Subdiaconus profundè inclinati verſus Altare.

q Patenam Diacono. Dant Patenam per ma-
nus in manum Celebrantis, Innoc. III. lib. 6. 6.1.
apparet in Ord. Rom. aliquod veſtigium hujus
ritus: ſed per plures manus patena tranſibat,
quàm per duas.
r Diſcooperit, & cooperit.] Ita Innoc. III.
ibid. cap. 2. Diaconi enim eſt miniſterium circa
Calicem. Sufficiunt autem reverentiæ cum ge-
nuſtexione in Rubrica præſcriptæ.
Dicunt Agnus Dei.] Percutiunt Miniſtri
ſibi pectora cum Celebrante, non tamen ſiniſtra
poſita cum eo ſuper Altare, ſed infra pectus ei-
dem pectorti admota.
t Complexus accipit pacem.) De complexu
ad pacem dandam Chryſ. Hom. jl. ad Pop. An-
tioch. Alter alterum amplectitur, inquit, ut u-
num multi fiamus.
u Sniſtris genit.] Habetur in Cærim. Epiſc.
lib. 1. cap 24. Durandus tradit ad dextram Ce-
lebrantis recipi pacem à Diacono; quod & nos
obſervamus, A dextris, inquit hæc Rubrica,
Tenuſlexus expelctat pacem, non autem dextris
enis. Per genas ſiniſtras ſignificatur dari pacem
& corde, quod ad ſiniſtram vergit; & quod in

Adverſis etiam cum proximo pax habeatut.

2 Subdiagonas acceptapace, &c.) Diaconus
dat pacem Subdiacono, & hic aliis eiſdem quos
Diaconus incenſavit, Hugo Victorin. de Spes.
Miſ-. olſerv. lib. 2. c. 40. & præterca Acolythe
comitanti incluſiv.
y Dat pacem primo. Qui dat pacem, nemi-
ni inclinat cui dat pacem, niſi poſtquam dede-
rit; qui accipit, inclinat caput danti ante, & poſt-
quam acceperit, ex Cærimon. Epiſcop. ſupra.
Item, qui dat dicit, pax tecum; qui recipit reſ-
pondet »Et cum ſpiritu tuo. amplectunturque
ſe invicem, & appropinquant genas ſiniſtras, ut
dictum eſt de Celebrante, & Diacono. In uno-
quoque deinde ordine primus dat pacem alteri
ſubſequenti, & ille alteri, & ſic deinceps uſque
ad ultimum ejuſdem ordinis, non præmiſſis in-
vitationibus, quæ in incenſatione tantum fiunt.
Laicis verò datur per inſtrumentum, de quo
ſupra nun. z. olculatum ab eo, qui pacem à ce-
lebrante immediatè aceepit in eoedem Cærim.
Epiſc. & ut ibidem dicitur, non niſi ſtanti pax
datur, ſeilicet cui per oſculum datur.
Ordo vero dandi pacem eſt idem qui de in-
cenſatione dictus eſt ſupra: ſed per inſtrumen-
tum datur laicis ſingulis, per oſculum primò

KR à cujuſques

132

cujuſque ordinis; à Subdiacono illis laicis, quos
Diaconus incenſavit, ab Acolytho laicis aliis;
nunquam verò à Diacono alicui datur, neque
Domino loci, ex Decreto S. Rituum Congrega-
tionis y. Zulii 161 4. neque datur unquam cum
Patena, vice Labellæ, ſeu inſtrumenti: quam
Patenam prohibuit Pius V. in Epiſt. ad Archie-
piſ. Tarracon. ſupra citata, num. y.
2 Accipit ampullam vini.) Ut pro abluti-
one digitorum in Miſſa privata dictum eſt; neq;
omittat Subdiaconus oſculationes, & reveren-
tias debitas in miniſtrandis ampullis Celebranti.
a Sant.) Si tamen Subdiaconus redierit,
quem non debet expectare celebrans: & eo ca-
ſu inclinati ſtant à verbis, Domine non ſum di-

Comment. in Rubr. Mifalis Pars IlI. Tit. J.

gnus, manibus junctis ante pectus: Acolythe-
rum alter deferet ſine genuflexione ampullas ad
Akare cum pelvicula, quas porriget ſine oſculis
Subdiacono, & referet ad Credentiam; alter
portabit velum parvum de Credentia ad Altare
in cornu Evangelii, ut Subdiaconus eo deinde
tegat Calicem, ut infra. Si non redierit Subdia-
conus, ſuppleat Acolythus in miniſtrandis am-
pullis pro Calicis puriſicatione: quamvis in me-
ditatione ſanctiſſimi Saeramenti eam poterit Ce-
lebrans adhibere moram, qua Subdiaconus mi-
niſtrare queat ampullas.
Non lavat manus Celebrans, niſi fit Epiſcopus.
Si adſint miniſtri cũ intorticiis, peracta Com-
munione populi diſcedant, & ea extinguant.

In Miſſa Pontificali, Aſſiſtens accipit & defert pacem, ut b in Pomtificali
habetur. Si in Miſſa ſolemni e fiat Communio, omnia ſerventur ut ſupra ſed pri·
us communicet Diaconum & Subdiaconum, deinde alios per ordinem: & Diaco-
nus purificationem eis miniſtret. Interim à Choro cantatur Antiphona quæ dicitur

Communio.
Vide Cærimon. Epiſcop. lib. 1. cap. 24. Sed
quid, ſi detur Aſſiſtens paratus Celebranti: Hic
accipiet pacem à Celebrante, & dabit clero. Dia-
conus recipiet ante clerum ab eodem Aſſiſtente,
& dabit Subdiacono, ut ait Craſſus lib. . cap. 0.
b Ia Peonsificali.] Hoc eſt, Cærim. Epiſc. ut a-
liàs notatum eft.
c Fiat communio.] Diaconus, cooperto Ca-
lice cum Palla, eoque poſito paulò ultra medium
Corporalis, intra Aram tamen; verſus cornu
Evangelii, collocat in medio Corporalis Pyxi-
dem; quod ſi ea extrahenda ſit de Tabernaculo,
idem ipſe extrahat cum genuflexionibus, ante-
quarn extrahat; & poſtquam extraxcrit, genu-
Kexo interim Celebrante, & alii circa Altare.
Diaconus in cornu Epiſtolæ ſtans profundè ta-
men inclinatus, dicit alta voce Conſiteor, mani-
bus junctis. Celebrans, poſtquam Diaconus
Pyxidem diſcooperit, ſtat in medio Altaris fa-
cie verſa ad Diaconum; Subdiaconus item poſt
Celebrantem ſtabit; qui dicto Confiteer, eodem
loco ſtans dicit, Miſereatur, & Iadulgentiam,
prope medium Altatis, facie item verſa ad Dia-
