monnikt
oin
rivate;Ace
nitele, Al

crcos NNe
peotn
fl.A.⸗
nColehr

bunptt
elbint,
heihuſ⸗
Dnonta!

deme
n ken

ds nigtan
eNeſnens

Reſolutio dubit. de Miſſis pro Defundtir.

bus obligatur, dummodò Feſtum non ſit Du-
plex, aut dies Dominicus, cuùm exzxci piantur in
Rubrica Miſſalis ſuperius poſita &. 2. a. 7.
1 Quoniam Orationes Eccleſiæ, quæ ordi-
nantur in Miſſa de Requiem, magis directè pe-
tunt, & obtinere poſſunt deſideratum effectum
liberationis animarum è Purgatorio; ideò tunc,
cæteris paribus, utilior eſt Miſſa de Requiem.
2 Et prætereà Orationes, & alia quæ in Miſ-
ſa Defunctorum dieuntur, miſerias animarum
in Purgatorio exiſtentium clariùs demonſtrant;
& circumſtantes ad orandum etiam pro Defun-
ctis magis excitare poſſunt.
3 Hinc in die obitus, maximè prælente cor-
pore Defuncti, aut in die tertio, vel ſeptimo, vel
trigeſimo, aut in Anniverſario ſolemni, utilior
poterit efle Miſſa de Requiem quàm alia.
4 Quamvis ejusmodi utilitates facilè com-
penſari poſſint in Miſla occurrente de Feria, aut
de Sancto, ex majori Sacerdotis devotione, aut
ex interceſſione Sancti, de que celebratur, ut di-

um eſt g. I. n. 3. & ſeq.
§. VIII.

ÆI verò Sacerdos, ſtipendio accepto, expreſsè
Miſlam de Requiem promiſit, cam quidem
dicere debet.
1 Nam tenctur implere promiſſum, ne vir-
tus ſidelitatis violetur; alioquin graviſſimè pec-
caret: præcipuè ſi promiſſum juramento eſſet
obfſirmatum, ut evenit in legatis, aut aliis ob-
ligationibus Milſlarum in forma ſtipulationis ac.
ceptis.
2 At ſacerdos promittere deberet, ſe dictu-
rum Miſſam pro defunctis eo modo, quo magis
poteſt eis prodeſſe, aut Miſſa de Requiem, aut
Milſſa de Feria, aut de Sancto, juxta majerem ſu-
am diſpoſitionem ac devotionem.
3 Et populus pariter pro ſuis defunctis à Sa-
cerdotibus eas Miſſas exquirere deberet, quæ
majori beneficio illis eſſe poſſunt, ſive de Sancto,
ſive de Requiem; ut multi jam piè quidem con-
ſueverunt. Maximè autem utiliſſimum eſſet pro
defuncto Miſſam de illo Sancto occurrente pro-
curare, quem ipſe defunctus, dum viveret, Pa-
tonum ſibi delegerat, vel cui animo erat pro-
Tosss, J.

25 7
penſiori; & eò amplids, ſi ille, qui Miſſam petir,
eundem Sanctum ſibi advocatum ſelegit: ſic e-
nim, præter valorem Sacrifcicii, qui eflentialiter
in omnibus Miſſis æqualis eſt, valor ejusdem
Milſſæ accidentalis ex parte operis operantis, ex
devotione Sacerdotis, & Miſſam procurantis,
& ex interceſtione Sancti, cui defunctus in-
ter vivos propenſiùs obiequebatur, augeri po-
teſt.
4 Et hac de re paſſim admonendi, & inſtru-
endi ſunt populi, ne ſcandalo afſiciantur, dum
petentes Miſſam pro mortuis, non audiunt Miſ-
ſam de Requiem; & ne Sacerdotibus nimidm
moleſti ſint in exquirendis quotidie Miſſis de
defunctis.

§. IX.

L Niverſam hanc doctrinam ſuſtinent ac
= docent omnes Doctores, & graviſſimi
quidem, qui nunc citantur: quos diligenter &α—
ſingillatim in fonte videre & animad vertere
libuit.
I. D. Thomas Aquinas g. diſt. T. qaæſt. 2.art.
9 -aſtiunc. I. ad g. & in Addit. 3. part. quæſt.
ts art, g. ad j. S. Antoninus par. lI. tit. Io. G. 2. G.
3. Hoſtienſis lib. 3. de Conſecr. Eccleſevel Altar.
num. F. Summa Angelica verbo Miſſa. num. 33.
S& r. Reſolla g. 21. Pilanella num. 14. Armilla
num. 32. Tabienna num. 19. Silveſtrina Miſſat.
G. 4. & melius verbo ‿ragium. G. y. Corona
Far. . de Sacrific. Miſſ. tit. Seq aitur Canon. Miſ-
ſæa num. IS. Dominicus Sotus K. diff. 47. qugſt. 2.
art. 3. conc. I. ad finena. Antonius Honcala O-
puſc. de Valore WMiſſæ art. 17. Propoſit. 2. S. Caro-
lus Berromæus Act. Eccleſ. Moediolan. part. 1.
Conc. Provinc. E I. tit. Quæ ad WMſſam pertinent.
Martinus Navarrus tom. 2. Concil. Iih. F. de Pcæ-
nit. &Q remiſſ. concl.37. num. 2. Franciſcus Victo-
ria de Euchar. num. gy. Beja par. I. reſponſ. caſu
25. Graffius Deciſ: aur. par. 2. lib. 3. cay 1r. g. l.
& tom. 7. Conſil. lib. 3. de Cælebr. Miſſ. conſ. 2.
Henriquez lib. 9. de Miſſa cap. 23. num. 6. Ro-
dericus tom.7. Quaſtien. regular. quæſt. 43. art.
S. & 10. & Sam. par. n. cap. 2 47. num. y. & par. .
ap. 5l. nam. . Miranda MWannal. Prælat. tom.1.
quqſtion. 4l. art. 21. Conc. 1. & 2. Azorius ITeſtit.

258
meral. par. 1I. lib. Io. cap. 32. qneſt. y. Emanuel Sa
Aphoriſ. verbo Miſſa num. 4b. Suarez tom. 5. in
3. part. diſp. 53. ſect. 3. verſ. In quo eſt maga.
Bernardus Parentinus in Lilio Miſſæ 5. de Cohat.
Ebriæ pro mortuis quaſt g. Barthelomæus ab An-
gelis Dial. j. de Miſſa, §. 740. & So“. Timotheus
de Satrific. Miſſ. tralct. 3. q. 43. Benzonus pecul.
Epiſcop. & Curat. lIib. I. diſp.2. quaæſtion. 2. v. Mi-
tigantur. Simon Majolus de Fregular. lib. g.
cap. 24. in fine. Conſalvus Durandus in Not. ad
lib. 4. cay. 9. Revelat. S. Brigit. Julius Calvus g=
nax. lib. 3. quæſt. 36. n. 7. Sebaſtianus Cataneus.
Summul, verbo Miſſa. verſ. Obligatus. Alphon-
ſus Madrigal. trat. de Sacer. conſid. alt. Mar-
cus Antonius Genuenſis Manual. Paſt. cap. 72.
n. 6. Fuſcus de Regim. Eccleſ. lib. I. cap. 20. n. 36.

Antonius Literatus Summ:. compend. par. j. Cap.

2. u. 6. Antonius Manchettus Flor. aur. pag. 45-
Poſſevinus de Offc. curat. cap. 4. num. I3. An-
gelus Hallenſis Roſar. Sacerd. de ſußfrag. n. gd.

Petrus Ledeſma Sum. par. I. de Sacram. Euchar.

sap. 17. conc. 7. Hieronymus Gratianus de Suf-
frag. anim. Purg. cap. 4. Reginaldus lib. 29. an.
zof. Bonacina de Sacramentis diſp. 4. q. ultinz.
punct. 7. &. 3. n. 4. Antonius Naldus damm. ver-
SoMſan. 2r. Malfeſius Samm. tom. I. trabt. 3.

— ——
—

Reſolutio dubit. de Miſſis pro Defunctir.

cap. 17. n. 26. Filliucius Moral. quæftion. tom. .
tract. j. cap i. n. i4. Homebonus de Exam. Ec-
cleſ. par.1. trabt. 4. cap. I 4. quaæſt. 7126. Martinus
Roa de ſtatu animar. in Purgat. c. 1l. Barboſa

de Oſfic. & Poteſt. Epiſc. par. 2. allegat. 24. n. 32.

Joannes de la-Crux BDirect. conſcien. de Satrif.
Miſſ. q. 4. dubio 2.: conc. 1. & 2. Alphonſus Vega
Summ. par. 2. cap. 25. de Miſſie, caſu I 4. Henri-
cus Villalonus Sansm. 1 heol. Mor. & canon. tom.
I. tract. 5. dificul. 3t. n. 6.
2 Doctoribus his, eorumque ſententiæ, &
doctrinæ favent ſacri Canones, . Et hoc. de Conſ.
Diſt. 1. & c. Ouidam. & c. Cum creatura de Ce-
lebr. Miſſar. *
3 Et pre Doctrina §. 7. Sum. Angeliea verle

Mißa, n. 34. Toletus inftrutt. Sacerd. lib. 2. 6ay.

5. n. 2. Philiarchus de Offc. Sacerd. tom. I. lib. 2.
cap. II. Joan. Baptiſta Scortia de Sacrifc. Miſee
lib. 2. Cap. 2. num. 3. & 4. Antonius Fernandes
Exam. Theol. Moral. par. 3. Cap. j. . 3. R. 7. & et⸗
jam Henriquez. loceſupra citato.
4 Et pro doctrina §.. n. 1. Sum. Angeliea ubi
ſupr. Richardus 4. diſt. 35. princ. 3. quaſt. 3. Va-
lentia tem. 3. in Summ. D. Thom. diſp. 6. quaeſt. .
Petrus Aragon. de quſt. & ur. quæſt. 5S. de LVit.
art. 3. de eblig impl promiſi. Scortia loc. en. n. 4.

,2 a1. 5
r RNN

— —,—

IN

gef nn
tedi
. alele
lega
ſaen Al
Abmn
egeleh
1,Gcon
eſrm
.Ke
GCeEV

te
rt n
erdetml
ohisken
0.
n
5.

rabre

INDEX

RERUM, E T

VERBORVM,

Quæ in hoc Tomo primo continentur.

₰

& Bacus, vide Credentia.
DAbbates non genufielctunt ad
Confeſſionema. 44.
Abbatibusquando data Mi-

— Baculus eorum qualis Ti. 74.

Abhbbas exemptus non nominatur in Canone. III.

Ahblutio digitoruas öacerdotis ſaltem ſumatur à
jejiuns. 160.
Abſolutio Defantcteram quid 141. ditcta eſt ſo-
lemnis Oratio. ibi d. quo ritu. ibid. & ſeq. qua
ratione fit in Commemorations omnium De-
funltornm. 225.
Acerra, vide Navienla.
Acolythi in Evangelio ſtant ſemper. 45. 180. Cero-
ferarii dicti &. ſint pares ſtatura. ibid. non ſe-
dent ad Epiſtolam. 2y. qua ratione incenſant
Sacravsentum in Proceſſione efuſaenn. 191

Aotl io & Canon idem. 34. 3.
Adam Græcé ſonat naumerum. 150.
Adoratio cum genuftexione non prohibetur tem-
pore Paſchali. 22. an unico genu. 115.

Adventas in Feriis exeludit Alleluja. 35. de je-
junio. 39. omittitur Dalmatica cum Tunicella
I4. à quo Adventus inſtitutus. 175. partim
et letitiæ, partim vaœroris ibid. de Quatuor
Temporibus ejinſlem. ibid.
AKnea vaſa quomodo purganda. 250.
Aer, vide Vlzlum ealicis, Manipulus.
Agnus Dei in Miſſa unde 124. eur ter dicitur.
ibid.
Ait Dominus omnipotens, eur in fine Lebtio-
unum, 25.
Alba, Poderis, Tinica, Linea tunica, Camiſia,
Linea Daælmatica ſunt idem. o. poſßs Anii-
Cum Romani eam induunt, Ambroſiani ante.
ibid. quomode vefienda ibid. quia ſigniſicet
allegoricè 36. anagegies. Z7. woraliter. ibid.
ferwa &nſäen-, 244.

Albus color quid ſignificet. 47. quando & cur
adhibetur. ibid. ëtianz in Feſto Sigmatum S.
Franciſci, ex novo Decreto. pisa.
Alcuinus aubtor Miſſarum Eotiuaruns, quo-
eods. Z. 226.
S. Alexander Fapa decrevit leælctionem Epiſßzolæ
& Evangelii in Miſſa, 21.25. Aucbtor eft Qui
pridie. 14. Unde & memores. 15. Paſſiones
Iuſſie legi n Hebdomada majori ordine qus
ſeriptæfuerunt. 1b. & aquam ſale miætanme
benedici. 27.
Alleluja ande. 26. quid ibid. cur immutatum.
ibid. tra tempus Paſchale à quo dici juſſum.
ibid. gewinatur poſt Epiſtolam. ibid. quan de
ovsittitur. 27. in faunere Defunctorum diceba-
ar. 1739.
Almutiæ cum Planeta vel Plaviali non debent
deferri. 2. neque poni ſayer Altare. 60.
Altare quid 76. aunde ibid. 4 quo primum ibid.
sur lapideum. ibid. conſecratum. ibid. orna-
tzum pg. ubi celebravit proprius Epiſcopus, ge
ibidem celebretur eo die. 6s. nec ubi Papa 61.
nec ubi Legatus. ibid. Altaris oſculum quid.
5&7- in medio fit, non in altari. ibid. neque fit
hignum Crucis cum manu ſuper eo ibid. cur
ante orationem illud fit. ibid. Altaris cornu ſi-
niſtrum dextra pars dicitur, & à contra ibid.
Altare novies oſculatur Saterdos in Miſſa re-
gulariter decies ad ſumvium. 13
Altaria quando nudanda. 1g2. quo rita. ibid.
Altaris Dedicatio. 22. Altari conſecrato aſſiſtit
Angelus. y- 227. Altaria plura in Eccleſia
conceduntur 226. nen eſt aſpergendum, ſi in
eo expoſitum eſt Sacramentum. 234. Altare
privilegiatum pro defunslis. 10.176.
Altaris incenſatio quid 9o. 9t. initio Miſæ. ibid.
Altarinas forma. 2 4t. qua ratione mundanda.
249.
Ambo, vide Pulpitum.
Ambroſiana Miſſa Græcis veſtigiis firmins haret
quam Romana. 147.
XA 2 S. Am-

Inchex Rerum,

§. Ambroſius compoſuit Gradnalia. 2.
auctor dicitar Pax Domini 24. item Praco-
nii Paſc halis. 204

Amen in ſine Orationis quid. 24. à quo ibid.
Amiblus zid. 70. Varia nonzina. ibid. non eſt
Orale. ibid. & ar in medie eius ibid. quid ſi-
ghißicet allegorice zé. anugoslcé7;. moraliter.

76. fornmzd ejnſaem. 244.
dumpnllà, Hämznlæ, Gemelliones quid. 6o. earun
forma. 241.
nis,la Vini eſt. 60.
Amyplum non eſt triticum. I2.

atolzeten, vide Amibstus
. näcletus Aucitür aukttor Dominus vobiſcum
17. Pax vobis. 97.
IJnalogium, vide HH .
Anaſtahus Papaſtare juſſit ad Evangelium. 43.
S. Anäreas sur nonznätaus in Oratione Libera
nos. 123.

angeli omnes in Præfatione quonrzodo nominan-

tar. 323. cur ante conſecratisnem. ibid. zWſi-
Ktunt Altaribus conſecratis. z. aſſiſtunt
Miſſe. yVlI.
Aungelicus Hymnus, vide Gloria in excelſis.
mim. etta, vide Palla.
Annututs anrens g., henedistas. ibid. E Conalis
quid. ibid. in qgo digit ρſtαaαρͤι.Ü bid. qua-
14 gemizia decogancss ibi. é;uſdem Eignificäa-
tio⸗ 5I. . quibius vetitus in MWiſa 7a. forma.
246.
Aunnasniiationis B. V'irginis Feflum quomodo ce-
lebrandunz in 15 Heh domraata mäjore. 21. 222.
Antimenſe, vide Ara.
Antiphona, vide Peronks, Tarchoate inchoa-

tur flexit genibuns. 234
Abtifttis nomine an vocetur in Canone Genera-
lis egilas en. III.
Ant tipa Corporis Chriſa, quid. vei.

Dpe. vide d. erra.
Apeſt Zolorum 'otiva WMißſacur excladi Oratio-
nem A cunctis 22. Apoſtoli auttores Mmni
Angelici, 77. eoram mtolun mitio erat in
gſu in Miſſa 29. iidem jnſſerant ſtare ad E-
vangelinm. 13. eorum vetiva Wiſſa cur in
FKeria quarta. 7.
Applicatio ſacrificii qaa. is. I12. dividi qualiter

& Verbor um.

non poſſit, 172. 173.: incerta prohibetur t. au-

ticipata quæ liceat. ibid. pendet à Pralato
petinus in Kegnlaribus.12. qna ratione ſecun-
dadie Wvembris. 225.
Aqzna in Calicenm Pendonde curlenedictar. 3.
infunditur ibid. quanta ibid. in Miſſa defun-
btoru m non benedicitur. ibid. an convertatur
in ſai nguinenmr. 1.
Aquabenedièta Gincenſam circa defanttos ſunt
correlativia cjſcenm beneslibtio.z3. cum
ſale. 233. quo anbtore. ibid. qui Fectus, quiri-
zus ibidl. in Domi mica, ibid poft Tertiam aſper-
ſio ecinſalen. 234.
Ara gate 3 rz. tabula itineraria ibid. viaticum.
ibid. quante eſſe debet. ibid. Antimenſe di-
citur yz. quanao compreſſas eſt Ara nimins
uſus ibid. non eſt ſapponenda Sacramentoalti-
us in Altari expoſito. 2lé6. forma ejnſdem.
244.
Arca illuſtrationis, vide Pyxis.
Arcula ad ſputum apud altare.62. quonzode pur-

ganda. 249.
Argentea quomodo mundanda. ibid.
rmarsolzen. Sacramenti, vide Tabernaculam.
dArundo ſerpentes necat. 200.

Dperhis s circa Altare & perfonas qua ra-
tione fiat. 23 4. Lirca res enedicensai. 233.
W Mensli i, ro debet amovere librum in Altais
incenſatione, 9. in Canone quid agat. 110. 1n
danda paceé quid, 131.
dAttentio ad ea quæ leguntur qualis 4 .
S. Angnſt inus ausker Preconii Paſchälis, 204.
iten: Orationis pro vivis & defa ndtis, 230, 6-
Juſäen Mitræ & baculi rma. 2ðð
Aurichalcesſnpplex quemodo mundaända. 249.
Dorztr Igium circulars; vide. Mitra.

F
Acnlus poſtoralis, virga, pedum, fernla,

capuita, cavibnca, cambutta, idem 71t-
eia, 1do bartes tres, ibid. Egnift 2cuat9: 7. 77. qna
mann Secainy, & quomodo, 3z. forma. 245.
Bacnlus Adhatiälis veln, Büket, & cur. I. 734.
Baldachinnze, unebella, mappi. 1.2 Ju er Aita⸗
re, . qsoνοαο hbeft nt Agtr ibue, 2d
in

al
Palehe,
cha’
Ham
Oar
liber
MMe
Penecic⸗
bi.
Penedie
Penedil
4 fe
ni⸗ 7
Beuedl
Senedl.
unr
.
ſue
lline
Deneli
Si
leen
uti
le/
mnbe
in,
leſin
n
19
KNer
Deredic
uana
enelli
lilen
inetn
Per
iu,
huni
3 Nntfee
1a

dur lei

Uenne
1 Ml
Ctine
Nehenn

CANdentn

4lgnre

,1
AN
AkiNR

„
4

Pid
IDict, Mene
D N„

Antlmene
1 A&O I
NAReRNN

N

Vüerntn

ginA
1n

1
ali
lhirn
4
AAtt
Stts

un ſ
t14 n⸗
.77 4

, .
6% v1† (,1
NT.JG

FeNA
.

4
7

Index Rerum,

in Proceſſione, 191. ejusdenz forma. 24 8
Balthens, vide Cingulum.
Raptiſinus quid ſigniſicat. 206

Barba ſpeciebus vini aſperſa, quid agendum. 164
& Barnabas cur in Canone poſt rephannm. 120
d. Bartholomaæus cur nominatur in Oratione,
Libera nos. 123
Baßlica, vide Eccleſia.
Benedicamus Domino cur ʒb: quando dicendum.
ibid. verſus Altare digitur. 133
Benedieite omnia opera, &c. in fine Miſſæ. 137
Benedicti à Sacerdote ſibt formam ſignum Crucis
à fronte ad pelttus in fine Wſſe, 156. eteam Wi-

niſtri. 138
Benedictio an à Chriſto fatta ſegno Cracis. 114

Benediblio, 232. origo, Ibid. Epiſcopalis 4 quo, &
quo ritu, I39. Sacerdotalis in fine iſſæ unde,
37. quorita, gy. non datur præſente Epiſoopo
hEine licentia 136. petitur à Papa ſolnm ante
Miſſanz à celebraturo, S3. non datar benedi-
êtio conmunicatis intra Maſſeimz. 130
Benedibliones Palmarnsee, Iö'p. Candelarune, 219.
& ſeq. Cinerum, Iöz. Cerei Paſohalis, 204. in
bac non poteſt addi women novum Principis, ib.
Fontis Baptiſmalss, 2ob. inc enfi, 59. ſponſorum,
229. à quo hac juſſa, ibid. bHabitus Sacerdotalis
pro benedictione, 232. ritur, ibid. benediktio
diverſarum reruns, 23. Gc. aquz, 232. &.
veſtium Sacerdotaliunz non poteſt deleri ab E-
biſcopo 67. an ſub mortali benedicendeæ, ibid.
4 quo benedicendæ, ibicl. an interrogandum

fer de benedikxtiene. 161
Benedictus qui venit, &c. à quo additum, 33.
quands cantatur in Mißſa ſolemni. 110
Benedictus Ill. juſſit Romæ diei in Miſa Sym-
bolum Conſtantinopolitanum. 29

Birretum ne ponatur ſuper Altare, 6o. nec ſie-
per WMaſale, neque ſaper Calicem; 67
Birrus lavcernus, vide Mozetäa.
S. Bonifacis Epiſcopi & Martyris de Sacerdoti-
bus & Calicibus praclara ſent entia. 65
Bonifacius I. juſſir dici Gloria in excelſis in Cœ-
na Domini. 189
Buccelte, vide Particulæ.
Burchardus ſorepht ordinem celebrandi Wiſsa. 2
Barſa Corporaliun dicitur Pera ob. qualis, ibid.

& Verborum.

an ſit benedicenda, 6 r. in ea Corporale omni-
no geſtandum ad Altare, 66. forma ejusdem.
244
C

Dtleſtinus l. Author Iatroitus, 16. Tra-
ATus, 27. Gradualz, 27. Offertori, 32.
Commnnioniz, 36. Pſalmorum ante A1. ſ-
r. 64
Cerimoniale Congregationis S. Pauli à quo bt.
quaauthoöritäté editum. ibid.
Carimoniarius quoloco procedit in Miſſa, S2. A-
bi fKare debet in Miſſa, ibid. aſſifit ad li-
brum. 11029
Calcei in pedibus Celebrantis & Miniſtroruns
manndt ſint. 67.68
Caliga quid, 2. ſandalia, ſoleg, ambagi pecut-
Us, Oauespagi, Cäampobi, idem ibid. ſignificatio,
7J. & 7éb. ſorma. G 248
Calix aunde dilttus, 64. argenteo uſias eſt Chriſtus,
ibid. alter er Agatha ab eodemz adhibitus, 1-
bid. varia eius zomina,6z. lignens in uſu erat,
ibid. viirens, ibid. argentens & aureus, ibid.
à uo, jbid. non greus, nec ex aurichalco, ibid.
Hanneus potiks adhibendus, ibid. otangularis
Jormaæ fuit, ibid. cum imaginibuas in eodem, i-
bid. cuns nomine Epiſcepi, bid. Cemmatus, i-
bid. cum captula, ibid. conſecratus, ib. quam-
diu durat conſecratio, ibid. àlatere Hoſtiæ lo-
cabatur, oy. cooperitur ad cautelam, 104. Je-
mel ad myſterium, 121. élevatio Caliciz, 117.
recentior quam Hoſtiæ, ibid. Ezlatus calix
quid, Sor forma eusdem 24,. qua ratione la-
vandus. 249
Calliſtus quomodo Author Quatnor Témporam.

. . . 175
Cambagi, vide Caligaæ. J 72
Cambuca, Camtutta, vide Baculus. 74

Camiſia, vide Alba & ſuperpellceum.
Campana, o. varia nomina, ibid. quid, ibid. à
quo, 60. cjs benediltio, ibid. qi eam pulſat,
qua veſte induendus, ib. ad quid pulſatur, ib.
quando ſileant, 15g. ne pulſentur aliæ in Sab-
bato ſanbto ante campanas Cathedral. Eccle-
ſiæ, 207. neq; in Diœceſi ante Parochialem. ib.
Campanulæ pulſandæ Author in WMiſſa, 116. qua
K& 5 ra-

ratione pulſatur ad Sanctus, 106. t0. ad eleva-
tionem Sacramenti duobus modis pulſatur,
116. qui congruentior, ibid. in Miſſa ſolemni
pulſari poteſt cum campanis majoribus, 115.
ro communione populi an liceat pulſare. 125.
Campobi, vide Caligæ.
Candelabra à quo, yg. quid, ibid. quomodo collo-

canda ſuper Credentia 92.
non ulta ſex in linea in Altari 859.
forma eorumdem. 24.

Gandelæ ad Wiſſam neceſſariæ, 79. quid ſignifi-
cent, ibid. an ana ſußſiciat. 'g. an ſebacea,
ibid. ne ſit in numero ſuperſtitio ibid. ad ele-
vationem Sacramenti una aut duæ ardeant,
ibid. canthari ceroſtati qui ibid. quo ordine
extinguantur in Altari pof WMiſſam 137. in
Miſa Defuncteorum quales 140. quando à Cle-
ro accendantur, izxi. sum Crace proceſſio-
nali. 111. YI.
Candelarum benediltis à quo 219. G&c. ad quid
ibid.
Canonici tenentur ad cantandam Miſſam de die
nt lucrentur diſtributiones, 5. neque poſſunt
eam omittere ob Miſſam Votivan, ſou pro
Defunctis. ibid. zeque poteſt introduci con-
ſuetudo in contrarlum, ibid. parati ad Con-
feſſtonem ſtant in Miſſa ſolemni. 144. Miſ-
ſam eelebrantes ſolemnem an poſſint pro alis
ſacrificium offerre cum ſtipendio. 170.
Gunonis varia nomina, 34. 35. quis auctor ibid.
Cænonis altio prima quinque geſtus continet,
1o. imaginem Crucifixi ſecum habet. ibid.
dcipit à I. ibid. CGracis ſigna quinquies quin-
que in eo fiunt, ibid. expoſitio Canonis lite-
ralis. 149.
Cantare, & dicere Miſſam iden, ſapiis, 16.
Canthari ceroſtati, vide Candelæ.
Cauticum trium puerorum sur omittitur in Sab-
batho Quatuor tempornm Pentecoſtes. 214.
Cupitola vium qttid. 15.
Cappa, vide Pluviale, & Planeta.
Caæppella quid. &l. nomina varia. ibid. Cubica-
Cappellani unde b. qvales Miſſas celebrent in
Eskleſiis Monialinm non Rontagorum. 7665.

Index Rerum, & Verborum.

Capuita, vide Baculus.
Caput apertum in Altari, 9. & qaando liceat
uti pileolo, ibid. quis diſpenſet. ibid.
Ceracalla in Clerico quid. ”5.
Cardinales ubique juriſaictionem quandam ha-
bent, &3. quid ſervandum coram eis in Mſſs

privata. ibidem 56. 12. 136.
S&. Caſſius qua hora celebrabat. 59.
Caſula, vide Planeta.
Catechixare quid. 207.
Catechumenus quid. Pid.
Celebritas, vide Feſta Sanblerum.
Cellula, vide Miſſæ locxa.

Cereus Paſchalis tur à Diacono benedicitar 203.
quid ſiguificat, 204. aliud nomen Principit ad-
di non debet, ibid. quibus diebus ardet. 205.
Cer of erarii vide Acolythi.
Chariſſimi cur initio Epiſtolarum eEeñi.
Chirothecæ, G manicæ, 73. ſegnificatio 75. 77.
fornia, 24.
Chorus, quid gg. varia nomina, ibid. arceantur
laici ab eo, 32.

Chriſti virtates in veſtibus Epiſcopi denotantur
77. eiuſdem vita & mors ordinate in Miſa

repræſentatur. 141.
Chriſtus an ſigno Crucis benedixerit Hoſtiam, &
Calicem, II4. in œnatoria veſte inſtituit Eu-
chartſtians. 46.
Chriſtus natus die Dominico 126. unde vemiet
ad udicium, 94. in Cruce reſpiciebat occa-
Jum, ibid. ſabditur sacerdoti 19. templum
eſt quadraginta ſex annis inſt auratam. I0.
Ciborium parvum, vide Pyæis.
Cidaris, vide. Akitræ.
Cinbcticulum, vide Manipulut.
Cineres quid iöS2. quo ricu diſtribuuntnr. ibid.
& ſeꝗq. .
Cingulum, Tona, balthens, idem 7o. benedi-

cendum eſt, é. quando amittitur benedilti

ibid. ſignificatio anagegica 25. allegorica 76.
tropologica ibid. forma eiuſdem. 24.
Cingulum brachiale, vide Manipulus.
Clavis Sacramenti in Feria . Cena Domini us

& Clemens inſtitnit veſtes ererdaah ,
.Peir!

j.
nn
Cene
el
Chche
Cice,
Ce
lele
Cle
Cenal
Cenal
Clle

Clm

.

Fa
(int,
Limm

Comm
1
Cumm
lan
bumm
uin,
Com
Cvyn
a.
Cnm
m
H

n
Nr
tur
liy,
6
P

6 ſtuthhin

.

6n Ngln
raneun

Vheulcten
menlyrgt
alu gt

n
Efucn

s,ibid

Grlirc:u

rnt s
nefengfen

9,f. Mn

Npili
Arilig M
igumin
1,

.
yhuunn

Men/ 1
nttiarku
7,.
.
ußplli
¶nd Ne

3
4

4
1
r

S=

eent

Index Rerum,

B. Petri 4é. lavari Corporalia in proprio vaſe-

62. dicitar aublor initit Canonts, IIo. item, Do-

minus vobiscum. y. Benedictionis frugum. 235
Clement I. Aiviſit Wiſſam abeneaictione can-
delarum in Septuageſima, 220
Clocha, vide Cumpana,
Codo, vide Campana,

h Cœna Domini Hjmnus Angelicus, à quo ö. an

celebrari poſſint plures Wiſſaæ. 1g9o. Communio
Cleri faciendæa. ibid.
Cæœna pura, vide Paraſceve.
Cœnaculum, vide Eccleſia.
Collegiatæ Eceleſiæ onus, 167. Collegiatæ nomine
non veniunr Eccleſiæ Regularium. ibid. &
169

Colores veſtuem quinque 46. mutatio Colorum,

qua regula fiat, 0. quando &pit, 46. color ca-
Kaneuns in uſu, quis ibid. quis color in Feltis

Translationis, &. 47
Cuome, s. Hieronymi quid. 25
Commeemoratio Sanéterunz in Canone cur. 114
120
Commemoratio vivorum & Defunkétorum in
Miſsa qualis. II & ſcqꝗ-
Commendatario non datur liber Evangelii oſcu-
landus. 97
Gommiſſionis peccatuns in Miſſa majus eſt quam
omiſſioniz. 16 5
Commune Santtorum quid. 224

Communicantes a quo n3. quandovariatur3p.
aliquando dicitur ſine ſna Præfatione, ibid.
quid ſigniſicet. 150–*

Communio quid, z36. quo, ibid. quando cantan-

da. ibid.
Communio Sacerdotis neceſſaria, 126. quando-
populi eſt facienda, 129. non eſt danda pars
Eoſtiæ, qua aliäs ſuperſit, cuicunque, ibid.

danda eſt in ore, ibid. manus communicandi

qualiter componendæ, ibid. quibut diebus
communicandum, ibid. an major gratia ſub'
utraque ſpecie quàm ſub altena ſamenti de-
tur. 127

Communia Cleri & populi in Miſſa ſolemni, 132:

Cleri in Cæna Domini, I9o. à quo bæc inſtituta,
ibid Rolam aſſumant Sacerdotes, ibid. 132. non
in Paraſceve zot. an quulibet alios communi-

& Verborum.

care poſſit. 129
Compagi ,vide Caliga.
Concilia de ritibus habes in proprio Iadice.
Concio peſt Evangelinum, vel Smbolum, 1oo. Stota
Ceneonatori datur, Zl. non Komæ, 100. pra-
mittatur lumen bonæ famæ & bonorum ope-
runms, gg. ubi Celebrans concionaturus ſode-
at, 1ο. qus habitu ntatur, ibid. ſignat ſe i-
nitio Concionator, ibid. auditores ſta-
bant, ibid. pro Defunctis Concio poſt Miſ-
141
Confeſſio, vide Ecclefta-
Confeſor quid, 22 4. nulla mentio Confeſſorum
in Canone 3. quando cœpta eorum Feſta.
ibid.
Conſeſſoris inopia quæ dicatur. 15
Conficor Deo, Oc. à quo, ?r. nullius Sankti ad-
dipoteſt zomen, præter ſolitos. ibid.
Conopeum Iabernaculi quale. 62.
Conmecratio Altaris quamdin durat. 56. 57
Conſecratio pro benedittione quandoque ſumi-
tur. 80
Conſecrationis Euchariſtiæ debitus ordo quis, 13.
an omnia verba formarum neceſſaria, 156. ar
quinqus verba in prima forma. 115
Contactus rerum ſacrarum quibus vetitus. 65
Corona clericalis quid ſignificat, 68. Variæ for-

mæ. ibid.
Corona auvcvrdotalis gloriæ, vide WMitra.
Coronides ligneæ Altaris prohibentur, 57

Corporale, & varia nomina, ö6. quid, ibicd. à quo,
ibid. qua materia, ibid. plicaturæ ratio, ibid.
ſignificatio, ibid. enedictio, ibid. 63. non tau-
gendum ab omnibus, ibid. nec in vaſe commu-
ni lavanduna, ibid. einsdem crux auu pilbta
quam päartem reſpiciat Altaris, So. non etra
burſam circumferendum, 6b. ad Altare fer-
tur poſt v. Et incarnatus eſt. oo. forma Cor-
Pporalis, 2 4 7. qua parte anni amylo imbuen-
am. L 250
Corporis Chriſti templum eb. annis ædificatum,
& quomodo, 15o. ejusdem Feſtum à quo 21. in
eius Feſto deferatur manibus, non humerie, i-
bid. Proceſſionis ritus. ibid
Cotta, vide Superpelliceum.
Credentia menſa eſt, S&a. qualiter ornanda, ibid.
qua

Index Rerum, & Verborum.

qua in ea locanda, ibid. forma ecinsdem. 244
Cruce in veſtibus Sacerdotalibus a quo, 20. in
quibus, ibid. eoſoulandæ. ibid.
Cruces velandæ quando, 1S. gennfleltendum ei
quæ in Altari mjori eſt a quibus, 5z. in tri-
duo ante Paſcha alb omnibus. 192
CGuacißxi imago ante Canonem, 110. & in Cruce
Altaris. 5S8. &c.
Crucis ſignum ante omnem altum, 64. fit mann
dextra, ibid. Plena mann, ibid. a ſiniſßtra in
deatraz, ibid. qum invovatione Trinitatis,
ibid. ſiniſtra abi locanda, ibid. fit ad Iatroi-
tum, 5. in fine Hmni Angelici, ⁵. Smboli,
97. ad Evangelium,initio aé. ſuper oblata, 104.
quomodo formandum, non per quatuor pun-
cta, ibid. in fine Sanctus, iob6. in Canone fonma-
tur quinquies quinque, 1l0. 111. bis & ter, ibid.
poft conſecratienem cur fiat ſigunm Crucis ſau-
per ſpeciet, g. deſcripiæ à Craſſo ad ea Per i-
pſum, Gc. non probatur, 121. Cam Patena quo-
modo ſiat. 12
Crux pectoralis, Philaléteria, Encolzium, idem
72. 73. ſignificatio Varta. 75.76

Crux Proceſſionalis à quo tempore indutcta, I.

ucaem imago quam partem reſpiciat, ibid.
141. à Subdiacono defertur, ibid. cunz vele a
KRegularibus. SI

Crux ſuper Altare ſit, s. beneditta, ibid. aurea

fuit apud antiquos, ibid. altior candelabris,
ibid. qum imagine Cruciftxi, ibid. etianz in
Altari ubi aſſervatur jugiter Euchariſtid, i-
. O
bid. & abi on CGrucifixum repræſentat, 9.
eidé cur inclinatur, ”b. dum incenſatur quan-
do ſedet Chorus, 4. eiusdem forma. 245
Cubiti ſuper Altare in conſecratione & conſum-

ptione Euchariſtiæ. 126
Cuſinus, pulvinar, ſub Wißali quid, 9. ejus for-
ma. 246
D

Almatica ubi primò inventa 72. Diaconis
Mdata, ibid. erat habitus Sacerdotum, 3.
eges eà ufiſunt, ibid. Diaconorum Romano-
rum tantùm veſtis, ibid. eurdem uſus, ibid.

Pecteralis Tunicula dicta, ibid. jucdem for-

ma, ibid. ſegnificatio, ibid. non adhibetur

diebus lulctus, ibid. forma ejusdem. 13. &

245

Dalmatica Epiſcopi, quid, 3. ſognificatio, 7,. 7s.
forma.
S. Daniaſas inſtituit Gloria Patri in Miſa, 17.
approbavit Comiten ſantti Hieronymi, 27.
inſtituit Alleluja in Miſſa, 26. Symbolum
Conſtantinopolitanuz 29. præſertim in Feſtis,
Angelorum, zo. Confeſſionem ante Maſ-
ſans. 8 5
Dedicatio Ecclefiæ quid, 225. dà quo Feſtum cum
Olctava, ibid. Dedicatio Altaris, ibid. & quid
Defeltus in Wiſſa quando collelcti in Miſſalutye.
in pane, ibid. & C. vino, I54. forma, II. inten-
tione Miniſtri, 157. dAiſpoſitione animæ, 1j5.
inopia Confeſſarii, 179. neceſſitas urgens quz,
ibid. Aaſèeſttione corporis, ibid. 6o. miniſterie
ipſo, 161. G& ſeq.
Pro Defunctis in Calendis orandum: 9. Feris
ſecunda, ibid. nen tenapore Paſchali Miſſa de
Requiem, ibid. ſepeliendi cum Miſſa, ibi.
etiänz in Domini is & Feſtis, 10. quid, Rin
Paraſceve aut in Paſchæ die ebeunt, 9. An-
niverſaria dies, Io. tertia, ibid. ſeptina, II. tri-
gelima, ibid. Miſſæ S. Gregoru quæ; quomo-
do dicendæ, II. non Miga de Requitem in iis
diebus quibus Feſtnn Duplex, 1o. nec iis qui-
bus de Duplici non poteſt fieri, ibid. telera-
tur in quiburdlam caſibus, ibid. de vivir in
Miſſa Defanétorunz nula mentio, I4. Peſt
Primam vel Nonam Miſſa cantatur, 40.
eorum memoria in omnibus miſſis, ig. mul-
ta omittuntur, 129. quando Concioſit haben-
da, I41. candelæ ad Evangelium, elevatio-
nem, & al ſolutionem, 140. 141. Oratio Fide-
lium altima ſemper. 10
Defunkctoe Papa, Cardinale, Epiſcopo, cur pPi-
ma dicitur miſſa, 231. an pro Sacerdote ea-
dem ibid. in die tertio, & propradidtis us
miſſa 5 ibid.
Defunltorum in Purgatorio preces pro vivis non
javant, y. cadavera oſculabantur antiqut,
142

248

541
ibia
Defen
lori
nem.
ſer,
Mud
ahe
ſicd
Dog
n
Gi
Mort
M
Diaton

Duem
unt
taye
en⸗
nar
je,
u
jer
bic
ob.
len
tion
tio⸗
cu
n,
ha
lee
1e
h

ze
Dier
Din
De

bil ule
i zn le
tllen

Par 1 N.

6106.
1,
.
Orgertmuk
ſnen u

1,,,, N
hleltier

7

4

bic NN,
Nr udin l

1 ieh.
4 6 *e

icunen,
niN
ukelian,0
„ 4

ltli

5 ſtpun,
un

prels n
Audumn

Index Rerum
142. aſerguntur & incenſantur, ibid. & cur
ibid. benedicitur incenſum. ibid.
Defunltorum Miſſæ imitantur triduanam Chri-
Kiſepulturam, 139.140. 230. Latroitus, Offer-
torium, Communio ſunt ertra ritum commu-
nem aliis Waſſis, ibid. in Defunlktorum omni-
um Commemoratione quibus applicandum eſt
ſacrificium. 22
Deſunlctoram oratio generalis in Miſſa de vivis
habet penultimum locum, Iz. in Miſſa De-
funttorum ultimum. 10
Deo gtatias ande, 2.. cur in fine Epifolæ, ibid.
quanao non dicitur, ibid. ur in fine Miſſaæ, 36.
cur in ſine ultimi Evangelii. 136
Devotio cum præſumptione in addends aliquid in
Miſſa lethalit eſt. 166
Diaconi Alba, Amilétns & Cingulum à quo da-
ta fuere. 52. Sola item. yy. qualis. ibid. aſſu-
mens Solam Diaconus eſeulatur Crucem.
ibid.
Diaconus & Subdiaconus quando pares proce-
dunt. 52. & unus iten, poſt alium. ibid. ad Al-
tare quando pares. 92. & unus poſt alium, 91.
genufiedtit Cruci Altaris, S2. non diducit
manus ad Oremus, üb. non oſeulatur Alta-
re, niſi pro pace. ?9. non reſpondet Sacerdoti
quæ à choro dicuntur, 9. orat, oſeulatur ma-
num Celebrantis ante Evangelium, 99. an
peccet cantans Evangelium peccati reus, 1-
bid. eius eſt calicem componere in Altari,
106. tradere calicem Celebranti, toz. cum eo-
dem offerre, ibid. elevare pyæidem in obla-
tione, ibid. retinere pedem Calicisz in incenſa-
tione, Iob. nulli laico dat pacem, 132. Miſſalis
cura illi magis incumbit, I3 4. benedicit Cere-
um Paſchalem, zoz. incenſat alios, 1o9. 4qa0
ordine, ibid. alia munera in Miſſa, in tota
ſecunda Parte. ejusdem munus in Proceſſio-
ne ſanctiſſimi Sacramenti, 143. 190. 191. in a-
ſperſione Aquæ benediltæ, 232. in benedittio-
ne Cinerum, Candelaram, Palmarum, vide
in (uis locis & titulis.
Dicere Miſſam ſignificat cantare.
Dikcterium, vide Pulpitum.
Digitorum, pellicis & indicis exterſio ad quid,
Tozaz. d.

168

„& Verborum.

114. junktio, 11r. ablatto veno S&ana fir, Jey.
extra miſſam cui danda. 160
Diptychi quid, n. Depryeha. ibid.
Diſpoſitio animæ ad miſſam, 15b. corporis. 159.
Domine non ſum digna à Monialibus non debet
dici. 129
Dominica privilegiata occurrens in die octadvα
duas tantàm habet Orationes. 21
Dominicæ præconia, 217. cun nulla omittitur, i-
bid. Gaandete & Lætare cum Dalmaticis, 1.
Vacans quæ, zé6. Vagæ quæ dicuntur, 129. poſt
Epiphaniam quale Offcium Dominicarame,
1755. 179. in Quaarageſima, 15. poſt Paſcha,
2n. poſt Pentecoſten 217. in Nona poſt Pente-
oſften cur Evangelium legitzær de deſtrattio-
ne ſeruſalem, ibid. Dominicæ Palmarum va-
ria nomina, Iöp. Domeinica tertia zenſir pre
Communione. 129
Dominicale, vide Linteum.
Dominicum, vide Rcoleſta.
Dominus vobiscum ande r. quid, ibid. ante E-
vangelium, 26. poſt symbolum, 32. diviniſſi-
ma ſalistatio, 92. cur extenſis & ftatim jun-
ctis manibus dicitur, ibid. ſeptem vicibus in
Miſſa, ibid. ter non verſus populum ibid. bis
in ſine Miſſæ, I133. Dominus, non Deus, dici-

tur. I5
Domnus & Dominus diſferunt. 99
Dona nobis pacem à quo. 124
E 5 4

Eæec⸗ Collegiatæ onera, 167. tenentur ad du-
as Miſſas cantandas, de Feſto, & de Feria,
165. abi ſunt Canonici, ibid. Eecleſiæ Regula-
ris onus minns eſt. 169
Eccleſiæ præcipuæ quæ. 54
Eccleſiæ varia nomina. 225
Eleemoſynarum arcunlæ pro Miſſis amevenaæ.
174
Elevatio Hoſtiæ & Calicis quia, 115. Kenuftelbtitur
ab omnibus.
S. Eligius author benedictionis Candelarum. 219
Encolpium, vide Crux pectoralis.
Enim in forma à quo additum, iir. omiſſio letha-
1.1 Eyphod

Index Rerum,
Ephod. bal, vide Rorhettum.

Epiphania V'igiliam habet fine jejunio, . continet
uatuor miracula, 1/5. in ea annantiätur Pa-
ſcha, ibid. habet Octavam. ibid.
Epiſeopi Vicarii Apoft olorum, 31. Catholici, id
eſt Romanæ Eccleſiæ, ibid. eorum veſtes, 22.
Dalmatica ufi de licentia Papæ, 73. ſignifisa-
tio veſtium anagogica, 75. tropologica, 76. in
Eecclelis KRegularium andiunt Miſſam ut in
propriis, 3. quinam in Canone nominandus
Epeſeopus IUII. ter benedicit populo, 136. Pro éo
tenetur aliquando applicare Sacrificism, 172.
anniverſaria dies reationiz Natalis dicitur,
225. colenda, ibid. tam eletctionis quam conſe-
crationis, ibid. quæ WMaſſa, quo ritu, ibid. Con-
feſſio, oſculun: Evangeli, & beneditétio coram
Epiſcoyo ſant correla iva. —137
Epiſtola quid, 27. à quo juſſa legi. ibid. Pauli, A-
