alia parte in capite loci inter Altare, & tumulum, n aliquantùm verſus cornu E-
piſtolæ, ita ut Crucem Subdiaconi reſpiciat: à ſiniſtris ejſus Diaconus, & prope
eum alii duo Acolythi deferentes Thu ibulum, & vas Aquæ benedictæ. Interm
cantatur . Libera me Domine, & circa illius finem Celebrans ponit incenſum
in Thuribulum, henedicens illud more ſolito, miniſtrante Diacono naviculam:
& finito Kyrie elciſon, incipit intelligibili voce, Pater noſter, & ſecretè proſequen-
do reliqua, accipit aſperſorium de manu Diaconi, & factâà Altari reverentià, co-
mirante eodem Diacono à dextris, & tenente fimbriam anteriorem Pluvialis, cir-
cuiens tumulum, aſpergit ilum Aquàâ benedictà, ter à parte dextra, & ter à ſini-
ſtra; cùm tranſit ante Crucem profundè ſe inchinat; Diaconus verò genuflectit:
poſteà de manu ejuſdem Diaconi accipit Thuribulum, & eodem modo quo a-
ſperſerat, incenſat. Et rediens ad priſtinum locum, Diacono tenente librum o

deſideramus. Qui autem ferunt intorticia ad
Elevationem, non diſcedant, niſi peractà Com-
munione; quia non eſt eo caſu ſtandum ab ali-

junctis manibus dicit.

in ſimili caſu Cærim. Epiſc. tradit lib. 2. g. 17.

f Abſolutio.) Orabatur poſt Miſſam circa
h Cam Canaelabris accenſis.] Ad honorem

Defuncti cadaver, teſte S. Dion. de Eccl. HMie-

rar. & Victor Uticen. lib. 2. de Perſecat. Wan-
dal. & hæc ſolemnis Oratio ita dicta à Victore,
à noſtris dicitur Abſolutio; utraque enim locum
habet poſt Miſſam.
g Accipit pluviale nigrum.] Ante Sermo-
nem accipit, ſi habendus eſt, Cærim. Epiſc. lib.
2. C. I1. quo qeficiente, maneat in Alba, & Sco
la in modum Crucis ante pectus, p. 1. tit. /9. s.
4. pag. 2. de ponãt & miniſtei Manipulum, ut

Crucifixi afferuntur Candelabra cum Cereis.
i Defert Crucem ſicut in Proceſſionitas.] A
Subdiacono defertur, ſicut de Cruce Papali ſcri-
bit An ſt. in Leone Iubi ſignificat, ritum eſſe
antiquiorem. Facies autem Crucifixi verſa ſit an-
te Subeliaconum, ita ut terga vertat eidem Sub-
diacono, ut diximus loco nunc cit. n. 3. & canſa
abata pag. 51. Imò verò ex hac Rubrica apertiſſi-
mè ritus hic colligit: nam Celebrans Crucem,
§ 3 &

& faciẽ Subdiaconi eam geſtantis reſpicit, & con-
ſequenter Crucifai imaginem idem Celebrans
sonſpicit, cui dum tranſit inclinat: imago Cru-
cifii terga vertit Subdiacono.
Pracedentibus duebus aliis Acolythtir, &c.]
Thuriferarii locus eſt ante Crucem ſemper, qua-
ſ ſternens odore viam Crucifixo ſequenti. Hinc
etiam collige, faciem Crucifixi reſpicere terga
ræeuntis Thuriferarii.
Alter cum Aqua benedicta pariter cum eo
procedit; quia in Exequiis Defunctorum Thus,
& Aqua benedicta ſuint correlativa.
Incenſo Thure Defunctos honorari debere,
probat Baron. anno 3t. n. 312. eX. Actis Gnodi
Chalcedenen. Aqua verò benedicta aſpergi do-
cet Durand. ſupra c. s7. non ad tollenda pecca-
ta venialia, ſed ur omnis imundorũ ſpiritu præ-
ſentia arceaturiunt ctiam incenſationes ad eoſ-
dem expellendes, cx Innocent. III. lib. 2. de
Mſt. Miſſæ cap. 17. & ad pellendum odorem
malum Defunétorum, ex Beletho g. 767. & ut
oſtendatur, quod Defunctus Deo obtulit ſe in
odorem bonorum operum; ſeu quod Defunctis
proſit oratio, quæ eſt veluti incenſum, Pſalm.
140. Denique tam incenſatio quàm aſperſio ad-
hibentur, in ſignum ſocietatis, & communio-
nis Sacramentorum, quam nobiſcum kabuerunt
Defuncti dum vixerunt, unde & Dionyl. tradit,
quèd antiquitus vivi mortuos oſculabantur, in
ſignum unitatis, quam cum ipſis habuerunt; vel
in ordine ad Deum, per hæc talia Deo in Defun-
ctis reverentiam exhibemus, quorum membra
credimus fuiſſe templa Spiritus ſancti. Durand.
loco. Cit.
Dubitaverunt aliqui, an benedicatur incen-
ſum, quo immediatè adolentur defuncti: nam
in anciquioribus Miſſalibus nihil præſcribitur,
neque in modernis Cærimoniali Epiſcoporum,
& Ritual Parochorum; at in Miſſali recognito,
apertè jubetur hoc loco iis verbis: benedicens il-
lud more ſolito; quod triplici decretum eſt fun-
damento. Primò, auctoritate Cærim. Pap. lib. 1.
ſect. J. e. I. ubi expreſſe jubetur benedici incen-
ſum pro adolendis Defunctis, & adduntur ver-
ba, Ab illo benedicaris, &cc. Deinde ex Innoc.

—

Comment. in Rubr. Miſalis Pars II. Tit. XIII

III. ſup. cit. incenſatio hæc fit præcipuè ad expel-
lendos dæmones; quæ ratio connotat benedi⸗
ionem Thuris, & Thuribuli, ex Durand. lib.
J. de Rit. c. 9. a. 9. Demum non aqi ſim plici ſed
benedictà Defunctos aſ pergimus: ergo etiam

Thure benedicto erunt incenſandi: libri verò in

oppoſitum citati non negant, ſed vel omittunt,
vel ſupponunt tanquam uſitatum.
m Celebrans ex alia perte.) Dum deſcendit
habeat birretum in capite, eæ Cærim. Epiſcop. lib.
2. cCap. il. ubi agitur de Canonicis ad lecticam
mortuorum. Deinde capite detecto ſe ſiſtit, ut
in Rubrica e Carimon. Pap. lib. I. ſect. 17. C. 1.
non ad caput lecticæ imaginarium Defuncti,
quod vallari contingit in Sacerdotibus, & aliis:
nam Sacerdotis Qiput verſus Altare eſſe debet.
aliorum verèò pedes verſus Altare, ut dicitur in
KRituali Romano, de Exequus. Sed Celebrans
debet eſſe ſemper inter Altare, & tumulum, ſeu
lecticam mortuorum, abſente Corpore, Subdia-
conus contra Altare, pedes lecticæ, ſeutumuli:
ræſente verò eorpote ſervatur Riruale citatum.
Rn Aliquantum verſus cornu Epiſtolzæ.] Ne
terga directè vertat Altari, & ut orans Sacerdos
vicinior ſit Altari.
o Zunctis manibus dicit.) Extra Miſſam di-
cuntur ſemper Orationes manibus junctis: ille
namque ritus eſt Miſſarum praprius, extenden-
di ſcilicet manus, ut ſuprà diximus initio Miſſæ.
Oratio verò Abſolve, communiter dicitur, un-
de & Abſolutio vocatur: ſed poteſt etiam dici
Oratio Miſſæ ; at in Retuali Romano præſcribi-
tur, quod convenit præſertim in die Comme-
morationis omnium Defunctorum, & quando
fiunt exequiæ Prælatorum. Marcellus tamen in
ſuo Cærimoniali Papali libro 2. capite 3 5. conſtan-
ter habet in Abſolutione Prælatorum Oratio-
nem Abſolve, quod mihi magis placet, addito
dignitatis titulo, quam habebat Defunctus, no-
mini ejuſdem.
Dum fit Abſolutio, ſi elevetur Sacramentum
in aliquo Altari, neque Gelebrans, neque Mi-
niſtri debent genuflectere, ne ſacra interrumpa-
tur actio : & rectiùs fieret, ſi in ea elevatione
pulſatio campanulæ omitteretur à miniſtro.

Deinde

gi⸗

llat

De

Cele
yjla
pur.
Iit
1,V
ah
Oin
onn
ſun
1
Ne
C
Cnlti
ſe
Cop
H
Eencl
3
Cedl
ilep
lee⸗

4
llic
Cenn
cinte
apo⸗
ſo!
Wen
ne⸗
Fenn
lete

WI

ipud
notathetet
Dural/
In lnſtaſt
ds: ephein
Gi:lbuntn
CKlonim
n.
Dumdecene
is leler
o ſellkiet
Nr ſnen
iumn Deknk
otbas,Au
ture elle de
e,u deimn
ded Celkrt
Xtumnlon
Arpole o⸗
ce, Olunl
Rirudlecunn
Erfe N
Oruns Nrt

rr Mne.
bus nch 4
htipeekt
nilntoli
tterchcin ,r
elt timti
ner Nrck
n die Cumm
um,
celurtannnt
nezrenltr
gorum Oun
6 lcet n
Defuntur

Sctanenm
as,honle!
cintelmn
en ernn
i mmin

Ne

De bis quæ addenda dunt coram &. dacramento.

145

Deinde Celebrans faciens Crucem manu dextra ſuper tumulum, dicit: Re-

quiem æternam, &.
Et reliqua, ut in Miſſali. Cantores di-
cunt, Kequieſcant; licer pro uno fiat Ab-

ſolutio; & præcedente Cruce reditur in ſa-
criſtiam. G

De his qua addenda ſunt in Miſſa, quæ celebraturad Altare,
in quo expoſitumz eſt ſanctiſſimum Sacramentum., AlV.

1 Eſideratux hic titulus in Rubricis Miſ-
ſalibus à multis, de quo hoc loco, ne
deſideretur amplius in hiſce Commentariis, ſed
in Cerim. Epiſcop. lib. I. cup. 2. Optimè mone-
mur ex antiquorum documentis, ut abſtineamus
à Miſſa celebranda coram Sacramento, etiam in
fuo Tabernaculo occluſo. Quòd ſi ferat neceſſi-
tas, vel ſuadeat alia juſta caula, puta: infrà Octa-
vam Corporis Chriſti, & Romæ in fine publicæ
Orationis 40. Horarum, eò caſu genuflexiones
omnes, & actus reverentiales debiti diligenter

ſunt obſervandi: quos variis in libris Ritualibus

præſcriptos, & ſparſim, hoc loco collegimus.
2ꝛ¹ In primis igitur illud eſt notandum quèòd
pro exponendo Sacramento in Altari pro nitio
40. Horarum, vel ſpititualium exercitationum,
cantari debet Miſſa VYotiva de Sacramento, quæ
hHabetur circa finem Miſſalis, non autem feftiva
Corporis Chriſti niſi infrà Octavam ejuſdem
Feſti eaſus accideret & tempore Paſchali ad-
dendum ertit Alleluja, ut hit in aliis ViVv¹is Miſſis.
32 Dicitur una tantuùm Oratio, cum Gleria;,
Credo, & Praæfatione de Nativitate, quia folent
eſſe publica cauſa: nori autem privatis Miſſis
hæc conveniunt-
4 Si verò accidat in feſto primæ vel ſecundæ
elaſſis, ſive in Dominica privilegiata primæ vel
ſecundæ chaſſis, tunc in Collegiatis vel duæ
cantentur Miflæ, altera de feſto, ſeu Domini-
ca poſ-e Tertiam, altera Votiva de Sacramento
poſt Nonam; veluna cantetur de die cum com-
memoratione ſanctiſſimi Sacramenti: quod Ro-
maæ fit in Cappella Papæ in prima DominicaAd-
ventus, & in aliis diebus Feſtis ſolemnibus in
Eccleſus majoribus Urbis.
5 In ingrefſa Celebrantis & Miniſtrorum ach
Altare, in quo patet Sacramentum, omnes de-

bent genuflecters in plano Cappellæ utroque
genu. Facta verò confeſſione, aicendunt ad Al-
tate, ubi deineeps genuflectunt unico genu, ut
expeditiores ſint; & Celebrans dicit, Oramus
te Domine, ut aliàs.
6 Incenſatio Altaris fit de more ſtante Sacer-
dote, dum benedicit incenſum; quod item de
more benedicitur, e Cærimon. Epiſe. lib. 2. 6.23.
quia Altare & celebrans etiam thurificari de-
bent. Pro Cruce, quæ adeſſe non debet, incen-
ſatur Sacramentun à Celebrante ſuper altio-
rem Alrtaris gradum cum Miniſtris genuflexo.
Neque Diaconus oſculari quidquam deber in
hac Miſſa, quod tradi debeat Celebranti? neque
manus item Celebrantis in traditione rerum ob
apertamn præſentiam ſanctiſſimi Sacramenti:
quod expreſſè dicitur in Cæim. Epiſeop. lib. 272
ce 33: Abiſque oſenlo, inquit, cochlearis, & ma-
nus, quidquid contrà ſcripſerit recentior. In-
elinat aurem Celebrans genuflexus caput ſauum
profundè, ante & poſt incenſationẽ Sacramẽti-
7 Cünr incenſandus eſt Celebrans, redlito
Thuribulo in corna Epiſtolæ, t moris eſt, de-
ſcendit, & ſiſtit ſe apud idem cornu, facie verſa
ad populum, advertens, ne dum mover ſe, terga
vertat Sacramento; & ibi à Diacono è contra
ſtante in plane Cappellæ incenſatur; quod erit
quoque obſervandum in altera incenſatione ad
Offertorium: & ibidem lavabit manus. Eadem
enim eſt ratio exeundi extra Altare, tam pro in-
cenſatione, quàm pro ablutione manuum Ce-
lebrantis, & utrumque ſervatur in Urbe.
Accedens ad medium Altaris, & recedens
à medio, vel tranſiens ante medium toties quo-
ties, ſemper genuflectit Celebrans unico genu;
quod & Miniſtri obſervant.
9 Convertens ſe ad populum dicturus, Do-
minus

144 Comment. in Rubr. Mikalis Pars II. Tit. WI. & M.

minus vobiſcum, ſeu alia, facta genuflexione
poſt oſculum Altaris, ſiſtit ſe renibus verſis ad
Evangelii cornu: tum facta iterùm genuſlexione
in medio, redit ad librum, ſeu Altare.

10 Diaconus & Subdiaconus non omittunt
tamen oſeulum manus Celebrantis in fine Epi-

ſtolæ, & ante Evangelium: quod aliàs fit de more.
11I Si concionandum eſt à Celebrante, fiat ab
eo ſtante in cornu Evangelii, & aperto capite.
Miniſtri ad dextram ſtabuni extra cornu Evan-
gelii.
12 In incenſatione oblatorum benedicit in-
cenſum de more, & ſine genuflexione incenſat
oblata: ꝛ um genuflexus ſuper altiorem gradum,
ut ſuprà, incenſat Sacramentum ut initio Miſſæ.
Diaconus non amovet Calicem de medio, quia
nullum eſt periculum effuſionis ejus.
13 Dicitur Orate fraeres à Celebrante, ubi
Dominus vobiſcum, ſed non perficitur circulus,
ut habetur in Miſſali Fer. ö6. Pareſceves, rurſuſ-
que genuflectitur, quia reditur ad medium.
14 Reliqua uſque ad communionem incluſi-
vè fiunt ut in aliis Miſſis: à communione ad fi-
nem Miſſæ fiunt genuflexiones & converſiones
ad populum, ut n. . & 9. dictum eſt.
15 In benedictione populo danda, dicto,
Ommnipotens Deus, genuflectit celebrans, & in
latere Evangelii benedicit, non perficit circu-
lum, neque in medio genuſflectit, ſed in eodem

latere converſus ſtatim ad Altare ſignat librum,
ſeu Tabellam Evangelii ultimi, non Altare,

quamvis Sacramentum eſſet altius Altari: eſte-

nim, ac ſi eſſet in Altari.
16 Recedit cum Miniſtris ab Altari, cum
genuflexione in plano Cappellæ utroque genu
facta: vel, ſi facienda eſt Proceſſio pro fine O-
rationis publicæ, facta prope Alare genuflexi-
one in medio, deſcendit extra cornu Epiſtolæ;

ubi, depoſitis manipulis à ſe & à Miniſtris cum

caſula, induit Celebrans Pluviale, & cætera fa-
cit, quæ ad proceſſionem ſpectant; de qua nos

infrà p. 4. tit. 12. à num. 2. & ſeqg. quibus illud

hoc loco adde, incenſandum eſſe priùs Sacra-
mentum quàm deponatur de loco ſuo ſuper Al-
tare, ſi imponendus eſt orationi finis.
17 In Miſſa privata, quæ tamen quàâm par-
ciſſimè celebranda erit in Altari, in quo ſacra
Euchariſtia eſt expoſita, cadem obſervari debent
quæ ſuprà diximus, demptis iis quæ ſunt propria
ſolemnis Miſſæ.
18 Neque illud omittatur, quod præſcripſ-
mus de manuũ ablutione extra Altare. Quidam

ſumunt ablutionem digitorum, antequam rede-

ant ad mediũ Altaris, ad majorẽ erga Sacramen-
tum reverentiam; ſed non video irreverentiam

in ſumenda purificatione calicis in medio Alta-
ris, ergo neque digitorum; quare placet ex com-

muniori uſu ritus communis omnibus Miſſis.

Ordo Miſſe, S partium ejuſalem additio, ſuxta ordinem

temporum.

vimus, ſecundùm quem Miſſa celebra-
tur: nunc quàm breviſſimè videamus, quo
ordine aucta ſit eadem Miſſa ab initio naſcentis
Eccleſiæ ad hodiernum uſque diem, ordine
temnporum ſervato; ſi de Liturgia S. Petri for-
taſſe dubites, quam Lindanus defendit (quo ca-
ſu tota eſſet à S. Petro) Succeſſores autem De-
cretis firmarunt eandem per partes. Prætereàâ e-
juſdem Miſſæ myſticam expoſitionem ex anti-
quis Interpretibus kauriamus, catn nimirum,
quæ aptiùs Domini noſtri Jeſu Chriſti vitam,
actiones & paſſiones ordinatè repræſentat. Po-

Actenus ordinem tetius Miſſæ examina-

X.

ſtremèò Canonis litteralem ſenſum in quibuſdam
verbis non ita facilem aperiamus.
1 Ex dictis igitur, initio Eccleſiæ Miſſa con-
ſtabat Conſecratione tantùm & oratione Domi-
nica, ut probavimus e & Gregorio pag. M2.
2 Ab Apoſtolis & ſucceſioribus Apoſtolo-
rum addita ſunt Epiſtola & Evangelium, pag.
2 . & 25.
2 Tum principium Canonis à Clemente fuit
additum, qui & dici juſſit, Dominns vobiſenm,
pag. Ij. 10.
7* Communicantes, à Lino vel Siritio pag ni.
7 Qui pridie, uſque ad verba conſecrationis,
Unde

Wriun
ſeui⸗
lur.
Uiuti

mt
u,:
lent
ſtel
uunn
conl.
Nlnut
Polen
Caln

G

naklbun
on Aun,

Alrni en
tocegen
Profnel.
regenlklr;
ubpitoe

linigro n.

Kcerntr
e un
guberfa
Pritz dc
ole
D
1qingr.
nalen
halideben
luntſtoni

reift
ge, Qlidn
gummk⸗
rumtr
geeſetenin
nedio Ar
cetercon⸗

bushllle
Mnent

rgubaln

MN ⸗
Konehonm
. N 2.
14
fetoe⸗
elun, 4

ſenentefi
voliſrn

to
RK
8

Myſtica erpoſitio Miſſe.

Uede & memeres, &c. aquam item cum vino
adhiberi juſſit Alexander. pag. o3. I14.
6⁶ Senbtzs, Sanäétus, saultas, à Sixto, pag. 33.
7 Hymnus Angelicus à Teleſphoro, item &
Tractus, pag. 17. 27. .
8 Orate Fatres, ante Soterum, alii Leoni
id tribuunt. oy.
9 Confeſſio ante Miſſam à Pontiano, alii à
Damalo.pag. ö7.
10 Symbolum poſt Evangelium à ſacto Mar-
co; ſed quod hodie legitur, Damaſus decrevit
legi, qui & Gloria Patri in Miſſa addidit pag.
17. 29.
II Pax Demini ſit ſemper, &c. ab Innocen-
tio I. pag. 12 ½.
12 Introitus Miſſæ ex Pſalmis à Cæleſtino;
item Tractus & Graduale, p. 16. 27. 27.
13 Præfationes, Hanc igitur oblationem,
&c. in Canone, Sauétum Sacrificium. & Ite
Miſa eft, Benedicamus Domino, à Leonce I.
baß. 33. 114. I15. 36.
14 Canonem ordinaſſe dicitur, Gradualia;
& præfationes addidiſſe Gelaſius pag. 25.27.33.
15 Mrie eleiſon, Orationes, Alleluja, Offer-
torium, Communio; in Canone, Dieſque no-
ſros in tua pace diſponas, & c. Præceptis ſaluta-
ribus: Libera nos, & c. & tota Miſſa melius or-
dinata fuit à Gregorio I.
16 Agnus Dei à Sergio pag. 124.
17 Sequentiæ à Nicolao. pag. 26. Secuti verè
ſumus hac in re Chronologiam Bellarmini.

45
Lii ſancti Pa tres addidere alia, apprabata
deinde à Summis Pontificibus, uti par eſt
credere, hoc ordine temporum.
I Benedictus gqui venit in nonzine Domixi, à
S. Ignatio, pag. 73.
2 Domine non ſum dignus, & c. empore CO-
rigenis:, pag. 126.
3 Finis Hymni Angelici ab Hilario Pictavien-
ſi, pag. I7.
4 Benedictio populi in fine, ætate S. Hiero-
nynni. pag. 37.
5Quod ere ſampfimus Domine, &. ante Or-
dinem Romanum. pæg. 127.
5⁶ Domine Zeſu Chriſte Fili Dei vivi, & . Pla-
ceat, & c. ante Microlog. gag. 126. G& t14s.
Reliqua tandem Pii V. auctoritate ſunt com-
munita.
Græcorum autem Miſſa fuit longior, quam
Latina: hæc ipſa tempore S. Auguſtini longior
erat quàm hodie; vel quia in Introitu totum
Pſalterium diceretur; vel quia Epiſtolæ, & Evan-
gelii lectio eſſet longior; vel quia in Feſto canta-
rentur ſingulæ: certum eſt, quèòd ob querime-
niam populorum brevior eſt facta, ut colligit
Baronius anno 4lb. ex eodenm Auguſßtino serm.
21. de Tempore. Brevior eſt etiam Romana Miſ-
ſa, quàm Ambroſiana; quia Mediolanenſes
priſcis Græcorum vefſtigüs fitmiùs inhæſe-
runt, quod notat Lindanus ad Liturgiam S.
Petri.

Myſtica expoſitio Miſſæ ſecundam ordinem totius vite Cbriſti,

Xpoſuerunt quãplurimi myſteria Miſſæ, &
ſuo quiſque judicio & arbitratu, ita ut non-
dum invenerim aucorem, quem omnino ſe-
quar, abinitio Miſſæ, uſque ad finem ejuſdem,
certâ, & ordinatàâ ſerie, vel Paſſionis, vel totius
vitæ Chriſti: quare à pluribus excerpim, quæ
in unum coacta, & exquiſitè ordinata Eccleſiaſti-
cum Lectorem fortaſſe delectabunt, non tamen
minutiſſima quæque perſequar, quæ tædio eſſe
olent⸗ neque ſingula omnia myſticum habent
lenſum.

Timw. 4

qquam repraſèntat. XI.

1 Procedit igitur tam in Miſſa privata quàm
in ſolemni, Sacerdos ad Altare de Sacriſtia. Hic
admirare Verbum divinum paſſioni deſtina-
tum, quod egreditur de ſinu Patris. Thurifera-
rius eum thuribulo fumigante ſignificat naturam
humanam orantem Deum pro redemptione
mundi: duo Acolythi, Legem & Prophetas:
Subdiaconus & Diaconus, ſanctos Partes vici-
nos Nativitati Chriſti, qui parant viam Domi-
no. Hæc Hugo litt. in ſpec. c. 2.
2 Inclinat ſe ante Altare Sgcerdos, & facit
7 confeſſio-

146
cenfeſſionem. Oexinanitie divini Verbi, quod
formam ſervi accipit in ſimilitudinem carnis
peccati! Dur. I 4. c. 27.
3 In Iatroitn cum Verſu geminato, laude
Trinitatis, & oſculo primo Altaris, audi iterata
deſideria & voces ſanctorum Patrum antiquio-
rum, Oſcaletur me oſe ulo oris ſui; & Eeni Do-
wine, &c. eͤ Germano in Theeria. Et cùm in-
cenſatur Altare, memento incenſi, hoc eſt, ora-
tionis Chriſti pro nobis in utero materno. Thu-
ribulum enim Chriſtum denotat. eæx Augnſt.
mil. 6. in Apocal. & nos fuptà pag. 59. daxi-
mas otem Innoc. IIl.
4 inculcatur Myrie elciſon, id eſt Domine
miſerere, ut Hai. 233. Domine miſerere noffri; te
enim expectavimus. Innoc. lib. 3. cap. 19. contra
novem genera peccatorum, Originale, Mor-
tale, Veniale, Cordis, Oris, Operis, Infirmi-
tatis, Ignorantiæ, Malitiæ; & ideò dicitur no-
VIeS.
§ Gloriain excelſis Deo, &c. Ecce Chriſtus
natus, & gaudentes Angeh cantant Ianoc. cap.
20. Signum Crucis in fine Hymni ſignificare Cir-
cumciſionem Chriſti, docet Melchior Huela-
nus. Dominus vobiſcum hoc loco indicat aper-
tionem Magis factam, eæ praxi ſpirituali Prin-
cipiſſæ Parmenſis.
6 In cornu Epiſtolæ fitinitium Miſſæ, ubi &
Orationes dicuntur. Cerne Chriſtum primè ad
Judæos miſſum, quorum reliquiæ in fine mun-
di ſalvabuntur; undè & Miſſæ finis ibidem ha-
betur ubi & initium, Dur. lib. g. &.15. Oratio
ſignificat Præſentationem Chriſti in Templo, ex
Praxi præfata ſzpiritnali. Orat autem Chriſtus,
S in precibus eſt totus ab infantia ex Hag. de
Quiluſd. ad Waſſ. ſpelt. lib. 2. c. 16. uſque ad
prædicationem Joannis, quæ ſignificatur in E-
piſtola, ut mox dicetur.
7 Ad Epiſtolam cantandam à Subdiacono
unus eum comitatur Acolythus, quia Joannem
. . . X
pauci ſunt ſecuti, Ianor. III. lib. 2. c. 29. modè
legitur de antiquo, modò de Teſtamento novo,
quia Joannes ad utrumque ſpectat, ex Kuper. l.

7. c. 32. Fini a Epiſtola, oſculatur Subdiaconus

manum Celebrantis, quia Joannes ad Chriſtum
diſcipulos tandem deſtinavit; & ſicut Chriſtus

Comment. in Rubr. Mißalis Pars II. Tit. XIVI.

laudavit oannem, ita Sacerdos benedicit Sub⸗
diacono, Ianoc. ibid. c. 30. Clauſo libro accedit
Subdiaconus, quia in lege, quam prædicabat
Joannes, claud ebatur adhuc Chriſtus, quem
reſpicit, dum contra Altare cantat Epiſtolam,
Dar. c. 16. & ſeq.
8 Graduale ad peœnitentiæ reſpicit lamen-
tum. Ruper. lib. I. 6. 34. & converſi ad pœniten-
tiam à Joanne prædicatam gemunt. Dicitur à
gradibus Graduale, quo ſignificatur aſcenſio di=
ſcipulorum Chriſti, vocatorum per gradus poſt
Joannis prædicationem. Alleluja conſolationis
eſt poſt luctum pœnitentiæ: gaudebant autem
diſcipuli in nova converſatione Chriſti. Wactus
ejuſdem ratiomis eſt cum Graduali: & Seaentia,
ſeu jubilatio, eſt idem cum Alleluja, ut alias do-
cuimus Heæc habet lanocentius Ill. ſuprà e. 21.
9 Succedit Evangelik in parte Altaris, altera quia
Gentibus fit communis Chriſti doctrina. Liber
de Altari ſumitur, quia de Sion exivit lex nova,
& verbum Chriſti de jeruſalem. Quoniam au-
tem miſit Apoſtolos etiam tunc temporis præ-
dicare regnum Dei, ideò benedictio mmiſlio,&
oſculum manus præcedunt. Thuriferarius cum
Thuribulo bonum odorem virtutum Chriſti e-
vangelizantis, & Acolythicum cereis accenſis,
fulgentiſſimum lumen dectrinæ Chriſti deſi-
gnant, ſive lumina miraculorum ejuſdem Chri-
ſti; ſive quia binos mittebat ante faciem ſuam
quò erat ipſe venturus. Subdiaconus ut miniſter;
vel auditor benê doctus tandem refert librum
Evangelii ad Celebrantem; ii ad Chriſtum, cu-
jus eſt colligere fructus prædicationis ſuæ; cui &
in gratiarum actionem Thus adoletur à Diaco-

no. Quæ omnia fuſius Ianoc. Ill. à c. 37. ad c.

46. lib. 2.
10 In Gmbolo fidei profeſſio manifeſta eſt, &
doctrinæ ſequela, quæ in diſcipulis Chriſti, præ-
ſertim ad ejuſdem prædicationem effulſit; nam
multi crediderunt in eum. Dur. c. 27. & Gentiles
per Philippum & Andream ducti ſunt ad Chri-
ſtum appropinquante jam Paſſione, in Offerto-
rio, Ianoc. cap. 72.
II Offertorium ſignificat votum fidei à Gen-
tilibus oblatum Chriſto inter prædicationem &
paſſionem, quod admiratus eſt in Centurione
&£

An⸗
ſin
9

Pon

lti

diei

Mh
ſie

.

nechei
ibro unt
n rrlett
tichu, gn

Hpltin

piet lnr.
Galenin.
nt. Dern
Uraenſo⸗
ergalknt
cotlchtne
Cebene ten
Priti Nade
Kſten
4, Utaluc
rde.
Ttdlenge
Atridn et
vitlerton,
Conunmgr
empotiſt
Po,nilet
letttgan
n Cniſte
eisgcerlti
Cridi
den
cien un
Vurtmvifen
elettlen
Chelkuno⸗
1wcti
etuti Deer
41²⁰

lettatt
Chrlhre
elhllron
„KCen
nOen

geit0r
Atioten
Cenn
4

7

Myihktica erpoſttio Miſſa.

& Chapanæa, Hnec. UI. e. 2. quo cantato, ecce
ſilentium, in quo appropinquante Paſſione ſi-
gnificatur latibulum Chriſti, qui in palam non
ambulabat, idens, g. Z. Felum amevetur à ca-
lice, ut calix videatur à populo, quia nunc ma-
nifeſtè in Miſſa Paſſio Chriſti repræſentatur:
unde, & finita ejuſdem repræſentatione, quæ
aecidit, ut dicemus, circa communionem, velo
rurſus velatur calix, ne videatur ut pris, ſed un-
dequaque occultetur. Miniſtri præparant oblata,
& circa eadem crucis ſigna fiunt: quia concili-
um fecerunt Hebræi, ut eum morti traderent.
Patena pattim abſconditur ſub Corporali, ſeu
velatur in manu Subdiaconi, quia patentia cor-
da diſcipulorum in fide titubant, & deficiunt;
idem c. 79. Exprimit ineenſatio oblatorum effu⸗
ſionem unguenti ante ſex dies Paſchæ, cujus o-
dore repleta eſt domus; & ideò incenſantur o-
mnes, idens c. 52.
i Prcfatio quid aliud deſignat, niſ trium-
hum Chrifti in die Palmarum? in quo tum
Angeli, tum Hebræorum pueri cantabant Ho-

lſanna ⸗ Benedictus qui venit, &c. lunoc. lib. 2.

cap. 61.
132 Canon., inquit Microl, de Eccl. obſer. c. 16.
Dominicæ Paſſionis potiſſimum eſt commemo-
ratio, & primò quidem ſecretò dicitur, ad in-
dicandum, Deum verè eſſe abſconditum in hoc
Myſterio; tum poſtremis dicbus Chriſtum cum
ſolis diſcipulis converſantem. Latibulum Chriſti
à Judæis hoc loco ſignificari ait lanoc. IIl. l. 3. c.
7. Tres eruces, quæ primò fiunt ſuper oblata, de-
norant tres traditiones Chriſti ad mortem, à
Deo Patre, à Juda, & à Judæis, qui Pilato eum
tradiderunt, idem c. 3. In aliis quinque crucibus
poſt Hanc igitur oblationé, & c. Venditio Chri-
ſti exprimitur: in primis tribus, Venditionis pre-
tium, quod terdecem denarüis conſtat; vel tres
emptores intellige: Sacerdotes, Scribas, Phari-
ſæos: in aliis duabus, Venditorem, & Vendi-
tum, idem e. 12. Vel in his quinque crucibus la-
tet Hiſtoria à die Palmarum ad mortem Chiiſti
per dies quinque, Zitelman. c. 43.
14 Conſecratie repræſentat Cœnam Domi-
nicam, Ianoc. lib. g. c. 716. ubi benedictiones
Hoſtiæ & Calicis ſignificant, & repræſentant

147
non crucisxionem, ſed præſi gnationem Paſſio-
nis Chriſti factam in ipſa Coœna, S. Thom. 3.
part. q. 53. art. 6. vel quod pro duebus populis
ſit paſiurus, ex Amalar. lib. 3. c. 2 4,. vel quia te-
dimenda ſunt anima, & corpus noſtrum per
Paſſionem Chriſti Alexand. Alen. 4. part. quf.
32: ideoque duplex fit ſignum crucis, ſemel ſu-
er Hoſtiam, ſemel ſuper calicem.
15 Elevatio verò Hoſtiæ & Calicis anticipa-
tam crucis & Chriſti in ea Crucifizi elevationem
ſignificat. e S. Germano in T1 heoria reran Ec-
cleſiaæſt. non actionem crucifixionis Chriſti, de
qua infrà ſuo loco; ſed memoriam Paſſionis
Chriſti & mortis ejuſdem in hoc Sacramento
ſtatim eſſe faciendam, Hec inquit, quotieſeum-
que feceritis, in mei memoriam facietis; hos
eſt, morten, Domini annuntiabitis. Quam ele-
vationem in hoc anticipato ſenſu, (quod benè
nota,) comitantur ferè ſtatim quinque cruces
ad ea verba, Hoſftiam puram, &c, ad memoran-
da quinque vulnera Chriſti in Cruce accepta,
Steph. Euenſ. de oaer. Alt. cap. 17,
16 Cæterùm proſequendo Hiſtoriam peractà
Cœnàâ, & conſecratione Ckriſtus procedit im
horto, ad orandum Patrem, & Sacerdos in-
clinatus dicit, öndplices te rogamni, &c. affuit
confortans Angelus; & nos addimus, Zube hae
perferri per manut ſanlti Angeli. Malden. Töma,3.
tit. 4. C. 29. n. . Oſculum quod ſequitur Altaris
hoc loco, opponitur oſculo Judæ in horto. Tres
Cruces adduntur, velad notandas tres illuſiones
Chriſti, à Pontificibus, Herode, Pilato factas,
ex Alber. Mag. vel Vincula, flagella, Coro-
nam ſpineam, Innoc. ſup. éap. y. B
17 Dicto, Nobis quoque peccateriburt, pectus
percutitur. Dicerem hoc loco illud deſignari
(per antiphraſim, ut nobis fiat in ſalutem, quod
Hebræi impii in ſuam perniciem exclamavere,
Sangiis éjus ſuper nes, & ſayer ſilios noſtros: ve-
rum Iandcentius, & alii explicant de Latrone
&& Centurione confitentibus Chriſtum verum
Deumʒ ſed hoc perturbat ordinem Hiſtoriæ, ut
patet.
18 In ſequentibus tribus Crucibus, ſanctift.
cas, vivificas, & c. ecole crucifixionem Chri-
ſti, qui hora tertia apud Marcum linguis Judæo-
2 rum

148

tum Cruci eſt affixus, Zolle, tode, & c. Ienocent.
lib. y. c.9. in aliis autem tribus, ad ca Per ipſum,
cum ipſo, & in ipſo, attencdle Crucifixionem ho-
ra ſexta, manibus Gentium; & in duabus ſe-
quentibus, eſt tibi Deo Patri, &c. diviſionem
znimæ à Corpore Chriſti, Iznoc. III. ibidem.
Fiunt autem hæ duæ cruces extra Calicem, quia
hæc ſeparatio facta, non ex violentia Paſſionis,
& Calicis; ſed ex poteſtate propriæ voluntatis
Chriſti, Kubr. lib. 2. cap. 77. idem ferè docet
Iunor. II. loco ert. Item in primis tribus, Per
spſam, &c. memorare trinam orationem Chri-
ſti in cruce. Primam, Pater igneſce dlius, &c.
Alteram, Deus, Deuz mens, ut quid dereli-
quiſti me? Tertiam, Pater in manus tuas com-
mendo ſpiritum meum, quam trinam orationem
obſervat . T bom. ubi ſupra.
19 His valde conſona Titelm. addit eap. 45. in
primis tribus crucibus notari tres horas, quibus
vixit in Cruce: in aliis tribus, Calice detecto,
tres alias quibus mortuus pependit: in duabus
extra Calicem, emiſſionem Sanguinis, & aquæ
&latere: & inter has cruces velum Templi ſciſ-
ſum ſignificatur, cum amovetur de Calice Pal-
la, & quadrant hiſtorico ordini.
20 Elevatar Calixæ cum Hofia, & ſtatim de-
ponitur in iis verbis, Omnis henor, & gloria,
ad denorandam depoſitionem Chriſti de Cruce,

& ejuſdem ſepulturam, Sephan. Eguenſ. loco

cit. Et ſicuti omnium ſententia, Calix hoc loco
operitur Palla, non ut hactenus, ad cautelam, ſed
ad myſterium; ita in Palla deſignatur lapis ad
oſttum monumenti, Ianoc. lib. r. 6. o. vel Cor-
pus Chriſti involutum ſyndone à Joſepho, ut
contemplatur Durand. c. 46. Celebrans enim &
Diaconus hic tangunt Calicem ſimul, innuentes
miniſterium duorum; Nicodemi quidem Cele-
brans, Joſephi verò Diaconus: quia Joſeph in-
volvit ſyndone Corpus, & Diaconus tangens
Calicem eundem Palla cooperit, Rubeus 4s.
2. CAp. 66.
21 Recedit Diaconus à facie Celebrantis, uti
à monumento receſſerũt Nicodemus, & Joſeph.
Dicitur alta voce, Per omnia ſæcula ſæulorum,

quia clamavit Centurio, & clamor factus eſt à

mulicribus, Sephan. Eduenſ. loce cit. cap. 17.

Comment. in Rubr. Miſalis Pars IlI. Tit. E

quos clamores continuari dicit uſque ad finem
Orationis Dominicæ TZitelm. cap. y. vel ut colli-
gamus ultima Chriſti verba, ſtatim additur O.-
ratio Deminica, quæ conſtat ſeptem petitioni-
bus, in honorem ſeptem verborum Chriſti in
Cruee, Darand. cap. 3r. & 17.
22 Subdiaconus & Diaconus miniſtrant pa-
tenam apertam, & ecee mulieres cordibus pa-
tentibus valdè manè ad monumentum pergunt.
Innoc. lib. 6. cap. I. Additur ſub ſilentio Libera
nos quæſumus, ut videas liberatos SS. Patres à
Limbo, ad quer ſeeretò deſcẽdit animma Chriſti;
Durand. cap. 49. ubi notat etiam nominari tres
tantùm Apoſtolos, ob triduum mortis indiean-
dum: & ſub ſilentio dicitur, de quo Lac. 23.
Sabatho, inquit, ſiluerunt, Iynocent. WI. lib. j.
cap. alt.
23% Oſculum patene ſignificat, quòd Chriſtus
impleturus erat ferè ſtatim deſidezium mulie-
rum, ibsdem lib. b. c. t. unde ſtatim amovetur
Palla à Calice, ſicuti lapis ab Angelo ab oſtio mo-
numenti: ergo reſurrexit Dominus inviſibiliter;
lanoc. ibidem. cap. 2.
2 4 Frangitur Hoſtia; quia in fractione pa-
nis cognitus fuit Chriſtus reſuſcitatus, Innoc. lib.
6. cap. 2. & in tribus Hoſtiæ partibus agnoſee
cum S. Thoma 3. par. qu. 5. art. J. diſtinctio-

nem Corporis myſtici Chriſti, vel diſtributio-

nem gratiarum ejus poſt reſurrectionem. Cor-
pus enim myſticum Chriſti tres partes habet;,
Caput, id eſt Chriſtum ipſum glorioſum in dex-
tra Sacerdotis; nec finiſtri quidquam ampliůs
habet: Sanctos jam ab ipſo beatificatos, qui in
altera manu, quæ extra Calicem eſt, denotan-
tur, Innoc. ibid. c. 3. reliqua membra, paſſioni-
bus adhuc obnoxia in Eccleſia militante, adum-
brantur in particula in Calicem dimifla, eph.
Eduenſ. de Saeram. Alt. cap. 15. Alia multa alii
ſunt meditati hoc loco: ſed hæc ad rem noſtram
magis.
25 Itaquc immiſſio particulæa in Calicem cum
commixtione ſignificat Reſurrectionem Chri=
ſti, ex Amalar. lib. 3. c. 3i. vel eſt confeſſie Re-

ſurrectionis Dominicæ, in qua corpus, & San-

guis, & anima unita ſunt, Microl. c. 2e. Tres
cruees eum particula ſuprà Calicem vel admo-
neRt

ſel
ſelt

Nital
lec⸗
lei
Curn

Den
Me⸗
nis
M
nn
ſi
ſu⸗
cunn
nonn
olo⸗
hyn
utn
Ge
15
CMi
glias
mn/
bolon
Myor
re⸗
ſr
Malis
Uundh
atir/

ſe

nin

V.

Aue Ane
Nvelurcdl.
m Wdinr⸗
ein Peton⸗
un Crrii

ninitrg
cordbart
um Fr
lenno Vine
intt
Mlancni
nomninnier
orts incten.
glo Lie
„. Ml,

1ddCrin
niun mule
mamofcun
1beſtone⸗
inwilblir

nacbonefr
N
bup gne
Eſtincko⸗
lalbend
oren
Gtesahe
Mumnce⸗
mn nti
1s,un
,enoen
1 nlin
le,adlin
la,
Athulni
emnolrun

Aicemonm
nem Cni
gellohe⸗
us, E.⸗
„ In
eluand
NeG

Myſtica expoſitis Miſſæ.

nent de ttiduo mortis, & Thom. loco cit. art. 6.
vel trium mulierum adventum indicant ad ofſti-
um monumenti quærentium Crucifixum. lanoc.
ſap. cap. 2. vel ex codem, virtutem totius Tri-
nitatis demonſtrat in Chriſei miraculoſa Reſur-
rectione. Item cruces fiunt ad quatuor labia Ca-
lieis, quia ad quatuor mundi partes pertingit Re-
ſurrectio Chriſti, S. Germ. ubi ſupra.
26 Elevetur hoc loco vox, & dicatur, Pax
Domini ſit ſemper vobiſcum: nam Pax vobis
dictum eſt à Chriſto reſuſcitato diſcipulis ſuis,
Microl. c. 2o. & bonum ſignificat Reſurrectio-
nis nuntium, Nupert. lib. 2. c. 16. Hi ne fit, ut in
Miſſa, etiam de luctu, omnes ad hæc verba ſur-
gant, ob myſterium ſcilicet Reſurrectionis Chri-
ſti, quæ ſignificatur in hoc ritu, & verbis præci-
ſis: & eſt communis expoſitio.
27 Quid verè Agnus Dei? operto Calice
cum Palla dicitur ter, ad tollenda peccata: &
nonnc vides, januis claufis ingreſſum ad Apo-
ſtolos Chriſtum, eiſdem diecentem: Accipite
Spiritum & queram remiſeritis peceata, remit-
tuntur eis: Sanocçentins ibid. c. 4. cum Duras-
do cap. 17. qui de Calice tecto januiſque clauſis
ediſſerit in hunc ſenſum.
28 Fit Communio & Cleri, & populi; quia
Chriſtus comedens cum Apoſtolis, ſumens reli-
quias dedit eis, Mierol. ſapra. Dicitur Verſus
Communio, qui lætitiæ, ut docuimus, eſt ſym-
bolum; quia gaviſi ſunt diſcipuli viſo Domino,
Nnoc. cap. 0.
29 Poſtea dicitur Oratie extenſis manibus,
quæ ab Amalario vocatur etiam benedictio, ut
ſupra retulimus; ut hic obſerves, Chriſtum ele-
