
, n

, f

ligiofifima aliàs ita occupet, fafcinet ac

E 4

immàü-

$ Mp

/

(D Y -Aug. Dom. 29.

j U

(2) S. Cypr. Ep. 62.

poft Trinit. fex'. 2

J

E

792

Diz: H.

immutet, ut infenfibifiter ferm? in lapfüm

f

& ruinám detrudat, — /4mfe ignem, eft (imili-

lltere:

t

tudo S. Laurentii Juft, (15, etiamfi frigi-

horrern

dus [it, aliquando. diffüboitur : fapà familiari-

tiprat

zas inplicavit , [zpo occafionem peccandi. dedit,

ts a

€? Landem quad voluptas non potuit in primor-

t f

dio, affiduiias poflea [uperavit. Nec inve-

proria

teratà pietas, nec matura cafities tam po-

lübeb

tens eft, ut mulierum fortia tela- & jacula

Va

tam efficacia per familiaritatem intentata

ide

avertant & eludant: ad manum tunt Hifto-

tiis i

rie Íufücientes, quse probant, perfonas

poni

etiam confümate vite & virtutis portum

ij

jamjam & exitum exfpe&antes, carentes

fütti

tamen circumfpectione. debita, in miferos

UT

& execrandos cecidiffe exceffüs.

Legitur

m f

de Roberro de Lichio , Seculi fui concio-

MT

natorum Apoftolicorum fpeculo, qui verbi

äüm[m

virtute & energia plusquam trecentos mo-

Cerdgg

vit ac traxit ad Ordinem Minorum, pre-

duf

ter aliorum innumerabiles gloriofas conver-

Vütent

fiones, quód nempe in fenectute fua, cum

doluit,

jam in proximo effet, ut laborum füorum

Vrn

reciperet mercedem, miferrimà prolapfüs

Wi

fit in peccatum carnis , exemplo fuo do.

s

cens,

Jäm&'

(12)0 S Laur, juft de lig. vit. c. 5*

MenrTATIO II.

73

11 nfin

cens, etiam füb canis nivibusxvivum!per«,

elLiail-

fiftere ignem libidinis,

Cafus tamen magis

i f

horrendus eft, quem refert 'Thomas Can-

D7

tipratanus de quodam Clerico, qui à pri-

TE

mis annis duxerat' vitam codibem; ut au-

i jrinr.

tem fe magis & melius impenderet faluti

W ine

proximorum, Canonicatum fuum, quem

; u p

habebat in Cathedrali Ecclefia, permuta-

Ti

vit cum aliqua Parochiali, totámque fe de-

y inteo

inde impendit pietatis & charitatis exerci-

n

tiis ita, ut ob fructum, quem fecerat in

pe;fonä

populo per ifrequentes exhortationes &

poram

exemplarem vitam füam paffim ab omnibus

eaent s

fanctus audiret; poft curriculum fexaginta

y n

annorum tam pie vite, virguncula qus&-

I

dam folita lavare ejus cilicium , intratipfius

( gt

cameram, quid plura? ad tam nefandum

infortunium res devenit, ut ambo & Sa.

TA

eenito

cerdos & mulier, antequam fepararentur,

rü; p

diu fervato virginitatis & caftitatis lilio pri-

f

varentur.' Ex qua re mulier in tantum

doluit, ut pre nimia amaritudine mortem

ye lh u

y r

acceleraret in plan&u: Sacerdos veró ex-

i "

pertus incognitum, inluxurie adhuc (üt

j fio &*

credimus) fordibus perfeverat. Sic ille.

(

am quefo, quanta circumfpectione opus

—

eft Sacerdoti? quàm cautà agat cum fexu

Bs

altero?

'

74

Dizr II

altero?. Forté:ais: egonifimulier

um con-

v (

fanguinearum autalioquin fobriarum, pu-

frreuy

n

dicarum aut fpiritualium. contubernio, fa-

dic,

iulatu aut familiaritate utor , perinde pe-.

magne

riculum nullum eft, fum extra teli cupidi-

femin

nei ja&um , & per Dei gratiam. obarma-

&t

tus ac premunitus. Sed attende, quisquis

d i

€s: ficu£ ex intimo cordis affectu compa-

fir, d

tior illi Sacerdoti, cuifors iniqua malam,

jacati

fuperbam, clamofam , rixofam, ebriofam,

pdila

inverecundam, audacem, effrontem & im-

Terng

pudicam fervam ( utinam non fepé domi-

Qun

, ita ex toto cordis

Jæäm

nam ) in edes conduxit

í

affectu gratulor, qui ve

] fpectate frugali-

Y

ts ayd

dicitie atque integri-

tatis, fobrietatis, pu

Mij

tatis (raram avem in temis) oeconomam

m

na&tus eft, vel tantam etiam in proxima

Tl d

vix non occafione fecuritatem . affecutus,

fitij

quantam nec.divus Hieronymus in fylvis,

tb w

nec divus Benedictus in antris ex defotmi-

ldfife

bus horrido faeco membris, in fquallida

mOH!iJ(L

cute, in exucco corpore, & premortua

Dharen

carne obzinuiffe fatentur. . Sed cave, ite-

W

rum dico, lubrica. enim eff fpes illa qua in-

à t

ter peccati fomenta [aloari fe [perat. . Impo[Jibi-

lis eft. liberatio , flammis circumdari, C? mom

avacwre

—x'

(

a

p

ME,VDITATI'O/.'-IL

75

:fhm (f

ardere (V)...Si te, O Sacerdos! fortem,

fl]m J ?'u' '

ferreum effe periculosé prefümis, illampu-

1nio, *

dicam, piam & fobriam, non eft tamen

rindoy

magnes, ut attrahat? tu ftupa non es, &

[ a

femina flamma, ut accendat? tu fal non

Qbar

es, & mulier aqua, ut diffolvaris? De fili-

Qu

cibus fcintilles difflliumt ,| de ferro rubigo nütri-

j Qp

ur , de «veflimentis procedit tinea , de mulfere

y 18

peccati. aculeus ,. fübilus concupifcentie , fomes

eb[iüïäib

pe[lilentie (2). .]Noli aurem. prebere in-

mit

fernali aftutiffimo ferpenti te ad precipitan-

n dor

dum oggerenti, apud virtuofas & fpiritua-

? d

les fceminas nullum effe periculum ; fed po-

f

tius audi S. Aug. (3) tibi acclamantem:

Auen

ANec mniniis foemitio fugiende [unt,. que. veligio-

od

Jae uidentur ; quia . quantó . religioftores , tantàó

"

citius alliciunt , € fub pratextu. pietatis latet

p

Jifcus libidinis. . Pretextus ille pietatis ac vi-

tz fanctimonis; quid aliud.fünt, nifi inau-

; ïxjw

)g defOïm'

rationes, in quibus fraus latet, quibus Dz-

d

mon füum cooperit venenum ? quid funt,nifi

præmO

m

apparentes colores, quibus abfcondit hor-

" J

rorem & deformitatem vitii, laqueos fcan-

N

í lil

um lapsüs.

l

dai, & p?ticululn inevitand

i

! Malum

NU

af

(I)*sïg(ïypr.yl. de.fing.Cler, (2) Idem ibi-

€em. (3) S. Aug.

E

76

Diz: II.

hr

Malimn occultum ,. bono colore depicfum , dotue-

Jfieum periculum , dele&tabile detrimentum , ait

,

in hanc rem $. Bonav. (1). Exirialis dolus

ef? , dicit Thomas Cantip. (2) fürnma ex-

perientie Epifcopus, quód quidam magis tet-

tantur de bis perjinis , que Jpeciem Janctitatis

in babitu & religione prastendunt, quàm de bis,

qua faculo farviunt ; C? mulieres fanlliter, qua

munquam de viris fecularibus tentabantur , eas

N

Diabolus &? méns perver[ain Janflos & vuiros

veligiofos &? Ecclefiaflicos [Timulant, — Ideo S.

Yers

&v

Carolus Borom. (3) Pralatus vigilantiffi-

mus, utà Clero füo omne averteret peri

i n

itag j

culum, quod & mulierum confortio & com-

mercio poffet oriri, decrevit, ne ullus Ec-

We qu«

Tl

clefiaflicus absque fpeciali fua licentia au-

fus effet cohabitare alicui foeminz, quan-

( San»

ii

tumvis ftricto aut vicino parentele aut con-

íanpuinita'is vinculo fibi nexe.

Sciebat

exemp'

(rign

enim, Diabolum optimé philofophari op-

portuno tempore prafeindendo obje&tive

(Qoy

Md

& diftinguendo inter matrem & feeminam,

ánter fororemaut neptem ac mulierem, ubi

Tif n

Wt fin

ramen caro diflinguit raró. Quisque ergo

—— — —

in

f

LT

&

. €3) S. Bonav. de modo confid. c.

4« '(2)-1-:.

2. C. 30. n. 44.

| (3) A&. Eccl, Mediol,

()

RP

2'

i

7

MEDITATIO IT

in hoc pun&o cauté & fecundàm cóhfcieti-

"7 W

a, d

m

4tiam, & prudens dictamen ipcedat-g

futmma

MEDITATIO 111 .

TU

Je mdeffia . Saterdoti . mece[Jaria.

af

T

j 7

PuNGTUM Í.

ii

Odeflia «efira moha fit ommibus bomini-

iuir, !

M

bus (1).

du

Confidera, O Sacerdos!

vere modeftie ineffe maximam virtutem,

/ deB

& vim àd wdificandos proximos , illosque

sl

ad virtutes alliciendos: fi enim depicta

vt pon

p

imago hoc habet, ut poffit in nobis exci-

tare quosdam piiffimos affe&tus , quantó

du

1agis ad pietatis affectus intuentem accen-

n

det Sacerdos ad gravitatem & fui ftatüs

mæ !

qü!ll'

fan&iràtem compofitus? — Verba movent,

teïæ gus,conl

exempla vero quafi fuavi quadam vi

[

yu

trahunt ad imitationem.

Honefta enim

pfpit

corporis difpofitio imentis devotionem non

o

tiediocriter promooet , inquit S. Bonav. (2),

g i

foleht énim Seculares morum fuorum nor-

j!

jl !

j d

mam fumere ex moribus Sacerdotum : Mf-

In]

filffrorum ltaris voita. aliorum debet effe. era-

n

ditio

(a

m

Q) Zd Pbil;» 4 (2) /.S;.Banav. fpec. dife. p.

(d

2. 6745

78

Ditr IE-

ditio €? continia pradicatio 1 ). - Quid. au-

- tOR

tem te. magis decet, O Sacerdos! quàm

um

populo prebere bonum exemplum ?. in fa-

Conte

Ctis oftendere, quid agendum, non tam

de t

verbis quàm factis inftruere? hoc . autem

confé

totum perficies, fi tuo ftatui & characteri

&f

convenientem ubique oftenderis mode-

li,

Ítiam & gravitatem, in converfatione, in

platea, in templo,: domi & ubi ubi. Omnes

nos in Tito monet Apoftolus (2): Z ipfum

?R

prabe exemplum bonorum opertim in gravoitate.

]

S. Carolus fummus zelator Ecclefiaftici de-

| bu,

coris fuos Clericos & Sacerdotes ita adhor-

dlicen

tatur: m ommi mucefu, geflu , voultu ordinem

u IOQUI

füum Sacerdos & Clericus profiteatur, Sic.de-

I (

cet omninà Clericos, precipit Tridentinum,

/th

l

d

j

in [ortem . Domini vocatos ,. "vitam. imorésque

i i

componere, ut eorum athiones cunclis afferant

MZT DE

venerationem. .Et S. Ambrofius (3): Sv-

fïfq)m

briam àturbis gravitatem, [coeram vitam, fin-

lus

gulare pondus dignitas fibi endicat. Sacerdota-

Foluit (

lis.. Sed eheu! quàm pauci fünt Sacerdo-

tes, qui in congreflu, in converfatione fe-

"fs

uia fepe

cerni ppH'unc à Sæ*c-:uiaribu-s, q

inino-

U

T

| 1) S. Aug. fer. r09. . (2) 44 Tz'tuh ( 2. V.

() 4

7. (3) S, Ambrof. gp. 6.

&]

[

MrzprTATIO IITI.

79

Qd u

minorem prefeferunt modeftiam, morum

]y! g

compofitionem , quàm ipfi mundani; inde

n? s

contemptus, vilipenfio ftatüs Clericalis, in-

fion

de tam exiguus fructus ex concionibus,

k gt

confeffionibus.

Intra confcientiam tuam,

qurade

& fi quid invenis peccati cohtra mode-

t mod

f'c«iqm , ftude emendare.

ine, d

PuNvceTUM II,

i us

; Ti

Rf ana & jnaniloguia devita, multum enim

j m

proficiunt. ad impietatem (1).. Pree omni-

fuli t

bus, in quibus Ecclefiaftica refplendere ac

j adhat-

elucere debet modeftia & affabilis gravitas,

] üïdïïl

gm

eftloquela. zfdmonendi funt, ait S. Petrus

j, d

Dam. (2), qui faeris Zfltaribus miniffrare

n

difbonunt , ut won modà cor ab eeftuantium pa[-

y i

fionum igne cu[Todiant , fed etiam linguam, quee

" (ïfm

inter .Deum & nos quodamnodo : mediatrix eff,

u)*

à füpervacti levitate Jermonis compe[cant. Qrui-

j

j

tzzm,fff

bus S. DoGor illos corrigere & admonere

jl u

voluit Clericos, qui tempus füum pretio-

fum confumunt in colloquiis inutilibus &

otiofis.

Quid ergó de his Sacerdotibus

reffäfïme 4

p m

impudi-

diuceretl, qui lafcivis fermonibus ,

gino-

cis,

—

o

-() 24 Timoth, c. 3. (2) $. Petr Dam. 1.

4. E,p. 4.

bIEI d

980

cis, inhoneftis cachinis confpurcaht lin:

guam illam, que voce füa unico verbo

ü

lentes

quotidie à dextera fui seterni Patris defcen»

dere facit corpus unigeniti Filii ipfius; qua

lis t

paradifüum aperit, claudit infernum ; que

Qj

celeftes . thefauros difpenfat.

O. quanta

Sicr

hec temeritas! quàm effrenis impudentia!

t f

Et quoties non contingit, ut perfone Deo

tnodo

facrate longé turpius loquantur ipfis etiani

tütey

Secularibus & rufticis? & quia acutior e

Qens

fermo, eó perietrabilior in corda audien-

prim

tium.

O Sacerdos! os tuum eft os Chri-

aflue

fti, os tuum Deo confecrafti: ZVos debes ad

a

Anej

detra&lignem , . ad. mendacia , d nec ad. fcu-

m D

rilia aut otiofos [ermones os. aperire, quod ad

upe

fülas laudes Dei & ad. edificationem. proximi

Qs em

patulum debes. babere (1)5 nuge enim in

Mil

ore Sacerdoris funt blafphemie, inter Sg«

tem, ]

culares manent nuge. Nugetue, OSa-

n

cerdos! poftfe tanta trahunt fcandala, ac

COrgp.

ipfe blafphemie. Sacerdos es, nonhiftrio,

Ange 0

quàm diré habebis in noviffimis, nifi ferió

'entifr

ht

ftudeas modeftiz Sacerdoti adeó neceffariz.

Vütenr

Q

]

"Q t

Pux--

Til

N

mpuend

ho

g (5. Anf'e.l. medit. x 6. 35.

()2

MzpnrTATIO III.

81

PuxctuM III.

yoi lt

j V2

Cum mode[lia (&? timore con[centiam ]yk—

1is dl

bentes bonam , ut ineo, quod detrabunt mo-

pujg

bis confundantur ,. qui calumniantur veflram in

m Qu

Cbriflo converjationem ((1).. Confidera, O

( quini

Sacerdos! ftatum tuum, & bene in cordis

tui fanctuario attende, & perfcrutare, quo-

yetti

hs D

modo hucusque hanc tam neceffariam vir-

rii eïäag

tutem tibi familiarem reddideris? fi negli-

TL

gensin hoc fuifti, ecce . propino media;

E

primum eft, ut per fidem firmam femper

! os Cl

affuefcas verfari in confpectu Dei, ac in

T

Angeli tui tutelaris oculis: hoc eft medium

u

if

tuum aptiffimum, ut addifcas cauté & cir-

| qxwä

[

cumfpecté ac modefté ubique ambulare;

quis enim adeó erit impudens,' ut divinam

yn p

g u

Majeftatem, quam femper credit prefen-

tem, non revereatur omni reverentia &

j

n

morum decentia? quis tam infolens erit, ut

(

coram fuo fupremo & ftrictiffimo Judice,

Angelo Cuftode fpiritu. mundiffimo & at.

nonhïm'

a.

tentiffimo vel minimam etiam levitatem aut

indecentiam admittere audeat? quis Sacer-

necelïanz'

dotum tante effet audacie, ut in confpectu

bis mi-

fos fui Epifcopi aut fupremi Vicarü— ver

N

nþs

-/

(1) Patri c. 3. . 15.

Diz: H.

82

ii *

nus honeftis uteretur , hiftrionem ageret?

certé nullus nifi demens: nonne Deus ma-

i ad

)

iorem meretur reverentiam? Secundum eft,

ut Sacerdos in omni occafione, loco, actua-

figen

quam

lem eliciat memoriam fui ftatüs, ut in nul-

lo cafu ftudeat placere huic fieculo , nec

Bu p

curet difplicere ; multi enim per hoc fedu-

D

&i, ne difpliceant feculo, iram Dei in fe

u tg]

excitárunt.

Videbimus aliquando vene-

1

rande Sacerdos, quod morum immodeftia

Vetb

totig

& effrenata vite libertas in clericis plus

Ecclefie nocuerint, quàm hzreticorum

Jini,

L/ä/

)

perfecu-;io.

fefs u/n

(

SECU

NDJE DIAEE

Ui j

DISCUSSIO SUI

n

e1Tvb

Ts '&ü Q

W. «

Jl

t f

De Cafütate ?. Manfuetudine.

$

E

ve fors eftimáfti, quidquid impuras

T

-T

excitare fpecies, velà longé perfe-

kmCWU

Ctme caftitati maculam

afpergere. poflet?

Mu

inultüm adhuc abes à vera & integra purr

tate: nam parva fcintilla fzep

é grave incen-

D

| avi-

BU

dium excitavit, & obvius: afpg&usä

em

V

m

MEDITAT'IO IIt.

83

m ageretïz

dem virum fecundum cor Dei convertit -

3

in adulterum & denique in homicidam.

undund,

2. Cuftodisne oculos Cauté, eos non

«t d

figendo'in obje&ta, picturas aut perfonas,

quarum intuitus periculum caftitati accerfe-

um

a, r*

re poffet? oculi funt feneftre, per quas

vloc d

malignus intrat fpiritus & graviffimas exci-

3

Ü Das W fg

tat tentationes,

g t

3. Tenes modeftiam & verecundiam in

ipo

verbis? abftinesab omni impudica aut ama-

jerics

toria narratione etiam in genere; nam qec

xreticoti

J'ornicatio aut. omnis. immunditia. nominetur. in

vobis, fiut. decet. Santios (1).. . INihil pro-

fers unquam de actione naturali aut feda:

Utique Sermo purus. pulcberrimus (2

M

4. Non admittis perfonam alterius fe-

xüs ad cubile te nondum fatis honeftà ve-

itito, aut adhuc in lecto recumbente? dif-

plicet hoc Deo, Angelis

; o opprobrium

iM

et ftatüs,, quem profiteris.

j

5. Abhorres quemlibet contactum ma.

p

j

J

nuum aut vultus, non dicam aliarum par-

päf!

tium cüjuscunque fexus,

T

imo tui ipfius?

!

j

l

CR

Nibil [enju ijlo periczgojï;u 7

6. Àn

yi

yr

grave

M

i

QD d Ep];ej C 5. 9. 3- (2) Prov. c. 15,

Jem

?. 26. (3) Clim. grad. 15.

Diz: 1l.

84

tttrio

6. An excutias ftatim ïfnpuras cogita-

hrom

tiones, ac fi tibi fcintilla in faciem infiliret?

M

non ftatim refiftere, jam eft vinci:

tes a

7. An cum feminis domefticis familia-

fincí

ritatem etiam minus füfpectam refugias? an

pori

te femper erga illas ferium, & virum exhi-

beas? melius eft argui deinurbanitate quàm

Wifla

incontinentia, an abrumpas, quantum fieri

thanf

poteft, cum aliis feeminis, prefertim for-

ptop

ia & venuftate & affabilitate te allicienti-

bus colloquium, fpecialiter quando fingu-

Tepu

füari

larem cum eis agendi inclinationem adver-

tís? nec crede cuilibet fpiritui fpecialiter

Mitit

Ed

in hac materia tibi forté jam utilitatem aut

fim

neceffitatem, aut proximi charitatem pro-

ponenti: multi enim fpiritu inchoárunt, &

l,

-

M

Mu

carne confumárunt.

$. In. exuendo & induend

0 "obfervas

ts

Objul'j

circa afpectum, tactum & denudationem

Vel'bu

virgineam verecundiam? geris ne te ita,

quomodo te gereres in confpectu perfone

TIggig

hi ag

fpiritualis magne auctoritatis? Crede, cu-

riofitatem effe planam viam in hac materig

W (fe

ad grandia peccata.

"

rlg'

9.

evitasne mo

llitiem le&i, fomni-

H'xq

que protra&ionem? nidulus caftitatis eft

durus lectus, & abbreviatus fomnus, pro-

x

tractio

(1)

MpbiTATIO IlI.

85

1

t ett

tractio fomni eft Seminarium multarum ma-

larum cogitationum.

mniis?

J

10. Affumis aliquas.corporis

! aufteríta-

tes ad prafidium caftitatis? non eft rofa

Qs fam

(ine fpinis, nec caftitas perfecta fine cor-

refugias?aj

at exli

poris maceratione : /n delicüs periclitatur

caffitas ( 1)).

i u

n n

11. Quomodo te habes in ordine ad

manfüetudinem? an omnia adverfa amori

n

proprio üt fpecialia Dei dona & beneficia

e dlid

vdo f

reputas? & practicé amplecteris? anea pa-

tiaris non ex neceffitate üt fervus, fed ex

m ade

virtute üt filius cum. intentione füpernatu-

þecia(rær

a U

rali ad Deum? o quantum hoc modó cu-

mulum meritorum una die colligere poffes!

qen p

12. An in tribulationibus non refpicias

xoämïlla !

creaturas, & forté in concionibus pro-

j

M

pterea erga oves tibi creditas duriüs agas,

l o

0 0

objurgando, imprecando? certé tali modo

du

ï

verbum Dei effet fine omni fru&u, fed

j p2

magis materia fcandali: Deus eft, qui ti-

.&u J

8T

Cffdü'; (

bi has vel illas imponit tribulationes ; li-

cet creaturis utatur üt inftrumentis.

13. Àn patienter & cum refignatione

y, f0

eras, que Deus in anima permittit, uti

i

3

funt .

u)

nnus.

(1) $. Bärn. de conv. ad cler.

g

Secy

86

D—IE*I It.

fünt obtenebrationes, ariditates, defola.

H

tiones, anxietates, tentationes, ferupuli?- -

fioftis.

eiam

14. Qualis tua. patientia in Confeffio-

nali, an non quandoque durioribus incre-

fit, |

pationibus, aut fignis erga poenitentem uta-

l

lo

ris? an non impatiens fias, fi poenitens mi-

nus inftructus? an cures illum inftruere, ad

pus?

viam virtutis reducere? an non ftatim ex

tico,

firio

impatientia etiam minus difpofitum dimit-

tas? ex impatientia tua forcó mulie anima

pofi

periére eternum, aut reticendo peccatum

f

aut faltem palliando ex timore, quem. nimis

feveris increpando verbis iftis incufferas,

fructus percipis, ergó & affume labo-

rem.,

1s. An non impatiens fias, (i ad egro-

tum vocaris tempore no&urno, aut dum

vacas recreationibus, & vel ideo differs

venire? "hic eft incuria qui' clamat ad cg-

i

lum, dum moribundus fepé in peccato ex

: [

tua negligentia, focordia moritur dum non

LUE

habet, qui animam efürientem reficeret pa-

Ts hb

ne divino fortó unico falutis remedio.

ET

16. An verbis lenibus utaris & man-

U

füetis agendo cum omni proximo , etfi is

:A

rigidioris fit naturz, imb tunc magis? hac

Ci.

eft ædiücgtogia converfatio cleri

17.Àn

()

MäDITATIO IIT.

87

j, dl

37. Àn omnem impatientig , indigna-

tionis, invective increpationis ac levioris

feupi

Cogfale

etiam vindicte motum, mox ut jnfurrexe-

rit, reprimere coneris ?

us itd

m u

18. An adverfarios tuos non -

devites ?

wl

loca & occafiones cum eis agendi non fu-

gias? peffimum effet hoc exemplum in cle-

ilensd

j hn

rico, qui alios toties ad diligendos adver-

farios ex pulpito adhortatur, jam fac pro-

n d

jig at

pofita circa hec.

p

gæwwææ&aagwä*äa

am nf

eufts

. DIEI TERTLXE.

y W

TU

l

De Zelo animarum,

ul

qu

PuNcTUM l.

qe0 (

(UM

i j

K Cco. ego mittam multos venatores & vve-

uantum Zelum

ecatte

nabuntur eos (1).

If

dnm

animarum Chriftus Dominus Sacerdos fum-

gj

"u

smus habuerit, fatis patet ex Evangelio, &

quid non tentavit manfuetiffimus Salvator

i.

( m

adlucrandam animam unicam fui prodito-

eft!

ris? adhibuit illum ad meníam, leniffimis

F 4

: blan-

WISQ W

—

TY

ag

U

D

03

Tein,

. 16

j

88

Drzr: Hf.

blanditüs eft verbis, lavit ejus pedes, vo-

intis

jlüdis

cavit amicum ; & cüum hæ

nihil- pmflce-

rent, etiam minis terruit, & quid agat Sa-

füstt

cexdos, qui hune in finem alitur à üde É

et g

Thitts

bus, ut, fi quis erret, iterum rcducat f

hæret in bivio, dirigat, fi cécidit, ab 1pfo

fueit

eug*atur, fi caligat, ab ipfo lucem accipiat,

finem

Dono

in languore fpirituali confortetur, ad ster-

nitatem felicem difponatur ,' fi autem hec

boni

y&

omnia Sacerdos negligit, paftor non eft,

fed idolum, venator non eft, fed amma-

hitat

rum perfecutor, pifcator non eit fed tur-

dlis

&i

bator aquarum, decimas mjvfte recipit

Eleemofinam mJurlofe confumit.

O quan-

Qtonh

tam ratmnem reddme debcbunt Sacerdo-

Pt

tes Zelo animarum parüm intendentes! &

Ntqu

inprimis propter Deum, qui Zelum anima-

Wven

rum ab omnibus Sacerdoubus exa&üüme

Wl

petit, infinite DeiSanétitati omne difplicet

peccatum, fitutenon oppoms in facro pulpi-

to-in facro Tribunali, in colloquio f'xmxhan,

lh

ad quód teneris, San&iratem Dei contemnis.

'! t

) (

Sap1enna mfïmta Del multas te docuit ve-

ritates & v1rtutes, fi has fidehbus occultas,

Wmtätw

Al

Saplentram Dei peffumdas. Infinita Dei

li

OmmpoLentla in refufcitando peccatores

BY

fuas vires exercet, fi cuam operam .non

.jun-

()

MpntiTATIO I

89

Va vt

jungis, fi refugis labores & impatiens es,

1 p

illudis Dei omnipotentis. "

Deo. propter

jd u

fuarum perfe&mnum excellentiam debita

1

eft glorla jam fi unam animam in cilum

TeUUC

mittis, majorem Deo confers gloriam, quàm

hl,t f

fuerit illa, qui ab initio mundi usque ad

finem ab omnibus hominibus pér actus füos

jl (*Ip

qu

bonos confempoteft omnes enim hi actus

aj

bom poffunt meerarl, non autem illi quos

r gt

Vel unica anima in cedlo per omnem ater-.

] 4

nitatem proferet, fic fi unam animam ne-

f&d t

ghgas, hec una damnata plures Deo irro-

UA

gabit injurias, quàm ab omnibus aliis pec-

) quii

catoribus fimul fuerint Deo illatz : hee quip-

Sgceïdü

pe funt numexablles, non item prlores, quia

r d

nunquàm finiende, an hec veritas te non

moveat ad Zelum exercendum? an te non

mm Ma

guii

con&emet ?

ge dl

PUNCTUM II

MCKO?U

ui. camoerti fecerzt peccatorem ab erro-

1j fqmlhc»

f vie fuc , Jalvabit animam éjus à morte

quiam.

(1). Confidera o Sacerdos utilitatem , &

fakt *

neceffitatem - prox1m1 à te Zelum exigere,

accukas

quid enim eft proximus , nifi imago & fimi-

g .

litudo Dei?- quantüm ergo tibi incumbit,

ecca[ON

uc

Y

dpesstuae

r

«wl

3] jfacob 6. 5-

09

Daiz: lii

ut Paftori, ne in contemptum Dei

& Chri«

fs iv

fmen

fti hec fpeciofiffima imago à demone rurfus

deformetur? merita & fatisfactio Chrifti

peltu

fünt infiniti valoris in bonum & utilitatem

quan

fron

proximi intenta, & deftinata. Nonne tuum

etic eurare, ut omnibus profint, que omni-

fülie

bus abundanter fufficiunt ? Chrifïi amor

i h

tantus fuit in nos, ut pro omnibus mor-

amata

tuus, & pro fingulis nominatim mori pa-

quag

ràtus fuerit, tunc tua tepiditate, tua ne-

euy

gligentia propter incommodum temporale

Cum

illum deftrues, quem Chriftus ita deperiit?

n

AC Ia

quas vices pro tanto amore Chrifti reddes ?

ecce, quod Chrifto debes, fac proximo;

d g

ftis, mi-

quod enim uni ex meis minimis feci

li

hi feciftis. .Si proximum diligis, ficut te

t lov

ipfum, proutmandató Dei teneris, recogita,

BUuT

tum ad falutem anime ruz diverfis be-

quan

m

neficiis alii contulerint ,

adhuc conferant,

£t

&. pofthae ab aliis tibi morituro collata

ff

velis, nonne à te exigunt jure talia, quo-

rum cura & falus ad te fingulariter fpectat?

4

fi in extrema neceffitate corporali fuccur-

rendum eft proximo , quantó magis in ne-

ii (

RO

Ts

ceffitate anime, cüm agitur de eeterna ejus

vita? fi tu o Sacerdos dormis, fi tu non in-

3(3l1y-e

vigilas iuper gregem tuum, ecce vggighæ |

I$

| Q

Mzp:TATIO L

9T

aL -

fhs infernalis, & in agro Ecclefie malum

One u W

femen feminabit, ut excrefcant lolia vite

o Qu

peífimz & malorum exemplorum , ac totus

iil

a

d

quandoque ager fpiritualis communitatis de-

0 W u

ftruatur,

fi Chriftus. à

quid refj pOlld(,blS

q lia Of

falute dedu&am animam requirat? animam

yi 40

À Chrifto tanti eftimatam , pre vita füa

jb o

amatam ? lytro fui fanguinis redemptam?

| i

quam iram Chrifti in te excitabis? qui ovi-

, l

culam peldltam tam anxió quefitam, tanto

empürä

cum gaudio inventam tam amanter in hu-

joyerit

meros füblatam Paftori bono iterum eripi,

at

ac mactari finas tua tepiditate & negligen-

osmo*

tià? an non remetietur tibi, qua menfuüra

&-xsïm'

aliis menfus fueris (1)? ovicule te congrue

At*

& honefté füftentant, & fle viciffim à te

6007131

exigunt, ut bonus fis Paftor, Zelofuüs, ac

iwe

gregem omni meliori modo pafcas verbó,

qui ïeram

exemplo, Sacramentis, crudelis es, fi pi-

tiO g

grefcis,

"N

PuNcTUM III.

at pEC

ui ad j"u/lztzam erudiunt. smultos , ful-

ü!

gebunt quafi flelle in perpetuas. aternitates,

Intuere & perpende mi Sacerdos lucrum

at 3]

feu pr'emmm, quod ex animarum Zelo re-

por-

[

() Mattb. 6 7:

902

"o'rtläs, & audi tibi dicentem S. Ambrofium

ipri

(1): Glericatus. offcium f quafltus. plan?

.| tonis

son. modicus, ubi lucrum. mom pecuniarum .ac-

non

;quirilm,', féd animarum. .. Qui animarum cu-

De

ram pro Domino fuícipit, ait gloffa (2),ut

ced

errantes doceat, vel confoletur meftos, vel

l

|

UI

temporalibus füftentet, vel renitentes ad

| pof

remedia falutis pefträhat; vel Paftore de-

Dei

ftitutos gubernet, ut plures fecum ad Do-

'catg

minum perducat, prudens eft, quia fibi, ut

u3

füblimius eum Domino regnet, procurat:

al

Nam nibil tam fludiofe

affe&lat Deus ,. nec

B

tain illi gratum e[l, quam [alus animarum C3,

f

| dl

n

ia opera pretiofiores Deus at

&, fi Juper om

! Qd

mat animas :

quanii magis credibile efh , ut

l exe;n )

fuper omnia bona jua confHituat eum, qui

Ti

confert IDeo lucrum. animarum (4). — Non

ET

gratis o Sacerdos Chriftus à te petit Zelum

Ti

animarum; audi enim, quantam tibi ad-

100

' Qui Comverti facerit

promittat felicitatem :

Vil

peccatorem ab errore v fue, [aloabit ami-

; ä Vas&

mam ejus à morte, C operiet multitudinam

|. Mf

m.ifïio '

W

peccatorum (8)..— Qrandig certó pro

1n-

D

UFQ

OE

.-Rmbr'o"['. in Cap. 1. If (2)'Glod£ fü-

per Prov. rr.-

(3) S. Chryf. hom. 3. in

&t

gen.

(4) Auth. op. imperf. hom. $1.

!

acob. c. s.

(5)

r

MEnpriTATIO Í

95

hf

inprimis Sacerdos Salvabit animam pecca-

n

toris converfi; hzec autem anima utique

hia

non defiftet tam inftanter coram throno

matum

Dei pro fuo Patrono & benefactore inter-

0

j

f

j

)

cedere, donec & ipfe falvus fiat, ira ut

us Y

cum divo Bernardo dicere audeam ,

vix

Jfe) ü

poffibile effe calem Sacerdotem perire poiï'e.

hr T

Dein Sacerdos operiet multitudinem pec-

VU nuDO

eatorum füorum, id eft, facillimó impe-

yi D

tfabit veniam & remiffionem tam. quoad

pfOCll[

Culpaní, quàüm qüoad penam.

O fi hoc

Juf,

mtelhgerenc & perpenderent Sacerdotes,

Ul ( L^

ampliorem certé & magis folicitam pro lu-

J d

crandis animabus curam demonflrarent ad

X

exemplum S. Francifci de Sales, qui per

un, f

multos annos obeundo Geneva pagos(non

M

absque manifefto: vits pericuío ) fingulis

aeutï

diebus concióriabatur : pro auditorio fæplus

m übï L

non habens plures quàm fex aüt quinque e

f gf/»?

vilioribus rufticis, nori abhorruit obire fyl.

JW [l ulh

vas & villas: fed pró dolor! quàm multi

W!/( n

annumerari merentur illis infelicibus clericis

[UIU

quos Ludov. Blofius tali cenfurà perftrin-

m

git: funt adhuc alii divino obfequio man-

Cipatii, qui tamen nec infideles, nec fide-

Goü li

les fervi Dei dicendi funt, fed ignava Dia-

hm"]*

hog, )&l

boli mancipia quis eos jure appellarxt. Ó

quàm

94

D zi TIL.

quàm multi zelum fuum produnt in difcur-

Áture

fibus! altum tenent filentium de lucroani-

faucis

marum, folum mentio fit de redditibus,

telinc

quarele moventur de minüs congrua fuü-

temp

ftentatione, fiunt permutationes non ex

landi

zelo animarum , fed ad ampliores acqui-

Qu

rendos redditus, ad commodiüs vivendum;

fecur

quantum hóc malum, dies Judicii aliquan-

hi,

If

do docebit, & manifeftabit hanc palliatam

fimoniam.

Cs

bof

DIEÍ TER/FLE

Wf

firt

LECTI

O SPIRITUALIS

ij

MATUTINA.

ü.f. Fl'

De oratióne tneitali froe meditatione à Sacer

fempe[

dotibus diligenter. facienda.

Ts r

Efert S. Athanafius de magno AnaCï]Og

Ts

- retarum Patre ac Duce Antonio, quód,

tempï

dum malignasSaculi voluptatum illectatio-

Iioy j

bat ]

nes fecum confideraret, totum terrarum

orbem laqueis refertum viderit; exquo in-

liig

!

tellexit, in quantis verfentur anime peri-

tà

itlor

culis mortales; qui quotidie inter mortife-

Tut

rarum cupiditatum tam multiplices pedicas

T

veftigia figunt. Verüm ut ejusmodi laqueos

x

gd interitum tuum, mi Sacerdos! tenfos

fecuré

)

MEDITATIO d

95

r in d.

fecuré declines, quid eft agendum? . dico

& lm

paucis verbis : meditarída funt tibi coeleftia,

tedijin

relinquenda terrena; meditationis & con-

templationis alis ad fuperna tibi femper vo-

fongu i

65 100 d

landum eft, inferiora dimittendà, atque

quodámmodo contemnenda.

i ag

Si fic egeris,

Mitndun,

fecurus eris à laqueis Diaboli, mundi, & car-

j

his, quia, üt facer ait Paremiaftes (1):

PYuftra jacitur vete -ante oculos. pennatorum.

n païm

Chald. legit: amíe velucrem pennatam. . N-

pofité Salonius: Pruflra, inquit, réfe; id

eff , lagueus Diaboli objicitur. fan&fis , & ele-

n

&is viris, quia facilà Japerare po[Jtut. infidias

Diaboli, qui füam comverjationem babent in ce-

lis.. Frutra auceps ponit rete volucribus

) aSüvi'

femper ii a&re circumvolantibus, & Da-

mon fruftra laqueos oftendit erga illos, qui

geminis alis, fcilicet meditatione & con-

no AnW'

NI

o

qmu

templatione fe in altum librant.

Has pen-

nas inter alia fubfidia fpiritualia defidera-

9) d

bat David :

j (

gt

uis dabit mibi pemnas ficut. co-

lumbz , volabo &? requieam. Non fine

eïqüü ,

myfterio fanctiflimus Propheta hie petit

j per(

m

rfe

pennas columbe, & non aliatum vo] ücrum ;

quià columba eft avis germebunda & medi-

C pedïca)

jl

àgr

tatif.

1 g

fg[',&

(1) Prov, c. 1 V. 17.

96

Diz:i III.

tativa; experientia enim nos docet, co-

0C

jumbam folere caput nunc hue nunc illuc

li

| (tiomi

fiepe fiepiuis movere, antequam contingat,

| Qu

utfe ipfami alicubi moveat. Requiefcam,

mj

ait Propheta, fi habuero pennas columba,

l

| Qui

ac i diceret, fi ftudium contemplationis

l

i,

habuero, noneft, quod timeam, fecurus

fümm

eroab omnibus infidiis Diaboli. Hoc ipfum

j Q

um

penitus agnovit Propheta Ifaias (1),,0

QUos

ait: Sicut pullus birundinis fit clamabo ,

| fing

1

meditabor ut columba. Hloc exercitium otnes

l

| prem

San&i & in fpiritu fundati magiftri fuis

T

alumnis üt unicum & efficaciffimum reme-

U

diümi omnes vincendi tentationes , &in via

Rtt

virtutum füpera

ndi difficultates, commen-

73

dárunt ;

imó omnes de

fectus & infeli'ces

u

cafüs neglectui hujus.

ftudii adfcripferunt.

Vi

dinum in eo femper

Unde & fundatores or

lt

fuerunt, ut fuis certas meditandi

leges &

1 icam)

ftatuta prefcribant; fuosque ad hoc ftu-

(üentj

dium & adhortationibus & exemplo per-

P

Mj

moveant. Sancta $

eraphica Virgo There-

Áj

r

fia fpiritu Prophetie zqué

ac fanctimonia

Q*L&

vitze & miraculorum gloria i

n tota Hifpania

Rs

tu Sancto

celebefrima', ac ab ipfomet Spiri

edocta

M

N

i

Y

"l

(1) lfaie c. 38.

(üg

BJEDITATIOTL

g, o

97

n d

edocta ac inftructa fcribit in itinere perfe-

€Honis: Qwid eratio mentalis fit. virtutum

conttg

eqidz

omnium comparandarum principium , €? inqua

emnium Chriffianorum «vita [it co

"

nftituta. 1.

TU

Quatre hzc fancta V

irgo non folüm Cleri-

;emplafiomi

cis, fed etiam Sacularibus hoc exercitium

m n

fummé füadebat, & non paucos erudivit

n

cum mmaximo fpiritüs incremento, inter

)9

quos proprium füum parentem, qui à tam

ldmzll)h j

fancta filia commendatam orationem ad fü-

TUf

premum usque fpiritum quotidie peragebat.

giln li

] féle

Hanc orationem mentalem tanto in pretio

habuit Franciftus Suarez, vir doctiffimus

&i

juxta ac piifmus, ut ingenué faffus fit,

Q

malle fe, quidquid fcientiz per tot anno-

A

rum ftudia acquifiviffet , perdere,

quàm

p

uf

unicam folite meditationis horulam

inter-

n

v.l

mittere,

Ipfie facre Pagine fatis nobis in-

i 8

dicant

» quantum fructum in fpiritu ex fre-

"

quenti meditatione haurire

poffimus: Zea-

us vir ,

ditabitur

ait Pfalmifta, quj ip lege IDomini me- .

g

j e

"n

die &c noffe, hoc eft, ftatis horis

,

;imOBltï

diei,

& quid emolumenti ex hoc exercitio

Hl'fpamä

refera

tür ,

