O Sacerdos! non fatis effe, mala non age-

m

re, fed infuper neceffarium eft, de die in

Yhy f

diem, de hora in horam in virtutum ac

Füfci

perfectionis ftudio proficere.

Graviffima

Ntítg

VC

enim eft obligatio Clericorum,tendere quoti.

H

die ad perfectionem. In qua tendentia non

m

pro-

E

(1) S. Bg?n. l. 3. de Conf. ad Eug.

w; () &

Mz»nriTAT10 I,

47

NU

progredi, eft regredi, non proficere, eff

us

deficere. In fchola virtutum non dantur

limites Herculis. . Sacerdos eft inftar folis,

Onpie

aici; 1

qui fi confiftàt, & non movetur, & in cur-

ülition

fu fuo non progreditur, prefagit graviffi-

yant t

inam divinse Nemefis vindictam, celo ter-

Bu

iwque nocet. Sacerdos eft. dux popüli, qui

yiitqu

fi dormiat, omnes feqüaces ad otium pro-

f

vocat. Ubi ancilla oftiaria indormiit, Is-

bofeth vita privatus eft: (1)) ita cüm fer-

n

q di

vor fpiritüs quotidie renovandus langue-

fcere & fopiri incipit, malignis fpiritibus

!j

yi! à

ad interficiendum animas iter panditur. In

fs

vià virtütum ftare, efít hoftis animarüm

j ul

validiffimus, qui corda etiam religiofiffima

proflernit.! Hec remiffio non ulteriüs pro-

grediendi eft venenum lentum, paulatim

exedens vifcera omnis probitatis; & ideo

Conflaeïai

malum eft periculofiffimum & inferni prin-

] nonlïäj*

cipium. Sacerdos non tendens aut. depo-

j d

nens faltem interpretativé animum ulteriüs

quo *

proficiendi, eff infidelis, fraudulentus, hy-

;

pocrita, (2) qui utpote externo habitu &

p qu()ü'

tonfuürd profitetur fpeciàlem Dei fervum &

ia m

amicum, cüm tamen à perte rei eft mon-

ftrum

pïO

(ïj S. Euch inhl. 2. Reg. e.2. (2) $. Aug.

Diz: 1.

49

ftrum Pharifaicum, & inane ordinis Cferi-

frmun

calis (imulacrum. .. PrÓ dolor! lacrymis de-

Qp

du &

plorandum eít, quód multe ftellz fint in

telt:

firmamento ftatüs Clericalis, que non fplen-

ciend

defcunt, funt ftelle errantes, monftra, nec

Clericinec Seculares. O Deus meus! quàm

lantio

bus,

parüm hec omnia cordi habentur! perfectio

eft ultima cura, quietamen prima effe de-

(iis «

Qs d

beret. '"lendam deinceps omnibus viribus

felix

"

ad perfectionem, ut mores ftatui meo cor-

Vitt]

da gratiam, O Deus!

requndeant $

PuNwcTUM III.

itfill

Beati, qui efuriunt & fitiunt ju[fitiam. (1)

fl/J/ll l

B

Confidera, fine magno' & quotidie reno-

vato fervore & defiderio proficiendi nul-

TUf

Qütine

lum fieri perfe&um , ac Deum non folere

via ordinaria concedere dona virtutum, ni-

feitgs

Wy

fi ex gratia przcefferit magnum earum defi-

Q h

derium : quia defiderium fupernaturale per

gratiam eft difpofitio ad vincendas difficul-

füfym 1

[ie Teny

tates, & ulteriora Dei charifmata fufcipien-

da. Hec fames & fitis, hoc fincerum de-

m

fiderium & efficax voluntas in' perfectione

i

quotidie proficiendi Clerico cuique fummé

Ti

ii

eft neceffarium.

Sine hoc nihil. ftabile ac

J ïn

firmum

fi

D

I

-T(I) JMattb. c. s. 9. 6.

MzpriTATIO l;

49

s r

hrmum in via perfectionis quis fibi polli-

jnisde

ceri poteft, cum hoc autem de infigni fru-

: ii

&u & progreffu defperare nullo modo po-

nfle

teít: quo enim f&piüs & ardentiüs profi-

a, D

ciendi defiderium quis elicuerit, eó vigi-

! quan

lantior & cautior redditur,,in fuis actioni-

fedio

bus, eó magis fedulus in applicandis me-

$d

diis ad virtutes comparandas, ad fuperan-

das difficulrates, ad minima curanda.

O

d

felix anima, in qua hoc ardens femper in

099 0

1

virtutibus proficiendi refidet defiderium!

infallibile enim fignum eft, quod Deus per

v (t)

fuam gratiam in illa habitet.

Forté in tuis

s«

exercitiis , in oratione, in componenda

concione in magna effervefcis defideria, fed.

n

fj

gt

quia in executione brevi poft tempore dif-

ficultatem invenis, extepore & focordia de-

atn )

nuo ab illis refilis,

yunt

INÓffe vis, mi Sacerdos!

1

cur hactenus tam exiguum in fchola vir-

gt

hd

j

tutum feceris forfan progreffum? ecce in-

de venit, quia quidem defiderium, non

! fu[

gpxen

famem , non fitim affers ad negotium per-

yerum j

[

rfg&lülle

fectionis, fed languidà & tepide cupis. Non

rigantur tua defideria in quotidiana medita-

j] firm

frie*

tione, in examine confcientie , in morti-

ficationis ftudio, in ardentibus ad Deum

Qu

—

precibus pro auxilio. Si ferium & ardens

D

defi-

Di: I£f.

So

AU.

defiderium proficiendi haberent Sacerdotes,

O quam citó videremus domos Clericorum

feri|

ftim

in celum Empyreum mutatas, videremus

omnes Sacerdotes cujus cunque ftatus mi-

fiiu

dit

:à perfectionis & fanctitatis opera exer-

«ere.

qum

DIEI SECUND £

Tf

Quin

LECTIO SPIRITUALIS

r

ANTEMERIDIANA.

08

JDe "Iremendo, San&iffino Milje Sacrificic.

[ati

fl

Erribilis eft illa hiftoria, quam refert

Sancta Birgitta ( 1)) de aliquo Sacerdote,

1

A

eftque fequens: Sacerdos quidam de fua

incontinentia fepé admonebatur, fed fru-

Woyjt

ün(t

ftra: vice quadam exorta eft tempeftas val-

Mm

de magna, in qua Sacerdos fulmine percuf-

WC

fus interiit corpore illefo preter verenda

Præfe

qua ex toto combufta apparuerunt: cujus

1

animam cüm fuam effe pretenderent da-

(

DetO

mones, tunc Beata Virgo Maria fe apud

filium füum interpofuit memorans banc ani-

feDar

1ll1[, l

mam continuó habuiffe fibi reverentiam ;

ideoque ei mifereri dignaretur, at vero,

I

ln,

num forté hoc peccatorum refugium & afy-

lum

4 gj

Wi

-(r) l. 2. Revel. c. 2.

CEGU I UMRT

MzpiTATIO [I.

$i

tf

lum aliquid pro obtinenda peccatorum mí-

JeOqonum

feri hujus venia à filio fuo impetraffe exi-

jdenmus

ftimamus? minimé gentium; quin potius

atUs 1

filius ejus illi refpondit: fcis Mater Bene-

f

dicta & vides , omnia in me.

Hec anima,

quamvis te in memoria liabuerit, plus ta-

men propter bonum temporale faciebat,

quàm propter fpirituale: nam corpus meum

A

mundiffimum non fic tractabat, üt debuit;

os namque fetidum prohibuit mez chari-

Wda

tatis dilectionem: amor mundi & diffolutio

y fefet

feu libido carnis abfcondit ei meam paffio-

nem, & quamvis me fumferit continué, non

verdotes

T

tamen ex hoc meliorabatur, quianon pre-

paravit fe, üt debuit: ideo quid ei facien-

( n

dum fit, fatis vides, & quid promeruerit.

)eüasVH[*

Refpondit Maria ad filium: fiat voluntas

he percut-

tua. Sed mens mea minime eft, quod in

: u

prefenti le&ione velim agere de Sacerdo-

yx; d

tibus in ftatu peccati mortalis celebrantibus ;

at "

fpero enim, pauciffimos inter clericos effe

g RU

reperire, qui eó malitie inaudite devene-

j Shänc 21]11

rnt, ut mundiíimum corpus in fterquili-

nium projicere prefümant: effet enim

v vetf'.

horum prefümptio grandis Dei offenía,

n

u

ad tales pertinet illud 1. Reg. c. 2.: $i pec-

Lt

eaverit vir in virum placari i poteft Deus: f

2

auiein

Drist If.

52

Atf

autem in Dominum peccaverit ir , quis orabit

proeo? ubi S.'Thomas ex gloffa ait: quanto

m

a

major gloria tanto major offenfa (1) : ad vos o

Sacerdotes qui de[picitis nomen meum C? offertis

füftf

Japer. altare meum pollutum panem:. aperit, in-

fiur

quit gloffa, caufas offenfe, quod pollu-

Y

frrio

tum panem offerunt; polluit enim panem,

id eft, corpus Chrifli, qui indigne accedit

$T

G

adaltare, & menfam Domini, finon fce-

lerata voce, fcelerato opere defpicit, &

Qu

lüi

dum Sacramenta violantur, ipfe, cujus eft

Sacramentum, violatur. Aft mittamus hec,

D

& redeamus ad revelationem , in qua pro

Áandi

noftra thefi obfervanda fünt verba illa,

fin (

quia non praparavit fe, àt debuit, & expen-

3?0, V

damus, quàm tremendum fit Miffz facrifi-

i

cium & quàm ftudiofam eo ipfo requirat

linj

(

preparationem. — A&turus de hoc Sanctiffi-

mo Sacrificio, totis viribus Contremifco,

É

& pre magnitudine & Excellentia vix.me

^df

Capio: & profectó, qui digne & juxta

f& f

meritum de hoc fcribere vult,

fané intel-

Mogg

lectüs angelici acie przditus fit neceffe eft,

nf

nam in hoc Sacramento quafi fuos omnes

irabi-

thefaurqs gollocavit, & precipua ín

lia

n

[

(I) Malacb. c. x.

MgpnriTAT:IO L.

58

giuni

:

liatanquam in vivo & perpetuo amoris mo-

numento continentur: unde Propheta di-

: qia

:aht

cit: Memoriam fecit. mirabilium füorum mife-

sgator & mifericors Dominus efcam dedit timen-

P

peri, i

Zibusfe(3). Pius Deus non habet, plus

! pOHH-

non poteft dare, quam dedit in hoc my-

fteriofifflgo Sacramento ; unde meritó à

| panem,

puelt

S. Thoma appellatur suraculum ab ipfo fa-

&lorum maximum ( o), quis enim non ob[Tupefcat,

m

fj t

quzrit $. Petrus Damiani, quódis, qui ce-

li immenfitate non capitur , in anguflo prajepio

ciyis d

yus Lt

zeclinetur (3)? fed quanto magis obftupe-

fcendum eft, videre ipfum quafi compref-

qua pl' 0

t M

füm füb panis indivifibili quodamodo ato-

y at

40, ae füb minima vini ftilla? qirabile eff,

ait S. Bernardinus (4) Senenf. quid. in tam

j r

v

brevi momento, ficut dum proferumtur. con[é-

erationis *oerba, poffit zranfire Cbriflus de ca-

y

ontt

Jo empyreo ad altare, quod. inefTimabiliter ab

&0 difjat? fa&um autem effe, non folüm

yi U

Ti

per fidem fed oculis vidit B. Gereon (5)

Monachus Benedi&inus , fcilicet Chriftum

W/W )

ipfum fub Miffe Sacrificio apparentem in

j Omnes

D 5

altari,

1 p

"G Pu.ire. () Serm. n Feflo Corpor.

y

Chrifti.. (3) Serm. i. deNat.. (4) Tra&.

2.ferm. 5$4. ar, 2, €. 3. (5) &x Meno-

-"/

g' ,10 3 ng-

Diz: IE

54

fifi

altari, & ex vulneribus fanguinem fuum

rofeum in calicem Sacerdoris ubertim di-

ii

ftillantem, vidit $. Gregorius ( 1) Magnus

n !

Benedictinz familise alumnus in ipfa immo-

modt

Jationis hora ad Sacerdotis vocem czlos

crifi

aperiri, in illo Jefü Chrifti myfterio An-

Wi

gelorum choros adeffe, fummis ima fociari,

n

terrena celeftibus jungi, unumque ex in-

(rtà

vifibilibus atque vifibilibus fieri (2). Non

& à

video, ait aíceta profundiffimus, quomo-

W i

Aem

do poft unionem hypoftaticam & corpu-

lentam illam verbi in vtero virginis Maris

füfi

n

novem menfium habitationem magis reali-

ter, fubftantialiterque Deus & homo con-

fs.

glutinari poffint, quàm in Euchariftico my-

uN

fterio: in hoc memoriali exceffivi amoris

j

omnes tres perfone fanctifime Trinitatis

ln

per naturalem concomitantiam vera fide

hs

prefentes effe .creduntur; ubi enim eft

Til

una perfona, ibi eciam propter nature uni-

pef

tatem reliquorum prefentiam cum omnibus

(itg

attributis reperiri fides docet. ' Excellens

d

eít hoc Sacrificium ex parte rei oblatee, quia

C (

ipfe eterni Patris per omnia equalis & con-

bf

füb-

Id

Eu

) s. Greg. 1. 4. Dial; c. 56, (z) Ven. P.

Cafp.' Drusbiki de füblimit. perf, relig.

nymg

if. 74.

P

»

MEpnrTATtIO I.

ss

ve Rn

fübftantialis filius eft cum plenitudine füuse

ertin d

Divinitatis, bonitatis & mifericordie, nec

'Tum ex

) Ms

non Sacrati(fima füa humanitate.

fo i.

modo Sacrificandi, nam ficut in cruce Sa-

n cali

crificàtus fuit femel cruenté, ita hic fem-

x At

per incruente. Tum ex parte finis hujus

x foctr

Sacrificii, qui eft paffionis fuze memoria,

wl

gratiarum actio, laus, obfequium & amor,

& denique ratione valoris ; nam prodeft

|

)N

j quomü

ad impetrationem, meritum, - fatisfactio-

nem tam efficaciter, uti fanguis in cruce

u)

fufus.

; Mari

O Adinventiones omnipotentiz

Dei! o exceffus amoris! quis caperet, nifi

j ratl-

30 tv

fides doceret, miracula confirmarent , &

jco n*

quod majus ipfe Chriftus dixiffet? Quid

j qno

juvat autem admirari hujus Sacrificii Ex-

cellentiam, Ífi interim in admini(tratione

Til

hujus anima torpefcat? fi nulla devotio,

vi

gin*

nulla attentio? quapropter o Sacerdotes

per fanguinem Chrifti vos omnes obteftor,

g U

proibts

fiin quacunque functione Sacra teporem,

& negligentiam admittitis, tantum non in

a

hoc tremendo Sacrificioy quia eft a&tio

yo, 1

graviffima & maximé tremenda, requiri-

.'s & COU'

tur ad hoc Epulum digna preparatio, &

fi-

p

aCtuals difpofirio : opus emim grande e[f,

V en,,»'"'

ratur

babitatio

Jad

Efo ;'ff]g'

tieque þomim' prapa

JDec.

4

L

Drizr: Il.

56

JDeo (15, pro Domino univerforum, in cujue

( mt

confpectu contremifcunt Angeli, cujus no-

KCf

men venerandum implet celum & terram :

putita

maximé veró etiam requiritur preparatio:

elinat

Cum enim hoc Sacramentum fit & Sacri-

Venid

fieium fimul, atque fru&tum. conferat ex

«t al

opere operato, & opere operantis, hic

titi£

fructus erit eo major, quó major eft dif-

dbind

pofitio , ficut teftatur Seraphieus Do-

mef

Ctor (2) adwverte, quod effe&fus Sacramen-

igfe(

zorum [olet efje fecundum difpofitionem. &? pra-

sufüt

parationem | fufcipientium.

Et Chriftus ipfe

U

dixit ad S. Cathar. (3) Sen. Zantum. ergo

fl n

percipitis gratie ex . ifIo Sacramento, quantum

d q

vos di|ponitis cum Sacramento ad. recipiendum.

& lii

Quantó ergo Sacerdos erit perfectior, in

Af ]

charitate fide & fpe ferventior, in corifcien-

gnia hüE

tia purior, tantó majorem gratiam exinde

ïm

hauriet. Principalis autem preparatio eft

Yttn

puritas confcientiz non folum ab omni gravi

Téntim

peccato fed etiam veniali, maximé ab iis, quce

TDfem

pacem & unionem cum proximo impugnant:

&b d

hoc enim fàcrificium eft Symbolum amoris

Womere,

& Concordie (4), neque Deo acce

ptum

eft

ts

"er,

) P:z;ali[). €.'29. 9. T.

2) S, Bonav. t. 7.

in fafc. c.

(23) S. Cath. fen. in díal.

tra&t. 3. 1. r10.

(4) -Matib. c. s.

()1

Mzp:TAT10. I.

37

atj

eft munus'ad altare oblatum, nifi fiat prius

reconciliatio cum fratre.

Cits20-

Dein requiritur

X t

puritas etiam quoad omnem affectum & in-

p

elinationem actualem ad quodvis peccatum

l Stt-

veniale : quia ejusmodi actualis adhafio

Yerat et

eft faltem virtualis intentio, qua quis non

QU li

timet difplicere Deo, ficque fe aliquo mo-

T

do indignum quis reddit ad tenerrimum ani-

m De

mz fponfi amplexum accedere. Hincetiam

Auritr

ipfe Chriffus, antequam hoc Sacramentum

T

inftituit, fuorum Difcipulorum pedes la-

fus p

vit, ut, licet jam fuerint mundi ab omhi

t d

gravi peccato preter Judam, mundi etiam

at

effent ab omnibus leviffimis maculis: fi

at

aptendunll.

enim Laberemus angelicam puritatem, & .S.

fe&ïor» ]

Jfoannis -Baptifte fanttitatem,, won effamus. di-

eodfctt

gni, boc Sacramentum accipere, mec tra&a-

q a

r&(1). Requirit infüper hoc SS. Sacra-

purto Ü

mentum profundiffimam humilitatem, reve-

o g

rentam, intenfiffimum füi defiderium, ar-

ääbü&quæ

dentem devotionem, qui omnia Sacerdos

n

€ex pio libello, quales plurimi exftant, de.

promere, & fibi deligere poteít, quod fuüse

qqopiun

devotioni magis arridet : fpiritus enim non

e

miffze

— À

allipatur, optimé facit

: ille, qui ante

3

Ce-

mv. ^

[

ï' in l,

(2 Ven. Gerien de imi, Chrif 14 c 5«

L

58

Dizr: If

Celebrationem brevem meditationem infti-

fred

ttibus

tuit de hoc SS. Sacramento, o fi videre-

;nus viros perfectos & Sanctos quanto ar-

gatia

tendi

dore, devotione hoc SS. Myfíterium pera-

gant? ita ut pre cordis & devotionis dilata-

Secer

debitz

tione & dulcedine in lacrymas copiofiffimas

diffolvantur! & ideo antiquitus in ufu erat

fittid

viton

ftrophiola ad Altare deportare, quibus la-

cryme fub Miffa abftergantur, fic Nofter

ii

"

S. Odilo Abbas in quotidiano Miffe Sacri-

Wit,

ficio incredibili lacrymarum copia diflue-

t

bat, fic S. Veremundus nofter pariter Ab-

ili $

bas lacrymis à Deo auxilium populo ad tria

Ti

milla penuriá annone mifere afili&to fub

n dor

Miffa impetravit. Sic Pbilippus Nerius

lts

tanto divini amoris incendio in Miffe

ts (

M dly

celebratione flagrabat, ut fepius pre ve-

hementia

ardoris. mortuus

crederetur,

m N

quod attinet ad ipfam Miffz celebrationem

Bj

diligenter attendat Sacerdos, ut fumma

Ij (

teltm

cum reverentia & gravitate hoc nimis tre-

iendum peragat, nec nimis properet, prae-

É trit l

fertim quoad canonem: ut ritus & care-

'iotä [ü

monias accuraté obfervet, & nullam ne-

m&m ;

gligat, prout 'Tridentinum Sacrum Conci-

lium graviffimé precipit: magna enim zdi-

tlf

ft, fi

fzcatig populi, gaudium Angelorum e

g*

()

Mzrp I'J.'ATIIO g

59

w nf

Sacerdos rità & debité obfervatis omnibus

[ i.

ritibus hoc myfterium perficiat, multasque

Ua t

gratias & Spiritus fancti charifimata obti.

um pet

nenda fibi promittere poteft: écontrà fi

jr dilt

Sacerdos tepide, ofcitanter, ac non cum

ia

debita puritate animie, fed ex quadam con-

f erat

fuetudine hoc facrificium adminiftret, di-

us l

vinorum influxuum canales obítruit, feque

y Mi

ultricibus graviflimis purgatorii pcenis füb-

if

jicit, prout plurima exempla & hiftorie

; d

teftatum relinquunt. Peffimé etiam faciunt

rter À

illi Sacerdotes, fcandaloque funt fecula-

jad r

ribus, qui peracto Mifle Sacrificio fe fta.

n (lb

tim domum conferunt, ac dulciffimum

fummze Majeftatis hofpitem ,. fine adora-

Neis

i Mi

tionis & gratitudinis fervore, fine men-

m

tali alloquio, fine imploratione auxilii di-

gt

vini non aliter relinquunt , ac fi nullà

gratià, nulla divina ope indigerent: quam

ao

y n

malé ceffit Jude, qui cum accepiffet buc-

cellam panis, exivit continuó.

'Tam ma-

"u

l erit pro Sacerdotibus, qui nolunt de-

d at

voté füo benignifimo hofpiti poft facri-

f

Ts

fidum aliquod tempus donare, quod ta-

, Cone

men tempus. eft difpenfationis gratiarum :

nifi illeexiiffet at Chryfoft. (1) de Juda, pro-

nim g

- ditor

Bfü

—

»

(1) S. Chryrdn. hom. de Bapt. Ch

rifti.

60

Diz: ïI.

ditor fa&fus non e[fét , & ego dico, nifi mul-

(oto

ti Sacerdotes non tam cito devotioni vale-

dfed

dicerent, tot mali Clerici non effent.

uod

foon

optimé novit S. Mater Therefia (1),' que

( 0

hec notatu digniffima pofteritati fcripfit :

Nirtü

SSubito pof? Goumunionem illum (fcilicetDeum))

opér

t

velinquimus , tion babemus caujam , cur quera-

sur, f parvoum videamus anime no[ira in vir-

Tent

gutibus progre[]um.

Hec hec profe&ó eft

tioni

€aufa, cur poft tot iterata Sacrificia Sa-

i&

cerdotes in anuquis defectibus hereant,

Yef

imó cur in malis de die in diem proficiant,

UI

quia nempe divinam hanc Menfam fine

]s

mafticatione accipiunt, quia ardentibus affe-

80

IïQ&oy

éibus Deo prafenti vacare per temporis fpa-

tium negligunt, ficque in fuis animz ne-

lr

ceffitaibus auxilis de furfum. indignos fe

a l

reddunt, quia füa vulnera, fuas infirmi-

O

tates divinao Medico non aperiunt.

quàm uberes fructus, quàm amplum gra-

J//fia)

tiarum thefaurum Sacerdotes, quotidie Dei

ii

filium in füuum diverforium recipientes , fibi

coacervare, quàm infignem in fpirituali

Wt 1;0

vita ac virtutibus profectum haurire pof-

"i

fent, fi.eos non pigeret, poft Sacram

?Z[Qïqæ

Cqm-

»

REX

Q) $. "Theref. ixi vi'a þerf. -c. 34-

MpnriTATIO Í.

61

s m

Communionem amorofo alloquio, ac piis

on -

affectibus diutius immorari , idque non

L Qul

folüm ób actuuni illorum excellentiam feu

D,q

ex opere operantis, fed etiam ob ipfam

ferpl:

virtutem & eflicaciam Sacramenti feu ex

iDeun)

opere operatoó: tamdiu enim Sacramen-

tum non confumptis fpeciebus confert incre-

ip Qu

i*

mentum gratie, quamdiu illi actus devo-

tionis continuantur,

$n d

Jofue pronus cecidit

niau

in terram coram Arca Domini usque ad

Teret

vefperam, & Sacerdos fe non profternat

xoficia,

corum Arca viva, fuo dilectiffimo fpon-

m fire

fo Domino Jefu Chrifto? ad ultimum mo-

us

neo quemque é venerabili clero illis verbis

Qnïïsïp !

Directorii Octavii Frangipani olim Epifcopi

yint ?

Tricarien(is: Uf quetidiena aut [altem fre-

mdignüi (e

quenti bujus Sacrificii vepetitione ac refe&ione

u f

magis magisque i. Sacerdotali virtute € pie-

xj

Zate crefcat, augeatur, ac virili robore ac con-

p

fhantia firmetur , ut Sacrificia, quantà crebrius

facit , tantó [anttiora faciat, quod fiet ,. fi ani-

ug[idie ]

:

mum [uum droino [piritu quotidie inmovet, €? ut

i

, [pm[lä

to0us Domo, movusque Sacerdos, quafi primà

y T

J

munc Sacrificaturus ac movo. peccatorum dolore,

j

TR

sooáque foli Deo deferviendi "voluntate, ala-

(

eritate ac Con[Jantia. revivifcat.,

" d

DIEI

62

Digr: If.

li in

DIEI SECUNDJE

DI

MEDITATIO II.

iet v

DDe Caflitate.

Spet

fcit

PuNcTUM L

effent

T

Ornicatio €? omnis immunditia nec tiomine-

fur in vobis, ficut decet San&los (1).

fübli

t

Hxsxc virtus tam excellens eft, ut Scriptura

ipfa teftante hominem alias infinité Deo

detor

J

difparem tamen ei& Ss. Angelis fimillimum

reddat : Jwcorruptio enim facit proximum

/z' W/ w

JDeo (2). — Neque mubemt, weque mubentur,

Jed erunt ficut zdngeli in calo (3). — Solee vir-

n

!

Md

Á

^

gines, ait S. Bernardus (4), fequuntur Jolem

ju[litie Chriffum agnum , quocunque ierit , un-

Atl

We

de €? fole illi fimiles funt atque fmillima.

Hsc virtus caftitatis eft. ftatui. Sacerdotali

W

l

effentialiter annexa, qua quilibet delectabi-

liter & fineimpedimento tam corporis quàm

mentis voluptatibus

renuntians Deo &

!

Ecclefie liberé fervire valet.

Munditien

ly

Vity

cordis & corporis exigit Chriftus Dei Fi-

üifme

]lius

x.

(1) 24 Epb. c. 5. V. 9.

(2) Saps c. 6. 9. 20.

(3) Matib. c.

()

C. 3I.

22. v, 30., (4) DePafs. Dni

(h

à

MepnriTATIO II

63

iius in Sacerdotibus, quia ipíe eft virgo,

natus de Virgine

inter lilia, id eft, in-

I

ter virgineas mentes pafcitur, & in niveo

Specierum Eucharifticarum throno requie-

fcit,

Er ideo voluit, ut omnes Apoftoli

effent celibes, Joanníque propter fingula-

em caftitatis preerogativam multa pree aliis

p

fublimia myfteria revelavit, ac fingulari

'Wï ( )

amore eft profecutus

Et qmd Sacer doti

Smw

decentius ,. quàm decor €? puritas. caffitatis?

fD

Til

fit piis , fit fervidus , fit bumilis , frt dewz*us,

f n eff caffus ,. mibil eff (1). Solz, qui pu-

[

TITITA

ram agunt vitam, veri funt Dei Sacerdotes ( 2 ).

Aece[]e ef? ,. Sacerdotem fic efje purum, ut [i in

T

Ti H

ipfis ceelis collocatus , inter codleffes virtutes. il-

las medius flaret (3). .O Angelica virtus

gtl

fjl

etiam cruento conflictu cum hofte digniffi-

a! O Sacerdotes, quanto zelo ac cura

Sacefd

illam confervare & cuftodire debemus'

etdeleä

n

i

PuNcTuM L.

'laDO

Datus ef? mibi flimulus carnis. Sicut nul-

yiodt

J Jn

la virtus tam delicata eft, & Angelis tam

l

d

proxima, quàm caftitas, üc nulla tantis in-

J

fidiis

(1) S. 'Thom. à Villa nov. con. de $. Au

"i

(2) Clem. Alexand. 1. 2.. fttog.

(32

y n

Chryf. l. 3. de Sac.,

64.

Diz: If.

fidis & periculis eft obnoxia, quàm haee:

lilin

quia neque ulla paffio in homine eft vehe-

ytis

mentior & inordinatior carnis concupifcen-

lis fe

tià, que à S. Paulo dicitur habitare in

cis, |

membris noftris, ut ita hoftem noftrum

nf

infenfifimum ubique nobiscum portemus

Tes

& nutriamus.

Nulli nec fexui nec ftatüs

Jj

conditioni parcit, squé pravis ac vite in-

&if

tegerrimze viris bellum hic hoftis indicit:

ls «

LHac pef?is , ait S. Bernardus (1), quo pre

lt

ceteris vitüsefI mibi familiarior, e0 ad nocendum

hii

proclioior , & ad repellendum. difficilior : nam

Quj

cum eam repellere «olo, nolenti Je mibi ingerit,

At fne

Jemperque me per[equitur : non diebus neque no-

Gibus requie[cere. finit. O Sacerdotes! quan-

Wt

j)üï, q

te lucte, quanta difcrimina funt nobis fu-

M,

beunda!

Licet carnalis affe&io fit omni-

Pnlir

bus periculofa & damnofa, ipfis tamen Sa-

cerdotibus magis perniciofa (2); primb,

quia Sacerdotes habent majorem occafio-

nem & facilitatem ratione excipiendarum

,illlf Lsþli

Confeffionum, ratione proximum juvandi

Afl $

etiam alterius fexüs, etiam lubrici & fragi-

lis; fecundó (3), quia magis prompti ad li-

bidi-

g

la

(1) De Interrog. Dnni ferm. 29.. (2) S. Bo-

nav. de modo confit. . (3) Hugo Card.

(s

MkniTATIO Íl."

65 ?

im'ee.

bidinem propter otium, vini aut alterius

T

potüs ingluviem.

O Sacerdotes! diabo-

Vcupiiee

lus fe quandoque disformat in Angelum lu-

bitare 1

cis, ut fic vos decipiat , & ubi incepiftis

n

in fpititu, in carne confumatis.

Sanctiffi-

Ortequ

me actiones non funt fine periculo, nmifi

w fatis

fancé & cauté peragantür. Quandoque

x Vi t

ex ipfà Sacramentorum adminiftratione ho-

Vi d

ftis animarum predam retulit de Sacerdo-

te.

NU

Attendite, ne domefltica confidentia

2701

fpiritualis filie fit vobis lapis offenfionis,

fjr: nm

Loqui cum femina, converfüri aut. fabu-

ii

lari fine arbitro, (ine niagna neceflitate ple-

v W

num eft peticulo. ANulus confidat vivens in

s quit

bec , quod fan&us fit, fiefl, non tamen fécu-

;nobïi !

vus eft , plurimi fantti ceciderunt in. boc vitio

s

f -

propier [ecuritatem 1.

a

» Pyimv,

PUN*'c&*UM Ia

, i

Abfcitis , quoniam corpora

ve[fra templum

Jünt. Spirits Santli ( 268

nfidera, ficut

i iet)dmm.

n u

nihil Sacetdotem magis c

ommendabilem'

Ia (UMDI

reddit, quàm Angelica puritas, ita nihil

y j

adeb odiofum Deo & hominibus Sacerdo-

bidi

/Egy-

tem 'fagi;, quàm luxur:ia. Sacerdotes

n

ptii

i

Q)

p u

(f)sa Iïierön, : (2) I.- Cöh"nib. €. 6.

66

Dig: I

l

ptii- carne. & vino femper abftinuerunt

m,

maximé propter appetitus libidinis, Sacer-

B

dotes in /Ethiopia, licét haberent uxores,

dolo

tamen ut fe magis promptos redderent ad

füpe

Deorum fuüorum cultum, femel folüm in

Q

anno eas agnoverunt.

Sacerdotes Athe-

Q

It

CEhIS

nienfes feparabant fe à communi confortio,

ut evitarent fenfuum irritamenta. - Si Sa-

W

cerdotes diaboli carnis illecebras adeo' Sa-

pud

cerdotio indignas effe judicaverunt, quid

j

veri Dei miniftri & Sacerdotes agant? qua-

t

1

le feranc judicium? O quanta erit confufio

d

f

-€oram judice diftricto , (i demones funt

(ui

fenfis

.gloriaturi, Sacerdotes füos Idololatras ma-

jori fuifle preditos continentia, quàm Chri-

iniq

£ilo

fti Sacerdotes! .. Pró quanta deformitas in

UE

Sacerdotibus incaftis! an non impii, facri-

d

f

legi, & quodammodo Athei fünt dicendi?

qui in eodem altari cordis collocant infa-

mem Veneris ftatuam, & facratiffimum ve-

LE

nerandumque Corpus Chrifti Domini no-

ftri? fj Deus repentina morte Ozam Le-

vitam punivit, quód manum füam ad va-

Q'MW i

cillantem arcam extenderit, ideo, quia

ea nocte cognovit uxorem füam , quid.ille

n

Sacerdos exfpectare debet, qui omnino au-

N

mmacue-

Wlllþpm

det facras þcv:ontingere carnes Agni i

lati,

MEDITATi'o Ib

67

Xnetut

lati, & intingere in'Sanguine Salvatoris

Pa

j t

manus nefarigs, quibus pauló ante

[1

M

proh

nt Ut

In-

dolor ) carnes meretricias attrectavit.

Vlereni d

füper Sacerdos luxuriofus totum ftatum

L (olm :

Clericalem apud Se&culares vilipenfioni &

v At

contemptui éxponit, fcandala caufat, vitia

onfori

carnis in aliis nutrit, & füo exemplo facit,

Qs

ut non multum curentur.

Si caflitas &

TM

pudicitia veros Sacerdotes creat,. libido

rüt, t

proeul dubio & lafcivia Sacerdotibus digni-

1gzmt?qü?

tatem abrogat, titulo & charactere Sacer-

fceonfüt

dotali prorfüs apud alios indignos reddit.

qes f

Quis hec rité perpendens non. refrenet

yiico

fenfus füos, carnemque füam mortificet ?

qut

fané qui hisce non movetur, demonftrat,

aut fibi defperatam-effe falut

à

iomi

em 2 aut de-

m*

giïe fanam rationem.

n d

-DIEI SECUNDE

lo

m

LECTIO SPIRITUALIS

fyunin *

POMERIDIAN A.

Qu

Quàm periculofa Sacerdotibus jit Jamiliaritas

u

am Eld

(

cum altero .Jexu.

1d€0, Q

r

;, Qi0^

N

Onnemo ex antiquis Patribus dicere

folebat : .

u)d, ficut Jal maturaliter

Omnan

fi iterum aqu& . unia«

componitur é a, Jed

2

iu.

illy

N

s

D:z: ff

68

it 1

tur , diffübitur: ita etiam. bomini nate deriu-

liere non comoenit. mimis familiariter. cum. ipfa

if i

cübat

agere fine. periculo. perdendi vigoris bone[latis

diui

& puritatis (1). Huc videtur etiam ipfum

u

Spiritum Sanctum refpexiffe, dum ait:' Jn

oU

miedio mulierum noli commorari: de ve[Himentis

Áinp

enim procedit tinea , & à muliere iniquitas vi-

gi: fnulier autem. viri. pretiojam animam ca«

tohi

(

pit C22... Noli circum[bicere , monet Ecclef.

lätt

]

(3), im vis civitatis , met . oberraveris in

d

plateis illius, averte faciem. tuam à muliere

tl

compta, €P. ne circumfpicias [peciem. alienam s

probter [peciem mulieris multi perierunt , & ex

(lth

Qs t

bac quofi ignis conupicentia exarde[cit.. Quanti

& quales Epifcopi, clamat S. Cyprianus (4);

frlor

f o

Clerici fimul & Laici poft confe[Jonem , voitio»

viarumque calcata certamina pofi

magnalia &

E

Qb&

würabilia, & [igna usquequaque monfirata

f

nofcurtur cum bis omnibus naufragále?. Quam-

lj

zos leotes domuit una mulier , infirmitas delica-

Go

?a , qu& cim fit vilis & mifera, de maguis

effcit predam. — Quid de hac re fentiat $.

&L

Aug. ipfe ingenué faterur: ^ Experto. crede

ïEPit) |

experius loguor , coram Deo mon mentior , Ce-

Vl

y0s

t

in|

(1) Prat. Spirit, c I . (2 vPro*ïc. 6. V.

26. (3) Ex.c.9.v.7.€«. (4) S.CyP-

(

tract. de fing. Cler.

mm

—

MzpiTATIO If

69

dros Libani , duces gregum füb hac pofle ceci-

titt d

TI

diffe reper

i, de quorutm. cafu. non imagis Jufpi-

X

m de ZAmbrofi & Hierenymi impu-

r hii

cabar , quà

dica turpitudine.

Cum fceminis converfari,

dum pl

cumfweminis commorari, aut in feminas

n at: ]

oculos mittere , eft tanta de caftitate pre-

at

fumptio, que nonnifi graviffimam fecum

d t

trahit ruinam:

uia jamua diaboli, ia ini-

gt d

quitatis, [corpionis percu[Jio, nocioumque genus

mt M?.(Z.

R

eft foemina , cim proximat flipulae viro falicet,

incendit (1). Mulier magnum malum , &

: m

T

snalum quidem pro domüs adminiflratione

quandoque Sacerdotibus neceffarium : quis

y, 67

li

1

ejus malitiam füfficienter deplorare aut de-

]

a

fcribere poteft? malum eft grande, dum

W'W!S G J

fua contubernalitate fibi affumit libertatis

jj v

audaciam, & audacem libertatem: dum

ngll

füb famulandi pretextu nunc lacertos de-

j n

,

"1

J

mudat, nunc eftuantia detegit colla, nunc

"du

blanditias exhibet, nunc cum veftimentis

d

Sacerdotali quoque verecundiá herum füuum

, n

exuit, nunc in conclave nocturnum vel ir-

r

[ )

repit, vel admittitar ad madentis fortaffe

ïïþö'rm [Ii

J

c-

vino Sacerdotis le&um appropinguare: O

gl

ii

malum füper omne malum! Adam provifus

5

jufti-.

n

f

j o

Fw(ïï s. HieönynäNs apud Bafi. Finckeneis

(9*

A j. 65,

"—

Drizr: H

79

AU

juftitia originali , munitus tantis- prajfidiis

ac donis gratie ccleftis, - cecidit

trans-

fte

i fac

greditur veritum. Dei, ne, üt dicit S. Au-

guftinus, contriftaret delicias fuas, non

TOm d

curans transgredi mandatum Dei

illique

que f

difplicere, dummodo placeret conforti fue.

uto

Quis Sacerdotum fecurum fe eftimare po-

putr

terit in tali lubricitate? .Muli lieres, é fenten-

linia

tia infallibilis Spiritüs Sancti per Ecclefia-

litur ;

YoeQU

fticum , mulieres apoftare faciunt, id eft,

faciunt, ut Sacerdotes füi ftatüs, fui voti,

aliis.

fuüe obhgauoms penitüs oblivifcantur, &

liq

omni ornatu fpolientur virtutum; unde S

Jattn

htet d

Bernardus non abs re ad. ingreffum mulie-

tis clamavit:

Latrones! latrones! veréla-

unfer

trones mulieres, qux & Sacerdotes fubdo-

1005f

]é & fraudulenter aggrediuntur, donec bo-

Tib

nam- eítimationem , famam, gratiam fan-

EM

m

&ificantem , fervorem in dmms, guftum

ad fplrltuaha exercitia.penitüs-«ab:eis auffe-

Dtn

rant.

David, qui vir erat fecundum cor

TInfen

Dei,

vidit à longe diftans mille . paffibus

JO&C

ob1ter tantüm Berfabez vultum, atque fine

ömxzm:;

prævm difcurfu ,

fine antecedente familia-

ïïbnt

ritate, precipitatur in adulterium, fit ho-

quï

mlclda.

Ex erit aliquis, fubjicit S Aug.,

—

qui tantum fidat füe debilitati, ut audeat

tan-

|

MzpniTATIO Íl.

p..

tanquäm*domeüicus familiariter in domibus

grelts

It, i

agere cum mulieribus, aut in Confeffionali

d

ad faciem non unius Berfabes fed millena-

Us, X

rum intueri, & Confeffiones excipere, at-

, illgi

que fine fingulari precum & orationum ad-

Vortifue,

jutorio ac debita circumfpectionegfe àlapfü

thre po-

putare fecurum?. impoflibile eft , qui faui-

n

[

"

At

Mu

liaritatem won «oult evitare fafpe&lam , citó la-

!j

Tib

bitur in rutam. (3). |Dicis forté, habeo

mecum & in domo mea feeminas, imó cum

]l i Ü

aliis converfari foleo, quin tamen fentiam

hijv

aliquam fenfualitarem aut füfpectam incli-

nur, 4

unde

nationem erga illas. O bone Sacerdos! hic

latet anguis in. herba; ea eft enim ferpen-

j il

qee

tis infernalis aftutia, ut,. dum nos nimium

ss i?

nobis fidimus, ac de nobis noflrísque vi-

ribus prafumimus , ile tunc nos faciliüs

doyect

ii d

precipites agat in laqueum & foveam, dum

illum putamus longiüs abeffe.

Ideo fem-

]s N

per mentibus noftris ac memorie impreffa

p as ul

maneat falutaris illa Cypriani ($) admoni-

ind

T

D

tio & cautela: JVemo díu iutus 6

periculo

jle palï !

proximus.

Familiaritas cum alter

fexuhoc

d

habet, ut fenfim fine fenfu etiam corda re-
