Gi2345
author: Hundtriser, Benedikt

-

ES

g

T

a

m

MA

m MGRNEY

:2 d

2

À

u

!

E

3

EUY

3.

3

zj

Hs

-

C

E

NT

i

N

x

M

!

(2

—

Rs

W

TE

.9.

2

E

h

*

d

*

n

*

E

Amo

"

*

h:

"

B

X

u

N

dÉ

ET

1

E

.

:

T

N

E

2

1

2

*

»

&

x

r

:

X

n

x

—

E.

p

" «iïl.)»lti.-»t t g

n a,

"dcs

g ts l.....c as

:

Posus:

de

i dub ueee d [

x

EAU

2

..Hlef&..w 4 R e

5

o

m UR GR aiei GaHi

AE

e

m

vedbeii

1 ixnP

—

D

j

/g

"n

N12«511913464^ 021

:

VALALUNUAALAUN

uB Tübingen

m

I».

&

EEE

—

——

-

*s

v

*«5v

xed

——

-

at

dMiee

E

Mi

REN OVATIO

SPIRITUS,

SIV.E

EXERCITEA

|

PIRITUALIA

TRIDUANA

P.R O

SACERDOTIBUS

Taw S/ECULARIBUS Qvaw- REGULARIBUS,.

k:

CURAM ANIMARUM EXERCENTIBUS;

CONSCRIPTA

A

j

j

R. D. BENEDICTO HUNDTRISER,

ORD. SS. P. BENEDICTI ANTIQUISSIMI ET EXEMPTI

MONASTERII THIERHAUPTENSIS CONGR,

S8.

ANGEL. CUST. BENEDICT. BAVARICAE

|

PROFESSO

1

CUM LICENTIA ET. APPROBATIONE

AUGUST/& VINDELICORUM.

TYPIS MAXIMILIANI SIMONIS PINGITZER

ANNO 1758

m

ce»

—— ——A

——

ss m

—

— n

M

CAQ

Sx)ETIC

REVE RENDISSIMO

PERILLUSTRI ac AMPLISSIMO

DOMINO DOMINO

BERNARDO,

CEL.EBERRIVII ET ANTIQUISSIMI

ASCETERIILUN/ELACENSIS

ABBATI

VIGILANTISSIMO zrc.

S. CJES. MAJ. CONSIL. INTIMO

NEC NON

STATUUM PROVINCIALIUM

SUPRA ONASUM

DEPUTATO MERITISSIMO

DOMINO AC PATRI PERQUAM

GRATIOSO, OBSERVANDISSiIMO

a

REVERENDISSIME,

! Q

PERILLUSTRIS Ac AM-

Di

PLISSIME DOMINE,

f

DOMINE

E

li

PATER 4c MOECENAS

(i

PERQUAM GRATIOSE.

l

(

(

X Multis jäm äbhinc annis Op-

Tj

taveram quoddam gratitu-

dinis ymbolum. tanquam anathe-

lt

ma à beneficiis mihi praeftitis tibi

W

debitum ad aram 'TTuae Amplitu-

ho

dinis füípendere, tandem ad'vota

ii

mea melioris fortunaz illuxit ra-

li

dius, dum hoc exile quidem opu-

Q

fculum lucem vidit publicam: 1lli-

Iu

co quippe admonitus, ut illud Am-

plifimo Nomini 'Tuo nuncupa-

d

t

rem, & cui alteri, quam T ibi? quem

l

clariffimum virtutis infolita jubar,

à

rigidioris R egularis diíciplinze fer-

Q

vor lingularis, toti familiae Bene-

f

diCunz, ne dicam orbi, pridem fe-

C16

)

cit illu&rimmum, quique cultum

/-

Divinum, Bcclefie fpiendorem,

Ícientiarüm ornamenta in connivo

providentiz 'l'uze oculo infatigabi-

liter promove-; &ad exteroseffun-

dis,ac meliori flamma quàm olim

Promotheus aliorum pectora füc-

cendis. - Has nobiliffimas animi

dotes jam dudum füfpexit celeber-

u

rimum $Salisburgenfe athenzeum,

E

& Te unanimi voto jam in affi-

flentem, & paucos ante annos

N

in. Prefidem digniffimum : elegit,

IU

hoc ícilicet femper votum "Tibi

(jr!

infederat, "Tua Bombycis more

fi

non tantum vifceta, fed etiam

m

cor ipium communi & anima-

lli-

rum i literatorum bono lau-

m-

datiffimo conífecrandi impendio,

pä

ut non immerito dicere

queas:

Feflros confamor im ufus, . QQuot-

3ar,

quot negotia bonum commune

e

concernentia emerferunt, dextro

emper Apolline confecifti, ut-

fe-

pote

atuum provincialium

Qe

:

«X 3

p9

d

putatus féquioris fortum? tibi cor

dapientia "viclrix, imbuit, €9' ve-

rum f[ato prudentia imajor.

Aft

lt

plura l'uarum virtutum ornamen-

ta enarrare fumma lua pro-

hibet humilitas, que 'Tuo adeo

infidet peCtori, ut potius in te-

nebris fepulta, quàm orbi aper-

ta effe cupias. Perge igitur Prze-

fuülum Maxime 1uum INomen

1j

aternitatis annalibus infcribere;

quod ubi ex toto corde precor, hoc

) 5

l

tenue gratitudinis & demiffiffimze

obfervantiae monumentum ad gra-

tiofos Tuos pedes depono, feduló

Deum precaturus, ut Reverendiffi-

mam Amplitudinem Tuam ordi-

ä;

ni Benedictino Tuis prafertim

filiis & fübditis fu

me confervet,

per&itcm diutiffi-

REVERENDISSIMEX AMPLI-

TUDINIS VESTR.E

Infimus Cliens

P. Benedictus Hundtrifer,

Ord, SS. P.Bened. Exempti Monaft, Thier«

hauptenfis prof,

U

7s

AVPPROBATIO CENSORIS.

P

e—À

Hanc Renovationem Spiritüs Cle-

ro perutilem, Typo d

eo,

lignam cen-

0

Ex Vz'cariaiu "ugufle Vindelicorum,

die 23. Febr, 1758. 15

[e

Im])fimdmr KELg

Tl

d

FRANCISCUS XAVERIUS

L. B. ADELMAN de Adel.

X

mansfelden , Epifcopus Mactari-

tenfis, Ecclefie Cath. Aug. Ca-

:

nonicus Capitularis, Rev.mi &

Seren,u Principis , & . Epifcopi

Aug. Suffraganeus, Vicarius in

r

)

Spiritualibus Generalis, & Con-

cilii Ecclefiaftici Prefes, mppria.

I

[j«

FRANCISCUS JOSEPHUS

de HANDL , SS, Theolog. Licent.

Rev.mi acSeren.mi Princip. & Epi-

feop. Aug. Confil. Ecclef, Major

Penitentiarius & Librorum Cenfor,

nec non infignis Ecc:efiz& Colleg. ad

S. Mauritium Canonicus & jaro-

chus mppria,

lt,

Fas

er

Facultas & Zfpprobatio alme | Congregationis

DBenedittino- Baarice . SS. Angelorum

Cu/iodum

[

Os Beda Dei gratià Abbas Weffofon-

N

tanus Ord. S. Benedicti, p.t. Congre-

gatlomo Benedictino - Bavarice Prefes Ge-

neralis &c.

Adm. Rdo. ac Religiofiffimo

P. Benedicto Hundtrifer, eumdem ordi-

nem in antiquiffimo & exempto Monafte-

rio "Thierhauptenfi Profeffo ,

hifce facul-

tatem facimus, ut opufculum, cui titulus ;

S

Renovatio .szrztus, frve Exercitia Spiritualia

Triduana €?c. (in quo nihil orthodoxe fidei

]eg

aut bonis moribus adverfum deprehendi-

fi

mus) abs fe compofitum

typis mandare

valeat, in cujus rei fidem has literas manu

[

k

noftra fubfcriptas & figillo officii munitas

dedimus in exempto noftro Monafterio

l0

E

Weffofontano die 30. Janüarii Anpo 1758.

I

Beda, Abbas W effofontanus

dlC

P. t. Prafes Generalis.

[

D

g

ü

PRJE-

L

AA

m

IT

(i

W,

»T*

ET

E

72285

l

W

a

Q,,

L

2

æ:

SSS

e

XX

Vs

j

Es

YU

QR

i.

ij

b z

27 2460 RPAROH

Lf

REUV

PRJAEFATIO

AD

Iu

d

T&

VENERABILEM CLERUM.

j

»

ïA&ardotes Venerandi(.' Sifto Veítris

11

oculis Exercitia triduana, que íi ea,

a

qua par eft, attentione confiderentur, &

l

legantur, fpero fore, ut pietas illa pri-

"

ftina & fervor in procuratione tum pro-

M

prie tum alienz Salutis olim pofitus, fi non

(

penitus erigatur, & in priftinum illum ni-

torem & fplendorem reftituatur, Saltem

irü

f

ab interitu, quem priftini illius fervoris,

Zeli & conrentionis remiffio minatur, vin-

Us

dicetur: fi enim hoc ferreum & frigidum

Seculum conferre volumus cur illis floren-

tis Ecclefit orthodoxze Seculis, ubi aurei

erant Cleriei & Sacerdotes, omni virtutum

&Cnere ceu auro optimo refplendentes, fa-

teri cogimur, priftinum fervorem & zelum

hoc

sss

PREFATIO.

hoc calamitofo tempore non modó langue—

degl

fcere, labi, fed apud plurimos intermori, &

Dj

cui Saceldotum non tinniant aures ad D.

Nf

Bernardi tonantis verba(1): 4eu beu Domine

p

Deus, ait, quia ipfi funt im per[ecutione tua

I

primi, qui "oidentur in Ecdejia tua. primatum

B

tenre, gerere Principatum.

Zárcem Sion oc-

fi&

cupaverunt , apprebenderunt. munitiones , ?

M

univer[am deinceps. liberb. & poreflatroà. tra-

o

dunt incendio cioitatem , mifera eorum . comer-

L.

fano plebis 2ue mg/ïemlnlzs Jübverfo of , an

M

verà Salvatori animarum gravior illa e[je po-

| hus

Terat per[ecutio? iniqueé agunt , C? cateri con-

r

tra Chriflum ; meritó tamen crudeliorem eam

| At

cenfet per[ecutionem quam à proprüs. fu[linet

]

Müuifrris.

Egrefja ff iniquitas à. Senioribus

E

udicibus voicariis tuts qui voidertur vegere po-

ff

pulum tuum, non ei jam dicere, ut populus

M

fic Sacerdos ,. quia fic nec populus ut. Sacerdos :

Tén

9101 enin ita corruptis tnoribus "viount Sacula-

ifiy

res üt. Ecclefiaflia.

Hucusque S. Bernar

vl

dus. Et quod fuo tempore mellifluus Doéctor

(elty

amaré deflevit, nonne noftlro evo idipfum

[

b]l«

deflere cogimur? fi attendimus ad puden

dam multorum Sacerdotum in rebus Sacris

,

ne-

ho

tre

(1) D. Bern. de Converf. S. Pauli.

Si

4

PnjEFATIO.

negligentiam , ad vite agende eorum nor-

mam pernitiofam, ad fummut reducenda-

äc

rum in rectam viam animarum Chriíti fan-

Ilj

guine redemptarum teporem, ad ignaviam

lll

in rudibus inftruendis, ad immifericordiam

lil

in compatiendo miferis & afHlictis, ad in-

/

frequentiam in sgris vifitandis & ad fpem

?

Salutis eternze erigendis, ad fegnitiem in

docendo, arguendo, vitiis ovium corri-

j

gendis, ac reprimendis , ad fummam rerum

/li

Sacrarum ignorantiam? an autem quid me-

lius huic corruptele morum mederi poffit,

I

quàm Sacra Exercitia, fané nefcio: expe-

q!ïl

rientia enim Magiftrá docemur, hanc San-

Ti

&am occupationem à Spiritu Sancto inven-

/)

tam etiam perverfiffimos quosque in viros

J

perfectos ac Sanctos mutaffe:: & ideo nihil

l

à Magiftris fpiritualibus tot preconiis com-

"T

mendatur, quàm Sacrorum Exercitiorum

ll

ufus, à fummis Pontificibus plenariis indul-

at

gentiis honoratus, imó ab ipfis celitibus,

jot

celitumque Regina nonnunquam etiam per

IJl

Contra-

vifibiles apparitiones perfuafus.

"

rium quidem fuggerent Mundus, Damon,

J

Caro, adverfarii fané aftuti, fallaces, men-

daces: afteftote conftantes, contra auden-

fideli«

tiores itä: pugnate viriliter,xreüftite

ter

^PRAFATIO.;

|

!

ter, perfeveranter ftate: nullus vos fuperet

labor ,. nulla enervet defidia, nullum pro-

fternat faftidium, nulla tentatio abfterreat,

nullus impetus frangat, generose, fi pugna-

veritisj, viciftis.

Nolite faftidio affici, fi

ïï

forte meditationes fübinde prolixiores oc-

currant, meum enim intentum minime eft,

ut omnia de verbo ad verbum affumantur,

fed ille optimé facit; qui fructum pluri-

mum haurit ; libentius enim volui. peccare

nimia liberalitare quàm parcitate. Utamini

igitur diligenter hif Exercitiis abítraci à

fecularibus, quantüm licet, negotiis, &

El

EI

facturi eritis infigne opere pretium ad pro-

—À

prie aliorumque anime emolumentum , at-

|

Wi

. que ad perenne immortalis glorie

W

Valete.

tropheum.

n

s (

»

v2

-

Ü

p

( M

! UP

-

M

M (:(

-

E

N]

-

"

z

—

Z

( 36f

iyes

2

Ü l

L

—

-

i

m]

aE

A

N

PO

[SXEET

Qïg&m

| Q

Do

N

ME-

il

j

QU^-

-

J

2

AE

L

«

a.

[5

2

Q WE

J

d

xæ

2

T

m

27 18)

-fä);

22

^

C

Dx

f0*

Z

Y 2

u

e

,

Z

Kg

S W

?

aQLgo

V

i

u

" Gs NI

I

»)

M

gn

m

AOSSEC

SSS

N

(

1

J

N

M Ó

Y

qc

*?T:J

SSEÓ

—

U

r

0C

&L

i

MEDITATIO

jf

-Pridie aute ipfa .. Exercitia facienda.

u

PuNcTUM I.

Ti

n

Cee nunc tempus acceptabile ,. ecce. mutic

Ü

E

dis [alutis (1).

Ecce Sacerdos!

u

hi funt dies, forfan tota tua vita

[

tibi non ampliüs indulgendi! hi funt dies,

hoc tempus acceptabile, de quo non im-

meritó intelligendum venit illud Sacri Va-

tis effatum: /n zempore placito exaudioi te,

& in die [alutis auxiliatus [um . tibi. Quis fcit,

an ampliüs per totam vitam tuam tam lar-

gum auxilium divine gratie tibi Deus fi

largiturus, ficut in his Exercitiis? an tan-

tam illuftrationem Pater Luminum tibi fit

oblaturus? fortafe tam benevole Omni.-

potentis aures tibi nunquàm ampliüs pate-

A

o tuunge

! bunt,

(1) Iüorimb. & 6. 9..2,

2

MEDITATIO.

bunt, forfan ab his ipfis tuis exercitiis de-

[

pendec tua falus & tota eternitas. O tre-

n

menda, & in pondere fanctuarii bené per-

!K

K,

pendenda veritas! & vel ideo differre de

0«

die in diem periculofüm effec — INoli aures

ifte

preferre vaferrimo illufori tibi multos an-

At

nos, meliorem occafionem promittenti ; tu-

| dio

tiora enim femper funt eligenda.

Nun-

| (f

quam nocuit preveniffe, feró autem ve-

EU

niffe fatuas Virgines exclufit à nuptiis, &

| u

millenos alios exclufit ab &terno Convivio.

fj

Va ergo mihi & tibi, O Sacerdos! fi tam

hem

acceptabile & ad falutem noftram ordina-

rifyl

tum tempus negligamus, aut vili penda-

BH

Inus: paratos enim nos effe oportet, quia

4[0 il

nejcimus , qua bora — .Filius bominis — ventu-

It gj

us fit (1)

Ergo dum tempus babemus, ope-

Bu

genur bonum (2 ).

PuNcTUM II

Cte. ego laffabo eam, €? ducam eam in fo-

litudinem, & loguar ad cor ejus (3))

Confidera Sacerdos, te ex millenis

| Vr

alis vocari, imó interna ftimulatione quafi

! Q

urgeri

| 4

[

QD Mattb. c. 94.. (2) d Galat. €. 6. V. IO.

N

(3) Ofte c. 2. v. 14.

| m

MEDITATIO.

3

(e-

urgeri ad füpremi Regis audientiam, non

i

proptertua merita, fed ex fola benignita-

u

!

te, bonitate & favore hujus fummi Regis.

ete

IU

O quanta gratia, quanta dignatio! quis eft

ifte Rex? eft potentiffimus , benigniffimus

Eilg

univerforum Dominus, eft falutis tuz ftu-

[

diofiffimus; hic enim vult te inftruere, te

Ul

manuducere ad viam falutis, te laCtare vi-

v

no compunctionis, ut ad eum per obedien-

5

tiam accedas, à quo per inobedientiam re-

[/1

cefferas. Dominus eft, terribilis ert, dur.

t

bens juítitiam pro gallea, fed noli metue-

Ifid»

re; extendit enim hisce diebus fuper te

xxö*al-

auream virgam fuz clementie, ut aliquan-

qlM

do tibi parcat mundum judicaturus. Et

Xl

ne aliquando iram. condemnantis fentias,

T4

admitte modo amorem corrigentis.

PUNCTüM I1II.

Ras faciet Dominus verbum

iffud in terra

,J

C

(D. His fanctis diebu

S tractaturus

(

eft tuus Judex ftrictiffimus, tuus Sal-

enis

Vator tecum de negotio omnium maximo,

luaü

omnium maximé neceffürio, nempe de (a-

i

lute anime tuz, de tua perfectione, à qua

A2

falus

Io

n

(1). Exodi c. 9. v.-s.

"

4

MEDITATIO.

falus tua & major Dei gloria dependet. Et

nonne anima tua unicatam pretiofa eft, ut

illi omnia mündi regna, omnes thefauri,

omnes divitie comparari nequeant? ecce

hanc unicam tuus amantiffimus Deus per

hec Exercitia ab interitu falvare intendit,

liquefaciet glaciem cordis tui, illuminabit

tenebris obnubilatam mentem, atque no-

vum accendet defiderium, ut novo fervo-

! de

re, novo conatu curras viam mandatorum

[7/

Dei,

ut in via purgativa zizania eradices,

dir

in via illuminativa majorem virtutum

folidi-

|

(

tatem, in via unitiva majorem Dei & pro-

N

ximi amorem, ac tui perfectionem acqui-

1f

YR

ras, & cum Deo intimiüs uniaris. Ecce!

&t

hi funt nobiliffimi & certiffimi eftectus fà-

cri hujus fecefsüs, dummodo non defit ap-

N

quà

plicatio,

Tam preftantes S. Exercitia ger-

minant fructus, ut unica fübinde ad

illa

hi

feria applicatio mutet hominem in virum

; j

| n

alterum, in virum perfe&um, in virum

fanctum (1). Quare ingredere & conclu-

t

Ti

dere per hoc triduum in medio domüs tue,

intra in cubiculum tuum, everre domum

hy

ü

tuam &accendelucernam. Tracta cum Pa-

ä

tre luminum de negotio negotiorum.

MEDI-

l ( J

(1) Es&L, c. 3. v. 24.16-;9 AMaiib. c. 6. v. 6.

Diz: . MzpiTATIO Í.

3

MEDITATIO I.

EK

|ut

JDe. grandi. benefício vocationis ad jlaizgm

Sacerdotalem.

i,

u

PuNcTUM l.

p

Ydit

TOn «vos me elegifTis , fed ego elegi vos ( 1).

X Confidera, O Sacerdos! Deus opti-

abl

n

mus, Rex coli & terre, cui Angeli

N-

deferviunt, qui omnium bonorum eft fons

r

& origo, & omnium perfectionum, quas

eminentiffimo modo continet, compen-

((8

J

dium, qui tuis nunquam indigebat fervitiis

pto.

& obfequiis, ipfe te elegit non ex tuis me-

ritis, imo previfis tot tuis demeritis, poft

qi

Ia

previfam tuam ingratitudinem elegit te in

Sacerdotem.

O grande beneficium! O

33

p

fumma gratia! altiffima eft hec vocatio,

quam caro & fanguis non revelavit tibi, fed

J

j ]

Pater coeleftis, ejusque unigenitus Filius:

celfior eft hzec wua vocatio, quàm Angelo-

j

jruf

rum conditio, füblimior eft, quàm Regum

& Imperatorum füblimitas, vocatio hec

du«

108

tua deftinavit te ad Angelorum officium, ad

Deo ferviendum per penfüm Canonicum,

)u

3

deftinavit te ad offerendum incruentum Sa-

A 3

-

crifi-

Í

(1) Sam. c. 15. . 16.

6

Diz: L

crificium, ad peccata in terris remittenda *

quid hac dignitate altius? quid hac potefta-

te majus excogitari poteft? ad nutum tuum

iem

tibi quotidie obedit Filius sterni Patris,

du

dum ad prolationem verborum Confecra-

an

tionis de celo defcendit füb fpecies panis,

li

f

quz; poteftas neque Angelis, neque Sera-

d

phinis, neque Beatiffime Virgini conceffa.

| d

In tua eft poteftate, aut colum aperire

NX

peccatoribus, aut illud claudere, quid mi-

|

rabilius? quidpotentius? . Commenfílis es

cceleftis convivii, O Sacerdos! panis An-

äf

gelici, qui eft cibus fortium, quid falubrius,

quid fortius ad precipuos humani generis

E

f

|

hoftes fuperandos? honoraris ab Angelis,

eftimaris à Regibus & Principibus, vixnon

B)

Di[n

adoraris à plebe, exornaris fpecialibus pri-

Q

vilegiis & prerogativis aliis non conceffis,

E

qui non íunt Sacerdotes.

Nonne hec

[

magna funt, unde promeruifli? 'ubi pro

! Q

his tua gratitudo? ubi digna ponderatio?

E

ubi affidua horum recordatio? ubi ad cor-

refpondendum digna applicatio? .O inau-

tT

| D

ditam ingratitudinem — Sacerdotis ftatum

|

füum non eftimantis, vel non confide-

H

rantis !

D

PuvN-

(

MzpnrTATIO I.

d

(

PuNcTuM If.

f-

'A1nïqe! quomodo buc intrafti (1)? qua-

Wt

lem intentionem mi Sacerdos habuifti,

l

i

dum hunc facrum ftatum es ingreffus?

Cf

an caro, an fanguis revelavit? fiita, muta

I

intentionem , refume finem bonum in Dei

/d-

gloriam & proximorum falutem. - Quomo-

ff

1

do in perfe&ionis ftudio ambulafti ? Ecce!

vide vocationem tuam: longé enim gra-

|D

viori obligatione ad perfecté vivendum

ej

gravaris in tuo.ftatu, quàm Anachorete

ln

h

1

n eremo, tum propter fundatorum & po-

1US

puli liberalitatem, tum ob excellentiam fta-

MIS

tüs Sacerdotalis, tum propter bonum ex-

jdi

emplum, quo prelucere tamquam lux mun-

(

di teneris populo, ornatus omnium virtu-

pl'l-

tum ornamento, tum propter commodiffi-

(is,

mam benefaciendi occafionem, & abun-

hec

dantiffima perfe&tionis media, quibusà fz-

pl'O

cularibus curis faleem üt plurimum alienus

tio?

circumdaris, attende vocationem tuam, al-

(f

ta eft, fanéta eft, füblimis eft, & velideo

2l»

Deus fublimem, altam & profundam exi-

um

git à te fanctitatem & perfectionem (2);

g

nam altior profeffio virtutis altiorem debet

tene-

Á 4

ia

(1) Maitb. c. 27.

(2) Gloffa.

8

Dizr: [

tenere viam vivendi. . Non fufficit popu-

t Q

jl d

laris fanctitas, non fufficit-quecunque per-

fectio, füblimis & alta debet effe.

Non

mt

];

flat

füfficit, fi cum Pharifeis (1) poflis dicere,

non füm ficut ceteri, raptores, injufti, fed

(

neceffe eft, ut in virtutibus, fanctitate &

he]

perfectione tantó majorem gradum acqui-

lus

ras, quantó major eft & perfectior ftatus,

li

l

quem profiteris.

Lux es, quomodo per-

a

fe&cté aliis prelucebis, íi adhuc imperfe-

Q

Cionibus fcates? Dux es, quomodo aliis

o

Chriftianam perfectionem monflrabis, fi

M

ipfe ab illa etiam parüm devias? Exigit

Pl

l

Deus à nobis Sacerdotibus, ut germine-

W

mus juftitiam & perfectionem fecundum

&

ftatum noftrum.

O quàm duré habebimus

V

nos Sacerdotes in judicio, fi Seculares

li

VT

perfectiores in fuüblimiori fanctitate ambu-

$

laffe vifüri fimus! & pró dolor! quot non

At

fünt inter mundanos, qui perfectioni ma-

li

gis dediti, quàm Sacerdotes!

PuNcTUM III.

lt

IU

if

Cium in bonore e[fet, mom intellexit (9).

tb

Chriftus Dominus, cüm civitatem Hie-

N

rofolymitanam

intuitus fuiffet ,

flevit

n

füper illam, dixitque: O fi cognoviffes

ad

&

iUj

( Luc.18. (2) Pjum. 28.

MzpriTATIO I

9

n

& tu! .O quoties hoc ipfum flentibus, ut

Gf

ita dicam, oculis repetet füper aliquem in-

W

gratum Sacerdotem? utinam dignitatem

?lb

flatüs tui cognovilfes & tu, non quidem

f

cognitione fpeculativa, fed pra&lca' Aft

1

heu! comparatus es jumentis müplenu-

u

bus, duim confabulationibus, compotatio-

If

nibus & fecularibus nugis te nmnlfces, dum

W

ad fordes, ad volutabra luti, ad vomitum

b

cum canibus, id eft, impuris hominibus

j

J

teabjicis! Non intellexifti pretium potefta-

f

tis tibi tradite, pretium Corporis & fan-

Ti

guinis mei, dum hoc fanctiffimum Epulum

i

vel adminiftrare negligis, aut non nifi Íncri

J

temporalis gratiá, dum illud frequentas

fs

ex acediofa confuetudine, cum tedio, fine

Is

timore, fine devotione

fine reverentia,

N

& ideo fine fructu.

Non intellexifti pre-

o

tium jurisdictionis , qua peccatoribus cce-

[

lum referare.& claudere potes, ubi cum

tepore & fine füfficienti fcientia, finecom-

ex fenfuali

paffione, & fort&, quod abfit

& peccaminofo affectu confeffiones exci-

)

t

pis? ODeus! non nego, habes fatentem

u

reum, nondum fatis intellexi dignitatem,

Tes

ad quam me evexifti! O quam difformem

huic ftatui & poteftati duxi vitam! debuif-

A S

fem

10

Diz: I

f

fem inter feeculares vivere üt Angelus, &

pró pudor! vix inter Angelos üt Secularis,

TO

t

& utinam etiam üt Secularis , ad omnia

vana, nugas effufus.

Ero alius, O Deus!

T&

?i

per tuam gratiam, adhuc hodie incipiain.

DIEI PRIMZE

?itl

LECTIO SPIRITUALIS

[

TEMPORE MATUTINO.

T

&

Quantum Ecclefie aiceat fcandalofa €? tepida

vita Sacerdotum.

du

A

Uantis tribulationibus & anguftiis fan-

Y

cta Mater Ecclefia fuerit. conquaffa-

Il

ta & exercita olim à tyrannis & fidei

hI

hoftibus, nemo non fatis docetur, ex hifto-

eXpw

ris, que miferie & labores in nobis ju-

Q

ftum non raro. dolorem & compaffionem

t

exprimunt ac excitant.

Aft longé atrocio-

(ie

res & acerbiores perfecutiones Ecclefia ve-

(li

ra patitur ex diffolutis quorumdam Cleri-

]u

corum moribus: JNemo quippe ampliiss in Ec-

|

cefia nocet, funt verba S. Gregorii (1),

quàm qui perversó agens nomen «vel ordinem

à

Janctitatis. babet: delz'nguentem namque bunc

71£10

(1) S. Greg. 3. p. c. a.

»

MpnrTATI:0 I.

TY

i

semo redarguere prefumit.

Malitia Clerico-

rum commune Chriflianis facit detrimen-

I

tum, ficut capitis infirmitas totum corpus

y

reddit infirmum, & Paftoris neglectio gre-

Il

gis eft diffipatio.

Fifo exemplo pra-

v0 Sacerdotutm , ajebat Chriftus ad S. Bri-

gittam (1), peccator fiduciam peccandi [umit,

C incipit de peccato, quod prihs reputabat

erubelcibile, gloriari. Politia quedam infer-

nalis fuit antiquorum Idololatrarum, ütob-

fervat Seneca, ad inficiendum totum genus

humanum omni genere pudendiffimorum

fcelerum ac vitiorum, quód illa honefta-

fl«

verint per hoc, quod illorum inventores

M

feu Patroni Dii fuiffent, atque ita in alta-

d

ribus fümm: venerationi incenfo adhibito

l

expofuerunt tales , qui ommi vitiorum in-

3-

quinamento erant fpurciffimi.

Jupiter ad-

Y

ulter , Venus impudica, Mercurius rapax

l(

&c. ut pudor peccandi ab bominibus tolleretur ;

[ft.

quid euim ef? aliud, autbores «itiorum facere

a

Deos, quàm itia noflra. incendere, €? dare

l.

morbo vitiorum . exemplo dioinitatis exculatam

licentiam.

)r

Sic etiam Szculares in Chriftia-

en

nifmo ex mala vita Clericorum, maloque

t

eo-

(1) Rev. S. Brigitt. rev. 4. c. 32.

b d

DaiE£i4.

12

eorum exemplo majorem anfam & fecurita-

frà

tem arripiunt ad transgrediendam]& concul-

]^

candamlegem Evangelicam: fi enim. videt

f

plebs ipfum Paftorem, ipfosSacerdotes ado-

k

rare Deos alienos, nummos, carnis fpurcitias

[

&c. nullus é turba erit, qui hoc exemplum

zi

non fequatur. Et hz funt aftutis & ftratage-

i

mata; quibus Demon conatur in toto Chri-

d

ftianifnio & vitia introducere, & extirpare

virtutes. Pauci Sacerdotes füfficiunt ad po-

]

pulum Dei deducendum in interitum ; im

]i

hoc enim fequitur aftutus animarum impo-

il

ftor praxim venatoris, qui excecare folet

unam columbam, aut aliam avem, per

[

(f

quam alliciat alias, fu'imque in rete ac la-

g

queum pertrahat. . Ad. quod videtur allu-

IQ

fiffe Deus peros Propheue Ofee (1) de

UW

malis Sacerdotibus Jerofolymitanis ita la-

D)

mentans: Fobis judicium e[f quoniam laqueus

In

facti effis fpeculationi , C? rete expan[um. Ex-

Ti

emplum habemusin libro Exodi(2): nulla

Iec

alia erat natio. aut populus, qui non adora-

T

viffet Demonem , nec falfis Numinibus

tj

incenfum obtuliflet prater populum Ifraeli-

i

ticum ; ut ergo hancnationem in fuam pro-

tra-

M

éndataH

il

ii

N -(1) Ofce c. x. v. " (2) Exod £. 32» |

MzpriTAaT:io L

13

d«

traheret maffam, quid egit ? aderant fculpto-

]

(

res excellentes, inter quos Oliab & Befeel,

fed iis uti nolebat ad vitulum aureum con-

Qp

ficiendum, permovit ad hoc Aaronem fra-

105

IIf

trem Moyfis fummum Sacerdotem ex nulla

alia ratione, quàm ut ejus exemplo daret

d.

[«

morbo vitiorum excufatam licentiam : vi-

dens enim populus, fummum Sacerdotem

j

ipfum Idolum. confeciffe, facilé inductus

u

n

illud adoravit, & incenfum obrulit; quare

Moyfes Aaronem increpans dixit: Quid

0*

tibi fecit bic populus, ut induceres Juper eum

let

Novimus etiam é fa-

yi

peccatum maximum.

cris Paginis miferrimum ftatum obfidione

)

[lt.

& Affyriis cincte Bethulie , quzx tanta pre-

mebatur anguflia, ut pree fiti aquis exclufis

(de

cives morituri viderentur. Sanciffima ve-

N

ro Judith extremam gentis fue miferta ca-

yy

lamitatem , & animadvertens, quod defpe-

r

raturi omnes effent de falute (( cüm nec aé&r

nl

nec terra in fübfidium effe vellet ) ac com-

joro

muni confenfuin hoftium poteftatem fe effe

(f

tradituros, ad radicem itaque acceffit, id

;eh-

eft, ad Sacerdotes, licét non effent caufa

UA

ruine, quia tamen populo fuadebant, ut

a-

ultranon quàm quinque dies obfidionem

fidentiz

illam toleraret, chue fe ipfos di

auxi-

14

Diz: L.

p

auxilii divini auctores faciebant, increpavit

Oziam:

uod e[1 boc sverbum, in. quo coufenfit

fili

Mir

Ozias, ut tradat cioitatem Zll]yrüs,fiintra quin-

que dies non venerit adjutorium? ? qui effis os,

D

ii

qui tentatis Dominum ? non eff ifle fermo, . qui

wifericordiam. provotet , [ód potias, qui iram

Qu

[

excitet , C? furorem accendat (Y). — Verta-

jUs

mus tantum oculos , O Sacerdotes!. ad Se-

iti

culum proximé elapfum, quantam ftragem

of

Q

toti Ecclefie & precipué noftre Germanie

!

unus Apoftata Lutherus intulerit, nemo

p?

um

ignorat; fed unde hec vulnera non fàtis

fanguineis lacrymis diluenda, quàm à per-

QU

verfis Sacerdotum moribus?

Nulla tunc

(ia d

ts

erat caftitatis cuftodia, nullum litterarum

0 [f

ftudium, nifi in clauftris vel. monafteriis,

fifiy

-ä

NI

nulla in divinis attentio & devotio (2),

&p]

facratiffima Paffionis Chrifti myfteria tracta-

W

"

bantur luridé, plerique Clerici ftudebant

j

Baccho & Veneri, de quorum peffima con-

verfatione melius eft tacere, quàm loqui.

!)f

^f

Vaticinium impletum erat illo tempore,

((fg

quod Jeremias ad pofteros remifit: Differfz

W!cw

Junt lapides [an&uarii in capite omnium platea-

Bo

us fic ex-

I[a nl

vum. Quod lamentum S. Bernard

pofuit

(1) Judib.c. 8. (2) Trithemius.

()

À

d

Y

Mrz»nprTATI0 I.

I5

Vit

pofuit in quadam Synodo: Lapides fanttua-

Nj

vii, id ef1, Sacerdotes, funt in capitibus, id eft,, in

introitu latarum viarum : docent enimpopulos per

Jl

prava exempla ingredi voias latas, que ducunt

"U(JS,'

qlh

ad wortem , & mergunt in profundum inferni.

(

Quid ergo mirum, fi Seculares tanto. im-

if

petu, tanto amore, tanta facilitate ruant

Y^

in peccatorum precipitia, fi ita labanturin

M

offenfas apertiffimas fummi' Dei fine vere-

cundia, fine remorfü, fine melioris vitge

apia

lmü

propofito , fi turpiffima committant feelera,

QUs

dum illa apprehendunt non aliter quàm illi,

g

quorum vita üt irreprehenfibilis illis propo-

C

fita eft ad imitandum? — Sufpirat Deus per

tUmm

Os Ifaie (1): Ecce im pace amaritudo mea

amarilima; fupra que verba mellifluus Do-

ïriis,

D

&or pulehré juxta modum füum ad noftrum

propofitum ita loquitur:

Y

Olim predi&ium

àyl

ef,

C nunc tempus impletionis: advenit : etce

COlv

i pace atmaritudo mea amariffana : omara priüs

]oqui.

im nece Martyrum ,. amarior. poft in confiiciu

Heereticorum , amariffima. nunc in moribus do-

Worc',

jl

Weflicorum (2). Quód autem S. Do&or

Jl

per domefticos intelligat Ecclefiafticos, ex-

ira dubium eft, quia his commiffa eft ad-

;.ex-

mini-

D

(1) Jfüie c. 38. V. I

in Cant,

pE S. Bern. Ser,lgfz.

!

P

16

Dizil.

miniftratio domüs Dei, quia hi quotidie

Mle

fünt ad menfam Domini, quia hi funt dif-

Fec

peníatores myfteriorum Dei, quos etiam

invi

l

|

ipfe Apoftolus (1) vocat Cives Santtorum

!

fis:

€? domefHicos .Dei.

Bene veró ponderan-

f

|

dum eít vocabulum, amariffma, quafi

[

|

Deus diceret: populus meus, cui multa

Qu

indies beneficia exhibeo, fuis peccatis me

HlïUS

multüm afiigit, dum fanguinem pro illo

ts

tam largirer effufum quafi conculcat, dum

p

paffionem meam nihili pendit, dum pre-

di

tium redemptionis non eftimat, ac delibe-

qui

rata voluntate potius Diabolo hofti infen-

(f

fiffimo fervire velit, quàm Domino ac Deo

età

fuo; grandia hic funt vülnera, fed fine

Áit j

comparatione major eft illa amaritudo, quam

(j q

ex morum perverfitate Cleri mei percipio 5

Aagi

quia hi fünt caufa tot malorum in populo

ET

meo. $; inimicus meus maledixi[Jet. mibi, fi

Jico

Seculares & mundo fervientes, /uffinui[em

áii,

ulique, €? fi is, . qui oderat me, . fuper me

It

magna locutus. fuiffet ,' abfcondiffem qme forfitan

QU

ab e0, tu veró bomo unaniümis, dux meus &

eï? ji

fotus teus, qui famul mecum dulces capiebas ci-

[ qg

f

bos,in domo Dei embulavimus cum confen[u ( o.).

eri-

mma

qemnens

z

()

(4) S. Paul. ad prgf. " 2; v.19. (2) Dfül. 34«

MpnriTATI0 f.

1?

otidie

Meritó. igitur plancum illum fibi affumit

x di-

Ecclefia fancta, quem in Ruth regiftratum

epu

invenimus cum additione gloffe interlitiea-

PRori

ris: JNe vocetis tne ANoini, id eff, pulcbram,

lerat-

Jed vocate me Mara, id . efd , amaram, quia

quil

amaritudine valde me veplevit. omipotens (1)).

multa

Qui dolor & amaritudo, fi Lyrano credi-

j;me

mus, 6 difcolis & perverfis moribus , apers

j n

tisqué fcandalis Ecclefiafticorum . oriturj

', Qun

plus enim, funt ipfius verba, plus fecun-

| pre-

dum veritatem hi perfequuntur Ecclefiam,

jipe-

quàm fuerit amaricata in perfecutionibus

yfet-

tyrannorum: etenim defervefcente illarum

Deo

perfecutionum feritate, :non folüm non

| fire

fuit imminutus numerus fidelium; fed po«

qu

tiüs auctus; cüm ager ille five Ecclefia

jpi^s

fanguine Martyrum irrigatus fertilior fa&us

QQXXXQ

eft: econtrà propter malum exemplum Cle«

h?ü.h j

ricorum .multi fideles repudiata vera fide

!imz[)üm

falfa dogmata fequuntur, atque ad hoftes

Ecclefie

transmigrant.

O Sacerdótés,

quàm

"

ravis ratio erit nobis reddendaà in

j

;

14

Ü

die judicii! ftatus nofter eft deftinatus ad

ij d-

alios fanctificandos, vita noftra debet effe

(2

Dorma & regula bene vivendi; onus fuf&;e-

us

e*

., üpim

EU N

-

P

W, y

gb I.Ruzb.;. i.

Diz1 T.

18

fitel

pimus ad mentem Ss. PP. etiam. Angelicis

humeris formidandum, nonne ergo in fan-

Itj

Ctitate & perfectione vix non cum Angelis

tiltà

decertare debemus? quàm abfürdum effet,

i

fiipfe Sacerdos nevis & defectibus fcate-

fici

ret, qui alios deberet corrigere? hincfigna-

1f

té requirit S. Scriptura (1), ut Sacerdotes

TT

fanéti finc D&o fuo, & non polluant no-

que

men ejus; polluitur autem nomen Dornini,

cüm Laici aut etiam H«eretici ex mala Sa-

cerdotum converfatione anfam capiunt de-

fpiciendi, & explodendi fan&iffima noftrae

fidei myfteria, dicentes: non eft credibile,

per Sacramenta hominem fanctificari, ut-

pote que Sacerdotes toties recipiunt, &

tamen tepefcunt, & tamen non fiunt me-

liores: non eft credibile, gaudia cceleftia

ff

effe tam. magna, que ipfi Sacerdotes tam

dty

languidé affectant: non eft credibile, infer-

C&tet

num adeó effe penalem, utpote quem Sa-

dl (

cerdotes tam párüm quàm Laici fugiunt:

üfl&uæ

& quid tanti & pluris eftimemus Sacerdo-

* Q

tes, quàm Laicos, cüm in ipfis nihil videa-

Wd

tmus, quod mundum non fapit, non in

m

vefte talari & humili, qui honeftatem fpi-

raret,

Hnm

(1) Levit. «. 31.

()

MzpniTATÉIO II.

19

t

(s

faret, fed incedunt pexi, nitidi, pulveri.

M

zati, Calamiflrati, & ad omnem Seculi va-

ngi

nitatem ornati, cum crinibus fictitiis, cum

eff

1

aperto finu, cum difciffis calceamentis & ma-

(cate

nicis: ecce hi funt nobiles illi fructus, quos

Igra

maturefcere facit mala clericorum vita, qui

jotes

in ore Ecclefie tam amari funt, maxima-

( m

que caufant mala.

m

DIEI PRIM.JE.

a

Y

MEDITATIO II.

a

bi

o

JDe grevitate peccati . Sacerdotis.

, U

v s

PuwNcTuM I.

t me

Uid eft., quod dile&ius. meug in. domo méa

?l

a

fecit [celera multa (1). Confidera o Sacerz

g um

dos, ac fi tibiin aurem eterna veritas di-

ceret: fieri ne poteft, ut tu, quem tantum

j/l M.

dilexi, me offendas? tu, qui tantis ob-

;grunf

Ílrictus es obfequiis, & amoris mei vincu-

o

lis,'qui officiis, que preftiti, honoribus,

videce

quos dedi, tenebaris refpondere? tu, qui

n

à me füblimatus es in eam dignitatem, quee

Principtaum excellit Angelorum? tu, cui

o

2

claves

(1) gerem. c II

[e

Daz: f.

db

claves celorum concredidi, tu, cui pote«

ftatem & auctoritatem contuli ligandi atque

ifüs

(iatt

