innuitur fübfequentibus verbis:

9. Zf erit tan

i

"

quam lignum, quod plantatum eff

g

€cus

pesur s

o d

(1) S. Theref. in itin. perf. c. 2g.

Diz: IIHI.

98

famus . decur[us. aquarum , quod. fru&um . fuut

jie

dalit in tempore [uo. Fructus autem tangit

Vitate

S. Paulus(1): Zru&us autem [piritás ef] cba-

Comti

vitas, gaudium, pax, patientia, longanimitas,

ii i

bonitas , benignitas Cc.

Ne una de praeci-

béte

uis caufis malorum omrnium, quain mun-

dofi

do fiunt, eft neglectus meditationis & con-

nf

fiderationis, prout ipfe Deus per Prophe-

lose

tam (2) teftatur; Defolatione defolata eff

i$

emnis terra, quia nullus eff , qui recogitet cor-

exe

de.

Unica, curtanta in rebus fpiricualibus

den

in terra defolatio, cur tot tàántaquein mun-

d

T

do peccata, effufis habenis, dominentur;

f d

caufa eft, quia vix ullus Scripturarum in-

h

greditur volumina, ad Dei myfteria in cor-

Áimty

de fuo recogitanda, & animo ver(anda.

lls )

uis enim audeat peccatum aliquod lethale

dajoy

committere, cüm cogitat, Deum. propter

ï'&mm

eccatum fubiiffe mortem, tantamque ejus

f

malitiam effe, ut Dei Filium neceffe fue-

CL

rit humanam carnem affümere, quód ex

ht ii

zigore juftitie pro eo Patri füo faceret fa-

D

tis; quis peccare aufit, cüm recogitat,

"u

Deum ob unicum peccatum morüferum

aturis ad-

"d

impios incendiis eternüm perenn

judica-

t

dl

"(1) « 4d Galat, c, s. (2) erem. e. 12. 9. 1

p

MzpnrTATIO L.

99

[ ]7

judicare? Quód fi ergó homines peccati gra-

NüLem uf

Vitatem debité, üt par eft, mentis oculo

—

"

contemplarentur, profectó fieret, illos non

hgt

hMj

ità iniquitatem velut aquam avido ore bi-

n p

bere, fed frenum foret, quoà peccane

Qu

Vr

do facilé retraherentur. Philifi»orum capto

Samfone unica hec cura fuit, ut ipfi ocu-

"s

los eruerent. Hocipfum Dsmon facit, quia

T

à Sacerdotibus ex corde fidem non facilà

ii

exfculpere tentare audet, efücit, ut vi-

ii

dentes non videant, & audientes non au-

(jeJn D

diant, neque intelligant, fübtrahere cona-

Yitanrus

tur amorem,

& meditandi

defiderium.

anm ite

Hinc Propheta David (1) anime fue pra-

i

fervationem ab interitu fervori meditatio-

qetim

nis his verbis tribuit: Ajfi quid lex tua me-

podïeü*«ï'e

ditatio mea. efh, tunc forth perilfom in butni-

u p

litate mea 5 hoc eft, in adverfitate, in per-

um

fecutionibus, in tentationibus periiffem.

d

[

Et non inanis erat hujus Regis timor: fcie-

Ü

i quOü

bat enim perbene, quód oratio mentalis

hat

Á

fit nutrimentum &cibus confortans & con-

na[()glmt

fervans animam , prefertim apud illos, qui

goraiett

[

curis diverfis & bonorum temporalium, &

cure animarum aguntur; ficut autem cor-

2

iv

pus

H LU

[

LU

Q) Pfaim. 118. v. 92.

100

DIEIW HE

"

(

pus fine alimento robur & vigorem perdit,

Sacet

& inutile redditur ad fübeundos labores &

at

onera, donec tandem penitüs deficiat; ita

qua.

anima pàbulo pie meditationis & ccleftis

ven?

do&rine deftituta incipit paulatim fuo fpi-

1 i

rituali vigore deftitui, laceffere, & tandem

.'

[77

deficere penitüs in via virtutum, ac ex cor-

lus (

ruptione guftüs interni cibum fortiffimum

U

coleftium rerum faflidire, aliósque anime

quià

üt plurimüm nocivos cibos, mundi fcilicet

du

oblectamenta appetere, fpiritu languere, vi-

11

ribus ad refiftendum tentationibus deficere,

i,

ac per peceatum mortale cum publico alio-

ii

!

rum fcandalo mori, imó fucceffivé eó de-

T

3Q

venire, ut etiam graviffimorum peccato-

rum nec ullam amplius habeat rationem.

T g.

Qüdy

Ex quid mirum? qui enim nunquam Ípecu-

vel

BENT

lum infpicit, non advertet maculas

i

rugas in facie, & fine lumine meditatio

nis

di g

homo non cognofcit proprios defectus, &

Toy:

fic circa eorum correctionem incurius vivit,

keit:

non exftimulatur exemplis Chrifti & Sancto-

rum,

devotio & amor ad fpiritualia inte-

'tpid

^m

pefcit, cor induratur in malo, paffiones

l (

primas obtinent, & tandem totum eedifi-

cium fpirituale in miferandam ruinam cor-

Lt

ruit, ut jam difücile fit difcernere inter

(

Clericum

d

La

MpiTATIO I.

iocr

tnydt,

Clericum & diffolutum Ssecularem.

Talis

Sacerdos cum Propheta ( 1)) dicere poteft:

slb

Jefiit

3Percu[füs. fanm àt feenum , & aruit cor meum,

(conbl

quia oblitus fum comedere panem 1neum. . 1deo

benéS. Bernardus (2) :: JVemorepentà fit Jum-

t f

j a

enus. afcendende , om — "oolando K apprebenditur

fummitas fcalee:.: afcendamus. igitur. "oelut. duo-

,

AO«

foriaut

Qus quibusdam pedibus., meditatione & oratio-

$e; meditatio fiquidem docet, quid defit, oratio,

d

quid defit, ebtinet ; illa «iam offendit, iflade-

ni i

ducit ; meditatione denique agnofcimus imminen-

gv

. defittt

Via nobis pericula , oratione evadimus.

Hinc

illud Auguftini: intellectus cogitabundus

feodlt«

d

eft initium omnis boni; qui enim confide-

enait

rat, quàm bonus fit Deus in fe, & quàm

in nos mifericors; quantüm nos amavertit,

v

w

quid pro nobis fecerit ac paffus fit, ftatim

in amorem tam benefidi Domini cor no-

al V

ftrum rapitur. iterum, qui ferib perpen-

meditaüonji

dit meditatione culpas fuas atque miferias,

j*

1inox fibi ipfi difplicet , & in oculis fuis vi-

ii

lefcit; & demum qui altiüs rimatur, quàm

il *

tepidé negligenterque Deo ferviverit quis,

W jte-

j 100-

ftatim fe ipfum omni fupplicio dignum ju-

dicat, & hae via ditatur fenfim anima

Jm ædl j

omni-

G3

ipam 0"

« (1) Pfüm. 101. 9. 5. —

9et

j

(2).S. Bern. &r,m, I.

€ ». Andrea,

o

162

Dix: III.

, emnibus virtutibus. INibil aptius, ait pra

! etfor

ficexd

clar S. Laurent, Juft. (1), Deum po[fidere

i

facit ,. &? mentem reframat , quàm attentatne-

E

Ecck

ditatio : ex ípfius a[fiduitate fTabilitur tmens, co-

gitationes purgantur , folitudo. Japit, dele&iat

conf

| det

JDeus , ingenium actitur , cafTificatur — énfus,

slluflratur ratio, loquela veflringitur , & ati-

tholi

Clen

mus ad alta fufpenditur.

Quare $, Carolus

Borro, inter frequentiffima ac graviffima füxm

i vi

fatio

Ecclefi: negotia quotidie tres aut quatuor

horas meditationi confecravit, S. Anfelmus

| virt

EU

diem inrefpondendis circa religionem variis

quzfitis confumebat , quod. reliquum erat

Dj

! Qinil

noctis, fomno fubtrahebat, facrisque me-

ditationibus dabat. S. Mater Therefia tam

Gs

li

Regularibus, quàm Secularibus hoc fan-

&tum exercitium commendans in hec pro-

ET

l

Wt

rumpit verba (2): Meditatio ompium virtu-

|

zum.comparandarum e[F principium, & omnium

|

Cj

n Tk

Chriftianorum «vita in eo fita efT , ut ei nos da-

ye incipiamus: etque adeo memo, quantumvis

| d

T

perditus & imprübus fit, fiquidem à..Deo ad

zantum bonun excitetur , spJam. mogligere. aut

BU

emittere debet,

An non hi fan&ti & à Deo

Y

illuminati Afcete zqui rerum fpiritualium

Vs

cenfo-

Q

|

(1) Decaft.connub.c.az. (2) ln itin perf

"n

C. 16.

i

MrpnrTATIO I.

163

,E

cenfores füfpiciendi funt? O fi ommes

TT

Sacerdotes hoc tam falubre & fanctum ex-

ercitium cordi haberent! & honori totius

TU

If U

Ecclefie, & faluti proprie üt plurimum

un-

ii

confulerent, nec Heretici haberent

de tantis conviciis univerfam Ecclefiam Ca-

t f

M.

tholicam & preprimis 1pfum venerabllem

Clerum taxarent.

O quàm perfectos,

y u

n

in vinea fua ftrenuos Chriftus haberetope—

a

rarios ! quàm longé aliter Chriftiani ipfi in

Anfa.

virtutum femita incederent, fi meditationis

"

af Valn(

amor omnibus ineffet animarum Paftoribus,

17 &n.

major effet devotio in fubeundis facris fun-

je me

€tionibus, accuratior obfervantia rituum in

celebrando Ss. Miffe Sacrificio, major

(s tl

toc

eftimatio ftatüs Ecclefiaftici apud fe ipfos

& apud plebem, frequentior ufüs Sacra-

pec ?

u d

mentorum, purior confcientia , caítitatis

&9 d

candor magis florefceret

ob frequentius

in mediratione cum Deo colloquium Sacer-

wew

,ur

p

dos rariüs tentaretur, & diflicilius vince-

j a

retur; haberet enim in promptu fupernas

"

[

u

rationes, quibus tanquam armis Diaboli

infültus refringeret.

Meditatio mutat foli-

jaDet

ial

tudines in atria celeftia,

animmam etiam

contra noxas Teviores confervat, quia di-

ceniv

]

vine infpirationes & lumina haufta fenfus

| IUDIW

4

Nüzangó

104

Dizi IIj

& cupiditates intra honeftatis limites cohi-

ficit

bent.

Meditatio eft mater folidarum vir-

quem

tutum , fulcrum & incrementum totiusRe-

ne fi

|

galis Sacerdotii: unde, O Sacerdotes! ut

et,

-

tion

ftatüs, veftri conditioni & obligationi con-

fulatis, in quotidiana meditatione nunquam

tür

?

intermittenda, aut decurtanda, vela cordis

Trdlg

veflri divinis infpirationibus pandite, &

dlicy

pro certo habete manifeftam Diaboli effe

Titer

adu

deceptionem, fi vobis tempore meditatio-

nis aliud tractare negotium , aut etiam de

m«

]

fe piam occupationem függerat. Si autem

10f

hoc fanctioris vite adjumento conftanter

1/'0/)/'9

ufi fueritis, videbitis auxilium Domini fu-

—

Eu

per vos, non füpplantabuntur greffus ve-

lltique

ftri, ibidis de virtute in virtutem, donec

g

etiam inadvertenter quodammodo perfecti

tf

& fancti efficiamini.

Ut veró ex facro hoc

E

exercitio fruéctum capere poffitis, fequen-

T

—

tes praxes bene advertatris neceffe eft.. Pri-

Titfo

mó ut pridie ante fomnum ( fi mané infti-

läm, (

tuitur meditatio ) defignetur aut determine-

Es E

tur materia, de qua meditancum.

Hoc

R,

autem fit,, quando leguntur medirstiones in

mïl()s 1

libro aliquo formate ferib & meditabundé,

ü

ut fic jam aliquo modo ob 'oculos habea-

Day

tur & determinetur frutus, v. g. quinam

a

*

circi-

MzpnrrAT:Io [.

108

Iu

circiter boni affe&tus & virtutum actus, &

n vr.

quenam bona propofita in hac meditatio-

tore

ne fint elicienda? hoc ramen obfervandum

dotes. t

eft, ut in determinatione materie medita-

Toni COR

tionis certus quidam finis femper prefiga-

tur, v. g. extirpatio alicujus certi vitii vel

Qu

db

malz paffionis, aut acquifitio & exercitium

s t

alicujus virtutis.. Secundó, quando actua-

j

liter incipitur meditatio , exerceri debent

yeli

actus fidei & adorationis Dei prefentis in

eim ?

meditatione loquentis ; item. actus humilia-

SI autea

tionis, contritionis, intentionis, ac obla-

fentet

tionis, invocationis pro affiftentía- divina,

ini i

refignationis & proteftationis , qui actus

us V

utique Sacerdoti haud peregrini erunt. In-

ter meditandum debet quis cavere, ne al.

E

perfef'*

teri fed fibi ipfi foli materiam applicet.

-

faeolt

Tertió in ipfa meditatione debet memoria

breviter exhibere feu reprefentare ipfam

Jj

f

d

materiam pro meditatione jam determina-

g

tam, & eam intellectui relinquere utab eo-

g

dem attenté. & circumftantionaté confide-

, f

retur, & expendatur, indeque voluntas ad

bonos affectus, actus & propofita movea-

tfoneSïf*

tur.

n P

Quartó debet intellectus -materiam

per memoriam reprzfentatam magis attente

: hao

& exa&iüs confiderare, indagando & fcru-

quï)?ffï

tan-

(

G 5

106

Dizi: lL

tando illius naturam, proprietates, ve)

ïg

Muv

caufas & effe&tus, vel alias circumftantias,

i tde 1

üt major acquiratur cognitio. Et quinto

; hont

| na d

denique potiffimus & quafi totus fru&us

meditationis confiftitin productione bono-

| por

| filij

rum affe&tuum, virtutis aétuum, & bono-

rum pracipué propofitorum ,. ut poftquam

| db'?)U[l«

B

intelle&tus materiam vel pun&um aliquod

aut partem illius paccaté & quieté, ferió

us !

| üeid

& attenté confideravit, ac circumftantio-

naté expendit, voluntas rationabiliter mo-

|

| W6

&tim

ta & perfuafa, materie convenientes bp-

nos affe&us, virtutum actus & propofita

eliciat, ac denique colloquio concluditur

meditatio, quod fit invocando auxilium

divinum ad fan&é fervanda propofia in

ÀH

meditatione fa&a, & fimul fuos fanctos

Patronos in auxilium vocando. Optimum

autem erit, fi quis ex meditatione haufta

l

lumina, pia propofita in aliqua ad hoc or-

dinata fchedula annotet, & fi inde nutri-

smentum fpiritüs velperfe&tionis incremen-

&

tinin

tum haurire cupit, debet ejusmodi pabu-

lum anime bene & feduló in memoria

Jm,[

txx,x ne

intelle&tu per breve tempus, aut fepius

per diem mafticare: quid enim prodeftovi

lfl QW&

in pinguibus verfari paícuis ; fi tota die

ignava

MEpni1TAT:O II,

107

045 9)

ignava ftertat in feno, ac nullum fumens

Qmtat

inde nutrimentum fame maceretur? porró

B g

non tam à copia, quàm a fapiditate & bo-

w D

na decoctione dependet neceffaria üt cor-

(ne n

poris, ita & anime füftentatio, hinc malé

b

0to

fibi confulunt, qui inordinaté fimul multa

)

pf

deglutiunt, fed parüm aut nihil digerunt,

d

Ti

igitur modicum & bonum & quod fapit,

go, D

quis frequentius fummat oportet, quod

umfmïm

deinde in intellectu folerti ruminatione be-

bilitrt

jet f

né mafticatum mira inde fuavitate totam

n

animam fatiabit & faginabit,

mapilia

dodimt

DIEI TERTIJE

u

MEDITATIO II.

wf 1

De Pefj"eäïa adminiffratione. Sacramentorum,

17

(yit

PuwNcTUM I.

p

S

le mos exiflimet bomo, ut Minifiros. Cbri.

gt

j n

[Hi & dilpenfatores myfleriorum. .Dei (1).

Venerande Sacerdos! qui vult effe fidelis

gt

adminiftrator myfteriorum ac Sacramento-

jj

pabll-

'

iU

rum, preprimis debet alienus effe à pecca-

o

ts, ne, dum in aliis peccata abluit, ipfe

; fepil

in eloaca vitiorum fordefcat, & fimilis fit

0

Ü

aque

i

i

um

- QD 4. Corintb. & 4.-

ignz?ä

108

D :z: TII.

aque Baptismali, que purgat à peccatis,

ii te

aperit celum, ipfa veró, ut loquitur Au-

mtiot

guftinus, in cloacam defeendit: fidelis ad-

nmi

miniftrator non lanquidé, non tepidé, fed

devo

cum fervore & gravitate decenti pretium

myfa

fanguinis Chrifti in fideles dividit, bonus

lt

adminiftrator non mittit margarittas ante

pouo

porcos, nec dat fanctum canibus, nec fe

ctufad

vinci finit in hoc aut refpectu humano,

aut alio motivo, quod carnem aut mun-

l

l

I

dum fapit.

Fidelis Adminiftrator eft, qui

etiam ad punctum non folüm rubricas pre-

pa

T 2

ceptivas & füb peccato obligantes fed etiam

|

directivas in adminiftratione Sacramento-

| Drin

l

r

rum obfervat.

O quanta erit aliquando

j

confufio illorum Sacerdotum » etiam. fan-

Omy ]

UR

&iffimas czeremonias & ritus parüm aut ni-

u

fhil eftimantium, dum tamen in veteri te-

Q

ftamento legunt, quàm accuraté etiam mi-

s

dtQu

nima ciremoniarum puncta Sacerdotes in

oblationibus & facrificiis pecorum obferva-

i Re

TUHEJ (

zint! dum hi etiam myfteriis pleniffimas cz-

remonias in fanctiffimo altaris Sacramento,

I léQ

fi non contemnunt,

faltem malitiofé ne»

XJ Deo

Yi

"W

gligunt.

O quàm luridé, quàm prepro-

pere, quàm ofcitanter & perfunctorie quan-

COl

menta,

XN

quue tractantur fan&iüïma Sacrai

aC«

0.

MzpnttATIO II.

109

à p

acfl tes effent abjectiffime, & nulla efti-

itrd

matione digne, inde naufea Sacramento-

: ii

rum in populo, tepor in fide, languor in

[

devotione, exigua veneratio fümmorum

yi p

myfteriorum. Quantas panas aliquando da-

idi, i

bit ejusmodi negligens & incurius Sacerdos

pro tot fcandalis & animarum damnis à fe

u t

b

caufatis !

hj hn

PuNcCTUM II.'

] 4

Probet autem [e ipfum bomo, €? fic de

0f Eü T

yricas pre

pane illo edat (1). Confidera, quod atti-

net ad adminiftrationem Euchariftie pre-

fdetim

a

primis neceffarium efle, ut antequam ad

altare accedat Sacerdos fàcrificaturus ab

,ïqumüo

omni peccato fit alieniffimus,

O mi bone

a df

p

Sacerdos! fi pueri Hebrei, ut poffent di-

gnéftare coram Principe,debebant regalibus

l Väeï'l '-e:

Cibis faginari, ad bonam corporis formam

peu

acquirendam : fi puelle, que deftinabantur

[cerdotäf?

in Reginz pediffequas, myrti oleo, & ce-

yn Ob[em'

ruffa debebant inungi, quanta animi puri.

v

tas requiretur in Sacerdote ftante coram il-

M-y]ellwæ

lo Deo, qui etiam in Angelis invenit pra-

g ne

vitatem? fi Moyfes in monte cum Deo

r

collocuturus jubetur exuere calceos , quàm.

yie i^

fs À

,Putg

ga

à

Cofintia. & II.

(I)j I

|

ilO

Drgr l.

-

|

pure debent effe manus, quàm omni So- L:

lari radio mundior debet effe confcientia Sa-

| 9&?&'

cerdotis, qui non tahtüm loquitur cum Deo,

qii

fed illum confecrat, facrificat, manducat?

vto

ef

quàm gravis erit ratio danda coram jüdice

divino illi, qui cum delictis etiam levibus

tent

fanctiffimam hanc actionem pertra&at ? ftu-

deat infüper Sacerdos facrificium hoc cum

debita attentione & intentione celebrare,

E ^

non verbotenus, fed affectuofé acceffum

| We

& receffum perfolvere, poft Miffam cum

fiet

Deo colloqui, ne ipfi accidat, quod ali-

[

quando Sacerdoti finito facrificio ftatim ab

| um

Ecclefia abeunti, quem Secularis accenfa

Qu d

face five potius Angelus pedetentim feque-

G g

batur, qui interroganti hujus caufam Sa-

cerdoti cum fumma 1ui confufione repo-

( W

W

N

fuit, fe id facere, quód adhuc in corpore

DN

gereret venerabile Sacramentum , quod his

Ire

ceremoniis comitari voluit.

Sacerdos fà.

1l

cra vaífa, tabernacula, & alia Dominici

| Ufno

corporis receptacula folicité mundet, & re-

k li

t

ligiof cuftodiat, ut omnia munda fint: ca-

paces erudiat, ad hoc Sacramentum digné

M

W

fuüfcipiendum, obliviofos commonefaciat,

aïw

C

ad egrotos fine refpe&tu ad perfonam, ad

HC]'y

Jucrum temporale deportet cum debita re-

N

Ve-

ir

MznpriTATIO IL

IIri

cmx;i $

veérentia & fine mora. . O quàm alia facies

[ a

effec in frequentandis Sacramentis, niíi ali.

qui Sacerdotes etiam devotulam plebem fua

'cümi

vandic)

prava tractatione, & irreligiofa hujus fan-

Ciffimi Sacramenti adminiftratione feduce

nu j

$

ia

rent & fcandalizarent !

var' t

SS

ho

PuwNeTUM IIÍl.

gt

qui

Qui bene admíniftrat bonum fibi no-

ieritacquirit. Difpenfator fidelis, quod atti-

(fami d

net ad Sacramentum poenitentiz, eft ille Sa-

d d

Atítt )

cerdos, qui prompté fedet pro tribunali,

at

dum reus adeft, five pauper five dives fit,

M

qui diligenter examinat & ponderat, judi-

cat ex equo, qui non abfolvit nifi benà

fan 9

gv d

difpofitum, qui non dimittit quemque nifi

confilio fuo & cohortatione fua meliorem,

ia

quot autem funt ex Sacerdotibus, qui au-

,

dire Confeffiones ita abhorrent, ac fi debe-

ii 1*

Doni

Tent duciad martyrium ? qui contenti funt,

dumodo multos abfolvant, nec fibi con-

p i

Ícientie ducunt, fine-adhortatione etiam

fit; C

in peccatis & confuetudine veteranos , tam

g ag

largiter abfolvere, ac fi prima vice mala

mefaciæ

concupifcentia ille&i peccáffent: hinc illze

ynam, ;

anima-

]acrymæ aliorum Sacerdowm zelum

d

rum

"

112

Di:sr D.

rum verum habentium, qui omni ftudio

*

contendunt, oviculam ad bonam viam re«

LR

ducere, quam tales in caula peccatorum

retinent, & fuítentant fua bonitate, qu&à

maxima eft crudelitas : hinc morum. per-

verfitas, rara emendatio, quia, dum pec-

Quä:

catores etiam confuetudinarii vident, &

SI |

fciunt fe facilà abfolvi, nullam vite emen-

:1

dationem cogitant.

Confidera mi Sacer-

| lus

dos! quod de omnmi Judicio à te lato gra-

dum

viffima reddenda fit ratio, & fi unum malé

[j

abfolvifti tua negligentia, anima ejus ad

p

te recurfum habeat. O bone Deus! fi An-

-

fedg

gelos Sacramentorum fuorum Chriftus mi-

Fun

niftros conftituiffet, quanta illi cum devo-

COnten

tione, quanto cum fervore hac (an&ta per-

b

agerent! pudet me mee focordice quod for-

fl

té multos non faris difcuffos dimiferim, qui

EY

forté ob meam impatientiam aliquod pec-

dv

catum reticuerunt, ubi tamen forfan co-

—

fs

ram Deo non abfoluti in mala confcientia

qlj |

Trtnem

vivunt, Da grati,,am,. fpondeo meliora.

EWJUS |

T

DIEI

| (I)

"4

MpriTATIO IL.

118

uf

DIEI TERTI/E

1 nf

LECTIO SPIRITUALIS

RCCRLOTAY

POMERIDIAN A.

a, Q

ciofa [it negligentia in .Exclefia[licis

Qu p

Quäm perui

dope

prafertim Parocbis ?

n d

l unus, certé S. Laurentius Juftinianus

j

C1) recte fenfit, quanta difcrimina fa.

g

lutis fint in aliarum animarum regimine,

Mb g

dum ait : JNom enim carbedra pa[loralis offr-

TUIT Il]ü'iä

cium ef? bonoris fed oneris , non fecuritatis ,. [ad

gii i

periculi, nton quietis [ed laboris, ideo non abs

f At

re à regimine animarum fancti Dei divino

s f

afüati fpiritu. quafi à facie Bafilifci fugere

T

contendebant,

S. Ephrem Syrus tefte Ri-

xew, pEf'

badeneira in ejus vita, ut infulam à füi ca-

T for-l

pitis vertice propulfaret, fatuum íe &

n t

amentem efífe fimulabat.

Ammonius Ab-

mb

bas vir eminentiffima fanctitate & divinarum.

n ?

Ícripturarum fcientia confpicuus, qui unà

;onfCieW

cum $. Athanafio Romam venit, poft

djire

omnem quam potuit, refiftentiam, ne Epi-

fcopus crearetur, tandem coram aliüs for-

fice aurem finiftram fibi abícidit dicens:

Vel nunc certi eftote, quia impoffibile eft,

Tme

(1) S. Laur. Juft. de indit. & Reg.

pIj

Xadmee

iif

Dx'?iu Iit.

| (t, i

me fieri Epifopum, quia lex prohibet mu-

litrot

tilatum in aliquo membro fieri Sacerdotem,

& quia nihilominus Epifcopale onus fufci-

| enim

ere deberet, faffus eft, fibi etiam linguam

prie

abfciffurum effe. Que autem caufa, cur ani-

; fude

marum regimen ita declinárint, ubi tamen

tioti

hodie ridenteore plurimi talia ambiutit mu-

fobri

nera, quàm quia optimé perfpexerunt, mul-

| perei

tifaria ejusmodi offieiis annexa effe falutis

| Nm

pericula, quod minimé latet etiam ftygium

| dun

impoftorem, hinc non raró admodum frau-

|

p

dulenter, & verfuté füb charitatis & ani-

n

marum Zzeli preetextu nonnullos de ambitic-

| l,

pe tentare folet, függerens eis, multa fe

poffe bona preftare, frué&tumque promo-

Ht lg

vere amimarum, íi hanc vel illam Paro-

chidm confequerentur, ubi tamerm nihil

|

dtir|

ARA

aliud intendit, quàm ultimam ruinam, 1a-

Ü

erne reprobationis. Inter pr&-

pfumque et

fhg

cipua autem

falutis difcrimina eft cura ani-

ft, ut minima pars cle-

E

fv il

füarum, que tanta e

| IT g

ricoram huic gravi

ffima: obligationi fatisfa-

ciat, plurimique sternum

pereant, prout

[ hi [

m« 5]"

jam olim S. Chryfoftomus

(5 formidabili-

f

ter pronuntiavit inquiens: noB. temere di-

Qu j

Co,

ho a

(1) S. Chryfóft. hom. 3. in c. 1. a&. Ap-

()

fw

7

-

MEDITA&-'IO IT.

"s

'ohhs tf

co, fed üt affectus fum, ac fentio: non ar-

bitror multos inter Sacerdotes effe, qui falvi

od

fiant, & multó plures, qui pereant, parum

n

m lp

enim eft imó nihil, fi Ecclefiz Paftores pro-

prie perfectioni omni quo poflunt modo,

jf urae

Ítudent, fifunt virtuofi, exemplares, ora-

, u

tioni dediti, folitudinis amantes, continentes,

m

fobrii,fi aliàs per incuriam aut negligentiam

p d

pereant anime, cure aut gubernationi illo-

d Wi

rum commiífe: hoc dicit S. Profper (1):

m

yum 1

um quod ei fua qufTitia nibil [uffragatur , de cujus

manu aonimá pereuntis exigitur.

Jlli, cui. di

j d g

atbl

Jfenjatio verbi. commifJa efl , etiamfi [an&o vi-

lj

vat, tamen perdité uiventes arguere aut eru-

n

: Srono

befcit , aut metuat , cum omnibus, qui eo ta-.

cente perierunt , perit ;; & quid ei proderit non

a Pt

puriri fuó, fi puniendus e[b alienó peccató.

9 j

Hanc éandem plané doctrinam proponit S.

u "

Chryfoftomus (2): tu rem tuamcuras, quam

Jl

«

fi. ben?. ordinaveris , nulla tibi alia folicitudo

It

[

&cu [

impendet $. Sacerdos ,. fi voitatn fuam difpofüerit,

! pgb Ck

p

$uam autem non diligenter curaverit , cum im-

J

piis in gebennam detrudetur , & non nunquam

0 prouc

non fuis a&hionibus, [ed tuis damnatur , nifi,

gjial

que ad te [pe&fant , efficiat.

lis Paftoribus,

T

qui fe ipfos tantüm non autem animarum

(

2

fub-

'—(ï) $. Profper. 1. 1. c. 9. (2) Hom. 86. -

d

ixö

Drxzr Ilf

fubditarum falutem querunt, . Deus jam per

Ts

Ezechielem Prophetam ccernum v« inten-

|

a'aui )

tavit: Je Pafloribus ljrael., qui po[cebant fe-

| Ti

metipfos ( ).

Id eft, qui fua, non gregis,

tene

commoda & lucra querebant; cum boni

erat

paftoris fit gregem fibi commiffum, non

anim

(üg

fe ipfum pafcere, hxc porro comminatio

non duntaxat malos, ambitiofos & fe ipfos

fimi

ultrone? ingerentes, verüm. etiam à Deo

n

vocatos, ac legitimé & licité ad hoc offi-

W g

vid:

cium electos & affumptos: tangit, fi nempe

ex eorüm fuerint claffe, de quibus idem

u

Propheta proloquitur :

uod infgrmum efL,

p

non. confolidant , €? quod agrotum efl , mon [a-

ii

sant , quod confra&tum efl, mon alligant , &

Ea

quod abjettum ef! , non reducunt , ?. quod pe-

Vil

rierat nom quarunt (2), d eft, fi ignavia

T

torpefcentes non eam in curandis fuorum

quy

fubditorum animabus adhibent curam &

Regx

operam, qualem ratione officii fui impende-

quoi

V tunc talibus & iterum

re obligantur.

Vin

ve! iftis proinde magnum incutere debe-

to

ret pavorem exemplum, quod à Thoma

Ynpj:

Cantipratano (3) pofteritati traditum legi-

Inus.

ïmgli

Ts

an

| ( 236579- c.94. . (2) Jlidem v. 4. (3) Lib.

ünd

^

Ap*c. 20.

s

MkzpniTATIO II

117

1nus

Qp

Princeps Apoftolorum Petrus cui-

Va t

dam Paftori multis annis regenti, in infir-

y lii

mitate vultu Severus apparuit, librumque

n gl

tenens apertum legere compulit refutantem:

qm d

erat hec fcriptura in textu libri : mortificas

E.

[ur, Y

animas, que non moriuntur, & vivificas,

QO

qua non vivunt.

Cumque ille horreret

u tpfüa

nimium amplius legere, vultuque refuge-

niu

ret, Petrus Apoftolus feverius inflitit, &

|hied

ut gloffam texcus legeret,

quein margine

f

videbatur, precepit ,

legit vero coactus:

hus ii

quomodo reduces animas de inferno, quas

Ml ^

per tuum deftitutas exemplum eterno tra-

n

didifti fupplicio? & cum ille pre horrore

( Ü

& confufione refpondere non pofílet, de

! uod;f

vifione ad fe rediens, fine mora füum Pa-

ftorale munus ac Sseculum pariter derelin-

( pl

j i

quens, fe Chrifti dedidit fervituti & fub

m n

Regula S. Benedicti beato fine quievit.. O

quot forte Paftoribus exprobrare poflet di-

1 ]mpf*ng

um

vina nemefis ; animas quas non paviíti

& occidifti, quomodo reduces de inferno?

d

; Tiomt

omni modo conatur & ftudet antiquus in-

Z

fernalis ferpens nos inficere peccatis omif-

9s

fionis,'optimé gnarus, illa parm adverti

" d

ac proinde minus quoque caveri, ex quo

tandem fequxtur 1rreparablle damnum no-

(

! £b33

ftrum,

118

x

Diz: TIT.

ts

ftrum, fümmumque difcipline Chriftianas

Jtac

difpendium. Tigna domorum nofirarum cedri-

5jà, ait Sponfa (1), que figura fuit- Ec-

laes

füt

clefie; nihilominüs cedrine ifle trabes pu-

qdo-

trefient, fi per negligentiam noftram non

&ot

arceatur, ac avertatur aqua cadentis ftilli-

pir

cidi: /m pigritiis bumiliabitur. contignatio, &

defi

$n infirmitate manuum perfTillabit. domus; ita

M

It

fcriptum reperio in Ecclefiafte (2), que

ley

verba Magnus Hugo purpuratus explicans

li

in fenfu myftico confundens ac redar-

&

guens preteritas noftras negligentias, in-

p

figne pro futura cautela fubminiftrat do-

1

ttilla

[

cumentum: domus eft Ecclefia: contigna-

lits

tio, que fummum locum in zdificio domüs

obtinet, claufltralis vite eminentiam aut

fii,

4

Cleri altitudinem fignificat ; fed utraque con-

tignatio pigritia Prelatorum vel etiam pro-

M$

j

pria pené corruit, Si exigua una perftilla-

Aoi

tio fuiffet reparata: id eft, fi fuis in ger-

dlgl

minibus ac principiis fuppreffi fuiffent abu-

fus, ac füblata cum modeftia aliqua & mo-

DT

Ug

deramine fcandala, non tam laté potuiffent

ferpere, fepiffiméque conniventiaac diffi-

DC

mulatio levis culpz in initio integras civi-

D

tates

-

"

(1) Cut. c. 1. v. 1. (2)1 Caþ. 10. 9. 20.-

MzptTATI10. II.

119

Cl

tates ac populos in ruinas irreparabiles egit

'ünitt

precipites.

Hoc erat, quod acerbiffimas

3 füt

lacrymaas elicuit ex oculis Ivonis Epifcopi

fui temporis zelofiffimi, qui, quodammo-

d

ofbum n

do impatiens nec amplius videre fuftinens

tot tantarümque animarum periculum ex

d *

pura Paftorum negligentia & omiffione ac

nt;;fsiüg Üj

defidia , refolvit petere fuffragium à fuo

in

lj

calamo, füümque lenire dolorem, Pafca-

(

J

Jem fecundum hifce informavit , ut eviden-

aj

[

a n

ti damne maloque tam prefentaneo opem

& medelam ferre dignaretur: Quoniam.apud

Jd J I

fut d

sos quotidie videmus . .Ecclefiam. ruentem., &

pullam aut peue nullam snanum erigentem : cha-

prigy

ritas Cbrifli urget mos, wt dolorem cordis -

) öomüs

ri, quo pro morte €? morbis ovium Cbrifis

w d

eruciamur, Paternitati vefIre revelemus ; in-

aqu"con

dereft. enim capiti , membrorum imbecillitatibus

a

j g

providere(13). Non fruftra, mi Sacerdos! &

apefü 4

j if

non fine myfterio Ecclefia hec militans in-

digitatur ; nam ficut in arte militari omnis

l[]'en[abü-

£rror omiffionis poteft effe adeo damno-

T

fus , ita ut ex aliqua negligentia in regimi-

ul

pnt

ne commifla fepiüus oriatur detrimentum ir-

( Qilie

reparabile: pam qui jn,älta tutri eft confti-

1 i

4

tutus,

qo

s

d

(1) Epif. s3.

—

"

120

Dizi: TII.

tutus, ut vigilet hoftemque obfervet , fi

fidit

is dormiat, fi negligens fit, f fuum non

ido

fone

adimpleat offüicium, nunquid poteft effe

caufa perditionis ac traditionis alicujus for-

x

tes

tiffimz arcis ac munitionis & integri populi

ruine? quid? annon perditio Ifraélisà Deo

pun

apud Ifaiam adícribitur negligentie & defi-

fitt.

diz Sacerdotum ? Speculetores caci ommes,

fs ]

canes muti non valenies latrare, dormientes €?

fin

dem

amantes [omnia (1), fi paftorales canes fü-

per gregem pofiti dormiant, aut ob bona,

p

tif)

pinguiaque frufta feu bolos fe finant feduci,

ftatim latrones furantur, lupi rapiunt ac

fa

vorant, totusque grex difpergitur: ita quo-

pot

que contingit in ovili Ch-ifti; fi enim Cle-

ftt

rici fe permittant trahi ac excecari à pro-

p

prio intereffe ac commodo , fi gratiam &

Qj

fervorem Magnatum aucupent, fi debitam

Y

intermittant correctionem humano refpectu

p

capti, ac remedia neceffaria negligant, ut

Qu

exceffibus & abufibus obvietur, canes mu-

W ec

ti funt, qui à confpectu Dei cuim maledi-

fu

ione eterna abire cogentur. Ecce, quód

D] f

Clerici defactoó à potefítate Seculari adeo

"n

taxentur, adeo tractentur, & quafi veri

C

fubditi

(l) Ifaiæ [ 560

(

E

MzpnriTATIO II.

I2TIÍ

hf |

fubditi habeantur, inde provenit, quia ab

fü vt

initio ad omnia filuerunt, timueruntque, ne

forté minüs grati & accepti reddantur, etiam

pod &

aoj

vitiis palam commiffis minimé fe opponen-

r D

tes: Canes muti mon "oolentes latrare , nec op-

oadaDe

jouentes qmurum pro domo I/rael, bec [cientes

tiel

Jfilent ,. &? furda aure pertran[eunt. —^ Sicut ca-

4 M

nes Pralati gregem debent cu[lodire (1)5 . eft

miis

f:ntentia gloffze in prefara verba lfaiz. . Sed

T

demus exemplum aliquod, in quo eluceant

.0b 9

pateantque damna, qus ex negligentia ori-

p fedit

rifolent. Et quomodo, qui negligens eft,

u d

fe capacem & habilem reddet, ut dogmata

faqu.

poffit declarare , folveré quotidiana occur-

m (

rentia dubia, ut poffit difcernere inter le-

p

pram & lepram, ut verbum Dei annun-

n Ü

tiet, Sacramenta rité adminiftret, impo-

nendo cuivis penitentiam & fatisfactionem

; n

o

preferim in materia difficili reftitutionis.

ügfmfa ;

Quanta autem funt damna, fi negligentia

in catechifanda tenera :tate committitur ?

um

j D]H]Edj*

fiquidem Zfdoleftens juxta iam fuam , etiam

cium Jenuerit, non recedet ab ea: zeftimat enim

ft?,-Q"öd

"

magnus ille vite fpiritualis magifter Joannes

j v

Caffianus (2), non minüs effe homicidium

3

ca-

jpdit

—

(1) Concil.

Meldenf. cap. 1o, (?) Collat.

26. c. 1g.

122

Dizr: IIH.

cecum, non abducere à loco aut rupepra.

& (

cipite, unde cadere poffet, quàm illum ex

don

UW

eodem precipitio detrudere; ideoque ti-

Qu

mendum eft, ne rei aliquando habeamur

quis

pereundum animarum, quas per fecurum

ct

verbi Dei conductum ab sterno infaufto-

por

que precipitio illo liberare ac eximere po-

catà

din

tuiffemus & debuiflemus.

Quanta füunt

iudi

damna, fi Ecclefiaftici negligunt reconci-

-

nof

liare difcordes, fupprimere odia , extingue-

p

re inimicitias , urgere ac promovere unio-

C0f

nem & pacem, ac quietem commiffi fibi

ag

populi, dum in hisce omnibus eorum ta-

105j

citurnitas cooperetur domuum fübverfio-

|

f

ni, familiarum integrarum exterminationi,

&

pacis, ac quietis perturbationi, ex qua fa-

nf

étiones oriuntur ac fciffure & rixe: memi-

fs

niffe enim debent, quód fint illi , de qui-

MTC

(

bus fcripfit Sapiens: JPacificantes in domibus,

Qs

Pudeat nos, exclamat $. Bernardus, quod

fin

fimus Argi & Briarei in commodo lucró-

yfe

que terreno, velin ambitione, divitiis, de-

tul.

liciis aut carnalibus voluptatibus, ex qui-

BU

bus inaufpicatis floribus nonnifi eterns

E

damnationis maledictus maturefcit fructus;

fti

& tam ceci, imó talpe fimus ac vefperti-

liones in juvando proximo, promovenco

