"

Dei

(

L

MzrznrTATIO Il.

123

LTepra

Dei eultu, majorémque ipfius querendo

miger «

gloriam , ex quo amzniffima nobis manet

p i

eterne beatitudinis merces & corona, Sed

haber

quis fatis edicere poteft, quàm feveré Deus

Y fenunt

caftiget negligentias Ecclefiafticorum ? cor-

o iaf

oralium medicoruni negligentie abfcon-

yot p

duntur, & fepeliuntur füb terra, neque pre-

us l

judicant aut nocent, verüm negligentie

t Iïd)?x*u

noftre, per quas obfumus bonis moribus

D

"

»

?

aut profe&ui falutis animarum, fepiüsque

ere u

conducunt ad eternam mortem, ante fa-

xili J

ciem omnipotentis ae feveri Judicis contra

um ia

nos poftulantclamantque vindictam. Quan-

vetto-

ta non pona fuit füummi Sacerdotis Heli,

qtioni

eó quod non majori feveritate àc debito

qu i

Zelo correxerit facrilegos fuüos, tanta fuit

n

poena, ut Deus ipfe dixerit;

uicunque au-

&qi

dierit , tinnient ambas aures ejus (1). Stirps

l dl)WbU':

ejus defcendens in eternum privata fuit

*dllS, quä»'

fummo Sacerdotio, eodemque tempore &

b lt

ipfe & filii ejus fuerunt morte repentina

qmuléctati.

Non reperitur. Chriftus in fa-

p

r

cris litteri s ullibi pronuntiaffe manifefté

& absque glofía fententiam eterne dam-

f dus

fadonis, quam in ills, qui negligentes

erant :

Vg(?eïd'

J

E D T. R. c. 5.

154

Driz: II

erant

fic quód dives fplendidé epula-

tus, veftitus purpurá, optimisque in-

dumentis non peccavit mortaliter, nec ad-

judicatus eft igni infernali, fed dum dives

ille omifit alere mendicum Lazarum de fü-

perfluis menfze fuse, de micis, que de illa

Tlle

cadebant, ideo fepultus eft in inferno.

apud Mattheum in tenebras exteriores eje-

Sln

é&tus eft:non ob rapinas, homicidium aut

füp

aliud grave delictum, fed folum quia negle-

iU

xerat negotiari ac impendere talentum fibi

el

commiffum.

Quot anime ingreffz fuiffent

bo;

rectam verfus colum femitam, fi Ecclefia-

u

ftici fuiffent in illarum conductu magis fo-

thy

liciti, füaque talenta aliaque Dei & nature

«t

dona impendiffent in beneficium ac favo-

BU

rem populi cure ipforum commiffi, locó,

c()tgl

quód vacaffent aut inerti otio, quietique

Y

languidz, feponendo aut rejiciendo omnem

a

curam falutis proximi toti immerfi fuis

Tl

propriis commodis & commoditatibus.

Iefi

-

Qorj

* o* o*

A.

W

li

DIEI

f

MtE»pDrtTATIO III

125

Id

DIEI TERTIJE

ia a

MEDITATIO III

", D

dum di

De 44more . Dei.

m df

PuNcerTvUM I

ub

n [

S

]Imon diligis me plus bis (1)? — Confidera

X

amorem Dei füper omnia effe virtutem

(iur dl

fupernaturalem infufam, quà homo fuper

ij

omnia creata diligit Deum Hec virtus

ntun

eft Regina omnium virtütum, anime vita,

7 fMäh

bonorum operum genitrix, fons gratie &

Ual

glóric.

Dilectio hec tribuit noftris ope-

ribus Valorem & meritum ; fine hac fides

yis f

st

etiam montes transferens (1), dlürlbutlo

M ftnt

omnium facultatum in pauperes ( 2 traditio

WU

corporis ita ut ardeat, & his fimilia excel.

quBL g

lentiffima opera funt veIutl &s fonans aut

p ond

cymbalum tinniens, nullius valoris, nullius

« l

meriti in confpectu Dei.

Et quis non mi-

retur, dari hominem, qui non ex toto

j

corde diligit Deum? ipfüm enim objeétum

tam amabile omnes alliciat ad amorem, ex-

cedens omnem excogitabilem bonltatem,

tam defiderabile, tranfcendens omnem de-

lecta-

(1) Jfoann, «. 2 1.

(2) .. Corintb. c. 13

piil

l

126

Dix: III.

ä

l

le&tabilitatem, uno verbo,tantum boriuni,

| féi

in quo confiftit felicitas ominis eeterne Tri-

eD

nitatis.

Hoc bonum non amare, majus

hom

eft portentum ,; quàm foret , fi ftipula in

"

ett

falt

medio flammarum non accenderetur. Quid

j

jam dicam deSacerdote nori amante Deum,

lv

iat

qui pluribus titulis obftrictus eft, & longà

majoribus quàm S«culares, tum, quia prior

jot

Catt

& pre omnibus ab eo dilectus eft , türi,

quia ad hoc conftitutus, ut alios divini

qu

at

amoris igne inflammet, tum, quia quoti-

die verfatur in ifta ardentiffima fornace

p

amoris ad ignem Eucharifticum, quo f non

f

incalefcat, quid dicam , quid fentiam de

pf

illo? quid fi frigidus & tepidus permaneat ?

Qu

faxum , glacies eft, & nifi brevi redeat &

OItne

incalefcat, maledictus eft. 4matbema eff,

toff

ait Apoftolus ( 1), qui son diligit Dominum

Qy

Cha

nofhrum Jefum Cbrijlum.-

lab

PuNcTUM Il.

lib

Dilige Dominum Deum tuum ex tófo corde

Ápo

fu. Confidera, diverfos effe gradus dile-

fü

&ionis Dei ; fed non quilibet falvabit Sa-

m |

cerdotem , qui tenetur tendere ad folidam

Ti

j

dl

gent;

[

2

(x) £. Cerintb. c.v 16.

MrpbriTATIO III.

127

1 bt

fe&tionem , que confiflit in perfecto amo-

a

re Dei.

Ptimus gradus eft & infimus, quo

$, Dj

homo habítualiter ita in corde füo affixus

fipirà

eft Deo, ut nihil committat ejus dilectioni

ur Qu

Dcet in rebus

faltem graviter contrarium

tteJ40,

levibus adhuc voluntati proprie ac fenfua-

i

litati inhereat, & hic imperfe&tus amor

quþw

poteft effe communis juftis & absque pec-

Secundus eft,

JI, t

cato mortali degentibus.

j nf

quo quidem non actu femper diligi: urDeus,

ig Qu

amori tamen ipfius omnes intentíonum &

JOrma

operum vires eousque impenduntur, quo

jfinan

per mortalis vite infirmitatem licet, & hanc

n

perfectam hujus vi&ac vitee charitatemi affe-

at

quuntur non folüm omnes Religiofi, fed

"I

omnes veri Sacerdotes, omnia, quantunt

i f

poffunt, peccata venialia devxtantes, &

l

ad perfectionis ftatum contendentes. H«c

charitas fimilis eft igni, 1gn1s pondus non

habet, fic amor onus non fentit, neque

laborem, ubi amor eft, labor non eft, fed

j

pf

fapor.

Igms nunquam tendit deorfum fed

furfum usque ad fuam fpheram , fic amor

(

i 9t

non inhiat terrenis, fed femper fürfum afpi-

Jl

rat, neque nifi in folo Deo tanquam fug

centro quiefcit.

Ilgnis nunquam dicit fuffi-

»

Cit, fic amor hic infatiabilis eft, & modunm

-nefcit.

Lo9

Dizi iT

nefcit.

Ignis omnia pretiofa & vilia, dura

tittet

& mollia in/fe convertit, ita diligentibus

lomi

amet

Deum ormnia cooperantur in bonum.

Tertius gradus eft amoris, Deum amando,

loco

quantüm à pura creatura amari potefL, fem-

vulr

per a&ualiter ejus amori infiftendo, & hic

Til

amor eft congruus Beatis in celo & Ange-

Otnni

lis. Quartus gradus eft, Deum amare, quan-

ligen

n

tum ex fuis perfectionibus eft amabilis, at-

gira

que hic foli Deo competit. .Tu vero, O

Du,

Sacerdos! ommnino teneris, ut. fecundum

quu

gradum affequaris ; tuum eft, uc Deum fem-

l

d

perames amore puriffimo & non fervili,

[ j

non fpe premii, non metu pene,

ama

| WW

igitur ex toto corde illum, qui in fe infi-

' COi'de,1

nité bonus , fanctus & amabilis eft.

| ii

| Dj

PuNcTUM III.

Ti

Diligite Dominum omnes San&ti ejus (1).

Ony

n

Ll

Confidera Sacerdos, veriffimum effe per

&tot

multiplicatos actus denique fieri habi-

tum, fic etiam per multiplicatos actus

»rem, (

charitatis denique acquiri habitum charita-

ïïer On

tis.

AcCtus autem charitatis Dei funt pre-

( U

n

& & ofci-

cipui, dolere fæpiüs, quód tepid

n

tanter

: ) Pþ)m. 30. 9. 24.

()

MzntTATIO II

129

il du

tanter dilexeris Deum, quód.à tot millibus

Jipeu

hominum prorfus non agnofcatur, non

- bot

ametur, quód à tot peccatoribus amoris

) T

loco ipfi reponantur & infligantur nova

aL ln

vulnera. . Alii actus directi poffunt effe: da

h E

mihi, O Deus! ut te pre omnibus & cum

1 &A"ge'

omnibus creaturis fincero amore poffim di-

Jf

ligere. |zmo te Deus meus , amo ie, C» ma-

lahmïs L

gis atque tapis amare volo.

JDa mibi Domine

v

Deus meus , ut amem te, quantum «volo ,. &

quaiitum debeo.

ecutt

Jmmenfuses, & fine menfura

um t

debes amari (1).. . Amore Dei omnia defpi-

nl

ce, qua non ferviunt ad amandum Deum,

W.

erga omnia habe difplicentiam in ore &

,(e i

corde, ut folus Deus femper placeat, amore

"

Dei defidera multa pati, & delectare , fi

mults adverfitatibus, morbis & aliis malis

premaris; frequenter defidera, ut Deus ab

u)

omnibus hominibüs diligatur ex toto corde,

d

ex toto intelle&u, & extotaanima; frequen«

i D

ter gaude & exulta propter infinitum amo-

jj u

Tem, quo Deus fe ipfum diligit, & pro-

pter omnem amorem, quo amaturà Sanctis.

ii

j o

O quantum lucrum faceret Sacerdos , quot

(coltt

imerita vità deterná digna colligeret, fi quo-

a

tidie

-/

(I) $. , Aug. m Man c I.-äe.þ

139

Diszi UL

tidie ejusmodi actus elicere

t? & quàm fa-

quis autem

tuus eft

Ienu

cilé id prefftare poffet?

amor erga Deum? quinam tui

affectus in

hon

onficis?

ten

altari, dum Sacramentum amoris C

que tue afpirationes extra altare? o fi in

!ï

fun

hoc negligens es, in aternum non proficies.

]i

DISCUSSIO SUI

SIVE

[)w

i

pri

EXAMEN TERTLE DIEL

ia

De Zee Divini bonoris.

|- &i

U

is eft Zelus tuus divini honoriä ?

ï L

1. Q

ecce cor noftrum debet effe ara per-

etua & glorie Divine v

icima, hec vo-

Otis

er exteriora, per

f Df

catio tua, per interiora, p

bona exempla te decet

Zelare honorem

gl

4

Vitig

Dei.

o. Examina te, an de ma

né generali in-

list

e & finceré

f

tentione omnia opera tua unic

ad puram Dei gloriam ordinayeris"i-ïne re-

| Gcor

| f

Ípe&u ad meritum?

3. An hanc intentionem

particularitet

ftauraveris ,

quoties fal-

] Wma

per diem toties in

tem majoris momenti nego

tium aggreffus es,

huj

te &

dicendo v. g..ad tui gloriam o Domine, u

bi honor, mihi confufio.

RT

4, Àd

P m

: MzpiTAT!O III.

131

qui

4. An etiam occupationes de fe indiffe.

m

rentes ad altiorem gradum nempe ad Dei

df

honorem & beneplacitum

per int,ernam in-

j conücif'

tentionem füblimaveris ?

r tf

5. An defectus, qui alias in oratione,

pl

fun&ione, que concernit cultam divinum,

previdere & cauté precavere ftudueris ?

Ü

6. Àn fingulis operibus tuis excluferis

omnem refpectum humanum, omne pro.

DIB.

prium commodum, utilitatem, delectatio-

,

nem, aut laudis affectionem , ficque puré

& unicé Dei honorem

promovere intende-

quii

ris ?

a

J An ita functiones tuas externas in

Yecv

oculis divinee Majeftatis obire afüefcas , ac

st

fi ipfe Deus realiter prafens effet ?

: hOWm

8. AÀn in Ecclefia tanquam in aula di-

vine Majeftads omniz ità ordines, ut ze-

a

lus tuus divini honoris reluceat? an omnia

11

tam veftimenta, vafa altaris fint munda;

j

Gecentia? an devotiones-benà introductas

obferves, vél'alias introducere ftüdeas?

Wlati&

9. AnDivinum officium tanto cum fer:

gotlïes :

VOre ac devotione peragas, ut fideles ad

laudandum Deum excitentur? an non for-

| teGüS"

,ommf; !

té ex devotionibus eonfuetis prolibitu quas-

am ormittas cum iisque difpenfes? officium.

y

2

divi-

139

Dizr Ill.

f

divinum cuffivà & deproperate peragas ?

lo, & ultimus in illud?

n?

primus forté & temp

frequentior forté co

gitatio de ftabulo, de

de publicis compitis,

10

ífylvis, de popinis,

fü

quàm de domo Dei,

& ejus ornatu? fed

f

fcias, partem tuorum reddituum Ecclefiz

t0n

deberi. O pudor! o ingratitudo !

falt

10. Quomodo tuz fidei commiflos ad

n

honorem Dei promoves? an conciones

&t

nunquam die feftivo intermittas? an adeas

formandas talenta, & fuffüciens tempus

f

impend

as? an in facro tribunali ad exci-

feffiones diebus faltem folen-

u

piendas con

Yal

nioribus compareas? an in fidei rebus eos-

dem íufficienter erudias? an errantes cor-

qii

T

riga

s? aninvigiles, quomodo in perfe&tio-

ne Chri

ftiana proficiant? an falutaribus mo-

fej,

w

nitis, confolationibus iisdem fuccurras? an

t

Sacramenta fine refpectu ad proprium com-

COf

modum illis fubminiftres? ecce hec eft gra-

viffma obligatio, fine qua imple

ta falvari

Tf«

nec fcin-

tit

non potes, fi hzc facere negligis,

tilla zeli divini honoris in te eit.

!

1r. An ommia verba, que ex ore tuo

zelum divini honoris fpirent?

prodeunt ,

an actiones tuz, demon

ftrant zelum hunc

danum/?

"

in te 'eiï-'e, an potius amorem Inun

MzD1iTATIO TIT..

135

: p

fi non verbo, faltem exemplo tibi fübditos

in zelo divini honoris accendere debes.

i ini?

[nbih, a

12. Àn pro Converfione peccatorum

s cup

non folum preces ad Deum fundas , fed in-

no? i

fuper nec labori, nec fümptui parcas? an

m

ftudeas prefertim in facro tribunali pecca-

tores cum omni manfuüetudine Deo lucrari ?

)!

YO

j

falutaria remedia iis prefcribere? fi hoc pa-

rüm curas, exiguus imó nullus eft in te nec

(

x

?

amor nec zelus Dei honoris.

]s £

t

. Qualis hecvita? o Jefu! vivensmortuus

D

!

fum. Mortuus eft qui, non zelat honorem tu-

|

f / /ZW'

um, ah doleo millies; non quidem quia mihi

malum erat, non zelare honorem tuum, fed

jus «

ves 0U

quia & hoc in aliis neglexi, ad quod ta-

men tot titulis obftrictus eram, ah colum!

ub

f

u

feri, tunde, pulfa, conquaffa ac, percute

v

ii

pe&us meum faxeum, immuta me Domi-

Quf

ne, & immutabo alios, faciam omnium

mui]l COE

gt

corda ad te convertere, omnia amore tui

fit

incendere, cunctos ad laborandum pro glo-

"D

tia tua incitare,

Fiat,

[p

(f

Jé Deum Laudamus aut. alia

g l

gratiarum

attio.

pneul

y P

FINIS.

ndallum

E

APPEN-

134

QOl O Oem9 e ä*ä&ä&g&ä&

W

APPENDIX

| ben

ter

SsIVE

Pe

;RADICES PRJECIPU £, EX QUI.

f

bUS DEFECTUS ET NEGLIGEN.

TI£ IN SACERDOTIBUS ENA-

SCUNTUR.

18

De

* Raprx PRIMA.

fs

p

rima radix defe&tuum & negligentiarum

iní

eft in Clericis, quam adumbravit ipfe

o

Chriftus: lm edificata domo füper arenam fine

i

fundamento.

Cujus ruina fatta ef] Magna,

^

7

pofiquam de[cendit pluvia, venerunt flumina &

]

Jiaverunt vventi (1). Caufainquam fpiritualis

0/]76;;

ruing in clericis eft, non bené jactum fun-

Ti

damentum v1tæEcc1eüa&1cæ non. penitus

j fj

abílractus à Qæculanbus deüderus animus,

TW

non inducta momücatloms internze & ex-

i

terne aviditas, non impreffe cordi ratio-

p

nes eterne, non ftabilita rerum fpiritua-

[re

lium eftimatio, fub exteriori folüm. habitu

am,

clericali tanquam füb cineribus dolofis mun-

Qdj

dani confervati igniculi, uno verbo ex ne-

N

glectu preparationis & difpofitionis ad tam

fanctum ftatum fuüfcipiendum: ex quo fit

fcag

ut

Ir

) -Maitb. €; 7.. Luc, c. G.

l N

[

ÁPPENDIX.

135

ut clericus'äi*omotus ad Parochiam vel aliud

beneficium, idem, qui prius fuit inter lit-

terarum fodales , compareat, interdumque

pejor; hinc fenfim (ine fenfü deterioratur,

AU

fiecularefcit , ineptus redditur clericali ftatui

L

& corruit.

Bnt

Si coram Deo judicas, ita effe

reperies ;. optime enim credo te fcire, quid

Deus à te requirat, quid confcientia, quid

ftatus, quid ratio oflici tui, quid divine

um

infpirationes : audi deplorantem D. Greg. (1)

m

Sine mucrore gravi loqui not. po[Jumus ; ecce

um

murndus Sacerdotibus plenus eff : — fed tamen in

L

melje .Dei rarus itroenitur. operator , quia. offi-

j

cium quidem Sacerdotale fufcepimus , Jed. opus

jrini

officii non implemus. De eodem pun&o la-

L|

ynit

mentatur Eufebius, dum moreretur S. Hiero-

)

T

nymus, fcribens S. Damafo Pape: Ecce

j 5

mundus utique fervet Sacerdotibus , €? tamen

gam [unt rari[fani Sacerdotes, quod «vix de cen-

od i

jum unus reperiatur bonus.

Tanti autem

prejudicii caufam dat S. Bernardus: turma-

] fpmw

h

i

n

tim, qua&fo, curritur ad recipiendos facros

ordines, fummaque cum facilitate in cle-

o

j

fum coaptantur, qui fefiftunt, fubduntque

y a

Ícapulas ulla absque confideratione oneri

.q

y

tanto? quqd etiam Angelicis humeris eft

l

fot-

4

..(Q S. Greg. hom. 27. in Ev.

Ea

136

APPENDIX.

formidabile, hec petra fcandali, hec cau-

fa ruine "plurimorum: /fime confideratione ,

non librant pondere Sanctuarii, quale onus

fco

fit: quanta obligatio Sacerdotii, nihil aliud

[

penfant aut confiderant, quàm ut pro hu-

et

mano commodo, aut temporali emolumen-

fin

to, ad locum tam fublimem afcendant, non

füi

ut pro cultu Divino, illiusque amplifican-

fe

da gloria ac majeftate ad debiram ftatui

afpirent perfectionem & fanctitatem, non

(ïeg

M

vocati üt Aaron, fed quos caro & fanguis

Tie

vocavit. Hanc ob caufam inter alia à felicis

fer

memoris Alexandro Septimo Pontifice Ro-

:

Q

mano, in Ecclefiam collata beneficia haud

ps

oftremum eft, quód tam Romse, quam

t

in fex aliis Epifcopatibus fuffraganeis ftri-

fty

ciffimé mandaverit, ut, quicunque ad

Ti

facros ordines averent promoveri, indif-

hi

penfabiliter per tempus ordinatum premit-

Vit

tere deberent, ac exacte fervate Exercitia

poi

fpiritualia, w dignitas Sacerdotalís prius co-

Qui

gnofcatur.

Si autem mi Sacerdos initio fü-

f

fceptionis ordinum hunc defectum conti-

giffe advertas, emenda illum exemplari vi-

i

k

ta, morum reformatione, novóque fpiritu,

(0

& fiepiüs perpende dignitatem ftatus tui,

l

ac obligationem.

R A-D iX

m

ÁPPENDIX.

137

hi

Rapix Il.

dbr,

Altera radix eft, quam Chriftus objecit Epi-

j

fcopo Ephefino dicens: Jabeo adverfimn te,

ii d

quod charitatem primam reliquifti. Caufa ergo

rpol

et ruine multorum receffus à primo fervore,

nont

funt enim non pauci, qui ab initio ftatus

jg, t

fui clericalis ceu angeli in carne vivebant,

T

s

J

A

1

1

fervore pleni, mores habebant ad omnem

p

decentiam compofitos, fed mox iterum re-

, n

cedebant à via bona, & mala converfatio-

k nl

ne aliorum utentes tepefcebant, unde au.

j fl

tem? non aliunde quàm ex infructuofo ufu

fte l-

orationis ac meditationis, dum ad eam pra-

, hod

paratio non inftituitur, aut miferé inftitui-

qui

tur, tandemque etiam planó omniittitur ;

j; [

ficque dum in meditatione non exardefcit

q

ignis, animus noxié tepefcit, tedium, fa-

, M

ftidiumque rerum fpiritualium introducitur,

| præmi?

vita ipfa clericalis defipit, ad ultimum te-

at

poris gradum pervenitur, & ruina fübfe-

prim D

quitur: pabulo enim fpiritui fubtracto ne-

j KI

ceffarió perire debet, non fecus ac vita

i qu

corporalis, queruntur relaxationes noxie,

li

& fiepà fcandalofe, converfationes minus

fp'ïïmït

idonem, tempus inutiliter diftrahitur, te-

u n

Is

pidän

1) .Aþoml. 6 2,

;Diï

n

ArPPENDIX.

138

IHf

pidé perfolvuntur hore canonice , nulla

fit aut lurida preeparatio ad divina peragen-

Íra

ge

da myfteria, & ipía negligenter & diftra-

& peraguntur, folitudo aliàs fancté cu-

u

[t

ftodita.& dile&a naufeat, ac denique ani-

ma in lethargum fpiritus prolabitur, nihil

Ij

amplius arridet mifi lufus, venationes,

K

potationes, commefationes, in quibus dies

T

k

ac noCtes infümuntur.

O vita fine vita!

o ítatus fine ftatu! cave o Sacerdos cau-

t

Ti

fam hujus ruine & interitus animee tUe,

ac obfirmia animum tuum, nunquam inter-

q

]

mittere aut orationem aut meditationem.

m

Ranp:x III.

f

i

'Tertia Radix eft acedia & faftidium

0je

quoddam rerumm fpiritualium in quantum

0f

ha neceffarie funt & conducibiles ad pro-

f

TiQ

prie anime fue falutem, & bonum. ftatum,

Ht

monente ipfo Salvatore: Querite primum

ARegnum Dei, & Sfuflitiam. ejus.

Et hinc

i

&

ad exteriora totus animus, tota anima quafi

applicatur , &

uadrat illa exprobratio,

li

N

quam Jacob fuo filio Ruben (1) dedit:

Jffufus es ficut aqua , non. crefcas.

Kffufio

ii

£a

nempe

m

GE

l neb

( Gemf. &. 49.

APPENDIX.

189

A

nempe ad exteriora & captatio, ultronea di-

pee

ftractionum folius tzdii vitandi caufa, in-

Mi

gerendo fe in negotia non neceffaria ; . quid

U

inde fequitur? hoc, qui ad Exercitia pie-

j a

tatis & devotionis affectus non eft, ad car-

j D

nalia delabitur, fpiritus diffipatur, interna

negliguntur, in via Dei nion fumitur incre-

ilb

jndt

mentum, nec proficitur, fed tandem do.

n

ficitur & peritur at

que in ruinam itur, qui

du d

talis eft, nulla reéta & pura intentione

n ia

minifteria fua aggreditur, féd inordinat^ in

exterioribus , heret

7 u

, absque pleniore- fru-

(j

&u & efficacia,

nullus ve

rus apud ta-

lem zelus eft, fed eft, ut

ait Apoftolus,

ficut es fonans ,

& cymbalum tinniens,

opera & labor im

(tidiot

penditur magis propter

qantut

bonam offam,

quàm pro Dei honore aut

a

falute proximi, querit folum

que fua fünt,

non qua Jefu Chrifti.

It

O Sacerdos! in que

! ?]'!'ïi*la

mala non devolveris? attende tibi & ftatui

tuo; eft, quod agas circa animam tuam!

fs

i

eternitatis negotia habes, quid prodeft ti.-

N

jb

bi fluxa hujus vite comoditas, fi eternum

puriaris ? age quod eft muneris officiique

dedit

g

tui; egtera Deus à te non requirit, fi co-

geris ad exteriora occupari, & occupatio-

n N

d

neb fübire exteriores, commoda te illis,

non

140

APPENDIX.

J

non dona, ídque ex parte folüm, & non

f

totum: tecum autem intus habita, domum

| pf

& folitudinem ama,

Wi

& amabit te amatgr

folitudinis jefus.

füb

pe

RaApix IV. :

tf

Ir

Quarta radix eít nimia iudulgentia in

cibo, maximé vero in potu.

Veneno

haec radix plena eft; inde enim negle&us

rerüm facratiorum, etiam illarum, ad quas

Sacerdos ex officio tenetur, v. g. horarum

:

[

Canonicarum omiffio, . aut negligentiffima

]

perfolutio , negligentia in cura animarum,

s;

dum fipé egroti cum morte luctantur, ubi

f

Paítor in popinis indulget ingluviei, & vo-

fen)

catus vix verbum pronuntiare poteft, effu-

fio in nugas, in rifus & alias Sacerdoti in-

N

l

Yi

convenientes ineptias. Hinc provenit Sa-

cramentorum lurida tra&tatio, ubi accedi-

d

tj

tur ad altare capite vino adhuc aut cerevi-

b

fia gravato, ipfisque non raró per ejus-

modi exceffüum in potu pernitiofiffima con-

qui

r

tingit violatio figilli Sacramentalis, dum ta^

les Sacerdotes ad cantharos fedentes, quid-

ln

dlgï

quid in buccam venit, inconfideraté effu-

tiant.

Accedit laicorum contemptus, &

Is

E

exinde provenit, ut talis Sacerdos cum

| *

fructu

P

APPENDIX.

141

x,änon

fru&ü 'circa falutem aliorum nihil agere

, m

poffit, cüm talis à fuis fuübditis vel aliis

(t d

paffim contemnatur.

Proximus exinde

fübfequitur lapfus in abominanda carnis

peccata & vix nominanda fcelera: quiatri-

tum eft: ubi Bacchps modulatur, ibi fal.

tat Venus.

101 1

Va

Rap:x V.

i

Quinta radix eft, quam exprimit Deus

, iif

apud Ofeam (1): Comederunt alieni robur

d

(

vl

ejus, C ipfe nejcivit: nimrum nimis libera-

[j

fraru

lis & incauta converfatio cum f&culari-

bus; de fide enim eft, cum fancto fanctum

mtaw

&

fieri, cum perverfo perverti: ergó & cum

feculari incauté converfantem , fecula-

e&, effIP

OU l.

rem fieri certum eft ; prefertim nociva eft

nimis abjecta familiaritas vel cum fuis füb-

ditis, fecundüm illud: qui furfuri fe com-

T

miícet, eum porei devorant: vel cum qui-

j

busdam etiam majoris tituli & auctoritatis,

pf

t

quorum ficut favores & quadras aucupan-

tur, ideo cum his valde fcurriliter & hi-

di

nu

$

Ítrionicé agunt, immemores gravitatis &

qu

dignitatis Clericalis cum manifefta ftatüs

N-

Ecclefiafici vilipenfione & — contemptu.

QWS; '

00*

( e

.Plinc

Q Qfea e. 7.

d

ÉAPPENDIX.

142

(

Hinc fiepé in popinis jurgia usque ad ma-

nuum facrilegas confertiones, hinc ommis

dett

at

fructus Sacramenti peenitentdim inciditur,

quia, üt palam eft, & experientia docet,

fe

TIS

parochiani füis parochis nimis notis & ita

abjecté familiaribus confiteri refugiunt;

Tl

(&

prefértim fi ejusmodi familiaritates & col-

loquia inftituantur cum altero fexu.

fid

quot fcandala! quot occafiones detractio-

lr

ff

num' quot difpendia & oppreffiones Ec-

clefiafticorum etiam innocentium! inCon-

Q

cionibus nulla efficacia, in Catechefi nulla

Ql

auctoritas, in affiffentia moribundorum

]

Ti

nulla fiducia; O quot & quante rationes

erunt reddende tali Clerico!

Y

]

afi

RApix VL

A

li

Sexta radix eft otium, illud decantatum

imalum & pulvinar diaboli.

Homo ita con-

li

f

ftitutus eft, ut debeat aliquid amare, ali-

quid habere, circa quod fe occupet; fi

Tij

ergo non utilitet, & honefté occupetur,

tif

neceffe eft, ut ad inutilia & fiepé ad inho-

D

li —

nefta dilabatur. Inde fit, ut Clerici omne

n

ftudium fcholafticum' deponant, omnes

X

fpecies priüs hauftas amittant, & in rude

[

incultumque ens non.fine ,dedecore ftatüs * f

Cleri-

|

m

APPENDIX.

143

T

Cleticalis degenerent. Indefit, ut querant

Ic t

detractorias, ludicras, fcurriles confabu-

incü,

lationes, ut ad aleas chartásque pictas mi-

(s d

fcendas fiepe cum insqualibus multis ho-

us tl

ris confideant, tanquam ad feecundum fe-

vipt

minarium multorum malorum.

Quare ne-

atl

ceffe eft, ut animus,, ab aliorum utili con-

ii

fideratione flaccefcens, ad corporis dele-

d

Cabilia & fordes fe demittat, & ftolidà

oni

immergat, rerumque divinarum faftidium

! iüs

culpabiliter & pernitiosé increfcat, eáque,

v n

qu&e ad curam animarum & ad pafcendum

ULTA

Dominicum gregem pertinent, perfuncto-

A

rié & luridiffimé peragantur. Quotiesdum

vocantur Parochi ab infirmis providendum,

affiftendum, inveniuntur perdito alearum

aut charcarum lufü, dümque aut ex affectu

lucri, aut ut deperdita reacquirant, autut

) 10

lufum perficiant, aut ne focietatem disgu-

Ó

ftent offendántque, moras nectunt, diffe-

if *

cdf

róntque adminiftrate Sacramenta cum ma-

if

W'þ

/f

nifefto perditionis animarum periculo? in

[mo

praxi ac effe&tu ipfo non absue graviffimo

jormi

fcendalo non femel id vifum eft, ídque ma-

Ximé, dum confeffiones excipiende funt,

of

i

ac Confeéffarius ob hujusmodi fictiles cau-

efti

fàs vänjre turdat, pon raró conti

ngit, ut

fl

bené

(

144

APPENDIX.

benà preeparatus infirimus aut loqueläm per.

qii

dat, aut vi morbi oppreffus inconfeffus de-

T

|

me

cedat.

O quanta ratio erit reddenda! fa-

tis habet Sacerdos, fife vult utiliter occu-

für

pare, circa formandas Conciones, Cate-

Vit

luk

cheün, pro ulteriori inftructione. ad ex-

cipiendas rità confeffiones, labor quotidie-

if

Ti

circa animas regendas occurrit, quin tamen

honefta interdicatur relaxatio.

ts

i

Rapnpix V IIF.

Ài

Septima radix eft inter pracipuas una,

J

| iij

ávaritia & cura.divitias & bona temporalia

coacervandi, quod tamen cum ftatu Cle-

E

ricali minimé ftare poteft; nemo enim (eft

(üs (

r

hi

effatum Chrifti) fervire fimul poteft &

Deo, & Mammonz. — Pafire, ait S. Pe-

T

| W

trus (1), qui in vobis eff, gregem , tton iur-

pis lucri gratiá..— Qua. monitione infinuat,

| d

E

quantam illij qui funt ordinis Ecclefiaftici,

debeant habere animarum curam, fi opere

de

lent

ipfo correfpondere velint nomini fuo ac

g

veíti,nec querere aut defiderare debeant

d

aliam hereditatem aut thefaurum,quàmChri-

ftum, conformiter proteftationi illi, quam

^ quisqu

!

psiniind

(1) £. Patr. c. $. V. 23.

T (

-

Ó

APPENDIX.

148

n

quisque fecit, dum ad facros Ordines fuit

nfeli.

introduétus: Dominus pars hereditatis

je!dh

mese. Certum eft, quód pofito uno ab-

fite t

fürdo fequantur plura, ac ex radice hac

, b

vitiofa, imó ipfo vitio, nonnifi vitia pul-

Es

lulent, eo pernitiofiora, quó magis à ma-

trice prima intoxicata; atque hinc ex ava-

r qraa'die

Ts

ritia abufüs notabiliffimus, quód per illam

detrahatur honori cultuique Dei; eftque

hec avaritia illa mala, qua apud Prophet.

Abacuc (1) vehementer fuit reprehenfa:

]4$ U

€. quicongregant avaritiam malam. Non

indigebat fané vitium hoc, ut notaretur

W/J//Z

Q

Epitheto: mala, dum jam Sanctus Spiri-

tus (2) ipfum pronuntiáffet plan& detefta-

n(d

bile. Avaro nihil e(t fceleftius.

Nihilo-

di i

$p

Tminus juxia mentem Ruperti Abbatis,

RUH

modo illo loquendi videtur Propheta vi-

diffe, notáffe, ac condemnáffe avaritiam

f

al

Ecclefiafticorum, ita enim fcribit: equi-

dem avaritia nusquam bona, ibi excel-

(

[ r4

lenter nimis eft mala: horum enim ava-

rus animus fecularibus comparatus, nimis

jent

(

eft quàm enormis, ex illo namque fequi-

tur,

quaü

Q r

l »

(1) dbacuc 6« 2« « g. 'Q) Ecclef. . 1o. , 9.

-

146

APPENDIX.

tur, quod Dei templa aliaque eidem fa.

crata loca ob fordidam illorum parcitatem

ruinam minentur, aut plané decidant, quód

T

fe

Ecclefiarum Altariumque füppellex fit ne-

glecta ac defpecta , -facre Menfie cultus

hi

ac ordinatio naufeam. quodammodo pro-

fi

vocet, ac cum horrore fermé tractentur

)

ac affumantur paramenta, quorum aliqua

M

pre vetuítate funt lacerata, alia pre for-

d

dibus aut immunditia abommanda.

Ex

du

f

avaritia fequitur alius abufüs fcelerati(fi-

ius, nempe mutationis parochlarum, be-

Ü

neficiorum ex fola fpe majoris lucri , pin-

DI

guioris fortune, annon ejusmodi mutatio-

Vl

N

nes fint fimoniace, fceleratiffimse , abo-

i

minande?.& hoc contingit vix non, ple-

Tij

rumque, & ipü, fi vellent veritatem di-

(f

cere, & confcientiam bené confülere, ipfi

W

inquam permutantes fateri deberent, rem

N

ita effe.

d

TTertius peffimus effectus eft ava-

ritie, quod. Clerici . hoc vitio laborantes

]i

plerumque noctes ac dies infümant fpecu-

fit

lando ,

quomodo nummos multiplicare,

1

parümomæ majori invigilare pofünt, ex

h

qua fequitur ruina totius vite Spmtuah&

P

& Clericalis.

Ra- ?

. APPENDIX,

147

nf

Rapix VIIT.

um

Radix o&ava eft, quód plerumque

l qïk

mali & imperfecti Clerici fibi eligant Con--

vf

feffarium, qui ejusdem eft farine, aut ni-

"

Toul

hil dicit pro emendatione, fed ficut una

hm

fic altera vice liberaliter femper & faci-

UE

Jé abfolvit.

Tali Clerico hoc ex facra

i

Scriptura occini poteft: ft cecus Ceco

p

ducatum praftat, ambo in foveam ca.

"

dunt: & quomodo aliter fieri poteft, pra.

Jeat

fertim fi utriusque vita utrique nota eft:

Jl li

Confeffarius enim talis erubefcit in alte-

, f/)]«

ro corrgere, in quo ipfe eft reprehenfi-

TE

bilis , timet, ne ipfi opponatur: Medice,

E

cura te ipfum; & fic tandem , cüm talis

n

mifer & imperfe&tus Clericus duce bono

u

deftitutus fit, viam bonam non incedat,

s

eternüm pereat, neceffe eft. Confeffio-

y, g

nes ipfe inftituuntur quandoque ad mo-

eü h

dum narrationis alicujus hiftoriole, fine

'Umnwt

preparatione fufficiente, ne dicam propo-

| gyea'-l

fito effcaci, cüm íftatim non rarb eatur

ff

in eandem fylvam.

Quis alius . autem

"o

fru&us fperari poffet ex tali Confeffione ?

Pudeat nos, quód de Cathedra ita cla.

xuaþ&

atione

memus contra eos, qui fm—g prepar

ne«

Mp

I48

APPENDIX.

i

ntant Ss. Sä-

neceffaria accedunt. & freque

cramenta, ubi ipfi Sacerdotes tam negli-

gentes fumus.

Clamamus ,

ne querant,

laxos Confeffarios , , &- ipfi tales inquiri-

mus; clamamus, íine ferio emendationis

propofito nullam effe abfolutionem , &

noftra perverfa & vitiis enutrita vità con-

trarium populum edocemus! . Incipiamus

]

ergo à nobis, neanime nobis concredite

malo noftro exemplo in vitiis confir-

mentur & quafi nutriantur.

p o TPNOA

$.

j

*

Y

Q

E

|

N

2 d

yi

6

s

N

p»

£ 39

)

W

—

2 lLE ER

L

*.Eï,i'[l'- ?

i.

D

Ljon

L

:

[

1 E

Qu ï

flïr

v

?

ass

ais

—— ——

i

m

A

——

: 4

—

N

s

z5

A

"

m

z.

2

g

u6

T

2

-

-

—

VE d

Y

3

E

E

3*

TM WE

A

:

d o

E

s

(*

:

2

F.

..M.

E

.M.,

A

E

[

b-

|

B

ü

B

]

É

1

s

m

z

-N

2

N

A.

AE

sj

E

r

^E

-

xnn

5

NG

IN

m

p

X

m

E

—

*

i

T

d

d

2

*

aE

.Mx

(

"

E

ás

n DN

Y

N t

n

S

u

d.

s

"d

i

Es

?i

E

$

&i

b

AT

d

E

W

W:

"ne

Y

w..,;

E

B

»

du

i

&

$*

282 rP

e

WE

AX

g

L

$

mm

*

E

P

zi

ia

-s

X

-

-

F

SS

i

A

«

i

b

W

a

e

hT

Ll u

z

Es

"

3

*

m

as

L

E

E

ER

f

Ra

t

RT

PUR

2

d

EU

d

z2

jSEUS

TX

a

d

—

3

S

p

N

OO

u x

—

—

ie

decs

E

x

^

2/

I M

Ed

u

d

pE

,w

NGG N agv n p tbl &väf

i

E

uN

qS Ea NU EE P d

A

s

n

z

vt

*

ER

-

A

LT ial

i

—— ÀÓ

—

r n aE m

D

x i tht n

E

a t a a i t t r

t

em

20

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

f

17

. RENOVATIO

Balance Q

O

16

BPIRITUS,

EEN

H

SIV.E

Focus

N

EXERCITIA

r

e

SPIRITUAL!A

i.

TRIDUANA

P.RO

—

Ef

r

2

SACERDOTIBUS

TA« S/ECULARIBUS Qvaw- REGULARIBUS,

» CURAM ANIMARUM EXERCENTIBUS;

CONSCRIPTA

;

A.

F

R. P. BENEDICTO HUNDTRISER,

ORD. SS. P. BENEDICTI ANTIQUISSIMEI ET EXEMPTI

MONASTERIT 'THIERHAUPTENSIS CONGR, SS.

ANGEL. CUST. BENEDICT. BAVARIC/E

PROFESSO

$

CUM LICENTIA ET. APPROBATIONE

AUGUSTJE. VINDELICORUM,

TxPeIi5 MAXIMILIANI SIMONIS PINGITZER

ANNO 1758

4» . Copnyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com