abfolvendi peccatores? tu, quocum ago

p

tanquam familiari & amico, quem menfe

p

mese convivam quotidianum adhibeo, &

EO

Angelorum pane fuftento, quem volo effe

myfteriorum czleftium divinorumque cul-

flie

torem & adminiftrum ? tu, cui Ecclefiam

meam trado gubernandam, ut ad virtutis

)u

8«

amorem tepidos inflames, & ad Patriam

fempiternam ducem & hortatorem té pre-

&

I

beas? & tu (Ó pudor) viam Salutis aver-

fatus in. pérditionis abyffum deviafti, nec

C ni

li

ii

propris contentus flagitiis alios trahis ad

ruinam & excidium malo exemplo, qui

nE

aliis facem prafers fcélerum! quodamodo

TC

adhue tolerabile malum eft, fi me offen-

rf

dunt Judei, gentiles, heretici & invete-

m

it ]

rati peccatores, ab inimico, quis meliora

fperet? (1) tu vero amicus meus, Hotus

fil(g

ftüg

meus, tu me irritas? pejor es Ethnicis,

O Do-

ipfis Judeis, imo ipfo proditore.

düy

Bul

mine Deus, quid loquar! erubeíico totus

quantus; debuiffem amicus tuus effe inti-

"

mus, & cum inimicis tuis partem habui!

de-

Gbiimihpn E. carecetupre r t

(

(1) S. Brig. rev. LÉ

c' 470

MrnriTATIO II.

2r

debuiffem peecata in aliis exftirpare, &

p

que

ipfus commifi plurima! ah! da tuam gra-

tiam, ut fincerà ponitentia animam ex-

Dan

mmenfe

piem, & im puritate cordis tibi deinceps

placeam.

»

0, o

o eff

PuwcvuM ll.

t cill

Vobis Sfudicium eff , quoniam laqueus fa-

n

&i eflis [peculationi &? rete expanjum (1 ). Ex-

yinuis

pende, quid Ecclefia de lancea fentiat, qua

Sacratifümum Chrifti pe&us in Cruce fuit

Patriam

p pre

Sauciatum, vocat illam diram lanceam, &

quare (2)? non ratione fui, fed perfonz,

u

N

& militis, qui illam vibrabat, quique tu-

nicam inconfutilem forte accepit. Vult er-

yis d

"0, (]Ui-

go Ecclefia dicere, accipere à Chrifto tu-

4fod0

nicam Divino Sanguine tinctam , & tamen

ofe

Chriftum perfequi, atque etiam poft mor-

tem vulnerare tam immanis eft crudelitas,

w*

ut lancea hujus militis pre ceteris Domi-

nl

nice Paffionis inftrumentis mereatur dira &

, j

truculenta vocari.

O Sacerdos Domi

ni!

Bs

:

dum in feliciffimam Sacerdotii fortem ad-

id

Q

miffus es, Chriftum induifti, hujus extrá

T

f ipté

& in altari vices atque tunicam inconfüti-

B 3

lem

habüj!

o

(i) 'Ofeæqc. I.0. I (2

/

Berz. ferm. 46. n, 11.

) Drogo oftignf.:apud

22

Di:zx I.

jem geris, & facrofan&o Dei filii Sangui-

It

ne non tam Confpergeris quàm pafceris;

tt

af

quód fi non obftante hac ftatüs dignitate

poft recepta à Deo tot beneficia lanceam

det

Ti

in Chriftum vibres, id eft, peccatis offen-

das eheu! quis explicet, quàm crudele fa-

lj

T

cinus committas? profectó tam crudele, ut

im

querimonias illas, quas Chriftus olim apud

HO

S. Birgittam effudit, de te repetere videa-

a

tur: Zales Sacerdotes non Junt Sacerdotes mel,

i

Jed *veri proditores: ipfi enim C me vendunt

quafi Sfudas &? produnt, ego con[picio Paga-

£05 Cv SKudeos, [ed nullos vvideo eis deteriores,

quia ipfi Sacerdotes. [unt in eodem peccato, qua

n

cecidit .Lucifer, munc etiam dico tibi Sfudicium

kf

eorum , C? cui [aniles [unt , borum. Sfudicium

Áims

eff malediélio &Pc, (1) — Dixit olim Chriftus

QU

il

N

antiquis Saeerdotibus, quód fecerint é do-

mo fua fpeluncam latronum, & peccantes

fiej

füen

Clerici faciunt fpeluncam peccantibus Se-

cularibus, ut peccata peccatis accumulent,

Qtg

füumaque facilitate legem Dei pedibus con-

pitge

culcent, dum quafi füb prefidio inacceffi-

(s

bilis fpelunce animantur pravo exemplo

Wï, t

Sacerdotum. O Magne Deus! jam agno-

W

co

(1) L. r. 'ReVel. C 4;

(

MpniTA T10 II.

23

Wrti

fco gravitatem peccati, Confundor coram

s;

te, o quoties alios adhortatus fum ad te

titue

amandum, & ego ipfe tepefco? quoties

1CGatt

detonui contra fuperbiam ,

contra luxu-

Ya

riam & alia vitia, & ego ipfe ab his vitio-

rüm maculis non fum immunis? o Deus!

l fie

lp t

ignofte, & purifica animam meam, ut fe-

aud

rio me convertam, & non amplius peccem

X!'ïm-.

graviter, ne anime cure mes commiffz

ij

malo meo exemplo pereant.

miti

PuNcTuM III.

gt

jitths

Egre[fusque ignis à -IDomino devoravit eos,

& mortui funt coram Domino ( 1). .. Confide-

hQ

ulicu

ra gravitatem peccati Sacerdotis etiam de-

fumendam effe à pona, qua Deus illud

um

chrtus

punire folet, filii Aaron NNadab & Abiu,

qui Sacerdotes creati cüm effent, primum

mä (*

wBCCameS

facrificaturi arreptis thuribulis fuis. impo-

his Y

füerunt & incenfum defuper afferentes

coram Domino ignem alienum, quod illis

lmulenla

Sancte

us 0

preceptum non erat, mortui funt.

Deus! quis culpam hanc, quaelevis vide-

w

empo

tur, tam ftricté & rigorofe ple&endam effe

Vel cogitaret? erant enim Sacerdotes no»

ag

f0

B 4

velii,

VERGRERMESRUATUD

—^

(1) Levit. c. 10.

34

Digi T.

velli, qui forfitan turbatione üt inexperti,

Mi

aut certé ignorantia peccabant: fed pro-

d j

fectb nulla eft excufatio, ubi Sacerdotes

feni

deficiunt; quos enim Deus majoribus cu-

üor.

mulat beneficiis, feveriori in eos utitur

toly

flagello. . Eandem Deus feveritatem in Oza

Yi

filio Aminadab exercuit: hic, ut labentem

ttitm

AÁrcam, quea in terram minabatur, fulciret,

I)

manum extendebar, & ecce! exanimis cor-

Qu

ruit. O Judicia Dei abyffus multa! rem tam

Wp

levem tam acriter caftigari! conatum hunc

Targ

pium fuiffe & laude dignum quis non pu-

ta

tat? & tamen quia Oza errorem n cere-

li

moniis commifit, tam feveré à Deo cafti-

Wt |

7atus eft. Sacerdotes füos hoc facto vo-

Dd

luit Deus perfequi, ut exemplo nobis effent,

& metum

incuterent Divinge feveritatis,

N

Si ergó Deus ita animadvertit in Sacerdo-

tes veteris legis, ubi Sacerdotium illud

Eïþem

tantüm figura & umbra erat Sacerdotii

I

legis gratie, quantis peenis & caftigationi-

0R

bus non utetur erga Sacerdotes malos &

peccantes in ftatu legis Evangelicee? malos

m

inquam, qui tanta excellentia & preroga-

"

tiva utuntur ad liberius peccandum , qui

(j

Sancta Sanctorum pollutis tractant mani-

bus, qui aliorum Duces mala peccandi li«

' bidine

Dj

MtpnriTATIO II.

25

yetí

bidite oves fibi concreditas feducunt: re-

]

Cté igitur ait fapiens: Pofentes potenter 1or-

d

menta patientur (1).: Quis autem poten-

$ Q

TEU

tior eft Sacerdote, qui Deum ipfum de

cclo detrahere, & ponitentes ab inferni

0a

vinculis abfolvere poteft? potenter ergo

It

a

etiam tormenta patietur, fi peccat. O bo-

jtt

ne Deus! O duriffimum Judicium Sacerdo-

$Q

tibus! fi hoc momento morerer, an fpera-

nl

E

re poffem me infernum evafurum ? vix fpe-

]unt

rare aufim ; grandia enim funt peccata mea

1 pu

& exigua merita, O Deus ignofce, 'pa-

cert

tientiam habe in mie, & omnia reddam per

o

veram pomitentiam & emendationem vite

) W

meg,

efe,

DIEI P RIM £,

ii

rf

LECTIO POMERIDIANA.

Y

il*

Ti

Expenditur .Excelentia flatds — Sacerdotalis,

j !

grit

Leni funt totius amidui,tatis annales, ab

P

Tatiofe

omni gente populoque Sacerdotibus

1l0S

füummos honores decretos fuiffe: & licet

D7

veram Dei Cognitionem non habuerint,

n;oga-

tamen ex inftinéctu nature putabant, illos

qui

debere pollere omni anctoritate, omnique

rnati

B s

À

d

,

^

-

[ sE

PIO—

J

jj

56

Diri L

probitatis exiftimatione effe digniffimos,

fice

(etra

qui Dei effent Miniftri, deputarique offe-

rendis Sacrificiis, Abyffini, ut Strabo re-

av

fert (I), tantam venerationem de Sacerdote

| vini

habebant, ut penes illum jus effet, & Re-

| QG

gem regnó exuendi, & alium preficiendi,

| ftn

lone

quem dignum tali honore Judicaret, in Ma-

gno illoAreopagitarumConfeffu ( 2),ubi gra-

ted

tion

viffimz quaítiones decidebantur, Judican-

di poteftas folis Sacerdotibus erat permiffa.

Til

Admiratione dignum eft, quod Pierius nar-

[tj

rat (3), in tanto apud /Ethiopes Deorum

&VUf

Myfítas habitos effe honore, ut cuicunque

df (

licet. & Regi dixiffet Sacerdos, illum Diis

T

iratis vitam trahere, mifer ille vitam fibi

Antin

adimeret, ratus, magis conducere vità pri-

lii

vari obediendo Sacerdotibus, quàm illà

t5

frui contradicendo. Hec reverentia Sacer-

Ti

dotalis, quam omnes profane ioquuntur

t

hiftorig, in Sacris itidem litteris maximé

ldtgm

commendatur. Sic in Genefi (4.) legimus,

p

quód graffante fame /Egyptia tanta panis

*Iimlfk

penuria effet, ut eo comparando heredita-

h d

erent,

te, cuncbisque opibus omnes exu

$2a-

Xlüerdo

li

D

fBX[ïm

(1) Strabol. 17. , (2) Jofeph

.]. 14.ant. c. 16.

fitds

(4) Gendf. c. 47*

j g;) Pierius inHiero. l. 20.

MzapriTATIO II.

27

ftmos,

Sacerdotum tamen agris non folum níhil

: f

detractum , neque tributo aut vectigalibus

1

gravati, fed infüuper tamquam perfonis Di-

erdoit

vinis obfequiis Devotis e regalibus horreis

& N

neceffaria victui delata fint. Veniamus au-

jendi,

tem à lege nature ad legem Scriptam, quo

) Ma

honore & auctoritate polluerit munus Sa-

Nionte

cerdotale? lex nature fuit à mundi crea-

yiu

tione usque in tempora Moyfis, quando

Wtl

jf

fcilicet per ipfum populo füo Deus legem

us n

fcriptam promulgavit, quod precedens

eorim

evum lex nature appellatur; quia nulla

unque

effet quàm ipfius nature lex, ad cujus nor-

W Dus

mam, recteque rationis dictamen omnes

y D

homines conformare fe, & vitam inftituere

quà p

tenebantur. In lege Scripta Deus precete-

ris Sacerdotes inftituit, eosque Sacra, cere-

j

monias ac omnem cultum edocuit, & prae-

p

cepit, ut omnes illorum colerent auctori-

at

tatem, imperium, juffaque amplecterentur.

n

y

Imprimis Moyfi dedit in mandatis, ut ifti

Miniflerio Aaron, & quatuor ejusdem fi-

yz p

galit

lios defignaret, qui induerentur veftibus

Sacerdotalibus, auro, hyacintho, purpu-

t

8

Tà, cocco bis tincto, byío adornatis, quie

Lextura tam artificiofa erat, tamque admi-

yl/

ff

Tanda operis polymiti varietas, ut nullum

hodie

nlf, EIAE

;

Drig: I

28

hodie fit reperire phrygionem aut Segmen;

faf

tarium , qui non dicam exequare, fed nec

lg

ex parte imitari poffet, hunc exquifitiffi-

len

mum ornatum adhiberi voluit Deus, ut

de

Sacerdotum major effet dignitas & reve-

lo

rentia, facies «veflem /daron im gloriam &&

LT

decorem (1), in eundem finem multis ce-

M

yemoniis Sacerdos creabatur, ut pluribus

phit

in capitulis Exod. & Lev. videre eft, Po-

w

[u

pulum cenferi imperabat, at tribum, inquit,

Levinoli numerare, ut oftenderet, Sacer-

| D

dotes à plebe efle fegregatos, & ad eam

lom

minimé pertinere (2). Legimus etiam popu-

It

lum quafi vectigalia folviffe Sacerdotibus

Gllgupi

ficut Regibus, imó Deum juffiffe, ut Prin-

!ill

ceps Secularis Sacerdotem fibi agnofcat fu-

lf

periorem, adeo, ut horum, qua& decernet

(f

l

in plebem, prius à Sacerdote confilium

[

querat, qui ex Divina voluntate, qui

4 sz;f;:

facto opus, refpondebit, Ín alio loco pre-

l

'////f/i/

cepit (3), ut qui Sacerdoti non obedit, fta-

l

ponden

tim moríatur, ut fic cunctus populus au-

|

!

Ál

tj

diens timeat, & nullus deinceps füperbià

sremus,

intumefcet, Sed quid in umbra b

w 'cir, /ïd

tran-

—X

"N

D Nüfneï. C. .27,.. ! (Q)Numer C, 18.

D)

l

E

* Q3) Dut. c. 17.

$

MzpnrTATio II.

29

um

tranfeamus ad lucem , ad Sacerdotium in

ARU

lege gratie, quod incomparabiliter excel-

jf

lentius eft quàm illud. Et dum SS. PP.

j, V

feye

de hoc propitiatorio legis gratie Sacerdotio

loqui inftituunt, omris fuz eloqueriti2 ve-

n

la explicant , & omni varietate Schematum

T

Rhetoticorum enituntur hujus muneris am-

uU

plitudinem exaggerare, fed tamen femper

1 V

infra dignitatem, quia vix affequi datur

jl

cogitando (1). MMagnus Dionyfius Areo-

g

pagita vult fub nomine Sacerdotis intelligi

( ei

hominem czleftem in omni fcientiarum ge-

opu

nere verfatiffimum :

uj Sacerdotem . dicit,

us

augu[Horein ,. prorfasque Divinut. infinuat. i

y u

fum , toliusque Santie [cientie "irum . peri-

dul

tiffmum(2). — S. Ignatius Sacerdotium afferit

p

apicem e[Je omniutn bonorum., quee funt in. bomini-

bus, fi quis ergo. Sacerdotem inbonoraverit,

".e, qm /

JDeum. inbonorat, & Dominum Sfefum Cbri.

]*

Jfium primogenitum ormnis Creatura.

Bené

gl

ponderanda funt verba S. Chryfoftomi (3.

ls *

Sacerdotinn , inquit, in terra quidem peragi-

jj

tur , fed in rerum calefHium. clajam. ordinem-

m

que

qan

beiszsn

l/

- (x) Dio, Areop. de Czl. Hier. e.i. (2)S. Ign.

"

Ep.1c.ad S$myr. (3) S. Chryfoft. l. 3. de

- acl

Disz: l.

30

tfe.

que referendum efh, atque id quidem meritó :

Wtd

quippe non morialis quispiam , [ed Deus ipfe

tibu

or dinem bujusmodi di[ponit. O veneranda Sacer-

The

dotum digtiitas, exclamat Sol Africanus, (1)

| T

in quorum manibus , "velut in utero Virginis

Filius Dei incarnatur ! O Jacrum. & colefle

| n

fint

anyfterium! quod per *oos Pater & Filius &?

Spiritus San&fus operatur! uno eodamque mo-

put |

Or

mento idem Deus, qui prefidet in calis, in

manibus «eftris eft im. Sacramento Zfltaris! O

unql

Venj

«enerabilis lan&titudo manuum! O felix exerci-

zium! O verà mundi. gaudium! Sacerdos boc

tit Jj

Eu

áneffabile conficit my[lerium , C ZAngeli confi-

ET

cienti. quafi famuli a[ffrunt.

Praeful Ambrofius

Magnus ille Ecclefice

mm, l

a

(2), licét plurimos de dignitate facerdotali

confcripferit libros, ultimató tamen ita con-

i )

cludit, nec reperiri, nec effe dignitatem

Wi

ullam tam excellentem, quz dignitati fa-

Dreror

dCerdh

cerdotali queat comparari: bonor Jacerdotalis

mullis potef! comparationibus adequari, Exne

Fïdnf Y

Mj

quis putet, hunc S. Patrem liberalius, quàm

mq

par erat, in hac materia fcripfiffe, ab in-

m

ductione dignitatum videbimus, veriffimum

eue.

x—

( S. Augufï:. füpra vaalm. () $, AmbI-OE

g

l. 11. de dig. Sac. c. 2.

(s

MEDITATio IT.

3T

wrili:

effe, Et inprimis compertum eft, coro.

u

nata & diademate cincta capita fefe füb ma-

1 Sttt

nibus & hrachio facerdotali humiliáffe,

5 (I)

Theodofius (ut plures alios filentio pre-

ingim

mam ) mandato jufto divi Ambrofii paruit,

tvl

dum generofa Chriftiana conftantía ingref-

u

fum templi Imperatori interdixit: Rex ca.

M Ls

put fubmittit manui Sacerdotis, fcribit S.

]i, L

Chryfoft. (1), quis Regi aut Imperatori

j Ü

unquam dedit poteffatem ligandi & abfol.

vendi? quis licentiam

at

circa corpus unige.

j U

niti Filii eterni?

quis circa Ss, Sacramenta

adminiftrationem

t Ql

? habent quidem potefta.

tem in corpus & bona temporalia fübdito-

yyrols

rum, minimé quoad animam; quid autem

plus eff, corpus an anima?

æ['dOfäH

ideo bené aic

qaco

divus Ambrofius, potiüs p

lumbum inter

jl

metalla omnia viliffinum c

Ya

omparari auro

J

uil

pretiofifmo, quàm terren

Sacerdotium: Sj

& ulli dignitati

jl

Y

Regum fulgori compares,

fünt verba ipfiffima

1 j

fi

(20. C Principum dia-

TA

emali, longà erit i,

iferius, quàm ff plumbi

metallum ad auri fu

j

Igorem compares, Quod

lmn)um

iam S. Bernardus in Synodo pa-

inum et

eüe.

fto-

)j

j

( Hom. 4. de verb. Is,

(2) S. Ambrof.

OC, Cit.

32

Dizr L

ftorali protulit, ae fcripto configtiavit:

hm

Pratulit àos Déus. Regibus & . Imperatoribus

itvi

1). Habent quidem Sacerdotes hoc,

fipet

quód Angeli éxercituum furcupentur in

ior :

Siet

S. Scriptura, & hoc ob quatuór : primo,

Sacerdos eft Angelus Dei, quia eft nuntius

d

,bütur |

Dei ad homines, illius enim officium eft,

Dei voluntatem populo nunciare: fecun-

djeba

m

dó, ficüt Angeli miniftrant Deo, fic &

Sacerdos: tettió Sacerdos eft Angelus con-

M

fecratione divina poteftatetn habens plus-

N

quam Angelicam: quartó Angelorum funt

defi'fflll

tria munia, fcilicet purgare, illuminare, &

D

perficere; & hsc etiam funt. muria Sacer-

Q

dotis. Sed pretulit Sacerdotes Deus An-

ïogativis

gelis & Árchangelis, pretulit Dominatio-

Ws

nibus, ait $. Bernardus loc. cit. & non

m

pauca funt, que id probant: . Zremunt vi-

EM

dentes zingeli, canit Ecclefia, fimiliter de

lii

Poteftatibus cantat: Zferuwit Poteflates.

Tljg [

De Cherubihis feribit Pfalmifta: quód di-

vine' Majeftati fedilis loco ferviant: Quwi

præü&reu

fedes fu^er. Cberübin.

De Seraphinis ocu-

Wüur |

latus teftis eft Ifaias, quód pedibus confi-

Vg

ftentés appareant coram Deo: JSerapbim

—

pe

L

]lajban;.

—

71) Mallac.' £. 2,: v. 7

()s

MzpiTATro II.

33

Jiabaut.. Verüm non ita. Sacerdotes, quia,

tivt:

Qrüt

üt vidit S: Joannes, Seniores illi fedebant

,

fuper thronos honorati, idem autem eft Se-

Yür d

nior ac Presbyter. .]Non vocantur à Deo

prim

Sacerdotes fervi, fed familiares, domefti-

Yi

ci, intimi Dei altiffimi.

Quod ultra pro-

Mi 6&,

batur ex S. Bernardino Senenfi, (1) qui

fite

ajebat; fi omnes Hierarchie beate fefe- fi-

mul unirent , fi omnes Angelici Chori con-

J

venirent, facere non poflent, quod nos

j p]US-'

Sacerdotes indies preftamus, üt in hoftiam

m fü*

defcendat altiffimi , Dei Filius.

Quis jam

t &

non videt, quis non confitebitur dignita-

g S?&P.ï'

tem facerdotalem in multis precellere pra-

i t

rogativis, ac pracedere ommes dignitates

yinat

hujus mundi, imó ipfam Angelicam con-

& t

ditionem? profe&b, inquiebat S. Franci-

TI

fcus Seraphicus, fi mihi fimul obviam ve-

jj d

nirent & Sacerdos & Angelus, primó ge-

nua curvarem coram Sacerdote, dein de-

hij

qu

i*

bitum humanitatis ac reverentie obfequium

n

[

praftarem Angelo. Quie autem ex hisde-

j (

ducitur confequentia? hec, quód, quó

; confi

major eft gradus dignitatis & excellentiz,

jrif

€ó amplior fit obligatio altioris perfectio-

nis.

jpul

d

(1) S. Bernardin. fer. 26. art, 2.

4

Driz:- 1.

EL

nis. O

quàm munde debent effe manus

d

Adflg

ille , quàm purum os» quàm fanctum cor-

[v

pus, quàm immaculatum cor Sacerdotis,

ad quem ingreditur au&or puritatis? ex

lege

ore Sacerdotis nihil nifi fan&um , nihil nifi

qui

honefítum, & utile procedere debet ver-

f

bum, qui tam fiepe Chrifti füfcipit Sacra-

at

Áine

mentum ; oculi ejus fimplices & pudici, qui

Chrifti corpus folent intueri; manus pure

E

& in celum elevate , quee Creatorem coeli

im

det,

& terre folent contrectare. . Ieceffe igitur

eft, Sacerdotem fic efe purum, ac fi in calis

Luy

ipfis collocatus inter coelefTes illas vuirtutes sme-

f?þenn

98 q

dius flaret ; terribilia. mamque atque borrifica

Jünt, qu& adminiftrat. (1)..

lo

fSttu

DIEI PRIMÉ-

40!3, |

i

MEDITATIO Ill

Qn,

De Morte.

lita

PuNcTUM Í.

Jbl t

A dE

Jatutum efl bominibus omel . mori. (2.).

b

Terribilis fententia, que omnes omni-

Wil

| S

nó concernit homines, nullus ab hac

T

lege

N

( S. Chryfoft. 1.

tj

ebr. €. 9. 9. 27.

3. de Sacerd.v (2) 4

8

MzepnpiTATIO III.

35

fDAus

lege eximitur, ficut ab experientia quoti-

D Cre

diana docemur.

Veniet etian hora, O

X

Sacerdos! veniet dies, in qua & ipfe hanc

i?

legem fübire debebis; & forté propior eft,

TTerribilis eft hec fenten-

Üb

quàmtu credis.

L yw

tia, quia ftatutum eft femel mori, non bis.

Suctt-

Statutum eft mori te folum fine. comite,

$u

fine adjuvante te, folüm bonis aut malis

du

actibus te comitantibus. Terribilis eft, quia

«

à morte hac aut infelix, aut felix depen-

pgr

]

det zéternitas. Quàm certa autem mors eft,

j

tam incerta eft hora & locus.

Nefcis, an

repentina, an poftlongum morbum, ne.

j f

Wdfmf

fcis, an in ftatu gratie aut disgratie ? an

hodie, an cras, aut poft fenilem etatem ?

certum tamen eft, quód ventura fit illa

hora, in qua fenties elanguia tua membra

brevi vermium pabulum futura: veniet

j

hora, in qua. totus tremefaétus de tua fa-

lute ambiguus herebis,

O quàm diverfum

tibi tunc erit judicium de mundi vanitati-

bus, de carnis oble&tamentis, videbis tunc,

yi))

nihil in mundo fuiffe folidum, ftabile, ac

j ol

quod hominem fatiare potuiffet; omnia,

3b hi

que mundus propinat, fuiffe nugas & cre-

Id

pundia, que modo te dura ponitudine

lancinant femel deguítata, Hec, O Sa-

(,

)Ad

cer-

2

Diz: f.

36

A

cerdos! tibi crede certó obventura, tale de

1

IU

imundo certé te laturum judicium.

Per-

f ff

fünvi

pende ulterius moribundi circumftantias mi-

feras tuam jam animam feparantes à cor-

p

pore.

Ya

PuNcTUM II.

OL

Opera enim. illorum fequuntur illos.. Con-

tien

fidera prudentis viatoris effe, ut, quólon-

al

gior facienda eft via, eb majorem provi-

do:

fionem faciat.

Tibi, O Sacerdos! reftat

fivit

grandis via, ut non deficias, provifionem

tj

facias, oportet. .In hoc itinere loco via-

Yengt

tici fole & folide virtutes tibi defervire

Ojtügy

poffunt.. Jam modoó ingredere fanctuarium

Vr

anime tue, & perpende, quot virtutes fo-

V ts

lidas & inftatu perfecto poffideas? per-

curre omnes virtutes: ubi vera humilitas?

ubi perfecta charitas? ubi caftitas fine ru-

N

ga? ubi fervor in divinis? mifericordia in

lh

pauperes? patientia in adverfis? puritas

)

intentionis? ubi zelus animarum & divini

d

j

Ts

honoris? (O quàm pauca & ipfa manca

Qp

funt tua bona opera ! O quàm multa fcri-

W

ptafünt, non auro, non atramento, fed

"E

äxïïtpu

aqua! time, ne ob teporem tua opera

t [

jam in hac vita fint fatis compenfata, eeter-

na remuneratione indigna. Quàm dulces

fe;vo

(

' MEDprITATIO III.

37'

Mede

fervo Dei in ultima hora erunt omnes in

y h-

fe füfceptae mortificationes corporis? quàm

ntits«

fuavis recordatio cum filentio offenfarum

à a

fuppreffarum? econtrà in quam ejicient

anxietatem Sacerdotem, qui in vita fua

omnia tepidé, languidé & cum murmure

. Cn.

nolentis egit? qui magis ftuduit redditibus

g

multiplicandis, quàm honori Dei providen-

n j

do: qui in adverfis folatia mundana quz-

»5! remt

fivit: qui zelum anímarum neglexit: qui

Tilionet

orationis ftudium non amavit: qui potius

C0 Yi

venator fuarum cupiditatum exftitit, quàm

ervite

ovium fibi concreditarum.

O ne tibi hec

um

miferia obveniat, fzepius recordare mortis,

wl

& quotidie hujus memoriam habde.

i m

PvNcTUM IIL -

i?

, t

Stulte, bac noffe animam tuam repetent

rcodi

àte, que autem paraffi, cujus erunt. (1)?

j o

Confidera , practicam tibi neceffariam effe

d

mortis memoriam, non fpeculativam. Con-

í g

clude tecum hodie: fi ergb moriendum,

j R

ficut certum eft, & forté brevi, quid er-

w

p

£0 corpus meum, quod vermium efca, tan-

j o

1

tis delitis nutrio, anne dignum eft illud

) 07

3

inftru-

, "o

U

: (1) Lui& c. 12. V. 20.

39

Diz: I

inftrumentum lenociniis, quod toties con-

tra fpiritum in anime perniciem infurgit?

fi moriendum eft, quid ergó vanitatibus

diftrahor? quid caduca folatia & nature

oblectamenta inquiro ?. cur non potiüs yir-

tutibus recuperandis, & bonis operibus

cumulandis tempus impendo? Terrena

poft mortem omnia funt relinquenda: quid

(

ergó fumum vane glorie & proprie efti-

s?

mationis tam avidé inhio? quid ab aliis

lo

honorari & amari eupio? — Omnia hec funt

Ti

caduca. & momentanea: quid mihi ipfi

D

mortem duram & formidabilem reddam,

(

ti

qud rebus terrenis plus equó cor appo-

1

nam? hec omnia in ultima temporis perio-

r

do mentem incredibiliter. lancinant. Eja

(

jam modo hzc omnia é corde meo exclu-

Qd

dam, omnem ad ea affe&um deponam

cum merito, ne cogar relinquere cum do-

]

àí

lore ex neceffitate. Sepius, O Sacerdos!

illud Eccl. tecum perpende: O mors! quam

Àt1)

hirry

amara e[? wemoria tua pacem'þabenti in fub-

Vürnit

flantüs ji;i;k (

Wtr |

Mi

| DIEI

"

1no.

(1) Exd. 41'.

MrpntiTATIoO III.

39

DIEI PRIMJE

$ fl

DISCUSSIO SUI

Tugi?

jtaris

SIVE

:

fatü

P2

EXAMEN

jls

veribus

DDe. fludio Peffe&-z'bnis.

'ererd

i.( WU tibieftcura? qualis follicitudo

; qii

pro confervanda puritate & innocen-

j d

tia? nunquid fiepius confeffionale, aut quod

jp di

horribilius ,, menfam . Domini frequentio-

hgclut

rem refugis? ecce hoc fignum eft, te non

hi ip

folüm non effe Sacerdotem, fed nec verum

eddam,

Chriftianum !

T

m

. Si dies S. Confeffionis, qualis tua

s

preparatio, que difpofitio? forte perfun-

p

Coria, deproperata absque compunctione

g d

cordis, absque dolore interno, absque

depoüam

propofito firmo & efficaci? Heu! ex ari-

Top

da, fterili & infructuofa confuetudine in

54cerd05!

facro tribunali te fiftis! peccata üt fabulam

m! qü/)m

enarras! & quid mirum, quód iterum ad

73

vomitum redeas, quód idem femper pec-

cator permaneas? talibus confeffionibus

Deo caufas naufeam, Diabolo tripudium.

3. Peccata venialia tantum contemnis,

pi

imó quod pejus, forté etiam ad peccata

T d

P d

4

.gra-

406

Di:ri K

gravia nec horrorem aut' remorfuüm fentis ?

m 1

forté neque agnofcis? aut excufas curiofi-

fi

& 1

tate vel inadvertentid, aut alio colorato

ferut

itulo quedam peccata graviora, que ta-

men in penitente non diffimulares? . O vi-

,

tam periculofiffiam! quotanime te non

eonf

confundunt, & ruborem in Confeffionali

cnf

incütiunt, qua majorem habent averfio-

lom

nem etiam à leviffimis , quam tu à gravio-

iny

ribus, qui tamen ftatum perfectionis pro-

fiteris!

t

l

4- Quomodo te habes circa tentatro-

&

nes & lapfuum occafiones? nonne has

Ab

ipfas inquiris? nonne tibi ipfi nimis quan-

üm 9

tum confifus? fenfus minüs cuftodis? un-

D)

(

de non mirum, te non raró graviter tenta«

V g

ri, & à peccato non excufari: qui enim

QUers

amat periculum , peublt in illo.

N

S. Qualis es in ftudio mortlücatloms?

f

(

an non hoc forté vocabulum tibi penitus

(

ignotum? forté ad res exteriores, ad jo-

TCC

cos, facetias, lufüs, recreationes, pota-

[

uones te totum effundis non fine fcandalo

ld

Sacularium ? oculis & fenfibus ubique cir-

b

cumvagaris ? dlle&am folitudinem Sacer-

doti neceffariam, ac internam mentis re-

QUy

collectionem refugls? pia colloquia audis

pid

cum

MzpiTATI0 III.

AT

fintie?

cum magno faítidio? fobrietatis & mode-

cuiofi

ftie nomen tibi forté peregrinum? .O mi-

*0lorato

ferum Chriftianum ,. non dico Sacerdotem!

que f

6. Divinos inftinétus ad opera heroi-

Qu

ca, aliorum admonitiones , Confeffariorum

£ I0n

confilia & monita diffimulas? morfum tuze

ffonal

confcientie non attendis, parvi pendis?

yefio-

bona aliorum exempla irrides, aut plané

| gm'm-

in pejorem partem interpretaris ?

!

ys p

7. Que tua fidelitas erga Patrem fpiri-

tualem? forté juftitiam tantüm . fimulas?

entat

ex verecundia exceffus vel peccata licét

ge Df

minima pro libitu taces? aut ad confervan-

j Ui

dam apud eum tuam famam , & aftimatio-

ol u*

nem defectus tuos pallias, excufas, vel pla-

ter QY

né retices? an non talem Confeffarium

QUi ni

quaris, qui minüs rigidus, quilaxus, qui

non adeó bonae converíationis? O te in-

ctiri

felicem! quid periculofius infirmo, quàm

j pgni'tus

coram medico fe fingere fanum, medicinam

recufare, morbi ftatum tegere? -

; d

s p

8. Quse tua virtutis eftimatio? forté

ä-g[]dä/O

modica & rara, & ideb nullam in ffatu

alJe df«

perfe&o poffides? qualis applicatio ad

Seca

perfe&ionem tuo ítatui-conformem? O

yis T

quàm levis! quid mirum , fi de die in diem

tepidior evadis?

j 3015

a

Cs

9.

42

VDIEI»L

! 9 Quis fervor, quze devotio in per-

1

lolvendis quotidianis precibus , matutinis &

trdin

vefpertinis? qualis fervor & devotio in

Tera

officio Canonico? an non ordinem fineor-

anim

dine, fine neceffitate pervertis? anne dil-

hodi

feras tamdiu, ut non amplius capax fis ri-

f&

fie |

té pronuntiare fyllabas? an non prepro-

peré, fine attentione , devotione penfum

qu:

vt

Canonicum perfolvis lingua jam vino cefpi-

tante? anne quafo! fi quaftio fieret, quid

oras? ubi fpiritus, ubi mens vagetur ? cer-

tion

tum polfes reddere refponfum ? quomodo

quii

te Deus exaudiet , qui nec te ipfüm au-

frt) ]

dis? Obligationi tuz fatisfacere cogitas,

qii

fed qua ratione? O utinam confcientiam

fe&i(m,

tuam malé adeb fopitam excitare poffem!

d 'neg

fi fic perrexeris orare, flagellum .potiüs,

(

quàm gratiam divinam exfpectare poteris,

qnä i

precesque tuc peccatorum *—tuorumx nume-

fl

rum augebunt.

fj [

10. Ardesne in peragen

do ;SacriHcio

f&dem

Miff? qualis attentio, qualis. devotio?

mea ij

qualis puritas mentis & corporis? O bone

Voge

Deus! fi hic tepefcis, fi hic minüs atten-

»

..

N

L

tus, fi hic non pretefers angelicam quafi

W,W

puritatem, vz tibi, actum eft, nullus erit

eans.

D

Sergphim tibi fervorem,, amorem cr

II*

lmnN

MrpntTaTIO III

43

u

11. Vivis totus inordinatus, quia fine

Q

ordine temporis? mera confufio? quam

"0R 1

mercedem fperas? Deloco ad locum, de

finet

animi relaxatione ad aliam difcurris, quod

ne (

hodie propoms, cras omittis, qualis inde

xfirr

fructus? nullus.

" Dies; anni abeunt, fed

Yepro

O veré bellum in

fine fpmtuah fonore.

füm

quo nulla quies , nulla tranquillitas , nulla

w

victoria füi !

19. Quis fervor in quotidianis medita-

r e

confcientie , fine

tionibus, examinibus

jormoc

quibus impoffibile eft, te poffe proficere?

w dU

non pro libitu ormittis? non abbrevias?

(s

quid igitur mirum, fi in acquirenda per-

ft ænuam

fectione tam defperabundus es? hecpona

l p[) em

eft. neghgentlum & tepidorum.

n püuusi

O me indignum Sacerdotem! tot undi-

que divinis repleor bonis ,

& his vita ex-

UA

y 0

emplari necdum refpondeo ? alios ad virtu-

tum culmen evehere conor, & ipfe nec

s?

pedem moveo. -O JEfü! quàm penitet

me, in via virtutis me quidem bené & ge-

öevom

] 0b011

nerosé copiffe!

Curram ferventius impo-

fterum :

ideo deteftor & abjuro impiam

js 10

2 quaü

vivendi libertatem & fcandalofam morum

mïlus?"'

laxitatem, & firmiter propono prefer-

i

tim N.

DIEI

p

44

Dri:z: II.

QiecueÀÁeesieneee p iee u

fl

DIEI SECUNDJ£E

Qita

füne

^MEDITATIOIL

quiba

NI

A.Z/)e þïritu & perfztlione. Sacerdoti neceffaria.

nj

PUNACTUM I.

f

S

Acefdotes " Domini. incenfum. & panes. offe-

f

vunt, C ideo fantti erunt. IDeo fuo, €? nm

p

jpolluent notnen ejus. (1) Sacerdos dum ab

dii

Epifcopo ordinatur, duo promittit, ait S.

J

Aug. (3) Sanctitatem & Clericatum , ut

lr

fciat, quicunque adfcribi cupit militie Ec-

tj

clefiaftice, íe . totaliter debere refignare

tose]e,

cunctis mundi impedimentis, feque totum

j

convertere ad Deum, àc illi jugiter inhe-

fil Q

rere, Sanétitatem promififti, O Sacerdos!

[

in ordinatione (3), ergó gratiá fanctificatio-

,

nis eluceas, abundetin te totius forma virtu-

Jite

tis, auctotitas modefta, pudor conftans,

d

innocentiz puritas, & fpiritualis obfervantia

ïl'one,

difcipiinz.. Et vel ideo fan&tiffimé ftatuit 5.

g

Carolus,ut filiorum genitores,quas proles feu

W M

& impendere

filios intendergnt applicare

mili-

Nl

* qwüw

(1) Levit. c. o 1. », 6 '2) S. Aug. ferm. 43-

C. 2. Apoc,

de Diverf c. 4. (3) Hugo à S. Vi&. in

—!á

MzpnrTATIO I.

45

9Q

militi& clericali, illos optima & folertiffima

cura ftudeant enutrire, illosque folum de-

1)

ftinent ad ordines facros füfcipiendos, in

quibus eluceret melior vita,

Cogita, O

gf

Sacerdos, quali fis infimitus bomore, quali

senfa fruaris ? quod zfngeli videntes borrefcunt,

tieque liberé audent. intueri. propter. emicantem

TU W?

D

inde [plendorem , boc pafceris. Quo igitur opor-

ad

h

tet puriorem tali fruentem officio? quo folari va-

TOE

dio non [plendidiorem snanum Carnem Sfefa Cbri-

t, d

JfHi dividentem ?. os, . quod. Dirituali igne reple-

un, o

Tur? linguam, que tremendo nimis Sanguine

itie E

rubefcit ?. binc mon puto, -inter Sacerdotes mul-

' xgm

tos effe ,. qui [aloi fiunt., féd multó plures , qui

ye t u

pereunt ; ves euim. bec excelfum animum requi-

jer i?

ril. (1) Sacerdos & Paftor animarum effe

Syug

debet in omni virtute & do&trina precel-

lens, verus Chrifti alumnus, fegregatus à

peccatoribus & celfior in perfe&tione quo-

T

damodo ipfis celis, fanctus in converfa-

j

tione, fapiens in fermone, verax in pre-

: f*

dicatione, exemplaris in virtute, ac deni-

jl

que potens in verbo & opere; paucis, ex-

pfü

Qinio

Wpen

emplar omnium virtutum. . Et tamen O

p

; .quäm verum eft dicere de modernis multis

Cleri-

1 feïïüö'

)

V

. (1) S. Chryfoft, hom. à3. in Matth.-

Drz: If.

46

4

Clericis ac Sacerdotibus, quod

olim S.Ber-'

i

nardus (1 ) pronuntiavit:. Miror, cujusor-

defice

litmite

dinis fint noftri Clerici; nam i congrega-

tione temporaliam. fe habent üt Laici; in

qui f

fü fü

apparatu nobili üt milites; ir acquifitione

reddituum üt Clerici: fed non laborant üt

Mp

Laici; neque pugnant üt milites, neque

I

evangelizant üt Clerici; & cüm utriusque

f dy

ordinis effe cupiunt, utrumque confundunt ;

MU

cüm ergo unusquisque in ordime Juo rejurget,

ES

bofe

Vor

ifti in quo fünt. Tefurre&turi? wereor, ne alibi

ordinandos , quàm ubi nullus ordo , fed [empi-

ü.'f'ff |

zernus borror inbabitat. O Deus meus! ad

tiia

ftatum Clericalem me vocafti , ut perfectus

V i

& fanctus evadam, quàm parüm autem

"iif

)

Jl

hugc finem pre oculis habui*

i

PuNcrTUM Il.

"tl

Ibunt de virtute in virtutem. Confidera,

n

