concretionis, compoſitionis, ſicque etiam
corruptionis expertes ſunt omni naturali
perfectione, ornatũque præcellentes, Sunt
naturæ repletæ ſapientia, ſcientia, pruden-
tia, potentia, juſtitia & fortitudine. Gra-
tia & ſancétitas eſt naturali cujusvis perfectio-
ni commenſurata. Numerus eorum eſt pro-

pè immenſus, ita, ut calculum & captum

noſtrum longè excedat; comparatus ad nu-
merum hominum, qui fuerunt, ſunt, &
erunt, eſt conformiter menti S. Ambroſii,
ſicut 99, ad unum. Eſtque hic cœleſtium
Ephœborum ad Dei oblequia deſtinatorum
numerus decentifſimus reſpectu immenſi
hujus Regis, cui inceſſanter deſerviunt: nam
in multitudine bpopuli dignitas eſt Regis. Prov. I4.
v. 27.

cumſcripta Dei Potentia, ut etiamnum quo-
vis momento alium mundum incomparabi⸗

liter majorem creare poſſet, ita, ut quævis

arenvula

Eſt autem taliter illimitata, & incir-

en ſ
unplilehen
at 10c
Gnn a Pentee
4, Can u
Neoum,
aricu. Noler
leun, in toht
dunrde

unEntunn Nenn

Czoidusnuue,,
erceronn, Nu
kin inne n
elginitvman
AMMo vunchar
Er enmurls h,
tspodgisond
entlnnkni en
, Aenon ir
Eenmrtium e0
Pe, kunce en
leleellgueemn
larthllmiint
poolvcddlees

lllſlr Dpin

lline ſngie
releiane
unt a unen
Mo n den
ed inine
e ir
e tne No

Soliloquium ſecundum, 397

arenula amplitudinem mundi moderni æqua-
ret: poſſet in eo collocare tot ſpecies nobi-
liſſimarum & perfectiſſimarum creatura-
rum, quot in tribus Hierarchiis ſunt ſpeci-
es Angelorum, quæ tamen tot ſunt, quot
individua. Poſſet creare novum Cœlum
empyreum, in eoque producere millenos
gradus ac ordines ſubſtantiarum intellectua-
lium, quarum quælibet majoribus ſemper ac
majoribus naturæ, gratiæ ac gloriæ dotibus
eſſet decorata, ita, ut ſupremi modò Sera-
Wum, phim infimæ talis de novo creandæ ſubſtan-
Ltiæ ſublimitatem non attingerent. Hoc au-
tem novo mundo ac Cœlo cum ſuis natu-
ralis ac ſupernaturalis Perfectionis & San-
ctitatis prodigiis mirabiliter productis, mox
in ſequenti inſtanti denuo novam, & ite-
rum pro ulteriori inſtanti novam mundi,
Cœlique machinam & Divinæ Potentiæ ſinu
progignere, hâncque creativam fœcundi-
tatem in mille uſque annorum myriades, &
ultrà, quovis inſtanti infatigabiliter continua-
re poſſet, producibiles interim imagines ac
ideæ Auguſtiſſimæ Divinæ Majeſtatis in qua-
vis productione ſingillatim ampliſſimum
nobilitatis ac perfectionis incrementum ca-
lul Ppere poſſent, quin tamen immenſo theſau-
rorum pelago in Deo vel in minimo quid
Lececderet, ſed infinitæ adhuc perfectiones
Ereaturis ſine fine producendis communi-
can-=

398 Diei VI.
candæ reſtarent, acſi hactenus vel unicus
vermiculus producétivam Dei Potentiam ter-
minaſſet. An non hæc omnia ſtupenda
ſunt Divinæ Potentiæz monumenta? an non
merentur, ut ſublimibus circa ea cogitatio-
nibus tota vita, quanrum poſſumus, occu-
pemur, eisque cum ardentibus affeclibus
amoris, gaudii, adorationis inhæresmus ?
Fecit hoc Sapiens, dum exclamavit: Yerrihi-
lis Dominus && magnus vehementer, & mirahi-
lis potentia illius. Glorificantes Dominum, quan-
tumcunque potueritis, ſuper valebit enim adbur
co& adinirabilis Magnificentia illius. Eccli. 43. V.32
VllI. Alter digitus, cui appenſa hæret
moles terræ, eſt Sapientia Dei, non acciden-
talis, utpote ab Eſſentia Dei pariter indi-
ſtincta. Potens eſt hæc æterna Dei Sapi-
entia in quovis Servo Dei fundare altiſſimas
cogitationes, ejusque animum inflammare
fervore Religionis, Devotionis, appretia-
tionis, cults & reverentiæ, ſi is nempe
opera Divinæ Sapientiæ obviè hinc inde pro-
micantia (effudit enim illam ſuper omnia opera
ſua) Eccli. I. v. 10. zeloſè ponderare, me-
ditari & admirari ſibi cordi habuerit, quo-
modo nempe hæc non tam ſeipſam, ſed eti-
am in ſe omnia præterita, præſentia & futu⸗

ra, imò & omnia poſſibilia, omnes polll:

biles rerum eventus comprehenſivè cogno-

Icat; quomodo omnia nuda & aperta ſint
oculis

.

lin /
6 tſe 1 i
olttti, d
ens,en gu
1aluhau
Perpegtunfe
,clg neceſnnl
he ubne ann
e Oerarelnt,
ccnion verimwn
Ronddtorund
en, Onin ah
enndneninn
in n e
Fteun ſolller r
,en aunon arun
uenenunus gn
isylcs,zeid ann
net clbni d

es Notette

Cunbeinndn
ni Gfrittn
N, flehen lt⸗
ulradſin
latin Hre Dyen
leſſinzemnne
Mrain ſntomun
gunzſilir⸗
eememn Nn
Cutgingen
apnCeln

Soliloquium ſecundum 399
oculis ejus, ac nihil poſſit reſiſtere Divinæ
ejus ordinationi, ſed omnia ejus conſilio
militent, etiam quæ repugnant; quomodo
per cauſas liberas & accidentales æquè infal-
libiliter intentum finem conſequatur, quàm
per caulſas neceſſarias, vel acii Divina Sapi-
emtia ſola ſine harum concurſu aut applica-
tione operaretur; quomodo omnimodam
omnium veritatum comprehenſionem, om-
nium abditorum & occultorum penetratio-
, nem, omnium cogitationum, verborum,
Ee operum & intentionum perfectiſſimam no-
titiam ſimul & ſemel ſine ulla confuſione
i ſpecierum poſſideat, ac cognitionis plenmi-
i tudine omnium creaturarum cognolcibili-
RErhit tatem exhauriat; quomodo cujusvis capi-
dünm tis capillos, aëris atomos, arboris folia di=
Smnm numeret, cujusvis plantulæ radiculas, vir-
Gunt tutes, proprietates diſcernat. Quis enim
S (præter Divinam Sapientiam ſolam) arenam
Imen maris, 6 pluviæ guttas & dies ſæculi dinumera-
Gru vit? altitudinem Cœli, & latitudinem terræ, S&
aile profundum aboſſi quis dimenſu; eſt? Eceli. I. v. 2.
e ul te Eſt etiam hæc Divina Sapientia mira æquè
*R in minimis, ac maximis operibus ſuis: * qua-
liter enim ſunt omnia magna, & nec majora,
“ nec minora, ſiad Divinæ Sapientiæ Magiſteri-
um comparentur. Non mundus, quàm ato-
mus, non Angelus, quàm floſculus, nonhomo,
min, „ quàm culex, non Cœlum, quàmfolium, lapien-
tius

S

400⁰ Diei VII.

us conditum eſt. Miratur hoc magnæ per⸗-
fectionis Aſceta, Caſp. Druzbiki, de Moribus
æter. Sapientiæ e. 7. n. 20. dum ait: Nihil eſt
in Angelo, quod addas, quod detrahas, quod
emendes, nihil perinde, quod corrigas in
atomo; aut folio: tam decenter pilſcis mu-
tus, quam vocalis avicula eſt, tam pul-
chrum eſt in elephanto molem videre, quàm
gracilitatem in culice: nénne tam graté tar-
da eſt teſtudo, quàm jucundè velox lepuſ=
culus? nunquid aquila decentius conſiru-
&a eſt paſſerculo? non æquè pulchrè ſtupi-
ditas in porco, quàm vafrities in vulpe polſi⸗
ta eſt. Haéëtenus ille, haud dubis ſe fun-
dans in verbis SS. PP. Auguſtini & Hirony-
mi, quorum prior ait: Deus creavit in Cœlo
Angelos, in terra vermiculos, non mojor in il-
lis, nec minor in iſtis. Poſterior addit, ea ſep?
lus habere admirat ionis, quæ molis minimum:
plus enim formieularium & apicularum opera ſtus
pemus, qum immenſa eorpora balænaram. Hie
ſcilicet æternæSapientiæ ludus eſt cuivis ctea-
turæ ſuum proportionatum decorem attem-

perare. Hæc autem cognitio Dei myſtiea

per ereaturas, non tam Deum cognolſcere,
quam illum amare, admirari, & de immen-
ſis illius Perfectionibus gaudere quærit; hind
difficile non erit voluntati, in ſimiles affectus
proſilire. O Sapientia æterna conſideravi

opera tua, & expavi, quoniam omnid in a⸗

pientid

in ⸗
ſch Roße⸗
elltise 1
lnentus 4
P6 gtortu
i ginnen
, ſtlentnis
Sentetue Penul
cduonnibes, Ken
wenns ohenm
Rhenis ne,
(anmititimnne
õ
i6llioiun N
g esleni
Deln kadnnnddtn.
WONeades
Dort, iann
iie. AMawen Den
lunn Eeleninnin
Olun non r
dolen ans,
Dinepſeimitire
lue 1 1.
Mlliu nt Nt
inlcf⸗ ln hon
lgennnuſu
taugl enin
Wetn
ebefcis o

Soliloquium ſecundum. 401

3 ne feciſti. Pſ. 103. v. 24. Benedicum ſit
nomen Majeſtatis tuæ in parvis æquè, ac ma-
nis operibus tuis: Attingis enim a fine uſque
agd finem Jortiter, & diſponis omnia ſuaviter.
Sap. 8. v. I. Si igitur tui illuminatiſſimi Che-
rubini, qui tamen ſunt imagines Sapientiæ
miæ, repræſentantes omnimodam Divinæ
Scientiæ tuæ plenitudinem, quam habes de
rebus omnibus, ſe etiam ſimul ſumptos tan-
tum guttas profiteantur intuitu infiniti pela-
gi Sapientiæ tuæ; quomodo ego non vile-
ſcam mihi in ignorantiis meis, in Æagyptiis
tenebris meis, in ſtupiditate mea? Et hic eſt
finis ſublimium de Dei Sapientia cogitatio-
num, ut ex eis fœcundus & facundus in
Deum affectus reddatur.
VIII. Tertius Dei digitus ſuſtinens mo⸗
lem terræ, eſt incomprehenſibilis Dei Bo-
nitas. Eſt autem Deus bonus tum in ſe per
naturam & eſſentiam ſuam, ſeu Bonitate gb-
ſoluta, ut non poſſit non eſſe infinitè bo-
nus, & quidem ſolus, prout Chriſtus Do-
minus ipſe innuit his verbis: Nemo bonus, nifi
mo, lus Deus. Luc. 18. V. 19. Et S. Leo Papa;
„Deus, cujus natura Bonitas, S ujus opus Mi⸗
* ſericomia eſt; tum Bonitate relativa in or-
„dine ad creaturas ſuas, quæ Bonitas eſt Deo
3 voluntaria & libera, ſiquidem ex puro vo⸗=
luntatis ſuæ beneplacito nos creavit, con-
Ush ſervavit, beneficis locupletavit, quæ ta⸗

C e men
m V

402 Diei VII.
men omni momento citra ullam noſtram me
injuriam denuo auferre poteſt, prout ea m

buim ſ
un NoG
(No

etiam non confert creaturis purè poſſibili- chnmn vani
bus. Hinc vel maximè ex eo augetur Di- i0in ſe n
vina circa te, homo, Bonitas & Benefi- dh dan
centia, quòd ea purè ſit libera & gratuita, alemo g
ſine ſpe cujusvis retributionis aut commodi, e ohlenis A
niſi alicujus accidentalis gloriæ: nam ſibiipſi Apns e uri
Deus pleniſſimè, & ſuperabundanter ſuffi. fimunuß
ciens Bonorum tuorum non eget. Sibi ipſi Gnnt, 1t .
fons & origo eſt perpetuæ felicitatis, & ſi, Mini k nn
prout poſſet, deſtrueret omnes creaturas, , nnd /
nullam tamen exinde orbitatem vel ſolitu- cn m,aini⸗
dinem pateretur, in ſe & ex ſe æternum iſahteikifl
Beatus. Sine te, ſine nobis, ſine eis (erea- c dd Cnſihen
turis) e æternitate initio carente non in mino- nunufn na
ri felicitate permanſit, verba ſunt S. Auguſti- lnlit ummn
ni l. 12. de Civ. Dei c. 17. & alibi l. 1. de gpigmunn
Doctr. Chriſtian. c. 5. illum egere Bono noſtro, ugt alriun
nemo ſanus dixerit: omne enim Bonum noſtrum nſiinigrletn
vel iple eſt, vel ab ipſo eſt. Gratuitò tibi bo- Akiim aen -
nus eſt, quia ſine ullis tuis meritis ab æter- t Oqnnn
no dilexit te, & peculiaribus Benedictioni- MMiis hiinit
bus dulcedinis ſuæ te prævenire decrevit: II Heun!
In eharitate perpetua dilexi te, ideò attraxi te dhente Al
miſerans. Jerem. 3 1. v. 3. Attraxit te, dum in aufint teme
tempore ex nihilo ad imaginem ſuam te con. dh oin
didit, ac poſtea labem peccati in hanc Dei inpheoagt
ſimilitudinem inductam Sanguine unigeni- te neſ
ti Filii ſui abſterſit: nam dedit nobis Filium ad n
ſuum,

6

Soliloquium ſecundum. 4 03
ſuum, & quomodo non etiam cum illo omnia
nobis donarit? ad Rom. 8. v. 32. Per gratiæ
participationem conſortem te fecit naturæ
fſuæ Divinæ, per dona Spiritus S. te contra
pericula mundi, carnis & dæmonis præmu-
niit, ex Paterno gratuitæ Dilectionis affectu
præ tot millenis ad veram fidem, ad ſtatum
KReligionis te ſuaviter & miſericorditer per=
duxit; innumeris naturæ & gratiæ donis te
ornavit, à tot corporis animæque periculis
hactenus te præſervavit; in neceſſitatibus
um tibi, & omnibus petentibus adjicit, quod
Wae, otatio non præſumit: abundantia enim pie-
MAimd tatis ſuæ & merita ſupplicum excedit & vo-
N ta; ac, ut S. Chryſoſtomus ait, in more habet,
Hümun dare magna pro parvis. Hom. 42. in Gen. Per
Ne SS. Eccleſiæ Sacramenta, tanquam per cana-
DNeEIE Ies, largis gratiarum ſuarum rivis animam tu-
am rigavit, & ſic tandem (ſilendo immen⸗
ſum Paſſionis ac Redemptionis Beneficium)
ad bravium æternæ Beatitudinis te præde-
ſtinavit. O quot moônumenta Divinæ in te
Bonitatis, Charitatis & Munificentiæ!
IX. His autem infinitis Omnipoten⸗
tiæ; Sapientiæz & Bonitatis Divinæ Attribu-
tis patciſſimè, ac extremis tantum labiis de-
libatis, & pro aliquali idea ſublimium no=⸗
ſtrarüum de Deo cogitationum adduétis, im-
1 menſus adhuc reſtat Divinarum Perfeélio-
"num Chorus. Trahunt adhuc, vel trahaet
Ce2 ſals

ſaltem animum noſtrum in ſui perpetuam
adorationem, admirationem & amorem A-
ſeitas Dei, ternitas Dei, Immenſitas Dei,
Sanctitas Dei, Puritas Dei, Veritas Dei,

404 Diei VII.

Immutabilitas Dei, Charitas Dei, Miſeri.

cordia, Juſtitia, Providentia, Independen-
tia, cum infinito adhuc aliarum numero, quas
neque cognoſcimus, nec exprimere poſſu-
mus, quarum quælibet ſumma, quælibet
infinita, quælibet incomprehenſibilis, quæ-
libet actualiſſima, quælibet non tantùm ho-
minibus, ſed etiam Angelis ac ſupremis Se-
raphinis formidanda, qui attoniti ſtant in
conſpectu Dei velantes facies ſuas, dum ſu-
pereminentes Dignitatis ejus Excellentias
contemplantur. Hinc etiam S. Gregorius

Naz. l. de Baptiſmo, ab eo in S. Lumma in-

tirulato, dixit: Lingua, & mente, & cogitatione
borreſeo, quoties de Deo ſermonem habeo. Et
S. Hieronymus hæc verba: Ze decet hymnus,
Deus in Sion, ita interpretatur: Zihi ſilentium,
laus, Deus in Sion; quod idem eſt, ac, qui
te, Superdigniſſime Deus, dignè laudare,
tuas ſupereminentiſſimas Perfeéctiones debi-
tis præconiis extollere cupit, eas humillimo
ſilentio adorare ac venerari debet. TLaliter
eas appretiando adoravits Auguſtinus, quan-=
do in ſilentio cordis ſui ita Deum affatus
eſt: Tu es ſumma Eſſentia, ſumma ! ita, ſumma

Salus, ſumma Veritas, ſumma Bonitas, ſumma
ter⸗

p

nitſen g
Vn Peftuco,
tlieſnmnmn
,ofinfn,it
ſhin,5 ſumm 9
rEhc6,
Neis gooruntt

ent gats, in

0n mronenne,
Dets gllh
es, gis
i, licß
lipittifuti
1 mngloctu
k u ni
, NMüge ann
ARpun'eipn
enn ote he
uminnentand
un, ulgei
Mu ad conten,
CAndnig peli⸗
e Akren,
Uelckonestune
1 Ibinnn,

inſum nignen

tſekenſdlrd⸗
mipyretitoren
Iunn ſs inere
kngfonz

n M
Kuhnet
ini ſe
NrN;
rtan er
4

unn tit

6 en

Soliloquium ſecundum. 40 5
Pternitas, ſumma Magnitudo, ſumma Pulchritu=
do, ſumma Beatitudo, ſumma Immortalitas:
ſumma Unitas, ſummum Bonum, in quo omnia
Bona continentur, imò quod eſt omne, && unum,
&ο totum, & ſolum Bonum. S. Aug. l. 1. de
Spir. & An. c. 64. Quomodo ergo ego? ego
ex meris ignorantiis compactus, totus in
peccatis natus, tam abjectè, tam ruditer,
tam inconcinnè, tam temerariè de te,
Deus, qui ſolus Divino tuo ad Moyſen ef-
fato es, qui es, ſcribere præſumpfſi? de te,
qui, ut Cardinalis Cajetanus ait, infinitis
modis infinities, infinitus in Perfeĩtionibus infinitis
es? quomodo ego noctua rationalis ad Ma-
jeſtatis tuæ lumen inacceſſibile appropia-
re, illudque verbis meis potius obſcurare
auſus ſum? Sed parce, Domine Deus, dum
interim ſolo fidei lumine illuſtratus à lon-
gè tuam immenſam Dignitatem revereri co-
natus ſum, uſque dum in pleniori Gloriæ
lumine ad contemplandam ſpeciem tuæ
Celſitudinis perducamur, ubi videbimus

te à facie ad faciem, ſicuti es, & immen-

ſas Perfectiones tuas digniùs celebrabimus.
X. Tibi interim, viator Tobis, àa Pa-
tre luminum majorem ſemper ac majorem
incomprehenſibilis Dignitatis ſuæ cognitio-
nem & appretiationem etiam in hac vita ap-
precor, ut ſis inter ereſcentes in ſcientia Dei,
in virtute confortatos, ad Coloſſ. I. v. 10. Hanc
Cc 3 cogni-

4⁰⁶ Diei VII.
cognitionem ubi in te per ſublimes cogita- un
tiones in meditationibus, librorum ſpiritua- u.
lum lectionibus, ferventibus de Deo col- md
loquiis, privatisque in eum mentis eleva- adhlin r
tionibus ſtabilire conatus fueris, miras in Nnten
anima tua aſcenſiones experieris: nam, ùt imaſni
S. Hieronymus ait, notitia unius Dei omnium uennumt
virtutum poſſeſſio eſt, l. F. in Jerem. c. 22. uuim uul
ſcilicet cauialiter. Videbis, ſi ſemel Deus ienmdleben
affectuoſæ & practicæ agnitionis lumen in unglimd
te accenderit, ac Dignitatis ſuæ appretiatio- An uf,
nem tibi contulerit, videbis, inquam, quo= 11
modo ex oppoſitione tui per omnes modos uipumatu
erga Deum ex te ſis merum nihilum, Jub- ulhuagziin
ſtantia mea tanquam nihbilum ante te, Pſ. 38. V. 6. Müinm
& quod ex nihilo conſequitur, mera impo- wunntanhhi
tentia, inſipientia;, malitia, egeſtas, infir= ünorſäum
mitas, mortalitas, mors, & omnis miſe- mi Ini
riæ chaos, ſicque continuam te coram Deo iuimdam
valde humiliandi cauſam in promptu habe- olu iunn
bis: minus quoque jactantia, aut vana com- ſeennin
placentia, aut inanis gloria, aliorumve vi= Mmiumn
lipenſio tibi prævalebunt, cùm intellectu agiimanmn
perſpexeris, & voluntati practicè perſuaſe- ,,inmn
ris, eum ſolum eſſe æſtimandum, qui el= ns iunn
ſentialiter Magnos & Maximus eſt, cujus gigteae
ſolius elevata eſt Magnificentia ſuper Cœlos. l
Pſ. 8. Videbis, quanta ſit temeritas, formi- agg
dandam Dei Majeſtatem deliberato peccato Rerczug
stiam veniali offendere, cum omne pecca nelct
tum gen

e⸗

ſet o

ai E Soliloquium ſecundum. 407
M tum Eſſentiæ Dei, Sanctitati Dei, Bonita-
e ii & Chatitati Dei, univerſisque Dei Perfe-
ionibus contrarietur, & hoc modo ſalu-
U tarem erga Deum timorem, & erga omne
peccatum horrorem concipies. In Oratio-
ne & quovis Dei ſervitio ita compoſitè, af-

M fectuosè, reverenter & ardenter te inſtitues,
prout coram tanta Majeſtate, coram tanto
1 Ccrli terrædue Domino omnino æquum &
meng juſtum judicaveris, dum noſti, quòd millia
nillium miniſtrent ei, ο decies millies centena
millia aſſiſtant ei. Dan. 7. v. 10. Tandem,
quod ſcopus præſentis Soliloquii eſt, hæ ſub-
limes de Deo cogitationes tibi viam ſter-
nent ad puritatem amoris erga infinitum ac
incomprehenſibile Bonum, nempe Deum,
qui utpote ſolus propter ſe, cum excluſione
cujusvis alterius impulſs & motivi, omni
zſtimatione & amore digniſſimus eſt. De-
us cognitus ſuavem tibi reddet Divinæ vo-
luntatis ſuæ executionem, plenàmque cum
ca conformitatem, etiam in rebus arduis.
Deus cognitus cor tuum abſtrahet à propriis
commodis, à creaturarum ſolatiis, ab om-
nibus vanis hujus mundi crepundiis. De-
us cognitus faciet te gaudere ac complacere
de immenſis ſuis Bonis & Perfectionibus,
quòd ſit, qui eſt.
XI. Nec opus eſt magna intenſione aut
violentia intellects, ut ſublimibus cogita-
Cc 4 tioni⸗

408 Diei VII.
tionibus & affectibus Divinas Perfectiones
laudes & extollas: nam oculis noſtris obvi.-
as habemus creaturas, immenſarum Dei ber-
fectionum præcones. Miramur, & meri-
tò quidem, ſolis ſpiendorem, lunæ, ſide-
rumque claritatem, Cœlorum ornatum,
ofdinem elementorum, animalium multi-
plicitatem, colorum varietatem, hortorum
amcenitatem, florum elegantiam, grami⸗
num, foliorüumque virorem, auri fulgo-
rem, corporum harmoniam, humanæ for-
mæ venuſtatem. Quantum ergo, ait Vene-
rabilis Bloſius, admirari atque amare debemus
incomprebenſibilem pulchritudinem Dei: nam re-
rum creutarum pulchritudines aliud prorſus
non ſunt, nifi rivuli quidam tenuiſimi ab illa
Jumma pulcbritudine tunquam ab originali ſon-
te promanantes. Blos. in Concl. Anim. fidel. p. 2.
c. I. n. 5. Non eſt autem grave, ſed potius
jucundum animæ ad altiora gradienti per
mentis aſcenſiones Divinas Perfectiones in
creaturis apprehendere, amare, exaltare,
Deumque in iis appretiari, præſertim dum
lumine fidei certa eſt, ut idem Bloſius ait,
quòd, quidquid dulcoris, decoris, excellentie, ama-
bilitatis & perfedtionis in oreaturis ſpurſim & fini-
tè invenitur, in Deo cole ctim, ſimpliciſſimè & cun
infinita plenitudine ſit. Hanc facilitatem au-
gebit, quando anima Dei Perfectiones ſepa⸗
ratim ſine confuſione, diſtinétas in ſua tem.
013 2„ poran

lun⸗
RbeKhnng⸗
pntfe ſolicl
uſgiane
ems uuhhtun.
1ne aeellio ſi
t lebel/
oſee neond imt
rcci nrinrtn
Ee lgſrl,enen
ffrabinchu⸗
ylhmi lſcin
nnir ihttniem
itNcAi
ſter etansan
erlhen.

MDI
N Apmnnl
nir alrn
all unun
Vosini
ntacishonee
uun numenn
emunc,, ene
lenet Core
Minis aiu Uen
ttg ln ,e
luc perfecen
ſäullsnonen
e

Soliloquium ſecundum. 40⁰9⁹
pora, dies & horas, ſimpliciter cum in-
flammatione potius voluntatis & affects,
quàm cum coactione intellectůs in ſe ma-
gnificare conabitur. Siigitur profeétus tu-
us ac perfeétio ſpiritualis tibi cordi ſit, ut
ſemper eſſe debet, venerande Tobis, pro
coronide menti impreſſa tene verba Nicolai
Lan cicii, in vita ac doctrina magnæ perfectio-=
nis Magiſtri, empharicè ita loquentis: Pro=
fſfeetus in Dei pradica cognitione eſt maximum re-
medium ad perfedtionem, 6& ejus defedus eſt cauſa
ommnium imperfecionum & peccatorum. Opuſc.
e Spirit. 10. c. 16. n. 209. Hoc igitur remedium
mhlm ferventer practicare cura, hunc defectum
ttollere labora. 88
õ
*De Aagnanimitate ad arduos &
heroicos abtus Eirtutum eercendot.
Punét. I. Sl tantùm inter vulgares Dei Ser-
vos in via virtutis ſine ſerio co-
natu ad ardua prorepere intendis, nec inter
illorum numerum diu ſubſiſtes; non adeò
grandis mundi, carnis aut dæmonis inſultus
te proſternet. Oportet arcum generoſæ re-
ſolutionis altius intendere, ac per grandes,
& heroicos actus, per inſignes naturæ ſuæ
victorias ad perfectionis apicem contendere.
Vita ſpiritualis non eſt militia communis, ſed
Cc S magis

magis ardua; hinc S. P. Benedictus voluit,
ut Candidatis & Novitiis ad S. Profeſſionem

aſpirantibus preædicentur omnia dura do aſpera, ga

per quæ itur ad Deum; S. Reg. c. 58. ad hæc au-
tem perferenda requiri actus generoſos &
ſublimes, quis neſcit? Non es inter ſtrenuos
Chriſti athletas numerandus, ſi auſterita-
tes, cruces, humiliationes, malevolas lin-
guas, aliorumque acres cenſuras & oble-
ctationes, ac quidquid naturæ corruptæ ar-
duum eſt, refugis: hæc autem quomodo
æquanimiter portabis ſine magnanimitate
ſpiritůs, ſine actibus heroicis? Vide proin
eorum neceſſitatem. Sed attende etiam ad
excellentiam: nam pauci actus ſublimes cum
generoſa ſui victoria ex puro Divinæ Gloriz
Zelo exerciti hujus efficaciæ ſunt, ut oppoſi-
tos pravos habitus deſtruant, eorumque
loco virtuoſos generent; imò unus coram
Deo centenis aliis remiſlis prævalet: unss
habet majorem virtutem merendi, impe-
trandi, ſatisfaciendi, diabolicos inſultus
infringendi, propriam ſenſualitatem com-
pelſcendi, quàm innumeri tepidi, & lan-
guidi. Teſtis eſt S. Ignatius, S. J. Fundator,
in Epiſtola ad Patres in Luſitania ſcripta, in
qua eos ad ſublimem fervorem animat, hæc
verba inſerens: Fovete ſemper in finu cordis ve⸗
ſini vividum quemdam, ſanttumque fervoremad

quosvis pro virtute exantlandos labores; Juia
Vrunm

Nnte
plh aunn
s ultſenn
1. Aluncſe⸗
Nihuutn
igtunſhlime,,
Gobcon
nien atenin
oclan n ,n
obenoſenniin
0Nenancon den
PUak, Gnm
DejiRlur iroe,
mtenen, r alli
eticoiuvettl
6micduen
ntcher be
Dd. NA
Okenti, id iu
Gech erlandi,
Pornbus zgroſefu
ulun obeci⸗
Int, Cmn N e
eoipos in ſen
UEhrnen e
ltotierprnit
Lochezen on
Pnpen nenneen
ttriffennnen.
Keiftlin,
ſenpetenn

l

wW na

Meditatio tertia. 411

rarum aliquod && eximium (ſive heroicum)
facinus antecellit ſexcentis vulgaribus, minu-
tisque. apud Lancic. Opuſc. ſpir. 5. c. 9. n.
158. Vividus autem fervor in magna tendit,
ut ignis in ſublime, vel etiam in parva, ſed
magno & ſublimi conatu. Magnum igitur;,
6 anima, in te ardorem & deſiderium quo-
tidie excita, in parvis & magnis ſublimia
pro Deo operandi: nam deſiderium ſecundum
S8. Bernardum Serm. 84. in Cant. eſt primum
in donis, && ultimum in profedtibus. Aſpice
Dei Filium in Gruce pro te pendentem &
morientem, ac ediſſere, an non heroicas
de te victorias meritus ſit, qui tota vita pro
te maximè ardua operatus & paſſus eſt, ac
plura adhuc deſideravit.
Puhct. II. Actus heroici in triplici ſunt
differentia: Imò aliqui ſunt tales ex parte
Oobjeéti per ſe ardui, & quod vulgò rarum
ab omnibus agnoſcitur. Sic S. P. Benedi-

Qus adtum objectivè perquàm heroicum

exercuit, dum ad extinguendum veneris
ignem corpus in vepreta abjecit, in iisque
ad ſanguinem uſque volutavit. 2d aliqui
ſunt heroici ex parte ſubjecti, qui verſantur
quidem circa rem non adeò difficilem, ma-
gnam tamen in exercente inveniunt reſiſten-

“ tiam ac difficultatem. Sic ſi quis realem vel

verbalem offenſam, aut injuriam de ſe non
adeò gravem patiatur, quæ tamen animum
ejus

412 Diei IIlI.
ejus mordicùs lancinat, eam autem ex mo-
tivo ſupernaturali patienter & gaudenter ſuſ-
cipiat, contra convitiantem talem Semei
ſileat, non ſe opponat, nemini deſuperſu-
as querelas exponat, nullum levamen quæ-
rat, is ſine dubio actum heroicum exerce-
bit; fortior enim fuit David, dum Sauli &
Semei pepercit, quàm dum Goliam ſtravit.
3tiò aliqui ſunt heroici ex conatu, & pro-
pria intenſione, quando nec objedum eſt
srduum, nec animi repugnantia gravis, eſt
tamen in agente ſingularis ardor & diligen-
tia, quæ actum nobilitat, & elevat, ut ceſ-
ſet eſſe oommunis & ordinarius. O quàm
latus tibi, Religioſe, patet campus quotidie
plurimos tales actus, ſi non objectivè, ſal-
tem ſubjectivè, præſertim autem ex cona-
tu & intenſione heroicos ad maximum Dei
guſtum & beneplacitum exercendi! O ſi per
diem vel paucos, vel unum ſaltem verè he-
roicum Deo offewemus, quàm brevi tem-
pore ad apicem perfectionis pertingeremus!
O quanto perfeétorum numero Clauſtra
abundarent! Verom neſcit bomo pretium éjus,
Job. 28. V. 13. vel potius practicè feire non
cupit: hinc illa raritss Deum verè amantium,
hinc illa paucitas perfectorum, hinc illæ la-
chrimæ.
Punct. III. Non ſola Martyrii tormenta,
aut quæ ad illa proximè accedunt, nec ſan⸗
ulce-

Pro
unibt
cciCienes
lils hen
imoe lil,

AVUhu denk

eine Allndd
ene ſet, lhe
edo hein ten
Günemiorengn
n Ndebmne lle
Cmmustonupen

ebucaalin ann
lunnun, cu⸗

nclert, uen
0n cenionen i
UMniningum, e
ellten No ener
1htuAlnit
lun wtkus min
Inun, Tntgnon
dülie, lie,
tAdonni, .

ni neni
innlu den
Mn den

Ubieotorzrne
dn corble d
Eneuce
PMecinien
A. Commne

Meditatio tertin. 413
ulcerum & ſaniei exſugillanones, quibus
aliqui Sanéti inſignes ſuerunt, actus coram
Deo ſublimes & heroicos conſtituunt, ſed
etiam omne illud, quod Deus ex fideli &
ſingulari conatu Servorum ſuorum valde ap-
pretiare, & ultra communia bona opera ae-
ceptare ſolet, ſive hæc conſiſtant in omit⸗
tendo, ſive in faciendo, ſive patiendo. Sic
ſi fort acriorem propenſionem in te adver-
tas, v. g. hanc querimoniam cum læſione
charitatis contra proximum proferendi, hunc
ejus defeétum coram aliis cenſurandi, hoc
factum tuum, quod tibi in aliqualem glo-
riam cederet, propalandi, hunc luſum, po-
tum, recreationem frequentandi, in hac
culpa tibi imputata, te excuſandi, tuam ad-
verſitatem pro captando ſolatio detegen-
di &c. In his & ſimilibus tam animi, quàm
lenſuum motibus viriliter age, & conforte-
tur cor tuum: abnega violenter internè & ex-
ternè, abſtine, ſuſtine, ac cum intentio-
ne puriſſima ab omni proprio commodo,
etiam proprii meriti & futuræ gloriæ defæ-
cata, ex impulſu ardentis charitatis ad ſo-
lius Dei guſtum & beneplacitum offeras,
&actus heroicos ac excellentes te exercuiſſe
humiliter confide. Et quid impedit, quò
minus omnia tua opera & funétiones per
diem, uti Meditationem, Pſalmodiam, Pre-
ces, Miſlam, Communionem, Studium &c.
à0

4 44 Diei VII. Meditatio tertia.

ad valorem actuum heroicorum ſublimare

valeas? Accuratè circumſpice imperfectiones
hactenus in iis commiſſas, & ſedulò emen-
da: adhibe in iis intentionis puritatem, ut
mox dictum, tui humiliationem & reve-
rentiam in præſentia Dei, conſtantiam in
cœpto ſemel fervore. ardentes in Deum cor⸗
dis affectus, ſicque eas ſingulari conatu,
totâque mentis effuſione in Dei & proximi
propter Deum dilectionem peragere ſatage,
& erunt opera, eſto, quòd non ſint circa
objecta planè ardua, nec flant cum natutæ
repugnantia, tamen ex conatus intenſone
ſtrenua, & heroica, quia Deus penſat affe⸗
Rum, ut ait S. Ambroſius l. I. Offic, c. 30.
affectus pretium rebus imponit. O anima re-
ligiola, noli negligere hanc ſpecialem in ſo-
liditate virtutum & perfectionis proficiendi
methodum, hoc excellens ampla merita
colligendi ſtudium. Magnum tibi etit ſo⸗
latium in morte horum actuum meminiſſe.
Ante obitum tuum operare juſtitiam, & laudent
te in portis opera tua, per gratiam Dei tam in-
ſignia. Eccl. 14. v. 17. Aſpice Exempla San-⸗
Gorum Ordinis tui, qui heroicis vVirtutibus

jugiter inſudarunt, & eos ſequendi magnum

animum indue, cum moderamine tamen
præſertim circa objecta ardua, ita, ut ex uns
parte temerè non audeas, & ex altera timid
tepicè tibi nonindulgeas.

puis

Nlioe
Gnekorr

vnher n
Oir

01

(urer Onn
h

yun
hrolberetei
(WNM
AWd
neiie Nun
Neplne Mndte
Utllehelenaez
eKonller,
iſkime, in
Ctbdionlorge
eſtoto,
e moili
1 aenecket,
teſtigitfzi
Dr wvodune
nm pendee
th heeihei
ins cun in

Diei PIII. Oratio. 415
DIES OCTAVA,
Sancto Nominis Patrono,
Vel omnibus Sanclis ex cujuzvir §.
Ordine dedicanda.
Ad omnes Sanclor ex Ordine §. P.
Benedibti.
Ab vos filiali confidentia me converta,
Glorioſa Benedictinæ Religionis Side-
ra. Vos æmuli Magni Patriarchæ Benedi-
Gi Fili, vos Patres, vos Duces & Magiſtri
mei eſtis. Vos, celli Sanctitatis Vertices,
Diſciplinæz Monaſticæ Profeſſores, Fidei ac
Eccleſiæ Defenſores, mundi Triumphatores,
lm perfectionis ldeæ, ac ardentis in Deum cha-
muhn ritatis Victimæ, jam verò inclyti ſupernæ
(Livitatis Sion Incolæ, vos, inquam, filiali de-
votione ſaluto, ac eò majori fiducia vene-
rror, quò arctiori Religionis fœdere vobil-
cum conneékor. Vobis humillimè ſuppli-
eco, ut veſtris ſuffragiis & orationibus ad-
jutus cor mundum ab omni terrena adhæ-
ſione cum plena mei exſpaliatione ab omni
creatura, præcipuè à me ipio obtinere, vi⸗
E am S. Crucis cum humili tolerantia cujus-
eH 5 Vis

s en

.7 e;

vis adverſitatis fortiter ambulare, in ſoli-
dis virtutibus proficere, ac in charitate Dei
ſecundum Divinum ejus beneplacitum in-
dies magis, magisque accendi meréar. Di.

vinam Benignitatem pro me exorate, ut ve-
ſtris veſtigiis pia æmulatione indeſinenteria-
El nin

hæream, Vocationis & Profefhionis mex
gratiam vitæ, morümque probitate ade-
quem, ac Dei honorem, Gloriam ac bene-
placitum in omnibus actionibus meis inte-
grè ac ſincerè intendam. Te verò, Clemen-
nſſime Deus, qui Bendiéctinam Religionem

plantäſti, rigaſti, ac Servorum tuorum ſan-

guine, virtutibus & meritis per Orbem di-
lataſti, te laudo, te adoro, te exalto, &
magniſico, tibidue gratias ago pro omnibus
donis ac beneficiis, quæ Famulo tuo, S.P.
meo Benedicto, & Semini ejus Benedictio-
nibus repleto, in tuam Gloriam, in Fidei Ca⸗
tholicæ defenſionem, in Eccleſiæ militantis
ſubſidium, in propriam eorum perfectio-
nem, demum in meum exemplum, ac
imitationem conferre dignatus es, ac mea
er eorum merita & interceſſionem in hoc
ſolitario ſeceſſu ita vitæ mexæ rationemordi-
nare, ut deinceps eorum ſanétam conver-
ſationem in me exprimere, téque cum ipſis
in felici Beatitudine æternum amare & lau⸗
dare merear. Amen.
poſt perſolutum in Choro matutinum legitur e

lib. 2, de Imit. Chriſti c.7. &n. & ex l. 3.c. .

leno

UII

eü bif
tinte, ie

ral il

imo
Mornes en
nmimmand
onanbrdet N
Melten lun
n neppn eer u

lenuie, di

DNN inn ride.
0r epinſie
Clbaitgorun r
Cn Deo conincte
sſitlochalini
eguniun loe
ReiNorcdiotkad
kiuns lenn tet
ielkpetpenoh
ehtiht, gin

41 Cdnbenn,n

Um ke Nueti
l ohoneh in
n ills etui
Pifuunet, n0
bpel, uen

Mecditatio prima. 417
De, perfeckta Exſpoliatione & Abre-

AN
unom niunciatione ſui, & omnis rei ereata in or-
4 vine ad Uneonem cam Deo.
puncét. I. U anima perfeétè cum Deo, ul-
e Otimo fine, ſuo aniatur, ſecun-
n dum omnes Alcetas requiritur, ut inter De-
mIum & animam nulla creatura per interpoſi-
ee tionem mediet, præcipuè autem, ut ip he-
AWur mo, intendens ſuam cum Deo unionem, ſe
non interponat per quæſitionem ſui, vel al-
terius creaturæ, boni aut commodi, quod
h Deum non redeleat. Hæc major aut mi-=
nor interpoſitio ſui, aut alrerius creaturæ in-
ordinatè quæſitæ, magis vel minus perfectam

aum cum Deo conjunctionem impediet. O⸗
zHI ptas vinculo charitatis perfectè cum Deo uni-
Ih ri? requiritur ad hoc indiſpenſabiliter, ut
ist omni inordinata adhæſione ad te ipſum, &

3

mu ad quamvis rem creatam te exſpolies, & ti-
u bi ac illis perpetuo repudio abrenuncies, ma-=

n6

uts gis autem tibi, quia ex amore tui creaturas
aun amas. Cüm Deus, utpote puriſſimus Spi-
es ritus, cum re materiali myſticè uniri non
rietey valeat, oportet, ut tu quoque unus eum
e„ Deo Spiritus evadas: Qui adberet Deo, unus
iritus eſt cum eo. I. Cor. 6. V. 17. Sed qut
hoc fieri poteſt, ut cum Deo unus ſpiritus

4

Muo

4¹⁸ Diei VIII.
fias, ſi inordinato amore tibi ipſi & aliis fæ·.
cibus creatis agglutineris; ſi erga tuum ho.
norem, famam, æſtimationem, & com. ele
moda inquietè afficiaris, vel inſuper res cre. ißi n i
. mfnunſ

tas, quæ tamen tanquam intermedius den. ,
ſus murus te à Deo disjungunt, ultra mode. Ole iti,
ratum uſum extra Deum diligas? Etiam mo- i) mmuif
dicus amor, ait illuminatiſſimus Bloſius, te.- Innu iettungue
nui:que affectus, quo quis mortali creaturæ 44. Uen kletl N
beret, & verbulum otioſum, aut buccella cihi, l it lui
aliter, quam oportuit, ſumpta, atque alig bhu. Wliln felien
jusmodi minutiores offenſæ & inordinatione: non us eundin
rmittunt, ut Deus, qui eſt ſumma Puritas, imun un ll
intimè uniatur animæ, niſi prius expientur. In- 1li kiii
ſtit. ſpirit. c. 12. J. 3. n. 1. Dilcute affectio- Ebuin ui
nes tuas, quales eæ ſint erga te, & omnem ibumun
rem creatam ; ejice foràs, quidquid adhæſio- Mälirfuun
nem erga te, & alias creaturas ſapit. l ,lnt
Punct. II. Omni jure cor tuum totum, n
& in te ac creaturas indiviſum petit Creator d e1
tuus, ut tecum uniri valeat, dicens: Prebe, ilifiiihnen
fili mi, cor tuum mihi. Prov. 23. v. 26. Non Ighllniann
poterant Apoſtoli accipere plenitudinem Spi. C kilettte
ritus S. niſi Chriſtus, cujus corporali præ- Idih inut
