hominem laudi Divinæ intentum reddit.
2. Fiema fide tenendum, quòdSsS. An-
geli majorem, vel minorem Pſallentium
fervorem auro vel argento, atramento vel

aqua, pro cujusvis devotione aut tepore an-

notare, vel eos omnino ſine omni nota

præterire ſoleant, prout in viſione S. Ber-

nardo oſtenſum eſt. Ipſi cœleſtes Genii
apud S. Laurent. Juſtin. c. 16, de Diſcipl. &

Perfect. Monach, fatentur: Nos ſuperi Cives

&& agmina ſancta interſumus Choris Laudantium,
exultamus que in laudibus Pſallentium, ſi tamen
diſtincté, attentè, vigilanter, ardenter, coneor-
diter, humiliter dicantur. Vide conditiones
à beatis Spiritibus ad Pſalmodiæ ſublimita-
tem requiſitas.
3. Ut laus Divina ſuaviſſimum odo-
rem coram Altari Divinæ Majeſtatis ſpiret,
inflammanda eſt piis ardoribus, & ignitis
Devotionis prunis ſluccendenda. Attempe-
rare debet eccleſiaſticus vel religioſus Chor-
aulus affectus ſuos ſenſui regu Pſalmogra-
phi, ut monet S. Auguſtinus in Pſal. 30.
Si Pſalmus orat, orare, ſi gemit, gemere, 6
gratulatur, gaudere, ſi ſperat, ſperare, ſi i-
met, timere oportet: nimirum, quod os
verbis pronuntiat exterius, cor ſentiat affe-
5 . Etibus

avmi
iucn ktoddhn
Ds Cen
ntiantionid
enrn Puiu
aeuoninſut
l terrent ed
in Cremunt in
nnn, die,
Men Nh Donm
Apn rummn
lrnaummnnnn
Atetlenan
wer A Geain,
Pnupeidnehn
DRcänehonen
ſeuc Ninons d⸗
tplgr, ceen
luucht G ine
ülomhzomonx
Vnniniulali⸗
Ms mrellbllus
Mfminzckken
Tfrcgſockmn
Arcietinr ne
Kngfmnüenn,
Nuntor irin
unnnunini
ſ Omnin
tuug oglele⸗
11

Mhir
anhn
pritiuf,

Hhuſmin
En Min it
Aütwi
tunt
iglil
mn ſlil
ri
u: 1 ,
—

Soliloquium primum. 375

Gtibus interiùs, & ſic oratio erit dulcis gut-

turi noſtro, & fructibus fœcundiſſima.
4. Ritus & Cæremoniæ externæ, præ-
ſertim in inclinationibus ſub Gloria Patri & e.
in plena vel ſemiplena capitis coopertione,
aliisque communibus obſervantiis, cum in-
terna reverentia exactè ſunt obſervandæ,
quia concernunt immenſæ Majeſtatis Do-
minum, qui eſt Magnus & Laudabilis nimis;

Pſ. 47. v. I. Dominus excelſus terribilis, Reéx

magnus ſuper omnem terram; Pſ. 46. v. 2. in cu
jus ſervitio etiam minima ruga deformis eſt.
z.Deducendæ in conſuetudinem devo-
tæ praxes & obſervationes, quibus laus
Dei magis ſpecioſa reddatur; quod fieri po-
teſt, ſi cuilibet Horæ canonicæ certum My-

ſterium Paſſionis Dominicæ recolendum

præfigatur: ſi determinatus Chorus, aut
Hierarchia SS. Angelorum, aliorumque
ſpecialium Patronorum ad collaudandum in-
vitetur: ſi totius Eccleſiæ triumphantis & mi-
litantis inceſſabilis laus Deo in fragrantiſſi-
mum thymiama offeratur, & cum ea noſtra
pariter devotio offeratur: ſi pro cujusvis pio
ſelectu diverſimodæ mortificationis inven-
ventiones fiant in pedum ſtatione, brachio-
rum acclinatione, breviarii manuali tracta-
tione, oculorum humili depreſſione, com-
moditatum omnium abnegatione: ſi de-
nique omnes potentiæ corporis & animæ
A àa 4 cum

. edn t
376 Diei vr. ” n
7 . 7, . . a iteptogen
cum prudenti tamen diſcretione Vivaciter ſezaluis

excitentur, & ante quemvis Pſalmum ad oie don
Deum ſublimiter magnificandum animen. n ll
tur, dicendo mentaliter cum Propheta: Be. i iind
nedic anima mea Domino, & omnia, que intra leligt ke 4
me ſunt, Nomini Sandto ejus; Pſ. 102. v. I. vel uhum ichl
cum angelico Thoma: Quantum potes, –
tantum aude, quia major omni laude, nec enplo n
laudare ſufficis. 6ueG,
6. Denique in egreſſu & Choro, velf. Nin ftüinii
nita recitatione privata breve inſtituendum Oiimkenne)
Examen de ſuceeſſu laudis Divinæ, cum qua Nuu lani in
intentione, recollectione, mentis elevatio- Arfaſrns
ne, ac familiari cum Deo per ardentes affe- l iu
tus converſatione ea fuerit peracta, elici- lihaiebugt
endus dolor de commiſſis defectibus cum Audummmudn
propoſito emendationis. Krun A inmm
XII. Nec mirum, quòd tam accurata, mulel ufi
tam religioſa, tam ardens laudis Divinæ MglieAlan
in bPſalmodia ratio exigatur, cm ipſa ex na- Mnr, ſliu,
tura ſua & objecto adeò ſit ſublimis, ut tota iuinceine cot
cœleſtis SS. Angelorum, alioruümque Bea- Minhum
torum Curia in æternum præter Dei laudem 6lihe keint
nihil ſublimius operari poſſit: In ſæcula ſecu- Gegnnterme,
lorum laudabunt te. Imò Deus iple, hono- ndenzeni
ris ſui Zelator æquiſſimus, indulut quidem uume
populo Iſraël, ut ſibi oves & boves in ho- CTDI 4—
locauſto immolaret, ſed hoc propter pro. 2
nitatem hujus Nationis in ſcelus idololatriæ: ſmntten

Nunquid, ait, manducabo carnes taurorum, aln n s
Jan⸗ hapetdh
4

iene

athi ,
Ein int
mMuke

anh e⸗

uns.
mn umt
,A Mlo
maizmn tu
iallie
nn, A
emn tr
en ht/
1, oboß
tMoedin
A
enii
a

Soliloquium primum.

7
ſanguinem hircorum potabo? Pſ. 49. v. 13. Econ-

trà Sacrificium laudis ſemper per Prophe-
tas ſuos nobis inculcavit, idque præ omni-
us aliis victimis & oblationibus clementi-
bus ſuſcepit. Per Vatem coronatum toti

mundo palam fecit: Sacrificium laudis hono-

rificabit me; ibi v. 23. quod idem per eun-
dem populo electo intimari voluit his ver-
bis: Immola Deo Sacrificium laudis. v. 14. Per
lſaiam ſpecialiter de Religioſis, ad Chori vel
Orationis canonicæ Miniſterium deputatis,
Deus locutus fuiſſe videtur, dum dixit:
Fopulum iſtum formavi mihi; laudem meam nar-
rabit. Iſa. 43. v. 21. Hæc igitur, dilecte To=
bis, ſi ſincerè Dei beneplacitum, honorem,
& exaltationem cordi habeas, magnum tibi
ſtimulum & fervorem addent, ut huic
ſupremo Cœli terræque Domino in quoti-
diana cœleſtis Aulæz æmulatione privata vel
publica cor, affectus, vires, ac denique
vitam tuam devotè conſecres, dicendo cum
Davide: Pſallam Deo meo, quamdiu fuero; Pſ.
1I45. v. I. idque hic ſine faſtidio ad Dei lau-
dem agas in tempore, quod ibi cum gau-

dio acturus es in æternitate: In ſæcula ſæcu-

lorum laudabunt te.
MEDITATIO II.
De Conformitate Voluntatis noſtræ

cum Divina.
Punct. I. TA“ntæ perfectionis, ac tantæ ſub-
A a f limis

7„

378 Diei VI.

limitatis eſt conformitas voluntatis noſtræ

cum Divina, ut eidem tota perfectio ſpiritua-
lis major aut minor commenſuretur. Conſiſtit
perfetio in unione cum Deo per charitatem:
eſt autem conformitas cum Divina voluntate
gradus excellentiſſimus & puriſſimus chari-
tatis: nam voluntatum conjunétio eſt optima
amoris amicitiæ probatio; imò voluntas Dei
nihil diverſum eſt à Deo, qui charitas eſt, ſed
eſt ipſe Deus, conſequenter ſi unitus fueris per
frequens exercitium voluntati Divinæ, Deo
ipſi unitus eris; & quantum te voluntati
Divinæ adſtrinxeris, tantum te Deo ipſi ad-
ſtringes. Dirigere opera ſua juxta Dei vo-
luntatem, & ejus reétitudinem, eſt ea diri-
gere juxta eſſentialem Dei reékitudinem,
cùm Deus ipſe non aliud operaretur, quàm
id, quod vult. Et quid perfeétius? quid
ſublimius? quid charitati erga Deum, præ-
ſertim per actus continuos, conformius?
Homo Divinæ voluntati plenè conſentiens
totus non ſuus, ſed Dei eſt: Deo orat, Deo
laborat, Deo ſtudet, comedit, dormit, vi-
vit, patitur, infirmatur, moritur, ſecundùm
omnia, quia Deus vult, & quo modo vult;
hinc non mirum, quòd etiam Deus de ta-
li anima maximum beneplacitum habeat.
De Rege David dicebat: Inveni David, filium
Jeſe, virum ſecundum cor meum, qui faciet
omnes voluntates meas. Act. 13. v. 22. An non
5 ei

Prih e

ig anrun
D Hedlil
GinoiaM
pailpeſklll
ming nhena
Ctitziheteit
rpen Uolutte
nip lünft 15
n Ndes wuN
ennonen alr
uen eiſeitl
De Hluuhnegen
nc ,bin
nnen hel
, ittin nin
ndiſeſtictnid⸗
OInsnanoxnnen
Upnrtmendeſe
eNelmt, Anben
linipener, N
tanunuſl
Mnkiee unn
Gle Nnend
n,0uigtren
leluneht nand
4 Elvelhiimmn
ſch l inr
gitontuteiden
u Nelit
Gumn, Ih

Meditatio ſecunda. 379

Dei Filius cum natura humana hypoſtaticè
uniri voluit ex fine altiſſimo & ſanctiſſimo?
ſed quò eo? ut perfectiſſimè, & ſine ulla in-
terruptione impleret voluntatem batris ſui.
Ita Chriſtus ipſe teſtatur: Deſcendi de Cœlo,
non ut faciam voluntatem meam, ſed volunta-
tem ejus, ꝗqui miſit me; Joan, 6. v. 38. & qui-
dem in rebus maximè arduis: Factus obediens
usque ad mortem. ad Philip. 2. v. 8. Si præter vo-
luntatem Dei perfectior finis eſſet, certè
à Dei Filius hunc prætuliſſet.
Samn eiir Punct. II. Ad ſolum Deum ab omni alio
unet independentem ſpectat ſuam facere volun-
Un tatem, quia aliam voluntatem ſe ſuperio-
rem, cui fe ſubjiciat, reſpicere nequit; ideò
omnis homo voluntatem ſuam propriam ar-
uum roganter faciens Dei jurisdictionem uſurpa-
lalsh re præſumit, cum homo vult aliquid per pro-
aune briam voluntatem, Deo aufert ſuam coronam;
uim l. Rcut enim corona ſoli Regi competit, ſic propria
voluntas ſoli Deo, ait noſter S. Anſelmus l. de
alie N Simil. c. 8. Non erubeſcis tantam audaci-
am? O quoties hoc contingit! omnis homo
vile lutum eſt in manibus ſupremi Artificis
Dei. Sed væ! qui contradicit fictori ſuo, teſia
de ſamüs terræ: nunquid dicet lutum figulo, quid
facis, & opus tuum absque manibus eſt Iſa. 45.
V. 9. Ita contradicit Deo, qui ſcienter ejus
voluntatem præterit, aut exequi negligit.
Duplex autem à Theologis myſticis in De
allt-

tc is

nnbru

“
e A C

380 Diei VI.

aſſignatur voluntas: Imæ eſt beneplaciti,

qua Deus abſolutè aliquid determinat, ut
hoc modo & eventu fiat, & à nulla creatu-
ra impediri poſſit, ſed ſemper impleatur;
2da eſt ſigni, & hæc Dei voluntas nobis
ſignificatur per leges, præcepta, conſilia,
regulas, conſuetudines, inſtinéctum ratio-
nis, & omne decretum eorum, qui nobis
legitimè præſunt. Hæc voluntas Dei, utro-
que modo conſiderata, eſt regula ſecuriſſima
& perfectiſſima actionum humanarum. Huic
verus Dei Servus in omnibus tam maturæ
gratis, quàm ingratis, in proſperis & ad-
verſis ſe integrè & perſeveranter conforma-
re debet. Audi igitur devotiſſimum Eu-
ſebium Nirmb. Eja incipe, (Dei voluntatem
perficere) quod, ſi ſalveris, nunquam deſiturus
es facere; fac aliquando, quod, ſi feliciſimus fue-
ris, fadturus es in æternum. de Ador. in ſpir. &
Verit. I. 4. c. 13. Dic ante omnem actionem
tuam cum fervoris intenſione: Deus ſum-
mæ Majeſtatis, eſt voluntas tua, ut modèò

pſallam, orem, ſtudeam, comedam, hoc vel

illud patiar &c. fiat in me & per me adoran-
da voluntas tua: indignus ſum ego, ut me

ad ejus executionem in inſtrumentum afſu-

mas. Dic cum S. Gertrude noſtra apud
Blos. in Monit. ſpirit. c. 11. n. 2. de die tre-
centies ſexagies quinquies: Non mea, ſed tua
voluntas fiat, amantiſſime IFlſu! Allueſce affe.
uo.

edre
onii
,eDotalin un

Gtn.
ſiet MI

Del nttenf
jteeotun pend

elqein

le onohris,
ſmmime, toennt
nlleſſmnd
petugeuint
,Cnanne
Aluurcsiu?3
an linttele
Chl Ca amg
Contlmmnſkin
etpur tennebu
phnubrfu
(ielienonent
uutchee nnlhen
ntontunzeien
lhinolrah,
1 glgiii
nd, on denunn
ommumenn,

WCl onn

in genmmtn
iig le ſtiiue⸗
nahint lnn
untineng

Alen
t
ehiin
E
in
nanmg
Ennk
entaun-
mbrinlt
num eln
Rm
dmu
ee
Lirul
zilnnt
ie
G
e

Meditatio ſecunda. 381
Ruoſius immorari tertiæ Petitioni in Ora-
tione Dominica: Fiat voluntas tua ſicut, in Cœ-
Punét. III. Multi ſunt, qui in proſpe-
ris Dei voluntatem promptè amplexantur,
quia hæc eorum genio ſerviunt; ſed pauci,
proh dolor! qui etiam in adverſis, incom-
modis, opprobriis, paupertate, infamia,
infirmitate, contemptu, cùm tamen ſors
utraque proſpera & adverſa in omnibus (ſo-
lo peccato excepto) Deum authorem habe-
at; quod tam certum eſt, quàm quòd De-
us ſit unus & trinus. Hi fidem quidem
habent, ſed in fide & ſecundum fidem non
ambulant, dum contra creaturas, quaſi ma-
lorum cauſas, injuſtè ringuntur. Credunt
Scripturæ dicenti: Bona & mala, vita & mors,
paupertas & honeſtas à Deo ſunt. Eccli. 11. v. I4.
Sed practicam concordiam cum Dei volun-
tate habere non laborant: ideò malevolen-
tiam hominum acriter perſtringunt, eôsque
ut ſibi injurioſos culpant. Sed erras gravi-
ter, quisquis ita in adverſis judicas: non
homo, non creatura ulla, ſed Deus Ter
Opt. omnium eorum, quæ te premunt, ma-
lorum cauſa proxima eſt. IIle tibi hanc ſa-
lubrem, ac animæ tuæ proficuam potionem
ordinat; ille tibi hunc calicem ad ſalutem
tuam propinat. Imitatur Medicum, qui
medicinæ quantitatem & qualitatem ordi-
nat,

382 Diei VI.
nat, non item ipſemet applicat, ſed utitir
opera Chirurgi, velfamuli, vel alterius ho-
muncionis, qui vilioris conditionis eſt: ita
Deus tibi hanc adverſitatem pro remedio ani-
mæ diſponit; pro applicationis inſtrumen-
to aſſumit hunc tuum amicum, Contuber-
nalem, vel alium hominem aut creaturam,
quæ, ſi Divinam ordinationem non exe-
queretur, vel Angelus de Cœlo, vel dæ-
mon ex inferno ejus vices obire, & hanc
Dei circa te voluntatem adimplere deberet;
ait enim per Prophetam: Conſilium meum ſta-
bit, && omnis voluntas mea fiet. Iſa. 46. v. 10.
Credis hoc? cur ergo non aquieſcis Divinæ
voluntati? cur non cum Sacerdote Heli ais:
Dominus eſt, quod bonum eſt in oculis juis, faciat.
I. Reg. 3. v. I8. Non poteſt autem Bonum
non eſſe objeétum voluntatis Divinæ. Vi-
de in particulari afflictiones tuas, & eas dein-
ceps ad limam Divinæ voluntatis ordina.
EXAMEN PARTICULARE,
Sive L
Puncta practicz;
Circa minima, vel quæ ſaltem mi-
mniuta videntur, in Stati Regligioſo ſe-
duloò curanda.
Minuta mala vitanda.
1. Vide, num ſedulam & circumſpectam
curam

unit
vnubini,
Hen tncitn
ormmmnt ga

ogins tlet

1 Cnola k
gk, Conm
o,Gr crn
re'ron ens nen
0d non n
kemmm umelon
3duleſcke
E eiſne,, nen
cſere, a
Ne ulefanunkt
hniku ae
ehuttennemrn
,Minlchnve
kleruraltortn
olctölreke,
0,Kelun tettn

(Ei atannie

Orſyernpronnne
M eleſcforn

(Emnnie ſomn

= = =—

. Nnmtg
1,

G ontet Mun
fllors eſefis.
ligienriz
Uſtelon let

Examen particulare. 38

3
curam geras, minima peccata venialia ſaltem
deliberata devitandi? nam cùm Deus tantus
ſit, parvum non eſt, quod ei diſplicet. Men-
ſura obligationis tuæ eſt Immentas Dei.
2. Quomodo te geris in obſervatione
§. Regulæ, Conſtitutionum, Conſuetudi-
num, quæ uſu communi laudabiliter obſer-
vantur? non eas negligis? non parvi pendis:
eò quòd non obligent ſub beccato? doles
de earum transgreſſione? .
* 3. Studes ſolicitè Prævidete & præcave-
fe occaſiones, converſationes, & omnes
eees actiones, in quibus antea leves conſci-
autliis entiæ maculas contraxiſti? vel potius in his
uinn occaſionibus circa profectum tuum & ani-
ingz puritatem incurids vivis?
4. Non ita ſubinde tecum discurris: Sum⸗
de obligatus ad hoc ſub gravi, vel tantùm
nmuli levi culpa: Eſtne hoc, quod facere inten-
ünni do, peccatum vel tantùm imperfectio? Eſt-
eiis ne hoc opus bonum de Ppræcepto, vel tan-
NN tùm ſupererogatorium? Eſtne probabile, hoc
Vel illud eſſe licitum? Hoc ſordidæ in Deum
* parſimoniæ ſignum eſt. Dic potius cum
R nn Propheta: Zu mandaſti, mandata tua cuſtodiri
. Horres vel maximè, quidquid etiam
leviter Votis religioſis, paupertatis, caſti-
tatis & obedientiæ adverſatur? in his enim
majus periculum ſubeſt.
Minu-

4

384 Diei VI.

Minuta bona exercenda.
6. Vide, num avidè quæras, & ample-
Raris obvias quasvis occaſiones, virtutes
exercendi, bona opera adaugendi, & me-
rita colligendi, etiam quando non obligaris?
7. Studes aſſuelcere exercitio minima-
rum mortificationum tum in externis, tumin
internis? de his in particulari mox infrà.
8. Quomodo te geris circa Divinas in-
ſpirationes & inſtinétus internos in medita-
tione, lectione ſpirituali, uſu S3. Sacra-
mentorum? Sunt autem inſpirationes lumi-
na quædam, quibus miſericordia Dei ho-
minem monet in memoria, accendit in in-
telle du, movet in voluntate, partim ſub
ſpe ſalutis, partim ſub timore damnationis,
partim ſub repræſentatione excellentiæ vir-
tutis, ut ſic Divinæ illuſtrationi obtempe-
rans meliora & perfectiora amplectatur.
9. Quomodo propoſita tua ad effe tum
deducere conaris? ésne conſtans in eorum

obſervantia?
10. Quomodo proficere ſtudes into-

endo bona & fervida Exempla religioſorum
Sodalium tuorum? an ea imitari conaris,

ſectando piam æmulationem S. Antoni Ere-
mitæ, qui tanto virtutum ſtudio incenſus fuit,
ut omnes, quos vidit aliqua virtutis laude
excellere, imitari ſtuduerit?

1I1I. Quomodo impendis minutas tem⸗
potis

nu

.
SNen ſeß
dhn luno
Ne mpl mn
lrognione⸗ 1
fuunin mettann
neehtentiit
fülkidin
petNenettenn
leen Goe⸗
Qn kun
pN, Aonin
fMopnn /
1 er en i
Pſpolecntton
a Ahounan
N OekA
Teſeuntamadden
tetimmnimseen
Elgee, h. Nn
chhab niu
lenntlültee ſie
6 lonn
Mofyemm
one, io⸗ unt
ilig confthmne
bk enuel
ooelltimen
oſnele
niu n

1

Examen particulare ,385
poris micas extra ſerias occupationes, v. g.
in eundo, redeundo, ſtando, exſpectan-
do &c. nunquid mens tua tunc otioſa, &
diſperſæ cogitationes in diverſa? O quanto
gratiarum & meritorum cumulo te privas,
ſi tune non intendas internis virtutum acti-
um bus ac piis affectibus, æterna mercede prœ-
miandis! Veniet tempus, quo jacturam hanc,
uln ſed ſerò, agnoſces. .
in Quoad ébtum & 7mum punctum no-
ELE tandum, quòd occaſiones virtutum ac mor-
Warines tificationum circa ea, quæ minuta viden-
Vsuni,“ kur; poſſint attendi ſequentes: I. Manè
EitIin dato ſigno ſine cunctatione & lecto ſe preri-
n ih pere. 2. In oratione ſine acclinatione li-
Kimri berè flectendo ſe ad majorem devotionem
& reverentiam ad Deum componere. 3. O-
u pera etiam minima cum perfeéta intentione
rsd bperagere. 4. Parva incommoda corporis
in cibo, potu, veſtitu, leéto non tantùm pa-
tienter admittere, ſed etiam ſolerter quære-
re., §. In colloquio & converſatione ex
motivo ſupernaturali à propria laude: con-
tentione, frivola narratione abſtinere. 6. Ad
offenſas, confuſiones & vilipenſiones leves
cum mentis elevatione ſilere, ac ſe non excu-
giie ſare. 7. amoculos, jam aures, jam linguam eti=
am in licitis reſtringere & mortificare. 8. Janu-
as in Clauſtro ſine ſtrepitu modeſiè tractare.

9. Cæremonias in Choro & Refectorio ac-
B b Kur⸗

curatè obſervare. 10. Ad ſonitum campa-
næ mox voci Dei vocantis obſequi. 1II. Ni-
hil dare aut accipere ſine præſcitu & conſen-
ſu Superioris. 12. Ex humano reſpectu nil
boni omittere, nil mali committere. Qui
talia, hisque ſimilia conſtanter agit, fideſis
Dei Servi charactere ſe inſignitum ſecurè
gaudere poterit, & quia ſuper pauca, ſuper
minima fidelis eſt, ſemper multa conſtitue-
tur, hoc eſt, majora hic Dei dona, & ibi
pramia percipiet.
SsOLILOQUIUM II.
Tempore pomeridiano.
Altiſſima copitatio & æſtimatio de
Deo, ejusque Divinis Attributis & Per-
2 fectionibus habenla.
I. VIxX propinquior via pertingendi ad per-
fectam Dei charitatem, cujus conſi-
ria in materia exercitiorum aggreſſi ſumus,
aſſignari, aut medium opportunius ad eam
in anima ſtabiliter fovendam & augmentan-

dam præſcribi poteſt, quàm humilis cogni⸗
tio Dei, aut altifſima cogitatio & appretia-

tio Divinparum perfeéctionum: cùm enim i-
gnoti nulla ſit cupido, & humana voluntas
non feratur, niſi in bonum, ac eo quidem
intenſiori ſtudio, quo majori pretio, con⸗
ſequen-

piekind t
,pfeonon Dn
,unne gocln
Nelbe ltc
rinnditttet
ent,olte
nietkeiſlagren
Cgte ſolmmmin
lun teſctenten

ponuohce un

1:lfnerirn
Nent AM Cn
en uen e n
Nifeluiger fun
Donofa uitr,
A Ntaftn Dyne

Doatectonunn nn

Golir Cunn uuni

noontteech

caleſcſoginn
uirn Icdt e
emlſrllnuni
Minumnin li
leſi, cinir
Wotinenefn
Uileiſickanhe
kge Ditis i
hlefrittelegn
rhhent eien
toe ſn
8l

4

uun

rügti
Nitne
S

Soliloquium ſecundum. 387

ſequenter & amore dignum illud bonum ab
ea appfehenditur, Divina autem Attributa in
communi, & quodlibet in particulari, ut-
pote à Deo indiſtincta, infinitam bonita-
tem & æſtimabilitatem in ſe contineant, con-

ſequens eſt, quòd ſi ea humanus intellectus

lumine fidei illuſtratus cognoſcat, & ea ſic
cognita voluntati proponat, voluntas in

eorum reverentialem amorem cum magna
promptitudine trahatur. Ideò S. Hilarius

ait: Conſtanter Dei ingerenda cognitio eſt. Com-
ment., in Matth. Can. 10. poſt medium.
Non erit autem hic ſermo de cognitione
Dei ſpeculativa per viam ratiocinationis &
Theologici diſcurſûs, vi cujus pervenia-
tur in notitiam Divinæ Eſſentiæ, ejusque
Perfectionum: nam hæc etiam non rarò,
ſicut alia dona naturalia, conceditur homi-
nibus arrogantibus & virtute vacuis. Nec
ptocedet ſoliloquium tecum, jam magis il-
luminate Tobis, de curioſis circa Divina
atcana perſcrutationibus, quas ipſe Spiritus
Divinus improbat, dicens: Qui ſerutator eſt
Majeſtatis, opprimetur à Gloria; Prov. 27. V.
27. ſed toti in eo erimus, ut mediante lu-
mine fidei practicam Dei cognitionem per
altiſſimas de Divinis Attributis cogitationes
non tam in intellectu, quàm voluntate ra-
dicemus: ſicut enim in altera vita Deum
Ber lumen Gioriæ intuitivè cognoſcere eſt
B b 2 ipſa

3³⁸ Diei VII.
ipſa vita æterna, ita in hac vita in Dei eogni-

tionem per lumen fidei aſcendere, eſt ra-

dix vitæ æternæ; unde Chriſtus ante baſſio-
nem ſuam ſublevatis oculis ad Patrem orans
dixit: Hæc eſt vita æterna, ut cognoſcant te ſo-
lum Deum verum, quem miſiſti, &Eſum Cbri-
ſtum. Joan. 17. V. 3.
Il. Eſt autem hæc Divinæ Majeſtatis &
Excellentiæ cognitio animæ non tantùm ad

radicandum in ſe Dei amorem, ſed etiam

ad omnem profectum in triplici via perfe-
Gtionis, purgativa, illuminativa & unitiva,
perquam utilis, ac neceſſaria: nam Imd ex
hac cognitione eirca Perfectiones Dei tam
abſolutas, prout ad creaturas nullum ordi-
nem dicunt, uti ſunt ejus Potentia, Bonitas

& Sapientia in ſe, quàm reſpectivas, prout

per Beneficentiam relucent in creaturis, ori-
tur filialis timor Dei, & odium cujusvis pec-
cati, etiam leviſſimi, quo tanta Numinis
Majeſtas offenditur. Unde S. Bernardus
Serm. 3. in Vigil. Nativ. Dom. ait: Scientia ißa
operatur pœnitudinem, &o dolorem, ut riſum in
luctum, cantum in planctum, gaudium in mœœ-
rorem convertat, & incipiant tibi diſplicere, qué
vebementer ante placuerunt. 2dò qudò ſubli-
miorem homo concipit notitiam de Divina
Dignitate, eò contemptibilius ſentit de pro-
pria vilitate, utpote proprio intellectu, ac
lumine Divino conviétus, omnis ggnr⸗
oni⸗

Mn 4
unlibe n
ttinnſeinn
mut iheli
1 cind de di

Von ikode Lo

gent tn rnf
Nuſfecfone⸗ 1
eonnn,ontC
Geensr l m
0e Kbgttei
uSrmm
Minien l,/
ii evenli
teſeſebrscorene
on, Mlr ftcn,
cin dunndatnen
inensDennnen.
Mengflocoregour⸗
e, ereteni,,
Cnlu, Imunehoe
lanttied
Ammiin
imn ignan h
litin hhen
li⸗ Uuetlenie
ainnne
gprere
Ccle hufſt
An Denunge
11

ninbiuc
Nnrnune

ülon Ann

N.
Aeirdi
ii wn

SonMoquium ſecundum. 389

II Bonitatem ſoli Deo competere, ſibi autem

ob nihilum & miſeriam ſuam omnem con-
temptum & vilipenſionem. 3tiò hæc ſub-
limis cogitatio de Deo inducit in animam
ſtudium ſanctæ mortificationis internæ &

cexternæ, ita, ut non patiatur in ea dominari
pravas affectiones, quæ Dei San&titati ad-

verſantur, prout S. Clemens Alexandr. teſta-
iur, dicens: Ut mors eſt ſeparatio animæ à cor-
pore, ita cognitio Dei eſt mors rationalis abdu-
cens & ſeparans animam à motibus & pertur-
bationibus. l. 7. Stro. c. 4. Atò naſcitur ex ea
magna reverentia in operibus, cultum Di-
vinæ Majeſtatis concernentibus, ut in Ora-
tione, Miſſæ Sacrificio, Pſalmodia &c. qui
enim Summi Dei ubique præſentis & omnia
implentis Dignitatem cognitam habet, has
ſacras functiones maximo, quo par eſt, fer-
vore, reverentia, ac mentis puritate obire
conatur. Innuunt hoc verba præfati S. Præ-
ſulis Alexandrini c. 6. dicentis, quòd cogni-
tio Dei hominem pium & religioſum efſciat,
ritè eum, qui eſt verus Deus, colere, prout ejus
decet Majeſtatem, doceat. S5tò hæc frequens
Divinæ Excellentiæ appretiatio producit in
anima magnum deſiderium, quasvis adverſi-
tates, tribulationes, perſecutiones, vilipen-
ſiones, injurias patienter & gaudenter ſu-
ſtinendi, idque puriſſimè ob infinitam Dei
Dignitatem. Demum ôtò ſi anima per myſti-
B b 3 cam

390 Diei VI.

cam contemplationem alidque media ad ſabe
limem & affectuoſam de Deo, Divinisque
Attributis cognitionem alſcenderit, vileſcet
ei omnis creatura, & exardelcet in ea ma-
gna Dei charitas. Hæc una erit ejus occupa-
tio, ut in omnibus adorandam Dei Magni⸗
tudinem, aliâsque infinitas Perfe ctiones con-
templetur. Obſtupelcet inſuper, inveni-
ri adhuc Chrutianos, imò Religioſos, qui
extra Deum, & non in ordine ad Deum, quid
magni æſtimant, aut creatæ bonitati ad-
hærent. Hic eximius amor Dei erit effectus
ſublimis de Deo cogitationis & cognitionis,
& ſimul major cognitio Dei mutua cauſali-
tate erit effectus intenſioris Dei amoris: nam
major cognitio intelleétůs movet volunta-
tem ad Deum magis amandum, & major
amor voluntatis clarificat intelle um ad De-
um perfectius cognoſcendum, quantum in
hac vita poſſibile eſt. Et ſic intelligenda eſt
doctrina angelici Magiſtri S. Thomæ, I. p.
q. 82. a. 3 Corp. dicentis: Melior eſt amor Dei,
quam cognitio Dei: nam hic Dei cognitionem
tanquam effectum ab amore caulatum ad-
ſtruit, per quod tamen non negat, quin ea
ut plurimùm etiam caulet amorem, ſi debi⸗
tis conditionibus ſit inſteuéta. .
III. Dixi, ſi debitis conditionibus ſit
inſtruéta: nam Imò cognitio & alta cogita⸗
tio circa perfectiones Dei tam ablſolutas

quam

Mir 4

,chundn
, lnnſigen⸗

eina lelie
Pingrum no
ſuthtlogtich
Obiss kolusdt:
inen ſeut bin
untpin, 1e
i, Geſenmn
launanmn ,e
Non 1N11,1
Mol, Neniacite
Ainloll,
Pnunevpuefn⸗
ſpki Kiduld
0Aotmencund
leencmm dllumen
oik, Anitons
Gntats &umnlrs
Dburelenietn

DNdhktitd Kogen
Ceblfutinkttten
D, nenizeknt

iuneicogolen
iuſ inſuen ti
uguium hgi
ronhlleii
Uiik riefrit
nſruror Donn;
Fpfelions e
39,

N
rihk
dile N
Wirtt e
lenke in
tkuteine

aDel

⸗

Mcln/,

rnt,

nfnn,
Niomtcule
dimtn
Panin lI
letit N
4 UKetrc
sli
ens Eun
n eits
1det

WeNAN

Soliloquium ſecundum. 391

quàm reſpectivas non debet olere vanita-
tem, non curioſitatem, ut dictum, non in-
tentionem ſapienter diſcurrendi de rebus
Divinis: nam hoc commune eſt etiam infi-
delibus Philoſophis, ac malis Chriſtianis, de
quibus S. Paulus ait: Quia cum cognoviſſent
Deum, non ſicut Deum gloriſicaverunt, aut
gratias egerunt, ſed evanuerunt in cogitatio-
nibus ſuis, & obſcuratum eſt inſipiens cor eorum:
dicentes enim, ſe eſſe ſapientes, ſtulti facti ſunt.
2d Rom. I. v. 21. 22. 2dò non debet eſſe
otioſa, ſterilis & infœcunda, ſiſtendo in ſo-
lo actu intellectus; ſed 3tiò debet eſſe ſu-
pernaturalis, utpote innixa motivo fidei, irem
operoſa, affetuoſa, & fœccunda pariendo
in voluntate magnam Dei æſtimationem, re-
verentiam, cultum, ardentes affectus ado-
rationis, admirationis, gaudii, præſertim
charitatis & humilitatis, opponendo infini-
tæà Dei Excellentiæ ſuum infinitum nihilum
in eſſendo & operando. Sic affectuoſa &
operoſa fuit in Prædicatore Gentium, O. Pau-
lo, alta mentis elevatio, & introduélio in
arcana Dei cognoſcenda & admiranda, dum
ſui quaſi impotens factus exclamavit: O al-
titudo divitiarum Sapientiæ & Scientiæ Dei:
quàùm incomprebenfibilia ſunt judicia ejus,
inveſtigabiles viæ ejus! ad Rom I1. v. 33⸗ Sic
cùm Præcurſor Domini, S. oannes, lumine
Divinæ revelationis cognoviſſet unionem

392 Diei VII.
Verbi cum natura humana in Chriſto;, hæc u
cognitio tam profundam ſui depreſſionem Wum
in eo operata eſt, ut publicè fateri non du. Mhuden
bitaverit, ſe dignum non eſſe, ut procumhen an lun ol
corrigiam caleament orum ejus ſolveret. Marc. I. M iidl Gnn
v. 7. Sic regius Vates toties in ardentiſſimos o, vem huun
affectus prorupit, quoties Divinarum ber- Wüdo: ho
fectionum meminit, ait enim: Domine Do- Millne,Delsg
minus noſter, quam admirabile eſt Nomen tu. pajſh is d
um in univerſa terra. Pſ. 8. Magnus Dominus n uin hgenſit
E& laudabilis nimis, Pſ. 47. Quis loquetur Po- Gſt mun,
tentias Domini, auditas faciet omnes laudes ejus? lpiincvon
Pſ. 105. Magnus Dominus noſter, & magna vir- onctanslu,
tus ejus, && Sapientiæ ejus non eſt numerus. Pſ. iztunoheere
146. Quaàm magnificata ſunt opera tue, Domine, Aliintuudct h
omnia in Sapientia feciſti. Pſ. 103. Deus meus es iimMamdnte
tu, quoniam bonorum meorum non eges. Pl. 1 . Mlglel un i
Diligit Miſericordiam & Fudicium, Miſericor- ellkatihignun
dia Domini plena eſt terra. Pſ. 32. Juſtus es, Do- ouninſtott di
mine, && redum udicium tuum. Pſ. 118. c. Gnbingelet,
Hi ſunt fructus ſublimium cogitationum de ummig ne
Divinis Attributis, quas ſibi quilibet Fervens anyorgniun
Dei Servus in omni occaſione familiares red. N,gini kie
dere debet. Yun,ſekornen
IV. Nemo quidem fidelium inficias ibit: mn minein
tantam eſſe Divinarum Perfeèétionum emi-⸗ litunn nn
nentiam ac ſublimitatem, ut eæ ab intelle- tnn enelteh⸗
ctu creato valde limitat, imperfectè, & ſan, erinſn
per ſpecies tantùm alienas, ſicque abſtrach- ien, MW
V8, ac, ut Apoſtolus loquitur, non niſit le. aen nlu

eptt⸗
it u
e

mlniun

WeNe

mn Nn

X

Soliloquium ſecundum. 393

N . . . .
DOeculum & in enigmate attingi valeant: nam

Deus lucem inhabitat inacceſſibilem, I, Timoth.
6. hoc eſt, ut S. noſter Anſelmus interpre-
tatur, lucem adeò ſupereminentem, ut om-
nino inacceſſa ſit omni intellectui tam an-
gelico, quàm humano, ex propriis viribus
conſiderato: agnovit id Huſſitus Propheta,
dum ait: dcce, Deus magnus vincens ſcientiam no-
gram; Job. 36. v. 26. ac vel ideò infelicita-
tem ſuam ingemiſcit ſponſa, dum ait: En
ipſe fat poſt parietem, perſpiciens per feneſtras,
proſpiciens per cancellos; Cant. 2. v. 9. quod au-
tem per cancellos à nobis dignoſcitur, non
niſi perquam obſcucè per motus aliquos quaſi
in umbra innoteſcit. Et hæc ratio eſt, quòd
etiam noſter modus de Divinis Perfectioni-
bus loquendi tam abjeétus, hebes & rudis
ſit, ut ferè ab ignorantia non diſtet: æqui-
paramur idiotis, & ſimpliciſſimis infantibus,
qui valde imperfetè, truncatè & blæla lin-
gua verba ægrè protrudunt, prout etiam
Magnus Gregorius noſter fatetur: Balbutien-
do, ut poſſumus, Excelſa Dei reſonamus. Hoe,
inquam, licèt omnes fateri debeant, nos ta-
men non impediat, quin ſaltem ſecundùm
poſſibilitatem noſtram mentem lumine fidei
elevatam excelſis de Deo cogitationibus ap-
plicemus, eique ſæpiſſimè intenſis precibus
ſupplicemus, ut nobis oſtendat etiam in hac
Vita claritatem vultus ſui, ac intellectui no-
B b 5 ſtro,

394 Diei VI.

ſtro, quantum ad Dei Gloriam conducit,
aperiat theſaurum immenſæ Dignitatis ſuæ.
V. Hic autem theſaurus immeniæ Di-
gnitatis Dei ut plurimùm eruitur ex conſide-
ratione infinitæ Potentiæ, incomprehenſibi-
lis Sapientiæ, & ineffabilis Bonitatis Dei;non
quòd hæc Attributa alia excedant, (omnia
enim in Infinitate æqualia ſunt) nec quòd
hæc totam Divinæ Subſtantiæ Plenitudinem
adæquent, ſed quòd nobis in operibus Di-
vinis notiora appareant. Circa has igitur
Dei Perfectiones alumnus perfectæ charita-
tis præcipuè altiſſimas cogitationes formare
aſſueſcat. Quærit Evangelicus Propheta,
Ilaias, dum longiori contextu ſpecialiter
exaltat Mirabilia Dei: Quis appendit tribus di-
gitis molem terræ? Iſa. 40. v. 12. per hos tres
digitos SS. Patres & Interpretes intelligunt
præ fatas tres Dei Virtutes, Potentiam, Sapien-
tiam & Bonitatem, per quas molem terræ
ſpecialiter gubernare dignoſcitur.
VI. Et quis non ſublimi cogitatione
continuò reversatur adorandam Dei Poten-
tiam? tam potens eſt enim, ut Imperatores,
Reges ac Principes omnes terræ ejus Vaſal-
Ii ſint, eique cum timore ſubjacere debeant,
utpote terribili, qui aufert ſpiritum Principum,
terribili apud Reges terræ. TZu terribilis es, G
quis reſiſtet tibi? Confregit in die iræ ſuæ Reges.
Potens && metuendus nimis. Tam potens H
u

in
epmul inon
din irlei
lniot
lrkete,u
,n Npen confil
tlet, oni
enmolethien
nn tolinen Al
e eeroinad
eilz
(letit one
nauli gul
lun unn i
aine ontenett:
venann Entan
dhoartfemddrdn
Out,mmmurert
epelhnu n
ee endnz
Cdrarnhio nede
Edurt orennemn
Diſeinumeälte
egeter ſopleie
n egenitun l
lt Ietiuihn
6tflzſeliikan
tiſl,oen
uuntontin
itninn
one, j

men D
legia khen
drn l
Nmi
dhenhn
nAan
Einuhein
NAN
”õ
n Ma
wrtruel
e ent

Soliloquium ſecundum. 3 95

ut in ejus manu ſint omnium poteſtates, &
omnium jura Regnorum; tam potens, ut
abſque ullo labore, abſque ullius admimcu-
lo poſſit facere, quidquid poſſibile eſt, &
non implicat contradictionem, cui ſubeſt,
cum voluerit, omnia poſſe; Sap. 12. v. 18.con-
ſequenter poteſt plures, & perfectiores crea-
turas, homines & Angelos, imò mundos,
abſque determinato numero in infinitum
creare.
Creavit Omnipotens Deus hunc mun-
dum ex quatuor gradibus creaturarum con-
vexum, quarum ſemper una alteram in per-
fectione longè excedit: Primus gradus eſt
elementorum, lapidum, metallorum, quæ
ſolam infimam eſlendi perfectionem partici-
pant, tantam tamen in ſe, ut nec homines,
nec Angeli ſimul ſumpti vel minimum tale
ens, v. g. granum arenæ producere poſſint,
quia ex nihilo in eſſendo aliquid producere
requirit potentiam infinitam, cùm nihilum
ab eſſe infinitè diſtet. Secundus eſt eorum,
quæ præter ſimpliciter eſſe etiam habent vi-
tam vegetativam, ut herbæ, plantæ, arbo-
res &c. Tertius eſt animalium, quibus com-
petit vita ſenſitiva cum ſuis ſentiendi poten-

tiis, uti viſu, odoratu, olfactu, guſtu, ta-

ctu, motu corporis ac membrorum. Quar-
tus eſt hominum, qui præditi ſunt anima ra-
tionali, ratione, judicio, libero rbino⸗
Et

396 Diei VII.
Et ſic unius hominis anima præſtantior eſt
univerſo hoc mundo viſibili. Ula hæc vi-
ſibilia in mundo creavit Dei Omnipotentia
in Cœlo empyreo tres Hierarchias Ange-
lorum in novem Ordines diſtinctas, qui
ſunt Angeli, Archangeli, Virtutes, Princi-
patus, Poteſtates, Dominationes, Throni,
Cherubin, atque Seraphin. Hi fſublimis-
ſimi Spiritus omnis materiæ, materialisque
