licet, humilia & abjecta officia, quæ alii Cumfen ti
erubeſcere ſolent, & hæc tuæ vilitati magis Tnnnetnkdn te
proportionata æſtima. in hnptumm
15. Dum alii te laudant, vel bene de te Gn unndn
loquuntur, erubeſce ob diverſum Dei de te —
judicium. Ingemiſce, quòd miſerias tuas Aleſnlitue,
non agnoſcant. an ltr
16. Dum te econtra vituperant, corri- UuſiigiDiinn:
piunt, diéta & facta clam vel palam repre- uhifmileo
hendunt, crede cos ob demerita tua jure Ehte neint
d facere. inunt,

llgn ſit
ibe dofn⸗
nmſoifn

eCenn

=

S=

Soliloquium ſecundum. 199

athen Super hæc puncta practica per longius
einmn tempus, etſi hoc ſe in annum extenderet,
4 unfn quotidie examen particulare inſtitue nec
unleit time, quòd per hoc aliquid in aliarum vir-
de tutum profectu negligas: nam à virtute hu-
nn militatis Religioſus profeétum ſuum auſpi⸗
uimie cari, in hac indies progredi, in hac uſque
Nunri ad finem vitæ perſeverare, ab hac perfectio-
Miunes, nem ſuam metiri, ſine hac autem nullam ſo-
galt lidam virtutem ſibi imaginari debet.
tt Aiilnii
e S0OLILOQUIUIM II.
igtolſent, „ 1. .
auire Tempore pomeridiano.
mmn eu De charitativa Converſatione cum
imn NutHrk ,

unturdu aliis in Communitate.
4 I. IN myſtico virtutum viridario ambulas,
1e gunnn , † devote Tobis. Hodie cœleſtis hor-

i n e tulanus regium, ac Divinum tibi florem
muins non tam odorandum, quàm carpendum ex-
nin hibet, nempe charitatem proximi: regium
Geben quidem, quia cum charitate Dei tanquam
dulen Regina omnium virtutum proximè conjun-
t Gin Gtus, eique ſimillimus eſt, dum unum cum
o ea realiter habitum, ſub diverſis tamen acti-
bus conſtituit: Divinum autem, quia ſicut
charitas Dei virtus Theologica & Divina eſt,
Deum upote immediatè habens pro obje-
Ro, ita charitas proximi pariter rationem

4
4 uſten 4
antlnt.
s zen,

200 Diei I. ne⸗ .
virtutis Theologicæ & Divinæ participat, aen
quia diligit proximum propter Deum, ejus. IIus l
que infinitam Bonitatem & Dignitatem, pro- ſua aen
pter quam etiam proximus dignus eſt ama- geisd
ri. Nos in præſenti de charitate proximi Ulin Mand
ea duntaxat delibabimus, quæ ad religio- Ftinn ſ⸗
ſam converſationem ac fundandam in con- Snm ulzl
gregatione ſtabilem unionem, concordiam mdinki
& pacem præcipuèë conducere videntur, ore ceioneſrt
ſicque charitatis fraternæ Imò præſtantiam, Niſfummmütt
2d neceſſitatem, 3tiò motiva & mo- Man n
nita circa exercitium hujus virtutis addu. Meidiummm
cemus. untot 4in
Tanta autem fraternæ charitatis in con- in ilin in
gregatione aliqua, & univerſim in proxi- Iunhiudyn
mum eſt præſtantia, ut Deus in illa præ wuniunkdir
omnibus majorem guſtum ac beneplacitum ſi änuhind
habere conteſtetur. Ita enim per Sapien- Malin Gane
tem ait: In tribus eſt placitum Spiritui meo, Wuiinti Se
quæ ſunt probata coram Deo, & bominibus, N h nr
Eccl. 25. v. 2. Et quænam hæc? I. Concor- Mil Anin
dia fratrum, 2. & amor proximorum. Non un m iu/
prædicavit Deus mira hominum in verbis mimn i e,
& factis portenta, non auſteræ vitæ incom- rtlemm
moda & Martyria, non prolixæ orationis m)iftinmni
& contemplationis ſolatia, ſed concordiam mrilſm en,
fratrum & amorem proximorum. Et quid ob. ziit
ſecro in S. Litteris, præcipuè Novi Teſta- lunnie
menti, efficacius, & frequentius nobis com- nin nnſe

5 ſt cen
mendatur, quaàm hæc animorum unio, & in

dilectio

ſlihenn 4

n
neiitni
Den Uimen nrent

ten linlu
, anntt
i i,iiti

enftisnin
a N al
nphatbeft
1 in irni
un De e
mnndr! 1C
Amemuuml
nu nuii
muinntin
un e
bei, ani
mmn MM
amiiI
Llrgröllicl

,valn ,
nntam 8

Soliloquium ſecundum. 201
dilectio fraterna? Hanc Apoſtolis ſuis, no-

pisque omnibus Salvator noſter ultimo vi-
tæ ſuæ tempore ex induſtria per viam Teſta-
menti impenſius & tenacius impreſſam vo-
Kluit, dum dixit: Mandatum novum do vobis,

ut diligatis invicem, ſicut dilexi vos, ut && vos
diligatis invicem. Joan. 13. v. 34. Imò ſi præ-
ceptum charitatis in S. Scriptura exactius
examinare velimus, patebit ad oculum, quòd
Dei Filius mutuam inter nos charitatem, ſi
non cum majori, certè cum æquali ſolici-
tudine & efficacia præceperit, nobisque in-
culcatam reliquerit, ac ipſam noſtram erga
Divinam Majeſtatem ſuam dilectionem:
cùm enim Divinus Magiſter primum & ma-
ximum mandatum de diligendo Deo propo-
ſuiſſet, dicendo: Diliges Dominum Deum tuum
ex toto corde tuo, & ex tota anima tua, & ex
omnibus viribus tuis, && ex omni mente tua;
Luc. 10. v. 27. mox amorem proximi
amori ſui parem faciens ſubjunxit: Se-
cundum autem ſimile eſt huic: ditiges pro-
æimum tuum ſicut te ipſum; nimirum Deum
propter ſe, & proximum propter Deum.
O mira Dei Benignitas! miſer ac vilis homo

infinito à Divina Dignitate intervallo diſtat,

& tamen vult, ac præcipit Salvator noſter,
ut eum tali amore proſequamur, qui amori

Dei proximè ſit conjunétus ac pariformis:

unde etiam, uti obſervat S. Chryſoſtomus
N 5 hom.

202 Diei IV.
hom. 25. ſup. Ep. ad Rom. eandem prope in amore
proximi, quam in amore Dei, men uram præſorip ſit;
jubet enim, ut Deum ex toto corde & tota ni.

ma diligamus, proximum verò ſicut noſmet ipſos,
Imò quid ultrà dici poſſit, quàm quòd Dei

Filius proprium ſuum honorem fraternæ in-
ter nos charitati poſtpoſueru, ac ipſos actus
Rehgionis, & cultus Divinæ Majeftati ſuæ

debitos per Sacrificia reprobaverit, & tam-

diu omiſſos voluerit, usque dum prius per
reconciliationem & concordiam cum fratte
offenſa charitas reſtauretur. & offers muns
tuum ad Altare, ſunt verba ore Divino prola-
ta, && ibi revordatus fueris, quòd frater tuus
babet aliquid alverſum te, vade prius reconcilia-
ri fratri tuo, &&tunc veniens of eres munus tuum.
Matth. 5§. v. 23. Unde dicitur ab alio vange-
liſta: Diligere proximum tanquam ſe ipum, ma-
jus eſt ommbus Holocauſtomatibus & Sacrificiis
Marc. 12. V. 33⸗

II. Magnum adhuc fraternæ charitatis

excellentiæ pondus ac ſplendorem addidit
Chriſtus Dominus, dum in ultima Cœnaad

Apoſtolos ſuos, & per eos ad nos omnes di-

xi: In hoc cognoſcent omnes, quòd Diſeipuli
mei eſtis, ſi dilectionem habueritis ad invicem.
Joan. 13. v. 3 5. Quibus verbis innuere vo-
luit, quòd per ſolam charitatem fraternam,
quæ fertur in bonum proximi propter Deum,

tanquam per genuinum characterem, viſe⸗
pulos

arzal
rhuſilſi
,iagſelidi)
enelg ⸗
Gt Ppien .
itlefi en
Pfu eu
fenumn. e
Cntuskuent
uederekkun
inn tan igunen
neolleinn
ANuilunn teer
Doubcia rcture
Aifrnulert in
Efemeen, man
P gnad
Arbltae
Cnnirtrh
aünakrmmgn
CAnnitkene
elr uieoronn
ttikemznn.

atitunſinne
ueſntiimun
Afencſanien
Aunfiihnln
ei
ent, inth

F

fnnltie

=

Soliloquium ſecundum. 203
pulos ſuos à non ſuis diſcernat; hinc benè
oblervat Didacus Stella ex Seraphico Ordine
„5§. Franciſci in c. 10. Luc. Non inquit, ſi mi-
i vacula feceritis, i ſpiritum habueritis Propheriæ,
Eed ſi invicem dileeritis: amor enim rubrica eſt,
M qua cognoſcuntur oves Chriſti, & à grege de-
Hutdt Wonis diſtinguntur. Vide proin, an hac ru-
ni brica charitatis fraternæ te inſignitum depre-
— hendas: ſi hacte deſtitutum inveneris, time
animæ tuæ: ſignum enim eſt, eam non in
numero Diſeipulorum Chriſti, ſed inter gre-
em dæmonis locum habere; unde illumi-
natiſſimus Bloſius in citata verba ait: Chari-
tate Filu Dei à filiis diaboli ſecernuntur; tre-
menda ſententia, ſed vera. Omnis, qui non di=
iigit fratrem ſuum, non eſt eæ Deo. Ex quo er-
go? Sanè quilibet vel ex Deo, vel ex diabolo
N. Blos. in Parad. an, c. 31. n. 8.
II. Quamprimùm hæ Divinæ & Apoſto-
liliicæ commendationis prærogativæ in quadam
NuGE“Communitate receptæ fuerint, mox in ea ſe-
sfenet quetur mira membrorum corde & corpore
WnEIAE Yharitativè conviventium conſolatio, dul-
cedo, & quies tam fpiritualis, quàm corpora-
lis, quod hisce verbis innuit regius Pſaltes: Ec-
ce quam bonum && quùm jucundum, hbabitare fra-
tres in unum. Pſ. 132. v. I. In quæ verba S. Au-
guſtinus: Iſte dulcis ſonus, iſta melodia etiam
Monaſteria peperit, filios è ſinu parentum ex-
traxit, & & procelloſo Sæculi turbine in quie-
tum

ncaunntront
An, Ncnu
ftiarerente

nnl,

s hun
204 . Diei I. . onhor
tum Religionum portum tranſtulit. Anne Oanm, 11
enim bonum non ſit, ſi frater fratri in quoti. ammuen
diano contubernio ſe fideliter in ordine ad n un
Deum, ac ad ſalutem ſuam concredere, e. cCCinenn
jus auxilium fiducialiter implorare, ac opem
iperare valeat? Frater, qui adjuvatur à f atre,
quaſi ci vitas firma. Prov. 18. v. 19. An jucun-
dum non ſit, habere ſocios, qui ſibi in proſpe- ⸗
ris ſincerè congaudeant, & in adverlis affli- niinn inucn
ctim compatiantur? prout idem fieri ſolet tld litnl⸗
inter membra corporis naturalis, in quo u. nd un /
num pro altero ſolicitum eſt, && /i quid pati- N, in
tur unum membrum, compatiuntur omnia mem. ſuumtifen/
bra, ſive gloriatur unum membrum, congaudent n autd
omnia membra., I. Cor. 12. v. 26. An non lkiuni
ſors felix per quotidiana in aliis virtutum Ex- be ib
empla ſemper ad conſcenſum ſuperioris gra- uf nn Na
dus in vita ſpirituali animari? Verè bonum, AMuhir rihetri
vereè jucundum hoc eſt, ait S. Hieronymus. So- Hin gnmm iit
let inſuper Dei Benignitas tali Communitati, ſiephunſen n
in qua fraterna charitas & unio animorum Künmtz mii
viget & floret, non tantùm gratias ſuas in etaifſignin
ordine ad profectum in aliis virtutibus & per- e,rg
fectione religioſa uberius largiri, ſed eti- Minz zinleli
am rem domeſticam ac temporalem liberiori , luep
Benedictione ad incrementum perducere; Hucien mn
unde cùm regius Pſalmographus dixiſſet: Wigtülen
Ecce qudm honum, & quàm ucundum, habitaye ulonente,
fratres in unum; mox addidit: quoniam man- ainiiuin⸗
davit illic Dominus Benedictionem; illic: Ubi- D 8
namn Mit

Go nmadlf
s dan muin
tek engtig

“ Soliloquium ſecundum. 205
autnill zam? quærit D. Chryſoſtomus, & reſpon-
igimmt det: In tali habitatione, in tali concordia, in
innen tali conſenſu, in tali contubernio, illic manda-
iamtonn vit Benedictionem, quam econtra diſcordia
mn Riugi IV. Non minor eſt fraternæ dilectionis
uImig i neceſſitas, quam præſtantia: ſine hac enim
uſnit ihn Deo placere, eumque diligere impoſſibile eſt.
un, Ardes Confirmat hanc veritatem intimus Chriſti Se-
rnttankt cretarius, & primarius Legis charitatis Pro-
uuA/ mulgator, S. JOannes: JSi quis dixerit, quoniam
Kune, *αdils Deum, & fratrem ſuum oderit, mendax
mummim eſt: qui enim non diligit fratrem ſuum, quem vi-
mmtnmn Mnn det, Deum, quem non videt, quomodo poteſt
QuluNA Mt diligere? Et boc mandatum habemus à Deo, ut,
tmGluitum qui diligit Deum, diligat & fratrem ſuum. 1.
Hunhennmntem Joan. 4 v 20. 21. Majori enim amoris af-
udnri α fectu ducimur in objecta viſa, utpote plus
Nikumm cognita, quam non viſa & minus cognita;
eihnstuCan qui ergo fratrem ſuum, quem intuetur ocu-
ürm Auum lis corporeis, non diligit, falsò ſibi de amo-
Vmsn ih fe Dei blandiri dignoſcitur. Nec proximum
urnumht vere ine Deo, nec Deum verè ſine proæimo dili-
u ei i gere poſumus, ait noſter S. Anſelmus in Ep. ad
rdhk Kom. c. 13. Tanta ergo convincitur eſſe
Iarmu iin neceſſitas diligendi proximum, quanta eſt
ui Obhigatio diligendi Deum. Sine dilectione
e ne, E Dei homo Deo mortuus eſt, quia vita ſpiri-
ugun tualis fundatur in charitate: pariter ſine dile-
et Etione proximi, Signum intallibile vitæ ſpi-
ritua⸗

(c us e
206 Diei I. e
ritualis & gratiæ eſt dilectio Dei & proxim n engn
propter Deum. MWos ſcimus, quoniam trans. –— n
lati ſumus de morte ad vitam, quoniam diligi. nnc,
mus fratres. I. Joan. 3. V. 14. Per quæ ver-= tglun 4
ba dileétus Chriſti Diſcipulus ex fraterna cha- kulifli 1
ritate vitam gratiæ certò deducit. 1 iun r
v. Quamvis autem omnibus omninò uint nmd,
ſub vexillo Chriſti mihtantibus Chriſtianis, ) AKeun
utpote fratribus in Chriſto, fraternæ Chari- ue(Eid
tatis clypeus ſummopere ſit neceſſatius, præ (Nnd
cipuè tamen Religioſi, & inter eos illi vel oundpnnih
maximè, qui loci ſtabilitatem profitentur; ust
continuo ſtudio exercitiis charitatis invigila: Gldunhi
re debent: Certum enim eſt, ut ait Alphon- theb nm ben
ſus Rodriquez, quòd nulla penitus, ſublataus rihufänft
nione,; & animorum conformitate ſubſiſtere poſit Ichimillfte
Religio: & quid dico Religio? imò ne quidem Nnmnin t
Congregatio ullaaut Communitas qualiscunque ſe pmn ihnn in
poteſt, in quo non aliquis unionis, ordinisque vi- niinini
geat modus. Aufer à multitudine quaquam dni⸗ Wl nd tn Ne
morum connexionem & unionem, quid hæc efit; Whülnum m
niſi mera quædam Babilon, confuſio &turbatio? ne kiuſet
p. iI. trat. 4.c. 2. n. 2. TLales religioſæ Com- riib ſettn⸗
munitates ſolutis ſemel charitatis vinculis; oniu, Alete
ſibi & aliis Sæcularibus ac Regularibus funt atidlnn 5
graves, ſcandaloſæ, ac non niſi difficillimè ironngetnh
& per media extraordinaria ad reformatio- lttemtihin
nem & frugem pertrahi poſſunt, non rarò ttsliminclin
autem ſe ipias in totalem ruinam præcipitant, tid iiſt ge
Hinc Propheta Oleas ait: Diviſum eſ cor e0e. ugegſhe l

4

rum

i Nig g Soliloquium ſecundum. 207
1 & rim, nunc interibunt. c. 10. Vv. 2. Plura &
nni r cum veritate magis congrua S. Hieronymus
zn hu dicere vi potuiſſet, quam his verbis expreſ-
8 ſit: Hæc, nempe charitas fraterna, Keligio-
⸗* tin ſos, bac Monachos facit; ſine hac Cœnobia junt
nngt kortara, habitatores ſunt demones; cum hac
Hinanln, verè ſunt cad) in terris, E in eis degentes
Bicien unt Angeli. S. Hieron. in Reg. Monach. Ve-
iut r& ſine hac CGnobia ſunt tartara: ubi enim
Wehdis diſſenhones animorum dominantur, acnon
l disan, ſatis maturè reprimuntur, ibi Deus cum Gra-
rinzmminn tiis ſuis & cœleſti Benedictione procul abeſt,
ttiidniink & loco ulius diabolus ſibi domicilium erigit:
heinthinüſiten nam, teſte S. Bernardo Serm. 3. in Dedie.
Uufun,fHu Eccleſ. ſicut in pace fadtus eſt locus Domini, ſic
Gummsni in d'ſcordia locum diabolo fieri manifeſtum eſt. Et,
hluut ur S. Gregorius ait, icut nibil ſt pretioſius
WmIiH. Deo virtute dilettionis, ita nibil eſt deletabilius
Arini, Iuii dinbolo eætinttione charitatis, S. Greg. 3. P. Pa-
lauteun ſtoral. Admonit. c. 24. Verè ſine hac Cœ-
Sum ue hobia lunt tartara: nam ubi ſcifſuræ inter
e ut membra, ibi ſine ſerenitate, velut in mari
utlutiis concitato, perturbatio & inquietudo in co-
6d Anſild gitationibus, ibi ſine ſinceritate amaritudo
urliN in verbis & colloquiis, ibi ſine devotione,
ruA ſine ſucco mera evagatio in oratione, in bſal-
uttms modia, in exercitus ſpiritualibus, imò ibi
e ſine reverentia animi effuſio in tremendo Milſ-
eamuſhi ſæ Sacrificio, ibi ſine patientia in ſupportan:
,is dis alienis defectibus acerba aliorum obſer-
Vato,

ai i

zumel Aau

ai Diei IV.
vatio, eorum in communi, vel privata con.
verſatione traductio, ibi ſecundum Smarag- ituſl .
dum in illa verba regulæ: Contentiones nona. ni⸗

lon,
oemd n
ſs tcn .

mare, ſæpè ex parva offenſa per contentiones
ſuſcitantur ire, generantur inter Fratres dſcor-
diæ, nutriuntur audaciæ, procedunt lites, ei-
ciuntur diſſenfiones, emergunt æmulationes, ſüu-
ſcitantur ſcandala, E&ut breviter dicam, naſcun-
tur inter Fratres plurima mala. Quis non vi-
det, Cœnobia, in quibus alumni non ſunt
ſoliciti ſervare unitatem Spiritüs in vinculo paci, lin ,
ad Epheſ. 4. v. 3. tranſire in tartara, & n ir i
habitatores transformari in carnales dæmo- 1 Aenn hun
nes? Hinc idem S. Hieronymus: Nula pro nnriſtini au
certo vita deterior, quàm ſimul degere corpore, tn ictnein
non mente. = 7 S
VI. Hoc probè cognovit Seraphica Virgo n uſgl in
Thereſia, quæ Spiritũs S. dictamine, & Chri- iglei,nniiii
ſti, Divini Sponſi ſui, inſtructione colluſtrata tultncſerun
univerſo ſuo S. Ordini ſequentem doctrinam n itütinl
reliquit, ſanè digniſſimam, ut eam omnes üfhütmitih
in Communitate viventes ſibi tenaciſſimè im Mummii
primant, & impreſſam indeſinenter reco- Neſintitedri
lant. Verba ejus de Via Perfect. c. 7. ſuntſe in it m hul
qvuentia: Sanguis mihi videtur congelaſcere, iünkifp ium
dum hæc ſcribo, cogitans, hoc ipſum for- Narpt)ltretnt
taſſe aliquo tempore fieri poſſe, ut inter vos tant 1
orirentur contentiones & diſcordiæ: video n bigen
namque, id maximum & præcipuum malum, 4 tuichitin
ac peſtem Monaſteriorum eſſe, Si quando iüfündſilnr
D autem 91

, An SK
wd detontlek
lnetweil) n
cnin,rrin
ePbevto tm

Soliloquium ſecundum. 209
n hte autem id futurum eſt, actum eſſe de vodis,
umin reputate, ac cogitate & credite, vos Spon-
uaen ſum veſtrum domo ſua velut expuliſle, &
lf n eum quodammodo compellere, ut aliud ſibi
Brrnpm domicilium quærat, cùm eum propria do-
inh mo ejiciatis. Superior, quæſo ex amore
Nahate Dei, videat, & ſeriò advigilet, ne quid
innn hujusmodi permittat, ſed omni ope princi-
rnu din piis obſtare conetur; in his quippe omne
ininiriut damnum, vel remedium ſitum eſt: ſi quam
Anr ſitiniie Vero factioſam vel türbulentam eſſe animad-
Intentmm,4 Vertat; illa, ut ad aliud Monaſterium able-
utenkts getur,; det Operam, Deus enim haud dubiè
Eeonu un eis tantum ſuppeditabit, quantum ad illam
umefne dotandam, & exponendam opus habebunt.
Hanc ergo peſtem à vobis ablegate, hosce ra-
ummniak mos, prout poteſtis, recidite; ſiautem hoc
Areil ſieri nequeat, procurate, ut, quæ hujusmo-
Gdean dires molitur, ad perpetuum carcerem dam-
imrmmik netur: hoc enim melius & conſultius eſt;
Uun uue duam ut tam immedicabili, & contagioſa lue
c(cCcccxteras omnes inficiat. Ingens ſanè id ma-
lum eſt, unde à Monaſterio, quod hac peſte
infectum eſt, nos Deus liberare dignetur.
Etequidem mallem, (notetur graviſſima ver-
nſui orum energia) ut hoc noſtrum (Monafte-
,m fium) ignis corriperet;, à quo omnes con⸗
ein ſumeremur. Hactenus Seraphica Mater
ul Thereſia, haud dubiè innixa verbis Apoſtoli
ien dicentis: Utinam abſcindantur, qui vos kogur⸗

ennenebe
ſn r
nlo Mirr

el t lk

ant.

210 Diei IV. ln
bant. ad Gal. F. v. 12. An non verba iſta cGu an ui
meritò omnibus illis hoorrem incutiant, qui wiseuliud
fraternam in Cœnobiis charitatem turbant?; ünſin, in
VII. quali zZelo loquitur magna vittu. ucimuln
te & ſanctitatis laude confpicuus Ludovic, tünnfmmin
Bloſius in Inſtrucét. Vit. aſcet. diviſ. 1. n, 3, geniſtofenet
Si contentioſo, ait, acrique diſſidio, inter te, G Acimn
alterum forte exorto, non mox de reconciliatione kintes ilui
tractas, && quavis injuria affedtus non ſtatim condo. teennz teinn
nas, ſed vindictam expetis, aut voluntariam ſ ie iutunt,
mu tatem, minisque ſinceram affectionem in cor. aiine
de retines, vel etiam exterius ſigna inaßſefionis iftmttnini
oſtendis, ſi etiam eum, qui injuriam intulit, acju: liila
vaare ae⸗ „quando nece ſita⸗ occaßio ſe oßert, ICntierumel
Monachus non es, Chriſtianus non es, abomun, Bi- Annain
lis coram Deo es. Nec mirare, amice Tobis, nlimiontunn
hanc Authoris piiſſimi loquendi efficaciam: Atarſeinnen
nam proſcripta ſemel, aut ſaltem labefacta in jneſh hanm
anima Religioſi vera & ſincera charitate erga iſitatnitnin
alium vel alios confratres, omnes reliquæ vir. ainn nun
tutes languent, torpent, aut omnino mor: , iitfiantii
tuæ ſunt. Non eſt ibi patientia in ſuppor- gononglenm
tandis aliorum defectibus quoad naturam & en, um
mores: non eſt ibi benignitas data occaſioe n ia
ne indigo confratri auxilio ſuccurrendi; nam, h/ a
teſte Apoſtolo, charitas patiens eſt, benigna eſt, ilirin
omnia ſuffert, omnia ſuſtinet: I. Cor. 13. V. 4. non Lünnan
eſt ibi humilitas, & ſubmiſſa cum aliis conver- vitlegn⸗
ſandi affabilitas, ſed potiùs faſtuoſa præ aliis & tien *

ſupra alios præcedentiæ & promotionis afle.
5 D atio; D

.

iy, .
dih Nnnn Soliloquium ſecundum. 211
Rni Elatio; charitaz autem non infatur, non eſt am-
ntntn bitioſa: non eſt ibi gaudium de aliena felici⸗
innnn:n tate, ſed potius triſtitia, invidia, æmulatio;
iuul, charitas autem non emulatur. Paucis: ubi
ARüEcontra charitatem proximi in Communitate,
urih in velhomine privato prævalent contentiones,
unani Killoræ, & diviſiones animorum, ibi om-
iſaut hes aliæ virtites, ſi quæ adeſſe videantur, te-
Kratt ai Dent & frigent; meritò proin Bloſius: Sine
kin charitate Monachus non es, Chriſtianus non es,
e abominabilis coram Deo es. Unde liquet, quan-
„ inmt,i ſit fraternæ charitatis in quavis Communi-
entate, in quovis religioſo Collegio, Cœno-
unſiisi bio, & Contubernio neceſſitas.
Crfm ind VIII. Ad hanc autem omni ſtudio com-
Nsult parandam & conſervandam præcipuè tria mo-
ilselde tiva & monita ſervire poterunt: Primum eſt,
eiluni quòd tota SS. Trinitas omnes homines gra⸗
alumtcit tiæ & gloriæ capaces ſummè amet, ac cupiat,
uGdNA ut nos pariter eos, tanquam vivas ſui imagi-
u nes, & poſt Angelos nobiliſſimas creaturas
Huübiteii benigno amore proſequamur. Creavit Deus
As ex immenſa charitate proximum & confra-
dands trem tuum, redemit eum infinito ſanguinis
imidum unigeniti Filii ſui lytro, ornavit eum tot
Witige naturæ & gratiæ ſuæ dotibus, conſervavit e-
eICV um inter innumera corporis, animæque dil-
lestclis crimina, indulſt ei clhementer, dum deli-
Aputmn quit, adicivit eum in numerum ſpecialium
auham ſervorum ſuorum, eumque, te fortèrepro-
6 0 2 bo:

.R s
Di . anmn

21²
bo, æternum glorificare paratus eſt: & quid vhvnnd)-
. . . . uid juttnn
inde ſequitur? audi concluſionem S. nl eaſi

nis: Chariſſimi, ſic Deu⸗ dilexit nos, (& intet etd din
nos hunc & hunc, erga quem amoris obſta- a
n oris obſta. atnilfnni in
culum ſentis) & nos debemus alterutrum dili- * npfeu
ere. I. Joann. 4. v. 11. Non eſteffieacius iulhinit 8
philtrum amoris, quàm ipie amor; & ecce uflimnun .
immenſa Dei Benignitas amat confrattem c N Onin
um: & tu quid agis? non operetur in te imn n
pharmacum amoris pariformem amorem in ginin,e
Dei imaginem, in ejus ſimilitudinem? Oie omnſlnnin
durum ſilicem! 3Oie Muntisi
IX. Secundum monitum ac motivumad ituni an
conſervandam in Communitate mutuam 2. ngniiſtine
nimorum unionem eſt, quòd ex eo à ver X ilatarärtmnnm
ſincera charitate proximi excuſare te non po Mmlnein
ſis, quia frater tuus fortè naturalibus & mo- irgitmmitt
ralibus defectibus gravatus eſt, quia eſt in⸗ Einitntn
urbanus, tetricus, garrulus, indoctus, re. ienl, hin
ligioſæ obſervantiæ exiguus cultor, faltuo- Plweuch mein
ſus, contradictorius &c. nam tiam Deus Miüftüniin
G. Wnfen wänne

ſolem ſuum oriri ſacit ſuper bon na
91 ſ os 6g malos; .
Nuit ſupe juſtos & injuſtos: Matth. 5. a. untimtt
tibi exinde ſalutare documentum ſuggerens, 1hati, Kn
ut & z chartart officia non ſubtranas illis, .
ui el Had humorem & genium tuum viden- lletninen
rur⸗ e idioſi, vel certis naturæ & morumde- tfnannton 3
Ni us ſunt exoſi. Quod idem pluribus gunnih i
zn cis innuit 5. Paulus: Bebemus nos firmiores tdu lehrhenten
imbecillitates infrmorum ſuſtinere. ad Kom. 15. In nlof

Ry Soliloquium ſecundum. 213

ngtinn V. 1. Jupportantes invicem in charitate. ad Eph.
Il dalinnd 4.⸗ v. 2. Alter alterius onera portate, && ſic ad-
rind implebitis legem Chriſti. ad Gal. 6. v. 2. In quæ
uenne Ultima verba S. Auguſtinus ait: F nulla e
)liluint le melius charitas fraterna probari, colligi poſ-
mln buti it, Auam ex patienti imperfectionum && impor-
Nu tſen A Auniorum gravaminum tolerantia. Serm. 21. de
kin umnt Verb. Apoſt. Charitas non tantm debet
llmmz ferri in bonos, quia boni ſunt, ſed & in ma-
ZM los & defectuoſos, quia boni eſſe poſſunt .
isuln Non enim ſolum artificium eſt admirandum .
nnh nec ſola res affabrè facta in pretio habenda,
ſed etiam materia, v. g. aurum, & argentum,
ex quo res artificioſa fieri poteſt. Auri pre-
“ tium longè excedit frater tuus, non corru-
nonnf etta ptibilibus auro vel argento, ſed pretioſo San-
Minti guine Agni immacuſati redemptus; hinc li-
ufſitltlii cèt fortè ſit adhuc maſſa cruda, imperfecta,
nnnch/i ac non ſatis exculta, in amore tamen ac pre-
mis li tiohabendus eſt: non etiam dubitare debes,
utindh quin certè quibusdam dotibus ſit ornatus, qui-
Rist pus tu deficis: proin apum naturam indue-
UErA ac ſuccum meliorem de floribus ſelige, non
nen Scarabæi, qui roſtrum ſuum in fimo
palcit.
i X. Unde ſequitur etiam, quàm cautè ſit
Galktii agendum in admonitione & correptione fra⸗
. uuli terna, prælertim iis, ad quos vi officii alio-
a U rum defectus reprehendere non pertinet:
6 en nam frequenter ſub pallio ferventis zZeli ſu-
imnll, 3 perbia-

E

mamzrimn!
nin (zzlemmce

214 Dier r⸗ is
perbia, iracundia, ſiniſtra judicia, criſes, lateni
amaritudines animi ſe celant, quibus proxi. nd- dinn
mus inquietatur, offenditur & charitas lace- I ili .
ratur; hinc S. P. Benedictus ait: t zelus a. N Hhülidt
maritudinis malus, qui ſeparat à Deo, & ducit V
ad infernum. S. Reg. c., 52. ad hunc corrigen- na
dum mox addit: Fratres infirmitates ſuas ive ntriiii
corporum ſive morum patientiſimè tolerent. Mi- NAmm
nus plerumque periculi eſt in humili & pati- mn Mnndl,
enti ſupportatione alienorum defeétuum, Gholhnmsnun
quàm in præſumpta correctionis & corre- Wnwupe
ptionis poteſtate, dum non rarò paſſione ,nenkatrui
movemur, & zelum putamus. Serièò im- AN4dumen
probavit Chriſtus Salvator noſter Diſcipulis minifuniſte
ſuis jacobo & Joanni zeli ſui indiſeretionem, Miiunfmhh
quo à Samaritanis in urbem non admiſſi eis mlaldmlus
indignati ſunt, dicentes: Domine, Vis dici- hnpninnnhn
mus, ut ignis deſcendat de Cœlo, & confumatil Mnonminntt
los. Luc. 9. v. 54. Nam Chriſtus converſusin. ltaltauiten
crepavit iMos dicens: neſcitis, cujus ſpiritis e- Aalamttan
ſtis? Filius bominis non venit animas perdere, htnn mul
ſed ſalvare. Sunt quidam ſubinde ſimiles im- mluniii girn
portunis illis ſervis, qui indiſcreto zelo du- n Mleenin
Gti ex agro ſimul eradicata voluerunt omnia in inennati
zizania, dicentes: vis imus, && colligimus en ? gtnimiinin
quort mtamen immaturus zelus à cœleſti Pa- isnnmn 4
trefamilias minimè fuit approbatus, ne fortè ulini kin
coiligentes zizania eradicarent ſimul & triti- a fn gin ni
cum: ita pariter aliqui imprudenti ac teme- Ahinie

taria correptione volentes in agro religioſo kuifniet
cujus=

N
Soliloquium ſecundum. 215
rte d cujusdam Communitatis omnia defectuum
i r lolia evellere, eradicant optimum charitatis
lui. u frumentum, dum ordinariè homo privatus
iie rivato æquanimiter reprehenſiones ferre
henin non ſolet. Quj ergo citra officii obligatio-
in zunn nem juſto zelo & cum utilitate aliorum ma-
—RK nuſ. nes reprehendere cupit, imô ipſe juſtus ſit,
(oportet, & non in eodem noſocomio de-
Reugimit cumbat, nec æquali, de qua alterum arguit,
lum pice ſit inquinatus: nam juxta Sapientem pro-
myumin a hata virtus corripit inſipientes, Sap. I. v. 3. ſe-
Iruihth cus meritò audire debebit: medice cura teipſum,
II GiN Luc. 4. V. 23. vel adhuc urgentius: quid vides
um uſadin feſtucam in oculo fratris tui, trabem autem, quæ in

Uünium oculo tuo eſt, non conſideras? Hypocrita ejice pri-
tummii mum trabem deoculo tuo. Luc. 6. v. 41. 42. 2d
Uun bauft ſit in arguendo confratre ſuo prudens, & diſ-
Fehonén cretus, omnes circumſtantias loci, temporis,
ANaCtlae & perlonæ exactè conſiderando. 3ti0 cor-
W, uIE reptio debet procedere ex pura intentione &
uImWE affectu charitatis, non adulterato, invidiæ,
Wtgütnſintt inquietudinis, impatientiæ & amaritudinis
end, Cütlen ſcorio. Niſi hæ conditiones probè obſer-
ventur, timendum ex tali privata correptio-
ne, ne emergant diſſenſiones, contentiones,
4 scerbitates animorum, & lugenda pretioſæ
charitatis diſpendia. Benè hoc advertit S. Lau-
gall rentius Juſtin. de hoc inordinato zelo ita diſ-
ſerens: Conſuevit hoc vitium etiam vigere in ho-
eg zis, atque ſub zeli ſpecie jugiter captivare impro-
SZ vidos:

4

we
4 eu
tevene

vidos: innumeri ſunt, qui potius in aliis, quam iiis
in ſe zelare Divinum honorem videntur; zelum 1 nl
Dei habent hujusmodi, ſed non ſecundum ſcienti. 1
am: retctus autem && commendabilis zeli iſie ordo al
At, ut quisquis prius ſe, deinde corripiat ceteros, un Aeii
S. Laur. Juſtin. de Vit. ſolit. c. 4. M sſtan
Xl. Tertium ad fovendam firmam & ſta. 1 el n
bilem charitatem fraternam motivum ac in- 1 Iinu aft
citamentum eſt eximium Exemplum primo- M lude iht
rum Chriſtianorum, qui ſe ex concordi ad iummtulinn
invicem dilectione fratres appellare conſue- Iniuiſielban
verunt, quod nomen dein in Religioſos ad unui A
noſtra usque tempora tranſiit. De illis Ter- ulin, n elß
tullianus in Apocal. c, 39. ita loquitur: Qaan- olieming
tò dignius fratres dicuntur & babentur, qui ue Me ik iin
num batrem Deum agnoverunt, qui unum ſpi- Ntenn uin
ritum bilerunt ſantctitatis. Non rarò etiam i- Wuliaienm
dolorum cultores attoniti hisce verbis Chri- wünimman
ſtianorum charitatem ſuſpiciebant: Vide, Auo- Iin hintitui
modo ament ſe, ut alter pro altero mori paratus Aolfnin anm
ſit. ldem in Apolog. c. 39. Suppeditabant in- Miniali
vicem media & alimenta ad fuſtentationem, im pnr et
conſilia in dubiis conferebant, ad orationes lunmebnie,
& verbum Dei conveniebant unanimes, in Eifnin, me
bonorum exſpoliatione, in carceribus, in neß, nini
tormentis & cruciatibus ad conſtantiam ani- un DÜlR
mabant, puſillos & ad Martyria non ſatis ge Ian chnn
neroſos in domorum latebris abſcondebant, lunn
poſt mortem cadavera, oſſa, cineres ad tum- inmes

bam & ſepulturam componebant, non pauci Anmn in
XO nn ini

6

Soliloquium ſecundum, 21¹7

e prO aliis in pignus ad vincula & ad mortem ſe
unt offerebant, omnia beneficia, aliis Fidelibus

Md collata, ſua lucra ducebant; verbo: Multitu-

rimngut
i hri ei
Neggnggin gun
uun Bllan,
prnn, Ann
i. Mornti
mmmnükuefttt
nmnhtein
tünmntmenß
nrt in
len allun
ianntda i

NRenniin u

hütin ini
Gtilmnoiii
en autnin

ra hannl
nanta

i⸗ dinis Credentium erat cor unum && anima una, nec
quisquam eorum, quæ poſſidehat, aliquid uum
6

edicebat, ſed erant illis omnia communia. Act.

4. v. 32. Ecce! quomodo ſe amaverint invi-

cem. Trajanus Imperator, teſte Joſepho

kint Manſi Tract. 5. diſc. 4 n. 16. Plinio, Sici⸗
u liæ Prætori, mandatum transmiſit de cuntis

Chriſtianis ſine ulla cunctatione vario mortis
genere necandis. Hic verò datis ad eundem
Imperatorem litteris reſcripſit, videri ſibi
omnino Chriſtianos omnes veri Dei eſſe ſe-
Gatores, utpote qui legem obſervarent a-
more & charitate pleniſſimam. Ex hac ra-
tione Plinius deprecatus eſt Cæſarem, ut
mandatorum ſuorum executionem tantiſper
differret, ſeu potids totaliter aboleret, edò
quòd gens illa, quam internecioni tradi vel-
let, inter alias ſanctiſſimas leges ſequentes
conſtanter quoque obſervaret, ſcilicet fu-
randas non eſſe res alienas, nulli inferendam
eſſe injuriam, neminem odio perſequen-
dum eſſe, omnibus indifferenter benefa-
ciendum , mutuâmque fovendam eſſe
inter omnes dilectionem & charitatem.
O ſi moderno tempore inter Fideles ſaltem
Religioſi omnes hanc mutuæ dilectionis re-
gulam ſectarentur! Primi illi Fideles ſolo pa-
1 5 ritor⸗

21⁸ Diei IV.
riformis Divini cultůs, & Chriſtianæ Reli.
gionis vinculo conneétebantur, nec alio ad
tam ſublimia charitatis officia exercenda ti-
tulo ſtringebantur: Religioſi autem inſuper
ſunt ejusdem S. Fundatoris fili, ejusdem
Religionis & inſtituti alumni, ejusdem Do-
mini ſervi, ejusdem S. habitus inſignibus
veſtiti, iiſdem legibus ad perfectionis ſtudi-
um inſtructi, iisdem votis Reo ſolenniter
conſecrati, iisdem diſciplinæ & obſervan-
tiæ regularis auſteritatibus exercitati, & ta-.
men non rarò quosdam invenire eſt, qui à
ſincera primorum fidelium charitate longè
ſunt remoti: non ſolebant hi occultos alio-
rum defectus carpere, non cum riſu & ex-
ploſione exaggerare non mores in pejorem

partem trahere, non dicta, facta, intentio-

nes, omiſſiones cenſurare, contentioſè diſ-

ceptare, de aliorum humiliatione compla-

cere, famam & æſtimationem obfcurare,
doctrinam & alia laude digna cavillari &c.
quæ ſantæ charitatis fraternæ offendieula uti-
nam & modò ab omni cœtu ſpirituali eſ-
ſent excluſa.
XII. Cùm igitur plurimuùm interſit, ut
quivis Religioſus ad hanc tam ſublimem,
tam neceſſariam fraternæ charitatis virtutem
acquirendam, acain ſe perficiendam magno
ardore contendat, hinc eam intenſis à Deo
precibus efflagitare, illius ferventia deſide-
ria

Gfn Lan
rnn Nedie

4
Gwünkumne

99stened d
wnm Uiten
Au nend
omun clnnmgt
ln, A d
nn Ammni
nt. Mi, lun
DN,n o
ve nnto an u
l Aurir
Nigke hnn i
,Ci K i
Wanmtm m
nüamudtürlan
tremnnk
alrtu
mmi fi
W
Röhrtlaär
Afrl dnin
brſſtn ti
ni,
Ulinant
–
Rihen .
milanen
nmmun

a

45

ikihen

Ry
nczCſte
9 lt, i
Aſhinegent
mnichi nent,
inlnſ,
kiini uder
An b nſe
Negelttnuf
aen ſtkehe
itln n
hilinantz
Muninnre, ,
in nir iin
EAaktcgalnane
N,miin

mmmN

dr Au e
teine cnni
mn unnton un
Aintann de

wwhtn ii .

utuimmdin
gic /

Soliloquium ſecundum. 219
ria ac propoſita in meditatione accendere,
ejusdem puncta in Examine particulari quot-

annis per menſem ad accuratam diſcuſſio-
nem & cenſuram aſſumere, frequentes in-

terdiu actus internos & externos charitatis

in proximum etiam ingratum, moleſtum,

injurioſum, & quovis modo oneroſum
propter Dei amorem & honorem exercere
oportet. Dixi, plurimùm cujusvis Reli-
gioſi, imò etiam Chriſtiani intereſſe, ut
hanc virtutem omni ſtudio ſibi familiarem
reddat. Fundatur hæc veritas in doctrina
utriusque Apoſtolorum Principis, Petri &
Pauli, qui, licèt nos in omni virtutum
claſſe rite informarint, præcipuè tamen fra-
ternæ charitatis lacte ſuos neophytos fideles
fovere & confortare ſtuduerunt. Verba S.
Apoſtoli Petri ſunt: Ante omnia autem mu-
