autem fingunt ſibi viam ad Cœlum mode-

MHratam, viam mediocrem & lenem, quam
ſine ſpiritùs intenſione, ſine Pœnitentiæ ri-
gore, ſine conſtantia in bono ambulare per-
tentant, ſed toto Cœlo miſerè aberrant:
nam magnum eſt mandatum in lege: Diliges

Dominum Deum tuum ex toto corde tuo, & e
tota anima tua, & ex omnibus viribus tuis, 60
ex omni mente tua; Luc. 10. v. 27. quod obi-
ter, & cum remiſſa quadam erga Deum ani-
mi affecdtione, ac negligentibus obſequiis
minime adimpletur: imò adhuc tolerabilis
foret talis languidus amor, ac tepidus fer-
vor ſpiritus, ſi in hoc remiſſo gradu anima
diu ſubſiſtere poſſet; ſed veriſſima paroœmia
eſt: In via Dei non progredi eſt regredi. Vidit
Jacob in Bethel, id eſt, in domo Dei, in Re-
gia S. Religionis ſcalam, & Angelos Dei

aſcendentes, & deſcendentes per eam, in

cujus conſideratione S. Bernardus ait: Diſca-
mus, in virtutis via inter aſcenſum & deſcen-
ſum, inter profectum & defectum in hoc morta-
lis vitæ ſtatu nihil medium reperiri, ſed hominem,
ubi proficere & progredi deſinit, ibi defcere, &&
retrogredi. S. Bern. Ep. 253. Aut curſus, aut
caſus ſequatur, neceſſe eſt, bomo nunquam in
eodem ſtatu permanet. Job. I4. v. 2. Soſus Lu-
cifer præſumptuoſè ſedere, & quieſcere vo-
luit: Sedebo in monte teſtamenti in lateribus
F 5 aqui⸗=

9⁰ Diei I.
aquilonis. Ila. I4. v. 13. Quare potius in la-
teribus aquilonis, quàm in quacunque alia
parte ſedere, & Thronum ſuum erigere vo-
luit? quia ventus aquilonis, ait Joſ. Manſi
tract. 53. diſc. 4. n. I. tepiditatis & frigoris
in obſequio Divino prædominantis Symbo-
um eſt. Quisquis igitur hic in vita ſpiri-
tuali quieſcere ac tepeſcere non horret, ibi
cum Lucifero æternum laborem ac ardorem
ægrè effugiet.
VIl. Sed quæ cauſeæ, ut ad radicem pertin-
gamus, hujus deteſtandæ tepiditatis, quæ
velut ventus urens in anima ſuccum veræ pie-
tatis, ac devotionis exſiccat? Dicam, quod
ſentio. Océto præcipuè hujus venenati ma-
li cauſas invenio, quæ mortiferum animæ
lethargum inducunt aut denotant, quarum
quælibet ſeparatim totum vitæ ſpiritualis
ædificium labefactare, & ſucceſſivè in rui-
nam proſternere potens eſt. Hic eas obiter
tangamus, fuſiùs de ſingulis per hoc octi-
duum acturi, vel laltem de earum potiori-
bus.
Prima tepiditatis cauſa eſt incuria circa ſi-
nem vocationis ad ſtatum religioſum aut ſa-
cerdotalem. Sunt, qui rarò cum 88. Bernar-
do & Arſenio ſe ipſos alloquuntur, ſibique
inſtadio virtutum calcaria lubdunt, dicen-
do: Bernarde, Arſeni, ad quid veniſti? non-
ne ut bonus Keligioſus, & fidelis Dei ſer-
vus

eliklte
iſcneu
M nn

. 1
pie

Nme

I1. n..,
nVrn
eAunm
neiee

in 1 Ml
liz ifi⸗

s anieti
lliti, n
tinſcuntene
ne Dien gen
fuerenete
u mmnſeun un
dnnd gn
woon ir hninn
, Aludkttn.
Madie
Nwt

Kn

watscun s

cubelini ſan
untgtinal⸗

unnn ſrr
lrrt,

I

Soliloquium ſecundum. 91

vus evadas, et ſi omni labore & ſudore con-
ſtaret? O ſi tepidi ſæpius, imò quotidie fi=

nem ſuæ ad Religionem vocationis, ac pri-
mæ in ingreſſu intentionis in memoriam re-
vocarent, majorem profeétò ſtatus ſui æſti-

mationem ac obſervantiam conciperent, &

quæ Deus, quæ Religio, quæ confcientia vis.
Profeſſionis ab eis exigunt, cum majori fer-

W vore, ac ſolicitudine exequerentur!

Secunda eſt defectus ſinceri deſiderii circa
profectum in ſpiritu. Hujus deſiderii intenſio=
niaut remiſſioni omnis in ſpirituali vita pro-
greſſus commenſuratur, inſigni inſignis, tenui
tenuis, nulli nullus: nam, teſte Alphonlo Ro-
driquez p. I: tract. I. c. 2. n. 2. in omnibus rebus, d
præſertim operibus moralibas, amor e& deſiderium
finis prima eſt cauſa, à qua reliquæ omnes ad ope-
randum eommoventur. Ubi ergo nullus aut
tepidus perfeétionis adipiſcendæ amor & de-
ſiderium fervet, ibi omnes aliæ potentiæ ad
opus tam ſanctum languent.
Tertia eſt otioſitas, aut ace dia & pigritia,
quæ eſt infauſta mater deformis ſobolis tepi-

ditatis: nam acediæ natura eſt, ait S. Bonaven-

tura, to. 7. de pugna ſpirit. c. 6, ut tædium bo-
ni generet, animi torporem cauſet, ac mentem
gravet triſtitia. M
Quarta immoderata effuſio in occupatio-
nes externas cum negleétuiin ſpiritu. Sunt, qui

altiores doctrinas de pulpito tradunt, aut ex-

cipiunt:

92 Diei II.
cipiunt: ſunt, qui de cathedra ad populum
verbum Dei ac fidei dogmata exponunt: ſunt,
qui ratione officii, aut obedientiæ ducturem
œconomicam adminiſtrant, & hæc cum tan-
ta virium contentione, & cogitationum
ferme omnium intenſione, ut hiſce curis
negotium animæ, perfectionis ſtudium, ac
progreſſum in virtutibus poſtponant, ſicque
flaccidum, tepidum, & rarò ſerium vitæ ſpi-
rituali animum applicent. Agnovit hoc, ac
improbavit Ludov. Bloſius, in præfat. in Sa-
cel. An. fidel, ubi dixit: Nonnulli litteris vel

ſcientiæ ita dant operam, ut interim pietatem ne-

gligant, quod utique vanum, perverſum, atque
iniquum eſt: niſi enim ipſis litteris, ac ſcientiæ ve-
ras virtutes, amorémque Dei conjungamus, at-
que præponamus, Deo diſplicet, quod agimus.
Unde monet aureus Aſceta: Quieſce à nimio
ſciendi deſiderio, quia magna ibi invenitur diſra-
Nio. de Imit. Chriſt. l. 1. c. 2. n. 2.
Quinta radix tepiditatis eſt negligentia cir-
ca modica tam bona agenda, quàm mala vitan-
da: nam ſicut magnopere neceſſaria eſt ad
conſervandum & augendum ſpiritum exacta
minimorum cura, tum in ſervandis præceptis
& regulis etiam minimis, tum in fugiendis
parvis ad ſpeciem defectibus, tum in repri-

mendis parvis ſenſuum ac paſſionum pro-

penſionibus, ita etiam horum, ut viden-

tur, minimorum neglecétus fervorem ſpiri-
tus

un
„ arcle
enmmeel
1
pulug⸗
,uinla
Ard
Tatauumn
cente ten
arkntenn
arlir n
1oxlire A1
Alteumnnn
1 Cnnunen kn
aGet

Nr
„

D
inalidn
rinhia
. Miin,
E
wlh
Aerie
uti Go
hehmn⸗

Soliloquium ſecundum. 93

gint tus minuit, ac ſucceſſivè omnino extinguit,
linnic cùm parva contemnere ſit proprius tepido-
u iken rum character. . .
, n Sexta eſt, ſi quis ſuas quotidianas actiones,
in Hiin exercitia ſpiritualia, ac opera ordinaria obi-
eulie u ter, perfunctoriè, ac ex conſuetudine pera-
— gat, præſertim autem meditationem & exa-
inmn men conſcientiæ: meditationem quidem:
gie amc nam, ſicut Propheta regius ait, in meditatio-
it Aui ne mea exardeſcet ignis; Pſ. 38. v. 4. ita ex
Aginiig cjus omiſſione, aut negligenti applicatione
nſantimig tepor & frigus in anima prævalet ac domina-
Eintin rur. Circa examen conſcientiæ autem Eu-
m, fn, ſebius Nirmb. de Ador. in Spir. & Ver. Il. 3.
Etinſinen e. 13. ita hortatur: Ne intepeſcas in hac diſcuſ-
Mmm4 ſone tui, quæ clavis eſt totius fervoris: binc viri
Niſit, ugn qgiu pii miſere poſtea desecerunt, quia ſuperficiali
Mn ruis quodam dolore 6S eamine contenti manebant.
AnHnnth, Sanè in his quotidianis exercitiis omnis car-
H do Chriſtianæ & religioſæ perfectionis verti-
mtAnmlenmd tur.
Enhgudn Septima eſt multiloquium. &à quis putat, ſe
goen uunitii Religioſum eſſe, non refrænans linguam ſuam,- bu-
gminßiini jus vana eſt Religio Jac. I. v. 26. Vas enim ſæpius
is detectum pretioſum vaporem & liquorem
IN exhalat, & os malè cuſtoditum ſpiritum ac
Gbu nis devotionem diſſipat. .
nt Wnn , Octava eſt frequentior familiaris conver-
n me 1 ii ſatio cum ſæcularibus, quorum modi, actio-
euimmnf nes, genius, ac ſpiritus ſenſim imbibuntur,
ac

=☛

6

94 Diei II.

ac à genuino fervore ſpiritus religioſi potiſ.

Gmum animum alienum reddunt. Et hæ
ſunt caulæ ac radices, quarum quælibet, niſi
maturè amputare feſtines, noxios tepidita-
tis fructus producit, & paulatim agrum ani-
mæ ſpinis & urticis vitiorum replet. Per
agrum bominis pigri (ſeu tepidi) tranſivi, &
ecce totum repleveraut urticæ, & operuerant ſu-
periciem ejus ſpinæ. Prov. 24. V. 3s0.
VIII. Quapropter ſi ſtatus tui decot, ſi
animæ tuæ ſalus, ſi perfectionis religioſæ cu-
ra, ſi Numinis ſupremi dignitas tibi cordi funt,
ut eſſe debent, deinceps in obſequio Divino,
in cunctis vitæ tuæ actionibus omnem igna-
viæ torporem excutere, & alacrem fervo-
rem ſpiritus in iis induere allabora. Eſt au=
tem fervor ſpiritus vehemens quædam vo-
juntas Deo placendi, Deo ritè ſerviendi,
Deo per omnia perpetuò fſatisfaciendi, ita,
ut homo unicè vivere intendat ſecundum
cor Dei, ſicque perennem famem, ſitim, ſo-
licitudinem, & inquietudinem foveat con-
ſtanter omne Dei beneplacitum adimplendi;
hunc autem fervorem ſpiritůs omnis tepidi-
tas impugnat, & ſi non ſimul, ſaltem ſen-
ſim expugnat. Sed quomodo hæc, & qui-
bus medus curanda eſt? Inquirendæ primi-
tus ſunt cauſæ & viæ, per quas hoc vene-
natum malum ſe in animum inſinuavit, qua-
rum mox octο præcipuas aſſignavimus, ſic-
que

,d coruise
14 Mnret
2 tolt
utkid,n
uf Chl
nmn
cunfetk
Dal,Aen
,lihscui
tixiſiiu
citendsnuun
4ets Ae

rrkitr

WMnI

mgton,
1 4 1

n
6

Uudend

Soliloquium ſecundim. 95

que contraria contraris curanda, & expel-
lenda ſunt. Dein præter annua exercitia per

IN octo vel decem dies continuanda, primo, vel
s te

nis aliarum curarum, ac funétionum ſarci-
Wna, quantum per obedientiam licet, depo-
nenda eſt, ac interiori recollectioni ſpiritus
vacandum: ad cenſuram tunc vocandi ſunt
unghun habitus vitioſi uſu & conſuetudine robora-
liutig ti, dijudicandus in virtutum ſemita progreſ-
Sicdetiohin ſus aut defectus, diſcutiendus accuratè lpi-
Hurmenin ritualis conatus circa meditationem, lectio-
N,Ame nem, examina conſcientiæ, uſlum SS. Sacra⸗
Ua Mi mentorum, converſationem cum proximo,
Nrnenquing circa vota religioſa &c. Hæc menſtrua re-
,Daidbe collectio magnum contra tepiditatem præſi-
rd di dium, & ad augendum ſpiritus fervorem ſa-
enenitemm lubre fomentum ſubminiitrat, quod melius
uil experientia docebit.

MELDITAIIO TEKTIA.

De triplici Fide, mortua, langiulida,
& viva.
lem Punct. I. Ostende mihi fdem tuam ſine oberi-
n e hus. Jac. 2. V. 18. Siſte tibi ante
i oculos urbem peramplam ac populoſsm v.
urg g. Romam, meritò Orbis Chriſtiani compen-
. dium,

e

96 Pen
dium, & Epitomen dictam, in qua incolz
omnes fidem Chriſtiano-Catholicam profi-
tentur. Sed quot inter hos ferme innume-
ros, veros fideles, atque ſincera fide præ-
ditos invenies? fortè paucos, imò tam pau-

cos, ut ipſe Dei Filius dicere non dubitarit:

Filius hominis veniens putas inveniet fidem in ter-
ra? Luc. 18. v. S. Tam rara vera fides eſt.
Credunt ex his plurimi, ſed fide mortua, &
non alia, quam Herodiana: nam etiam He-
rodes congregans omnes Principes Sacerdo-
tum & Scribas ſciſcitabatur ab eis, ubi Chri⸗
ſtus naſceretur, & poſtquam ex Scriptura &
Prophetis ei dictum eſt, Chriſtum naſcitu-
rum in Bethlehem Judæ, ſine dubio credidit,
ſecus enim ad tam immanem innocentium
ſtragem non proceſſiſſet, & tamen credendo
Dei Filium perdere quæſivit. Credunt, ſed
fide dæmoniaca: Nam ? dæmones credunt, G
contremiſcunt: Jac, 2. v. 19. utinam tu, eùm
credas, timeres: credunt, peccatum eſſe
offenſam Dei infinitam, æternis inferni tor-
mentis non abolendam, ſed ſine motu bæ-
nitentiæ, ſine ſenſu doloris. Tales ſunt ſi-
deles præciſè ex eo, quia eos ſors nativita-
tis ex parentibus Catholicis Eccleſiæ adjun-
xit, & parum abeſt, quin infideles dici pol⸗
ſint, quia fides eorum mortua eſt. Diſcute
ſidem tuam, an eam opera comitentur:
uoniam ex operibus juſtificatur homo, & non exX
fide tantum. Jac, 2. V. 24. Punét.

lnnie

ale
ehle D
gulnief e

cgiimnſien

ttscnßinn
lrn, Kne
eltd dNe
ſort aun
eruruſuir

1inbnn Ar
orhn, een
nbonnn,6
1Ktbernd
Usſenuabenne
itucfen,
ing nuntte
urſcli, ut⸗
leenlteere
ae
Kenlugin
lelhutn

==

1. Meditatio tertia 97
in punct. II. Oſtende mihi ulterius fidem tu⸗
e tuicds am ſine operibus. Sunt ali fideles, qui lan-
uieim guidé credunt ſine fidei exercitatione, ſine
ulnmniter viva Myſteriorum fidei repræſentatione, ſine
euun ſide operibus comprobata. Si de fſide verum
inmiit eſt: Beati mites, beati, qui perſecutionem pati-
utmmii untur; Matth. 5. Diligite inimicos veſtros, &&
Dlamnis benefacite his, qui oderunt vos; v. 44. Regnum
tn, MMmm Clorum vim patitur; Matth. 11. v. 12. Niſi con-
enin meig verſi fueritis, & effciamini, ſicut parvuli, non
unn ,iinim intrabitis in regnum Cœlorum; Matth. 18. v. 3.
unges G6 & ſexcentæ ſimiles Doctrinæ Evangelicæ, cur
Annadime vitæ tuæ rationem hiſce fidei principiis non
Cuiumen conformas? cur hæc dogmata fidei nihil fer-
ieioeed voris, admirationis, devotionis & imitatio-
phwen oeta nis in te excitant? Ecce idem infallibilis De-
Aes us, eadem Divina, & æterna veritas, quæ
Aii un tibi revelavit, eſſe Deum unum in Natura,
zölucs & trinum in Perſonis, JEſum Chriſtum, pro
ilintmt te paſſum & mortuum, eſſe verum Dei Fi-=
nt, Nrmn6 lium &c: hæc itidem fe docet præcedentes
in emngifit & alias veritates Evangelicas, & tamen vo-
en, MAlrad luntas tua circa eas, quaſi res exiguæ conſi-
s Maini derationis, parum afficitur: quæ caula gran-
gialin itr dis hujus erroris? quia fides tua languer, &
alclrele A intellectus has veritates revelatas Pro digni-
uiüngdeß tate apprehendere non conatur, hinc faci-
Urni Din lis lapſus in peccata, hinc exiguus in virtu-
1 Cien tum ſtudio conatus, quia non operaris, quod
ein languidè credis: IMe autem verè credit, qui ex-

ir ercet

98 Diei II.
ercet operando, quod credit. S. Greg. Hom.
26. in Evang.
Puncéct. III. Et ego oſtendam tibi ex operibus
fidem meam; Jac. 2. non fidem mortuam, non
languidam, ſed vivam cum crebra exerecita-
tione, fidem, quæ per charitatem operatur,
ad Gal. 5. v. 6. prout in primitiva Eccleſia
operata eſt in SS. poſtolis: Ibant Apoſtoli gau.
dentes à conſpectu Concilü, quoniam digni habiti
ſunt pro nomine ſu contumeliam pati; Act. F.
v. 41. ac in innumeris aliis, ſenibus, juveni-

bus, ac virginibus, qui viva fide animati

diuturnas perſecutiones, ærumnas, exilia,

exquiſitiſſima tormenta, ac mortem demum
iplam cum maximo animi ſolatio ſuſtinüe-

runt. O ſi tu non tantùm Chriftianus, ſed
etiam Religioſus cùm ſis, ſaltem leves offenſas

tranquillo animo ferres, viva fide apprehen-

dens: Omnes, qui piè volunt vivere in Chriſto

uit
,Ms 8
anon
amdin
ſliuen,
cnuln

CGchaußz

Eſu, perſecutionem patientur. 2. Tim. 3. v. 12.

Solida & viva fides te docebit humilitatem:
Humiles ſpiritu ſalvabit Dominus; pauperta-

tem: Beati pauperes ſpiritu; obedientiam:
Qui vos audit, me audit, qui vos ſpernit, me

ſpernit; Religionem & devotionem in ora-
tione ex præſentia Dei, ac demum virtutes
omnes; quarum origo & fundamentum fi-
des eſt. Hinc non mirum, quòd Beatiſſima
Virgo Maria adhuc in terris degens unicam
fidem, eâmque vivam ac fortem cum tan-
ta

iy,
k u . Meditatio tertia. 99
Mta energia in litteris ad S. Ignatium Epiſco-
l ig, pum & manuſcriptis commendaverit. Cape
— tenorem: Ignatio diletto Diſcipulo optat Ma
unn viq humilis ancilla ſalutem 41 Fodn-
ncchnn gem de Fili t, W adichn. ,
r um d den e Filio meo gu audiſti, E& didiciſti, om-
iin 8 nia vera ſunt: crede ila, &&ρ adbære illis immo-
–M biliter. Chriſtianæ fidei votum tene firmiter, &&
ai a conforma vitam ac mores tuos NB.fidei tuæ. Veni-
B am cum oanne te & Chriſtianos, qui tecum ma-
zent, viſitatum. Sta in file, & age viriliter,
Eeu “ neque perſecutionum procellis cede. Bene vale
4 ien C8 ſpiritis tuus exultet in Deo ſalutari tuo P.
mt Mih. à S. Cath. in Tim. Perf. vol.3. tract. 6.
ni mnden erud. 4. n. 309. exX S. Bern. Serm- 7. in Pſ .
Dütiftiniin Hæc ubi à Virgine Deipara dicta ſunto; ide
muinfig proin, ut fides non tantùm tibi ſit re-
Gnbsllroleakt gula credendi, ſed etiam ope-
randi.

piun TINe
BRtwtkunbe
Ueht Mnn
n ſen Autens
ul, Suſnn
NudEimmeni
le rtenſi
Ctncrenr.
um glle
l tncrui

– 62 DlES

00 Diei III.
DIES TERTIA,

Viro Dolorum,

Domino noſtro Jſu Chriſto, pro
nobis paſſo, mortuo & ſepulto, con-

ſecranda.

ORATIO

Manè poſt matutinum devotè
recitanda.

Aluto te, Agne manſuetiſſime, Eſu do-

1

loroſiſſime, in Paſſione ac morte tua

ennenn

ruti.

66, bepen
envun
ñitin ſin
duitndi
othen w⸗
Nipponn f
n

6enes Mn
lirntss,
eubmen len
n, thleniti
r itreun n
rei,

menoe

tCnetee,Cuc

omni Divinitatis & humanitatis deco- ce Wum

re pro me viliſſimo peccatore exute,
in quo à planta pedis uſque ad verticem non

eſt ſanitas, ſed vulnus & livor & plaga tu- n
un

mens, te rogo tota mendicitate mea, ut
indigentiam meam, miſerias meas piis mi-
ſericordiæ oculis reſpicere digneris: nam ne-

que eſt ſanitas in carne mea, nec eſt pax oſ-

ſibus meis à facie peccatorum meorum. Tua
vulnera tibi inflixit miſericors amor erga me.
mea vulnera cauſavit iniquitas erga te, &
perverſus amor erga me. Sana me igitur Do-
mine hac die, quæ ad indulgentiam mihi, &
ſanabor. In tua ignominioſiſſima Paſſione
modo eminentiſſimo edocemur omne .

Arn riann

S
DNRCAGh

Gobugetaie.
N,bunenfeperw
ellestkann
Une eont e
roellinnwnns
ttuner N
Urallinen
tene ee
ng mire

4

Oratio. 101
III quidquid rigoris „abnegationis, mortifica-
Inn tiomis corporis, ſenſuum, appetituum, ac
UII, amoris proprii in vita ſpirituali exigi potelt.
p p Viderunt oculi tui infandiſſima quæque aſpi-
7 ciendo illam rabiem judæorum, Judæ per-

A0 h,, ſidiam, Diſcipulorum fugam, irruentes li-
ul Gores, vincientes, raptantes, & inſultan-
I tes, Principes populi in tui condemnatio-
410 nem conſpirantes, milites ad cruciatum tu-
um ſe armantes, viderunt ſub cruce Matrem
nineen ſtantem, ac hoſtes tibi improbè inſultantes.
in Aures tuæ ſuſtinebant iniquas accuſationes,
eniinſt falſa teſtimonia, adjurationes, illuſiones,
mufinit clamores: Crucifige, crucifige, intonantes,
ilümenm condemnationem ad mortem, ac blaſphemi-
mtlnum as ſub cruce. Guſtus tuus myrrhæ. fellis,
Anma zcetique potu, ac demum in cruce ſiti acer-
nkimm biſſima cruciatus fuit. Odoratus tuus per-
lins tulit fœtorem ſputorum ac pædorem phleg-
uitu matum, quibus Divina facies tua à ſordidis
n les arſt! lictoribus fœdata fuit. Tactus immaniſſi-
henigenm mis tormentis per totius corporis lanienam
Humte, WAH Ccrudeliſſimè afflictus fuit. Omnes potentiæ
rummtigel internæ ac externæ deſtinatos ſibi à Patræ
Wnemd zterno cruciatus pertulerunt, quibus nos in-
n nng ſtruere dignatus es, qualiter imitando tuam
adutege Sanctiſſimam Paſſionem ſenſus noſtros intra
Hiinnd limites violenter coërcere, ac effrænes ani-
hwnn Wnk mi paſſiones, malâsque propenſiones cruci
und 8. mortificationis afh⸗ ere debeamus., Ro-
1 3 92⁰

102 Diei III. ,ind
go te igitur per dolores ac Sacratiſſimum mmeſd
Sanguinem tuum pro me effuſum, ut jugi⸗ ſel

ter mortificationem tuam in corpore meo 1 tatien
circumferens tibi conformis effici merear. 6intnin
Amen. M
. . . ZenKenNe⸗
Poſt perſolutum in Choro matutinum legitur ex —
lib. I. de Imit. Chriſti c. 6. && ex I. 3.c. 50. 2intns .
Adloarnkd

. e ſtonsin ten,
De neceſſitate & præſtantia Mor- cilhr

us
tificationis in communi. n, en,ena
Puncèt. I. umper mortificationem XEſu in cor- nmm i
poré noſtro circumferentes. 2. Cor.
4. V. 10. Repreſſio carnis, ſenſuum, ac re. U
bellium animi paſſionum per mortificatio-
nem tantæ debet eſſe durationis, quantæ eſt
reſpiratio vitæ, non uno die, menſe, anno,
non decem annis, ſed ſemper, ut ait Apoſto- I
lus, ſemper mortificationem hſu & e. Cauſam d imlun
quæris? quia tota vita humana tentatio, ac Midſirt
militia eſt ſuper terram, caro inceſſanter, ut hlinmne
lugubris docet experientia, concupiſcit ad. Mnuimi
verſus ſpiritum. Niſi terra cæteroquin na- rſtſti, an
tura fertilis ſæpius ligonibus & aratris pro- Cnlte
ſcindatur, mox ſylvelcit, & urticas, ſtipi= ltii arie
tes, lolia producit: pariter ait S. Leo, Serm. inpri
4. de Jejun. Pentec. Terra carnis noſtræ nii d Un ſe inn
aſſiduis fuerit ſubacta culturis, citò de ſegni otio in giitn
inas, tribulosque prodacit. Parum ſuo ma Amaſt
e H

E Meditatio prima. 103
i ifte do foret, ſi ager cordis noſtri mortificatio-
nchin, i nis internæ & externæ vomere non proſciſſus
ubn Guhe tantùm tribulos ſylveſtres proferret: nam
uhni tffim etiam herbas mortiferas & venenoſas pecca-
eetorum lethalium tandem protuberat, ac ani-
nuimhi mæ mortem affert, teſte S. Paulo Ap. ad Rom.
(Galee 8. v. 13. Si ſecundam carnem viæeritis, (ejus
TIII malas inelinationes non refrænando) morie-
ulllh mini, morte culpæ in præſenti, & morte
ca 4 damnationis in futuro. Vide, quantæ ne-
genge ceſſitatis ſit, ſemper vigilare ſuper gregem
u“ ſenſuum, ac propenſionum ſuarum, ſemper
ninm .Mi nen montiſicarionem JEſu in corpore circum-
GCumfrre iA ferre. .
Elum . Punct. II. Chriſtianus es, ad æternam ſa-
n enife lutem aſpirans? non aſſequéris ſine indefeſſo
rins m Wort ficationis ſtudio; audi deſuper Abba-
Wce, t tem Bloſium: Hoc fundamentum eſt ſalutis no-
en Uätſn ſtræ, mortificare ſcilicet, abnegare, reſignare,
. berdere, &annihilare nos ipſos. in Conſol. pu-
Trommn etto ſillan. e. 26. Religioſus es, ad perfectionem
o, amit, ſtatũs tui ut tendas, obligatus? Omnis pro-
iei unfits fectus tuus in unica mortificatione ſolidatur:
eueocun n Yantum proficies, quantum tibi ipſi vim intuleris.
ünri, de Imit. Chri. I. 1. c. ult. & ut B. Climacus
, Linen grad. v. ait: Monachus eſt perpetua naturæ vio-
eridlen N lentia, ſenſuumque vigilant'ſima && indefeſſa cu⸗
mn mut Ntodia. Sine hac ergo violentia Monachus
Pri enl e eſſe deſinis, & chimæram Religioſi induis.
Ahan Chriſti ſervus es? Qui Chriſti ſunt, carnem
G 4 ſuam

= Mton
104 Diei III.

. ; . imnl
ſuam crucifixerunt cum vitiis coneupiſcen- i oe
tiis, ad Gal. 5.v 24. Imò qui verus Religio- 1 iunn
ſus? qui Dei ſervus? qui ſtudio virtutum elal

& perfeétionis addictus ſit homo ſen- 4
ſualis, ſui amans? qui carnem ſpiritui ſubji-
cere, appetitum ſenſitivum fræno mortifi- MMi
cationis coërcere non laborat? talis enim, Anmn iidh
prout S. Proſper hominem immortificatum aſſtültt
depingit, ſecundum ſeipſum vivit, qui, ſi po- i
Untſo,enrudn

Gumntbevi
Nu, Mnue

tuerit eſe, oonverſatur, cum quibus vult, pergit,
quò vult, dormit, quando, & quamdiu vult,
loquitur, quæ vult, & ubi vult, manducat &
bibit, quando, & quamdiu vult, & quantum
vult, ridet, & lætatur, inter quos vult; poſtre-
mò quidquid naribus ſuave eſt, quidquid tactui
blandum, quidquid oculis delectabile, quidquid
cæteris ſenſibus carnis ſuæ jucundum, exercet, ac
fequitur, qualiter vult. S. Proſper l. 3. de Vit. Mis unr 6
contempl. c. 1. Quid ad hæc ſingula tua ti- Whmmn
bi dictat conſcientia? an non te culpat in wans
pluribus reum? O in quale præcipitium tan- nbmmnm
dem te dejicient pravæ inclinationes tuæ, ni- Mli gain
ſi eas continua mortificatione jugo rationis eliy elng
ſubjicere ſtudueris! iie plkr
Punct, IIl, Quantæ neceſſitatis, tantz ntiuir,
etiam utilitatis & excellentiæ eſt virtus mor-
tificationis. Nam primò homo verè morti- un
ſicatus Rex eſt habens regnum internum, & kum

dominans ſuis animi affectionibus & paſſio- umnte /

nibus, fortiori utique præ aliis Regibus do- A
minio,

ee
led
6

ln

n iſig n
,.6 4
Nlllſenn Ni

ſql ſoke ze
lode⸗ ft
iin it hon
Memmnßzfits
Uullnunſeno gen
mhnn lg ei

Nrſen annter

ii ru
unl, Beur
j tnunusene
gülgutn
tAati r
Airulin ennt,
hopen eli
kutariignntut⸗
In Nn ecut
Alerigiunmn
Gaummiatinetut
ſinims igennn

1 Ntets
Saieelkirusmn
nötomoſetnn
ngun nmnn
ekoebndt
ie hegui
*

Meditatio prima. 105

minio, qui armis urbes, & provincias ex-
pugnant. Innuit hoc B. Joanni Taulero
mendicus ille, ſeu Angelus mendicum in-
dutus, qui dixit: Rex ſum ego, & regnum
meum in anima eſt: novi enim corpus, car-
nem, ſenſus, inclinationes, omnésque pra-
vos paſſionum inſultus imperio rationis do-
mare, ae ſpiritui ſubjicere; hinc Sapiens ait:

Melior eſt patiens, viro forti; & qui dominatur

animo ſuo, expugnatore urbium. Prov. I6. v. 32.
Nonne S. noſtri Carolomanni, ex Rege Fran-
ciæ Monachi Caſſinenſis, glorioſior de ſe erat
triumphus, dum ignotus ſervilibus culinæ
officiis addictus indiſcreti coqui alapam ſilen-
ti animo concoxit, quàm dum prius hoſtes
ſtravit? Secundò ſi de aliquo dicatur, quòd
ſit humilis, patiens &c. ſola in eo virtus hu-
militatis, patienti? & c. commendatur: ſi
verò homo mortificatus audiat, omnes in
eo virtutes prædicantur: nam mediante in-
terna & externa mortificatione amputat om-
nia vitia, quæ ſunt obices virtutum, iisque
univerſim bellum indicit; hinc optimè ſpiri-
tualis vitæ Magiſter Caſſianus I. 4. Inſtit.
c. 43. Mortificatione voluntatum extirpantur,
atque marceſcunt vitia untverſa, expulfione vi-
tiorum virtutes frudlificant, atque ſuccreſcunt,
Pullulatione virtutum puritas cordis acquiritur,
Puritate cordis Apoſtolicæ churitatis perfectio pos-
ſdetur. O quale gaudium eſt talis homo
G 5 verè

106 Diei III. on i
verè mortificatus Deo, Angelis, ac omni. M
bus Cœli Civibus! Tertiò mortificatio me-
ritum quoddam Martyrio ſuperius habere Gechonnn
videtur ex eo, quòd Martyrium cruentum ubu⸗
ſolum corpus dilantet, mortificatio verd“ ncr
tanquam Martyrium incruentum præter ma- bNleſh⸗
cerationem corporalem præcipuè etiam vo-
luntatis & appetits rebelliones compelcat, litn
& ad ea, quæ illis contraria ſunt, inclinet. w dn
Docet hoc S. Bernardus Serm. 30. in Cant. mgtöntt, I
Genus Martrü eſt, ſpiritu facta carnis mortifica- gg irthil
re, illo nimirum, quo membra cæduntur ferro, nciniiet
porrore mitius, ſed diuturnitate moleſtius. Et mn nintl
hoc incruenti Martyrii genus non ſemel, ſed agletöris
quotidie ſine numero ſubire licet: Unde liquet, mai uſ⸗
ait S. Chryſoſt. Hom. 12. ad Rom. fore, at
cum tot hinc coronis diſcedamus, quot dies hic
vixerimus, imò verò multò pluribus: licet enim
uno die & ſemel, & bis & ſæpè mori; confor-
miter verbis regii Prophetæ: Propter te mor-
tificamur toto die; Pſ. 43. v. 22. & Apoſtoli Pau- ſnia Diu
li: Qotidie morior. I. Cor. 15,v. 32. Ora De- Dadirſen
um per Virgineæ Matris interceſſionem, ut c.
in te magnum S. mortificationis deſiderium Slirm
accendere dignetur, tu verò in ejus Scer
continuo exercitio omnes vires W
impende.

—8 (0) ½.

enen

“
legi⸗

80LI-

7
.

iplt 1 Soliloquium primum. 107

nen 4 Tempore matutino Diei tertiæ.
une. . . . .
,mſen De cuſtodia Linguæ, præſortim in
emumnſat Locutorio, in Refectorio, & in Conſortio
enſnein Jæculari.

Eltbslanatarze, .
. 4, 83
— TAnti refert, effrenem linguæ petulan

RKrH tiam aſſidua vigilantia intra debitos
1 1. 4 83 . „. .
GH„„fines coërcere, ut quis fine hujus c
tüim fin ‚ ut quis ſine hujus cuſtodia

ad veram vitæ religioſæ, ſolidæque virtutis
diſciplinam minimè pertingere valeat. Hanc
veritatem irrefragabili teſtimonio ſuffulcit
S8. jacobus Ap. his verbis: Si quis putat, ſe Re-
ligioſum eſe, non refrenans linguam ſuam, ſed ſe-
ducens cor ſuum, bujus vana eſt Religio. Jac. I.
v. 26. Movit hoc S. Apoſtoli dogma omnes
Gn S. Ordinum Fundatores, ut dickante Spiritu
MAuiNie S. in ſuis regulis ac conſtitutionibus alumnis
tar hnimiu ſuis linguæ refrenationem, ac ſilentii ob-
nGih ſervantiam ceu normam principalem com-
le hrn mendrint: Non ignorantes, ut ait S. Bernar-
timdm qus c. 27. de Paſſ. Dom. quia ſicut urbs pa-
tinutitin tens, && abſque murorum ambitu, ita vir, qui
uee „on poteſt in loquendo cobibere ſpiritum ſuum.
ms us Siunt homines ſpirituales, qui hoc experti ſunt,

nter ,
alun,
Nittee olin. D
Eels non benel ſe
hinlcenluhle

e quantum auferat devotionis, quantum afferat diſ-
Jolutionis intrinſecus frequens linguæ reſolutio, ita,
N uttandem omniſſpiritu devotionis, compun-
Etionis & fervoris vanam & inanem reddat

. vitam

108 Diei III.
vitam religioſam. Præcipuè aufem S. b. Be-

nediétus in inculcando Filiis ſuis linguæ mo-

deramine pluribus in locis S. Regulæ per-
quam zeloſum ſe exhibuit, dum non tan-
tum verba ſcurrilia & otioſa ſeverè prohibuit,
eãque æterna clauſura in omnibus locis dam-
navit, ac ad tale eloquium diſcipulum os
aperire non permiſit, ſed inſuper de bonis
& ſanéctis ad ædificationem eloquiis etiam
perfectis Diſcipulis propter taciturnitatis gra-
vitatem raram loquendi conceſſit licentiam.
S. Reg. c. 6. Item voluit, ut linguam ad lo-
quendum prohibeat Monachus, & tacitur-
nitatem habens uſque ad interrogationem
non loquatur; c. 7. gr. 9. & ſi loquatur, leni-
ter & ſine riſu, humiliter cum gravitate, vel

pauca verba & rationabilia loquatur, nec ſit

clamoſus in voce, c. 7. gr. II. ſed potius
omni tempore ſilentio ſtudeat Monachus.
c. 42. Ulterius paternè inſtat & præcipit, os
ſuum à malo & pravo eloquio cuſtodire,
multum loqui non amare, verba vana & ri-
ſui apta non loqui, cùm mors & vita in ma-
nibus linguæ ſit. c. 4. Inſtrum. 52. 53. 54. ad
quam piiſſimi batris linguæ diſciplinam velut
ad brevem epitomen omniareducuntur, quæ
de ea à diverſis authoribus per integros tra-
ctatus deducuntur.

II. Novit Sanctiſſimus Legislator omnium

Juſtorum ſpiritu plenus, noverunt cum eo
“ alii

Denbun uid

ggenonet
SKiwmme
omi line
D Whlole
16, elng
vCticneg
na, lnaa
eeeſo nn
eNN
miu⸗
u etehtntu
nacbtkra

elee,
ielg inin⸗
nemngn
Attkeonnen
hnn
ultirh
Abmmn,
legtien

Nil,
lrinn ent
uſi lane
Nnlerg. legle,
tin Gunnt
4 Ulien otnii,
Uunortinsſrete
enlihtn
ihe ten
et nen eo⸗ Glizen
1. Gnntennin 1
eſmnlilien
1Uulun ⸗
Cürkis, Etct.
1l gerogone
Aloguunn ke
Ierem gegtre

=

hlalonunn,at.
Rubenus, Abbas Ord. S.P. Bened. de aur. ling.

6, n 1 pe
ſo ſucer Kuc
Reku necgte
N ein dhrcr
ore, Nehntud
dnoumitin,
glien tſi
nedl inti
orueiennmnget
nſetinegoeſn

ulegenomm

nennte
1

Soliloquium primum. 109
alii S. Ordinum Fundatores, ac aſceticæ vitæ
Magiſtri „quantam virtutum ſtragem in ani-
ma edat indomita linguæ licentia, quam vi-
tiorum congefiem coacervet, quos aculeos,
quas ſordes & immunditias in conlcientia
generet: nam à lingua diſcordiæ⸗ fraudes,
mendacia, turpiloquia, jactantiæ, murmu-
rationes, detractiones, ſcrurrilitates, ſecre-
ti revelationes, blaſphemiæ, querelæ, ſuſur-
rationes, & ſexcentæ aliæ malorum belluæ
velut ex equo Trojano prodeunt. S. Bona-
ventura in Diæt. Sal. tit. 3. de Præcept. c. 7.
viginti duo peſſima vitia enumerat, à linguæ
procacitate derivantia. P. Hieremias Drexe-
lius in orbis Phatonte per tres tomulos plu-
ra vitiorum alphabeta congeſſit, quæ omnia
linguæ procacitas protuberat. Leonardus

c. 59. corruptæ linguæ centum viginti quin-
que vitioſos exceſſus in compendio annota-
vit: ac vel ideò dignum eſt mortiferum hoc
membrum, ut à S. Jacobo univerſitas iniqui-
tatis appelletur: c. 3, v. 6, quomodo autem
univerſitas iniquitatis? quia lingua incuſto-
dita docet omnes peccatorum ſpecies, & ve-
lut ex cathedra omnem tradit vitii & iniqui-
tatis doctrinam, ut explicat ſapientiſſimus
Joſephus Manſi, tract. 45.diſc. I4.n. I. allegans
verba S. Bernardini, qui linguæ petulanii-
am hiſce perſtringit: O lingua nequam, im-

pia

1I10 Diei III.
pia odii && invidiæ proles, 6 peſtifera lepra! ta
es, quæ diſcordias ſeminas, -tu rancore, tu jur-
gia, tu lvores, iras, contentiones, rixas, con-
tumelias && ſciſſuras ſuſcitare non ceſſas, divifio-
nes, & partialitates nutris && lactas, -tu ſeparas
amicos, multiplicas inimicos, tu ſola diſſipas ci-
vitates, deſtruis regna, extinguis charitatem &c.
Demumut linguam iniquitatis univerſitatem
adſtruat, concludit: TZu omnia ſcelera vivifi-
cas & extollis. S. Bernardinus to. I. Ser. 23. 2.
3. c. 3.
III. Sunt autem linguæ vitia adeò commu-
nia, ut etiamlinguæ religioſlæ, linguæ Divi-
nis laudibus ſpecialiter conſecratæ à ſcorio
exorbitantiæ non ſemper puræ ſint: in trina
enim occaſione animabus pulveres ac macu-
las, non rarò fœdè eas deformantes adlſci-
ſcunt: Primò quidem in Locutorio, vel lo-

uin
4 mul, .
ſem lun
em .ln
ntüſit
1 Deriin
4, Wüt,
4uetn n
ktmen
iſtun un
Re eunnn

ANlln
mnezlſaine
Dranainluen

co recreationis poſt menlam. Secundò in uutrhinm

Refectorio tempore refocillationis, vel hau-
ſtůs veſpertini. Tertiò in Conſortio cum Ex-
traneis, ſeu Sæcularibus. Audiamus tonum
linguarum quarundam in trina hac conver-
ſatione non adeò religioſè ac ædificatoriè
ſubinde reſonantem.
Non conſtat ex S. Regula, quòd S. P. Be-
nedictus Fratribus à prandio, cœna, vel col-
latione ſurgentibus ullam ordinariam recrea-
tionem, aut converſandi licentiam indulſe-
rit, ſed potius præceperit, ut omni kasche
we

mißfnnmfrl
milmnur hen
ichg Aiir
EEN
t 1Mar
i inibe
Auntminite

ir r

ül.

m
in tffeeh
efunnn

nunints, ie

4
1

unmcſen i
„ ⸗ 1
mlchm. tee

inin a eln i

tnmſicnttn
hinghianniele
1.N mmitlin e
mnulinu 1Nt

leniiun
Pgol, ingrede.
oleene i
e ſntsaun
MAetsK
Ginnnted
nin Loctono
nenkn. Fenii
eveltuionis i
nConlartend
jbu Adimudn
minnin,e
Nzal taim

an Redld
Go, cenn ſeen
Mmotanim en
Gilleum H
wit tont,
in

1

Soliloquium primum. 1III
vejejuni, ſveprandii, ſi tempus fuerit prandii,
oℳ ut jurre kerint à cœna, ſedeant omnes in
unum, & legat unus collationes, vel vitas Pa-
trum, dut certè aliquid, quoq ædificet audientes.
S. Reg. c. 42. De refectione, quæ in æſtate

üit, agens, voluit, ut poſt ſextam ſurgentes

à menſa pauſent in lectis ſuis cum omni filentio.
c. 48. Et de hiberna refedtione difſerens:
Poſt refectionem vacent lectionibus ſuis, aut Pſal-
mis. ibi. His tamen non obſtantibus, Patres
Congregationis Benedictinæ Caſſinenſis, ut
teſtatur noſter Benedictus Hæfftenus,
in Dilquiſ. Monaſt. I. 10. Liſquiſ. 4. pri-
ſcorum veſtigia ſecuti moderatam animi re-
miſſionem poſt refectionem introduxerunt:
Declarantes enim illa verba Regulæ: Poſt refe-
Qionem vacent lectionibus, ita ajunt: Diſpenſa-
mus, quod Fratribus noſtris poſt refectionem pri-
me menſæ per ſpatium unius horeæ liceat ire per
