divinæ bonitatis amore & appretiatione, quia n illin 4
nempe Deus eſt, qui eſt, hi operantur ut ipen ſeheun
fili, & optimè ac perfeét&. Eſt autem di- ,leltble tnd
gniſſimum, eſt grande unicum, ſummique icininiun
ponderisnegotium, ut homo, creatura Dei, aſunurenumi
omnes (uas actiones dieigat in honorem, glo- ) Aui dabn
riam & beneplacitum Dei Creatoris, & ul. Nchamiürin
timi finis ſui: cùm enim univerſa propter ſe⸗ W
metipſum operatus it Dominus, Prov. 16. V. ulkbhint
3. & ipſi, tanquam Enti inſini & perfecto, ac berinrefudlumn
omni ex parte beato, nullum Bonum intrin- UWe cnthhen,
ſecum accedere poſſit, hint ſolum ſuncn Ho- enenlier,ſdenn
norem & Gloriam intendit, quod inter Bona lenorenur
extrinſeca præſtantiſſimum eit; ac vel ideò l ininm an
etiam ſummum jus exigit, ut creatura fatio: ullinummu
nalis imitetur Creatorem ſuum, & nihil in ihit di
ſuumeommodum, in finem Deo in feriorem inlilens ,
omnia verò in ejus ſoliushonorem & gloriam iamm D
referat, ſecus ordinem divinum perverte —
& Deo injuriam irrogarer, auferendo illl uy, e
Gloriam. Hancç obligationem, & non con- wickemt

Güm,
Alaur
en inſte,
Autmingg
a gur
utnlnn
Gce ien
Arit n
1 1hnn end,
EAman

Meditatio prima. 35⁵3
ſilium tantum, inſinuat S, Paulius: Omne, quod-
unque ſacitis in verbo, aut in opere, omnia in
nomine Domini nofri .α1u Obriſti facite, ad-

Coloſſ. 3, ltem: Sive mandacatis, ſive bibitis,

ſwve aliud quid facitis, omnia in Gloriam Dei fa-
tite. I. Cor. 10. Unica actio, quæ non diri=
gitur in Dei Gloriam, ajebat quidam inſignis
Dei Servus in Confœd. inita ad ſolius Dei
Hon. digna eſt, ut homo eam perpetua reli-
quæ vitæ ſolitudine caſtiget, ſicque tanti
boni jacturam perpetuis lachrimis deploret-
O quot fartè tibi per diem actiones hujus
ſublimis intentionis ſpiritu non animatæ ina-
nes tranſeunt! quot earum in ſiniſtros fines
detorques! quantis eheu meritis nunquam

amplius recuperandis te privas!

Punct. II. Hæc intentionis puritas in

unam ſolius Dei Gloriam & Honorem reſpi-
ciens tres ſpeciales effectus producit, ſi con-
Nſtanti fervore continuertur, & non tantum

Qe manè generaliter, ſed ante quodvis opus

una i⸗
nalabt, 41
Nnaß lun
aluniu
Ds MNN
ntsnunil
nnn en
—R

particulariter renovetur: Primò diſponit
animam ad intimam cum Deo unionem,
cùm ſit nobiliſſimus partus charitatis. Pa-
tet ex verbis Chriſti, de dilecta ſua Sponſa
Gertrude ita loquentis: Ego totus ſum illius,
G eam per amorem mibi inſeparabiliter univi.
ſcut argentum & aurum per ignem in anum me-
tallum confantur. Sed quæ cauſa hujus unio-
nis? Quia nemo hodie vivit bominum, qui per
2 onani

354 Diei VI. Mtyf
ponam intentionem, ſive per bonam voluntatem Aeliis
mibi, quam illa eſ vicinior, fideliter, incerè om anidin miin
nia mea dona referens in ſolam Gloriam meam, * Mnomipt
nihil iibi de bis penitus reſervans aut uſurpans. atert tins
Ex Menel. Bened. 17. Nov. & Lud. Blos. in niowehii
Concl. Ane append. S. 4. Secundò hæc inten- zſn munt
nomis puritas cauſat Deo de nobis, noſiris. gmntſungfneni
que operibus beneplacitum, gaudium & gu- omgengfitms
ſtum: nam licèt Deus ſeipſum & ſuas per. aapimmintin
fectiones comprehenſivè cognoſcendo infi- Aanbmnamtdn
nitam complacentiam & gaudium habeat ad i'Nelilmyyn
intra, ita, ut illud à creatura intendi & augeri nilenini mit
non poſſit, tamen etiam beneplacitum, & ob- lſin 6 knt
lectationem habet de bonis, quæ extra eum mhin tengt
ſunt, ſi videat, quòd filiali affectu opera Cenlutenn
noſtra dirigamus ad oblectandum cor ama- Hcoffonbaſhn
biliſſimi Patris noſtri cœleſtis ſine alio intui- d bogecmur
tu velappetitione mercedis. Hoc gaudium taſmnfell⸗
& beneplacitum Dei Filius ipſe Diſcipulis ſuis liaoitte
conteſtatus eſt, quando prolixam paræne- acg l hecktn
ſin, ut maneant in ſua dilectione, conclu- Urrireſtin
dens dixit: Hæc locutus ſum vobis, ut gaudium ithingie
meum in vohis ſt; JOan. I5. v. 11. hoc eſt, ut mmfeam in
gaudeam, ſi videam vos dilectioni meæ fer. gin ſung
venter addictos. Unde etiam ait: Delitiæ mee en .
eſſe cum ſilüis hominum. Prov. S. V. 3 1. Tertid ſ (tcen
reddit animam Spiritu Chriſti imbutam: nam in 6 ine
glorificare Deum Patrem per perfectam in-. ic
tentionem eſt Spiritus Chriſti, qui ab Apo- un

ia Dei Dei
ſtolo Paulo vocatur Gloria Dei, Ipſe Filie Uſeiie

99

Pehrg Meditatio prima. 35 5
ſal Filius de ſe faſſus eſt: Ego H homo)
e non quæro Gloriam meam, ſed honoriſco Pa-

irem meum. An non à primo inſtanti ſuæ In-
carnationis & Nativitatis usque ad ultimum
W KãjZ halitum in Cruce puriſſime, intenſiſſimè, ſub-
warii limiſſimè zelavit Gloriam Divini Patris ſui?
nin annon ad hunc finem inexplebili ardore dire-
* i zit omnes cogitationes, verba, & opera ſua ? an
mi mnn non in patrandis miraculis omnem Gloriam
⸗ Er cœleſti Patri attribuit, & ab aliis attribui vo-
unia juit? Hoc ſublimi Spiritu Chriſti aguntur, qui
uniiie cum intentionis puritate opera ſua unicè in
shgtise Dei Gloriam & benaeplacitutn dirigunt.
nn O quantæ hæ ſunt prærogativæ puræ inten-
Ailthe tionis! O Deus, Lux mentium! intentio pu-
nnut ra, & continuus uſus illius tuum ſpeciale do-
Nai num eſt: ſupplico humillimè, ut oculos men-
uum f tis meæ purifices, ne ulla cupiditas eos abſtra-
NMHGfi hat ab unica Gloria & beneplacito tuo.
,ol ſote Puncét. III. Neceſſarium eſt, ut Divinæ
AnndA Gloriæ & beneplaciti operarius cautè & ſo=
GuEN licitè ſibi invigilet in omnibus actionibus ſu-
aluna is, tam in earum principio, quàm in me-
oiit dio, & fine. Nam, teſte S. Gregorio l. 1.
luetnih Moral. c. 38. malignus ſpiritus aliquando in
mel bone opere (intellige ante illud) intentionem
mnun polluit, ut omne, quod in actione ſequitur, pu-
mn ei rum „mundumque non exeat- apponit enim eo-
0 il mum (operantium) deſideriis auram tranfitorii
h favoris, ut inde verificetur illud Jeremiæ:
m 2 2 Fadi

356 Diei VI. Pem f
Fatti ſunt hoſtes eorum in capite. Thren. I. v. t. (Ntt ,
Aliquando, dum primitus repulſam tulit, Gen imn in
ipſum opus cum pura intentione inchoatum mete hent
ſubdolè vitiare aggreditur: Sepè enim in bono A cunkn
opere, dum laus bumana obviat, mentem ope⸗ lira iſe
rantis immutat, qua quamvis quæſita non fue- uim n
rit, tamen oblata delectat. ibid. Contingit quo- ankenzont
que non rarò, quòd quis cum optima in- ci, A Un!
tentione opus inchoet, v. g. menſam, aut eunk iti
recreationem ad Dei honorem accedat, po- gieneteenket
ſtea tamen in ea gulæ, voluptati, aut diſſo- e enun
lutioni indulgeat, ſicque valorem operis in *R ies,
ſuis cunabulis ſuffocet. Vide, quantam cir- 16
cumſpectionem exigat fidelis & ſincera erga er
Deum intentio. Demum, ſi diabolus in 6000
Principis ac medio operis virus ſuum inet- 1
cax cernat, in fine volnere magis noxio e
ſauciare quærit: appingit frequenter vanos Hin
adulantium fumos dicens: Ecee quàm excel- lei
lenter dixiſti, ſeripfiſti, egiſii: omnes in. iſ n
genii tui acumen prædicabunt, altiori gradu lind
te dignum habebunt &c. Hæc tenfatio, ſe-en
cundum S. Bernardum l. de Ordin. vit. & mor. K mg
fiut eſt in peccato prima, ita eſt in confiictu p0 aiigeg
ſirema. Hæ proin ſunt cauſæ, cur 8S. Jobr n RM
licèt Divino Teſtimonio fuerit ſimplex & ſalluft
rectus, ac timens Deum, & recedens à ma-⸗ “ lehen
lo, ſibi tamen in omnibus actionibus ſuis iutitn
timuerit: Verebar omnia opera mea; Job. 9. v.28. 4 ,e dic,
non enim adeò facilis & ſine periculo eſt pu- „
ritas intentionis Obi- *

rale
N
Andimet
rgign

1limnn
S
Mrdsk
u itut.
uütüren

WrAn

uennäkat
n gniie
ublu
ig⸗
vnehriin
H”
Etn e0
2 n, 1 61 4
nlua
D ℳ
innde

Gign
6 *

8

Soliloquium primum. 357
O Digniſſime Eſu, tibi ſoli & Gloriæ
tuæ deinceps vivam, tuo Divino benepla-
cito omnes vires meas impendam. Statuo
firmiter, quòd cum ſene illo Eremita ante
quodvis opus ſubſiſtendo me internè colli-
gere, & oculum puræz intentionis in tuum
unicum beneplacitum dirigere velim: non
permittas „ vt ullum Bonum apparens cu-
juscunque vanitatis aut commodi proprüi
eum à te avertere valeat. Fac me potius filia-
liter implere præceptum S. b. mei Benedicti,
qui vult, ut in omnibus gloriſicetur Deus. 8.

Reg. c. 57.

SsSOLILO QuluM I.

Tempore matutino Diei
ſeptimæ.
De Oratione mentali, & Angelico
Pſalmodiæ COffcio.

1. FRequens apud SS. Patres Religionis-
ſtatusque religioſi cum Cœlo empy-
reo & cœleſtibus Choraulis comparatio eſt.
S. Joannes Climacus gr. I. diſertè ait: Monaſte-
rium eſt quoddam cœlum terrenum. S. Bernar-
dus de Vita ſolitaria ita loquitur: Celæ, &g
Cœli habitatio cognata ſt; quia ſicut Cœlum &S
Cella ad invicem videntur aliquam babere co-
gvasionem hominis, ſic & pietatis. ad Fratr. de
2„ 3 Mont.

3532 Diei VI.

Mont. Dei. S. Baſilius vult, è ſolo Cæœlo peten.

dam eſſe ejus ( Religionis) militudinem, quia
nihil eſt in terris tam magnum, && tam pulcbrum,
quod ei comparari poſſt. I. Conſtit. Mon. Du-
plex autem videtur ſubeſſe ratio hujus Cellæ
cum Cœlo, Religionis cum ſupernorum
Spirituum regione comparationis: Ima eſt,
quia ſicut Beati in Cœlo per lumen Gloriæz
Deum intuitivè vident & cognoſcunt, itz
Religioſi hujus viæ ac vitæ ſuo modo, quan-
tum præſentis ſtatũs conditio permittit, imi-
tantur Beatos in cognitione & amore Dei
per meditationem ac contemplationem, id-
que mediante lumine fidei adhuc quidem ob-
ſeuro, & per ſpeculum, ſed tamen lumine
uberiori, & ultra fidem clariori, quod De-
us ſpecialibus Servis ſuis in meditationibus
Divinorum Magnalium accendere ſolet, ſic-
due Religio Coœlum dicitur, quia in ea Reli-
gioſi ſe antur cœleſtes Spiritus, Deum in=
tuitivè cognoſcentes in hoc, quòd & ipſi
Cœleſtia meditando converſatione ſua in Cœ.
lis habitent, 2da ratio eſt, quia ſicut bea-
torum Cœlitum unica occupatio eſt Deum
laudare, eique continuum Sacrificium laudis
offerre, juxta Prophetam regium: Beati, l
habitant in domo tua, Domine, in ſæcula ſæculo⸗
rum laudabunt te; Pl. 83. v. 5. ita religioſi in
Clauſtris per Orationes, Hymnos ac Pſalmos
juge Deo Sacriſicium laudis immolant. Sunt
igi⸗

inf
ri cllu
oleit
olslttil
4 gtiiniii
lateene⸗
enibos
rrfoeſetpe
umtii ſer ut
Alardeemhn⸗
Pgendlaunu,
llvginui
lns anenpute
Peletnint
Nei ldnde
16 undin dsme
Annte Neltnani
len anoenu,
nMEate loi
, ttöann de
n ipeli
Uebileſhon
Nvwttin, a
unt, ae
ſten ine
n ineleku t
ngteemin
ln,
1

Soliloquium primum. 3 59
igitur hæ duæ cœleſtes functiones, Medi-
unir tatio & Pſalmodia, ſeu mentalis & vocalis
Oratio duæ alæ, quibus ſe animæ religioſæ
ad Cœlum usque ad Thronum Dei ſuble-
vant, quas etiam ſibi adaptari rogavit regi-
us Pſaltes dicens: Quis dabit mihi pennas, ficut
columbæ; volabo, && requieſeam. Pſ. 54. v. 7. De
ENutroque hoc verè cœleſti Exercitio, Oratio-
ꝗge, mentali ſeu Meditatione, ac Pſalmodia
Weypninee ſeu Laude Divina intra & extra Chorum in
præſenti diſſeremus, ac primitus de Medita-
II. Ut magis neceſſaria ſeligamus, omiſ-
ſa ſublimis contemplationis ſpecie paucis
conceſſa, (cùm hæc nec verè addiſci, nec
doceri, ſed à Deo per donum ſpeciale in-
timis tantum ſuis amicis dari ſoleat) ſolam
nintess ordinariæ meditationis præſtantiam ac ne-
ringe ceflitatem exponemus, ut inde in animo
Edpi tuo, religioſe Tobis, nova eſuries excite-
Gme tur, quotidianum hoc animæ tuæ pabulum
umtm Kum ingenti ardore comedendi. Præviè
Amh autem in te ſuppono practicam inſtructio-
aaxn Rem & notitiam, orationem mentalem rit
R”ZZ inſtituendi, eâque obſervandi „ quæ ante,
unga in, & poſt eam circa applicationem poten-
tiarum intellectus, voluntatis, memoriæ,
s affectuumque exercitium neceſſaria ſunt.
Præviderunt S. Ordinum Fundatores
à Deo illuminatiſſimi, ſalubrius medium
Z 4 haud

360 . Diei VI. 2. . 4
haud efle in ſuis religioſis Familiis verum ken
Chriſti Spiritum radicandi „vitiorum lolia ian
Expuürgandi, virtutum germina implantan- m älnf
di, ac perfectionis & ſanclitatis ædiſicium in aie
extollendi, quam uotidianam in meditatio- n in
ne mentis recollectionem: ideò pariformi- ſmti u
ter ſůes alumnos ad hoe S. Exercitium quo- Prmt et
tidiè, & quidem matutino tempore, tpote n
2d hoc magis opportuno, obeundum provi- bidb K
dè oblipärunt. Probè enim ipſis perſpe. nſoit “
Qum erat, quantum Deus ipſe in S. Titteris mnunn
hanc mentalis orationis frequentiam, præſer⸗ eaecee
tir per Vatem regium Pf.r. commendet., per leuun
Adeiſ aſt: Beatus vir, qui in lege Domini mer numuin .
ditatitir die ac noſte, hoce eſt, frequenter: & enkhi
quem in le fructom percipiet 2 Erit tanquam mnutund
Vghum, juod lantatum eſt ſecus ——— tin unn
rum, qaαfrudlam ſvum dabit in tempore ſuo dge. lgknun mit
S. Bernardus meditationem hisce encomiis ii inonn
etoimt: MWentem, de qua oritur, purißat „regi⸗ itagmenm
AafQus, dirigit actus, corrigit koezſ „com . mttkifin
ult moöres, vitam honeſtat, && or. inat, agen 12 nnninn
pr eord nat, acta recogitat, ut ——õ Kie hiuſn
ideat incorrectum, aut oorrectione egene. 1 nkehliuin
Conſid c. 7. S. Mater Thereſia omnibus . Cn ,
cularibus æquτιd de Regulr bue Afechuc apeliteni
huüjus orationis uſum apprimè Lommen. e ſon, kne
bat, his verbis: Meditatio omnium virtu n gn
comiparantlarum principium eſ, z on elene⸗ tenlen
Rrorum Chriſtianorum vita in eo ſita eſt, in r ima

ene,
WN
ANNbN
mnſilttt
nnliint
en N
ulrſp inß
Gaft tun
SS
beheint
lainin
Gn

Soliloquium primum. 361

Aare incipiamus: atque adeò nemo, quantumvis
perditus & improbus ſit, iquidem à Deo ad

tantum bonum excitetur, ipſam negligere aut
omittere debet. in Itin. perfect. c. 16. In me-
ditatione verba S. Scripturæ veteris & novi
Teſtamenti dilucidantur, arcana Prophetarum
reſerantur, veritates abſtruſæ Divino lumine
pateſcunt, vitæ præteritæ culpæ planguntur,

Præſentis ſtatus ad Deum ritè ordinatur, pro-

futura noviſſima prævidentur. In medita-
tione tanquam in ſpeculo elarius dignoſcun-
tur & eorriguntur quotidiani defectus, in
ea de manè eum Iraélitis in lolitudine colli-
gitur Manna in ſuave nuttimentum animæ.
Ob frequentius in ea cum Deo colloquium
homo rarius tentatur, & difficilius vincitur;
habet enim in promptu ſupernas rationes,
quibus, tanquam armis, diaboli inſultus in-
fringat. Meditatio mutat ſolitudines & tu-
guria anachoretarum, ac Cellas Monacho-
rum in cœleſtia Atria, procurat & conſervat
animæ puritatem, etiam contra leves noxas,
quia hauſta Divina lumina & inſpirationes
ſenſus & cupiditates intra limites cohibent.
Meditatio eſt mater ſolidarum virtutum,
pharmacopœa ſaluberrimis antidotis referta,
eſt fulcrum, decus, & incrementum om-
nium Religionum. S
III. Hac de cauſa omnes, qui ſeriò vir-
tutis ac perfectionis ſtudio invigilant, poſt

. eer dri
362 Diei VI. ani
Sanétiſſima Eccleſiæ Sacramhenta exactam glinliut
quotidianæ meditstionis obſervantiam inter mrunni
præcipuas profectuùs ſui curas numerant; & ainin
ſi ordinario tempore per obedientiæ dutum mmdcehon u
hunc penſum ſervitutis ſuæ cum communi= Ptuo lertun
tate Deo ſolvere non valeant, tunc velpræ- Akinies ci
veniendi, vel alio, quo vacat, tempore iiin Meöh
ſupplendi occaſionem quærunt, potius in nEd Connht
ſubſidiis naturæ, cibo, potu, ſomno, & uunnnisanll
recreatione, quàm in hoc ſpirituali animæ mſen wenrh
pabulo egeſtatem ſubituri. S. noſter An- fat An hnn
ſelmus Archiepiscopus Cantuarienſis diur- An uni Xis
no tempore in Exercitiis monaſticis docen- dſilin mn
do & reſpondendo variis de Religione quæ- Nüinnu ui
ſitis emenſo, quod reliquum erat noctis, Hin nin e
ſomno ſubtrahebat, ut Divinis meditationi- udliffnin,
bus, quas perenni lachrimarum imbre fo- Duilunnihi
Vebat, mentem recrearet, quod idem præ- migotſlhiend
ſtiterunt alii Apoſtolici viri Ordinis noſtri, a Sqiredte
Eccleſiæz Columnæ, S. Auguſtinus, cum 40.30- giaſetfindil
ciis. Hoc idem legitur de S. noſtro Gena- Vnnmni) in
dio, Epiſcopo Aſturicenſi, quòd totam diem (ini inen le
in charitatis officiis, & noctem in contem- ndilmaet
plationum delitiis inſumpſerit. S. Carolo imnlim aſtet
Borrom. inter frequentia ſui Archiepiſco- anne ntſcne
patus negotia ſolenne erat, quotidie tres, quan niiſr Atrh
tuoôrve horas orationi mentali conlſecrare, icontu
Franciſcus Suarez, Soc. Eſu, Vir magnæ au-. Mi dende .
thoritatis & doctrinæ, maluit potius omnibus bemnn zan

kientiis ſuis, per iot annorum luſtr. mul⸗ an

Ninſtac⸗

AN
r li
Cis ſnCtien

1 nk
iAnti
inn
nuin
cin tenn

lulas

zuni

rielegte .
ar

Soliloquium primum. 363

wulto ſudore & labore comparatis, deſtitui,
quam unius horæ meditationi deputatæ dis-

pendium ſubire. Plurimi alii, poſtquam per

tempus cum majori ſedulitate & fervorg hoe
Divinum Exercitium proſeeuti ſunt, ſe ali-

os à ſe diverſos cœleſti metamorphoſi ad-

mirati ſunt, Meritò igitur S. Laurentius Ju-
ſtiin. de caſt. Connub. c. 22, meditationem
hilce encomiis extollit: Nil aptius Deum pos-
(ſuere facit, (notentur hæc verba) && mentem
refſrenat, quàm attenta meditatio. Poſt inter-

vallum adjungit: Eæ ipfius ahiduitate ſtabilitur
mens, cogitationes purgantur, ſolitudo ſapit, de-
lectat Deus, ingenium acuitur, caſtificatur ſen-
ſus, illuſtrutur ratio, loquela reſtringitur, &
animus ad alta ſuſpenditur. An non hi ſancti,
& à Deo illuminati Viri æqui rerum ſpiritua-
lium cenſores ſuſpiciendi ſunt?
IV. Si qui verò hos meditationum fru-
Qus non percipiant, (uti eorum non exigu-
us eſt numerus) tunc ſi ſine fuco in con-
ſcientia ſincerè deprehendant, quòd per
ſuam deſidiam ante & intra orationem men-
talem nullum obſtaculum ponere, ſed po-
tius omnes conditiones ad eam requiſitas
pro viribus adimplere ſoleant, tunc, inquam,
ſecuri & contenti ſint eo orationis gradu &
ſucceſſu, quem Deus illis impertiri volue-
rit, qui eorum promptam in ſuo obſequio
voluntatem cum tempore larga mercede
6002

364 Diei VI. 4D .
cotonabit. Plerumque autem, ſi anima ſ. niznii
ne fruétu, ſine profe cu in ſpiritu in eodem Pentut,
languore hæreat, nec inde per meditationis“ entliun
præſidium emergat, id ex defectu debitæz 11 tig
ac ferventis applicationis contingere ſolet, i miͤaue
quando nempe ad ſupremam hane Dei audi- m Ansi
entiam & colloquium homo accedit ſine fraczuian
ſubſimi intentione, ſine præparatione, æſti- ie ſi 6
matione ac deſiderio, ſicque merè ex natu- el .
rali conſuetudine: quando præviè conſcien- nii r
tiam per humilem contritionem non pur- rokit
gat à peccatis, nec pro viribus excutere ni= Nede
titur infeſtantes tunc fortè animi paſſiones: e
quando vivam Divinæ præſentiæ memoriam aiihiu
non inſtaurat, Dei auxilium & Sanctorum
Patrocinium non ardenter implorat: quando
memoriæ ſubſidio materiam meditationis
non punétatim cum omnibus circumſtantiis
intelletvi proponit, eam ſecundum ſanæ ntuhuin
rationis principia & fidei diéctamina ſimpli- grhidz
citer & attentè non ponderat, usque dum liglisdi
intellectus ſit conviétus, & incaleſcens vo- al ,iigun
luntas in pios motus & affectus proſiliat: " nin
hi enim ſunt anima devotæ meditationis. lihtini
Quando item finita meditatione practicè non lln iiiiz
nitſtur, communicata ſibi deſuper lumina & inmitileit
oſtenſas veritates ſupernaturales ad effectum e0dnnonen
deducere, nec finem orationis mentalis, qui , lenn
eſt ſeria vitæ emendatio, Chriſtique perfe- uliutnemn
&a imitatio, omni poſſibili contentione mn ait

Keentbuicrlen wn
untſalolnotrn
R nalgtun R
1i uengri i,

tin hougtee

adim-

N

wen
õ
uſteſiti

e e
a litte⸗

aneite

Wnisuu,
Anlran

urenetin

Nünrn
NaninfN
MNr
Gmttrinn
zitiäir:
um ptn
mnidt dr
wut
11t) tent 4
unkutt
uhie
uimmn
ininin
ul,
c

Soliloquium primum. 365
adimplere. Qui cum iſtis craſſis defectibus
& negligentiis quotidianæ meditationi Va-
cant, non mirentur, quòd in cordibus eo-
rum non exardeſcat ignis, ſed potius cre-
dant, quòd oratio corum fiat in peccatum.
V. Quanti autem omnium Religionum
in communi, & cujusvis Religioſi in particu-
lari interſit, ut hoc præcipuum conſervandi
& augendi ſpiritus ſubſidium, nempe ora-
tio affectuoſa & mentalis ritè ac ferventes
peragatur, patet omnium eorum calculo,
ui hanc materiam calamo tractärunt. Do-
Ror Seraphicus, S. Bonaventura, integris re-
ligioſis Familiis, à meditationis exercitatione
deſicientibus, totalem ruinam præſagit: Sine
orationis ſtudio (nomine autem orationis præ-
cipuè intelligitur à SS. Patribus meditatio)
ommnis Religin eſt arida, imperfecta && ad ruinam
promptior. S. Bonav. de Progreſſ. Relig. c. 7.
Propheta David animæ ſuæz præſervationem
ab interitu fervori meditationis tribuit his
verbis: Niß quòd lex tua meditatio mea eſt, tune
fonte periiſſem in bumilitate mea; Pl. 118. v. 92.
hoc eſt, in adverſitate, in afflictione mea, in
tentationibus, in inſidiis inimicorum meo-
tum. Nec inanis hic Regis rimor erat; noverat
enim, quòd oratio mentalis ſit cibus & nu-
trimentum, conſervans & confortans ani-
mam: ſicut autem corpus ſine alimento ro-
bur & vigorem perdit, & ad ſubeundas ſu-
28

36 6 — Diei VI.
as functiones inutile redditur, ae demum

fame exanime deficit; ita anima, cœleſtis do-

Rrinæ pabulo in meditatione non nutrita, in-
cipit ſpirituali ſuo vigore deſtitui, ex cor-

ruptione guſtũs interni Manna cœleſtium re-
rum tanquam cibum leviſſimum taſtidire, ift

harum loco cibos noxios, mundi obleéta-

menta appetere, ſpiritu languere, viribus

ad reſiſtendum tentationibus deficere, ac
demum per peccatum mortale, ſubinde cum
publico aliorum ſcandalo mori. Quxæ cau-
ſa tam miſerandi caſus? Sanè primnus non
alia, quàm quòd talis anima quotidianum in
pratione mentali ſpiritůs nutrimentum ſu-
mere neglexerit. Percuſſus ſum, ut ſenum,
&& aruit cor meum; quia oblitus ſum comedere
panem meim. Pſ. 101. V. F.
VI. Optandum foret, ut omnes, qui
internam cum Deo converſationem in me-
ditatione negligunt, aut obiter, merè ex-
ternè, cum evagatione mentis hoc ſaluber-
rimum negotium pertractant, cordibus ſuis
profundè imprimant verba S. Joannis Chryſ.
patheticè ita loquentis: Om videro quempiam
non amantem orandi ſtudium, (eſt autem me-

ditatio præcipua ſpecies orationis) nec hijus

rei fervida, vebementique cura teneri, continuò
mihi palam eſt, eum nili egregiæ dotis in animo
poſſidere; & poſt intervallum: Sim bliciter im⸗-
polibile eſt, absque precationis pPræſi otam i
tu

Mnan

Nognh
atfthiens
AaUnn uſt tinn
in⸗
ſrtigpetifii
ſufrnbwminhe
dreoe Notn
lzenerentu
rialueſin⸗
Vrnheigarli
„ennnnnn, l
ſenn, Aanmt⸗
l amntm⸗
6Crhutſeksontie
Ateipeiän
N, uſkaenmud
3a Mnhehum
nußnſtmud
anincotctunenin
Cnnkſoninn
tamnirm
nunn Atmunn

ſrinni
itngeln min
enommninr
ſtonniin niang
iund ſru

zienn
e nulein

r aic,
rrm
u uehni,
Kre

u iben

rnin i

, ..

gstfn,
n I
1 eiite
en nicht

tin eti

;

Soliloquium primum. 367
tute agere; ac demum: Precatione omnes homi⸗=
nes non minus opus babemus, quàm arbores aqua-
rum humore: neque exim ille valent fructus pro-
ducere, niſi bibant humorem radicibus, neque
nos pret ioſis pietatis fructibus poterimus eſſe gra-
vidi, niſi precibus irrigemur. S. Chryſoſt. ſ. i.
de ador. Deo. Probat hoc frequens, eãque
lugubris experientia: nam, ut cum Nicolao
Lancicio Opuſc.ſpirit. 5.c. j. loquar, quot-
„quot in Religione labuntur in aliquod pec-
„catum mortale, vel ſtatum religioſum de-
„ſerunt, aut aliquod ſeandalum edunt, in-
„fallibile argumentum eſt, eos vel omitte-
„re diu ſolitos ſtatas orationes, vel decurta-
„re, vel negligentiſſimè, & tantùm ad ocu-
„„lIum, ut viderentur orãſſe, eas expediviſ-
3, ſe.* Nam ſine lumine meditationis homo
non eognoſcit proprios defectus, & ſic cir-
ca eorum cortectionem incurius vivit: non
exſtimulatur exemplis Chriſti & Sanctorum.
devotio & promptitudo ad ſpiritualia inte=
peſcit, cor induratur, paſſiones impunè do-
minantur, & tandem totum ædificium ſpi⸗-

tituale in miſerandam ruinam corruit, eò
quòd neglectus quotidianæ meditationis

præcipuè in communitate regulari, & quovis
privato omnium malorum principium ſit,

cm ordinariè ſine ea vix ſeriæ correctio=

. nis, ac internæ recollectionis remedium ſup-
t 1, P

VUt

Ut igitur, religioſe Tobis, ſtatus tui
conditioni & obligationi conſulas, in quo-
tidiana meditatione nunquam omittenda, aut
decurtanda ſedulò vela cordis tui Divinisin-
ſpirationibus pande, & manifeſtam crede
diaboli deceptionem, ſi tibi tempore medi-
tationis neceſſitatem ſtudii obeundi, aut
concionis parandæ, alteriusve etiam de ſe
bonæ aut piæ occupationis citra obedientiam
ſuggerere tentet. Si autem hoc principali
ſantioris vitæ adjumento conſtanter & fer-
venter, etiam absque omni ſenſibili devotio-
ne, uſus fueris, videbis auxilium Domini ſu-
per te, non ſupplantabuntur greſſus tui: ibis de
virtute in virtutem, & etiam inadvertenter
uaſi navigans in mari magna ſpatia emetieris.
VII. Alterum officium, in quo Religioſi,
aliique ad cultum Divinum ſpecialiter depu-
tati Dei Servi publicè in Eccleſus metropoli-

tanis, collegiatis & regularibus, vel etiam
in oratione privata per univerſum Orbem
Beatos in Cœlis æmulantur, eſt laus Divina
in ſtatas diei horas diſtributa, quam Deo
perſolvunt in pſalmis, Hymnis & Canticis ſpi.

ritualibus, in gratia cantantes in oordibus ſuis
Deo. ad Colofſ. 3. v. 16. Eſt enim Sanctorum

proprium Deum laudare, ait Theodoretus

in Pſ. 148. Clamunt voce magna, ut S. Joan-

nes audivit, dicentes: Salus Deo noſtro, qui
ſedet ſuper Zbronum, & Agno. Benedictio *

6

euGl
ubetund
um 5e⸗
Ae ülunen
, kitu Dun
jiahtent hen
mgla Dirnt
plekianfungtun
ſeis, Deoduini
iſcetckennne
I Cenfe

ungliodſinai

l, Mpun unn
ten, Keehe, u
fieinin, Kale
1M N— Ni.
odr min dan

Dom Mleir

ninin ind,
ins Mlndit
läi slemmzen
ſnngoſlir erſn
os Vrllun
E hulttliu ece
nligſt gun
loſne: won Gen
anin nit lage
ung kencrn e
ieliligdn
lllen Nl
41

Eluit
mmonin
anitil
Pn iing
un itt
Z

urwctinets

Sautluln
Cnuptinſfte
4Miaumere
nüm aN
Didikt
giem
nkuin

Soliloquium primum. 369
Claritas &o Sapientia &α gratiarum Actio, Honor
& Virtus, && Fortitudo Deo noſtro in ſæcula ſæ-
culorum, amen; Apoc. 7. v. IO. 12. clamant in-
ceſſanter in omnem æternitatem: Sandtus,
Sandtus, Sandtus Dominus Deus exercituum;
plena eſt omnis terra gloria ejus. Iſa. 6. v. 3. In
hac angelica Divinæ laudis harmonia mili-
tans Eccleſia triumphantem imitatur per ſuos
Miniſtros, Deo Sacrificium laudis in Pſalmo-
dia jugiter offerentes.
VIII. Ut autem hoc cœleſte ſervitium
cum guſtu Divino, & Pſallentium fruétu per-
agatur, magnam oportet ejus habere æſti-
mationem, præcipuè, quia hoc exercitium
quotidie ſæpius, ſicque vel cum ingenti lu-
cro, vel damno recurrit. Extolluntur in
Pſalmodia infinitæ Dei perfectiones, reve-
lantur Divina Myſteria Nativitatis Chriſti,
Apparitionis, Paſſionis, Reſurreétionis, A-
ſcenſionis, Miſſionis Spiritus Sancti, futuri
judicii, ac demum æternæ in Cœlo retribu-

tionis pro juſtis, ac ſupplicii ſempiterni pro

reprobis. Vix ullus autem hactenus digni-
us & laudabilius de oratione & cantu Pſal-
morum ſcripſit, quàm Venerabilis Ludovi-

u cus Bloſius: proin operæ pretium eſt, ad ex-
citandum in nobis ſanctæ hujus functionis
amorem & fervorem verba ejus fuſias at-

texere:, Multi quidem, ait, multa in laudem
„Pſalmodiæ ſacræ præclarè dixerunt, nul-
A a lus

370 Diei VI.
„lus tamen pro dignitate & merito illam ad.
„huc commendavit, nec aliquis commen-
„dabit unquam. Tanta virtus ejus eſt, ut
„Verbis prorſus explicari nequeat. Si eam
„ſolam haberemus, poſſet nobis per om-
„nem vitam fufficere ad omne ſpirituale
„ Exercitium, ſive legere, ſive meditari, ſi-
„vVe Deum laudare, atque precari liberet:
„ inexhauſtus ſiquidem theſaurus eſt, nihil
„nNon continens eorum, quæ velad purgatio⸗
„nem, vel ad ſanitatem, vel ad eruditionem,
„ vel ad ornatum, vel ad conſolationem ani-
„mæ ſpectant & c. periclitantes liberat, ſaucia-
„tos ſanat, cæcos illuminat, pigros excitat, kri⸗=
„gidos inflammat, moœftos conſolatur, va-
„cCillantes confirmat, odium peccati addu-
„cit, contemptum mundi parit, amorem
„Dei inſerit, deſiderium vitæ æternæ gi-
„gnit, fidem ſolidat, ſpem ſtabilit, charita-
„tem auget, patientiam ſuggerit, ſobrie-
„tatem docet, caſtitatem imprimit, corda
„purificat, conſcientias tranquillat, men-
„tes exhilarat, totumque interiorem ho-

„Minem feliciter muratum innovat, ac mi-
,„ra quadam dulcedine perfuſum recreat. Nul-

„la alia tam perfecta, nulla tam ſublimis ora-

„tio ab homine excogitari poteſt. Animz,
„quæ palatum internum infeétum non ha-
,„bet, delitias inenarrabiles in illa deguſtat.“

Hactenus illuminatiſſimus Bloſius in kte⸗

Ginn
otN I E
ee, e hn
eenruntl
ſokethcritd ,
Prnn guhi
frukymn
Een tocbus aen
in muntt
luircn mun d
erCN
lr unnrden
Iin tnwin een
Iellen Alcna d

Norgeſeen

nrChoomvns
Poſtone, teſemnin
hotetenumuee⸗
nhmiinnpoeri
bnſteſaun,
tmithigund 1i
n AYONnikiete
Pphann,le
lfnnehofin
1necnenn
Rnorts ter
le Gnne
ig inho
1177

1 1

4
ulnm Soliloquium primum. 371
riie fat. Anim. fidel. Et quis fruéctus magis in-
Ar ſignes ſperare, vel optare poſſet?
eine IX. Hanc partim dulcem, acrem partim
ni, Pſalmodiæ efficaciam expeftus eſt S. P. Au-
enim guſtinus, quam his verbis manifeſtat: Quan-
Ruene tum fievi in hymnis & canticis ſuaveſonavtis Ec-
eI cleſig tuæ vocibus commotus acriter! Voces illæ
n, infuebant auribus meis, & eliquabatur veri-
Nen nn tas tud in cor meum, & ex ea æſtuabat affeſtus
Kntieis pietatis, currebant lachrimæ, & bene mihi erat
cum eis. I. 9. Conf. c. 6. An non dulcis ver=
borum iſtorum tenor cor noſtrum ad arden-
tem in Pſalmodia devotionem excitet? Ut
igitur æqualem ex cantu & Oratione cano-
nica fructum percipere mereamur, angeli-
cum hoc Officium cum omni, qua par eſt,
diſpoſitione, reverentia ac devotione obi-
re oportet: nam, ut monet S. P. Benediéctus,
ſi cum hominibus potentibus volumus aliqua ſug-
gerere, non præſumimus, niſß oum humilitate &
reverentia: quantò magis Domino Deo aniver-
Jorum cum omni humilitate & puritatis de votio-
Ze Jupplicandum eſt? S. Regui. c. 20. Abraham
uuImmolaturus Deo Filium ſuum in holocau-
genc ſtum impedimenta, pueros cum alino ad
pedem montis ſubſiſtere juſſit: Exſpectate

1
Anma
Miers rai

Ak

GiAumil
vamin bic cum afino; Gen. 22. V. 5. nec eis acceſſum
nniln ad locum Sacrificii permiſit. Patriter 8.
ert/ Bernardus Deo Sacrificium laudis in Choro
uluhi perſoluturus prius in limine omnem alharum
A a 2 cogi⸗

enuln.
AiN derci,
udtet n
gitüͤrun dun
ane lu,

cogitationum & negotiorum ſarcinam de-
4

poſuit, ut ſic liberiùs ſoli Deo vacare poſſet:
ita & nobis ante Divinum hoc ſervitium exX-
cutiendus eſt omnis pulvis præcedentium
cogitationum & funéctionum, accedendum
cum recollecto animo, ardenti deſiderio- ſelillnerin
ac ſublimi intentione laudandi Deum cum iͦnapelleiun
tota Curia cœleſti, imò cum ipſa Sancdichi- inſen) g
maChriſti Humanitats. cunlerenots etn
X Non deſunt fortè ex Venerabili Cle- Gnſetad
ro, imò & ex religioſo Cœtu, qui Cho- Cler Andinnt,
rum aut privatam Orationem canonicam Inim Aundunn
frequentant unicè, ut gravi ſuæ obligationi, Minnantan
religioſæ Profeſſioni & S. Ordinibus majo- Nuin en
ribus annexæ, ſatisfaciant, ſicque mortalem oolaäterelwn
noxam non contrahant, cæteroquin parům tlhais ſa
ſoliciti, ut hoc ſervitutis ſuæ tributum de- im miſtin
votionis fervore, & piorum affectuum in- talmn ihy
tenſione exornent, illudque Divino guſtui n in ſetai,
modo quodam ſublimi, & quaſi ſupereroga- Ih iteilhidi⸗
torio, magis acceptum reddant; hinc quia non enaumſn
ſatis diſpoſiti ad angelicum hoc Officium ac- gittirem bele
cedunt, & exinde eidem non cum humili re- N
verentia, religione & attentione alſiſtunt, inmiſiiufnit
etiam donis cœleſtibus vacui, plerumque 1n iſoolegnen
cum reatu culpæ & pœnæ recedunt. Qis- Aron nbenti
quis ex eorum numero ſe eſſe perſpexerit, Iunz ſtiine
à Deo ſibi dictum credat per Prophetam A- Mmglliſi
mos: Aufer à me tumultum carminum tuorum, din
& carmina Iræ tuæ (Pſalmos, Hymnos, & liſh 0n 1
Can-

ahefene
lingſen
e
lae Leeg
Aann iu
un Mider
Anaſe
thidng

teelseeec

An
WN

n Niundd
Ui
i Alin
Uunaniale
alnmmer
r Aumd
Au o

in ti

Soliloquium primum. 373

Cantica) non audiam. Amos c. 5. v. 23. O
venerandi Dei Servi, & cœleſtes Alaudæ!
nolite adeò viliter humi reptare veſtris in
ſuperdigniſſimum Deum obſequiis: erigite
& ſublimate illa, ut dignè compareant in
conſpectu ſupremi cordium veſtrorum Ar-
bitri: vos præſertim alloquor, (quos tamen
paucos ſpero) quorum præter hunc cano-
nicum ſervitutis penſum aliàs curtæ ſunt per
diem aliæ preces mentales, devotiones vo-
cales & arbitrariæ, ut ſaltem ad hanc ordi-
nariam & quotidianam Divinæ laudis per-
ſolutionem cum mentis ardore vos accinga-
tis. Monitum vult quemvis veſtrům an-
gelicus Magiſter, D. Thomas, 2. 2. q. 97. a. 3.
ad 2. his verbis: Qui ante orationem ad devo-
tionem ſe non diſponit, non facit, quod in ſe eſt,
ut audiatur à Deo, & ided quaſi interpretativè
tentat Deum. Reflexit ſe hic S. Doéctor ad
verba Eccleſiaſtici dicentis: Ante orationem
prepara animam tuam, & noli eſſe quaſi homo,
qui tentat Deum. Eccli. c. I8. v. 232. Habent,
quod agant Viri ſpirituales, & contra dæ-
monum inſidias fortiter obarmati, ut in ora-
tione Pſalmodiæ mentem colleétam retine-
ant, & non in ſocordiam, ſomnolentiam,
& ſexcentas diſtractiones abripiantur; quo-
modo ergo puſilli ſibi non timeant, qui ſi=

ne debita præparatione accedunt 7

WI. In ipſa Oratione canonica vel can-
A a 3 tu

tu I. ſæpius Divinæ præſentiæ memoria ex
citanda eſt: hæc enim Dei æſtimationem pa-
rit, alienas cogitationes diſſipat, totumque
