1. Olcut verus mundi contemptus non con- Motg initet⸗
ſiſtit in ſola externa abdicatione facul- 1M,ſkm Ral
tatum terrenarum, quæ fit in ingrefſſu Reli. Firm 5 Dayin
gionis; poteſt enim ſtante hac actuali re- m'hiil ithn
nunciatione bonorum temporalium adhuc muumn n
foveri inſignis erga mundana affectio: ita pa- Aid rllidi
riter amor mund univerſaliter non probator / oi,cat
ex eo, quòd aliquis corpore cum Sæculari- Wünimmenauun
bus converſetur, mundana tractet, & inter in inks unn
medios mundi ſtrepitus vivat, cùm etiacn lſdnmgn
inter eos adjuvante Dei gratia animum ab a. Iniommullkn
more & moribus ſæ culi alienum habere, & nmikßhepend⸗
corde ſolitario ſolis cœleſtibus intendere pol- iMeuenmimnn
ſit. Talis eſſet quidem in mundo, ſed non ummhkinto n
de mundo, quia mundi legibus ſe minimè amiiantink
ſubjiceret. An non Apoſtoli, an non eorum illin tee el
Sectatores ex Ordine noſtro per omnes mun- Muſiiknneſn
di plagas Miſſionarii Apoſtolici, an non in- Nincul n
num eri alii utriusque ſexũs in media Coſmo- M mminiinin,
philorum frequentia, imò in ipfa Aulæ, Pro- Mlim ineiieian
cerum & Magnatum opulentia per ſpecialem nikbifdſet,
Dei gratiam ſanctum, humilem, & ab omni uſium mkian
mundana vanitate immunem ſpiritum con- Ktnin
ſervarunt? an non oblatis etiam honorib eeſzzmin

1)

Kunmandolen
NrtrvdNA

Soliloquium ſecundum. 26

& opibus innoxiè uſi ſunt? Fuerunt hi de nu-
mero eorum, de quibus Apoſtolus: Qui u-
tuntur hoc mundo, tanquam non utantur. 1. Cor.
7, V. 31. Uti eis licuit creaturis, ſed non frui,
quia his frui idem eſt, ac in eis finem ſuum
ponere: Utere creaturis, ait Ludov. Bloſius
in Conclav. An. fid. c. 4. S. I. n. 2. ad hono-

rem Dei, ſed cave, ne eis per vitioſum affedtum

agglutineris. S. Dionyſius Carthuſianus præ-
fata Apoſtoli verba ua interpretatur: Quaſi
nonutantur, id eſt, finaliter non inbeæreant rebus
creatis, nec per eas retardentur à Deo, ſed pro
nibilo reputent cuncta terreng. Quod ſanctè
oblervabant innocentes mundi hujus uſurpa-
tores: hinc ſimiles erant conchæ marinæ,
quæ ſalſis & amaris pelagi aquis innatat, nec
guttam tamen aquæ ſalſæ imbibit, ſed Cœlo
iereno rori cœleſti capiendo ſe aperit, & e-
um in ſe receptum in margaritam conſolidat.
Ita animæ electæ in medio hujus mundi pe-
lago nec minimam de ejusdem oblectamen-
tis ſtillam imbibunt, ſed lupernis intentæ
gratia ſtabilire cor unicè quærunt.
II. Verùm cautè hæc intellige, dilecte
Tobis: non imus inficias, quòd Deus via
extraordinaria in mediis etiam Sodomis plu-
res innoxios Loth conſervare poſſit; quèd
ad certum ſtatum, conditionem, ac functio-
nem ex zelo animarum ad Dei Gloriam in-
tentam gratiæ ſuæ auxilium conferre poſſit,
N 5 a6

266 Diei V. M gan
ac ſoleat, ut tales, prout neceſſitas, aut re. Min nan
rum circumſtantiæ exigunt, etiam per mun. atel
dum immundum immaculato pede tranſeant ““ .
dumodo abnegantes (in quo difficultas verſa- nts hius
tur) impietatem & ſecularia deſideria ſobriè Mnlle- i
juſte & pie vivant in hoc ſæculo. ad Tit. 2. v. 12, Umns Gdll nes
Non tamen omnes, præſertim Religioſi clau- nlNnriunſ
ſtrales, ad talia munia à Deo non vocati deſi. uimdmmee
mili ſecuritate temerè ſibi fidere, ac pericu. pueſeinnnßei
loſis mundi fluctibus præſumptuosè ſe ex- 6trnzrnefftalne
ponere debent, ſi non ſucceſſivè vitæ ſpiri- rſulekatilhn
tualis, ac gratiæ ſanctificantis naufragium Mwr udanni,
fubire velint. Nam finis ac inſtitutum pri- wapi iſtin
marium S. Ordinum eſt, ut Religioſi vi ſuæz rmtchm6
Profeſſionis mundo mortui ſoli Deo vivant, on nid
séque à mundanis negotiis corde & corpore Inmmmſin in
abſtractos gerant. O quantas animi inquie- Afumm iun
tudines, quantas ſpirits diſſipationes cau. u ellin de
ſant incautæ familiaritates ac amicitiæ cumsæ- cun ulun
cularibus contractæ! Hæ ſunt, quæ devotio- N willn ulund
nis & compunctionis lachrimas exſiccant, Mitisſikleſai
vel potius obſtruunt, ac ferventia animæ Ermm hlroten
propoſita ſuffocant: hæ ſunt, quæ in obſe- ia n prion,
quio Divino, in oratione mentali & vocali mminns ininnie
mentem in vaniſſima objecta abripiunt, & WAinllellizen
ideò pauci inveniuntur contemplativi, quia paluci unmadtleienis
ſciunt, ſe à perituris, & creataris ad plenum ſe- onmdeu vnneue
queſtrare. de Imit. Chriſt. I. 3. c. 31. n. rI. Bil indu it
cutiat quivis, ab inordinatè uſurpata cum 9. Achetlniili

cularibus converſatione ad Cellæ ſolitudinem Cletio
redux Uloin

7

Soliloquium ſecundum. 267
knſnn tedux conſcientiam ſuam, & ultrèò fateri
e debebit, quòd in animo multis mundi ſtig-
Wmatibus ſignatus, multis vanitatum imagun-
Tn culis obſcuratus diutius ſe in ſpiritu recolli-
gere non valeat: & quid, ſi tales ad mundi
uoblectamenta excurſiones frequentius con-
iI tingant? Nônne demum ſputa in S. Profeſſio-
u ne in mundum projecta avidè reiorbebit?
nonne ſenſim exuto ſpiritu Religionis in ho-
minem pravis ſæculi moribus, vanitatibus &
i nugis ſtudiosè addictum degenerabit? De-
plorat hoc S. Laurentius Juſtin. his verbis:
0 quot temporibus noſtris fuerunt, & ſunt, qui
tunquam ardentes lampades && mundi luminaria
lucebant coram hominibus, paulatim ex frequenti
Sæcularium converſatione & confabulatione tepe-
fatti ad priſtina opera ſæcularis vitæ miſerabiliter
redierunt. I. de Diſcipl. & Perfect. Mon. c. 12.
Hi primitus in vado ſe ſecurè ambulare pu-
tabant, periculum nullum frequentatis his
mundi comerciis ſubeſſe judicabant: tandem
verò vanitatum philtro dementati, & into-
xicati etiam ad Superiorum admonitiones
& correptiones inſanabiles permanlſerunt.
Brevem, ſed valde ſalubrem doctrinam pro
hac materia tradit Lætienſis Abbas: Ab om-
nibus, quorum Deus vera cauſa non eſt, abſtradti
eritis. Blos. in Sacel. An. ſidel. c. 16. n. 4. O
ſi omnes caperent verba iſta! òquàm grandi
ſpiritualis vitæ diſpendio immunes forent!

268 Diei V.

III. Quantum S. P. N. Benediétus toto 6

Sanctiſſimæ vitæ ſuæ tempore abſtractioni
à ſæculiturbine, & mundanorum hommum
conſuetudine fuerit addictus, liquitò patet,

dum jam adoleſcens 14. annorum cor gerens

ſenile patriam Oomum, illuſtriſſimam Famili-

am, ac urbem Romam deſerens, deſerti ſecel-

ſum petit, ad priora nunquam amplius re-
verſus, probè ſciens, etiam Chriſtum duo-
dennem inter cognatos & notos non eſſe in-
ventum. In virum poſtea conſurgens om-
nia naſcentis ſuæ Religionis Monaſteria tam
per ſe, quàm per primos Filios ſuos, 8S. Mau.-
rum & Placidum, non in præcipuis oppidis,
(ut cum Eſu à turba declinaret) ſed in lo-
cis ab hominum ſæcularium frequentia ſe-
paratis, plerumque autem in montibus pro
acceſſu magis incommodis erexit, quo
Exemplo S. Pater Ordinis ſui Alumnos do-
cere voluit, ut cauta & rara licentia ſe mun-
danis hominibus jungant, ac non niſi duce
obedientia, urgente neceſſitate, Dei ho-
nore, ſalute animarum cum filiis hujus ſa⸗
culi, & quidem tunc circumſpectam com-
munionem habeant: noverat enim S. Legis⸗-
lator noſter, perquàm difficile eſſe, picem
tractare, & ab ea non inquinari, Sæculari-
um conſortia quærere, & vano eorum ſpiri-
tu non infici, mundi negotiis ſe ingerereé,

& mundanos mores non induere; hinc
ſu-

er ſn

3 u ſebst
erelnwdo ee
nſe fi
1 eilun
ln n
lnlerodlin
enust anlu
Geed non
lveniaen 4
caieretzi
ans hen un
Allatcsſicauth
geliat,An
Nentenndl
,afreinentant
Punkeumnafe
uudcum ponstn
gu fu enghbn
ln ineril won
Abrs gnn
Keiwdn Anoda
Den ohhen ile
M tglu, tts,
nn nſatesdee,
e n omnizunn

Cll , bt,utler

Nofecuwkunne
lilr, Nfin cin
nim nnntnuhn
n r, e

,

lll ln
n
Luren g

n

4

Soliloquium ſecundum. 269
ſuper in S. Regula verbis docuit, quod ipſe-
met proprio Exemplo confirmavit: voluit
enim, ut ſui a ſæculi attibus ſe faciant alienos;
c. 4. Inſtrum. 20. quod ipſum monet Gen-
tium Prædicator, S. Paulus: Nolite conformari
buic ſæculo, ad. Rom. 12. v. 2. præſertim Reli-
gioſi ei ſemel mortui. .
IV. Externi autem actus ſæculi, à qui-
bus nos facere alienos jubemur, ſunt omnes
ili, quos quidem homines mundani reſpe-
rrttuiget Qu ſtatus ſui decoros, urbanos, ac compe-
lulaimn tentes judicant, in Perſonis autem Deo con-
uk ſecratis meritò ut exotici ludibrio explodun-
miufn tur: an non enim exoticum foret, ſi Religio-
Nülan)Aik ſus,ſtatum Pnitentiæ profeſſus, ut rationa-
AMHNNNN Iis ſimia aliorum mores imitans, accentum à
euntin lingua ſua vernacula longè alienum in lo=
Muumndh i quendo fingeret? ſi modis, geſtibus, aliis-
Pehälülm que affectatis pedum, capitis, corporisve
mnNi flexionibus & motibus perſonam quaſi ſce-
aei nicam exhiberet? ſi ſectando Coſmophilo-
nln) rum regulas, novitates, axiomata, ita ſimul
umcSα eorum vanitates oleret, ut mundum in ar-
tocrea cum omni promulſide devorãaſſe vi-
deretur? Abſit, ut talis vanæ dementiæ ul-
i lum poſt ſacra vota hominem arguamus; ſed
quid obſtat, ne fiat, cùm & pejora ex fre-
quenti cum mundanis familiaritate fieri con-
tingat ? Caveat proin, verba ſunt Euſebii
Nirmbergii, qui ſemel mundo mortuus eſt per
. egreſ⸗

11 e
Alnrnigenen
ean naltn
Mepuntinnd

270 Diei V. umul i
egteſſum, ne per regreſum poſtea moriatur Deo Gem e
, iivu⸗ mundo. de Ador. in ſpir. & verit. l. I. hl n1

c. 10. Major Religionum obligatio conſtrin. “ An
git ad pravas mundi vanitates ac ſæcularia de. e hun
ſideria non regrediendi, quàm olim erat Anviid,En
mundo egrediendi; hinc S. Thereſia, genui. un linm n!
na S. Spiritus Diſcipula, inſpirante Pivino ¹1 M iit
hoc Maxiſtro, ſui neo-reformati Ordinis ba. Bn i e
tres Wonitos voluit, ut ad conſervandum! taui 4
Religionis ſpiritum rarò &o ſoliciteSæcularesac. MAIinii
cedant, & non niſi de rebus ad ſalutem per- mnel mend⸗ 4
rinentibus cum ipſis agant. Nemo etiam zmiilet
viribus ſuis temerè fidens ſe concredat in- H ,
cautæ cum mundanis converſationi: nam ex. luun Ee
perientia conſtat, quòd etiam illi, qui ſibi uelhen ulai
fortes Samſones videbantur, à Dalila (mun- udus utnun
do) turpiter attonſi, vel ſuum ad Divina v- Mln Niomni
gorem ac fervorem amiſerint, vel etiam n- Kie A. .
ter mundi amplexus miſerè perierint. liſen gnoi
V. Innocenter hoc timuit S. Petrus Da- Butm
miani, S. R. E. Cardinalis, ac præclarum ſi dus Ilinaitf
S. Ordinis noſtri, hinc poſtquam & Mona- lttontinn 8
ſterio excitus pluribus annis Romæ in pu- Waifinm,
blicum Eccleſiæ Bonum ſacris laboribus ſeim- ut en Di
penderat, tandem Nicolao II. Pont. Max. in lonnen
vehementiſſimis precibus ſupplicavit pro ob- ihl Klnn
tinenda licentia Epiſcopatu Hoſtienſi ſe ab- Rummun
dicandi, ac denuo urbis rumores, vitæque i e uhnn
activæ diſtractiones cum ſolitudinis & con- ih l mfi itn
templationis dulcedine Permutanche Au- innn lit
lamus

N, Soliloquium ſecundum. 271

wine diamus motiva in ſupplicationis tenore fuſi-

üftie us expreſſa apud Angel. Paciuchelli in Jon.
tnelde t. I. lect. 20, S. II. n. 22. Beatiſſime Pater!
Ahbdicavit Epicopatum Conſtantinopolita-
num S. Gregorius Nazian. & tamen Eccle-
ſiæ illi nedum utilis, ſed neceſſarius erat. Et
e cur mihi hoc ipſum non licebit? Ille Mona-
chus monaſticæ diſciplinæ ſe iterum ſub-
en miſit, & ego aliud non peto, niſi ut mihi
Monacho facultas detur in Monaſterium re-
arz vVertendi. Sylvanus & ipſe Chriſtianam pie-
u tatem ſedulò colebat, & Philopopolenſem
Eccleſiam in Thracia adminiſtrabat, elapſo
tamen triennio obtinuit recedendi veniam,
cùm intenſa regionis illius frigora ob graci-
le, macilentum & extenuatum corpus per-
ferre neſciiſſet. O ſi homo ille ſanctus tan-
tum ob frigoris moleſtiam corpus infeſtan-
tem hoc impetravit, cur mihi id iplum ne-
gabitur, cujus anima ſummo frigore con-
fringitur? à Divini amoris fervore tepeſco,
quo in Cœnobio ardebam, & lætiferum tor-
pentis animæ frigus incurro. Eheulmemi-
ni enim ſæpè, me ita Divini amoris igne
ſuccenſum, ut optarem protinus clauſtra
carnis effringi, ut ad ſummum meum, om-
niumque hominum bonum evolarem. Ha-
bebam tunc, ut Deus promittit, cor carne-
um, aut, ut mihi videbatur, cereum, ſi-
6 quidem flamma cœleſtis cujusdam deſide-
ſ rii

rnlit,
”M
LCariz

Gie e et

272 Diei V. n n
rii illud liquefaciebat, & liquefactum per veiskoon.
oculos in copioſiſſimas & dulciſſimas lachri- Nillnnſi
mas diffluebat. Abhorrebam ego omniz, ledo fr
quæ Chriſto Domino dilplicere exittimabam. ennnnn, 1
Sæp devotos oculos in Chriſtum & Cruce Aataf
pendentem torquere ſolebam, avidusque CErdi um
ſuſcipiebam ſtillantem ſuppoſito ore cruo- Asrocſnmin
rem. Videbar mihi Redemptorem in Cal. actons,0n alun
variæ monte conſpicere languentem, & Eicirntha
exſpirantem, & ex S. Vulneribus, quaſi ex rnen, Kin
tot fontibus, Sanguinem manantem haurire unn ines en⸗
&c. ſed nunc duritiem indui, nunc in ſaxum ſec,iam
converſus ſum, externa negotia nauſeam seansHaale
mihi pariunt, & tanta ariditate exſiccatmim ſen unnens el
me intueor, ut nec minimam compunétio. Gm enn di d
nis lachrimam effundere poſſim. Ego, ego, amikinnd dn
cheu! Samſonis inſtar doleo de amiffis ſe. omdilhiud
ptem Spiritus S. donis; affligor, quaſi cum ianſuntſer
Samſone ſeptem pili mihi reſfciſſi eſſent, mnmdimn en
effoſſique non frontis, ſed mwentis oculi, & Petunraere
quòd nunc miler ſæcularium curarum mo. miihugn m
lam gyrare cogar. Ego alter ſum Sedecias, ann Meimnaldi
cui Babiloniæ Rex, trucidatis prius filiis, ſeu nictncarrenth
ablato bonorum operum fructu, deinde etl- uininimmmn
am oculos eruit, cùm me pulcherrima & nin iin
pretiola internæ contemplationis luce ſpo-. S aa
liärit. Si igitur S. ille vir Sylvanus, ſcili. mlininai
cet propter ſolam corporis incommodita- viimn ilii
tem, non cunctatus eſt dimittere Thraciam, ifini
cur ego non deſeram pro cavendis tot ani⸗ luktn in
mz i

MR . J. 7 2 *
ki ln Soliloquium ſecundum. 273

ræ vulneribus Romam. Facultatem ergo

1

præ (a, Be atiſſime Pater, faculratem, inquam,

ddu. ln
R præſta recedendi, ut virium ſpiritualium
crines iterum naſcantur, ut lucem mentis re-
cuperem, & Deo meo frun denuo poflim.
Hæc S. Præſul ad Vicarium Chaiſti.
Nun VI. Si igitur Vir, tan:a virtute ac ſanéetita-
e conſpicuus, ob externa negotia, eriam
pia, & Eccleſiæ proficua, tamen viræ ſpiritua-
lis languorem, devotionis dilpendium, do-
rr l norum Spiritus S. jacturam cuntraxiſſe ſibi
nan n viſus eſt, ſi ad præcavenda anima vuinera
AnA Romd abeundi, & curas ſæculares excutiendi,
uniudin facultatem tam intenſis precibus ſupplicavit:
unnmnſii uic alii non agant, qui clypeo virtutum
kinſhn s contra noxia tela mundi adeò inſiructi non
AMhEn ſunt? quomodo illi Divinæ confolationis ro-
Stiset rem in anima ſua percipere pofiont, qui ci-
1. ui i tra finem necefſarium, vel honeſtum, præ-
tmuMi ciſè ad ſenſuum fuorum indulgentiam ſæculi
erluncm nugis ultrò ſe ingerunt, vanos rumores ve-
Wyirias nantur, propinquorum & aliorum, quibus
umiifi inbrofeſſione adhæſionis repudium dederunt,
ynihidenuò familiantates inquirunt? eorum ſolatiis
„Wegkn fruendi frequentiorem anſam appreben-
„ dunt? nunquam tales ob immodicas ejus-=

d . . e. S
Vehn,modi mundi ſalutationes Divinarum inſpaa-

cund tionum dulcedinem delibabunt; nunquarn
dilun ſolidè in vita ſpirituali proficient, ſed patda-
e aN tim à fervore decident, & in vanitatibus lu-
NℳN S 5

274 Diei V. is
. . ,r. Deos
is ex defectu cœleſtis imbris areſcent, pro- Gunmnleu
ut Deus per Prophetam Amos c, 4. V. 7. anenn
prædixit: Plui ſuper civitatem unam, ſuper d

relhmumnu
civitatem alteram non plui; pars una compluta twelntilt
eſt, && pars, ſuper quam non plui, aruit: qui- Dmiit umgt:
bus verbis, ſic exponente præfato S., Petto ENaiſue
Damiani ad Deſiderium, Cardinalem & àbba- geloname, ,
tem Caſſinenſemejusdémque Religioſos Be- idh it M 1
nedictinos, Deus ſignificare voluit, quèd zuin f, un
gratiarum, beneficiorum, luminum & con- 6,Nem ,r ien⸗
ſolationum ſuarum imbre animas religioſas l,igun
à mundi ſtrepitu ſeparatas perfundere ſole- Ganm m,sl
at, ubi econtra in ſæculum, ejusque ſequa- I unmu um,
ces, ne guttam quidem pluviæ, aut roris c. I
leſtis delabi permittit. Et quid inde fiet, .

niſi ut tales tandem ex juſta Divinæz viſira- Aigmdknin
tionis ſubtractione miſerè in ſpiritu areſcant? uniimihri
VII. Ideò zeloſus quidam recentior Aſce- di i mtumn
ta anonymus in ſua Ichnographia nona in. ſunfni m

cautam hanc quorundam Religioſorum cum Mugininiis
Sæcularibus converſationem & in negotia iun ſam,
mundana intruſionem judicat eſſe unam ex Gucfmm m
præcipuis cauſis, cur Deus hoc potiſſimum rſi ln ,
periculoſo noſtro ævo ſe, ſuàque arcana non dndlni gind
tam copioſè amplius nobis communicare, Mihttiglel
neque tam familiariter nobiſcum agere ſoEflgnkinlirnn
leat, ac olim cum omnibus illis agere con- minrinien
ſuevit, qui ſpretis his mundi illecebris ſibi in iil
ſolis vacabant: dum enim mens noſtra aded euminich i
vaga hinc inde vanis & terrenis creaturarum iliden e
ſola⸗ zan

=

HZM Soliloquium ſecundum. 275
dties ſolatis occupatur, Deus quodamodo à ſua
pi operationeimpeditur, ut opus ſuum in ani-
Ne ma juxta deſiderium ſuum peragere non poſ-
eE ſit; & hoc veriſſimè: ubi enim factum eſt ver-
Ium Domini ad Foannem? an in paterna do-
I mo? an in publica platea? an in populi fre-
aum quentia? minimè, ſed in deſerto; hinc S.
Bernardus ait: Impleri Divinis vifitationibus
anima non poteſt, quæ his diſtracionibus ſubja-
umn ani cet, Serm. 3. de Aſcens. Ut enim clavus cla-
vum pellit, ita, ut idem mellifluus Abbas ait,
let amorem amor expungere; Serm. 13. in
Cant. humanus Divinum, mundanus cœ-⸗
leſtem.
VlIII. Magnam adhuc deformitatem ad-
uhruchbut vertit & deplorat in ſervis ad ſpeciale Dei ob-
Rnniihin ſequium aſlumptis jeremias Propheta: cùm
beui enim in ſuis lamentationibus præmiſiſſet:
ſungut Obſcuratum eſt aurum, matatus eſt color optimus,
al mox ſubjungit: Diſperfi ſunt lapides Sanctuarii
aali in capite omnium platearum, filii Son incl)ti,
e & amicti auro primo, qaomodo computati ſunt
inter vaſa teſtea. Thren. 4. v. I. & 2, Per la-

N.
E
. M

nini⸗

elgr pides Sanctuarii, per filios Sion inclytos uni-
. verſim à SS. Patribus Eccleſiaſtici, Sacerdo-
e tes & Religioſi intelliguntur. De his con-
nE queritur Deus per Prophetam, quòd repu-
nat tati ſint inter vaſa teſtea, quòd obſeuratum
4 i 6 ſit aurum optimum, eò quòd hi lapides San-
n E , Kuarii, hi filii Sion inclyti inventi ſint dil-
iweſost §. 2 per-

276 Diei v. gen n

perſim in capite platearum, in foro, in pu- iwann
blico, in vüs ab omni plebe tritis non ſine nin ſtn
ſcandalo paſſim oberrare. De his Jos. Manſi Hnaſinke 1
in ſua Bibliotheca morali dicit: Eoce tibi cau. etir Menln
ſam, cur Ecclefiaſtici (non rarò etiam Reli- eſuni unn
gioſi) bonum nomen amittant, alios ſcandali- rhenct aiſt,
zent, & à ſua vocatione deficiant, quia videli- n te en
cet Divino ſervitio minime ſunt inteuti, ſed poti- eogicet, rd
us in mundi hujus negotia ultrò ſe ingerunt. Jos. ohenl dn ngen
Manſi t. 2. tra ct. 22. diſc. 3. n. 8. Utinam Wlrkt, Mlenn
unius duntaxat ſeandali argumentum habe- Mfulm /
remus, quo Clauſtrales urbis plateas frequen- iiet u.
tins obeuntes, Sæcularium non tam vulga- dl riniu
rium, quàm nobilium oculos & animos of- Al ſon antd
fenderunt. Quomodo enim bonam de is n inihm
opinionem forment? quomodo eos ſpiritu dHühnmnſund
ſuæ S. Religionis imbutos credant, quos i iMunn in ie
dent jam per hanc, jam per illam plateam va. Iu Mlia iunt
gari, jam hanc, jam ilam domum ſine neceſ. AMudh uſerte
ſitatis vel utilitatis titulo frequentare: ſéque Ainhmm inh
ad captanda corporis ſolatia inter vaſa teſten n mnn Eini
mundanorum hominum cum vilipenſionis Aalinidn in
periculo commiſcere? Sanè non rarò per ta- utlemmi
les gyrovagos totius S. Ordinis vel Mona- Mani gim
ſteri fama periclitatur & proſtituitur. Ah,Flni
VI. Propheta Jeremias damna eorum Auonmn ingt
magis explicaret, qui ſtatum religioſum pro- umattiigi
feſſi liberius cum mundo communicare non ni mtün
verentur; tranſit à lapidibus Sanétuarii ad ali- Wil mini
ud exemplum de Nazaræis, qui per R inimfn
Divyi⸗

3

e Soliloquium ſecundum. 2 77
GeN Divino cultui nuncupati apud Judæos ca-
GneI dem fama pollebant, qua in lege nova Re-
ochen⸗ 4 N lgioſi : nam typum gerebant Cœnobitarum,
R ſicut Rechabitæ Eremitarum. Deillis ait:
* nn Candidiores Nazaræi ejus nive, nitidiores laſte,
— ubicundiores ebore antiquo, Japhyro pulchrio-
* Gi res, Thren. 4, v. 7. O quàm præclaræ ſunt
/heæ prærogativæ, quz Deum ipſum autho-
Ini rem habent! Sed ingens macula has omnes
nizl obfuſcavit, mox emm ſubjungitur: Deni-

Funh grata eſt ſuper carbones facies eorum, non ſunt

uittugm cogniti in plateis. Ecce Nazaræi, Keligioſi,
nGe magna aliàs apud homines opinione fulgen-
Ittms tes denigrati ſunt, cogniti non ſunt; ubi?
Cuhgeatund in plateis, daum à domo Domini, in qua
Glgmchuk per 8. Profeſſionem plantati ſunt, quo ne-
ünn icio prætextu ſæpius abſentes per plateas,
m riEe per loca publica incautè oberrärunt, vel,
ltenni quod ratione materiæ ac deordinationis con-
tiun tra abſtractionem à ſæculo cum S. Textu
matn idem, imò longè deformius eſt, dum ſe
rm GEGh Dacularibus ad cibum, ad potum, ad uſum,
in ms ad jocos & ſales accommodärunt, ac eorum
geini Senio per omnia conformes reddiderunt,
inn ,i Keut populus, ſic && Sacerdos. Olex 4. v. 9⸗
. Quid dein mirum, ſi tales coram Deo ſuper
nthin carbones internè denigrati, & externè pro
Nazaræis, quos habitu & tonſura mentiun-=
gn m rur, cogniti non ſint? cùm enim nihil in
ir⸗ Verbis & actionibus ſingulare, extraordina-
Neukk, 5§5 3 rium,

4

len e
1 oini uen⸗
, ncls
nabus

rium, ac à trivialibus vulgi ineptiis alienum
in ipſis appareat, ideò ſingulari etiam reſpe-
tu & reverentia non coluntur. uc
IX. Non deſunt, fortè etiam ex S. Fami d dl
liis quidam, qui, dum perſonam, præſen- niien
tiam, ac affabilitatem ſuam privatis Szculi telle⸗
hominibus, præcipué autem authoritate qua- eluns iutei
dam tulgentibus gratam & acceptam advet. illund ,n
tunt, eorum favoribus immoderatè affici. mihs kmin
untur, ſéque in illis omni obſequiorum ge. Nokimſl i⸗
nere ſiudioſè ſtabilire contendunt. Pro u- miis ian

cro non rarò cenſent, ſi affabilitate ſua, vel den 4e

potius immixta faceta nugacitate paraſitica

hinc inde oblectamenta aut munera emen-4l C
dicent. O indignum quovis Viro ſpiritua- Nülnn, lun
li commercium! & qui exinde ſequuntur n, Celinfune
fructus? Omnis reverentialis reſpectus ſuo- Giier mkin
ceſſivè in vilipenſionem, exploſionem & itzun ehi erti
contemptum degenerat: in mente depin. in oun, Aun,
guntur mnumeræz circa externas vanitates llitmi mne,
deluſiones: excogitantur conſilia tales ex- Müed Duton
curſiones brevi denuò it erandi: ſolitudo ce- Elnſeun (
dit in carcerem, Cella in fuſtidium, & com- lun iiſein r
mercium ſæculare in campos Elyſios mi- Arlium
grat: quies & pax in ſpiritualibus exercitiis Altulisern
deperditur: Divinis auxiliis & operationi- ur ioriun n i
bus in anima ponuntur obſtacula: fiunt quo- iu Idl ndd
tidiani regreſſus à fervore erga cœleſtia, do- Mi argllit
nec tandem homo interior in inſenſibili cx- ig ein i⸗
citate à Deo derelictus penitus indureſen. Kfet rlin
i
3

“ Soliloquium ſecundum. 279
e Hi ſunt verminoſi fructus carioſæ arboris,
nempe incautæ, inutilis & frequentis fami-
liaritatis cum hominibus hujus ſæculi, dum
ejusmodi famelici humanorum affectuum
ſectatores poſt grandem ſpiritus diſſipatio-
u nem, & periculoſiſſimam deordinationem
Ulei àfine ſtatus ſui tandem è& numero Servorum
Dei eliminantur, eò quòd magis ſtudeant
hominibus ſervire, eisque placere, quaàm
Deo, Creatori ſuo, quod teſte S. Paulo in-
compatibile eſt cum glorioſo titulo Servi
Dei; ait enim: An quæro hominibus placere ²
i Radbuc bominibus placerem, Dei Servus non eſ-
ame vem. ad Gal. 1. v. 10. Qui ejusmodi ſunt,
Glnginn convincuntur, quòd cor luum, amorem,

AuE ſuum, obſequium ſuum cum Deo & mun-
Dummintſt do dividere velint: ſed hoc adulterium &
hennt ghi ſacrilegium eſt; unde etiam à S. Jacobo a-
er Aort il dulteri vocantur: Adulteri, neſcitis, quia ami-
”””

citia hujus mundi inimica eſt Deo. Jac. 4. V. 4.
Impoſſibile eſt, Deo ſimul & mundo ſervi-
re, ac utrique placere. Cor ingrediens duas
vias non habebit ſucceſſus; Eccli. 3. V. 28. hoc
cni upl eſt, nec Dei, nec mundi gratiam acquiret.
, Zeloſiſſimus Paulus Segneri ait, quòd favor
ele, & amor hominum tres habeat conditiones
" beſſimas: Ima eſt, quòd ſit difficile, illum
e d conſequi; 2da, quod ſit facilè, illum perde-
Srhien e re; 3tia, quòd etiam obtentus plus mali,
en üuik quàm boni afferat. in Man. an. 12. Martii.

aezet
cner Ct iius

. zo; 3 . 6onnh rl
X. Caveat igitur religioſus Dei Servus, a
ne ſe inanibus mundanæ benevolentiæ ſignis ſ iſiſii
& favoribus etiam ex quocunque honelk niilg,
tis, vel fuæ aut Monaſterii utilitatis prætex. mnn i⸗
tu inecari permirtat: ſi enim his affechbus ihtlinun ri
ſerne ad breve tempus ceſſerit, in ultetn= tiltuln, Elen
rem eum laxitatis & ſenſualitatis viamm mox Iümnn An,
pertrahent: nam ex colorato quovis tiiulo pw unortu, G
omneimn occaſionem illarum perſonarum Wliimiu, i
conſortium adeundi cum cordis inquierd. r iitn
dine prenſabit, ad eorum menſam, 2d po- Ennniem
tumn, ad merendas, ad otioſas confabula. , rliu
tiones ſe inſinuabit, politicis mundi for- e teriftina
mulis ac moribus aſſueſcet, dulce diſcipli. Niu/niuln iu
næ clauſtealis jugum ei redderur exoſum, NAumm uuhr
exercitia ſpirituahia cum tædio & languore iu bendenn e
peraget, & de ſupererogatotiis ne quidem wenenoigüimtn
ſeriò cogitabit; demum non ſapient, niſi wennaldan
terrena, donec talis exuto omni Religionis N Kucndntel
ſpiritu interios in hominem ipfſis etiam bæcu. (ntichain,
laribus deteriorem tranſeat; deteriorem, in- finimaitngt⸗
quam, eò quòd hi parem ipſi ſtatús obliga Vldknmgtirn
nonem non habeant. Non funt hæ exagge: Wulalsglinm

280 PDiei v.

2

rationes, ſed veritates in Docéctrina S8. Pa: Inneſimnemumn
truqh & vitæ aſceticæ Magiſtrorum fundatæ, iikgig in,
nec non lugendis quorundam Exemplis und elt ni
comprobatz. Deplorat hoc S. Dionyſius —*
Carthus, ob frequentes in ſpiritu raptus WS
Docter extaticus diétus, Serm. 15. de Octav. N mlt 5 N
Paſch. his verbis: Proò dolor! multi ſunt Keli- ualimng
gid⸗

Soliloquium ſecundum. 281
voſi ſolo corpore de mundanorum hominum ha-
yatione, conſortiéque regreſi, quoraum con-
r verſatio non éſt in Cœlis, ſed mentis diſtradio-
üimin ne diſcurrunt per vaſta terrarum, & vanis af-
fettionibus detinentur in terris, corporaliter ſe-
gent in Cœ nobio, && mentis occupatione verſan-
an tur in mundo. Hi ſunt, qui ſæcularibus dele-
Gantur rumoribus, & mundanorum bom num
Su confabulationibus, qui non amant neſciri, imèò
per ſeripta, per munuſcula, per ſalutationes,
per varios modos extraneorum ſibi mercantur no-
titias, reputationes, favores, ac munera.
Noônne hæc ſufficiunt ad internum hominis
etiam alias probatiſſimi ſtatum corrumpen-
ede dum? & tamen vana & inconſtans mundi
uunnmE hujus benevolentia præ ipio Divinæ gratiz
MmuIeeE incremento à quibusdam fſolicitius quæritur,
bn & inventa cuſtoditur.
Genndnd Xl. Non quidem à te Deus, nec S. Or-
Gemtentsdr dinis tui Regula exigunt, ut contra inſtitu-
mtnei titui rationem vitam quaſi eremiticam agas,
ut Cellæ parietes ab hominum conſortio ſe-
ul queſtratus quaſi carcerem inhabites, ut ho-
ul minum etiam extraneorum alloquia morolſè
& ſütudioſè devites: minimè gentium. Imò
d e à contrario præſtat ſubinde amori corpora-
lis ſolitudinis publicam cum aliis domeſticis
& extraneis converſationem moderatè præ-
ferre, prout S. Thereſia ad omnium Reli-
gioſorum eruditionem ſequentibus verbis
§ ſ daoaæs

3

i

mlNe

282 Diei V.
docuit: In publico & converlſatione cum ali.
is eluceſcit, & patebit amor, & non in an-
gulis & latebris, ſed medias inter occaſio-

6Roantmnſe
endun Al

3

nes: & mihi credite, eſto, plures ibi occur. oful 3
rant imperfectiones, quin & parvi quidam (Cztüſum
laplus & concuſſiones, lucrum certè no- Hünkhn

ſtrum incomparabiliter majus eſſe, quia in „Mni beſt
ſimilibus occaſionibus intelligere nobis da- NEdnla an
tur, qui ſimus, & quouſque virtus noſtra Iome homtuid
ſe extendat: etiam qui ſemper intra Cellæ ſuz unmenn, uhr
angulos latet, & in ſolitudine (quantumli- Aunur Mtt, 1,
bet etiam judicio ſuo ſit ſanctus) nelcit, an mut God

patientiæ & humilitatis virtutem habeat, ac , mih i
ne quidem illius ſciendi occaſionem ullam e, Epomman
habet. Hæc Seraphica Virgo Thereſia, quæ un unn En
tamen ſemper ita converſandi Superiorum udu, N,Kaun
licentiam & proximi utilitatem, excluſo pro- diaßs tun de
prio ſui amore, & commodo, ſupponit. Hoc is Aum inr
tamen Dei voluntas, nec non ſtatus religio- rini ſalinen
ſus, & conſcientiæ dictamen exigunt, ut uld eant
accedente Prælati nutu, urgente officii tui undhrnmgiam
ratione, poſtulante animarum cura & ſalu- Rnertntun
te cautè omnino cum ſæculo, & Sæcularibus ſ Naihmig,
agas, ac eorum moribus te conformare om- iniininenmnte
ni modo horreas. enhn onnon
Proin Religioſus primò puram ſemper t, idl gn .
intentionem ab omni vano, & ſenſuali fine un, lang
ac fucato prætextu ſeparatam habeat cum ho- mint
minibus extraneis converſandi. Secundo ig oel

And Creonn)
ſtudeat, eis in verbis & actionibus bono ex- te 8
XEf emplo Mnge⸗

8

üihrohalag
Ndi
ünilunetin

onliu

Soliloquium ſecundum. 283

emplo prælucere: nam ſatis explicari nonpo-
teſt, qua cum efficacia exempium bonum a-
nimis hominum dominetur; hinc S. Paulus
Timotheum ſuum ad publica officis in vinea
Eccleſiæ dimiſſurus ei præcepit: Exemplum
eſto Fidelium in verbo, in converſatione, in fi-
de, in charitate & caſtitate; I. Timoth. 4. v.
12. & S. noſter Anſelmus in verba D. Pauli ad
Titum: In omnibus te ipſum præbe exemplum bo-
norum operum, ita quemvis Religioſum ad-

hortatur: Ita vive, ut fis omnibus forma bene

vivendi, & qui te viderint, legant in operibus
tuis, velut in libro, quid agere debeant. Ideò
caveat, ne proximis vel minimam ſcandali
umbram præbeat, de quo ita ſibi timuit S.
Bernardus, ut, licèt toti mundo prodigium
ſanctitatis factus ſit, dicere tamen non dubi-
taverit: Malo mori, quam de mala mea conver-
Jatione alicui ſcandalum dare; S. Bern. de In-
ter. Dom. c. 37. quod tamen apud mun-
danos obſervatores ad omnes Religioſorum
actiones perquàm intentos facillimè fieri po-

un teſt. Tertiò neceſſe eſt, ut in omni Sæcu-

larium aliorùmque converſatione modeſtam
ac decentem morum compoſitionem in ha-
bitu, inceſſu, motu, ſermone & actione
præferat: Nam de exterioris hominis motu, ait
Caſſianus, interioris ſtatus cognoſcitur; & ſe-
cundum S. Gregorium Nazianzen. actiones
corporis ſunt quidam præcones aximi. Non ſit
7 autera

284 Diei V.

autem comitas, modeſtia, & urbanitas ex
ofſtentatione ficta, led vera, & in animo radi-

cata: non ſit gravitas alienæ laudis ambitiols,
ſed cum fſincera anmimi demiſlione temperata.

Non fſit lermo exquiſitis verborum phaleris
comptus, ſed religiotæ ſimplicitatis candore
ornatus.
XII. Jam tuam cum mundanis conver-
ſationem ad trutinam voca, Religiolſe To-
bis, vide, num tua cum ipſis commercia hac

triplici condwione, nempe intentionis puri-

tate, boni exempli ſpiendore, & religioſæ
modeitiæ candore, aliisque necefſariis cir-

cumſtantus ſint veſtita? an commilſcendo te

inter vaſa teſtea hujus mundi non ſimul in-
ternæ quietis ac ſpiritualis recollectionis diſ-
pendium feceris? abrumpe filum deinceps.

Miſiſti manum ad aratrum S Religionis, ab-
2

renunciaſti ſæculo & concupiſcentiis ejus per e
a,Lumanlele

votareligioſa; noli jam reſpicere retro. E-
ductus de terra Ægypti noli denuò appetere
milera ejus folatia, quæ te inquietare, ſed
ſatiate non poſſunt. Salutare conſilium ſug-
gerit Romanus Sapiens: Quid tibi vitandum
præcipue exiſtimem, quæris? Turbam. Ego certe
confiteor imbecillitatem meam: nunquam mores,
quos extuli, refero; aliquid ex eo, quod com-
poſui, turbatur; aliquid ex eis, que fugavi,
redit. Seneca Ep. 7. & 8. Certo redibunt
poſt cxexcitia vitia, quæ modò eliminare
2 ſtudes,

iui e

ſoee ſelsn

t

(nlldeo mnen

nzieru⸗

NI

Dihm, im
WöAMttin,

l u. Pſn
ſa, trn
nneeNtkſbn
es feuun, ünnt
ulnlboninelgim

Chdnenn
lee
ltio dulnninn
ſttten nr U
ehcann eiin
r iue ntetr .
ugkolkeoen
nnbeind inne
in niktute
üſßipolſe an
phhn: Uere

Meditatio tertia. 2²7
ſtudes, niſi cavere velis inutilia & vana ho-
E minum eommercia, Ama prain Cellæ ſolitu-
dinem eo modo, quo dictum: nam vita ſo-
iitaria eſt cœleſtis Doctrinæz Schola, ac Di-
vinarum artium Diſciplina. Hæc te in vita
hac reddet Deo familiarem, & ibi aſſociabit
1 in Gloria æterna.

MEDITATIO III.

De ingenti Deſiderio in via Virtu-
tum & Perfectionis proficiendi.

punét. I. Rkkati, qui eſuriunt, ſtiunt juſti-
tiam, quoniam ipſi ſaturabuntur.
Matth. 5. V. 6. Per juſtitiam hoc loco omne
genus virtutum, & non ſola juſtitia, una ex
cardinalibus, intelligitur. Hos Chriſtus bea-
tos, & æternis in Cœlo gaudiis ſaturandos
dicit, qui per modum non ſimpliciter volen-
tis, ſed inſuper famentis & ſitientis ingenti
deſiderio & ardore in virtutum & perfeétio-

õ
And
nnd agen
mndmagleti
Mfantſantn
nlylkug
1 14 Ger

n nis ſtudium feruntur. Hæc fames & ſitis,
iges: 19

hoc ſincerum deſiderium, & efficax volun-
iEes tas in puritate conſcientiæ, in virtutum ſo-
rus s, liditate quotidie proficiendi cuivis Religoſo,
m u,ſe a2c vero Dei Servo ſumme eſt neceſſarium.
