quæ te hactenus in corpore & anima quovis
modo infeſtarunt, aut impoſterum infeſtare
poterunt, ſicque novo fervore accedens ad
ſervitutem Dei præpara animam tuam ad ten-
tutionem, Eccli. 2. v. I. ad crucem, ad quævis
incommoda à Deo, ab hominibus, ab ele-
mentis, à dæmonibus, à creaturis quibusvis
tibi infligenda. Fortem indue animum, (nam
cruces in ſe amabiles nonſunt, niſi bonita-
te finis afficiantur) & irruente afflictionis
procella.
Primò propone tibi Dei Filium 33. an-
nis inter meras adverſitates viventem & mori-
entem: tulit enim continuam paupertatem,
comtemptum & dolorem. Inſpice & fac ſe-
cunduùm Exemplar, quod tibi in monte monſtra-
tum eſt: Exod. 25. V. 40, ſuadet id etiam Au-
thor libelli de Imit. Chriſti: Si ad vulnera &
pretioſa ſtigmata Jh ſu devotè confugis, magnam
in tribulatione confortationem ſenties, nec mul-
tum curabis hominum deſpectiones, facilitér que

verba detrabentia perferes. de Imit. Chriſti l. 2.

c. I. n. 4. An hoc Exemplum innocentiſſi-
mi in Paſſione Ducis tibi non ſufficiat?
Secundò firmiſſimum tene, præberi
tibi in præſenti difficultate à Deo anſam amo-
rem tuum erga eum verè & ſolidè demon-
Kſirandi, eidue magnum obſequium, ac be-
Ee 5 neplas

442² Diei VIII.

neplacitum exhibendi: an denegare aude.

bis?
Tertiò viva fide crede, hanc numero,
pondere & menſura preſſuram tibi non ab
hominibus, non ab aliis cneaturis, ſed prima-
riò à Deo ipſo ùt cauſa prima ex amore tui,
in commodum tuum & ſalutem tuam deſti-
nari, & ab æterno jam determinatam eſſe;
an ergo Divinæ voluntati refraétariè reſiſte⸗
re non formidabis?
Quartò oculum mentis reflecte ad pec-
cata tua, quibus longè majora tormenta &
cruciatus, imò ipfſius inferni aut purgatorii
pœnas es meritus; potes autem unica v. g.
injuria ex amore Dei patienter tolerata hic
culpas peccati, & ibi pœnas peccato debi⸗=
tas abolere: Quoniam pius W miſericors eſt
Deus, &S& remittet in die tribulationis peccata.
Eccli. 2. v. I3 An ergo, ut tui vivam com-
buſtionem evadas, levem alapam recuſabis?
Siquidem gravior erit ille ignis, (Purgatori)
quàm quidquid homo poteſt pati in hac vita. S.
Aug. in bſ. 37.
Quintè, ſi affliéctio ſenſibiliter non cedat,
ſed acriter adhuc inſiſtat, & te in parte in-
feriori mordaci dente rodere pergat, (quod
in aliena aggreſſione honoris & famæ, in
contemptu, contumelia & linguæ oppro-
briis frequentiùs fieri ſolet, præſertim apud

905, qui habitum adverſa ex amore Dei for-

titer

n
1 naker
4tunnn
ulucungn,
zibhnſel
enellcnen
Pente A cui⸗
lobhlon.
Cdmn Crefn
aeadl rn
Orugns onn
lebren El 1
NeiChimt
e lre rilit.
Cni eerolons⸗
ralgenasl
urhvinn
Dele, WWerde
eDllueinni
er lel
onn arelen
6iu eroenn

Momimonenn

ſon mermmt
nuftenneick
i nogeln
nnrelenzen

IPoII
An)
N

Punct. I. (Onſidera primum & maximum

Soliloquium primum. 443
titer & heroicè ferendi necdum habent)
tunc exinde noli animo cadere, ſi absque
culpa tua contingat, ſed potius gaude in Deo
tuo, tibi hanc ſenſibilem adverſitatis impreſ-
ſionem ac dolorem ad majus meritum per-
mittente, & quèòd qfßigens te dolore non par-
cat: Job. 6. v. I0. in hoc autem caſu in Odeo
tuo coram Crucifixo, vel in Eccleſia coram
Venerabili Sacramento ad aſylum orationis
confugias, non ut Deus te ab hac afflictio-
ne liberet, ſed ut unicè ad majorem nomi-
nis ſui Gloriam hanc offenſam; hanc vitia-
tæ naturæ reſiſtentiam acceptet. Offer illi
ardenti devotionis affectu, quidquid te in
medulla corporis & animi hic & nunc affli-
git, in unione omnis contemptus, contu-
meliz, doloris, & opprobrii, quod pro
te Dei Filius in vitaac morte ſuſtinuit.
Hæc ſi ſedula praxi obſervare ſtudue-
ris, (nam adverſa ritè more filiorum Dei pa-
ti, ſicut negotium quotidianum, ita etiam
res ſummi momenti eſt, & curam ac impen-
ſionem maximam meretur) tunc brevi ma-
gnum hic in Dei charitate ac religioſa perfe-
Gione progreſſum facies, & ibi ineffabi⸗
lem mercedem percipies.

MEDITATIO II.

De Amore Dei ſuper omnia.

Dei

444 Diei VIII.
Dei mandatum; non conſilium, ſed man-
datum: Diliges Dominum Deum tuum: Luc.
10. v. 27. non ſiſtit hic amabiliſſimus Deus,
qui præceptum dilectionis quodamodo ſuæ
dignitati commenſurare voluit, hinc addir:
eæ tote corde tuo; necdum ſatis: & ex tota
anima tua; adhuc ultra: &α ex omnibus viribus
tuis; necdum finis: && ex omni mente tua.
Vide, ô anima, quid à te præceptivè requi-
rat Deus tuus. Anne potuiſſet mandatum
hoc majori energia & efficacia exprimi?
Dicitur autem primum mandatum, quia
ommia reliqua, quæ Deus in S. Litteris præ-
cipit, vel prohibet, ad ſolam dilectionem
ordinantur. Finis præcepti eſt charitas: 1.
Timoth. I. prohibet enim vitia & peccata,
quia hæc denotant inordinatam rezum ca-
ducarum dilectionem ſoli Deo debitam:
præcipit virtutes, quia hæ animam diſpo-
nunt ad amorem Dei, ejusque augmentum.
Eſt inſuper mandatum maximum ob ineffa-
bilem amoris Divini excellentiam: quomo-

do enim dilectio Dei res magna non ſit,

quam Deus utpote æquiſſimus rerum pon-
derator ab omnibus hominibus ſibi ſoli, &
ſemper ſaltem virtualiter, & integrè, & ab-
ſolutè ſibi ſoli ex debito impendi tam exa-
cte præcipit? quomodo res magna non ſit,
cùm Deus per abſolutam ſuam potemiam
hominem ab obligatione hujus præcepti
almnd⸗

kn

t enn
eheen ober
1, eod e
,eonezet
id onu
lckennes
Meoron 4
ſee condunn

Engdludt

Donziodlcke
ſnper pet
Mme Ml Nlt
nmmmrzoſe
Puchntilrt
aahrn En
Da leroatn.
niren
lolh en
ekocgun
rn hoon
biit t
n euntn
6ninconlin
Uonne air a
nchl r
ind iphne
ecleſget
kehheten
lürpree

Hori
e A
Amun
v
uun,
1

Meditatio ſecunda. 44 5
amoris abſolvere non poſſit? deberet enim
concedere, hominem non eſie Deo obliga-
tum, ab eo non dependentem, quod uti-
que Deo repugnat. Sanè magnum manda-
tum eſt, quia opus ſublimiſſimum imponit:
nam licèt omnes vires & perfectiones omni-
um Angelorum & hominum ſimul in uno
ſubjecto coadunarentur, non poſſet tamen
talis Angelus vel homo quidquam perfecti-
us, aut ſublimius operari, quàm amare
Deum; imò licèt quævis creatura rationalis
ſemper magis & magis in infinitum poſſit
amare Deum, Deus tamen per omnipoten-
tiam ſuam non poſſet producere creaturam,
uæ quoad ſubſtantiam quid perfectius polſ-
et operari, quàm elicere actum charitatis
Dei ſuper omnia. Solus Deus, qui ſuam
Bonitatem & Dignitatem comprehenſivè
cognoſcit, eam quoque infinit amat. An
non ergo dignum amaris lachrimis, quòd
potior pars hominum, abſit ne & tu, in-
ſuperhabitis tot obligationibus & occaſio-
nibus, Deum tamen tam rarò, tam langui-

dè, tam inconſtanter amet, imèò præter De=-

um omnia alia amet? 6 injuria!
Punct, II. Charitas alia eſt incipientium,
quæ primò infunditur, & nondum radics-
ta, ſed adhuc imperfecta eſt: ſtat enim etiam
poſt remiſſa peccata actualia cum vitioſis ha-
bitibus. Alia preficientium, qui viam pur-=
. gatio.

446 Diei VIII-
gationis à peccatis egreſſi ad ſtabiliendam
charitatem virtutum ſtudio & animæ puri⸗
tati intenti ſunt. Alia perfeétorum, ad
quam ſub gravi in Religione tendere obli-

gamur. Hæc charitas perfeéta debet eſſe

1mò nuda ab omni affectu erga aliam creatu-
ram, de qua nuditate & exſpoliatione actum
eſt in præcedenti meditatione. 2dò debet
eſſe pura, hoc eſt, omnes ejus ackus tam
eliciti à charitate; ipſique propru, uti ſunt
actus amoris, reſignationis, gaudii de Di-
vinis Perfectionibus, Zeli Glotiæ Dei, quàm
imperati ab ea, uti ſunt actus aliarum virtu=
tum, ex motivo tamen amoris eliciti, de-
bent fieri ex puro corde, nempe propter ſo-
lum Deum in ſe ſummè bonum, amabilem,
ac infinitè dignum, ſine alio intuitu merce-
dis, aut ſupplicii. 3tiò debet eſſe magnd,
tam quoad extenſionem non ſolàùm ad De=
um, ſed etiam ad omne illud, quod Deus præ-
cipit, quod Deus amat, quod Deo etiam ſine
obligatione noſtra placet; quàm etiam quo-=

ad intenſionem graduum, hoc eſt, cum inten-
ſo conatu, inſatiabili deſiderio, & omni poſſi⸗
bili perfectione quoad intellectum, affectum,

& executionem, Deum ſuper omnia amandi;

quantùm à creatura rationali amari poteſt. 4t0

debet eſſe fortis & conſtans inter omnes pro-

ſperitatum & tribulationum viciſſitudines,

inter Divina oſcula & flagella, conſolatio⸗-
nes

u⸗

KArinnel
Aeliſel⸗
n Nnt,
inore
g tns in
dſets ktart
hinehrtit
dao, nen l
lrs non e
Nngrdl,
e N, ,,
renbinenne⸗
eec,Ce
Mradide
6rennwenen,
n tten
er On
el More
Oene omm
luumera te
ne ll,N
taut tats ſe
Eidens n
Dltriſon
lunt nd
nhofctt,
igefferte
hine n
Antmnto⸗

Meditatio ſecunda. 447
nes & ariditates: nam fortis eſt ùt mors dile-
Rio, Cant. 8. v. 6. nec aquæ multæ adverſi-
tatum extinguere, nec flumina obruere cha-
ritatem poſſunt, ſi fortis & conſtans ſit.
Tam forti amore exarſit S. Paulus Apoſto-
lus, qui nobis ſuum in Chriſtum amorem
his verbis teſtatum fecit: Quis nos ſeparabit
à charitate Chriſti 2 ad Rom. 8. v. 3 5. non tri-
bulatio, non anguſtia, non fames, non
nuditas, non periculum, non perſecutio,
non gladius, non creatura alia. Tali amo-
re nudo, puro, magno, forti, intenſo &
extenſo incenſum erat cor S. Patriarchæ no-
ſtri Benediéti, quem ideò Gerardus noſter
Belga apud Baſil. Finckeneis in c. 4. S. Reg.
inſtrum. 1. meritò Virum Seraphicum, Cherubi-
cum, extaticum, & admirabilem appellat. O
quot ex S. Ordine ſuo ille habuit in perfe-
to Dei amore imitatores fervidiſſimos!
Contende omnibus viribus, ut & tu inter
illos numerari valeas. =
Punét. III. Media ad hanc perfeétio-
ſem charitatis perveniendi ſunt omnia ea,
quæ hactenus in S. Exercitiis per triplicem
viam tractata ſunt: proxima autem & magis
efficacia ſunt tmò quotidianus & conſtans
fervor proficiendi in omni genere virtutum,
qui indies efficaciter renovandus eſt, cum
humili Divinæ gratiæ imploratione. 2d8
puriſſima intentio, qua omnes actiones ex
mo-

448 Diei VIII.

motivo amoris & beneplaciti Divini in De-
um referendæ. 3tioò omnimoda conformi-
tas cum voluntate Divina etiam per actus
heroicos circa objeéta amori proprio magis
atdua. Atò frequens per actus intenſos Di-
lectionis Dei exercitiam, illůdque prolixè
in meditatione, & ſuccinctè interdiu per
affectus & ſuſpiria jaculatoria cum inſatiabi-
li deſiderio Deum, etiam Seraphico ardore
ſemper magis & magis amandi. zto fer-
vens ſtudium quotidianæ meditationis, &
accurati examinis generalis, ac particula-
ris, nec non ardens devotio in S. Commu-
nione vel celebratione Miſſæ: nam hæc Di-
vina obſequia mirè,in anima accendunt &

promovent dilectionem Dei. étò frequens

appretiatio & zdmiratio Divinarum perfe-
Gionum, ex qua naſcitur gaudium, quòd
Deus ſit, qui eſt. 7mò quotidiana deter-
minatio unius aut ſaltem medii quadrantis
horæ pro eliciendis ardentibus actibus cha-
ritatis, coram Venerabili Sacramento, Vol
privatim in Odeo in præſentia Divina. 8v
hos actus comitari debent continua mortiſi-
catio & abnegatio amoris proprii, ac jugis a-
vulſo affectůs omnis à rebus infimis propter
Deum ſolum omni amore digniſſimum.
O Supereminentiſſime Deus! non mi-
ror, quòd in corde meo dilectio tui adeò

penè refriguerit, dum hiſce mediis tam ra-
10

wft
ei
nnilnto
ne Gte
, le din
10 e

enir
rmßs An
Mox

1
Pood
Auduti
M
4 Pen e
Warpnn
Unoot donn
o dzolion

r heotoen

renmnons
1M Rie n
Uinheltazine
inate, iu,
iehwn, Nefn
Cennt umen
rmn geen
Palſereon
igle
tbdvotes
nttontn

0,

Ewamen particulare. 449
rò, tam languidè uſus ſum. Ah quàm ſerèò
te amavi! quanto amoris tui theſauro me
privavi! ſeriò deinceps excutiam ſocordiam
meam, & hæc alià jue media ad charitatem
inducenia pro examine particulari per lon-
gius tempus aſſumam.

EXAMEN PARTICULARE,

„ ſeu
Puncta practica
Ad radicandam perfectam Chari-
tatem Dei.
., A Nomnia opera tua cum fervore ſpiri-
ts ex puro motivo charitatis in De-
um ſummè bonum, & omni amore & ob-
ſequio digniſſimum, persgere conatus ſis,
hanc intentionem renovando ante quamvis
actionem majoris momenti?
2. An hic amor tuus in Deum fuerit
circumſpetus in omni occaſione, in opere
& veritate, ita, ut ejus impulſu nullum
præceptum, vel regulam, etiam in mmutis,
deliberatè transgreſſus ſis, ac omnem vo-
Iuntar:am peccati maculam horrueris, vel
ſtatim diluere conatus ſis?
3. An inſuper amor tuus non tantùm
fuerit affectuoſus & ſterilis, ſed etiam fœ-

cundus in continua Divinæ voluntatis exe-
F f cutione,

450 Diei VIII.
cutione, virtutum exercitio, adverſitatum
forti tolerantia? nam ſi amor non operatur
magna, amor non eſt.
4. An ſæpius gaviſus ſis de infinitis Dei
perfectionibus in cummuni & particulari,
quòd ſit infinitè Potens, Bonus, Sapiens,
Miſericors, Juſtus, nullius egens &c. ver-
bo, quòd ſit, qui eſt.
5. An etiam frequentiùs cum gaudio &
complacentia Deo gratulatus fueris, quòd
habeat, & quidem ſolus, ſummum Domi-
nium omnium creaturarum in Cœlo & in
terra, quòd ejus nutui cuncéta ſint ſubjecta.
6, An ardens deſiderium conceperis,
ut omnes mali Chriſtiani, hæretici, ac ioſfi-
deles, ad Dominum Deum ſuum convertan-
tur, eum cognoſcant, & glorificent omni
poſſibili modo,
7. An gaviſus ſis, quòd immenſa Dei
Dignitas à 9. Choris Angelorum ac tota Cu-
ria cœleſti inceſſanter in omnem æternitatem
ametur & laudetur? imò quèd Deus ipſe
ſuperdigniſſimam Bonitatem ſuam compre-
henſivè cognoſcat, infinit amet, & ſe ab
æterno in æternum fruatur?
8 An vero dolore & gemitu cordis ta-
tus fueris, quando vidiſti, vel audüſti-
Deum ab hominibus ſæculi non amari, ejus
cultum negligi, ac infinitam Majeſtatem pee-

catis offendi?
9. An

Nu)
piuind
1 bein
Nten G⸗
0 a
,0Den eo
e Old
fem non
Vlneſtunt
Undone
Metd
i denen den
nupotline
eulimco/
1 Nl hnis,
Gn, Warrm⸗
eelkeigrcen
Pezckeisnen
ſlek erphin
1, koot
Uonnibunde
hnes
6An von t
unroxioun
erbeuncnc
unidntpef
bgſatone,
lin bonnn
ſteoginine
Crim inn
ilig hoeft
1

Ewamen particulare 4 51

9. An in uſum deduxeris preces jaeula-
torias, quæ faces amoris Divini accendunt,
& nutriunt, v. g. ſæpè ore vel corde pro-
mendo Gloria Patri &c. Sanctus, Sanctus
Sc. O Deus, ego amo te. Deus meus &
omnia. O altitudo divitiarum Sapientiæ &c.
Sancétificetur nomen tuum. IEſus amor
meus crucifixus eſt. Tantò mihi charior,
quantò pro me vilior &c.
10. An ex obviis rebus creatis aſſueve-
ris mentem elevare ad Creatorem, ejus
Divinas perfectiones amando, & admirando,
& exaltando?
11. An ſæpius, præſertim in Medita-
tione, & SS. Sacramentorum ſuſceptione in
te accenderis ardens deſiderium majoris ſem-
per profectũs in charitatis perfectione, etiam
uſque ad Setaphinorum æmulationem?
12. An diſpoſitionibus Divinæ volun-
tatis in omnibus plenè acqꝗuieſcas, iisque te
conformes?
13. An non tantùm Deum, ſed etiam
omnem proximum tuum tanquam teipſum
Propiter Deum candidè & ſincerè diligas, ac
non tantùm ab ejus offenſa internè & exter-
* nè in cogitatione, verbo, & opere abſtineas,
g, ſed etiam Bonum ejus ſpirituale promove-
re, déque eo gaudere tibi cordi ſit?
9 Cæterùm immenſus eſt campus Divi-
næ charitatis: hoc interim breve ſtadium per-
F f 2 cur-

452 Diei VIII.
currere ſatage; plura te ſi à curſu cœpto
non deſtiteris, docebit unétio Sprritus S. qui
tibi cuw tempore alas ſuperaddet, quibus
elevatus penetrabis uique ad arcana Dei.

sSOLILOQUIUM H.

De Atotivis Deum amandi ſuper
omnia, & prabtico hujus amoris Exercitio.

I. S vitam tuam ab omni prorſus amoris
affectione liberam inſtituere valeres,
dilecte Lobis, tolerabile demum foret, ſi
nihil in te, de te, & creaturis amando, amo-
rem tuum stiam Creatori ſubtraheres: eſt
autem impoſſibile, ut tu, vel quævis crea-
tura rationalis, quamvis circa objeécta ama-
bilia hæc vel illa, terrena vel cœleſtia libera,
ac indererminata, diu ab omni amore im-
munis ſis. Vita cordis amor eſt, ait angeli-
cus Præceptor ex S Hugone de S. ViKore,
E& ideo impoſſibile eſt, ut ſine amore fit cor, quod

vivere quærit. S Th. opuſc. 61. Tam neceſſa-

ria eſt homini paſſio amoris, quam ei ad vi-
tam neceſſaria & eſſentialis eſt anima, ani-
mæque voluntas, voluntas autem tendit in
objecla per amorem, ſicque toties homo
amat, quoties per exercitium voluntatis fer-
tur in tem volitam. O quot aétibus amo-
ris, ſed utinam, ah utmnsm etiam ſemper
bonis, voluntas humana per vitæ decurſum
ſubjacet! II. Ne

1 lepun
,nicn o
ens ,
enlnton
1pnri

ſtnage
Sole ſile

Ds ORap
tenlumdae
Apolgin
monn moh
lntcirlen⸗
yunr
Brtbinieta
de,
Chetdota
Dfpmn ſen⸗
NLE
Ue nh,
Ur nenſatan
uhrnie N
lnr ict,
gil entt,
en en 10
undon hdden
inemme nont⸗
Net
meſtpo
gi ſvgu⸗
Mingnihine

Soliloquium ſecundum. 453

II. Ne igitur homo amorem ſuum Deo
tam pretioſum inordinatè in creaturas diſſi-
pet, Deus eum, & quidem eum totum ſibi
ſoli vendicare concupiſcit. O per quot mo-
dos, per quot vias, & per quot media, imò
per quot ſtratagemata eum à corde humano
extorquere ſtudet! O homo, 6 Religioſe!
Beus, 6 ſi apprehenderes ſecundom digni-
tatem ſuam hoc verbum, Deus! Deus vult⸗
& gaudet à te amari, à te viliſſima creatu-
ra: nam imò non tantùm conlulit, ſed di-
lertè & ſtrictè præcipit: Diliges Pominum De-
um tuum eæ toto corde tus c&. Deut. 6 v. F.
2dò tot tibi injicit amoris vincula, quor ti-
bi quotidie, quavis hora, imò momento
confert beneficia, quæ ſunt innumera. 30:
Et ſi parva ſunt iſta, adjiciet adbur majora: 2.
Reg. 12. v. 8. promittit enim grandia Baona
gratiæ in hac, & Gloriæ in altera vita: nam
juxta menſuram charitatis confert augmen-
tum gratiæ & præmium Gloriæ æzternæ:
Oculus non vidit, vec auris aundivit, nec in cor
hominis aſcendit, quæ præparavit Deus ils, qui
diligunt illum. 1. Cor. 2. v. 9 41, hæc ſi effi-
caciam non habeant, intentat animæ tuæ mi-
nas æternæ morris, ac damnationis: Qui non
diligit, manet in morte. I. Joan. 3. v. 14. An
hoc non eſt pro extorquendo amore gladi-
um quaſi jugulo admovere? 5toò, non rarò
utitur benigniſſimus Deus coactione per af-
Ff 3 flictiones,

4 54 Diei VIII.
flictiones, & tribulationes, immittit pau-
ertatem, morbos, infortunia in tempo-
ralibus &c. ut ſic obſtacula Divini amoris
tollat. Hoc modo verificatur, quod ait
S. Gregorius noſter: Mala, quæ nos hic pre-
munt, ad Deum ire compellunt: S. Greg. I. 26.
Moral. c. 9. qua via ire? via amoris. Quis
jam putaret, poſt datum præceptum, im-
penſa tot beneficia, factas promiſſiones &
minas, imò adhibitam quaſi coactionem per
diverſos ſiniſtros caſus reſtare adhuc viam,
artem aut inventionem, per quam ulter-
ins optimus Deus te ad ſui amorem alli-
cere, aut compellere poſſet? Reſtat vel
maximè, & quidem medium efficaciſſi-
mum, nempe 6to philtrum amoris, quod
Dei Filius tibi in SS. Euchariſtiæ Sacramen-
to ad conciliandum ſibi amorem tuum præ-
paravit: ajunt enim, ad efficacem philtri vir-
tutem requiri, ut de proprio ſanguine aut
ſubſtantia ejus quid immiſceatur, qui al-
teri, cujus amorem ambit, hanc potionem
propinat. Jam verò præ amore noſtri fla⸗
grantiſſimus Eſus totam ſuam ſubſtantiam,
Gorpus, Animam, Sanguinem, Humanita-
tem & Deitatem huic Divinmſſimo philtro,
huic adorando amoris convivio impendit,
unicè in hunc finem, ut nos viles homun-
ciones ad verum, purum, & conſtantem

amorem reciprocum inflammaret. O De-

us

en in
1 1
einlatt
tkions er
uDevorent
unemu es
, Mentann 4
Ptetgene petl
Colgnerhihil
la; Aument⸗
rörgin, t
clelll, ſeknt
eo nian
3ih, torobetn
FOeleniak
faummnn
Pwen drgnn
ndChonn
porſamond e⸗
Mnni, ind
inmem,
umnzmoten,
n lbeſte,
im taglet
in Deuon
Augenttferne
faul attn
ui nun
uen un,

Soliloquium ſecundum. 4 5
us immenſæ Bonitatis! ſi extra te poſſibilis
foret alius Deus tibi in Dignitate æqualis,
vel etiam (liceat ita loqui) te in infinitis tuis
Perfectionibus excedens, an ad lucrandum

hujus Dei amorem media magis efficacia ex-

cogitare potuiſſes? certè per tuam Sapienti-
am, Potentiam & Bonitatem ejus amorem

tibi devincire per inventiones magis accom-

wE
NA

modas nec habuiſſes, nec ſciviſſes, nec po-
tuiſſes: & tamen te, ò homo, vilis vermicu-
le, 6 ingrata, miſera, indiga, paupercula
creatura, te his exquiſitiſſimis mediis alio
Deo dignis ad amorem ſuum invitat, tibi⸗
6 tibi, homo de humo, lutum de luto a-
gri Damaſceni ſua Beneficia, ſuam in aſſum-
pta natura humana Deitatem, Vitam, Pas-
ſionem, Sanguinem ac Mortem, ſuam Gra-
tiam & Gloriam impendit, ſolo fœnore re-
ciproci amoris contentus; tu econtrà adhuc

halucinaris, imò refractariè excutis Divinos

ejus amplexus, ruis in vanum tui & crea-
turarum amorem, ac in eas diſpergis cor tu-
um. Erubeſce, & purga injuſtum amorem
tuum, eûmque converte unicè, ac in om-
nibus in Deum tuum, qui amorem tuum
tam ardenter expoſcit.
III. Sanè ſi quid in ordine naturali & ſu-
pernaturali admiratione hominum & Ange-
lorum dignum eſt, iſtud certè inter potio-
ra numerandum, quòd Deus immenſus vi-
f 4 nnimi

p
,nrtlnt
4lemo

456 Diei VIII,
'Wimi hominis amorem tantis impenſis am-
biat; quòd Divmæ ejus Majeſtati humi- ld nd
lem reverentiam, obedientiam, honorem, Pdiamnt
timorem, obſequium, & adorationem præ- Nle Mnon
ſtemus, hoc omnno æquiſſimum eſt: quèd ltinde⸗
autem inſuper ipſamet familiarem ſui amo- sſino
rem nebis non tantùm per gratioſam licen- MMüenunn
tiam permittere, ſed potius eum omnibus Uiclicnn
modhs inculcate dignetur hoc etiam D A- Mild G
guſtinum, noſtram vilitatem, noſtrum mihi- wdnln
lum cum incomprehenſibili ejus infinitate Uyenend
comparantem, admirabundum reddidit dum ,ulenn
dixit: Dic mihi per miſer itiones tuas, Domine, Mlaikuin
Deus meus, quid tibi ſum ipſe, ut amari te ju-. iWlterln.
beas à me, & niſi faciam, iriſcaris mibi; 1 . M lndnn
Conf c. 20. & alibi: O pie Domine, quid tibi (len nni
ſum ego, ut amari juheas te à me, & mineris önht,
mihi ingentes miſerias ? iraſceris, ſi non faciam, NNe
multa promittis, fi faciam: & quid amor meus? Ecdnnnimn
quid delectaris in me 2 quis Noæ dicit ſervis uizs: lmnonnen
Iimus amici, & dabo tibi unam provinciam Idem unhbun
de Diſc Chriſt. c. 2. Sed parce, Magne Pater Narpynn
Auguſt:ne: ſolus Deus novit digné æſtima- (lono
re pretinm charitatis tuæ: eſt enim amor ex 6 hen⸗
natura ſua nobiliſſima ammi affeclio, ſola- voni nlti
que ſolo Deo digniſhma, qua utpote præ Etchn,
aliis mentis affectionibus Divina Mejeſtas di- Mch agn
gnius colitur: nam aliæ mentis in Deum pro- oxknee
penſiones aut actus virtuoſi, uti fidei, ſpei, r & nin
obedientia &c. Deo ſine dilectione acceptos umn genen
nos

Gti,n

Soliloquium ſeoundum. 457

nos non reddunt, nec ei placent: hæc autem
ſola nos ei amicos, Filios, ac cum gratia
ſanct ficante naturæ Divinæ participes, æter-
næque Beatitudinis hæredes tacit; econtrà
non ad infernales pœnas damnatio, ſed cha-
ritatis privatio dæmones ac animas ſtygi ad-
diélas æternùm infelices reddit, ac objecta
Divini odii conſtituit: unde dæmon ille in-
terrogatus, quis eſſet, ex energumeno re-
ſpondit: go ſum 5 & poſtea altùm ingemi-
ſcens perrexit: Ego ſum creatura illa xders amo-
ris; Paul. Segneri in Man. An. 29. Jul in fine;
nec aliud appoſuit, quia hoc ſolo æternam
infelicitatero ſuam abundè declaratam voluit.
Hæc proin charitatis Excellentia cauſa eſt,
quòd eam Amantiſſimus Deus tam ardenter
in nobis ambiat, & tam exactè præcipiat.
IV. Sed demus, quòd eus tam aréta
lege charitatis nos non ſtringere, nec noſtrum

erga ie amorem tam avidè expoſcere voluiſ-

ſet, non minus tamen à nobis ex toto cor-
de, & ex tota fortitudine amandus eſſet ob
ſolam ſummam, & infinitam Bomtatem ſu-
am. Sola plenirudo Bonitatis Divinæ ſeve-
rum amoris noſtri exactorem agere adhuc
poſſet, & deberet. Quphiciter autem De-
us bonus eſt, ad intra & quoad ſe, ac ad
extra quosd nos creaturas, ad intra eſt eſ-

ſentiahter & infiniè bonus, eſt immutabi-

liter in omm genere bonus, ita, ut ejus Bo-
f 5 nitas

4 ⁵8 Diei VIII.
nitas in æternum nec augeri, nec minui pos-
ſit. Ad extra erga nos bonus eſt Bonitate li-
bera & voluntaria, quando, & quamum,
& erga quem, & quo modo ei placcet: ex
hac Bonitate creavit nos, redemit nos, con-
ſervat & gubernat nos, confert nobis in-
ceſſanter dona ſua in corpore, & anima &c.
hæc autem Bonitas Dei quoad nos, ſeu Be-
neficentia ejus in actu ſecundo eſt Deo libera,
ſicque poſſibile eſt ſine omni imperfectione
aut inconvententia, ut Deus permanens in
ſe infinitè bonus, tamen ad extra in actu ex-
ercito bonus non ſit, nec bonus eſſe debeat.
ut patet in rebus merè poſſibilibus.
V. Ob utramque Bonitatem Deus om-
ni amore noſtro ex toto corde digniſſimus
eſt, præcipuè autem ob ſuam intrinſecam,
& eſſentialem Bonitatem, de qua dum lo-
quimur, præter eam intelligenda eſt pleni-
tudo omnium Divinarum Perfeétionum,
omnium amabilitatem, omnium Bonita-
tum, quarum quælibet infinita eſt. Si
igitur, teſte Philoſopho, amor eſt quæ-
dam naturalis inclinatio in Bonum, quan-
1 aliquid in ſe eſt melius, tantò amore
noſtro dignius cenſendum eſt: ex quo D.
Thoc. de Vil. nov. Serm. de S. Mar. Ma-
gdalena ita concludit: Primum igitur ac ſum-
mum Bonum, in quo omne Bonum, quo dmo-
re proſequendum erit? Dic mibi, obſecro, anima
mea,

,

ei fen, .
1 . A
ete bon
Glanfafle
Petehgen⸗
ceſcoclgent
EAomixonn
ennun an
Arend
Knd
Perſtudane
Denenode
Genſonenn er

ud ſoumn

nleſoeon
lebertin
ONkofthoum
Niginawont
e Beniven
DMan Bori
tnel, oni
Maen, l.

Soliloquium ſecundum: 459

mea, quid tibi poteſt placere, quod in Deo tuo
non reperias? Si deledtat ſapientia, Sapientiſſi-
mus eſt; ſi potentia, Omnipotens eſt; i pulchri-
tudo, Candor eſt lucis æternæ; ſi divitiæ, ſi Glo-
ria, Gloria & Divitiæ in domo ejus; ſi dele-
Rtatio, ſi vita, Deledlationes in dextera ejus uſ-
que in finem, & vita in voluntate ejus. Bo-
nitas Dei ad intra eſt cauſa & radix Beneſi-
centiæ & Bonitatis Divinæ erga nos; ſi er-
go non poſſumus non diligere Deum, ut
Benefactorem, quantò majori amoris in-
cendio diligendus erit ùt radicalis plenitudo
& ſummitas omnis Bonitatis in ſe, cùm ab
hac tanquam cauſa Divina in nos beneficia
emanent?
VI. Imò ponamus, quòèd Deus in nos
beneficus nunquam fuerit, (ſicut tamen fuit
millenis modis;) ponamus, quòd nos per
creationem ex nihilo non eduxerit; quòd
Filium ſuum unigenitum ad redimendum
nos de jugo peccati, de ſervitute diaboli
non dederit in vincula, ſputa, flagella, ac
probroſiſſimam mortem; ponamus, quòd
nobis in amoris ſalarium non promiſerit æ-
ternæ Beatitudinis præmium, tamen ob ſo-
lam ſuam Bonitatem, qua in ſe eſſentialiter
bonus eſt, omni amore, honore, & obſe-
quio noſtro digniſſimus foret, etſi ad hunc
Dei amorem, honorem, & obſequium im-
pendenda eſſet vita noſtra, conſumendæ
eſſent

*

460 Diei VIII.
eſſent omnes vires noſtræ, exhaurienda eſ-
ſet tota ſubitantia noſtra: nam ſubtractio be-
neficiorum, quæ Deo omaino libera, ac
viliſimis nobis creaturis ex nullo titulo de-
bita lunt, de infinito Bonitatis, ac amabi-
litatis Divinæ pelago ad intra nihil tollit, ni-
hil minuit. In hanc rem optimè præfatus
Archiprælſul Villanovanus loco cit. ait: Quis
amore dignior, quàm Deus? quis præſtantior?

quis perfeſtior? quis glorioſior? nihil nobis con-

tulerit. Deus, nihil pro nobis paſſus fuerit, ni-
bil nobis promiſerit, certe propter boc, quod
ipſe eſt, omni amore à nobis amandus eſt, quia
ſcilicet ejus excellentia infinita infinito etiam amo-
re digniſima eſt.
VII. Ulterius adhuc progreditur Euſe-
bius Nirmbergius de Ador. in ſpir. & verit.
I. 4. c. 4. ubi noſtri in Deum amoris obliga-
tionem adhuc ad arctiores limites deducit,
ait enim: Tam bonus & tam pulcher Deus
in ſe eſt, ut licèt non amãſſet, nec feciſſet
nos, nec benefeciſſet nobis, amandus ta-
men eſſet ſupra omnes amatores, benefacto-
res & conditores noſtros. Imèò (ſubjun-
git) etiamſi odiſſet nos, & malefeciſſet:
expiaret enim infinita Bonitas & Venuſtas
omnem injuriam multò magis, quàm expiat
ejus Beneficentia. Nênne ſi Deus antea odiſſet
te & infenſus in te peccàâſſet, & nocuiſſet,
ignoſceres, & amares propter ſatisfactionem,
quam

G
otitnu
cnpet
Nochi
peneut,
atnN
Nlongs
centio
lcoNnin 6
Maerc
Uiger
Seſedr nde
Nor ana
, nmithr
toonign
dealga
CNCh E
Elgegone
onninoeee
tſenn, gn
lhnum en
AlMeoron
in lellin
1 uitttte,
ſgtneaue be
hlut rl
l Ur
bbis,
eN
elecene

R

Soliloquium ſecundum. 461
quam fecit tot beneficiis? nam beneficii vis
debet extinguere iram & vindictam: at cuùm
tot Dei merita antecedant, plus quam ve-
niam mereretur. Si ergo Beneficentia Dei
ſufficeret, ut purgaret omnem injuriam,
multò magis cauſa Beneficentiæ, Bonitas ipſa,
quæ nobilior eſt, & ſatis efficax, ut com-
penſet omnia damna illata & injurias à Deo,
ſufficere tibi debet. Hæc ille.
Eſt igitur character veræ, ſinceræ, ac
perfectæ in Deum charitatis, eum amare,
non cum aliquo reſpeétu ad amantem, hoc
eſt, non ideò, quia Deus eſt homini bo-
nus, homini gratiis ſuis liberalis, & quo-
cunque modo in tempore & æternitate ipſi
commodus, ſed quia in ſe ipſo bonus eſt,
adeéque propter ipſlam & ſolam Bonitatem,
ac omnimodæ Perfeétionis plenitudinem Deo
intrinſecam, quæ eum omni amore ſuper-
digniſſimum conſtituit. Tali amore anima
vult Deo pro modulo ſuo compenſare gra-
tuitam dilectionem iſtam, qua à Deo ſine
ulla utilitate, ſine ullis meritis, ſine ulla
dignitate aut bonitate in ſe inventa gratuitò
dilecta fuit per ſolam Dei miſerentis Boni-

tatem.

VIII. Allata hactenus motiva tibi, di-
lecte Tobis, ſufficere debent, ut deinceps
in Altari cordis tui ignem Divinæ charitatis
jugiter ſuccendas, ac in majores ſenber
lam-

462 Diei VIII.
glammas per dulce amoris exercitium exar-

deſcas. Charitas tua ignis naturam induat,
oportet, qui nunquam quietus ſe magis ſem-
per dilatat, ac in alimentum obviam quam-

vis materiam ſibi accommodam arripit, ſe-
cus deficit; ſic tuus in Deum amor ſit con-
ſtitutus, qui per frequentiſſimos actus, præ-
ſertim in oratione mentali & vocali, in ſuſ-
ceptione SS. Sacramentorum, in adoratio-
ne SS. Euchariſtiæ, imò in quavis functio-
ne ſpirituali & corporali ſurſum tendat, iis-
démque ad Cœlum, ad Thronum Dei, ad
Sinum Patris uſque aſcendat, ſcintihas etiam
à perfectionibus creaturarum mutuet, qui-=
bus mediantibus ſe in Dei cognitionem, ap-
pretiationem, exaltationem & gaudium de
ejusdem infinita Dignitate in omni occaſio-
ne ſublimare & accendere conetur. Fo-
vent quidem etiam carbones ignem ſuum,
ſed niſi jugi ſufflatu inſpirentur, demum
emori incipiunt: ſic anima in remiſſo adhue,
vel etiam majori jam gradu charitatis vivens,
niſi eam quaſi continuo ſpiritu inſufflare, per
actus frequentes augmentare, per aliarum

virtutum firmitatem ſtabilire contenderit,

ejusdem brevi tempore jacturam, aut cer-
tè jacturæ periculum ſubihit.
IX. Sunt autem aétus & affectus ſubli-
mis in Deum amoris præcipuè triplici modo

eliciendi, ex quibus reliqui ceu rivi ex fon-
te

Gnnt
Mun ton
ekonnz,
neltetnes
onnehpe
Aln,
6 n N
t heun

Cnnnn ee

Ae,ocoe
tent
Nullun a
n anir ⸗9
icheutvn
nRabea
donmui
ue odet
Nun Mpe
elgiphit
Urtatetnino
ien lu
Allne
pſeſt, 8
un,
, N gt
Kolun

fabnit

Ue rbie
nutcninn
An, n

Vr
4I. .1
e;
1

nſe,
NN

1

Soliloquium ſecundum. 463
te dimanant: Imò concipiendum frequens
gaudium & complacentia de infinitis Dei
Perfectionibus, quod efficaciùs fieri poteſt
convertendo ſe ad ſingularia Dei Bona, quòd
ſit infinitè Sapiens, Potens, Bonus, ter-
nus, Sanctus, iple ſibi ſufficiens, & nulli-
us indigus, verbo, quòd Tit omne illud,
quod Deum decet, & nihil eorum, quæ
eum non decent: nam amare eſt alteri bene
velle, omne bonum præſens, & malum ab-
ſens ei precari: hoc autem fit per prædictum
gaudium & complacentiam. 2d iteran-
dum pariter ſæpius gaudium & gratulatio,
quòd Deus ſummum in omnes creaturas in
Cœlo & in terra dominium habeat; quòd
ſit Dominus vitæ & mortis; quòd ei venti
& mare obediant, omnia elementa ejus
nutum adimpleant; quòd fluctibus furen-
tis pelagi pulviſculos arenæ objiciat, illisque
per hos terminos ponat; quòd ei omne genu
Rectatur, Cœleſtium, terreſtrium & infernorum;
ad Philip. 2. v. 10. quòd in ejus dictione cun-
Rta ſint poſita, && non ſit, qui poſſt refiſtere vo-
luntati ejus, fi deore verit ſalvare ſraël. E-
ſther 13. v. 9. 3tiò ſæpè concipiendum eſt ar-
dens votum, & efficax voluntas, ut huic

infinitæ Dignitatis & Majeſtatis Domino di-

gnè, laudabiliter ac inceſſanter ab omnibus
creaturis ſerviatur, ſicque ut laudent illum
Cœli & terra, mare, & omnia reptilia in eis;
Pfl.

464 Diei VIII.
PI. 68. v. 25. maximè autem, ut omnes An-
geli & daneti in Coœlo, omnes homines in
terra eum ſemper magis, q agisque cogno-
ſcant, ament & glorificent; ut omnes crea-
turæ in ignea corda & inflammatas linguas
convertantur, qubus immenſa Der Digni⸗
tas in æeraum ametur & prædicetur: quia
autem an ma Divini amoris affectu exarde-
ſcens probè cognoſcit, omnem creatura-
rum adtualem & poſſibilem laudem, & amo-
rem infinitæ Dei amabilitati minus eſſe pro-
portionatum, quàm gurtam integro mari,
ideò quotidie Deo offerat illum amorem,
quo ſeipſum ab æterno usque in zternum
infinir amat, & e ipſo perfecè& frunur.
Et hi ſunt ſublimiſſimi actus amoris Divini,
quos ſibi quæubet anima pro profectu ſuo
in Schola charitatis ſolicita famnliares reddere
ſtudeat.
X. Bene tamen pro hac materia ſpiri-
tualis vitæ ac perfectionis Magiſtri notant,
quòd hæc amoroſa etiam frequemer, eti im
ardenter, etiam cum ſenſibili cordis teneri-
tudine, imò cum vehemenéi in Deum æſtu
per diem & horas iterata affetuum inten-
ſio, licèt de ſe ſit valde bona imò dt dictum,
ineffabilis ſublimitats, ſe ſola tamen chari-

