tiam ſanctificantem in anima non tollat, fa-
X 5 cit

330 Diei VI.

cit tamen eam in conſpectu Dei deformem,

ulceroſam, ſanie, ſcabie ac puſtulis infe-
ctam, in qua deformitate Dei Filium, te-
nerrimum animæ Sponſum, ſuſcipere, & ad
amplexum ejus accedere ſine dubio temera-
rium foret. Probet igitur ſeipſum homo, an
non in corde ſuo latentem ejusmodi actua-
lem ad malum affectionem deprehendat, ſic-
que prius, ut cum S. Bernardo loquar, ab
omni inquinamento iræ & diſceptationis, & mur-
muris, & livoris, CG& quidquid omnino adver-
Jari cognoſcitur aut paci fratrum, aut obedien-
tiæ Seniorum, de cordis habitaculo eliminare fe-
ſtinet, S. Bern. Serm. 64. in Cant. ut adeò
nullus ad priores noxas affectus in animo reſi-
deat, ſic de pane illo edat.
VI. Hanc à culpis etiam levibus integri⸗
tatem Chriſtus inſinuare voluit, dum, an-

tequam hoc Sacratiſſimum Sacramentum in-

ſtituit, ac Apoſtolos ſuos Sacerdotes ordina-
vit, prius non fine Myſterio eorum pedes la-
vit: licèt enim præter Jjudam jam mundi eſ-
ſent omnes quoad ſubſtantiam, voluit ta-
men eos à pulvere pedum, ab exiguis etiam

maculis eſſe immunes, ut innueret, quanta
cum munditia & puritate Miniſtkri ſui ad hanc
Menſam Euchariſticam accedere debeant.

Laudandus proin eorum fervor, qui cum

reconciliatione per Pœnitentiam non exſpe-

tant proximè imminentes feſtivitatum dies,
aut

nu i id
1Alukeioon
licEenminiin
, Cn e eMi
t Allen
gnindsleDonn
eedlee tonnt,
cenie emotin
GiiOtdnsnnb
emnifimgnn
Men, ,A
nAipn
wug A Mum
GndlntCnitl
6Cd Dmgenmnn

Cihm

eNommm
igennntnn
liſmr ſipinm⸗
Aantunm e
miüllptme n
tgluntzolitſen
Urunutehui
letn r gni

Ioſoiun nin⸗

inin Aokec
nim hmlmn,
i Cellkein,
11 fenlegenanis⸗

Akecknn ,

ni 4 Soliloquium ſecundum. 331
Ara aut Dominicas, pro quibus per leges Ordi-
klſir num & Monaſteriorum Confeſſio Sacra-
ie mentalis eſt determinata, ſed intra ſeptima-
Nam totics hoc expiationis tribunal acce-
dunt, aut ſaltem per actum Charitatis &
4 Contritionis ſe Divino hoc Epulo magis di-
gnos reddere conantur, quoties in Examine
conſcientiæ remorſum de veniali noxa non
u infimi Ordinis in ſe deprehendunt, & hoc
jure meritiſſimo; nam, ut verè ait devotiſſi-
mus Aſceta, ſi haberemus angelicam purita-
K tem, G S. Yoannis Baptiſte Sanclitatem, non
SSSſemus digni, hoc Sacramentum accipere, nec
Nih maſare. de Imit. Chriſt. I. 4. c. 5. Idem, aut
uit., plus dicit S. Bonaventura tract. 7. in faſcic.
. c. 7. Cogita, quòd, quamvis millibus annorum te
Ainms ad hoc Sacramentum per puras orationes, San-
uſiin Siſimäsque præparationes præparaveris, nihil eſſe
ad condignam ſuſceptionem, etiamſi haberes me-
rita omnium Sandorum. Ac vel idedò in vitalis
hujus cibi ſuſceptione ad puritatem ſaltem
fragilitati noſtræ poſſibilem connitendum eſt.
VII. Non minus requirit Sacramenti hu-
jus excellentia, ac dignitas, quatenus fru-
uIIH Ctus ſuos copioſius in animam dimanet, tum
wuins ante, tum in, & poſt actualem ſuſceptionem
d6 profundam humilitatem, & reverentiam,
uraim intenſum ſui deſiderium, ardentem devotio-
ean nem, ac ferventes amoris affeétus. De ho-
n fum autem affectuum ac Conſiderationum
ele-

332 Diei VI. 2
ſelectu ſibi devotus Dei Servus ipſemet con-
fultò providebit ex variis libris alceticis,
adeò, ut circa eas pro majori devotionis

nutrimento diverſis per ſeptimanam diebus
variare poſſit: quæ enim quis ſibi ad propri-
am devotionem ſeligit, aut ipſemet interno
ductu Spiritũs S. ſibi præparat, his pierum-
que magis affici, accendi, & moveri ſolet.
Amplam piarum devotionum & meditatio-
num ſuppellectilem ſuppeditat libellus de
Imitatione Chriſti per librum quartum, jJo-
annes Bona, S. R. E. Cardinalis, Ord. Ciſter-
cienſis, in tract. de Sacrificio Miſſæ, item præ-
ter multos alios noviſſimè Venerabilis P. Ca-
ſparus Druzbiki S. J. in ſuo Exercitio Litur-
gico & Euchariſtico latè per quatuor hebdo-
madas diffuſo. Sanè plerique Viri perfedi
& ſancti, nec non inſignis ſanétitatis Virgi-
nes & Fœminæ ſpiritum ſuum in hoc myſti-
co Convivio Per cordis & devotionis dila-
tationem mirè ſaginarunt. S. noſter Odilo,
Monachus & Abbas Cluniacenſis, in quoti-
diano Miſſæ Sacrificio incredibiti lachrimarum
copia diffluebat. S. Veremundus, pariter Mo-
nachus S. Ordinis noſtri & Abbas Hyrachen-

ſis, cùm in Miſſa pro populo annonæ penu-

ria miſerè afflicto lachrimis à Deo auxilium po-

Rularet, actutum pro devotionis intenſione

exaudiri meruit, dum alba columba, viſibihi-

ter per trium millium hominum in Eccleſis
Ptæ-

nee

in n w
enſech en
e eund nu
bio
l,Nbniu i
wrstatuns e

ſortee Mlenͤtin

ne helishe

irkſitniin
ichegeitßrt⸗
0 1CNnmn

orodruelti

Mianlll 1

Eyluttcooien

RCmiona
eurfois, Junn
lolunehuden,
wotriinirtoncte

ncn, Gen tnua

Rn endilt
Düride wc
tſctenin ulnigee
Dlkisonbonann
lipenod 6in
tiun lcs benrit
lul Cennit 1
Eredkioninn
Plinitoe Uert
nſſnnn e

NuiClin

N

en 14
ürſenn
ngange
natt aiget,
mnnd

Alus d.

blunguuc
PNic

2unn unig
Autis bteſte
zn due
iuslungi
ſeenmads

2

ent,
+RæZ

hiini en

ArRA.

Soliloquium ſecundum. 332
præſentium capita volitans, mira omnes ſa-
tietate replevit, ac demum in Cœlum abiit,
unde venit. S. Philippus Nerius tanto Divi-
ni amoris incendio in Miſſæ celebratione fla-
grabat, ut ſæpius præ vehementia interni
ardoris mortuus crederetur; hinc ignitæ illi
cucurbitæ applicari debuerunt in experimen
tum vitæ ſuperſtitis: ſibi ex hoc amoris de=
liquio reſtitutus dicere ſolebat: Utinam vale-
ant intelligere infirmitatem meam. in Vita l. I. c.
I. n. 13. Cammunis illi erat languor eum
Sponlſa, dicente: Fulcite me foribus, ſtipate me ma-
lis, qui amore langueo. Cant. 2. v. 5. Miſſam ex in-
dulto Pontificio in Capella privata celebrans,
dum ad Communionem pervenit, multis
ſubſiſtebat horis, Clericôque dimiſſo, cum
ſolo ſolus agebat Deo, vultu expalleſcente,
& mortui inſtar concidente, S. Sanguinem
ſumendo, calicem tanta cum aviditate lam-
bebat, ut neſcio quid ſaccharei ſaporis ex
eo libaſſe videri potuiſſet, idque tanta cum
vehementia, ut in ſuperioribus calicis inau-
rati labiis non ſolum aurum ablorbuerit, ſed
& argentum ipſum relictis in eo impreſſis
dentium ſulcis detriverit. S. Virgo &
Abbatiſſa Gertrudis ad ſectanda veſtigia
S. P. Benedicti omnium Juſtorum ſpiritu
pleni divinitus vocata, unde majorem Divi-
norum chariſmatum plenitudinem hauſit,
quàm à reali Chriſti præſentia poſt S. Com-
. munio⸗

. in ſen
334 Diei VI. airn
munionem? nam, ut in vita ejus perhibetur, nn m
1 i 1 n
erga Sanétiſſimum Euchariſtiæ Sacramentum ganun cn.

nto amoris & gratitudinis ſenſu afficieba.
g nſu afficieba. eltenos bugt⸗
epn

tur, ut tota lachrimis liqueſceret; hinc ipſe “““
Dominus Elus de ea adhuc vivente loquens kiſicie
cuidam S. Perſonæ dixit: Nusquam convenien- lib ebchit
tius invenire me potes, quam in Sacrumento IWinn nur
Altaris, ac deinde in corde e anima hujus Sponſe No Olert, Aln
meæ. Bloſ. in Conclav. Anim. fid. append. de Ewibolim ngtn
4.S. FCm. G. 4. Pariter germana ejus ſoror, urai
S. Mechtildis, uno tempore, in eodémque üneppnnntt,
Monaſterio cum S. Gertrude Deo ſerviens, inciauulint
ubi arctiorem cum Deo familiaritatem con- muaigutuli
traxit? ubi pleniorem cœleſtium Secreto- W
rum revelationem accepit, quàm in affe- iiufennege
Ruoſiſſima Sanétiſſimæ Euchariſtiæ ſuſce- rint Aimi
ptione? In hac à Divino Sponſo modum fer- knuminmint
ventis deſiderii & amoris erga cœleſte hoc Mell, durſt
Epulum edocta eſt, his verbis: Cum commu- inletimaut
nicatura es, ſuſcipe me tali intentione, acſ om- imebn eiikei
ne deſiderium é& amorem, quo unquam bumanumm iili,lhir
cor accenſum fuit, haberes; atque hbune amorem Riugenien i
ſuſcipiam in te, non qualis in te eſt, ſed quaſi ta- baut, henlei
lis ac tantas eſſet, qualem tu eſſe deſiderass. urneetlitl
VIII. Sicut autem ſanctæ & devotæ Pet- 9 Clanni
ſonæ & ſcaturigine Divini hujus Sacramenti lecktiginn
uberrimas gratias hauſerunt, ac admirandos llingeentz
fructus & effectus in animam ſuam deriva- Cniin
runt, ila & contrario alii, quitepidè, oſcr. Anngl
tanter, ac noh cum debita puritate mime; ſanlſſii,
e⸗ 6

lin

ind⸗ ſed ex quadam conſuetudine hoc Sacramen-
uin bn tum perceperunt, aut adminiſträrunt, Di-
gens vinorum influxuum canales obſtruxerunt,
ſeque ultricibus Purgatorii pœnis ſubjece-
runt. Narrat Joſephus de Barzia ex Joanne
de Avila, quòd quidam Neo- Myſta primum
e, & unicum incruentum Miſſæ Sacrificium
AiSe Deo obtulerit, ac de eo unico poſt mortem
nla brevi ſecutam magnam diſtricto Judici ha-
GNHH buerit rationem reddendam. De alio Ven.
u ia, Bloſius ſequentia refert: Anima cujusdam de-
Anthes functi cuidam Dei amico in flamma ardoris
elpiie, immenſi apparens dixit, ſe ea ſola de cauſa
em, tam diris cruciatibus torqueri, quòd circa
nnh Dominici Corporis perceptionem fuiſſet ne-
Kauint Lligentior; addiditque, ſi vel ſemel Venera-
atint bile Sacramentum devotè pro ipſo ſuſcipere
anetd dignaretur, ſe mox liberandam. Quod
v Cum ille Dei amicus feciſſet, ſequenti die a-
nima eidem ſole fulgentior atque micantior
pparuit, unica illa digniſſimi Sacramenti
hujus perceptione ab intolerabilibus pœnis
liberata, atque ad Cœlum & æternam Beati-
tudinem evecta. Blos. in Conclav. An. fidel. c.
6. n. 3. Quid demum de illis fiet, qui ne-
gligentiæ & tepiditati in tremendo hoc My-
ſterio ſimul irreverentias adjungunt, cum
tamen, ùr Concilium Tridentinum de Sa-
crif. Miſſ. ſeſſ. 22. n. 9, loquitur, irreverentia
ab impietate vixr ſejuntta eſſe poſſit? Quid de il-
lis

.

Soliloquium ſecundum. 33 5

336 Diei yI.
lis fiet, qui de animæ puritate, attentione
devotione & amoroſis affectibus ante & p
ce lebrationem parum ſoliciti, ſuæ obligati
ac ineffabili Sacramenti dignitati ſatisfa
putant, ſi vocales acceſſus & receſſus

Nentwn Re

ent,
utelibon

—

obiter & conſuetudinariè perſolvant n. Begen
. . . . on, gich
rim dulciſſimum immenſæ Majeſtatis H ininlit bil
tem poſt Miſſam ſine mentali alloquio, vunnoi e

adorationis & gratitudinis fervore, ſineim-
ploratione Divini auxilii non aliter relin
quunt, acſi ejusdem ope omnino indiginon
eſſent? Haud diſſimiles hi ſunt Judæ prodi- glauſp her
tori, qui, cum accepiſſet buccellam, exivit con-. gi meſlin,
tinud. Joan. 13. Noluit ſe devotè morando ii gutttii
accomodare huic horæ, quæ tamen eſt tem- 8 netie hht
pus diſpenſationis gratiarum; & hoe Filio “
Dei in irreverentiam & contemptum, Judæ 4 Pitibamn .
autem in æternum & irreparabile damnum ineg
ceſſit: Mſi enim ille exii ſet, Proditor fattu: uon eee
eſſet, ait S. Chryſoſt. Hom. de Bapt. Chriſti. rn n
Vide proin, quanti referat poſt ſuſceptum hoc iſtheſ
Divinum Epulum non ſtatim ad alia negotia, edn
ad ſtudia, lectiones, aliasque occupatio- llllnt
nes aut cogitationes ſe conferre, ſed potius rnic i
in reali & perſonali Chriſti præſentia per actus rachin
humilitatis, adorationis, gratiarum actio-. Aitnilttſetis
nis, contritionis, fidei, ſpei, charitatis &c. Aiichifn
cor ſuum effundere, ac ibi lummum ſalu- Alimißplſi
tis ſuæ negotium cum eo operari. Auſim di- ihammn n
cere, principalem cauſam eſſe, cur tot Sacer- ünträin,
dotes Aipc innt n

Neneiltsnm
unthjel⸗ lan
Uninecerkrono

an Soliloquium ſecindumn. 337
inn dotes quotidie ad Aram Divina operantes in

uIme antiquis defectibus Hæréamt, quia nempe Di-
ui vVinam hanc Menſam tepidè accedunt, in-
devoté aſſiſtunt, ac poſtea Deo præſenti ar-
Ki dentibus affectibus per temporis ſpatium va-
RKRKHrZ care negligunt, sicque in ſuis animæ neceſſi-
Han tatibusauxiliis ommnoindignos fereddunt,
Imamk dum commodifimum tempus recfhiende
n Divinæ Benedictiomis cum grandi ſuo damno
* les frmitates Divino Medico non aperiunt; hine
„etiam Seraphica Virgo Thereſia ſuas Mon'a-
tnan esſapius adhortari eſt ſolita, ut, quam did
Erad. (alor naturalis ſpecies Euchariſticas nor. con-
lumpfit, unicè in Divini Hoſpnis przeſentia
negotiunm animæ ſuæ tra tarent: fiverò, à-
ſebat, ſubith poſt Communionem ium velinqui-
mnus, non hubemus cauſum, Cur eranec
ene parvum videamus animæ noſtræ in virtiitibus pru-
Dreim.’S. Theres. in Via perfect. c. 34.
AAx. Décent graves Theolagi, Suare?z,
ne Cajet. Lugo, Averſa, Palludanus, Eucharifti-
ſ am tanquam Sacramentum in facto eſe, non
s leohlem u in

uantùm conferre augmenton gratiæ in initan-
etitermnifativo manducatioris, in quo recipi-
tur, & incipit eſſe in ſto/racho, ſed etiam
ſecundum majorem diſpſitionem ſucipien-
tis poſt completam term'mativam ſumptio-
nem, & quidem tam diti, quamdiu ſpeciés
ſacramentales non ſunt conſumptæ, idque
“ non

Diei WI.
non tantum ex opere operantis, ſed etiam
ex op reOperato, ſeu vI Sacramenti, -
erim gontinuentur aut intendantur act
jonis in ſulcipiente. O quam
tus, quam am lum gratiarum
ac. otes, qu die Dei Filium in
rerlerium recipientes, vel etiam alii, fre⸗
8hunc Cibum angelicum gulſtante
ervare, quàm inſignem in
vita, irtutibus profectum hau P
runt, ſi non piguerit, poſt S ( mnltute
Den amoroſo alloqr ac piis affeckibus iu- neli,a
tiùs immorari, idque non tantùm ob aduum imnlulin ,
illorum: Excellentiam, ſeu, ut vocant, ex ope- nAtun lli
re operantis, ſed etiam ob ipſam virtutem & neltligit ng
efhicaciam Saeramenti, ſeu ex opere opera- Nnſtüilin
to: tamdiu enim acramentum non conſum- ehodemogen
ptis ſpeciebus contert incrementum gratixæ, tueſeiſſeluk
Juamdiu- illi actus devotionis continuantur. AAiſraninin
X. Cum ſtupore conſideranda eit ſolici- i gsckerea Aan
tudo, . Religio „ ac devotio, quam Deus Prnnmie esnd
arcæ fœderis exhibendam I(raélitis præcepit: n An und
ſumma eam munditie obvelando pretiofs ertn
. cortinis cuſtodire jubebantur: . Levitz, Ca- MM eeln it
ſte Virgines & devotæ Fœminz in magno rud aiiſgein
numero diu noéctuque coram ea excubias eCnniinan
Asere debebant: in omni dubio eventu, el winguiinun
imminente plaga ſuas coram arca preces et⸗ R an
fundebant: non tantùm infimi ex plebe „edl Nrne hn bintd
Eilamn ſupremi udices non per unum alid . Atlun uo

CH 1 . .

4 n
Panh
itzitt 4
Winnnlnien
alua.
Aneſaennd
Kurane
Ronrmw
tunoettena
Sucuonnae
oratdnee .
4, Kid, G
Chtun ſiitt
mie Meut
elanru lin
in alenudl
1 2 E e6
1imilmtl
imount naſe

—

Aea
ℳ UH

Soliloquium ſeocundum. 339
ve momentum, ſed per protractionem plu-

4 rium horsrum proni in terram cum magna
teverentia & religione arcam venerabantur:

oſue pronus Geciditinterram coram arca Homini
uue ad veſperam, tam ipſe : quam omnes ſenes
Iſratl. Joſue 7. v. 6. Multi autem ob irreve-
rentiamm areæ exhibitam ſubitanea morte &

un ſtrage Ychementi multati ſunt. Bone De-

us! nonne arca erat res inanimata, ex lignis
Setim confeéta? Sed quia ob Manna con-
tentum eratfigura Sanctiſſimi Euchariitiæ Sa-
cramenti, & quia Deus in es ſibi quaſi ſedem
& olumn cpnſkituit: ac ibidem invibilis per-
ſiſtere & occItari vpluit, ideò etiam tan-

tum ei voluit deferri hongrem ac veneratior

nem, ideo incuriè & irreverenter eam tra-
dantes windiclam mortis ſibi conciliarunt. Si

ergo arcæ rei inſenſatæ & umbræS Sacramenti

Euchariſtici ex ordinatione Divina tam reve-
rentialis obſervantia & cultus fuit exhibitus,
quanta mundiries non decebit ipſum figura-
tum? cum quanta devotione, Religione,
reverentia ac cultu latriæ non oportebit ac=
cendi erga ipſum ineffabilis dignitatis Sacra-
mentum, Kujus Sacerdortes ipſi, & quiçgun-
que Communicçantes vivæ arcæ conſtuuun-
tur, dum in ipſis Divinum hoc Manna Heus-
Homo verèe & realiter cum corpore, anima
& Divinitate habitare dignatur? ſed nénne
Deusarcam ſuam auro mundiſſimo exornari
7 2 præ-

=

340 Ppii r.. a
præcepit? Deaurabis eam auro mundiimo intur 17 H nnt
ſg foris. Exod: 25. V. 11. Exornabis arcam ,in elſi
hanc, animar tuam, ſi cum Joſe in ter- ger iſſfil
rim proſtratus diutius in præſentia Dei te 2. gltunſunn
ctibus humilitatis, adorationis, charitatis, ent kddinens
Sratitudinis &c. impendere ſtudueris; 0 Di- „fotammenmm
vino Hoſpiti ad largiendas grat as opportuno ddal unilum
hoc tempore promptiſſimo cum humulitate mlum, Bifen
neceſſitates & infirmitates tuas expoſueris, meCndlhlii
dicendo: Domine, ii vis, potes me mundae. nlo nut in
Matth. 8. v. 2. Vide hunc meum intellectum ueſetmmen
tam cæcum, illumina illum: hanc meam ymen i
voluntatem ad E&œleſtia adeò refractariam, ſnallidcineii
aid lenſualia adeò pronam, perfiee illam: mmdn, giſttr
Hanc meam memoriam in recolendis tuis bes eſhukuendrdde

*

neficiis tam labiled, in ſervitiis tuis tam va. ugd mrineil
5 un, eonfôttaillam: vide infirmos hes ſen- min n, Aa
fos meos ad propriam excellentiam, ad va- ae, ſjetennn
nam mei æſtimationem, ad iram, ad omne ’glimeyinhan
THAT adeo propenfſos, ſana eos &c. Scd nnlinthen
qiia, ut diétum, alilibri de votis hisce affe- Dmnunimeipene
Sibus referti lunt, ideò iis, qui illis opus egennenn in
Ribent, pro devofienis exercitio ad eorum gihgmntn 8
fontem recurrendum eſt. ſrrce
AXI. Ied pro coronide te monitum volo, inecntlein
veherande Tebis, ut poſt 8. Miſſamn aut eeg ſli nn,
Communionem vel alio opportuno tempote 15, R—KẽH
ten & Probes (Bititum tunm, an ex uſd enns iin⸗
Sahcthmi hujus Sacramenti proficias, ande- alonal
ficias? entn ex defectu actuaiis dilpoſini⸗ un leſi,

„

N
n lunn
1 gunmii
liniitt
bgmninilin
küumuin
in ſii Menn.
a M
luttiniu,
n iln.
ralaltwiuk
lan Ronmne
Grutdein
õ
ſeig hint
hitein
Ai
Usdutinini
Aodl
Gone konit

M

Soliloquium ſecundum. 341
nis ac devotionis fervor ſpiritus poſt ſum-.
ptum Divinum hoc Epulum culpabiliter in
te langueat: ſi paulò pòſt in culpas venisles,
in regulæ ac conſtitutionum transgreſſiones⸗
advertenter & deliberatè proruas, cum ta
men hoc Sacramentum à Patribus Cencilü
Trid. dicatur antidotam, quo liberamur a Galr:

pis quotidianis, && a peccatis mortalihus præſer:

vumur: Concil. Trid Seſl. 13. c. 3. ſi brevi
intervallo pravæ paſſiones iræ, diſcordiæ,
jactantiæ &c. denuo contra rationem & ſpirir
tum prævaleant: ſi quà acerdos ex qnot dia-
na Venerabilis Sacramenti hujus perceptione
maneas idem, qui pridem, tepidus, vitio=
ſis habitibus ſcatens Cœleſtium ſtudio parum
intentus & c. tunc time tibi: nam ſigna hæc
patentia ſunt, quòd ex conſuerudine, te⸗
piditate, ſine debita puritate, præparatione
ac devotione Diviniſſmum hoc Myſterium
frequentare ſoleas; niſi enim ipſemet per cul-
pam tuam impedimentum poneres, infall bi-
liter Sacramentum hoc fructus & effectus
ſuos in anima tua operaretur. Si Eliæi ſls
vel ſemel attacta cadaveri defunéti vitam &
ſpiritum contulerint, quod (cadaver) cum te⸗
tigiſet oſſa Eliſæi. revixit bomo, && ſtetit ſuner
pedes ſuos; 4. Reg. c. 13. V. 2 1. quomode
vivum Corpus & Sanguis Eſu Chriſtie Fiii
Dei, quod toties dentibus premis, & inire
viſcera tua recipis, tibi non confersaè vigs
X 3 1eI

rem vitx piritualis, ur ſtes ſupra pedestuos hißig i
firmus in progreſſu virtutum &perfeéhiomis? in
Si econtra ab hac Divina Aenſa eum fer- vosh unmien
vore, cum quadam animi promptitudine ad t imi,
obſequia Divina ſaltem quoadpartem homi- Ine M,
nis ſuperioris receſſeris: ſi te fartem & ala- Antungurft
ctem ad exercitia virtutum etiam arduz & (Gul, N n
heroica, & ad fuperandas difficultates, ad Gtiin N ent
adverſa æquanimiter & gaudenter toleranda lln lniitt,
exhibueris, tune enimverò confolare Jeru- iiun ſiſer ui
ſalem, conſolare ò anima! nam ſignum eſt, ainiitati
Divinam Bonitatemin hoc Sacramento circa MMamd /iinun,
te operatam eſſe mirabilia ſua: eſt emm Eu- dantiin,
chatiſtia Cibus Chriſti inventione exquiſtil- Gunſo itolh⸗
ſimus, qui robote & ſuavitate ſua animæ pa- thhind tuti
latum ad Divina mirè excitat, quod exper- (mifflimniunm
tus eſt S. Franciſcus Saleſius, in quadam E. üfiufu, tl
piſtola ita ſcribens: Per experientiam 22. anno- Mi un
rum, quos in ſervitium animarum collocavi, ma Iſſtieif
nibus quafi palpare potui, quàm potens fit Virtas tunnefiünn
Divini hujus &acramenti ad oonfirmandum dnimas iimniinnte
in hono, eo liberandas aà malo, eäsque ſpitituali- Main nlifm,
ter oonſolandas, && ut uno verho un ,in hoc pſnuntir
mundo Deificandas, dumodo viva fide, vonve- iiſti d ſa
nientique puritate & devotione frequentetur. 8. telickittnng⸗
Franciſc. Saleſ. l. 2. Epiſt 41. Si igitur, reli- uyei t ,
gioſe Viator, è& S. ſolitudine tua cum hac ſpe. uli enng 1
ciaii & ſeria reſolutione egreſſus foeris, quòd itentüimng
deinceps cum ODei adjutorio omnem cona- iſſe ſhiiri
tum impendere velis, ut vel quotidianum inn geſi,
Miſſæ eſi

lin u

N Solilo quium Keundem. 343

Wiſſe Sacrificium, vel (lſecundum Riatuͦs
— ſacerdotalis, aut clericais gradum) frequen-
Ein tiorem S. Communionem cum fingulati fer-
a vore, cordis puritaté, ac ie dignè
1ä Z peragas, ut ante Miſſam, vel S Communio-
a Imd nem debita cum præparatione, ingenti cum
mat deſiderio, ac vita commendabili dignum te
uafe reddas A in Wiſſa omnem poſſibilem atten-
uuh tionem, reverentiam, ac devotionem ex-
Waciu hibeas, inſuper præſeriptos bccleſiæ ritus ac
riant cæremonias exactè cuſtodias, demum poſt
rilimmm eam cor & ſpiritum tuum per ignitos affectus
nil,tul dilates, & converſationi, humilique collo-
Gradii quio cum tuo Chivino Hoſpite ſaltem ante la-
Werukanman glacn usdrantis te non ſubtrahas: non enim
Ninn abet umaritudinem converſatio illius, nec tædi-
aln n um convitkus illius, ſed lætitiam 6g ghudium:
”õ Sap. 8. vV. 16.) fi, i inquam. hæc coram Deo for-
wuunihi titer propoſueris, & fideliter præſtitetis, 5
u gan breyi tempore videbis auxilium Dei ſuper te,
slemt ac miram operationem dexteræ Excelſi: i-
mgin milis enim eris Klia Prophetæ, qui ambula-
hrum vit in fortirudine cibi illius (hoc eſt panis ſub-
cinericii ſi bi ab Angelo ſubminiſtrati, Pa-
e némque Euchzriſticum præfigurantis) e
uIg admontem Dei Horeb.?3, Reg. 19 v. 8.
* unt tanter ait S. textus: ambulavit, quod pro.
6 greſſum in perfectione & ſanétirate ſignificat,
lind hrcut Deus ipſe Abrahæ innuit dicens: Am-
S . uſaroram me, & eſtoterfeſtus; Gen. 17. V. I.
,, ⸗ X 4 &

Gen :V 22. Sicz ſveciaiiter bet hoc mecdum nlt
mirificè ſalutiferum in majori Gloria videbis Mn eloliſ(
eum, quem modò Iub peciebus Euchariſti, AMd un il
vum & verum. hſttailn

3 Utnre, en
3 1. onuriaie
16 1to Obedientiu agſunn,
Punct. I. [Nventum Divinæ Sapientix eſt, (ititin ini
„ “ ſolis Religioſis voto obedientiæ ulinn iii
ligatis communicatum, quòd in omniaétio. Minſtiman
ne ſua, sicque in vVia ſalutis errare nonpol. Mmi gmunnune
ſint, ſi voluntate propria reliéta verè & ſia- Aanni iaiid
Eè Superior um ſuorum mandata exequi Eun uen Snn
ſtudeant, eò quòd horum voluntas igſis vo. Alntentij ti
lunfatem Dei manifeſtet, quæ ſola eſt infal- ufſien imtin
libilis regula bene operandi. Teſlatur hoc innianin
diving Veritas, dicens: Qai vor audt:, ne arlß fik
audit. Luc. 1I0. v. 16. Motivum igitur princi- nninnitnt,
pale obedientiæ loco omnium aliorum ſit, in minen
quod tibi, Religioſe, non homo, ſed Hineſin ns
Deus per hominem hoc vel illud præcipiat: ind lu⸗
nam, Ht S. P. Benedictus ait, obedientia, qua Ma. ili, in⸗
ſorihus praæbetur „Deo exhibetur. S. Reg. c. 5. inmm r
Sicut autem Deus non poteſt errare præcipi- Igenin hui
endo, ita nece Religioſus Deo per Supenio- Mnr nn

14

(eW—enkote iun

. Meditatio tertia. 34 5
uue tem præcipienti obediendo. O quanta hæc
4 i felicitas in tot per diem occurrentibus actio-
ſiue nibus ab omni erroris periculo eſſe ſecurum!
R Requirit hoc veram & vivam fidem, quòd
l omnis juſſio Superioris, ſi non ſit de re a⸗
pert mala, ſit tutiſſima manifeſtatio volun-
tatis Divinæ, ita ut de hoc nec dubitari poſ-=
UIg uſit: Nam non eſt poteſtas, niſf à Deo. ad Rom.
1I3. Tota vita Chriſti continuum obedientiæ
exercitium fuit: ſubditus enim erat non tan-
tium 55, Parentibus, ſed etiam terrenæ Po-
telſtati, Cæſari, Pilato, iniquis Judicibus,
uhinle Crucifixoribus: ſublimius autem obediendi
Hum“ Wotivum nec habuit, nec habere potuit:
hmde Ppræter adimpletionem voluntatis Patris ſui
ne Sterni, quam utpote in eorum præceptis u⸗
uIINNI nicè adoravit, sicque factus eſt obediens us-
unnu que ad mortem. Sequere igitur montum
aImd Doctoris Seraphici, & cogita ſemper, quando
and nde vo precipientis ſonat in auribus tuis, quod 770.,
een u cem iam non tanquam ab homine audias, ſed tan-
in eu guam alt iſo Deo. S, Bonav. t, 7. Collat, 3. Si
ALeg autem hoc motivum te ad promptam obedi-
eumsin entiam non inducat, time, ne ſis degenet
— Religionis Filius, imèò abortivus. ti 6.
eun, Punct, II. Sicut ohedientia, que Majori-
iiſie bus prebetur, Deo exhibetur, ita omnis inter-
Paiai Da & externa repughantia non tam contra
Daus r Præcipientem hominem, quàm contra Deum
3 exetcetut. Qai vespernit, meſpernit, Huc. o.

X LQui

R,
4 /. , ,
W 6

346 Piei VI.
Qui reſiſtit poteſtati, Dei ordinationi reſiſtit. a
Rom. 12. Vileſeit tibi Perſonà imperantis?
Wwon te abjecerunt, ſed me, ee uper eos,
1I. Reg. S8. dicebat Deus ad Samuelem, cu-
jus regimen populus lsraél reſpuebat. Pro-
rumpis etiam in oblocutiones & murmura?
Non contra nos eſt murn ur veſttum, ſed contta
Bominum. Exod. 16. dicebat Moyſes ad po-
pulum duræ cervicis. Gravius fulmen in-
tentat Apoſtoſus his verbis: Qui nutem reſi
ſtunt, (poteſtati præcipienti, pfoterv & cum
côntemptu) ipfi fibi qamnationem equirunt: ad
Rom. 13. nam ut afſerit mellifluus Abbas,
quando per inobedientiam Prælutis contrachcimnus,
Deo injuriam facimus. Serm. 19. de Mod. be-
ne viv. Vide igitur, quanti interſit tum ad
tollendum inôòbedientiæ malum, tum ad pro-
movendum humilis & ſinceræ obedientiæ
bonum viva fide tenere, quòd omnis nutus
& juſſio hominis ſuperioris ſit ſecura & certa
revelatio voluntatis Dei, prout S. Litteræ
aperté nos docent. Eſt quoque obedientis
homini Dei Vicario præſtita majoris meriti;

quàm ſi Chriſto coràm, & viſibiliter p raci.

pienti exhiberetur: nam Dei Fili perlonal-
ter imperanti ſine difficultate etiam impius,
modòè Chriſtianus obedientiam non denega-
ret; at verò, ut obſervat ex noſtris Zelolus
Aſceta, Anſelm. Fiſcher, de Vot. Relig. P. 4.
c.7. n. S. ut homo ſe lubmittat homini, ma-

ximée

Aithtm
BNmkoni
tmmnainh,lil
cin aſihi
,uutehe,luns
16Con. r
loleechmn Ann
Aus: Wucn
Muinelleßnne
Nbmifndhenn 6
Hel untzint
nunpit i n
hetinntknun:
icc ot anſn
ientenen En
Kiun gatdafen
Rikmnt NMin
Pitenpentnm
ihuimnmtude
fnknctin
mniti etnng
nititti Dne zi
intr 6
Menm teszun
umußzut
Ellercoint ie
6 Mamtn
fit, gult, Ni
Nn t, e⸗
Ntukenkin

ninninl
ry 6
SS
neen binn
Lei in

Maninin,
1Arnlir
a Mitutin
KG
Fütün
RrnuN
blteni
een Am
thiniſen
udi n
un pnt
enr ulli
anan,
ind
Kn til

titenn

Maupen

Meditatio tertia. 347

ximè ſi hic imperfectionibus ſit obnoxius,

ſoliduotiswirtutis impuliu opus eſt, & major
requiritur humilitas, difficilior quoque da-
tur naturæ pugna, magisque heroica obtine-
tur victoria. Quod item agnovit illumma-
uſſimus Jacobus Alvarez Tom. 2. l. 5. p. 3.
c. 2. dicens: Quid enim magnum eſa ihomo
Deo immediaté ſibi præcipienti obediat 2 at magnæ
fidei indicium eſt, hominem homini propter De-
um bumiliter obedire, & in homine abjetto, 86
ſhiſimili Deum præcipientém agnoſcere. O ani-
ma religioſa, vide, ne unquam lumen hoc
tenebræ comprehendant, aut prava conſilia
obfuicent! crede conſtanter, ſuperiorem

tibi præcipientem eſſe oraculum tuum do-

meſticum, quod Dei vivi beneplacitum ſe-
curètibi pandit. Noli te private amphs me-
ritis in exequendis hominum tibi loco Dei
præſidentium mandatis &cc. è
Punct. III. Si præceptum Superioris à
juſmſione Dei non diſtinguis, non tantum ex=
ternè obedies, ſed cum plena propriæ vo-
luntatis & judicii abnegatione omnes perfe-
as obedientiæ partes adimplebis Ut Dei
voluntatem magis agnoſcere, & exequi va⸗
leas, millies potius eliges tubeſſe, quàm
præeſſe. Differentias imperantium non diſ-
cuties, quis, qualis, quid, cur, quomo-
do opus præcipiat, quia cæco modo ſoli Di-
vinæ voluntatis duetui te ſubmutes. Nil vile
e; aut

348 Diei M.
aut contemptibile in obedientia reputabis,
quia mihil abjectum judicabis, quod Deus in

Divinæ luæ Majeſtatis obſequium præcipit. 1

Aoram pati neſcies in faciendo, c. F. S. Kegul.
quia agnoſces quòd non homini, ſed Deo obe-
dias, glorianti de tali morigero filio, & dicenti:
In auditu auris (mox, ſine mora exoccupatis
manibus) obedivit mibi; Pſ. 17. v. 45, mihi,
non homini. Cùm putiſſima intentione juſ.

ſa perficies, quia Deo ſoli parere & placere,

non item Superioris favorem inquirere ſata-
ges. In arduis quoque & naturæ contrariis
non trepidè, non tardè, non tepidè, aut cum mur.
mare, vel cum reſponſione nolentis, S. Reg. c. 5.
ſed fortiter, conſtanter & integrè ex hoc
motivo, quòd Deus per Superiorem præci-
piat, & hic Divinæ voluntatis interpres ſit,
obedientiam præſtabis, sicque firma & cer-
ta fide Deum omnium actionum tuarum Mo-
deratorem reſpicies, ac omnia opera tua hoc
fpiritu ſublimabis, nempe: Ita Altiſimus De-
us mihi per Superiorem præcipit. Hoc autem
motivo deficiente virtus obedientiæ, quæ
Rehigionom felicitas, vita, fulcrum, & qua-
ſi tota ſubſtantia eſt, erit infirma, initabilis,
fuper arenam ædificata, ac brevi in ruinam
corruet. O Mſu, S. obedientiæ Exemplar,
& præmium, qui in ingreſſu mundi, acto-
to vitæ decurſu Patri æterno factus es obedi-

ens usque ad mortem, ecce firmiſſimè ſia.
tuo.

cutn ſiuͤh
antinn
m Geintelin
fonl mnateſßl

yNentonie

uenten ir

Aint/,
An

OI
1MAn;

Mum c
s iunn, gunn
Auimienurt
Phetdimnonie
te Gneltt tn
e lilchuene

uunn ni

iſn Ann
A l e

1 mniünn
Mlltante.

ſuytumui
Geer
nnnitSOH

—

Msennn
VWunweE
min un

Meditatio tertia. 349

juo, quòd omnia externa obedientiæ opera

velim animare ſpiritu Divini tui beneplaciti,
quo excelluerunt innumeri S. Ordinis mei
Patroni, Superiores meos humili ac fihali ve-
neratione & amore proſequar, tuamque in

ceorum ordinationibus ſemper amplectar Di.

vinam voluntarem &c.

DIES SEPTIMA,

5 Patjiareh FJoſe, pto Bertalte,
dedicanda.

ORATIO

2 dr te devotus amor Chientum infimum
*me ducit, Sanctiſſime Batriarcha Joſe:
phe. Singulares, quas tibi Deus præ aliis
Sanctis conferre dignatus eſt, gratiarum præ:
rogativæ me tibi majori reverentia, fiducia
ac pietate devinciunt: tu ſolus enim ſimul
Virgo Pater, qui ſolus ejus Sponſus es, quiæ
eſt intemerata Virgo Mater; tu ſolus Conad-
jutor fideliſſimus aſſumptus es ad promo-⸗
vendum arcanum ineffabilis Incarnationis

350 Diei VII.

Myſterium, qued Spiritus S. cumimmacu. AI

lata Sponla tua, Virgine Maria, executus eſt.
Tu ex millibus in terra electus es in Caput
Chriſtt,„ cojus Caput Pater æternus eit in
Cœlo FuGubernator ejus, cui miniſtcantan:
gelorum Chort. Tu Dominus ejus, cuiom-
nes creaturæ ſerviunt. Tu Pater nutritzus
Creatoris palcentis omnem animam. Teve-

term auchds mee Beaine

Joleph, oculis Pictatis tuæ: nam maximum
lalutis mexæ, perfechionis mex, ſtatus mei,
imoò non tam mei, quam Dei negotium
nunc operor; te rogo, ut, qui per dulciſ-
ſimam cum Eſu & Maria converlationem
pertecte didiciti loqui cum Deo, quod eſt
orare, doceas me omnes perfeètæ oratio-
nis, ac humilis cum Deo familiaritatis con-
ditiones oblervare; doceas mie, ut cum om-
nimoda mei, omniumque terrenorum fini-
um oblivione in omnibus actiohibus meis

placitum intendam, ut in ommi rerum vigiſſi⸗

tudine Divinæ voluntatis ordinationicontor-
mis vivam, ut cum ſtrenuis Oei ſervis per actus
ſublimes, & perheroicas depravatæ naturæ vi-
QAorias ad perfectionis apicem magaanimiter
contendam, ut dilatatolummnée fiderin hacter-
ra per altiflimam cogitationem. & cognitio:

nem

nem deducar in adorationem &admhikat

urdei
ulnunn
Palenmtecun
ltehniao ai⸗
telcnt, guiihl
vellunt Moen

Urſlimg hn
Pbletrnurdent
n l ln
rsa
ituradinid

one

ihenmm,
t

Nul Pbeic
Crune
Uilg int,inke
Auhenunnir
m Sp, n,
. Ue man
Keernſntine
Anoton nin
eutang

iſte, neen

,
„ Meditatio prima. 351
ircn nem Mirabilium Dei. Tandem te ſupplex

fogo, Sanctifime Patriarcha, ut fiat mors
cul mea quàm ſimillima morti tuæ, ut nempe
en. PElus & Maria unà tecum aſſiſtant mihi in ul-

ANN . : . .
R timo vitæ termino ea dignatione charitatis &
h benedictionis, qua tibi fideliter aſtiterunt, &

an g benedixerunt. Amen.
iiem poſiperſolutum in Choro matutinum legitur ex l.
ä
uno um, ficut ad finem ultimum, ſint referenda; &&&
c. 57. de pura & integra reſignatione ſui ad ob-
2 R tinendam cordis libertatem. S

„2 „ 1Kien

4 MEDITATIO 1 —

1

Peem Depura Iatentione, operibur noſßt
r dunn prafigenla. S
AamuNE Punct, I. () Ui ſine impulſu motivi ſuper:
uum Din Wwe d Nerrrdrbet
glsAi rantur, vanè, inutiliter, & ſine merito la-
wlantdiKh borant. Labores eorum ſine fruttu, & inutilia
ateaiiR opera eorum. Sap. 3. v. II. Non rarò omni
mak“ ſtudio & labore cum aranea ſe eviſcerant,
uEi t telam texant pro capienda muſca vanæ jau-
. mimil dis, promotioônis, aut temporalis mercedis.
. rsli⸗ Zelasareneæ tewuerunt. Iſa. 59. v. 5. Qui opus
caali exercent ex fine, ne poenam incurrant, o-⸗
i Peran-

1

3512 pDiei vn. M
perantur ut ſervi, ſed adhuc bene, licèt im. run ie
perfecte. Qui ut mercedem, Beatitudinem ſüi ann
& Gloriam acquirant, operantur ut mercena- 8 *
rn, & melius, quàm ſervi. (An verd ſuas m bin
2Giones ſincerè integrè offeront, ut Deo Aümmn
honorem, guſtum & beneplaeitum exhi- ,Crla ain⸗
beant, ut ejus Gloriam promêveam, ſine goleoicn ſ
reſpeétu ad utilitatem ullam, & commodum ,ngin ten
proprium, etiam ſpirituale, sicque ex puro ,nlene ulant
