um, etiam ſtatui ſacratiori addictum, com-
Para-

hin
Gtunnl
fucln
ſgtenie
ſelriel
Aungn1
gan
Mämns
A
lbtlt
unt rh
e,nunin

Näktaimen
,kaunne

,Capctzd
Ellr irtet
tntnmnnin
fütellt,
enltr
dee
tld
tiri u
Wnt
1

lil Soliloquium primum. 6 7
hendin, parationem inſtituamus, ſed tantùm, ut
iti amdh ordinaria Pœnitentiæ operain Religione per-
6ünlüni acta ſuper ca extollamus, quæ in ſæculo vul-
Gmaciut gijudicio maximè auſtera cenſeri ſolent. Ait
NINANe Pontifex:,Omnibus diebus, quibus pœnitere
b N „debes, vinum & ſiceram non bibas: car-
Wnintte »nem nunquam ullo tempore comedas,
itütitiifn „Præterquam in Paſcha, & in die natalis
tmmiinfe »„ Domini: in pane & aqua & ſale Pœniten-
gyi, zn s, tiam age: in jejuniis & vigiliis & orationi-
aunarti, bus, & eleemoſynis omni tempore per-
uunmaligein 2» levera: armis nunquam cingere, nec in
„ quolibet loco litigare præſumas: uxorem
remiht =nunquam ducere, concubinam non ha-
ümiin „ bete, nec adulterium committere aude-
gürimentti “as: in balneo nunquam laveris: in convi-
r iichlnti 9 Viis lætantium nunquam te miſceas: in Ec-
lttis int cleſia ſegregatus ab aliis Chriſtianis poſt
irant Kun 9 oſtium & poſtes humiliter te repone, in-
0lmtaluk“ gredientium & egredientium ſuppliciter
e. Orationibus commenda te: Commuünione
Nis, gilyſcte Corporis, & Sanguinis Domini cunctis
4,1 Corporis, & Sanguinis Domini cunétis
inmen⸗ r 2 diebus vitæ tuæ te indignum exiſlimes; in
nun “ „ultimo tamen exits vitæ tuæ, ſi merueris;
l⸗ e » PrO viatico ( ſi ſit, qui tribuat tibi) tan-
n eu „tumodò venialiter ut accipias, tibi con-
binn cedimus &c.“ An non magna, ac tam
ſetn un enormi homicidii delicto commenſurata ſunt
nte hæc Poœnitentiæ opera? His tamen idem
imiu Summus Pontifex æqqualem duxit ingreſſum
tinlin, P„ . Relis

68 Diei II.
Religionis & ſtabilem in ea communis cum
aliis vitæ profeſſionem; hinc præfato Hyſtul=
pho optionem dedit, ſtatum vitæ religioſæ
præferendi, ac in eo communia omnibus
munia ſubeundi, ait enim: „Vel quod me-
„lius, leviusque tibi videri poterit, relin-
„que hoc malum ſæculum, quod te traxit
„ad tam immaniſſimum peccati facinus: in-

„ gredere Monaſterium, humiliare ſub ma-
„nu Abbatis, & multorum Fratrum preci-

,„bus adjutus obſerva cuncta ſimplici animo,
„quæ tibi fuerint imperata, ſi fortè igno-
„ſcat infinita Dei miſericordia peccatis tuis,
„& refrigeret animam tuam, priusquàm
„ Crucieris perpetuis flammis.“ Vide,
quanti æſtimet Vicarius Chriſti communia
Pœnitentiæ opera, (nam peculiares auſterita-
tes non petiit) in ſtatu religioſo aſſumpta.
Cave proin, ne de te dici poſſit: Dedit ei
Deus locum Pœnitentiæ, & ille abutitur eo.
Job 24. v. 23.
VIII. Non autem communem & ordina-
rium pœnitendi modum, ſaltem quoad ex-
piationem pœnæ, ſed longè auſterioremri-
gorem Deus à Clerico, ac Sacerdote, à Re-
ligioſo exigit, ſi ipſi, quod abſit, in ipſo
S. ſtatu ſuo gravioribus culpis, præſertim
cum aliorum ſcandali connexis, ſe contami-
narent: horum enim peccata ex eo notabi-
lem aggravationem contrahunt, quòd ma-
jorem

wesaken
leert

4

laktah l
ummuun

aum.

n üre
Uilan t
n ſaen
ilen dfin
alanci
urtln
a u
, lam,

Mtlrgen
arl

n,
Kieannn
ien
uhnhole
Planſtr
uummnir onn
Nein, eget
eiſi et,
ulin en
nnſträtim,
run hnnuihr

nlhimnhtnn

unſhllnni
rng lken⸗
Nendi eectbſin
n tum, Pklgte
Hnnis6 ſi
uCii wnne
nſeelinsaſen
ego A
edeſſohnd
1,V latoe

CoNNenhan
nn Genenud
Apnpeivent
1 1eile⸗ 1
n t af
li ten
annenſeont
ndtc⸗ 1n

1
Cunten e

Soliloquium primum. 69

jorem rerum Divinarum ſcientiam & intel-
ligentiam habeant: vident tales meliora, pro-
bantque, deteriora nihilominus ſequuntur:
Scienti autem bonum facere, && non facienti, bec-
catum eſt illi. Jac. 4. v. 17. Hoc eſt, ut Dio-
nyl. Carthuſianus interpretatur: Sua ſcien-
tia eſt fibi majoris culpyæ & poenæ occaſio,
culpabilior eſt, atque damnabilior. Nam alii
peccatores in ſæculo iram Dei merentur; Ec-
cleſiaſtici verò & Religioſi graviter peccan-
do eam etiam provocant: Gravior autem ira
eſt, ait S. Noſter Iſidorus Hiſpalenſis Epiſco-=
pus l. 2. ſent. c. 19. quæ provocatur, quam ea,
quæ meretur: nam meremur, quando ignorando
peccamus; provocamus, quando ſcimus honum
facere, nec volumus. Unde 8. Chrylſoſto-
mus transgreſſiones populi feſtucæ, & Cle-
ri peccata ob majorem ſanétè & innocenter
vivendi obligationem, ac ob magis perſpi-
cuam ſcientiam & lumen à Deo communi-
catum trabi comparat: peccata autem cum
majori lumine, ac cognitione Dei & Divi-
norum perpetrata malitiæz imputantur, &
in hac vita difficilius remittuntur: Qui enire
Deum præſentem eſſe intelligit, ait in omni S.
ſcientia verſatiſſimus Joſephus Manſi, to. 4.
tract. 74. diſc. 6. n. 2. quique, quantum vene-
rari, timeri, bonorari, & obedientiam à no-

bis accipere mereatur, cognoſcit, (quod de omni

Perſona religioſa ac Eccleſiaſtica præſumi-
. 3 tur)

79 Diei II.
tur) && tamen cum hoc lumine illum contemnit,
c& mortaliter offendit, non unum, ſed mille in-
fernos meretur. Nec mirum: nam tales in fes
licem filiorum Dei ſortem adlecti graviter
peccando non tantùm ſunt offenfores, ſed
etiam contemptores ſuperdigniſſimæ Maje-
ſtatis Divinæ, de quibus ſingulariter illæ

querelæ intelligendæ ſunt: Filios enutrivi &

eaxaltavi, ipſi autem ſpreverunt me. Iſa. I. v. 2.
Non ait Deus, offenderunt, ſed ſpreverunt
me;: ad quæ verba profundè ponderandz
Propheta Cœlum & terram provocat, pro-
teſtans in principio vaticinii ſui, non ſe, ſed
Deum ipfum Prædicatorem eſſe; ait enim
mox antecedenter: Audite Cœli, 6& auribus
percipe terra, quoniam Dominus locutus ſt;
poſtea proſequitur allegando ipſa Dei verba:
Pilios enutrivi, ipſi autem ſpreverunt me. Tan-
ta res eſt, tam grande malum eſt, ſi bPerſo-

na cultui Divino ſacra, & à Deo toties in

SS. Euchariſtiæ ſumptione enutrita, tot ſpe-
cialibus prærogativis fuper alios exaltataeum
tamen graviter peccando contemptui habe-
re non vereatur: ipſi autem ſpreverunt me.
IX. Ac vel ideò tales Clerici, Sacerdotes
aut Religioſi, qui contra ſtatůs ſui dignita-
tem & obligationem abierunt in viam pra-
vam, gravioribus etiam ſuppliciis vel in hac,
vel in altera vita ſubeundis deputantur, quæ
eis ipſa Divina veritas his verbis commina-
tur:

aiumwe
Gctunzan
ennegu
Uendae⸗

tmnu unn
D
inr
ſmnbten
Uiron oirt
ſen aniel
Cnpeferr
runzd
S

OOYRL
gbnuz,
arendi⸗
limoce
Kironh
Srhneron
füit

1

Soliloquium primum. 71r
An luin tur: Qui cognovit voluntatem Domini ſui, G
um u non fecit juxta voluntatem ejus, vapulabit multis.
rnmmnß Luc. 12. v. 47. Proin dimiſſis etiam quoad
untel culpam peccatis per Sacramentum Pœniten-
atulctim tiæ, (ad quorum tamen expiationem Deus
tiin ſua auxilia non tam promptè iis, ſicut aliis
fün tut mundanis hominibus conferre ſolet, imò
mkumms frequenter eos in ſordibus ſuis computre-
un bi ſeere ſinit) ad pornæ temporalis indulgenti-
fatni znm am majoribus opus eſt Pœnitentiæ & morti-
mins mim ficationis operibus, quæ etiam ad iram Dei
mmmt Placandam jugiter continuari debent. In ſa-
iſti e tisfactionem patienter & libenter portanda
nen e, id in ſunt corporis, animique incommoda, tum
AE,Gm ſponte aſſumpta, tum à Deo ac hominibus
Mim ztn immiſſa, occurrentes difficultates, vilipen-
nhftet, ſiones, aliædue afflictiones cum heroica
immmn In ſui victoria ſuperandæ, augendæ cum fervo-
ime,et re ſunt preces, dictandæ ſunt voluntariæ ab-
ilus tinentiæ, protrahendæ vigiliæ, & ſalva in
omnibus dependentia à nutu Confeſſarii, ob-
ſequendum voci Divinæ Joel 2. v. 12. Con-
vertimini ad me in toto corde veſtro in jejunio
in fetu & in planctu, && ſcindite corda veſtra, ut
let dtin ſi, ubi abundavit delictum, ſuperabundet &
uiruliiht gratia. Tu interim, dilecte Tobis, propriam
n Cconſcientiam conſule, ac ſecundum illius di-
Gamen conformiter nomini tuo, agendo du-
Rum ad luttum, tibi ipſi ſine palpatione judex
& vindex eſto,

lſen — E 4 MEDlI-

emennm if
lbyrägalne
rhnn ue
Ei.

72 Diei II.
MEDITATIO II.

De horrore peccati venialis.

Punct. l. ASeintilla una augetur ignis, Eccli.

II. v. 34. & ex uno peccato
veniali per ſcintillam intellecto ſæpè emergit

grave damnum animæ. Et tamen peccata

venialia homines, imò vi ſtatũs ſui Filii ex-
celſi & Dii terreſtres non rarò cordi non ha.
bent, ac parva reputant. Iniquum autem
eſt parvum dicere, quod unum duntaxat,
nempe mortale, habet majus ſupra ſe, cæ-
teroquin omnia mala magnitudine ſuperat.
Imò hoc ipſo malum magnum eſt peccatum
veniale, quia ſolo maximo minus eſt. An-
ne inferni pœnæ parvæ ac leves ſunt, quia
Dei Juſtitia intenſivè majores in infinitum in-
Hligere poteſt? Pariter: Anne culpæ venialis
offenſa parvi cenſenda eſt, quia malitia ho-
minis majorem committere poteſt? Sanè in-
gens malum eſt, quia majus eſt omnibus
aliis, penuria, infamia, calumniis, inte-
gra morborum phalange, totius mundi ca-
taclyſmo, imò ipſis etiam inferni cruciati-
bus, mereturque, ut totâ vitâ defleatur, et-
ſi eſſet unicum. Hinc ſanguineis lachrimis
deplorandum, quòd homines non tantùm
vulgares, ſed etiam inter ſpeciales Dei ſer⸗
Vos adlſciti hanc irrefragabilem veritatem au-
. diant
1

tnie

r, Kot
ee

R Neet

nde

4

iungle.
cic wensſe
n n

Erncl,n

a d Mar

“

Erin
licrg

upnn
rgnnn
Mnnn in
nſmn Nin
ti tilie
lerantt
entr
N ſap

le

r lidi.
„.
Aininid
EKa n
un liin en
iiſttiilin
tunmimdentnin
un un
MWn Aug
nintne ee
npüntneinet
nunek eran
Umonncnr t N
ni bi hl i
iorefnihinntn
iſim e enni
t ronint.
tee uudldn,
noeA drd
ni, dni, i
ge, Mronta.
en cent
1N ſicen⸗ n e
ennes Mn
unceston tnn
Naſeu N!
Ubabente

Meditatio ſecunda. 73
diant quidem, legant & credant, practicè

tamen circa vitanda peccata venialia tam in-

curii ac ſocordes ſint, ut ea non tantùm ex
infirmitate, ac obreptione, ſed deliberata
plerumque voluntate committere non ve-
reantur.
Puncét. II. Ex gravitate pœnæ conjice ma-
gnitudinem culpzę. In hunc finem ſtatue ob
oculos mentis perſonam forma ſpecioſiſſi-

mam, ſponſam Regis dilectiſſimam in medio

accenſi rogi ardentem. Hanc ſi cerneret in-
fidelis principiis fidei deſtitutus, & cauſlæ
tanti ſupplicii ignarus, obſtupeſcens dice-
ret: AutRex ſponſam ſic pleétens impius, cru=
delis tyrannus eſt, aut ſcelus commiſſum
immane eſt. Primum Chriſtianis nobis
blaſphemia audit: Nam ſuavis Dominus uni-
verſs, G miſerationes ejns ſuper omnia opera
gjus. Pſ. 144. v. 9. Poſterius autem peccati
venialis in pœnalibus Purgatorii flammis ex-
piandi gravitatem nobis innuit: nam licèt
Deus quamvis animam juſtam incompara-
biliter plus diligat, quàm piiſſimus Pater
filium ſuum, amicus amicum, ſponſus ſpon-
ſam: licèt inſuper ſit Pater miſericordiarum 6S
Deus totius conſolationis, 2. Cor. I. v. 3. qui
intimè compatitur milſeriis noſtris, & ut lo-
quitur S., Auguſtinus, quaſi plus eum cruciat
compaſſio miſeri, qum ipſum miſerum paſſo ſui:
l, de Spirit. & An, quia tamen ſimul juſtus
E 5 Judex

74 Diei II.
Judex eſt, animam ſibi tam tenerè dilectam,
ſponſam ſpecioſam pretio ſanguinis ſui re-
demptam ob peccatum veniale ad ardentem
purgatorii rogum, ad flammas, omnes
mundi cruciatus excedentes, & ab inferna-
libus ſola duratione diſtinctas condemnat,
nec inde abſolvit, uſquedum ſatis patiendo
ultimum quadrantem ſolverit. Quis his
circumſtantiis rité perpenſis culpam levem
dicere auſit, in quam tanquam veram Divi-
næ Majeſtatis ſuæ injuriam & offenſam mitiſ-
ſimus cæteroquin Judex tam acriter animad-
vertit? & tamen pauei ſunt, qui hæc in pra-
xi recogitent, plurimi econtra, qui cum ve-
nialibus quaſi pila ludunt, aut certè tanti
non ducunt.
Punct. III. Cur deformitates in anima con-
temnis, quas tamen in corpore ſolicitè ab-
ſtergis? Deformitas unius peccati venialis
excedit omnem ſcabiem, & ulceroſum hor-
rorem corporis, non modò, qui ſit, ſed
etiam qui excogitari poſſit. Hinc S. Catha.
rina Genuenſis, dum ei vel umbra minimi
actus venialis contra Deum fuit repræſenta-
ta, miratur, cur è vivis non exceſſerit, ad-
ditque, ſi hec ſola obſcura viſio, quæ non niſi
momentanea fuit, diutius durſſet, licèt corpus
habuiſſem prorſus adamantinum, interiiſem. in
Vit. c. 24. Quanta deformitas eſſet, ſi in cor-

pore humano eapite porcino incederes?
. quod-

.

un

SaumN
deici

Alr

ulmnnnln
uitllni
aiuntte
enthi
ftüne
Cuinn
cid
Hiimn.
ntit

i/,
icelinen 8 Mecditatio ſecunda. 75
ſamlgi quodlibet verbum, quo vel leviter detrahis,
WRWSZ aut vanitati indulges, animam tuam coram
du imn i Deo, & Angelis fœdiorem reddit: nam ma-
Garn i4,er jor proportio eſt inter corpus humanum &
ien cabut porci, quæ in eodem gradu zerum
ird ie ſunt, quàm inter gratiam & peccatum etiam
n e 60 leviſſimum. Curari geſtis morbos corpo-
nei az ris? cur non potius animæ periculoſos lan-
uinh, guores? qui quidem ad diſtinctionem mor-
“ talium non tollunt principium vitæ ſuperna-
“ turalis, nempe gratiam & charitatem, mi-
i “ nuunt tamen charitatis fervorem, retardant
WW promptitudinem ad actus virtutum, & pau-
untttan jatim diſponunt ad mortale. Grave malum:
HEH ducis, leprâ, cancro, aſthmate, nauſeâ ſto-
— mmachi &c. laborare. Peccatum veniale le-
madaln pra eſt, animam velut quibusdam puſtulis, &
n unnnſlit, quaſi horrenda ſeabie replens. Cæſar. Arelat.
nipui nl Hom. 8. ad Pop. Cancer eſt, ſerpens paula-
Aleinin tim uſque ad internecionem animæ. Aſthma
i h eſt, cauſans difficultatem aſpirandi ad Coœ-
h knilt leſtia, ac Divina chariſmata Spiritũs S. attra-
iunt hendi. Corruptio ſtomachi eſt, faſtidium in=
Denit“ ducens circa Exercitia ſpiritualia. Quid non fa-
imnenſii cere, quid non pati decerneres, ut ab his mor-
ſen in um bis liber evaderes ?2 & ad abolendas tam enor-
iſn len mes animæ fœditates, ad curandos tam perni-
mim MH cioſos morbos parùm angeris, nec opportuna
mmiuctitt media ſeriò adhibes? Dole, miſerere miſeriæ
geinnin tuæ, adpart icularia deſcende, & efficaciter

propone. EX A-⸗

76 Diei II.
EXAMEN PARTICULARE,
Sive
Conſideratio practica
De amore ſilentii, & cuſtodia
linguæ.
I. QOlésne ſtri ctè obſervare ſilentium àtem-
pore completorii uſque manè poſt ho-
ram Primam Canonicam in choro, & inter-
diu tempore ſtudii, vel lectionis ſpiritualis?
2. In Eccleſia, choro, dormiterio, ac
locis, ubi honeſtas loqui prohibet, linguæ
ar um frænum injeciſti? .
3. Extra tempora communi colloquio
deſtinata non conveniſti alios intra & extra
Cellas? non te aſſociaſti iis alicubi ſubſiſten-
tibus & colloquentibus?
4. Accedendo communem dilcurſum
prius bona intentione, ac propoſito ædifſi-
catoriè & ſpiritualiter loquendi te obarmà-
ſti, & tibi de materia pia, utili, & reli-
gioſa in colloquio opportunè producenda
providiſti? fieri hoc poteſt in ipſo acceſſu.
5. Non uſus es voce clamola, aut cachin-
nis? non interrupiſti aliorum, præſertim ſe-
niorum ſermones? cogita, ſcriptum de ad-
ventu Chriſti: Non comendet, neque clamabit,
neque audiet aliquis in plateis vocem ejus. Ila. 42.

V. 2 6. Non

mi
ſehurh
mani
N
Aene
Prftant
rn

e

ar
,Mnnur
eline,
igllinnen
elert 4
Anir “
Ulikiune
an keiin

E

MIol

4 „.
Ani Gahul
hue.
hannblirien

niieenneifn
an tnn ne
lactmn oiu

, Cnntetn 4

iwibe, ln
i⸗
U un loni
Wdmaen
ilisdab, lke
6
nnunn Ce
1, Wo
ennttitdun.
et in An
Gyum, it
veintoenll
rnh un
lnnn rencdt
n tupenn e
St Mnd
ebonne 1

6

Conſideratio practica. 77
6. Non pertinaciter aliorum opinioni re-
ſtitiſti pro obtinenda judicii tui victoria?
7. An non ex reſpeétu humano incom-
petenti loco & tempore aliorum loquacitati
te conformâſti, ne iis moroſus, tetricus,
& ingratus videaris? vel an non ex eodem

vano intuitu eorum vitioſis, queruloſis, de-

tractoris dilcurſibus cooperatus, & adſtipu-
latus es?
8. An non ſeria, religioſa & ſpiritualia
colloquia declinando laxiorum potius con-
ſortia quæ ſiviſti?
9. An de Superioribus tuis honorificè, ac
reverentialiter loqui, ac ab omni queruloſa
dictione cavere magnæ tibi curæ fuit?
10. An de proximi defectibus naturali-
bus, ac moralibus etiam notoriis valde cau-
tè loqui, imò ad eorum propalationem nee
os aperire, ac ad tales aliorum loquelas diſ-
plicentiam exhibere ſtuduiſti?
II. An verba ore promenda prius corde
præmediratus es, ſicque non temerè in ea
prorupiſti? nam ſecundàùm S. Bernardum in
Spec. Monach. Antequàm verba roferan bis
ad limam veniant, quùm ſemel ad linguam.
12. An à verbis mordacibus, jocoſis, fa-
cetis, nugis, ſalibus, utpote Religioſum
omnindò non decentibus, omni conatu ab-=
ſtinviſti?
13: 4

78 Diei II.
13. An vultu ſereno, corde ſincero, gra
vitate religioſa, abſque tamen affectatione,
locutus es?
14. Herntne verba tua parca, ac præ-
ciſè ad neceſſitatem, utilitatem & religio-
ſitatem, excluſa omni otioſitate intenta?
15. Modum in aliorum correctione non
exceſſiſti per impatientiam, præcipitanti-
am, animi perturbationem, ac indiſcretio=
nem?
16. An verba S. Bernardi ſæpius in me-
moria tenuiſti? Inter Sæculares nugæ nuge
ſunt, in ore Sacerdotis & Religioſi blaſphemiæ:
conſecrꝗſti os tuum Evangelio, talibus jam ape-
rire illicitum, aſſueſcere ſacrilegium ſt: l. 2. de
Conſ. ad Eugen.

SOLILOQUIUM II.
Tempore pomeridiano.
De pernicioſo vitio tepiditatis.

1. HOſtem jam animarum aggredimur va⸗

1 Udiſſimum, qui ipſa ſua vecordia,
ipſo ſuo languore, ſomnolentia ac abjectio-
pe ceu armis fortiſſimis corda hominum
etiam religioſa impugnat, expugnat, ac
proſternit. Hoſtis ille tepiditas eſt, ſeu
languor ſpiritũs in obſequio Divino, de quo
S, Joannes Climacus in Scal, Parad- gr. 13.
Ait,

n
D

alee
1 6.
ſecrufl
P
4 ⸗
Alieng⸗
kugſ
arol⸗
ihüclin
en

kihneſee
in kae
nd kun
Peurnf
lun eetht
Pealünetn
KIndn

Mlnin
Aſlc nnt,
ð r. .
ien iiir

N
4
inantl
cimn tf

etut nntn
an rn les
kigiitleinen,
ünntnlien
elin nitn
Ttignen eAte

Nnnihzußtt
,Aatn N,
mitetikun
ſeiir lezd

nmeilung
nünteflti

zionntgtnt
ie
ſengenirhee
Cns atd un
nl, at⸗
le hunch!
iohen f

glus,

Soliloquium ſecundum. 79
ait, qudd ſit Lnimi remiſſio, mentis enervatio,
&& neglectus religioſeæ exercitationis. Hæc re-
miſſio, hic neglectus eſt lentum venenum,
paulatim exedens viſcera omnis religioſæ
probitatis, ac ideò malum eſt periculoſiſſi-
mum, & inferni principium. Hujus tepi-
ditatis ſicut in phyſicis, ita & in moralibus
duo ſunt modi: primus fit per acceſſum à
frigido ad calidum; ſecundus per receſſum
à calido ad frigidum, mediante utrinque te-
piditate. Prior in anima bona & laudabilis

eſt, cùm eam transferat à frigore ſtatũs per-

verſi, & à rigore peccati ad remiſſum ſaltem

calorem, ſicque ponat hominem in via ac

tranſitu ad ſtatum perfectiorem, cum
ſpe ſemper ulterius progrediendi: poſterior
autem à calore ad frigus deſcendens peſſimæ
in anima notæ eſt, eâamque lentis paſſibus
zægrè amplius reverſuris ad ſempiternum in-
teritum deducit. De hujus tepiditatis di-
ſtinctione S. Antoninus ita diſcurrit: O ma-
la tepiditas, quæ ſpem veræ converfionis abſein-
dit! ſed illam dico nalam, quæ clorem ſequi-
tur, non autem, quæ præcedit, quæ ad remis-
ſtonem tendit fervoris, non quæad fervorem diſ-
ponit: aqua enim, quæ debet calefieri, prius te-
pet, quàm caleat, & iſta tepiditas non eſt ma-
la, tendit in bonum. Demum poſtquam
eſt calida effecta aqua, ſi igni non adhæreat, ite-
rum ad teporem deſcendit: hæc tepiditas mala

eſt;

8⁰ Diei II.

eſt, quæ tendit ad frigidum, && citius congelat

in glaciem, quàm ſi calida nunquam antè fuiſſet:

natura enim fortins agit, ubi majorem reſiſien-

tiam ſentit. S. Antoninus I. p. tit. I. C. 2. S. ſ.
Tuum jam eſt, Religioſe Tobis, diſcutere, an
primam tepiditatem in te deprehendas, &tunc
ſpem bonam ulterioris ad calorem progreſſs
præbes: macte proin animo, & indies in te
hanc Spiritús calorem intende, progreſſum-
que tam laudabilem cum fervore abſolvere
contende; ſin verò poſterioris in te tepidita-
tis ſigna pateant, ſi à primæ converſionis fer-
vore deflectens denuò ad frigus declines,
tunc cum animatua, cum ſalute tua perquàm
periculoſè agitur.
II. Signa autem pernicioſiſſimæ in anima
tepiditatis hæc ſunt: Homo in Divino oble-
quio iners, languidus ac tepidus præter com-
munia exercitia ſpiritualia, & opera morti-
ſicationis, quæ cum aliis obire debet, vo-
luntaria non eligit, ac etiam ordinaria ſæpi-
us omitteret, niſ ſe communitati accom-
modare deberet; hinc in Superiorum abſen-
tia ſe ab operibus Divinis ſubtrahere, aut iis
hinc inde potius ex timore & reſpectu hu-
mano intereſſe ſolet. Opera obedientiæ &
pietatis, quæ alii ſervi Dei cum fervore, cum

animæ ſolatio, eum gaudio ſpirituali faci-

unt, ipſe cum difficultate, tædio, & qua-

dam quaſi coactione peragit, In S. Com-
munione

S

an
au
⸗ r
1
tpe
Cetn un
alrik
n ⸗
Nis ac
uAA
tufiudl
Icri c 44
Utrllcrgenn
n Aam
umme d
tryerzgn
ifin nn,
Aummu
mnäm
ſunmemen
lltgho zn
r ulle, 4
renh⸗
46 le on
et “
Rünmi,
nd i

8 Soliloquium ſecundum. 81
,5 ua munione aut SS. Miſſæ Sacrificio culpabiliter
uiumqſ non incalelcit, quia per oſcitantem applicatio-
iunmn , nem fructum ſaluberrimum impedit., Alias
unlgtt a actiones quotidianas ex conſuetudine ſine
elglinmn particulari, vel etiam generali intentione
RIritadtinm peragit, ſicque operi quoad ſubſtantiam qui-
mutamnſneſ dem ſatisfacit, non item quoad modum, &
nnimhki Eircumſtantias. Meditationem & examina
nunien conſcientiæ, ſi quodlibet impedimentum
une Occurrerit; ſupplere „ aut prævenire non
Glinieti ſtudet, imò ea aliàs de facili omittere non
umiif, Curat, aut brevi talia S. exercitia abſoluta
didis optat; nam tepiditas nihil hominem permit-
uilrtuelin tit operari, quod ſit dignum vita æterna.
Oratio ac lectio ſpiritualis nullam in eo devo-
müänſhmnmn tionem, & ad virtutis exercitium prompti-
mtinde tudinem excitant. Obſervat vitam commu-
um nem, nec apertè regulas transgreditur, non
ductu ſpiritus interni, ſed ne malus videa-
Minn, tur, & ut naturalem ſaltem honeſtatem co-
Lammtinmnis Tamm oculis hominum droſtteatur „ſuamque
Iummmum famam tueatur: econtrà recreationi, ſomno,
aun e multiloquio, potui, commoditati privatæ
muns largiter indulget, & occaſiones ſiudioſè
etchehn quærit. Putat rem ſalvam eſſe, ſéque viam
bonam, vel ſaltem non periculoſam ambu-
Nenen " lare, dumodo pedem non offendat ad la-
anetii pidem peccati mortalis, cæteroquin de pro-
uſen greſſu in vita, ac perfectione ſpirituali vix.
n hd unquam ſeriò ſolicitus eſt, ſicque non curat
es e P ele

4

r tpesue
uln Copnner⸗

32 Diei II.
eſſe valde bonus, ſed ſuſſcit ei, quòd non ſit val-
de malus, ut ait ex Haunovio noſter Baſilius
Finckeneis in Inſtrum. 38. S. Reg. Hinc ſi vi-
det ſe deteriores, blanditur ſibi cum illo
Phariſæo Evangelico, quèd non ſit, ſicut
cæteri hominum, hoc eſt, quòd non peſſi-
mis adnumeretur? Decætero abundat paſſioni-
bus, edit motibus & affectibus naturalibus, quos
frenare non ſatagit, niſi ubi de peccato manife-
ſto mortifero agitur: operum, Jeu rerum ſuper-
fuarum honoris && commoditatum per cupidus eſt,
in quibus ſi lædatur, aut quidquam ſuhtrahbatur,
7quid de reoulis ejus, de boni nominis opinione,
de commoditate ſua dematur, aut decerpatur,
en! turbatur animo, & immenſam jacturami putat,
Verbo: Tepidus eſt ſemireligioſus, ſemiſæcularis,
cujus vita mixtura eſt ex Evangelio & mundo.
Idem ibi. .
III. Si hujus tepiditatis lolia vel omnia, vel
horum pauca, vel notabile unicum in horto
animæ tuæ pullulare animadvertas, Religio-
ſe Tobis, time, quantum timere vales, &
audi, vel potius, quod obliqua aut furda
aure toties audiviſti, ſeriò tandem perpen-
de, ad quantam tepiditatis malum, & lan-
guor in ſpiritu Deum ipfum nauſeam provo-
cet. Præcepit is S. Joanni Evang. ut Epiſco-
pum Laodicenſium, & ſub ejus perſona om-
nes tepidos, præſertim Eccleſiaſticos, hac
acerba comminatione corriperet: Scio opera
=ðò tua,

Cenun ad
Pſenlanrtin
Aummnzm
rihr

AMlint
acude
MKunſem
g icnt

1.

Ni
* Soliloquium ſecandam. 83
– tua, quia neque frigidus es, neque calidus: uti-
lat nam frigides eſſes, aut calidus, ſed quia tepidus es,
ln 6 n nec frigidus, nec calidus, incipiam te evomere
–M ex ore meo. Apoc, 3. v. 15. Quod autem
ed evomi incipitur, ſtomachi nauſeam creat,
Gdhdiinmg anguſtias cauſat, viſcera commovet, atque
veneni efficaciam participat. Edic, oble-
uunkeg cro, anne Deus ſuum, quo tepidaos abhor-
tlMnn ret, faſtidium expreſſiùs declarare potuiſ-
nng ſet? Blandiebatur quidem ſibi Laodiciæ Epi-
Umi ſcopus de ſua juſtitia, nec putabat, rem cir-
Gncfie ca ſtatum animæ ſuæ adeò malè agi, & tamen
Mumiiin audire debuit: Neſcis, quia tu es miſer, & miſe-
un, ntt rubilis, &o pauper, & cæcus, & nudus. Eodem
wnns modo alii in Divino obſequio ſocordes, ac
gihs ſcm in lethifero tepiditatis lethargo ſtertentes
rhmu ſecurè vivunt, omne periculum animæ pro-
culamotum autumant, nævos ſuos tanti non
Uheomue curant, ac pigra velleitate contenti inter
tieuiemanen fideles Dei ſervos ſe non ultimos numerant,
uinbenn interim ſecretiores conſcientiæ angulos non
Uunmtnets, diſcutiunt, aut obiter tantum percurrunt,
ialnai gravem ſuam obligationem tendendi ad per-
uu fectionem non ponderant, rarò AFediones ſu-
iurin,At s dirigunt in Deum, & eorum compuntctio non
Gonlſemim Cotinga, ſed horaria eſt. S. Bern. Serm. 6. de
nhognit Aſcens. Hinc ſenſim fiunt in ſpirituali vita
ieinen inſenſibiles; & quia Deus per ſubtractionem
in äfte ſpecialium auxiliorum, quibus ſe indignos
nec, reddunt, eos incipit evomere ex ore ſuo,

S F 2 bro⸗

84 Diei II.
propriis concupiſcentiis ſe càptivos dedunt
& incidunt in laqueum diaboli per peccata
gravia, & quibus vix unquam, & non niſi
ægerrimè ſunt extrahendi. Patet id ex doctrina
S. Caſſiani, qui de hac materia tractans per
experientiam fibi comprobatum eſſe dicit,
quòd in via perfectionis majori cum fervore
gradiantur illi, qui ex vita diſſoluta, ac li-
centioſa ad eam tranſeunt, quàm alü, qui
in Divino ſervitio negligenter, & remiſſe
vivunt: Frequenter, inquit, vidimus de frigi-
dis ac carnalibus, id eſt, de ſæcularibus ad ſpiri-
tualem venire fervorem, de tepidis ommnino non
vidimus. Caſſian. apud. Joſ. Manſi to. 3. tract.
53. diſc. 7. n. 6. Et Paulus Segneri in Man,
An, 31. Aug. Multos legimus, qui de peccatori-
bus fatti ſunt ſancti, & quidem maximi, pau-
ciſſimos autem, qui exæ tepidis iterum fatti it
ſancti. Fundatur hæc doctrina in verbis Apo-
ſtoli ad Hebr. 6. v. 4. dicentis: Impoſſibile eſt,
(hoc eſt, difficillimum) eos, qui ſemel ſunt
illuminati, guſtaverunt etiam donam cœleſte,
&& prolapfi ſunt, iterun renovari ad Pœniten-
tiam.
IV. Nec mireris: nam benigniſſimus Sal-
vator in ſua cum hominibus converſatione
in terris vocavit peccatores, divertit apud
eos, manducavit cum illis, ſpecialia eis gra-
tiarum ſuarum chariſmata contulit, ut pa-
tet ex parabola filii prodigi in gratiam rece-
pti,

rn⸗

ulii
e S nbel
emtenn
Arbonzan
4 hube
Rruzad⸗
Clgr boſen
ul lltre
giatanun
lorur an
Ntu mle
d iptan
1 Relkloe
ire en
anryrn
n en a⸗
müllimen
liaen ,e
aenkenu
igtiaien
Ulugenn
lumtitzet
inn i
N Aenr
1

SM HW ſecundum. 85
i pti, ex colloquio cum muliere Samaritana,
den Kex converſione Zachæi, Matthæi, Magdale-
Gn næ, Nicodemi, Saulis &c. tepidos verò
utalt hortet, nauleat, ac incipit evomere ex ore
teitn ſuo: hinc ficulneam tepiditatis ideam, ac
tameſt foliis duntaxat ornatam maledixit, ita ut
uihtinentn arefacta in ſempiternum fructus non protu-
Namhnn lerit. Matth. 21. In magnos peccatores non
tden, Nan rarò liberalis eſt Deus, at erga ſocordes in
Dtgfent,A obſequio ſuo plerumque parcus, & quaſi
,Eué’, avarus, præſertim quando ii vi ſtatus ſui in
AInnitis Religionis firmamento ſtellas ſcintillantes fer-
Aiinin vore ſuo æquare deberent, & tamen ad fo-
ENnzms um quotidianæ cum Deo converſationis per
kündyeinkt ſpiritualia Exercitia non incaleſcunt. Ob-
Gn, Eenum ſiruunt hi tepiditate ſua canales ſpecialium
Galnumgratiarum, quas tamen Deus in frigidos,
Dtilinmé mundanos, & peccatores ſæpè ubertim de-
idhnnei, rivat. Nec ſatis hoc eſt: Deus, qui dat om-
Ceennsi nibus affuenter, Jac. I. v. 5. à tepidis rapit:
Nn) n quid autem magis malum, quam quod ſum-
min mum bonum impedit nobis eſſe bonum 2
zm mmiins àſervo illo Evangelico juſſit auferri talentum,
& dari alteri, habenti jam decem mnas,
nirtilrmd priorem autem detrudi in tenebras exterio-
snieitn Tes: & quid piaculi commiſit 2 non aliud,
Gef duäm quòd neglexerit negotiari cum talen-
eihuf to ſibi concredito; erat ſervus, ſed inutilis,
n gul & ad oculum tantum, ideò fulminata eſt in
n, eum ſententia æternæ reprobationis his ver-
nli vynm, F 3 bis:
3 *

ess

86 Diei II.
bis: Inutilem ſervum ejicite intenebras exteriores
iMlic erit ſletus & ſtridor dentium. Matth. 25.v.
30. quâàm appoſitè S. Claravallenſis Abbas:
Attende, quid mereatur iniquitas, ſi ſola ſußt.
cit inutilitas ad damnationem. S. Bern. Ep. 102.
ad Gualterum de monte calvo. Et quid eſt
inutilitas, quàm tepiditas? A tepidis rapit:
aliud hujus Exemplum cape. Epiſcopo
Epheſino (diſtineto ab illo priori Laodice-
no) Deus per S. Joannem ſcribi præcepit:
Age Pœnitentiam, & prima opera fac; in au-
tem, venio tibi, 6& movebo candelabrum tuum
de loco ſuo, niſi Pœnitentiam egeris; Apoc. 2. V.
5. id eſt, ut 8. Richardus à S. Vict. I. I. p. 2.
c. 5. interpretatur: auferam tibi dona & vir-
tutes, quas adhbuc habes, & præmium tibi pro-
miſum alteri dabo. Et cur quælo hic Epilco-

pus, quem Lyranus cum aliis S. Timothe-
um, à S. Paulo Eccleſiæ Epheſinæ præfectum

fuiſſe teſtatur, cum tanta comminatione
fuit reprehenlus? nonne pluribus laudumen-
comiüs præcedenter Apoc. c. 2. v. 2. & 3.
à Dee fuit commendatus? Cauſam aliam 8.

paginæ non perhibent, quàm quòd ex ali-

qua tepiditate remiſſionem in ſpiritu, & de-
fectionem à primo fervore, à primis operi-
bus admiſerit: prima opera fac.
V. Portò omnes SS. Patres, ac ſpiritualis

vitæ Magiſtri pernicioſam tepidorum vitam,
ac converſationem atro ſemper calculo no-

tarunt.

,nEi ⸗
Gonſucne

,N.

1 .
eeſrili
unagicnn

7
tmtndn iu

i,Oir
Cuivtandhe
uthnhe
häutten

Soliloquium ſecundum. 87

acue tärunt. Mellitus cæteroquin 8. Bernardus
in et, Serm. 6. de Aſcens. Domini, eorum actiones
unllek hiſce coloribus depingit: oané invenire eſt ho-
,i mines pußllanimes & remiſſos (ad Religiolos

*;
Nnh loquitur) deficientes ſub onere, virga cal-
n lis caribu⸗ indigentes, quorum brevis & rara com-
le punttio, animalis cogitatio, tepida converſatio,
n ie Auorum obedientia Iine devotione, ſermo ſine
Nöloſtilud⸗ circumſpettione, oratio fine cordis attentione,
m lettio ine gdifcutione. Venerabilis noſter Ab-
/ bas Bloſius in Inſtruct. vit. aſcet. diviſ. 2. Hcèt
6 plerumque in ſua Aſceſi puſillis puram con-
ie n ſolationis ambroſiam propinet, in ſegnes ta-
elldlu men ac tepidos pluribus in locis pro meri-
fn tis durè invehitur. Audiamus attoniti: Sim-
Ereimiif plicem gebennam in ſæculo malè viventes ſihi com-
parſent, duplicis gehennæ ſupplicio in Mona-
Rerüs negligenter viventes ſe reos faciunt. Alibi
in diviſione 8. ait: Væ, &o iterum væ per-
verſis, tepidis, negligentibusque Monachis, qui
ſtatus ſui reverentia contempta in torporis ac va-
nitatis, & paſſionum ſterquilinio jacere neque
dDdubeſcunt, neque formidant. Demum profun-
do tonitru flæccidos & torpentes tepidorum

an piritus & ſomno ſocordiæ excitare conten-
4

WRS

14

=–
=

=

Nerarnſthi
WandöN Ing
dlelſeſernreer
n ten cnnnt
Wnndudnnd
“

S
— —
=— —

2

. dit, dum ibi circa finem ait: ount adhuc alii Di-
ii vino obſequio mancipati, qui tamen nec infideles,
etu ec fideles Dei ſervi dicendi ſunt, ſed ignava dia-
Olmmi i poli mancipia quis eos jure appellaverit.-- Yales

. 7

7 63 n . .
aniu bodie ſunt, quales heri erant, tales chorum egre-
Gumſet ““ F 4 diuntur,

diuntur, quales ingreſi fuerant, nempe immun-
di, tepidi, ſocordes, vagi, incompoſiti, ſine ti-
more, ſine reverentia. Eloquiis ſacris, quæ pol-
luto ore proferunt, Deum magis eaacerbant,
quàùm placant. IUltinam mundus bos ſibi ſerväſ
Jet! ut quid enim Monaſteria incolunt? ut quid

terram ſanctam calcant? quare eleemoſynas San
Rorum devorant? Si ſordeſcere volebant, in loco

ſordium permanere, non ad loca puritatis tranſi-
re debuerant. Hæc Ludov. Bloſius Spiritu
Divino plenus: nec mireris tam amarum in
ore melliflui aliàs authoris verborum abſin-
thium contra periculoſam tepidorum vitam:
nam, ut S. Bernardinus to. 4. Serm. 7. p. 3. ait,
vorum ſtatus eſt periculoſior omnibus aliis: quia
melius eſt eſſe facinoroſum; nam ſceleratus cogno-
ſcens ſe peſſimum tremit, dicendo: Heu miſer!
quot mala feci! eſſem mille mortibus dignus; 6
ſe ſepè ſe humiliat Deo, flendo de peccatis ſuis:
tepidi ſunt ad inſtar panni nigri, in quo non be-
ne videntur macule. Anne gravibus hiſce ter-
riculamentis contra ſpiritus torporem quid
addi poſſet?
VI. Et tamen torpent multi, ac de ſalute
ſua tam leviter, tam miſerè cogitant, ut ad
cam aſſequendam tantum conatum minus
neceſſarium & ſupererogatorium putent,
cùm tamen Divinæ veritatis effatum ſit:
Quam anguſta porta, & ardta via eſt, quæ du-
cit ad vitam. Matth. 7. v. 13. Et contendite in-
trare

en .
entn
Sm
6n
,noctn
4getoe
. iklen, 4
gcluun
16 oe
gantbur
einmul
,toenN
1den 4N
N
ininen 1

Moimur
gn
lhnh
ni
lnng ,
1

7 N Nisn 4
lin *

Untylnnin
neNengagi
tin min lüng
n mflntnag
ni, Anh in⸗
Maris
Aiiß
igi nam
Nmnrdutlar
nfinn hres

mumns uielt
ntagint, u
utn nnun ni
Gnngntin
nti m
Sudrug, a

Soliloquium ſecundum. 89

frare per anguſiam portam. Luc. 13. v. 24. IIlli

