G in Kiſſimo Sacramento, & boc bono uti ſiretis,
Paucis diebus repleremini cœleſti amore. in vit.
er P. I, C. 65. .

1 ◻— Nonè,

.— chgta⸗ Dei ſit ſandtifc atio m anh
ondit al ſtolus 1. Theſſal. 4. v. 3. — G
ineleni tanee ux idem ferè eſt cum per. —–
hinc ſanctitatis, ioſi, cupidus ſe in con- niiln in
fectione ſtatũs re ig e e ndeed⸗ n
ſornderg re debet ſe abſolutè in ſinum iaurni
puè perficere ntie ſemper & in omnibus tinmdtmnun
Divinæ rovidenis tam læta, quàm triſtia, amnun
reſignando, om facilia de paterna Deima- iltem
an ere nnat rovenire viva fide credere namil nd
aber derncenrer cceptando, nec non in i, hahüinh
debet, gaudenter M vel per alios præcipit, nilu iiti 3
omnibus, quæ niri Divino ejus beneplacito lultiuin
dn elleli voluntatem, & executio- niman d
bon ee iaſeendo, Bi hæc reſignatio if —K
enletent nniaeius perfectionis, chmad e- sdn mia
H ia Dei charitas, humillima nitaniſmn
udje⸗ iee nnpens præcipuarum virtutum n ,og 4
n nl nine
ſoliditas m ad religioſæ perfectionis in kinig
Decimò, demu uiritur, ut anima ex pi miiiiienun
comp ementem r erga Deum in ſe ahrhuni,
ſm “ inſinit amabilem dade la en
roP . nes ſu . .
nii , vel e &r opera ad umcum ſolius de h, ikt
nes, verba Aualiter & habitualiter Ir. zi unttn
denerlan nen pe Deus ſic vult, Deoſepli uiinnn
Lat, quia Deus ita infinitẽ dignus eſtenn at
orm, icè referantur:
omnia ad eum unicé re

bo- n iial
. iter. omne bo. Ninih
Deum verè amare ſit ei efficaciter num nunſeſien

242

ien

Soliloquium primum. 24
num ad extra, omnem gloriam & hanorem
in ſe, & in omnibus aliis creaturis fidelibus
uei nint & infidelibus deſiderare, ac omne malum,
5l omnem offenſam & diſplicentiamab eo om-
e eK nibus viribus removere, ac remotam optare,
WS SsZ hinc anima tunc pro vitæ hujus capacitate
ntm Plenitudinem charitatis poſſidebit, ſi ſe ex-
uendo omni proprio commodo, ac ſolatio
„pirituali & corporali ſolum Dei beneplaci-
uenin tum intendat, ac de nulla re gaudeat, niſi in
wefu un jis, quibus glorificatur Deus. & de nulla re
vlrihn contriſtetur, niſi deiis, quæ diſplicent Deo.
iudn IV. Et hæ ſunt aſcenſiones ſuccinctèan-
umluitt notatæ ad montem Thaboræum ſanctæ per-
Khlſimni feétionis, quas quivis Rehigioſus vi S. Pro-
nümnin feſſionis cum auxilio Dei in corde ſuo diſ-
mmntini ponere debet omni tempore in hac valle la-
Hömnhuns chrimarum, in loco §. KReligionis, de qui-
bus autem diebus reſiduis adhuc fuſius tra-
miiiekt ciabimus, Hæc media ſunt „ quorum fer-
ntmin venti uſu ibit de virtute in virtutem, donec
rtu videat Deum Deorum in Sion. Et licèt fort
eiai etiam cum fideli conatu omnes perfectionis
es miA apices non adæquet, nihilominus fideliſſi-
dimii mus Deus, ſi ſerium & conſtantem animum
tkun ad ſpiritualem profectum applicaverit, ejus
utuli conatum ampliſſima mercede æternom coro-
Prus n⸗ nabit: nam, ut S. Bernardus conſolabiliter
u ait, indefeſſum proficiendi ſudium 6o jugis cona
N tus ad perfectionem Letkter tatki, 15.2 46.
2 „

rutnl t

244 Diei V.
&, ut regius Propheta loquitur, imperfeltum
meum viderunt ocul tui: hoc tamen non ob-
ſtante addit: in libro tuo omnes ſcribentur;
Pſal. 138. v. 16, nempe quiſuas unperfectie.
nes & frequentiores etiam veniales lapſus in

ſe obliquis oculis aſpexerunt, & cum eis

nuonquam fœdus pacis imerunt, ſed conu-
nua contra eos vellicatione decertarunt: ho-

imN
8
r E—
ſeliyen ne
Cmmin

3 .
moneslib Cin⸗

jnthhrertn

rum autem numerus in conſecratis DEO in, GNNNNN!
clauſtris ſine numero eſt. O boni Angelicœ- giruttin
leſtes, quot eorum trumphos contra mali- mmttlu, uunke⸗
gnas mundi, carnis, & dæmonis ſuggeſtio- ca al

nes ad Thronum Divinæ Gloriæ deferets!
quot eorum ſuſpiria, quot lachrimas & ope-
ra Pœ nitentiæ in via purgativa, quot inſignes
& heroicos virturum actus in illuminauva,
quot ardentia ſuccenſi in Deum amoris deſi-
decia in via unitiva faſtis veſtris pro æternare-
tributione inleretis! (anè ipſis etiam homini.

eftl ulent
,Nedretduln
3 airauttoninn
4, WeKebenmen
NRngemun
elbuerezrin
GTmen, wonn cone

bus, niſi ad amorem virtutis omnino inſen- eirſthrm⸗

ſbiles eſſe velint, dulce eſt meminiſſe tot Ser-
vorum Oeiin Conobiis congregatorum, ꝗui
continuo virtutum & Evangelicæ perfectio-
nis ſtudio in carne mortali vitam cœleſtemæ-
Mulantur. ðèð 1=ei
V. Præterea tamen dolendum magno-
pere, quòd non omnes ſtellæ in firmamento
Relgiomis ſpiendeſcant: ſunt enim hincin-

de promiſcuè cum intimis Dei amicis in Cα⅓.

nobus & iacris Familus degentes, qui ſian

S.

„

nzxiknekrrn
Funſelirtunmi
rAllikgin) ſoen
Enenlzunne
In Cnerpon hn
ttem, Nerntt
lnymnmzet⸗
i eor Ng

A

kckone ttun
iskionſice

G

,
agete Soliloquium primum. 24
Aa unn ſui reverentiam & Profeſſionis obligationem
Bhuntih magni non æſtimant, & hinc juxta eam nec
nen ambulant. Exiſtimo quidem, paucos eſſe,
SH imò vix paucos, qui à propoſito tendendi
ſan a ad perfectionem expreſse recedunt, plures
en i autem, qui virtualiter E interpretative: ſunt
Gi Utem omnes illi, qui circa profectum in ſpi⸗
1mnTnij fitu notabili tempore incurii ſunt, qui vitam
Gii mollem, commodam, ac delicatam ducunt,
anmin corporalibus ſolatiis „ac ſenſuum oblecta-
mil mentis inhiant, mortificationis frænum re-
lrrimn, laxant, regulas ac conſtitutiones Ordinis
de absque ſpeciali conſcientiæ remorſu prævari-
W cantur, peccata venialia ſine horrore deglu-
muingi tiunt, legitimas admonitiones ægrè admit-
untutinm tunt, hoc ſolo demum contenti, quòd a-
riabnai pertè in graviores noxas non ruant. ois
Wüumm de talibus credere præſumat, eos animæ ſuæ
iiint puritatem, morum converſionem, ac vitæ
GuNH religioſæ perfectionem etiam virtualitertan-
Gelerii tom, aut habitualiter intendere, cùm ab ipſis
UnRN/E etiam Sæcularibus non diſcrepent, imò his
ulln vix æquales ſint? Notent tales, quòd licèt
vamiinn peccata venialia quantumeunque frequenta-
ta extra contemptum formalem in mortale
rtlti non concreſcant, per accidens tamen ob pe-
G un riculum proximum peccati mortalis, in quod
Gu conjiciunt, eos noxz gravioris reos præſer-
o1od tim in Religione conſtituant. Horrore plena
ien ſunt verba S. Dionyſii Carthus. in Reforma-
Q(L. 3 tio⸗

246 Diei V.

tionem Clauſtralium, ſtatui ſuo conformiter
non viventium, zeloſiſſimè intenti, qui poſt
enumeratas temerarias transgreſſionum re.

gularium & venialium culpas ita loquitur:

Conſuetudo excedendi, ſeu aſſiduitas delinquen.

di in iſtis, & non curare, nec emendare, non potef
a mortali excuſari peccato, imò tota vita eorum
eſt quaſi quoddam peccare continuum. Dionyſ.
Carthuſ de Reform. Clauſtral. a. 6. Quis
ſibi prudenter perſuadeat, eos etiam virtua-
liter pro fine ſibi præfigere religioſam perle-
ctionem, ſi interim obſtacula ejusdem, nem-
pe peccata venialia deliberata, vitioſos habi-
tus, inordinatas paſſiones, & quidquid
ſant puritati repugnat, removere ac repri-
mere non ſeriò conentur? ſi media ad eam
inducentia, uti quotidianam meditationem,
examen conſcientiæ, lectionem ſpiritualem,
opera obedientiæ ex conſuetudine tantum,
absque fervore, vel ex ſervili timore pera-
gant? Sanè non apparet, quomoco tales
coram diſtricto Judice de gravi hac obliga-
tione tendendi ad perfectionem ſecurè ratio-
nem reddere valeant; hinc etiam R. P. Sqi-
lianus Naisl, in vita aſcetica eximius Magiſter,
in ſua Voce Clamantis in deſerto fol. 460,.451.
dicere non dubitavit, ab obligatione ten-
dendi ad perfectionem graviter & mortaliter
deviari, imò, quando venialium curandorum
nulla, aut ferè nulla diligentia adnub⸗tur:
200,

uonientan
S
emhunonntiti

Peea Nagm

n

1 enoin
ͦtignn in
lcat luß
Cigiptshrin
nudei ahunntd
iltcrnn t
NePninmntrd
r ACegummvlg
ehicſernnugien
Eelnentixnu ndie
IurmmnAaidner
nly ünmen
eiuunelirtitin
lecnnt) n
giütfuni
giirfu ſar.
mmminnghine
rtgon ein bii⸗
D Ntenah
Ann 1.

ſe
ꝛadè, quando neceſſarium mortificationis ſtu-
ee iſchn
D
deliberatè conſentitur in voluntatem, aut
nl . ,
hs tur verba: per bec graviter & mortaliter de-
geuezur VI. Ac vel ideò mirum non eſt, dum
e unt, quòd malignus ſpiritus, prout Ange-
Jwünauhim homines plorimùm inter Chriſtianos damna-
Watmiun nenumero habemus: ruſticos pauciſſimos:
Aleidren tæ juxta regularis ſui inſtituti exigentiam ten-
mitie kemeritatem transgrid untur. Quem hæc ver-
Pairdent
abfterreant, præſertim ſi circa ea habitus

at Foliloquium primum. 47
A dium cum periculo multum deficiendi depe-
n nitur; 3tid, quando ſtudium acquirengarum
ii virtutum per notabile tempus aut omnino in-
termittitur, aut parum curatur; 410, quoties
Womnino non ampliùs, aut ſaltem per nota-
nh bile tempus non proficiendi in mellius. Noten-
a nint Viari⸗
ezvene
W plures hujus gravis deviationis à via perfe-
ns ictl. Ctionis ſua vivendi methodo ſe reos conſtitu-
Memk lus Paciuchelli ex Bzovio adducit, S. Uo-
Wen Iuhdt minico ſciſcitanti, cujus ſtatûs & conditionis
en Munn rentur, ex energumeno ſequentia reſponde-
tetleln rit: Principes utriusque ſexis & Prælatos ſi⸗
umm, m mercatores & cives ſat multos: at verò Reli-
ebmiui gioſos nullos, (qui nempe ad perfectionem vi-
a ei dere conantur) plurimos autem ea his, qui
uimusit nulla Ordinis ſui ſtatutorum babita ratione ea per
n tin ba à temeraria transgreſſione eorum, quæ in
ſtatu religioſo etiam levia videntur, non
che Ccontrahatur? quem non ad exactam regula-

ſeiunnii

24²⁹ Diei V.
ris diſciplinæ obſervantiam, idque ob anne-
Xam gravem obligationem perfeétionis in
voto amiment, dum ob prædiétorum conti-
nuatum neglectum plurimi ex Religioſis
damnantur? O quàm vera ex his probantur
verba Euſebii Emſſ dicentis: venire ſiquidem
ad Religionem, ſumma perfettio eſt, ſed in ea nox
perfectè vivere, ſeunon conari, ut vitia era-
dicentur, paſſiones ſupprimantur, virtutes
implantentur, ſumma dammatio eſt. Euſeb. K.
miſſ. Hom. 4. de Epiph.
VII. Inſuper timeant ſibi, qui ſpiritu
puſillanimitatis vel tepiditatis duéti perfectio-
nem ceu molem caucaſinam, ac importabi-
lem horrent, eâmque ſecundùm vires ſuas
naturales metiendo apud Ven. Bloſium inIn-
ſtruct. Vit. aſcet. diviſ. 7. n. 3. has vel his
ſimiles excuſationes prætendunt: Perfelio

un
ti ſum
7 . 6
eng lomn

Puleſi⸗ ⸗

7 Metue⸗
ihumkni
onsmnihh
rmntich
KCens gnn
ein Kagu
inuruinß
lenin A/hnne
Gigüiegeudi
r Aueperieſcrt

Cran Rkmen

W Minn Ehe
MnNegpinbeen

fin , derin

baæc exaltata eſt à me, id'ò non extendam me, d ling E⸗
neque conabor, illam apprebendere, ne in vanum la- Niln ſtinti un

borare videar. Vel qui dicunt apud Joan-
nem Gerſon: Suffcit mihi communis vita, ê
cum infimis ſalvari potero, ſatis eft. Wolo me-
rita Apoſtolorun, nolo volare perſummu. Jo-
an. Gerſon Induſtt. 4. de Theol. Myſt. pract.
Sed quid ad hæc zeloſiſſimus Abbas Bloſius?
Ego tibi reſpondeo, ait, quia, ſi hoc facis,
quod dicis, Monachus non es: quamvis e-
nim obhgatus non ſis, ad perfectionem
pervenite, es tamen ex Profeſſione ior.
iga⸗

Ariinuur) 0N
in / Rii
nil igt n
ſynm, g⸗
nn n
erfüleſini
ſetinmmt,
Khari m
Gtärer
wufmnebe
lller, nn ſi

R Soliloquium primum. 249
in ligatus adniti, quantum in te eſt, ut ad
EEEeam pervenias. Blandire tibi, ſicut blan-
ulm diri vis, periuade tibi, quod perſuadere vis,
Il confinge & prætexe excuſationes, quas
uiigt confingere vis, obligatus es, ad perfectionem
/ pro viribus tendere: ſic eſt, & aliter non eſt.
Si id hactenus ignorâſti, ecce jam non igno-
nafi ras. Adſtrinxiſti te, obligaſti te, adſtri-
Wen i kus & obligatus permanebis. Hactenus
II Bioſius. Si Religioſus ex hac puſillanimitate
aut tepiditate ulterius in ſpiritu proficere non
rh,Gin intendens, aut à fervore charitatis deficere
uitdet incipiens, in hoc gradu din permanere poſſet,
aän zimn malum adhuc tolerabile foret: verùm hujus
Int impoſſibilitatem SS. Patres unanimi ore ad-
tadlmt ſtruunt. Audiamus deſuper ſolum S. Ber-
lap nardum Ep. 253. ita loquentem: Qudd ſi ſtu-
um ucli t dere perfectioni, eſt eſſe perfeſctum, profeſtò, nolle
e limim proficere, deficere eſt. Ubi ergo ſant, ꝗui di-
aunnnin cere ſolent: ſußßcit nobis, nolumus eſſe meliores,

dinn daâm Patres noſtri? O Monache, non vis pro-

.
en Reere? Non. Pis ergo deficere? Nequaquam.

QLuid ergo? Sic, inquis, vivere volo, manere,
ein in quo perveni, nec pejor fieri patior, nec me-
lior cupio. Hoc ergo vis, quod eſe non potes:
el Jaid enim ſtat in hoc Scculo? Qui in vitæ ſpiri-
u tualis ſemita ſtare intendit, ſimilis eſt ei, qui
Wu in medio curſu rapidi & præcipitis torrentis
n conitimutus firmare ſe vellet, & ſecura ſta-
um sg, bilitate fubſiſtere: nam evidenti periculo ſe
mu n O expo⸗

250 Diei V.
exponeret, ne ab impetu aquarum proſtra-

tus periret. Depravata noſtra natura ad

malum ſemper proclwis torrens eſt, qui ani-
mam, nſi violenter ſe opponat, & ad va-
dum quotidiani profects progredi nitatur,
vehementi rebellium paſſionum ceu fludtu⸗-
um impetu in barathrum protrudit, ac tan-
dem peccatorum procellis ſubmergit.
VIII. O utinam non id experientia lu-
gubris comprobaret! nam unde hæ lachri-
mæ in quibusdam domibus religioſis? unde
hi, ſaltem apud paucos, immorigeri mores,
qui Superioribus non rarò ſingultos profun-
dos exprimunt? unde hæ deplorandæ ex-
orbitantiæ, ſcandala, ſacrilegia, ac demum
apoſtaſiæ?? Non uno gradu ad hæc ima de-
ſcenditur: nam primitus anima ſtans quaſi in
foro otioſa incipit circa profectum minus eſſe
ſolicita cum ſubſequenti aliqua remiſſione in
fervore charitatis, ac operibus ſupereroga-
toriis: ſuccedit languor in exercitiis ſpiritua-

libus, quæ paulatim vel omittuntur, velex

conſuetudine peraguntur: non curantur ul-
terius transgreſſiones S. Regulæ, quamvis
fortè non obligatoriæ: proceditur liberalius
ad peccata venialia deliberatè committenda:

intepeſcit ſtudium mortificationis: inqui-

runtur ſolatia ſenſualia: contrahuntur familia-
ritates cum Sæcularibus: in ſuſcipiendis Ec-

eleſiæ Sacramentis fiunt propoſita inefficacia:
. 46

en V
Neole rl
ihnani⸗
pee Yrwae⸗
gen Nmmflu
4, fAſrchnin De
6ernumdenonn
onieeni
unſüreigenmme
n, ei Upi

Minener Eten

tonnpummann
Svou Mumm
ig ili emn
otend iu enren
CWEDenuufn,
unnm hin o⸗
Muuſeunſem,
un gagit

uutrtitdi
TENN

NAh
htdun ignn
un
Nedt/
hilhiit ſen
in intlten
gateyln)ei.
ltüniuen
ummi, Güaun

Soli'oquium primum. 25v1
ic demum Deo juſtè auxilia actualia ſubtra-
hente, & diabolo per malignas ſuggeſtiones
magis, Magisqus prævalente, peſſundantur
ul vota religiola, nec amplius animatis homo per-
aMin cipit ea, quæ ſunt Spiritus Dei. I. Cor. 2. v. 14.
nn Eccehorrendam metamorphoſin eorum, qui
, ſe non cum debita ſolicitudine applicant jux-
1 ſtatũs ſui exigentiam ad perfectionem re-
u ligioſam, ſed vei in gradu ſuo ſtare, vel eti-
am advertenter deficere non horrent: nam
ſenſim in maximam animæ ſuæ miſeriam de-
mngug labuntur. Diuturnam hujus veritatis expe-
Gigne rientiam hauſit Magnus Pater Auguſtinus,
Mnau. Unde cordatè ita ſcribit: Fateor Charitati ve-
ao ſtræ coram Domino Deo noſtro, qui teſtis eſt ſuper
umpimn animam meam: Ex quo Deo ſervire cœpi, quo-
munlin modo dificile expertus ſum meliores, quam qui
ummnm in Monaſteriis profecerunt, ita non ſum exper-
ulum tns pej'ores, quam qui in Monaſerüs ceciderunt,

eteine ita ut hinc arbitrer in Apocalquf ſoriptum: Juſtus
Amdiis juſtior ſiat, & qui in ſordibus eſt, ſordeſcut ad-
andconnn buc. S. Aug. Ep. 137. Verificatur apud tales
emm uII Aphoriſmmus medicorum: Corruptio optimi
ili, heſima.
otn ſuctlt 1X. Verbis S. P. Auguſtini magnum
m pondus addit viſio Jeremiæ Prophetæ exhibi-
Niits ta: Vidit is duos calathos plenos ficubus po-
uum ſnos ante templum Domini: per hos autem fru-
ctus ſpecialiter poſitos ante templum Domini
indicabantur illi, qui cultui Divino dedicati
erant,

252 Diei V. —
erant, quique majori lumine & notitia re-
rurm Divinarum fuerant illuſtrati, quam ho-

mines mundani. Et dicit Dominus ad me,

ai Propheta: Quidtu vides Feremia? Et dixi
Ficus bonas, bonas valde, & ficus malas, malas
valde, quæ comed non poſſunt, eò quòd ſintma-

Iæ. Hugo Cardinalis hanc viſionem expo-
nens ait- Ficus ſunt viri clauſtrates, qui dulce-

dine devotionis debent Were. Et paulò poſt
ſubdit: && bene dicitur bie, quòd ficus bonæ val.
de bonæ ſint, & ſicus mulæ valde malæ ſint: Ne
Religioſi, cum mali ſint, peſſimi ſunt; cum boni
ſint, obtimi ſunt. Sicut enim primi paren-
tes, addit, conſuerunt ſibi perizomata de
foſiis ficuum ad tegendam nuditatem ſuam,
ſic bodie multi verby, & babitu Religionis ve-
lant turpitudinem vitæ ſug. Quæ autem tam

deplorandæ ſortis cauſa, uèd in Cœnobiis

Genus elettum, regale Sacerdotiam, Gens ſantta,
Populus acquiſitionis I. Petri 2, non minima ex
parte à vita cœleſti tam miſerè degeneret?
Sanè magna hujus miſeriæ origo eſt turpis
oblivio gravis obligationis, ſtatum religioſum
comitantis tendendi ad perfectionem: nam

ex hujus finis, ac ſupra plebem laicalem

eminentis ſtats incuria negliguntur etiam
media neceſiaria, quæ ad obſervandam ſtatus
hujus dignitatem requiruntur. Ne igitur
hortus animæ tuæ, dilecte Tobis, ſucceſſivè

in peſſimos hos ficuum abortus protuberet,
ex

ene,
cbenmend
eſbtne egre
Aggennn ſdb
8Onenn Aendu

4

Cnnfrbe
Ged None Ganen
nootlon agul
Punur, ler
otnenr Man .
uroſokts uitn.
ſſetn nalenen
Acannzrun, eis
eümmtngttünd
Aont gien ir
fon d rtanle,
emndins nng
Renniſtzheclufn
Dunnrned
illleteng Dodrn
e, Mfarri.
fu,nnteri
umit, tinn
CrNdnnyh
litet Unin.
üſtihfeztin
erfüllun

Soliloquium primum. 25⁵3
UIHN ex ee continuo labore noxias herbas, ſpinas
Uln, & urticas vitiorum extirpare, indefeſſo virtu-
Wn tum ſtudio eum excolere, ac jugi pro reli-
il gioſa perfectione aſſequenda exercitatione
u eum ad gignendos fructus Divino guſtu di-
ei ggo⸗ idoneum & fœcundum reddere neceſſe
ume elt.

X. Cùm vita & doëtrina Angelicus Maz
giſter S. Thomas diſcuteret, qualiter virtu-
u tum moralium & acquiſitarum habitus de-
" firuantur, ita rem per ſententiam declarat,
quòd nempe habitus non tantùm per actus
contrariè oppoſitos, uti humilitatis habitus
per ſuperbiam, manſuetudinis per iracundi-
am &c. corrumpantur, ſed & per nudam ab
i opere & virtutis exercitio ceſſationem immi-
nuantur: Hujusmodi habitus, ait, diminuuntur,
vel etiam tolluntur totaliter per diuturnam ceſſa-
“ tionem ab actu; S. Th. 1. 2. q. 53. a. 3. quod
n etiam in ipfis ſpeculativis ſcientiarum habiti-
bus luculenter apparet. Porrò de virtutibus
infuſis idem S. Doctor ita mentem ſuam ex-
Pplicat: Poteſt indirette dici diminutio charitatis
diſpoſitioad corruptionem ipſius, quæ fit vel per
dpeccata venialia, vel etiam per ceſſationem ab ex-
ercitio operum charitatis. Idem 2. 2, q. 24. 2.
1e0. Quam Doctrinam in hunc finem addu-
e co, ut tibi pateat, 6 anima, quàm neceſ-
ſarium ribi ſit ad progrefſum in via perfeéuo-
, nis frequens virtutum moralium & infuſs-
XU

.
ätad

254 Diei V. ”M
rum exercitium, & quàm periculoſa ſit ſte. Mi
rilis, ac otioſa per longius tempus ab eodem i
ceſſario: cùm enim habitus virtutum homi. muns
nem promptum reddant ad proprias opera. (l Uigt doe
tiones eliciendas, & ad moderandas ac re- ges Eſel
frænandas paſſiones ipſis contrarias, quæ in tn tiſetiy-
via perfectionis maximas difficultates, ae iN glen
impedimenta ponunt, hinc ſi anima diutur. Enendretn
no tempore in earum exercitio iners & lan. OCn tvn arg
guida dormitet, nénne per talem ceſſatio- iminind
nem virtutum habitus, ſecunduùms. Thomam, ld, A M
& alios, in vigore ſuo minuentur, vel peni- nnainin ,oun
tus tollentur? nénne potentiæ, quibus vir- Giuun ent i
tutes inhærent, reddentur omnino debiles & eddee nen
hebetes ad actus virtuoſos producendos? MWplilnuhin
nénne prævalebunt dein rebellione ſua in- Mnanih, wl
domitæ affectiones appetitus concupilc bilis 1, Vmmktſenm
& iraſcibilis ? nônne ipſa charitas, in qua fitinn nium
eſſentialiter conſiſtit perfectio, à vitiis expu- n Enii n bin
gnata, & à ſatellitio virtutum derelicta de- rmtm ine⸗
mum milerè ſuccumbere debebit? Ita, prô do- Wn ihn difi
lor! fieri ſolet, hic ordo, vel potius hæc ulmus
deordinatio eſt, ſi anima religioſa non con- i te
ſtanter & ferventer ſuo profeétui, virtutum gilifug
ſoliditati, ac perfectionis ſtudio invigilet. Gjinnlen ul
AXl. Quapropter, devote viator, ma- ln an
gnanima reſolutione in hoc tuo octiduano ſe- 49
ceſſu ſtatue, iter perfectionis Evangelicæ
anhelis paſſibus aggrediendi, idque conſtan-
ter proſequendi. Omnem modò vitæ tuæ
D rati⸗

= S

W
eneen
Afldtiz

mromtnctad

Muma,
lett iu
stnrinnndet
Nrnantete
1e Mon
uutfein
Genlogtlii 1
n i

vtuittothlu
arihul
1 NeN
Eedenl n
uNt

N,

Soliloquium primum. 255
rationem ad incudem voca, & quidquid in
ea à via S. perfectionis declive videris, ac-
curatè emendare, vel jam emendatum per-
ficere ſtude. Exigit hoc opus ſublime, ut
ſemper evellas, ſemper deſtruas, ſemper

diſperdas, ſemper diſſipes, ſemper ædifices
eng iginne

uanentii,

& plantes. Erige mentis oculos, & vide
ſanctam ex Ordine tuo Patrum & Prædecelſ-
ſorum tuorum Phalangem, quorum mul-
ti ante converſionem ſuam te non erant
meliores, & tamen poſtea indefeſſo
conatu eximiam, ac plurimi Seraphicam per-
fecdtionem conſecuti ſunt: potuerunt iſti,
Juvenes & Senes, numero innumeri, & cur
tu non poſſis? Debemus Sandtis imitationem, ait

mellifluus Abbas, quia ſmiles nobis futre paſſi-

biles, otas nobis fecerunt vias vitæ, quas tam
infatigabiliter, quàm interminabiliter tenuerunt.
5, Bern. de tripl. Gen. Bon. Aſpice demum
Summum totius altiſſimæ perfectionis Pro-
totypon, Chriſtum, Dei Filium, qui tibi &
mihi toties ad aures cordis loquitur: Sancti
eritis, ege ſandtus ſum. I. Petr. I. V. 16.
Hujus ſanctiſſimæ vitæ lineamenta tamdiu in
te exprimere ſatage, donec in te formetur Chri-
Nus. ad Gal, v. 4. 19. .

MrFDI.

256 Diei N.
MEDITATIO II.
De Operibus ordinariis in atu reli.
gioſo bene & berfeltè beragendis.

Punct. I. MQvitum Divini Spiritus eſt per
Sapientem: In omnibus operibus

tuis præcellens eſto. Eccli 33. v. 23. Ab hocto-
ta tua, 6 Religioſe, dependet perfectio, ut

omnia, quæ tum S. Religio, quam profeſſis
es, tum officii tui, quo fungeris, ratio à
te exigunt, facias excellenter, & ferventer,
eisque cum omni perfectionis exactione
abſque macula Divino conſpectui repræſen-
tes. Hoc fiet, ſi omnia, quæ operaris, Imò,
ſecundum ſe & quoad ſubſtantiam bona ſint;
2d%, ſi ea bona, ſeu magna, ſeu parva, etiam
quoad modum bene & exactι£ peragas. Hoc
primarium, hoc ſolum, hoc ſemper per totam
vitam præſtare Religioſo ſufficit. Plura ab
eo Deus & S. Religio non exigit, imò nec
aceeptat, ſi omiſſis ordinariis, vel imper-
fectè peractis, ſupererogatoria ex voluntate
propria offerre vellet; dicit enim talibus De-
us: Quis quæſivit hæc de manibus veſtris? Iſat.

v. 12. Ecce in die jejunii veſtri invenitur voluntas

veſtra. c. 58. v. 3. Circa primum, ut bona a-
at, felix eſt omnis Religioſus, nec mul-

tùm angi debet: habet enim à ſummo mane
uſque ad occaſum dieià Deo, à Keligione,

a u⸗

en

trlen
cn Ceermnn
relrns
ſmumtſetin
dnlsihmie

en cgtentenn
r ti, ihll

1I. WADe
eit, ueadnnd.

yonnis Konzeit

mn kung 5
n lrpe umis
mm 4 rl
ſenununnh
iCilts c
letcunmt! ,
Wergennzn
onnnbweng,
uus lurn, tu
Mernnentnnihen
han onemmnd
inmTüktlun
Ndeneiälnrt
Eefpiknnn hen
enii
lufl. uunteon
liumn
A ein
le itien

Meditatio ſecunda. 257

nnon à Superioribus determinatas & præſcriptas
lutde, omnes penè actiones, quæ non poſſunt quo-
ihni,it0ee ad ſubſtantiam non eſſe bonæ & perfectæ, præ-
H ſertim dum tales ordinationes & præſcriptio-
nes ſe etiam extendunt ad circumſtantias,
ſrhhine ubi, quando, quamdiu, cum quo operan-
umInes dum ſit. Non aliud Deus ab eo requirit,
tipigbi præter id, ut loquitur S. P. Benedictus, ad
denkde uod omunis Monaſterii regula, vel Majorum
nilen ens hortantur Exempla. S. Reg. c. 7. gr. 8. Vide,
Gnlin num talia per quamvis horam, diem, ſepti-
Watentm manam agas, quæ Ordinis tui inſtitutum,
ae quæ Superiorum tuorum placitum, quæ Mo-
Minathekiinte naſierii tui utilitas, quæ officii tui admini-
rilgnten ſtratio à te requirunt? vel, quod abſit, an
Culeiumme potius ex propria voluntate inutiles, aut ad
Wergiamtt inſtitutum non ſervientes, aut vanas occu-
i pationes aſſumas, quibus aſſumendis Deum
vebbvontenen & Superiores rationabiliter invitos prævides?
aulih n non hoc foret continuò per has opera-
Mumaßt ones mala agere? an non hoc eſſet conti-
u nuò peccare 2 Audi remorſum conſcientiæ
lin m tuæ tibi acclamantis: Opera tua non proderunt
i tui; Iſa. 57. v. 12. imò nocebunt tibi.
eh bunct. II. Parum hoc foret, Bona ordina-
SS t tioni Religionis tuæ pariformia agere: non-
dum enim per hoc ſolum in operibus tuis
Ppræcellens eſſes, niſi etiam vel maximè ſtu-
* deres, ea bene, perfedte, Deo digne per-
e Aere, O ſi nõſſes, Zutd upottets ut ersd-

ee

258 Diei V. eo Ert
tura Deo dignè, fve prout Deus dignus eſt H
operetur. Non curat adeò diabolus ſiRali l nn in
gioſi in Clauſtris Bona ordinaria cxicend . n enit
gant, quia id ob vigilantiam Supetiorumn nltmutde
impedire non poteſt; ſummopere tamen ſata ifiſh
git, ut Bona, quæ agere debent, obiter, n,telamnee
negligenter & perfunétoriè peragant cum Neneit, Uunii
hoc ab interiori applicatione fervoris & cha- rlievelitpe
ritatis procedat, quo oculi Prælatorum non Ginggeſulun
pertingunt. Bene igitur Bona ordinaria per- gn Imiminte
agit, qui cum pura intentione actiones Iuæs ent rſeilt
omnes maximas, & minimas propter ſolius lunmn tli
Dei Gloriam & guſtum absque ullo ad pro- Gnmn ti in
pria commoda & reſpectum humanum in. letgakken
tuitu ſublimare nititur: Quantum intend tbuſig Ofte
tantum facis, ait S. Ambroſius: Qui in ipſao⸗ Nohnon Kibalet
peratione Deum ſibi præſentem ſiſtit viva fide, mr fiſeil
& ex hoc impulſu cum ſingulari reverentia, Hdl inn
fervore, diligentia ac ſolicitudine opus per. pullatſeirannt
agit: Qui cum debita vigilantia & circum.- utmlidnenn
Meslione providet, ne quid ſubrepat, quod tukldinan
a elat Qui agit non tantùm in chari- Anftlnltitt
tu gratiæ, ſed etiam ex charitate & lnde, umnidtn
cum charitate, eâque ferventi: Qui agit nhlilteget
uniendo adtionem ſuam cum meritis Chriſti: ueen, Aſnn
A diverſimodè practicat ſtudioſas inven- li D
Baosenons We & Sanctos in omni. lethuſeel
Hgt abus ſuis piè & devotèelench: Oi namiſttein,
eil vile & leve judicat, quod in Dei obſe. Wicktia, in
Aulum aſſumitur; nam ſapientis Polyeleti uune, e
edictum nkeentn

11

nultnin Meditatio ſecunda. 259
Ail edictum eſt: XEtiam lutum (opus in ſe leve)
uue ad unguem elaborandum; quæ ergo diligen-
tia auro & gemmis debetur? auro & gem-
u mis magis pretioſa ſunt, quæ Dei honorem,
cultum, ac obſequium concernunt: annon
ergo convenit, ut ea usque ad unguem ſo-
ü lerter & ferventer perficiantur? Qui modo
huifum præfato opera fua ordinaria in Religione per-
Khlue agunt, non tantùm Bona, ſed etiam Bona
Animne benè agunt, ac perfeétèe, heroicè, Deo di-
fammz gnè operantur. Dici de talibus poteſt: Om-
Mniitei, nia opera eorum velut ſol in conſpectu Dei; Eccli.
Pugntumg 17. V. 16. verè præcellentes ſunt in omni-
iin unfrl bus operibus ſuis. O ſi hactenus verum ſal-
utdNid tem conatum adhibuiſſes ita quotidiana ope-
üntariht ra tua bene peragendi!
Uiniglim Punct. III. Specialiter tibi curandum,
urbhicee ut præcellens ſis in omnibus operibus tuis,
nnimd duæ immediatè concernunt cultum Divinum,
unlin nempe ut 88. Sacramenta Pœnitentiæ & Ev-
chariſtiæ cum omnimoda reverentia ſuſcipias,
veltractes; ut quotidiè meditationem, exa-
anin a men conſcientiæ generale & particulare ac-
Gi Uraté peragas;, obſervando omnia puncta
ai ad ea requiſita; ut penſum ſervitutis in Horis
; etit canonicis, Precibus vocalibus, Roſario, Ly
uha e taniis, ante & poſt menſam, ad pulſum Sa
Gimen Iutationis angelicæ, Horologii &c. cum ma-
gna attentione, & devotione Deo offerté
u ſatagas. Anne hæc omnia benè, perfectè,
R 2 omni⸗

Cnmunt
Nuz Aeincn

46090 Diei p.

omnibus numeris abſolutè obire, per inter. 4
vValla fervorem renovare, cum decenti cor.
poris compoſitione reverentiam oblervare N

conatus es? Hæc ſunt ſaluberrima media,
Deum glorificandi, meritis & gratiis dite-
ſcendi, ac in via perfectionis proficiendi;

languidè autem, oſcitanter & obiter ex con-
ſuetudine applicata vergunt in damnum ani. n

mæ, in pœnam, in venenum: unde S. Cz-
ſarius Arelat. ſolicit monet, ut nobis vigilan-
ter attendamus, ne acedia potiſimè, dum Divi-
nis aſſiſtimus Officiis, animum noſtrum ſubeat, .
fcidique, ut ex medicina nobis venenum adſei
tamus, id eſt, ne eæinde orans aut pſallens acqui
rat peccatum, ubi habere potuit remedium. S.
Cælſar. Arelat. Hom. 21. Quid autem miſe⸗
rabilius, quàm Bona non bene agendo pec-
care, ut oratio fiat in peccatum?

EXAMEN PARTICILARE,
Sive
Puncta Practica,
De Operibus ordinariis, bene & per.
fectè obeundis.

1. Eamina te, an de mane generali inten.

tione omnia opera tua unicè & ſince
4

eſieno, gunn
ct, N eltmn
iueteiunn l
Ammunihin
iMhennend nti
E ennicnnne
hrncgnteatat
Agkupnfin
RKRhennn)
I5berh1pl
ogeeluee lei
nupltena, Mndie
Cmnenbhnren in
,intulelhnctuen
e, lenigiene
Clhni conplltar
n, Cinegtriͤe
ul

Iinorhti⸗

Kin hiiuis
are, Sebotnn

4

Examen particulare. 261
Den Aol,t⸗ . 1 1 1
Geitnne, ad purum Dei beneplacitum & Gloriam ordi-

en naveris?
nrnun 6 2. An hanc intentionem particulariter
lienmn toties interdiu inſtauraveris, quoties novum
utl kgun opus ſaltem majoris momenti aggreſſus es,
ür i dicendo v. g. Domine Deus, propterte, &
GEmiun propter Gloriam tuam hanc orationem, ſeri-
Dunumm ptionem, comeſtionem, hoc ſtudium &c.
uIuI in me ſuſcipio, quia tu ita vis, quia tibi ita
Wüime MMin placet, & quia tu infinit dignus es, in u-
Muünsah nione meritorum Eſu Chriſti, Filii tui.
amgi/ 3. An per diem diſtributionem temporis
a, accuraté obſervaveris omnia ordinatè agen-
arun do, & ad quemvis campanæ pulſum volunta-
Ahpuwin tem propriam deſerens, mox eæ occupatis manibus,
un Vam 65 quod agebas, imperfectum relinquens, jubentis
haumded (Dei & Superiorum) vocem fadtis ſecutus
viopum 7s? S. P. Bened. c. 5. S. Reg.
4. An ſpecialiter Meditationes, exami-
NWU mconſcientiæ, Pſalmodiam in Choro, Le-
Qionem ſpiritualem, Preces vocales, & a-
y lia ſpiritualia Exercitia cum magno pietatis
ardore, ſolicita applicatione, ac cum deco-
A r corporis compoſitione in Dei Præſentia
auſpicari, & integrè ad finem usque proſequi
MWπ0conatus ſis?
em 5. An etiam occupationes ex natura &
pli objecto non ſpirituales, ſed indifferentes,
1 ie , ſpiritu ſublimare, devotionis fervore inflam-
n— K 3 mare,

8

62 Diei vV. vte
mare, ac omnium circumſtantiarum perfe. Mln lie 1
tione veſtire tibi non moleſtum fuerit? cle fungtet

6. An defectus, qui aliàs in tuas adtio- 4 ,Cenbtn e
nes ab experientia ſe inſinuare ſolent, cautè d Gnens⸗
prævidere, & præcavere ſtudueris? ſenn: We
7. An ſingulis operibus tuis excluſeris untemild
omnem reſpeétum humanum, omne pro- 8 giescnnen
prium commodum, utilitatem, deleéctatio- . n *
nem, aut laudis affectationem, sicque purè Pianmi
& unicè Deo ſervire, eique in omnibus pro- n eit
pter ſe placere intenderis? Zadl eng
8. An ita fundtiones tuas externas in o- 1MMotmn
culis Divinæ Majeſtatis obire aſſueſcas, ficut Mind n
ea faceres ſpectante alio viro gravi in autho- Aüd huipſin-
ritate conſtituto, quem times? nmkegt W
9. An etiam ea, quæ ignobilia & trivia- NMuimiitkeie
lia videntur, cum intenſione fervoris ad Dei miuenianiit
Gloriam peragere ſtudueris, cùm perfectio uiniinnktigg ie
a Rionis non in opere, ſed operante conſiſtat, tümgenurk
cujus Deus affectum & fervorem penſat? iſpi ſafn
10. An ita in & poſt quodvis opus dila- Rn afmnh
taveris animi deſideria, ut majus ſemper &
perfectius obſequium Deo præſtare intende. Muſullhnt
ris, quàm ſit illud modicum? lentis in ope- i doneonins
re laborem & difficultatem? In Divino obſe- Erignchien
quio vires tuas omnes impendi, & te totum :immmdndhnn
pro Deo conſumi deſidera.
II. Valde conſulta, quia valde meri-
toria, Deéque grata eſt praxis illa, qua ani-
ma quotidie paetum de mane init cum Do-
mino

eninfnn
N 3 fei

4

e onn
Rantt ige

* „
enn, Gderi
Peente
ale

NW

.
6

R
1erien
En Aennnge

Mrtnm

uen'D

Examen particulare. 263

mino Deo ſuo, toties ipſum per diem cum
tota Eccleſia triumphante & militante lau-
dandi per Gloria Patri &c. per illud Triſa-
gion: Sanctus, Sanétus, Sanctus &c. per il-
lud Præconium: Millies Laudetur Eſus
Chriſtus in Venerabili Sacramento Evchari-
ſtiæ &c. quoties corpus halitum trahit, greſ-
ſum movet, pulſum arteriarum ſentit &c.
hoc pactum ante quodvis opus longius bre-
viter confirmari poteſt.

I2. Inſuper magnæ utilitatis, & inſi-
gnium meritorum negotium eſt, quamlibet
actionem ex motivo plurium particularium
virtutum peragere: nam actiones humanæ
non operantur ultra intentionem agentis, &
ſic ſine hac extenſione ad plures virtutes cum
una tantùm intentione, licèt bona & ſuperna-
turali, unum duntaxat & ſimplicem fruétum
percipis, ac reliquos pro tota æternitate per-
ire ſinis, quos parvo labere colligere poſ-

ſes.
Plura ſtudioſo perfectionis Candidato
circa actiones ordinarias perfectè obeundas
ſuggeret ingenioſa in Deum charitas & gratia,
quæ humanam doctrinam in praxi longè ex-
cedunt.

264 Diei V.

'tenvor⸗ III M . I. nmn ght
Fnunltmgun

Tempore Pomeridiano. Uafüten
⸗ one à uiſtenh,
De Abſtractione a £cτulo. muin ain

61, ,8
