potes, ante quemvis longiorem diſcurſum
efficax forma propoſitum cautè & circum- Iſnnnnn
ſpecte loquendi. Quintò, ſi tamen etiam unnin
hoc infirmitas tua fuerit transgreſſa: nam n thn,

quis Aame i⸗
4

Kian el

iinin, Soliloquium primum. 133
Nmamn dii⸗ eſt, qui non deliquerit in lingua ſua? Eccl.
q lenm ¹9. v. 17. ne impunè defectum quemvis
gin abire permittas, ſed toties quoties tibi pœ-
dnl :ünam ſalutarem imponas. Sextòô, ut bene
letloqui addiſcas, & vitia linguæ dediſcas,
lobiugiongior particularis examinis uſus deſuper
uutieud præcipuè neceſſarius eſt. Septimò, crebrò
eniperpendas, vitia linguæ in converſatione
DhCüt humana contracta eſſe grande pabulum
1 mumnin flammarum purgantium: hinc Eccleſia pro
Uni nntaliter luentibus orat, ut, quidquid conver-
unun ſatione contraxerunt humana, (quod maxi-
nikenenen Kmè fit per exceſſum linguæ) Deus illis cle-
Munt, u menter indulgeat, & in ſuorum ſede læ-
ImtindAl tantium conſtituat Redemptorum. Si ita
Nimk M præparaveris animam tuam, Deus quoque
GIGt Nn gubernabi lingnam tuam in hac vita, ut ei
WuEN“ quoque in altera perpetuò benedicere va-
2 NM l leas. .
lbarn il
adknmn MEDITATIO II.
nrcnm n
nen 1 Womodo Corpus per externam
n, ru u Mortificationem tractandum.

lentin, Punct. I. TN Templo à Salomone conſtru-
gun, ihi . cto duo erant Altaria, unum
Ginentin foris, in quo animalia mactabantur in Sa-
inn e A crificium, alterum intus, in quo incenſum
Gcalenent thymiamatis offerehatur. Primum externæ,
vtege alterum internæ mortiſtatiofis ſymbolum
3 erat.

„*

.

134 PDiei III. n
erat. Offeramus ergo in prima ara, de quz ounmiie
hic ſolum agimus, corpora noſtra in hoſti. nnans u
am, prout rogat Apoſtolus: Obſecro vo: (mn
Fratres per Miſericordiam Dei, (novit D. Pau- jn ni
lus, quanti interſit, ideò tam impensèob-. emnmt
ſecrat) ut exbibeatis corpora veſtra hoſtiam vi. 0t
ventem, ſanttam, DEO placentem, ad Rom. nds 4
12. v. I. Sed quomodo in hoſtiam? ber aladrfe
convenientem macerationem, per opera —☛
Pœnitentiæ & externæ mortificationis. Ho. , *
ſtia fiat corpus noſtrum, dum pro demeri- a le
. . . . . WR 5
tis durius tractatur, dum ei carnis deſideria
violenter demergantur; vivens autem, dum
ei ab occiſione præcavetur. Conſidera
Exemplum Chriſti Salvatoris tui, qui per
maxlmam vitæ auſteritatem tradidit ſemeti-
pſum pro nobis in oblationem && boſtiam Deo in wr öunnil
odorem ſuavitatis; ad Epheſ. 5. v. 2. idque inn n
in Nativitate, in Circumciſione, in fuga & likiun
exilio ob vitæ inſidias, in 40. dierum je. ulltint
junio, in pernoctatione in oratione, in la-
borioſa prædicatione, ac denique in igno-
minioſa Paſſione & Morte. Nônne undi-
que luculenta ſpontaneæ mortificatiomis ſui
innocentiſſimi Corporis veſtigia reliquit?
nénne te exinde ad convenientem laborum,

nurorisan
20n iumnon
cunetkun
maAnkime
idru

Salg
l! M
Krt mn
Iid Anen
enatelinn,

fatigationum, incommoditatum, frigoris u, nni
& æſtůs, penuriæ & paupertatis, vigiliz unin
& nbiinen de imitationem ac tolerantiam ihb nuin
invitavit?! n

hne S. Patriarcha Benedictus auik i
hanc Wnninzen

1

Prhing Mecditatio ſecunda. 13 5
Wmnntu hanc externæ mortificationis regulam te do-
Ie cuit, dum in carnis tuæ odium ſequentia
ſriadiſte præſcripſit ? Corpus caſtigare. Delitias non
, ininn ampletti. Jejunium amare. Non eſſe vino-
unurßeh; lentum. NWon multùm edacem. NWon ſomnolen-
1 Dn Autn 1 tum. S. Reg. c. 4. Diſcute ſincerè, an in
Gunien hoſtiam mactes, aut lactes corpus tuum?
Nlin. B . .
miin n non ſub Chriſto, ſpinoſo Capite, ſis mem-
aruhntiniz brum molle & delicatum? an non S. Pa-
An Arner tris tui te probes degenerem Filium?

ANei nſ . Punct. II. In lege antiqua à Sacrificiiĩ
refene ve di nitate exc uſus erat alinus, non item in
1 El 8

ege nova, ſi aſinum moraliter ſpectemus.
Corpus tuum eſt aſinus tuus. Ilta illud no-
minârunt & tractärunt in vita plures Sanéti.
Erit DEO pergrata victima, ſi hunc aſi-
num inceſſanter ei ſacrifices. Sacrificabis,
ſi illum delicatè non traétes, & præter ne-
ceſſaria nil ei concedas. Quæ autem ne-
ceſſarid competunt aſino? Cibaria & virga
nn G onus afino. Eccli. 33. V. 25. Et cùm ſimul
n, 1liui ſit ſervus à DEO animæ adjunctus, mox
ANn i addit Siracides: Panis &o diſciplina && opus ſer-
SSZ vo. Primò alimenta certè huic pigræ pe-
GGIIGE cudi concedenda ſunt, ne ad ſervitia impo-
mnitii tens fiat, ſed nonniſi cibaria communia,
amiunn, i vilia, non exquiſita. Porrò aſinino cor-
lnti,;pori ut ſervo præbendus eſt panis, victus
Me in communitate aſſuetus, non importunè

Eeem. Colte
Ammigti, Gi
leunen le
iam Scent
Alebeld,
Crorione nnu
u, in en
time ncntme

Alan 1
lemube cum murmuratione extortus, non lautè
14 præ:

136 Diei III.
præparatus: Nam qui delicatè nutrit ſervum
Juum, poſtea ſentiet eum contumacem. Prov. 29.
v. 21. Hinc SS. Hilarion, Hieronymus,
& cum illis S. Franciſcus Seraph. ſuo cor-
pori dicebant: Ego aſelle faciam, ut non cal-

citret; non te bordeo paſcam, ſed paleis: fame

te conficiam & ſiti, e& gravi onerabo pon.
dere, ut cibum potius, quàm laſciviam cogites.
Secundèò virga aſino, diſciplina ſervo. Afi-
nus, cùm ſit animal iners, inſolens, ac re-
fractarium, ut cum onere in via promptè
procedat, virga continuò indiget: pariter
corpus ſervile diſciplina opus habet, nempe
mortificatione & affliclione per cilicia, fla.
gella, jejunia, vigilias, aliâsque maceratio-
nes, ſervato tamen æquitatis moderamine:
nam, ut ait Evangeliſta S. Marcus, omnis vi-
&ima ſale (diſcretionis, ut volunt interpre-
tes) ſalietur. c. 9. v. 48. An non tu potius

huic ſervo tuo biandiris? delitiis eum de-

mulces? commoditates, ſolatia & ſenſuum
illecebras indulges? Pondera has de die in
una lance, & adverſa, quibus carnem vo-
luntariè affligis, de ſeptimana in altera, vide
dein, quæ præponderet, & erubeſce coram
Deo de hoſtia tua. Tertiò onus aſino, &
opus ſervo. Aſino imponitur tantum, quan-

tum ferre poteſt, ne ſuccumbat, extra pa-
ſtum pabuli non datur ei requies, nec ſom-
nus diurnus, nec mora delitiandi. Ita opus
ler⸗

tnft
tenin
eter as
ſettel
nn nn
zlinvir
Mlm
m neſerre
encned nan⸗
coleebte
een.
A n
ONA n
ilootnnel
9eurnfoulſe
ianina
mminndi
iniktkrnulr
6GCnlone
Nn Afunn

Meſr

hret min
NMnſe,indoe
legonimn
Netu/ ar
Gcenztinr,
er, nein
1iheettu,
ton haut
len upae

ui ,n i

1 Meditatio ſecunda. 137

ſervum decet, præſertim petulantem, qua-
lis eſt caro tua. Abbas Neſtero in ingreſſu
I Religionis hanc fecit reſolutionem: Poſthac
lu ego && aſinus unum ſumus; ergo debeo eſſe, ſicut
n ie: quidquid ei imponitur, boc portat, non pe-
WtIens, à quo, vel quare, aut ad quem finem. Et
tu ei tam ſolicitè procuras otia, ſolamina,
recreationes, in potu, ſomno, recreatione
¹IS&c. Non ſic exhibes corpus tuum in hoſtiam
Au viventem.
er punct. III. Infenſior hoſtis tibi non eſt,
uiii ine quàm caro & corpus tuum. Non curat,
dGiie quòd ſuis inordinatis paſſionibus ſatisfacien-
eedhint do ſe & animam ſimul perdat in gehennam;
NAiEm hinc ejus rebelliones coërcere & caſt gare,
uni omnino æquum & dignum eſt, ut inde ra-
ndNrna tionis & ſpiritus diétamini ſe ſubdat, &, pro-
Gns Nm ut S. Chryſoſtomus loquitur, ut concors cum
31mm anima caro ad pietatem trahat aratrum. to. I.
üis Gie Hom. 3, de Job. Non dolet caro, ſi anima
Uunn inli langueat, nec ei parentat, etſi in peccatis
uM“ mortua ſit, imò tunc inſolentiùs delitiari ſo-
Get, W let: cur ergo anima audiat mortificatæ car-
Ehimtitiit nis querelas? cur huic tyranno indulgeat?
Genfaide cur ei compatiatur? Nonne pœna talionis
4 Nit mutn digna eſt caro, ut ejus ſenſus cum inordi-
unue natis ſuis appetitibus violenter reſtringan-
,lrncht, N tur? Vix erit locus, tempus, & perſona,
mimnt, l ubi, & cum qua non poſſis ſenſus animales
nnd he corporis tui, jam viſum & auditum, jam
15 uſtum

guſtum, odoratum & tactum, præſertim
autem mortiferam linguam cum amplo me-
ritorum cumulo mortificare: nam ſemper
ferme militant adverſus rationem, & contra
ſpiritum rebelles ſunt; ſed audi S. Auguſti-
num: Rebellant? rebella: pugnant? pugna: ex-
pugnant? expugna: boc totum videte, ne vin-
cant; quia verò, ut experimur, nos diu, no-
Ruque infeſtant, ſemper mortificationem ,
in corpore noſtro circumferamus. S. Aug. Serm.
45. de Ternp. Praèticè in hoc progreditur
Angelicus Alceta, ut eum aliqui nominant,
noſter Ludov. Bloſius, l. Inſtit. ſpirit. c. 2,
ubi ait: Aſceta frequenter dicat Deo intra ſe:
Propter te Domine nolo illud videre, cum ne-
ceſſe non S ,ut ipſum videam; propter te no-
lo illud audire, nolo illud guſtare, nolo illud lo-
qui, nolo illud tangere. Quid facilius? & ta-
men ſemper gratiſſima Deo hoſtia.

EXAMEN PARTICULARE,
DSive Conſideratio practica,
De patientia & manſuetudine.

I. ◻ Kamina te, an omnia adverla amori
— proprio contraria ſine exaggeratione
reputes, ut verè & à parte rei ſunt, nempe
levia & momentanea? imò an ea ut ſpecialia
Dei dona & beneficia agnoſcas practicè, &
ampleéctaris?
2. An

alfria
cagtian
auntz
Gcwunlag
rudlnon
,Rexieli
buendnm⸗
mennt
Indehn
ehtione, a
cirun, ſemnen
alud
, un, iß
vot, uitin e
en tr,
vin uann dn
abei Acn
her!
Clntgheinu⸗
üht Seneiu,

g Iben

zunmnr
Eiſligriin
1Moann,
Pueltie in
ile un,
ilmee nng
r
bn Odtinor
lnommen

(MMun lien

Eamen particulare, 139
2. An ea patiaris non ex neceſſitate, ut

ſervus, ſed ex virtute, ut Filius, cum inten-
tione ſupernaturali erga Deum?

3. An in tribulationibus non reſpicias

creaturas, ſed eas de manu Dei ad implen-

N dum ejus beneplacitum acceptes?

. 1.
Nin in
,mmfi
cn ,K
riinni
Ni,niun
r lin e
nudandom
ulanb onn
iniüneglint

7
7

Nügen nll

6 Qirlutt
lunbeo tol.

NI

lertuen
Emuindr.
1 uiiſel m
niispgenfci
igeniin,
mrallſed

4 nun ſte

3

4. An patienter & cum reſignatione tu-
leris, quæ Deus in anima permiſit, uti ſunt
obtenebrationes, ariditates, deſolationes,
anxietates, tentationes, ſcrupuli & c.?
5. An moleſtias corporis, morbos, do-
lores, inſomnia, aliique corporalia in-
commoda, uti frigus, calorem, defectum
in cibo, potu, veſtitu, habitatione &c.
primitus patienter, deinde ſecundum gra-
dus libenter, & demum gaudenter perferre
ſtudeas?
6. An à Superioribus correptiones & pœ-
nitentias, ab æqualibus, & inferioribus ve-
Xationes, irriſiones, cenſuras, ac injurias
Veras, aut apparentes æquanimiter & heroi-
cè ſuſcipere aſſueſcas?
7. An omnem impatientiæ, indignatio-
nis, invectivæ increpationis, ac levioris
etiam vindictæ motum, mox ut inſurrexe-
rit, reprimere coneris?
8. An verbis lenibus & manſuetis utaris
agendo cum omni proximo, etſi is rigidio=
ris naturæ ſit, imò tunc magis?
9, An cum ſubditis, famulis, operariis;
ſi qui

140 Diei III.
ſi qui tibi ſint, vel cum aliis tibi in Officio
ſubordinatis & adjunctis manſuetè & le-
niter, excluſo omnis aſperitatis & impatien-
tiæ rigore, agere ſoleas?
1e. An internam pacem ac quietem con-

ſervare ſtudeas, quando alii tibi obloquun-

tur, tua facta malè interpretantur, exſpe-
Gkata obſequia tibi ſubtrahunt, te accuſant,
detrahunt, defectus exaggerant &c.?
141. An in his aut ſimilibus offenſis non
dejiciaris, contriſteris, aut in animo ama-
rulenter coquas? an non tuis adverſariis ex-
probres, cum illis contentioſè expoſtules?
an non querulando, murmurando apud ali-
os defenſionem tui, ſolatium aut patroci-
nium quæras?
12. An potius tales afflictiones ſilentio
premas, ſoli Deo committas, alios apud
te excuſes, cum eis affabiliter loquaris, eis
beneficia præſtes, Deum pro iis exores?
13. An in ad verſis etiam externè vultu ſe-
reno te affabilem exhibeas, non tetricum,
non moroſum, non tædioſum?
I4. An adverſarios tuos non devites?
loca & occaſiones cum eis agendi non fu-
Zias?
15. An frequenter ardens deſiderium,
famem, & ſitem concipias pro nomine
JEſu multa ardua patiendi? 6:
16, An pro quavis afflictione Deo gra-
tias

,Scrioue,
Gen
6a ueides
een
Iu o mn 1
zwiihenmaete
Alamotnhen
cheledeni
n1Cren
putan ged
etutfeclhent
zumtnn Ktn

rbglen ton

onticlot inn
Ladtbui
N d
Kunp n

Au Cakllimne tri
, Aitci
Urbuelln!
Anl n
Enen Ulert
Tiktknmngen
Ginta

N

Nange

NE

rrl nlen,

irtiusginn
ele Cinge⸗

en, Petene
,Ehi Gogn
tnemen e
ülünhrn enar
luenpernte
siulrkeht
Uen, Ari aiw n
Numn ti eſizer.
Cnenoeneeen
undcNN
nmn n une.

la Awaet
aomitu, Unt
sthlie auns
Dem noſktiun
eiseintwene un
inden, Mktat
Um lalr
Arn unt iis
ee0 nke

nen Eitin
u maßs fo nnn

Gne
mlin e
4

Examen particulare. 141

tias agas, quòd tanquam Pater Amantilli-
mus tibi talia chariſmata, & amoris indicia
concedere dignetur? ,
17, An ad ulteriores & majores tribula-
tiones fortiter & conſtanter uſque ad termi-
num vitæ pro amore Dei juxta ſingularem
ejus providentiam perferendas te promptum
obtuleris?
I8. An motiva perfectæ patientiæ in qua-
vis adverſitate breviter recolueris? Sunt au-
tem iſta: I. Quia omne, quod patimur,
eſt modicum, leve & momentaneum, tum
in ſe, tum reſpectu brevitatis vitæ. 2. Quia
peccata noſtra tot, & tam gravia longè ma-
jora ſupplicia, imò in inferno æterna tor-
menta merentur. 3. Quia Innocentiſſimus
Dei Filius incomparabiliter graviora in jactu-
ra honoris & famæ, in paupertate, contem-
ptu, & doloribus pafſus eſt. 4. Quia Bea-
tifſima virgo Maria, SS. Apoſtoli, & om-
nes Sanéti Chriſtum imitando viam S. Cru-
cis ambulare debuerunt. Venerunt ex ma-
gna tribulatione, tranſierunt per ignem &
aquam, & ſalvi facti ſunt. 5. Quia adver-
ſa ſunt ſigna peculiaris Dei in nos dilectio-
nis, & media æternæ prædeſtinationis.
6. Quia patienter tolerata ſupra modum in
ſublimitate æternum gloriæ pondus, & in-
effabile in Cœlo præmium operantur

in nobis.
8OLI-

142 Diei III.
SOLILOQüUIUM II.

Tempore pomeridiano.

De mortificando Amore proprio,
& implantando ſanöéto ſas ipſiss Odio.
1. A Mor ſui, cùm ſit naturalis paſſio ani-
mi non eſt natura ſua malus, ſed bo-
nus vel malus fieri poteſt, prout eo bene
vel malè utimur. Hinc dupliciter conſide-
rari poteſt: Primò, quando homo quidem
fertur in bonum ſeu commodum proprium,
ſed tamen juxta rationis ordinem & regu-
lam, non in hoc bono ultimatò quieſcendo,
ſed illud vel tacitè vel expreſſè in Deum re-
ferendo, ut ſi quis ſe iplum amat per ordi-
nem ad Deum juxta ſanctam ejus volunta-
tem, & ſic ſecundum eam vitam ſuam in-
ſtituit: & hic amor ſui bonus & ordinatus
eſt, etſi intendat bonum ſui, v. g. diviti-
as ſpirituales, acquiſitionem virtutis, cœle-
ſtis Beatitudinis &c. quia homo ſic ſe amat
in ordine ad Deum. Ac de hoc amore pro-
prio & ordinato hic ſermo non eſt: illud
duntaxat obiter annoto, quòd incompara-
biliter eminentior & præſtantior ſit operatio,

qua homo ſui, ſuæque utilitatis oblitus ex
fine puri Divini beneplaciti, & quia Deus

ita infinit dignus eſt, abſque alio intuitu
operatur. Secundò amor ſui accipitur,
quan⸗

inn
Nwwiotnto
6el aum
ahen once
Diaszmor
cunmrlazon
nnometli
eua eumen
Ate hen n
odo Moltrin
Mmenmun

i, mwuci, ſenn
htencda n
lnglxniu dd
Manumlarn 5
ünzacdmm Ien
iin Ugumn
u genn boenrt
Anſeti
Gtiauh Ur
imkutpn,
unn tMi mre
Ciu inn g
hi⸗ inn
Gtimn,
angg
Anlnnduent ,
een
n

N Soliloquium ſecundum. 143
n quando homo inordinato affectu primarioò
& unicè tendit in bonum proprium, ilud
miiim in altiorem finem non elevando. Et hunc
, perditum ſui ipſius amorem, cujus damna
We nemo unquam vel lingua, vel calamo expli-
Uh

7 care potuit, tibi nunc ſaltem adumbrare cu-
pio, ut ſi eum penitus eradicare non valeas,
ſuccidere ſaltem, enervare, & ſancto tui
vimg ipſius odio mortificare indeſinenter aliabo-
1 Krigteitnn,, Fes-
anen II. Eſt autem amor proprius impoſtor, &
“ malefactor nequiſſimus, de innumeris fal-
nih aciis, mendaciis, verſutiis, fraudibus, ac
enuhniihe præſtigiis convictus, quem Deus, Angeli,
Aindgldindt S8. Patres, Exempla Sanctorum, ratio &
atlindent conſcientia condemnant, & contra eum ſen-
urihlti tentiam proclamant: Reus eſt mortis, cru-
niungenn cifigatur. Eſt philautia fraudulenta illa Da-
nen innn lila, quæ nos lenociniis ſuis ſoporatos, miſi
ienth cauti vigilemus, infernalibus Philiſtæis ca-
uun li hin ptivandos tradit. Eſt hydra mortifera, tot
ünm net venenata gerens capita, quot mala in ani-
lr uiin mam inducit, nempe innumera; hinc de ea
n hen Euſebius Nirmb. de Ador. in ſpir. & ver. I. 4.
Emadhi c. 10. ait, quòd ſit metropolis omnium cupidi-
n aunmn tatum o vitiorum, unde cætera deducuntur.
Uniuatiet Et S, Ignatius, inclytæ Soc. JEſu Fundator, in
gelintalut Conſtitutionibus apud Alph. Rodriq. p. I.
i lanh tract. 4. c. 6. n. 4. eum appellare ſolebat
lon graviſimum capitalem ommis ordinis unio⸗
vrli n nis
A

144 Diei III.
nis hboſtem. Eſt peſtifera lues, poſt contra⸗

tam ſemel labem originalem pernicioſum.
(

virus ſuum in totum penè genus humanum
diffundens, teſtante Apoſtolo: Omnes, que
ſua ſunt, quærunt, non quæ ſu Chriſti. ad
Philip. 2. v. 21. Eſt officina, promptuari-
um, & armamentarium omaium immori-
gerarum paſſionum & peccatorum: namh
amor proprius appetitui ſenſitivo, ejusque
deſideriis & motibus naturalibus ſubmini-
ſtrat arma charitatem Dei expugnandi, & de
throno animæ dejiciendi: ſicut enim charita-
ti Dei tanquam Reginæ ad ſolium ſuum ſta-

biliendum competit imperium in omnes re-

liquas virtutes, ita perverſus amor ſui ſee-
ptrum ſibi arrogat in appetitum ſenſitivum,
ejusque prava deſideria in ſun obſequium, &
in amplexum boni delectabilis trahit, quod
homo contra rationis dictamen non amaret,
niſi pravo ſui amore teneretur. Hic amor

hominem ad inquirendas ſenſuum illece-

bras, corporis commoditates, in ſomno,
victu & amictu ſuperfluitates diſponit, ei-
que oti amorem, laborum fugam, aſpe-
ritatum horrorem blandè inſpirare conten-
dit; ſi verò bona concupita minus aut difſfi-.
cilius conſequi contingat, odium & triſtitiam,
iram & audaciam in auxilium vocat, & totum
animæ ſtatum in brutalem deordinationem

dejicit.
III. Nec

u, VNdrnd
9grun lokun
. lickiiid
e r
Adenoru kn
Rrauln uge
tkun,glun
ialin i an/
NGnDü
alen, Ain
uhürunnfn
ulunhtnrn
feumefnkbn
deincgurtno⸗
Anerha,1
Gen Monduiin
4 c,indin
Inmn degin
n ulln, 4 ni
Lemlmeng
Entfii hnnt
ornlet, ain
lil Cuc

Lunm güm
gemn len

Mile .
1 lk t Soliloquium ſecundum. 14 5
rtnin III. Nec fſiſtit intra hos limites deteſta-
ngenim bilis hic amor. „'In ipla ſanctitatis exer-
elk eſtb,m S,citia ſe inſinuat, ait eximius vitæ perfectio-
unMii ris Inſtructor, in libello, Solus Deus intitu-
Alatin nn lat., inſcendit ſacra pulpita, ex quibus
erin gin „impugnatur, tenet, regitque eorum cor-
unm: „da, quorum linguis ſternitur, & fulmi-
9l. ⸗hatur. Quis credat? & tamen veriſſimum
lele veſt: per ipſa jejunia, vigilias, orationes
mliingni /& eleemoſynas ſe iplum firmat, & dolo-
iuß mainin „s& in abuſum detorquet opera, quæ in-
grublunin⸗ „dole & natura aptiſſima ſunt inſtrumenta
eingnan. 5ad fundandum in nobis burum & ſince=
e. rum amorem Dei. Transfigurat ſe in
netgmatltc⸗ 2 luci ſub fallaci ichem
Aupuna he ngelum lucis, & ſub fallaci ſchemate,
Krrückiin ne arcus intenſior rumpatur, indulget prin-
e cibis ſenſualitatis: ſub pallio honeſtæ re-
e creationis effundit ſe in laxitates: ſub ſpe-
nene cioſo Divinæ Gloriæ titulo in formandis ad
eatt opulum concionibus, in tradendis de ca-
inin D thedra ſublimioribus diſciplinis, in obeun-
nilc,n dis publicis functionibus non rarò inducit
„animum ad captandam vanitatem, homi-
Pus /inum plauſum, & ambitiolam ſui æſtima-
lmitionem: ad emoliendam vitæ ſpiritualis dif-
umgtini ſicultatem nititur, ſpirits dictamina carnis
2Aiiiit ſolatiis commiſcere, cùm tamen ſpiritus
inſe u ſimpliciſſima res ſit, & cum carne non pa-
aa euunn titur ſe in unam quaſi maſſam coagulari 3
H hinc apud aureum Aſcetam Chriſtus ad ani=
K mam

1

A

146 Diei III.
mam loquitur: Fili, pretioſa eſt gratia mei,
non patitur ſe miſceri extraneis rebus & con. ſi
ſolationibus terrenis. Et poſt intervallum: 6n
Won enim poteris mibi vacare, Es in tranſto. win
riis pariter delectari. de Imit. Chriſt. I. 3. e. y3. N 1
IWV. O lugendam abominabilis Philautiz GNhlid-
perverſitatem! Vis noſſe, num Philiſtæus mnCNun
iſte, hoſtis validiſſimus, tuos quoque fines sEr I
occupet? Ut dignoſcas, hoc conſilium ea- Hin nn
pe, ac vel uno die ſive ſedens in odeo tuo, miud
ſve agens cum proximo, ſive orans, ſive s
operans, ſive in proſperis, ſive in adverſis in it
degens, tuos cogitatus verba & opera, eo- 8te, MnatAit
rumque intentiones, affeétuum inclinatio- Elid ſre ge
nes intimè diſcutere ſatage: Si te nimia ſo. (mnſclen i
licitudo inquietet de tua exiſtimatione, de Icn abnd
tuis commodis: ſi in proſgeris immodicè nmmie iüen
gaudeas, illud gaudium non referendo in uuinde M
Deum: ſi adveria animum dejiciant, ac in-. tutde uun
ternè vel extern querulum te reddant: ſi Ne, mtüint
ſeverum aliorum cenſorem, & propriorum Wünh men
defectuum mitiſſimum judicem agas, 20 IMmuheſdn i
proprios manes ſtudiosé occulfes, excu. Enih ki
ſes, erubeſcas eos, ſciri non velis, fciri ine 4e, M,
doleas, & objici metuas: ſi laudes homi- ir ſlin
num non illibenter admittas, faéta tua ex. Nhanche
tollas, aliena deprimas &c. Hæc & ſimilis oniu naie
tibi luculenta argumenta præbent, regnaré mltifinnen
in te amorem proprium, cujus utpote tan- ianeniirn
quam peſſimæ matris malignæ hæ ſoboles edi nen
ſunt. 6

inn

in Soliloquium ſecundum. 147
ie ſpt funt. Venerabilis P. Caſp. Druzbiki, Soc.

m i Eſu, vir inſignis perfectionis & Doctrinæ
tmiiun gan aſceticæ, alia adhuc ſigna & voces adducit,
SRl ua homo inordinato ſui ipſius amori ad-
rimi dictus ore vel corde crebrò promere ſolet;
ii nn verba illius de Sublimit. Perfect. Relig. diſc.
üin 2. ita ſonant: Commune eſt ei cogitare, vel
uir uit⸗ dicere: Hoc mihi utile, hoc mihi ſuave;
äl hoc mihi debitum, hoc non libenter video,
Eelignn hoc me non decet. Bene iſte opinatur de
un,ti me. Quid iſti de me ſentiunt? ldeò hoc
nſei, ſtiat mihi fecit, quia me magni æſtimat, ama-
unnidia bit me, narrabit aliis de me, commenda-
6 Eünm ninit bit me aliis, paribus, ſuperioribus. Ego
Nin duima hoc ſic non feciſſem, ego ita facerem, eꝑo
Eucdlmime ita ceniui, ego illum adjuvi, niſi ego fu-
türs iſſem, non eſſet, niſi ego obſtitiſſem, præ-
mam onktn monuiſſem &c. Malè de me loquitur, ſen-
anncin ttit, infamat me, pudet me, eonfuſus ſum
Gelim enis ab eo, intulit mihi injuriam; dixit ex in-
Ntahrm Ent vidia &c. uno verbo, ubicunque inveni⸗
Ium unm untur hæ voces: Ego; meum, me;, ibi ho-
uauimh mo ſe feſpicit, ſe amat: ubi autem inve⸗
a, irdüniuntur: Deus, Deo, à Deo, ibi Deum te-
GemnAhN ſpicit. Hæc Author citatus. Perpende
MRZ u dan voces cordis & oris tui; dilecte To-⸗
calblt bis, loquela tua manifeſtum te faciet, an.
hon nimio tui ipſius amore correptus ſis.
n mun V. Eſt autem id grande malum, quod
unb eſt; & juſtè dici meretur fons & orige
tnnb K 2 6⸗

148 Diel III.
omnium peccatorum: ſed hoc eſt inordi⸗=
natus amor ſui; nam omne peccatum, &
omnis deordinatio à Deo per concupiſcen-
tiam carnis, per concupiſcentiam oculorum
& ſuperbiam vitæ in eo ſita eſt, quòd ra-
tionalis creatura ſe convertat, vel divertat à

Creatore ad aliquid creatum tanquam fſibi

bonum & amabile: non enim amat homo,
nec ſe convertit inordinatè & peccaminosè
ad objectum creatum aliter, & ex alio fi-
ne, quàm ut illud ſibi eſt bonum, ſibi uti-
le, ſibi delectabile, sicque præcipuè & pri-
mariò homo ſeipſum perversè amans, & ſe
reſpiciens inordinat fertur in objectum
concupitum, ac peccat graviter, vel levi-
ter: ſi enim homo ſeipſum non vitiosè ama-
ret & quæreret, etiam objectum ut ſibi bo-
num & delectabile non concupiſceret, nec
ad illud ſe contra legem converteret, ſed id
facilè negligeret; & hoc modo perverſus
amor ſui eſt origo, principium & radix om-
nis peccati, & omnis deordinationis à Deo.
Fit inſuper homo taliter immodicè ſe amans
luſus & jocus diabolo, qui eum fſuis pro-
priis commodis intentum facilè in ſuos la-
queos inducit: novit enim hoſtis malignus⸗
talem ſolicit inquirere, quæ propriæ ex-
cellentiæ, æſtimationi, corporali commo-
ditati & ſenſuum oblectationi deſerviunt,
fugere autem, & odio habere, quæ mar.
4 CcA*

2

nnn⸗ llr hu
iter, 4

in
lonkte⸗
ai ommt
1 mun ou⸗
ſinhinn
neni Ng
Sndd rrunt⸗
in en u
Tdotemas
ladehete wdn
mmmiritut
NNr, ann
i nin e
e io Mioen
Uegrüftiänm
urgeafun
cwaymkmt
Agne nbmnde
Caünung
in 1 lan,
Nlmri
ln inn;
Aniin itn
choggnin,
rnnn n
Neuinitin
ceini gic
4 1 iſtin tenn

1

ang , Soliloquium ſecundum. 149
imn ficationem, damnificationem „ contem-
oyrcunm ptum, aut mali metum ſecum trahere viden-
eliminan tur; & ſic tantùm opus eſt, ut ei talia ob-
nane,, jecta amori proprio accomodata proponat,
miann ie quæ ſpem boni acquirendi, vel metum ma-
Gelum li incurrendi incutiant, ac mox miſer ho-
Thematt muncio in ea prona voluntate ruet. Si ſe
imtnel en non inordinatè amaret, magis autem, ſi ſe
umi a odio haberet, arduum ei minimè foret, has
Auicktnn dæmonis præſtigias eludere, bona & com-
ingeir moda propria contra dictamen rationis &
pnn m i ſpiritůs propoſita reſpuere, nilque mali,
Aim aiin Dræter ſolam Dei offenſam metuere. Tam-
upik We diu ergo infenſiſſimum hoſtem, & venena-
ainmfiner tum anguem in ſinu fovebit, quamdiu ſui
inmnnh amorem proprium non omnibus viribus ex-
pugnare conabitur: hoc autem, ſicut opus
eſt ampliſſimum & laborioſiſſimum, ita e-
tiam eſt rariſſimum, ſimul & perfectiſſi-
HNN mum. .
uitend VI. Ad ſternendam hanc immanem bel-
n * luam medium magis opportunum non eſt,
in ehe quàm odium ſui ipſius, & contrario amo-
Pinl ri proprio oppoſitum, ſeu conſtans & ſeria
aw 4 ſui abnegatio, quam incarnata Patris æter-
nichll ni Sapientia nobis in S. Litteris tam diſertè
, Enke commendavit: Qui odit animam ſuam in hoc
un i 4 mundo, in vitam æternam cuſtodit eam. Jo-
cltn u ann. 12. v. 25. Et: Ge vult venire poſt me,
libe iſ abneget ſemetipſum, && tollat crucem ſuam, &
K 3 ſequa-

eMennghlet
nleenanſete,
AI

ſequatur me. Matth. 16. v. 24. Hæc Divi
na Dogmata pro vitæ ſuæ regula ſibi præ-
fixerunt beati Cælites in terris agentes.
Huic ſancto ſui ipſorum odio tanquam ſo=
lido fundamento totum perfeétionis ac ſan-
ctitatis ædificium impoluerunt. Volve &
revolve faſtus Sanéctorum, ſtudiosè inqu
re glorioſa eorum geſta, & videbis, quàm
longè ab omni proprii amoris ſenſu fuerint
alieni, imò cum quanto rigore in continuo
ſui ipſorum odio, in violenta concupiſcen-
tis contra ſpiritum carnis abnegatione fue⸗
rint exercitati,: Occürret pars magna eo⸗
rum, qui circuierunt in melotis, in pellibus ca⸗
prinis, egentes, anguſtiati, affidti, quibus di⸗
gnus non erat mundus, in ſolitudinibus errauntes
in montibus, in ſpeluncis, & in cavernis terre.
ad Hebr. 1I. V. 38. Noônne cum perpetuo
amoris proprii repudio? nônne cum jurate
quaſi omnis terrenæ conſolationis odio?
VII. Conſule Menologia S. Ordinis tui,
interroga Patres tuos, & annunciabunt tibi,
majores tuos, & dicent tibi, quo in pre=
tio apud Deum ſit ſacrum ſui ipnus odium,
& quàm amplum in Cœlo præmium con-
ſequatur. Præprimis id te docebit S. Le-
islator & Monachorum Patriarcha Benedi=
ctus, qui licèt vitæ innocentia Angelis pro=⸗
pè par eſſet; (nam, teſte S. Gregorio in vita,
Angelicam vitam gerens in terris, ſpeculum bo=
u 2 nRorum

r ſoſtt
oͤi .
hruuan

anluikue,
oren
Aalen, i
6eorn: lh

an efr A

ewen ſen

iln, ai.
gn Aun
Womin din
Bn E Wrn
fanmn inhun;n
Deunetarm

r nttnr

Ntcamd ic d
Rr

E

INs Pien nl

0lni,

uln gennhnt
ut, momum⸗
unleuntme
1

Nl Soliloquium ſecundum: 151

N
vorum operum fadtus eſt mundo ) tamen ſibi
e eglel ipſi ſanctè infenſus hoſtis in tam anguſtam
Ieii;s ſolitudinis ſublacenſis ſpecum ſe per trien-
ütnii m nium coarétavit, ut cum ingenti naturæ vio-
SZ lentia nec erectus ſtare, nec extenſus de-
NN u cumbere potuerit, prout de eo noſter P.
Wkdenn e Anſelmus Filcher, & alii cum eo his ver-
ngh tiis, bis teſtantur: §. P. Benedictus artiſimam,
n mi ut ut adhuc vifitur, elegit ſpeluncam ſex ſolumo-
memnzu do pedes longam, quatuor latam, ac tantopere bu-
itnangt⸗ milem. ut erelctus ſtare non poſet „ſed vel ad-
Hmiinniné, geniculari, vel mortui inſtar in ſepulehro jace-
Gum mnn de cogeretur. P. Anſelm. Fiſcher p. 2. c. 8. n.
1nufi 1 Auc 5. Non minori in ſe odio & continua ab-
i i,in negatione per reliquum ſanctiſſimæ vitæ
Aifittiemu decurſum ferebatur; unde in feſtiva ejus
Am, Buimnie ſolennitate cantatur: Edomas carnem, ſubi-
ſuengg Lisque Cbriſto tortor acerbus. Quam autem
WwnuI Mercedem pro hoc ſaluberrimo in ſe odio
aaliinii, Oobtinuit piiſſimus Pater? Loquatur eam In-
leimulis ſin. Divin. Piet. I. 4. c. 11. fusè& 5. Ger-
gun haniini trudis Virgo Abbatiſſa, tanto Patre dignil-
arru gin⸗ ſima Ordinis Filia, cui in anniverſaria ſua
lamifhn Feſtivitate 21. Martii apparuit, effloreſcen-
amu tibus ex ſe roſis undique toto corpore ver-
un iutll nans, ac mirum cœleſtem odorem dif-
l e fundens: ſingulæ roſæ alias recentes fœ-
nſen cundo ſinu germinabant, & illz denuò
unnri i alias, ita, ut omnia membra velut amœ-

1 on . .
eheni niſſimum roſetum floruerint. Qua viſione

K 4 cam

152 Diei III.
eam docuit, quanta accidentali gloria Deus
ſuas voluntarias corporis afflictiones, a.
moris proprii ſuppreſſiones, ac virtuoſi in
ſe odii vi orias coronaverit, præſertim dum
ſuo Exemplo plurimos in ſui ſequelam tra-
vit, ac veluti recentes roſas in viridario Ec.
cleſiæ plantavit. Per flores roſarum notaban-
tur fingula exercitia, quibus ipſe carnem ſuam
domando ſpiritui ſubjugaverat. Ibidem.
VIII. Nec erit nobis difficile, cum Dei ad.
jutorio pariter in ſanctum noſtri ipſorum
odium exardeſcere tam in parvis, quàm in
magnis & periculoſis, ſi nobis hanc verita-
tem firma fide perſuaſam habeamus, quòd
homo infenſiorem hoſtem non habeat,
quàm carnem ſuam, quàm concupiſcentias
ſiss, quâàm ſeipſum. De ſe id fatetur 8.
Caſſianus collat. 8., dicens: Memo mibi ma-
gie quàm ſenſus meus, qui eſt mihi verè intimis
domeſticus, adverſatun; conformiter verbis
Chriſti: Iaimici hominis domeſtici eius; & ut
aureus Aſceta loquitur: Scito, quòd amor tui
magis nocent tibi, quàm aliæ res mundi. de
Imit. Chriſti I. 3. c. 27. Homines & dæmo-
nes, totâque inferni potentia inermes ſunt,
nos ipſi pravo voluntate noſtra ſponte eis
arma miniſtramus, quibus nos feriant; hinc

S. Auguſtinus: Dæmon alligatus eſt, tanquam

innexus canis catenis, & neminem poteſt morde-
re, niſi eum: qui ſe illi mortifera ſecuritate con-
. jun⸗

pfulmnt
De N
ſ itit
ſtemnen
gchinke
Serhufuß.
gisAtrum
numirn
rR
Cttn tanit,
inin itm /
i lfin gt
innt, kinte
Clmt e
Wenriicun
Ie Mpren
ins, Mtnn e
itnaufmnm
tcrun otiie
(üonidnttn
Amptenſur
un anin e,
pitig, tinen
il hezrhene
eric mun
ulin günil
Alaltug inr
lininn i
Hintia
Wenm

1

Valgtg
dun Da
Sõ
r i
enſektit
ſcnniiin
ineu e
Ankafiien
Nenm
emmn Hin
gtuiltig r
14 ,, “
uinin
uniieng ii
blin m die
nenſten
NeAhen
ien ui
ſa, Ginnnt
wai kwinei,
Nin din
6,Nn A1n,
un beutinn
a Meutlle ſ
dunutuhee⸗
thatiunt
i,

muntin

*

Soliloquium ſecundum. 173

junxerit. Ser. 197, de Temp. & 8. Hieron. Epiſt.
ad Demetriadem: De conſenſu noſtro vires
ſumit, noſtrôque nos jugulut gladio. An non
ipſemet tibi fabricatus es maxima mala, quæ
vera & ſola mala ſunt? Perpende obſecro,

in quot peccata te præcipitaveris per nimi-

am corporis & carnis tuæ indulgentiam, in

quot aperta æternæ damnationis pericula te

conjeceris per effrenem ſenſualitatis tuæ li-
centiam: recordare, quantam bonorum
ſpiritualium jacturam propria culpâ incur-
reris, quot gradibus gratiæ & gloriæ te
ſpoliaveris, quot Divinis erga te beneficiis
canales obſtruxeris, quot angores & tor-
turas conſecientiæ tibi cauſaveris: ànne alius,
præter te, hoſtis tibi unquam majora mala
intulit, aut inferre potuit? quanto ergo
odio in te animadvertere, quanto zelo pro-
pria commoda conſtringere, ac ultionem
(ſalvà tamen à duce ſpirituali dependentia
& approbatione) de te ſumere oportet?
Verùm parva hæc ſunt, per quæ ſolùm ti-
bi perfidus, tibi malevolus, tibi pernicio-
ſus fuiſti: ſi ergo horrorem & odium in te
concipere debes propter te, quantò magis
propter Deum, quia in infiniram ejus Ma-
jeſtatem ſceleſtus & injurius fuiſti? Scito
proin, & animadverte, tibi à temetipſo eò
majus odium deberi, quò plus Deus diſtat
Ate viliſſima creatura.

K ſ IXK. Quan=

154 Diei IIl le
IX. Quando autem homo inimicum, pri Punicn
ſertim quando is contra ſe grandia mala mo=
litus eſt, naturali odio perſequitur, qua-
les ei in omni occaſione affectus exhibet?
an eum blanditiis demulcet? an obſequiis ein i
ſtringit? an ſolicitè in ejus commoda invi. buin in
gilat? Minimè gentium, ſed ex oppoſito mmſten
quodvis ei malum vovet: & procurat, tri Guntnt/
ſtatur de ejus proſperitate, Iætatur de ad. hcninn
verſitate, ægrè ſentit, verbisque contradi- ſnt Dnhen
cit, ſi de aliena laude quid ei accedat, vult Auſpa,
eum à nemine diligi, conſiderari, & æſti- mis
mari, bonæ ejus opinioni ac famæ apud ali-

brgke
ir gercete
ſan oden

5

os maculas inſpergere, defectus occultos vSim an
naturz & morum propalare ſolicité curat. un In fiſ
Jam vide ſis, num corruptam tuam, & ad chitimin
quævis mala propenſam naturam parifor- aim iant
mi odio perlequi coneris? num bona con- m, Nln 4

tra dictamen rationis concupita ei deneges?
num obviis hing inde adverſis eam condi-
gnam habeas? num à ſuperioribus negle- knn
ctus, ab æqualibus deſpectus, calumniis me ien
obrutus, opprobrium hominum, & omni⸗= nnttui
