ANEA Sine hoc nihil ſtabile, ac firmum in via per-
fectionis ſibi polliceri, cum eo autem de inſi-
Su N, Eni progreſiu intra breyve tempus Ie Coniolari
bote⸗

Ani⸗ et

Weltenet Ue
cedcnnn
cevie

286 Diei V.
poterit, quia quò ardentius profectus fui de.
ſiderium conceperit, eò vigilantior erit in
applicandis mediis ad virtutes comparandas, elihuſce
ad difficultates ſuperandas, ad mimma curan- Elrienrmmint
da. Deus homini magnis deſideriis prædito a- unpminägotet
bundantius gratias ſuas communicare ſolet, ut ſcin ehceine
ea in effectum deducere poſſit. Teſtaturid S. AGmnh bons uut
Ambroſius Serm. 3. ſuper Pſalm. Deſiderium untirinihenn
profectus, jugis conatus in virtute Sperſectione euſrenin nn
ſemper cre ſcendi tantopere Deo placet, ut bonis cha. Mun d0n e ntt
rismatibus 8S gratiis ſuis hunc aſſiduè locupletet; Ianinedni
conformiter verbis Beatiſſimæ Virginis: Eſu- Gin, i
rientes implevit bonis; Luc. I. & Prophetæ regii: niifian
Animam eſurientem ſatiavit bonis. Pſalm. 106. (ieiuneti
v. 9. Non meruit Uaniel viſionem Angeli, metunumn
ac ſecretorum cœleſtium communicationem uludemne
ob jejunium corporale, ſed ob famem ſpie glale Mein w
ritualem, quia concupivit, dicente Angelo: ium
Ego autem veni, ut indicarem tibi, quia vir defi- udloo ncin⸗
deriorum es tu. Dan. 9. v. 23. O felix ani- Wutftk ginnſn
ma, quam hæc ardentia deſideria ſemper in i
virtutibus proficiendi inflammant! eſt enim
ſignum infallibile, quòd Deus in ea per gta-
tiam ſuam habitet: infelix econtra, in qua Iiiinenn ler

hic fervor friget & languet, nunquam ad lo⸗ lnlengi nege
6 ecin

lidam virtutem aſſurget. fngnn
Punct. II. R tural docent, eneln
unéct. II. Res naturales nos docent, anbiſinte
MCdlde

quàm ardenter Bona c& leſtia concupiſcefe isgſe di
„. . dd

„ „

nos oporteat. lgnis, dum aſcendit, plus W nſtnik,
appetit, quàm conlſequi poſſit: nam usque iu nani

d enat,
20 Klrpnctgn

Meditatio tertia. 287
ad Cœlum aſcendere nititur. Lapis, cuùm de-

cidit, usque ad centrum terræ penetrare cu-

pit, ſed in ſuperficie quieſcere cogitur. In
igne & lapide hac inclinatione opus eſt, ut eis
natura ſaltem in aliquo de bono concupito ſa-
tisfaciat, quæ utpote ſine prævio appetitu in
clargiendis Bonis parca noverca eſt. Ita res
ſe etlam habet in ſupernaturalibus. Deus æ-
què author gratiæ, ac naturæ eſt. Via ordi-
naria non ſoler concedere dona virtutum,
niſi ex gratia præceſſerit magnum earum deſi-
derium, quia deſiderium ſupernaturale per
gratiam eſt diſpoſitio ad vincendas difficulta-
tes, & ulteriora Dei charismata ſuſcipienda,
ſicut appetitus naturalis eſt diſpoſitio ad Bo-
num naturale conſequendum; unde Doctor
angelicus: Deſiderium quodamodo facit deſide-
fantem aptum & paratum ad ſuſceptionem deſide-
uti. S., Thom- 1I. p. q. 12. a. 6. Corp. Erube-
ice languide, quòdd res inſenſibiles majori æ-
ſtuferantur in ſuam perfectionem, quàm tu
in Bonum infinitum, quod Deus eſt, ad
quem te ducit exercitium virtutum ſeriis de-
ſideriis intentum. Nòſſe vis cauſam tui for-
tèhactenus exigui profeéctüs in Schola virtu-
tum? Hanc præcipuam pro certo tene, quia
rarò verum & ſerium deſiderium concipis, ut
conſtans & fidelis Dei Servus evadas, non
famem, non ſitim affers ad negotium perfe-
Gtionis, ſed languidè cupis, ut juſtitia tibi
quaſi

288 Diei V.
quaſiſponte influat, vel ſeipſam intrudat. O
iners, 6 vanum defſideriumh

Punct. III. Sunt non pauci, qui velinS. ¹
Exercitiis, vel in oratione, ac interna con- 1

ſolatione in magna deſideria effervelcunt;

quia verò poſt lapſum brevis temporis in

executione diffisultatem inveniunt, extor.
pore ac ſocordia denud ab illis reſliunt. Ho.
rum deſideria conſtanti ſolicitudine ac exe-

cutione deſtituta potius ſunt pigræ velleita- 1
tes, de quibus Sapiens: Yiger vult, Dn

vult. Prov. c. 13. V. 4. Item: Deſidleria occi.
dunt pigrum, noluerunt enim quidquam manus e.
jus operari, c. 21. v. 2 5. Occidunt pigrum
non tarò morte æterna, quia multa ineffica-
cia deſideria, licèt de ſe optima, ardeat in
inferno. Concepit deſiderium videndi N-
ſaum Herodes: Erat enim cupiens ex multotem-
pore videre eum; Luc. 23. v. 8. concepit &
Zachzus. Prior ſolo deſiderio contentus
erat, & Dei Filium inquirendi nec minimum
conatum adhibuit, sicque eum ſuo longitem-
poris deſiderio torquetur in æternum. Za-
chæus verò deſiderabat, inſuper media ap-
plicabat, quærebat, præcurrebat, alcende
bat in arborem, feſtinans deſcendebat, red-
debat quadruplum, per quod inter Filios
Abrahæ computari meruit. Hoc modo con-=
cepta deſideria noſtra in virtutibus ac via pet-

fectionis proficiendi ſeria & efficacia reddi
debent.

. . .
. 4
5

o in

rlin ult

-.

ne, oen N
Gincdtne, in
1, temmohaffi

utamhns hli,
n renn u en
eu OCneidn
—
Piron udl an
(Crn ennftunmi
un enoun en
I, Aun ſni
gelum/ lirn
ciicipeflini .
uaunenr

Ms

iher n

r Mud.

MIII
41l Nn len

peſter Crind
NEe n mon
i bellun entgione
Alſe Citoler
1

4

——

Meditatio tertia. 289
debent. Non fufficit, ea ſteriliter plantare in
ſolo animæ, ſed oportet inſuper ea rigare in
quotidiana meditatione, in examine conſci-
entiæ, in continuo mortiſficationis ſtudio cir-
cavitia virtutibus oppoſita, in ardentibus ad
Wirum Deum precibus, ut ipſe incrementum dare
nE dignetur. O ſi univerſim in domos religio-
ſas inſufflari poſſet hic ſanctus & practicus de-
ſideriorum ardor! videremus eas brevi in
Coœlum empyreum mutatas; videremus u-
nicum Servorum Dei conatum in eo poſi-
Mn tum, ut in virtutum ſemita magnis paſſibus
progrediantur; videremus grandibus deſi-
Cüngn deriis mira perfetionis & lanctitatis o-
te pera commenſurari.

DIES SPEXITA,

Sancdlo Ordiniz PFundatori ſpeciali-

ter dedicanda.
ORATIO
Ad & Patrem Benedictum.

O Magne Pater, Gratia & Nomine à Deo
Benedicte, vitæ monaſticæ Inſtaura-
tor, Speculum perfectionis, & Decus exi-
GE mium Eccleſiæ Catholicæ, te filiali corde
ſalu-

290 Diei VI.
ſaluto, te veneror toto mentis meæ ardore-
Tu per Dei gratiam Meritis tuis potens esco-
ram Throno Divinæ Majeſtatis, ac vel ideò
in tuam apud Deum pro me interceſſionem
confidentius me conjicio, téque filiorum
tuorum infimus, ac indigniſſimus humiili.
mè imploro, ut mihi gratiam impetres in
vocatione mea dignè ambulandi, eâque o-
mnia usque ad finem vitæ meæ fideliter ad-
implendi, ad quæS. Profeſſionis meæ fides,
ſtatůs mei dignitas, S. Regulæ tuæ prætepta
me obligant, & ad quæ ſanétiſſimæ vitæ tuæ
exempla hortantur. Impetra mihi verum5.
Ordinis tui ſpiritum, ut eodem repletus ſtu-
deam amare, quod amâſti, & opere exerce-
re, quod docuiſti. Accende in me amotem
Evangelicæ Paupertatis, cuſtodiam angelice
Caſtitatis, & promptam ad opera Obedien-
tiæ voluntatem. Impetra mihi verum ſæculi
contemptum, ac ſincerum virtutum ommi-
um ſtudium, ut indefelsè ad bravium reli-
gioſæ perfectionis contendere merear. Dj-
gnare me denique, Sanctiſſime Pater, in ho-
ra mortis meæ contra omnes inimicorum inſ-
dias paterna tua aſſiſtentia confortare, &

conſolari, ac animam meam in exitu beni-

gniſſimo Judici Chriſto IEſu præſentare, qui i

eſſentialiter eſt Benedictus in ſæcula ſæculo-
rum. Amen.

Poſt perſolutum in Choro matutinum legitur ex

l. 3. de Imit. Chriſti c. 13. c31. G22. ME-

nnlgce.

l Dukuni
Ne
n A fmdi
nnec, Cniſiaie
igktedendthe⸗
Cubedo, tenn
alnnn er
yerunpy iles
enn Nugtriun
Gelvlitant
iwgnn hl ommn
Upefon Amn
ernteinen mte
hrcehonsenmnt

lſer lera un
u ule

Amugen anch

Glereſtuhntint

lii,nintine

Uatlnieyen
Nuf Oefen
Ullenve 8
betiiie Vi

adtlinientn⸗

fl, gluin en
lin ,g En
1 3, Can
19

werte,
8 W
ulaltt, r

1n EalanſKud.
Nal Wonren
A Welamnvem
Nrn Alednn
Immied
4 buuui kne
ttermiun
trie Arn
Buiunkiat
r dotlut
Aumosti
1

e ni Al

PbiHere

Meditatio prima. 291
MEDITATIO I.
De Voto religioſa Paupertatiz.

Punct. I. PAupertas religioſa eſt virtus, qua
quis non ex neceſſitate aut mi-

ſeria, ſed ex libera voluntate propter Dei

amorem, & Chriſti imitationem ſe omnibus
Bonis terrenis abdicat, eâque relinquit in effe-
u & affectu, retento ſolo uſu rerum ne-
ceſſariarum, eôque dependente ab arbitrio
Superiorum, ita ut hæc abdicatio voto con-
firmetur. Tria igitur importat vera ſpiritus
paupertas: Primò, ut Religioſus extra neceſ-
ſaria congrua nihil omnino proprium, vel
quaſi proprium, & ſine præſcitu ac conſenſu
Superioris detineat, aut de eo diſponat. Se-
cundèò, ut de Bonis extrinſecis nihil omnino
concupiſcat. Tertiò, ut in omni defectu &
vilitate ob majorem cum Chriſto conformi-
tatem gaudeat, omnia ſuperflua, pretioſa,
& vulgo æſtimabilia abſcindat, & horum lo-
co trita, ac purè neceſſaria eligat, aut ſibi ob-
venientia hilariter acceptet. Eſtne talis pau-
pertas tua? O te felicem, ſi talis ſit! Hæc
ſpiritus paupertas ab ipſa incarnata Sapientia

u inter octo Beatitudines primatum obtinuit,
dum eam aliis præferendo dixit: Beati pau-
peres ſpiritu, quoniam ipſorum eſt Regnum Cœ-

lorum; Matth. J. v. 3. & quidem jam eſt, de
T 2 præ-

292 Diei VI.
præſenti, ad denotandamn ſummam quaſi cer-
titudinem eò pertingendi. O quantum Ne ,Airoo
ſolatium, ex Divina promiſſione eſſe certu vol ſun afen
de æterna Beatitudine! Certi autem ſunt MR ſun tiſenn
peres ſpiritu habentes allegatas tres paupetta. dii in ne
tis conditiones. Certi ſunt de acciplend iifin i
centuplo in æterna retributione, qui hic pro- Gen, Uetum
pter Deum reliquerunt omnia, ſive ea ſint l udant
multa, ſive pauca, ſive pretioſa, ſive vilis m unſunla
dumodo verè renunciärint omnibus ſine uln lennchimnnin
reſervatione in re, aut in ſpe, ſive affectu. Sa- unmmnhſpetii
nè hujus recordatio meritò omni pauperikRe- itmitniuitl
W in praxi dulcem reddat omnem deſe- P
um , omnem pe 1 . (W Ston,
tem. om .P nuriam, omnem Vlſ: m Nn e
punct. II. Cogitur Religioſus duſum rum ktini
neceſſatiorum, quamdiu vivit. Sed quo- Ainm u
ties, ſi accurat& attendere velis, ſub necef iao alals vil
ſitatis ſchemate ſe ſuperfluitas, aut inordina- unlt Duitii,
ta adnæſio intrudit, & paupertatis decori de- buun ig⸗
formem maculam aſpergit! hinc ut ſpiritu nufiu,
auper ſis, etiam circa uium & admiſſionem in, mipin
neceſſariorum cautè & moderatè te gerere, Apnintuunnmnen
ac ſubinde etiam in illis penuriam pati debes, mmm
quzæ tibi neceſſaria potius videntur, qua nnhe nu tti
Parte rei ſunt. Non funt hi verè pauperes, mkntmuni n
de quibus S. Bernardus ait: Qui pauperes ſe utinffhennn
volunt, eo tamen pacto, ut nibil eisdeſit, & ſe glen ſeſin
diligunt panpertatem, ut nullam inopiam patun. in ecelit din
tur. Serm. 4. de dupl, Adven. Quid hro. il, alihei
deſt f

3

Meditatio prima. 293
R deſt, imò quid non obeſt, ſpecioſo pauper-
rriOn tatis titulo gloriari, & contra paupertatis in-
alnnehri commoda in quovis obvio defectu internè,
nnaiene, aut exter è& inquietum fieri, aut linguam in
umiumg murmura folvere? Pariter pauperes nullo
ie modo dici poſſun“, qui erſi nihil proprium
detineant, fuperflua tamen, quamvis ſibi
conceſſa, & habere permiſſa, reſcindere no-
lunt: nam permiſſio Superioris tollit quidem
culpam proprietatis & independentiæ, non
item rationem ſuperfluitatis. Si aliqua con-
Geimiit, ſideratis omnibos inſtituti & officii circum-
erlee ſtantiis reſpectu Religioſi privati verè ſu-
nin eniin perflua dignoſcantur, tunc conformirer
communi Docrinæ Theologicæ & aſce-
eiicz eorum permiſſio ad licirum ulum mi-
dc nimè ſuffragatur. Audi in hujus confir-
ee wationem eximium in vita ſpirituali Magi-
An/K ſtrum Caſp. Druzbiki de Vot. in particul. c.
Ni 1I. n. 8. dicentem: Superſlua nec concedi poſ-
u nun ſunt, nec conceſſa licita ſunt, quia conceſſio ipſa
n len u Micita et. Bonus Keligioſus in materia voti
minintk paupertatis primariò non attendat, an ha-
aAe/ rum, vel illarum rerum detentio pertingat
Ginuit ad mortale, vel veniale, ſed ſufficiat ei, quod
ukift agatur de materia voti, & quòd hoc velillud
obiec repugnet nuditati paupertatis ſpiritus, Deoô-
W que diſpliceat. Ne ignur tibi blandiaris ſub
prætextu neceſſitatis admittendo ſuperflua,

1
aut pretioſa, etſi à Superioribus eorum de-
4 1 2 tentio

nnniin gi
enn mi ie⸗
2wn ierut iet
inniſs ftd,

294 Diei VI.

tentio diſſimuletur. Statue potius magnani-

mam ab omnire ſuperflua cordis & detentio.

nis avulſionem, ut ad paupertatem ſpiritis

proximus accedas.
Punct, III. Præter ſuperfluitatem, ac
inordinatà adhæſionem adhuc multa pericu.
la, multæ inſidiæ veræ paupertatis ſunt: de-
licatum namque hoc votum eſt, ac diverſ-
modè lædi poteſt. Peccat quippe contta
paupertatem Religioſus, quoties indepen-
denter à conſenſu Superioris de re corporali,
vel pretio æſtimabili diſponit, aliquid reci-
pit, donat, commutat, abſumit, occul-
tat, Superiori auferenti, aut auferre vo-
lenti obmurmurat, vel eum impedit, ne
auferre audeat. Item ſi res Monaſterii in
proprios uſus convertat, eas deſtruat; quia
hæc omnia quaſi-proprietatem, hoc eſt, in-
dependentem diſpoſitionem innuunt. O
quot obligationes animæ religioſæ! quot
inde occaſiones, laquei & pericula impin-
gendi contra votum abdicationis omnis pro-
prietatis & liberæ diſpoſitionis! in quot du-

bia, perplexirates & anxietates conſcientiæz

non conjicitur anima circa juratam Deo pau-
pertatem non ſatis cauta: nam in particulari
caſu diſpoſitionis expreſſum conſenſum Su-
perioris non ſemper habet, de tacito aut
præſumpto non eſt ſatis ſecura, an pariter
materia ſit gravis, vel levis, non eſtres in
7 praxi

uin n

meihiili
uv gonſich
6 ewon Ne
60 ltmed ln
ſihtiuun
hfti⸗ unit
gapfentheinn
, M mmmm
muin onun inid
Fimchninipuan
linmmthn
unmn
myi
4 hiin
Samnit⸗
1l renummi
m uhinttf
0lg, Non kone!
Ain lngh
R enmnes thn
AEArEdNe
yflins ſeten n
enuruhnumft

n

60

G Meditatio prima. 295
Nit praxi ſemper facilis reſolutionis, ac vel ideò
ddlen ob violatum votum paupertatis tot animæ re-
e ligioſæ in infernum præcipitantur, prout
Deus S. Magdalenæ de Paz- revelavit. Hinc
S. hæc Virgo in iſta ardentia ſuſpiria prorupit:
O paupertas, 6 paupertas religioſa, quam pa-
rum cognoſceris & obſervaris! 6K ila cognoſce-
retur, non invenirentur Cellæ plenæ ornatu!
tanquam venenum horrori foret pecunia ad pro-
prium arbitrium expendenda, & tot aliæ vanita-
tis nimium dedecentes religioſam paupertatem pro-
cul exularent à ſacris Clauſiris. O mi FEoll,
quantum per iſtam maledictam proprietatem defor-
Vr nata eſt pulcbritudo religioſæ paupertatis! 6
et quot 6 quot animeæ religioſæ ardent in inferno,
minNim quia 5. paupertatem non æſtimdrunt, nee obſer-
umm uHII värunt. apud Bolland. in Vit. S. Magd. de Paz.
Aminn c. 19. Non horres? non tremis ad iſta?
Ann mn ſed hoc quid prodeſt, niſi ſimul conſcienti-
Arntt am rit? examines, tibi violentiam inferas,
mülem & affectu ac effectu omnem proprietatis &
Nane fſuperfluitatis ſpeciem excutiendo ſanctam
Reriſetn t deinceps paupertatem ſpiritus ſeéteris.
Anmans
an nnd

— 8 (o) K-

1T 4 80LI-

296 Diei VI.
SOLILOQCUIIIM PRIMNM.

Tempore matutino Diei
ſextæ.

Duomodo Religioſus ſe gerere de-
beat circa Obſervantiam loti Pau-
bertatis.

I. Non levis quorundam Religioſorumer-
ror eit, qui ſciunt quidem ſpecuſati⸗
vè & in communi, ſe gravi voti paupertatis
obligatione vi S. Profeſſionis eſſe obſtrictos,
ac omnis dominii, rerumque proprietatis
eſſe incapaces, pracéticè tamen, & in obviis
caſibus particularibus non dignoſcere, ne-
que conſideratis debitis circumſtantiis ad li-
mam conſcientiæ revocare nituntur, an hic

& nunc de re aliqua licitè diſponant, dem,

aut accipiant, an ſufficiens Superioris con-
ſenſus expreſſus, tacitus, aut rationabiliter
præſumptus concurrat, an materia ſit gravis,
levis, vel inter utramque dubia, dumque
de obligatione ſua neceſſariam informatio-
nem ex lectione tam aſcetica, quàm ſcho-
laſtica haurire non adeò curant, aut olim
hauſtam denuo oblivioni tradunt, continge-
re poteſt, & utinam, prô dolor! non frequen-
tiùs contingeret, ut cum ignorantia vincibili
. cæco

vaniilnd

inn
,dur ine

4
9 tiuninen

icc
Ghnntn
cpeth⸗ u

gAlerat, Mu

in mndin

gort. Nue
Uincupemuimnen
ir Keeheti
Cimmkaginn
Aunerrienon
hriu
enunun,,un iun
und oan 119
bctetcetcen,
linsConnmn
unltwenthnm
Igleſeſcſenn, n
Ratnireſetendnt
IN ArmeKnem
Ndn cicnlute
Scenn, Mnin i

Nünel ſuin

Teonih humepet,
I. Ciſceninznt
11iG g
Afnorun tonnn
efe ngali,
lei nate
anihee de
15

u

nickalds⸗
uimgemner
Mminglet
Binun
etcetun,
i kille
Alhcendhen
1, kett, unen
um amu,
nan
milui⸗
ußpn⸗

Soliloquium primum. 297
cæco modo, & ex animi levitate juxta pro-
prium & independentem arbitratum liberè
de rebus diſponant, sicque contra ſolenne
paupertatis votum absque eo, quòd pericu-
lum advertant, aut actus, num liciti ſint,
examinent, animam non levi ſubinde vulne-
re ſaucient. Eſt autem hic error in ignoran-
tia ſua culpabili tanquam in cauſa ipſis volun-=
tarius: & hæc potiſſima cauſa eſſe cenſetur,

quòd tot Religioſorum animæ, uti prædi-

ctum ex revelatione S. Mariæ Magdalenæ de
Paz. ob voti paupertatis prævarica tionem in
interitum ruant: nam juxta angelicum Ma-
giſtrum S. Thomam 2. 2. q. 76. a. 2. Corp.
quilibet ea ſcire tenetur, ſine quorum ſcien-
tia debitum actum non poteſt rectè exercere:
quomodo autem debitos S. paupertatis actus
exercere poterunt, qui ſcientia practica de
obſervantia ejusdem imbuti non ſunt? qui
rarò authores de hac materia tractantes con-
ſulunt? qui cum illis ignavis tacitè dicere non
verentur: Scientiam viarum tuarum nolumus?
Job. 21. v. 14. Verùm timeat ſibi, quisquis
ex eorum numero eſt, ne & ipſi à Deo di-
catur: Quia ſcientiam repuliſti, repellam te; O-
ſeæ 4. v. 6. quia pro ſtatu tuo, pro obſer-
vantia votorum tuorum neceſſariam ſcienti-
am comparare neglexiſti, sicque ex defeétu
debiti judicii practici temerariè proceſſiſti,
repellam te à facie mea: nam ſi quis ignorat,
T 5 (igno-

4

un in
Guneni
8 cobenio

298 Diei vI.
(ignorantia vincibili, craſſa, aut affectata) UIi
ignorabitur. I. Cor. 14. v. 38. Acion
II. Ut igitur religioſus Dei Servus con- Alleeft,
tra periculolum, & fubtile proprietatis vi- i, Kcchtelt,
tium, cujus perverſitas ſæpè etiam à magis uand nghn
timoratis ægrèdignoſcitur, ſe ritè obarmet, MWummtun thii
ſcire expedit, tunc rem, ſeu Bonum aliquod nd o ſölkand
mobile, vel immobile dici proprium, quan- Deuümatthet
do quis circa illud habet liberam, ac inde- Audh dan
pendentem facultatem diſponendi, expen- a, ginuon
dendi, donandi, deſtruendi, vel conſu- cNes Hent, gun
mendi, ſi res uſu ſit conſumptibilis. Cuùm amheauinenrt
ergo Religioſus quicunque, & cujuscunque Mulß iund
Ordinis in S. Profeſſione expreſsé voverit, n, enetttt, A
ſine proprio vivere, hoc eſt, nullum ullius il t tiſtuuen
rei temporalis ſine legitima Superioris licen- n Ameumninn
tia dominium, proprietatem & uſum habe- mtetmalids,
re, hinc etiam cum proprietate omnem in- gfeſeuinmman,
dependentis diſpoſitionis facultatemin perpe- cchhocnnanbu
tuum abdicavit, séque illius incapacem ted- mn Auhnnie
dit, adeò, ut omnis diſpoſitio, acceptatio, Iulinineiuinn
& alienatio rei, ſine arbitrio & conſenſu Prz-. gifiun, ike,e
lati facta, illicita ſit & invalida: nam ſoli Præ- iner, iilinn
lato à Deo commilſa eſt adminiſtratio & diſ. n miengnnte
poſitio circa Bona communitatis, etiam ea, lion eig, en
quæ ad particularem uſum cuivis Religiolo AlCuaiin
conceſſa ſunt. Qui ergo hancobligationem inkefnincnſ,
infringunt, proprietatis, ſacrilegii, ac vio- Iiginnin —*

latæ fidei contra juramentum 8. Profeſſionis uit
coram Deo reos le conſtituunt.

ulihlinnigte
l. Aun glaen

Soliloquium primum, 299
III. Triplex autem ab Aſcetis & Schola-
ſticis Superioris conſenſus aſſignatur: Pri-

mus, & hic ſecuriſſimus, licèt non ſemper ne-
ceſſarius, eſt expreſſus, verbis vel Icriptis
declaratus, dumodo non dolo obtentus:

dolus autem tunc eſt, ſi illud taceatur, quo
declarato non ſolet concedi licentia, vel ſi

falsò exprimatur tale, ob quod concedi ſo-
let: aliud eſt, ſi ea taceas, vel falsò expri-

mas, quibus non obſtantibus tamen ſolet
concedi licentia, quamvis difficilius. Se-
cundus eſttacitus pariter ſufficiens, quando
Prælatus ſcit, ſubditum aliquid accipere, re-
tinere, expendere, & non prohibet, cum
facilè poſſit, tacitè conſentire & approbare
videtur, cdm eadem ſit virtus taciti & expreſ-
ſi; monet tamen Leſſius, talem conſenſum
non faciljeé uſurpandum, niſi in rebus parvis,
& crebrò occurrentibus. Tertius eſt præ
ſumptus, quando prudenter & ex rationabi-
li cauſa mihi perſuadeo, Superiorem non fo-
re invitum, ſi ſciret, me rem talem accipere,
abſumere, aliis donare &c. vel ſi eum roga-
rem, non denegaret licentiam, etſi ex vere-
cundia non petam. Meritò autem P. Clau-
dius la Croix cum aliis requirit certitudinem

moralem de futuro conſenſu Prælati; quia ſi

ſufficeret tantùm conſenſus probabilis, la-

IIW Xaretur diſciplina religioſa: quisque enim ob
.

sKNe

propenſionem ad ſuas commoditates, & ad
amo-

300⁰ Diei VI.

amorem libertatis facilè ſibi fingeret motiva,
quæ erroneè putaret probabilia in præjudici-
um voti paupertatis. ldeò hæc licentia præ. ,
ſumpta, præſertim Superiore non abſente,
& facilè adeundo, uti etiam, occaſione acci-
piendi vel alienandi non adeò urgente, cuivis in,
timoratæ conicientiæ in praxi debet eſſe ſuſpe-
ta: nam præſumentem in his caſbus ſalem

venialiter peccare tenent probatiſimi Autho-
res: imò ut argumentatur Cardinalis de Lugo,
ſi ad vitandum peccatum mortale ſuffiei cre-
dere, quòd licentia daretur, ſi peteretur, nun-
quam petenda eſſet: nam vel creditur, velnon
creditur danda; ſi creditur, jam non eſt opus
petere, poterit autem ferè ſemper probabi-
liter prælumi, dandam ab aliquo ſaltem me⸗
diato Superiore; ſi non creditur, ſtultè pe-
titur: ergo nunquam eſſet petenda ad vi-
tandum peccatum mortale. Vides, quàm in-
firmis pedibus ſubſiſtat licentia præſumpta?
Sed hæc quidem ſcholaſtica ſunt, magnamta-
men cum Doctrina aſcetica affinitatem ha-
bent, cùm ſine his principiis practicè in con-
ſcientia non procedi, neque conſtare queat,
quid in materia voti paupertatis ſit agendum,
quid omittendum, & quos defectus anima
ſolitaria in his S. Exercitiis præcavere, quos-
que expungere habeat. Hinc illæz lachri-
mæ, illæ ex culpabili plerumque ignorantia

contra votum paupertatis prævaricationes, ,

illæz

4

mimnleman
umſmt ull ,
arllifni ,
g un ammiil
Ndahen
ten, dli
ctallidguen
uiCot ömn
1u ong nnln
giſoltong ulin
Eun getline ⸗
Retumeng
Mvunnen
fr, nplen
0conpentommgen
to uconentt,
heſnnounen
ng, u iiie
iniiſiſen
ntonnn utein
lngunene

Atun nne

N.

nctehſtee
unzen
afihllin
en Auſt
naitn
niguennit
Kabniälzen

untllt
Nanmtelins
van ſunn
C i
nin ſotnid
mmictkazo
uundinnn
imcim ,i
”
Nle eer
alzdeunet

=☛

Crätabrnt
An euin.
Nectne

Menm

Soliloquium primum. 301

ilæ deplorandæ tot animarum religioſarum

ruinæ.
IV. Ut his malis præcaveret S. P. N. Be-
nedictus, præcepit;, ut præcipuè boc vitium
amputetur de Monaſterio: ne quis præſumat ali⸗
quid dare, aut accipere ſine juſſione Abbatis, ne-
que aliquid habere proprium, nullam omnino rem,
neque codicem, neque tabulas, neque graphium, ſed
nibillomnino. Item: Si cui (opus peculiare) in-
ventum fuerit, quod ab Abbate non acceperit, gra-
viſimæ diſciplinæ ſubjaceat; S. b. Bened. c. 33.
Reg. quam comminationem S. Pater vix
ullibi adeò exaſperavit. Si autem hæc, quæ
minuta videntur, S. Legislator noſter tam
accuratè à Filiis S. paupertatem profeſſis ob-
ſervari voluit, quid hoc noſtro ævo diceret,
quas pœnas non intentaret, ſi vitia liberio-
ris diſpoſitionis, aut uſs, aut notabilis uten-
ſilium ſuperfluitatis, vel etiam in quovis de-
fectu ad murmura pronitatis hinc inde per
Religionum Clauſtra ſerpere cerneret?
V. Nunc, religioſe paupertatis Alumne,
in compendio tum pro tranquillanda de præ-
terito tua conſcientia, tum pro ea aſſecu-
randa de futuro, in memoriam revoca obli-
gationes, quas quivis Religioſus in 8. Pro-
feſſione vi voti paupertatis perpetuò con-
traxit, contra quas delinquit: Primò, ſi rem
temporalem quamcunque, etiam quæ ad vi-

Qum & veſtitum pertinet, citra Superioris
licen-

Malch
aerüen

302 Diei VI.

tale. Secundò, ſi rem undequaque acce. dd 8
ptam occultat, ne Superior poſſit auferre: Pahu n
vel ſi ei reſiſtat, ut auferre non audeat. Et lrſergogun
hoc eſſet peccatum morrale, etſi res tales d Qunuit

cum licentia Superiorum receperit, cùm tan. Ioneminihad
ium revocabiliter fuerint permiſſæ. Tertid, lmnnliülki
ſi Superiori auferenti reſiſtat, aut obmur. WCngniu inte
muret, tanquam injuria affectus, aut quaſi G in hni iid,
Superior auferendi non haberet poteſtatem. rMumamach
Aliud foret, ſi tantùm ægrè ferret, non au- I ,i Min
tem tanquam injuria affectus murmuraref, feliud iifnf
tunc enim peccare venialiter cenſeretun. pti Eni au
uartò, ſi rem ad certum & determinatum Gid unonhhein
uſum ſibi permiſſam in alios uſus convertat, misthnn he
aut expendat, vel culpabiliter amittat, aut de- Gonbwu nkelvong
ſtruat culpa lata. Quintò, ſi habens peculium in ni ſemniiu⸗
depoſito, & cum permiſſu Superioris illud ex- umunmn,
pendat & diſtrahat in uſus ſuperfluos, vanos, Hihnmmikfinf
& illicitos, aut procuret pretioſa quæ ſtatum mn ſſmn ion li
regularem dedecent: nam in ſimilibus nec ſaplind min⸗
licentia Superioris à peccato excuſat, ſed pec: Tellunſpune
cat uterque, tam Superior concedendo, quàm bgiononenn E
ſubditus licentia utendo. Sextò peccant con- Bkbuſetzehie
tra paupertaiem, imò etiam peccato furti Algelnſrttn
contra juſtitiam Oeconomi & ali Bonorum niſſe, iil
Monafterii Adminiſtratores, ſi pecunias vel Iiei rihn

alia contra voluntatem Superioris, vel con- r lit
Ia

Soliloquium primum. 303
tra Ordins regulam aut conſuetudinem ex-

Nu tra utilitatem Monaſteri expendant, ea ex-
Etraneis, aut etiam domeſticis largiendo, Et
Whæc magis communia & obvia lſunt in vita
religioſa, quibus paupertatis votum gravi-
ter vel leviter pro quantitate materiæ infrin-

gi poteſt. Quænam autem materiæ parvi-

WuIs tas proprietarium à peccato mortali excuſet, i-

õ
tüiün kln
Aummbrmau
innöhlat
RAugklktmn
Aenlohrunt
üdulnee!
Immnntu
nn un ti
Spriilugit
V atuint

jPhe

ta determinabis, ait noſter ReverendiſſimusbPræ-
ſul, Gregorius Kimpffler, in Theol. moral.

de Votis: Sicut in furto, ſciliceteum probabiliter

non peccaturum mortaliter, qui naſe thalerum,
ſea non, qui minus uno aureo, id eſt, tribus ſlo-
renis, ſine licentia Prælati accipit, vel alienat, vel
occultat, vel deſtruit, quod magis à cujusvis
Ordinis, aut Monaſterii conſuetudine & ob-
ſervantia deſumi debet. Pœnæz autem à S.
Canonibus in Religioſos proprietarios, ſeu
Cclàm ſine licentia aliquid ad peccatum mor-
tale pertingens retinentes, ſunt tres: Ima,
talis proprietarius, ſi ſine Pœnitentia decedat,
non in loco ſacro, ſed extra Monaſterium
in ſterquilinio unà cum peculio, vel ſaltem
parte illius in ſignum perditionis ſubterretur;
3da, olim proprietarius, dere detenta convi-
Gus, à& Monaſterio expellebatur, hodie au-
tem ad agendam Pœnitentiam in carcerem
detrudi ſolet; 3tia, taliter quoque convi-
us biennio voce activa & paſſiva privan-

dus eſt. Hæc licèt hujus fori, ut antè di-

um,

304 Diei VI.
Rum, adeò propria non ſint, tamen tum
ad refricandam de obliga ione voti pauper- iſonn ton
tatis memoriam contra culpabilis ignoran- inainbe
tiæ irreptionem, aut conſuetudinis contra- giuungn elfui
riæ corruptelam, tum ad animas religioſas Aͤuuſmfiſiſ
juſto terrore concutiendas contra pauperta- eningenan
tis prævaricationem dicta ſint. vubaſfigfte
VI. Si verò, paupertatis Alumne, reli. ſa gftlinzn
gioſe Tobis, ſi ſanctum hactenus proprii, l, di nſene
& proprietatis omnis horrorem affectu & Mgt, Uetin
opere foveris, tibi exinde de re quaſi inte. ah, ml u i
grè ſalva blandiri noli: nam per hoc quidem adg111 0ℳ
voti transgreſſor non es, ſed hoc ſolo nec 5 i,jotyolon
genuinus adhuc pauperis Eſu ſe ctator es, nlaei n iuan⸗
proprietarius non es, ſed exinde Evangeli- aennns miin
cam paupertatem virtuoſè colere nondum yfntienune
dignolſceris. Principium boni tenes, quod nn wis bndn
eſt fuga mali: cuivis autem Chrittiano, quid- m egſlin i
ni potius Religioſo dictum eſt: Declina ama- Ianr ii nt an
lo, non tamen hic ſiſte, ſed proſequere, 8 ſinßell ii
fac bonum. Non ſufficit viridarium animæ tgsganns
religioſæ urticis & loliis ſacrilegæ proprieta- gleit eene
tis & independentiæ, de quibus hucusque ſimn ſnſimm in
egimus, immune eſſe, ſi non ſimul flores & ca ſeheumn
fructus S. paupertatis germinet. O beata munn Nard in
paupertas ſpiritus! tu es illa fœcunda parens, fin Aii Alr
quæ quondam S. Ordinibus tot ſanctos ilios i kneenn
genuiſti, Monachorum Clauſtra tot ſanclita- en ami
nis prodigiis decoraſti, religioſos Annales un i ian
tot fatis illuſtribus, ac miraculoſis evenii gaſin

e Rochan
bet

1

1
ning
aimn
nmnimg
aiit

nnenetn ll.
ueltlen

3

i ain
Ge e
Get enn,
4 Auakdne⸗
R A
urmnuikd;
züunNC
ancke

Soliloquium primum. 30

bus repleſti, faſtis Romanis tot feſtivos co-
lores inſeruiſti: modò autem, ah fas ſit di=

cere! ſpiritu vanitatis, commoditatis, ac ſu-

perfluntatis magna ex parte corrupta ad talia
ſanctitatis germina propè ſterilis facta es. O
voluntaria paupertas! tu es illa petra, quam
Chriſtus, Dei Filius, pro fundamento Evan-

ſacn gelicæ perfectionis conſtituit, dum adole-

ſcenti, qui à juventute ſua Divina præcepta
cuſtodivit, ulterins dixit: Si vis perfedtus eſſe,
vade, vende, quæ babes, & da pauperibus.
Matth. 19. v. 21. O Evangelica paupertas!
tu es illud prodigioſum nutrimentum, quo
prima Eccleſia in ſuis cunabulis confortata
brevi tempore maxima incrementa cepit,
dum primi Fideles ſpontè Bona ſua ad Apo-
ſtolorum pedes depoſuerunt, nec quiſquam

eorum, quæ poſidebat, aliquid ſuum eſſe dicebat:

ſed erant illis omnia communia; dividebatur
autem ſingulis, prout cuivis opus erat: Act. 4.
v 32. & 35,. qbam vivendi normam ſucceſſi-

vè proſecuti ſunt omnes Religioſorum Or-
dinum Fundatores, obligando regulæ ſuæ

ſequaces ad perpetuum votum paupertatis,
tanquam, ut ait S. Bonaventura, ad totius

piritualis ædificii fundamentum. .

VII. Hane paupertatem Chriſtus Exem-
plo ſuo per totam vitam obſervare, & in ſe
conſecrare voluit: Nam propter nos egenus fa-
ARus eſt, cum eſſet dives. 2. Cor. 8. V. 9. Et licèt
U ratio-

eeiNn
306 piei Vl. a
ratione Unionis hypoſtaticæ cum Verbo ha- iſun n
buerit Dominium plenum in omnes creatu- n 8 .
ras, ut tamen novæ & perfectioris vitæ nor- lin ,
mam in Eccleſiam induceret, in ſe omnium em in
rerum mendicitatem, vilitatem & penuriam Mümen
comprobavit. Natus eſt in paupere ſtabu. Me Uen
lo inter conſortium pecudum. Ab Herode un kalnn
ad necem quæſitus, in Ægyto exulans pre- Eiſſtii hian
cariò ſuſtentatus eſt. In progreſſu 33. an. WüiNlixt, i
norum ita S. paupertatem ſine ullo proprio dend pollin
coluit, ut verè dicere potuerit: Ego auteni ibitnn
mandicus lum & pauper. Pſ. 39. v. 10. In cru. n and in, 4,
enta Paſſione nec viliſſimum quidem lintei /umu dntii
ſcrutum habebat, quo ſputa, cruorem & ſu- eleennunatter
dorem abſtergeret. Pendens nudus in Cru. ment uun
ce, aquam, quæ etiam pauperrimis ſuppedi- Ndslieftuſit
tari ſolet, non habebat, qua ſitim ſedaret, non iſinet Auma
aſſerem, non cervical, in quo caput reclinaret: Wdine, Alet
caput enim coronâ ex ſpinis complexâ grava- adl ilanciun 1n
tum non aliud habuit cervical, quàm vulnerati iin Auftum
pectoris nuditatem: Inclinato capite tradidit mirgunnt
ſpiritum. Joan 19 v. 30. Audi, religioſa ani- /tiiml
ma, hic Eſus tuus loquitur ad cor tuum: wd (umimm
Recordare paupertatis meæ, abſonthii 8& felis, Miitel, in en
Thren. 3. Huic paupertati ſpiritus addictifſi- uimn aumm
ma etiam fuit Beatiſſima Virgo Maria, quæ, ,,Onitimn
ut conſtat ex revelatione ad S. Brigittam l. I. iffinhelgge,
revel. c. I0. adhuc virgo in templo Jerolſoly- tetltnmeſe
mitano Deo voto ſe obſtrinxit de non poſſi. mmimnddne i
dendo proprio in hoc mundo. S. P. N. B wluß e
necdi⸗

U9

1

li Soliloquium primum. 307
'eH nedictus in ſpecu Sublacenſi exacta idea pau-

ininn pertatis ſpiritus fuitycujus tota ſupp gllex erat
l nin imago Crucifixi & Deiparæ. An hæc Exem-
– 8 pla te non ad imitationem & amorem pau-
uin pertatis moveant? 8è
RK VIII. Habet autem religioſa paupertas
R gradus ſuos, ſecundum quos plus aut mi-
86 nan nus erit perfecta: Primus & infimus eſt, ni-
te ga hil omnino habere, dare, aut accipere ſine
unhi præſcitu & permiſſu Superioris, de quo ſu-
uer Mi i/α perius ſatis dictum. Secundus, iis, quæ ad
AAAE uſum conceſſa ſunt, etſi neceſſaria videan-
Wargiis tur, ad omnem Prælati revocationem prom-
fen undt pto ac lubenti animo cedere, & ad hanc ceſ-⸗
IN ſionem ſemper cor paratum habere. Ter-
tnknnig tius, excluſis ſuperfluis, ſolis neceſſariis con-
Nini tentum vivere, & extra ea affectu nihil ap-
Atuqm petere; quærere, aut ſolicitare: nam, ſecun-
Giapuinma dum S. P. Auguſtinum, Deus non attendit ſa-
unnilnmi cultatem, ſed cupiditatem; &, ut S. Bonav. ait,
n Mhnu menſura paupertatis eſt non ſolum, ut nihil ha-
eplutin beat, ſed ut nihil omnino habere velis utra ne-
Nriuo ceſſitatem. Quartus, in omnibus etiam ne-
ceſſariis in Cella, lecto, victu, & veſtitu &c.
viliora præferre, conformiter verbis S. P.
Benediéti: Omni vilitate & extremitate con-
amliim lentus t Monachus. S. Reg. c. 7,gr. 6. Qui itidem
R de veſtimentis Fratrum diſpon ens ꝛit: De qua-
