iint ſcitur, tanto corripiuntur furore, ut inter
uitk, eos, & dæmoniacos parva ſit differentia &c.
Plura

22 Diei I.
Plura religioſo homine prorſus indigna ex
Taulero lege apud Venerabilem Bloſium loc.
cir.
Jam iplummet tuum, Venerande Tobis,
provoco judicium: ſi plerique Cœnobitæ hiſce,
vel ſaltem horum aliquibus vitiis ſcateant, ac
ad ſeriam pœnitentiam non aſpirent, mirumne
videatur, paucos inter Monachos ſalvari? Mi-
rümne hoc videatur? cùm ipfſa incarnata Sa-
pientia teſtetur: Miſi abundaverit juſtitia veſira
plus, quàm Scribarum & Phariſzorum, non
intrabitis in regnum Cœlorum. Matth. F5. v. 20.
Et tamen Scribæ legi Divinæ elucidandæ om-
ni tempore intenti, nec non Phariſæi ope-

ribus juſtitiz apparenter perquam addicti

erant. Mirumne videatur, paucos inter Mao-
naohos ſalvari? cùm denuo omnibus, præ-
ſertim autem Religioſis & Viris clauſtralibus

Dei Filius inclamitet: Non omnis, qui dicit

mibi, Domine, Domine, intrabit in regnum
Cœlorum. Matth. 7. Et qui ſunt, quibus hæc
Verba: Domine, Domine, læ pius diu, noctuque
in ore verſantur, quàm Religioſis in Choro,
in Pſalmodia, in Breviario? Mirentur illi,
plurimos etiam Religioſos damnari, qui
ignorant, quàm acri querimonia in pluribus
locis revelationum S. Brigittæ in malè feria-

tos diverſorum Ordinum Religioſos, in di-

ſciplina clauſtrali immorigeros Dei Filius,
Filiique Mater animadverterint,

urnun
eluuugt
Pn
angi
intti
Hottin
len Kel
alon
acetin

N
ne
Ma
. 6
lie
mmenn

4 Meditatio ſecunda. 23
ennſe VI. Et hæc ſunt, quæ tibi ad ingeneran-
Emlnlkoin dum circa occulta Dei judicia ſalurarem ti-
morem in via purgativa pro ſalubri medicina
nemte præſcribere volui;: utere his mediis, præſer-
niglrulti tim tempore tentationum, & in periculo,
ufitflern⸗ ac occaſione peccandi, non ad puſillanimita-
nifttniin tem, ſed ad confortandum Spiritum, & robur
leiglem animæ contra inſultus diaboli, idque egem-
inyennud plo Vatis regii, qui licèt in uno loco oret:
alni iinnn Confge timore tuo carnes meas, à judiciis enim
nieng , tuis timui: Pſ. I18.v. 120. tamen hoc 8. ti-
Eemn in thore animatus, in eodem Pſalmo v. 43. in
nintman hæc heroica propoſita proſiliit: In jadiciis tuis
muli 9 ſuperſperaui, cuſtodiam legem tuonn ſember:
ellmn 1 in ſeculum in ſeculum ſeculi. Ne enim ti-
puuim t mor nimis abje ctus, puſillus, ac ſervilis ſit,
omtiu, ſpem & fiduciam, cui innitatur, pro fulero
isduiiin habeat, neceſſe eſt, ut ſic utriusque admi-
mie ül niculo & horror peccati generetur, & virtu-
nit i tum exercitio vita in melius reformetur.
Güan
gais De formidanda gravitate peccati
maortalis, ejusque damnis.
omug Punct. I. BRupeſcite Cæli ſuper hoc, & por-
Ptenn tæ ejus deſolamini vehementer, di-
ſutin, cit Dominus. jerem. 2. v. 12. Conſidera, quòd
ivert be tanta, ac tam enormis ſit malitia peccati mor-

atuin talis, ut Deus ad eam cum ſtupore & deſo-
“r 3 4 latione

24 Diei I.
latione lugendam etiam Colos, & ut alii in-
telligunt, omnes creaturas intentas volue-
rit. Tanta eſt, ut nullus intellectus huma-
nus, utpote valde rudis & tenebricoſus, vel
centeſimam, aut milleſimam partem illius,
etſi per mille annos, imò in æternum ſe im-
penderet, ritè capere poſſet. Imèò tanta eſt,
ut eam nec Angeli, nec Cherubin, nec Se-
raphin, licèt plenitudine ſcientiarum à Deo
inſtructi, nec Sanétorum quiſquam, licèt
lumine Gloriæ illuſtratus, nec Beatiſſima
Virgo Maria, licèt Divinæ Sapientiæ The-
ſauraria, comprehendere poſſit: Eſt enim
peccati mortalis gravitas in genere moris in-
finita, ac tantum malum in ſe continet, quan-
tum bonum Deus eſt, cum infinitis ſuis per-
fectionibus; hinc ad plenam peccati mortalis
notitiam præter Deum nulla pura creatura
pertingere poteſt. Si proin malum ut ſie
triſtitiæ, ac doloris objectum eſt, nônne
malum infinitum, quale eſt peccatum, in-
finitum ſaltem extenſivè in te dolorem pari⸗-
at? Si lachrimæ ad deplorandam miſeriam ſint

ordinatæ, nônne miſeria maxima peccati in-

finitis lachrimis digna eſt? Inſpice præceden-
tem ſtatum animæ tuæ, & deduc quaſi torren-
tem lachrimas tuas, non taceat pupilla oculi
tui. Thren. 2. v. 18.
Punét. II. Conſidera, quis per peccatum
offendat, & quem offendat, Homo vile.
imus

1

n
Cluun
wri

mi
emk
Ctenne
Funm
hhm
icer
Cmibn
er nie
ſermrrt
Een 0
Uuleſt
Eſein
o
lapen
vlln
Utenn
liu
itnin
Ancn
un
epon

Ne

1
leu dan
ru ineng
uineleclue
Atnihiin⸗
Ean nmmn ili
nrumun ſeit
n hhotnhef
Criin ele
ſeininmide
n gihun 1
ſer Heniin.
1 iente le.
Polt: E enn
Pebele worgt
eeconte,r
nifotesfike
unhecegicor
lln gen
ſn auln u
Gun , d
Aſeaunni
En eohenn
anuinſi
lmnpetent
ligteſtreck
letie guftn
ten ltt

gü ſet et
Nen “

1

Meditatio ſecunda. 2

ſimus, gratuitò ex nihilo creatus, & ad uni-
cum Dei nutum, ac ſubtraétionem conſer-
vationis in nihilum reducibilis, putredo, ver-
mis &c. Job. 25. v. 6. præſumit Summum De-
um, nullius indigum, ſibi ipſi ſufficientem, ac
in ſe abſque omnibus creaturis in Cœlo, &
in terra æquè infinitè felicem ac beatum, per
peccatum hoſtiliter & protervè aggredi, eum
contemnere, ejus leges peſſundare, bonum
proprium, voluptatem, honorem cæco
modo Divinæ Bonitati finaliter præferre, be=
neficia creationis, redemptionis, & ſanctifi⸗
cationis totius Sanétiſſimæ Trinitatis vilipen-
dere, unigenitum Dei Filium denuo crucifi-
gere, pretioſiſſimum ejus ſanguinem con-
culcare. O inſania! perverſitas! & ecce:
tu es ille vir, qui hæc committere toties non
es veritus, quoties Deum graviter offendi=
ſti; tu, inquam, es: & quis es tu erga Deum
tuum? Comparat Propheta Iſaias c. 40. om-
nes gentes quaſi ſtillam ſitulæ, quaſimomen-
tum ſtateræ, & quaſi pulverem exiguum
erga Deum. Divide jam hanc ſtillam, hoc
momentum, hunc pulverem in tot mille
milliones partium, quot inter gentes homi-

num individua, & vide, quantam portiun-

culam tu conſtituas: & tamen per peccatum
rebellis contra Deum inſurgere, eumque ad
duellum provocare auſus es! Anne peccato
G& peccatore quid protervius?
83 † Punct. IIl,

26 Diei l.
punct. III. Conſidera immenſa damna uni-

us peccati mortalis: I. Privat hominem gra-
tia lanctificante, & ſeparat à Deo: ſicut au-

tem per gratiam in Deo vivere inæſtimabile

bonum eſt, ita per privationem gratiæ Deo
mortuum & ab eo ſeparatum eſſe, incompre-
henſibile animæ malum eſt. 2. Privat ani-
mam donis Spiritus S. & virtutibus ſuperna-
turalibus infuſis. 3. Aufert jus adoptionis
in filium Dei, & hæredem regni cæleſtis.
4. Deſtruit omnia merita in præcedenti vitæ
decurſu per adminiſtrationem, & ſuſceptio-
nem Sacramentorum, per aſperam vivendi

rationem, & alio quovis modo laborioſè
comparata, etiamſi illis adæquſſet Sanctita-

tem S. Joannis Baptiſtæ, imò integritatem
intemeratæ Virginis Mariæ: &i averterit ſe ju-
ſtus à juſtitia ſua, && fecerit iniquitatem, nun-
quid vivet? omnes juſtitiæ ejus, quas fecerat, non
yecordabuntur. Ezech. 18. v. 24. Hinc vel ma=
ximè homo poſt peccatum aſſimilatur filio
prodigo, qui omnem ſubſtantiam ſuam præ-
cedentium gratiarum, virtutum, mortifica-

tionum, precum, meritorum peccando dil-

ſipavit. 5. Omnia opera bona extra ſtatum
gratiæ ad æternam ſalutem conſequendam
fiunt inutilia: Cam extenderitis manus veſtras,
avertam oculos meos; && cùm multiplicaveritis
orationem, non exaudiam, dicit Deus. Iſa. I.

v. 15. 6. Peccatum reddit animam, ejus-
que

1
Es 1

aln
ℳuß
klone
aähe
Me
n N
unnn
n
ctitanen

7

ſioze⸗
in 90
chane
a
aAtr
mmit
eptkec
kith
Cein
aumn,

iV—

Kan⸗
Weon

74

ttunneng
4ieorſale
te ineſloni
himnufee
niſinronne⸗
nu⸗
Hininign,.
eriuanint
um ati
erzelaniie
1, Ellentd.
erm wiorl
Moto Hioio
Cülern⸗
0dinegitren
Gnenite
ititen .
Cufann n
1, Mntd.
an Ne
onuntuent

bm munft

õ
uennaluun
mfeglenn

4 Rluwen

Coten, AI

umun,

nnen nni

Meditatio ſecunda. 27
que potentias ad reſiſtendum tentationibus
debiliores. 7. Tollit ab ea nitorem & pul-
chritudinem ſupernaturalem, eämque ſuper
carbones denigrat. 8. Facit, ut homo ex

hoc deplorando ſtatu ſe extricare non valeat,
niſi Deus ab eo graviter offenſus per ſum-

mam bonitatem ei ad reſurgendum gratuitò
manum porrigat: Nam peccator fit indi-
gnus omni auxilio ſupernaturali, & Deus ob
unum peccatum poteſt illi juſt denegare
gratias omnes, ne poſſit impoſterum pœni-
tentiam agere, & ſe rurſus cum Deo recon-
ciliare. 9. Contrahit reatum pœnæ æternæ
per mille milliones annorum nunquam abo-
lendæ. Et quid, ſi hos funeſtiſſimos effe-
Qus & damna peccati non ſemel, ſed ſæpius
incurriſti? & quid, ſi fortè in veſte ſacra,
indignitate clericali aut ſacerdotali, in habi-
tu religioſo, in domo Dei tales noxas con-
traxiſti? Audite Cœli, && auribus percipe terfa,
conqueritur contra te Deus: Filios enutrivi,
&& ealtavi, ipſi autem ſpreverunt me. Iſa. 1. V.
2. Quantum potes, tantum luge de præteri-
tis, & cum ingenti horrore omnem peée-⸗
candi occaſionem fuge de futuro.

— 66 (0) *.

EXxA-

28 Diei I.
EXAMEN PARTICILARE,

Sive
Conſideratio Practica

De reformando moderno ſtatu to-
tius homenis.

1. VIde , an te conſcientia in nulla re aceu-
ſet, aut laltem inquietet, de qua te
fortè hactenus non ritè & ſufficienter in con-
feſſione accuſaſti? & generoſa tui victoria ſe-
curitatem quære, quaſi hodie moriturus.
2. Quænam tentationes, aut animi pas-
ſiones tibi circa vitam animæ, quæ eſt gratia
ſanctiſicans, magis periculoſæ ſint? & ad
eas vincendas omnem conatum adhibe, ti-⸗
bique in his S. Exercitiis de remediis pro-
vide.
uomodo te habeas erga Deum?
quomodo affectus ſis erga Exercitia ſpiritua-
lia, Meditationes, Pſalmodiam, Examina
conſcientiæ generalia & particularia, &
alia, quæ immediat Deum concernunt?
an tibi non faſtidioſa & ſatis longa videantur?
tunc enim tecum non bene agitur.
4. An debitis temporibus frequentes 88.
Sacramenta pœnitentiæ, & S. Communio-
nis? quo fructu? quo fervore ante, in, &
poſt eorum uſum?
§. An verè & ſincerè coram Deo dicere
poſſis.

1i
lat
gteu
glie⸗
Alſehn
GHa
i buti
ſoluonnea
li l
Ce
Aanmn
il 6

4

d

luce,

len altn.

ini
unnunen.
glee, Eger
üftinenan.
linadnie.
temonurn.
mninier
1 glreſtgeni
e in An
Mun Ddrbe, t⸗
Ennetis o

R euan!
ecin ſhrtnr
hm dunt
etclin 4
n audni
Iegitent
Z.
Pieene
1,Comom.
o Ule

nnben d,

Confſideratio praltica. 29
poſſis, quòd pro profectu tuo ſpirituali, ob
quem relicto ſæculo Religionem ingreſſus es,
diligentiam adhibueris, imò eo nihil potius
habueris? ſeu an ſolicite ambulaveris cum Deo
tuo ? Mich. 6. v. 8. & quomodo deinceps
agere velis?
6. An moddò in te vigeat ingens deſide-
rium præteritas culpas per vitæ emendatio-
nem abſtergendi, & deinceps conſtanter ad
majorem perfectionem contendendi?
7. Quomodo te habeas erga tuos Supe-
riores? an in eis perſonam Chriſti conſide-
res? eos vero & ſincero amore diligas, ut
Vult S. P. Benedictus? an eis cæcam obedi-
entiam, & debitam reverentiam exhibeas?
8. Quomodo affectus ſis erga proximum?
an quiete, pacificè & charitativè converſe-
ris cum Confratribus? an eorum onera pa-
tienter feras?
9. An à ſæculi actibus te facias alienum?
an raro, & non, niſi ex obedientia, cir-
cumſpectione cum Sæcularibus communi-
ces? an non cum eis familiaritates, & Cor-
poris ſolatia quæras? an non etiam in clau-
ſtro laxiorum conſortia præferas? Utere ferro
abſciſſionis, ſed moderatè ſine eorum con-
temptu.
10. Quomodo conſtitutus ſis erga te
ipſum? an non nimis proprio tui ipſius amo-
ri indulgeas in commoditatibus corporis n
cibo,

30⁰ Diei I.
cibo, potu, ſomno, recreationibus, ſenſu-
um oblectamentis & c.? .
II. An opera poœrnitentiæ, auſteritates,
jejunia, ac incommoda quævis lubenti ani-
mo ampleétaris? an ipſemet talia eligas? &
quænam? quoties in ſeptimana? quoties de
die? ut ſic pro peccatis præteritis ſatis facias.
Status Religionis eſt ſtatus pœnitentiæ.
12. Quomodo te hactenus occupaveris?
quibus ſtudiis, leétionibus, negotiis ad-
diéctus fueris? an non profanis? an non ci-
tra obedientiam aſſumptis, ea præferendo
ſeriis, ac ad ſalutem animæ, ad profectum
ſpiritualem, ad utilitatem proximi magis
proficuis?
13. An tibi nihil de mundana vanitate,
ſiniſtro affeétu &c. adhæreat circa ea, quæ
agis, quæ intendis, quæ poſſides, ob quæ Deus
diſplicentiamhabeat, & tibi gratiæ ſuæ auxi-
lia, prælſertim in hoc S. ſeceſſu ſubtrahat?
1I4. Si te Deus hodie ex hac vita avoca-
ret, de quo tibi coram diſtriéto judice com-
parere timeres? quid te in particulari fecifſe,
quid omiſiſſe optares? Quàm ſtultè agis, ſi
certò pœnitenda modò continues.
I5. Diſpice, quænam ſit cauſa præcipus
tui hactenus exigui in Religione profectũs,
tepiditatis, peccatorum? quæ impedimenta
in via perfectionis? Roga Dominum Deum,
ut

olen
nthe
tit
Etſi⸗
Elhen/
Mr ⸗
lun
lince
r fmen
ſenriun
criet
care⸗
tire
Denonm
Nur⸗
denaun

(uniern

lrn
wn

Win u

iene⸗
iche

4
kezktonibnr e
nbn t

lit, Auſente
eslbent
alltelgu,
inm anfet
Dneitſtitci
nshriun.
Aauonnin
n, epoii A⸗
inia m
1a geſtent
,Ardeeur
Ponini mng

Inmn mire
er rcnen lt
Nobren
elelan⸗
telnſchrhu!
ANRUor
ünhirr
le grl
ne,

liheſnn
goe Gelie

ſneiben
Mumnd D

Soliloquium ſecundum. 31

ut te illuminando hæc edoceat, & pone ſe-
curim ad radicem.

SOLILOQUIUIMII.
Tempore pomeridiano.
De tremendo Judicio univerſali.
Uv nomini tuo, dileécte Tobis, me accom-
modem, quod Cardinali Hugoni à S§.
Caro, inſigni S. Litterarum Interpreti, in Pſal.
IIS8. idem ſonat, ac ductusad luctum, te ho-
die in ſpiritu ducam in terram longinquam,

ac lugubrem, in regionem horrore plenam,
in vallem Joſaphat, ubi ambo nos cum cor-

pore & anima (6 Deus det, ut cum æterno

utriusque ſolatio?) ſuo tempore compare-
bimus, ſupremo Judici de omnibus vitæ no-
ſtræ operibus rigoroſam rationem reddituri.
Videbis interim, uſque dum reipſa experia-
ris, caſus miſerandos, eventus formidan-
dos, qui tamen, ſi hujus judicii conſtantem
memoriam fovere ſtudueris, in te filialem
Dei timorem, peccati horrorem, virtutis
amorem cum mira totius hominis externi
& interni Metamorphoſi operabuntur.
I. S. Mater noſtra Eccleſia à Spiritu S. gu-

bernata tanti fecit jugem univerſalis judicii

metoriam, ut non tantùm ab ea anni Ec-
cleſiaſtici exordium ſumpſerit, dum in prima

Dominica Adventus nobis judicii rigorem
incul-

32 Diei 1.
inculcavit per hæc verba: Erunt ſigna in ſole; vvthi
&& luna, &S ſtellis, & in terris preſſura gentiunn ageiti
præ confuſione ſonitis maris & fiudtuum, are- rmth
ſcentibus bominibus præ timore & exſpectatione. nud
quæ ſupervenient univerſo orbi. Lue. 21. Ve-⸗ gand
ruùm etiam in ultima poſt Pentecoſten Domi- gfunm
nica Hiſtoriam Evangelicam æquali judicii phn
finalis lugubri Epilogo terminaverit, dicen- amnſet
do: Erit tunc tribulatio magna, qualis non fdit mi nin
ab initio mundi uſque modò, neque fiet. Matth. (nbin
24. v. 21. Ipſe etiam legislator noſter S. P. a
Benediétus Filios ſuos conſtanti Divini ju- ziin,
dicii recordationi intentos voluit, dum di- pinan
zgit: Monachus ubicunque ſedens, ambulans ffent
vel ſtans, inclinato ſit ſemper capite, defixis amnuſit
in terram aſpeétibus, rerum ſe omni horade mfn
peccatis ſuis exiſtimans, jam ſe tremendo judi- In i
cio Dei præſentari exiſtimet. S. P. Bened. c. 7. Keg. qg nu⸗
92. 12. Et certè quem judicii ſupremi horror ztitze
& rigor à vitiis non retrahit, ad compun- (m
Rionem non allicit, ad vitæ melioris fervo- Nning
rem non inducit, huic neſcio an ſuperſit re-. mmhi
medium ſatis ſalubre & efficax ſalutem con. , ,
ſequendi. Unde regius Pſalmographus: ſnige
Auferuntur judiciatua à facie ejus; & quid inde ſn⸗
ſecutum? Inquinatæ ſunt viæ illuus in omni an
tempore. Pſ. 10. v. 5. h⸗
II. Ne tamen per ambageste ducam, (lon d
ga enim in hac ſpirituali diſſertatione nobis henem

via reſtat) pro certo ſcias, velim, judicium unmun
4 Hei uni

,
4 en ⸗ Foliloquium ſecundum. 33
nn Dei fore ineffabiliter tremendum in ſignis
icd præcedentibus: quamvis enim ex faſtis anti-
ra“ quis & recentibus conſtet, quòd per pecca-
AE iahominum exacerbatum Numen orrend
lmuanfenlan famis peſtiferæ luis, tempeſtatum, bello-
RKZ ic rum, fulminum, grandinum „ inundatio-
mun t num flagella in quaſdam Provincias & popu-
unſ los immiſerit, hæc tamen omnia, quamvis
Hai t gravia, fuêre tantùm ſtilla quædam iræ &
*R juſtitiæ Divinæ: Magnus furor Domini ſtullavit
“ ſuper nos. 2. Paralip. 34. V. 21. In diebus ve-
inlt e l r8 judicium præcedentibus integrum iræ
tn t Dei diluvium terram inundabit: nam Cœ-
ni jum & terra, omnia Elementa, omnésque
Mcht,Ein creaturæ ad vindicandas injurias ab univerſo
nüamiink humano genere Creatori ſuo illatas arma-
atnmi puntur: Armabit creaturam adultionem inimico-
Pentegt rum, pugnabit cum illo orbis terrarum contra in-
lneninme ſenſutos, Sap. 5. v. 21. S. Thomas de villa no-
Huundr va, dum verba S. Lucæ: Virtutes Cœlorum
u Minsfnn movebuntur, explicat, ita ait: Omnis Elemen-
Nnnſhein porum ordo ſolvetur, ac proinde fient tonitrua,
Kalmm fulmina, fulgura tremenda, tempeſtates borri-
lumiu: Biles, grandines incredibilis magnitudinis, terræ
sAnimi motus, biatisque terræ ſormidabiles fluttus maris
lu im intumeſcent adeò, ut videantur omnemterram de-
voraturi. S. Thom. devil. n. c. . in Dom. 1. Ad-
grlen ( vent. S. Bonaventura in Diæt. ſalut. tit. 9. c. un.
llmime in enumerat quindecim ſigna judicium univer-
ußt ſale præcedentia, quæ lecta artus omnes ri-

34 . Diei f.

geſcere faciant: Nam I. mare quindecim

cubitis elevabitur ſuper altitudinem mon-
tium, ac ita ſolidum ac validum ſubſiſtet.
II. Denuò tam profundè ſubſidet, ut videri
vix poſſit. III. Monſtra marina ſe erigent ſu-
per maris ſuperficiem, ac horrendos mugi-
tus & ſtidores edent. IV. Mare, & quævis
alia aqua ſuccendetur & bulliet. V. Her-
bæ & arbores ſanguineo humore ſudabunt.
VI. Omnia ædificia ſolo æquata planitiem
conſtituent. VII. Petræ allidentur ad invi-

cem, & confringentur in partes. VIII. Ter-

ræ motus adeò horrendi erunt, ut homines
& animalia iis concuſſa proſternant ur in ter-
ram. IX. Montes & colles ſicut cera lique-
ſcent, & complanabuntur. X. Qui in cri⸗
ptis & cavernis terræ latebunt, egredientur,

& tanquam inſani diſcurrent, nec loquetur.

unus ad alterum. XI. Monumenta aperi-
entur, ac mortuorum oſſa & cadavera re-
ſtituent. XII. Cadent ſtellæ de Cœlo, quo-
niam ſtellæ Cœli & ſplendor earum non expan-
dent lumen ſuum: obtenebratus eſt ſol in ortu
ſuo, && luna non ſplendebit in lumine ſuo,
viſitabo ſuper orbis mala. Iſa. 13. v. 10. Alll.
Homines in vita ſuperſtites morientur, ut
unà cum alis reſurgere poſſint. XIV. Cœ⸗
lum & terra conflagrabunt. XV. Erit Cœ-
lum novum, & terra nova, ac relurgent
mortui ad judicium, ut referat unusquisque

li
fueri
ulg
ammn
mun
e
Neie
nie
AuDan t
tul
erads
Ererlet
ſummun
ülhanrne
Mstrmm
ſwtecen
etrmtt
mdne
Iligmnin
Nontcyel
niptih
ilesrin
ci lueia
Wuſtne
Wtn
ſelen
m

4 Soliloquium ſecundum. 3
“ ie propria corporis, prout geſſit, ſive bonum, ſive
ffucnen malum. 2. Cor. 5. v. 10. Et hæc ſigna erunt
ſcin ſud quædam peremptoria & terribilis citatio ad
Aluſt, Ui Kinale judicium ſine omni excuſatione, quæ
nuinſeeſzen ſi adeò terribilia ſunt, dum audiuntur, ait S.
Eiummdn Chryſoſt. quantò terribiliora erunt, dum ſpe-
l Ae Ttahanterr.
Ee II. Præviis his ſignis fuccedet d'es illa,
dutnnkim quæ in S. Paginis vocatur dies iræ & furoris,
banunnig Nies Domini magnus && terribilis valde, & quis
7iltnym ſuſtinebit eum. Joël 2. v. II. In die illa mittet
ngs MN Dominus conſtitutus omnium Judex Ange-
uuns Uhente os uos cum tuba &o& voce magna, && congregabuut
Memmuno Electos ejus à quatuor ventis à ſummo Cwœlorum
Slan enigt ieſue ad terminoseorum. Matth. 24. v. 3 1. Hic
hGint ſonustubæ non metaphoricus, ſed verus, re-
unezetem probis erit extremè terrificus, eôque per-
en, een ſtrepente Colum & terra concutietur, om-
Wnmen en nisque creatura commmovebitur. Sed quid
AAdhean dicam de magnifico Divini Judicis adventu?
ArECEG quid de auguſto angelicarum Hierarchiarum
kunnq omniumque Electorum comitatu? quid de
DwS6GKι irrefragabili dependentia omnium hominum
Gihun à poteſtate judiciaria Divini Præſidentis? quid
Nin N de radiis Majeſtatis & glorioſa facie promi-
Notenmt cantibus? qui tunc, ſi adhuc poſſibile foret.
n. W omnes reprobos uno ictu exanimarent hinc
.. Wlu dicent montibus: cadite ſuper nos; 8 cohibus:
Ger ek Operite nos; Oſeæ 10. V. 8. quia tunc videbunt,
ſa uiß in quem trancfarerunt. Joan. 19. V. 37.

C 2 zsi

Si tam ſanéti ac innocentes amici Dei, ut
S. Joannes Evangel. & Daniel, viſo unico An-
gelo tanquam mortui in terram ceciderunt,
Apoc. I. & Dan. 10. cùm tamen Angeli illi
mitterentur ad eorum conſolationem: quid
facturi ſunt in judicio peccatores videntes
tot Sanctos, & Angelos miſſos ad eorum
confuſionem & damnationem? Si Chriſtus
adhuc in terris ambulans in templo jeroſo-
lymitano potentibus Majeſtatis ſuæ & occul-
Aæ Divinitatis radiis judæos ſacrilegè ibi ne-
gotiantes ita ſtupidos & hebetes reddidit, ut
etiam contra funiculorum caſtigationem,
menſarum ſubverſionem, ac & templo eje-
Rionem nec hiſcere auſi ſint, igneum enim
quiddam atque ſidereum radiahat e oculis ejus,
&& Divinitatis Majeſtas lucebat in facie ejus, ut
ait S. Hieron. apud S. Tho. 3. p. q. 44. a. 3. ad
I. quo terrore tune reos non percellet in
judicio finali, in quo non homo vilis & con-
temptibilis, ſed conſtitutus Rex & Judex
vivorum & mortuorum in Gloria ac Maje-
ſtate apparebit? Hic aſpectus Chriſti, ut Ju-

dieis venturi, Saulo in vivis ſalutaris fuit:
Erat Saul ſpirans minarum & cædis in diſcipulos
Domini. Act. 9. v. I. Et quid eum ex Eccle-
ſiæ perſecutore paulò pòſt in columnam fi-

dei, in Doctorem Gentium, in glorioſum
Apoſtolum ad converſionem mundi ſpecia-

Fer.

liter deſtinatum convertit? 5. Vincentius

li⸗
uin
Apfn
e
uon i
eli
Nun
onent
nti
Euait
mntu ni
eet

un aeke

eananin
Hamin
Gtlamt
Ver
Gncuren
(rmin
Dond
Miitien
nle k
iigiulten
tor ir
ak
Pumng
tleri
ſucnn
ſroti

1,
eaggten Soliloquium ſecundum. 37
Miinin Fer. hanc efficaciam tribuit faciei Chriſti diſtri-
– & udicis, prout in finali judicio compare-
RWã bit: Quando, inquit, Chriſtus dixit: Saule,
* gel vaule, durum eſt tibi contra ſtimulum calcitrare,
— Chriſtus oſtendit ſe, At dicunt gloſæ, ſicut ſtabit
W ei in iudicio, && Paulus ſtatim tremens ac ſtupene
i in dixit: Domine, quid me vis facere? Serm, 3, in Se-
äfMK nfi ag. O utinam peccatores in hac Vita, quæ eis
Vmmehh adpnitentiam conceſſa eſt, omnésque omni-
liſihtnl no homines in hunc iratum Divini Jjudicis vul-
ylchtiin tum mentis oculos quotidie defigerent! præ-
tmutiii,t ſertim dum infenſi animæ hoſtes, caro, mun-
ndliginn dus, & diabolus ad illicita pertrahere co-
tlmhot, nantur, certè hic non tam prono pruritu in
n, umt peccatum & ruinam ruerent, ibique faciem
ubtaulif Judicis non formidandam, ſed blandam &
uriti, gratiolam præſtolari poſſent.
,9 IV. Inter tot hominum milliones, qu
NMn tunc in œcumenico judicio comparebunt,
tomtisin (Omnes enim ſtabimus ante tribunal Chriſti, ad
WSMNN Rom. 14. V. 10.) tu. quoque, Religioſe, non
nCisei cum aliis ſimultaneè, non promiſcuè, non
Glnliit confuſè, ſed ſingulariter judicaberis: nam
jüisfi uniuscujusque animaita accuratè ſine depro-
Sahniih peratione, ſine temporis penuria judicium
lemalt ſubibit, acſi hæc univerſalis hominum &
hanhmm Angelorum congregatio, ac conſeſſus judi-
un Ngnikt cialis ob ſolam illius cauſam diſcutiendam.
Oundnd formandumque æquitatis proceſſum inſtitu⸗
dWs tus foret: conſiderabit te, & ignominiam
C 3 tuam

38 Diei I.
tuam orbis univerſus, acſi ſolus compare-
res; hinc monet Siracides Eceli. 16. v. 16.
Non dicas: à Deo abſcondar, && ex ſummo quis
mei memorahitur? in populo magno non agno-
ſear: quæ eſt enim anima mea in tam immenſa

creatura? Rede rationem, dicet tibi præ timo-

re areſcenti omniſcius judex, redde ratio-
nem villicationis tuæ. Rationem redde de gra-
tia fidei, ad cujus lucem millenis aliis in no-
Ste infidelitatis, in perfidia hæreſis relictis,
gratuitò ſine ullis tuis meritis te vocavi: ubi
fructus? ubi effectus ſponſionis in Sacramen-
to Baptiſmi ſanctè mihi factæ? Redde ratio-
nem de vocatione ad ſtatum religioſum, ad
dignitatem ſacerdotalem: elegi te & vulgi
maſſa in ſpecialem Miniſtrum meum, in de-
cus & ornamentum ſtats Eccleſiaſtici, in
illuſtriorem portionem gregis mei, dedi ti-=
bi poteſtatem ſacratiſſimum corpus & ſan-
guinem meum conſecrandi, contrectandi,
ac diſpenſandi: ubi ſanétitas vitæ? ubi can-
dor morum? ubi zelus in Sanctuario meo?
Redde rationem de votis tuis mihi in S. Pro-
feſſione ſolenniter juratis: ecce toties erecta
cervice mandatis tuorum Superiorum te re-
fractarium & contumacem exhibuiſti, eôs-
que tuæ propriæ commoditati, ac volunta-
ti per importunitatem, per murmurationem,
ac extorſionem ſervire feciſti. Propter te
egenus factus ſum, cùm eſſem dives: tu
ecçon-⸗

ßn
pumn
pmin
r, ſelen
AinI
Petcedn 4
R6. Dr
iet
ſuliucd
bigep
aißhkren
Acan
tisae
en d un
ithumpen
en bed
Mpenn
Ninenede
ckannd
il igenin
inhintin
Mluttein
ich 14 H
Wlunte
umgne⸗
abnie

,
l i code
Serſme
ugnmg
Buitmnin
Nirhnin
ManE i
ntkeen
Nndkiinnn.

Bmtikn
fnfttunt.
iek lelkun
knnßoln,
nen ei
ihmden ne
nirlecrſchei
Nre, ,.
n emnalr.
l crarne
Rr a
rube
afnd.
atiste
Cheiorunke
N ennboit en
Grni wr
moniton
kcli broprt
n en G1

Soliloquium ſecundum. 39

econtra inſuperhabito paupertatis voto non
tantùm contra omnem defectum ore querulo
ogganire non timuiſti, ſed inſuper liberè de
rebus diſponere, dare, accipere, deſtruere,
abſumere, retinere, occultare cordi non
duxiſti, ſicque ſuperfluitatem ſectando, ac
ſæcularium vanitates & novitates æmulando
paupertatem ceu rem ignominioſam averſa-
tus es. De voto Caſtitatis quid dicet? væ

tibi, ſi cum aliis, iisque non paucis voti-

fragis Monachis tibi dquoque exprobret laſci-
viam tuam Divinus ultor, dicâtque: Perſi-
de, ſacrilege Religioſe, aſpice chirographum
tuum in S. Profeſſione propria manu exara-
tum, in quo corpus tuum mihi per votum
Caſtitatis in templum conſecrãſti, ſed illud
denuo me extruſo abominanda fœditate
tua in haram porcorum, in vas contumeliæ,
in cloacam ſordidæ immunditiæ in dæ-mo-
num lupanarium impiè permutâſti. Redde
rationem de obſervatione S. Regulæ Ordinis
tui, de omnibus generalibus & ſpecialibus gra-
tiis & beneficiis, tibi à me collatis, de in-
ternis inipirationibus, ac luminibus tibi in
quotidiana meditatione ac ſpirituali lectione
conceſſis, de bonis majorum tuorum, vel
zqualium Exemplis, an juxta ea vitam ac
mores tuos componere conatus ſis. Redde
rationem de omni conceſſi ac impenſi tem-
poris hora & quadrante, de talentis ac doti-

40 Diei I.

bus naturæ, de adminiſtratione officiorum
in ſpiritualibus & temporalibus, de omni
peccato cogitatione, verbo, commiſſione
& omiſſione à primo rationis uſuuſque ad vi-
tæ terminum contra me Peum Creatorem,
Redemptorem tuum, & ſumum Benefacto-
rem tuum, contra proximum, ac teipſum
unquam perpetrato. Redde rationem de
omnibus operibus in ſe bonis, ſed influxu
malæ intentionis, hypocriſis, vanitatis, amo-
ris proprü, reſpetůs humani, timoris, aut
alterius motivi naturalis vitiatis, vel ex me-
ra conſuetudine peractis.
V. Quanta tunc erit confuſio tua, quand
omnia, quæ hic in occulto ſine teſte com-
miſiſti, & quæ tibi fortè in hoc mundo ſine
grandi offenſa nemo imputare, aut tam ſini-
ſtrè de te ſentire auderet, coram SS. Ange-
lis, & omnibus Electis, ac damnatis, co-
ram Superioribus ac ſociis tuis vivaciter cum
omnibus peccatorum circumſtantiis palam
ſient. Revelabo, ait Deus, pudenda tua in
facie tua, & oſtendam gentibus nuditatem tuam.
Nahum 3. V. 5. Quanta erit ignominia tua,
cùm tunc Rutd ſcenã forſan toto cœlo di-
verſus appayebis ab eo, quem nunc te ho-=
mines eſſe putant? Omnes, qui glorißcabant
reverunt illam 3 quia viderunt ignomini-
am ejus: Thren. 8. Erit hæc confuſio & eru-
beſcentia reprobis magis pœnoſa, quàm
ipſa pœna infernalis, teſte S. Baſilio Ord⸗
Judic.

ſrin

Gdrmen
nn
Perabnn
ini
nute
Uun iß
Arif
dratue n
Kllun
atenintu
in and
Ginen u
Einpnin
umnntau
lrian
Aritonn
ifik Nn
Mthone
t tnln e
Iiuni Ni
Aueßledi
Mdi
ſite
mnß

e. Soliloquium ſeeundum. 41
RKKZW Judic. Plus torquentur iniqui peccatores pudore
4 l, Een in extremo judicio, cùm illis ante oculos faerint
inn uti propoſitæ peccatorum maculoſæ ſordes, quam
lcen cam fuerint igni æterno traditi,
aucinn ViI. Eſt autem nunc tempus acceptabile
ulerih per opera pœnitentiæ, & per ſeriam vitæ tuæ
0nn E”in converſionem iratum Judicem tibi reconci-
eirun liandi, ne quondam appenſus in ſtatera, &
MubAiüm inventus minus habens terribilem illam ſen-
glptnntbem tentiam in æternum non revocandam exci-
nn,nn,a pere debeas: Diſcede aà me, maledidte, in ignem
iin Kl ternum, qui paratus eſt diabolo & angelis
cjus. Matth. 25. v. 41. In qua fulminatoria
Ginn condemnatione tot ſunt Sacramenta, quot
ineleen apices. S. Bonaventura in ea ſex pondero-
uhwmumke ſas circumſtantias conſiderat: I. A Deo ſepa-
un uundi rationem, cum dicit: diſcedite. II. Maledi-
N tionem: maledidi. III. Incarcerationem
NO& per hanc præpoſitionem: in, deſignatam. IV.
tiidn Pœnz acerbitatem; ignem. V. Liberationis
Geunnidn deſperationem: æternum. VI. Dæmonum
M aſſociationem: qui paratus eſt diabolo & an-
mimdinun gelis ejus. Nunc in hoc ſolitario animæ tuæz
leisnnnm negotio omnes de fututo actiones tuas, vi=
re tæedue curſum ad normam virtutis, ac filia=
Wet lis timoris Dei accuratè diſpone, ut tunc
iſjin cum cæteris Electis Dei cœleſtem hanc invi-
üntims tationem omni ambroſia dulciorem audire
aiindn merearis: Venite, Beneditti Patris mei, voſidete
penl baratum vobis regnum a conſtitutione mundli.
Hadn C 5 Matth.

42 Diei I.

Matth. 25. v. 34. Oanima, nunquam exci-
dant è memoria tua finales hæ ſententiæ, qua-
rum alterutram abſciſſo in æternum omni
ſtatu medio audies ex ore Altiſſimi: aut cum
agnis à dextris, aut cum hœdis à ſiniſtris ſta-
bis, locus tertius non erit. Quid autem ex om-
nibus excogitabilibus jucundis delectabilius
poteft exprimi, quàm: Venite, Benedicti Patris
mei, hoſſidete regnum? & quid horribilius poteſt
cogitari, quàm à Deo in conſpectu ſuo non ſu-
ſtineri, tanquam putredo & ſpurcitia rejici, &
cum fulmine æternæ maledictionis in bara-
thrum ignis infernalis repelli, per hæc verba:
Diſcedite à me, maledicti, in ignem aternum? Tu in-
terim mentis oculos fige in viam utramque,
quam capeſſent Electi ſurſum, & reprobi de-
orſum: Ibunt hi in ſupplicium æternum, juſti au-
tem in vitam æternam. =ðèð
VII. Ut autem horum potius, quàm illo-
rum lſocietati jungaris, ſalubrem ſemper per
omnem vitam tuam judicii extremi timorem
in corde fove, ora Deum cum regio bſalte:
Domine, conſige timore tuo carnes meas: ju-
diciis enim tuis timui. Pſ. 118. v. 120. Unde
hortatur Ephrem Syrus: Semper cor & lingua
tua de extremo judicio meditentur: ſwe igitur
operi, ſive orationi intentus ſis, five ambules,
ſive ſedeas, ſive comedas, ſive jejunes, ſive in
cubili tuo vigil jaceas, ſive aliud agas, non de-
Mat mens tua cogitare, && os tuum loqui ge ju-
. 1010.

1

wunlit
tara⸗
koge
nuift
A.
ee N
Minn n
ceuen
Un
Aner
Nruet
ggum
Peinnppe
ongbee
uipez
Gherei⸗
Cnnira⸗B
intten
weku
An
Menn
1,Ceii
itn,
larten
lmnine
ijn n
tmnent:
mimt

ir 3

,
in, 0Nur
atiun
n aemun
nliln un
artgifnſtie
1urneron
lunzlughlie
Vninduli r
itzorttge
nfatylvmnt.

Aſni ei

ctons ntr⸗
lhererſete.
Ingfmnum lu
umumge
m Kiehoht⸗
ntemm

Nins, unl
Craknneare
Aeuneninnne
nttele
wunglif⸗
e
wabinn
ſenn: ſeiir
f ni
reſe
in n u
ummllit

WN

Soliloquium ſecundum. 4
dicio. Ephrem Syr. to. 2. Paræn. 47. Frequens
hæc judicii meditatio fræni inſtar coërcet ani-
mam, ne velut equus indomitus in diaboli-

cas ſuggeſtiones continuò ad peccatum ſol-

licitantes ruat; hinc S. Chryſoſtomi conſili-
um eſt Hom. 44. in Joan. Si aliquid abſur-
dum facere voluerimus, & veſtigio dies illa &&
judicium animo inſeribatur, & omni fræno ve-
hementius abſurdos affeſtus cogitatio hæc cohibe-
bit. Eſt pariter jugis memoria judicii fide-
lis ad virtutem ſectandam pædagogus, teſte
§. Baſilio in c. 1I1. Iſa. Rimor judici pædago-
gus eſt ad pietatem, imò ad omnes virtutes:
qui enim in pondereSanctuarii ſeriò perpen-
dit, omnes ſuas cogitationes, verba, & ope-
ra in rigore judicii exactè diſcutienda, in
conſpet Cœli & terræ diſtrictè judicanda,
& propalanda, ac demum per finalem ſen-
tentiam vel æterna pœna pleétenda, vel glo-⸗
ria ſempiterna coronanda, is, niſi omninò
abjecti ſit ſpiritůs, ut vitam ducat irrepre-
henſibilem, in virtutibus inceſſanter profici-
at, merita accumulet, ac Deo per omnia
fideliter ſerviat, ſtudioſè allaborabit, Hinc
Cæſarius Arelat. Hom. 35. lecto ſuis Fratri-
bus Evangelio de die judici, ita eos affatus
eſt: Rogo vos Fratres charisſimi, ut lectionem
iſtam attento corde audiatis, & memoriter re=
tineatis: qui enim lectionem iſtam diligenti meute
attendit, etiamfi reliquas ſeripturas minimeè in-
telligat,

44 Diei I.
telligat, iſta ſola lectio ſufſcere poteſt ad omne
opus bonum faciendum, & omne opus malum
Jugiendum.

VIII. Contremuerunt ad judicii recorda-

tionem ipſæ Eccleſiæ columnæ, ut S8. Chry-
ſoſtomus, Auguſtinus, Arſenius, Ephrem,

Hilarion, Bernardus, & alii: quis præter

innocentiam vitæ majorem pœnitentiam ex-
hibuit, S. Hieronymo? hic jejuniis extenua-

aus, ſolis radiis aduſtus, belluis in pabuli
periculum expoſitus ſenile pectus ſilice cru-

