um peripſema faétus, tamen internam quie. mrliiipien
tem, mentisque tranquillitatem conſervare lere
ſtudeas? imò inſuper, num te eò libentius nnüigen,
etiam in licitis ex ſancto tui ipſius odio ad Dül in
Dei beneplacitum abneges, quò magis illi- rinnanl
cita antea perpeträâſſe recordaris? S. Doro⸗ mi
elſe c

theus commoda ac perfacili praxi nos iaſtit⸗ nt,
4 1

etne, aun,

uni

4 Soliloquium ſecundum. 155
Geidotig SSSõ „ r.
Nlnentn i⸗ quomodo in licitis ac per ſe indifferen-

uic e n tibus nos abnegare;, ac ſalutiferum noſtri
nigne ipſorum odium exercere Valeamus, qua
a n methodo obſervata tandem à levibus ad ar-
negin 4 las noſtrarum cupiditatum abnegationes
ning no facil? ac ſuaviter pertingemus. Verba
A GN ejus ſic ſonant: Zitillat inter ambulandum ani-
lunt mum cogitatio caput fiectendi in partem alteram,
i circumſpiciendique, quid iſthinc rerum agatur,
igan ne ſreane Dum colloqueris aliis, inceſſit te cu-
inin pido addendi colloquio quidpiam propoſito val-
mda ge acommodum, ex quo prudens audias: cave
unuicntih zlud dixeris. Suadet tibi cogitatio tua: adi co-
n Einen quum, Eg interroga, quid paret obſonii? non
inngun iickan optemperes. Cernis forte quidpiam, ſuadet ti-
Numganm i i cogitatio, ut interroges, quisnam illud attu-
in mun jerit, miſſumne ſit, an pretio emptum? non in⸗
iinei mutn terroges. Venit bomo, aut peregrinus cupe-
mglien res ſtutim noſe, quisnam ſit, undenam, quonam
bheld en tendat, 69 ad quid veniat? noli velle ſcire,
yrmu ſed mortifica in boc appetitum tuum. Verbo:
tn s inſinuare tibi vult, ut omnem in te affe-
unkema um pro gloria Dei viriliter trucides, ubi-
GetrI cunque ſanctum ejus beneplacitum non in-
W tervenit. O venerande Tobis, quanta me-
übn ritorum mefſis ſingulis horis falci tuæ ſecan-
UNdam ſe præbet! quàm opulenta in omni oc-
IA caſione aurifodina ſe aperit gratiis Dei dite-
itualsh ſcendi, ac ſublimes in cœleſti gloria gradus
daGi conſcendendi! quam facili, quam arima

156 Diei III.
do per leves has tui victorias ſucceſſivè eti-
am ad actus arduos & heroicos tibi viam
ſternes, & amorem proprium oppoſito tui
odio aut omnino extirpabis, aut certè hebe-
tem & valde inertem reddes! Audi deſuper
ſingulare Ordinis noſtriidecus &lumen, Ven.
Bloſium, ſic dicentem: Quando quis propter
Deum ſenſualitati, voluntatique propriæ etiam
in rehus minimis reluſtatur, rem ipſi Deo gratio-
rem præſtut, quàm ſi mulios mortuos ad vitam
revocaret; Blos. Inititut. ſpirit. c. 2. S. 5. id⸗
que ſequenti familiari exemplo declarat;
Si, inquit, ex duobus eadem via euntibus,
& florem videntibus, unus ad illum decer-
pendum extimulatus, ſe nihilominus ex in-
tentione Deo placendi abnegaret, alter ve-
18 ſine prævia reflexione eundem decerpe-
ret, in hoc ſenſu poſterior quidem non pec-
caret, ſed tamen etiam nihil mereretur: pri=
or autem præ altero tantò ſublimior eſſet
merito, quantò plus Cœlum altitudine ter-
ram excedit. Ex quo ita concludit, quèd,
ſi pro tantilla amoris proprii mortiſicatione
Deus tam grandem mercedem reſtituet,

quantam illis redditurus ſit, qui ſe & omnia

pro ejus amore contemnunt, & ſancto odio
habent. . E

X. Aſſume jam animum in re tanti mo-
menti, viator Tobis, & continuo ſancti in Le
te odii exercitio vaferrimo hoſti tuo, amori

pro-⸗

okgr vlin⸗

rle

4

utanbiel

ſunt t
e Ntn
u. te
ldr mnig!
agalzirril
Ptetäbnafdn
rncmiſitn,
ein, an .

„

rpiniinan

Aggleſlntit

giäi nenm
ülotacrtienen

Nmd N

lifniheu d
n rſel,uur
uie an
te
dglncennd
nltlent,
el alſnt,
lto, rin
naenn um

kinnkiin
in ene

lin Soliloquium ſecundum. 157

üiltes proprio, bellum denuncia. Si in Mechani-
rctkenen i cis vera ſit parœmia: Exercitium facit arti-⸗

8 .

rmime ficium, & fabricando fit faber; id longè

ni en magis locum habebit in ſpirituali virtutum
unAd cum vitiis palæſtra. Indefeſſo congreſſu a0
tim conflictu ſubdolæ amoris proprii ſuggeſtio-
en ii, nes oppugnandæ ſunt: abſcindendæ ſunt ho-
r ndeſpi ſti huic nequiſſimo propria commoda, im-
inn moderata carnis ſolatia, corporis otia, oris
NA ſympoſia, ventris lautitiæ, dormitantis
in ü ciſi quandoque (ut ſibilat ſerpens infernalis:
eitant amor proprius) boni Homeri delitiæ: fran-
gain enh Zendæ propriæ voluntatis inclinationes, ab-
Mmüintu negandæ judicii perverſitates, tanquam ve-
nEimimme nenati fructus mortiferæ arboris amoris pro-
uhtn de Prii. Monet S. P. Benedictus, ut amori
ent ir. Vhriſti nibil preæponamus. S, Reg. c. 4. Inſtrum.
Bd weade 21, In quæ verba noſter Gerardus Belga:
en Oyis autem dicat, illum non præponere alia
numtültnann Si G amori ejus, qui magis ſolet quærere,
unn ſun ꝗuzé ſua ſunt, non quæ sſu Chriſti? qui om-
— nia ad regulam commoditatis & ſenſualita-
inns tis vult eile compoſita, omnia incommoda
nin ac adverſa procul remota, ſecus iram, odi-
mu in um, triſtitiam, averſionem, totàmque paſ-
nd nein ſionum catervam ad arma, ad ſeduionem
ms iin contra rationem & ſpiritum provocat? Hine
emit on mirum, deplorat eximius amator Dei
NI in Confoæder. ad ſol. Dei Glor. Reg, I. non
ſlenl⸗ wirum, quèd tam pauci fint, qui veré Neum
olinahli . amantz

=—

7

amant, cum tam multi int, qui ſe ipſos amant,

tam pauci, qui ſe ipſos oderunt, ac vel ideò
tam pauci perfecti ſunt, imò tam pauci ſal.
vantur. Si ad inferni januam ſubſiſtere, a
horrendos damnatorum ejulatus percipere

liceret, communis omnium vocifeératio au-

res noſtras feriret, qua exitiali amoris pro-
prii indulgentiæ ſuam æternam damnationem
adſcriberent, dum econtra beati Colites
fuas in terra victorias, ſuas in Cl coro-
nas, ſua æterna gaudia ſanto ſui ip ſorumin
vVivis odio admetiuntur. Horum ſalutife-
rum odium imitare, & illorum deteſtandum
amorem averſare; ſic efis Benedictus in ſæ-
cula. .

MEDITATIO II..
De Mortificatione interna Apheti⸗
tus ſenſité vi.
Punét. I. A Lterum altafe, idque internum
. * in Eccleſia Sion, ubi quon-
dam Deo thymiama in incenſum cremaba-
tur, figura eſt internæ mortificationis. Si-
ne hac interioris hominis abnegatione ex-
terior maceratio ad perfectionem, imò à
vVitam rationalem, ne dicam Chriſtianam,
aut religioſam, parum conducet, ſed illi
conjuncta eſſe debet: nam quantum anima

hobilior eſt corpore, tantum interior pra-=
vorum

uuim
Enr uiſ

nüfürkl
eulnmthl
enimith
ehoannen⸗
1clſethe
Fla Wiußc
innfun
ſeutfne Kalhn
Gtnucun⸗
Geniocufnit
aſſtloggn
add
nohh tliu bet
egin lnnn
WN
it lin den
eſo Ahurzii
UadlAuig,
Sel ſin 6
lole hnnttr
8ide 8
il,

=

U

e Meditatio tertii. 159
i,, vorum affectuum mortilicatio præ extefio-
e n ri præſtantior eſt; hinc Richardus à S. Vict.
Iimn I. de Præpar. ad contempl. Hoc autem nöſe
A manſilkn oportet, Jquia diſciplina corporis ſine diſciplina
huam flin N cordis abſque dubio inutilis eſt. Hæc eſt illud
nnigmnit iſet pretioſum thymiama, quod in ara cordis in-
n Meil i cenſum in conſpectu Dei gratiſſimum odo-=
tinmmntntt prem exhalat. Wibil ita fragrat Domino in odorem
um kili ſuavitatis, quàm ſi madtetur ei vitulus propriæ
NNH voluntatis, Idem Hæc interior mortificatio
Etlihlzum eſt regula & menſura, ad quam quivis vir-=
um nn iils tutem ſuam & in ſpiritu profectum dimetiri
Cunteinun Äebet, unde Alph. Rodriq. p. 2. tr. I. c. 5. n. 2.
Keiheelane di videre & nöſſe vis, quem in virtute progreſ-
Jum feceris, vide, quantum le mortificaveris,
Wd quam edomitas B ubjedtas tihi babeas effrenes
al m animi pqſſiones & vitioſas inclinationes: quo-
Ginittnu modo inſultibus ſuperbiæ, itæ; gulæ, to-
tique appetits ſenſitivi regno dominari di=
diceris; ſi in ie harum paſſionum vires ad-
ult, Ai huc prævaleant, nulla in te ſolida virtus in-
ladh Sane habitat, ſed vel deeſt fortis tentatio; aut
uien, Occaſio, & tunc lugebis infirmitatem tuam-
NA. Punct. II. Ezechieli Prophetæ in ſpiritu
duéto in templum Jeruſalem oſtenſa fuit
I ommnis ſimilitudo reptilium, & animalium, abo-
im minatio, & univerſa idola domis &ſrutl depi-
utt ſl Ra erant in pariete in circuitu per totum. Ezech.
amt 8. Vv. 10. His animalibus & idolis multi ado-
we en lebant incenſa. Abſit, ut talis mvorpitaie
1t

160 Diei III.
ſit depicta in templo animæ tuæ; vide proin,
an non in eo talia idola voluntatis propriæ,
judicii proprii, ac in his ipſum dæmonem

adores? an non talia fœda animalia paſſio-

num, quas 8. Chryſoſtomus feras beſtias
appellat, in eo habitent? & quod deterri-
mum eſt, an non iis thymiama offeras, eas
fovendo? Tales beſtiæ ſunt irregulatæ con-

cupilcentiæ tuæ, & quidem ex parte appe-

titùs concupiſcibilis ſunt amor, odium, de-
ſiderium, fuga, gaudium & triſtitia, ſive
dolor: ex parte appetits iraſcibilis ſpes, &
deſperatio, timor, audacia, & ira. Hæ pas-
ſiones incorrupta ſemel per peccatum na-
tura continuò inſurgunt & rebellant: Yelis,
nolis, intra fines tuos habitat Jebuſæus; 8S. Bern-
Serm. §. in Cant. appetitus nempe carnaliss
cum ſuis paſſionibus, quæ degenerant in fe-
ras peſſimas vineam animæ miſer demoli-
entes, niſi à ratione per mortificationem
reſtringantur. Unde tot lolia & Zizania im-
perfectionum in anima? tot urticæ & ſpinæ
pungentes in conſcientia? tot miſeræ deor-
dinationes & peccata in vita? tot prævalen-
tia iræ, invidiæ, vindictæ, ambitionis &,
deſideria, quàm ex neglecta ferocium ani⸗

mi motuum cuſtodia? O quanti intereſt,

ut periculoſas eorum inclinationes in te accu-
rat& diſcutias, & ſecurim ad radicem inceſ-

ſanter ponere non negligas,
Punét,

Pen en⸗
Non H
cehienis 1
t tie li
. ſhtn
eANdaun,
(olcmumu)
Agn güſen
1en
Ndatuenisn
ſuanm nnn
aei,in

ti, n lmn 1⸗
rrtnſunt⸗
Abnienide
11Bnlruetie
Moſeiuind
te ltgent
uirlintin
In,
An, un 6
g nn lennn
unie
Nfo tnet
All, ſn
W

E

4

tetzi
lunini
mubin
würnul
lilmie
4 nten
hnniſtintken
rnumn
u latnaeeg
Kiln nn din
ihia lli ,
urh An it
AA MNNr
RNANAN
GitſinRd
gann Nntin
e, gen
min gitt 1
in n Mitin
bddudnu
um umnaf
mcentu
eun bin i
18ſnenn
aOinen

ſtultum delitiæ, nec ſervum dominari Pripcipi-

Meditatio ternia. 16
punét. III. Homo ſecundum animam no=
biliſſima Dei imago & ſimilitudo, obſecun-
dans ſuis concupiſcentiis turpem earum ſer-
vitutem ſubit, teſte Tarſenſi Præcone ad
Rom. 6. v. 16. Weſcitis, quoniam cui exbibetis
vos ſervos ad obediendum, ſervi eſtis ei, cui
obeditis; quod confirmat Apoſtolorum Prin-
ceps: A quo quis ſuperatus eſt, hujus & ſervus
eſt. 2. Petri 2. v. 19. O monſtroſa perver-
ſiol quæ tamen toties iteratur, quoties ra-
tio tanquam Domina in homine ab ancilla
ſua appetitu ſenſuali ſuperatur. Quid au-
tem indignius, quàm quòd ratio, qua ho-
mo paulo minus minoratur ab Angelis, &
diſtinguitur à brutis, ſubeat mancipatum ſer-
væ ignobilis, ſibi extremæ infenſæ, bruta-
lis nempe concupiſcentiæ, hoc eſt, illius
partis, quam homo habet brutis ſimilem.
Nonne hoc præcepto Dei manifeſtè opponi-
tur, ad Cain dicentis: Suh. te erit appetitus tu⸗
us, & tu dominaberis illius 2 Gen. A4. v. 7. Hæc
præpoſtera abſurditas etiam Sapienti viſcera
movit, ut dieeret: Vidi ſervos in equis, G&
Principes ambulantes ſuper terram, quaſi ſervos.
Eccl. 10. v. 7. Servi in equis ſunt præva-

lentes paſſiones, quas delpecti ſequuntur

pedites, homo ſuperior, ſpiritus & ratio,
quibus tamen velut Principibus regni inter-
ni gubernatio competit: Verum non decent

bus.

162 Diei IV.
pus. Prov. 19. V. 10. Nec ſatis hoc eſt: ipſi
equi & muli indomitarum paſſionum etiam
homini internè immortificato, nec quoad
hoc invito, frænum injiciunt, & eum cum
ludibrio ducunt, quò ipſis lubet. O Religio-
ſe, o Serve Dei! vide, an non & tibi infames
hi ſervi ita dominati ſint? excute jugum: nam
licèt in mortificatione externa corporis cau-
tela cum diſcretione tenenda ſit, non tamen
facilè excedes ſervos tuos, rebelles animi
affectiones auſterè tratando. Servo male-
volo tortura &compedes. Eccli. 33. V. 28.

DIES QUARTA,
Beatiſſimæ Virgini Mariaæ ſine labe
conceptæ, omnibus virtutibus à DEO

eminentins decoratæ, cultu yperdu-
liæ conſecranda.

ORATIO

hunllnn, n

Manè poſt matutinum devotè
recitanda.
uEr dulciſſimum cor ES, Filii tui, Re-
demptoris mei, ſaluto te, &ο Maria,
zterni Patris Filia, PFilii ex te incarna-
ii Mater intemerata, Spiritũs S. Spon-

rum

Paaune

ſa ab æterno præ omnibus electa, Angelo-

i.

,Ceſenel
G mepton
e cens
ſn Pnib
Sln do
ls dis
Adlaonin B

eNconn
oche luerk
pan kultti

wit Mns /

i neter
enah
tuſttne in
Nmnatnn
Reenerdannuns
it imu, Nhn
bcrintunne t⸗
ſtarnneehki
cVbrnete un

t lu ger
et Cntiten ne
Idlen, urcn
Mnkkteen
llitſuntiten
uän enn ſ
e Anen
11

=
==

liy⸗ Oratio. 163

UlNelgiee rum Regina, Coœli terrædue Domina. Tu
UMemimm in immaculata conceptione tua es roſa ſine
thti, Ne ſpinis, lux ſine tenebris, unica originalis
tendin ge juſtitiæ à primis parentibus perditæ hæres.
nitie e Tu virginitate tua Deo placuiſti, humilita-
umlchin te autem Matris Dei dignitatem obtinuiſti:
Eirfmnm nam cùm eſſes omnium creaturatum in col-
tünmmmmin latis tibi prærogativis prima, tamen te om-
untiius nium noviſſimam faciebas, & ſola humilis
emrMits ancillæ Dei ſorte te Beatam ducebas. Tua
Gudes a Pattentia & conſtantia in Paſſione Filii tui te
Alag olnnium Martyrum Reginam conſtituit.
Tua pacifica converſatio in terris homi-
(MIN nibus amabilis, & Angelis delectabilis fuit.
Tu tota pulchra es, tota formoſa, & ma-
ilrſel cula non eſt in te, quia omnium virtutum
n e. varietate à Deo ornata es, & quidquid grax
GIIINN tiæ, virtutis, ac ſanctitatis Deus allis San-
uaned. Ctis diviſim contulit, hoc omne in te ſola
velut in centro perfectiſſimè adunavit. De-
votiſſimo corde gratulor tibi, admira-
W bilis Virgo Mater, omnem illam gratiarum
plenitudinem, quam ſolus Deus tibi dare
munnne voluit, tu ſola capere potuiſti. O quàm
veellem Capacitatem cordis mei millies am-
plius dilatari, ut poſſim aliquantulum di-
Ga A gnè Deo, dignè te gratulari, & congaudes
Gelntre tibi, quòd Magnificentia Dei ex theſau-
wint ris mirabilium operum ſuorum te ſingula-
vn ei, titer elegerit, & parem Sapientiæ ſuæ, con.
N L 2 gruam

anſnmd

464 Diei IV.
ruam Bonitati, aptam Omnipotentiæ, &
condignam Dignitati ſuæ creaturam te fece-
rit. Rogo te, piiſſima Mater, impetra mi-
hi à dilectoFilio tuo Eſu veram & profundam
cordis, oris, & operis humilitatem, con-
ſtantem in adverſis patientiam, ſinceram ae
ordinatam erga omnes homines charitatem,

moderatum corporalium neceſſitatum uſum,

ac perfectam virtutum omnium ſoliditatem,

non quatenus eæ mihi bonæ, aut commo-

dæ ſunt, ſed quatenus ſuperdigniſſimo Fi-
lio tuo ad honorem & beneplacitum cedunt.
Impetra mihi cordis puritatem & Spiritum
bonum, ut Deo hic dignè ſervire, & ibi
cum in æternum laudare, & frui merear.
Amen.
Poſt erſolutum in Choro matutinam legitur ex
a. 3. de Imit. Cbriſti C. 40. S c. 19. eodem

MIEDITATIO I.
DeK§ Hüumilitate.

Punét. I. HEHlmilita; ex definitione S. Ber-
E⸗ nardi tract. de Grad. Humil. ſt
virtus, qua bomo veriſſima ſui cognitione Mi
ipfi vileſcit. Eſt igitur vera & ſincera ſui ipſi-
us cognitio radix & unicum neceſſarium ad
comparandam humilitatem, idque tam ex
parte intellectůs, ut homo infinitam Dii

MM
G Lentne
cin Wen
A lune
tüin i n
ornriwn
Anekmn g
tie,Rinnſil
bnn dengecd
eerinicnürt
iocchen d
ihniumet
A linh⸗
mintinnn

en anelt i

Gtu, n
hni ban h
Crte. Mnn
an ſonitarchcn
Kuun d
üthinut
Inelmm,
nnnun nr
Weriltokere
A Aati
el Cunn

NI..“ .n) Su
eüt
re

1

enalrenn
utungt
ln int
lnrinti
Agiiaien
eurdn re
itgdininei
GGrnnkänne
mminlii
Nenidn en
n iut in
nufegttnein
i mimhtin
Legt bein Ad
m Atünert

Chnthimn ifr
irf Sen

I

enlie

gina iin
u hn
Pimn ie
i n do iin

Meditatio prima. 165

Sublimitatem, Eternitatem, Immenſitatem,
Omnipotentiam, Sapientiam &c. viva fide

apprehendat, ſuimque ex oppoſito vilitatem

& abyſſum nihili ſui profundè penetret, &

ſic ſe in comparatione undique contempti-
bilem in veritate agnoſcat; quàm ex parte

voluntatis, ut ſuam viliſſimam conditionem
Altiſſimo Deo plenè & practicè cum omni
reverentia ſubmittat, ſéque econtra de con-
digno deſpiciat, & ab omnibus ita deſpici,
& vilipendi ex animo deſideret. Paucis ver-
bis, ſed valde ponderoſis Ven. Abbas Blo-
ſius nobis practicam noſtræ vilitatis conſide-
rationem commendat, dicens: Ex proprü
nibili ſancta cognitione, confderationéque tota
ſalus bominis dependet. Bloſ. Inſtit. ſpirit. c. r.
§. 4. in fine.. Hinc unica cauſa noſtræ ab
omni humiliatione & contemptu abhorren-
tis naturæ eſt, quòd abjeéti noſtri ſtatũs

obliti miſerias noſtras in corpore & anima

non attendamus. Attende igitur, 6 homo,
vilitatem tuam, & nullum te extollendi, in-
numera autem te humiliandi motiva depre-
hendes. Audi conſilium piiſſimi Pontificis
Innoc. III. I. de Contempt. Mundi: Herbas

Garbores inveſtiga: ilæ de ſe producunt flores
ES frondes & frudtus, ille de ſe efundunt oleum,

vinum & balſamum; tu de te ſputum, uri-
nam E& ſtercus: illæ de ſe Rant ſuavitatis odo-
rem; & tu de te reddis abominationem fœtoris.
L 3 Qualis

166 Diei IV.
Qualis arbor, talis frudtus: non enim poteſt ar.
bor mala bonos fruttus facere. Et tamen nulla
virtus miſeris hominibus magis peregrina
eſt, quàm humilitas, quia ſe cognoſcere
nolunt. Sicut humilitas omnium cætera-
rum virtutum, ita cognitio ſui humilitatis
fundamentum eſt. Quid igitur te impedit,
quin ſæpè, imò ad acquirendum humilitatis
habitum valde ſæpè miſerias tuas corporales

& ſpirituales tibi ob oculos ponas? Igitur

intra in lutum, & calca; Nahum 3. v. I4. intra,
ait eximius Aſceta, P. Paul. Segn. in Præfat.
ad Spec. non fallax, per attentam conſidera-
tionem in lutum & ſœditatem tuam, & tra-
cta eam ut lutum, cùm omnium pedibus
calcari inereatur.
Punét. II. Ulterius S. Bernardus ad te co-
gnoſcendum tibi lumen accendit, his ver-
bis: Iſta tria ſemper in mente habeas: quid fui-
ſti ?2 quid es? gquid eris? Quid fuiſti? quia ſperma
fœtidum. Quid es? quia vas ſiercorum. Quid
eris? quia eſca vermium. in Formul. hon. vit.
Nonne hæc ampla te humiliandi materia?
Quid fuiſti abhinc 30. 50. 60. annis, ante-
quam Deus ex eſſendi tenebris te eruit? Ina-
ne nihil. Volvebatur jam tunc hæc mundi
machina, & tunc, ut nunc jam traétaban-
tur omnia, & quidem ſine te. Sola crea-
trix Dei Potentia ſine tuo merito, ſine jure
in creaturarum numero te conſtituit. Qui

65

uni

Uſn U
Mer,ian⸗
1 ele Mokon
aatlift⸗
Femn ennle
gomnb,
ootaretn
nie enn
n ne nt:
beneliunti
e, A 1N
ſfeepel Uümn
mie, Auiſtn
Ppuigaient
Nüuttuant
ltumi

ioiam,bunn
nnangemnud
GNENun goin ue

löretrrurnn
pinoit
WNetitg Eoin
Mlin elnnn
, Dentieni ne
1,icti, atg
tenantll S
ten egtn tbi
u kanlalße⸗

4 Ainn, Ann

1

4 Meditatio prima. 167
moOdo? Ex te idem nihil, quod fuiſti, ni-
. hil circa talenta, nihil circa virtutes, nihil
it circa opera, teſte Apoſtolo: Si quis exiſtimat
its ſe aliquid eſſe, cum nihil ſit, ipſe ſe ſeducit. ad
Gal 6. v. 3. Si enim conſervatrix Dei virtus
ſubtraheret manum ſuam, mox in antiquum
chaos nihili tui rueres. Quid eris? Quoad
corpus mortis victima, putredo, cinis, ho-
minum fœtor & horror, cadaver exanime,
nomen inane; quoad animam res admo-
dum incerta eſt: una vehemens paſſio te pro-
ſternere, & in æterna gehennæ incendia
devolvere poteſt. Ulterius: Quid fuiſti in
conceptione, in nativitate ? Nônne confu-
ſione plenus ingemiſcere debes cum Davi-
de: In iniquitatibus conceptus ſum, &o in peccatis
ulmizir oncepit me mater mea à Pſ. 50. v. 7. Quid in
uidsi dqultiori ætate? Interroga conſcientiam tu-
len na i a ga corucleati
vim iſ am, an non per peccata actualia quavis lepra
e üiniif immundior, quovis ulcere fœdior, quo-
E vis bufone & dracone virolentior, imo his
& ipſo nihilo vilior factus ſis? Recogita an-
ens nos præteritos, in quibus Deo rebellis, læ-
mur riit ſæ Divinæ Majeſtatis reus, demonis manci-
õü pium, æterni incendi victima, hominibus
eite juſtis, Angelis, Beatis, & Deo execrabile
eM Anathema extitiſti. Sit autem, quòd De-
uum us præterita peccata tibi clementer indulſe-
ataſen I rit, exinde tamen ſimilis es patibulario, ad
amteh cruces, ad rotas, ad flammas gehennæ con-
unglin L 4 demnato,

iin 4

ndegtitan
nei
lli
Leetiettungn
chenn /
, ,Nit
ült,
Atrtdn anitr
Z
in n

F

1768 Diei W.
demnato, ſed per Dei Miſericordiam gra-
rtoitò diſpenſato. Quid es in præſenti ſtatu?
Qupad corpus: Si diligentins confideres, quid
er os & nares, caterôsque corporis meatus
egreditur, vilius ſterquilinium non vidiſti, te-
ſte S. Bernardo in Medit. c. 3. quoad ani-
mam: erga Deum ut plurimùm ingratus, te-

pidus, in intellectu ignorans, & errans, in

memoria vagus & labilis, in voluntate ad
bonum piger & inſtabilis, ad malum econ-
tra proclivis, ſine actuali gratia ad omne
opus bonum ordinis ſupernaturalis impo-
tens, plenus amore proprio, ac pravis in-
clinationibus. Quid eris? Ultima hoc dabit
finalis ſententia: interim incertum eſt, an

inter Benediétos vocandus ſis ad poſſeſſic-
nem regni cœleſtis, an cum hœdis repro-

bandus ad pœnas ignis infernalis. Gratia
& perſeverantia finalis, quam nemo de con-
digno mereri poteſt, eſt donum prorſus
indebitum, à quo tamen omnia in longam
zternitatem dependent. Si his conſidera-
tis tibi necdum vilelcis, nec coram omni-
bus ſincero corde te humilias, aut fide, aut
ratione deſtitutus es. “
Punét. III. Sicut ſuperbia Deo exoſiſſi-
ma; (nam abominatio Domini eſt omnis arro-
gans, Prov. 16, v. 5. cùm Deus omnia ad
Gloriam ſuam operans malit tolerare homi-
nes Cæteris vitiis plenos, quàm ſuperbia tu-
midos)

6 1
iin iſnnd,
rlirſtcnz niii

twn ven
iſtuu
4 i ſn

e
a ir rte
Slcun

t, E

V6twmeännton
Wontels ma
nrtnaalinn

6

tang nCs

4netun fago

Hingeflinufnn

dl ibuze
InNMN,

(üßn eege tnin

lot Kin ien

epgmnn
(Girak tni
Dudlienku

unlinadz en

ntlopienen

1
8

enn iine D

n Mſne an
usſtdehrl
Callimnie- is

elen, 8
D nd

Meditatio prima. 169
inn “ e midos) ita humilitas eſt Deo acceptiſſima,
ul ril quam Dei Filius tum verbis docuit: Diſci-
te à me, quia miis ſum, & bumilis corde,
k eri Matth. 11. v. 29. tum opere per totum
ſanctiſſimæ vitæ ſuæ decurſum comproba-

in Uele⸗ . .
vit: nam, ut mellifluus Abbas Serm. 1. de

=

.
e

e

NEee n Nativ. Dom. ait, exinanivit ſemetipſum can-
. Pn hen nem noſtram aſſumendo, & univerſam vitam
8 ium ſuam bumilitatis volait eſſe &æemplum, Appa-

M A

Wruit hæc exinanitio in humillimo Eſu à pri-
mis cunabulis inter duo animalia in ſtabulo
auhmmii usque ad probroſiſſimam mortem inter du-
teie os latrones in Cruce. Eſt virtus hæc cui-
Unintb vis, præſertim Religioſo, ſummè neceſſaria,
unnd, & totius perfeétionis fundamentum, quam
ideò S. P. Benediéctus per 12. gradus majo-
rem in modum commendavit: ſed non ac-
quiritur absque continuo conatu & exer-
iunNe citio quoad actus internos & externos er-
AlAtnmg ga Deum, ergaproximum, & erga ſeipſum,
umamu Ided ſine tædio, ſine defatigatione quotidie
neme Tuas in meditatione & examine particulari certi
teium humilitatis actus, non tam tyronibus, quàm
Grtmiti veteranis longiori tempore usque ad acquiſi-
tionem habitus determinandi ſunt, & dein
ulrüd in omni occaſione cum interna mentis re-
GhiM collectione quivis deſpectus & contemptus
GrN veri, aut exiſtimati, ab aliis advenientes quie-
uunmun tè, patienter, & gaudenter amplexandi
en ie lunt. Absque hoc ſerio exercitio omnia hu.
Kft . L S5 milita⸗

militatis aſſequendæ propoſita brevi evz-
nelſcent: eris homo antiquus, grandis in
oculis tuis, ac non obſtante tam perſpicua
propriæ vilitatis agnitione corruet in te fun-
damentum vitæ ſpiritualis, cum tota ſtru-
tura S. Exercitiorum, reverteris ad vanam
tui æſtimationem, erisque ſimilis viro con-
fſideranti vultum nativitatis ſuæ in ſpeculo: con-

ideravit enim ſe, & abit, & ſtatim oblitus eſt,

qualis fuerit. Jac. I. V. 23.

SOLILOQUIUIM PRIMUM.

Tempore matutino Diei
quartæ.

De Alſtinentia & dobrietate.
I. Non eſt in hac diſſertatione animus,

Religioſe Tobis, ad extraordinarias
in cibo & potu auſteritates, ac jejunia te

inducendi. Habes S. Fundatoris tui leges,
Ordinis conſtitutiones, ac pias jejunii con-
ſuetudines, ſecundum quas, ſi timoratè &
cautè ambulare ſtudueris, non offendes ad
lapidem guſtum tuum, non ad ſpinas con-
ſcientiam tuam. Dico, ſi timoratè & cau⸗
tè ambulaveris: nam ad hoc ob amoris pro-
prii blandimenta, gulæ allicientis illecebras,
& ſubdolas dæmonis præſtigias inſuper in
L praxi

n mr

at l⸗
anlelni
gehen gen
t ſeluton
GNln
rin e
6r Ae end
ladenictn⸗
oNd CNna
atbmsgr
iulkr miin i

istnn Aen

alanhe n
Eti ni 5
nunsmndbenn
Aragendi
ſaln a ine
oickn n mine
zlen Clkeeſrel,
TNNs
finumin,
earcieepoe
itenn, nrn
D anui Uſen
l,
anhutlieni⸗
iennſn
Al der nn
Adonn
4 Mihan

iy⸗
in GEH Soliloquium primum. 171
Rtrn „praxi certis cautelis & regulis opus habes.-
ENaN. 1 . X : . .
udinen Sunt penè innumera de ſanctis & perfectis Vi-
inng tis ex Ordine Sacro exernpla, qui auſtera
utni n in cibo & potu inedia corpus macerärunt,
n Nquorum tibi longum catalogum pertexere
N elgeialen⸗ poſſem; verùm opus hoc eſt ſpecialis gratiæ
e, Divinæ, & ſine periculo indiſcretionis ac
u5 a diabolicæ deceptionis non facilẽ imitandum:
I nam, ut S. Caſſianus Collat, 14. Cc. 7. ait,
multa ab aliis recte geſta magnem aliis imitanti-
Uen bus intulere perniciem. Placet ſententia Beth-
V AA iemitici Doctoris, dicentis: Parcus cibus,
D ſemper venter eſuriens triduanis jejuniis præ-
Gmntte fertur;: && multò melins eſt quotidie parum,
. qum rarò ſumere; S. Hieron. Ep. 10. ad Fur.
„Qguod vanæ gloriæ & indiſcreti exceſsũs pe-
ilSNis nculo non ſubjacet. Cape proin in præ-
„ſenti facilem in praxi methodum, corpus
kni moderat? & ſobriè juxta leges neceffitatis,
lisaimne non item voluptatis alendi, unde contra
AAhäagrift Gaſtrimargiam meritis, & viétoriis brevi
Hkulni tempore diteſcere poteris, non tibi nimium
Mtons tfi ſubtrahendo, ſed non nimium concedendo.
uinaI II. Præprimis univerſim præcepta ab Ec-
EMMlti M cleſia jejunia, nec non conſueta in Cœno-
Guc mMiiü biis à carnibus abſtinentiæ tempora, qualia
NHimmi in S. Ordine noſtro ſunt hebdomadæ ad-
uihmg ventuales, dies Mercurii per annum, ac
eiütii profeſta Sanéctorum Ordinis &c. quemvis
ne ri Religioſum Dei honorem, ſuumque in vir-
tute

tshin

172 Diei IV. S
tute profectum ſincerè zelantem adeò prom- e
,

pta voluntate oblervare oportet, ut null:
coactio, nulla refractaria animi averſio lo- NH ien
cum inveniat. Hoc intendit S. P. Bene- Sannud
diétus, dum non ſimpliciter, & merè ex. Siimlbhel
ternè præcipit jejunium cuſtodire, ſed jeju. gin fhheln
nium amare, S. Reg. c. 4. Inſtr. 13. incli. ℳini
nato ad hoc libero & voluntario mentis at. 8WMbenmm id
fectu; quod non faciunt illi, qui jam pri. wWütthimetl
die adventantis diei eſurialis, eam non aliter, vifiur a
quàm hydram eminùs conſpectam horrent, Genydaidtu
horrore non tam naturæ, quaàm potids vo- iuillißi
luntati ad voluptatem ollarum & carnium (uslwen uun
anhelanti inſidente. Culpavit errorem hunc aitißimdiin
Rabanus Maurus ex Ordine Benediétino ew
Archi- Epiſcopus Moguntinus, dum ita dil- N Yuimnfri
ſerit: Multi ſunt, qui jejunant, ſed id ipſum l, lgge e
jejunium non amant, quaſi onus impofttum ſit, an, niflin.
neceſſitate compulſi portant jejunium, jed non itdl ein
amant illud; more animalis onus portant, ſ gen nim
ejusdem oneris dulcedinem non deguſtant: unde imutniifn

non amant ipſum, quod portant. Tom. 6. in ie bin
Comment. S. Reg. Ac vel ideò, ſicut Deo cn aſimnd⸗
per externam illam, ac merè necefſariam amtimg eui
abſtinentiam nullum beneplacitum exhibent, imn an
ita ſe omni merito indignos, imdò etiam bickogt⸗
pœnæ obnoxios reddunt. Quanta autem ai 4
hæc jactura animæ, ſi tot per annum ſalu- 8 tten
taria remedia, ab Eccleſia & Ordinum Fun- u iun .
datoribus animabus, corporibusque cum. Humun
is

Soliloquium primum. 173
iln dis ſalubriter intenta eidem in damnum &
u Pornam cedant! Nonne ab omni difficultate
en Temotiſlimum eſt, ſi Religioſus præcepti
1 nievel Eccleſiaſtici, vel regularis, adimplendi
niis „neceſſitatem, concurſu bonæ ac liberæ in-
Wtentionis in virtutis meritum transferat, ac
ingruenta die jejunii de manè, vel in accel-
tien iu ad menſam cum hilaritate & gaudio ſpi-
lntin rituͦs abſtinentiam à cibis carnaubus, & a
iz n ſecunda refectione ad Dei honorem, & in
„ * ſatis factionem pro peccatis ſuis offerat, ſic-
tun in que non conſuetudiariam, ſed voluntariam
* n caſtigationem in ſe ſuſcipiat, hortante nos
li mt ad id Matre Eccleſia, ut corpora noſtra vo-
imieumt Juntaria caſtigatione conibentes facilins dona
adire coœleſtia capiamyoͤs. W
priminn III. A meritorio jejunii uſu ad ordinari-
N en ,l am cibi, potusque moderationem progre-
, it,’ diamur, quod officium abſtinentiæ & ſo-
Umuſrn ,l brietatis elit, quæ juxta S. Bonaventuram
uin, eſt virtus, qua oris alimenta cum moderamine
umm in admittuntur in cibo && poru. I. 2. de Prof. Re-
mn lig. c. 46. Idem Seraphicus Doctor ad vir-
e Müdt tuoſam abſtinentiæ obſervantiam tres nota-
ln rNK biles conditiones requirit, ( & his in præ-
Anlucdmes ſenti inſiſtemus) in quibus eam conſiſtere
rpn, aflerit, nempe in qualitate, in auantitate, N
u s modo. In qualitate, ait, ut non delicata 83
umus pretioſa, aut ſumptuoſa requirat- ſed fimplicia
dititine quibus valeat ſuſtentari natura, & gula non ir,
in mge 85 ritar!=

Dlöninm,1,7
uimdhle
, 6, A.

174 Diei Iy.

ritari, & quæ de facili poſſunt haberi. Se. y

curè Religioſus quoad hanc qualitatem pro-

cedet, ſi hilariter, & æquanimiter ſine ſe-

lectu in meniſa ſumat ea de cibo & potu,
quæ in communitate & menſa regulari ap-
poni ſolent, conformiter Verbis Chriſti Do-
mini: Comedite, quæ apponuntur vobis. Luc.
10. V. 18. Nam, teſte S. Franciſco Sales.
non parva auſteritas eſt, guſtum ſuum ad omni
adaptare, & eum omnibus obviis ſubjicere. l. 3.
Introd. ad vit. inter, c. 23. Quòdfſi verò
quosdam cibos ex appoſitis valetudini no-
xios non vana perſuaſione, ſed prudenti ex-
perientia cognoverit, ab illis abſtineat, nec
alios ſibi ſubrogandos petat, imò ultrò ob=
latos ex humili abſtinentia & charitate Dei

intactos relinquat, quia non deerunt fonè

alii, quibus naturæ neceſſitati ſatisfacere po-
terit, etſi ſolus panis foret. 4
Contra hanc in ciborum qualitate æqua-
nimitatem turpiter agunt, qui religioſæ men-
dicitatis obliti contra frugalem etiam men-
ſam non rarò ſtomachantur, iique plerum-
que præ reliquis, teſte Nicolao Lancicio
Opulc. ſpirit. 2. c. 6. n. 36. qui viliori con-
ditione nati ſunt: jam enim famulitia in cu-
lina obſequia culpant, quòd hæc non gu-
ſtosè ſatis aſſata, aut lixata, iſta non del-
catè condita ſint; jam ore vel corde contta

Superiores, Officiales & Oeconomos mur⸗
murant,

om
e imon
6tihite
Enul,
ziiun
ehis n in
l ein i
s, Oehent
6Konesbf
Ga NN ere
rs,Aln
,elerkvoh
Werunuc
knguetnini
unconngletnu
Tenle, Renn,
Utiſriniun
Punſenter
Wulutinnu
Nla üe
ANnmmn Anton
Walntur
li cnnninkr,
lunuftuie
e.
üngzim n
8lunin
Nn I

175
V „. m
iy, Soliloquium p S icti viliora
i &d parſimoniæ addi
ſiger e t, quòd pa tiquam ſem-
ugs murant, . niſtrent, antig i.
4ſaierliin itati ſubmi ſitis eſcis tri-
a lannniel crambem recoquan m pariant &c. qJ
aethther e vuigaribus faſtidiu tum omni tempe-
8Iorſitants imoniis non tant ertatis,
tbus quærin ijiam religioſæ Paup ſ iritu
Nſu ntix „ led elenia & patientiæ ſpiri
Nuthumiliratis, obe ſe probant. O delica
ſtiutt vacuos & inmnes le ſacrificuli memento⸗
kin g nin is, idoli veſtri, ſacri is ingreſſu ſen-
ventris, Keligioni je⸗
em in Keli laris ſubje-
te finis, ob au diſciplinæ regular
, . ude dllcip —. n ut cu-
nig Uiijus veliros jugo dile iatis, no
ias cap
ini tutſtciſtis, non ut ar hatie⸗ ſed ut carnem die
ns ſintii piditatibus Toncupileontüs ſuis eruciſigatn 2
iliftun ſtram cum cro, religi
enittlin mementote aulcereze non mlnin.
muni paupertatis Mioſa aut ſumptuoſa, ſed ſi nu⸗ ir.
1 güumbenn delicata ee ttari nutura, &α gula 5 B.
nulliliin uibus valeut e facili poſſunt baberi. rucn
il ritari, Ggue Quisquis ergo ex e cum
e Ultaen v. loc. Ccit. iborum qualita
Nchuncnt na. n cibo ⸗
gu mero, qui mn equirir S. P, Bene
an utihn eſt nu rout requir ticam
n nalerdint omni extremitate, p ſunt, is dogma
Gunilin . contenti non lun ſequatur, &
letun, , ictus, Bloſii Daérinam buccellas, quas
AENi“ Venerab. intingat ſpiritualiter bu ro-
S, mrlve am inti 9 . riſti
ann z in tien a i gulgere &
a MONM 5 „oyj tum .
glirt ſeis jus vulneribus pot t, quum lautas & ex
a NNN 1 magis amet, 4 aceto po-
n bii ſmplices ſea minus Jſus felle
i e guiſiltas, quia Do

n e yron. ſpi-
ang Ä; Bloſ. in Brev. Reg. Ty rit.

B

let un

175 Diei TV. ’
rit. S. 177 n. 6. ſicque obviis cibis ſie den
qualitatis ſelectu cum humilitate, patien. d ol
tia, & gaudio ſpiritůs veſcetur. , ſon
IV. Non minus ſenſualitati indulgent de. amnhun
licati illi Clauſtrales, præſertim juniores,
& viribus vegeti, qui ex imaginatio ſanita. Auümtuin
tis prætextu bellaria, dulciaria, cupedias, –
pretioſos liquores, vina aduſta condimen- leerwat
tis temperata in cellis & ciſtulis detinent, lin ied
iisque certis temporibus ad fovendam ſen- in man
ſualitatem, guſtusque voluptatem vtuntur, ſo inte.
ut inde ſtomachi infirmitati, prout ſibi non Pu veum⸗
rarò ex diaboli ſuggeſtione, & amoris pro- 4 anemuen
prii deceptione falsè blandiuntur, medelam ede inn
ferant. Hosce delicatos corporis ſui cul- ii. z
tores admonet S. Bernardus Serm. 30, in aidui
Cant. Puta te, quæſo, Monachum eſſe, non nueir 48
