Gi2342
author: Hutschenreiter, Johann Baptist

.
N

N 12511914429 021

UIIEIIIIIIIIIIIII 2

UB Tübingen

.

P. JOANNEBAPT. HTSCHENREIITER,
Nonacho Ordinis ejusdem SS. P. Benedi

Via ſpiritualium Exercitiorum
per octiduum in Comitem datus.

EXERCITIA
OCTIDUANA,

QA.
Docent, & qucunt animam per
viam purgativam, & illuminativam, ad

Religiolam Perfectionem, & Unionem
cum Deo.

OMNIBUS RELIGIOSIS,

Aliisque annuæ Spiritùs recollectioni addi-

ctis, præ cipuè autem Regulam S. Patriarchæ
Benedicti Hroteſſs accommodata

Profeſſo in Exempto Monaſterio Prigdingenſi pr
Ratisbonam.

Anno MDCCXLI.
PEDEPOTI,
Sumptibus OANNIS GaSTIL., Bibliopolæz
RATISBONXZ, Typis JOANNIS BAPTISTX
LANG, Epiſcopal. Typographi.

FEVEFENDISSTIIIO

CELSISSTIMIn
8. R. IMPERII

PRINCGIPI

DOMINOG, DOMINO

ANSELMO,

Ordinis S. P. Benedicti

Immediatæ ac Principalis
Eccleſiæ ad S. cramucd

ABBATI.

D0MNN DOMNO
Clementiſimo.

23 00) 86½-

2èò

E E L .,

S FS RARAR:

Ce A⸗ Ime ac Reverendiſime
8. R. nper t

ET

sse

=W Parmii
S eſt: Cei wultatn 16-
regyinantur 8 var
ſani ifcantar Mitius judici ;
u

elegt⸗

Nelii
,
d

DEDICATIO.

um de Azaria meo æquitas ex-
poſeit: non enim otioſè, non
curioſè vagatur, ſed pro no-
minis ſui Etymologia, tan-
quam adjutor Gloriæ Dei ad pia
diverſoria, ad KReligioſa adyta
ſanctè peregrinatur, vel ut in
iis majoris ſemper Perfectio-
nis ſtimulos adjiciat, vel ut ad
intepeſcentis fortè apud quos-
dam virtutis ſtudium alliciat.
Præviè conſpectum Tuum
temerarius Viator ſubire præ-
ſumit, Celſiſſime ac Reve-
rendiſſime Princeps, ut ſibi
pro ſecuro undique tranſitu
Gratioſiſſimum Patrocinium
Tuum efflagitet. Verebuntur
omnes eum à foribus ſuis ar-
cere, imò ad intima cordis ar-
RRE3 cana

PDEDICATIO.
cana ei aditum pandere non
dubitabunt, quicunque Cel-
ſiſſimi Nominis Tui Gloriam
in fronte conſpexerint, cujus
Serenitas, ceu amœnum ani-
mi Theatrum meras Gratias lo-
quitur. Et ad quem alium hic
fidelis virtutumSectator anhe-
lis paſſibus properaret, quàm

ad Te, Magne Princeps,
qui es vivum & verum virtu-
tum omnium Prototypon
Natura & Gratia ſuas opes in
Te congerendo, Téque ad
ſumma quævis Sacra & Politica
idoneum efformando, adeò li-
berali certamine dimicârunt,
dubium ut ſit, utri palma de-
ferri debeat. Crederem ego,
virtutes Tibi congenitas eſſe.
niſi

le 6

Dlin
. cis
Uman.
niule
lünhe
rur.
. Gen
e
1.
hpon!
ezn
l
Di⸗
lebl⸗
run
nuce
ne,

8

= =

=S —

DEDICATIO.
niſi Romanus Sapiens erro-
rem me dedoceret, & diceret:
Non dat natura virtutem, ars
eſt, honum fieri. Seneca Ep. 90.
Jam pridem, dum in ſeveri-
oribus Benedictinæ Congre-
gationis noſtræ diſciplinis Tuæ
amœnæ converſationis & Re-
ligioſi contubernii Gratiam
nactus ſum, fateor, ſæpiùs taci-

tè admirabar inſignia animi

Tui decora, quibus ſuprà ceæ-
teros longiùs eminebas. Per-
fectas docuiſti virtutes adhuc
ſublimium ſcientiarum diſci-
pulus, imò & in his vix Ma-
giſtris inferior: nam ut omni-
bus liquoribus tranquillum in-
natat oleum, ita jam tunc vul-
tum Tuum, verba Tua, actio-
K4 nes

DEDICATO.
nes Tuas virtuoſum comitatis,
lenitatis, ag mixtæ cum Reli-
gioſa gravitate modeſtiæ &
manſuetudinis condiebat
temperamentum. His mo-
tus quidam gremio S. Eme-
rami ad Cathedram Nheolsgt
cam aſſumptus Profeſſor,
poſtea in alio Excmptæcon-
gregationis noſtræ Monaſte-
rio ad Infulam poſtulatus Ab-
bas ad ſuum in Cathedra Col-
legam dicere non dubitavit:
P. Collega, hic Anſelmus erit
quondam Abbas meus. Dixiſſet:
& ſimul S. R. I. Princeps, ſi ei ſe-
cretiora Dei arcana inſpicere
licuiſſet. Hæc mitioris ætatis
Tuæ aurora jam tunc ſerenum
Dignitatum meridiem præſa-
K giebat.

4

— — —

— —

vliitie

Inkd
eſie

liebit
ano.
h
caly
lor
ECor.
Onlſe⸗
tigh.
laC.

etait

ig e
Dr
ſeiſ⸗
i
Stnn
legbrn
Urer
gei

DEDICATTO.
giebatn quo modò Tua Celſi-

tudo pro Meritorum plcnitu-
dine inelareſcit.

Viam ad hæc honorum faſti⸗
gia Tibi vel inſeius, vel invitus
adornſti dum pluribus inſi-
gnibus Pietatis, Doctrinæ, ac

Sapientiæ Tuæ monumentis

Orbem Litterarium illuſtrſti,
ſicque Nomen Tuum immor-
talitatis Annalibus inſeruiſti.
Eminet inter hæcindefeſſo la-
bore inſtauratum, & plus,

quàm triplo adauctum Divi

Emerami Mart. Mauſolæum,
quod pere quadripartito Ra-
tisbonam Politicam, Monafſti-

cam, Eceleſiaſticam, ac San-
ctam nuncupare plaeuit. Aſt
erravi, dum dixi: ndefeſſo labo-

§ ret

DEDICATIO.

re: nam, ut cum Pacato in Pa-
negyri Theodoſii loquar, quid-
quid nos homines laborem voca-
mus, hoc tua natura eſt. O
quàm luculentis argumentis
in eo Pietatem Tuam in Keli-
gionem noſtram Bene dicti-
nam demonſtràâſti, dum uni-
verſam quà latè patentem Ger-
maniam à Viris Apoſtolicis ex
Ordine SS. Patriarchæ Bene-
dicti ad filem Romano-Ca-
tholicam converſam eſſe,
per partes non minus ſoli-
dè, quàm fideliter deduxiſti!
Tu igitur, Illuſtriſſime Prin-
ceps- auxiſti Religionem no-
ſtram decore, quam decora-
ſti virtute: exaltaſti in Te Ma-
trem, quæ in ſe Dignum Te Fi-
lium

DEDICATIO.

toin). Xium genuit exaltandum: qui-
que olim uberrima per illam
mu, veræ probitatis accepiſti docu-
menta, nunc verſa vice am-
es pliſſima retribuis ornamenta.
III. Hlud omnium votum eſt, Ma-
ſt gne Princeps: adimple juſta
mnu:. Titterati Orbis deſideria, pro-
vocatam orexin ſeda, & pro-
litr pediem lucem publicam in-
ebar dulge reſiduis Mauſolæi parti-
„'E bus, in ordinem jam digeſtis,
Orbe oculato digniſſimis, ac
l perpetuis Sapientiæ Tuæ ar-
nnf. gumentis: nam omnis antiqua
IWN. nova eruditio in Te, ceu vivo
nD Scientiarum Pantheo domici-
r lium fixit, Tẽéque tam inſigni
ſk. Theſauro Digniſſimum The-
Ieh ſaurarium conſtituit.

Si

DEDICATIO.
Si oculos meos ad ferven-
tiſſimum Religionis Tuæ Ze-
lum convertam, tunc eos auri
fulgor perſtringit, quo D. E-
merami Baſilicm magno
ſumptu, majori cultu ad om-
nium admirationem decorâ-
ſti, ac in terreſtre quoddam
Cœlum convertiſti. Erat hoc
Templum ſua jam antiqua Ma-
jeſtate magnificum; verùm
quàm appoſitè de eo Propheta
vaticinatus eſt: Magna erit Glo-
ria domus iſtius noviſſimæ, plus-
quùm primæ! Agg. 2. v. IO0. Sere-
niſſimis Fundatoribus prima
Eccleſiæ fundamenta, Tibi po-
tiſſima ex parte ornamenta
debentur.
Probè noſti, Celſiſſime
Prin-

— — — — —= —
SI = =, —— = = =

——

ſten.
le 6
e0d
ol.
Mdon
Uann.
Cr.
len
Uatoe
crund
pen
ro
/M.
N⸗

Ire

i⸗
Wwen

W
Pr

DEDICATIO.
Princeps, quòd Religio, & ar-
dens in Superos ſtudium ſit
forma Principum i in Eceleſia-

ſtica Hierarchia, hinc ad eam
in omnibus actionibus & pe-

ribus unicè collimas. Hanc

Principalem virtutem loquun-
tut Eceleſiæ Tuæ parietes e-
tiam ſilentio ſuoò vocales: quæ
eſt enim illa profuſio tam De-
votionis in Deum, quàm pu-
lenricæ in Dcvotionem? quæ
ſcena amœna, qua oculos ob-
lectant, ac mentem ad Devo-
tionem excitant arcuata Ec-
cleſiæ laquearia, multo auro
obryzo ſeintillantia? quæ gra-
ta colorum varietas, ipfſius
etiam naturæ æmula? quæ
omtigenæ miſturaà elegantiæ?
quàm

DEDICATIO.

quàm vividè adumbrata SS.
Martyrum trophæa, qui
quondam ſævientibus in fidei

odium tyrannis multo agmine

& copioſo ſanguine colles E-

Sanè vivam Tui ideam in hac

Baſilica ua poſuiſti, præter in-
tentionem palam faciendo,

quàm magnificum Supremo
Numini Templum intra Te fir-

miſſimàâ virtutum ſtructurâ pa-
raveris: ſimile enim, ut ajunt,

producit ſui ſimile.

Notavi tenuem hactenus

flammam; (ſi tamen tenue quid
virtutum Luarum Celſitudini
ineſſe queat) reſtat ampliſſi-
mum incendium zeloſiſſimi
Tui in Superos ardoris. Hunc

242

te-

1, gl
Pintee
onniee
All.
nn
inlre
kteein.
Eend
Preno
letr⸗
rig
tain

Nenun.

eil
todt
hli⸗
len
Te⸗

DEDIoATIO.
teſtantur prægrandia, non ob-
viæ cujusvis, ſed inſolitæ ma-
gnitudinis ac ponderis argen-
tea ſimulacra, quæ Sanctis Ec-
cleſiæ Patronis, Emmeramo &
Dionyſio, in perpetuum Devo-
tionis anathéêma erexiſti. Hunc
profitentur Veneranda Divo-
rum Calcedonii & Maximini
MM. Corpora, aliâque quàm
plurima Cœlitum Lipſana, quæ
auro & unionibus, ceu præam-
bulis cœleſtis Gloriæ ornamen-
tis tam ſplendidè adornâſti, ut
de humano pretio & artificio
vix quidquam deeſſe videatur,
apponeres, quod tamen in pla-

cidum quietis reclinatorium

eisdem dudum devoviſti. Hunc

DEDICATIO.
deprædicant Deo digna ad A-
ras Paramenta Pontificalia &
Sacerdotalia ex filis aureis &
argenteis raro & caro decore
tilem uberrimè locupletaſti.
Hunc denuntiant ſumptuoſa
Eecleſiæ clathra auro fulgen-
tia, ac artifigiosè circumflexa,
ita, ut etiam ferrum tornatile in
fuis figuris venuſtè Judat. Si:
leo plurima alia ingeniofiſſimæ
Tuæ in Deum Religionis Mo-
numenta, oculis porius, quàm
ised quid? Munificus & ad
tecompenſandum pronus eſt
Deus: honorantem ſe honori-
fieat, obſequia Gratiis hic &
PBi ubertim compenſat. Quo-
2— niam

Gra AAl
tncli
Aulen ,
r en
Gahet
dahpeti
npne
ler⸗
ndkern

intleig

bline
dN M
egrun

14
ns e
oror⸗
H

DEDICATIO.
niam igitur omnes vires & ſtu-
dia ad hoc, ut in omnibus glori-
cetur Deus, irremiſſè contuli-
ſti, honorificatus es à Supremo
Numine, dum ab Auguſtiſſi-
mo Cæſare, utroque Te ſubli:
mante ad illum Principalis Cel⸗
ſitudinis Gradam, in quo jam

dudum IIluſtriſſimæ Tuæ vir.
tutes reſplenduerunt: etenim

non tam elevatus es ad tan-
tum apicem, quàm quò jam
præveneris Meritis, ſolenni
ritu fuit declaratum. Non
Imperator Carolus VI. (ut qui⸗
dam de Te veridicè) fecit Te
frincipem
at mlre,
ri⸗ eerte A ſis, te mereare,

docet. 151
00 De-

DEDICATIO.

Debebatur non major lux
huic Luminari, ſed altius can-
delabrum: ad hoc autem non
tam ſublimatus, quàm in eo
confirmatus, ac novo aureo
Diplomate donatus es, ut to-
ti S. R. Imperio per ſolennem
Promulgationem innoteſce-
ret, qualiter Te Orbi hacte-
nus occultaveris. Conſcendiſti
hæc ſublimia Principatús Sub-
ſellia; aſt non ſolus, ſed Bene-
dictina Religio noſtra Tecum,
ad cujus quoque Gloriam Te
Aug. Imperator ſublimavit, ùt
in aureo Suo Diplomate cen-
ſignavit.
Ex Magno Major declaratus
es, ut inſtar propitiorum Si-
derum eò latiùs prodeſſes, quò
alti-

ir
rin
en no
Wine
d Aree
,.
Glenen
lotele⸗
iluce.
ſeneit
NW
lber.
Teon
tan 1
n
ecel⸗

chun
gtucn d
logl

.
N

—

PDEDIoATIO.
altiùs fulgeres; & quidem ut
Tuo Principali Aſceterio latis-
ſimè prodeſſes, ac ut TeFidelem
& Prudentem Familiæ Tuæ Præ-
poſitum commo da atque utili-
tates commiſſi Tibi Populi cu-
rantem demonſtrares, quam ſo.
licitudinem, vigilantiam, ac
providentiam non inceſſanter
impendiſti? huic Tuo ſolertis-
ſimo conducendi ſtudio ædifi-
cia intra & extra ambitum Tu-
um, intra & extra Urbis mœnia,
in Eccleſiis, in Præpoſituris, in
Parœciis, in Prædiis ſuum à
fundamentis ſplendorem , aut
certè reſtaurationem vectiga-
lem profitentur. Ut ſimul
FxXtraneis prodeſſes, ad ſable-
vandam pariter eorum neces-
N 2 ſitatem

DEDIOATIO.
ſitatem Munificentiſſimas Ma-
nus extendere conſueviſti.
Ediſſere, quisquis è vicinis pa-
riter & diſſitis pauper & ege-
nus es, ſi annonæ penuria te

preſſit, ſi ægrè alibi ſubſidii
ſpes affulſit, an non QOlemen-

tiſſimus Princeps ad S. Em-
meramum ad te refocillan-
dum annuatim Suas areas, Sua
horrea aperuit 2 a0 ſolit le-
viori pretiéô tibi vitæ alimenta
miniſtravit, ſicque Pietatis
Suæ ſpongia tibi lachrimas ab⸗
ſterſit: Ita turmatim teſtantur
innumeri ad tholum Clemen-
tiæ Tuæ grati ac devoti.
Magna operans ea tamen
amNa es affahilitate, ,„ Comi-
tate 2 ac animi demiſſione,

.

linn
ſteni
feine Nr
1& ge
Lunrirte
i
ner

Cinat
luene
CEoer-
ti
4 tnde
3 C
Ullon

PEDICA.
Magne Princeps, ut Te

Magnum eſſe quaſi ignorans

diſſimules, probè gnarus, quòd
animi demiſſio Summas Digni-
tates nên obfuſcet, ſed illu-
ſtret. Et hoc ipſum Tibi
tam familiare donum Gratiæ
ac humanitatis erga omnes ſti⸗
mulum mihi addidit, ut verſa
in fiduciam audacia Celſitudi-
ni Tuæ hanc tenuem opellam,
Meritis tuis longe imparem
ſubmiſſiſſima reverentia nun-
cupare auderem. Temeritatis
meæ moderamen eſſe duxi,
quòd etiam vaſtus Oceanus par-

vos rivulos in ſinum ſuum re-

cipere, & Solteniua gramina
inaurare non dedignetur. Fre-
quentiſſimis Advenis hoſpita
K 3 re-

DEDICATIO.
tecta Benigniſſima Munifi-

centia præbere ſoles, cujus tot

ſunt teſtes, quot per annum
Commenſales: etiam hunc per-
egrinum Azariam pedibus Tu.-
is advolutum in Clementiſſi-
mum bPatrocinium recipere, ei-
que anguſtum in Auguſto Sa-
cratiorum Muſarum Pindo no-
viter à Te magnificè exſtructo
hoſpitium indulgere non dedi-
gneris. Hoſpes non erit ingra-
tus, ſed ðdymboli loco Reveren-
diſſimæ Celſitudini Tuæ innu-
mera fauſtiſſimi Regiminis lu-
ſtra devotiſſima obſervantia
non tam apprecabitur, quàm
certò augurabitur, augurio ex
Angelico Magiſtro S. Thoma
deſumpto, qui Lect. 4. in c. 2r.

Mn:

lsa.

Lancun
le er⸗
hu n.
enent.
nter
lo
lackono⸗
ANdo
wnl⸗
ntion⸗
dererer
riun.

indl⸗

n
,gur
nvel
Tom
non

DEDICATIO.

Joannis de Prælatis & Eccleſiæ
Rectoribus diſſerens per lon-
gum deducit, quòd, ſi recta cu-
piant, & tota virtute perfi-
ciant, tales conſerventur à Do-
mino, ut diutus vivant. Allegat
§. Doctor in hujus confirma-
tionem verba Origenis dicen-
tis: Rarè inveniuntur utiles Re-
ctores, & Doctores Eccleſiæ parvo
tempore vivere. Quis autem
tam peregrinus eſt, ut igno-
ret, quantas utilitates, quanta
commoda per largifluos Bene-
ficentiæ Tuæ canales derivaris
tum in Principalem Eccleſi-
am Tuam, eam in Sacris &
profanis providè gubernando,
ejusque Jura & Privilegia for-
titer propugnando: tum in
K bia.

PDEDICATIO.

Plurimùm mihi Venerandos

Tuos D. D. Capitulares, Eos
omni virtutum ac (cientia-

rum cultu exornando & nobi-

Iitando; non enim aliter Eos,
quâm ut Paulus Fideles ſuos,
ceu Gaudium Tuum, Gloriam
Tuam, Coronam Tuam proæ-
quitatis menſura foves & dili-
gis: tum in ⁸. Religionem no-
ſtram, eam ſcriptis & factis ex-
altando: tum demum in Tei-
pſum, immenſum quaſi Meri-
torum Theſaurum pro cœle-
ſti retributione coacervando.

Fruere igitur⸗ Celſiſſime

Princeps, hoc meo, hoc Aza-
riæx mei, hoc omnium, qui
boni audiunt, non tam voto,
quàm vaticihio, ac inter con-
tinuos

3

Cberineg

lne .

leinti

0Gob.

lrerbe⸗
Gs ſu
1Clnn
n oe.

N.

nen de
lter
nin e-
llNe
.
Cervnntn

e,
e N

n, l
in wot,

tet cN

tinn

DEDICATIO.
tinuos Divinorum Chariſma-
tum Favonios ſupra commu-
nes vitæ humanæ leges Senio-
ris Tobiæ annos adæqua;, ac
vel tunce in priſtinum vigorem
& decorem Senectam inſtau-
ra. Ita voveo, ita precor, ita
auguror

Keverendiſim CaE tu-
dini Tuæx

devotiſſimus, humil-
limus

P. Joannes Baptiſta
Hutſchenreiter.

RXX S Ab-

eEe (0) e-
APPROBATIO

Exemptæ Congregationis Benedi-
Aino -Bavaricæ ſubtitulo &dd. Angelo-
rum Cueſtodum.

Os Gregorius Dei Gratia, antiquis-
ſimi Monaſterii Tegernſeenſis
Abbas, & Exemptæ Congregationis
Benedictino-Bavaricæ p.t. Præſes Gene-
ralis, hiſce licentiam facimus, ut Liber
Exercitiorum oiduanorum, Ararias
Edeliz &c. inſcriptus, ab A. R. P. Joan-
ne Baptiſta Hutſchenreiter, Profeſſo
Priflingenſi, compilatus, poſtquam
mandato Noſtro reviſus Principiis Fi-
dei, Morum, & ſolidæ Aſceſeos appri-
mè conſonus repertus fuit, pro ſingu-
lari utilitate plurimorum typis vulgari
poſſit. In cujus rei fidem præſentes
manu propria, Noſtrique Officii ſigil-
lo munivimus. Tegernſee 10ma Junii

Anno 1739.
(L.S.)
Gregorius Abbas,

p. t. Præſes Generalis.
mppria.

4

n

nr en
.

.

timigl
Ulents
nntinis
w ulſber
Im, Anie
IND pr.
er, De
Dokrun
Minchͦk.
Releoemn
Nrol
hönl
enpzenn
Cüfil
lonmfui

83 (0) -
PROGMIUM
Ad

Venerandos piritualium Exerci-
tiorum Candidatos, Religioſos & Sa-
cerdotes.

Arrant S. Paginæ Lib. Tob. c. 2.
5j. 6. quòd Tobias Senior per ca-
lida ſtercora hirundinis à Deo in Ex-
emplum Patientiæ oculorum caligine
percuſſus filium ſuum Tobiam, vel
quod S. Auguſtino idem ſonat, To-
bim Juniorem, è terra Babilonica, ubi
habitabat, ad Gabelum in civitate Ra-
ges Medorum ablegaverit, ut ab eo re-
peteret mutuò data decem talenta ar-
genti, eò, quòd ſe brevi moritu-
rum crederet. Quia verò hæc le-
gatio Deo placuit ad oſtendenda Ma-
gnalia ſua, ideò etiam occulta Provi-
dentia ſua Tobiæ in viæ comitem Ra-
phaëlem Archangelum deſtinavit, qui
tamen tecta ſub ſpecioſi Juvenis ſche-
mate Angelica Dignirate ſe Axariam,
Ananiæ Magni filium, profitebatur.
Bene-

Proxmium.
Benevole Lector: dum in fronte hu-
jus libelli oculis tuis occurrit nomen
Azariæ fideliz, Tobiæ in via ſpiritualium
Exercitiorum in comitem dats, nolim
credas, tibi in ducem præſentari S. Ar-

changelum Raphaëlem; ſed cum Pur-

purato S. Litterarum Interprete, Hugo-
ne às Charo, in c.5. Tob. perAzariam in-
telligimus Adjutorem, per Ananiæ Ma-
gni filium, Gloriæ Des, ut ſenſus ſit:
Azarias adjutor Gloriæ Dei, Tobiæ, ſeu
ducto ad luétum, prout idem Eminen-
tiſſimus Author in Pſal. 118. exponit,
in viæ comitem datus. Hac nominis
explicatione ad noſtrum inſtitutum
Præviè obſervata, cæteroquin ad Hiſto-
riæ filum inter Archangelum Gabrielem
& Tobiam Juniorem per decurſum nos
tenebimus. Quid enim manuductio-
nem animæ ad culmen Evangelicæ Per-
fectionis per triplicem viam, purgati-
vam, illuminativam & unitivam, nobis
magis appoſité demonſtrat, quàm
iter Tobiæ duce Angelo ad Gabelum?
Omnia, quæ in via ac termino geſta
ſunt,

lcnmn
Shm
4 L..
N

WI

ninfon
Curr 1 Io
lu, Uol
Ennit
Nommh.
uhdrhin.
Drln.
dune i
n llb lt.
lobir ſen
en brire.
1eyeni,
Hu moru
Ihlmnm
Unadih.
Chren
Centonne
Nlat.
pugri
Grandors
rn, Iun
6Ctbenn
mung

Procmnm.
ſunt, immuunt nobis aliquid de ani-
mæ ad meliorem ſtatum reformatione.
Egreſſus eſt Tobias è terra Babiloniæ,
& Regione horroris & confuſionis, per
quod nobis denotatur recefſus à ſtaru
peccati, à pravis conſuetudinibus ve-
teris hominis: unde commune erat
Prophetis dicere: Egretimini εBabilo-
ne. Iſa. 48. V. 20. Receédite de medio Babi-
lonis & de terra Chaldæorum egredimini.
Jeremi. 5O. v. 8. Primam ſtationem pro
via purgativa poſuit, vel potius ſan-
ctæ & innocentis educationis Juvenis
ponere nos docuit ad ripam Tigris
fluminis, ut ibi pedes lavaret: ubi ob-
ſervat Rupertus Abbas 1. 5. de Div.
Offic. c. 20. Pedes noſtros, id eſt, altus
noſtros quotidie neceſſe habemus lIavari; ſi
dixerimus, quia peccatum non habemus,
& lavars pedes noſtros recuſaverimus, nos
ipſos ſeducimus, & veritas in nobis non
eſt. TIbidem piſcis immanis eum de-
vorare minabatur, quem tamen hor-
tatu Angeli apprehenſa branchia attra-
xit in ſicchm, exenteravit, aflayit, ac
“ cor,

Procmium.

cor fel & jecur in ſaluherrima medicami-
na reſervavit. An non per hanc grandis
piſcis invaſionem peccati occaſiones,

continuas dæmonis inſidias, mun

di fal-

lacias, & carnis illecebras intelligere li-
cet, quibus infenſiſſimi hoſtes iſti ani-

mas noſtras peſſundare quærunt

has

autem periculoſas præſtigias in via in-
cipientium generoſo auſu aggredi, cul-

tro mortificationis exenterare,

& ad

ardentem quatuor noviſſimorum con-

ſiderationem aſlare oportet.

Alteram ſtationem pro via illumina-
civa Tobias cum ſuo Angelico Divinæ
Gloriæ Adjutore fecit in domo Rague-
lis, ubi jam præclara virtutum argu-

menta exhibuit, ita quidem, ut
env Tobiam Raguel dixerit Annæ,

zntl-
uwors

ſnæ⸗ Quàm ſimelis eſt JNuveniy'iſte Conſo-

brino meo, nempe Tobiæ Seniori! Tob.

7. v. 2. ſed undenam Raguel hanc

ſimi-

litudinem colligere poterat, cùm ta-
men Coônſobrinum ſuum ob locorum

utrinque diſtantiam per quadra

ginta
qua-

.
U

Ein
n

nun
Uuch

1

Thane r
Ocetſon
Gmunde 4
eligee .
Welin.
DAwun bas
Ginfür
Grel,oll
elte, Ndl
norumcon⸗

1

Fuilunin.
elcolhine
Onohege⸗
uun dr⸗
en, Win⸗
Au, i
Gifelk
NonlTot
Abeneſer
1,olmtr
Oblooonn
1

Proxmium.
quatuor annos, ùt volunt Chroniſtæ
apud Jos. Manſium Tract. 2 3. diſc. 4.
n. 8. nec viderit quidem? Reſpondet
Dionyſius Carthus. quia Patri erat
milis moribuse omnes enim virtutes ex-
primebat filius, quæ in Patre fulgebant:
Pater autem adhuc juvenis nibel puerile

geſſit in ꝗpere, ſed bergebat in Jeruſalem

ad templum Domini, & sbi adorabat Do-
minum Deum Oſrael.-ſurientet asebat, nu-
disque veſtimenta praæbebat, mortuis, at-
que occiſis ſepulturam ſolicitus exhibebat
&. Tob. I. Factus vir Lobiam, filium
ſuum, ab infantia timere Deum ſuum do-
cuit, & abſtinere ab omni peccato, qui
etiam Patris veſtigiis ſancta æmulatio-
ne ſolerter inſiſtebat, ſicque Patris mo-
ribus per omnia ſimilem ſe reddebar.
An non hoc modo viam illuminativam
tanquam vera virtutum idea ambulare
nos docuit!
Viam demum unitivam Junior To-
bis nobis demonſtravit per Matrimoni-
um cum Sara filia Raguelis initum,
cui per triduum cum Sponſa ſua S. ora-
tioni;

Proxmium.
tionis præſidium præmiſit: inſtanter
orabant ambo ſimul. c. 8. v. 6. Eſt au-
tem Conjugium caſtè & ſanctè celebra-
tum Symbolum unionis & conjun-
Gionis animæ, præſertim Religioſæ, cum
Deo: nam Religioſus repudiato per vo-
ta ſolennia omni amore, cura, ac pos-
ſeſſione erga bona creata, videlicet erga
divitias, voluptates, proprium intel-
lectum & voluntatem, Deo fidelitatem
ſpondet, ipſi ſoli tota mente, ac affe-
ts plenitudine adhærendi, ſicque
anima fit Sponſa Dei: Sponſabo te mihi in
ſempiternum. Oſex 2. V. 19. Sicut ergo
er Azariam, fidelem Ananiæ Magni
filium, Adjutorem Divinæ Gloriæ intelli-
gimus; ita per Tobiam in decurſu ani-
ma, ſpiritualibus PExercitiis, & in iis S.
Perfectioni & unioni cum Deo inten-
ta, nobis repræſentatur., th
Ne verò finis hujus ſpiritualis lucu-
brationis meæ te lateat, amice Lector,
candidè dicam, quod res eſt. Annis
meis attigi limina ſenectutis, immò non
paucis jam greſſibus ea tranſcendi; hinc
in

0
A
W,
ii
3
üt
hl
l
l
M
ne
erli
Gunt
he

.

niit ie,
5 6. Nl
lnckeae,
onin
iiokron
Wro erſo.
Re⸗
ikltaen
Vrinm i.
bfceltuen
ene, Ke
li, loſe
ſrt uli
) Den egn
unie pni,
Orieinel,
Cegltlunn.
6, Winios
nDvrr.

unluler
l. Umd
i, möm
Fendlie

l⸗

Procmium.
in unico & maximò animæ meæ nego-
tio providè mihi conſulere, eâque,
quæ calamo concepi, practicè mihi
præcipuè accommodare volui, ut ve-
niens diſtrictus Judex in me arbore ha-
ctenus ſterili deinceps ſaltem inveniat
fructus maturos: odio enim ſunt Deo
rami, in Religioſis Pomariis, qubrum

frubtus inutiles, & acerbi ad manducan-

dum, & ad nihilum apti. Sap. 4. V. 5.
Dum igitur etiam in ordine naturæ mo-
tus in fine velocior, an non indignum
eſt, ſi in ordine gratiæ virtus in fine,
in decliviore ætate torpeſcat, præſen-
tim dum finis vel omnia corrumpit,
vel perficit? His ductus ſtimulis præ-
ſentem Aſceſin præprimis ad Dei Ter
Opt. Max. Gloriam, dein ad propriæ
animæ profectum compilavi, in qua
ipſe mihi Azarias, ipſe mihi Tobis eſ-
ſe volui. 2 mi.
8Scripſi hæc, non tam utalios viam
Religioſæ Perfectionis docerem, quàm
ut ipſemet in ea propria errata dedi-
ſcerem, præterita plangendo, futura

N. NXK.,K Pro-

Procmium.
proſpiciĩendo. Sæpiùs, ut facear, dum
huic ſacro labori intentus eram, con-
fuſio cooperuit faciem meam, cùm
æquo animo perpenderem, quanta mi-
hi adhuc reſtet via ad Virtutum ſolidi-
tatem, ad Charitatis Dei & proximi pu-
ritatem, ad Perfectionis ſublimitatem
pertingendi. Calamum mihi penè è
manibus excuſſit Tertullianus, do-
Grinam ejus ſterilem & abjectam repu-
tans, cujus diéta factis deſicientibus
erubeſeunt: I. de Patient. verùm reſum-
pſi denuò animum, cogitando, quòd
etiam ſalubres aquæ è canali non ſatis
limpido emanent. Si hoc in elemen-
to aquæ operante natura, cur non eti-
am in directione ſpirits opitulante
gratia? Sperabam, quòd Deus etiam
per iners animal plures adhuc Balaam
à via non bona avertere, ac ad viam
Juſtitiæ reducere poiſſit. Hac ſpe ti-
morem eluſi. Dico proin cum humi-
li S. Ambroſio l. de Dignit. Sacerdot.

c. I. Non me vitæ perfectæ eſſe fateor,

ehm de vita perfedta alios moneo. Sicque
con-

e I

4

6
ſr
d
l
Mun
n
d
e
ten

n
1/
ut

R

uerer,
crann,cn
Meammn
equunmn
ttutumite
Elbliiun
nmnklhett
Ann,
men.
feentitia
umkelon.
to, al
donkrs
einclener.
l totel⸗
Oninlne
Deustinmn
burcn
,A Ni
c he t
eunbun-
Toe,.
1D
n, Nn

N

Procmum.
confido in Dei adjutorio, quòd hiſce
meis utut ſalutaribus rivulis præter
propria, etiam aliena prata irrigari va-
leant.
Si tibi, Venerande Candidate, in hoc
opuſculo Meditationes & Soliloquia
prolixa nimis videantur, noveris, quèd-
tibi potius abundantia, quàm parſimo-
nia ſervire intenderim, imitando in
hoc Salvatorem noſtrum, qui paſcen-
do populum in deſerto non ad ſuffici-
entiam tantùm, ſed ad abundantiam
panes miraculoſè ita multiplicavit, ut
duodecim cophini fragmentorum reſi-
dui fuerint: juſſit panes diſtribui, non
ut omnes conſumantur, ſed ut indi-
gi pro neceſſitate reficiantur. Tantum
igitur de quovis ſpirituali pabulo fu-
me, quantum ad ſaginandum ſpiritum
Opus habueris, aut hora meditationis
vel lectionis tibi ſumere, ac ritè maſti-
care permiſerit, reſidua in caniſtro re-
ſerva, & ſervient tibi alio opportuno

temporé.

Si verò in ulla materia, certè in Aſce-

NN 2 tica

Proxmium.

tica novitas periculoſa eſt. Via S. Per-
fectionis in purgativam, illuminativam
& unitivam tripartita iisdem antiquis-
ſimis nititur principiis cum excluſione
omnis novitatis, quæ quondam Chri-
ſtus, abfolutiflima Sanctitatis Ildea, in
S. Evangelio, & 88. Patres, ac ſpiritua-
lis vitæ Magiſtri in ſuis Scriptis, nobis-
que relictis Monumentis tradiderunt.
Horum ductum ſecutus oommunes
materias pro Meditationibus & Solilo-
quiis aſſumpſi, ac cas præ reliquis, in
quibus ordinariè hominem etiam Reli-
gioſum, præſertim in via Perfectionis
non adeò progreſſum, tum validiùsim-
pugnari, tum frequentiùs labi contin-
git, aut in quibus naturæ repugnantia
arctiori fræno coërceri debet, ac tan-
dem in quibus per Exercitationem Deo
majus beneplacitum, & animæ uberi-
us Perfectionis incrementum accedit.
Nil igitur novi exſpecta , Benevole
Candidate; tritum enim, ac notum eſt
illud: Novitas mater errorum eſt, &
inimica veritati. Quæ in Doctrina
Aſce-

1.

4 Nug
U Uninin
Een rin
merchlion
ntmmch.
lunß la in
defin l⸗
ahi, N.
nullinn
Cmnne;
Kdollo.
relui,in
letiunel⸗
Derfecions
aicllumn.
Pbiconr.

epnevumn

er,N
tonen
Unethei⸗
In medt,
,Denro
eNuNd
Nu l 6
i Docti

Procmiunt.
Aſcetica antiqua jam ſunt, & ab aliis
Authoribus jam ſæpiùs prælo commiſ-
ſa, ad novam tantummodò loquendi
ſormulam traduxi. Si quæ aliena ſunt,
& in ſubſidium infirmi ſpiritùs mei ex
recentioribus Aſcetis mutuata, (uti
plura eſſe haud diffiteor) ea paſſim Au-
thores adducendo allegavi. Dico igi-
tur cum Claravallenſi Abbate: Non tibi
me propria tradidiſſe putes, nec tanquam
noſtra ſuſcipias, ſed de multis ſermonibus
Patrum, quorum digna ſatis laus eſt in
Eccleſia, quæ huic videbantur aptæ nego-
tio, noveris decerpſiſe ſententias; addo
ego: noveris, me decepſiſſe Doctrinas
ſpirituales, & Veritates practicas.
A præludiis, quæ non pauci Aſcetæ
ſuis Meditationibus utiliter præmitte-
re ſolent, abſtinui: horum autem loco
ſuadeo omnibus ſpiritualium Exerci-
tiorum Candidatis, ut univerſim ante
quamvis, quam obeunt, functionem
ſpiritualem, præſertim longiorem ſalu-
berrimum Divinæ Præſentiæ Exerciti-
um ſibi familiare reddant: non enim

0C 3 ignis

Promium.

jgnis intimior eſt ferro candenti, non
aqua ſpongiæ, non lux aeri, non ani-
ma corpori, non homo ſibi ipſi qvàm
Heus eſlentialiter, & ſemper & ubique
adeſt & ineſt homini, etiam non co-
gitanti de co: In ipſo enim vivimut, mo-
vemur, S& ſumaut; Act. 17. v. 2 8. ſicque
facilius & quietius eſt formare viva fide
Prævié Ppræludia i in præſentia Dei reali-
ter & neceſſariò tali, quàm ad alia My-
ſteria & S. objecta abſentia evagari, &
ea primrum per vim imaginariam ad ſe
attrahere, quibus labilis noſtra memo-
ria inhærere minus potens eſt. Fun-
dat Pariter Exercitium Præſentiæ Dei
in anima humilem reverentiam, filia-
lem confidentiam, familiarem cum
Deo converſationem, devotam affe-
Quum i in oratione hrenitohert „ac in-
defeſſam in operando diligentiam &
attentionem, quod aliæ repræſenta-
lones & reflexlones ad alia objecta,
etjain ſancta 3 ctiam ex.S. Litteris &
Vitis Sanctorum Petita, utpore remo-
kans & dignitate minus excellentia tam
effica-

— „

ein
N

h

1

nlent
ſti non
Un nonco
ninn e.
nalege
nueſtund
ii eizele
Vakeli⸗
enagri N
Unnanz⸗
blr nene.
Vel un⸗
Aentze el
hnum tlr.
Uuen cun
Rnen e
nen Ar.
emem -
Eprtene
n obeeer
linere
otenen
elenn

⸗

Procmium.

efficaciter non præſtant. Unde S. Ba-
ſilius ait: Non eſt quisquam, qui, ubi ve-
rè præſtantiorem adeſſe aliquem ſibi per-
ſuaßt, eò ſpreto ſe ad minus preſtantem
convertat. in Reg. 5. fuſa.
Hoc Divinæ Prætſentiæ Exercitium
in omnibus noſtris actionibus ſpeciali-
ter commendat S. P. N. Benedictus, ſæ-
iùs in S. Regula illud inculcans, uti:
ſtimet ſo hiomo de Cœlis ſemper à Deo re-
ſpici omni hora, & facta ſua in omni loce
ab aſpedtu Divinitatis videri, & ab An-
gelis Deo omni hora renunciari. S. Reg. c.
7. gr. 1. humil. Item c. 19. Ubique cre-
dimus Divinam eſſe Præſentiam, & oculos
Domini in omni loco ſpeculari bonos &
malos ⸗ maximè tamen boc ſine aliqua du-
bitatione eredamus, cùm ad opus Divi-
num aßſſtimus. Zeloſiſſimus P. Al-
phonſus Rodericius, dum quædam
media attentè, reverentérque orandi,

S& ſpiritualiaExercitia ritè obeundi enu-

merat, allegans verba S. Ignatii horta-
tur, ut paulo antò, qum orationem au-
ſpicemur, (ſeu, quod idem eſt, in Ppræ⸗
CK4 ludio

Prowxmium.

ludio Meditationis) ſpatio, quopercur-
ri oratio Dominica poſſet, mente ſurſum ele-
vata conſideremus, à Deo præſente &
ſebctante nos videri, ac broinde magna
cum reverentia & humilitate orationem
Cvoealem, aut mentalem) aggrediamur.
Alph. Roderiq-p. I. Tract. 5. C. 22. n. 3.
Quod igitur Senior Tobias filio ſuo,
Tobiæ Juniori, cum Azaria iter ad Ga-
belum in Rages Medorum auſpicanti
precatus eſt, hoc pariter tibi, ſanctio-
ris vitæ Candidate, viam ad S. ſolitudi-
nem aggredienti ex animo exopto,
nempe: Bene ambuletis, & ſit Deus in
itinere veſtro, & Angelus ejus comitetur
vebiscum. Tob. 5. v. 2I. Hoc etiam vo-
to te comitor, ur redux referas non
decem talenta argenti, prout Junior
Tobis, ſed largiſſimum gratiarum ac
meritorum Theſaurum, quo ſanè di-
taberis, ſi fidelis Azariæ, Divinæ Glo-
riæ adjutoris, ductui ac monitis te in via
uſque ad terminum vitæ tuæ obſequen-
tem præſtiteris. Illud adhuc pro co-
ronide cum D. Gregorio noſtro te ro-

g0.

oi
e

len
gu
ie

6,

4, u
nſe Me.
. leu⸗
uite Nen
u. D
Niegn Ge lc
d ſan ung.
luinflol
uird
n Mni
idi andio⸗
Aoltut⸗
no eond,
SDurn
anl
e einmde⸗
ilers non
om Tun
1unmn 4
oſnech
Diimdh⸗
tisteini
EoMeger
mneocr
otron

ien

Elenchurt.
go, ut quisquis hæc legeris, apud diſpri-
bztum Judicem ſolatium mibi tuæ oratio-
nis impendas, & qui per me verba accipis,
pro me lachrimas readas. Vale.

ELENCHUS

Omnium Meditationum, Soliloquio-
rum, Examinum particularium, & Ledkio-
num ex Lib. de Imitatione Chriſtuqua

ber Octiduum S. Exercitiorum in hoc
opere continentur.

DIES PRIMA,

S§§. Trinitati conſecranda.

Meditatio I. De excitando ferventi Ze-
lo ſeriæ Converſionis.
Medit. II. De formidanda gravitate
Peccati mortalis, ejũsque damnis.
Medit. III. De Memoria mortis viva
& practica.
Soliloquium I. De timendis Dei ju.
dicus occultis.

KMCNX1 Solt⸗

.

Elenchus.

Soliloq. II. De tremendo Judicio uni-

verſali.
Examen particulare, ſive Conſideratio
practica, de reformando moderna
Statu totius hominis.
De Imitatione Chriſti legitur exl. 1. e
25. & cx l. 3. c. 1½.

DIES SECUNDA,
Verbo incarnato, ZTliſit Chrifo, con-

ſecranda.

Mccditatio l. De Anima cum filio pro-
digo reſipiſcente.
Medit. II. De Horrore peccati ivenialis.
Medit. III. De triplici Fide, mortua,
languida, & viva.
Soliloquium I. De agendis dignis Fru-
ctibus Pœnitentiæ.
Soliloq. II. De pernicioſo vitio Tepi-
ditatis.
Examen particulare, ſive Conſideratio
practica, de amore Silentii & cuſto-
dia Linguæ.
de ImitationeChriſii legitur ex l. I. c. 21.
Dies

Art
W
M

l
gei
Cln
1

e
.

Mune
i
4
U
Na

c

4

ltgon

Conſikrt
Molene

Dralte⸗

0½
Nifote.
mflionr.

inenule
leymoru

Vöpkn.
zole⸗

Cnlend
iKaltr

Elenchus.

DIES TERTIA,

ir. dolorum, Domino noſtro Jkſu
Chriſto, pro nobis paſſo, mortuo, & ſe ſepul-

to, conſecranda.

Meditatio I. De neceſſitate & præſtan-
tia Mortificationis in communi.
Medit. II. Quomodo corpus per exter-
nam Mortificationem tractandum?
Medit. III. De Mortificatione interna
appetitũùs ſenſitivi.

Soliloquium I. De cuſtodia Linguæ,
præſertimi in Locutorio, in Refecto-
rio, & in Conſortio ſæculari.
Soliloq. II. De mortificando Amore
proprio, & implantando ſancto ſui
ipſius Odio.
Examen particulare, ſive Conſideratio

practica, de Patientia & Manſuetu-
dine. „

Delmitatione Chriſti legicur ex L. 1. c.
6. 1& ex l.. c.

4

pis

Elenchur.

DIESQARTA,
Beatiſſimæ Virceini Mariæ ſine labe

conceptæ, omnibus virtutibus à Deo eminen-
tius decoratæ, cultu hyperdaliæ conſe-
cranda.
Meditatio I. De Humilitate.
Medit. II. De bPatientia.
Medit. III. De Proximo non judican-
do, & vitanda Detractione, ctiami levi.
Soliloquium I. De Abſtinentia & So⸗
brietate.
Soliloq. II. De charitativa Conrerſ-
tione cum aliis in Communitate.
Examen particulare, ſeu Puncta practica,
ad acquirendam virtutem Humilita-
tis.
De Imitatione Chriſti legitur cx I. 3. c.
40. & c. 19. cx codem lib.

DIBSQüINT A,
§. Angelo Cuftoai Decjaliter de-

dicanda.

Meditatio I. De fine Vocationis ad Sta-
tum Religioſum.

Me-

on
nn
ol

Dn
4
t
Ne

lra
dül
ſhi

ONn idler.
Menunteni

nid Ade.

1Conel⸗
muniune,
lpradi,
nHuriie.

ad ge

—à 1

a,
