intonnhl rum rerum omnium colore, aut groſſitudine non
nnihſ cauſentur AMonachi, ſed quales inveniri poſſunt in

4
1
7

lube gen

en pint

Provincia, qua degunt, aut quod vilius compa. chiin uun N

rari poh. c. 55. Quinus, ipfa etiam vilia e Atnl
non aliter, quàm pretioſa, ac ad Patrimo- geuen hahi
mium Chriſti pertinentia cautè tractare, ob. AjGaſum il
ſervare, & cuſtodire. Sextus, defectum in m bpenu ii
neceſſariis æquanimiter ferre, modeſtè ea eEailn
petere, tarditatem, dilationem „ vel duri- mit kehde⸗
tiem eorum, quibus incumbit providere, Aigdignenanin,
patienter & hilariter exſpectare, & ſi omni- rlittann
no negentur, tum demum paupertatem Pro ſc änfei
vera Matre, Domina, Sponſa, Regina, ufi o e mmantni
eam S. Franciſcus Seraphicus dictitare ſole- enmuln itl
bat, cum gaudio ampiecti: nam paupcren k,ſmtui⸗
eſſe, & in nullo egere quis nolit? Magni hac jmmranun
in re ponderis ſunt verba S. Vincenti Ferre- iſei lan
rii dicentis: Laudabile non eſt, pauperen Ae, Nnni oki
niſ tum, dum quis pauperrimus eſt, G dn nfuſcunnck
laborat, paupertutem diligit, ea Gan et, eaint ni mihnn
præfert, G quicunque in ea occurtunt D
&& carentiæ, &αο animo ex amore Chriſti n
ſa tolerat. Et hæc perfecta ſpiritus paupet- a iu in
tas eſt. Difpice jam, bone Vir, conſeiene ti
tiam tuam, ſed ſine palpatione, & vide, Juo. ni itn
tum hactenus paupertatis gradum, primumn, n
medium, aut ultimum, aut fortaſſis nullum el alte
conſcenderis? materiam enim delicatam, Ss ſunt
pote coram Deo ſolenni voto roboratam, per-
Ctas. “ fliei
11 IX. Tunc autem in conſcientia ſecunns ninan
eris, ſi ut Religioſus privatus in Clauſtto de- e fuinn
gens liten

;

nhe 8 Soliloquium primum. 309
g 1 e gens cubiculum tuum pluribus inſtruétum
n⸗ i non habeas, quàm erat illud Sunamitidis,
. in ur Prophetam Eliſæum hoſpitio excepturæ, quæ
e qixit ad virum ſuum: Fatiamus ei cœnaculum
DDõ parvum, & ponamus ei in eo lectulum, & men-
in am & ſellam, & candelabrum, ut, cum venerit
— ad nos, maneat ibi. 4. Reg. 4. v. 10. Præter
rts iſta ad devotionem omnino etiam concedi-
tur Religioſo Imago Crucifixi, & Deiparæ
Virginis, aut etiam ſpecialis Patroni, pulpi-
tum, nec non obtenla ad feneſtram cortina
ad temperandum ſolis æſtum: communiter
1e etiam à Superioribus Ordinis noſtri Benedi-
Qini permittuntur cortinæ vulgares ante le-
e um ſuſpenſæ ob decentem modeſtiam,
dum extranei ſubinde admitti ſolent: ſcri-
miolum vel ciſtula pro veſtium cuſtodia, ubi
in veſtiario non deponuntur. Inter ſuper-
n flua autem, vana, & pretioſa reputantur
nd. affixa in Cellis pauperum ſpecula, prætenſa
ünn adjanuum velamina, ſedilia ornatiora, Alph, Ro-
ne driq. p. 3. tract. 3. c. 7. n. 8. veſtes ultra de-
centiam pretioſæ, & ad mundanos oculos
compoſitæ, præcipuè autem ſumptuoſa ho-
E rologia; (niſi fortè unum excitatorium pro-
10 pter nocturnas vigilias privata devotione in-
tentas) cùm enim communis horologii in
turfi, uti etiam campanarum pulſus in Mo-
us „ o nalieriss ſit ordinarius, nec aures, niſi ſur-
das, præterire poſſit, nônne alia horologia
Nep U 3 2

310 Diei V. anke
6 . . . .
ad privatos parietes in Cellis affixa præciſs n in
ad ſplendorem, ad oſtentationem, ad vanita- n
tem ſerviunt? Verùm hæc & plura alia uuugni
ticularia ſapienti Superiorum arbitrio rlin⸗ Pinſtu
quenda, qui conſideratis Ordinis, ac inſti⸗ irpreloſten
tuti, Perſonæ, Officii, loci & temporis cir⸗ jetenrenn
cumſtantüs inter uſum neceſſarium, mode- anunnlili
ratum, & ſuperfluum diſcernere noverint. 1 lurin
Memorabile eſt teſtimonium, quod atluluk
paupertate in famoſiſſimo Monaſterio Caſ. en hhuentue
nenſi obſervata Hæfftenus noſter ex Ocula- en mnin /
to teſte adducit, his verbis: Meritò Simon tk ninihe
Milletius laudat Cellas ditiſſimi Monaſterij lianmnerni/
Caſſinenſis, in quibus alia non vidit utenſili numm iin
ræter menſam ſimplicem, & Oratorium. & ulint ii⸗
funem transverſaliter extenſum, cui Nelies rnpenemmd
imponantur, & lecticam adeò humilem, ac M eühuin
concipi poſſet : conſtat enim duobus fcam is enenele 1
nis, tribus aut quotuor aſſeribus nullo arti- n udkinin
ficio compactis, quibus lectiſternia impoſ- Mumgiiſi Gin
ta. Libri in eis aut ſunt pauci, aut nulli, umigiim
Redolet hoc ſanè adamatam 6. Benedicto liuludit
frugalitatem: quò enim pauciora quis in cel- Muidhumuftüin
la habet, eò minus iis adhæret animus, eoe dllilnillat
que ſpiritus libertas major eſt. Hæc Hæffte- ſtieccehinrn
nus Diſquis. Monaſt. 1. 12. tract. 3. diſq. 4. Mhon itn
quod exemplum in omni vilitate & incom- hnnn, Aning
Reanets habitationis pro imitatione ſervire ilteniuſt-
. en e lamlintn
X. Sunt autem ſubtiles ſtygii præſtigia· Amin
torii l

u Soliloquium primum. 311
alui toris fallaciæ, quibus armatus ſe in Clau-
eun⸗ ſtra regularia, imo in Religioſorum corda
HH non rarò cum magno paupertatis diſpendio
Fhmmht inſinuat, eique ſub ſpecioſa providentiæ fu-
co, ſub prætenſo præſentis, aut futuræ ne-
n arn ceſſitatis ſchemate in perniciolas ſolicitudi-
Whhnm nes circa corporalia & futura contingentia
diſtrahit. Ecce! inſibilat hic venenatus ſer-
In pens, ecce! res Monaſterii, cui per Profes-
e ſionem ſtabilitatem nuncupaſti, curtæ ſunt,
um vel cert Superiores parſimoniæ plus æquo
i addicti: quis veſtes decentiores, quis ſub-
ſidia in omnem eventum pro itinere ſuppe-
ditabit? quis corporis ſolatia ſubminiſtrabit,
aut quis medebitur tui, ſi longiori infirmitate
detento per voluntatem Dei decumbere con-
Unti tigerit? quis ad libros ſcholaſticos, concio⸗
ueln natorios coëmendos, ad honeſtam recrea-
oonem, aut alia hinc inde neceſſaria media
communicabit? Hac ovina pelle tectus dæ-
mon corda Regularium pulſat, ac ad ingrel-
nigu lum admiſſus illud efficit, ut incautus pau-
zuane pertatis Alumnus futilibus his curis ineſcatus
ei, primitus à tranquilla animi ſtatione decedat,
imtn plura ſibi neceſſaria aut modò deeſſe, aut
ami, cum tempore defutura fingat, parentum,
iE, propinquorum, aliorumque ſubſidia implo-
t li⸗ ret, pro Eleemoſyna legenda Miſſæ Sacrifi-

EAA
ättitdn
air rnn
WWINA

4*

tmin“ cia offerat, familiaritates contrahat, ſicque

,6 ad evitanda paupertatis incommoda, in con-
uab! U4 gerendo

in n

„jin Donino

312 Diei VI,
gerendo depoſiti peculio, in augenda Cellæ
ſuppellectile periculoſas proviſiones molia- gulu n 4
tur, vaniſſimè timens, ne inopiæ neceſſita. nan
te coarctatus laborioſam, inconſolatam ac ufl lunt ude
miſeram vitam tranſigere debeat, unde con. zlmtäie
tingit, quòd ob inopiæ timorem juſtitia de. im n tinn
ſeratur. O non ſic, Chariſſime, non ſic: miſ. laiistini
ſas fac ejusmodi curas & anxietates: Noli ſo- Vein dun i
licitus eſſe in craſtinum; jacta in Dominum curam ,Niln CNAn
tuam. S. Religio, quæ tanquam hactenus Mtd nlistirte
te ut Filium enutrivit, tibi quoque deinceps Eenelit
non noverca erit, ſed ad ultima fata uſque Aean,hinen
neceſſaria, & ultrà ſuppeditabit. Conjice ßeen
te in ſinum Matris hujus: Non vidi juſtum de- MMiptt e
relidtum, ait Pſalmographus, nec ſemen ejus mementnamen
quærens panem: ſi verò non habes ſatis, me- lintihen i
mento paupertatis, memento, hos non eſ- blamumn
ſe debitos vocationis tuæ, & ſtatus Pœni- kienii
tentiæ fructus, non eſſe hæc veſtigia pau- Aullaiiſs iMhoft
perrimi JEſu Chriſti, non eſſe hæc Exem- Awhminuxn
pla Patrum ac Anteceſſorum tuorum. Me- hutd Ukeitr
mento emphaticæ Doctrinæ, qua Theodida- An g lennen n
cta Virgo S. Thereſia ſuas Moniales commo- niiti inlm
nere, ac præcavere voluit: ne hæc an xia ſo- lliinn
licitudo de rebus corporalibus in ſua Mona- nueſitteizc
ſteria irrepat, ita enim illas affata eſt: „Per i at
„amorem Dei vos rogo, nunquam Rujus a Detinn A

„rei vos capiat oblivio, relinquite nimiam ilm net
unng

7

ro

„pro alimonia (multò magis pro aliis vanis iinnn go

& ſuperfluis) ſolicitudincm, alioquinom- i enmi 4
„nia

4

Soliloquium primum. 313

W . . .
ine „nia peribunt. Domino committenda rei
8 WIn „hujus cura, illius juſſu & ductu huc veni-

NrdNtt
Eum vurN

„mus, illius verba certa ſunt & vera, fal-

hlere non poſſunt aut deficere, ant? Cœ-

„lum & terra deficient. Curemus ipſæ tan-
„tum, necubi ei deſimus, & certæ eſtote,
„illum nobis minimè defuturum. Si autem
„interdum eum vobis deeſſe videatis, hoc
„ in majus commodum veſtrum cedet, per-
„inde ac Sanétis vita deficiebat, cùm pro-
„pter nomen Domini interficiebantur, id-
„que erat ad gloriam eorum per Martyrium
„adaugendam. “ Hæc Seraphica Virgo
Therenia de Via perfect. c. 2. quæ ſi curam
& anxietatem circa corporalia, cùm tamen
ea neceſſaria videantur, ſuis Sanétimoniali-
bus, & ex pari ratione omnibus Religioſis
tam ſeriò improbavit, quantò magis coram
Deo culpabiles, imò odibiles erunt, qui exi-
gua vel nulla voti paupertatis conſideratio-
ne ducti, ſua habendi & accipiendi deſideria
dilatant, apud extraneos rebus ſupervaca-
neis inhiant, Cellas propè ad ſplendorem ſu-
perfluè& adornant, cum violenta voti inter-
pretatione liberè de rebus diſponere non for-
midant, peculium depoſiti adaugere anxiè
ſtudent, peculium, inquam, cujus amore au-
daſter dicam, (ſunt verba Laurentii de Peyri-
nis) perire puto, quotquot pereunt in Religivni-
bus animarum myriades. Verba ſanè terrifi-
U ca!

314 Diei VI.
ca! & tamen non pauci, uti Caſſianus plan⸗
git, quos ſæculo renuncidſſe conſpicimus, acqui-

rere pecunias geſtiunt, quas nec ante poſſederum,
vel certé quas habuerant, retinere non deſinunt, Iini

aut quod eſt lugubrius, etiam amplificare deſide-
rant. S. Caſſianus Collat. 4. c. 20.
Nunc, religioſe Tobis, remitto te ad te

ipſum, ur à propria conſcientia experienti-

am capias, num haéctenus in periculoſa pau-
pertatis ſemita ſecurè ambulaveris? in peri-
culoſa, inquam, ſemita paupertatis: nam ex
quodam Orqdinis noſtri piiſſimo ſimul & do-
GRiſſimo Præſule audiviſſe me memini, quòd
de nulla re ſibi, ſuisque ſubditis Religioſis
magis timeat, coram diſtriéto Judice rationem
reddere, quàm de materia votum pauperta-
tis concernente. Diſpice igitur an non per
præſumptuoſos uſus & abuſus anxietates &
perplexitates animæ contraxeris? an non
etiamnum affectum rei temporali agglutina-
tum foveas? an cuncta, quæ detines, Supe-
riorum oculos, licentiam ac præſcitum non
refugiant? an demum relciſſis ſupertluis il-
lud D. Pauli monitum implere ſatagas? Ha-
bentes alimenta, & quibus tegamur, contenti

ſumus. I. Tim. 6. v. 8. S. Philippus Nerius ad

tantam redigi paupertatem optabat, ut uni-
co Julio (moneta in Italia minutiſſima) o-
pus haberet, nec eſſet, qui illum ipſi porri-

geret: forté memor erat verborum 8. Lau-
ren⸗

urn ſen
luae dahn
dcenis
min

En glutru
Pednatenid
mm enin
CCoinucrſeſe⸗

WIN
ylu

1tlriliß
ehenn n
Chenanade
Canon nawin
dranfltommmen
Rcndscundtrdn
Mnn nticpuraan
Kadha Kn Aoen
leschuhnanir
0N,Mnntihing
Nn Kkin, utre u
n hunpiſemrei
Aureuanen
D Nrr
eclhen
poſtind he
illeren gee⸗

S
Ein Aun, ſnn

Meditatio ſecunda. 315
Nin .* tentii Juſtin. inter alia paupertatis Evange-
licæ encomia dicentis, quòd ſit perfectionis
porta, ſine qua nemo coram Deo in ſpiritu diu
perdurare poterit. S. Laur. Juſtin. de Lig. vit.
c. I. Hanc. igitur, ut voto te obſtrinxiſti,
fideliter ad mortem uſque ſeétare, & Deus
implebit omne deſiderium tuum ſecundum divitias
iI ſuas in Gloria in Chriſto Eſu. ad Philip. 4. v. 19.

en MEDITATIO II.
Gud nn De Voto Caſtitatis.
nſtrn

Griitd bunct. I. Aſlitas in Religioſo eſt virtus vo-
Riunkerdde to firmata, qua is promptè &
delectabiliter ad majus Dei obſequium men-
te, & corpore carnis voluptatibus abſtinet,
ſicque conſiſtit non tantùm in corporis, ſed

il Mrne 11 .
& in cordis munditia & puritate, cum ex-

nnn nnii en aers .
— clulione omnis impuræ cupiditatis in cogi-
d⸗ r tationibus, verbis, & operibus. Tam ex-
e cellens eſt, ut hominem infinitè Deo diſpa-

votni

al

rem, tamen ei & 88. Angelis ejus ſimilli-
mum reddat, atteſtante utrumque S. Scri-
ptura: Incorruptio facit proximum Deo; Sap. 6.
v. 20. & neque nubent, neque nubentur, ſed erunt
licut Angeli Dei in Cœlo. Matth. 22. V. 30. Quid
ſublimius de caſtitate aut dici, aut concipi
poſſit? agnovit hoc S. Bernardus de Virgi-
nibus ita diſſerens: Solæ ſequuntur Solem juſti-
ligæ, Chriſtum Agnum, quocunque ierit, S
olæ

316 Diei VI.
ſolæ illi ſimiles ſunt, atque ſimillimæ. de Paſſ.
Dom. c. 31I. Imò caſtus Religioſus Angelos
quodamodo excedit: hi enim fine lucta, ſine
virtute, ſine merito, ſine præmio, ex ſua
natura ſpirituali & conditione creationis pu.
ri & caſti dicuntur, Religioſus autem ex vo-
to, ex continua lucta cum carnis concupi-
ſcentiis, ex heroica virtute, ex rigido mor.-
tificationis ſtudio caſtus eſt, ac ideò SS. An-
geli præ aliis hominum caſtorum, utpote ſi-
bi ſimilium conſortium amant, eorum cu-
ram in periculis corporis & animæ ſpeciali-
us gerunt, eos præcipuè idoneos agnoſcunt
ad extraordinaria Dei dona percipienda, ut
præter plurimos alios patet in S. Joanne E-
vang. cui ex Divina dilectione multa Myſte-
ria ſublimia revelata ſunt, quoniam ſpecialis

prerogativa caſtitatis ampliori dilectione eum fe-

cerat dignum. Eccleſ. in Offic. S. Joan. Et in
Sybillis, quæ, teſte S. Hieronymo Il. I. con-
tra Jovinian. ob virginitatem à Deo dono
Prophetiæ decoratæ lunt. O virginitas,

angelica virtus, omni etiam cruento cum

hoſtibus congreſſu ad ſui conſervationem
digniſſima! quis, ut te illibatam cuſtodiat,
non etiam omnem umbram impuritatis hor-
reat? quis non ad primos concupiſcentiæ

carnalis inſultus arma S. orationis, mortif-

cationis, humilitatis, & confidentiæ in De-
um arripiat, præcipuè autem quaſi à facie
colu-

toſen

Iiummi
Grllantun e⸗
NCMet:
Aval menun
, Mien, i
eti miirtin
etinEbntoſen
eomm urem ton
sleeo omndu
netentamenß,
ntl inu Ned ,
Allunv Meben
gleu ailrc
n unteske
Indäärun Ennen
pmin Mrn d an
Nutſinyimm, Nen
NAEA.
racglurenen,
et Aprelne
nnnlätt pien
(lyizindtiis
mircffüiiinen
gun am inti⸗
Ennpoehnmncon
ub autlie,
u In
ſcſlaqfnuten
unlunn
cane
Maſemn 49 ier

Meditatio ſecunda. 317

an colubri fugiat, animum ad alia avertendo, ut
e ſic ſimilitudinem cum Deo & 88. Angelis nec
k habitu contaminet?
Ann Puncét. II. Pone in una lance ſtateræ to-
tum univerſum, & quidquid in eo Deus
pulchri, boni, ac pretioſi creavit, adjice il-
li etiam Cœlum empyreum: in altera pone
animam puram, continentem, & virgini-
tatis decore ornatam; audi jam Divini Spiri-
tus ſententiam: Non eſt digna ponderatio con-
tinentis animæ. Eccli. 26. v. 20. An non tan-
tus theſaurus, Coœlo terrâque potior, omni
vigilantia & cuſtodia dignus eſt? an non
ejus jactura ſanguineis lachrimis deploran-
da? Tanti illibatam Virginitatem æſtimavit
um S. Ignatius Mart. ut, cùm Romam ducere-
tur ad Martyrium, Heroni ſcripſerit: Vigi⸗
nes ſerva, ut pretioſa Chriſti monilia. Et in
. Epiſtola ad Tharſenſes: Eas, quæ in virginita-
l te degunt, in pretio hab, te. Nulla autem vir-
Aam tus tantis inſidiis & periculis eſt obnoxia,
un e quaàm virginitas & caſtitas dum nulla in
. min homine eſt paſſio vehementior & inordina-
w tior, quàm concupiſcentia carnis, quæ ſu-
uum in corpore humano domicilium figit, &
28. Paulo dicitur habitare in membris carnis.
Omnes hominum ſtatus carnis vitium impu-
gnat, palatia & tuguria invadit, utinam ſola
Cœnobia fugiat, votum eſt S. Bernardi de In-
ter. Dom, ſerm. 29. Viros etiam ſanctos &
M per.

318 Diei VI.

perfectos infeſtat, valde rarò per ſpeciale ,
Dei privilegium Exemptionis Exemplô; hinc
S§. Hieronymus, quamvis carnis ſuæ acer=
rimus domitor, tamen de ejus petulantia
ita lamentatur: Quocunque peĩgo, meum me-
cum hoſtem porto; & S. Bernardus: Hæc peſis,
quæ præ cæleris vitiis eſt mihi familiarior; ed ad

nocendum proclivior, & ad repellendum diſſei⸗

lior: nam cum eam repellere volo, nolenti ſe mi.

hi ingerit,-ſemper me perſequitur, non diebus,
neque noctibus requiſcere ſinit. loc. cit. O ani.
ma religioſa, in quanta lucta, ſicque in
quanto periculo verſaris, niſi ab hoſie hoc

domeſtico extremè tibi cavere ſtudeas!
vide tibi nunc de opportunis mediis à
duam & frequentiſſimam hanc pugnam,

cipuè autem principis obſta malarum cogi⸗

tationum, & ut S. P. Benedictus monet

pro⸗
d ar-
præ⸗

,de-

ſideria carnis amputare feſtina, 8. Reg. c. 7. gr.

1. idque per neglectum potius & con
ptum eorum, quaàm per dimicationis
greſlum. V
Punct. IIſ. Sicut caſtitas hominem

& Angelis aſſimilat, ita oppoſita caſtitati lu-

tem-

con⸗

tieſin
Ecnun ſked

ehildufttii
, N Eſtn .
gdt Orrclnuhie
GaDinrgreneun
Mibiſininns
,igtun, Peen
mm huns,
eneſel ud kon
ſotenſscſenenle

inulpetm luch

Panimus ,/n
y nlanr
d t
u, eſtuentink
rmn äuſetl m
Uzrihi rau.
olCknan,rer
ulaſtmnitnizeuen
6 eſinleini i
lnbürhkkn u
Dlmm rönuntii

Deo a

xuria eum brutis & beſtiis æqualem reddit;
imò per voluptates carnis anima infra ſtatum

belluinum, non quidem quoad naturam,

ſed quoad mores ſe ſponte deprimit:

nam

bruta rationis directione deſtituta naturali⸗

ter & neceſſariò feruntur in objecta co

neu⸗

pitaz

ſeen alu
urhetiit nt
Uiſftniuriein
loe UAnenlen
du ge iunote
dun⸗ ete rͤ
Aenmn ag
le ilta

i 4
Bnlepſlt
un miinit
at, uetl
N
dgn
n IN

4. 7
na ehenr t

we pe 1
r en u

Ruinae
TueeEsE

1 „*
S

Str fn As
1 Pe wic
eron le

4

ℳ
Su,

.

ℳ

Meditatio ſecunda. 319
pita, homo autem liberè cum cognitione
perverſitatis ſuæ has fœditates carnis ample-
Gitur, ſicque infra conditionem belluæ de-
ſcendit. O monſtroſa Metamorphoſis, ho-
mo ad Dei imagmem creatus, pretio Sangui-
nis Eſu Chriſti redemptus voluntariè in bru-
tum, in aprum, in aſinum, in porcum de-
generans! putas, hyperbolicam exaggera-
tionem eſſe? audi Prophetam Ezechielem de

libidinoſis dicentem: Quorum carnes ſunt, ut

carnes afinorum. Ezech. c. 23. v. 20. AudiS.
Bernardinum t. 4. ſerm. 21. Luxurioſus com-
paratur porco; ſi enim ex una parte videret luti
volutabrum, & ex alia parte lectum roſarum
poftum, eligeret in volutabro luti reſolvi, quàm
in roſarum lecto; ſic tales immunditiam luxuriæ
delitiis paradyf præponunt. Et quid, ſi homo
ille ſimul Clericus, Sacerdos, vel Religioſus
foret? an non in his peccatum carnale ratio-
ne perjurii, ſacrilegii, infidelitatis malum
tam abominabile foret, ut etiam ipſa viſcera
Deitatis, ac Bonitatis infinitz commoveret?
O Chriſte Deus, candor lucis æternæ && ſpe-
culum ſine macula, non permittas in quoquam
ad Miniſterium tuum ſpecialiter electo ſacri-
legum hoc malum prævalere, præcipuè au-
tem confige timore tuo carnes meas, rege
ſenſus meos, compeſce rebellionem mem-
brorum meorum, da gratiam tuam effica-
teem, ut inter tot inſidias, tot infeſtationes.
L tot

plrinln

tot pericula carnis anima mea in ecaſtitate il. uri l
libata evadat. Continua affectuoſum collo- na e

quium & preces ad puriſſimam Virginum
Virginem Mariam &c &, propone, maxi- Polng inſin

mam cautelam adhibere pro perfecta con. Wer olen iorn,
ſervatione caſtitatis. aNllumnie
EXAMEN PARTICULARE, WeiEe,
M lllüe
Seu iegituemmn
Puncta practico, lturit
ü

Ad cuſtodiendam Caſtitatem. ufnubliftii-
1. Nibu leve æſtima, quidquid impuras S
ſpecies excitare, & vel à longè perte- nur⸗ 5
Qæ caſtitati maculam aſpergere poſſet. Ideò nnKünen
2. Oculos cautè cuſtodi, non eos figen-
do in objecta, picturas, aut perſonas, qua
rum intuitus periculum caſtitati accerſere
poſſet.
3. Tene modeſtiam & verecundiam in
verbis: abſtine ab omni narratione impudi:. Nſoltat,
ca vel amatoria, etiam in genere, monente Pnnſelnlregi
D. Paulo: Fornicatio & omnis immunditia nec Imutnztinizin
nominetur in vobis, ficut decet Santfos; ad Epheſ. uilenu.
5. v. 3. nec de actione naturali aut foda ungat
quidquam proferas: nam purus ſermo pulcher- mminnii 1
rimus. Prov. 15. v. 26. „
4. Cave vel maximè à contactu manuum, iileie aie

Repenl Kmle
1 bvnd, enoudn
MNCen, r i,
glahrdeſer enun
ldendens

vultus, aut cujuscunque partis corporis in mnthr iunn⸗
quo⸗ hen

4 Examen particulare. 321

nnene:
aants quocunque ſexu hominum: Nibil quippe ſen-
atakit ſu iſto (tactu) periculoſius, ait Climacus
nug ſ gr. 15. ——
i Incidentes impuras cogitationes ita
velociter excutere labora, ſicut ſine mora
. excuteres ſeintillam in faciem inſilientem.
B NL 6. Abrumpe, quantum fieri poteſt, con-
verlationem & familiafitatem cum fœminis,
Ait perſonis quibuscunque, forma, venu-
Iie ſtate & affabilitate te allicientibus, præler-
üiim, quando cum eis agendi ſpecialem in-
Aurltle clinationem in te advertis: nam affe ctus eti-
um ſpiritualis & prætextus utilitatis frequen-
Ii ter tranſit in carnalitatem, & quod ſpiritu
8 inchoatur, carne conſummatur.
7. In exuendo & induendo circa aſpe-
Aunm, tactum & denudationem virgineam
verecundiam obſerva, ac ita te gere, ſicut
umn d in conſpectu Perſonæ ſpiritualis magnæ Au-
mhoritatis te gereres. S
8. Devita mollitiem lecti, ſomnique pro-
9 tractionem: lectus durus caſtitatis, & mol-
Nlis immunditiæ nidus eſt: ſomnus prolixus

]
8

caſtitatis hoſtem accerſit.
9. Pro magno caſtitatis præſidio aſſume
a diſcretam corporis aufteritatem & macera-
tonem, ſicut enim, teſte S. Bernardo de Con-
ii in verſat. ad Cleric. c. 30. periclitatur caſtitas in
nne delitiis, ita candor & fragrantia caſtitatis tan-
X

ieuß⸗ gquam

lei ,
322 Diei I. r
quam lilii inter ſpinas mortificationum con-. GPran⸗ nil
ſervatur. elrenl ſe

10. Cum decenti & religioſa compoſ. fbinoletd
tione membrorum cubitum concede, ut ac- e intas
cedentis cujusvis viri gravis conſpcctum i ni⸗ e i
verecundari non debeas. hr lenlien
II. Non concupiſcas amare vel amari olennmei
etiam extra ſpeciem libidinis, nec in hun nc mfeſung
finem munuſcula, prælertim ab alieno ſexu n erlalſlhae
prenſa, nec ea ad conciliandum tibi van numn nciunine,
affectum aut amorem diſpenſa. , inuinin
12. Hæc regula eſt perfeltæ, conſumnute- rnit, ir
que caſtitatis, ait S. Joannes Climacus, ut ita llie ſrin
animata, ſicut inanimata intueamur, imò inn
pulchrarum: facierum aſpe dtu ad mirißcum Haix. eninlengeni
morem & lachrimas abripiamur. Climac. gr. 1ſe mnſenſi, n
Diſcute circa hæc conſcientiam tuam, & Mmin, znrl
in hac materia omnem cautelam adhibe, eti- m. m n
amſi tibi abundans videatur: nam ſtri ie hiwnnnn
que à parvis initiis ad magnam carnis laxita- Un Wrhndr
tem deſcenditur. P aunrhen mnan

SOLILOQUIUM II. fatt

Mnninii
Tempore pomeridiano. iuden
Un terhun ei
De Sanktißimo Euchariſtiæ Sacra- imn, enee
mento, in Sacrificio Mi ſſæ, & F. Commu- lti ucleteg
nione dignè ſisſcipiendo. Deti8

i Eu. Au Ninni
I. Q de ſublimiſſimo Auguſtiffimi . i,

1,

Soliloquium ſecundum. 323

chariſtiæ Sacramenti Myſterio dignè ac con-
venienter dicere aut ſcribere intendit, per-
es ſpicaci Angelici intelleétus acie præditus ſit
MIa oportet, aut certé opus hoc non niſi magna
4Divinæz gratiæ ope ſubnixus aggrediatur:
ueunam in hoc Sacratiſſimo Sacramento, tanquam
vyvivo & perpetuo amoris monumento, con-
tinentur præcipua mirabilia, quæ Deus mun-
do credenda, ſuſpicienda, & reverenda pro-
poſuit, conformiter verbis Prophetæ: Memo-
riam fecit mirabilium ſuorum miſericors & miſe-
rator Dominus, eſcam dedit timentibus ſe. Pſ.
G. I10. Eſt hoc Myſterium ſynopſis ac com-
pendium omnium Divinorum chariſmatum,
quæ Deus unquam generi humano contulit,
aut conferre potuit, &, ut Magiſter angeli-
cus loquitur, eſt miraculorum ab ipſo faltorum
ie aximum. S. Thom. Serm. in Feſt. Corp.
Chriſti. In hoc memoriali ineffabilis amoris
iid omnes tres Perſonæ Sancétiſſimæ Trinitatis
per naturalem concomitantiam vera fide
lod præſentes eſſe creduntur : ubi enim inveni-
1 tur humanitas Chriſti, ibi etiam adeſt Divi⸗-
nitas, & ubi eſt una Divina Perſona, ibi
4 etiam propter naturæ unitatem reliquarum
M M Præſentiam, conſequenter etiam omnia
. Divina Attributa & Perfectiones, uti Divi-

S

mna Bonitas, Potentia, Sapientia &c. quæ
ue“ ecum Eſſentia Divina realiter unum ſunt, re-
cbh periri fides docet. In aliis Sacramentis &
. X 2 gra⸗

324 Diei vj. yn ⸗
gratiis homo unus ſpiritus fit cum Deo, in ilunn
perceptione autem Sanctiſſimi Altaris Sacra. 1a nuſth
menti etiam cum Dei Filio una caro efficitur ziur, un
tanta umione, utpote ſecundam 55. Patres ſin uni ,
ſubſtantiali & naturali, ut ſola perſonali & ui hin
hypoſtatica unione cum Chriſti humanitate iitoladnenn
excepta arctior & intimior aſſignari non pos- We,inmn ſd n
ſir Unde Ven. P. Caſp. Druzbiki, Soc. jeſu, iub- etetelelnenn
limis perfectionis Cultor & Magiſter, ait: Non Igdos emmh
video, quomodo poſt unionem hypoſtaticam, S. unn hiin
corpulentam illam erbi in utero Virginis Marie Aianien
novem menſium habitationen magis realiter, ſub⸗ lekie, Ae
ſtantialiterque Deus & bomo conglutinari pohiint, Oenii, lun
quùm in Euchariſtico AM)ſterio conglutinentur. de mis miinn un
Sublimit. Perfect. Relig. diſc. 74. Vivit hac Nihtiin ihn
unione homo vita magis Divina, quàm hu- nosetaküͤr
mana, ut dicere poſſit cum Apoſtolo P- n, Ne Atonin
lo: vivo ego, jam uon ego, vivit verò in me Chri- npol) niht in
ſtus. ad Gal. 2. v. 20.⸗ lemnnn knorn
II. Quid juvat autem tantas Sacratiſſim

i nenkenin E
hujus Sacramenti excellentias admirari, ſiin- Wnkanmkmen
terim tum in adminiſtratione, tum ſuſce. , ehk nnen
ptione illius (nam de utraque per decurſum iir0ti ſit
pariformiter ut Sacramento loquemur) ani. Mi iynſen u
ma torpeſcat? ſi in præparatione ad hoc Di iuine g tn
vinum Convivium non ſingulariter ferveſcat? Hutdee an
ſi devotio in actuali uſu infinitæ tanti Myſte- ilne, 4cn un
rii dignitati practicè non reſpondeat? Jt lius in de Ete g
Papa in Epiſtola ad Epiſcopos gypti de di- icercqee
iraetionibus mentis, aliisdue negligentis, tdnidiſeß,
ddZ

nin Soliloquium ſecundum. 325
* an quæ inter lacriſicandum accidunt, ita ſcri-
R l pſit: um omne crimen atque peccatum oblatis Heo
u Jacrißciis deleatur, quid de cœtero pro deliſto-
. Muini vpum expiatione dabitur, quando in ipſa Sacrißicii
lai oblatione peccatur? Permagni igitur refert,
miuriin ut ad hæc Sancta Sanétorum ſingulari diſpo-
ainmtizi ſitione, omni poſſibili puritate, ac intenſo
ChMuI fervore accedere ſatagamus: ſi quis enim in
GüChrteet hoc angehcis Hierarchäs adorando Myſte-
FuA, rio deſidiam, tepiditatem ac negligentiam
Nimnhik eulpabiliter admittere non adeò cordi & con-
Kazeis ſcientiæ habeat, in aliis etiam minoris mo-
nigkinn, menti Exercitiis, cultum Dei, Religionem
GuA ac animæ profeétum concernentibus, exi-
NENe guum emolumentum ſibi polliceri poterit:
umnin nam qui in opere ſanctiſſimo, ac omni re-
eNmiu verentia, zelo & devotione digniſſimo tor-
umßi ei pet, quomodo ardebit in aliis Divinis ob-
„fequiis, tantum fervorem ob ſui dignitatem
Nunnut non expoſcentibus? Quapropter genufle-
zigiantii Xus vobis loquor, Patres ac Sacerdotes Vene-
s,s Tandi, vobis cum ea, quæ ſtatus veſtri di-
EN gnitati ac Ordinis ſublimitati convenit, re-
" e, Verentia ſupplico, ut quotidie cum debita
Ppræparatione ad Sacroſanétum Miſſæ Sacrifi-
cium accedere, cum fervoôre ſpiritus illud
adminiſtrare, ac cum humillima gratiarum
l actione inde recedere contendatis: illud
quemlibet Sacerdotem rogo, ut ſi qua in
dtione ſua vult & ſolet ſibi permittere negli-
X 2 gen⸗

hirſen

326 Diei VI.
z2 an ho

gentiam, ea tantùm non ſit Sacrificium Miſ- cl
ſæ, non Communio Sacramentalis, quia rln Alli,l
hæc eſt actio ſub ſole graviſſima, & effica. eu
ciſſima. naſihenin
III. Requirit autem Divinum hoc Epu- örle
lum præprimis dignam præparationem, ac ole atet
actualem diſpoſitionem. Dico nunc in ge- (uii icgine
nere dignam præparationem: Opus namque nmn ggeln⸗
grande eſt, neque enim homini præparatur adre nuſcoſerpiigt
tatio, ſed Deo, dicebat David 1. Paralip. 29. unm tnoine
v. I. cům coacervando immenſum quaſi illsd Chdudl
theſaurum Templum jeroſolymitanum con- nbezneninie
ſtruere pararet: nec immeritò digna præpa- Yciiningui
ratio pro excellentiſſima hujus Sacramenti ine Acdlin
adminiſtratione, aut ſuſceptione requiritur, Mdnnslakin
cùm illud tantò majorem gratiam in Sacerdo- Biliya emvun
te, & quovis fideli operetur tam ex opere klan Dopen
operato, quàm ex opere operantis, quan- Imoöninengntin
tò illi ad eam recipiendam ſe magis diſpoſi- Ancnoinn ann
tum reddit: nam Deus ut cauſa prima ordi- wninid htile
nariè accommodat ſe tam in moralibus, quam ll igeung
in phyſicis & naturalibus cauſis ſecundis ſe- ulmin re
cundum majorem vel minorem diſpoſitio- Mii o nm
nem ſubjecti: ſicut igitur in phyſicis ignis El ige ſein
v. g. citius in arido & tardius in humido ac- ung lltnni
cenditur ob diſpoſitionem materiæ, ſic in ilur inilon⸗
operibus gratiæ, qualia ſunt adminiſtratio ueln nli
& ſuſceptio Sacramenti Euchariſtici, conſe- Iliehnt ln
quitur major aut minor effectus ſpiritualis, idende
qui eſt gratia, ſecundum diſpoſitionem ani- iniin
mæ,

18

–☛ Soliloquium ſecundum. 327
mini mæ, quod Seraphicus Doctor Bonaventura
bini i hiſce teſtatur: Adverte, quèòd effectus Sacra-
ni mentorum ſolet eſſe ſecundum diſpoſitionem 69
n preparationem ſuſcipientium. §. Bonav. t. 7. in
uin waß falc, c. 7. Et Chriſtus ipſe S. Catharinæ Sen.
.* Rniu cui in ordine ad ardentiſſimam Sacramenti
n hu Euchariltici perceptionem multa ſpiritualia
nll documenta ſuggeſſit, ita loqui dignatus eſt:
Aantum ergo percipitis gratiæ eæ iſto Sacramento,
Khi, quantum vos diſponitis cum Sacramento ad reci-
ahine, piendum. S. Cath. Sen. in Dial. tract. 3. c. 110.
euſunne Quantò ergo Perſona ſacrificans aut comuni-
WumiAE cans erit in majori gratia, in intenſiori actua-
Uügſend li diſpoſitione, & devotione, in altiori gra-
Numä du perfectionis & ſanctitatis, item quantò
Dmgtuntun magis inſignes heroicarum virturtum actus,
UII ac affectus cum Deo plenius unientes elicu-
uun is erit, tantò majorem gratiam in ea hoc Sacra-
aatus mentum operabitur, tantôque major effica-
ahutaun cia impetrationis & ſatisfactionis in animam
humunmn redundabit. Propheta regius ad hoc Sacra-
uuei mentale Convivium præviè nos invitans Dei
mtum nomine ait: Dilata os tuum, 8& implebo illud;
Sriii Pl. 80. v. 1I. in quæ verba 8. Hieronymus:
irnin Lantumcunque dilataveris, tantum accipies.
nu (IV. Inter principaliora autem dignæ diſ-
ia poſitionis media pro ſuſcipiendo hoc im-
iloie menſæ Majeſtatis Hoſpite ſpecialiter com-
—h putanda eſt cordis, & non conſcientiæ puri-
ig tas, non tantùm ab omni gravi & lethali ma-
õ 4 eula

“

him le

Cn hen der
Aconand

328 Diei VI.
cula peceati, ſed etiam à noxis venialibus, h
præcipuè, quæ ad craſſiorum numerum ac. i

cedunt: nam de iis Sacrificantibus & Com. wünn uln
municantibus, qui proditorem Judam imi- i n ſonl
tari, & cum conſcientia lethaliter læſa, aut zimttalſihin
ſaltem cum perplexa & cauteriata ad Augu. iüft CMin
ſtiſſimum hoc Convivium accedere non ti- Mrd tettſen
ment, hic de ſanctiſſimo Sacramento vivo- milheecontin
rum ſermocinantes etiam mentionem fi. wid beti tman
cere veremur: ſufficiant horrenda maledi- fnimn ſni u/

dtionis fulmina, quæ talibus juſtiſſimus ſui Ain t iy,
ſacrilegè læſi honoris vindex Salvator noſter intulin
apud S. Brigittam intentavit, dicens: Male. Aauipnuen
didti fint anni eorum: maledida ſit hora, que in. ufintiinnmmm
cipit eis in inferno, && nunquam finietur: maledi- in iutplnm a
Ri fint oculi eorum, quibus viderunt lumen Cœ- Olniſtinmuin
li: maledicte ſint aures eorum, quibus audierunt un ile mm:
verba mea, & non curabant: maleditctus ſit gu- iHyitimn, n
ſtus eorum, quo guſtaverunt dona mea: maledi- Ant nfide,
Rus ſit tatctus eorum, quo tractaverunt me; & Naniifmwang
tandem maledictionum grandinem ita con- (innibine l
cludit: maledicti fint in Cœlo && terra, &ab om- Vahelloſeitetn
nihus creaturis inſenſatis, quia ipſæ obediunt Deo, iſin indanm
&S laudant, at ipſi ſpreverunt. De hac ſupre- vflecnnetgn
mo Dei cultui conſecratorum hominum fa- Eolntiiai
rina hic pluribus agere non vacat, qui po- iim ,imnih
tius ad has Agni immaculati Nuptias purita- nt hen n
tem ab omnibus deliberatis peccatis veniali- en inn
bus inquirimus, præcipuè ab iis, quæ umo- frin ieſ
nem, charitatem & pacem erga proximan Kintnin

1

Soliloquium ſecundum. 329
impugnant: eſt enim Sacramentum hoc ſym-

polum amoris & concordiæ, omnem diſſen-
ſonis & diviſionis animorum radicem ab-
horrens, quam proin, uti & alia venialia,
quæ majoris conſiderationis eſſe dignoſcun-
tur, prius per Confeſſionem Sacramentalem

tollere, aut certè per veram cordis Contritio-
nem abolere oportet; unde ipſemet Chriſtus
monet: Si offers munus tuum ad Altare, &S ibi
recordutus fueris, quia frater tuus habet aliquid
adverſum te, relinque ibi munus ante Altare, &&
vade prius retonciliari fratri tuo. Matth. F. v. 23.
V. Ad cordis puritatem pariter requirunt

An vitæ ſpiritualis informatores, ut ſuſcepturus
I Divinum hec epulum cor habeat ab omni

affectu actuali & inclinatione ad quodvis pec-
catum veniale vacuum: Dat enim Dominus
ibi heneditionem, ubi vaſa vacua invenerit.

de lImit. Chriſti l. 4. c. I5. n. 3. Tunc autem

Vaſa cordis ſunt vacua, quando ob omni in-
ordinata affectione, & actuali propenſione
ad objectum ſenſuale contra Divinum bene-
placitum ſunt depurata, ſaltem quantum ho-
mo hic & nunc cognoſcere poteſt. Actua-
lis & voluntaria adhæſio ad rem ſub veniali

prohibitam eſt formalis vel virtualis intentio,
Wqua quis vult aut non timet Divinæ Maje-

ſtati diſplicere, eâmque offendere, quod
etſi principium vitæ ſpiritualis, nempe gra-
