tatem perfectam-conſtituat; quia cum his
affetuoſis amoris achbus adhuc ſubſiſtere

poſſunt inſignis amor proprius, ætiman
Pto⸗

ieuc mnucnen
Ctſendna,
Aeorrichn
enlrcieh
imimoue
Ii Aan dr
lhnh
KKrrmaden
Aunirwunn
hu hnun;
4 1

rCeoin

Gektudtbuss
eleig wore
an Dunſte
uſnuhu)
ſgvodſe
rnlitinl
urcoltnn
Untſecſont⸗

t ͤ, N

Uüfelgun

Soliloquium ſecundum. g6 ½
pria, fuga crucis, immortifieatio paſſionum,
aliâque deſideria inordinata; proin ne hi
charitatis affectus ſteriles ac inefficaces ſint,
animæ ad ulteriora (ſi hæc non prius in ea
ſupponantur) progrediendum eſt, nimi-
rum ab affectibus ad affectus, ad opera pra-
tica, ad odium ſui, ad amorem crucis, ad
zelum animarum, ad omnem Dei nutum
adimplendum, ad aétus ab aliis virtutibus
elicitos, à charitate autem imperatos-. Hoc
intendit dilectus ille Diſcipulus, qui fluenta
Divini amoris è Pectore Salvatoris noſtri ſu-⸗
xit, dum ait: Non diligamus verbo, neque lin-
gua, ſed opere & veritate; t. Joan. 3. Vv. 18.
& S. Bernardus Serm. 5I. de Modo bene viv.
Amor Dei nunquam eſt otioſus: ſi verè eſt amor,
magna operatur; ſi verò non operatur, amor
non eſt. Unde major vel minor perfeétio
amoris deſumitur ab ejusdem exercitis pra=
cticis Fructibus & effectibus. Procedit hoe
etiam in amore erga homines; nam Jona⸗
thas cum Davide conjunctus erat: Diligebat
eum (Jonathas) quaſi animam ſuam. 1. Reg. 18.
v. 3. Sed quod vel quale amoris ſui argumen-

tum poſuit? an ſola verbolſa amoris conte-

ſtatione contentus fuit? minimèꝭ nam pro-
batio dilectionis eſt exhibitio operis 5 ide&
exſpoliavit ſe Jonathas tunica, && dedit eam
David, & reliqua veſtimenta ſua. v. 4. Ulteriùs:
non fuiſſet Chriſtò adeò accepta in Petro tri-
* G6 £ na

466 Diei VIII.
na dilectionis confeſſio, niſi eam poſtea in
paſcendis ovibus, ac ſubeundo crucis Mar-
tyrio opere comprobãſſet. Habet quidem
ctiam charitas puſilla eorum, qui incipiunt
ambulare viam perfectionis, vel in ea etiam
jam aliquantum progreſſi ſunt, operationes
ſuas: fugit enim peecata, odit vitia, incum-
bit operibus Pœnitentiæ, exercet virtutes,
promovet cultum Diviaum in ſe & aliis: ma-
Zna autem aggredi partim adhuc veretur, par-
Him necdum meretur: charitas autem jam pro-
vecta & perfecta ſublimia, ardua, heroica, Deéô-
que digna operatur, vel etiam parva, ſed quo-
ad modum & circumſtantias cum indefeſſo
conatu, cum intenſo & extenſo fervore.
XI. Idedè magna res, delicata res eſt
charitas perfecta, quæ ſit talis non tantùm
frequenti affectu, ſed etiam & præcipuè
operatione. Beatus, qui intelligit, quid jit
amare Jhſum, ait piiſſimus Aſceta de Imit.
Chr. I. 2. c. 7. e
Vera charitas etiam minimum in ſenæ-
vum patienter non ſuſtinet, protinus eum
eliminat, exactè caſtigat, & d'gnè cum tœ-
nore compenſare laborat, poſtea autem ac.
curatam gerit ſolicitudinem ſupra ſemitas ſu-
as, ſupra cogitationes, verba & opera, af⸗
fetus & inclinationes, ne quid irrepat.
u oculos adorandæ Dei Puritatis offen-

õ

An

nlns
eniman
. genoi c.
loutſuhin
in, lil n
6Nin in
1Uelacno
Nnt, g
Dueeinan
lneerogton
Dengn in,
Nps, unen
kuntrvoni/
iNN.An
mimis K.
dlenkr
MMizncrn
, Kus ron tn
Cnmunes &
cnmn nee
genten in
0Alanur, in
Uinn &A ckenn
l berephen
Eeſukhmne
Nimanchn
tans ene,

. ctio, e

gufniench,

nheinas he

6

ie 4

ngi
i
Wüi
rihe
runn
mu,
gut,
nn G
Ault
, 1

Soliloquium ſecundum. 46⁵7
Vera charitas, ſeu potius anima vera
charitate imbuta in continua Oivinæ Præſen-
tiæ memoria & cognitione verſatur, ejus
continuum ſtudium & labor eſt Dei appre-
tiatio, ſuique in conſpectu. Dei vilificatio.
Anima in charitate perfecta voluntati
& beneplacito Divino in omnibus, quæ
Deus vult, quia Deus vult. & quo modo
Deus vult, in magnis æquè ac parvis, etiam
in ſupererogatoriis, dumodo cognit’s. quòd
Deo grata ſint, ita ardenter inhæret, imò
magis, quàm extremè famelicus cibo, &
ſitibundus potui, ad Exemplum Chriſti DBℳι⅓
mini dicentis: Meus cibus eſt, ut faciam vo-
luntatem ejus, qui miſit me, Aar Perfciam opai
ejus. oan. 4. v. 34.
Anima in charitate perfecta omnes actio-
nes ſuas non tantùm præcipuas, ſed etiam
communes & minutas, ex quibus judicio
hominum nec in Deum ſpecialis cultus, nec
in operantem ſingularis fruétus redundare
exiſtimatur, ita accuratè & perfectè quoad
modum & circumſtantias ad Divinum gu-
ſtum & beneplacitum accommodare novit,
acſi de Abrahami holoceauſto ageretur.
Anima in charitate perfecta flagrat ma-
gno majoris femper profectus & perfectio-
nis deſiderio, eôque nunquam exſatiando,
nunquam finiendo, niſi cum fine vitæ: no-
vit enim Divinas Perfectiones ſibi in inñni-
Gg 2 tum

463 Diei II.
tum eſſe imitabiles; novit ſibi dictum: Eote ateulin
. n r
ergo vos perfetti, ſicut. Bater veſter Coleſtis per- Uäln
fedus eſt. Matth. 5. v. 48. Unde in operatio- ,erten
nibus ſuis excludit omnem tepiditatis lan- 1 Mpiet
guorem: nec eſt ejus deſiderium ſine grandi gerfm i
effectu; ſemper enim ad gradum ulſterio- obtote
rem properat, ſimilis navi, quæ vento ſe- infeellſo
cundo acta non ſubſiſtit, donec portum te. ÜIin
neat. . 1 en or ten
Anima in charitate perfecta erga creatu. Mii lcunun
ras, üt ſibi delectabiles, vel quomodocun- Münemint
ue extra Deum ſenſibus blandientes, non In Mini
Aiter faſtidio & nauſea afficitur, quàm ille, , Mubihne
qui prius regiis ferculis ſaturatus ad viles Misfhnmin
fungos, ad porcorum ſiliquas invitatur; Wand d
hinc affectibus ſuis erga ea omnia, quæ Adhzum
mundus æſtimat, non aliter ſe gerit, quàm iunnd
ut mortuam, & in Deo ſepultam. Propo- G Immem
ne ei honores & dignitates, contemnet: n od
congere in eam amplas divitias, reſpuet: Mmienin
allice ad voluptates, nauſeabit: offer ei om- undi/An
nia regna mundi, vilipendet: fac eam na- tinoanll
tare in plenis delitiis, averſabitur; quia om- Molblon
nibus his mortua eſt, nihil ad ſenſus ejus iineſ N
penetrat, minus ad cor. Econtra da ei an- a0nesb
ſam in re, in qua ſui erga Deum amorisar- Ctfcunanen
gumentum ponat, in qua agitur de Deiho- Uulen, cin
nore, Gloria, & beneplacito, videbis, ut e hijn
mox reviviſcet, ut protinus omnes vires re- miine eſiil
ſumet, ut omnes vitales ſoiritus convorn iin 4

H
ui

n

Soliloquium ſecundum. 469
bit, quatenus ſuum amoris in Deum offici-
um & ſervitium præſtent. Et hic eſt veræ
ac ſinceræ in Deum charitatis genius, Deum
non ſimpliciter tantùm amare, ſed amare
& glorificare ſuper omnia, non tantùm af-
fectuoſo ardore ſæpè jejuno & inefficaci, ſed
etiam generoſo effectu, opere, & veritate.
XII. Talia Divini amoris prodigia, ſe-
cundùm quæ tenues cordis noſtri ſcintillas
metiri licet, numeramus plurima. Pervolve
monumenta Sanétorum, diſcute Acta Viro-
rum illuſtrium in Eccleſia, vel in S. Ordine
tuo, pondera ignem amoris, qui in eorum
cordibus non tantùm per ardentiflimos affe-
tus exarſit, ſed etiam uberrimos fructus
& effectus parturiit. Occurret tibi cor S.
P. Auguſtini Divino amore ſaucium, ac vel
ideò flammeum, & amoris ſagitta trans-
fixum, quod ab Angelis per multas anno-
rum centurias à corruptione immune ſer-
vatum eſt, & in ſui translatione ſub hymno
Ambroſiano ad illa verba: Sanctus, Sanéctus,
Sanctus, publico prodigio palpitare & exili-
re viſum eſt. Miraberis præter plurimos ali-
os ex Ordine S. P. noſtri Benedicti, præcipuè
cherubicumanſelmum Archiepiſeopum Can-
tuarienſem, cujus pectus continuo, quan-
tum dies hujus carnis permittunt; Divim
amoris igne æſtuabat; unde frequens ejus
ſuſpirium erat: Aufer. Domine, a me, ſi velis,
1 G g 3 ſub⸗

lubſtantiam, manus, pedes; ſolum relinque cor,
quo fe dligam, hoc enim ſoio tibi placebò. S. An-
jeim. J. Medit. c. 9. Videbis, quomodo S.
Franciſlcum Xav. Dei amor in affectu & ef-
fectu totum ad ſuum nutum, geniümque
formaverit, dum præviſis in ſpiritu frigore
& æitu, fame & ſiti, mille naturæ incom-
modis, adverſitatibus, & perſecutionibus,
ulqite tamen præ deſiderio patiendi, & ar-
dentins amandi, amplius, Domine, amplius, in-
clamavit, econtra ſpiritus ſolatiis Divinitus
perfuius ſupplicavit: ſatis eſt, Domine, ſatis eſt.
Incides in vitam S Philippi Nerii, cujus ar-
dor charitatis raro Exemplo ſe intra pectoris
anguſtias continere haud potuit, ſed ruptis
duabus coſtulis ſphæram ſuam dilatavit. Non
deerunt etiam & fœmineo ſexu mira Divinz
cheritatis Exempla. S. Mar. Magdalena de
Paz tam incenſo in Deum amoris æſtu fer-
vebat, ut ei ferendo impar peétus ingeſtâ
aquiâ refrigerare cogeretur: frequenter per
Monaſterii ambitum curſitansSorores appre-
henſa manu ad amorem Dei excitare, turrim
conſcendens campanæ pulſu populum ad lau-
dem & amorem Dei convocare ſolebat, his-

ce ardentibus verbis: Excitemus mortales om-

ues, ut amorem hune ament. O amor, ſi mibi

ferrea vox eſſet, quàm vocaliſſimè profedò in-

elamartem: amate hunc amorem, mortales, amate
eum! Majori admiratione dignum eſt gvod
4 —— jegi ·

⸗
Gruii
Gorunot
prning
6 ligrt c
Melgerh ⸗
tenei, 1
Imrintat
udis Doi
l .
l 0r
higten
ſerhmnir
n AAnnn,
ſe lcrelie
Uhekntn
n günemn
e Vnndint
ingreiuc⸗
Coratonens
Pnfone be i
liiele ſ
Aigeztur
NLenmn tenen
Hmmor Deih
lisotdnen.
Aut,
rin oriſie
nit fuit n
miruntin
Uthnam

ai
Per

KuN
Mun

Soliloquium ſecundum. 471
legitur in Vita B. Catharinæ Genuenſis, quæ
tanto Divini amoris incendio flagrabat, ut
ſi quandoque urgente æſtu manus, pedés-
que refrigerii cauſa in frigidiſſimam aquam
immergeret, hæc illicò fervidiſſima & ebul-
liens evaſerit, acſi candens, ignitumque fer-
rum in illam fuiſſet immerſum. O ſtupen-
da amoris Divini in homine viatore por⸗
tenta! —⸗
XlII. Omiſſis plurimis aliis ſpeciali præ-
rogativa ardentis charitatis à Deo decoratis,
ſilere non fas eſt, Beatiſſimam Dei Genuri-
cem Mariam, quæ jure meritiſſimo dicitur
Mater pulchræ Dilectionis: hæc enim Deum,
utpote Filium ſuum, jure & duétu naturali
plus, quàm omnes creaturæ diligebat, nem-
pe Naturalitate Originis, & Maternitatis-
dum per ejus Gonceptionem, Nutritionem,
Generationem & Educationem materna coo-
peratione de ſuo Sanguine & Subſtantia de-
dit ei eſſe, ſicque Naturalitatem, quæ nulli
alteri creaturæ competere poteſt, contraxit
ad Deum tenerrimè amandum, non quòd
talis amor Dei Genitrici originaliter conna-
turalis ordinem Supernaturalitatis non con-
ſcenderit, ſed quòd potius eò excellentior
fuerit in ordine ſupernaturali, quo vi Ma-
ternitatis fuit naturalior. Ex quo 85. Pa-
tres deducunt ineffabilem Beatiſſimæ Virgi=
nis in Deum amorem. S. Hieronymus to. 9.

a. Diei Iil.
Epiſt. de Aſſumpt. B. V. ad Paul. & Euſtoch.
Zit: Quidquid cordis eſt, quidquid mentis, quid.
quid virtutis humanæ, ſi totum adhibeas, non
ſuffcit, ut cogitare valeas, quanto indefinen.
ter cremabatur ardore pii amoris, quantis mo.
vebatun repleta piritu S. eœleſtium ſecretorum
incitamentis, quam totam incanduerat. Divinus
amor. S. Bonaventura to. 3. Serm. I. de B. V.
ita ſcribit: Fuit B. F. Cœlum igneum propter ar-
dentiſſimam charitatem: ſicut enim ignis eſt in
ſammo calidus, ſie Domina noſtra fuit charitate
in ſummo ardentiſſima, quæ nec primam ſmilem
viſa eß, nec babere ſequentem.
dhueKIV. Hanc igitur Sanéctiſſimam Matrem
integerrimo in Deum amore præpotentem,
venerande Tobis unà mecum humillimè
exora, ut nobis à Divino Filio ſuo Elſu ve-
rX& a perfectæ charitatis gratiam impetrare
dignetur: eſt enim charitas inæſtimabilis illa
margarita, cujus valorem magis Dei unctio,
quam verborum expreſſio, magis experien-
tia, quam doctrina; magis Divinem Magi-
ſterium, quàm humanum ſtudium docere
valet, ac ideò ad ejus conſecutionem in ſia-
tu perfeéto potenti Patrocinio indigemus,
cùm ſit ſpeciale donum Dei, non in æquali
gradu omnibus conceſſum: æqualiter qui-
dem nos omnes ad illud ſuſcipiendum præ-
pParareé, ac capaces reddere debemus, illius
autem communicatio de ſurſum à Latgito-
lickte 2 16

G
Aannmipfri
Pecer⸗
jlkute ſe⸗
eCinifet
alitetgun⸗
uſen oe
ſoltronan
Elenvina
Polermn
n, En
etun n
Moenenum
in i
e Ed
hcDen
ſenzene
Eeſoteünwe:
Pdun en
Ceen cung
Ctgeru &
Eterutt
actn
Ageetei
ſen orene
tton nſt
Gtommite
nton ſbi
uiſorann
Nefffcuriien
innento

ge
unn
uuhn
mu

Ml
umt
uns

Soliloquium ſecundum 473
re omnium gratiarum exſpectanda eſt.
charitas, dicebat Vir quidam noſtri ævi Divi-
na charitate Nenus, isque Caſp. Druzbiki,
de Charit. perfect. c. 10! charitas, quàm
multi te crepamus, quàm pauci te habemus/ O
charitas, quæ ſola nos cum Deo amicitiæ
vinculo conſtringis, & eò quidem in hac
& altera vita arctiori, quò te in gradu ma-
jori poſſidemus! nam per unum, idemque
opus, ex charitate factum, paratur hic au-
gmentum charitatis viæ, & ibi impetratur
incrementum charitatis Patriæ, non tan-
tùm ad æqualitatem, ſed cum magno fœ-
nore, & grandi exceſſu. Quò minus igi-
tur hodie Deum diligimus, eò minus inom-
nem æternitatem eum cogneſcere & dilige-
re poterimu; &quo magis Deum hodie di-
ligimus, eò magis pariter in æternum, &
quidem cum menſora bona & conferta, &
coagitata, & ſupereffluente eum diligemus
& fruemur: datur enim Beatis lumen Glo-
riæ cum proportione ad menſuram charita-
tis & gratiæ in via: quo majus ergo erit lu=-
men Gloriæ, eò major erit cognitio Dei, &
ſic etiam major ejus dilectio in perpetuum.
O ſi homines hoc eaperent, & intelligerent,
certè non ſibi tam injurii forent, non cum
tanta jactura in rebus æternis & maximimo-⸗
menti incurñ eſſent, ſed charitati Dei, ejus-
que augmento toto corde, tota anima, to-
n g 5 tis

474 Diei VIII.
tis viribus ſe impenderent. Hoc ſaltem tu
cape, & ſape. .

MEDITATIO III.
De Unione Animæ cum Deo.

Punct. I. Tne demum, poſtquam homo
magna contentione, conſtan-
ti labore & fervore ad imas radices paſſionum
ſecurim mortificationis appoſuit, poſiquam
heroicis actiombus inſignes virtutum habi-
tus radicavit, poſtquam per profundam ſui
humiliationem, perditionem, ac exinani-
tionem ſe ab omni affectu erga ſe & omnem
creaturam extra Deum evacuavit, tunc de-
mum anima admittitur in cellam vinariam
perfedtæ charitatis, ac unionis cum Deo.
Ad hanc unionem ac transformationem in
Deum præviè requiruntur habitus omnium
virtutum ſine ullius defectione, ita, ut ani-
ma cum aliqua quaſi connaturali facilitate eas
exerceat: nam perfectum eſt, cui mihil de-

eſt. In hoc ſtatu anima aſſumitur in Spon-

ſam Chriſti: pro veſte nuptiali dat illi Deus
Sanguinem Chriſti Fili ſui, & omnia Meri-
ta illius; experta hoc eſt S. Agnes V. & M.
intimè Deo unita dicens: Sanguis ejus orna.
vit genas meas, dexteram meam & colium me-
um cinxit lapidibus pretioſis, tradidit quributs
meis inaſtimabiles margaritas, & circumdedit me

ovn In
1 legunmn
6s Aun
Eomtlere
Cun Deo von
menn us
ſebenesl,
Gniere
eſuft
gisfits⸗

uidan

van M n
den lkin
Wonſ
1Duſin
yrbrni
eigel Cin
ts conuu

lione n

Punch

Hübponin

19Aundon⸗

ſe ono, e

be ncten

rj ge

ſauum
iſien

Meditatio tertia. 475
vernantibus, atque coruſcantibus roſis. O
cœleſtem ornatum ex infinito theſauro Me-
ritorum Chriſti deſumptum! ad quem om-
nis Reginarum faſtus nuptialis quid niſi fœ-
ditas, niſi lutum? O anima religiola, noli
deficere à ſerio S, perfectionis & myſticæ
cum Deo unionis ſtudio etiam propter in-
numeras tuas diſtractiones, etiam propter
frequentes lapſus tuos, etſi diu ſudare, &
graviter luctari te oportuerit, etſi exiguus
ſucceſſus tibi appareret. Humilem de pro-
priis viribus diffidentiam & firmam de Dei
gratia & adjutorio confidentiam concipe:
Fateor, non potes per te pervenire, (nempe ad
talem perfectionem, & cum Deo plenam
unionem) ſed Deus poteſt te perducere; verum
ut Deus tibi adſit per gratiam, vide, ne tibi
defis per ſocordiam. Blos. in Inſtruct. Vit. a-
ſcet. p. I. divis, 8. n. 3. Fervens deſiderium &
jugis conatus à Dei Benignitate pro actuali
perfectione acceptari ſole.—
Punét. II. Homo viator ad thalamum
Divini Sponſi per vinculum perfectæ charita-
tis & unionis admiſſus quodamodo deſinit
eſſe homo, nempe quoad vitam ſenſualem,
ſuique amorem & curam, & ſic ſibi, om-
nique rei creatæ mortuus vivit vita Divina,
dicens cum D. Paulo: Vivo ege, jam non ego,
vivit verò in me Chriſtus. ad Gal. 2. v. 20, Ma=
nebit quidem tunc ſubſtantialiter homo, ſed
tali-

4 G6 Diei VIII.
taliter, ut omni, quæ in Deum non tendit,
affectione exutus fiat in operationibus ſuis
Deiformis, ſeu Deificatus hormno, prout
ferrum in igne candens, manens ferrum, i-
gnis figuram induit; ſicque, ůt illuminatus
Theologus, Joannes Taulerus, loquitur, quod
Peus eſt eſſentialiter per naturam, hoc homo ſit
per gratiam, nempe indivinatus homo. In
hoc ſtatu Deus gratiis ſuis ſpecialibus ſe in-
clinat ad animam, & anima amoroſis obſe-
quiis appropinquat Deo, mutuo quaſi amo-
ris certamine; hinc Sponſa ait: Diledus meus
mihi, & ego illi. Cant. 2. Vv. 16. Deéus qui-
dem inclinat ſe ad animam, accendendo in
intellectu præclara lumina, quibus eam de-
ducit ad cognoſcenda ſuæ Divinitatis arca-
na, ad contemplanda ſublimia Incarnatio-
nis, Vitæ, ac Paſſionis Chriſti Myſteria:
voluntatem inflammat ad inſolitè intenſum
chariſtatis ardorem: memoriam abfirahit à
tranſitoriis hujus ſæculi imaginibus, eàmque
ſolis ilis, quæ Divinam Gloriam, & bene-
placitum promovent, affixam detinent: imoò
eiarur Deus nonnunquam in anima adeò
Hmiter, ut ea ſentiat, viſitari ſe ex alto,
& ſe ſupra ſe, & wires ſuas ſublevari, cum
hac tamen reſtrictione, quòd Deus ſe ei
nondum revelet, prout eſt in gloria ſua,
ſed prout in hac vita poſſideri poteit. O fe-
hx hora, in q6a Benignitas Supetaliſſmi

ſeKoen
id n
Oircunm
6 i
onue, 0
euetuen
cl
Ninenuit
n ke dol
in lge
pernenon
ran an ih,
eotonccri,
ndnnd
ütngen
Megohon
clltne
MIim, cnen
oN, Ahin
Mlitetan
kuret, ven
lue gelor
elus, i⸗
Dliamthiin
ſo ſde
tiuſonin
l volunn
All, e⸗
uivel n

eikn⸗

et

e iſe
mnnn
umeh
mn
nſeh
Aons
mst
ihir
e
Wir
un
R
re
a,
rs
1

n

27

Meditatio tertia. 477
Dei ſe vili creaturæ tam copiosè, tam gra-
tuitò ſuis gratiis communicare dignatur!
O felix conſummatio omnis præcedentis la-
boris & conflictůs contra inſultus rebellan-
tis naturæ, concupiſcentis carnis, & tu⸗
multuantium paſſionum! 1
Punéct. III. Anima econtra per ſpeciales
gratias ad familiarem cum Deo amicitiam &
unionem admiſſa ambulat in continuo, quan-
tum hic poſſibile, Divinæ præſentiæ con-
tuitu, éſtque ei jucunda, pura & tranquil-
la per memoriam, elisctuna „ & volun-
tatem cum Deo converlſatio, ac ægrè ſentit
de eo non cogitare, illique innærere; dicit
enim cum S. Auguſtino l. 1. Confefſl. c, 2.
Inquietum eſt cor meum, donec requieſcat in te.
Hic quaſi continuus Divinæ præſentiæ obtu-
tus cauſat in ea plus, quàm oculatam vigi⸗
lantiam, circumſpeétionem & recollectio-
nem, ut in omnibus zéctionibus & operi-
bus ſuis, etiam minutiſſimis, Divinum guſtum
exſaturet, néve ex incuria, errore, vel le-
vitate oculos ejus offendat, qui totus eſt
Majeſtas, & ipſa incomprehenſibilis ſuper
omnia amabilitas. Fervet inſuper jugi deſi-
derio & ſtudio Deo in omnibus placendi;
hinc ita fortiter, ita exactè, ita confſtanter
Divinæ voluntati, ejúsque Gloriæ inſiſtit,
acſi Cœli, terræque jactura vel ſalus verte-
retur, ſi vel quoad apicem à Divino bene-
placite

478 Diei FIII. Meditatio tertia.
placito recederet. Hoc ſpiritu Deo placen-
di animat omnes ſuas cogitationes, verba,
opera, vota & deſideria. In omni proſpe-
ro, & adverſo rerum eventu tranquillè vi-
vit in ſinu Divinæ Providentiæ: eſt enim ele-
vata ſuper omnes curas; hinc nec infirmita-
tis, nec mortis, nec cujusvis internæ aut

externæ afflictionis, contemptůs, ſuique

depreſſionis timore, nec Purgatorii, aut
Inferni pœnis turbatur, dumodo amor &
honor dilecti Dei in ſalvo ſit, in quo utpo-
te tota mente, totis viribus, totis affecti-
bus abſorpta vivit: ſicut enim gutta mari il-
lapſa ab ejus vaſtitate tota imbibitur, ita
anima Deo per charitatem perfeétam inti-
mè conjuncta, ab ejus Immenſitate tota ab-
ſorbetur, ut ei de amore & cura ſui, aut
privati commodi nihil remaneat.
Si igitur, anima religioſa, per Dei
gratiam paucis conceſſam te eo modo, quo
dictum, Deo perfectè unitam ac Deihica-

tam ſecurè ſperare valeas, benedic Domino

CœH & terræ, qui ſuſcitavit de terra ino-
pem & de ſtercofeé erexit pauperem, ac
ſan tificare adhuc: cave tamen, ne te enor-
miter fallat hæc periculoſa de tua unione
cum Deo præſumptio. Sin verò cum po-
tiori numero etiamnum ingemiſcas infirmi-
tates tuas, malos habitus, ac vitæ fortè præ-
teritæ cicatrices, humili corde eas in com.
Lak muni

e⸗
eNN,
ze⸗ nſün
ln
nrienin
Ne n mn I
in en
Rmm,
tNd
itenumn n
Aunbot e
dor dun he
ni,
uretni
dtire

M
N
II
N
Undl on
5 n
eriseher
Mgrati,
Ardumn ſ

leſfer
r erern

AMeditatio poſt 5. Exercitia. 479⁹
muni & particulari confitere Deo infinitè bo-
no cum interno clamore valido dicens: Do-
mine, imperfetium meum viderunt oculi tui.
Pſ. 138. v. 16. Fxtende Brachium Potentiæz
tuæ in adjutorium puſillitatis meæ, & dedue
me in viam rectam, in viam S. Perfectio-
nis, de qua Propheta tuus Iſaias ait: Et erit
ihi ſemita, 6& via, & via ſanda vocabiiu.
Iſa. c. 3 5. v. 8. Ecce Domine! ante te omne
deſiderium meum: non tantùm ſpeculativà
admirabor, ſed totis viribus practicè ſecta-
bor viam perfectionis, & ſanctæ tecum
unionis, per quam mirabiliter animas tibi
dilectas traduxiſti. Dixi, nunc cœpi, ita
me Deus adjuvet. =

PROXIMO DIE
Poſt o&tiduana Exercitia.

MEDITATIO.
De Perſeverentia in bono.

Puncét. I. Pod S. Exercitia haud dubiè plu-
rimis bonis propoſitis & ſanctis
deſideriis dives es, 6 anima! Sed hoc poſt
tantas gratias, poſt tot internas illuſtratio-=
nes necdum ſufficit, niſi deinceps facta pro-
poſita fideliter & conſtanter exequi, ac in
bono perſeverare omni conatu ſatagas In-
hæren-

486 Alteditatio
hærendum eum Servo Dei Job forti reſolu⸗
tioni & ferventi applicationi: Juſtificationem
meam, quam cœpi tenere, non deſeram; Job.
27. v. 6, monentestiam ipſo Spiritu Divino:
Won verearis ad mortem juſtificari. Ecchi. 10. V.
22. quot ſunt, quot fuerunt, qui in oi-
duano ſeceſſu totius præcedentis vitæ ratio-
nem ad accuratam trutinam vocarunt, & ſi-
pi de futuro ſaluberrimas leges piè vivendi,
virtuosè operandi & patiendi ſanxerunt! ſed
quia brevi intervallo oblivioſi, & incurũ fa.
Gti ſunt, & ſucceſſivè ab hoc & ab illo pro-
poſito reſilierunt, ideò in priſtinam tepidi-
tatem, in antiqua vitia, & plerumque ma-
jora ob ſubtractionem Divinorum auxilio-
rum inciderunt. Cave, 6 anima, quantum
cavere potes, ne & tu ſis ex eorum nume-
ro. Promiſiſti Deo roſas, noli porrigere
ſpinas. Non defſeras juſtificationem, quam
tenere coœpiſti. Sæpiſſimè coram Deo re-
nova propoſita, & ne per latum unguem
culpabiliter ab eis defleéte, aut protinus re-
ſipilce. Sola perſeverantia in bono coœle-
ſtem coronam meretur: Qui perſeveraverit
uſque in finem, ſalvus erit. Matth. 24. v. 13.
Econtra: Ve Bis, qui perdiderunt ſuſtinentt-
«m, && qui dereliquerunt vias rettar, & di-
verterunt in vias pruvus. Eccli. 2. V. 16. Sed
cur væ, & præſertim cur væ illis timendum,
qui poſt S. Exercitia à concepto fervore &
. E fa

— †

(Cenan
Haem
(Muieid⸗
Pleskeun.
enemm,
eclin
tun
unel.
arinnen,
ulDeo,
un g, N
o/Aent
cAi
unnertad
nhecate
nueietn
Uuntpert
n,gi r

Remnte fue

Pigi bck
Mallrtor
nibertic
nles deue
in. Kt⸗

.
i teyche
immnatio
Cnton
ln u,

uil⸗
ie
Ann
tane

voſt 5. Lwercitia. 481¹
à factis propoſitis receſſerunt? dicam tibi:

lIdeò æternum væ iis timendum, quia poſt

collata Divinitùs magna lumina ingrati ac
inſtabiles ſecuti ſum tenebras: ſicut autem
lumen eorum, ita & tenebræ eorum, tene-
bræ craſſz, quæ eis reditum ad lucem inter-
Punct. II. Terra ſæpè venientew ſuper ſe
bihens imbrem, 89 germinans herbam opportu-
nam bis, a quibus colitun, accipit benedidio-
nem à Deo. ad Hebr. 6. V. 7. Terra hæc cor
tuum eſt, Origen. Hom, 1I6. Da honorem
Deo, & fatere cum magna animi gratitudi-
ne, quòd Divina Benignitas per hoc octi-
duum terram cordis tui copioſo & frequen-
ti imbre cœleſtium inſpirationum ac gratia-
rum duleiter rigaverit. ân non dici poteſt,
Deum ſuper te efudiſſe imbres ad inſtar gurgi-
tum, qui de montibus fiuunt? Job. 36, V. 27.
Si exinde fructum bonorum operum attu-
leris; ſi facta propoſita fideliter exequi, ſi
obſtacula fortiter ſuperare conatus fueris-
accipies Benedictionem a Deo, qui ſolos perſe-
verantes deducit ad bravium æternæ beati-
tudinis. Sed audi cum tremore id, quod
ſequitur: Proferens (terra hæc) ſpinas ao tii⸗
ulos, reproha eſt, & maledicto proxima, ca-=
jus conſummatio in rombaſtisenem. Quæ verba-
S. Chryſoſtomus exponens ita ait: Non Nunt
bæ minæ Pauli non ſun verba hominis, ſunt
,6 AHh Spiri⸗

4 ⁸2 Meditatio
Spiritus S. ſunt Chriſti, qui in ipſo loquitur. S.
Chryſoſt. Hom. 10. Qui ergo hac tempore
grattarum imbres Divinarum inſpirationum
bibilti, noli poſt intervalla cum tui incuria
dicere: Gurges aquarum tranfit; Habac. 3. v.
TIO. noli negligere impenſos Dei tractus in-
ternos in viam virtutis & perfectionis: nam
res periculi plena foret; ſi denuò ſpinas mi-
nôrum deliberatorum, & tribulos majo-
rum peccatorum proferres. De hoc peri-
culo teſtatur eximius Aſceta, dicere non du-
bitans, quòd unum è certioribus fignis reproba-
tionis ſit, ſepe recipere auxilia operandi benè.
& his non uti: Paul. Segneri in Man. An. 26.
Mart. hoc enim idem foret, accum Deo,
ejusque Divinis gratiis & auxiliisqocarivel-
le. Vide, quanti interfit poſt perceptum
rêrem ccleſtium Charismatum faétis Deo
pfoômilſſis ſtare, & in bono perſeverate. 1
1 Punét. II. Cognoviſti in hac ſolitaria
recolleétione, quid à te Deus, quid ſtatũs
tui eonditio, quid vota, quid regula, quid
conſcientia tua requirant. Jam inexeuſabi⸗-
lis es 6 homo; ad Rom. 2 v. I. ſi non opere
compleas ſalutares inftinctus, quos tibi
Div ina Bonitas ſuggeſſit. Durum eſt tili, con⸗
tra ſtimulum caloitrare. Act. 9. V. & Heroica
jam requiritur applicatio, qua tollas impe-
dimenta boni, fugias occaſiones mali;, om-
nésque virtutum difficultates as mnoleſi
ð 14 tabi⸗

lterd
AAr
cutu
es tin
ſckth u
Mrt
llineze
be ken
Nncſock
un
l Neſt
un elen
,
oic khn
tenilre
Clla
en n
Sickeon
go
S
1 ,
e2.,
em
cUNN
ſecule
len h
Eml
concln
nemcea

Poſt S. Exercitia. 483
ſtabiliter-& infractè vincere coneris. Etiam
poſt factam in S. Exercitiis vitæ in meli us
reformationem adhuc vivunt domeſtici
hoſtes tui, qui ſe fortè modè ad tempus
occultant, ut poſt moram periculoſüs in
te inſurgant. Contra! hos conſiantes e 2
cubias agere oportet. Hincinde ſe .
nuabit te or & langudar in Diyinis: “
offendicu ula, charitas Proximmi siE
tur: jam mille modis amor proprigs, N.
tuti prævalere conenget jamn mala à
rum exempla te ad ſee le “ invita ne
jam Caro. mundus, diat luis, & 10t3 Pas-
ſionum n halanx contra ri um &r rat
nem inſurgent S&c. Nili infer tot ardua
crimina etiam diuturno tempore uſe
finem invicfo animi ropore “
S& hactenus bene nchet Proffcutus ⸗
ris, ico tibi cum Apoſtolorum benege⸗
Melius tii erat, non cognoſceré a Riti
gudm poſt agnitionem veltorſtin ohberti:
2. Pet. 2. v. 21. aut priſtinum tepidum, ne-
gligentem ac -vulgatem vivendi modum
tenere cum exiguo, vel nullo diſcrimine
à vita ſæculari: nam ſervus, qui cognovit
voluntqtem Domini ſui bec. 86 non fererit,
vapulabit multis. Luc. 12. v. 47. Igitur fir⸗
miſſimè conclude, facha propoſi ita, & ul-
timam fortè Dei adhuc ſincer te amantis
admonitionem conſtanti executioni mandare.
H h 2 Cls⸗

384 Medtatio Poft . Erxereitia
en CO. âνN1II A..

ine ESU Chriſte, verum perſeve-
Raeiabonoiehdo, malo toleran- el
do prototypon. Tu cùm dilexiſſes tuos, in qii
ſinem diexiſti eos: cur non potius SSoin fi⸗
nem uſque vitæ meæ in amore tui ene
perieverem, achunc amorem meum fibi in. ah,l
numeris eum i win tid iäuu⸗
õ „&& V nol viſti deſcendere, ſu,
ethi promiſerint Judæi credere in tc, Filium
Dei: nec ego cum gratia kareridan ui
fa is tibi promiſſiomibus, Bk le
bore, magno mei Odio, aſſidua viil .
tia, indeſinenti naturæ violentizg: ac ſle⸗ znnn
mum diuturna in his perſeverantia uſque anriii
d ulämum halitum meum opus fuert. ani⸗
Juravi & ſtatui, cuſtodire judicia Jul ie s
tuæ. O fons omnis Wilerrordis de e. me
Allti velle, da ctiam p Selicete Am Nzwdn
B (eltut, n
hol
(rn
ue
I ei
e,g
r r ace
Uenielnzr

Ad Religioſos, aliôsque S. Ex-
ercitiorum Candidaro.
pdbee— a
Vitandis Cauſis & Occaſionibus, poſt
odkiduanam recolleltionem in priores de-
Febtur, & vitæ tepiditatem inda-
centibuus

(⸗ma religioſis Ordinibus in con-
ſervando & augendo ſuo ſpirituali
vigore & fervore, item privatim cuivis
animæ ſalutis ac perfeétionis ſuæ ſtudioſæ
ab annuis exercitiis plurimum emolumen-
ti ac roboris accedat, ita, ut per ea, ceu
media ferme præcipua, integræ S, Familiæ
in ſuo immarceſcibili flore cum ineffabili
Dei gaudio & Eccleſiæ commodo con-
ſerventur, tamen ab experientia conſtat.
multos poſt S. hanc recollectionem, & in

ea factam de præterito omnium actionum

ſua rum diſcuſſionem, nec non propoſitam de
futuro eairum accuratam reformationem,
brevi intervallo denuò veterem hominem in-
duere, ac ſucceſſivè in priſtinam vitæ tepidi-
tatem declinare. Incipiunt denu ſuis in De-
Hh 2 um

—„

486 Pareneſis.
unn obſequiis humi repere, erga purita-
tem viiæ parum ei ab /arctiori nonni-
hil virtutum ſemita deflectere, culpas ve-
niales, & regulares tranſgreſſiones parvi
pendere, corporalia ſolatia ambire, ut tan-
dem de talibus aut tali dici poſſit: Hos

ejus decidit. I. Petri I. v. 24. Videte arborem,

Kego contingò Arzit? Matthe)t. v. 20.
nquiramus breviter hujus periculoſæ me-
tarnorphioſis radices & cauſas, quibus im-
pellentibus multæ animæ à concepto in §.
Exercifiis fervore denuò in miſerum tepi-
ditatis ſtatum devolvuntur, ut iis cognitis
cautè ambulare addiſcamuasss.
2iEE& Prima igiturtorigo & radix hujus def-
eientiæz eſt, quia tales plerumque in ſoli-
taria ſua recolleétione non firmum ac ſo-
Iidum ædificii ſpiritualis fundamentum po-
fuerunt, dum in meditationibus ex defe-
étu debitæ & ferventis applicationis intel-
lectus in penetrandis veritatibus ſuperna-
turalibus non bene convictus eſt, ſicque
volhüntas non eſt efficaciter mota ad amo-
rem virtutum & extirpationem vitiorum;
hinc Deus in ſubſequenti effectu ſubtra-
here ſolet ſua auxilia in pœnam ignaviæ,
qua ſe tales animæ huic operi maximi mo-
menti applicarunt. FPormaverunt quidem
Propoſita judicio ſuo ſatis fervida, quæ

eſalſs
6mnbn, ſe
Pefibhn
Plutthi
Aclnee
uon es
NeMN²
Lertchenn
Nen
Alieo

Ceeune⸗
Celnentiun
nts Kudi
ifio, cl
aibelo
Uete, ene
ltdtrani
keltnre
n ſenhe
im ant
M
ut e c

4
N

ue

Parænefis. 487
tamen poſtea quavis obvia occaſione vel
levi tentatione denuò infirmantur & extin-
guuntur, eò quòd illa tantùm ſpiritus va-
dens, & non rediens in animo depinxe-
rit. Sunt fortè etiam, qui diebus his ſa-
cris ad vacandum ſoli Deo modo ſpeciali
deſtinatis horas quasdam ſuffurantur, eâs-
que ſtudiis altioribus, aut parandis Con-
cionibus, vel aliis huic tempori incom-
petentibus negotiis, etiam de ſe bonis de-
putant: hi tales non ſperent, ſe ſolidum
& conſtantem fructum è& ſuis Exercitiis re-
laturos, eò quèd citra & contra volunta-
tem Dei alia objecta à profectu in ſpiritu
& perfectione diſparata aſſumant:, nec ſe
totos cum omnibus viribus huic unico &
ſalutifero negotio impendant. ⸗

12 *

SBecunda radix eſt horror difficultatum
occurrentium in exequendis propoſitis.
Virtutis ſtudium communiter, prælertim
ab initio, cum lucta, cum repugnantia,

cum acri bello eſt, quod rebelles concu-

piſcentiæ, perverſa voluntas, ac prava con-
ſuetudo rationi & ſpiritui quotidie mêvent,
dum refractariè volenda nolunt, nolenda
volunt, ſemper in vetitum proclives, ulſ-
que dum cum facilitate virtutis habitus in-
duatur. Hic proin ſecuris ad. radicem
ponenda, ac difficultas generoſo auſu, in-
Hh 4 voca-

488 Patæneſis.
vocato præcipuè Dei adjutorio, vincenda
eſt: laborandum ſtrenuè, ut. Divinæ inſpi-
rationes in S. Exercitiis collatæ, & ex iis
formata bona propoſita contra deſidiam no-
ſtram prævaleant; ad quid enim prodeſt,
imèò quantum non obeſt, in ſpirituali ſoli-
tudine fructum S. Meditationum, Exami-
num, Lectionum, cœleſtium Luminum
ſedulò annotaſſe? ad quid, vitæ ſuperſtitis
curſum ad regulas rectæ rationis, & dicta-
men Legis Divinæ ritè ordinãſſe, ſi dein ad
inſurgentem quamvis difficultatem nullam,
vel exiguam vincendi violentiam adhibeas?
ſi obſtacula in via virtutum generolè & con-
ſtanter tranſcendere non allabores? ſi ea,
quæ delicato amori proprio ardua & in-
commoda videntur, torpidè & ſegaiter ag-
grediaris? Dico tibi: magnus adhuc erit
conflictus inter ſenſam & ſpiritum, proin
magno animo, continua vigilia „mortiſi-
catione, ac difficultatum victoria opus erit.
Quod viribus tuis deeſt, imploratum Dei
auxilium in omni neceſſitate ſupplebit.

Tertia radix exigui fructus poſt Exer-

citia eſi defectus ſilentii, & incontinentia

linguæz. Sine dubio in ſolitario tuo ſe-
eeſſa verum ac genuinum Religioſam &
Filium S. P. Benedicti agere propoſuiſti:

ſer⸗

ſed ſing linguæ cuſtodia, ſine ſilentii ob-

nir tn
nſi⸗
2 8
,
rſen
gn!
Cgtnlum
Mntt
ſifonn
geroh
adi
e Mamuil
nouctien
Ead
n, Kre
dons
r noen
ll zeeen
ſles gve
gultet en
Foninot
lonenin
lin ſe
Aanpunn
14
ioe l

Enk

Paræneſis. 4³9
ſervantia impoſſibile eſt, teſte S. Jacobo:
di quis putat, ſe Religioſum eſſe, non refrænans
linguam, ſuam -= hujus Vana eſt Religio; Jac. 1.
v. 26. &, üt S. Maria Magdalena de Paz ait,
