te
tonecr

Elenchus.

Medit. II. De Operibus ordinariis in Sta-
tu Religioſo benè & perfectè pera-
gendis.

Medit. III. De ingenti Deſiderio in via

Virtutum & Perfectionis proficiendi.
Soliloquium I. De gravi Obligatione
Statum Religioſum comitante, &
quomodo ci ſatisfiat, vel ab ea de-
vietur.
Soliloq. II. De Abſtractione à Sæculo.
Examen particulare, ſeu Puncta practi-
ca, de Operibus ordinariis benè &
perfectè obeundis.
De Imitatione Chriſti legitur ex l. 1. c.
19. & ex I. 3. C. 10.

DIES SEXTA,

d. Ordinis Fundatori, & hic & P.
Benedibto dedicanla,.

Meditatio I. De Voto Religioſæ Pauper-
tatis
Medit. II. De Voto Caſtitatis.
Medit. III. De Voto Obedientiæx.
Soliloquium I. Quomodo Keligionin
5

Elenchus.

ſe gerere debeat circa obſervantiam
Voti Paupertatis.
Soliloq. II. De 88. Euchariſtiæ Sacra-
mento. in Sacrificio Miſſlæ & S. Com-
munione cum debita reverentia ſuſ-
cipiendo.
Examen particulare. ſeu Puncta practi-
ca, pro cuſtodienda Angelica Caſti-
tate.
Delautaiane Chriſti legitur ex l. 3. c.
C. 3 1. & 32.

Pit Eöfi.
GC. Patriarchæ Joſepho dedicanda.

Meditatio I. De pura Intentione operi-
bus noſtris præfigenda.
Medit. II. De Conformitate voluntatis
noſtræ cum Divina.
Medir. IH. De Magnanimitate ad ardu-
os & heroicos actus Virturum exer-
cendos.
Soliloquĩum I. De Oratione mentali,
π Angelico Pſalmodiæ Officio.
8olilo-

NR
i

D.

I
K.I

.

.

ohlent

ilie n

lesCen

eftkentili⸗

Nade

tianeohei
ne nu

geaded
urunere⸗

Me wenll
Al⸗

Rlenchus,
Soliloq. II. Altiſſima cogitatio & æſti-
matio de Deo, ejusque Divinis Axtri-
butis & Perfectionibus habenda.
Examen particulare, ſeu Puncta practi-
ca circa minima, vel quæ ſaltem mi-
nuta videnrtur, in Statu Reli gioſo ſe-
dulò curanda.
De Imitatione Chriſti legicur ex . 3.c.
9. & c. 3 7.

DIES OGTAVA,
Sanbto Nominis Patrono, vel omni-
bas Sandbktis ex tiujas viy J. Oydine
dedicanda.

Meditatio I. De perfecta Exſpoliatio-
ne & Abrenunciatione ſui, & omnis
rei creatæ, in ordine ad unionem cum
Deo.
Medit. II. De Amore Deiĩ ſuper omnia.

Medit. III. De Unionc animæ cum
Deo.
Solilo quium i. De Tolerantia crucis &
adver-

Elenchus.

adverſitatis, utpote vero Characte-

re amantium Deum.
Soliloquium II. De Motivis Deum a-
mandi ſuper omnia, & de practico
hujus Amoris Exercitio.
Examen particulare, ſeu Puncta pra-
ctica, ad radicandam perfectam Cha-
ritatem Dei. X
De Imitatione Chriſti legitur ex l. 2. c.
7. & I1.

PROXIMO DIE.
poſt

Odtiduana Exercitia.
Meditatio de Perſeverantia in bono.
Admonitio ad S. Exercitiorum Candi-

daros circa vitandas Cauſas & Occa-

ſiones, quæ poſt octiduanam recolle-
Gtionem in priſtinos defectus indu-
cere ſolent.

.

rochrk. ee

NiiDun Be
ceſugie
Metcdenche. n Sme Nente, Wrrende.
girer ,

Ad Deum unum & trinum,
Manè ante alia Exercitia de-
1. votè recitanda.

zind randa Trinitas, Deus unus in Natu-
Gndc⸗ ra & trinus in Perſonis. Ecce ego
mmnN. creatura tua viliſſima, abjeétiſſima
eKOer. & hactenus ingratiſſima per gratiam & vo-
umd cationem tuam coram Throno Divinæ Ma-
ltdnil- jeſtatis tuæz comparere præſumo, ac tuam
immeniam Clementiam humillimè implo-
ro, ut mihi cum Cæco illo Evangelico lu-
„meen internæz viſionis impertiri digneris: il-
lumina intelleétum meum, ut videam, quid
NM. geſit mihi; compelle ad te, & in æternum
obſequium tuum, rebellem voluntatem me-
amm; memoriam meam à vanis & terrenis
cogitationibus revoca ad ſcrutandam legem
A tuam.⸗

Gi —0 Sanctiſſima, Auguſtiſſima & ado-

2 Diei I.
tuam, ad conſiderandam bonitatis, ac miſe⸗
ricordiæ tuæ longanimitatem, qua innu-
meris peccatis meis hactenus clementer in-
dulgere dignatus es. Tu altiſſimus Deus
trinus & unus animam meam ad imagi-
nem & ſimilitudinem tuam citra omne me-
ritum meum purè gratuitò creaäſti, ego
verò, 6 quanta ingratitudo! Divino aſpe-
ctui tuo eam multis maculis deformem red-
didi. Concede jam, Benigniſſime Deus, ut
tempore hoc acceptabili, & diebus ſalutis
ab hac imagine tua omnes ſordes abſtergere
valeamm, quatenus denuo in ea Divinz
Ideæ tuæ pulchritudo reſplendeat. Agno-
ſco, ac profiteor, Sanctiſſima Trinitas, ti-
bi à me deberi omnem cultum, omne
obſequium, omnem ſervitutem, omnem
virium mearum conſumptionem, ideò de-
votiſſimo corde cçonſecro tibi hodiernum
diem, & omnia in eo occurrentia ſpiri-
tualia & corporalia exercitia, fac me in il-
lis præterita peccata plangere, plangenda

nunquam committere, ac dignè deinceps

tuæ Majeſtati ſervire; impertire mihi tuam
Sacroſanétam Benediétionem, ut hodierna
die ac deinceps totâà vitãà meâ omnes actio-
nes meæx, omnes affectus mei, omnia de-
ſideria mea ad Sanéctiſſimum Beneplacitum
tuum, ad ſolius Gloriæ tuæ exaltationem,
ad ſupremam Divini Spirits tui oblecta-
tionem

rin
1

CN
n

rn
K.n
cht
R

klctt
Ge
Cti
lp
ilene
nndn
nn.
utet

ſi

Sam

in

Uoiets .
ten 4
ucelene
Uitiline N
Gein d in
ninomnegn
n mit,

nden Ne.

Ubnent.

in er Dee
elen ene
hmlinits ,
CNtum, Onn
nen, omner

ibihotenun
anenis i
urtanent
et, et
hrlite
Eſte mhimun
, Crtolen
iornesdt
Nei Onind⸗
n beneti
1u Klnict
izti ⸗

Mlle s .
Ccdr i
Utertlene

N..

Meditatio prima. 3
tionem dirigantur, ſicque præteritæ vitæ ne-
gligentiæ quodamodo ſuppleantur. Mi-

—.

ſerere, obſecro, infimæ creaturæ tuæ,

Creator Deus, qui vivis & regnas in
ſæcula ſæculorum, Amen.
Poſt perſolutum in Choro matutinum legitur ex
lib. primo de Imit. Chriſtic. 25. de fer-
venti emendatione totius vitæ noſtræ, & ex
lib. 3. C. 24. de Judicis Dei occultis.

MEDITATIO I.

De excitando ferventi Zelo ſeriæ

Con verſcionis.

n ,4 Punct. I. O* rationem ſtatus tui ſacerdo
re licet, te ad Deum converſum jam eſſe:
ſed edic, an verè? an ſeriò? an ſolidè? Verè
converſus non eſt, qui quidem præcepta
Decalogi ſervare, gravia peccata, & hæc
vix & ægrè, ſaltem longiori tempore vitare
proponit, interim parum ſolicitus eſt, ur

talis, vel religioſi præſume-

pravis animi affeéctionibus frænum injiciat,

craſſas imperfectiones & malos habitus cor-

rigat. Seriò converſus non eſt, qui exter=
nis quidem foliis ſpiritualium functionum
& vitæz communis obſervantiis ex quadam

naturali honeſtate viret, floribus autem &

A 2 fructi-

. Diei lI.
fruétibus Deo, & ſtats ſui conditione di-
gnis caret, virtutem verbis ſubinde depræ-
dicat, liber tamen in vitia ruit, foris ſe⸗
pulchrum dealbatum, intus plenum oſſibus
mortuorum. Nec ſolidè converſus eſt, qui
vagus & inconſtans in bonis de facili de-
nuò in viam laxiorem declinat, Chriſti &
Sanctorum Exempla, humilitatem, pauper-
tatem, contemptum, & crucis lectationem,
ut res ſupererogatorias negligit, & horret,
corporis commoda, & ſenſuum obleéta-
menta ſtudioſè inquirit. Si hactenus non
vera, non ſeria, non ſolida fuerit conver-
ſio tua, Sacerdos, Religioſe, in magno
verſaris animæ tuæ periculo, & grandi ad-
huc vitæ ac morum reformatione opus ha-
bes. De taliter converſo, ſi quæras, num
ſalvus fiat? mitius quidem reſpondetur ex
S. Auguſtino in alia materia: Nunquid dico:
damnabitur? non dico: ſed nunquid etiam ſalva-
bitur? neque hoc dico. Juſtius autem cum
S. Thoma 2. 2. q. 186. àa 2. Corp. dicitur,
talem potius non converſum vivere in ſtatu
malo, & niſi verè convertatur, in ſtatin
damnationis, eò quòd obligationi gravi ſta-
tui religioſo annexæ tendendi ad perfectio-

nem non ſatisfaciat. Sed audi, anima:

Ecce dies veniunt, d'cit Dominus, dies §.
Pxercitiorum, dies ſalutis tuæ, dies ſupernæ
Viſitationis, ac diſpenſationis gratiarum,
* con⸗

ro

N
ntn
Cnn
ſ⸗
Ge
Ni
aan
ut
n
e
ünn
ebiid
,na
whin

ig

illent

umn

Gltui
Wa
c
vlui 6

unmit

ntee
te n
in
Aen,
Utn

leditatio prima. 5

ſiemifnn eonvertam converfonem populi mei. Jerem.
elite 30. V. 3. Convertam primam converſionem
fini, iis tuam inefficacem, & foriè merè externam
WNenunn circa ſtatum in veram & internam circa mo-
aunetide,g res, pigram in ſeriam, inconſtantem in ſo-
iEtel lidam. Tuum jam eſt, Divinæ gratiæ ſe-
n CINA dulò cooperari, prioris vitæ negligentias
hmn e. deteſtari, ac pro novitate vitiæ magnum de-
nsklimm ſiderium concipere. .
get Aoan. Puncét. II. Dicit Dominus: Convertimini ad me
lun hes in toto corde veſtro. Joël 2. v. 12. Vera con-
Iiadeusn verſio ad Deum eſt totius hominis in alium
fuitane⸗ ſpiritualis transformatio, ita, ut pro diver-
Gal nngn ſitate ſubjecti converti bilis ex ſceleſto, ſen-
Aynmda ſuali, animali, tepido, indevoto reſurgat
timeuh homo ſpiritualis, cœleſtis, virtuoſus, Di-
Inm,I Vinus. Talem converſionem e toto corde
ymtuea inculcavit S, Paulus Apoſt. ſuis Epheſiis c.
milr 4. v. 24. Renovamini WPiritu mentis veſiræ, ☚
Ciltienſt⸗ induite novum hominem, qui ſecundum Deum
u men creatus eſt, in juſtitia & ſandtitate veritatis.
1,n din Per converſionem ex toto corde homo ita
iuehin renovari debet, ut fiat alius erga Deum in
entur,in u quotidiani obſequii fervore, alius erga pro-
ininih ximum, in ſincero & ordinato amore, ali-
igich us erga ſeipſum in convenientis mortificatio-
D nis rigore, ut fiat erga Deum cum Davide
sut humile jumentum, erga proximum ut be-
elie nigna mater, erga ſe ut ſeve us judex:
ue alius in cauta cogitationum ſuarum obſer-

nuhin A 37 vatione,

vatione, alius in verborum moderatione,
alius in ferventiori ad opera ordinaria appli-

catione: alius in internis & externis animæ

& corporis potentiis, earumque uſu. Sine

hac renovatione non erit converſio ex toto

corde, prout Deus requirit. Vide, ani-
ma, quanti momenti negotium tibi nunc
incumbat, ut diſponas ſeriam vitæ tuæ emen-
dationem, & converſionem: time, ne De-
us longanimis poſt tot gratias, inſpiratio-
nes bonas occaſiones, tibi in præcedentibus
Exercitiis, ac aliàs tot jam annis collatas, te-
cum tandem in rigore juſtitiæ procedat.
Punct. III. Non raro Deus in S. Litteris
intelligit per cor hominis voluntatem ejus,
& per totum cor efficaciam voluntatis; un-
de etiam Apoſtolus ait ad Rom. 10. V. I.
Voluntas cordis mei; ut adeò in noſtro propoſi-
ro ſenſus ſit: Convertimini ad me in toto corde ve-
ſtro, hoc eſt, ex tota & efficaci voluntatis veſtræ
contentione, non tantùm converſione ſim-

pliciter tali & Theologica, quæ fit à crea-

tura tanquam ultimo fine ad Creatorem, à

ſtatu peccati gravis ad ſtatum gratiæ, led

etiam converſione analogicè tali, quæſit con-
verſio propinquius, intimius, ac perfectius
ad Deum accedens. Talem converſionem,
talem voluntatis efficaciam à te, Religio-
ſe, Dominus Deus tuus exigit, quæ etiam
omnem inordinatam adhæſonem ad creatu-
ras

a
60 An
oi .
eumt
Gifee
Cchnege
Ami
ſenin
Ceaße
hinn
ſnrt
Guurt
ian
n. 4
nnen,
Mktn
nufn
ubn
af
Iur on
Mgnm
M .
NS

nih⸗

r/
umnſa

.

n Po
ig
Aunnt ne
ngle ſe S
nfetſcert
1 We n.
mmthiune
imfnnenen.
eprtmn,nd.
Nlu iſhinte
Vinnuaters
Unseolitge.
e oretn.
in litei⸗
lotuenei
Womuczun
Non, 1o1
Iuoſonerl.
ehtttenene.
lrtisden
Ghelwelt
a,Nef e
41 uen, 4
n iee
lil orlucs⸗
, ſeſet
nconeton
le, ehe
vet rt
6enadd⸗

Meditatio prima. 7
ras excludat, & animam in gratis & amici-
tia Dei ſtabiliat. Cogita, quòd etiam ſo-
lenni voto ad hanc converſionem morum
te adſtrinxeris. Diſcute igitur omnes cor-
dis tui propenſiones, omnes converlationis
occaſiones, tentationes &c. quæ te antea vel
ab ultimo fine averterunt, vel ad hanc aver-
ſionem diſpoſuerunt, aut diſponere poſſunt.
Clama jam ad Dominum Deum tuum lon-
ganimem, & multùm miſericordem, ſed ex
toto corde tuo, cum ſerio propoſito, me-
dia converſionis tuæ in his S. Exercitiis ſe-
riò ampleétendi, dic ad Eum: Converte nos,
Domine, per gratiam tuam excitantem &
comitantem, & convertemur: innova dies
noſtros ſicut à principio, Thren. F. v. 2 1. ſci-
licet ferventis ingreſſus in Religionem, fer-
ventiorisiprogreſſũs in tyrocinio. Fac cum
Maria Bonaventura, Moniali Ordinis noſtri,
fortem prima die Exercitiorum reſolutio-
nem, quam ipſa V. P. Nicolao Lancicio ſuo
tunc Confeſſario his verbis expreſſit: Pater,
non oportet amplius jocari eum Deo: agnovi,
quid à me velit Deus, quid nolit: volo tota eſſe
Dei, & totis viribus conari, ut ob majſorem
Dei Gloriam fine ulla mora ſancta evadam, non
qualiscunque, ſed magna, && citò. Ecce Exem-
plum converſionis veræ, ſeriæ, & ſolitæ ex

toto corde.
A 4 8OLI-

4

8 Diei I.
SOLILOQUIIIM PRIMLIM.

Tempore matutino Diei primæ.
Detimendis Dei Judiciis occultis.

Ab te, viator Tobis, meus hodie dirigi-
tur ſermo, qui vel hæres adhuc inter
ſpinas peccatorum ſaucius, vel retibus pra-
vorum habituum implexus evadere aut ægrè
vis, aut potes. Nondum ingreſſus in inte-
riora atria Domini ignoras, quam ſuavis ſit
Deus animæ quærenti eum in veritate; hinc
ſervilis cùm ſis, timore potius ſupplici,
quàm amore virtutis capiaris neceſſe eſt.
Blandi zephyri à lethargo non excitant;
proin fortiores tibi arietes admovebo, & ut

muri odibilis Deo Jericho (tuæ ad jugum

Chriſti recalcitrantis naturæ) corruant, va-
lidiori clangore buccinam inflabo.
l. Sunt Juſti, atque bapientes, &à opera eo-
rum in manu Dei, && tamen neſcit bomo, utrum

amore, an odio dignus ſit, ſed omnia in futuuum
ſervantur incerta. Eccles. 9. v. I. & 2. Si hoc
Oraculum Divinum etiam juſtos feriat, quo-

modo tu, viator, non contremiſcas, cui
conſcientia propria de juſtitia & vitæ probi-
tate teſtimonium non perhibet? S. Paulus
profundè perpendens abyſſum judiciorum
Dei vix unquam intenſius vocem exaltavit,
quàm dum exclamavit: O altitudo divitiarum
. Sapien-

“
ur⸗
lln
“
e

eun

guu
ffunt
iyn
una
nnt
Ailken
munne
ſece
Nihe
li gu
uren
Kn
enen
ntt
Al.
Ulle
Kan
hie
Aſ
uke

Aun
lle

Mr
e Nine.
ghene

uinleci⸗
uoe Uler
eAnien.
ütitennnn
nineſtrone.
un ionßi
lr oinettine
iu ſunſet
1s beceſe ei⸗
Non ecimt;
Anoreho Au
(Ur ipun
oonunt, Nr
lho
Gnne.
ſtbemnen
lmmicſtimg
,1, N
Uirkingv
Ggenien 1 l
iuhtt
betk uns
in picne
een ellims
iehni⸗

Soliloquium primum. 9
Sapientiæ, E Scientiæ Dei, quàm incomprehen-
Mhbilia ſunt judicia ejus, & inveſtigabiles viæ
ejus! ad Rom. II. In quæ verba S. Augu-
ſtinus Soliloq. c. 28. Et Ego, Domine, hoc
conſiderans eapaveſco && obſtupeſco de altitudine
divitiarum Sapientiæ & Scientiæ tuæ, ad quam
ego non pertingo. Incomprehenſibilia judicia
juſtitiæ tuæ, quoniam ex eodem luto alia quidem
vaſa facis in honorem, alia verò in contumeliam
ſempiternam. Num te in vas honoris, an
contumeliæ elegerit, omnia in futurum
ſervantur incerta. Optima arbitra protra-

a hactenus vita tua. Hanc conſule, num

ſortem juſtorum participet: ſed & hi nelciunt,
utrum amore, an odio digni ſint, & in pa-
vore ſuſpenſi ſalutem ſuam fiducialiter ope-

rari debent. Ediſſere, ſi præ ſumptuoſè au-

deas, quæ cauſa ſubſit, cur aliqui, qui pro-
bè vixerunt, malo fine decedant, & econ-
tra? Cur David adulterio & homicidio opere

expleto ſit abſolutus, Cham verò viſis pu-

dendis patris ſui ſit æternùm damnatus? Ju-

dicia Dei abſus multa., ad Hebr. 12. Edic,

cur Saul ob oblatum contra Dei præceptum
holocauſtum ſit reprobatus, & Manaſſes ad-
miſſo idololatriæ ſcelere, dum per pœniten-
tiam reſipuit, gratiam obtinuerit? Judicia
Dei abyſſis multa. Indulſit Deus perverſis
hominibus ante diluvium inducias pœniten-
tiæ ad uſque centum annos, non item ur-
A 5 bibus

10 Diei I.
bibus Sodomæ & Gomorrhæ, ſed eas igne
ſulphureo delevit. Converſioni Regis Na-
buchodonoſoris ſeptem annorum terminum
polſuit, & regem Balthaſar inter medias con-
vivii illecebras abſque ulteriori indulgentia
ad inferaum detruſit. Promiſit fideliter: Pul-
ſate, & aperietur vobis: Luc. II. & tamen
pulſantibus fatuis virginibus & clamantibus:
Domine, Domine, aperi nobis, repoſuit: Amen,
dico vobis, neſcio vos. Cur hæc & illa? Ju-
dicia Dei abaſſus multa. Neſcit homo, neſcis
tu, neſcio & ego, an amore, an odio digni
ſimus: proin cum metu & tremore ſalutem tuam
operare. ad Philip. 2.
II. Timorem judiciorum Dei exaſperat ri-
gor juſtitiæ, quem Deus ipſe per Regium Pfſal-
tem hiſce verbis declarat: Cuàm accepero tem-
pus, ego juſtitias judicabo. Pſalm. 70. v. 4.
Non alt: Judicabo peccata, & ſcelera (tan-
tùm,) ſed juſtitias. Valde verendum eſt, ait
S. Bernardus, Serm. 55. in Cant. ne ſub
tam ſuhtili ekamine multæ noſtræ juſtitiæ, ut pu-
tantur, peccuta appareant. Diſcernentur à di-
ſtricto judice non tantùm verba, actus, &
opera externa, ſed & cogitationes, inten-
tiones, omiſſiones, ac circumſtantiæ om-
nes. Hinc S. noſter Anſelmus Archiep.
Cantuar. ait: æ! quot peccata tibi proveniunt
ex improviſo, quafi ex inſidiis, quæ modò non
vides, Certe plura, & forte terribiliora bis,
quæ

it
len
Au
Kien
üct
nul
HM
ſnir
ſef
Uhenl⸗

uinn

v
nfuli
Slen
lun
enn
Nne
tek

nbe ſe ee
ſtaifeget
numtermin
ernelischt
eun inllentn
hüftelen .
ull Emen
Anlnnihe:
nhhinnn
irdllN.
Ettonn ein
1Aoon
neſürentun

Miellhtenl.
thepuntll.
Gn repente
MAn o
Alctenlar
Meuln e, it
CN N
Peſcri
Dlennmid-
d, A, A
fonet inen
Cnlitnte on⸗
ng Aiig
tutiſppnun
l n
e mnbiimi⸗
4

Soliloquium primum. 11
quæ nunc non vides, & quæ non eſſe mala putas,
&ο quæ nunc bona eſſe credis, nudata facie ap-
parebunt tibi nigerrima peccata. Quid terri-
bilius? Deus ſeverior eſt in judicando, quàm
cogitari & dici poſſit. Longanimitas Mile-
ricordiæ non limitat infinitatem Juſtitiæ Di-
cunt mundani non rarò, ſæpius ſibi tacitè
perſuadent, Deum tam rigoroſum non eſſe,
ut dicitur; verùm blaſphemia hæc eſt. Si de
infinita Bonitate, ac Miſericordia Dei ſermo
ſit, facilem aſſenſum præbent, quia hæc
maligno & neccaminoſo eorum genio, &
ſpei præſumptioni accommodatior eſt: ſi
verò de rigore juſtitiæ agatur, eisque ex S.
Litteris, ſanéctorumque Patrum teſtimoniis
demonſtretur, quòd Deus etiam Jeruſalem
(non tantùm Babylonem) ſcrutetur in lu-
cernis, quòd oculi Domini multò plus lucidio-
res ſint ſuper ſolem, circumſpicientes omnes Vias
bominum, & hominum corda intuentes in ab-
Nonditas partes. Eccli. 23. v. 28. Quèd fatti
ſimus ut immundi omnes nos, & quaſi pannus
menſtruatæ omnes juſtitiæ noſtræ. Iſa. 64. V. 6.
Quèd omne virtutis noſtræ meritum eſſe vitium
conſpiciatur, ſi ab interno arbitro judicetur. S. Greg.
I9. Moral. c. 2. Si hæc, inquam, ad duritiem cor-

dis eorum prædicentur, rarò ſerio ad ſalutarem

timorem viſcera fleunt, & per exaggeratio-
nem dicta eſſe ſibi erroneè blandiuntur. Sed

non fallit, nec fallere poteſt, qui dixit: Ego ja-

ſtitias judicubo. Opus

X

12 Diei I.
Opus juſtitiæ ſe exercuiſſe autumabat Rex
Saul, cui Deus per Prophetam Samuelem
præceperat: Vade, & percute Amaleo, non par-
cas ei, & non concupiſcas ex rebus ipſius ahquid,
ſed interfice à viro uſque ad mulierem, & par-
vulum atque lactentem, bovem & ovem, came-
lum & afinum; I. Reg. 15. verùm Saul, cùm
percuſſiſſet in prœlio Amalecitas, omnéque
vulgus in ore gladi interfeciſſet, pepercit ex
ſtudio humanæ pietatis & miſericordiæ Regi
Agag, & optimis gregibus ovium & armen-
torum, nec voluit ea diſperdere ex erronea
hac perſuaſione, ad ſpeciem tamen perquam
religioſa, quòd parcendo, & ad aram im-
molando meliorem prædæ partem majus ob-
ſequium Deo ſit præſtiturus, quàm ſi eam
ſine Dei cultu, hominumque uſu in vanum
diſperderet; hinc à Samueſe poſtea de tranſ-
greſſione præcepti Divini correptus injuriam
ſibi fieri putabat, eimque à ſe amoliri hac ex-
cuſatione contendebat: Imò audivi vocem Do-
mini, & Amalec interfeci. ibi v 20. Pepercit au-
tem populus melioribus ovibhus & armentis, ut
immolarentur Domino Deo: tuo v. 15. verùm
Deus nec pœnitudine Saulis placatus eum
propterea regno terreno & cœleſti æternùm
privavit. O quàm appoſitè Spiritus S. per
Salomonem: Eſt via, quæ videtur homini ju-
ſta: noviſſima autem ejus ducunt ad interitum.
Prov. 14. Et S. Gregorius: Zimeamus, Rert
ee

zUn
ncke
Pmnen
g
n
un
n
Mn
M⸗
anene
NCitne
Ane
pten

nnmniut
Drun nnen
nnn rni
linrieu n
n .
en hn
nimnn en.
eindn ede
lett twee
ſeſe,nae
Gliuteher
NMumncanen.
Grerennner
werhergemn
AAnm.
Nen mnſuo.
8alen
e lin unn
lellern
nsictuim
aoltibut⸗
Ahnimend
lyndn
V1INN
laeung ein
Peletemmn
Uer in ⸗
numm
ſunmt,,
6

Soliloquium primum. 13
ſepẽ in juſto judicio culpa eſſe deprebenditur, quod

virtus ante judicium putatur. I. 3. Moral. c. 5.

Aliud Exemplum valde terrificum de In-
nocentio Papa III. viro vitæ ſanctitate, &
doctrinæz præſtantia in Fccleſia ad noſtra uſ-
que tempora famoſiſſimo, adducit R. P. Mi-
chael à S. Catharina in ſemita ſalutis triparti-
ta, vol. I. Tract. 21. erud. 2. n. 891. ubi ex
graviſſimis Authoribus, Thoma Cantiprat.
Laurentio Surio, & Card. Bellarmino, hanc
tragicam hiſtoriam deſumpſit: „Innocentius
„ Papa III. poſt celebratum Lateranenle Con-
„ cilium ab hac vita migravit, & mox ap-
„ paruit viſibiliter Lutgardi: illa autem, ut vi⸗
„dit illum ingenti flamma cinctum, quis-
„nam eſſet, percontatur: reſpondet, ſe eſſe
„Innocentium Papam. Et illa cum gemi-
„tu, quid hoc eſt, inquit, communem
„omnium noſtrûm Patrem tam dirè crucia-
„ri? reſpondit ille: Tres ob cauſas ita cruci-
„or, quæ etiam æternis ſuppliciis me juſtis-
„ſimè addixiſſent, niſi per interceſſionem
„Matris Dei, cui Monaſterium condidi, in
„extremis me pœnituiſſet. Et æternam
„quidem mortem evaſi, ſed poenis atro-
„ciſſimis uſque ad diem judicii cruciabor.
„Quod autem ad te ſuffragia petiturus ve-
„nire potuerim, mihi à Filio ſuo Mater Mi-
„ſericordiæ impetravit. Lutgardis verò ejus
„ neceſſitatem ſororibus, ut ei ſuccurrerent,
indica-

14 Diei I.

„indicavit. Porrò admodum dolens vi-

„ cem ejus milerabili ſe cruciatu ejus cauſa
„affecit. Perpende jam, 6 viator To-
bis: Si ſtelle non ſunt mundæ in conſpelctu ejus,
Job. 25. v. 5. & ſi juſtus vix ſalvabitur, impi-
us & peccator ubi parelunt? I. Petr. 4. v. 8.
Confirmatur id alia lugubri poſt mortem ap-
paritione Fratris Conſtantini à Salvatore Sera-
phici Ordinis S. Francilci, viri in vita & mor-
te ſanctitatis famâ conſpicui. Hic cùm poſt

mortem viſibilis à Fratre de animæ ſuæ ſtatu

interrogaretur, repoſuit: Aeu, beu! quam di-
ſricta ſunt judicia Domini, atque ab hominum
ſenſu & ſententia longè remota: quæ enim viven-
tibus virtutes videntur, à Deo plerumque, qui
rette omnia metiri novit, vitia judicantur. An-
nal. Capuc. Tom. 2. ad annum 1586. Certè mi-
ſer homo intellects hebetudine & ignoran-
tiæ tenebris oppletus multa ſiniſtrè judicat
juſta, bona, aut licita, quæ tamen Deus
infinitæ in Sapientia, Veritate & Sanctitate ex-
cellentiæ erronea & illicita reputabit: vicina
enim virtuti vitia ſunt, eimque ex utraque
parte mediam comitantur. Hoc formidans
S. Auguſtinus exclamavit: Væ etiam vitæ
laudabili, ſi eEam abſque miſericordia diſouſſeris.
l. 9. Conf. c. 13.
III. Si hoc in viridi, in arido quid fiet?
ſi æquiſſimus Judex tam acri cenſura in alte-
ra vita perſtringat eos, qui apud homines in-
nocen-

en ſ
ori
6
Sn
mel
ri
ee
te
Kta
ijni
Pun,
innenn
nout,
n
irte
mnn
ohe
lan
ſunn,
n lin
unh
falne
aege⸗
lan

1
din llle
leinl glsn
n,0 ſitor
ti nſekriͤ⸗

i hale, 1

ere n
hiſfktaen 1
fnnikennher.
ifiinnatir.
n ſtan
Pannele iun
Nkatgind.
tne h im
e ennvinn.
nnge
1ſimn N
olſesaen
vlne Eibon⸗
Alniter ſoden

en unden De.
eWodores

urnutin
eaurge
rhonitn

Ntiin it

inluttn

mtocl 4
ceſor

Alfontie
4

Soliloquium primum, 15
nocentiæ, pietatis, ac ſanétitatis laude flo-
rebant, iis quid fiet, qui ſanctioris vitæ,
ad quam vi ſtatus & profeſſionis ſuæ obli-
gantur, quaſi obliti, non tantum culpas ve-
niales ut aquam imbibunt, ſed etiam, ut
plerumque ſucceſſu temporis fieri amat, no-
xis gravioribus ſe contaminare non verentur,
aut certè eas debito horrore non averſantur?
quid fiet eis, qui prius veſcebantur voluptuo-
Je, (ad aram Agni immaculati in Miſſæ ſacrifi-
cio vel frequenti S. Communione) qui nu-
triebantur in croceis, ſi poſtea amplexi ſunt
ſtercora? Thren, 4. Timendum ſanè, ne in
animam eorum fulmen illud æternæ damna-
tionis ruat, quod juſtiſſimus vindex com-
minatus eſt: In terra Sanctorum (in ſtatu Ec-
cleſiaſtico vel religioſo) iniqua geſſt, non
videbit Gloriam Domini. ſa. c. 26. v. I0. Nam ta-
les, qui in ſortem Domini vocati, ac Divinis
obſequiisſpecialiter mancipati ſunt, ſi viva Dei

templa per peccata mortalia vertant in fana

diaboli, difficilius, & non, niſi per amaram

cordis compunétionem, miſericordiam con-

ſequuntur, idque in pœnam ingratitudinis,
dum guſtato ſemel Manna cœleſtium con-
ſolationum, Divinarum inſpirationum, ac

ſpecialium charilmatum, tamen ſiliquas por-

corum apprehenderunt. Hinc contra tales
conqueritur Deus per Jeremiam: Quid eſ,
Juòd Dilectus meus in domo mea fecit ſceléra mul-
ta 2

16 Diei I.
ta? nunquid carnes ſanctæ auſeient à te malitias
tuas? Jerem. c. II. V. I. Ubi notanda ſunt
verba: Diledus meus, & in domo mea: ſiqui-
dem alibi per os Pſalmiſtæ regii pariter la-
mentatur, dicens: Si inimicus meus maledi xiſ-
ſet mihi, ſuſtinuiſſem utique; Pſalm. 54. qua-
ſi diceret: quòd ſæculares & homines mun-
dani, qui de me tantam notitiam & lumen
non habent, peccatis ſuis me offendant, id
quidem tolerabile eſt, ſuſtinuiſſem utique; ſed
quòd Sacerdotes, Religion in aulam meam
aſſumpti, in ſpeciales amicos adſcripti id fa-
ciant, diſſimulari nequit: Zu verò homo una-
nimis, dux meus, & notus meus, qui ſimul me-
cum dulces capiebas cibos, & ideò mox proſe-
quendo talibus comminationem mortis æter-
næ intentat: Yeniat mors ſuper illos, && deſcen-
dant in infernum viventes. In lege veteri ſpes
erat vel nulla, vel non niſi difficillima, poſt
commiſſa in vocatione ad ſtatum ſacratio-
rem peccata gravia Deum ſibi denuò propi-
tium reddendi, prout per Prophetam jere-
miam innuitur: Nunquid ſacrificia, nunquid
bolocauſta, nunquid conſecratæ Deo vittimæ,
(quæ tamen in lege ſcripta rationem

Sacramenti propitiationis pro peccatis habe-

bant) nunquid carnes ſanctæ auferent à te ma-
litias tuus? minimè: quare? cauſam imme-
diatè antea præmiſit: quia in domo mea fecit

ſcelera multa, non videbit Gloriam Domini.

No-

N
rng.
n
zher
im G
i mten
Elattn
Wini,
Cilinenn
nn
6o nrin
n
ONninu
lienann
nn t
W mn
uni
uſnti

nee en

alei

Soliloquium primum. 15
aikit Nondum ad hæc contremiſcis, tibi fortè de
ſllinmmnle⸗ talibus conſcius?
Winh IV. Circa occulta Dei judicia etiam pavo=
etginne rem auget certa peccatorum menſura, ac
munit numerus nobis tamen incognitus, quæ De-
n Au us homini permittit, hac autem menſura
Wlhnteit completa ulteriora ſua auxilia ſpecialia ſub-
ntiinkime trahit, animamque deſerit. Communis
ünktnd hæc eſt omnium SS. Patrum ex S. Litteris
Girme deprompta ſententia. Audiamus unicum
nnulnnet S. P. Auguſtinum 1. de vita Chriſtiana c. 3.
aliift, Hoc ſentire nos convenit, tamdiu unumquem-
Nimemm. quam Dei patientiam ſuſtinere, quamdiu nondum
, gufnu peccatorum ſuorum terminum, Finémque com-
ed mnde pleverit, quo conſummato eum illicò percuti, nec
wengonane lli allam veniam jam reſervari. Diverſis au-
Plu,α tem diverſum peccatorum numerum conſti=
Ileteie tuit, majorem & minorem, imò non pau-
Ielmat cis unicum duntaxat lethale peccatum indul-
huname ſit. In ponenda ratione lervo illi Evangeli-
dendem Lc0, qui procidens orabat, dicens: Patientian:
ANeſen Pabe in me, E ommnia reddam tibi, Matth. 18. V.
26. Dominus omne debitum decem milli-
ATNANHn um talentorum dimiſit. Econtra in alia pa-
n mms rabola contra ſervum, qui in negotiatione
oſerensthe unum tantum talentum acceperat, idque
ufmmits abſconderat in terra, abſque ulteriori miſe-
alin or ricordia ſententiam tulit: Inutilem ſervum eji⸗
eotere cite in tenebras exteriores, illic erit ſetus 89 ſtir-
M tor dentium. Matth 25. v. 30, Filii lirael in de-
S GEE S BFB ſert

18 Diei I.
ſerto decies murmuraverunt contra Domi-
num: Yentaverunt me jam per decem vices, nec
obedierunt voci meg. Num. 14. Hac autem
peccatorum menſura coagulata tandem De-
us juſta indignatione commotus juravit eis:
vivo ego,--non videbunt terram, nec quisquam

ex illis, qui detrawit mihi, intuebitur eam;-- in

ſolitudine hac jacebunt cadavera veſtra. Inco-
lis urbium amaſci, Lyri & Gazæ Deus per
Prophetam Amos tantùm tria ſcelera conni-
vere promiſit: Super tribus ſceleribus Damaſci,
&& ſuper quatuor non convertam eum. Amos 1.
v. 3. Demum quod omnes artus tremore
concutiat, æternam Angelorum beatitudi-
nem ad unicum peccatum adſtrinxit, quo
ſolo per ſuperbam cogitationem perpetrato
innumeræ myriades nobiliſſimorum ſpiritu-
um æternis flammis adjudicavit. Hinc, di-
lecte Tobis, in omni periculo, in omni pro-
pinqua peccandi occaſione in timore Dei
cautè ambula, quia ignoras, an non pro-
ximum peceatum, ſi illud præcedentibus
adderes, foret ultimum, quod menſuram
compleret, téque ſine ulteriori Dei miſera-
tione ad infernum præcipitem ageret: nam
ultima gutta mergit navem, ultima ſtilla per-
cavat lapidem, non quia gutta eſt, ſed quis
cum præcedentibus ſtillicidiis pondus ſub-
mergendi navem, ſaxumque perforandi

adæquat. Sic fortè æternæ animæ tuæ rui⸗
næ

ndwe
lſccen
ig⸗
Mndnen
Neennn
et uſti
ecn men
rnenn e
lunn
Dnude
guli⸗
Ule lon

Wnpen

n
Gouktirte

nn

nun

ut
a
c
u 4

ℳ Solüloquium primum. 19
enmt onnbnæ unius duntaxat peccati complementum
uM deeſt, quo poſito præfixus numerus ſit con-
In I Hes ſummatus, tibique Divinæ Miſericordiæ vi-
ln tmten ſcera in perpetuum ſint clauſa: nam dubium
mifinon eſt, quin unum peccatum ſit ultimum,
Uinmn te⸗ aproin time de quovis.
ür. V. Sed necdum finem habent gravia rä-
mm tionum pondera, quæ in te lalutarem circa
Higeuda Dei⸗ judicia timorem excitent. Unum præ
uſdkea rellquis terrificum eft, quòd ex ipſis etiam,
iSnon dico tantum Sæcularibus, ſed ex ipſis
inen ietiam Sacerdotibus, imò ex ipſis etiam Mo-
Gm nm hachis, ex ipſis Religioſis, qui per ſolennem
Gmm ein votorum nuncupationem Deo & Religioni
N Aint,Sacramentum jurärunt, in fine vitæ plures
men et damnari, quàm ſalvari non temerè exiſti-
ünmmpi mentur. Desacerdotibus non determinando,
efe Mt Cujus inſtituti aut vocationis ſint) magnum
h nenie Eccleſiæ lumen S. Joannes Chryſoſtomus
imed Hom. 3. in Act. Apoſt. hiſce ad diviſionem
An s anim? & ſpiritůs pertingentibus verbis;
u n quamvis non ultimatò deciſivis, mentem
. ſuam, timorem ac horrorem ſuum deelaravit:
8 ie Non temere dico, ſed ut affectus ſum , ſentio: noꝝ
arbitror, inter Sacerdotes multos eſſe, qui ſalvi
t, ſed multò plures, qui pereant. Porrò de
lonachis S. Baſilius Magnus de Abdicat.
r. tot Monachorum Pater & Anteſignanus
ine n ſanctiſſimus, cujus doctrinam de temerita-
te aut errore culpare, vel clara ejus verba
nmomt, B 2 in

ii
en et
4
els E

=
-

20 Diel I. .
in benigniorem ſenſum detorquere nemo
facilè auſit, hiſce formidandis verbis ſenſum
ſuum expreſſit: Ego exiſtimo, paucos inter
Monachos ſalvos fieri. Nec mirum ſanèſi,
gravem Religioſorum obligationem cum
diſſimili non rarò eorum vita & mor-
ibuscombinare velimus: comperiemus
enim, ut ait S, Auguſtinus in Pſ. 132. quòd
tam ſint Monachi falſi, quàm Co Clerici falſi, 86
Ffideles ſalſi. Graphicè hos falſos Monachos
depinxit melleus cæteroquin & omni conſo-
latione plenus noſter Ludov. Bloſius Præ-
fat. in Sacel. Anim. fidel. n. 3. his verbis: O rem
ſanguineis lachrimis deflendam! illi, qui ex
Profeſſione Monaſtica obligati ſunt tendere
ad vitæ perfectionem, ſcientes, volentés-
que innumeris vitiis impliciti remanent.
Pro nihilo ducunt, ſi pretioſum tempus inu-
tiliter conſumant, vanitatibus, nugis, in-
ceptisque fabulis dediti ſunt, impuro crea-
turarum amore detinentur, familiaritates,
& amicitias ſibi nocentiſſimas cum diverſis
perſonis cupidè contrahunt, ſuperfluo cibo
& potu delectantur, carnales delitias & lau-
titias magni faciunt, avidéque expetunt,
quid ſit mortificatio & reſignatio, prorſus
ſe ignorare vita & moribus teſtantur, pro=-
priam voluntatem mordicùs retinent, in
omnibus, quæ agunt, ſeipſos inordinatè
ꝗuærunt, grandes ſunt in occulis ſuis⸗ i
ſbi

N
Ghcn
Gttun
gtn⸗
t,d
Mtes
etvucn
ſoknn
nmnoe
huntin
ſylatii
Ecig
oclere
mnnn 9
Käben
GGni
tigen
ſotcoo,g
Dranl
Munedi
CRihern
iis i⸗
Iloteni
inlen
gante

üte l

Eßßrhen
fan
Snenen
enni

,
Soliloquium brimum. . 211
lriiii bi ipſis ſtolidiſſimè placent, odio, invidia,
uin, Obtrectationibus, convitiis ſe mutuò con-
Ne nin ſectantur, curioſi, ſegnes, & corde volun-
ieinn karie vagi ſunt in ſervitio Dei „8S. Lectiones
n ul negligenter, & cum tædio audiunt, frivola
em n amant, frivola cogitant, frivolis inhiant ter⸗
in it renis, fluxis que rebus ac negotiis ſæcularibus
iiſ je totos immergunt, adeò, ut cœleſtia & æter-

kini na omnnio oblivioni tradidiſſe videantur. Hac-
i renus in vita ſpirituali illuminatiſſimus Magi-
Nltkomiun ſter Lætienſis Abbas Bloſius.
tn Ainn Is ipſe in Sacel. An. c. 16.n 9. in confirma-
gnetudn tionem hujus deplorandæ veritatis adducit
tinlil,i zeſtimonium B. Joannis Tauleri, cujus
ttilutti verba ita ſonant: Gravi ſanè lamentatione
en, ei dignum eſt, quòd plerique Cœnobitæ nimis
ſſti u jngrati atque perverſi inveniantur.- lpſi heu!
ülntmmt ſolo habitu, quem extrinſecus ſuſceperunt,
tu mNI & ſola umbra Religionis contenti ſunt: ve-
n,inunm hementer enim per deſiderium ad ſenſuum
u,tmiun oplectamenta, carnisque voluptates ac lau-
lnucnin titiss aſpirant, quas ſi pro voto conſequi
Mnhind non potuerint, murmurationibus Monaſte-
uldiis rium complent, & impatientia, ac malitia
he eien ſua totam congregationem perturbant, in-
ento, m ficiuntque. Eis in Cœnobio non ſufficiunt,
WElnuK quæ ipſis in ſæculo degentibus abundè ſuffe-
ich eien ciſſent. Dum voluntati eorum non acquie-
