hortum aut Monaſterium pro ſua recreatione, du-
modo alter alteri ’e non conjungat abſque Patris
aut Seniorum licentia: Prælati verò Monaſterio-
rum noſtrorum ſint benigni ad concedendam hu-

jusmodi licentiam Fratribus noſtris, præcipuè in

Solennitatibus duplicibus, exceptis illis, quæ
occurrunt in Qua rageſima & Adventu. Patres
Caſſinenſes in Declarat. ad c. 48. Reg. Ac
vel ideò, cùm hæc loquendi facultas poſt
refeétionem tantùm ſit diſpenſata, non de-

bet etiam ex hoc capite eſſe effuſa, non pro-

longata,

112 Diei III.

lungata, non extra tempus & locum quæ-
ſita, ſed moderata, ac ædificatoria.
IV. Errant proin, ac à vero ſpiritu S. P. Be-
nedicti longè aberrant, qui in tali Locutorio
otioſis, vanis, mundanis, facetis, ac Re-
ligioſum omnino indecentibus verbis, ac
colloquiis indulgere non abhorrent: in quo
præ cæteris non rarò culpabiles ſe exhibent
juniores Profeſſi, qui quidquid in buccam
venerit, effundere non verentur, & eò ma=-
jorem produnt inopiam ſpirits & rationis,
quò dicaciorem oſtendunt copiam verbo-
rum. Quantum autem tripudium lemures
infernales ex talibus otioſis, ac ſæculares jo-
cos & facetias redolentibus colloquiis repor-
tent, expertus eſt S. Dominicus vel ab ipſo
dæmone veritatem edoctus: cùm enim vir

ſanctus malignum inſidiatorem per varia

Cœnobii loca circumduceret, & ex eo quæ-
reret, quale inhoc, & quale in illo loco lu-
crum reportaret, tandem cum eo ad Locu-
torium pervenit, ac ſciſcitando ulterius inſti⸗
tit, quales hic inſidias Fratribus machinare-
tur? tunc dæmon crebrò linguam revolvens
plauſibilis confuſionis ſonum promebat :in-
terrogatus deſuper, quid hoc ſibi vellet, re-

poſuit: Hie locus totus eſt meus; cuùm enim

ad loquendum Fratres conveniunt, eos cal-
lidè tentans in varia linguæ peccata & excel-

ſus plerumque pertraho, gtandéque inde
emolu-

ynn
gu orlo
4 Piugumn
ſhginli
,tiotn. l
uun M⸗
Neſhidne
6, Alhen
s etene
feenemin
Aepe isene
enn e
0nnuebannz
Curposs o
eſhekengonen
Glgenraun
rursDanti,
ln, lef
Urwhmaau
iiffitn han
Nng
Nnd nntn

ealumumzme

Lhuntnghe
uu, ujr,
aiet, gumn
li , Ae
tir aci
ſnk gil ele
Iunlhu
bini
1

7
en Soliloquium primum. 113
nnucken emolumentum reporto. Ad hoc dæmonum
inin fun tripudium devitandum monet S. Bernardus
nunßtinii quemhlibet Religioſum ſalutis ac profects in
uainule virtutibus ſtudioſum: Fuge Locutoria, quan-
lreis, ul tum potes; in Form. Non. Vit. per quæ verba
Matths en nobis innuere voluit, ut eas occaſiones, con-
mi verſationes, & colloquia velut ſyrtes &
clncgben charybdes extremé cavere ſtudeamus, &
Agninenhm quibus per experientiam non niſi cum pluri-
eunetmn, de bus linguæ vitiis emerſimus.
Hunſinido V. Sacerdos, 6Religioſe, qui fortè in
Mun qin em communitate locutoria univerſim declinare
nttnk vel non potes, vel non vis, perpende ob-
is Kleelna’e ſecro verba Redemptoris tui, tibi & mihi ſuc-
bucdlnisene ceſſivè uſque ad periculum condemnationis
Durmc dh acclamantis: Dico vobis, qubniam omne ver-
AAm:dmeim Dum otioſum, quod locuti fuerint homines, red-
iimren e dent rationem de eo in die ſudicii: ex verbis enim
Niueet alat tuis juſtiſicaberis, & e verbis tuis condemnabe-
Krulenline vis. Matth. 12. v. 36. 37. Ji verba otioſa, quæ
hncmals ſecundum S. Gregorium juſtæ neceſſitatis S
elctentoclidt Hie utilitatis intentione carent, I. 7. Moral. c. 17.
elmums & ſecundum S. Hieronymum, quæ nec lo-
erdluunna quenti, nec audienti proſunt, ſi, inquam, talia
ummte verba otioſa, quamvis innoxia, & quidem
iteſdieh quodlibet eorum, ad reddendam rationem
arint in diſtricto Dei judicio ſint trahenda, quid
cunt,ent fiet noxiis? quid irreligioſis, parum hone-
nn auds ſtis, ſcurrilibus? quid queruloſis, conten-
ugj tioſis detractoriis, jactabundis, acerbis,
h H moc⸗

114 Diei III.
mordaeibus ? quid fiet tibi, qui integris tali-
um verborum plauſtris onuſtus omnilſcio ju⸗
dici ſiſtendus es, ſi de quolibet verbo otio-
ſo homines reddent rationem? Miſeria ad-
huc magis deploranda eſt, quòd in Locuto-
rio per multiloquium verba otioſa plerum-
que intra limites ſuos coarétari ſe non per-
mittant, ſed ad vana, ad noxia ſe effundant:
nam ut S. Greg. in c. 6. Job. ait, dum verba
otioſa negligimus, ad noxia pervenimus. Ha-
bet ſe lingua multiloqua & otioſa, ut fluvi-
us alveum excedens, de quo S. Ambroſius
I. I. de Offic. c. 3. Citò lutum colligit amnis abun-
dans; ſic & lingua exerrans brevi fœdam
conſcientiæ proluviem contrahit. Hinc in-
ter primos celebris ſpiritualis vuæ Magiſter,
Nicolaus Lancicius verba ex S. Lauren-
tio Juſtin. deprompta, ad noſtram caute-

lam notatu digna cenſuit, dum ait: quòd in

multiloquio, cui præſertim in Locutoriis al-
ſueſcimus, præter verba otioſa tunc ſoleant ir⸗
repere detractiones, murmurationes, mendacia,
contentiones, iniquæ querelæ de alüs, ſuſurratio-
nes, ſcurrilitates, rixæ, riſus nimii, ſtultiloquia,
adulationes, turpiloquia, magna temporis,
meliorum occupationum, quibus illud tunc im-
pendi deberet, jactura irremediabilis, quæ omnia
Jola taciturnitatis cenſura declinantur. Lancic.
Opulc. ſpirit. 5. de Mediis conſerv. ſpir. c. 4.
Vide jam, quanti interſit, vel Locutoria cau-
—— 146

Amnff
vr, 3 d
„nalſod
litoere
tene un
onetnlen
oconchdn
Nk Men
Alert An
inednentun
th lifenmd
enr gryni
1 Moi nen⸗
u

—

les ani

==

N

Dynilhnntig
coſtntanrt

(Cee gant,8

(Eomtnmann
Cenrent ä
i uun ge
Ennn M
n ejeli genn
tkaneen
Utticſeigzfe
ion ſe 1
ulnetentg
atinin n

. Nen
ncrdiſennn

.
iadnrn tt
65. ltan
iſnnz

ucit i

ſ Ait
umal,innn.
enms beſ ſeln
Ntonnhit Anei
üniuenn ſ
N N d lae
M, Almn
in, na tn
etininlocuotal
Mraicitmſu
MNnNi, N
Annleti iin
, iü n ,li
mu tmn
m, n n
mmlniln un
rt Eipufn u.
Meüzentnehi
Unl,ſeleni

Soliloquium primum. 115

t tè frequentare, vel cum Davide in tali occa-
ſione vigilantem cuſtodiam & oſtium cir-=
cumſtantiæ labiis ponere. 1

VI. Inſuper bene conſideranda eſt jactura

W iIla, quam inconcinni ſermones in Locutoriis

non rarò inducunt, dum devotionis, com-
puncétionis ac internæ recollectionis ſpiri-
tum diſſipant, & demum extinguunt. In-
nuit hoc Sapiens his verbis: Ubi verba ſunt plu-
rima, ibi frequenter egeſtas 3ʒ Prov. 14. v. 234
nempe egeſtas virtutis, pietatis, & fervo-
ris. Dic mibi, interrogat Alph. Rodriquez
p. 2. tract. 2. c. 6. n. 4. an loquacem & garru-
lum unquam videris contemplativum, & ſpiri-
tualem? nequidem profeciſſe eum videris, teſtan-
te S§. Job: Nunquid vir verboſus agennituri
Experti id ſunt multi, qui vel ex oéctiduanis,
vel quotidianis exercitiis de manè, vel ex
ledtione ſpirituali, S. Communione; 8S.
MiſſæSacrificio in devotione & ſpiritũs recol-
lectione mirum in modum fortiter & dulci-
ter exarſerunt, ad orationem, ad opera pie-
tatis, ad nutum obedientiæ, ad repellen-
dos demonum impulſus, ac ad omnia vir-
tutum exercitia devotos, promptos, ac
animoſos ſe exhibuerunt; dum verò incau-
ti converſationes quæſiefunt, ac in Locuto-
riis liberins oris frena laxârunt, ſenſim ſine
ſenſu omnis devotio, & tranquilla animi ſe-
tenitas ita diſparuit, ut longo tempore ægrè,
H 2 & non

116 Diei III.
& non niſi per ſpecialem Dei gratiam ſe de-
nuò internè reſtaurare, ac in ſpiritu recolli-
ere potuerint. Confirmat hanc veritatem
Islebienſis Abbatifla, S. Gertrudis noſtra, in li-
bro ab ea Dei juſſu conſcripto, in quo miram
& perpetuam Chriſti aſſiſtentis realem præ-
ſentiam commemorans fatetur, quantopere
ei diſplicuerit mundana loquacitas: Nunquam
cauſari poſſem vel ad idum oculi te mihi ſubtra-
Gum à præditta bora uſque in præſens tempus,
quo ab accepta gratia jum revolvitur annus no-
nus, exceptis ſemel undecim diebus, ante feſtun
§. Joannis Bapt. quibus te mihi ſubtractum ſenſi,
&& hoc accidit ex ſermocinatione quadam mun-
diali, ut mibi videbatur. S. Gertr. in Inſin. Div.
Piet. l. 2. c. 3. & 23. Et alibi l. 3. Inſin. c. 30.
Cum libuerit videre, vel loqui verbum unum, in
quo parvus vel nullus eſt profectus, N hoc ſtatim
perficit, & pro mibilo reputat, Mcut aqua ex
vaſe perforato effuit dilectio Dei. Jam vide ſis,
Religioſe Tobis, S. Gertrudis non in noxios,
facetos, ridiculos, murmuratorios, detra-
Gorios ſermones linguam reſolvit, ſed ad
mundi commercia in familiari converſatione
fortè incautius evagata, noxam hanc amara

Divini ſuisponſi ſubtractione peri I. dies luere

debuit: & tu quomodo in interiora atria Dei
introire, Divinorum chariſmatum commu-
nionem participare, & ſalubrium cogitatio-
num ac inſpirationum lumina recipere ſperas,

ſacomuum
iums .
4pttun g
Anſgini⸗
lee 1
,toliundz,
Aenendund
EDnnin 8
odolet
t R
ii nollss
ea mucn
is uin
atntkrittn
uutionſeh⸗

ſu
tnuNN
Nand „r
cuntn leie
an ivent
An an

arhnſurllen
dihina,n
aſam i

1

KM Soliloquium primum. 117
uoiſnin qui in ſermonibus tuis labia polluta circum-
Rrſßiinn fers? quomodo gratiam devotionis, rorem
leninnn internæ conſolationis, lachrimas compun-
Mütinimmtus ctionis, ſpiritum Religionis, imè vel infi-
Nanhotut mum gradum ſpiritualis vitæ, & perfectio-
Miüimunin, nis tibi polliceri audes, qui inſulſos ſales,
mnsſlan gun gerras ſæculares, jocos triviales à mundanis
uncntuin ſn vix diſcernendus in ore foves, de Deo au-
IHEnnlyalin tem, de Divinis, de Coœleſtibus communi-
,rigtinem ter alum ſiles? Dico tibi, cum S. Gertrude-
rmnham ſicut aqua ex vaſe perforato, ita ex anima tua
r Ain mtin paulatim effuet omnis dilectio Dei: effuſus es
rinei, in verbis, non creſces, vana erit Religio tua,
Vn uln nn Deumque ad novas contra te querelas pro-
Cemnnind vocabis, prout is jam ſemel, teſte Taule-
DARASe,; ro, cuidam inſigni famulo ſuo apparens cum
immm magno doloris ſenſu contra ſervos ſuos ſex
smdr, ub querelas depoſuit, quarum ſecunda erat,
leut, ſaft quèd in congregationibus & colloquiis ſuis
ede. nd Vana tantùm & inutilia tractent, de ipſo au-
Cenntsnnten tem vix unquam loquantur. Taulerus apud
— Alph. Rodriq. p. 2. traét. 2. c. 13. n. 5. Hic
en ℳ, Auorundam Religioſorum defeéctus S. Ber-
ſmmmn ee nardo jam ſuo tempore profundos gemitus
S= expreſſit, dum dixit: O quantum diſtamus ab
mn bis, qui diebus Antonüi extitére Monachi! S.
nimger m Bern. in apolog. ad Guil. qui utpote in con-
gnn ventionibus ſuis Magnalia Dei loquentes ſe
tnluun, invicem in ſpiritu & virtutum progreſſu ani-
AUhimch⸗ mabant: jam verd (ſuſpirans pergit Claraval-
olouutfif H 3 lenſis

118 Diei III.
lenſis Abbas) nibhil de Scripturis, nihil de falute
agitur animarum, ſed nugæ & riſus, & verba
proferuntur in ventum. Sermocinantur agri=
colæ de agricultura, artifices de artificiis
ſuis, mercatores de mercimoniis: Prô do-

lor! ſoli DEl ſervi, ait S. Laur, Juſtin. quæ

proprio congruunt ſtatui, audire, vel loqui non
curant, vel ignorant. de Diſcip. & Perfect.
Mon. c. 22.
VII Quando igitur religiofſus DEl ſer-
vus licitas in communitate converlationes
frequentare intendit, prius internè ſe recol-
ligat, ac ex mente Ven. Bloſii DEUM itz
precetur: O Domine Deus, qui es in me, di-
gneris per me loqui, quod tibi placitum eſt, &
quod honori tuo, Jalutique animarum magis
congruit; Bloſ. Inſtit. ſpirit. c. 2. S. 2. n. 4.
vel dicat cum regio Propheta: Pone Domi-
ne ouſtodiam ori meo, & oſtium circumſtantig
lahiis meis, ut non declinet cor meum in verba
malitiæ, Pſal. 140. Ad præcavenda autem
multa animæ mala, ad augendum in ſpi-
ritu profeéctum, ad devotionem, & recol-
lectionem conſervandam conſultius erit, ſi
Religioſus perfectionis ſtudioſus tales poſt
menſam in Locutorio diſpenſatas converlſa-
tiones (niſi obedientia aliud præcipiat)
prudenter, & cautè declinet, vel raro, &
non niſi cum prævia animi præparatione ac-
cedat: Nam ſi quis verbo non offendit, bic per⸗
fetctus eſt vir. jac. 3. V. 2. VIII.

(e eriie
uboi,
(ltens
eenet, 4
ioteneer
W ir
nkeckin
churhot
aa eges

dtrmu

=-

urningunt
Rank

Nyreſteonth
n ,al zorr⸗
lpur enann N
Rl ler
ngrten
leamiht,
en (Ke
1n er ſuäde
ohton,
1

4 . . . 5.
inti i Soliloquium primum. 119
Gn, VIII. Secunda occaſio, quæ linguas eti-

Emie atn ad ſacras ſilentii, & ſolertis cuſtodiæ
nien de leges arétiùs obligatas non rarò extra de-
bitos limites deducit, ſe offert in Refecto-
riOo, quando nempe per Superiorum indul-
, utn l gentiam, vel ob æſtivum calorem, vel ob
eNSse majores in Eccleſiaſticis & clauſtralibus fun-
QGionibus labores, vel ob longiores in cho-
Uingzle ro circa præcipuas Feſtivitates intenſiones
mir ank in ad quamdam refocillationem corporale ſo-
nnrinntfte latium cum hauſtu veſpertino diſcretè per-
AiNlla. mittitur, idque conformiter S. Regulæ c.
n gtin l. 40. Qudſi labor fortè factus fuerit major, in
liͦ luin arbitrio & poteſtate Abbatis erit, ſi expediat
6 “ aliquid augere, remota præ omnibus crapuli.
ergu⸗ Hanc occaſionem in ſolatio veſpertino dæ-
ſer N mon opportunam apprehendit, & linguas
‚l religioſas in diverſa denuo vitia detorquet,
“ præſertim dum quidam fortè pauci hoc tem-
t pore & loco ita ſe effusè inſtituunt, acſi
Auah plena in continentiæ legibus diſpenſatio
Auainif ſinguæ eſſet conceſſa. Præcipuè autem ma-
Eeuimia lignus hoſtis ed omnem conatum adhibet,
mamiittt ut linguas ſervorum Dei in querimonias &
iitti murmurationes ſolvat, quod malum, ſi
nihrlug ont per paucos quosdam ſucceſſivè invaluerit,
u i it illud demum efficit, ut in cœtu religioſo
Eiin Un graſſentur diffidenti? erga Superiores,
nietet diſcordiæ inter ſubditos, diſſenſiones in
auhl Capitulis, ambitiones, detractiones, clan:
H H 4 deſti-

120 Diei III.
deſtinæ conventiones & factiones, ſilentii
transgreſſiones, ac demum tota ſtructura
charitatis & diſciplinæ in ruinam collabatur.
Ita autem, teſle inſigni Aſceta, P. Mich. à S.
Cathar. in Tim. perf. vol. I. traét. 1I. erud.
I. n. 440. quidam huic vitio ſunt addiéti,
ut licèt in ſæculo prorſus ignorarent, quid
ſit murmuratio, in Monaſterio tamen vi-
deantur murmurando votum emiſiſſe: tam
ſunt proni ad omnem murmurationem &
aſſidui in illa. Dolendum certè nimis eſt,
utinam, utinam, ſicut hoc malum gravii-
ſimum eſt, ita in plerisque Clauſtris & Cor-
nobiis non eſſet frequentiſſimum. Sed,
proh dolor! tam familiare eſt factum, ut
nusquam ferè non reperiatur, nec de illo
erubeſcatur, imò ut malum ferè nullum,
vel exiguum cenſeatur. Heæc ille, & ve-
riſſimè.
IX. Sunt autem præcipuè duo lapides
offenſionis, ad quos allidunt linguas ſuas
effrenpes murmuratores: Primum putant ſi-
bi poni per iniquum regimen Prælatorum ac
Superiorum, quod acri cenſura perſtrin-
gunt, imperfectas eorum actiones exagge-
rando, divulgando, & bonas ac dubias in
malam partem interpretando, vel murmu-
rant contra ipſos, eò quèd eorum defe-
ctus corripiantur, aut quòd ad officia non
promoveantur, & alii ſibi præferantur. Se-
cun⸗

*

yntra

de

4
AImNNN,

iftgtimn
aluen wnf
re Etten
cellamn, en
N1,
ſkr Chi
ohäcunmuns
nemonm e

—

eneni
ſtnemlnan
(Narnſekumnin
en da m
Cletmn n
Naatin mnin

4

ntſAu
eutz iirgtet

uimt,
ſece

1 Eſmenti
t t ng
N , a

Veoneltzn
4

Der
nn Soliloquium primum. 121
in cundus lapis offenſionis eſt, quia appre-
bufn hendunt aliquem defectum „ aut patſimo-
Munclâ niam circa neceflaria corporalia, cibum,
ler b ic potum, amiétum &c. Murmuratio circa
utrumque labes Judaica eſt, & dudum ju-

hlinch

2ð Magiſtros habuit, quorum Sectator
eN Judas Iſcariothes extitit, qui ungpentariam
buſnnn prodigalitatem, prout judicabat, hisce al-
un WuNenikin latravit: Quare hoc unguentum non veniit tre-
Wun nummimn centis denartis, & datum eſt egenis? Joann.
Eulnaazann 12. V. 5§.
ienin e Cum ſtupore de longanimi Dei Milſeri-
eCâ“ cordia pleraque Capitula in libris Exodi &
Lmimn NeI Num. teſtimonium perhibent de proterva Fi-
UnA,Iliorum Iiraël murmuratione tum contra De-
Npim tl um, tum contra præpoſitos ejus Duces,
Umkenln Moyſen & Aaron. Oſtendit eis Deus gran-
m Hleer dia portenta in eduétione ex .gyptiaca
ſervitute: præſtitit eis inſignia beneficia,
riRInu quæ tamen ſepoſita omni gratitudine ac con-
GUümIus fidentia aſſiduo murmurationis fremnu
innun compenſabant. Jam panis, jam aquæ,
ngnaltum jam carnium penuriam cauſabantur, jam
Haiin e Tolitudinis pertæſi ad ollas ägyptiacas an-
emdesf helabant; hinc dicebant ad Moyſen: Cur
EWu lii Jeciſti nos exire de Agapto, ut occideres nos &
Gumto Mnn li eros noſtros, ac jnmienta Rti? Exod. 17. v.
Nean 3. Utinam mortui eſſemus per manum Domini
tscfin in terra Etgypti, quando ſedebamus ſuper ol-
Cigternu las carnium, && comedebamus panem in ſaturitate!
Um .
H S Cur

Mm

ug
122 Diei III. n
Cur eduxiſti nos in deſertum iſtud, ut occideres N
omnem multitudinem fame? Exod. 16. v. 3. *
Deeſt panis, non ſunt aquæ: anima noſtra nau- 1.
Jeat ſuper cibo iſto leviſſimo. Exod. 21. v. 6, u 8
Quis dabit nobis ad veſcendum carnes? Recor. .
damur piſcium, quos comedebamus in E.g)pto hun
gratis, in mentem nobis veniunt cucumeres, G NNid
pepones, Törrigee cepzæ, & allia: anima ia nain
noſtra arida eſt, nibil aliud reſpiciunt oculi no. Aut Eun
ſtri, ni Man. Num. TI. v. 5. 6. Videamus Min u
jam, & expaveicamus diverſa de impuden- n, Mud
tibus murmuratoribus vindicantis Dei ſup- inm tn
plicia: Primò ortum eſt murmur populi, -quod undhil I
cuùm audiſſet DVominus, iratus eſt, && accenſus in Alunluid
eos ignis Domini devoravit extremam caſtrorum r
partem. Num. II. v. I. Secundò ad caſti- Aah
gandam murmurationem miſit Deus in po- afalifeftn
pulum ignitos ſerpentes, Num. 21. v. 6. qui d a
lethalibus morſibus horrendam carnificinam
exercuerunt. Tertiò in murmurationis vin-
dictam Maria, ſoror Moyſis, foœzmina cæte- Mthni d
roquin ſanctitzte conſpicua lepra, candenti hlin in
Deo percuſſa, ſeptem diebus extra caſtra ſepa- Nc Mug in
rata eſt. Num. 12. Quartò demum ad denotan- IIn
dam injuſtæ murmurationis malitiam juravit (hinir i
Deus in interitum totius populi Iſraëlitici: tnl, gee
Vivo ego, ait Dominus, ſicut locuti eſtis, Vinfntunn
Jaciam vobis. In ſolitudine hac jacebunt cada- ienit
vera veſtra, omnes, qui numerati eſtis à vigin-⸗ i Rr
ti annis & ſupra, & murmurſtis contra me, M, ;
Bos

HDR Soliloquium primum. 123
i ii non intrabitis terram præter Caleb &o Joſue.

e Num. 14. V. 284 Numerum autem hujus
ie populi absque fœminis & liberis aſſignant
Giln S. Paginæz Num. I. v. 45. Fuerunt omnis
uam , numerus Filiofum Iſraët, qui poterant ad bella
onenl ir procedere, ſexcenta tria millia virorum quin-
ninamm genti quinquaginte. Omnes illi in ſolitu-
Ee Sdhs dine ſolius murmurationis delictum mor-
Nülnßind te ſua luere debuerunt., Sileo lugendam
nIE6Mer tragedi¶am, quam Divina nemeſis in
chtlc Core, Dathan & Abiron omnibus po-
Eitinili, ſteris in perpetuam murmurationis dere-
nrtn ſtationem exhibuit. Ulud cum noſtro Ve-
nuff Guene nerabili Gerardo Belga addo: Grande malum
Moermumenm Kt oportet murmuratio, quando eam tam tre-
1. Rantddc mendo jam olim Deus punivit ſupplicio.
en n Da b, kam rigidus Dei faror fuit in Judæorum crudi-
Mn, kate, R erit abominabile murmur B. in
umtnenimn Monacborum verfectione? Gerard. Belga in
unmmidhks c. 4. Reg. Inſtrum, 39. Murmuratio ad-
Mfa,iuima huc idem malum eſt, & Deus idem immu-
rhenkin tabilis Deus, idem illius oſor, idem Ju-
riememane dex & Vindex, ſi non in hac, certè in al-=
öctniaten tera Vita.
—R X. Sapiant hoe vindictæ Divinæz Exem-
Wumi uii Plo omnes illi, qui temerè os ſuum con-
ilaic, tra Superiores in murmura laxant, quod
ulp pet frequentius contingit, dum ex immortifi-
uns ti Cata potius ſuperfluitatis, aut delitiarum
ume Soncupiſcentia in cibo & potu Hution *
ell⸗

Gwnnkit

124 piei III.
delicatiora tum quoad ſubſtantiam, tum
quoad præparationis modum immoderatè

affectant, quæ fortè vix in ſæculo habuiſ-

ſent. Si linguis ſuis Superiores, & legiti-
mas poteſtates impetant, ſe non tam his,
quàm Deo ipſi obmurmurare ſciant, quod
ipſum Moyles ſeditioſis liraélitis ſuggeſſit,
dicens: Nos quid ſumus? nec contra nos eſt
murmur veſtrum, ſed contra Dominum. Exod.
16. v. 8. Si verò aliqua penuria in menſe,
aut alibi, eos in murmura concitare velit,
memores ſint baternæ S. P. Benedicti admo-
nitionis : Ubi circa cibum & potum ſolita
menſura inveniri non poteſt, ſed multò minus,
aut e toto nibil, benedicant Deum, & non
murmurent. Hæc ante omnia admonentes, ut
absque murmurationibus ſint. S. Reg. c. 40.
Et qui funt plerumque cholerici hi oblo-
cutores? Noſter P. Baſilius Finckeneis in

c. 4. S. Reg. Inſtrument. 39. F. 3. verbis
ex Keſslero deſumptis eos indigitat: Cerni-
te mihi hominem mendicum & pauperem,
qui ut eſuriem arceat, ſtatum religioſum
ingreditur, nullibi in mundo locum reper-
turus, ubi fortè ei provideatur tam largè
& lautè. Hic incipit murmurare & con-
queri, quòd ferculorum non expleatur nu-

merus, condimentum non abundet, vinum

non ſit ſpirituoſum, non purum, ſed mix-

tum. Membra ſumus Ordinis, Religionis

onpeln
nieitnonn
1 Camnät
Cum mn
Gtehriie
Glhis, aui,
eltngerno
ntch tre
,urcum
Gn n
ückapikaini
1Atin trſer
AMeeuſti
Meaddu,
Pületintmi
Duturen
Dln)Mdd
Aulxippim
krin
ihicg hrtin
C1 ili
Puinmnin

leutmhehen

iitſennl

4 Nc
& llonez,

n Soliloquium primum. 125
enn 8 Monaſterii prædivitis, cujus bona fun-
erin data ſunt ſuper nos. Et hæc tam imperiosè
“ elbte & impetuosè, tam irreligiosè exaggerant,
lirinns & efflagitant, ut Superiores & alios Offi.
ent ſe gon e . . . ⸗
nen, Enmin ciales mirum in modum affligant & morti-
ntlin ſficent. O mileri homunciones! miſeri, in-
eßsals quam, quia immemores dierum antiquo-
lſe nIrum, dierum malorum, dierum pauperta-
uunhimtis veſtræ & miſeriæ. An vos Monaſterium
Diuſenmn fundâſtis, dotâſtis, ditäſtis, ut conque-
AumGes rendi tantopere anſam habeatis? Intolerabi-
v5hulktah je profeétò hoc eſt, & tamen veriſſimum.
ANANNANHæc Author citatus.
SANn XI. Quia tamen humanæ infirmitatis,
In Dn, 6G ac quorundam puſillanimitatis ſæpius haben-
mi Ahu, da eſt ratio, hinc vigilare oportet Prælatos
uft dee & Superiores clauſirales, prout expreſsè
ne uend 1 monet S. P. Benedictus, ut ſubditis Reli-
Mluntet gioſis horis competentibus dentur, quæ danda
n dd W ſunt, ut nemo perturbetur, neque contriſtetur in
gsfignd Domo Dei; S. Reg. c, 31. ne murmuratio-
tmiem ut nis malum pro qualicunque cauſa in aliquo qua-
Iet, Muunngi lcunque verbo vel ſignifiatione appareat. c. 34.
Günmhbumf Cogitent Superiores, ſe Patris charactere
ikilin eſſe inſignitos; hinc hium Patris oſtendant ef⸗
lemmmme l ſectum, c. 2. & ad abſcindendum murmura-
ummm enien tionis malum non tantuùm quævis neceſſaria
umiEGprovidè ac tempeſtivè procurent, ſed etiam
mmmn rationabilia deſideria, & juſtas filiorum ſuo-
CAANN rum propoſitiones, prout & quantum in
n Domi-

126 Diei III.

Domino fas eſſe viſum fuerit, àdimplers!
ſtudeant: ne ſecus in eorum Superiorum

numero computentur, de quibus S. Gre⸗
gorius Papa ait: Quia charitatis viſcera non
babent, Domini videri appetunt, Patres ſe eſe
minimè recognoſcunt. S. Greg. Hom. 29. in
Ep. ad Rom.
XII. Progredimur jam ad tertiam linguæz
religioſæ dilcuſſionem, percepturi, qua-
lem illa in coniortio ſæculari tonum edat,
aut edere debeat. Commune autem eſt
omnibus non tantùm ſpiritualibus, ſed &
aliis honeſtioris notæ hominibus, quèd in
primis ſocietatis & converſationis huma-
næ congreſſibus ad invicem majori cautela
& circumſpectione uti ſoleant: Nam mo-=
deſtia & verecundia humana cujusvis natu-
raliter cuivis usque ad pleniorem notitiam;
& alienæ indolis perſpectionem ſe fiducia-
liter non concredit; hinc prima colloquia
plerumque urbana, ſeria, & inter debitos
honeſtatis & civilitatis limites reſteicta ma-
nent. Quòdſi verò pauliſper (uti id in
prima aut ſecunda converſatione jam con-
tingere poteſt) major familiaritss contra-
hatur, tunc enimverò major quoque li-
bertas verborum in incautis Religioſis &
Sacerdotibus ſæcularibus erga mundanos

excitari ſolet: dum illi horum genio ſele

aecommodant, eorum incircumſeriptum lo-
quen-

InNaa

Rhimmn
Vuntmiinut
, iuni 2
6mlgir
Apiun
ſeeſtz
muntt,
Neolutu
gen, dunin⸗

1

Ckcucun ngun
letun ſeuie,u
athami lpuir
atlutniirinn
v pts inn
Cpntmroſenn
MWarkewunnr
hmtmerndn
iglmnnn ,
en gitthe i
u Mu
rzrk Miküe
, Mileni
el,rſeun
e humn
Gn

n Soliloquium primum. 127
iini, quendi modum æmulantur, ab omni S. Scri-
unnge pturæ eloquio, ab omni ædificatione „con-
nbui ſolatione ſpirituali quaſi à re heteroclita peni-
enune tus abſtinent, & potius in vanitates, nugas;
em, amn vexatliones, facetias, querelas, traduéctio-
,dhen, nes liberè prorumpunt, ac ſolo habitu &
tonſura à Sæcularibus diverſi dignoſcuntur.
EMI O Religioſi, Sacerdotes, 6 Miniſtri Dei!
Enn, N/ quorum linguæ ad Gloriolſum Dei Nomen
muhnimmt ſanctficandum tanquam præcipuum inſtru-
Oune mentum ſpecialiter ſunt ſublimatæ, & quæ
DGtu,i tremendo nimis Sanguine Chriſti ex quoti-
rtie, A diana 88. Euchariſtiæz ſumptione rubeſcunt.
nſettans un faliò vobis imponitis, ſi vana, otioſa ‚joco-
mnmiie ſa, & quovis modo ſtatum veſtrum indecen-
Iiden mm tia & exorbitantia verba impunè, & ſine ta-
hMumA cita acri cenſura coramSæcularibus volare cre-
ANuinnmi datis; li non omnes, certè unus vel alter
ſelimn eitit erit, qui ea debita judicii ſtatera ponderet,
n mn m & juſtèe reprehendat, aut in ſcandalum tra-
en Lneti hat. Sanè non omnibus mundanis ignota
elmmtiit ſunt verba melliflui Bernardi, vel ſi eos la⸗
1d pule ut teant, vobis ſaltem altè impreſſa inhærere
melmm ni deberent: Inter Seculares nugé ſunt, in ore Sa-
girfrlmnsc⸗ cerdotis blaſphemiæ. Conſecraſti os tuum Evan-
ojr geljo⸗ talibus jam aperire iicitum, aſſaefacere
e s Nii acrilegium eſt. Labia Sacerdotis, ait Malachias,
n⸗ u ul cuſtodiunt ſcientiam c. S. Bern. l. 2. de Conſid.
Gu ad Eugen. Pap. Non minoris efficaciæ ſunt
ane verba S. Petri Dam, dicentis: Facegat ab ore
ben . militis

militis Ohriſti omnis vankelogei ineptia, & lin-
gua, qus immaculati Agni rubet Kanguine, dedi.

2

Petrus Dam. l. 6. Ep. 26. Arca ſeram non ha-

bens prodit, non eſſe clauum ibi theſau.

rumm: Religioſus non refrenans linguam luam,
ſed eam in obvia quævis effundens manife-
ſtat, nihil pretioſi de ſpiritu & virtutibus in

lſe contineri. Et quid inde mirum, ſi perſo-

nam ſuam, Ordinem ſuum, dignitatem ſu⸗
am ſacerdotalem, ſuamque ſupra plebem
eminentiam proſtituat, aut fortè etiam ſcan-

dali periculo per linguæ laxitatem exponat.

XIII. Cum gemitu recordor, quod paucis

abhinc annis in populoſa quadam civitate

contigit, in qua Heterodoxi cum Catholicis
permixti vivunt: Quidam alienigena homo
cælebs, & mediis prædives, Lutheranæ
tamen ſectæ addictus, per tempus ibidem mo-
rabatur: interiori verò lumine illuſtratus ſibi
de ſalute animæ in Religione ſua anxiè me-
tuebat, ac pluribus ſeptimanis nemine con-
ſcio in his anguſtiis fluetuabat. Demumaſ.
ſumpto ſocio, Religioſis in urbe hinc inde aſ-
ſueto &noto, plura diverſi Ordinis adibatCœ-

nobia, ſperans, ex diſcurſu ſe inventurum
virum, cui ſe in hoc dubio ſalutis ſuæ diſcri-

mine ſecurè concrederet. Contigit autem,
quòd plerumque in Sacerdotes juniores, &
loquaculos inciderit, qui parum de iis, dua

gnetur otioſi ſermonis ſeſe fæcibus inquinare. S.

Vhinn
gio, Ain
1 Sanren
ea bvenn
Gilzünl
ſinutnre⸗
Gumſenn
eterinch
,sKMtin
ecet, ui
ohnimeitn
Pecehnn it
ngan
ogtonteen
, ulzitete
en inhn
nn htn men
N
Obrela,
4Cell,ahr
ätacnnen
fmnbendkarn
Snr enmn ün
, lgleeet d
n eing an
6, Chee inee
egnin
uiniigriin
hut r,
faln n
Kloru
WL

= =

—

null Soliloquium primum. 129
dtigi,tad Dei Gloriam, ad animæ ſalutem, ad
letm proximi ædificationem cederent, profere-
Eſeluini bant, ſed erat ſermocinatio eorum vana „
Nakrm mundana, otioſa, frivola. Demum diſpone-
Gümmn iitbant ſe ad vitra & cantharos, quibus hoſpitem
UWrnulunſuum, uti his non intentum, ita nec indigum,
epdmenn benignèe divertere ſatagebant. His tamen con-
ehtnkin verſationis & hoſpitalitatis officiis illud dun-
Hinkind i,taxat effecerunt, ut illapſum deſuper fidei
ulun cmtus lumen in anima ejus denuò fuerit extinétum,
ine in & ipſe confortatus in fidei ſuæ errore ob in-
6uketsconcinnos ſermones eorum, qui ſecundum
luitenenmt inſtitutum ſuum deberent ardere opere & ſer-
enin, ndmone, Paulò poſt re detecta in Hollandi-
am ſeceſlerit, ubi abhinc paucis annis eti-

an gudm crt erit, 2
eudncn amnem in cælibatu vivens ab aliis ſaluta-⸗

Gndirgenin tus eit., . .
Pnin XIV. Optarem ſanè, ut ſimilia damna,
Uuen

Detzadieac ſcandala, in conſortio ſæculari à linguis
Iemdbecialiter cultui Livino dicatis promanan-
atent ietia, non eſſent frequentia: hisce autem Do-
ann tor Gentium ad correctionem ait, do-
rncens , Epiſcopos, Sacerdotes, Diaconos;
linie & quidni Liſgr cum illis præcipuè Reli-
.„R aLiolos, debere intendere bonæ apud alios
icxtraneos opinioni & famæ: Oportet autem
lun inen ilios teſtimonium habere bonum ab üs, qui foris
ulnur ſunt. I. Timoth. 3. v. 7. Sed quomodo
e, ſgij qui foris ſunt, nempe homines ſæcula-
uneleres, bonum teſtimonium perhibebunt de
mmcn I lliss

13⁰ Diei III. Pbi
211. . e
nn deberent eſſe Sal terræ, Lux mun- be
i, Civitas ſupra montem poſita, Gen RM mmun i
ledum, regale Sacerdotium „Gens ſand ge. e Saen
pulus qcquiſitionis, 1. Pet. 2. v. 9 n, P0. . gofe:
27.. . . . N een
in Colloquiis ſuis meras vanitates, & ales ftiul
ſuater ſpirant? ſi verbulum Tdificatontung eh anl
is ad adverſa pati zUcpe Gn
nullam ſpiritualis conſolati enter ferenda tauis
conſolationi Ftdrorhenn
itent? . e s opem ſup- e
õ n. Vita Chriſti, de itatiole Pnpnnin
Rrxæ cum Di le Reſignatione voluntatis no- ic tihemn,
de Poena Keprobe de Præmio Beatorum, ſtab tiit,
oborum vel altum ſilentium, 41 Mnii
vel ſtupida i im ſilentium, ag,
ſpectu d Eurarun „ vel mixta cum re⸗ chtültil
Prcant tales H in eis appareat? Nuls
minibus conyert xemplo Chriſti cum ho- e.
Iuivis dexirs 4 antis, quomodo ſermones iimongwtn
tares ene derirand ſint in diſcurſus ſa. 1i, I er
pulis ſuis, cum Eenus Salcstot cum Diſci. ln mn
ſemper oceaſi arifæis & Judæis loquens, mitnin
nes in Docteinam n tabat, obvios ſermo- AAläiri
Diſſ⸗ piritualem deducendi. 1 Mnemnt
iſſerens cum ux .
rum Primatuin xore Zebedæi, filiorum ſuo- NEn mnei
ſam Appechendit, Hasne ſuo ambients, an anu dt
futuram Paſſion em iorenn Crucis, ad Ill leh,iked
mandi. In convivi ſartyrium eos ani- in lerh,
5 vivio Simonis Pharilæi er ümin
obſequiis peccatri . 5 arilæi ex N Wmm
ſumpfſit d ricis pœnitentis occaſionem ade
pſit de àmore Divino & Remiſſi n lltg h
Cat . . miſſione pec- Mn n
torum diſſerendi. Collocutu klnmi
. B Lollocutus cum mu- nſlihenet
liere NMaigmm:
1

☛n

Mi
äitlenl Soliloquium primum. 131
hdhiui liere Samaritana aquam hauriente ei oppor-
n,d tone aquam ſalientem in vitam æternam
e, propinavit. KReligioſus Zeloſus proprii ac
umigs alieni profectůs ſpiritualis ſtudioſus, dum
ENn i/ cum Sæcularibus converſationem prævidet,
Gult) isſibi etiam præviè& providet de bonis ac ſa-
Geh uee ilwtiferis aliquot documentis, quæ oppor-
4enilin ga tuna ſint circumſtantiis audientium, ut eo-
Tu(dii eli rum inductione futilia colloquia abicindantur,
Ouinnin proximi ædificentur, & cum aliquo interno
Heletns itimulo probitatis revertantur, ubi tamen
Unldnrtetig prudentia, dexteritate & circumſpectione
ioimemt opus eſt, ne affectatio ſe immiſceat. .
inünn XV. Nunc, 6 diiecte Tobis, ſi in Lo-
uInGikum cutorio, in Refectorio, in Conſortio ſæcu-
Amtm lari innumera procacis linguæ damna devi-
Vonirninn tare velis, prout teneris, hujus firmæ ſis
n SPaN cConcluſionis cum regio Propheta: Dixi,
lii eiier Atodiam vias meas, ut non delinquam in lin-
negt eine gua mea: poſui ori meo cuſtodiam. Pfal. 38. V.
nGünan er I- Hoc inquietum membrum ritè domare,
Grleendm tes magni momenti eſt, à quo dependet
lewirahen profectus tuus, imò non modicè ſalus tua,
4 mus ns Prout ex revelatione edocta experta eſt Se-
. tlunmn a raphica Virgo Thereſia, æternis flammis ad-
i dont huit judicanda, niſi inanium colloquiorum oc-
t aſionem declinâſſet. Imò plures graves
al⸗ Scriptores dicere non dubitant, plures vi-
e 5 tio linguæ, quàm carnis concupiſcentia per-
ire, quia carnis pruritus ætate ingraveſcrtue
1 2 an-

132 Diei 111. lts i⸗
langueſcit, & deficit, non item petulan. Aehui⸗
tia inguæ. Si proin non continud in om- riſuei
ni occaſione firmum animi decretum inſtau- , Etnns
res, facillimè denuò etiam poſt S. Exerci. l
tia in aniquos lapſus & pericula devolvéris. AI
Confide in DEl auxilio, & fac, quod tuum rhisun
eſt, sicque Deus aderit piis conatibus tuis: wehnic
nam licèt linguam nullus bominum domare poſ. , Wn h
ſßit, ut ait S. Jacobus Ap. Ep. Cath. c. 3. V. m mtt
8. Prov. 16. v. I. veruntamen hominis eſt, fumzmi
præparare animam; &O Domini, guhbernare lin. thandsan

4

guam. Præpara animam tuam, ſi domeſti- Vudmumim
ca vel externa conſortia frequentes: Pri- 6wraclnfen
mô, Dei auxilium implorando, ut ponat Aulgt, An
cuſtodiam ori tuo: nam etiam S. Auguſti. inan

in nlmn heie
nus gemitibus & lachrimis hanc gratiam ummhunn
linguæ à DEO efflagitavit. Secundò præ- Pönnrkhanr
ara, providendo prius de ſelectu utilis, ac eb en ge
zdiſicatoriæ materiæ. Sicut eligis, quo ve.⸗ 4
ſcaris, ſic elige, quod loquaris, ait idem ö.
Pater in Pſal. 51. Tertiò, ad reprimendam N
oris levitatem Dei præſentiam cogita. S
vve cum bominibus, tanquam Deus vicdeat. Mut nn
Sic loquere cum Deo, tanquam homines du- Miſniinn
diant, ait Seneca Ep. 10. in fine. Quartd, 0
non iners, non languidum, ſed, quantum ſlenb:
