tuam in vobismet ipſis charitatem continuam ha-
bentes. I. Petr. 4. V. 8. Ante omnia continuam,
ait. S. Paulus hiſce adſtipulatur: Super omnia
autem hæc charitatem habete, quod eſt vincu-
lum perfetctionis, ad Coloſſ. 3. v. 14. ſuper
omnia.
XIII. Ad hanc autem firmiter in corde tuo
etiam tempore tribulationum ſtabiliendam
ſequentem praxin, dileete viator Tobis,
probè obſervare non negligas, & cum Dei
adjutorio fruétum magnum percipies. Nô-
ſiti haud dubiè ab experientia, quòd in ali-
qua

220 Diei IV.
qua Communitate ex Divina permiſſione vix
contingat, quin ſubinde hiſpidus quidam
Elſau fratrem ſuum Jacob verbis, vel factis,
& fortè (ponamus) etiam injuriis, con-
tumeliis & calumniis laceſſat: in hoc igitur
caſu à principio cum quadam violentia ani-
mum pauliſper ab offenſæ conſideratione co=
hibe, eumque ab injuriæ tibi illatæ trutina-
tione liberum conſervare ſtude: ſi enim ma-
lum, quod pateris, vivo & fixo modo ti-
bi repræſentaveris, ejus recordatio rebel-
les paſſiones, iram, vindictam, odium, ran-=
corem in ſubſidium vocabit, eritque peri-
culum maximum, ne charitatem proximi
ac patientiam grandi vulnere ſaucient, aut
omnindò trucident. Hujus autem loco men-
tem ad veritates quasdam ſupernaturales con-
verte, & conſidera, quantum Deo beneplaci⸗
tum exhibere valeas hunc adverſarium tuum
ad Exemplum Chriſti Domini & Sanctorum
benevolè portando, hanc tribulationem pa⸗
tienter perferendo, voluntatem Dei adver-
ſa ad tuam gloriam diſponentis, promptè
ac hilariter adimplendo, Cogita inſuper,
quòd ſi Chriſtus præſens tibi adſtaret, vel
de S. Cruce tibi diceret: Volo, fili mi, ut
hanc adverſitatem ex amore mei patienter
feras, proximo tuo tanquam inſtrumento,
quo in tuum bonum uti mihi placuit, non
ſbecenless , ſed potius fraternè diligas, bo=
nis

ns n
4 nas,
Hin n ine n
acn in
mennius, tef
edech,men
Goroſcennn
4 “ lin
6tmin nirnni

eis, ratee

mta te n
jen urptn ey,
Gelnlaut i
enn ummn an⸗
hecohun tun
eritnium uin
ia,Aß
n n grrng un
0 ta kwe, nn
Culouseriſi
o benne kü⸗
lumufhumain
NiTEAMNe
netnoſta ar
1n Ainn inn in
ijiun aunt
1iilna inn⸗
fictae Au
inſime thlin
Auent len
uhennn ne

B i
n 1 i 4
n ii
NNN
iatckat
funggaien
lägkutnte
Büemüiun
lalemgſhſen
Mui ſnetnn
2n, ſi, ult
1 in aint
1 uli agre
ruen nnen
nee terte
Run uenſane
Alnimundh
vmmndenug
atordietunt
Mikeiährtn
den rehune
a Muma
nai e
ulerti ir
I,
an 1

ei
6

e

Soliloquium ſecundum. 221

iis mala compenſes, ego ero merces tua

magna nimis &c. anne piiſſimo huic Dei
Filio, erga quem aliàs toties verbis amo-
rem tuum conteſtaris, reſiſtere auderes? Et
ecce! de fide eſt, hanc tribulationem à Di-
vina ejus providentia ab æterno tibi eſſe de-
ſtinatam &c. Has & ſimiles veritates ſi ani-
mo interim ab injuria avocato viva fide per=
penderis, voluntas facilè inclinabitur ad bo-
num tam ſublime ampleétendum, ad om-
nem amaritudinem erga fratrem tuum tibi
moleſtum ſuffocandam, imò ad cordialem
erga eum charitatem concipiendam. Po-
ſtea ſic confortatus moderatè te convertere
poteris ad præſentem afflictionem, vel per=
ſecutionem, nec non ad ipſum perſecuto-
rem, aut quocunque modo tibi contrari-
üm, tam hunc, quàm illam teneris inter-
næ dilectionis brachiis ſtringendo, ac affe⸗
Quoſè dicendo: Piiſſime JEſu, video re
Innocentiſſimum in ſummo contemptu in-
ter maximos dolores Cruci affixum, & pro
crucifixoribus, ac calumniatoribus æter⸗
num Patrem tuum deprecantem; adoro
Divinam tuam circa me diſpoſitionem, &
quia tibi ita placet, tuque ita dignus es, ex
puro tui amore & ad Divinum tuum bene-
placitum hanc tribulationem, aut confu-=
ſionem patienter & ſilenter portabo, nec
non hunc proximum meum, omni, quo
pote⸗

hun

222 Dir: 1I v.

potero, obſequii genere, & ſincera chari
tate proſequar. Rogo Divinam Majeſtatem
tuam, ut ei hanc offenſam gratiis tuis in
corpore & anima compenſare digneris. Hac
ratione voluntas facilé, imoò cum gaudio
paulatim omnem adverſitatem in parvis &
magnis amplectetur. Poterit autem hoc
exercitium ſervire non tantuùm pro acquiren-
da charitate fraterna, ſed etiam pro patien-
tia, humilitate & aliis virtunbus, & ſi huic
praxi longiori tempore per iterationem actu-
um inſiſtes, in charitate proximi circa ſup-
portandos aliorum defectus & offenſas mi⸗
rum profectum experieris, quem ter opti-
mus Deus tibi & mihi ad ſuam Gloriam lar=

giri dignetur.

MEDITATIO II

De proximo non judicando, & vi-
tanda detrattione etiam levi.

Punct. I. Mancium interius ſiniſtrè inter-
pretans aliorum dicta, facta, in⸗
tentiones aut omiſſiones, eſt detractio men-
ris & diretè opponitur charitati, quia
charitas non cogitat malum, I. Cor. 13. V. 6.
nempe de proximo, ſed potiùs operit multi⸗
tudinem peccatorum. I. Petr. 4. v. 8. Hoc vi-

tium etiam inter homines melioris notæ non
in 16⸗

na aln hed
Cilieadun

aalarin

dl Minun

gin, Gktn
zinolen 1
ednseusten
m. Kenh gnin
nun Ml auin

isi ilis iien

konc, dei n
Vrru ſna h

Phedunent, gn

4

Peßen ulonn

aruij nlinl
oſctalki, din
ehek Mn
umir ilales
leune,
Imicunatinnn
ift ſinnnn
einhuhfuie
utng lunn
Ala Aen
iſrinehnnn
glmtlnue

K,

1

Alene
llinnſlis
Nun it
ntigei
ii id ng
lrnt enn
n un uen
WE
nn, KAanfn N
Künmntin e

1.

mrheneng

Ane unmnan,

czkitg.:

gning ger cſt
Uilkaleini.

IIoH

cüntui
mimii,0
Sons A
guldi
Gifufin
mullr 16
pasbi
6

Meditatio tertia. 22

infrequens eſt, & plerumque cum aliquo
contemptu & averſione à perſona judicata
conjungitur. Eſt autem hæc detractio men-
talis duplici ex cauſa Deo valde odibilis:

Primò, quia eſt peccatum Phariſaicum: Pha-

riſæi ex eo, quòd Chriſtus Sabatho ægros cu-
rärit, quòd publicanorum ſocietatem fre-
quentârit, quòd ſe à muliere malæ notæ
tangi non recuſärit, id peſſimè interpretati
de ſanétiſſimis ejus moribus temerariè judi-
carunt. Secundò, quia homo judicans pro-
ximum Dei jurisdictionem ſibi uſurpare
præſumit, qui ſolus judiciariam poteſtatem
ſibi reſervavit, dicens: Ego Dominus diligens
judicium. lſa.61. v. 8. Ego Dominus ſorutans cor,
& probans renes. Jerem. 17. v. 10. Duo ſibi
ſpecialiter Deus reſervavit, quæ ad ipſum ſo-
lum ſpectant, ſcilicet Gloriam & Judicium:
Gloriam meum alteri non dabo; Iſa. 48. v. 11. &
Pater poteſtatem dedit ei, judicium facere; Joan,
5§. V. 27. ei, non alteri. Nônne magna te
meritas foret, ſi ſubditus Regi in throno ſe
denti, & diademate redimito, ſceptrümque
gerenti coronam & ſceptrum violenter eri-
peret? eripit, qui proximum ex levibus in-
dicis de cordis occultis judicat, quod Deo
ſoli competit: hinc S. Joannes Climacus gr.
I0. Scal, Parad. ait: Judicare alterum, eſt Di-
vini honoris per impudentem rapinam uſurpatio.
Inſuper quam fallibilia ſunt judicia noſtra!
. quo

224 Diei IV.

quoties nos rei veritate poſtea dete ta inii
deceptos deprehendimus! Non capimus eg

quæ oculis corpoôreis cernimus; videmus

ſolem ſagitta velocius currentem, & ſtare
putamus; baculum flummi infixum curvum
judicamus; turres & ædificia ex undis pel.

lucida nobis inverſa apparent; & quomodo
occeultos aliorum fines & intentiones cor-

dis capiemus? O anima, noli fidere imagi⸗
nationis tuæ fallociæ! ſequere potius conſ-

lium Senecæ: Zollenda ex animo ſuſpicio & con-

jetctura, fallaciſſima irritamenta. Senec. l. 2. de

Ara c. 24. n. 1622 4
punct. Il. Malum judicium de proximo;
ſeu detractio mentalis rarò diu deliteſcit,
quin tandem coram aliis propaletur, & tran-
ſeat in detractionem verbalem; ideò S. Ber-
nardinus: Decimus frucus (Judicii temerarii)
eſt detractio: num tale judicium temerarium ra-
dixæ eſt, & fomentum omnis detractionis. Sum.

Theol. p. 2. c. 3. Eſt autem hæc verbalis de-

tractio, uti valde periculoſa, ita etiam apud
perſonas Deo ſacras non rara. Non rars;
quia, ut S. Chryſoſtomus t. . de Compuné.
cord. l. I. an. med. loquitur, ad condemnan-
dum cæteros omne vitæ noſtræ tempus abſumi:
mus, à quo vitio neque Sæculi bominem, neque
Monachum ullum facile invenies liberum; &
ut S. Thomas 2. 2. q. 73. . 2. ait, boc ſpecia⸗
liter vitio (detractionis) periclitatur totum
genus

Ccntunelo, d
dekut⸗ 6
oodoce
nd Ae Nd,
pno, N
Melecen nunnn
nputskeimen
1geronmm An
biuerede, d
Elgnin ein
ala Ctine l
Im Umnen poinin
Cähſetbununs
OIamds onnt
uin ingronci
Uaheeſncnruis
iſenit un ,
ihinn ne n
ene; 3 e1
n Na wein
neg⸗ n

onn

Meditätio tertia. 22 5½
renus bumanum. Et tu ſolus tibi non timeas
Nde hoc malo! periculoſa verò eſt, quia ex
genere ſuo graviter peccaminoſa; hinc verè
ioquitur S. Dionyſius Carthus., in c. 4. Ep.
E S. Jac. v. I1. Nolite detrabere, cùm boc ſit con-
un tra charitatem, atque juſtitiam, & ex ſuo ge-
mn Ian nere peccatum valde mortale, nultéque gravius
furto. Eſto, quòd apertè gravia de proxi-
mo non dicantur: eſto, quòd verus & non
fictus defectus de eo ſpargatur; ſi tamen
urn as viri aliorum judiciò boni & probi opinio &
n, E1 zſtimatio, ſive in virtute, ſivi in ſcientia,
aut ſpiritu notabiliter minuatur, omnium
Aünmm Theologorum, & Magiſtrorum ſpirituali-
Wmütid um calculo peccati mortalis reatus incurri-
GürmIAAr tur: nam gravitas læſæ famæ conſtituens pec=
eE ERN catum grave non tam deſumitur ex gravita-
Afi tiet te vel levitate rei dictæ, quam ex magnitu-
Wünemm dine malæ opinionis, quæ in audiente inge-
m milihin neratur, & ex dignitate perlonæ, cui de-
Uonius trahitur. Et tamen plurimi in detrahendo,
Kruln ut (vel ſi tibihoc verbum nimis durum videa-
uun s tur) in attenuanda proximi bona opinione
ſds if tam proni, tam improvidi ſunt! Quid fre⸗
uentius audire eſt in circulis, in congreſſi-
n bus, in colloquiis, quaàam I. bonum alteri-
n⸗ us, facta, merita, dotes negare; 2. vel
e n illa diminuere; 3. aut ea tacere tali loco
e & tempore, quo alii taciturnitatem acci-
nne, piunt pro vituperio; 4. bonis factis mala
w P* miſce-

4

en ſe,
. LvE

miſcere; §5. intentiones facti invertere, &

malè interpretari; 6. malum occultum re-
velare, aut propalare, aut omnino falſum
imponere; 7. malum apertum amplificare?
O quàm facilè etiam ab animabus religioſis
ex inſtinctu invidiæ, vindictæ, aut ambitio-
nis, ne alter ſibi præferatur, vel pluris æſti-
metur, laquei detractionis & perditionis in-
curri poſſunt! Eſt detractio ſermo velociter
currens, & volat cum difficillima revocatio-
ne. Proſpice pericula, ò anima, & per-
pende: Detractores Deo odibiles, ad Rom. 1,
v. 30.
Puncét. III. Sæpè pro certo ſtatui non

poteſt, num perſona, cujus fama minuitur,

ſit magnæ apud audientes æſtimationis? num
defectus detectus bonæ ejus opinioni notabi-
liter detrahat, sicque num detractio gravita-
tem peccati mortalis attingat? Hinc talis de-
nigratio ſaltem in magnam conſcientiæ an-
xietatem, & gravioris peccati dubium ani-
mam conjicit. Visne autem, 6 Religioſe, 6

Serve Dei, tam ingentis temeritatis eſſe, ut

Vei gratiam ſanctificantem, ò pretium inæſti-
mabile! & ſalutem animæ tuæ tam periculo-
S& proſtituas? Cave igitur, quantum cavere
potes ab hae pernicioſiſſima alienæ famæ cor-
roſione, eſt enim magni periculi, nocumen-

ti majoris, & curationis difficillimæ ob ob- Aihliin an
ligationem reſtitutionis, Cave etiam in il- Aigegze

lis,

Ebintenur:
onN umnen in
6Menn unini
dhoe, Daene⸗
Gelinneenmiu
TAk, n n
Ndene Mer
rynlin ddtann
ist, aneſit
linlen
Ge

Dnte Deginite
llthniene⸗ I
glginännnn

rlzeirä
ulunng
17

Ui

e inmn Meditatio tertia. 227
1. . , . . .
e⸗ n lis, quæ tibi levia videntur: ſi nævum aliquem
ohint

moralem vel naturalem in fratre tuo depre-
at hendas, noli eum ex animi levitate contem-
M tim traducere, minus exaggerare, ſed cordi
Ben A tuo impreſſum tene monitum Spirits S. Au-
4 ehtin diſti verbum adverſus proximum tuum? commo-
in riatur in te, kRidens, quoniam te non disrumpet.
t Eccli. 19, v. 10. An ergo Religioſus tam pu-
d ſillæ virtutis, imò tam probroſæ in loquendo
le libidinis ſit, ut putet ſibi ilia rumpi, ſi rem

1 tantillam ſilentio ſuffocatam in ſe ſepeliat? Tu
znant meliora reſolve.
etgkrütcn .
Sümumdn . ... .
migiun e Angelo Cuſtod ſpecialiter Ae-
entenn dicandaä.

— O R A T I £

4 proprium & Angelum tutelarem,
Gemwen lenen 3

meme Manè poſt matutinum devotè
ünn n recitanda.
anmunn Doro te, Deus infinitæ Majeſtatis, cum
tota ſubſtantiæ meæ proſtratione, cum
affeéctu & plenitudine adorationis & laudis,
N qua tibi nobiliſſimæ creaturæ tuæ, ſancti
ui Angeli tui, jugiter Sanctus, Sanctus „Sanctus
imiz heu proclamant. Gratias ago Divinæ Pietati, ac
P 2 Pro-

AU
Canir

228 Diei vYv.
providentiæ tuæ, quòd me à primo Creatio- Hunn r
nis meæ inſtanti ſpeciali curæ ac cuſtodiæ S, n h

—

. . . . — ⸗ . 2 9
Angeli tui, Tutelaris mei, comittere dignatus ifl u

ſis. O quanta eſt hæc dignatio! quòd ex Dei euneer
mandato Angelus aſſiſtat mihi, miniſtret mihi, e Amul
gueatur me, foveat & protegat me in omnibus eeenheübfe
viis meis. Tibi quoque, S. Angele, mi Cuſtos, Grndenenn li
devotiſſimas, & utinam meritis tuis pares ibwucg 1
gratias ago pro omnibus beneficiis tuis, mihi iu M
ab utero matris meæ inceſſanter collatis, quo. c(cum ün
rum non eſt numerus, non eſt modus, non e F
eſt menſura, non eſt finis: nam omnibus
ponis per tuam providentiam repletus ſum,
& ab innumeris malis per tuam vigilantiam Eeorrzrt
Hberatus ſum. IIlud adhuc te ſupplex rogo,
ut ad ampliſſima Beneficia tua hoc etiam ad- zlii 4
jicias, ac me veluti ex nunc primùm de novo H
in tuam poteſtatem, ac piſſimam cuſtodiam
ſuſcipias, totum me tibi vel maximè obſe- gl i g
E . NNl T ndhe
quentem in omne tuum, & Dei forme pla- Kan
citum facias, totum me in amore, venera. Ignnigenü
tione, cultu, obedientia, imitatione & in haelnn 3,
gratitudine erga te conſerves atque confi. zan lritane
mes. Remove à me, præſertim his diebus ucrt m
pro interna reformatione & ſanéctificatione gſrge nic⸗
mihi à Deo conceſſis, omnia impedimenta, e minen
quæ me angelicæ tuæ illuminationis & in- in chon
Rructionis minus capacem reddunt. Imple eennn
in me omnia deſideria tua, omnes voluntates nthit
Divinas, omnes obligationes meas, omnis m min
⸗ : e: Era. N
1

=

,

a Oratio ad ”. Angelum Cuſtolem. 229

diſanriſ gratiæ divinæ vota, omnia vigilantiæ tuæ cir-
tins cà ine merita. Exclude àme, quidquid Di-
atrige R vinis, quidquid tuis angelicis, quidquid
Mäminitn conſcientiæ meæ, quidquid obligationis meæ
– religioſæ (ac ſacerdotalis) oculis diſplicet.
enng . Deduc me ſemper ad majora & ſolidiora per-
kannizz fectionis incrementa, méque tibi ſimillimum
II, in omni bono usque ad mortem perleverare
iurann facias. Amen. .
Derecdingeugleser .
Poſ perſolutum in Choro matutinum legitur ex

Vn MMeicnl, 1 ar
rdish 1. 1I. de Imit. Chriſti c. 19. G ex l. 3. (.⸗
10. 1

Müatin tn,

Aaurhgem
g De fine Vocationis ad Statum re-
2 thine ligioſam.
eANI punct. I. Flnis, quem Deus te ad ſtatum
wmnn Min religiolſum vocando intendit,
wNNMeſt, ut per vota ſolennia caſtitatis, pauper-
r tatis, & obedientiæ, ac per aceuratam ap-
emin probatæz regulæ obſervantiam tendas ad per-
be le d fectionem charitatis, sicque Deo, ſummo
cmulI Bono, in hac & altera vita conjungi merearis.
NN Vix quemquam in Religione invenire eſt,
rurun qui hunc finem ignoret, multos autem, qui
unutn cjusdem culpabiliter obliviſcuntur, & igno-
L uln rantibus ſimillimi ſunt, dum circa finem vo-
8 zuin cationis ſuæ incurii vivunt, & rarò de eo ſe-
P 3 riè

23⁰ Diei V. un
riò cogitant. Quidquid cogitas, quidquid Gismunn
agis & moliris, incaſſum operaris, ſi ſemel tlawun

à Sæculo abſtractus, non tibi, tuisque pra- Nalanl.
vis deſideriis mortuus, Deum ſolum, ejus- ſ,eſe in
que Gloriam, & charitatis augmentum in- ,nocn
quiras, ac hoc ſolum & unicum pro fine ha-
beas. Hoc quemvis KReligioſum monet Cla- nal de⸗
ravallenſis Abbas dicens: Moc ſolum attende, atren
quòd Monachus faäaus es, & ideò ea age, que 4 il
Monachi ſunt. S. Bern. l. de Ord. Vit. Eſt au- ar⸗ n
tem Monachi & cujusvis Religioſi, ſoli Deo umme
in quotidianis ſpiritualibus & corporalibus uz ipuum
funétionibus vacare, &, ut vult S. P. Bene- llinian
dictus, à Seculi actibus ſe facere alienum. Cor-
pus calligare. Injuriam non facere, ſed & fa- I

nb.

dtam patienter ſufferre. Carnis defideria non
perficere. Mala ſua praæterita cum lachrimis vel Aual
gemitu quotidie in oratione Deo confiteri. Eje liddn
Jolicitum ad opus Dei, ad obedientiam, ad oppro- Aln len
bria. S. Reg. c. a. & c. 58. Hic eſt finis, huc colli- nußi ⸗
mandum, ad ſalutem animæ, ad vitiorum extir- unint
pationem, ad charitatis perfectionem omnes Niu
vires intendendæ. Anne ad hunc finem, 6 ani-
ma religioſa, tuam vitam regulare conata es, iinn, in
ut ſoli Deo, & non potius corporis tui com- Ae, rinn
modis in Religione vivas? Audi, quid S. geniun
Dionyſius Carthulſ. de iis ſentiat, qui à pri- i mi
mo vocationis ſuæ fine reſiliunt: Qui ſe ipſos anoen
juæta Proſeſſionis ſuæ exigentiam non frangunt, Wüiſfni
nec vivunt, nec coram Deo ſoliciti ſunt, quali- Krünlate
ter Wain

1

,
Ee .
We
4 te
Erg henmd ,

enti, tln

Meditatio prima. 231

ter ſuæ ſatigaciant vocationi, ac Profeſſioni, fiunt
deteriores in Clauſtris, quàm fuerunt, aut eſſent
in Sæculo. Dionyl. Carthuſ. Serm. 5. de S. Lau-

Gune, rent. Time, ne per incuriam finis hujus

A en eorum numero cum æterno tuo damno ac-

leeeſe
laniſii l
arggn
ndtge⸗
ſundim l
tanſan
m. (n ii
afune ehii

841
Aiſtlhectude
ennanzti
liert

a
5,.

tuzutunl

neſe

cedas. .

Punct. II. Conſidera præclara, quæ tibi
Deus, & S. Religio continuò ſuppeditat,

meldia, quæ te ad ardentiorem Dei famulatum

vocationi tuæ conformem ducant. Viget in
Religione ad æmulationem cœleſtis Hierar-
chiæ jugis Pſalmodiæ concentus: an non hoc
exercitium angelicum in te Devotionis ardo-
rem excitet? cùm S. P. Auguſtinus de ſe fatea-
tur: In Hmnis && Canticis æſtuabat affe tus pieta-
tis, & currebant lachrimæ, & bene mihi erat cum
eis. I. 9. Conf. c. 6, In continuum ſpiritus
alimentum in Religione ſerviunt quotidianæ
de rebus Divinis, & quatuor noviſſimis me-
ditationes, coônſcientiæ diſcuſſiones, priva-

tæ ac publicæ ad menſam lecétiones, humi-

litatis, mortificationis, ac Pœnitentiæ ex-
ercitationes, ſtudiorum intenſiones, jeju-
nii, regulæ, ac ſtatutorum obſervationes:
obedientiæ continua merita, Superiorum
paterna monita, æqualium bona exempla,
devota SS. Sacramentorum frequentia. O
quot ſalutaria ad virtutis progreſſum media?
quot efficacia ad arctiorem cum Deo unio-
nem incitamenta! Sanè inexcuſabilis es, Reli-
P 4 gioſe,

232 Diei V.
gioſe, ſi ad focum tot inflammantium indies
exercitiorum applicatus non ardeas., Finis
vocationis religioſæ, qui eſt perfectio, ob.
tineri non poteſt ſine efficaci horum medio-
rum applicatione: eorum cunſtanti uſu &
conſuetudine venerandæ Religionis noſtræ
Patres & Anteceſſores noſtri perfectionis &
ſanctitatis apicem conſcenderunt, horum
autem neglectu religiom Cœtus ſuum
ornatum, Aſceteria regularis diſciplinæ fer-
vorem, ac integri S. Ordines ſuam ſpeciem
ac priſtinum decorem deperdunt. Tu pri⸗
vatam tuam conſcientiam conſole, qualiter
his uſus ſis, sicque qualiter finis tuæ voca-
tionis tibi cordi fuerit.
puncét. III. Conſidera eminentem di=
gnitatem Religioſi, ſecundum vocationem
luam dignè ambulantis: Nam Imò verè, &
præ aliis ei competit excellentia ServiDei;eſſe
autem Servum Omnipotentis Dei, prærogati-
va omnium maxima eſt, quia ſervire Deo, ſe-
cundùm S. Gregorium, regnare eſt. Hane
dignitatem ſanctè ambierunt S8. Apoſtoli,
Paulus & acohus : Paulus, Servus Eſu Chn-
ſti. Jacobus, Dei & Domini noſtri 7.kſu Chri-
Ni Servus. ad Rom. I. v. I. Jac. I. v. I. Hunc
eminentem titulum Summi bontifices poſt
S. Gregorium M. aliis longè potiorem du-
xerunt, nominantes ſe Servos Jervorum Dei.
David licèt regia Majeſtate fulgens in uno

Nft
cunani
, Pben, ſu

1

lt, Glg
Ghlinluncl
,foned. bl
anllihll
AGtecſhkonun
gilnkandud
nrtoniei
n, Cemt, ,
e lrlkr8l
leiigemmuc

,dklure

8tentevitnabenn
UnN, en
1,
Hanlaiil te⸗
1 Krinrnen
lniuiger
Uihn teuutllin
Enltelz Rerine,
iſptun, hireen
n eronit nmn
luim, nh
ii Amru
in ſöken
inüinn 4

4 Meditatio prima. 233
Nete uit verſu tertia vice encomio Servi Dei gloriatur,
eunt dicens: O Domine, quia ego Servus tuus, &G
e Net Eilius Ancillæ tuzç. Pſal. I1 5. V. I6. Filius au-
aes tem Ancillæ eſt Servus natus, quia partus ſe-
uuimit quitur ventrerh. 2d Religioſi ſunt quaſi
II Aangeli, qu'a eorum conditionem in laude Di-
vina & vitæ caſtimonia æmulantur. IdeòS.
h Bernardus Fratribus de Monte Dei hoc melli-
UInb fluum ſolatium ſcripſit: Altiſima eſt perfetctio
ichi veſtra, Cos tranſit, par Angelis eſt, & an-
lufin gelica ſimilis puritati. 3tiò ſunt Elu Chriſti
n viſcera, ſunt fruétus S. Crucis, ſunt præ-
unnht mium pretioſi Sanguinis Chriſti. Conſide-

Gü ra, quæſo, has excelſas prærogativas, qui-
bus idem devotiſſimus Bernardus KReligioſos
e. 6 . . . 1: .
CHmu exornat, dicens: Ipſe collegit vos, qui diligit

ur vos tanquam viſcera ſua, tanquam fructum pre-
Woni tioſiſimum Crucis ſuæ, tanquam digniſſimam re-
eih compenſationem effuſi oanguinis ſui. S. Bern. Ep.
um 109. 4t0 ſunt Martyres incruenti, qui cum
8. Martyribus à perſecutoribus occiſis non
45 quidem de aureola Martyri, quæ gloria ac-
cidentalis eſt, bene tamen de gloria eſſentiali
participabunt; hinc denuò S. Bern. S. Reli-
m gionum encomiis nunquam ſaturatus ait:
lu Genus Martgrii eſt, ſpiritu facta carnis mortifica-

giulkltl 5 e.
n ie re, ilo nimirum, quo membra cæduntur ferrò,
öme borrore mitius, ſed diuturnitate moleſtius. Serm.
B EG. .
Memm 30. in Cant. 5Std habent magnum æternæ

leser Prædeſtinationis ſignum, ſi in vocatione fua
NAnf⸗ * reli=

234
Feligios Diei V.
eligiosée perſe . eng P
Abbate: verent, teſte e ei
aut nunqu Moriens autem odem melliflu vnnih⸗
Breren S. 4 Tahe fegne, ) ie adnahrtien
in tam S. Vi infernum deſéengit Orun Ui
digna) quia v .Viro ma uAm deſcendit. 1 C
5 uid via gna conſiderati Ee rn
deſimat 2 unquam aliqui iderati Nelistl,
atus in ea iquis, ni one e gechunten
Ep. ad usque ad mortem iſi Cœlo pre- Cnhetimui
cdͦen dar⸗d monte Dei m perſiſtit. Idem itnsn knn
audio currat & Quis igitur Nellie fit
vocationis ſuæ? anhelet ad bravi non ndnd
quæ in via X ? quis non br ravium 5⁵. ſetie hfen,
ccurrunt, Gicſicilfatde leves, IM- ros
ates magnani- lln etcim

miter ſupe
perare laboret?
Gr A Aü in
e Wiler eerii

80

Tem
OreE
P matutino Diei r thhundtuene
quintæ. en WN mn
tltogei kleun

De 0. .
rAD Ob⸗ 5
7 Ii al
Sioſum oiitit &. *ε Statum reli. Ntun t Een
ea devietur. „ Igkontitftlte
eerrneatn .

r Rr
tr
& Aſc ab antiquis dorerſam certa, & æquè Unniſugicn
* U3
n l el ac modernis us, Theologis 1Mnnntrcg
ipſa eligioſi cujuscun eciſa eſt, quod nilen icin
per actu & in facto H Ordinis, ſicèt Ninns it
ar ee tamen ſuæ Ppro en tenearth eſſe Uune nnnnz
. ionis obli e en
fectio „ Operam d obligen. hnt an
nem conſe are, ac conari o Nſchat, omnin
ter conſiſtit i nſequenda ari ad per- Iflſt feen
Fu eonaſir in charitate Dei! quæ eſſentiali- G1W
Super omnia autem hæc cha ei juxta S. Paulum: en n Uttk
ritatem habete, quod nue⸗
n ti

n ſifmmt
„„ mlcont

Soliloquium primum. 235

eſ vinculum perfectionis; ad Coloſſ. 3. v. 14.
non quidem in charitate nudè ſumpta, ſed

ſtipata choro aliarum virtutum: imò nec
actu perfeétus eſt, nec ut talem ſe cenſere

debet, qui habet charitatem, & cum ea om-
i nes virtutes in habitu infuſo tantùm: nam
n licèt peccatores, recenter per Sacramentum
u Pœnitentiæ juſtificati, charitatem, & cum

ea omnes virtutes infuſas habeant, ta-

han men ex eo perfecti non ſunt. berfectus

NAe

Cuunnd Den

igitur eſt, qui habet charitatem & om-

nes virtutes per exercitationem actuum ad

habitum & facilitatem deductas, ita ut per
talem habitum actibus exercitatum & com-
pletum homo non tantùuùm poſſit bene &
virtuoſè operari, ſed etiam facilè poſſit, de-
lectabiliter poſſit, & connaturaliter quaſi
poſſit, actus autem oppoſitos & malos non
niſi ægrè, non niſi difficulter poſſit, & hoc eſt,
habere virtutes in ſtatu perfecto, hoc de-
mum eſteſſe perfectum.
II. Eſt autem hæc obligatio tendendi ad
prædictam perfectionem ſtatui religioſo an-
nexa tam gravis, ut ſi Religioſus hoc pro-
poſitum ac intentionem adipiſcendæ perfe-

Ktionis deponeret, omnium calculo pecca-

ret mortaliter, fierétque Deo, Religioni,
ac Profeſſioni ſuæ infidelis, fraudulentus,
hypocrita, ac nomine religioſo, ut loqui-
tur S. Auguſtinus, prorſus indignus, qui
utpo-

236 Diei V.
utpote externo habitu & tonſura profitere-
tur ſpecialem Dei ſervum & amicum, cùm
tamen à parte rei foret monſtrum Phariſai-
cum & inane Religionis ſimulacrum. Imò
Trithemius noſter genus Apoſtaſie declarat,
poſt votum perſetlionis velle in imperfelione
permanere. Trith. de 9. gradibus Aſcens. Serm.
*
Riosa lict univerſaliter ſtatui religioñſo
cohæreat, tamen in S. Ordine noſtro Be-
nedictino expreſſius continetur in voto con-
verſionis morum, quod quemvis Profeſ-
ſum, ut alia vota, ad ultima fata uſque co-
miratur; huic autem impoſſibile eſt, ut ſa-
tisſfiat ſine propoſito in ſemita virtutum pro-
ficiendi: talis enim, uti in caſu ſupponitur,
depoſuit animum aſſumendi ulteriora in ſpi⸗
ritu molimina, quomodo ergo ſine his me-
diis aggredietur converſionem morum? De=

in in ſchola virtutum limites Herculis non

dantur, cùm non progredi ſit regredi, &
ſtare diutius ſit cadere, conſequenter reſtat;
uòd talis deponens intentionem tendend
ad religioſam perfectionem ſimul obligatio-

nem voti converſionis morum fodifragè

excutiat, & ad mores Sæculi, quos in 8.
Profeſſione coram Deo & Sanctis ſolenniter

abjuravit, cum perjurio & illuſione Dei res
vertatur. Eſt autem horrenda comminatio,

quam talibus S. P. Benediétus intentat, di-
cens:

Hæc verò obligatio tendendi ad perfe-

rulii
. minnnſ
grubeunſ
ſrunmn ehn
AE fet, 4
nn rlt. 0
deetumtmm,
Enpenen,
lenles ee

rlan.

Iſeinmnif
eniltaend
0n iunantn i.
t ttte iere
urtitinnie
elnge igi .
nnſchemiönm
lpfriniua
Ceinlemnfe

MinfKen enn

Pnſit Kuan
ilniminrun
n en un
r les, nlnn
in, Nlli n
ranchoethn
butthrnit
fong bnnm
mKmnene
Motd kene

Soliloquium primum. 237
natbin cens: Suſcipiendus (poſt Novitiatum in S. Pro-
nImtn feſſione) in Oratorio coram omnibus promittat

4 munfunk de ſtabilitate ſua &οconverſione morum ſuorum,

ulmm & obedientia coram Deo, & Sandtis eſus, ut, ſi
lite aliquando aliter fecerit, ab eo ſe damnandum
(((hſiat, quem irridet. c. 58. S. Reg. En! æterni
OrInlmt ſupplicii eventum certum, damnandum ſe ſciat,
uhitg iis imminentem, qui ab intentione æmu-
miin iis landi Evangelicæ pertectionis chariſmata me-
ulCe1ora reſiliunt.
Gummmid III. Verum non ſufficit Religioſo, in ge-
ugen /A nere nſſe hanc gravem obligationem, quæ
Nunteisa ſtatum ſuum comitatur, ſed inſuper neceſ-
encheidhut ſe eſt, in particulari ſcire modum ac media,
Htaniumg per quæ practicè ad finem tam ſublimem ten-
ündhs dere, eumque aſſequi valeat, quod nego-
Uriimmm tium in ſe eſt ampliſſimum, ac à vitæ ſpiritua-
ethegltin lis Magiſtris in Doctrina aſcetica per integra
meimian & diverſa volumina fuſè deductum. Suffi-
uKab ciat in præſenti, quantum temporis ratio
rgli bermittit, tibi, ſolitarie viator, ſuecinctam
r mmiene perfectionis conſequendæ epitomen exhibe-
murd te, tum ut æquum conſcientiæ dictamen
W w formare valeas, an hactenus ſtatüs tui di-
min gnitatem, Profeſſionis obligationem, ac
AIuii arctiorem cum Deo per charitatem unionem
i curæ & cordi habueris, ſicque an Evangeli-
ln cæ perfectionis ſemitam ſcandere conatus
ne, fueris, tum & præcipuè, ut deincepste non
lateat, quomodo ſecundum obligationis
NH tuæ

1

2 ²8 Diei FV.
tuæ debitum ambulare, & quibus medis
ad conſcendendum perfeétionis apicem uti

te oporteat.
Primò igitur Religioſus nomine & ope-

re talis ante omnia noxia peccatorum lolia,

tanquam præcipua etiam Chrifſtianæ perte-
Gtionis obſtacula ex animæ ſuæ viridario per
ſacramentalem Confeſſionem eradicare,
eâque præſertim mortifera deinceps mages,
ac immanem & venenatum draconem hor.
rere debet, éſtque hoc medium cuivis perfe-
Stionis ſtudioſo ab initio converſionis præ
omnibus aliis amplectendum, quia, ſecun-
dùm S. Ambroſium, initium bonorum eſt ab-
ſtinentia malorum. .

Secundò, à peccatis venialibus ſaltem ple-
nè voluntariis & deliberatis cum magna ſo.
licitudine ſibi caveat, cùm hæc Divinis au-
xiliis ad progreſſum in via virtutum jugiter
neceſſariis canales obſtruant; hinc angeli⸗
cus Doctor ait 3.P. 9.87. a. I. ad I. Peccata ve-
nialia ſunt impedimenta ſpiritualis profetlus; I.2.
9. 88. a. 3. ad 1. diſponunt ad mortalia; 3. p. 9.
97: a. I. vetardant, ne animus hominis prompt?

feratur in Deum; I. 2. 9. 89. a. I. diminuunt in-

clinationem ad virtutem, quam homo babet à
natura. I. 2.9. 85. 2. I. E& diminuunt fervorem
charitatis: Hæc autem cum ſtudio perfeétio-⸗

nis combinari non poſſunt. 4

Tet⸗

(enfin
üme umain
ve Ndonna ⸗
llrriem
18 NjVm jten
ndne llenn
zweleviſimmn
ietzt nntl
geni iſgtit
d, oe
Reglmnen k
7 mmunklien
e, wer nn
Cnn mant
rtkeeksnine
Alatle n

I, Cohnnandn

unddulenmr
on peſecſons,
un, HM ein ien
Ehrind
Ginorkutetunn
umn inerſtezeni
ſuchrilu
Plpe⸗ uugfn
Punlnpn len
ilttiinenign
ul, don dt
tge Muenne
Kifeng,

Kk, Soliloquium primum. 239
. Tertid, præter accuratam votorum obſer-
auauaantiam opera ordinaria per diem, & quæ
iuxta S. P. Benedictum communis Monaſterü
unni Tegula, vel majorum hortantur exempla, non
ex conſuerudine, ſed cum magna animi ap-
lim plicatione & puriſſima intentione in præſen-
Wi, tia Dei peragere fatagat: in his enim potiſſi-
u mum cardo religioſi profectus vertitur.
. Quartò, religioſæ perfectioni intentus
„valde vigilantem, ac ſeverum pravorum ani-
mi motuum & paſſionum cenſorem agere
„debet, ut eas Dominio rationis ſubjiciat;
Akrin i hinc ei continuo mortificationis ſtudio ad
ninſntt moderandas rebelles animi affectiones, ad ex-
tirpandos vitioſos vitæ præcedentis habitus
opus eſt, cùm hæc mortificatio & abnega-
mIn tio, juxta S. Baſilium, non tantum ſit funda-
Sns mentum perfectionis, ſed etiam vitæ Chri-
ndirbi ſtianæ, imò etiam rationalis à brutali di-
Gnanuima; ſtinctæ. ,
ir Quintèò, ardens & conſtans quotidiani
uudi ſui profectůs deſiderium foveat, idque nun-
e quam intepeſcere permittat: nam initium ſa-
WIEC/E pientie (ſeu Chriſtianæ perfectionis) veriſſi-
4 “ ma eſt diſciplinæ concupiſcentia, Sap. 6. v. 18.
guzzilzan ſine qua nihil magni ſperandum: Deus enim
hujus deſiderii intenſioni ordinariè ſe ac-
a Putr commodat, bona deſiderata conferendo,
— teſte angelico Præceptore: Deſiderium quo-
damodo ſacit deſiderantem aptum & paratum

1

240⁰ Diei V.
ad ſuſceptionem dehderati. S. TF. I. p. 9. 12. 2,
6. corp.

Sextò, ut autem deſiderium hoc ſit efff⸗
cax, indefeſſo ſtudio, ac labore virtutibus
comparandis, Præſertim humilitatis, pati-
entiæ, obedientiæ, charitatis erga Deum &
proximum, etiam ſucceſſu temporis per
a ctus heroicos & magis arduos inſudare de-
bet, quod eſt negotium totius vitæ. Con-
fidat autem perfectionis Candidatus de po-
tentiſſimo Benigniſſimi Dei auxilio, quo
frequenter & ardenter implorare debet, ac
unam virtutem poſt alteram, prout eam ſibi
magis neceſſariam judicaverit, in horto ani-
mæ ſuæ implantare, quotidianis in medita-
tione propoſitis rigate, defectus in exami-
nis particularis diſcuſſione amputare jugi co⸗
natu allaboret, nec puſillanimiter cedat diffi-
cultatibus, cogitans, hunc eſſe finem voca-
tionis ſuæ, hoc negotium ſalutis ſouæ: Yia
autem ſalutis, ut habet S. P. Benedictus in
Prologo S. Reg. non eſt, niſi anguſto initio in⸗
cipienda, procelſu verò converſationis E faei
dilatato corde, inenarrabili dilectionis dulcedine
curritur via mandatorum Dei.
Septimò, in obſequio Dei nil leve judicet
tam quoad fugam mali, quàm ad proſecu-
tionem boni, tam quoad opera obligatoris,
quàm ſupererogatoria, idque tripliciter:

Imdò fugiendo quosvis defectus & trans:⸗
greſſiones,

f
gebnnn
oüint Nel
ene tenn
ACrodegn⸗
,a Cuhto e
mmui; Oui
6ein Enlu,

eblds Not

te l u t
menon it nul
nimitiu l
4
ln id s
(Mk buteun un
i tie fehetin
tetihhrnneiſren
ntelteisdben
nnn hit cakone
oletmun ſun, eee
,untfungpinnii

Unüsü urdn

Aliſim Ananſ
ruitirpefin⸗
nhenge nmn t
Plknzgebn gle
uun ſigliann
n iun
lummn En
1nnni

i,

1

a Soliloquiun primum. 24 1

iß greſſiones, quæ ei minimæ videntur; 2d0&
obſervando minimas præſcriptas regulas &
conſuetudines, præſertim eas, quæ in Ec-
cleſia & Choro Religionis & Officii Divini
ritus, aut in Clauſtro obedientiæ duétum
concernunt; 3tio mortificanda ſe in mini-
mis, etiam ſecundùm ſe indifferentibus:
u nam, ur Euſebius Nirmbergius ait, Deus ma-
a ximus eſt. In ejas obſequio nihil putes mini-
mum: non ſatis magnus eſſet, niſi vinceret om-
nem parvitatem. de Ador. in ſpir. & verit. l. 2.
c. 14.
Octavè, in & poſt S. Communionem,
UIII vel S. Miſſæ Sacrificium, uti etiam in quoti-
uhnd diana, eäque frequentiori Venerabilis Sa-
Ut cramenti viſitatione aſſueſcat eliciendistener-
rimæ devotionis aétibus: ibi enim opportu-
niflimam habet occaſionem opulentiſſimo
Deo penuriam ſuam, neceſſitates ſuas, gra-
veanimæ ſuæ negotium fiducialiter commen-
Hdandi; ibi ab amandiſſimo Patre, Sponſo
dulciſſimo, Salvatore liberaliſſimo, mirum
charitatis ac perfectionis progreſſum facili-
os impetrare poterit, teſtante id S8. Maria
Magdalena de Paz, ad ſuas Novitias, quibus
Gn tanquam Magiſtra præerat: Non eſt effcacius
I medium ad acquirendam perſecionem boc San-
