entabat, & tamen ſuum imminentis judicii
timorem hiſce fatetur: Ego cunctis peccutorum
ſordibus inquinatus diebus ac noRtibus opperior
cum timore reddere noviſſimum quadrantem. S.
Hieron. Ep. 7. ad Florent. Quis in charita-

te Dei ardentior, S. Auguſtino ? hic quondam

in contemplatione Cœleſtium ablorptus vo-
cem ad aures ſuas delapſam audiebat: Augu-
ſtine, amas me? ad quam mox repoſuit: Si
Domine omnia corporis mei oſſa forent lam-
pades aurex, & ſanguis omnis, qui per
corpus eſt diffuſlus, in pretioſum balſamum
verteretur, eum in tui amorem ſinerem con-
flagrare; ex vita apud Lancilot. & alios: & ta-
men hunc ſanctiſſimum Patrem tantus ex-
tremi judicii pavor tenuit, ut eum his ver-
bis conteſtatus ſit: Væ mihi miſero, dum ve-
xerit dies jadici, & aperti fuerint libri con-
ſcientiarum, dum dicetur de me: ecce homo, &&
G opera

eent

iik
gitſüſd
ent Wn
nnt

nil

Kiubnn
ummnel
itini
Aau li
Gllegt
ſrnhee
itchantn
Un clhe
Agäie
Kuiunmnrn
euci
Uüenen
arte

(li

Dnntnn
ulinent
gllene
ſinhe
ui iin
inen 1

E!
iergze
6 Ie l Nl

Al koft

tin hien
1 pi ger
annnſräntnen
Pütfinitchen
1u il in
ythyliren
unienis e,
anfsperanmn
r uſfu iri
n ubaren 5
(inchmi
moſtegumdn
lin sapnunr.
NMlehte r.
lumn uuted
Nochiwen
is onid, G
tioln len
Ghenſerotn
elt Aintn
utem tunu,
eunton
in nin b
niſen iin
umin

Soliloquium ſecundum. 45
opera ejus. Ecce nihil reſpondere potero, ſed
demiſſo capite præ confuſione coram te ſtabo tre-
pidus & confuſus. Heu me miſerum! quid di=
cam? S. Aug. in Medit. c. 39. Vel ergo hi, &
alii ſancti viri vano & panico pavore duéti
timuerunt, ubi non erat timor? aſt hac ma-
cula tam lucida Sanctitatis ſidera à Spiritu S.
illuſtrata obfuſcare velle, piaculum foret:
vel fortè tua, incurie homuncio, merita eo-
rum innocentiam, vitæ auſteritatem, virtu-
tum omnium phalangem, excedere autumas?
aut eorum peccata ſupra tua ſcelera aggra-
vas? ſed hoc de ſe ſentire & ſtultitiam & in-
ſuperabilem ſuperbiam ſapit. Reſtat igitur
inevitabilis concluſio, quòd, ſi praético ti-
more, conſiſtente in ſeria vitæ emendatione,
finalis judicii diem Exemplo Sanctorum du-
tus non prævenias, à diabolo ſis excæcatus,
à propria malitia faſcinatus, ac in vita ſpiri-
tuali inſenſibilis factus. .
IX. Si extremum judicium tantùm in pi-
ura adumbratum Regem paganum ad fidem
Catholicam, ac vitam monaſticam deduxit,
an non idem potius Religioſum ad capeſſen-
da ſanctiora conſilia ſtatui ſuo contormia in-
ducat? Refert Bolandus 9. Febr. n. 64. in vit.
S. Theodoræ Imperatric. de Rege Bulgaro-
rum cultui idolorum addiécto, quòd is ſu=
pra modum delitias ſuas in venatione ſecta-
tus fuerit; non ſolùm enim deleéctabatur in
. ca-

46 Diei I.
captandis ferarum prædis, ſed etiam ſumma
cum voluptate intuebatur venationes peni-
cillo affabrè delineatas, ad quas artificioſè
depingendas uſus eſt opera Monachi cujus-
dam natione Romani, cui nomen Metho-
dius erat, in arte piétoria admodum exper-
ti. Rex autem haud dubiè ductu Divinæ
Providentiæ non præſcripſit, quæ & qualia
is animalia pingeret, ſed ſolum mandavit,
ut ſuo arbitratu adumbraret, quæ vellet, mo-
dò terribilia ea eſſent, quæque horrorem
ac metum incuterent ſpegtantibus. IIle cuùm
nihil noſſet eſſe terribilius, ſecundo Chriſti
adventu in communi hominum reſurrectio-

ne ac judicio, illud maximo, quo potuit,

conatu perfecit. Princeps ab hac parte ju-
ſtorum expreſſum cœtum intuens, ab alte-
ta impiorum ſupplicia, edoctusque à picto-

re, quid ſibi iſta vellent, illicò avitam ſuper-

ſtitionem ejuravit, inſtitutusque principiis
fidei intempeſta noéte ſacrum primitus Ba-
ptiſmum, & poſtea habitum monaſticum ſu-
ſeepit, acvitam religioſam profeſſus eſt. Si ergo
ars pictoria in imagine, utpote re inanimata,
tantam in animum Regis infidelis vim ac do-
minium habuit, cur verbum Dei in S. Evange-
lio de extremo judicio, cur Exempla San-
Rorum, cur fidei dogmata minoris effica-
ciæ ſint, ut in te ſalutarem omnis peccati
horrorem & antiqui hominis reformationem
operati

i
B Gul
iummſ⸗
orpen
ireun
Gginhl
triün
Sncten
6tian
Dende
Uluien
ſan ti
uiuri
lliee
luglir
nmrnhn
ffürte .
litenciu,
un nt
len
imzrecd
en i
ltite
milid⸗
ummhi
Wtien
Mopne
kik
„ Mog⸗
l, n

eſi 14
nn ſenien,
ü u rſ
tlnrt ae
Plinden et

nltgatnee

1 Gr in
ſaſi nteni
ll inuun,
Mit, geſleetd
le ionne
nti Necln
,ato Dr
Nnun tiunedie
Uno, Co vonit
Rihn pne
ninnens, 94
doglegr oll
ebgttaloe
tuingleteroſs
vnn ninnunk

nonniton

Nnndntegr
petimnnn
tifnre
1Dinlege
r engi ⸗
n onnrsen
en s hen

isrinmton
Z

Soliloquium ſecundum. 47
operari valeant? cur muta imago finalis ju-
dicii tam potens ſit, ut Regem paganum in
Chriſtianum ac juratum mundi hoſtem con-
vertat, in te econtra fides tam deſes & lan-
guida inveniatur, ut te ex tepido in ferven-

tem, ex ſenſuali in ſpiritualem, ex levi &

garrule in circumſpectum, ac modeſtum,
ex incurio regulæ tranſgreſſore in obſervan-
tem Divinæ gloriæ Zelotem mutare non poſ-
ſit, & quidem per graviſſimam, per accuratiſ-
ſimam judicii Divini, & omnium in valle Jo-
ſaphat finaliter tractandorum repræſentatio-
nem? Reſipiſce, dum tempus gratiæ, ac
nulli deinceps labori parce, ut quondam be-
nignum Judicem intueri, & ex ore ejus
optatam æternæ ſalvationis ſententiam perci-
pere merearis. Inſidientur nunc deæmones
ſuis tentationibus, inſurgant in te prava ho-
minum dicteria, fremat in te mundus uni-
verſus, extenuent corpus jejunio, premant
carnem quævis auſtera, gravent labores, ca-
lor te urat, frigus conſtringat, vultus ma-
cie palleſcat, langueat pectus, deficiat in do-
lore vita tua, & anni tui in gemitibus, in-
grediatur putredo in oſſibus tuis & ſubter te
ſcateat, in his omnibus hoc unum ſolicitè
cura, ut pro magno illo die iræ, die cala-
mitatis & miſeriæ miſericordem tibi judicem
concilies. Dic jam cum S. Bernardo de In-
ter. Dom, c, 35. Firmum eſt mihi propoſitum,
nun⸗

4⁸ Piei 1.
nunquam ridendi, quousque audiam eæ ore Dei
verba illa: Venite, Benedidti Patris mei, percipi-
te regnum; nec fiere defnam, donec liber ſim ab
illa ſententia: Ite, Maledici, in ignem æternum.

MEDITATIO II.
De AMemoria mortis practica.

Punct. I. Fratutum eſt hominibus ſemel mori,
ad Hebr. 9. v. 27. Ita indiſpenſa-
biliter Divina lege ſancitum, & per experi-
entiam ab origine mundi circa tot hominum
milliones comprobatum eſt. Veniet dies &
hora, & fortè per mortis prodromos, va-
rias infirmitates denuntiata jam prope eſt,
in qua & tu hanc legem, & quidem ſemel
duntaxat ſubire, ac ſolus ſine comite, ſolis
operibus tuis bonis, & malis ſtipatus de tem-
pore in æternitatem tranſire debebis: in æter-

nitatem dico, vel ſemper felicem, aut infeli-

cem. Quàm certa autem & univerſalis mors
eſt, tamincerta eſt ejus dies & hora, locus, &
morbus. Veniet hæc hora, inquaaſpicies elan-
guia membra tua brevi vermium pabulum
jutura: de anima autem anguſtia coarctabe-
ris, an cum tot demeritis & peccatis tamen
choris Beatorum æternum milericorditer ſit
aſſocianda, an verò juſto Dei judicio in ro-
go infernali, in ſtagnis ſulphureis perpetuò
ſit crucianda. O quàm diverſum tunc de
omni⸗

n
end

1 ſo
d
ehine
—
ijnemane
ADe,
tEd.
n.

unawe
n, Mnert
lin,n0
D
Elrhanh

Meditatio tertia. 49
ralnan, omnibus, quæ modò ſenſus tuos oblectant,
Ann, j judicium feres! videbis, bona vera & ſolida
nrlir, non fuiſſe, ſed nugas & crepundia, quæ ſe-
Uprnan ctatus es, ac modò dura pœnitudine con-
ſcientiam tuam lancinant. Hæc non obiter,
ſeqd viva fide tibi certò obventura crebrò, co-
unte a Sina ac omnes moribundi circumſtantias pro-
vidè perpende, non ut remotas, ſed proximas,
hirkimi non alienam, ſed tuam animam à corpore
Ili, Mrepe ſeparantes.
. gtel 1 uncét. II. Quò longius iter ſuſcipitur, eò
ſititgionumn major proviſio requiritur. Virtutes viatici
4 ſietss 10co ſerviunt. Quot ſolidas in te numeras?
Lpercurre totum omnium virtutum chorum:
in em e ubi vera humilitas, patientia, temperantia,
n Küenie charitas Dei & proximi &c. 7 ubi fervor in
Ginemn Divinis? puritas intentionis &c. ? quæ tua
nüliettn bona opera? an non pauca, manca, imper-
ethetent. fecta, inconſtantia, tepida, frigida, ſua
en Idt ercede in hac vita jam ſatis compenſata,
ailk & æterna retributione indigna? Time, ne ob
unn . penuriam proviſionis deficias in via ad æter-
iaiin ,e nitatem, & ante obitum tuum operare juſtitiam.

fügockonne,

mi1 . Eccli. 14. v. 17. O quàm dulces tunc erunt
H mnir meribundo patienti animo toleratæ adverſi-
gtren . tates, luppreſſæ cum ſilentio offenſæ & con-
lna temptus, aſſumptæ internæ ac externæ quo-
HCkiuit tidianæ mortificationes, peracta prompta
Niſtott voluntate obedientiæ opera, cuſtodita pau-

Uyrilen pertas cellæ absque ſuperfluitate, ſponte pro⸗
ifedn D tractum

50 Diei I.
tractum orationis ſtudium &c.! Econtra ⁶
quasntum enum per omnem eternitatem
pœnitebit, ſi his neglectis mala morte obie-
rit! Fac nunc, quod tune facere velles, 89 bene
ſecurus eris: de Imit. Chriſt. l. I. c. 2 5. n. 2. Nam
primùm in gravi infirmitate, appropin-
quante hora mortis artem bene moriendi
diſcere velle, valde periculoſum eſt. Error
mortis irremediabilis exiſtit, & nullis lachri-
mis per omnem æternitatem compenlſandus.
Punct, III. Quotidiana mortis memoria
practica ſit, neceſſe eſt. Si moriendum, &
quidem brevis (nam etiam mille anni, tan-
quam dies heſterna, quæ præteriit) ut quid
ergo corpus potu, cibo, ſomno, aliôque
vano cultu delicatè nutris? anne dignum tot
lenociniis, & non potius omni odio, quod
brevl erit deforme, horridum, foœtidum, à
vermibus, bufonibus, & ſerpentibus cor-
roſum? Si moriendum, ergo omnia in hoc
mundo relinquenda: ut quid ergo vanitati⸗
bus diſtraheris? ut quid caduca ſolatia, ſym-
pPoſia, ac naturæ oblectamenta inquiris? ut
quid fumum vanæ gloriæz & æſtimationis
occucupas? ut quid honorifica officia ambis?
Evaneſcunt hæc omnia nunquam reditura:
Cùm interierit, (homo) non ſumet omnia, neque
deſcendet cum eo Gloria ejus. Pſ. 48. v. 17. Om-

nes proin labores, curas & ſtudia non vi-
nitati, ſed adipiſcendæ felici æternitati ſcne
cit

“
nenmt

Meditatio tertia. „1I
en eit conſecra. Ut bene moriaris, negotio-
Krum omnium ſumma eſt: & quomodo huic
ſummi momenti negotio te hactenus impen-
le “ chſti:? Non ſatis eſt optare mortem ſa nẽtam
e Ncum Balaam, Num. 23. v. 10. dicendo: Mo-
Mn ziatur anima mea morte guſtorum, kfiant no-
e uint viſſima mea horum fmiliu; Ied practicè & con-
ſtanter tota vita omnia opera tuaz in felicem
W obitum cum ſancto timore dirigenda ſunt.
aen Et hoc eſt pium S. P. Benedicti monitum:
Mortem quotidie ante oculos ſuſpectam babere.

Fmminng
imnclemii 16, Reg. c. 4. inſtrum. 40.

E DIES SECUNDA,

il meöpnnre Verbo incarnato Tkſu Chriſto con⸗

isommiod

ninn keiin ſecranda.
Abeentuar.
etnenniinin O R A 1 1 S
Ad Dei Filium pro nobis incarna-
Audtaſatn
Awen iſun tum,
4 4 X . . ,. ꝛ2
an Manè ante alia exercitia devo-
ien tè recitanda.
„R Omine Eſu Chriſte, qui es Deus ve-
AENS rus de Deo vero, qui de ſinu Patris

4 D in terram deſcendere, & humanita-
fela mmn tis noſtræ vilitate veſſiri dignatus es,
. D 32 ut

52 Diei II.
ut nos per tuas in mortali vita progreſſiones
Verbo & Exemplo ſemitas tuas ambulare, &
ſecundùm Divinum Beneplacitum tuum vi-
tam noſtram inſtituere doceres: ego redem-
ptorum tuorum infimus, ac indigniſſimus
rogo te per viſcera Bonitatis tuæ, per Amo-
rem illum, qui te & Solio Cœleſtis Gloriæ in

ſinum intemeratæ Virginis Matris tuæ ex ſo-

la infinita miſeratione mei, totiusque ge-
neris humani attraxit, ut mihi hodierna die,
ac deinceps totâ virà meâ gratiam conferre
digneris, qua opitulante veterem hominem
exuere, cum Filio prodigo reſipiſcere, di-
gnos fruétus Pœnitentiæ germinare, omnem
etiam peccati umbram abhorrere, tepidita-
tis meæ grandem lethargum excutere, ac
totius vitæ reformatione te Dominum meum
Jeſum Chriſtum per conſtantem imitatio-
nem induere merear. Fac me tibi, Fili Dei
pro nobis incarnate, in aſſumptæ humani-
tatis moribus ſimilem, qui te voluiſti in car-
nis miſeriis exhibere conſortem, ut in con-
temptu terrenorum, in paupertatis nudita-
te, in caſtitatis puritate, in obedientiæ ſub-
jectione, in mentis humilitate, & exina-
nitione, in cordis manſuetudine, in inten-
tionis ſimplicitate, in charitatis ſublimitate,
in voluntatis Divinæ adimpletione, in Glo-
riæ Dei zelo, in heroica virtutum omnium

expreſſione tibi ſemper conformis vivam &
moriar

it
SVen n
amm
eNſen
yufnn

NR1

inn

RENs
leſollee,
inrhg
nii n
unmtnn
nitnt
nn
yol

1

Ni/,
miin 1 . Meditatio prima. 53
unuthie Moriar , ſicꝗque tu totus in me & ex me emi-
Aſinen neas Dominus meus Eſus Chriſtus, qui es
hee
tic us in ſæcula ſæculorum, Amen.
lin i Poſit perſolutum in Choro matutinum legitur ex
Aoldiet lib. I. de Imitat. Chriſti c. 21. de Compun-

Acbre .
hrige.,...
lnnilnae Kione cordis.

eH MEDITATIO I.
Maliolend 7,
sune Dé anima, cum Filio prodigo re-
kelettnfanin ſipiſcente.

iiinh, punct. l. POlquam omnia conſammfſet, facta
Kaungicnt eſt fames valida. Luc. 5. Non facta
nnn, ihl ſ ſames epularum, ſed honorum operum, atque
un unſt4 virtutum, ait S. Ambroſius l. 7. in c. 15. Luc.
er)aümd Hanc ſummam nuditatis, egeſtatis, famis.
luumni jgnominiæ in paſcendis porcis, in comeden-
Audhi dis ſiliquis miſeriam Filius à priſtina felicita-
Mmnus te dejectus afflictim conſiderabat. In ſe re-
Crdiſin verſus. Primus ad ſeriam converſionem
nnm Iid greſſus eſt, ſi præcedentis vitæ miſerias æ ua
NEſance ponderes, quomodo hactenus à Deo
nuii-h fugitivus perverſo peccati ac demonis jugo
mluAi ſervieris: quomodo concupiſcentiarum ac
Mee, ſenſualitatum ſuarum oblectamenta ſectando
Hüniis æternæ reprobationis periculo ſe proſtitue-
itlei,10 ris: quomodo tuis paſſionibus, ac animi
ammme affectibus non audito rationis ac Spiritũs di-
TCiniie Etamine, non interpoſito internæ ac exter-
D 3 næ

cum Patre & Spiritu S. unus in Trinitate De-

1

Diei II. .
næ mortificationis limite liberum Domini⸗=
um ceſieris, quàm tepidè, languidè ſine gu-
ſtu, ſine fruétu Divina obieris, ac te exinde
Cœleſtium conſolationum rore indignam
reddideris: quàm vilis inter alios fideles Dei
famulos, ex eorum converſatione meritèò
extrudendus inceſſeris: ad quam inopiam
gratiarum ac mecxitorum te depreſſeris &c.
Has & alias tibi ſoli notas miſerias, ſi colle-
Sto ſpiritu recogites, non erit tibi difficile,
accedente Divina gratia, cum Filio prodigo
in ſe reverſo in hanc efficacem reſolutionem
proſilire: Surgam, & ipo ad Patrem meum.
Pondera jam notas particulares animæ tuæ
miſerias, neceſſitates, pericula, & dic cum
ſeria reiolutione: Surgam de his porcorum
ſiliquis, ſenſuum illecebris, ſurgam de le-=
thargo, de ſalutis, & profects ſpiritualis in-
curia, & ibo Patrem meum per ſeriam Poœ-
nitentiam, vitz emendationem, & novum
Spiritus fervorem.
Punct. II. Vide jam Filium degenerem pœ-
nitentem: aſpice, ut ad pedes piiſſimi Patris
provolutus Clementiam ejus imploret: audi
ſingultus, percipe lachrimas, quibus ſuffu-
ſus reatum ſuum profitetur, dicens: Pater,
peccavi in Cælum & coram te, jam non ſum di-=
gnus vocari Filius tuus, hoc eſt, ut S. Bonaven-
tura interpretatur: Peccavi in Cœlum per con-
temptum Majeſtatis: in œlum peccat, qui Hern
. E 1

gontt⸗
AM
nnn

Epern ra
Frbunrſe
luſete
dl

ne

nnh
iirnit
la inn
ena
An an
uhat
Gnf,
uti
te ⸗
1

ntelkenn Meditatio prima. 55
elnlie, CCli contemnit. Vide, 6 anima, & fac ſecun-
ei eta dum Exemplar: ſecuta es errantem, ſeque-
enm ii re & pœnitentem. Habes quotidie in cubi-
liringfieen li tuo Chriſtum crucifixum, habes in Eccle-
I ſia vivum Eſum Euchariſticum inSanétſſimo
Altaris Sacramento: huic ſæpè ſæpiſſimè cum
corde contrito advolvere, hunc offenſum
infinitæ Majeſtatis Dominum, Patrem Cle-
mentiſſimum, deprecare. Eſto, quòd pro-
digi Filii numerum, aut qualitatem peccato-
rum non compleveris; (nam & hoc mera
gratia eſt) ſuſficit unum, infinitis lachrimis
dignum, fſufficiunt venialia ſine numero
D perpetrata, ut acri Pœnitentia jugiter caſti-
EnnAie gentur Exemplo Jobi cæteroquin juſti dicen-
nui pen tis: yſe me reprehendo, & ago Pœnitentiam in
n, umt favia 8) cinere. Job. c. 42. V. 6.
tdhifmus ” Ppuncl.III. Vidit illum Pater ipfus, E&o miſe-
unggbinir vicordia motus eſt, && accurrens cecidit ſuper
nn, Anm collum ejus, & oſculatus eſt eum. v. 20. Quod
in typo Filii prodigi Divina Sapientia expreſ-

o

, Anlibnte
enebluione
ODpbane

AAnennenn.
neszmmmen

fntgnen ſit, idem in juſtificatione cujusvis peccato=
Argihkn ris verè ponitentis, etiam tecum continge-
Gl re ſolet. Appropinquas in via purgativa
l Deo per veram contritionem, ſinceràmque
GA confeſſionem, & dum ex intimis cordis hu-
nmks miliati medullis exclamas: Pater peccavi in
ehus hun Cœlum, & coram te, jam non ſum dignus vo-
unge cari Filius tuus; mox ille ex paterno miſera-
gth tionis affeétu oſculo pacis te excipit, ac bra-
4 chiis

356 Diei II.
chiis Divini Amoris ſtringit. Reddit tibi ſto-
lam primam deperditæ gratiæ & charitatis,
cum annulo fidei, & ornatu bonorum ope-
rum præcedentium: veſtit te calceis ſpei &
totius juris, quod perdidiſti in ordine ad
poſſeſſionem paternæ hæreditatis: inſtituit
convivium, quia lætari facit omnes Ange-
los ob Filium, qui perierat, inventus eſt. v.
32. O conſolatio verè reſipiſcentis animæ,
vix non etiam iplis Juſtis invidenda ltalis enim
dignatio non contigit alteri Filio, qui ſem-
per fidelis apud Patrem remanſerat. Tan-
tum hoc eſt, ut planè credi non poſſet, niſi
ipſe Dei Filius hoc paradigma de Filio pro-
digo compoſuiſſet, & ipſe juramento teſta-
retur: Amen dico vobis, gaudium erit coram
Angelis Dei ſuper uno peccatore Pœnitentiam
agente, quam ſuper 99. Tuſtis, qui non indigent
Pœnitentia. O nos Beatos, quorum cau-
ſa Deus jurat, ait Tertullianus de Pœnitentia.

SOLILOQUIUIM PRIMUM.

Tempore matutino Diei ſecunde.

De agendis dignis fructibus
Pœnitentiæ.
I1. DUe ad Cœlum viæ patent, Innocentiæ
una, Poœnitentiæ altera. Harum al-

terutram neceſſariò ambulare debent omnes
omni⸗

lin
rrih
vmnanin
gmman
ecn m
11 ſt
. n
ri Vnv
elmnen
lu .
rnehf inn
izue
ecknno ien
uptnth
Kultnene
telln re
ent.
inn an
W
Cin, nn
lt e a
ll inti
Amn
naln tt
liinz
irimt
D unn

Nly,

lig Rellfin
eptir
unhonn 4
ltr alei 1
liktinartne⸗
nnlnt: ltin
nemg
nmn, Hreg
ettihſenun
Mhininhlkitei⸗
Aeiſli, gnin
rnnen T.
eänmnpolen
enteklone
leſnneno te
Yuäm gr an
Naltne Mntner
ti, wmnilen
ns gnnun en
Henscedenteni

NAMWI
,Nzn,
Kuaben
ii
2ſgtn, nedl

je nen. Hn.
hlnkhenn

Soliloquium primum. 57

omnino homines, qui animam ſuam æter-
nùm ſalvare cupiunt, ſecus à vero ſalutis
tramite aberrantes in æternæ damnationis ba-
rathrum caſu nunquam reparando ruent.
Sed quàm pauci, eheu! ſervata Innocentiæ
Polymita cum S. Job c. 27. v. 6. dice-
re poſſunt: Non me reprehendit cor meum
in omni vita mea; vel cum Salomone: Quis
poteſt dicere: mundum eſt cor meum, purus ſum
à peccato. Prov. 20. v. 9. Demptis paucis
omnes cum Iſaia c. 64. v. 6. ingemiſcere de-
bemus: Fatti ſumus ut immundi omnes nos.
Quisquis igitur per peccatum mortale ſemel,
ac fortè iterum, iterumque gratiæ juſtifican-
tis naufragium fecit, huic unica in ſubſidium

reſtat Pœnitentiæ tabula, quæ ei neceſſaria

eſt neceſſitate medii, ut ad portum ſalutis
denuo emergat. Emergere jam non differ,
anima, per contritam conſcientiæ tuæ
manifeſtationem, per ſinceram in confeſſio-
ne, prout opus aut conſultum viſum fuerit,
cordis tui effuſionem: lava animam tuam,
6 homo, in naratoria Siloë, ne cedas vere-
cundiæ, ne vano timore & reſpectu te re-
trahi ſinas, ſemel in hoc paſſu generoſè vi-
ciſſe hic animæ tuæ quietem, ac conſolatio-
nem coneciliat, & ibi glorioſo Pœnitentium
choro te aſſociat: agitur de momento æternæ
ſalutis aut damnationis ſempiternæ, utere
opportuna, quam modò habes, occaſione
D „ & grâ=

58 Diei II.
& gratia, fortè nunquam tibi amplius indul-
genda. Hoc opus æqua lance pondera, &
feliciter determina. .
III. Deinceps autem præcipuus nobis hic
ſermo erit de Pœnitentia, non ut Sacramen-
to, ſed ut ſpeciali virtute, omni tempore
indefeſſo labore, convenienti corporis affi-
ctione continuanda, prout peccatis tuis cor-
reſpondere dignoſces, ſecundùm illud: Pro
menſura peccati erit & plagarum modus. Deut.
25. v. 2. Dicitur autem Pœnitentia à Poœna,
ut idem ſit pœnitere, ac pœnam tenere.
S. Auguſtinus l. de ver. ac falſ. Pœn. c. 19.
virtutem Pœnitentiæ definit, quòd ſit dolor
animi ſe ipſum affigentis, vel punientis ob mala
commiſſa. S. Joannes Climacus gr. 5§. ait:
Pœ nitentia eſt corporeæ conſolationis perpetua, &&
jugis repudiatio, & voluntaria eurum rerum om-
nium, quæ affligunt (quæ verba notatu digna
ſunt) toleratio. S. Cyprianus de Lapſis modum
pœnitendi ita deſcribit: Orare oportet inten-
ſius, & rogare, diem luctu tranſigere, vigiliis
noctes ac fletibus ducere, tempus omne la-
chrimofis lamentationibus occupare, ſtratos
ſolo adhærere in cilicio & cinere volutari, poſt
indumentum Chriſti perditum nullum jam
velle veſtitum, poſt diaboli cibum malle jeju-
nium. Multi ſunt, qui rem actam putant,
quando ſemel conſcientiæ noxas ad aures
Confeſſarii depoſuerunt, cæteroquin de in-
juriæ

X

1/

ft
u ln d

W

M .
St, M

Acnen

Auimmnht

Pemn ,Mnir

,

thimint
le ollen
niu nbel
Annennt anme
c Eopon
Mein

UI
Tenenuilen
a Aenmn tenene
lhendh
int gil eA
frinitchn
lnoh
ſlinikptu
niuyungmmer,
eti wenigt
Gtelaſurotn
Jrnmeit⸗
Mbrnigeenznt

n tu el
munnme ktin
irſolnge
gäiundohun u
Gchunmleſſ⸗
enEum un
ie m⸗ 4 1
tumngl,
MI

Soliloquium primum. 79
juriæ Deo illatz compenſatione, de ſeria
morum converſione, de moderata etiam
corporis affliétione, de jugi paſſſonum mor-
tificatione, de ſanctioris vitæ inſtituto haund
multùm anguntur; hine non mirum, quòd
rarò inveniatur peccator verè & genuinè
poœnitens, imò tam rarò, ut S. Ambrofius
I. de Poœn., c. 10. dicere non dubitaverit: Fa-
cilius inveni, qui innocentiam ſervaverint, quam
qui congruè Pœnitentiam egerint. Poſtea ve-
rum modum ritè pœnitendi ſubjungit: Re-
nuntiandum eſt ſæculo, ſomno ipſi minus indal-
gendum, quàm natura poſtulat, interpellahdus
eſt gemitibus, interrumpendus eſt ſuſpiriis, ſeque-
ſtrandus orationibus, vivendum ita, ut vitali

buic moriamur uſui, ſeipſum homo abneget, G

totus mutetur.
III. Aſſumamus ultima bujus S. Doétoris
verba: Homo ſeipſum abneget, & totus mutetur.
Sanè vera Ponitentia mira metamorphoſi to-
tum mutat hominem, eumque variis vitiis
implicatum in novam regenerat creaturam.
Accipe prototypon hominis, ſi lubet, etiam

ad ſacratiorem ſtatum vocati, qui per fre-

quentatos longiori tempore Pœnitentiæ
actus totus à ſe ip:o alienus factus eſt. Erat is
ad Divina piger & faſtidioſus, penſum Re-
ligionis in choro, in oratione aſſumebat ex
conſuetudine ſine ferrore, ſine ſucco: jam in-
ſtar igniti carbonis flagrat in Divinis oble-
quiis,

60 Diei II.
quiis, in precibus etiam ſpontaneè aſſumptis,
ac protractis dulcibus Pœnitentiæ lachrimis
innatat. Prius erat ſui amator, proximi con-
temptor, pacis ac charitatis turbator, effu-
ſus in ſenſualia: jam rigidus ſui ipſius judex,
& vindex eſt, jam operibus charitatis, &
obſequiis in æquales & inferiores ſolicitè in-
cumbit, jam percepta ſenſuum ſolatia ac va-
nas cupedias luctu, abſtinentia, & corpotis
maceratione plectit. Conſfideraſti prius in
eo hominem mollibus veſtitum, proprii ho-
noris zelotem, ad omnem offenſæ umbram
rugas exaſperantem: jam ſui incurius vilia
& abjecta eligit, faſtum humilitate reprimit,
riſum, jocos, ac verba otioſa luctu compe-
ſcit, ſerena fronte adverſa omnia patienter-
imdò lætanter excipit, ciliciis ac flagellis inſe
durè animadvertit, ſuique oſor implacabi-
lis eò cautius jam etiam à licitis abſtinet, quo
amarius ſe illicita perpeträſſe meminit. Ad
hæc & alia fortiter agenda & patienda præce-
dentium peccatorum jugis memoria eum
inducit, dum mala ſua præterita cum lachti-
mis, vel gemitu quotidie in oratione Deo con-
fiteri, de ipſis malis de cætero emendare juxta
monitum S. P. Benediéti c. 4. Reg. inſtrum.
58. unicè ſatagit. Hi, hi ſunt fructus digni
Pœnitentiæ, qui ex totius hominis fortimu-
tatione reſplendere debent, hos ambit of-

fenſa Dei Juſtitia, hos 8. Ordinum Fundato-
res

, ki
lnatn
Smponente
tllim 6
Kulenx
Phnenne
31 n .

Nlſctnſ

il
onne ,
kielie in

“
almgoninen

in lhuen ek
Ullifin
Feigäning
Untennſteein
gelmſtin.
Anen, Aoni
Cuitif m
ltun nnite
ofele unken
imnnig ſi
nlengini,
igſlidoone⸗
Alomnuhniete
leitdpclent
r obr rt
lctssla,⸗
leenint N
Aicimht
nt mumen
t Dar.
em mine ſo
Nelahn
Uiminkuie
Pnagnisfd,
et, 15 ahi⸗
Neuſn⸗

Soliloquium primum., 61

res à ſuis alumnis, hos SS. Patres ab omni-
bus rit pœnitentibus exigunt: Pœnitentem bo-
minem dico, ait S. Ambroſius to. 5. ſer. 35.
qui diligit, quod antè neglexit, & quod mali
fecerat, derelinquit. Sunt non pauci, qui
prius non mediocribus noxis conſcientias
ſuas macularunt, aut ſanè vitæ rationem ob-
ligationi ſuæ non conformen duxerunt, po-=
ſtea autem, ut ait illuminatiſſimus P. Paulus Se-
gneri, in Man, Anim. 3. April. n. 3. cum reſi-
piſcunt, ſi hebdomadatim ſe ſiagellaverint, per-
Juadent ſihi, ſe facere prodigia Sandtitatis. Et
quid ſi ſola confeſſione Sacramentali conten-
ti nec hanc aut ſimiles corporis auſteritates
aſſumpſerint? Errant hi, & aberrant à vero
Pœnitentiæ ſpiritu, niſi ad dignos fructus
Poœnitentiæ & ad ſeriam totius hominis con-
verſionem ſe totos impendant.
IV. Hos autem Pœnitentiæ fruétus cum
tali hominis ſpirituali transformatione ſe ſo-
lo non producit Confeſſionis Sacramentum.
quod, licèt ritè ſuſceptum deleat culpam &
reatum pœnæ æternæ, relinquit tamen poœ-

nam temporalem vel in hac vita per volun-

tarias afflictiones, & opera virtutis Pœni-
tentiæ, vel in altera per rigorem Divinæ Ju-
ſtitiæ in flammis purgantibus abolendam.
Inſuper Sacramentum Pœnitentiæ ſe ſolo non
tollit gravia damna, quæ peccatum intulit:
ſicut enim recedente febri, per quam in S.
Litteris

62 V Diei II.

Litteris plerumque peccatum intelligitur;

atteſtante S. Vincentio Ferrer. Febris in §.

Scriptura fignificat peccatum mortale, quia pec-

catum mortale habet conditiones febris: non
continuò etiam morbi reliquiæ fugiunt, ſed
manent adhuc virium languor, ciborum
nanſea, ſomni defeétus, appetitus ad no-
civa; ſic quoque remiſſa per Sacrachentalem
Confeſſionem culpa, remanent tamen peccati
reliquiæ, nempe pœoa temporalis, pravi
habitus, minor pronitas ad bonum, major

proclivitas ad relapſum, infirmitas in appe-

itu iraſcibili, malitia in appetitu concupi-
ſcibili, quæ hominem inceſſanter ad nova
peccata inclinant: nam juxta Doctorem An-
gelicum peccatum mortale actuale easdem
in quovis homine privato operationes ha-
bet, quas peccatuch orig nale reſpectu totius
generis humani cauſavit; hinc augetin intel-
le Qu cæcitatem, in voluntate pravitatem, &
in memoria oblivionem. Sed necdum ſatis:
condonat quidem miſericors Deus perabſo-

lutionem Sacerdotis peccati culpam, ſed

quia ſimul Juftiſſimus eſt, ex inſcrutabili ju⸗

diciorum ſuorum abyſſo in odium præceden-
tium peccatorum perſepè ſubtrahit poſtea
certa auxilia ſua prorſus indebita, ad quæ ho-
mo vi legitimæ confeſſionis nec jus, aut
titulum habet, nec Divina promiſſio ad il-

lorum communicationem ſe extendit: quo-
modo

pr

uninns
1 n: n

Ehena.
Ekws⸗

1

lone

Anni
M ain⸗
igtlun
R Uohzen
lwdt
Ptöhtte
1edr⸗
Ate nt

Mtofmn iſeſi⸗

Phene, Mhin

n eil 11
lpriruenen
untimmen,
enig
iinn jn
ifnign.
ettn ccn⸗
relnter Adn
UNnbodoen ,n
leidnle esd
o Oenioner
gtlerſedlini
iragtriun
leſrwiten K
ürdirtn
geenſe⸗
Aeriteunif
ziogunetr
Rlorctt
CinAaue⸗
nint ſo,1
eeN
ie

Soliloquium primum. 63
modo zutem deinceps negotium ſalutis ſuæ
operabitur infirma anima, his ſpecialibus uxi-

u, lis omnino gratuitis deſtituta? poteritne ſe-

curè inniti ſoli eonfidentiæ de peccatis per
Confeſſionem expiatis?poteritne ſine aſſiduo
operum Pœnitentiæ adminiculo inter tot
hoſtes, tentationes, ac inſalius dæmonis,
carnis & ſenſuum ſalva ſubſiſtere, ſpeciali-
bus auxiliis non adjuta? Sanè res ardua & pe-
riculiplens eſt, adeò, ut inſignis Conciona-
tor Apoſtolicus B. Paulus Segneri in Inſtruct.
Pœnit. c. 6. hac donorum gratuitorum dene-
gatione timore perculſus vocem ſupplicem
ad Thronum uſque Divinæ Elementiæ exal-
taverit: O Deus, ne me hoc fulmine ferias! Si
Pumire me decreviſti, non deprecor aſperitatem,
rigorem non detreſo, oro ſolumodò, ne pœnam
ſringas cum tanto furore, nempe aſſiſtentiam
auxiliorum ſpecialium ſubtrahendo.
V. Hinc providè monuit Spiritus S. ut
etiam propter peccatum per Pœnitentiam re-
miſſum nobis timeamus: De propitiato pec-
cato noli eſſe ſine metu: Eccli. 5.v. 5. non quòd-
Deus peccatum ſemel clavibus ritè ſubje-
ctum, ac condonatum homini denudò im-
putet, ſed quòd illud etiam quoad culpam

remiſſum, grandia damna, noxios effeétus,

ac vehementes in relapſum propenſiones re-
linquat; ideò in rebelles animi paſſiones per
Opera Pœnitentiæ continuum odium exer-
cendum.

64 Diei II.
cendum. Poſtquam convertiſti me, egi Pœni-
tentiam, ait leremias c. 3 I. v. 19. quo idem di-
cere voluit, ac poſt ſeriam à creatura averſio-
nem, cordis compunétionem, & ad Deum
converſionem, ſicque poſt culpam jam re-
miſſam, juſtam de ſe peccator converſus ul-
tionem per voluntarias auſteritates ſumere
debet, Exemplo S. Pauli Ap. ad Sanctitatem
jam plenè converſi: Caſtigo corpus meum,
in ſervitutem redigo. 1. Cor. 9. Vv. 27. Silex
percuſſus favillas emittit; caro per Pœniten-
tiam afflicta, ac macerata mentem illumi-
nat. Oportet, ut Pœnitens Medicum imitetur,
qui curando corpus affligit illud amaris po-
tionibus, abſtinentia à cibis nocivis, venæ
ſectione, & ſi opus fuerit, carnis ſecatione
& aduſtione: æquali modo, nec minori rigo-
re medendum eſt morbis animæ. Sit inſuper
anima carnifex carnis: quia ad hoc ex magna
Dei indulgentia non eſt ad pœnas inferni dam-
nata: contingit enim nonnunquam, ait Zeloſſi-
mus P. Euſeb. Nirmbergius, de Ador. in Sp.
& Verit. l. I. c. I3. ut ex duobus delinquenti-
bus capite damnatis alter complex abſolva-
tur, hac lege, utin ſocium exequatur ſen-
tentiam mortis, fungens in illum munere
carnificis, cùm alius deeſt. Complices pec-

catorum ſunt anima & corpus: in hoc ſit ani-

ma miniſtra Divinæ Juſtitiæ, & torqueat con-
venienti ſupplicio, ſiquidem non eſt præci-
pitata

in

4
feaa
gAnceni

Gumge
Valmn
haun
6eti i
illlc
Mn ,0
Putupnnenen
eumnui
faltenwn
Patgbrke
aarCerelre

—

lesſen
lnenue
trrumine
unto/ure
aulnt
lbün ie

ini,

Nke
aRulit

egie

1

ie
nſn, Soliloquium primum. 65
iiigote, pitata ad inferos, cùm primoòm peccavit.
Wicnlna Hæc citatus Author. Studeat proin anima,
un Aila ut Miniſterium juſtitiæ ſibi deſuper commil-
Malpenin ſum ſine adulatione ritè exequatur. Rigor
unlunteſt animæ in corpus, potius autem in indomi-
glking mnen tas paſſiones, utpote hoſtes infenſiſſimos,
Iiiden mera indulgentia eſt reſpectu pœnæ infer-
n nalis, cujus reatum ſubiit: caveat tamen,
CE/i ne independenter à ſuperioris, aut pruden-
Hangintigg tis Conkeſſarii. direétione corporales auſteri-
unh inn, tates in ſe ſuſcipiat, qui eas ſecundum æta-
Manfniem tis, ſtatůs, virium, occupationis & com-
luimmd Plexionis conditionem moderari noverit.
eife,en VI. Securius præ aliis, & ſine deceptionis
ensſim Periculo in exercendis operibus Pœmientiæ
NemNuH Procedit quilibet Religioſus in approbato ab
nimn Nit Eccleſia Ordine Profeſſus, ſi in eo commu-
iunfnan nem vivendi normam juxta regulam ac inſti-
Hentmin tutum ſuum ritè obſervet. Quid enim veſtis
— religioſa, quid vita ſolitaria, quid functio-
EN es omnes denotant, quam ſanétam publi=
αcæ Pnitentiæ Profefſionem? Nônne in Clau-
Cobnktne . 2EAA
nc r ſtris perpetua voluntatis propriæ fubsuperio-
umn re abnegatio ? nénne juratum ibi volupta-
in ſnn tum carnalium repudium, cum aſſiduo ap=
juinn nn petitůs ſenſitivi fræno ſanétè continuan-
lrne dum? nônne ibi paupertas ſpiritůs cum vo⸗
utiiu luntaria abdicatione omnis proprietatis, &
nſetch independentis uſůs? nônne in Cœnobiis ju-
enm6 “ giter vigent frequentiores per anni decurſum
D E abſti⸗

66 . Diei II.
abſtinentiæ, jejunia, vigiliæ nocturnæ, quo-
tidiana laus Dei in Eccleſiis, correctio cul-
parum in Capitulis, ſtudium & labor in Cel-
lis? Hæc ſi Religioſus non ex conſuetudine,
non perfunctoriè, ſed cum ſancéta intentio-
ne, cum ferventi zelo obſervet, ac quoti-⸗
die peccatorum ſuorum memoriam refricans
ea offenſo Numini in ſatisfactionis thymia-
ma offerat, brevi tempore inſignes Pœni⸗
tentiæ fructus congregabit, ac quondam
cum S. Petro de Alcantara exclamabit: O
felix Poœnitentia, quæ tantam mihi gloriam
promeruit!
VII. Et hæc eſtratio, cur Summi Pontiſi-
ces in S. Canonibus ingreſſum Religionis,
ac ſtabilem in ea vivendi rationem omnibus
allis auſteritatibus, ac publicis Ponitentiis,
etiam ab Eccleſia, ab Epiſcopis, àäſummaſe-
de dictatis potiorem duxerint. Argumento
nobis eſt Stephanus V. Pontifex Max. Mira-
culorum gloria illuſtris, qui Hyſtulphum,
virum nobilem, poſtquam ex zelotypia &
prædominante ira propriæ uxori mortem
violentam intulit, ad ſubeunda hæc Pœni-
tentiæ opera condemnavit. Verba autem
S. Pontificis in Decret. Gratian. Can. admo-
nere. 33. q. 2. ſunt ſequentia, quæ non ideò
allegamus, ut inter Hyſtulphum, gravem ho-
micidam, & alium inferiorum noxarum re-

