impoſſibile eft, ut anima religioſa, quæ non
delectatur filentio, guſtet res Dei. Sis mo-
dò plenus ſanctiſſimis deſiderüs, æſtues
ferventiſſimis erga Coœleſtia sogitationibus:
has nutrit S. ſilentium, eſt enm mater ſa-
pientiſimarum cogitationum, S. Diodochus,
quas econtra multiloquium diſſipat. Vi-
vas modo in pacis ſerenitate, in conſcien-
tiæ tranquillitate in ſpiritu devotionis &
compunétionis: ſi te vel una aut altera vi-
ce ſcienter aſſocies tali Sodalium contuber-
nio, qui vanis, feivolis, pungitivis, de-
traétoris colloquiis aſſueti ſunt, qui ſo-
lent aliorum Ationes cenſurare, conten-
tioſè pacem turbare, Superiores, aut æ=-
quales queruloſè traducere &c. videbis,
qualiter exinde, niſi omnino cautè ac in-
vito animo talia auſcultes, notabilem dimi-
nutionem in devotione & cordis compun-
Stione ſis experturus, ita, ut tale ſpiritua-
le damnum ſæpè non, niſi longo tempo-
re, & vix aliter, quàm nova ſpiritůs re-
collectione ſit compenſandum. .

Quarta radix inimica fervidis §. Egerci-
tiorum propoſitis ſunt mala quorundam
Hh 7 Exem-

49⁹0 Paræneſis.
Exempla, quibuscum converſaris. Sunt
ſübinde etiam in S. Cœtibus-aliqui, qui
ebiter conſiderati non adeò malæz notæ
ſpecĩiem præſeferunt, interim etiam nec vi-
tæ optimæ teſtimonium habent;, dum le-
viores regularum, bonarumque conſue-
tudinum tranſgreſſiones non curant, leges
modeſtiæ parum obſervant, in colloquiis
vanas & ſæculares nugas proferunt, ad la-
xitates, ad corporalia ſolatia prones, ad
Dei obſequia languidos ſe exhibent, qui
non quidem abſolut mali dicendi, ſed
nec bonis Religioſis annumerandi ſunt.
Horum Exempla aliorum Confratrum ani-
mos, ſi non ſatis cauti ſint, ſibique nimi-
um confidant, in ſui ſequelam emolliunt,
eisque viam ſternunt, ut ſucceſſivè eorum
mores in verbis & operibus imitentur: pu-
tant enim, tanti non eſſe, ac fibi etiam li-
berè licere ea, quæ alii impunè dicunt &
faciunt, ſicꝗque paulatim ululant cum lu-
pis, dum à concepto fervore reſilientes ſe
reſpectu quodam humano talium imperfe-
ctorum Fxemplis accommodant. Sit pro-
in Candidatus Exercitiorum ſolicitus pro
profectu ſuo ſpitituali, & quantum diſcre-
tè ſine contemptu fieri poteſt, cautè de-
clinet converſationem, præſertim clandeſti-
nam, eorum imperfectorum, unde plus
damni ſpiritualis, quàm cmolumemti ſibi

alae ni
bnk
eentt
4 V “
fitul m⸗
0 or
tenc
Nlitbnna t

Cn⸗
ede id
Clltthbs
ſchinuuen
innapcvun
äGhenn
unen,d
io wvedi,
Nline
lidd⸗
beetdon
Etlton
NDeumnr
Etll hue
leni caore
ſſietonren
Gont .
11 buo
i ode
nenc,
enhtean

Pareneßis. 491
gecedere prævidet: econtra præferat, ſi pe-
nes ipſum ſtet, illis potius in conlſortio ſe
jungere, qui ſunt boni Exempli, devo-
tioni, mortificationi & profectui in vita
ſpirituali magis addicti: nam converſatio
cum hujusmodi plurimùm conducit ad
conſervandum & augendum fervorem in
octiduana recollectione conceptum,

Quinta eſt quidam languor animi in per-
agendis actionibus ordinariis per diem oc-
currentibus quando iſtæ non cum purnate &
ſublimitate intentionis inchoantur & perfi-
ciuntur, quando media pro profectu ſpirituali
magis opportuna, uti Meditatio, Lectio,
Examen, Sacramentorum ſuſceptio, Ora-
tio vocalis, aliique, quæ Dei cultum im-
mediatè attingunt, non cum debita dili-

gentia & applicatione animi peraguntur,

ac interdum omittuntur. Non loquor hic
de tali torpore in gradu adeò prævalenti,
ut Deum proximè ad nauſeam moveat, ſed
de tali languore, qui ſit remiſſio à præce-
denti calore & fervore ſpiritůs in S. Exer-
citiis concepto, quidque animam paulatim
diſponit ad magis periculoſam tepidita-
tem. Proin in quotidianis ſpiritualibus,
aliisque obedientiæ operibus ſemper ligna
ſupponenda ſunt, quæ accenſum primum
ignem foveant, nutriant: & augeant; ſem-
11 per

492 Parænefis.
per nova fames & ſitis ad majorem juſti-
tiam excitanda, ac in omn'bus actionibus
fervens intentio, ac ſolicitudo Deo magis,
magisque placendi renovanda ef,r.

Sexta radix inconſtantiæ in bono poſt
S. Exercitia eſt ineuria circa examinandas
inclinationes animæ, quid ea amet, quid
fugiat, de quo gaudeat, aut triſtetur, quid
intendat in cogitationibus, verbis & ope-
ribus: nam ſubtiles ſunt affectiones inter-
næ, & ſæpè prima fronte apparent inno-
cuæ: ſi eis ſpirituali conſideratione larvam
detrahas, videbis, quomodo plerumque
amorem proprium ac commodum ſenſuale
oleant, imò aquas turbidas malarum pas-
ſionum ſecum trahant, aut ſaltem in eas in-
ducant; hinc vigilanti inpectione, & con-
tinuo, quantum fieri poteſt, mockeramine
ſuper hunc gregem internarum affeétio-
num opus eſt, ut indeſinenter, quod cur-
vum & diſtortum videtur, cultro morntifi-
gationis abſeindatur.

Septima eſt eſtuſio ſui in externas occupa-
tiones eùm diſpendio ſpirituali. Religio-
ſus contra Dei, Superioris, & Religionis
ſuæ voluntatem agit, ſi ſe ex prætextu of-
ſici ſui, & officio annexarum occupatio-
num ita obruat & immergat externis labo-

nenl
olke
unne

mipetae

ſtn.
1 eie
ehrnwer
Geenua 8
ſen i en
1läis pte
etttonmn
Mt, A
3Ale,
Gtr, Mn
Meteti
Pcehon
irt

Monite

lhltt ten
mlu ſeer
uimno

u por

6rpton⸗
ſen wntt
1,Nori⸗
ffeitin

anitn⸗
(nis u

ſtgtfei
lhe

e

ag

eß
uit⸗

Paræneſis. 433
ribus, ut exinde frequentiori per diem ſpiri-
tüs regollectioni in Ocatione, Meditatione,
Examine non adæquatè ſatisfaciat, aut ſi ve-
rum impedimentum interveniat, omiſſa non
ritè ſuppleat. Sine hac ſuppletione pi-
gra ſocordiæ, tepiditatis, & exigui erga
res ſpirituales affectus effugia ſunt, quæ ob
obedientiæ & officii functiones excuſatio.
nem aut exemptionem ab Exercitiis ſpiri⸗
tuahibus prætexunt. Curet igitur ſedulè
Exercitiorum Candidatus, ut ſe non totum
tradat, aut donet externis functionitus v.
g. ſtudio, aut conomiæ, ſed eas ita mo-
deretur, ut his quidem tanquam operibus
obecdlientiæ ſatisfiat, præcipuè tamen, ur de
profectu in religioſa perfeétione, de accu-
rata ſpiritualium Exercitiorum perfolutione
nihil omittarur, nihil perfunctoriè, aut cum
deputati temporis abbreviatione peragatur.
Sæpius ſe examhinet, an occupationes, ad
quas immoderatiùs ſe inſtigari ſentit, aſſu⸗
mat ex pura intentione ſupernaturali, ex.
præſcriptione obedientiæ, ex influxu neceſ
ſitatis, utilitatis, charitatis, & quiden ve-
ræ, non imaginariæ, an verò ad caz poti-
us afficiatur ex naturali quadam delectatio=
ne, vanitate, ſolati captatiene, terendi
temporis ratione, vel alſie hujusmodi fri-
volis motivis? Vita enim verè ſpiritualis ita
inſtituenda eſt, ut Dei Gloria, & majot
Perz

494 Paræneſis.
perfectio ſemper primas partes teneant, &
ad hunc finem omnes aliæ externæ occupa-
tiones famulentur. 1 ittia
O&ι½adix deficientiæ à concepto fet-
vore (pirits eſt incuria circa minima, quæ
triphcrmodo contingit: 1mò circa minima
peccata, imperfeétiones, & regulares trans-

gfelhones fugiendas; 2dè circa minimas

ocsſiones virtutum & meritorum, etiam ſtu-
dio (upererogatorio ainplectendas 53tl cir⸗

4

ca minutas mortificationes intecnas & ex-
ternis exercendas, quando natura vel re-
pugnantiamh ad actum virtutis ponendum,
vel propenGionem ad aliquam rem ſibicom-
modam, & propter Deum virtuoſe vitan-
dam oſtendit. Triplex hæc incuriz, licèt
Verlari videatur circa minuta, etiam non
ſemper ob gatoria, tamen paulatim ſpiritum

circa ſtudium virtutis, ac charitatis gugmen-

tum intepeſcere facit; ſicut econtra cura &
ſolicitudo circa hæc minima ſedulò & con-
ſtanter oblervanda mirum in modum pro-
fectum in virtuubus promovet, fervorem
ad magna & ardla agenda & ätiendi ac-
cencdit, ac copiola beheficia à Deo liperalis
ter conferenda promeretur; isinsv .
IHIas igitur radices, fructui ſpirituali=
um Exercitiorum valde pernicioſas, mag-
nia cura exſcindets, wel potius, ne poſt Ex-
erci⸗

4 ſ

r
letbie
konzts,
1Ele
i wor
2 ron
Pufme
1 tlunen
toe 1
Eir,

Ke⸗

Paræneſis. —— 49
ercitia in fundo cordis tui pullulent, cautè
ac providè vigilare oportet.

1 2

Si ſidelibus hisadmonitionibis non fer-
venter acquieveris, ſed ſuper eas oblivioſè
indormieris, dieo tihi: eniꝑt nimicus ho-
mo, & füperſeminabit zizania in medio
tritici tuorum ſpiritualium Exercitiorum
quæ Bonorum propoſitorum humorfe
paulatim exſiccabunt. Unica talis radix
ex enumeratis tolerata & nutrita potens
eſt, hoc ſucceſſivè præſtare. Cave
igitur, vigila, & æternùm
i621, in Walen oilttn nt

Ve In 0MnlIbVs gLOfl
fICetVr & sine Ine“
eXaltetVr DeyS.

14 — () .

Kaitararg

IND E

Basgairen Rerum & Materia-
ieam, 4705, 12 boe Sre continentur.

2637 . 218438903

Brenunciatio omnis rei creatæ requiri-
turad perfectam Saionem 3 Deo.
fol. 417: eqq. 0 I
Abhineme maderatur ſumptionem cibi 4
potus in quahtate, quantitate S
173. len. I
Leæditur primò murmuratione contra ci.
bum &ꝰq potum, 174.
Secundò privatim ſumen
dulciaria in Cellis. 6.
Tertiò inordinata effuſio
communss. I17.

pellaria &

a bos etiam

Quartò interdiu ſumendo et bo & potu
ſine neceſſitate Prælertim xtra Clau-
ſtra. 180.
ERran Hiſtoria de Religioſi s ob intem⸗
Perantiame damnatis, 184, & 18 5.

Abfſti⸗

e
ule
mheteron
leg
uch
zulene
Ae
nmtge
(cpunn
Men
ne
eS
Prwlrs
Cndrn
toret
4
etie
ebe

ſtock
cubt
mreg
lezen.
8 Lxce
r
lue N

1

1

“

1NDENX.

abſtinentiæ obſervandæ . monita 1987.
ulſaque 150.
Abſtracétio à Sæculo Religioſis pro ſpiritus
ervattone perquam nscefſaria 366.
& ſe
Adverdtat, ,ſeu crux duid ſit, & quotu-
plex. 422.
agdverſitates in hac Vita lunt. neceſſariæ,
& inevitabiles. 424. h ie
ſunt magni coram Deo pretii, 195.
vincuntur facilis, ſi non immaginarid ex ex-
„aggerentur. 194.½
ſunt via compendioſa pertectionem.
424. & ſeqg.
ſunt media efficacia ad amorem Dei tadi⸗
candum. 42 5.
amatores crucis pauci ſunt, etiam in 1Ciau⸗
ſtris. 426. 432.
adverſitates, etiam modicæ, patienter! tole-
ratæ Deo, magnum bensphchkum cau-
ſant. 434 ſeqg.
media eas ritè perferendi. 220. 44¼.
Ambitio & crapuia quibusdamkeligioſis fue-
runt cauſa damnationis. 184-85.
Amor erga Deum magno pꝓræcepto nobis in-
. culcatur. 444. r
ejus Excellentia, & requiſitæ conditio-
nes, ut ſit perfectus 447. & 419.
media ad perfectum Dei amorem. ibi.
Puncta practica ad hunc amorem per
li quo⸗

INDEX.

quotidianum Examen radicandum.

449.
Dous ſui amorem 6. modis a5 homihevul

344

cxtorquere. 453. ſeqq. =
amandus eſt Deus propter infinitam ſuam

IUBonitatem intrinſecam, eiſi erga nos

bonus non eſſet. 4 57. ſeqq.
amoris in Deum tres actus præcipui. 462.
hi non ſint ſteriles, & purè affe tuoſi,
Pes practieè opere comprobentur. 464.
Sen aliqui in amore Dei peciahter fet⸗
vVentes adduecuntur. 469 ſeq. inil
uper omnes in amore Dei emminet 6. V.
Maria. 471. a⸗
Amol proprius deſcribitur. 143.
s lnuat ſe ſubdole in Exetcitia ſpiritun
lia. 14.
quomodo ſit dignoleendus. 146 ſeqꝗq.
eſt fons & origo omuium peccatorum,
& deordinationum à Deo. 148.
cortigitur oppoſito odio ſui ipfius, &

perpetua abnegatione. 149, ledd.

Angelorum Perfectiones. 396.

Anima cum corpore peccati complex, ſit mi-
niſtra juſtitiæ in corpus, dictando Opera P

Ponitentiæ. 64. 6
Arca fœderis ſigura 85. Euchariſti⸗ Saera.
menti. 338.
Aſini more corpus eri moriificatiohem tta⸗

an

dum. 135 Attri-

fpiundi
u

dnh
uhed
u.
ſeho,d
d⸗

t

N.
Lpatr
Mndon
Gedd⸗
Miud⸗

(Anste
o
ine
Ulen
Clitai
co
Atitats
lxan
(nts
ſing
(le

PNDEX.
Autributa Divina cum humilitate indagantla.
vid. PBerfectiones Dei. 1 n320

§. b. Benediclus Exemplo ſuo docuit, nos
S. odio habere. 150. ſeq. aite
ejus ſpecus in Sublaco deſcribitur. ibi.
cjus Gloria in Cœlo. 151. & ſeq.
verbo⸗, & Exemplo docuit ablkattionem
tA Sæculo. 268. m!
inter dura & aſßera totam vitam nſum⸗
pſit. 431. o mete D (42
fagrabat magno ardore Divini Amoris.
Mari⸗ Penaventuta Monialis Romæ primo
die S. Exercitiorum ſolidè converſa. .
Bonitas Dciit in ſe, & erga nos:qua i 401 Ea.

C. . “

Caſtitas reddit hminem Deo Angeis ſi⸗
milem. 315.
continuam Vigilantiam ob carnis concu-

piſcentiam petit. 317
caſtitati oppoſita luxuria mimam in beſti-
am convertit. 318. 14

caſtitatis cuſtodiendæ bunca padi a in
Examine 320. 1
Charitatis fraternæ præſtantia. 200.
charitas in proximum eſt. character, quo
dignolcimur Filii Dei. 202.¶ℳ
Ii 2 . ha-

INDEX.

habitatio feli, ubi concordia viget. 203.

impetrat Dei Benedictionem, etiam in
temporalibus. ibi.
rane dilectione Droximi nece Den; di-

ligitur. 205. ðèðð
magis neceſſaria eſti in religiofis Commu-
nitatibus. 2006 . AIii2
charitatis fraternæ tria motiva. arX. us⸗
Sique 216. H e
charitas fraterna inter primos Chrillianos
qualis? 216. ſeqq. I. 1

charitativè ferendi offenſasà proximo il-
Hatas medium efficax, 220: ſeqq. 3
Chriſtus Exemplum continuæ mortitcato-
nis. 134. 211 7/ 160 142
Cognitio appretiativa Dei, & Divinarum
.Berfectionum mediante lumine fidei
proximè ducit ad charitatis perfeétemem.
386. ſeqq
utilis & neceſſaria eſt ad profectum ſpiri-
tualem in triplici via pertectionis. 358.
Cognitio ſui eſt radix humilitatis. 164.
Coſloquium poſt menſam indulgetur Keli-
gioſis Benedictinis ex diſpenſatione Con-
„ gregationis Cafſinenſis. 111. — a
Colloquia otioſa, profana &e. bernniſtun⸗
tur. 112. 127. in:
Communio Sacra. vid. Miſſæ celebratio.
Cünchæ marinæ ſimiles ſint Ralgioſg Piner
mundanos verlantes. 265.
Con:

omt
un
cNN
Unge
in⸗
1nlimt
Gigort
(Menton
1, M
loan
Coverer
ſtulun
alt
MV
ſeiten
(onenio
E
ſert
inen
ſteun
tera
Gicii
(onetiot
kuee
ſel
ar
le
In
Une

nr

INDEX.
Conformitatis voluntatis noſtræ eum Divi-
na, quanta ſit ſublimitas. 378.
voluntas Dei alia eſt ſigni, alia Penephiei-
ti. 380. 4
utraque non tantum in proſperis, ſed
ettiam adverſis adimplenda, 381.
F. Conſtantinus ex S8. Ord. Seraphico teſtatur
de rigore Juſtitiæ Divinæ poſt mortem. 14.
Contentiones in Monaſteriüs pernicioſiſſi⸗
mæ. 206. usque 21.
excludunt omnes virtutes. 210.
Converſatio frequens Religioſorum cum
Sæcularibus pernicioſa. 264. ſeqq.
cauſat ſubtractionem cœleſlium vigtetio⸗
num. 274.
tres conditiones in ea obfſervandæ. 282.
Converſio vitæ in & poſt S. Exercitia ſit ve⸗
ra, ſeria, & ſolida. 3. 4.
ſiat ex tote corde, mutindo totum ho⸗
minem. j. 6.
fiat cum tota voluntatis eſſicacia. 6.7. =
Converſionis ad meliorem vitam Idea pra-
Eticaà in Examine conſcientiæ. 28 ſeqq.
Converſio morum in Profeſlione religioſa
includit obligationem grayem tendendi
ad perfectionem. 236.
Cor totum ab amore rei creatæ vacuum pe⸗
tit Deus. 418. ſeqq.
Corpus per mortificationem Deo in hoſti=
am viventem zmmlendum 134

tmclandum more alinie 135. ſed. he
corpus & caro maximi hoſtes anim æ. 152.
Gorreptio fraterna cautè fiat cum certis con-
ditionibus 213. ſeqꝗq. E .
Creaturarum perfectiones ducunt in cogni-
tionem &amorem Dei 40 8.
creaturarum inordinatus amor eſt denſus
murus inter Deum & animam 41 7.
Eruces. vid. Adverſitates. ne2130.

2 2*

Dzmon tipudiat de Religioſis ob S=
rum exceſſus. 112.
Defi cientes i in Monaſteriis lucceſſi inmi⸗
ſerum ſtatum devolvuntur. 250. ſeqd-,
Dei Perfectiones imperfectè valde in hac vi
tacognolcuntur. 393.
Dei Potentia, Sapientia & Bonitas, Aee

Attributa, etiam imperfectè lumine f
Ccognita, charitatem nos ducunt. 391. Us-
De iderin im, fames „8. ſitis requiritur: d
profeè utn ſpititualein. 285. ſeq.
Detr⸗ Cionis

atum. 224.
pecicolofum. 22272.
ejus ſeptem ſpecies. bi. t. D
Diſcordii in Wonaftenis. Nich Con Ende 0.

2:: 26. 1 17*
Epiſtola B.V. Matie in terris agentis 44z.
Ignatium Mart. 99. Eucha-

um etiam inter b- 5903 non

Ptinn
drpe,

oln
utid

lnn d/
u
ck1
Moe
jco
lee
1e
Mupeo
Gien

tirun
nto⸗
.
(mene
moonn

kun⸗

W

I ND EX.
Euchariſtiæ Sacramentum Divinorum Mira-
culorum maximum. 323.
requirit in lin fuſceptione ommem pothbi-
em præparationem „& devotionew.
324. usque 344.
cauſat gradum gratiæx ſecundum gradum

Exercitium menſtruum, ſeu recollectio ſpi-

ritũis per diem commendatur. 95.

Exſpoliatio perfecta ab omni creatura requi-

ritur ad unionem cum n Deo. 4¹7. ſedd-

PFamam: 8& A teſlimonium bonum apud. cxirl⸗

neos ſtudeant haberé Sacerdotes & Keli-
giôſi. 129.
Fides mortua rejicitur: : Roguida culpatur: 2
viva commendatur. 95. ſeqq-
fides vera W viva docst⸗ omnes werita-
tes. 98. ie
Pilius prodigus 2d kattem rediens gpurte.
ſipiſcentis animæ. 3. 0

Gniarum ſeu arnſctortms aKualiuan ub.
tractio gravis poœna peccati racdamt⸗

eſt. 62. ſeq.
Sruti internarum illuſtrationum ſubtrahun-

tur converſantibus incautè cum Sæculari-
bus. 274 1 Krn Buiis 4
li 4 M,

Zift

Herici & ardiun actus. vid. Opeta heroica.

Hoſtis maximus hominis eſt Corpũs & caro

REriens Suſo ſpeculum patientiæ. 428.

Humihtatis radix eſt cognitio ſui. 164.
5 eie⸗ materia eſt propria vilitas. 16 7.
4

umijitas radicatur conſideratione: quid

requirit continuum ſui Exercitium. 169,
ejus Puncta practica in Examine. 195.
Hyſiulphus, Vir nobilis, obhomicidium àS1
. SephanoV.Pspa comdemnatur ad auſtera
Pnitentiæ opera in Sæculo, vel ad ingref-
ſum Ręligionis, 66. ſeq .

fuiſti, quid es, quid eris. 166. ſeq.

7

Swrnae

Jejunia non tetrieè, ſed eum prompto ani-
mo obſervari debent. 172.
Impatientia triplicem afflictionem parit. 191.
Inconſtantes in bono poſt S. Exercitia male-
diétioni proximi ſunt. 480.
Inconſtantiæ poſt S. Exercitia cauſæ inqui⸗
Annocentius Ill. Papa periclitatur de ſalute,
& ſuſtinet graves pœnas Purgatorii. 13.
Intentio in operando triplex eſt. 352.
optima, quæ unieè Dei Gloriam, & bene-
placitum quærit. ibi,

.
en⸗
Micah⸗
ine
6on
ahe
Di
iup
ſul
i
n al
Pl
in⸗

ole

Mie

1132
dre
lciesl
er
Duun

üth n
ulde

6,
ffrem
Dahra
en

du
u,

17

E

r

4

INDEX.

hæc intentio cauſat in anima triplicem ſub-

limem effectum. 3 532.
intentioni bonæ dæmon inſidiatur in prin-
cipio, medio, & fine operis. 355. ſeq-.
Judicia Dei occulta ſunt expaveſcenda. 8.
ſeccdq.
ꝗquia neſeit homo, utrum amore, vel odio
dignus ſit. ibi.
quia poſt mortem magnus rigor Juſtitiæ
Divinz. 10.
quia peccata commiſſa in terra ſanéta, in
ſtatu ſacerdotali, vel religioſo, majori
periculo obnoxia. 15. 4
quia cuivis à Deo determinatus certus
peccatorum numerus. 17.
quia non tantùm ex Sæcularibus, ſed eti-
am ex Sacerdotibus & Monachis po-
tiorem partem damnari perhibetur. 19.

Judicii extremi memoria commendatur.

31. 32.42.43. —– ððòèè
illud tremenda ſigna præcedent. 34.
ſacies Chriſti, prout in judicio univerſa-
li comparebit, convertit Saulum in
Paulum. 36. e:
in eo cuivis in ſingulari, non promiſcuè.
reddenda ratio de omnibus. 37. usque
eimorem incuſſit magnis Sanctis 44. 4 5.
adumbratum per piéturam in tabula in-
fidelem Regem Bulgarerum convertit

Ii ·f

1INDEX.

in zaͤf ſidem & Monachum effecit. 451
CE
Judicloin temerarium eſt Getrstio menta
Phs. 222.
eit peecatum Phariſaicum. 223.
temerè judicare eſt cum rapina judiciati.
arm peteſtetem ſoh Deo eompetenfem
ſibi arrogare ibi.
judicia hümana valdè fallibilia ſante &
tranſeunt in detractionem verbalem.ibi.
Julius hapa arguit Sacerdetes negligentes in
ſacrificando. 3295. 41
Juſtntiæ Divinæ ngor i⸗ in⸗ drindaemme.

10. 1I. 14. 2 ur

2 1 6 erk; Rii3 12

Licenii⸗ Superioris triplex, expreſſa taei⸗
ta, & præſumpta explicatur. 299—4½
Lingua quomodo cuſtodienda? 76. ſeqq.
ejus cuſtodia multoties commendatur à
S. P. Benediécto. 108 *
riinguæ incuſtoditz innumera wiia. 109.
eſt univerſitas iniquitatis, & quomodo.
ibi.
eſt præcipuè cuſtodienda à Religioſis in

p Locutorio, Refectorio, & Conſortio
ſæculari. I10. ſeqq. 0
7 linguæ loquiatitas diſſipat ſpiritum devo-
tionis, compunctionis, & R internæ re-

olleclienis: A1 ſeqdYg. 1
„ n⸗

wri l
Men
uiue
oesken
Nunit Ne
16.

Penmen
*
Mielſi⸗
19.
“
19
MNWS
Anpen
Ulluhe
Muno⸗
e

ul

Nee
oti
elen
Nein
gothe
Nünzen
Nmnbo
leeeb
holten

TLN DEX.

linguæ vitio plures, quàm carnis concu.
piſcentia perire creduntur. 13 1.
Lutheranus confortatur in ſua ſeëta ob fri⸗
volos Religioſorum ſermones. 128. 29.
Luxuriæ peccatum animam brutis aſſimi-

lt. 31¹8.

Magnanimitas operum heroicorum. 7i 0.
pera heroica.
Maledictio Dei ſuper indign? elebrantes.

Manſuctudifus Puncta Practica in Examinæ.

138. ſeqq.
B. V. Maria in amore Dei præ aliis Sancdtis
eminenter excelluit. 4211. =

nulla hora ſine tribulatione vixit. 193.
Meditatio: ſaluberrimum ſpiritũs nutrimen-
tum eſt. 360. ſed.
nullo die omittenda. 362.
obſervata fuit ab omnibus Sanctis. S de.
votis Dei Servis. ibi. ſeq.
defectus, qui fructum mheditationis im-
pedire ſolent. 364. ðð
ejus neceſſitas zlrerins commendaar.
365.
Minima curanda ſunt tam in malo witando,
quàm bono exereendo. 382. ſeqq.
Miſſæ celebratio, aut S. Communio omnem
ai enn requirit diſpoſitionem. 324.
usque 344. Mo⸗

INDEX.

Monachi mali deſcriptio ex Bloſio, &Tau-

lero. 20. ſed. tie;
Monachorum & Sacerdotum potior Pars
damnari exiſtimatur. 19. *α
Mortis circumitantiæ crebrò conſderande
ſunt. 48. 814
in morte ac via ad æternitatem virtutes
viaticum ſunt, . quæ in vita colligen-
dæ. 49. 1
moribundo confolatoria erunt omni in
vita bene acta. ibi.
mortis Memoria practica, quæ? 49.
Mortificatio per totam vitam debet eſle con-
tinua. 102.
ſine ea nec Dei Servus, nec Religiofus, nee
Chriſtianus quis eſſe poteſt. 103,
Mortificationis prærogativa in homine i im⸗
phlicitè dicit omnes virtutes 1 „. “
immortificati hominis deſcriptio. 104.
wortiſicatio squiparatur Martyrio i incru-
ento. 106. 91 I N0
moriiſt atione externa corpus Deoin ho-
ſtiam viventem immolandum. 134.
more alini tra tandum. 135. ſeq. 24
mortiſicationis continuækempium Chri-
ſtus eſt. 134.
emertiſcmins interna Præcipuè neceſſaii
ett. 159. AÜh᷑
eſt pretioſum thymiama. idi. d 2 iN
Mundo vtilicern non frui, 2637,

E
2

pungt

ontxt
cm
Pndrti
elt
e
c n
Cenet

Mnurni

in. un
Momum.
1,
mnnton
our

lenti
Debs e
e
aco
checſen
Nent⸗
CNun ſ
mner
10 Nn

Un
Ku
enni

Mundus ex quatuor creaturarum gradibus
convexus, quorum alter altero nobilior
eſt,. 39 5 8
Mundana Gonverſatio Relgioif 8 incautis
grandia mala cauſat. 266,.
impedit familiarituem dei cum anima.
274· ſeqq. i
caulat non rarò Proſtitutionem hem, &
ſcandalum,. 276. ½?ð
Murmurationis malum frequens in Qha-
ſtris. 120. 1 L „L di en.

Murmuratores filii lſtaehs graviter puniuntur.

121.
Murmurationes contra cibos in menl’a cul.

pantur. 124.

Obedientiæ motivum ptineipale eſt, qud
Deus per Superiorem præcipiat. 344.
icque inohedientia non contta hominem,
ſed contra Deum eſt. 346.
obedientiæ perfeéctæ conditiones adim-
plendæ ſunt. 347.
Odium ſui iptorum habuerum in hac vita
omnes Sancéti. 150.
S. P. Benedictus odie nos habere Gecia
liter daecuit 151
odium ſui ipſius Aualiter prafticandum.
152. usque 256.
Opera tdintuainhieiigione ben ſecundum
Omnes

omnes circumſtantias peragens pemiectus
meſt. 256. ſleqq.
ea perfectè peragendi Puncta braclicai in
Examine. 260.
Obera heroica & ardua periedtionem mi
promovent., 409. ſeq. s
ſunti in triplici differentia. 411.
unus adtus heroicus krebeie cemnieni
languidis 410.
Oratio mentalis. vid. Meditatio.,
Otiola verba, quæ? 113
ſiricta ratio de iis reddenda. 114. i,,
P.
paſſiones animi interna mortificatione re-
frænandæ ſunt. 160.
Patientia in Clauſtris æquèë, & mdis n ne.
ceſſaria eſt. 190 êðs
baber tres gradus. 192. .
facilis eſt, ſi adverſa non imaginans eag.-
gerentur. 194 * H
patientiæ ſpeculum B. Henricus Sulo, §.
Thereſia, S. P. Benedictus. 428.
patientiæ Puncka practica in Examine, de⸗
ſignantur. 138.
paupertas religioſa in quo conliſiats 291 I1.
læditur ſuperfluitate, & inordinata adhæ-
ſione. 292,.
concefio Superioris circa ſuperflua, co.
gnita ut talia, eſt nulla & illicita. 293.

qua-

ll
A

Cdwohn
Ente

ti

i con

flſ

r.
Gſes
hr

A

Ulent
P0
uelei
ncn

I
ino

uio

Mdrl

r⸗
zz

(nn
lu

tum
nn
eun me

lw
4

ILNDEX.
tualis conſenſus Superioris requiratur,
næe contra haupertatem pecceturra99.
ſeq.
ob wiolatam paupertatem multi Religioſi
"Tis darKantur. 294 ſegq. =
ignorani plerumque Vincibils eſtinpau-
pertatis transgreſſione,. 299.
vitia contra eam adducuntur. 302.
Penz proprietariis in S. Canonibus ſta-
tuiz. 303.
Chtiſtus, B. V. Msria, 18. P. Benedictus
in Exemplum voluntariæ Paupertatis
adducuntur. 306,.
paupertatis 6. gradus nilignamture 307.
* Paupertas in Cellis Monaſterii Caſſinen-
ſis obſervata. 310.,
Peccata in ſtatu ſacerdofali, vel religioſo
commiſſa reprobationi magis Obnoxia
ſunt. 15. 16.
aulſleriori P'oœnitentia expiati debent. 68.
leqq.
Peccati mortalis gravitas conſ deratur. 2 ¾
non ab ullo Sanéto, ſed ſol 1o Deo PElche
cognolci poteſt 24.
ejus damna. 26. 27. 62.63.
Peccatorum certus numerus homini 3 Deo
permiſſus. 17. L
Peccatum veniale eſt malum wagnum, To.
lo Waximo minus. 72 .
ejus magnitudo conjicitur ex Egravitate
Penzg. 72. SXc8-

02

TNDEX.
excedit omnem deformitatem corporis,

ejus effectus & damna. 75.
Perfectio religioſa in quo conſiſtat. 234.
perfectionis adipiſcendæ 10. gradus aſſi-
egnantur. 238. ſeqq.
requirit magnum ſui deſiderium. 285.
ſeq q. hi.
pertechionis intentionem quinam depo-
nere cenſeantur? 245.
ejus ſtadium negligentes ſucceſſivè in
miſerum ſtatum devolvuntur. 248. 1eqq.
perfetio actualis, quænam præviè in ani-
ma præſupponat? 474. 1 ,
perfe Riones Divinæ lumine fidei cognitæ
charitatem Dei augent. 386. ſeqq.
potentia Dei adumbratur. 394. ſegg.
pPerſeverantia in bono poſt S. Exercitia neceſ-
ſaria. 480.
inconſtantes poſt Divina lumina maledi-
to proximi ſunt. 481.
S. Petrus Dam. ſupplicat Summo bont. pro
licentia abeundi Româ, & in Cellam ſuam
revertendi. 270. 202
S. Philippi Nerii devotio in celebratione
Miſſæ. 333.

paupertatis fuit magnus cultor. 3314
Pœnitentia in reſipiſcente filio prodigo
adumbrata. 53. ſeqꝗ-

& Pni-

pünin
n, t
Plenie
Enlentes-
Prlletie
leligt
Peiteni
ſeor
e b.
nnotat
4Cleſtun
os e
g
etha

enio Ac
Pllrione
Medickn
orwaode
Nen. 8.
dpoconn
1 calſ.
Agooh
lenle ⸗
vona
chrt
i a
Mel.
ern

INDEX.
Poœnitentia & innocentia duæ viæ ad Cœ-
lum, extra has nulla alia. 57.
Pœnitentiæ virtus deſcribitun. 58⁸. ſeq.
pœnitentes veri ſunt rari. 59.
Pœnitentiæ opera ſunt omnia, quæ in ſta-
tu religioſo peraguntur. 65.
Pœ nitentiæ auſteritatibus in Sæculo præ-
fertur ingreſſus & ſtabilitas in Religio-
ne. 66. leqq.
Pſalmodia facit Religioſos æmulos Civium
cœleſtium. 368.
ejus præconia. 369-70.
defectus qui ſint ſub ea emendandi, &
quæ alia obſervanda. 37 1. usque 376,

R.

Recreatio & colloquium poſt menſam ex diſ-
penſatione PP. Cafſinenſium Religioſis
Benediétinis indulgetur. III.
Reformandæ vitæ Puncta praéctica per Exa-
men. 28.
Religio comparatur Cœlo empyreo ob du-
as cauſas. 357. ſed.
Religionis opera de ſe mera opera Pœni-
tentiæ. 65.
Religioſi ſtatus finis eſt tendere ad perfectio-
nem charitatis, 229.
media ad hunc finem in Religione conti-
nua. 134. 231.

Religioſi eximiæ prærogativæ. 232.
Kk multi

JNDEX.

multi damnantur, qui temerè Ordinis Sta-
tuta violant. 247.
fugiant frequentem cumæcularibus com-
municationem. 265. ſegꝗ.
Reſignatio in Divinam voluntatem-vid. Con⸗
formitas.
J§.

Szcularium mores deſcribuntur. 269.
Sapientia Dei admiranda in anima fundat
ſanctos affectus. 398.leqq-
Saul contra Dei mandatum offerens viètimas
reprobatur. 12.
Silentium quomodo ſit obſervandum. 76.
ſeꝗꝗ.
commendatur ab omnibus S. Ordinum
Fundatoribus. 107.
Stephanus V. Papa æ quiparat ingreſſum Re-

ligionis auſteriſſimis in Sæculo openbus

Pœnitentiæ. 66.
Superiores ſubditis Religioſis neceſſaria
providè, & tempeſtivè provideant. 125.

126. .
T.

Tepiditas alia per acceſſum à frigore ad ca-
lorem, alia per receſſum à calore ad fri-
208. 79.
tepiditatis ſigna quæ? 80. ſeqq.
ejusdem cauſæ octo. 90. ſeqꝗq.

la e

is.

us

Hu
rtrtu
Mnnt
uds, e
Cto din
hbjNDe
ventd0
MINl
mmin⸗

Abe

Ccemi

INDEX.

Tepidorum converſationem Deus magis,
quam peccatorum horret. 87.
eſtque erga hos, quàm ilios liberalior, ibi.
tepidorum vita periculoſa à 88. PP. acri-
ter perſtringitur. 82.
Temperantia. vid. Abſtinentia.
Tribulatio. vid. Adverſitas.
S. Thereſia & Monaſteriis ſuis excluſas vult
diſcordias. 206.
multis tribulationibus vexatur. 429.

V.

Vilitas conditionis humanæ ſæpè conſidera-
ta fundat humilitatem. 16 %.
Virtutum habitus non tantum per aétus op-
poſitos, ſed etiam per ceſſationem ab Ex-
ercitio diminuuntur. 253.
Unio cum Deo requirit perfeétam exſpolia-
tionem ab omni re creata. 417. ſeqq.
quænam alia in anima præſupponat. ibi.
Unionis animæ cum Deo effe ctus. 475.
Voluntas Dei in omnibus adimplenda, vid.
Conformitas.

19 20 21

18

17

VierFarbSelector Standard*- Euroskala Offset

AZ AEIAS FIDELE .V
T0BIz .

Via ſpiritualium Exercition.
per octiduum in Comitem datus.

EXERCITI
OCTIDUAN

Docent, & ducunt animam
viam purgativam, & illuminativam
Religiolam Perfectionem, & Unione
cum Deo.

OMNIBUS RELIGIOSIS

Aliisque annuæ Spiritùs recollectioni a==

ctis, præ cipuè autem Regulam S. Patriarc E
Benedicti roteiſs accommodata

P. JOANNE BAPT HUTSCHENRHII

Monacho Ordinis ejusdem SS. P. Benedi
Profeſſo in Exempto Monaſtenio Pridingenſi ptoß
Ratisbonam.

Anno MDCCXII.

PEDEPONTI,
Sumptibus OANNIS GASTL. Bibliopol

BaAzls Eoifes RREAN Wnk

EENNWWNNNNNN
2 3 à3 6 7

13

12

Tff I

—
10
K L
11 12

9
J
10

—

TIIEIEEI

8

11

I
9

7

8

Copyright 4/1999 VxyMaster Gmbki wwumw-yXymaster com

N Citzäde

C
3

Ntrnr
10

lnuun
9

15

A
1

8
=