ſentiæ affetu non plenè defæcato, ſed ad. N iig hu⸗
huc ſenſuali agglutinati erant, ab eis abiret: i hen mn
Si non abiero, Zaraclitus non veniet ad S. O-. Wibten, Ubi
an. 16. v. 7. Ex his verbis 8S. Bernardus hanc üigenhtunc
deducit conſequentiam: &N Apoſtoli Cami iſemirniit
Dominicæ inbærentes, quæ ſola Santta, e dn ani
oak. de

Meditatio prinmnn. 419

undta SHandtorum erat, Spiritu S. repleri nequi-

verunt, donec tolleretur ab eis; tu carni tuæ,

quæ ſordidiſſima eſt, & diverſarum ſpurcitiarum

ün phantafüs repleta, adſriitus && conglutinatus

wun eni,

n
ucert

NargAe
et

ucunt
madhinf
ni ek
1dior
guceſen
u. t
Gehle

4

MWum meraciſſimum ſpiritum te putas poſſe ſuſci-
pere, (dicere liceat, cum Deo per amorem
uniri) niſi carneis iſtis conſolationibus funditus
renunciare tentaveris? S. Bern. Serm. 3. infra
OCétav. Aſcenſ. Non eſt ſpes, quòd cum Deo
familiariter converſari, ad magnam ejus con-

fidentiam pertingere, ejus donis ac ſpiritua-
libus theſauris ditari, minus cum Deo per

charitatem uniri poſſis, niſi totum cor tu=

um ab omni ſæculi & ſæcularium rerum af-
feétu mundum; præcipuè autem inordinata
tui ipſius amore vacuum & mudum ejusdem

Sanctiſſimæ Puritati eonſecrare, & ſic mun-

dum & ezſpoliatum conſervare ſtudueris.
Dominus Zelotes Women ejus, Deus eſt Amula-
tor. Exod. 34. V. 1I4. Non admittit conſor-
tem amoris in corde tuo. Auguſtus eſt le-
Gtulus, in quo cum anima tua Divinus Spon-
ſus uniri, ac dulciter requieſcere cupit: ideò
per lſaiam tibi inſinuat: Coanguſtatum eſt ſtra-
tum, ita; ut alter decidat, & pallium breve

utrumque operire nonpoteſt. Iſa. 28. v. 20. Hocé

ſtratum autem, ùt Dionyſius Carthus. in I.
Joan. 2. interpretatur, eſt fundus cordis huma-
ni, in quo pariter requieſcere nequeunt amor mun-
di & amor Dei, carnälis affetctio eo ſpiritualis
D d 2 dile⸗

420O Diei VIII. en

dileſtio, ſed alter alterum pellit. O bone De. Ghrt n
us! quàm pauci ſunt, qui hanc doctrinam üuſcin

ſequuntur, qui te ita amant, ut ſimol amo- iice 1
rem ſui, & creaturarum jugiter reſpuan lglo denn
Contendam ego, inter illos paucos eſſe dein- tMiati i
ceps, ut ad tui unionem admitti merear. ollmiid
En! nudum ab omni affectu terreno tibi præ- m iuumn
beo cor meum; ſed quia hoc opus eſt ma- (el Lauch
gnæ lolicitudinis, & ditturni exercitii, ideo, Ut dldlnin
ut nudum conſervem, per gratiam tuam vi= (ennis & lin
gilans ero. Uyllkainnnt
punct. III. Sacrificium Nadab & Abiud, iwdn d V
fihorum Aaronis, Deo erat ingratum, quia i,idpen al
igne alieno & profano adulteratum. Acce- viunkin
pris thuribulis poſuerunt ignem && incenſum deſu- ANhötuit
per, offerentes Domino ignem alienum; Levit. olnAun
10. v. I. & ideò mortis poznam ſubierunt. nn Deoshtn
qui ſe ſpeciales Dei Servos profitentur, & ut in komnenin
tales etiam aliis videntur: offerunt enim Deo m munzl
quotidie incenſum & Sacrificium laudis in (ine Keirn
Pſalmodia, Oratione, Miſſæ celebratione, io noin
jejunant, vigilias agunt, ac varios etiam vir- i i5 lein
tutum a us Deo in thymiama conſecrant, ſvnenis
enarrant Juſtitias Dei, & aſſumunt Teſtamen- g rronti
tum ejus per os ſuum; præterea autem hinc in- 0LI
de cordium ſuorum thuribulis ignem alienum UI
& profanum imponunt, corporis ſuperva- lruutyn
caneas oblectationes, proprii honoris cadu- nlen
citatem, creaturarum ſolatia quærunt, ſic- iel
. que mn

tler
eb
„ innz
WKü
„ „H
N,

omn

nüin .

mNi
mpan
kihnſin
ziania
u AN

1 n!
1 ten!
NNI

Meditatio prima. 4⁰1

mini eum; ſi autem eſt Baal, ſequimini illum.
3. Reg. I8 v. 21. Hac reprehenſione innuere
voluit, quòd principia Divina & mundanæ,
Creatoris & creaturz, ſpiritus & carnis
ſimul ſequi non poſſimus. Alterutri renun-
ciandum eſt. Ve terram ingredienti duabus
viis, ait Sapiens Eccli. 2. v. 14. & iterum:

Cor ingrediens duòs vias non habehit facceſſum.

c. 3. v. 28. Si igitur, 6 anima, in Sancta San-
Gorum ad puram charitatem & unionem
cum Deo aſpiras, prius in atrio te longo &
conſtanti exercitio omni affectu erga te i-
pilum, & omnem inordinatum uſum creatu-

rarum, juxta regulas ſpiritus & re rationis

exſpoliare & evacuare debes: hoc enim, &
non alio modo ad perfectam paupertatem

ſpiritůs, ad veram puritatem & munditiem

cordis pervenies, & ſolus tibi Deus in om-
nibus & præ omnibus omnia erit.

SOLILOQUIUM I.

4 De tolerantis Crucis & Ad verſitatit,

atpote vero Charabtere Amantium Deum

mn I. PEr adverſitates, craces, tribulationes,

D d 3 affli⸗

dque potius amori proprio ſacrificant. Hoc
vera ſui exſpoliatione, & creaturarum
abrenunciatione adhuc longè remotum eſt.
Q Religioſi, 6 Servi Dei! uſqaequò claudica-
tis in duas partes? dicebat Propheta Elias ad
populum Iraël; i Dominus eſt Deus, ſequi-

.

422 Diei VIII.

.

gimus oômne illud, quocd naturæ ſenſuali in
proprium ſui amorem inſolenter tendenti
contrarium eſt, ſicque omnes difficultates,
moleſtiæ, & incommoda crucis & tridu.
latiqnis nomen participant, eò quòd amo-
rem proprium offendant. Sunt autem hæc
in triplici differentia: rmò aliqua proximnde
8& immediatè corpus afficiunt, ac inde de.-
mum ad animi interiora penerrant, vocan-
türque cruces hominis inferioris. Tales
ſunt morbi corporales, exceſſus in frigore
& æſtu, in ventis & pluvis, incendia, per-
cuſſiones fulminum & grandinum, penu
ria in cibo & potu, veſtitu, medicina, le⸗
Go, cubiculo, converiatio cum homini-
bus hiſpidis, rudibt us, cholericis, phleg-
maticis, aut inurbanis moribus præditis.
Item ab hominibus ſenſualibus pro cruce
reputantur cuſtodia majorum inter limites
diſciplinæ, ſubtractio occalionum inducen-
tium ad recreationes, laxit tates, Vanitates &c.
2d& alqua ſunt, quæ immediatè animum
affligunt, & ea in hominibus ingenuis ſo-
lent plerumque eſſe magis ſenſitiva, ut ſi
eorum ſpiritus, doctrina, virtus, conver-
ſatio mala opinione ac ſiniſtro judicio cen-
ſurentur; ſi apud alios, præſertim autem
Superiores, verè vel falſè traducantur, aut
3 ab

afflictiones & alia hujusmad militiæ huma.

na à Deo ſuppeditata pœnalia media intelli- zun

le10tund
Imtun e 4
n ol pendan
ohrenut,
ſternnen n
ANN 0Mberu
vmnhetl
ußn genponnn
ls Rwinenn
tnenleie
läimen hun
nifnimi
6 mur uttil
nusoiuarsnne
egn
Onei conobnon
Monlzinn
pnn ea hin
erkemun
tii dios Chn
tttcltaptin
loerelch,
Un Onn en
ufoound oen
Uundes r
uum, Mikr.
i ſiri
e vorli
eblniou

11

Soliloquium primum. 423

tbb iis ipſis mortificentur; ſi cum vel ſine ju-

ſta cauſa ad Officia non applicentur, vel ab

is amoveantur; ſi eorum defectus antiqui

etiam poſt emendationem rememorentur,
exprobrentur, vel ſaltem obliquè adhuc in
conſiderationem trahantur; ſi eorum conſi-
lia vel non audiantur, vel ex animo minus
benevolo negligantur &c. 3tiò aliqua ſunt,

quæ partem hominis inferioris & naturæ ſen-
ſualis proximè intactam quidem relinquunt,

ſunt tamen ſuperioris ordinis, & cadunt in
afflictionem ſpiritůs charitatis: hæ cruces
non infrequentes ſunt in hominibus perfecto

Dei amore præditis: iſti enim ſicut adverſa

hominis inferioris inter præcipua Dei cyme-
lia, dona, ac gratias numerant, edque cum

omni conſolatione ac gratitudine à paterna

Dei manu acceptant, ita econtra ſe in parte
ſuperiori circa ſpiritum dilectionis graviter
afflictos ſentiunt, quando Deo internæ viſi-

tationis radios ſubtrahente quamdam quaſi

animi eclypſin patiuntur, dum ſibi viden-
tur à Deo derelicti, & ad ſervitia Divina in-
epti; dum omnmi guſtu rerum ſpiritualium
geſtituti putant, omnes preces ſuas eſſe irri-
tas, omnes actiones Deo exoſas; dum ani-
mæ corum, uti Prophetz David, multi di-
cunt, non eſt ſalus ipſi in Deo ejus c. Pſ. 3. v.
3. Sub hoc torcujlari internarum afflictio-
num & deſolationum Deo optimo multas
d 4 ani-

424 Diei VIII.

animas utriusque ſexus ſibi ſpecialiter dile.

ctas per plures annos ad majus earum meri-
tum gratiæ in via, & augmentum gloriæ in

Patria probare placuit, quas tamen homi.
t. ufan i

nes ſeniuiales nec advertunt, nec curant.
II. Ad has igitur, vel harum aliquas tri-
bulationes, ac amoris proprii ſupprelſiones,
neceſſe eſt, ut quavis die, quavis hora præ-
pares animam tuam, religioſe Tobis, ſi ad
interius Divinæ unionis conclave admitti,
imò ſi ſimpliciter in Chriſto Eſu piè vive.
re, & ad Cœli bravium contendere aveas.
Foris pugnæ, intus timores vitæ hujus co-
mites ſunt. Velis, nolis, adverfſis te exer-
ceri oportet: nam Divinæ veritatis irrefra-

gabile eſfatum eſt: Si quis vult venire poſt me,

abneget ſemetipſfum, 8 tollat crucem ſuan,
ſequatur me. Matth. 16. v. 24. Et S. Paulus ait:
Omnes, qui pié volunt vivere in Chriſo Tſa,
perſecutionem patientur, z. Timoth. 3. v. 12.

Vis nõôſſe compendioſiſſimam viam ad cul-

men perfectionis & ſanctitatis? hanc inqui-
renti S0oc. JEſu Alumno, P. Hieronymo Na-

tali, S. Ignatius his verbis demonſtravit: Si 4
multa adveiſu, magnque pro Chriſti amore pa-
tiaris; pete hanc gratiam à Deo: nam cui Domi-

nus hoc tribuit, maltum tribuit, boc enim uno
beneficio multa magnque ejus oontinentur beneſ-
cia. Hæc verba Vir ſanctus obortis lachti⸗

.

III. Sunt

in
fie
e ci en
bentan
Sforltkcotpon

Igtl ncenal
n inii ne
e. Man
ah tnoſ,
V uin ahiut
vmnn inein
ſlinſenens
1,1Mru
Cteten ubunonn
endhentarkrim
t,u peeſä
e Mameny⸗
Aeitouloefee
il aſele wten
ie e n d
wn delaerr
Aum ntem
muminit
um, Ua
lt tle d
uminie nl,
nlin
ſeeman
A ellm

D lortin

0

Soliloquium primum. 42 5
III. Sunt quidem orationes, eleemo-
ſynæ, cilicia, jejunia, flagella, Sacramen-
torum frequentatio, opera miſericordiæ
ſpiritualia & corporalia media efficaciſſima,
dquibus homo Deo amoroſè conjungi & uni-
ri poteſt: at certior & ſecurior via non eſt,
quàm humilis tolerantia tribulationum ex
amore Dei. Deducitur hoc clarè ex verbis
§. jacobi Apoſtoli, qui cùm dixiſſet: Omne
gaudium exiſtimate fratres mei, cuùm in tentatio-
ves vatias incideritis, ſcientes, quòd probatio
fidei veſtræ patientiam operatur; Epiſt. S. Jac.
c, I. v. 2. Mox addit hæc verba, patientem &
S ardentem tribulationum ſuſtinentiam mirè
eyxtollentia: Patientia autem opus perfectum ha-
iuiet, ut ſitis perfecti & integri, in nullo deficien-
tes. Eſſe autem perfectum, eſie integrum,
eſſe in nullo deficientem, magna ſanè heroi-
cæ in adverſis patientiæ præconia ſunt. Non
ſomniet de vera & ſincera in Deum chari-
tate, non de ſolida virtute, qui necdum ad-
verſitatum undeunde advenientium incur-
ſus æquanimiter, fortiter & ardenter ferre
didicit: nam, ùt air S. Cyprianus Serm. de
bon. Pat. tolle charitati patientiam, & deſo-
iuata non durat; tolle patiendi & tolerandi ſub-
Asantiam, & nallis radicibus dc viribus berſeve-
rat; nam, ſecunduùm Apoſtolum, charitas pa-⸗
tiens eſt. Vacillant pariter virtutes eæteræ,
ſi non virili fortitudine in tribulationibus
DdH ſi⸗

conſtantiæ obnoxias.

426 Diei VIII.
firmentur; unde S. Thomas de Vil. nov.
Serm. de SS. Coſm. & Dam. ait: Yolle tribu-

lationem, ubi patientia? ubi manſuetudo? ubi
humilitas, fortitudo, fiducia, tolerantia? vi-
SRin

debis, has vomere adverſitatis non exerci-
tatas eſſe agro ſterili ſimiles, ac omni in-
IV. Igitur ad limam crucis, ut cum Cal-
paro Druzbikio de Relig. Mancip. Conſid.
10. n. 10. loquar, ea ploret Religioſus virtu-
tem ſuam, ſpiritum ſuum, ſoliditatem ſuam,
perfettionem ſuam: quot gradibus ab illa defciet,
tot ſibi ad perfectionen menſuras deeſſe noverit.
O ſi hic ſpiritus (amor & gaudium in tribu-
lationibus) inter religioſas Perſonas reflore ſce-
ret, quàm longa alia facies eſſet Comr unitatum

religioſarum! Sunt quidem Aſceteria ſcholæ,

in quibus crucifixus Dei Filius de Cathedra
S. Crucis diſcipulos ſuos ad ſui imitationem,
ad fortem adverſitatum à ſe immiſſarum to-
lerantiam inſtruit, & invitat: ſed quot, eheu!
ſunt, qui amanter & conſtanter ejus Doctri-
nam & Exemplum in tribulationibus ſequi

allaborant? Optandum foret, ne multietiaam
in S. Familiis Doctori Gentium, ſi is adhuce
circuiret, & amorem Crucis inquireret,

amaras lachrimas exprimerent, prout olim
fa Rum eſt, ſicut ipie teſtatur his verbis:
Multi ambulant, quos ſæpeè dicebam vohbis (nunc
autem 8 ſiens dico) inimicos Crucis Chriſßti. R
D

. s hng

umn eihn
tnnCe

in
NAuchite
Se, Gorhu⸗
Sucdiweſon
ſwedilmnmen
Dtreuoſetti
(r,enn
Mrunuin
Pulannmt
Ehaucirn
en bigenn
b iis
ſelunum netn
hevutns n
,aunwon
Kiorae
(enmmtnnn
hemin, Lin
mtfnprieni
Inonann
unttimmg
lin Deomein
Ao dln
anechain

Soliloquium primum. L 4²7
Philip. 3. V. 18. Vidit quondam Laicus qui-

dam, Rudolphus nomine, teſte Cæſario, poſt

matutinum precibus in Eccleſia inſiſtens

Chriſtum in Cruce pendentem, & cum eo

im

quindecim alios Ordinis ſui Religioſos cru-
cifixos, quos quidem omnes probè nove-
rat, ſed quid ſibi hoc ſpectaculum porten-
deret, ignorabat; proin Chriſtum pro ejus
dilucidatione implorabat, & audire meruit:
Ecce! hi ſoli numero quindecim ex univerſo
Ordine tuo verè ſunt Keligioſi, mihique cru.
cifixi; hi enim ſoli viam S. Crucis & omni-
G⸗ ſui abnegationis ſeéctamtur; hi ſoli pro
gloria ſwa reputant mihni in afflictionibus,
tribulationihbus & contemptu conformes
fieri. En! quàm rara & cara etiam in Cœ-

n nobiis & religioſis Familiis ſit praética ad-

verſitatum appretiatio, dum etiam homini-
bus ſpiritualibus vix minus quid perſuaderi
poteſt, quàm amorolus S. Crucis in omni
athori proprio adverſante eventu amplexus,
& hinc etiam tam rarus Deum verè & ſince-
I1& amantium, ac in ſemita religiolæ perfe-
tionis progredientium numerus, cum ſine
forti tribulationum tolerantia ad perfectio-
nem perveniri non poſſit: character enim ſo-
lidæ cum Deo amicitiæ eſt heroica cum Di-
vina voluntate in omnibus adverſis confor-
mitas, quod S. Laurentius Juſtin. his ver-
bis inſinuat: Si adverſum te mundus ſæviat, la-
lret

1

iei vIIiIl.
nes eam

Gin

tret invidus, diabolus rugiat, obloquatur ma- 11

lus, (hoc eſt, ſi quascunque patiaris tribula-
tiones) eſto confidens, quoniam perfedtorum
graderis ſemitas. S. Laur. Juſtin. de Vit. ſolit.
c. 12. Sine hac nota à vera perfectionemul-
tum adhuc diſtas.
V. Quid B Henricum Sulonem, eximi⸗
um Dominicani Ordinis decus, ad tantam vi-
tæ perfectionem, ac cum Divina Sapientia
familiaritatem ſublimavit? certè præcipuèin-
gens ardor, quo quærebat dignus haberi,
pro nomine Eſu contumeliam pati. Hoe
accenſus rogabat à Divina Sapientia eRe⸗
ri modum ritè patiendi, quod & obtinuit:
nam ſemel hunc in finem preces ſuas inſtau-

ranti apparuit Crucifixus in forma Seraphini

ſenis alis inſtructi; primis alis inſcriptum erat:

afficlionem ſpontè ſuſcipe; mediis: feras crucem

æuanimiter; ſupremis: diſce pati hriſtifor-
miter. Vel ùt alii cum S. Bernardo trinos
hos patientiæ gradus aſſignant: diſce pati
patienter, lihenter, gaudenter. Alia vice idem

B. Henricus Divino inſtinétu monitus per
Cellæ ſuæ feneſtram proſpiciebat. Et ecce!

ſiſtitur ejus oculis canis per aream Monaſterii
lacerum & ſordidum panni centonem ore

ſpumante mordens, raptans, ac dilacerans,

auditque hanc vocem cœlitùs delaplam: pa-
ri modo Fratrum tuorum dentibusl aceraberis. De-
ſcendit mox Vir ſanétus in atrium Mene⸗
erii,

“ nd
ſun olſs Dl
, A un ten
Pnſeretede
cronAcdin
anlen idt
(, C
ſendelieein
Netune tn
yne, Min,
e, Aummme
uni ſee e,
(Akrmn gan
nd unklrm
cen e heniea
Mrtniſnien
trſmnlrin
eau buriaes
sCnmelen
A1NMncol
Dro vgttunt
nlmtn (br⸗
Nangn
bllkonr
Katisuundi⸗
Aun, Gln
Iuin
Conte

Soliloquiuui primaum. 4229
ſterii, ac levans hoc panni ſegmentum il-
lud tanquam rem pretioſam ac crucis ſuæ
teſſeram multis annis non tantùm aflerva-
vit, ſed etiam tempore tribulationum, &
perſecutionum, quas ei Dei Benignitas af-
fatim lappeditabat, piis oſculis diſſuaviavit,
ac in forti afflictionum tolerantia immobili
id mortem uſque perſtititt.
VI. Quid ulteriùs Seraphicam Virgi-
nem, 8. Thereſiam: tam aréta cum Deo unio-
ne copulavit? ſan perſecutiones, diffama-
tiones, ludibria, injuſtæ de zelo ejus cen-=
ſuræ, quas nomine & amore JEſu virili con-
ſtantia perpeſſa eſt, eam planè ceœleſtem
reddiderunt, prout Lætienſis Abbas Bloſius
hanc prærogativam crucis tolerantiæ tribuit.
dicens ex Henrico Suſone: Afidtio homi=
nem ex terreſtri œleſtem effcit, & adducit per-
petuam familiaritatem cum Deo, de Conſol. pu.
ſtil. c. 24, Fuit hæc S. Virgo, ac florentidimi
Ordinis Carmelitarum Diſcalceatorumfun-
datrix, à Nuncio Apoſtelico ei vehementer
fuccenſo vagabunda & inquieta Muliercula
proclamata, (prout ipſa in litteris ad P. Joan-
nem à Eſu cum gaudio & conſolatione in
omni tribulatione teſtata eſt:) prohibuit ei,
ne ulterius ullum Diſcalceatorum Monaſte-
rium erigat, & ut jam ereéta denuo diruan-
tur, Totus quaſi mundus Eccleſiaſticus &
profanus contra eam, ejusque ſetinn in⸗
1Litu⸗

4³⁰ Diei VOIII.

ſtirutum in armis ſtetit. Filii illius in zelo

reformationis conſtantes ſe in montium la-

tebris, aut Clauſtris ab arbitris longè remo-

tis, pavidi occultabant, ne reperti ad carce-
res traherentur. Præcipui Ordinis Patres
ac Praſidentes, Generalis & Provincialis,
malevolis aliorum linguis in malam opinio-
nem tracti, animum ab ea gerebant alienum.
Cudebantur adverſus eam duo teſtimonia,
& quidem in rebus magni momenti, harum
autem calumniarum una erat ſatis gravis &
infamis. Confeſſarii loco exſpectatæ con-

ſolationis ejus ſpiritum improbabant, ac ea,

quæ püſſima Virgo moliebatur, omnia ut
mera ſomnia, & ſcandali ſemina ominaban-
tur, quamvis poſtea agnoverint, ſe eam,
ejusque ſpiritum iniquis judiciis a ixiſſe.
Sorores erga eam malè affectæ eò ſua conſi
lia dirigebant, ut in carcerem compingere-
tur, ſicdue dilatandi zZeli aréti limites eipo-
nerentur, prout etiam in Senerali Capitulo
à Definitoribus deciſum fuit, ut non tan-
tùm nullum ampliùs monaſticum Domiei-
lium erigeret, ſed etiam ex erecétis ſibiunum

ſeligeret, in quo deinceps velut in carcereé

quietè vivere, nec inde pedem efferre lice-
ret. Hæ & plurimæ aliæ afflictionum pro-
cellæ ardentiſſimum S. Thereſiæ ſpiritum
inundabant, non tamen eum extinguere;
ſed potius charitatem Dei in immenſum in:-
S cen-⸗

in
Antitn,.
ſuliun i
ſzaa⸗
nin ſel in
aun,
et umd
4 Moe n⸗
gln t nn n
onſt,
Pin Gln
am unin
Ii mni i
Gurpeunm,
(Ctv
pAgnduin
Cdpeftiorn
Pevont inno
en nuen
n nclenun i
nicn allene
ahru) Me
ſulg, ndi
Uur ſtenie
unlii
Gl id
iuotin
Ae Ren
Inror ſllen
en ſſe,

Amint
iraaug

Soliloquium primum. 43 1

tendium inſufflare poterant, prout ipfamer

in Vita teſtatum reliquit his verbis: Hic mihi
Dominus oſtendit, quam fingulare Bonum ſit, mo-

leſtias, diffcultates, && perſecutiones illius no-
mine perferre: amor quippe Dei tantum in ani-

ma mea ex hoc incrementum fecit, ſicut && alia
multa, ut non parum obkupeſcerem. hee
4

pæc eſt cauſa, cur non poſſim non ſemper tri
lationes & adverfitates poſtulare. Tunc tempo-

ris etiam in me ingruere cœerunt maiores illi
Divini amoris impetus, & ſublimiores raptus,
etſ eos ipſa tacerem, d& nullum de ſpirituali hoc
lucro apud ullum verbum facerem.
VYVll. Quidquid Magnus Gregorius, di-
gnus Magno Patriarcha Benediéto Filius, de
Converſatione ac Vita Glorioſi Patris hujus
memorat, an non omne (lubeat attentè ac

ſtudioſè in vita ejus inveſtigare) meram na-

turæ violentiam, jugem adverſitatum tole-
rantiam, auſteram catnis & ſenſuum cuſto-

diam ſonat? Plus appetüt mala mundi perseti,
quàm laudes, pro Deo laboribus fatigari, quàm
vitæ hujus favoribus extolli, teſtatur de eo
memoratus S. Pontifex. Sive eum conſi-

deres in primo ætatis flore à ſæculi delitiis

abſtractum, ſive in aréto ſublaci ſpecu ab
omni ſolatio & conſortio hominum ſepara-
tum, ſive à S. Romano pane precario per
plures annos ſuſtentatum, ſive inter vepres

cruentatum, ſive à malè feriatis Monachis

prias

432 Diei PIII. B
Prius in Abbatem exoratum, poſtea autem n lie
ab eis propinato veneno violentæ morti de- lir
ſtinatum; five mentis oculos ad eum dirigas, Wi
rout cum ſuis Monachis à petulante Presby- Amuzeitue
tero Florentio per ſubſtitutas Veneris ſoboles (liide)
libidinole fuit tentatus, ſive prout in Monte du ue
Caſino commorantem circumquaque multitudi- Mh Inlio,
nem prædicatione continua ad fidem vocavit GSc. Blll Anire
Omnia hæc cum animi exultatione & arden- Menunn
ti jn Deum charitate tolexata quid, niſi labores, e benn
cruces, afnictiones, perſecutionez & mor- (Groiuen
iniſicationes loquuntur? imd ſi perſpicaciocu- uſi gei,
lo totam magni hujus Patriarchæ vitam per-. Meluulln
lIuſtres, præter neceſſaria omnino vitæ ad. 1 r,
minicula nullam quæſiti lolatii ac gaudii na= Gusn, rtn
turalis in eo ſtillam deprehendes. uſichet
. VIII. O in quam vili econtra pretio ho-= riiñAtn
minibus inſenſatis cruces & tribulationes h /nl,
ſ(unt, quidni dicam etiam multis Keligiofſis! gindti
hi quidem ſtatu ac Profeſſione vexilio 8. Eru-. M glli⸗
cis Sacramentum jurârunt, ſunt tamen re getnehnn
ipſa non rarò adedò delicati & infirmi, ut ni- Ing In
hil minus, quàm crucem, contemptus & iilarlin
jncommôdaadmittant; nihil magis, quàam eun,lu
ea averſentur. O quantum diſtant viæ Dei ſan ,
à vis hominum! Sapientiſſimus Deus viam AMe,
intimorum amicorum ſuorum ſpinis & tri- imniglenen
bulis adverſitatum ſepivit, (multæ enim tribu- AUls iinir
latioues juſtorum; Pſ. 33. V. 20.) ſicque eos per Alnneni6
aſpera & confragoſa ad amicabilem ſecum Peltoiden
. vnio⸗ D

1

Giſnnr
Nde
Tent
nik
wali
Pnſ
un.6
uin,

Soliloquium primum. 4³3
unionem & perfectionem mediis ſibi ſoli
reſervatis perduxit. Vult etiamnum Deus,
ut omnes, qui fidelium Servorum luorum
characterem geſtare cupiunt, omnibus aſpe-
rè, contentiosè, & injuriaté ſibi repu-
gnantibus ſe ſuaves, placidos, & affabiles
vultu, alloquio, moribus, totéque cor-
dis affeétu exhibeant: vult, ut percutien-
tibus ſe in unam maxillam parati ſtent præ-
bere & alteram: vult, ut injuriis laceſſiti vin-
dictæ cupiditatem refrænent, & offenſam
quamvis operibus charitatis compenſent.
idque ſecundum Exemplar unſgeniti Eilii ſui,
qui cùm malediceretur, non maledicebat; cam
pateretur, non comminabatur; tradebat autem
judicanti ſe injuſtè. I. Pet. 2. V. 23. Huic Dei
voluntati & ordinationi fideliter obſecuti

ſunt 88. Apoſboli, prout de iis ac de ſeipſo

Gentium Doctor fatetur: Nos ſtulti, nos in-
firmi, nos ignobiles, (coram hominibus)
uſque in hanc horam eſurimus & ſitimus, &
nudi ſumus, & colaphis cædimur. Male-
dicimur, G& benedicimus; perſecutionem patimur,
& ſuſinemus; blaſphemamur, 6& obſecramus: an-

quam purgamenta facti ſumus omnium peripſema

uſque adhuc. I. Cor. 4. O rara hoc ſæculo
noſtro antiquæ in crucibus & quibusvis af-
fliétionibus patientiæ & ſolidæ in Deum cha?
ritatis documenta! 6 nmirandae uſtilſim
dc Sapientiſſimi Dei vias circa Electos ſuos!
Ee qui=

4³34 Diei VII I.
quibus non niſi per arétos crucis & adverſi-
tatum limites gradientibus hic ſolidas virtu-
tes & perfetionem charitatis, ac ibi ineffa-
bilem gloriam condere ſolet, prout Chriſtus
ad B. Baptiſtam Veranam his verbis teſtatus
eſt: Quantò magis aliqua creatura eſt in hoc mun-
do pro meo amore afflicta, depreſſa, & in ſe anni.
bülata, tantò plus in regno Beatorum per Divi-

nam Jufilitiam eſt elevata. 4. p. Chron. S. Franc.

to. 2. 1. 7. c. 16. Vide jam, Tobis, quo-
modo internè te habeas circa has admirandas
Dei vias crucis & adverſitatis.
IX. Viã autem ordinariâ Dei Benigni⸗
tas Servis ſuis in Clauſtris degentibus non
adeò acerbas, inuſitatas & immanes cruces
decernere amat: non enim eos premunt in-
fortunia in Bonis temporalibus, non cauſæ
in judicio perditæ jactura, non uxoris &
prolium iniqua ſors, non laceſſunt eos cu-
ræ rei domeſticæ, non rerum verè neceſſa-
riarum penuria, ſed ab his & ſexcentis aliis
afflictionibus immunes ſunt, quibus tamen
ſæculares non rarò arétiſſimè conſtringun-
tur. Mitiores plerumque ſunt cruces & ad-
verſitates, quæ Glauſtrales invadunt: ſed
& hæpatienter, ardenter & Chriſtiformiter
toleratæ eò majus Deo beneplacitum cau-
ſant, meritum augent, ac animam perfici-
unt, quò frequentiùs occurrunt; quod 8.
Petrus Apoſtolus confirmat his verbis: In

Chri⸗

on
unnf

C in⸗
lsſhnen
uflira
,0tnlu
Ni,.
Cnm
fnn hee leſt
na, Cudeſe
eldantbl
z ſten
Porspwafit
Afen Ali
KAeounco⸗
tlnen
Coſhen Kent
utemn teihs⸗
en cun,
ſes zue lbe⸗
vn Ciuntire
Ee, Cnm⸗
Gilen
popenlone
Ckfbnbcu
nntor gor
Aa nſgitgi
ual, ſbrc ri
hn, iin
ilen, gt⸗
ton nu
1e

uun
üten
älet
rdl
M betnut
r1i
eg,

Soliloquium primum. 4 ³5
Chriſto kſu modicum paſſos ipſe perficiet. I. Pet.
5. Vv. 10. Cui adſtipulatur in Paſſione ſocius
D. Paulus: Momentaneum hoc & leve tribula-
tionis noſtræ ſupra modum in ſublimitate æter-
num Gloriæ pondus operatur in nobis. 2. Cor.
4. v. 17. .
X. Quænam autem ſunt hæc modica?
quænam hæc levia & momentanea tribula-
tionis, quibus plerumque Religioſi gravan-
tur? Dicam tibi, Tobis, ſi aures mihi non
graves præbeas: Contingit; quòd Supe-
fiores pro officii fui ratione eos verbis aſpe-
ris eulpent;, aut pro demeritis confundant,
quòd eorum conſilio, opinioni; ac judicio
non acquieſcant, eéorum petitioni in propria
quæſitione & amore fundatæ non annuant;
modicam de ipſis, ipſorumque geſtis æſti=
mationem prodant, quæſitas eorum com-
moditates, auræ liberioris aſpirationes; offi-
ciorum & functionum affectationes non at-
tendant &c. Contingit; quòd in Ctibus
religioſis, ubi diſcrepantes ſolent eſſe ge⸗
nii & propenſiones, quidam ab æqualibus
vel inferioribus pungitivis verborum aculeis
perſtringantur; quòd eorum verba; ope-
ra, ſtudia iniquis cenſuris caſtigentur & tra-
ducantur, ſubinde etiam permiſſione Divi=
na à talibus, qui bonitatis & docttinæz ſpe-
ciem habent; quòd eorum converfſatio de-=
elinetur, eorum natales, ſolum patrium aut
Ee 2 pto⸗

4 ½6 Diei VIII.
propinqui dicaciter taxentur; quòd eorum
manes tam morales, quàm meréè naturales
hinc inde ſugillentur; quèd circa victum,
potum & amiétum, cellam, medicinam,
defetum aut incommoda patiantur &c.
Hæc & his fermè ſimilia, ſi non modica &
vuigaria, cert æquo pondere non medio-
critatis gradum tranſcendentia cenſenda
ſunt, præſertim in Religioſis, utpote jura-
tis S. Crucis Candidatis. Eſt autem ine ffa-
bile diétu, quantum adverſitates etiam mo-
dicæ amore Dei æquanimiter Iupportatæ in
hac vita gratiæ, & in altera Gloriæ incremen-
tum pariant. Audiamus deſuper ipſius Di-
vinæ Sapientiæ, B. Henricum Suſonem ita
alloquentis, teſtimonium: Crede mihi, ſicor-
du om nium in unum redigerentur, non poſſent in
bac vita miximum ferre præmium, quod reddi-
turus ſum in illo ævo ſempiterno etiam, pro mini-
ma quaque cruce, quam quiſpiam ex amore paſ-
ſas ſuerit med luſe⸗ apud Blos. in Conſol. pu-
ſil. c. 24. audi
tiomibus Chriſtiformis Bloſu verba: Homini

utilius eſt, etiam vodicum gravamen patienter pro

Dei hbonore vel amore ferre, quàm grandia ope-

ra patrare. In Concl. An. fidel. c. 8. S. 3. n. 1. 41

Grandia autem bonorum operum exercitia
haud dubiè Deo magnum præſtant benepla-
citum, & grandem percipient in æternitate

retributionem: qualem ergo guſtum cordi

Divi-

amus & ipſa in multis tribula-

Mn
Aln
, Cipnhel
Dunin Uen
nkee
G n
jnin gudi⸗
rataedunt,
nntoligen!
aide chſiu
nide
u, Nelirone
, Meſnt
fnuntan
rmen Unt
GNn i
gnmiekn,
Ppnieshreitk
erpene/,en
,letlaiutee
1nhlot m ui
acherhtues
Anſnnt,r
n grompi
Unmn N e i
nun enſui⸗
ſer nt
ten ofmnene
M heien

in nn

NNN

Soliloquium primum. 437
Divinæ Majeſtatis præbebit modicum grava-

men, exigua moleſtia ex motivo charitatis

in Deum cum ſilentio cordis & oris toje-
rata, cùm hæc præſtantior ſit aliis grandium,
etiam bonorum operum exercitiis? quali
primùm gaudio & complacentia Divinum
cor exhilarabunt, qualem meritorum the-
ſaurum colligent illi, qui præter modicas
& quotidie obvias cruces inſuper grandio-
res & peregrinas perſecutiones, diffamatio-
nes, accuſationes, contemptus, calumni-
as, preſſuras, animæ deſolationes, diutur-
nas infirmitates cum intenſis doloribus pro-
pter amorem Domini noſtri )Eſu Chriſti he-
roicè & cum gaudio ſuſtinuerint? O rem
dignam amaris lachrimis, quòd animales
homines hanc irrefragabilem veritatem non
percipiant! credunt quidem hæc, ſed pro-
pria ſenſualitate ſeducti practicè cor inclina-
re nolunt ad ſuſcipiendas de Paterna Dei
manu adverſitates. Imò etiam homines ma-
gis illuminati, ac cæteroquin ad alia pieta-
tis opera prompti, tamen perquam ægrè af-
ficiuntur ad ea quieto animo perferenda,
quæ naturæ ſenſuali dura & aſpera ſunt, præ-
ſertim ſi ea proprium honorem & exiſti-
mationem offendere, aut aliquem contem-
ptum & vilipenſionem ſecum trahere vi-
deantur.
XI. Magnus Cancellarius Pariſienſis, Jo-
Ee 32 annes

438 Diei VIII.
annes Gerſon, Vir eximiæ Doctrinæ & Elo-
quentiæ, ſcripfſit inter alia opus, & in eo Ca-
put, quod ſic intitulat; Sex Magiſtri de tri-
bulatione loquentes. Ex his ſecundus in lau-
dem tribulationum à Deo immiſſarum ita
perorabat: Si aliquis homo eſſet ſine peccati
macula, ut Deus erat, & poſſet vivere an-
nis triginta ſine corporali cibo, Deus quoque
concederet eum loqui cum Angelis in aere, ſicut
conceſſit Mariæ Magdalenæ, non poſſet in bac
vita mereri tantum meritum, ſicut aliqua per-
ſona meretur in harva adverſitate ipſam patienter
ob amorem Dei tolerando. Joan. Gerſon to. 4.
apud Joſ. Manſi traét. 94. diſc. 3. & 5. Anne
quid ſublimius de amoroſa erga Deum ad-
Verſitatum etiam modicarum tolerantia dici
poſſet? Sunt autem talium parvarum affli⸗
Ctionum occaſiones in hac vita quaſi innu=
meræ; omni hora in corpore & anima ex
omni parte incommoda amori proprio diſs
plicentia nus vexant.
All. Si igitur, dilecte Tobis, primi⸗
tuůs modicas crucis feſtucas frequentiſſimè
obvias patienti corde ſufferre ſcucvcrisſ
ſucceſſu temporis ad graviores trabes gau-

denter trahendas te ex amore Dei animoſè
accinxeris, hoc eſt, ſi quasvis corporis in=

commoditates, ſive immediatè à Deo, ſive
ab hominibus provenientes, præſertim cir=
63 ea, quæ tibi videntur juſté deberi, &
imme=

Men

1coneltond
unſkimin
nheipen
Ie N
mespſo
nhoku
An gitn
en d. ſun
Caonndbiore
Ceſuus eim
li iliif⸗
lne ſener
2 Vr eſtvonun
a ile un,
lggitſpmrin
ine an
Detaet, etnn

Aefeyztbi ceni

un kei ler⸗
Ptkeguln
ugrd obbe
lenohion
Elumign
lts ſed oin
n beleſi
Uis omnite
ling ackech
elgdolk
en, i

unics
tluik
N

e

Soliloquium primum. 439

immeritò denegari, promptè ſuſtinueris:
ſi in converſatione pungitivos morſus lin-
guarum hilari animo ſuſceperis (linguarum
enim vulnera ingenua pectora profundiùs pe-
netrare ſolent, prout expertus teſtatur S.
Joannes Chryloſt. dicens: Novi multos non
ita vulneribus dolentes, ſicut verborum percnſ-
ſione: illam quidem plagam corpus excipit, iſtam
anima. S. Joan. Chryſ. hom. 31. ad pop.)
Si contradictiones, irriſiones, & ſiniſtras
cenſuras etiam in rebus tuo judicio apertè
æquis & juſtis ſine tui defenſione & expo-
ſtulatione ſilenter tuleris: ſi citra conſcien-
tiæ tuæ teſtimonium officio tuo malè fun-
tus fuiſſe audias, aut ad actualem, qua
fungeris, ſpartam ùt minus habilis traducaris:
ſi abſque culpa tua alii etiam boni, etiam
Superiores, etiam amici, etiam ob præſtita
beneficia tibi devincti quovis modo adver-
ſentur, te à tergo traducant &c. tu verò
hæc & his æqualia patienter, libenter, gau-
denter purè ob Dei amorem, Divinumque
ejus beneplacitum ſuſtineas, ac inſuper leni-
men nullum à quoquam per querulas voces
inquiras, ſed potius Deo pro iis tanquam
inſignibus beneficiis gratias agas, pro adver-
ſariis tuis omnia deſuper Bona efflagites, ac
ulteriores adhuc afflictiones poſtules, tunc
enimverò, religioſiſſime Tobis, tunc conſola-
re, conſolare, quia tunc tecum circa ſtatum
Ee 4 ani-

animæ tuæ, circa Divinæ charitatis perfectio.
nem bene agitur: nam iſti actus heroici ob
ſui difficultatem, & naturæ repugnantiam
luculentum ardentis in Deum charitatis ar-
gumentum ſunt, prout Pater æternus S. Ca-
tharinæ Sen. Dialog. c. 145. his verbis teſta-
tus eſt: Tribulatio ſt ſiguum aperté demonſtra-
tivum, quòd in anima charitas ſit omnino per-
Jeda, ſi cum dulci patientia toleretur.
Sunt inſuper reciprocè tribulationes in-
dicium Divinæ erga animam tuam dilectio-
nis, ſunt teſtimonium æternæ prædeſtina-
tionis, funt præſagium futuræ Beatitudinis:
unde B. Baptiſta Verana, Ord. S. Franciſci,
ſuam æftimationem de tribulationibus ma-
gnanimiter toleratis his verbis expreſſit:
O Deus meus! fi tu revelares mihi omnia ſecreta
tui Sacratiſſimi cordis, & ſi mihi quotidie oſten-
deres omnes Hierarchias angelicas, && ſi quoti-
die mortuos juſcitarem, propter hoc non crede-
rem, me à te amari amore infallibili: ſed quando
ſentiam, me ex corde bent facere mibi male fa-
cientibus, dicere benè de eo, qui de me malè lo-
quitur, & injuſtè me condemnat, tunc, Pater
eterne, credam per hoc ſignum infallibile, quòd
tibi ſim vera filia. 4. p. Chron. S. Franc. to. 2.
1. 7. C. 26. .
AXlII. Dum igitur paulatim tempus in-
ſtat, viator Tobis, quo è& S. ſolitudine re-
dux denuo in publico compareas, priuùs jam
men⸗

n

lmmifi.
oon lin
gekenon
Obinäirun,
ron Kle
nniunn Deiſit
evtnlecli1.
ormod.
Neisr 1cro
füiligenln
.eiin ſem
e fie Kunun
elh
lind nor⸗
ünuckuddk
eganeth din
unmmntt
rgA 7

Erlbel,celot.

em
Nitlnine non/

Enti tommmn

Elhuieu

U0 Mabe

bilcehves

Ccundd n
reſetike
nmnen
D gen
cecnen

Clind
S

1.
WW

WNE
aK
WIN

1wWe A
ne
4
en

Soliloquium primum. 441
mente ſerena diſcute totam adverſitatem &
tribulationum levium & gravium iliadem,
