medicum, nec de complexione judioandum, ſed l S
de perfectione. Quid de his bellariis ſentien.
dum, & Dquantum ad ſanitatis conſervatio. aain
nem, ac ventriculi confortationem conke-⸗ gum
rant, audiamus Hieremiam Drexelium ita huiik iikͤ
candidè diſſerentem: Si meam bac de re que- huui knm
ris ſententiam, é germano pectore dicam, quil th iiſin

ſentiam. Bellaria omnia, nehule dulciariz, mel- un aim
lea ſcitamenta, liba, tragemata, ficus, carpe⸗ inp innn
ſia ſeu cubebe, uvulæ & omne ſacchari varit⸗ nuimm, 1.
gatum blundimentum nugæ ſunt meriſſimeæ, (in ſwuthinn
ordine ad ſanitatem) dulcis fallacia, tran- minn hin
nis gulæ grata „ ſed ſanitati noxia. Mieza ſuin
1e.

1, Soliloquium primum, 177
r ies Drexel. in Aloë l. 2. c. 2. J. 2. Unde ex-
id mlie, periuntur tales, quòèd ſtomachus corruptus,
Wucui abitinentia & moderata diæta ſaluber-
dhitindis rina eſſet medela, non reſtituatur, & ſa-
g nn nus duntaxat corrumpatur. Quid reſtat?
uns Nil aliud, quàm quòd cum grandi tempe-
Wul din n fantiæ luctu diabolus ſolus cum domina gu-
n iliint la de tali anima inſigne lucrum reportet.
gichhiiee V⸗ Benè tamen hic advertendum, quòd,
iNi/ ſicut bellaria, aliique cibi delicati & pretio-
lhtenn ſi⸗ absque inordinato deſiderio & concupi-
tii un ſcenti⸗ ſumpti, virtutem abſtinentiæ per ſe
geim Eanin non lædunt, ita econtra etiam vulgares &
Ulalmntis Viles eſcæ, cum immoderato & per rationem
ð regulato pruritu ſumptæ, temperantiam
Nrisen Don modicè violent: non enim cibus, ſed
ni laulaß ſenſualis delectatio & cupiditas peceatum
kamiiriinn conſtituit, dum, teſteAngelico Doctore, vi-
iutinl tium gulæ non conſiſtit in ſubſtantia cibi, ſed in
lentaencupiſcentia non regulata ratione. S. Thom-
iuiminee 2. 2. d. 148. 2. I. ad 2. Sunt autem, qui
præ altilibus, aliisque ſumptuoſis perquam
aRgninkt vojuptuoſo, & inordinato appetitu feruntur
n Hmn in plebejas, & triviales eſcas, uti in lactu-
Vru ief cas, raphanos, arborum fructus, imò eti-
millii am in fungos, farcimina, aliaque ſimilia pri-
tfe /ivatæ gulæ irritamenta, quæ cum ſtudioſa
ASm iconcupiſcentia inquirunt, isdémque ventri
umunft devotè ſacrificant. Notent tales, quòd,
u/"ſicut Eſau non ex ſumptuoſa, led voluptuoſa

Ngiu

178 Diei IV. aß yun

lenticulæ comeſtione jura primogenituræz nedn
perdidit, ſic etiam ipſi immoderata guſts ullan
effuſione in ſimiles cibos ſecundùm ſenſua. a Me hiet
litarem ſibi magis ſapidos, etſi communes, nls detiin,
gradum gratiæ ac meriti diſſipent, ſibique can ol
temporalis pœnæ reatum concilient. Tra. Oywnn.
dit Doctrinam hanc illuminatiſſimus vitæ ulmn dull
aſceticæ Magiſter, Ludov. Bloſius, dicens: wmimn
Meminerit (tyro ſpiritualis, quidni etiam
veteranus?) eum, qui eſcas etiam viliſſimas
cum inordinato deſiderio ſumit, veræ abſtinentie
virtutem amittere, quam non perdit, qui ci-
bos delitioſos ſine deſiderio percipit. Unde is, d, gmdes
cujus ſenſualita; magis delectatur pomis && aqua, ls lrig
quàm, vino, && perdicibus, audabilius facit, i gan ne
pro Dei amore à pomis, aqua abſtinet (pa-ia de
rumaut nihil ex bis guſtando) qum ſi abſtineuat e
à vino & perdicibus. Verus ergo vitæ ſpiri- nn Puk⸗
tualis && perfectionis amator adverſus omnem irchi lun
ſenſualitatem viriliter decertet, prudenter ei ne itn
gans, quæ ipſa inordinate concupiſcit; ſive Lilectd
ſint delicata, ſive trivialia, dumodo volu- “ 5
ptuoſæ deleéctationi non ſerviat, etſi eam dagtnntn
lentiat. Blos. in Brev. reg. Tyron. ſpirit. §. ätninn
I. n. 6. SW ace
VI. Altera à Seraph. Doctore, S. Bona- nliinnan
ventura, pro temperantia & ſobrietate requi- ſit,Kne
ſita conditio conſiſtit in quantitate, ut Reli-

MCen)

,

gioſus non requirat nimis, && ſæpius, quam de- elani
cet, ſed temperatè, ut ſit refectio corpori, non rucg
onus. Allt den
N1

Miy,
inr d Soliloquium primum. 179
aginmetn bnus. S. Bonav. loc. cit. Hac autem in re,
uhumiig ut omnes Moraliſtæ & Aſcetæ docent, cer-
NRN ta omnibus, utpote diverſla complexione
tnir naturæ præditis, menſura præſcribi non po-
Nunme teſt: alii ſiquidem paucioribus cibis egent,
n inuin aln pluribus. Opportunèé huc reducuntur
Eltnlee 4 verba cujusdam ex antiquis Patribus „qui
pfini, nii dixit: Invenni bominem multa comedentem;
, tatiz adhbuc eſurientem ſe continere, ne ſatietur; al-
e mi, terum autem parum comedere, ſatinri. bor-
armztt,4 10 eum , qui multum comederet, & adhbuc efu-
ani, , ien; le contineret, majorem mercedem habere;
auam illum, qui parum comederet; & ſatiare-

nin tur. l. 3. Vit. SS. Patr. n. 99. Unde parci-⸗

SA
Aikſ . is l . Dr
Liniſil us de cibis umens ex eo non magnopere
)ſaſi commendandus nec liberaliùs edens te-
entnu merariè culpandus eſt. Illud coivis ſecurè
R conſolendum, ut in cibo & potu ſolam ne-
eſſitatem reſpiciat, & nunquam ad plenam
Dun eint ſatietatem ſumat; ſed ſemper adhuc quan-
iutnffil dam in ſe pronitatem ad ulteriorem come-
eiin tui ſtionem ſentiat, sicque ſe etiam poſt men-
n/A6 ſam ad orationem non indiſpoſitum adver-
rutg uſiiſtat. Hujus mentis erat rigoroſus in ſe ab⸗
„ ſtinentiæ & ſobrietatis cultor, S. P. Benedi-
llinih dus, dum voluit;, ut nunquam ſubrepat Mo-

tiiii nacho indigeries; item, ut non ſubrepat ſatietas;
Dintmd Ii aut ehrietas; & ut non usque ad ſatietatem bi-
gen n hamus, ſed parcins. c. 39. & 40. S. Reg. Hu-
Gefa jus etiam accuratus obſervator fuit Abbas
““ M 2 Clara⸗

8 0 Diei IV. oont
Claravallenſis, qui ſibi, & cuivis alii Servo doln 4
Dei hoc monitum ſuggeſſit: Semper ita ſur. i inrn
gat de menſa, ut adbuc habeat appetitum pluma au ln⸗
ſumendi, &o eum, qui adbuc eſſet implendus ci. S
bariis, Domino Z5hS! pro grato munere confe. iuhn
rat appetitum, qui pro noſtra ſalute ſæpins eſu- Ull⸗ getl
rire & fitire voluit. S. Bern. Tract, de Paſſ. Mrd ie
Dom. c. 41. Hanc præterea temperantiz fl MMdliinl
regulam ſibi ipſi conſtituit: Panem ipſum cun n Achinii
menſura ſtudebo ſumere, ne onerato ventre fta- MApin,uin
re ad orationem tædeat. Idem Serm. 66. in Vimd and-
Cant. Et S. Pachomius: Tu néſti Domine, ntuuß dlen
quia, exr quo ſuſeepi bunc habitum Monachi, E ntinnir
nunquam jatiatus ſum pane & Aqua, quali- mniuinunſt
bet ereatura alia, quam fecifſti. ültgriitd
VII. Limites temperantiæ contra quan. AMunginini
titatem transgrediuntur non tantum, qui fnmftnu nn
ad prandium & cœnam nimium, ſed etiam, ilinkii n
& quidem à fortiori, qui interdiu ſepius, thin an n
quàm decet, ut ait S. Bonaventura, de cibe Enni hirud
& potu absque neceſſitate, & plerumque Ginhängi
ex fenſuali delectatione ingerunt, quod i- Mminiilin
pſum S. P. Benedictus ſeriò interdictum vo- n nanie,
luit his verbis: Nullus preſumat ante ftututam eniii
boram, vel poſtea, aliquid cibi, vel potfa ſmme- Imn hnn en
re. Won præſumant foris manducare, etiamf innalen it
à quovis rogentur; hoc eſt, ſi eodem die re- Miniinniun
verti poſſint. Ob quam culpam etiam quos- iM mMimileg
dam Fratres, quos S. Pater extra Monaſte- inan r
rium apud religioſam Fœminam divertiſſe ibi- unmm

ih,
kui 8
4 en ſtr
un mun
nuttr enz
N8 Nl
uinen mnfn
ollun uſt
,v,
A, n

Fin uin iud

u ,B
uſi.
ememianmng
unms minda,
nninn Aa
uun uut,
Ud ren e
uelm, n
AAiceruren ,n
Lidntitirth

r ie

4ni iſi

diolat⸗

Onmdtgnainf

„ eun
SAeln

e eü

Soliloquium primum. 18
que cibum & potum contra morem & re-

1 gularem conſuetudinem ſumpſiſſe in ſpiritu

cognoverat, aeriter increpavit, nec non eis

ciborum & hauſtuum ſumptorum numerum
determinavit, ut ſcribit S8. Gregorius in Vi-
i ta c. 12. & 13. Optandum ſanè, ut etiam

hoc noſtro ævo à quibusdam huic ſaluber-
rimæ S. P. Benedicéti conſtitutioni major re-
verentia & obedientia haberetur; videre-
mus equidem, non tam temerè & absque
Superiorum facultate ab iis præveniri pran-
dium jentaculis, & cornam merendis; vi-
deremus, non tot furtiva tum in Clauſtro,
tum in ædibus Sæcularium ſolatia guloſæ car-

mis inquiri & frequentari; videremus, flo-

rentiſſima quondam S. Religionum & Aſce-
teriorum viridaria non ita virore ac decore
ſuo paulatim deſtitui, quod magna ex parte
fi per neglectam extra tempora ordinaria
abſtinentiæ & ſobrietatis obſervantiam, dum
quidam ſubditi frequentiùs, quàm expedit-
aut neceſſariæ refocillationis diſcretio exigit,

ad potum clam conſident, ac Superiores,

qui tales exceſſus utique ſcire poſſent, &
reſtringere deberent, qua neſcio de cauſa
Conniventer indulgent; videremus ulteriùs,
non mundanis hominibus majorem Religioſis
privatis, imò integris ſacris Familiis reve-
rentiam, honorem, & æſtimatianem de-
ferri, quam non rarò quidam per extraordi-
ä M Zz narias

182 Diei IV.

narias tales potationes & merendas viliter
proſtituunt; viderent demum, & experi-
rentur illi ipſi abſtinentiæ diurnæ immoderati

violatores in anima ſua majorem internæ ſa-
tietatis dulcedinem, cœleſtium donorum
participationem, in vita Iirituali illuſtratio-
nem, ac in via virtutum progreſſum: nam
Deus eſurientes replevit honis, quibus ſe in-
dignos reddunt, qui abſtinentiæ & ſobrieta-
tis leges extra conſueta prandu & cœnæ tem-
pora, inſciis & plerumque invitis Superiori=

bus, temerè prævaricari non timent; nun- is anen
quam enim ad veram vitæ ſpiritualis nor-
mam, & ſolidam cœleſtium contemplatio- 1

P
lertn
Glſk

SIlnn munmd

aarzufot
tii: Mofu
6,nen che.
1Cnbehen
frtnrneen⸗
urſo etenet
Geglſfel
in Chnilitk
rntuini k

4

nem pertingent, prout paſſim SS. Patres & ainn

vitæ aſceticæ Magiſtri docent. S. Phihippus
Nerius dicere non dubitavit, neminem fore
virum ſpiritaalem, qui extra tempora prandii &
cœnæ aliquid comedit vel bibit. Idem cuidam
Moniali Clementiæ inter tria monita ad ſalu-
tem & perfectionem neceſſaria hoc quoque
ſuggeſſit, ut extra conſueta menſæ ordinariæ
tempora à cibo & potu abſtineret: Hæcſi ſer-
vaverd, dicebat Vir ſanctus, etiamſi in in-
fernum detrudereris, inde te extrabam. S. Bo-
naventura tales, qui ſenſualibus in cibo &
Ponu ſolatiis interdiu inhiant, pueris & pe-
coribus comparat, dicens: UlItra duas vices
puerorum aut pecudum more eomedere, potum
extraordinarie frequenuare, Religionis temperar-
tiam

GeNrwe
rioan aem
plyne intnnn:
benguonen

Crniglntemn,
, Etnden, u
Derleſ, in
mi, amtn
luihmmmnn

1 Uen elee
AiſcGeiginan
1 Gvinnetn
eenirnen
Ahlnume
4

V

M
Ma Uerente
Winn r
“l
Eluninet
5 pen Uen
1 ln t
Fenl t
n.

eteſer
l,rt ene⸗
umnne nihen
Vunr ondorn, An
n firhuirigm
eliuncmnendn
W

S
E=⸗

ANn
Aunt, Mu

Wen ultn o
mwncot⸗ ill

aktunu,
ia bind
nn Gr 4
unwlli
eemk

Soliloquium primum. 183

tiam & decorem evidenter offenlit. Quæ,
rogo, Religio? quæ paupertas? ſi mox, ut eſu-
ris, mox, ut ſitis, volito pareas, ſaties appeti-
tum, nec eum usque ad ſtatutam horam ſcias com-
peſcere? S. Bonav. in Spec. Diſcip. p. 2. c. 2.
VIII. Quam lugubrem autem ſtragem in
vita ſpirituali intemperantia horas competen-
tes ex vitioſo prælſertim habitu præveniens
edat, ex eo conjici poteſt, quòd tales obſe-
quioſi corporis ſui aſſentatores inter limites
diſcretæ relaxationis, tendentis ad majorem
ſpiritůs promptitudinem ſe continere non
Valeant, aut non velint, ſed inquietè ſem-
per ulteriora corporis ſolatia inquirant. Jam
enim alios inducendo furtivas inter domeſti-
cos lares ad potum cenventiones inſtaurant:
jam ſub colorato prætextu propinquorum,
aliorumque familiarium ædes frequentant,
ibique liberiori genio in merendis indulgent:

jiam in funéctionibus ſibi per obedientiam

commiſſis alibi divertunt, tempus prolon-
gant, ac tandem, utinam non frequenter
cum exceſſu, ſubinde fortè etiam cum te-

n mulentia, cum ſcandalo, cum ſtrepitu con-
a l tra juſtas Superiorum reprehenſiones rever-

tuntur. Ubi dein recollectio de viſis && au-
ditis malæ rei o& otioſi ſermonis in via? S. Reg.
c. 67. ubi devotio in reſidua oratione? ubi
nocturna conſcientiæ interim fortè non ſe-
mel læſfæ diſcuſſio & compunctio? Hæc om-
M 4 nia

184 Diei IV.

nia diſſipat ſenſualis, præſertim frequentata

ad guloſa extra menſam ordinariam oblecta-
menta propenſio, & effuſio. Nunquame-
nim, quod ſanctè tenendum, ſola intempe-
rantia hominem inficit, ſed plurima aliorum
vitiorum vincula in longam catenam contra-
hit, teſte Magno Gregorio noſtro: Ex uno
Lulæ vitio innumera vitiorum agmina ad con-
Rictum animæ perducuntur. I. 5. in Lib. Reg. c. I.
Et tamen plerumque tales nec ſomniant qui-
dem, ſe ambulare vias difficiles, quarum
finis eſt interitus, ſed blandiuntur fſibi,

quòd tantùm honeſtam recreationem, &

diſcretam naturæ diverſionem ſectentur;
ac vel ideò tales in ſpiritu veritatis plus cæ-

ci, quaàm luſci vix unquam ſeriò ſuam mi-

ſeriam agnoſcunt, & ad frugem redeunt,
prout ab experientia teſtatur S. Baſilius his
ponderoſis verbis: Multos ego animadverti
Jæpè, qui, cum alterius cujusvis generis vitiis
laborarent, ad ſanitatem tamen redierint poſtea,
qui autem hoc morbo tenerentur, ut in occulto
eſitare eos delectaret, aut ventris ingluvie duci
ſe ſinerent, neminem ex omnibus vidi unquam,
qui convaluerit. S. Baſil. Tract. de Abdicat.re-
rum t. 2.
Hoc, proh dolor! cum æterno damno ſuo
experti ſunt Anno 199. Keligiofi illi incly-
ti cujusdam Ordinis in Conventu Salerni⸗
tano: cùm enim ibi Superior, Vir ſaneltars
amna

s ntenn

eautoroce⸗
Ne,
,4 tn enin
, iütiihien
Cn mmnndd
zun alſin.
in giftinil
umlecrign
Annt Knd
limet Anmd.
W
in Ene
vDenx:n iin
ucimene
Alcutrer,tr⸗
ebrdrtaäzumg
Nriarin, 21
1inttrt ine

ginin ini e

in i inn gen
Mngrmum
Uinintmtcic
m akiohanu
141

1 letnern o
illin mate
antinh n
1 ſint) 1
, Ginartia
4 Ehee, l
A

in uennloeh
um en nin
Kunglethl

riinlan

r u Afi, n
, nnin 9
õ
ieſenen Erne
Upinweins u
Lnnenſon

N, AA n

iaunntmn Dun
1. An Un
Aru aunn en
im ma rt

Kurnim
zranihi

NN N
üenn
iipiſin
1

Soliloquium primum. 195
fama conſpicuus, ſub noctem Fratrum Cellas

obiret, ac tandem etiam per Reſectorium
in tranſiret, vidit ibi aſſidentium ad tabulam
Religioſorum numerum ſat magnum ad co-
meſſationem compoſitum. Poſt moram

Superior, qui præſidere dignoſcebatur dato
ad ſilentium Lectori ſigno in hæc horrenda
verba prorupit: Ambitio && crapula duxerunt
nos ad tartara. Martinus Del-Rio apud P. Mi-
chaél. à S. Cath. in via tripart. vol. I. tract.
16. n. 590. Quem non abſterreat tragicus
hic eventus à ventris ingluvie, à gulæ cu-
pidine? quis non horreat, prælertim extra
prandii & cœnæ tempora, immoderatæ cibi,
potusque concupiſcentiæ obſequi, ne &
ipſe ſucceſſivè infelici horum numero acce-
dat? Non adeò malum, ac à Religioſo tra-
mite devium ducebant hi molles ventris ſui
ſervitores ſuum vivendi genium, defuncti
ſunt etiam aliorum opinione morte aliis
Dei ſervis apparenter communi, & tamen

mileri guloſas corporis delitias in æternum

luunt: ambitio & crapula duxerunt eos ad
tartara.
IX. Tertiam demum pro virtuoſa abſti⸗
nentia & ſobrietate conditionem S. Bona-
ventura ponit in modo, ut non importunè re-
quiratur, (cibus & potus) nec impetuoſe „G
indiſciplinate, && inordinat? ſumatur, ſed mode-
ſe, maturè & religiose. S. Bonav. loc. cit.
M 5 QLam⸗

186 Diei IV.

Quamvis autem virtuti temperantiæ ordi- e
nariè tantum periculum non immineat in engnſe
exceſſu quoad modum, ſicut in transgreſſio- p abu e
ne quoad qualitatem & quantitatem, valde ta. M gidn
men indecorum eſt in Viro ſpirituali, cultu ninhzteſenſil
& reverentia digno, ſi is nimis avidè & ar. mmn iimi ſii
denter in cibos involet, ſi certatim craſſiores fniidlot
bolos per gurttur trajiciat, ſi inflatis buccis COn cin, N
ſe infarciat, & omnem maſticandi morem n Etoniind
prævertat, ſi calidos & fumo adhuc vapo- nniinidd
rantes cibos cum palati læſione ingerat, ſi Mul alzalan,
plenis adhuc maxillis, & verbis non bene uimqmmunie
diſtinétis loquatur, ſi potum cum nimio ar-
dore uſque ad ægram reſpirationem hauriat, in
& vas uſque ad ultimam guttam exſiccet
nam hæc omnia regulis urbanitatis, & reli-
gioſæ modeſtiæ, imò etiam ipſius tempe-
rantiæ non tantùm quoad modum, ſed etiam
quoad ſubſtantiam opponuntur: cur enim
tales tam indiſciplinaté dona Dei tractant? ui
Sanè unicè, quia appetitůs ardorem mode-

300

⸗

,1 ,

rari non conantur, quod virtutis temperan- larkenelt 8
tiæ præcipuum munus eſt. Non inter ulti- angen 4
ma ſigna hominem univerſim mortificatum e ti
dignoſcendi numeratur, ſi is cum debita e N
modeſtia & moderamine naturæ in ſumen- 86

Pr
d el
5tietne,
liemelttin
inſeaunl
udconnale en
Dcg lncgetil

dis corporis neceſſitatibus ſatisfacere nove-
rit.
X. Si igitur gulæ illecebræ appetitum tu-

um, viator Tobis, deinceps ad immode-
rantiam

. Soliloquium primum. 187

nn rantiam in ciborum quantitate, qualitate,
IIN modo aut tempore provocent, hilce te ar-
mis accinge, quibus venenatam hanc hy-
dram fortiter aggrediaris & proſternas: I.
ahum tibi imprime incarnati Filii Dei com-
minationem dicentis: Væ vobis, qui ſaturati
Atis, quia eſurietis. Luc. 6. v. 25. Eſurietis fa-
me plus, quàm canina, nec deerunt vobis
Im plurima, ſed omnia: nemo micam, nemo
WWdes guttam in infernali & rabida fame & ſiti ſup=-
Anh, peditabit, aut luppeditare poterit. Ita la-
Eutcuen mentabiliter experiuntur miſeri hi Monachi,
uninim quos ambitio &S crapula duxerunt ad tartara.
ENINIII 2. Si intra & extra communem refectionem
ratnnti appetitus tuus feratur in cibum ſapidiorem,
ih vel bolum ſelectiorem, vel data quavis oc-
un caſione in potum non necefſlarium, ac ſoli
delectationi ſervientem, orexin pauliſper
ſuſpende, & interim cogita, te fortè ejus-
mm modi fruitione antecedenter jam ſæpius tuo
m guſtui ſatisfeciſle: & quid inde habes reſi-
u dui? Solam ſterilem comeſti memoriam, &
vix eam quidem. Quid proderit inſuper
poſt horam, hæc & iſta in præſenti delicata
Ncomediſſe? Ildem, quod elca, ante annum
umII comeſta. Imò fide tene, te ejusmodi uſu
SIII voluptuoſo abſque neceſſitate ad ſolam de-
lectationem ſemper incurriſſe jacturam gra-
uein duüs gratiæ, & contraxiſſe reatum pœnætνα=
e poralis: hinc Innocentius XI. Pont. Max.
e Anno

188 Diei IV. .
Anno 1679. ſequentem propoſitionem, nu-
mero octavam, damnavit, ut erronezm &
ſcandaloſam: Comedere & bibere uſque ad ſa-
tietatem ob ſolam voluptatem non eſt peccatum,
modò non obſit valetudini. Hæc recordatio
pium quemdam RKeligioſum in lauta tabula
ad iberiorem cibi, potusque ſumptionem
animatum ad hanc oblatæz gratiæ depreca-
tionem modeſtè permovit: Parcite, benigni
Patroni; non enim unicus gradus gratiæ ſu-
pernæ pro vitro vini, citra indigentiam ſum.-
pti, mihi venalis eſt: quæ verba magnam apud
audientes impreſſionem & æzſtimationem
meruerunt. 3. Aſſueſce, Chriſtum 40. die-
bus pro te jejunantem abſtinentia à meliori
cibo vel bolo, vel hauſtu non neceſſario refi-
cere. Potum petiit à Samarirana, verba ſunt
Euſebii Nirmbergii de Ador. in ſpir. & ver.
l. 3. c. 12. tu porrige de calice tuo. Si-
rio, clamat de Gruce, poculum tuum illi mi-
niſtra. Anne tam duri, tam inhumani cor-
dis fores, ut IEſu in Crace ſitienti non ſuc-
curreres, ac fel & acetum ejus cum tuo po=
tu non commutares, ſi poſſes? & ecce po.

tes frequenter non edendo, non bibendo

ultra neceflitatis limites, ſed Chriſto, imò
etiam de neceſſariis quid offerendo, & plus
eum recreabis hac bona voluntate &S abſti⸗
nendi ſtudio, quàm ſi dulciſſimum ei ne-

Gar propinares, 4. Virginea Mater in pau-

pertate
7

AuNaiſad.

inn
drlin dl,
mr, Atbi
Mr duin
ſoſangnn Uie
4dl, ituin
4ionrndn,
t, Den ſe ⸗
eines, ifun
n, Mlh te
Pn, Areziaa
,0nir lnm
Ct getni
Crtdelnte
Wmöhminr
ToDoimrnu
fts lrige nnan
eg lrn, 1
,Artnd
ende Rgr Rn
ime Uinin
le hnirtun
Ueniiufli⸗
1Ulbteei
ißmnit, un
en ſru t
utorenthe
Amnkn en

4

eten, n

B eogriun Hinam. 13;
e inz hertate ſua ſæpè ori proprio buccellas ſub-
leenn traxit, Ut illis aleret dileétifimum Filium.
Lang Tu eam imitare, & tibi de victu diſcretè
tili S portionem deme, quam Matri offeras, ut
„ AId eam Filio porrigat in alimentum. 5. Sunt
Unnalnt molta edilia, quibus cifra ullum vitæ & vi⸗
tNin rium incommodum, ſi non per vitæ de-
uulg curſum, ſaltem per longum tempus priva-
klk re te potes, uti ſunt cupediz, fructus ar=
nunmn borum, azut ſaltem eorum primitiæz, ac ſi-
diitmnaet milis, quæ magis ſenſualitati, quàm neceſ-
Aerringua ſitati deſervire videntur. Hæc per morti-
Em Aiinmun ficationis Sacrificium Filio Dei conſecra.
Gn Gingdt 6. Cogita, quot fervidi Dei Servi tam in Sæ-
mniti culo, quàm in Clauſtro degant, quot pau-
UAmhmuhH peres occulta vitæ integritate eximi, ac so-
Füdnmmknn ram Deo virtutibus & mecitis te multò po-
WieMAuih tiores hinc inde inveniantur, qui tamen ci-
ecien bis longè vilioribus, rarò ad focum præpa-
wgmumunt ratis, & ne quidem ad neceſſitatem ſuffici-
mdimum entibus veſcuntur, te interim lautitiis in-
ThrCNtis hiante. 7. Ubi majores hoſtis infernalis in-
Armmia ſidiæ, ibi major gloria victoriæ; cùm igitur
m, MM in lolennioribus Feſtis ac diebus ciſ atio-
em aeI num, in quibus ad menſam plus de dibo &
tACEE potu apponi ſolet, dæmon malignus occul-
icilmd tiores laqueos ſtruat, hinc quemvis Dei
udnz” Servum cautiorem eſſe oportet. Hunc in
n linmt, finem providè monet pro his diebus noſter
lesl Baſilius Finckeneis, in Doctrina afcetica
4 appri⸗

190 Diei IV.
apprimè verſatus, Inſtrum. 36. S. Reg. ut
Religioſi in tali liberaliori tabula à fercuhis
extraordinariis ſaltem aliqualiter & aliqui- ſeute ¹1
bus abſtinere aſſueſcant, minùs autem ſibi an n
de iis aliquid ad cœnam vel in poſterum diem
teſervare præſumant, cùm hoc nimiam car- unn ſ 4
nis ſolicitudinem ſapiat, bomine ſpirituali kime⸗
prorſus indignam. Hæc pia momta, di- W
lecte Tobis, ſi conſtanti fervore in praxi 15. Mun
obſervare ſtudueris, 6 quantis victorüs, wüli
quantisque meritis abſque ſpeciali naturæ uſgtgenügtie
incommodo cum magna facilitate, imò legkannuict
cordis conſolatione ac dulcedine dueſcere alli
poteris! Erit tibi tandem ſatietas plena in 1
cœleſti Patria, ubi epulaberis in omnibus bo⸗
nis, quæ Dominus Deus tuus dederit tibi. Deut.
26. V. 1 1.
MEDITATIO II.
De Patientia.
punét. I. DAtientia humilitatis germana ſo=
ror eſt, utriusque mater cha- td ule

ritas Dei: nam cbaritas patiens eſt, non eſt am- Mlhilnle,

Toon 1.1¹
rMN

bitioſa, Ron inflatur, omnia ſuffert. 1. Cor. 13. Aultua
v. 4. Eſt autem patientia etiam in Cœno⸗ im “
biis adeò neceſſaria, teſte S. Joanne Climaco tliſſent
de Scal. Parad. gr. 37. ut non tantopere cibo ſuo, Nilnn uun
quàm patientia indigeat Religioſus. Præſumi- an n h

tur enim intendere vitam piam, & teligic⸗ ua ſgenn

Meditatio ſecunda. 191
nh ſo homine dignam: Omnes autem, qui piè

nlin⸗ volunt vivere in Cbriſto Ikſu, perſecutionem
in g patientur. 2. Timoth. 3. v. 12. Omnes, om-
nh m nes. Creditur aſpirare ad cœleſtem Bea-
Uuhlkn titudinem: ſed per multas tribulationes opor-
ulenma tet nos intrare in Regnum Dei. Act. 14. v. 21.
hune Per multas, ſed non ex coactione & refra-
m Gariè, ergo ex virtute patienter & libenter
ialitiintenn toleratas. Imò contra vulgi opimonem
un e. Dei providentia plerumque Servis fuis in
elm Clauſtris degentibus majores immittit affli-
cu,, (tiones; ſi enim vita hominis militia eſt ſu-
Ardtede, per terram, tunc, ait S. Iſidorus Peluſiota,
airhiufut I. 1. Ep. 308. crede monaſtice vitæ ſtudium
iniil gravioribus & periculofioribus, quàm ſint illi
Uumirntide Lladii, qui in ſenſum cadunt, ſpiritualibus te-
is eſſe undique cindtum. Eſt tanta tibi patien-
di neceſſitas, ut vel Cœlo æternùm excide-
ITIII re, vel in adverſitates hujus vitæ incidere,
ne eâsque patienter perferre oporteat. voſt
liuni peccatum Adami excogitatum eſt à Deo mirabile
alhmkite erumnarum inventum & Divinum conſilium
drmmad Contrapeccata, ait Euſeb. Nirmbergius de
Ne/is“ Ador. in ſpir. & ver. l. I. c. 18. Si ergo ad-
e h verla undeunde advenientia fugere non po-
c tes, refugium unicum ad patientiam habe.
aentt m Homo in adverſis turbatus ac impatiens ſe=
aͤen cundum S. Bonav. ex uno malo triplicem
ſibi afflictionem parit: Primò illam adver-
ſitatem nolens volens portare cogitur, ſic-
que

192 . Diei I.
que extrinſecus affigitur. Secundò intendi-
tur acerbitas ex ſeniu rebellantis paſſionis:
hinc intrinſecus per impatientiam amaricatur.
Tertiò Deum, amantiſſimum Patrem, hanc
ſtillam adverſitatis ei propinantem offendit,

meritum & præmium perdit, ac reatum peœ.

næ incurrit, & ex eo mala conſcientia rodit

menten pro reatu culpæ; S. Bonav. l. 2. Perfe&t.
Rel. c. 36. & tamen, prch dolor! patientia,

eſto adeò neceſſaria perquam rara eſt in
mundo, imò & in Clauſtris. Quomodoin
te viget? G
Pfunct. II. Tribus ad patientiæ perfectio-
nem gradibus aſcenditur: Primus, isque in-
cipientium, cuivis etiam Chriſtiano conveni-
ens, eſt patienter ferre adverſa. Dic, ò anima,
in omni tribulatione tua cum Proph. Job to-
to corpore fſœdè percuſſo: Peccavi, & verè

deliqui, & ut eram dignus, non recepi, Job. c.
33. v. 27. Reus es, 6 peccator, læſæ Divinz

Majeſtatis, sicque meritus es poœrnam iggis
. . . „
in inferno, aut purgatorio: nônne magna
tibi gratia fieret, ſi hæc ſupplicia una alapa,

uno verbo contumelioſo, una perſecutione

tolerata diluere poſſes? Suſtine patienter, &
potes. Secundus eſt proficientium, liben-
ter adverſa portare. Ita lubens & ſolatio ple-
nus denuò tulit patiens job, dicens: Her
mihi ſit conſolatio, ut affligens me dolore non par-
cut. Job. 6. V. 10, Cui non incitamentum

Geamntntu
antlslun
m Alu
ncNnſec,
n lah 1l
ſand ſindl in
nnltt 1
zui, gühen
rſenmt ft
Ui nietiein Ir
6uerhlinu
luA
M .

E
zrllnn vne
iteuns, u
,nlnnd de⸗
eh Nnncitb
Ueutn ſun
Bibeto

don

fin
1c Are
dtA N
re iin

uifn in

IMüiteſti ni
rigen at

ſit Wen unle
)

U,

ese, s, Meditatio ſecunda. 193
atinin . ſit ad tribulationes non tantùm patienter, ſed

PHn etiam libenter ferendas Exemplum Chriſti &
inai Sanctorum? O quot & quantas afflictiones
ininun non tantum SS. Martyres, ſed & alii Sancti,
nklen ² Deo ut filii in flagella aſſumpti, quieto ac
A lubenti animo perpeſſi ſunt !Notanter ait
ie lli 5§5. Chryſoſtomus l. I. de Provident. Nullus
n unquam ex bis, qui Deo maxime chari „ac-
Hs ceptabiles ſuerunt, ſine preſſuris vixit, etiamſi
Gkilkt lei non ita nobis vigeatur. Innocentiſſima Vir-
go & Mater Dei Waria ita de ſe ad S. Brigit-
tam teſtata eſt: Ego nullam horam ſine tribu-

IEe. vrh Nel ⸗
, alccelhte

Dr nerteenetn. . .
D HK lutione cordis tranſivi in terris. l.6. Revel. c. 53.
ten ſe Dei Filius, unicum in omni adverſitate

S refugium & ſolatium noſtrum, in vita ha-
un r buit in fatctis calumniatores, in dictis inſultato-
an, res, atteſtante S. Bernardo Serm. fer. 4.
Enole. In Paſſione cruciatibus & oppro-
., MAAN, . 7 .
wiauf 1 briis ſaturatus non aperuit os ſuum, demum
i ad occiſionem ductus in medio latronum,
tn tanquam eorum coryphæus mortuus eſt.
ummm u⸗ Tertius patientiæ gradus, isque perfecto-
ik i rum, eſt, adverſa gaudenter, alacriter &
mul le apertis ulnis amplecti. Extendit ſe hic ſu-
inen premus gradus ad omnes omnis generis
iin perſecutiones, calumnias, injurias & ob-
u 3

n trectationes per totam vitam perferendas
neb in ex puro Divini beneplaciti amore. O te
nn felicem, ſi per Dei gratiam ad hunc gradum
, Gun perveneris! eum conſcenderunt Apoſtoli
N Domi-

194 Diel Ir.
Domini: Ibant Apoſtoli gaudentes à conſpede
Concilii, quoniam digni habiti ſunt pro Nomi-
ne Juſu contumeliam pati. A&t.. v. 41. Quem
gradum patientiæ hactenus conſcenduti?
BFortè vix primum? Vide, an in vita tua vel
unicum ſolidæ, heroicæ ac perfectæ pati-
entiæ actum exercueris cum omni internæ
& externæ contradiétionis ſuppreſſione, ſine
uerela, line animi dejectione, ſine huma-

ni lolatii affectione, ſolus cum ſolo Deo in

ſilentio cordis?
Pundc. III. Communiter grandis noſier
erfor eſt, quòd malis, quæ patimur, aut
quæ nos pati opinamur, per imaginationis
deluſionem grande pondus adjiciamus. Ha-
bet imaginatio argutas & verſutas artes per=
ſuadendch, offenſam, aut quamcunque tri-
bulationem majorem eſſe, quàm in verita-

te rei ſit, ſicque in homine dolorem vel cau⸗

ſat, vel auget. Corrige imaginationis ve=
hementiam, eàimque ordina ad crucis ex⸗
cellentiam, ad Dei Dignitatem, ad tua de-
merita, & levia videbuntur, quæ ſuſtines:
patientia dulcis erit. S. Ap. Paulus vanæ
imaginationi in adverſis larvam detrahit,
dum in præſenti levem & momentaneam dicit
tribulationem noſtram: ut quid ergò in tan-

tum exaggeras? Non ita inani crucis & ad-

verſitatis timore te in mentis perturbatio-

nem conjiceres, ſi genumum ejus pretium
rit

(

wen
ins ſen
iaftiunn
Se 1 ruen 1
atenſlntu
en ENn nl
urr n eefl
la, Mu
ibetngtun
Kun,Ioguhte

4elunchen
dirpt iu
iti ⸗

Omu
in thlen en
Auln füftin
nTh

n
Mdr
atnlu m
i
een khet en
eſcun nigc⸗

Ud

Examen particulare. 195
l ritè penſares: hoc autem tibi B. Henricus
Suſo I1. Uial. c. I3. his verbis detegit: Si cen-
enn ge d tum annis 6o flexis genibus oremus Deum, non
nnſ⸗ erimus digni, ut crucem unicam accipiamus.
iIin Et quæ tandem afflictio tua, quæ te patien-
e Koct 4 tg, . . .—.—
iſt tiæ merito & præmio toties privat? Fortè
enie non major, quàm verbum aſperum, levis
Un contemptus, hiſpidi aliorum mores, con-
il verſatio eorum genio tuo faſtidioſa &c. Et
quid tum, ſi majora forent, tamen guttam,
aut modicum calicem non excederent, &
Crmitanic tu hanc guttam vitio imaginationis ceu in-
rSs tegrum mare abſynthio plenum tibi repræ-
nn Ngn ſentas. O ſi omnis moleſtiæ & tribulatio=
lumkk nis pretium dignoſceres, etiam earum in-
ghtwn tegtum mare velut guttam, velut lac dulce
Dn NNIII deglutires, inundationem maris quaſi lac ſu⸗
Gnch aunk get. Deut. 33. V. 19.
Cmu ENXAMEN PARTICULARE,
ZB =SSðM Sive .
Puncta practica,
ol Ad acquirendam virtutem Humi-
DWDMG litatis.

Gruniepln PhRo certo habeas, virtutem humilitatis
Mamihid non acquiri, niſi quoridiano humiliatio-
Pempk his exerciio, & ferventi oratione: Deus
ein e enim ſolus eſt veræ humilitatis largitor &
Ne N 2 Pra⸗

196 Diei IV.
præmium. Poteſt autem ad uſum ſervire

ſequens brevis oratio, quæ Cardinali Bellar-

mino familiaris fuit.

ORATIO.
DEus , qui ſaperbis reſeſtis, humilibus
autem das gratiam, auge in nobis ve-
ræ humilitatis virtutem, cujus in ſe for-
mam Unigenitus tuus Fidelibus exhibuit,
ut nunquam indignationem tuam provoce-
mus elati, ſed potius Pietatis tuæ capiamus
dona ſubjelti. Per eundem Chriſtum, Do-

minum noſtrum.

Puncta autem practica ſint
ſequentia:

I. COuſidera! frequentiſſimè tuam omni-
modam à Deo dependentiam in el-
ſendo, in ſubſiſtendo, in operando, cum
ſis purè nihil ex te, nihil in ordine naturæz,
nihil in ordine gratiæ.
2. Sæpè& te compara cum Deo, ejusque

infinitis perfectionibus in excelſum ſurſum, Karfun

eisque in profundum deorſum oppone ztlitieim

tuam vilitatem, miſeriam, pauperiem, cæ-
citatem, tua peccata, tuum nihilum, &
conclude maximam te in omnibus humili-
andi neceſſitatem.
3. Præfige tibi quotidie certum humilia-
tionum

gmm nd
1 a Geteie
elrun doit
ſar hei
Vahatnne
un koint,
e reehenn
RurFaſe euncnn
ſtenmeie
Güwien nſen
Knlux, A
mn Mad a
Crnammul
aact .
Dlen ulüen
RKanami
lt u d enlein
Cou . i
1t ieihen
N Aninz,
Nir en li

lalele m

lktnnt, mn in
elereien

icd

ſundth .
uunntimne

1

inſ Examen particulare, 197
ſtiti tionum internarum & externarum nume-
E rum, ſine cujus expletione nec cibum ca-

Cln pias, nec ſomnum admnittas. .V
4. Reputa te pejorem damnatis, quia
multi non ita Dei Excellentiam, ac peccati
fœditatem cognoverunt, non tot gratias
ſpeciales acceperunt, non tam multa, &
fortè gravia peccata commiſerunt, qualia tu.
elrahe 5. Keputa te pejorem dæmonibus ipfis,
um ui qui unicum tantùm peccatum in cogitatio-
ulutun ne admiſerunt, ultra quod Deus ipfis non
zalzliſil pepercit, tibi autem toties. Non pro i-
plis Chriſtus mortuus eſt. Non perceperunt
gratiam Sacramentorum.
Tuphatn 6. Time, ne talenta tua omnino, gratui-
tò & ex miſericordia tibi à Deo conceſſa,
culpi tuâ ob extollentiam tuam majoris
keminn damnationis caula ſint.
UMlteid . Quidquid vile aſpicis, ſordidum tan-
hiht gis, fœtidum odore percipis, te his pro-
eies pter peccata tua longè contemptibiliorem
un Eeſtima.
nn6 8. Noli celare proprios defectus: non
WuINTINU erubeſce, etiam ſponte eos coram aliis con-
in MA fiteri; & ſi ab iis fuerint notati, & propala-
ME ti, non te excuſa, non in alterum culpam
aid, conjice, ſed gaude de confuſione tua, tot
utitin . titulis tibi debita.
V 9. Quantum in te eſt, omnem fuge ho-
Grahe norem ac commoditatem; elige potius vi-
1 N 3 lius

ſpi dſi i
Cam gne 1
un, pvli

uimun g

enn

ſen
ü

w

198 Diei Ik. 4
uſohl
lius in cella, victu, veſtitu, converſatione IEinan
cum inferioribus, ſi mplicibus, pauperibus. nt gicon
leaben
10. Opta, & data occaſione gaude, ſi ertrin
nemo te amet, ſi abſciſſus à corde in omni⸗ acſs
um oblivione vivas, ſi à te etiam laudabiliter nfci
geſta traducantur.
II. Titillante vana gloria, propria com-
placentia, aut elatione ſuper alios, cogita, ird
quanto odio Deus ſuperbos averſetur. 4 b. nn t
minatio Domini eſt ommis arrogans. Sap. 16. v. F. hiimt i
12. Non erubeſce, ab aliis inſtrui in iis, u
quæ non probè calles: ipſemet edoceri ro⸗ l. 6
ga, etſi jam inſtructus tibi videaris. I mepnn
133. Abjectiſſimis nominibus te ipſum
compella, ut canem mortuum, cloacam cytinnt
& ſentinam ſordium, belluæ cadaver fœti-
dum &c. hoc autem & minus eſt homo Aen
ſe, quia nihilum. iz m fen Patyimng
14. Libenter ſubeas, quantum per te s lii in
