diſcurrat: Ei, qui vult alterum ad
officium ſacerdotale pertrahere, ſuffi-
cere non judico teſtimonium, quo
opinione collegerit, ſed cum favoré
illius bonæ opinionis etiam ipſum ani-
mum illius, qui eligitur, noſcat gi⸗
ligenter. Monetarius debet prius

ponderare, & probare argentum;,
anteé-

Ptegun
t.
Det
Ur,
eun woe
lemse
et me
Citum
0bor
oon:

rhter

glne

abts,

Tonbis
Cindur

UUim N

lnt,
Us cun
Potis
n
lant,
onis S
Hien
in en
r
Uen Ob
I l
e
Urennn

„ (1)ς 285
EAmk antequàm illi formam Regis impri-
n oi mat.
dnen 4. Petrus Apoſtolus in mari piſca⸗
n, Er batur, & Chriſtus in littore apparens
ConmD eum vocavit ad ſe: nihil moratus
Domma Petrus exilit in mare, cumque inci-
bens peret mergi, lamentabili voce ad
neſchun Chriſtum clamavit: Domine ſalvum me
umihe Yac! Obone Deus! ſubintrat hic Chry- 4 petr. Chry-
us ſologus: Petrus à Chriſto vocatus ſol. ſerm, go.
; mergitur, quanto magis mergentur
Gelar ii, qui non à Chriſto, ſed parentum
G Precibüs, patronorum recommenda-
ul tionibus, & cognatorum favoribs
α. Vocantur? Eheu! experientia docet,
qun quàâm turpiter mergantur, id eſt;
m quàâm muneri ſuo omninò non ſatis=
mnl faciant „& potiùs ſibi quàm Deo, po-
tiùs curæ ventris quàm curæ ovium,
ek potius mundo quàâm Eccleſiæ, potius
old! lucro pecuniarum, quàâm animarum
dum vivant, & denique una cum ſuis pa⸗
“ tronis & fautoribus pereant, dicente
ere S. Hieronymo: In ordinationibus malo- 4 Hieron.
eed vum particeps eſt peccarorum, qui tales con- “. 16. in c.

un 1 Mituit. Notatu digniſſima eſt anago- 5 . a.
ni⸗ gica obſervatio Cardinalis Hugonis
rit⸗ in illa verba: Niſi quis renatus fuerit ex Joan. 3.
o dia & Spiritu ſancto, non poteſt introire
in regnum Dei. Multi inquit, renaſ-
⸗ cuntur ad ſublimes titulos, & digni-

tates

„

2 86 O (†) &

tates etiam Eccleſiaſticas: ſed quo-
modèò:? an ex aqua, id eſt cum lacry-
mis, cum triſtitia & reluctatione? an
ex Spiritu ſancto, id eſt, ex inſtintu
Dei ex deſiderio tam propriæ, quàâm
alienæ ſalutis? Nequaquam unde mi-
rum non eſt, quòd nec ipſi, nec il-
lorum promotores poſſint introire in

Card. Hag. Teghum Dei. Juvat verba Hugonis
in Joan. 3. attexere: Qui naſcuntur, id eſt promoven-

a. 5.

tur, debent naſci ex aqua & Spiritu ſando;
quia cum lacrymarum aqua, & invocatione
Syiritus ſancti deberent eligi, magis auten
eliguntur per gratiam hominum, ubi magis
eſt ſpiritus malus, quaàm opiritus ſanctts.
Quapropter Viri prudentes & ſpiritu
Dei pleni, utut ad clavum Eccleſi-
aſtici regiminis ſederent, adeô à ne-
potiſmo, ſeu ab inordinato carnis
& ſanguinis amore abhorruerunt, ut
potiùs alienos ſuis, quàm ſuos alienis
in promotionibus præferrent. Cœ-
leſtinus V. cùm audiiſſet fratris filium

Alvarusk.2. in curiam Romanam adſcitum eſte,
de Manstn cjici illum confeſtim juſſit, & cum
Eecl.e. 15. multi Cardinales interceſſores adve-

niſſent, multo labore ac precibus hoc
ad ſummum impetrârunt, ut ei ſfim-
plex ac tenue beneficium conceſſerit,
uo ille accepto ſinè mora demum

remiffus eſt. Clemens IV. ſummus
Ponti-=

Pontten
Uere gue
Pokgnim
Cinonica
fitort
güünnt,
laklatk
Duntker
Uonit,
npllt.
Mm ret
Cinnds
0nnos
1r ctiam
Uun darn
Uend N
CCaS
uo in
Ats ar
Gern
ediocr
Uerant .
Mmott
Mrürn
igres
Umnn
1 cotr
e An

(†) HO 287

8sis Pontifex nepotem, quem habuit, indi-
Komk gere quâm promoveri maluit: igitur
Guim poſtquàm à Præſulibus Galliæ tribus iern. Plitus
erne Qanonicatibs in gratiam Pontificis e digu. Cer-
Ppriese fuit proviſus, multi inſtantiſſimè ro- ckl. t. J.
un gitärunt, ut eum dignitate quadam
b Pccleſiaſticà cohoneſtaret: verùm
rimh Pontifex non modèò nunquam adduci
ahih potuit, ut id faceret, ſed eum ultrò
oς Lompulit, ut ex tribus illis beneficiis
GIIâ unum retineret, & reliqua reſignaret.
Adrianus VI. ſummus Pèntifex in pro-
WIu Pinquos univerſos ita moderatus fuit,
ει ut etiam inhumanus videri poſſet;
imé nam patruelis filium in gymnaſio Se-
eN nenſi litteris ſtudentm, quod non
wu voCcatus Romam veniſſet, confeſtim ..
DNHE equo impoſitum remiſit: alios etiam, Platus ihid.
imes ſatis arcka affinitate conjunctos, qui
nem ex Germania ad eum acurrerant, cum
nGα zmediocri viatico, pedeſtres, uti ve-
nen nerant, reverti juſſit. O ſi hodie in
md Promotionibus caro & ſanguis tam
Wm Parum concurreret, forſan excellen-
It,N tiores Eccleſiæ haberet paſtores! Ve-
os rum nunc à promot oribus juvat ocu-

MK los convertere ad promotos, eorum-
que amicos.
Ml §. II.
„ 5. Petrus Apoſtolorum Princeps

N . 1 Nec nimis ad-
. domi habebat ſocrum febricitantem, bærcat carni-

& ma- 8 ſanguini.
3 .

Lwc. &.

S§& Chryſ. in
Matth. 5.

288 (†)
& malè afflictam, cujus lectulus vi⸗
debatur eſſe navicula, qua illa pro⸗
celloſis ægritudinum ventis in mortis
ſinum abripiebatur. Sed quid? Nun-
quid Petrus quotidie è latere hæret
cœleſtis Medici? nunquid vidit à Dei
Filio cæcos, claudos, paralyticos
mirabiliter ſanari? nunquid ipſe pro
muliere chananæa interceſſor extitit?
Haud pluribus ergo opus eſt, quàâm
ut Divino Archiatro febricitantis ſo-
crüs infirmitatem aperiat;, & illa ſinè
mora ſanitati reſtituetur. Sinè du-
bio fuiſſet reſtituenda! tacuit tamen
Petrus, nec preces pro anima interpo-
ſuit, ut demonſtraret ait S. Chryſo⸗
ſtomus, Apoſtolum Chriſti ab ami⸗
cis & conlſanguineis adeò avulſum
habere debere affectum, ut ſtudeat
prodeſſe potiùs exteris, quàm dome-
ſticis. O Bone DEUIS! quàm procul
ergo ab Apoſtolatu Domini abſunt,
qui pingues præbendas, Canonicatus
& parochias adepti, ad corradendas
immenſas opes curam omnem con-
vertunt, non alium in finem, quàâm
ut eas in ſinum amicorum ad ſplen-
dorem totius familiæ effundant.
uäm multi ex humili fortuna in al-
tum eluctati mox nomina & titulos

mutant, curribüs & equis Fchutum
habi⸗

Placn
Hutubns
Cun pin
“õ li
mlie
Cici
Cibono:
Cumicor
4 lnr
Uelb 1

umbomn

esCine
Unnt
mene
conos
pnn
ltatls Pe
Ppali
neu
I, egt
lerh
edan!
Ulete
finn 1
Lenin
hen

NHOtdd) ( †* 0 £ 299
eerkr habitaculum inſtar nobilium ornant,
fratribus latifundia coëmunt, ſorores
cum pingui dote nuptui tradunt, &
fere dixerim, altaria denudant, ut
familiæ philacteria ex patrimonio
Chriſti & pauperum dilatent. Sed
cui bono? non alteri certè, quàm ſuo
& amicorum grandi detrimento!
6. Imprimis incarnati ejusmodi Cle-
rici ſibi ipſis graviſſime nocent; quia
dum bona Fecleſiaſtica contra ſancti-
Ones Canonicas perperàâm uſurpant,
„ Dei indignantis ſupplicium incurrunt.
1 Narrat Cantipratanus, ſe in Eccleſia Thomas Can-
ei Qameracenſi quaternos noviſſe Archi- Hipr.l. 1.
nE diaconos, in familiam ſuam immode- Aumc. 19.
is raté profuſos, qui hujus ſuæ carna-
Nffi litatis pœnas luculenter & non ſine
GOHπι. populi horrore dederunt? primus e-
Iuh nim é ſuperbe phalerato, cui inſede-
gumt⸗ rat, equo dejectus cervicem fregit:
In alter quodam mane in ſella reclinato-
niite ria exanimis inventus eſt: tertius in
CW⅛. Eccleſiæ choro ſub ipſum Miſſæ ſacri-
ne ficium repentè concidens, loquelæ
mm & ſenſuum uſu orbatus, inſtar bruti
N ſine ſacramentis decefſit: quartus in
ni“ mortuali lectulo perſuaderi non po-
terat, ut ſacramentum pœnitentiæ
um, obiret, & ſic deſperabunda morte
abreptus in ſepulturam aſininam pro-

nn h⸗
tsin
Gidl
lateter
dridt
Prnht
nid e
elloren
s el
riciund

2909 (14) £
jectus eſt. Quis non exhorreſcat? eize
præſertim cùm ſupplicia Sacerdotum, Pin
vrvel.s zu dr l revelationibus S. Birgittæ fidem da- ie
8. 4: ,/“mus, ſunt in inferno incomparabiliter Unft.
graviora, quàm laicorum? Et quid ater
tandem hi bonorum Eccleſiaſticorum mmn
diſſipatores ſua illa libertate lucri fa-
ciunt? an conſanguineorum favores n
aucupantur? an eéorum ſibi gratudi-
nem devinciunt; Nihil minùs? con- dn
ſanguinei ſunt voragines inſaturabiles ien
contemnunt benefacta, quæ non ex- Wan
æquant eorum avaritiam, & ſœpe be⸗
nefactori etiam poſt mortem diras
dicunt. Sanéctus Engelbertus Archi- c
epiſcopus Colonienſis, dum proven- Cece
tus Eccleſiaſticos ſumma cum pru- nn
dentia & virtute adminiſtrabat, mo- 4
leſtiſſimos habebat fratres, qui ab eo
beneficia & divitias extorquere nite-
bantur: Non defuit ipfſis ſacer Anti- an
ſtes, tantumque elargitus eſt, quan- uner
tùm conſcientia permiſerat: quia vero n
eorum avaritiæ ſatisfacere, & pau-
peres defraudare noluit, ab ingratis ii
amicis, conjuratione cum Friderico Yuun
Colonienſi Canonico facta, miſeran. un
dum in modum interfectus eſt. En! Ne
hæc bella eſt retributio pro beneſiciis Kld
perperâm collatis. Deinde ejusmodi bb,

— . . . . It
Clerici amicis adeè non profunt, ut datd
t

nhant

lrre

„(†) $ι aor
hont ut illis graviſſime noceant: In vita S.
ein Pirminii Epiſcopi legitur, quemdam dwrinsg ap.
uie nomine Widohem Eccleſiæ campa- Hcise i
nud nam furtô ademiſſe: verum campana, 7 de⸗ kcef. 2.
mi hi haud ſecùs ac ſi lignea aut lutea eſſet, Meg.
Rilin ſonitum nullum edidit: vocati ſunt cent. 6.
unehi ærifuſores & in arte magiſtri, nemo cap. 36.
Onmim tamen campanam potuit reddere ſo-
ſtim noram, donec loco ſuo in Eccleſia
niniit fuit reſtituta. Sic fieri amat cum pe-
Sinm cunia ex proventibus Eceleſiaſticis in
qum amicos profuſa: non proſperatur,
mA non ſonat: Applica ad ſummas capi-
monen tales pro gloria familiæ: non ſonat!
bens volo dicere, non veniet ad tertium
dunge hæredem, & cum minime putaveris,
m infortuniéò diſparebit, prout experi-
nu entia teſtatum habemus.
, 7. Quod plus eſt, bona Eccleſia-
lliet ſtica in amicos immoderatè diſtributa
Se adeo non ditant, ut potiùs ad incitas
s & paupertatem redigant. Notiſſimum
eſt illud de quodam magni nominis ganchez.
e/ Abbate, qui de bonis monaſterii fra- p. 5. 6. 9,
y tri ſuo multa largiebatur, fratrem ta- .
un men nunquam ditiorem » ſed indies
Gi,” miſeriorem fecit; ille enim quantô
Gvs, plura ab Abbate dona accipiebat, tan-
t6 magis, magisque indigebat. Mo-
de“ Ritus tandem à viro qu odam Pientiſſi-
es, mo cx bonis Monaſterii nihil ampliùs
n, I 2 accep-

5§. Chryſ.
ap. Menoch.
cent. 7.
cap. 56.

Menoch.
cent. 11.
cap. 22.

Menoch.
ibid.

292 (†)
acceptare decrevit, & ſic paulèò poſt
mirum in modum divitiis aucétus eſt.
Nemo ſæcularium ſibi imaginetur, ſe
ex bonis ſacris felicem fore; errat &
vehementer decipitur; hæc enim bo-
na, ait Chryſoſtomus, ſunt inſtar fer-
menti, quod totam maſſam corrum-
pit, & opes etiam anteà poſſeſſas peſ-
ſumdat. Expertus eſt infelix Hen-
ricus VIII. in Anglia: exſpoliavit ul-
trà mille Monaſteria, proventus om-
nes & decimas beneficiorum fibi ap=
propriavit, quorum vel decima pars
fufficere poterat ad luxum maggifi-
centiſſimi Regis: & tamen, ait San-
derus, multò pauperior intra paucos
annos poſt expilationem illam fuit,
quàm unquam anteà aut ipſe, aut ejus
majores extiterint. Olim de illis, qui
ad incitas malignante fortunâ verge-
bant, axiomate dicebatur: Aurum habet
Toloſanum; paræmiæ hujus cauſa fuit,
quod animadverſum ſit, omnes qui
Toloſanæ urbis templa depredati ſunt,
paulèò poſt ad extremam pauperiem
deveniſſe. Idipfum dici poſſe vide-

tur de omnibus iis, qui ex bonis Ec-

cleſiaſticis diteſcunt: vidi & novi ego
quâàm plurimos, qui multa aureorum
millia à cognatis Clericis hæreditaté
captarunt; intra paucos tamen anne

letota
perſit
Epotibn
Uen 1e
Tu
lle inol
in, erg
unprol
Rneface
11 Wen
ſe
n.
Porentib
u, Ale
Umnpoi
tducns.
ortun
Cleecta
Uuam Pe
Nibis
Pae⸗
Deum
Mami,
töuit,
Uum ec.
undem
dunt.
0 int
oles
in a

.
epel
Aul
donenr
Ne; en
enit
riokr
man
poſel⸗
elz
forenm
Ounk
un
nen, 1
inmng

Ituniſ
r,
1 C
n,
n ,
o
Gar,
lom.

(†) o 203

de tot aureorum millibus nec obolus
ſuperfuit, fratribus, ſororibus, ac
nepotibus ad incitas, & ad mendici-
tatem redactis.
9. Tu ergo, mi Sacerdos, ſi ſapis;
exue inordinatum affectum erga ami-
cos, erga patriam, aliâque quæ qua-
dam propinquitate tibi connectuntur.
Benefacere illis poteris, ſed non ul-
tra menſuram debitæ gratitudinis,
aut juſtæ moderationis; quia ſi ad lu-
Xxum & pompam familiæ ea, quæ ex
proventibus ſacris corraſiſti, impen-
das, adeò familiæ non proderis, ut
ilam potiùs ad inopiam & egeſtatem
reducas. Conſultiſſimò hac in re ages;
ſi fortunas, ex redditibus Eccleſiaſticis
collectas; in tres partes diſcernas, &
unam partem Eccleſiæ, alteram pau-
peribus, tertiam tandem amicis, ſi
ita placet, teſtamentum conſignes.
Deum immortalem! videntur paſ-
ſim in plateis diſcurrere pupilli & or-
phani, qui parentum, quos mors ar-
ripuit, ope deſtituti, in otio & re-
rum cœleſtium inſcitia adoleſcunt, ac
tandem infernali inimico in prædam
cedunt. Videntur inopes viduæ, quæ

ex infortuniò depauperatæ miſeras

proles ad ſcholas, ubi in iis, quæ
ſcitu ad ſalutem neceſſaria ſunt, in-
T 3 ſtru⸗

294 ◻ (†) £

ſtruerentur, mittere non poſſunt.
Videntur paſſim miſerabiles, qui bel-
lorum injuriàâ, militum direptione,
rapinis, & incendiis ad inopiam re-
dacti feré fame pereunt. Videntur
ad fidem converſi, qui defectu ſuſten-
tationis retrò reſpicere, & animam
pro pane vendere cogitant, quia in-
ter heterodoxos majorem feré chari-
tatem, quàâm inter orthodoxos ex-
periuntur. Et rebus ſic ſtantibus Cle-
ricus fuperflua, quæ ex patrimonio
Chriſti colligit, ad luxum, ad currus,
ad equos, ad canes venaticos, ad
Gonvivia, ad ebrietates & neſcio quæ
impendat? quid dicet ad hæc
vivorum & mortuorum
Judex?

HEBDO-

BS.
Des V

keut

el ,n

Mar

lennc⸗

ore 1

at

Mudn
tec
iritr
Auormod
9 nO
liti

on ret

uun
Ronns
U An
lin n
t tor

„(1) △ 2095
EE HEBDOMADX SANCTCX
Cirepine
a Dies VII. In ſolatium animarum

ite purgantium.
An Virtutes externæ Sacerdotis.
N,

IH.
it Luceat lux veſtra coràm hominibus.
Mm Matth. §.
bunthal .
uin Meditatio I.

he De prudentia Sacerdotis in exteri-
nele DOribus.
4 AIh
Corun

Mote prudentes ſicut ſerpentes.
Matth. 10.

Unctum IJ. Sacerdos mittitur in
medio luporum, quem innocen-
tià vitæ oportet eſſe oviculam: ſed
quomodèò evadet? prudentis opus
eſt, non hujus mundi; hæc enim
ſtultitia eſt apud Deum, quia finem
non reſpicit, adeoque qui hanc ſe-
quuntur, turpiter cadunt. Pruden-
tià opus eſt Sanctorum, quam defi-
nit Angelicus, inquiens: Hac ſola g Thom. 2. 2
dicitur prudentia ſimpliciter, qua ad bonum q. 47. a. 3.
finem totius vita rectè conſiliatur, judica

T 4 *

296 (†) *

& pracipit. Adeoque actus prudentiæ
ut maximè ſunt, ut actiones ad finem
vitæ dirigat, ut inter eas judicet &
diſcernat, ut voluntati, & etiam in-
tellectui prœæcepta præſcribat. Sapi-

S§. Oryſ. l. 2. entiſſimum eſſe oportet, ait S. Chry-

de dig. 5g.
ger d.

Mich. 6.

2. Cor. K.

ſoſtomus, & perſpicacem in omnibus
Sacerdotem & mille ex omni parte
oculos habentem, quippe qui non
ſolùm ſibi, ſed etiam populo vivit.
Punct. Il. Prudentia Chriſti eadem
eſt cum providentia; oportet ergo
Sacerdotem eſſe providum, cautum,
circumſpectum, & ut inquit Michæ-
as, ſolicitum ambulare cum Deo ſuo; Va-
dit enim in medio latronum, theſau-
rum portans in vaſe fiäétili. Providè au-
tem ambulabit, ſi omnes actiones con-
formet principiis prudentiæ, qualia
ſunt, præſentiam Dei ante oculos ha-
bere, futura proſpicere, certa tenere
& incerta dimittere, peccatum ejus-
que ſupplicia timere, alieno damnô
ſapere, confiliis magis quàm fuis ac-
quieſcere, & quæ ſunt ſimilia.
Punct. III. Serpentes caput cuſto⸗
diunt, aures ſepiunt, ſupra petram
repunt, antiquam cutem abſtergunt,
& ſe renovant. Eundem in morem
rem agat Sacerdos: caput, hoc eſt
principium agendorum cuſtodiat,
3

ADeun
tum
Kdeme
iſto
Mopokt
l, m
Chax
E lta
Mnits
Uitem
Ule lic
is
ümnrn
unſe
Mocey
ttene
tkiger
vorrri,
atore
dhorte
Ckunn

G
eng
Oland
60 i
Nin
Ore
ni

Dlutet
es AUf
6 ute
Cetim
bat N
to
rinomm
Chnni e
Pe
lorwt.
illen
porett
n, A.
git N
De⸗ 6
um, 4
Ptoſic
Cioret
e
i
n
ltunts
nki
K.
llae

(f) &S 2097
ad Deum referat: ſit ſurdus nec au-
ditum præbeat, cùm Mundus, caro
& dæmon blandiuntur: Petræ id eſt,
Chriſto innitatur, ut non vacillet in
propoſito: denique ſe renovet, hoc
eſt, maculas, quas converſatione
contraxit, ſalutari pœnitentiaâ abfter-
gat. Ita Domine! Morem geram tuis
monitis! da mihi ſedium tuarum aſſi-
ſtricem ſapientiam, ut in omnibus,
quæ dico, facio, cogito, præſertim
in is, quæ munus meum, & curam
animarum concernunt, providéè, cir-
cumſpectè, & prudenter agam. Do-
leo, quòd hactenuùs inconſulto impetu
proceſſerim, nec ad prudentiæ regulas
attenderim, quibus conſolari mœſtos,
erigere puſillanimes, adjuvare inopes,
corrrigere diſcolos, convertere pec-
catores, & confortare moribundos
oportet! O quantum & meam & ali=
orum ſalutem neglexi!

Propoſitum practicum.
Quidquid agas, reſpiciendi finem. Ex-
emplô S. Bernardi Abbatis, qui in
orando; in ſtudendo, in ſacrifican-
do, in quotidianis negotiis tam ſacçris
quàm profanis, ut in primævo fer-
vore, & devotione erga DEum ſe
continuò conſervaret, & excitaret;
T identi=

298 ( †)

identidem ſe ipſum alloqui & inter-
rogare ſolebat: Bernarde, ad quid ve-
niſti. Interroget ſeipſum Sacerdos:
Ad quid veniſti? quis eſt finis tuus?
quæ obligatio? &c.

Meditatio II.
De Modeſtia Sacerdotis.

MWodeſtia veſtra nota ſit omnibus homi-
nibus. Phil. 4.

Prfun IJ. Chriſtus modeſtiſſimus
1Virginis Filius nihil agit tumultu-
osé, nihil præproperè, nihil pertur-
batê, nihil clamosè, ſed omnia ad
leges modeſtiæ, etiam in conviviis,
in diſputationibns, in injurüs. Sed
ante omnia in convivio amoris, in
ultima cœna, quando accepit panem
in ſanctas ac venerabiles manus ſuas,
& elevatis oculis in cœlum, gratias
agens benedixit, hic modeflfiſſimè
compoſuit omnia, manus, linguam,
oculos, & totum corpus. Quid tu,
6 Sacerdos, in converſatione, in
conviviis? manus tuæ füntne com-
poſitæ? lingua tua éſtne à clamore, ab
altercatione, à tumultu aliena? oculi
tui ſüntne cauti? an tam innocens do-
mum reverteris, quàm exäiſti A

Ambt

utin),

lhitu
uact.
IAce⸗
, An
n Ar
kprel
UIs, di
zati
esn
nnznſ
Cellieo
am vi
Unur.
odet
inen
ilnt
unt
Nuam⸗
Kinat
toli.
Dun
atay
homn
eſin
aun,
let
lesnn
bl
1n .

(†) £ 299

iEg S. Ambroſium: Sobriam aà turbis gravi- z. Amlr.
An tatem, ſeveram vitam, Jingulare pondus epitt. 6.
Sacelts Qignitas ſibi vendicat ſacerdotalis.
ſns um Punct. I. Modeſtia tibi convenit,
mi Sacerdos, quia Angelus es, hoc
eſt, Angelicum munus adminiſtras.
Quia Angelorum ſpectaculum es, qui
. „præſertim cùm in altari ſacra ope-
raris, turmatim circumſtant, & om-
ihes nes actiones obſervant: denique quia
lux es mundi, & lucerna ſuper candela- Matth, 5.
brum poſita: in te omnium ſubditorum
oculi convertuntur, quin imò omnes

s tuam vitæ rationem, & mores æmu-
lr lantur. Hinc Gentium Apoſtolus

monet ſuum Timotheum: Profana, 2. Tim. 2.

di⸗ & inaniloquia devita; multum enim profi-
len ciunt ad impietatem, & quidem profi-
t ciunt ad impietatem tam loquenti,
mo,⸗

Aarn audienti; quia à rebus profanis,
“ inanibus facilé devenitur ad flagi-
tioſa.
,e. Punct. II. Scito, non omnia pec-
l, cata, præſertim externa quoad omnes
Rhominum ſtatus ſunt æqualia: immo-

G deſtia in homine laico eſt nota levis
o, animi, in Sacerdote ſcelerati; hinc
e dicit Bernardus: Nugæ inter ſæcula- g peyn h 2)
. . . *☛

n, res nugæ ſunt, in ore autem Sacerdo- Conſil. 15.
tis blasphemiæ. Non quidem eo ſen-
ſu, quod quævis morum levitas tan-
6, tam
8

300 (†) £

tum delicti enormitatem contineat,
quàm blasphemia, ſed in eo, quèôd

nonnunquam tam gravia mala, &

§. Bern. ſerm.
31. ſueßer
Cant.

runt.

Pieinel. in
Jon. lecz. 7.
, 20.

ſcandala, quàm illa poſt ſe trahat.
Videbimus aliquando, cùm dies illa
advenerit, quòd morum immodeſtia,
& effrænata vitæ libertas in Sacerdo-
tibus plùs Eccleſiæ nocuerit, quàâm
hæreticorum perſecutio: hinc in has
querelas erumpit Mellifluus: ſi inſur-
geret apertus hæreticus, mitteretur
foras & areſceret: ſi violentus inimi-
cus irrumperet, forſan Eccleſia ſe ab-
ſconderet ab eo: nunc autem quem
ejiciet, à quo ſe abſcondet? Omnes
amici & omnes inimici! omnes ne-
ceſſarii & omnes adverſarii: omnes
domeſtici, & nulli pacifici, omnes
proximi & omnes quæ ſua ſunt quæ-

Propoſitum practicun.

Vitandi cachinnos, rixas, clamores, &
Pirandi modeſtiam ac gravitatem. Exem-
plô S. Romualdi, qui in incefſu, in
converſatione, in dictis & factis tan-
tum ſpirabat gravitatem, ut intuen-
tibůs metum & reverentiam incuſſe-
rit: dicere de illo ſolebat Keinerius
impius Marchio: Non Imperator, non

aliquis mortalium tantum mihi me-
tum

toln v⸗
ln.

.

Coli
ne
1 ll
ſtlenh
n d
nmnote
in een
eit, In
Pinent
Nbr ſi
minen
entwein
Cehike
uten
etr

OINNen

ri
e 1 00
lontt

.

nh
n.
inoch
lt
ami.
ern
/

(†) & 301

tum valet incuteret, quàm Romual-
dus.

Meditatio III.
De charitate proximi activa.

Eoc eſt præceptum meum, ut diligatis
invicem. Joan. 15.

OUnctum I. Nota characteriſtica: qua
Sacerdos ſe diſcernere poteſt, an
ſit diſcipulus Chriſti, eſt charitas: ſi
diligis, eris Chriſti diſcipulus, ſecus,
ſi non diligis. Diligere autem eſt ama-
to benéè velle, illius bonum tam tem-
porale, quàâàm ſpirituale promovere,
eumque ad ſalutem indefeſſo labore
adducere. Quid tu facis? an credam,
quèòd diligas, cujus aſpectum ægrè ſuf-
fers, cui vis malé & dicis malé? cui
in neceſſitate conſtituto adeò non
ſuccurris, ut tuam commoditatem
ejus ſaluti præferas?
Punct. M. Probatio dilectionis, ait
Gregorius, eſt exhibitio operis: Chari-
tas debet eſſe activa, non otioſa, vi-
vit in opere, non paſcitur verbis, de-
ſumitur ex manu, non ex affectu.
Tunc reverà diligis, ſi adjuvas indi-
gentem, ſi errantem in viam redu-
cis, ſi puſillum erigis, ſi dubitanti
bene

I.e Cor. 4g.

302 (†) &

benè conſulis, ſi pertinacem corripis,
ſi peccantem convertis. Facio hæc
inquis: ſed quomodò? ſi cum tumul-
tu, cum bile, cum furore, nulla eſt
tua charitas; quia charitas patiens eſt,
benigna eſt, non iraſcitur.
Punct. III. Proximus tuus vel eſt Sa-
cerdos vel laicus? ſi primum, frater
tuus & condiſcipulus ESII Chriſti
eſt: ſi ſecundum, filius ſpiritualis eſt,
de quo Apoſtolus ait: In Chriſto 7Eöll
ego vos genui. Sed & fratrem & filium
lex naturæ diligere jubet. An ergo
durum eſt à DEO præcipi, quod du-
dum requirit natura? Vah! inquis,
inter eos, quos diligere jubeor, ſunt
mali, ſunt homines ingrati, ſunt falſi

amici! Quid tum? Non juberis pro-

Rimum dliligere propter ipfius mali-
tiam, falſitatem, ingratitudinem, ſed
propter Deum; hinc Chriſtus dicit,
diligite, ſicut dilexi vos: ille non fecit
diſcrimen inter amicos & inimicos,
inter bonos & malos, ſed pro omni-
bus mortuus eſt. O DEUS meus!

laudo tuam admirandam charitatem!

⁶ quoties fui tuus inimicus? nempe
toties quoties te graviter offendi,
quod certè factum eſt millies! & ta-
men tot peccata non potuerunt ex-
tinguers tuam charitatem, quin imo
videntur

fentn
Juanno⸗
Dortam
Clili,
rrara

ettenm
Cimm n

Dle

ſium 1

Pni B.
ktin
Uenilun
achre:
Enceret
tes edit
lbͤ er⸗
Uumn vi
Nt.

Ear⸗ 6
denal
n

uin
Min

meons
Fico hr
Vuntun
, M
Patete

8Nelele
lm, r
8l C
kitullse

le⸗
gott
Aig
beoh
i,ſnn
beu
ſine⸗
Cinen
Mls
81 ,
ll⸗
enm
ſis

X

α (†) £ 303

videntur illam magis inflammaſſe,
quia nondum damnaſti me, nondum
portam tuæ miſericordiæ mihi præ-
cluſiſti, ſed potiùs media ſaluberrima
præparaſti, quibs in tuam gratiam
redeam! imitabor tuam bonitatem,

& jam nunc facio!

Propoſitum practicum.

Diligendi proximum ſine diſcrimine tam
amicum quàm inimicum. Exempléô S. Cy-
priani Epiſcopi Carthaginenſis, qui
licet in carcere & vinculis injurias
graviſſimas pateretur, non tamen de-
ſtitit perſecutoribus ſuis ſalutis moni-
ta dare: cùm ad capitale ſupplicium
duceretur, pro ferali ſententia gra-
tes egit, & Carnifici à quo decapitan-
dus erat, in præſtiti laboris congia-
rium viginti aureos numerari præce-
pit.
Meditatio IV.

De zelo animarum.

Ecce ego mittam multos venatores &
venabuntur eos, & piſcatores mul-
tos, & piſcabuntur eos. Jerem. 16.

Unctum I. Incredibilis Chriſti Do-
mini zelus patet in Evangeliis: ut
cætera

Menoch.
cent. 11.
cap. 54.

304 ◻ (†¹1) D
Cætera taceam, quid non fecit ad

convertendum Judam? adhibuit eum
commenſalem, blanditus eſt illi leniſſi-

mis verbis, lavit ejus pedes, vocavit

amicum, & cùm hæc nil proficerent,
terruit minis. Chriſtum imitari obli-
gatur Sacerdos curatus, nullum non
lapidem moveat ad lucrandam ani-
mam. Venator eſt: ergo ſemper de-
bet pandere retia. Piſtator eſt: er-
go ſemper hamum debet habere pa-
ratum. Paſtor eſt; ergo paſcere de-
bet gregem, verbo, exemplô, ora-
tione: verbo; quia legem Domini in
cathedra & catecheſi, rudibus & pec-
catoribus debet explicare: exempl
quia quod ore dicit, opere explere,
& in virtutis via ſubditis præire de-
bet. Oratione, quia Divinæ gratiæ
aſſiſtentiam continuò invocare debet;
DEIIS enim ſolus eſt, qui poteſt la-
bores Sacerdotis efficaces reddere.
Punct. II. Zelum animarum in Sa-
Cerdote exigit indigentia ſubditorum:
FErrat aliqua ex tuis oviculis? à te vult
reduci. Hæret in bivio? à te vult di-

rigi. Cecidit? à te vult erigi. Caligat 8.

à te exſpectat lucem. Peccat? à te
vult corrigi. Hæſitat? à te vult in-
ſKtrui. FPamet? à te vult paſci. Lan-
gueſcit? à te vult confortari. Mank.
tur

r! aͤte

eoles

GClum. ]
Glodpe
Reihni
vorahunr
lucnum
tn.
Mnck.
nun ſer
Unnzelon
nob
renante
Uleſtos,
Atenite
Uhat,
Eet, N
Erducat
nis n
ngrat
Umarun
fätnten
Uuit een
aintann
he ee
INnS
Kendor⸗
upok
rk

er 1

UUbiie⸗

* (1) O% z05
n ki tur? à te vult ad æternitatem diſponi.
bibcre Negligis iſta? Paſtor non es, ſed
diIE idolum. Negligis iſta? Venator non
e es, ſed perſecutor animarum. Negli-
pohem gis iſta? piſcator non es, ſed turba-
imif ror aquarum & piſcium. Vigilas, ſed
ulums in lucrum tuum, non in illarum ſalu-
Mundunt tem.
ene Punckt. III. Mi Sacerdos intuere lu-
trdt crum ſeu præmium, quod ex anima-
tlu rum zelo reportas: qui animarum cu-
oe ram pro Domino ſuſcipit, ait Gioſſa, lela ſuper
vendhé ut errantes doceat, vel conſoletur Proverb. 11.
n moſtos, vel temporalibũs ſuſtentet,
bu vel renitentes ad remedia ſalutis pro-
e: trahat, vel paſtore deſtitutos guber-
perec net, ut ſecum plures ad Dominum
SNH perducat, ſapiens eſt; quia fibi ut ſubli-
neg mius cum Domino regnet, procurat.
Non gratis Chriſtus à te petit zelum
i animarum: audi enim, quantam tibi
sls felicitatem appromittat: Qui converri Jac. 5.
am? Fecerit peccatorem ab errote viæ ſuæ, ſalva-
ſatem bit animam ejus à morte, & operiet multi-
61 1n tudinem peccatorum. Grandis promiſſio!
Ovech inprimis Sacerdos ſalvabit animam
Peccatoris converſi, hæc autem ani-
Neat ma pro ſuo benef actore, à quo con-
re verſa eſt, coram throno DEI tam in-
467 ſtanter rogabit, ut, ferè dixerim, im-
nui VpPoflibile ſit, talem Sacerdotem perire
4 U poſſe.

Reſſgn.
ent. 3.
Mir. 6.

306 ◻ (†)
poſſe. Dein ipſe Sacerdos operiet
multitudinem peccatorum, id eſt, fa-
cile impetrabit veniam & remiſſio-
nem tam quoad culpam, quàm quo-
ad pœnam. Quid ago igitur? an pro-
miſlione tanti præmii non excitabor
ad zelum animarum? Excitor, 6 Do-

mine! deinceps ex amore tui nullam

occaſionem dilabi patiar, qua verbo,
opere, & exemplo proximum ædifi-
care, Convertere, & ad ſalutem ad-
ducere poſſim. Tu DEIS, da tuam
gratiam, ſine qua nihil ſum! &c.

Propoſitum practicum.

Totis viribus incumbendi ad converſio-
nem & ſalutem animarum, etiam cum pro-

prio incommodo. Exemplô S. Francilſci

Solani, qui in naufragio conſtitutus
maluit periclitantibus afſſiſtere, &
Chriſtianis quidem ſacram abſolutio-
nem, gentilibus autem baptiſimum
conferre, quàm ſe in cymbula oblata
ſalvare. Quin imò in eam cymbulam
ex confracto navigio non prius de-
ſcendit, quàâm vilifſimus quisque re-
migum fuerit in tuto collocatus.
Grandis amor!

Con.

0
Donns:
4
Cbri
R
VaA ha
Eepre al

eats

unDirin
, Net
6, et
nerd

Eer

lsqnen
Frentur
Caft
bugelie
I 0
s mer
10 er

leie

6 (†) &α 307

Conſideratio ſeptima.
Gnn lc
Em Motiva ad DEl amorem, & zelum
1, Ime animarum excitantia.
gionen

noneni I. Srr⸗ perpendere ſtatũs Sacerdo-
Ecn WOMOMtalis Amplitudinem, & vocatio-=
Getin nis ad hanc dignitatem, quèd nem-
dun Pe præ aliis Sacerdos ſit ab ipſo DEO
mmt VvOCatus &c electus, ut ſit Inſtrumen-
Aſum tum Divinæ Majeſtatis, per quod Ani-
ESe mas, pretio Sanguinis Filii DEl emp-
um , tas, ad æternam DEl gloriam & lau-
dem perducat. Quòd ſint vaſa, & Ca-
e nales, per quos Sanguis ESII Chriſti,
ejusque merita in aliorum animas de-
6du riventur, isque re ipſa applicentur.
ttinß Quèd ſint Lux Mundi, quèòd Sal ter=
oshr rà, & c. Legatur homilia &. Gregorü in
o Epangelium, quod in feſto ipfius legitur.
II. Conſiderare obligationes, ob
mai quas meritiſſime tenemur DEO no-⸗
n be⸗ ſtro ſervire, ejusque gloriam totis
mtmun viribus promovere: Nempe. I. Quôd
ille ipſe Deus infinità Potentià ſuâà Ho=-
minem te fecerit, æternorum bono-
rum, & veræ in Ceœlis Felicitatis ca-
pacem. II. Quôd ob hoc ipſum in
hanc te horam vivifico ſuo influxu, &
gubernatione protexerit; ac conſer⸗=
Varit. III. Quòd pretioſo Chriſti San-
U 2 J guine

unge
don
gi

303s (†) &£
guine te redemerit; divina ejus Exem-
pla ac doctrinam, & Catholicam Pi-
dem tibi manifeſtâàrit, & ad hanc per-
duxerit. IV. Quòôd pluribus aliis Be-
neficiis particularibus te affecerit, ut
quòd natus & educatus ſis inter Ca-
tholicos: quòd Corporis bonam vale-
tudinem & integritatem naétus ſis:
quòd ad ſtudia ſis applicatus, per quæ
ad tam altum ſtatum, nempe Sacer-
dotii, pertingere poſſes.
III. Ad amorem excitare debet ip-
ſum Miſſæ Sacrificium, & Dominici
Corporis, ac Sanguinis actualis per-
ceptio, eâque tam frequens: & gra-
tiæ magnitudo, dignæ Sacramenti hu-
jus communicationi reſpondens.
IV. Eſt ipſa Amabilitas divina, &
Bonitas, quà Deus, tantus Dominus,
cum Homine, Creatur, infinito in-
tervallo à DEO diſtante, Amicitiam
& familiaritatem conjungere & ſta-
tuere cupit, eâmque non inanem, ſed
quæ ad æternam felicitatem perdu-
cat.
V. Hæc quæſtio S. Auguſtini ſæ-
pius iteranda: quid demum cauſa
eſt, cùm homo omnia, quæ ad ipſum
ſpectant, velit habere bona; & ſolam
animam ſuam non velit habere bo-

nam? Emis calceos? vis habere bo-
nos.

Ww. l
Iumn. F
1El
un no
ntepeee
Ehabere
Aunnn
Elir?
Clnn ar
Memm
la mrer
Ulinte
1 Con
Unoltri
Uionen
als

mMund

Aum
e in
om
e,
Bedie
lkon
s
h
UIS cu
Wam
(Ormr
Il.
Uin
otl

4
meet
atholer
Ladkhen
Tbbesi
afkeren
8lsim
8botum
emn uln
l
nenhet
Gtre
rhe
ilni
lens⸗
D
ucht
ntis

(1†1) £W 309

nos. Emis pileum? vis habere bo-
num. Fieri curas caligas? cupis bo-
nas, & ſic de aliis. Et cur ſolam ani-

mam non vis habere bonam? quid

in te peccavit anima tua? ut eam ve-
lis habere malam? Et quæ res demum
eſt tanta, quæ à tanto bono nos im-
pediat? Hæc Auguſtinus, quibs ad
curam animæ, & ad quærendam ſa-
lutem mirum quantum incendit. Me-
dia autem ad conſequendam ſalutem
poſſunt eſſe ſequentia.
I. Conſtans cura, ut Chriſti Domi-
ni noſtri naturam, indolem, & vitæ
rationem penitùs cognoſcat. Item
cauſas penetret, ob quas in hunc
mundum venerit, & hunc talem, nec
alium vivendi modum elegerit, nem-
pe in magnis doloribus, & corporis
incommoditatibus, in ſumma pauper-
tate, in extrema ſui humiliatione,
abjectione, contemptu: pro ſatis-
factione noſtri loco præſtanda his
opus non erat, ſed multò maximè,
ut his ſuis Divinis exemplis à terre-
nis cupiditatibus nos abſtraheret, &
tutam ad cœlum perveniendi viam
commonſtraret. .
II. Eſt diligens cultus glorioſæ Vir-
ginis Mariæ, implorando ſæpiùs &
quotidie per ſtatæ devotionis exer-
II 3 Citla

citia, ejus patrocinium, ejus amorem
quovis modo dilatando; hæc enim
certò Divinam lucem, & Chriſti ac
Cœlitum amorem impetrabit.
IHII. Boni ac rerum ſpiritualium ex-
perti ducis, & GConſeſſariũ electio, de
cujus neceſſitate ſuprà dictum eſt.
Quodſt pro loci conditione ordina-
ri& talis haberi nequeat, ſaltem pro
extraordinario talem aſfſumere, ad
quem poſt unum vel alterum men-
“ recurrere, vel tandem per litte-
ras confidenter cum illo conferre, ſu-
per animæ tuæ ſtatum, & negotium
Poſſis.
IV. Omni modo laborare, ut ſepo-
ſitis aliis occupationibus, ſi non ſin-
gulis annis, ſaltem aliquoties, per
oο, aut ſex dies in exercitiis ſpiri⸗

tualibus teipſum conſideres, & ex

polias: multiplici experientia conſtat,
& teſtatiſſimum eſt, quàm res hæc ſit
proficua.
V. Confeſſionem Sacramentalem
nunquam differre ultra octiduum, ſal-
tem non ultra duas hebdomadas:

in malo animæ ſtatu nunquam præ-

ſfumere, Sacrum facere.
VI. Accuratè ſe ad Sacrum diſpo-
nere, animo priùs bene collecto, uti
Majeſtas & dignitas tantæ rei poſec

at?

t:
abi,
uuntil
Ueli, a
rocde
FIl.
nkie
Eolten
Moi
VII
eo ie
Dram
GN.
Uconn
Utunin
er re
leminn
Chrd
ACun
X
Juam
lli ſt⸗
Cun
fant.
N.
delo
Onmir
Cone
ene

ſnt

Eias ime
; s
KCrt
trabt
ritunnon.
icecig
(
tone
b ſlen
nmers
Nerum
engen
)Collen.
Eneg⸗

ren
nni⸗
eteni
es

nti*
enN⁰²
e

mI 1

cnn
i
gun

N

7

(†) ☛☚ zrrI
lat: & poſt Sacrum non illicò ad alia
dilabi, ſed cum tanto Hoſpite ali-

quantiſper morari. Obvii ſunt pii li-

belli, ad hanc rem conſcripti, dum-
modò eorum uſus non intepeſcat.
VII. In Eleemoſynis dandis, quan-
tùm facultates permittunt, liberalem
ſe oſtendere, ut ſic alios habeat, qui
pro ipſo orent, &c.
VIII. Horas Canonicas tempore &
loco idoneo, accuratè, cum debitaâ
coram DEO attentione perſolvere.
IX. Examen Conſcientiæ unicè ſi-
bi commendatum habere: & ante cu-
bitum interrogationem hanc non obi-
ter præmittere: Vellémne, vel aude-
rem in hoc ſtatu jam mori, vel coram
Chriſto Judice comparere? & tunc
