luti, I
eeh
Won
ſbi ent
glind
Riückrner
i tenpon
Orlieudi
Nor

,„„ a N. .
Propoſitum practicum.
en

. Tam ſanctitatem internam, quàm gravi-
i e, zatem externam conformandi altitudini ſta-
von zAs. Exemplé S. Romualdi, qui fi-
Sold, cut innocenti vit crat Sanctimoniæ,
i & perfectionis Chriſtianæ exemplar,
ita morum gravitate fuit adeò vene- Pieineli; in
oniet rabilis, ut obvios quosque aſpectu Jonam leét,
n M terreret: dicere de illo ſolebat Rein-?. 20,
WeIerius Marchio impius: Non Impera-
is tor, non aliquis mortalium tantum
erN, mihi

G

Til. Revel. 1. D’ Sacerdote ſacroſanctum Miſſæ
g. 47. & l. 4.

.
128 ◻ († ) £☚
mihi metum valet incutere, quantum
me Romualdi terret aſpectus.

Conſideratio ſecunda.

Colloquium inter Chriſtum & Bea-

tam Birgittam.

ſacrificium in peccato mortali

c. 135. & offerente ajebat Chriſtus ad Beatam

N. 6. c. 9.

hanc Virginem: Ille Presbyter, pro

quo oras, cum accedit ad altare, tunc
averto faciem meam ab eo, & ſtant
ad latera ejus deæmones, cujus &
animam inhabitant, quia ipſa eſt mor-
tua ante me.

Cùm imponit ſibi ſuperhumerale,

hoc eſt, Amictum, dæmones obum-
brant animam ejus, ut non cogitet
& non intelligat, quàm terribile eſt,
accedere ad altare meum, & quâm
Mundus eſſe debet, qui mihi mun-

diſſimo adſtat.

Cùm induit ſe albâ, duritie cor-
dis, & indevotione induitur, quia
cogitat peccatum ſuum non eſſe gra-
ve, ſupplicium æternum non magnum,
& quale gaudium eſt æternum, nun-
quam venit in mentem ejus. .
Cuùm cingit ſe cingulò, tunc liga-
tur

n

ar v

(god

ath6
de,
io
en.
Cn
II Ge
Coner

Qrm

ogr
Koc ne
nlger
Cln
ii
enle
en
ſes
de,
Uhetin
E
Nehnn, t
Cun
Aanin
ro
n
a
Unn⸗ da
n 6

Uet

lece 1

Iatte
s.

nd.
Umdeh

Gum N
o mn
40 Den
bter,
Arare,l
0) A
,i
Pbekr

thunen
oezo
von
enbl⸗
ui⸗

Auted

tur, 4
ngl⸗
nuu

cuoe .

(1) α 129
tur voluntas ejus cum diabolo, ita,
quod velit, & proponat morari in pec-
cato, & tunc diſſtolvitur charitas mea
ab eo, quia voluntas ejus eſt ad omne
id, quod diabolus ei inſpirat in men-
tem.
Cùm imponit ſibi manipulum, om-
nia opera ad Deum ſibi fiunt gravia;
& oneroſa, terrena autem levia.
Cum imponit ſibi ſtolam, diabo-
lus grave jugum imponit collo ejus,
quod non ſinit eum ingemiſcere, vel
conſiderare peccatum ſuum.
CQum induit ſe caſulà, tunc perfi-

dia induit eum diabolus, quando

autem legit Confiteor, dæmones re-
ſpondent, mentitus es, nos ſumus
teſtes, quòd confeflio ejus eſt ſimilis
Judæ, quia dicit aliud ore, & aliud
habet in corde.
Quando verò oonſecrat Corpus
meum, tunc fugiunt dæmones ab eo,
& Corpus ejus remanet quaſi truncus,
quia anima ejus mortua eſt ante ocu-
los meos.
Cum autem Corpus meum appli-
cat ad os ſuum ex præſumptione illa,
omnis turba de?monum revertitur ad
eum, quia charitatem nullam ad me
habet. .
Pece tales Sacerdotes non ſunt mei
Sacerdotes, ſed veri proditores, ipſi
1 enim

730 ◻ (†) ₰
enim & me vendunt quaſi Judas &

produnt. Ego conſpicio paganos &
Judæos, ſed nullos video eis deteri-

ores, quia ipſi Sacerdotes ſunt in eo-

dem peccato, quo cecidit lucifer.
Maledictus ſit cibus & potus eo-
rum, qui intrat in os eorum, & palſ-
cit corpus in cibum vermium, & ani-
mam in infernum.
Maledictum ſit ergo omne, quod de
terra ad utilitatem ſuam receperint,
quia non laudant DEum & Creato-
rem ſuum.
Maledicti ſunt à cælo, terra, &

omnibus creaturis inſenſatis, quia

ipſæ obediunt Deo, & laudant, &
iſti ſpernunt.
Maledicta ſit hora, quæ incipit eis
in inferno, & nunquam finietur.
Maledicti ſint anni eorum, quibus
vixerint inutiliter.
Maledictus ſit viſus eorum, quia
non videbit viſionem Dei in me, ſed
tenebras, & pœnas inferni.
Maledictus ſit guſtus eorum, quia
non guſtabunt de bonis méis æternis
audium, ſed amaritudinem æternam.
Maledictus ſit tactus eorum, quia
non tractabunt me, ſed ignem per-
etuum.
Maledictus ſit odoratus eorum, quia

non

NHI

(mmn

Iia
mel
ſrer
Ma
leſn⸗
Uum.
Dio
Gin
ur,
bes
uc
Vetort
tonitrn
IO
Merae
n
Ais V
r⸗
un a

ſ uds
Daganos
eis et
ſunrine
acfet.

ponbe

un, G
umnr

e, oe⸗

recepeli

1C

terti

ſatis 1

auden

iehi

fniem

funn d

jine

eolun,
es
elt n
eoluh

ret

eot

S (1) O rzr.

non odorabunt illum odorem ſuaviſ-

ſimum in regno meo, excedentemom-

nia aromata, ſed fætorem in inferno
habebunt, amariorem felle, & pe-
jorem ſulphure.
Maledictum ſit corpus eorum, quod
reſurget, in inferno ſine fine arſu-
rum. “
Propterea juro in veritate mea,
quia ſum veritas, quod ſi ſic moriun-

tur, ſine fine damnabuntur. Væ ta-

libus, quod unquam nati fuerint!
Audis, mi Sacerdos, audis hæc
verborum fulmina, hæc minarum
tonitrua, ab ipſo Chriſto, Benigni-
flimo Redemptore vibrata? Eheu!
an ergo fieri potuit, ut homo ad al-

tiſſima Altaris miniſteria præ mille

aliis vocatus, dignitate Angelis par,
aut prælatus, ad ſalvandas peccato-
rum animas deputatus, cœleſti An-
gelorum mens quotidie paſtus, &
& innumeris beneficiis à Deo orna-
tus, ut homo talis, inquam, qualis
eſt Sacerdos, eo ipſo tempore, quo
ſanctiſſima Incruenti ſacrificii myſte-
ria peragit, fiat Dei Optimi Maximi,
cui proprium eſt miſereri ſemper &
barcere, & qui non vult mortem
peceatoris, ſed ut convertatur & vi-
vat, ut fiat, inquam, Dei, & San-
1 2 = Ktorum

4

„(1ü60

132

ctorum omnium, tam corpore, quàm

anima tenus execrabile objectum?
An poſſibile eſt, ut illæ manus, quæ
carnes immaculatas Divini Filii quo-
tidie immolant? illi oculi qui ad vi-
dendum æternaliter ſummum bonum
deſtinati ſunt? illud os quod Sacro-
ſancto Redemptoris ſanguine rubet?
illa lingua quæ Corporis Dominici
paſtu millies & millies fuit ſancétifi-
cata? jam à cœlo, à terra, ab om-
nibus creaturis, ipſõôque Creatore
maledicantur, à paradiſo extorres
abjiciantur, dæmonibus in prædam
dentur, & cum luéëtu totius cœli,
atque cum applauſu totius inferni in

damnatorum numerum relegentur?

An poſſibile eſt, ut à fine creationis
ultimo abeat, qui alios illuc manu-
ducere? in gehennam præceps cadat,

qui cœlum animabus replere? Irati

Numinis ſupplicia ſubeat, qui illud
placare? in poteſtatem dæmonum
incidat; qui alios ab hac eripere? æ-
ternaliter Deum maledicat, qui ejus
gloriam promovere debuiſſet? Ob-
tupeſcite eœli ſuper hoc, & portæ
ejus deſolamini! Tu verò, infelix
Sacerdos, quem hæc fulmina tan-
gunt, agnoſce miſerrimum animæ
tuæ ſtatum, nunc jam ſtatim, ſine
mora

orai
guinei
te Dec
Ett⸗ er
Cenen
ſones,

üfeati

Uetlig,

re

cotom
lamjan

Ele
D

1.
un o
Orit B
Momp
chum 5
ſuni .
woe 4

od

Poran
onar

adi

(1) &O 133

Neu mora in genua prociduus deplora ſan-
bedin guineis lacrymis peccatum, quod
nn te Deo tuo tam abominabilem red-
Hi dit: exora ab illo veram pœnitentiæc,
Guinn & emendationis gratiam; fuge occa-
mbon fiones, refræna ſenſus, adhibe mor-
od n tificationis & ſanctæ- auſteritatis re-
ene media, nihilque non fac, ut DEO.
Dom tuo reconclieris; niſi enim iſta te
ndh commoveant, cheu! metuo, ne
n b jamjam ſis è numero reproborum!

Cat
9 eN Inſtructio II.
eus a Qualiter Sacerdos poſitivè erga
ineaunm DEIIM ſe habere debeat.
eeten

enn k. MOdernus quidam magni no- Sacerdos ha-
“ minis aſceta, ubi de Sacerdo- bet obligati-
tum obligationibus ex inſtituto dil- Ouem.
currit, putat illas ad triplicem claſſem,
ex ipſa nominhis ethymologia de-
promptam reduci poſſe; hæc vox
enim Sacerdos, alt, nil aliud ſonat, quàm
ſacris datus, ſacra dans, & ſacra docens. Per
hoc, quòd ſit ſacris datus, ſignificari
quòd Sacerdos totis viribus ad DEI
gloriam tendere, & mente continuò
in cæleſtibus veriſari: per hoc quôd
dicatur ſacra dans, ſignificari, quòd
ſanctiſſima Sacramenta populo Chri-
I 3 ſtiano

Barzias
ſerm. 27. n.
15.

134 (†)

ſtiano miniſtrare, & cæleſtes gratias
precibus impetrare: Per hoc, quèd
dicatur ſacra docens, ſignificari, quèòd
in cathedra & catecheſi rudes in-
ſtruere, & ſubditis animabus legem
Dei explicare debeat. Confirmat
hanc explicationem ex eo, quòd Sa-
cerdos novæ legis dicatur ſecundùm
ordinem Melchiſedech: cur enim
non ſecundùm ordinem Aaron, aut
alterius Sacerdotis ſummum in lege
veteri Pontificatum gerentis? Re-

ſpondet, ideò, quia Aaron variis in

locis reperitur, nunc in monte, nunc
in valle, nunc apud aurum vituli,
nunc apud populum idololatrantem.
Melchiſedech autem ſolùm ter inve-

nitur in Scriptura: priméô in ſacrifi-

cio, dein in pſalmo centeſimo nono,
qui eſt pars officii Divini, denique
in Epiſtola Sancti Pauli, quæ do-
Strinalis eſt, ut indicetur, Sacerdo-

tem nullibi debere morari, niſi in

ſacrificio, in precibus, & in doctrina.
Veneror quidem hanc eruditiſſimi
Auctoris explicationem: abſit ut illi

contradicam! Verùm ſi meam mihi

mentem aperire liceat, puto in hoc
trimembri compendio innumerabiles
alias contineri Sacerdotum obligatio-
nes; quis enim ſatis explicet, quo-
modo

4

mode

d en

ſehlum
Ghonode
Neor
elternas
lunmet
lz ſpea
Doo, &
IMIibus
nmium
49
lones 94
Münh
igno dae
inſi,
Cportenn
Geine
, gn
iman
Concie
Unlkien
hcient
qoo⸗

π (†t) ς 135

Nesm modè Sacerdos erga Deum, quomo-
hoe, dô erga proximum, quomodòô erga
fenu ſeipſum, quomodo erga divitias,
Dm;“ quomodèô erga amicos & conſangui-
ebisle neos, quomodo erga ſæcularia & res
Cormm externas „ quomodoô denique erga

, is ſuammet dignitatem ſe habere tene-

Pſamt atur; ſpectaculum enim factus eſt &
au a Deo, & mundo, & Angelis & ho-
Amron,t minibus 5 his omnibus debitor eſt,
rum ik omnium oculi in eum collimant.
s! . 2. Agite, poſtquam nuper obliga- ut coram
on WR tiones Sacerdotum negativas, prout PEoO-
onteyn loqui placuit, id eſt, quid fugere &
um vNe A qu Sacerdotem intuitu Dei, intu-
. itu ſui, & intuitu proximi abſtinere
ntan oporteath, explicavimus, jam nunc
n l & deinceps explicemus poſitivas „ id
en eſt, quomodò ad Dei gloriam, ad
Alnonn, animarum ſalutem, & ad propriam
15 e conſcientiæ puritatem ac morum
e ſanctitatem conniti deceat, initium

facientes de iis, quæ ſunt ad Deum,
à quo omnis boni principium & finis.

§. I. -
3. Imprimis & ante omnia ſuppo- In quotidiana
no, Sacerdotem, non humanis fa- converſatio-
voribus intruſum, nec motivis meréèe ne.
temporalibus commotum, ſed à Deo
ad hanc ſtatûs dignitatem vocatum
I 4 eſſe;

136 († )
eſſe; quemadmodum enim invito
Principe nemo ad prima aulæ ſubſellia
convolat, dicente Chryſoſtomo: Quis

non vocatus ad regis ſe proripit ſervita-

tem? ita ad ſacerdotium nemo acce-
dere, niſi vocatus debet, non voca-
tione quidem immediata, ſed mediata:
S. Gregorius per vocem cælitus delap-
ſam, 8S. Chryſoſtomus, per Beatos
Apoſtolos Petrum & Joannem: S. Se-

verus per Spiritum Sanctum in forma
columbæ ſibi apparentem: 8. Nico-

laus per revelationem electoribus fa-
Rtam: S. Ambroſius per vocem blæſi
infantis ante ætatem mirabiliter lo-

quentis: & S. Alexander per inſtin-

ctum & adorationem populi ex car-
bonario factus eſt Epiſcopus; verum
jam nunc non ſic immediateè & pro-
digiosè ſolet vocare Deus: fufficit ad
hoc, ut quis vocatum ſe ſentiat, ſi
ſecundùm internos animi inſtinctus,
& externa Patrum ſpiritualium con-

filia hunc ſtatum elegerit, & de cæ-
tero ad obeunda illius munia capa-

citate non careat. Jam talis Sacer-

dos à Deo vocatus quomodô ſe ha-

bere debet erga Deum? noverit ſe
æmulari debere ſolem: ſol licèt per
annum integrum irrequieto motu
Zodiacum percurrat, regna 5 pro-
vinclas,

VIeias
neh n
Gle arb
increme
Celnit
Mem.
lelt, a
Muneris
tuinen
fne de

er z

Deo, &
Uulazila
dellebe
Uerla
liͤhn
ide i
ANdlt
Den 6
, elnn
Alorie
Mompr
Detcon
Oes!
Katin

(90 be

ed i
Eire
tun 00
it
lunmn 4

in in
WMeſun
tom:
it ,n
nemno N
nonu
ſednelt
litüste
Per he
mnen:
uminfr
n: 9. N
Coribe
ocenn!
biit
pli t
Noz;
inen
6: D
Eentin
bͤintme

(†) *£W 137
vincias, totumque mundum illumi-
net, nocturnas tenebras diſpellat, at-
que arborum, plantarum, & frugum
incrementa promoveat, non tamen
deſinit hærere in cælis: Eundem in
morem, etſi Sacerdos ſtudeat, do-
ceat, ambulet, comedat, & alias ſui
muneris functiones obeat in terris,
tamen animô tenus continuèò & ſine
fine debet hærere in cœlis, id quod
per aſſiduam converſationem cum
Deo, & per ſanctas intentiones: ani-
malia illa myſterioſo in curru dum pro-
grediebantur, repenté ceu fulgura
reverſa ſunt: ita Sacerdos dum in
ſuis fanctionibus progreditur, dum
inter alios verſatur, dum diſcurrit,
audit, comedit, aut alia facit, re-
pentè elevato animô ad Deum rever-
ti, eumque per ſanctas aſpirationes
adorare debet. Vis hujus rei de-
prompta é vitis Sanctorum exempla?
pPercurramus plerasque totius diei acti=
ones! Sacerdos dum manéè evigilat,
ſtatim cogitet ac dicat: O Domine
ego bené dormio, & tu pro anima
mea vigilas, ego ſterto in molli cul-
citra, & Redemptor meus in crucis
trunco pendet. Dum veſtibus ſe in-
duit, cogitet & dicat: O Domine
dum ego moriturum hoc corpus ve-

133 (†) *

ſtio, tu immortalem meam animam

virtutum ornatu illuſtra. Dum ma-
nus & faciem lavat cogitet & dicat:
O Domine, dum ego ſordes hujus
corporis abluo, tu oculis meis da
aquas lacrvmarum, ut peccata ani-
mæ expungam. Dum plateas obam-

bulat, cogitet & dicat: O Domine

averte oculos meos, ne videant va-
nitatem, conforta me in meo pro-
oſito, ut non moribũs ſœæculi, ſed
Bnctoruun vivam. Dum cum proxi-
mo loquitur, cogitet & dicat: O

Domine da mihi ſdium tuarum aſſi-

ſtricem ſapientiam, ut cum fructu ad
tuam gloriam loquar. Dum floſcu-
lum, aut alia objecta delectabilia in-
tuetur, cogitet & dicat: O Domine
quanta erit tua pulchritudo, cuùm
tantam creaturis paulèò poſt interituris
communicaſti! Dum mulſicam audit,
cogitat aut dicat: O Domine, quàm

delicioſus erit in aula tua Angelorum

concentus, cùm muſica etiam homi-
num adeèò delectet? Dum comedit
& bibit, cogitet & dicat: O Domi-
ne, nolo voluptatem, queærere in
cibo & potu, ſatiabor, cùm apparue-
rit gloria tua. Sic pergat in aliis qui-
busvis actionibus, & per continu-
um hoc cum Deo converſandi exer-
citium

ctium
Deum
Cli
Unnen

lece
lrdote
erzl
oticli
eri
1 danß
Abd
Uſinab
III
e;
Urind⸗
Uleni
Uintem
1 tem
lnd
mehl
uchri,
uln
otet
lt
Ai

(14) 139

mint citium facilem habitum acquiret,
Dumn Deum continuò laudandi, & ſimul
& conſcientiam ab omni peccato, im-
es h munem conſervandi.
west .
cnn H. II.
45 0N
Don 4. Hæc conſcientiæ puritas ab om- In ſacrificio
dentt ni peccato aliena vel maxime in Sa- Miſſe.
meoh Ccerdote requiritur ob tremendum, &
geli, venerabile Sacrificium, quod in altari
unn quotidie operatur. O Bone DEUIS!
dicn ſi pueri Hebræi, ut digni eſſent ſtare
umt in conſpectu Principis, debebant re-
fudu galibus cibis ſaginari: ſi puellæ, quæ
m fü deſtinabantur in reginæ pediſſequas,
diin myrti oleo, & ceruſsa debebant in-
ODom ungi; quanta animi puritas requira-
co, tur in Sacerdote ſtante coram illo Deo,
retmm qui etiam in Angelis ſuis invenit pra-
umM vitatem? Sancto Franciſco Seraphico
eu eo tempore, quo nonnulli fratrum
ee illum ad ſuſcipiendum ſacerdotium
mn Percnadere volebant, apparuit Ange-
CIII Ius cryſtallinam phialam luce meridia-
OD na clariorem manu tenens, & dicens:
Ueeet En Franciſce hac cryſtallo puriorem
Oportet eſſe animam Sacerdotis. u0
“ audito Seraphicus Vir adeò à ſacer-
,Cncs dotio abhorruit, ut nullis arietibus
den ad illud ſuſcipiendum potucrit com-
( move-

Sancheæ.
Regn. DEl
F. 7. c. 2.

140 (1) £

moveri. Eadem animi averſione ex-
horruêre Sacerdotium alii Sancti,
prout paſſim legere eſt in vitis Sancto-
rum: S. Auguſtinus ad Sacerdotium
vocatus in amaras prorupit lacrymas,
identidem clamitans, ſe tanto mu-
neri non eſſe idoneum. S. Ambro-
ſius ad Sacerdotium expetitus, non
dubitavit ſuſpectas etiam mulieres in
domum vocare, ut mali nominis fa-
mam conſciſceret. S. Ammonius au-
riculam ſibi præſcidit, præſciſſurus
etiam linguam, ſi moleſtiùs ad Sacer-

dotium fuiſſet vocatus. Beatus No-

linus cùm Sacerdos fieri juberetur, ad

altare acceſſit, & coram Sanctiſlimo

genuflexus inſtantiſſimèé mortem 10-
gitare Cæpit, nec prius deſtitit, quàâm
quod petiit, impeträrit. Cur ſan
DElI famuli tantam averſionem conce-
perunt adversuùs Sacerdotium, ad
quod hodie ridentibüs etiam labiis
accurritur? nimirum agnoverunt, ſe
nec habere, nec ſperare etiam poſſe
tantam animi puritatem, quantam ſa-
croſanctum Miſſæ ſacrifictum exigit.
Moyſes in monte cum DEO collocu-
turus jubetur exuere calceos, 6 quâm
puræ igitur manus, quâàm omni ſolari
radio mundior debet eſſe conſcientia,
quæ non tantùm loquitur cum Deoi
6

/

Ad

ucat:

Colan
Ese
Gone
Uhlis
un
luela
lerren
Vlus
n ſe
D
o
afehn
Cfciun
en,
e, e

Gi 1o, (

anta
cere
s cen
uu

Nn
leta
tete,

(1)αι 141
ſed illum conſecrat, ſacrificat, man-
ducat? quàâm gravis erit ratio danda
Sn. coram Divino Judice illi, qui cum de-
Kes lictis etiam levibus ſanctiſſimam hanc
* acdtionem pertractat! tempore Vene-
“ rabilis Avilæ Neo-myſta quidam, poſt-
Siu quàm incruentum ſacrificium primò
“ litaverat, mox in morbum incidit,
nlen & extremam diem clauſit: applauſit
otins populus, & aggratulatus eſt Sacerdoti
n tam felicem mortem, Avila autem Menech.
ni dicebat: abeat! compareat coram cent. 7.
ſan DEO Judice! ſat rationis dandæ ha- caß. 32.
bebit propter unicum, quod obiit, O
Bes ſacrificium! O DEIIS, ſi unicum ſa-
ben, crificium tantam requirit animi mun-
Dlt ditiem, ut ſine gravi judicio à Sacer-
mo dote, etiam in primo fervore conſti-
efihe tuto, condigné celebrari nequeat,
quantà magis hanc animi munditiem
Uun creſcere oportet, cum ſucceſſu tem-
m poris centena, millena & plura li-
Gmn tantur?
boreim H
5F. Hinc cum debitus fervor, & Ppu- ge in preci-
m riſſima animi mundities adeò deficiat, bus cu
C ut etiam cum languore & tepiditate & immacu-
o ad aram accedatur, cauſam deſumere latus appa-
em, poteris, mi Sacerdos, cur tot ſacro- reat.
ſancta Miſſarum ſacrificia quotidie
n obla-

erſoore
Ai r

S. Bern. in
Ecce nos.

SF. Xeg. 6.

422 ( r1) G

oblata, utut in ſe & intrinſecè valo-
rem infinitum contineant, tamen in
ordine ad placandam offenſi Numinis

iracundiam parùm aut nihil efficiant:

ſunt Sacerdotes innumeri, qui tan-
quam totius humani generis oratores
& legati ad Deum accedentes ſingu-
lis diebus immaculatam Hoſtiam im-
molant, & tamen peccatorum fſup-
plicia, calamitates publicæ, fames,
bella, peſtes, aliâque mala non tol-
luntur: Venient ante tribunal Chriſti, ita
loquitur Bernardus, audietur populo-
rum querela, accuſatio dura, quorum vi-
xere ſtipendiis, nec diluere peccatu. Tunc,
ait Venerabilis Avila, tunc cùm quæ-
ſtio erit de tot bellis, fame, & peſti-

lentis regnorum, meritò nonnullos

pœnitebit fuiſſe Sacerdotes; quia ſuis
precibus ac ſacrificiis tenentur aver-
tere mala populorum, & tamen ob
peccata propria, & conſcientiæ im-
munditiem nihil efficiunt. Cùm Aſ-
ſyriorum Rex Benadad urbem Sama-
riam obſidebat, tam funeſta invaluit
fames, ut matrum quædam propriam
ſobolem devorârit: hoc auditéô ob-
ſeſſus Rex Joram in Prophetam Eli-
ſæum excanduit, jurans & obteſtans:
Hac mihi faciat Deus, & hac addat, ſi ſte-

terit caput Eliſæi ſuper ipſum hodie. Mira-

bilis

ls ſe
ilit E
nul kee
Ule afn
one
Et tr
erit!
ten ſobe
Ulcur
1lpr
un kun
Ahubl
Pechls
o Nn
Cum erge
1 D
rblger
Muns .
onun⸗
e
eur
1n 6
il
Meen
8 he
tit!
Etes
u
ne
al

(†1) £ 143

necen bilis ſententia! an ergo moriendum
tm erit Eliſæo? Moriendum erit! quid
ulNm mali fecit? nénne ille eadem calami-
tleha tate affligitur, qua totus populus?
,qin nonne obſidentium inimicorum exer-
n Citus truculentam famem in urbem
erresli invexit? nénne megæra illa innocen-
Bodm tem ſobolem trucidavit? omninò ita
eſt! cur ergo rex Joram bilem effun-

ſa „ dit ſupra Eliſeum? Nimirum ideò,
bm quia fuit Propheta & DElI famulus,

0⸗ qui publicæ ſalutis curam habere, &
Am precibs ſuis calamitates populi, pla-
a un cato Numine „ avertere tenebatur:
81 cùm ergo Numinis iracundia, & ur-
e bis calamitas non fuit mitigata, id
nec negligentiæ aut indignitati Elilæi im-
e, putans rex mortis ſententiam in eum
60 “ pronuntiavit: ita hunc ſcripturæ lo-
i i cum explicat Abulenſis, inquiens:
u Eliſæus deberet orare pro toto populo, ergo Alul. in
ex culpa ejus videbatur provenire, quòd obſi- z. Reg. 6.
Men dio, & fames duraret: ided pro hac negli- 7. 55.
t gentia ſia, diſpoſuerat rex occidere eum.
en. Sacerdos Domini, quâàm longé ma-
nchi gis hæc ſententia te, quàm Fliſæum
n ferit! Veniet tempus, quo integræ
cai gentes & regha coram Divino tribu-
Oen nali ſuarum calamitatum, ac miſeria-
G, rum, quibs extremeè afflicta ſunt, in
, te culpam refundent, dicentes: Tuum
Nℳ . fuiſſet

5

—
=

—

Bernardi

wbi ſapra

(†)

fuiſſet & Sacerdos, ut offenſi Numi-
nis iram placares; hunc enim in fi-
nem beneficia & pingues præbendas,
quibũús lautè fruitus es, noſtris ſudo-
ribs fundavimus; ut peccatores con-

vertere, & precibs ac ſacrificiis, tan-

quam totius humani generis advoca-
tus, publicam tranquillitatem exora-
re nobis ſtuderes! Quid dices ad has

querelas & accuſationes? Dices qui-

dem, te quotidie ad aram ſtetifſe!
ſed replicabunt adverſarii: quid pro-
deſt, ad aram ſtetiſſe, cùm tuis ipſe
peccatis, & diſſoluto vivendi genere
ſacrificii efficaciæ obſtaculum poſuiſti?
quid juvat una manu ædificare, & al-
tera deſtruere, id eſt, ſacrificiò Deum
.L 4:
placare, & moribs noviter ad iram
provocare? ſi tu puritati conſcientiæ,
ad dignitatem tui ſtats proportiona-
tæ ſtuduiſſet, certe Deus flagella ſuæ
iracundiæ avertiſſet, & in pace ac
tranquillitate illi ſerviiſſemus! Audie-
tur populorum querela, accuſatio dura!
quorum vixere ſtipendiis, nec diluére pec-
cata.
6. An forſan obtendes, te Canoni-

cas horarum preces quotidie ſacrifi⸗

cio addidiſſe? verùm metuo, ne hæc
excuſatio in novam cedat accuſatio-
nem! Edic enim quomodè, quo fer-
vore

re,
ur
(d
(Coran
Phin⸗
Cur cel
umen
Aronis
ente
Etnoh
ecti
UIne P
one l

Wtn

e,
Undu 5
Ktar

eetlate
enmn
litig 3

fnim

.

elilnn!
Prrhen
olttön
Catoreze
Cnincib
eris adre
Ntenntli
Gicesn
Most
i: gullt
nm
umpo.
fenet
gifcih
teri⸗
ng
C I
nsl 6
ſt

vület,
n,
cole

(† 145
vore, qua intentione & attentione
has preces perſolviſti? Cùm Sacer-
dos Aaron Domino Deo holocauſtum
odoramentorum obtulit, ſignanter
ſubjungit ſeriptura: Er plaga ceſſavit,
cur ceſſavit? quia ſicut fumus aroma-
tum prunis ardentibus; ita precatio
Aaronis e& corde per charitatem ar-
dente aſcendit. Ex quo corde aſcen-
dit noſtra oratio? ubi charitas? ubi
Religio? ubi viva fides? ubi animi re-=
collecti attentio? nénne ex conſue-
tudine potiùs, quàm ex ſincera devo-
tione hæ preces perſolvuntur? ora-
tur, ut non incurratur peccatum gra-
ve, ut fructus præbendales acqui⸗=
rantur, ut obligatio reſtitutionis evi-
tetur; diſtractio autem aut mode-
ſtia venialiter ſolùm peccaminoſa
adeò non curatur, ut etiam pro ni=
hilo reputetur, dicaturque, Horas
QCanonicas non tam oportere orare,
quàâm recitare. Quid mirum, quòd
ad noſtras preces non ceſſet, ſed au-
geatur plaga? Cauſa ſunt zuina populi
Sacerdotes mali, concludit S. Gregorius;
duis enim ſe pro populi peccatis interceſſor
objiciat, ſi Sacerdos, qui brare debuerat »
graviora committRatd .
7. Dum ſupremus Bellidux Joſue
in valle contra Amalecitas pugnabat,
inte-

Exrod. 17.

—

146 (†) £
interim Moyſes pro felici armorum
ſucceſſu in monte orabat: & ecce!

Pr.

pendit, ut dum Moyſes ardenter in-

ælium illius ita à precibus iſtius de-

ſtabat, Iſraël vincerét, dum remiſſi-

us precabatur, vincereétur: (Cum le-
varet Moyſes manus, vincebat Iral, Ri au-

tem paululum remiſiſſet, ſuperabat Amelec.
Ita hodiedum fit: dum Sacerdotes
Domini ardenter & zelosè rem Divi-
nam peragunt, populus tam quoad
corpus, quàm quoad animam cœleſti
benedictione repletur: cùm autem

ill

i languent, tepeſcunt, aut frigel-

cunt, mox infernalis inimicus domi-
nari, & omnia mala contra populum

Origen. in
Exod. . 17.

invaleſcere incipiunt. Dum famulns
Dei dejecerit „ & dimiſerit manus, id ,
altus ſuos, vintit Amalec inimicus, ait
Origenes, & eundem in ſtylum per-

§. Hieron. git S. Hieronymus dicens: Oret Sa-
Diſt. 36. c. cerdos Eocleſia indeſinenter, ut vincat po-
Iizuis. pulus; qui lub ipſo eſt, hoſtes, inviſibiles
Amalecitas, id eſt, diabolos, qui aſſidus
bellum movent iis, qui piè volunt vivere

in

Chriſto 1ESU. Jam ulterius! ſi tanta

detrimenta populo cauſat Sacerdos
tepidus, quanta cauſabit ſeandaloſus:
Eheu! exclamat S. Gregorius, dum Ec-

§. Erég. el
hom. 17. .
in Eang.

eſia Dei premitur, deprimitur, & mil⸗
infortuniis flagellatur, uushoc, niß
no⸗

ſno
Chuiſtus
chori
Cllan,
ſeheretn
lor er
Ummb
ere,
ere,
inri
inb n
nid
Eein
1Ns
Ubant e
nin
U, me
it
nd ad
Notery
i eni⸗
V Auſ.
umde
bar.
nd
lien

iter 6

undt noſtro Sacerdotum pracipuds peccatoagitur?
Ka Ohriſtus Dominus aliquando cum diſ-
Wiim cipulorum turba deſcendit in navi-
en culam, & ecce! cuùm in altum pro-
lumm veheretur terribilis coorta eſt tempe-
uI! G ſtas: venti ad invicem pugnare, cœ=-
ih lum nubibs obtenebrari, mare intu-
meſcere, fluctus inſtar montium in-
Sacert ſurgere, & navwicula ita concuti cæ-
&en pit, ut in præſentiſſimo naufragii pe-
Sumd riculo fluctuaret: tunc anxii & con-
imm ſternati diſcipuli ad Chriſtum, ſoporc
Cnu depreſſum clamitabant: Domine ſal-
MuIH Va noOs, perimus! nec fruſtra ſuppli-
mis“ cabant elementorum Domino; ille
a enim, ubi imperavit ventis & flucti-
Dn“ bus, mox mare ad malaciam re-
G diit. Neſcio quid primòô, quid ulti-
mo admirer, poteſtatem Domini »an.
HN protervam audaciam elementorum?
cur enim mare, cur venti, cur flu-
Ctus auſi ſunt oppugnare cymbalam,
quam Dominus cœli & terræ unà cum
,1 ſancto Apoſtolorum collegio occu-
N Pabat? Sanctus Eccleſiæ Doctor Am-
iale broſius dat rationem, & omnem pe-
er s riculi culpam in Judam Proditorem . imi
md refundit: fuit ibi Smon Petrus, ſed fuit .. .

. „ , 8 Ap, Barz.
v pariter & proditor Judas. Eſto cæteros Lrm. 36.

n. 24,

ug 7 .
nint Apoſtolos viva fide, inconcuſſa ſpe,

& ardente charitate fuiſſe præditos 5

K 2 ImO

1448 (1) G

imo ſanctos, tamen peſiimus nebulo
Judas per ſua ſcelera omnes in peri-
culum interritus adduxit: unius deliltts “D
cunézorum merita quatiuntur. Per Chri-
ſti cymbulam intelligitur ſanéta Ec-
cleſia; ſicut ergo illa propter Jjudam, Deg
ſic iſta propter unum ſceleratum Sa-
cerdotem millenis infortuniis exponi-
tur: dico propter unum; neque é-
nim opus eſt peccare multitudinem; (in
unus unicus ſufficit, ut Divina bene- ,/
dictio à toto populo auferatur, unus 4
unicus ſufſicit, ut inimicus contra Ec-
cleſiam prævaleat: unus unicus ſaf⸗
ficit, ut cœterorum clamores & pre.
ces non exaudiantur: unius delicto he
cunctorum merita quatiunnrnn. (jijn
3. Age ergo, mi Sacerdos Domi- (in
ni, ex dictis his omnibus bene per- wtl
pende, qualis in converſatione, qua- (Imcn
lis in ſacrificio, qualis in precibus er- uen
ga Deum eſie debeas! nimirum tam ſſſenr
purus, tam immaculatus, tam ab n,
omni peccati nævo alienus, ut dig- miang
nus ſis eſſe objectum amabile & gra- qnj
tum coram oculis ſanctiſſimi DPI. l
Talis ſi ſis, tunc ſacrificia tua & pre- Ene
ces coram Deo tam erunt efficacia, n
ut ille promerita peccatis noſtris ſup- e
plicia benigneé avertat, & cœleſtes ſrtin
gratias ac benedictionem ſuam nobis 1 d
Hberaliſſimè impertiat.
HEBDO-

(†) * 149
s tenl HEBDOMADX SANCTX.

es in e
uA Dies III. In honorem S. Joſephi
i & Angeli Cuſtodis.
Neru De gravitate peccati Sacerdotalis,
leuum &N aliis ad illud conſequenti-
niis eigt bus. 2
1) begle

Notucie inimicus meus maledixiſſet mihi, ſũ ki-

im be nuiſſem utique. Pſal. 54.

Matur,
CON Meditatio I.
10ll 5
uut De Teccato.
Is DIlnckum J. Quùm Dominus DElIS
RM à Judæis, gentilibus, hæreticis,
lee & inveteratis peccatoribus offendi-
benf Kur, tolerabile malum eſt; ab inimico
giem’ Enim quis meliora ſperet? verùm cùmy
et à Sacerdote iisdem injuriis afficitur,
miu videtur in eas querelas erumpere:
5, Tu verb homo unanimie, id eſt, cùm tu Fſal. 5162
ost amicus meus, tu commenſalis meus,
le tu, qui cx officio peccata populi per-
Ceii ſequi teneris, tu qui carne & ſangui-

ne meo quotidie paſceris, tu qui dul-

nc ces mecum capiebas cibos, vVelut al-
tH Kter Judas poſt buccellam pretioſi cor-
poris intinctam in proditorem migras,
EE fathanæ cor tuum referas, & mihi

K 3 Deo

Jerm. 11.

Cantiprat.

6. 20.

150 (†1) &
Deo tuo claudis, id enimverò into-
lerabile mihi videtur.
Punc. II. An non meritò queritur
per Jeremiam Dominus: Quid eſt, quod
Dilectus meus in domo mea fecit ſcelera
multa? quid eſt, quæ ratio ſubeſt,
quòd Sacerdos me offendat? an ideèò
hoc facit, quia ad ſtatum feliciſſimum
illum vocavi? an ideò me offendit,
quia dignitate ſuper Angelos illum ex-
tuli? an ideò me offendit, quia po-
teſtate maxima in Corpus meum my-
ſticum & reale illum donavi? an ideò

me offendit, quia carne & ſanguine

meo illum quotidie paſeo? Et quidem
in domo mea, in Eccleſia, in altari;
in loco ſancto, in loco virtutum, in
gymnaſio amoris? & c. An putas for-
té te à peccatis commiſlionis utcun-
Jue immunem eſſe? ergo oculos re-
Aecte ad peccata omiſſionis, quibs
ob laxitatem, & negligentiam in tuo
officio multis peceatis inter ſubditos
tuos commiſſis anſam dediſti. Parilſiis
concionatorum quidam dubitabat,
quam materiam in Concilio Clerico-
rum altera die proponere vellet: &
ecce! apparuit illi deæmon inquiens:
Dic Sacerdotibus, Principes tenebra-

l. 1. Aapum. rum gratias agunt Principibus Eccle-

ſiarum, quòd ſuâ negligentia multas
Animas

Co

cmima⸗

Noocel

(czin

wonne
Ckencl
uuch
1n, ni

econt
lod

1CAan
Ebuna
Ciſlio
tepal
len
Cette
Oli ne
Kinare
tencun
oin J
nk a

ui el
uIN!
Iäm
Uulltn
enmen
N
Clfhce
ecca
Nem

H
nVero

itd glen
che
eer i
tatio i
lat? ni
ſelicllm
e Ofend
5osilone

it, Ni
8 Meninn.

i i
rc
ayini
urunnn
n nn
ons en

I

0 0N07

nie 6
ntiumh
terſla.

i

7

(†) 151

animas mittant ad infernum. Quid
prodeſt, mi Sacerdos, quòd non pec-
ces in te ipſo, pecces autem in aliis?
nénne peccatis alienis tam graviter
offendis Deum, quàm propriis?
Punct. UI. Fecit ſcelera multa. Nume-
ra, mi Sacerdos, ſi potes, quanta

peccata commiſeris cogitatione, ver-

bo & opere! Numera, quanta peccata
ad altare deferas, & quanta ex ſacro
tribunali referas? Numera, quanta
omiſſione & negligentia in tuo mu-
nere patraveris! Numera, quanta ma-

½ 1 . 4 .
10 exemplô apud alios cauſaveris; Sa-

cerdotem enim omnes imitantur,
quia non tam ad ejus vocem & do-

Gtrinam, quàm ad mores & vitia at-

tendunt: hinc S. Gregorius ait: Ne-
mo in Eccleſia amplius nocet, quàm qui per-
versè agens nomen, vel ordinem Sacerdotis
habet. Quæ cuùm ita ſint, tota vita tua
quid eſt aliud, niſi continuum pecca-
tum? Olim Moyſes Propheta, ante-
quàm montem aſcenderet viſurus, &
auditurus Dominum, juſſus eſt cal-
ceamenta exuere. Et tu aſcenſurus
ad altare, ut conficias, tangas, & ſa-
crifices Dominum, non priuùs exues
peccata per doloriferam confeſſio-
nem? quis aulicorum coram Rege

comparere auſit in ſordida lacinia? &

K 4 tu.

S§. Greg. in

aſtoral.

Pineent.
L. 2 . 6.

152 (†*) £
tu audebis comparere coram Rege
Regum cum ſordida conſcientia ?
⁶ Domine DEUS! quid hic dicam?
quid loquar? an mirum foret, ſi eru-
beſcentia totum mihi vultum exure- Man
ret? eheu! debuiſſem amicus tuus min.
eſſe intimus, & cum inimicis tuis par- ün .
tem habui! debuiſſem pugnare con- umn
tra peccata, & ipſus commiſi pluri- ii di
ma! ah! da tuam gratiam, ut ſincerà (on h
pœnitentià animam expiem, & in pu- mIlim
ritate cordis tibi deinceps placeam! mIwl
Propoſitum practicum. Uinen
Puritas conſcientia ante adminiſtratio- WIen
nem Sacramentorum. Exemplé Sacerdo- (MMſt
tis illius, qui in aula Henrici III. Im. nſeg
peratoris Sacellanum aulicum agebat. lc
Cüm aliquando ſciret Imperator il- Ad i
45. lum peccato lethali inquinatum, pe- Wdee

tiit ab eo, ut ſaera faceret. Obſtitir Mool

Sacellanus & oceaſionem confeſſio- Üdi
nis in continenti habere non poterat, ena

metuens, ne conſcientiam ad majo- kuß
rem Numinis indignationem magis reqn
magisque læderet, cuùm Imperator ſua Münt
Jjuſia urgere pergeret, ab aula potiùs Mnck

egredi, quàâm Sacra in ſtatu peccati ehin
operari voluit. Ea res adeò placuir Mlite
Monarchæ, ut ei Epiſcopatum proxi- ni:,
me vacantem & addixerit, & contu- In:
lerit.
Meditatio

an Ne
nſcient
ſe den

Nen ſen

umn emn
icns n
btisſe

Gnare

nnſiin
Hut ned
in⸗
Pheem
n.
vinere
6acend
i
unige
peratg,
harine

ſot
en
Ale
l n
ONe
Ko

Nele

„ (1t) % 333
Meditatio II.

. De Morte.

Unidtum I. Vive felix, vive diu, ex
animo id precor, mi Sacerdos!
verùm ſenſim ſine ſenſu evaneſcent
vitæ anni futuri, ſicut evanuerunt præ-
teriti, dilabentur menſes, ſeptimanæ,

dies ac horæ, donec tandem illaba-

tur ultima hora: tunc colligenda e-
runt vaſa, migrandum eſt, in æterni-
tatem pergendum eſt: Statutum eſt om-
nibus nemine excepto! morietur ſicut

populus ſic & Sacerdos. Mors non tan-

tum Reges, principes, milites, cives,
ruſticos & laicos omnes, ſed & Sacer-
dotes interimit: imèò amarior erit
mors Sacerdotum, quâm laicorum,

quia obligationes ſtats, & danda de

his Judioi ratio illam aggravant.
Punct. M. Statutum eſt ſemel mori!
heu! terribilem veritatem! omnia
ferè, quæ cum errore fiunt in mundo,
poſſunt corrigi: domus collapſa po-
teſt reſtaurari: lis adjudicata per ap-
pellationem poteſt evinci: divitiæ
Perditæ per induſtriam poſſunt recu-
Perari: bellum hoc anno malè geſtum,
