ſalutis, nec erigere ſe ampliùs ad ſpi⸗-
ritualia poteſt, aut vult, ſed illa faſti-
dit, lutulentæ huic delectationi im-
merſus. Et quid tandem in morte?
ibi conſcientia, quæ anteà callum ob-
duxerat, evigilans terribilibus angu-
ſtiis turbatur, de miſericordia DPI
diffidit: hinc lamenta, ejulatus, ſuſpi-
ria, & ſera ac inutilis de tot ſacrile-
giis poœnitentia!

Inſtructio IV.

De obligationibus, quas habet Sa-
cerdos erga proximum.
1. .Ateor, libentiſſime ſum Sacer-
Pauci Sacer- dos, & Domino Deo quotidie
dotes ſal- grates infinitas rependo, quèd me
vantut. indignum ad ſtatum hunc feliciſſimum
Præ mille aliis vocarit. Verúm cum
atten⸗

aſſuetis voluptatibus deterreatur: non enti

Datrum
Ue ſil
lie ſta
unt, e
ele dae
Pecete,
Nn rui
nler e
lrean
Heyin
d res
Aunmn,

e!
cble &

Ncero

I, &
Ullem
ues,

ero

Ueteung
rün
Moxim

lis,
1
Uopter
eun,
eci⸗
De⸗
Ee,

„ ☛u (†4) £ 207
memme attentius ſenſa, ac judicia Sanctôrum
mleh Patrum perpendo, quæ illi de difficul-
, tate ſalvandi, & de pereundi periculis
mis huic ſtatui connexis ſcripta relique-
iief runt, ex animo exhorreſco, & piget
Gfias eſſe Sacerdotem. Audite & obſtu-
peſcite, quid Chryſoſtomus enunciet:
gumm; Won atbittor, inquit, inter Sacerdotes 5 Cryſeff.
iats multos eſſe, qui ſalvi fiant, ſed malto plures hom. 2. in
utei Yui pereant. Quare autem, qua de causa? Asta.
Res enim hac excelſum animum requirit. In
ninm quo res hæc tam excelſum requirit
mii animum, ut pauci ſalvantur? an in
AlE iis, quæ ſunt ad Deum, videlicet pre-
cibus, & ſacrificiis? an in illis, quibus

Aktin, Sacerdotem conſtitutum eſſe opor-
tet in ſeipſo, videlicet puritate ani-
a mi, & Dominio paſſionum? Sunt
quidem hæ obligationes utrumque
cang. graves, necdum tamen tales, quæ
u Sacerdotem in valde propinquum
ZD

Pereundi periculum adducunt: ve-
rüm illæ obligationes, quæ ſunt ad
„proximum, & ad curam alienæ ſalu-
len tis, illæ ſunt magis periculoſæ : hic
facile committuntur peccata omiſſio-
„nis & negligentiæ, atque ideèò multi
Ppropter laxitatem, & deſidiam per-
eumt, qui propter propria peccata,
quæ dicuntur commiſſionis non fuiſ-
Kſent perituri. Non arbitror multos
e, eſſe, qui ſalvi fiant.

208 (†)

quia magnas 2. Agite poſt uàm ultimò perſpe-
habent obli- ximus, quomodo Sacerdos ſe habere
gatieues erga debeat erga Deum & ſeipſum. Jam
Proximum, dqeinceps diſcutiamus, quid facere,
quid omittere, quas obligationes im-
plere debeat erga proximum; non
enim vocatus eit à Deo, ut ſibi ſoli
ſed & ut aliis proſit: indignus eſt eœlo
Sacerdos, qui non numeroſam ſal-
vandorum appendicem ſecum in cœ-
Ium trahit.
Inter has el, 3. Certum eſt, inter alias cauſas
ut populo Sacerdotalem ſtatum à Deo conſti⸗
bond exem- cutum, ordinatumque eſſe, ut popu-
Hia rælu- 10 Chriſtiano vitæ norma, & virtutis
el eſſet exemplar: illius vivendi ratio,
& morum ſanétitas debet eſſe tanta,
ut quisquis Sacerdotem afſpicit, vel
ſolo aſpectu ad Dei timorem & reve-
rentiam excitetur. Antiquits in fim-
bria veſtimenti Sacerdotalis alligata
erant tintinnabula & campanulæ, ut
audiretur ſonitus, quando ingredie-
batur, vel egrediebatur Sacerdos.
Verùm & hodie, quidquid Sacerdos
agit aut loquitur, tinnit & ſonat,
clamorémque ſuſcitat, quo laicos ad
ſui imitationem invitat: Laici ſunt
quaſi ſpeculum, quidquid Sacerdos
ante ſpeculum ſtans agit aut movet,
mulatur imago in ſpeculo; conſe⸗
quen-

Sumile.

Gett
briol
Popolu
NOEiS
lotes
ele ine
don
ttüm
Cnnun
Pwent⸗
lora
ſe C
Aerlo
Gorse
hnece
cht
US.
Lenere
Peniat
uſds,
lunnd
ibas
hon
ocſ
Cüm
umg,
ue
.
ati
ols,
elnn
Meen

„t, & 20
fne quenter ſi Sacerdos ſit impurus, ſi ſit
le Ebrioſus, ſi ſit immiſericors „etiam
fin populus talis, & lisdem peoçatis ob-
i noxius erit. Neceſſe igitur eſt, Sacer-
mim Aotes in omnibus dictis & factis adeò
un; 1 Eſie inculpatos, ut aſpicientium ocu-
it los non tantùm non offendant, ſed
„NA etiam ædificent; ideò à S. Gregorio
gnpcke „*. = ſalis;: ſicut ritz J. Crepg, in
n Comparantur petræ ſalis; ſicut enim Prez. .
ed zumenta aut oviculæ, dum ſal lambuut, mee “
Eoumnt meliorantur & impinguantur; ita in Eweng.
oves Chriſti ex converſatione cum
Sacerdote meliores, puriores, & ſan-
iores effici dehent. Profectè ex-
horreſco, & totis artubis contremi-
"IcO, cùm video aut audio, inveniri
entit ullibi Sacerdotem, qui ſuo vivendi
eer genere obligationibus ſtatüs contra-
n veniat! ponamus enim, quòd ſit fa-
wen ſtuoſus, & ſœculi luxum ſpiret: po-
linie⸗ namus, quòd ſit avarus, & ex reddi-
e tibus Eccleſiaſticis, pauperum patri-
DNG monio diteſcere ſatagat: ponamus,
GHE quôd ſit luxurioſus, & hircum potius
quam paſtorem ovium redoleat: po-
namus, quòd ſit guloſus, & in com-
ed meſſationibus ac ebrietatibus cuticu-
lohen lam ſaginet: ponamus, quòd ſit liti-
ih gioſus, ita ut nec cum ſuperioribus,
ν nec cum æqualibus, nec cum ſubditis
uINE pacem tencat: ponamus, quòd ſit
ie, „ acs.⸗

Ans
Deo d
e u
,C .

Menoch
cent. 7.
c. 11.

tudinem, modeſtiam, alidsqu

290 ☚ (†)

acedioſus, & ſuæ potiùs commoditati-

quàm ovicularum ſaluti ſtudeat: heu!
quis explicet, quàâm millena peccata
cauſet! illa dies revelabit milliones!
& milliones! ibi videbitur nimis quâm

verum eſſe effatum S. Gregorii: à

nemine majus præjudicium tolefat
Deus, quàm cùm eôs, quos ad' alio-
rum correctionem poſuit, dare de ſe
exempla pravitatis cernit. Et hac
certè de cauſa ſancti illi Reformato-
res, qui mundo in emendationem
morum cœlitus dati ſunt, reformatio-
nis opus ordinarié à Sacerdotibus au-
ſpicati ſunt, prout fecerunt 8. Jvo,
S8. Franciſcus Saleſius, S. Antoninus,

S. Norbertus, S. Wilibaldus, 8. Ca-
jetanus & alii, bene gnari, quod ſi

Sacerdotes virtutis, ſanctitatisque
exemplô præluxerint, homines laici
facile eorum veſtigiis ſint inhæſuri.
uin imò hanc exempli Sacerdotalis
efficaciam ad trahendos poſt ſe popu-
los etiam ipſi gentiles agnoverunt, in-

ter quos Julianus Apoſtata, ut laban-

tem idololatriam reſtauraret, gentili-
bus ſacrificulis expreſsè mandavit, ut
charitatem, hoſpitalitatem, manſue-
e Sa-=
cerdotum Chriſtianorum virtutes &-

mularentur, ſic fore, ut populi corum
eyxem-

eNen
TI.
4l
Cerdo⸗
üngn
Küin⸗
unen
Ctbns
Dcz.
Uloncd
ohu.
ſio
Mbee
UuInber
Cnmmni
(Os
rio⸗
Eion
Le non
Ind
cede
mneurre
Uerabil
i in
Cntd
te
bon⸗
ErIm
iore

1 Oδ⏑. 1† r
omot exemplo commoti ad cultum idolo-
ten rum reverterentur. .
lenee 4. Permagni igitur intereſt, ut Sa- ſ
tnu Cerdotes in oculis laicorum, ſühdito- "t tam ſus
rum’e rumque innocentes appareant; quia
Cel iſti quaſi condictà ſibi lege æmulan-
Com dum eſſe arbitrantur, quod in Sacer-
usmd dotibus boni vel mali conſpiciunt.
t, . Dicis forſan: Laicis non convenit jus
i. Mtaxandi, & criminandi mores Cleri-
De corum! Recte ais, & ego tecum ſen-
necié tio! Chriſtus ipſemet ejecit e tem- ,
Drdom plo ementes & vendentes, neque hoc
alothi miniſterium alicui ex ſuis diſcipulis
eumd commiſit; quia delinquentes iſti fue- c , cone
„Am runt primates populi & Sacerdotes, 14. F. 2.
lctse Auos corrigere, culpare, & punire n„. 5.
ſolius DEl eſt: cæteri, qui Chriſto
ſockns⸗ inferiores, aut omninè laici ſunt, cor-
homs, re ctioni Clericorum manum admove-
i re non debent, niſi turpiter aut om-
G“ nino ſacrilege ſuæ poteſtatis limites
hoktr excedere & DEl punientis ſupplicia
weer, incurrere velint. In cubiculum Ve-
e,I nerabilis Patris Bonaventuræ Tolo-
Ie mei in Ordine 8. Dominici inſignis
Concionatoris quondam ſub ſche-
mN mate impudicæ mulieris ingreſſus eſt
“ diabolus, id quod duo ſæculares haud
m Parum ſcandalizati confeſtim ad Su-
e Periorem Monaſterii detulerunt. Su-
„ Oæ· z perior

)

Michaël à

2 (1) &G
perior ſine mora unà cum delatoribus
feſtinavit ad cubiculum accuſati, &
ecce! illum humi genuflexum oran-
tem invenerunt. Quid factum por-

r? delatores illi e cœnobio exeun-

Seſign. tes à diabolo, qui illos e veſtibulo
Sar. 2. p. 2. DOrtæ ex inſidiis exſpectabat, tam ter-
r. 46, ribiliter vapulârunt, ut diuturno tem-
ore ex vulneribus decubuerint.
Bone DElIIS! ſi omnes illi à dæmone
vapularent, qui Sacerdotes, ex le-
vioribus longe cauſis, carpunt, per-
ſtringunt, & proſcindunt, quot ægto.
tantes hodie in lectis decumberent!
. periit reverentia Sacerdotä! periit
Tbeoder. palud' Imperatoris Conſtan-
,1. ,h. Palu amentum Imperatoris
. tini, quo ille dicebat ſe Sacerdotem,
ſiquem delinquentem in flagranti de-
Pprehenderet, ſuis manibs Opertu-
rum. Hic peſlimus Sacerdotes conyr-
tiandi abuſus adeò invaluit, ut videa-

tur in mores populi tranſüſſe: non

eſt hominum conventus, ubi non di-

cta, facta, & mores Sacerdotum fſu-
gillantur: quod plus eſt, quæ lauda-
Pilia ſunt, ſilentiò diſſimulantur, quæ
culpabilia videntur, in lucem protra-
buntur; Apoſtoli dum miracula pa-
trant, paruùm obſervantur;, ſed quia
manus non lavant, quia ſpicas excor-

ticant, aut aliis leviſſimis in rebus
exce-

eckl
Ntuper
Coruin

IteN
ſiclcen
e .
Iluma
al
er
do!
IIins
Elto,
tli
Cenſil
rdocr
clit tun
nmon
OI
UIlacdt
rri
rente
n
Uanaror
um o
cin
(id,
Mnenn

(†) & 213
nllnt excedunt „ 4 Phariſis notantur, &
Cais vituperantur. Quin imòô tanta eſt lai-
emm Corum Sacerdotes cavillandi libido,
Gm At cx unius mala vita totum Ordinem
a judicent, & vilipendant. Adverte,
hoe⸗ de quo S. Paulus Diſeipulum ſuum
ein Titum admonuerit: In omnibus te ip-
inen ſum prabe exemplum bonorum operum, ut is,
Bun He ex adyerſo eſt, vereatur, nihil habens
hunn malum dicere de nobis. Eſt mirabilis af-
Micr fectio! quare enim dicit: de nobis?
As ſi Titus perperàm agat, maleè dicetur
E de Tite, & Cæteri erunt intaécti! Non
Andi eſt ita, ſubintrat hie Ayllonius, eo-
ecin dem ſtylo proſêcutus Apoſtoli verba:
1Co Won ſolum de te, mi Tite, ſed de omni-
0ls 0 bus doctrina Evangelica miniſtris peſſimus
erit rumor, quia perverſum ſæculum
in more poſitum habet, ex unius de-
licto omnes, id eſt, totum ſtatum con-
vitiandi, id quod tecum, mi bone
Sacerdos deploro! Verùm quis contra
torrentem? quis de docebit errorem
tam inveteratum? quis coaxantium
ranarum ora compeſcet? quis laico-
rum oculos claudet, ne Clericorum
delicta videant? Nemo hominum!
en cum igitur fieri nec poſſit nec expe-
id diat, ut homnes laici contra Cleri-
,/ cos, quos fupra candelabrum poſitos
cs intuentur, linguam ſtringere deſinant;

4

pPeccata
§F. Gregor.

bom. 17.
in Evang.

Exod. 32.

2 r14 ◻ (†) £D%à&1

neceſſe eſt, ut Clerici pro ſui mune-

ris obligatione mores, & diſſolutam
vivendi rationem, quæ populo ad

offendiculum & per conſequens ad

innumeras DEl offenſas non poteſt
non cedere, ſerio corrigant.

quam aliena 5. Neque ſatis hoc! Sacerdos non

tantum ſua, ſed & populi delicta cor-

rigere tenetur: Nos „inquit S. Gre-

gorius, nos qui ex oblationibus fide-
lium vivimus, quas illi pro ſuis pec-
catis obtulerunt, ſi comedimus, &
tacemus, eorum procul dubie peccata
manducamus, conſequenter Sacer-
dos non ſolum exemplo, ſed & ope-

reconcurrere debet ad aliorum emen-

dationem; quia quidquid ſubditi de-
linqunt, in culpam refunditur Sacer-
dotum. Cùm Moyſes in monte Dei
colloquiò detinebatur, interim in valle
populus idololatrica impietate vitu-
lum adorabat. Indignatus Deus præce-
pit Moyſi, ut deſcenderet, & in trans-

greſiores debita ſuppliciorum auſteri-

tate animadverteret. Et ecce! Moy-

ſes primò omnium in Aaronem deſæ-

viir, eidque culpam delicti omnem
imputavit. Qur Aaroni? ideèò re-
ſpondet Brixianus, quia fuit Sacer-
dos, qui pro ſui muneris obligatione
deliuquenti populo ſeſe opponere de-
S= buiſſet

ice
n
. I
lunl.
ercot
Port
i ue
idol
lankee
Unmn
Akuu
Nenlisͤ
ad
Nko
gu
Uem,
ledos
Mine
ont
unſo
ebet
1 De
lri
Ikent
IUncor
Mlin
60.
ti
1,Fi
il

ſiwe
Eole
Ppol
lecuent
Nol N
.
acetce
Gelihe
gnitl
onbust
poſi⸗
necind
Ubiopen
enter
eil⸗
Orume
Aſabak
adror
n onr,

teninim.

jetne!

Delsßn

(† (◻ 215

buiſſet?; nam Sacerdoti adſeribitur peeca- prixian, in
tum populi, quòd non omni conatu teſtite- Exoa. 22.
. X . — .
rit. Porrò Moyſes vocavit ad ſe tri-
bum Levi, quæ tota ex Levitis & Sa-
cerdotibus conſtabat, eorumque im-

plorata ope, inquiens: Siquis eſt Domi-

ni, jungatur mihi, armata manu perſecu-
tus idololatras, immenſam eorum cæ-
dem fecit. Eundem in morem Sacerdos
contra peccatores armaturam Dei, &
gladium ſpiritus arripere, atque Dei
offenſas impedire & extirpare ſata-
gat, adhortante S. Hieronymo: Chri- g. Hier. l. 5.

Nus in oculis noſtris crucifßigitur, & nos ad- adv. Rußf.

buc gladium in vagina habemus? Gladius
autem, de quo loquitur ſanctus Eccle-

ſiæ Doctor, eſt Amor & Zelus gloriæ

Divinæ, quo Sacerdos arderée, &
non tam ſibi, quàm Deo vivere, non
tam ſua, quàm Dei commoda quærere
debet: Zelus domus tuæ comedir me, Pſal. 65.
ait Pfalmiſta, ut indicaret, quèd
Sacerdos à zelo comedi, & in illius
ſubſtantiam converti, non autem ze-
lum comedere & illum in ſuam de- & &reger.
bilitatem convertere debeat, prout bem. 17.

loquitur S. Gregorius. in Eyang.

6. Qua ratione autem Zelum ſa-
cerdotalem conſtitutum eſſe oporte-
at, videtur expreſſiſſe Salomon her cant. 3
verba illa: Fortis ut mors dilectio, dura
OQ&f)%°ϑ .B„ g ſicut

)

rigant.

Speranæz.

eript. ſel.
TaE 34.

26 (1, H*n

YZelosè cor-Jicut infernus amulatio. En! zZelum glo-
riæ Divinæ per comparationem cum
inferno exprimit. Quare? Primè,

ſieut infernales inimici incredibilem

habent rabiem rapiendi animas; ita

Sacerdos habere debet ardens deſide-

rium illas ſalvandi. 2. Sicut dæmo-
nes exultant & lætantur, cùm offen-
ditur Deus; ita Sacerdos ad populi

ſcelera, & Dei offenſas debet triſtari,
juxta illud: Vidi prævaricantes & tabeſ-
cebam. 3. Sicut dæmones propter ani=
mas tolerant omnia incommoda, ſer-
viunt pro mediaſtino, pro equo, pro
cane, pro jumento ad ferenda one-
Ta; ita Sacerdos abhorrere non de-
bet à ſervitio quantumvis laborioſo,
aut abjecto, modè ſerviat ad lucrum
unius animæ. 4. Sicut dæmones ſci-
unt pro omni anima pereunte augeri
muum ſupplicium, & tamen hoc non
obſtante illas tentare, & in ruinam
trahere pergunt; ita Sacerdes debet
eſſe paratus ſua commoda perdere,
& neſcio quæ incommoda ſubire pro
aliena ſalute: ſic S. Apoſtolus Paulus
cupivit anathema eſſe pro fratribus
ſuis: ſic S. Martinus laborem pro ſa-
lute animarum ſubeundum præ ipſa
beatitudine præelegit: ſic S. Franciſ-
cus Solanus in naufragio vitam prius
lalva⸗

Arze
let,
luncit
unSn
mleiti
(emo

lin,

o
um
Genmne
marn
hine
Cn Y

(nen

ul e
NENe⸗
Daf,
( ad
maneſ.
mhtten
Cltutn
lne!
tones
. ..
mneicen
tiem
1r e
et
4

BB (†) & 2177
velm ſalvare noluit, quàm peccatores abſok
Wornm vIſſet, & gentiles baptizaſſet: ſic S. olgnel.
e! M. Franciſcus Xaverius ob converſionem ent. 3. Wir
ncellu unius militis transmiſit mare, & in illius 6.
mms amicitiam ſe blande inſinuans, tan- onel.
ces dem octodecim annis nunquam con- cent. 2. p. 2.
Bnen fefſum, audiit confitentem, & illius mir. 27.
né Iocò Pænitentiam ſuſcipiens corpus
Sm ſuum flagellis crudeliter laceraverit.
ebetni Sic tandem Chriſtus ipſe pro ſalute
Ge; animarum, in quarum redemptione
Nopttt à Divino Patre miſſus in hunc mun-
mnm dum venerat, opprobria, vulnera,
e Crucem, ipſämque mortem pertulit.
erench! Audi veroò, mi Sacerdos, quid hic
gem ipſe Redemptor ad te: Sicut miſit me
8m Pater, & ego mitto vos: id eſt, ſicut
tAH Ec0 ad mandatum Patris amore hu-
lenma manæ ſalutis adverſa omnia, ipſamque
men mortem ſuſtinui: ita & vos ad man-
enkor⸗ datum meum pro eadem animarum
ſalute labores „ſudores, & perſecu-
i tiones debetis ſuſtinere.
7. Frroris meipſum arguerem, niſi
incidenter hic Sacramenti Pœniten-

Joan. 20.

5H tiæ mentionem facerem „ quod præ-
i ter Verbum Dei (de quo aliàs ſermo
. erit) præcipuum eſt Zeli Sacerdota-
n lis ad convertendos peccatores in-

lr ſtrumentum. Quæxres igitur, an in
ol adminiſtratione SS. hujus Myſterii
O 5 auſteri⸗

„

i⸗

2r8 ☚ (*) 6
uti expediat? Auſteritate utendum
eſſe ſuadet ratio, & Sanctorum ex-
empla: S. Polycarpus, cùm Marcio-
onem Hæreticum ſibi obviantem ha-
beret, & quærentem: Noſcis me? cum
fervore repoſuit: Noſco primogenitum

Wa a t. Nicdat 8. Apoſtolus Paulus ad Eli-

c. 12.

detonuit: Oplene omni dolo, & fallacia,
jli diaboli, inimice omnis juſtitia, non de-
ſinis ſubvertere vias Domini? Quid quod
Chriſtus ipſe in Phariſæos, quos alias
genimina viperarum nuncupavit, his
verbis invectus eſt: Væ vobis Scriba, &
Phariſai hypocritæ, ſimilis eſtis ſepulchris de-
albatis, & quæ ſunt ſimilia.
8. Quamquam autem pro diverſi-
tate delictorum aut circumſtantiarum,
præſertim in refractariis, & obſtina-
tis, ubi lenitatis remedia fruſtra ſunt
adhibita, ſpiritum Eliæ, id eſt, ali-
& reg, part. qualem auſteritatem non improbem,
2. paſtor. dicente S. Gregorio: Nonnulla funt ve-
.. 19. hementer increpanda, ut cum ab auttore non
cognoſcitur, quanti ſit ponderis, ab ince-
pantis ore ſentiatur: tamen ordinarié,
&& extra caſum radicatæ obſtinationis,
præſertim in confeſſionisSacramento,
ſpiritu Chriſti, id eſt, patientia &
manſuetudine procedendum eſſe in-
dubitate arbitror. Emplaſtrum vio-
lenter

auſteritate, aut potiùs manſuetudine

mam Magum hæc verborum fulmina

inter
IIg,
(getio
C e
fonenm
lerir
Cünm
Mnu
ngeni
Auir
it man
lleſti
Fntur⸗
Iehaka
E
erede
Ktone
o ha
(onvert
uullett
Urlicit
un
lehn
Deccat
Il,
u
hentn
Klernn

anldet

te ntenit
Gorunt
nn M
Vüntent
im D
Mpntgr

=
S
7

(1456 219

lenter detractum magis exaſperat vul-

nus, quàâm ſanat: ita rigoris indiſ-

cretio animum confitentis non tam

ad poœnitentiam, quàâm ad deſpera-
tionem, & ſacrilegium adducit. Ob-
ſtetrix illa Zaræ eductum infantis bra-
chium filé coccineo ſtrinxit, unde
infantulus manum retraxit, & pri-
mogenituram perdidlt. Peccator ille
in ſacro tribunali mali operis manum
educit, tu rigidè ſtringis: ille retra-

Gen, 55.

Weranz.

hit manum, obmuteſcit, dimidiat ſeript. ſel.
confeſſionem, & perdit cœli primo-Panct. z25.

genituram: quis miſero huic damnum

irreparabile intulit, quis æterna ſa-
lute privavit? nemo alius, quàm in-
diſeretus Confefſarius! reddat ille

rationem commiſſi ſacrilegii! reddat

Deo honorem & gloriam, quam per

cConverſionem hujus peccatoris ha-

buiſſet! reddat Chriſto animam, quam
perdidit; neque enim minus illam,
quàm olim à 8. Carpo repetet. Fuit
hic ſanctus Epiſcopus in culpandis
peccatorum delictis indiſcretè auſte-
rus, voluitque aliquando „ ut Domi-
nus DEIIsS peccatorem ſcandaloſum
repentina morte in tumulum, & in
infernum projiceret. Et ecce! ap-
paruit illi Salvator; eumque in mo-
dum ironiæ pudicem mundi conſti-
UM tuit,

Dionyſ.
Areop.
ep. §. ad

In vita PP.

220 (1) &

tuit, demum ſubnectens: ſi adeò im-
miſericors, & implacabilis eſt zelus
tuus, age, in me bilem converte, ex-
tentàâ manu percute me, quia iterum

paratus ſum pro peccatoribus mori!

Quid, quod zelus indiſeretus non
ſolum Chriſto extremè diſpliceat, ſed
ipſi etiam confeſſario plurimùm no-
ceat; quia arcano Dei conſilio ordi-

nariè confeſſarius in idem delicti ge-

nus impingit, in quo alterum indiſ-
cretè judicat. Monachorum quidam
adoleſcentem Monachum, de im-
puris tentationibus in confeſſione con-
queſtum, immoderata reprehenſio-
ne feré ad deſperationem compulit,
indignum Monachi nomine compel-
lavit, cujus pectus obſcænis cogita-
tionibus eſtet pervium. Sed mox ipſe
juſtò Dei judiciò eadem tribulatione
tam vehementer inquietari cæpit, ut,
velut juvenis, ad ſæculum redire in
animo decreverit. Verum ſapientia
& ſanctitate præditus Apollo Abbas;
cùm juvenem ſubtriſtem cerneret;
& meſtitiæ caufam didiciſſet, in ſpem
crexit, dicens, non eſſé malum ſœ-
dis imaginationibũs impugnari, ſe
vinci: ſe qnoque easdem moleſtias
aſſum, Deo adjuvante nunquam

luccubuiſſe. Deinde ſenem jam re-
licto

(o
ale
e
nir
ece
eri
nlel
Iit
Mc⸗
t;
niſe
Wille
Uer
Cen el
ti e
Ets.
lepet
none
(lce
(e:
Unen
le, e
Ctori
A
uin
(Enli
Clurt
noni
ent
he
RI

WZ (1) 221
Ia ucto tugurio vagum, profugumque :
nH ad ſe revocans, inſtruxit, ut jam ſu-
Dnekke am expertus imbecillitatem, alienæ
Gnim miſereri diſceret, atque pro illo in
ben Preces effuſus tentationem omnem
ſuems abegit. Sic fieri multoties amat, Deus
Plploen confeſſarium in eadem peccata per-
Ummme mittit labi, in quibus proximo non
onllog vwult compati; & ideò putant 88, Pa-
ne tres, Deum non ex alia ratione per-
Kenm miſiſſe trinam ne gationem Petri, quàm geranz.
Nun ut ille, qui natura erat fervidus, & pnniz. 251
n, ei auſterus; quondam ad regiminis api-
ſeeoean Cem evektus, humanæ fragilitati com-
eee Pati diſceret. Quidquid ſit, ſubne-
nGS Ctit S. Dionyſius, etiam millies mihi
ed repetas exemplum Pliæx, & Phinees,
s non eſt hic ſpiritus Chriſti, peccatori
Gda ſcilicet indignari, illique non par-
cere: illum fovere, & exſpectare, ut
*RL lumen gratiæ reaccendatur, obviàm g pienyſ.
unm ire, currere, ſuper collum filii pec- gli ſuprd.
ne Ccatoris procumbere „ SE oſculari
Nelott eſt ſpiritus Dei;, eſt ſenſus Chriſti. ◻
4 quàm luculenter hic ſpiritus Dei, &
ſenſus Chriſti in ſanctis Dei famulis

, eluxit! Vir quidam celebris ſanéti-
mm mMoniæ deſperatiſimo peccatori mo-
e rienti adſtitit, cumque ille ejulans,
& lacrymans nulla in vita ſua inveni-

ret merita „ quibüs ſalutem ſperare

n) poſſet,

222 (†)
kaſignel. Poſſet, Vir Dei donavit illi omnia
reut. 2.P. 2. ſua merita, & viciſſim ejus peccata Ua
mir. 51. in ſe recepit, hancꝗque donationem Wi
ſcriptò confirmavit. Quid evenit? n
hæc ſacra fraus & diſceretio peccatori
ehgnel. Pœnitentiam, & ſalutem attulit. Tem- il
cent. 2. p. 2. Pore ſancti Xaverii fuit in urbe Ma- a
mir. 48. laca civis impudicus, qui ſeptem con- ſ
cubinas domi nutriebat. Quid egit Imm
ſanétns Indiarum Apoſtolus? An im- ard
pium diris addixit? an fulmina ſuper *
eum evocavit? Nihil minùs! leni- Wgn
ſimis & blandiſſimis verbis, ſe in ejus In
amicitiam inſinuans, perſuaſit illi, ut ⸗
unam ex his nuptui daret: dein ut al- Um
teram ad &onomiam prædii ruralis I
adhiberet, iterum ut tertiam ad alienum ſe⸗
connubium dimitteret: ſic impetravit, rl
quartam, quintam, & cæteras atque n
demum ipſum civem, Veloſum no- Pern
mine, ad meliorem convertit. En ug
quid diſcretio poſſit? a
2. Tu ergo, mi Sacerdos, æmu- ls
lare hæc Sanctorum exempla, indue ſn
zelum ardentem pro Dei gloria, & n
nullam occaſiouem prætermitte, qua en⸗
mœſtum conſolari, rudem erudire, an
puſillanimem erigere, peccatorem Mn
convertere, & animam lucrari valeas. ſnul
Non credis, quàm gratum Deo obſe- Elne
quium hoc zelo præſtes, dicente Di- Mun
onyſio:

(1) H 2;
onyſio: omnium Divinorum Divinius eſt, & Dionyſ.

tle 19) ,;
Dei cooperatorem agere in reductione ani- de Oœleſt.

ius enn e E .
iatie marum. Nöénne ſi Dei Filius eo ſche- Hierarch.
mate & forma, qua in his terris am-“: 3.
Gid eſe⸗ . 9 1.
* bulavit, hodie tibi appareret, & ob-
i ſequium à te peteret, néônne liben:—?
inike tiſſime totis viribus te illi conſecra-
4 . .
* res? de hoc non eſt dubium! certiſ-
III

unum autem eſt, quôd Dei Filius
. . .
ante omnia alia zelum animarum eſ-

Ne1 ſet à te petiturus; non illi tantum
Rmi obſequium præſtas, ſi ad æmulatio-
un nem anachoretarum diuturnis jeju-
5 . niis & flagellis corpus extenues: non
* illi tantum obſequium præſtas, ſi di-
t: bent

urnis nocturnisque coutemplationi-
Niin bus, ac orationibus Divinam ejus
ne Majeſtatem adores: non illi tantum
cime obſequium præſtas, ſi integrum au-
E E reerum millionem in egenos diſtri-
elin⸗ buas; quantum obſequium illi confers
e per converſionem unius peccatotis:
teſtes hujus rei adduco S. Chryſoſto-
mum, & Gregorium! primum qui-
dem, dum ait: Mihil ita gratum eſt . Zoem.
. Deo, nihil ita curæ, at animarum ſalus. u.
Alterum verèé, dum pronunciat: g Greg. Zomn.
Nullum Omnipotenti Deo tale eſt ſacrißici- 12. in Ezech.
um, quale eſt animarum Zelus. Neque gratis
& ſinè præmio id à te depoſcit Deus
quemadmodum enim, prout loqui-
tur

Nac. J.

224 ◻ (F) G

tur Damaſcenus, qui ægrotantem um,

1

guentò inungit, prior ipſe unguendo
it particeps unctionis; ita qui pro
ſalute proximi aliquid facit, ſibi prius,
dein proximo prodeſt. Certè Deus
ipſe diſertè promiſit: Qui converti fe-
cerit peccatorem ab errore vita ſua, ſalyabit
animam ſuam. Supra quæ verba Ve-
nerabilis Beda gloſſatur: qui converti,
& ſalvari, quantum eſt in ſe, fecerit
peccatorem, ille peccata ſua àb aſpe-
u Judicis per animam ſalvatam, tan-
quam per ſcutum contegit, & ab⸗
ſcondit. Nil dicam de anima ſalvat,
quæ ad Divinam faciem admiſſa ſulſs
precibus, & interceſſione adeò in-
ſtanter pro ſalute ſui benefactoris ro-
gabit, ut conſtans ſit n Rorun Pa-
trum aſſertio, eum qui animam

Cœlo aſſeruit, perire non

I

—

Uken
Ape
. 8
irertn
n D
Ci
m
Konne

=

.005 Vo

Petit

ſaten

ſe lon

eg⸗

migk

1ou

3(1) $ 225

Canten B .
uI HEBDOMADX SANCTN
Dies V. In honorem SS. Euchari-
ſNn . ſtic
um Perfectio Sacerdoti propria.
2 ſernl

a Sacerdotes tui induantur juſtitiam.
de Plal. 131.

n le,k .
. .
lut Meditatio I.
arn : .
gt, De motivis perfectionis.
nunl

Adni Pacen I. Sacerdos debet tendere
Net A ad perfectionem vitæ, quia Deus
ekacto⸗ vult. Si enim de omnibus Chriſtia-
DGer nis verum eſt illud Pauli: Haæc eſt vo- 1. ref. 4
eee . . . 5 21 Se
limm luntas Dei ſantctißcatio veſtra. Et illud
ſein COhriſti Domini: Efote perfecti, ſicut Matth. y.
Pater veſter. Et iterum illud Apoſtoli 2. er.: 1⸗
ad omnes Chriſtianos, quo illos ſan- H. 7
Gos vocat: quanto magis hoc com8- l. ,
petit Sacerdoti è reliquis ſelecto, &
in ſortem Domini vocato? Sol debet
eſſe illuſtrior reliquis ſyderibus: Ma-
8 giſter in doctrina debet efſe excellen-
Wtior, quàm diſcipulus: Dux in arte
beſlica debet eſſe peritior, quàm miles
gregarius. Cúm ergo Sacerdos ſit
in Populo, quod Sol inter Sydera;

Pſal. 1312

Luc. 12.

5§. Creg.
Hom. 19.
in Evang.

126 ( † ) 26
quod Magiſter inter diſcipulos, quod
Du inter milites, qui cœteros illu-

minare, docere,; & ducere ad per-

fecdionem Chriſtianam debeat, ne-
ceſſe eſt, ut ipſe præ cæteris perfectus
ſit. Saucerdotes tui induantur Mkimam &.
ſancti tui exultent.
Punäct. M. CQui multum datum eſt,
multum requiretur ab eo; dà enim
augentur dona, rationes etiam creſcunt do-
norum, ait S. Gregorius. Sacerdoti
autem reverà multùm datum eſt; data
enim eſt illi poteſtas in corpus Chriſti
reale & myſticum: data eſt illi cura
paſtoralis in animas ſubjectas: data
ſunt illi gratiarum chariſinata ſtatui
ſuO prop ortionata. Ergo omninò
gravis ratio ab illo requiretur „
Perfe eGtio non qualiscunque „ ſed
magna.
Punct. II. Status ipſe ſacerdotalis
ad alios ſanéctificandos deſtinatus, &
officium Sacerdotum tam ſublime eſt
ut ad mentem 88. Patrum etiam An-
gelicis humeris formidandum ſit; er-
80 Sacerdos in ſanctitate & perfe-
GQione vizx non cum Angelis decer-
tare debet; quàm abſur dum enim fo-
ret; ſi i iple cathedra populum do-
ceret obſervationem mandatorum,

& ipſe mandata non obſervaret? quàm
abſonum

rici
4

bhonn
(eheret
ens
(un ſnnn 1
tes ci,
Umn ly 4
uno
fonde

i Aer
Anmen
Mear.
Cunen
tlgor
oe Iun

eckant

Iumn eſſe
m 64
1 lig i

ue D

en!
n
lese 6 3
nt⸗
U Uu 3
i
es Ceto
S

5

l Cktena!
lncere N
R eben,!

tum Cuma
co; an⸗
titkn

us. NAn

4. .
dammmeh,:
coNSC
Ata el
Uiinannk
egutem
Cunge,

Achee

S(1) π 227

abſonum foret, ſi ipſe, qui in populo
deberet eſſe norma & regula morum,
nævis & defectibus non careret? Hinc
ſignatè requirit ſcriptura, ut Sacerdo-
tes ſancti ſint Deo ſuo, & non polluant
Nomen ejus. Quomodo autem, &
quando polluitur Nomen Domini?
reſpondeo tunc, cum laici aut etiam
heæretici ex mala Sacerdotum vita an-
ſam capiunt deſpiciendi, & explo-

dendi ſanctiſſima fidei noſtræ myſte-

ria, dicentes: Non eſt credibilé per
Sacramenta hominem ſanctificari; ut-
pote quæ Sacerdotes toties recipiunt;
& tamen tepeſcuut: non eſt credibile
cœli gloriam eſſe adeò magnam, ut-
pote quam Sacerdotes tam languide
affectant. Non eſt credibile infer-
num eſſe adeò pœnalem, utpote
quem Sacerdotes tam parum quàm
laici fugiunt, & quæ ſunt ſimilia. O
magne Deus! confundor coram te!
heu! quàm procul ſum ab illa perfe-
Gione, quàm in me requiris! O quo-

ties & cathedra dixi, Deum amandum

eſſe ſuper omnia, & ego ipſe toto
corde tepeſco! O quoties docui pro-
Ximum amandum eſſe ſicut ſeipſum,
& ego ipſe invidiâ liveſeo! quo-
ties detonui contra ſuperbiam, invi-
diam, intemperantiam, acediam, &
P 2 ego

Levit. 315

bellaac. aß.
Lohner E.

228 ◻☚ (1 ) £

ego ipſe ab his vitiorum maculis non

immunis ſum. O Deus ignoſce, &
purifica cor meum, ut eam perfe-

Ctionem aſſequar, quam ſtatus ſacer-

dotalis à me requirit. &c.

Propoſitum practicum.

Sic vivendi inter homines, ut exemple

non deſtruas, quod adificas verböũ. Ex-
emplô ſancti Patriarchæ Dominici:
Cùm pernitioſa Albigenſium hæreſis
late per Gallias in Belgium ſeſe dif-
fundebat, nonnulli Abbates & Epiſ-
copi ad convertendos hæreticos, &

ſeandal. S. 4. lucrandas, eorum venenô intoxi

1. 1 2.

candas animas;, itineri ſe accinxerunt:
iverunt autem cum grandi pompa &

faſtu equorum ac comitatu famulan-

tium. Et ecce! Riſerunt eos hæretici

dicentes: Hem! quomodéè hi nobis

Chriſtum prædicant, equites pedi-
tem, ſuperbi humilem, divites pau-
perem? ſic re infecta illi redierunt.
Supervenit dein 8. Dominicus, pau-
per; humilis, nudipes, in cinere
cilicio, & quod Epiſcopi non pote-
rant, verbò & exemplo ſupplevit.

Meditatio.

„

HW

Eint

oan.

Deexen

ainer
Snem
Mer

mo, An

.

Enlrnit
eter!
GVerbi
ale
os ben
40
Et u
d te
icotnn
1e, dul

Ceptamn

Gn?
Iundumn
60 an
Dd
Ultu 4

hn

Karte

6 (1) $ς☚ 189
mmneli Meditatio II.
6 ine . .
t * Qui mihi miniſtrat, me ſequatur.
mitnga Joan. 12.

De exemplo, & imitatione Chriſti.

Ginn . J D
P adem J. Humana anima ad ima- Z
,NA ginem Dei creata, per peccatum
uEH turpicer fœdata eſt, perdidit primæ-

e DI Va venuſtatem, & induit infernalem
alunk deformitatem. Quid egit Dei Filius,
im 6 u miſeriæ ſuccurreret? factus eſtho-
batse. 1.,. abluit illam ſanguine ſuo; in-
ſtauravit exemplò & doctrina. Nulli

nei pepercit labori; hos blanda voce, ali-
c OS Verbi Divini prædicatione, iterum
niſen alios beneficiis & niraculis ad ſe tra-
mte Ait, ac demum pro omnibus vitam

dedit, ut omnes Patri lucrifaceret.
Quid tu Sacerdos? ſunt inter oves
tibi commiſſas hirci, id eſt peccato-
tes, qui Dei gratiam in Baptiſmo ac-=
ceptam amiſerunt', quid tibi agen-
dum? Verbo & docrina tibi labo-
randum eſt, ut animabus Deum, &
Deo animas reſtituas.
Pundt. I. Primus diſcendi ardor no- §. Ankbr.
bilitas eſt Magiſtri, inquit S. Ambroſi- 2. de Firg
us; hinc tyrones optimum in quali-
bet arte Magiſtrum quærunt, quem
P 3 imiten-

Matth. 16.

Matth. 13.

230 (†) 1U

imitentur, & imitando proficiant ac

perficiantur. Non eſt nobilior Ma-

giſter Chriſto Dei Filio, in quo bent
complacuit aterno Patri: ipſe ergo au-
diendus, & imitandus eſt, & impri-
mis à Sacerdote. Attendat Sacer-

dos, quomodè Chriſtus ſe habuerit

erga peccatores, quomodòô ſe habue-
rit erga ſeipſum. Attendat, qua mode-
ſtia, qua manſuetudine, qua chari-
tate, qua morum innocentia & ſan-
ctitate inter homines verſatus ſit. At-
tendat, quomodo virtutes illius tam

internas, quâm externas æmulari, &

qua arte animas lucrari debeat.
Punc. I. Si enim omnis Chriſti-
anus cum S. Gregorio dicere debet:
Omnis Chriſti actio noſtra eſt inſtru-

tio, quantòô magis Sacerdos, cui in

Apoſtolis ejus prædecefſoribus ipfe
Chriſtus dicit: Magiſter veſter unus eſt
Chriſtus. Aperi, 6 C&leſtis Magiſter,
aperi ſcholam tuam, & loquere; au-
dit enim diſcipulus tuus! Da gratiam,
ut totus in te tanquam meum pro-
totypon commigrem, & tam in ex-
ternis corporis ſenſibus, quàm in-

ternis animæ facultatibus tuam vitæ

rationem imiter! nil volo deinceps
cogitare, niſi quod tu cogitaſti, nil
deſiderare, niſi quod tu deſideraliij
ni

ulloqn
gete,
e,quG
Polueri
Utates
prian
ro⸗
renie
denld
rrerti
lelammt

Snne
onar
Amnb
Centllunr
mnei⸗
Pcho
(clone
ln ilt
erdo⸗
uikare,
u
(eſtn
1o al
nör⸗
ke,
(lens

9 (1) £— 231
poſer nil loqui, niſi quod locutus es, nil
nobler! agere, nili quod egiſti. O miſerum
, me, quod hacétenus vitæ regulam mihi
le an Poſuerim commoditatem Vitg, va⸗
El, En nitates ſæculi „ dlivitias & amorem
tener4 Proprium, quibus deceptus vitam
Eehr Vixi Prorſus ſœæcularem, & vitioſam!
ocel Da veniam, O Domine, diſcam jam
exemplô tuo ſapere, & tuas virtutes;

Cat,clan . . 8 .
e do Brtettiin tuum in lucrandis animabus .
Cernnt . elum toto corde imitari. & c
erlnslt

Propoſitum praclicum.
un Ginmao ſtudio vitam J Eſu Chriſti medi-
dDendi. Exemplo P. Francifci à EeII,
ider Miſſionarii zeloſiſſimi in Japonia. Ut
one animabus tam Chriſtianorum, quàm
de gentilium ſuccurrere poſſit, ultrò in

Ant mancipatum ſe tradidit: in urbe Nan- Raſignel.
H“ gaſacho caſtanea vendidit, & hac OC- vent. 3. . 2.
veſinh Lid. oent. 3. P.

N,

caſione Chriſtiana principia cmenti- Mir. 32.
bus inſtillavit. Audiens aliquando.
ſacerdotem in navigio ægrotum ago-
nizare, illicò ſe illuc contulit, ut cer-
tanti de æternitate afliſteret. lbi
quæſitus à milite Luſitano, quo pre-
tio caſtanea venderet, cùͤm carô ni-
mis pretiò eas merces haberet, à mi-
lite, putante eum eſſe mancipium,
alapâà percufſſus eſt: verum cùm Fran-
ciſcus alteram ſine mora maxillam
P 4 percu-

2. Cop. 4.
Cal, 2.

232 Wα (†) G&G

percutiendam obtulit, à milite pro
. . X — . .⸗ .„
Chriſtiano, & verò Chriſti Domini
