Gi2328

s

N12511924529 021

ILHINIIIIIIIIII

ingen

SANCIA
PII SACERDOTIS,

L Continens
Utiliſſimas Meditationes,
& Conſiderationes, ad Recollectio-
nem & profectum ſpiritûs perquà
. conducentes .
Jam olim .
in lucem data A
Sed nunc Inſtructionibus, & Se
tentiis ad rem facientibus illuſtrata,
& amplificata
Operd & Studig
Sacerdotis ſæcularis
in cura animarum compluribs annis
verſati

Cum facultate Superiorum.
AIIGSTAE VINDEL-.
Sumptib. Mathiæ Wolff, p. m. Viduæ & Filii.
An. 174 4.

XAaä dRdH₰*k Adent deeffeet.

Tolle Lege!

Sacerdotes Domini incenſum & pa-
nes DEO offerunt, & ideò ſancti

erunt DEO ſuo. Levit. 21.

.

.
ti

PREFATIO.

AD
Sacerdotes Domini!

☛ PErbum ad te, MiSa-
& cerdos Theophile,
qui toties attrectas
Diviniſſimum illud
Verbum, & quin-
que verbis de Pane
Verbi carnem efficis! Verbum

ad te! Et quod illud? ut ma-

num ſubinde de tabula, pedem
N 32 à ſem-

PRFEFFATIO

à ſemita, mentem à publicis re-
trahas, tecumque tantiſper ha-
bites, & nunc orando, nunc le-
gendo, nunc meditando de le-
e Domini, in abſcondito clau-
1 cubiculi, ſeu cordis angulo ſta-
tum animæ tuæ diſcutias. S.
n, rden. Thomas de Villa nova amicam
61.t.:. familiaritatem contraxerat cum
quodam Archiepiſcopalis ſuæ
Eccleſiæ Canonico, qui ſicut No-
bilitate ac naturæ donis alios
præcelluit, ita vitam omninò vi-
tioſam, & vocationi ſuæ diffor-
mem egit. Hunc ſancdctus Ar-
chipræſul, ubi beneficiorum mul-
titudine ſatis demeruerat, ali-
quando rogavit, ut in ſui grati-
am, certi negotii conficiendi
causâ, Romam iter ſuſciperet.
Promptus, paratúsque ad id ob-
ſequii genus erat Canonicus: va-
ledixit domeſticis, collectisque
reculis, quibus opus habebat,
accinxit ſe itineri, altera die Ro-
mam abiturus. At ecce! ubi r
ie

— — — — - 64 — — — — 1

Ad Sacerdotes Domini.

die in palatium ſacri Antiſtitis
venit, ultima negotii mandata,
& benedictionem obtenturus, a-
miciſſima vi detentus, juſſusque
eſt, eo tempore, quo tota urbs
eum Romano itinere abeſſe cre-
deret, in ſanctam ſolitudinem
recedere, ibiꝗque ſalutis, quam
hactenùs ſatis neglexerat, nego-
tium pertractare. Et verò, Di-
vinus Spiritus adeò potenter mo-
vit cor Canonici, ut ille ſacræ
fraudi non tantùm non ſuccen-

ſeret, ſed lubens aſſentiretur.
Heſit inter quaternos parietes

non uno duntaxat, ſed gemino
menſe, expiavit animam, edo-
tusque, quantùm æterna præ-
ſtarent terrenis, qui anteà fuit
populi ſcandalum, poſteà factus
eſt virtutis exemplar. Sacerdos

Domini! Non peto à te Roma-

na itinera, non integros in ſacro
receſſu menſes: Quamquam 6!

OdQiduana illa animi recolle-

tio, quam ſacra exercitia vo-
K 3 camus

PREFATIO

camus, ſtupendas morum meta-
morphoſes ſæpe effecerunt! pro-
fligatæ vitæ peccatores & coeno
libidinis emerſerunt, inveterata
odia depoſuerunt, deliciis, di-
vitiis, & vitiis renunciarunt;, ad
vitam meliorem, & ad religioſa
nonnunquam clauſtra tranſie-
runt. Verùm, mi Sacerdos, ſcio,
quòd functionum, ad quas ob-
ſtringeris, aut etiam, ſumptu⸗-
um causâ, domo abeſſe non poſ-

ſis, id unum rogo, ut nonnun-⸗

quam à negotiis temporalibus te
abripias, & quo loco res ſint tuæ,
quid muneris tui obligationes à te
exigant, quomodo iisdem ſatis-
facere debeas, quæ vitia tibi do-
minentur, quibus virtutibus in-
. ſiſtere te, quam viam ad cœlum
tenere oporteat, ad animæ ſa-
lutem ſeriò conſideres & medi-
teris. Non ſine optimo effectu,
dachinas in ſi DEl gratia cooperetur, id ef-
Eiß doc., ficies. Sacerdos quondam ſce-
1. l. 2. n. 70. . dquonda
nicâ levitate toti urbi Senenſi,
notiſ-

— — — ð

— — — — — ——

— — — —

Ad Sacerdotes Domini.
notiſſimus, ſcribebat ingeniosè,

comoœdias ad captandos popu-

li riſus, quin uſque adeò dig-
gnitatis ſuæ fuit oblitus, ut ſæ-
piùs ipſe in theatro mimum age-
ret. His delictis ſuperiorum man-
dato ad ſupplicia inquiſitus, cùm
in tutum ſe receperat, perſua-
deri fe paſſus eſt ad obeunda ſa-

cra exercitia. Ecce! finito ſan-

to receſſu in ſuggeſtum publi-
cum aſcendit, ſuſpenſo ad col-
lum fune, ore exangui, dejectis
in terram oculis, totéôque vultu
ad modeſtiam compoſito: hic
anterioris vitæ vitia deteſtatus,
excuſſit multitudini lacrymas,
qui anteà excutere ſolebat cachin-
nos, totique mundo vale annun-
tians tranſiit ad clauſtra religio-
ſa. En! hoc potuit ſacer receſ-
ſus, hoc ſacra æternorum me-
ditatio! Quæris, quam tibi
ſuggeram meditandi materiem?
Percipe! Haud multis abhinc

annis in publicam lucem emerſit,
R 4 non

PREFATIO

non tam mole, quàm pio fervore

Eſtimabilis libellus, intitulatus:
Hebdomas ſantta pii Sacerdotis, hanc
ego piarum Meditationum heb-
domadem ê ſacris Paginis, &
ſanctorum Patrum placitis de-
romptam, & non ſublimibus
Rumamer ſapientiæ verbis, ſed di-
Gtatis à Spiritu ſancto ceœleſtis
Theologiæ principiis concinna-
tam optavi millies ac millies, ut
in omnium Sacerdotum manibus,
animisque verſaretur, indubitan-
ter ſperans fore, ut probi Sa-
cerdotes hac libelli lectione in
ſpiritůs fervore conſervarentur,
& diſcoli, ſiqui ſunt, reformaren-
tur. Libellus hic energicè lo-
quitur, & Clericis ac Sacerdo-
tibus cujuscunque gradus ac Or-
dinis ſua vitia exprobrat, peri-
cula detegit, ac obligationes enu-
merat. Præcipuè veròô eos, qui
in cura animarum conſtituti gre-
gem dominicum paſcunt, ſui
muneris admonet, demonſtrat-
que,

Ad Sacerdotes Domini.

que, quàm facile, ſi munus hoc
negligenter ac perfunctoriè ad-
miniſtrent, ſi verbò & exemplô
præire negligant, ſi in terrena
magis, quàm Cœleſtia ferantur, &
ſe & commiſſum ſibi gregem ir-
reparabili ruina in æternam per-
niciem præcipitent. Sed quo-
niam exigua nimis opuſcula pri-
mo intuitu nonnunquam con-
temptum parturiunt, viſum eſt
mihi ad DEl gloriam, & Cleri-
corum præſertim ſæcularium uti-
litatem non abs re fore, fi, quæ in
libello hoc ſuccincta ſunt, am-

plificentur, obſcura explicen-

tur, & meditationes ac conſide-
rationes adjectis nonnullis, quæ
ad materiam faciunt, utcunque
augeantur. Scopus autem, quem
hoc mihi labore præfixi, idem
ipſe eſt, qui illorum, qui mar-
garitarum piſcatu ſeſe oblectant:
Nunquam majore lætitiæ ſenſu
perfunduntur, quàm cùm dux
cæterarum eorum in retia incidit;

X 5 tum

PREFATIO

tum enim certi ſunt, minores
alias conchas magno à ſe numero
cCapiendas, à principe ductas,
ſeductàsque. Parem in modum
ſiquis eſt uſpiam utilis Zeli Chri-
ſtiani labor, is profectò eſſe mi-
hi videtur, qui formando idoneo
Animarum bPaſtori ac Parocho

impenditur, quia und eademque

operâ totus populus formatur &
emendatur. Neque putes mi
Clerice, me cavillos & Crimi-
nationes in hoc opuſculo allatu-
rum! Abſit hoc à me! ſanare,
non vulnerare cupio! qued ſi
unum fortè vel alterum textum,
qui acerbiùs mordeat, invene-
ris, ſcias velim, non meis me

verbis, ſed verbis SS. Patrum &

Doctorum loqui, quorum no-
mina & opera plerumque in mar-
gine citata leges. Feriunt ea
fulmina non magis te, quàm me
ipfum; ingenuè enim fateor, me
ob meas fragilitates & vitia plùs
omnibus Sacerdotibus correctio-
ne

R

Ad Sacerdotes Domini.

ne indigere. Accipe hoc munus
„% eo, quo datur animo, id eſt fi-
„ liali, fraterno, vel etiam pater-
no! Fruere, vale, & vive, ſed
ſic, ut vivas DEO, ad aram non
i immemor mei, qui ſum

e,

. Totus tuus.

r Appro-

3) † (S-

MD

236 6 34 6 2 6 2: 26 . 26 2 e

-ð
Approbatio Cenſoris.

Ibellus hic, cui titulus: Hebdomas Sancta
pii Sacerdoris, jam olim ſuccinctiùs in lu-
"cem datus, jam Inſtructionibus, Con-
ſiderationibus, & 88. Patrum ſententiis am-
plificatus, fidei & bonis moribus nihil con-
trarium continet, & quoniam ad recolli-
gendum, ac refuſcitandum ſpiritum Sacer-
dotibus tam curatis, quàm non curatis ap-
primè conducit, ideò illum publica luce

dignum cenſeo. Auguſtæ Vind. I. Janua-

rii. 1744.

Imprimatur H. S. Yranciſcus Zoſephus de

Joannes. Adamus Nie-
berlein Epiſcopus Dio-
clenſis, Juſfraganeus
Euchſtadienſis, Prapo-
ſitus in Spalt. Eccl. Ca-
thedr. Aug. Canonicus

Capit. & öVicarius Ge-

neralis.

Handl, &5§5. Theolog.

Licent. Rev. ac Sere-

niſſimi Princ. & Epiſe.
Aug. Conſil. Eccleſ.

Major. Pœnit. & Li-
brorum Cenſor, nec non

Inſig. Eccl. ad Maur.
Canonicus & Paro-
chus.

Diſcurſus

1

.

ſens, quam vivimus vita, peregrina-
A

HK(†t)6 1

Diſlcurſus prævius
ad SS. Ordinum Candidatos.

De neceſſitate gratiæ & Vo-

cationis Mivinæ in eligendo vitæ ſtatu.
1.

* Ui longinquo itineri per
mare, vel per terras
Aſeſe accingunt, ſi pro-
Dy vide agerée velint, prius
& viarum omnium qua-
E. litates ac circumſtan-
tias accuratè explo-
rant, an arduæ, an ſalebroſæ, an
ſcopuloſæ, an latronibus aut piratis
obſitæ, vel aliis periculis obnoxiæ
ſint: id ſi facere negligant, ſibi ipſis
imputent, ſi à ſcopo ſibi præfixo ab-
erfent, aut omninò pereant. Præ-

tio⸗

Simile

2 (†) £

tio, aut itineratio eſt, qua ad cœle-
ſtem patriam pergimus, dividitur au-
tem in tot vias, quot ſunt hominum
ſtatus: & quamvis ex omnibus nullus
ſit, qui ad felicem beatitudinis ſco-

pum non ducat, certum tamen eſt,

quod non omnes omnibus æqualiter
conveniant: multi hac via perierunt,
qui altera ſalvi evaſiſſent: corallium
in mari inſtar ceræ, in omnes formas
figurabile liqueſcit: extra aquas au-
tem extractum lapidem duritie æqquat:
ita multi, qui in hoc ſtatu ad omne
bonum eſſent flexibiles, in altero ad
omnes cœli & gratiæ motiones obſti-
natè lapideſcunt. Multi delecto con-
jugii ſtatu à vitæ ſuperbia, ab avari-
tia, à libidine, aliisque vitiis devicti
ſunt, qui in Religioſo aliquo cœtu de
animæ ſuæ hoſtibus præclare trium-
haſſent: multi in aliqua ſacra fami-
k in fœdas libidines, aliâve ſcelera
prolapſi ſunt, qui uxore ducta intra
honeſti limites conſtitiſſent. Atque
ita de variis hominum ſtatibus, mu-
niis ac artibus ratiocinando, indubi-
tatum eſt, quod quantum quis in hoc
ſibi boni, tantum alius in alio ſibi
mali accerſiverit. Felix futurus erat
Heli, ſi aut filios non genuiſſet, aut
his genitis ad ſupremi ſacerdotii cul-
men

le
G

ſtet

Ui⸗
iun
tn
un

INe

i⸗
co⸗
Vul.
Vic
e
fuun⸗
ſuni.
eſen
jnrn
lgue
r
Gobe⸗
nhoe
8 clal
t)
i
Nel

δ (1) H
men non aſcendiſſet: felices etiam
futuri fuiſſent ejus filii Ophni & Phi-
nees, ſi parenti in ſacerdotio non ſuc-
ceſſiſſent: ſed quoniam in ſupremum
ac arduum munus, inconſulta teme-
ritate involarunt, & hujus deinde
Partibus non ſatisfecerunt, forſan æ-

ternaliter periere. Plurimùm igitur

intereſt, ut viarum, volo dicere,
cujuslibet hominum ſtatũs difficulta-
tes, ac pericula accurataà deliberatio-
ne diſcutiantur, & quoniam ex Di-
vinæ vocationis gratia difficultatum
omnium victoria dependet, Dei vo-
cantis voluntas ſolicite exploretur.
Unusquisque, in quo vocatus eſt, in hoc

permaneat apud Deum, ait Apoſtolus.

2. Qlamquam autem hæc ita ſint, ni-
hil tamen magis quàm hæc ipſa Divinæ
vocationis exploratio negligitur. Quid
quæſo frequentiùs fieri amat, quàm
uod obvius quisque ſtatus, quem
ors, & opportunitas ad manus de-
derit, cæca prorſus temeritate, id
eſt ſine omni reſpectu ad Deum, ex
motivis mere temporalibus arripiatur?
Hic conjugii ſe vinculo adſtringit:
qua de cauſaà? quia neſcio cujus pu-
ellæ formâ uno obtutu delibatâ ad
id animum obſtinavit: alius ſacerdo-
tio initiatur, quia in hoc majoribus,
A 2 quàm

1. Cor. 7,

Seneta

Epiſt. 71.

4 OWμ ((†) £

quàm domi paternæ ſubſidiis abunda-

turum ſe ſperat, ad vitam non miſerè
& ſordidé ducendam. Iterum alius
Religioſo cœtui ſe aggregat, quia in

eo cognatum/ habet præeipuis mune-
ribus admotum, adedéque confidit,
ſe quoque pari felieitate ad primos
gradus irrepturum. Porrèò hune vi-
debis præcipitem ad caſtra ruere, il-
lum ad mercatorum tabernas, alium
in forum ad lites, iterum alium ad
aulæ ſtrepitum; quia ita repente na-
ta opportunitas ſuaſit, eum ferè in
modum, quo gentium aliquæ in Deos
diurnos adoptare ſolebant, quidquid
mane foras prodeuntibus primò oc=
curriſſet. .
3. Hoc autem errere quis perni-
cioſior? Neceſſe eſt, ait Eruditiſſimus
Seneca, ut multum in vita noſtra caſus

poſſit, quia caſu vivimus. Quod ſi id

jure doluit homini ethnico, quid de
nobis dicendum erit, qui Divinæ fi-
dei lumine ſatis agnoſcimus altiſſimum

finem, ad quem ereati ſumus? qui-

bus laerymis ſat deplorabimus fœdam
perturbationem omni alià majorem?
ſi enim homo extra locum vivit, ad
quem Numinis providentiâa deſtina-
tus eſt, profectò inſtar oſſis ibi ver-
ſatur, loco, & juncturâ ſua moti,
quod

de
ene
lius

Ine⸗
dit,

nos
li⸗
I1.
on
n
6n
Des
ui
00

enn⸗
ms
4
ce
*
mum
i
dann
enk

=

on⸗
Ne⸗
ol,

S

(14) 6 5
quod idcircò moveri & operari nihil
* . 1 .
poſſit, niſ quòd mulùm & doloris &
deformitatis afferat. Nec obſcura eſt
hujus rei ratio: Dominus Deus non
ſolùm cuique hominum finem præfixit
æternam beatitudinem, volens omnes
bomines ſalyos feri,; ſed media quoque
ab æterno ſelegit, quibus illum ad bea-
tum hunc finem deducere velit: me-
dia autem hæc ſunt vitæ conditiones,
gradusque varii in Republica, aut ſi
mavis, funt gratiarum auxilia, quæ
Dominus Deus his conditionibus, &
Rtatibus hominum, mira cum propor-
tione ad eorum indolem & prepen-
ſionem annexuit: unde conſequitur,
quèòd, qui vitæ genus amplectitur, ad
quod à Deo vocatus non eſt, aut il-
lud non amplectitur, ad quod voca-
tus eſt, non accipiat gratiarum auxi=
lia illi correſpondentia, atque ita
malè vivendo pereat, quia recta vi,
qua illum Deus ducere decreverat,
egreſfus incedit per præcipitia, haud
aliter quàm cæcus, quiduce viæ fpreto
ac repudiato ire vult, què libet, nee
tamen videt, quò vadat, nec unquam
videbit anteà, quàm fœde prolapſus
in foveam ruat. .
4. Deum immortalem! quid boni
Præſtabit homo, aut quid mali effu-
A 32 gieta⸗

Nusz, 14.

Epheſ, 5.

5 (†) ₰
giet, Divinæ gratiæ adjutorio deſti-
tutus? Populus Iſraeêliticus, quondam
faſtuoſa præſumptione elatus, adjecit
animum Amorrhæos, aliésque hoſti=
les populos in ipſis montium ſuorum

jugis debellandi: diſſuaſit illi Moyſes

temerarium facinus, ad ravim usque

clamitans: Wolite aſcendere; non enim
Dominus vobiscum. Sed quoniam po-
pulus ad ſalutaria monita obſurdeſ-
cens aſcendit tamen, adeò non expu-
gnavit hoſtem, ut maximam cladem
retulerit. An homo ſperet vel in gra-
tiis Dei aſcendere in montem Domi-
ni, & ſtare in loco ſancto ejus, vel
ut clariùs loquar, an ſperet ſine Dei
gratia ſalvari ſe poſſe ? Actum eſt!
ante omnia neceſſe eſt illud diſpicere,
quid Deo de nobis ſtatuere placeat:
NWolite fieri imprudentes, ſed intelligentes,
quaæ ſit voluntas Dei, ait Apoſtolus: Di-
vina ſiquidem gratia, licet omnes ju-
vet, ſuo tamen, non noſtro ordine
& arbitrio juvat: quare ſi ventos op-
tamus ſecundos, eo obvertenda eſt

prora, quò nos illa impellit ad cur-

ſum, non eòô, unde repellit. Non
nego quidem tantam eſſe Dei optimi
maximi providentiam, ut vel e ve-
neno elicere medicinam, & res in-
conſulta noſtra electione perturbatas
reſti-

6

„ (†) & 7

eh reſtituere poſſit, hæc ipſa tamen,
dnn quam Divinæ providentiæ inferimus,
et gravis eſt injuria, velle, ut ipſa nos
oldk ſequatur, non ducat. Deinde quis
im ignoret, hanc ipſam providentiam,
S haud leviter offenſam perfrequenter
gdie & ſæpiſſimè in pœnam hujus deordi-
nationis permittere, ut in exitium
„ ruat, quia ab illa fugit. Nénne du-
de dum comminata eſt, quòd deſideriis
N⸗ ſuis permiſſura ſit illos, qui vocan-
dn tem non audierint? Non audivit popu- pfal. 8o.
grr lus meus vocem meam. Quid ſequitur?
li. dimiſi eos ſecundum deſideria cordis eorum.
„ Plane terribile fulmen! ſcio quidem
i non eſie vitæ conditionem, in qua
M homini neceſſaria gratiarum auxilia
de ad ſalutem conſequendam deſint, ſed
Sr illud non ignoro, minus longe
eum accipere, qui vitæ conditionem
M. arbitrio ſuo elegit, quàm qui in ea
8 deligenda Dei voluntatem ſecutus eſt.
Ie Qura nolui, elegiſtis (verha ſunt irati
Numinis ad ſceleratos Hebræos) pro-Iſa. 6z.
A prer hoc ecce ſervi mei comedent, & vos
le eſurietis! Ecce ſervi mei bibent, & vos ſi-
NI tietis! Ecce ſervi mei latabuntur, & vos
pin confundemini!
⸗
i
huns

A §. I.

8 (†) △
§. II.

Hac gratia & Vocatio Divina

multò magis neceſſaria eſt in electione
X

Clericatus aut Sacerdotii.

3. ◻odſi in genere ad quemvis
Wevitæ ſtatum eligendum adeòè
neceſiaria ſit Dei gratia & Vocatio;
argumentemur nunc à genere ad ſpe-

ciem, & à minori ad majus, explice-

musque, quantò magis eadem neceſ-
ſaria ſit ad electionem muneris paſto-
ralis: ſi enim temeritate non caret
ſine lingulà nautica mari ſe commit-
tere, etſi littus tantùm legere quis
conſtitutum habeat, qu antò plus te-
meritatis habebit plenis velis in altum
provehi, eâdem lingulà deſtitutum?
Vidimus quâm te merè agat, qui Di-
vinæ voluntatis nutu non implorato,
privato cuidam miniſterio ſe addicit,
quid igitur erit publicum ſine eo ca-
Peſſeré, & quidem illud, quod ſit
omnium maximè arduum vi delicet
Regimen animarum? Dico Re gimen
animarum eſſe munus omnium maxi-
mè arduum, & tamen circa nullum
vitæ ſtatum, minus deliberatur, quàm
circa iſtum: qui militiam vult ample-
cti, priùs incommoda, difficultates,

d

f ———

— —— —- ᷑—

ι (14) 5

& pericula perpendit: qui Religio-
. nem vult ingredi, prius obligationes,
S& functiones ordinis ſibi rogat deſcri=
liuu bi. At à litterarum ſtudiis ad ſtatum
clericalem tam cæco & omninò non
anxio animo tranſitur, ac ſi hæc res
mG mulla prorsus deliberatione indigeret:
ded heri Studioſus, hodie Clericus! Qui
, ſic agit, næ ille certò ignorat, quid
e. ſibi oneris in tali munere imponat,
EA. reddendæ ſcilicet rationis non pro ſe
tantum, ſed & pro omnibus iis, quos
curandos ſuſcipit. Hoc eſt maximum 5. Thom. ins
d periculum ait Angelicus, bominem de fa- Ehiſßß. ad
. ctis alterius rationem reddere, qui pro ſuis Hebr. e. 13.
gls uon ſußicit; ſi enim tam non levis ope-
Stt. rc res eſt, ſuammet ſalutem in tuto
un ponere, quid erit, cùm incumbet al-
cui & alios ſervandi obligatio? Præ-
D. terea, quâm graviter in Deum inju-
rius eſt, qui ipſo quodammodè inſcio
t, invito in Regia ejusdem non qua-
A lemcunque, ſed ſublimem gradum oc-
cupare velit? yßi regnaverunt, & non oſee &.
lcet ex me. Indignantis Dei verba ſunt
nen apud Oſeam: ſupra quæ verba Gre-

„

⸗ gorius: Ex ſe, non ex arbitrio ſummi re- . Greg-
lun ctoris regnant, qui nullis fulti virtiibus, Vſ cral.
en nequaquam Divinitàs vocati, ſed ſua cu-“ 1. . 8
⸗ ridine accenfſi, culmen regiminis rapiunt po-
tius, qudin aſſequuntur. Quisquis ita ſe

A F gerit,

Aart. 3.

gerit, adE'ccleſiæ regimen ſe intruden-

do, dignus eſt, quem Divina Maje-

ſtas repellat tanquam importunum &
imprudentem! Chriſtus, ut ſacer Hi-
ſtoriographus enarrat, non eos vo-
cavit, qui volebant, ſed quos vole-
bat ipſe: Vocavit ad ſe quos voluit,; &
venerunt ad enm.
6. Quid dicam de grandi & ſæpe
irreparabili detrimento, quod præ-
ſumptuoſi id genus curæ paſtoralis
captatores, in quibus ad munus hoc
ritè obeundum requiſita probitas, do-
ctrina & honeſtas deficit, toti Ordi-
ni Clericali irrogant, dum vitæ mo-
rúmque diſſolutionem, ac diſciplinæ
Eccleſiaſticæ ſubverſionem inducunt;
adepto enim Sacerdotio priſtinos vi-
tiorum habitus, quibus aſſueverunt,
non deponunt, & ſic adversus ſupe-

riores meliora monentes refractarii

plerumque alios etiam de Clero ſcan-
dalizant, ſuãmque illis ſcabiem affri-
cant; habetur à triſti experientia:
quod qui mali fuêre ſtudioſi, etiam
mali fiant Clerici, & à bonis, inter
quos verſantur, adeò non emendan-
tur, ut & hos depravent, & in trans-
verſum agant. Hinc meritò Triden-
tinum ait: Juventus, niſi à teneris
annis ad pietatem & religionem in-
for-

*

——— —— C4 f

et⸗
ſe.

e
⸗
lals
hoe
do⸗
rci⸗
mno⸗
ine
nt;
N.
unt,
ne⸗
kan!
ar⸗
⸗
h!

ſum

Nter
lan⸗
ls⸗
jen⸗
eis
in⸗

or⸗

(†5 W 11

formetur, antequàm vitiorum babi- Cencil. wid.

tus totos homines poſſideant, nun- ſeſſ. 25. c.

quàm perfectè & ſine maximo ac ſin- ⁵.

gulari DEI Omnipotentis auxilio in

diſciplina Eccleſiaſtica perſeverat.
Quod plus eſt, non ſolùm clericos,
ſed etiam laicos fidei ſuæ concreditos
corrumpunt, atque præter univerſale
omnium ſcandalum, innumera quà
ſpiritualia, quà temporalia mala &
calamitates in Rempublicam Chriſtia-
nam invehunt. Qui viribus ſuis non prils
conſultis, ait S. Chryſoſtomus, obvits g. Chryſ- l. 3
ſtatim ulnis munus oblatum, id eſt curam de Sacerd.
paſtoralem & ſacerdotium, amplectun- c. 5. n. 15.
tur, calamitatibus infinitis populos fidei ſuæ
conereditos replent. Et Petrus Bleſſenſis
hæc lamenta proſecutus, cutrunt infe- 1e/ . Dc. „.
lices inquit, ad cathedraæam paſtoralem, nec C
attendunt, qudd ſit eis cathedra peſtilentia,
dum ſibi & aliis ſunt cauſa tuin. Addo g Salr.
effatum S. Ambroſii eodem fere ſtylô in quodem
pergentis: Ex inordinata, & indiſcipli- ſerm.
nata multitudine ſacerdotum hodie datur
contemptui Redemptoris noſtri venerabile ſa-
sramentum; nam qui debuerant eſſe Vicarii
Apoſtolorum, & plii Petri, falcti ſunt ſocii
Judæa, & praambuli antichriſti.
7. Quid? quèòd illi ipſi, de quibus
loquimur, non ſolum Clero, ſed ipſi
etiam muneri paſtorali injuriam infe-
V runt,

»

12 α (†) G

runt, idque facto ipſo vilipendunt,
quaſi res eſſet parvi momenti, nec ali-
quod virtutum meritum depoſceret
adſcribi Clero, & fungi animarum cu-
rà, utpote quam ipſi omni virtutumor-
namentô deſtituti, & multis inſuper
vitiis coinquinati intrepidè ſuſcipiunt:
quin imèò ſunt & Uitterarum ſtudioſis
plerique, qui licèt dockrinâ ad tanti
muneris adminiſtrationem necefſaria
ne obiter quidem tincti ſint, injuriam
ſibi fieri putent, ſi ad ſacros Ordines
non admittantur. Sunt mancipia ſua-
rum paſſionum, & à pravis conſuetu-
dinibus modo in hæc modèò in alia de-
licta abripiuntur, & tamen putant,
quamprimúm raſum verticem & ha-
bitum elericalem obtinuerint, ſe futu-
ros eſſe magiſtros virtutis! Heri, ait
5. Hieon. S. Hieronymus, in amphitheatro, hodie
ep. ad Ocean. in Ecclefia veſpere in eirco, mand in altari;
g. &. dudum fautores hiſtrionum, nunc virginum
conſecratares.

Diſcutitur quinom ii ſint, qui
contra Vocationem ad curam paſtora-
lem ſeſe intrudere videntur.

3. LDiſfcile dictu eſt, quantum ho-
mines ſancti, omni virtutum

H(1)ς 13
ung & litteraturæ ornatu præditi, & Spi-
. rits Sancti etiam inſtinctu vocati,
ee Ccum ad munus paſterale expoſceban-
u tur toto corde contremuerint, quas-
nt. que machinas, excuſationes, & artes
e adhibuerint, ut huic oneri Angelicis Cnce. Pridh
in eriam humeris formidando, ſeſe ſubtrahe- ſeſ-. 6. c. 1.
rent; profuderunt vim lacr marum, de Reform.
Ont profugerunt in exilia, occultarunt ſe
uun in ſolitudinibus aut domuum caver-
tin nNis, Præſciderunt ſibi auriculas aut
cnos Pollices, ut huic muneri ineptos ſe
i redderent. Verùm hic ipſe eorum ti-
en. mor ac renitentia fuit argumentum
ce ſatis luculentum Vocationis Divinæ; .
tnt, hince Imperator Leo dicere ſolebar, Feor
be indignum eſſe kcerdotio » niſi fuerit ordina⸗ ap. Menoch.
H kus invitus. Quid autem hodie fit? cent- 10.
„a Eheu! curritur cæco impetu ad ſacros c. 56.
6ℳ Ordines, & tremenda ipſis Angelis
eh Miniſteria ex motivis mere tempora-
libus tam inconſulto pruritu arripiun-
e tur „ut cùm oſtium in ovile non pa-
teat, haud deſint, qui per feneſtras
aſcendere præſumant: quinam illi
fit, non ego dixero, Chriſtus ipſé
, ſatis explicavit, eſſe fures & latrones. "an. 160.
Ge Loquamur ſignatée!
9. Imprimis per oſtium non intrat
qui ad Sacerdotium, ipſämque curam
mi animarum propter eſum & potum aſpi-
nug Pts
8

14 „ (†) £

aſpirat: quid mihi cum mucido pa-
ne? cogitat nonnemo ruri natus, da-
bo ſtuds operam, & fiam Clericus,

labores pro libitu declinare aut mode-
rari poſſim, vità etiam magis com-
moda, quàm alibi frui, ſie loquuntur,
&α quod ore dicunt, opere exequun-
tur, magis ſoliciti pro delicata offa,
. quàm pro lucranda anima. Bellum mo-
tivum ſi ſuperis placet! Ergo ſtatum
Clericalem non ut ſaluti, ſed ut cuti-
culæ & ſtomacho proficuum eligis, in-
. M. quit S. Gregorius Nazianzenus tan-
ſerm. 39. duam non virtutis exemplum, ſed victits pa-
n. 25. randi occaſionem & ſubſidium hunc ordinem
judicares? grandis deceptio! Propheta
Oſeas terribile væ comminatur Ephra-
im: qua de cauſa? quia eſt quaſi co-
lumba ſedudta, non habens cor. Quid vult
Oſee 7. dicere? Arias Montanus putat tribum
Ephraim aſſimilari columbæ, quia
hæc avicula, ubi pabulum invenit,
non curat, nec attendit aucupum
retia. Seênſus iſte ſignificantiùs adhuc
patet in columba Noëmitica: de hac
Cen. ö. ait ſacer textus, quòd reverſa ſit ad eum
in afcam. Sed quare reveria eſt? an
forſan amore Noëmi? an amore ſoli-
tudinis? an amore occaſionis ad ge-
mendum & ſuſpirandum magis op-
4 por-

S Greg. Naz:

ibi licebit mensà pinguiore, & cum

S(146 15
portunæ? Nihil horum? reverſa eſt, .
lr quia non invenit extra arcam, ubi requie-
ceret pes ejus. Diluvio terram inundante,

lels; . . . .
cn non vidit uſpiam, ubi quietem aut
le. Pabulum habere poſſet „ ideò rediit
Coor- ad Noémum non ut ſuum Dominum,
Dõ ſed ut ſuum nutritium. Dic 88. Or-
n dinum Candidate, quæ caulſa te per-

fi, trahit ad ſtatum Clericalem? cur non
eligis militarem! cur non Religioſum?
cur non civilem aut ruſticum? nénne
tati⸗. quia hic magis quàm ibi quietem &
gir. pabulum invenis, ſeu prout tui in vi-
u. CLem reſpondet Oliva, non quia plæcet, olioas in
ſed quia nutrit? Væ tibi! columba es &

amo⸗
arun

lpr S en. 5.
ſeducta! qui tali ſine ad ſacerdotium aſcen-
hhett dunt, ſibi ruinam moliuntur; audient e-
g a. nim cum tempore, recepiſti merce-

. dem tuam, ſaginaſti cuticulam, in-
t veniſti, quòd quæſiſti! Mi Qerice!
precor tibi menſas opiparas, ſi ita vis,

a Precor carnium ollas & cacabos! ſed
quid Bernardus ad hæc? Væ væ tibi Cle-
nd ice, inquit, mors in olla? mors in hu-&. Bern. de
uuu jusmodi delicis eſt? populi peccata /'. & mear.
Adnuc 7pPobuli PeCCata Cleric. . 7.
ehre comedes, ac ſi propria tibi minus
lan ſufficerent! bonorum erat magis fo-
4 dere, aut mendicare! Noveris ea tibi
. imputanda: quæ inter delicias come-
Hl dis & parvi pendis, & diſſimulas tan-
quam nihil attinentia ad te. O Judi-
8

. cio-⸗
or.

16 (1†1)
ciorum DEl abyſſus multa! O terri⸗
bilis DEUS in conſiliis ſuper filios ho-
minum! fruſtra tunc incipient miſeri
dicere montibus: Cadite ſuper nos,
& collibus operite nos. Venment,
venient ante tribunal Chriſti, audie-
tur populorum querela gravis, quo-
rum vixere ſtipendiis, nec diluere
peccata, guibus facti ſunt duces cæ⸗
ci, fraudulenti nundinatores. Hæc
Bernardus, ego pergo ad alia!
10. Per ôſtium non intrant, ſed
aliunde aſcendunt, qui ad Sacerdo-
tium ipſãmque curam animarum aſpi-
rant ex avaritia, & rerum tempora-

lium affectu, videlicet, ut pingue be-

neficium aucupentur, ut crumenam
ſaginent, ut pretioſam ſibi ſupellecti-
lem procurent, ut corraſis opibs
familiam ditent, & quæ ſunt ſimilia.
Infelix, quisquis ex tam vili fine ad ſub-
limiſſimum munus irrepit, quis enim

à terreno ejasmodi homine alia ſpe-

ret, quàm ut curam omnem & Vires
in rem ſuam converſurus, & Divina
neglecturus ſit? Animadverſione di-
H videtur, quòd Chriſtus DEI
Filius Apoſtolis ſuis poteſtatem ſacer-
dotii contulerit per aêris inſufflatio-
nem: quæſo cur per aerem? ſi ſigaum

externum ſenſibile adhibere voluit,

Cur

tertt
8ho⸗
dlleri
9059

glent

cie⸗
lo⸗
luere
e⸗

ee

h ſe
cerco⸗
malſe
nporr⸗
ne le⸗
Wenan
eec⸗
ſnie.
lub⸗
epinn
e⸗
N

Dlind

one G⸗
Ul
ſice
aro⸗
ſgnn
Yollt

& (1) %W e,

cur non alium elementum, terram,

ignem, aut aquam adhibuit? perci-
pite rationem auditu non ineptam!
omnia alia elementa ſerviunt avaritiæ
& quæſtui hominum: terræ fundi &
fructus venduntur cenſubs & pecu-=
nid; aqua in mari fert navigia merca-
torum, & in lacubus ac ſtagnis ſolvit
tributa Dominis: ignis etiam ſinè ex-
pPenſis in ligna & fomites haberi non
poteſt: ſolus aër ab omni avaritiæ la-
be immunis & innocens, à Dominio
hominum alienus, & cuilibet absque
cenſu communis eſt. Igitur Chriſtus
Dominus per ſignum ſeu inſufflatio-
nem aëris dedit Apoſtolis ſublimiſſi-
mam ſacerdotii, poteſtatem, ut indi-
caret hanc, ejuùsque exercitium ab
omni avaritia, & quæſtu debere pro-
cul eſſe remotum. Sed habeo paren-
tes, cognatos, fratres & ſorores pau-
peres, qui opem & operam meam ex-
ſpectant! Quid tum? ergo ditari, &
ſanginari debent ex patrimonio Chri-
ſti, ex proventibus Eccleſiaſticis? ex-
cuſatio pejor delicto! De Sacerdote
Melchiſedech, utut ſæpiùs de illo
mentio fiat, non tamen explicat ſcrip-
tura, quo genere, quibüs natalibs;,
quo parente fuerit progenicus? quæ
cauſa hujus rei? Interpretes varias
H aſſig⸗

1

Menoch.
cent. g.
caß. 2.

Iadrianus IV. Summus Pontifex fuit
pauperculis parentibs natus, & con-

Menoch.
cent. 1.
cap. 12.

18 „ () K
aſſignant, optima autem in rem no-
ſtram eſt, non nominari parentes, aut
agnatos Melchiſedech, quia Sacerdo-
tem oportet ab omni carne & ſangui-
ne alienum eſſe. Quisquis igitur pa-
rentes & conſanguineos inordinato
affectu diligit, qui proventus Eccleſia-
ſticos, patrimonia ac dotes paupe-
rum in eorum ſinum effundit, qui al-
tare denudat, ut domum ſuam veſtjat,

non eſt Sacerdos ſecundùm ordinem

Melchiſedech. Hinc certè Sacerdotes
pii ac ſancti in nulla ferè re fuêre ſcru-
puloſiores, quâm in profuſione red-
dituum FEccleſiaſticorum in amicos:

ſanguineos habuit egentiſſimos, in eos
tamen poſtquàm ad Pontificiæ digni-
tatis apicem eluétatus eſt, nec obo-
lum erogavit, ita quidem, ut ſuam-
met Matrem potiùs ex eleemoſynis
Cantuarienſis Eccleſiæ, quàâm ex pro-
ventibus Cameræ Apoſtolicæ nutriri
voluerit.
1I. LIIcerius per oſtium non intrant
ſed aliundé aſcendunt, qui ex faſtu
& dignitatum ambitione ſacerdotium
affectant: fiunt Clerici, ut ad præla-
turas evchantur, ut inſignibus titulis
honorentur, ut præcedentias aucu⸗
pentur.

pe⸗
Din

Car

(1) * 19
nib pentur. O quàm ille animabus om-
n ninô nil proderit, qui ex hoc motivo
ell⸗ ad Eccleſiam venit, quin imò quanta
Ange damna, & animarum ruinas, eauſabit!
nN. Perpendamus ex S. Matthæo Evange-
Gmo liſta geminos ſcripturæ textus: capite
din decimo ſexto gnarrat, qua ratione
e. DEI Filius Apoholum Petrum ad Ec-
ide clefiam vocarit: Tu es Bettus, & ſuper Matth. 16.
in panc petram adificabo Eccleſiam meam. Ca-
WII pite autem quarto deſcribit, qua ra-
tas tione diabolus Chriſtum Dominum ad
ten. Eccleſiam attulerit: aſſumpfr eum dia- Maith. 4g.
ent bolus, & ſtatuit Juper pinnaculum templi.
H En! uterque ad Eccleſiam vocat, Chri-
fan ſtus & diabolus, ea tamen differentia,
e quèd Chriſtus Petrum infra Eccleſiam,
nh tanquam fundamentum collocet: ſuper
e hanc petram adificabo: diabolus autem
be Chriſtum ſupra Eccleſiam evehat: Iu-=
ſune per pinnaculum templi, luculentô nobis
no argumenté, quèòd illi, qui præeſſe,
Ae Eccleſiæ dominari, & in altum evehi
mun volunt, à malo dæmone in ſuam, alio-=
rümque ruinam vocçati ſint: alii au-
num tem, qui reverà à Deo vocati ſunt, .
At cum profunda humilitaté & ſubiectio-
loin ne venire debeant: non ego hunc
Nne ſcripturæ locum in hunc ſenſum in-
GSt terpretor, ſed doctiſſimus, Silveira,
Sud qui inſtar epiphonematis ſubnectit
Henn . B 2 Si

=

20 ☚ (†) *

Slveir. Si ſupra ipſam (Eccleſiam) ſe extollere (ſe.
Tom. 1. l. praſumit, omnium malotum occaſio & ja- &
3. c. 3. 7. nua erit. Inter hæc certé mala, quo- a

H E*- rum plurima ſunt, illud non minimum
e. eſt, quèd evanidi id genus Clerici, qui
populum ſibi ſubjectum humilitatem;,
. & mundi contemptum docere debe-

rent, dum elata cervice nitidi, pexi; n
criſpati, & calamiſtrati in veſte ma-
gis ſæculari, quàm clericali incedunt 1
aut in curribus & phaleratis equis cum
famulorum ſtipatu incedunt, ſuò ex- N
emplo vanitatem, & amorem ſæœculi
egregiè commendent. .
I12. Denique non intrant per oſtium,
ſed aliunde aſcendunt, qui licét qua-
litates pro tanta ſtatûs ſublimitate re-
quiſitas non habeant, tamen paren-
tum, cognatorum, aut potentum re-
commendationibus intrudantur, id
quod hodie perfrequenter non ſine
grandi Eccleſiæ detrimento fieri amat.
Marchant. Iyde tot ſcandala, & apoſtaſia, ait Mar-

nc . . . .
Wcter 5 chantius, quia plures irrepunt non à Deo
ledt. I. Vocatt ſed a parentilus (& potentibus 6

patronis) intruſi. Parentes ut ſibi po-
tiùs quàm filiis conſulant, haud ſecus A
ac ſi libera de liberis ſuis diſponendi „

. 0)
facultas eis competeret, eorum voca-
. tionem, ac ſtatus ordinant: filius pri-
mogenitus debet propagare familiam,

ſecun-

(14 * 21

h ſecundè genitus debet fieri Clericus,
6° S& ſi pinguem præbendam aut paro-
e cChiam obtineat, ſororibus conſtituere
inimm dotes, ac parentes in ſenectute alere.
c Filia quia deformis eſt debet fieri mo-
Inn nialis, altera formoſior huic aut illi
eſce nubere! &c. ſic parentes, prout vo-
en lupé eſt, de liberis diſponunt, & pa-
eem ruùm curant, an illi animas tam ſuas
medn quàm alienas lucrentur aut perdant.
nan. Qum in civitate aut pago Medicus
KO corporis, aut chyrurgus conſtituitur,
nſd quis facile explicet, qua. cautela in Simile-
ipſius artem, capacitatémque inqui-
1n ratur? inſtituuntur examina, implo-
rantur prudentum judicia, exiguntur
nu artis ſpecimina: quanta majori igitur
e ſolicitudine agendum eſt, cùm huic
ninn vel illi populo Medicus animarum
uw pPræficiendus eſt, quia hic æterna, ibi
nn ſoluùm temporalis ſalus in periculo ver-
im ſatur. Narrat S. Antoninus, Epiſco- 5 Antonin.
