Srin
Intuttu

Ooret

Plur d

In
leit da
Guo ſar
ndo
Datura
Cterr.
em,
Monon
lend
Kerilis
(el; N
e ene
Voeati
i, e⸗
dan
nin i
Adten
unt!
i
llon
lngn
r
lels 4

(1) ι ror

ziones quæ intuitu DEl, intuitu proximi, &
2 . .. .
Immma intuitu ſui ipſius fugere, ſeu omittere
kſemn oportet? De poſitivis forſan alia da-

gnm bitur diſcurrendi occaſio.

100
fciumcee §. I. h
cene 3. Inprimis erga Deum ita ſe ha- .
fe Reſpedtu Dei,

Gudh beat Sacerdos, ut peccatum fugiat,
teden quo ſanctiſſima illins Majeſtas graviſ-
Oll Rime offenditur; nihil enim in rerum
FleA natura abſurdius, & nihil coram coœlo
e, terra deteſtabiliùs, quàm Sacer-
Pherl dotem, qui ex officio Dei gloriam
mIN Promovere deberet, eſſe peccato-
rem & DEl inimicum. Nunquam ob-
ſervaſtis, quid Eccleſia ſentiat de lan-
cea, qua ſacratiſſimum Chriſti in cru-
ce pendentis pectus ſauciatum fuit? lor,
vocat illam diram crudelem! Macrone Tele-
I diro lanceæ clavos autem vocat dulces! SS eme.
ſed qua de cauſa? nénne lancea mi:-
tiùs in Chriſtum ſœævit, quàm clavi,
quia illa mortuum ſine dolore, iſti
autem vivam cum dolore perforâ-
runt? an vult indicare Eccleſia, gra-
vius eſſe peccatum poſt mortem &
paſſionem Domini, quàm fuerat ante?
Eſt quidem hæc inſignis ratio! ſed
Drogo Oſtienſis ad meum propoſitum
„W“ dat convenientiorem! Lancea oru-
delis ac dira vocatur non ratione ſui,

ut peccatum,

Proge Oſt.
ap. Barz.
ſerm. 46.
. 11.

pſal. js.

2

ſed ratione perſonæ, ſeu militis, qui

illam vibravit. Quisnam fuit ille mi-

les? fuit, qui tunicam inconſutilem ſorte
accepit. Vult ergo Eccleſia dicere, ac-
cipere à Chriſto tunicam Divino ſan-
guine tinctam, & tamen Chriſtum
perſequi, atque etiam poſt mortem
vulnerare, tam immanis eſt crudeli-
tas, ut lancea hujus militis præ cæte-
ris Dominicæ paſſionis inſtrumentis
mereatur dira ac truculenta vocari.
O Sacerdos Domini! dum in feliciſ-
ſimam Sacerdotii ſortem admiſſus es,
Chriſtum induiſti, hujus extra & in
altari vices atque tunieam inconſuti-
lem geris, & ſacroſancto DEI Filii
ſanguine non tam conſpergeris, quàm
paſceris; quod ſi non obſtante hac ſta-
ts dignitate poſt recepta à Deo tot
beneficia lanceam in Chriſtum vibres-
id eſt peccatis oſtendas eheu! quis
explicet, quàm crudele facinus com-
mittas? profectò tam crudele, ut ge-
mitus & querimonias illas, quas Chri-
ſtus olim contra proditorem effudit,
de te repetere videatur: S& inimicus
meus maledixiſſet mihi, ſuſtinuiſſem utique,
ſed tu homo unanimis & notus meus!
4. Creſcit hujus peccati enormitas,
& juſtiſſima DEf indignatio ex eo,;
quia Sacerdos, præſertim curatus,
0 —

oſe
len,
liden
une
hete⸗
694
Cnnid
nnsh
Sci
tor
tior.
Ciheri
Vel aii
gere:
Cntra
tket
in In
tunp
Vertta
mento
Cettin
hne
Ilrrit
Uirti
K
be⸗
IInsd
Ce e
l
cOm

nlitse

Uit ilen

ſtlin

Gicer

Diriot
aO

N mo.
nA

pren
nirumer
Nte
in te⸗
mid
Ntra
incon.
erb
ntehe!
il
un ſi⸗
hen .
Cinoſ
elen⸗
gus 6
anekt
N
ſes
hets .
enonn
o
uling

—

°ν (1t) G

103

officio tenetur pugnare contra ſcele-

lera, & populum ab offenſis DEl co-

hibere; quàm indignum, & injurio-
ſum ergo erit DEO, cum viderit ſe
perſecutionem, injurias, vulnera, ip-

ſamque mortem, ſi fieri poſſet, pati ab

eo, à quo verbo, exemplô, & viribus
omnibus deberet defendi! conſidere-

mus hanc facti indignitatem iterum ex
Scriptura! Divinus Mundi Redemp-
tor quamvis in genere à DEO Patre
rigoroſum moriendi præceptum ac-
ceperit, liberè tamen potuit vel hoc
vel aliud mortis genus in ſpecie eli-
gere: & veròô tanta erat judæorum
contra Chriſtum concepta rabies, tot
tantæque inſidiæ, ut ille non una vice
in mortis periculum fuerit adductus,

tum præſertim in templo, cùm judæi

veritatis impatientes eruêre

Joann. 5§.

pavi-

mento lapides, ubi Chriſtum certè
certiùs obruiſſent, niſi oculis eorum
ſubductus è templo receſſiſſet. Jam
quæritur, cur Chriſtus Dominus la-
pidationis mortem ſubire noluerit?
8S. Patres varias afferunt rationes,
præ eæteris autem præplacet Doctiſſi-
mus Salmeron: cuùm DEI Filius e cru-
ce pendens inimicis ignovit, Matrem
ſolatus eſt, ſpiritum in manus Patris

G 4

commendavit, aliôsque virtutum he-

roica-

Ssal meron
ec.

104 °(†)
rôicarum actus exercuit, tum demum
à judæis & militibus pro Filio DEI &
mundi Redemptore fuit agnitus, ex-
clamantibus: vere Filius DEI erat hic
homo! atque ut de hac veritate mi-
nùs dubitarent, de illius Divinitate
elementa, & creaturæ omnes, atque
inter has ipſi lapides teſtimonium per-
hibuerunt, dum petræ ſciſſæ funt, &
rupes ac lapides ex terræ motucon-
tremnerunt. En rationem, cur Chri-
ſtus noluerit lapidari! quia Lapides de-
bebant in paſſione teſtari, & pradicare ejis
Divinitatem: ergo indignum arbitraba-
tur ſibi mortem irrogari ab ea creatu-
ra, quæ ſuæ mortis ferre debebat te-
ſtimonium. Nota tibi hanc dodtri-
nam mi Sacerdos Domini! quale eſt
officium tuum? néôénne verbum Dei
prædicare, virtutes Chriſti populo
imitandas proponere, mortem, paſſio-
nem, & reſurrectionem illius teſtari?
quanta ergo abſurditas, agere fimul
carnifticem & teſtem Chriſti? quanta
repugnantia paſſionem Chriſti ſimul

renovare & laudare? O quantum in-
dignatur DEl Filius tantæ diſconve-
. . 7 .
nientiæ, optaàtque ex animo, hunc ta-

lem vel non eſie ſacerdotem, vel non

eſſe peccatorem!

2

.D.

ſadens

ihl ſel
Deis r
gur ſea
eo get
nicioſih
adnt,
E Oppn
ni dace
Ubaltor
Idres vi
Plrbi
Koktonn
techi
108, H
menos,
6 tamme⸗
mmendat
MMan
ticen
Tum
tlerun
Rcetc
nimar
Phlun
At
Ulk
eni

4(1)&α 105

Nndem .
FN 6. II.
gnit . Deinde quoad proximum ita ſe

21 Reſpectu
DRlem habeat Sacerdos, ut licet etiam in ſe- pronimi, ut

Venmet ipio ſceleratus eſſe decreverit, quod ſcandalum,
6Dn Deus avertat, in publico tamen fu-
negs giat ſcandalum; nihil enim coram
nu Deo deteſtabilius, nihil Eccleſiæ per-
Heim nicioſius, quàm per eos peccata pro-
eond Pagari, per quos maximè præpediri,
eIfG S oppugnari debuiſſent. Scias igitur,
mi Sacerdos Domini, in te omnium
rtlin ſubditorum oculi convertuntur, &
matbin mores vitioſi aut mendoſi priùs, quàm
erae laudabiles annotantur. Quid egerunt
debebn Apoſtoli? prædicaârunt verbum DEI,
ne catechizarunt rudes, ſanârunt ægro-
et 108, liberàrunt à dæmone energu-
Fehn menos, & alia prodigia operati ſunt;
iti & tamen ex his omnibus nullam com-
ten,, mendationem: ex illo autem, quod
fus manus non lavent, quèd ſpicas ex-
gent corticent, aliisque id genus delicto-
G rum minutäs, grande vituperium re-
rit tulerunt. Sic hodiedum fit; etiamſi
mmnnt Sacerdos per integrum annum in cura
α animarum laboriose deſudet, ad po-
on pulum Peroret, juventutem inſtruat,
*grotantibs ſuccurrat, morientibus
aſſiſtat, & alia faciat, ſi tamen uni vel
alteri vitio deditus v. g. bibulus, con-
G ten-

ſel⸗

7 X

Simile.

106 (†
tentioſus, aut verbis impudens ſit,
adeò nullam populi æſtimationem ha-
bet, ut potiùs publicè vilipendatur,
eum ferê in morem, quo Moyſi con-
tigit, qui licèt habuerit mille ſplendo-
res, populus tamen non in hos ſplen-
dores, ſed in Ethiopiſſam illius uxo-
rem oculos intendit.

6. Verùm quòd populus Sacerdo-

tum functiones vilipendat, tolerabile
adhuc malum, illud autem magis de-

plorandum eſt, quòd eorum mores ac

vitia, quaſi ex condicta ſibi lege imi-
tentur. Homines laici ſunt quaſi ſpe-
culum, quidquid agit ſtans ante ſpe-
culum Sacerdos, id imago in ſpeculo
omne æmulatur; hinc impoſlſibile eſt
populum eſſe caſtum, ſi Sacerdos ſit
impurus? impoſſibile eſt populum eſſe
liberalem & charitativum, ſi Sacer-
dos ſit immiſericors & avarus! im-
poſſibile eſt populum eſſe contempto-
rem mundi, ſi Sacerdos ſit faſtuoſus.
Uno verbo, qualis Sacerdos, talis eſt
orulus hæc regula vix unquam fal-
it! Iſraélitzæ in pugnam quondam
pragreſt ſunt contra Philiſtæos, ſed
infelici ſucceſſu! quippe victi, cæſi-
que ſunt, deſideratis quaſi quatuor

1. Xg. *. virorum millibs. Non tamen deſpon-

derunt animo! inſtauraârunt bellum,
utque

Utne
Aeam
lesl
unt
mine,
Corle
crünre

Pool

egon
futtn
tunc
iuti
n
Horun

(†) αι 107
Wet utque Deum ſibi propitium haberent,
orenm arcam Domini de Silo per ſuos ſacer-
Nenm dotes Ophni, & Phinees afferri curaâ⸗
lofſ runt. Quid evenit? infeliciori certa-
egen mine, quàm anteà pugnârunt! cæſa
oſe ſunt Iſraélitarum triginta millia! tunc
Uusum enimveròô mirari, & quærere invicem
populus: cur percuſſit nos Dominus? &
Ged ego cum illis interrogo: quæ cauſa
enm fuit tam luctuoſæ cædis? an populus
uIg;f tunc temporis idololatriæ, luxuriæ,
N injuſtitiæ, aliisque ſceleribus fuit de-
legen ditus? Sacra Scriptura nec verbuléô
u horum ſcelerum mentionem facit!
ane Verùm percipite Cornelium à Lapi- Corn. à Lap.
inſee de: etſi ſcriptura mentionem non fa- n 1. Reg.
oNes ciat, aliunde tamen ſatis conſtat po-c. 2. . .
ess pulum fuiſſe flagitioſum! ex quo
Dundd conſtat? ex eo, quia eorum Sacer-
Cerdotes Ophni & Phinees fuéêre tales!
IY hi victimas, oblationes, & rem Divi-
em nam neglexerunt, & in ipſo templo
Hmß pudenda ſcelera patrârunt; credibile
s ergo eſt, etiam populum peſſimo Sa-
ns cerdotum exemplô depravatum in ea-
nt⸗ dem flagitia proruiſſe; ideò à Deo in-
ternecina ſtrage puniti ſunt, & unà
,ςι cum illis etiam duo Sacerdotes in
um prælio perierunt. Sacerdotes imitatur
alee Ppopulus, verba ſunt citati auéctoris! 6
le quàm luculenter hæc nobis hiſtoria
com-

S

S

103 (†*)

commoenſtrat, peccata Sacerdotum
FEccleſiæ & populo non ſolùm in ſpi⸗
ritualibus, ſed demum etiam in tem-
poralibus eſſe ſumméè pernicioſa! Po-
ulus Iſraél ob impietatem Ophni &

die regiones & regna bellis, fame, &
peſtibůs exſcinduntur, quorum id
culpà fit? reſpondeat mei in vicem
S. Gregorius Magnus, qui cùm inte-
gram calamitatum hecatomben enu-
§& Greg. hom, merat, demum ſubnectit: cujus hoc nißi
17. in kvang. noſtros Sacerdotum pracipuè peccatò agitur?

§. III.

7. Denique erga ſeipſum Sacerdos
ita ſe habeat, ut tanquam exitiale ma-

ditatem fu-

giant. bus ſuis reſiſtat, & peccatorum reli-

quias & affectus in ſe corrigat, vix po-
terit non eſſe erga Deum peccamino-
ſus, & erga populum ſcandaloſus.
Quondam mundi Redemptor ingreſ-
ſus in templum invenit ibi nummula-
rios & nundinatores, qui oves, co-
Marth. 21. lumbas, aliâque ad ſacrificium neceſ-
ſaria emere & vendere non ſine loci
irreverentia ſolebant. Indignatus
Dominus;, fecit de funiculis flagellum,
& E3

hinees prælio periit: eheu! cùm ho-

Reſpeéu ſui lum fugiat tepiditatem; quia niſi hanc
Ppfius ut tepi- Viribus omnibus expugnet, paſſioni-

ELer,

Cunct
gira
Nolem
wul
nen
Man
Wn
nene
Ktiter

Erita

ugat
Rerun

Ne

Aaſk
ltemn
d
ter ſ⸗
Ueb
Suchi
ſun
lucan
it
8.
tiis
Win
Mer
Iarn
Uum

ſelu

( †) £ 109
cetin. S ea, qua par erat, in temerarios ira-
Iumne cundia & auſteritate invectus omnes
umnta gecit de templo. Non admiror hic fer-
vorem, ſed inſtrumentum Domini,
nOtm quo uſus eſt! confecit flagellum ex
lee funiculis? cur ita? cur non bicipitem

m gladiam aut ſaltem nodoſum ſtipitem
gorm arripuit? Percipite myſterioſam ratio-

nem, quam zeloſiſſimus quidam no-

in dip
M ſtri temporis orator aſſignat! baculus
benes ferit alterum, quin priuùs ferientem
iket cangat, flage Ilum autem antequaâm garz, ſerm.
t4 alterum tangit, priuùs ferientis ſcapu- 46. num. 9.

las percutit; flagellò igitur Chriſtus
ad caſtigandam vendentium temeri-
tatem uſus eſt, ut Sacerdotes erudiat,
noren quèd priùs ſeriè, ſincerè, ac efficaci-
ter ſua propria, quàm aliorum pecca-

i ta debeant corrigere & caſtigare; ab-
E ſurdiſſimum enim eſt, ſi cacabus ollæ
e ſuam nigredinem exprobret, aut fe-
irn ſtucam quis carpat in oculo alieno,
eg dui trabem gerit in ſuo.
ſ 3. Ignoſeite, Dilectiffimi, ferven-
l Wtius peroranti; quamquam enim con-
in victus fatear, inveniri quamplurimos
nm Sacerdotes, probitate vitæ, zZelô ani-
nic marum, alisque virtutibus omnibs
e numeris abſolutos; nihilominus, ſi .

8 vel unicum, quod Deus avertat, inter
on voOs degenerem exiſtere contingeret,

e cer-
Ea

PFſal. 90.

Deiz ſerm.
2. in Com.

SS. Milie-

17 Kdn,,

110 (†)
certum eſt, illum plùs poſſe deſtruere,
quàm eæteros omnes ædificare. Scio,
cùm de munere ſacerdotali agitur,
quanti interſit pugnari contra tepidi-
tatem plurimorum ſcelerum matrem,
quæ nemini magis, quàm hominibus
litteratis, conſequenter & Sacerdoti-
bus adhæret. Pientiſſimus Rex David
quondam exultabunda voce ſibi ipfi
gratulatus, ſpem de ſua ſalute vix non

indubitanter ex eo concepit, quèòd

non eſſet e numero litteratorum: Co⸗
niam non cognovi litteraturam, introibo in
potentias Domini. Quæ verò cauſa fuit,
quod ex hoc principio, id eſt ex de-
fectu ſcientiæ & eruditionis ſpem ſa-
lutis concipiat? cauſa eſt, quia ho-
minibus doctis ſœæpe ſæpiſſiméè ſua ſci-
entia fuit pedica ſeu laqueus ad æter-
nam pernfciem, qui certeè ſi è rudi
plebe fuiſſent, non periiſſent. Qua-
re? qua de cauſa? iſtiusmodi homi-
nes, quia ex quotidiana librorum le-
ctione Doctorum in diverſa euntium
ſenſa hauſerunt, gnari ſententiarum
robabilium, incipiunt cum Deo quaſi
icitari, diceréque: Hoc nondum eſt
peccatum! hoc non comprehendi-
tur ſub præcepto! hoc non excedit
rationem conſilii, & quæ ſunt ſimilia?
His principiis dein dementati audacter

Lxv
nonbl
Uib jun
Cunt:
ne⸗

Non ec
eplern
Un fun
tes
4Ppentd
re 8
ſetati
Collet

E ſell

tonbus

i te

ninn
1bpo
zolnnr
Dun
leteri
rs
Cinn
lde
lnd
gnitn
rore
ibus
Wari⸗
en,
an

eſtre
care. N
tali
ntratt⸗
Immmmt
Lhonnt
celti
8Rerbe
Nce di
utemun
Pit, N
Orum⸗C
iroit
lifi
1tent
nshen
glin 4
meſun!
i
len
ſent C
odike
bronn!
D
gtenin
vDee
onn⸗
Prehe,
Dnen
nrſ
ia,
1

(1) III
& vix non temerariè progrediuntur,
non blasphemant & peierant, ſed va-
rias jurandi formulas non exhorreſ-
cunt: non fornicantur, ſed occaſio-
nes & familiaritates haud reformidant:
non conſeêntiunt tentationibus, ſed
easdem verbis & aſpectibs nutriunt:
non furantur, ſed varias diteſcendi
artes uſurpant: Verbô, non quidem
apertè peccant, ſed ad mundi genium
laxe & languideè vivunt, quotidiana
pPietatis exercitia & preces potiùs ex
conſuetudine, quàm ſincera devotio-
ne perſolvunt, immoderatis recrea-

tionibus vacant, ſæcularium coônſor-

tia frequentant, eorůmque mores

imitantur, commoditatibus corpo-

ris potiùs, quàm animæ ſtudent, curam
animarum inter ultimas curas repo-

nunt, & quamvis meliora probent, ac

deteriora ſequantur, tamen deſuper
varias excuſationes ac dictamina ad
tranquillandam conſcientiam excogi-
tant. Quid deinde fit? ex parte DElI
illud fit, quòèd Dominus DEIIS lan-
guidum ſervitium pertæſus ſpeciales
favores ac gratias ejusmodi Sacerdo-

tibus ſubtrahat, quibus ſubtractis illi

gravioribus tentationibus ſuccum-
bent, de peccato in peccatum cadent,;
& tandem in profundum prolaben-
tur⸗

ra & (†) &

tur, ex quo extrahi non amplius po-
terunt, & juſtiſſimè hæc omnia, quia,

Teſus de qui negligenter DEO ſervit, ait Doctiſſi-
Perf. Div. mus Leſſius, meretur, ut DElUIS viciſſin
l. 13. c. 15. non tantam ejus curam gerat. Ex parte

a. 5

autem ſubjecti populi id fit, quôd in

reDivina langueſcat, Sacramenta nau-
ſeet, templum fugiat, rei Divinæ ſo-
lùm ex conſuetudine interſit, in eſum,
in potum, in luſum, in choreas & ſæ-
culi nugas totus effundatur, dein in
grege, qui ad mores paſtoris tôtus
componitur, eadem peccata crebrelſ-
cant, poteſtas infernalis inimici inva-
leſcat, & præterquam quèd infortu-
nia etiam temporalia cumulatim in-
gruant, animæ exemplo ſuperiorum
depravatæ pereant. In Veteri Lege
nil luctuoſius accidere judæis poterat,
quàâm cùm lucerna templi, quam ante

Exod. 27. ſanéctuarium æternus Legifer ardere

Gmile.

præceperat, vel infortunio, vel mi-
niſtrorum incuriaâ extinguebatur; o⸗
men enim erat peſſimum, ad quod
ordinarie bella, peſtes, aliæꝗque cala-
mitates publicæ ſequebantur. Parem
in modum ſi lucerna populi, id eſt
Sacerdos virtutis & boni exempli lu-

5& Mdor. ad mine deficit, ſeu prout S. Iſidorus lo-
Meſanam quitur, dum meritorum lumen per ſcelera
de lapſ. Ja- amittit, quid mirum, quèòd millena

66α.

. tam

ln

Camm c
fortun

Penub
Abenn
Karel
Chie N
lekern
ir,
miſſin
ſebal
ſnnl,
in he
il lm
llet .
Domni
ioni &
teh Z.
Moßen
nhapl
onele

ſan

. (†X) £ 113
npliun tam corporum, quàâm animarum in-
IN fortunia in populo conſurgant?
itd ,. Die illa, qua generoſiſſimus Bel-
HINHidux Joſue contra Amalecitas in valle
UE pugnabat, interim Moylſes in monte
d ad Deum, ardentiſſimas preces fudit:
nenm & ecce! pugnæ ſucceſſus adeò à pre-
in cibus Moyſis dependebat, ut quamdiu
Gh äille ferventi devotione orationi inſta-
oresl bat, Joſue vicerit, quando autem
, remiſiius orabat, Joſue victus fuerit.
um Verba ſcripturæ ſunt: Cum levaret Moy- Ewod. 17-
tant ſes manus, vincebat Irael; ſi autem paulu-
imiciß Ium remiſiſſet, ſuperabat Amelet. Nénne
din id ipſum in hodiernam diem evenire
nulm ſolet? cùm Moyſes, id eſt Sacerdos
Gpeime Domini, cujus ille typum gefſit, ora-
Veri tioni & muneri ſuo indefeſse, ferven-
e ter, Zelosè invigilat, omnia bene,
qumn proſperè, cum benedictione Divina .
ferm in populo procedunt: cum autem ille S
0, langueſcit ac deficit, prævalet inimi-
dem cus, & omnia, quæ tam bonum ſpi-
rituale, quàm temporale concernunt,
“ ſus déque vertuntur. Non fidem mihi
u M adhibetis? adhibete ſapientiſſimo Ori⸗ orgen. e,
, geni: Donec ſamulus DEI elepat altus gayz, ſerm.
erol ſuos ad Deum „ &. proficit in bonè » vincit z. n. 23.
d gens Dei; cum autem dejecerit, & dimiſe-
tit manus, id eſt, altus ſuos, vincit Ame-
3 W lec inimicus. Z .
. H 10. Agi=

114 (1) &

10. Agite, Sacerdotes Domini,

conſiderate, quanti interſit, ut gra-
viſſimis obligationibus ſui ſtats Sa-
cerdos ſatisfaciat! Non locutus ſum
de iis, quæ Sacerdos facere, ſed ſolùm
de illis, quæ fugere tenetur! quoad
Deum tenetur fugere peccatum,
quoad proximum tenetur fugere
ſeandalum, quoad ſeipſum tenetur fu-
gere tepiditatem. Igitur quod pri-
mum concernit, ſtudeat Sacerdos

ſolidum & implacabile peccati odium

animo ſuo ingenerare, ita ut paratus
ſit, fortunas, famam, valetudinem,
vitam, omniâque alia bona potius,
quàm Deum Optimum Maximum, cu-
jus Miniſter & in terris locum-tenens
eſt, per peccçatum amittere. Quod
alterum concernit, videlicet proxi-
mum, bene ponderet Sacerdos, plùs
credi operibus, quàm verbis, nec po-
pulum practicare doctrinam, quam

non videt moribus docentis confir-

mari; proin ſtudeat intemerata vitæ
probirate, atque inculpabili mode-
ſtiâ adeo prælucere ſubditis, ut quod-
libet ejus dictum aut factum in eo-

rum tlificationem cedere poſſit.

Quod tertium denique concernit,
nempe ſeipſum, ſtudeat Sacçerdos, ut

ſacras ſui mune is functiones, & pri-
. vatas

Vtas
glomn
udine
tz h
lli ee
ſet li
Ulin
Gigken
nee
o
Mannin
t,
i g⸗
gen
ſegn
Ulri
lent:
ſm

ſottant

ertian
n
Chr

( ( ir
Dom, vatas domi forisque devotiones non
IE quomodocunque, ex mera conſue-
isi tudine, ſed zelose & ardenter pera-
ansf gat; hunc in finem quotannis per ſa-
Gi cri receſss exercitia ſpiritum reno-
uIin vet, libellos de perfectione Sacerdo-
ceiâ tali tractantes, & facta Sanctorum
I ejusdem ſtatüs ac Ordinis unà cum
eeun ſincero proficiendi deſiderio quotidie
dol pervolvat, cum Patre ſpirituali de ſta-
M tu animæ ſuæ nonnunquam conſilia
ctich agitet, atque Deum in Incruento al-=
uDN taris Sacrificio pro impetrando verô,
eudi ac genuino Apoſtolorum ſpiritu, eãâ-
a queé gratid imploret, qua auxiliante,
Imm obligationibus ſili muneris ſatisfacere
umtm valeat: ſunt autem Sacerdotum, præ⸗
, C ſertim animarum curæ deſervientium
eht tot tantæque obligationes, ut qui vel
tertiam earum partem reipſa impleret, .
ne; ſanctus ab hominibus æſtimaretur,5 nd,
cum tamen eo ſolo contentus, " 4. Te⸗

1 gehennam non ſit evaſu-
nn rus! &c. &,
re
èMD
, H2 HEBDO-

1I (†)
HEBDOMADX SANCTX

Dies II. In honorem B. Mariæ Vir-
ginis.

De Benefſicio Vocationis ad ſtatum
Sacerdotalem.

rſil. 15. Conſerva me Domine, quoniam ſperavi
n te, dixi Domino, VEUS meus
es tu, quoniam bonorum meorum non
eges.
Meditatio I.
Dignitas Vocantis.
Paden I. DEIUS eſt, Sacerdos
vide, quem Dominum nactus ſis,
cui ſervias? Deus eſt, qui te vocavit,
non homo, non Angelus, non ulla
creatura. Deus eſt, cui/homo, Cui
Angelus, cui omnis creatura ſervit.
Deus eſt dives in omnes, quanta fas
eſt alacritate huic Domino ſervias?
quâm felices ſe reputant, qui in au-
las & ſervitia Principum vocantur?
quid autem ſunt totius mundi princi-
pes, fi cum Deo in comparationem
veniant? ſunt inane nihil! imò om-
nis eorum felicitas, dignitas, poten-
tia

ta
inur
tle
Uner
Reni
ln
nII,
futn
tonir
Uind
Dens,
IN1
Cigbe
tonnn
Tnu
Uunin
Wt
Ulns
letben
ſellsi
Ang
nm
Detier
tota
Derier
nin
Mn 1

(†) 117
v tia & majeſtas à Deo dependet. Quod
NH in navi eſt nauclerus, quod in civi-
tate gubernator, quod in exercitu
Mrirl Imperator, hoc idem ſed modo lon-
gè eminentiori in mundo eſt Deus:
ute quidquid pulchrum „ quidquid mag⸗
Sedhm num, quidquid bonum eſt, ab illa in-
finita pulcritudine, magnitudine, &
„ bonitate DEl eſt.
ninn e Punct. I.. Non eges! quia tu ſolus
90 Deus, ſolum, unicum & omne bo-
uno num! ſolus & unicus omnis cauſa &
Origo boni: ſolus extra quem nullum
bonum, in quo omne bonum, hone-
ſtum, utile, delectabile. Solus æter-
num, immenſum, infinitum bonum.
„ Solus tibi ab æterno ſufficientiſſimus,
nullius indigus. Quæſo, quid perde-
ret Deus, ſi hodie periret orbis uni-

Ae

nnd verſus? Perderet nihil! Perierunt ſub
e ipſam mundi geneſin multæ Angelo-
rum milliones, Deus perdiclit nihil!
1 eſ Perierunt Sodoma & Gomorrha cum .
unn tota Pentapoli, Deus perdidit nihil!
ſn Perierunt hactenùàs innumerabiles
lonn animæ in infernalem carcerem æter-

n n 1. 1 .
“ nuùm relegatæ, Deus perdidit nihil!
7 — . . .
DIn ſe & ex ſeè feliciſſimus eſt, & ſi vel-
nd let, poſſet hoc momentòô mille mun-

,arat 2
, dos creare, eésque omnes meris Se-
. raphinis replere?
a H 2 Pund

1
7

e4

118 ⏑ (†) £

Punct. I. Non eges miniſterio meo,

dicat humilis Sacerdos, quia omnia

ſerviunt tibi: non eges miniſterio ul-
lius hominis, quia Angeli ſerviunt ti-
bi: non eges miniſterio ullius crea-
turæ; quia Creator es omnium. Quid
ergo reſpicis ad me pauperculum &
trementem ſermoneés meos? Ad me,
qui quidquid ſum, tuò beneficio ſum:
ad me, qui ex me nil niſi peccator ſum?
ad me, qui licèt modè te diligam,
poſt pauca tamen momenta fieri poſ-
ſum peccator inferno digniſſimus.
O DEusS meus! unde hoc mihi, quod
ſervus tuus ſim? ſi in me prævidiſſes
vivaciſſimam fidem, velut in Apoſto-
lis! ſi in me prævidiſſes imperturba-

tam ſpem velut in Prophetis! ſi in me

prævidiſſes ardentiſſimam charitatem
velut in martyribus, minus admira-

rer, quòôd me viliſſimam creaturam
reſpicere dignatus ſis! Verùm cùm

ab æterno ſciveris, quàm languidé
& oſcitanter muneri meo ſatisfactu-
rus, quàm tepidé & frigidè altari ad-
ſtiturus ſim, quis non miretur tuam
Vocantis Bonitatem ac charitatem?
6! quid retribuam tibi? quid pro
tanto beneficio rependam?

Tro-

o
i
Klnei
dip: (

blrari

eckis
Unchari

Uhitan

tre il
eitnob
0 mil
Cnnſtan
Ci 1
ncelar
Cbls de
Unr
bulty
60 .
Polin

M
or
unn,

2(†) 119

ſtetoht Propoſitum practicum.
demn Dmolandi quotidie Deo ſacrificium lau-

ſnlkrin dis, pro beneficio vocationis. Exemplô
enm S. Luciani Martyris, de quo Eulſe-
Ise pius: Cum in carcere eſſet ſupinus xufeb. lg
niun C fubſtratis teſtulis & pedibus in cippum miſt. c. 1.
petglin injectis, ſine cibo & potu, ſacram
05 Euchariſtiam ardenter deſiderabat, &
efcof qubitantibus diſcipulis, quomodè al-
enck tare illuc inferrent, ajebat: Menſa
te r erit nobis hoc meum pectus, templum
nufit vos mihi eritis ex omni parte me cir-
gnin cumſtantes. Impoſitis igitur ſuo pe-
mie Sori ſignis Divini ſacrificii, ſublato
Nee in cœlum obtutu, & ſacro ritu pre-
tie cibüs peractis, & ipſe Sacramentum
nes ſupra pectus confecit, & aliis diſtri-
IL buit, miro prorsùs ingenio & Sacer-
nchni⸗ dos, & altare, & altero die pro Deo
hoſtia.

creati
fetune Meditatio II.
dlri Indignitas Vocati.
8 gſeun
s DPrIIctum I. Ille Deus, Dominus Crea-
r 1 tor, nullius egens: tu ſervus inu-
tilis, mendicus, pauper, canis mor-
tuus, pulvis, cinis, purum nihil: &

ad te reſpicit Deus? Quæſo ſi princi-
pum potentiſſimus tam impense ama-
H 4 ret

120 (1†)

ret vermiculum, ut illum inter pre-

tioſa cimmelia reponere, aut omni-

nò in corona portare decerneret,

nénne diceres immenſam eſſe æſtima-
tionem, & amorem Principis erga
hunc vermem? tu verò incompara-
biliter aliquid mimus es erga Deum,
quàâm vermiculus comparatus erga
Frincihen „& tamen ad te oculos re-
ectit Deus, & vult te beatum fa-
cere! B
Punc. W. Ad te inquam, reflectit
oculos, qui omnibus indiges, & cui

omne non ſufficit, niſi Deus? ad te,

qui terràâ indiges, in qua ambules, aére,
per quem reſpires, igne, qui te fo-
veat, ſole, qui te illuminet, cibo,
qui te reficiat, veſte quæ te tegat,
Deo qui te ſatiet. Mi Sacerdos, cor-
pore tenús quid es, quàm morborum
ſeminarium, corruptionis ſpeculum,
temporis ſpolium, mortis mancipium,
viva mors, & ſenſitivum cadaver?
Animâ tenùs quid es, niſi ignorantiæ,
& malitiæ exemplar? Deus tibi à pri-

mo Ccreationis inſtanti millena usque

/
huc contulit beneficia, & tu totidem
Deo retuliſti peccata! Et tamen
Punc. WI. Te reſpicit ille, cui ſer-
viunt Angeli,; & cum Angelis omnia?
Tu quid ad hæc omnia? quid cum
Omnhl⸗

Othti
nöil

Nene
Dlla
6 In
Dono⸗
Pins,
Niite
Mecar
ten
i!
uf
A
uche
l
canth
Petke
Ie
Mlri
les:
EMn⸗

dene

Js

1 . 4
(†) 121
eh omnibus, quid cum Angelis purifſſi-
Men mis illis ſpiritibus comparatus, qui ter-
cend renæ nihil fæcis habent, qui nutum
edin DEl accipiunt pro imperio? ah! non
es Angeus, mi Sacerdos, ſæpe nec
ncoom homo es, ut jumentum factus inſi-
ne piens, Et tamen Angelos ab altaris
ts miniſterio excluſit, & te hominem
ocla⸗ peccatorem aſſumpſit, atque ſuum
beauum in terris Vicarium conſtituit? ah!
quid DEO in te placere potuit? an
,NEH tua fides? ſed hæc ſemi-mortua eſt!
6& an tua ſpes? ſed hæc infirma eſt! an
At tua charitas? ſed hæc fere extincta
Nlee eſt! an tuus zelus, ſed hic mirum
is quantùm tepeſcit! fons omnium
net, perfectionum! quid placere tibi in
e me viliſſimo homuncione potuit, ùt
dα. miſericordes oculos ad me reflecte-
noH res? vocaſti quidem Petrum in mari,
He & Matthæum in telonio; verum hos
nnes“ vocare poteras ob merita prœæviſa!
no quis autem ego? &c.

ng
Ptkiit . Propoſitum practicum.
G .
en 1 Profunda humilitas coram Deo, praſer-
t l. . . . . A
g im in ſacris functionibus. Exemplô
det S. Philippi Nerü, qui cùm inter oran-
dum, aut ſacrificandum in extaſes ra-
peretur, futura cognoſceret, aut

i H 5 c&œle-

X

122 α (†) &

cceleſti luce in altum elevatus collu- pent 6

Mich. à.
Calv. c. 14.
§. 1. n. 5 .

Menoch.
cent. 6.
E. 14.

ſtraret, ad Deum dicere ſolitus eſt:
6 Domine indignus nimis ſum, quem
tot beneficiis cumules! quamvis enim
hodie amicus tuus ſim, fieri tamen
facilè poteſt, ut cras erga te Jjudam
proditorem agam. F
Meditatio III.
Altitudo Winiſterii.
Unck. J. Hæc colligitur I. Ex po-
teſtate Ordinis; dicitur enim Sa-
cerdoti ordinando: accipe poteſta-
tem coônficiendi, non cœlum, non
non terram;, non quidquid pretio-
ſum, & artificioſum eſt; ſed confi-
ciendi corpus & ſanguinem Domini

noſtri ESII Chriſti, quid amplius

dici poſſet? Hæc péôteſtas Regiam,
Angelicam, & Maternam Beatiſſimæ
Virginis poteſtatem longe ſuperat:
Imprimis ſuperat dignitatem regiam;
quia in firmamento Eccleſiæ Sacerdo-
tium dicitur luminare majus, & Rex
luminare minus. Dein ſuperat dig-
nitatem Angelicam; ideò legimus
quod Angelus cuſtos, qui clienti ſuo
ſemper præcedere ſolebat, poſteà
cùm cliens factus eſt Sacerdos, illi
præcedentiam dederit. Demum ſu-
perat

me; I
ur te
1trerd
Monini
g.
eini
4 Der
lns ſ
1r ſie
mine
Cobus
1t Mo
UIN!
Cerdos
ſun
nte⸗
tulinen
Dynen
ltegt
lnin
tur⸗ en
l
ſores
ſereo
leo
PIne
dopel
1t,

„(†) ☚ 123
tus eh perat dignitatem Maternam Beatiſſi-
lesé mmæ; Iuuic enim dictum eſt: Perficien-
lun er tur in te, quæ dicta ſunt tibi 4 Domino 3 )
unen at verò Sacerdos ipſe conficit corpus
ſen am Domini fuu.
ean Bunct. I. Porrò colligitur ſublimi-
tas Miniſterii ex poteſtate jurisdictio-
nis, per quam Sacerdos cœli claviger
. eſt, & mundi totius judex, ſolvens &
ligans ſuper terram, quod ſolvendum
aut ligandum judicaverit. Fingamus
hominem, qui nigerrimum Æ-hiopem
duobus verbulis dealbare calleat, non-
ne prodigioſa foret hujus hominis
virtus? quid autem aliud facit Sa-
cerdos abſolvens poœnitentem,
quàm quod illi per duo Verba, Ab-
ſolvo te, infernalem fuliginem peccati
abſtengat, & gratiæ Divinæ pulchri-
tudinem reſtituat.
Punct. II. Hinc eſt, quòd Sacer-
dotes tam ſublimibus prædicatis paſ- ,
ſim in ſcripturis honorentur; vocan- Matth. 2.
tur enim Angeli, ſal terræ, lux mun- Tize,.
di, lucerna ſuper candelabrum, Pa- . Cr. 4.
ſtores, Doctores, diſpenſatores my- 1. Zim. 3.
ſtericorum Dei, Epiſcopi, Pontifices, Zit. 1.
Præpoſiti, Vicaril ipſius Chriſti, Di- Hebr. .
vinæ voluntatis interpretes, fidelis . e,
populi ductores, Veritatis defenſo-c e. o te⸗
res, hæreſum flagella, rerum cœle-„ 2, S.
ſtium

124 ◻ (†)

ſtium Præcones, & Dei gloriæ Zela-
tores. Non poteſt dici, ait S. Pro-
ſper, quàm ſancti debeant eſſe Sacer-
dotes, cum ipfi fint quid velut novi
quidam Aarones incenſum precum
Deo offerant, illius Majeſtatem pla-

cent, & juſtitiæ rigorem impediant.
O mi Deus, quid eſt homo, quia ſic
magnificas eum? Nimis honorati Junt

amici tui. &c.

Propoſitum practicum.

Hac poteſtate atendi non perfunctorit,
ſed ocum omni ſolicitudine, humilitate &
modeſtia. Exemplis S. Joannis Chry-

ſoſtomi, qui tanta cum ſancétitate, &

animi puritate ad Altaris Sacrificium
accedebat, ur meruerit Angelos ſibi
miniſtrantes & aſſiſtentes intueri, &
ſupernis viſionibus honorari. Ali-
uando cœlcſtes hi favores illi defu-
ére, & hoc ex culpa aſſiſtentis dia-
coni, qui ſub ſacrifieio curioſos ocu-
los in fœminam conjecerat. O bone
Deus, ſi immundities aliena nocuit
ſacrificanti, quantùm nocebit pro-
pria?

Medi-

4

in

Pln

V
gui
Aum
hran
Cencl
ormp⸗
tan
lbe
Cum
Tunubr
Cereg
gepre
terſor⸗
(Kori
Cleyv
Ehrt
et,
Ce
er
lerin
torib
Unil
ul,

lorie
Ait .N
elle aee
Veluto⸗
um preor
Alaten

inpelun

0, gint
No1,

M.
nfuct

lfniltel.

hnnbl
nltie,
ucf
lnen
intuell,’
i

„ (1) ₰ 125

Meditatio IV.
Inoratitudo Sacerdotis.

Cum in honore eſſet, non intellexit.
Pſalm. 28. .

Unctum I. Fingamus Mercatorem,
qui in urbem delatus margaritam,
ſeu unionem, quem verùm exponit,
ſupra modum dilaudat ac deprædicat,
dicendo, eſſe pretioſiſlimum, eſſe
incomparabilem, eſſe ſupra mundi
thefauros, interim dum hæc dicit,
ſubitò lapillum illum in ſordidam la-
cunam abjicit: quis non ex circum-
ſtantibus hoc vise miraretur, cre-
derétque falſum eſſe, quod mercator
de pretio lapidis jactitaverat? & me-
ritò, quod enim pretioſum eſt, in-
ter ſordes non abjicitur. Huic mer-
catori nonnemo Sacerdotum ſimilis
eſſe videtur, qui ore tenus ſui ſtats
dignitatem mirum quantum debucci-
nat, & per eam ſolùm vocem: Sa-
cerdos ſum! omnium populorum ge-
nuflexionem ſibi deberi exiſtimat: in-
terim confabulationibus, compota-
tionibus, ac ſæcularibus nugis ſeſe
immiſcet: nénne meéritò dicent po-
puli, non tantam debere eſſe digni-
tatem

.

126 (†) £

tatem Sacerdotum, quæ ab ipſis Sa⸗
Salvian, l. a. cerdotibus adeò vili penditur; Qui
ad Eccl. Cath. eſt dignitas in indigno, niſi ornamentum
in luto, ait Salvianus?
Punctt. I. Plane non intellexit
Sacerdos altitudinem ſui ſtats; hinc
ad ſordes, ad volutabra luti, ad vo-
mitum cum canibus, hoc eſt, impu-
ris hominibus ſe abjicit. Non intel-
lexit pretium poteſtatis ſibi creditæ,
pretium corporis & ſanguinis JEslI
Chriſti; & hinc vel adminiſtrare ne-
gligit, aut non niſi lucri temporalis
gratia, aut ex acedioſa conſuetudine,
aut cum tædio adminiſtrat. Non in-
tellexit pretium jurisdictionis, qua
eccatoribus cœlum reſerare poteſt
vel claudere; & inde tepor & torpor
in excipiendis pænitentium confeéſſio-
nibus? Quapropter merito exclamat
3g. Chryſ. S. Chryſoſtomus: Multi Sacerdotes,
om. 25. 1ͤ pauci Sacerdotes, multi nomine,
Merth. pauci opere. Cathedra non facit Sa-
cerdotem, ſed Sacerdos cathedram,
nec locus ſanéctificat hominem, ſed
homo locum.
Puncdk. WI. Ohriſtus Dominus civi-
tatem Hieroſolymitanam intuitus
flevit ſuper illam, dixirque: utinam
cognoviſſes & tu! O quoties has
ipſas querelas repetet ſuper Sacerdo-

tem:

tem: ut
Coonoil
Ditonen
il eh tali
Tincion-
Pmares
non nego
all e
um me
gum mi
ten! hi
i diſt⸗
ts
lorl in
i gn
NS, ad
un C
ler Alüme
Mens gen
8 e
1

mn ſn
ten ect⸗
. by
t inno⸗
Cherfe
Mnorn
rert:
ns M
1 don

H „ (1) $ 12,
tem: utinam dignitatem ſtatũs tui
cognoviſſes & tu, non quidem cog-
nitione merè ſpeculativa, ſed practica
id eſt tali, qua mores, & vitæ teno-
rem dignitati ac altitudini ſtats con-
formares? Non nego, Domine,
non nego, habes fatentem reum,
haud ſatis intellexi dignitatem, ad
quam me evezxiſti, & poteſtatem,
quam mihi contuliſti. Ideò vitam
cheu! huic dignitati & poteſtati om-
ninô difformem! debuiſſem inter ſæ-
culares vivere ut Angelus, & pro
pudor! inter Angelos vixi ut ſæcu-
laris, atque ad nugas „ ad riſus, ad
W jocos, ad vanitates effuſus, mode-
Gins, ſtiam ac gravitatem ſacerdotalem in-
ene ter ultimas curas repoſui. OO DElIIs
gr meus deinceps non ſie! ero alius!

dbiſ
ciung
oftone

On ine
ſtarts;
