tM porum cuidam ſpecioſa poma dono'. p. Zit. 15.
O allata fuiſſe, quibs ille haud parùm e.6. 5. 6
Ierhe delectabatur: deliberabat deinde, cu-
te jus cuſtodiæ hos fructus in paucis ſibi
AdS Eſtimatos demandare vellet. Et ecce!
Fone obtulit ſe ad hanc ſpartam ſuſcipien-
E,. dam ejus cognatus, ſeu ex ſorore Ne-
Iÿ pos, cui Epiſcopus paulèò ante benefi-
oig cium curatum contulerat. Veruùm re-
ſen . B 3 ſtitit

oliva l. 6.
Ero mat.

22 (†4) *

ſtitit Præſul, nec tantam confiden-

tiam in dexteritate cognati habuit, ut
ei pomorum cura demandari poſſet:
tum enin weroô aulicorum nonnemo
ſubintulit: quid hoc paradoxi Reve-
rendiſſime? paulò ante cognato mil-
lenarum & ampliùs animarum curam
demandaſti, & nunc ineptum judicas
ad poma cuſtodienda? Salsè, ſed be-
nèe dictum! O quoties idipſum repeti
hodiedum poſſet? aſſumuntur ad ſa-
cros Ordines homines bardi & inepti
non ſuis meritis, ſed favore patrono-

rum, promoventur ad curam anima-

rum, qui vix capaces ſunt ad curam
pomorum. OQ ſt ego adſtarem ad la-
tus ejusmodi Principum aut Nobi-

lium, qui incultos, indignésque id ge-

nius homines ſtatui ſacerdotali recom-
dando obtrudunt, dicerem illis in au-
res verba Doctiſſimi Olivæ: Quid paſto-

rem deſignas, qui lupus eſt? ſi modo lace-

rat, dum ovis eſt, quam putas edet ſtragem,

ſi rexerit? infeliæ recommendatio!

certum enim eſt, quòd omnes intruſi
hujus Clerici negligentiæ, omnia pec-
cata, omnia ſcandala, omnésque ani-
marum ruinæ, aliaque damna, quæ ex-
inde conſequuntur, coram Divino

tribunali in caput illius redundatura

ſint, qui recommendando indignum

promo-

nüder
boitul
oen
hunenn
here
onnl
Puum
ucien
ſedbe⸗
nee
radl
Lineti
ton⸗
anime⸗
Hcuran
1 40 l
Wo⸗
neige
lfeco⸗
isinn
icſte⸗
,
O
nd,
6immn
Niaper
ie
vre⸗
Dinmn

Gonn
pton⸗

(†) &

promovit: qui ordinant indignos, ait

S8. Chryſoſtomus, eisdem ſubjacent
ponis, quibus illi, qui indigni ſunt
ordinati, etſi dicant, ſe eorum vitia
ignoraſſe: unde Apoſtolus ad Timo-
theum: Manus citò nemini impoſue-
ris: imò ex hoc graviûs crimen effi-
citur, quoniam promoverunt eum,
quem ignorabant, atque ſic id, quod
putabatur eſſe excuſatio, fiet accuſa-
tio. Præterea certum etiam eſt, quòd
in illa die promotus promotori, 1oc&
gratiarum actionis mille diras & ful-
mina imprecaturus ſit pro crudeli be-
neficio, quod & ipſi, & ſubditis ſuis
animabus æterna pernicie ſtetit! Tem-
pore paſſionis Dominicæ duo ex Di-
ſcipulis Chriſti atrium ſacerdotis in-
greſſi ſunt Petrus & Joannes, ſed di=
ſpare prorſus eventu! Joannes inno-
centiſſimè ibi converſatus absque con-
ſcientiæ nævo rediit: Petrus autem
turpiſſime depravatus, trinæ negatio-

nis ſcelere animam coinquinavit.

Quæ cauſa hujus differentiæx? cauſam
ſatis indicat ſacer textus: primus in-
travit cum 9ESll, alter introductus eſt
ab oſtiaria. Ecce! qui intravit cum

. Chryſoff.

.2. de Dign.
Sacerdet.

Joan. 15.

JESLI, feliçiter evaſit periculum: qui

autem introductus eſt ab ancilla mi-
ſerè cecidit: Norint ergo; ſübjungit
B 4 hic

Palat. in
atth.
C. 26.

24 (†) £

hic Palatius, qui in Eccleſiam ingrediun-
tur non merito ſuo, ſed aliorum ſavore,
facilem ſe habere ruinam, & paratum ſibi
eſſe pracipitiun. O quoties idemmet
hodie contingit! eſt forſan apud No-
bilem laicum, aut Præſulem Eccleſia-
ſticum ancilla oſtiaria, aut culinaria
in ſervitiis, habet cognatum aut fra-
trem, qui minùs favente minervâ per-

currit ſtadium litterarium, & jam in-

eptus ad militiam, ineptus ad opifi-
cium, ineptus ad ſæculare officium
quid agere, quò vela dirigere debeat
ignorat; igitur ancilla opportunis im-
portunis precibüs aures Domini fati-
gat, rogitans, ut hunc ſuum cogna-
tum ad S. Ordines recommendando

promoveat. Quid facit dein iſte Cle-

ricus ab ancilla introductus? facit;,
quod fecit Petrus in atrio! Eacilem ha-
bet ruinam, & paratum ſibi præcipitium! &c.
Neque ſatis malorum eſt, quègd re-
commendatus in ruinam, & præcipi-
tium cadat, augetur malum, quèd
etiam recommendantem ſecum in rui-
nam trahat: iſte enim, cùm in juſtitiæ
diſtributivæ, & SS. Canonum leges,
qui in ejusmodi promotionibus digni-
orem digno præferri præcipiunt, gra-
viter impingunt, reverà conſeientiam
lethali delicto lædunt, & alia graviſ-
ſima

I
ter
aIl

lte
fun
Der
(01
Di
d
gi⸗

Pat

e

Cor
1
Us
Vin
d
tel
a
ſice
guo
ltn
gli
An
Een
tel
Vian
Gu
tam
nur,

eli
aon,
un in
emmne:
ud N⸗
cclelr⸗
blinurn
Ult hie⸗
ier⸗
nnr.
dop⸗
OKenn
deben
unisin⸗
inifi⸗
coga⸗
obance
ſtee
ln
ilnte
iuni⸗
aoc
Nrrtt
1)
minnu⸗
uttc
lepen
1

unch —„

ſenin
lagenn

(1) &W 2277
fima mala cauſant. Inter hæc mala il-
lud eſt, quòd digniores, dum præ-
teriri ſe præ minùs dignis conſpiciunt,
animô cadant, & ex juſta puſillanimi-
tate ſacras functiones deinceps per-
functoriè agant: illud eſt, quèd ſu-
periorum, quos adeò perperâàm agere
conſpiciunt, vilipenſionem conci-
piant, aut omninò famam proſcin-
dant: illud eſt, quòd litterarum ſtu-
dia negligant, & potiùs acquirendis
patronis, quâm virtuti ſe impendant,

S&— quæ ſunt alia mala, quæ paſſim au-

tores recenſent.
13. Adverte igitur ex dictis omni-
bus, mi Candidate, adverte, quam
viam tenere, & quos ſcopulos in ar-
duo vocationis tuæ negotio declinare
debeas: ſi non alio quàm ſuperbiæ,
avaritiæ, aut gulæ motivo ad ſtatum
ſacerdotalem impelli te ſentias, aut
quod pejus eſt, etiamſi talentis, & qua-
litatibus ad arduum hoc munus re-
quiſitis careas, tamen Sacerdos fieri
ames, ut parentibus aut patronis pla-
ceas; per tuam te ſalutem oro & ob-
teſtor, verte temonem, elige aliam
viam; conſultiùs id utique feceris,
quâàm ut te ipſum, & neſcio quan-
tam animarum appendicem in æter-
num exitium præcipites. Diſicile eſt,
BB 5 ait

26 (†1) £

5. Leo, ep. 35, ait S. Leo Papa, ut bono peragantur exi-
ad Epic. tu, qua malo ſunt inchoata principio. Cœ-
Arie. leſtis ſapientiæ Magiſter expreſsé eru-
dit hominem, quoòd ſi turrim ædifi-
care velit, priùs ſedens computet ne-
ceſſarios ſumptus; ſi enim cautelàâ
hac non præmiſsaâ jaciat fundamen-
tum, & dein ædificium ad perfectio-
nem deducere non poſſit, exponet
ſe ludibrio hominum dicentium, ecce!
hic homo cœpit ædificare, & non
potuit conſummare. Quantèò magis

igitur neceſſarium erit, mi Candidate,

ut, priusquàm ſtatum eligas, qui cæ-
teros hominum ſtatus altitudine, ve-
luti turres cætera ædificia, tranſcen-
dunt, priùs ſedeas, & computes,
quas qualitates poſſideas, quibus vi-
tiis, aut pravis habitibus obnoxius ſis,
an par ſis obligationibus ſtats, qui-
bus motivis in hunc potius, quàâm
alios rapiaris hanc cautelam ſi adhi-
bere negligas, & cæco impetu ad8S.
Ordines convoles, certè in illa die

& hominum & dæmonum riſui ac lu-

dibrio te expones. Neque putes, te
aliorum, etiam ſuperiorum aut exa-
minatorum, qui Sacerdotio te ido-
neum æſtimant, judiciô ſatis tutum,
excuſatumque eſſe; hoc enim eorum
iudicium non rarò ab ignorantia ori-
ginem

n
ie
1
ue
Tun
cur
rer
ne
ex
nit
ſac⸗

ln

Alt
l
Lern

G
cpll
Cla
Inan
a
eint
ſuri
bort
el⸗
epen

„ (†) £ 27

tr ginem habet, dum ejusmodi candi-
datorum mores aut vitioſos habitus
Len- haud ſatis perſpectos habent. Hi ſi
ipſis, ut par eſt, detegerentur, aliud
te⸗. ſæœpe de talibus ferrent judicium, &
calthh quos modèô ad ſacros Ordines & cu-
Pme ram animarum evocant, dein ſponte
o. currentes vi retraherent & abſterre-
Noe rent. Unde 8. Chryſoſtomus docet, .
ne vim quidem & minas ſufficientem
Erm excuſationem præſtare iis, qui indig-
nitatis, & inhabilitatis ſuæ conſcii
te ſacerdotium ſuſcipiunt, id quod ſimi-
gucr⸗ litudine explicans Sanctus Doctor
ne,ſe ait: quæſo ſi hominem quempiam
er ſuſpicans eſſe fabrum ad opus voca-
rem, & ille dein, qui nihil minùs

whote, .
R quàâm faber eſt, materiæ manum ad-
eh movens, ligna & lapides diſſiparet,
D 6. domum veròô ſic conſtruat, ut ſtatim
lo)

collapfura ſit, an talis ſe abunde ex-
l cuſaret, ſi diceret, ſe ab aliis coactum
118 manum operi admoviſſe: certè ne- S§. Chryſoſt.
d=e quaquam; oportebat enim aliis vo- l. 4. de Sa-
. cantibus pedem retrahere & tergiver-* erdot. c. 2.
ſari. Multò magis ergo reluctari o-. 11.
portet illum, qui ad conſtruendos

finckr⸗
hnch 1e

en . 1 . .
di cœleſtis Hieroſolymæ lapides, id eſt,
ad ſalvandas animas, huic muneri in-
eo eptus deſtinatur.
neo
a.
.. IV.

gin

Simile.

28 (†*)
G. IV.

An & quomodò corrigendus

ſit error in electione ſacerdotii & cu-
ræ paſtoralis contra Vocationem ad-

14. EVax cogitabit forſan nonne-
mo, quem lancinata conſci-
entia de errore hac in re admiſſo ac-
cuſat. Evax! etiamſi in electione cu-
ræ paſtoralis errem aut erraverim, ta-
men error non eſt inemendabilis! Im-
prudenter ſibi applaudit, quisquis ità

cogitat; morbi non ſunt conſciſcendi

propter remedia, nec quisquam tem-
peſtuoſum mare adibit, quia ſpes af-
fulget confracti navigii tabulà emer-
gendi in littus. Remedium tam per-
nicioſo errori proficuum non ex te,

mi homo, ſed ex Dei Bonitate depen-

det, qui licèt ex veneno medicinam
præparare poſſit, ad id non tenetur,
& multoties etiam ſi præſumptuoſa te-
meritas acceſſerit, non volet. Veriſ-
ſimum quidem eſt, inter homines via-

tores & Angelos eam differentiam in-

tercedere, quæ inter pictores, & æri-
fuſores, quorum illi commiſſos pin-
gendo errores facilè, iſti autem nullo
modo emendare poſſunt. Angeli mo-
mentò

ſta
&

na
ler

r
ere
G
Ne
gll
Vel
tü

(†1) £ 29
mentô uno totum ſuum opus, ut ita
dicam, fuderunt ex metallo, & quia

fundendo erraârunt, monſtroſum etia-

num opus eſt, & erit, quandiu erunt
Angeli. Homo paulatim, vêlut va-
rio colorum duétu opus ſuum perficit,
unde & emendare poteſt, quod erra-
tum eſt: nihilominus ut remedio ſit
locus, bene conſideret ille, qui te-
merè animabus paſcendis ſeſe addixit,
an error admiſſus ſit circa ſubſtan-
tiam, aut circa accidentia, & circum-
ſtantias; aliud enim eſt, ſi haſta tota
ex ligno conſtet, & aliud ſi ferri præ-
fixi acies minus ſit acuta.
I15. Quoad ipſam electionis ſub-
ſtantiam videtur erratum eſſe, ſiquis
& ſuo; & aliorum judicio iis deſtituitur
dotibus, quæ ad eam vitæ conditio-
nem requiruntur, ſic ut neque doctri=
nam ſufficientem, neque pro ea acqui-
renda ætatem & capacitatem habeat.
Et quid tune agendum? qua ratione
error eſt emendandus? Dico cordate,
excutiendum eſt onus, cui ferendo
quis par non ſit, cedendum eſt officio!
Nec aliter ſe gerat, neceſſe eſt, quis-
quis moribus eſſet tam perverſis, ut

alios ad flagitium incitaret, nec eos

vel propter pravæ aſſuetudinis violen-

tiam, vel indomitæ indolis aut affe-

ctuum

De Elect.
Diſt. 26.
G. Nunce
autem.

30 (†) £

ctuum pugnam emendari poſſc ſpera-
ret. Quidquid impedit naturâ ſua,
ne quis primô dignitatem aliquam ac
provinciam conſequi poſſit, idipſum
etiam facit, ne poſſit adeptam reti-

nere, atque ex hoc genere in caſu

præſenti ſunt duo illa, ignorantia, &
perverſitas: conveniens igitur ſcien-
tia & morum ſancétitas ea proportione
requiritur, ut muneri reſpondeat, ſic
ut utraque parochus non aliter emi-
neat in populo, quàm eminet paſtor
ſupra gregem. Talis eligatur, cujus com-

paratione cateri grex dicantur. Erit forte,

qui ad hæc tanquam ad fulminis frago-
rem expalleſcat? ſed nunquid præſtat

officio parochi cedere, quam j
nunquid præſtat recipere ſe in tutum,

quàm agere ſe præcipitem! nunquid

præſtat renuntiare, quàm æternum
perire? an non inſania eſt, excubi-

torem agere coεccum, & tam aliorum,

quàm ſui curam ſuſcipere, in interri-
tum utriusque? quid tandem de tali
homine fiet? pròô! quàâm nullum ejus
planctus olim admittet ſolatium? mo-
rientur agnati, quos Chriſti patrimo-
nio aluit, deprimetur familia, quam

evectam voluit, peribit quidquid cha-

rum habebat in mundo, interim cru-
Ciatus ejus & poœna per omnia dein-
ceps ſæcula non finietur,
16. Quod-

ure cœli?

no
l⸗
tins
b
un
tiv
Pon
tio⸗
Pr
vit
ten
ben⸗
bati⸗
Deo
E 4
Cern
ce⸗
clen
Catie
Certa
Mare

lan
Iiͤt
lenn
ei
Nt
de
Tun.

(†) & z7 W

16. Quodſi verò in electione error

N non in ſubſtantia „ ſed in adjunctis &
circa modum admiſſus fuerit, promp-
om⸗ tius etiam erit remedium. Hujus gene-
ihm ris error foret, ſi quis Paſtoris munus
ſuſcepiſſet, dotibus quidem requiſitis
“ abundé inſtructus, ſed ſolùm ex mo-
E tivo temporali, v. g. propter eſum aut
Cer. potum, vel ſolo avaritiæ, aut ambi-
d rionis ſtimulo impulſus. Talis, ait S.
lt, . S. Frang. Ja-

Franciſcus de Sales, non ſuſceptum lefin os
en „itæ ſtatum deſerere, ſed pravam in- 91 e Ss,

„ . 1. C. 1.
it tentionem mutare debet 5 conſiderer - 3.
ſh bene, quæ tandem ſit ea rerum pertur-
hH

batio, quod in Dei Eccleſia non ipſe
. Deo, ſed Deus ipſi ſervire debeat!
Dne ea autem deformitate perſpecta de- .
e Ccernat ſecum ipſo, per omnem dein-
uImd ceps vitam præferre lucra Dei, & in-
d crementum gloriæ ipfius, atque vo-
tenn cationem ſuam per bona opera ſtats
NE certam reddere, & virtutibus exor-
loum nare ſatagat. S. Stephanus Hungariæ
nd. Rex, adhuc idololatra, adamabat Giſe-—
dell lam, formoſiſſimam Henrici Imperato- ſ ihi en
nes ris filiam, cumque illa gentili principi// .
hdo. ſe nullatenũùs nupturam aſſueveraret, “
nin ejus amore baptiſmmum & fidem ſuſce-
Jum pit. Profanum hoc fuit, & nullatenus
Adr., à Deo profectum converſionis moti-
n vum; nihilominùs poſteà ex motivis
gel⸗ S ſuper-⸗

kion.

S&. Bern. epiſt.
ad Arda-

32 (1†1) £

ſupernaturalibus ſacroſanctæ huic

fidei tam conſtanter adhæſit, ut illam,
Zelo prorſus apoſtolico, per om-
nem Hungariam propagarit: ſic agat
Clericus malè ingreſſus: ſi intentione
profana S8. Ordines, aut curam paſto-
ralem ſuſcepit, jam vitium ingreſss
laudabili progreſſu corrigat; uti enim

nil prodeſt benée cæpiſſe, & male

proceſſiſſe; ita defectus boni initii
ſupplebitur laudabili officii ſuſcepti
adminiſtratione. Ita S. Bernardus
Ardutionem Epiſcopum Geneven-

ſem, recèns electum admonuit, ſcio,
ajebat, chariſſime, quòd cathe-

dra, quam nuper ſortitus es, homi-
nem multorum meritorum expetat;
qualia in te aut nulla; aut valde exi-
gua præceſſiſſe dolemus: nihilominus
poteſt Deus de hoc lapide ſuſcitare
filium Abrahæ. Fecit Paulum ex per-
ſecutore Doctorem gentium: voca-
vit Matthæum de Telonio, & Am-

broſium de Palatio, hunc ad Epiſco-

atum, illum ad Apoſtolatum! tu
igitur his & hujusmodi animatus ex-
emplis, prœcinge velut Vir lumbos
tuos, & delicta juventutis tuæ dele-
at veſpertina correctio. Honorifica
miniſterium tuum gravitate morum;
maturitate conſiliorum, & actuum

honeſtate! Ita Bernardus.

17. Po-

Prenl
Iis f,
tio e
Niun
iji/
dee
Mm!
UIN
No
Eiſkhe
ſtt
10,
Kran
Neris
cei

n

(rE S
u. 17, Poteſt etiam quis erräſſe non
tiun in fine duntaxat, ſed & in mediis, pro-
erm curando beneficium, aut 88. Ordines
per aliorum patrocinia, nonnunquam
entoe ita ſordidè ac putide ſe abjiciendo, ut
npe non parùm inde dedecoris in Sacerdo-
geßh talem Ordinem redundet: Ambirioſi.Den
cenin quidem ait Seneca, ad dignitates nifi zr. Maz. i4
nde per indigna non ducit. Hoc autem ſi prafat.
Umm accidit, quid confilii? Etenim libelli
ſe ſupplices, quibs beneficia quærun- 2
I6E tur, ſancto Bernardo viſi ſunt pro.
nee ceſſus judiciarius abundè ſufficiens ad:
itſ ad hoc „ ut ejusmodi ambientes ulti-
ma ſententia procul amoveantur à
UI. Prenſata dignitate, omni appellatio-
eem Ris remediò denegato: Sanè buic nego-
Aen⸗ zi0 non ſe ingerat rogans, ſic ille ad Euge-
nms nium Papam ſcribit: pro quo rogaris, ſif g gerz. I. 4.
lirre tibi ſuſpectus, i autem pro ſ rogahz gam de conſid.
hel⸗ Judicatus eſt. Enimverò ſi Imperato-
ν Tum leges eum Tutoris munere indig-
Ar num cenſent, qui ipſe ſe ingerit, etſi
ir non niſi de bonis caducis res ſit, non
“ difficile erit judicare, an ille dignus
aer ſit tutando Ohriſti Salvatoris theſau-
amte r0, imd illo fere pro arbitrio admini-
eer ſtrando, qui tot precibis ejus ſe mu-
m neris Candidatum profitetur. Quod
3 ſi dein precibus abjeétiones accedant,
e⸗ & putidæ obſequü delationes, S. Jo-
C annes

/

2 Onſ.
pzm. 3. in pecunia loco aduleris? Quid autem reme-
acz. apoſt. 1 Qu

34 (†) ₰
annes Chryſoſtomus tenere ſe non
poteſt, quin magnis clamoribus eos,
qui horum ope aſſurgere conantur,
eodem planè loco, & numero habeat,

quo illos, qui beneficia emunt: quam-
quam enim aurum cum Simone non
offerant, offerunt tamen adulationes,

quæ hami inſtar ſunt, ad dignitates
piſcandas, magis quidem tecéti, non
minus tamen potentes, quàâm aurum
ſit: Quid refert, ſi non das pecuniam, ſed

dii ſupereſt illi, qui beneficium aut

88. Ordines per patrocinia, recom-

mendationes aut adulationes ebblan-
ditus eſt? an munere cedere debebit,
etſi de eætero dotibs requiſitis non
careat? Reſpondeo, non debebit ce-
dere! pergat is in adminiſtrando ſuo
munere, emendato tamen infauſto

ejus principio per ſeriam deteſtatio-

nem, ne peſſimum in finem ſic proſe-
quendo dedueatur.
18. Quodſi quis præter hæc obſe-

quia eò proterviæ eſſet progreſſus, ut

damnabili prorsùs ratione pecuniis
auro Parochi dignitatem emendo ani-
mam vendere ſit auſus, hic enimverò
in aperto verſatur damnationis diſcri-
mine. Huic quid ego dicam? an il-
lud: Pecunia tua ſit tecum in perdi-
tio⸗

.

ſe

Nt
ln
ſen
led
lot
n.
ten
1
Nata
unb
urn
Neem
Ner⸗
em⸗
o
Gein
e
leſe
let
E
emi
uun
se
6 Ai
anda

ſe n
dus e
öMunt
haben
t:qunn
onehet
ltione
Pnirnt
Gi, m
ſien,?
enten
iun¹
lec
tis
ebirt
ndo 1
eetni
le⸗

S()0 8
tionem, quod in Simonem pronun-
tiavit Apoſtolus? Enimverò magnis id
vocibus intonarem, ſi ageretur de re
ſacra emenda, & non jam de empta,
at cùm de jam empta ſermo ſit, id ſo-

Ilùm revocabo in memoriam, quod

ſicut ille nunquam legitimo jure poſ-

ſedit ovile, in quod ingreſſus eſt uùt

latro, ita oporteat, ſiquis cedere illo
nolit, confugere rogando ad Pœni-
tentiariam, quam dicimus „ Roma-
nam, ut hæc Pontificia authoritate
ratam habeat poſſeſſionem nullam &
umbratilem, atque gratiam faciat p=-
narum Pontificis legibus in emptio-
nem hanc ſacrilegam conſtitutarum.
Nemo tamen ex his male conſultis
emptoribus ſibi perſuadeat, non eſſe,
quod obtenta hac Pontificis gratià
deinceps deploret ac doleat: imè eſt,
quod ploret dum vivit, & amaris la-
Crymis defleat: an enim majus deſigna-
re ſcelus potuiſſet, quàm ut exiſtima-
ret, miniſterium cœleſte tam eſſe vile
& ſordidum, ut panis inſtar, & fœni
emi poſſit. O miſeras Fccleſias, ad
quarum culmen gradibus tam perver-
ſis quidam enituntur? quis locus tuus,
& quaæ cauſa poterit eſſe excuſata, ſi vene-
randa DEl templa petuniis expugnantur!
Miſeriores tamen Sacerdotes ipſos,
C 2 qui

L. ſiquis C.
: Sa W

Cler.

35 (1†1)

qui hac via aſcendunt, de quibus me-
liora exſpectari haud poſſunt, niſi ut
Caiphæ ſacrilegam impietatem inſtau-
rent, qui ſi Joſepho fides eſt, Jjudæo-
rum ſummum Sacerdotium ab Hero-
de pecunià emit, & eo poſtmoduùm
uſus eſt ad Chriſtum Servatorem morti

adjudicandum? Tritum eſt illud: Ne-

mo imperium ſlagitis quaſitum bonis artibus
exercuit: quid igitur boni ſperes ab il-
lo, qui tam malé paſtoralis ſui muneris
functiones auſpicatus eſt, à ſacrilegio,

inquam, & tanto quidem, ut omne

E& Erat à- aliud malum fuperare videatur. Si-
Rm. 2e moniaca peſtis ſuta magnitudine alios morbos
C. Far e⸗ vincit. Nec ſatis ſit hanc ſcelerum pe-
1.7.5. &e. ſtem amaris pomitentiæ lacrymis de-
flere, ſed qui illà ſe coinquinatum no-
verit, deinceps ex animo ſuo ſeriò
efficaciter faceſſere jubeat omnem per
fas, nefâsque habendi cupiditatem
tanquam plùs nimis indignam excelſo
ſuo ſtatu, aut ſaltem ſuos intra limi-
tes arctet, ſic ut etſi non ſemper tam
procul abſit à puinguibus beneficiis,
ſaltem non ambiat illa modis, viisque
illicitis.
159. Paucis! ut in compendium re-
digam omnia! quisquis ad ſtatum tam
arduum & periculoſum, quàm ſanctum
vitiosè ingreſſum ſe eſſe noverit, duo
reme-

ten
N

in
D
i,
ſuo⸗
ciar
Vin
Ub
ſul
e
inco
ſe
gu
mod
flie
t
3

ſt,
Cr
ro
mere
Inpe
108
lel
Aſ

usnt
ul
ink⸗
Iuere

b HH

twottr
mmon

d. N

aiti
lenl
mnrei
D
t Olnl
ut. 6
0/ ontt

runpe.

ns ⸗
Conne⸗
ment
idiand
elet
tr
ſei
ehern
s⸗

O(†) £ 37

temedia ſibi præ cæteris commendata
habeat, videlicet ſeriam pœnitentiam
& timorem Domini. Imprimis ut ſe-
riam, & non vulgarem poœnitentiam
agere diſcat, bené conſideret, quanta
ſit temeritas in negotio tanti momen-
ti, quo de vitæ genere decernitur,
ſuo arbitriò ſtare velle, & quaſi renun-
ciare gubernationi Providentiæ Di-
vinæ! ſi enim quilibet parens injuriæ
ſibi reputat, cùm filius ipſo non con-
ſultò uxorem ducit, quantò magis Deus
ſe ſperni exiſtimabit ab eo, qui ipſo
inconſultòô, & ordinatione Divina in-
ſuper habita ſponſam ducit Eccleſiam!
qui Eccleſiæ jungitur, ipſius quodam-
modo Dei gener fit; Eccleſiæ enim
filiæ illæ ſunt, Deo tam charæ, ut huic
aut illi Sacerdoti deſponſatæ, ſobole
à ſe progignenda, coœlum ipſum in-
duilini debeant replere: quis igitur
ubditorum tam impudens, & effrons
ſit, ut ejusmodi filiam vel ingratiis
upremi Kegis ducere non vereatur?
Profectè hæc injuria Numini illata
meretur non quali quali, ſed auſterâ

Ppœnitudine compenſari: quisquis tam

inverecundè deliquit, veniam demiſsé
rogitet à læſa Dei Providentia, totum-
que ſe ejus manibus permittat, paratus
ad ſubeundum quodcunque poënæ ge-
C◻ 2 nus;

ger. 16.

38 (†

nus, quo illi placuerit peccatum tam

impudens vindicare, ſic tamen, ut

eodem tempore ſumma cum animi
demiſſione rogitemus, dignetur nos
punire virgâ correctionis paternâ tan-
quam filios, non virgâ furoris tan-
quam perduelles. Corripe me Domine
veruntamen in judicio, non in furore tuo.
Deinde commendatum ſibi habeat ſo-
lidum timorem Domini, non illum
quidem qui laqueum deſperationis in-
jiciat, ſed qui in ſacro munere, ejus-
que functionibus cautum, ac ſoler-
tem reddat; ſi enim etiam illi, quos
Deus elegit, plurimùm timere debent,
ut muneri ſuo ſatisfaciant, prout Vi-
dere eſt in Saul, & aliis; judicet quis-

que, cui ſalutem ſuam diſerimini expo-

nat, qui vel invito, & renitente Deo
tale vitæ genus amplectitur, ſic ut
quotquot ſubinde facit opera, toties,
ut ita dicam, Dei conſilia, & decreta
violet. Huic autem injuriæ quodam-
modèò ſatisfacit, qui profunda cum
humilitate Deum timet, dicente S.

4. Oreg. Pe-- Gregorio: Paſtoralis cura pondera, qui

Koral. in
Prol.

—

vacat, incautè non expetat, & is, qui in-
autb expetiit, pertimeſcat. En! quod
dixi remedium timorem! .

S. 5.

lis

amntan
en, I
0 anini
tar n
rnitn.
ris ⸗
Doni
ſore .
bentſd⸗
Dn Ven
vorbir
ey ⸗
le
1, oo⸗
gebenn
rout
e a⸗
mero⸗
nteen
. len
toc⸗
Gecr
nodu⸗
da aun
entt 5
i, 6
1.
lel

1

(1) 0 39

Quomodo & quibus admini-
culis Vocatio ad ſtatum ſacerdotalem
exploranda ſit.
20. Uantum ille, qui à DEl vocan-
tis tramite frivolè aberrat;

ſibi ipſi & Eccleſiæ detrimentum irro-
get, videtur aliquatenus Pſalmiſta de-

claraſſe verbis illis: Declinaverunt, ſimul

inutiles facti ſunt. En! Hæc vox Decli-

Pſal. 154

naverunt eſt antecedens, ex quo peſſi-

ma conſequentia fluit: Inutiles facti

ſunt, inutiles tam ſibi quàm aliis: qui-

nam autem ſint illi, qui declinaſſe di-
cuntur? explicans id Cluniacenſis, ait

eſſe illos, qui in eligendo vitæ genere

non Dei vocantis, ſed ſuæ voluntatis
aut voluptatis duétum ſequuntur v. g.
vocatur quis ad ſtatum Religiofum E
amplectitur ſæculare Sacerdotium:
vocatur quis ad Sacerdotium, & ille
init connubium: vocatur quis ad con-
jugium, & ille eligit cœlibatum: in-
felices hujusmodi declinaverunt, &
per conſequens tam ſibi quàm aliis in-
utiles fiunt; cùm enim gratiarum auxi-
liis, quæ DEus huic vel illi ſtatui an-
nexuit, careant, & ipſi nullam virtu-
tis perfectionem aſſequentur, & apud
C 4 alios

40 PH ( )
alios deficiente DEf adjutorio nil fru-
Zis facient. Resgitur magni momenti
eſt agueoſcere DEl votantis volunta-
stem,eamque convenientibüs admini-
eulis indagare: quænam autem ſunt
iſta adminicula? ſunt maxime triplicis
gehneriscc..
21I. Ante omnia eſt rectæ rationis
ſeu maturæ deliberationis uſus, eujus
beneficium Deus homini contulit,
ut diſcernere inter bonum & malum⸗

inter album & nigrum poſſit. Quis-

quis ergo de vitæ ſtatu eligendo deli-

berat, nonnunquam loco & tempore

ab aliis negotiis tranquillo ſecum per-

pendat, cujus capacitatis ſit? quos in-

Inſtinctus in animo ſentiat? quo fine
aut motivo ad munus paſtoris anima-
rum rapiatur? à fine ſiquidem omnis
ackio, ſicut telum à meta, ad quam
tendit, dirigitur. Quis autem eſt finis,
quo ad Eccleſias gubernandas nos fer-
rI oportet? certé non alius præter
etim, Ccujus cauſa Eccleſiæ conſtitutæ
ſunt, videlicet, non ut eſſent ædes

commodorum pro iis, à quibus poſſi-

dentur, aut deliciarum aut ob ecta-
mentorum prædia, ſed ut eſſent toti-
dem fpeculæ, ex quibus in bonum
animarum ibi conſtituti excubarent.
Non igitur in deliberatione tam gra-

nil fur
then
Oluuti
ACmun
ein un
Ltnplt

tationi
18) Clſd

Ontle

. elun
etopen
Culoe⸗
r⸗
nnim
nO
40
eſtii⸗
8
Onlünd
lurtle
o
. Obec
ſentt⸗
bor
euban⸗
tung

(†) 41
vis momenti audiri poſſunt commo-
da agnatorum, qui à cognato Clerico
ex redditibus Eccleſiaſticis ditari aut
ſuſtentari ſperant: non audiri poſſunt
carnis & proprii amoris voces, qui in
eſu, potu, otio,; & immoderatis re-=
creationibus dies delectabiles ſibi pro-
ponit. Non audiri poſſunt avaritiæ
deſideria, quæ ſolům quærunt, & in-

terrogant, an in Parochia capienda

reditus annui ſint pingues, an agri
fertiles, an cenſus locupletes, & quæ
ſunt ſimilia, non hæc Divinam ſpe-
ctant voluntatem, nec boni Paſtoris
officium; nam boni paſtores non paſcunt
ut comedant, ſed comedunt, ut paſcant;
ait S. Bernardus. Finis quem ſpectare

unicum nos oportet, totus ſpiritualis

eſſe, & nihil temporalis admixtum
habere debet; cùm enim in quolibet
Paſtoris animarum munere tria inve-

niantur, labor operis, quo animarum

ſalus promovetur, gradüs dignitas,
quæ promoventibus lalutem anima-
rum confertur, & tandem proventus
annui, qui in ea dignitate conſtituto
Obveniunt: quisquis in acceptando
Paſtoris munere pro fine habet cen-
ſus & reditus, avarus eſt: qui digni-
tatem affectat, ambitioſus eſt: qui la-
borem & opus, ille ſolus verus Paſtor

C5 eſt;

42 (†1) D½
eſt; hinc S. Gregorius in illa verba
Apoſtoli: qui Epiſcopatum deſiderat,
bonum opus deüderat, acutè dicit:
& cveg Pæ- Laudo quod quaritis, ſed diſcite, quid qua-
Koral. l. I. tatis. Opus ſcilicet, quod Viri Eccle-

c: à. ſiaſtici proprium eſt, non proventus,

non emolumenta, quæ etiam ſæcula-
ribus ſunt communia. 2
22. Hæc ſunt motiva ratione natu-
rali benè diſcutienda: ſed quoniam
hæc ipſa ratio perſpicacia videndi val-
dè hebeti eſt, dubia de præſentibus,
& incerta de futuris, neceſſe eſt, ur
primo huiclumini etiam alterum haud
paulèò clarius jungatur; volo dicere,
confugiendum eſt ad Deum, tan-
quam oraculum certiſſimum, rogau-
do eum, ut è ſublimi ſuo throno, cum
propria intelligendi vis penitùs cæca
aut ſaltem luſea ſit, in ſemitam re-
cCtam deducat. Et hoc fit ope ora-
tionis, quæ tandem in rebus ambiguis
interpres eſt ſecuriſſima: & alterum,
de quo hic loquimur explorandæ Di-
vinæ voluntatis adminiculum. Sæpé
igitur, qui deliberat, Divino conſpe-
Aui ſe ſiſtat, & profundiſſima cum
humilitate etiam atque etiam rogitet,
& Providentiæ ſuæ conſilia, quæ de
ipſo facere decreverit, aperiat: ſæœpe
in eum finem tremendo Miſſæ en⸗
icio

fcio
ſit,
Tale
Gin
o⸗
inh
ſii
Ncri4
ſand
tis
tr
gue
Bet
Colid
Lenti
lepot
IIE
t ho
niho⸗

SS) E 345
Av ficio aſſiſtat, cùm dici non ſatis poſ-
lelden ſit, WWl ſaluberrimi luminis ſpe-
te dd rare liceat ex ara, in qua Divina vi-
As Etima litatur. Pandat ad Divini ſolis
l radios animum, & tenerrimo ſenſu
em in has voces ſœpe erumpas. NWotam ſac pſal. 141.
nll mihi viam, in qua ambulem, quia ad te le-
vayvi animam meam. Advocatam eligat
en ſanctiſſimam Virginem, eâmque cer-
n tis precibus, & operibus pœnalibus
dn ſibi conciliet. Patronum adjutorém-
entte que imploret Cuſtodem Angelum,
eh Beatésque cœlites, quos impenſius
fmh colit, & demum nihil operæ & dili-
c gentiæ omittat in momenti graviſſimi
n, 1 negotio, è quo totius vitæ, bonæ vel
rag malæ ſeries dependet: Dificile eſt enim,
et r bono peragantur exitu, qua malo Nunt
ntbe inchoata Principio.
RZl 23. Sed quoniam Deus interroga-
e tus quid me vis facere, non ſemper per
nii ſeipfum reſpondet, ſicut Saulo Dama-
len ſcum pergenti reſpondit, ideò recur-
el rendum erit ad eos, quos ſuos in ter-
GW ris Vicarios conſtituit, & hoc tertium
nenh eſt, idque apprime neceſſarium ex-
„ plorandæ Divinæ voluntatis reme-
n, gium „ videlicet conſilium Patris ſpi-

ng ritualis. Eligendus eſt hanc in rem,
e non obvius quiviſ Sacerdos, fed ido-
tutie

neus, id eſt, tam e morum ſanctitate,
UDBD quàm

ſ 1

44 ◻ (†) „Wι uim.
quàm doctrina commendatus, in⸗
tima animi ſenſa „ & propen ones
edoctus manum tutèò porrigere p

i iſſimè pote-
Tum autem id ab eo rectifſim ote-
rit præſtari, cùm adverterit e-

rantem, dotibôs hactenuùs reiici
ſufficienter inſtructum, ex una p⸗

. 1
i n0
onus ihlud paſtorale magni omni

. ..„ . t.
æ*ſtimare, ſic ut horrorem illi incarie 4
parte tamen altera ſentiv⸗ ſe 10
1, Divin
amplectendum impelli, Diyv. Ataee
miniméè ſibi defuturi fiducia. rdae
hæc animi ſenſa magno illi, ac raci
puo argumento eſſe poſſunt Bing.
vocationis; quia ſunt adius u
Spiritus operantis in anirno e dul
deliberat, ratione Pbecn nir .
in: e
mè propria, quæ rat
mnens rleſt lumine erfuſ agno
nuneri ocatu 1
muneris, ad quod v erditetur,
ali . s vero inci
ualitates; voluntas nns
Atlanunstürgue ad illud cum anin
demiſſione amplectendum.

De experimentis ſeu Pre⸗ 25
tionibus ante ſuſceptionem &. Or .
num de ſe ipſo oapiendis. i, ordingwie
NOn absque myſterio ordin
24 N Deus, ut Moyſes ex monn 1

flil
ON

ſoni

(e

tan
flg⸗
gine
mor!
deſt
lem
nicio
cines
in ſii
ſolei
demn
.G
elin
Ut i
Ebre
lgen
ſudte
Mecje
indol
Uncda
ſtri
el
CAe
antes

D te

Git Pohalan redux, dum duas legis tabu-
elion Tas ferebat, adeò in facie fullerit, ut
repol filii Iſraél in eum oculos intendere
neee non potuerint; hac enim re voluit
tce ſignificare Deus, eum, qui populo ad
ruii docendum & regendum Præficitur,
unn tam legis ſcienti?, quàm ſanétitatis
Vomm fulgore debere coruſcare: Eccleſia ve- , „.
nelmi Zimen non ſuſcipiat, niſi gui ſcientia, & cencz F. 12.
euk moribus commendandus exiſtit. Alterutro ſerieræ.
miand deficiente, ſuſcipere curam paſtora-
Atn lem temeritas eſt, & ſibi & aliis per-
„ nicioſa; proinde quisquis ad 88. Or-

De Eleſt.

le dines aſpirat, in utraque ickh eſt tam
D in ſcientia, quàâm in pietate ſe ipſum
6 64 licite examinet. Et ſcientiam qui-
6en dem quod attinet, exploret in ſeipſo
t,t SS. Ordinum candidatus, an eum ſci-
n entiarum ſibi theſaurum compararit,
e ut ignorantes docere, dubitantibus
W“W/ fubvenire, puſillanimes erigere, &

Nlegem Domini explicare poſſit. Homo Eeccli. 27.
m ſanctus in ſapientia permanet ſicut ſol, ait
Eccleſiaſticus: quemadmodùm ſol ex
indole ſua adeò radiorum fulgore ab-
undat, ut non tantùm ccœleſtibus
h aſtris, ſed toti etiam mundo lucem
ℳ ſuappeditet: ita qui curæ animarum
præeſt, tanta ſcientiarum luce coruſ-
„N* care debet, ut eam in ſubditos, igno-
i rxantes & rudes abundanter diſpertire
vone poſſit:

S. Mieron.

46 (†) 6
poſſit: Sacerdotum officium eſt, ait
S. Hieronymus, de lege interrogatos

reſpondere: ſi Sacerdos eſt, ſciat le-

gem Domini: ſi ignorat legem, ipſe
ſe arguit non eſſe Sacerdotem Domi-
. . .,—
ni. Ideòô ſeimus ex vitis Sanétorum,

uper 2 inſignes illos DEl famulos, qui ad cu-

umn 70-

bbet.

Sancheæ
pꝓ. j. c. g.

ram animarum ſe cœlitus vocari ſen-
tiebant, diu noctůúque inſudaſſe litte-
rarum ſtudiis, ut condignum Divinæ
gloriæ & ſalutis animarum inſtrumen-
tum efficerentur: S. Chryſoſtomus in
perlegendis ſacris litteris adeò fuit in-
duſtrius, ut jam decimo octavo æta-
tis anno totam ſcripturam, & præ-
ſertim epiſtolas Sancti Pauli memoria
tenuerit: S. Udalricus Abbas tuendis
ovium gregibus adhibitus, quia Divi-
no ſpiritu inſtigante ad paſcendum
Chriſti gregem anhelabat, ſimul dum
ruri verſabatur prima legendi, ſeri-
bendique elementa diſcebat. S. Pa-
troclus à fratre litterato contemptus,
deſpectusque, quòd paſtor eſſet ovium,
hoc contemptu ita ad ſtudia littera-
rum fuit animatus, ut paulè poſt om-
nes coætaneos ſcientia ſuperârit. £-
muletur hos ſanéctorum conatus, quis-
uis ad curam animarum aſpirat, ver-
ſetur indefeſsà diligentiâ in libris tam
moralibus, quàm aſceticis, clamet iden-

tidem

der
ſibil
bubil
tenti⸗
rege
qun
Derh
tire
Wölt
Kuad
incn
forn
cunan
Then
ſeat i
Ola
si
K
Cuné
teſi⸗
tlrid
ju
ſcien
nion
miſn
ſennt
dum
Utera
ati
mn

7

(†) £ 47

ne Ridem cum Salomone ad Deum, ur
enoge ſibi largiatur cor docile, ſciàtque pro-
I babilem eſſe plurium Auctorum ſen-
en tentiam, Parochum, qui actualiter
“ Sefem Chriſti regit, ſub peccato le-
thali obſtringi, ut ſingulis diebus,
giu quantùm fieri poteſt, ad minimum
cn? Per horam, pro ſolvendis conſcien-
lelr tiæ caſibus & dubiis, concionibusque
utiliter declamandis, ſe litterarum

Anonn

Rd ſtudis impendat. Ponamus rude &
m incultum ejusmodi lignum, quod ef-
eſuti formando Mercurio erat ineptum, ad
oe Luram animarum adhiberi, quid fic?
Eheu! illud fit, ut parabola illa tran-
ſeat in niſtoriam, qua dum vitis &

oliva arbores tam fructiferæ aliis plan-
nn tis imperare recusaârunt, rubus, qui
Ga & foliis deſtituitur, & fructibus, in-
