6 qui fame & inopia ferè contabeſcunt,
his opem ferre adeò proderit, ut
tibi & tuis divitiis non poſſet meliùs
w eſle conſultum; creditores ſunt fal-
lere neſcii; quia Deus ipſe cautionem

1 8 R præ-

258 (†) £

præſtat, quod omne id, quod uni
ex his minimis miſericorditer fit, cen-
tuplò compenſare velit. Hunc certè
in finem in ſacra ordinatione manus
tuæ ſunt unctæ oleòô, ut diſcas eſſe li-
beralis. Repugnas huic doctrinæ?
diſplicet tibi, quod loquor, eum ferè
modum, quo juvenis Evangelicus,
licet præcepta ſervaverit, cuùm audiit:
Vende omnia, & da pauperibus, triſtis
abiit? Ergo non jam ſuadendo, ſed
Præcipiendo tecum loquitur Deus!
2. Mi Sacerdos, non eſt confilij
ſed præcepti, in ſacris Canonibus,
& communi SS. Patrum doctrinâ con-
firmati, quòd ſuperflua, quæ tibi ſup-
petunt, tenearis expendere in ege-
S& Bern. epif. nos: Audi Bernardum: Quidquid pra-
2. ad Filcon, ter neceſſarium viäctum & ſimplicem veſtitum
de Aliari retines, tuum non eſt, rapina eſt.
S§. Thom. de Audi S. Thomam Villanovanum: Qui
Eillan. ſerm. abundaverit, indigentium penuriam ſupple-
de ſanct. Mar. at, ſi non ſupplet, raptor, & homicida
eſt; quia non paviſti, occidiſti, qua non
dediſti, rapuiſti. Audi iterum Bernar-
ln 2. dum: Clamanr nudi, clamant famelici,
. conqueruntur, & dicunt: Noſtrum eſt, quod
effunditis, id nobis crudeliter ſubtrahitut,
quod inaniter expenditis. Eundem in ſen-
ſum & ſtylum loquuntur ferè omnes

ſancti Patres & Doctores. Vis ter⸗
ſan

n opp.
ulg il
lheo ii
ondeo

Dherkui,

h NÜ h
En &
Cln ene
Ultiencdi
ſelnde
Uelttione
Urane n
Eftctun
Unn auten,
lienci
Uskn
thaſti.
le Unt
e imm
lbenn
olin
lallen
W ſenad
n 40

ind

1

Ui
Dobi⸗

9 6(1t 6 259

, ſan opponere, & argumentum hoc
Gtertie inſulſa illa exceptione eludere: Nihil
Hit habeo ſuperflui? At ego expedité re-
tomn ſpondeo cum diſtinctione: Nil habes
diat ſuperflui, ſi ſpectes luxum. Conce-
e uιdo! nil habes, ſi ſpectes debitum vi-
0 ene Etum & veſtitum: Nego & pernego.
Hus Qum emendi ſunt equi & phaleræ,
vcm nutriendi canes, frequentandi ludi,
eiGÜα ſpectandæ comædiæ, inſtituendæ com-
Uacenm meſſationes, comparenda periſtro-
Hitue mata, tapetes, horologia, ſelopeta * AAug. ap.
nete aliæque nugæ nugarum, nunquam er . ,
SCn defectum pecuniarum conquereris Net. 51
Gdhim cum autem ſaturandi eſſent famelici,
gurtii Veſtiendi nudi, juvandi inopes, ſub-
Nerem ductis humeris reponis te nihil habere
le ſuperflui. In India Orientali magni-
ent⸗ fica ſunt delubra Pro ſimiis „ hoſpita-
, lia Pro ægris avibus & animalibus,
NN u immenſis ſumptibus curantur,
mis“ & libertati reſtituuntur. Julius Ca- Menoch.
pitolinus equo ſuo pretioſiſſimum cent. 4.
Mauſolæum erexit. Adrianus cani. cap. 56.
bus venaticis ſepulchra magnis im
penſis adoravit. Hortenſius arbuſcu-
las viné humeéctavit. Heliogabalus
integros vini lacus portandis navibus
Pares parari juſſit. Et ut à gentilium
deliriis ad eum ſtatum transeam, de
quo nobis ſermo, Theophylactus Pa-
R 2 triarcha

260 ◻ (†) &

triarcha Conſtantinopolitanus duo e auft
equorum millia aluit, quos non fœ- Pih
no & avena; ſed amygdalis, ficubs, fnng
& vino pavit: quid mirum quèd ob
hanc vitæ vanitatem, à Sacerdotio
prorſus alienam à Deo derelictus fu-
erit, ut in ſimoniam, in laſeiviam,
in ebrietatem, aliâque pudenda ſce-
lera non ſinè immenſo populi ſcanda-
lo incidèrit? Aliquando in feſto cœ- M
næ Domini, cùm audiifſet, hinnu- ne
lum equinum in ſtabulo recèns natum 1
fuiſſe, abrupto Divino officio in ſta- dRi
bulum, equeſtrem partum viſurus fe-
ſtinavit, & dein primùm ad rem Di-
vinam peragendam rediit. Sinè du-
bio ſi ſic agitur, nemo hominum ha-
bebit ſuperflua, indigebunt omnes,
non quidem quoad neceſfſaria, ſed
quoad deſideria. Quid autem Deus
Rcl. 2y., ad iſta? Odivit anima mea, inquit per
Eceleſiaſticum, divitem mendacem. Su-
pra quæ verba S. Auguſtinus: Dives
S§ Ang. ap mendax eſt, qui in his, quæ ad Deum per,
tabbatam, tinent, toties dicit non poſſum: in iis au-
F. Tieems,. tem, quæ ſunt ad nugas & vani-
EA. 25 tatem, facilé poteſt. Eheu! labo- e⸗
ramus vitio mmulterum Iſraëliticarum, in
quæ ad conflandum ex auro idolum r
contribuere rogatæ, libenter plenis
manibûs dederunt inaures & menr. n
14 t.

4

iones ol
gnſtin
)Age
leine e⸗
Arter
Uuſt hae

n Ehi
UmIn
ee S
Ihnem
Win d
cO
Uncere
luikrin
, un
hecn
ler,
em,

6 († * 261
lunmt Ha; quibus ſexui fomineo aliàs nihil
sI eſt æſtimabilius: ſi dare debuiſſent ad
Ais kn eultum & gloriam Dei, mille excuſa- 5. SWca. Bomz.
nh tiones obtendiſſent, prout notat S. 35 5 Sois-
3 4 . D .
¹ ten Auguſtinus. &c.
ertn . Age, mi Sacerdos Domini, ho-
nI diernæ exhortationis materiem ſin-
Uum gulariter memoriæ imprime, & quæ
onn tua ſit hac in parte obligatio, nun-
Bintin quam non recordare. Sacerdos à tu-
,k multu populi, & familiaritate ſœcu-
Ies larium ſe ſubducere, domi in ſolitudi-
ofecf ne piis exercitationibus vacare, mun-
umgin dum deſpicere, à creaturis alienum
mas animum habere, negotia mundana
t. fügere; & denique divitias non alium
honiu in finem poſſidere debet, niſi ut Chri-
bme ſtus in pauperibus benefaciat. Juvat
H Pro coronide denuè effatum Bernardi g Zern. ſerm.
m adducere: Timeant Clerici, timeant 14. in Cant
I Miniſtri Eccleſiæ, qui in terris ſancto-
es rum tam iniqua gerunt, ut ſtipen⸗
diis, quæ ſufſicere debeant, minimeé
ſuperflua, quibüs egeni ſuſtentandi
forent, impie, ſacrilegeque ſibi re-
tineant, & in uſus ſuæ ſuperbiæ, lIu-
Xuriæque conſumere non vereantur:
duplici profectò iniquitate peccant,
quòd & aliena diripiant, & ſacris in
ſuis vanitatibus & turpitudinibus ab-
utuntur. O Bone Deus! fi Innocen-
. K 3 tius

Menoeh.
cént. §.

caß. J.

262 (†) £

tius III. cæteroquin pientiſſimus Pon-
tifex ad terribile & diuturnum purga-
torium condemnatus fuit, quia pro-

ventus ſacros in ædificia profana im-

pendit: quanta erit in altero mundo,
& quàm terribilis pœna eorum Sacer-
dotum, qui ſolum nomine tenus fuêre
ſpirituales, vita autem & animo ex
toto ſæculares. &cc.

HEBDOMADX SANCTX

Dies VI. In honorem baſſionis Do-
minicæ.
Virtutes internæ Sacerdotis.
DVecet nos (Sacerdotes) implere om-
nem juſtitiam. Matth. 3.

Meditatio I.
De Humilitate,

Diſcite à me, quia mitis ſum, & humi-
lis corde. Matth. I1.

Unätum I. Magnus eſt DEIIS, to-
tum mundum implet, & magnitu-
dinis ejus non eſt finis: & tamen na-
turam humanam aſſumpſit, in infan-
tuli corpore vagiit, in ſtabulo natus

eſt, pauperes parentes elegit, in offi-

cina

n fah
Er hom
mlle
les il
enntt,
Undemir
gßs mn
Dchariſk
as reyr

ohtumv

1a flun
Ullne
Gönon
uſ. ,
Ptehns
Uiccan
H hi
un tabe
lbet
ferent
Eirumt
Gerot
Fem,
Ilnione
6 Conh
Umntn
Cdnin
Ulnan
Gy nnu
Mer:

tlſumude
mummn
t, gün

ron
teromm
kunn
eteniztt
& ad

N
tonnl

Cercoi
)ingn
3
I.

Cud
ſty 1
abu⸗,
6 N
enn,

(†) & 263

cina fabrili triginta annis delituit, in-

ter homines plebejos, claudos, cæ=-
cos, miſeros ůt maxime verſatus eſt,
rudes piſcatores in ſuum collegium
vocavit, ſuperbos reges deſpexit,
tandem in cruce mortuus eſt: Et quod
magis mirandum eſt, ſacroſanéctam
Euchariſtiam inſtituit, ubi maximus

Deus reverà factus eſt minimus, &

non tam verbo quàm opere ex cathe-
dra vilium ſpecierum virtutem pro-
fundiſſimæ humilitatis prædicat. O!
quis non erubeſcat eſſe arrogans?
Punct. II. Sanctiſſimus hic Deus ſub
ſpeciebus Euchariſticis deliteſcens,
cui cœlum ſedes eſt, in quàâm vilem
ſæpe habitationem, in quâm ſordi-
dum tabernaculum incidit? hærere
debet ſæpe ſine lumine, ſine ornatu,
reverentia inter pulveres, inter ara-
nearum texturas, inter digitos impuri
Sacerdotis: collocatur in lingua blas-
phema, laſciva, detractoria in com-
munione, demergitur in cor pecca-
tis conſpurcatum, & ibi, donec ab-
ſumantur ſpecies, morari cogitur.-
O quàm mallet projici in fœculentam
lacunam! quid humiliùs?
Punct. III. Hic nullus illi comita-
tus, nullum famulitium, ſed vilis, &
pauper amictus: non veniunt huc
K 4 Magi

264 ◻ (†) £
Magi Orientales, & opulenti Reges,
ut munera, thus, myrrham & aurum
afferant, non paſtores ut illum ado-
rent, non Angeli ut cantent, non
pecora ut halitu illi ſerviant: non lau-
datur voce de cœlo delapfa, non cla-
rificatur nube ùt in monte Thabor,
non prædicatur à Diſcipulis; hinc
ſannis, & probris hæreticorum ac in-
fidelium exponitur, & à tepidis etiam
Chriſtianis vilipenditur. O Folb,
quis mihi ſit ſenſus hæc cogitanti, &
inter pollutos digitos meos, in otio-
ſa, detractoria, maledica lingua, im-
puro corde, in cloaca ſordium, in
ſentina ſcelerum te contemplanti?
mi magne Deus, da ſenſum aliquem
ſimilis humilitatis! da, ut cujus maje-
ſtatem non poſſum aflequi, ſalkem
imitari ſtudeam humilitatem! Da mi=
hi teneros hujus virtutis affectus;
quoties dico celebraturus: Conßteor
DEO! quoties ingemino: Domine non
ſum dignus! quoties dico: Nobis quo-
que peccatoribus! Da ut non minus cor-
de, quàâm corpore me profundéè ab-⸗
jiciam coram te, ut magna, ſed hu-
milis Mater tua, Magnus, ſed in oculis
n parvus Joannes Præcurſor tuus!
C.

Pro-

u
mmnilteti⸗
Reri &
PploR
inone
Ullcap
ünt:

Iunmle

llgen
moll
Eppul.
Ehhihd
Men ſee
Setann d
Inte,
Clolnts

Run,
Ns

lititis
Puge

Vul
ncent

α (†) π☚ 265

enti N
“ Propoſitum practicum.
Ilunn Chriſtum Dominum imitandi in virtute

en,è BPumilitatis. Exemplô ſancti Philippi
t m Nerii & Felicis Capucini, qui cum à²
lynrt populo Romano in ſumma ſanctitatis
elh Opinione haberentur, interdum in
publica platea confabulari, & jocari

ine viſi ſunt: Philippus Pelici interdum Nolton. cent.
gicht ſuum pileum imponere, viciſſim ab ?. . 2. Mir.

O illo lagenulam, qua vini eleemoſy-2².
nam colligebat acceptare & inſpectan-

cogiani 4
u te populo bibere ſolebat: quod cer-
D tè hi ſancti DEl famuli non alium in
Erkn finem fecerunt, niſi ut populus con-
* ceptam de ſe fanéctitatis opinionem
imie Mutare, & pro hominibus levibus ac
*R diſſolutis ſe habere inciperet.
t Meditatio II.
45 1 De Manſuetudine.
us
Fratres, etſi præoccupatus fuerit home
M, in aliquo deliécto, vos qui ſpirituales
ie eſtis, hujusmodi inſtruite in ſpiritu le-
nitatis. Gal. 6.

9,
Pndtum E. Chriſtus totus mitis in
cuh⸗ vuhku, verbo, opere. Ex oculis
elucent ſuaves benignitatis radii, ex
. R Ore

Eeccl. 4.

266 W (†) £
ore dulcis ſpirat lenitatis favonius, in
toto corpore agnus eſt: errantem
oviculam bonus Paſtor per avia & in-
via quærit: filium prodigum redeun-
tem benignè recipit, imò ad reditum
adverſitate cogit, & veniam tribuit:
injurias benefaétis compenſat, diſci-
pulos ignem de cœlo evocantes in-
crepat: adulteram defendit, & quo-
tidie peccata totius mundi diſſimulat.
Præcipuè autem hanc virtutem man-
ſuetudinis exercet in Euchariſtia: 6
quot ibi injurias tolerat! non con-
digne tractatur à tepidis Sacerdoti-
bus, inhonoratur ab irreverentibus
Chriſtianis, indignè ſumitur à pecca-
toribus, irridetur & contemnſtur ab
hæreticis, & tamen tacet, imò pro
inimicis ſuis Patrem rogat. Quid tu
Sacerdos? cur usque modo manes
ſicut leo in domo tua?
Punct. I. Hunc agnum toties attre-
ctas, toties illo veſceris, cum hoc agno
habitas, prandes, coœnas, ambulas,
dormis & tamen nil minus, quàâm
agninam indolem induis! cùm vel
verbulô offenderis, aut honori tue
vel in minimo derogari putas, exar-
deſcis, in furias ageris, & contra
inimicum, plùs quàm laici, vindi-
tam quæris! Quid hoc rei?
Punct.

Dunck.
Nrc wut
6

e
6

co cu
Es il
Undemn
Nyrins
lietus
Mlinnn
Uun gu
Uihele
Dumlu
odor
Velſariu
mgis
Gandaln
l e0 06
en
Urnin
Eheſee
Pnee
food bi
erin.
ücdie
Uhnitare
Recnt

fawoniiet
: erknne
er aa l
umkete
ad ed
hiamte
ellit, d
OCANt!
it
Gi n
ttuten
Chaiſi
oNG
8 Alent
leretent
tar aen
remni.
. G
1olo *

totot
umkoe;
3
ind
ch
Honmii
cb⸗ 4
E
el

* (14) $ 267
Punct. II. Pretioſior tibi debet eſſe
hæc virtus, quàâm ut illam pro ver-
bo, aut ſigno venalem habeas. Sem-
per in ſacerdotali pectore cuſtodiri
debet virtus manſuetudinis (verba
ſunt S. Gregorii) ut & iram manſue-
tudo cuſtodiat, & manſuetudinem
zZelus diſcretionis accendat. Et quid
tandem præcipiti bile tua lucraris?
Imprimis apud teipſum lIucraris animi
inquietudinem, cùm te ipſum pigeat
poſtliminiò, perdidiſſe grande me-
ritum, quod edomatione tuæ paſſio-
nis facilé conſequi potuiſſes. Apud
Deum lucrari vindictam & ſupplicium,
quod ordinariè in eo conſiſtit, ut ad-
verſarium tuum, ejúsque cauſam,
magis quàm te, tuâmque defendat.
Apud proximum denique lucraris

F. Oreg.
Hom. 6.
in Evang.

ſcandalum, utpote qui haud parum

ex eo offenditur, cuùm videat Sacer-
dotem, qui ex officio ſuo Chriſti man-
ſuetudinem imitari deberet, in re le-
vis momenti magis, quàm laicum ef-
ferveſcere. Veriſſima ſunt iſta, 6
Bone Deus! ah! pudet & pœnitet,
quod bilioſæ naturæ meæ mancipium
fuerim. Tu peccata, quibus à me
quotidie offenderis admirabili longa-
nimitate diſſimulans non vis mortem

eccatoris, ſed magis ut convertatur
2 5
& vi⸗=

Sanche.
eg. Pkl.
V. 6. c. .

268 (1)
& vivat: ego autem viliſſima, & omni
contemptu digniſſima creatura, cùm
vel verbulo offendor, ad ferrum &
flammas prô puder! provoco! Da
veniam & tuam ſanctam gratiam! ci-
curabo rebellem hanc paſſionem, ſin-
gulariter autem ſtatuo, quod primam;
quæ mihi obveniet, injuriam amore
tui patienter ſufferre, & beneficio
compenſare velim.

Propoſitum practicum.
Tmirandi manſuetudinem Chriſti. Exem-
plô S. Chryſtophori. Milites à tyran-
no miſſi, in vincula illum dabant, va-
riisque tormentis excruciabant, de-
mum arbori alligatum ſagittis impete-
bant. Veruùm ecce! ſagittæ ex arcu=
bus emiſſæ in aere immobiles heæſe-
runt! concurrebat prodigii viſendi
caufa ingens hominum multitudo, &
inter hos ipſe tyrannus, verùm ſuò
infortunio! una enim ex ſagittis ex
aëre delapſa oculum illi non ſine im-
menſo dolore perfodiebat. At S. Chry-
ſtophorus commiſeratione tactus præ-
Oepit, ut poſt ſuam mortem læſus ocu-
Ius ſuo ſanguine tingeretur, quod ubi
factum eſt, oculus mitigato dolore ex
integro ſanatus, & priſtinæ venuſtati
redditus eſt.
Medi-

ſlina.
Obecden
Uii mun
rerdho
Donino
16l Kt
Votminds
negot
Olns
buſih
honn
ſeiro
nnncr
le
I

na Cn
Atur,

femn
OvocI

gratanl

horen’

od in

riam me

E beren

.
tesin
Gabem
iabant,
ttsin⸗
inetli
Cgin
leinen
Velmne
nol .
tle
n Nlun
1
C.

(†f) &£ 269
Meditatio III.
De Obedientia.
MWiſtri ejus, qui facitis voluntatem
ejus. Pſal. 102.
PLnctum J. DEIIS ſingulariter amat
obedientiam: hanc coronavit in

Abrahamo, inobedientiam verò &
propriam voluntatem, ſam à tot ſæ-
5 J

culis in Adamo & poſteris punivit, &

hodiedum punit. Vis placere DEO?
obedi! melior eſt enim obedientia quàm
victima. Putas forſan, mi Sacerdos,
Obedientiam eſſe hederam, quæ non
niſi muris Monaſticis adhæret? Putas
Sacerdotes & Olericos ſæculares eſſe
Dominos ſui juris ac voluntatis? Er-
ras! & toto coœlo aberras! cùm enim
Dominus Deus homines per homines
in negotio ſalutis dirigere ſoleat, &
Omnis anima ſublimioribus poteſtati⸗
bus ſubdita eſſe debeat, neceſſe eſt,
ut non minus ſuperioribus tuis, quàm
Religioſus ſuis, obedientiam præſtes.
Et nunquid hanc in ſacra ordinatione,
iterum in tua promotione promi⸗
iſti?

Bunc.

1. Reg. 15.

Pſal. 39.

Joan. 4.

Zac. 2.

270 „(†) *

Punct. I. Deus nil magis ferè amat,
quàm pronam obediendi, & aliorum
directioni ſe ſubjiciendi voluntatem.
Ideòô DEI Filius ab æterno promptus,
paratúsque erat in tempore obedien-
di: & quamvis natura humana usque
ad ſanquineum ſüdorem repugnaret,
proteſtatus tamen eſt ad Patrem: non
mea, ſed tua voluntas fiat, factus obe-
diens usque ad mortem, mortem au-
tem crucis. Hanc virtutem obedien-
tiæ à primo nativitatis momento us-
que ad ultimum halitum conſtanter
tenuit: In capite libri ſeriptum eſt de me,
ut facerem voluntatem tuam, Deus meus
rolui. Item Meus cibus eſt, ut ſaciam vo-
lantatem ejus, qui miſit me. Et iterum
Erat ſubditus illis. En! Deus homini-
bus, Dominus ſervis, Creator crea-
turis ſubditus eſt! & tu, cui volun-
tas propria tam ſæpe & tam graviter
nocuit, ſubeſſe renuis?
Pundt. IIl. Obedientiam hanc Chri-
ſtus Dominus maxime patefacit in
SS. Euchariſtia: à Sacerdote toties
quoties vocatus adeſt, relicto ſinu
Batris ſub ſacris ſpeciebus ſeſe occu-
lit: ab uno loco in alium, & non ſo-
Ium in palatia Principum, ſed in tu-
guria pauperum portari ſe ſinit: in
Taſculis & tabernaculis ſæpe haud de-
center

Cellter m

lmine,
Utb el
eice P.
it.
lumnn,
60. guen
fe lucul
ihere,
uuſper,
lijco ,
n
ia
un eie

Oelie
Abba
hum
Unmecten
le ber
En efle
eüt
E
r, 0
Rluch

sfaen
HCd
VOlone
on
Ole obel⸗
Cunmnut
1tehuun

Moen
tennchen
Votnenot
oli
in e
1, D
rfis

Il ie

ens e⸗

Jenne

ι (t) 2271
center mundis, & nonnunquam ſine
lumine, ac omni veneratione deſti-
tutus deliteſcit; & demum vel in ipſa
ſordida peccatis corda demergi ſe per-
mittit. O prodigium! Deus obedit
homini, & ego miſerrimus homun-
cio, quem voluntas propria non una
vice luculenter decepit, volo mei ju-
ris vivere, refractarius contra manda-
tata ſuperiorum? Indigna res! Deus
ſubjicio jam tuæ ordinationi intelle-
ctum & voluntatem! permittam me
duci ab aliis! errare non poſſum, ſi
tuam directionem lubens ſequar!

Propoſitum practicum.
Obediendi ſimpliciter, promptè, alacri-
ter, & perſeveranter. Exemplô Joan-
nis Abbatis, qui juſſu ſuperioris per
integrum annum aridum truncum
humectavit. Placuit Deo valdè hæc
cæca obedientia, ideò truncus tan-
dem effloruit, & fructus protulit.
Superior has fruges diſtribuit fratri-
bus dicens: Ecce! fructus obedien-
tix. O quàm felices erunt obedien-
tiæ fructus in altera vitâ!

3 (0) 6%
Medi-

272 (†
Meditatio IV.
De Caſtitate.

Mundamini, qui fertis vaſa Domini,
Iſa. 52.

Plrdtun J. Munditiem cordis &
corporis exigit in Sacerdote Chri-
ſtus DEl Filius, quia ipſe eſt Virgo,
natus de Virgine, inter lilia, id eſt,
Virgineas mentes paſcitur, & in ni-
weo ſpecierum Euchariſticarum thro-
no requieſeit: quantus amator purita-
tis, tantus oſor omnis immungditiei,
præſertim in ſuis Miniſtris; hinc Apo-
ſtolos ſuos omnes cœlibes eſſe voluit,
& in toto Evangelio non legitur vel
nominaſſe peccatum caſtitati contra-
rium. .
Punct. II. Sacerdotes officio ſuò ſunt
Angeli ergo ſicut Angeli corporeæ mo-
lis ſunt expertes; ita & illi ab omni car-
nalitate alieni ſint. Præterea Angelo-
rum Dominum manibs ſuis contreé-
Gant; quàm puræ ſint oportet, hæ
manus, hæc lingua, hoc cor, quod pu-
riſſimum Dominum recipit. Sacerdo-
tes antiquæ legis, utut uxorati fuerint,
tamen pro ordine vicis, qua miniſtrare

debebant, continuerunt ſe: ſi hoc
. factum

adonn'⸗
Non te d
unbra
UumChri
ihn
Nunck.

rqne

Abesin
lieant
eline
I radlt
AUbpith
Gnnd 5
U Dor
Klurbist
10, Chrn
Donind
em mac
c
Vrt,
Enumna
undanie
nhmnn
angeli
Uur d
nem,
ors
Ro
liin
ao
iſ

(†X) W△☚ 273
factum eſt propter umbram, quid
non te deceat, Sacerdos, propter
adumbratum? Non circumfers figu-
ram Chriſti, ſed conſecras & mandu-
6 cas ipſum Chriſtum.
Puntt. III. Munditiem clamant
plerique ritus & cæremoniæ, quas
m adhibes in Sacrificio; nam primèò, albâ
ee candicante indueris, eâque confecta
eeh eſt ex lino non ex lana: quare? quia
h,Klanæ radix eſt caro animalium: pro-
t En cul abſit hic quidquid carnem redolet.
enm Secundéô, cùm cingulo cingeris, ex-
mmN Prefse Dominum rogas; ut extinguat
in lumbis tuis humorem libidinis. Ter-
8lirt tio, cùm manus lavas, virtutem à
Sdes Domino rogas ad abſtergendam om-
ngn nem maculam, ut ſine pollutione men-
Hen“ tis & corporis DEO ſervire valeas.
Quarto, antequàm ad Evangelium le-
gendum accedis, iterum Oras, petisque
« mundari cor tuum &c. Cogita jam, ſi
tanta mundities requiritur ad dignam
Evangelii lectionem, quanta requi-
titur ad conſecrationem, contrecta-
rionem, & ſumptionem Dominici
corporis? O Domine IEStI, ſine
dubio ad Venerabile hoc myſterium
W requiritur talis puritas, qualis in me
“ miſero peccatore non invenitur! ah!
debuiſſem altari tuo adſtare inſtar An=
8 geli,

Sanchez.
KReg. DEl
F. Ne C. .

274 (t) *

geli, & quis ego ſum? debuiſſem ab

omni carnis macula omninèò eſſe ali-

enus, & qualis ſum in cogitatione,
Verbo, opere? O Deus meus, mun-
da obſecro cor meum! purifica ſen-
ſus meos, & da mihi gratiam veræ
pœnitentiæ, ut jugibũs lacrymis de-
plorem, quidquid contra virtutem
adeò gratam & æſtimabilem admiſi!

Propoſitum practicum.

Cobibendi ſenſus externos, ut in animo

ſis continens. Exemplô S. Leonis Pa-

pæ: fuit ſanctus Vir adeò caſtus &
continens: ut nullam unquam fœ-
minam aſpectu & colloquio, citra
maximam neceſſitatem dignatus ſit:
quondam 88. Euchariſtiam commu-
nicantibus diſtribuens, ex improviſo
fœminam manu tetigit, & ecce! in-
conſulto errori adeò indignatus eſt,
ut manum ſibi amputarit. Placuit
Beatiſſimæ Dei Genetrici tam inteme-
rata animi integritas, apparuit illibato
Pontifici, eique amputatam manum
ſanam, integramque reſtituit.

Con-

orya
ind

41
kimtin
El, ade
UIgn
le Tim
il tana
M, ſa
n erli
Gellüme
Uilöhe
Ubiicint

Auoanin

Rheyitab
Nosinin
Cdier,
no dio
(lem vi 0
1t ter
Il.
n e
Entnis
Rreſar

8
Gebellet
winde⸗
Cogium
Mercyn
perfa
genim,
8 lacpynu
htnn in
emadn

ſn

649, 4
8, Leui
e e
n Gnu
logno,
fim 4
Ceen
Cgnn
zri
einn,
annt,
l 9
Ain⸗

(t) H 275

Conſideratio ſexta.

Motiva ad ſalubrem Dei timorem

inducentia proponuntur.

1I. Ab inducendum ſalubrem DElI

Timorem, qui veræ ſapien-
tiæ initium ſit, multum prodeſſe po-
teſt, adductas hactenũs Radices cum
malignis ſuis fructibus attentiùs ſub-
inde rimari, ſecumque expendere,
quid tandem ſit illud, propter quod
homo, factus ad Imaginem Dei vo-
catus cæli incola, & Hæres Dei, cru-
deliſſimæ Cacodæmonis, jurati & ca-

Pitalis hoſtis Dei, & ſui, tyrannidi ſe

ſubjiciat, & pœnarum æternarum,
plusquàm cogitari poteſt, atrocium,
inevitabili periculo ſeſe exponat; &
alios inſuper, etiam quorum cura ipſi
ſtrictiffime incumbit, planè immiſeri-
corditer, & impiè negligat, imo peſſi-
mo ſuo exemplo ad æternam perni-
ciem violenter impellat? Hinc pote-
rit ulterius &
II. Studioſius oculos reflectere ad
ipſam æternitatem, nullis annorum
centuriis, aut millionibus finiendam,
quàâm irrefragabili lege lata quivis
neceſſariò ingreditur, vel bonam vel
₰ 2 ma-=-

296 (K)3£
malam, æternùm felix aut æternum
infelix. Quid eſt æternitas? eſttem-
pus, quo quidquid dixeris, minus
dicis. Quid eſt æternitas? Eſt tempus
quod omnia tempora in ſe comple-
Stitur, præteritum, præſens, &
futurum! Quid eſt æternitas? Eſt
dies quam nulla nox, eſt nox quam
nulla dies ſubſequitur. Quid eſt æ-
ternitas? Eſt circuitus annorum;, qui
nunquam deſinit. Quid eſt æternitas:

Eſt circulus temporum, qui nec me-

dium, nec finem habet. Quid eſt æ-
ternitas? Eſt duratio, quæ immor-
talitati Divinæ commenſuratur, &
omnem captum tranſcendit.
III. Examinare ſeipſum ad Judicis
ſeveri, & exacéti ſtrictiſſimam truti-
nam, in qua actiones omnes Sacer-
dotis accurate ponderabuntur, & a-
nimarum commiſſarum ſanguis de il-
lius manu requiretur.
IV. In memoriam reducenda vitæ
humanæ brevitas, ſi cum æternitate
conferatur, & mortis nimia ineerti⸗
tudo, ac certitudo.
V. Admovenda infernalium p;
nalitatum intollerabilis afflictio,
damnatorum vox hæc lamentabilis:
ſi daretur hora reconciliationis, aut

ſaltem quietis! ſi daretur guttula
aquæ

ue in
Gerur
netur,
Untomm
Tun torn

Pumor
l,
e Drn
Kahnli
n
Ceen
Uinbz e
d rel
Une me
Tundan
. ed
ho
lr kec
Etumn
lid ni
tenn
icum
Ill.5
lloe⸗
ne int
Muden
aper⸗
un.
ll.
I

Ut en
881 eter
,
Eten
ſe con
relend,
ernitat
no
mnorum
Keran
gui t
Qte
gue⸗ inm
ſurav,
Hit.
n 4 5
Enm.
Nn
inmm
ſanglos

tiii
1 Nen
mid M.

nllunk
,
DW
ininn

1

(†) £ 277

aquæ immani æſtui mitigando! 6 ſi
daretur ſpatium pœnitentiæ! certè ſi
daretur, vellent illi omnium ægro-
tantium dolores, omnium Marty-
rum tormenta, & omnem omnium
tyrannorum crudelitatem exantlare!
VI. Diligentiùs Statum ſuum ad
veræ Prudentiæ Regulas componere,
& applicare. Exempli gratia.
I. Si moriendum jam hoc die eſſet
(& certè fieri poteſt, & multis nihil
minus cogitantibus ita factum eſt)
quid vellem me feciſſe? optabéne
tunc me ebrietati, illicitis amoribus,
mundanis divitiis, nugis nugarum,
&c. deditum fuiſſe? certè non. Quid
ergo jam facio? cur illa deſero? quod
ut feciſſem, totum mundum tuno
daturus eſſem: ſed eheu fruſtra &
ſerò nimis? Quia per totam æterni⸗
tatem non dabitur hora aut occaſio;
unicum opus ſalutare operandi.
II. Si alius, cujus ſalutem in tuto
collocatam vellem, bonus amicus
me interrogaret, quid ipfi ſuper ſi-
mili ſtatu ſuo ſuaderem? Dicéremne
prudenter, ut in tali vivendi modo
pergeret? Cur ego improvide per-
gam? Cur me minus amico diligam?
III. Si coram Chriſto Judice ſtan-

dum mihi eſſet (& erit certò) vel=

8 2 lémne

. (1)

lémne me ſimilia ſectatum fuiſſe? Cur
non ſam reſipiſco?
IV. Quid per totam æternitatem
optabo cirea meam vitam? Qur non
jam incipio procurare illud?
V. Quid dicit & cogitat de me
DEIIS meus? quid Beatiſſima Virgo,
in qua poſt Deum ſpem omnem ſa-
lutis colloco? Quid Angelus meus
Cuſtos? Quid ſancti Patroni mei No-
minis & patriæ? An ſpem illorum ad-
impleo? an vitam æmulor? an mo-
nitus obſequor? an patrocinia pro-
mereor? an deſideriis, votisque ſa-
tisfacio?
VI. Quid judicat Diabolus de
hac vità meâ? Si placet ipfi (uti ſine
dubio placet) quàm ſtupide deſipio,
quèòd jurato, & plus quàm capitali
hoſti meo ulla in re placeam?
Has & ſimiles Prudentiæ Regulas,
ſeriò & ſæpiùs, invocato etiam Au-
xilio divino, quis adhibeat, & certô

experietur in ſe magnam mutationem,

ſemper tamen ad Particularia ſua deſ-
cendendo. Nam bene dicit ille: O
Eterritas, Æternitas, Æternitas!
quem tui conſideratio non movet ad
rectam vitam, is aut Fidem, aut ce-
rebrum & cor amilit.

In-

Euntie
Can

1 NE
Enenis
u poll
Puerun
0ohui, n
lirer
tnt
emtes

bloe

la ge
Murrd
Llarun
latlsd
uorn .
teftane
4 eri
Se
e Darl
Ala)
lrhei
o
U
r
le ſin
luli

„α (†4 279

liſen Inſtructio VI.
diu Qua ratione Sacerdos erga patriam
M! & amicos ſe habere debeat.

1. Etuo, ne ultima exhortatione,
qua Sacerdotem ab omnibus Sacerdos ſ⸗
terrenis alienum, & ſiquidem ſuper- tuin exucte
Hua poſſidet, non niſi ad inopiam gepet.
pauperum ſublevandam profuſum eſſe
volui, metuo, inquam, ne crabrones
excitaverim. Quid ad me pauperes?
cogitat nonnemo, ſunt mihi amici,
parentes, agnati, & cognati inopes,
his ſuccurrere præ exteris teneor;
quia de ſuis laboribus ac ſudoribus
plurimùm contulerunt, ut me ad lit-
terarum ſtudia, & tandem ad hanc
ſtatüs dignitatem promoverent: ini-
quum eſt, ut eorum exſpectationem
defraudem! Mi Bone, quisquis ita
loqueris, non tibi reluctor! nulla re-
gula eſt ſine exceptione! ſi amici ve-
rè pauperes tibi ſint, præſertim tales,
qui ab aliis vitæ ſubſidia emendicare
erubeſcunt, poteris ſine dubio, quæ

nt de
um in
Onmnen!
Dnlmeid⸗
an
Cenuf
Ctille!

rmim⸗
alut.

iece ex proventibus Fccleſiaſticis tibi fu-
m perfunt, in eorum ſinus præ exteris
aut alienis profundere, imèò ſi paren-
EX tes ſint, aut amici tales, qui tibi per

ſtudiorum curricula, aut ordine ad

Matth. 19.

S§. Ambr.
lib. 1. oßt.

280 (†)
impetrandam promotionem de ſue
opem præſtiterunt, etiam de æqui-
tate teneris. Verùm adverte! ut
Dominico illi præeepto: G& vis perfe-
dtus eſſee = = da pauperibus: aliquatenus
fatisfacias, bene & optimè ages, fi
conſanguineos, ſed quà pauperes in-

tuearis; ſie enim non carnis & ſangui⸗

nis, ſed veræ Charitatis opus erit tua
erga amicos liberalitas, neo teipfum
ſed Deum in illis conſiderabis. Auch

Ambreſium hac de re diflerentem:

Probanda eſt illa liberalitas, ut pro-
ximos ſeminis tui non deſpicias, ſi
egere cognoſcas. Poteris fubvenire
tuis, non tamen ùt tuis, ſed ut ino-
pibus; quia non propterea te Domi-
no dicaſti, ut tuos divites facias, led
ut vitam tibi perpetuam fructu boni
Ooperis acquiras. Quibus verbis ſanctus
Eccleſiæ Doctor eandem noſtram di-

ſtinctionem approbare videtur. Quid

multis? Chriſtus Dominus non Apo-
ſtolis ſibi chariſſimis, aut conſangui-
neis ſibi adhærentibus, ſed famelicæ
turbæ, quæ integro triduo eum ſe-
cutæ fuerant, panem prodigiose mul⸗
tiplieatum porrexit.

Hinc benè at. z. Operæ igitur pretium eſt, ut

tendat,

Poſtquàm de prudenti ac debito divi-
tiarum uſu ultimèò locuti ſumus, jam
&— pau-

(Chuc
lelosen
Loonin

lIc⸗

öpelo
oinsh
Uegrente
Clinti
Eyrlnert
Eeen
Pphetu
Unnne
leſci⸗
in Drl
Chrido⸗
kteris
1 Ginon

i ſeyet⸗

n l.
r

Llnpn

eant
deg in
lanndh
Ilns N
Mnieſt
Lbene
Knb
hen

1 (†) G 281

en e & paucis explicamus, qua ratione Sa-
ndeα Cerdos erga parentes, patriam, amicos
retett & conſanguineos ſe habere debeat.
Aichunt §. I.
S 3. Incarnatus DEl Filius quondam e non ſie
ueti diſcipulos ſuos ad rigoroſum examen vocatus à car-
nbli

vocans, interrogavit: quem homines ne & ſangui-
Pbentt

dicerent eſfſe Filium hominis? & ecce! e.
ees diſcipuli in diverſas opiniones abrepti,
N repoſuerunt, aliqui, eſſe Eliam, alii
Gſeen eſſe jeremiam, alii eſſe redivivum
esI Prophetam. Petrus autem Divino
ehen lumine illuſtratus, & pro honore fui
Ee Magiſtri zeloſior ſubintulit: Tu es F-
Edii Eius DEl vivi, qua confeſſione adeò
ae Chriſto Domino placuit, ut eum præ
Sis: cæteris beatum pronunciarit: Beatus
ſuen es Simon Bariona, quia caro & ſanguis Ml teh. 151.
tböſti von revelavit tibi „ ſed Pater meus, qui in
aln colis eſt. Felicia tempora, quibus ex
ene G diſcipulis Chriſti non loquebatur caro
&&n ſanguis, ſed ſpiritus Divini Patris!
quæ cauſa ſubeſt, quòd hodie Sacer-
dotes in cathedra;, in catecheſi, in
ſacro tribunali, aliisque ſacris functio-

1s Nen)

nibus Huctum nullum faciant? cur
manifeſte vix non patet, quòd gratia
& benedictio DEI illis in ſacris fun-
e, Ctionibus non cooperetur? cauſa eſt,
quia caro & ſangiiss ExX ipſis loquitur:

⸗ 5 volo

282 O (14) G

volo dicereé, quia ad ordinem ſacer-

dotalem non à Patre, qui in coslis eſt,
ſed à parentibus, à cognatis, ab ami-
cis vocati ſunt. Dantur parentes, qui
dum filium enutrierunt, qui nec ad
religionem, nec ad militiam, nec ad

conjugium quadrat, illum importu-

nis recommendationibus, precibus-
que ad ſtatum Eccleſiaſticum promo-
vent, dicentes, ſic poſſe filium, dum
pinguem parochiam cum tempore
obtinuerit, & ſibi in ſenio offam pro-
curare, & fratribus ac ſororibus, éo-
rûùmque liberis opimam hæreditatem
parare. En! caro & ſanguis, non Pa-
ter, qui in cœlis eſt, hunc Clericum
vocat. Errorem hunc perniciofum
egregie promovent nonnunquam
Præſules Eccleſiaſtici, qui nepotes
ſuos, licèt vitiis dediti- & indocti,
adeéque ad docendum inutiles ſint,
tamen dignioribus præferunt, cisque
ſacros ordines, & curata beneficia in
beneficium totius familiæ conferunt-.
Audi quid hic in mentem mihi veniat!
Nuper otii cauſa ex Bibliotheca do-
meſtica librum profanum quidem, ſe⸗
non ineruditum deprompfſi, quem
velut ex inopinato aperiens, incidi

in paragraphum, ubi auétor difcutit,

quænam ſint dotes generoſi, & 4d
venan-

Enundan
m eſe,
Inkont
Ablste
lth,pe
Acend,
Peldtus.
Dhundn

natiu

Utez an
ercoti
Celt 3
lenrſe
uls,Cen
Ul ſtan
3 1
Mn
lci 3
le laen
e!
tr 20
osſfli
iha
ilrs
1r, ſ.
Uohin
Garn eſea
Umaul
lch Gon
oni
un

4 (†) £ 283
enke venandum idonei canis? dicitque il-
nneik lum eſſe, qui eſt toroſus, magnus,
Sdä lata fronte, nigris & flammeis oculis
Mene auribüs tenuibus & longis, collo pro-
E ductô, pectore carnoſo, villô tenui
n, ac denſoò, colore non uno ſed mixto
nimd præditus. His lectis ſubſtiti, ac ge-
Mekh mebundus cogitavi! quâm longe
um accuratius magni Domini indagant in
Humd dotes canis, quâàm in qualitates boni
uUE Sacerdotis! ſi canis prædictis dotibũs
hng careat, ad venandas feras non adhi-
forinse betur: ſed ſtudioſus male moratus &
ele rudis, dummodè ſit nepos aut cogna-
SNHE tulus ſtatim in Sacerdotem ordinatur,
eCm etſi ad venandas animas ineptior ſit,
emd quàm ad venandas feras canis præ-
Onnums dictis qualitatibus deſtitutus. Hinc
m illæ lacrymæ! hinc tot animarum rui-
im næ! Quondam Mater filiorum Zebe- Weber. At.
nuis“ dæi ad Chriſtum venit, rogitans ut diſe. font. 49.
duos filios ſuos in primis regni ſui ſe- X.. 1.
bent dibus „ unum à dextris & alterum à
Cli⸗ ſiniſtris collocaret, ſperans indubitan- Matth. 20.
itir ter, ſe ob cognationis & ſanguinis
te Propinquitatem à Chriſto exaudien-
α dam eſſe. Quid DEl Filius? in mulie-

6 rem auſtere invectus repulſam illi de-
6,3 dit, quæſivitque, an duo filii calicem
r Paſſionis bibere auſint, quem ipſe
9 bibiturus eſſet? Hodie veniunt non

ſc minùs

Joan. 3

Card. Eug.
in Joan. 3.

. n. 6.

284 (†) £

minuús matres ad Fccleſiæ Antiſtites,
offerunt ſuos filios, rogant pro illis
primarias ſedes: fit etiam quæſtio,
an poſſint bibere calicem, ſed non
cahcem paſſionis: & ſic contra men-
tem & ſpiritum Chriſti, Domini cog-
natuli ac nepotes ad præbendas, ip=
ſãmque curam paſtoralem evehuntur.
Quid deinde ft? quid agunt in Eccle-
ſa ejusmodi promoti ? Quod natum t
ex carne caro eſt, & quod natum eſt ex ſpi-
ritu, ſpiritus eſt? ſůpra quæ verba Cardi-=
nalis Hugo: le Eccleſia non mirum eſt,
illi, qui promoventur à ſpiritualibus ſpiti-

. Chryfel. 2. tus ſunt, & qui à carnalibus caro. Væ

e dtgr. promoteoribus carnalibus; quia mala

Matth. 14.

omnia, quæ ex iniqua promotione
refultant, in eorum animas recum-
bunt! Sed dices forſan: non cogna-=
tulus meus, cliens meus eſt optimæ
& ab omnibus laudatæ indolis! Eſto
ita, quid tum? Percipe, qua ratione
S. Chryſoſtemus in rem præſentem
