altero anno per generoſitatem mili-
tum poteſt ſuppleri. Verum error in
K morte

Hebr. 9

Iſa. 25,

154 ◻ (†) WD

morte commiſſus non poteſt emen-
dari, quia ſemel tantùm morimur, &

ſi ſemel miſere, ſemper miſerè.

Punct. II. Benè moritur Sacerdos
pius, ſanctus, zeloſus, quia de ſua
ſpe, & operatione ſecurus eſt: de ſua
ſpe quidem, quia recordetur præſtiti
„à ſe Chriſto obſequii, & ſimul Divinæ
promiſſionis: de ſua operatione ve-
rô, quia dicere cum 8. Job poteſt:
Credo, quod Redemptor meus vivit,
quem toties fide viva, mente pura,
corde perfecto contrectavi, & in ara
immolavi, atque ex iis, quos dediſti
mihi, non perdidi quemquam. Econ-
trà malé moritur Sacerdos malus, Vi⸗
tioſus, tepidus, quia recordatur, quèd
impuris manibs, impudicâ linguâ,
impio corde eum ſuſceperit, quem

paulèò poſt viſurus eſt judicem. Eheu!

quantis cum anguſtiis! quanto con-
ſcientiæ tumultu! ò mors quàm amara
eſt talibus memoria tua! Eheu! quid
mihi eveniet, cum illuzerit ultima

hora? quam conſolationem haurire
potero ex meis meritis? ah! quam

modicam? acceſſi ad altare tepidiſſi-
méè! perſolvi preces diſtracte! b

Ona

exempla dedi modica, ſcandala plu-
rima! eheu! quid in morte de me

fiet? Bone DElIS actum eſt de

me;
niſi

nid M.
ene
lempon
ſalt

101E

eue
lin ya
emo
erd
orde
ll CAre
ltn
it mon
ntei t
leris.
Uouit
leritt,
Ordat.

Mh
k,
Uumli
nan
Clun
dlin
t 1

(14) OG r155
teten niſi Miſericordia tua ſuppleat, quod
Oimm ex me deficit. Ah? da gratiam, ut
ee tempore, quod ſupereſt, ſic vivam,
adn ſicut in morte vixiſſe me optave-
ie tt ro! &c.
et,c .
c Propoſitum practicum.
mII Frequens memoria mortis & debita ad
ton illam praparatio. Exemplé S. Joannis
DNe Eleemofſynarii, qui quotidie à ſuis
eESacerdotibus non una vice voluit de
nenek morte moneri: ſive ergo ſanctus Præ-
, &n ſul oraret, ſive ſtuderet, ſive come-
gnosl⸗ deret, ſive alia faceret, continuò ad-
nm. fuit monitor, dicens: Domine jube
Sms Confici tuum ſepulchrum, quia mo-
rieris. Et hoc iterata monitio in id
profuit ſancto DEl famulo, ut vitam
vixerit talem, qualem in morte vixiſſe
Optabat.

Meditatio III.

De Judicio.
Praum I. Homo laicus, civis, opi-
fex, ruſticus, qui in exiguo ac
humili ſtatu ſibi ſoli vixit, non admo-
duům durum in morte experietur judi-
cium; quia ultra propriam animam,
haud alias ſuæ curæ demandatas ha-
buit: Exiguo facilè conceditur miſericor-
1a;

S. Hiern.
in quadam

epiſt.

Pſal. 74.

5 Ereg.
* Mor.

156 (†) &
dia, ait Spiritus Sanctus. Verùm
terribile eſt, quod ſtatim ſubnectit:

Dauriſſimum verd judicium bis, qui praſunt,
Biet. Audis, mi Sacerdos? tu utique

Præes, in altari es Legatus populi ad
Deum, in ſacro tribunali es judex pœ-
nitentium, in cathedra es doctor
ignorantium, in te ſubditorum oculi
convertuntur, ut mores tuos & vitæ
tenorem æmulentur. Infirmorum
corda, ait S. Hieronymus, de mali
Presbyteri vita percutiuntur; cùm
enim Sacerdotem peccare vident, ſe-
curiores ſe exiſtere autumant, & Ili-
centioſiùs in peccatum prolabuntur.
Duriſſimum ergo tibi judicium fiet.
Punct. II. Ibi judicabuntur omnes juſti-
tia tuu. Audis? Non ſolum peccata
tua ſub examen vocabuntur, ſed
etiam ſacræ tui muneris functiones,
uti orationes, ſacrificia, Sacramen-
torum adminiſtratio, ægrorum cura
& viſitatio, exhortationes & alia.
Ibi diſcutietur, quo zelo, qua dili-
gentia, qua ſolicitudine, qua oppor-
tunitate illas exercueris? an culpaâ
tuâ, an amore otii, an deſidia &
languore intermiſêris aut inutiliter
deproperâris? Penſet ergo Sacerdos
(verba ſunt S. Gregorii) quia ad ſa-
tisfaciendum diſtricto judici de ſua
ti.antum-

Uunturn
gootre
Ianin
ug,
iddi⸗
Poonm
g
Nlid
Wwonn
Momm-
Einbbus
Erorib
ilier,
ſnln
0önns
h, 9
UUnidn
A b
gno ju
hen!
ni re
Iinumn
Phen!
ndenn
Etlo

Uere

s Ponrl
esſolet
1 &
lronumon
1
Iubrmen

15) e 1/

intur; 1
re iden,
nant, 1
hrohann
iciumte
r oſleſß
lun,
bunc⸗ 1
funcer
goln

5(†)ς 157
tantummodè anima vix ſufficit: &
quot regendis ſubditis præeſt, tot ſo-
lus animas habet.
Punct. I. Scito, quòd pro omnibus
his adducet te Deus in judiciumn. Nota!
pro omnibus his, adeéque pro omni-
bus, quæ accepiſti talentis, pro om-
nibus, quibus fruitus es, privilegiis!
pro omnibus, quæ poſſediſti, bonis!
pro omnibus, quos abſolviſti, pœni-
tentibus! pro omnibus quibus adſtiti-
ſti moribundis! pro omnibus, quæ li-
taſti ſacrificiis! Cui enim multum datum
eſt, multum quaæretur ab eo. Noverat id
optimus Morum Magiſter, Joannes
Avila, qui de juvene Sacerdote, poſt
primitias ſtatim mortuo ajebat: abeat
ad tribunal Dei, abeat! ſat habebit,
quo judicabitur, de uno ſacrificio.
Eheu! ſi ille ſat habebit, quantum tu“
mi Sacerdos, qui toties ſacrificaſti,
utinam ſancte, Religiose, modeſte!
Pheu! quo fulmine percutior? 6Do-
mine cùm veneris judicare, noli me
condemnare! ſi enim juvenis ille Sa-
cerdos propter unicum ſacrificium
timere debuit judicem, ah! quid de
me fiet, qui centena, millena ſacri-
ficia, ſine devotione, ſine præpara-
tione, ſine debita animi puritate
peregi? quid dicam de reliquis fun-
Stionibus

Eccl. 117

Lue 120

Menoch.
cent. 7.
cap. 32.

»

15 8 (†) &

ctionibus officii? eheu! nulla eſt, quæ

mihi non ſit timendi materies! 6 Do-
mine parce! & non intres in judi-

cium cum ſervo tuo! &c.

Propoſitum practicum.

Per iteratam Divini judicii conſideratio-
nem ſeipſum excitate ad piam, & ferven-
tem vitam vocationi conformem. Exem-

plôò illius Monachi, qui cùm vitam te-

idiſſimam ageret, peccata præſertim
P 8 5

levia non curaret, comodis corporis

potius quàm animæ ſtuderet, & mun-
do magis quàm ſpiritui ſerviret, ali-

gquando in ſomnio ſibi viſus eſt ad

Sanchez.
Reg. Dci
tabp. 32.

Dei tribunal trahi. Videbat iratam
judicis faciem, videbat ſe ab Angelis
& Sanctis circumſtantibus derelictum.

Interrogabatur de ſua vocatione „

choro, menſa, cella, oratione, me-
ditatione, alisque obligationibus,

nec poterat verbulum ad interrogata

relpondere. Qua re ita cohorruit,
ut ſibi reſtitutus integro decennié ſo-
litudini ſe incluſerit, & id temporis
omne flendo maxime ac gemendo
Peregerir.

Meldi-

nan
Erenn
Nönnter
Mopo
hmita
n deli
&
lnpol
zi conſe
tones
Emnmm
Aleclele
Uditr.
Ke daſe

Lerme

Dem i

erdos

Dobato
Ahibrs
NReretie
Milenfr
Ulnc
lapece
ſemns,
een
lori e
netta

(1) $△ 159

lnebhe MMeditatio IV. V
eild De luétuoſiſimo ſtatu Sacerdotis dam-
1 n gani. c⸗

Pdvn I. Terribiles prorſuùs ſunt
ceremoniæ, quibus Sacerdotes e-
, normiter delinquentes degradantur:
janidn Epiſcopo Pontificalibus induto, &&
„6* eircumſtantibus ericis ſtipato addu-
m. e Citur delinquens, eique primuùm ca-
Amrbt ſula, & veſtium ſacerdotalium una
R pars poſt alteram abripitur, tum di-
n giti conſecrati raduntur, certæ exe-
e&r Crationes ſuper ipſum leguntur, &
“ demum miſer & infelix, inſtar canis,
Erite, ex Eccleſia ejectus poteſtati ſæculari
ise traditur. Non credo hominem ad-
debu e eſſe poſſe ſpectaculo, cui non uberes
keinte⸗ lacrymæ oborirentur. Quid ergo,
C Deum immortalem, quid erit, cum
e Sacerdos à Judice Divino abjectus,
e, reprobatus, damnatus tradetur po-
lgiin, teſtatibus infernalibus ? nénne in
GH hæc verba ejulabit: Cecidit corona ca- Theren. 9.
n pitis noſtri! væ nobis, quia peccavimus!
deen unct. IIl. Profectò Væ Sacerdoti,
E“. quia peccavit; illum enim non idem
eG“ infernus, qui alios peccatores, ſed
longè crudélior, & modéô longè cru-
deliori excruciabit. Potentes potenter Ssap. g.
tormenta patientur. Quis autem poten-
1 tIor .

Apoc. 15.

160o H (†) £
tior Sacerdote, qui Deum ipſum de
cœlo ad altare detrahere, qui pœ-
nitentes ab inferni vinculis exſolvere;
qui moribs ſuis populum ad ſui ſe-
quelam commovere potuit? certè
nemo potentior? ergo nemo poten-
tiùs tormenta patietur. Eheu! quæ
mens, quis ſenſus, quæ cogitatio ibi
erit Sacerdotis, cùm in tormentis ſe-
derit? Ibi recordabitur diei, qua
in ſacerdotem ordinatus fuit, & pia-
arum intentionum ac propoſitorum,
quæ illa die concepit! Ibi recorda-
bitur concionum & admonitionum,
quibus populum à peccçato, & ab æ-

terna damnatione retrahere labora-

vit! Ibi recordabitur peccatorum
quos convertit, infantum quos bap-
tizavit, & morientium quibus viam
cœli monſtravit. O quanta triſtitia,
quàm rabioſo luctu obruetur, cuùm
cogitabit hos omnes in gloria coœleſti
cum Chriſto lætari, & ſe abjectum &
damnatum æternaliter cruciari?
Punct. IIl. Quantam in deliciis fuit,
tantum date illi tormentum. Sacerdotes
quotidie in menſa Domini habent de-
licias Regum; hinc vocantur Regale
Sacerdotium: habent delicias Ange-
lorum, hinc Euchariſtia vocatur menſa
Angelica: ſi ergo præ his deliciis ſi-
liquas

unor
tatesame
elt oln
Lo, it In
crunthe d
te inlhum
Acenin

utceliei

us! (
1 hoo

Aehin I
enn! (
Ulebe i
il deſe
tnon del
1,
mnic
uleutin
umnl
n Pon
onemt
Ulenns

(1) % 161
n Hiquas porcorum, id eſt carnis volup-
1 e tates ament, ſi nauſeet eorum anima,
d velut olim Iſraëlitarum, ſuper cibo
1 3 iſto, ùt judicabant, leviſſimo; tunc
e erunt hæ deliciæ à Sacerdotibus ſpre-
ene t inſtrumenta tormentorum „ &
Theu quidem in tanto gradu, in quo fue-
6in runt deliciæ illæ Regibus, & Angelis
ne pares! O Creator, Redemptor
n G&mi! quàm terrent me hæ veritates!
fi, O! 4 hoc momento morerer, an
1oolne perare poſſem me infernum evaſu-
NHinn rum? eheu! vix ſperare auſim; gran-
moni dia enim ſunt mea peccata & exigua
o, i merita! O Deus ignoſce! patienti-
heteh am habe in me, & omnia reddam
Deane tibi! deſcendam in infernum vivus,
INN&ut non deſcendam moriens!
e Propoſitum practicum.
— Timida & cireumſpelta converſatio ex
glouuckti conſideratione inferni. Execmplô illius
Sem. Dei famuli, de quo Carthuſianus.
Cum quondam æcerna, ac coœleſtia
contemplaretur, ſubito à ſenſibus
Gon abalienatus, & ab Angelo ductus eſt
nihte, in purgatorium: vidit ibi omnis gene- Trr.
Ne ris ac ſtatůs animas, Sacerdotes au- “ „ 6
Knh tem vidit aut nullos aut pauciſſimos. .νã
* Interrogans Angelum hujus rei cau-
d“ ſam reſponſum audüt: Non inveniri
ſ Sacer-

Nam, zis

ſe hel

162 (1)22
Sacerdotes in purgatorio; quia pro-
bi ac Zeloſi immediatè ſalvantur: ſce-
lerati autem, vel negligentes, quia
Deus illis gratiam finalem denegat,
citò à morte ad infernum transferun-
tur. Indicibile eſt, quantum hoc
visô & dicto ille Dei famulus ad ſan-
titatem & perfectionem ſacerdota-
lem fuerit excitatus.

Conſideratio tertia.

Perpenduntur occaſiones, & ra-

dices nonnullæ, ex quibus Sacerdo-
tum mala vita oritur.

Esberienti utcunque maniteſtum
eſt, non omnes Sacerdotes o-
icio ſuo ſublimi, & verè magno ſa-

tisfacre, ſed illud, quod Habitu, &

Verbo docere deberent, contrariis vi-
tæ exemplis deſtruere; hoc nimirum

agente malo Genio, ut vel maximè

illos jugo ſuo crudeli ſubjiciat, per
quos etiam alii ad cœlum ducendi
erant, ut ſimul Paſtores cum ovibus
miſereé pereant.
Exploratâ itaque naturâà & indole

ſingulorum, varias ſuggerit & objicit
illecebras, & plerumque ad capitalia

quædam vitia impellit, unde dein ad

alia incauti prolabantur. Operæ ita-
que

e re
tlher e
Ilone
rere
Inde n
ennlant
Ctunmn
noh in
o mib⸗
lehrin

r

ol
Ehnng, 1
Eeſſanin
opri
Unn ſtan
Donino
Nlii⸗
eun
Gotion
lad
Aeatins
1 U le

ilan:
Uerig

. W (†) 163

ck que pretium inane non erit, aliquan-
un tiſper conſiderare ſecum radices illas
ens'e malignas, quas in iisdem plantare &
nde fovere peſſimus Veterator annititur,
unde unde non minus peſtilentes fructus
mnm enaſcantur, ut malignitate hâc ſub
uns obtutum poſitàâ, hoc ipſo citiùs, &
nſcnf magis innoxie rebus conſulere ſuis
Ro viribus allaborent, ſecundùm il-

Hdi:: Principiis obſta, &c.
erii⸗ .
,4 Prima Radix
Psne Idetur eſſe Acedia, & faſtidium
i quoddam rerum, uti vocare ſo-

lemus, ſpiritualium, in quantum hæ
mnlie neceſſariæ ſunt, & conducibiles ad
enee Propriæ animæ ſuæ ſalutem, & bo-
Gemg num ſtatum; monente ſic Chriſto
e Hnn Domino Quarite imprimis Regnum Dei,
oneri & Juſtitiam ejus &c. Certum quippe
etni eſt, cum, qui ad Exercitia pietatis,
tn devotionis, & orationis affectus non
gkfarn eſt, ad carnalia delabi ut infrà ex-
ln en plicatius dicetur. Hinc etiam fit:
mH I. IIt rectâ ac ſolida Intentione mi-
S niſteria ſua nec aggrediantur, nec
A proſequantur, ſed turbate & inor-
El dinaté in exterioribus hæreant, abs-
gen que pleniore efficacià & fructu, quem
& Per uſum miniſteriorum ſuorum po-
e⸗ nere & proferre deberent.

L 2 II. Nul.-

—
164 ◻ († 5 L
II. Nullus apud hos ſincerus & profi-
cuus Zelus eſſe poteſt, Proximum ju-
vandi in iis, quæ ſalutem Animarum
& profectum in iis ſpiritualem ſpe-
ctant, ſed ſunt ut Apoſtolus ait, ve-
lus æs ſonans, & cymbalum tinniens.
III. Opera & labor ab his impen-
ditur merè mercenarius, magis prop-
ter bonam offam, quàm pro Dei ho-
nore, aut proximi ſalute, quærenti-
. bus videlicet, quæ ſua ſunt, non quæ
JEſu Chriſti. Quid autem ex his om-
nibus finaliter ſequitur? Audiamus
Melliduum, & ad ejus aſſertum con-
§& zern. ſu-tremiſcamus: Cùm cuncti ſtatũs ho-
per illul minum, inquit, aliquid habeant labo-
Pſal. In la-ris & aliquid voluptatis, Qlerici inter
ore hemi- hxæc novo quodam artificio diſcernen-
num non dnoGamarcicte Güe
nt. tes totum, quod delectat, in quolibet
elegerunt, & totum, quod moleſtat,
reſpuerunt: à militibus acceperunt;
ſuperbiæ faſtum, equorum phaleras;
& nobilem apparatum: à mulieribus
mollitiem, balneum & gloriam: 4
ruſticis fruétus agrorum, & horréa
plena. Sed benè cavent militaris lo-
ricæ pondus, muliebrem declinant
verecundiam, & ruſticorum fugiunt
labores. Deliciis affluunt, promptu-
aria eorum ſunt plena tritico; & vi-
num bibunt uvæ meraciſſimum, at-

que

Gneince
Calatan
Ceherint
le hio:
aiferter
Nerlich

isndb

lalt ere
I, ubi
horro
Ubus d

Uuninum

Uhhr

Devinot

Moie
non
Geltr
ncho,
Utn indn
G V
1 ber
Urti
ihne

unC

hentl
I. I
ſitunne
edur

è (†1) £F1 165

usAn que inde incraſſantur, impinguantur,
Ninm & dilatantur. Cùm ergo reſurgere
Anm coperint homines, quilibet in ordi-
ulen? ne ſuo: iſti cum quibus reſurgent?
hsis ſi divertere voluerint ad milites, ip-
tnmen ſOos exſufflabunt, cunctique homines
Is. A ſuis finibus, & ordine ejus atcebunt.
Dl Keſtat ergo ut illum locum ſortian-
vobe tur, ubi nullus ordo, ſed ſempiter-
,e nus horror inhabitat, & ſint in la-
hnar boribus dæmonum, qui in laboribus
netli hominum non füerunt. Ita Mel-
Au lifluus plane non melliflue! Avertat
Gerum Deus à nobis tam triſte vaticinium!
d Secunda Radix.
ſn RRoxima & propéè principalis origo
non optimæ vitæ in Sacerdotibus

oclleen . . .
e M eſt Gaſtrimargia, & ebrioſitas, ſeu
e. . . . .. . „ .
Pint in cibo; & maximè pêtu immode-

erm rata indulgentia, ac ventris inglu-
vies. Veneno hæc radix plena eſt,

m DA,
m ob peſſimos fructus. Nam
1 i I. Per ebrietatem fovetur rerum
S, ſacratiorum neglectus, etiam illarum,

)

ad quas ex officio tenentur: v. g. Ho-

ni rarum Canonicarum omiſſio, aut ne-
n„hgligentiſſima perſolutio.
in II. Aliarum rerum Divinarum &

3, n ſpiritualium faſtidium vehementer
augetur; illi enim, qui ſcyphos &
L 3 cantha-

166 (†) £
cantharos amant, libentiùs in nugas,
in riſus, in- conventicula, in immo-
deratas recreationes effunduntur,
quàm ut meditationi, lectioni aſce-
ticæ aut ſtudio morali pro ſacro tri-
bunali ſeſe impendant.
III. Hinc provenit Sacramentorum
irreverens, lurida, ac non rarèô etiam
quod ſubſtantialia dubia, atque utinam
non infrequenter ipfius ſigilli ſacra-
mentalis Prnitiolidſima Violatio, cùm
in ſympoſiis, quæcunque in buccam
veniunt, inconſiderate effutiantur.
Accedit laicorum contemptus, cùm
ejusmodi Sacerdotum, qui gulæ ac
abdomini deſerviunt, nulla ſit æſti⸗

matio, nullâque auctoritas dicente

§. Hiern.
ad Nepot.

S. Hieronymo: Contemnitur Clericus, qui
ſape invitatur ad prandium, & non recuſat.
IV. Etiam hinc nulla efficacia ma-
net cum fructu aliquid agendi circa
ſalutem aliorum; cum tales à ſuis ſub-
ditis, vel aliis paſſim contemnantur,
illorum admonitiones, conciones, ca-
techeſes, & alia nihili fiant: mox enim
audire debent: Medice cura te ipſum!
V. Proximus inde exiſtit lapſus in
abominanda carnis peccata, & vix
nominanda ſcelera; quia experientia
teſtatum reddit, quod ubi Bacchus
modulatur, ibi ſaltet Venus.

VI.
ma
, &
I (

enphn
(hwe⸗

Itnne t

Alnante

lerin
le C6
ümgt
INroS
TurIn
Pohni
te
lin e⸗
crer 0
te⸗
19 ute
litt.
VI.

VI. Hinc

(†4 £ 167
Bnm . VI. -Hinc oriuntur ſcandala gra-
nin viſſima apud male fundatos Catholi-
Endum C0s, & Hæreticos, atque à fide eti-

Roma am Catholica alienationes, con-
olen temptus & cavilli: quæſo ſi gentiles
& hæretici viſa fidelium laicorum la-
ementon Xitate atque peccatis graviſſimè ſcan-
“ dalizantur „ & ſalutaria fidei noſtræ
theni⸗ myſteria ac Sacramenta tanquam in-

ſelite utiles ceremonias blasphemant, quan-
I .
tô magis ſcandalum capient; cuùm

ioleto . .
i noſtros Sacerdotes, etiam curæ ani-

marum deſtinatos in eadem ſcelera
prolabi conſpicient: Hinc bene in
muo hanc rem S. Auguſtinus: Càm etiam cug, de
81 . laicos deceat, ne extraneis blasphemandi oc- Sssl.
l 8 caſiones oſtendant, maximè tamen hac ne- .
ceſſitas Clericos vehbementer conſtringit, qui-
4 is bus Religio blasphemata duplices pœnas irro-
M .
oi gabit.

VII. Hinc clamoſæ rixæ, ſonoræ
blaſphemiæ, leviſſimæ ſcurrilitates;
aliähue Sacerdotum dedecora.
VIII. Graviſſimi Conſcientiæ re-
morſus, præſertim inſtante morte;
ob reditus Eccleſiaſticos, & Chriſti
patrimonium tam inique diſſipatum,
& dilapidatum.
Tertia Radix. .
Lia origo malorum, & Divinæ
Gloriæ grande impedimentum.
L 4 * eſt

168 (1) G%“

eſt impuritas Conſcientiæ propriæ,
quando nimirum eò temeritatis pro-
greditur vir Sacerdotio inſignitus,
ut non dubitans etiam, ſe eſſe in Statu
Peccati Mortalis, ſine præviâ, ex a⸗
nimo factà cum Deo ſuo reconcilia-
tione; ad tremendum Miſſæ Sacrifici-
um peragendum prorumpat. Qi⸗
cunque ille eſt, qui ſciens, & adver-
tens in tali ſe ſtatu eſſe, ad Sacrifici-
um hoc tractandum accedere præſu-
mit, planè fibi perſuadeat, ſe & cœlo
eſſe inviſum & proditore juda neuti-
quam hac ex parte inferiorem. Sci-
ens, inquam, & advertens, quèd
judicium ſibi hic & nunc manducet, & bi-
bat; ideéque reum ſe conſtituat, & fati-
at corporis, ſanguinis Domini, prout æ-
ternæ Veritatis pronunciatum eſt per
Apoſtolum. Quâm hoc grande ſit
nefas, legat, fi lubet apud Interpretes,
& absque pilorum ſurrectione, ſi vel
guttula erubeſcentiæ in eo adiut ſu-
perſit, non leget. Hinc inſuper fit
I. ut auxilia Divinæ gratiæ, ſine
quibus ſalus obtineri non poteſt, ſibi
intercludat, dum coram Auctore gra-
tiæ Eſu Salvatore ſuo cum tam foœda
conſcientia comparere audet, & De-
um ſuum in foœdiſſimam cloacam,
(ut nonnemo ſanctorum Virorum
0-

oduin
cwhorre
lII
ſerqte
nlllute
muun,
Kcnntr
Petelas
Dno
iter
(Cum
iwni a
none
Ucelar
Kan hr
nnorib
Cilm
Nace
U de
nerped
b beck

nnidt

Nerunt
ſlunt
Upi c⸗
le pen
Ueſ,
MI n
n
leryis
Cn

(†) * 169

n loquitur) cordis ſui projicere non
teE abhorret.
inlein II. Iterum ineptiſſimum ſe reddit,
Alerdg per quem Divina Majeſt as quidquam
zi,;a in ſalutem ſuæ, & concreditarum ani-
reoa marum, utiliter gerat. Hinc Eccle-
ſegem ſia contra illum & hodie graviſſimas
prt. (querelas effundit, & quondam coram
„&EN Divino tribunali effundet. Audia-
den mus iterum Bernardum: Olim præ-
Aeen dictum eſt, & nunc tempus imple-
EeAs tionis advenit: Ecce! in pace ama-
vckte ritudo mea amariſſima: amara prius in
gen. nece Martyrum, amarior poſt in con-
e, ictu hæreticorum, amariſſima nunc
Alene in moôribus domeſticorum. Inteſtina
,6 Kinſanabilis eſt plaga Eccleſiæ, & ideè
,„u in pace amaritudo ejus amariſſima.
mcht Pax à paganis, pax ab hæreticis, ſed
hon profectô à filis. Vox plangen-
Inm tis Eccleſiæ in tempore iſto: Filios
len, Enutrivi & exahtavi, ipſi autem ſpre-
u Verunt me, ſpreverunt, & macula-
et, vVerunt me, turpi vità, turpi quæſtu,

S. Bern.
ſorm. 232
ſuper Cant,

e turpi commerciò, & negotio deni-
urti que perambulante in tenebris. Su-
cneß Pereſt, ut jam de medio fiat dæmo-
ntm nium meridianum! .
le, III. Callum omnino obducit, ad
quævis flagitia perpetranda paratior

i & proclivior redditur, & ad pecca-
L f torum

170 (†*)
torum ſuorum menſuram implendam
plenis velis properat, qua impletà,
quod vel per unicam ſuperadditam
indignam Sacrificationem fieri omni-
no poteſt, actum eſt de ejus ſalute.
IV. Optatiſſimum redditur orga-
num, per quod ſupremæ Majeſtati,
ejuſque gloriæx, etiam per ferrum,
& ſanguinem promovendæ, Satanas
illudat, iſtique longè majorem acceſ-
ſum & libertatem in ſe facit, in quem,
ficut in judam poſt bucellam (hanc
tanquam indigne tractatam) ingre-
ditur. 5
V. Hoc modo plurima peccata
mortalia, eâque modo maximéè dia-
bolico, hoc eſt, ex deliberatâ & præ-
viſa malitià perpetrat. Nec blandia-
tur ſibi de contritione tunc prius eli-
citàâ, nam hæc non eſt res tam facilis,
ut, præſeêrtim ab homine repetitis
identidem peccatis, & huc impellen-
tibus habitibus immerſo tam citò, tam
pleneè haberi poſſit, ut in momento
coram Deo juſtificetur. Præſertim
cùm in medio jaceat ſerium Eccleſiæ
præceptum de præmittenda actuali
confeſſione ab eo, qui SS. Myſteria
Operaturus, peccati mortalis ſibi con-
ſcius fuerit.

Inſtructie

o

1.Phi
Ir
uninci
unpe
um an
&
neſt
Unent
hele
Uler
Iulim
(Ubior
nit
Felrib
Deun
Ud 8
Dolte
mutat
bie
Cllces
nen
Cunt
Wh
ote

„ε f) ͤW r1rI

ge Inſtructio IIl.
Iple .
ule Qualiter Sacerdos conſtitutus eſſe

Ene debeat in ſeipſo.

litur 1. Ptis naſcentis Eccleſiæ tempo- Sacerdos ut
Miekt ribus Sacerdotes, & gregis do- fit talis;
r em minici paſtores ita comparati fuerunt,
Sn ut in peragendis Divinis plus inter-
dende nam animi ſanctitatem, quàm in tem-
Dnge plis & altaribus externum ſplendo-
lun (I rem æſtimäârint. Cum Conſtantinus,
mn) Imperator magnificentiſſimus juxta
. ac Religioſiſſimus, Romæ ædificandæ
n e Baſilicæ 88. Apoſtolorum Petri &
Bimee Pauli manum admovit, cogitavit ſine
dů“ dubio novum Pantheon aut templum
cu Salomonicum extruere: veruùm me-
eée diocritatem tenuit ad preces S. Syl- Corn. à Lap.
umu veſtri Pontificis, judicantis, ſatius eſſe, in Fx. 6. 25.
“ Deum Religione & pietate, quàm *. 17.
md auro & argento honorari. Nunc
d poſtquàm primævus fervor intepuit,
nu mutata eſt rerum ſcena, Eccleſiæ ta-
petibüs, altaria pretioſo ornatu, ſacri
nα calices gemmis & adamantibus co-
ruſcant; Sacerdotum autem animi
“ frigore torpeſcunt, aut vitiis ſorde-
H ſcunt: hinc ille ſarcaſmus, urinam
non veritati conſentaneus! Olim Sa-
cer dotes aurei celebrabant in calicibus aneis,

in⸗ 5 nuno

qualis eſſe
ipſo

tificationi.

172 (1) &G

nunc Sacerdotes ænei celebrant in calicibus
altreis. Unde autem tanta metamor-

phoſis? cur mutatus eſt color opti-

mus? Nimirum ex eo, quia Sacerdo-
tes parùm penſi habent, quales eſſe
debeant in ſeipſis, conſequenter ex-
cellentiſſimum ſtatum, qui ex ſua
inſtitutione unicè ad DEl gloriam, ad
animarum ſalutem, & ad perfectio-
nem Chriſtianam ordinatur, in ſuæ

commoditatis augmentum conver-

tunt.
2. Agite Dilectiſſimi Confratres,

debet in ſe- quoniam ultimô perſpeximus, quo-

modèò Sacerdos in quotidiana con-
verſatione, in Miſſæ ſacrificio, & in

preeibus horariis erga Deum ſe habe-

re debeat; jam ulteriùs perſpiciamus,

qua ratione in ſeipſo conſtitutum eſſe,

contra vitia tam interna quâm exter-
na pugnare, & ad animi puritatem,
Chriſtianãmque perfectionem tende-
re illum oporteat.

ſtudeat mor- 3. Notatu digniſſimæ ſunt ceremo-

niæ, quas Dominus Deus in veteri le-
ge in comedentibus agnum Paſcha-
lem requiſivit, prœcepit illis, ut lum-
bos cingerent, & dein baculis ma-

Exod, 12. nus armarent: Renes veſtros accingetis;

baculos tenentes in manibus. Quæ cauſa
horum rituum? Sancti Patres in va-
rias

id er
M a
inelie
Chllon
Tle mn
60S alo
Piis ſi
16) in
E,
ſleri
Cögnn
I .

I in

Iti,
üongre
florun
um hu
l. He
Ur viti⸗
(kudl
Vel I
Urcep
uden
Mlighin
Vn
Unbro
er krn
ul
e
in 6

(†) 173
du rias explicationes abeunt, Doctiſſi-
eum mus autem Robertus, per baculum
olor intelligens virgam correctionis „con-
en cluſionem facit, quod nemo paſto-
ualsd⸗ rale munus, in ordine ad corrigen-
Uertra dos alios ſuſcipere debeat, niſi ipſe
di ab Prius ſua vitia correxerit: Sacerdo-
orim tes, inquic, debent lumbos præcin-

3 1
„* „.. . . . 6 f. l. ₰
elien gere, ne dum aliis fortia pradicant, ipfi Meler .
. nb deſideriis mollibus enerviter ſuccumbant. 12
I, II. c. 13.

eNe Quisquis igitur ad agnum Paſchalem,
id eſt, ad Sacerdotium, ipſämque
Corfm Luram animarum aſpirat, ante om-
nia ſatagat, ut ſuis paſſionibus do-
minari, & vitia, quibus aſſuevit, ex-
pugnare diſcat- Abſit, ut in numerum
filiorum DEl recipiatur, qui pravo-
rum habituum famulus & mancipium
eſt. Bellum autem, quo expugnan-
tur vitia, eſt ſacrum ſui ipſius odium,
& ſtudium mortificationis, Sacerdoti
vel maximè neceſſarium. Moyſes
præcepit olim Levitis: Ponat Vir Exod. 32.
gladium ſnum ſuper ſemur ſuum, & occidat
unusquisque fratrem, & amicuim & proxi- ””

s,
ana N

mum ſuum. Per gladium intelligit S.
„ Ambroſius virtutem mortificationis,

per fratrem, amicum & proximum

hulin ſubaudit vitia magis cuique familiaria,
aitdue: Ille eſt verus Levita, qui car- S. Ambr.
nem & paſſionum ac vitiorum corpus in- epiſt. ad.
Cei terimit. Koma.

1. Cor. 9.

S. Auguſt.
ſerm. 27. de
perb. Apoſt.

174 (†
terimit. Interimere debet oculos, ne
curiosè evagentur: interimere debet
aures, ut ad nugas & fabulas obſur-
deſcant: interimere debet linguam,

ut à vanis diſcurſibus, qui ad gloriam

DEI non faciunt, abſtineat: interi-

mere debet intellectum, ut aliorum

judicio humili captivatione ſe ſubji-
ciat: interimere debet voluntatem,
ut in res inanes, aut peccaminoſas
non feratur. Agnovit hanc mortifi-
cationis utilitatem, neceſſitatémque
gentium Apoſtolus, de ſe ipſo in-
quiens: Caſtigo corpus meum, & in ſeryi-

tutem redigo. Deum immortalem! an

non ſatis fuit Apoſtolo, quod corpus
ſuum immenſis itineribs, vigiliis, &
jejuniis fatigarit? an præter has etiam
alias mortificationes adhibere decer-
nit? omninò decernit; quia finem ſuæ
vocationis, qui erat gentes conver-
tere, rudes inſtruere, & incredulos
ad Chriſtum adducere, obtineri non
poſſe, imo ne quidem ſalutem ſe con-
ſequi poſſe putavit, niſi corpus auſte-
ritatis remediis in ſervitutem redige-
ret; hinc ſtatim ſubnectit: We fortè,
cum aliis pradicavero, ipſe reprobus eficiar!
Ecce! metuit, ne neglectus mortifi-
cationis ipſi cedêret in damnationem!
Quid faciet agnus, ubi aries timet & rtam,
excla-

Exclan
Virtan
Onniy
l fut
diunſ
uuntd
Centoti
miri
ünire
Et
ellen
iney
ndl

ukt

Cinng
rdon
drem.
byange
Kim 0
allam d⸗
Mam
n
hetim
Untons
Cbiern

Kſfn,n ü (½ D£ 175
Nldt Exelamat hic Auguſtinus, id eſt, ſi
nee Vir tam ſanctus, tam zeloſus, tam in
sE Omni virtutum genere excellens, qua-
tlne lis fuit Apoſtolus mortificationis ſtu-
algi dium ſibi adeò neceſſarium eſſe duxit,
ateie dquanto magis id neceſſarium erit Sa-
tmn cerdoti, homini fragili & tepido, cui
eEel Pravi vitiorum habitus pro dolor! ni-
Jumm Inis vivaciter inhærent?,
ccanin 4. Etenim ipfum Sacerdotium tam Et fugiat
nenon excellens eſt dignitas, ut ab omni pec- Peccatum.
ſrmm Cati nævo debeat eſſe aliena: quem-
lit admodùm ignis & frigus, ſolare lu-
aß. men & tenebræ, cœſum & infernus

S
G . . — . .
tlen Conjungi non poſſunt; ita non minùs
volan abſurdum eſt Sacefdotem eſſe pecca- N
iei torem. Inſpiciamus Evangelium! S.
,

Evangeliſta Matthæus, dum genealo-

i “ Liam Chriſti Domini deſcribit, in ea
Uirnd Etiarnn ctoresut Achabum, Jecho-
G nlios „Betſabæam Iriæ uxorem, &
orin dn nare parũûm penſi habuit:
herein Rrionis ucas, dum eandem gene-
enſect Utdein ein Dercurrit „ ne unius
/ Rn n Peccntris mentionem facit.
rnr At hujus brdit qauattio, gur caul
, neus 5 diffefentiæx? cur Mat-
, i Peccatores, Lucas vero omil-
r is his ſolùm ſanctiſſimos progenito-
min res nominat? ſi enim indecens eſt in-

ter agnatos Chriſti peccatores inve-

niri,

176 (†)

niri, cur illos Matthæus recenſet? ſi
non eſt indecens, cur illos Lucas ſub-

ticet? S. Ambroſius evolvit latens

myſterium! Matthæus, inquit, deſcri-

S§. Ambr.
en Lucam.

*

bit Chriſtum Dominum ut Redempto-

rem, & ſub hacratione illum cum ſce-

leratis, quos ſalvaturus venerat, con-
jungi, non eſt inconveniens: S. Lucas
autem deſeribit Chriſtum ut Summum

Sacerdotem, ſub hac ratione verò pro-

cul à peccatoribus abeſſe debet; quia
Sacerdos vitæ tam illibatæ ſit, neceſſe
eſt, ut ne quidem mentione peccato-

rum inquinetur. Verba Ambroſü

ſunt: Lucas neque Achab, neque Jecho-
niam, neque poſtremèò Uriæ uxorem nomi-
nandos putavit, ut immaculatam Sacerdota-
lis generis ſeriem declararet. En! quàm
procul Sacerdos à peccato abeſſe de-
beat! Neque ſolùm hanc puritatem
animi ab omni peccato immunem ex-
igit dignitas, ſed etiam officium Sa-
cerdotis, quod certè nullum aliud

eſt, quàm ut depravatos populi mo-

res corrigat. Cùm Dominus Deus po-
pulo Iſraëlitico terram promiſſionis
diſtribuit, ſingulis terræ diſtrictus, Sa-
cerdotibus autem & Levitis adeò nul-

lum determinatum aſſignavit, ut eos

ſingulis tribubus intermixtos vivere

voluerit. Er cur ita? 8. Hicronymis

10

kan

(otes l
1b, le
Verum
altömat
Cinh
temm

Uerir

recho
ingent
nencdare
nnlal

eadſ

inge
Ee, ig

(o

umtin
en I
ern 8
Aten
10s
ner
aſter 9
i
ch
mmg

2(10☚
tecee id factum putat, ut intelligant Sacer-
SLucse dotes ſe nullum locum habere in ter-
ONtK Tis, ſed corde defigi debere in Clis.
Niie Verùm in rem noſtram 8. Gregorius
tReten autumat, Deum duodecim tribubus
umemt certas previncias aſſignaſſe, tribum
enert,A Autem Aaronis Cæteris cribubus inter-
1g: C miſceri voluiſſe, ut nullibi deeſſent
Sunn. correctores, & admonitores, qui de-
Reſelif linquentium errores carperent, & e
gebetef mendarent . Defectus poterat upponi in.5 rep ey.
e ſonen ommnibus gentilbus, ita & in omnibus congrue- Mich'à ca le
neſen bat adeſſe Magiſtros. Conſequenter Of- conc. 21. . *½
la nt ficium Sacerdotum eſt peccata corri- . 7.
eſeß gerey id eſt, ſuperbos 4 humilita-
Gwe Tem, avaros ad piam liberalitatem,
uuſs laſcivos ad caſtitatem, guloſos ad tem-
* 4 perantiam, vindicativos ad manſuetu-
beit dinem, unéô yerbo peccatores ad vir=-
tutem & Dei famulatum revocafe.
e⸗ An autem huic muneri par erit Sacer-
mumd dos, qui ipſe vitioſus eſt? profectè
Pfan nihil minùs! Hinc ſignate diſcipulos
nſo ſuos monuit Apoſtolus, inquiens:
Fratres vitam agite illibatam, Wemini 2. Cor, 5.
ne dames allam offenſionem, ut non vitupe-
ond, vetur miniſterium noſtrum, quibus verbis
futn ſatis clare inſinuat, Verbi Divini præ-
all conium vilipendi ob vitia Præconum;
ih quia nihil eſt uſitatius populo, quàm
dicere: Iſti Sacerdotes ſemper car-
lenoge M punc

178 (1) 6%

punt delicta aliena, & non emendant

ſua, feſtucam eruunt ex aliorum ocu-

lo, & trabem gerunt in ſuo &c. Ecce!
ſic vituperatur miniſterium propter
vitia Miniſtrorum!
5. Poſtquàm Qainus innocentem
fratrem Abel occiderat, quod planè
mirabile eſt, ab ipſo Deo ad ſuppli-
cium criminis vocatus eſt; quæro

enim; cur Deus delicti pœnam non
commiſit Adamo, cui tanquam patri

competit corripere filium? Nempe
ideò, prout obſervat Theodoretus,
quia pater non minus ſceleratus fuit,
quàm filius, utpote, qui transgreſſione
mandati totum humanum genus in
mortem dedit: quomodèò Adamus
arguere potuiſſet filium, dicendo:
tu perfide cur interemiſti fratrem: ſi

7Theederet. Cainus replicare ſtatim potuiſſet, &

ap. Mich. à
S . tu nequam parens cur totum orbem
n. . interfeciſti? maluit ergo Deus exige-

re pœnas ab interfectore Caino, quùm
eas committere interfectori Adamo.
Sie hodiedum ſe res habet: non po-
terit Sacerdos alteri abſtergere fuli-
ginem, qua ipſe nigreſcit, non pote-
rit carpere ſuperbiam, qua ipſe intu-
meſcit, non poterit dedocere laſci-
viam, qua ipſe ſordeſcit, & ſic de aliis
vitiis; audire enim ſtatim dobebir ſal
um

Umil
celit⸗
nid⸗
Cliors
lci
ibune
Krenn
Ul,ege
ſor⸗
amn t
em

3 neſia

5, .
(Wign

nn
e a

.

Idati.

. anrurre

niue
11, 1
enn
nit,
eygien
aan

( 0

n,
en un
ſan
Mim

emend
Oru
Ee. N
n

nnocett

ot
0 a0
t;
genm
ncan
ni Ne
heotort
elenans
negrt
n Eel
A

1 t
Pfume.

Otan
Debd
W

loi

et
ente,
tn
i 4
loeee

Llete

lehcn

5
4

(†) ς 179
ſum illud: Medice cura teipſum! ae-
cedit, quòd peccatum Sacerdotis vel
in ipſo pœnitentiæ Sacramento diffi-
eilioris ſit eurationis, quàm hominis
laici: ponamus ſacrum confeſſionis
tribunal intrare laicum peccati letha-
lis reum: ille carpitur, reprehendi-

tur, exemplis terretur, aliisque reme-

diis juvatur: ponamus autem ad ſa-
crum tribunal venire Sacerdotem
ejusdem peccati reum, quotusquisque
confeſſarius erit, qui animose Sacer-
dotem, quem per ſe ſuam culpam
ſatis agnoſcere, & remedia ſcire præ-
ſumit, carpere, monere, & reprehen-
dere auſit? certè pauci erunt tam
cordati: habetur reverentia Sacer-

dotii, & ex hac reverentia diſſimu-

lantur remedia, non ſine damno;, ma-
jorique obſtinatione delinquentis:
ideo rectè ait S. Gregorius: Delin-

J. Ore gor.

quentem Sacerdotem redarguere nemo Prar in paſtor.

ſumit, & in exemplum culya vebementer
extenditur, quando pro reverentia ordinis
peccato honoratur.
6. Quamquam autem quodvis vi-
tium, qualecunque illud ſit, Sacerdo-
tem ſummoperè dedeceat, illud ta-
men præ cæœteris contemprtibilem red-
