actum Contritionis ſerium exercere.
X. Dividere totius diei horas, ut,
quantum fieri poteſt, omnia ad officii
ſui ſtatum ſpectantia, ſuis temporibus,
cum ſincerâà ad DEIUIM Intentione
fiant.
XI. Lectionem Spiritualem ex li-

bello ſibi accommodato, nullo die

omninè intermittere: non tam pre
Concionibus, quàm privatà vità iis at-
temperandà.
XII. Singulis Septimanis per horæ
ſpatium circiter, vitæ ſuæ ſtatum con-
UI 4 ſide-

312 (†5 *

ſideratiùs inſpicere, an omninèò ſit ta-

lis, qualis ex vi obligationum ſuarum

eſſe deberet: & quæ demum impe-
dimenta ſint melioris vitæ: pro his
tollendis ſalubria media inquirere.
XIII. Magnam abominationem, &
odium grande accipere contra pec-
catum mortale quodvis, tanquam con-
tra rem Deo ſummè injurioſam, fſibi
& toti mundo pernicioſiſſimam, &
ejus deteſtabilem deformitatem ſæpe
aliis, qui ad ipſum ſpectant, decla-
rare.
XIV. Præ omnibus vitare conſor-
tium eorum, qui peccandi potius,
quàm boni aliquid faciendi Occaſio-
nem præbent. Item vitandi conſor-
tium fœminarum, & quasvis ſcurri-
litates, juxta monitum S. Bernardi:
Nuga in ore Sacerdotis ſunt blasphemia, ſal-
tem diſpoſitivè.
XV. Sæpius perlegere, & attenta
mente meditari motiva ſeu incitamen-
ta ad zelum animarum tam à DEO,
quàm à proximo, & ſeipſo petita.
ſunt autem ex parte DEI, & gloriæ
Divinæ
I. Infinita Majeſtas DEl, quæ, ſi ab
omnibus Angelis & hominibus crea-
tis adoraretur, nec ab omnibus digne

poſſet honorari. Et patieris, ut p0
lapſum

lun
ol tot
un adl
Renis
rli tit
No int
Duni de
2 In
lei a
lot A

Ari

nte
ida
Deo 0
Nvol
„.
hoteſt
te:
Ein!
ani
lur
Ie, .
Miti
inne,
Ne
N
Chrit
luin
Olnnia
uda
Eebos

mninoft
numün
nunn
te:
nclitt
nationen
Cormf

Enguund

mnohun
lnun
hitgten!
tunt,

tnec
Adi
endi⸗
andi
N .
6. N
lihhei,

(† 313
lapſum tot millium Angelorum, ut
poſt tot millenorum hominum interi-
tum adhuc plures pereant, & Deum
æternis maledictis impetant? an non
cordi tibi erit ſacrificium Miſſæ, in
quo infinitum honorem Chriſtus ſuo
Patri defert.
2. Infinita Veracitas, firmiſſimo
fidei aſſenſu digniſſima; & tamen
quot Athei, Ethnici, Mahometani,
Judæi, Hæretici eidem contradicunt.
an patieris, ut illi ſuos errores arden-
tiùs dilatent, quâm tu veritates à
Deo propoſitas? an has ſaltem, ut
parvuli doceantur, non curabis?
3. Infinita fidelitas DEl, quæ non
poteſt non ſua promiſſa factis æqua-
re: & hæc promiſit ſe petentibus,;
& in ſe ſperantibus ſubſidia corporis
& animæ. Cur ergo tot famelici, &
ſalutis ſuæ incurii? neſciunt rectè ſpe-
rare, neſciunt rectè orare, & hanc
inſcitiam non tolles ex commiſera-
tione, & Divinæ fidelitatis exaltatio-
ne?
4. Infinita DElI amabilitas, & pul-
chritudo, quæ videri non poteſt, quin
ſuaviſſima neceſſitate debeat fupra
omnia alia amari. Et tamen hæc re-
pudiatur, imperfecta ipſius imago in
rebus creatis adumbrata, præ ipſo
U 5 ViVO

314 (†5 *

vivo pulchritudinis archetypo diligi-
tur. Et hunc inſanum amorem non
corriges, quantùm potes?
5. Infinita Sanctitas Dei, cui debet
diſplicere peccatum, & placere vir-
tus; & tamen quàm raro afficitur gau-
dio, quàm crebro cruciatur tædio!
an te non oppones in ſacro pulpito,
in ſacro tribunali, in familiari collo=
quio?
6. Infinita Dei Sapientia jam mul-
tas veritates te docuit, quas ſi doce-
res alios, illi ad Dei amorem promo-
verentur. An ſines illas cum tanto
divini amoris diſpendio in te obſolere?
7. Infinitæ Dei omnipotentiæ con-
verſio peccatoris, etſi ex ſe difficilior
ſit, quàm mortui ſuſcitatio, eſt fa-
cillima: vult tamen per te ſuas vires
exercere. An operam tuam non jun-
es?
8. Juſtitia divina peccatoribus in-
tentat ultricem manum, & pœnas ſe-
veriſſimas. Poteſt tamen Sacerdos ſuo
judicio cohibere. Et non facit?
9. Infinita miſericordia miſerorum
homuncionum commiſeratione tan-
gitur, & ideèò ſæpius recipit, ideo
mortem ægrotantium differt, ut ſit
ſpatium pœnitendi. Et tu non reci-
pies? ad ægros non accurres? In
10.

10,
Dens;
ſin
Uus ul
ls
Onigu
el de
n
II.
Wri⸗
ume
lehenc
Ci
12.
Uante
er⸗
ktumm
tur

(ol
rern

19
om
UbIN
tet,
rian
1
nhr
leit
ekt
Dee

88

morent
1
ei, uch
Plerf
Akeetun
atun tri
ro
mliaiot

tjme
Nvbli
Dren
8 (Ul
ntel
Otendet
lece
ato,4
le ſui⸗
um

(†) £ 315

10. In omnibus rebus eſt præſens
Deus; & quotusquisque illum agno-
ſeit, & reveretur? omnibus homini-
bus ubique eſt intimus, & cum ſin-
gulis quærit amicitiam; & quotus-
quisque illum intus loquentem audit,
vel alloquitur? an tanti amici negle-
ctus non ſit emendandus?
II. DEIIS tota æternitate citiùs
amavit hominem, quàm homo Deum
amare poſſet. Quem æterno amori
rependo amorem, niſi ago, ut mecum
& alii in tempore ament Deum?
I12. Auctoritas Dei legislatrix eſt
tantæ providentiæ, ut nihil ſuadere;,
jubere poſſit nihil, quod non ſit hone-
ſtum utile, facile, jucundum. Cur igi-
tur non laboro ,ut omnes tam provi-=
dolegislatori ſe ſubmittant, & mo-
rem gerant?
13. Totus es ex Dei Beneficentia
compoſitus; quidquid in te eſt bo-
num, eſt Dei donum. An non opor-
tet, ut te totum, & Dei dona in glo-
riam donantis impendas?
14. Infinita felicitas DEI ex fua
infinita bonitate geſtit plures ſuæ fe-
licitatis habere ſocios; & quò major
eſt horum numerus, eèò major eſt in
Deo gaudii acceſſio. An non ſata-
ges, ut creſcat hoc Dei gaudium?
15. Pa-=

316 (†)

I15. Pater dedit, & promulgavit
ſuum Filium. Filius ſe totum noſtræ
ſaluti immolavit. Spiritus ſanctus o-
pus redemptionis conſumavit. Ita
tres Perſonæ Divinæ inter ſe quaſi cer-
târunt, quænam homini plus bene-
faceret. An ergo occaſionem de pro-
ximo benè merendi negliges?
16. Deo propter ſuarum perfecti-
onum excellentiam debita eſt gloria,
jam ſi unam animam in cœlum mit-
tas, majorem Deo confers gloriam,
quàm fuerit illa, quæ ab initio mundi
uſque ad finem ab omnibus homini-
nibus per actus ſuos bonos conferri
poteſt; omnes enim hi actus boni

poſſunt numerari, non autem illi⸗

quos vel una anima in cœlo per om-
nem æternitatem proferet.
17. Viciſſim ſi unam negligas, hæe
una damnata plures Deo irrogabit in-
jurias, quàm ab aliis omnibus pecca-
toribus ſimul fuerint Deo illatæ; hæ
quippe ſunt numerabiles, non item

priores, quia nunquam finiendæ. An

hæc Veritas non te conſternet?

Zeli incitamenta d proximo petita.

per Chriſti ſanguinem reforma-

1. PkRoximus quivis eſt imago Dei,
ta.

ta. An
o e
tenpt
1.
Uhnit
Cr ne
r
1. 0
tunse
ntim
eſetn
n c
Conn
litt
4
Wore
A
ſ.
mum
Wum
An!
16
Ium
Uurn
ehen

tomnen

tumk

8lunen
Dart!
ſegule
n e
henter
ges! .
n Uetd
1el
celunt
ge
nitlom
dis ha
os :

(†) 317

ta. An patieris, ut hæc Dei imago rur-
sůùs deformetur à deæmone, in con-
temptum Dei, & Chriſti?
2. Chriſti merita & ſatisfactio ſunt
infinita, & omni proximo deſtinata.
Cur non ſatagas, ut omnibus proſint,
quæ omnibus aàbundanter ſufficiunt?
3. Chriſtus pro omnibus ita mor-
tuus eſt, ut etiam pro ſingulis nomi-
natim moreretur, & adhuc paratus
eſſet mori, ſi neceſſe foret. An poſ-
ſum deſtituere mea ope etſi mihi in-
commoda, quem Chriſtus ita depe-
rüt?
4. Chriſtus etiam ſingulatim tui a-
more vitam ſuam poſuit. Quas vices
Chriſto reddes? Quod Chriſto debes,
fac proximo; quod enim huic feceris,
Chriſtus ſibi fatum reputat.
5. Cùm Chriſtus quemvis proxi-
mum ſui loco haberi velit, ſi proxi-
mum cælo aſſeris, tantundem facis,
ac ſi ipſum Chriſtum cœlo aſſereres.
An hicà te non eſt meritus?
6. Viciſſim ſi tuà culpà ſineres pro-
ximum ruere in poteſtatem Dæmo-
num, quaſi ipſum Chriſtum iis man-
cipares, Juda proditore longe dete-
rior, quia Chriſtum in proximo tra-
deres æternis poœnis torquendum.
7. Vel unicaà animaâ pereunte quæ
Dæmo-

318 L (†) 22
Dæmonum inſultatio, quæ Chriſti
deſpicientia, ſi Chriſto exprobrent:
quid tua incarnatio, quid vita, quid
mors profuit? nos pro illa mortui
non ſüumus, & tamen te deſeruit;,
nobis adhæſit. An Chriſtum ab hac
irriſione tuo zelo non vindicabis?
8. Contrà quàm inexplicabilis gloria
ad Chriſtum redit, ſi Patri ſuo æter-
no animam ſiſtat, ſuis meritis ab æ-
terno exitio vindicatam? quis enim
cælicolarum applauſus & gratulatio?
an Chriſto ejuúsque Sanctis invidebis
has feſtivas acclamationes, per om-
nem æternitatem proſequendas?
9 Si proximum diligis, uti ex man-
dato Chriſti teneris, ſicut te ipſum,
recogita, quæ ad ſalutem animæ tuæ
diverſis beneficiis alii contulerint, ad-
huc conferant, & poſthac ab aliis
tibi morituro collata velit, talia & tu
aliis præſta, quorum cura, & ſalus
ad te pertinet; aliàs non diligis pro-
Ximum ſicut te ipſum.
10. Si in extrema neceſſitate cor-
poris ſuccurrendum eſt proximo,
quanto magis in neceſſitate animæ,
cùûm agitur de æterna ejus vita, ea-
que feliciſſima, aut morte æterna,
eaque infeliciſſima. In rebus huma-
nis non eſt res majoris momenti, quàâm
acqui-

wguſt
Cdnn in
inepar
II. .
eun
inſten
Slutiar
Uecklan
Ulatia
12.

Uyert

1 tro

Etune
le Clar
Cheraxe
Pechar
13.
tonis,
neſt
enim
Nlor,
byerb
14, 0
ncurie
1at!
er 0
le
1 no
exen

d ai

]

Gle
eroe
AVin
hme
te eln
Kundbe
cicttit
Clbii
criſon
eriis t
4 a⸗
enni
G init
65) .
Uenls
utieit
ur di
N ain
ülee
e 1
tytl
“S
Ap

e are!
aten,
1s In
e
mmn’

5
7

(†) ι 319
acquiſitio,; aut amiſſio æternæ ſalutis,
cùm in hoc negotio ultimus error ſit
irreparabilis.
II. Fortè aliorum libertate in ſtu-
diis eum in finem nutritus es, atque
in ſcientiis educatus, ut ſuo tempore
ſaluti animarum ſervires, & tunc ex
peculiari cauſa es obligatus, ut te
ſaluti animarum ſacrifices.
I12. Forte Pontifex, Epiſcopus;,
Imperator, Rex, Princeps, aut ali-
us Patronus te promovit ad henefici-
um, cui annexa eſt cura animarum;
& tunc illi ſolicitudinem ſuam, quam
de ſalute proximi gerebant, in te ex-
oneraverunt. Videſis, ut eorum ex-
ſpectationi ſatisfacias!
I13. Præſertim cuùm tibi vel à Pa-
tronis, vel ab ipſis oviculis præbeatur
honeſta, & congrua ſuſtentatio; tunc
enim viciſſim exigunt, ut bonus ſis
Paſtor, & gregem meliore modo paſ-
cas verbo, exemplo, Sacramentis.
I14. O quale ſcandalum & ſalutis
incuria! quàm exiguus horror pec-
cati! quâm vilis æſtimatio virtutis
inter oves, ſi ipſe paſtor, qui debe-
ret ſupra omnes in omnibus eminere,
ſuo non tantum deſit officio, ſed ma-
lo exemplo ſuo, & moribus perver-
ſis, alios in ruinam trahat! tali ex-
expe-=

.

320 (†) £

pediret, ut ſuſpendatur mola aſinaria in
collo ejus, & demergatur in profundum ma-
vis. Matth. 19. V. 6.
15, Quid enim? ſi Chriſtus à ſalute
deducétam animam requirat? animam
à Chriſto tanti æſtimatam, præ vita
ſua amatam? lytro ſui ſanguinis re-
demptam? quam iram Chriſti in ſe
concitabit, qui oviculam perditam, tam
ante anxie quæſitam, tanto cum gau-
dio inventam; & in humeros ſubla-
tam Paſtori bono iterum eriperet?
trucidaret?
16. Plurimi ſunt in mundo, qui
non credunt, & ideo jam judicati ſunt.
Plures credunt quidem, ſe malè vi-
vunt, pauci bené. An ſines totum
mundum corrumpi, & inſulſum fi-
ecri, ut Deus illum debeat evomere?
Tu deberes eſſe Sal terræ: ſi tu infa-
tuatus fueris, unde orbis ſalietur? ſi
tu non facis, qui ad hoc munus ſpe-
ciatim electus cs, quis alius faciet?
ubi charitas proximi?
17. Tibi data eſt poteſtas indigen-
tibus miniſtrandi Sacramenta, quæ
ſunt certiſſima æternæ ſalutis adju-
menta; ſunt enim indeficiens ſcaturi-
30 fanguinis Chriſti, ſalientis in vi-
tam æternam. Crudelis es, ſi pi-
greris haurire:, & ſitientibus miniſtra-
1E;

huis
Olnnis
temeti
l fuen

7
Nli

Uumn a
IHI.
Alin
MuIn
16
Inl ſer
luts
Atus
148 ae
9. d
Conjun
oleitn
Eit ſn
4. D
Iiins,
Lemitt
omine
m dra
deorr
letar.
el

.

ti
1
ofhnn:

Filusilk
Ta) nn
Cooglun
petim
1t0 n
Iweroik
n Ei⸗

DNNN

3 ſent
n Anst
ie
E: N
e Ws
aAliöl

elub⸗
mmenn,
Nis/
geen
lenm⸗
6,,
bos,

(†) £ 321

re, quis enim non ſitit eſſe felix; huc

omnis hominum conatus. An non

remetietur tibi, qua menſura aliis men-
ſus fueris? Matth. 7. v. 2.

Eeli incitamenta petita ab ipſo X eloſo,
præſerrim Sacerdote.

1. CFhkiſus quidquid fecit, & tulit,
eò unicè retulit, ut per homi-
num lalutem Patris ſui augeret glo-
riam. An divinius opus eſſe poteſt,
quàm quod fuit unicum Filii Dei, hu-
manam naturam induti?
2. Qui curat ſalutem alienam, fſi-
mul ſe ipſum perficit, nam hæc alienæ
ſalutis ad Dei gloriam procuratio eſt
actus charitatis erga Deum, & chari-
tas apex perfectionis.
3. Studio alienæ ſalutis eſt quidem
conjunctus labor, ſæpe inquietus, ſœæpe
moleſtus. Sed hic ipſe labor inten-
dit ſimul charitatem, & meritum.
4. Dæmones aliàs ſuperbiſfimi ſpi-
ritus, ad infima quæque ſervitia ſe
demittunt, ut his, nullius aliàs notæ
hominem irretiant, & ad inferos ſe--
cum trahant, tamertſi ex hujus conſor-
tio eorum quoque ſupplicium exaſpe-
retur. Quid te oportet facere, ut
ſerves hominem?
X 5. Quid

322 (*) G
. Quid hæretici non moliuntur,
& mali Politici, ut vel unum homi-
nem ſuis partibus adjungant? An hi
diligentiores erunt pro dæmone, quâm
tu pro Chriſto & proximo?
6. Quid Angeli boni non faciunt in
gratiam ſuorum clientum? Vident
Angeli faciem Patris, qui in clis
eſt, & ideo non dedignantur inferi-
rioribus ſine perſonarum diſcrimine
obſequi. In faciem Patris & tu men-
tis oculos reflecté, & levis erit om-
nis labor.
7. Sicut ſemen progenerat aliud
ſemen, & hoé iterum aliud; ſic do-
&rina ſacra diſſeminata ab uno ſe pro-
agat ad alium, & per hunc rursùs
ad poſteros. Hic ampliſſimus fructus
& forté ad mundi exitum deducen-
dus laborem tuum in ſalutem proxi-
mi ſuſceptum, condire debet.
9. Doleres, ſi mutus, ſurdus,
claudus fores, eo etiam ex capite;
quèd proximo eſſes inutilis. Uteré
proin facultatibs à Deo conceſſis, in
utilitatem proximi.
9. Nullus Zelus ita movet, & ac-
cendit animos, quibuscum agitur,
quàm ille, qui ſolùm quærit animas,
etiam cum incommodo proprio, &

nullo ſuo commodo. Tunc enim pro-
batux

ar en
nomj
mum.
10. dal
Cnrti,

evim

enbed
Gckar.
Kbore
Il, Dr
Nerdos
Do lunt
, Cti
In. Ne
la0ec
Delkſ
19. dil
egligen
Tculas,
lioren

uſim

ilc

l. N.

dd
tam p
m l
Unces,

„St n w,

EUmin batur eſſe actus ſupra naturam, &
uumh hinc majore perſuaſtone devincit pro-
nd A Ximum.
enleon IO. Sacerdos repræſentat Perſonam
. CChriſti, & ideo etiam velut alter Ghri-
Onfin ſtus eximiis honoribus extra & intra
ne e ſacras ædes à ſummis æque ac infimis
uine⸗ afficitur. Si ſenſit honores, ſentiat
Ue & labores.
n n II. Propter dignitatem Perſonæ
Sus Sacerdoti multa privilegia ab utroque
Wsen foro ſunt indulta. Si ſeêntit commo-
da, ſentiat & onera. .
eletti I2. Ne timeat animarum zelotes
liczt ſuæ Oeconomiæ; hanc enim curabit
h nte Deus, ſi ille pro Deo laborabit.
uNx 13. Si famuli, ſi Opifices, ſi alii res ſuas
nut negligenter agunt, increpas, inertiam
accuſas, damnum objectas. Quàm alii
uung juſtiorem de te quiritandi haberent
e⸗ cauſam, ſi in cura animarum eſſes deſi-
e diofus, damno aliorum inæſtimabili.
3 Mα I4. Non eſt æquior modus repa-
8 Frandi divinum honorem, quem tuis
ctiam peccatis Deo quotidie aufers,
quâm ſi Dei honorem apud alios am-
plifices, & plura peccata impedias.
I5. Si etiam in exercitio charitatis
„erga proximum contrahendus eſſet
morbus, & vitæ tuæ jactura facienda,
e, beatus es: nam Chriſtus Matth. 10.
X 2 39

oneel

Licet Sacer-⸗
dotis digni-

32 (†) £

39. qui perdiderit animam ſuam propter me,
inveniet eam. J
16. Quæ tua in cœlo gloria, ſi per
te ad cœlum promoti, tihi eœlum
petenti, obviam occurant, ſuam feli-
citatem tibi in acceptis referant, tibi
gratias agant? l
17. Certe ſi Chriſtus miſerieordiæ
opera corporibus exhibita in ultimo
judicio multis laudibus prædicabit;
quomode extellet ſpiritualem mileri⸗
cordiam animabus exhibitam? quo-
modò remunerabitur? 3

Inſtructio VII.
Qua ratione Sacerdos ſe erga ſuam
dignitatem habere, & honorem
ſtats tueri debeat.
1. Omini Clerici & Sacerdotes;
cum legunt; aut audiunt, tan

tas permagna tam eſſe ſtatus Sacerdotalis ſublimi-
ſit.

tatem, ut terrenos principes non ſo⸗
Iùm, ſed & ipſos in cœlis Angelos di-
gnitate tranſcendat: cum legunt ve
audiunt Alexandrum Magnum adeô
honorafle Sacerdotes, ut in gratiam
Jaddi Pontificis univerſæ Judææ /
Paleſtinæ pepercerit: cùm legunt vel
audiunt Coônſtantinum Magnum in
Concilio Nicæno ultimum poſt iect
0

DMtes
leki

nutur
Aliant
Meenite
leſthor
Ulter
Uiönt
len
Kt:
Cere
&
KS
Pelolod
laid
thucnxe
lignit
Clante
lalereo
Cgern
npon
ards
UNnis

(†) £ 325
N dotes locum occupaſſe, nec anteâà
conſediſſe, quàm priùs ab Epiſcopis
on annutum impeétrârit. Cùm legunt vel
iin audiunt Theodoſium Imperatorem
tum Poœnitentiam ab Ambroſio ob cædem —
E Teflalonicenſium fibi impoſitam hu-
militer adimpleſſe: cùm legunt vel
mem audiunt, Ferdinandum II. Imperato⸗
umé rem, cui Chriſtus ipie e cruce promi⸗-
Pelt ſerat: Perdinande non te deſeram:
eenm dicere ſolitum fuiſſe: ſi ſibi eodem
tem 10coO & tempore occurrerent Ange-
lus & Sacerdos, ſe priùs Sacerdoti,
dein primum Angelo honoris officia
I perſoluturum, cùm hæc, inquam aut
ſeen alia id genus legunt vel audiunt, tune
n enimvero erecta cervice ſibi ipſis de
Kha dignitate ſtatůs mirum quantum gra-
ben tulantur, putântque hac unica voce:
Gen Sacerdos ſum! Sacerdos ſum! totius mun-

in di genua ſibi debere curvari. Non
i impugno eminentiam ſtates, probè
u⸗ gnarus cum Baſilio Imperatore, quòd Eafil. kap.

Omnis honor, qui Sacerdotibus der , Mich. 4
* fertun, ad Deum referatur: verum Ahc. I4. H.
mallem Sacerdotes ſtatũs ſui dignica 2
rs tem, morum decentia 5 modeſti, ſo⸗
Z brietate, humilitate, aliisque virtuti⸗
er bus, quàm jaétantia tueri.

n
lgtn .

e, 2. Agite, loquamur de dignitate illa tamen
“ ſtatüs Sacerdotalis, diſcutiamusque, contemptui
, X 2 qua habebitur,

326 (†) *

qua maximée ratione ejus aucéctoritas,
ac æſtimabilitas conſervari debeat &
quæ ſint illa vitia, propter quæ ab ho-
minibus laicis vilipendi, aut minus
æſtimari ſoleat.
3. Etenim, quis inficiàs ibit? tan-
ta eſt Sacerdotis dignitas, ut illum
Innocentius III. Pontifex ſupra om-
nes creaturas evehat, & uno ſolùm

lunocent. Ifr. gradu infra Deum collocet: Sacerdor

ſerm. 2. in

eſt citra Deum, ſed ultra bominem, mi-

cenſecr. Pont. nor Deo, ſed major homine, conformiter

ad illud Hieronymi dicentis: Saver-

. Hieron. in s Angelus DEl veriſſimè dicitur. Verum

Malach. c. 2.

Niſi à vitæ

ſi ipfe Sacerdos tantæ gradus digni-
tati morum decentia non correſpon-
deat, quis illius æſtimationem conci-
piet? ſi regium paludamentum ter-
gendis cacabis adhibeatur, mirum
non eſt, ſi inter centones reputetur:
parem in modum cùm Sacerdos ſe-
cujlaribus negotiis, ludis, ſpectaculis,
conviviis, aut familiaritatibus etiam
cum altero ſexu ſe immiſceat, atque
in plateis, in triviis, in popinis inter
jocos & nugas compareat, quis non
opinetur aut credat, falſa eſſe, quæ
de dignitate ſtatus Sacerdotalis jacti-
tantur?
4. Inprimis ſtatum Sacerdotalem

commoditate vilem ac contemptibilem reddunt,
& deliciis

qui

n
6Olant

(o ſbl

olut
bonpel
cet
Uonrele
Ettcon
nngi
UAWo
6 acn
Rel⸗
NRrexte
Ee habe
Cnſhei
UMlado
Uurdus!
crot o
algelcie
litie 6
te I
Cün 40
1ocirin
Uping
leti
Aima,

6 (†1) 327
In qui non alium in finem ad illum con-
volant, quàm ut joviales & commo-
tequi dos ſibi dies procurent. Sunt qui poſt
un abſolutum ſtudiorum curriculum
compendiosè deliberant dicentes:
sis placet mihi quidem militia, ſed ex-
uS,U horreſco pericula, & labores: arri-
feun det conjugium, ſed deterrent alendæ
Aum conjugis & prolium faſtidia: invitat
cet“ vita monaſtica, ſed diſplicet liberta-
Ahnms tis jactura, & obedientiæ rigor. Er-
n go eligam fieri Clericus, hæc vita
enst" Præ cæteris videtur commodior, quia
Gink nec habet obedientiæ rigorem, nec
e li⸗ conjugii tædia, nec militiæ decuma-
nos labores! ſic itur, imò prout Ber-
nardus loquitur, ſic curritur paſſim ad 5§ Beyy. Ne
ſacros ordines, & reverenda ipſis ſpiritibus converſ. ad
Angelicis myſteria apprehenduntur, ſine reye- Cler.
ventia & conſideratione. Quid deinde
fit? Illud fit, quòd ejusmodi Clerici,
cùm agnatorum, aut fautorum pa-
trociniis ad præbendam irrepferint,
impinguati, adipati, dilatati magis ſo-
m Rciti ſint de pingui offa, quàm de
, anima. O quàm longè alia enarrat
S. Hieronymus de dilecto ſuo Nepo-
e, tiano! non ſatis valet explicare, quan-
tà cum triſtitia, quanta cum relucta-
tione ordinatus fuerit in Sacerdotem:
Fit Clericus, inquit, & per ſolitos
len 1 X 4 gra-⸗

non M
ationen,
ſawenu
eatu,
nes i
s, n
rienhn
iſen

à vanitate
veſtium,

MWenoch.
ctent. 2.

cap. 35.

328 (1) £
gradus Presbyter ordinatur, Bone
Deus, qui gemitus! qui ejulatus!
quæ fuga oculorum omnium! tunc
primùm & ſolùm avunculo iratus eſt,
id eſt, Heliodoro Epiſecopo, à quo

fuit ordinatus. Sic ſic oportet acce-

dere ad SS. Ordines, cum timore,
cum tremore, cum reluctantia: In-
dignus eſt Sacerdotio, niſi fuerit ordinatus
invitus, dicere ſolebat Leo Imperator;
prout jam alibi recenſuiſſe me me-
mini.
5. Deinde ſtatum Sacerdotalem
contemptui exponunt, qui moribus
à ſanctitate ſtatüs omninè abludunt
& externo etiam habitu eam, quam
dedocere deberent, vanitatem ſpirant.
Etenim non diffiteor, quòd decentia
veſtium commendet dignitatem per-
ſonarum; hinc Dominus Deus in ve-
teri lege præcipit Sacerdotum veſtes
eſſe debere elegantiſſimas in gloriam
& decorem, & in Concilio Gangrenſi
excommunicationis fulmine ferieban-
tur, qui Sacerdotes ob habitum ve-

ſtis ſericxæ, quæ Birrus vocabatur, ta-

Xabant. Verùúm cùm ſtatus Qerica-
lis ſit humilitate quoad ſe, & reve-
rentiâ quoad alios ſpectabilis, opor-
tet, quod veſtimenta & exteriorem
apparentiam concernit, illam nec ni-
mis

.
nis eſt
lun
Gun,
ſles,
ing
Mian
re
enpon
e,
unnün
gunp
guin
tinn
Endo
hann
uncn
lis,
IIA D
ge,
guo!
guam
ltual
A
doſit
foler
ie
n
nd
Cndr

, M
eſhlinsl
in! tun
tatosek
,
tet ac⸗
ntimor
ati:
1 lut
npernng
e N

ercon
1moN

Ablnce

Meng
Un ſelon
1gonn

Gngt

binnf
bum
An
enol,
.
1

„ W († £ 329
mis eſſe abjectam, nec nimis luxuo-
ſam; illo enim delinquitur per defe-
um, iſtô per exceſtum: Ornatus &
Jſordes, ait S. Hieronymus, pari modo
fugiendi ſunt, quia alterum delicias alterum
gloriam redolet. Quàm procul igitur ab
hac regula abludunt nonnulli hujus
temporis Clerici, præſertim qui no-⸗

biles, aut nobilium domeſtici ſunt:

tantùm abeſt, ut veſte talari & humili
quam plurium Diæceſium conſuetudo
requirit, decentiam ſpirent, ut potiùs
pexi, nitidi, pulverizati, calamiſtrati,
& ad omnem ſæœculi vanitatem orna-⸗
ti, cum crinibus fictitiis, cum aperto
ſinu cum diſciſſis calceamentis & ma-⸗
nicis, cum toga & palliolo vix ad ge-
nua profluenté, tanquam non ad al-
tare, ſed ad theatrum ituri incedant;
quo habitu ſatis manifeſtè produnt;
quàm omninè non Divinum, aut ſpi-
rituale, ſed inane, meritis vacuum,
& ad omnem ſæculi ſtultitiam com-
poſitum cor in pectore gerant. (leri=
cus profeſſionem ſuam & habitu, & Inceſſu
probet, & igeò nec- veſtibus nec calceamen-
tis decorem quarat:; ita dudum ſtatuit
Concilium Carthaginenſe. Quid di-
Cam de iis, qui nigricantem veſtitum,
Clericis convenientem, dedigsnar 3
contra Eccleſiaſticorum Antiſtitum
X 5†7 ſtatu-⸗

§. Hieren.

epiſt. 83. ad
Ocean.

Qoncil.
Carth.

3z3 († W

ſtatuta diverſis adeò coloribus utun-
tur, ut à laicis nullo diſcerniculô diſ-
crimentur? quid dicam de illis, qui
venatorio habitu cum canibus, ſelo-
pis, & armis quaquaverſùm excur-
runt, & ſic in ſylvis inter faunos &
ſathyros, inter nymphas & venantum
cohortes eam morum indecentiam
contrahunt, quæ cedit ſtatui in op-
probrium, proximo in ſcandalum:
notent illi, quid S. Hieronymus de
venatoribus ſentiat: Nemrod, inquit,
ille gigas magnus in conſpectu DEl

S§& Hieron. in venator & peccator fuit: Et Eſau ve-

bſal. 90.

nator erat, quoniam peccator erat:
Et penitus in ſeripturis nullum Sancto-
rum venatorem, benè autem piſca-
tores invenimus Sanctos. Dicis for-
ſan: Nobilis ſum, non tantum Cle-

ricus! multa licent nobili, quæ diſcon-

veniunt Clerico! Mea pace poteris
ita diſtinguere, verùm metuo, ne hoc
argumentum coram Deo tantò mi-
nůs valeat, quantô efficaciùs illud
vel à ruſticorum quodam fuit refuta-
tum. Videns ille Archiepiſcopum Co-
lonienſem cum militari equitum tur-
ba campos obequitare, quæſivit, an

S. Martinus, S. Nicolaus & veteres

Epiſcopi ſimili etiam pompaâ incedere
ſint ſoliti? repoſuit Archicpiſeopus. .
6

Emn
Chen
lt:
Uinke
lellete

Cten
Ne l
Nie
AL
Ueni
nd a
kinen
rta
Cnrke
t ce
ere
kerie
V.
purin
Culh
dolnp
eſiu
lord
opti
Al
lan
en
Cetd

E

1
sin.
uld.
s,
⸗
enan.
unds
enuntun
Centun
in
NCdhen
innst⸗
n D.
LCſaufe
Or enn
Ganr
n ⸗
bkn
in
dor
ori
gehoe
thn
6 N
leler
n
I.
i 1
en⸗
let

n

1

(†) △ 31
ſe ſimul & Eccleſiæ antiſtitem & Prin-
cipem eſſe: ſubridens ruſticus ſubin-
tulit: quæſo, ſi Princeps à diabolo
ad infernum rapiatur, quò deveniet
Eccleſiæ Antiſtes?
6. Ulterius ſtatum ſfacerdotalem
contemptibilem reddunt, qui à vir-
tute ſobrietatis, quam Apoſtolorum
Princeps verbis illis: Hatres ſobrii eſto-
te! maximoperè commendat, adeò
alieni ſunt, ut publicis etiam in po-
pinis ad helluonum menſas aſſidere,
& inter jocos & nugas, inter riſus &
facetias, inter fumos tabacarios &
charifoliorum luſus quotidie vinô,
aut cereviſia madere non erubeſcant.
Sacerdotes .Ægyptii, utut idololatræ
fuerint, omni tamen carne, vino,
Ovis, & lacticiniis abſtinuerunt, ut
puriùs ac intentius ſuorum Deorum
cultui vacarent, & libidinis ardorem
compeſcerent: ſi ethnici id factu ne-
ceſſarium eſſe duxerunt pro cultu ido-
lorum, quantèò magis erit pro cultu
optimi, Maximi DEI, ad cujus
Altare quotidie ſtat Sacerdos?
quam æſtimationem; aut bonum
exemplum capient ſubditi à ſuo Sa-
cerdote, quem heri otio faxit Deus;
ut non etiam vitiis otio confinibs
diffluentem, & ebrietate titubantem
viderunt

Xoſ&ol.

cent. 2. p.

mir. 24.

ab ebrietati-

bus

1. Petr. .

Corn. à E. in
Gen. c. y.
v. 21.

S. Meron. in

epiſt. ad Ti-

moth.

SF. Hieron.
in g. 2. Mi-
chaææ.

à litigiis &
altercationi-

hus

332 (14) &

viderunt, atque fabulas & nugas,

quas vel laici erubeſcunt, eructantem

audierunt? planè æſtimationem adeò
nullam concipient, ut etiam ejus do-
ctrinam nauſeaturi ſint dicente ſancto
Hieronymo: Vehementer Eccleſiam Dei

deſtruit, meliores eſſe laicos, quam Cleri-

6oοs. Quid ejusmodi gurguſtiones apud
peœnitentes in confeſſionali boni præ-
ſtabunt? quam confidentiam apud
ægrotantes habebunt? Quid utiliter
de cathedra proponent? Revera ni⸗
hil! Confuſio & ignominia eſt paupe-
perem & famelicum Chriſtum pleno
ventre prædicare, ac rubente præ lu-
xs abundantia vultu, populo jeju-
nii legem proponere! ita iterum lo-
quitur S. Hieronymus, tandem zelo
& fervore incenſus ita concludit: ſi

Apoſtolorum ſucceſſores ſumus, pro⸗

ut ſumus, non tantuùm eorum dicta,
ſed & facta nos æmulari oportet.
J. Iterum ſtatum ſacerdotalem vi-
lipendio exponunt; ſuarum opinio-=⸗
num tenaces ac capitioſi, toti quanti
in lites & jurgia effunduntur, atque
pro uno decimarum manipulo, pro
uno, qui jure, ut ajunt, ſtolæ ſibi com-
petit, obolo, totius communitatis
bacem turbant. Quin imè Superio-
xum mandatis, ac deciſionibus non ac-
quie-

gaele
Wcan
Notr⸗

uN

ſele
le &
Socts
An
Urore
Gilnn
*
Okce⸗
ere
tenpo
lend
IIN P
gue⸗
ſin
4,
Cmuj
lben/

Inth

cO
Nea
erir⸗
i

IS
Don

(1)$ι 333
uIeb, quieſcentes ad altiora tribunalia pro-⸗
tmin vocant, ſicque per omnem vitam in
n Protrahendis litibus ac controverfſiis
Jd tam decumanos labores devorant; ut
eim üvel decimam eoôrum partem Dei glo-=
oNH riæ & lucro animarum impendiſſent,
NIe Anctis Martyribus poſſent accenſeri.
ean Ad quid autem proſunt ejusmodi liti-
OIe gatores? ad nihil aliud quâm ad ſcan-
n H dala populi; parochiani enim, cùm
Hug vident hominem ſpiritualem, qui ex
Geu officio ad lucera ſelùm eceleſtia tendere
kam- deberet; adeòô terrenis inhiare, ut
nen temporalium amore charitatem læ-
ee dere non reformidet, haud parum
lo “ ſcandalizantur; & omnem erga ſu⸗
m um paſtorem confidentiam, amorém-
end gque amittunt; ſicut enim, prout lo. Grere l. 2.
quitur Romans Orator, dißicile diäu de ofic.

ſt, quantoperè conciliet hominum animos
ln comitas & affabilitas; ita nihil eſt, quod
. fbditorum bilem, averſionemque
np erga paſtorem magis excitet, quàm
O continuæ de re temporali diſcordiæ,
& contentiones. Vah! debeo tueri
i mea jura! ° quanto magis præſtaret
,“ perire tua jura; quam tuas animas!
ion⸗ Ali deinde haud minus nocumenti
“ cauſant, qui non tam in tuendis ju⸗
tk ribus, quâm in corrigendis erroribus
* Prorsus immanſueti ſunt, & trucu-
]

len-

Marth. 5.

334 ( †) £
lenti; cùm inter ſuos certum delicti
genus invaleſcere audiunt, intempe-
rante bile efferveſcunt, & in reos ac
complices in- quam extra cathedram
verbis ac nonnunquam verberibus fu-

riosé invehuntur. O mi Sacerdos;,

quantùͤm noces, cùm putas te pro-
deſſe! ſcias velim correctionis auſte-
ritatem eſſe remedium ſubſidiarium &
extraordinarium, quod non, niſi cùm
alia remedia nihil profecerint, eſt ap-
plicandum. Ineptus eſſes medicus
corporis, qui ægrotantis curationem
à ſciſſionibus & cauteriis vellet au-
picari: ita abſurdus eſt medicus ani-
marum, qui delinguentium errores,
non tentatis priùs lenibus remediis,
ſtatim ferrò & flamma vult caſtigare.
Scis cur animarum paſtores ſali com-
parentur: Vos eſtis ſal terra! Nimirum
ideò, quia ſal in ſe una ignis & aquæ
elementum continet: igitur anima-
rum paſtor, quantum fieri poteſt, a-
quam, id eſt, lenitatem adhibeat,
& tum primúm, cum hac nihil pro-
fecerit, pro perſonarum, circum-
ſtantiarum, & ipfſius delicti diverſi-
tate, ignem ſtringat. Non eſt dici-
bile, quantùm ad corrigendos delin-
quentium animos valeat diſcretio, &
manſuetudo! “
3. De-

9,D
npil
mllin
ſttic
Cünine
en o
ſcone
beppl
meſi
Ceric
Eund
I!
Pe
en
Kun
Rre
Rtone
um,
Eabo
IOS
Noyer
Mere .
R
labon
lcere
lſo
nez
te
iyl
,

ndeltt
Nteme
1eos
hednan
D
ceteln
te e⸗
6 .
Niund
Ncdn
hekte⸗
necles
tonen
let a
lsin
tlore
elid
livnr.
N
imimn
Eal

lel,⸗
nnden

hlr⸗
on.
biet⸗
d⸗
ol

(†)6 335

8. Denuèò nigrum ſtatui ſacerdotali, ab impudici-=
turpiſſimumque theta inurunt, qui ta
familiari nimis cum ſexu altero con-
verſatione utuntur, & obſecni illius
criminis, ad cujus contrariam virtu-
tem voto ſolenni adſtringuntur, ſu-
ſpicionem incurrunt. Eheu! quis ſa-
tis explicet, quanta opprobria, con-
tumelia, & detractiones ex unius
Cerici tali delicto in totum ſtatum
redundent! Malo tacere, quâm lo-
9. Denique honorem, ac æſtima- & demum ab
tionem ſtatũs ſacerdotalis peſſimè pro ambitione
terunt ac peſſumdant, qui ſub pau- Abſtincat.
pere & humili Chriſto ſuperbia & am-
bitione inflantur: Ambitione, in-
quam, fübtili illo Clericorum malo,
de quo S. Ambroſius pronunciat, quòd & Ambr. ap.
quos nulla vitia delectant, nulla poteſt Peranz. de
movere luxuria, nulla avaritia ſub- 'AJ. Wae.
ruere, ſæœpeè ambitio faciat crimino-?““ e6.
fos. Etenim ſi S. Laurentius Juſtini- g anr. uſt.
nianus de palatiis Epiſcoporum de r,G
dicere aufus eſt, quòd in iis Chriſti Chr. agon.
illuſio, quam in purpura & corona “. 14.
ſpinea paſſus eſt, toties renovetur;,
quoties illa cibis, poculis, electua-
riis, ſaporibus, vaſis argenteis & au-
reis, inſuper jocis, confabulationi-
bus, & talibus 2 quæ in facularium
Prin-

J. Bern. ép.

g. ad Hen-

vi. Rnonen,
Axrchiep.

Gen, 25.

336 ◻ (†*) £
Principum ædibus frequentantur, ab⸗
undant: Quid ni idipſum à fortiori de
inferioris ordinis Clericis dici queat;
ræſertim ſi ambitione abrepti ad ſub-
Praia dignitatum ſubſellia, & pingues
præbendas, prout fieri amat, per fas &
nefas aſpirent. Quis non intimo cordis
dolore deploret, ait S. Bernardus, cur-
ritur in Clero paſſim ab omni ætate
& oOrdine, à doctis pariter & indoctis
ad Eccleſiaſticas curas, & quia ſola
attenditur gloria, non onus, erubeſ-
citur in Eccleſia purum eſſe COlericum,
ſeque viles æſtimant, & inglorios,
qui quocunque eminentiori loco non
fuerint ſublimati. Quin cuùm pri-
mos honorum gradus meruerant;
non ideò quieſcunt, duplici ſemper
æſtuant deſiderio, ut magis & magis
dilatentur, & ad celſiora ſublimen-
tur. Cùm factus quis fuerit in qua-
dam Eccleſia Decanus, Præpoſitus,
Archidiaconus, non contentus uno
in una, plures ſibi honores conqui-
rere ſatagit, & demum factus Epi-
ſcopus, Archiepiſcopus eſſe deſide-
rat. Hæc Bernardus. Quid autem ſe-
quitur ex hac contentione? Duo fra-
tres Jacob & Eſau in utero Matris de
primatu decertabant, & calcibs ſe
invicem impetebant: cujus magis
malo,

nlor
necioe
! E.
bitio
In ſi
linum
1 mal

i

Ne a
umm
ldus
Eemnn
harurm
lun i
10.
,
erdot
am
Dlen
e.
11 4
Meiſi
unhe
nde
Uumn
Ai
s
ont
Ueie
1 0

(†) 337

W malo, quàm matris, quæ dolores haud
mediocres ex hoc certamine patieba-
tur? Eundem in morem cum Cerici
il ambitione colliduntur, & unus alte-

Lie rI ſupplantare, unus per alterius
hertut ruinam in altum aſſurgere ſatagit, cu-
c Jus malo id fit? malo Eccleſiæ Ma- H
e Tris, ait Cardinalis Hugo, quæ viſo Card. Hug.
mim hoc ambitioſorum ſpectaculo non in Gen. c. 25.

Eirh tantuùm ab heterodoxis, ſed & à fide-
libus deſpicitur, atque ejus dogmata
de mundi contemptu, de rerum ter-
renarum vanitate, de amore cœle-
ſtium vilipenduntur & irridentur.
Vom — 10. Tu ergo, mi Sacerdos, ex di-=
ins Ctis his omnibus collige, & benèpon-
cun „dera, qua ratione dignitatem tuam Sa-
e oerdotalem prudenter tueri, & laicis
ifn etiam, in quorum oculis vivis, vene-
n rabilem ac æſtimabilem reddere de-
ſua beas. Erras ſi inani clamore: Sacerdos .
