H cuncéctanter faſces capeſſivit, & mo-
in geſtiores ſuperbe & præfidenter invi-
di tàvit, ut ſub umhra ſua requieſcerent.
r A Fjusmodi rubi deinde, competenti
Manhe ſcientià deſtituti, cùm ad ſacri Cu-
rionis gradum aſcendunt, adeo com-
ulne miſſas ſibi animas verbo DEl non pa-
ONäter ſcunt, ut paſcere etiam ignorent, &—
dum eæxcus cæcum ducat, demum
ub uterque in foveam lapfſu irreparabili
Ge cadant. Non Pondeas ſuper virtutem
lbi? zuam, monitum eſt Eccleſtaſtici, quod Eccli 8
mell. Ii ſpo⸗=

Haz. 3.

Z. NWiſi de
KRenanciat.

„, (649,,

ſi ſpoponderis, quaſi reſtituens cogita: qui.
bus verbis ſatis aperte ſignificat, quòôd,
qui facultafibus ad regendum popu-
lIum neceéſſariis inſtructus non eſt, te-
neatur à Paſtoris munere omni con-
tentione refugere, & diſertè palaâm-
que profiteri coram iis, qui invitant:
Non ſum Medicus, & in domo mea non
eſt panis. Non calleo artem ſanandi ani-
mas, cùm malè habent: nec habeo,
unde eas ſuſtentem, cùm ſanæ ſunt!
alios quærite tanto muneri aptiores,
ego illi me imparem agnoſco!
2 5. Altera dos ſeu qualitas ſolicite
ſub examen vocanda eſt magna in
Deum pietas, quæ in 88. Ordinum
Candidato magis quàâm ipfa ſcientia

requiritur; quia quod deeſt ſcientiæ,
magna ex parte ſuppleri poteſt per

uſum & experientiam, quæ ipsà mu-
neris exercitatione ſenſim acquiritur:

quin imo ſuppleri poteſt per charita-

tem, quæ fervidi Paſtoris mentem
acuit, ut plùs etiam, quàm cætero-
quin vires ferant, conetur: Imperfe-
ſcientia poteſt ſupplere perfectio chari-
tatis: defectus autem charitatis qua

demum alia dote poterit compenſari?

certè nulla! Non igitur debet aſſu-

mere Paſtoris officium, niſi qui priuùs

fuerit purgatus, & in virtute perfectus,
ait

ai/
Patt
mgi
i
gl
Onn
re
Vitin
410
mot
pert
Uüm
hoe⸗
tihdn
Anima
ſotin
Derr
liltte
Nyyene
Ci⸗
U
Meto
er
le
Deng
ſlet
cint
do
utgen
S ie

D△ (†) ₰ 49
Hait Angelicus; cùm enim animarum 5 Them. 3. p.
Paſtores ex officio ſuo ſint virtutum quæſt. 41.
inh magiſtri, utique neceſſe eſt, ut in hac "rt. 1. ad t.
ncht fint laicis excellentiores? ponamus H
mid quèôd à morum probitate alieni, aut
tenk Omninò vitioſi ſint, quomodo ſperari
Im poterit, quòd correcturi ſint aliorum
Evitia, qui necdum correxere ſua?
nundi quomodè ſperari poterit, quòd pro-
chi moturi ſint alios in bono, qui minùs
unft perfecti ſunt, quàm i, quos ſibi
n ſumpferunt perficiendos? profectoe
1 hoc adeò ſperari non poteſt, ut po-
uc rius metuendum ſit, quòd & ſe, &
men animas ſibi concreditas præcipitaturi
Ord ſint in ruinam. Væ ilis, exclamat S. 1. Petr. Dam.
Aſce Petrus Damiani, pa ilis, qui reprebenſi- l. 2. ep. 1.
ſcen biliter vivunt, & locum irreprehenfililiter
dortti vivendi adbuc reprehenſibilids oncupiſcunt.
9uͤ Qui animam habet tam fœdis ulceri-
im bus obſitam, ut inſtar Jobi in ſuo fi-
edu meto ſaniem undique & putredinem
em ſtillet, certòô ſibi perſuaſum habeat,
nes ſe non eſſe è numero eorum, quos
W Deus Eccleſiæ ſuæ ſponſos elegit: non
fid ſolet ille vocare indignos, niſ prius
itns faciat dignos, eum ferè in modum,
hel quo pretioſi liquores & balſama non
ſe“ infunduntur in vaſa, nifi illa prius
i purgentur; Quos Deus ad aliquid eligit, S. Thom. in
aſc ita praparat, alt Angelicus, ut ad id, ad a. ad Cor., 5.
L . 19 quod l. *.

50 (f. Oι

quod eliguntur, inveniantur idonei. Idque

tantò magis in noſtro caſu, quod Deo

vel maxime cordi ſit bona Miniſtro-
rum ſuorum fama & nomen; hinc
Chriſtus Dominus, cùm Petrum Ec-
cleſiæ ſuæ caput, & ovium Paſtorem
conſtituit, expreſse illi dixit: Tu ali-
quando converſus confirma fratres
tuos. Ecec! converſio Petri neceſſa-
riò debet præcedere confirmationi

fratrum; quia Petrus à trinæ nega-

tionis crimine rediens plane admoni-
tionibus fratrum nihil effeciſſet, niſi
priuùs ſeria converſione ac Pœnitentia
admiſſum nefas emendaſſet.
26. Obmurmuras forteè, mi 88. Or-
dinum Candidate, dicisque alius à²
me ero, cuùm illi muneri admotus fu⸗
ero! Næ tu vehementer deciperis, il-
lorum ê numero; de quibus S. Gre-

J. Creg. Pa- : .
S. gorius pronunciat: Mens praeſſe vo-

ſtoral. l. 1
6. 9,

entium plerumque ſibi filta bonorum ope-
rum promiſſione blanditur; quia faciliũs
eſt proponee, quàm propoſita con-
cepta exseytioni mandare, conſtans
vitæ laudabilis tenor ab aſſuetudine
proficiſcitur, ita ut aliter ſtabilis eſſe
nec poſſit nec ſoleat; hinc opus eſh
aliquo priùs temporis intervallo ſe⸗
metipſum explorare, & vires ſuas
cum hoc, quod fſubiturus eſt onere
meti⸗

Met

muln

riss
Prrk
non;
Mo
t,
EFit
den
terio
nat:
Ga0
hili
Vittut
deſlor
D
lare

Ane

An
ltin
em4
Monm
Unn
Vitxr
nI 4
gud
ker .
Cand⸗
Chrit
lumn P

Wie

i en
Gvocbe
Minn
etrumm 1
Dor
t: Te
mn Hin
ineee
hürwnin
tink N
adn
iſet,
Ceniren
.
nil
Gwvonn:
echenn
s 50
ruſ
torun
N

Uia d⸗
n

metiri. Quemadmodum ſtatuarius
nullum ex ære artificium molitur, niſ

priùs ſtatuæ ideam, omnia lineamenta
præferentem effinxerit; ita nemo

non, priusquâm ingens illud opus

Paſtoris animarum in ſemetipſo effin-
gat, in opere alio ſimili artem ſuam
& vires periclitetur: has autem ſi o-
neri impares invenerit, abſit, ut ul-
teriori ſe periculo ſuccumbendi expo-
nat: non aſſumat in humeros onus,

& ad aliud munus animum convertat;

faciliùs enim eſt in dignitate jacturam
virtutum facere, quàm nova illas ac-
eeſſione augere. Quanta igitur teme-

ritas eſt, tam ſubitaneam in ſeipſo ſpe-

rare mutationem, cujus nullum in
univerſa natura reperitur exemplum:
aqua frigida non uno momento tran-
ſit in calidam, & ego credam homi-
nem à vehementiſſimo vitæ liberæ, &
ad omnem licentiam effuſæ frigore in
una die tranſire poſſe ad maximum
vitæ perfectæ calorem, qualis ad mu-
nus paſtorale requiritur? ego credam,

quòd qui hodie eſt Simon magus, cras
6SA fieri poſſit Simon Petrus: ego cre-
dam, quòd, qui heri pugnabat contra
Chriſtum, hodie in exercitu pugnan-
tium pro Chriſto poſſit ducere ordi-
nes? ego credam, quèd qui heri ne

D 2 qui⸗

5. Oreg.
Naz. orat.
20.

2 (1) G

quidem diſcipulus fuit in ſchola per-
fectionis, hodie in ea magiſtrum agere
poſſit? Non eredo, quia neque cre-

dit Nazianzenus, inquiens: Sie una

die ſanctos fingimus, eòsque ſapientes eſſe ju-
bemus, qui nihil didicerunt, nec ad bͤacer-
dotium quidquam tulerunt, prater velle.
Væ ejusmodi gigantibus Cadmæis de

quibus poëtæ fabulantur, quòd una

die ſeminati, eadem & nati atque ad
arma tractanda habiles inventi ſint!
Væ etiam eorum promotoribus & pa-
tronis, qui eos ad animas cuſtodien-
das intruſerunt; ſi enim Imperatoriæ
leges non tantum ſeverè puniunt ini-
dêneum militem, qui captivos malè
cuſtodivit, ſed etiam eum, qui inido-
neum hunc militem cuſtodem conſti-
tuit; quidni Divinæ leges in clericali
militia ſimilem poſtulabunt rationem?
27. Quamquam autem virtus & vi-
tæ probitas in genere homini, qui de
S88. Ordinum ſuſceptione deliberat,
apprime neceſſaria ſit; ante omnia
tamen, & in ſpecie circa virtutem
continentiæ ſe ipſum diſcutiat, & ſi
contrarii ſceleris labem ſibi adhærere
noverit, per omnia ſacra & ſancta il-
lum oro, & obſecro, hunc ſtatum,
cujus miniſteria illibatam tam corpo-
ris quàm animi puritatem exigunt,
luſci⸗

d

ertti
ſeig
glar,
eri
Is ir
Ornn

inkea
pul
orci⸗
tüne
Deo
GuOd
AWar
rabil

.

cok e ſuſcipere non præſumat, niſi omnem

kungge ſalutis ſpem abjicere, & in æternale
exitium obfirmato conſilio præcipitem

necſe
i s ſe agere velit, ſi ſacris revelationibus,
un Aquarum magna eſt in Eccleſia autho-
Al Titas, fides eit, innumerabilis defactò
framn 1 Clericorum multitudo ob vitium car- Zrithem. in
inest DNis in inferno ardet, acerbiſſimas per Inſtit. Bit.
ilr Znnen æternitatem pœnas datura: Wirit, es e,
Rene werird⸗ quisquis enim ex Clero ad
Wem? infamnem hunc ſtatũs Eccleſiaſtici ſco-
et pulum naufragatur „ adeo ſacras ſui,
enoh ordinis functiones ſe inutilem, inep-
mperte eoduc reddit, ut non poſſit coram
mim I eo & Eccleſia non eſſe abominabi-
es is: ponamus Sacerdotum aliquem,
giis duod abſt, aliis Vitiis v. g. ebrietatis
Nom awarit iæ a otio deditum eſſe, tole-
1s rabile 23 uc malum erit; quia ſaltem
wmim ali uas ſni muneris functiones poterit
ſtt ructuosé utcunque admi-

i niltrare⸗ „Pprout habetur ab experien-
diaz ve e cuùm in hanc picem inci-
e ſtimation 6 omnem authoritatem, æ-
ſtimatiant Indque amittit, ut in Eccle-
ir,.à ſenndal. le ampliùs proſit, niſi ad
lhn aa animarum perverſionem:
Lind tomu ec⸗ »ait in hanc rem Chry- §. chryſof.
cbe d ch n § ad praſentem vitam inutilis it, Hom. contra
n ad nihil accommodus. Quisquis ergo uxar.
n⸗ depravatæ naturæ vitio in hoc ſcele-
n , D 2 ris

Petr. Bleſſ.
ſerm. 34.

1. Cor. 7.

.

5 E SS
ris genus propendere te, aut quod
pejus eſt, hanc ipſam propenſionem
aliàas ſatis vehementem per frequen-
tatos actus plùs nimis excitatam, au-
Gamqne in te ſenſeris, quàm chara
tibi ſalus eſt, elige aliam viam, & fuge
hanc, nemini magis quàâm tibi exitio-

ſam: non aſſequeris caſtitatis culmen

huic ſtatui proportionatum, imò cum
proôbro & dedecore Eccleſiaſtici ordi-
nis profundiùùs cades, dicente Petro
Bleſfenſi: Ferè impoſſilile eſt de carne tri-
umphare, ſi de nobis ipſaæ prius triumphave-
rit. Elige, inquam, aliam viam; ſa⸗
tiùs & conſultius eſt, ut arctæ Reli-
gioni te mancipes, aut nuptiarum re-
medium ampleckaris, ſic fiet, ut vel
ſub auſtera Religionis diſciplina ten-
tationes illas, & habitus pravos fub-
tracta occaſione expugnes, vel id, ad
quod tantopere impelleris per uſum
legitimi conjugii tibi licitum reddas.
Non ego conſilium hoc tibi fuggero,
ſed Paulus Apoſtolus: Qus non ſe con-
tinent, nubant; melius eſt enim nubere, quàm
uri. Quæ verba Apoſtoli elegantifſimè
proſequitur Bernardns; poſtquâm
enim deteſtatus eſt temeritatem eo-
rum, qui ſine debita diſpoſitione Sa-
cerdotium capeſſunt, illudque dein
multis carnis ſpurcitiis defœdant, fua-
det

Pen

Sen

29.

ne .
nſt
VlS
Iarn
fer,
kum
l (ke⸗
thad
men
Utr
Aces

–

(1)6H ,„

det omnibus libidinoſis, ut gradu in-

1 gol feriori i 3115) . .
tenen Teriori in ſtatu matrimoniali contenti,
elten ibi ſecuri eſſe malint, quâàm ſacro-
ma kum ordinum gradus, in quibus cum
man ſummo, & continuo diſcrimine, &
K maximis cum tentationibus verſentur,
ierttr prenſare, & conſcendere audeant.

Eſt ſine dubio melius nubere quam uri, &
Culmme 77 e * I,. Bern. ſerm.
nbon Salyatori in humili gradu fidelis populi ſer- Je conger
n vire, quam in Cleri ſublimitate & deterius ad clerie-

ehu vivere, & Giſtricins judicari. c. 29.
C ve⸗ VI .
pkn §. I.

m, Proponitur inſtrucio practi-

Geh ca pro deliberantibus de vitæ ſtatu in
un genere.
e.
lon 8 29. PErtum vitæ genus conſtituere, eſt res . Gragor.
l . ius vi . 4
tanti momenti, ut torius vita vel z r at.

lh vectè vel malkt traducendæ fundamentum in 22
eri e ſit poſitum. Ita dudum pronuncia-
IH vit S. Gregorius Nazianzenus, quam-
en quam enim Deus omnes velit ſalvos
G frieri, adeoque ſingulis aliquam gratia-
α rum ſeriem præperaverit, quæ ſià nul-
meli la creata voluntate turbetur, illos cer-
li tò ad cœlum deduétura eſt; non ta-
tene men per eandem omnes viam, ſeu
om vitæ ſtatum deducit, ſed gratias effi-
e caces aliquibs Varatns alligat ad cer-

⸗ tum

6

„

56 (1)

tum ſtatum, uem ſi ipſi vel defectu

prudentis deliberationis non agno-

ſcunt, vel agnitum amplecti nolunt,

§J. Greg. in
epift. ad
Mavxr. Imb.

ſed alium eligunt, poſſunt in eo qui-

dem ſalvari, ſed quia filum Divinz

Providentiæ circa ſe abruperunt,
Deus illos in gravia peccata labi ſinit;
itaque gratiâ finali, & æterna beati-
tudine ſuâà culpa privantur. Hoc do-
cuit Deus per illa verbà: Vocavi & e-
nuiſtis - - — Deſpexiſtis omne conſilium
meum (obſerva Conſilium) Ego quo-
que in interitu veſtro ridebo. Hinc S. Gre=
gorius! Sunt, qui niſi omnia reliquerint;
ſalyari apud Deum nullatendhs poſſunr. Vi-
dendum proin cuique ſuæ ſalutis ſtu-
dioſo, ne in tam grave diſcrimen per

ſuam incuriam ſe conjiciat, ſed pru-

denter de vitæ ſtatu deliberet, ut
agnoſcat, qua ipſe via ad cœlum de-
duci debeat. Quod deliberandi ſtu-
dium præcipue 88. Ordinum Candi-
datis incumbit, ut qui ad plures ſta-
tus apti majorem dubitandi, ac deli-
berandi rationem habent, quàm alii
homines, quibus à potiori ſtatum de-
terminat ipſa vitæ, & officiorum ra-
tio. Inter ipſos autem Candidatos
potiſſimuùm ii ſibi cordi ſumere debe-
rent hoc negotium, qui majora à Deo
acceperunt talenta, ne „ſi ea fortaſſis
. hoc

ndeft
Iuunn
Dan
es
Prreer
Heit
Urite
Clmenn
Signi
nr
tati,
4
Teranm
ingt
Uuma
Nelin
In a
Jondi
tenpe
tecolt⸗
t
Mor
kenäs
riorn
rem 8
At.
Genn
leum⸗
utin

)etet
On agr
Di nohur
in eogl
m Dinn
brupenu
Alabiſu
erna ber
Hoet
ſoccnid
e f
Me
. 80
lſic
oſin.
ſaluns!
ſctinenn
tls
beren,
n (CN
lue
, 1 4
. un⸗
imt
onm
Oncier
nete t
ni
ealon⸗

2Cf)H »
hoc fine data ſint, ut ad lucrum ani-
marum impendantur, tanto gravius
puniantur, ſi iis ſolum ad augendas
Opes, & honores, ac profana officia
præter voluntatem DElI abutantur.
Hoc itaque tanti momenti negotium
ut ritè fiat, ſequentia ſubſervient do-
cumenta, ſeu conſilia; ex quibus ea
ſibi quisque ſeliget (nec enim omnia
ſunt pro omnibus) quæ ſuæ capaci-
tati, & fervori congrua judicabit.
I. Deliberaturus determinet ſibi
certum tempus duorum forte, trium,
aut 4. menſium, cum firmo propoſito
intra illud ſingulari cura adhibendi ea
media, quæ faciunt ad cognoſcendum,
in quo ipſum ſtatu DEus vitam agere
velit. Lale tempus poſſet eſſe v. g. tota
quadrageſima, vel adjuncto ſimul toto
tempore Paſchali uſque ad Feſta Pen-
tecoſtalia ad impetrandam gratiam
Spiritũs Sancti: Vel tempus ſufficiens
Ppro rI5. Sacris Communionibus offe-
rendis in memoriam toôtidem Myſte-
riorum ex vita Chriſti, & Bentitäims
Virginis: vel 2. Septimanæ in hono-=
rem 88. Angelorum, aut S. Joſephi,
aut S. Antonii Patavini: vel decem
dierum Veneris devotio ad S. Fran-
ciſcum Xaverium: vel alia ſimilis pro
cujusque affectu.
D 5 II.

s (†) &
II. Intra præfinitum tempus ſingu-
lari cura devitanda ſunt peccata, qui-
bus quisque ſe magis obnoxium ſlen.
tit, præſertim gravia; in malevolam
enim animam non intrabit ſapientia?

neque mirum eſt, quòd hi, qui pec-

catis gravibus ſunt dediti, vel nec
cogitationem de deliberatione admit-
tant, vel vocantem DEIIM non au-
diant, aut vocationes habitas perdant;
ſunt enim hæ gratiæ ſpeciales, quæ
non cuivis indigno dantur. Unde pro
puritate conſcientiæ ſingulis, aut cer-
tè alternis ſeptimanis Sacramenta con-
feſſionis, & 88. Evchariſtiæ obeunda
ſunt. .
III. Opera quotidiana, præſertim
ſpiritualia diligenter peragenda; con-
ciendus proin, & ſervandus ordo
diurnus certarum precum, & devo-
tionum perſolvendarum ad hunc fr-

nem, ut à DEO illumineris; præcipuèe

ſub ſacrificio Miſſæ cor DEO offeren-
dum ad quemcunque ſtatum. Caven-
dum tamen ne prolixitate nimia ora-

tionum aut aliarum devotionum tem-

ꝓus ſtudiis deſtinatum notabiliter de-
curtetur. Imèò ipſis etiam litteris ſi
diligenter ſtudeas cum bona intentio-
ne, rem Deo valdè gratam præſtas,
aptúùmque ac dignum te reddis, cui
DEIIS voluntatem ſuam manifeſtet.

no
Ange
Cllen
n,
ſtur
iN
CUlis
Cren
grin
lertn
Aen
ta
1.
Pece
la
2. D.
eun
ti
nihi
Doni
mon
Wl
tu f
H
1.D.
i..
lemn.
ltun
ſor

s ſt
ati gl
Nuun ſe
gleroln
lahenin
guie
1 1

neame

Inon
henln
Nes, N
Ulncent
aute
enta
Obenn.

relent
lazee
o t
&E
hune,
rrcy⸗
okeren
(er⸗
rANX
umten
lic,
ten
Nenn/
Nrris
4
ſeltel⸗.
ſe

(te Dê¼

IV. FElige quosdam ſanctos Patro-

nos pro feliei ſucceſſu hujus negotii.
Talis ſit præcipuè Beatiſſima Virgo,
Angelus Cuſtos, & illi Sanéti, qui ſpe-
cialem habent relationem ad ſtatus
illos, intra quos potiſſimùm tua ver-
ſatur deliberatio, & etiam Sanctus
tui Nominis. Hos certis precatiun-
cülis coles. Juvabit etiam diebus re-
creationis ſubinde pias inſtituere pere-
grinationes ad varias Fccleſias, Præ-
ſertim tuorum Patronorum, ibique
Ardenti oratione Deo deliberationem
tuam commendare.
V. Aflueſce frequenter uſurpare
preces jaculatorias & pia ſuſpiria, qua-
lia ſunt. 1. Domine quid me vis facere?
2. Patatum cot meum Deus, patatum cor
meum. 3. Loquere Domine, quia audit ſer-
vus tuus. 4. Vias tuas Domine demonſtra

mihi, & ſemitas tuas edoce me. 5. Kat

Domine à me, in me, ac de me perſectiſſimè
in omnibus tua ſanctiſſima, & adorandz
Voluntas. 6. Won quod ego volo, ſed quod
tu vis, O DEUS, boc fiat. 7. Veni Sancte
Spiritus, & emitte cœlitus lucis tuæ radium.-
5⁵. Da, Domine, quòd jubes, & jube quod
vis. Domine, doce me facere Voluntatem
tuam. 10. Ave maris ſtella - - iter para
tutum. 11. Angele Sancte DEl, qui Cu-
Sos es mei, me tibi commiſſum pietate ſu-
perna,

*

60o 5(†5

perna, in Electione ſtatis illumina, vege;
guberna, & c.
VI. Aſſumenda aliqua opera mor-

tificationis cum Conſilio Confeſſari:

qualia poſſunt eſſe: Cilicia, flagella,
ſtratum durius, abſtinentia interdum
ab aliquo cibo, recreatione &c. Ocu-
lorum refrænatio à curioſitatibus, &
alia ſimilia eo fine ſuſcepta, ut à Deo
lIumen impetres. Huc etiam condu-
cunt eleemoſynæ tum materiales ex
pecuniis tibi pro luſu conceſſis, tum
ſpirituales per inſtruétionem rudium
in Myſteriis fidei, vel litteris; aut per

orationem pro peccatoribus, pro ani-

mabus purgatorii, illis præſertim, ſi-
que patiuntur propterea; quòd in
ele ctione ſtatüs non penitus ſe Divi-
næ Voluntati accommodaverint.
VII. Præcipue invigilandum, ſi
Deus occaſionem aliquam ofrferret
operis heroici; nam per unum tale
opus homo plus mereri poteſt, quàm
per ſexcenta vulgaria. Tale autem
opus eſt, duod in ſe eſt valde difficile
ob graviſſimam reſiſtentiam naturalis
inclinationis, eſt tamen certò valde
gratum DEO. Quia verò adoleſcenti
inexperto facilè aliquid ſub ratione
boni proponi poteſt, quod tamen Deo
non placet, unde, ut contra Prndem
tlanm

dan
tentt
Prre
(inin
inhed
Poltn
öme
Poſita
etiar

bipr
ſel
Clil
tes e
Mueſn
Ue ſtn
lerisr
D N
Deun
tbi
Do h
Pnpe
i
Ald e
Exa

tione

4pple
tem H
Mod
ieD

ie 4

penm
Onelen
, el
imeren
Le. Co
Ntbis,
utD
ncont
etilles
ele⸗
Tdr
374ut
Do 1
erün,
t
EeN
jentt.
anlung
n &
Ununt
8
Jemue
Geche

goee
en
6

(1)△☚ 6r
tiam non erret, non facilè ſimile quid
tentabit ſinè conſilio Viri ſpiritualis,
præſertim ſi opus illud poſſet valetu-
dini nocere, aut majora fortè bona
impedire. Talia opera aliquando fieri
poſſunt nemine advertente, & tunc
eò magis ſecura ſunt, quò minus ex-
poſita ſunt vanæ gloriæ, ſiquidem
etiam alia requiſita adſint.
VIII. Quotidie tempus aliquod ti=
bi præfigas pro lectione pii libri, qua-
les ſunt: Thomas Kempenſis, Vita
Chriſti & Sanétorum, & alii tractan-
tes de quatuor noviſſimis &c. Præci-
puè ſi poſſis habere aliquem de electio-
ne ſtatûs tractantem, erit is præ cæ-
teris utilis. Præterea ſubinde animo
ab aliis occupationibus libero, & in
Deum elevato conſidera ſeriò, quem
tibi Deo vitæ ſtatum deſignari putes.
Pro his conſiderationibus optimum
tempus eſt poſt ſacram Comunionem
in ipſo templo, vel domi eadem die,
aut etiam tempus veſpertinum poſt
examen conſcientiæ. Hæ conſidera-
tiones fieri debent, cum ſeria animi
applicatione juxta cujûsque capacita-
tem, quia in his conſiſtit ipſe actus
deliberationis. Quæ autem, aut quo-

Nmodo ſint perpendenda, à conſcien-

tiæ& Directore diſces, quas attento
animo

62 (†) £

animo volvere; revolvere, ac exami-
nare ſæpiùs erit utiliſſimum.
IX. Sed ante omnia ponendum ſo-
lidum fundamentum bonæ electionis,
quod conſiſtit in perfecta indifferen-

tia: ſeu animo ita diſpoſito, ut para-

tus ſis quemcunque ſtatum amplecti,
ad quem teà Deo deſtinari intelliges.
Defectu hujus indifferentiæ multæ
electiqnes non rite fiunt, præſertim
ab iis, qui ſe reſolvunt ad ſtatum ſæ-
Cularem, aut etiam Clericalem. Hi

enirn frequenter vel omninò non de-

lib erant, aut ad deliberationem acce-
d unt animo ita obfirmato ad illum ſta-
tum, ut ab illo dimoveri ſe non ſine-
ent, niſi per vocationem prorsuús
violentam. Imè pôtius animus ritè
diſpoſitus deberet eſſe magis inclina-
tus ad ſtatum Religioſum, utpote ſe-
cundúùm ſe magis perfectum, DEO

magis placentem, Vitæ Chriſti con-

formiorem, pluribus abundantem ad-
mentis ad ſalutem, & paucioribus
bnoxium periculis &c. ut nimirùm
c elicito appetitu animus ex innata
undclinatione tendens potiùs ad liber-
tatem vitæ ſæcularis, ad perfectum
*quilibrium, & indifferentiam revo-
cetur. Neque tamen propterea ſta-

tim eligenda KReligioſa vita tanquam

Per-

Pelfe
ſenpe
inke⸗
Aetern
elplie
z
Amit
imme
e
eyes
Phee
haben,
Valde:

el N

Peccat
Gent.
Nicve
Prinmn
tionen
Uentinr
Atme
Uchor⸗
tüam,
Vitr,
NI.
ſn⸗
Uns
Vene

Aueat

le dn

AW eN
.
encunmt
elebtio
inciken

, Utfr,

Panptd
inrelig
ie
Nrelkr
Ibnmt
Cllen !

ODNONO
Nen ee

Aln:
ennk
enn o
Aninns 7
thole
I, N
rtic⸗
nteni
nevii
eionu
elelt
am ret
elen
ang⸗

perfectior quoad ſe; quia DEus non
ſemper vult à nobis eligi, quod eſt
in ſe perfectius, ſed illi relinquenda
determinatio; ea veròô quænam ſit;
explicata hucuſque media manifeſta⸗
bunt.
X. Ad deliberandum de Vitæ ſtatu
admittendi non ſunèe I. qui ſunt nimis
immaturæ ætatis, & rationem nullam
enetrare adhuc poſſunt. 2. Nimiùm
l & inconſtantes, quibus hodie
placet aliquid, cras diſplicet. 3. Qui
habent Paſſiones indomitas, naturam
valde aſperam, judicii ſui tenacem,
vel qui obſtricti ſunt pravis habitibus
peccatorum, antequam eos emen-
dent. 4. Qui jam ſunt determinati ad
aliquem ſtatum; non enim habent hi
primum fundamentum ad delibera-
tionem neceſſarium, nempe indiffe-
rentiam. 5. Nimiùm Viribus debiles,
aut morbis obnoxii; nimiùm ſtupidi;
utpote qui tam ſerium & grave nego-
tium, quale eſt deliberatio de ſtatu
Vitæ, fruſtra aſſumerent &c.
XI. Ex his, quæ dicta & dicenda
ſunt, facilè patet, negotium hoc gra-
vius & difficilius eſſe, quàm ut à Ju-
vene inexperto prudenter tractari

queat ſinè Directore; tali enim opus

eſſe tum omnes Aſcetæ, tum plurium
in

64 (1) è5“
in utramque partem habita experien-
tia teſtatur partim eorum, qui ſinèe
conſilio elegerunt, ideéque errorem
ſuum, cùm jam corrigi æ*grè, aut planè
non poſſet, primum agnoverunt;
partim eorum, qui felicem, quam
fecerunt electionem nunquam facturi
erant, niſi à Viro ſpirituali fuiſſent

quò ille te intimiùs noverit; ideò ſin-
ceriſſime illi manifeêſtanda omnia,
uorum notitia aliquid ad rem facit.
Optimum proinde erit, ſi idem ſit
Confeſſarius tuus. Certè qui alicui
Viro intelligenti & ſpirituali manife-
ſtat ſuam intentionem ac motiva, qui-
bus inductus hunc præ aliis ſtatum am-
bit, ejusque judicium audit, non tam
facilé errabit. Demúm etiam hoc
ſciendum eſt, quòd interdum DElIS
ipſi deliberanti non manifeſtet ſuam
Voluntatem, ſed ipſius Directori, &
per hune velit dici, quid faciendum.
Sic Paulus ad Ananiam miſſus eſt, ut
ab illo, quid faciendum, diſceret.

conducit, ſi ſeripto adnotes præcipuas
cogitationes, & internos motus, quos
ſentis inter legendum, orandum, me-
ditandum, poſt ſacram Communio-
nem, & alia ſimilia; id ſi ſincerè, &
pru-

direti. Eò autem ſolidiùs dirigéêris,

XII. Pro ſolida electione multùm

Prube
die
cunen

ration

te mir
minati
Dina
ubebi
Hers
ſonp
he c
Plri
nes dli
keegen
zanlan
Tün
oleit
Ciln⸗
ter ſag
cluſon
Dro ho

0

Ucete
Poek
Prude
Dornd
liam
conſic
fuche
ſola t
in

expert

ulſ
l etot

urpn

oern
n, du
um fidt
li fuiſe
rigen
ent
da OI
jen k
ſiden
li nni

gotieh

farung
t )
ciim
Jun
elelu
ſcien
ins
Alenet.
Inl
Nrug⸗
umgh
hum
ncene,

1

(1†) £ 85
prudenter quavis hebdomada aut
die, aut quoties aliquid notabile oc-
currerit, intra præfixum pro delibe-
ratione tempus continuaveris, ſenties
te mirum in modum proficere in illu-
minatione intellects, & agnitione
Divinæ Voluntatis, ſimulque modum
habebis facilem te integrè, cui Vo-
lueris, manifeſtandi, ſi hæc ipſa ei
ſcripta oſtendas, ac tandem ſervire
hæ chartæ poſſunt pro ſcuto contra
plurimas tentationes, & oppugnatio-
nes diaboli, quibus facile reſiſtes, ſi
relegeris olim à temetipſo ſcripta, &
agnita motiva, ac documenta &c. Ve-
rùúm quia hic labor pluribus nimium
moleſtus eſt, & ſortè quibusdam etiam
diſfuadendus, quilibet tamen pruden-
ter facit, ſi circa tempus ultimæ Con-
cluſionis ſeripto adnotet motiva ſua
pro hoc ſtatu, & ſolutiones eorum,
quæ opponi poſſent, eâque commu-
nicet cum Viro tali, de quo confidere
poteſt: quòd ſciat, poſſit, & vélit
prudens in Domino conſilium dare.
Porrô ſeriptionum ejuſcemodi mate-
riam copioſam ſuggerent ſequentes
conſiderationes, quarum uſus ut
fructuoſior ſit, præpara tibi chartæ
folia totidem, quot diverſi ſunt ſta-
tus, inter quos unum electurus es, ita
E ut

66 (1) £
ut in una folii parte rationes pro illo,
in altera contrariæ ſcribi poſſint. De-
inde his conſiderationibs utere tan-
quam locis oratoriis, ex quibus argu-
menta varia eruere poteris ſive pro,
ſive contra. Hæc argumenta ſi fide-
liter adnotaveris, habebis prærequiſi-
ta, ſeu præmiſſas ad faciendam pru-
dentem concluſionem & ſtats elec-
tionem.

S. VIII.

Conſiderationes, ex quibus ali.-
quid luminis oriri poteſt deliberanti
de vitæ ſtatu in genere.

Conſideranda circa ſe ipſum.

1. TEmpus „ locus Nativitatis, no-
men. z. Educatio qualis, cum
quibus, inter quos, quæ occupationes
tuæ per omnem ætatem, qui inſtru-
Ctores, confeſſarii &c. 3. Parentes,
quem illi tibi animo ſtatum deſignant?
untne ita pauperes, ut jure à te ali-
menta exigere poſſint? pauperibus
cavendum, ne ſtatum, ad quem pror-
sus inepti funt, eligant ideèò ſoluùm,
ut ſe & ſuos poſſint ſuſtentare. Divi-
tibus & nobilibus attendendum, ne ſe
amore divitiarum, ſpe honorum,
blan⸗

and
avoc!
Vent
porde
haben
1067
Agn
A Me
lenror
Capa
In
Foren
ſcient
ltrers
e
les
notabi
0 4

R
bien
tales
illine
n ſan
ſt,
tam,
Hine
eri
tun
Kolan
Juümi

Uli b

°(1 e 6°7
esproi blanditiis parentum, aut minis ſinant
oln.] avocari ab eo ſtatu, ad quem à Deo
teten VOcatos ſe ſentiunt. 4. Valetudo cor-
ihosn poris quænam ſit, an bonæ? an non
sſes habeas morbos hæreditarios, occul-
enet tOs? 5. Quæ complexio naturæ, an
Nreng aliqua qualitas notabiliter excedat,
edmg an Melancholia, an Cholera? 6. Ta-
Iudse lentum naturæ ingenium, prudentia,
cC.apacitas, & animus ad ſpeculativa,
humaniora officia aulica, caſtrenſia,
forenſia, œconomica &c. 7. Artes,
Nili ſcientiæ, linguarum notitia, quis in
le litteris profectus. 8. Virtutes, ac bo-
na opera exercita, ac gratiæ ſingula-
res à Deo acceptæ, & quidquid aliud
notabile tibi accidit, uti ſunt libera-
en ci0 à gravibus periculis animæ & cor-
tiniaigt S 92. Præcipue conſiderandi ſunt
ub“ habitus, ſeu conſuetudines peccandi;
u tales enim ſiquis in ſe habeat, cau-
ele tiſſimè debet eligere, ne ſe conjiciat
5 in ſtatum, in quo moraliter certum
3 ſit, quòd vitam ſit ducturus ſcelera-
r; d uitus lecler
e tam, & tandem æternuùm periturus.
Mee Hinc nemo unquam prudens ſuaſerit
UN"alicui habituato in vitio carnis, ut ſta-
d tum Eccleſiaſticum aſſumat, aut Reli-
ed gioſum ordinem talem, in quo Major,
ne, quäm in aliis libertas, Regulariter enim
nhm nihil boni ſperandum, niſi pœniten-
Hond, E 2 tias

N

68 (†) £

tia, & Reſolutio prorſus ſeria & ſo-
lida præcedat; aliàs expedit talibus
nubere, quàâm uri, vel certéè eligen-
dus is ſtatus Religioſus, in quo peri-
os labendi ſeveriſſime præcautum
1t.

Conſideranda circa diverſos animi
motus in deliberante.

IKer præcipua ſigna, quibus Divina
Voluntas agnoſcitur, ſunt interni
quidam motus animi, ſeu inclinatio-
nes, quibus deliberans ſe impelli ſen-
tit ad aliquem determinatum ſtatum.
Probanditamen hi Spiritus, quia etiam
à natura, vel diabolo eſſe poſſunt.
Hinc examinandum I. Ad quos ſtatus
per tuam vitam ſenſêris majorem in-
clinationem? Singulas inclinationes
ſic ulteriùs examina. 2. Quo loco, quo
tempore, anno, qua occaſione pri-
mum ſe inſinuaverit hic Spiritus, an in
oratione, & c. An ab ipſa infantia ad-
hæſeérit &c. 3. An ad præſens usque
tempus conſtanter manſerit: Solet
ejusmodi inclinatio, & affectus eſſe
ſigaum Vocationis Divinæ. 4. An re-
miſerit hujus affectus fervor; ex eéo
enim præcise, quèd aliquis jam non
ſentiat Vocationem, ſeu fervoren
male

wale⸗
ſe ſen
teinte
ekick
Tia
Doſe
nhat:
Aca
lowen
lem,
undatr
lumce
Cuinn
ſenſti
Hiutn
Ttion
Uinn,
hoce
ſen
ſt 5
etiam
nende
Kat
tanc
DII
com
Cid
Eiſke
A
dolat
leme

ſerin
it tal
t el
n doß
Preen

ſos
e.

ibwo D
ſunr in
inlimmn
nk
tumkn
lit
ſe po⸗
oe!
Mjore
neſnnmn
10 ce

(† 69

malè arguitur, Vocationem non fuiſ-
ſe veram: Vide potiùs, an non tu
te indignum hac gratia feceris. . Quos
effectus in animo producat hic Spi-
ritus, an lætitiam Sanctam cum ingenti
Deo ſerviendi deſiderio, an animum
trahat ad ſenſualia, & temporalia cum

aliqua perturbatione rationis. Nota;

lætitiam illam, aut triſtitiam ſenſibi-
lem, quæ in ipſum etiam corpus red-
undat, non eſſe curandam; imè nul-
lum certius ſignum eſt boni Spiritüs,
quàm illa gravis reſiſtentia appetitũs
ſenſitivi omni conatu ſe opponens
ſpiritui, qui pro ſe habet appetitum
rationalem. 5. An non hic tuus Spi-
ritus, ſive inclinatio lucem fugiat,
hoc eſt manifeſtari nolit Viro ſpirituali,
ſi enim tenebras amat, cave, ne niger
ſit. 6. An ſolùm moveat affectum, an
etiam illuminet intellectum, propo-
nendo motiva, & rationes pro illo
ſtatu, & quas. Item quem videatur
tandem finem ſpectare, an Gloriam
DEI, animæ ſalutem &c. Aut potiùs
commoda corporis, honores &c. 7.
Quid reſpondeat ad objectiones &
difficultates, quæ opponi poſſunt. 8.
An tibi iſte Spiritus majus promittat
Solatium, quàm in alio ſtatu, pro
tempore mortis, judici? 2. Quid
E 3 putas

70 (†)
putas de hoc ſpiritu, & inclinatione
tua judicaret Vir aliquis Sanctiſſimus,

& Doctiſſimus? 10. Similes impulſus

ſenſibiles ſi deſint, non illicò judican-

dum eſt non adeſſe Vocationem ve-
ram; ad hanc enim ſufficit, quòd be-
nè perpenſis omnibus judices te in hoc
vel illo ſtatu multa bona facturum,
animæ ſalutem optimè curaturum, ta-
lenta beneè expenſurum &c. licet reni-
tatur affectus. ⸗

Conſideranda circa ipſos ſtatus.

Uamvis in omni ſtatu ſalvari poſ-
„ſis, non tamen in quovis ſalvan-
dus eſſes, vel quia Deus gratias ſuas
efficaces & finales tibi paravit in de-
terminato tantuùm ſtatu, vel quia ſta-

tus perfectior quidem & melior in ſe,

ſed non pro te, ſi te conſideres cum
omnibus circumſtantiis, de quibus ha-
tenus dictum eſt. Sic certum eſt,
quod ſtatus Religioſus pertectior qui-
dem & melior ſit ſæculari; certum ta-
men etiam eſt, non quemcunque pru-
denter facturum, ſi illum eligeret⸗
His poſitis ſingulatim primò examina
ſtatum ſæcularem, Laicum, Eccleſia-
ſticum &c. Hoc modò: 1. Quis eſt
finis particularis hujus ſtatus? 2. Quæ
in

in eo
0Cc
4C
hoek
OCaſi
Iedi
6Me⸗
lalla
10
Lte
Vane
amni.
Con
ſome
Tanſi
inilo
Giron
meel
hec
0 tr
Eeres

quo
non
cunn
exul
inde
hune
aa

nclinzti
Andtiſin
es inpl
iod itr⸗
ationent
t, lt
cesteit
e Kchun
ratunumn
SS

osſtan

ſalyar
oT
“
Arait
gi
Mela
Nlers
Elind.
Celci.

Ateli

cenun
4
Cte,
n
den
1.C

s1

(1) $GF 7r

in eo media bene vivendi? 3. Quæ

occaſiones & pericula peccatorum?

4. Quomodèò Chriſtum imitabor in
hoc ſtatu? 5. Quam bonorum operum
occaſionem & ſpem habebo, quæ re-
media promptè reſurgendi à peccatis?
6. Meâne talenta, item bona tempo-
ralia benè impendam in hoc ſtatu?
7. Quæ cura mei habebitur in infirmi-
tate? 8. Quas occaſiones habebo ju-
vandi proximum? 2. Quid ſuaderem
amico longeè chariſſimo in ſimili caſu
conſilium flagitanti? 10. Quid in ago-
ne mortis, ubi omnia velut ſomnia
tranſibunt, elegiſſe optabo? 11. Quid
in illo momento, quo rationem red-
diturus coram judice comparebo, à
me electum vellem? &c. Interim dum
hæc agis, ut omnia tua animi ſenſa

ad trutinam cœleſtis prudentiæ pon-

deres, ſæœæpiùs tecum ipſo, & quidem.

T. Ogita, breviſſimum tempus vi-

tæ tibi ad ſalutem conceſſum,

quo ſemel amiſſo in æternuùm aliud

non dabitur. O ſi damnatis vel uni-
cum daretur momentum! Quanta
exultatione & gaudio profectum ex-

inde caperent! Quod ipſis negatur,

nunc tibi conceditur. Ecce nunc tem-
pus acceptabile, nunc dies ſalutis. 2. COr. 6.
E 4 2. Co-

777 ◻ (†) £

2. Cogita, à Chriſto tibi, aliisque
rænunciatum, quòd pauci omninò
Pormines ſalvandi ſint, atque ſeæpiuͤs
recole illud: Multi ſunt vocati, pauti
verd elelti. Et , ſi juſtus vix ſalyabitur, im-
pius & peccator ubi parebunt? 2. Pet. 4.
3. Cogita cum D. Hieronymo, hanc
vocem tuis aliquando intonandam
auribus, ſurgite mortui, venite ad judi-
cium, terribile quidem improbis, pro-
bis jucundum. Cave, ne & te feriant
illæ voces: Ite maledicti in ignem ater-
num. Matth. 7.
A. Cogita, quanto gaudio in æter-
num exultaturi ſint, qui bene vixe-
rint, Deoque modicum hoc tempus
addixerint: Momentaneum & leye tribu-
lationis noſtra ſupra modum in ſublimitate
aternum gloria pondus operatur in nobis.
z. Cor. 4. .
5. Cogita, quanto in honore apud
Deum & homines etiam mortales ſint,
qui illuſtri pietate in vitâ claruêre.
Beati mortui, qui in Domino moriuntur.
Apoc. 14.
6. Cogita, quid ex omni voluptate
quæſita maneat aliud, quàm conſcien-
tiæ dolor, DEl ira, extrema tua ma-
ledictio &c. quod corpus, cui hanc
impendis, aliquando futurum ſit eſca
vermium. Subtus te ſternetur tinea & ope-
rimen-

rine
V.I
1
te in
ſib
quin
Mnit
tum
DNI
Rer
cer
i
Keul
ſto⸗
Nuſn
8.
nern
ris
ſiein
tutes
les.
Denn
ekl

nere

dl

u
I
Mun

libus
ſlan

i alle
lei on

e ſ.

tti
AAnt
1. e
npnoe
intonn
Gin A
Ate in
Niun

one
bene i
e en
Gl
1, Ner
tir eN

