imitatore agnitus fuit.

Meditatio III.

Vita Chriſti Regula Sacerdotis.

Indaimini Dominum noſtrum 3ESNA
Chriſtuim. Rom. 13. .

Unätum I. Sacerdos ſicut induit ve-

1 ſtes Chriſti in ſacrificio, ita decet,

ut & in hoc extra illud induat vitam,
mores & virtutes Chriſti ita, ut juxta
Apoſtolum in ejus carne mortali vita
Chriſti manifeſtetur, veréque dicere
poſſit: Vivo autem non jam ego, vivit vers
in me Chriſtus. Chriſtus debet vivere
in oculis Sacerdotis, ut peccatores
miſericorditer reſpiciat: Chriſtus de-
bet vivere in auribus Sacerdotis, ut
preces miſerorum benigne audiat:
Chriſtus debet vivere in ore Sacerdo-
tis, ut linguâ non niſi ad DEI gloriam
& peccatorum converſionem utatur:

Chriſtus debet vivere in manibus Sa-

cerdotis, ut eas in auxilium pericli-
tantibus porrigat: Chriſtus debet vi-
vere in pedibus Sacerdotis, ut indi-
gentibus in opem feſtinet. Chriſtus

debet

(hetn
heccatd
Umml o⸗
Cebet
tennis,
Noig,6
Ureei
ehi
un, S
yct.
E non
d l
Cecea
Enones
Uunmne
iDeu,
rOnes
litent
Enad
tent
rſtere
Crii,
unde
Cei
Uldent,
Atem
unq
n a
(hiiknn
Oi
1s, al

.

N nltet

riſi Deri

Gaceſcoi
n N

lt iodt
i0, inc
incar e
lityur⸗
. non
eteten

e

Cebetſi
itſen⸗
Cenlii,
igne.
lede⸗
onenmti.
Innte
Hiumn e

AEAE ( †) 23ʒ3
debet vivere in corde Sacerdotis, ut
peccatorem diligat, & ejus peccata
ſimul odio habeat: Chriſtus denique
debet vivere in anima, ejusque po-
tentüs, id eſt, in intellectu, in me-
moria, & voluntate Sacerdotis, ut ni-
hil reſciat, nihil cogitet, nihil deſide-
ret, quàm quod conducit ad DElI glo-
riam, & animarum ſalutem.
Punct. II. Cauſa verò, cur Sacerdo-
tes non exprimant vitam Chriſti, eſt,
quòd alienas regulas carnis, mundi,

& peccati ſequantur, atque ſenſus,

ſermones, & actus non dirigant ſecun-
dum menſuram illius regula, qua menſus eſt
ilis Deus, ſicque deflectunt ut mali
tyrones à propoſito ſibi prototypo.
Vident humilitatem Chriſti, illi au-
tem ad dignitates ambitiose aſpirant:
vident paupertatem Chriſti, illi autem
diteſcere ſatagunt, vident modeſtiam
Chriſti, illi autem in jocos & nugas
effunduntur: vident manſuetudinem
Chriſti, illi autem biliose exardeſcunt:
vident zelum & labores Chriſti, illi
autem acedioseè langueſcunt.
Punct. II. Cùm verô horum erro-
rum admonentur, objiciunt, imitari
Chriſtum eſſe nimis difficile & vix
non impoſſibile! Fallimini Sacerdo-
tes, fallimini! Regula Chriſti prima
P f fron-

2. Cor. 10.

Batth. 11.
Gal. 6.

234 ◻ (†*)

fronte amara uſu dulceſcit, dicente

cœleſti Magiſtro: Jugum meum ſuave eſt,
& onus meum leve! Et Apoſtolò: Qui-
cunque hanc zegulam ſecati fuerint, pax ſu-
per illos & miſericordia. Non ſum ex eo-
rum numero, 6 Divine Redemptor,
qui non poſſunt imitari vitam tuam,
ſed ex eorum, qui non volunt: deſi-
dia mea, & animi frigiditas in cauſa
eſt, quèêd virtutes tuas imitari non

ſtuduerim, imèò impietas mea in Cauſa
eſt, quôd in res terrenas & ſœpe illi-

citas effuſus potiùs formam aliquam
infernalem, quàm tuam in anima mea
expreſſerim, ah! da gratiam ut dein-
ceps alius ſim, & totum te induam.
Exeſte libri profani & mundi fabulæ,
in poſterùm vitæ meæ normanon erit
niſi Evangelium.

Propoſitum practicum.

Quotidie unum caput legendi ex ſando

Fryangelio. Exemplô S. Caroli Borro-

mæi, qui ut vitam Chriſti imitandam
ſibi proponeret, ſingulis diebus flexis
genibs, & detecto capite unum eX
Sancto Evangelio capitulum legit.

Medi-

alteh

buc
,
I.

bem
1 R
UInon

6
er nie
1

Nnitur
ent.
arhane
lenin t
M in
Elun
lſe,
Fiuit ſ
ſe uni
ſaſtet
ſn
U unt
e elle

lit, der

Crißlſiot

oltolrl

lenit, 4

nfomen
eReden

Viamtu
VOlut
Gitas ne

imntnt:

e n0

1 Klene

Immdt

inanmm

tiamm.

n te
vormnde-

Aice

td 4 ſ
CAN
de,

nt⸗

„7

(1) £— 235

Meditatio IV.
Perfecta adminiſtratio Sacramen-
torum.

GVic nos exiſtimet homo, ut miniſtros Chri-
NRi, & diſpenſatores myſteriorum
OLI. I. Cor. 4.

Unltum I. Quinam eſt diſpenſator fide-
lis! Reſpondeo in genere, eſt ille,
qui non mittit margaritas ante por-
cos, nec dat ſanctum canibus. Qui vi-

X

det Miniſterium, quod accepit à Domino,

ut illud impleat. Qui non eſt ſimilis aquæ
baptiſmali, quæ peccata abluit; &
baptizato cœlum aperit, ipſa verò, ut

Matth. 2.

loquitur Gregorius, in cloacam de- *. Cregor.

ſcendit. Qui denique non eſt ſimilis
campanæ in turri, quæ populum om-
nem in templum convocat, quod ipſa
non ingreditur. Contemplamini, ait

om. de c4-

4a Paſt.

y.

S. Auguſtinus, quid ſit populo ſanäéto S. Ang. lib.
praeſſe, & conſiderate, quale ſit munus Di- de ſingul.
vinis ſacramentis inſiſtere: talis convenit Cler.

cura puritatis ſacramentis, qualia ſunt ipſa
ſacramenta. Ipſa autem ſacramenta,
quæ ſunt vaſa Dominico ſanguine ple-
na, ſunt puriſſima, & fanctiſluna: ergo
& ille, qui ſacramenta adminiſtrat, de-
bet eſſe puriſſimus, & ſanétiſlimus.
Punct

236 (Tr) £
Puntt. II. Quisnam eſt diſpenſator
fidelis? Reſpondeo, in ſpecie eſt ille,
qui quod concernit SS. Euchariſtiam
anhte Sacrum conſeientiam ab omni
immunditie purgat: qui ſacrificium
cum debita attentione, & intentione
celebrat: qui ſacra vaſa, lintea, taber-
nacula, & alia Dominici corporis re-
ceptacula ſolicitè mundat, & religio-
ſe cuſtodit: qui ad ſumptionem FEu-
chariſtiæ parvulos capaces erudit &
præparat, adultos rudes inſtruit, obli-
vioſos commonefacit, tardos com-
pellit, indignos repellir, neminem
negligit: qui SS. Euchariſtiam de die
non una vice ſalutat, & adorat: qui
denique illam ſine mora, & debita
cum reverentia ad ægrotos tanquam
Viaticum deportat. Esné tu talis?
Punct. Ill. Quisnam eſt diſpenſator
fidelis? Reſpondeo eſt ille, qui quod
attinet ad ſacramentum Pœnitentiæ,
prompte ſedet pro tribunali, dum
reus adeſt; ſive pauper ſive dives ſit:
qui examinat, ponderat, judicat ex
æ* quo: qui non abſolvit, niſi diſpo-
ſitum: qui non dimittit, niſi conſilio

& cohortatione ſua meliorem. O Bo-

ne DEIIS! ſi Angelos ſacramentorum
tuorum Miniſtros conſtituiſſes, quan-
ta illi cum devotione, quanto cum

fervo-

(Errore
anrege
ͦten

llan

UNdn

dohal
i
eniten

lerin

tennam

Crllice

Iun lge
IIn N
Endeie
ln!l

6
.
Aunt
inent,
5
lane
fl en
piſhn

dn

en de
un fel
Umfen
e t

lerl
D

D (1) &ς 237

Kchck Kervore hæc ſancta peragerent? Et
ſece cur ego tam luridè, tam perfuncto-
Huchmè rie, tam deproperanter miniſtro?
im dr JESt quid cogitaſti de me, quod non-
ui cim nunquam in altari corporale immun-
Kinem dius habui, quàm ſtrophiolum in ſac-
Ire co? quid cogitaſti de me, quèd illum
â Poenitentem haud ſatis diſcuſſum di-
As, miſerim, qui fortè ob meam impa-
in, tientiam peccatum reticuit? quid co-
es a gitaſti de me, quod nec ad RKubrica-
Ziltimde rum legem, nec ad accuratam verbo-
e rum pronunciationem condignéè at-
enm tenderim? ah! pudet me meæ ſocor-
ritune diæ! da gratiam, & ego ſpondeo me-
er liora! . .
an Propoſitum pratcticum.
ond Alacriter & accurat adminiſtrandi ſa-
cramenta, cum opus fuerin. Exemplô nogon, cent.
S. Pranciſci Kaverii Indiarum Apo-= 3. . 2. Mir.
ſtoli, qui cùm de milite perverſo, & 22.
turpiſſimis ſceleribus demerſo audi-
ret, quadraginta milliaribus, & qui-
dem pedibûs plerumque nudis ad
eum feſtinavit, adductisquc æterna-
rum veritatum motivis ita commovit,
ut de tota vita confeſlionem, quam
ultra octodecim annos diſtulerat, fe-
cerit, plenéque DEO reconciliatus
fuerit: ipſe autem, id eſt ſanctus Xa-
verius

238 ◻ (†) £
verius pœnitentiam ſeu ſatisfactio-
nem in ſe ſuſcipiens, inſpectante mi-
lite corpus ſuum crudeli flagellatione
laceravit. 3
Conſideratio quinta.
Ultimæ tres radices enucleatiùs ex-
penduntur.
Septima Radix.
N On infrequenter eſt nimis abjecta
familiaritas vel cum ſuis ſubditis,

ſecundùm illud, qui furfuri ſe com-
miſcet, eum porci devorant: vel

cum quibusdam majoris Tituli Domi-

nis, quorum favores, & quadras au-

cupantur: ideò cum & coram his &&—

illis valde ſcurriliter (in publicis po-
pinis, conorum, & Chorearum thea-
tris) & ut ita dicam hiſtrionicè agunt,
immemores gravitatis & dignitatis
Qlericalis, cum manifeſtà ſtatũs Eccle-
ſiaſtici vilipenſione & contemptu.
Proveniunt non modica incommoda.
I. Etiam hinc Sacramenti Pœniten-
tiæ fructus propé omnis inciditur,
dum parochiani talibus ſuis Parochis,
nimis ſibi notis, & ita abjectè fami-
liaribus confiteri refugiunt, vel certé
ſine emolumento omni hoc faciunt,
non rarè etiam ſacrilegè.
II. Nulla

IlN
Kontbnn
Dotmini
Cnümu
Id adhn

Aulla eſt

Ubundor
II. P
eztior
IWInIum
Tun Dee
preſſi

intn
uclerie
l.

.
.

Pnimte

n önn

nkaietH

evOant
Trme
CONI
Nteatun-

(1) 239
II. Nulla manet efficacia in Con-
Cionibus; nam ita lepidi, & jocularii

Domini Joannes potiùs ridentur,

quâm ut eorum doctrinæ animus ſe-
riò adhibeatur. In catecheſi etiam
nulla eſt auctoritas, in aſſiſtentia mo-
ribundorum nulla confidentia.
III. Plurima aliorum ſcandala, ob-
trectationes, jurgia, etiam usque ad
manuum ſacrilegas conſertiones, Ju-
rium Eccleſiaſticorum diſpendia, &
Oppreſſiones.

Octava Radix.
Alud quosdam eſt Avaritia quæ-
dam, & rerum temporalium o-
púmque, aut pinguiori præbendæ in-
hiandi nimium & inordinatum ſtu-
dium. Nemo (multèò minus cordatus
Sacerdos) poteſt Deo rectè ſervire, &
ſimul Mammona. Et per ſe notum eſt,
atque Divino oraculo comprobatum,
quòèd qui divites ßeri velint, incidant in
laqueos diaboli. Hinc
1. Eſt, quèòd in cultu Divino pro
dignitate publicè exhibendo ſint luri-
diſiimi; nam ob ſorditiem ſuam, &

animum divitiarum ſpinis obſeptum,

nihifl ad ornatum templi ſui & Eecle-

ſiæ (unde tamen vivunt) vel Alta-

ris ſui, vel ſacrarum veſtium ſpectans,
de

S.. Bern.

ſerm. 75.

in Cant.

240 ☚ (†)
de ſuo curant: ſubſternunt profectò
ſordidiora linteamina Chriſto EsII,
quàm ipfi in ſua menſa domi pateren-
tur. Audiamus iterum hac fuper re
Bernardum: IInde, inquit, unde Cle-
ricis exuberare exiſtimas rerum afflu-
entiam, veſtium ſpleandorem, men-
ſarum luxuriem, congeriem vaſorum
argenteorum & aureorum, niſi de bo-
nis Eccleſiæ? inde eſt, quòd illa pau-
per & nuda relinquitur, facie miſe-
randa, inculta, hiſpida, propter quod
non eſt hodie Eccleſiam ornare, ſed
ſpoliare: non eft cuſtodire, ſed per-
dere: non eſt defendere, ſed expo-
nere: non eſt inſtruere, ſed proſti-
tuere: non eſ paſcere gregem, ſed
mactare & devorare, dicente Domi-
no de illis: qui devorant plebem
meam ſicut eſcam panis.
II. Augetur hinc Parochianorum
averſio; qui avarum Sacerdotem ex-
olum habent: quid ergo boni apud
eos animarum negotio efficierur?
quam æſtimationem de illo concipi-
ent, quem vident ad ſordidos etiam
labores abjici, cum rarum non ſit,
ejnsmodi eucliones pro lucro unius
oboli findendis lignis, onerandis ma-
nipulis, & vix non ſtercofandis agrfis
inſtar famulorum occupari.
III. Etiam

IIl. B
Inute
ſee it
inmunes
a Abe
K Cmno
I
tlnio,
n tun.
eelies
rſkin
1 uns
Uunoen
in
erdit
Pop
um Ob
Utats
Ar ge

A
Perdt
umbee
uno
Cel

A
Ug

N .
) i

ſen

. μ (1) O 241
III. Etiam hinc erumpunt grandes
o Impatientiæ, Rixæ, Contentiones,
d ſepe vix pro teruntio, Blaſphemiæ,
ne zmmanes Rxecrationes, Injuſtitiæ, me-
e iien dia augendi rem ſcandaloſa, etiam
bme 88. Canonibus contraria.
ene IV. Hinc iterum DEI, divinorum
Om blivio, ubi enim Theſaurs tuus, ibi &
en i dor tnum. Certéè ejusmodi avari Sa-
mniſet cerdotes de bobus, de equis, de alſi-
uAdl nis, de agris, aliisque utenſibilibus
Htn per ſeptimanam millies, de animabus
es jucrandis autem, vel de gloria Dei
oE Promovenda ne una quidem vice co-
ie eif gitant.
,ſA V. Hinc meriti ſupernaturalis ple-
lk na perditio, tales quippe longe ma-
gegen⸗ gis propter pinguem Præbendam,
Cent” quàm ob animarum lucrum, aut Di-
Iunt 6 vinitatis honorem, & amorem Ec-
cleſiæ deſerviunt.

Wona Radix.

Alud quosdum eſt Ambitio & Su-
ſ perbia, dum ad dignitatem ali-
quam Eccleſiaſticam quomodocunque
ens⸗ promoti alios deſpiciunt, iis ſe clàm
eI palàm præferunt, ab omni huma-
lens nitatis officio excludunt: vel certè
Gvüs, quibus poſſunt, ad honorata

⸗ 6s; beneficia, ad honorum ſonantes Ti-

n 5 ₰△ tulos

242 (†+ ) G

tulos ambitiosè adſpirant, utinam non
etiam Simoniacè. Quid hinc fit?.
I. Pleraque hactenus recenſita de-
decora, & incommoda ſibi accerſunt;
nam Deus ſuperbis reſiſtit. Qnid ergo
utiliter pro Deo, pro ſua, & aliorum
ſalute agent, ſi Deum ſibi contrarium
habeant, à quo bona cuncta proce-
dunt.

am ſalus æterna obtineri non poteſt;
plurimuùm incommodant, & invidiis
intumeſcunt, ac contabeſcunt contra
eos, quos obſtare ſibi ſomniant: de-
mum miraâ impatientia exardeſcunt
adversus eos, quos ſtudiis ſuis minus
obſecundantes exiſtimant, eôsque
nonnunquam detractoria, & lethali
maledicentia ubique proſcindunt.
III. Vermem conſcientiæ alunt, ſal-
tem in fine vitæ protervè ſe evectu-
rum, cuùm ſæpe benè gnari ſint, aut
eſſe poſſint, ſe nec à ſcientia, nec
experientia, nec in aliis ſatis inſtructos
eſſe, & idoneos pro officiis, ad quæ
anhelant.
IV. Redditur hinc illis exoſa con-

verſatio cum Viris Religioſis, Deum

ſincerè ſpectantibus, à quibus ſanio-
ra acceptare conſilia, probrum,

dedecus ſuum eſſe putant; ſaltem ex
animi

II. Charitati proximi, ſinè qua eti-

UInl t
onrem
V. A
ſckuntie
Uele
I. Lo
lunbern
lniun
icen
ionicus
n ſo
lyauum
Eeſenti
Ithne 8
Enchnti
Sundin D
nodi 0
um Dre
boilee
rdns,
lis
4 Nloſ⸗
En i
Mnibus
AGere
eende
n Ca

9 (†) £D 243
umm animi radicato tumore. & invidentis
binci Ccontemptui habent, ac faſtidio.
1etain V. Amat ſorupuloſum faſtum, &
fimd jactantiam, dum in eſu, in potu, in
f. u ſupellectile elucet vaniſſima ſuperflu-
m itas. Loquatur hanc in rem Melli-
biconm fluus Bernardus: Miniſtri Chriſti ſunt,
D & ſerviunt Antichriſto hinc quem, rie m.
quotidie vVides meretricius nitor, hi- Cantile.
i, or ſtrionicus habitus, & regius apparatus:
aurum fulget in frœnis, aurum in

ti vonge . 3 .
n ſellis „ aurum in calceis: plùs calca-

rern ria, quàm altaria fulgent. Inde men-
mm ſæ ſplendidæ, cyphis & cibis: inde
a

cytharæ & lyræ, inde torcularia re-
„dundantia, & promptuaria plena eru-
QGtantia ex hoc in illud! pro hujus-
modi volunt eſſe, & fiunt Eccleſia-
g rum Præpoſiti, Decani, Archidiaco-
ni, Epiſcopi, & Arciepiſcopi. Ita Ber-
nardus.
„Vl. Fit etiam hinc, ut nec ſubdi-
tis ſuis acceſſum ad Viros Religioſos
ac zeloſos, quos malignis nonnun-
quam diſcurſibus, confictisque cri-
minibus odioſos ac contemptibiles
„„i reddere ſatagunt, permittere velint,
Ues prætendendo quidem Zelum tuendi
Jura Canonica, & Fccleſiarum ſua-
„rum, ſuique, in quo ſe conſpiciunt,
e officii; reveraà autem non rarè ex

Q2 quâdam

molt,
Nru,G⸗

244 ◻ (†1) £

quadam pertinaciâ ſenſus ſui, & ex im-
pertinenti, ac à latentis Invidentiæ
ululante ſtudio, hos ſupprimendi.
neant tales accuratas rationes (ſe⸗
motâ pauliſper obcæcante paſſione)
cum conſcientiis ſuis, & veriſſima hæc
eſſe fateri tandem cogentur. Certè
multi prudentiſſimi Viri„ & veris
honoribus digniſſimi, hac in parte ali-
ter locuti ſunt, & fecerunt.
Et hæ ferme videntur radices & oc-
caſiones eſſe plurimorum dedecorum,
quibus Sacerdotes ſtatum ſuum de-
honeſtare poſſunt. Sed ſi ad altio-
rem Radicem deducantur, perveni-
emus ad duas præcipuas, nempéè ad
neglectum ſeu defectum Timoris Do-
mini, & Amoris Dei. Si quis enim
Deum timeat, & tanquam inſpecto-
rem ac futurum Vindicem omnium
actionum ſuarum frequentiùs animo
& conſilijs ſuis opponat: ſi accurati-
ùs expendat obligationes, & cauſas
prægnantiſſimas, ob quas amare De-
um, ejusdémque bonum, & Hono-
rem promovere debeat, ffieri adeo
non poteſt, quin aliter ſuprâ dicta æſti-
maturus ſit, & conſtantiuùs laboraturus
ut officio Chriſtiani hominis, & multô
ampliùs Viri Sacerdotis faciat ſatis. De
his in ompendio paucula ſubjungen-
tur in proximis conſiderationibus.
Inſtructio

Conoe
lernas

KCri
Ilter
ite
Müino
8 E⸗
etha
w iee
b Horo
Geret
Alum ſe
tem,
WW amte
Cnrenit
lohan
tor, E
n
keeſe e
Mleſie
Pe ede
Ukninn
ls
Kopr

(1) † 245

sſiͤkei
töluie Inſtructio V.
Quomodò Sacerdos erga res ex-

Atione los er-
ernas & munddi divitias affici
Vetlin debeat.

emm. ( r. A Qrippinus Philoſophus, Vir in- larih
i, dr ter ſuos auctoritate gravis, & donuaribun
ehhs dignitate conſpicuus, cùm à Floro qua Saccrdo-
uI. Dlilſcipulo interrogaretur, an ſibi lu- tem non de-
tndest dis, & ſpectaculis publicis intereſſe cent.
ncetes liceret, aut deceret, repoſuit, licere
nn ſin ſine indecentia! interrogante ulte-
dl riùs Ploro, cur non & ipie, videli-
,KCet Agrippinus ludorum ſpectatorem
s, ageret? fubintulit: Tuum eſt, ut ſis renech.
nIms filum ſericum in panno ſerico, meum cent. 7.
Sce autem, ut ſim filum aureum in pan- cap. 32.
um no aureo: quaſi diceret, non mihi
ene convenit agere, quæ tibi aut tui ſimi-
Gen“ libus haud diſconvenjunt! Philoſo-
t: phus ſum, ſcientiam naturalem pro-
s, fiteor, legum aut lator, aut interpres
ſum, & in iis plebem erudio; igitur
m . neceſſe eſt, ut morum gravitate ac
modeſtiæ tantùm, quantùm digni-
tate plebem tranſcendam. Eundem
Pbtem in ſenſum repoſuiſſe legitur Themi-
nids ſtocles Athenienſium Bellidux: cùm
ts hoſtili exercitu ad internecionem pro-
lie fligato prælii arenam obiret, vidit in
Hide — c.
M

246 (†) ι
occiſorum cumulo cadaver torquem
auream in collo gerens? præcepit er-
S miliri „ ut torquem illam prædam
laceret: interrogante milite, cur non
ipſe fuis manibus eam auferret, re-
ſpondit, mihi tanquam Duci dede-
cori foret facere, quod miles grega-
rius ſine dedecore facit. IItramque
hanc hiſtoriolam expendens S. Gre-
gorius, dein oculos in ſtatumsacerdo-
talem convertit, inquiens: Quod in
laicis oulpa non eſt, hoc crimen eſt in ſacro
ordine conſtitutis. Eſto, quòd laici ſpe-
taculis interſint, auro inhient, divi-
tias corradant, negotiationes aliâque
faciant, non id convenit Sacerdoti;
regnum ejus non eſt de hoc mundo,
ideò cum mundanis ſentire, & nego-
tia mundana tractare non debet, di-
cente Bernardo: Conſecraſti os tuum
Eyangelio, non fabulis, non nugis, non
S& Bern, ad rebus mundanis, talibus jam aperire il-
Eugen. l. 2 licitum, aſſueſcere ſacrilegium eſt.
de conſid. 2z. Agite, poſtquàm edocti ſumus,

5. Greg. ep. S.

-G„.

Hlinc ben quomodè Sacerdos erga Deum, erga
attendaz Sa- Prokximum & erga ſeipfum habere ſe
cerdos. debeat, jam ulterius perſpiciamus,

quid de rebus externis, de negotiis
ſæcularibus, de familiaritate homi-
num, de divitiis, mundanisque affecti-
bus ſentiendum ſit.

. I.

an
un cxenn
n, nel
r O
ui d
4 00
tnium
tmlier
Uhuch
N Pi
llabe,
dalis di
ins. Wn
DO
Eteeps
10
ibus
icanſ
umr,
Alusn
eſe
iiſi
Wures
al
Utelt

Uhren

5 (†1) G 247

Werto
Prece §. I.
lamer .
HW 3. Sanctus Arſenius Anachoreta-
1 U . . 2
an, rum exemplar, & prodigium; quon- Quomodé à
Autertet, mundo &

dam, neſcio cujus rei causa, urbis
plateas obiens à laſciviente oÆchyo-
piſſa ad pudendum facinus invitatus
fuit. Obſtupuit DEl famulus impu-
dentiam pellicis, totôque vultu eru- cmchez.
beſcens auſteris verbis illam rejecit. keg. Deif.
At mulier ſalax & effrons repoſuit: J. c. 3.
Si Monachus es, quid agis inter ſæcu-

a Dwiic
Punesge
t. Unm
idens 0
Atlumdneet
ens: E
ene,

rebus munda-
nis.

za hiat . .1 .
* lares? Vade in eremum tuam, ibi ſtu-
n e de, ſeribe, & ora, ſic nec à me nec
iones

6 ab aliis habebis periculum, aut inſi-
irct dias. Hanc vocem Arſenius, tanquam
em à DEO fſibi dictam veneratus eſt, &

e deinceps in ſolitudine immobilis hæ-
ſit. O quoties id ipſum multis Sacer-

dotibus exprobrari poſiet, qui nullius
Dun rei cauſa in publicis plateis circumva-
n Kantur; in foro otioſi inter nugas &
16. „fabulas hærent: ſi Sacerdos es, domi
Gαι ſtude, ſcribe, ora, & ſolitudinem ama;
Dem ſecs ſi feceris, quid mirum, quèd
nbtr mille tentationes, & animæ pericula
hi, incurras? Non ego ſic loquor, ſed
eE Daulus Granatenfis, qui dum Petri
en. Apoſtoli in atrio Pontificis lixarum &
G rabularum turbæ ſe aggregantis miſe-
. QA4 rabi⸗
1

Paulus Cra-

248 (†¹⁰) £

rabilem lapſum perpendit, mox ſub-⸗
jungit, ſi iisdem rebus latatur, & caleſeit

nat. ap. Barz. Petrus, duibus & infma plebs, quid exſpe-
ſerm, zb. n, 9. Ktet, niſi ut in infima ruat peccata? Sacri

Een. 26.

calices, vaſa oſtenſoria, Sanctorum
lipſana, & altarium ornamenta, qtæ
ad obſequium 8S8. Euchariſtiæ depu-
tata ſunt, non publico conſpectui in
compitis exponuntur, ſed in ſcriniis
& ſacrariis aſſervantur; ergo etiam
Sacerdos, qui ad DEl ſervitium non
minus, quâm res ſacræ deſtinatus eſt,
tumultui populi ſe ſubducere, & in
ſolitudinem ſe recipere, nec ab ea
pProdire debet, niſi DEl gloria, & ani-
marum ſalus id exigat. Non bené
conveniunt perſonæ ſacræ & profa-
næ! Patriarcha Iſaac quondam de-
creverat in .Ægyptum proficiſci, an-
tequàâm autem itineri ſe accingeret,
in preces effuſus imploravit DEl vo-
luntatem! & ecce! repoſuit Deus:
We deſcendas in K'gyptum! Et cur Deus
id prohibuit? an conſortium Ægyp-
tiorum Iſaaco animâ tenùs obfutu-
rum, an illum moribus illius populi
inquinandum prævidit? Non puto!
quia Iſaac tranſire ſolum, non mora-
ri in Ægypto cogitabat. Rationem
aſſignat Lyranus: Iſaacus fuit perſo-

na ſacra, utpote qui in monte Mo-
ria

limme
Derat:
iis, hon
Connile
uuchſe
a N
Un

(umento

NNt
Uolte
Ut, t
lorytris
0norun
Cls, in
Anndis
COlnpon
epti
Unniſe⸗
(ol
Phonin
Ui
uantür
ge int
n ecer
Mlen
Ktedun
N

e deen

Holta

4

lt, mort
te
let!
, danln
uentye

mritie

Corhhet
ſed inſe
; etgo tl
eryitinnn
Geſtinans.
ucge,
Gloriy 1
NE
clr Aß⸗
onen 4
Poſch,
ſe aCengt
awit
Olele
lal
„ N
tlum,,
eni ⸗
inſe
MW
N
Nl
oN,

„(1 6 49

ria immolandus, DEO conſecratus
fuerat: non igitur decebat, ut £Ægyp-
tiis, hominibus idololatris & impiis
commiſceretur: Woluit Dominus, ut
Iſaac deſcenderet in A.gyptum, quia in monte
Juerat Deo conſecratus, verba ſunt Ly-
rani. Quid Sacerdos? nénne in Sa-
cramento Ordinis conſeécratus eſt
DEO ?* néônne quotidie in altari im-
molat S8. Victimam, cujus Iſaac in
monte typus fuit? indignum eſt igi-
tur, ut in compitis, in popinis, in
conviviis in foro publico, in luſibus
conorum, & chartarum, in ſpecta-
culis, in haſtiludiis, in venationibus,
in nuptiis, in commeſſationibus, in
compotationibus, alüsque conſortiis,
Egyptiis id eſt hominibus mundanis
immiſceatur. Procul eſte profani!
4. Porròô quemadmoduùm Sacerdos
ab hominibus mundanis, ita & à ne-
gotiis mundanis abhorrere, eâque
quantum fieri poteſt, declinare debet;
quia inter profana officia ſpiritus, qui
in Sacerdote ardere ſemper debet,
plùs nimis intepeſcit: Navigantes quò
diutiùs remigant, eò remotius à terra
recedunt: eundem in morem, quò
plùs Sacerdos ſæcularibus negotiis

Lyran. in
Gen. l. cit.

leſe occupat, eò magis à cœlo abit, g veo e,,
prout aflerit S. Gregorius. Ilſraélitæ ganch.p. 5.

O in

c. 5.

Nam. 13.

Abulenſ.
buc. ,.

250 $ (1) 6
in ÆLigyptiaca captivitate detenti vo-
lebant DEO ſacrificia facere, Pharao
autem hanc intentionem interturbare
ſatagens occupavit eos laterum, &
ædificiorum labore: ita infernalis
Pharao agit: ut Sacerdotes à ſaeris
actionibus avocet, negotia ſæcularia
illis obtrudit, & hac arte adeò in ter-
renis demergit, ut cœleſtium oblivil-

cantur. Difficilé eſt DEO ſimul &

mundo famulari, id quod ingenuéè faſ-
ſus Sineſius Epiſcopus ajebat: Ego
tantæ dexteritatis non ſum, ut poſ-
ſem temporalibus ſimul cum ſpiritua-
libus invigilare. Et hæc forſan cauſa
fuit illius facti, de quo Moyſes in
ſcripturis laudatur: ad explorandam
terram Chanaan ex omnibus tribubus
Iſraél elegit Legatos, non verô ex
tribu Levi. Cur non ex tribu Levi?
nénne in illa fuere homines ſapien-
tiſſimi, & cultiſſimi? fuerunt, ſed &
fuerunt omnes Sacerdotes, quos de-
decet munia Legatorum, aut explo-
ratorum obire. Won debuit mitti ex-
plorator, ait Doctiſſimus Abulenlſis,
quia tribus Levi erat quadam gens ſepatata
ad cultunin DEl. Quid munus Legatl,
quid munus aulici, quid munus ar-
chitecti, quid munus advocati, aut

procuratoris ad Sacerdotem? N

ilten D
, Rt
Uleng
lomice i

onyen

Eporak

de

inetn
uun
Ne lepe
Eno lepe
lios:
ummmibre
Ples
prl
, Ge
temn cor
Cens, h
Gudum
Ceta fi
ns De
ſde
imm,

(f) $☚ 251

bertin militane DEO implicat ſe negotiis ſaculari- 2. Tim. 23
et,in zus, ait Apoſtolus: S. Bernardus ne
intetntr 3 P0 SZS
Intelcum

quidem voluit, ut Sacerdos rei œco-
emn nomicæ invigilet, inquiens, nihil eſſe
aiim inconvenientius, quàâm quòdSacerdos
ore il temporalium rerum curam gerat, fa- Menoch
dinſtli mulos de fidelitate ſuſpectos habeat, cent. 7.
eileiil indignetur, ſi vitrum aut olla fran- cap. 53.
fkimalt gatur, & interim animas minùs quàâm
IOm heæc crepundia curat. DeS. Augtu- Menagz.
lnpent ſtino legitur, quòd negotia ſœæcularia ent, 1.
ſetur. per alios adminiſtrari permiſerit, ideò cap. 56.
un,U in manibus ejus claves, aut annuli
omßi ſigillares nunquam viſi ſunt S. Cypria- &. Opr.
lolne nus graviter indignatus eſt, cum au- Epilt. 9. l. 1d
06 diit, Geminium FPauſtinum Sacerdo-
; tem conſtitutum eſſe tutorem, di-
ihen cens, hoc eſſe contra ſtatuta, quæ
NE dudum in Concilio Epiſcoporum de-
ui Ccreta fuiſſent. Sanctus denique Pe-
ine trus Damiani gravi objurgatione in-
EHE vectus eſt in Archiepiſcopum Floren-
tinum, quèd Latrunculorum ludos
exercuerit, indignum eſſe ratus, illos
digitos, conficiendo Sacramento ad-
hiberi ſolitos, ad ludum uſurpari;
proinde illi pro pœnitentia injunxit,
ter pſalterium Davidis percurreret, Menech.
duodecim pauperum pedes ablueret, cent. 8.
eéôsque cibò & eleemoſyna reficeret. caß. 632
bone DEIS! quid ſanctum H
6 ictu⸗

Menoch.
cent. 6.
cap. 40.

252 (†)
dicturum fuiſſe credam, ſi hodie Sa-
cerdotes in loco publico aleis, conis,
ſelopetis, equorum curſibus, aut in
popina inter fumos tabacarios char-
tifoliis decertare videret?
5. Habeant ergo homines mundani,
habeant ſibi ſua negotia & nugas, Sa-
cerdos in mundo verſari debet ſicut
ſcopulus in mari, qui licèt omni ex
Parte aquis alluatur, intus tamen non
madefit. Volo dicere, Sacerdos nul-
lo affectu erga res terrenas affici, ſed
ita ſe habere debet, ac ſi creata omnia,
quæ in mundo ſunt, ad eum non at-
tinerent. Et hanc animi ab omnibus
creatis avulſionem exigit tum digni⸗
tas ſacerdotalis, tum maximéè 88. Al-
taris Sacrificium, quod Sacerdos
quotidie immolat. Darocæ in Hiſpa-
nia cuùm Sacræ Hoſtiæ mirabiliter in
in ſanguineum colorem mutatæ ſunt,
deliberatum eſt, ubi Dominus DEus
ſacrum hunc theſaurum aſſervari ve-
lit? igitur mundiſſimæ telæ lineæ,
quam corporale vocamus, incluſæ
& mulo impoſitæ ſunt, qui eas ſinè
hominis duéctu rectà in templum ho-
ſpitalis portavit, non ſiné prodigio;
quippe mulus ibi ſub porta templi, qui
ſanus vegetusque fuit, repenté mor-
tuus concidit: videtur Deus ea at⸗
indi-

fticare
mentn
Un de
lenet,
und gt
Cneni
Gkleſti
i ad
ſigen
lerdos

one

nu,
Cakun⸗
ſunm:
Ulhm n
Un Eeh
Csinn
Cetdo
Caoder
nonpe
Celumn
Eltir
Mennt

3
bode;
dles
ſbus,
Acario
t:
nesmmmntt
Enngs:
bi Ceben
cet oni
8s tunert
acenlhe⸗

nns 1,

Crenton
eum M
iabon⸗
Wine
00
mnitaber!
un:
Otmi 1
ten
ne n,
len
Dene,

1

(†) 6 253

indicare voluiſſe, indignum eſſe, ut
jumentum tam ſancto oneri adhibi-
tum deinceps ad profana obſequia
ſerviret. Sacerdos ſacroſanctum hoc
onus quotidie in corde portat, in-
conveniens eſt igitur, ut cor ſuum,
cœleſti Hoſpite ſanctificatum, pro-
fanis affectibus & negotiis indulgeat.
Vis, paucis explicem, quomodé Sa-
cerdos in mundo vivere debeat?
Alcyones nidum conſtruunt penes
aquas, eumque tam arétè ac dure
claudunt, ut ſi forſan aquæ ex plu- UMenoch.
viarum alluvionibus creſcerent, in ent. 6. cap.
nidum non penetrarent, relicto ſo- 7.
lum deſuper foramine, quo volu-
cris in nidum deſcendere queat. Sic
Sacerdotem in mundo vivere decet!
claudere animum, ut terreni affectus
non penetrent, & cor ſolùm versus
cœlum apertum gerere debet, ut cœ-
leſtia chariſinata in illud deſcendere

valeant.
ſ. II.

1 X .
6. Verùm eheu! quam linguam nem à dvi-
ego loquor in his terris prorsùs pere- tiis alienus
grinam! avellere animum à terrenis; eſſe.
id multi Saccrdotes adeò non intel-
ligunt, ut ipſum Sacerdotium non
aliam magis ob cauſam, quâm pro-
pter

254 (†) 6£

pter victum & panem, ſeu uti Gre-
5. &reg . 23. gorius loquitur, propter ſubſßidia vita
mor. c: 16, praſentis amplectantur. Quin imèò non-
nulli ad parochias, ipsdmque curam
paſtoralem non alium in finem ſeſe
ingerunt, quâm ut diteſcant. Chri-⸗
ſtus Dominus Apoſtolos conſtituit
piſcatores hominum, ideè illi laxa-
bant retia in capturam animarum,
. nunc autem, ait Bernardus, laxan-
5. Seng. . tur retia in capturam auri & argenti;
2. ad Henr. 1. . .
senonenſ. hinc ſiquis hodie paſtorale munus vel
Eyiſe. ſolicitat, vel impetrat, primo omnium
interrogat, quos redditus annuatim
illud ferat? non attendit ad obliga-
tiones & onera, non ad animas fſal-
vandas, non ad vitia extirpanda, non
ad virtutes implantandas, ſed ad de-
cimas, ad oblationcs, ad annuas præ-
ſtationes, pro his tanquam pro aris,
& focis pugnat: quod DEl gloriam,
& ſalutem animarum concernit, pa-
rùm curat, ſicque veriſſimum eſt il-
7. Ang. ap. lud S. Auguſtini: Non quaritur ESlIS
kerand. propter JESUM: & illud Bernardi:
Funkk. 1 “D Patientius ferimus Chriſti jacturam, quam
2. cona noſtram. Et hæc tinea nonnunquam
S&. Eaſil., hom. Etiam Sacerdotibus aliàs bonis, ac 26-
2. in divit, loſis adhæret, qui cum cætera Vitia
zrvar. generoseè omnia vicerint, ab avaritia
vincuntur. Faciunt ad amuſſim ſum
Oth⸗

Acium
onyerte

ctß
Uuncün

lencum
n i
i guibn
Cmnen
Uörere
IIn ren
1 0en
GImun
numee
lt i
Uunnitil
Ineo
G 1
tonisſt
Renus
lampie
Uant Pr
IIn
s e
heren
nes
nen,
Rer!
e
Pohhet

5

ſen ui
inindrn
nqle n
n knen?
ſean (
08 CN
Geo Uilr
animun
dus,
nar
lemune
indonm
1 anmni
do
Haninye
rPpunch
ſell⸗
Annnust
m gon
Nlge
enh,
Gim N
Dem
nlung
Oligill
Zun
45

() OW 255
officium, rudes docent, peccatores
convertunt, ſacramenta diſtribuunt,
ægrotis & morientibus aſſiſtunt: ve-
ruúm cum egentibus vel obolôò ſuccur-
rendum eſſet, torpeſcunt. Sunt qui-
dam, ait S. Baſilius, qui in omnibus
in quibus ſumptus non requiritur,
omnem pietatem oſtendunt, egenti-
bus verò nec obolum præbent. Ve-
rùm grandi ſuo malo; quod enim per
alia opera ædificant, per avaritiam
deſtruunt, & ita fit quèòd ſicut paſtor
in comædia ignorat, quid ovibus con-
veniat; ita ejusmodi paſtores anima-
rum nihil de ovibus curent, ſed tan-
tüm de ovium lana; id quod SS. Pa-

tres vocant abominationem deſola-

tionis ſtantem in loco ſancto; quia id
genus Sacerdotes avaritià dementati,
dum videntur ad aram ſtare pro Deo,
ſtant pro lucro.
7. CIna ex præcipuis felicitatibus,
quas Propheta Zacharias legi gratiæ
ſuperventuras prædixit, eſt illa, quèd
nulli in domo Dei eſſent futuri nego-
tiatores, & mercatores: Et non erit
mercator in domo Domini. Quid intel-
git per mercatores? quidam expoſi-
tores exiſtimant Deum in verbis his
propheticis explicuiſſe differentiam
inter auream ætatem legis gratiæ, &
inter

Zach. 14

Rlbera in
Zach, l. c.

S. Hrieron.
ad Nepot.

256 (†) £

inter ferream antiquæ, in qua taliter
dominabatur avaritia, & lucri cupi-
ditas, ut etiam domum domini fa-
cerent domum negotiationis. Do-
ctiſſimus autem Ribera hæc verba
Prophetæ de Sacerdotibus novæ le-
gis intelligens ait: Mercator in domo
Domini eſt, qui opera DEl non DEl cauſa
facit, ſed lucri aut honoris, & ex bonis
unde aternam ſperare mercedem poterat,
caducam & perituram percipit. Hæc ver-
ba, mi Sacerdos, alté in animo de-
fige, & ex illis nota primòô: indignum
eſſie, quòd Sacerdos, qui alios rerum
terrenarum contemptum, & cœle-
ſtium deſiderium verbò & exemplô
edocere debet; ipſe animum auro
& argento inordinatè affigat. Nota
ſecundèò ex illis verbis, nil magis eſſe
pernicioſum, quàm Sacerdotem, qui
ex ſuo officio & functiombus diteſ-
cere ſatagit; cùm enim in ſuis diſcur-
ſibus de nulla magis re, quâm de fui
beneficii proventibus, de pecunia &
arte œ&conomica agit, facilè contingit,
ut inordinatum rerum terrenarumaf-
fectum etiam aliis tanquam peſtem
affricet; hinc S. Hieronymus monuit
amantiſſimum ſuum Nepotianum: Ne-
goriatorem Cericum erx inope divitem, &
ignobili glorioſum, tanquam peſten icde
NO

4

ſon ter
le ſice
Peti,
Gemmam
Oquaota
rtermn
IO no
Alum de
rik
Almogn
Nherir
Uuulrum

NE

Ee
Nenbn
bles
I, Chr
ne tor
teſmuro⸗
Uetolos
an i
dum,
I, Ct
II 1 to
Enei
kime
D
ebelei

α (†) £ 257
inak Nota tertiò ex illis verbis, functio-
huin nes ſacerdotales eſſe ejus ordinis &
Rdmm pretii, ut non caducam ex illis, ſed
fos! æternam mercedem ſperare poſſis:
eE O quanta differentia inter caducum
bus & æternum! age colloca ante oculos
tuOSs modicum illud, cui inhias, lu-
DuE Cellum, dein oculos ad cœlum attolle,
„Ga téque ipſum interroga: quid præſtat
AGE ex utroque quærere, hoc vel illud?
t. u hoc periturum, vel illud æternaliter
inin manfurum? Et quidquid tibi conſci-

nri entia dictaverit, illud mea pace eli-
i ge
n, E⸗ 6. Eligis forſan divitias? Ergo

en oſtendam tibi veras, ſolidas, incor-
mimms ruptibiles! Sanctus Levita Lauren- Easque ſolm
entius, cum à tyranno ſub comminati- in uſum pau-
uIm one tormentorum juberetur Eccleliæ Perum con-
ercs theſauros prodere, oſtendit illi nu- ertere debe-
ontos meroſos pauperum greges, in quos at⸗
intot⸗ ſacras divitias effuderat. Eundem in
une modum, ſi diteſcere cupis, mi Sacer-
deſes dos „ oſtendo tibi pauperum ſinus:
ſunt in tua parochia, & paſſim alibi
claudi, cæci, ægri, pupilli & viduæ,
