non omnibus omnia quadrant, & ſæpe
quod hoc in loco dictum prodeſt, in al-
tero loco dictum nocebit; opus eſt,
ut genio, & indoli ſui auditorii ſeſe
accomodet: quæſo, quæ cauſa eſt;
quèd epiſtolæ ſancti Pauli eruditione
plenæ, epiſtolæ verèò ſancécti Petri ſim-
plices, ac minus cultæ ſint? cauſa
eſt, quia Paulus miſſus fuit ad Græ-
COS;

Card. Hugo.
in Epiſt. 1.

ad Cor. 12.

366 ☚ (†) &£
cos, qui tanquam homines litterati
ac eruditi ſapientiam æſtimabant: Pe-
trus autem miſſus ad Judæos, qui
tanquam gens obſtinata non niſi ſig-
nis ac prodigiis convinci debebant.
Ita in hunc locum Cardinalis Hugo-,
Petrus quia pravaluit in operatione miracu-

lorum ad pradicandum Judais miſſus eſt.

Paulus autem ad pradicandum gentibus; quia
pravaluit in profunditate ingeni, & tor-
rente eloquentia. En! quid diſcretio
poſſit, qua ſacer Orator ſuo ſe audi-
torio accommodat! &c. Contra
hanc diſeretionis virtutem craſsè de-
linquunt, qui ſacris concionibus ad
evacuandam animi paſſionem turpi-
ter abutuntur, & ſi fortè cum paro-
chianis circa decimas, circa jura ſto-
læ, circa injuriam ſibi illatam in lites
& diſſidia inciderint, per totum an-
num in cathedra pro ſua cauſa pero-
rant. Non eſt explicatu facile, quæ
mala in animarum detrimentum ex
hoc maledicto, & prô dolor! ſatis
vulgari errore derivent; ſic enim vi-
lipenditur Evangelium, nec jam pa-
rochianus æſtimat verbum Divinum,
quod ab experientia didicit migraſſe
in humanum, nec benevole audit di-
centem in cathedra, quem ſcit po-
ciùs ſuam, quàm DEl cauſam agere.
6. Ulte-

8.
Qun
tach
oen
Utſfl
e
Cane
lee⸗
C
Con
hun
tr,
Guin
iee
Cetl
Ade
Ken
t
Een
Am⸗
Il
Pert
de
er
des
nn
Ilt:

ten

(†) &£ 367

itten 3. Ulteriùs nullum animarum fru-
tke Kum in cathedra faciunt, qui con-
„E tradictionis ſpectra formidant, & ob-
nie locutionibüs populi adeò terrentur,
behn ut ſilere, quàm cauſam DEl propug-
Hu nare malint. Vitia ſunt velut rabioſi
Lcanes, qui nunquam allatrantur ſiné
reciproco latratu: tange ſuperbos,
Carpe avaros, invehere in luxurioſos,
& iſti tot ſannas tot ſarcaſmos, tot
ſ contumelias in dicentem retorque-
bunt, &, niſi apoſtolico ſpiritu firme-
Co tur, manum potiùs à pugna retrahere,
66 quâm auditorum odia in ſe conver-
b tere præeligat. O quisquis es, mi Sa-
E Lcerdos, né cede malis, ſed contra

audentior ito! cœlum ex vaporibus,
ate & exhalationibus terræ fulmina cu- gmaihe.
ins dit, quibus illam repercutit: ita tu
me ex detractionibus » denigrationibus,
le & calumniis malevolorum animoſior
e arma ſume ad prælianda prælia Domi-
ne ni! quis perſecutiones graviores ex-
pPertus eſt, quàm Paulus Apoſtolus?
. de civitate in civitatem pulſus, tan-
Mnd dem in exilia & carceres conjectus
, adeò non tacuit, & potiùs contra

l mundi crimina animoſior perorave-
orale . . . . . 2
D tit; ita enim vice Pauli loquitur Chry⸗ g cyryſ.
1 ſoſtomus: Ego legatione mea fungor in Mich-aà Sda;
1 atena, ut in ea liberè loquar, quemadmo- conc. 25. 5. 1.
* dum n. 5
2 m h. S.

Foſſignol.
cent. 3.
mir. g.

Similé.

366 (†) *
dum me oportet liberè loqui catena mih
oppoſita eſt, quæ libertatein loquendi mihi
obturet, ſed oratio veſtra ( Epheſü)
os mihi aperiet, ut omnia, ad quæ dicenda
mandatus ſum, dicam. O ſi Sacerdotes
ea libertate & energia, qua Apoſto-
lus, contra vitia perorarent, næ illi
certè adjutorium, & protectionem
DEI contra malevolos experirentur,
qui ſuos milites, ſi aliter fieri non poſ-
ſit etiam miraculô ſolet tueri: San-
Gtum Ludovicum Bertrandum, dum
contra populi ſcelera detonabat, vo-
luit quidam ſagittâ configere, & ecce!
ſagitta cicca caput Sanéti in circulo
circumvolitavit, ac tandem ſagittan-
tem percuſſit. Alia vice quidam ma-
levolorum voluitSanctum gladio con-
fodere, & repentéè arbor e terra ex-
creſcens ictum intercepit: iterum
alius Sanctum globòô trajecturus erat,
& ſubitò ſelopus in imaginem Cruci-
fixi mutatus eſt. En! quâàm potenter
DEIS defendat, qui cauſam ſuam
propugnant! &c. Vah! etiamſi ad
ravim usque declamem, nihil efficio!
Quid tum? Chriſtus vocavit Apoſto-
los, dum retia in mare mittebant,
non dum actu piſces capiebant: Apo-
ſtolum labor facit, non fruétus: ſicut

ergo limpidiſſimus fons ê terra ſcatu-
riens

lens
mo de
ita ſae
unt,

kr

99
Clgue⸗
Crenng
den
ronjn
relen
ſatenn
ltg6
D
Cinie.
INad
dopel
Ganch
am
naley
lummn
lecle⸗
Gete
uod
d
id
No
Vel 3
IMine
leſhe
re4

tine E
nlind
Peſ
4Cin
verco

An

I
Ction
frem
non
i N
1e
bat,
E c
Crel
ſgi
lng
io
enn

ſtenn⸗

tus
90

WAunfK k) „ς 53569
riens fluere non deſinit, etiamſi ne-
mo defactò ſit, qui aquam hauriat;
ita ſacer Prædicator clamare non de-
ſinat, etſi fructum non faciat, ait S. Cbryſ.
S. Chryſoſtomus. bom. 1. de
92. Denique verbum DEl enervat, Eas.
eique omnem efficaciam adimit, qui
exemplò non confirmat, quod ore
docet; rectè enim pronunciavit Hie-
ronymus: Antè vita, quàm lingud irre- §. Hieron. ad
prehenfibilis quaritur: quia perdit auctori- Ocean de an.
tatem dicendi, oujus ſermo opere deſtruitur.2r. Viro.
Et 5. Gregorius: Tunc verò aliis recta Gien, hom.
prædicamus, ſi dicta rebus & exemplis oſten- 17. in Iuc.
dimus. Ponamus Sacerdotem, qui be- 10.
nè ad populum dicat, & malè coram
populo vivat, quid efficiet ad emen-
dandos populi mores? efficiet nihil,
nam ut ait S. Proſper: Bend loqui, & 6. Praſper
malkt vivere non eſt aliud, quàm ſua ſe voce ap. Corn.
damnare. Adeéque verificabitur illud Zapy. in Eceli.
Eccleſiaſtici: unus ædificans, & unus *. 3. v. 25.
deſtruens, quid prodeſt illis niſi labor?
quod enim prædicator verbô &difi-
cat, hoc exemplo deſtruit, & popu-
lus id conſpiciens ac obſervans ſtatim
hoc vel ſimile argumentum format:
Vel poteſt doctrina propoſita ab ho-
mine obſervari, vel non? ſi non po- Segner:
teſt, cur docetur? ſi poteſt, cur eam Manna an.
Præ Cæteris non obſervat, qui docet? 15. dept.
Aa con- 2. 1

370 W☚ (15
conſequenter etſi Sacerdos ſuperbus
bene loquatur de humilitate, non
populum faciet humilem: etfſi Sacer-
dos laſcivus benè loquatur de caſti-
tate, non populum faciet eaſtum:
etſi Sacerdos guloſus benè loquatur
de temperantia, non populum fa-
ciet temperantem: etſi Sacerdos vin-
dicativus benè loquatur de manſue-
tudine, non populum faciet manſue-
tum, & ſic de cæteris: deeſt verbis
efficacia, quia deeſt exemplum: Non

Sanchez Reg. ég0 ſic loquor, ſed S. Felix Epiſco-

PfEI p. 5.
c. g.

5. Aug. de
Iingul. Cler.

MWenoch.

pus, qui quæſitus, cur verba prædi-
catorum ſint adeò debilia in moven-
do? repoſuit, quia manus eorum
ſunt valdè debiles in operando. &c.
Propterea monet S. Auguſtinus: Vi-
deant Sacerdotes, ne Deum offendant, dum
contra populum incipiunt impedire, quod
pradicant. Atque hæc boni exempli
neceſſitas cauli umica eſt, cur 88. Ba-
tres & ſpiritus Magiſtri in Sacerdote,
qui verbum DEl ex officio ad popu-
lIum declamat, ſanctam & ab omni
nævo alienam vitam requirant: San-
tus Gentium Apoſtolus Timotheum
ſuum, qui ob juveniles annos auéto-
ritatem ſibi deeſſe querebatur, ad in-
culpatam vitam hortatus eſt, addens
ſore, ut dein inſigne animarum lu-

cent. 7, c. 72. crum

cxru
ud

lem
won)
ſe 3
Tar
auli

ün

(†) 371

e crum prædicatione facturus eſſet, quia
II auditores non attendunt ad juventu-

ou tem, ſed ad vitæ decentiam. S. Hie-
ka ronymus ad Nepotianum ſcribit: Ita
eln te geras, ut opera tua non ſint con-
n traria tuæ doctrinæ, ne tibi objiciant
li; auditores: delicatus magiſter eſt,
ℳ.Tↄ̈ 'qui pleno ventre commendat jeju-
mu nium, etiam fur poteſt improbare
u avaritiam. Quin imèò hæc ipſa boni
E exempli neceſſitas cauſa unica eſt, cur
N infernalis inimicus per ſuas tentatio-
nes & inſidias ſacris prædicatoribüs
on moleſtior ſit, quàm aliis: cùm pien-
nos tiſſimus Sacerdos Petrus de IUIgloa
oℳ Miſſionarius in America diu noctuque Xhool.
o ad evertenda Veneris ſacrificia ope- cent. 2.
ram conferebat, tam pudendis, tam Wr. 15.
illecebroſis, tam importunis tenta-
,5 tionibds, quales nunquam anteà ex-
pertus fuerat, adeòô fuit impugnatus,
ut feré ad pulſillanimitatem redigere-
m tur. Qur autem tentator adeò fuit illi
“ moleſtus? quia ſcit conatus omnes
Cconcionatorum fore inutiles, ſi ipſi in
„ peccata labantur. .
Nter 10. Age ergo, mi Sacerdos Domi-
h ni, antequàm ad curam animarum,
aut ad Verbi Divini prædicationem
manum admoveas „Prius operam da,
„ ut ab omni peccati macula emunda-

A a 2 tus

372 % (†t) £

tus ſupremum virtutis ac perfectio-
nis Chriſtianæ apicem conſcendas:
qui agnum paſchalem comedebant,
prius cingere renes jubebantur, id
eſt, domare appetitum, quàm bacu-

Rupert. l.2. lum paſtoralem arripere, ait Ruper-

in Exod. c.

13.

tus: ita nullus paſtorale prædicatio-
nis officium aſſumere debet, niſi priùs
fuerit purgatus, & in virtute perfe-

5. Thom. p. 3. us „ verba ſunt Angelici Doctoris.
7. 41. a. 1. Peccatori non convenit hoc officium!

ad. 1.

Menoch.
cent. 7.
cap. 23.

Pſal. 49.

Expertus eſt infelix Origenes! poſt-
quàm in hæreſin & idololatriam tur-
piter prolapſus eſt, poſteà Hieroſo-
lymam veniens à Clero & populo,
qui famæ illius admiratione teneban-
tur, rogatus eſt, ut pro concione
ſermonem faceret. Diu reluctatus &
demum precum importunitate victus
conſcendit cathedram, aperit Scriptu-
ram, & ecce! prima fronte incur-
rit in illum textum: Peccatori autem
dixit Deus, quare tu enarras juſtitias meas,
& aſſumis teſtamentum meum per os tuum?
His lectis primèò obſtupuit, dein in
amaras lacrymas effuſus è cathedra
abiit, inquiens ſecum ipſo: Qu’ fieri
poteſt, ut alios de peccato vitando
moneam, cui ipſe obnoxius ſum?
Hoc dictum, mi Sacerdos, altè cor-
di imprime, inanem eloquentiæ ar-
tem

ten
due
Veh
(edh
tarm
ne
cebeh
ſer
coll
ita
s

felie⸗
endes
leban
nnl
n bi
Ruy⸗
Giene
ocke⸗
an
8Ne
An
liero
hi
enebr
OMeis
no
e ſi
Nerſ⸗
io
M
len⸗
hu
ind
ſec⸗
ir1

(†t) 373

tem deſpice, zelum Apoſtolieum in-
due, in crimina non in perſonas in-
vehere, oblocutionibus populi non
cede, & ante omnia vitam inculpa-
tam age, dicens cum miſero Orige-
ne: quomodè alios viam cœli edo-
cebo, à qua ipſus aberro? denique
ſpem & confidentiam omnem in Deo
colloca, quia ſicut labor penes te,
ita fructus penes illum eſt, neque ma-
jus reportabis animarum lucrum,
quàm quantum ille ſuâ gratiâ tibi
cooperabitur.

A M E N.

Aa 3 Brevis

374 £ (†) £
eerEeNE
Brevis Inſtructio

Pro vita Clericali ritè inſtituenda.

8. I.

De Fine & inſtrumentis Sacerdotis:

DEI honorem quærere,
Ut magis dilatetur. a.
Seipſum non negligere
Ut anima ſalvetur. b.
Et proximum perficere,
IIt charitas ſervetur. c.

a. Nam de Sacerdote dicit DElIS
Quoniam vas electionis eſt mihi iſte, ut portet
nomen meum coram gentibus & Regibus, &
Filiis ſrael. Act. 9. b. Quid enim pro-
deſt homini, ſi mundum univerſum
lucretur, animæ verò ſuæ detrimen-
tum patiatur? Matth. 16.. Hinc quip-
pe oritur ſumma dignitas Sacerdotis;
Cum, teſte D. Dionyſio de cœl. Hier.
c. 3. Omnium divinorum diviniſſimum ſit
cooperari Deo in ſalutem animarum.
Iuſtru-

——

ll
ulen
Chri
at
liſre
d
16o

jun
ſel
Gen
61

o

(†) * 375

Inſtrumenta Sacerdotis.

Sufficiens Scientia,
Ad munus adimplendum. «.
Major longè prudentia,
Ad recté procedendum. b.
Et ſumma Sanctimonia, c.
Ad fructum faciendum. d.
«. Ne audiat illud Oſeæ. Cc. 4. Ti
repuliſti ſeientiam; & ego repellam te, ne
Sacerdotio fungaris mibi. b. Juxta illud
Chriſti. Matth. 10. Eccc ego mitto vos
ſicut oves in medio luporum, eſtote ergo pru-
dentes ſicut ſerpentes. c. LUlt impleat il-
lud DEI monitum; Sankki eſtote, quia
ego ſanétus ſum Dominus Deus veſter. Le-
vit. 19. d. Sic enim velut palmes con-
jungitur cum Chriſto velet vite, &
ſperare poteſt impletum iri, quod
idem Chriſtus dixit: Qui manet in me,
& ego in eo, hic fert frultum multum.

Joan. 5.
H. II.

Obſervanda erga ſuperiores Perſo⸗
Nas.

Erga DEUAIl.

Fides viva. a.
Spes firma. b.
Charitas perfecta. .

A a A4 4, Qu

376 (†) *£

g. Quò vivaciter credat Deum, qui
eſt ipſe Via, Veritas & Vita, Joan. 14.
Non niſi veriſſima revelantem, om-
nia bona eminentiſſimo modo con-
tinentem (juxta illud Moyſi dictum:
Ego oſtendam omne bonum tibi. Exod. 33.)
ubique & in omnibus exiſtentem (in
ipſo enim vivimus, movemur & ſumus Act.
17.) ut ſtudeat ambulare coram
Deo, memineritque ſemper illius
dicti Chriſti: Quamdiu feciſti uni ex mi-
nimis meis, mihi feciſti. Matth. 2 5.
9. Quà firmiter ſperet, copioſum
gratiæ auxilium, felicem operum ſuc-
ceſſum. c. Agendo & patiendo, quæ
vult Deus, quomodo vult, & quia
vult :
Omne tulit punctum, patitur qui
ſemper agitque,
Qui vult, quove modo vult Deus,
& quia vult.
Domine doce me (ſemper) facere
voluntatem tuam. Pſal. 142.

Erga Chriſtum.
Charitas tenerrima
Propter redemptionem. «.
Gratitudo maxima
Propter vocationem. ?.
Imitatio ſtudioſiſſima
Propter perfectionem. c.
a. Hoc

natd

Ven
Ciis
ſtri
ent
ſen
mor
tion
,
en.
lel
1!

an

im

dun

Dar

nae
dl

Nel
nl
1
0N
n
6,
1
N

415

α (1) $ 377

a. Hoc enim beneficium teſte S. Ber-
nardo, amorem noſtrum omninè ſibi
vendicat, devotionem noſtram blan-
diùs allicit, juſtiùs exigit, arctiùs
ſtringit, & vehementius afficit. b.
Quam præſtabit, ſi Chriſtum ſibi di-
centem imaginetur, & exaudiat: Ob-
ſecro vos, ego vinctus in Domino, (imò &
mortuus pro vobis) ut ambuletis voca-
tione, qua vocati eſtis. Eph. 4. Satagentes,
ut per bona opera certam veſtram vocatio-
nem, & electionem faciatis. 2. Petr. I.
c., Ideo enim exemplum dedit nobis,
ut quemadmodum ipſe fecit, ita &
nos faciamus. Joan. 13.

Erga Z. V. & Cœlites.

Æſtimatio magna, a.
Propter meritorum præſtantiam.
Veneratio conſtans, b.
Propter Gloriæ excellentiam.
Fiducia maxima, c.
Propter patrocinii potentiam.
«g. Nimis enim honorificati ſunt
amici tui Deus. Pſal. 138. b. Ea ma-
xXximè, quam ſequens Verſus indicat:
Sanctorum eſt cultus pulcherimus optima vita.
c. Quid enim ſub tantis Cuſtodibus (&
Patronis) timeamus, aut diffidamus?
Figeles ſunt, potentes ſunt, S. Bern. in
pſal. qui habitat.
Aa f Erga

378 „ (*) £G
Erga Eccleſiam.

Inſignis Honoratio,
Per vitæ Sanctitatem. «.
Filialis ſubjectio,
Per officii Fidelitatem. b.
Fortis propugnatio,
Per doctrinæ poteſtatem. c.
a. Juxta illud Tobiæ c. 14. Hono-
rem bhabebis Matri tua omnibus diebus vita
tua., b. Conformiter illi monito: Eſta
fidelis usque ad mortem, & dabo tili coronam
vita. Apoc. z. c. Nientes, quoniam in
defenfionem Evangelii poſiti fumus. Phi-
lipp. I.
Erga Epiſcopos, aliosque ſuperiores.
Summa reverentia
Quia DEI Vicarüi. a.
Charitas ingenua,
Quia Patres piiſſimi. .
Obcdientia promptifſima,
uia Paſtores optimi. c.
a. Juxta illud Luc. 10. Qui vos ſper-
nir, me ſpernit. b. Nam in Chriſto 7ESlI
per Evangelium illi nos genuerunt. I. Cor.
4. c. Hortante S. Paulo 13. Hebr. Ole-
dite prapoſitis veſtris, & ſubjacete eis, ipſi
enim pervigilant, quaſi rationem pro anima-
bus veſtris reddituri, ut cum gaudio hoct
faciant, & non gementes.
PErga

timn
69
tes
mis

cenn
bös
der
ſi
Hi

ſhea

(†) £ 379
Erga WMaonates.

Honoris juſti oblatio
Propter ſtats eminentiam a.
Favoris conſervatio
Propter virium potentiam. b.
Locutionis cautio
Propter periculi præſentiam. æ.
a. Juxta illud D. Petri I. C. 2. Deum
timete, Regem honorißcate. b. Nam ùt
ſapienter quidam monuit, ad magna-
tes velut ad ignem nec propinquè ni-
mis accedendum, ne nimirûm ac-
cendamur, & elevemur inconſtanti-
bus favoribũs: nec procul nimis diſce-
dendum, ne frigeamus defectu bene-
fciorum ab ipſis conferendorum. c.
Hinc ipſe Deus monuit, Exod. 22. Prin-
cipem populi tui non maledices.

§. III.

Obſervanda erga æquales, alios
Sacerdotes.

Concordia in effectu
Propter vinculum fraternitatis. a.
Reverentia in colloquio
Propter meritum dignitatis. .
Promptitudo in obſequio,

Propter titulum æqqualitatis. .
a. Ut

380 K (†4) G&

a. Ut ſicut olim primorum Chriſtia-
norum, ita nunc Sacerdotum ſit cor
unum & anima una. Act. C. 4. b. Jux-
ta Ecoleſiaſtici c. é6. monitum, In mul-
tudine Presbyterorum prudentium ſta, &

Saptentia iliorum ex corde conjungere, ut

omnem Sapientiam DEI poſſis audire.
c. Quod enim vultis, ut faciant vobis Ho-
mines, & vos facite illis. Matth. 7.

Erga Beneſactores.
Beneficii agnitio,
Per dignam æſtimationem. «.
Gratiarum actio,
Per crebram prædicationem. b.
Viciſſitudinis exhibitio,
Per obſequiorum delationem. c.
a. Nam optima beneficiorum cuſtos eſt
ipſa memoria beneficiorum, & perpetua con-
feſſio gratiarum, juxta S. Chryſoſt.
Hom. 25. in Matth. b. Invitat quippe ad
magna, qui gratanter ſuſcipit modica, &
ſpem de futuris recipit, qui transacta benefi-
cia recognoſcit. Caſ. Ep. 4. c. imitari
enim agros fertiles nos oportet, qui
multò plus reddunt, quàâm accepe-
rint. Senec. in Epiſt.

Erga Inimicos.
Injuriæ condonatio,
Per divinam dilectionem. «.
Ora-

4.
Mr
na
60
lib,
0

Hor
ſit i
luſt a
cohe

4
G
e
Mi
e
lu

Cri
inſter
ME
1
geni
hi⸗
,

(†) £ 381

Orationis oblatio,
Per ignorantiæ prætenſionem. ?.
Amoris conciliatio,
Per beneficiorum collationem. c.
a. Ut impleatur Chriſti mandatum
Matth. 5. datum: Diligite inimicos ve-
Kros „ & benefacite his, qui oderunt vos,
& orate pro perſequentibus vos, ut ſitis Fi-
lii Patris veſtri, qui in cœlis eſt. b. Dicen-
do cum Chriſto: Pater, dimitte illis,
non enim ſciunt, quid faciunt. Luc. 23. C.
Hortante Apoſtolo Rom. 2. Si eſurie-
rit inimicus tuus, ciba illum; ſi ſitit, po-
tum da illi; hoc enim faciens carbones ignis
congeres ſuper caput ejus.

Erga vicinos, aliösque non ſubjectos.
Pacis converſatio
Propter communem conſolatio-
nem. a.
Jurium conſervatio
Propter juſtitiæ defenſionem. é.
Auxilii oblatio
Propter amoris obligationem. c.
a. Ut monet Apoſtolus Rom. 17.
Quod ex vobis eft, cum omnibus homini-
bus pacem habentes. b. Qui enim ſequitur
Juſtitiam & miſericordiam, inveniet vitam,
& gratiam. Prov. 2I. c. Nam, quà men-
ſura menſi fueritis, eadem remetietur vobis.
Luc. 6.
Er-

382 S (†) £D
Erga Mulieres.

Rariſſima aſpectio
Propter caſtimoniæ conſervatio-
nem. a.
Breviſſima collocutio
Propter publicam ædificationé. 5.
Cautiſſima converſatio,
Propter lapſus devitationem. c.
a. Memento, quoniam malus eſt oculus
nequam. Eccl. c. I. Et quod, qui annuit
oculo dabit dolorem. b. Quia per levia
verba venitur ad peſſima facta, ut
ſapienter dixit Trithemius. c. Quia
nec Davide ſanctior, nec Samſone
fortior, nec Salamone ſapientior es,
ut ait Hieronymus.

Erga pauperes & WMeros.

Suavis allocutio
Ad cauſandam conſolationem. a.
Chriſtiana compaſſio
Ad demonſtrandam dilectioné. ?.
Amorolſa ſubventio
Ad faciendam fublevationem. .

a. Si enim lingua gratioſa Eucharis in
bono homine abundat juxta Eccl. 6. Quid
ni magis in Sacerdote? b. Quia teſte
S. Gregorio in Moral: Plus eſt com-

pati ex corde, quàm dare, quia quis-
quis

nint
terio
lun
u
An
8.
ihe
dhin

cgiie

erntn

iot

Nnen

4 ℳ

41.

erle
n,
m
nion

0

„α (1) 383
quis indigenti perfectè compatitur,
Mminùs æſtimat omne, quod dat; ex-
teriora largiens, quod eſt extra ſeip-
ſum, dat: qui autem fletum & com-
Paſſionem proximo tribuit, ei etiam
aliquid de ſemetipſo tradit. . Sequens
S. Tobiæ conſilium: Quemodo potue-
vis, eſto miſericors, ſi multum tibi fuerit,
abundanter tribue: ſi exiguum tibi fuerit,
criam exiguum libenter impertiri ſtude. C. 4.

Erga Hoſpites.
Benevola exceptio,
Propter Hoſpitalitatem. a.
Liberalis tractatio,
Propter charitatem. b.
Jucunda converſatio,
Propter hilaritatem. c.
a. Juxta illud Apoſtoli Heb. 13.
charitas fraternitatis maneat in vobis, &
Hoſpitalitatem nolite obliviſci. b. Ut audire
quondam cum ſolatio mereatur: Ho-
Ses eram, & collegiſtis me. Matth. 25. C.
Hortante Eccleſiaſtico c. 3 5. in omni
dato hilarem fac vultum; hilarem quip-
de datorem non Deus tantùm, ſed &
homines diligunt.

Erga defunctos.
Creberrima recordatio,

Propter gratiæ ſocietatem. a.
Tener-

384 (†*) £
Tenerrima commiſeratio,
Propter poœnæ acerbitatem. 4.
Celerrima ſubventio,
Propter auxilii neceſſitatem. c.
a. Hinc ad Sacerdotes præcipuè
clamant! Miſeremini mei, miſeremini mei,
ſaltem vos Amici mei, quia manus Domini
tetigit me. Job. 19. b. Quia, teſte S. Au-
uſtino in Pſal. 37. ignis ille etſi non
it æternus, miro tamen modo gra-
vis eſt, ſuperâtque omnem ponam,
quam homo unquam paſſus eſt in hac
Vita, vel pati poteſt. c. Si enim dum
cadit Aſinus, omnes eum ſublevare
feſtinant: & dum porcus cadit, om-
nes alii porci accurrunt, an non,
dum clamat inter tormenta Fidelis,
celeriùs ſübveniendum erit? S. Au-
guſt. ſ. 44. ad FF. in Eremo.

Obſervanda Erga Inferiores.
Erga Parochianos.

Amor univerlalis,

Propter cauſæ ſimilitudinem. 4.

Zelus prudens,
Propter officii amplitudinem. ’.
Vita exemplaris, “
Propter ſuaſionis aptitudinem. ’.
a. Juxta

4.
Pene
n
dos
Dom
Mn
Uitr

lay

guan
logt

Daſt

ſer
exi
14)
co
ent

Nemn

ſ

en
reſs
ili
Di
e
etl
D

SCL 385
a. Juxta illud S. Jacob. 2. Wolite in
perſonarum acceptione habere filem Domini
noſtri gESs Chriſti gloria. b. quia Sacer-
dos eſt illi fidelis ſervus & prudens, quem
Dominus ſuper familiam ſuam con ſtituit.
Matth. 24. c. ut ad imitationem Ma-
giſtri ſui incipiat facere & doeere. Quia
ila vox libentius auditorum corda penettar,
Juam dicentis vita commendat; quia quod

loquendo imperat, oſtendendo adjuvat, ut

Bat, Ut benée S. Gregorius dixit in
Paſtoral. p. 2. C. 3.

PEroa domeſticos.
Impera diſcrete negotium
Propter infirmitatem. «.
Exige manſuete ſupplicium
Propter charitatem. b.
Redde fideliter præmium
Propter æ quitatem. c.
2. Quia ut ſapienter quidam dixit:
Mortalium vires ut plurimùm debiles,
fervoris & laboris exceſſu franguntur,
exilium continuatione roborantur.
b. Nam ut S. Proſper ait: l. 2. de Vit.
contempl. Leviter caſtigatus exhibet reve-
ventiam caſtiganti, aſperitate autem, & in-
crepatione nimia offenſus, neque increpatio-
nem recipit, nec ſalutem. c. Quia dignus
eſt operarius mercede ſua. I. Tit, F.

B b J. V.

386 (1
Obſervanda erga ſeipſum.
Erga ſuam perſonam.
Cura œconomiæ ſobria

Propter majorem ædificationem.
Cura corporis moderata

Propter faciliorem operationem. b

Cura animæ præcipua

Propter potiorem æſtimationem.«

a. Quia ut recte Petrus Bleſſenſis
ait, Vacuum à ſæcularibus oportet
eſſe animum Divinæ ſervitutis obſe-
quio dedicatum. Magnis addictus es?
Noli minimis occupari: minima &
vilia ſunt, quæcunque ad ſæculi quæ-
ſtus, & non ad lucra pertinet anima-
rum. b. Unde S. Hieronymus benè
monet: Ex viliſſimis etiam cilis vitanda
eſt ſatietas; nihil enim ita obruit animum,
ut venter plenus & exaſtuans. c. & enim
animam negligamus, nec corpus ſalpare po-
terimus, inquit recte S. Chryſoſtomus.
Qui ergo ordinem ſervat, & quod primum
eſt, colit, etiam ſi negligat, quod ſecundum
eſt, per primi ſalutem ſalvabitur & ſecun-
Um.

Erga

* (†) O 2387
Erga vocationem.
n Magna æſtimatio,
Propter dignitatis eminentiam. a.
Perfe ta cognitio,
Propter muneris exigentiam. 6.
Studioſa executio,
nl Propter Præmii excellentiam. c.
a. Quâm elare ſequenti ſententia
CQaſſiodorus in Cat. mundi expreſſit:
Sacerdos DEI, ſi altitudinem cœli contem-
ond pleris, altior zs: ji pulchritudinem Solis &
Tuna, pulchrior es: ſi diſeretionem Ange⸗

l⸗ lorum, diſeretior es: ſi omnium Domino-
a rum ſublimitatem, ſublimior es: ſolo Crea⸗
80

tore tuo inferior es. b. Si enim, ut Leo0
Loquitur, in aliis vox tolerabilis videtur,
niu inſcitia (eorum, quæ ad officium per=
ls cinent) quomodo erxcuſari poterit in eo;
qui quaſi Magiſtrum infantium, & Docto-
r rem infipientium profitetur? ignorans uti⸗
que ignorabitur, imd & multos ignorare
jaciet & ignorari. c. Ne audiat, quod
e miles ignavus Alexander nomen ge-
Arens à Rege Alexandro audire debuit;
D Aut nomen Alexandri depone, aut Alexane

17 dro digna gere.
ui
Erga Media.

Studium Orationis avidiſſimum,
Ad obtinendam gratiam, a.
— . Bb à Stu⸗

388 △ () *
Studium mortificationis continuſ;
Ad purificandam conſcientiam. .
Studium humilitatis neceſſarium,
Ad cavendam vanam gloriam.
4. Nam ut bene S. Auguſtinus hôm.
40. ait: Rettt novit vivere, qui retctt no=
vit orare. b. Qui enim Chriſti ſunt, carnem
ſuam crucißerunt cum concupiſcentiis ſuis.
Galat. y. C. Quia perir omne, quod agi-
tur, ſi non in humilitate cuſtoditur. 8.

Greg.
Erga Cficium.
Exacta diligentia,
Ob muneris dignitatem. 4.
Reflexa experientia
Ob operationis facilitatem. a.
Invicta conſtantia
Ob coronationis neceſſitatem. é.
a. Juxta monitum Eccleſiaſtici c. 33.
In omni opere tuo pracellens eſto. b. quia
juxta proverbium: Experientia eſt
optima magiſtra rerum. c. quia incaſ-
ſum bonum agitur, ſi ante terminum deſe-
ratur. S8. Greg. I. I. Mor.

Erga Executionem.

Pura intentio
Ad augendum meritum. a.
Studioſa operatio

Ad implendum officium. b.
Oene-

10,
giil
Vil
inp
ha
at
u
cul

Ne

da
m
ten

a
ka⸗
Ut

anm
ginn
rün.
P
tikin
n
ris
n

(†) £ 389
Generoſa reſignatio
Ad tranquillandum animum. c.
a. Juxta conſilium S. Paul. I. Cor.
10. Kiye manducatis, ſive bibitis, ſive aliud
quid facitis, omnia in gloriam DEl facite.
b. ut dicere poſſit ſuo modo cum Da-
vid I. Par. 32. Totis viribus praparxayi
impenſas domus Dei mei, ſeu actionem
hanc vel illam, non enim homini prapa⸗=
ratur, ſed Deo. o. quia ſi Deus eſt cau-
ſa illius, quod quæris, contentus eris,
quomodocunque eveniat. Thomas

Kemp.

Erga inciramenta. .
Crede DEl præſentiam
Quia ſummus ſpectator eſt. a.
Spera promiſſam gloriam,
Quia ſummum præmium eſt. b.
Ama tui victoriam
Quia ſummum imperium eſt. c.

a. Quidni enim potiori jure dicat
Sacerdos, quàâm Epicurus: Hac ego
multis ſed tibi, ſatis enim magnis ab-
teri theatrum ſumus. b. Juxta ipſius
DEl teſtimonium: Ego ero merces tua.
magna nimis. Gen. I5. c. Nam impe-
rare ſibi maximum imperium eſt, ut
ut jam olim ſapientes pronunciarunt.

Bb 3 Wrga

390 2e (1†) &
Erga pericula.

Deguſta vinum modioe
Ob vitandum ſcandalum. a.
Age cum fœminis Angelice
Ob cavendum periculum. b.
Tracta pecuniam cautè
Ob fugiendum vitium. c.
a. Juxta S. Pauli conſilium Timo-⸗
theo c. I. datum: Modico vino utere
propter ſtomachum tuum, & crebras agro-
tationes tuas, b. Ita S. Cyprianus de
ſingul. Cleric. dum ait: Sic agite, ut
ſemper in Clericis Eccleſia Senatus candidus
conſtet, Severitas in vobis circa fœminas vi-
geat, auctoritas polleat, vigor teneatur, gra-
vitas veneretur. c. Quia Dæmone gravior
eſt pecuniarum cupiditas, teſte S. Chryſoſt.
Hom. 64. in C. 12. 30. quâ multi mag!s
yerſuaſi ſunt, quam Ethnici ab idolis, qui-
us nen omnia parent, huic verd omnia &
quodeunqne faciendum ſuggerit» obſequun-
tur.

Erga redditus.
Moderata procuratio,
Secundùm neceſſitatem. «.
Studioſa conſervatio,
Secundùm æquitatem. ?.
KRecta diſpenſatio,
Secundum pietatem.

4g. Ita

(1) 2„ 391

a. Ita S. Paulus I. Tim. 6. Habentes
alimenta, & quibus tegamur, his contenti
ſimus. b. Quia patrimonia pauperum ſunt
facultates Eccleſiarum, teſte S. Bernardo
c. Juxta illud Luc. 17. Quis putas eſt
EFdelis diſpenſator & prudens? & Beatus
ille ſervus, quem cùm venerit Dominus, in-
venerit ſie facientem.

§. VI.

Obſervanda Circa Actiones quo-
tidianas.

De Tempore Matutino.

Surge manè velociter,
Suadente æquitate. a.
Veſtire clericaliter,
Suadente honeſtate. b.
Offer preces hilariter,
Suadente pietate. c.

a. Juxta monitum Eccleſiaſtici cap.
32. Hora ſurgendi ne te trices, b. Ut ipſo
veſtitu oſtendat, ſe conſilium S. Pauli
ſecutum: Induimini Dominum noſtrum

. un Chriſtum. Rom. C. 13. c. Ita Sa-

omon Prov. 3. Honora Dominum de
tua ſubſtantia, & de primitiis frugum tua-
rum, & abundabunt horrea tua frumento
& vino torcularia redundabunt.

Bb 4 De

392 &ε (1) £
De Mecditatione.
Sit præparata optimeè,
Ad congruum affectum. a4.
Sit abſoluta integre
Ad ſolidum profectum. b.
Sit ordinata practice,
Ad plurimum effectum. c.
a. Juxta illud Eccleſiaſtici c. 19. Ante
erationem prapara animam tuam, & nol;
eſſe quaſi homo, qui tentat Deum. b. IIt
ekperiatur, qued David Pſal. 38. di-
xit: Concaluit cor meum intra me,
& in meditatione mea exardeſcet ig-
nis. o. Quia teſte Caſſiodoro ſuper
Pſal. 16. Mius eſt perfecta oratio, cujus &
cauſa clamat, & lingua, & actus, & pita.

De Oratione Vocali.

Sit humilis & reverens.
Quoad corporis diſpoſitionem. «.
Sit prudens atque diligens
Quoad mentis attentionem. b.
Sit ardens atque permanens
Quoad affectus intenſionem. c.
«. Quia humilium & manſuetorum ſemper
DEO placuit deprecatio. Judith. c. 5. b.
Quid enim prodeſt ſtrepitus labiorum, ubi
cor eſt mutum? Neque enim verba depre-
cantis Deus attendit, ſed orantis cor aſpicit.
Iſidor. de ſum. bono Il. 3. c. 8. c. Nam
virtutis

nenl

(†) &£ 393
virtutis pondus oratio non habet,
quam nequaquam perſeêéverantia con-
tinui amoris tenet. Veraciter o-⸗
rare eſt, amoris in compunctione ge-
mitus, & non compoſita verba relo-
nare. S. Greg. in Mor. .

Præmitte benedicite
Ut prius agnoſcaris. «.
Quod ſumis fume modicè
Ut finem conſequaris. .
Perſolve grates impigreè,
Ut ſæpiùs paſcaris. c.
a. Quia menſa ab oratione ſumens
initium & in orationem deſinens nun-
quam deficiet, juxta S: Chryſêſtomum.
b. Ita Ezechiel ſuadens, c. 4. Cbus
tuus, quo veſceris, erit in pondere. c. Jux-
ta Moyſis confilium Deut 8. datum:
Cum commederis & ſaturatus fueris, bene-
dicas Domino DEO tuo.

De Kecreatione.

Poſt menſam curas abijce,
Ne fixa mens gravetur. «.
Aptam quietem elige,
Ne corpus enervetur. b.
Honeſta verba loquere,
Ne ſpiritus laxetur. c.
Bb y7 4. Nasts

294 (†*½) K*

a. Nam ſicut nimia frangit arcum inten-

ſto, ita neglecta animum enervat remiſſio;
ut habet commune adagium. b. S ſecun-
Iùm corpus ut jumentum facti ſumus apud
DEVUM, teſte S. David pſal. 72. Quid-
ni ſua quoque jumento huic ad reparandas
vires viciſſitudo ac quies concedatur? c.
Sicut enim fornax cirò calorem perdit, ſ
aperto oſtio, frigido azri concedatur aditus,
ir a facile quoque devotionis eyaneſcit ſpiritus,
ſi oſtium lingua per dißoluta colioquia laxe-

tur. S. Bern.

De converſatione cum externis.

Sit ſancta converſatio,
Ut clericus puteris. a.
Equalis ſit dilectio,
Ut nullum aſperneris. .
Sit efficax locutio,
Ut plurimos lucreris. c.
«. Nam quoties loqueris, toties
ſcito, te morum tuorum chirogra-
phum aliis exhibere, juxta illud: lo-
quere, ut videam te. Wido. b. De-
cet enim æqualem eſſe menſuram af-
fectionis, ubi par eſt cauſa dilectio-

. „
nis. c. Quod fiet, ſermo antèquem

proferatur, libra juſtitia examinetur, ut
ſit gravitas in ſenſu, in ſermone pondus, &
in verbis modus. S. Ambr. I. Offic. C. 2.

De

4

(†) £ 295

De viſitatione ægrorum.

Hos viſita velociter,
Pro obligatione. a.
Alloquere ſuaviter,
Pro conſolatione. b.
Hortare efficaciter,
Pro confortatione. c.
4a. Ad exemplum Chriſti dicentis:
Veniam & curabo eum. Matth. 98. b. Quia
qui dulcis eſt eloquio, commendatiorem red-
dit doctrinam. Favus mellis verba compoſita.
Prov. I16. c. Ut medicinam, quam
corpori ægro afferre non poteſt, ſup-
pleat per animum ſalubriter confor-
tatum.

De confeſſione audienda.

Exacta audientia
De peccatis admiſſis. a.
Severa reticentia
De ſecretis commiſſis. b.
Diſcreta pœnitentia
De delictis remiſtſis.
4. Quia nefcit juſtitiam obſervare
ſententiæ, qui non ſtuduit perfectam
habere notitiam cauſæ. b. Juxta illud
Eccleſiaſtici c. 19. Audiſti verbum adver-
ſus proximum tuum? (nimirum pœni-
tentis contra ſeipſum) commoriatur in
te, pdens, quoniam non te diſrumpet. e
KHiinc

396 (†)

Hinc enim vel maximè implere debet
illud Chriſti: Venite ad me omnes, qui
laboratis & onerati eſtis: Tollite jugum me-=
um ſuper vos; jugum enim meum ſuaye eſt,
& onus meum leve. Matth. II.

De Concione.

Appoſita ſit, & ſolida a.
Quoad materiæ inventionem. .
Excocta ſit & fervida. o.
Quoad formæ diſpoſitionem .
Decore multo prædita
Quoad ipſam elocutionem. e.

a. Ne dum parvis ſublimia, & non
profutura prædicat, ſe magis curet
oſtendere, quàm auditoribus pro-=
deſſe. Ait S. Gregorius. b. Ut jure
ufurpare poſfit illa verba: Audi fili;
verba mea, verba ſuaviſſima, & owmnem
Philoſophorum, & ſapientum hujus mundi
fapientiam excedentia. Verba mea ſpirirus
& vita ſunt. Thom. Kemp. I. 3. C. 3.
c. Alioquin, qui aſcendit ſine labore,
deſcendit ſGne honsre. d. Non enim
ſectari debet lenocinia Rhetorum,
ſed veritates piſcatorum. Sermo me-
us (debet dicere cum S. Paulo I. Cor.
2Z.) & prædicatio non in perſuaſibili-
bus humanæ ſapientiæ verbis, ſed in
oſten-

i

I.

ni

(1 2„ 397

oſtenſione ſpirits, & virtutis. e. Quia

quod patinæ cibo hoc elocutio Verbo

Dei præſtat: alterutrum horum faſti=
ditur, ſi illorum alterutrum ſordeſcat.

De Cuteheſi.

Hanc magni ſemper æſtima;
Ut par eſt æſtimari, a.
Crebròô tuis prædica;
Ut par eſt commendari. b.
Summàâ cum cura explica,
Ut par eſt obſervari. c.
a. Quia Adbleſcens juxta viam ſuum (à
Catehiſta oſtenſam) etiam cùm ſenuerit,
non recedet ab ea. Prov. 22. b. IIſur-⸗
pans illud Chriſti: Sinite parvulos venire
ad me, & ne prohibueritis eos. Marc. 10.
c. Ne juſtè audiat querelam illam: Par-
vuli petunt panem, & non eſt, qui frangat
eis Thren. 4.

YBe Somno.

Somni quietem exeipe;
Ut brevi moriturus. a.
Arcana mentis diſeute,
Ut Judicem paſſurus. b.
DEI favores recole:
It plures percepturus. c.
a. Juxta illud Luc. 12. Hac nocte
animam tuam repetent à te, & quæ parſti,
cujus

398 (rf) G
cujus erunt? b. Si enim nosmetipſos dijudi=
caremus, non utique judicaremur. I. Cor. I1.
c. Nam jugiter ſibi ſubvenire facit, cui col⸗-
latuin beneficium ob oculos ſemper aſſiſtit.
