dit, quod præ cæteris turpe, & ne
nominari quidem dignum eſt. Vidi
M z egO

præſertim
luxuriæ,

180 (†) G

ego Sacerdotes, prô dolor! bibulos, ens
clamoſos, rixoſos, otioſos, & liber- ſd &

x. Chrſ.
Hom. cont.
lux.

Pſal, 37.

tinos, & tamen in cathedra, in con-

feſſionali, in aſſiſtentia moribundo-

rum, & adminiſtratione Sacramen-

torum utcunque aliquid boni præſta-

re potuerunt; verùm cum illa pice,
quæ caſtimoniæ repugnat, coinqui-

nari cæperunt, tanquam riſus & fa-

bula, imè ut ſolidiuùs loquar, tanquam
averſio & odium populi omnem con-

fidentiam, authoritatémque amiſere:

Qui talibus vacat, ad praſentem vitam inu-
tilis fit, & ad nihil accommodus: effatum
eſt S Chryſoſtomi, jam alibi, prout
memini, à me citatum. Poteſt inte-
lix ejusmodi Sacerdos meritèò de ſe-
ipſo dicere Davidicum illud: Tota
die conſtritatus, ſeu prout textus He-
bræus legit, denigratus ingrediebar; quia
ſicut Davidem quamvis illum regalis
purpura ornaret, tamen hujus pec-
cati macula fœdabat; ita prout lo-
quitur Chryſoſtomus, non aliud ma-

gis peccatum, quàm hoc ipſum Sa-

cerdotem denigrat, & contemptibi-
lem reddit. Neque putes, mi Sacer-
dos, te ſi non caſtum, ſaltem adeo
cautum fore, ut populi ſuſpicionem

effugias! actum agis: ſolet enim Deus

turpiſſimum hoc ſcelus non ſoluùm in-
ternis

=

ſoen
ltin
Minii
Clnndel
Cunn P.
lenilin
ibani
Ntco!
Cnnes
nlecte
Ninblit
Clligin
enaret
Dens in
enat,

npotes

nlenn
nd
kenor

dad

H „ (†1) £ 181

tl biu cernis lancinantis conſcientiæ furiis,
„&Ak ſed & externâ infamiâ plerumque
An,nd plectere, ut vel ſic lupi à paſtoribus
motbin diſcriminentur. Anno Domini 1656.
Gcmm Brixii in Italia patibulario fune ſuffo-
horine catus eſt aliquis nomine EFarina, faſſus
ms ſuum parentem fuiſſe filium natura-
,H“⅓ 1 Iem illius Hieronymi Farinæ Sacerdo- Joſepk. 4
IIs tis, qui in S. Carolum Borromæum ſub guſmans-
nte officio Divino ſclopetum exploſerat: haus in Fefſte
Ommnm omnes ejus nepotes fuiſſe à carnifice 5. Careli
em confectos, ſe in plurimis periculis gorr.
ten ra mirabiliter evaſiſſe, non alium ſine
ee dubio in finem, niſi ut carnifici re-
ſervaretur. Tanto nimirum odiò
Po Deus in incontinentiam Sacerdotum
nerie fertur, ut etiam in eorum agnatos,
a: nepotes totämque familiam, imò &
tem in locum, civitatem aut pagum, ubi
cntit degunt, non ſolùm ſpirituali, ſed &
nn temporali poœnâ deſæviat. Hinc me-
N if rit ad delictum Sacerdotis tam tur-
*“ pe & enorme communis populi lu-
“Kus, atque ſupplicii Divini pavor ſub-

8 ſequi deberet. Olim Romæ, cùm for-
mnt te contigit unam à veſtalibus Virgi-

N nibus, quæ ad conſeêrvandum ſacrum
er ignem, & ad cultum Deorum defti-

ſßer natæ erant, de impudicitiæ crimine
convinci, tota urbs luctum induere,
ſ, & negotia publica ſuſpendi ſolebant,
H M 3 illa

Menoth.
cent. 8.

cap. 33.

Menoch.
ceni. 2.
caß. 26.

182 (1) &G

illa autem flagris crudeliter cæſa ra-

piebatur ad ſcerobem, maledicebatur
à ſacrificulis, & viva injectô lapidum
cumuléô ſepeliebatur: quantèô igitur
magis populum Chriſtianum lugere,
aut indignari fas eſt, cum videt paſto-

rem in hircum, & ſponſum Eccleſiæ

migraſſe in adulterum?
7. Bene ergo Sacerdos conſideret
turpiſſimi hujus criminis enormita-
tem, & reverà agnoſcet, ſe tot ſcan-
dalis & animarum ruinis, quæ ex uni-
co hujusmodi delicto conſequuntur,
reparandis parem non eſſe. Hinc
tam energice Apoſtolus admonuit

Titum, ut in omnibus ſeipſum præbe-

ret exemplum, in integritate & gra-
vitate, ubi alii legunt, in caſtitate
& majeſtate; nihil enim magis, quàm
caſt tas majeſtatem, ſeu authoritatem
Sacerdoti ſummopereè neceſſariam,
conciliat, & nihil magis eandem de-
ſtruit & peſſumdat, quàm impudici-
tia; & hæc ſine dubio cauſa fuit,
propter quam Chriſtus Dominus Apo-

ſtolos ſuos omnes cælibes, & conti-

nentes eſſe voluerit.
3. Kemedium autem conſervandæ
caſtitati ſi non unicum, ſaltem præ-

cipuum eſie videtur conſtans animi

fervor, per continuum præſentiæ

Divi-

Doin
tones
cbcu
At
füinn
edhu
lnbil
Ceatu
S

dun

it,
Cqun
mn
elio
in ker
Ularit

mis
(acibos
80
hci 4
(onyer
Uis ki
(Cum
ſ5
le glns
re;
od
lie ⸗
Knn

N=ð

5(t) 183
er eli Divinæ exercitium, item per medita-
eim tiones ac preces ſiné fine magis ma-
Nha gisque accenſus ; veriſſimum enim
a eſt, quôd caro concupiſcat adversùs
un ſpiritum, & ſpiritus adversuûs carnem:
dE hæc duo ſimilia mihi videntur trutinæ
inkeé ſeu bilanci: quantò una lanx magis
elevatur, tantò altera magis deprimi-
MN tur, & quantòô hæc magis deprimitur,
Bemm tantô illa magis elevatur: parem in
Eeterl modum, quanto ſpiritus magis fer-
veſcit, tantò caro magis ſubjugatur,

e & quantò ille magis tepeſcit, tantò
N hæc magis rebellat. Huic autem re-
A medio omnino accedere debet cautiſ-
+U ſima ſenſuum cuſtodia, & fuga fa-
* miliaritatis cum altero ſexu; quisquis
id“ enim cadere non vult, fugiat glaciem,
R— & quisquis denigrari non vult, fugiar⸗ prian.
M cacabos & ollas: Lubrtica ſpes eſt, ait de ſngal.

s 8. Cyprianus, qua inter ſomenta peccandi CQeritor.

* ſalvari ſe ſperat. Et S. Bernardus, cui
converſatio COlericorum cum fœmi- 5. Bern. ſerm.
n nis fuit ſuſpectiſſima, in hunc mo- 65. in Cant.
tuns dum loquitur: Cum fœmina ſemper
n eſſe, & non deperire ſfœminam noôn-
& ne plus eſt, quàm mortuum ſuſci-
or tare? quod minus eſt, non potes, &

er quod majus eſt, vis tibi credam? Quo-
hng tidie latus tuum ad latus juvenculæ
S, eſt in menſa, oculi tui ad illius ocu-

e M 4 los

D

184 2 (14) &£

los in colloquio, manus tuæ ad- ma⸗ imde

nus ipſius in opere, & Continens vis
Putari? Ita Mellifluus, quocum ſen-
tiens Hidorus Peluſiota Sacerdotes
fominis tanquam peſtifero veneno
interdicit: Mulierum congreſſus,

Widen. ep. quantum fieri poteſt, fuge; nam eos,

254. l. 2. . e e
2. Baron. Jui Sacerdotii munere funguntur, ſan

. 9. F. 567. Tiores, & puriores illis eſſe oportet,
qui ad montes ſe contulerunt; ſiqui-
dem illi & fui & plebis, hi autem fſui
duntaxat curam gerunt. Objicis for-
tê, te nullum animæ detfimentum,
nullum periculum, nullam deceptio-
nem ſentire? reſpondee, hæc ipſa
objectio jam ſatis manifeſta eſt dæmo-
nis deceptio: non es ſanctior Davi-
de, non es fortior Samſone, non es
ſapientior Salomone; ergo ſicut iſti,
& tu cadere poteris, quin imo ſicut
gutta cavat lapidem; ita ipſa afſidu-
ltas converſätionis naturam vincere
poteſt: Nnne filii Dei acceperunt fi-
lias hominum, quia puchræ fuerant?
nénne piiſlimus aliaàs Loth cum filia-
bus in monte deliquit? nénne Petrus
ab ancilla proſtratus eſt? nénneS. An-
dreas Epiſcopus Fundanus tandem
cum cognata ſœmina, quam domi
habuit, eò familiaritatis progreſſus
eſt, ut illam blando verbere in a.
. am

n
uues
tlonyn,
1led ln
Cun ſer
eninci
Nitend.
Ddor,
Wanir
A er
lgotiot
Pein
erͤitu
inun
lli,
Gollato
lilee
lolit,
hern⸗
„. 4
Il cur
unigu
e
Uine,
tb
Aece⸗
toreſt
drec
les

(1) ϑ 185
uYAHI lam percutiens, de'monibus ingentem
Dntnem riſum ac lætitiam fecerit. Hinc 88S.
cune Patres, & inter hos præciopuée S. Hi-
Mei eronymus docet, Viro Eccleſiaſtico
go ſue adeò fugiendam eſſe converſationem
Colgee cum ſexu altero, ut ne quidem in
e;me gritudine fœminæ ad ſervitium ad-
Gunme Imittendæ ſint, multi enim, inquit S.
ee Doctor, multi corpore convaluerunt, 6. Mier. ap
unt; qui animo ægrotare cæperunt. Et Menoch.
Hamm alibi etiam familiaritates fub ſpecie cent. 3. e. 40
Oi devotionis, aut ſpiritualis ſolatii, quod
ginem œpe in carnale tandem degenerat,
mn gech averſatur & damnat, ſeribens ad Ne-
„I potianum: Cebra munuſcula, & ſudo-
ele viola, & faſciculas, & veſtes ori applicatas,
cher oblatos, & deguſtatos cibos, blandaque
e, A a0 dulces litterulas ſanctus amor non habet.
6 Sæpe qui alterum ex aquis extrahere
Puok voluit, ab altero in aquas tractus eſt,

§. Hier. Epift
2. ad Nepos
ian.

ie ait Bernardus.
nud 2. Age ergo, mi Sacerdos Domi-
eG ni, cuùm ex officio vocatus, conſti-

α tutusque ſis ad correctionem aliorum,
2 . . . . .
à te ipſo incipe, & benè animo im-

eſ⸗ prime, quàm ad explendas hujus mu-
ndt neris partes neceſſarium ſit, ut ab om-
wGε ni peccati nævo ſis alienus; qui pec-
8 „ cator eſt, impoſſibile eſt, ut ſit aliorum
n corrector. Peccatum autem in genere
, vinces, ſi mortificationis ſtudio operam

16
ee M 5 na-=

118 ◻ (†) G

naves, ejusque virtutis adminiculôin-
ternas animi paſſiones, quæ ordina-
riè externorum ſcelerum radices eſſe e!
ſolent, opprimas & extirpes. Ama bah
ſolitudinem, domi ſacris occupatio-
nibus detinere, conſortia laicorum
præſertim ſexüs alterius fuge, com-
meſſationes, compotationes & con-
vivia, etiam declina, de quibus S.
& Hier. ad Hieronymus monet: Nunquam peten-
Nepot. tes» farò accipiamus rogati. In ſpecie
autem fuge, & toto corde averſare
peccatum libidinis, quod in ſacerdote
honorem & decus omne extinguit,
ſacris functionibus æſtimationem adi-
mit, toti ſtatui nigrum theta inurit, Ptn
& ſi (quod Deus avertat) in aſſue-
tudinem invaluerit, difficillime cor- Mns
rigibile eſt. Et hæc dixiſſe pro nunc imniab
fufficiat de eos, quomodo Sacerdo- armin
tem in ſe ipſo conſtitutum eſſe opor- mnie
teat: Sunt quidem plura adhuc vitia inge
Sacerdotum, quorum mentionem hic te
facere operæ pretium foret, ſed de mal
iis agendi forſan occaſio erit, cùm Nene
diſcutiemus, qua ratione Sacerdos
erga proximum, & res externas ſe n
habere debeat. .

HEBDO-

inienle
Un ord

nis Dies IV. In honorem Patroni No-

es 1
Celpt
hicn
ge, e
nes l⸗
e dn
luenſ⸗
In
e nen
inſtonn
exdi
tionen:
geti in
Climt
lehr
o dn
neleg
Akuen⸗
onen
et,,
cit,G
CN
eCeni

EE () G 187
HEBDOMADRXK SANCTM

minis & patriæ. 5
Fervor & zelus Sacerdotalis.

Qui Jacis Angelos tuos ſpiritus, & Mi⸗
niſtros tuos ignem urentem.
Pfſal. 103.

Meditatio I.
De præmio ferventibus propoſito.

PRadrn I. Per triginta tres annos;
quibus Divinus Mundi Redemptor
in terris ambulavit, non aliud nego-
tium habuit, quàm quærere, & ſal-
vare animas! poſtquàm ergo ad Pa-
trem in cœlis rediit, Apoſtolos, eo-
rumque ſucceſſores, id eſt Sacerdo-
tes in terris Vicarios ſuos, ac Mini-
ſtros in hoc negotio conſtituit, illis-

que præcepit, ut ad ſuum exemplum
9

in lucrandis animabus indefeſſi labo-
rarent. Nec gratis id præcepit; pro-
miſit enim ferventibus: ubi ego ſum,
illie & Miniſter meus erit. At ubi Sacer-
dos ille magnus & animarum Paſter?²
Ah! non jam ampliús eſt in cruce,
non

Joan. 121

loſſa in
Provuerl.
27.

HMz. 60.

188 (†52
non in horto, non in carcere, non in
manibus lictorum, non in vinculis &
funibus, non in domo Caiphæ aut
Pilati, non in itinere fatigatus, ſiti-
bundus, aut famelicus: ſed in gloria
Patris! ibi ubi omnia mala exulant,

omnia bona affluunt! ibi ubi jucun-

diſſima, pacifica, fraterna ſocietas
ſinè invidia, ſinè rixa, ſinè tædio. Er-

20 ibi & Miniſter Chriſti erit. Nan tu

ſemper paſcendi dominicas oves laborem ha-
bebis, ait Gloſſa, ſed æternam percipies
coronam, ſi ſuo tempore benè paveris.
Punit. II. Conſidera, mi Sacerdos,

quantùm ibi lætaberis, cùm videbis

Divinum animarum Paſtorem de facie
ad faciem? cùm videbis ſanéctos ani-
marum zelotes, qui æquali tecum la-
bore in Domini vinea deſudarunt?
cùm videbis animas, quas tecum in
cœlum adduxiſti? cùm videbis deni-
que, quantas hæ ipſæ animæ tibi gra-
tes referant pro piis conſiliis, moni-
tis, adhortationibus, bono exemplo,
& aſſiſtentia in morte?
Punct., MI. O pie Sacerdos, Tunc
videbis & afflues, miralitur & dilatabitur
cor tuum! Tunc exultabis & beatum
dices laborem, quem pro Deo ſuſce-
piſti, ſudorem quem effudiſti, greſſus
quos in capiendis animabus feciſti,
ſacras

re t
lbres.
rla
ekind
N
erecta
kent
Nlaxte
en 4
uri

de l

1 Ueh
ſeni
hice
Ule

S (†) 189
eI acras conciones quas pro converten-
ne dis peccatoribus detonaſti, pia moni-
het ta quæ in ſacro tribunali peccatori-
bus dediſti, orationes denique & mor-
tificationes, quas ſubiiſti! tunc grates
ipſe rependes Deo, qui tibi coopera-
tus eſt, Sanctis, qui ſuo te exemplo
animarunt, ſubditis animabus, quæ
tuis conſiliis, & hortationibus obedie-
runt, imò & animæ tuæ & corpori, Mcfei in
quæ ſuis potentiis ac ſenſibus tibi ad?t. . in
opus DEI collaboràarunt. O felix
beatitudo! beata felicitas! quis non
amore tui libenter ſubeat labores &
dolores. Ha anima mea, accingere
ad prælianda prælia Domini, id eſt,
lucrandas animas, & propagandam
DElI gloriam! Eja corpus meum non
r detrectare perpeti cruces, ſudores,
ee perſecutiones, & mortificationes,
is neg quia æternuùm deinde lætabimur. Quis
itcb⸗⸗ autem capiet, quid ſit, æternum læ-
nii, tarie

Gunb
din
lnenud
i e
tn ſon
trdo⸗!
etit. M
Mnes
ℳ ni
mmmni
ni acen
ln Nit
rente
ſantr
l tecun:

. Meditatio II.
n0 R . .
De labore, cui præmium corre-
Un ſpondet.

14 Tu verè vigila, in omnibus labora, mi-
n niſterium imple. 2. Tim. 4.
enn Prrum I. Vigila, id eſt, in omni-
lig bus fundctionibus & exercitiis vie

7

1909 ◻ (†*) £
gil, alacer, & excitatus eſto! Vigila, ui
quia advigilat & obſervat Deus remu- le
nerator tuus! Vigila, quia Chriſtum, ilii
Angelos, & ſanctos Coœſites ſpectato- ilte⸗
res habes, futuros quondam tui vel Me 6
laboris vel negligentiæ teſtes in judi- Oiti⸗
cio! Vigila, quia pſeudo-prophetæ, Lient
id eſt, heterodoxi & mali ſocii vigi- Mn
lant, ut animas nimis credulas à via lhinn
veritatis avertant. Vigila, quia ipſe kam
Sathan ad animas capiendas vigilat, i
& tanquam leo rugiens circuit, quarens quem n⸗
lalſ ſuper devoret. Audi quid hanc in rem Gloſſa: un ll
Prov. 27. Paſtori Eccleſiæ dicitur, diligenter tulls
adhibe curam eis, quibus te præœeſſe n 0
contigerit: agnoſce animos & actus halde
ſingulorum: ſiquid vitii in iis invene- Alter
ris, citius caſtigare memento. encon
Punct. H. Labora! Nunquam otiare en ſ
Sacerdos, niſi eligas labi! quanta (in
ſedulitate ſe negotio ſuo impendunt W
Legati & aulici, ut regibus ſuis pla- Iq
ceant! Nil minus age, Sacerdos, in onnnt
omnibus conatum adhibe, nihil oſci- Anocg
tanter & remiſse fac, memor, cui la- Mon
bores. Deo laboras! illi Domino, re-
ſpectu cujus terreni reges ſunt men-
dicabula! illi Domino, qui poteſt te
Propter laborem tuum æternum ſal- NM,
vare, aut propter negligentiam dam Mal
nare! nunquid dignus eſt?: Gunhl
Punct.

EZ. Petr. y.

1OH i
ol W Pund. MII. Miniſterium tuum imple, id
eſt, fac perfectè cum omnibus circum-
ſtantiis, & conditionibus, nihil minue,
nihil detrahe, DEl enim perfecta ſunt Deut. 323
epera. Cùm Sacrificium facis, memen-
to, ut id peragas cum debita puritate
& devotione: cùm pro cathedra pero-
ras, memento, ut id facias obſecran-
do, increpando, oportune, importu-
né cum multa patientia. Cùm confi-
tentes audis, memento, ut audias
cum manſuetudine & diſcretione
cum aſliſtis morientibus, memento,
nlend ut aſſiſtas cum fervore, & ſpiritu cha-
„hy ritatis. O Deus, à quo omne prove-
et nit, quod à creaturis tuis bené & lau-
nor dabiliter fit, da mihi fortitudinem
mnise Sanctorum, da ſpiritum Apoſtolorum,
enm ut in ſacris officii mei functionibus B
nunt debitæ obligationi ſatisfaciam. Do-
UH leo, quòd ab hetrodoxis, & ab ipſo Sa-
Din thana, qui in pervertendis animabus
Porlie⸗ laborant, vincere me permiſerim!
el, deinceps vigilantior ero, & difficul-
6, ün tates omnes ac obſtacula vincam! & c.

Deworer
in Chite
teßhelt
dam mun
eſtezinſf
orgte
Abein
edoles 4
lgiu
nCas Vr
4 ont

In 6 .
Donm .
en Propoſitum praclicum.

l,e Pro Dei gloria, & animarum ſalute non
en, 7eouſandi laborem NN. in particulari.
ime Exemplo pii ac zeloſi Sacerdotis, qui
11

192

in Diæceſi noſtra Auguſtana anno

172 5. Obiit. Initio ſui Sacerdotii gran-

dem difficultatem expertus eſt in ade-
undis ægrotantibus: perhorreſcebat
ex naturali nauſea eorum infirmitates,
& eade re non una vice morbum con-

traxit, aliquando morituro Sacro-
ſanctum Viaticum porrexit, ſed in-

fortunato ſucceſſu; quippe æger,
debilitate ſtomachi laborans Euchari-
ſticas ſpecies, quas jamjam deglutüſſe
viſus eſt, unà cum purulento ructu
evomuit. Vidit pius Sacerdos Eu-
chariſticum panem inter eructatos fœ-
tores in terra jacere, Deéque ſuo
compaſſus ſenſit ſe à Divino Spiritu
àad heroicum facinus excitari: ſuſtulit
reverenter Fuchariſticas ſpecies, &
non obſtante naturali nauſea ſumpfſit,
ac manducavit. Quid evenit? Eo
facto inter alias gratias eam etiam à
Deo promeruit, ut in adeundis ægro-
tantibus omni deinceps horrore, &
formidine caruerit.

Meditatio III.
De fervore in orando.
Orationi inſtate vigilantes. Coloſs. 4.

Pkräum J. Oratio Sacerdoti con-

venit, quia eſt advogatus, orator,
& quaſi

En⸗
Neri.
nlles
Porure
erce
ene
Pecczth
fa hor
ſdlsin
Uinies:
Chtitus
Mdint
N 10
inazne⸗
Mund.

init,

t A
Kater⸗
aeum
lunden
Pvere de
sſell
d⸗
bque:
Eebet
lien
fni 99
ifmni

Ie
phre

/
π(†) & 193;
m n e quaſi ſyndicus totius humani ge-
olig neris. Princeps regimini invigilare,
sdkin miles patriam defendere, opifex la-
ondt borare, ruſticus terram colere, ſed
nmm Sacerdos cauſam totius humahi ge-
ohung neris apud Deum agere, Ppœnas pro
no N Peccatis commeritas avertere, & bene-
in i nicia homini neceſſaria quotidie pre-
De cibs impetrare, quin imò Chriſti Domi-
Slk ni vices agere debet; quemadmodum
ni Chriſtus in cœlis Divinum Patrem pro
Menon nobis interpellat; ita Sacerdos in ter- Aebr. 5.
cetos ris pro nobis perorare debet; Ex homi-
ucim nihns enim afſumptus bro hominibus conſtitui-
edt zur in is, qua ſunt ad Deum.
inog Punct. Il. Oratio Sacerdoti con-
A: venit, quia Angelorum officium ge- Malach, 2.
ſeech rit; Angelus enim Domini exerciruum eſt.
ait Sicut ergo Angeli aſſidue in cœlis cir-
ei ca Deum intelligendum, amandum
ne & laudandum occupantur; ita idem
Wlits facere debet Sacerdos in terris. Item
um ſicut Angeli, ita & Sacerdos oratio-
nes fidelium ad thronum Dei deferre,
caâsque additis ſuis efficaces reddere
„Qdebet. Ita diſcurrit S. Chryſoſtomus
h inquiens: Praſunt Sacerdotes orationibus hs
noſtris ob eam rem, ut populi orariones 5 g, 79. a
l qu& inſßirmiores per ſe ſunt, palidiores illas p. aa
lt⸗ complexæ, ſimul in alum evehantur.
Punck. IIl. Oratio convenit Sa-
cerdoti, quia ad Viran bonam, Pia

g.

5. Ang.
bom. F., 6
10.

Sanchez.
Reg. Dei
p. 7, c. 3.

194 (†) £—

& eremplarem ſummè neceſſaria eſt,
juxta effatum S. Auguſtini dicentis:
Ille novit reäcte vivere, qui novit recte orare.

Sacerdos, utut vivat in terris, men-

te tamen continuoò debet verfſari in
cœlis, & hæc ipſa converſatio eſt o-
ratio, quia eſt elevatio mentis in De-
um, neque difficile eſt, continuare
hoc orationis exercitium inter quæ-
vis negotia; ſicut enim molendinum,
ait S. Anſelmus, ſemper quidem agi-
tur, in poteſtate tamen molitoris eſt,
quid molat: ita licèt intellectus hu-
manus ſemper aliquid cogitet, in no-
ſtra tamen poteſtate eſt, ut ſemper
aliquid ad Dei gloriam cogitet.
optime Maxime DEIIS, da mihi ſtu-
dium orationis, ut gregi mihi con-
credito gratias ad ſalutem omnium
neceſſarias impetrem! da mihi ſtudi-
um orationis, ut tuam Bonitatem,
Divinâsque perfectiones agnoſcam!
da mihi ſtudium orationis, ut conti-
nuèò tecum verſari diſcam in cœlis.
Ah! quid mihi eſt in terra, ubi om-
nia ſunt vana & inutilia? trahe ani-
mum meum ad te, ut quidquid co-
gitem, ſemper animòô tecum ſim!

Propoſitum practicum.

Horas Cunonicas & preces ſudios? aoad
oficiun

cefein
i ⸗
(liad
cotin
(cuIN à
in cho
ilit 4
1n mo
llunn
amuuſer
ore
ns de

N Kr

uulci⸗
Dn
E

Ma
N
Uedie
Cguun
un
Uarun
d er
d,
nd
Uunthe
UInnnu
bnnn

38(14) D e

eceſirut offcium oris, & devotò quoad offcium cor-

ni dti dis recitandi. Exemplo S. Bernardi,

tn qui ad orationem accedens ad ſua ne-
tenen gotia dicere ſolebat: Exſpecta hic
ten cum aſino! Idem Sacerdos Dei Vir
eltes in choro penes ſingulos Monachos
Nentz vidit Angelos ſtare, qui notariorum
cmn in morem ſingulas pfallentium ſyl⸗
ninae Tabas nunc auro, nunc argento, nunc
nolendu aqu ſeribebant. OBone Deus! quo
iim liquore utentur Angeli ad ſeribendas
moltm meas devotiones!

Lelecn
Meditatio IV.
De fervore in Sacrificio Mifſlæ.

Benedicite Sacerdotes Domini Domino,
Dan. 3.

Plnätum L. In veteri teſtamento
Summus Sacerdos ſemel in anno
ingrediebatur in ſancta ſanctorum
& quanto cum Levitarum & Sacer-
“dotum ſtipatu? quanto cum veſtium
ſacrarum ornatu? Figura illa fuit;
quid exiget Veritas? ille ſemel in
anno, Sacerdos, ſi vult, quotidie ad
ſancta ſanctorum intrare poteſt. O
quantùm igitur neceflarium eſt, ut
coe virtutum omnium, & cœleſtium Ccha-⸗
riſinatum comitatu ſtipatus ſit!

Sperankz.
ſoript. ſel.

bunkt. 78

α* §.

,
N 2 Pundt

12Ial. 39.

196 ◻ (†)

Puntt. II. Semel Filius Dei factus
eſt homo, & quanta cum præparati-
one ab æterno? In capite libri ſeriptum
eſt de me, ut facerem Deus voluntatem tuam.
Quot prævia Prophetarum oracula?
quot Angelorum vota? quot præceſ-
ſere præludia? Mittitur Angelus, ſa-
Iutatur Virgo, obumbrat Spiritus

ſanctus, Filius Dei novem menſibus

geſtatur in utero. Et ſi eætera deſint,
quanta præparatione ac puritate con-
cepit ſanctiſſima Virgo Sanctum ſan-
ctorum. Quid tu facis, 6 Sacerdos,
antequam DEl Filium in corde ſuſci-
Pias?
Punct. III. Sanctus Chryſoſtomus
univerſim vult omnes Chriſtianos à²

ſacra Synaxi recedere quaſi leones ig-

nem ſpirantes. Et ſancta Catharina

Senenfis putavit, unicam communi-

onem ſufficere ad hoc, ut ſancti eſſe-
mus. Quanta igitur ſanctitas, quan-
tus ignis amoris requiretur à Sa-
cerdote, qui quotidie Angelicum Pa-
nem manducat? O Euchariſtice De-
us! non poſſum diffiteri, aridus & je-
junus recedo à te; quia modica eſt

præparatio, languens devotio, & te-

Pida gratiarum actio mea! ah! ope-
rare mecum miſericorditer, ſicut ope-
Tatus es cum ſanétis tuis, quorum
tam

6 Deike.
npren
hiſt
Nntatnt
un ond
lorſer
rAnpenp
Nt N
en ml
Arenee⸗
Dime D
Guncun
10 r⸗
Corce!

Dnie
Chrlin

7

ali

n 0
n
tinf

◻ (†½¼) £△O 197

tam viva erat fides, tam ardens cha-
ritas, ut ex his ipſis virtutum opera-
tionibus eluceret tuæ præſentiæ ve-
ritas. Ah! ego firmiter ſtatuo ac
propono, quòèd tuæ gratiæ vere co-
operari, ac cum præparatione ad
ſanctiſſimum Myſterium accedere
velim.

Propoſitum practioum.
Orationes Eccleſia praparatorias ad Miſ-
ſam, & poſt illam, devotè recitandi. Exem-
plòô Venerabilis Avilæ, qui præpara-
tioni ante ſacrum ferè dimidiam ho-
ram, & totidem temporis poſt ſa-
crum gratiarum actioni dare ſolebat.
Vidit aliquando Dei famulus Sacer-
dotem, qui finito Sacrificio, abjectis
ſacris veſtibus ſine mora è templo ſe

proripuit, mox præcepit duobus pu-

eris, qui ad aram ſervire conſueve-
rant, ut ſuperpelliciis induti, & ar-
dentes faculas in manibus huic Sa-
cerdoti, quocunque vaderet, præirent.
Factum ut præceptum! præivêre pu-
eri, nec à Sacerdote faceſſere juſſi
recedebant. Indignatus, & ſe lu-
dum fieri arbitratus Sacerdos tandem
rediit ad Ven. Avilam, interrogans⸗
quid hoc ſibi rei vellet? & repoſuit
iſte: cùm SS. Euchariſtia publicè ſu-
N 3 Per

17

198 (†) £
per plateas pertatur, moris eſt, ut
id non ſine Miniſtris & ſinè lumine fi-
at, cùm igitur tu recens ab Alari
recedas & Dei Filium fub Euchariſti-
cis ſpeciebus adhuc in pectore geſtes,
hoc ei obſequium præſtandum eſſe du-
Xi. Erubuit Sacerdos ſuam tepiditatem
& in poſterum præparationem ae ſatis-
factionem ſtudioſiùs peragere didicit.

Conſideratio quarta.
Perpenduntur adhuc aliæ radices
Valde pernicioſæ.

Radix quarta.
7St prudentis, Deumque timentis
Confeſſarü neglectus, quando
nimirum etiam Sacerdotes retugiund
Confeſſarios, qui volunt, & poſſunt
cos juvare: & quando viciſſim ta-
les quærunt, qui vel nequeunt iis
prodeſſe, ob doctrinæ & ſpiritis de-
fectum, vel non audent eos propius
attingere in eodem luto , & cono
hærentes. Unde fit, ut mulus mu-
lum ſcabat, & cæcus cæcum, vel
ſaltem vehementer cæcutientem per
tenebras, & ſalebras ducat. Ingens
hac in re momentum eſt pôſitum!
Deus homines ad ſalutem æternam
per homines ducit; ſi ita talem du-
cem nanciſcaris, aut deligas, qui ſe

depra-

lepre
cconm
nec ee
dexbne
norit,
Aorm
Nienlo.
(ErmaI
AH
r 20
rem
Uis6
Ihitt
Uonpic
MhKon
COT8 b
I NI
En
M
(iboln
les W
te abl
I. P
ſehel
nncne
Anden
g
Cmn

ri ele
lunin
1d
Euchr
tore ge

tepicnt

nemaek
gerectlin

Nin
lie tid
ſe.

lne tire
6, N
es lei⸗
l, Ge
l
deſte
hin⸗
eN N
,A
llo,
ZCNN,
Kienen

(†1) O 199

depravatæ tuæ voluntati & libidini
accomodet, eique morem gerat-
nec deliquentem ſæpiùs monere au-
deat, nec idonea remedia præſcribere
nôrit, verſatur profectò ſalutis tuæ
arduum illud negotium in ſummo pe-
riculo. Quid enim prodeſt tandem;
formari ſuper te crucem, & dici:
Abſolvo te, &c. ſi ex defectu oppor-
tunæ admonitionis, aut increpationis,
aut remedii, poſt horam, véêl etiam
citiùs, in easdem ſordes illicò illa-
baris? Et quo tandem ſano modo
juvabit te Confeſſarius ille, cum quo

non pridem totas noctes & dies com-

otationibus aliisque ſtudiis minus de-
Coris abſumpſiſti? qui iisdem, quibus
tu aut gravioribus morbis laboret ?
Hinc autem ſequitur
I. Magna peccandi libertas, dum
diabolus tibi occinit: quid tum? ha-
bes unum probum Confeſſarium, qui
nullo alio duriore verbo dicto, mox
te abſolvit. .
II. Excuſſio Timoris Divini, & ſub
ſpe facilis veniæ, reditus ad qualiter-
cunque projectum vomitum. Quo
tandem fit, ut pravæ conſuetudines
magis magisque radicentur, & gra-
viſſima peccata pro meris fragilitati-
bus, nemine obloquente, habean-
N 4 tur:

rge de
12. abizſ.

200 († ☚

tur: imò etiam ſacri Oratores, qui
contra id genus peccatum detonant;
pro ſcrupuloſis, & devotulis explo-

dantur.

III. Augeſcit cæcitas mentis: unde
iterum Dei, & Divinorum nulla æ-
ſtimatio, nullus honor, nulla reve-
rentia;, nullus cultus æſtimabilis. F-
contrà in res terrenas, in infruni-
tam vitæ libertatem, in luxum &

pompam ac immoderatas recreatio-

nes mera eſfuſio: graphicè Cardina-
lis Hugo vitioſam talium Clericorum
vitam deſeribit: Acceſſit ad JESIIN
Petrus, acceſſit & Judas; acceèſſerunt
diſcipuli, acceſſerunt & milites;, ac-
cedunt & perverſi Sacerdotes, qui

ea, quæ offeruntur in menſa Ohriſti

offerunt in menſa diaboli: in illa De-
um invocant, in iſta perjurant: Le-
gem Dei neſciunt, nec diſcunt, va-
cantes otio, commeſſationibus & e-
brietatibus ſtudent: terrenis inhiant;,
terrena ſapiunt, aſſidui in plateis,
in Eccleſia rari, tardi ad inveſtigan-
dam culpam peccatoris, parati ad
quærendum veſtigia leporis, veloci-
ores ad congregandôs canes, quâm
ad vocandum pauperes. Libentius
porrigunt panem cani quâm pauperi.
Plures ſerviunt ei ad menſam, quam
3

1 Mi
Cunm ha
dere no
thalamn
menli⸗
Pretoe
Cln
Cator
(Cntun
(lr 1
Ellenn
U. 1
märel
lo, ſn
Chorih
N. S.
un
bu, 1
iis eli
Colds r.

rores
mn Eeton
Dtlls en

nentbrun
um M
Illuke
inabils!
,i in
in lumm
s tectt
iceC
1Cen
t40
cCe
erdotei⸗
venul⸗
: i
fnamt
un,
ontul
ens⸗

(†) * 201

ad Miſſam. Famulos & famulas ſe-
cum habere volunt, ſed Clericos ha-
bere non poſſunt. Hi ſunt, quorum
thalamus ornatior eſt ſuâ Eccleſia „
menſa paratior altari, ſcyphus calice
pretioſior, equus charior miſſali,
Cappa pulchrior caſulà, camiſia de-
licatior alba. Ecce! quomodèò ob-
ſeuratum eſt aurum, mutatus eſt co-
lor optimus, diſperſi ſunt lapides ſan-
Quarii in capite omnium platearum.
Hactenus Hugo.
IV. Temeraria & imprudens, eti-
am in rebus aliis diſpoſitio, ſinè con-
ſilio, finè ratione, ſine omni merito,
& potiùs cum multiplicatoò demerito.
V. Scandalum aliorum nutritur,
dum perſpiciunt, poſthabitis melio-
ribus, minùs idoneos à te Confeſſa-
rios eligi, & Religioſos ac conſcien-
tioſos reprobari.

Radix quinta.

Et otium decantatum malum, &
, pulvinar illud diaboli, non ut ſu-
per hoc dormiat, ſed ut in perniciem
otioſorum ſolerter invigilet. Debet
homo aliquid amare, debet habere
aliquid, erga quod afficiatur: niſi ita-
que honeſto & laudabili labore ſe oo-
cupet, hoc ipſo ad inutilia, ſæpiùs
N 5 ad

Jer. (, 2.

202 α(†) £

ad inhoneſta, & noxia dilabitur. Et

hinc fit
I. Ut Tempus precioſiſſimum, quo
mereri felicem æternitatem debere-
mus, turpiſſimè elabatur, & partim
ſtupidiſſimâ ſomnolentiã, partim aliis
maxime impertinentibus ſtudijs abli⸗

guriatur. Hinc cùm COlerici aut pa-

rochi ejusmodi ab omni litterarum
ſtudio abhorrent, tandem omnes

ſcholaſticas ſpecies amittunt, & in
rude, incultémque ens, non ſinée

dedecore ſtatůs degenerant. Saver-

dotes non dixerunt, ubi eſt Dominus, &

tenentes legem neſcierunt me, lamentatur
de ſimilibus Deus per Prophetam.
II. Ut dein ad ludicras confabulati⸗=
tiones, ſæpè ſcurriles, ſæpe detracto-
rias convertatur: vel præcisé tem-
poris fallendi gratiâ, ad libros ſimili
ſtylo, & cœno conſcriptos ſe man-
cipet, vel ad aleas chartâſque iae
miſcendas ſæpe cum in-æqualibus,
multis horis conſideat, tanquam ad

fœcundum ſeminarium plurium alio-

rum malorum.
III. Talis etiam viſu ad quævis
conſpicienda proſilit, unde graviſſi
mis, ſæpè ſcelerum irritamentis janua
aperitur. Apertàâ autem ſemel janui,
quò tandem abitur? nimis certo pro⸗
. nun-

unnei
e gi
(ofun
Uri
G.!
Centon
Cente
nle) .
Nirit,
I.De
on er
n i
C N
Detinen
ern
Ung
Flt .
d
ocig
lier

beſhi
Külite
Uilter
keckon
Caln
Ulh

Cl. r⸗

i
den

„(t) % 20;
lht! nunciavit ille, Clericum laborioſum
ne quidem à centenis dæmonibus;,
nme otioſum autem ab unico poſſe ſupe-
en s rari.
„CI IV. Animus ab aliorum utili conſt-
Duime deratione flacceſcens ad corporis (glic- .
udss cente intus concupiſcentiarum fo-
eidu mite) delectabilia, & ſordes ſe de-
ilimm mittit, & ſtolide immergit.
den a V. Denuè Rerum divinarum faſti-
tum, A dium culpabiliter & pernitiose increſ-
GWNRHE cit, eâque quæ ad curam animarum,
t. S ad paſcendum Dominicum gregem
Dmu pertinent, perfunctoriè ac lurickifſi-
„hun mé peraguntur. Quanta exinde, &
phem quàm gravis ratio DEO danda cùm e
CAIKH ajat S. Gregorius: Nos Sacerdotes ſaupra hom. 8.
el mala propria alienas mortes addimus; quia ſuper Exeche
At tot occidimus, quot ad mortem ire quotidie
4I“ tepidi ac tacentes videmus.
t VI. Hinc etiam eſt valde repre-
lile⸗⸗ henſibilis ceſſatio, & intermiſſio ſtu- 3
dii litterarum, tum pro concionibus
utiliter comportandis, tum pro di-
umt rectione in confeſſionibus audiendis,
& caſuum frequenter occurrentium
u ſolida, & ſeeura reſolutione, cum peri-
le culo gravium hac ex parte errorum.

,
w. Radix ſexta.
ne Amiliarior cum fœmineo ſexu &
,. L' liberior converſatio, qua certé Sa-
cer-

——

S=

5. Ang.
lib. deſin- venienter humanæ rationi agit, quâm
gal. Cleric. cùm æſtu libidinis adactus, illicitè in
has ſe ſordes conjicit, ubi inſtar eaer

204 (†) &

cerdoti nihil eſt periculoſius, nihil
Pernicioſiùs, hoc periculum, & per-
niciem ponderans S. Auguſtinus, om-
ninò Olericis ſuadet, & præter con-

ſanguineas & proximeè affines nullam

aliam fœminam, quantumvis defor-
mem & vetulam, in domum admit-
tant: verba illius ſunt: non deſpecéta,
non vetula absque affinitate ſuſcipien-
da eſt ad domeſticum obſequium;
quia magis citò delinquitur, ubi ſinè
ſuſpicione ſecurum poteſt eſſe deli-
ctum, maxime quia libidini nulla de-
formitas obſiſtit, cui diabolus pin-
gens ſpecioſum facit, quidquid fœ-
dum vel horridum fuerit. Si ita dis-
currit S. Auguſtinus de vetulis & de-
formibus, quæſo quid diceret de Sa-
cerdotibus, qui contra S8. Canones
juvenculas ſpecioſas ad obſequium
domeſticum aſſumunt? quanta hinc,
& quâm nullis inferorum flammis,
quantumvis æternùm duraturis extin-
guibilia ſcandala oriantur, propagen-
tur, nemo ignorat. Et quod plané
dolendum eſt, etiam ex Philoſopho-
rum ſententia, homo nunquam mi-
nùs eſt homo, nunquam minus con-

Emul
4bomin
ehen
Enckos
el ac
(Ene
Uenti m
umen⸗
nem
Core a
Ponune.
ſes, R
Illum

(iuri m

1Nob⸗
3
id eſte
iete ſe
I D
Amcj
UUlnn.
ldahen
norte

1oltem

.
olis, 1
lum
guſinge
Pretrt
knesm
nnwist
muma
on Ceh
tareſlin
olict
ſtur,
elt ele!

Cim m

Geboo
t. An
ſetliil
giceret .
nunrd/

(t) 205
& muli planè beſtialis, & ipſis beſtiis
abominabilior efficitur. Et certum
eſt, peſſimos præcedentium Radicum
fructus plerosque omnes, vel maximè
ex hac ſentinâ protuberare, & vali-
diſſime roborari, ut per eas diſcur-
renti manifeſtiſſimum erit. Juvabit
tamen, aliquas libidinoſi affects peſ-
ſimè moratas filias ex Angelico Do-

Gtore adducere, cujus indubitatum

pronunciatum eſt, ſuperiores animi
vires, Rationem & Voluntatem, per
nullum vitium, quàm per hoc, deor-
dinari magis, & conſpurcari. Hinc
I. Roboratur Cæcitas mentis, dum
falsò apprehenditur objectum libidi-
nis eſſe tale bonum, in quôd effun-
dere ſe debeat.
II. Provenit hinc Inconſideratio
& Præcipitatio, dum absque recto con-
ſilio animus impetu in libidinem pro-
pellitur. Inſuper motiva à libidine
retrahentia, & æternæ veritates de
morte, de judicio, de inferno aut
contemnuntur, aut ex obſtinata men-
tis perverſitate in dubium vocantur.
III. Inconſtantia: licet enim videat
ſubinde meliora, probétque, nihilomi-
nus deteriora hac in parte ſequitur,
ita ut neque à ſanctiſſimis miniſteriis,
quibus quotidie ad aram vacat, ab
aſſue⸗

20s (t *%

movetur ejus animus etſfi millies Ber-
S. Bern. nardus clamet: Quid tibi cum ſœminis,
Term. It. qui ad altare cum Domino familiaris es? quali-
Cant. terisdem labiis oſcularis in Altari hfilium Vir-
ginis, quibus oſcularis in lupanari filiam mere-
tricis?
IV. Odium DEI, in quantum iſte
contra carnis guſtum, talia inordinatè
delectabilia, ſub interminatione ſumæ
infelicitatis prohibet. VMB
V. Tandem & deſperatio æternæ
