Dttals⸗
nuet
, NMlſit

e
atun 4

cnl

nltd
u

(†) £ 73

rimentum tuum erunt vermes. Iſa. I4.
V. II.
7. Cogita, quanta felicitate beare
te in æternùm poſſes, idque facillime,
ſi ab hoc momento verè agnoſceres;
quàm verè ab Eccleſiaſtico dictum ſit:
Vanitas vanitatum, & omnia vanitas. Bea-
tum te, ſi cum generoſa reſolutione
DElI beneplacitum in omnibus ample-
Gereris cum Davide pœnitente di-
cens: Juravi, & ſtatui cuſtodire judicia
Juſtitia tuæ. Pſ. 11 8. Et quæ in hoc dif-
ficultas? Credis utique aſſerenti Chri-
ſto? Jugum enim meum ſuave eſt, & onus
meum leve. Matth. II.
8. Conſidera crebrè Chriſti Paſſio-
nem; Dolorum hæc abyſſus eſt, Amo-
ris & bonitatis theſaurus infinitus, of-
ficina, in qua purificantur omnes vin-
tutes; ſchola, in qua fiunt Marty-
res. Quis queratur ſe laborare, cuùm
Deum ac Dominum ſuum videt op-
preſſum doloribus? Nolo vivere ſine vul-

X„ . .
nere, cùm te, Domine, videam pulneratum.

S8. Bonavent.
92. Inſpice exempla Sanctorum,
Qande paſſi ſint Martyres, quanta
onfeſſores &c. quàm turpe eſt com-
mune cum eis habere nomen, & ope-
ribus procul ab iis recedere? quanto
ſolatio adhuc in hac vita frui poſſes,
E 5 ſ

74 (†) £

ſi velles imitari Sanctos, qui commu.

nem tecum habuerunt naturam fragi-
lem, & imbecillem, ſed roboratam à
Dei gratia. Iſtud pro eerto habe, nul-
lum inveniri ſolidum & verum gau-
dium, quàm in obſequio Dei, & con-
ſcientiæ puritate.
10. Sæpe cogita de morte, forſan
brevi adfutura! perpende, num ſit ali-
quid, quod illam tibi difficilem red-

dere poſſet, & ſiquidem ita ſit, ſtatim

illud amoliri ſtude.

II. Poſt mortem nemo te comita-
bitur, omnia te deſerent, parentes,
amici, mundana gaudia, opes vitæ
commoda &c. omnia in fumum abi-
bunt.
I12. Vivens deſcende in infernum
æpiùs, ne poſt mortem eò detruda-
ris! Vide, quid ibi agatur, & ſi videa-
tur tibi intolerabile, triginta annis te-
nebroſo carceri procul ab hominum
commercio incluſum vivere, cogita,
num æternis ignibus addici malis,
quàm breve hoc tempus benè impen-
dere? Quis poterit habitare cum igne de-
vorante, cum ardoribus ſempiternüs? Iſa.

33

S. Ix.

Conl

te
Pr⸗
de C.
CONN
cele
tius
ſtun
conſ
Popnl
lecle
nicas
Zelus
teche
torun
cen
latem

Dyime
oen

1
D.
trae
Vini
clran
did
4.
ul:

ui corm

Glamkn
Obonur
hiben
verum g

DeiAn

bte,
,nunni

füclennt

1 lil

te com
Parem
pes 1
Umum:?

imen
edend⸗
Elſie⸗
t An ſ
dici
eneine⸗
iet

mni⸗ D

(1 z
§. IX.

Conſiderationes pro ſtatu Eccle-
ſiaſtico.

Pkte gratiam ritè penetrandi motiva

pro, & contrà hunc ſtatum, dein-
de Conſidera. I. Statum FEccleſiaſti-
cum ob miram ſuam dignitatem ex-
cellentiſſimum eſſe. Quid præſtan-
tius, quàm offerre DEO quotidie ho-

ſtiam incruentam? quid dignius, quàm
. £ „ 9

conſtitui Mediatorem apud Deum pro
populi peccatis, & interpellatorem
Eceleſiæ neceſſitatibus? Horas Cano-
nicas legere officium Angelicum eſt.
Zelus animarum per Conciones, Ca-
techeſes, adminiſtrationem Sacramen-

torum, aſſiſtentiam moribundorum

Sacerdotem ad Divinam quaſi Digni-
tatem elevat; nam teſte Dionylſio,
Divinorum omnium Diviniſſimum eſt DEO

cooperari in ſalutem animarum.

2. Sacerdos ex integro conſecratus
DEO eſt; nihil niſi quod Sanctum eſt,
tractat, ſive immediate circa res Di-
vini obſequii, ſive circa animarum
curam occupetur. Quo quid Majus,
quid præſtantius?
3. Gratia DEl nunquam deeſt iis,
qui ad hunc ſtatum vocati, ſibi & mu-
Derti

76 *(1 6
neri ſuo ritè attendunt: hac confir-
mati ſuperabunt magna pericula, qui-
bus cæteroquin abundat hice ſtatus.
4. Ingentes meritorum theſauros,
& maximam in cœlo Gloriam ſibi com-
parant boni Eccleſiaſtici, qui exerci-
tia quotidiana pietatis, & continuas
proximum juvandi occaſiones non
negligunt, ſed in iis ferventer, & con-
ſtanter ſe exercent.
5. Liquidiſſimo in morte ſolatio
perfunduntur boni Eccleſiaſtici, qui

fideliter, & exactè munere ſibi com-

miſſo in vita defuncti fuerint.
6. Status Eccleſiaſticus inter ſæcu-
larem, & Religioſum eſt medius, nec
hujus arduitatem, nec illius omnia
pericula habet. .
7. Datur hic occaſio exercendæ il-
lius charitatis, quæ martyrio æquipa-
ratur, ſi nempe vel in peſte, vel in
aliis morbis contagioſis aſſiſtendo in-
firmis morbum quis contrahat, unde
mors ſequatur. B
8. Habet hic ſtatus aliquam neceſſi-
tatem benéè vivendi, tum quia quoti-
die, vel ſaltem frequentiſſimè legen-
da eſt Miſſa, tum quia bonis virtutum
exemplis proximus ad bonum ſtimu-
landus eſt.
9. DEUs jubet parentibus in neceſ
ſitate

Ccate
hoelt

nentn
neni
er
1.
Uele
Ceor
elu
Aen
Poſn
II.
s
ſiclin
le id
Gu

C

luben
Kerm
iritta
nud
recde

.
li
Em
Mum
ahe
Ei
ue

(†) £ 7

ſitate ſuccurrere, quòd facilis fit in

*M hoc ſtatu; quam ob cauſam multi te-
ehm nentur eum aſſumere, nec Religio-
deun nem ingredi poſſunt, ſi certa ſit, vel
unſtirn Lertôò futura parentum neceſfſitas.
lien Io0. In hoc ſtatu ſpes eſt certior ho-
crin Neſtæ ſuſtentationis: Vitæ honeſtas,
commoditas Melancholiam facilè
in excludit, & reliquas vitæ Religioſæ
ân auſteritates, quas non omnes ferre
In ſ Poſſunt.
N II. Liberat hic ſtatus à moleſtiſſi-
i mis Matrimonii curis. Qui ſolus eſt,
facilius ſibi Pprovidet, quàm multis, at-
n⸗ „ que ita expeditior eſt ad curanda illa,
ri quæ Domini ſunt.
nelib⸗
lins Contra ſtatum Eccleſiaſticum.
1. Pkricula & occaſiones peccandi
enen fermè eaſdem cum ſæcularibus
1 habent Eccleſiaſtici; prava malorum
e,1, exempla, & conſortia, voluptatum
tan irritamenta, res terrenæ, quas conti-
eE mu tractant plerique, facilè ipſos à
recto tramite abducunt.
mud 2. Qura rerum temporalium, fami-
lia, nepotes &c. Spiritum exſugunt,
n & mentem nimiùm diſtrahunt 3 pro-
Sfnd num eſt inter hæc avaritiæ labem con-
mn trahere. Quàm multi ſunt, qui magis
ſe immergunt rebus temporalibus,
Sind quam ipſi ſæculares!

6

D

77 & (†) &

3. Facile contingit, ut hæctempora

lium cura impediat à Miſſa devote

celebranda, à ritè peragendis functio-
nibus Sacris, & animarum cura debi-
to modo gerenda: Quibus in rebus

negligentem & incurium eſſe, grande

in Sacerdote piaculum eſt.

4. Peccata Eccleſiaſticorum gravio-

ra ſunt, quàm ſæcularium, ob ſtats
dignitatem, & perfectiuùs vivendi obli-
gationem.
5. Mors terribilis eſt Sacerdotibus,
qui vitam ſtatui ſuo conformem non
ducunt, quod quàm facilè eſt tot in-
ter pericula! Manet ipſos judieium
rigidiſſimum, & certa damnatio, præ-
ſertim ſi ad hunc ſtatum vocati non
ſint. =DB
6. Onus etiam Angelicis humeris
formidandum eſt animarum Cura;
uid ſi harum vel unica tuâ culpâ
pereat? Judicium duriſſimum his, qui pra-
ſunt, ſiet. Sap. 6. Animarum Cura ex
obligatione juſtitiæ incumbit Paro-
Chis.
7. Nemo obligationem habet ma-
Jorem Sancte vivendi, quàm Eccle-
ſiaſticus: Nemo tot pericula in me-
dio Nationis pravæ.
2. Væ illis, qui ex motivo terreno
aſpirant ad hunc ſtatum! Talis 4 Deo

non

Ron

!

9.)
eſtleen
Gdti
lib ſi
enin
Feniet
1o.
Nürdis
ln,
Alig

Piti

tur.
Il..
ende
Vabor
12.
mMon.

unts,

ter e
oe
ton
lüme

4
Kl
benn
l;
cran
derce

cteinpel
a Eee
6sfundi
cura E
s in n

ſe, n

, Oblr

Vencich

erooth⸗
mem 1
eſt tot
jucii
ntif⸗

s
tun
1 ,
N
ine,
mON
t N
Puberg⸗
n 1
lu nt

0 tente

(†) 79
non vocatur. Quàâm ſæpe tamen id
fit?
2. Vita otioſa apud Eecleſiaſticos
eſt Lerna malorum omnium. Suſpe-
ctus tibi eſto, ſi ſtudiis, labore, & re-
bus ſacris non multum delecteris; ſic
enim otium apud te locum facilè in-
Veniet.
I9. Pronum eſt, ut Eccleſiaſticus
nimis attendat ad curandam cuticu-
lam, & quærendas in cibo & potu;
aliisque rebus delicias, quibus rerum
ſpiritualium guſtus penitus enerva-
tur.
II. Eccleſiaſtici medioeriter tantuùm
pii magna ſubire debent pro caſtitate
tuenda certamina; tepidi vix illam ſer-
vabunt integram.
12. Si vocatus es in hunc ſtatum,
magnas nihilominus patieris difficul-
tates, ut in bono perſeveres tot in-
ter pericula & peccandi occaſiones.
Si vocatus non es, in certum damna-
tionis periculum te conjicis illum aſ-
ſumendo.
Atque hoc demum illud eſt, mi
88. Ordinum Candidate „ quod deli-
berandum tibi ante oculos ponere vo-
lui, perpende omnia ſeriò ac ſincere
coram Deo, ne cæco impetu ad Sa-
cerdotium, ipſamquc curam Paſto-
ralem

80 (†)

ralem involes, aut in negotio, é quo
tua, aliarumque animarum æterna ſa-
lus dependet, temerè procedas. Jam
ad Sacerdotes Domini, qui in vinea
DEI, & cura paſtorali actualiter labo-
rant, ſermonem converto, & ante
omnia hortor & oro, ut ſi hanc Heb-
domadam ſanctam, ejusque exercitia
ad reformationem, aut reſuſcitatio-
nem ſpiritûs pié percurrere velint,
pro majori rei utilitate obſervent
hunc

Ordinem diurnum.

Nter pias cogitationes ſurgitur horà
conſueta, id eſt, ad minimum quin-
tãà. Dein perſolvuntur preces matuti-

næ, & ſi fieri poſſit Viſitatio, aut ado-

ratio SS. Euchariſtiæ.

Media ſextà meditatio prima.
Hora ſextà Reflexio ſuper meditatio-
nem, & annotatio fructuum.
Quadrante poſt ſextam, caput ex Thoma
Kempenſi, dein præparatio ad Sa-

crum piè legendum.

Media ſeptima Sacrum, & receſſus al-

taris, ſeu gratiarum actio &c.
Mediæ octarâ lectio libri ſpiritualis.
Hora octava, Horæ Canonicæ, uti Pri-
ma, tertia, ſexta & nona.

M
en

Qudn

% (†) 81
iet Media nons præparatio ad meditatio=
em nem.
edskh Quadrante ante monam meditatio ſecun-
unm da.
ulin Quadrante poſt nonam reflexio ſuper me-
, A ditationem, & annotatio fructuum,
hu Medid decim lectio libri ſpiritualis.
eeedt Hord decimâ examen pro confeſſione
tefin annua,
te d Quadrante poſt decimam ſeriptio, vel le-
ollonn Ctio ad libitum, aut adoratio SS.
Euchariſtiæ.
Quadrante ante undecimam examen par-
. ticulare. .
MHor undecimd prandium, dein reçrea-
ernt tio, & occupatio ad libitum.
mInE Hord prima lectio conſiderationis ſed
SE lenta & meditabunda.
ie Media ſecunda præparatio ad medita-
tionem.
Qadrante ante ſecundam meditatio ter-
14. tia.
mmi⸗ Quadrtante poſt ſecundam reflexio & an-
duaun notatio fructuum.
e Medie tertig Veſperæ & completo-
rium, dein occupatio ad libitum.
Hora tertia lectio libri ſpiritualis aut
el ſcriptio, aut adoratio SS. Euchari-
& ſtig.
immns MMedia quarta lectio adhortationis.
,., HMorà quartâ matutinum & laudes, dein
D PF caput

322 ½ (†) £

caput obvium ex Thoma Kem-
penſi.
Quadrante ante quintam præparatio ad
meditationem.
Hora quintâ meditatio quarta.

Media ſextâ reflexio & annotatio fru-

Auum., .
Quadrante ante ſextam occupatio ad libi-
tum, aut adoratio SS. Euchariſtiæ.
Hora ſextà cæna, dein recreatio.
Horà octayâ præparatio ad meditatio-
nem ſequenti diei.
Quadrante poſt octavam preces noctur-
næ, examen conſcientiæ, & quies.

QINQUE PROPOSITA

In honorem quinque Vulnerum

Chriſti maxime tempore Recol-
lectionis obſervanda.

1. DIES& anima mea; reliqua per
H hos dies valeant.
II. Singulariter vincere ſtudebo me-
ipſum in contemnendo humano re-
pectu, atque ad unius DEl benepla-
citum attendam. =
III. Cuſtodiam ſenſus, linguam præ-
ſertim & oculos, quanta fieri poterit
ſolicitudine. V
IV. Non penam impedimentum
Divinæ gratiæ negligenter agendo
ve

es

en

.
ſol

ni

H

Deſn

e

on

EN
Wiunt
Lon
es
conm
debat
Kern
ſer
ſodi

ma RA

Nrato

.
tato lt

oad
nriſti
t0.
neclent!

olt
Kus

NI

fuloen
Recn⸗

elgun

Gebond

man 142

1
benet

vam
ihos

menn⸗

genn
6

(1†4 *£ 83
vel omittendo, quod per hoc tempus
agendum eſt.
V. Sic peragam hæc exercitia, ac
ſi poſtea mihi ſtatim absque alia præ-
paratione moriendum eſſet.

HEBDOMADX SANCTX.
Dies I. In honorem SS. Trinitatis.

De fine Vocationis ad ſtatum Sacer-
dotalem.

Ego elegi vos, ut eatis, & fructum

Aagßeratis, & fructus veſter maneat.
Joann. 15. .

Meditatio I.
Eco elegi vos. .

Pre J. Sacerdos Chriſtophile,
elegit te Deus Optimus, Maximus,
Rex cœli & terræ, cui Angeli déſer-
viunt, qui omnium bonorùm eſt fons
& origo, & omnium perfectionum,
quas eminentiſſimé modô continet,
compendium, qui tuis nunquam indi-
gebat obſequiis, & ex ſe per omnem

æternitatem DEIIS feliciſſimus eſt, ac

foret, etiamſi in lucem tu nunquam

prodiiſſes, elegit te nullis tuis meritis,

F 2 immè

84 ◻ (†K) £

imò & demeritis ſine numero prævi-
ſis, elegit ex tot millibus in infinitum

1. Reg. 15. te melioribus. Elegit futurum Saulem

inter prophetas, rebellem, inobedien-
rem, relicto Davide meliore te! ele-
git præ Angelis, quos ad ſancta Sa-
cerdorii Miniſteria deputare potuiſſet,
ſi voluiſſet. .
Punct. I. Elegit te Deus à te non
rogatus, eo tempore, quo rogare

non potuiſti, imè ſi potuiſſes, forté

Præ malitia noluiſſes, aut præ ignavia
rogare tæduiſſet. Elegit te non ob-
ſtante tua ingratitudine, qua pro mil-
lenis beneficiis non niſi millena pee-
cata hactenùs rependiſti! elegit te
non obſtante tua tepiditate, frigore,
negligentiis, & mille peccatis, quæ
prævidit. Quid retribues? pro illa mi-
ſericordia, qua te reſpexit, non quia
tn dignus, ſed quia ille mitis erat?
Punct. I. Elegit te Deus de mille
periculis hujus mundi, ut eſſes unus
de electis ejus, ut ſtares in conſpectu
Principis, ut cooperareris Redemp-
tori in animarum ſalutem, quam ar-
dentiſſimèe ſitit, ut non Angelo, non
terreno Principi, ſed Deo ſervires,
cui ſervire regnare eſt. O amor! &
tu illum non eligis? O ingratitudo!

tu illum non eligis ut unicum ſum-

mum,

wu
lrs
fehbl
udti
honine
rore
tinm
ligque
ſncor
Mlla
di!
tbih
neo 0
guandi
N ecc
Conpar

Dyee
aurir /
1 1
Ceadur
Alnun
C in
Deus e
Derator
um
nher
Meum

2—☛ († ) 85

ohr mum, infinitum bonum tuum? non 3
timmin diligis ſic diligentem te Deum? O Bo-
InSndn Me DEIIS! fons omnium bonorum!
nbelea quid tibi in me placere potuit, in me
eteld homine miſero, terræ vermiculo, pec-
ſnqhꝶ catore maximo! ut me præ mille aliis,
eponme etiam ils, qui longe ardentiùs, fide-
liusque tibi ſerviſſent, in hanc ſortem
Iten ſanétorum vocare dignatus ſis 20 quam
oer nulla prorsus gratitudine tibi reſpon-
m di! quàm tepideé, quàm negligenter
tr i tibi hactenuùs ſervivi! quàm muneri
rE, meo omninô non ſatisfeci! & pro
4pro grandi beneficio vocationis nil tibi
lemp niſi peccata rependi! Heu! erubeſeo
Gen Comparere coram oculis tuis! &c.

lt,
o.

Dropoſitum practicum.

Sincera intentio Deo in omnibus & per
omnia ſerviendi ex puro amore. Exemplo
B. Zenonis Monachi, qui in omnibus
E creaturis unicè quærebat Creatorem.
= Aliquando ſanctus hic Dei famulus
hte cum in eremo contemplatione abſor-
Nee ptus circuiret, obviantem habuit Im-
ume Peratorem Macedonium, à quo inter-
rogatus, quid rerum ageret, viciſſim
r ex illo ſciſcitatus eſt: Et quod tuum
eſt in hoc loco negotium? cumque H
Imperator reſponderet: Venatio hic n der
„ meum eſt negotium, ſubintulit: Et 1 *. 7
Un F 3 ego „G.⸗

D

86 (†)

ego pariter conſector Deum, neque

ceſſabo, donec apprehendero. Eun-
dem in morem Sacerdos per omnes
diei actiones ſatagat, ut Deo placeat,

illum ſuper omnia alia amet, magisque
animo in cœlis, quàm corpore in ter-

ris verſetur.

Meditatio II.

Ut eatis.

Unltum I. Ut eatis de virtute in vir-
tutem, quia peregrini ſumus: pe-
regrinus ſi ſtet, nec progrediatur, re-
greditur, teſte Bernardo: ità Sacerdos,
ſi non de die in diem proficiat, defi-
cit. Nil minus illi convenit, quâm in
via perfectionis ſtare, aut requieſcere.
Ut eatis; quia Sacerdos inſtar horo-
logii eſt, quod ſi ſtet, nec ordinata
rotatione gyretur, fallit, & negotio-
rum ordinem perturbat. Ut eatis,
quia Sacerdos inſtar ſolis eſt, qui ſi
conſiſtat, nec curſu ſuo feratur, eœlo
terrædque nocet. Ut eatis, quia Sa-
cerdos populi dux eſt, qui ſi dormiat,
omnes ſequaces ad otium provocat.
Dum oſtiaria domus obdormiit, Isbo-
ſeth occiditur; ità cùm fervor ſpiri-
tûs langueſcere & ſopiri incipit, ad .
terfi-

terſen
tbsi

ln
Cuits
Ctoum
Crarn
Cnnia
läil
leton
ud:
Hec
tigem
Ctate
Lebenn
un
lan 4
Mun,

eerdit

ids.
0
Noc
D
de⸗
Rh
oble
Rert
ler
Aor⸗
Lekn
ent
dGn

1 neq
0. Ei

er O

Poce
mnec⸗
Creinn

(k†*) 37

terficienduum animum malignis ſpiri-
tibus iter pandit, ait S. Eucherius.
Punct. II. Ut eatis,; memores, in
quibus periculis, quæ nos undique
circumdant, memores coram quo?
coram Judice, coram Deo, qui videt
omnia, qui remunerabitur bonos fe-

detonabit in reprobos horriſonum il-
lud: Diſcedite malediäti in ignem aternum:
Hæc motiva nobis ſint, quibus iden-
tidem ad ferventem in rebus ſacris ala-
critatem, & zelum animarum excitari
debemus.
Puncét. WI. Ut eatis de hora in ho-
ram, de die in diem, de anno in an-
num, de tempore brevi in longam æ-

. rueh in
l. 2. Reg. e. 6.

lici illo: Venite benedicti Patris mei, qui Matth. 25.

ternitatem, de vita ad mortem, vel po-

tiùs de morte ad vitam ſempiternam.
O quantùm ibi Sacerdos gaudebit,
quòd poſtpoſitis ſuiſmet commodis
ad DEl gloriam indefeſsè laborarit.
O quantum triſtabitur alius, qui ma-

gis ſuæ commoditati, quàm muneris

obligationi ſatisfacere ſtuduit, & ſic
æternam, quam conſequi facilè potu-
iſſet, mercedem amiſit. Agnoſco⸗,
adorande DEIIS, agnoſco, quàm ne-
ceſſarium mihi ſit, ut in via virtutis
identidem creſgam & progrediar!
agnoſco quantum mihi nocuerit, &

88 ä
noceat meus languor & tepiditas! &
in quot tentationes & lapſus hæc me
cônjecit? ſi hodie morerer, an ſpera-
re poſſem feliciſſimum illud: Venite
Benediéti? an potiùs metuere debe-
rem terribile illud: Ite maledicti?
Eheu! exhorreſco dum iſta cogito!
Verùm, Domine, deinceps hane ve-
ritatem profundiùs cordi imprimam,
itâque vitam ordinabo, ut ſpem con-
cipere poſſim, in altera vita potius
lætandi, quàm triſtandi.

Propoſitum practicum.

Utendi memorid praſentis DEl, mortis,
aternitatis, ut ſtimulo ad ambulandum cautè,
cy progrediendum in virtute. Exemplô
8. Thereſiæ, quæ per omnes vitæ
actiones, ſive legeret ſive ſeriberet,
ſive comederet, ſive etiam dormiret,
in Divinæ præſentiæ exercitio conti-
nuòô verſabatur, imò etiam poſt mor-
tem apparens ſuis Keligioſis præſen-
tiam DEI, & memoriam æternorum
inculeabat: Dicere ſolebat hæc ſancta
Spirits Magiſtra, ſicut impoſſibile eſt,

. H . . . —G
1 1hereſap. duòd aliquis ſubditus eonjurationem

Pieinell in Conflet coram Oculis Regis; ità i

mpoſ-

gonam lect. ſibile eſſe, peccare eum, qui DEl Ju-

7e n 1S, dicis, bona præmiantis, & ma

la pu-
nien-

tients
et

Men
lit lat

Um mi

UVOea
Mando
gotjane

ugenc

eldera⸗

eotu

hni
adirn
uta, 3
I con
nes
167 an
Menam.
fatn
gens
non der
tetrenn
tins ſe
auch
Leſmmn
hnin
Ennez

G

picitu!
s ek
„Anſe
1: en-

lete Eee

aledtet
ſa Cn
8s haneſs
nprinr.
ſenor
it M

1.

E,M
NN

PMemg

Gnes
ſerleri
10 ℳ
poknt
Unee⸗
temon-
Leland
ſbecs
ore
Himpo⸗
DeI
Nl
Nies

L (†4) £ 89
nientis præſentiam coram oculis ha-
bet.
Meditatio III.
Et fructum afferatis.
Pazre. Nemo non fruétum quæ-
rit laboris, & ſudoris ſui: quærit
illum miles, quærit mercator, quærit
advocatus, & quis non miles pug-
nando ſperat prædam: Mercator ne-
gotiando ſperat luerum: advocatus
ſtudendo, ſcribendo, & diſputando
deſiderat remunerationem. Quid
verò tu Sacerdos Chriſtophile, tu mi-
les Chriſti, mercator cœli, advoca-
tus animarum? Quem fructum eſſe
putas, ad quem tendere debeas? an
ut commodé vivas? an ut cuticulam
ſagines? an ut offà pinguiore veſca-
ris? an ut horrea frumentéò & cor-
menam auro farcias? an ut philacte-
ria tua dilates, & familiæ ſplendorem
augeas? Erras! fructus quærendus eſt
non temporalis, ſed ſpiritualis, non
terrenus, ſed cœleſtis, non tranſito-
rius, ſed æternùm permanſurus.
Punct. II. Fructum alii faciunt tri-
geſimum, alii ſexageſimum. Manent
aliqui milites gregarii; alii mercatores

tenues, alii advocati ſine re, nomina-

les, multùm laborant, & nihil lucri

F 5 capeſ-

90 (†0) G

capeſſunt. Quid tu Sacerdos in ad-
vocatura animæ, in mercatura cœli;
in militia Chriſti? Dic quæ prælia ſubi-

iſti? quæ vulnera recepiſti? quos ſu-

dores profudiſti? quos actus Heroi-
cos exercuiſti? quot peccatores con-
vertiſti? quæ merita collegiſti? allo-
quere teipſum ſæpiùs & cum S. Arſe-
nio interroga: ad quid veniſti? ad
quid veniſti?
Punct. III. Fructum afferunt in pa-
tientia. Miles in præœælio, mercator
in officina, nauta in pelago, venator
in nemore, piſcator in flumine. Quid
tu, Sacerdos, an fructum quæris in pa-
tientia? an vitâà virtuoſa & exemplari
ovibus præluces? an eam animi mun-
ditiem prætefers, quæ ſanctis miniſte-
riis correſpondet? an per tepiditatem
& peccata cooperationi Divinæ gra-
tiæ non ponis objicem? an ſacras
ulpito declamationes ea, qua par eſt,
induſtria elaboras? an conſolari mœ-
ſtos, adjuvare inopes, erudire igno-
rantes, corrigere delinquentes, invi-
ſere ægrotos, & aſſiſtere morientibus
ſtudes? an ſemper ùt piſcator hamum,
ùt venator retia tendis? an vigiles
flectis oculos in omnem plagam tibi
ſubjectam, ut ſicubi deprehendas pau-

perem, ſed pretioſam Chriſti ſanguine

re-

reten
aunlin
n
Dendan
Nokol
Anca
ttede
Eht
ſine
meer
Uun ſa
Concrea
Fumhe
Khi
Ccleh
Dors
Odn
une
conſl
Gdot
led
1l
do
ſus
Dn
lne

ſiea

ncs, redemptam animam illi pro viribus
felaſan auxilium feras? Dicis fortaſſe: Labo-
gobß 10 quantum poſſum, nec tamen fru-
e tum facio! Tu tua fac, Cætera com-
“ menda DEO ! Chriſtus Apoſtolos ad
int apoſtolicum munus vocavit, non dum
6 e actu capiebant, ſed cùm retia in mare
lit mittebant: Apoſtolum labor, non fru-
Qus facit. O DEIIS meus & omnia!
ſine dubio ad hanc ſtatús dignitatem
me evocaſti, ut fructum bonorumope-
rum faciam, & animas tibi curæ meæ

Unrin
mele

. concreditas adducam! quàm pa-
e. C rm hactenus hunc ſcopum præ ocu-
re lis habui, dum terrenis potius, quàm
exenni cœleſtibus ſtudui, & commoditaticor-
nimm poris magis, quàm animarum ſaluti me
en totum impendi? quoties potuiſſem
iter hanc aut illam animam in necefſſitate
conſtitutam juvare, & neglexi! 6
nlin

„quoties officii mei functiones ex con-
ue fuetudine potius, quàm animarum
nin zZelo deproperavi! quoties has fun-
eh ctiones ſacras omnino omiſi, dum
ei r fruéctus faciendi ſpes minus affulgebat!
Tentfi Pudet me mei! deteſtor hunc meum
hme languorem! &c.

6 . 4
6 Propoſitum practicum.
p Laborandi, tametſi fructus labori non

eſpondeat. Exemplô Jeremiæ Prophe- Jerem. 20:
1 tæ-

92 (†) &

tæ, qui licèt à populo contemptui ae
riſui haberetur, tamen à prædicatione
Verbi Divini nunquam deſtitit. Sicut
S& Cchryſ, fons à terra ſcaturiens, ait Chryſoſto-

bom. 1. de mus, fluere non deſinit, etiamſi ne-
Lazgdro. .

mo ſit, qui aquam illius bibat; ita ſa-
cer Prædicator non deſinat fluenta
ſacræ doctrinæ effundere, etſi fructum
hie & nunc non faciat.

Meditatio IV.
Et fructus veſter maneat.

Unctum J. Non manet voluptas;
temporalis eſt, & momentanęea, in
ictu oculi diſſipatur: non manet ho-
minum exiſtimatio; fumus eſt, uno
halitu difflatur: non manent divitiæ;
ſunt terræ pugillus, qui quàm diffi-
cile paritur, tam facile perditur! vi-
xerunt ante ducentos, trecentos &
ampliùs annos in hoc mundoô, in hac
civitate, in hoc loco homines tam
litterati, quàm ego ſum: & nunc ubi
ſunt? quæ in mundo poſſederunt,
perdiderunt omnia. Et quid illis re-
manſit? ſola bona opera, quæ exer-
cuerunt. Cætera omnia perierunt:
periit fama, periit vita, perierunt di-
vVitiæ & alia. Ergo terra caduca vale?
non

donel

volpt

Titts n
Pbore
unq.
Gum!
leſtus
Inan
mneit
Panper
inbecj
ialeiti
ltenti
chicet
to nol
Cabalt

Ekkear

S
mund
lehrien
Utgen
Uudinis
Onmia

°(†14 93

empti non eſt mortale, quod opto? tuæ
dietn voluptates, tuæ divitiæ, tuæ digni-
tt. n tates non ſunt ejus momenti, ut meo
CE Tabore comparari mereantur!
etamlͤr Puanädt. II. Quid verd mihi eſt in cœlo?
t; n Quam ſtabilis, certus, ac perpetuus
ut en ille fructus, qui te diligentes manet,
tünaa & manebit æternùm, Deus cordis
mei? ibi, ait S. Auguſtinus, non erit
aupertatis metus, non ægritudinis
imbecillitas, ibi nemo læditur, nemo
iraſeitur, nemo invidet. bi concu-
piſcentia nulla exardeſcit, nullum ibi
cibi deſiderium, nulla honoris pulſa-
ſOlupe⸗ tio nulla poteſtatis ambitio, nullus
ntinen diaboli metus, ſed pura, incorrupta,
nane defæcataper omnes ſæculorum myria-
eu des duratura voluptas! Omnia hujus „ Ang. ſar.
4 lin mundi bona non ſufficiunt, ut unam /11. 4e ſauct.

Alt.

uinc⸗ febriculam, aut unius dentis dolorem
ſurée mitigent: econtrà una guttula beati-
emmt tudinis poteſt auferre, & extinquere
u ommia totius mundi mala: imo ſi ta-
re lis guttula in infernum decideret, il-
guer Aimn locum tormentorum in paradi-
u ſum transmutarct.
Iöt⸗ PFPunct. II. Non aliam ergo merce-
net⸗ dem laboris, non alium induſtriæ fru-
Rum quære Sacerdos, niſi Domi-
8 num, qui eſt pars hareditatis tuæ, & cali- Pſal. 15.
cis tui, Ita eſt, ODomine! non alium
l dein=

1

94 (†) *

deinceps fructum quæram, quàm æter-
naliter duraturum! 6 quantùm defi-

pui hactenùs, quèòd inani gloriæ, tem-
P

porali lucro, aut tranſitoriæ volupta-
tulæ tam avide inhiarim? quid pro-
deſt totius mundi applauſus? quid
proſunt regnorum omnium divitiæ?
quid proſunt immoderatæ recreatio-
nes & voluptates? ah! ad nihil pro-
ſunt, quàm ut conſcientiam lædant,
& animi quietem turbent? Ite terre-
na! ſurſum corda, ubi vera ſunt gau-
dia! &c.

Propoſitum macticum. ,.

Fuga vana gloria, & ſtudium Divind,
cujus gratiâ creati ſumus. Exemplô 8.
Thomæ Aquinatis, qui poſtiquâm
mundum, & ſpes ampliſſimas reliquit,
fratrum contradictiones, & mulierum
inſidias vicit, carnis rebellionem mor-
tificationis ſtudiò ſubjugavit, diu no-
ctüque cœleſtium contemplationi in-
hæſit, eruditiſſimos libros in utilita-
tem Eccleſiæ conſcripſit, quæſitus à
Crucifixo quam mercedem à me petis Tho-
ma? animosèe, & ſine hæſitatione re-
poſuit: non aliam, niſi te Domine.

Conſi-

gellu⸗

on
kem

Elge d
honchle
RNO
Pidun
tremene
ol,
Uull me
Uentes
Ulenti
te e
torem
Un,
nt, i
ſehen

I

i
dt,

mpol
mns.
ler
At: N.
105 eſte
Une
Ucelia

uimer
tonn
Orle te
E Nol
Guid
lis!
n EN
eclen
niklp⸗
Amnletnt
leren
Lafintg⸗

m.

Evengl!
i olge

niölel⸗
Yml
vonen
it⸗ Gun
Pleton
n tl

Celms:

(†) H% 5

Conſideratio Prima,
Senſus & dicta Sanctorum Patrum
de ſtatu Sacerdotali.

IUIo non igitùr oportet eſſe purio-
rem tali fruentem officio? (in-
tellige Sacerdotis) quo ſolari radio
non ſplendidiorem manum, carnem
IEStI Chriſti dividentem? os quod
ſpirituali igne repletur ? linguam, quæ
tremendo nimis ſanguine rubeſcit?
cogita, quali ſis inſignitus honore,
quali menſa fruaris? quod Angeli
videntes, horreſcunt, neque libere
audent intueri propter emicantem in-
de ſplendorem. Hac nos paſcimur!
Cogita quantùm adversus prodi-
torem indigneris, & contra eos, qui
illum, videlicet Chriſtum, crucifixe-
runt; itaque conſidera, ne tu quo-
ue ſis reus corporis & ſanguinis Chri-
ti. Illi ſanctiſſimum corpus occide-
runt, tu autem pollutâà ſuſcipis ani-
mà poſt tot beneficia, ait Chryſoſto-
mus.
Idem S. Pater alibi diſertis verbis

S &ryſ. hom.
53. in Matth.

ait: Non puto inter ſacerdotes mul- S& Cbryſihom.

excelſum animum requirit.
. S. Au-

tos eſſe, qui ſalvi fiant, ſed multò 3. in Act.
plures, qui pereant; res enim hæc ℳ.

4

S. Auguſt.

epift. 2⁰°.

S& Bern. I. 3

de conſid.
ad ERuge-
ium.

S. Hier. ſu-
per Ezech.
Ab. 2.

96 (†)
S. Auguſtinus docet, nihil eſſe in
hac vita, & maximéè in hoc tempore
facilius & lautius Epiſcopi aut Pres-
byteri officio; ſed nihil apud Deum
inferius, aut triſtius aut damnabilius,
cùm eodem non probè funguntur, &
aliis ſcandalo ſunt.
S. Bernardus de Sacerdotibus, qui
cum mundanis mundanum in mo-
dum vivunt, ita diſcurrit: Miror

cujus ordinis ſint noſtri Clerici; nam

in congregatione temporalium ſe ha-
bent ùt laici: in apparatu nobili ut
milites: in acquiſitione reddituum ut
clerici: ſed non laborant ut laici, ne-
que pugnant ut milites, neque evan-
gelizant ut clerici, & cum utriusque
ordinis eſſe cupiunt, utrumque con-
fundunt, cùm ergo unusquisque in
ordine ſuo reſurget, iſti in quo ſunt
ſurrecturi? Vereor non alibi ordi-
nandos, quàm ubi nullus ordo, ſed
ſempiternus horror inhabitat. .
38, Hieronymus ita pronunciat:
Grandis dignitas Sacerdotum, ſed &
grandis rulna ſi peccant. Non eſt
tanti gaudii excelſa tenuiſſe, quanti
mœroris de ſublimioribus corruiſſe;
nec enim fſolùm pro noſtris delictis
reddemus rationem, ſed pro omnium,
quorum abutimur denis, & nequa-
quam

Ainn
et;
ler
Domne
nri
uprin
Uüccn
Nn
Elnt in
mn cic⸗
Iin ne
llan
ro
uhſe
Und n
A
ung
ere
sel
loneſt
ſihr
lon

Oadion

(0 &
enm
iones,
ne
Ulo
on
ns.
Con

leſe
tempe
ut e
ad Der
mabin
Gunm

lbus,
in
Mn
Uicl, u
umh
obil
licnuml

gue eu

Criusgt
nque

ogrer

Alto.
Olo/ .

◻ (K) £ 97
quam ſumus de eorum ſalute ſoli-
eiti.
Ilterum S. Bernardus: Heu! heu!
Domine, quia ipſi ſunt in percuſſione
tua primi, qui videntur in Eccleſia
tua primatum diligere: arcem Simo-
nis occupant, apprehendunt munitio-
nem & univerſam deinceps liberè tra-
dunt incendio civitatem. Non e
jam dicere, ut populus ſic Sacerdos;
quia nec ſie populus, ut Sacerdos.
S. Iſidorus ita dogmatizat: Sacerdo-
tes pro populorum iniquitate damnan- S Rder. 1. 52
tur, ſi eos aut ignorantes non erudi- t. R: Zen
unt, aut peccantes non arguunt.
8. Anſelmus ita altum ſuſpirat: 6
durus & durior caſus! heu perdidit
Sacerdos beatitudinem, ad quam fa-&. Anſel.
Qus eſt, & invenit mortem, ad quam“ Aedit.
non eſt factus: quod peccatis ſuis ad-
ſoribat neceſſe eſt.
Tot, tantæque ſunt paſtorum obli-
gationes, ait zeloſiſſimus Avila Sacer- „
dos & concionator per Hiſpaniam ce- Joann. Avis
leberrimus, tot tantæque ſunt obliga-““
tiones, ut qui vel tertiam eorum par-
tem reipſa impleret, ſanctus ab homi-
nibus æſtimaretur, cùm tamen eo ſo-
lo contentus, gehennam non ſit eva-
ſurus. .
Conſidera igitur, Sacerdos, vitæ
G tuSE

J. Berg.
ſorm. 147
in Cant:

— 4 4 . .
P I ( n veſpertino ore cande-
Multi ſacer- P temp

dotes obli-
gationibus
ſui ſtatũs

98 O (†) &£
tuæ epitomen debere eſſe talem, ut
ſis Chriſti alumnus, ſegregatus à pec-
catoribus, Rector, non raptor ani-
marum, ſpeculator non ſpiculator,
diſpenſator, non diſſipator, Paſtor non
piſtor. Pius in judicio, juſtus in con-
ſilio, doctus & ſedulus in Eccleſia, ſo-
brius in menſa, prudens in lætitia, pu-
rus in conſcientia, charitate fervidus,
vitæ integritate conſpicuus, in oratio-

ne aſſiduus. Humilis in congregatio-

ne, patiens in adverſitate, ſanctus in
converſatione, ſapiens in ſermone,
verax in prædicatione, exemplaris in

virtute, ac denique potens in verbo

& opere, ut ita cum veritate adim-
pletur: Feci tibi nomen grande juxta no-
men magnorum, qui ſunt in terra.

Inſtructio I.

De obligationibus negativis, qui-
bussacerdos erga DEIIN, erga proxi-
mum, & erga ſeipſum adſtrin-
gitur.

larum lumina in menſis collo-
cantur, perfrequenter fieri amat,
. 5 . . .
quèd culices & ſearabæi, qui poſt ſo-

non ſatisfa- lis occaſum diurni luminis jacturam
Auns

deplorant, ad hanc candelæ flammu-
lam,

luni
nlet,
np
toh le⸗
Velun
tnent
ls
renn
Verürn
tenine
08, 01
ctit
men
gel;
Kinn
Llber
Cetdo
lun
non
ſio
lund
urſ
lur

talem
sie
Aptor
ſpohn
Paſorre
winer
clel
letituy
eferni
inort
gregn
ſanltus
ſemmor
enin
Sin
tate an
eti
ne⸗

is, 0

g

lrn⸗

0e n/
eti M

(t
lam, ideò ſoluùm quia fulget, quia co-
ruſcat, quia aliqualem ſolis imitatio-
nem præſefert, effuſo volatu illaban-
tur, ſed grandi ſuò infortunio; quip-
pe dum alas adurunt, & corpore etiam
torrentur, decidunt, pereunt, & pe-
dibus proterentium conculcantur.
Pereant! luant inconſultum facinus!
Verùm dolendum magis eſt, inveniri
homines, & homines quidem littera-
tos, omnique ſcientiarum genere in-
ſtructiſſimos, qui abſolutéô ſtudiorum
curriculo, dum ignorant, quam viam
ingredi, quo ſe flectere, quem vitæ
ſtatum amplecti debeant, haud diu
deliberabundi ad Clericatum, ad Sa-
cerdotium ipſamque curam anima-
rum convolant, cæco impetu, aut
non alia certè ratione, quàm ut pin-
Buiorl offà veſcantur, ut ſe & fami-
lam ditent, ut jurisdictioni laicæ ca-
put ſubducant, ut regularem aut mi-
litarem diſciplinam deéclinent, & de-
nique ut comoditatibus ſuis ſtudeant.
Quid deinde fit? alas adurunt, id eſt,
deſolatiſſimi vivunt, Deo, proximo;
& ſuo muneri non ſatisfaciunt, ac de-
mum afflictà anxià, & deſperabund4
cum conſcientià moriuntur ac per-
eunt, ſälvandi certèò certiùs, niſi Sa-
cerdotes fuiſſent! O! ſi iſtiusmodi
G 2 he-

00 π (†) *
homines graviſſimas obligationes, o-
nera, labores, & duriflimum judi-
cium, quod ſtatus iſte poſt ſe trahit,
maturiùs perpenderent, quàm multi
e veſtigio, quo vel ad ſacros Ordines
vel ad ſolicitandum beneficium cura-
tum accedunt, greſſum figerent, &

referrent. Quænam ergo ſunt obliga-

tiones hujus ſlatus? Audite Sacerdo-
tes Domini, audite & obſtupeſcite
terribile effatum Joannis Avilæ, Sa-
cerdotis tam vitæ ſanctitate, quàm

concionandi peritia ac zZelo per uni-

goan. Avila verſam Hiſpaniam celeberrimi! Ver-
in eld. ba illius ſunt: Tot, tantæque ſunt
ſandt. pii Paſtorum obligationes, ut qui vel
D,er. con- tertiam earum partem reipſa imple-
ſid. 1. ret, ſanctus ab hominibus æſtimaretur,
cùm tamen eo ſolo contentus, gehen-
nam non ſit evaſurus; Quis non ex-
horreſcat audito hoc fulmine!
2. Dilectiſſimi Confratres! Permit-
IIæ autem tite obſecro, ut de his obligationi-
obligationes, hus, quibus Sacerdos erga Deum, er-
ſaltem ne- ga proximum, & erga ſeipfum ach⸗
Rativæ ſunt, ſtringitur diſser & quo-
tringitur, pauca diſseram, qu
niam omnes id genus obligationes in⸗
tegri voluminis, ne dicam unius ſer⸗
monis anguſtiis comprehendi non
poſſunt, de negativis ſolum loquar,
id eſt, non de ils, quæ facere, ſed

