nge ſum! Sacerdos ſum! auctoritatem tibi
nn, conciliari putes: neceſſe eſt, ut mo-
e rum honeſtate ſiatüs dignitati corre-
ene ſpondeas, atque à vitæ deliciis, à ve-
it⸗ fſtium pompa aé luxu, ab ebrietate &
lke gaſtrimargia, à litigiis & altercatio-
n, nibus, à Iuxuria demum & ambitione
N prorsuùs alienus ſis. Dicis forte, vitia
, (Clericorum à laicis taxari non debe-
b Te, conſequenter illa non redun-

6 1 V dare

8 elllel
Oeion
igen

mile.

1
338 (†) £
dare in ignominiam ſtatůs! Ego te-
cum quidem ſentio; ſed quis corri-
get communem populi errorem * Ve-
nerantur Sacerdotem uùt ſolem, qui ſi
per integrum annum omnes mundi
partes illuminet, & frugum incremen-
ta promoveat, parum gratitudinis
refert, cùm verò vel unica vice ec-
clypſin patitur, omnium oculos & ora
in ſe non ſine cryſi convertit. Par in-
fortunium tangit Sacerdotem: cùm
per integrum annum ſtudendo, oran=
do, inſtruendo;, confeſſiones exci-
piendo, & concionando omnibus be-
nefacit, parùm honoris & æſtimatio-
nis recipit: cùm verèò vel ſemel ceſpi-
tat, id eſt, in ſuperbiæ, intemperan-
tiæ, aut iræ delictum incidit, ab om-
nibus notatur, ab omnibus taxatur,
ab omnibus præſcinditur. Ita conti-
git Moyſi, qui licèt habuerit mille
ſplendores, ob Æthiopiflam tamen
uxorem malè audire debuit; ita con-
tigit Apoſtolis, qui licet mille mira-
cula operati fint, tamen ob decorti-
cationem ſpicarum criminabantur. Ita
contigit Sauli, cujus ora chlamydis

5. Oreg. p. 3. ſilenter præciſa eſt, ubi Gregorius:
Faſtor. e. y. O quàm multi ſunt, qui licèt reve-

reantur mittere manum in Chriſtum
Domini, libenter tamen oram chla-
mydis

Idis
Honori
Dlnnun
ſtenro

munn.
ftia
treem
18 16

H

Uey
Ci

Unn

Hnte

is n⸗

rentſe

en,gl
ES Ml
ncrener

tattude

1 ce
loe
1t. Mt
teme
do, 0
olezel
nibif
EKint
welce⸗
tenper
iy dhe
t
la

Hett 4%

bman.
nc
le
ae⸗
Cnn /
n
er

5(1) ς☚ 339
mydis præcidunt, hoc eſt, veſtem
honoris, ſi non lacerant, ſaltem di-
minuunt. Cum ergo ſperari non poſ-
ſit errorem adeoò vulgarem & invete-
ratum populi corrigi & extirpari poſſe,
quid ſupereſt, mi Sacerdos, niſi ut
tu vitia, quæ ſubditis criminandi ma-
teriem præbent, corrigas & emen-
des ?à &c. &c.

HEBDOMADX. SANCTX

Dies VIII. In honorem & gratiarum
actionem Chriſto Redempto-
ri.

Virtutes Sacerdotis unitivæ cum
DEO.

Ego dilecto meo, & ad me couverſio
ejus. Qant. 7.
Meditatio I.
De Amore DEI.
Simon diligis me plus his? Joan. 21.
Olnätum l. Chriſtus Dominus in-
credibiliter, & ineffabiliter ama-
vit, & amat æternum Patrem plus
his, id eſt, pluùs omnibus univerſim
X 4 an⸗

34 0 ◻ (1) &
Sanctis, ſcintillam immenſi hujus amo-=
ris, prodidit in ultima cœna, quando
elevatis oculis, ò quanto affectu! ad te
Patrem ſuum, tibi gratias agens in-
ſtituit Sacramentum: hac inſtitutio-
ne Sacramenti nihil aliud voluit, quâàm
ut eſſet fornax ardens, quo omnium
fidelium corda ad amorem Divini Pa-
tris accenderentur, & eſſet Sacrifici-
um dignum Deo, id eſt infiniti va-
loris, atque per hoc tantum gloriæ
daretur Deo, quantum ignominiæ
illi per peccata hominum impingitur.
Quis tuus eſt amor, Sacerdos, erga
Deum:? quinam tui affectus in Altari,
cùm hoc ſacramentum conficis? quæ
tuæ aſpirationes ad DEum extra Al-
tare?
Punct. II. Quilibet Sacerdos obli-
gatur ad Deum ſuper omnia & præ
omnibus diligendum, tum quia prior,
& præ omnibus ab eo dilectus eſt,
tum quia ad hoc conſtitutus eſt, ut
alios Divini amoris igne inflammet;»
tum quia quotidie verſatur in iſta ar-
dentifſima fornace amoris ad ignem

Euchariſticum; quo ſi non incaleſcat,

quid dicam, quid ſentiam de illo? pu-
tavit S. Catharina Senenſis, unicam
communionem ſufficere, ut ſancti

fiamus, ſi ergo Sacerdos licèt qucti
6

le ſiet
Ummat
lnp
eſe
Ulnct,
no
her
alo
oort
It,
Chere
lanin
Memn
minn
Uholt
Gept
Veher
lelle
tninn
rabi
lobl
nor
Wav
eh
Utate
Wyi
Kenn
1 e⸗
Inore
U 41
Eem

bin
Junt
lulate
gerdi
logu
Onnnin
ini
Gerke
ngr⸗
noni
Pinen⸗
iM
Sl
eund

1od
i ſin
lset
nn
ih
i
. I
g

4

*1) & 341
die ſacrificet, & SS. Chriſti corpus
ſummat, nihilomnùs tepidus & fri-
gidus permaneat, ſaxum & glacies ſit,
neceſſe eſt.
Punct. III. Quid dicam, ſi Sacer-
dos non ſolùm non amet Deum, ſed
inſuper offendat, & ipſe peccator ſit,
qui alios à peccatis deberet avertere
& corrigere? voluptates & divitias
amet, qui alios contemptum ſæculi
deberet docere? diabolo ſerviat, qui

lilli animas deberet eripere? viam ad

infernum ambulet, qui alios ad cœli
ſemitam deberet manuducere? Eheu!
an poſſibile eſt hoc fieri poſt tot à Deo
accepta beneficia? O optime Maxi-
me Deus! putarem & ego impoſſibile
id eſſe, nin meâmet experientià con-
trarium docerer! Ego, ego ſum mi-
ſerabilis ille Sacerdos, qui tui, ac
ſui oblitus, te ſummum Bonum ac
bonorum omnium fontem adeò non
amavit, ut potiùs millies offenderim!
præ pulchritudine tua amavi defor-
mitatem peccati: præ ſapientia tua
amavi ſtultitias & vanitates ſæculi: præ
æternitate tua amavi peritura mun-
di crepundia: præ amore tuo amavi
amorem creaturarum: præ beneficiis
tuis amavi meam infrunitam liber-
tatem; præ ordinatione & lege tua
V 3 amavi

z42 — (†) 5
amavi meam propriam, & pernicio-
ſam voluntatem. O pulchritudo nova
& antiqua, quàm ſeròô te amavi? ama-
bo te nunc & in perpetuum! valete
mundi gaudia! &c.

Propoſitum practicum.

Amandi in omnibus & ſuper omnia Deum.
Exemplô S. Franciſci Saleſi, qui im-
menſo Divini amoris igne æſtuans;,
multa hæreticorum millia ad ſalviti⸗
cam fidem convertit. Fuit reverà ad
omnes occaſiones, quibus Dei glori⸗
am promovere poterat, vigil & ex-
porrectus, dicere frequenter ſolitus:
Omnia licent, dumodò non offendatur De-
A45

Meditatio II.
De Zelo gloriæ Divinæ.

Clorificate, & portate Deum in corpo⸗
ve veſtro. I. Cor. 6.

PEultum 1I. Chriſtus Dominus ad-
T'mirabili Zelo incenſus ubique Pa-
tris gloriam propagabat: modò zannen
oſtendit illius magnificentiam: Similte
eſt regnum cœlorum Regi. Modô amo-
rem: Homo quidam fecit oœœmnam magnam.
Modè Milericordiam: Homo quidam

deſcendit:

eadi
or n
me I
üima
un pe
iite
Uigo⸗
lle
u en
PM
Duy;
Econ
o
Reiſin
Eemide
nor
ldind
uom
keiſti
Khn
D
ent
ler w
Decc⸗
Mhem
nt
en
n
tonen
Kin
nod

(†) £ 342

deſcendit: Modò excellentiam: Pater

emnn
e⸗ major me eſt. Modèò ſubjectionem ſu-

KM am: Ita Pater Sed hoc maximèe in
1 ultima cœna, in horto, in cruce, in
tota paſſione, cujus Memoriale eſt.
B Sacrificium Miſſeæ. Quid ego feci ad
. Dei gloriam? quomodò exaltare ſtu-
De dui ejus Bonitatem? qua devotione,

i qua recollectione, quo amore peregi
88. Miſſæ ſarificium?
Punit. II. Tu veròô Homo Dei, ſic
i te compellat, quisquis Sacerdos es,
nen Apoſtolus: tu qui deputatus es glo-
Ii riæ illius propagandæ, qui toties in-
he Zeminas: Gloria in excelſis Deo? Omnis I. Zim. 21
5 9 bonor & gloria! tu inquam, quomo-
dô inſiſtis veſtigiis Sacerdotis Magni?
quomodèò zelas pro ejus gloria? quid
feciſti, ut à ſubditis tuis cognoſcatur
& laudetur Deus? Quid feciſti, ut
Pcleſia tua exornetur, & ſacra par-
„„ amenta, calices & linteamina decen-
ter mundentur? Quid feciſti, ut
peccata, præſertim juramenta & blas-
phemiæ, quæ immediaté Deum tan-
gunt, extirpentur, & optimus Deus
à nemine offendatur?
En Punct. III. Elias fugam, perſecu-
. tionem, exilium, famen, ſitim ſfu-
ſtinuit zelo zelatus pro Domino. Quo- 5. Reg. 19:
modèò tu Providentiæ & ordinationi
V 4 Divi-

Ribad. 29.
Decemb.

344 (†) ☚1

Divinæ te ſubjeciſti, ferendo patien-
ter injurias, morbos, perſecutiones,
aliâsque adverſitates? O Bone Deus!
uàm oſcitanter & perfunctoriè ha-
enus rem tuam egi! in Miſſæ ſacri-
ficio eheu! quâm tepidus, in Eccle-
ſiæ ornatu quâm negligens, in feren-
dis adverſitatibus quàm impatiens fui!
ſi omnem vitam meam excutiam, mihi
potiũs, quâàm tibi vixi, & meis com-

moditatibus magis, quàm tuæ gloriæ

ſtudui.. Ah! da mihi ſpiritum Fliæ,
& Apoſtolorum, ut pro gloria tua
Zeloſus, & indefeſſus ſim! &c.

Propoſitum practicum.
Zelandi gloriam Dei etiam cum damno
prepriaæ commoditatis. Exemplô S. Tho-
mæ Archiepiſcopi Cantuarienſis, qui
legibus Regis, Deo & Eccleſiæ præ-
judicioſis tanta fortitudine & con-
ſtantia ſe oppoſuit, ut maluerit Regis
odium, exilium, perſecutiones, &
bonorum omnium jacturam pati, quin
imèò ipſo etiam Epiſcopatu cedere,
quâm aliquid admittere, quod gloriæ
Divinæ repugnabat. Demum ſanctus
Dei Athleta, dum in Eecleſia Horis Ca-
nonicis vacabat, ab impiis ſicariis obru-
tus & obruncatus, adeò faciniori non
indignatus eſt, ut ſuis tam amicis
quâàm

um
Uenect

B

Ana

R
Gum
In
b,
Camn!
ncn
ſi
kere
lernd
le
10 N
dol
tem!
& .
Uon
Monn
Cenf
Pen

paitr
ions
neen
orie hr
Ceſi
n Eok
inken
lensti
es
e Non
n N
otia

E
.
0 Cen
16
Hen
E.
te
0)

(kt) £ 345

quàm inimicis prodigiosè è feretro
benedixerit.

Meditatio III.
De actibus Religionis.

Acdorate eum omnes DAngeli ejus.

Pſal. 96.

Prsum . Religioſiſſimo cultu Chri-
ſtus jam conceptus, velut ſacrifi-
cium matutinum in utero Matris: jam
natus & adultus in ſtabulo, in tem-
plo, in montibus, in deſertis tan-
quam ſacrificium diurnum: moriens
in cruce ceu ſacrificium veſpertinum
ſe ipſum obtulit æterno Patri: qua
reverentiàâ, nemo novit, niſi qui no-
verat, quo cultu dignus eſſet ſupre-
mus omnium Conditor.
Pundt. II. Confundamur propoſi-
to nobis cultu, quo gentiles in fua
idola, & Turcæ in ſuum Machome-
tem feruntur: non illi in ſuis delubris
& moſchæis muſſitare, non ridere,
non excreare, non Dei ſui nomen
pronunciare ſine reverentia audent:
Confundamur propoſito nobis cultu,
quem exhibebant Sacerdotes antiquæ
legis Arcæ, & ſanctuario, propter
aſſervatas in eis tabulas Moyſis, vir-
X:; gam

346 (†) G

gam Aaronis, & panes propoſitionis
&c. Hæ quidem umbræ erant & fi=
guræ: quid autem nos damus luci &
Veritati? quid Venerabili Euchari-

ſtiæ? quid templis, quid aris, quid

tabernaculiss
Punct. III. Poſt virtutes tres The-
ologicas palmam fert Religio, qua vo-
lumus dare DEO debitum cultum
propter infinitam ejus excellentiam.
Hæc Dei excellentia laudatur & ex-
tollitur quidem per omnes actiones;»
quæ ejus nomini conſecrantur, ma-
xime verô per S8S. Miſſæ ſacrificium,
quo Deo condignus, & ejus Excel-
lentiæ proportionatus honor tribui-
tur. Expedit ergo, & condignum
eſt, mi Sacerdos, ut quoties in ſa-
crificio genuflectis, quoties caput in-
clinas, quoties Altare oſcularis, to-
tus profundiſſimo adorationis actu
Deum honores. Ah! ſine dubio hoc
condignum eſt, Excellentiſſime De-
us! utinam cùm genua flecto, facere
poſſem, ut totus Mundus in terram
pronus te adoraret! utinam dum di-
co Gloria in excelſis Deo, gloriam
tuam per omnes orbis provincias &
regna propagare poſſem! utinam dum
dico Credo in Deum, totum mun-

dum convertere, & omnibus homi-
nibus

bnst
ſolem
nleſt
Ulen
Crnat
feinn
un d

Mu

ans
Ullien
Chxn

le
len
hennie
1 de
iſce
mon
li,
Eſ
munn
Pirn
Prun
C
drati
les
or
tiad
Dol

u

oltiond
int
8 hid
Eucut⸗
6, gil

tese.
guun
Cllun
enrimn
r A
Cionen
Ur, M.
fcum
Ewe
tnhu.
gor
ln!⸗
ht
1 60

nel-
een
fon
in
N
Ge
N.
.
1

(†1) ℛ☚ 2347

nibus tuam ſanctam fidem infundere
poſſem! Utinam dum dico:; Incarna-
tus eſt, & Homo factus eſt, facere
poſſem, ut omnes homines tuæ In-
carnationis, & Redemptionis bene-
ficium grato animô agnoſcerent. Uti=
nam dum 88. Corpus & ſanguinem
tuum elevo, poſſem omnes homines
trans mutare in Seraphinos, qui hu-

millima adoratione tuam Divinitatem

& humanitatem venerarentur.

Propoſitum practicum.
Iterandi actus Religionis tam internos,
quàm externos. Exemplo S. Patritii Hi=
berniæ Apoſtoli, qui dum adhuc puer

in barbarorum captivitatem incidit,

paſcendis gregibus adhibitus, Divini
amoris ſpiritu repletus centies inter-
diu, & centies noctu Deum adorare
eſt ſolitus. Poſtliminiò ad Epiſcopale
munus eveétus invictum ab oratione
ſpiritum nunquam relaxabat; inte-⸗
grum enim quotidie pſalterium unà
cum canticis & hymnis, ducentisque
orationibus recitabat, ter centies per
dies ſingulos flexis genibus Deum
adorabat, noctem autem in tria ſpa-⸗
tia diſtribuens, primum in centum
pſalmis percurrendis, alterum in reli-
quis pſalmis corde, oculis ac manibus
1

Sarius 172
Mart.

3489 (†) £

in cœlum erectis, tertium verò ſuper
nudum lapidem ſtratus tenui quieti
dabat.

Meditatio IV.

De unione Sacerdotis cum DEO,
per conformitatem voluntatis.

Ur & ipſi in nobis unum ſint. Joan. I.

Unäctum I. Hæc eſt affectuoſiſſima
piiſſimi ESII ad Patrem oratio, ut
omnes diſcipuli & inter ſe, & cum
Patre concordes ſint, & unanimes:
hæc ultima Chriſti morituri & teſtan-
tis voluntas eſt, ut ſecum, cum Pa-
tre, & inter nos unum ſimus, quicun-
que Sacerdotes ſumus. Nihil legitur
Chriſtus in vita ſæpiùs repetiiſſe, ni-
hil ardentiùs deſideraſſe, quàm ut fie-
ret voluntas Patris. Ipſe quando in
horto ultimèò oravit, naturalem hor-
rorem contra tormenta præviſa ha-
buit, & tamen ſtatim recolligens ſe
voluit, ut non ſua, ſed Patris volun-
tas fieret. .“
Punct. II. Igitur juſtiſſima eſt illius
voluntas & petitio, ut & nos Divinæ
voluntati conformes ſimus; quod
enim petit, hoc ſuum eſt & Patris,
noſtra ſeilicet voluntas, & cor no-
ſtrum.

frum.
tbi eo
oti
r tu
Urnr
intbi
ünan
e
no,
leme
em
doe
leibe
Glse
nden
un
unn
non
S
IN
dui t
nem
me
ih 6
Nune
Uuns
Min
tulk
b
En

(†1) £ 349

ſtrum. Ergo injuſtus es, ſi neges: dat
tibi cor & corpus ſuum, & quidem
quotidie ſi velis: ergo ingratus es, ſi
cor tuum illi deneges. Ideò dat ſe
tibi, ut tu des te illi: ergo ſtultus es,
ſi repugnes. Qui enim reſervas te?
an tibi? ſic perdes, qui enim amat
animam ſuam, perdet eam. An mun-
do? ſed quo pretiò, nénne inani,

vano, ludicro, momentaneò́. An

dæmoni? indignum foret theſaurum,
quem Deus affectat, tradere inimico.
Ergo da cor tuum EsII tuo; ipſe
petit, quod mille titulis ſuum eſt: cru-
delis es, ſi dare nolis ultrò, quod ille
imperiôò extorquere poteſt.
Punct. III. Credentium erat inter ſe cor
anum, & anima una. Quomodè poteſt
non eſſe unum cor tuum cum corde
JESII, una anima cum anima illius,
una voluntas cum voluntate illius,
qui toties tibi per SS. Communio-
nem unitur? Poſſet DElIS cor tuum
rapere violentis remedj'is, ſed placet
ipſi exſpectare tuum conſenſum, &

hunc qua fronte negabis? ſponſus

tuus eſt, & anima tua ſponſa: Do-
minus tuus eſt, & tu famulus: Rex
tuus eſt, & tu vaſallus: Creator tuus
eſt, & tu creatura: Magiſter tuus eſt,
& tu diſeipulus. Omnia bona ſua tibi
commu-

pieinel. in
Jon. Iect. 6.
. 2.

350 ◻ (14) G
communicat, non eſt autem commu⸗-
nio, ſi non eſt unio voluntatum reci-
roca. Domine! en cor meum,
quod tibi ex aſſe condono! fac me-
cum ſicut vis & ſcis, mihi ſufficit,
quòd Deus meus ſis! hactenùs liber-
tate mea, préô dolor! ad meum de-
trimentum abuſus ſum, ſed deinceps
errare non potero, ſi tua voluntas
mea ſit. Vis me felicem, vel infeli-
cem? paratum cor meum! Vis me
ſanum aut ægrotum? paratum cor
meum! Vis me divitem aut paupe-
rem? paratum cor meum! Vis me
vivum aut mortuum? paratum cor
meum! Fiat voluntas tua ſicut in cœ-
lo & in terra!

Propoſitum practicum.

Plend ſe reſignandi in voluntatem Divi-

nam tam in proſperis quàm in adverhis.
Excmplô illius Monachi, qui licèt
haud ſingulari ſupra cæteros ſanctitate
Horeret, gratiam tamen miraculorum
habuit, ita ut cæcis viſum, ſurdis au-
ditum, mutis loquelam, & ægrotanti-
bus ſanitatem prodigiosè reſtituerit.
Quæſitus ab Abbate, quo meritò
hanc gratiam à DEO impetrarit? re-
poſuit, hanc fortè cauſam eſſe, quia
in

ndr

conte
Anu
ſet
Girn
lil
dan
run
Dens
il⸗

Mer

COiN
tunn tei
meon
ſie e

lke

Iben.

geunn
Geinen
Clune
fel inck
1 Ver
run
n ul
P
Atuma
utnn

ul M
cn
s
gon
An
en

GN

(1†1) &ς 351

in omnibus cum voluntate DEI eſſet

contentiſſimus: interrogatus ulteriùs,
an nullam nuper perturbationem ſen-
ſiſſet, cùm domus & horreum confla-
grârint? retulit, nullam: Imò adje-
eit, ſi ſciret ſe immutabili DEl decre-
to damnandum eſſe, non ideè triſta-
turum, ſed potiùs rogaturum ſe, ut
Deus per omnem æternitatem ſuam
in ſe voluntatem exequeretur.

Conſideratio octava.

Brevis paræneſis ad Sacerdotem in-
digneé celebrantem, & aliqua axio-
mata notatu digna.

H'u miſer Sacerdos, qui mortuus

cœlo vivis inferno, atque dia-
bolum habes in corde tuo, & ad ſan-
ctum accedis Altare, ad profanandum
Sanétuarium DEI, & illudendum no-
men ſanctum ſuum; ore benedicis,
& corde maledicis; in faciem beni-
gni Salvatoris conſpuis, dum verba
Sacramenti immundo ore profers, &
majeſtatem illam, in quam deſiderant
Angeli proſpicere, & omnis Curiæ
cœleſtis exercitus inceſſabili voce pro-
clamat, Sanctus, Sanctus, Sanctus,
tu impiè irrides, ac blaſphemas, quar.
0

352 ◻ (†) £
do corde ſiles, & ore velut canis la-
trans clamas: Domine non ſum di-
gnus, ut intres ſub tectum meum,
ſed tantùm dic verbo, & ſanabitur
anima mea: & ponis illam ſanctiſſi-
mam carnem in os tuum immundum,
ex Spiritu Sancto in utero Virginis

immaculato conceptam, eam, quæ

eſt mundi pretium, dentibus tuis ve-
nenatis mordes, devoras, & projicis
in ſterquilinium animæ tuæ, quaſi in
lutum platearum. Non minus eſt de-
teſtabile, in os pollutum, quàm in lu-
tum ſepelire DEl Filium, Patrem tu-
um, Creatorem, & Redemptorem
pretium redemptionis noſtræ. O Ju-
dæis pejor, & Judà deterior! horret
Infernus & contremiſcunt diaboli,
cùm tu temere præſumis Corpus &
Sanguinem Chriſti indigne mandu-
care: & ſi non morieris poſt ſacrile-
gam ſumptionem, ut Judas, vives pro
majori ſupplicio, & graviori pœna;
& ſi non convertaris, theſaurizas tibi
iram in die iræ, & revelationis juſti
judicii DEl, qui reddet unicuique ſe⸗
cundum opera ejus; & tantèò diſtri-
Ctior erit in judicio, quantè tibi ante
judicium majorem patientiam proro-
gavit. .

Agno-

Aonn
nc
Nlih

ingin

elns.
Einse
l
hente
bie
Cnn
bren
Ctiun

Cansk.
ſumd

Wmeun,

ubin
Cnchi
unden⸗
Vuynn
n,
tubsſe
i,
gualt
sett
nind

ttene

Mptoten
Hone
Gupn
huel
uot⸗
ſioi⸗
Genn
n
t

ſe

.

r

◻(1) £ 253
Agnoſce, frater chariſſime, Sacro-
ſanctam Regalem dignitatem tuam,
quali honore ſis inſignitus, quem Vir-
go, & Mater genuit, tu verbis conci-
pis: & quali menſà fruaris, carne, &
languine Domini noſtri JESII Chriſti
paſtus es: felig exercitium! 6 ſan-
ctitudo manuum! 6 lingua benedi-
a! 6 pectus ſacratum! 6 venter
beate! ſi hoc mane ea puritate men-
tis & corporis, qua decet, recipies
Corpus Chriſti, eris altera Maria, cu-

jus venter fuit paradiſus DEI, & ſa-
crarium Spiritüs Sancti.

Ayxiomata notatu digniora.

I. Animam habemus unam, quæ ſi
ſemel perierit, aliam ſubſtituere non
poſſumus! .
II. Morte moriemur unicà, certiſſi-
mâ: modé, & horâ incertiſſimâ: ſi
mors hæc mala fuerit, an compen-
ſari poterit error? actum eſt!
III. judicem habemus unicum, co-
ram quo ſi causà cadamus, appellare
ad alium non poſſumus.
IV. Cœlum ſperamus unicum, à
quo ſi excluſi fuerimus (& arcta eſt
janua) infernus certò nos manet.

„. V. Eter-

354 (*) K⸗
V. Eternitas ſequitur unica, quæ
ſi non fuerit felix, per infinita ſæcula
erimus infeliciſſimi.
VI. Sententiam audiemus unicam,
ſi non hanc, Venite Benedicti: ne-
cefſariò illam: Ite maledicti!
VII. Deum habemus unicum, cui
ſi non ſervimus, hoc ipſo diaboli
mancipia efficimur. J
VIII. ESLIM Salvatorem habemus
unicum, quem ſi vocantem non au-
diamus, ipſe in interitu noſtro ride-
bit. .
Oratio.

Euigniſſiine 7ESUI, fons amoris, Pater
miſericordiarum, & Deus totius con-
Jolationis, qui pro ſalute humani generis
Corpus tuum Sacratiſſimum pignus futufa
gloria, nobis Eliis G haredibus reliquiſti,
quod ſolâ ſide cernitur, & corde firmiter

reditur, ovmmunione carnis & ſanguinis
tui, nos divinitatis eſſe participes voluiſti;

Te bumiliter deprecor, ego cinis, pulvis, &

nihil, anrequàm accedam ad Altare tuum,

quod eſt Cxlum & Paradiſus mihi con-
cedere digneris tuam ſanätam benedictio-
nem, perfectam cordis contritionem, oris
plenam confeſſionem, & operis completam
ſatisfaltionem, ut tuum ſanctum Sacrificium

Inunaculatam Hoſtiam cum lacr)mis offe-
rens,

eſt) 9
linue
Ii oen

orun

ucie
Gint
An,

(14) 355

„e Dens, in ſublimi Altari tuo, nive candidior,
ſeu lilioque purior dignè recipere valeam, in re-
miſſionem peccatorum meorum, omniumque
anen virorum, in refrigeriun mortuorum, in
i gaudium Sanictorum, latitiam Angelorum,
& in totius Trinitatis gloriam ſempiternam,

wd Amen.

i Inſtructio VIII.

to Quomodè Sacerdos in cathedra ſe

uenn habere debeat.
on

4. amquam ingens, & omni e rdezei⸗
comparatione major ſit Sacr- i Dwi⸗
dotum dignitas; ea tamen ſola ad “
HE functiones Sacerdotales rite obeun-
u das haud ſufficit, niſi dignitati acce-
dat authoritas, quæ in reverentia ac
E Eeſtimatione populi conſiſtit. Aucto-
ritas pen inculpatam vitæ honeſtatem
„ && morum gravitatem comparata,
W adeèò neceſſaria eſt Sacerdoti, ut ſine
illa verba illius, dum populum docet
aut corrigit, nullum pondus ſint ha-
bitura. Quid autem boni præſtabit,
ſi in cathedra non præſtet? quæ me-
rita colliget, ſi non colligat per ver-
bi Divini prædicationem, quæ, prout
ſentit Angelicus Doctor, eſt anima-
rum Paſtoris actus principaliſſimus: & Thom. p. 5.
Pradieare,; inquit, eſt principaliſſimus 7. 67. 4, 1
Z 2 altus,

3,56 (†) ₰
asätus, & dignior, quùm baptizare: noli
mirari, quòd prædicatio verbi Divi-
ni baptiſmo præhabeatur; per baptil- 55
mum enim Eccleſia repletur fidelibus, une,
ſed per prædicationem cœlum reple- Mna
tur ſanctis. O quantum Deo, & Ec- im
cleſiæ obſequium præſtat Sacerdos, un
ui hoc munere rite fungitur! Lau- unde
do Sacerdotes, qui pauperibus ſub- dm
veniunt, laudo, qui egenos ſuſtentant, h
laudo, qui famelicos paſcunt, laudo, rt
qui nudos veſtiunt, laudo qui viduas ao
& pupillos defendunt: verùm plùs Me
boni operatur, qui Verbum DEI po- unr.
Giee ulo proponit, juxta illud S. Grego- (hen
„, . S 2 rii: Plns eſt verbi pabulé victuram in per- ſere
in petuo mentem reficere, quam ventrem moti- Dom

Matth. . .J
tura carnis terreno pane ſatiare. Unlm
us!

Quæ 2. Proinde decumanum errorem
res eſt . S. e
makximi mo- me commiſſurum arbitrarer, niſi tor ſ
menti. regulis ac præceptis de vita, & hone- n
date Sacerdotum hactenus traditis,
& illam inſtructionem adjungerem, 1
qua ratione Sacerdos habere ſe de- M
peat in cathdra, idque tantò impen- e
ſius explicandum eſſe judico, quanto ne
hæc res eſt magis momentoſa, & ma- Ar
zimis erroribus obnoxia. a

§. h

(1) 3577

der . .
abi⸗ §. 8
ethigt 3. Sunt Sacerdotibus ſi non ple-Non ex atte

Gtcn rique, ſaltem permulcti, qui ſi oratio- eloquentiæ,
n nem ad elegantias rhetoricas forma-
,E tam, & figuris, tropisque ad invi-
Gces diam Ciceronianæ dictionis criſpa-
uIE tam declament, putent ſe eſſe con-
bh cionatores omnibüs numeris abſolu-
KHem tOS. Veruùm contingit ipſis quod
m Ccontigit 8. Chryſoſtomo initio dum
it⸗ ad populum dicere incæpit, elevata,
Nin floridaque perorandi methodo ute-
nhl batur: cùm autem peracta aliquan-
6G do concione illum fimplicifſima mu-
lier convenit, ac ſuppliciter rogavit:
mmm“ Domine loquere, ut & nos rudes
animulæ loquentem intelligere valea-
. mus! hanc commonitionem tanquam
eme à Deo ſibi ſubmiſſam adeò veneratus Menoch.
, eſt, ut mutatô ſtylò dicendi morem eent. 1.
Khu aſfumpſerit rudibus ac ſimplicibus ma-“. 66.
gis, quàm litteratis accommodatum.
weer Idipſum „ inquam, multis Sacerdoti-
gett bus eveniet, qui dum juvenilis ardor
ne deferveſcere & judicium matureſcere
α magis incipiet, afflicto corde dole-
a bunt, quòd potiuùs in ſuam olim, quàm
in DEl gloriam detonuerint. Etenim
noſtris temporibus hæc concionandi
corruptela adeò prô dolor! invaluit:
2. 3 Ut

K

1

S. Mieron.
Ap. Wperanzg.
Script. ſel.
in Praæfat.

1. Cor, g.

338 († =W
ut jam ad Verbum DEl audiendum
eodem fine eatur, quo ad comædiam,
nempe ob delectationem, id quod
deplorans S. Hieronymus ait, ad con-
ciones conveniri non tam propter
ſalutem, quâm propter artem rheto-
ricæ percipiendam. Quin imè feré
mirum eſt, quòd non perorantibus
hodiedum à populo tam voce, quâm
manuum comploſione gratulatio fiat,
prout tempore Auguſtini, non ſine
indignatione ſancti hujus Doctoris
fieri ſolebat. Olim S. Paulus Apoſto-
lus ingemuit, inquiens: Puto, qudd
Deus nos Apoſtolos noviſſimos oſtendit, tan-
quam morti deſtinatos, quia ſpectaculum ſa-
cti ſuimus. De quo loquitur Apoſto-
lus? de ſe, aut de alio? opinor ego;
quèd loquatur de alio, diceréque
velit, multos concionatores ad ſug-
geſtum, tanquam ad mortem ire:
quare? quia non niſi ſpectaculum
ai ſunt? alii legunt: HMiſtriones &
Mimi facti ſunr: quinam autem illi?
qui ſuis diſcurfibus vel admirationem
& applauſum populi, vel omnino ri-
ſum aucupantur, atque ad hunc éx-
citandum ſuis ſermonibus vaniſſimas
fabulas, & leviſſimas geſticulationes
intermiſcent, morionibus, quàm Chri-
ſti legatis ſimiliores. Hi mortem ſibi
accer-

cer
litini

(ANl

buiſfe
Mlon
er
Uin
thead
de
Nit

erie
tam!
Lprea
N
Abol.
luge
dot
Pera
un
tione
00s,
on
ſunn
leg
h
ſert
M
In
80
Ea

(†1) ς 352

enin accerſunt, juxta illud tanquam morti
Eiinm deſtinatos; quia ex Sanctiſſimo opere,

d Ecx quo grande meritum colligere de-
Aer buiſſent, DElI indignationem & ſup-
en Plicium incurrunt. Quanta autem
nen hœc vanitas! quàm turpis Verbi Di-
ne Vini profanatio! Non eſt Fccleſia
ah theatrum, ait S. Chryſofſtomus, ut
,d ad delectationem audiamur: Quæ mi- . Re,
i Vi utilitas plausus & tumultunm? laus nra en- .
Wn eſt, per opera, vos omnia, qua dicuntur,
ocn exhibere. Hinc ſacris Oratoribus, qui
t tam inſolenter juveneſcunt, idipfum
4 exprobrari deberet . quod quondam
An Philoſophus ſuis auditoribus edixit:
Schola Philoſophi eſt oficina Medici; non Arrian. I. 3.
nie⸗ plauſu & laritid geſtientes, ſed dolore affe-c. 23.
“ &tos hinc abire oportet. Sacer Orator
* peroret, non ut laudem referat, ſed
ut peccatores convertat; ideòo ora-
m tionem ſuam non ad locos Rhetori-
. cos, ſed ad ſenſum Scripturæ com-

„ ponat, nec Ciceronem aut Horten-
“
ſium, ſed Sanctos Patres, & Aſcetas

legat: ita fecerunt Prædicatores ſan-
e cri, qui DEl, non ſuam gloriam quæ-
ng⸗ ſierunt: S. Dominicus Evangelium eranz. in
net Matthæi ſemper ſecum circumtulit, ræfat.
i⸗ quod perfecté memoriter tenebat:
8. Chryſoſtomus jam decimo octavo

„tatis anno ſacram Scripturam, &
* 2 4 Ppræ-

360 (†) £
præſertim Epiſtolas S. Pauli memo-
ria recitabat: S. Bonaventura imagi-
nem Crueifixi pro Bibliotheca habuit.
Et S. Gregorius inſtruens prædicarto-
rem, qua ratione Verbum DEl utili-

2. Creg. l. 15.
Mon. d. 14.

det, ut cauſas dicendi non èe fontibus
eloquentiæ, ſed e ſacris paginis depro-
mat. Amplectere hoc confilium, mi
Sacerdos, experieris, quòd Dominus
Deus tuos labores mirum in modum
ſecundaturus, &ingens lucrum anima-

bræorum pugione interfecit Kegem
Ammonitarum Eglon, & Samgor vo-

Hunc utrumque Scripturæ locum
componens Stephanus Cantuarienſis
quærit, cur Samgor plures oceiderit
vomere, quàm Aod gladiò? reſpon-
Qétque ſenſum hujus ſeripturæ eſſe
Nephan. allegoricum, quo indicari velit,
Cantuar. in quôd ſape plus proßiciat fimplex & tudis,
. Tilm. gudm exquiſita & polita pradicatio.
ſed ex ſcri- A. Non improbo quidem artem elo-
tura depro- quentiæ, imo illam laudo & appro-
menda. bo, in quantum ad artificioſam argu-
mentorum diſpoſitionem in ordine ad
commovendos auditorum animos
conducit: verùúm nolo illam eſſe pro-
fanam, ſed argumentis ex ſacra ſerip-
tura

ter proponere debeat, omninè ſua-

zud. 3. Fum tibi daturus ſit. Aod Judex He-

mere occidit ſexcentos Philiſteorum.

Iw
git
di
Ie
Per

A

° (†) ς 361
mer- tura depromptis, & cum diſereto fer-
lm. vore ac Zzelo conjunétam. Eloquen-
n tia ſine zelo bombarda eſt finé globo,
emn ſtrepitum excitat, nihil autem vincit
; aut ſternit. Vis aliam ſimilitudinem?
nq Dominus DEIIS præcepit Prophetæ
oits Iſaiæ : Clama ne ceſſes, qttaſi tuba exalta Iſa. 58.
„rocem tuam, quibs verbis prædicati-
um onem VerbiDivini tubæ clangori com-
nin parare videtur. Qua de cauſa? In-
cidit mihi, quod in libro Joſue de-
ſcribitur: urbs Jerichuntina validiſſi-
mis mænibus, turribusue ſuperbiens
deſpiciebat minas Hebræi exercitůs,
& ſeipſam pro inexpugnabili habebat.
ou Verum ecce! poſtquàm Sacerdotes
o & Levitæ inter tubarum ac lituorum
mH lonitus ſepties urbem circuierunt, re-
e pente collapſis muris urbs victa & .
ſe lubjugata Hebræis in prædam ceffit.
„Per urbem jerichuntinam intelligitur
ſuperbia Mundi, carnis, & dæmonis:
muri quibs propugnaculum hoc cin-
gitur, ſunt avaritia, luxuria, invi-
„dia, aliâque ſcelera. Quo ariete, qua

machinà expugnatur nidus diaboli
4 .— , „
⸗ pernicioſifſimus? non alia, quàm

et clangore tubæ, id eſt prædieatione
Verbi Divini, prout in hunc locum
annotat S. Auguſtinus: Sicut canenti- . Ang.
bus tubis muri Jericho ceciderunt: ita ſu-ſerm. 106.
„5 berbia e tempe

De cætero

36 2 △ (†) G

perbia mundi cum ſuis turribus, avaritis
ſcilicet, invidia, luxuria, ſimul cum omni-

bus concupiſcentiis malis aſſidua Sacerdotum

pradicatione deſtruitun. O quàm mira-
biles peccatorum converſiones ope-
ratur hæc tuba ſacerdotalis! Tolle
prædicationem Verbi Divini, & in-
fernum aperuiſti, ac cozlum clauſiſti!

F. II.

5. Jam his omnibus fusè explicatis

autem multis quæres fortaſſe, ſi tanta eſt Verbi

ertoribus ob-

noxia eſt.

Divini efficacia, cur muri Jericho non
deſtruuntur? cur peccatores non
convertuntur? cur non obſtantibus
tot concionibus, quæ quotidie ferè

declamantur, mundus, caro, & dæ-

mon dominatum tenent? Interroga-
tio digna reſponſione! Attende, mi

Sacerdos, quamquam complures hu-

jus rei cauſæ dare poſſint, tamen tibi
demonſtrabo aliquot defectus, qui-
bs ſacræ conciones invalidari, & in-
efficaces reddi ſolent.
6. Imprimis modicum aut nullum
& cathedra fructum reportare ſolent,
qui meticuloſi & excordes non audent
perſtringere crimina, ne delicatum
mundi genium irritent, aut Nobilium
Aabtumdam ôffenſam incurrant, aut
1

bi ipſis in re temporali noceant. i.
42.

ir
it.
honin
Uler
Mune

Pon

ßſlis
iis

olnn
hoc
ceſt
lepr.
n;
trn
Veri
Den
tn
in

—

gla
eſte
Nus
lb⸗
mi

(†) £ 363

hil in Sacerdote tam periculoſum apud Deum, 5 amhr.
ait S. Ambroſius, nihil tam turpe apud ep. ad Theod,
peomines, quàm quod ſentiat veritatem non Imp.
IIm tibere pronunciare. Sunt illi ex eorum
H numero, quorum nomine Pſalmiſta
Ipronunciavit: Ego dixi in exceſſu meo, rſal. 115.
ommis homo mendax. Ecce! quid ve-
I rius quid magis innegabile, quàâm
omnem hominem eſſe mendacem, &
hoc liberè edicere auſit David, ex-

rti
not.
yn

ceſſus requirebatur: ſiquis nunc vitia
E reprehendit, ſtatim mente excedere,
hon delirare, aut à ſeênſibus alienari vide-
Stur; ideo multi obmuteſcere, quàm
latrare malunt, non ſinè proditione

e veritatis & detrimento animarum.
Deponat hanc vecordiam ſacer Ora-
tor, & Apoſtolica libertate invehatur Par 2. ſorm.
len⸗ in vitia! Verbum Dei non fiſtula aut . . 1.
popilſinus ſed tonitru, tuba ac anceps
gladius eſt, atque ideò anceps, hoc
eſt ex utraque parte acutus, quia po=
nas tam temporales, quàâm æternas
liberè, & ſine reſpectu humano com-
minari debet. Secus ſi fecerit, ſera
olim pœnitudine deplorabit, dicét-
que: Væ mihi quia tacui! certè Za-
charias Propheta vidit Eſum Sacer-
dotem coram Divino tribunali graviſ-
ſimè accuſari, quia in corripiendo
populo negligens fuit. Clamemus!
detone-

Zbeod.l. 5.
g„. 25.

364 (†f)

detonemus! & publica crimina pu-

blice arguamus! Petrus noctu nihil
piſcium cœpit, ſed de die: in lucem
ergo protrahenda ſunt ſeelera, ut
dum ſuâ turpitudine apparent, cri-
minoſis horrorem inceutiant. Imitemur
Sanctum Baptiſtam, qui adulteroRegi
imperterritè in faciem exprobravit:
Non licet! non licer Imitemur B. Di-
aconum Benjamin, qui integro bien-
nio incarceratus, tandem in liberta-
tem ea lege aſſertus, ut Evangelium
Dei prædicare deſineret, reſpoſuit:
Nec poſſum nec debeo tacere! malo
mori, quàm pro Deo non perorare!
Sed dieés forfan: Audivi ſemper diſ-
cretionem & manſuetudinem laudari;
atque utramque hanc virtutem nemini
magis quàm ſacris Oratoribus incul-
cari. Rectè ais! hinc ulteriùs nota!
7. E cathedra ſine fructu defſcen-
dunt, qui bilioſa nimis inurbanitate
non tam in crimina, quàm in perſo-
nas invehuntur, atque ita, dum na-
res emungere volunt, ſanguinem e-
liciunt: perſtringenda funt vitia, quin
tanguntur perſonæ; exemplo Pro-
phetæ Nathan, qui dum Davidi ge-
minum adulterii & homicidii delictum
exprobravit, ſub cortice alieni ſce-
leris illud occuluit, inquiens, eſſe in
eivitate

clVl
hab⸗
mer
20t
n
l
C
ube
ide

mi
Aul
ſt

Ne⸗
(ol
Me
In

ι (†½) G 365
up civitate virum prædivitem, qui licèr
um haberet numeroſos ovium greges, ta-
nen men viro pauperi unicam oviculam
r abſtuliſſet, mactaſſet, & hoſpiti in .
t,6 prandium appoſuiſſet. Hac allegori-
ten ca loquendi manſuetudine Propheta
he cor Davidis adee commovit, ut in
biog uberes pœnitentiæ lacrymas abierit,
identidem præ dolore animi clami-
obe“ tans: peccavi Domino! Peccavi Do-
e mino! quis ſcit ? forſan ſi Propheta
gen auſterà aut incivili inveétivâà uſus fuiſ-
i ſet, Regem peccatorem non niſi ad
mI furias, & obſtinaciam concitaſſet.
Neceſlſe eſt igitur, ut ſacer Orator vir-
tutem diſcretionis primo loco ſibi
commendatam habeat; ſicut enim
Medicus pro diverſitate temporis, cli-
matis ac perſonarum divertas medi-
cinas adhibere ſolet; ita ſacer Orator;
ait S. Gregorius, penſare debet, quid, &Greg. hem.
cui, quomodò, & quando loquatur, 11. in Ezech.
