muni Virginum. pag. XXV«

Gantantibus organis Ca-

Ad Vefperas.

i bæt?mïä

cilia Domino decanta-

4ntiph. Cantantibus or-

bat, dicens : Fiat cor me-

anis. 4 z Laud, P/Zlm. de

m

[ a

um immaculatum, ut non,

Virg. Capitul. Hymn., 65 N&z

jem i?

confundar.

ut fuprà in Laudibus.

feti T^

"Antiph.N alerianus in cu-

A4d Magnificat.

biculo Caeciliam cum An-

i

4ntiph. Virgo . gloriofa

gu ? j

gelo orantem invenit,

femper Evangelium Chri-

r

wr

Antiph. Cecilia famula

fti gerebat in pe&ore fuo,

« D

tua, Domine, quafi apis

& non diebus, neque no-

i Y

tibi arpumentofa defervit,

&ibus à colloquiis divinis

jc (

"Antiph. Benedico te Pa-

& oratione cellabat.

ï

ter Domini mei Jefu Chti-

NV

fti, quia per Filium tuum

DIE XXIII. NOVEMB,

14

Ín Fefto fan?1 Clementis

«

ignis extä&us elt à latere

meo.

p

Papz & Mart. Semid.

"

Fl'

y

"ntiph. "Vriduanas àDo-

Antiph, Oremus omnes

g

u

mino popofci inducias ; ut

ad Dominum Tefüm Chri-

domum meam Ecclefiam

ftum, ut confefforibus fuis

i7]

g i

confecrarem.

À

elumD

fontis venam aperiat.

atl

Capit. Fratres, Qui glo-

Gloria & honore

olit d

coronafti eum Domine.

giatur ; in Domino.

IÍ4

Be.

t

]

CXLVI

Feíla. INovembris.

B. Et confütuifli eum

Duini

minis impetus lætiHcat ci-

vitatem Dei.

fuper opera manuum tua-

[177

gum,

Antipbh, Omnes Gentes

Ántiph

per

Y dobi

bratïf).

gyrum crediderunt

Chrifto Domino;

tio (Ien

Deus, qui nos annua be-

Capit. 66 Hymn. de Com-

ml |

ati Clementis martyris

muui unius Mart. xx.

Átyelici

tui atque Pontificis fole-

Ad Beneditius,

m ;

mnitate letificas: concede

"Intipb, Cüm iter ad ma-

fib terr

]

propitius ; ut cujus natali-

re capiffet , populus voce

Vrbl

tia colimus, virtutem quo-

ma

'na clamabat: Domi-

Y. ht

que paflionis imitemur.

ne

j

efu Chrifte, falva il-

Ybt,

lum

.& Clemens cum

Poflez ff commem. S. Fel-

DINT

eitatis Martyr. de Communi

lacrymis dicebat : fufcipe

Til

nec Virg, zec Mart,

Pater fpiritum meum.

Ürati

Oratio,

Deinde fíit. Commem. $. Fe-

IU M'j

Heitatis.

Mn,

Prafta quefümus omni-

d Heras , 65 2. Vefper,

|

potens Deus : ut bea-

Intiph. de Laud. (5 reliqua

t« F'elicitatis martyris tue

emnia de Communi, unins

Adeü() ]

folemnia recenfentes, me-

Martyris, 1X«

Gtion

ritis ipfius protegamur, &

DIE XXIV. NOVEM.

qui t j

precibus. Per Dominum.

n Fefto fan&i Toannis à

Nsnpge

.ddd Laudes 65 per. Horas,

Cruce Conf, Semid.

Ht C

DI

Anlz'p.ä.

In Hymw. lMte Confef-

'tni, p

Orante fan&o Clemente,

for. mutatur tertius werfite

DX

apparuit ei Aenus Dei.

4ntzph. Non meis me-

Oratio,

hd

ritis ad vos me mifit Do-

V&

Deus, qui fàn&um Joan-

minus , veftris coronis par-

nem Confefforem tu-

]s

ticipem fieri.

um perfe&e füj abnega-

Moyf

Antiph. Vidi fupra mon-

tionis,. & Crucis amato-

Ws

tem Agnum [tantem , de

rem . eximium

effecilli:

MT

fuüb cujus pede fons vivus

concéde, ut ejus imitati-

emanat.

!5 Q

one jugiter inharentes;

T v

"ntipb. D füb cujus pe-

gloriam affequamur ater-

* ml

nam.

Per Dominum.

de fons viws emanat, flu-

»

I

Dein- 2

Rs f

Feíla iXovembris.

CXLVi

s [efii

Clementis.

Deinde fit. commem. fenili

ad montem, qui Chriftus

elt, pervenire valeamus.

;mnes t

Antiph. Dediftói. Domi-

ui tecum vivit & regnat.

Y ais

ne habitaculum martyri

DIE XXVI. NOVEM.

miny

tuo Clementi in mari, in

Bo d

modum templi marmorei,

Feftum Ss, Reliquiarum.

Mart.

Angelicis manibus prapa-

Dupl. maj. in Societ,

ratum, iter prebens po-

üt füprà 177.

um

^

pulo terre , ut enarrent

Eit Commem. S. Petri Ep.

: populu

g.,v;

mirabilia tua.

&6 Martyris.

Oratio. Infirmitatem no-

ts Ut

rebit.

, X. Juftus ut palma flo-

rile, n

firam.

de

Commun.

WHIAS

(l t

&e. Sicut cedrus. Libani

Martyr. viu.

inultiplicabitur.

at :l

DIE XXVII. NOVEM.

ym men.

Oratio ut þpri.

(jnmar. V

Poffea . [antià . Chryfogoni

In F Efïo S; Felicis de Va-

Mart.

lois Conf. Dupl,

,f

Oratio.

Oratio.

L-M' fj' [

AMdefto Domine fuppli-

s, qui Beatum Feli-

( P

cationibus noflris: ut

cem Confefforem : tu-

Ü

qui ex iniquitate noílra

um ex eremo ad munus

reos nos effe cognofcimus,

redimendi captivos cceli-

beati Chryfogoni marty-

t [

ris tui interceffione libe-

tus vocare dignatus es:z

M

prafta quafumus, ut per

remur. Per Dominum.

gratiam tuam ex peccato-

.

l

,.Com?,

rum noflrorum captivita-

r 1

i

DIE XXV. NOVEMB-

In Fefto fan&àe Catharins

te ejus interceffione libe-

)r

itxoi

V. & M.Dupl. Oratio.

rati, ad caleftem patriam

perducamur,

Per Domi-

fiadum;

Djeus , qui dedifli legem

ii

num noftrum Jefum Chri-

um

Moyfi in fümmitate

7 (qu

montis Sinai, & in eodem

(

g 1

loco per fan&os Angelos

DIÉ XXIX. NOVEM,

yut

tuos corpus beatze Catha-

$. Saturnini Martyris,

í [ yn

f

Ü

rng virginis & martyris

Simplex.

j

tue mirabiliter collocafii:

Oratie. Deus qui nos;

! uamllï ?

prefta quefumus ; ut ejus

de Commu unius Mart. Vüt,

E

Do'nlmt'r

meriis & interceffione ,

*

h]

e€xLVi

FeüadoveinbHE

'

DE V G b LA

"d Magnificat.

ao dir

S. Àndrez. Apoltoli.

"ntiph. Unus ex duo-

fifult

- Antipb. t$ Y. ad Lzua'es' b

us, qui fecuti funt Do-

(pir,

Zt im Pfalterio ex Feria oc-

inum, erat Andreas fra-

n d&

eurr,

ter Simonis Petri, Alle-

luja.

(!Jm. .

Oratio,

Y Ànn

O[atio-

xb

uefüumus omnipotens

E

Deus, ut beatus An-

Maje[iatem tuam , Do-

Joenunt,

mine füppliciter ex-

Al

dreas Apoftolus, cujus prz-

oramus ; ut ficut Ecclefie

venimus feflivitatem, tu.

Af!i;þ,

um pro nobis imploret

tuze beatus Ándreas Ápo-

lonmen

auxilium : ut à noflris rea-

ftolus extitit predicator &

*s ln

re&tor ; ita apud te fit pro

* fitef

tibus abíoluti, à cun&tis

nobis perpetuus intercef-

0 dinni

etiam periculis eruamur.

for. Per Dominum.

Per Dominum.

Hitum, $

Ad Laudes, & per Horas,

4l

DIE XXX, NOVEMB.

Antiphona.

DA

Yn Fefto $, Andrez Apo-

Ui

Salve crux pretiofa, fu-

ftoli. Duplex.

fcipe difcipulum ejus ,

ff cred

44 Vefperas.

Y.br

Antiph. Salve crux. cum

qui pependit in te magl-

Tm, P,zg

xeliq. de Laud, infvá.

fter meus Chriftus.

4

"dntiph. Beatus Andréas

Pf/zlm. Dixit Dominus.

orabat, dicens : Domine

Áj

gum reliq. X91.

Vs

Rex aterna gloriz, fufci-

O

Capitulum. Rom. ro.

pe me pendentem in pa-

p

ratres , Corde enim cre-

tibulo.

Non [

Zntiph. Andreas Chrilti

Juis

ditur ad juflitiam, ore

famulus, dignus Dei Apo-

auütem confeffio fit ad fa-

lem DC

lutem. .Dicit enim Scri-

Itolus, germanus Petri, &

ü*æm(

ptura: Omnis, qui credit

in paffione focius.

üt lllug

in. illum , non confunde-

Antipb. Maximilla Chri-

Famg,

tur,

fto amabilis, tulit corpus

Apoftoli, optimo loco

W.

Hymnus, XYxultet orbis

cum aromatibus fepelivit.

lr

gaudiis. r

Fs

"ntipb.

Qui perfeque-

Á

X. In omnem terram.

bantur juftum 4 demerfifti

Anhpb

jm Gommmi Apoff.

eos Domine in inferno,

thur o

v

*

*

Fefta INovembris;

GXLIX

nf

Capitulum. Rom. 1.

& inligno crucis dux ju-

s er d

fti fuifti,

] faias enim dicit : Domi-

g fint D

Capit. Fratres, — Corde

ne, quis credidit audi-

As l

tui noflro ?

Ergo fides

enim creditur. /zprz.

Tan,

Hymn. Exultet orbis.

ex auditu, auditus autem

y. Annuntiaverunt ope-

per verbum Chrifli." Sed

ra Dei.

dico : INNumquid non au-

[io.

g. Et fa&a ejus

4 intel-

dierunt ? Et quidem in

tuart [ m'

lexerunt.

omnem terram exivit fo-

d. Beneditius.

nus eorum , & in fines or-

pplidt *

bis terre verba eorum.

(out Ea

Antiph. Concede nobis

|ires Af*

hominem juftum , redde

B. br. Nimis honorati

predictt

nobis hominem fan&um;

funt. ur,

u teltt

ne interficias

hominem

A Vefperas.

us n

Deo charum, juftum, man-

Anptiph. Salve crux pre-

minurt.

fuetum, & pium.

tiofa. cum reliq. de Laud.

d Tertiam.

& Tiot

Pfzlm. Dixit Dominus.

Antiph. Beatus Andreas.

eum. reliq. ut in 2. Vefp. de

!höm.

Capit. Fratres , Corde

Communi Apoffol. Xit,

retïOfïsïfwr

enim creditur. « /aprz.

Capitul. Wratres, Corde

i *

B. br. In. omnem ter-

enim creditur, w /uprà i?

T2

ram. pag. 1.

1. Vefp.

"d Sextam.

Exultet orbis.

n

Hymn.

Aptiph. Andreas Chrifti

.. Y, Annuntiaverunt ope-

gatt H&

els

amulus.

ra Dei,

'

t fa&a ejus intelle-

] EW;

f

Capitulum, R.om. 16.

g. E

j 1

xerunt.

on enim eft diílinaio

Ad Magnificat.

" Judzi & Greci: nam

Antiph, Cum pervenif-

ind

M

uspd/

idem Dominus omnium,

fet beatus Andreas ad lo-

uspem:

dives in omnes qui invo-

cum , ubi crux parata er

at,

n

cant illum. Omnis enim,

exclamavit, & dixit : O

j'(]CIUSr

quicumque invocaverit no-

ficr

T

bona crux , diu defiderata,

gl

men Domini , falvus erit.

& jam concupifcenti ani-

R. br. Conflitues eos

mo praparata: fecurus

0 Ninl)

principes. pag. it.

& caudens venio a

te,

jbus

[

Ad Nenam,

ita & tu exultans fufcipias

Qu p

Antipp. Qui perfeque-

me difcipulum ejus, qui

9j

f ]

bantur juftum.

wlü

pependit in te.

DIE

[5

F'efta Decembris,

i

DIE II. DECEMBRIS-

rem egrepium, divinitus

Yn Fefto S, Bibisnz Virg.

pramonflratum ad regen-

dntii

dam & inllruendam

C^

Ti Xif,

& Mart, Semidnpl.

clefiam tuam. eligi volui-

(tiío,

Oratio.

füi: prafta quafümus , ut

tio .

eus omnium largitor

quem Do&orem vite ha-

D VI

bonorum , qui in fa-

buimus in terris, intercef-

mula tua Bibiana cum vir-

forem habere mereamur

hFeto

ginitatis

flore martyrii

in celis. Per Dominum,

Marle

In Laudibus fit Commem.

4 Cl

palmam conjunxifli : men-

S. Francifei Xav. Feria 65 S.

tes noílras ejus interceffi-

Barbara.

1

l

one tibi charitate conjun-

IX

ge; ut amotis periculis,

Orstio, Deus, qui inter

Vi d

pramia confequamur ater-

c&tera. xxiv.

na3.

Per Dominum.

T. VejþQ Commem. :0&.

Q

Ferie E5 S. Sabe Mbbat.

DX

DIETII. DECEMBRIS.

Oratzo.

Interceffio nos

M!l'cbi.ll/is ]

Ín Fefto fan&i Francifci

quafümus. xx1.

p

Ui

Xaveri Conf. Dupl.

DIE VI. DECEMBR.

s. Cl cum O&.

Omnia ut in Feflo S. Igma-

Yn Fefto fan&i Nicoloi E-

Dl Y,

pifcopi Conf, Dupl.

Dis 0.

HH.pag.191 prater ea, qu&

babentur. pag. 126.€5 feq.

Oratio.

4V, |

DIE IV. DECEMBR.

I y

eus , qui beatum Ni-

InFefto fan&i Petri Chty.

colaum Pontificem in-

hids

fologi Epifc. & Conf,

numeris. decorafli miracu-

& C

Duplex.

lis: tribue quafümus , .ut

ejus meritis & precibus;

d Magnificat.

"ntip^. O Do&or opti-

à gehenne incendiis libe-

Qd ;

me,Ecclefiz fané&te Iumen,

remur. Per Dominum.

Vfl

beate Petre Chryfologe,

Deinde ft Gommem, Otkav.

j

Ya

divine legis amator, de-

&5 Ferzs.

Í

fm)re fi

precare pro nobis Filium

MEN

et,

DIE VII. DECEMBR.

Ín Feíto S. Ambrofii E-

ER

]

ii li

Oratic.

ifc. & Conf. & Eccl.

* Doi

Deus, qui beatum Petrum

Doà. Duplex.

DW

Chryfologum Do&o-

j Mo |

Ad

&

Feita Decembrit.

CLI

44 Magnificat.

44 Vefperas.

t, m

m as

me. xix.

"tiph. O Do&or opti-

-ntiph. Orante fan&a

n b

ucia. «t infrá im Laudib,

1 di

Oratio, Deus qui populo

Pfzimi , Capit. Hymn. 6$ .

qudims

j w*

tuo. xx.

de Communi. Virg. Xxin.

jl

Ad Magnificat.

DIE VIII. DECEMBR.

1rs, n

Zntipb. In tua patientia

ye Wt

In Fefto Conceptionis B.

offedifti animam tuam ;

erDorzt

Marie

irg. Duplex.

ucia fponfa Chrifti, odi-

j f (

2, Cl.utfuprà 1a7.

fti que in mundo fünt, &

L Frit

& feq.

corufcas cum Ancelis : fan-

DIE IX. DECEMBR.

Vicltl.

guine proprio inimicum

sus,i gi

Secunda die infra O&av,

(s

Concept. B. M.

Oratio,

In Vefp. Comm. Ferie 65 S.

Exaudi nós Deus falutaris

h A

noíler : ut ficut de be-

rrfio ?

Melcbiadis Pape 6 Mart.

j

Oratio. Unfirmitatem. p.

ate Lucize virginis & mar-

vVul.

tyris tuz feflivitate gau-

nv

demus; ita pi$& devotio-

DIE X. DECEMBR.

nis erudiamur affedu. Per

e Nl

Dominum.

"wb D

Dies O&av.. S. Francifti

Xav. üt pag. 23 t,

"d Laudes (5 per Har;dï,

r

DIE XI. DECEMBR.

n*

"ntiphona.

i li

Qrante fancta Lucia, ap-

m[.ü»em l

In Fefto S. Damafi Pape

paruit ei beata Agatha,

ori

Pna

& Conf. Semidüpl,

& confolabatur ancillam

u

Oratio,

j

Chrifü.

&pe

3xaudi Domine preces

Znutiph. Lucia virgo,

od

noflras: & interveni-

quid à me petis, quod ipfa

Domlml

ente beato Damafo Con-

ia

matri tue?

poteris praftare continuo

ellore tuo, atque Ponti-

fice, indulgentiam nobis

Antiph. Per te Lucia

D

tribue placatus, & pacem.

virgo , civitas Syracufana

"^er Dominum.

decorabitur à Domino Te-

At

fu Chrifto.

)nf 6 "

DIE XIIl, DECEMBR.

-dntiph. Benedico te Pa-

Dupleïu

In Fefto S. Lucie Virg.

ter Domini mei Jefu C.hri-.

& Mart; Duplex.

ls

[9 911

Fella Decefübris.-

Amori

fti, quia per Filium tuum

DIE XV. DECEMBR.

Mund

ignis extin&us eft à latere

t

Com

meo.

Oàaava Conceptionis

Antiph. Sorot. mea Lu-

M. Dupl, àt pag. 16o.

li

cia, virgo Deo devota,

U tgpi

uid à me petis, quod ipfa

DIE XVI. DECEMBR.

H

ll'gl

In Fefto S, Eufebii Epiíc.

ltda

poteris praítare' continuó

Vercellenfis , & Mar-

matri tuz ?

Cujis

Capitulum &$. Hymnus . de

tyris Semid.

;! Nomen

Communi Virg. XX

- Oratie. Deus , qui nos.

fj

Y. Diffufa eft gratia iri

de communi wunius Martyris.

lt

cdlit

labiis tuis.

AVHI..' D

(ement

& Proptéreà beriedixit

DIE XVIIL DECEMB.

ledep

te Déius iti seternum.

lum

Ad Beneditlus,

in Fefto Exfpeations

mis i

Antipb; Columna es imi«

Partus B. M. V. Du-

Vende

mobilis ;

Laicia fponfa

plex maij,

Vlrtus !

Chrifli ; quia omiriis plebs

d Vefperas,

lo

De D

te expedat, ut accipias

— 4hntiph. Mhífus eft. Ga-

coronafü vit&, Alleluja.

briel. ewm reliq. de Laudib.

Xto fr

Ad Horas ntibb. ex Laus

Pfzlgm. Dixit Dominus.

féctl

dibus CC €$ Bde. de. Comm.

i27c

Virg. XXVi

V

d Vefperas.

Capitilura, Taig. 11«

jtt

Autiph. Orante fan&a

Egredïetm* virga dé radi-

Y D

Luicia. cwm reliq. ut fuprz.

ce Teifs, & flos de ra-

Al

P/zlmi Capitul. 65 Hymnus de

dice ejus afcendet. Et re-

hij )

Cominuni Virgnum.

quiefcet fuper eum Spiri-

Wt qa

Y. Diffufa eft gratia iri

tus Dornini;

timqs

labiis tuis;

FJhum J

"Hymnus.

&. Propterea benedixit

te Deus in aternum.

Gt

eatof alme fiderum,

H

"d Magnificat:

AEterna lux credene oeï!g, ]

intiph. 'anto pondere

tium ;

1

Ti Vi

eám fixit Spiritus fan&us,

efu R edemptor ómnium,

A tu

üt virgo Chrifti immobi-

|

ntendé votis fitpplicum.

"ünlg

lis permaneret.

Qui daemionis ne irau

Vif

Deinde fr Commem. Ottas

dibus-

5 ttli

di4 &j Feries

tu

Ui

Periret orbis; impe

m

Feila Novembrie

CLHI

D

Amoris a&tus, languidi

ejus apud te interceffioni-

Mundi medela fa&tus es.

bus adjuvemur. Per eum-

ii

. Commune , qui mundi

dem.

u [j

netfas

Et ft commemer. Adven-

Ut expiares, ad crucem

4u5, Mntiph.

pirme

Virginis facrario

us

Inta&a prodis vi&ima.

Ad Laudes, & per Horas,

[s, M

Cujus poteftas gloriz,.

Antiphona,

Suii

oménque cum primum

iffus eftf Gabriel Án-

iEUh æü »

Et cali

fonat ,

*

lus ad Mariam. Virgi-

ii Mu

tes, & 1

nferi,,

nem defponfatam Jofeph.

"Treniente curvantur genu.

"Antiph. Ave Maria, gra-

- -'e deprecamur ultima

tia plena : Dominus te-

[

agnum diei judicem;

cum : Benedicta tu in mu-

foptt:

Armis füpernz gratiz

lieribus, Alleluja.

] M: V' D['I

Defende nos ab hoftibus.

-Antiph. INe timeas Ma-

1 ij

Virtus, honor, laus,

ria ,invenifli gratiam apud

"loria

Dominum :

cce conci-

fiot

Deo

Mil d

atri cüri Filio,

ies, & paries Filium,

jj é

San&o fimiul Paraclito,

Alleluja.

In f&culoruti fecula ,

Antiph. Dabit ei Domi-

J D

. metis

nus fedem David patris

V6, Ave Miarid, gtatia

ejus, & regnabit in &tere

j

flenz,

nuni.

&« Dorninus tecümi.

Axtip).Eccé ancilla Do-

j qin t

44 Magnificat.

4ntiph. Spiritus fan&tus

iini; fiat mihi fecundum

i

verbum tuu'm.—.

in te defcendet Maria, ne

p a

fimeas, habebis in ütero

Capitulum. Iíis. ito þ

fli

Filium Dei, Alleluja.

?$tedietur Virga de rádi«

,ymnul«

Qratio.

ce Jeffe; & flos de ra-

ü&g:m

dice ejus afcendet. Et re-

ln

éüs, quí de beate Ma-

quiefcet füper eum Spiri-

) M

ri& Virginis utero Ver-

tus Doiuini.

um tuum, Arngelo nun-

jo: 0

Hymnus.

J

tiante, carüeni fücipere

;;

voluifti : prefta fupplici-

fi claid vox redargüit

g5

bus tuis; ut qui veré eam

* Obfcura quaeque p

Genitricem Dei credimus;

Íonans:

-

15 Jn,

p

Pro-

.V

CLIV

.Fefia Decembris,

Procul fugentur fomnia:

Y. Qui venturus es in

-

Ab alto Jefus promicat.

mundum.

d Tertiam.

Antþ

Mens jam refurgat tor-

Dunin

pida,

Antiph. Ave Maria.

TNon amplius jacens humi:

Capit. Egredietur.

Cnih

Sidus refulget jam novum,

R-. br. 'Tu exurgens Do-

ette

Ut tollat omne noxium.

mine , "* Mifereberis Sion,

nube

En Agnus ad nos mit-

"Tu exurgens,

fritu

titur

Y. Quia tempus mife-

N Sily

Laxare gratis debitum :

rendi ejus, quia venit tem-

ttoriat

pus. Mifereberis, Gloria

ftinus [j

Omnes fimul cum lacry-

Tnis

Patri.- T'u.

X hr

Precemur indulgentiam.

X. Rorate coli defüper,

Domine

Ut, cum fecundo. ful-

& nubes pluant juftum.

i ]

ferit

E. Aperiatur terra ,

Y De

Metüque mundum cinxe-

germinet Salvatorem.

Tontem ]

rit,

d Sextam.

fniyj

dtren

iNon pro reatu puniat ,

Antiph. INe timeas Mas

ii

xia.

Sed nos pios tunc prote-

Xu bpl!

at.

Kereniet

Capitulung, Tfai. 7.:

" Nirtus, honor, laus,

loria

cce Virgo concipiet; &

k n

Dbb

Deo

atri cum Filio ,

pariet filium, & voca-

h]i

San&o fimul Paraclito

bitur nomen ejus Emma-

In feculorum fzcula.

nuel,

Butyrum & mel

Pui » p

h,

àmen.

comedet, ut fciat reproba-

nj l.

Sic termimantur ä]mnä i

re malum , & eligere bo-

boris.

num.

ti ii ?

.br. Rorate coli de-

um

Y Spiritus fan&us füper-

Jfln,

veniet in te.

fuper, ** Et nubes pluant

tune Dg

- R. Et virtus Altiffimi

juftum.

Rorate.

Oobumbrabit tibi,

4

X. Aperiatur terra,

«t

,/ ?

il

44 Beneditfus.

erminet Salvatorem,

Zntiph. Super folium

nubes, Gloria Patri. Ro-

David, & füper regnum

rate.

ejus fedebit in eternum.

Y. Emitte Agnum Do-

X fit commem. Feris.

minatorem terra.

A Primam im W. bréV.

&. De petra deferti ad

*

montem filiz Sion.

diejttfr.

VFefta Decembris

[2 4

lturts i

d Nonam.

ginum,quomodo fietiftud?

i.

4ptph. Xcce Ancila

quia nec primam fimilem

omini.

vifa es, nec habere f;quen-

Mu

tem? Filiz Jerufalem , quid

li

Capitulum, Ts 45.

me admiramini? Divinum

n

R omte coli defuper, &

eft myfterium hoc, quod

p

nubes pluant juftum ,

cernitis.

Pro Commem.

aperiatur terra, & germi-

"dventus ,

,lempus. j

net Salvatorem , & jufti-

"Intipb. 50.'

ja vt

tia oriatur fimul : ego Do-

yrs, Vo

minus creavi eum.

DIE XXI. DECEMBR.

R. br. Emitte Agnum

In Fefto S. Thomze Apo-

cal d

Domine, * Dominatorem

ftoli. Dupl. 2. Claff.

y ul

terra.

Emitte.

tur temy

Omnia de Comm. poffol,

: De petra deferti ad

prater. fequentza.

vatore.

montem filie Sion.

Do-

' d Magnificat in utrisque

Ym

minatorem. Gloria Patri.

Vefperis, E$ ad Beneditlus in

mitte.

Laudibus.

. ints)

W. Spiritus fan&us fu-

- Antiph. Quuia vidifti me,

perveniet in te.

"Thoma, credidifti : Beati,

sl

d

M

PB. Etvirtus Altiffimi

qui non viderunt , & cre-

! conCiPiffjj

Oobumbrabit tibi,

diderunt. Alleluja.

ium1 W

In Il. Vefp. omuia ut im

primis, prater quintam u-

Oratio,

lr

TU W

tiphonam, cujus loco. dicitur.

Da nobis, quefumus Do-

[

ii

&

-dntiph. De fru&u ven-

mine, Beati Apoftoli

tris tui ponam füper fe-

tui

'Yhome folemnitati-

1 d

dem tuam.

bus gloriari: ut ejus fem-

)rate Wh

m

Pf/zlm. Miemento. Do-

per & patrociniis füble-

TR

mine David. xviir.

vemur, & l'idem congrua

2 Marnificat.

yat.

devotione fe&emur. Per

tf [rat]

' 4ntiph, O Virgo .Vir-

Dominum.

" at

p

Agnum

m

[ deren

$h

68

OFFI-

L^ DENE )

Cer :

'

Í

il

I dnim

C f

OFFICIUM

pm,

am loqt

DEFUNCTORUM

qubant.

Tequi

Mhra,

meam de morte: * ocu-

AD VESPERAS.

Autipl;,.

lIocipitur abfoluté ab Anti-

los meos à lacrymis, pe-

Placebo Domino

des meos à lapfu.

niit, q

phona.

Placebo Domino ** in

5 prolos

in regione vivorum.

regione vivorum.

n

equiem zternam ** do-

Ü te a

Pfzlmus XY4.

na eis Domine :

aol

Dilexi, quoniam exaudiet

*

Et lux perpetua * lu-

hminy,

lominus

vocem

ceat eis.

orationis mez,

Tl

Antiph, Placebo Domi-

Quia inclinavit, aurem

no in regione vivorum.

[tii o

fuam mihi: * & in die-

4ntiph. Kleu mihi Do-

monte

bus meis invocabo,

Circümdederunt me do-

mine, quia incolatus me-

üdtum :

us prolongatus eft.

Aurifig

lores mortis ;

* & peri-

fio, $

cula

infernj jnyenerunt

Pfalmus 119.

m

/'Ad Dominum cum tribu-

V term.

No i

: S;i*ribulatign.em & dolo-

larer, clamavi : * &

Otem r

rem inyeni : * & nomen

exaudivit me,

Teue q

Domini invocavi.

Domine, libera animam

od te

O Domine, libera ani-

meam à labiis iniquis, ^

i tg

mam meam : ** mifericors

& à lingua dolofa.

Yque d

Dominus, & juftus, &

Quid detur tibi, au

tquid

Adt [f

Deus nofter miferetur.

apponatur tibi "* ad lin-

Cuftodiens parvulosDo-

uam dolofam:

I

Omin

!]

us

minus ; ** humiliatus fum,

Sagitte potentis acut?,

W [ur

& liberavit me,

x cum carbonibus defola-

T.

Convertere anima mea

toriis.

*e d

Y

in requiem tuam: ** quia

Heu mihi, quia incolz-

i

Q

Dominus benefecit tibi.

tus meus prolongatus e.

&t

Quia eripuit animam

habitavi cum habitantibus

Q-

! Dj

Officium Defun&orum.

3

Cedar : * multüm incola

omhni malo : ** cuftódiat

fuit anima mea.

animam tuam Dominus,

Dominus cuftodiat in.

Ui

Cum his , qui oderunt '

pacem, eram pacificus : **

troitum tuum, & exitum

cum loquebar illis, impu-

tüuum : ** ex hoc nunc, &

U

gnabant me gratis.

ufque in feculum.

Requiem eternami,

Requiem aeternam. s£

fuprá.

"Aptzbh. Dominus cufto-

dit te ab omni malo: cu-

yorte:

ntiph. Heu mihi Do-

iab

ftodiat animam tuam Do-

mine, quia incolatus me-

mintis.

hp

us prolongatus eft.

Domin "

uiiph. Si iniquitates

Qru

* Antiph. Dominus cufto-

obfervaverisDomine, Do-

dit te ab omni 1malo:

mine, quis füftinebit ?

ztemam

jne:

cuflodiat animam tuam

Pfalmus 129.

Dominus,

[)e profundis clamavi ad

petit "

Pfalmus. 120.

te Dómirié : ** D»omi-

ne exaudi VOceni rnéam.

tiebol

evavi oculos meos in

Fiant aures tuz inten-

UA

montes : " unde veniet

dentes, "** in vocem depre-

]a i^

auxilium mihi.

cationis mez.

g

"Auxilium meum à Do-

Si iniquitates obferva-

gtus d

mino , ** qui fecit celum

veris Domine: ** Domi-

& terram.

730

ne, quis füftinebit ?

Non det in commoti-

Quiaapudte propitiatio

"T ,

(

.

D

E

jrin *

onem pedem tuum

eft: * & propter legem

neque dormiet, qui cu-

tuam fuflinui te Domine.

ítodit te.

Suflinuit antima mea in

llbm Q(W

*

bis P

Ecce non dormitabit,

verbo ejus

.

** fperavit

neque dormiet, "* qui cu-

anima meà in Domino.

40

ftodit Tfrael.

j

j

A cuftodia niatutina uf-

"U

' Dominus cuffodit te,

que ad no&dem, 7* fperet

TM

1ífrael in Domino.

f

Dominus prote&io tua,*

v

fuper manunmi dexteram

Quia apud Doómirum

;oteflns

tuam.

mifericordia $

z

EH

jon i

& copiofa

Per diem fol non uretd

apud eum redemptio.

te : ** neque luna per no-

Et ipfe redimet Ifrael ;

A

i

&tem.

ol

:(tn

** ex omnibus iniquitati-

Dominus cuftodit te ab

bus ejus.

d

ji"

Re-

g^

Officium Defun&orum.

4

dio tribulationis , vivifi-

E

Requiem eternam.

"Antipb. Siiniquitates ob-

cabis me : ^* & füper iram

grogenie

fervaveris Domine, Do-

inimicorum meorum, exe

tirenti

tendifli manum tuam, &

Teit

mine, quis füftinebit ?

faülvum me fecit dextera

du fio

Antiph. Opera manuum

tuarum , Bomine , ne de-

tua.

patos w

Dominus retribuet pro

Dipot

fpicias.

E

me ; * Domine, miferi-

P/almus 137«

cordia tua in feculum:

Tls,

Tiürien

(C'onfitebor tibi Domine

opera manuum tuarum ne

4n toto corde meo : *

defpicias.

nE

quoniam audifti verba oris

Requiem zternam.

du

mei.

"ntiph. Opera manuum

I

In confpedu Angelo-

tuarum , Domine, ne de-

f;wm, LE

rum pfallam tibi : ** adora-

fpicias.

Nordig f

YX. .Audivi vocem de

bo ad templum fandum

Sint f

tuum : & confitebor no-

colo dicentem mihi.

D H().&F(

1nini tuo.

&. Beati mortui , qui

VItID]

Super mifericordia tua,

in Domino moriuntur.,

uie

& veritate tua : ** quo-

Antiph. Omne , quo

Anhpl;

niam magnificalti füper

dat mihi Pater, ad me

üt ml

ómne nomen fancum tu-

veniet : & eum, qui venit

D&

um.

ad me, non ejiciam foras.

!1 me, 1

In quacumque die invo-

D

CANTICUM

cavero te, exaudi me : 7*

.M. Vi&Gc.

Pitr g

mmultiplicabis in

anima

-Etl

qmea virtutem.

agnificat "* anima mea

n lent.m(

Confiteantur. tibi Do-

mea Dominum :

Y 8

mine, omnes repes terra:

E« exultavit fpiritus me-

h

us : 3 jn Deo falutari

Y.A.

z* quia audiérunt omnia

.

verba oris tui,

meo.

Y E

Et cantent in: viis Do-

Quia refpexit humilita-

T

meu.

tém ancille fue :

X* ec.

mini: * quoniam magna

R

elt gloria Domini.

ce enim ex hoc beatam

: m

Quoniam excelfus Do-

me dicent omnes genema

tiones.

MA

minus, & hunilia refpi-

UM

cit: ** & alta à longé co-

Quia fecit mihi magra

kR

nofcit.

qui potens eft : "* & fan-

Si ambulavero in me-

ii

&um nomen ejus.

"M

E

Officium befun&orum.

$

Et mifericordia ejus à

&. Et cum fpiritu tuo.

nis , v

Oremus.

/

/

&lüpis

progenie in progenies , ?*

meyrm c

timentibus eum.

Abfolve, quefumus Do-

mine, animam famuli

um ,

F'ecit potentiam in bra-

fed d

chio fuo : ** difperfit íü-

tui IN. Sacerdotis (fffuerit)

perbos mente cordis füi.

ut defundus feculo tibi

sb t

Depofüit potentes de

vivat: & quz per fragili-

»mine, mgm'

fede : ** & exaltavit hu-

tatem carnis humana con-

miles.

verfatione commifit , tu

j fext

um tue?

. Efurientes implevit bo-

venia mifericordiffima pie-

nis : ?* & divites dimifit

tatis abflerge.

Per Do-

eternat

inanes.

minum noltrum JEíum

Sufcepit lífra€l puerum

Chriftum &c. 3», Amen.

Jper m

Requiem aternam

m !

fuum, ** recordatus mife-

dona eis Domine.

ricordie fuz.

Sicut locutus eft ad pa-

E. Et lux perpetua lu-

y vott'

ceat eis.

em mü]i'

tres noftros , ** Abraham,

& femini ejus in fzecula,

X. Requiefcant in pace.

moti,!

Requiem eternam.

J« Amen.

) mOl'iW'l

"ntipb.

Omne, quod

AD MATUTINUM

Onic,

dat mihi Pater, ad me ve-

ley ;;(' í

Imvitaterium.

a

g

niet: & eum, qui venit

ad me, non ejiciam fo-

Regem, cui omnia vi-

g ii

Xas.

vunt, ?* Venite adoremus,

n

. Pater nofter. fecretó,

. Regem, cui omnia vi-

Yrté

, Et ne nos inducas

vunt, "* venite adoremus.

in tentationem.

Pfalmus 94.

] ia

3e. Sed libera nos à ma-

) yuti

1o.

Wenite, exultemus Do-

,

ym

fl

Y. A porta inferi.

mino, jubilemus Deo

pe

£. Erue Domine ani-

falutari noflro : praoccu-

mam ejus,

emus faciem ejus in con-

g

p

L

W. Requiefcat in pace.

?

€

ffione , & in Pfalmis ju-

14

. Amen.

bilemus ei.

y

j

. Domine exaudi ora-

Regem , cui omnía vi

omnö g

tionem meam.

vunt, * Venite adoremus,

E. Et clamor meus ad

Quoniam Deus magnus

j m

6/

te veniat.

Dominus,; &

ex mag-

di

. Dominus vobifcum.

nus füper ommes Dcos;

quo-

9d*

CM

6

Officum Defun&áorum.

quoniam non repellet Do-

eis Domine: ** Et lux

timplü

hmore t

minus plebem fuam, quia

perpetua luceat eis.

in manu ejus funt omnes

Venite adoremus.

Doni

fines terre, & altitudines

jg

egem , cui omnia vi:

montium ipfe confpicit.

vunt, ** Venite adoremus.

, linios

Venite adoremus.

AU feR

IN L. NOCTURNO.

Quoniam ipfius eft ma-

oni

re, & ipfe fecit illud, &

Qf eoruy

aridam fundaverunt ma-

Antiph. Dirige Domine

Deus meus , in confpe&u

&um ;

nus ejus : venite adore-

tuo viàm meam.

Spuld

mus, & procidamus ante

r

filttteor

Deum

*

ploremus coram

P/almns $.

lii ag

Domino, qui fecit nos,

!s D

WEzrba mea auribus per-

quia ipfe eft Dominus

cipe Domine : * in-

Dtan

Deus nofter : nos autem

)

Af

tellige clamorem meum.

"m

populus ejus, & oves pa-

Íntende voci orationis

'tlnem

Ícum ejus.

mes, Rex meus & Deus

d

Regem, cui omnia vi-

meus.

Tum i

vunt, ** Venite adoremus.

Quoniam ad te orabo:

Ti

:Hodie fi vocem ejus

* Domine, mané exau-

l lite

audieritis, nolite obdura:

dies vocem team.

Ftant n

re corda veflra, ficut in

Mané aítabo tibi , &

E

J uj

exacerbatione

fecundüm

videbo :

^

quoniam non

ls

Ine

diem tentationis in defer-

4 plo

.

.

Deus volens iniquitatem

to

ubi tentaverunt me

tu es.

Qites

j!

patres veftri, probaverunt,

Neeque habitabit juxta

T t

*

'e

& viderunt opera mea.

te malignmus :

neque

i bengi

Venite adoremus.

permanebunt injufli ante

n

Quadraginta annis pro-

oculos füos.

Y ol

ximus fui generationi huic,

Odifti omnes, qui ope-

Md m

& dixi: femper. hi errant

rantur iniquitatem : "* per-

equi

corde: ipfi veró non co-

des omnes, qui loquuntur

A

gnoverunt vias meas, qui-

mendacium.

N DEIJS[

bus juravi in ira mea , fi

Virum fanguinum & do-

&U mO Y|

introibunt in requiem me-

lofum abominabitur bomi-

am.

Jnhpb.

nus:* ego autem in mul-

lie (

Regem, cui omnia vi-

titudine mifericordiz tu£

Wüm.

vunt, ** Venite adoremus.

in

domum

Introibo

H

n mmtc

Requiem aternam dona

tuam

?

adorabo - ad

tem-

Officium Defunc&orum.

7

2

"*

z

templum fan&tum tuum in

Pfalmus 6. -

timore tuo.

E d

DOmine, ne in furore

FTDUS,

Domine, deduc me in

tuo arguas me: ^* ne-

jufütia tua :

j r

** propter

que in ira tua corripias

G

inimicos meos dinige in

me.

confpe&u tuo viam meam.

Miferére mei Domine,

TURM.

uoniam non eft in

quoniam infirmus füm : "*

Ore eorum veritas: ** cor

fana me Domine, quo-

ij Dc)lr*

eorum vanum eft.

niam conturbata funt oífa

j cu

mea.

Af

Sepulchrum patens eft

guttur eorum, linguis fuis

Et.anima mea turbata

n j

DOÉ

NA

eft valdé

H

.

3* fed tu Do-

dolosé agebant

judica

illos Deus-

mine , usquequo *

quiis

jne ; n

Decidant à cogitationi-

Convertere Domine, &

bus füis, fecundüm mul-

erpe animam meam : *

fem m

d ortit

titudinem impietatum eo-

falvum me fac propter mi-

rum expelle eos: ** quo-

fericordiam tuam.

Veus &

niam irritaverunt te Do-

Quoniam non eft in

mine.

morte , qui memor fit

ii t

turi :* in inferno autem

suni d

E letentur omnes, qui

fperant in te: * in zter-

quis confitebitur tibi?

r

num exultabunt, & habi-

j

aboravi in gemitu

j !

tabis in eis,

meo, lavabo per fingu-

quon'

Et

loriabuntur in te

las no&es le&tum meum :

ii

R

omnes , qui diligunt no-

E

lacrymis meis flratum

men tuum: ^* quoniam

binbit i

meum rigabo.

MP

tu benedices jufto.

'Turbatus eft à furore

Domire, ut fcuto bo-

Oculus meus

H

.

AX

RA

invete-

TL

nze voluntatis tuze "* coro-

raviinter omnes inimicos

náfti nos.

meos,

d

15i qu

d

[

Requiem zternam.

Difcedite à me omnes,

at 5

4ntiph. Dirige Domi-

qui operamini

iniquita-

u

ne Deus meus, in confpe-

tem : ** quoniam 'exaudi-

€&tu tuo viam meam,

vit Dominus vocem, &e-

yimuri

Antiph. Convertere Do-

tüs mei,

apitu

mine , & eripe animam

Exaudivit Dominus de-

A^

m 1

meam : quoniam non eft

precationem i meam :

l.lc()l'dïw

in morte, qui memor fit

Dominus orationem me-«

d

tui.

:

am fufcepit.

,j ^

p

Eru-

p*

$

Offidum Defun&orum,

ony

Erubefcant, & contur-

Exurge Domine in ira

Ypit

bentur vehementer 'omnes

tua: * & exaltáre in fini-

inimicl] mei : ?* conver-

bus inimicorum meorum.

fitm ip

tantur, G ernbefcant val-

dcenda

Et exurge Domine De-

Confi

dé velociter.

us meusin pracepto , quod

andm

Requiem eternam.

mandafli : * & fynagoga

T

"Antipb. Convertere Do-

populorum circumdabit te,

du al

mine , & eripe animam

Et propter hanc in al-

tfneam : quoniam non eft

tum reoredere : ** Domi-

Kequ

hiij

in morte, qui memor fit

nus judicat populos,

at it]e

£ui.

Judica me , Domine,

"ntiph. INe quando ra-

fecundüm juftitiam meam:

lm q0n

7** & fecundüm innocen-

Yte Qu

piat üt leo animam meam,

j

dum non eft, qui redimat,

tiam meam fuper me,

pl

neque qui falvum faciat.

Confumetur

nequitia

i. Em

mis Orun

Pfelmus 7.

peceatorum , & diriges ju-

Omine Deus meus in

Óftum: ** fcrutans corda &

At f

te fperavi : "* falvum

renes Deus.

D

me fac ex omnibus perfe-

Juftum adjutorium me-

1f

quentibus me , & libera

um à Domino, ** qui fal-

me.

vos facit rectos corde.

Dd

t

INe quando rapiat üt

Deus Judex juftus, for-

leo animam meam, :**

tis, & patiens: ** nun-

Qid

flfias

dum non eíl, qui redi-

quid irafcitur p

er fingulos.

mat, neque qui falvum

dies:

li

ls

faciat.

Nifi converfi fueritis,

in: Vit

UT i

Domine Deüs meus , fi

gladium fuum vibrabit ; "*

, Vr

feci iftud , ** fi eft iniqui-

arcum fuum tetendit , &

tas in manibus meis:

paravit illum.

Cl

$i reddidi retribuentibus

i ls

Et in eo paravit. vafa

WCV (

mihi mala , ** decidam

mortis: "* fagittas fuas

meritó ab inimicis meis

ardentibus effecit.

h

0s f

jnanis.

E

AUl

m

Ecce parturit injufti-

i&

Pérfequatur inimicus ani-

tiam : "* concepit dolo-

hg

mam meam, & compre-

W

füy

