innumerabiles infidiz , ubi

d d

Eati Ignatii dies, cu-

quotidiang' folicitudines,

mmina

B

jus

eflivitatem ce-

ubi perpetua, fibíque fuc-

dj

lebramus , ad ipfius re&é

cedentia mala fünt, innu-

ER

fa&orum enarrationem lin-

meros ex omni parte do-

d N&d

uam noftram evocavit :

f

lores afferentia, Paulus di-

Q d

iquidem Beatus ifte ad

xit, fieri pofIe , ut femper

lgt

"

tranquillam,omnísque per-

gaudeamus, fi quis paulu-

Tirts

j

l]üm ex rerum mundana-

turbationis expertem ví-

d ed

tam tranfüt : eóque navi-

rum flu&ibus erexerit ca-

lm ]

gium appulit, ubi dein-

put, vitámque fuam redé

"ts i

ceps non poterit metuere

compofüerit : multó ma-

l. Q

naufragium, nec ullam ani-

gis, poftquam hinc demi-

mi perturbationem , aut

Pal

graverimus , facilé com-

fü hs E

dolorem. Et quid mirum

potes erimus ejus boni,

Vhtis

eft, fi locus ille purus eft

cüm hac ommnia fublata

KU

ab omni moleftia animi,

fuerint, adverfa valetudo,

hï(]mm

cüm Paulus hominibus ad-

morbi, peccandi materia,

hucin hác vita degentibus

ubi non eft meum ac tu-

Iml

Á

loquens dicat : Semper gau-

um, frigidum illud ver-

Mf

dete , fine intermiffione

bum, & quidquid eft ma-

orate :

lorum in vitam nofílram

M

E. Honeftum fecit il-

On*ma

invehens, innumeráque gi-

D.

lum Dominus, & cuftodi-

gnens bella.

vit eum ab inimicis , & à

r

3.. Ama-

um

Officium S. P. Tgnatii infrs Annum,

217

vtl

R. Amavit eum Do-

am: ^* Quia te vidi ju-

li dintis

minus, & ornavit eum, -

ftum coram me ex omni-

ftolam glorie induit eum:

bus

entibus.

dedust )

* Et ad portas paradifi co-

Y: Iíte elt, qui contem-

ronavit eum.

asl

pfit vitam mundi, & per-

regn j

. Induit eum Domi-

venit ad caleflia reena.

nus loricam fidei, & or-

Quia. Gloria Patri. Quia.

) V.

navit eum. . Et ad portas.

IN TIT. NOCTURNO..

Leaio V.

li rt

Le&io S. Evangelii fecun-

il

Uamobrem maximo-

düm Lucam.

m

pere

ratulor hujus

Leàio VII. Cap. 1o.

ii i

Sanüi felicitati, quód,

jfona, d

quamquàm translatus eft,

N illo tempore, Defig-

jl

I

navit Dominus & alios

atque hanc, que apud nos

nf

eft, civitatem reliquit, ta-

feptuaginta duos, & mifit

Olb

men in alteram adfcriptus

illos binos ante faciem fu-

|

fiqu

elt civitatem , nempe Dei:

am in omnem civitatem,

int, i

& digreffus ab hac Eccle-

& locum, quó erat ipfe

fia, ad illam pervenit,

yui pute

venturus. Et reliqua.

, Dub

que eft primogenitorum

f.t fæ]"ï

defcriptorum in cclis, ac

De Homilia S. Gregorii

Papsz.

f qire

reli&is hifce feftis, tranfüt

m m

ad celebritatem Ancelo-

Ex Hom. 17. zn Evang.

; t

rum. Etenim quód & ci-

Iffis autem Pradica-

; fium

vitas furfum fit, & Eccle-

toribus , quid dicat,

fia, & celebritas

)

audi

audiamus. Meffis quidem

Paulum dicentem: Accef-

J

multa , operarii autem pau-

iv

fillis ad civitatem Dei vi-

[u!

' Ad meffem multam

ventis , Jerufalem czle-

operarü pauci funt, quod

; g

m »

ftem, & KEcclefiam primi-

fine gravi morore loqui

fj vl

tivorum , qui confcripti

non poffumus : quia etfi

funt in celis, & ad mul-

funt, qui bona audiant,

yli i

torum -millium Anoelo-

jam 4

defunt tamen , qui dicant.

Y

rum frequentiam.

Ecce mundus Sacerdoti-

E. Hfte homo perfecit

yid df

f

bus plenus eít, fed tamen

goi

omnia, quz locutus eít ei

in mefle Dei rarus valdé

Deus , & dixit ad eum:

invenitur operator : quia

imera'qüeï

Ingredere in requiem me-

offidum quidem facerdo-

tale

$

"

2x$

Offidum $; P. Ignatii infra Annum.

tale fufcipimus , fed opus

unt, ad lacerandos fübdi-

Qum t

officii non implemus. Sed

tos

inardefcunt , terro-

mh

penfate F'ratres chariflimi,

rem poteílatis exhibent,

fl tüj

penfate, quod dicitur :.R. o-

& quibus prodelle debue-

gate Dominum meflis, ut

rant , nocent.

Et quia

ülu ma

Yéttum

Tnittat operarios in mef-

charitatis vifcera non ha-

'GIOI üm

fem fuam.,

Vos pro no-

bent, Domini videri ap-

Yaf

bis petite, ut digna vobis

petunt , Patres fe eife mi-

li, f

operar valeamus , ne ab

nimé recognofcunt, humi-

ln reg

exhortatione lingua tor-

litatis locum in eiationem

dominationis

immutant.

AMfüm

peat,ne poftquam przdi-

3 priv

cationis locum füfcipimus,

Etífi quando

extrinfecus

apud juftum: judicem no-

intrinfecus

l qu

blandiuntur ,

ts g

1tra nos taciturnitas addi.

fieviunt.

De

quibus aliàs

Wüg (

cat

Veritas dicit ;

Veniunt

ad vos in veltimentis ovi-

Q me

4 Bc Ifte eft, qui ante

X Un

Deum magnas virtutes

um ,intrinfecus autem fint

Vi por

l

operatus eft, & de omni

lupi rapaces.

i

corde füo laudavit Domi-

E. Sint lumbi veftri

num

** Ipfe intercedat

precinéi, & lucernz ar-

DN

dentes in manibus vefllris:

pro peccatis omnium po-

pulorum.

* Et vos fimiles homini-

Y. Eccehomo fine que-

bus expe&antibus Domi-

Val

Que hg

rela, verus Dei cultor,

num füum, quando rever-

abílinens fe ab omni ope-

tatur à' nuptiis.

Aügufh,

re malo, & permanens in

LURU

. Vigilate ergo , quia

innocentia fua.

Ipfe in-

nefcitis, qua hora Domi-

tercedat.

nus velter venturus fit. Et

MENS

Le&io VIH.

vos. Gloria Patri. : Et

voS.

Á

d utinam, fi ad pra-

SE

Leüio IX,

h]A

dicationis virtutem

non fufficimus , loci no-

ntra que omnia

Ri o

f

officium

innocentiá

Co

confiderandum no-

WL

vite teneamus, iNam füb.-

bis eft, quia ficut agni in-

ditur : Ecce ego mitto

ter lupos 'mittimur, ut

fenfum fervantes innocen-

Im s

xos ficut agnos inter lu-

OS

Multi autem , càm

tie, morfum malitie non

Ym ,

regiminis curam füufcipi.

habeamus, Qui enim lo

cum

Vd a

Ut

Officium S. P. Ignatii infra Annum.

219

idos fd

Le&io IV.

cum przdicationis füfcipit,

, t

mala inferre non debet ,

s exa

fed tolerare : ut ex ipíà

Ui San&orum meri-

ls db

fua.manfüetudine iram fz-

ta religiofa charita-

, Bu

vientium mitiget, & pec-

te miratur,

uíque juíto-

x m

catorum vulnera in aliis,

D

rum glorias frequenti lau-

niviti?

ipfe affli&ionibus vulnera-

de colloquitur, eorum mo-

sfedin

tus, fanet.

Quod tunc

res fan&tos, atque juflitiam

Jont hs

bené re&or exhibet, cüm

imitetur: quoniam , quem

3 ditunz

fe ipfum diligere per amo-

dele&at San&i alicujus me-

n

rem privatum nefcit ; cüim

ritum, delectare debet par

) £

cirea cultum Dei obfe-

nulla , que mundi funt , ap-

]

petit; cüm terrenz cupi-

quium : quare aut imitari

2 UUR

u

ditatis

oneribus

nequa-

debet, fi laudat : aut lau-

j Ya

quam mentis colla fuppo-

dare non debet, fi imitari

Tmentis 0*

nit.

Unde & fübditur:

detre&at: ut, qui alium

satum i

nolite portare facculum.,

laudat , laudabilem fe red-

'Te Deum laudamus.

dat :

& qui Sancorum

i

merita admiratur, mirabi-

- J

MENSE MAJO, &

lis ipfe vite fanchtate red-

nibus o

JUNIO.

datur. INam Íi propterea

sile lod*

igi-

Le&iones dicuntur illz,

juftos, fidelésque . dil

yis A5

quze habentur in die ll.

mus, quód in ipfis ju

j

i«

tiam, fidémque füfpicimus,

qumdo n

Augufti,tertia infra O&av.

J

ag. 208.

poffumus nos quoque effe,

T f

quod funt, fi faciamus ip:

fi, quod faciunt.

la Uf

mmms. flï, FD

MENSE JULIO, &

&. Honeftum fecit il

D *

AUGUSTO.

lum Dominus, & cufto-

divit eum ab inimicis, &

»

In I. Noáurno, de Scri-

à fedudoribus tutavit il.

ptura Occurrente,

]um: * Et dedit illi cla-

T [

INIL NOCTURNO,

ritatem zternam.

ergndllm

4f

NC. Juftum deduxit Dos

fict

Sermo S.

oannis : Chfyf

mllllmw'

foftomi.

À

minus per vias rectas, G

À j

oftendit illi re

gnum Dei.

Serm. de Mart. tom. 3.

Ext dedit,

At P

Quód aut imit. eut. non laud,

Te&io

2"1 gt

220

Officium S. P. Ignatii infra Annum.

Le&io V.

ifiri habentur : & quibus

eruditi Confeffores fortif-

ls

Eque enim difficile

fimi pugnant, Miartyres

Nl

nobis eft, quod ab

perfedi triumphant, &

|

j

fis geritur, imitari, cüm

Chriftiani femper exerci-

s

n

e precedenti exemplo

tus diabolum Deo arma-

tilt d

ab antiquis talia gefta con-

ti debellant.

In iflis fem-

(n i

fpicimus , ut non ipfi ali-

per pares virtutes , diffimi-

Tim

orum zmuli redderentur ,

les pugnae, gloriofe vi-

t if

fed &mulandz virtutis fe-

&ortz.

Unde tu Chrifli-

AA

ipfos nobis preberent ex-

ane delicatus es miles, fi

emplum

ut, dum nos

putas te poffe fine pugna

) Hq

ex ipfis, & ex nobis alii

vincere ,

fine certamine

I H

proficiunt : fic Chriftus in

triumphare. Exere vires,

fuis femper fervis in Ec-

fortiter dimica, atrociter

lg

clefia fanc&a laudetur. Un-

in prxlio ifto concerta.

m

de ab origine mundi in-

Confidera pa&um, condi-

Ts d

nocens Abel occiditur,

tionem attende, militiam

QU

Enoch Deo placens trans-

nofce : pactum quod, fpo-

f f

fertur, juftus No& inveni-

pondifli ,

conditionem,

taj) 1f

tur, Abraham fidelis pro-

quà acceffüifli , militiam ;

&l

batur, Moyfes manfüetus

cui nomen dedifli.

V2 for

dignofcitur : JEüs caftus,

B. lfte homo perfecit

T6 vida

David lenis, Elias acce-

Og (en

ptus, Daniel fan&us , tres

omnia, que locutus eft ei

li

Deus, & dixit ad eum:

AIIO )

puer vi&ores redduntur.

Ingredere in requiem me-

lm ]

R. Amavit eum Domi-

1 y

nus, & ornavit eum , fto-

am : "* Quia te vidi ju-

:

Jam

lorie induit eum: *

ftum coram me ex omni-

I,adu

bus gentibus.

i Qua

Et ad portas paradifi co-

x.ltgm

ronavit eum.

W. Ifte eft , qüi con-

. Induit eum . Domi-

tempfit vitam mundi, &

j

WO 1

nus loricam fidei, & or-

pervenit ad czleftia regna.

h la

navit eum.

Et ad por-

uia te.

Gloria Patri.

tas.

Quia te.

iU

j

Le&io VI.

IN II. NOCTURNO.;

Q

PoftoliDifcipuliChri-

D

A

Le&io S. Evangelii fecun-

QOtde i

fti, credentium ma-

düm Lucam.

Leaio

u

221

H

Officium S. P. Ignatii ihfra Aunum.

ZH

l

"

]

pro peccatis omnium po-

ffors lr

Le&io VII. Cap. 1o.

ulorum.

t, Muf

NN iflo tempore: Defi-

Y.. Eccehomo fine que-

navit Dominus &

mplat, i

rela, verus Dei cultor, ab-

mp d

alios feptuaginta duos, &

fünens fe ab omni opere

Deo m

mifit illos binos ante fa-

malo, & permanens in in-

Toifisie

ciem füam, in omnem ci-

nocentia fua. lpfe inter-

tits ls

vitatem & locum, quó

cedat.

]onof Y

Et

erat ipfe venturus.

je t (

reliqua.

Le&io Vi1IR

133

M

ploremus Jeremiz 1a-

De Homilia S. Gregorii

[e f

apa.

]

chrymas.

Quomodo

y u

Obfícuratum eft

aurum ,

Tyee v

.Ex Hom. 17. z2 Evang.

mutatus eft color opti-

ja, 1

Ed quomodo nos vi-

mus, difperfi funt lapides

h) Qonat.

tam corrigere válea-

San&uari in.capite om-

m

mus alienam , qui negli-

nium platearum ?. Aurum

jg, ml

gimus nollram

Curis

quippe obfcuratum eft :

enim fxcularibus intenti,

quia

Sacerdotum — vita,

j quOdJPï'

tantó infenfibiliores intus

od

quondam per gloriam vir-

efficimur, quantó ad ea

tutum clara,nunc per acti-

n

qua foris funt, ftudiofio-

ones infimas oftenditur re-

wiil

res videmur. Ufu quippe

proba.

Color 'optimus

o p* FE

cure terrene à caleíli de-

eft mutatus : quia ilte fan-

locunlï [

fiderio obdurefcit animus:

&Htatis habitus per terre-

d 4| m

& dum ipfo ufu durus ef-

na, & abjeé&ta opera ad

sgiim ?*

ficitur per actionem fzcu-

ignominiam defpedionis

g

li, ad ea emolliri non va-

venit. Lapides veró San-

9t QXOF:

let, qua. pertinent ad cha-

Quarii

intrinfecüs

habe-:

ritatem

ei.

Sacerdos

bantur , nec fumebantur in

Y

ii

enim non diflat à populo,

fümmi Sacerdotis corpo-

; mun

i

quando nullo merito vi-

re: nifi cüàm Sanda San-

jetium

te fue vulgi tranfcendit

&orum ingrediens, in fe-

jorà /

a&ionem.

creto fui

ó

onditoris appa-

EK. Ifte eft, qui ante

rebat.

eum .magnas

j

virtutes

B. Sint lumbi veftri

operatus eft, & de omni

precinci , & lucernz ar-

corde fuo laudavit Domi-

dentes in manibus veftris:

ngelii d

num

r

.

jcatt

** Ipfe intercedat

7* Et vos.fimiles homini-

bus

jl

222

Officium S. P. Ignatii infra Annum.

bus expectantibus Domi-

Lectio. IV.

num fuum, quando rever«

ü

tatur à nuptiis.

Uantum autem fit

Y. Vigilate ergo , quia

pietatis argumen-

ü

nefcitis, qua hora Domi-

tum , quód Deus illum

Ti ER,

frud

nus veller venturus fit.

tanto magiftratu. dignum

Et vos' fimiles.

Gloria

judicárit, audi

Chriftus

yviti

Patri.

Et vos fimiles.

excitatus à morte, quid

lii t

n fed

dicit Petro ? Poltquam

eum interrogáffet :. Petre,

f

"«àio IX.

amas me? [Isque refpon-

g

Os é

Uis, &

o fümus lapi-

diffet : 'U'ü Domine fcis,

des

s

ané&uari, qui

quód amo te : dicit illi:

uhi N]

&pparere femper debemus

Si dilipis me, pafce oves

gram [

in fecreto Dei: quos nun-

meas.

Hoc autem dice-

&tipo

quam neceffe eft foris

bat ; non folum, ut nobis

L'l;»,jït, al

confpici, id eft,nunquam in

certiffimé declararet, quan-

Tanfr

extraneis actionibus videri.

topere ipfüm diligeret Pe

r p

Sed difperfi funt lapides

trus; verüm etiam, ut pa:

Dd

San&uarü in capite om-

làm faceret, quantami ha:

une, ]

nium platearum : quia hi,

beret bénevolentiam ers

ts (

T

qui per vitam bonam, &

ga fuas oves, ltaque; fi

orationem intus

femper

quis voluerit illi commens

Q ill

effe debuerant, per vitam

datus effe, curam habeat

Dl

reprobam foris

vacant;

ovium illius, publicam

k

Ejce jam peneé nulla eft

quarat utilitatem , fratrum

UT

fieculi actio , quam non $a-

fuorum faluti profpiciat.

i amw

eerdotes adminiflrant,

5

oneftum fecit il:

TEïHd

'Te Deum Laudamus.

Vav [i]

1um Dominus , & cufto-

divit eum ab inimicis ; &

V' II]w

MENSE SEPTEMBRI

à fedu&oribus tutavit il«

1 p

& OCTOBRL

Íum :

* Et dedit illi cla-

D

Eelm

IN 1. NOCTURNO.

hs

"i

ritatem aternam;

Lecdiones dé Scriptura

Wi Juftum deduxit Do-

Occurrente.

minus per vias redas, X

IN À. NOCTURNO.

oftendit illi regnum Dei;

Et dedit.

joannïs Chr

"n

äerfüo S.

oftomi;

?.

WmmaJ

Le&a10

m,

425

Officiuin S. P. Ignatii infra Annum.

lVa

Ledio V.

nibus feipfos mundo cru-

cifixerunt, quo pro viribus

- um

Ullum enim

offi-

Ecclefiarum . prafe&os ad-

cium hoc Deo ca-

j äl'gllIRï

juvent , horümque curas le-

D i

rius eft, & ob id alicubi

niant precibus, concordiá,

dicit: Simon, Simon, ex-

chàritate ; fcientes, quód

n i

H

petivit te Satanas, ut cri-

nifi modis omnibus opi-

t d

braret te, tamquam triti-

tulentur iis, qui tot peri-

cum, fed ego rogavi pro

t Dl

culis objiciuntur, per gra-

ii

te, ne deficiat fides tua:

tiam Dei, tótque negoti-

quid igitur hujus folicitu-

orum curas fuftinent, qui-

Id

Joni t

dinis, cureque premium

buscunque poffunt ratio-

P dlü*ï

mihi rependis ? Eandem

nibus auxilientur, quamt

curam quam nobis impen-

j Pzræ "

quam procul habitantes ,

- quiam

dit, repofcit : nam & tu,

& vi&us fors ipfis periif-

inquit, aliquando conver-

fet, & tota in fcopulum

im, t

füs confirma fratres tuos.

p Qu

impegiffet fapientia,

INeque prorfus alia res eft,

B. Ifte homo. perfecit

| d&g&ïet í

quz perinde declaret, do-

omnia, quz locutus eft ei

atf

vt ^

ceátque , quis fit fidelis, &

Deus, & dixit ad eum :In-

amans Chrifüi, quàm fi

gredere in requiem meam:

olentit f

fratrum curam agat , pró-

3* Quia te vidi juftum co-

. fu.

que illorum falute

iil m

g erat

ram me ex omnibus gen.

folicitudinem.

tibus.

w

BR..Amavit eum Do-

, p

Ji

W. lfte eit , qui con-

minus, & ornavit eum,

tempfit vitam mundi, &

t futí

ftolam gloriz induit eum:

; ol

1]

* Et ad portas paradifi co-

pervenit ad ccleftia regna,

uia fe vidi.

my

ronavit eum.

Gloria Pa«

tri. Quia te vidi.

T

. Induit eum Domi-

i

JN IU. NOCTURNO,

T0

nus loricam fidei, & or-

navit eum,

Et ad por-

Qul i

tas,

Le&io S. Evangelii fecurt

yim

düm Lucam.

Le&io VL

1 d

is 9^

uäiü æ*lïa CJPJ 19,

H

ZÉ« ommtes audiint;

ggnum ;

& Monachi, qui

N illo tempore: Deft-

montium oceupárunt ca:

i gnavitDominus &alios

cumina, quíque miodis om-

feptuaginta duos , & mifi£

QU

M

illos

j

224

Officium S. P. Ignetii infra Annum.

illos:binos ante faciem

Y. Ecce homo fine que-

fimi

fieit

fuam in

omnem civita-

rela, verus Dei cultor, ab-

tem, & locum, quó erat

Ítinens fe ab omni opere

filote

& 3

ipfe venturus. Et reliqua.

malo, & permanens in in-

nocentia fua. lpfe.

yent

Homilia S. Ambrofii

[2

Epifcopi.

Taedio VIIE

UET

Lib. 7. im Lucam.

On vireas in manu

1dis ey

jubentur tollere A-

taim (

quem movet, qua ra-

SI

tione in ZEgypto cal-

poftoli.

uid eft virga;

VAE

ceati jubentur edere ag-

nifi proferende poteftatis

V.V

num, Apoftoli autem fr-

infigne , & ulcifcendi in-

ts j

he calceamentis ad pr&di-

ftrumentum doloris* ergo

i5 vd

humilis Domini (in hu-

4 YOS,

candum Evangelium diri-

militate enim

D

untur : is confiderare de-

judicium

bet, quia in ZEgypto pofi-

ejus füblatum eft) humi-

tus debet adhuc morfus

la

lis, inquam , Domini pra-

cavere. ferpentis

multa

ceptum difcipuli ejus hu-

li

"

enim venenain ZEgypto,

militatis officüis exequun-

C

Ts

tur: eos enim mifit ad fe-

& qui in typo Pafcha ce-

"E

lebrat, patere poteft vul-

minandam fidem , qui non

Fs e

neri , qui autem minifter

cogerent , fed docerent:

fs o

ell veritatis , evitat vene-

nec vim poteflatis exerce-

tituny

nà4, non trepidat.

Et ut

rent, fed do&trinam humi-

f ii

fitatis attollerent.

Habet

fcias hoc verum effe, ipfe

t

Dominus ait : Excce dedi

tamen, quos & cum vir-

lt g

3, Apoltolos miferit, fi-

i bip

vobis poteftatem calcandi

fuper ferpentes , & fcor-

cut Paulus teflificatur d'i-

*

m

piones, & füpra omnes

cens

.

Quid vultis : m

tgtm' Tt

virga veniam ad vos, an

virtutes inimdci , & nihil

vobis nocebunt,

in charitate, & fpiitu

. 4 e. sHfle . eft. ,. qui . ante

manfuetudinis? Hanc vir-

"virtutes

am etiam & "Timotheo

Deum magnas

operatus eft, & de omni

dedit Apoftolus, dicens:

corde füo laudavit Domi-

Argue , obfecra , increpa:

num : "* Ipfe intercedat

aut fortaffe ante paflio-

pro peccatis omnium po-

nem Domini, quz nu-

tantium populorum corda

—?ulorum.

firma-

W.

Officium 8: P. Ignatii infra Antlum,

225

mofinea

firmavit , neceffaria fola

fitabo in virga iniquitates

« il

fuerit manfüetudo , poft

eorum.

In novo autem

paffionem correptio ?

o o

fe ipfüm obtulit , ut igno-

us

J. Sint lumbi veltüi

fcefet univerfis, dicens:

hi

precindi, & lucerng ar-

Si me quzritis, finite hos

dentes in manibus vellris:

abire.

Sed & Paulus vir-

VL

* Et vos fimiles homi-

gam quidem minatur , fed

s ii

nibus expe&antibus Do-

in fpiritu manfuetudinis

r tll

minum fuum, quando re-

vifitat delinquentes. De-

i d

vettatur à nuptiis.

nique ut fcias , mitem' ef-

la p

W. Vigilate ergo , quia

fe Do&orem , eorum ip-

ul

nefeitis , qua hora Domi-

forum, quos arguit, con-

nus vefler venturus fit.

futit voluntatem-

Quid

dohm4

Et vos. Gloria Patri. Et

miti ( "' ;

]

vultis , inquit, in virga

p J

(VOS.

veniam ad vos, an in cha-

ritate & fpiritu manfüetu-

»d) !ï'"ff

' Leaio IX;

ominy

dinis? Semel virgam di-

"AErté mulceat Domi-

xit, bis mitiora fübjecit,

pl qs

nus, increpet Pau-

adjiciens

manfuetudinem

jdis u

Jus : füádeat, qui poteft

charitati.

pe&ora etiam dura molli-

'Te Deüm laudamus.

idem J q

fel d

arguat, qui non po-

E

ie

univerfa fuadere, Vir-

MENSE NOVEMNRI,

wfats d

gam igitur Paulus ex do-

& DECEMBRI.

r

pretl

&rina legis affumpferat ,

1u ]. No&urno, deScri-

legerat enim

Qui par-

ptura occurrente.

j & am

cit baculo, odit filium fu-

Leaiones II &III: No;

js f

um : & ideó Dominus in

éturni uti fuprà in die O«

ia

veteril'eftamento ait: Vi-

ji i

étava S. lgnat,ii.*pag. zlf-

i adw

jl

if

i

T]m j

!

Y

4

bxcxncl)

"

olis, P

PU

*

Üj

*«

d

tet,l

4

E

anti ]

m;q

J

afonin

FE-

226

Officium S. Francifa Xaveri..

hus ci

EES LUM

dium

qu m

10 2

fl

S. FRANCISCI

lt «

let;

« XAVERII,

t

k

ÍIndiarum Apoftoli , Confetloris,

k Hi

àn D

Die 11L. Decembris.

d ew

Duplex II. Claffis cum Octava.

W

feïïuäþ

x

A|ID VESPERAS.

prà in Fefto S. Ignatii

ltem

V

D

Omnia ut in Feíto S.

p^g. 197-

Ts pel-

P. N. lgnatii , exceptis ,

INII. NOCTURNO.

Oi j

qux hic propria notantur.

Leàio IV.

lg,

*

Oratio.

Rancifcus in Xaverio

Eus, qui Indiarum

Diccefis Pampelo-

entes beati Fran-

nenfis nobilibus parenti-

(

cifdi predicatione, & mi-

bus natus, Parifiis fan&o

Phunen j

raculis Ecclefie tue ag-

Jonatio fefe comitem &

Ti '

gregare voluifli : concede

& difcipulum junxit. ipío

ET

propitius ; -ut cujus glori-

Magiftro eó brevi deve-

as v

ofa merita veneramur, vir-

nit, ut in rerum divina-

Du) po

tutum quoque imitemur

rum contemplatione defi-

d ]

exempla.

Per Dominum

xus, à terra aliquando füb-

hjem

noftrum.

limis elevaretur: quod illi

facrificanti coram pop

l

fs

Commemoratio Ferie

W

Adventüs tantüm.

multitudine aliquoties eve-

b

nl

nit.

"Has animi delicias

l

T (en

AD MATUTINUM,

magnis fui corporis cmu-

N

In I. No&urno Le&io-

ciatibus merebatur. JNam

Itüy

NT

interdi&o fibi non carhis

n g

nes de Libro Sapientiz.

folüm, & vini, fed panis

juftus, fi morte, Ut fu.

quoque triticei ufu , vili-

Omate 1

us

"r

Officium S, Franeici Xaverii,

227

bus cibis vefci folitus , per

fuà linguá loquentem au-

biduum fübinde, triduiime

divit.

Provincias innu-

que omni prorfus alimen-

to abfítinuit.

Ferreis in

meras pedibus femper, &

fepe nudis, peragravit.

fe flagellis ita feviit, ut

Fideni Japonie, & fex aliis

t

Íepé copiofo cruore difs

Regionibus invexit. Mul-

flueret ; fomnum breviffi-

ta centena hominum mil-

mum humi jacens carpe-

lia ad Chriftum in Indiis

bat.

convertit

19

(

5

?

magnósque

f

E. Honeftum fecit il.

Principes, Regésque come

lum Dominus, & cufto-

vit,

plures facro F'onte expia-

divit eum ab inimicis ,.&

Et cüm tam maena

à fedu&toribus tutavit il-

pro Deo ageret, ea erat

n

lum: * Et dedit illi cla«

humilitate, ut fando lg«

ritatem aternam.

natio , tunc Prepofito fuo,

"Ts

Y. Juftum deduxit Do-

flexis genibus fcriberet,

M

minus per vias rectas, &

FR« Ámavit eumdi Domis

olleridit illi re.

gnum Dei,

nus, & ornavit eum; fto-

quy

Et dedit,

lam eglori& induit eum : **

m Wl

Et ad portas paradifi co-

"T

Leto V,

ronavit eum.,

$ aulfleritate ac fan«

. Induit eum Domi-

dit pui

ilibus P*

Vlt

&itate Apoftolico

nus loricam fidei, & or«

muneri jam maturus, cüm

p L

[6)

annes T'ertius Lufitaniz

navit eum, | Et ad portas,

j p

Ledio Vb

k

ex aliquot nafcentis So-

n )WL

yel

cietatis viros à Paulo T'er-

Une dilatardi Evan-

"

gt Ü

tio pro Indiis poftuláffet,

gelii ardorem, mul-

fanci Ienatii hortatu ab

titudine & excellentià mi-

t ]atw MM

eodem

ontifice ad tan-

raculorum Doiniüus robo-

jip

tum opus cum Apoftolici

ravit;

Ceco vifumi red«

retur f j

Nuntit poteftate deligitur,

didit.

'"Tantuim marinz

eoran "

) ahqugnbl

0 appulfus, illicó varia-

aque figno Crucis con-

rum Gentium difficillirnis

vertit in dulcem , quan-

anun P

& variis linguis divinitüs

Corp(]n-

tum quingentis vectori-

inftru&us apparuit. Quin

bus , qui fiti adigebantur

tU

n

eum quandoque unico idi-

ad mortem, diu füffecit ;

j

omate ad diverfas Gentes

Jl f

1

quà in varias quoque re-

soncionantem unaqueque

gri plu-

"m

;c;iones afportatà, 2

rimi

228

. Officium S. Francifci Xaver'iia

rimi fubitoó curati funt.

na. Quia te.

Gloria Pa-

multg

Plures mortuos revocavit

tri. Quia te.

Ttopit

ad vitam ; inter quos pri-

IN III. NOCTURNO.;

)l

Dim :

die fepultum erui juffum

é tumulo fufcitavit, duós-

Le&io fan&i Evangelii fe-

Qpttatis

cundüm Marcum.

ttde f

que alios, dum efferren-

tur, apprehensà eorum

Lectio VII. Cap. 16.

u yE

manu, parentibus € fere-

p

tro vivos reflituit.

Pro-

N illo tempore : Dixit

g.

phetiz fpiritu paffim afHla-

]Efus difcipulis fuis:

VE«

Euntes in mundum uni-

tus, plurima, & loco, &

N

tempore remotiíffima enun-

verfum, predicate Evan-

ilinen:

tiavit. Demum in Sancia-

gelium omni creaturz. Et

imdo,

reliqua.

H0Cent

no Sinarum lnfíüla, die

fecunda Decembris obiit

At

- Homilia S. Gregorii

plenus meritis, laboribüs-

Demor-

Papa.

I

que confe&tus.

tui cadaver viva calce per

Homilia 29. im Ewemgelia

In

multos menfes bis obru-

pofk initium.

]

[

tum, fed penitus incorru-

d."ülim Y

tum, odore & fanguine

Oteft' omnis creaturg

* um

nomine omnis natio

manavit; et, ubi Mala-

lod

cam delatum eft, peftem

gentium defignari. Anté

[u| gmm

£eviffimam confeftim, ex-

etenim di&um fuerat, in

301 vey

tinxit.

Denique ubique

viam gentium ne abieritis;

l cred

terrarum novis, maximís-

nunc autem dicitur : Pra-

Ts fie

dicate omni creatura : ut

que fulgentem miraculis,

qui Yen)

Gre

orius Decimusquin-

fcilicet priüs à Judza Apo-

COndemm

tus

s

ané&is adícripfit.

Ítolorum repulfa przdica-

Tuspis

tio tunc nobis in adjuto-

E.. lfte homo perfecit

Am dj

omnia, quz locutus eft ei

rium fieret , cüm hanc il-

]

;

Deus, & dixit ad eum:

la ad damnationis.füz te-

(

: du

Ingredere in requiem me-

ftimonium füperba repu-

t*,'ägt V

am : "* Quia te vidi ju-

liffet. Sed cüm difcipulos

v

L

M in

ftum coram me ex omni-

ad

redicandum Veritas

à [

bus

entibus.

mittit, quid aliud in mun-

. Ifle eft, qui con-

do facit, nifi grana femi-

Ril

:?Hhadicit,.

&

nis fpargit? & pauca gta-

Yüw

tempfit vitam mundi

:

t f

pervenit ad codleilia reg-

na mittit in femine, ut

mui«

" Q

.

Officium S. Francifci Xaverii.

229

Cl .

multarum meffium frupes nóffe Deum, faáis, autem

]

recipiat ex noílra fide.

, negant.

B. lfte eft, qui ante

R. Sint

]umbi

veftri

CUW

€eum 1nagnas

virtutes

pracindi, & lucerne ar-

Tvl

operatus eft, & de omni

dentes in manibus veftris:

corde fuo laudavit Domi-

Maron

d

* Et vos fimiles homini-

num ;

N

Ipfe intercedat

bus expe&dantibus Domi-

L Oj

pro peccatis omnium po-

num fuum , quando rever-

w

pulorum.

tatur à nuptiis.

Y. Ecce homo fine que-

topii

. Vigilate ergo, quia

um &

rela, verus Dei cultor,

nefüitis, qua hora Domi-

victt Ut

abülinens fe ab omni ope-

nus veller venturus fit.

j

re malo, & permanens in

Et vos fimiles. Gloria Pa-

innocentia fua.

Ipfe in-

tri.

Et vos fimiles.

tercedat,

$ Og

Le4io IX.

Le&io VIII,

p

gna autem eos, qui

j buj

Eque etenim in uni-

SI

credituri funt, hzc fe-

verfo mundo tanta

quentur: In nomine meo

ii

fidelium meffis exurgeret,

daemonia ejicient, linguis

us d

"t

fi de manu Domini fuper

loquentur novis, ferpentes

rationalem terram illa ele-

eomie

&a

tollent ; & fi mortiferum

aü [ a

grana

praedicantium

quid biberint, non eis

f

non veniffent.

Sequitur:

i

nocebit: fuper egros ma-

m

Md

Qui crediderit, & bapti-

nus imponent, & bene

ij

zatus fuerit, falvus erit:

habebunt. Numquidnam,

i

dnd

qui veró non crediderit,

fratres mei , quia ifta figna

condemnabitur.

Fortaffe

non facitis, minimé cre-

j JWA

unusquisque apud femet-

ditis ? Sed hec neceffaria

J p

Qs m

ipfum dicat: Ego jam cre-

in exordio Ecclefie fue-

didi, falvus ero.

Verum

runt.

Ut enim ad fidem

qin

yitons

didit , fi fidem operibus

crefceret multitudo cre-

us

tenet.

Vera etenim fides

dentium, miraculis fuerat

fipd

eft, que in hoc , quod ver-

cum

nutrienda. Quia & nos

qum.

I5 dicit, moribus non

cüm arbufta plantamus,

contradicit,

Hinc eft e-

tamdiu eis aquam infun-

[ J

r J

a

nim , quod de quibusdam

dimus , quoufque ea in

TU

falfis fidelibus Paulus di- *tera jam coaluiffe videa-

1 &mlüfl

&t : Qui confitentur, fe/ mus : & fi femel radicem

r

3

[2

$16

Oüïqium S. Francifci Xaverli,

fixerint , irrigatio ceffabit.

DIE V. DECEMBRIS.

Ambro

A cona

Hinc eít enim, quod Pau-

'Yertia infra O&avam $.

6 r

lus dicit : Linguz in fig-

Francifo Xaveri.

num funt, non fidelibus,

D

fed infidelibus.

Offcium de. die III. infra

'Te Deum laudamus,

Ozv. Semiduplex , nifi fa-

Qu i

ciendum fit de Petro Chry.

I

In Laudibus fit com«

fologo cum commen. Otha-

menm,. Feriz.

7U£

ff

in 2dis Vefperis com-

In I. No&urnmo , LetlHionei

li,

h Lay

mem. S. Barbare V. &M,

de Scriptura occurrente.

i 6

(ficras illius Feftum fit

In II. Notlurzo Sermo S.

b

lexDiccefanum) aliàa

Joannis Chryfoftomz,

Ad

fifra

S.

*

W.M.

etri Chryfologi ; cum

Q

hanc beatam requiem, Ui

j quþ

commem. Ferim, &

die III. zzfra Ottav. $. Igna-

Barbarz V. & M.

ti. pag. 308.

DL

In HI. Notturzo , Homilis

DIE IV. DECEMBR.

Euntes in

E

in Evangcl.

Secunda infra O&av, S,

mundum. t fapra in Fefto.

ln

Francifci Xaverii.

In Laudibus commem. Fe-

Af

yie, 69 SSabbe 4bbat.

Af

8 bedie Fefhum $. Barba-

Vefpere de $. Nicolao E-

Diphes

*e V. M. eff Duplex Diece-

pie. Confeff. um commem.

i uy

anums fit de ez. Qffeium, t

Otlzve 65 Feria ; nifi ob Fe-

zotatur

im düus

Proprio ,

Üum precedens $. Petrz Chr)-

h Lm

eum Lett. I. Noélurui de Scrz-

T atig

Jologi faciqndum fit 4 Capi-

fit,

qiura occurr. &6 commem. Q-

tulo: £$ tunc fit commuem.

uve ac Fer, im Laudibus.

P/r.eam', & O. 4c Ferié.

SN

Et 2. Vefpera exunt À Capis

nei

DIE VI, DECEMBR:

am [

iulo de S. Petro Chryfologo

Ep. && Comf. cum. commem,

varta infra O&avam S.

o

reced, €$ QG . ac . Feria. -

i Indu

lids fet de S, Petro Chryfologo,

Eranc. Xaverii.

l ,

Duplex , eum commem. Otta-

Tif

Offcium de S. Nicolao,

U4, Fer&e,/ &5 S. Barbare V.

Duplex.

jb

t5 M. i Laud.

In Laudibus commem. -

Ollox

Iu féeundis Vefperzs comr

Gave $ Feris.

ts Y

pem. QUeve, 6 Ferie, 4c

g V

$ äaääg dbbatis.

Vefpere Capitulov de.S.

Vr

Officium S. Francifci Xaverit.

?5f

CEMDA

Ambrofio Epifc. Confefs

peditam poft Feftum S.

Francifci Xaveru

$i dies

Ofv

eum commem. S. Nzc. Ockave,

&5 Ferie

OG&ave venit in Domini-

a

ca TI. fit de OGava com-

DIE VII. DECEMBR.

memoratio tantum.

di I

,m 3 D F'h

Quinta infra O&avam S.

iePc:mC

Franc, Xaverii,

DIE IX. DECEMBR

v

Offcium de S. Ambrofio,

Duplex

Septima infra OGavam S,

m

In Laudibus commem. O-

Francifci Xaverii,

m

Grve, ES Ferie

Officium .de. fecunda die in-

fu. i

Vefbere de Conceptione

fr4 Oclavam Conceptionis B.

*ï a/f/]lül

B. V. Maria, eum commem

V. M. Semiduplex

) ;equvem

kj Amöraf 75

Ferie tantum

In Laudibus commem. O&

ff M

S. Franc. Xaveriit$ Ferie.

DIE VIII. DECEMBR

Vefpere de die Otlzva S

in, B

Sexta infra O&avam S,

Francifoi Xawer, uti im L.

Euntö

Franc, Xaveri.

V

Feftz.

eum commem.

; W H-

Ottav. B. V. €$ Ferie , ac $.

7j qnnt

Officium de Ymmaculata

Conceptione B. V. Mariz,

Melebiadis Pap. M.

" hi

, $, N

Duplex II. Clafs. m Otbavv.

DIE X. DECEMBRIS.

pa9. 127.

[ um WF*'

Dies O&ava S. Francifci

(W ;,v' [

In Laudibus , 69 Vefperis

"! M

ffit tantim commemoratio Fe-

Xaverii Duplex.

yLt

Omnia üt in Fefloy prates

M P

Si Feftum S. Francifci

Letliones, que funt.

[? r f"»

Xaverii incidat in Domi-

In l. Noturmo , de Scri-

nicam l. Adventís, ejus

x

ptura occurrente

celebratio transfertur una

In II. No&urno, de Serm.

, Oart

cum Indulgentüs in Fe-

S. Bera. Abbat. Gaudete in

ram 2. fequentem,

ex

Domino. Z zz Odav. S

Xv

conceffione Clementls P

lgnati. pag. 212

jP

XI. per Bullam editam an-

Ie III. Notturnzo , Homiliz

no 1702. die 24. Novem-

in Evangel. Euntes in mun-

T 4

bris.

Feftum veró S.Bar-

dum, zf zz die Feffz

Im Laudibus commem. O-

bare V. M. tmnsfertur in

(4ji

proximam diem non im-

Gave Concept. B. V. Marist ;

4

£5 Fe-

Ü

233

Oiïïcium S. Francifci Xayerii.

(5 Ferie , ae $. Melobiadis memoratia $. Damafi Pape

t f

Pap. M.

Confefforis , Otlzve B. V. ae

tidoy

lo fecundis Vefperis com- — Ferie..

tittrem

fi;

ORDO PER ANNUM.

u

b;æ; df

Uando juxta Privilegia À

Le&iones 1I. Nodurai.

Y —

— Beneditio XIII. 69 XIV.

li f

cenceffa per adumugm licet re-

Dicuntur .eedem , que in

7

n

citare Offeium de 8. Franci-

Offfcio S. Ignatii per JAnnum

N

l

fio Xaverio boc fet fub ritu

affgnate funt mutato Ioyna-

Scmz'dztpl.

tii, /í eecurrat , £m nomeat

)3r

Francifci,

Ledtiones T. No&urni

LQ&!

In III, No&urno,

Sunt de Scriptura occur-

It

rente,

Dicuptur eedem , qu& im

ts

chfo S. Franeifci X«werzï'.

i j

ahnt, Iw

w

ELTIETIY

MM N

X

WYA

NRX

"o

"o

LO

w

ÓTR

:-'ï

E

U4

&T

E

d

:

:

:

:

*

3

:

X

$

:

M NENE w.«wwu.»x.v

Fs & 278 A0 RI ATROPR IN

*

m

d hu'

n f

"m

hw (

ls d i

$

CI

d gl

RAN

g

ORG

]

ii

Is fs

W

ij

CONFESSORIS.

UI

l

Dz'e. X. O&äþris.

Clem

-bn m

Dupicx II. Claffis cum Octava;

Vr

À l

Ofäcïum üt in Fefto S.

Oratio,

Lf

Vs

Jgnatii pag. 191. praer ea,

X g

mine ]Efu Chrifte,

qua fequuntur.

Do

vere humilitatis &

't t

In Hymno Vte Confeffor,

Wa

l

exemplar, & pramium:

W?MW' tertzus "verfas,

quafümus , ut ficut bea-

'ilena

tum

*

jl

Officium S. Francifci Borgie,

233

tum F rancifcum in terres

Doij ia

ce alia quinque füperlu-

n b

ni honoris contemptu imi-

cratus füm. n

dium.

à

tra in ga'u-

tatorem tui gloriofum ef-

.fecifli ; ita nos ejusdem

l

