Ab zterno ordi-

iloy

"Timor Domini odit

cipio.

ntg[f?üfl

m;lum ! arrogantiam , &

nata fum, & ex antiquis

eolot

E

apte—:

136

Offictum

antequam

terra

fieret.

a

rvulus, veniat ad me.

Phite

E

INondum erant abyíli ; &

t infipientibus locuta eft:

aof

ego jam concepta eram:

Venite, comedite panem

at

necdum fontes aquarum

meum, & bibite vinum,

Tif

eruperant; necdum mon-

quod mifcui vobis. |

I

tes gravi mole conllite-

B. Beata es virgo Ma-

tf

rant : ante colles ego par-

rig, que Dominum por-

turiebar.

tafti

Creatorem mundi:

yatnt

dmnian

B. Congratulamini mi-

** Genuifli qui te fecit, &

tunfim

hi omnes qui diligitis Do-

in &ternum permanes vir-

x

minum;: quia cüm effem

go

ilzi,

parvula, placui altiffimo :

Y. Ave Maria , grátia

n bl

* Et de meis vifceribus

plena:

Dominus tecum.

enui Deum & hominem.

Genuifti.

tonfib

Gloria Patri.

Da F

. Beatam me dicent

Genuifü.

laretic

omnes gencrationes, quia

IN IIL NOCTURNQ,

Mrnm

ancillam humilem refpexit

f :

Deus.

Et de meis.

Leüiomes Proprie &t im

Breviario,

D

Leaio IIT.

Ti

ÍN III. NOCTURNO.

vD.ei, [

Eatus homo qui audit

DN

me, & qui vigilat

Le&io fan&ti Evangelii fe-

fibl

ad fores meas quotidie,

cundüm Laucam.

Tium

& obfervat ad poftes oftii

deler

mei

ui me invenerit,

Le&io VIL Cap. 11.

k

inveniet vitam ,. & hauriet

N illo tempore : Lo-

QY

falutem à Domino : qui

autem in me peccaverit,

quente JEfu ad turbas,

lus

extollens vocem quadam

Q feo

]edet animam fiam. Om-

mulier de turba, dixit illi:

nes qui me oderunt, dili,

(

unt mortem.

Sapientia

Beatus venter, qui te por-

m

tavit.

Et reliqua.

Ti

&dificavit fibi domum, ex-

cidit

columnas

feptem.

Homilia venerabilis Bed2

Immolavit victimas fuas,

Presbyteri.

|

|

i

Y

mifcuit vinum, & propo-

Lib. 4, cap. 49. ia Luc. 1.

fuit menfam fuam.

Mi-

C

fit ancillas fuas ut , voca-

Acne devotionis &

iv

fidei

haec mulier

yent ad arcem, & ad mo-

[

nia civitatis :

Si quis eft

oftenditur, qua Scribis &

COHm;

Pha-

fitur

B. Virginis Mariz.

167

mut m

Pharifeis Dominum ten- 4

Le&io VIIL,

yus lod

tantibus, fimul & blafphe-

Ed fi caro Verbi Dei

nelie p

ibite vn

mantibus, tanta ejus incar-

fecundum carnem na-

nationem pre omnibus

vobs.

finceritate cognofcit, tan-

fcentis à carne Virginis

ta fi

ducia con

il

matris pronuntiatur extra-

agl

tetur, ut &

nea , fine caufa venter qui

ormm p

prefentium procerum ca-

)rem mut

lumniam, & futurorum

eam portaffet, ubera qua

hereticorum

lactaffent .,

beatificantur.

Qu telt

confundat

Dicit autem Apoftolus :

permanm';

erfidiam. INam ficut tunc

u

Quia mifit Deus F'ilium

j

dzi, fan&i Spiritus ope-

fuum fa&dum ex muliere,

Mam, g

ra blafphemando, verum

fadum íub lege. INeque

yminus t

confubítantialémque Patri

audiendi funt qui legen-

Glora

Dei Filium negabant : fic

dum putant : Natum ex

haretici poftea negando,

muliere, fa&um füb lege;

(TURN

ariam femper virginem,

fed, Fadum ex muliere :

fan&üi Spiritus operante

quia conceptus ex utero

hp

virtute, nafcituro cum hu-

virginali, carnem non de

manis membris unigenito

nihilo, non aliunde, fed

'Dei, carnis fu& materiam

materna traxit ex carne:

JCTUS

miniflraffe , verum con-

alióquin nec veré Filius

fübftantialémque matri fi-

hominis diceretur , qui ori-

i D

lium hominis fateri non

9 Juan

debere dixerunt.-

ginem non haberet ex ho-

mine.

Et nos igitur his

lïL CIF' j]

B. Felix namque es fa-

contra Eutychen di&is,

era virgo Maria, & omni

extollamus vocem cum

etyort ' L

f du

laude digniffima : ** Quia

Ecclefia Catholica, cujus

ex te ortus eft fol juftitiz,

v U*

Chriftus Deus nofter.

hec mulier typum geffit,

gri;

]

extollamus & mentem de

Y. Ora pro populo, in-

medio turbarum , dicamis-

io

selii

terveni pro clero , inter-

que Salvatori : Beatus ven-

cede pro devoto fcemineo

ter qui te portavit , & ube-

g

j

fexu : fentiant omnes tu-

rà que fuxifti. Veré enim

j )tel'lr

um juvamen, quicümque

beata parens , qua, ficut

celebrant tuam fan&am fe-

quidam ait, Enixa eft pu-

p p

Ítivitatem. Quia.

deroti

erpera Regem , qui celum

Benedi&, Cujus feftam

terráímque tenet per í&-

hat

(l

cula.

colimus, ipfa Virgo vir-

que?

Pt

ginum.

4

g Be«

168

Officium

P. Beatam me dic

VT

omnces gencrationes

.

E

V. - AD LAUDES.

tDu:

Quia fecit mihi Dominus

& per Horss, Antiphona.

li

magna qui potens eft, &

Um effec B.ex in ac-

l:

fan&um nomen ejus.

Jat

cubitu fuo, nardus

Y, Et mifericordia ejus

mea dedit odorem fuavi-

dl

ii

à progenie in progenics ti-

tatis.

ye did

mentibus eum.

uia fe-

cit.

Pfalmus.

Dominus re-

10, All

Gioria Patri, Quia

Mp

fecit,

gnavit, Cum reliq. — 29.

OraS T

Leàio IX.

Antiph. Leva ejus füb

Din

capite meo , & dextera il-

Uinimó beati qui

Teliquis

lius amplexabitur me.

T. Ut T

audiunt verbumDei,

Antiph.

iNigra fum,

& cuftodiunt. Pulchré Sal-

vator atteftationi mulieris

fed formofa, filiz Jerufa-

AD.:

lem : ideó dilexit me Rex,

annuit, non eam tantum-

& introduxit me in cubi-

ho

modo que Verbum Dei

eufum fuum,

corporaliter generare me-

s

Antiph. ,

Jam hiems

ruerat, fed (& omnes qui

idem Verbum fpiritaliter

tranfiit, imber abiüit, & re-

auditu fidei concipere, &

ceffit : furge amica mea,

& veni.

boni operis cuftodia vel

in fuo, vel in proximo-

* Antiph,

Speciofa fa&a

rum corde parere, & quafi

es & fuavis in deliciis tuis,

alere ftuduerint, affeve-

fanda Dei ggnitrix.

yans effe beatos :

uia &

1

eadem Dei genitrix, & in-

Capitulum. Eccl. 24.

de

uidem beata, quia

B initio, & ante f2

Verbi incarnandi miniítra

A

cula creata fum, &

fada ell temporalis; fed

ufque ad futurum fculum

inde mulíto beatior, quia

non definam, & in habi-

'ejusdem

femper amandi

tatione fan&a coram ipfo

;uüos manebat zterna,

ER

miniltraví.

'Te Deum laudamus,

Hymnus.!

O olorioía

Qh*m

lts )

Virginum.

Y. Diffufa eft gratia in

LOm

Ledo

labiis tuis.

üN

. Pro-

B. Virginis Marie,

169

DO

E.. Propterea benedixit

Rex.

Pfaimi. 'Capit. &$

te Deus in -aternum.

Hymnus vt im primis Vefperis

ia

ex Offeio Concept. B. V. pag.

Ad Benedi&us , Antiph.

27

f Ra

Beata es Maria, quz cre-

| füo, 1tt

odorem 1

didifti: perficientur in te,

. Dignare me laudare

qua dic&ta funt tibià Domi-

Te; Virgo facrata.

no, Alleluja.

Donirs:

Ad Primam , & reliquas

EX€. Da mihi virtutem

n erqw i

doras minores Ántiph.

contra holles tuos.

Lenat

Dum effet Rex.

Cum

AD MAGNIFICAT;.

!

& d

reliquis ex Laudibus. 5-5-.

abitir m

br. üt in Officio Concept,

Ngl'ï l

.V. pag.14f.

Antiph.

Beatam me

j fe r

dicent omnes generatio-

jtxtme M

AD VESPERAS.

nes, quia ancillam humi-

Antiphon,

Dum effet

lem refpexit Deus.

imen e

"

FE o o Qoupe n enqoQeQus od oadoe

m

d

ii

EESTUM

T

ii

$. JOANNIS

j dqüciu [

D

g

If

N EPOMUCENI

MARTYRIS.

10 p

l

qt Áin

mem fæcl

Die XFI Maj.

uh &m

Duplex in Societate JESU.

q 97

AD VESPERAS.

Oratio.

mnia de Communi

Eus, qui ob invictum

( gïr

unius Martyris, preter

beati Toannis Sacra-

erationem fequentem, &

mentale fiüentium. nova

Ecclefiam tuam martyriüi

i d

Le&iones fecundi, & ter-

tii INoGurni,

Coro«

Ls

n

Feilum S. Joannis

179

corona décorafti : da no-

füitutus eft in monte fan-

iv

bis ejus interceffione , &

&o ejus.

tenyf

exemplo linguam cauté cu-

Pfalm.

Quare fremu-

fs

ftodire ; ac omnia potiüs

erunt. z/;4.

D

ii

mala, quam animz detri-

ht

Antiph. Voce mea ad

mentum , in hoc feculo

tolerare.

Per Dominum

Dominum clamavi; & ex-

if

audivit me de monte fan-

xeþit in

noftrum.

&o fuo.

.

Tf

AD MATUTINUM,

Píalm,

Domine quid

Y E

Extra tempus Pafchale,

multiplicati funt. ;54.

Domin

&l n

Ínvitat.

Régem Mar-

- Gloria & honoreyco-

tyrum Dominum, * Ve-

ronàlli eum Domine. -

hj

nite, adoremus. Regem

' &. Et conftituilli eum

N

fuper opera manuum tua-

magna,

Martyrum.

rum.

Af

Pf2lm.

Venite exulte-

LT

mus. p4g. Ij«

'Tempore Pafchali,

Hymnus. pDeus tuo-

Antiph. Stabunt jufli

ftmyft

rum militum.

in magna conflantia ad-

Deven

verfus eos, qui fe angu-

n u

'Tempore Pafchali,

füaverunt. Alleluja. cwm

Exultent in

disdem Pfalmüs fub &ac una

thDy

Invita.

"dIntiphona.

Domino Sanai * Allelu-

Tt

ja.

Cum eodem P[almo &

Y. Sanài & jufli in Do:

Ibrlmo.

mino

audete. Alleluja.

k 1

. Vos elegit Deus ín

Teni

IN I. NOCTURNO.

hareditatem fibi. Alleli

lj ;

Extra tempus Pafchale.

Clbit m

LECTIONES,

&ljg,

g

Antüph. fn lege Do-

De Scriptura occurrente;

mini fuit voluntas ejus

tExtra tempus Paf:h.

dümg j

die ac nocte.

h

i

Pülmus, Beatus Vir.

3. r Hte San&us pre

T

lege Dei fui certavit ul-

LT

lt iz primo Notturzo Feft; S.

que ad mortem, & à ver-

Al

Ig:mn'i.

bis impiorum non timuit,

)

Antiphona, Predicans

** Fundatus enim erat Íu-

m

Illj

[

preceptum Doómini, con-

pra firmam petram,

*.

INepomnceni Martyris.

UISE

montt i

Y. lfe elt, qui con-

Y. Mundus autem gau-

tempfit vitam mundi, &

€

debit, vos veró contri-

Qu fre

rvenit ad coeleítia regna.

ftabimini, fed triflitia ve-

F

undatus.

1tra.

Convertetur.

$. o2.

Vorma

uftus germina-

$8 3.

Pretiofa in con-

fami lt

bit ficut lilium , * & flo-

fpe&u Domini, Alleluja.

rebit in eternum ante Do-

** Mors San&orum ejus,

de moitd

minum.

Alleluja.

X. Plantatus in domo

YX. Cuftodit Dominus

Dom &

omini, in atriis Domus

fünt. i

Dei noftri. Et florebit.

omnia offa eorum, unum

&hou

ex his non conteretur.

i& 3« Hte cognovit ju-

Mors. Gloria Patri. Mor

3

- Donm.

ftitiam, & vidit mirabilia

Sanc&orum.

vilitil

um «

magna, & exoravit Altif-

IN II. NOCTURNO.

fimum ,

* Et inventus

eft in numero San&orum,

Extra tempus Pafch.

t ?Mïir

Y. Iüe eft, qui con-

Antiph. Filii hominum

Sput

tempfit vitam mundi, &

fcitote, quia Dominus San-

confart!

pervenit ad czleflia reg-

&um fuum mirificavit.

u f

na. Et inventus eft. Glo-

PfalmiCum invocarem.

A

ria Patri. Et inventus eft.

2nt in 3. Nai. Fefli $. Igna-

j; fl

L.

"'Tempore Pafchali.

iil

; j

Antiph.

Scuto bone

9e 1. Beatus Vir, qui

voluntatis tue coronáfti

,; Md

eum Domine.

ii

metuit Dominum , Alle-

; l »»

luja. * In mandatis ejus

Pfalm.

Verba mea;

cupit nimis, Alleluja, AI-

zbid.

B

leluja, Alleluja.

TO

Antiph,

In univerfa

Y. Gloria & divitiz in

terra eloria & honore co-

u o

domo ejus, & jultitia ejus

ronáftt eum.

manet in feculum feculi.

mPUSPzJ;L

n mandatis.

Pfalm.

Domine Do-

T

minus nofler. z/z4.

pOT

'Tuftitia veltra

Y. Pofuifti Domine fu-

ij t

Alleluja. : Convertetur

um

per caput ejus.

" qot p

in gaudium. AI

2

leluja , A1-

E. Coronam de lapide

fmm e

leluja.

pretiofo.

Pgt[lm' ],

'Tem-

173

Feftum $. Toannis

"Tempore Pafchali.

humanitatem informatus;

[ui

151

Prage veró gravioribus

W

Antiph,

Xcce quomo-

difciplinis excultus, Philo-

T

do computati fuünt inter

fophie, "T'heologie , facro-

iL

filios Dei, & inter San-

rímque Canonum magi-

li

M

&os fors illorum elt. AI-

flerium , & lauream eme-

Ht

leluja.

Cum isdem Pfalmis

ruit. Sacerdotio initiàtus,

Alltuj

atque à fcientia fan&orum

f«b eddem. Antiphond.

ad lucra animarum rité

V.]

. Lux perpetua luce-

Hitl.ü

1

bit Sandis tuis Domine.

comparatus,minifterio ver-

pl

Alleluja.

bi Dei fe penitus addixit.

QDtingl

Ek. Et eternitas tempo-

Cüm igitur in vitiis ex-

ts

tirpandis , & revocandis in

rum. Alleluja.

viam falütis errantibus elo-

Le&jo IV.

quentia, & pietate uberes

Li

Oarnes Nepomuci Bo-

ederet fru&us, inter Ca-

hy

J

nonicos

Metropolitang

! :

hemie Oppido, undé

Ecclefim Pragenfis coop-

EURT

iNepomuceni cognomen

4 R(

tatus, mox fibi demanda-

lj

duxit, à parentibus ztate

100

prove&is, non fine futu-

tam Evangelii coram Re-

Àf q

ge Wenceslao IV. pradi-

1 of

re fanGitatis pre(gio,

candi provinciam füfcepit,

flammis füpra nafcentis

oannis

a

domum mirabiliter collu-

eo fücceffu, ut

CCPS 1

fuafi. multa Rex

!

a

ceret,

centibus ortus efl. Cüm

f (

infans in gravem morbum

magnóque in honore ejus

Ongs

"l

virtutes haberet. Confpi-

incidiffet, beate Virginis

&tret

Oope, cui natum parentes

cuas tamen, quas ille ob-

€ü, W

tulit, dignitates, Dei fer-

referebant acceptum, 6 vi-

vus , neà divini verbi prz

(itig

te periculo evafi* incolu-

lp El

mis. Eegregia jndole, piá-

conio

avocaretur , cones

ftantiffimé recusávit.

Vitderor

que infütutione czleftibus

tl l

indiciis obfequente , inter

5p. Honeftum fecit il-

lum Dominus, & cuftodi-

fj

fan&as, religiofásque exer-

"G

citationes pueritiam egit;

vit eum ab inimicis, &à

RT

nam Ecclefiam frequenter

fedu&oribus tutavit illum:

* Et dedit illi claritatem

mü W

gdire, ac Sacerdotibus ad

f

gras operantibus minillrá-

&ternam,

re in deliciis habebat, Za.

X. Defcendítque cum

n

illo in foveam & in vin-

tggii politioribus litteris ad

culis

173

INepomuceni Martyris.

inforni

culis non dereliquit eum.

dN

na jura deterrerent, füupre-

mum agonem, quem in-

vitus, D

t'.Temp*o,re' Pafehak

flare fibi Athleta Chrilli

ogayin

E. Lux perpetua luce-

noverat , populo in con-

yonm tj

cione .de impendentibus

fuurem &

bit Sandis tuis Domine,

* Et zternitas temporum,

etiam R egni calamitatibus

of i

Alleluja, Alleluja.

admonito , non obfícuré

tia findoe

t

pranuntiávit.

Mox Bo-

Latitia fempiterna

mimun ?

ertt fuper capita eorum ,

leslaviam profe&us , ad be-

iil

audium & exultationem

ate Virginis ima

ineni

b

nitis d

obtinebunt.

Et zeterni-

antiquo cultu cele

rem,

jn vibi

tas.

calefte prafidium ad cer-

tandum bonum certamen

rerdd

enmne

Leü:o V.

effufis

recibus implora-

jeate

vit.

Eïgiis illum Eie'e'mo-

nde vefperi rever-

s n

fynis in pauperes

tentem in pervigilio Do-

féropot

minice JAfcenfionis Rex

erogandis prafectum Jo-

geils d

anna Regina confcientiz

€ feneftra confpicàtus ar-

fibi moderatorem adfcivit,

ceflit; cümque vehemen-

(l &emïni

f r

Cüm autem Wenceslaus

tius urgeret, & proximam

o É

ab officio , inftitutóque dé-

in aquis, fi oblu&ari per-

geret, fuübmerfionem in-

Ym fiif

ceffiffet, atque in vitia pra-

y p

ceps abriperetur ; pie au-

tentàret , Joannes invicta

conftantia terrores, mináf-

ht

tem conjugis obteflatio-

; honort [

ones, & monita gravaté

que refutavit. Ttaque Re-

ferret , contendere aufus

gis imperio in Moldavam

j (j

l

d

qu j

eft, ut in Sacramentali ju-

flumen Pragam interfluens

d

dicio Sacerdoti credita R.e-

no&u dejectus, illuftrem

d ^

martyrii coronam eft con-

vinil VW l

ginz arcana fibi à Joanne

rl

panderentur.

At DeiMi-

fecutus,

B. Defiderium . animae

as

nifter blanditiis prifnüm,

tormentís deinde, & car-

ejus tribuifli ei Domine,

um 1

D

vt

* Et voluntate labiorum

J5

ceris fqualore tentatus, ne-

jpimio

"

farie Regis cupiditati for-

*

ejus non fraudafti eum.

titer ob

itit.

Furentem

wtaVll w

W. Quoniam preveni-

jj d

tamen Wenceslai animüm

fti eum in benedi&tionibus

cüm ab execrando propo-

dulcedinis : pofuifti in ca-

fito nec humana nec divi-

pite ejus coronam de 1a-

Ti

*

pide

"

[

n

Va

.. Feltum S.. Toannis

pide pretiofo.

Et volun.

f(

tate.

ejus incorrupta , & vivi-

vit f

da reperta eft ; que fexto

poít.anno judicibus à Se-

Teedir

"'empore Pafchali

hs

de Apoltolica delegatis ex-

d

. In fervis;fuis. Alle-

hibita, novo prodipio re-

luja. ** Confolabitur Deus

penté intumuit, & fübob-

L

I

Alleluja.

fcurum ruborem in pur-

X. Judicabit Dominus

pureum comgnutávit. His

populum fuum, & in fer-

itaque, aliísque fignis rité

datip

vis fuis confolabitur.

M &

probatis, Benedictus De-

Aqutate

cimus tertius PontifexMa-

!]

Ledio VE

ximus die decima nona

fls,

A.

menfis Martii anno falu-

crilegum facinus clam

Pf

patratum, & martyris

tis millefimo feptingente-

tnüdo,

?

oriam

infipne prodi-

fimo vigefimo nono pri-

E

i

mum hunc Sacramentalis

liil

um divinitus patefecit.

lw

iU

bi enim exanime corpus

Sigilli affertorem , Arcani

fecundo flumine vehi cce-

fidem fanguine obfignan-

RT

pit, ardentes faces aquis

tem fanétorum martyrum

Pfiimui

fupernatantes , & difcur-

catalogo adfcripfit.

lii

rentes apparuerunt.

uam-

E. Stola jucunditatis in-

duit eum Dominus:

*

Anü?h

obrem ex arena poltridie

Ti f

mané corpus elatum , Ca-

Et coronam pulchritudinis

Tonim

nonici deinde Regis iram

pofuit füper caput ejus.

nihil timentes in Metro-

&. Cibavit illum Do-

f&!ml

politanam Ecclefiam fo-

minus pane vite & intel-

"rtife

lemni pompa intulerunt,

le&us: & aqua fapientie

hi

[

& fepulture mandarunt.

falutaris potavit illum. Et

Cüm autem indies invidi

coronam.

Gloria Patri.

]

Sacerdotis memoria mira-

Et coronam.

L

culis, & maxima fidelium,

i (;101

eorum precipue, qui fama

'Tempore Pafchali,

v."æm

ericlitantur, veneratione

P. Filize Terufalem, Ve-

fU

crefceret , poll annos de-

nite, &videteMartyres cum

In

W

mum ampliis trecentos,

coronis , quibus coronavit

jn

juridica reco

enitione

eos Dominus.

* In die

D

l

u

ï) humo

corporis, quod fi

folemnitatis, & latitiz.

ib s

tamdiu jacuerat, linpua

Alleluja.

* &

Im,

V

INepomuceni Martyiis.

17$

Y. Quoniam conforta-

lidem Pfalgpi fub bac wme

WT

vit feras portarum tuarum,

"dntipbona.

3 qel

benedixit filios tuos in te.

dicisi

Y. Letitia fempiterna

; d

In die.

Gloria Patri.

In

fuper capita eorum, Al-

die.

leluja.

pmdlgiq ]

at Gd

IN IHIl. NOCTURNO,

5 Gaudium & exulta-

Extra tempus Pafch.

tionem obtinebunt.

Al-

m n g

leluja.

pudt i

Antiph,

uftus Domi-

ye fs

Leaio fan&i Evangelii fe-

enedics

nus, & Juflitiam. dilexit:

cundüm Matthaum.

equitatem — vidit vultus

Pontiai

ejus.

jecim 1

Le&io VlL Cap. ro

j m d

- Pfilm.

In Domino

IN illo tempore : Dixi&

confido. par. 93.

I

foptiye

Efus difcipulis fuis:

0000

Antiph.

Habitabit in

Nihil eft opertum , quod

um

non revelabitur ; & occul-

tabernaculo tuo , requies-

, NC:

cet in monte fancto tuo.

tum, quod non fcietur.

ne ODIgt

Et reliqua,

m mj

Pflmus Domine quis

habitabit. pag. 93.

Homilia S. Hilarii Epifc:

p

Pofuift Do-

cunditi

Antiph.

Comment. i2 Mattb. can.

Jorinis

mine füper caput ejus co-

IO. poff iuit.

nldint

ronam de lapide pretiofo.

Ominus diem judicii

p g

Pfalmus.

Domine in

oftendit , que ab-

t jlum J

virtute tua laetabitur rex.

firufam . voluntatis noflra

d &t

ll.t z tertzo No&l. de S. Igna-

confcientiam prodet: &

j fj

tio

ea qu& nunc occulta exi-

yit lum

Maegna eft gloria

füimantur , luce coenitio-

r 1*

ejus in falutari tuo.

nis publice deteget. Igi-

& Gloriam & magnum

tur non minas, non con-

ecorem impones [üper

filia, non poteflates infe-

P;lfChaï!ï'

eum,

&antium monet effe me-

qyfolem,

l

tuendas :

t

Tempore Pafchali,

ia dies judicii

ftyie"

nulla hac fuiffe atque ina-

1

J C[][Omr

Antiph. Lux perpetua

nia revelabit.

Et quod

st

lucebit San&is tuis Domi-

dico vobis in tenebris, di-

] & i

ne, & sternitas tempo-

cite in lumine: & quod in

aure auditis, pradicate fu-

D

[

rxfm. Alleluja.

per

176

Feítum $. Joannis INepomugeni Martysis.

€

r tecta.

INon leeimus

tium preconio audiantur,

b

ominum folitum fuille

Conftanter enim Dei in-

.

no&ibus fermocinari , &

erenda cognitio elt, &

eci

do&rinam in tenebris tra-

profundum do&rine E

r

didiffe : fed quia omnis

vangelice fecretum in lu-

Ti al

fermo ejus carnalibus te-

mine przadicationis Apo-

ítoliee revelandum : non

d n

hebre funt , & verbum

tade:

ejus infidelibus nox eft.

timentes eos, quibus cüm

d dol

. Corona aurea füper

fit licentia in corpora, tz-

Mfütg

caput ejus, 7 Expreffa

men in animam jus nul-

cnditi

lum elt: fed timentes po-

figno fan&titatis, gloria ho-

fibftan

noris , & opus fortitudi-

tiis Deum , cui perdende

m rel

nis.

in gehenna & anime &

lodtrin

corporis fit poteftas.

fü eum in benedicioni-

Wi Quoniam praveni-

E. Hic eft veré matyr,

t opo

tei D)

bus dulcedinis, pofuifli in

qui pro Chrifüi nomine

fim, d

capite ejus coronam de la-

fanguinem fuum fudit : ?*

Qui minas judicum non

üs

pide pretiofo. Expreffa.

timuit, nec terrenz digni-

"Tempore Pafchali,

tatis gloriam quafivit, fed

$. Ego fum vitis vera,

ad czleftia regna pervenit.

x

uftum deduxit Do-

& vos palmites; * Qui

manetin me, & ego in

minus per vias redas, &

€o, hic fert frucium mul-

oftendit illi regnum Dei.

M

tum, Alleluja, Alleluja.

Qui minas.

Gloria pa-

y. Sicut dilexit me Pa-

tri.. Qui minas.

Q

ter, & ego dilexi vos.

'Tempore Pafchali,

Qui manet.

Leio VIIL

B. Candidi fa&i funt

Nazarei ejus, Alleluja:

folendorem Deo dederunt:

i C

*Faque id quod à fe di-

um eft, cum libertate

Mleluja : 3 Et ficut lac

fdei & confeffionis vult

coasulati fünt, Allel. Al-

D

Idcirco

Jeluja.

effe loquendum.

qua in tenebris di&a funt,

Y'. Candidiores n

ive, ni-

geedicari juffit in lumine:

tidiores la&e, rubicundio-

ut que fecreto

aurium

res ebore antiquo , fappi-

Et ficut.

n

commiffa fünt, füper te-

ro pulchriores.

ld7

&, id eft excelfo loquen-

Gloria Patri. Et ficut.

$ecao

Vatyis

177

Feftum Reliqfuïaium

o audait

Lc

]

qua teneretur, adjecit:

enm Dat

Negaturum fe eum Patri

Olite timere eos qui

niin dj

dodny i

eccidunt corpus. lINullus

in cclis, qui fe homini-

igitur corporum noflro-

bus in terra negaffet ; eum

erém i

rum cafus eft pertimefcen-

porro qui confeffus coram

cations

dus, neque ullus interi-

hominibus fe fuiffet, à fe

Jadum st

incclis confitendum : qua-

efít' dolor

menda -carnis admiittendus

léfque nos nominis fui te-

s, quiuc

quando pro

3 :

nature fuz atque otiginis

ftes hominibus fuiffemus,

mm j4

conditione refoluta , in

tali nos apud Deum Patrem

T

fubftantiam fpiritualis ani-

teftimonio ellTe ufüros.

)

üau

W

mea refundatur.

Et quia

*

'Te Deum laudamus.

j & at

doctrinis talibus confirma-

[

Ad Laudes & reliquas

TU

tos oportet liberam confi- Eloras Antiph. W. & R.

AE vt

tendi Dei habere conftan-

ex coimmun) unius lMar-

ylfi t

tiam, etiam eonditionem,

f

um t

Sosssosugcso.

ä

j 'ludimm]f

o

mque If

gt

FESTUM.

m dBdUXJ-'V

$

i r

SANCTORUM

j n

9

;

n

j

Quorum facre Reliquie.

N

"]

j n

apud nos coluntur.

ii i

Ex Conceffione Ss, D. N. BENEDICTI

Qs

r

De.

[

PP- XIV.

)-Et'

Pro tota Societate Jzsu dupl. majus.

fints y

Die.XXFI. Novembr.

Md

Honem , €9 LL feeundi No-

d& n

! AD VESPERAS,

fhurzi.

n

Omnis d« Cormuni. pluri-

g

j

siorum Martyrum prater Óra-

of

J

i P

M

(hfatïoa

F'eftum Reliquiarum

178

Oratio;

Te nunc Redemptor

lidm

quafümus, ,

hat i

Uge in nobis, Do-

mine, refürrectionis

Ut Martyrum confortio

$t

fidem , qui in San&dorum

as precantes fervulos

entat

:

€

mpiterna fzcula.

UT

tuorum Reliquiis mirabi-

Amen.

Mjg

lia operaris : & fac nos

L

immortalis glorie partici-

IN T. NOCTURNO,

pes, cujus in eorum cine-

fti)

ribus pignora veneramur.

Antipha

Secus decur-

D

l

fus aquarum plantavit vi-

terdita

Per. Dominum.

neam juftorum, & in lege

AD MATUTINUM,

Domini fuit voluntas eo-

It Eg

rum.

Ápoil

Ínvitat. Regem Marty.

rum Dominum ** Venite

Pfalii

Beatus Vir. 4

li

im primo Noüurno Fefli $,

adoremus. Regem.

Ra4tn

Pixinis Wenite , exul-

Ignatis,

F

T

temus. pag. 15.

Antiphs "Tanquam. av-

fmundum

rum in fornace probavit

T. $

HYMNUS:

Hthem :

ele&os Dominus : & qua-

- * Hrifto profufum fan-

fi holocaufta accepit eos

TVit: f

uinem ,

in zternum,

& am

FK Martyrum vi&orias,

Pml'fia

Vivefis

Quare fremue-

firity]

Dignámque colo lauream,

runt. ibdem.

Laetis fequamur vocibus.

Antiphs Si coram ho

li ]

"Perrore vi&o fzculi,

Ql

Penísque fpretis corporis,

minibus

tormenta pafli

lte[um i;

IMortis facre compendio

funt ,.fpes ele&orum elt

t&piff

Vitam beatam poflident.

immortalis in zternum.

Ti5 ffioy

Pflïm»

"Traduntur igni Marty-

Domine, quid

hs; 4j

res,

multiplicati funt. ;/;4.

b

oD

Et be

ftiarum. dentibus :

.XY. Letamini in Domi-

F p

Armata fzvit ungulis

no, & exultate jufli.

i

l

"Tortoris infani manus.

N

INudata pendent vifcera:

E. Et Latamini omnes

Qd

re&i corde,

Sanguis facratus fundi-

tur

Allen (

"l'enipore Pafchali pre

COmpan

Sed permanent immobileg

alis Olficiis,

nHCel'nl

"Witz perennis gratid.

Tod 1

Jidem

85, Martyiuni,

179

x Ri

Lidem Pfalhni dicuntur fub

paffiones hujus temporis

ue[umis,

bac una Jntiphona.

um o

ad futuram gloriam, que

Stabunt juíli in magna

revelabitur in nobis. Nam

cantes f

conflantia adverfus eos,

expectatio creaturg , reve-

T fl

d

qui fe anguíliaverunt, Al-

lationem filiorum Dei ex-

leluja.

pecat.

Y. San&i & jufli in Do-

DAAMU

mino

E. Abfterget Deus om-

audete , Alleluja.

nem lacrymam ab oculis

$m

E.

os elegit Deus in

fan&orum : & jam non

m Planül";lï

hzreditatem fibi, Alleluja.

erit ampliüs neque lu&us,

rum, &j

neque clamor, fed nec ul-

gt voludt

De Epiftola beati Pauli

lus dolor : ** Quoniam

Apottoli ad Romanos.

priora*tranfierunt,

Juis

Le&io L Cap. $.

. Non efürient, neque

Mám Pj

Ratres, debitores fu-

fitient ampliüs, neque ca-

E

mus non carni: ut

det füper illos fol, neque

ullus eftus. Quoniam pri-

i Tavqut

fecundum carnem viva-

ora.

mus

Si enim fecundum

o f

Ledio if

OminUSi

carnem vixeritis , morie-

fa. at

mini : fi autem fpiritu fa-

mus autem quoniam

&a carnis mortificaveritis,

SCi

"

vivetis.

diligpentibus Deum

uicámque enim

omnia cooperantur in bo-

fpiritu Dei aguntur, ii funt

num, iis

qui fecundüm

l QWH

fili Dei.

On enim ac-

propofitum — vocati

funt

L

y eum

cepillis fpiritum fervitutis

fanci.

Nam quos prz-

iterum in timore, fed ac-

t f

fcvit ,

& pradeftinavit

" ggüonh

cepiftis fpiritum adoptio-

conformes fieri imaginis

nis filiorum, in quo clama-

Filii fui, ut fit ipfe primo-

a

mus : Abba, ( Pater.) Ipfe

genitus in multis fratri-

Domiüäu J

enim Spiritus teftimonium

bus.

uos autem praedes

i n

reddit fpirituinoftro, quod

füinavit, hos & vocavit;

" mimm ' ,

fumus

lii Dei.

Si autem

& quos vocavit, hos &

jae j

lii & heredes:: heredes

juflificavit : quos autem

quniid

quidem Dei : coheredes

lori-

juftificavit, illos &

autem Chrifti: fi tamen

ficavit.

Quid ergo dice-

compatimur, ut & conolo-

mus ad hec ? Si

eus pro

; pafghfh

rificemur. Exiftimo enim

$

nobis , quis contra nos?

quod non funt condigne

Qui etiam. proprio Filio

2

ug

i

!180

Feflum , Reliquiarum.

Biim

fuo- non pepereit, fed pro

inftantia , neque futura,

t )

nobis omnibus tradidit il-

neque fortitudo, neque al-

um : quomodo non etiam

titudo , neque profundum,

Yb

fs

cum illo omnia nobis do-

neque creatura alia pote-

h

navit? Quis accufabit ad-

rit nos feparare à charita-

verfus ele&tos Dei? Deus

te Dei, qua eft in Chrifto

l]'nä,

Efu Domino noflro.

qui juftificat, quis eft qui

I T

condemnet ? Chriftus JE--

E.. "Fradiderunt corpora

Daif

fua propter Deum ad fup-

di

fus, qui mortuus eft, 1m-

licia

.

.

** Et meruerunt

mo qui & refurrexit qui eft

ad dextram Dei, qui etiam

habere coronas perpetuas.

Y. Iftifunt qui venerunt

W

interpellat pro nobis.

&

.. Viri fan&i glofiofum

ex magna tribulatione, &

[

fanguinem fuderunt pro

Javerunt ftolas fuas in fane

m

Domino amaverunt Chri-

guine

gni.

Et merue-

A ex

runt.

ftum in vita fua, imitati

Gloria Patri. Et

W. be

funt eum in morte fua:

meruerunt,

mm[ümu

3c Ét ideo coronas trium-

Ulm Y

D

IN IL NOCTURNO,

hales meruerunt.

BU

y. Unus fpiritus, & una

Antiph. Dabo San&is

AT d

meis locum nominatum

N de[m(

fides erat in eis. " Et ideó.

Qu

Lea&io IIf,

in regno Patris mei, dicit

Dominus.

Xil

ÀN

yà

)9l

Ti ff

is ergo nos fepara-

Pfalm.

Domine quis

Q

bit à charitate Chri-

habitabit. pzg. 93-

1t, prg

füi? tribulatio, an angu-

Clllquam

Antiph. San&is,qui in

n &

ftia, an fames, an nuditas,

an periculum, an perfecu-

terra funt ejus, mirificavit

UYe

tio , an gladius? (ficut fcri-

omnes voluntates meas in*

1 M

H

*

ter illos.

ptum e

Quia propter

hn

m! Qui

te mortificamur tota die:

Píalm.

Conferva mé

Ol'qug

zílimati fümus ficut oves

Q

lg

occifionis) Sed in his om-

Domine. pzg. 18.

WWUS

Antiph, San&i, qui fpe-

nibus fuperamus propter

W g

eum qui dilexit nos. Cer-

rant in Domino, habebunt

CO

tus fum enim , quia neque

fortitudinem ,

affument

Qs m

pennas ut aquile, volz

mors, neque vita, neque

r

Angeli , neque principa-

bunt, & non deficient,

N h

tus, neque virtutes , neque

Pfilm.

$s. Martyrüm.

181

qu f

Pfalmus.

Domini eft

mero minimé l;abendi

funt.

ido, n

terra. pag. 94.

ie o

X Exultent jufti incon-

San&i tui Domine

fpe&u Dei.

mirabile

confecuti

funt

TRUE

qure à u

E. Et deleGentur in Iz-

iter, fervientes praceptis

? eltin (s

titia.

tuis, ut invenirentur illaft

* CTer-

ino noft

Ex Tra&atu S. Joannis

in aquis validis :

L

irinton

ra apparuit arida

*

& in

Damafceni 4e fíde' ortbo-

: Daun d

doxa. C. 16.1. 4.

dimento.

mari rubro via fine impe-

.

T maz

Leàio IV.

x.

uoniam

percuffit petram, & fluxe-

as p

HriftusDominus San-

t qui nu

runt aque, & torrentes in-

mibultt

C

&orum R eliquias ve-

undaverunt. '"l'erra appa-

lut falutiferos fontes pre-

ruit,

ohs fs

j L

buit, ex quibus plurima

Le&io V.

j Pt

nObis beneficia manant,

unouen-

fuaviffimámque

X quo enim ipfimet

tum profluit.

Nec veró

vita, ac vite au&or

Qu

quisquam huic fermoni fi-

inter mortuos adfcriptus

Dio

dem detrahat , nam fi aqua

elt, eos, qui in fpe refür«

in deferto ex afpera & foli-

recionis , fideíque erga

m nomJF-

dà rupe , atque ex afini ma-

eum diem extremum clau-

ntrs

xillà, ad fedandam Samfo-

ferunt, mortuos haud qua-

nis fitim, Deo ita volen-

quam appellamus.

Qut

Domfnö l

te, profilit: eritne, cur

enim mortuum corpus mi-

:

cuiquam incredibile videa-

racula edere queat ? Per

tur, ex Martyrum R eliquiis

Ag

ea demones expelluntur ,

e]us) m]ü

uave unguentum fcaturi-

morbi profiigantur, egrott

re? Minimé certé: iis qui-

fanantur , c&ci profpiciunt,

nuare

dem, quibus Dei potentia,

leprofi mundantur, tenta-

onórque, quo

San&os

tiones, ac mcerores difcue

Qu

fuos afficit, perfpe&tus, &

tiuntur, ac denique omne

S.

r4g [

exploratus eft. — Atque il-

donum optimum à Patre

$n

Jl)qu'

lud quidem veteri lege

luminum , eorum operá,

]

comparatum erat, ut quis-

ad eos, qui fide minimeé

j

1j

J

quis mortuum contigiíTet,

dubià poftulant , defcendit.

Ü

immundus cenferetur; ve-

Quid non laboris füfci-

aqullz !

rum hiin mortuorum nu-

Md

plas, ut Patronum quene

m

l

E

[/

tiz

Veftum Reliquiarire

dam mancifcaris, qui te

tibus fpiritualibus , & com-

in cith

mortali Regi offerat, ac

un&ione, & eorum, qui

Eicgcm |

tuo nomine ad eum verba

1n egeftate verfantur, com-

ii

miferatione , quibus obfe-

Cnti

faciat? An non igitur hí

vun: 3

honorandi funt, qui toti(is

quiis

Deus potiffimüm

humani generis Patronos

conciliatur, fan&os cola-

nvodd

Qu

fe profitentur, ac Deo no-

mus, ftatuas ipfis, & vifi-

ftrà causà fupplicant?

biles imagines erigamus,

hm D

B. Verbera carnificum

imó ipfi virtutibus eorum

t ope

Dii

non timuerunt San&i Dei,

imitandis hoc confequa-

morientes pro Chrifti no-

mur, ut viva eorum

d-

Jiücum

mine :

x Ut haeredes f

Donini

tuz , atque imagines fimus.

erent in domo Domini.

. 'amquam aurum in

Vet

& "Iradiderunt corpo-

fornace probavit ele&tos

matt f

s [

ra füa propter Deum ad

Dominus, & quafi holo-

fupplicia. Ut hazredes.

caufti hoítiam accepit il-

los : & in tempore eri

(

Leàio VE

refpe&tusillorum: ** Quo-

Vs u

J Onorandi certé , &

niam donum & pax d

Wt

eleais Dei.

Ti

quidem ita, ut in

eorum nomine templaDeo

Y. Qui confidunt in il-

Ts tenc

lum intelligent verit-

Vr

extruamus, dona offera-

libity

mus, eorum memoriam

tem : & fideles in dilei-

colamus, atque in ea fpi-

one acquiefcent illi.

u

[

(

niam. Gloria Patri.

Q

uo«

hü f

ritualiter oble&emur : quo

nimirum latitia noflra iis,

niam donum.

V&

u

á quibus invitamur, con-

IN nil. NOCTURNO,

li C

ruat, nedum eos colere,

& demereri ftudemus, of-

Antiph, Jufti autem n

lfem (

fendamus potius & irite-

lum

erpetuum vivent , &apu

mus.

Quibus enim rebus

ominum efl merces €0-

[hll prm

Deus colitur ,

disdem

rum.

if

i

quoque fervi ipfius oble.

Pfalmus. 32.

€&antur j

quibus autem

&W

Deus offenditur, iisdem

; Xultate jufti in Domi-

h Wlt

no: X re&os decet

l'ätl()ng

etiam ipfius milites offen-

duntur. Quocirca in pfal.

collaudatio,

a

DOmu

mis, & hymnis, & can-

Confitemini Domino

in

$s. Martyrum. i

133

fibus t

in cithara : * in pfalterio

opulus, quem . elegit. in

decem chordarum pfallte

;

ereditatem fibi.

& um

verntu

illi.

De c&alo refpexit Do-

