Se?un—

M W

9

Qfficium S. Stanislai Ko&k?.

zxx

ventns (

bant dolorem , annorum

m pun t

DIE XIV. NOVEM-

.

immaturitas, & confilio-

xum feneGus.

Et ille qui-

Secunda infra O&avam S,

dem fíe fuarum virtutum

q

Stanislai K eftke,

remuneratione folatur, eó

i junor t

-Offcium de S. Didaco Con-

quód in juventute fua la-

i, qii

fffore (nifi -venerit im Domiz

bores abfíorbuit, pericula

eu t

aica ) Semidupl.

muita toleravit.

In Laudibus Commem. O&8.

jugum

Da;ta

malut grave emendatio-

i

V

$. Stanzslaz.

ris propofiti, quàm mol-

m

lr

Vefp. de S. Gertrude , eum

le illud ac plenum delicia-

Commem. S. Didaci, t$ OG.

rum invitamentis cervice

nc pis

m ]u

8. Stanislaz.

portare. Plurimi funt , qui

jcet

Íe à peccatis & lubrico ju-

TR Tllblll

DIE XV. NOVEMBR.

ventutis in fene&ute revo-

s iJre

"Weria infra Octavam Sr

care potuerunt; Tarus aue

tt Q m

Otanislai,

tem, qui in juventute pra-

h wt

ve jugum feria fobrietate

Offcium d« S.Gertrude Virg.

Hoc eft illud

, ümté

6 "bbatif. Duplex.

portaverit.

k non?

jugum , de quo Dominus

xf

Ip Laudibus &5 Vefp. Come

in Evangelio ait : 'l'olli-

yi o

mem. OG. $. Stanislai.

te jugum meum füper vos.

Bd

DIEXVI. NOVEMBR.

Si quis ergo, antequam

m A

gravi oneretur peccatorum

Quarta infra O&avam S;

faWia , tulerit jupum in

T

Stanislai.

n I'lbw1 n

juventute ; fingulariter fe-

ii

Semiduplex,

debit, non cum plurimis.

E. Honeltum fecit il-

Ua n u

InI. Nofurno , Le&tio-

ol

nes de Scriptnra occurren-

um Dominus, & cuftodi-

gin i

te.

:

vit eum ab inimicis, & à

fedu&oribus tutavit illum:

y, Q^

* Et dedit illi claritatem

jj Peffeï";

IN II. NOCTURN(L

zternam.

quibus [

Sermo fan&i Ambrofii

ypturt.

Epifcopi.

X. Juftum deduxit Do-

45 obit. Valestiniam.

minus per vias re&as, &

(P' qamüf

;

Lectio IV.

oftendit illi regnum Dei.

Et dedit.

Mifimus Juvenem, in

5«

Squo duo pariteracer-

Lea31e

$

282

Officium S& Stänislai Koftke.

Y. Induit eum Domi-

mentr

Leaio V.

nus loricam fidei, & orna-

T0cenfig

vit eum. Et ad portas.

J lle

4 T quid jam de aliis

Le&io VI,

Otin, q

dicam, qui etiam lu-

ii

do juventutis putaverint

Éd . quia vita San&o-

Irihe

rum non híic in terris

abftinendum , refecandam

i

e&tatis licentiam, lenitatem

eft, fed in cclo (Jufüs

41 QO

feneQutis in alienis annis

enim vivere Chriftus , &

^ tj

deferendam ? | Cepit ita

mori lucrum, quia & dif-

3. ]lte.

folvi & cum Chriíto effe

frequentare. jejunium , ut

Év

plerumque ipfe impranfus

multó melius) dolendum

Wa

convivium fíüis comitibus

eft, quód nobis citó raptus

lü tey

exhiberet.

Quis tam Do-

fit ; confolandum , quó

minus fervi,

àm ille fui

ad meliora tranfierit. INec

15 Qu

AT )

corporis fuit

&äu

Quis tam

putet aliquis, meritis ejus

aliorum arbiter, quàm il-

Obitüs celeritate detractum.

ls

le fuz cenfor ztatis ?

uid

Raptus eft Enoch, ne ma-

| . din|

de pietate ejus loquar ? O-

litia mutaret cor ejus: &

)

| l

N

db

rabat.

Sed forté dicatur:

Jofias decimo o&tavo an-

Quid ei profuit fua ora-

no regni fui ita Domini

Vily-

tio !

Ecce in primo vi-

pafcha celebravit, ut om-

Áinr Y

te occidit curfu.

Efto ta-

nes retró principes devo-

| ls

men dolendum fit, quód

tione füperaret ; nec diu-

r

primeva obierit «taéb :

tiüs fidei fum meritis fu-

Thni

gratulandum nihilominus

pervixit. Profpicis igitur

eft, quód virtutum 1tiren-

nos, fanda anima, de lo-

diis veteranus decefferit.

hn

co füperiore tamquam in-

In

illo omnibus lubrico

feriora refpiciens.

Habi-

Imel

adolefcentie tempore tan-

II

táfli in corpore, tamquam

P

T.

ta

id

us morum ejus fuit,

calceamento eo ufa, non

A e[

ut omnem memoriam do-

ut involucro ; ut quafi fu-

T

loris obducat. Quód enim

perior & eminentior, quó

umi

N

obiit, fragilitatis eft; quod

velles, tuum circumferres

| Pl

talis fuit , admirationis.

fine ulla offenfione vefli-

j Af

(

R. Amavit eum Domi-

gium.

Super columbas

p

nus,& ornavit eum, ftolam

fimplicior, fuper aquilas

Wt QWQ

lorie induit eum ; x* Et

hj

levior, füper agnos cle-

) ia

ad portas paradifi corona-

men

mti fï?l |

vit eumni.

|

Cíf5cium $. Stanislai Koftke,

283

&um Dos

referire non audeant, opes,

mentior, füper vitulos in-

frter, o

nocentior.

honorem , ambitionémque

j d t

non appetant.

Veràm,

P. Hte. homo perfecit

oW

omnia, que locutus eft ei

non ignorare ifta virtutis

Deus ; & dixit ad eum:

efít, fed contemnere ; nec

i Vit.a Gu

ln

Ingredere in requiem. me-

continéntie laus, ubi in-

y m

A

am': * Quia te vidi ju-

firmitatis integritas. INon

- ed (]i

:

ftum coram me ex omni-

igitur puéritia, fed &mula

« la

bus gentibus.

puerilis fimplicitatis boni-

n, qii d

- lfte eft, qui contem-

tas defignatur.

Denique

n Qrbt

"

pfit vitaraà mundi, & per-

hoc ipfe Salvator expreffit

ys) d

l

venit ad coeleflia regna.

dicens : INifi converfi fue-

Gloria Pa-

Jois d

Quia te vidi.

ritis , & efficiamini ficut

a, &

tri Quia te.

puer ifle; non intrabitis in

tranfnt.

regnum ccelorum.

IN II. NOCTURNO.

; meii d

E.. Ifte eft,qui anteDeum

ateletdus

Le&io S. Evangelii fecun-

magnas virtutes operatus

n

düm Mattheum.

eft, & de omni corde fuo

TOU

laudavit Dominum: * Ipfe

Le&io VIL. Cap. 19.

intercedat pro peccatis om-

3 od*

i i D

NN illo tempore oblati

nium populorum.

fünt JEfu parvuli, ut

W. (Ecce homo f[fine

i

manus eis imponeret. Et

querela, verus Dei cultor,

yini

reliqua.

abilinens fe ab omni ope-

um r

fig al

Homilia fandi Ambrofiü

re malo, & permanens in

Jt

innocentia fua. lpfe.

r

j Ig»

pifcopi.

y i V

Ie Luc. cap. 18.

f.-tio- VIH.

T

Inite pueros venire ad

Uis eft ergo puer

jj

me.

Atqui zxtas hac

imitandus Apofto-

ial mmï

infirma eft viribus , inva-

lis Chrifti ? nifi forté ille,

Weou;ï,;':

lida ingenio, immatura

t qui

confilio.

de quo Efaias dicit : Puer

Non erpo ea

natus eft nobis. Ipfe enim

linent'lüfäï

prafertur; alioquin obef-

tibi puer dixit ; T'olle cru-

y ais

fet adolefcere.

Cur au-

crucem tuam, & fequere

viont *

uf

tem pueros aptos regno

me. Et ut agnofcas pue-

X ol

dicit effe celorum ? For-

(up Ql a

rum, cüm malediceretur,

j

taffe quia malitiam nefci-

non remaledixit ; cüm per-

-

f:

ant, fraudare non norint ,

ffit,

nt

cüteretur , nOfx repercu

&

284

Ofiïcium S. Stanislai Keftku;

verborum intende.

Ubi

Hac eft enim perfe&a vir-

0/'!/2»!

tus. ltaque & in pueritia

ad fe infantes accedere ju-

iL Dyk

eít' quedam venerabilis

bet , ut eos vel precatio-

imorum fene&us ; & 1n fe-

DXX

one, vel manuum impoli-

ne&ute innocens pueritia.

tione benediceret, pueros

Dit of

Senectus enim venerabilis

appellat : ubi precipit non

Dl

fcandalizandos ,

pufillos

E7

eft, non diuturna, nec nu-

mero annorum computa-

vocat.

Non enim fcan-

: rlfine

ta: cani autem ífünt fen-

dalizantur, qui tanguntur

LY

à Chrifto ; non labuntur,

fs attur

fus hominis, & etas fene-

£tutis

vita

immaculata.

qui Chrifto propinquant:

Unde & fcriptum eft:

fed labuntur illi, quos pu-

WLN

irmo f

Laudate pueri Dominum;

"fillos , non ztatis exigui-

quia nemo nifi perfe&us

tas, fed virtutis pufillitas

D

Jaudat Dominum.

fecit.

Wt g

ER. Sint lumbi veftri

Vefpere 4 Capitulo. de f«

1

precindi, & lucernze ar-

quenti , commem. OGzxve.

.dentes in manibus veflris:

** Et vos fimiles homini-

DIE XVII. NOVEM-

li

B

L

N

bus expe&antibus Domi-

Ti

num füum, quando rever-

n

Quints infrs O&avam $.

I!

tatur à nuptiis.

Stanislai,,

m f

W. Vigilate ergo, quia

u

h t

neícitis,. qua hora Do;ai-

Ofïcium de S. Gregorio

PI'OCHTU le

nus vefter venturus fit. Et

Thavmaturga Epifé. Confe[.

Val r

vos. GloriaPatri. Et vos.

Semiduplex,

At

PO wl

Lcáio IX*

DIE lelällïï T:TOVEM—

E

Reo fugiamus füper-

Tedis

i

E

biam; fequamur pue-

Sexta infra O&avam $.-

) bre (

rilem fimplicitatem : quia

Stanislai.

m OP

veritas adverfaria fuperbia:

Officium de Dedic. Bafilicar.

ü Fürmo

fimplicitas autem concur-

SS.- 4poffol, Petri €$ Pauli.

N

rens veritati in ipfa humi-

Tiey

Jitate fublimis.

Duplex.

UM

R

INec , fi-

DIE XIX. NOVEM-

» l&bla

(

cut Cain, fraterna fpecie

P&

IN

dolum percufforis abfcon-

L

L,,mn

dat ; fed foris , intráque fit

Septima infra Oftavam S.

1 Yeti

frater, INunc diflantiam

Stanislai.

Iemta

efj-

E

n

foïcium $. Stanislani Koftke,

28g

bl O

Offcium de $.. Elfabeth.

bat afpe&us ; frons cerez

tsl

Vi4d. Duplex.

ulchritudinis & candoris

; Ya p

ilius, que Solis paffa ra-

um ij

DIE XX. NOVEMBR. :

dios colorem traxit ab

Dies o&dava S. Stanislai,

&there; vultus vite fimi-

ii D

T

lis.

j prea

Duplex.

ls, E

Offcium st in Feffo , pra-

E. Honeftum fecit il-

o eus

Ter Lecliomes, qua funt

lum Dominus, & cufto-

qm [rn

Im 1. Noüurno, de Seri-

divit eum ab inimicis , &

non. h x

ptura oecurrezte,

à feductoribus tutavit il-

m

lum : ^* Et dedit illi clari-

pn

"

IN II NOCTURNO,

y li, d

tatem aternam.

h

iM

Sermo fanc&ti Ennodii

X. Tuftum deduxit Do-

mis

Epifcopi.

minus per vias re&as, &

In Vit. S. Ephiphan. Ep.

oftendit illi regnum Dei,

Tzein.

,,'[,1/;?,'//1 À

E dedit.

yu; Ui

Leüio IV.

Le&io V.

L. NU

Eati Stanislai paren-

Rat prioribus *fan&a

RPS:

tum quid retexam

injungentibus obfe-

fanguinis prerogativam ,

cundans, zqualibus blan-

ïïï 0&13

quorum familiz & nobili-

dus atque officiofus, fe-

;gnï,shi.

tatis caput efl filius ? EHic

quentibus mera charitate

proceffu temporis & labo-

4501

ris ad fextum & decimum

communis: nulli fe prz-

ferens, cüm religiofo cur.

T 0

&tatis annum divino fa-

fu per ccleftem tramitem

n

vore perdu&us cana con-

omnibus anteiret ; lauda-

N

filia in annis puerilibus

tionis amore vacuus, cüm

J

nieditabatür. WVerrnabat in

quotidie in eo laudanda

illo pre? ceteris mater bo-

adolefcerent.

, ofïevici

De pudici-

yib

norum operum. verecun-

tia Juvenis mei quid lo-

dia. Formofitas lucis cor-

quar? Carnem fe habere,

M yp

orec itndex anim:e fuit.

j hi i j

nifi cüm fe moriturum ef-

idebant gena ; nitida fi-

fe meminerat, nefciebat.

mul labià commendabant

Utebatur le&ione pro re«

; NUf

dupliciter

mella fermo-

quie; quid libri. docuif-

u

num : nec non quocum-

fent , vita fignabatur. Jam

4 Ogmf'

que vertiffet oculos, fe-

fi illa retexam, quas ini-

renitatem mentis nuntia-

micorum fuftinuit infolen-

jl /

tias ,

286

Officimä S. Stanislài Koltke.

tias, quali procellas peffi-

noverant. Scimus, juve-

Tomiiz

morum virtute contem-

[j

nem. illum non oportere

píit ; ad hac enarranda lin-

pro a&tatis immaturitate

Tie J

gua non fufficiet. Sub ta-

cenferi ; nec debere gra-

!

m

li cruce triennium duxit,

vis confilii hominibus te-

foii Deo dolorum fuorum

neros pro quoquam obice

em'mregnu

Ro-

annos afferri.

Vir nam-

a d

fecreta manifeltans.

U n

mam petit ; in quo iti-

que cana morum intepri-

-j:'ï, Ton a

nere quid moleftiarum fü-

tate probabilis geminata

A0re

fünuerit, quid virtutum

laude dignus eft, fi illi ad

m hrj

gellerit , feltinans ad ma-

venerabile mentis impe-

ii fm

jora pratereo.

rium puerile corpus ob-

B. Amavit eum

Domi;

temperet.

Converfátio ,

D'L;dm 1

:11'5 Dony

nus, & ornavit eum, fto-

non anni, aüt adolefcen-

4 Yelit

lam glori& induit eum :

tiam aperit , aut fenedam.:

Ut i

- Et ad portas paradifi

B. lfte homo perfecit

RT

coronavit eum.

omnia, quz locutus eft ei

YX. Induit eum D'omi-

V t

Deus , & dixit ad eum:

T n

nus loricam fidei, & or-

Ingredere in requiem me-

naviteum. Etad portas.

am. ;* Quia te vidi ju-

Tü ,

M f

Leàio VL

ftum coram me ex omni-

IOWUT N

bus gentibus.

lm lr

Onverfi illico omni-

Y. lfte eft,qui contem-

DT

um oculi: nemo il-

pfit vitam mundi , & per-

[um in mortalium nume-

um «

venit ad coleília regna.

It i.

Y

ro computabat, cui om-

Quia te vidi. Gloria Pa-

tri.. Quia te vidi.

P [

nia ccleflis gratie vide-

Atl

bant bona conítare.

'Ta-

IN II NOCTURNO

Vulos

W

lis jam ad decimum o&a-

l

Leaio S. Evangelii fecun-

: bmfdl(

vum aetatis fue pervenit

H Ex mne

annum, in quo fervorum

düm Matthaum.

Dei numero dedicatus, fe-

ts

edio VIL C. 19.

num cotibus puer adjun-

^ Ifle (

&us eft.

Stupuerunt plu-

N illo tempore oblati

rimi, fed externi, qui mo-

I

funt JEfuü parvuli, ut

s

4

res illius cüm a&tatis im-

manus eis imponeret. 14

d

r

maturitate jungebant ; fe-

reliqua.

ram credebant dignitatem

40P

Eecm

hanc redditam eile, qui

Homi-

:;

il

"u

]

Qflicium S. Stanislai K oflkz,

287

(ims,

Homilia Venerabilis Be-

Y. Ecce homo fine que-

non Qp

dz Presbyteri.

rela, verus Dei cultor,

m

nite parvulos venire

abitinens fe ab.omni ope-

c db g

SI

ad me; talium eít

re malo, & permanens in

hominba

innocentia fua.

enim regnum Dei. Signi-

tercedat.

lpfe in-

uqun

ficanter dixit : "'alium eft,

j u

non iftorum ; ut oftende-

: ecuo VHL

m i

ret, non ztatem regnare ,

Uidam genu flexo

bils gt

fed mores ; & his, qui fi-

sdlid

milem haberent innocen-

ante eum rogabat

meni

eum dicens : M agifter. bo-

tiam & fimplicitatem, prz-

jc ag

mium repromitti.

Quis-

ne, quid faciam, ut vitam

Coc

&ternam percipiam ? Au-

quis non receperit regnum

ait i

ei velut parvulus, non

dierat, credo , ifte quafi-

intrabit in illud.

Sicut

tor vit& aterne, tantüm

, ut lao

eos , qui

arvulorum ve-

homo. p

puer non perfeverat in ira-

Jootas &

lint effe fimiles, dignos

cundia, non lafus memi-

effe introitu re

j d

nit ! non, videns pulch-

gni cele-

Íflis ; atque ideo curam

n ii

ram mulierem , delectatur,

a te 7

non, aliud cogitat, aliud

gerens tractatus certioris,

;n n qu

loquitur

H

.

fic & vos nifi

pofot fibi non per para-

QUs

talem habueritis innocen-

bolas, fed aperté, quibus

.

tiam & animi puritatem,

Operum meritis vitam z-

Eü, [lw CO.F

d V7M

regnum ccelorum non po-

ternam confequi poflit,

vl i

teritis intrare.

Et com-

exponi.

E

£fus autem di-

xit ei :

:

recepta nófli?

" ,G?m

plexans eos benedicebat.

aæüh

Complexus benedicit par-

Hac eft puerilis innocen-

tim caflitas, quae nobis

vulos; ut humiles fpiritu

n

fua benedi&ione, gratia, &

imitanda proponitur, fi re-

"i

diledione dignos effe fi-

gnum Dei volumus intra-

at

Te.

M

i

gnificet.

At ille refpondens

ait : Magilter, lizc omnia

n

. Ifle eft, qui ante

IU

obfervavi à juventute mea.

eum magnas

virtutes

3. Sint lubi veflri prz-

n

operatus eft, & de omni

Ti plf

corde füo laudavit Domi-

cin&i, & lucerne arden-

tentes in manibus veftris:

n

num: ** lpfe intercedat

* Et vos fimiles homini-

pro peccatis o

mnium po-

bus expectantibus Domi-

"

pulorum.

num

288

Osieium S. Stanisla Koftke

num fuum, quando rever-

tus arcàna cordis ejus eum

tátur à

nuptiis.

dilivere diceretur ]Efus

Diligit emm Dominus

Vlgmte ergo , quia

J

ncfutxs, qua hora Domi-

eos , qui mandata legis,

(tits J

nus vefler

venturus fit.

quamvis minora cuftodi-

J UJOH

Et vos

Gloria Patri. Et

unt : fed nihilominus quod

nh ]

vOS.

in lege minus fuerat , iis,

|

Mmmf!

Le&io IX

qui perfeai efTe defiderant,

F wt

offendit :

qum non venit

lu']fdron

n eft putandus ho-

folvere legem

aut Pro-

Vr e

h

mo ifte vel voto

phetas, fed ad]mplere Ad

Tbus

tentanbs ut quidam puta-

quam profe&o adimpleti-

vcre

Dommum interro-

mmnuy

onem pertinet, quod hic

MLA

AMffe, vel de füa effe vita

confequenter adjungitur:

mentitus, cüm fe lepis

Vade ; quecunque hàbes,

$l!1, p/

mandata cuftodiffe dice-

vende, & da pauperibus,

Vr

& habebis thefaurum in

bat; fed fimpliciter, ut

IN

vixer lt

effe confeffus.

ccelo

& veni, fequere |

Quia f mendacii, aut fi-

L

mulationis noxa reus tene-

Vefpere de Prafentat. B.M.

[

V. Commem. Ottave.

As f

retur , nequaquam intui-

te TF

er

Mr VE N P Vr or r r r V n Ror Vr TW !R ! n n w z W T

eopeyo r pvvv pET DC* TTUTTT TT

UUOR

u

M

hk

4

FEESTUM

1 qu

ln

B

BB. Martyrum ]aponum

Q fj

Y

m, IPM

é Societate JEfti,

(2 re

:

£f

PAULI, ]OANNIS

ä;e

Wi

ETJACOB

müm,] 1

l: "!Hd

ll

Die F. Februarit.

xvjns h

DUPLEX MAJUS

pra in Fefto R.eliquiarum

hg

Omnia:de Communi P?8- 177*

M

plumorum MM. ut fu-

Prater ea, que. fequuntur

Rüm i

Qratip.

]

Offi'cium BB. Martyrum Japonums

289

Qratio;

traduxerat,

oannes an-

ord a

nos tantüm undeviginti

r T

US, qui primitias

natus

literarum — ftudiis

m Don:

Fidei apud faponiz

at ln

Gentes Beatorum Marty-

operam dabat, ac divine

jnya of

legis elementa populo ex-

rum tuorum Pauli, Joan-

plicans, obeundis olim E--

il

nis, & [acobi fanguine

Yi fu.

vangelicis minifleriis prz-

confirmáfüi : concede pro-

dudebat.

Jacobus quarto

li

pitius, ut ad tui nominis

qui r

confeffionem , quorum ex-

fupra fexagefimum anno

jam expleto, quamquam

"

J

citamur exemplis, eorum

& ipfe Catechifla, rem

Adit

u

ecibus adjuvemur.

Per

ego at

b

ominum.

tamen etiam domefticam

curabat humilitate, ac pa-

i, Q

In I. Notlur. Leti. de Ep.

tientia fingulari : quas ad

v aj

$. Paul. ad Rom. F' ratres ;

virtutes quotidiana Chrifti

vunqie

debitores. pag. 179.

patientis meditatione mi-

j pupti

rum in modum excitaba-

qeinm

INILNOCTUR.NO.

tur.

V&n'ïy W*i

AicofamaJaponie Tm-

R. San&üi tui Domine

2

peratore in Chrifti-

mirabile confecuti

funt

i Pylfmm"l

anos feviente tres & So-

iter, fervientes praceptis

(f

lus

cietate [Efu Japones, Pau-

tuis, ut invenirentur illefi

d

iki, Joannes de Go-

in aquis validis : ** 'T'erra

to, & Jacobus Kifai, fi-

apparuit arida ; & in mari

y

dem, quam ibi fan&us

rubro via fine impedimen-

Pranciftus Xaverius ma-

to.

gnis fudoribus plantave-

XY. Quoniam percuffit

)onum

rat, ipfi fuo etiam fangui-

petram, & fluxerunt aqua,

neirigárunt. Paulus cla-

& torrentes inundaverunt,

/

"l'erra.

j

enere ortus , ac tum

i

;?vo

!

nis, tum facris lit-

teris

excultus , annum

Leflïü N5

N

agebat tertium ac trigefi-

T Rgo comprehenfi, at-

mum ; jámque Sacerdotio

que extrema finiftre

I.

initiandus, quà voce, quà

auris parte in Meacenfi

fcriptis libris plurimos é

foro publicó mul&ati , re-

popularibus fuis , partim

vin&is poft tergum ma-

pl

30 errore ad veritatem,

nibus, vili in plauflro per

partim à vitiis ad virtutem

vicos primium hujus, tum

*

alia-

q«l W

i

290

Offidun BB. Martyrum Japonum:

j

Ynerton

aliarum Japonie urbium,

Le&io V1.

fexcentorum — milliarium

fum ej

itinere terreftri, quó igno-

Andem Nanegafachi-

Dasolen

minia, & terror latiüs fpar-

um perduéti paratis

'eqe i

eretur, fumma hyeme

in colle crucibus , quas ipfi

ii fn

circumducuntur 5 praeun-

anteà venerabundi faluta-

hafüit:

te li&ore, ac fententiam

verant, affiguntur. Ade-

(s rit

crucis in eos fcriptam pre-

rat Joanni pius, ac fortis

lss VITT

Genitor ; nec fatis patuit,

ferente, quód vetitam à

ttos]

'"Tyranno Chrifti legem

uter füpplicium latius , il-

m faft

pradicáffent. Sed cüm il-

léne tulerit , an ifle fpe-

Qrit.

Rt. Tamg

li erumnas inter & ludi-

INec minor in Ja-

Tu pr

bria. leti femper , atque

cobo, devexa licét etate,

"ts

or eminebat. Àt

alacres , quod verbis ad-

animi vig

—Jl if

Ítruebant , exemplo quo-

Paulus é triumphali illo

Tb

que confirmarent ; Paulus

crucis pulpito, nativam ho-

gU

ilon

veró.etiam in Meacenfi

minis eloquentiam ftimu-

V n

carcere duos & cuftodibus,

lante Dei charitate, ad cit-

n

féxque alios in Ozacenfi,

cumfufam multitudinem

E

atque alicubi Gubernato-

pro Chriftiana Religione

1. inte

rem ipfum Chrifto adjun-

peroravit : illud palam fi-

kR

xiffet : triumphus ille Fi-

bi eratulatus, quód in cru-

AVACQuR

dei, non probrum fuit;

ce ut Chriftus Dominus;

iBin]

Gl

iratis palàm "Taicofame

eadémque , atque ille, &-

| UJM

'Tandem

Bonzis, quód homines

tate moreretur.

iftos per Japoniam circum-

finguli ab imis lateribus

IN m. N

ad humeros binis lanceis

A

veheret, ad Chrifti fetam

diffeminandam fcilicet ,

transfixi vi&rices animas

ln

non extirpandam.

ceelo

inferendas emisére

leti 1

B. Verbera carnificum

nonis Februarii, anno mil-

lefimo quingentefimo no-

non timuerunt Sán&ti Dei,

Pen-

WO [

morientes pro Chrifli no-

nagefimo feptimo.

l)

D

rmine: * Ut hzredes fie-

dentes co

D

orum exuvias

An mdl[

rent in domo Domini.

Epifcopus Japonia ad col-

j

I

[

Uünü, ,

em mox veniens, politis

A]uü

X. 'Tradiderunt corpo-

humi genibus- publicé €

ra fua propter Deum ad

veneratus ; atque ex illo

ig

H[]ndu

fupplicia,

t,

a

cepit locus effe omnibus

vene-

Omlha

ia

OfH(;ixxm BB. Martyrum Japonum; —— 29t:

) Vl

venerationi.

Id veró fibi

atum extitifle ,

variis

Homilia 35. in Evangelia.

b

Nag:

eus oftendit fignis: in-

Ominus ac Redem-:

vt p

ter que illud precipuum,,

dbis,qui.

ptor nolter peritu-

quód fanguis Miartyrum

rl mundi precurrentia ma-

vibuxti b

femen fuit Chriftianorum.

la denuntiat, ut eó minüs

u l.

Quibus rité probatis Ur-

banus VIII. Pontifex Ma-

perturbent venientia, quó

piis ii

fuerint prafcita.

Minüs

ne ls

ximus eos Beatorum Mar-

enim jacula feriunt que

dun lr

tyrum faftis adfceipfit.

previdentur : & nos tole-

, nid

R. "l'amquam aurum in

rabilius mundi mala fufci-

x m

fornace probavit ele&tos

pimus , fi contra hzc per

a fs

Dominus, & quafi holo-

prafcienti$ clypeum mu-

; eninit.

caufti hoftiam accepit il-

nimur.

Ecce enim dicit:

srinphd :

los, & in tempore erit re-

Cüm audieritis prelia &

jpyurm.

fpe&tus illorum : ** Quo-

feditiones, nolite terreri :

luentiam ,

niam donum, & pax eft

oportet enim primüm hzc

ele&is Dei.

o

fieri, fed nondum ftatim

eulitul

Y. Qui confidunt in il-

finis.

Penfanda fünt ver-

lum , intellisent verita-

m Nj

ba Redemptoris noftri,

. Aod p

tem, & fideles in dile&i-

per qua nos aliud interiüs,

:us,qUödt'"

one acquiefcent illi. Quo-

aliud exteriüs paffuros ef-

fe denuntiat.

ij D

niam.

niam. . Gloria Patri. Quo-

Bella quip-

,

IId Hlxlfl] '

pe ad hoftes pertinent , fe-

y

Ü

[

ditiones ad cives.

Ut er5

; D

IN lll. NOCTURNO;

y

gj L

Le&io S. Evangelii fecun-

o nos indicet intetiüs ex-

üm Lucam.

teriífque turbari, aliud

yna s

nos fatetur ab hoflibus,

quiii .

Le&io VII. Cap. 2;

aliud à fratribus perpeti.

5 Propter teftamen-

i

N illo tempore : Dixit

! entefïüïg'

tum Domini, & leges pa-

JE(us difipulis fuis:

ternas , fan&i Dei perfti-

feptfmo- j

Cüm audieritis praelia &

terunt in amore fraterni-

um

j

gponiæ L

í

feditiones, nolite terreri;

tatis: "* Quia unus fuit

;

05 P?i

Oportet primüm bhzc fieri:

femper fpiritus in eis, &

[

ed nondum fítatim finis.

una fides.

; p

aqu L

t reliqua.

X. Ecce quàm bonum

& quàm jucundum habi-

Homilia fan&i Greeorii

dit 07

$

apa,

táre fratres in unum.Quia,

T a

292

Officum BB. Maztyrum japonum.

Le&io VIII.

Letio ÍX.

Ed his malis przveni-

Éd cüm tot

figna

entibus, quia non fta-

perturbationis

dida

tim finis fequatur, adjun-

fit, oportet ut eorum

]SIS

git: Surget gens contra

confiderationem breviter

entem , & regnum adver-

per fingula perftringamus:

d

:

u

s regnum: & terre mo-

quia neceffe eft, ut alia é

tus magni erunt per loca,

calo,alia éterrá, aliaab ele-

& peílilentie, & fames,

mentis j'alia ab hominibus

terrorésque de czlo , & fi-

patiamur. Ait enim : Sur-

na magna erunt. Ultima

get gens contra gentem,

Du

iribulatio multis tribula-

ecce perturbatio homi-

tionibus prevenitur: &

num

*

e

erunt terre motus

(um ]

per crebra mala, qua prz-

magni per loca, ecce re-

veniunt, indicantur mala

fpedtus ire defüper: erunt

perpetua, qu& fübfequen-

peflilentie , ecce inaqua-

tur.

Et ideó poft bella

litas corporum : erit fa-

j Mfll(lr [

& feditiones non ftatim

mes, ecce flerilitas terre:

wij'l

finis: quia multa debent

terroréfque de celo &tem-

mala precurrere, ut. ma-

lw

peftates , ecce inzqualitas

lum valeant fine fine nun-

aéris.

Quia ergo omnia

li,

tiáre.

confummanda funt , ante

B. San&i mei, qui in

confummationem omnia

Mp

T

carne pofiti, certamen ha-

perturbantur : & qui in

buiftis : ** Mercedem ]la-

cun&is deliquimus, in cun-

hCWPPf

boris ego reddam vobis.

&is ferimur : ut impleatur

lC:l

YX. Venite benedicti Pa-

, yy

quod dicitur: & pugnabit

tris mei, percipite regnum.

pro eo orbis ferrarum

&U'La

Mercedem.

Gloria Pa-

contra infenfatos.

T. Ai

tri.

Mercedem.

ij

'Te Deum laudamus.

i D

hs

In Laudibus &$ reliquis be-

T

vjs Omnia de Gemmuni MM.

Qj

&Ph:

n

] lptm

M

N Wg.

FEST.

Officium de Comm.-Virg. & Margym.

l

23j

,

PFESTUM

w d

s d

2 æ:.:'

$S.S URSUE £

m Wez

af

dii li

Ac Sociarum Virginum,

& Martyrum.

tl

jb n

Die XX Oftobris.

jt um

n p

Duplex minus pro tota Soc. [zsv.

buto I6

r. in 2. Noct. ex Conceff.

j

X «

-Cum Leää Ezg

j,DICTI XIV.

28. Septembris Y7$0.

efupeïl a

eu g

i

Offcium de Comm. Virg.

Oratio.,

ais t

& Maryr.

À nobis , quzfümus

] calo &"

AD VESPERAS.

Domine Deus no-

y n

; p

p

Antiph, Hzc eft Vir-

fter San&arum Virginum

go fapiens. de Comm. Vzrg.

& Martyrum tuarum, Ur-

ii

falm.

fule, & Sociarum ejus,

p ^

Ut n l. Vefp. m

palmas inceflabili devoti-

m

Feffo Concept. B. V. M. pag-

one venerari: ut quas di-

WW

127. Cap. 9. Hymn. de Com-

gna mente non poffümus

n mk:f,

wun. VV. pofÓ Mymmos in

celebrare , humilibus fal-

19

Vefp. 69 Laud.

p

tem frequentemus obfe-

V&. Adducentur Regi

quiis. 'Per Dominum no-

fs

irgies poft, eam.

ftrum.

fudit

Commem. .S. Hilarionis

tentur tibi.

E. Proximz ejus affe-

bbat.

d

um

Antiph, Prudentes Vir-

AD MATUTINUM.

gines, aptate veítras lam-

pades

nit, exite obviam ci.

cce fponfus ve-

num Dominum ^ Veni-

invitat. p ecem Virgi-

te :

3

r

L

294

Officium dexComm. Virg. & Martyr,

|

te : adoremus. Regem. Spiritus femper,Deus unus

dntiph

Pfalm.

Venite exulte-

omni

hj Y

.. Temporis zvo.

f nolis

mus. p4g. .Yj

men.

du

HYMNUS.

Si fan&a fuent Virgo

J m

tantüm, & non Martyr,

j d

V Irg

inis proles, opiféx-

lznis

que Matris,

dicitur Hymnus ut fequi-

Virgo quem geffit, pepe-

£ur,

(ïn'cxrera

rítque Virgo ;

i me,

Irginis Proles, Opi-

Virginis Partos canimus

V

féxque Matris,

Jin,

decora

Virgo quem geffit , pe-

y

Meorte triumphos.

perítque Virgo ;

W:Knlïü. ]

Hzé enim palmz duplicis

Virginis feftum canimus

t us

beata

beate,

tithteom

Accipe votum.

Sorte, dum geítit fragi-

li

lem domare

Hujus oratu, Deus alme,

Corporis fexum , domuit

nobis

1 d ]

cruentum

Debitas penas fcelerum

Y o

remitte ;

ntine t

Cade tyrannum. -

kl

Ilten

Unde nec mortem, rnec

Ut.tibi puro refonemus

amica mortis

almum

Tl

Pe&ore carimen.,

Lt

Mille penárum genera ex-

Sit decus Patri,g

pavefcens ,

2

fenitæciuc

& Ym

Proli,

n

N

Sanguine effufo meruit fe-

Et tibi compar u

friüfque

renum

Virtus

M*]Ph- i

Scandere calum.

D

I

Spiritus femper, Deus unus

Hujus oratu, Deus alme,

omni

i

Qu

I

nobis

'Temporis &vo.

Debitas peenas fcelerum

Amen.

remitte ;

tin

IN T,. NOCTURNO.

D7 (

Ut tibi puro refonemus

M

]

almum

Antiph. O quàm þlil-

Pe&ore carmen,

chra efi caíla .generatio

D

Sit decus Patri

cum claritate?

t

; genita?que

s

Proli,

Omine Dominus no-

Tüby

Et tibi compar utriüfque

Virtus

fter, àt in Feflo Com-

n

cept. B. V. M. pag. 132*

""Zlum,

ntiph.

*

n

Officium de Comm. Virg. & Martyr.

295

Antph. Ante thorum

Antiph. Aque: multe

yDuic

hujus

irginis frequenta-

non potuerunt extinguere

X

te nobis dulcia cantica

charitatem.

&

dramatis.

Pfalmus 47.

u Vr

' n Communi non Virginum

yn )

fequens . Amtiphona: dicitur :

nus Dominus, &

Leva ejus fub capite meo,

M't

a

udabilis

nimis :

n ul

* jn civitate Dei noflii,

& dextera illius amplexa-

bitur me.

in monte fancto ejus.

Dris,

Fundatur exultatione,

Pfim.

C«ali enarrant.

univerfz terre mons Sion:

qu r

3bid.

m pl

** latera Aquilonis, civi-

Vigoi.

Antiph, Revertere , re-

tas Regis magni.

Deus in domibus ejus

hum a

tere Sunamitis : revertere,

ut intueamür te.

cognofcetur, ** cüm fufci-

vutum

Domini

eft

piet eam.

Pfalm.

l [s ilt

terra. zbi4. pag. 133-

Quoniam ecce reges

terre congregati funt : **

us 12

Y. Specie tua, & pul-

convenerunt in unum.

chritudine tua.

B. Intende , profperé

Ipfi videntes fic admi-

rati funt, conturbati fünt,

;guto [ d

| procede, & regna.

commoti fünt: 3* tremor

"Le&iones- T. No&urn?

ye um

apprehendit eos.

p

de Scriptura occurrente.

Ibi dolores ut parturi-

.IN H. NOCTURNO.

entis, * in fpiritu vehe-

menti conteres naves l'har-

! «"!3[ utIl'U'fq

W

'"Antiph, Specie tua, &

fis.

Ts

pulchritudine tuo intende;

Sicut audivimus, fic vi-

2

profperé procede, & re-

dimus in civitate Domini

gna.

[/]

virtutum, in civitate Dei

11)0[15

Pfjm, Erudavit. u

noftri : ;* Deus fundavit

m

i» Officio Concept. B. V. M.

eam in zeternum.

0

p4g- 136.

Sufcepimus Deus mife-

uifi

Antiph. Adjuvabit eam

ricordiam tuam , ** in me-

"i

Deus vultu füo : Deus in

at £

dio templi tui.

medio ejus non. commo-

Secundüm nomen tuum

p

vebitur.

Deus, fic & laus tua in

p

fines terrz : ** juftitia ple-

u

Pfatm.

Deus nofter

na eft dextera tua.

li

)Vl

refugium. pag. 157.

70 j

T4

ete-

.j

hi

'

|

296

: ---Offïdu;n de Comm. Virg. & Martyr,

Latetur mons Sion, &

miülitibus, quos fecum du-

lt i

| i2 x

exultent filie jJude, *

xerat, divififfet, quo no-

propter judicia tua Do-

vas Colonias propagaret

Ti52 d

mane.

in pofteros ; Connani Bri-

n

Circümdate

( Sion

&

tannici R eguli, quem Bri-

vyroce

comple&timini eam :** nar-

tannorum Ducem habebat

t f

rate in turribus ejus.

in exercitu; confilio , mif-

| &Di

Ponite corda veílra in

fà legatione in Britan-

| od

virtute ejus : ^* & diílri-

niam, fingulis militibus

p

buite domos ejus, ut enar-

novis colonis fingulasVir-

At i

retis in progenie altera.

ines conjugio fcederan-

j Pro

d

Quoniam hic eft Deus,

as poltulat.

] rafie

Deus nofter in eternum,

E. Propter veritatem ,

i, ]

& in feculum feculi

a

& manfuetudinem, & ju-

ipfe reget nos in fzcula.

ftitiam, "* Et deducet te

Antipk.

mirabiliter dextera tua.

0nt1g1

Aquae multze

Y. Specie tuà, & pul-

il

non potuerunt extinguere

charitatem.

chritudine tuà, intende,

| Fyqus.

profperé procede , & re-

F q

. Y. Adjuvabit eam Deus

Et deducet.

|

yultu fuo.

gna.

E

Le8gio V.

| 4 pl

5. Deus in medio ejus,

jnm ;

non commovebitur, '

-l Aud ïrifa ritanniz

Egmffïl, j

LeRio IV.

Regulis abfurda pe-

15 at f

titio; unde in gratiam no-

Tupnt.

Con

atiano IAmperatore,

vi Imperatoris, & quo

r

Flavius

Clemens

filias fuas nonnifi gentili-

Maximus Romani exerci-

Ü t

bus fuis, iifque donatis

E i

tus in Britannia Dux, ar-

novà Provincià pradiviti-

1 Itl

reptà "U'yrannide, Impera-

bus honefliffimé collocan-

tor à militibus acclama-

Wew(fw

das frirent , pro numero

m

tur.

Inde copias in Gal.

militum totidem dedu&&

lias transmittens, ab in-

LT

funt Virgines, quarum

um

l,

fenfis Gratiano legioni-

Princeps erat Urfula Dio-

Jper

n

bus exceptus, Imperium

noci Cornubie Regis B-

fibi corroborat. Cumque

À i

lia, defponfata Connano

Bu

Armoricorum uberem re-

Duci Britannorum milt-

nnlma

ionem, eje&dis antiquis

tum in exercitu Maximi.

m

D

j

abitatoribus, Britannicis

AUY

Cun&zigitur Londini col-

R de

M

leé &

Wli

Officium äe Cemm, Virg. & Mátyr.

297

vfeoni

ie&m, impofite funt in-

torem Virginum exerci-

Solventes

t qne

vitz navigiis.

tum, geminis nempe Vir-

| propat

naute, dum Armoricorum

initatis & Martyrü lau-

Connaul

regionem cogitant, à fe-

reis infignem ducens, ce-

li ab

va procella 3n. Germani-

lum vi&rix intravit. Cua-

U m

j

corum littus dejiciuntur.

rum corpora Colonienfes

füummo honore condide-

eo

li,r

R. Dilexifü jufüitiam,

6 n

& odifli iniquitatem.

E

runt ; earumque illuftrem

Vl

Propterea unxit te Deus,

agPonem

Chriftianus Or-

ii

Deus tuus oleo latitia.

bis florenti femper me-

upo d«

. Propter veritatem,

moriá celebrat.

& manfüetudinem & ju-

[

R. Afferentur R egi vir-

Ee'r vit

ilitiam. Propterea.

gines poft eam, proxime

Le&io VI.

ejus "7* Afferentur tibi in

ydinem,

f dus

letitia, & exultatione.

dente t

Ontigit adeffe tunc

Xt. Specie tuà, & pul«

ibi Hunnorum co-

chritudine tuà , intende,

:tuä,&ä

qi, 1

pias, quas à Gratiano Im-

profperé procede , & re-

peratore adverfus Maxi-

na.

Afferentur.

Gloria

otit, V

mum evocatas

ferunt.

atrie

Afferentur,

jl

Na&i igitur Barbari pra-

IN III. NOCTURNO,

&io Vc

clrum illud Virginum

E

agmen , impotenti libidi-

Antiph. Nigra fum, fed

nis eflu furentes, in eas

formofa , filie Jerufalem:

;

j Jiro

"

irruunt.

Sed cüm, hor-

ideo dilexit me Rex, &

u

li

"mv

introduxit me in cubicu-

tante Urfulá, mortem po-

i

T

