dibus ejus : ** oves & bo-

tamquam fponfüs proce-

J()m]

dens de thalamo fio.

fl

ves univerfas., infüper &

pecora campi;

Exul-

B. Marie

133

Virginis.

i &

Exultavit ut gipas ad

yipeunbi

currendam viam : X* à fum-

meditatio cordis mei in

Vr

confpe&u tuo femper.

mo ccelo egreffio ejus:

: Domins:

Et occurfus ejus ufque

omine adjutor meus,

um at

H

L

3* & redemptor meus.

| um 3

ad füummum ejus

* nec

Gloria Patri &c.

ell, qui fe abícondat à ca-

Amtiph.

|

lore ejus.

Sicut myrrha

P

eleda odore

m dedifti fua-

Lex Domini immacu-

Bo

d

lata, convertens animas:

vitatis , fan&a Dei Geni-

E

teftimonium Domini

trix.

l)bug ! k ld

'

Antiph.

g veltt

; fidele, fapientiam praftans

AÁnte thorum

parvulis.

hujus Virginis frequenta-

Siat m

te nobis dulcia cantica dra-

yem dedit

"

Juflitis Domini re&z,

5

ü

letificantes corda: ** pra-

matis.

d D

. ceptum .Domini lucidum,

Pflmus 25.

illuminans oculos.

Timor Domini fan&us,

Omini eft terra, -&

À&' . permanens in feculum fe-

D

plenitudo - ejus

*

, culi

** judieia Domini

Orbis terrarum, & univer-

gunit * vera ,

jufüficata in femet-

fi, qui habitant in eo.

Di* $pfa;

uia ipfe füper maria

gus um

Defiderabilia fuper au-

fundavit eum : "* & füper

um

flumina praparavit eum.

um , & lapidem pretio-

jj 17 füm multum : :* & dulci-

Quis afcendet in mon-

(0 " ora füper mel & favum.

tem Domini ? * aut quis

j

Etenim fervus tuus cu-

flabit in loco fan&o ejus?

"v

* ftodit ea ** in cuftodiendis

nnocens manibus, &

QUs

:

i

illis retributio multa.

murido corde, ** qui' non

ur " Delida quis intelligit?

accepit in vano animam

.ab occultis meis munda

fuam, nec juravit in dolo

proximo fuo.

gU me: * & ab alienis par-

gynm: J ce ï[:ervo tuo,

Hic accipiet benedi&io-

um —S1mei non fuerint do-

nem à Domino: * & mi-

,mminati, tunc immaculatus

fuo.

fericordiam à Deo falutari

i !^ ero :

* & emundabor à

, ff delia

O maximo.

Hzc eft generatio qua-

oníis f

Et erunt ut complace-

rentium eum : ** quaren-

o f ant eloquia oris mei : :* &

tium faciem Dei Jacob.:

I5

At-

y

Officium Coneeptionis

134

vi fola, & profundum

fl

Attollite portas, prin-

cipes, vellras , & eleva-

abyffi penetravi : in flu&i-

te fin

mini portz zternales : "*

bus maris ambulavi, & in

quiei

& introibit R ex

loriz.

omni terra [íteti : & in

telt

uis eft ifte Rex olo-

omni populo , & in omni

T n

riæq.

* Dominus fortis &

ente primatum habui : &

f

(s

otens, Dominus potens

omnium excellentium, &

in

ralio.

humilium corda virtute

1n; fj

ttollite portas , prin-

caleavi : & in his omnibus

W d

cipes, veftras, & elevami-

requiem quafivi, & in ha-

hi f

ni porte zternales : & &

reditate Domini morabor.

Qul c

introibit R ex oloriz.

'Tunc precepit , & dixit

n

mihi

Creator omnium:

Quis eft ifte Rex glo-

t2 f

riz? x Dominus virtutum

& qui creavit me, requie-

pl

vit in tabernaculo meo,

ipfe eft Rex gloriz.

& dixit mihi

n

*

In

a

cob

M

(

loria Patri, &c.

D

Antiplt,

Ante thorum

inhabita, & in líraél hz

]

DT

reditáre, & in electis meis

hujus Virginis frequenta-

mitte radices.

um

te nobis dulcia cantica dra-

Cf

matis.

B. Hodie concepta el

T

beata Virgo

Maria ex

&i

YX. Specie tua & pul-

avid :

P

E

N

e

chritudine tua.

progenie

tl

quam fàlus mundi creden-

quif.

E. Intende , profperé

tibus apparuit ,. cujus vità

n

procede, & regna.

Pater nofter,

gloriofa lucem dedit fz

Qu |

culo.

flls le1

De libro. Ecclefiaftici.

X. Conceptionem bez

W

Le&io E. Cap. 24.

te Marie Virginis cum

Ton'm

Go ex ore Altiffimi

gaudio celebremus. pe

k ]

quam.

prodivi, primoge-

M&næ [

nita'ante omnem creatu-

Leáio 1l.

ifim

ram. Exgo feci in ccelis,

l D

ut oriretur lumen indefi-

j B initio, & ante f?

D

ciens, & ficut nebula texi

cula creata fum,

lin M

omnem terram.

Ego in

ufque ad futurum ficulum

h

altiffimis habitavi, & thro-

non definam , & in hab-

j

pus meus in columna nu-

tatione fan&da coram ipfo

Ti

ïï

bis.. Gyrum ccli circui-

miniftravi. Et fic in Si0n

Glb

I-

B. Marie

Virginis. :

13$

pron

firmata fum , & in civita-

Leàio i.

u

te fanctificata fimiliter 're-

Go quafi terebinthus

hi

quievi, & in Jerufalem po-

extendi ramos meos,

fa:6

tellas mea.

Et radicavi

& rami megi honoris &

, &

in populo honorificato,

ratia.

m f

Ego quaáfi vitis

& in parte Dei mei hzre-

;

ü

uctificavi fuavitatem odo-

oglatus

ditas illius, & in plenitu-

ris: & flores mei fruc&tus:

o vt

dine fan&orum detentio

honoris ,

& honellatis.

n fisonz

mea. Quafi cedrus exal-

Ego mater pulchre dile-

Á k

tata fum in Libano, &

roin m

quafi cypreffus in monte

&ionis ,. & timoris & ag-

nitiionis, & fanüz fpe.

i, M

Sion.

uafi palma exal-

r o

tata fum in Cades, & qua-

In me gratia omnis vie

& veritatis; in me omnis

Yi m

fi plantatio rofe in Jeri-

es vite & virtutis, T ran-

viucilo f

cho. Quafi oliva fpecio-

j

TEU

fa in campis, & quafi pla-

te ad me omnes, qui

concupifcitis me, & à ge-

i od

tanus exaltata fum juxta

nerationibus meis imple-

n dedis?

aquam in plateis.

Sicut

cinnamomum & balfa-

mini. Spiritus enim meus.

5

füper mel dulcis, & hze-

' c()nCEFE

mum aromatizans odorem

reditas mea fuper mel &

U

dedi: quafi myrrha ele&a

Mar'q

dedi fuavitatem odoris: &

favum.

Memoria mea in

)

w*

€

nerationes

feculorum..

; mundllü'

quafi ftorax , & galbanus,

& ungula, & gutta , &

Q

ui edunt me, adhuc efu-

jit,

rient: & qui bibunt me,

n 62

quafi Libanus non inci-

adhuc fitient.

Qui audit

fus vaporavi habitationem

meam, & quafi balfamum

me, non confundetur : &

xCB?fï.om :

qui operantur in me, non

; Vg

non miftum odor meus.

B. Deatiffime Virginis

peccabunt. Qui elucidant

j

me, vitam aternam ha-

arie. Conceptionem de-

bebunt.

votiffimé celebremus : *

dul ]

tipfà pro nobis inter-

EK. Gloriofz Virginis

Marie Conceptionem di-

Dd

cedat ad Dominum JE-

niffimam récolamus

7€

ti0

y

fum Chriftum.

n5

ujus Dominus humilita-

um

f

- Cum jucunditate

tem refpexit: quz Ange-

i

Conceptionem beate Ma-

lo nuntiante concepit Sal-

ii

rie

irginis. devotiffimé

a u

vatorem mundi.

g

celebremus, Ut ipfz.

irginis

N Beativmmæ V.

iMa-

l4

136

Officium Cenceptionis

Marie Conceptionem de-

Dilexifti juftitiam, & odi-

tüts (

votiffimé celebremus.'Cu-

íá iniquitatem: ** propte-

omngg

jus. Gloria Patri. Cujus..

reà unxit te Deus , Deus

l

tuus oleo letitie prz con-

1554

IN-1l. NOCTURNO.

fortibus tuis.

[ri0

Antph. Specie tua, &

Myrrha, & gutta, &

Ti

pulchritudine tua inten-

tibunby

cafia à veílimentis tuis,

de, profperé procede, &

à! domibus eburneis : ** ex

$n

reg' Ti2.

quibus dele&averunt te fi-

Glor

Pfalmus 44.

li regum

in 'honorc

hnj

tuo.

& p

Ru&avit cor meum

Afüitit regina à dextris

'verbum bonum : 7*

tuis in veftitu deaurato : **

de, pl*l

Xeng,

dico ego opera mea R egi.

circumdata varietate.

Làngua mea calamus

litj

fcribe

Audi filia, & vide, &

t

bentis.

; * velociter -fcri-

inclina aurem tuam : 7* &

BN

oblivifcere populum tu-

Speciofus forma pre fi-

D

füis hominum , diffufa eft

um, & domum patris tui,

Et concupifcet Rex de-

ratia in labiis tuis: ** pro-

tereà benedixit te Deus

corem tuum : * quoniam

in aternum.

ipfe eft Dominus Deus tu-

DE

us, & adorabunt eum.

torin

^Accingere gladio tuo

füper femur tuum, * po-

Et filis "Tyri in mune-

Tnyen

tentiffime.

ribus :

2

i

d

* vultum tuum de-

D

Specie tua, & pulchri-

precabuntur , omnes divi-

mUS, (

tudine tua, ** intende,

tes plebis.

profperé procede, & re-

Tüonte

na.

Omnis gloria ejus filie

$

regis ab intus: * in fim-

Propter veritatem , &

briis aureis circumamida

ln a

manfüetudinem , & jufti-

varietatibus.

mxbltl ;

tiam : "* & deducet te mi-

dine

Adducentur Regi virgi-

rabiliter dextera tua.

nes poft eam : ** proxim

Tj

Sagitte tuz acutze , po-

ejus afferentur tibi.

ï*ümvl

puli füb te cadent : ** in

Afferentur in lxtitia &

u

corda inimicorum regis.

exultatione : "* adducen-

mw

Sedes tua Deusin fz».

tur in templum Regis.

ceulum feculi: * virea di-

Pro

atribus tuis nàti

)

t

redionis, virga regni tui.

funt tibi filii : ** confli-

Hdu;a

jJüy:

tues

MK gt

.B. Marie Virginis.

157

ff s

tues eos principes füper

Conturbate funt Gen-

m: * p

omnem terram.

tes, & inclinata fünt re-

. M

: Ds, ]

Memores 'erunt nomi-

'na

Hb

dedit vocem fuam,

nis tui: "* in omni

ene-

mota elt terra.

tl ya

s

tatione & generationem.

Dominus virtutum no-

: Proptereà populi confi-

bifcum : ** fuüfceptor no-

,&gutü,

tebuntur tibi in eternum:

fter Deus

acob.

ftiments i

'ebunes *

* & in feculum fxculi.

Venite, & videte opera

gt

Gloria Patri, &c.

edure

Domini, que pofuit pro.

n n hi

Antiph.

Specie tua,

digia füper terram : ** au-

ferens bella ufque ad fi-

& pulchritudine tua inten-

nem terra.

npuiE

de, profperé procede, &

Arcum conteret, & con-

Qu at

regna.

at

Antiphon.

Adjuvabit

fringet arma : * & fcuta

eam Deus vultu fuo: Deus

comburet ioni.

i, D

Vacate, & videte quo-

m n*

in medio ejus, non com-

3

z

3

movebitur.

niam evo fum Deus

. m

exaltabor in Gentibus , &

um p

Pfalmus. . 4$.

exaltabor in terra.

at M

Dominus virtutum no-

m: qu

Eus nofter refugium

D

& virtus : X* adju-

bifcum : "* fufceptor no-

onins 25

fter Deus Jacob.

pbut &f

tor in tribulationibus, qua

invenerunt nos nimis.

Gloria Patri, &c.

; T

Antiphomn,- -: Adjuvabit

Proptereà non timebi-

eam

Deus

vulu fuo:

vifur duum

mus, dum turbabitur ter-

la

j U05 ü

ra :

z

(s

& transferentur

Deus in medio ejus, non

commovebitur.

$

m

montes in cor maris.

' gloni ij

Sonuerunt, & turbate

Antiph.

Sicut lztan-

J

funt aque eorum.: ** con-

tium omnium nofiruni

j dub

turbati funt montes in for-

habitatio eft in te

u$

titudine ejus.

r

3 fan&.a

"

Dei Genitrix.

x

Fluminis impetus leti-

, Pfatmus $6.

m

rE

p[

ficat civitatem Dei : ** fan-

wm[ bl

€üficavit tabernaculum fu-

Undamenta ejus

in

gl

jj

tim Altiffimus.

montibus fan&is.: *

"H

Deus in medio ejus,

diligit Dominus portas

)

m A

non commovebitur :

zj

i

Sion füper omnia taber-

jus t

8O

adjuvabit eam Deus ma-

nacula lacob.

né diluculo,

A $

Glo:

i

."3 $

Offidum. Conceptionie.

Gloriofa dicta funt de

tie: de qua velut in fpc—l

d

Ton1

te, ** civitas Dei.

culo refulget fpecies caiti-

feln

Memor ero Rahab , &

tatis ,. & forma virtutis.

Babylonis , * fcientium

Hinc fumatis licet exem-

10

me.

la vivendi; ubi tamquam

- vetn)

lt

Ecce alienigenz, & T y-

in exemplari magilleria

lm

rus, & 'populus /Ethio-

expreffa probitatis, quid

pum: * hi fuerunt illic.

corrigere, quid effugere,

quare

NNumquid Sion dicet:

quid tenere debeatis, oiten-

ls

dunt,

bis ,

Homo, & homo natus

Primus difcendi ar-

eft in ea : * & ipfe fun-

dor, nobilitas eft magillri.

mt,

davit eam Altiffimus ?

Quid nobilius Dei matre

Qgre,

Dominus narrabit in

Quid fplendidius ea, quam

Tation

tifem,

fcripturis populorum , &

endor elegit? Quid ca-

principum 5 * horum, qui

f

u

s ea, qua corpus fine

fuerunt in ea.

corp'oris contagione gene-

C

Sicut

]etantium om-

ravit ?

W

Y

nium, * habitatio eft in te.

E.. Conceptio gloriofe

ap]

Gloria Patri, &c.

Vireinis Marie ex femi-

ZdD(n

Antph.

Sicut letan-

ne Abrahe orte de tribu

Tum,

N

tium omnium noftrum

Juda, clara ex ftirpe Da-

N

habitatio eft in te fan&a

vid, ** Cujus vita inc

lyta

Dei Genitrix.

cunctas illuftrat Ejcclefias,

f

W

j

Y. Adjuvabit eam Deus

Y. Hodie concepta eft

lr

vultu füo.

beata Virgo Maria ex pro-

E. Deus in medio ejus,

genie David.

*

ujus

non commovebitur,

vita.

Pater nofler;

v

Ledio V.

Ei libro fan&i Ambrofii

Qu

Epifcopi de Virgi-

Am de cateris ejus

Qu 7

nibus,

virtutibus quid lo-

ij

quar? Virgo erat non fo-

[

lr

Lib. 3. poft initium.

lüm corpore, fed etiam

Xhüpg"

Leaio 1V.

mente, quae nullo doli

Y

d

ambitu fincerum adultera-

h

It vobis tamquam in

ret affectum.

Corde hu-

W

s

imagine defcripta vir-

. Ma-

milis, verbis gravis, ani-

ha

$initas, vitáque

mi prudens, loquendi par-

lt

COf ,

B. Marie

Virginis:

159

hil in verbis procax, ni-

v af

cior, legendi ftudiofior,

f

non in incerto divitiarum,

hil in a&u inverecundum.

fed in prece pauperis fpem

NNon geftus fra&ior , non

tma viti

Jiet a

reponens : intenta operi,

inceffus folutior, non vox

verecunda fermone , arbi-

petulantior : ut ipfa cor-

ib um

trum mentis fohta, non

oris fpecies , fimulacrum

j mj

fed Deum

f

H

bituis, €

hominem ,

ierit mentis, figura pro-

quarere :

nulum lede-

bitatis.

ut hg,

bené velle. omni-

E. Conceptio tua, Dei

petisi

re ,

bus, alffur

ere majoribus

Genitrix Virgo, gaudium

us diterit

natu, equalibus non invi-

j

annuntiavit univerfo mun4

T

do

* Exte enim ortus

us D n

dere, fugere jadantiam,

rationem fequi , amare vir-

eft fol juftitie , Chriftus

iliüs

tutem.

Deus nofter: ** Qui fol-

s Qu

vens maledi&ionem .dedit

T.

Cum . jucunditate

g (0mpus ii

Conceptionem beatz Ma-

benedi&dionem: & confun-

n o

rie celebremus

* Ut

dens mortem, donavit no-

ipfa pro nobis intercedat

bis vitam fempiternam.

ad Dominum JEfum Chri-

. Benedi&a tu in mu-

eptio gloriï

um,

ao u

lieribus, & benedi&us fru-

at t 8

Nt. 'Corde & animo

&us ventris tui.

Ex te

« p

Chrifto canamus gloriam

enim. Gloria Patri. Qui

folvens.

d llïï

in hac facra Jolemmitate

It Ea*

recelfe Genitricis Dei

IN IIL. NOCTURNO:.

, oj !

arig. Ut ipía.

Antiph.

0

Mase t

Leaio VI.

Gaude Maria

ü

Virgo, cun&as harefes fo-

9 *

Uando ifia vel vul-

Ja interemifli in univerfo

E

tu lefit parentes ?

mundo.

quando diffenfit à propin-

o V

Pfülmus 9.

14

quis

quando faflidivit

Qu m

d !

humilem ? quando derifit

Antate Domino can'f

uabus g

debilem ? quando vitavit

ticum novum :

*

?

inopem ? Eos folos fo-

cantate Domino omnis

")

f*

lita eotus virorum invi-

terra.

yz D

j

Cantate Domino, & be-

fere, quos mifericordia

»*

C

fl ldw

non erubefceret , neque

nedicite nomini ejus

(

pr&teriret verecundia. INi-

annuntiate de die in diem

falutare ejus.

I$

p

hil torvum in oculis, ni-

,f

u

Annun-

"

140

Offidum Conceptionis

Annuntiate intér Gentes

m (

Iigna filvarum à facie Do-

loriam ejus : ** in omni-

mini, quia venit : :* quo-

Tan é

6

us populis mirabilia ejus.

hn

niam venit judicare ter-

Quoniam magnus Do-

ram

qual

fminus,

& laudabilis ni-

judicabit Orbem terre

Á

l

11

rnis : "é terribilis eft fuper

in &quitate: * & populos

Oormnes deos.

in veritate füa.

Ado

Quoniam omines dii

Angeh

Gentium

demonia :

"

Gloria Patri, &c.

Antiph.

Gaude Maria

&leta

Dominus autem cclos fe-

E

cit.

Virgo , cunctas hzrefes fo-

[

la interemifli in univerfo

U

Confeffio, & pulchritu-

1fnundo.

tia D)

do in confpeQu ejus : **

Qu

Antiph.

Dignáre me

fan&imonia , & magnifi-

tiff

centia

in fan&ificatione

laudare te, Virgo facrata:

ram

€jus.

"

da mihi virtutem contra

&f

hoftes tuos.

lr

Afferte Domino patrie

d

Gentium , afferte Domino

Pfalmus 96.

od

*

loram && honorem : **

LU

affete Domino gloriam

Ominus regnävit, ex-

T (

nomini ejus.

ulte£ terra: * la-

at

tentur infule multa.

'T'ollite hoflias , & intro-

3te in atria ejus : 7* adorate

TNubes & caligo in cir-

Ts

Dominum in atrio fanco

cuitu ejus

* jufütia &

La

"

judicium

ejus.

corre&io fedis

Tiing

Commoveiatur à facie

ejus.

Témgy

ejus univerfa terra : ** di-

lgnis ante ipfum prz-

us

e&te in Gentibus , quia

cedet :

* O& inflammabit

G

Dominus regnavit.

in circuitu inimicos --ejus.

11 m:]

Etenim correxit orbem

läudare

terre, qui non commove-

Tlluxerunt fulgura ejus

orbi terre : x vidit, &

Hm]u

bitur : * judicabit popu-

commota elt terra.

lil

0&65 t

los in zquitate.

Letentur cceli, & exul-

Montes. ficut cera flu-

Áhiyi

commoveatur

xerunt à facie Domini, *

Ut

tet tera,

mare, & plenitudo ejus :

àfacie Domini , omnis

CQDCQM

* gaudebunt campi, &

terra.

i

T dy

omnia, qu& in eis funt.

Annuntiaverunt cceli ju-

'Tunc exultabunt omnia

fütiam ejus : ** & vide-

"ility

runt

B. Marie Virginis

141

l afwe )

runt omnes populi glo-

enitrix intercede pro no«

tnit

n

riam ejus

b

1S.

Confundantur ommes,

judar i

TN

Je

P(almu

*

qui adorant fculptilia :

& qui gloriantur in fimu-

orbem t

lacris fuis.

Antate Domino can-

* & )

ticum novYum ;

*

Adorate eum omnes

u

Angeli

ejus

*

H

* audivit,

quia mirabilia fecit.

m .

Salvavit fibi

dextera

Gu letata eft Sion.

eus : * & brachium fan-

at Y

Et exultaverunt filiz

Qas harei

&um ejus.

Jude, ** propter Judicia

iNotum fecit Dominus

Tj u

tua Domine.

falutare fuum : * in con-

Quoniam tu Dominus

fpedu Gentium revelavit,

D]ïnax ep

Altiífimus fuper omnem

terram : ^* nimis exaltatus

juftitiam fuam.

Y fict

Recordatus efít miferi-

ii i

es füper omnes deos.

cordie fuüz,

& veritatis

Qui diligitis Dominum;

odite malum : * cuftodit

fue domui Ifrael

Xiderunt omnes termi-

n

Dominus animas San&ao-

ni terre , "* falutare. Dei

g g u,—

rum. füorum , de manu

nofhi

ir

T

peccatoris liberabit eos.

Lux orta eft jufto, ** &

]ub11ate Deo omnis ter-

jp ml

re&is corde latitia.

ra: * cantate, & exulta-

& pfallite. .

1 ln f né

Letamini jufti in Do-

l n cd'ham

»

D mfn'li j

mmo 3

* & confitemini

teþ

fallite Dom1

n0j1n ci-

a i

thara, & voce píalmi :

*v

Ixe

memonæ fandificationis

éjus. :

intubis du&ilibus, & vo-

ce tubz cornez.

y i

Gloria Patri, &c.

mü*mm"

Jubilate ià confpe&u

Antiph:

Dienáre me

Regis Domini : ** move-

n

laudare te, Virgo facrata:

atur mare, & plenitudo

da mihi virtutem contra

H

1tfu"""l

ejus

*

Orbis terrarum , &

] L ,ldlï)

holfles tuos.

qui habitant in eo.

Antlühæ

elus Do-

j

Flumina plaudent ma-

ült qu

mini' nuntmvxt

2

/larig,

nu, fimul montes exulta-

concepit de Spiritu fan&o.

j Do^

bunt à confpectu Domini:

qmilll y

o

Per Annum Anti

hong.

* quoniam venit ]udmm e

terram.

oft partum

VP

rg o in-

wunt qu

violata permanüih, Dei

Judicabit orbem tera-

x

& T

rum

r

142

Officium Conceptioms

rum in juflitia, * & po-

Chriftus filius hominis eft;

o !

quod etiam fe ipfe fepiffi-

puard

ulos in zquitate.

congj

Gloria Patri, &c.

mé appellat, commendans

AnspR, Angelus Do-

nobis, quid mifericorditer

pst (

mini nuntiavit Marie, &

dignatus fit efle pro nobis.

p

Nam illa fuperna & ater-

Mu

concepit de Spiritu fan&o.

na

eneratio , fecundüm

fii

Per Annum. Polt par-

anfenfi

tum Virgo.

Ut füpra..

quam Filius Dei unigeni-

tus eft ante omnem crea-

E per

Y. Elegit eam Deus,

turam , quia omnia per

fOnjgi

& praelegit eam.

ipfum fada funt, ita in-

fürpori

effabilis eft, ut de illa di-

QO m

B. Ín tabernaculo fuo

[etïim q

habitare facit eam.

&um à Propheta intelli-

us

Pater noftler.

gatur : Generationem ejus

quis enarrabit ?

tl

Leàio fan&ài Evangelii

B« Beatam me dicent

DN

fecundüm Matthaum.

omnes

enerationes ;

E

D

lüühen.»

Le&àio VII. Cap. x

Quia fecit mihi Dominus

er generationis JE-

magna, qui potens elt, &

fj |

le

fü Chrüft filü Da-

fanétum nomen ejus.

Qu

Y. Et mifericordia ejus

i

vid, filii Abraham. Ab-

ww

raham genuitlíaac. Iíaac

à progenie in progenies

Tolte

autem genuit Jacob.

Et

timentibus eum.

Quia

reliqua.

fecit.

A

téyen

Homilia fan&i Augultini

Benediàio. Cujus fe

cede p

Epifcopi.

m colimus , ipfa Virgo

s

EE

virginum, &c.

Lib. 3. de Confehf.Evang,

DT

Cap. 1.

Ledio. V.

Celebnr

ttheus Evaneelifta

Üoncg,

fic orfus eft:

iber

Xequitur ergo huma-

* Ql

E

nam

enerationem

enerationis JE(ü Chrifti

Chrifti Matt

j

eus, ab Ab-

lii David, fili Abraham.

raham generatores , com-

uo -exordio füo . fàtis

memorans, quos perdu-

&

ollendit , generationem

Chrifti fecundüm carnem

cit ad Jofeph virum M2

li

rim, de qua natus eft JE-

fe fufcepifle narrandam.

fus. Neque enim fs erat,

Secundüm -hanc

enim

uüt ob hoc eum à conju

CUJ

—gio

D. Miarie Virgitis.

145

s homiid

gio Marig feparandum

Paulus, .ex femine David

putaret, quód non ex ejus

fecundüm carnem Chri-

pl

od

concubitu , fed vireo pe-

ftum, ipfam quoque Ma.

if

perit Chriftum.

oc

riam de ftirpe David ali-

quam

efeproni

enim exemplo magnificé

confanguinitatem

infinuatur fidelibus conju-

duxiffe, dubitare utique

pem ( at

gatis, etiam fervata pari

non debemus.

Cujus £z-

i, fs

minz quoniam nec ficer-

s Dei g

confenfü continertia, pof-

; omngt i

fe . permanere , vocaríque

dotale genus tacetur, in-

conjugium , non permixto

finuante Luca, quód cog-

j axip

corporis fexu, fed culto-

) fint ?

nata ejus effet Elifabeth ,

t dl

dito mentis affe&u : pra-

quam dicit de filiabus Aa-

fertim quia nafci eis etiam

ton : firmiffimé tenendum

optet

filius

potuit fine ullo

elt , carnem Chrifti ex

entioner t

i

complexu carnali, qui pro-

utroque

eneré. propaga-

pter folos gignendos

10s

tam, &

egum fcilicet ,

T

adhibendus eft.

vmnone :

& Sacerdotum : in quibus

&. Felix namque es,

perfonis apud illum po-

mihi Donté

facra Virgo Maria, &

pulum Hebreorum etiam

potens &

ne dl

omni laude digniflima: *

myflica un&io figuraba-

uia ex te ortus eft fol

tur, id eft , chrifina, unde

(eicordt d

juftitiz, * Chriftus Deus

Chrifti nomen elucet , tan-

nofter.

n n

tó:anté etiam ifta eviden-

[]

Y. Ora pro populo, in-

tiffima fignificatione yra-

nuntiatum.

terveni pro clero , inter-

'Te Deum laudamus.

1j

ü

Oj

cede pro devoto fzmineo

u

[]

fexu : fentiant omnes tu-

i,l

AD LAUDES,

&

um juvamen, quicumque

celebrant tuam fanctam

& perHoras,Antïgh.

; W

Conceptionem.

uia ex

Onceptio

te.

Gloria Patri.

Chri-

C

gloriofz

p

Virginis Marie , ex

enetdi^

ls.

femine Abrahe, orte de

tribu

Á

gt )

äenedwigg /Ad focie-

Juda, clara ex iïirpg

jrator "

tat

le

avid.

us P

Pfmus Dominus ha

j vont

Le&io IX, Cap. ».

gnavit. Cum reliquis de

ss d

71 Um autem evidenter

Laudibus in Fetto Co:-

enm

dicat

-Apoltolus

poris Chrifti. Pag. ??

aum 1 *

n

Antiph,,

144

Offidum Conceptionie

Antip

n, Conceptio ef

'J'u reddis almo germine:

N

bodie fan

&me Marig Vir-

Intrent ut aftra febiles,

in Pb

inis, cujus vita inclyta

Coeli recludis cardines.

peira

cun&as illuftrat Ecclefias.

'Tu Regis alti janua,

tir,

Et aula lucis fulgida:

Attny

Anüphona; Regali ex

Vitam datam per Virgi

progenie Maria exorta re-

nem,

(ioyt

fulget: cujus precibus nos

AUAb

adjuvari mente & fpiritu

Gentes redempte plaudite.

Efu, tibi fit

gloria,

t cin

devotiffimé pofcimus.

Qui natus es de

N

irgine,

h phte

Coftde: & ani-

almo

Antipl

Cum ; |Patre) o

M 1

$o Chrifto canamus glo-

Spiritu,

(oncop

riam , in hac facra /olem-

TIn fempiterna fecula,

nitate

recelfe Genitricis

4Xmen.

Copit

Mipri,

Deà

arim.

. Y. Conceptio eff Jodie

fande Marie Virginis.

kb

Antiph, Cum jucundi-

R. Cujus vita inclyta

tate

onceptionem bea-

cundas illuftrat Ecclefras.

lsl

te Marie celebremus, ut

& Y

ro nobis intcrcedat

p

ipía

Ad Benedidus, Antiph

pildm

ad

ominum JESUM.

Chriftum.

Conceptionem Zoedir-

LE

nam perpetug Virginis Ge-

N

nitricis Dei Mari& folem-

Yi f

. Capituium. Eccdl. 24. 6

niter celebremus, qua cel-

kl

-A B initio, & ante fe-

fitudo throni procefít,

Tion q

cula creata fum, &

Alleluja.

Ái8

ufque ad futurum fzeculum

non definam , & in habi-

Oratio.

LOT

li

W

tatione fan&a coram ipfo

Amulis tuis, quefumus

C]Pl

miniftravi.

Domine, cceleftis gra:

cg Deo gratias.

tie munus impertire : ut

Tí

F

fi

HYMNUS.

quibus béata Virginis par«

t

*

tus

extitit falutis exor.

- Gloriofa Virginum,

diuni ;; Conceptionis ejus

V ]

Ó

Sublimis inter fide-

ïm D

12 ,.

votiva folemnitas , pacis tris

N m

buat incrementum.

er

&

Qui te creavit, parvulum

Dominum noílrum.

La&ente nutris uberé.

dlas ]

^ Quod Heva triftis ab-

:Deinde fit'commemo-

*

lg

1

falio l'erig.

A

T

T dmut,

Ad

B. Man& Virgïnis.

14$

0 p

Ad Horas omnia ficut

lr fbl

3« br. Adjuvabit eam,

s eudite,

in Fefto Corporis Chrifti

** Deus vultu fuüo.

Adju-

prater ea , qu& hic ponun-

vabit eam.

alt mua,

tur.

Vi- Deus in medio ejus,

; fülpi:

AdPrimam, Antiphona,

non commovebitur. Deus

m

vultu fuo.

Gloria Patri.

Conceptio gloriofx.

uvabit eam.

?

mplepls

Ad Abfolutionem Capi-

Ü

tuli dicitur. Capit. INonz.

Elegit eam Deus, &

i f d

it eam.

is d V

In plateis.

präe'leä

n

tabernaculo fuo

ouiu

Ad 'lertiam , Antiph,

habitare. facit eam.

i

Conceptio ef? Zodie.

Ad Nonam, Antiph;

ha fecil

Capitul.

Ab initio.

Cum jucunditate.

T

ut fuüpra.

Capitulum. Eceh. 24. Cap;

qio d

R. br.

Spece tua,

A

Ü

P Virgï'ma

IN plateis ficut cinna-

E

Et pulchritudine tua. Spe-

I

i E

cie. W. Intende, profpe-

momum, & balfamum

xé procede , & regna.

t

aromatizans odorem dedi:

6loria Pa-

quafi myrrha ele&a dedi

j U

pulchritudine.

fuavitatem odoris.

ti0

]

i. Specie.

g P

Y- Adjuvabit eam Deus

*X.. Deo gratias.

s Vi

vultu fuo.

»

Es

Elescit eam

i al

(

rermis, QU

B. Deus in medio ejus- ,

Deus, * Et przelegit eam.

non commovebpitur.

Eleeit.

p pf*

Ad Sextam, Antphona.

X. In tabernaculo fuo

habitare facit eam.

Et

Regali ex progenie.

Gloria Patri.

i

praelegit.

Capitulum. Eccli 24. C.

Klegit.

$ tlll'91 quZïM

Y. Diffufa eft gratia in

int Cæïe,fhSg

'T fic in Sion firmata

Jabiis tuis.

E

fum, & in civitate

. ipett

fan&ificata fimiliter requi-

. Proptereà benedixit

g

te Deus in aternum.

; filus &

evi, & in Jerufalem po-

Ín fecundis Vefperis di,

teítas mea.

Et radicavi

p

in populo honorificato,

euntur omnia ut in primiss

,,,,;if,a!,Pa [

& in parte Dei mei hare-

pag. 127.

g

gofium

ditas illius, & in plenitu-

. Y. Conceptio ef? bodie

dine San&orum detentio

fan&z Marie Virginis.

mea.

B« Cujus vita inclyta

i corfïmf'"'

5-. Deo gratias.

cun-

j

146

Oificium Conceptionis

cunctas

iluftrat Eoccle-

IN II. NOCTURNO,

len !

fias.

De Sermone S. Auguflini

AD MAGNIFICAT.,

Epifcopi.

pmgen?'

Antiph.

Sermone 18. de San&is in

Onceptio tua, Dei

medio,

C

(

dium annuntiavit univerfo

Genitrix Virgo , gau-

LE&iO I Va

1 g

X

Jrezoni

mundo : ex te enim ortus

ultat Maria, & Ma-

elt fol juflitie, Chriftus

trem fe leta miratur,

$. f

lil

Deus nofter: qui folvens

m

e Spiritu fan&to fe pepe-

maledidionem, dedit be-

riífle gaudet : nec, quia

(s t

nedidionem : & confun-

peperit innupta, terretur:

lumoni

Qu fol

dens mortem, donavit no-

ultatione miratur.

fed quia genuerit, cum ex-

O fz-

Rüpar;

bis vitàm fempiternam.

M , hr

Et fit commemoratio

mina füper fzminas bene-

Feria.

didla, que virum omnino

Clttque

non novit, & virum füo

Q m

MENSIBUS

ANUA-

utero circumdedit ! Cir-

frinrs

Cilm fu['c(

,RIO & FEBRUAR.

cumdat virum Maria, Aa-

fs nl

gelo fidem dando , quia

P

Omnia ficut in die F'e-

eva perdidit virum, fer-

um

Óti,

praterea l.ectiones

enti confentiendo.

0

n

primi iNNoQurni, qua di-

elix obedientia ! ó infig-

dlüünïs

cuntur de Scriptura occure

n

rente.

nis gratia ! que dum fidem

li

humiliter dedit, ccli in fe

MENSIBUS MAIiTIO

opificem corporavit. Hinc

k (

ET APRILI.

promeruit gloriam, quam

Conceph(

1pfa poftmodum auxit.Ec-

G

Le&iones, ut infrà die

ce, ait, ex hoc beatam

B)

Is t

fecunda infra Oaavarn.

Te dicent omnes genem

M r

DIE IX. DECEMBRIS.

tiones.

r

Secunda infra Oaavam

& Conceptio gloriofz

(h]u

Q

Conceptionis B. V.

irginis Marie ex femine

X

M a n13.

n

Abrahz, ortz de tribu Ju-

N

IN I. NOCTURNO.;

da, clara ex flirpe David;

** Cujus vita inclyta cum-

Leáiones de Scriptura

é&as illuftrat Ecclefias.

E

l

QCCUTI'CHEB.

NC. dedie concepta &

beata

Q

3

147

QOUX

beata V1

B. Marig Virginis,

t 5 A

o Maria, ex

imus :

fiat impeträbile',

lj

avid. Cujus.

quod fida mente pofci-

jplcog

progenïe

Le&io. V,

mus. Accipe, quod of.

1 d

ferimus, redona, quod ro-

melio.

eata Maria, quis

gamus, excufa quod ti-

Ó

tibi digné valeat ju-

&tio V.

memus ; quia tu es fpes

Ya gratiarum ac laudum

unicà peccatorum.

: Per

i Mart f

preconia rependere, qu&

delictorum

fineulari tuo affenfu mun-

te fperamus

mfe ln

do

fuccurrifti

veniam, & in te beatiffi-

u fndolg

perdito ?

ma noftrorum eft expe-

det :

Quas tibi laudes fragilitas

San-

humani generis perfolvat,

&atio premiorum.

mupt, 6*

&a Maria , fuccurre mi-

eniet, d

qu& folo tuo commercio

recuperandi aditum inve-

feris , juva pufillanimes,

m v

nüut

Accipe.itaque quas-

refove flebiles, ora pro

x fanino

populo, interveni pro cle-

1 foum [j

cumque exiles , quascum-

que meritis tuis impares

ro, intercede pro devoto

j & m

*

*

&

femineo fexu:

fentiant

amielit !

gratiarum — actiones

omnes tuum juvamen,

cüm füfceperis vota, cul.

rum Mart:

pas noflras orando. excu-

quicumque celebrant tuam

s dj

fan&am Conceptionem.

ía. Admitte noflras pre-

ytidt vinm

ces:intra facrarium exau-

H Conceptio tua, Dei

anæt'lend?-l |

ditionis, & reporta nobis

Genitrix Virgo, gaudium

elinta: 07

antidotum

annuntiavit univerfo mun-

reconciliatio-

do: :** Ex te enim ortus

; que m

nis.

T.

B. Cum jucunditate

eft fol juflitie , Chriftus

Deus nofter: ** Qui fol-

T

Conceptionem B. Mariz

jt um

l

1

celebremus: ** Ut ipfà pro

vens maledidionem, de-

nobis intercedat ad Domi-

dit benedi&tionem: & con-

m

hf all)'.'.'i'

fundens mortem , donavit

a

jo E

num JEfum Chriftum.

j um f

W. Corde, & animo

nobis vitam fempiternam.

. Benedida tu in mu-

1íto canamus gloriam

lieribus, & benedi&us fru-

(!

in hac facra Jolemnitate.

mæ?ho j

ft

r&celfe Genitricis Dei

&us ventris tui.

Ex te

M

g

arig.

enim. Gloria Patri, Qui

orté

T.

Ut.

folvens.

n

Leäio NT,

indy

j

lt per te excufabile,

o

; E

9

j o

quf)d per te ingeri-:

N

148

Otficium. Conceptionis,

IN Il]l. NOCTURNO.,

omnes generationes : 3*

V. (

Quia fecit mihi Dominus

Le&io fanài Evangeliü

intenm

fecundüm Matthaum.

magna, qui potens elt,

C p

& (àn&um nomer ejus.

fe: f

Le&io VII. Cap. 1«

Y. Et mifericordia ejus

ber

enerationis TE:-

à progenie in pr

ogenies

m at

timentibus eum.

uia

t

LI

fu Chrifti , filii

a-

s

i

vid, filii Abraham. Ab-

Le&io VLl

& Glo

raham genuit lfaac. Iíaac

lus

autem genuit Jacob. Et

Deó autem cateris pr2-

I

termiffis, horum filium

.reliqua:

nuncupavit : quia ad hos

Homilia fan&i Hierony-

tantüm fa&a elt de Chri-

tob

mi Presbyteri.

fto repromiffio. .Ad Ab-

of

"Libo 1. Comment. ia

raham: In femine, inquit,

Ü n

IMatth. in initio.

tuo benedicentur ommnes

fs d

Gentes , quod eft Chr-

Yayeif

IN If legimus : Ge-

ftus.

Ad David : De £m

$h Y

l

nerationem ejus quis

&u ventris tui ponam fi-

enarrabit? INonergo pu-

A Xen

:f

temus Evanoeeliftam Pro-

per fedem tuam.

]udas

As

autem genuit Phares

3158

Y E

phete effe contrarium, ut

Zaram de '"Fhamar.

No.

BN

quod ille impoffibile dixit

tandum , in genealogia

Salvatoris nullam fanda-

um

3;/

effatu, hic narrare inci-

dum n

piat: quia ibi de genera-

rum affumi mulierum, fed

lt o

tione divinitatis ,

ic de

eas, quas Scriptura repre-

incarnatione eft dicum.

hendit :

SOttls

ut qui propter

N

Oyfen

A carnalibus autem coepit,

peccatores venerat, de pec-

[UGTN

ut per hominem, Deum

catoribus nafcens omnum

difcere incipiamus.

Filü

peccata deleret.

Unde &

üt Prop

David,

fili Abraham.

fly n

in confequentibus Ruth

Vg

Ordo prepofterus, fed ne-

Moabjtis ponitur, & Beth-

N

ceffario commutatus.

Si

fabee uxor Urie.

im f

enim primüm

ofuiffet

P

Abraham, & poíteà Da-

&. Felix namque es ft-

M

cra Virgo Maria, & om-

E

vid, rurfus ei repetendus

ni laude digniffima :

23

fuerat Abraham, ut gene-

Quia ex te ortus eft Sol

lo

Y

rationis

feries texeretur.

n

d

juftitis, ** Chriftus Deus

meïl'ul

X« Beatam me dicent

nofter.

. Ota

B. Marie Virginis.

ts -

149

W. Ora pro populo,

quii Durs

viri, & Sponfe vocentur

i potes

interveni pro clero, inter-

uxores.

nomg o

cede pro devoto fzmineo

'Te Deum laudamus.

fexu : fentiant omnes tu-

if

um juvamen, quicumque

MENSIBUS MA

JO

) p

eelebrant tuam fan&am

ET JUNIO.

s m Vi

Conceptionem. — Quia ex

Omnia ut infrà, die ter-

füo VEM

te.

Gloria Patri.

Chri-

$a infra O&avam.

us

yem at

DIE. X. DECEMBRIS:

fis, hum

Letio IX.

"Tertia infra OdavamCon-

: qudl

i di &t

cob autem genuit To-

ceptionis B. Virpinis

Mazrx.

mifio Afj'ï

JA

feph.

Hunc locum

p femie, m

IN I. NOCTURNO.

Objecit nobis Julianus Au-

ln 0

guflus de diffonantia E-

Le&iones de Scriptura:

qui &

van

e

liftarum, cur Evan-

Occurrente.

Dant: Do

eli

j

ixerit filium

a Mattheus Jofeph

IN II. NOCTURNO.,

; t o

acob, &
