Gi227

C

AT

L.

3

x

x

m

D

E

ais

AE

xes

A

D

TTR

ts

ESE

N m

E

X

P

A

m

R

O

RUE

BXX

U

d

CX

E

x

|

EE

RY

d

b

d

s

SS

zW,

k

m

D

od

MMWA

E

pus

m

E

v

x

t

2

2*

Mu

E

t

s

A

«

N

x

-

d

AE

x

M

s

DoTE

n

T

s

A

28

n

d

t

u

x..)..

d

[ —

-

:

-

As

"d

E

i

h d

as

Mul

Md

:

m

R

puemeen

p

*

E

—

—

"o

—

Q

Seiet

—

M

s

—

—

U

n

:2

——

s

—

—

-

a.

z

ÁÁ

—

w

g af o

*

w

sE

3f

o

d

D

n

—

2

"

—

lg-l »

a

-

-

-

-

m

)

—

—

1

W

-

:

3.

x

o

P

ERE

K2

B

o

ES

A d

"

[

EEE UER

(

i

1

X

À

(

W,g

Sum;

PROPRIUM

FESTORUM

SOCIETATIS

JUXTA RITUM

BREVIARII ROMANI

EX INDULTO $. SEDIS

AD USUM PATRUM EJUSDEM

SOCIETATIS TESU PROVINCLE

RHENI SUPERIORIS.

ADDITUR INFINECOMMUNE

ET PROPRIUM SANCTORUM

PER ANNUM.

CUM

OFI F ICIO DEFUNCTORUM

SUPERIORUM PERMISSU.

Bo osoosoeneosQbea Qs Qoagegoqosqpodpes

WIRCEBURGI,

Surmnptibus Joannis facobi Stahel, Bi ibliopole

à Celfiffmo fpecialiter Privilegiati

MDCCLIX.

m

j

W

IV

V

V

J

Vil

Jf

:

X

Xl

|

u

N

UI

AK

Am

INDEX

OFFICIORUM

ac.

De San&iffimo Sacramento

Ordo Le&ionum per Annum.

86-

1.

88.

De Ss. quinque Vulneribus

T.

De Lancea, vel Armis Chrifti

*

106

IV.

De Ss. Nomine JEfu

11j.

V

De Conceptione B. Marice V.

*

127

VI.

De Feftis B. M. V. minus folennibus.

164

VII.

e S. Joanne Nepomuc. M.

169.

& Communi unius Martyris,

-

VII

De Sacris R eliquiis

177

& Communi plurimorum MM

-

IX

De Communi Confefforis Pontif.

187

XI

De S. P. N. Ienatio

19I.

& Communi Conf, non Pontif,

-

Ordo Le&ionum per Annum.

21f

XI.

De S. Francifco Xaverio

226,

Ordo per Ánnum.

2225

XII

De S. Francifco Borgia.

232.

XIII.

De S. Joanne Francifco Regis,

247

XIV. DeS. Aloyfio.

260

Ordo Le&ionum per Annum.

273.

XV

De S. Stanislao Koftka.

$76

XVI

De BB. Martyribus Japon.

288

XVII.

De Ss. Urfula & Sociabus VV

293

& MM. & Communi VV.

-

r

XVTII. De S. Pulcheria Virgine Imperat.

300,

XIX. De Communi Sandz Martyris tan-

tüm, & nec Virginis nec Mart.

307:

X2

AD

—

AD LAUDES

LU

HORAS MINORES.

Pag,

XX.

.. Commune Apoftolorum.

X.

*

"'Tempore Pafchali.

v.

tio

XXI

Commune unius Martyris extra

)

NI

M.

»» tempus Pafchale,

X.

lj

: Tempore Pafchali.

XXII.

Commune plurimorum MM,

XIII,

XXIII.

Commune Confefforis Pontif,

xVh

XXIV,

Cómmune Confeff. non Pontif,

X x.

XXV.

XXUI.

D

XXVI.

Commune Virginum,

DN

Commune non Virginum,

JSXVI.

XXVII.

Commune Dedicat, Ecclefiz.

XXVITe

ün

XXVIIT.

Proprium San&orum per Annum,

XXXII.

XXIX."

Officium. Defundorum,

CLV,

Áilre

MU m

zl

N

WO

Clihc

I)

-

ft f

Q2l

h-

3nf

V

"er.ni

.ï?»lmu!-

ORA-

ORATIO

Di;cnda ante Divirium Officium.

Nj

Peri, Domide,.üs metim ad benedicendum no-

men fan&dum : munda quoque cor meum ab

L

Y

omnibus vanis, perverfis , & alienis cogita-

tionibus; intelledum illumina, affedum inflamma,

ut digne , attente, ac devote hoc Officium recitare

L

valeam , & exaudiri merear ante confpe&um divinze

Jeflatis tuz,

H

Per Chriftum Dominum noftrüm.

yn

* Amen.

yh

D

»

omine, in unione illius divinz inteniionis, q/xm

ipfe in terris laude

L

s Deo perfolyifti, has tibi Horas

ul

peifolvo,

)FXVI.

Orationem fequentem devote poft Officium re-

3Xv

XXXH'

citantibis Leo Papa X. defe&us & culpas in eo per-

folvendo ex humana fragilitate contractas indulfit,

an

Acrofin&e & individue "Trinitatii, crucifixi Do-

mini noftri Jefü Chrifti humanitati, beatiffimze

& gloriofiffime femperque virginis Mariz fc-

cunde integritati , & omnium San&orum univerfitati

fit fempiterna laus, honor, virtus & gloria ab omni

creatura , nobis

que remiffio omnium peccatorum , per

infinita fecula

f&culorum.

* Amen.

* Beata vifcera Marie vir

eterni Patris Filium.

ginis, que portave;xxnt

* Et beata

ubera, quz la&averunt Chriftum Do-

fminum.

ater nofler,

A

^ve Müaria.

AB-

k

X3

ipft

ABSOLUTIONES

puo

ET. BENEDICTIONES

Qd

Dicendz ante Lectiones in Officio novem

Tum

"i

& trium Leólionum.

tb

In primo NNoGumo, &

Benedi&iones.

$

pro u. & v. F'eria,

Abfolutio.

4. Deus Pater omnipo-

tens fit nobis propitius

audi Domine . JE(u

&clemens. B.. Amen.

Chrifte preces férvo-

$. Chriftus perpetue det

1

fum tuorum , & mifere-

nobis gaudia vite.

[

re nobis: qui cum Patre &

6. Ignem füi amoris ac-

D

Spiritu fan&o vivis & reg-

cendat Deus in cordi-

nas in fzecula fculorum.

bus noftris.

j

hn

J« ÁAmen.

Ín tertio No&urno, & pro

gt

Fetia :w. & Sabbato.

b

Benedi&iones,

Abfolutio.

1. Denedi&ione perpetua

?

benedicat nos Pater

N

V.

inculis peccatorum no-

D

l

&ternus.

Ótrorum abfolvat nos

TX. Ámen.

omnipotens & mifericors

Y

Unigenitus Dei Filius

Dominus,

Xe. Amen.

Y

fies

nos benedicere & ad-

Benedi&tiones.

dlL!ä

juvare dignetur.

CI4

3.

Spiritus fan&i gratia il-

7. Evangelica le&tio fit

n

luminet fenfuüs & cor-

nobis falus & prote-

d

da noflra.

€Ho. 9. Amen.

8

Divinum auxilium ma-

LU )

In'fecundo No&urno, &

neat femper nobifcum.

pro n. & vr. Feria,

9

Ad focietatem civium

Abfoluti()a

fupernorum — perducat

IPI'xus pietäs & mifericor-

nos Rex Angelorum.

dia nos adjuvet , qui

$i Officium fit de Sanáào

cum Patre & Spiritu fan-

novem LeGionum,

&o vivit & regnat in fzcu-

o&ava. Benedi&tio

ja ficulorum.

erit.

B. Amen.

Cujus

Cujus feftum coli&xus "

Homifia cum Evangelio,

ipfe, ve| ipíà intercedat

& Benedictiones fümen-

pro nobis ad. Dominum,

de funt ex III. No&urno,

Quando fünt plures ; di-

prima Bencdi&io erit;

Tujst

ctur: Qyuorüm , vel Qua-

1. Ille nos benedicat, qui

rum' feftum colimus, ipfi,

nat.

ine fine vivit & reg-

vel ipfe intercedant pro

nobis. ad Dominum.

2. Divinum auxilium.

h

$i Officium fit de fanda

3. Ad focietatem.

Maria, o&ava Bene-

mupo-

In Officio trium Leài-

1opinis

didio erit,

onum, quando legitur Ho-

Àmen

Cujus feflum colimus,

milia cum — Evangelio;

Dug [j

ipfa Virgo virginum in-

prima Benedictio erit.

It

tercedat pro nobis ad Do-

oris d-

minum.

1. Evangelica leàio.

cordi«

2

ivinum auxilium.

Siin ultima Leü&ione

3. Ad focietatem.

legendum fit aliud IZvan-

£clium cum Homilia, no»

Si Officium fit de San-

),&pm

na Benedic&ro erit.

c&o trium. Lectionum, pri-

yoatos

ma Benedi&io erit,

]

Per Ex?angelica dicta,

t. Ille nos benedicat, qui

rumo

deleantur noftra delida.

ine fine vivit & reg-

vt 108

Yn Officio III. Le&io.

nat.

ifericts

num dicuntur Abfolutio.

nell

2. Cujus, ve/ Quorum.

ties & Benediaiones prz-

3. Ad focietatem.

$

dide

ordine

ipn Ru.

Tn Officio de fan&a Ma-

bricis

generalibus ,

&

yo f

i» prima Dominica de

ria in Sabbato, Abfolutio

& Benedi&iones qua ibi-

p;ote-

Adventu defcripto : & in

dem ponuntur,

2

€05 quando non legitur

um m

bifcut

cirium

»erducïc

Jorur

Sandt

uttl,

dio

Pridie

AUs

Pridie Matutinum inchoari pOte&.

56. [an. hor. 2. cüm quadr.

I, Aucuft. hor. 3. cum

5

.3.

153. F'ebr. hor.2. cum dimid.

quadr.

i. Mart. hor. 2.

1

21. Aug. hor.5. cum dimid,

cum 3. *Q-

7. Sept. hor. 3. cum quadr.

quadr.

18. Mart. hor. 3.

24. Sept. hor. 3.

11. O&obr. hor. 2. cum 3.

4. Apr. hor. 3. cum quadr.

20. Apr. hor. 3. cum dim

id.cQ,

quadr.

1o. Maji. hor. 3.

20. OG. hor. z. cum dimid,

quadr.

cum 3.[&

18.INov. hor.2. cum quadr,

$. Jun. hor. 4.

$O5. Decembr, hor. 2

n

Aliàs traditur fequens Brevis re-

gula anticipandi,

S

Ubtraaà medietate horarum pomeridianarum ab

&

hora diei duodecima ufque ad occafüm Solis,

E

reftabit tempus, quo licet pridie Matutinum & Lau-

W

des fequentis diei poft Vefperas privatim anticipate,

v. go in

ecembri numerantur hore quatuor à meri-

die ad Occafum, fubtradà medietate.à quatuor rema-

nent dug hor& ; ergo horá fecundà licebit anticiparee

&

fæcu

Ál

Á

&t

us

Meh

L

FEST.

n

x

W QR d

um j

FESTUM

n dimid

mqui

BEORPCORNLS

. Cum

j

L

KC IDERISODI

il qul&ï-

AD VESPERAS,

Donec ponam inimicos

o

tuos, * fcabellum pedum

xia.

Pater nofter. Ave Ma-

tuorum.

»

Viroam virtutis

tua

emittet Dominus ex Si-

N

on

* dominare in niedio

u

inimicorum tüorum.

Y

Eus in adjuto-

ecum principium 1

rium meum

die virtutis tuze 1n fplen-

intende.

yut d

$,

doribus San&orum : * ex

J

R. Domine

utero ante luciferum ge-

d aäjuandu

m me fefti-

nui te.

& La

na.

juravit Dominus, &

ticpat

Gloria Patri, & Filio,

tion penitebit eum : * 'Tu

.j mer

& Spiritui fan&o.

es Sacerdos in eternum fe-

y 10

Sicut erat in principio

cundüm ordinem Melchi.

riopte

& nunc , & femper, & in

fedech.

fecula feculorum, Ámen.

Dominus à dextris tuís:

Alleluja.

?confregit in die ire füua

Antph. Sacerdos in

es.

eternum Chriftus Domi-

Teä

udicabit in tiationibus,

*

nus fecundüm ordinem

implebit ruinas

con-

iMelchifedech

; panem, &

quafíabit capita in terra

vinum obtulit.

multorum.

De torrente in vià bi-

Pfalmus :69.

bet: " proptereà exaltai

bit caput.

lxut Dominus Domi-

*

Antph. Sacerdos in s

no meo: * Sede à

ternuri Chriflus Doni-

f

Qextris meis;

nus íecundüm ordinem

A

Mele

De SS. Sacramento.

2

Melchifedech , panem &

Sanüum , & terribile

lu

vinum obtulit.

nomen ejus:

*

initium

Diin

Antiph. Miferator Do-

fapientie timor Domini.

inus efcam dedit timen-

. Intelletdus bonus om-

d

nibus facientibus eum : "*

tibus fe in memoriam fuo-

n

rum mirabilium.

laudatio ejus manet in fa-

.

dom

culum fzculi.

t

Pfdm. 116

Antiph. Miferator Do-

nfitebor tibi Domi-

minus efcam dedit timen-

Vr

C?

n

ein toto cordemeo:

tibus fe in memoriam fuo-

v

* in confilio juftorum, &

rum mirabilium.

Antiph. Calicem falu-

D

congregatione.

hn

Miagna opera Domini :

taris accipiam , & facrifi-

* exquifita in omnes vo-

cabo hoftiam laudis. .

luntates ejus.

Pfm. rij.

Confeffio , & maenifi-

*

ju-

centia opus ejus :

edidi, propter quod

ítitia ejus manet in fzecu-

C

ocutus fum: * evo

!

lum fzculi.

autem humiliatus füm ni-

LE

Memoriam fecit mira-

mis.

)

bilium fuorum, mifericors

Eco dixi in. exceffu

T

& miferator Dominus : *

meo :

*

Omnis homo

D

efcam dedit timentibus fe.

mendax.

&t

Memor erit in fzculum

Quid retribuam Domi-

teflamenti íui:

*

virtu-

no, * pro omnibus qu&

ibi

tem operum füorum an-

retribuit mihi?

don

Calicem falutaris acci-

nuntiabit populo fuo :

D)

Ut det illis hzereditatem

piam: * & nomen Do-

ohv;.

gentium : " opera manu-

mini invocabo.

Tnen|

um ejus veritas, & ju

Vota mea Domino red-

.

dï—

cium.

dam coram omni populo

D

'Fidelia omnia mandata

ejus: * pretiofa/in con-

confirmata in fzcu-

l,

ejus

fpe&u Domini mors Sans

l

Jum fzculi, * fa&a in ve-

&orum ejus.

ritate & equitate.

RT

O Domine, quia ego

bona

Redemptionem mifit

fervus tuus : * ego fervus

dlebux

opulo füo : * mandavit

tuus , & filius ancille tua

jn aternum teftamentum

n

Dirupifti vincula mea 2

ïllonv

fuum,

* tibi facrificabo hoftiam

laudis ,

j

Ad Vefperas.

3

terribi

Jaudis , & nomen Domi-

Antiph. Sicut novelle

jnitiut

ni invocabo.

olivarum , Ecclefie filü

Domini

Vota mea Domino red-

fint in circuitu menfie D

)nus Of

dam in confpedu omnis

mini.

i

sam;'

'Antiph.

populi ejus: * in atriis

Qui

pácem

net nb

domüs Domini, in me-

ponit fines

-Ecclefim , fru-

dio tui Jerufalem.

mehti adipe fatiat nosD o«

ntor De

ntiph. Calicem falu-

Tninus.

(it Gamet

tàris acciplam , & facrifi-

g d

cabo hoftiam laudis.

Pfalm.. 147.

ntiph. Sicut novella

ï'&em f

olivarum , Ecclefie fllii

Auda feru&lem Do.

minum : * IaudaDes

'Mc"

fint in circuitu mente Do-

um tuum Sion:

ms'

mini,

?uoniam

confortavit

eras portarum tuarum ; *

"

Pflm. 127.

benedixit filiis tuis in te.

yequ

Eati omnes, qui ti-

Qui pofüit fines tuos

u'q

ment Dominuim : *

pacem: * & adipe ftu-

s füm n

qui ambulant in viis ejus.

menti fatiat te,

abores maànuum tua-

ui emittit eloquium

- exdi

Yum quial manducabis: *

füuüm terre: * velociter

beatus es, . & bené tibi

$ homo

erit.

currit fermo ejus.

Qui dat nivem ficut las

s Do

Uxor tua ficut vitis

nam : * nebulam ficut cis

TU

abundans, * in lateribus

nerem fpargit.

domüs tuzx.,

Mittit cryftallum fuam

Filiü tui ficut. novelie

n"ïS acd'

ficut buccellas : * ante fa.

j D

olivarum ,

in circuitu

ciem £

"1

menfí2 tus.

Jtinebit

g;*oris ejus quis fus

* Ecce ficbenedicetur ho-

) r

, Emittet vérbüm fuum,

mo, * qui timet Domi-

&liquefaciet ea* * flabit

j p

num,

i in [

fpiritus ejus , & fluent a«

TU Mi

Benedicat tibi Domíi-

qua;

nu$ ex Sion: * & videas

Qui abnuntiat- verbumi

u q

bpna Jerufatlem | omnibus

fuum Jacob : * juflitias &

o f

diebus vita tuz.

judicia fua Tfrael.

. Et videas filios filiorümi

j]e t

Non fecit taliter oimni

4 mü:

tuorüm, * pacem füper

nationi: * & judicià.fua

ael.

non tianifeflavit eis.

hojïixm

ntie

us

s

L

De SS. Sacramenta:

Qui

pacem

' Nerbum caro, panem

for

onit

Antiph,

nes

Ecclefim, fru-

verum,

Y5

WVerbo carnem efficit:

menti adipe fatiat nos Do-

(

tninus,

;

Fítque fanguis Chrilti me-

rum

Etc fi izenfus deficit :

Capitulum.

t.Cer. 11;

J

Ad firmandum cor fince«

rum

i

Ti Ratres , Ego enim ac-

Sola fides fufficit.

cepi à Domino, quod

YO

& tradidi vobis : quoniam

'Tantum

ergo Sacra

D

Dominus JEfus ,. in qua

mentum

nocte tradebatur, accepit

Veneremur cernui:

ter

panem , & gratias agens

Et antiquum documerie

&

tum

dl»ü

fregit, & dixit : Accipi-

te, & manducate: hoc

iNovo cedat ritui:

Ti5

eít corpus meum , quod

Praítet fides fupplemene

Q

tO vobis tradetur : hoc

tum

Q

É

ET

cite in mediam comme-

Senfuum defe&ui.

Qm

morationem.

Genitori , Genitóque

D

Laus & jubilatio,

pmg«

Hymnus.

Salus, honor, virtus quoe

Tint

I

Ange lingua gloriofi

Sit 1äæebene*di&io:

Corp

oris myfterium,

dip

Procedenti ab utroque

p

Sanguinísque pretiofi,

Compar fit laudatio.

D

Quem in mundi pretium

Fru&us ventris generofi

Amen.

f

Rex effudit Gentium.

Y. Panem de colo pre&

b

INobis datus, nobis na-

ftitifti eis, ArrsLuJA.

Ex intáda Virgine,

(tus

li

Et in mundo converfatus,

E. Omne

delectamert»

lag

tum in fe habentem, Arrz-

Sparfo verbi femine,

LuJA.

NT

Sui moras incolatüs

AUf

Miro claufit ordine,

'ittgi

Antiphonz.

O quim

In fupremz no&e cenz

fuavis eft, Domine, fpi-

NT

Recumbens cum fratrib'us,

ritus tuus ; qui ut dulcedi-

ls

Obfervata lege plené

nem tuamin filios demon«

$m

Cibis in legalibus,

ftrares, pane fuaviffimo

Q

Cibum turbz duodene

de ccelo preftito, efürien-

!

Se daf fuis manibus,

tidio«

d

tes reples b?nis ; tul

Q&

Ad Vefpeiss,

L

, pana

fos divites dimittens ina-

Us, qui ut dulcedinem

nes.

:

tuam in filios demonftrax

Qcit:

à :

Canticuni B. M. Virg.

res, pane fuaviffimo de

nrilime

Lüc. i.

cclo prefítito, efurientes

anima

reples bonis, faflidiofos

M

M^

gnificat *

divites dimittens inanes.

vr i

mea Dominum:

ratio.

Et exultavit fpiritus

meus * in Deo

alutari

Dus, qui nobis füb

,0 Stcri

meo.

] Saeramento mirabi-

Quia refpexit humilita-

li, paffionis tue memo-

nam

.

jl

tem ancille fuc; * ecce

reliquifti

*

tribue

|ocumar

enim ex hoc beatam me

quafumus, ita nos Cor-

dicent omnes generatio-

poris & Sanguinis tui fas

'

nes,

cra myfleria venerari : ut

Quia fecit mihi magna,

redemptionis tuz frucum

þlemen'

qui potens eft: * & fan-

in nobis jugiter fentiamus.

étum nomen ejus.

ui vivis & regnas, &c.-

'Et mifericordia ejus à

itóque

tes

Per Annum fiunt fequen-

mentibus eum.

progenie in progenies, *ti-

Commemorationes

tus quo

communes , feu Suffragia

Fecit potentiam in bra-

chio füo :

*

difperfit fu-

Sancdorum, quz dicuntur

etiam ad Laudes.

oque

perbos mente cordis fui,

Depofuit potentes de

COMMEMORATIO

o

De Crucein feriali tan»

fede, * & exaltavit humi-

les.

tüm Officio.

Ad Ve-

lo pà

Efürientes implcvif bo-

fperas & Laudes, Antiph.

]^

nis, * & divites dimifit

um

inanes,

Per figntum Crucis de

Sufcepit Ifra£l puerum

inimicis noflris libera nos

n,ALLi'

recordatus mife-

Deus nofter.

füuum ,

ricordie fuz.

Y. Omnis terra adoret

quam

Sicut locutus eft ad pa»

te, & pfallat tibi.

6 fp!

E. Pfalmum dicat no.

ulced

tres noftros , * Abraham,

& femini ejus in fzcula, —

mini tuo

Domine,

Jernot*

Gloria Patri.

Oratio.

viffün?

ntiph. O quam fuavis

rpetua nos, quszfiüe

diri

eft , gDomine, fpiritus tu-

mus Domine, pac8

yfriie

€

Qs

/ [Og

6

Y9e SS; Sacramento.

COMMEMORATIO-

j

cuftodi : quos per lignum

fanc&e Crucis redimere di«

Ü S

$

gnatus es,

Communes five Su&'ra-'v

[7

"Tempore Pafchali , in

ia San&orum, qus tem-

pore Pafchali omittuntur,

Laudibus Antiphona de

tuce.

De S. Maria quando

Crucifixus -fürre-

xit à mortuis, & redemit

non dicitur ejus Officium

nos , ArLzLuJA, ALLELu-

parvum.,

JA:

VHQ;

Ad Vefperas & Laudes,

hi

Y. Dicite in nationi-

Antiphona. San&da Ma-

ftt

US , ALLELuJA,

ria füccurre miferis , juva

ut

. & Quia Dominus reg-

pufillanimes , refove fle-

[

biles, ora pro populo, in-

Qu

navit à ligno, arrzruJA.

terveni pro clero, inter-

Oratio.

Vi

cede pro devoto femineo

Tif

fexu : fentiant omnes tu-

Fün

4

us, qui pro nobis

um juvamen, quicumque

Filium tuum Crucis

celebrant tuam fandam

patibulum fübire voluifüi,

ut inimicià nobis expel-

commemorationem, '

N

Pa

leres poteftatem

conce-

Y. Ora pro nobis fan.

de nobis famulis tuis ; ut

&a Dei Genitrix.

hsT

refurrectionis gratiam con-

Án

equamur.

Per eumdem

E. Ut digni efficiamue

Lin

promiffionibus Chrifli,

ominum noítrum TE-

füm Chriftum Filium tu-

Ox*atïO.

üpes

um : Qui tecum vivit &

" *Oncede nos famulos

Tun

regnat in unitate Spiritus

tuos, quafumus Do-

fan&di Deus, per omnia

Ttiti

ficula f&culorum,

mine Deus, perpetua men-

5

tis, & corpors fanitate

i

men,

gaudere: & gloriofà bea-

(

"i

Ya.- Ve

eri$. Antiph,

te Marie femper Virgi-

o

Crucem

&

F&l

n

&am fübiit,

nis interceffione , à pre«

Vr

fenti liberari trifütia, &

Vy

qui infernum confre it,

accin&us eft potentia , fur-

&terna perfrui latitia,

Y

yexit die tertia, ALLE

b

buj4,

Ab O&ava Epiphanie

usqué ad Purificationem

dicitur,

ïæ, Y

Y, ,Et Oratio ut fuprà.

y. Poft

Ad. Vefperas.

7

MTO

Y* Poft partum , Vir-

Qratio.

£o, inviolata permanfifti.

Ycus , cujus dextera

ive Sufrs

3. Dei genitrix. inter-

D

beatum Petrum am-

qui tet

cgdex pro nobis.

bulantem in flu&ibus, ne

mittuntr

Oratio.

mer geretur ,

erexit :

&

coapoftolum ejus Paulum

4 quu

: Offrcus

TY Eus, qui falutis zter-

beate Marise

tertió naufragantem de

1 ng ,

profundo pelagi liberavit :

virginitate fecunda, hu-

& Ludty

exaudi nos propitius , &

mano generi premia pra-

concede ;

ut amborum

at M

fütifü : tribue quaefumus;

meritis aternitatis

ens, t

ut ipfam pro nobis inter-

glo;i-

refove f

cedere fentiamus ,

per

am confequamur.

opiloy i

quam meruimus au&orem

De Patrono; vel Titu.

, Intt

vite fufcipere, Dominum

la Ecclefi2 fiat comme-

) femineo

moratio . confueta

ante

noftrum JEfum Chriftum

oma t

Filium tuum.

vel poft commemoratio-

niicam(q

nes predidas', pro digni-

De Apoftolis.

tate 1lhus, & ultimo loco

| fonan

[zun

Ad Vefperas ,

de pace.

Petrus Apoftolus,

M

& La

opis f

fus Do&or Gentium, ip-

Ad Vefperas

/

T

des, Antiph.

b

a pacem

fi nos docuerunt legem

omine iri diebus noftris,

efficumt

tuam Domine.

hi

quia non eft alius qui

Y. Conftitues eos prin-

ignet pro nobis, nifi tu

cipes fuper omnem ter-

b

eus nofter.

ram.

At

; familt

- &. Memores erunt no-

Y. Fiat pax in virtute

furpus /

minis tui Domine.

tua.

x

" &. Et abundantia in

Ad

udes , Antiphona.

turribus tuis.

X

; f

G

loriofi principes tertz,

yiohi

Y

quomodo in vita fua dile-

* Oratio.

per

xerunt fe, ita & in mor-

lean

te non fünt feparati.

Eus à quo fan&a de-

ff

D

fideria, re&a confi-

Y. In. omnem terram

j

exivit fonus eorum.

fia, & jufta funt opera:

da fervis tuis illam, quam

pyn

h

E. Etinfines orbis ter-

mundus dare non potelt,

ficat

at

F£, verba eorum.

pacem; ut & corda noftra

4

mans-

,M

3

De SS; Sacramento.

fnandatis tuis dedita, &

cuit, quzrens, quem de-

Eul

hoftium füblata formidine,

voret: cui refiftite. fortes

Qu

tempora fint tua protectio-

in fide.

'Fu autem Do-

[

ne tranquilla.

Per Do-

mine miferére nobis.

Bo

[

minum noftrum ]Éfuüm

Deo gratias.

k

Chriflum Filium tuum;

ui tecum vivit & reonat

Y. Adjutorium . no-

PC"L

nq

in unitate Spiritus

t

anei

ftrum in nomine Domini,

hili

Deus, per omnia fiecula

EK. Qui fecit celum

Tuini

feculorum.

,terram,

Pater nofler,

N

P. Amen.

icitur totüm fecreto,

j

Y. Dominus vobiscum.

Deinde fit Confeffio

Inin

B. Etcum fpiritu tuo.

communis ut infrà ad Pri-

lii

manw Et faaáà Abfolhuw

X. Benedicamus Domi«

Slg

no.

tione dicitur Verfus

lm

R

LR

. Deo gritias,

X. Fidelium animz per

; Onverte nos D'eus ï"a-'-

Qu

lutaris nofter.

À

mifericordiam Dei requi-

efcant in pace.

P&. Etaverte iram tuam

DN

B.

.men,

à nobis,

fifin

Y. Deus in adjutorium

Deinde dicitur fecretó,

meum intende.

h

Pater. nofter,.

hg

ER Domine adadjuvan-

dum me feftina.

Glorig

AD COMPLETO.

f

RIUM.

Pati, &c.

il

Antiph.

Miferére,

di

x. jube domne bene.

cere;

Pfalmus 4.

Benedi&io,

Noaàem

h

m invocarem, exau-

li

quietam, & finem erfe-

-

d

ivit me Deus jufti-

Til

€tum concedat nobis Do-

iinus omnipotens,

tie mee : * in tribulatio«

b

B.

ne dilatáfti mihi.

It

men.,

Miferére mei: * & ex-

m

Leaio brevis, ; P&. f

audi orationem meam.

m

Filü hominum usque-

[iRatres , Sobrii

eftote,

ravi corde ?

*

jl

& vigilate ;

quó

ut

j

verfarins veller

quia ad-

quid diligitis vanitatem, &

EU

diabolus

qua:itis mendacium ?

Yür

tanquam leg rugiens w.

Et fcitote, quoniam

Q

F.

^l

-

Ad' Completoriuin,

9

quam &

fnirificavit Dominus fan-

& refugïum meum es tu*?

ite forti

&um fuum: * Dominus

* & propter nomen tuum

tem De

exaudiet me , cum clama-

deduces me, & enutries me.

obis, Efl

vero ad eum.

Educes me de laqueo

& nolite

Trafecimini ,

*

hoc, quem abfconderunt

*

eccare :

qua dicitis

mihi :

quoniam tu es

um

1n cordibus veftris , in cu-

protector meus.

Dorin.

bilibus veftris. compungi-

- In manus tuas commen-

Y od

mini.

do fpiritum meum : * re-

Sactificate

facrificium

&t

g nl

demifti me, Domine De

juftitie , & fperate in Do-

us veritatis.

Corth

mino: * Multi

dicunt :

Pfalmus $e.

ràae

Quis oftendit nobis bona?

À Abf

Signatum eft fiper nos

Ui habitat in adjuto.

disi

lumen vultüs tui Domi-

rio Altiffimi, * in

ne: * dedifti letitiam in

€orde meo.

protectione Dei ccli com-

morabitur.

PDcus j

À fru&u frumenti, vi-

Dicet Domino : Su.

am tuam

ni & olei füi * multiplica-

fceptor meus es tu, &

&i funt.

H

.

Deus

. In pacein idipfum* dor-

refupgium. meum

juorim

meus , fperabo in eum.

fniam , & requiefcam.

uoniam ipfe liberavit

Jadjnva*

uoniaum tu Domine

me delaqueo venantium,

Gloi

fingul:iter in fpe * con-

* & à verbo afpero.

itu

ime,

Scapulis fuis obumbra-

r

Pfalmus 26,

bit tibi: * & fub pennis

ejus fperabis.

"

I

N te Domine fperavi,

Scuto cirtcumdabit te

ext«

non confundar in zter-

veritas ejus .

*

non time-

I

]

eus j

if

num: * in juflitia tua li-

bis à timore no&urno.

bera me.

A fagitta volante in die,

jbult

Inclina ad me aurem

à negotio perambulante

*

f& o

tuam , * accelera, ut eru-

in tenebris :

ab incurfü,

as me.

& demonio meridiano.

iL

usque

Efto mihi in Deum

Cadent à latere tuo mil-

protedorem , & in do-

le, & decem millia à dex-

n

tris tuis: * ad te autem

mum refuoii: * ut (fal-

1tgmv&

[

vum me facias.

non appropinquabit.

n«

Verumtamen oculis tuig:

Quoniam fortitudo mea,

uoql'?":

$

con-

10

De SS. Sacramente.

gonüderabis: * & retributi-

mafus veftras in fancta, á

Dos

& benedicite Dominum.

onem peccatorum videbis,

Qui

Quoniam tu es, Domi-

Benedicat te Dominus

fj

ne,fpes mea: "altiffimum

ex Sion , * qui fecit cc-

[

ofuifli refugium tuum,

lum, &terram.

tll

INon accedet ad te ma-

Antiph. Miferére mihi

)*

lum: * & flagellum non

omine, & exaudiiora-

[?

appropinquabit tabernacu-

tionem meam.

Of

Q tuo.

HYMNUS,

f

Quoniam. Angelis fuis

E lucis ante termi-

MS;

mandavit dete: * ut cufto-

num,

diát tein omnibus viis tuis.

Toi

Rerum Creator pofcie

In manibus portabunt

mus,

DI

£e: * ne forté . offendas

Ut pro tua clementia

b

ad lapidem pedem tuum,

[

Sis praful , & cuftodia,

Super afpidem & bafi-

Procul recedant fomnia,

liffum ambulabis: * &

Et no&ium phantafma-

ne', l

conculcabis leonem , &

draconem.

k

Hoiïämque noftrum

f

uonigm in me fpera-

x*

comprime,

vit , liberabo eum

À

INe polluantur corpora.

protegam eum , quoniam

JEt tibi fit gloria,

Q

€ognovit nomen meum.

Qui natus es deVirgine,

Clamabit ad me, &

*

Cum Patre &almo Spi-

ego exaudiam eum

ritu,

cum ipfo füm in tribula-

Nl

tione: eripiam eum, &

Ín fempite,rna' f3cula,

tj

men,

glorificabo eum.

Sic etiam terminatur

s

Loneitudine dierum re-

Hymnus in Feftis B. V.

ite

lebo eum : * & often-

M. in aliis Officiis ( nifi

dam illi falutare meum,

rubrica aliud indicet ) dis

Q

citur:

Wi

Pfalmus 15;.

j

Prefta Pater piiffime,

Cce nunc benedicite

Patrique compar unice,

[

Cum Spiritu

araclito

y

li

Dominum , *

om.

ü

nes fervi Domini ;

R.egnans per omne fz-

ui flatis in domo Do-

culum.,

Amen.

À

minl, * in atrüis domíüs

Capitulum.

erem, 14

hn

Dei noftri,

obis es,

Wi

. [n noáibus

extolïite

omi-

TU autem in n

Ad Completorium,

li

1find'

Domine, & nomen fan-

ilemus cum Chrifto, &

Orpinim.

&um tuum invocatum ef

requiefcamus in, pace.

Donins

fuper nos;

ne derélin-

L fed t

quas nos, Domine Deus

Preces fequentes dicune

,

noiter,

tür infra annum tantüm.

'gre*re Qul

&.. Deo gratias.

INam in die Felto, & pe?

(audilore

,pr, ln manus tuas

Od&av. di&a Antiph. im-

Domine, * Commendo

mediaté dicitur ,

Domi-

nus vobifcum, & Oratio;

[ulsï

fpiritum meum, Ín ma-

Yi t

nus.

Vifitaquafumus, ütinfràe

Y. Redemifti nos, D

"

Co-

Xrie eleifon,

or p

mine Deus veritatis.

Chrifte eleifon.

immendo,

Glora Patri.

In manus

Kyrie eleifon.

mentia

Pater nofler.

Secretàe

cuftodit,

£uas,

Y. Cultodi nos Domi-

X. Et ne nos inducasin

jiity

tentationem.

n

ne, ut pupillam oculi.

R. Sub umbra alarum

G.. Sed libera nos à ma»

1o.

moltnm

£uarum protege nos.

Credo in Deum. Secz,

Ántiph. Salvanos.

| o

X. Carnis refurreaio-

d

Canticum Simeonis,

nhem.

Lue, 3.*

Va

"Be Vitam — eternam,

jm

oyl

Unc dimittis fervum

men.

Y. Benediaus es , Do.

tuum Domine, * fe.

ii

cundüm verbum tuum in

mine Deus patrum no-

pace.

ftrorum,

einti

Quia viderunt

oculi

P. Et laudabilis ,

&

73

imei * falutare tuum.

gloriofus in fiecula,

(l5 ( mü

Benedicamus

Pa-

uod paráfti * ante fa-

V^

)

€iem omnium populorum ;

trem, & Filium cum fans

Laumen adrevelationem

&o Spiritu,

Pif(ffmf1

Gentium , * & gloriam

B&. Laudemus, & füu-

(unic

plebis tuz Ifrael.

perexaltemus eum in fze-

mch'to

cula.,

.. Gloria Patri, &c.

ne f

X. Benedidus es Do-

d

JAntiph, Salva nosDo-

mine ,

in firmamento

mune, vigilantes , cufto-

coli.

h n

r

di nos dormientes ; ut vi-

.

R. Et: laudabilis , ..&

j glorio-z

on

12

De SS. Sacramento..

loriofüs, & füuperexal-

Benedictie, Benedicat,

tibi

tatus in fecula.

; cuftodiat nos omnipo-

qu

y. Benelicat, & cu-

tens, & mifericors Do-

[

ftodiat nos omnipotens,

minus, Pater, & Filius,

D

& mifericors Dominus.

& Spiritus fan&us.

r

R. Amen.

^

E. Amen

c;m à

X*. Dignáre

Dominc,j-

t non dicitur. Fideli-

Tam

no&e ifta.

&mdi

urmn animz, fed immedia-

R. Sine peccato nos cu«

té

dicitur una ex infra

Tüm t

ftodire.

fciptis Antiphonis pro

k

Y. MMiferere noftri Do«

tempore.

mine.

À. Vefperis Sabbati at*

Ap

&R Miferere noftri.

hat

mifericordia

te Dominicam primam

X. Eab

Ádventus, usque ad diem

tua, Domine, füper nos.

fecundam Februarii inclus

M

hn

B. Quemadmodumfpe-

five, Antiphona.

MW

ravimus in te.

. Domine exaudi ora-

Lma

t

tionem meam.

Redemptoris

Mater , que pervia

B. KEt clamor meus ad

cceli,

te veniat.

Porta manes, & ftella

Dï

X. Dominus vobifcum.

maris, fuccurre cadenti,

9. Et cumfpiritu tuo.

w'xtgï

Surgere qui curat, po-

buri

pulo : tu que genui&iz

Oratio.

Natura mirante , tuum

Iligil

Uy

fita, quzefumus. Do-

fan&um Genitorem,

telor

Á

; V mine, habitationem

V

Virgo priüs ac pofteriüs,

Qm

Wtam , & omnes. infidias

Gabrielis ab ore,

Vite

inimiciab ea longe repel-

Sumens illüd Ave. pec-

tf

le: Angeli tui fan&i ha-

catorum miferere.

ll

bitent in ei, qui nos in

pace cuftodiant ; & bene.

Ti Adventu, XY. An-

k.

flus Domini nunciavit

di&io tua fit füper nos

M

aria.

Y

femper.

Per. Dominum.

.

Dominus vobifcum,

&. Et concepit de Spi«

häi

ritu fancto.

[IUS [

EK. Et cum fpiritu tuo.

Quf

Y. Benedicamus Domi-

Oratio.

no.

trm*

atiam tuam, quafi-

lr

E-

Deo gratias,

G;

mus Domine, men-

tibus

UE

Ad Complttorium.

ij

in Cena Domini excluftz

Qenedio

tibus noflris infunde, ut,

Ormnpe

qui AÁngelo nuntiante ,

xé.

Ex' Decreto Sacre

cors D

Chrifü

^il

tui incar^

Rituum Coneregationis,

& n

nationem ,. cognovimus,

die r1. Januarii 1685. An-

B

per paffionem ejus & cru*

tiphona.

j

cem ad refurre&Qtionis

y. F

riam perducamur.

P

er

Ve R egina celorum,

eumdem Chriftum Domi-

A.

ml

lorum:

Ave Domina Ange-

ex n

num nolftrum.

Salve Radix, falve Pore

ton n

B. Amen.

tà;

sbbati at

A primis Vefperis Na-

Ex qua mundo lux eft

Orta:

viman

tivitatis . & deinceps.

ead dien

Caude Virgo gloriofa,

Y. Poft partum , Vir-

"uper omnés [peciofa:

ari d

£o, inviolata permanfifti.

Vale ó valdé decora

"

ER-Dei genitrix inter-

Et pro nobis Chriftum

cede pro nobis.

exora.

lr

Oratio.

g p

X. Dignare me laudare

Eus, qui falutis ater-

te Virgo facrata.

& fl

D

na ,

beate Mariz

B. Da mihi virtutem

du

wirginitate fecunda, hu-

contra hofles tuos.

nt, *

,

mano generi przmia pra-

Oratio.,

ml

fütifli : tribue quefumus;

5 tuum

utipfam pro nobis inter-

Oncede mifericors De-

!

'tedere

fentiamus ,

per

yieris

quam meruimus auctorem

us fragilitati noflrze

&fidium : ut qui finàz

vite fufcipere. Dominum

b

ei genitricis memoriam

jve p

nofium JEfum Chritum

Filium tuum,

agimus, interceflionis ejus

auxilio à noftris iniquitati-

P. Amen,

busrefurpamus. Per eun-

, Aflï-

?

wncl'ä vit

dem Chriflum Dominum

Poft Purificationem, id

Doituum.

eft à fine Ccompletorii il-

i $

]ius

diei 3. Februarü in-

Bs Ámen.

clufive ,

etiam | quando

A Completorio Sabbatii

transfertur Feflum Puri-

San&i usque ad iNonam

Sabbati poft Pentecoften

ut

ficationis B. Marie Vir-

nmo

ginis , usque ad Feriam y.

indufvé, Antiphona.

Re

[

De 5885. Sacramento.

14

AD

los tuos mifericordes octt.

REgïna ccli Ietáre, Ar-

LELujA.

los ad nos converte.

Et

hi

t

Quia quem meruifli por-

j]zsux benedidum fru-

tare :

ALLELuJA.

&um ventris tui, nobis

M

Refurexit ficut dixit,

poft hoc exilium oftende,

zpe'rief

ALLELUJA.

O clemens, ó pia, ó dul

Y

Ora pro nobis; Deum

cis Virgo Maria.

Q

ArLELuJA,

Y. Ora pro nobis fan

aà

^ YX. Gaude & latare Vir-

Dei genitrix.

o Maria, Alleluja.

B. Ut digni efficiamur

Oter

B. Quia furrexit Domi-

promiffionibus Chrifti.

tiu

nus vere, Alleluja.

Qratio.

an

i]

Otatio.

Mnipotens- fempiter«

O

pu

ne Deus, qui glorios

!

D

Eus, qui per refürre-

fe Virginis matris /lariz

&ionem Filii tui Do-

corpus & animam, ut di»

ligs

mini nofii JE(u Chrif

num PFili tui habitacw

mundum letificáre digna-

um effici mereretur, Spi-

tus es: prefla quafumus;

ritufan&o cooperante pre

ut per ejus genitricem Vir-

parafü: da, ut cujus, come-

fi

It

ginem Mariam, perpetuse

memoratione letamur;

paw

capiamus gaudia vite. Per

eumdem

hriftum Domi-

ejus pia interceflione ab in«

«f

Ítantibus malis, & à mor-

lilr

num noltrum,

te perpetua liberemur. Per

(

B. Ámen,

eumdem Chriftum Dormi.

Oi

À primis Vefperis fefti

num nofirum.

U

B. Ámen.

digi

"rinitatis, ufque ad INo-

Xiam Sabbati ante Adven-

YX. Divinum auxiltum

p

tnaneat fern

W

tum, kAntiphonao

pet nobifeum.

A

E. Ámen.

Ottun

S

lvé Regoina, Mater

Deinte dicitur fecretó;

It p

mifericordiz, vita , dul-

D

€edo, & fpes noftra falve.

Pater nofter.

Ave Mas

ra, & Credo.

Tllu Ple

Ad te clamamus exules

T (

hilii Hevz. Ad te füfpira-

Y. Dominus det nobis

Ws t

mus gementes & flentes in

uüam pacem;

Thonts

hac lacrymarum valle. Eja

B. Et vitam &ternams

i

ergg ?dvgcata Doftra, il-

meni

D

Ad Mämrmu'm.,

à :g

ydes od

AD MATUT.

INUM.-

Quoniam ipfius eft ma-

ete, D

