Officium S. Joannis Francifci R.egis.

249

s 16

ciliciis, ferreis catenis , cru-

cüm faeviret hyems fripi-

entis flapgellationibus,fom«

diffima, ccleftibus recrea-

u J

num breviter in nudatabu-

atus illuftrationibus , ad

la, aut humi carpens, fem-

eterna

audia invitatus,

& Y

per abftemius,viliffimóque

fpiritum Creatori reddidit,

mbusi

femper vi&itans cibo, &

anno millefimo fexcente-

adeó tenui, ut arcende

fimo quadragefimo , die

pb t

às, d

morti potiüs, quàm fu-

trigefima prima Decem-

flentande vitz fufficeret.

bris, vitz fue quadragefi-

A

Qconity

B. Amavit eum Domi-

mo quarto.

Ejus fepul-

nus, & ornavit eum : fto-

chrum incsedibili populo-

n piriié

Ed

rum per afperrimos mon-

npitis,ar [

lam elorie induit eum , **

fonint

Etad

portas paradifi coro-

tes undique confluentiuns

navit eum.

concurfü , ob fané&hitatis ,

bus 0m

p

Y. Induit eum Domi-

& miraculorum famam ,

nus loricam fidei, & or-

que maximé percrebrefce-

Y qnit

bat, fummá devotione eft

(tis, D

navit eum,

Et ad.

frequentatum,

Quibus

i us

Le&io. VI.

omnibus permotus Cle-

etim !

yolün

Ivino amore fic erat

mens Undecimus Ponti-

incenfus , ut illum

fex Maximus, Joannem

nibaty^

m

unum fpirare, loqui, co-

Francifcum Beatorum fa-

p

d

itare, videretur. Plures

füs folemni ritu adferipfit

ní

(

no&is horas orationi da-

lleS, &P g

vigefima quarta Maji , an-

gt

bat, ccleftibus afiluens de-

no millefimo feptingen-

liciis, & extra fe fepé ra-

tefimo decimo fexto.

) du

ptus.

Rem divinam. eà

E. ifte homo perfecit

ha

lf

animi attentione, eo vul-

omnia, que locutus eft

4

] ?Sml

Q

tüs ardore faciebat, ut fa-

ei Deus, & dixit ad eum:

a

crum,quo cffervefcebat, ig-

ingredere in requiem me-

yis, ^

nem etiam in adítantes dif-

TA

am: * Quia te vidi ju-

fp!

funderet, miraculis aliísque

ftum coram me ex omni

mpam*

donis fupernaturalibus miré

(ri

:

bus gentibus.

claruit.'l'andem yocatus ad

Y.Ifte eft, qui contem-

p 07

premia laborum ,in Vien-

pfit vitam mundi, & per-

i 97

nenfis Diecefis pago, cui

venit ad celeflia regna.

u

du P

nomen eít Lalovefcus ;

Quia. Gloria Patri. Quia.

j d

correptus lethali morbo ,

n n

]

y

ex laboribus contrado,;

IN

m

r

$

2$o

Officium $. Toannis Francifci R egis.

IN II. NOCTURNO.

bus fenemus, cüm per

tl

bona opera proximis no-

t ono

Le&io 3. Evangelii fecun-

ftris lucis exempla mon-

lum

düm Lucam.

ftramus.

De quibus pro-

lts

Lectio VIIT, Cap. 15.

fe&ó operibus Dominus

g

dicit :

Luceat lux vellra

qisile.

N illo tempore : Dixit

coram hominibus, ut vi-

t patr

]Éfus diicipulis fuis:

deant opera velira bona,

Mtqua

l

nt lumbi vellri precin-

& glorificent Patrem ve-

z

, & lucernz ardentes in

ftrum, qui in calis elt.

Wt

manibus vellris.

Et reli-

E. Ifte eft, qui ante

DN

qua.

Deum magnas virtutes

pingi

operatus eft, & de omni

'ties jn

Homilia S. Gregorii

corde fuo laudavit Domi-

Papa.

H

3l v

num

D

* [pfe intercedat

[^] expea

Hom. 13. zm Evang.

pro peccatis omnium po-

"t um

An&i Evangeli, fra-

pulorum.

itci MT

tres chariffimi, aperta

.

Ecce homo fine

vobis eft le&io recitata.

YU

]

.

querela , verus Dei cultor,

Mj

Q

Sed ne aliquibus ipfa ejus

abflinens fe ab omni ope-

Vr

planities alta fortaffe vi-

re malo, & permanens in

* QY

deatur, eam füb brevitate

innocentia fua. Ipfe.

V,

tranfcurrimus

5

.

quatenus

Leàio VIIT.

ejus expofitio ita nefcien-

tibus fiat cognita , ut ta-

Uo autem fünt, quz

men fícientibus

non fit

Ti

jubentur, & Jumbos

D

onerofa.

Dominus dicit:

D

ringere, & lucernas te-

Qtn

Sint lumbi vellri precin-

nere; ut & munditia fit

revemm

&i

Lumbos enim pra-

caftitatis in corpore, &

V Ya

cingimus, cüm carnis lu-

lumen veritatis in opera-

W.

1 Conf

Xuriam per continentiam

tione.

Redemptori ete-

II

E qu

€oar&amus. Sed quia mi-

nim nollro unum fine al-

N ad [

nus eft, mala non agere,

tero placere nequaquam

Q

A Yer

nifi etiam quisque ftudeat

poteft : fi aut is, qui bo-

& bonis operibus infuda-

h lI

N

na agit, adhuc luxurie in-

QY

f6, protinus additur

Et

quinamenta non deferit:

AL

Yucerne ardentes in mani-

oj

bus

veliris,

Lucernas

aut is , qui caflitate pr&-

h

Il g

eminet, necdum fe

p]mlh

quippe ardentes in mani-

Ne:

bong opera exercet.

H Plilfaw

cafti-

Q

Officium S. Joannis Francifci Regis:

2j1

s n g

caftitas ergo magna eft fi-

exire de corpore trepidat:

groxim

ne bono Opere, nec opus

& videre eum, quem con-

enpl m

bonum efít aliquod fine

tempfiffe fe. meminit, ju-

k quis p

caflitate. Sed & fi utrum-

dicem formidat.

Qui au-

bus Doris

que agitur, reftat, ut quis-

tem de fua fpe & opera-

vt lu

quis ille eft, fpe ad fuper-

tione fecurus eft, pulfan-

inis, t*

nam patriam tendat, &

ti confeftim aperit, quia

, vel

nequaquam íeà vitiis pro

letus judicem fuftinet : &

X Pltremj'

mundi hujus honeltate con-

cüm tempus

propinquz

n as

tineat.

mortis advenerit , de glo-

ria retributionis hilarefcit.

d g

E.. Sint lumbi veflri

ynis Ti

precindi, & lucernae ar-

'Te Deum laudamus.

l

j

( i

dentes in manibus veftris:

** Et vos fimiles homini-

DIE XVII. JUNII.

m

jf t

bus expectantibus Domi-

Secnndà infra Ocav. S,

o f

num fuum, quando rever-

Joan. Fr. Regis,

tatur à nuptiis.

; m f

. Vigilate ergo , quia

Omnia ut im Fefloy prater

as D li

nefüitis, qua hora Domi-

Leiliones, qua funt

nus vefter venturus fit, Et

p n

In I. No&turno, de Scri-

g

VOS.

Gloria Patri.

Et

ptura occurr,

VOS.

f J

IN Il. NOCTURNO.

Le&àio IX.

n

Sermo S. Toan. Chryfoft.

T vos fimiles homi-

Beati Francifci dies.

üut

j if

nm'&lumüï

nibus expectantibus

fuprà de S. lgnatio. pag.

j

E.

minum fuum, quando

216.

revertatur à nuptiis : üt,

od

IN III. NOCTURNO.

j COIPOïef"

cüm venerit, & pulfve-

rit, confeflim aperiant ei,

Leaio S. Evangelii fecun-

usnt

Venit quippe Dominus ,

düm Lucam.

edet

pfOF.

.'4

u

E[::

cim ad judicium properat:

pulfat verb, cüm jam per

L.e&io VIT. Cap. ra.

j Y

W

gritudinis moleítias effe

illo tempore: Dixit

at i

IN

yc

mortem vicinam defignat.

jEfus difcipulis fuis z

on. uc'är

Cui confeflim aperímus ,

Sint lumbi veftii przcin-

| hunc cum amore fufci-

&i, & lucerne ardentes in

ul

manibus veftris.

Et re

pimus. Aperire enim ju-

1Cdllm Eï

dici pulfanti non vult, qui

liqua.

exercfä,äf

De

252

Officium S. Joannis Francifci R egis,

Ledio VIII.

De Homilia S. Gregorii

apg

Ed quid, fi fervi in pri-

Homil. 13. i2 Ewmg.

ma vigilia ne

^

5

ligen-

(

« Ed veniens Dominus,

tes exillunt ? prima quip-

lit, aj

.

quid vigilantibus fer-

pe vigilia, prime atatis

& : ut

cuftodia eft ; fed. neque fic

vis exhibeat, audiamus;

guriit

Amen dico vobis, quód

defperandum eft, & à bo-

t rl

precinget fe, & faciet il- no opere ceífandum. Nam

lm s

jos difcumbere, & tran-

longanimitatis fuz patien-

liis eyi

fiens miniftrabit illis. Pre-

tiam infinuanss Dominus

Fæundz l

fubdit :

Et fi venerit in

ii Yi

cinget fe, id eft, ad retri-

butiónem praeparat ; & fa-

-fscunda vigilia, & fi in

tlttat;

ciet illos difcumbere, id

tertia vigillaa venerit , &

tit d

ita invenerit, beati funt

elt, in sterna requie re-

ft, d

foveri: difcumbere quip-

fervi illi : prima quippe

Rol

vigilia , primevum tem-

pe noftrum, in regno qui-

f& lr

efcere eft.

Unde rurfus

pus eft, id eft, pueritia.

Inyg;.

Dominus dicit : Venient,

Secunda , adolefcentia vek

& recumbent cum Abra-

juventus, que aud&oritate

$t

Yi &

ham

Iaac, & Jacob.

facri eloquii unum funt,

f d

"Tranfiens autem Dominus

dicente Salomone: Latà-

gt

miniflrat ; quia lucis fuz

re juvenis in adolefcentia

OQU re

jilluftratione nos fatiat;

tua.

'l'ertia autem, fene-

tranfire veró. didum eft,

&us accipitur.

pemi; [

Te])

cüm de judicio ad regnum

B-

Sint lumbi vefti

h1

precinüi, & lucerne ar-

N

xedit.

dentes in manibus veflris:

R. Hfte eft, qui ante

MM

Deum magnas

virtutes

3* Kt. vos fimiles homini.-

bus expe&tantibus Domi-

DI

operatus eft, & de omni

corde fuo laudavit Domi-

num fuum, quando rever-

T*Hïl 1

num

* Ipfe intercedat

tatur à nuptiis.

.

j p

pro peccatis omnium po-

W. Vigilate ergo, qui

D

pulorum.

nefutis, qua hora Domi-

Y. Ecce homo fine que-

nus veller venturus

1t.

th

rela, verus Dei cultor, ab-

Et vos. Gloria Patri. Et

Ut &es

füinens fe ab omni opere

vOos.

AY)

rado, G permanens in

Le2ie

n hw

jnnocentia fua.

Ipfe,

Q

"d

Officium S. Joannis Francitci Regis;

253

IT

Le&io LX.

IN III. NOCTURNO

fimng

n

Ui ergo vigilare in. Ledio S. Evangelii fecur-

düm Liicam.

jiu ml

runa vigilia no-

p

luit, cuftodiat vel fecun-

Letio VIL. C. 15

nno d

dam

ut qui converti à

; (l

pravitatibus fuis in pueri-

I

N illó tempote : Dixit

WULTU

tia neglexit, ad vias vitze

:

]Eus difcipulis fuis :

fini s

faltem i& teniporé juven-

Sint lumbi vefiri pracin-

tis lii

tutis evigilet ; & qui in

&i, & lucern& ardentes iri

as U

fecunda evigilare noluit ,

manibus veflris:

Et re:

t fvacs

tertie vigiliz remediá non

liqua.

Qiülu ;

amittat; ut qui in juven-

à v

tute ad vias vite non evi-

Homilia S. Auguftin

j k

ilat, faltemi in fene&tute

Epif(io i

Serm; 39; de verb. Dom.

p qu

[

refipifcat. NNon eft jam,

m Joan.

g

i

quid

omo excufationis

) Eüa Wr"

inveniat ; Deus defpicitur,

. À Udiftis modó, Evari-

doldaat ^

& expe&at ; contemni fe

gelium quid monu-

y at

videt, & revocat ; inju-

ent nos,

cautos

hos

TL

ram de conter)ptu fuo

facens , & volens effeé

omo 4

fufcipit , & tamen quan-

expeditos & paratos ad

j i

doque revertentibus etiam

expeclandum — noviffima ,

Í

i

'przmia promittit.

ut poft noviffima, qu&

ia zufem l

'Te

eum laudamus.

funt in hoc féculo me-

gi t

In lL. Vefp. fit commemor.

tuenda, füccedat requies,

SS. Marcei , €$. Marcelliani

que non fhabet fiiem.

gt

MM

À

u

Beati, qui participes fa-

jl

i

"

&i fuernt,

Erünt aü-

DIE ,XVIIL JUNIL ,

tem tunc fecuri ,

qui

antiblü

4

qua!ld

Tertia infra O&av. S. Je

modoó non funt fécuri; &

]

annis Francifc. Regis.

iterüm tunc tirmebünt,

qui modó tiriere nolunt.

Id

-em

Semiduplex

: ho

j

.In I. No&urno,

Le&i-

Ad hanc expe&ttioneni;

a

ÜD)

& propter hanc fpem Chri-

[

ones de Script. oecurr.

füani fa&i fumus.

prià )

In II. No&urno.

Ad

&. lie eft, qui dhté

hane beatam, Ut füprà de

Deum maegnas

virtutes

j

S. Tgnatio.

pag. ao$.

operatus eff, & de onihi

Core

254

Officium $. Joarinis Francifci Regie.

corde fuo laudavit Domi-

num fuuum, quando re-

I

vertatur à nuptiis.

4 El

num : :* Ipfe intercedat

15f f

pro peccatis omnium po-

We. Vigilate ergo, quia

pulorum.

nefritis , qua hora Domi-

Willi

Y. Ecce homo fine que-

nus veíter venturus fit.

I)

rela, verus Dei cultor, ab-

Et vos. Gloria Patri. Et'

Ílinens fe ab omni opere

vOS.,

ÀT

(ut

malo, & permanens in in-

Leàio IX,

ha,

om,]

nocentia fua. lpfe.

Arcus & Marcellia-

Df

nus fratres Roma-

mhmf;e. l

Onne fpesnoftra non

ni propter Chriftianam fi-

.lfz La

elt de hoc fzculo?

dem à Fabiano compre-

i, (f

Non amemus feculum.

henfi, ad flipitem alligati

Wa s

Ab amore fzculi hujus vo-

funt, pedibus clavis con-

!2 m

cati fumus, ut aliud fxecu-

fixis.

Ad quos cum ita

Mij p

lum fperemus, & diliga-

loqueretur Judex : Refr-

W

inus.

I[n hoc abílinere

pifcite miferi, & vos ip-

nos debemus ab omnibus

fos ab hís cruciatibus eri-

(it

illicitis

concupifcentiis ,

pite; refponderunt : nun-

m

hoc eít , lumbos accin&os

quam tam jucunde epulati

habere debemus ; & fer-

fumus, quàm hac liben-

N

vere, & lucere n operi-

ter JEfu Chrifti caufa per-,

hIN

bus bonis, hoc eft , lucer-

ferimus, in cujus amore

X

mas ardentes in manibus

nunc fixi effe cepimus:

UT

utinam tamdiu nos hac

N

habere;

Dixit enim 1pfe

L

Dominus difcipulis fuis

pati finat , quamdiu hoc

orpore veltiti

E

alio loco Evangelii: INe-

erimus.

corruptibili c

ui diem no-

mo accendit lucernam, &

46 l, ,

jl Cg

»onit eam füb modio, fed

&emque in tormentis di-

vinas laudes canentes , de-

fuper candelabrum, ut lu-

ceat omnibus , qui in do-

nique telis transfixi, a

r

mo funt.

j

Martyrii

[0)

riam perve-

B. Sint lumbi vefti

nerunt.

:

uorum corpo-

bïïdm

recindi, & lucerne ar-

ra via Ardeatina fepulta

h

dentes in manibus veflris;

funt, 'Te Deum laudamus.

df

Ti

x Et vos fimiles homini-

In Laudibus Commem. $9.

d

Tif

bus-expedantibus Domi-

Marcz €$ Marcelliant.

EU

V.fpe-

fif

li

)qu

Lj

qu

255

.Oftïcium S. Joannis Francifci Regis,

, Qub

Vefpere 4 Cap. de S. g«ü-

falfa demonftrare,

Hac

4na Faleom. Commem. Oüa-

pf

nimirum prudentia ufü à

ia

v4, 65 SS. Gervafíi &5 Pro-

juvenibus fcitur, hac à

a hD

tafi MM.

pueris pretio difcitur:hanc

Ventunis &

DIE XIX. JUNII.

qui fciunt, cateros defpi.

fs Pal

ciendo íüperbiunt : hanc

Quarta infra O&avam S.

qui nefciunt, fübje&i, &

j lx

Joan. Francifci R egis.

timidi in aliis mirantur:

quia ab eis hec eadem du-

T2

Offciun de S. Zuliana

plicitatis iniquitas nomine

Falconer. Virz. Semidupl.

[ t

palliata diligitur,

dum

Chrie

In Laudibus, commem. Q-

mentis perverfitas urbani-

|

j df

Üzve, 6 SS. Gervafíi &c.

tas vocatur. 'Hac fibi ob-

ä

Vefpere 4 Capit. de Otkav.

[

i

ipit?mfkï'

fequentibus precipit ho-

hus r

eum commem. S. Tuliana, &

norum culmina quarere,

$. Szlverii Pap. M.

|gio

adepta temporalis ploric

us M

DIE XX. JUNII.

vanitate gaudere , irrogata

2

n

ab aliis mala multipliciüs

at

Quinta infra O&avam S,

reddere ; cüm vires fuppe-

lt 4

Joan. FrancifG R egis.

tunt, nullis refiflentibus

jj

1

E

cedere ; cüm virtu

tis pof-

Semiduplex,

fibilitas

yn £

deeft , quidquid

Quf

In I. No&. Leciones de

explere per malitiam non

p

cript. occurr.

valent, hoc in pacifica bo-

nitate fimulare.

d

IN IL. NOCTURNO.

g m

E. Honeftum fecit íl-

g

Ex libro Moralium S.

lum Dominus, & cufto-

[i)

POIG !

Gregorii Papz.

divit eum ab inimicis, &

j

jnl

Lib. 10. cap. 16. in c. 1a.

à feductoribus tutavit il.

7^».

lum :

** Et dedit illi cla.

ii tofmer

ritatem zternarn.

l 6 aw[&

LC&HQ Wu

, u

B. Juflum deduxit Do-

minus per vias rectas , &

m

Eridetur jufli fimpli-

oftendit illi re

uame Ü

citas.

Hujus mun-

gnum Dei.

(l

M

Ti

di fapientia e

Et dedit illi,

?

cor ma-

Leto V.

um L

chinationibus t

egere, fen-

L

(

um verbis velare :

qua&

fttv

i

falfa

TT contrà, füpientia

funt,. vera often-

A

juftorum eft, nil per

We,

que vera funt,

often-

256

Officium $. Joannis Francifà Regis.

'mnia, I

oftenfionem fingere , fen-

Cap., 17. poft initium.

Dus, (

fum verbis aperre, vera

Le&io VI.

lgt

ut funt diligere, falfa de-

Áipas contempta a-

m*

vitare ; bona gratis exhi-

m o

bere, mala libentiüs tole-

L

pud cogitationes di-

i gt

Vvitum.

S&pé contingit,

rare, quàm facere; nul-

ut ele&us quisque, qui a

.T

lam injuriz ultionem qug-

htft Y

fere, pro veritate contu-

&tefüámi felicitàteni duci-

li

xelam lucrum . putare.

tur, continua hic adverfi-

tate deprimatur : nón hunc

j

a

Sed hac juftorum fimpli-

44 (

citas deridetur : quia ab

rerum abundantia fulciat,

non dienitatum eloria ho-

Y

IL

hujus mundi fapientibus,

norabileni oftendat , nulla

puritatis — virtus

fatuitas

li $.

creditur.

Omne enim,;

ei obfequentium frequer

tià fuppetat, nulla hunc

quod innocenter agitur,

humanis oculis veftium

ab eis procul dubio ftul-

IES]

tum putaturi & quidquid

pompa componat : à curi-

3

:

&s veró defpicabilis cere

Vibi

1n Opé

re veritas approbat,

J

carnali fapientie fatuum

nitur , & hujus mundi gra-

NI [v

fonat. Quid namque.ftul-

tía indignus aftiniatur : fed

tamen ante occulti judicis

li

M lig

IN

tius videtur mundo ; quàm

oculos virtutibus emicats

Vil

mentem verbis oftendere,

lnu,

nil callidà machinatione

vite meritis corufcat : ho»

norari metuit, defpici tion

imiulare , nullas injurüs

Hj

contumelids reddere, pro

refugit : corpus continen.

maledicentibus orare, pau-

tia afficit, fola in animo

E $5

dile&ione pinguefat: meffe

pertatem quarere , poflef

Ün

fà relinqueie, rapienti non

tem femper ad patientiam

Tr

refiftere, percutienti alte-

preparat, & ere&us pro

juftitia, de perceptis COf«

u]s]m ,

ram maxillam prebere :

tumeliis exultat : affli&tis

A

3e. Amavit eumi Domi-

ex corde compatitur , dé

L: ye[hm

nüs, & ornavit eum : Ito-

bonorum ptofperitatibus

hUP

lam

lori$ induit eum. 7*

"

Eta

portas paradifi co-

quafi de propriis letatur;

m

HPP(

facri verbi pabula in meri

T0

ronavit eürn.

te folicitus ruminat, & in:

y. Induit éim Domi-

Mdmu

quifitus quodlibet eloqui

f:us loricam fidei, & orna-

duplicitér ignorat

mnfmn ?

vit eum, Jt ad portis.

UII ','l:

5« Ifte homo .perfecit

omnia, :

: öäïcium 8. Joannis Francifci Regis.

27

d

emnia, quz locutus eft ei

to lucernarum folatio tan-

)j ii

Deus, & dixit ad eum:

"3f

tüm, fine quo nec no&is

Ingredere in requiem me-

aperitur obfcuritas, nec

am: "* Quia te vidi ju-

venientis diei clarefcit afpe-

Qanfempat

flum coram me ex omni-

&us.

:ogimtionsg

bus gentibus.

E.. Ifle eff, qui ante

2 ii

. Iite eft, qui con-

Deum magnas virtutes

jisqt g

Jicer

tempfit vitam mundi, &

operatus eft, & de omni

€

rvenit ad celeflia reena.

corde fuo laudavit Domi-

u hi de

i

uia te.

num : "* Ipfe intercedat

gt

Gloria Patïi.

Quia te..

pro peccatis omnium po-

vanti o

pulorum.

jturi

j

IN IIL.. NOCTURNO,

. Y. Ecce

olldt;t

!

homo fine quä

Le&io S. Evangelii fecun-

rela, verus Dei cultor, ab-

m Jf

düm Lucam.

Ítinens fe ab omni opere

j nh i

Le&io VII, Cap. 12.

malo, & permanens in

as TU2

innocentia fua. Ipíe

podt: 3

illo tempore : Dixit

Leaio VIIL

jb

r

Efus difcipulis fuis:

jom

Sint lumbi veftri przcin-

Ingulum quidem eft

saliritt^

&i, & lucernz ardentes in

C

; ol

proprié indicium fer-

[

manibus veflris.

j

Et re-

vitutis , quód & difcurfüs

ub £

hiqua.

expeditos reddat, & fa-

js cud

ff

ciat obfequentes : fed di-

i

j i

Homilia S. Petri Chry-

fologi.

xiffe

fuffecerat.: Ejtote

gæüï

a

p m

Ex Serm. 24. poft. init.

precin&i : cur lumbos po-

j

tiffiumüm nominat

cur

me

Ovus ordo vigilia-

tanta jubentis reverentia

i

(

rum, novus habi-

lumborum facit magno-

uU

g

tus imperatur : Sint lum-

pere mentionem ?

d

uze

bi veftri precindi.

Nil

ris , quare ? quia in lum-

, Pem 1j

xill

de vellitu, nil de calcea-

bis eft tota corporis cau-

onpi

rhentis, nil de ipfius oc-

fa: ex Iumbis tota carnis

;ope

cursüs apparatu fervi vioi-

les admonentur : fed tota

negotia fufcitantur,in lum-

ropf]ïs f

bis tota eft humani lap-

pui?

in precingendis lumbis

fus , humanz. fragilitatis

Pl

f

mandatur cura, tota in

occafio. Inde venit, quod

gt

od

h

conftringendis lumbis íta-

virtutis ignaros reddit , ef-

| noüf,

tuitur vjs precepti, addi-

ficit fegniores.

hmOF

P. Sint -

onv

25

|

Officium $. Joannis Francifà R egis.

$G. Sint lumbi vefti — S. Toan. Francifci , ac S. Pau-

t2 (f

precinüi, & lucernz ar-

i,

dentes in manibus vellris:

ayt, à

* Etvos fimiles homini-

A n

enit? ]

bus expe&antibus Domi-

Leüliozes de Scriptura et-

vt

num füum , quando rever-

eurrenute.

lndtr;

tatur à nuptiis.

IN H. NOCTURNO.

lls c

Y. Vigilate ergo, quia

malatu

omi-

De Sermone S. Bernardi

iminus

nefcitis, qua hora

Abbatis.

nus vefler venturus fit.

Serm. 2. de $. Vilt,

Rngi ,

Et vos. Gloria Patri. Et

lt hr

vos fimiles.

Le&io IV.

Menari,

[m, ut h

Le&io IX;

3 Audete in Domino;

MITIUIS

dile&iffnmi, at

DDe S. Silverio P. M. cum

hi &

Commem. Ejusdem in Laudi-

die Olhava $. Ignatii. pag.

&f

ld

bus.

212,

ts y

[]

'

Ti

Vefpere de $. Aloyfío fime

IN Hl NOCTURNO

klb i

Le&io S. Evangelii fecun-

i &ommem.

dàüm Lucam.

Din D

DIE XXI. JUNII. -

Ftis &

Le&. VIL. Cap. 12

Orde füp

Sexta infra O&8avam S.

lm x

N illo tempore : Dixit

F0 p

[ojoan. Francifai Rezis.

Efus difcipulis fuis:

Orum,

Offcium f de S. Mleyfo ,.

Sint lumbi veftri precin-

Duplex I. Claff. cum Otiava,

Ms

àt babetur infrà , fime Com-

&i, & lucernz ardentes in

MWW

manibus veflris.

Et xeli-

Is h ]

snem. üt im Feflo S. I;?mti:'.

qua.

Dl T

pag. !91.

Homilia S. Fulgentii

ulnocenm

DIE XXII. JUNII.

Epifcopi.

^

Ex Serm. de Confe].. *

l

'Septima infra O&avam S.

Q

j

oan. F'rancifci R.cgis.

Iifum Domini fer-

Fv

Officium fit de fecunda Die

monem fecundüm

imfra Olvam S. 4loyfi,

litteram velimus acciperé

Amm f

m

tanquam folemniorem.

nihil in eo commodi fpi-

tenxm

Leiliones. babentur , infra,

ritualis poffumus invenire:

u

y y

Et fá njmm:momrio 0sve

quid, enim proficit ad ant-

E

m

u

Offidum S, Joannis Franeifci Regis.

259

j ib

mz falutem, fi aliquis cor-

ftamenti :diverfa pro tem-

mhm

poraliter, aut lumbos pre-

poribus. Sacramenta ; con-

cingat, aut lucernam ac-

cordat tamen in utroque

u

cendat ? In lumbis itaque

falutis humanz fententia,

t Snipimi

concupifcentia carnalis o-

qua przcipitur, ut non

Íftenditur; in lucernis veró

peccemus; & jubetur, ut

fides & charitas Chrifliana

bonis operibus infiftamus.

VUUN

monftratur. Jubens igitur

Per Ifaàiam Dominus om-

e$ r

Dominus lumbos noítros

nes his admonet verbis :

ts

precingi, concupifcentias

Auferte malum cogitatio-

P

carnis fine dubio przcipit

num vefílrarum ab oculis

refranari.

Imperans au-

meis, quiefcite perverse

i Wl |

tem, ut lucernas ardentes

ere, difcite benefacere.

vinDut

habeamus, hoc utique ju-

d

uid eft enim: Sint lum-

afíni, 1

et, ut & lumine verz fi-

bi veftri precindi, nifi

dei fplendeamus, & fan&e

u

j

H

ii f

lefcite agere perverfé

charitatis operibus fervea-

Q

uid eft :

Sint lucerne

mus.

ardentes, nifi, difcite be-

Q

- B« Hle eft, qui ante

nefacere ?

gtl

eum nagnas virtutes o-

B. Sint lumbi veftri

Tacam

peratus eft, & de omni

corde fuo laudavit Domi-

precindi, & lucernz ar-

num ?

dentesin manibus veflris:

] r

** Ipfe intercedat

** Et vos fimiles homi-

pro peccatis omnium po-

qnport l

pulorum.

nibus expe&antibus Domi-

dlopus

num fuum , quando reve-

!

p V

Y. Ecce homo fine que-

rela, verus Dei cultor, ab-

rtatur à nuptiis.

" qits

ftinens fe ab omni opere

d "

Y. Vigilate ergo , quia

malo , & permanens in

nefcitis, qua hora Domi-

innocentia fua, Ipfe.

nus veíter venturus fit.

Et vos fimiles.:

Gloria

$ff

Le&io VIIT,

o

Patüi. Et vos ümilgs,

; i

I

S

ta, que de Evangelio

propofuimus, cum pro-

Le&io IX

. p

l

eticis fermonibus con-

L

;

De Vigilia S. Toan. Baptifta..

j

eramus. Utrumque enim

fims

teitamentum Deus iníli-

Le&io fan&i Evangelii fe-

o

tuit, unus Dominus de-

cundüm Lucam.

mus pv

Jit : etfi funt utriusque te-

ÉUit in diebus Herodis,

o^

3

regis

2606

Officium $. Josnnis Francifci Regis

regis Judzz , Sacerdos qui-

co fan&ài Evangelifte, ni

097

dam nomine Zacharias,

fi ut fan&us Joannes. Ba-

lr n

de vice Abia ; & uxor il-

ptifta nobilitetur parenti-

l

l

|

Jius de filiabus. Aaron, &

bus, miraculis , moribus,

Sic

nomen ejus Elifabeth. Et

x

munere, paáfífione

!

Hld

reliqua.-

etiam. fan&i Samuel ma-

l

dí

ter Anna laudatur ; fic

| i À

Homilia fan&üi Ambrofii

Ifaac à parentibus nobili-

; Aiyfo 1

Epifcopi.

tatem — pietatis

accepit ,

| tunfm

ALlib. Y. i2 Lucam.

quam pofteris dereliquit.

t f

Sacerdos itaque Zacharias,

B pr

Ocet nos Scriptura

divina, non folüm

nec folüm fàcerdos, fed

t

mmores in lis, qui pradica-

etiam de vice Abia, id

f font

biles funt, fed etiam pa-

eít, nobilis inter fuperio-

t Don

res familias.

rentes oportere laudari:

NLN

ut veluti transmiffa im-

In Laudibus commem. Qff.

maculate puritatis haredi-

li

lo

S. Aloyfii. && Vigilia.

tas, in iis quos volumus

Vefpere de Nativ. S. foan.

Jtàs Y

laudare, pr&cellat.

Quz

IN

Bapt. fine Commem.

N

Fnim alia intentio hoc lo-

ä5

*

.

ARCACIAIAYRUCPRUAETUAZ

FRENRFRZRSASRERICSRET

EU RATRAE x-,w,»zi.u,u

BAERKRAR

veéwéwe

DT

ETISISET

NRNRDAR

*

3

E

*

RARCFRIR

ly

[

FESTUM

Y SHVH

1 fs

P& v

Dny

.A L.O-Y-S Ml

Wtjg hr

m "

GONZAGJE;

"gr

CONFESSORIS.

à

füïmnu

Füt w

nl

Di XXI. gunii.

ing

N

þuphx I. Claffs , tanquam

difli Pap. XIV. die 1a. April.

R

de Patrono principali Studi-

1742.

ag

erum Soc. 7Efu. Cum Otta-

Officium de: Communi Con-

lïglms

w« juxta Deererum Bege-

Felfforis mon. Pontif. 9t in F

z

e

15 r

36t

|

l

À ]

Officium S. Aloyfii Gonzags.

ffo $. Iguatii, pa

nilat

g- 191. pre-

vovit ; eámque infigni

ais

ter ea, que fequuntur.

Dei bencficio, nullà men-

gtur p

Orstio.

tis, aut corporis pugnáà

tentatam fervavit.

Reli-

, nb

ZREleftium donorum

f 1 d

quàs animi perturbationes

àmids

diftributor Deus,

ccpit atate illa tam for-

quí in Angelico Juvene

hr

titer comprimere, ut ne

Xibis Y^

Aloyfio miram vitze in-

primo quidem earum mo-

Qs u

nocentiam pari cum pc-

tu deinde incitaretur. Sen-

nitentia fociàfti : ejus me-

fus etiam , oculos przci-

r de

Q Tib

ritis. & precibus concede;

pué, ita cohibuit, ut non

ii

ut innocentem non fecu-

modó illos nunquam if

ti, peenitentem imitemur,

faciem intenderit Marie

j h

Per Dominum.

intc b

Aufiriace, quam plures

IN L. NOCTURNO,

annos

inter

honorarios

Hifpaniarum Principis e-

at

De libro Ecclefiaftici.

phebos feré quotidie falu-

'/;gilil,

tavit; fed à matris etiam

Beatus Vir. Pag.235.

vultu contineret.

Homo

iiv i

munu.

IN IIL. NOCTURNO.

proptereà fine carne, aut

Leaio IV,

Angelus in carne meritó

appellatus.

gt

Loyfius, Ferdinandi

E. Honellum fecit il-

Gonzagz Caftellio-

lum Dominus, & cufto-

nis Stiverorum Marchio-

divit eum ab inimicis, &

à fedu&oribus tutavit il-

nis filius, feftinato pro-

pter vite periculum ba-

]um:

** Et dedit illi cla«

ptifmo, prius celo , quàm

ritatem sternam.

terris nafci vifus ; primam

j

illam

Y. Juftum deduxit Do-

ratiam tam con-

minus per vids redas , &

flanter retinuit, ut in ea

oftendit illj re

L

confirmatus. crederetur. A

Et dedit.

gnum Dei,

primo rationis ufü, quo

Le&io V.

fe

eo ftatim obtulit , vi-

tam duxit quotidie fan-

; Djecit fenfüuum cufto«

&iorem.

Novennis Flo-

dim corporis cruci-

j 4

rentie ante aram beatx

atum.

'Tria fingulis heb-

Virginis , quam . Paren-

domadis jejunia , eáque

(we

tis loco femper habuit,

rámque modico pane;

r!l'f L ":lï

perpetuam

virginitatem

äe

3

dqua

$65

Officium $. Aloyfii Gonzsga.

driti fuerat accitus, R-

n celum

& aqua tolerabat. Quam-

*

& Mas

quam perpetuum

fuiffe

mz fe adjunxit.

per id tempus ipfius jeju-

X Amavit eum Domi-

Tus t

nium videri

ote

3 cüm

nus, & ornavit eum, fto-

^0 QOOT

ejus prandia ferme vix un-

Jam glorie induit eum : *

Qunfim Y

ciam aquarent. Sape eti-

Et ad portas Paradifi;go-

il

d i

am ter jn die fe funibus,

ronavit eum.

aut catenis cruentabat : fla-

Y. Induit eum Domi-

tie Ma

ella quandoque canum

nus loricam fidei, & orna-

nfuffe

oris, cilicia equorum cal-

vit eum. Et ad portas.

i'letiam ;

caribus fupplevit,

Mol-

Ledie Vk

X mit:

Jem lectulum clàm inje&tis

* prob

ATU

afferum fragmentis afpera-

IN tyrocinio ipfo virtu.

agi-

bat, eó etiam, ut citiüs ad

tum omnium

Te ff

orandum excitaretur, Ma-

fter haberi cepit. Exa&hf-

Ym df

gnam quippe no&hs par-

fima in eo erat legum

tf

tem , fümma etiam hyeme,

etiam minimarum cuílo-

W'ü] fl!

folo te&us indufio, pofitis

dia, mundi contemptus

D

'

humi genibus , vel pre

fingularis, implacabile odi-

mf

Janguore jacens ac pronus,

um fui ; Dei. veró amor

k Ts

in celeflium contempla-

tam ardens, ut corpus

Omma, |

tione traducebat,

Inter-

etiam fenfim abfumeret.

Is .

diu quoque tres , quatuor ,

uffus

roptereà mentem

Slered

quinque horas in ea fxpe

à divinis rebus tantifper

d t

avertere , occurrentem fibi

perftabat immotus, donec

T m

unam fàltem animo nus-

ubique

eum irrito cona-

ls

quam

iftra&o percurrif-

tu

ueiebat,

Mira etiam

Y

fet, Cujus conftantie pre-

proximos charitate ample-

Pt vig

mium fuit flabilitas men-

xus , in publicis, quibus

"t

tis inter orandum alió non

alaeriter miniftrabat, no-

VE

vagantis

imó perpetua

focomiis contagiofam lu-

V Qu

velut ec

[iafl

in Deo defi-

em traxit. Quà lenté con-

xae.

Ei demum ut unicé

füumptus, die, quem pr&-

N UI. ]

adhereret , vi&o poft tri-

dixerat , undecimo calen-

1 $

ennale acerrimum certa-

das Julii, etatis anno quar-

Qd

men Patre, & aviti Prin-

to & vigefimo jam incho-

cipatüs jure in fratrem

CAP

ato, cüm anteà flagellis

translato , Societati TEfu,

cedi, atque humi [tratus

mori poftuláffet , migravit

Ng

ad guam.hcælefti voce Ma-

[

3

26$

Officium S. Aloyfii Gonzaga;

in cclum.

]bi eum fan-

toxtis,

cxis: Erratis ,' nefcientes

qt

&a Maria Magdalena de

Scripturas , neque virtu-

It um Doe

tem Dei: 1n refurredione

Pazzs tanta frui gloria,

ia

Deo monftrante, vidit ,

enim neque nubent, ne-

du eum'

quantam vix efle in cclo

ue nubentur ; fed erunt

s Ddl

credidiffet : ipfiimque fan-

l

cut Angeli Dei in cclo.

l

&imonià infignem, & cha-

Et reliqua.

:.eum Dr

ritate Martyrem incogni-

tum fuiffe predicavit.

ul-

Homilia S. Joannis Chryf

f hn

foftomi.

EU

tis etiam , magnísque cla-

Lib. dc Virginit.

ruit miraculis.

Quibus

ïiQ Vir

rité probatis, Benedictus

rginitas eft bona : id

Decimus tertius. San&o-

VI

nioiphost

ego quoque fateor.

um M

rum faflis Angelicum Tu-

Atqui nuptiis etiam meli-

venem adfcripfit, atque 1n-

or; & iftud tibi affentior:

yi i

nocentig & caflitatis ex-

ei gt

ac fi libet, illud adjungam,

n al

emplar, fimul & Patro-

tantó nuptiis eam prafta-

num [tudiofe przfertim

re, quahntó colum. terre,

| n

bt

juventuti dedit.

quantó hominibus Ángeli

j v

E. Ifte homo perfecit

antecellunt : ac, fi quid

omnia, quz locutus eft ei

pr&etereà addendum

eft,

y i

j die

Deus, & dixit ad eum : In-

etiam magis. INam fi ne-

g n

2redere in requiem meam:

que nubunt Angeli, ne-

3* Quia te vidi juftum co-

que uxorem ducunt.: non

jis 109

r

ram me ex omnibus gen-

etiam carne & fanguine

yinin t

tibus.

coagmentati funt: in ter-

Y. Ifte eft, qui contem.

ris pretereà non commo-

Bu

gt

pfit vitam mundi, & per-

rantur ; non cupiditatum ,

venit ad cceleftia re

gna.

aut libidinum perturbatio-

bliCis) p

Quia te vidi. Gloria Pa-

nibus funt. obnoxii ; non

ific Á

"

tri, Quia te vidi.

cibi indigent aut potüs;

non funt ejusmodi , ut eos

T

IN III. NOCTURNO.

dulcis fonus , aut cantus

!

jcim U^

Le&üio S. Evangeli fe-

mollis, aut preclara fpe-

cundüm Matthaum.

cies poffit allicere, nullà

j t

/

Cap. 21. v. 29.

denique ejus generis ille-

j jm

cebrà capiuntur.

ye I

Le&io VIT,

E. lfte eft, qui ante

um

N illo tempore, refpon-

Deum magnas virtutes 0*

I

dens JEfüs ait Saddu-

R4

pera-

'et,mlæï;'

264

Officium S. Aloyfü Gonzagz.

peratus eft, & de ornni

precindi, & lucerne ar-

DEE

corde fuo laudavit Domi-

dentes in manibus veltris:

fium :

* Ipfe intercedat

x Et vos fimiles homini-

Sendr i

pro peccatis omnium. po-

bus expe&tantibus Domi-

Ándi

ulorum,

num fuum , quando rever-

Y. Ecce homo fine que-

tatur à nuptiis.

$n

rela, verus Dei cultor,ab-

X. Vigilate ergo , quia

lii s

ftinens fe ab omni opere

omi-

T uunes

nefcitis, quà horà

malo, & permanens in in-

nus vefler venturus fit.

nocentiafua, Tpíe,

Et vos.

Gloria Patri,

hLX

lt ocqt

"isseua AITEL,

Et vos.

MLN

T humanum genus,

Lc&io IX-

A

cüm naturà beatis

Sfrmo fi

U4 enim, quafo, re

Ab

ilis Mentibus inferius fit,

differebant ab An-

omni vi, ftudióque con-

gelis Elias, Elifeus, fo-

1 hi, $

tendit, ut quoad ejus fieri

annes , veri hi virginitatis

l

poteft, illas aifequatur.

amatores? Nulla nifi quód

Quomodo ? Non nubunt

mortali natura conftabant.

PAreutes

Angel; at neque etiam

Nam eetera fi. quis dili-

, R

virgo. Afliflentes illi fem-

genter inquirat, hi nihilo

magm

per ad Deum , eidem in-

minüs affedi reperientur,

t oj

ferviunt ; & iftud ipfum

quam beatz ille Mentes:

& ts

I5 Qu

virgo. Quód fi virgines,

& id ipfüm, quó inferio-

quamdiu corporis onere

re conditione videntur ef-

tj rj

deprimuntur, quemadmo-

Tiitirs 1

fe , in magna eft eorum

t

dum Angeli in cclum ne-

laude ponendum.

Bs (

queunt afcendere ; illud eo

enim terrarum incole, &

lfthoms

vel maximo folatio com-

lo

ii, qui effent mortali na-

penfant, quód, modoó fpi-

tura, poffent ad illam vir-

üfer &

ritu & corpore fanai fint,

tutem vi & contentione

Vr

d

coeli Regem recipiunt. Vi-

pervenire ; vide quanta

) Atf

désne virginitatis preftan-

eos fortitudine, quanta vi-

Med]un i

iiam * quomodo terrarum

íncolas fic afficiat, ut qui

t» ratione preditos fuiffe

stn

oporteat.

T

