Pater nofter.. AveMa-

re, & ipfe fecit illud, &

hm f

tià.

Credo.

aridam fundaverunt ma-

.

ui, n

. Y. Domine labia mea

nus ejus

*

venite, adore-

Y oftni

mus & procidamus anteDe-

aperies, &c.

i, 00

um : ploremus coram Do-

Y. Deus ín adjutorium.

mino , qui fecit nos, quia

Gloria Patri, &c.

ipfe eft Dominus Deus no-

;bis findi

Invitatorium.

er: nos autem populus

eficm

- Chriftum Regem ad-

ejus, & oves pafcua ejus.

oremus dominantem Gen-

Chriftum R'egem adore-

Chrlt

mus dominantem Genti-

tibus: * Qui fe mandu-

cantibus dat Spiritüs pin-

bus:qui fe manducantibus

dat fpiritüs pinguedinem.

s&mpü&-.

guedinem.

T

dorn

" Repetitur,

Chriftum

Hodie fi vocem ejus au-

]

dieritis , nolite obdurare

3s Mart

egem, &c.

T. u

corda veftra, ficut in ex-

Pfalmus 94.

acerbatione

fecundüm

habitgcg:

diem tentationis in defer-

eit

nite, exultemus Do-

ánttpa

VE

.. mino, jubilemus Deo

to, ubi tentaverunt me

jju t*

falutari noftro : praoccu-

patres veftri, probaverunt,

gtam

pemus faciem ejus in'ton-

& viderunt opera mea.

Qui fe. manducantibus

one d*

feffione, & in pfàlmis ju-

&àm!

bilemus ei.

dat fpiritüs- pinguedinem,

uadraginta annis pro-

u

oremus

Chriftum Regem ad-

i Dotti

dominantem

ximus fui generationi huic,

Gentibus : qui fe man-

& dixi :

emper hi errant

ducantibus

corde: ipfi veró non co-

dat Spiritüs

pinguedinem.

noverunt vias meas, qui«

x

uoniam Deus maenus

us juravi in ira mea, fi in«

yobfan

d

Dominus, & R ex magnus

troibuntin requiem meam.

fuper omnes deos :

uo-

Chriftum Regem adore-

T.

u

niam non repellet Dómi-

mus dominantem Genti«

!

n

nus plebem fuam, quia in

bus : qui fe manducanti-

manu ejus funt omnes fi-

bus dat fpiritüs pinguedi«

nes terre, & altitudines

diriem.

( ypi

montium ipfe confpicit.

Glorià Patri, & Filio,

(Qui fe manducantibus dat

& Spiritui fan&o :

Sicut

al

fpuitüs pinguedinem.

€rat in principio, &nunc,

»

De SS. Sacamento.

16

& femper, & in fecula fzs

Dicens, accipite, quod

thei

culorum, Amen.

trado vafculum.

[

Omnes ex eo bibite.

M

' Qui fe manducantibus

dat Spiritüs pinguedinem.

Sic facrificium iftud infti-

l

li

tut,

fs

- Chriftum Regem adore-

[

mus dominantem Genti.

Cujus officium committi

voluit,

Hte

tibus : qui fe manducanti-

Sol

1

Qd

u p

bus dat Spiritüs pingue-

is Presbyteris, quä'bus

[:

dinem.

fic coneruit,

Quf

Ut fumant, & dent

æ&

Qu

Caetert s.

tmölf

HYMNUS.

Panis Angelicus fit panis

bfo

Acrs folemniis jun&a

lo :

3

fint eaudia,

hominum;

jl

Et ex pr&cordis fonent

Dat panis ccelicus fipuri$

4

terminum:

TU

preconia;

Aon

Recedant vetera, nova

O res mirabilis, manducat

[

fint omnia,

Dominum,

Pauper, fervus, &

Y q

Corda, voces , & ope-

humilis.

tf

fa.

Q

'Te trina Deitas , urïäqüe'

TNo&is recolitur coena no«

E |

viffima ,

pofcimus ,

IY

Sic nos tu vifita, ficut te

Quáà Chriftus creditur- ag-

colimus:

m

num & azyma

Dediffe fratribus, juxta le-

Per tuas feritas diic nos,.

Tl yi

jtima

quó tendimus,

d lucem, quam in«

iffl' ln

Prifis indulta patri-

ln

bus.

habitas, Amen.

litife

Polít agnum typicum, ex«

IN I. NOCTURNO. :

dit ])

pletis epulis,

"-*mpm

Antiph. Fru&üm falü

orpus Domiricum ,. dá-

tiferüm güftandum dedit

tum difcipulis,

Dominus mortis fuz teme

hr

Sic totum omnibus, quod

ü&les i

tempore.

totum fïngulis ;

Pfamus 1.

Wcm

Ejus fatemur mariibus.

Dedit fragilibus Corporis

B

Eatus vir, qui mon

ferculum ;

ábiit in confilio impi-

U

Dedit & triftibus Sanguis

orum, & in vià peeccato-

E

nis poculum;

m

rum non flebt, * & in ca*

thedra

774Àd Maitutinum, '

1?

te, qui

thedra peflilentie non fe-

Mifer&ére mei, * &

i

dit :

exaudi orationem meam.

e0 bibitt

. Sédin lege Domini vo-

Fili hominum usque-

iil

luntas ejus , * & in lese

quó gravi .corde? * ut

ejus meditabitur die ac no-

&e.

.

quid diligitis vanitatem, &

comri

quaritis mendacium?

Et erittanquam lignum,

Et fcitote, quoniam

$, quii

Quod. plantatum. efl. fecus

mirificavit Dominus Sqn.

decurfus aquarum, * quod

Qum fuum: * Dotminus

früum fíuum dabit in

Ft, &

exaudiet me, cüm clama-

tempore fuo.

vero ad eum.

Et folium ejus non de-

; fit

Trafcimini, &nolitepec.

fluet: * & omnia, qua-

care: * que dicitis in cor-

cunque faciet

dibus veftri$, in cubili.

s fian

buntur.

, nprofpera-

bus veftris compungimini,

Non fic imþiï , non

Sacrificate

facrificium

7 mmduai

fic : * fed tanquam pul-

juflitiz, & fperate in Do-

a us f

Yis, quem projicit ven-

mino.

* Multi dicunt :

tus à facie terra.

Quis oftendit nobis bona?

s, tfíqu

Ideó non refurgent im-

" Signatum eft füper nos

pl in judicio : * neque

lumen vultüs tui Domine:

eccatores in concilio ju-

* dedifli latitiam in corde

g fat?

Ttorum.

meo.

" Quoniam novit Domi-

: diic 10

nus viam juftorum : * &

A fru&u frumenti, vi-

olei fui *

ni,

. multipli

iter Impiorum peribit.

cati funt,

7quzlm [

: anüpha

Frudum fa-

jmels

Inpacein idipfum * dor.

lutiferum guftandum de-

miam , & requiefcam;

dit Dominus mortis fuz

uoniamm tu Domine

URNQ:

tempore.

An

ü

h, "A frucu fru-

ingulariter in fpe * con*

um f

ftituifli me.

um odl

menti

&

vini multiplicati

fig

fideles in pace Chrifti re-

Antph, Afru&u fru-

quiefcunt,

menti

vini multiplicati

h

fideles in pace Chrilli re-

. Pfilm. 4..

quiefcunt,

g

Um invocarem , ex.

Antiph.

Communios

m

^ audivit me Deus julti-

gt

he calicis, quo Deus ip.

tie mem: * in tribulatio-

fe füumitur , non vituloe

n

ne dilatáft mihi,

rum

fhedü

18

De. SS. Sacramgnto.

rum fanguine congrega-

Propter hoc letatum eft

Doni

vit nos Dominus.

cor meum, & exultavit

qucare,

*

lingua mea:

infuper &

eum f

Pfilm. -!f.

caro mea requiefcet in fpe.

ftit ad)

Quoniam non derelin-

düsq

^ "Onferva me Domine,

ques animam meam ir in-

Aitem .

- quoniam fperavi in

ferno

* nec dabis Sàn-

* Dixi Domino: De-

qui d

te.

&um tuum videre corrup-

Q m

us meus estu, quoniam

tionem.

bonorum meorum non

INotas mihi fecilli vias

ben'dun

^

00

eges.

vite, adimplebis me l&-

indjt

San&is, qui funt in ter-

titià cum vuitu tuo : "* de-

lnt?

le&ationes in dextera tua

ra ejus , * mirificavit om-

Lxudo

nes voluntates measin eis.

usque in finem.

A

Antiph.

Communio-

Miultiplicate funt infir-

[

mitates eorum : * pofleà

necalidis, quo Deus ipfe

acceleraverunt.

fumitur, non vitulorum

iT

mk

iltt

iNon congregabo con-

fanguine ,

congregavxt

Avf

venticula eorum de íàan-

nos Dominus.

"uinibus

*

nec memor

Uent [

YX. Panem coli dedit

Ts

ero nominum eorum per

eis, ArrzuuJA.

labia mea.

Yi

R. PanemAnegelorum

ol

Dominus pars haredita-

manducavit homo , ArLe

tis mez, & Calicis mei:

Que

*tu es, qui reftitue$ ha-

LuJA.

üflfent

Pater noíler.

reditatem meam mihi.

* du

Funes ceciderunt mihi

*

etenim

Abfolutio, . Exahdi

D

in przeclaris :

omine. y. Jübe dom-

hi .

hareditas mea przeclara eft

ne benedicere.

mihi.

Benediàio. De ne,glï-

Benedicam Dominaum,

G()e

qui tribuit mihi intelle-

&ione perpetua.

&um :

*

De Epiftola prima beati

Ton

infüper & usque

ü Yobi

ad no&em increpuerunt

Pauli Apoftoli ad Co-

b

me renes mei.

rinthios.

)

" Providebam Dominum

Q emdüt

Tiem

in confpe&tu meo femper:

Leaio I. Cap. 11. d.

* quoniam à dextris eft

Onvenientibus vobis

fïegxt

) !

i&

mihi, ne commovear.

*—^ jn nnum iam none

f

Dom:-

COrI

Ad Matutinum: 5

cletum

19

Dominicam ccenam man-

& exili

pro vobis tradetur, hog

ducare Unusquisque

lacite in meam comme-

* p

enim füam ccenam prafü-

morationem.

üeftern f

h

Similiter

mit ad manducandum. Et

& calicem, pofk

uam cece«

non (

alius quidem efurit, alius

nayit, dicens

meam t

autem ebrius eft.

Num-

Hic calix

c dibis

novum teftamentum eít

quid domos non habetis

in meo íanguine, Hoc

idere cort

bendum ?

ad manducandum, & bi-

facite , .quotiescunque bi-

aut Ecclefiam

betis, in meam comme-

j fl i

Dei contemnitis, & con-

morationem,

tebis x

Quoties-

funditis eos , qui non ha-

cunque enim manducabi-

utuo: *

bent ? Quid dicam vobis?

H

destera v

audo vos

in hoc non

tis panem hunc, & cali-

cem bibetis, mortem Do.

Jaudo,

"Tu autem Domi-

mini annuntiabitis

EommuFi?

ne.

veniat,

, donec

o Durt

&. Immolabit hedum

ii Viflllon"

B« Comedetis: carnes,

moultitudo filiorum Ifrael

& faturabimini panibus ; *

cong[ CgZ'C

ad vefperam Pafche : * E

]

Ite eft panis, quem dedit

edent carnes , & azymos

vobis Dominus ad yefcen-

Cæh ld

panes.

|*edum,

h

... X« Pafcha noftrum im- . Y. Non "Moyfes dedit

molatus eft Chriftus : ita-

nAngW

Y

vobis paném de ccailo , fed

om,?

que epulemur in azymis

Pater meus dat vobis pa-

Inceritatis , & — veritatis,

nem de

*

AJ5t edent.

cclo yerüm. lfte

elt pa

nis,

Benediáio,

rï D

Unigeni-

Benediio,

tus Dei Filtus,

fanci gratia,

Spiirt

» v

B

]

Leáàio IL

Lherom "

]

Bencä

Go enim accepi à Do-

[d.

E

aque quicumque man-

mino. quod & tradi-

I

yim k

di vobis: quoniam Do-

ucaverit panem hunc,

vel biberit calicem Domi-

oiul

minus JEfus, in qua no-

ni indignä : reus erif cor-

05

&e tradebatur, accepit pa-

poris & fanguinis Domi-

nem , QG' gratias agens

ni Probet autem fe ips

"T

fregit, & dixit : Accipi-

ie, & manducate : hoe

fum homo: & fic de pane

]

ipus 9

Ü

illo edat, & de calice bi-

l

n

*l corpus meum , quod

Eat. iienim manducat,-:

p

20

* De SS. Sscraménte.

Memor fit omnis facn-

hu

& bibit indigné, judicium

fidi tui: * & holocau-

lon

Hibi manducat, & bibit,

N

non dijudicans corpus Do-

ftum tuum pingue faat.

'Eribuat tibi fecundüm

elig

-mini. Ideó inter vos mul-

cor tuum: "

& omne

Ti

ti infirmi , & imbecilles,

D

& dormiunt multi.

confilium tuum confirmet.

Letabimur in falutar

ts j

uodfi nosmetipfos diju-

tuo: * & in nomine Dei

Tom

dicaremus ,

non utique

N

Dum judi-

noftri magnificabimur.

judicaremur.

Impleat Dominus omx

T

'camur autem, à Domino

tis

corrpimur , ut non cum

nes petitiones tuas : *

hoc mundo damnemur.

nunc cognovi , quoniam

Quo

füvum fecit Dominus

V

Refpexit Elias ad

ls

Chriftum fuum.

caput fuum fübcinericium

Exaudiet illum de cce-

ln

anem: qui furgens co-

lo fan&o fuo:: * in poten-

Iu

medit, & bibit: * Et

Tom

tatibus falus dextere ejus.

ambulavit in fortitudine

-Hiin curribus , & hi in

WS, T

cibi illius usque ad mon-

*

nos autem in

1j

tem Dei.

equis :

nomine Domini Dei no»

]i m

Y. Si quis manducave-

]tri invocabimus.

Til inw

n e

rit ex hoc pane, vivet in

Ipfiobligati funt, & ce-

zternum. Etambulavit.

ciderunt : ^ nos

autem

Giori Patu

Et ambu-

furreximus , & ere&i fu-

feqdü?lï

mus.

QY

lavit.

Domine falvumfacRe

t

IN I NOCTURNO.

em: * & exaudi nos in

Tho ]

füting

Antiph. Memor fit

ie, quainvocaverimus te.

Dominus facrificii noftri,

h. MemorfitDo-

& holocauftum noftrum

Ant

bj

minus

[

acrificii nofli, &

Yets

pingue fiat.

holocauftum noftrum pin-

l (

A l0s

Pflm. 19.

gue fiat.

u

Xaudiat te. Domínus

- Antiph, Paratur nobis

menfa Domini adversüs

hn

i

in die tribulationis: *

hnta

rotegat te nomen Dei

omnes, qui tribulant nos.

a

cob.

Pfalm. 33.

;

. Mhttat tibi auxilium de

Ominus regit me, &

Ü

fan&o:; * & deSion tuea«

nihi] mihi deerit : *

tur te.

in

Ad Brïamtinum..

21

*

onis f

iB loco þafcuæ ibi me col-

tes aqxiarufn

"

* ita defi-

locavit.

derat anima mea ad te

& holoa

npueltt.

Superaquam refectionis

Deus.

educavit me : * animam

Sitivit anima mea ad

bi fanmdt

' & o

meam convertit.

Deum fortem vivum: *.

Deduxit me fuper femi-

quando veniam, & ap-

m cont:

.j f

tas juílitie , * propter

parebo ante faciem Dei?

qomincl)

nomen fuum.

Fuerunt mihi lacrymz

NNam, & fi ambulave-

Ccibumt.

mez panes die ac node: *

rO in medio umbre mor-

dum dicitur mihi quotidie:

lominis f

tis, non timebo mala:

Ubi eft Deus tuus?

s U

quoniam tu mecum es.

Hxzc recordatus füm, &

'1 ; quonïr

Virgà tua, & baculus

effudi in me animam me-

; D

tuus, * ipfa me confola-

am: * quoniam tranfibo

ta funt.

inlocum tabernaculi ad-

lm &t

ii

Paráftüi in confpe&u

mirabilis , usque ad do-

meo menfam , * adversüs

mum Dei.

lextue to

€os, quitribulant me.

JUS . &hh

In voce exultationis, &

Impinguáfti in oleo ca-

confeflionis : * fonus epu-

; A

put meum :

KO cahlx

Jantis.

xini pa v

meus inebrians quàm pra-

Quare triftis es anima

J5

clarus eft !

mea

* & quare contur-

rints

Et mifericordia tua fub-

bas me?

p U*

fequetur me, * omnibus

Spera in Deo, quoniam

& atd

diebus vite mez.

adhuc confitebor illi : * fa-

Et ut inhabitem in do-

lutare vultüs mei, &Deus

mlmï&cRï

meus.

guudi 1

mo Domini, * in longi-

tudinem dierum.

Ad me ipfüm anima

rP

tiphona.

Paratur

mea conturbata eft:

*

'einbrü.tpï

nobis menfa Domini ad-,

proptereà memor ero tui

j 01b

versüs omnes , qui tribu-

de terra Jordanis , & Her-

Jant nos.

of

moniim à monte modico.

Antiphona.

In voce

Abyffus abyíffum invo-

cat, * in voce catarada-

[

t 1105

exultationis refonent epu-

jj ?

f

Jantes in menfa Domini.

rum tuarum.

Omnia exoelfa tua , &

n

Pülm. 4:.

flu&us tui * fuper me trane«

]

j

Uemadmodum defi-

fierunt.

derat .cervus ad fon-

In die mandavit Domi-

aeg

t m?wf,'

j

det

3

nus

22

De SS.. Sacxanimtoq-

nus mifericordiam fuam : *

Sermo S.'l'home Aquis

$. (

& no&e canticum ejus.

natis.

u

t

|

benedis

Apud me oratio Deo

In Opufculo f7.

vite mez ,* dicam Deo:

du

Le&io IV.

[iu

L

Sufceptor meus es.

?

- Quare oblitus es mei

H

Mmenfa divinz largita-

Wedite

* & quare contriftatus in-

tatis beneficia , exhibi«

Tocum.

cedo, dum afiligit me ini-

ta populo Chrifliano , in-

Y.1

micus :

eítimabilem ei conferunt

Wolft

d

nitatem. lNeque enim

Dum confringuntur of-

€

ä

[«

fa mea,

exprobraverunt

, aut fuit aliquando

tbl

mihi , qui tribulant me

tam grandis natio, que

inimici mei.

liabeat deos appropinquan-

I

um dicunt mihi per

tesfibi, ficut adeft nobis

N

fingulos dies: * Ubi eft

Deus nofter. Unigenitus

Deus tuus? *

are triflis

fiquidem Dei Filius, fue

€és dnima me4

t

H

& quare

divinitatis volens nos effe

D

conturbas re ?

Thi

participes ,. naturam no-

llm, fäll

- SperainDeo, quoniam

firam affumpfit, ut ho-

adhuc confitebor illi : ^*

mines Deos faceret fa&us

t fii

homo.

AU n

falutare vultüs mei, &

Et hoc infüper,

Deus meus.

quod de noftro affumpfit,

Pïeti[)üm

totum nobis contulit ad

foon

. Antiph.. In voce exui—

ii

falutem. — Corpus namque

tationis rofonent epulan-

füuum pro noftra reconci-

3 f

tes in menfa Domini,

liatione in ara Crucis ho-

fllmendu:

Y. Cibavit illos ex adi-

füiam obtulit Deo Patri:

Ts Dem

Crüment

pefrumenti , ÁrrsgrufA.

fanguinem fuüum fudit in

pretium fimul &lavacrum:

lpon.m

R. Et de petra melíe

ut redempti à miferabili

Ym j

Qune

faturavit eos ,. ArrzruJA.

fervitute, à peccatis om-

t

COHVe

nibus murndaremur.

Pater nofter.

autem tanti beneficii jugis

Qhïlüug

jin nobis maneret memo-

— Abfolutio Ipfius pie-

Vaf

tas,

ria, corpus fuum in cibum,

AT

Y. Jube domne.

& fanguinem füum in po-

tum , füb fpecie panis &

queagü

" Benediüio. Deus Pa

vini fumendum , fidelibus

Te laq

ter omnipotens.

E

dereliquit.

B. Ce-

*

Ad. Matutifium;:

^*

:5

homs Àg

3. Cenantibusillis ac- qualibet divifionis parti-

t

cepit

Efus panem , &

cula integer perfevérat.

Accidentia autem fine füb-

eulo ff

benedixit , ac fregit , de-

dítque difcipulis fuis, &

je&o in eodem fübfiftunt,

Q W.

at

*

Accipite, co-

ut fides locum habeat, dum

fine gt

medite

vifibile invifibiliter fumi-

ficia, t

meum.

[:

hOï ';E.':ü . Corpus

-

tur aljena fpecie occulta-

frilano,

YX. Dixerunt viri taber-

tum : & fenfus à decep-

| d n

tione reddantur immunes,

naculi mei : Quis det de.

qui'de accidentibus judi-

Naeet

carnibus ejus ,. ut fature-

j aiqud

mur ? Accipite.

cant fibi notis.

mtio,

Benediaio.

Chriftus

E. Accepit JEfus cali-

Yopinqu

cem , poftquam ccenavit,

adelt d

perpetua,

dicens : Hic calix novum

Le&io V.

Unigeninv

teftamentum eíl;in meo

; Riüs, f

fan

ine : *

Hoc facite

ylens 58

Pretiofum , & ad-

in meam commemoratio-

* mirandum convivi-

matuam X

um , falutiferum, & om-

nem

)fft, D f

ni fuavitate' repletum!

Y. Memoria memor

^ceret 155

Quid enim hoc convivio

ero, & tabefcet in me

hoc infüg

x al

pretiofius effe"poteft ? in

anima mea.

Hoc.

Qquo non carnes vitulorum,

. eontilt !

& hircorum , ut olim in

Benedi&io. Tgnem fui

ypus nu

amoris,

lege, fed nobis Chriftus

ylua rgclüäi'

fumendus proponitur ve-

n Criasd

rus Deus.

uid hoc Sa-

Lc&io VI.

t Deo Pillï

cramento mirabilius? im

Uftlum etiam Sacras

i fl

ipfo namque panis, & vi-

N

mentum eft ifto fa-

d&latjïü"äi

num in Chrifli corpus &

Tubrius, quo purgantur pec-

jmie

fanguinem fubftantialiter

cata , virtutes augentur,

gt

€onvertuntur

a

ideóque

& mens omnium fpiritua-

armu

Chriftus , Deus

& ho-

lium charismatum abun-

beneHClI h

mo perfedus füb modici

Of-

u I

dantià impinguatur.

panis, & vini fpecie con-

ferturj in Ecclefia pro vi-

g dil

tinetur. Manducatur ita-

vis & mortuis: ut omni-

Vfium j

queàfidelibus, fed mini-

bus profit, quod eft pro

e paiï

mé laceratur : quinimo,

falute omnium inftitutum.

mfid

divifo Sacramento, füb

Suavitatem denique hujus

acar-

B 4

,

24

De SS; Sacramento.

Sacramenti Inullus expri»A IN II NOCTURNO

h

mere fufficit , per quod

Antiph.

Introibo ad

Yony

fpiritualis dulcedo in fuo

H

ii (

altare Dei

fumam

fonte guftatur : & reco-

Chriftum , qui "renovat

fi

ln

litur memoria illius, quam

in fua paffione Chriftus

juventutem meam,

monfiravit ,. excellentifli-

Pfalm. 43»

ma charitatis.

Unde ut

atétiüs hujus charitatis im-

Udiea me Deus , &

menfitas fidelium cordi-

difcerne caufam meam'

D

bus infigeretur , in ulti-

de gente non fand&ta, * ab

N

ma ccna, quando, Paf-

homine iniquo & doquo'

dto

erue me :

*

tem

cha cum difcipulis celebra-

Deus floiiti-r

to ,

tranfiturus erat de

Quia tu es

Lf

tudo mea

* quare me

Jj

hoc mundo ad Patrem,

repulifti ? & quare triflis

hocSacramentum inflituit,

fin

tanquam paffionis fuz me-

incedo , dum afHigit me

füleml

inimicus!

moriale perenne, figura-

Emitte lucem tuam , &

Qu

rum veterum impletivum,

i (

miraculorum ab ipfo fa-

veritatem tuam : * ipfía

D j

me deduxerunt, & addu-

To

&orum maxim m; & de

xerunt in ndontem fandum

fuacontriftatis abfentia fo-

f

tuum , & in tabernacula

gxïrew

latium fingulare reliquit.

tua.

Et introibo ad altare

bngu

B. Ego füm panis vi-

Vetit

t& : patres veftri mandu-

Dei: * ad Deum, qui lz-

Di

tificat juventutem meam.

caverunt manna in deferto,

Confitebor tibi in citha-

düï W

& mortui fünt : * Hic

L

Jl

eft panis de cclo defcen-

ra Deus, Deus meus:

h

quare triftisesanima mea *

dens , ut fi quis ex ipfo

manducet, non moriatur,

& quare conturbas me:

dln le

Spera in Deo,. quoniam

*

p

adhue confitebor illi :

X. Ego füm panis vi-

A

vus, qui de ceelo defcendi:

falutare vultüs mei,

d

fi quis manducaverit ex

Leus meus.

hoc pane, vivetin sater.

n

num.

Antiph.

Introibo ad

[

Hic' eft panis,

altare Dei : fumam Chri-

Pl m

Gloria Patri- Hic eit

Ris.

p

ftum , qui renovat ju,ve.nf

ad[)[a

tutem meam. -

Anti-

Adà Matotinum.

25

TUNN

Antiph.

Cibavit. nos

nus Deus tuus , qui edu-

atroibo 1

Dominus ex adipé frumen-

xi te de terrà Zlceypti ; *

fumat

ti: & de petra, melle

diláta os tuum , & imple-

n TU

faturavit nos.

bo iliud,

m

Et non audivit popu-

Pfalm. $o,

j]us meus vocem meam : *

4h

& Ifrael non intendit mi-

Xultate Deo adjutori

hi,

Dus , !

noflro : * jubilate

, Et dimifi eos fecundüm

m mer

Deo Jacob.

defideria cordis eorum : *

TM

&

Sumite pfilmum ,

ibunt in " adinventionibus

o & lii

date tympanum : * pfal-

fuis,

terium jucundum cum ci-

thara.

Si populus meus audif.

'Deus fofä'

fet me : * Ifrael fi in viis

a m

Buccinate in '"INeome-

meis ambulzffet :

üare tr

nia tuba, * in infigni die

Pro nihilo forfitan. ini-

afigt v

folemnitatis veftre:

micos

uia preceptum in IC

eorum humiliáf.

fem : * & fuper tribulan-

m Qum 6

rag] eft : * & judicium

tes eos mififfom manum

X u

j

Deo Jacob.

meam, :

T at

"T'eftimonium

in

O-

Inimici Domini menti-

nl

feph pofuit illud , cüm

t funtei: * & erit tem-

tbumae

exiret de terra /Eeypti; *

pus eorum in fzcula.

linguam , quam non no-

Et cibavit eos ex adi«

T

verat, audivit,

Divertit ab oneribus

pe frumenti: * & de pe-

m, qu

*

tra .melle faturavit eos.

em me

dorfum ejus

manus

d o

£jus in cophino fervierunt.

Aadpha

Cibavit nos

Ín tribulatione invocá-

Dominus ex adipe frumen.

y m

ti: & de

anmi

fti me, & liberavite, * exau-

petra mellg , f

divi te in abfcondito tem-

turavit nos,

us !

,, Qu

peftàtis : probavi te apud

Antiph, Ex altari tuo,

bor !

aquam contradictionis.

Domine, Chriftum fümi:

mus

in quem cor, &

L,jmghg

Xudi populus meus, &

caro noftra exultant.

Conteftabor te : * Ifrael

1 audieris me , non erit

«fnfroïbO

Püima $ $o

in te Deus recens, neque

llmd

adorabis Deum. 2'ienum.

Uàm dile&a tabernae

Oth l"' "

cula tua Domine vire

" Ego enim fium Domi-

tutumi'

L

$

26

De 8S. Sacramente.

tutum ! * concupifcit, &

Elegi abje&us effe in

Veté

deficit anima m a in atria

domo Dei mei , * ma-

qui,

Domini.

is quàm habitare in ta-

Cor meum, & caro

;

ernaculis peccatorum.

H

mea * exuitaverunt in De-

Quia mifericordiam &

um viyum.

veritatem: diligit Deus;: *

Ti

^ Etenim paffer invenit

ratiam . & gloriam dabit

fibi domum , * & turtur

ominus.

INon

rivabit bonis

nidum fibi, ubi ponat

ullos fiios.

€os , qui ambulant in in-

C:

nocentia: * Domine vir-

Altarda tua Domine

n

virtutum : * Rex meus,

tutum ,

beatus

homo,

tian

& ÜDeus meus.

qui fperat in te.

pia

Beat, qui habitant in

Antiph, Ex altari tuo

poti

domo tua Domine :

*

in

Domine, Chriftum fumi-

Tini

fecula feculorum l1auda-

mus

in quem cor, &

hm

bunt te.

caro noflra exultant.

df

Beatus vir,' cujus eft

Tum:

auxilium abs te : * afcen-

YX. Educas panem de

terra , ÁrrELuJa.

ts pl(

fiones in corde fuo difpo-

Topt

fuit, in valle lacryma-

P. Et vinum latificet

Ut

cor hominis , ÁrrsLujJA.

rum, in loco quem po-

lr

fuit.

Pater nofter.

ïninu

Etenim benedidionem

Abfolutio.

A vincu»

T

dabit legislator, ibunt de

lm

virtute jn virtütem : * vi-

lis. Y. ]Jube domne be-

nedicere.

Qu

debitur Deus deorum in

um

Sion.

Bencdiáio,

Evange-

fica le8io.

tm

Domine Deus virtutum

Tnun

exaudi orationem meam:

Le&io findi Evaneelii

Qpf

fecindüm Ioannem.

* auribus percipe Deus Ja-

& m

cob.

Cap. 6. f.

Deniql

Prote&or nofter afpice

Le&io VII.

U

peus: ^ & refpice in fa-

u

ciem Chrifti tui :.

h

I

N illo tempore : Dixit

A

.Quia melior eft dies

JEfüs turbis Judao-

Ti

wna in atrüs tuis " füper

rum : Caro mea veré eít

.

i

Cibus : & fanguis meus

mmia.

th

ver-c*:

Ad Matutinun;. :

27

i efen

Et reli-

veré eft potus.

um fanguinem, * In me

,* m

. Qqua.

manet, & ego in eo.

i n t

Y.

iNon eft alia natio

LOT

Homilia S. Auguftini

Epifcopi.

tam grandis, quze habeat

yrtiam &

t Das:'

deos appropinquantes fibi,

Tra8. 26. in Yoann. fub

ficut Deus nolter

adeft

um d

ienie

nobis.

In me manet.

t bont

* "Um cibo ; & potu id

Benediaio.

Divinum

ht ini

appetant homines , ut

auxilium,

qmine Vi

neque. efüriant , neque fi-

; Dony

tiant: hoc veraciter non

Leaio vm.

praftat , nifi ifte cibus &

Ui manducat carnem

altari t

potus, qui eos, à quibus

meam , & bibit me-

m fürr

fumitur, immortales , &

incorruptibiles facit ; id

um fanguinem , in mé

e, d

manet, & ego in illo.

L'(mt.

elt, focietás 1ipfa San&to-

Hoc eft ereo manducare

rum: ubi pax erit, & uni-

illam efceam , & illum

n ü

tas plena , atque perfecta.

bibere potum , in Chrifto

roptereà quippe , ficut

etiam ante nos hoc intel-

manere, & illum manen-

: tetfiod

tem in fe habere.

ii

lexerunt hominesDei, i?o-

Ac per

hoc, qui non manet in

minus nofter [Efus Chri-

Chrifto, & in quo! non

ftus

corpus ,

& fangui-

A vin

manet Chriftus, procul

nem füum in eis rebus

dubio nec manducat fpiri-

yme*

commendavit ,

que ad

taliter carnem . ejus, nec

unum aliquid rediguntur

bibit ejus faneuinem, licét

Dd

ex multis. Namque aliud

in unum ex multis eranis

carnaliter , & vifibiliter

premat dentibus Sacra-

conficitur; aliud ia unum

Vilng dü

ex multis acinis confluit.

mentum corporis, & fan-

nert»

uinis Chrifti : fed maeis

Denique jam exponit,

tante rei Sacramentum ad

quomodo id fi»st, quod

judicium fibi manducat, &

Il

loquitur : & quid fit man-

bibit, quia immundus

M p

ducare corpus ejus , &

prefumfi: ad. Chrifli acce-

fanguinem bibere.

7 W dæ(*'

dere Sacramenta, quz ali-

yatt

Í

D Qui manducat me-

quis non dign? fumit, ni-

fi qui mundus eft; de qui«

; n*

am carnem , & bibit me-

vt

bus

2$

De SS. Sacramente.

bus dicitur: Beati mun-

equalitatis didum eft,

Et

$uf

do corde, quoniam ipfi

JNec tamen dicendo

ditun :

Deum videbunt.

qui manducat me, & ipfe

TuR

vivet propter me ; eam-

E. Mifit me vivens

Te]

Pater, & ego vivo prop-

dem ífuam, & mnoflram

& F

&qualitatem — fignificavit,

Tua

ter Patrem; * Et qui

fed gratiam mediatoris

manducat me, vivet prop-

oftendit.

(pturus

ter me.

lomilt

Tud

C — Cibavit illum Do-

Hymnus 5S. Ambrefii &

M

minus pane vite , & in-

ho: 3

telle&tüs.

Et qui.

Glo-

E Deum laudamus:

u

ria Patri.

Et qui.

'TeDominum confi-

Tua

temur.

ii

1:

Benedi&io. .Ad focie-

'Te seternum Patrem:

tatem,

[5

omnis terra veneratur,

g,

Leaio IX.

Tibi omnes Angeli : tí-

Tets

;

ais

Yent, jnquit, mifit me

bi ccli, & univerfz po-

teftates:

Tf

vivens Pater , & ego

Tibi Cherubim, & Se-

vivo propter Patrem : &

E

raphim : inceflabili voce

i

qui manducat me, & ipfe

proclamant :

Vüs

vivet propter me,

Ac fi

San&us, San&us

; San-

Si

diceret :

Ut evo vivam

&us : Dominus Deus Sa-

ropter Patrem , id eft, ad

baoth.

m

Dd ]

illum tanquam ad majo-

Plenifunt ccli , & ter-

li

rem referam vitam meam,

ra: Majeftatis gloriz tuz.

exinanitio mea fecit, in

lts

Ut autem

'Te gloriofus Apolto-

De

qua me mifit.

lorum chorus,

quisquam vivat propter

'Te Prophetarum 1lau-

Ti

me , participatio facit,

dabilis numerus,

b

quà manducat me,

It i

Ego

'Te Martyrum candida-

3taque humiliatus vivo

tus laudat exercitus.

li

propter Patrem

ille ere-

'Te perorbem terrarum;

m

étus vivit propter me. Si

fan&a confitetur Ecclefia.

1

tl)l

autem ita didum.eft, Vi.

Patrem immenfz Maf

Y

lt

NT

vo propter Patrem , quia

jeftatis.

li

ipfe de illo, non ille de

Venerandum tuum. ve-

ne-R

iy?o eft ; fine detrimento

rum, & unicum Filium.

T

andum

D[)nw

ä

Ad Laudés;

25

s didum d

San&um quoque Para-

àdmodum fperavimus in

icendo : D

te;

clitum Spiritum.

m &

'Tu Rex gloriæ Chriíle.

ÍIn'Te Domine fperavi:

; em

"Tu. Patris fempiternus

& nolizs

non confundar .inx- ag,ter-

num.

es Filius.

fiytiftan,

'Tu ad liberandum fuf-

xediatori

cepturus- hominem : non

horruilli Virginis uterum.

AD LAUDES.

Ariel

*t

'Tu devi&o mortis acu-

Deus in adjutorium me-

leo : aperuifti credentibus

um &c.

regna ceelorum.

. faydanit

'T'a ad dexteram Dei fe-

Antiph, Sapientia zdi-

yinm d

des : in eloria Patris.

ficavit fibi domum , mif-

cuit vinum , &- pofuit

u Putren

Judex crederis effe ven-

turus.

mgnfam ; ALLELUJA.

nenuh -

Angdi:

'Te ergo quzfumus, tuis

Pfaim. 92.

nivertz p*

famulis fubveni: quos

pretiofo fanguine redemi-

1

Ominus regnavit, de-

pim, 9

, corem indutus eft : *

Zterna fac cum fanctis

3Habiü YO

indutus eft Dominus for-

tuis : in gloria numerari.

titudinem, & pracinxit fe.

Salvum fac populum

gs, V

Etenim firmavit orbem

»

us Dus

tuum, Domine: &be-

terr&,

nedic hareditati tuz.

qui non com-

movebitur.

al ; &u

n

Et rege eos : & extolle

Parata fedestua extunce

torig Q?

illos ufque in zternum.

*à feculo tu es.

.

E

; Aplt

|Per fingulos dies, be-

Elevaverunt fluminz,

hedicimus te:

Domine :

*

elevaverunt

yum D

Et laudamus nomen tu-

flumina vocem fuam.

um in feculum : & in fe-

Elevaverunt flumina

lsa cgndidï'

culum feculi.

flu&us fuos : * à vocibus

l,ycllms.

" Dignüre, Domine , die

aquarum multarum.

"Mirabiles elationes tmia^

" gorranti

ifo: fine peccato nos

*

lr

Fab

cultodire.

ris

mirabilis in altis

M

Dominus.

?

nell(æ j

Miferére noftri, Domi-

crdäïbi«

ne: miferére noflri.

'F'eftimonia tua

Fiat mifericordià tua,

lia fa&a funt nimis : * dó-

[

pitin.

mum tuam decet fan&itue

Dcïmine,fuper nos: queme-

95

jo

De SS. Sacramento.

m

do, Domine in longitu-

prefütifüi eis ,

dinem dierum.

LujA.

AELET

ghii

n

Gloria Patri &c.

Antiþh» Pinguis,eä

Iu

panis Chrifti, & prebebit

Do,.

Antiph. Sapientia edi-

dejicias rggibus, ÁALLEÉ

g ju

ficavit fibi domum, mif-

LUJA.

cuit vinum, & pofint men-

abl

Pfülmus 65.

fam,- ArzrzLuja.

*

Eus, Deus meus! *

Antiph. Angelorum

D

efca nutrivilli populum

ad te deluce vigilo.

Sitivit in te anima mea,

tuum , & panem de codlo

*quàm multipliciter tibi

praílitifü eis, Azrgzuja.

caro mea.

Allin

Pfaim. 99.

In terra deferta , & in-

4

via, & inaquofa : * ficin

n

UbilateDeo omnis ter-

fan&o apparui tib1, ut vi«

k

13: * fervite ij omino

derem virtutem tuam , &

in letitia.

T

gloriam tuam.

Tibis

Introite in

*

confpecu

Quoniam melior eft mi-

f

ejus :

jn exultatione.

fericordia tua fuper vitas?

M

Scitote, quoniam Do-

* labia mea laudabunt te,

l De

minus ipfe eft Deus: * ipfe

Sic benedicam te in vis

fecit nos, & non ipfinos.

ta mea: * & in nomine

ii ?

la

Populus ejus, & oves

*

tuo levabo manus meas.

Cat

pafcugm ejus:

introite

Sicut adipe & pingue»

popul

portas ejus in confeffione,

dine repleatur anima mea :

&ite

atria ejus in hymnis : con-

* & labiis exultationis laus

fitemini illi.

dabit os meum.

C

lia

'"Laudate. nomen ejus,

Si memor fuitui füper

quoniam fuavis elt Domi-

flratum meum , in matu-

Dopy

li

nus, in zternum miferi-

tinis meditabor in te :*

Itf

CIte

€ordiaejus: * & ufque in

quia fuifli adjutor meus.

generationem & genera-

Etin velamento alarum

Tofter |

T

tionem veritas ejus,

tuarum exultabo , adhafit

anima mea poft te: * me

51!& t

Gloria Patri , &c.

. Antiph.

An

füfcepit dextera tua.

f

UK

gelorum

Ipfiveró in vanum quz

efca mutrivifti

populum

fierunt animam meam, in-

h

Dius

tuum; & panem de cojlo

troibunt in inferiora tere

f2,

Ri

Ad Laudes-.-

3»

Antiphl. Sacerdotes

, u

v2, * tradentur in manus

gladii , partes vulpium

fan&ti incenfüm , & panes

erunt.

offerunt Deo , ArrznuJA.

iTeuis d

Rex veró letabitur in

& prii

Deo, laudabuntur omnes,

Canticum trium puero«

H

.

ium,. Dan. 3.

w Aut

qui jurant in eo

* quiaà

obftru&um elt os loquen-

h

Enedicite omnia ope-

fimþ:n iniqua.

B

ra Domini Dominos

x mas!'

. Pfim. 66.

* laudate, & füperexalta-

hu viplt

te eum in fecula.

anim n

Eus mifereatur noftri,

Benedicite Aneeli Do-

plitr []

& benedicat nobis: *

miniDomino : * benedis

illuminet vultum fuum fü-

cite coeli Domino.

i, P

per nos, &mifereatur no-

ítri.

Benedicite aque omnes,

fi Ht

quz fuper cceelos fünt, Dos

tibi, uv

Ut cognofcamus in ter-

mino : * benedicite om-

n fum, d

ra viam tuam : * in om-

nes virtutes Domint Dno.

nibus Gentibus falutare

Benedicite fol & lunz

;eliorefïmi'

tuum.

Domino : * benedicite

fuper vits

Confiteantur tibi popu-

^

ftella ceeli Domino.

dabunt

A Deus:

confiteantur

Benedicite omnisimber,

i tl

tibi populi omnes.

& rosDomino : * benedi-

: n mon

Letentur, & exultent

cite omnes fpiritus Det

ams 6s

Gentes :* quoniam judicas

Domino.

& p

populos in zquifate, &

Gentes in terra. diriois.

Benediciteignis, &

qním m

,

eftus Domino: * benedi-

I

onis lu

"Confiteantur tibi popu-

li Deus, confiteantur tibi

cite frigus & zflus Domi-

M

no.

fmtlllfu

populi omnes : * terra de-

Benedicite rores , &

jp n

dit frudum fuum.

pruina Domino : * benes

ynt

Benedicat nosDeus,Deus

dicite gelu , & frigus Do-

r mes

noller, benedicat nosDeus:

* & metuant eum omnes

mino.

to dl ?

Benedicite glacies ,. &

0s ïidh

nes terra.

nivesDomino: * benedi«

*y

(te:

' Gloria Patri &c.

cite no&es, & dies Do«s

j t

mino.

Antph. Pinsuis eft

amm V

Benedicite lux, & te«

mam^

panis

hrifti, & prebebit

nebra Domino ; " .benes

fu

dicite

ADU

delicias regibus, ArzrsrufA,

fj

32

D« S5. Sscrisinto.

dicite fulgura , ' & nubes

Spiritu : * Iaudemus ,. &

ia

Domino.

Aera:

fuperexaltemus eum in fz-

Oi

Benedicat terra Domi-

cula.

num : * laudet , Gu fuü-

