corpore veftiti funt, eos

'Te Deum laudamus.

D)

e]l

incorporeis Mentibus ex-

Wtn f

gquet ?

Secunde V:fþ:ræ dicufll"r

Efce;m

Am

J Sint lumbi vefílri

fin«. Commemoratione.

obl

E)

Officium S. Aloyfii Gonzagz,

26$

t lm

nift quód, crefcente atate,

il vt

DIE-XXII. JUNII.

crefcebat fimul 1lli fapien-

mils hr

tia & gratia apud Deum

ntibus D

Secunda infra Oäavam.

& homines.

fanài Aloyfii,..-

lpfe re&or,

quiio Y

ipfe regula fratrum. Le-

tis,

Semiduplex,

'ebant

in vita ejus,

uomodo converfarentur:

ife eQe

Offcinm &t in Feffo, pra-

&r Lelliones , que . funt

ipfe ante illos praibat

à lil

jin

juflitia & fan&itate

- v

In T. No&urno, deScri-

coram Deo.

Chra l

iNifi quód

ptura occurrente.

prater inflüituta commu-

: IN ILNOCTURNO.

nia, multa fingulariter fa-

Qio LX'

Sermo fan&i Bernardi

ciebat , in quibus potiüs

Abbatis.

praibat omnes : & alio-

mim, (I"Zf:*.

rum nemo illum poterat

at i

ln Vit. S. Malachig.

ad tam ardua fequi.

j Bifas,

Leàio IV,

R. Honeítum fecit il-

hi rogn

lum Dominus, & cutio-

N

hr confr"

Nuli mïw

Arentes Aloyfio fué-

divit eum ab inimicis, &

re genere, & poten-

à fedu&toribus tutavit il-

uf

qu

tià magni.

Agebat fe-

lum :

i* E« dedit illi cla-

u, 1

ritatem zternam.

nem moribus, annis pu-

ul d

er, expers lafrivie pueri-

W. juftum deduxit Do-

tll ye

lis, quietus , & fubditus in

minus per vias rectas, &

g j

omni manfüetudine : non

oftendit illi regnum Dei,

1 Udfnm

impatiens magifterii, non

Ex dedit.

gl

fupgitans difcipline , non

Le&io V.

d

lecdionis fafüdiens , non

b

ludorum appetens, Haud

Rimum & maximum

fegniter & in divinis ex-

miraculum ,

quod.

ent gd ]HL

ercebatur : petere fecre-

fecit, ipfe erat, Ut enim

& o

tum, anticipare vigilias,

taceam interiorem homi-

d

meditari in lege, refici

nem ejus , cujus pulchri-

fortitudinem,

qin

parciüs , orare frequentiüs;

tudinem ,

pati

ubi tamen fecreté id pof-

puritatem fatis indicabant

fet.

t ejus quidem pue-

mores ipfius & vita ; ip.

ritia fic erat.

Porró. ado-

füm exterlorem ita uno

"d

lefcentiam fimili tranfivit

femper modo, ipfóque

Vc/p:r! p

fimplicitate & puritate:

modeftiffimo, & decentif-

il

$

iuno

j

j

iOfficium S. Aloyfii Gonrags.

266

Jam: *(

fimo geffit, ut nil pror-

fus appareret in eo, quod

I(gäio W;

hm qma

[9)

Íflet offendere intuentes.

1s renti)

E

t quidem , qui non of-

'T fi habebat tempus

VM

fenditin verbo, ille per-

liberum. à neceflita-

tv

fe&tus eft vir.

At veró in

tibus, non tamen à fan&is

Wt a

Aloyfio quis

unquam ,

meditationibus , non oran-

|

U

]

tv

etiamíi curiofus obfervà-

di ftudio, non ipfo otio

5 Qua

rit, deprehendit otiofum ,

contemplandi. Llabes in

MIE N

non dico verbum, fed

Aloyfio , quid mireris ,

habes quid imiteris, Nunc

o S.|

nutum ? Qiis manum ,

ex his

démve moventem

pu-

jam

quid tibi

düm

j

? Imó quid non zdi-

fperandum fit, ftudiofus

attende.

iNam finis ho-

itio V]

ficans in ejus inceffu, afpe-

&u,habitu, vultu? 'T'o-

rum pretiofa mors eft. Fe-

ilb

bre correptus le&o decu-

tum in eo difciplinatum,

ies ]E

totum infigne virtutis,

buit; & nos cum illo om-

Gs

perfe&ionis forma. Erat

nes, Extrema noftri gau-

"s

dii meror occupat ; mo-

fuimet potis. Sané vi&or

| ïm]Dm

:1

fui irà füperari non pote-

deratior tamen , quód le-

| Cf "

vior interim febris elle

rat. Magna illi tam in

| nubentmg

hoc , quàm in cundis utri-

videretur. Solus Aloyfius

EOW

ufque hominis fui moti-

feltum facit.

Et tempo-

re, quo predixit , allum-

Honj;

bus regendis ; vel cohi-

obdor-

bendis cenfure diligentia,

ptus ab Ángelis ,

& circumfpectio multa.

mivit in Domino.

Non

r

illi

immeritoó in confortium

Sermo

in tempore

Ms

otii aut ferius, aut nullus:

Angelorum recipitur, re

n

oculus ejus in capite ejus,

adeptus, quod nomine di-

tOIOm fir

nusquam

avolans ,

nífi

cebatur, Et quidem anté

CO

cüm virtuti paruiffet.

Angelus erat non miniüs

puritate, quàm nomine;

ü

j

E. Amavit eum Domi-

m

nus, & ornayit eum, fto-

fed nune feliciüs , quando

ün

al

lam glorie induit eum:

pari cum Angelis gloria

& felicitate latatur.

Qs hnj

x Et ad portas paradifi

UT

T

coronavit eum.

R. lte homo perfecit

hü&g

ls

. Induit eum Domi-

omnia, quze locutus €

lim

?

ls

5

nus loricam fidei, & or-

ei Deus, & dixit ad eum:

navit eum, Et ad portas.

Ingredere in requiem me-

Wer fe h

am

Vl

d

Officium S. Aloyfüi Conraga.

£67

am: "* Quia'te vidi ju-

non virtute. Sed &fiil-

i Y

ftum coram me ex omni-

lius caftitas felicior

hu-

bus gentibus.

jus tamen fortior effe co-

vbeoat t

* Ifte eft, qui con-

gnofcitur.

Sola eft cafti-

m i

tempfit vitam mundi , &

tas, que in hoc mortali-

€

rvenit ad coleftia regna.

tl

tàtis & loco & tempore

jbis, d

Q

uia te vidi.

Gloria Pa-

ftatum quemdam immor-

q0n ]

hi

tri. Quia te.

talis glorim reprafentat ;

ndi,l l

;

Bs

IN HII. NOCFrURNO.

fola inter nuptiarum fole-

qii s

mnia morem beata illius

Le&io S. Evangelii fecun-

|qmites

vendicat repgionis, in qua

| d

düm Matthaum..

neque nubent, neque nu-

] ft ii

m

Le&àio VIL Cap. 22.v.29.

bentur: prebens quodam-

N s

modo terris caxleltis jam

01'2 mos CH l

N illo tempore refpon-

!

dens JEfüs ait Saddu-

illius converfationis expe-

rientiam.

TRUE

Cais :

yam 00

rratis, nefcientes

E. lIfte eft, qui ante

«

cüpturas, neque virtu-

Deum maenas

virtutes

x O;CUPZI !

tem Dei: in refurre&ione

operatus eft, & de omni

a, v

enim neque nubent, neque

corde fuo laudavit Domi-

nubentur; fed erüt ficutÀ n-

l'lmel

num : ^ Ipfe intercedat

$

J5 "

geliDeiin czlo. Et reliqua.

pro peccatis omnium po-

; Bf

pulorum,

Homilia fan&i Bernardi

g,

Abbatis.

Y. Ecce homo fine que-

MU

[)

rela, verus Dei cultor,

yn !

Epifl. 24.

abflinens fe ab omni ope-

u

9)

yfut

Aftitas, charitas, hu-

re malo, & permanens in

[

YU

militas nullius quidem

innocentia fua,

Ipfe in-

coloris funt,fed non nullius

tercedat,

g"

n

r

t

ts decoris , nec mediocris

Leaio VIIL

decoris,qui divinos quoque

qu m

d

n

dele&are poffit : afpe&us,

V

Erüm quantalibet ve-

(p

Quid caftitate decorius ;

nuflate fui caflitas

elicSy

que mundum de immun-

eminere appareat , fine cha-

Aget

j læulllf

do conceptum femine , de

ritate tamen nec pretium

hofte domefticum, Ange-

habet , nec meritum.

ec

n

lum denique dehomine fa-

mirum.

Quod enim abs-

2 lofumn

iyt

&t * Differnt quidem

que illa bonum füfcipitur:

inter fe homo

pudieus, &

Fides ? Sed nec fi montes

p

Angelus ;

fed felicitate,

trans-

268

Officium $. Aloyfi Gonzagz.

no,cum Commem. ejus-

transferat. Scientia? Sed

dem in Laudibus,

DLX

neilla quidem, qux lin-

u loquitur Angelorum.

Vefperz dupl. de die O-

$ntm

M

artyrium? INec fi tradi-

&ava $. Francifci R egis.

bj

dero, inquit, corpus meum,

DIE XXIII. JUNII.

m

ita, ut ardeam. INec absque

O8avà S. Francifci Re-

[rlts,

illa quodlibet bonum fu-

k

fcipitur ;

hec cum illa

gis.

s lxl Lud

Tertia infra Oflav. S. 4-

quamlibet exiguum rcfpu-

x Humilitas dua-

| Minfi,

jtur.

loyfz. vide fupra pag- 278f

Wpre

bus praemiffis virtutibus

DIE XXIV. JUNII.

hiii, ut

in tantum eít necelfaria.,

hn eomm

ut absque iíta illz nec ef-

Quarta. infra Octavam

j

fe virtutes videantur.Nem-

S. Aloyfii.

E X

pe ut caftitas, feu charitas

Offcium de Nátivitate $.

detur , humilitas meretur;

goannis Bapt. Dupl. 1. Clafs..

Dis od

quoniam humilibus Deus

In fecundis Vefperis mom

V,

dat gratiam.

Servat ac-

fft. Commem. O8. S. Aloyfir.

« Df

ceptas ; quia non requi-

DIE XXV. JUNIL

LPf

efcit Spiritus Domini , ni-

fi fuper quietum & humi-

Quinta infra Ocavam

[h XQ

Lx

Jem.

Servatas confum-

S. Aloyfii,

A ts

Offiium de fecunda die in-

mat; quia virtus in infür-

IN

mitate, hoc eít, in humi-

fra Otkav. S. foannis Bapti-

Evf

Hitate perficitur.

fl« Semiduplex.

In Laudibus Commem. Qif.

R.*Sint lumbi veftri

S. Aloyfi.

ha,

precin&i, & lucerne arden-

Vefpere de fequenti , eum

tes in manibus vellris : **

Commem. Ott.zva S. foan.

Et vos fimiles hominibus

n

Dominum

S. Aloyfi.

expectantibus

D

fuum, quando revertatur

DIE XXVI. JUNII.

Bs l

à nuptiis.

Sexta infra Odavam »

hr

Aloyfii.

RT

X. Vigilate ergo , quia

nefitis, quà horá. Domi-

Offíicium de SS. Joamt &

A0 (

pnus vefler venturus fit.

Paulo MM. Duplex.

Ra

Et vos. Gloria Patri. Et

In Laudibus €$ adis Veff.

thm

v

Commem. Ottav. S. ]Mnni!

& Vmus

Qsï.leä.ic IX. deS. Pauli-

Bapt. &5 S. Aloyfz.

Wg qm

A

Officium S. Aloyfii Gonzaga

269

Ym d

tit ;nec modó omnes xta-

iou,

DIE XXVII. JUNII.

tis fiue, fed etiam veteres,

hjl il

Septima infra OGavam

qui eo virtutis genere flo-

d

» Aloyfii,

ruiíle dicuntur, antecel-

luit.

m

Offiium de quarta die in-

Quis unquam. di-

f* Ofhav. S. Toan. Semidu-

gnior fuit , qui in publi-

. Fractl

phex.

cum fe inferret ?

uis ta-

In Laud. commem. O&av.

oculos

men rariüs vifus eft? Quis

TT

$. Aloyfas.

equé frenavit ?

pl

Vefpere de die Offava S.

Quis auribus fuis januas

magis impofuit. ? Quis

T.

Mloyfi, ut im I. Vefp. Feffi,

eum. commem. OG. S. Toan.

rurfus eas divino fermoni

mf (

magis apertas habuit? Imó

|

DIE XXVIII. JUNII.

quis mentem linguz mo-

" [/27]

Dies o&ava S. Alo

deratricem magis prafe-

Dl

yüi;

cit? Unus illí rubor pla-

j

Pl

rj t

Juplex.

cebat

quem gienit pue

ti

1654

Offcium $t in Feflo , pra-

dor; ünus candor, quem

Vr Letliones , qu& funt.

parit abftinentia.

Quód-

u ]UNlL

que preclariflmum, non

mïrz 0 ]

In L. No&urno, deScri-

magis ftudebat optimus

ptura occurrente,

videri; quàm effe; quin

1& !

d

IN IL NOCTURNO.

potüs in abícondito apud

Sermo fan&i Greporii

eüum, q&i abfcondita in

S ]ij S:/

tuetur, pietatem luculen-

j

INazianzeni.

ter excolebat.

n

j

Orat. de S. Gorgon.

« Honeftum fecit il-

Wlf

Le&io IV.

lum Dominus, & cuíto-

a fq

fl

;

Loyfii patria fuit fu-

divit eum ab inimicis,

A

& à fedu&oribus tutavit

perna Hierufalem,

ilum :

* Et-dedit illi

civitas illa, que nequa-

claritatem zternam.

UM

quam oculis cernitur ; no-

f« 0*

bilitas autem divinz ima-

Y. Juftum deduxit Do-

minus per vias reCtas , &

ginis confervatio, ipfiís-

oltendit illi regnum Jei.

T

que ad füum exemplar

Et dedit,

]i *,"X', [

conformatio, quam ratio

TL

ac virtus efficiunt.

Pudi-

7 ]F'

eitiz quidem laude prafti-

ILe&io

270

Officium $. Aloyfü Gomagæ;

animam in puro. corporis

g, u

Ledio V.

thalamo !

O Chrifti ex-

1n p

c veró ita terrenam

inanitio & fervi forma

Tun, gj

e

orporis molem in-

& paffiones, ipfius morti-

Rnedut'

edia fregit ,

iN;

ut interim

ficatione decoratz !

Tuy,

humilis & duri decubitus

3e. Amavit eum Domi-

J Ifle

pharmacum aliis relinque-

nus, & ornavit eum, ito-

tttü, qu

ret: verüm divinorum o-

Jam

lorig induit eum*:

lsj

raculorum le&ione, vel

* Et ad portas paradifi

pedere

enuum labore contabe-

coronavit eum.

Q3

i

C

*

Y. Induit eum Domi-

entium , & quafi folo

Fv*'m Cotaj

hzerentium flexione , vel

nus loricam fidei, & or-

^5 renti

mente füblimi, minimé-

) Iüe |

n'gvit eum. ÉEt ad.

que vagante, quis eum à

L vitam

fe fuperatum gloriari que-

Le&io VL

ff ad (

at ? O fqualidum corpus,

$) Efolutionis defiderio

*

Qite v

'& indumentum virtute fo-

tenebatur

.

neque

T

la florens ! O animam cor-

quisquam ita perdité cor

pus propemodum etiam

pus amat ; ut ille, excuf-

UILN

fine cibo, velut materie

fis his compedibus, fum-

lib S p

expers , retinentem : vel,

mo bono adjungi cupie-

lm

ut re&iüs loquar, Ó cor-

bat, eóque, quem ama-

pus fibi ipfi moriendi ne-

bat, addo etiam, à quo

Lxlïlf) VU

ceffitatem etiam ante mor-

amabatur , toto perfrui,

Nils [

tem imponens, ut liber-

Nec veró tam fublimi ,

tatem confequeretur ani-

divinóque defiderio fru

ts ]

25: Em

ma , nec à fenfibus impe-

ftratur; quódque eó ma

Atyfoms

dirhenti quicquam accipe-

jus eft , prenotione bo-

m Du n

ret ! O. no&tes infomnes,

num illud precipit. Cm-

UE

Ó tenera membra in ter-

que multa praclaré de fu-

ij nubfl

ram provoluta, féque afpe-

tura vita differuiffet ,' di-

ä

ré prater naturam exer-

eit-

RUE

émque extremum

Niqyg

centia !

O lacrymarum

vum ac folemnem diem

fontes : Ó fpiritüs fervo-

fecillet ; ita demum ob-

ET

rem, pra orationis defide-

dormifcit, plenus, non

1

ro nec frigora, nec te-

humanorum dierum, quos

ü

IT

nebras extimefcentem ! O

ne in votis quidem ha-

lg

miram à 5aptismo purita-

bebat: fed dierum fecur-

düm Deum exa&torum ità

A

tem , & fpogfam Chrulli

L

Li lo

il

p

271

eï,

Officium S. Aloyfüi Gonzagz. |

TOR

plenus, ut haud fciam,

erunt ficut Angeli Dei in

) Onlit

an perinde quisquam eo-

cclo. 1INemo ergo mire-

feri h

rum , qui in locupletiflfima

tur, fi Angelis comparen-

yifisu

fenedtute" mortem . obie-

tur, qui Angelorum Do-

runt.

oonig

mino copulantur.

Quis

i mb

F. Ifte homo perfecit

igitur neget hanc vitam

wvit um

fluxiffe

omnia, quz locutus eft ei

e caelo, quam

; ii

Deus ; & dixit ad eum:

non facilé invenimus in

Ingredere in requiem me-

terris, nifi poftquam Deus

potas p

am :

E

.

uia te vidi ju-

in haec terreni corporis

t am t

ftum coram me ex omni-

mernbra defcendit ? "l'unc

bus gentibus.

y f i

in utero Virgo concepit;

PL

- Ifte eft, qui contem-

& Verbum caro facdum

pfit vitam mundi, & per-

eft , ut, quod caro fadtum

d Vi

venit ad coleftia regna.

eft, caro fieret Dei : tunc

ii df

Quia te vidi. Gloria Pa-

toto orbe diffufüs corpo-

g :

t Quia te.

ribus humanis vitz ccle-

j (

Ítis ufus inolevit. Hac eft

IN IlII. NOCTURNO.

colettis illa militia, quam

13

laudantium exercitus An-

ii

Leaio S. Evangeliifecun-

duj

düm Matthaum.

gelorum promittebat in

terris,

u ,

e&io VILWap. 22.v.39.

o (

-& Ifte eft, qui ante

N illo tempore refpon-

eum tmagnas virtutes o-

, It

dens JEfus ait Saddu-

peratus eä, & de omni

T

corde füo laudavit Domi-

dieo

cPis: Exratis , nefcientes

Scripturas , neque virtu-

num ; " Ipfíe intercedat

qudiqt'elæ l

tem Dei: in refurredione

pro peccatis omnium po-

9

enim neque nubent, ne-

Y

pulorum.

|pre

"

ue nubentur: fed'erünt

Y.. Ecce homo fine que-

T

í

df

f

iut Angeli Dei in colo.

rela , verus Dei cultor,

E reliqua.

abílinens fe ab omni ope-

sren

re malo, & permanens in

od

Homilia fanài Ámbrofii

innocentia fua, Ipfe,

T.

pifcopi.

Jotihy

Lib. 1. de Vzrgiwit.

-Le&io. VIIl

, d

On meum eft illud:

füitas Angelos fecit:

j Q^

quoniam , qui non

qui eam fervavit,

d

N

A

.

a

ubunt, neque nübentur,

5

elus eft : qui perdidit,

Diabo--

37?

Officium S. Aloyfii Gonzaga,

Diabolus. Nam de refur- Et vos. Gloria Patri. Ec

[

recione quid dicam, cujus

vOS.

qu ht

remia jam tenetis

In

refürrectione autem neque

Le&io IX. de Vigilia

j /m'qa:

nubent, neque nubentur;

SS. Petri & Pauli Apoft,

i«

fed erunt ficut Angeli, in-

In Laudibus Commem.

quit, in ccelo.

Quod no-

| R

bis

OQ&avz S. Joannis; & Vi-

ilie.

promittitur, vobis

praftó eft : votorímque

Vefp. de SS. Petro &

nofirorum ufüs apud vos

li

eít. De hoc mundo eftis, &

Paulo Apoft. Duplex I.

non eltis in hoc mundo:

Claff. fine ulla Commem.

Abrg

ficulum vos habere meruit,

Si Feffum. S.. Aloyfíi vtnt-

ENSIR

tenerenon potuit. :Quàm

rit pridie SS. Corporis Chri-

TEDR

f im Vefperis bujus fet

preclarum autem , Ange-

commesm. ilzus.

Fzet. item in

M

los propter intemperan-

li.

tiam fuam, in fizculum ce-

fecundis , fí. venerit poftridie

ULEI7]

cidiffe de colo : virgines

g('usdc'm Co

rporis Chrifli, d

l

Tunsietis. Si wt-

p a

ropter caftimoniam in

merit im ipfó Feflo Corporis

colum tranfiiffe de fecu-

. D

Ul

1o

*

i9)

eati virgines, quos

Chrifli , transferetur in diem

non illecebra folicitat cor-

proximam non impeditam in-

| M.W

tra ipfam Ohrvamycu

m [ue

1j m

porum, non colluvio pra-

etiam commemoratione faci-

Z

,da infm

cipitat voluptatum.

.Ci-

lPl[, 26)-'

bus parfimoniz, potus ab-

enda ufque ad finem Octava

ítinentig; docet vitia ne-

"Corporis Chrifiz. Si venerit

iefra Ollzvam ejusdem, fit

LA

fcire, qui docet caufas ne-

| NG

fcire vitiorum.

de S. 4loyfo cum commem.

d

O. Corporis Chrifli in utris-

B. Sint fumbi veflri

que Vefperis, Laudibus ,

| rlfällo;w

precinai, & lucernz ar-

Mifa; im qua & Prafatio

P

dentes in manibus veflris:

de Nativitate.

Si vencrit

"g jtu

** Et vos fimiles homini-

bus expe&dantibus Domi-

pridie dii oBave Corporis

t Á

Chrifi, Vefperm erunmt de $.

num fuum, quando rever-

"Aloyfio eum commem. Othav.

Presï

tatur à nuptiis,

SP ovenerit i*

b

ex I. Fefp.

y. Vigilate ergo , quia

die. ipfa otlava , bentusfert-

la

nefcitis, qud horà Domi-

Ber 4 déemeproaimem L eadd

l

nus vefler venturus fit,

n peskt n

1H9p S. Aloyfin

Yf

r£&tde

p

)

Vil

;

Oflicium S. Aleyfii Gonzzga,

273

à usl

mon «utem Oifzva ejus, de

diei Qibave Corporis Coriftz,

qua fet die fuo 28. Tunis.

Vefpere de S. Mloyfio erunt,

Si demique "wenerit poftridie

( de V

eum commem. Diei odlave.

ii

VE o qpososqgosocpososqosdraiardposdosdorosDisda g

is Conte

od

ORDO LECTIONUM

Y

PER ANNUM,

$$ Dati

f D

dLeüioxes E. o Noüursi de

iis, qui adolefcentuli funt,

lii (s

Beriptura occurrente,

ut ad exemplum ejus fe

MENSIBUS JANUAR.

inflituentes , converfatio-

$A*

nem illius perfe&e vite

, Qnni^

FEBRUARIO &

normam arbitrentur. Prz-

hw þujixil

MARTIO.

termitto, quód in matris

, Ht

Letliones IT. E IIÍ. No-

utuil p!f"

utero benedicitur ei, ante-

fturni üt in zpfo Feffo S. .4-

quam nafcatur; quód.ad-

ni Onf

Joyfi. p^g. a61.

hucinfantiz involutus pan-

ii

nis, & vix annum deci-

j f

MENSIBUS APRILI,

r

MAJO, & JUNIO.

mum ztatis excedens, ho-

v

nore future beatitudinis

Le8. II* 65 III. &t zn i

confecratur.

Sit gratie

du ü*

2da infra Oflav. S. Alloyfij.

omne, quod ante laborem

i

pag. 265.

fuit ; licét Deus przefcius

a / 71 [//

j

IMENSIBUS

futurorum, & Hieremiam

p

L

AUGUST

g[,JLch ?

fan&ificet in utero, & To-

annem in alvo matris fa-

j

SEPTEMBRI.

ciat exultare.

Ad ea. ve-

T.

j

Leihiomes IL. && IIL. fumt

nio , que poft duodeci-

il

féquentes qu& Alids dicthban-

Wi

mum annum fudore pro-

"

ML

tur die ,3ti4 infra Ollavam.

prio elegit, arripuit , te-

i

Sermo ífanài Hieronymi

nuit, cepit, implevit.

gt

5

Honeftum fecit il-

t

[

Presbyteri.

n

Epift. 15.

lum Dominus, & cufto-

[ W/X(f

divit eum ab inimicis, &

Leg3ie IV,

à fedu&oribus tutavit il-

9517

lum

T

** E:t dedit illi cla-

"

Loyfii noftri vita bre-

ritatem aternam.

A

N&. Juftum deduxit Do-

2

n

viter egplicanda eít

minus

274

Oiicium $. Aloyfii Gonzages,

minus per vias re&as , &

lam

lori& induit eum:

p

oftendit illi regnum Dei.

* Et ad portas paradifi

iipi;

Ext dedit illi.

coronavit eum.

ld.

. Induit eum Domi-

Igïæg Ve

g.

nus loricam fidei, & or-

fntj,

—^f Wius cellulae claufus

navit eum.

E« ad.

anguftiis, latitudine

E Dus,

Leto VL

lsl

paradifi fruebatur.

Jeiu-

FE

nium pro ludo habuit, in-

"Urities de genibus

m cor

D

camelorum . in illo

ediam pro refeGione. Et

hs p

€üm eum , non vefcendi

fan&o

corpufculo

pre

V

defiderium , fed humana

orandi frequentia obcallu-

confe&io ad cibum trahe-

Nihil

fvita

ilfe perfpecta eft.

Mi X

ret; pane & aqua frigida

illius feveritate jucundius,

lia G

nihil jucunditate feverius.

concitabat magis efuriem,

quàm re(tinguebat.

*ru-

Ita pallor in facie eft, ut,

MA

nicam fufciorem indutus

cüm continentiam indicet,

non redoleat oflentatio-

li

fe repenté Domino confe-

m

cravit ; ut intelligeret uni-

nem. Sermo filens, & fi-

verfa cognatio, non poffe

lentium loquens.

éc ci-

li

aliud ei extorqueri, qui

tus , nec tardus incelfus.

Vity

jam fieculum damnáffet in

Idém femper habitus.Quid

|

j

veltibus.

Sed, ut dicere

Omnis

ultra differimus *

: ]

cceperamus , ita fe femper

caro fenum, & omnis

moderaté habuit, & intra

[6)

ria ejus quafi flos agri.

SCI?P!W

cubiculi füi fecreta cufto-

M

"R

arcefcebat, proh dolor!

Yye. N

divit , ut nunquam pedem

flante Aullro , lilium, &

proferret in publicum ,

purpura viole in pallorem

Rsf

Cüm-

giba;

nunquam viri nóffet allo-

fenfim migrabat.

quium ; & quod magis fit

que febribus aftuaret, &

lo

admirandum, fororem vir-

venarum forntes hauriret

l

ginem magis amaret, quàm

calor; letus erat vultus;

videret: folitudinem puta-

& univerfis circà ploran-

ret effe delicias; & in ur-

l

tibus, folus ipfe ridebat.

lg

be turbida inveniret ere-

Intclligeres ilum non

mum Monachorum.

Tir

L

emori , fed emigrare; &

) [EKW

— R. Amavit eum Domi-

mutare amicos, non relin-

Gnnm

nus , & ornavit eum, fto-

quere,

"''ota hunc civitas

rl

plan-

Tbe

Officium S. Aleyfü Gonza;gæo

27$

vt ex

planxit : corpus terra fü-

que naturam nubendi non

ts u

fcepit ; anima Chrifto red-

habent; fed de his, qui

l

dita eft.

Eilxm ]u

poffint nubere, & gratiá

P. lfte homo perfecit

Chrifli ac virtute non nu-

f &

omnia, que locutus eft

bunt.

Quód fi oppofue-

D

ei Deus, & dixit ad eum:

ris, quomodo ergo erimus

|V

Ingredere in requiem. me-

fimiles Angelorum, cüm

am:

*

uia te vidi ju-

inter Angelos non fit ma-

ftum coram me ex omni-

& geni':.

fculus & fzmina? breviter

lm 3

bus sentibus.

aufculta.

iNon fuübftan-

V. Tfte eft, qui contem-

b f

tiam nobis Angelorum,

n oJ

pfit vitam mundi, & per-

fed converfationem ,

&

d

venit ad cceleflia regna.

beatitudinem Dominus re-

ate j

Quia. Gloria Patri. Quia.

romittit. Quomodo &

üe j

IN Irf, NOCTURNO,

j

[0)

annes Daptifta, ante-

n

quam decollaretur, Ange-

yam ind

Le&io S. Evangelii fecun-

lus appellatus eft, & om-

; ofient

düm Mattheum.

nes Sandi, ac Virgines

oflasst

Lecio VIL Cäp-, 22. Vs 29»

Dei, etiam in ifto feculo

p

vitam in íe exprimunt

N illo tempore refpon-

Anegelorum.

ylis n

l

ith]bïmï&;

dens JEus ait Saddu-

E. líte eft, qudi ante

ns. (

cxis: Exratis, nefcientes

Deum

mag nas

virtutes

Scripturas , neque virtutem

operatus eft, & de omni

p, L .

Dei: in refurre&ione enim

g d

J

T

corde fuo laudavit Domi-

u

ü

oA

neque nubent, neque nu-

num : "* Ipfe intercedat

bentur; fed erunt ficut An-

g, BI

Y

pro peccatis omnium po-

j n

geliDeiin celo. Et reliqua.

pulorum.

h

Y. Ecce homo fine que-

71l

Homilia S. Hieronymi

us

d

Presbyteri,

rela , verus Dei cultor,

(U5)

abftinens fe ab omni ope-

re malo, & permanens in.

j d

Epill. à7;

; dul

innocentia fua. Ipfe.

fie

Bi dicitur: non nu-

l51

j

bent, neque nuben-

: ï:æäïo X7H15 EPL&; 223

jl

tur, fexuum diverfitas de-

em

j

'T fi adfiue in carne

monftratur.Nemo enim de

pofiti, & renati in

«08 n

Chrifto, non fumus Grze-

; hn*

Iapide, & Tigno dicit : non

nubent, neque nubentur,

cus & Darbarus , fervus.&

El

liber,

276*

Officium $, Aloyfii Gonzage.

liber, mafculus, & femi-

nus veller venturus fit. .

hm

n25; fed omnes in eo unum

Et vos. Gloria Patri. Et.

t

fümus: quantó magis cüm

Le&io IX,

corruptivum hoc induerit

Ts de

incorruptionem , & mor-

Eque enim fcriptum

D

tale hoc induerit immorta-

eft: erunt Angeli; fed,

lais

ficut Angeli, id eft, fimi-

Jitatem, non nubent, ne-

les Angelorum. — Ubi fi-

(

que nubentur, fed erunt

militudo proponitur, ve-

I nps

ficut Angeli in colis?

Erunt,

ter

Quando dicit: non nu-

ritas denegatur.

bent, neque nubentur, fed

inquit, ficut Angeli, id

troula

eft, fimiles Angelorum.

t m

erunt ficut Angeli in cc-

Ergo homines effe non

friam a.

lis;non natura & fubftan-

definent : inclyti quidem,

ins, uf

tia corporum tollitur , fed

& Angelico fplendore de-

l

orie magnitudo mon-

corati, fed tamen homi-

tylo,

)

ratur.

usrim

Sint lumbi veftri

nes ;.ut Apoftolus Apo-

1 r

ftolus fit, & Maria Maria.

C f

precindi, & lucerng ar-

dentes in manibus veflris:

MENSIBUS OCTO-

] "m

&BRI, NOVEMBRI,

Eu

3- Et vos fimiles homini-

& DECEMBRL

1 lgt |

bus expedantibus Domi-

num füuum , quando rever-

LeBione: IT &f I1T.. Nof.

] INLN

tatur à nuptiis.

&t im die Oüava S. Aloyfii.

X. Vigilate ergo , quia

p£

269.

De j

Letlio OGava dividitur.'

0

nefcitis, qua hora Domi-

PEQe Q Qp QeQoopoDopoop od

L

d Pius

PFLSTUMS

Qpb

j

[' '?g

51!,,

AT

A

(oSCSST-OA N ISEHI

r

KOSTEJE;, Confefloris.

T*&u;]au

Die XIIL Novembris.

d

Uplex II. Claffis cum

A

Qaava.

Ff mon. Pontif. ht in Fofo S.

üiy du

Jgnatii pag. Y91. préer e4»

Y

Offeium: de Communi Con, — d& féquantur,

Wl

In

]

Offidum S. Stanislai Kofikg.

277

r t

1 Hymno ,. 1ffe Confe[or.

gremio divinitus infcri-

us

dicatur :

ptum. Virginitatem ad-

huc puer ita coluit, ut pa-

J^

Hac die letus meruit fu-

terna in menía fi quid mi-

im fnf:

premos

Laudis honores.

nüs pudicé didum audiif-

T

fet, pr& horrore exanimis

,id,

Oratio.

corrueret.

Ad Viennenfe

w Ui

in Auflria Seminarium ftu-

EUS, qui inter c&-

oponitt *

diorum caufa wiffus, non

W A

tera fapientie tuc

miniüs exemplo Sodalibus,

it Alïgï[hw

miracula etiam in tenera

quàn venerationi

fuit.

; Angio

ztate mature fan&itatis

Coa&tus inde in Luthera-

2ratiam contulifti ; da que-

is ob

ni hofpitis zdes migrare,

xyigi

fumus, ut Beati Stanislai

ibíque à Paulo fratre ad

) (P]endo:e

exemplo, tempus inflan-

liberiorem vitam omni

Iriu lot

ter operando redimentes,

etiam afperitatum genere

yfols A

in zeternam ingredi re-

incitatus ; domefticum bel-

M&Mm

quiem feftinemus.

Per

lum toto biennio conítan-

Dominum noftrum, &c.

tiffimé fuftinuit: ad ster-

p Y

Et nom fit Commemoratio

m

nà fe, non ad caduca na-

$. Martini P. €$ M.

tum

aíffirmans.

Itaque

Y

unicum illi erat rerum coe»

TT

i

IN I. NOCTURNO.

leftium defiderium , per-

ii

De libro Sapientiz.

petua cum Deo confüetu-

Cap. 4. & f.

do, cultus Deipare adeà

"7 [f'/»)r n

Le&io [.

tener, ut Matrem fuavif-

WMM

fimé appellaret.

Ultus , fi morte praoc-

P. Honeftum fecit il-

cupatus fuerit.

Ut in

Fefo S. Ignatii pag. 197.

i1um Dominus, & cufto-

divit eum ab inimicis, &

IN H. NOCTURNO.

à fedu&oribus tutavit il-

L«edio. IV.

lum :

* Et dedit illi cla-

[

ritatem zternam.

U

"Tanislaus , Senatoria

J

Y. Juftum deduxit Do-

O

Koftkarum gente or-

minus per vias re&as, &

tus in Polonia, . quam

oftendit illi re

Olim eifet militiam fecu-

gnum Dei-.

il 'FFAI

E dedit illi.

f

1

furus, nomen JESU prz-

fob

p

nuntiavit, pariturz matris

Le&ie

$3

l

27$

Officium S. Stanislai Koftkz.

tatem TEfu à S. Franafco

t pof

Leaio V.

Borgiz Generali Prapofi-

j ia p

Uotidianz fratris ve-

to meruit cooptari.

tfhif;

t fom

.xationi crebra ipfe

B. Amavit eum Domi-

jejunia, flagella, aliósque

nus, & ornavit eum, fto-

1 n

Tun e

n

:

infontis corpufculi crucia-

lam olorie induit eum: 7*

[

tus adjiciens , lethalem in

Et ad portas paradifi co-

3d

xmorbum

incidit.

Quo

ronavit eum.

Y. Induit eum Domi-

| taio |

ü

ingravefcente, cum Da-

monem horrendi canis fpe-

nus loricam fidei, & or-

nte

navit eum. Et ad portas.

cie infilientem figno Cru-

t Regn

cis ter fugáffet , facrum

Le&io VI.

&Uf

"Viaticum , quod in hzre-

^Imusti

/tica domo decumbens fru-

ronis emeriti virtu-

Amern

L£

Óftra ab hominibus pete-

15

tes in Religiofz vi-

Mm fü

bat, ab Angelis accepit.

t& palzítra fplendidius elu-

jinon

Mox ad pueri JEfü com-

xére : Charitas. prafertim

| Hj

erga Deum, in quem affi-

plexum à beatiffima ejus

| Mi

Matre comiter admiffus ,

dué alienata à

fenfibus

j

ac Societati julfus nomen

mente rapiebatur.

Inde

256

dare, fubitó convaluit. Sed

illi facies femper accenfa,

n

cüm aditum ad illam pa-

nonnunquam

irradians ;

n

*|

tris timor in Germania

perennes lacryma ; ardor

UTR

"

precluderet ; peregrini ha-

pe&oris tantus, ut medià

W gem.lb

quoque hieme foret inge-

bitu folus, pedes, mendi-

*Iee

cus fugam arripit, certus

fta identidem gelida tem-

FH[ ïitam ,

non fiítere, nift voti com-

perandus.

Ttaque amore

Mi

[0]

s fiat.

]ter non uno

veriüs , quàm febri aftu.

Viv

b

Dei beneficio profperum

ans, die affumptae in cc

V Q

fuit . Nam prater alia,

lum Virgini facro , a

Pauli profugum fratrem

ejustriumphalem pompam

Ljuj

jam affequentis equi, im-

propiüs , ut. optaverat,

& g

miffo divinitus torpore,

fpectandam , ab ipía beata

Glzrl[lm |

conftiterunt.

Et Stanis-

rum Vireinum choro

l

lgY

laus AÁngelorum pane ite-

pata vocatus eft ex Qui-

rüm Anegelico minillerio

rinali domo Probationis,

refe&us ; poft . duodecies

anno innocentis vite de

LT

ln

centena paffuum millia ,

cimo odavp; operum ple-

üS. n

tandem Rome in Socie-

ut-

nior quàm dierum.

tis

Mu

Officium S. Stanislai Koftka,

279

, od

tis poft obitum miratulis Homilia fanai Augü&ini

ji P

in fua prafertim Polonia

Epifcopi.

puan.

enituit; cujus armis con-

tra formidabiles

'Turca-

In Pfzhm. 118.

an ]

j em, 2

rum exercitus fpe&abilis &

Uid parvulus, ni.fl

duit eum

cclo affuit non femel ; &

s

humilis ? Hzc funt

| pmdïü [

civitates alias pefte

alias

mirabilia teftimonia tua,

incendio liberavit.

uam-

Domine, quz fcrutata eft.

obrem Clemens Decimus

*

am De

anima parvuli hujus

$

&

fi t

eum inter primarios to-

ideo invenit, quia humili-

Eripe

tius Regni Patronos con-

atus eft, & parvulus factus

fituit.

Benedi&dus veró

eft. Quis enim facit man-

o V.

Decimustertius

quod à

data tua, ficut facienda

ii

Clemente Undecimo jam

funt, id eft ex fide, que

pridem fuerat decretum )

per dile&ionem Dei ope-

DOTIA

in San&orum numeium

jntidist

!

ratur, nifi ejus in corde

retulit.

per Spiritum fanQum ipfa

s p

E. lMfte homo perfecit

n qu

dile&io diffundatür? Hoc

ii

omnia, quz locutus eft ei

etiam ifte parvulus con-

Deus; & dixit ad eum:

fitetur.

Os meum , in-

yhr. ^

m a

Ingredere in requiem. me-

quit , aperui, & attraxi

am: 7 Quia te vidi ju-

fpiritum , quia mandata

à mw

ftum coram me ex omni-

tua defiderabam.

v

Quid

] g

bus gentibus.

defiderabat ,

nifi

facere

L

. Ifte eft, qui contem-

muliia divina ? Sed non

J ?

j

q t

pfit vitam mundi, & per-

erat , unde faceret infirmus

venit ad ccleftia regna.

fortia, & parvulus magna.

J

yp u

Quia te vidi. Gloria Pa-

j iB

Aperut Oos , confitens,

tri. . Quia te.

quód per fe ipfe non fa-

[hmp!z y

D

IN TII. NOCTURNO,

ceret ; & attraxit , unde

E

faceret.

yulem

Le&io S. Evangelii fe-

R. Ifte eft

: qui ante

it

cundim Matthzum.

Deum magnas virtutes

21

"

(f

operatus eft, & de omni

T

Leüio VIL Cap.:9.

corde fuo laudavit Domi-

; d

y

j

illo tempore oblati

num : ** Ipfe intercedat

du

[

À funt JEfu parvuli, ut

pro peccatis omnium po-

ts Ti

€is manus im

pulorum.

opefm

reliqua.

poneret: Et

w. E

cce homo fine

figum

$4

que-

280

Officium $. Stanislai Kollke.

querela, verus Dei cultor,

nus' vefler venturus fit.

J )

abfünens fe ab omni ope-

Et vos. Gloria Patri. Et

re malo, & permanens in

vVOS.

at

innocentia fua. Ipfe.

Le&io IX.

od

Leàio VIIL

Ste autem junior non

ffüm

Unior fum ego , inquit,

eft oblitus, quia non

| /&.&" (W/

J

& contemptus : jufti-

!

am, voluit habere jufli-

ficationes tuas non íum

d)f

oblitus.

INon ficut ini-

tiam, íed Dei; de qua

| dlaud

etiam nunc dicit ? ]uftitia

As

mici mei, qui obliti funt

tua juflitia in aternum.

verborum tuorum, Vide-

L

Propter hanc paáffus eft

tur autem minor ztate

perfecutionem junior àma-

AYaiji

non oblitus juftificationes

Jore, ut diceret junior,

Dei dolere pro inimicis

VE

quod fequitur: "Tribulatio,

fuis etate majoribus, qui

& neceflitas

invenerunt

obliti funt.Nam quid eft ju-

me ; mandata tua medita-

At nf

nior ego non fum oblitus

D

?

tio mea efl. Saeviant,

nifi illi majores obliti funt

perfequantur ; dum tamen

Áim,

Sed contemptumi fe dicit

mandata Dei

non relin-

/Wrxf

hic junior: ideo fa&us eft

7 Lagg

quantur, & ex ipfis man-

major; quia ignobilia, &

datis etiam, qui feviunt,

hun, (

contemptibilia mundi eli-

diligantur: intelle&um da

git Deus, & ea, que non

Dbv

mihi, & vivam. Intelle-

funt, tamquam fi

ut

&um pofcit ifle junior;

i P

ea, qua fünt, evacuentur.

quem fi non haberet, non

y

Et ecce funt noviffimi,

fuper feniores intelligeret.

qui erant primi, & primi,

Sed eum pofcit in tribu-

Y

qui erant noviffimi:

latione, & neceffitate, quo

li]N

. B. Sint lumbi veftri

intelligat , quàm fit con-

ETO X

precindi, & lucernze ar-

temnendum, quod ei pof-

dentes in manibus vefltlris:

funt auferre perfequentes

** Et vos fimiles homini-

l d

inimici, à quibus fe dicit

bus expe&cantibus Domi-

effe contemptum.

D) fy

num fuvm, quando rever-

Jn adis Vefp.. Commenm. $.

tatur à nuptiis.

Iüoe

1l

,Dia'dsi. Cenfef. - :

. Vigilate ergo , quia

nefcitis , qua h'ora Domi-

