Cantate ei canticum no-

minus : ** vidit omnes fi-

, quic

lios hominum.

s puis

vum: "* bené pfallite ei

TL

in vociferatione.

De preparato habitacu-

uia re&um . eft. ver-

lo fuo: ** refpexit fuper

sls

i dj

bum. Domini, * & om-

omnes , qui, habitant ter-

ytc t

nia opera ejus in fide.

ram.

Qui finxit fingillatim

hoc i

Diligit mifericordiam &

jve unti

judicium : * mifericordia

corda eorum : ** qui intel-

Domini plena eft terra.

ligit omnia opera eorum.

imgisb

Verbo Domini czli fir-

Yquam [

INon falvatur rex per

)robaï'iï ü

mati funt : "** & fpiritu

multam virtutem : 7* &

oris ejus omnis virtus eo-

gigas non falvabitur in

gl

rum

multitudine virtutis fuz.

j 49/

! Con regans ficut in

Fallax equus ad falus

1 temp()ïe

Uutre aquas maris: * po-

tem : ** in abundantia au»

onm: *

nens in thefauris abyffos.

tem virtutis fue non fal-

m &

'Timeat Dominum om-

vabitur.

l

nis terra: &* ab eo autem

Ecce oculi Domini fuü-

;onüdunfï

commoveantur omnes in-

er metuentes eum : "* &

djgat *

habitantes orbem.

in eis , qui fp

s

erant fupg;

.

.

Quoniam ipfe dixit, &

mifericordia ejus

atb

fa&a funt : * ipfe manda-

Ut eruat à morte ani-

g

vit, & creata funt.

mas eorum : "* & alat eos

in fame.

Dominus diffipat confi-

äcm*

3ia Gentium : ** reprobat

Anima noflra fuftinet

Dominum :

*

3

quoniam

a

autem cogitationes popu-

lorum ,

&

reprobat con-

adjutor & prote&or nofter

] V],Ven[!x

filia principum.

€

d

Confilium. autem Do-

Quia in eo lztabitur cor

mini in eternum manet:

noftrum : "* & in nomine

Buf !

** cogitationes cordis ejus

fan&o ejus fperavimus.

Fiat mifericordia tua

in generationem & gene-

*

rationem.

Domine füper nos :

; g

Beata gens, cujus eft

quemadmodum fperavi-

Dominus, Deus ejus: *

mus in te.

j J

4

Antiph. :

Feftum Reliquiarum,

1$4

Antiph.: Yufüi autem in

"'Timete Dominum om-

Ts 1

Ti

erpetuum vivent, & apud

nes fan£&i ejus: ** quoniam

:

ominum ell merces eo-

non eft inopia timentibus

Cl

rum,

eum.

s ol

Antiph.

'Tradiderunt

Divites eguerunt & efu-

erdis n

rierunt ; ** inquirentes au-

Mois

corpora fua in mortem, ne

tem Dominum non mi-

m

fervirent idolis : ideó co-

nuentur omni bono.

flum, d

ronati poffident palmam,

Venite filii, audite me:

Redi

Pfalmus 535

3* timorem Domini doce-

Ts fer

j Enedicam Dominum

bo vos.

& non

[

in omni tempore:

Quis eft homo qui vyult

qu fpe

** femper laus ejus in ore

vitam : ** dilieit dies vi-

meo.

dere bonos ?

lütj

üporg

In Domino laudabitur

Prohibe linguam tuam à

Yfryir

anima mea:

* audiant

malo : "* & labia tua ne

loquantur dolum.,

t

manfueti , & letentur.

Yi

Magnificate Dominum

Diverte à malo , & fac

"

mecum : * & exaltemus

bonum : 7

V

inquire pacem,

At

fafony

nomen ejus in idipfum.

& perfequere eam.

Oculi Domini fuper ju.

j

Exquifivi Dominum,

ftos

?

.

** & aures ejus in

fint 'gyl(

& exaudivit me : ^"* & ex

Yat j

omnibus

tribulationibus

preees eorum.

Vultus autem Domini

meis eripuit me,

fuper facientes mala: ** ut

Aeccedite ad eum, & il-

Iuminamini : * & facies

perdat de terra memoriam

DEu

eorum,.

vellra non confundentur.

n tlb

Ifte pauper clamavit; &

Clamaverunt jufti, &

Dominus exaudivit eum:

Dominus exaudivit eos:

Wnenm

** G ex omnibus tribulati-

TOp|

"K & de omnibus tribulati-

onibus ejus falvavit eum.

onibus

eorum liberavit

Ts üur

eos

Vtay

lmmittet Angelus Do-

uxta eft Domihus Iis,

Wt

mini in circuitu timentium

eum: * & eripiet eos,

qui tribulato funt corde;

A

** & humiles fpiritu falva-

ia

Guflate, & videte quo-

bit.

tujy

hi

niam fuavis elt Dominus:

Multe tribulationes [ju-

tituls

* beatus vir qui fperat in

ftorum : ** & de omnibus

Fhy

€0.

his

KaE (

z

$s. Martyrum.

IS$

r

his liberabit eos Domi-

&ificavit tabernaculum fu-

nus.

um Altiffimus.

81* QU

j t

Cuftodit Dominus om-

Deus in medio ejus,

nia offa eorum :

" unum

"

non commovebitur: * ad-

ennt (

ex his non conteretur.

juvabit eam Deus mané

Mors peccatorum peffi-

diluculo.

inquret

n not

ma: ** & qui oderunt ju-

Conturbatz funt gentes,

3ni Doro.

fium, delinquent.

& inclinata fünt regna : *

Redimet Dominus ani-

l aiitt

dedit vocem füam, mota

Domiià

mas fervorum fuorum : **

eít terra.

& non delinquent omnes

Dominus virtutum no-

homo i

qui fperant in eo,

biftum : ** füfceptor no-

fter Deus

acob.

Antiphon, 'Tradiderunt

.dnüigit t

corpora fua in mortem,

Venite, & videte opera

*

*

ideó

Domini, que pofuit pro-

iihgüzmmä

ne fervirent idólis

o

coronati

poffident

pal-

digia fuper terram : ?* au-

Qlutt

mam.

ferens bella ufque ad fr

nem terra.

mio, &

Ecce merces

g

Arcum conteret, & con-

fan&orum copiofa eftapud

frnget arma ; ** & fcuta

e m

Deum: ipfi verb mortui

omini t

comburet igni.

funt pro Chrito, & vi-

Vacate, & vidcte quo-

x o d

vent in &ternum,

niam ego füum Deus

H

s 'se

Itf

Pfalmus 4f.

exaltabor in Gentibus , &

uten D

exaltabor in terra.

j m

Kus nofter refugium,

Dominus virtutum no..

m tenot

& virtus: ** adjutor

bifcum : ** fufceptor nofler

in tribulationibus, quz in-

Deus Jacob.

n Wih'

venerunt nos nimis,

Antiph.

Ecce merces

UM

Propterea non timebi-

mibus mE

fan&orum copiofa eftapud

mus dum turbabitur terra:

pum P

3* transferentur montes in

Deum : ipfi vero mortui

Cor maris,

funt pro Chrifto , & vi«

vent in &ternum.

: Dominus

Sonuerunt, & turbatz

j t

unt aqua eorum: ?* con-

Y. Jufli autem in per-

s t

turbati funt montes in for-

petuum vivent.

titudine ejus,

E. Et apud Dominum

Yi

"uminis impetus lati-

eft merces eorum.

ficat civitatem Dei : * fin-

& Gf

IN

Mf

Feftum Reliquiarum

186

IN III, NOCTURNO.

eít, à libidine revocat, ia-

& d

m vit

Leaio fan&i Evangelii fe-

juriam c&citatis avertit.

cundüm Lucam.

Ad vulnera noflra defcen-

1

dit: ut ufu quodam & co-

qmo

etio VIL C. 6.

pia fue nature, comparti-

hu :

lors v

N illo tempore : De-

cipes nos faciat effe regni

fcendens JE:fus demon-

caleflis.:

iV

B. Propter teftamen-

fis mo

te, fletit in loco campe-

tum Dominti , & leges pae

Mm, ]

firi, & turba difcipulorum

ternas, fan&i Dei perfüite-

tà Patr

ejus, & multitudo copiofa

runt in amore fraternit2-

lebis ab omni Judea, &

l

[9

rufalem , & maritima,

tis

* Quia unus fuit

l

femper Spiritus in eis, &

Vl

& 'Tyri, & Sidonis. Et

una fides.

y

reliqua.

Y. Ecce quam bonum

tj

Homilia fana&i Ambrofii

& quàm jucundum habi-

"m y.

Epifcopi.

tare fratres inunum. Quia;

d p

Lib.$ . £n Luc. cap. 6. poft init.

W l

Leais Vi

Dverte omnia dili-

f

k

y

À

]

enter, quomodo &

Eati pauperes, quia

cum Apoftolis afcendat &

B

veftrum eft regnum

defcendat ad turbas. Quo-

Dei. Quatuor tantüm be-

|

modo enim turba nifi in hu-

atitudines fan&us | Lucas

miliChriítum videret?Non

Dominicas pofuit , o&o

fequitur ad excelfa, non

vero fan&us Matthaus,

afcendit ad füblimia.

De-

fed in illis o&o ifte qua-

tuor fünt, & in quatuor

nique ubi defcendit, inve-

nit infirmos : in excelíis

ifis ille o&o. Hic enim

enim infirmi effe non pof-

quatuor velut virtutes am-.

funt.

Hinc etiam Mat-

plexus eft cardinales : ille

theus docet in inferiori-

in illis o&o myfticum nu-

bus debiles effe fanatos.

merum referavit.

Pro

hi

m

Priüs enim unusquisque

O8ava enim multi infcri-

Ug

fanandus eft, ut paulatim

buntur Píalmi : & man-

n

virtutibus

procedentibus

datum accipis o&o illis

b

efcendere poffit ad mon-

j ly

tem.

nedi&dionibus. Sicut enim

partem dare, fortalfe be-

t ideó quemque

4)

in inferioribus fanat, hoc

fpei nofire o&ava perfe-

&io

I

-Ss, Martgrun.

187

Ordine

ettet

&io eft, ita o&ava fum-

gelifta pofüuit.

ais i

ma virtutum eft.

enim prima eft, & parens

ln d

B. Sanüi mei, qui in

quzedam generatioque vire

m o

carne pofiti , certamen ha-

tutum ; quia qui contem-

a, unpe

buiflis :

** Mercedem 1a-

pferit fecularia, ipfe me-

i d

boris evo reddam vobis.

rebitur fempiterna : nec

y. Venite benedii Pa-

poteít quisquam meritum

ter t

tris mei, percipite reg-

regni c&leftis adipifci, qui

i, &t

num. Mercedem.

Glo-

mundi cupiditate preffus,

j Dipet

tia Patri.

Mercedem.

emergendi non habet fa-

ore f

cultatem.

Les10 IX?

'Te Deum laudamus.

hia Vs D

Ed príüs que funt am-

jusn dj

AdLaudes & reliquas

|J phora videamus. Be-

Horas.

qun j*

ati,inquit, pauperes, quo-

Omnia de Communi

nm

niam veftrum elt r

num

plurimorum : Martyrum

Dei.

Primam benedi&io-

munm Né

nem hanc utérque Evan-

preter Orationem — pro«

] Vm'

EVAV Vrv v r

"r Vr ov v r

priam.

et

Ti

P

EEE E

P& 28* Z6 26 3.

FOUAOK

apess f

m df

p ia

OFFICIUM

findus hf

DE CONFESSORE

ofilft ! L

s Mite

qoi t

g qu

PONTIFICE

0. Hl» $

P/2lmi ut in Feffo S. Ignatii,

mdmm?

]

'

AD VESPERAS,

paucis ibid. mutatis.

arii

i

Antiphana. Ecce Sacer-

nyl

Oos máoenus.

Leiones T, Noaurni

mVlt-

Ut igfrd de

, nl

Communi Corfe[f. Pontif. .

De Epiftola prima beati

d

Pfilm.

Ut im

Feflo

Pauli Apoftoli ad T

motheum

p

, 000

S. Ignatii. pag. 191.

forlülri

AD MATUTINUM.

Leaio L Cap.3,

st*

^ Jdelis fermo : Si quis

od ]

"evitet. Hymn. dntiph. 0$

Epifcopatum defide«

w

rat,

Officum Confeffotis Pontificis.

138

rat , bonum opus defide-

effe, ficut Dei difpenfato-

ii f

rat.

rem : non füperbum, non

Oportet ergo Epi-

tbf

fcopum irreprehenfibilem

iracundum, non vinolen-

£itns

eífe , unius uxoris virum ,

tum, non percufforem,

Áiniil

non turpis lucri cupidum:

fobrium, prudentem , or-

W c

natum , pudicum , hofpi-

fed hofpitalem, benignum,

Tulo v

talem , do&orem , non vi-

fobrium, juftum , fan&um,

16 do

nolentum , non percuffo-

continentem , amplecten-

fim dg

rem, fed modeftum : non

tem eum , qui fecundüm

li ut :

do&Grinam e!t, fidelem fer-

litigiofum , non cupidum;

flios f

fed fuze domui bené pre-

monem : ut potens fit ex-

dntes.

ofitum , filios habentem

hortari in doctrina fana, &

Ms

fubditos cum omni cafti-

eos qui contradicunt, ar-

nignas,

tate.

Si quis autem do-

uere.

Sunt enim multi

Wt non

etiam inobedientes, vani-

mui fue preeífe nefcit,

hm )

uomodo . Écclefie Dei

loqui, & fedu&tores; ma-

diliventiam habebit ? INon

ximé qui de circumcifione

li h()rj

Q

funt: quos oportet redar-

neophytum : ne in füper-

Y ag

biam elatus, in judicium

ui: qui univerfas domos

um

incidat diaboli.

Oportet

fübvertunt, docentes qu&

|

Hitor

autem ilum & teftimo-

non oportet, turpis lu-

Vews

nium habere bonum ab iis

cri gratia.

Ti

quis foris funt, ut non in

B« Ecce Sacerdos ma-

Vero (

opprobrium incidat, & in

diebus fuis

häbens

laqueum diaboli.

gnus , qui in

placuit Deo : * Ideó ju-

1olj,

Y. Eupe ferve bone &

rejurando fecit illum Do-

fidelis, quia in pauca fuifti

minus crefcere in plebem

k]

fidelis, fupra multa te con-

fuam.

n ]e

fütuam: "** Intra in gau-

8 Site

dium Domini tui.

Yy. Benedi&dionem om-

nium gentium dedit illi,

&ündi

Y. Domine quinque ta-

Medeck

Jenta tradidifti mihi, ecce

& teftamentum fuum con-

alia quinque füperlucratus

firmavit fuper caput ejus.

]deó jurejurando.

V

*

fum. Intra in gaudium.

nlmü Q

Le&io IIf. Cap. 4

Vg

DeEpiítola ad T'itum,

Le£to TI. Cap. x.

d |

U

autem

]oquere

8l

quz decent fanam

| Portet enim Epifco-

do&rinam :

pum

ine crimine

Senes ut. fo-

brii

$

183

Officium Confeffon's Pontificis.

à dfpet

Le&iones II. INo&urni

brii fint, pudici, pruden-

pebunur

tes, fani in fide, in dile-

propria

10n Vi

&ione, in patientia : Anus

pecilrs

Le&iones Ill. Noaurni,

fimiliter in habitu fan&o,

uv at

non criminatrices , non

Le&io fan&i Evangelii fe

»,m,bcnignm

cundum Matthazum,

multo vino fervientes, be-

um ,f

ne docentes : ut pruden-

Le&io VII. Cap. af.

, Anpi

tiam doceant adolefcentu-

N illo tempore: Dixit

qui frunt

las,ut viros fuos ament ,

X hithne

filios füos diligant : pru-

JEfus Difcipulis fuis

parabolam hanc: Homo

; pots t

dentes , caftas, fobrias, do-

yrim n

míüs curam habentes, be-

peregre proficifcens, wo-

xrytian!

cavit fervos fuos , & tradi-

nignas, fübditas viris fuis,

dit illis bona fua.

Et re«

t enimce

ut non blafphemetur ver-

ijnte, Y*

bum Dei.

liqua.

Juvenes fimi-

didor; D

liter hortare ut fobrii fint.

HomiliaS. Gregorii Papa.

gromalt

In omnibus teipfüm pra-

É

Homilia 9. in

"vangelia.

oport 1

be exemplum bonorum

Eaio finài Evange-

jyet u

Operum, in do&trina, in

lu , fratres chariffi-

docenta g

integritate , in gravitate,

mi , folcité confiderare

; tupi

verbum fanum , irrepre-

henfibile : ut is qui ex ad-

nos admoriet, ne nos, quí

plus ceteris ii hoc mun-

verfo eft, vereatur : nihil

Suerdi

habens malum dicere de

do accepiffe aliquid. cerni-

j d

"

nobis.

mur ab au&ore rundi,

'

j

jo)

ravius

inde

judicemur.

Weü

:

T0

& Juravit Dominu

S.

&

um enim augentur dona,

g

E

rationes

etiam crefcunt

non ponitebit eum: *

lu

donorium.

es Sacerdos ín aternum

'Tanto ergo

fecundum ordinem Mel-

effe humilio

atque ad

joiont *

ferviendum

P

"T

chifedech.

eo prom-

ptior qtifque debet ex mu-

nere, quanto. fe obligati-

« at

. DixitDominus Do--

mino meo, Sede à dexte-

orem effe confpicit in red-

;nd().

ris meis,

denda ratione.

Ecce ho-

'Tu . es Sacer-

mUL

dos.

Gloria Patri,

'Tu

mo, qui perepre profici-

€$ Sacerdos,

Ícitur, fervos fuos vocats

"R

eísque ad negotium talen-

jett P

ta partitur.

Poft multumy,

vere

M

Offcium Confelforis Ponüficis:

190

bus t

vero temporis pofiturus

donum quinque fenfuum,

rationem revertitur.

Be-

id eft, exteriorum fcientia

Qun ;

ne operantes pro apporta-

exprimitur. Duobus ve:ó,

p

tens]

to lucro remunerat , fer-

intelle&us & operatio de-

vum vero à bono opere

fignatur.

Unius autem

D

torpentem damnat.

talenti nomine, intelleQus

LL

B. Amavit eum' Domi-

tantummodo defignatur.

nus, & ornavit eum , fto-

Be.

Sint iumbi vefíli

lam glorie induit eum : **

precin&i, & lucerne ar-

Kt ad portas paradifi co-

dentes in manibus veftris;

ronavit eum.

** Et vos fimiles homini-

. Induit eum Domi-

bus expe&antibus domi-

3

nus loricam fidei, & or-

num fuum, quando rever-

navit eum. Et ad por-

tatur à nuptiis.

tas.

X. Vigilate ergo , quia

neftitis qua hora Domi-

fedio VIi.

nus vefler venturus fit.

^7Uis itaque ifte ho-

Et vos fimiles.

Gloria

9

Patri.

Et vos fimiles.

mo ,

qui pere-

re proficifcitur, nifi Re-

dXe8io IX;

i

)

emptor nofter, qui in ea

carne quam afífumpferat,

Ed is, qui quinque t2

lx

abiit in celum

Carnis

.

lenta acceperat, alia

Que t

enim locus proprius terra

quinque lucratus eft: quia

l u

elt; que quafi ad peregri-

funt nonnulli , qui etfi in-

padug,

e.

terna ac mylítica penetra-

na ducitur, dum per

demptorem noftrum in co-

re nefciunt, pro intentione

]o collocatur.

Sed homo

tamen fupernz patriz do-

cent recta quos pollunt ,

Dbn

ifte peregré proficifcens,

fervis fuis bona íua tradi-

de ipfis exterioribus , qu&

latrs |

dit, quia fidelibus fuis fpi-

ácceperunt, duplum talen-

ritualia dona conceflit. E:t

s

tum portant: dumque feà

ts

uni quidem quinque talen-

carnis petulantia, & à ter-

nlümm

ta , alii duo, alii veró com-

renarum rerum ambitu,

Y

mifit unum. Quinque et-

atque à vifibilium volu-

Emltm

enim fünt corporis fenfus:

ptate cuftodiunt, ab hus

etiam alios admonendo

Ü dOn

videlicet , vifus, auditus ,

"

Ticor

uftus, odoratus, & tactus.

compefcunt.

Et funt

T«

Q

nonnulli, qui quafi duo-

uinque ergo talentis,

us

dle D

$

191

Offidum S. P. Ignati.

bus talentis ditati, intelle-

yre fnfus

Cumque & intelligendo

onm fs

&um atque operationem

& operando aliis predi-

Duobis v

percipiunt, fubtilia de in-

cant , quafi duplicatum de

[9)

. opebt

ternis intelligunt , mira in

I]eä1

tio lucrum reportant,

Unts d

in exterioribus operantur.

e Deum laudamus.

noyintdid

E.« E «€ [5v « E» «X Ep.« E «X E «X E. «X E d

o ddipus

Jumbi Yé

A& fugeme t

FESTUM

vb v

imils l

ais i

S.P.N. IGNATII

quib?

ts

DE LOJOLA

je ag?,

CONFESSORIS,

; ho Ut

M emmls1

Die XXX1I. li.

jles.

V0S

Duplex L. Claíffis cum Octava;

sb

AD VESPERAS,

doribus San&orum : ** ex

Antiph. Domine quin-

utero ante luciferum ge-

qi Qu

nui te.

accepeüï);'

que talenta tradidifti mi-

ts ;

hi: ecce alia quinque fu-

juravit Dominus, &

V d

perlucratus fum.

non penitebit eum: ** Tu

es Sacerdos in zternum fe-

ii

&m PEM

Pülmus 169.

cundüm ordinem Melchi-

m

u

jud

4 jIxtDominus Domi-

fedech.

emip

no meo: -* Sede à

Dominus à dextris tuis:

T

40

dextris meis.

** confregit in die irz fuse

onec ponam inimicos

re

€s.

p

]

udicabit in nationibus,

1

ümf*

tuos , ** fcabellum pedum

janthh ".

tuorum.

implebit ruinas : ** con-

Virgam virtutis tue

quaffabit capita in terra

erum

emittet Dominus ex Sion:

multorum.

fb

De torrente in via bi-

** dominare in medio ini-

diunis ^.

i^

micorum tuorum.

bet : * pro

pterea cxaltaf

g d

bit caput.

"ecum principium in

Gloria Patri &e.

ark

die virtutis tue in fplen-

j d

192

Officium $. P. Ignatii.

hm

Antiph. Domine quin-

pulo fio:*mandavitin ater-

julus; :

que talenta tradidifti mihi:

num teftamentum fuum.

ecce alia quinque fuüperlu-

San&um ,

& terribile

] non

nomen ejus :

3* jnitium

Ti

cratus ium.

ORU

Antiph.

Euge ferve

fapientie timor Domini.

Intelledus bonus om-

lml

bone, in modico fidelis,

nibus facientibus eum : *

E

(ortmoy

intra in gaudium Domini

tui.

Jaudatio ejus manet in fz-

ficatin

culum fzculi.

Gloria Pa-

Dipe

Pfalmus 110.

tr &c.

h

s jft

Onfitebor tibi Domi-

D

lum

Antiph;

Euge ferve

(s ex)

ne, in toto corde

bone, in modico fidelis,

meo ; ?* in confilio jufto-

Pece

intra in gaudium Domint

htir, d

rum, & congregatione.

tui.

T5 & i

Magna opera Domini:

"

"* exquifita in omnes vo-

Ant

n, Fidelis fervus,

d&'illm ]

& pru

d

ens, quem confti-

Ti

luntates ejus. '

Confeffio , & magnifi-

tuit Dominus fuper fami-

Go

centia opus ejus

D

*

* &

Jiam fuam.

fimiph

jufütia ejus manet in fx-

Pfjdmus rrr.

juts

culum feculi.

Memoriam fecit mira-

Eatus vir, quí timet

t D

Dominum :

"n

lm f

bilium fuorum , miferi-

cors , & miferator Domi-

mandatis ejus volet nimis.

Amip

Potens in terra erit fe-

m

nus : 7* efcam dedit ti-

mentibus fe.

men ejus : ?* generatio

H't D()mi

Memor erit;jin feculum

re&orum benedicetur.

dvent i

Vigla

teftamenti fui

* ovirtu-

Gloría, & divitiz in do«

tem. operum füorum an-

mo ejus : "* & juftitia ejus

manet in fieculum ficuli. -

nuntiabit populo fuo :

AU(

Ut det illis hereditatem

Exortum eít in tene

entium : "* opera manue

bris lumen re&ts : * m*

Ti

fericors , & miferator, &

Wa

um ejus veritas , & judi-

cium.

juftus.

NI W

Fidelia omnia mandata

Jucundus

homo , qui

MW

Vy

ejus : confirmata in fe-

miferetur , & commodit,

culum feculi , ** fa&a in

difponet fermones fuos n

À

^reritate & aquitate.

judicio:** quia in eternum

Occafi

non commovebitur.

Redemptionem mifit po-

hn [

n

Oificum S. P. Ignati

193

antvitto

Ín memoria eterna erit

Excelfus fuper omnes

juftus : ** ab auditione ma-

yntum fu;.

gentes Dominus, ** & fu-

ïET.

]a non timebit.

per cclos gloria ejus.

:

R

j

Paratum cor ejus fpera-

uis

ficut Dominus

imor Dr:

re in Domino, confirma.

Deus nofter, qui in altis

tum eíl cor ejus : ** non

habitàt, ** & humilia re-

g Dtni t

ntibiser.

commovebitur , donec de-

fpicit in celo , & in terra:

is at

fpiciat inimicos fuos.

Sufcitans à terra ino-

Difperfit, dedit pauperi-

pern : ** & de flercore eri-

1Ii, Glüriäi

;

bus: juflitia ejus manet ii

E

gens pauperem.

feculum feculi,

^ cornu

Ut collocet eum cum

E

Ü

Dd

ejus exaltabitur in gloria.

principibus,

cum prin-

modio £

Peccator videbit, & ira-

cipus populi fii,

dum A&

fcetur, dentibus fuis fre-

Qui habitare facit fteri-

met, & tabefcet : ** defi-

lem in domo : ^* matrem

derium peccatorum peri-

filiorum l&tantem.

Titeis n

bit.

, que ]

i

Gloria Patri &c.

Gloria Patri &c.

nis ii

Antiph.

Beatus

ille

í

Antiplh, Fidelis fervus,

fervus, quem, cüm vene-

& prudens , quem confti-

rit Dominus ejus; & pul-

fs r Iï'a

D

tuit Dominus füper fami-

faverit januam, invenerit

vt

q

liam fuam.

14

vigilantem.

rpinum

Aütiphb

Beatus ille

Serve bone &

3'!133 YO

Jut

!

Anüphs

fervus, quem, cüm vene-

fidelis, intra in gaudium

gt e

rit Dominus ejus, & pul-

omini tui.

* od

YUs

faverit januam , invenerit.

Pfalmus t16.

p

i

vigilantem.

»

&dl.

p

Audate Dominum om-

«

Pfam. $18.

k

nes gentes: "* lauda-

(goiit

Audate pueri Domi-

te éum omnes populi.

Quoniam confirmata

j O

num: 7 ]laudate no-

y d

men Domini.

eft fuper nos mifericordia

14

ejus: * & veritas Domi-

Sit nomen Dotmini be-

ni manet in eterfurm.

nedi&um, ** ex hoc nunc,

ys ^

& ufque in. feculum.

Gloria Patri &c.

& comrïfjï

l

folis ortu ufque ad

Antiph.

Serve bone &

,l-molïes

occafum , ** laudabile no-

j

d

fidelis, intra in. gaudium

111

J

men Domini.

Domini tui.

of

Dit

IN

Ciapis-

124

Officium S. P. Iynatii

apitulum, Exccli. 3 1.

Concinit laudem ,. cele-

Pxo [

brceqac pal"nas :

timen

Eatus vir, qui inven-

Ut piüs ejus precibus ju-

F Wi

tus eft fine macula:

vemur

duo f

& qui poít, aurum non

Omne per evum.

pams

abiit, nec Ífperavit in pe-

Sit falus illi, decus, atque

Dp

cunie thefauris.

Quis eft

virtus P

$x

hic,

& laudabimus eum? ?

Qui füper coeli folio coru-

ls

fec1t enim mirabilia in

fcans ,

Tf

vita füa.

'Totius mundi ferlem gu-

TI ts

HYMNUS.

bernat

Tianes,

"Trinus, & unus,

Sufc

Ste Confeffor Domini,

Amen.

fium:

colentes

Y. Amavit eum Domi-

Ticordi

Quem pié- laudant popu-

nus, & ornavit eum.

Sicu

li per orbem,

frt noí

Hac die letus meruit be-

P. Stolam elorizinduit

eum.

& ftm

atas

»

Dbri

Scandere fedes.

Antiph.

gS1rml,abo eum

viro fipienti, qui &difica-

ij

Infra annum.

rlIO (qþ

vit domum. fuam fupra

BW

Hac die latus meruit fu-

petram.

remos

T.

Canticum B. Marie Vit-

Y]

Laudis Honores.-

c

Qui pius, prudens, huml-

ginis. Luc. 1.

lis, pudicus

" Agnificat ** anima

Sobriam duxit fine labe vi-

mea Dominum:

tam,

Et exu]tav1t fpiritus

DE

Donec humanos animavit

meus, i* in Deo falutari

aur&

meo.

tl

rf

V0 pr

Spiritus artus.

Quia refpexit humlhta-

Cujus ob preaftans . meri-

tem ancille fue:

** ecce

Tfgi

tum frequenter

enim ex hoc beatam me

Mþm

UM

JEgra , qu& paffim jacuere,

dicent omnes generatio-

t

niembra,

nes.

nmmæ

o

Viribus morbi domms,

Quia fecit mihi

E

maona,

faluti

qui potens ell :

. óXü

& fan-

Em

Reftituuntur.

Vis

&um nomen ejus.

TINofter hinc illi chorus ob-

Et mifericordia ejus à

Patre

fequehtem

pro-

Officium S. P. Ignatii.

195

m

progenie in progenies * AD COMPLETO-

aïms;l

timentibus eum.

RIUM.

s prcaloj

Fecit potentiam in bra-

chio fuo

W. Jube; Domne be-

5* difperfit fu-

nedicere. . Ur pag. 8.

o pe a

perbos mente cordis fui.

, t

AD MATUTINUM,

. Depotüit potentes de fe-

de: * & exaltavit humi-

Invitat.

Revem Con-

vdi fs

les.

fefforum Dominum ** Ve-

Efürientes implevit bo-

nite; Adoremus. Regem.

i n

nis : "* & divites dimifit

jnanes.

Pfalmus.

Venite , ex-

i &U5

Sufcepit lfrafl puerum

ultemus. pzg. 15.

ftdt

fuum : ?* recordatus mife-

Hymnus.

Iíte Confef-

j am t

ricordim fus.

for. pag. 194

Sicut locutus eft ad pa-

yit eum.

IN I. NOCTURNO.

j

tres noftros, ** Abraham,

] riort

& femini ejus in fecula.

Antiph,

Beatus vir

Gloria Patri, &c.

qui in lepe Dómini medi-

Antiph.

Similabo eum

tatur : voluntas ejus per-

imibut

j2

viro fapienti, qui zedificavit

manet die, ac node, &

W

domum íuam füpra pe-

omnia, quacunque faciet,

tram.

femper profperabuntur.

Y. Dominus vobiftum

Mai

&c.

Pflmus 1.

Ls b

Oratio.

Eatus vir, qui fion

abiit in confilio im-

" ii

Donipim

EUS, qui ad majo-

piorum, & in via pecca-

u

rem tui

INominis

torum non ftetit, "* & in

:

cathedra 'peftilentie non

) o

gloriam propagandam, no-

vo per Beatum lIgnatium

fedit :

fubfidio militantem Ec-

Sed in lege Dotnini vo-

"

mæ: L

clefiam roboráfti : conce-

luntas ejus, ** & in lece

Bo

de, ut ejus auxilio , & imi-

ejus meditabitür die

no&e.

—

CM

"

s p

tatione certantes in terris,

*oronat cum ipfo mere-

Eit erit tanquam fignum,

nj

amur in coelis.

quod plantatum eft fecus

mili

Qui vi-

b

Ü

t

]:.A

vis, & regnas cum Deco

;

decurfus aquarum ,

* quod

Patre.

dru.

[7]1)

i f

Na

hi

196

Officium 3. P, Ignat&.

fru&um fuum dabit in

minum, & adversüs Chri.

hiij

ftum ejus.

tempore fuo :

Sindu,

Ex folium ejus non de-

Dirumpamus vincula

in D

fluet : ** & omnia qua-

eorum : ** & projiciamus

preaptu

cunque faciet, profpera-

à nobis jugum ipforum.

lls e

buntur.

Qui habitat in coelis, ir-

(b us

ridebit eos : ** & Domi-

NNon fic impii, non

fic : * fed tamquam pulvis,

nus fubfannabit eos.

hiij

, t

quem projicit ventus à fa-

'Tunc loquetur ad eos

Dmine

cie terra&.

in ira fua, ** & in furore

fuo conturbabit eos.

jt me

Ideó non refurgent im-

H

s

mden

pi in judicio

H

neque

Ego autem conflitutus

peccatores in concilio ju-

fum R ex ab eo füper Sion

jtorum.

montem fanétum ejus , **

Omi

Quoniam novit Domi-

pr&dicans preceptum ejus.

Dominus dixit ad me:

plic

nus viam juftorum : * &

Vi me

iter impiorum peribit.

* Filus meus es tu, ego

ho d

Antph. pBeatus vir,

hodie genui te.

]i

Poftula à me, & dabo

DETET,

qui in lege Domini me-

tibi

'entes haereditatem

ditatur: voluntas ejus per-

x

av

« D d

L

manet die , ac node, &

tuam ,

& poffeffionem

E

tuam terminos terr&.

omnia quacunque faciet ,

AOT n

femper profperabuntur.

Reges eos in virga fer-

E

LE

rea,

3

& tanquam vas fi-

Treum,

Antiph. -

Beatus ifte

uh confringes eos.

Voce

San&us, qui confifus eft

Et nunc

eges intelli-

in Domino , przdicavit

ite : ;* erudimini, qui

um (hn

Av "

receptum Domini, con-

judicatis terram.

LO fip,

Ílitutus eít in monte fàn-

Servite Domino in ti-

&o ejus.

more : * & exultate ei

0 d

ts um

Pülmus 5

cum tremore.

7

Dtny

u

Apprehendite difcipli-

00 t

are fremuerunt gen-

nam, ne quando irafcatur

Q

tes,"* & po

Dominus, ** &' pereatis

Y N

ditati funt inania :

;)uli me-

WEE

li

de via jufta.

Aftiterunt Reges terrz,

Cüm exarferit in brevi

Te Lrh

& principes convenerunt

Vj

in unum ^* adversüs Do-

ira ejus : ** beati omnes,

ümn

8

qui confidunt in eo.

f

m [

QtOI'Um

Apüpþ.

*

Offcium $. P. Tgnatii.

197

alvesis(

Antiphon. Beatus iíte

Domini eft falus: * &

Sanàus, qui confifus eft

fuper populum: tuum be-

ATtiS

in Domino, przdicavit

nedictio tua.

&

^

n

preceptum Domini, con-

AntipH.

'Tu es gloria

m s

"

Ítitutus eft in monte fan-

mea, tu es füfceptor meus

i

&o ejus.

itatvinu

(j

Domine : tu exaltans ca-

&

Antipkh, 'Tu es gloria

put meum , & exaudifti

Yabit i

mea, tu es fufceptor meus

me de monte fancto tuo.

u 1

Domine : tu exaltans ca-

Y. Amavit eum Do-

&as

minus, & ornavit eum.

bubi «s

put meum, & exaudifli

me de monte fancto tuo.

B. Stolam glorie in-

tem at

duit eum.

Pfalm, 3.

T

De Làbro Sapientia.

um 6

Omine, quid multi-

yacotum d

Cap. 4.6-)'.

plicati funt , qui tri-

; d ad t

»

ant me

? 3X multi in-

as t

furgunt adverfum me.

Uftus, fi morte preoc-

3

' Multi

dicunt animze

cupatus fuerit, in re-

i5*

m:az : ** non eft falus ipfi

frigerio erit: Sene&us enim

s lo

]

"

in Deo ejus.

venerabilis eft, non diu-

d FOMC

'Yu autem Domine fu-

turna, neque annorum nu-

yms t

fceptor meus es, ** eloria

mero computata : cani au-

x nf

mea, & exaltans caput

meum.

tem fuünt fenfus hominis,

gpun *

Voce mea ad Domi-

& etas fenectutis vita im-

fl

s 0

maculata.

Placens Deo.

]

EO J

num clamavi : * & ex-

audivit me de monte fàan-

fa&us eít dile&us, & vi-

quit

vens inter peccatores trans-

&o füo.

Ego dormivi, & fopo-

latus eft. . Raptus eft, ne

Don? "

malitia mutaret intelle-

T.

ratus fum : ?* & exurrexi,

quia Dominus füfcepit me.

&um ejus , aut ne fidio

I

deciperet animam illius,

jic 9

Non timebo millia po-

d r

puli circumdantis me : *

Fafcinatio enim nugacita-

luan

n

tis obfcurat bona, & in-

exurge Domine , falvum

conflantia concupifcentie&

me fac Deus meus.

transvertit

fenfum fine

,

m

uoniam tu percuffifti

o

omnes adverfantes

malitia,

Confummatus in

d

mihi

brevi

explevit

tempora

fine caufa : ** dentes pec-

catorum contrivifti. :

multa; placita enim erat

N5

eus

h?

t

Officium g P. Ignatit.

198

Deo anima illius: propter

pet illos inflatos fine vo-

fintin

t f

hoc próperavit educere il-

ce, & commovebit illos à

lum de medio iniqui

a-

fundamentis, & ufque ad

dv

tx-

defolabuntur.

3

tum.

füpremum

Y

Boj

uftus germinabit fi-

fim,

R. Euge ferve bone,

& fidelis, quia in pauea fu-

cut lilium

** Et florebit

Igni,

illi fidelis, fupra multa te

in zeternum ante Domi-

m :

?

dnm

conílituam

3* ÍIntra in

num.

YX. Plantatus in Domo

VH

gaudium Domini tui.

Y. Domine quinque ta-

Dormini ,

in

atriis

do-

tyfit

müs Dei nofüi,

Kit flo-

Rvenit

lenta tradidifti mihi , ecce

alia quinque fuperlucratus

rebit,

n Et

füm,

li,

Intra in gaudium

Leaàio IIE

Domini tui.

NI

Le&io. fT.

erunt gementes , &

E:

memoria illorum pe-

intipl

ribit.

talii

Opuli autem viden-

Venient in copita-

tes, & non intelli-

tione peccatorum füorum

Cm

'ülit «

gentes, nec ponentes in

timidi, & traducent illos

ex adverfo iniquitates ipfo-

& |

precordis talia: quoniam

gratia Dei, & mifericordia

rum.

''unc. ftabunt julli

!

in maena conílantia ad-

eft in fan&os ejus, & re-

fpedus in ele&os illius.

versüs eos, qui fe angu-

U

ondemnat autem juftus

(

1l

ftiaverunt, & qui abüfllg-

Vi

mortuus vivos impios, &

runt labores eorum.

lia m

dentes turbabuntur timo-

fine d

juventus celeriüs confiüm-

mata longam vitam inju-

ré horribili, & mirabun-

Nifs

]

fü. Videbunt enim finem

B

ll(m«

tur in fubitatione infpera-

tm falutis, dicentes intra

Tüi

fapientis , & non intelli-

quO [r

ent, quid cogitaverit de

Ífec, poenitentiam agentes,

illo Deus, & quare munie-

& prz anguftia fpiritüs ge-

h [l

rit illum Dominus.

Vi-

mentes: H funt, quos ha-

Vert

Vont

debunt, & contemnent

buimus aliquando in deti-

T

N

eum ; illos autem Domi-

fum, & in fimilitudinem

l

nus irridebit.

Et erunt

improperii.

Nos infen-

Vf

Ut

AX

poft hec decidentes fine

fati vitam illorum zftima-

honore, & in contumelia

bamus infaniam, & finem

Yero

q

inter mortuos in perpe-

illorum fine honore : ec-

Imfu

tuum ; quoniam difrum-

Qp :

ce, quomodo computat

unt

Oflicium S.

'P. Ienatif,

199

Yos f v

funt inter filios Dei, & in-

dibus veflris, in cubilibus

o

veítris compungimini.

ter fzmc"tosv fors illorum

,&

£

Sacrificate fàcrificium

juftitie, & fperate in Do-

13.4. Ifte cognovit jufti-

tiam, & vidit mirabilia

mino.

;* Multi dicunt :

Quis oftendit nobis bona?

magna, & exoravit Altif-

r

liW

fimum

* Etuinventus

Signatum elft fuper nos

eft in numero fanctorum.

lumen vultüs tui Domine:

ts

. Ifte eft, qui con-

* dedifli lztitiam in cor-

de meo.

n

tempfit vitam mundi, &

pervenit .ad ccleftia reg-

A fru&u frumenti, vi-

j

ull

na.

Etinventus. Gloria

ni, & olei fui ** multipli-

Patri. Et inventus.

cati funt.

tio I

IN IL. NOCTURNO.

In pace in idipfum *

dormiam, & requiefcam.

Erermantay

Antiph,

Invocantem

uoniam tu Domine

iil

exaudivit. Dominus fan-

fingulariter in fpe ** con-

g u

ftituifli me.

&um fuum , Dominus ex-

iom i

audivit eum, & conftituit

muluoat

Antiph.

Invocantem

eum in pace.

exaudivit Dominus - fan-

miquas

(

(i)i

Pfalmus 4,

&um fuum, Dominus. ex-

audivit eum , & conflituit

conta

l

Um invocarem , ex-

gui

eum in

ace.

]

audivit me Deus ju-

&qi

fitie mee : ** in tribula-

Antiph.

Letentur om-

s (uito

tf

(l

tione dilatáfti rnihi.

nes, qui fperant in te Do-

bmun*ut

Miferere mei, 4 & ex-

mine

quoniam tu bene-

audi orationem meam.

dixifü jufto , fcuto bonz

ynel

Fili hominum ufque-

E

voluntatis tuz coronäiïi

quó gravi corde ?

^iv

ut

eum

ntiam

r

quid dili

gitis vanitatem,

Pífimus $.

jl

& quaritis mendacium ?

jf

Erba mea auribus per:

Et ftitote, quoniam

"

mirifieavit Dominus fan-

cipe Domine: intel-

I'mlhï]ju

&um fuum : :* Dominus

lige clamorem meum.

exaudiet me , cüm clama-

Intende voci orátionis

vero ad eum.

[oum,

mee , * Rex meus, &

yafy

Irafcimini, & nolite pec-

Deus meus.

[

care : ** qua dicitis in cor-

Quoniam ad te orabo:

"a

P

4

*Do-

y

260

Offiáum S. P, Ignatil

* Domine, mané exau-

niam iritaverunt te- Do-

dentün

dies vocem meam.

mine,

proyta

