Mané aftabo tibi, & vi-

Et letentur omnes, qui

t ddn

debo :

E

uoniam non

fperant in te ; ?* in zter-

Vrem,

Deus volens iniquitatem

num exultabunt, & habi-

Q

tu es.

tabis in eis,

lii 0

iNeque habitabit juxta

Et

loriabuntur in te

DO

te malignus: * neque per-

omnes, qui diligunt no-

ls,qu

manebunt injufli ante o

men tuum : * quoniam

N

los tuos.

p

tu benedices jufto.

TOE (

.Odifti omnes, qui ope-

Domine, ut fcuto bo-

hs lm

nae voluntatis tue : "* co-

rantur iniquitatem : ^* per-

lts eur

des omnes, qui loquuntur

ronáfti nos,

Mini

mendacium.

Tis ab

Q

Antiph. Latentur om-

Virum fàn

uinum, &

hiore

dolofüm

E

b

ominabitur

nes qui fperant in te Do-

f of

mine ; quoniam tu bene-

Dominus ; * ego autem

dixifti jufto, fcuto bonz

)

r

jn multitudine mifericor-

Ünni

die tuz,

voluntatis tux coronífli

eum.,

l [

Introibo in domum tu-

Y uny

am : "* adorabo ad tem-

Antiph. Domine Do-

].

plum fancdum tuum in ti-

minus nofter, quàm ad-

Vol

more tuo.

mirabile eft nomen tuum

Wütis

Domine dedue me in

in univerfa terra! quia glo-

ln fs

juftitia tua: ?* propter ini-

ria, & honore coroniáfü

Of

fan&dum tuum, & confli-

micos meos dirige in con-

i,

fpe&du tuo viam meam,

tuiíti eum fuper opera ma-

j

l

uonjam non elt in

nuum tuarum.

.M

Yeft

ore eorum veritas

.

* Ccor

Pfilmus 8.

eorum vanum efíl,

Anhw

fs

Sepulchrum patens eft

Omine Dominus no-

guttur eorum , linguis füis

fter, ** quàm admi-

mm lk

dolosé agebant, ?* judica

yabile eft nomen tuum 1n

DT

lY

UM

ilos Deus.

univerfa terra!

. Decidant à cogitationi-

Quoniam elevata eft

|

ïfm

Tij

li

AU

n

bus fuis, fecundàm multi-

magnificentia tua ** füpet

tudinem impietatum eo-

ceelos.

Thày

Ex ore infantium & la-

Y

rum expelle eos: ** quo-

&en-

fäPlem

26k

- Officium S, P. Ignatii,

int D

&entium perfecifti laudem

X. Et lingua ejus lo.

propter inimicos tuos ,

l3

E

quetur judicium.

oms,t

ut deflruas inimicum &

4

,

na

ultorem.

Pro Co

iil

cffore Pontifice,

«. Eleseit eum Domi-

1i, & hi

Quoniam videbo ccelos

tuos, opera digitorum tu-

nus Sacerdotem fibi.

orum

.

H

puntar n

* l]unam & ftel-

R. Ad facrificandura. ei

las, que tu fundáfti.

hoftiam laudis.

dliput t

* quu:

Quid eft homo , quód

?

Lca i() ïVq

ylla

memor es ejus

H

* aut fi-

at foto d

lius hominis, quoniam vi-

Gnatius natione Hifpa-

; tggr*d

fitas eum ?

nus, nobili genere, Lio-

Minuifti eum pauló mi-

jole inCantabria natus,pri-

nüs ab Angelis, glorid &

moCatholici Regis aulam,

gt

honore coronáfti eum : *

deinde militiam fecutus

t inte )

& confütuifti: eum füper

eft.

In propugnatione

m t

Opera manuum tuarum.

foto b

Pampelonenfi ,

accepto

Omnia fubjeciíti fub pe:

vulnere , graviter decum-

(j COWA

dibus ejus, 3* oves & bo-

bens, ex fortuita. piorum

ves univerfas , infuper &

librorum le&tione, ad Chri-

Jonit

pecora campi ;

fti , San&orámque fectan-

h qn!m i

Volucres cceli, & pifces

da velligia mirabiliter ex-

maris, ^ qui perambu-

arfit,

Ad Montem Ser-

yoma

J

lant femitas maris.

I

qui?

ratum profe&us, ante aram

je 000*

Domine Dominus no-

beate. Vireinis, füfpenfis

,U gii

fler, ** quàm admirabile

armis , noctem excubans ,

eft nomen tuum in uni

facre militi& tyrocinium

" ()?efw

verfa terra !

"

r

pofuit.

Inde, ut erat in-

dutus facco , traditis anteà

137

Antiph, Domine Do-

minus nofler, quàm ad-

mendico pretiofis velti-

bus , Manrefam feceflit :

)omi"'ïï

mirabile efft nomen tuum

quin*

in univerfa

terra ! quia

ubi emendicato pane, &

1

1Ien u

oria, & honore : oron$á-

aqua viétitans , exceptífque

diebus

Dominicis

)

i fan&um tuum, & con-

jeju-

y

nans, afperà catenà, cili-

lelev—f

Í

fütuiftü cum füper opera

n D

L;'

manuum tuarum.

clóque carnem domans,

humi.cubans, & ferreis fe

Y. Os jufli meditabitur

Ytium Ü

fapientiam.

flagellis cruentans, per an-

La

num commoratus eft, cla-

N*

Yis

202

Offiaum $, P. Jgnatii.

ris adeó illuftrationibus à

né ad mortem ufque per-

m 4b

Deo recreatus, ut pofteà

peffus: quibus tamen lon-

jl

dicere folitus fit :

Si fa-

£€ plura pro Domini fui

Y

cre Littere non extarent,

gloria femper expetebat.

D

fe tamen pro Fide morn

Lutetie Parifiorum, ad-

paratum ex 1is folüm, qu&

jun&is fibi ex illa Acade-

dmgin

lul

fibi Manrefe patefecerat

mia variaum nationum

Ti €

Dominus.

Quo tempo-

fociis: novem, qui omnes

Y Id

re,homo litterarum pla-

Artium magifleriis , &

15 |oric

né rudis, admirabilem il-

"Theologie gradibus infi-

Wi en

lum compofüit Exercitio-

gnes erant ,

ibidem in

l

L)

]

rum librum, Sedis Ápo-

Monte Martyrum prima

Íftolice judicio, & omni-

Ordinis fundamenta jecit:

]

|

um utiltate comproba-

quem pofteà R omz iníli-

E

tum.

tuens,

ad tria confieta

S

'

tli

R. Honeftum fecit il-

quarto addito de Miffio-

Fi.iatem !

lum Dominus, & culto-

nibus voto, Sedi Apolto-

j g

divit eum ab inimicis, &

liee ar&iüs adílrinxit : &

à feductoribus tutavit il-

Paulus "l'ertius primó re-

iraüifm, |

SAten

fum : 7* Eit dedit illi clari-

cepit ,

confirmavítque :

tatem aternam.

ld

mox ali Pontifices, ac

Atyre

X. Juftum deduxit Do-

"Tridentina Synodus pro-

que lo

minus per vias redtas, &

bavére. Tpfe autem milfo

tm o

oftendit illi regnum Dei.

ad predicandum Indis E-

Et dedit.

vanoelium fanc&o Franci-

—

Il g

d R

Le&io V.

fco Xaverio, aliísque in

Vun C

alias mundi plagas ad R eli-

Em

'T veró fe ad anima-

gionem propagandam dif-

rum lucra rité for-

Til

feminatis, Ethnice füper-

t f

arét, fubfidium lit

tera

v d-

fütioni hzresíque bellum

Vr ;

rum, à Grammatica inter

indixit, eo fücceffü con-

ueros exorfus, adhibere

tinuatum , ut conítans fue

T

ftatuit.

Ti

Cümque nihil in-

rit omnium fenfus, etiam

terim omitteret de ftudio

Pontificio confirmatus ora-

iï K'ïïus ]

T 'm[h

aliene falutis, mirum eft

culo, Deum, ficut alios

quas ubique locorum zru-

Vrl

aliis temporibus . fan&tos

A

ynnas, ac ludibria devora-

viros , ita. Luthero, ejus-

verit, afperrima quaque

Ti

démque temporis hareti-

Tteris

& vincula, & verbera pe-

cis , Ignatium, & inftitu-

tam

Toriy

Officium S, P, Tgnatii.

203

iep

tam ab eo Societatem ob-

certum ejusdem gloriz fta-

tamenl:

jeciffe.

tim mori.

In demones

D'omiil

mirum exercuit imperium.

BR. Ámavit eum Domi-

t

nus, & ornavit eum, flo-

Vultum ejus codlefti Iuce

10rum,

li

hd

lam glorie induit eum : *

radiantem fan&us Philip-

Etad portas Paradifi co-

pus Nerius, aliíque con-

| m

ronavit eum.

fpexére. . Denique atatis

qui a?

Y. Induit eum Domi-

anno fexagefimo quinto,

nus loricam fidei, & or-

ad Domini fuüü. amplexum;

!

navit eum.

Et ad por-

cujus Majorem Gloriam

tas.

[

in ore femper habüerat,

yrutm p

femper in omnibus. quz-

m

Leaio Vl

fierat, emigravit.

Quem

Roma

Ed inprimis inter Ca-

Gregorius Decimus quin-

je nl

tholicos

inflaurare

tus, magnis in Ecclefiam

d Mi

pietatem curz fuit. ''em-

meritis & miraculis iflu-

ii Apdl

plorum nitor, Catechismi

flrem , San&orum fallis

traditio , Concionum , ac

adfcripfit.

Rfmgïtkl

; pr

100

Sacramentorum — frequen-

B. Ifte homo perfecit

ol

m

h

lg

tia ab ipfo incrementum

omnia, quz locutus eft ei

xf

accepére. Tpfe apertis ubi-

Deus, & dixit ad eum:

vaotis

que locorum ad juventu-

Ingredere in requiem me-

ayen i

tem erudiendam in litte-

am : X* Quia te vidi ju-

[nis

ftum coram me ex omni-

n

ris ac pietate gy onafüs;

yqo frin

eredis. Roma Germano-

bus gentibus.

T

rum Colleoio ; malé nu-

xr

N*

d-

1l

Igq !

Hfte cít, qui contem-

Q 4

ptarum & periclitantium

pfit vitam mundi, & per-

a

puellarum ccenobiis ; utri-

venit ad czleftia regna.

ii

d

j

vfque fexüs tam Orpha-

Quia te vidi.

fque

norum , quàm Catechu-

Gloria Patri.

'Qx.lia te

menorum domibus ; aliís-

vidi.

y;cehi! (

que pietatis operibus , in-

IN T. NOCTURNO,

defeffüs lucrandis Deo ani-

f

fs

Antiph.

ymast

mis inftabat ; auditus ali-

Domine ia

t hV

quando dicere :

$1 optio

fan&us habitabit in taber-

f ?

ys

daretur , malle fe beatitu-

naculo tuo, operatus elt

dinis incertum. vivere, &

juftitiam ,

requiefcet

in

hc'o«e

J

a

interim Deo infervire, &

monte fan&do tuo.

proximorum faluti, quàm

j

Píaim.

i

204

Officiim $. P. Ignatii.

Pfalmus 46.

lia cont

Pfalmus 14.

vordit

Omine in virtute tua

Omine, quis habita-

Triu

bit in tabernaculo

J* letabitur Rex: 4 &

icus

tuo ? ** aut quis requiefcet

füper falutare tuum exul-

Tif

in monte fan&o tuo?

tabit vehementer.

. (uni

nereditur fine ma-

Defiderium cordis ejus

Vtm

Qui i

E

Q3

tribuifli ei: "* & vo'unta-

cula ,

&

operatur jufti-

tat conf

tiam:

te labiorum ejus non frau-

hat f

dáfli eum.

Qui loquitur veritatem

Ut

in corde fuo : "* qui non

Quoniam prevenilti

Vr

egit dolum in lingua fua:

eum

in benedi&ionibus

pparab

INec fecit proximo fuo

dulcedinis: * pofuifti in

Xlb

malum : ** & opprobrium

capite ejus coronam de

ii ugy

lapide pretiofo.

non accepit adversüs pro-

Ayilln

ximos fitos.

Vitam petiit àte: "* &

Ad-nihilum dedu&us

tribuifti ei longitudinem

Aütiphl

dierum in feculum, & in

f

eft in confpe&u ejus ma-

lionus : ?* timentes autem

feculum feculi.

Yi r

Magna eft gloria ejus

m

Dominum glorificat:

pl

Qui jurat proximo füo,

in falutari tuo : ** gloriam

& non decipit : ** qui pe-

& magnum decorem im-

s t

cuniam fuam non dedit ad

pistolo

pones füper eum. .

ufuram, & munera fupet

Quoniam dabis eum in

hij

innocentem non accepit :

benedictionem in fzculum

Yaj

Ü

3

* non

feculi : ** Lxtificabis eum

Qui facit hec , '

X mife

niovebitur in eternum.

a

udio cum vultu tuo.

f

inä

uoniam Rex fperat in

Antiph.

Domine, ifte

* & in miferi-

Ptng

fan&us habitabit in taber-

Domino :

cordia Altiffimi non com-

tium

naculo tuo , operatus eít

movebitur.

?

juflitiam , requiefcet in

Inveniatur manus tua

Ür

monte fancto tuo,

omnibus inimicis tuis :

*

. Antipk. Vitam petiit à

dextera tua inveniat om-

DT

N

te, & tribuifli ei, Domi-

nes, qui te oderunt.

L

ne: gloriam & magnum

Pones eos, üt clibanum

Q

decorem impofüuifli füper

ignis in tempore vultüs

f»lnm

eum : pofuifti in capite

tü : 3 Dominus in ira

At

ejus coronam de lapide

iua

Q

pretiofo,

Oflicium S. P. Ignat.

20j

M

fua conturbabit eos, & de-

tem Domini ? * aut quis

vorabit eos ignis.

ftabit in loco fan&to ejus?

vituti

Fru&um eorum de ter-

Innocens manibus, &

asl

rA perdes ; ?* & femen eo-

mundo corde, ** qui non

tUUTn

rum à filiis hominum.

accepit in vano animam

t

Quoniam declinaverunt

fuam , nec juravit in dolo

cords d

jn te mala:

3* cogitave-

proximo fuo.

& ü

runt confilia, que non po-

Hic accipiet benedi&io-

B ont

tuerunt ftabilire.

nem à Domino, :* & mi-

uoniam pones eos

fericordiam à Deo fàluta-

pmem j

dorfüum: ^* in reliquiis tuis

r fuo:

al

praeparabis vultum eorum.

Hac eft generatio qua-

p

Exaltare Domine in vir-

rentium eum , ?* quzren-

OT0T

tute tua: "* cantabimus,

tium faciem Dei Jacob.

& pfallemus virtutes tuas.

Attollite portas princi-

ie:

pes veftras , & elevamini

Antipls * Vitam petiità

1g1tudme

omi-

portz eternales: * & in-

m &

te, & tribuifli ei;

troibit Rex eloriz.

ne: gloriam, & magnum

]

üs eft ilte Rex olo-

dort £

decorem impofuifti fuper

.

ri æqx

* Dominus fortis ,

jl

eum

*

pofudli in capite

ejus coronam de lapide

& potens : Dominus po-

xorm f

tens in pralio.

pretiofo.

I.

Attollite portas princi-

ii eut!

Axtiph; Hic accipiet

pes veftras , & elevamini

benedi&ionem à Domino,

tv

E

n fgcllm

porte aternales :

& in-

((

p &

& mifericordiam à Deo

troibit Rex oloriz.

falutari füo : quia hac eft

üs eft ite Rex lo-

vilti U

a n

generatio querentium Do-

rïæQ?l

3* Dominus virtu-

minum.

j n

tum ipfe eff Rex gloriz.

gon o

ï*ülmus 23.

Antipb. Ffie accipiét

benedicionem à Domino;

mgnUS

Omini eft terra, &

& mifericordiam à Deo fa-

plenitudo ejus

.

.x3€

jj tU

lutari fuo : quia haec eft

at r

Orbis terrarum , & univer-

i, qui habitant in eo.

generatio quzrentium Do-

vtl

rninum.

4 Chb

u

uia ipfe füper maria

Y. Lex Dei ejus in cor«

fundavit eum : "* & füper

gt

de ipfius.

nus p?

flumina preparavit eum.

&. Et non füpplanta-

Quis afcendet in mon-

buntur greífüs ejus. , d

206

Officium $.

P. 1gnatii.

Pm Confeffore Pontifice.

mo enim proprié ad fe-

Ti pr

metipfum habere charita-

l ve

e&ternum.

Y.' Tu es$ Sacerdos inþ

tem dicitur : fed dilectio in

fiptu,

alterum tendit, ut charitas

k

3. Secundüm ordinem

Melchifedech.

efTe poffit.

ron

Re.

Itte e

ft, qui ähte

Vl

virtutes

Le&io fan&i Evangelii fe-

Deum magnas

*l

cundüm Lueam.

Operatus eft, & de omni

corde fuo laudavit Domi-

[ ap

*v

RA

1 fiy

Le&io VIL. Cap. 1.

num :

lpfe intercedat

i!ägr it

pro peccatis omnium po-

N illo tempore : Defi-

ulorum.

TV

navit. Dominus &

tiis

Y. Ecce homo fineque-

3 ve[

alios feptuaginta duos , &

mifit illos binos ante fa-

rela, verus Dei cultor,

JUty

ciem fuam ,in omnem ci-

abfünens fe ab omni ope-

B

re malo, & permanens in

vitatem & locum, quó

erat ipfe venturus. E re-

innocentia fua. — Ipfe in-

l

tercedat.

fiqua.

lt

pa

. Homilia fan&i Gregorii

Leaio VIIL,

Cce enim binos d

itf: D

. Pap«.

h r

- pradicandum difci-

* nol

THomil. 17. in Evang.

ulos Dominus - mittit :

L

Bs

alm

Ominus & Salvator

quatenus. hoc nobis taci-

9 qui

noíter, fratres cha-

tus innuat, quia, qui cha-

m

riffimi, aliquando nos fer-

ritatem erga alterum non

Vinye

monibus , aliquando veró

habet, pr&dicationis offi-

&

operibus admonet.

Ipfa

cium füfcipere nullatenus

[ [

etenim fada ejus precepta

debet.

Bené autem dici-

funt : quia dum aliquid ta-

f fj

tur , quia mifit eos ante

ï"»üdo 1

citus facit, quid agere de-

faciem fuaftn in omnem

beamus, innotefcit.

Ecce

civitatem , & locum, quà

F o

Id«

Qd

enim binos in predicatio-

erat ipfe venturus.

Va

hiem difcipulos mittit ; quia

dicatores enim fuos Do-

duo fünt pr&cepta chari-

od

minus fequitur : quia pr&-

IN

tatis, Dei videlicet amor,

dicatio praevenit, & tunc

Yer "

& proximi: & minüs,

ad mentis noílre habita-

fl

quàm inter duos, charitas

culum -Dominus, venit,

li

quando .verba, exhortatio-

haberi non ':potePc. Nc-

TH$S

er[

Officium S. P. Ignatii.

207

pi u

vre d

nis precurrunt, atque per

amoris fuüi prefentiam il-

hoc veritas in mente fu-

lufiret.

at dU

fcipitur.

'Te Deum laudamus.

t,it du

L. Sintlumbi veftri

p^g- 28«

-

pracinfü, & lucernz ar-

-

m

dentes in manibus vefiris:

:Ad, Laudes & reliqua

Ws Ti

Oras.

* Et vos fimiles homini-

)

& du

bus expe&antibus Domi-

Antiphonz. Cap. & n-g.

r De

de

/omumuni Confelforis

num füum , quando rever-

non Pontificis.

Je i

tatur à nuptiis.

r

Y. Vigilate ergo, quia

Pflmi üt in Officio de

3s. Sacramento.

nefcitis, quà horà Domi-

Oratio

omo lt

nus vefler venturus fit.

Deus, qui ad

De a

t vos.

fnajorem.

jb omni

Gloria Patri.

Et vos.

IN II. VESPERIS,

permznem

Le&io IX.

Eit Commemoratio S. Petyz

, d

"poffoli & S. Pauli tantum.

Inc namque eisdem

H

pradicatoribus Iíaias

Vl

dicit : Parate viam Domi-

DIE 1. AUGUSTI.

m binäi

ni, re&as facite femitas

Dei noftri-

Hinc filiis

Secunda infra O&avam

qnim

Píalmifta ait:

Sa Pb Jgnatüb

jns f

]ter facite

g 10

ei, qui afcendit fuper oc-

cafum.

Officium -de' S. Petro 4:-1

uiü; ( :

Super occafum

Vincula.

j ii

namque Dominus afcen-

Iep Laudibus Commem. S.

dit; quia, unde in paffi-

j t

Paul. Oflzve , t$ SS. MM.

m nulllïfe

one occubuit, inde majo-

Macbabasorum.

y i (

rem fuam eloriam refur-

gendo manifeflavit.

Su-

In 2. Vefperis Comum. S.

al 8^

Pauli , Otlarve , &5 S. Stepha-

j

per occafüm videlicet af-

z P. M.

(

cendit

?

quia mortem,

&

t

quam pertulit , refürgen-

DIE IIl. AUGUSTI..

fiif j

ub

o caleavit. Ei ergo, qui

lf

2fcendit füper. occafüm,

"Tertia infra Oaavam.

q

(enta ^

itr facimus, cüm nos

Officium de O&ava $,

ejus gloriam veftris men-

Jgnatii, Semiduplex. Om-

j "

tibus predicamus , ut eas

vj

nia, üt in Fefto , prater

T ao

& ipfe poft veniens, per

Lestiones, qua fünt

in

208

Officium S. P. Tguati.

obolos dejicienti in gazo-

b

In I. No&urno de Scri-

nelii

ptura occurrente, :

phylacio, non tantüm duo-

rum obolorum mercedem

Mpf

IN IL NOCTURNOQ. .

reddidit.

D

E. Honeltum fecit il-

bond

Sermo S. Joannis Chryfo-

jtomi.

lum Dominus, & cufto-

n gk

divit eum ab inimicis, &

tf g

De $. Philogonic.

à fedu&oribus tutavit il-

rimy;

Le&io IV.

]jum :

i* Et dedit.illi cla-

T. ]

ritatem sternam.

lam.

D hanc beatam re-

X. Juftum deduxit Do-

i E

A

quiem tranfüt bea-

rninus per vias redas, &

oftendit illi re

tus Ignatius : quenam igi-

gnum Dei-.

tur oratio par fit viri lau-

Et dedit.

N

dibus, quem Deus tam

1ig

felici forte dignatus elt?

Le&o V;

n

Non eft ulla : fed age,

Roinde, quamvis no-

1 um

dic mihi, num idcircó fi-

ftrxz - facultates , exi-

Ép

lebimus

Et cujus rei

guz fint , minimíque pre-

[j mi

gratia convenimus ? An

tü, attamen , qua pollu-

i pj

dicemus nos haud poffe

mus, oOfferimus.

Et li-

J d

magnitudinem geftorum

cét non refpondeant ma-

quity

oratione confequi ? Atqui

nitudini meritorum ani-

Rlaco

ob hoc ipfum. necefle eft

ma przclari , juflíque Ig-

Qám ol

n j

dicere, quandoquidem hac

natii , tamen hoc ipfum

eít pracipua laudum illius

celfitudinis

illlus maxi-

film

pars, quód fa&is verba

mum fuerit argumentum,

ORES, &

ufilla repellat,

&quiparari non poflint.

quód nec

AU D

INam quorum bene fa&ta

fed idem

L

4

ciat , quod fo-

jf

naturam etiam fuperant

lent divites: fiquidem illi,

mncdm

mortalem , perfpicuum eft,

cüm acceperint à tenut

^ fi

quód horum laudes exce-

bus exigua, quibus non

R a

dunt linguam humáanam.

egent, fua viciffim appo-

Ti

Haud tamen ob id afper-

nunt, remunerantes €05;

Qftty

nabitur officium noflrum,

qui, quod poterant, ob-

WW

quod pro viribus prafta-

tulerint. Itidem, & hic,

l

mus, fed füum imitabitur

cüm acceperit à nobis lau-

Ptef Q]u:

Dominum : fi quidem &

dem verbis peractam, qua

"l

ille vidue duos tantüm

nequaquam eget, redona-

k

Ctïïciuni $, P. Ignatii.

209

n ing

bit nobis per ipfa facta be-

omnia, qua locutus eft ei

Aantümi

nedidionem , qua femper

Deus, & dixit ad eum:

T mao

uti poffimus.

Ingredere in requiem me-

B. Amavit eum Domi-

am :

L

uia te vidi ju-

hum fez

nus, & ornavit eum, íto-

ftum coram me ex omni-

lam glorie induit eum:

s &

bus gentibus.

m

* Et ad portas paradifi

W. Ifte eft ; qui con-

p fu.

coronavit eum.

tempfit vitam mundi, &

- deit d

Y. Induit eum Dominus

pervenit ad czleftia re

gna.

Ti

loricam fidei, & ornavit

Quia te vidi.

Gloria Pa-

T

eum. Et ad portas.

tri.. Quia te vidi.

vits f5

Ledio Vl,

IN IIl. NOCTURNO.

Tegnun ]

INde igitur laudatio-

U

Leàio S. Evangelii fecun-

nem illius aufpica-

düm Lucam.

j Y

bimur? .An à Magiftra-

tu, quem Spiritus illi tra-

Ledio VIL C, 1e,

ml

xolté £

didit gratia ? INam mun-

N illo tempore : Defi-

dani magiflratus . nequa-

navit Dominus &

p

quam poffunt Chriftiano-

f

,qu

alios feptuaginta duos, &

us »

rum demonílrare virtutes;

mifit illos binos ante fa-

quin potiüs frequenter ha-

yondtd f

bentaccufationem malitiz:

ciem fuam in omnem ci-

gertont

vitatem , & locum , quó

quam ob caufam ?

uo-

erat i

; jl

niam & folicitudines ami-

pfe venturus, Et re-

g I d

J

liqua.

ifüs I

corum , & circumcurfati-

ones, & adulationes, ali-

De Homilia S. Gregorii

, a

áque permulta, his fadi-

T )

fj Y*

Paps.

ora »

magiflratus - folent

gcüt; qUU

conciliare, Caterum, ubi

Ex Hom. $7. in Evang.

«figit

Deus füo füffragio defi-

Radicatori tanta de-

gt i

gnárit aliquem , incorru-

bet in Deo elTe fidu-

H

g

ptum fuffr

ium, alienum

cia, ut prefentis vitz fum-

D

fit

ab omni

fpicione judi-

ptus, quamvis non pro-

unmnlb

cium, indubitata fuerit de-

videat , tamen fibi lios non

ia

le&i comprobatio, pro-

deeffe certiffimé fciat: ne

j

pter ejus, qui delegit, au-

dum mens ejus occüpatur

i noh!

thoritatem..

ad temporalia , minüs aliis

g

n

- 3« IHfte homo . perfecit

provideat &terna, qua , 1

P

quis

219

Officium S. P. Ignatii.

coleílis offerimus.

Unde

quis verba etiam per alle-

fiin

gorim velit intelligi, in

etiam Paulus hac ipfa pro

Qu5 q

facculo pecunia claufa eft:

minimo fufcipiens, dicit :

ln

pecunia veró claufa, eft

$i nos vobis fpiritualia fe-

20 pe

fapientia oculta. — Qui igi-

minavimus , magnum elt

fi veftra carnalia metamus

H

j

T pi

tur fapientie verbum ha-

n

bet , fed hoc erogare pro-

Et notandum ; quod fub-

lm

ximo negligit , quafi pe-

ditur : Dignus eft opera-

5 d

rius mercede fua; quia jam

cuniam in facculo ligatam

liore ]

tenet. Unde fcriptum eft:

de mercede funt operis

im |

Sapientia abfcondita , &

ipfa .alimenta fullentati-

Alitlor

thefaurus occultus, quxE

onis, ut hic merces de

Tüï, f&

utilitas in utrisque'

labore przdicationis in-

Bu

choetur, qua illic de vert-

E. Iíte eft, qui ante

virtutes

hi T

Deum. magnas

tatis vifione perficitur.

Huümm

operatus eft, & de omni

E. Sint lumbi veflri

corde fuo laudavit Domi-

DN

praecindi, & lucerng ar-

Tif

aum

** Ipfe intercedat

dentes in manibus veflris:

A

pro peccatis omnium po-

* Et vos fimiles homi-

& Y

pulorum.

nibus expectantibus Do-

W lr

. Ecce homo fine que-

minum fuum , quando re-

vertatur à nuptiis.

f d

rela, verus Dei cultor, ab-

T

Ítinens fe ab omni opere

Y. Vigilate ergo , quia

malo , & permanens in

nefitis, qua hora Domi-

lil

nus

vefler venturus fit.

Mjn $ 1

innocentia fua.

tercedat.

Ipfe in-

Hfy,

vO8.

Et vos. Gloria Patri. Et

Vi

Leàio VIII.

iNNona Le&io 4* 5. Ste-

"mmtm.

Cce autem , qui pe-

phano Papa $ M. faciends

Dip;

— ram, & facculum por-

ex duabus wmAm.

tare prolibuit, fumptus ,

Ínfra annum dicitur Le

& alimenta ex eadem pra-

Qüar:a

dicatione concedit : nam

&io, qu£ fequitur,

li

fübditur :

In eadem au-

d quid nos, quod ta-

[toj

tem domo rmaüete edens

SE

men fine dolore di»

"

tes, & bibentes, quz apud

ceré non poflumus , qui

ln

illos funt : ut àb eis ter-

nos, Ó Paflores agimus,

fena flipendia confequa-

Ts

qui & imercedem conie-

Aj

j

quimur, & tamen optera-

"n s

;

mur , quibus græmia vita

n

Officium S. P, Ignatii.

"AII

mu, Ui

rii nequaquam fumus ? Fru-

DIE IV. AUGUSTI.

lacyg

&us quippe fan&e Eccle-

Quinta infra O&avam.

pies, d

fie in flipendio quotidi:

f

Offitim de S. Déminiio

1

m

ano percipimus, fed ta-

Cozfe[[.

men pro &terüa Ecclefia

lp Laudibus Commhem. Q«

fia m

minimé im prádicationé

Gxva.

qui

Jaboramus.

us d

Penfentus ;

Veyfgere de S. Maria ad Ni-

cujus damnationis fit; fine

vwes , Commem;.S. Dominici,

fin; t

laboré hic percipere mer-

f5' Oäavæ.

- fint

cedem laboris.

Ecce ex

& flatt

oblatiorie . fideliumi . vivi-

DIE V. AUGUSTI.

j; minai

mius , fed nunquid pro arii-

Sexta intra Octavam.

fiznons d

miabus fideliuti labora-

TT d

Offcium de $. Maia ad

fus? Illa in ftipendium

Nzves.

eticit.

hoftrim fümimius; qua

In Laüdibus Commem. Q«

limbi Y€

pro rédimendis peccatis

m !

fuis fideles obtulerünt:i nec

&avs.

yipis Y6-

Vefper.e de T mmjïäu'r*. Do-

tamen coftra peccata ea-

mini. Commém. S. Marie ad

las I

dem vel orátiotis fhidio;

qunot 4

vel predicationis, üt di-

Nives, Otleve, 69 SS. MM.

gnum eft, infüdámus:

Xyfli , Feliciffemi , & zgapitz

n qqünæ j

mpdli.

'Te Déum laudamüs:

DIE VI. AUGUSTL

t p

Ip Lazzzt?bg'l.f Jfit. commemo-

Septima infra Octavam.

vatio S. Stephani Pape ($ M.

öfcium de Tidng&fgumti-'

ventitt "

Vefperé 4' Capitulo de In-

ónge Domzgz:

ya pin !

"Üeniione

In Laudibus Commem. O-

S. Stephami eum

€ommem. Otlave:

&ave, & SS. MM: Xyfti , 6

$0

Soc.

X

.DIE IIL, AUGUSTL.

Vefper.e de Tün.ffigur.' Do-

Quarta infraO&avam,

mini. Cómmein. diez Otlavse

5

;,.dicïn;'t

S. Ignati , €$ S. Donati E«

Offiium de LInveni. S, Ste-

pifc: & M.

luigun ,

bhani.

DIE VI. AUGUSTI

stl

l& Laüdibus Commem; Q:

o U

äd'vz!.*

fsf

ü

, Odiava S, P, N, Igna-

ye .

Vepere de $: Dominico

Cosféff. cum commem. In-

LOch'mm de die O&ava,

edem 'O

tuents SiStepbani , 9 O&avie:

Duplex.

me

j

Om:

92

212

Diïïcium S. P. Ignatit;

divit eum ab inimicis , &

fipin

Omnia utin Feito, pr&-

lo

ter Le&tiones , qua funt

à fedu&oribus tutavit il-

jum :

x* E dedit illi cla-

quiv

IN I. NOCTURNO.

ritatem aternam.

Ttm.

De Scriptura. occurren-

Y. Juftum deduxit Do-

At ov

te.

minus per vias re&as, &

VA

15 &

IN JL. NOCTURNO.

oftendit illi regnum Dei.

li o

E:t dedit.

De Sermone S. Bernardi

ET

Leàio V.

t

Abbatis.

T In»

Serm. 2. de S. V;&

AEc dies gloriofe

migrationis -ejus,

l5 lor

Letio IV.

dies lzetitie cordis ejus,

m'it eu

Audete in Domino ,

exultemus, & latemur in

dilediffimi, qui in-

ea. Introivit in potentias

Mi

ter continua fuze pietatis

Domini : gaudeamus, quia

beneficia

indulfit : homi-

nunc potentior ad falvan-

ü

dum. Elodie pofito cor-

i l

nem mundo, cujus multi

te-

[ühülhus

falvarentur exemplo.

pore, tantó alacrior, quan-

n Ü

mzjh

rum dico,

audete, quód

t expeditior penetravit in

fa&us de medio appropia-

fan&a : fimilis. faáàus in

ET

loria San&orum.

[01J

lg

vit Deo, ut multo plures

ejus interceffione fàlven-

die defpe&o mundo, &

Ts

tur: in terris vifus eft , ut

mundi Principe triumpha-

Téqu

Flpimyr

effet exemplo : in coelum

to , fupra mundum vi&or

levatus eít; ut fit patroci-

afcendit, accipiens de ma-

Wmdul

n10

Hic informat ad vi-

nu Domini coronam vi-

il

N

&oria.

i

u

tam, illic invitat ad glo-

Afcendit autem

Ortis

:

riam : fa&us eft mediator

cum immenfa fuppelle&ili

)j

meritorum, clarus trium-

E

t

ad regnum, qui fuit inci-

Bonus

qu&

tator ad opus.

phis, miraculis gloriofis:

mediator , qui fibi jam po-

fedet veteranus miles , de-

hi

ítulans nihil, totum in

bita jam fuavitate & fecu-

m

ÜIn

nos transferre defiderat,

ritate quietus : fecurus qui-

N

& fupplicantis affe&tum

dem fui, fed- noftri folici-

Bs

tus. O venerandam etiam

?[gg i

(

& fupplicationis fru&um:

pan'üng

uid enim quarat fibi,

ipfis Angelis fan&itatem;

qui nullius e et ?

quam pari ftudio, etfi di-

Wllrgg

v.. Honeftum fecit il-

fpari voluntate , & ma

LE

l-

ijum Dominus , & cuíto-

Officium S, P. Ignatii.

2ij

ninis

fugitant, & frequentant

ereptione gaudeamus , &

tutvi

boni : nec facilé dixerim,

tu de plena vi&oria plo-

ii

quid virum adílruat ían-

rieris.

&iorem , horum favor,

E. Ifte homo perfecit

äuxit )

aut pavor illorum.

omnia, que locutus eft

s d

&. Amavit eum Domi-

ei Deus, & dixit ad eum:

nus, & ornavit eum , fto-

Ingredere in requiem me-

vgnm j

lam glorie induit eum:

am: "* Quia te vidi ju-

* Et ad portas paradifi

ftum coram me ex omni-

j Y

coronavit eum.

bus gentibus.

YX. Induit eum Domi-

3 glü

u

Y. Ifte eft, qui contem-

£101

nus loricam fidei, & or-

pfit vitam mundi, & per-

navit eum.

Et ad.

venit ad coleília regna;

conds 1

o

Le&aio VI.

Quia te.

Gloria Patri.

uia te.

n pomü

Milés emerite, qui

umis, Q

O

Chrifliane militiz

IN HI. NOCTURNO.

1 ld flh'?.

duris laboribus Angelice

Le&io S. Evan

gelii fecun-

goüto [

felicitatis. requiem . com-

düm

ucam.

o

gt

mutifti : refpice ad imbel--

Leaio VII. Cap. to.

les, & imbecilles commi-

s fiæïf

litones tuos, qui inter ho.

illo tempore : Defi-

rum

mpmlO, i

ftiles gladios, & fpiritales

i

navit Dominus &

nequitias tuis laudibus oc-

alios feptuaginta duos , &

| gmllmP*

cupamur , quàm pium,

mifit illos binos ante fa-

pfur Vi

ciem füam in omnem ci-

j 6

quàm dulce, quam fuave,

ó Ignati, in hoc loco af-

vitatem , & locum, quó

wmmm

fli&ionis, &in hoc corpore

erat i

nl

D

pfe venturus. Et re-

J

mortis, te canere, te co-

liqua.

; i

lere, te precari.. Nomen

du T.

tuum , & memoriale tuum

Homilia Venerabilis Be-

fs jor

favus diftillans in labiis

d& Presbyteri.

iil

f

captivorum , mel, & lac

Ex comment, in Lucam.

mte &

füb lingua eorum , qui tui

fonst

memoria deledantur. Eja

SI

cut duodecim «Apbfïo-

jl fj

ergo fortis athleta , dulcis

los formam Ejpifco-

um

patrone, advocate fidelis:

porum exhibere fimul, &

od

u

exurge in adjutorium no-

pramonfirare, nemo eít,

Í

jio; "

bis; ut & nos de noflra

qui dubitet : fic & hos fe-

O 5

ptua-

Cyf

4

Officium S. P. Tgnatii.

t

uaginta duos , figuram

Ledio VHL

w

P

resbyterorum , id eit, fe-

Icut Solem hunc con-

W vt

cundi ordinis facerdotum

J flat triduanum fuz Iu-

Trns

geffiffe fciendum eft, tam-

Yos

cis ambitum mundo per

etfi primis Ecclefis tem-

feptuaginta duas horas af-

oribus , nt Apoftolica

I$

[

Scriptura tellis eft, utri-

fiare folitum : nam & Do-

L

minus ipfe fe diem, fuos

que Presbyter , utrique

veró Apoftolos horas ap-

yocabantur Ejpifcopi ; quo-

INonne

On

pellat, dicens

rum unum fapientie ma-

duodecim horz funt diei?

turitatem ,

alterum

in-

df

um

duftriam cure paftoralis

Si quis armbulaverit in die,

non offendit,

Et in Pfal-

T y

fignificat. Bene autem fe-

mis przcipitur

Bené

l

Armo

.

tuaginta dyo mittuntur:

nuntiate diem de die falu-

Vf

f

ive quia totidem mundi

tare ejus: hoc eft, lumen

t L

GentibusEvangelium pre-

de lumine, Deum verum

U el

dicandum erat ; ut quo-

de Deo vero.

* Sed &

ii

modo duodecim tribus If-

multis fan&te Scripture lo-

[

rael, ita & hi propter ex-

Vi

teras gentes deflinarentur

Cis per tres dies myfterium

"T'rinitatis oftenditur, pra-

imbnendas : feu quód ipfo

cipue quia Dominus ter-

FR

pradicantiium numere to-

tia die refurrexit à mor-

tus orbis per IE;vangelium

£uis.

Sed & in veteri te-

fummz, & individue Tri-

ftamento populus ad mon-

nitatis illuftrandus. intima-

batur.

tem Sinai perveniens, die

tertia legyem accepit, Idem

E. lfle eft, qui ante

Y

Deum maenàs

virtutes

fluvium Jordanem , quo

baptifmi gratia commen-

operatus eft, & de omni

data eft, tertia, quam adie-

corde füo laudavit Domi-

rat die, tranfivit.

num : * [pfe intércedat

p. Sint lumbi veftii

pro peccatis omnium po-

pulorum.

praecindi, & lucerne ar-

dentes in manibus veltris:

Mi

Y. Ecce homo fine que-

* Et vos fimiles homini-

rela, verus Dei cultor,

Y

abftinens fe ab omni ope-

bus expe&tantibus Domi-

W.

num fuum , quando rever-

t

re malo, & permanens iii

tatur à nuptiis.

innocentia fia.

Ipfe in-

Pt n

tercedat,

Y. Vigilate ergo , quia

* D

i1eici-

Officium S. P. Ignatii infra Annum.,

$1$

VU

nefcitis, qua hora Domi-

tur, negantibus illis, fe

| hunc s

nus veflter venturus fit.

tam nefarium. fcelus com-

miffuros, Hilarinus in ocu-

um zi

'vos

Et sfos. Gloria Patri. Et

umb f

lis Quadratiani tam diu

as s?

fuflibus cafus eft, dum ef-

p &

De S. Donato Epifcopo

flaret animam : Donatus

(iem, i

& Martyre.

vehementer & ipfe cruci-

Letue IX,

atus, gladio percuffus eft.

0s ha?

Quorum corpora à Chri-

n

Onatus, parentibus

o t

propter ]Efu Chri-

füanis prope eam. Urbem

at

1l fidem interfedis , Ar-

honorificé fepulta fünt.

Fal

retium in Étruriam, cum

Infra annum Lethio 8va

Hilaino Monacho, ex

dividitur im duas ad werba:

u i

uga fe contulit :

cujus

Sed &5

y d d

In

Laudibus commemor.

] .eüi jiid

etam — Urbis Epifcopus

Ubi cum à

S. Denati. E. 66 M.

Z'CIL

creatus. eft :

)eurg

3

Quadratiano Prafeco in

In Vefperis Commeng., SS;

uliani perfecutione , uter-

MM.

Oyriaci , Lergi , Ef'Sm;f-

äcx'xpmj j

que idola venerari jubere-

mga'i-.

g m

[bnd'lml f

o*

M-OrdodiedpcDodosdos u r o uieiesbog

yul if

í in vt

IURFFICIUM

ygadt

m

wjePlt. U

inif

S&P-N. IGNATII

Jit qn

INFRA ANNUM

n'g,quam"

]u

SEMIDUPLEX.

u *

j

Mnia dïcuhtur, ficut

annum Preces, & Suffrae

h"

in die Fefti, prater

gia San&orum. pag.6.

)

Lediones, quz hic haben-

gHis

MENSE JANUARIO

um

tur ex O&avario R omano,

ET FEBRUAR.

II5

per binos Menfes difpofi-

tz, Dicuntur etiam infra

Omnia ficut in die F'e«

e t

9

O4

e16

Officium S. P. Jgnatii infra Annum,

fü, preter Le&iones T.

fedu&oribus tutavit illum:

k

INo8urni, que dicuntur

* Et dedit illi claritatem

&ternam.

4

tf

de Scriptura occurrente,

l

4l ;

MENSE MARTIO

Y. Juftum deduxit Do-

SBrad

Ti

ET APRILI.

minus per vias redas, &

N

oftendit illi regnum Dei.

[

In T. No&urno Leaio-

Et dedit.

t lr

Le&o V.

nes de Scriptura occurren-

intq

te.

Uód fi hic, ubi mor-

IN IL. NOCTURNO.,

bi, ubi infe&ationes,

Sermo S. Toannis Chry-

ubi praemature mortes , ubi

Qu

oftomi.

calumnig , ubi invidiz,

Andi

In Orat. de S. Philog. Tom. 3.

ubi perturbationes, ubi

tamqu

Le&io IV.

ire , ubi cupiditates, ubi

t f

