
&. breve.

ydia t v

confpe&du tuo : ** fecun-

Educas pa-

nem de terra, ^* Alleluja,

| velut

düm eloquium tuum eri-

Alletuja.

Educas panem.

pe me.

X. Et vinum letificet

: Inat

jiica j

Erudabunt labia mea

cor hominis.

Alleluja,

Alleluja.

Gloria Patri.

hymnum, * cüm docue-

Educas.

ris me juflificationes tuas.

. Pofuüit fines tuos

?eïfmm

Pronuntiabit lin guamea

Ls

eloquium tuum :

* quia

pacem, Aileluja.

,mulelf "

E&. Et adipe frumenti

omnia mandata tua -&equi-

fatiat te, Alleluja.

tas.

jp fupe!

AratiO.

Fiat manus tua, ut fal-

froit: qu'

vet me: ** quoniam man-

Eus, qui nobis &c.

muta

odio J

data tua elegi.

In

fecundis

u fol.

Q-'e"p eris

du

Concupivi falutáre tuum

omnia dicuntur ficut in

flex

Domine : "* &lex tua me-

primis,

d

lgudï

ditatio mea ell.

ag. r.

fipet u

Y. Panem de cclo prze

Vivet anima mea, &

fütifti eis, Alleluja.

laudabit, te: :* & judicia

E. Omne deleQamen-

dl

lgflm

tua adjuvabunt me.

ERY

tum in fe

3

habentem Alle-

Erravi, ficut ovis, qliæ

luja.

k

ium.

pertit :

,

B

EY

mÓ flkl

t

u

** quare feivum

Macnificat, Anti-

tuum, quia mandata tua

phona,

non fum oblitus.

n

O facrum convivium,

n

Antüph. Vincenti dabo

Dd

& l

in quo Chriftus fümitur :

Itl

manna abfconditum , &

recolitur memoria pafiio-

homen novum , Alleluja.

nis ejus : mens impleture

j

gra-

$9

De SS. Sacramento.

praecepi, ut offerrentur in

hn t

ratia : & future gloriæ

i. Y

3

nobis pignus datur, Alle-

templo: & magis hono-

lyja.

ráfti filios tuos, quàm me,

alznm

"Oratio. D eus, qui no-

ut comederetis primitias

hb at

omnis facrificii lírael po-

Ut

bis.

puli mei:

At qni

.AD COMPLETO-

B. Immolabit hedum

Wrm d

RIUM.

multitudo filiorum l1frael

lut, cir

b

E

j

lt vel

Omnia dicuntur, üt fü«

ad vefperam Pafche

Et edent carnes, & azy-

|

4

Prà» pag. 8.

mos panes.

&('a

y. Pafcha noftrum im-

*T

FERIA SEXTA.

molatus elt Chriftus : ita»

dit vj

Infra O&avam Corporis

que epulemur in azymis

fcepdu[n

Chriftü,

finceritatis , & — veritatis.

LN

Et edent carnes.

Yil n

IN I NOCTURNO.

Le&io IÉ.

Mr m

It de (

De libro primo Kegum.

Le&io l. Cap. 3. £.

E

Roptereà ait Domi-

nus Deus Ifraél : Lo-

Enit autem vir Dei

quens locutus fum, ut do-

Q

ad Heli, & ait ad

mus tua, & domus patris

f

eum : Hac dicit Domi-

tui minifiraret in confpe-

Tume

nus: Numquid non aper-

&u meo ufque in fempi-

Cplni

té revelatus fuüum domui

ternum. Nunc autem di-

cit Dominus : Abfit hoc

ln n

patris tui , cüm effent in

fi m&bg

AEgypto in domo Phara-

à me ; fed quicumque glo-

delem

onis ? Et elegi eum ex

rificaverit me, glorificabo

omnibus Tribubus lírael

eum : qui autem contem-

"m, &a

( &

mihi in facerdotem , ut af-

nunt me, erunt ignobiles.

Tüm Hdl

cenderet ad altare meum,

Ecce dies veniunt : & pr&-

Ü (ürg

& adoleret mihi incenfum,

cidam brachium tuum, &

brachium — domus patris

Qs i

& portaret ephod coram

it fenex in

Aitem

me : & dedi domui patris

tui, ut non fi

N

tui omnia de facrificiis fi-

domo tua.

Et videbis

Venm

liorum Ifragl.

Quare cal-

zmulum tuum in templo;

Ul

ce abjeciflis vidimam me-

in univerfis profperis If-

teum &

am, & munera mea, que

raél: & non erit fenex n

Cïïqug

Q^

Infra Octavtm.

$1

yferrenturi

domo tua omnibus

die-

bus.

Verumtamen non

fecro, ad unam partem fa-

mags lo

cerdotalem , ut comedam

, Qu

auferam penitus virum ex

buccellam panis.

is prmi

te ab altari meo :.fed ut

B. Refpexit Elias ad

a Id

deficiant oculi tui, & tabe-

caput fuum fübcinericium

fcat anima tua, & pars

magna domüs tuz morie-

panem : qui fürgens co-

Jobit leit

medit, & bibit :

CA* Et

iliorum Lt

tur, cüm ad virilem zta-

ambulavit in fortitudine

, Dd

tem venerit.

cibi illius ufque ad mon-

yne, d

W. Comedetis carnes,

tem Dei.

& faturabimini panibus:

Si quis manducave-

3* Ifte eft panis, quem de-

rit ex hoc

i goftnm t

ane, vivet in

Chrifhls d

dit vobis Dominus ad ve«

aternum. t ambulavit.

y in u

cendum.

Et ambu-

Gloria Patri.

& veii

Y. Non Moyfes dedit

lavit.

[

vobis panem de cclo, fed

Pater meus dat vobis

a-

IN Il, NOCTURNO,

lu

]

[

nem de cclo verum. líle

De Sermone S. Tho-

€it.

j dt r

ma Aquinatis.

y iab

ecio 1II.

In eodem Opufe, ;7.

y fum, U

c autem erit tibi

domus p

fignum, quod ven-

Lectio IV,.

turum elt duobus filiis tu

e n u

is,

Onvenit itaque de-

ue n

Ophni, & Phinees : In die

C

votioni fidelium fo-

uno morientur ambo. Et

lemniter recolere infílitu-

unc autem

; AU

fufcitabo mihi facerdotem

tionem tam falutiferi, tám-

mcumque

fidelem, qui juxta cor me-

que mirabilis Sacramenti:

um, & animam meam fa-

ut ineffabilem modum di-

fe, $

10[ v

jrem

ont

ciet: & edificabo ei do-

vinz prafentie in Sacra-

bil

mum fidelem, & ambula-

mento vifibili veneremur:

ut 1g110

t &

bit coram Chrifto meo

&laudetur Dei potentia,

cunctis diebus,

Futurum

quae in.Sacramento eo-

o &V

"

€

donmus j

autem , ut quicumque

dem tot mirabilia opera-

fit f

W

remanferit in domo tua,

tur: nec non & de tam

RUL

J/

Veniat, ut oretur pro te,

falubri, támque fuavi be-

& offerat nummum arcen-

neficio exolvantur Deo

j i

fe

teum, & tortam panis, di-

atiarum debitz a&iones.

m

cítque : Dimitte me, ob-

erüm etfi in die Coenz,

!

a fad

2

s

quan-

32

De SS. Sacramento.

illo

yenda

quando Sacramentum pra-

ejus

inftitutionem

didum nofcitur

inftitu-

tempore fpecialiter reco-

lolic

Quten

tum, inter Miffarum fo-

lamus, quo Spiritus fan-

lemnia de inflitutione ip-

&us

corda difeipulorum

d ünt

qdiis

fius fpecialis mentio ha-

edocuit ad plené cogno-

beatur: totum tamen re-

Ícenda hujus myfítleria Sa-

Ventrr

cramenti.

iNNam & in eo-

k]

fiduum ejufdem diei offi-

cium ad Chrifti paffionem

dem .tempore ccepit hoc

iæ?

Sacramentum .à fidelibus

PAU

pertinet, circa cujus ve-

[

nerationem XExcclefia illo

frequentari.

ety

tempore occupatur.

B- Accepit [Efüus cali-

du

C5

. Coenantibus illis ac-

cem, poftquam ceenavit,

dicens: Hic calix novum

Tj

cepit JEfüs panem, & be-

teftamentum ell in meo

h

y,

nedixit, ac fregit, dedit-

fanguine :

* Hoc facite

75

que difcipulis fuis, & ait:

in meam commemorati^

T

* Accipite, & comedite:

&hy

onem.

hoc eft corpus meum.

Y.. Memoria memor

V, E

y. Dixerunt viri taber-

ero, & tabefcet in me ani«

T Pam

naculi mei :. Quis det de

ma mea.«

Hoc.

Nm

carnibus ejus , ut fature-

Le&io VL

mur? Accipite.

letin

T autem predida

LeQio V.

U

'quinta Fena, &

'T autem inteoro ce-

er Octavas

fequentes ,

lebritatis officio in-

U

ejus falutaris inftitutionis

fütutionem tanti Sacra-

honorificentiüs agatur me-

moria, & folemnitas de

i

menti recoleret plebs fi-

delium : Romanus Pon-

hoc celebrior habeatur:

r

[

tifex Urbanus Quzrtus,

loco diflributionum ma-

Og .

Qs

hujus Sacramenti devoti-

teriaium, quae in Ecce-

one affe&us , pié flatuit,

fiis Cathedralibus largiun-

Vgl ]

tur exiftentibus Horis Ca-

prafate infhtutionis me-

l Ho

moriam primà quintà Fe-

nonicis no&urnis ,

ari-

rià poft O&tavas Penteco-

1l

térque diurnis, prefatus

ftes à cun&tis fidelibus ce-

Romanus Pontifex eis;

T

('tl

lebrari: ut qui per totum

qui hujusmodi Horis in hac

anni circulum hoc Sacra-

folemnitate perfonaliter in

l

mento utimur ad falutem,

Ecclefüs interfuerint, füe

W

pen-

'nfra Ocavam.

$3

onem ii

pendia .fpiritualia, Apo-

monem priftinum confe-

jaliter re

ftolicà lareíóne conceffit;

quuntur, audivimus. Hinc

quatenus per haec fideles

j

fermo. debetur auribus, &

difcipuug

ad tanti F'elli celébritatem

mentibus vefiris, & ho-

avidiüós & copiofiüs con-

dierna die non importu-

J

venirent.

mï&e.

nus ef. Eft enim de cor-

B« Ego fum panis vi-

pore Domini, quod dice-

m &ne

bat fe dare ad manducan-

e at

t& : patres veftri mandu-

1 i Hdehb

caverunt manna in defer-

dum propter eternam vi-

to,; & mortui funt: "* Hic

tam.

Expofuüit autem

eft panis de cclo defcen-

modum attributionis hu-

: []isc

L

dens , ut fi quis ex ipfo

jus, & doni füi, quomo-

m ag

calic o

manducet, non moriatur.

do daret- carnem fuam

F. Ego füm panis vi-

manducare, dicens: Qui

dinm

vus, qui de cclo defcen-

Hocfit

manducat Carnem meam,

di: fi quis manducaverit

& bibit Sanguinem meum,

)mmemoïïï

€x hoc pane , vivet in eeter-

in me manet, & ego in il-

num. lliceft panis. Glo-

lo. Signum quia mandu-

)da mefä

ria Patri. Llic eft panis.

cavit, & bibit, hoc eft :

ein m

IN.HI. NOCTURNO.

Si manet, & manetur: fi

Q

habitat, & inhabitatur : fi

L5

Le&io S. Evangelii fecun-

haret, ut non deferatur.

düm Toannem.

&. Qui manducat me-

am Pfä&

fen, '

Cap. 6. £.

am Carnem, & bibit me-

; fegie

um Sanguimem, * In me

Le&io VII

manct, & ego in eo.

st

Y. Non eft alia natio

isigt

N illo tempore : Dixit

tam grandis, qua habeat

peatté

|

JEtus

turbis

udz.

y fobe!

deos appropinquantes fibi,

.

orum : Caro mea véré eft

ficut Deus nofter adeft no-

t

jonum f

.

cibus ; & íin

u

is meus

g m

EC;

bis, In me manet.

(

veré eít potus,

t reliqua.

Lectio VIIFE.

-

tbus 10

s of

De Homilia S, Auou-

. . Oc ergo nos docuit,

ts r

ftini Epifcopi.

r

& admonuit my-

19, P;

ontit

TTra&. 27 in Toan.

fücis verbis , ut fimus 1n

J

ejus corpore fub ipfo ca-

HorsP

Erba Domini ex E-

pite in membris ejus;

erfo"

vangelio, quz fer-

edentes carnem ejus, nom

rfuc

|Ds

relin-

Ü

y4

De SS, Sacramento

Se-

t

relinquentes unitatem ejus.

nibus intelligeretur.

Sed qui aderant, plures

cretum Dei intentos debet

at

uie

non intelligendo fcandah-

facere, non adverfos : ifti

zati funt : non enim cogi-

autem citó defecerunt, ta-

at

tabant, hac audiendo, ni-

lia loquente Domino. JE-

Qs

fü Chrifto.

INon credi-

fi carnem, quod ipfi erant.

ego.

Apoftolus autem dicit, &

derunt aliquid magnum

( dy

verum dicit : Sapere fe-

mors

dicentem , & verbis illis

df

cundüm carnem,

aliquam gratiam cooperi-

Xk

elt.

Carnem fíuam dat

entem, fed prout volue-

tere,ï

nobis Dominus manduca-

&d

H

runt, ita [intellexeruut, &

re

*

& fapere fecundüm

more hominum : quia po-

Dor

carnem, mors eft. . Cüm

$um

terat JE:fus, aut hoc difpo-

de carne fua dicat, quia

nebat JEfus, carnem , quà

que

ibi ell vita zterna

ergo

indutum erat Verbum, ve-

&di

nec carnem debemus fa-

vocif

luti concifam, diftribuere

ere fecundüm carnem,

credentibus in fe.

Durus

dit: ]

[

cut in his verbis : Multi

eft, inquiunt, hic fermo:

Ti re

itaque audientes , non ex

quis poteft eum audire:

ürr)

inimicis, fed ex difcipulis

'U'e Deum laudamus.

fid

ejus, dixerunt : Durus eft

Tevel

hic fermo : & quis poteft

Infra S&ä&ä T(grporiä

m

eum audire? .

Y

Chrifli.

E. Mifit me vivens Pa-

tulti

IN I. NOCTURNO.

al (

ter,& ego vivo propter Pa-

trem : ** Et qui manducat

dent.

me, vivet propter me.

DP qu

p

t

Y. Cibavit illum Domi-

Uer autem Samuel mi-

nus pane vite, & intelle-

niftrabat Domino co:

molä

l

&üs.

Et qui manducat.

flie gy

ram Heli, & fermo Do-

Gloria Patri. Et qui.

lcere

mini erat pretiofüs in die-

^ &don

Le&io IX,

bus ilis, non erat vifio

ranifefta. Fa&um elt er-

difcipuli durum ha-

l

SI

o in die quadam , Heli

buerunt iltum fermo-

jacebat in loco fuo, &

nem, quid inimici? Et ta-

[

oculi ejus calipaverant,

,

&

men fic oportebat, ut di.

nec

[o)

terat videre: lucer-

Ü

te

ceretur, quod non ab om-

na

b

ei antequam extin-

Cüflfllïg(

gue-

Ynfra O&avam-

35

a, 3

ueretur, Samuel dormie- & zit : Ecce ego : quia

tentos

[

at in templo Domini,

vocálíti me.

Intellexit er-

dyerfos:

ubi erat arca D'ei, & vo-

go FHeli, quia Dominus

Samuel.

fecenunt

cavit D'ominus

vocaret puerum : & ait ad

Dorino f

Qui refpondens ait : Ecce

Samuelem: Vade, & dor-

h

Non ct

eoo. Et cucurrit ad Heli,

mi: & fi deinceps voca-

ib omqu

& dixit :

Kcce ego : vo-

verit te, dices

Loquere

cáfti enim me.

Qui di-

Domine , quia audit fer-

x vebis

vus tuus.

Abiit ergo Sa-

jar COj

xit: INon vocavi: rever-

tere, & dormi.

Et abiit,

muel, & dormivit in loco

rout voh;

& dormivit.

Et adjecit

J lexentt l

fuo. Et venit Dominus,

Dominus rurfum vocaré

& ftetit : & vocavit, ficut

um: qmlP

Samuelem. |Confuroéns-

vocaverat Ííecundo , Sa-

t hoc dij

um t

que Samuel, abiit ad Heli

muel, Samuel. Et aitSa-

Verbum *

& dixit: Ecceego: quia

muel: Loquere Domine,

vocóft me.

quia audit fervus tuus. Et

i diftribue

Qui refpon-

f Dv

dit: NNon vocavi te, fili

dixit Dominus ad Samu-

mi: revertere, & dormi.

elem : Ecce ego facio ver-

hic f

Poró Samuel necdum

m qudm

bum in Ifraél : quod qui-

fcebat Dominum, neque

cumque audierit, tinnient

loudams

revelatus fuerat ei fermo

ambz aures ejus.

In die

Domini.

ila fufcitabo - adverfüm

;A T&;f

$. Immolabit hedum

Heli omnia, quae locutus

il

multitudo filiorum Ifrael

füm füper domum ejus:

TURM

ad vefperam Pafche: * Et

incipiam, & complebo.

edent carnes , & azymos

Comedetis carnes ,

anes.

& faturabimini panibus :

X

Y. Pafcha noflrum.im-

** [fte eft panis, quem de-

dit vobis Dominus ad ve-

1 Samud n

molatus eft Chriftus, ita-

Domint

que epulemur in azymis

fcendum.

finceritatis, & — veritatis.

Y. Non Moyfes dedit

: fermo ^

Et edent.

ifüs 14

vobis panem de cceelo, fed

Pater meus 'dat vobis pa-

ff e[at v

Lecdio II

nem de celo verum.

1fte

iqurm. [(

qdamy

eft panis.

adjecit Dominus,

Le&io : IIT.

QÜ QUP

& vocavit adhuc

ag

qu

Samuelem tertió.

Qui

rmivit autem Sa-

det

confurgens abiit ad Heli,

D^

Tmm

uel ufque mané,

11.12

r [

D 4

ape-

$6

De SS. Sacramento.

aperuítque : oftia domiüs

€ternum.

Et ambulavit

"sl

Domini.

Et Samuel ti-

in fortitudine.

Gioria

ep]

mebat indicare , vifionem

Patri.

Et ambulavit in

Teji

fortitudine,

Heli, Vocavit ergo He-

x

(ie diï

li Samuelem, & dixit; Sa-

muel fili mi ! Qui refpo-

IN II. NOCTURNO.

lx

dens, ait:

Prafló fum.

Et

eum :

interrogavit

Sermo $S. Joannis

il

Quis eft fermo, quem lo-

Quj

cutus eft Dominus ad te?

Chryfoftomi.

m

oro te, ne celaveris me.

Homil. 6r.' ad popu-

I

1 Àntiochenum.

LHc faciat tibi Deus, &

lu:

hac addat, fi abfconderis

à me fermonem ex omni-

Le&io; IV.

]

bus verbis, que di&a funt

Xceffarium eft, dile-

iil

tibi.

Indicavit itaque ei

&iffimi, mylterio-

fiüi d

Samuel univerfos fermo-

rüi difcere miraculum,

Qnt

nes, & non abfcondit ab

quodnam fit, & quare fit

Yülrey

€o.

Et ile refpondit:

datum, & quz ejus rei uti-

um

Dominus eft ;

fin|

quod bo-

litas, .Unum corpus effi-

num eft in oculis fuis,

cimur : membra , inquit;

h fæpe

faciat.

Crevit autem Sa-

ex carne ejus, & ex offi-

üGS*, [

muel, & Dominus erat

bus ejus : fequamur autem

10n j

cum eo, & non cecidit ex

initiati, quae dicuntur. Ut

a,

omnibus verbis ejus

in

itaque non tantüm per

4ppon

charitatem hoc fiamus,

terram. Et cognovit uni-

Yerofy

verfus Mrael à Dan ufque

verüm etiam ipfa re, in

f

Berfabée, quód fidelis Sa-

illam mifceamur carnem:

Yübis

muel Propheta effet Do-

hoc namque per efcam ef-

Ql y

mini.

ficitur , quam largitus eft

tuli

B. Refpexit Elias ad

nobis, volens

oftendere

itoto, j

eaput füum fübcinericium

defiderium , quod erga nos

lr ydl

panem

qui furgens .co-

habet.

Proptereà. femet-

Ptel' Yos

rnedit, & bibit

*-Et

ipfum nobis immifeuit, &

ambulavit in fortitudine

D

Corpus füum in nos con-

Win

cibi ilíjus: ufque ad, mon-

temperavit, ut unum quid

tem Dei.

fimus tanquam corpus ca-

"

d

Y. Si quis manducave-

piti coaptatum : ardenter

A

ritexhoc pane, vivet in

enim amantium hoc eft.

CEm) |

R. Cc-

, Inf?a Q&avam

$

ambuli

C& Cenantibus illis ac-

dicens: Hic calix novum

]

Glni

teflamentum eíl i meo

cepit JEfus panem, & be-

nbularità

nedixit, ac fregit, dedit-

fanguine : * Hoc facite

in meam commem orati-

que difcipulis fuis, & ait:

"* AÁccipite, & comedite:

onem.

UM

hoc eft Corpus meum.

WXC. Mlemoria rmemor

9..Dixerunt viri taber-

ero, & tabefcet in me ani-

, ]oarmis

naculi mei :

Quis det de

ma mea.

IHoc facite.

floni.

carnibus ejus, ut fature-

Lectio VI.

mur ? Accipite.

/ed o

t

tendamus itaque no-

Le&io V.

]

gchenum.

bis ipfis, dile&iffimi,

talibus fruentes bonis : &

A

'Anquam leones igi-

; IV.

tur ignem fpirantes

cüm aliquid turpe dicere

Uf di ! di]ï

ab illa menfa recedamus,

voluerimus , vel nos ab

fa&i diabolo terribiles, &

ira corripi viderimus, vel

^ myltnt

ninclt

caput noftrum mente re-

alio quopiam hujusmodi

volventes, & charitatem ,

vitio, confideremus , qui-

& que

g ts u

quam erga nos oftendit.

bus facti fumus digni : ta-

iNam parentes quidem ali-

lísque cogitatio nobis ir-

y oorpis t

is fepé filios tradunt alen-

rationabilium motuum fit

bra j ill«",;u:

dos: ego autem, inquit,

correctio.

Quotquot igi-

, &t

non ita, fed carnibus meis

tur hujus participes cor-

yamur *

quot-

dicuntut

alo, & me ipfum vobis

poris efficimur ,

appono, vos omnes

'e-

quot fanguinem degufta-

gnüm f

hOC hamv

nerofos effe volens, &

mus ; cogitemus, quod il-

fpem bonam de futuris

lum fuürfum fedentem, qui

n

3 que

vobis praebens

quippe

ab Angelis adoratur in-

qui vobis hic meipium

corruptibili vicinius virtu-

e efüm j

/|

45

tradidi, multó magis id in

ti, hunc deguftamus. Hei

j läl'git

li

futuro faciam. Votui fra-

mihi, quot ad falutem no-

o

:

!

j

ter vefter fieri, carni pro-

bis

Yi

a

INos

corpus

Od en

fuum efífecit, nobis fuum

ferel

pter vos, & fanguini com-

fa.

municavi : vobis viciffim

communicavit corpus: &

mini

horum nos nihil à malis

j 0067

ipfim carmnem & fangui-

(i

nem, per que& cognatus

avertit.

j unm

vefter fa&us fum , trado.

&R. Ego fum panis vi-

andu-

" cOl*ph&

* Be Accepit JEfus cali-

te: patres vefiri m

110

cem , pofiquam cemnavit

caverunt manna in

defgr-

j

$

t05

,U

De SS

Sacramento.

$8

*

nobis.

Manemus autem

to, & mortui funt :

Spiri

Hic eft panis de colo de-

inillo, cüm fumus mem:

Tam t

bra ejus

fnanet autem

ton v

fcendens, ut fi quis ex ipfo

manducet, non moriatur.

ipfe in nobis, cüm fumus

W.

y. Ego fum panis vi-

templum ejus.

Ut autem

l: w

fimus membra ejus, uni-

Yon y

vus, qui de ccelo defcen-

di: fi quis manducaverit

tas nos compaginat: ut

W q

ex hoc pane, vivet in

compaginet unitas, qug

hi X

aternum. — Hic eft panis.

facit, nifi charitas ? Et

Gloria Patri.

Hic eft pa-

charitas Dei unde ? Apo-

[

nis.

ftolum interroga.. Charr

Pattg

IN Ilil. NOCTURNQO.

tas, inquit, Dei diffufa eft

T.

duc'

in cordibus nollris per

Spiritum fan&um, qui da-

h

Lectio S. Evangelii te-

tus eft nobis.

minus

cundàüm Joannem.

B. Qui manducat me-

Mil

Cap. 6. £,

am carnem, & bibit me-

W (

T

um fanguinem. * [In me

Le&io VII.

manet, & ego in eo.

Y. Non eft alia natio

N illo tempore : Dixit

turbis

tam grandis , qua habeat

; JEus

Juda-

deos appropinquantes ii-

orum : Caro mea veré eft

bi, ficut Deus nofter ad-

H

€ibus ;

& fanguis meus

eft nobis.

In me manet.

&tn

veré eft pqtus. Et reli-

Tem,

qua.

^ Le&io VIII.

het fon

m

De Homilia S. Augu-

Rgo fpiritus eft, qui

E

vivificat :

fpiritus

IT

ftini Epifcopi.

enim facit viva membra:

*ümc

(Traf 37. in poan.

nec viva membra fpiritus

ln g

ante medium.

facit , nifi que in corpore;

W ye

quod vegetat ipfe fpiritus

N

Tximus , fratres, hoc

jnvenerit.

Nam fpiritus,

FORoh

Dominum com-

qui eft in.te , ó, homo;

mendáffe in manducatio-

ut homo

M Imn

quo conílas ,

W

fie carnis fue, & potatio-

fis ,

numquid vivificat

ne fanguinis fui, ut in il-

membrum, quod fepara-

lo

i

tum invenerit à carne tua'

1o maneamus, & ipfe in

um

Spi-

Infva O&am m.

$9

mus aut

Spirifum tuum dico ani-

fum vobis, fpiritus & vi-

TfQus m

mam tuam.

Anima tua

ta funt.

Quid eft, fpiri-

net auit

non vivificat, nifi mem-

tus & vita funt ? Spiritu-

cim f

bra, que funt in carne

aliter intelligenda funt.

Ut at

tua: unum fi tollas, jam

Intellexifti

fpiritualiter?

non vivificatur ex anima

| ejus,

Spiritus & vita funt. In-

tua, quia unitati corporis

tellexifti carnaliter ? Etiam

yipin:!

tui non copulatur.

anits, d

fic illa fpiritus, & vita

harits « )

&. Mifit me vivens Pa-

fünt, fed tibi non funt.

ter, & ego vivo propter

''e Deum laudamus.

u ! Aj

Patrem :

r001, n

** Et qui man-

Ad Vefper. Antiphona.

a ühit

;lï:l;*me , Vivet propter

Sacerdos

in sternum.

golts f

Qui qi

X. Cibavit illum Do-

Cum reliquis. Antiphon.

minus pane vitz, & intel-

& Pfalmis üàt füprà pag-1.

yndict m

me.

le&üs. Et qui manducat

Gloria Patri.

Et

Capituluim 1. Joan. 3.

( Db m

nf

qui manducat me.

m *

Hariffimi , Nolite mi-

;o in

rari, Ífi odit vos

Wtl

TYceGio IX.

mundus.

j

at n

Nos fcimus,

uæ hlbv

quoniam translati fümus

i

—] ZEc dicuntur 3 UE

de morte ad vitam , quo-

nnqüim

us 00 d

amemus unitatem,

niam diligimus fratres,

& timeamus

feparatio-

me D

nem.

Nihil enim fic de-

Hymnus.

Pange lin-

bet formidare Chriltianus,

gua gloriofi. fa. 4.

j VHL

quàm fe

parari à corpore

. y. Cibavit illos ex adi-

Chüft. Si enim fepara-

pe frumenti, Alleluja.

j d

at

r

tur à corpore Chrifli, non

E. Et de petra, melle

€

membrum ejus : fi

faturavit eos, Alleluja.

membr

b

meul

non eft membrum ejus,

Ad Magnificat, Antipli,

non vegetatur fpiritu ejus.

Puer Samuel miniftrabat

jl COIPO

uisquis autem , inquit

i f p

ante Deum coram Heli,

d

m fpm

j

Apoftolus, fpiritum Chri-

& fermo Domini erat pre-

hr

i non habet, hic non eft

tiofus cum eo.

ej us.

) thonï

Spiritus ergo eft,

Oratio.

"

j

qui vivificat, caro autem

non

prodeft quidpiam,

An&i nominis tui , Do-

u()d ['CPW«

V.

jcin*

erba, que ego locutüs

mine, timorem pari-

i

ter,.

60

De SS. Sacramento.

^

ter, & amorem fac nos

runt Philithiim in pu-

[

babere perpetuum : quia

nam : & egreffus Ifrael

fj

nunquam tua gubernati-

obviam

Philifthiim

in

15])

one deflituis, quos in fo-

prelium , & caílrameta-

T

liditate tuz dile&ionis in-

tus éll juxta lapidem ad-

d

ilituis.

Per Dominum.

jutori. Porró Pnilifthiim

al

Deinde Bt comimemo-

venerunt in Aphec, & in-

ns ff

ítruxerunt

aciem contra

vatio de O&ava.

Antiph.

Tfral.

Inito autem cer-

& n

Aude

O ficrum convivium, in

tamine, terga vertit Ifrael

m

quo Chritus fumitur : 're-

Philifthzis

& cafa funt

m

que

colitur memoria paflionis

in illo certamine

YOX

ejus

mens impletur gra-

per agros , quafi quatuor

[els

millia virorum.

U. re.

tia, & future glorie& no-

C(Jgn(

bis pignus datur, Alle-

verfus eft populus ad ca-

ÉU

luja.

flra : dixerántque majores

X. Panem de ecelo pra-

natu de Iíraél : Quare

& f

fütiíli eis, Alleluja.

percuffit nos Dominus ho-

J3

E. Omne delecamen-

die coram Philifthiim? Af-

di YO

tum in fe habentem , Al-

feramus ad nos de Silo ar-

cam federis Domini, &

fcendu:

i

lelujït.

!

h

Oremus. '

veniat in medium noflri,

YOb

ut falvet nos de manu ini-

r

Eus, qui nobis &c.

micorum noftrorum.

Buf

B. Immolabit heedum

d ]u

DOMINICA

multitudo filiorum Ifraél

Infra O8avam Corporis

ad vefperam Pafche: 7*

Chrifü.

Et edent carnes, & azy-

dicuntur

Tmos panes.

Omnia

de

X. Pafcha nofirum im-

li

O82và, pr&ter ca, quze

olatus eft Chriftus : ita-

lit D

Inn

hic habentur prop:ia.

ue epulemur in azymis

emuü

f

mceritatis, &

veritatis.

Vs

BN

Et edent.

lbo

IN f. NOC'J."U

IVARX

O.

Lectio II.

lsv

Delibro primo Regum.

fïk zhn d

Le&tio I. Cap. 4..

fit ergo populus in

UT

M'

Silo, & tuleruntin-

R

Y^ T fa&um eft in die.

de arcam federis Domini

lïg)Pïm

bus illis , convene-

exercituum fedentis füper

e-

Infia Octavam.

61

m

Chenibim : erántque duo

deferto.

Confortamini

reffus Ti

fili Heli cum arca fede-

& eftote viri, Philifthiim :

aftim :

ris Dei, Ophni, & Phi-

ne ferviatis HTebrais, ficut

caflramr-

nees.

Cümque veniffet

& ili fervierunt vobis:

arca federis

Domini in

japid

confortamihi, & bellate.

) Pm

caftra, vociferatus eft om-

ugnaverunt ergo Philif-

p

nis Ifraél clamore grandi,

&

erfonuit terra.

Et

thim, & cafus eft Tfraél,

ciem

& fugit unufquifque in ta:

quiem (

audierunt Philifthiim vo-

bernaculum íüum, & fa-

j vetit l

cem clamoris, dixerüánt-

&a eft plaga magna nimis:

& atl

que

Quenam eft hec

& ceciderünt de [frael tri-

amine

vox clamoris magni in

ginta millia peditum, Et

caftris Hebraorum ?

Et

qmü qui

arca Dei capta eft: duo

lm'

j

cognoverunt , quód arca

quoque fili Heli mortui

Domini veniilet in caflra.

hni, & Phinees.

ypults d

tque ny

Comedetis carnes,

furlx;ïï Oä

efpexit Elias ad

& faturabimini panibus:

caput fuum fübcinericium

qd : NU

]

** [fte eft panis, quem de-

panem

Domins

qui für

gens co-

iif

dit vobis Dominus ad ve-

medit, & bibit: :* Et am-

fcendum.

bulavit in fortitudine cibi

05 de 81101

Doniti:

W. INon Moyfes dedit

ilius ufque àd montem

etium 2

vobis panem de cclo, fed

ei.

Pater meus dat vobis pa-

,do m

nem de cclo verum.

« Si quis manducave-

dU

If

ie

rit x hoc pane, vivet in

eft panis.

&ternum. Et ambulavit.

fibit

l

forum J

loria Patri.

Et ambu-

Le&io li.

lavit.

pide

f6, "

Imuerántque

Philit-

thim, dicentes; Ve-

IN II. NOCTURNO

nofim :

nit Deus in cafta,

Et

Sermo $.* Toannis Chry-

ii

incemuerunt dicentes: Va

oitomi.

rinu

nobis:non enim fuit tanta

Ex Homil 60. ad popu-

& Venti«

exultatio heri, & nudiuster-

lum Ántiochenum.

tius: vz nobis.

p

Hs nos

falvabit de manu

D

eorum

Lecio IV,

J

füblimium iftorum ?

Hi

Uoniam Verbum di-

opill

cit:

Hoc eft Cor-

funt Dii, qui percufferunt

( tl

r

4I.gyptum omni plaga in

pus meum :

& : alfentias

yis

f

mur,

gi

(

62

De SS. Sacramento.

mur, & credamus, & in- naculi mei : Quis det de

comm

tantin

telledualibus ipfum ocu-

carnibus ejus, ut fature-

jis

intueamur.

NNihil

mur :

Accipite.

105 fü

enim fenfibile nobis Chri-

Lectio

V.

L

ftus tradidit : fed fenfibili-

,

bus quidem rebus, at om-

Gitur accedat nemo cum

dicens

naufea,.nemo refolu-

nia intellicibilia.

Itidem,

telam

& in baptifmate: per rem

tus, omnes accenfi, om-

nes ferventes, & excitati.

fangui

nempe fenfibilem aquam,

nn

donum confertur: intelli-

Nam fi Judai ftantes, &

Onetm

calceamenta

in pedibus

gibile veró, quod perfici-

habentes, & baculos ma-

tur , generatio , & renova-

nibus

,

tio.

Si enim incorporeus

geftantes agnum

cum feftinatione comede-

áDim

effes, nuda, & incorpo-

bant : te multó mayis

rea tibi dediíTet, ipfe dona:

folertem.

fed quoniam anima cor-

oportet

effe

Nam illi quidem in Pala-

ori conferta eft, in fen-

Qc

f

bilibus intelligibilia tibi

ftinam erant profe&uri, &

proptereà viatorum Rhgu-

Wl fr

prabet.

Quot nunc di-

ram habebant: tu veró

Quofl

cunt: Vellem ipfius for-

mam afpicere, figeuram.

debes in celum migrare.

liore

Quapropter in omnibus

Ym l

veftimenta, calceamenta?

qui

Ecce, eum vides, ipfum

oportet te vigilare : nec

enim parva p«anatpropo-

tit i

tangis, ipfum manducas.

O f

Et tu quidem veítimenta

nitur 1ndigné fumentibus.

Cogita, quantum adver-

fit (

cupis videre; ipfe veró ti-

füs proditorem indignaris,

qitus|

bi concedit non tantüm

À ing

videre, verim & mandu-

& contra eos, qui illum

crucifixerunt : itaque con-

Yident

care, & tangere, & intra

fidera , ne tu quoque lts

te fumere.

reus Corporis , & Sangut-

üopter

R. Conantibus illis ac-

nis Chrifti.

ii fanaff-

Dlnder

cepit JEfüs panem, &

mum Corpus occiderunt;

t

benedixit , ac fregit, de-

tu veró polluta füfcipis

hgt

dítque difcipulis fuis,

anima, poit tot beneficia.

UT

a1t

X Accipite , & co-

Neque enim illi fatis fuit,

i& ]

Q

medite : hoc elt. Corpus

hominem fieri , & cola-

Düm

i

geum.

phis cedi, & crucifigi: ve-

Qs

- y. Dixerunt viri taber-

rüm & femetipfum nobis

Hirg

com-

lufra OGavam.

63

commifcet ; & non fide

cruore ? & quid dico , pa-

Quis d! :

, u fs

tantüm, verüm & ipfà re

ftor ? Matres multa funt,

ite.

nos füum efficit corpus.

quz poft partüs dolores,

filios aliis tradunt nutrici-

P. Accepit [Efus cali-

V.

bus. Hoc autem ipfe non

(at nermdt

cem, poftquam coenavit,

eft. paffus

fed ipfe nos

dicens: Hic calix novum

yemo m

teftamentum eíi in meo

proprio fanguine

afcit,

aceenh, d

x Hoc facite

& per omnia nos fibi co-

fanguine

agmentat.

s, & GR

jn meam commemorati-

m ihntög f

onem.

j p

&. Ego füm panis vi-

Y. Memoria memor

; bacor t

tz ; patres veftri mandu-

ants Q

ero, & tabefcet in me

caverunt manna in defer-

anima mea.

Hoc facite.

to, & mortui funt: ** Hic

tione Corte

Le&dio VI.

m m

eft panis de ccelo defcen-

(fo. folertat

dens, ut fi quis ex ipfo

Uo non oportet igi-

ilm n EU

manducet, non moriatur.

; profeQun

tur, effe puriorem

)

tali

fruentem . facrificio

H

X. Ego fum panis vi-

iatoum 4

quo folari radio non fplen-

; u*

vus, qui de cclo defcens

didiorem manum , car-

di: fi quis manducaverit

um mi

nem hanc dividentem ? os,

ex hoc pane, vivet in zter-

n o

quod igni fpiritali reple-

num. lliceft panis. Glo-

viplit : ,

tur,linguam , qu& tremen-

ria Patri.

Hic eft panis.

gnil p

do nimis fanguine rube-

ne

füret

IN Ill. NOCTURNO.

fcit? Cogita quali fis infi-

yantum (

gnitus honore, quali men-

re j

Ign 1

fa fruaris. - Quod Angeli

Le&io fan&i Evangelii

I

eos, (

videntes horrefcunt, ne-

fecundüm Lucam.

; mque

que liberé audent intueri

Cap. 14.

g quE

N

propter emicantem inde

fplendorem ; hoc nos pat-

Lectio VII

Tui d*

cimur, huic nos unimur ,

$ ocit

& fat fumus unum Chri-

illo tempore : Dixit

Jluta Áii

1 corpus, & una caro.

I

Efüs Pharifeis para-

" b engh.;

uis loquetur potentias

bolam hanc: Homo qui-

j f5

Domini , auditas faciet

dam fecit ccenam ma-

)n,

omnes laudes ejus ? Quis

nam, & vocavit multos.

hn

cruc

li

t reliqua.

jpli

r

paítor oves proprio ngcit

a

j om-if

64

De SS. Sacramerito.

ficut Deus nofter adeft

finum ,

Homilia S. Gregorü

In me manet.

Paps.

nobis.

i. Q

frí Qu

Homil. 36. in Evang«l.

Lectio VIIIL.

Ir

Oc diftare, fratres

Ugent enim fpirita-

N

: * 1es deliciz defiderium

H

chariffimi, inter de-

licias corporis , & cordis

in mente,

dum fatiant :

Nitionis

folet

.

*

fitoft

quód corporales

quia quantó magis earum

delicie, cüm non haben-

fapor percipitur, eó am-

Ts

débeqn

tur, grave in fe defide-

pliüs cognofcitur , quód

rium accendunt; cüm ve-

avidiüs ametur : & idcir-

ampl

ro avidé eduntnr , come-

có non habite amari non

morby

dentem protinus in fafti-

poffunt, quia earum fapor

tofbm

dium per fatietatem ver-

ignoratur.

Quis enim

d"kedlm

tunt.

At contrà fpiritales

amare valeat, quod igno-

g]. n

delicie, càm non haben-

rat ?

Proinde

Pfalmifta

dd&ws 1

tur, in faftidio funt; càm

nos admonet, dicens: G-

&5 (üme

veró habentur, in defide-

Íflate, & videte, quoniam

Ti df

rio

b

.

fuavis eft Dominus.

Ac

f0 tf

tantóque à come-

dente amplius efuriuntur,

fiaperti dicat: Suavita-

O0 t

tem ejus non cognoftitis,

W. p

quantó & ab efuriente am-

plius comeduntur. . In il-

fi hanc. minimé gu&atis:

fs nol

lis appetitus placet, expe-

fed cibum vite ex palato

Cinty

rientia difplicet;in iflis ap-

cordis tangite, ut proban.

Tifer f

petitus vilis eft, & expe-

tes ejus dulcedinem amare

Til

Ín

valeatis.

Has autem ho-

rientia magis placet.

illis appetitus faturitatem,

mo delicias tunc amifit;

cüm in paradifo peccavit:

, faturitas faftidium generat:

D D

in iílis autem appetitus

extrà exiit, cüm os à cibo

eterne dulcedinis claufit.

Aijin

faturitatem , faturitas ap-

NT

petitum parit.

&. Homo quidam fe-it

lt

B. Qui manducat me-

cenam magnam, & mifit

n

fervum fuum hora coenz

Aj

i

am carnem , & bibit me-

um fanguinem. "** Ín me

dicere invitatis, ut veni-

rent : ^* Quia parata funt

manet, & ego in eo.

omnia.

L

y. Non eit alia natio

tam erandis, quz habeat

Y. WVenite, comedite

i

deos appropinquantes fibi,

panem meum, & bibite

vinum

a

6j

jnfra O

&

:tavam.

soller d

vinum , quod mifcui vo-

" tuum, & panem de collo

bis.

Gloria Pa-

& r

Quia.

praftitifti eïs, Alleluja.

ti. Quia.

Pinguis eft pa-

VIl.

LeGio IX.

'1'11!;X näl?äi'ïi

, & praebebit

enir (rt

INde nos quoque na-

delicias regibus, Alleluja.v

je ddliet

ti in hujus peregri-

Antiphon;

Sacerdotes

dum f

nationis erumna , huc fa-

fan&i incenfum,, & panes

ftidiofi jam venimus , ne-

magis a

o&'erunt Deo , Alleluja.

jtür, à

fcimus , quid defiderare

Vincenti da-

debeamus.

"'antóque fe

h

jfoitit qL

ampliüs

faftidii

noftri

bo räia

nna abfconditum;

tur ; &

& nomen novum , Alle-

j amad

morbus exaggerat, quan-

to fe magis ab efu illius

luja.

jx camá

dulcedinis animus elon-

us d

