
um j

Lucas eum filium appella-

Sermo S. Bernardi Ab-

ml.lt thfö-.

rit Heli: non intelligens

atis.

hao !

confuetudinem Scriptura-

Serm. in c. 15. Apocal.-

" ge.üä-'ï

rum , quód alter fecun-

Le&io IV.

,gnull

n

düm naturam, alter fecun-

gi t

düm legem ei pater fit.

Ovum fecit Dominus

Scimus

enim hoc per

| SCTiPW i

füper terram , ut

v m

Moyfen , Deo jubente,

mulier circumdaret virum,

svenüit»

preceptum , ut fi frater

nec alium , quàm Chri-

nf

aut propinquus abíque li-

ftum, de quo dicitur: Ec-

beris mortuus fuerit, alius

dud. o

ce vir, Oriens nomen ejus.

o

j

accipiat uxorem ad füfci-

Novum quoque fecit in

?

gniti W

tandum femen fratris, vel

colo, ut mulier fole ap-

]

Ui

propinqui

.

fui. Jofeph vi-

pareret ami&ta.

Denique

rum

ari&. Cüm virum

f mmll"e.ö,,

& coronavit eum , & vi-

a

audieris , fufpicio tibi non

ciffim ab eo menuit coro-

ij

" niffu"ïk

ubeat nuptiarum : fed re-

nari.

Egredimini filie

T

A

cordàre confuetudinis Scri-

Sion, & videte Regem

j

pturaum , quód Sponfi

Salomonem in diadema-

Qu

K ;

yi

Officium Conceptionie

ifo

Conceptionem beatz Ma-

d.

te, quó coronavit eum

rie celebremus

* Ut

mater fua.

Verüm hoc

et f

aliàs.

Interim fané inere-

ipfa pro nobis intercedat

Duss

ad Dominum JEfum Chri-

Val

dimini magis, & videte

ftum.

Reginam in diademate ,

Md

quo coronavit eam Filius

Y. Corde & animo Chri-

fidns ;

fuus.

In capite , inquit,

fto canamus gloriam in

10b vit

ejus corona ftellarum duo-

hac facra /olemmitate pr&-

J Be

decim.

celfe Genitricis Dei Ma-

Iieribus,

.R« Conceptio gloriofze

ria.

Ut ipfa.

(s ven

Le&io VL

(l

Virginis Mariz , ex femi-

ne Abrahe, orte de tri-

Wns,

bu juda, clara ex füirpe

Uid ergo fidereum

David, * Cujus vita in-

micat in generati.

I

clyta cundtas illuftrat Ec-

one Marie ? Plané quód

LEfïm li

clefias.

ex Regibus orta, quód ex

Qd

. Modie concepta eft

femine Abrahe, quod ge-

&

beata Virgo Maria ex pro-

nerofa ex ftirpe David. Si

genie

David. Cujus.

id parum videtur, adde,

De

'"e&io .V-

quàód generationi illi ob

l

BK[

i

fingulare privilegium fan-

L]

num plané ftellis

&tatis divinitus nofcitur

gexi

coronari

caput,

effe conceffa: quód lonpé

genit

quod

& ipfis longé cla-

anté eisdem patribus co-

Tonj

riüs micans, ornet eàs po-

litus repromiffa, quód my-

tiüs, quàm ornetur ab eis,

fticis prafigurata miracu

Quidni coronent fidera,

lís, quód oraculis prenun-

*

?

Sicut

Hanc

[*'mmcr

quam fol veftit

tiàta propheticis.

dies verni circumdabant

enim facefdotalis virg?-,

eam flores rofarum, & li-

dum fÍine radice floruit:

Ün

diaconvallium, Nimirum

hanc Gedeonis vellus, dum

Q

in medio fiece aree ma-

leva Sponfi íüb capite

Y o

ejus, & jam dextera illius

duit : hanc in Ezechielis

Angi

amplexatur cam.

Quis

vifione Orientalis portaj

du

illas &ftimet gemmas, quis

fità.

quz nulli umquam patuit

flellas nominet, quibus

prafignabat.

u

lst

Marie regium diadema

B. Conceptio tua, Dei

& N

compa&um elt :

Genitrix Virgo , gaudium

CQ

annuntiavit univerfo mune-

X. Cum jucunditate

fl

H

B. Marie Virginis

1$1

m buia!

do: * Ex te enim ortus

quoque docetur & Maria,

ms ;

eft fol juftitie , Chriftus

Hszc enim in lege ratio

lis t

Deus nofter. ** Qui fol-

fervata eít, ut fi mortuus

r

vens maledi&ionem , dedit

fine filiis familie princeps

benedidionem

& con-

effet , defun&i uxorem po-

n

fundens mortem, donavit

fterior frater ejusdem co-

is glois:

nobis vitam fempiternam.

nationis acciperet , fufce-

hlemiut r

Y. Benedida tu in mu-

ptósque filios in familiam

tids D

lieribus, & benedi&us fru-

ejus, qui mortuus effet,

M

&us ventris tui.

Ex te.

referret : manerétque ità

316 Vl

Gloria Patri.

Qui fol-

in primogenitis fucceffio-

vens.

nis ordo, cüm patres eo-

ao Ti

IN III. NOCTURNO;

rum, qui poft fe nati ef-

at gt

fent , aut nomine habe-

) Bu g

fLe&io fanài Evangelii fe-

rentur, aut genere.

( Ortd, qïfö

cundüm Matthaum.

R. Beatam me dicent

ï&hæa qu

Ledió VIL Cap. 1.

omnes generationes :

ln d

Quia fecit mihi Dominus

V.ldemï l 2"

LI

bergenerationis JEfu

magna, qui potens eft, &

xationt !

Chrifü , filii David,

fancum nomen ejus.

filü Abraham.

Abraham

yiriit^

'enuit Ifaac.

Tfaac autem

. Et mifericordia ejus

vinits

(

à progenie in pr

ogenies

genuit Jacob, Et reliqua.

timentibus eum.

d

uia.

; qii!

VU

Homilia fanai Hilarii

Lesio VIII.

vl qiit

Epifcopi.

Equens illud eft, ut,

t ml

9

Qraus )!

Cfün'ïment. in'Matthzum,

quia diximus fecun-

has

s

|

"

ap. 1.

düm rerum fidem genera-

tionis iftius ordinem nec

sdodls F

LT On . refert, quis in

nic ?

originis numero at-

numero fibi, nec fuccefli-

oni Ye

Jl

m

one conftare, hujus quo-

n

que ordine collocetur,

que rei ratio afferatur.

ftece

dummodo univerforum fa-

iNon enim levis caufa eft,

J

milia ecpta effe intelliga-

ut aliud in narratione fit,

wnenmhs

tur ab uno. Itaque cüm

aliud fuerit in geftis: &

m

ejusdem "Tribus fit Jofeph

aliud referatur in. füumma,

& Muaria; dum profe&us

»ptio ti!

aliud veró teneatur in nu-

effe ex Abrahz genere Jo-

mero. Namque ab Ab-

90

gZH

feph oftenditur , profe&a

raàham ufque ad JDavid

T

gt

qua-

[

rf2

Officium Conceptionis

quatuordecim — generatio-

ta generatione in throno

(v

nes numerate funt : & à

regio líraélis quemquan:

Brerir

de domo Achab effe fef-

David ufque ad transmi-

Vf

rationem Babylonis in

furum dicitur.

Purgata

X um

quibusdam libris decem

igitur labe familie genti-

il

& feptem deprehenduntur.

lis Tribus, quae prateritis

Sed in hoc non mendacii,

jam regulis in

quarto

MENS!

aut negligentie — vitium

generationum confequen-

À

eft.

'TIres enim ratione

tium ordine numeratur, &

Omni

praterite funt, INam Jo-

ufque ad Mariam genera-

tuinta

yas

enuit Ochoziam, O-

tiones quatuordecim elle

chozias veró genuit Joam,

fcribuntur, cüm in nume-

DIE)

Joas deinde Amafiam, A-

ro decem & feptem repe-

Quinty

mafias. autem. Oziam: &

riantur, nullus error eífe

Cptío

in Matthaeo [oras Oziam

poterit /fcientibus , non

!

enuiffe fcribitür, cüm

eam folüm effe Domino

Hoc

IN

quartus ab eo fit.

noftro JEíu Chrifto ori-

ita, quia ex gentili femi-

ginem, quz coypit ex Ma-

Lt

na [oras

Ochoziam

e-

ria: fed in. procreatione

ts

nuit, ex Achab fcilicet,

corporea, nativitatis cter-

qui ]Jezabel habuit uxo-

n2 fignificantiam compre:

NU

rem.

hendi.

E. Felix namque es fa-

'Ye Deum Laudamus,

h N

li

cra Virgo Maria, & omni

Ín Laudibus fit comme-

Yaude digniffima: ** Quia

ex te ortus ell fol juftitiz,

moratio Feriz, & S. Mel-

là.;

** Chriftus Deus nofter.

chiadis Papz: & Martyris.

Vefp. à Cap. d

e S. Da-

' y. Ora pro populo, in-

ConfelT.

terveni pro clero, inter-

mafo Papa &

cede pro devoto fzmineo

cum commem. Octava, &

fexu : fentiant omnes tu-

Feris.

D

nl

um juvamen , quicumque

DIE XI. DECEMBRIS.

Rüqm

celebrant tuam . fándam

Quarta infra O&av. Cotr

tj

Conceptionem. Quia.

b

Yw

Gloria Patri.

Chriftus,

ceptionis B. Virginis

Manr£.

LR

. LeQio LIXs

s

Officium de fan&o D2

Yi

Enique per Prophe-

mafo Papa & Confelfore.

mmm

D

.tam non nifi quar-

In Laudibus commem.

&f

&aa-

B. Mariz Virginis.

153

em iv

OdGave, & Ferim, ut in

elt, quód poft transpreffi-

Breviario.

; quam

onem hoc magnum cog-

dub d !

Vefperz à Cap. deOGa:

nomen habuit.

Et quod

vom

Và, cum commem, 9. Da-

quidem pertinet ad rem

mafi, & Feriz.

avl g*

fenfibilem, ab illa Heva

que p

omnis hominum genera-

d u

MENSIBUS JULIO &

tio dedu&a eft in terra:

Q u

AUGUSTO.

hic autem veré à Maria

mumettoy

Omnia, ut infri, die

hec vita mundo genita

iram

quinta infra O&avam.

eft, ut viventem gigneret,

godeum &

& fieret Maria mater vi-

DIE XII. DECEMBR.

tim n5

ventium. Per enigma igi-

fpiqmm

Quinta infra O&av. Con-

tur Maria mater viven-

lus emé

ceptionis D. Virginis

tium appellata eft.

Man1ix.

jihis , !

$- Conceptio gloriofe

dfe Domi

IN I. NOCTURNO.

Virginis Marize , ex femi-

Chrido 0

ne Abrahe, orte de tribu

Le&iones de Scriptura

Juda, clara ex ftirpe. Da-

qiel

Occurrente.

youat

vid, ** Cujus vita inclyta

Vr

cun&as illuflrat Ecclefias.

giam u

IN H. NOCTURNO.

Hodie concepta eít

Ex tibro fan&i Epiphanii

beata Virgo Maria ex pro-

| LZUdïlT**

pifcopi adversus ha-

genie David. Cujus.

reies,.

Leàio V.

us f o

,&JUI

Lib. 3. harefi 78. poft

E

V Mlxtm

medium.

ive datum eft ope-

H

rire corpus fenfibil

[

4

N

propter nuditatem fenfibi

4

*

Cow

, Le&io IV.

lem: Marie veró datum

Xata Mater Dei Ma-

, Qdf

eft à Deo, ut pareret no.

ria per Hevam fig-

bis Agnum & ovem , &

nificatur , que per enigma

ex gloria ipfius Agni &

CENDA

accepit, ut mater viven-

ovis fieret nobis velut é

0.

tium vocetur. Illa etenim

vellere in fapientia per vir-

)

Vit

1

Tnater viventium vocata

tutem ipfius índumentum

n

t etiam poftquam audi-

Heva

NAbÀ

erra es, & in ter-

incorruptibilitatis.

etiam mortis caufa facta

" fan&ü

C

Yam reverteris , poft trans-

eft hominibus : per ipfam

greffionem.

t mirum

enim mors ingreffa eft in

g (

8

munes

Qi

Offidum Conceptionis

154

Maria veró

trem füam , & adherebit

C

mundum *

caufa vitz, per quam ge-

uxori fue : & erunt duo in

folvm

lret

nita eft nobis vita, & per

carne una.

San&us au-

D

hanc Filius Dei advenit

tem Apoftolus dicit : My-

in mundum : & ubi abun-

fterium hoc magnum elt,

li

(j

davit peccatum , ibi fuper-

ego autem dico in Chri-

a

ratia: &

Et vi-

abundavit &

fto , & Ecclefia.

L!æ

à

unde illata eft mors, illinc

de Scripturarum — accura-

tam dicendi proprietatem,

proceffit & vita, ut vita

I

pro morte fieret : & qui

quód de Ada n quidem di-

per mulierem nobis vita

xit, formavit : de Heva

fa&us eft, mortem ex mu-

veró, non formatam elle,

"i, f

fed zdificatam.

Accepit

T

liere inductam exciuderet.

autem

Et quoniam illic Heva,

enim, inquit, unam de

eliqua

cüm adhuc effet virgo,

cofüs ejus, & edificavit

ipfi

ijn uxorem.

per inobedientiam trans-

Quþ

Ti

greffa eft ; & contrario per

oftendat, Dominum qui-

virginem obedientia

ra-

dem de Maria efformátfe

nj

tie fa&a ell, annuntiüato

fibi ipfi corpus , ab ipfa

adventu in carne de cclo,

veró cofta zdificatam elle

& vita eterna.

Kcclefiam, in eo quód

N

.

Cum jucunditate

pundum, & apertum eft

Conceptionem beate Ma-

ipfius latus, & — myfteria

flbl j

riz celebremus : "* Ut ipfa

finguinis & aquz, pretia

fa.

te

o nobis intercedat ad

redemptionis fa&a funt.

b

ominum ]ÉEfüm Chri-

COmpr

um.

&.. Conceptio tua, Dei

Omnn

Genitrix Virgo, gaudium

Ils ;

Y. Corde& animo Chri-

annuntiavit univerfo mun-

Íto ecanamus gloriami in

& f

hac facra folemuitate pra-

do :

: Exte enim ortus

ts eft

eft fol juftitiz Chriftus

Y

celfe Genitricis Dei Ma-

Deus nofter : * Qui fol-

Ts

ria.

Ut ipía.

Ri

Le&io VI.

vens maledicionem , de-

N

dit benedictionem : & con-

fundens mortem, donavit

D (]

E Maria accipitur,

a.üm E

(liceat mihi hoc di-

nobis vitam fempiternam.

Paj

cere) quod fcriptum eft de

Y. Benedi&da tu in mu-

W

Ecclefia: Relinquet ho-

lieribus, & benedi&us fru-

flll'gg

mo patrem füuum, & ma-

&us ventris tui.

Ex te

f

enim

[]

P. Marie Virginis,

15$

; ul

enim. Gloria Patri. Qui

pter hoc ipfüm maximé

ennt du

folvens.

miràre, quia cüm verus &

Sudts t

IN II NOCTURNO.

dile&us F'ilius fit fempiter-

sdict: r

ni Dei, etiam Filius Da-

n t

Le&io fan&ài Evangelii fe-

vid effe dignatus eft , mo-

o i

cundüm Matthaum.

dó ut te filium faceret

, D

Le&io VII. Cap. 1.

Dei: fervum patrem ha-

mm 4

bere dignatus eft, ut tibi

fervo patrem faceret ip-

p

Iber generationis JE-

fum Deum.

n quiai

fu Chrifti, filii Da-

: um

B. Beatam me dicent

urmanm'f*?

vid, filii Abraham. Ab-

omnes generationes

z

raham genuit Ifaac. lfaac

p AU

autem

Quia fecit mihi Dominus

j um

reliqua.

genuit Jacob. Et

magna , qui potens eft, &

fancétum nomen ejus.

1 ædiäcz*-f

(

fl

Homilia fan&i Toannis

€&. Et mifericordia ejus

um Q

Chrytoftomi.

à progenie in progenies

timentibus eum. Quia,

y du

Homit. ». in Metth. poft

pus j Zb U,

initium.

Leaio. VIII.

ifcatme

Uditu quidem mira-

Ides ab ipfo flatim

p oU

qetit!

bile eft, quód inef-

principio, quàm lz-

fabilis Deus, & qui nec

ta fint hec nuntia. Quód

A

fermonibus explicari po-

fi ambigis de his; que ad

aquæ, f

f f

teft, nec copitationibus

tuum fpe&ant honorem,

comprehendi, Patríque per

ab iis, quz illus funt,

n Ul*hD

omnia cozqualis, per Vir-

etiam tua difce credere.

qna

ginis ad nos venit uterum,

Quantum enim confequi

g

& fieri ex muliere digna-

oteft humana ratio, mul-

g &nyn. [/

tus eft, & habere proge-

tó eft difficilius Deum ho-

cChU]

ld

nitores David & Abra-

minem fieri, quàm homi-

EO

U

ham: & quid dico, Da-

nem Dei filium . confecra-

vid & Abraham? etiam

n

Cüm ergo audieris,

Qoney

J

gt $

illas, quod magis ftupen-

quia Filius Dei , filius fit

"T.

dum eft, fzminas, quas

& David, & Abrahe ; du-

pauló anté memoravi.Hc

bitare jam define, quód

emplteF j

igitur audiens mente con-

; t o

f

& tu, qui filius es Ade,

(

furge, nihílque humile fu-

futurus fis filius Dei. INon

1ed1ä

Piceris , fed potiüs pro-

enim femetipfum ita hu-

l,

mil-

git

L]

156

Officum Conceptienis.

J

miliáffet, nifi nos elTet ex-

Nam & baptifma profe-

altaturus. lNatus eft enim

&o tale füfcepit, quod ha-

nt f

fecundüm carnem, ut tu

beret quidem aliquid ve

Tm

nafcerére fpiritu

natus

teris, haberet & novi.

hii

eft ex muliere, ut tu defi-

Quód enim baptizatus eft

i ve

neres filius efTe mulieris.

lr

à Propheta, expreffit ve-

P. Felix namque es fa-

tus; quód autem defcen-

at

cra Virgo Maria, & om-

dit Spiritus , adumbravit

IN

I

ni laude

dieniffima

D

novum.

-

Quia ex te ortus eít fol

'Te Deum laudamus..

KE

juftitie , * Chriftus Deus

Epi

nofter.

In Laudibus comme.

wmoratio Feriz.

Y. Ora pro populo, in-

Vefpere de S. Lucia V.

terveni pro clero, interce-

& M. cum commemor,

D

de pro devoto famineo

Odctava , & Feriz,

fexu: fentiant omnes tu-

um juvamen, quicumque

celebrant tuam fanc&am

DIE XIII. DECEMBR.

DE

Conceptionem.

uia ex

Sexta infra O&avam Con-

Ym

te.

Gloria Patri.

Chri-

ceptionis B. Vir

gini;

Manzntx.

Vll'go

flus.

Officium de S. LuciaV.

Qp v

Leüio IX.

Y

1

o

Q

Roptereà duplex fa-

In .Laudibus & V efperis

prace

4

&a

eneratio ell,

ceommem. OcZave Con-

f f

cept. & Feria, ut in Bre:

tir fj

hac fcilicet noftra fimilis,

illa noitram eminenter ex-

viario.

Oil

MENSIBUS SEPTEM-

cedens.

Quód enim na-

Tonr

tus ex famina eft; & no-

BRI & OCTOBRI.

Centit

bis competit ; quód veró

Omnia, ut infrà, die

Inpof

non ex fanguine, neque

feptima infra O&davam.

lm,

€x voluntate carnis, aut

m

DIE XIV. DECEMBR.

tag,

viri , fed ex Spiritu (an-

Septima infra O&avam

&o , aliam nobis füblimi-

Conceptionis B. V.

Tng

orem, futurámque & fpi-

Manrz.

N

ritu confequendam

ene-

CQ'M

rationem promittit. Sed

IN I. NOCTURNO, -

(h)m

alia quoque omnia ex fi-

li

mili diverfitate conflzbant.

ccurrente.

Leüiones de Scripture

Vif

Si

B. Mariz: Virginis.

157

$i autem hac die occur-

f w

fpondit pofteà: Ecce an-

i, quit

rat Feria quarta Quatuor

cilla Domini, contingat

iiv

porum, Le&iones I.

mihi

fecundüm verbum

Nb

urni.

Ego Sapien-

tuum.

i

TU

tia vel ut in Fefto, &

& Conceptio gloriofe

eyidts

Leà. nona de llomilia

Virginis Mariz , ex femi-

Quat. "'emp.

ne

brahe, ortz de tribu

itom

IN II. NOCTURNO,

Juda, clara ex ftirpe Da-

: adumþïl

vid , Cujus vita inclyta

Jlb

Ex Épiftola S. Ambrofii

cunétas illuflrrat Ecclefias.

Epifcopi ad Siricium

. Hodie concepta eit

Wbus d

apam.

beata Virgo Maria ex pro-

genie David. ** Cujus.

:æï Tast

Epiftola 18. al. 7.

comue

NVE

Ex libro S. Hieronymi

uf

Lestio

Presbyteri adversüs

E via perverfitatis

Jovinianum.

REO

produntur dicere:

d non

Ex Apologia ad Pama-

f vl

irpo concepit, fe

Potuit

, Virgi

virgo generavit.

chium, pro libro adver-

155

ergo virgo concipere, non

fus fovinianum in

: a

potuit

virgo generare,

fine.

cüm. femper conceptus

Lecdio V,

113

pF

pracedat , partus fequatur?

aov Vi

fed fi do&rinis non credi-

^3 Hiiftus virgo, mater

tur facerdotum, credatur

virginis noftri vir-

? UHHB

»

oraculis Chrifti, credatur

g0O perpetua , Mater &

monitis Angelorum di-

/irgo.

Efüs enim clau-

s.

centium :

Q

uia non eft

fis ingreffus eft oftiis: &

CTOD

impoffibile Deo omne ver-

, inf

bum.

in fepulehro ejus, quod

Credatur Symbo-

novum , & in petra du-

oaavam»

io Apoftolorum , quod

riffima fuerat excifum , nee

Ecclefía Romana inteme-

anteà quis, nec pofteà po-

p

fitus eft. EHortus conclu-

g Ot

ratum femper cuftodit, &

1

fervat. Audivit Maria vo-

fus, fons fignatus : de quo

qis »

cem Angeli, & quz anté

fonte ille

uvius manat,

us

ixerat :

uomodo fiet

juxta Jo&l, qui irrigat tor-

j

iftud ? non de fide gene-

rentem vel funium, vel

od

rationis interogans , re-

fpinarum : funium, pecca-

torum,

N

15$

Olfieium Conceptionis

tcrum, quibus ant? all-

&ione illa foluta , qua fe-

Qu v

Glor;

gabamur : fpinarum, qua

du&a eft malé illa, cu&

YO

füffocant fementem patris-

jam viro deftinata erat vir-

familias.

Hac eft porta

0 Heva: per veritdtem

Orientalis, ut ait Izechi-

evangelizata eít bené ab

IN

el, femper claufa, & lu-

Angelo jam füb viro Vir-

lofi.

cida, operiens in fe, vel

o Mara.

Quemadmo-

[U

ex fe proferens fan&a fan-

E

um enim illa per Ange-

I

&orum, per quam fol ju-

licum fermonem feduda

ititiz, & Pontifex nofter

eft, ut effugeret Deum,

b

fecundüm ordinem Mel-

pravaricata verbum ejus:

f

l

f

chifedech ingreditur , &

ita & hac per Angelicum

X

egreditur.

fermonem evangelizata e

raum

B. Cum jucunditate

ut portaret Deum , obe-

aUen].

diens ejus verbo.

E« fi-

Conceptionem beatz Ma-

tqua,

riz- celebremus : ** Ut ip-

cut illa feducta eft, ut cf-

fa pro nobis intercedat ad

fugeret Deum :

ic hac

o

Dominum J]EÉfum Chr-

fuafa eft obedire Deo, ut

ü

jtum.

/[a-

virginis llevz Virgo N

Utf

Y. Corde & animo

ria fieret. advocata.

Et

quemadmodum adíiridum

Chrifto canamus gloriam

in hac facra J/olemsztate

eft morte genus huma-

&celfe - Genitricis Dei

num per virginem , fol-

fttion

M

ari&.

vatur per virginem ; aqua

Tion fo

Ut ipífa.

lance difpofita virginalis

f t

Ex libro S. lrenzi Epi-

inobedientia , per virgina-

Ti Q

fcopi & Martyris ad-

lem obedientiam.

üir! g

verfus harefes.

B. Conceptio tua, D&

difpet

Leàáio VI. Lib. $. c. 19.

Genitrix Virgo , gaudium

athe ]

annuntiavit univerfo mun-

Vi j

IN fua propria veniente

do :

x Ex te enim or-

N

Domino , & fua pro-

tus eft fol juflitie , Chri-

h lbng

pria eum bajulante condi-

ftus Deus nofter : ** Qui

V

tione , que bajulatur ab

folvens maledi&ionem,de-

à Q

ipfo, & recapitulationem

dit benedi&ionem: & con-

r

ejss, que in ligno fuit,

fundens mortem , donavit

Qu Y

inobedientiz ,

er eam,

nobis vitam fempiternam-

Y

qu& in ligno e

j

, Obedi-

X. Benediaa tu in mu-

entiam faciente, & fedu-

Wi

lieribus, & benedi&us fru-

énis

B. Mariz Virginis,

1f9

hia , qui

&us ventris tui.

Ex te.

pite bonorum librum vo-

Gloria Patri.

cavit.

ilt l, u

vens.,

Qui fol-

nata edy

JX Beatam me dicent

p veitt

omnes generationes :

z

(

£

IN Ill. NOCTURNO,

; dibei

Quia fecit mihi Dominus

v fübvio

magna qui potens eft, &

Le&io fanài Evangelii fe-

- Qumis

cundüm Matthaeum.

finétum nomen ejus.

ia pe

. Et mifericordia ejus

vonem &

Le&io VII, Cap. 1.

à progenie in progenies

figett Ya

TIber generationis TE

timentibus eum. Quia.

j venun d

fu Chrifi, filii Da-

l.

id, filii Abraham. Ab-

Lesio VIF.

pr A

euineitit

raham genuit Ifaac. . Ifaac

u

La veroó de caufa

[ Deüm ,U

autem genuit facob. Et

!

noneum anté filium

ved.

reliqua.

3.

rahz, & polteà filium

idtudi U[f

De Homilia S. Joannis

avid nuncupavit ? Non,

am: X ?

Chryfoftomi.

ficut opinantur aliqui, ab

viite Deoaï

inferioribus volens ad fu-

xt V'lfgü !

Unde füpra, pauló pàít.

periorà confcendere. Ca-

od ^

terüm feciffet, quod fecit

lum 4l

Ujus veró rei gratia

& Lucas : nunc autem é

C

librum ipfum gene-

contrario facit.

«, (s ',

Cur ergo

vigit

rationis Chrifti vocat, ubi

commemoravit

priorem

viyiti £

non fola utique generatio,

fed tota prorfus ipfius my-

David ? Quia ipfe pro-

ja m

cul dubio in omnium ver-

Ei ' 1 vjygir!

Íterii difpenfatio contine-

fabatur ore, ob infigne

tur? quia totius fcilicet

j

honoris & gloriz, ob ip-

]Cfpm tb

difpenfationis caput, radix

lus quoque temporis fpa-

( £

atque principium omnium

tia jun&iora.

Exfi enim

a

nobis in hoc confiftit bo-

j u

norum.

utrique promiferat Deus,

)

g am

Ut enim Moy-

fed tamen illud quafi anti-

fes librum cceli appellavit,

luümæv

àctertz , cüm certé non

quum reticebatur, hoc ve-

odit:

ro quafi novum & recens

R

de celo folüm terráque

ab omnibus celebrabatur.

jedi

loqueretur

;fed de cun&tis,

jone

que inter ipfa fübfiftunt:

E. Felix namque es fa-

ytem ,

cra Vir

Xta etiam

vangelifta ab

ni lau

de

Maria, & om-

femplm

m fonte & ca-

digniflima : *

d

ipfo omniu

eft fol

;enedl'm

, uia ex te ortus

jufti- :

y

16o

Ofiicium Conceptionis

mont

jaftitie, ** Chriftus Deus

quiorem recurrit paren-

nolter.

tem.

huj

X. Ora pro populo, in-

'Te Dreum laudamus.

if

terveni pro clero, inter-

1n Laudibus commem.,

3 D

cede pro devoto fzmineo

eria.

Y

fexu

fentiant omnes tu-

Ql 0l

um juvamen , quicumque

Ad Vefp. Duplex &

fi aj

omnia dicuntur, ficut in

celebrant tuam

fanctam

primis V efperis F'efli, cum

1 fig

Conceptionem.

uia ex

& )

te.

Gloria Patri. :Chri-

commem. F'eriz.

n M

ítus.

MENSIBUS NOVEMs

ünce

BRI ET DECEM-

Tlpett

BRI.

Le&io IX.

Tertica

Omnii, üt infri, die

girur

Ti

Pfi namque Judai, -di-

Oàava Copceptionis.

cunt :

Nónne ex fe-

T

lerf

mine David, & Bethle-

DIE XV. D.ECEM-

hem caítello , unde erat

E.ias n

Od3ava Conceptionis Be-

DI

David, venit Chriftus?

atc

M ARI.

Pï'mtus |

INemo igitur illum filium

DI

Abrahz, fed omnes filium

Duplex.

David nominabant : qui

IN L. NOCTURNO.

Yons

Thonty

etiam honorabiliores quos-

Le&iones de Scriptura

tudo

que de fan&itate Reges,

Gccurrente.

$i autem hac die occur-

San dos

qui poft David fuifle re-

k(

feruntur , ab illo omnes

zat Feria IV. Quat. l'emp.

Yvocabant.

Nec ipfi fo-

Le&iones primi INo&urni

] V

leguntur, ut in die Feltli,

Y d

lüm, verüm etiam Deus:

ud;, /

nam & Ezechiel, & alii

vel: Ego Sapientia. & Le-

W x

Prophetz dicunt, David

€&io IX. de Homil. Quat.

füurre&urum effe eis, atque

"Temporum.

Q

l

)Sl

li

venturum, non de illo uti-

IN H. NOCTURNO,

lj

que mortuo jam loquen-

»

d Y

tes, fed de iis, qui illius

De Expofitione S. Grego-

Pal

virtutem erant imitaturi.

rii Papz inlib. Regum.

Proptereà igitur à notiore

Lea.IV.in 1. Reg. 1.

interim , & celebratiore

Fal

? Uit vir unus dé R2:

perfona fumit exordium,

b

& tum demum ad anti-

mathaim - fophim,de

mon-

163

B. Marie Virginis.

mt t

monte Ephraim. Poteft

Letgo V.

hujus montis nomine bea-

cràmentum fteconcis

Ts

tiffima femper Virgo IMa-

liationis noftre ante

Is COf

ra, Dei Genitrix, defig-

nar.. Mons quippe fuit ,

tempora etérna difpofi4

tum , nulle implebant fi-

Duit

qu&e omnem ele&dz crea-

gure : quia nondum fu-

ture altitudinem , electio-

tur, li

nis füz dignitate tranfcen-

pervenerat Spiritus fandus

T

n

dit.

n non mons fübli-

in Virginem , nec:virtus

d

Altiffimi obumbraverat ei,

mis Maria, que ut. ad

conceptionem cterni Ver-

ut & intra intemerata vi-

; NT

Ícera, zdificante fibi Sa-

DEGD

bi pertingeret , meritorum

d

verticem füpra omnes An-

pientia domum , Verbum

caro fieret, & forma Dei ac

il füffäx (

gelorum Choros ufque ad

forma fervi in unam con-

fohum Deitatis

erexir ?

ggrons

Hujus enim montis prz-

veniente perfonam , Cre-

cellentiffimam dignitatem

ator temporum mafceretur

QECEM

in tempore, & pcr quem

$

las vaticinans, ait : Exrit

ijn noviffimis diebus

ra-

fa&ta funt omnia , ipfe in-

gptioni j

ter omnia gigneretur, INi-

ARIE.

paratus mons domlüs

O-

mini in vertice montium.

fi enim novus homo , fa-

&us in fimilitudinem car-

N

Mons quippe in vertice

nis peccati, noftram fu-

montium fuit, quia alti-

g $r

tudo Marie fupra omnes

fciperet vetullatem , &

San&os. refulfit.

confubftantialis Patri, con-

q dc

A. Conceptio gloriofe

fübftantialis effe dignare-

tur & Matri, naturámque

Qu t

Virginis Mariz, ex femi-

fibi nofltram folus à pec-

j N

ne Abrahe, orte de tribu

cato liber uniret ; füb ju-

E ic t

Juda, elara ex ftirpe Da-

Ü

l

-

go diaboli generaliter te-

pieüti,ï'tU

vid, 5

* Cujus vita inclyta

neretur humana captivi-

Jonl A*

cundas illuftrat Eccclefias.

tas.

. Hedi conceptá eft

H. Cum jucunditate

o

beata Virgo Maria ex

progenie David. Cujus.

Conceptionem beate Ma-

É s'(;;sg*

rie celebremus : ** Ut ip-

Ex Epiftola S. Leonis Pa-

fa pro nobis intercedat ad

Ra

pa adjPulcheriam Au-

Dominum jEfüm Chri

UO

uitam.

um.

Y. Corde & animo Chri-

us Ó R,

Epil, 15. ante medium;

O.

J fgphl'mvLi

m

162

Officium. Conceptignis

Genitrix Virgo , gaudium

COR

fto canamnus gloriam in

annuntiavit univerfo mun-

—

hac facra /olemmitate pra&-

& uur

cel£e Genitricis Dei Ma-

do: ?* Ex te enim ortus

teum d

eft fol juflitie , Chriftus

rig. Ut ipfa.

Deus nofter :

ES

ui fol-

dixnis

Ti jl

De Expofitione S. Bafilii

vens maledi&ionem dedit

TfnOray

Epifcopi in Tfaiam

benedi&ionem : & confun-

Prophetam.

&n ]

dens mortem, donavitno-

alort

bis vitam fempiternam.

t dife

Ín cap. 8. pbü initium,

. Benedi&a tu in mu-

Cbl

LeQio VL

lieribus, & benedi&us fru-

tium

&us ventris tui.

Ex te.

Cceffi ,inquit, ad Pro-

Gloria Patri.

Qui fol

Dl dffþn

phetiffam , & in ute-

vens.

Wen

V n

rO accepit , & peperit fi-

IN IIL. NOCTURNO,

lium. Quód Maria Pro-

T5 a

phetiffa fuerit, ad quam

m r

Le&tio fan&i Evangelii fe-

DIM )

proximé acceffit Ifaias per

cundüm Matthaum.

pranotionem Spirit(s , ne-

: pR

mo contradixerit , quifit

Ledio VIL. Cap. r.

kb

memor verborum Marie,

Omn& [

Iber

enerationis

JE-

qua prophetico afflata Spi-

fu

[

hifti, filii Da-

Qu

U

tu elocuta eft, Quid enim

Vi

vid, filii Abraham. Ab-

&ij

ait? Magnificat anima mea

raham genuit lfaac. ]Ifaac

Dominum , & exultavit

Et

V1

Spiritus meus in Deo fa-

autem genuit Jacob.

:

D'ova

reliqua.

nentih

lutari meo : quia refpexit

humilitatem ancille fuüz;

De Homilia S.

oannis

ecce enim ex hoc beatam

" Chryfoftomi.

me dicent omnes genera-

tiones. Quód fi animum

Unde füprà pauló. poft,

h

accommodaveris univerfis

L

Uo funt , qu& pariunt

ejus verbis, non utique

quzftionem.Unum,

T [

contentiosé ne

?

averis, eam

qua caufa fit, ut in gene-

&mürm

fuiffe Prophetiffam . quód

l mm

Domini

rationum catalogo Virgo

pirntus in eam

fileatur ;

alterum — veró;

A

fupervenerit, & virtus Al-

qua ratione Jofeph memo-

rey&n(

tiffimi obumbraverit ei.

retur, cui certé nihil cum

tiüg l

E. Conceptio tua, Dei

Qhriüi generatione €

* r

com-

* B. Mariz Virginis.

163

, pnir

niver r

commune. Videtur enim

res, de Jofeph generatio-

& unum abundare, & al-

nenon tacuit.

w enim t

terum deefle.

Sive enim

Quid ergo

hac feciffet

in Vireine

t'iæ ; CP:;I

dicemus ?

quód utique pri-

mum illud neceífe fuerit

novitatis non effugiffet in-

djonm ü

vidiam : five Jofeph reti-

memorari ,

quemadmo-

cuiffet , non agnofceremus

: d

dum ex David Virgo de-

ex

N

fcenderit.

Unde hoc ita-

fteret.

qua tribu Virgo fübfi-

Ut ergo & nos

mylteti

que difc(emus ? Audi ad

difcerneremus, que effet

j u

Gabriel loquentem Do-

benelitus

minum : Vade ad Virpi-

Maria, vel unde; & confue-

tudo legis permaneret im-

nem defponfatam Viro, cui

mobilis, generationum ca-

cit.m Q"ilï;'

nomen [fofeph, ex domo

talogum ufque ad fpon.

& familia David. Quid

fum ejus perduxit, ac de

JX

VIS

audire

manifeftius,

cüm ex domo & familia

domo ilum David eíffe

monftravit.

frrgit

David illam V irginem ef-

5R. Felix namque es fa-

Wi

fe cognofcas !

cra Virgo Maria, & om-

nt CRP' h

E.. Beatam me dicent

l«

ni laude digniffima

E

omnes generationes

D

Quia ex te ortus eft fol

yaiil

Quia fecit mihi Dominus.

jultitiz, ** Chriftus Deus

holny

magna, qui potens eft,

noiter,

ia ?

& fan&tum nomen ejus.

Y. Ora pro þopulo, in-

y r ^

W. Et mifericordia ejus

terveni pro clero , inter-

t ]awb, :

à progenie in progenies

cede pro devoto fzmineo

uia.

timentibus eum,

fexu: fentiant omnes tuum

Ledio VII

juvamen , quicumque ce-

ii

lebrant tuam fanctàm Con-

n erat mos apud

yfoüomb

ceptionem. Quia, Gloria

N^

debraos , generati-

Patri.

Chriftus.

j p u

onum catalogum per fa-

J

Ledio IX, '

nf ,quæ

m"mas texere,

t ereo

yionem:

i

morem cuftodiret , ne-

jr, !

W

j

"

HO

c énim dedarzxto,

]

ve in ipfo ftatim principio

illud quoque pari-

p

videretur antiqua deflrue-

ter oftendit , quód fcilicet

eum P

re, & nobis Virsinem cer-

inde effet & Virgo, quia

|

of mä

tiüs indicaret : parentes

utique nequaquam juftus

',rtö n

ji^

iMte pateretur uxorem fibi

g"

ejus reticens atgue majo-

2

ali

qu

164

Ojffldum Conceptionis

Patrum atque infignium

t

aliunde, quàm unde lex

virorum traditione fufce-

mo

przcipiebat, eligere. Pof-

Yant fi

fumus veró aliam quoque;

tus.

Vi

& altiorem quidem pro-

'Te Deum Laudamus.

ferre rationem, ob quam

In Laudibus fit come

parentes Virginis prater-

tnemeratio F'eris.

0n

miffi funt.

Sed quae ea

f

eft? Noluit Evangelifta

Miffs per Annum &t in ipfo

Tine. Dl

recenti adhuc tempore no-

fiffo

mutatur folemmitas

i& commemoratio

fo-

ts co

vi illius, admirandíque par-

udzis effe manife-

lemniis z commemorati-

i &

tüs,

ne

' Annue z» Sande.

32 fen

ftum, quód Chriftus na-

tffio

tus fuiffet ex Virgine.

Non dicitur Credo.

Prafa-

1 tll

INeque proprius nofter hic

H

Et te in commemo-

fermo eít, fed à nobis de

ratione conceptionis.

fui [

fj n

L

EEE ULNAC

PRERFSERÉSSSP RAR

PTLa s

DT T)

RAR ERZRNRARERARA E

EX OVUAUCUEUCRUCIIEUE

L

Mooedt

.TU

As

OFFICIUM

'San&;

hi v

Wt

B. . MARIZA

Ptj

Temy,

IN FESTIS MENUS SOLEN-

Hm

NIBUS PER ANNUM.

Antq

y. Dienáre me laudáré

AU

AD VESPERAS.

te, Virgo facràta.

M

; Antiphona

R.

a mihi virtutem

Um effet Rex. Cun

contra hofles tuos.

N

ls

veliquis de Laudibus.

AD MAGNIFICAT.

Pfalmi,

L

Antiph,. Sanaa Maria

Ixit Dominus. Lau-

fuccurre miferis , juva pulv-

IN

date pueri.

Lt in

lanimes, refove flebiles;

Offcio Concept. B. V. M. pag.

ora pro populo, interve-

dlhs 1

129. cap. Ab initio. Hyz-

ni pro clero, intercede pro

li

gus. Ave Mlaris flella. 77.

m

deyoto fomineo fe

xu: fen-

tiant

$2g. 131

16f

B. Virginis Marie.

tiant omnes tuum juva-

füperbiam,&viam pravam,

; fs

jione li

men, quicímque celeb-

& os bilinguedeteftor.Me-

rant tuam fan&am feftivi-

um elt confilium .& zqui-

tatem. -

tas, mea eft prudentia, mea

Taxns

Oratio.

eft fortitudo. Permereges

us f t

regnant, & legum condito-

Oncede nos famulos

res jufta decernunt.

Per

a

ii

tuos, quafirus Do-

me principes imperant, &

mine Deus, perpetua men-

potentes decernunt jufli-

y fl

tis & corporis fanitate gau-

nonti: !

tiam. Eo diligentes me

ommaot

dere: & gloriofa beatzMa-

diligo, & qui mané vigi-

rie femper virginis inter-

lant ad me, invenient me.

:nu

ceffione, à prafenti libera-

&. San&a & immacula-

lo M

r comma

ri triltitia, & cterna per-

ta virginitas, quibustelau-

frui lztitia.

Per Dom.

dibus efferam, nefcio : **

giions

Vel propria àt. infra in Fe-

uia quem coeli capere

u

Jiis per. Mnnum.

non poterant, tuo gremio

contulifti.

Ad Matutinum , Invitat,

. Benedica tu in mu-

San&a Maria Dei geni-

lierbus & benedi&us fru-

trx virgo, * Intercede

&us ventris tui. Quia,

pro nobis.

Le&io. 1I,

Píalmus. Vehite, exul-

[j

Ecum funt divitie,

temus. 1j

J

)

& gloria, opes fu-

Hymnus. Quem terra.

perbe & jultitia. Melior

,

Antiph. & Pfalmi INo-

efít enim fru&us meus au-

é&urn,üt inOfficioC

9

ro, & lapide pretiofo, &

gl

*

I

;nlc.ept.

B. Mariz,

'enimina mea argento ele-

j

&o. In viis juäitiæ am-

mhl

IN I. NOCTURNO.

bulo, in medio femita-

; t

De Parabolis Salomonis.

rum judici, ut ditem di-

ligentes me, & thefauros

i

Le&iol. Cap.$. &9.

eorum repleam.

Domi-

eni

14

O fapientia habito

nus poffedit me 1n initio

TU

EG

in confilio , & eru-

vidrum fuárum , antequam

OCM

ditis interfum cogitationi-

quidquam faceret, à prin-

j

ls

