Benedidus es Domine

Ij

in firmamento coli :* &

perexaltet eum in fecula.

N

Benedicite montes , &

laudabilis , & gloriofüs,

* qu

g

colles Domino : * bene-

&füperexaltatus in fzculae

Yi

dicite univerfa germinan—

Hic non dicitur Gloe

tia in terra Domino.

ls

fia Patrij neque AÁmen,

Q

Benedicite fontes Do-

mino :

* benedicite ma-

Antiph, Sacerdotes

h

fan&i incenfum , & panes

n

riaà & flumina Domino.

voli

Benedicite cete , & om-

offerunt Deo , ArrzLuJA.

N

nia , que moventur in

Antiph, Vincenti dabo

D

aquis Domino: * bene-

manna abíconditum ,. &

dicite omnes volucres cce-

Qf

nomen novum, ALLELuJA.

]i

li Domino.

fs c

Benedicite omnes be-

Pfalm 14$.

dept 1

füe , & pecora Domi-

Audate Dominum de

Qu ex

no: * benedicite filii ho-

minum Domino.

colis :^ laudate Eum

tjus [f

in excelfis.

C

Benedicat Ifrael Domi-

Laudate eum omnes

lum

num: * laudet, & fuper-

exaltet eum in fzecula.

Angeliejus: " laudate

&xlty

eum orgnes virtutes ejus.

Y

Benedicite facerdo-

*

LLaudate eum íol, &

€is gj

tes Domini Domino

lunà: * laudate eum omr

Qp

l

benedicite fervi

Domini

Domino.

nes ftelle , & lumen.

Laudate eum cceli coelo-

Benedicite fpiritus, &

rum: * & àque omnes,

animz juítorum Domino:

quz füper ccelos fünt, lau-

* benedicite fan&i, & hu-

dent nomen Domini.

Án

müiles corde Domino.

Quia ipfe dixit, & fa-

Ti

Benedicite Anania, Aza-

Á

&a funt : * ipfe mandavit,

dl eiuä

rià, Mifagl Domino

& creata funt.

At

A

Jaudate & fuperexaltate

Statuit ea in zternum,

eum in fzcula.

& in fzculum fzeculi: *

«t ü

Benedicamus

Patrem,

preceptum pofuit, & non

lel'[th

u

& Filium ,.cum íac&on

I:Jræteribit.

Paudate

A.d Laudes,

33

íandate Dominum de

€horo :

* in

udentus , |

mpano

s m n

terra : * dracones , &

&

£

alterio pfallant ei:

omnes abyffi.

à

uia beneplacitum eft

es Dony

Ignis, grando, nix, gla-

Domino in populo fuo :**

o eat:l

Ccies, fpiritus procellarum:

& exaltabit manfüetos in

falutem.

& olonols

** que faciunt verbum

fus 1 a2

ejus.

Exultabunt fan&iin e1o-«

ria : * letabuntur in cu-

Montes, & omnes col-

&i 6

les : "* ligna fru&tifera, &

bilibus fuis.

i m

omnes cedri.

Exaltationes Dei in gut-

yacerdott

Beftiz, & univería pe-

ture eorum : "* & oladii

€ora : "* ferpentes , &

ancipites in manibus eo-

m, &Päf

rum.

, Aump

volucres pennata.

Reges terre, & omnes

:-Ad faciendam vindi-

&am iil nationibus : ** in-

enti d

popul: * Principes, &

Hdl,fum, j

Omnes judices terra.

crepationes in populis:

À

y Auiui

. Juvenes , & virgines;

d alligandos reges eo«

H

fenes cum junioribus lau-

rum in compedibus

*

*

ub

dent nomen Domini : **

cis ferreis.

& nobiles eorum in mgni—

orimm i

quia exaltatum eft nomen

ejus folius.

Ut faciant in eis judi-

Jaudateu

Confeffio ejus füper co-

.

cium confcriptum: ** elo«

lum, & terram

.

" &

ria hec eft omnibus

an-

um 0

€üs ejus.

TU

exaltavit cornu populi fui.

Hymnus omnibus San-

jrtuts 0

€üs ejus : "* filiis Ifraél,

Pfam, 150.

Audate Dominum in

ntem 0*

gppulo appropix-lquanti fi-

San&is ejus : ?* lau-

[ lumgn, :

date eum in firmamento

magli ^

:

pfaïme X49.

virtutis ejus.

|

Ug o

Laudate eum in virtütie

$

fint, l

^* Antate Domino can-

*

*

* laudate eum

*

bus ejtis

)Omim. ,

(i

ticüm novum :

fecundüm — multitudinem

i,

laus ejus in Eccclefia San-

du

£torum.

maenitudinis ejus.

( m

Laudate eum in fono

. LateturÍfrael i eo, qui

tube: ^* laudate eum in

, du

fecit eum : ^* & filii Sion

pfalterio, & cithara.

" fgou! ]

extiltent in rege fiio.

Laudate eum in tytipae

Laudent nomen ejus in

jaue

fs d

n0o,«& choro :

te

Laud:fy

34

De SS. Sacramento.

date eum in chordis,, &

Quibus fub bina fpecie

Si

f

organo.

Carnem dedit , & fangui-

Laudate eum in cym-

nem;

al

balis benefonantibus : lau-

Ut duplicis fubftantie

6j

b

date eum in cymbalis ju-

"Totum cibaret hominem.

bilationis

* omnis fpi-

Se nafcens dedit focium,

Ins,

xitus laudet Dominum.

Tuim

Convefcens in edulium,

À

Gloria Patri, &c.

Se moriens in pretium,

Se regnans dat in pre-

codi

Antïph.

Vincenti da-

muyum.

lris

bo manna abfconditum, &

O falutaris hoftia,

lm

nomen novum, ÁLLELuJA.

Quz cceli pandis oftium:

-

)

Tayi

Bella premunt hoftilia,

: Capitulum 1. Cor. 11,

Da robur, fer auxilium. "

b

Es0 enim

Uni ,trinóque Domino

Yolis

Ratres ,

Ü

accepi

a

omino,

Sit fempiterna gloria:

quod & tradidi vobis:

ui vitam fine termino

QU

N

INobis donet in patria.

ll

quoniam Dominus [Efus,

Amen.

in qua noGe tradebatur,

hf

accepit panem , & gratias

Y. Pofüit fines tuos pa-

Q

cem, ArrsLuJA.

db

agens fregit, & dixit:

Accipite , & manducate:

B. Et adipe frumenti

Y

hoc efít corpus meum,

fatiatte, ArrzruJa.

li

iif

Tlb

quod pro vobis tradetur:

Ántiplte

Ego füm pa-

hoc facitein meam com-

nisvivus, qui de celo

t

memorationem.

Ài

defcendi : fi quis mandu-

fahms

caverit ex hoc pane, vi-

HYMNUS.

vet inzternum, ALrsLuJA.

Tf

COrum

Erbum fupernum pro-

Canticum Zacharie

diens,

Laic4

(iz ]j

INec Patris linquens dex-

Is Vlü[

teram,

Enedidus ^" Dominus

Ad opus füum exiens,

[* alto

Deuslfrael, ** quia

mïllm

Venit ad vite vefperam.

vifitavit , & fecit redem-

i

In mortem à difcipulo

ptionem plebis fuz.

Suis tfadendus zmulis,

Et erexit cornu falutis

moms f

Priüs in vite ferculo

*jv

E

M.

nobis :

in domo Da-

Ym

Se tradidit difcipulis.

vid pueri fui.

G

)

n

* Sicut

.

1

Ad Laudes.

35

jna fpe

. Sicut locutus eft per os

Antiph, Ego füm pa-

; &l

an&orum , ^* quià fe-

nis vivus, qui de cclo

culo funt , prophetarum

defcendi

fi quis mandu-

fiübftnte

ejus.

caverit ex hoc pane, vi-

ret homie

Salutem ex inimicis no-

vet in zternum.

dedit font

Ílris, * & de manu om-

Qratio.

jnedlu,

nium, qui oderunt nos.

in pretum,

.Ad facdendam miferi-

cordiam cum patribus no-

Eus, qui nobis fub

d o

ftis: ** & memorari te-

D

Sacramento mirabili,

Paffionis tue memoriam

23

ftamenti fui fan&i.

usjurandum , quod ju-

reliquilli : tribue , quafu-

dis oltt.

mus 5 ita nos Corporis &

ravit ad Abraham patrem

nt holil

nofirum , "** daturum fe

Sanguinis tui facra mylle-

fer auglif

nobis:

ria venerar, ut. redem-

qie D

ptionis tuz fructum in no-

Ut fine timore de ma-

n plont:

nu inimicorum nofítrorum

bis jugiter fentiamus. Qui

(ng termil

vivis, & regnas, &c.

jn patr

liberati , ** ferviamus illi:

In fan&titate , G juftitia

d

fines tf

coram ipfo : "* omnibus:

diebus noflris.

AD PRIMAM,

p

Et tu puer , Propheta

"Pater nofter.

AveMia-

lipc f

Altiffimi

vocaberis

d

1usnuJ

ria

Credo.

&ibis enim ante faciem

L ofim]

b

omini parare vias ejus.

Deus

in

adjutorium

meum &c.

y &*

Ad dandam fcientiam

i m

falutis plebi ejus: * in

HYMNUS,

poc pine'

remiffionem — peccatorum

*

yff ALLELE:

e€orum.

&A m lucis orto fidere, -

Per Vifcera rhifericor-

1 Z(ït'hïriz'

eum precemur fup-

die Dei noflri : ** in qui-

plices,

G h

bus vifitavit nos , Oriens

Ut in diurnis actibus

ex alto.

INos fervet à nocentibus.-

g Do

^ U

llluminare his, qui in

Linguam refrznanstem-

AE

tenebris ,

& in umbra

eret,

eat

mortis fedent : ?* ad diri-

iNe hitis horror infonet:

pis f

li

gendos pedes noftros in

Vifüm fovendo contegat,

corm

Yiam pacis.

*

INe vanitates hauriat.

; dom

Gloria Patri, &c.

2

Sint pura COI.'diS intimas

-

[

436

De SS.

S

acramento-

Abfiftat & vecordia:

fufeeptor

eít

aniinæ

I

Carnis terat fuperbiam

mes.

tentiOl

Averte mala inimicis

lod

Potüs , cibíque parcitas.

Ut cüm dies abfcefferit,

meis: * & in veritite

fios

No&àémquefors reduxe-

tua difperde illos.

ht

rit;

Voluntarié facrificabo

qui

Mundi per abftinentiam

tibi, * & confitebor no-

Til

I

Ipfi canamus gloriam.

mini tuo, Domine: quo-

Efu tibi fit gloria;

niam bonum efít.

j

D

Qui natus es de Virgine,

Quoniam ex omni tri-

m

CumPatre,& almoSpiritu.

bulatione eripuifli me : **

h

In fempiterna fzcula.

& fíiüper inimicos meos

*d

Amen.

tus

defpexit oculus meus.

Tn aliis Officiis ?

Pfdïmi 1185

h

Eati immaculati

p

[

Jj

Dxo Patri fit Gloria,

Ejusque foli Filio

via: 7* qui ambu-

l

Cum Sypiritu Paraclito

lant in lege Domini.

lm

INunc & per omne fz-

Beati , qui fcrutantur

t

culum.

Amen.,

teflimonia ejus : ** into-

T

to corde exquirunt eum.

Ore

Ahtípli Sapientia adi-

ficavit.

NNon enim , qui ope-

as

rantur iniquitatem , * in

viis ejus ambulaverunt.

ïnp

Püdmc y ïä

Tedig

'Tu mandáfü , * man-

g

Eus in nomine tuo

data tua cuftodiri nimis.

falvum me fac:

E

Q

Utinam dirieantnr vie

T

in virtuüte tua judica me.

mec,'* ad cuftodiendas

Deus exaudi orationem

juftificationes tuas.

üodlam

meam: ** auribus percipe

'Tunc non confundar,

REVe]

verba oris mei.

** cüm perfpexero in om-

nibus mandatis tuis.

nf

Quoniam alieni infurre-

It

xerunt adversüm me, &

Confitebor tibi in dire-

fortes quafierunt animam

&ione cordis : * in eo,

QOf

hi

meam : "* & non propo-

quód didici judicia jufli-

Wip.

fuerunt Deurn ante con-

ti tuz.

Uy

fpe&um füum.

&

l

Juftificationes tuas cu-

f

Ecce enim Deus adju-

ftodiam : :* non me de-

li

^u

vat me: * & Dominus

relinquas. ufquequaque.

IHQ'eP]

A Primame

37

At

1

In quo corrigit adolef-

?

maledi&i, qui declinant à

centior viam fuam ? ** in

mandatis tuis.

ceuftodiendo fermones

alz. jnm

Auferàme opprobrium,

in vetz

tuos.

& contemptum , * quia

In toto corde meo ex-

1los,

teftimonia tua exquifivi.

: (l

quifivi te : ** ne repellas

Etenim federunt prin-

meà mandatis tuis.

ynfitebor 1

cipes, & adversüm me 1o-

RA

lomtime: qu

In corde meo abfcondi

quebantur:

"w

fervus autem

eloquia tua: ** ut non pec-

)d

tuus exercebatur in juítifi-

ex orti t

cem tibi.

cationibus tuis.

Benediàus es Domine:

Nam & tefltimonia tua

puift ne:'

imicos d

** doce me juflificationes

meditatio mea ell: * &

tuas.

us i

confilium meum juflifica-

In labiis meis, "* pro-

tiones tuz.

; Hb

tui.

nuntiavi omnia judicia oris

Adhafit pavimento ani-

muoihi !

ma mea: ** vivifica me fe-

In via tefltimoniorum

cundüm verbum tuum.

qui amy

jortini.

tuorum dele&atus fum, *

Vias meas enuntiavi, &

ficut in omnibus divitiis.

exaudifti me : "* doce me

1 fcrutanïi

In mandatis tuis exerce-

"ER

jullificationes tuas.

bor: ?* & confiderabo vias

Viam

juftificationum

luinmt eti

tuas.

*

E

[ qii Oiï

tuarum infirue me:

&

In jufhHificationibus tuis

exercebor in mirabilibus

atmy ^*

meditabor : 7* non oblivi-

il

Avrerun

l

tuis.

m

fcar fermones tuos.

Dormitavit anima prz

yliri itt

tzdio : * confirma me kin

Etribue fervo tuo, vi-

verbis tuis.

panttt T

, vifica me : ** & cu-

cu&OdlenL

Viam iniquitatis amove

ftodiam fermones tuos.

àme: * & dele

T

'Revela oculos meos:

P

B

ferére mei.

ge tuavr-ni-

. coni

& confiderabo mirabilia

Viam veritatis elegi: *

xero n

de lege tua.

1S t5

judicia tua non füm obli-

i

Incola ego füm in terra:

tus.

- tibr il

** non agfcondas à me

Adhzfi teftimoniis tuis

A'llnl

j

imandata tua,

Domine : ** noli me con-

;udlüi )

Coneupivit anima mea

defiderare

fundere.

d

juftificationes

Viam mandatorum tuo»

165

ln

tuas, * in omni tempore.

rum cucurri : "* cüm dila-

gon *

Increpáfüi fuperbos , *

tàfti cor meum. A«

i,

3

:

ph

'

De SS, Sacramento.

38

Antiph.

Sapientia edi-

eleifon. Pater nofter. Y.

vero,

ficavit fibi domum , mi-

Et ne nos inducas in ten-

alpi,

Taxtm.

fcuit vinum, & pofuit

tatiohem. . Sed libera

meníam, ArrzLuJA.

nos à malo-

Credo in

Q beg

Deum.

Y. Carnis refür-

.Y

recionem.

lia

Capitulum r. Tim. v.

R. Vitam

latur

eternam, Amen.

y. Bf

Egi feculorum im-

ego ad te Domine clama-

a,

R

mortali , & invifibili,

vi.

R. Et mané oratio

Tenr

N

foli Deo honor, & gloria

mea preveniet te. Y. Re-

in fecula feculorum , A-

pleatur os meum laude.

ttes ;

men.

E. Ut cantem gloriam

Dom

'ratias.

Tinm

X. Deo

tuam, tota die magnitudi-

X. breve,

Chrifte Fili

nem tuam.

omine

Dei vivi,* Miferére no-

averte faciem tuam à pec-

bis.

Etrepetitur Chri-

catis meis. . &. Ét omnes

dimifs

fte Fili Dei vivi, miferc-

iniquitates meas dele. Y.

patie

li

re nobis.

YX. Quinatus es

Cor mundum crea in me

aemm

de Maria Virgine.

5-. Mi-

ferére nobis.

Deus- 5. Et fpiritum re-

k

Y. Gloria

&um innova in vifceribus

Patri, & Filio, & Spiritui

meis.

YX. Ne projicias

h CMI

fan&o.

B& Chriíte Fili

me à facie tua.

E

t

Vr

Ym

Dei vivi, miferére nobis.

Spiritum fíandum tuum

Y. Exurge Chrifle , adju-

ne auferas à me. Y. Red-

u j

va nos. B.. Et'libera nos

de mihi laetitiam falutaris

Doteng

Thtus.

propter nómen tuum.

tui. B. Etfpiritu princi-

In aliis Officiis /oco qui

pali confirma me.

. Ad-

k

matus , dicitur : qui fedes ad

jutorium noftrum in no-

dexteram Patris,

mine Domini.

5

ui

]

dle 1[10

VPreces fequentes dicun-

fecit ceelum & terram.

0 0s

&ur infra annum tantüm.

Onfiteor Deo omni-

N

Yn die veró Fefto, & per

lfïrere

O&ayam, dido Verf. di-

potenti, beate Ma-

læ leïm

eitur

rie femper Virgini, beato

i Tif

ominus vobifcum.

Micha&li Archangelo, be-

n

& Oratio, Domine De-

l

R

us omnipotens &c. ütin-

ato Joanni Baptiftz , fan-

m

frà

&is Apoltolis Petro , &

& Y

pag. 39.

Paulo, omnibus , San&tis,

Yrie. eleifon.

Chri-

& vobis fratres : quia pec-

um

I

fte eleifon.

Kyrie

cavi nimis cogitatione,

ver-

, Ad. Primam.

39

!

Y. Dominus vobifcum.

or ol ]

verbo , & opere: mea

duci i

culpa, mea culpa, mea

E. Et cum fpiritu tuo.

maxima eulpa.

]deó pre-

y. $L

- Qeh!

cor beatam Mariam fem-

Oremus.

r Virginem , beatum

5

Omine Deus omni-

Carmis i

M

ichaélem Archangelum,

potens ,

qui

ad

y T

beatum ;Joannem

b

apti-

me. J

principium hujus diei nos

omine du

ftam, fan&os Apoftolos

pervenire fecifti : tua nos

Petrum & Paulum , om-

hodie falva virtute; ut in

: mune o

nes San&dos, & vos fra-

t te T^

hac die ad nulium decline-

tres, orare pro me ad

mus peccatum , fed fem-

meum It

Dominum Deum

no-

iem Qu

ftrum.

per ad tuam juílitiam fa-

ciendam nofltra procedant

ie m

lfereatur noftri om-

y. Dow

eloquia, dirigantur cogi-

j um p

nipotens Deus , &

tationes, & opera.

Per

Dominum noftrum [E-

g. Lt o

dimiffis peccatis noftris,

perducat nos ad vitam

fum Chriftum Filium tu-

1/623 delþ- l

eternam.

um , qui tecum vivit, &

) aen mf

R— Amen.

repnat in unitate Spiritüs

; fpntur

fan&i Deus , per omnia

n Vi

N

fiecula

ficulorum.

N g

I

dulgentiam , abfolu-

Be.

tionem , & remiffio-

Amen.

m

nem peccatorum noflro-

XY. Dominus vobifcum.

ndum

[

[

Ó

rum tribuat nobis omni-

E. Et cum fpiritu tuo.

potens & mifericors Do-

Y. Benedicamus Domino.

tam

(alut

minus.

R. Deo gratias. Y. Pre-

gmm

E. Amen-

tiofa in confpe&u Domi-

j me V j

[.

ni

)[hum n

)

Y. Dignàre Domine,

&. Mors San&orum

(!

ejus.,,

fi

»

die ifto. " &. Sine pecca-

& ter

to nos

cuftodire.

.

Miferére noftii Domine.

Oratió,

: Deo

.

y

&. Miferére noftri.

An&a Maria, & om-

l1bæ

Fiat mifericordia tua Do-

O

nes San&i intercedant

ii

minefupernos. B..Quem-

pro nobis ad Dominum:

di

at 0i j

admodum fperavimus in

ut nos mereamur ab eo

$

te.

. Domine exaudi

adjuvari, & falvari, qui

s Pett0

orationem meam.

E. Et

vivit, & regnat in fzcula

Dus

Sannf

clamor meus ad te veniat.

ficulorum.

E&. Ámen.

j

. Deus

[

ogl[ä

C4

49

De SS..Sacraménto.

y.

ube domne benedi-

Un

- Y. Deus in adjutorium

meum intende.

. Do-

cere.

Benediaio.

Dies

Digi

mine ad adjuvandum me

& . a&us noflros in füa pa-

lt

feftina,

Zt dicitur ter:

ce difponat Dominus om-

Ü

ultimó additur,

Gloria

nipotens.

X. Amen,

li

Patri.

Sicut erat &c.

Confe

Chrifte

Fl

Kyrie eleifon.

Ledio brevis. y, Cos,

eleifon.

Kyre eleifon.

DSD

M

Pater nofter.

Secretà.

. Et ne nos inducas in

Uicumque mandu-

]j

A ]

caverit panem hunc,

tentationem.

E. Sedli-

a

el biberit calicem Domi-

Cim

bera nos à malo

X. Re-

ni indigné , reus erit Cor-

hi

fpice in fervos tuos Do-

poris, & Sanguinis,Do-

mine, & in opera tua, &

dirige filios eorum.

5

mini. 'Tu autem Domi-

ne miferére nobis. J

fti

Et fit fplendor Domini

Deo gratias.

dj

Dei noftri füper nos , &

opera manuum noflrarum

Y. Adjutorium noftrum

B]

in nomine Domini.

R.

dirige fuper nos , & opus

Qui fecit celum & ter-

hi

manuum noftrarum dirige.

funef

Y. Gloria Patri.

&. Si-

ram. YX. Benedicite. B.

Deus. "Benediàio,

Do-

cut erat. &c.

minus nos benedicat , &

ab omni malo- defendat,

Orcmus.

& ad vitam perducat ater«

j

nam : & Fidelium animz

D

lrgere & fanüifica-

Ctom

re , regere & gu-

per mifericordiam Dei re

Qu

quiefcant in pace.

AT

bernare dignáre, Domi-

3. Ámen,

ne Deus, Rex coli &

i

terrz , hodie corda , &

& af

corpora noflra , fenfus,

AD TERTIAM, 1

fo co

fermones, & ac&tus noflros

Pater nofler.

Ave

Dl

in lege tua , & in operi-

Maria.

Wi

bus mandatorum tuorum :

Deus

in adjutorium

p

ut hic, & in eternum, te

meum, &c.

M

auxiliante, falvi & liberi

Tin

il

elle mereamur , Salvator

HYWMNUS.

DI äwm

mundi: Qui vivis, & re-

Unc fande nobis

ls

gnas in fzcula feculorum.

Spiritus,

Y v

E.

€n.

num

"A Tetiam.

41

Statue fervo tuo eloqui-

one b

Unum Patri cum Filio, .

g, Di

Dignóre promptus ingeri,

um tuum, * in timore

INoflro refufus pe&ori.

tuo.

ros infiuj

Jominis u

Os, lingua, mens, fen-

Amputa

Opprobrium

fus, vigor,

meum , quod füufpicatus

j Ant

fum: * . quia judicia tua

Confeffionem perfonent,

i. n

Flammefeat igne charitas,

jucunda.

Accendat ardor proximos.

Ecce concupivi manda-

4

ta tua: "* in aquitate tua

JEtu, tibi fit gloria,

qu n

Qui natus es de Virgine,

vivifica me.

i pinemit

Cum Patre, & almoSpi-

Et veniat fuper me mi-

jlien t

ritu,

fericordia tua , Domine:

reus a

In fempiterna fecula.

** falutare tuum fecundüm

Amen,

eloquium tuum.

;anguims« I;

quterm I

Et refpondebo expro-

| n d

Sic etiam dicitur in Feflis

brantibus pmihi verbum:

B. V.

M.

im alüs officiis:

Prafta Pater.

*X quia fperavi in fermo-

rim aol

Ut fol. 10.

nibus tuis.

Domin. !

Et ne auferas de ore

Antiphons.

Angelo-

meo verbum veritatis uf-

sum &

&um efca,

selicite )

quequaque: ** quia in ju-

diciis tuis fuperfperavi.

ditio. ^

Pfälmug

yenetic "

Et cuftodiam legem

j t

Egem ponemihi,Do-

tuam femper : ** in fecu-

E

mine, viam juftifi-

jJum & in feculum fzculi.

erdictt

igium 1

cationum tuarum : * &

Et ambulabam in lati-

exquiram eam femper.

tudine

** quia manda-

yium L8

[ Pflce-

Daà mihi intelle&um, &

ta tua exquifivi,

'

fcrutabor legem tuam: "*

Et loquebar in teftimo-

& cuftodiam illam in to-

niis tuis in confpe&u re-

to corde meo.

TIAM.

um: * & non confun-

Deduc me in femitam

:

ebar.

fiet ,

mandatorum tuorum : ;*

Et meditabar in man-

quia ipfam volui.

datis tuis. * qua dilexi.

gdillwïiml

Inclina cor meum in te-

Et levavi manus meas

fümonia tua: * & non

ad mandata tua , qua di-

jn avaritiam,

lexi: ?* & exercebar in

N

Averte oculos meos,

fin d j

*

d

iu&ificationiïus tuis.

ne videant vanitatem ;

in via tua vivifica me.

Cs

Me-

jtusy Ut

42

De $5. Sacramente.

Emor efto verbi tui

Funes peccatorum cit-

Bor

fervo tuó

* in

cumplexi funt me: * &

Eul

quo mihi fpem dedifti.

legem tuam non fum ob-

yüfc

Hac me confolata eft

litus.

Bon

in humilitate mea : ** quia

Media no&e furgebam

hi,

eloquium tuum vivificavit

ad confitendum tibi, **

me.

/

E

fuper judicia juftificationis

Mi

Superbi iniqué

ageb ant

tua.

ufquequaque

& pl

* à lege

Particeps ego fum om-

E

autem tua non declinavi.

nium timentium te: ?* &

&

Memor fui judiciorum

cultlodientium —— mandata

tuorum à feculo Domi-

tua.

Q

.

bunt

ne

b

* & confolatus

IMifericordià tuà Domi-

*qi

fum.

ne plena eft terra : "* ju-

f

Defe&tio tenuit me, *

ftificationes tuas doce me.

[

pro peccatoribus derelin-

[iirR

Onitatem fecifH cum

æqt

quentibus lepem tuam.

T wj

Cantabiles mihi erant

ER

fervo tuo Domine,

Ti

juftificationes tue , ** in

"W

fecundüm verbumtuum.

Tüt

loco peregrinationis mez.

Bonitatem , & difcipli-

lt eon

Memor fui no&e. no-

nam-, & fcientiam doce

Qd

minis tui Domine : * &

me: "* quia mandatis tuis

fivot

euftodivi legem tuam.

credidi.

Ve

Hszc facta eft mihi : **

Priusquam humiliarer,

tuas

Y5 g

quia juftificationes

ego deliqui: ** propte-

Qu [e

exquifivi.

reà eloquium tuum cufto-

divi.

Portio mea, Domine,

R

C

* dixi, cuftodire legem

Bonus es t

u:

;Sz.in

Q

tuam.

bonitate tua doce me ju-

ítificationes tuas.

GU

Deprecatus fum faciem

Aüftm

tuam in toto corde meo:

Multiplicata eft fuper

** miferére mei fecundüm

me iniquitas fuperborum:

lst

Antye

€eloquium tuum.

** ego autem in toto cor«

mentæ t

Cogitavi vias meas : *X

& converti pedes meos in

ta tua.

de meo fcrutabor manda-

D

mlïlt [

teftimonia tua.

W o

Coagulatum eft ficut

Whm,n

Paratus füm , & non

lac cor eorum : 7* ego

lm

fum turbatus : "** ut cufto.

veró legem tuam me i-

diam mandat4 tua.

tatus fum.

r

tlþ

Bonum

Ad-Tertiam.

4j

ecatorum o

- Bonum mihi, quia hu-

efcà nutrivifli populum

nt :

miliàfti me : ** ut difcam

tuum , & panem de co-

n0n füm à

juftificationes tuas.

lo praeftitifti eis

*

Bonum mihi lex: oris

Luja.

» Af.mz-

E

Xde furg;hz

tui, * füper millia auri

lum til,'

& argenti.

Capitulum, 1. Cor, 11.

jultcts

Manus tus fecerunt me,

Ratres, Ego enim ac-

& plafmaverunt me : *

F

cepi àDomino, quod

eoo fir (

da mihi intelle&um , &

aun i*

difcam mandata tua.

& tradidi vobis : quoniam

Dominus JEfüs, in qua

n

i

Qui timent te, vide-

node tradebatur , accepit

bunt me, & letabuntur:

panem , & gratias aoens

a uDv

* quia in verba tua füper-

fregit , & dixit: Accipi-

mf

fperavi.

te, & manducate : hoc

nus doce 1

Cognovi Domine, quia

eft corpus meum , quod

zquitas judicia tua : "* &

ro vobis tradetur : hoc

m fl

jn veritate tua humiliàlti

acite in. meam commee

me.

tuo Done

morationem.

verbumi

Fiat mifericordia tua,

"1

ut confoletur me , ** fe-

&. Dreve.

Panem cce-

, &6

li dedit eis , "* ArrsrujA

sentim d

cundüm eloquium tuum

Panem.

e

mudit

fervo tuo.

ArrELuJA.

Veniant mihi miferatio-

Panem Angelorum man-

ducavit homo.;

Arrrru-

j humiïiïïï

nes tug , & vivam: **

quia lex tua mgditatio mea

JA 5

ArrELuJA.

Gloria

j ET

€it.

Patri.

Panem.

. Ci-

y fu. i

Confundantur füperbi,

bavit illos ex adipe fru-

$

quia injuflé iniquitatem

menti , ArrrLuja.

E.

t

1

fecerunt in me :

2

d

eeo

Et de petra, melle fatu-

"TO

autem exercebor in man-

ravit eos , ArrsgnuJA.

[nt

datis tuis.

at

4

Convertantur mihi ti-

Oratio.

poti

f

yo d

mentes te : "* & qui no-

Eus qui nobis &ci

jn

verunt teftimonia tua.

p

Ut fol. 3.

Fiat cor meum imma-

culatum in juflificationi-

T d

rf

bus tuis , * ut non con-

CO d

gum P

fuïäïl)h' Angelorum

AD

Boan

De SS. Sacramento;

44

AD SEXTAM.

uter in pruina: ** juftifi-

Tu

Deus

in adiutorium

cationes tuas non fum ob-

tlr

-meum , .&c.

litus.

frati

HYMNUS;

Quot íunt dies fervi

Mi

tui: * quando facies de

Gores

, E&or potens , verax

Deus,

perfe

c&uentibus me judi-

*teln

cium'

Ü

Quitemperas rerum vices,

NNaraverunt mihi ini-

Vi f

Splendore maüé illumi-

nas,

qui fabulationes : 7* fed

non ut lex tua.

daFum

Et ignibus meridiem.

Omnia mandata tua ve-

Extingue flammas li-

ritas

* jniqué perfecuti

Q

tium,

funt me , adjuva me.

RTE

Aufer calorem noxium,

Pauló minüs confums

Conferfalutem corporum,

thad

Cor-

maverunt me in terra : "*

SUPC[

Weràmque pacem

ego autem non dereliqui

dium.

frident

mandata tua,

(if) o

- JEfu, tibi fit gloria,

Secundüm mifericor-

Tüm mi

Qui natus es de

irgine,

diam tuam vivifica me: "*

z

Cum Patre , & almo Spi-

p

& cuftodiam . teftimonia

Tentg

ritu,

oris tui.

Ín fempiterna fzcula.

hong t

men.

In eternum , Domine,

** verbum tuum permanet

In alis Offciis : Prafla

in ecelo.

Supeq

Qd m

Pater.

Ut fol. Yo.

In generationem , &

Abg

enerationem veritas tua ;

hl Jl

Antiph.

Pinguis eít

I

panis.

** fundáfü terram, & per-

Udm

manet.

j

Ordinatione tua perfes

d

ia

Imu»,

HI&V;

verat dies: "** quoniam

POfm!F J

; Efecit in falutare

omnia ferviunt tibi

tuüm- anima mea:

lt

INifi quód lex tua me-

Tteis eIOQI

3* & in verbum tuum fuper-

ditatio mea efít: * tune

fperavi.

forté periiffem in humili-

b5l ün m

Defecerunt oculi mei

n

tate mea.

Ya

in eloquium tuum , ** di-

In zternum non obli-

centes: Quando confola-

vifcar juftificationes 'tuas:

9t

beris me '

LHW[*[

* quia in ipfis

Quia fa&us fum ficut

me.

'vixgifis;'ä&i

Vel'bUm |

fj

Tdüs

Ad Sextam.

4$

VEEE TU

"l'uus fum ego , falvum

R

Juravi, & füatui ,*

mon fümd

1ne fac

E C

quoniam jufti-

euftodire judicia jufhtie

ficationes tuas exquifivi.

tua.

t de n

Me expeGaverunt pec-

Humiliatus fum ufque-

catores , ut perderent me:

quaque Domine : ** vivi-

do firet

p m

3* tefümonia tua intellexi.

fica me fecundüm verbum

Omnis confitmmationis

tuum.

nt ml

vidi finem ; ** latum man-

V oluntaria oris m&i be-

o . ^s

neplacita fac Domine : **

daþum tuum nimis..-

t

& judicia tua. doce me.

n

*à Uomodo dilexi le-

.Anima mea in manibus

ii r

quä pus

gem tuam Domi-

meis femper : ** & legem

uva m

tuam non fum oblitus.

mea eft.

ne? * tota die meditatio

yüs conln

Pofuerunt peccatoresa-

Super inimicos meos

queum mihi

.

L

V* & de

ein m

non dereliq

prudentem me fecifli man-

mandatis tuis non erravi.

dato tuo : "* quia in ater-

Hareditate

acquifivi

num mihi eft;

mifentt

tefimonia tua in zter-

if n

Super omnes docentes

num: * quia exultatio

cordis mei funt.

, tl

me intellexi: ** quia tefti-

moniatua meditatio mea

Inclinavi cor meum ad

eft.

3

faciendas

, ngiüi

jufüficationes

Super fenes intellexi : ^*

tuas in zternum : * prop-

um p

rer retributionem.

quia mandata tua quafivi.

b omní via mala pro-

tionem y

hibui

edes meos : ** ut

1 vel-itas t

INiquos odio habui ; *

cuftodiam verba tua.

& legem tuam dilexi.

ramy

A.judiciis tuis non. de-

Adjütor

& füfceptor

clinavi: * quia tu legem

meus es tu : 7* & in ver-

y n ped

t

pofuifti mihi.

" qu()lll

bum tuum fuperfperavi.

.Quàm dulcia faucibus

Declinateà me maligni:

xnt tlbx

**

& Ícrutabor mandatá

jox ff

meis eloquia tua , * fuper

,

mel ori meo!

Dei mei.

di

1 À mandatis tuis intelle

m

du

be

Sufeipe me fecundüm

* proptereà odivi

eloquum tuum , & vi-

omnem viam iniquitatis.

vam : * & non confun-

0]] Obv

gt

Lucerna pedibus meis

das me ab expedatione

400

j

"

verbum: tuum, — & lu-

mea.

fs Vi

ao

men femitis meis.

Adjuva me, & falvus

ero:

Tis

46

De.SS. Sacramento.

ero: "* & meditabor in

Anti' h.

Immo

Pinguis :elt

juflificationibus tuis fem-

anis -

hrftü, & pre

Lucsi

er.

bebit delicias regibus, Al-

Sueeef

Lar

Sprevifti. omnes difce-

"w

E

leluja.

dentes à judiciis tuis :

V0 V|

quia injufla cogitatio eo-

Capitulum. 1. Cor. th

Slpr

yum.

Pew

U

Jotiescumque enim

Pravaricantes reputavi

manducabitis

p2s

D

omnes peccatores terra:

unc, & calicem bi-

uw:

At

"* ideo dilexi -te&imonia

betis , mortem Domini

tua.

Confige timore tuo car-

annuntiabitis , donec, ve-

h f

nes meas

Z

Ü

2

niat.

* à judiciis

Cibavit il-

enim tuis timui.

&. Dreve.

Feci judicium , & jufli-

los ex adipe frumenti, **

h

tiam : ?

v

-

non tradas me

C

D

Alleluja ,. Alleluja.

calumniantibus me.

bavit.

. Et de petra

h

Sufcipe fervum tuum in

melle faturavit eos.

AL-

bonum :

"w

EH

non calum-

leluja.Aleluja. Glori Patri.

üh,

nientur me füperbi.

Cibavit. Y.Educas panem

Oculi mei defecerunt in

de terra , Alleluja.

&O

falutare tuum : ?* & in

Et vinum letificet cor ho-

L

eloquium juflitiz tuz.

minis, Alleluja

Fac cum fervo tuo fe-

&ib

mifericordiam

Oratio.

cundüm

d

tuam : * & jullificatione

h!OI'Um

tuas doce me.

x

Eus, qui nobis &c

intg

li

ut fal. 3*

Servus tuus fum ego:

3 1

** da mihi intelle&dum, ut

Al

fciam teftimonia tua.

AD NONAM. :

Durini

l

'"Tempus faciendi Do-

Pater

nofter.

. Ave

u

mine: X diffipaverunt le-

h

V m

em tuam.

a.

Deus

in

adjutorium

N lm

Ideó dilexi mandatatua,

Wt

** füper aurum , & topa-

meum, &c.

GN!H;:

gion.

Qj

HYMNUS,

n

Proptereà ad

omnia

i Yy

smandata tua

dirigebar :

Erum Deus tenaxX

Oi

** omnem viam iniquam

Q9dio habui.

vigor.

l-

&t

ÁAd Nonam.

47

Pinnis:

Immotus in tepermanens,

hominum : * ut cufto.

Wf

Lucis diurne tempora

diam mandata tua.

Succeffibus determinans.

Faciem tuam illumina

5 Tepbusy:

Largire lumen vefpere,

füper fervum tuum : * &

Quo vita nufquam decidat,

doce me

juftificationes

tuas.

t Conlt

Sed preemium mortis facrze

Perennis inftet gloria.

Exitus aquarum dedu-

samqte

]Etu tibi fit gloria,

xerunt oculi mei: * quia

ylucits f

Qui natus es de Virgine

non cuftodierunt legem

, al

Cum Patre, & almo Spi-

tuam.

yrten Dut

ritu,

j ii

Juftus es Domine : **

In fempiterna fzcula.

& rectum judicium tuum.

men.

Mandáfü juftitiam te-

: Chyti

In ais Offcis : Prefta

flimonia tua: ** & veri-

ater.

tatem tuam nimis.

Ut fol. 10.

Affelja

"Tabefcere me fecit ze-

R d g

, Antphona.

lus meus: * quia obliti

IVit eo. j

4DO.

Vincegti

funt verba tua inimici mei.

a, Glorile

Ignitum eloquium tuum

Eiesp

Pfalmus,

vehementer : ?* & fervus

tuus dilexit illud.

Allctj. 1

* F lrabilia teftimonia

at

Adolefcentulus fum ego,

dj

tua : "* ideó fcru-

& contemptus : ** juftifi-

tata efíT ea anima mea.

Declaratio — fermonum

cationes tuas non füm ob-

hii

Jitus.

j

tuorum illuminat :

* &

Juftitia tua, juftitia in

gi 0i

intelle&um dat parvulis.

zternum : 7* &

lex tua

i. d

Os meum aperü, &

veritas.

attraxi fpiritum ; ** quia

-/A

mandata tua defiderabam.

"Tribulatio & anguflia

TA

vv

invenerunt me :

^* man-

fpice inme, & mi-

data tua meditatio mea eft.

ferére mei, ** fecundüm

vie. "

ZEquitas teftimonia tua

judicium diligentium . no-

in eternum : ** intelle-

| adjumi:

men tuum.

Grelfüs meos dirice fe-

&um da mihi, & vivam.

J

cundüm eloquium tuum:

Lamavi in toto cor-

i

** & non dominetur mei

omnis injuftitia.

de meo, exaudi me

Domine : ** juftificationes

pas !

edime me à calumniis

tuas requiram.

Qf

Clama-

f

De SS. Sacramenta.

48

V teft

Clamavi ad te , falvum

Multi qui perfequuntur

me fac: * ut cuftodiam

me, & tribulant me: *

tmnos

qmandata tua.

à teftimoniis tuis non de-

Bu

Praeveni in maturitate,

clinavi.

Vidi prevaricantes , &

Appi

& clamavi: ?* quia in

s

lh me

verba tua fuperfperavi.

tabefcebam

*

X* quia elo-

Domin

Praevenerunt oculi imei

quia tua non cuftodierunt.

qum

ad te diluculo : ?* ut me-

Vide, quoniam man-

teleQi

ditarer eloquia tua.

datà tua dilei Domine:

3* in mifericordia tua vivi-

Tnt

Vacem meam audi fe-

cundüm

mifericordiam

fica me.

qonfy

tuam Domine: * & fe-

dm

Principium — verborum

cundüm judicium — tuum

tuorum veritas: "* in zter-

pm

vivifica me.

num omnia. judicia juili-

In

Appropinquaverunt per-

tig tusz.

Mu

fequentes me iniquitati:

n's ne

* à lege autem tua longé

Rincipes Igerfecuti funt

P

fact funt,

me

ratis

*

* &à

Iny

verbis tuis formidavit cor

"n

Propé es tu Domine:

Ofttig

"* & omnes vie tug veri-

meuni.

tas.

ts

Latabor ego füper elo-

Initio cognovi

de tefti-

quia tua : "* ficut qui in-

T

moniis tuis: -* quia in

venit fpolia multa.

Vé m

zternum fundàáfü

ea.

Iniquitatem odio habui,

df t

Vide humilitatem me-

& abominatusfumá legem

autem tuam dilexi.

CGII(

am, & eripe me: "* quia

Orin

legem tuam non fum ob-

Septies in' die laudem

litus.

^

$

ditltio

dixi tibi ,

fuper judicia

judiea judicium meum,

juftitie tue.

lve

ld

& redime me: ** propter

Pax multa diligentibus

eloquium tuum vivifica

lepem tuam :

* & nom

t 4l ll

ime.

eft illis fcandalum.

El']'m

Longe à peccatoribus

A

Expe&abam falutare tu-

Wt

falu

S$ ^

quia juftificatio-

um Domine: * & man-

mhm

data tua dilexi.

q

nes tuas non exquifierunt.

W

Mifericordiz tuz miultze

Cuftodivit anima. met

Domine :

N

fecundàüm

teftimonia tua : ** & di-

A i

1

judicium tuum

vivifica

Jexit ea vehementer.

[reton

Servavi mandata tud,

HOmm]

Ad Nonam.

49

verfemutt

& teäimonia tua: "* quia

Capitulum 1. Cor.

qt me: !

omnes vie mee in con-

Jj L

tuisluonde

fpe&u tuo.

Uicumque manduca-

Appropinquet depreca-

verit panem hunc,

rieants, !

tio mea 1n confpe&u tuo

vel biberit calicem Domi-

* qid

Domine :

E

juxta elo-

lod

ni indigne, reus erit Cor-

quium tuum da mihi in-

poris, & Sanguinis Do-

oniam m

tellectum.

fninl.

i Domit

Intret poltulatio mea in
