Capitulum. 1. Joan. 5.

gat. Et eó jam internas

,, qoi It

^A Hariffimi

Nolite

i, Pf

delicias non appetit, quó

mirari,

fü

odit vos

a, as

eas comedere, diu longc-

que defüevit. Fafhdio er-

mundus.

NNos feimus,

die, QU

quoniam translati. fumus

Jormus

go nofiro tabefrimus, &

u

longa inediz peíte fatiga-

de morte ad vitam, quo-

Va

vno

a

mur. Etquia gultare in-

niam diligimus fratres.

on 00

imume

m

tus nolumus paratam dul-

Hymnus,

Verbum

cedinem , amamus foris

üpérnum.

33.

"

vite & P

miferi famem. noftram.

yte, D

Y. Panem ccli dedit

'Te Deum laudamus.

eis , Alleluja.

j edinam d

AD LAUDES.

E. Panem Angelorum

manducavit homo, Alle-

n v P

j

Ex per Horas, Anna,

luja.

Apientia edificavit fibi

Ai Beneds Antïph()nä:

edlms LhL

domum , mifcuit vi-

o quii

num, & pofuit menfam,

Homo quidam fecdt cce-

5 máttiy

Alleluja.

*

nam magnam, & vocavit

multos

& : mifit fervunt

hora

Pfíalm;

Dominus

re-

q5,

fuum hora ccne, dicere

gnavit. cum relïqo 29.

invitatis , ut

venirent ,

jia Pül'

Antiphg

Angelorum

quia omnia parata funt

qont

€ica nutrvifli populum

Alleluja.

4

E

n

Oi

d

66

De S8. Sacramento

manducavit homo.

Ai-

& n

Qratio,

leluja, Alleluja.

Gloria

Mj

n&i nominis tui, Do-

Patri.

Panem.

li

mine, timorem pari-

ttr ln

9

T & amorem fac nos ha-

Y. Cibavit illos ex adi-.

bere perpetuum

quia

pe frumenti , Allel.

Al

E. Et de petra mellé

ILCS,

nunquam tua gubern:ti-

faturavit eos, Alleluja.

J Df

one deftituis , quos in foli-

n M

ditate tuz dile&ionis inili-

Ad Sextam, Antiph.

y Et

tuis.

Per Dominum.

Pinguis eft panis.

Deinde. fit commemo-

l fe,

e O&ay:

Anti

Capitulum. 1. Joan. 3.

li V

u

a pànis

Y

vüs,

qui

IN hoc coenovimus cha«

itdoy

Ej À

ntatem

ei, quoniam

de celo defcendi : fi quis

ille animam fuam pro no-

t rdhg

manduceaverit ex hoc pa-

4

Inis u

ne,

vivet in aternum

.,x

bis pofuit & nos debemus

i

Alleluja.

pro fratribus animas po

C

' YX. Potüuit fines tuos pa-

nere.

(l tm

cem , Alleluja.

Cibavit illo;

&. Et adipe frumenti

5. b

i

Tri

ex adipe frumenti, ** Al-

DN

fatiat te, Alleluja.

leluja, Alleluja. Cibavit.

G

Oratio.

. Et de petra melle

Wf

faturavit eos.

Allelujas

Lab

us, qui nobis fub

Alleluja.

Sacramento mïrabi—

Cibavit.

.Glori-a Patïfx-

j

fäïuram

D

. Ut fer. 6.

!:dü

X. Educas panem de

XL C

.Ad Primam, ad Abf(o-

terra, Alleluja.

iutionem Capituli dicitur

$g. Et vinum letificet

Q0s C]vl

Capitul. JNona.

Filioli

cor hominis, Alleluja,

« debl] "

1nele«

Ad Nomam, Antiplu

0s [

Xjncenti.

u

lts

tlj

adbicdstqu, A.

Capitulum 1. ]oan. j«

- Capitulum, Chariffimi ,

Nolite mirari.

Ilioli mei, non dili-

hi

gamus verbo, r

n

,J bn

*

Panem ccli de-

que lin

gua, fed opere, &

j

dit eis

Alleluja, Alle-

veritate,

dQ

luja.

anem.

4

0$

lfm

B« b;.. Educas panem

YX. Panem. Angelorum

de

) Chu

. Anfra Odavam,

6;

m !

de terra, * Alleluja, Al-

colitur memoria paffionis

leluja.

Educas.

m

Auia. i

. Et vinum lztificet

ejus: mens impletur gra-

cor hominis.

tia: & future gloriz no-

t

1

.Hos u

" Alleluja,

'nus datur, Alleluja.

"

Alleluja.

Gloria Patri.

bisxr I.Ji

anem de coelo pr-

e »e

Zducas.

fütifi eis, Alleluja.

Y. Pofuit fines tuos pa-

B. Omne delecamen-

$, Aïlellilf

tem , Alleluja.

a, Àif

tum in fe habentem , .AI-

puns

^.&. Et adipe frumenti

leluja.

fatiat te,. Alleluja.

Oratio,

1 X]Qï- i

- Ad Vefp, Antiphona.

3acerdos

in aternum,

Eus; qui nobis. &c.

aovl

Ut fuprá. $.

ci, qui

€um reliq. Antiphonis &

yfitm p*

Pfalmis , ut in primis V efp.

x D5 didt

Fefüi.

FERÍIA SECUNDA

ys as ]

Polt . Dominicam

infra

Copitulum. Chariffimi;

olite mirari.

O&avam Corporis

Chrifü.

Cibiit !

Hymnu:,

Pange lin-

1ment1,

1)

$ua gloriofi. 4

IN I. NOCTURNO.

lu

. Cibavit illos ex adi-

P Pem

pe frumenti, Alleluja.

De lbro piimo Regum,

, Ab

E. Et de petra melle

Gloni !

faturavit eos, Alleluja,

Leaio I. Cap. £5 ;

Hiliíthüm autem tü-

Ad Maenificat , Antiph,

lerunt arcam Dei, &

j g

Exi citó in plateas, & vi-

L

portaverunt eam à La-

duf

COS civitatis ; & pauperes,

If

ac debiles, cecos, & clau-

pide adjutorii in Azotum.

Philifthiim

)w'

"Tulerántque

$4 A]Jdu

n

dos compelle intrare, ut

arcam Dei, & intulerunt

il

impleatur domus

mea,

eam in templum Dagon,

eluja.,

& ftatuerunt eam juxta

Qu

QOrcatio,

Dascon.

Cmque furre-

T

xiiïï:nt dilu

culo Azotii al«

100

An&i nominis.

&c.

Jon

r

t füprà.

teridie, ecce Dagon ja-

einde

fit commer.

cebat pronus in terra an-

d opem

de - O&ava,

Ant

honug.

te arcam. Domini : & tu-

fa

crum cónvivi

j

m

,mn

lerunt Dagon, & reftitue-

as P

runt eum in locum fuum.

gug Chiiftus. fumitur re-

Pl

[]

Rur--

é$

De. 83. Sacramento,

Nunt :

Rurfiimque mané die al-

congre

caverunt omnes fa-

Dei ]i

tþhilii'thinorum ad

terà confurgentes, inve-

trapas

1 loc

nerunt Dagon jacentem

fe, & dixerunt : Quid

Wterfie

faciemus : de arca Dei If

hnoft

fuper faciem fuam in ter-

rael ?

ra coram arca Domini:

Refponderüntque

p

caput autem Dagon, &

Gethai

Circumducatur

bibls

alme manuum ejus

arca Dei Iífrael.

duze

lm

abfcif

É

? erant fuper limen:

B. Comedetis carnes,

k

& faturabimini panibus:

poró Dagon folus trun-

t

cus remanferat in loco

3* Tfte eft panis, quem de-

pintq

fuo.

dit vobis Dominus ad ve-

meli

. Immolabit hedum

fcendum.

ambu

multitudo filiorum . Ifrael

Y. Non Moyfes dedit

cibi j

ad vefperam Pafche: *

vobis panem de ccelo, fe

ttm ])

Pater meus dat vobis pa-

Et edent carnes , & azy-

[2

"

mos

anes.

nem de ccelo verum.

li h

y. Pafcha noftrum im-

éft panis.

&l

3molatus eft Chriftus : ita-

Letto ma

Gl

que epulemur in azymis

AVI

'T circeumduxerunt ar-

finceritatis , & — veritatis.

cam Dei Ifrael. Il-

Et edent.

N

fis autem . circumducenti-

h& Sy

Le&io 1Í.

bus eam, fiebat manus

Ti

Gravata

eft. autem

Domini per fingulas ciyi-

-

manus Domini fuü-

tates interfe&ionis magn&

per Azotios, & demoli-

nimis: & percutiebat vi-

tus eft eos : & ebullierunt

ros uniuscujusque urbis à

N

rvo ufque ad' majorem.

ville, & agri in medio

M

regionis illius , & nati fünt

iferunt ergo arcam &

PBI' i

mures , & fa&a eft. con-

in Accaroh. Cümque v€

& Quoy

niffet arca Dei in Accr

fufio mortis magna in ci-

IPfUm &

t

vitate.

Videntes autem

ron, exclamaverunt Ácca-

t

viri Azotii hujufcemodi

ronite, dicentes : Addu

T r

xerunt ad nos arcam Del

plagam, dixerunt : Non

maneat arca Dei lfrael

lfra&l, ut interficiat n08;

türwmd

& populum noftrum.

l-

gm Qhï |

apud nos: quoniam dura

eft manus ejus fuper nos,

ferunt itaque, & congre

p

& fuper Dagon

eum

averunt omnes fatrapas

Qu

E

Et mittentes

hilifthinorum : qui dixe

"l

nofirum.

runt;

Infra O&avam.

69

runt :

Dimittite Arcam

vuli papillas capiunt , &

itomel

ginonum (

Dei Ifrael, & revertatur

quanto impetu labia ube-

in locum fuum, & non

ribus infigunt ? Acceda-

unt

interficiat nos cum popu-

mus cum tanta nos quo-

a

Jl

Fiebat enim

lo noftro.

que alacritate ad hanc

jonderttld

pavor mortis in fingulis

menfam, & ad ubera po-

culi fpiritalis

quinimó

',ivrcumduw-

urbibus, & graviffima val-

D

dé manus Dei.

cum lonegé majori traha-

jeüs i

B. Refpexit Elias ad

mus, tanquam infantes la-

yni p

ratiam ?

caput fuum fübcinericium

&entes, fpiritüs

nis, u*

panem : qui furgens co-

& unus fit nobis dolor,

yrmyns 4

edit, & bibit : * Et

hac efca privari.

INon

ambulavit 'in fortitudine

funt humanz virtutis ope-

Morfs É

cibi ilbus ufque ad mon-

rà,hzc qu& proponuntur:.

tem Dei.

d Cæ]f]aï

qui tunc ipfa fecit in illa

dit vobs|

X. Si quis manducave-

ccena, idem ea nunc quo-

) vt )

ritex hoc pane, vivet in

que facit.

INos miniftro-

&ternum. Et ambulavit.

rum tenemus locum: qui

Gloria Patri.

Et ambu-

veró fan&ificat ea, & im-

; ll

lavit.

mutat, ipfe elt.

iNullus

duxent

TN Il. NOCTURNO.,

itaque Judas affiftat , nul-

yaà Ia

us

avarus

nam tales

De Sermone fanài Joan-

$i

rl

nis Chryfoltomi.

menía non füfcipit.

hat

quis

eft difcipulus, ad-

. fgils !

Ex eadem THomtit. 6c;

fit: ait enim :

Cum di-

qon m

Le&io IV.

fcipulis meis facio Pafcha.

u do

Hac eft illa menfa, & mi-

ye 1

Nicuíque

fidelium

nus nihil habet.

iNon

g

Chriftus femetipfüm

e d

enim illam quidem Chri-

a

per my[leria commifcet,

ftus, hanc autem homo

" Qimq*

& quos genuit, per femet-

ipfum -enutrit , nec alteri

perficit : verüm & hanc

Dgl j A

ipfe quoque.

tradit : per hoc tibi rur-

n

fum perfüadens, quàd car-

P-. Cenantibus illis ac-

]

nem tuam affumpfit. INe

cepit JEfus panem , & be-

08 arcim

torpeamus igitur tanta'di-

nedixit, ac fregit, dedít-

seiclt *

£ni charitate, & honore

que difcipulis fuis , & ait:

putati.

INónne videtis,

qi

--

* Accipite, & comedite:

j/)

hoc eft corpus meum.

3ne

; if

if

quantg promptitudine par

E 3

.Di-

n:0.

[

De SS. Sacramento-

70

Y. Dixerunt viri taber-

cientem, fed Chrifti ma-

p

naculi mei :

Quis det de

Vg

num invifibiliter exten-

fam.

fm p

carnibus ejus, ut fature-

mur? Accipite.

P. Accepit JEfus cali-

Ti

Atam

Le&io

V'.

cem, poftquam , cenavit,.

dicens: Hic calix novum

,bn-

Miür a

iNhumanus accedat ne-

teftamentum efl in meo

li

*

.

** Hoc facite

mo, nemo crudelis, &

fanguine

1

immifericors, nemo pror-

in meam commemoratio-

l: patre

fus immundus.

Hc ad

nem.

UnE

comraunicantes dico , &

Y. Memoria memor

h&mo

ad vos miniflrantes. INam

i

filifs

& ad vos fermonem con-

ero, & tabefcet in me ani«

ma mea.

Hoc facite.

H

vertere necellarium eft,

Leaie.. VI.

Telicet.

ut multo cum ftudio hec

J Epo

dona difítribuatis.

iNon

diamus igitur &

LT

AU

facerdotes, & füb-

parva vobis imminet ul-

1 Qu

tio, fi quemquam , illius

diti, quali efca fa&i fü-

ER

culpa confícii, hujus men-

mus digni ; audiamus, &

b

horreamus.

Sanüis car-

fe participem effe conce-

$ B

datis : fanguis ejus de ma-

nibus fuis nos dedit im-

N

nibus. veflris exquiretur:

jleri , femetipfum appoftit

five quis dux mihtie fit ,

immolatum.

Quanam

Vi

five prafe&us, five prin-

ieitur erit nobis excufatio,

T

ceps diademate coronatus,

cum talibuspafli talia pec-

indigné autem accedat,

cemus, cüm lupi fiamus

n

prohibe; majorem illo po-

Agnum comedentes, cüm

M

tefítatem habes.

Propte-

tamquam oves pafli more

reà vos Deus hoc infigni-

Y

leonum diripiamus ? Hoc

l'llmc

vit honore , ut talia di-

enim myfterium non à

Cbii

Ícernatis.

Hoc veflra di-

rapina tantüm, verüm &

nitas eft , hoc fecuritas,

ab omni vel tenui inimi

Yaf h

Oc omnis corona 3 non

citia purum effe penitis

De H0m1

üt albam , & fplendentem

jubet: eft enim pacis my*

tunicam circumeatis indu-

fterium.:

Judeis quidem

Y

ü.

Verüm & tu laice,

li

h/

cüm facerdotem — videris

annuatim propriorum mo*

numenta beneficiorum fo-

offerentem , ne ut facer-

lemnitates Deus alligavit:

It;

dotem eíle putes hoc fa-

tbi veró fingulis diebus

[

pe

Z

Ínfra O&Gavam,

Nul-

|Cinfe

er hec. myfteria.

Hunc panem fignificavit

yter

lus itaque Judas hanc men-

manna , hunc

a

nem figni-

ficavit altare

b

ei.

Sacra-

fam petat , nuflus Simon.

i fEin

Hi namque duo propter

menta illa fuerunt: in fi-

Wam ov

avartiam perierunt : hoc

nis diverfa funt, fed in

: li o

igitur barathrum .fugia-

re, que fignificatur ,. pa-

d n

mus.

ria funt.

Apoftolum au-

— && Ego fum panis vi-

di: NNolo enim vos, in-

&Tl

Ornmetra

te: patres veftri mandu-

.quit, ignorare fratres , quid

caverunt manna in defer-

patres noflri omnes füb

nube fuerunt, & omnes

morà md

to, & mortui füunt: "* Hic

fcecinmed

eft panis de cclo defcen-

mare tranfierunt , & om-

dens, ut fi quis ex ipfo

nes per Moyfen baptizati

Hoc f

manducet , non moriatur.

funt in nube, & in mari:

js VL

.Y. Eoo fum panis vi-

& omnes eamdem eícam

vus, qui de celo defcen-

fpiritalcm manducaverunt.

ys ipir

ïidote& X ";

di : fi quis manducaverit

Spiritalem utique eandem:

ex hoc pane, vivet in zter-

nam corporalem alteram:

do d

:

; audiszSr

rït;m.

Gloria Paj

quia illi manna, nos aliud:

$us !

t

ic.

fpiritalem veró, quam nos;

fed patres noftri, non pa-

yos dti

$N III. NOCTURNO.

tres illorum, quibus nos

"

l

Le&io fan&i Evangelii

fimiles fumus, non quibus

ïpfum 1

fecundüm Joannem.

illi fimiles fuerunt.

Et

1lobi5 u

adjungit: Et omnes eun-

j 3fH ïlüüäf"

Le&io VII. Cap. &. £,

dem potum fpiritalem bi-

f lpl

berunt.

gelentesy

N illo tempore: Dixit

Aliud illi, aliud

I

nos, fed fpecie vifibili

yc p

j

jE(fus turbis Tudzo-

quidem, tamen hoc idem

qp1amus

rum : Caro mea veré eft

um *

cibus

& Sanguis meus

fionificante virtute fpiri-

tali.

uomodo enim

If v

veré eft potus.

t reliqua,

eundem potum

M

2

Bibe-

l

genui 1

De Homilia S. Augufli-

bant, inquit, de fpiritali;

T

fequente petra: Petra au-

enitt

p

ni Epifcopi.

tem erat Chriftus.

Inde

udets q

« Tra&t. 26. in Joan. poft

medium.

panis, inde potus. Petra

rOp

yiont

Chriftus in figno , verus

nneüuo

r

Chrifus in verbo, & in

Yc eft panis , qui

as *

carne, Ét quomodo bi-

de ggelo defcendit.

4

bibe-

i gulls ,

De SS8. Sacramentzo.

7*

berunt ?

Percuffa

eft

nefcio fi vivit. Quid re

T i

petra de virga bis. Ge-

fpondet omnis, qur vivit?

nm,

mina percuffio, duo hgna

Corpus utique meum vi-

m

. Nis

Teltir

crucis fignifïcat.

vit de fpiritu meo.

pR. Qui manducat . me-

ergo & tu vivere de fpiri-

dt Qu

am carnem , & bibit me-

tu Chrifti

In corpore

pulcim

eíto Chrifli.

finum

um finguinem, ** In me

manet, & ego in eo.

P. Mifit me vivens Pa-

w]

y. Non eit alia natio*

libore

ter, & ego vivo propter

tam grandis, quze habeat

Patrem :

* Etqui man-

N

deos appropinquantes fibi,

ducat me , vivet propter

Tt

icut Deus nofter adeft

me.

nobis. Ín me manet.

y. Cibavit illum Do-

h

Le&o. Vi

minus pane vite & intel:

[

le&üs. Et qui manducat.

i

.| Orunt fideles corpus

Gloria Patri.

Et qu

manducat.

Chrifi , fi corpus

Chrifli non negligant ef-

' Leüig DX

IN

fe. Fiant corpus Chrifti,

fi volunt vivere de fpiri-

Umquid enim cor-

D t

tu. Chrifli.

De fpiritu

pus meum vivit de

Chrifü. non vivit,

nifi

fpiritu tuo ? Meum vivit

H

?

Meum

corpus Chrifi. Intelligi-

de fpiritu tuo

te fratres mei, quid dixe-

vivit de fpiritu . meo, &

P

rim. .Iomo es, & fpiri-

tuüm defpiritu tuo. INon

tum habes, & corpus ha-

oteft vivere corpus Chri-

Tonm

bes.

Spiritum dico, qu&

i, nifi de fpiritu Chrifti.

YO

anima vocatur, quà con-

Inde eft, quód exponens

ficed;

ftas, quód homo es: con-

nobis Apoftolus Paulus

Chtes

ftas enim ex anima & cor- -

hunc panem, Unus panis,

Tnus d

pore.

Habes enim fpiri-

inquit, unum corpus mul-

lfate ]

tum invifibilem , corpus

ti fumus.

O Sacramen-

ï?.mma

vifibile.

Dic mihi, quid

fUUm 1

tum pietatis, Ó fignum

ex quo vivat

Spiritus

unitatis, ó vinculum cha-

N

tuus vivit ex corpore tuo,

ritatis ! Qui vult vivere

an corpus tuum ex fpiritu

Yy ne d

habet, ubi vivat, habet,

n

tuo ? Refpondet omnis,

unde vivat.

)

ccedat ,

M(he [

qui vivit: qui autem hoc

credat, incorporetur, ut

vivificetur.

iNon abhor-

ts

liv t

non potefl refpondere,

» Qu

reat

lüs em,

infra Octavam.

P

5. ïmmolabifc hedum

k Qui

reat à compage membro-

nis, qui Y

rum,.non fit putre mem-

multitudo filiorum 1frael

*

brum, quod refecari me-

ad vefperam Pafche

M

*

g man

t me. "

reatur, non fit diftortum,

Et edent carnes, & azy-

vivee d

de. quo erubefcatur.

Sit

mos panes.

Y. Pafcha noftrum: im-

.? h ag

pulchrum , fit aptum , fit

molatus eft Chriftus: ita-

l

fanum : hareat corpori,

ime iv

vivat Deo de Deo. INunc

que epulemur in azymis

finceritatis ,

& veritatis.

Q vivo p

laboret in terra, ut po-

* Et qm n

Íteà regnet in cclo.

Et edent.

Te

eum laudamus.

Le &iö H-

, ET

i usl

FERIA 'TERTIA.

Uare a

gravatis cor-

Q

da ve

:

ra, ficut a

y Vil &E

Poft Dominicam

infra

&

j qumio

O&avam. Corporis

ravavit /Egyptus ,

i !

Chrifti.

harao cor fuum ? nónne

fu)

poftquam percuffus eft,

IN 1. NOCTURNO,

tunc dimifit eos, & abie-

s

runt? NNunc ergo arripi-

yid ent

te, & facite plauftrum no-

De libro ngn? Regum.

vum unum ; & duas vac-

yeum Y

cas fetas, quibus non eft

1 Mam

Letio Í.

h

in pofitum jugum , jungi-

| f0

Uit erco arca Domini

te in plauftro, & recludi-

foitü m

in reoione Philifthi-

te vitulos

earum. domi.

OrIt t )

norum feptem menfibus.

'T'olletísque arcam Domi-

are OT

t vocaverunt Philifthiim

ni, & ponetis in plauflro,

p pina

ubl &

facerdotes & divinos, di-

& vafa aurea, qu& exol-

centes

.Quid facie-

vifis ei pro deli&o j po-

yolois P

mus de arca Domini? in-

netis in capfellam ad la-

m Unis

É

dicate hobis, quomodo

tus ejus : & dimittite eam;

um CO[PUSH

remittamus eam in locum

ut vadat.

Et afpicietis:

x

l

füum ?. Qui dixerunt: Si

& fiquidem per viam fi-

1t5, 9

remittitis arcam Dei Ifrael,

nium f[uorum afcenderit

] mcuhlm l

nolite dimittere eam va-

contra Béthfames , ipfe fe-

yi vl

p

cit nobis hoc malum eran-

cuam , fed quod debetis,

j vv

ho

reddite ei pro peccato, &

de; fin autem , minimé:

[

tunc curabimini

& fcie-

fciemus quia nequaquam

il

M

corpofe

n?

tis, quare non recedat ma-

manus ejus tetigit nos,

E;s

[s

p

RUs ejus à vobis.!

De SS, Sacramento.

24

fed cafu accidit. F'ecerunt

'put. fuum fübcinericium

ditem

ervo ilii hoc modo,

anem

qui fürgens co-

ordo 1

B- QComedetis carnes,

medit,& bibit : * Et am-

cifici

& faturabimini panibus: bulavit in fortitudine cibi

& def

** Ifle eft panis, quem de-

illius: ufque ad monte

«

(fede

dit vobis Dominus ad ve-

Dei.

:

fumrpi

fcendum.

YX. $i quis manducave-

& m

Y. Non Moyfes dedit

rit ex hoc pane, vivet in

Abrih

eternum.

t ambulavit.

P

vobis panem de ccelo , fed

Pater meus dat vobis pa-

Gloria Patri, . Et ambu-

eyt

nem de celo verum. líle

lavit.

lo

eft panis.

IN II. NOCTURNO.

itq

Letio. TIf,

at

Es Epiftola S. Cypriani

meti

Bant autem in dire&um

u

Epifcopi, & martyris

Vacce per viam , qu

ad Cacilium.

X]

ducit Béthfames, & itine-

Tif

re uno gradiebantur, per-

Lib. ». Epift. s. füb inj

C

tium.

entes, & mugientes: &

non declinabant neque ad

Le&io !V. ;

DTH |

dexteram, neque ad fini-

ftiram : fed & fatrape Phi-

N facerdote Melchife-

lifthiim fequebantur ufque

i

dech facrificii Domini-

NA

ad terminos Béthíames.

ci. Sacramentum prafigu-

Qüm

Porró Béthfamite mete-

ratum videmus, fecundüm

fis (

bant triticum. in valle: &

quod Scriptura divina te-

Qu

elevantes oculos fuos, vi-

ftatur, & dicit : Et Mel-

& d

avift

derunt arcam, &

chifedech R.ex Salem pro-

'kkh

fünt, cüm vidiffent.

Et

tulit panem & vinum.

!]

lauftrum venit in agrum

Fuit autem facerdos Dei

f

um

[9)

;

fue Béthfamite , & fle-

fummi, & benedixit Abra-

üngmn

tit ibi.

Erat autem ibi

ham. Quód autem Mcdl-

D

f

Japis magnus

& conci-

chifedech typum Chrifli

WCDS 1

derunt lipna plauflri, vac-

portaret, declarat in Pfal-

m

D

cásque impofuerunt füper

mis Spiritus fan&us ,'ex

um

ea holocaultum Domino.

perfona Patris ad Filium

dicens :

"Pt

TLevitz autem depofue-

Ante luciferum

"m

ryunt arcam Dei.

'enui te : "T'u es facerdos

DEO q

in &ternum fecundüm or-

lll&uS i

13: Rgfpexir Elias ad ca-

dinem :

. Enfra . Oftavam.

25.

binera

dinem Mefchifedech. Qui

pridem in Abraham fideli

fugen o

ordo utique hic eft de ía-

benedi&dus & juílificatus

i &fro

crificio illo veniens, & in-

oflenditur , ficut beatus

at

de deftendens, quoód Mel-

Apoftolus Paulus probat,

a monz

chifedech — facerdos

Dei

dicens : Credidit Abraham

fummi fuit, quód panem

Deo, & deputatum eft &i

mmd,uw;

& vinum obtulit, quàód

ad juftitiam. — Cognofcitis

Abraham benedixit.

ne, vt

ergo , quia, qui ex fide

; ambilt

E. Coenantibus illis ac-

funt, hi funt filii Abrahz.

Ti av

cepit JEfus panem, &

Providens autem Scriptu-

benedixit, ac fregit, de-

ra, quia ex fide juftificat

CTUNN

at

dítque difeipulis fuis, &

Gentes Deus , prenuntia-

* Accipite , & co-

vit Abrahe, quia benedi-

$ 0p

medite : hoc efl corpus

centur in illo omnes Gen-

x mirty

imeum.

tes.

Y. Dixerunt viri taber-

jf

E. Accepit JEfus cali-

s dbl

paculi mei:' Quis det de

cem, pollquam ceanavit,

carnibus ejus , ut fature-

dicens :

Hic calix novum

1

mur? Accipite..

teflamentum eít in meo

;

Le& V,

.

fanguine : ** Hoc facite

in meam commemoratio-

j

ï;elch:ï

Am quis magis fä—

nem.

N

cerdos Dei fummi,

Y.Memoria memor ero,

ii

uàm Dominus nofter JE-

& tabefcet in me anima

um pie

i]

fus Chriftus ? qui facrifi-

j n

cium Deo Patu obtulit:

mea.

Hoc facite.

i

divit *

Leto VI.

D2

& obtulit hoc idem , quod

t

Melchifedech obtulerat , id

'T ergo in Genefi

Y Silem y

elt, panem & vinum,

& v

cerdotem benedico circa

per Melchifedech fa-

ücex'dOs

fuum fcilicet corpus &

M

fanguinem. Et circa Ab-

Abraham poffet rité cele-

yedisit

M

raham benedi&io illa prz-

brari, precedit anté ima-

autem

cedens ad noftrum

opu.

?um

Q

IN

P

m fi

vino fcilicet conílituta.

go facrifidi, in pane &

n

n

lum pertinebat.

Abraham Deo credidit,

Quam rem perficiens , &

f;m&us J

& deputatum eil ei ad ju-

adimplens Dominus, pa-

s

J TF

itiam : utique quisquis

nem & calicem mixtum

I

1 C,«n;r

"

fict

Deo credit, & fide vivit,

vino obtulit : & qui elt

(

jiftus invenítur ; & jam

plenitudo, veritatern pr«

o

Oo1l-

did

26

De SS. Sacramento.

IN II. NOCTURNOG.

figurate imaginis adim-

«rpo

plevit. Sed & per Salo-

Leàio S. Evangelii fecun-

[on)

monem Spiritus fan&us

dàüm Joannem.

"

typum Dominici facrificii

ap

*

o

Dunvii

anté premonflrat , immo-

fisni

Jate hoftie, & panis &

LGceàio 'VIL

L

vini, fed & altaris , &

Y..

Apoftolorum faciens men-

IN illo tempore : Dixit

tionem :

Sapientia, in-

tim |

quit, zdificavit fibi do-

JEus turbisjudeorum;

dtos;

Caro mea vermé eft cibusi

fiat

mum, & fubdidit colum-

& Sangus meus veré ell

nas feptem : ma&avit füas

nobi

potus.

Et reliqua.

hoftias, mifcuit in cratére

vinum füuum, & paravit

menfíam fuam.

Et mifit

De Homilia S. Auguflini

)

Epifcopi.

Ü

fervos

fuos

convocans

cum excelfa predicatione

Tra&, 26. in. Joan, cirea

|

medium,

ad eratérem, dicens: Qui

lm

eft infipiens , declinet ad

HUS,. qi

me.

Et egentibus fenfu

On ficut manducave-i

tr& il

runt Ppatres

veitrt

dixit :

Venite, edite de

Trnm.

manna, & mortui funt.

Alv

meis panibus , & bibite

Quare manducaverunt, &

vinum, quod mifcui vo-

mortui funt ?

uia quo

Ti

bis.

Ts

videbant, credebant: quod

non videbant , non intel-

Tij

&. Ego füm panis vi-

Qlript

te : patres vefiri mandu-

ligebant. Ideó patres ve-

lnE

caverunt manna in defer-

fti, quia fimiles efüs il-

x

Ü

lorum.

fliem

to, & mortui funt :

iNam quantum

iteffer

Hic eft panis de ccelo de-

pertinet, fratres mei, a

fcendens, ut fi quis ex ipfo

mortem iftam vifibilem &

EHH' ['emn

TYerun

manducet, non moriatur.

corporalem , numquid nos

non morimur, qui man-

n

X. Ego fum panis vi-

päe E

vus, qui de ccelo defcen-

ducamus panem de colo

?

di : fi quis manducaverit

defcendentem

Sic funt

Mm:'f(

R

ex hoc pane, vivet in

mortui & illi, quemadmo-

eternum.

Hic eft panis.

dum & nos fümus mori-

t

Gloria Patri.

Hic eit pa-

turi: quantum attinet, ut

j

u

nis.

dixi , ad mortem hujus

I

corpo-

liv

1

—Pà

77

Infre OdGavam.

TURN

&orporis vifibilem , atque manducat me , vivet pro-

carnalem.

ter me.

ngelii f

Y. Cibavit illum Do-

DI

B. Qui-manducat me-

[20

minus pane vite, & in-

amcarnem, & bibit meum

tellectus.

Et qui.

Glo-

fanguinem, ** In me ma-

ria Patri. Et qui.

V

net, & ego in eo.

Y. Non eft alia natio

Le&áio IX.

vore: D

tam grandis qui habeat

/^w Uàm multi de altari

pisfuaont

deos appropinquantes fibi

E

ficut Deus nofter ade

accipiunt , & mo-

riuntur, & accipiendo mo-

gis Yi

nobis.

ÍIn me manet.

riuntur. - Unde dicit Apo-

eliqui

ftolus : Tudicium fibi man-

ducat, & bibit.

INónne

Le&io VIIL

buccella Dominica vene-

$ .Augtlfïï

0f

Uantum autem per-

num fuit

udae

Et ta-

il

tinet ad ilfam mor-

Et cüm ac-

o v

men accepit.

nurt

tem, de qua terret Domi-

cepit, in eum inimicus

nus, quà mortui funt pa-

intravit : non quia malum

andud

tres iftorum : manducavit

accepit, fed quia bonum

u Y

manna & Moyfes, man-

malé malus accepit. Vi-

ortil 1

ducavit manna & Aaron,

manducavit manna & Phi-

dete ergo fratres , panem

gcaenut

ezleftem fpiritaliter man-

] Quia [

nees, manducaverunt ibi

multii, qui Domino pla-

ducate , innocentiam ad

Jebont:

altare apportate. Peccata,

tD

( j

cuerun

& mortui non

etfi funt quotidiana, vel

u "

funt.

Q

uare? Quia vi-

je0 p

non fint mortifera, ante-

nile

di

4

fibilem cibum fpiritaliter

quam ad altare accedatis,

m

j

intellexerunt, fpiritaliter

attendite , quód dicatis:

vtrES' m

efurierunt, fpiritaliter gu-

Dimitte nobis debita no-

yvilibitet

flaverunt, vt fpiritaliter

fatiarentur.

JNam & nos

ftra, ficut & nos dimitti-

umqui ?

mus debitoribus

noftris.

yi r

hodie accipimus vifibilem

Si dimittis, dimittetur ti-

cibum : fed aliud eft Sa-

em U

bi: fecurus accede , panis

1 Se9

cramentum , aliud virtus

eft, non venenum.

Ti

Sacramenti.

queüla

'Ye Deum Laudamus.

i

imus

R. Mifit me vivens

at

ater, & ego vivo pro-

EC d

£m P

pter Patrem : ** Et qui

FE-

qy

7$

De:SS. Sacramento,

FERIA QUARTA

$. lmmolabit hedum

y.)

multitudo fihorum lfrael

VOL

ad vefperam Pafche: *

f Pt

Poft ' Dominicam

infra

Es

O&avam. Corporis

Et edent carnes, & azy-

dl

Chrifü,

mos panes.

Y. Pafcha noftrum im-

IN I. NOCTURNO.;

molatus eft Chriftus: ita-

De libro primo Regum.

que epulemur in azymis

h

finceritatis , & — veritatis.

(3p. 6. d 667 —

Et edent.

fun |

Le&io L

t o

Le&àio II

Tf

Xrcuffit autem de viris

'T fa&um eft, ex qua

Bethfamitibus , eàó

m

quód vidiffent arcam Do-

die manfit arca Do-

Aqum,

mini; & percuffit de po-

miniin Cariathiarim, mul-

C(]qu]c&]

pulo feptuaginta millia

tiplicati íunt dies (erat

Jütoyeny

quippe jam annus. vigefi-

Qit dj

plebis.

Luxítque popu-

mus) & requievit omnis

lus, eó quoód Dominus

domus Ifra&! poft Domi-

Vitis T

percuffiffet plebem — pla-

num. Ait autem Samuedl

"i

$a magna.

Et diuxe

n Ms

runt

viri

Bethfamitz:

ad univerfam domum 1f

w P

Quis poterit ftare in con-

ra&l, dicens : Si in toto

Co'när

corde veftro revertimini

bt

n

ï

fpe&u Domini Dei fan&i

ad Dominum, auferte de-

denpt

hujus? & ad quem afcen-

Miferünt-

os alienos de medio ve-

det à nobis

ftri, Baalim , & Aftaroth,

n?I'Um :

que nuntios ad habitato-

ET

res Cariathiarim , dicen-

& przeparate corda veftra

Tnen

tes::

Reduxerunt Philif-

Domino , & fervite ei fo-

fhllwmr

thiim arcam Domini, de-

H, & eruet vos de manu

3 g,

fcendite , & reducite eam

Philfthiim. — Abftulerunt

ad vos.

Venerunt eroo

[0]

filii Ifra£l Baalim &

P0 j

AR

aroth ,

& fervierunt

mlHUm

viri Cariathiarim, & redu-

Domino foli.

la

l

xerunt arcam Domini, &

d

m()mn

intulerunt eam in domum

. &. Comedetis carnes;

À

Aminadab in Gabaa: Ele-

& faturabimini panibus: **

ID Q

azarum autem, filium ejus

Iíte eft panis, quem dedit

fan&ificaverunt, ut cufto-

vobis Dominus ad vefcen.

»llem(

dum' ]

N &

diret arcam Domini.

imblllavlt

*.iNon

iInfra : Oftavam,

79

ylabit he

Y. Non Moyfes dedit

cibi illius ufque ad mon-

Rlonm D

vobis panem de ccelo,

tem

ei.

m Dd

fed Pater meus dat vobis

Y. Si quis manducave-

anem de ccalo verum.

rt ex hoc pane, vivet in

amo, 61

Í

eternum.

Zt ambulavit.

Íte eft panis.

Gloria Patri,

Et ambu-

a tioftnn:

Le&io ii

lavit.

E Chifts:i

mr nmg

Íxit autem Samuel:

IN l]. NOCTURNO.

: & vai

Congregate univer-

fum lífra&l in Mafphath,

Ex libro S. Ambrofii Epi

ut orem pro vobis Domi-

fcopi de Sacramentis.

v [

num. Etconvenerunt in

Lib. 4. Cap. 4,

n dl "

Mafphath : haufeníntque

mnft a

aquam, & effuderunt in

Ledio IV,

sathiacim,

confpedu Domini, & je-

U&or Sacramento-

u d5 u

junaverunt in die illa, at-

rum quis eft, nifi

TR

que dixerunt ibi: Pecca-

à

minus JEfus ? De celo

itnt

vimus Domino.

udica-

ifta Sacramenta venerunti

d poL Ut

vítque Samuel filios Tfraél

Confilium enim ormne de

: qutm x

in Mafphath.

Et audie-

collo eft. Veré autem ma-

m d

6

runt Philifhiim , quód

gnum eft, & divinum mi-

s $ nj

congre; ati effent filü If-

raculum , quod populo

o r

rael in

afphath, & afcen-

pluit D'eus manna de cc-

yn, at

derunt fatrape Philifthi-

lo: & non laborabat po-

gl

norum ad [frael.

Quod

ulus

& manducabat.

cüm audiffent filii Ifrael,

T

u forté dicis: IMeus pa-

nmi

g Ms

timuerunt à facie Philif-

ecordï !

£hinorum.

nis eft ufitatus, Sed panis

104

Dixerüntque

ifle, panis eft ante verba

p YO

d

ad Samuelem : Ne celles

Sacramentorum

ubi ac-

j

fuiet

pro nobis clamare ad Do-

cefferit confecratio , de pa-

minum Deum noftum,

ne fit caro. Chrifli.

oc

fjad jin

ut falvet nos de manu Phi-

& n*

lifthinorum.

igitur aftruamus.

Quo-

[)h:

modo poteit, qui panis

B. CRefpexit Elias ad

elt, corpus effe Chrifti ?

edet

Y

caput fuüum fübcinericium

Confecratione. Confecra-

jni p£

panem : qui füreens co-

tio igitur quibus verbis

I5, qlle

médit, & bibit

* Et

eft, & cujus fermonibus ?

ys i

q

TNam r&é-

än;bplaVit in' fortitudine

Domin) JEfu.

i

liqua

$6

Te

A

w

wwv w

l

crumento

operatorius eft , ut , qu&

liqua omnia, quz dicun-

qum

tur, laudem Deo deferunt,

erant,in aliud commuten-

oratio premittitur pro po-

tur ?

Colum non erat,

p5

mare non erat, terra non

CitOr

pulo , pro regibus, pro

t

ceteris : ubi venitur , ut

erat.

Sed audi dicentem:

T0n ot

Ipfe dixit , & fa&a funt:

conficiatur venerabile Sa-

h t?icis

cramentum, jam non fuis

ipfe mandavit, &. creata

hii

fermonibus facerdos, fed

funt. Ergo tibi ut refpon-

deam

non erat corpus

qpis

utitur fermonibus Chrifli.

qt tb

E. Cenantibus illis ac-

Chrifti ante confecratio-

i

nem; fed poft confecra-

cepit JEfus panem, & be-

tionem dico tibi

T ;

nedixit, ac fregit, dedít-

quód

(uod

que difcipulis fuis, & ait:

jam corpus eft Chrif

.

Ipfe

dixit, & fa&um efíl ; ipfe

[

* Accipite, & comedite:

hoc eft corpus meum.

mandavit, & creatum elt.

lp

. XY. Dixerunt viri taber-

B. Accepit JEfüus cali-

Qrerun

naculi mei : Quis det de

cem, poftquam conavit,

ïü,(m

carnibus ejus, ut fature-

dicens

Hic calix no-

mur .

vum teftamentum elt in

d pui

Accipite.

Éu

meo fanguine : * Hoc

chtio Xl,

facite in meam comme-

ucgï j

morationem.

4

Rgo fermo Chrifü

WS, q

y. Memoria memot

hoc conficit Sacra-

ero, & tabefcet in me anie

mentum.

Quis fermo

ma mea.

Hoc.

[ ]l(]c

Tium,

Chrifti? Nempe is, quo

fatdta funt omnia.

Jutfit

f p

Lä&ie NI Cap. f

Dominus, & fa&um eft

Nm

celum : juffit Dominus ,

Am redi mecum ad pro-

& fad&a ell terra :

juffit

pofitionem meam.

d«

&(li

num quidem & venera-

Dominus , & fada funt

nj

maria : juffit Dominus, &

ile, quód manna

udeis

omnis creatura generata

pluit é ccelo. Sed intelli-

eft. — Vides ergo , quàm

ge; quid eft amplius , man*

li

operatorius fit (ermo Chri-

na

e cclo, an Corpus

[fü. Si ergo tanta vis eft

Chrifti ?* Corpus Chri

Nit

E-

in fermone Domini

utique, qui au&tor eft ce-

1

fu, ut inciperent efTe , que

h.

Deinde manna qui

r

II

U

non erant ; quantó magis

mgnducavit, mort

uus gi ?

qui

& a

Infra Octavam.

T us t

qui manducaverit hoc cor-

d commi

Homilia S. Hilarii

m non &

pus, fiet ei remiffio pec-

catorumn , & non morie-

Epifcopi,

at, um i

tur in zternum.

Ergo

i d

Lib. $. de 'Trinitate ante

non otiosé, cüm acceipis,

& hh t

tu didisj Amen ; jam in

mmedium.,

fpiritu confitens, quód ac-

tb u

cipias Corpus Chrifaü. Di-

On eft humano aut

j iaj

cit tibi facerdos, Corpus

fecull fenfu in Dei

e confem

Chrfl : & tu dicis, A-

rebus loquendum. Que

poü Cl]l]fï

1

Tnen,

hoc eft, verum.

fcripta funt, legamus: &

o t

Quod confitetur lingua,

qu& legerimus, intellioa-

jcen

1

teneat affectus.

mus ;

tunc perfede fi-

um &i

$. Ego fum panis vi-

dei officio fungemur. De

& aeatum:

te : patres vellri mandu-

naturali

enim in nobis

t ]Efus $

caverunt manna in defer-

Chrífli veritate, que di-

um cent!

to , & mortui funt: ** Hic

cimus, nifi ab eo difti-

Hic df

eft panis de celo defcen-

mus, ftulté atque impié

yenturm v

dens, ut fi quis ex ipfo man-

dicimus.

Ipfe enim ait:

ife

08

ducet , non moriatur.

Caro mea veré eft efca,

eam a*

&. Ego fum panis vi-

& fanguis meus veré eft

"

vus, qui de cclo defcen-

potus.

Qui edit carnem

qorii

