. imitationis, & glorig tri-

Leaio II. Cap. 32. & 3;,).

buas efle confortes.

Qui

Ui timet Dominum,

[. N

vivis, &c.

exciplet doGrinam

Non fit commem. SS. Dio-

ejus : & qui vigilaverint

Py[z, £$ Sociorum MM.

lm tii

ad illum, invenient bene-

iij pr m

IN. T. NOCTURNO,

dictionem.

Qui querit

h midi UT

legem, replebitur ab ea:

n n w

De Libro Ecclefiaftici.

& qui infidiosé agit , fcan-

Le&tio f. Cap. 31.

dalizabitur

in ea.

Qui

NO& n

timent Dominum, inve-

Eatus vir, qui inven-

nient judicium juftum, &

',[!iml l [/7]

tus eft fine macula:

jufütias quafi lumen ac-

& qui poft aurum non

:/fci Jatri

cendent. Qui credit Deo,

abit, nec fperavit in pe-

attendit mandatis

& qui

m

^

:

N

cunia & thefíauris.

Quis

t

eft hic, & laudabimus

confidit in illo, non mi-

norabitur.

"Timenti Do-

eum ? fecit enim mirabilia

minum non occurrent ma-

in vita fua.

Qui proba-

la, fed:in tentatione De-

tus eft in illo , & perfe-

us illum confervabit, &

qus elt, erit illi gloria

?

(

&terna : qui potuit trans-

liberabit à malis. Sapiens

non odit mandata, & ju-

gredi, & non eft transgref-

fütias, & non illidetur

fus; facere mala, & non

fecit : ideó íftabilita funt

quafi in procelía navis.

Homo fenfatus credit 1e-

7

bona ilius in Domino,

gi Dei, & lex illi fidelis,

& eleemofynas illius enar-

rabit omnis Ecclefia San-

P. [uftus germinabit fi-

cut lilium

x Et fHore-

&torum.,

Vi

bit in aternum ante Do-

EK. Euge ferve bone,

minum.

& fidelis , quia in pauca

i

fuifti fidelis, fupra muita

Y. Plantatus in domo

te conflituam

^iN

E

Intra

Domini, in atriis domíis

3

in gaudium Domini tui,

hum

omine

quinque

Deaà noi't.ri, Et florebit,

rf

y W

talenta tradidifti mihi , ec-

"

$

Let

234

Officium S. Francifci Borgig.

Leàio HI, Cap. 34.

^

ia, & Joanna Aragonia

l

erdinandi Catholici né-

Piritus timentium De-

Q

um queritur , & in re-

pte genitus, poft pueri-

lem eatatem inter dome-

fpe&u illius benedicetur.

flicos mirá innocentii, &

Spes enim illorum in fal-

glfhh [

vantem illos, & oculi Dei

pietate transa&tam, in au-

il U ]

la primüm Caroli Quinti

ib &

indiligentes fe. Qui timcef

Cafüris, mox in Catalau-

ETE

Dominum;nihil trepidabit,

nie adminiftratione admi-

Wj r

& non pavebit ; quoniam

rabilior fuit

Chriftiane

Qem

ipfe eft fpes ejus. "l'imen-

virtutis & vite auflerioris

tis Dominum beata elt

pl

exemplis.

Ad Granaten-

krerion

anima ejus.

Ad quem re-

fe fepulchrum fabellam

fpicit, & quis eft fortitu-

&quyi;

do ejus

Oculi Domini

Imperatricem cüm detulit

w ipfe

fet, in ejus vultu foedé

j lo

füper timentes euin, pro-

commutato ,

mortalium

te&tor potentiz, firmamen-

m g

omnium caducitatem rele-

A

tum virtutis, tegimen ar-

gens, voto fe adftrinxit,

Tbf

doris, & umbraculum me-

ridiani, deprecatio offenfi-

rebus omnibus, cüm pri-

kin,

müm liceret, abje&tis, Re-

dbtriy

onis, & adjutorium cafüs:

exaltans animam, & illu-

gum Regi unicé infervi-

longisqun

endi,

Inde tantum virtu-

Á |

minans oculos , dans fani-

tis incrementum fecit , ut

E t

tatem, & vitam, & bene-

dicionem.

inter negotiorum turbas

m red

J

religiofz

erfe&tionis fi-

H p

E

Ifte cognovit jufti-

millimam imaginem refe-

tiam, & vidit mirabilia

l Viüpn

rens , Miraculum Princi-

ET

magna, & exoravit Altif-

pum appellaretur.

Q6 nf

fimum :

i* E inventus

& Honeftum fezit il-

elt in numero Sanc&orum.

nj

Y. Hte elt, qui contem-

lum Dominus, & cultodi-

(

J

vit eum ab inimicis, &à

' Hüf

fit vitam mundi, & per-

fedu&toribus tutavit illum:

venit ad czleftia repna.

j Præp

Et inventus.

Gloria Pa-

: Kt dedit illi claritatem»

eternam.

& ;

tri.

Et inventus,

V

J

Y. Juftum deduxit Do-

IN H. NOCTURNO,

minus per vias retas

CWWQ

oftendit illi reenum

bá

Leaàio IV.

^

Clh[ ls ]

Et dedit ?tli,

E

RanciftusGandiz Dux

Leàio

Tl li

. Quartus, JoanneBor-

]

Ofïicium S, Frandifci Borgiz,

23

i

f

Leà&ió V.

vel condita, vel au&ta ubi

tholi d

que domicilia ,' Socios in

j pe

Ortuá Eleonorà de

regnum Polonie, in In-

i i

Caftro conjuge , in-

fulas Oceani, in Mexica-

o

grellus eft Societatem JE-

nam, & Peruanam Pro-

f i

fu, ut in ea lateret fecu-

vincias invexit: miffis quo-

dl Q

riüs, & pracluderet digni-

quein alias Regiones A-

cin C

tatibus aditum , interpofitá

poltolicis viris, qui pre-

n

voti religione : dienus,

dicatione, füdoribus, fan-

- r

quem & viri Principes

uine, fidem Catholicam

l al

complures in ample&endo

R

omanam propagirunt.

feveriori inflituto fuerint

Ad G

B. Ámavit eum Domi-

n Il

fequuti ; & Carolus Quin-

nus, & ornavit eum , fto-

j cim t

tus ipfe in abdicando Im-

lam glorie induit eum : **

v rilti 16

perio hortatorem fibi, aut

Et ad portas paradifi co-

ronavit eum.

| mortdltt

ducem extitiffe, non diffi-

aiiem

teretur.

In eo ar&ioris

XY. Induit eum. Domi-

vit& ftudio Francifcus je-

o alllnti

nus loricam fidei, & or-

g, am P

juniis ,

catenis ferreis,

navit eum.

Et ad por-

tas.

A

afperrimo cilicio , cruentis,

mice i]'fiv

longísque verberationibus,

Le&io. VL

tntum f

fomnó breviffimó, corpus

um !

ad extrémam ufque maci-

E fe ita demifsé fen-

em redegit, nullis prate-

tiebat, ut Peccato-

um 12

ii !

reà parcens laboribus ad

ris nomen fibi proprium

füi vi&oriam, & ad falu-

faceret; Romanam pur-

mzilïem Te K

tem animarum,

sum H

"Tot ita-

uram à Summis Pontifi-

que infiru&us virtutibus à

cibus fpiüs oblatam, in-

g ,.

hlm e',l'. :,

fan&o legnatio primüm

vi&à humilitatis. conítan-

Generalis

Commiffarius

tià recufavit. Verrere for-

; &6 ?

s

in Hifpaniis , nee. multó

des, emendicare vicum

[O

oft Prepofitus Generalis

oftiatim , egris miniftrare

ut&Vit ]»

B

ertius à Societate uni-

j du

in Nofocomiis, mundi,

verfa , licét invitus, eliei-

ac füi contemptor, in de-

uo in munere Prin-

dgdüXit Dr

tgr.

liciis habuit. Singulis di-

Cipibus, ac fummis Ponti-

ebus multas continenter

M

ficibus prudentia, ac mo-

horas , frequenter octo;

um '

rum fan&itate

apprimé

quandoque

decem dabat

ceeleftium contemplationi,

charus, prater complura

en-

a

236

Officium S. Francifá Borgue;

Centies quotidie de genu

am : .** Quia te-vidi ju-

(ait Fj

INun-

Deum adorabat.

ftum coram me ex omni-

t moel

quam à facrificando abfti-

bus gentibus.

t o

nuit: prodebátque fefe di-

X. Hfte eft, qui contem-

"

d j

vinus ,quo aftuabat ardor;

pfit vitam mundi, & per-

qm Tb

ejus vultu facram flo-

venit ad cclellia regna.

df.ï.*'t, Qu

ftiam offerentis, aut con-

Quia. Gloria Patri. Quia.

Tloce

cionantis interdum radian-

4 Bhilo

IN III. NOCTURNO.

te

San&ifüimum Chrifti

11 dvi

Corpus in Euchariftia la-

Le&io S. Evangelii fecun-

M: fod

düm Matthaeum.

tens, ubi affervaretur, in-

E qu

ífündu czlefti

fentiebat.

Tloum

Cardinali Alexandrino ad

Leà. VII- Cap. 19.

ntium,

conjungendos contra "T'ur-

N illo tempore : Dixit

V. Ifle

cam Chriftianos Principes

i

Petrus ad ]Efüum: Ec-

"m m

Legato comes additus à

ce nos reliquimus omnia,

fs &

Beato Pio Quinto ardu-

& fecuti fumus te : quid

rf ]

um iter, fra&üs jam pené

ergo erit nobis? Et reli-

Ws

viribus, fufcepit ex obe-

qua.

P

dientia, in qua & vite

Homilia S. Hieronymi

Mnm,

curfum Romae, üt optà-

Vs

Presbyteri.

rat, feliciter confumma-

Lib. 3. i2 Matth. C. 19.

t N

annó ztatis fuz fexa-

Dd

mó fecundó, falutis

.. Randis fiducia : Pe-

z

l ül;dg,(

veró millefimo quingen-

trus pifcator erat,

Ws

tefimo feptuagefimo fe-

dives non fuerat, cibos

cundo.

A fanéta '"l'here-

2"

N

manu, & arte qu&rebat:

1

fia, qua& ejus utebatur con-

& tamen loquitur confi-

'ïw

filis, vir fan&us, à Gre-

denter: Reliquimus om-

l

1

&dnt

'orio Decimotertio fidelis

nia, Et quia non fufficit

[| fen'e

adminiller appellatus. De-

tantüm relinquere, jungit,

mum à Clemente Decimo

Rudo &

quod perfe&um elt : Et

N

Qe [

pluribus, magnísque clarus

fecuti fumus te. Fecimus,

an

miraculis, in San&orum

M

.

hi

[

quod juffifti

quid igitur

lii

Mi

numerum adfcriptus.

dabis nobis premii ? JE-

Hänm

B. Ite homo perfecit

füs autem dixit illis : A-

li

j

omnia, que locutus eft ei

men dico vobis

quód

h

ll

Deus, & dixit ad eum:

vos, qui fecuti eflis me,

Ingredere in requiem me-

in regencratione, cüm fe-

i

lt

erit

MM

|

Officium S. Francifci Bórgis

237

Ved

derit Filius hominis in fe-

trem , aut matrem, aut

Y er r

de majeítatis fum, fedebi-

uxorem , aut filios, aut

tis & vos fuper fedes duo-

agros propter nomen me-

; qiop

decim , judicantes duode-

um, centuplum accipiet ,

u p

cim "lribus Ifrael.

Non

& vitam xternam poffide-

bit.

Locus ifte cum illa

dl r

dixit, Qui reliquiftis om-

Pa (

nia; hoc enim & Crates fe-

fententia congruit, in qua

CTOA

cit Philofophus, & multi

Salvator loquitur : INon

alii

divitias

contempfe-

veni pacem mittere , fed

runt: fed, Qui fecuti eftis

ladium. — Veni enim fe-

'angtïiiff.x-

Ti

me : quod proprié Apo-

parare hominem à patre

ftolorum eít, atque cre-

füo, & matrem à filia, &

pl

dentium.

nurum à focru: & inimi-

: D

&. Ifte eft, qui ante

ci hominis domeftici ejus.

eum

Em:

j

magnas virtutes

uj ergo propter fidem

operatus eft, & de omni

Chrifti, & pradicationem

us 0

u iU

€orde fuo laudavit Domi-

Evangelii omnes affe&us

)'15? j

num : ?* [pfe intercedat

contempferint, atque di-

pro peccatis omnium po-

vitias, & feculi volupta-

pulorum.

tes : ilh centuplum reci-

H

Y. Ecce homo fine que-

pient, & vitam aternam

yti

rela, verus Dei cultor,

poffidebunt.

;

fa. C

abítinens fe ab omni ope-

E. Sint lumbi veftr

re malo, & permanens in

precindi, & lucerne ar-

hod

i

yart

"

innocentia fua. Ipfe.

dentes in manibus veflris;

il

* Et vos fimiles homini-

f

j

*l

Ledio VIIT,

j u

bus expe&dantibus Domi-

regeneratione, cüm

num fuum, quando rever-

gt

r

dertt Filius hominis

jun

y

tatur à nuptiis.

in fede

majeftatis

fuee

Y. Vigilate ergo, quia

m

(quando & mortui de cor-

1queI€uJ ! /

nefcitis , quà horà Domi-

rüptione refürgent incor-

nus vefter venturus fit.

hlm &

10

rupti) fedebitis & vos in

Et vos. Gloria Patri. Et

il

ï

olis judicantium , con-

vOos.

4

demnantes duodecim T'ri-

yul

Le&ïo IXQ

bus Ifraél ; quia vobis cre-

sl Jl

dentibus, illi credere no-

.j X occafione hujus fen-

Vobls q

Vi di

luerunt. Et omnis, qui

-4 tentie quidam intro-

ij

reliquerit domum , vel fra-

ducunt mille annos poft

j

refur-

[

tres, aut forores, aut pa-

*

238

Officium S. Francifci Borgis.

refürre&ionem, dicentes,

hlem f

IN III, NOCTURNO,

tunc nobis centuplum om-

[ n

nium rerum, quas dimifi-

Le&io S. EÉvancelii fecun-

tm cd

düm Matthaeum.

b

]

mus, & vitam zternam

eíffe reddendam ; non in-

il

?

:

Le&io VII. C. 19.

lum m

telligentes, quód, fi in ce-

teris digna fit repromiffio,

IN illo tempore : Dixit

Tiatüs (

in uxoribus appareat ture

Petrus ad ]Efum : Ec-

tit füo

ce nos reliquimus omnia,

n

'

Y

itudo : ut, qui unam pro

b

5

omino dimiferit , cen«

& fecuti fumus te : quid

f pecca

tum recipiat' in futuro.

ergo erit nobis ? Et reli-

flbrum,

Senfus ergo ifte eft: Qui

qua.

e," E

carnalia pro Salvatore di-

ïEl'ela ) Ó

Homilia Venerabilis Be-

ilneng.

miferit, fpiritualia recipiet,

da Presbyteri.

qua& comparatione, & me-

Homil. im Natal. $. Beneditli.

talo,

ritó füi, ita erunt, quafi fi

Fienta

parvo numero, centena-

Erfedus ille eft, qui

rius numerus comparetur,

.abiens vendit omnia,

li

'Te Deum laudamus.

Ti

quz habet, & dat pauperi-

bus, ac veniens fequitur

E

bui

Nl'efpers fecunde de ho«

Chriftum : habebit enim

f Og

dierno Fefíto.

thefiurum non deficien:

fim oif

tem in czlis.

Unde bene

Tutt jf

DIE Xl OCTOBRIS.

interrogante Petro , dixit

f5 glonf

Securida infra O&avam S.

talibus [Efus: Amen dico

MLT!

Ti

g

Francifci Borgia.

vobis, quod vos, qui fe-

Semiduplex,

cuti eflis rne, in regene-

À ire

ratione, cüm federit Fi-

AIn à

Offfciaum t in Feflo, pres

lius hominis in fede ma:

VC tanl

ter Leíitones , quee f[unt

jeflatis. fum, fedebitis &

ti pio

In I- NO&UTHO. de Serz-

um

j*

vos fuper fedes duodecim

?! wra oceurrente,

judicantes duodecim "Tri-

d;

bus Ifrael ; in hac quippe

nec[l

TnIL. No&turno, S»,

& T"bus

$. Joan. Ciryf. Beati Fran-

vita pro ejus nomine la-

borantes, in alia premi-

)&h()

eici. Ut J/Zpra p^4g: 216. de

hWt

S. Ignatzo Menfe Martio ,mu-

um fperare docuit : id eft,

tato zomine lonatii , u5i oc-

in regeneratione, cüm Vi

all(hw :

delicet in vitam immor-

i

o

emrrat , ip Yvancifci.

talem

Vs )

J

i

Officium S. Francifci Borgia.

239

talem fuerimus refurgen-

dentes in manibus veftris:

QCTU

do regenerati, qui in vi-

* Et vos fimiles homini-

vanrdtil

tam 'caducam mortaliter

bus expe&antibus Domi-

'lattäæum.

eramus

eniti.

num fuüum, quando revere

EK. líte eft, qui ante

tatur à nuptiis.

V. CA

Deum magnas' virtutes

. Vigilate ergo , quia

;l

operatus eft, & de omni

nefcitis , quá horá Domi-

x n

corde fuo laudavit Domi:

nus vefíler venturus fit.

num :

*

RA

qummis i

Ipfe intercedat

Et vos. Gloria Patri, Et

imis te:8

pro peccatis omnium po-

vVOS,

pulorum.

i Dd

Le&io IX.

W. Ecce homo 'fine

querela, verus Dei cultor,

'T. Paulus, qui tertius

Venembï,üïï*

abftinens fe ab omni ope-

E

decimus eft Apofto.

M

j

re malo, & permanens in

u

Ius, judicandi forte priva.

innocentia fua. Ipfe.

bitur ; cütm ipfe dicat: Ne-

TTT

Lecio VIIL

fitis, quoniam Angelos

yradb u

judicabimus, quantó ma.

T jufta prorfus retri-

gis fecularia ? Sciendum

!

&i WFE

E

butio , ut qui hic,

n

g

namque eft, omnes, qui

pro Chrifto humana elo-

ad exemplum Apoítolo-

| häbïbit "

j

riam celfitudinis neolexe-

rum íüa reliquerunt om-

non

[

h

W

^

J

L

Y

runt, illic À Chrifto judi-

nia, & fecuti fünt Chri-

j

j U

ces glorificati fingulariter

ftum, judices cum eo ven-

g i

cum eo affideant

qui à fe-

turos, ficut etiam omni-

jj

quendis ejus vef

ü

güs nul-

um mortalium gefus elle

Od 10 ]

13 ratione poterant avelli,

judicandum.

"Quia enim

ij

j D

Nemo autem putet duo-

duodecimó fepe nümeró

decim tantüm Apoftolos,

folet in Scripturis univer-

51

E

quia pro fuda pravarican-

fitas defignari

?

per duo-

; k

te Mathis eledus elt,

decim fedes Apoftoforum,

T.

iA

tunc effe judicaturos : fi-

omnium numerofitas ju-

j

cut nec duodecim fole

dicantium ; & per duode-

J t

funt "T'ribus Ifrael judican-

nommf

cim "l'ribus Ifrael , univer-

"

& : alioquin Tribus Le-

fitas eorum, qui judican-

"4

Vl, que tertia decima eft,

di funt, oflenditur.

at

idÓ

injudicata recedet.

n

'Te Deum Lgudamuse

mom

B.

int lumbi

veftri

yitn

y

precindi, & lucemnz ar-

gt

Vefpe- 4

240

/Officium S..Frandfd Borgiz.

futuri: unus judicantium

N'efperz fecunde de O«

fim, qi

é&ava

cum Domino, de quibus

myleis

hoc loco memorat, qui

fideng

DIE XII. OCTODRIS.

reliquerunt omnia , & fe-

'Tertià infra Oc&avam . S.

cuti funt illum : alius ju-

quis i

dicandorum 'à Domino,

Ti

Franciíà Borgis.

irimm

Semiduplex.,

qui non quidem comnia

à Papatat

fua pariter reliquerunt, fed

Ín I. No&tirao Lea. de

de his tamen, qua habe-

ts 6j

bant , quotidianas dare ele-

(tpn de

Scriptura occurrente.

i&

IN IL. NOCTURNO;

emofynas Chrifti paupe-

&llem

ribus curabant : unde &

trel nu

Le&io IV;

audituri funt in judicio:

T füfee

Venite benedicti

Patris

Sermo S. Joannis Chry-

ia defn

foitomi.

mei, poffidete preparatum

ü:

vobis regnum à conftitu-

ü,iha iält

1 D hanc beatam re-

tione

mundi.

Efurivi

quiem tranfiüt bea-

enim ,' & dediftis mihi

finG

tus Francifcus.

Ut tertia

manducare ; fitivi, & de-

Df

! 1

diftis mihi

ibere.

A i

die imfra Otlavam S. Igna-

hia

o

tij. pag. 208.

B. Iíte eft , qui ante

sV

Deum magnas virtutes

IN fii. NOCTURNO.

operatus eft, & de omni

"w

corde fuo laudavit Domi-

] expg(

Leaio S. Evangelii fecun-

Ti fim

düm Mattheum.

num

3** Ipfe intercedat

ïätm'a 1

pro peccatis omnium po-

)

Ledio VIL Cap. 19.

pulorum.

V1g1

Y. Ecce homo fine que-

N

N illo tempore : Dixit

UR

I

Petrus ad

Efum : Ec-

rela, verus Dei cultor, ab-

YOj |

ce nos reliquimus omnia,

flinens fe ab omni opere

Vi

& fefuti fumus te : quid

malo, & permanens in

innocentia fua.

Ipfe in-

ergo erit nobis ? E reli-

tercedat.

qua.

De Homilia Venerabilis

e&io VIIH.

Va

In Natali S. Beneditli.

Bedze Presbyteri.

Ed & reproborum du-

Ml

Wy

R (

os ibi futuros Ordi-

3^X Uo fünt ordines E-

*

Dd m

nes, Domino narante,

b

-de&orum in judicio

comperimus ; unum e0-

Wm x ldl

f-um ó

241

Officium S. Francifci Borgia.

d

rum, qui fidei Chrifiane

D

*

non .

t gratia pietatis

N

myfleris initiati , opera

gzterne tantummmodó vite

T

fidei exercere contemnunt,

i, d

premia fuis fequacibus,

m dj

quibus in judicio teftatur:

fed & preíentis munera

Difcedite à me maledicti

pollicetur eximia.. Et om-

i u

in ipnem ztermim, qui

nis, inquit, qui reliquerit,

uidem (

preparatus eli diabolo &

domum, vel fratres; aut

digetii :

angelis ejus : efurivi enim,

forores, duf patrem, aut

, Qd D

& non dediflis rnihi iman-

matrem , aut üxorem, aut

dims irà

ducare.

Alterum eorüm,

agros,propter nomen me-

Cnrlt pf

qui fidem & myfteriaChri-

ur, centuplum accipiet , &

ynt :

fti vel nunquam füfcepére,

vitam zternam poffidebit

n n illilï'-

vel fufceptam per apofta-

Qui enim terreriis affedti-

ii D

fiam deferuére; de quibüs

bus; five polféffionibus

uoprpus

dicit :

ui auígni non

pro Chrifti difcipulatu re-

m

credit, jam judicatus eft:

nuntiaverit, quó plus in

x u

quia non credit in nomine

ejus amorem profecerit,

ielils

unigeniti Fili Dei.

R. Sint lumbi veftri

€ó plures inveniet , qui fe

', ffiy

interno fufcipere affe&ü,

t

precinti, & lucerne ar-

& fuis gaudeant fuftenta-

e&,ql.l*'

dentes in manibus veftris:

re fuübftantiis,

** Et vos fimiles homini-

n v

'Te Deum 1audámus.

$4

d

bus expe&antibus Dorni-

u

tium füum, dilando rever-

In fecundis Vefperis À Ca-

pitulo de S. Eduardo Confe[f.

pf atc

tatur à nuptiis.

commem. Oibavs.

y OU

. Vieilate erg

&

0 , quia

hefdtis , quà horá Donii-

Aus veller venturus fit.

DIE XIII. OCTOBRIS.,

p

Xt vos, Gloria Patri, Et

Quarts infra O&avam $.

v0s.

p o

Francifci «Borgia,

gl

Le&io IX,

Officium de S. Eduardo Re-

fià p

Érüm his cum timo-

ge» Confeff. Semiduplex.

In Laudibus commem. Q^

reé & pavore debito

(ave.

if Ti

paulifper. commemoratis ,

ad letiffima potiüs Domi-

Vefper à Capitulo de S. C'4l-

g

lflo Pap. && .M. commem. 8«

fi

j "

ni & Salvatoris rioftri pro-

i v*

miflà convertàmüs audi-

Eduardi, € Oflevs.

yn

tum. Videarus , qu& tari-

4

fp

Dp1E

2432

Officium S. Francifci Borgia.

DIE XIV. OCTOBRIS.

nes , qui re&o funt corde.

ff Vi

Quinta infra Odavam

on re&i plané , fed per-

Cü: fþ,w

verfi eft animi, anté qua-

Anje x

Francifci Borgia.

rere gloriam, quàm exer-

3 m

Officium de. S. Caliiftro Pa-

cere virtutem , & velle

il

B^ » Martyre , Semidupl.

coronari , qui legitimé non

1. H

In Laudibus commem. O-

certaverit. Vanum eft vo- «

df

&zxvs.

bis, inquit, ante lucem

Á quod

Vefpere deS. Therefia Virg.

furgere ; ita eft : fruftra ad

l'god

eommem. S. Callifti, €$ Octav.

celfitudinem — nititur- glo-

If

rie, qui priüs non claruit

ib fo

DIE XV. OCTOBRIS.

virtute : fruílra fatue vir-

Sexta infra O&avam S,

JHOFB.,

Francifci Borgia.

gines fponfo obviam fur-

Xtem n

unt, quarum lampades

Tj

extingulintur : & ideó fa-

*

* ffl0r

Oþ'cüm de S. Therefía Virg.

tuzm, quia vacuis glorian-

Wt m

JDuüplex.

Im Laudibus €$ Vefperis

tur lampadibus , virtutis

n)"fl YO

commem. Ottzv.

oleum non habentes.

us

E. Honeftum fecit il-

J m

DIE XVI. OCTOBRIS,

lum Dominus, & cufto-

LOI

Septma infra O&av. S,

divit eum ab inimicis, &

AT gh

Francifíi Borgia.

à fedu&oribus tutavit il-

j«

^M E

]um :

*

*

*5 dedit illi cla-

COTOI]QV

Semiduplex.

ritatem aternam.

j In«

In I. No&urno Ledctio-

nes de Scriptura occurren-

V. Juftum deduxit Do-

lls g

€.

minus per vias rectas, &

Wnteo

oftendit illi regnum Dei.

Ex dedit illi.

IN Il. NOCTURNO.

Leaàio V.

Le&jo IV.

[En

Sermo S. Bernardi Ab-

Trtus gradus ad glo-

ö*mfum

atis.

riam, virtus mater

ln

"m

lorim eft. Fallax gloria,

mls, caR

Serm. Y. de S. Vittore.

'vana eft pulchritudo ,

& Q'M

An&i Francifci vita, &

quam illa non parturivit.

pwm[em

gloria fpecialis, non

Sola eft, cui gloria jure

n

tam ad gloriam , quàm ad

debetur, & fecuré impen-

ll()l-mlrt

virtutem provocat om-

ditur.

San&o Francifco

fIn

Ikmmg

nec

Wïel1pf0

t

Oflidum . Francifa Borgis.,

243

i fint

nec virtus nec gloria de-

& canticis fpiritualibus,

li f

elt : fed quemadmodum

diebus jungere nodtes , &

mi, at

ambz res, & quo ordine

divinis laudibus occupare:

n quämöï

in homine procelferunt ,

emulemur charifmata me-

a, A*

id operz pretium eft intue-

liora; emulemur, inquam,

j ii

r. Habemus enim dile-

quód extitit liberalis in

Vanum t

&iffimi in vita Francifci,

pauperes, patiens ad pec-

? 4nit

& quod digné miremur

cantes, benignus ad om-

iif

& quod falubriter imite-

nes.

mur.

iHoc enim melius.

; tj

'Tutiüs fané zmu-

In his forma eft , cui im-

]s 0

landa folidiora, quàm füb-

primamur 5 in imiraculis

ylra firt

limiora, & que magis vir-

$

gloria; à qua reprimamur;

o obnz:

tutem redoleant, gloriam

1

1

lla letificent , ifta zdifi-

minis.

um fj

Studeamus pro-

cent ; moveant illa, ifta

r &

inde moribus conformari,

promoveant.

cui in mirabilibus fimila-

vais glb

B- líte homo perfecit

us , *

r etfi volumus, non va-

omnia, qua locutus elt

emus.,

hbetté

ei Deus , & dixit ad eum:

fu. fä*'.v

B. Ámavit eum Domi-

Íngredere in requiem rme-

nus, & ornavit eum, fto-

, $

lam.

lorie induit eum :

am: "* Quia te vidi ju-

jy i5j

Itum coram me ex omni-

pus (

* Et ad portas paradifi

bis gentibus.

coronavit eum.

s. det

W. Mle eít, qui con-

M

du

YX. Índuit eum Domi-

tempfit vitam mundi , &

j

nus loricam fidei, & or-

L

g i

pervenit ad cceleftia re

gna.

v r

naviteum. Et ad portas.

Quia. GloriaPatri, Quia.

LeRio VI,

L

1N III. NOCTURNQ.

J

Mulemur in viro

Le&io fan8i Evangelii fe-

p Y

fobrium vi&um,

eundüm Matth.

"

devotum affedum 3 &mu-

grä

emur manfüetudinem fpi-

Le&io VIT, Cap. 19

Y

j

Fg]ll!

ritüs , caftimoniam corpo-

IN illo temipore : Dixit

ris, oris cuftodiam , animi

Petrus ad JEfüm: Ec-

]

[l]»h"r

yn p

gt

puritatem, ponere frenum

ce nos reliquimus omnia,

i&, & modum lin Hs ,

& fecuti fümus te : quid

j n

If

dormire parciüs, orare fre-

feoir!

ergo erit nobis? Et reli-

quentiüs, commonere rios-

qua.

g o

metipfos pfalmis, hymn.is (

2

Ho-

244

Officium S. Frandifri Borgia.

!

Homilia Sanén . Bernardi

Le&io VII.

Abbatis.

Am & murüdus tran-

Jhr

Decl. de Evang. bujus verbi.

[

Rbitror verba ledi-

fit, & concupifcen-

tia ejus, & relinquere hac

V omm

onis hujus ea efle,

lum j c

de quibus ad immortalem

magis expedit, quàm re-

linqui. Ecce, inquit, re-

(5 Qu

fponfum à finibus terre

liquimus omnia, & fecuti

DT $,

clamat Ecclefia : Propter

fumus te : nimirum, quia

hi of

verba labiorum tuorum

exultavit ut gigas àd cure

Etpan

o cuflodivi vias duras.

rendam viam, nec curren-

stio, d

H

&c, nempe fünt verba,

lüntun

tem fequi poteras onera.

que contemptum mundi

tus: fed necinutilis com-

"fofeq

in univerfo mundo , &

tonem

voluntariam

perfuadent

mutatio , pro eo, qui fü-

pér omnia eft, omnia re-

Wpo,

hominibus

paupertatem.

liquiffe ; nam & fimul

1f

Hxc nempe funt, qu&e

cum eo donantur om-

W Y

monachis clauftra replent,

omnia, & ubi apprehen-

t

deferta anachoretis.

Hac

deris eum , erit unus ipfe

Sütttoy:

inquam , fuünt verba qu&

Á

omnia in omnibus , qui

AEgyptum fpoliant, & op-

pro ipfo omnia rehque-

IN

tima quzeque ejus vafa di-

runt: omnia fané dixerim,

UM

Hic fermo vi*us

ripiunt.

non tantüm pofleffiones,

qunyr;!

& efficax, convertens ani-

fed etiam cupiditates, &

mr)&ï

1nas felici emulatione fan-

eas máxime.

Ms ( f

&itatis , & veritatis promif-

fione fideli.

B. Sint lumbi vefti

i

B« Hfte eft, qui ante

precindi, & lucernz ar-

dentes in manibus veflris:

Áf

Deum magnas virtutes

Tl ag

operatus eff, & de omni

Et vos fimiles hominibus

corde fuo laudavit Domi-

expe&antibus Dominum

M"at m]w

^T e

num :

* Tpfe intercedat

fuum , quando revertatur

Vi

pro peccatis omnium po-

à nuptiis.

ht

pulorum.

W. Vigilate ergo, quia

Y. Ecce homo fine que-

nefcitis, quà horà

omt-

Tebmm

rela, verus Dei cultor,

veftler venturus

1t.

nus

hi i

abílinens fe ab omni ope-

Et vos. Gloria Patri, Et

FTJ;;L

re malo, & permanens in

vVOS.

Ib p 1

innocentià fuà.

lpíe in-

tercedat.

Leàio

Officium S. Francifti Borgiz.

245

VL

Lcaio IX,

DIE XVII. OCTOBR.

Dies O&ava S. Francifci

As

Etrus cogitatum fuum

p

jadans in Domino

Borgiz. Duplex.

ov

& omnem folicitudinem

telqii

" Offícium ut. in Feffo , pr4-

qit, qui

lam in eum projiciens ,

ter Letliones, que funt

certus, quód illi foret cu-

n

In I. No&urno, de Scri-

nni, d

[

ra de eo, reliquit omnia,

ptura occurrente.

nitmrum

fecutus eft Dominum, ne

interrogans

quidem — de

In II. INoGurno, Sermo

t eims d

S. Bermardi dbb. Gaudete

m

premio, donec ex pericu-

in Domino , s zz Qd. $.

Qtgrs (

lo divitum, quod Salva-

tor profequebatur , fumeret

Ignatii. pag. 212,

T

ag

accalionem percunc&andi:

IN IIl NOCTURNO,

uid ergo erit nobis ? Ait

df omm

ili JEfus ; Amen dico

Le&io S. Evangelii fecun-

m &f

vobis.

Verbum confir-

düm Matthaum,

nanr

j g

mationis premittitur: ma-

Y.e&10 VII. Cap. 19.

gnum noveris effe, quod

ex um d

fequitur.

N illo tempore : Dixit

omnibllsi Er

In regeneratio-

!

Petrus ad |Efum : Ec-

ne fedebitis & vos : con-

ynia f*

fequemini , ait , quem fe-

ce nos reliquimus omnia,

sf

& fecuti fumus te: quid

n p[)ntdm

quimini! et, cüm ipfe fe-

ergo erit nobis? E xeli-

derit, & vos pariter fede-

ïcupidiüfäv

bitis.. O feffio ! quis mi-

qua.

1

De Homilia S. Bernaxdi

j

hi tribuat , ut dignis ex-

|

li

I

j*

primam verbis, quod de

Abbatis.

& ha

feffione. hac cordis affeai-

one concipio

Lj Cce enim dixi, nihil

s

imo quis

.4 in me fedet, cun&a

jl Id

tribuat mihi feffionis hu-

; Df

jus imperturbatà frui te-

in motu funt, omnia nu-

tant ,

fluc&tuant univería.

b n j

quie, quam defidero,

Poftremó, ubi concupifcit

Cupto , quam requiro

c.äuam,

adhuc caro adversüs fpiri-

hté

q

'Te Deum laudamus,

tum, fpiritus adversüs car-

À horl

nem,quidnam hominis fe-

Vep. de die Osva S.

ventllïu*'

Eranc. Borg

e, ut in primis

dere videtur ? Jam quidem

j pin

Vyp. Fefti.

fedet Filus hominis in

P

fede Majeflatis ; fiquidem

aicens

Q3

M

,

246

Officium $; Francifci Borgi.

|

afcendens in celum fedet

feu regionis unius, fed uni-

tv f&

à dextris*Dei : fed , cüm

verfitatis

judices habent

las

federit, di&um eít, hoc

rafidere cum . Chrillo.

g

elt , cüm apparuerit fedens,

ec folüm homines , fed

p

ficut Apoítolus ait: cüm

& ipfos Ángelos judica-

tilt q

enim Chrftus apparuerit

bunt, qui parentem ad

lm

vita veflra , tunc & vos

[308

modicum vaporem pra-

apparebitis cum illo in

fentis oloric dedignantes,

gilngis

gloria : quid gloriofius?

& exfuffiantes , imprope-

Judicent nunc, & praju.

rium Chrifti univerfis pra-

Hs

dicent fuperbie filii, cum

ferunt titulis dienitatum,

Rege fuo fedeant , qui fi-

R. Sint lumbi veflri

bi latera Aquilonis elegit;

precindi, & lucerne ar-

dentes in manibus veflris:

tranfibimus , & ecge non

erunt,

x Et vos fimiles homini-

K, lfte eft, qui ante

bus expecdantibus Domi-

Déum magnas virtutes

num füum, quando rever-

j

operatüs eft, & de omni

tatur à nuptiis,

corde fuo laudavit Domi-

Y, Vigilate ergo , quia

num : '"* lpfe intercedat

hefcitis, quà hora Domi-

nus veíter venturus fit.

pro peccatis omnium po«

pulorum,

Et vos, Gloria Patri.. Et

tl

vos,

Y. Ecce homo finé que-

véla, verus Dei cultor, ab-

Ümi;

ftinens fe ab omni opere

Le&io LIX.

li pag 1

nf

malo, & permanens in in-

lud ego vehementiüs

4

nocentia fua,

Ipfe.

arbitror admirandum,

GN

[

quód fideles magis in ma-

Y;edio VIIT.

ximo , quàm in modico

IN fedibus enim quies

videamini. - NNon enim

imperturbata eft, in

difficile eft ei dare centu-

EU

;

Udicio dignitatis eminen-

m

tia commendatur.

plüm in prafenti, qui da-

Quis

turus efl. vitam a«ternam

Mi »

veroó fecularis honor ex-

in futuro,

Sed quomo-

ls Bamu

copitari poteft, qui non

do , inquit, poffunt hac

Ll[CUmC

prorsüs in tantz fublimi-

ieri? quà ratione accipit

D

tatis, comparatione vile-

Vi à

centuplum , qui nihil fibi

fcat ? Non unius fiqui-

reliquerit ex omnibus : Mi-

Wnceag j

dem civitatis, aut populi,

Exfmphl

ra novitas, fed ejus, qui

nova

Officium S. Joannis Francifci Regis;-

247

Ri d

nova facit omnia. Jugum

cepto? An non fi&us in

Qs fox

tollens , invenit requiem ;

precepto labor, onus le-

im n

relinquens omnia, centu-

ve ,fuave jugum, Crux in-

10m

plum habet. Noverat hoc

unca?

ydos p

& ille, qui loquebatur in

'T'e Deum laudamus.

Pfülmo: . NMunquid adha-

p][ïm'm

Vefpera de S. Luca Evang.

Aporm p

ret tibi fedes iniquitatis,

eum Commemoratioge Dici

: deius

qui fingis laborem in pra-

Octavs. .

i, nf

] UDI

Ms DosDoa oD osDon D ocDos ssts Bs dedd

s dimiin

du

& hortz!

EE LSUM

vb

as h

nibus D

$. JOA. FRANCISCI

qundo

1

REGIS, Courxssonis.

icept

j of

Die XFI. Suuii.

venmm:j

jora P

* Duplex II. Claíffis cum Octava.

Ómnia üt in Feffo S. lgna-

terceffionibus adjuti eter-

tij. pag. 191. prater ea, que

ne vite premia confequa-

1]

l

faquuntur im Hymmo : Mte

mur.

Per Dominum no-

j d

gt

Confeffor mutatwr . Verfus

ftrum JEfüm Chriftum Fi-

m

tertzus.

lium tuum &c.

a m n

Oratio.

Inm I. No&urnzo , Leüliones

n

UM

de libro Sapzentia. ]uiïus fi

g d

EUS, qui ad pluri-

morte. «t fupra i Feffo $.

mos pro falute ani-

Ignati. pag. 197»

alinti

marum perferendos labo-

qum ?

res Beatum Joannem Fran-

IN II. NOCTURNO,.

d e

cifcum Confefforem tuum

Le&io 1V.

Oannes Francifcus R e-

. pou

mirabili charitate, & in-

gt

J

il

vi&à patientià decoráfti :

gis nobili genere. na-

g

concede propitius , ut. ejus

tus in oppido

Narbo-

m

exemplis inflru&i, & in-

nenfis Galliz, cui nomen

fel g

Fon-

fi

Q 4

248

Officium S. Joznnis Frsndfci Regis.

Fonfcoopertus , eximis

minus per vias redas, &

clicisf

fancitatis à teneris annis

entis f

oftendit illi regnum Dei.

jndicia prebuit.

In eo

Et dedit iili.

munia

jam tum eluxére mira mo-

lat h

Le&io V.

rum innocentia , flagrans

pbl

orationis fiudium, pudor

Ampeftribus Miffioni-

fimpr v

bus hyberno tem-

d) ter

& modeftia fingularis. So-

cietatem JEfu ingreffus

pore perfun&us , eftivo

M p

'"Tolofe anno ztatis deci-

revertebatur Anicium, ibí-

od

mo nono, humilitate ,

que in INofocomiis, &in

j Àn

obedientià, charitate, odio

carceribus, in privatis adi-

W & o

bus, in compitis, ac tem-

E]

lor

fui, ceterísque vitz Reli-

iofe virtutibus excelluit.

plis omne hominum ge-

n

]

po

Abfolutis fludüs, totum

nus

omnibus omnia fa-

"t eun

&us füblevabat.

Y Indi

fe procurande animarum

Paupe-

faluti penitüs devovit. A-

rum

reges , corrogatis

1 lorg

fperos Vivarienfium , Ve-

undique fubfidiis , prafer-

Ti m

launorum , & Forenfium

tim cüm íeviret fames,

Montes, & ingentes Hel-

multiplicato , etiam non

li

viorum tra&us, glacie, ni-

femel per miraculum fru-

liv

vibüsque feré perpetuis

mento,(üftentabat;unde illi

BIN

horridos, eorímque colo-

Patris pauperum cógno-

W (W

nos infcitid, rullicitate,

men inditum fyit.Inflagiti-

gt y

barbarie intractabiles füfce-

ofis hominibus, & perditis

Todis |

At crl

pit excolendos , eo füccef-

prafertim mulierculis & vi-

fü, ut innumerabiles ho-

tiorum ceno educendis,

l,

mines, aut Calvinianá lue

vix credibile eft, quot pro-

W. ]

infe&os, aut perditis mo-

bra ludibriáque pertulerit,

UE

ribus corruptos , ad Ca-

erecto femper, & alacri vul-

Jl ardp

tholicam Fidem,

& ad

tu imperterritus , licet gla-

Wm,qU(

Chriflianam pietatem tra-

diis jugulo fepé admotis,

Ym &t

duxerit.

alapis ori impactis, & fu-

i

bi

E. Honeftum fecit il-

ftibus corpor. Graffante

[

[

ium Dominus, & cufto-

peíte, infirmos eo morbo

"s

divit eum ab inimicis, &

laborantes fedulo invifens

m

à fedu&toribus tutavit il-

NT

ardenti reficiebat charita-

Nj

]Jum :

** Et dedit illi cla-

te.

Eroa alios blandus,

Domp.n |

tatem aternam.

ac beneficus, in fe ipfe fz-

;i

Wtj

y. Juiïum deduxit Do-

viebat acemime, afperis

le

9 f

[o

A

2

