nift , ficut examinatur

dis ufque ad verticem non

entum.

J

€ft in eo fanitas.

M

1

nduxifli nos in laque-

Plduiu'ä Q3

DF

um, pofuifli tribulationes

R

in d01fo noflro :

N

impo-

hij

ID

Ubilate Deo omnis ter-

W

füifti homines füper capita

d

l ar

N

ra, pfalmum dicite no-

noflra.

mini ejus: * date gloriam

u DT

Tr an(ïv1mus peri

T vl

laudi ejus.

& aquam : ** & edu

"

xilli

Dicite Deo, quàm terri-

nos in refrigerium.

Pll

bilia funt opera tua Do-

BA

Introibo 1n domum tu-

mine !

"

* in multitudine

am in holocauftlis :

red-

h

virtutis

tue mentientur

dam tibi vota mea, qu&

No

tibi 1nimici tui.

diftinxerunt labia mea.

Tutm qs

Omnis teirra adoret o

Et locutum eft os me-

lo

E g

& pfallat tibi, ** pfalmum

lls [

dicat nomini tuo.

um ,

dN

in tribulatione

meá.

L 3

Venite, & videte opera

li

tonf

Dei : * tembxhs in con-

Holocaufta medullata

ïmum

filiis fuper filios hominum.

offeram tibi cum incenfo

R

Wh,&t

arietum :

b

v

offeram tibi

MR

Qui conver tit mare in

u

aridam, in flumine per-

boves cum hircis.

i

I

tranfibunt pede :

36 ibi la-

mtba

Venite, audite, & nar-

T

tabimur in ipfo.

rabo, omnes qui timetis

Q

Deum;

-T

i.

TT^.

Chuftt,

99

EE

mbr 11

Deum,

*íie,

LI

quanta fecit ani-

Dormierunt fomnum

ma mez.

fuum :

21

Ü

xterum, t

& nihil invene-

: Gatert

Ad ipfum ore meo cla-

runt omnes viri divitia-

yu crir

mavi, ** & exaltavi füb

rum in manibus füis.

nur n i

linpvua mea.

Ab

increpatione

tua

f

niquitatem fi afpexi in

Deus Jacob: ** dormita-

eGetst

corde meo, ^** non exau-

verunt, qui afcenderunt

at

diet Dominus.

t Gu

Ill

equos.

; ld

Propterea exaudivit De-

. T'u terribilis es, & quis

& attendit voci de-

refiftet tibi? ** ex tunc ira

us ,

am, 8

jit aniægnf

precationis mez.

tua.

De colo auditum feci-

commi

Benedi&us Deus , ** qui

*.

non amovit orationem

fti judicium

*

" terra tre-

$.

meam, & mifericordiam

n rob'fn

muit & quievit.

fuam à me.

Cum exurgeret in judi-

pno 105

r m

intop. A plantá pedis

cium Deus, * ut falvos

ufque àd verticem non eft

faceret omnes maníuetos

terra.

j n5 n W

in eo fanitas.

Quoniam cogitatio ho-

j ibut

An

h

" Vulnus, & li-

minis confitebitur tibi; *

ofïïo i

D

VOr,

plaga tumens non

& reliquim cogitationis

g fipe

elt circeumlieata, nec cura-

ta medicamine, neque fo-

diem feftum agent tibi.

ta oleo.

Vovete, & reddite Do-

RA

]

s pe p

mino Deo vellro:

* om-

; x & edu[-

Pflmus 7f;

nes qui in circuitu ejus af-

yem.

fertis munera.

0!2111 dom um |

' Otus in Tudzà Deus;

* in

N

"Terribili & ei, qui au-

joalis "

ífratd] mag-

fert fpiritum principum, 6

voti

num nomen ejus.

terribili apud reges terrg,

nt

g *

- Et fa&us eít in pace

"TA

locus ejus : ** & habitatio

h

Vulnus , & li-

ejus in Sion.

oa tumens nou

P gl

,dote

pla

?

Ibi confregít potentias

eft circumligata, nec cu-

arcuum , ** fcutum

eli

; gla-

rata medicamine , neque

aja P

p*

dium, & bellum.

fota oleo.

Ibl qum.

llluminans tu mirabili-

», of

"

a

E

Y. Veré languores no-

ter À montibus zternis:

ftros ipfe tulit.

j hlfcls'

turbati funt omnes infipi-

B. Et dolores nofiros

zudltei

ipfe portavit.

ul

t

entgs corde.

G z

De

n d

puh

ioo

Officium quinque -V ulnerum

Vide to-

De Sermone Sanài Ber-

cundus JE:us.

Nious

nardi

bb.

tum corpus, ficubi rofe

Sindus

fanguinez florem non in-

Lib. de Paff. Domini.

venias.

n Jf

* eap. 41.

Infpice manum

fonm

unam, & alteram, fi flo-

Le&io IV

rem rofe non invenios in

piabit

16 my

ptus eft JEfus poft

utraque.

Infpice pedem

unum , & alterum , nun-

gufte

CA

plurimas illufiones

f Jofe

tam

Judaeorum ,

quàm

quid non rofei ? Infpice

m

lateris aperturam , quia

[ovi

Gentium : poft fanguinis

nec illa caret rosá , quam-

lures effufiones , clavis

vlime

immitibus manibus fimul,

vis ipfa fubrubea fit, pro-

pter mixturam aquaz ; quia

quiy;

& pedibus perforatur : &

1les 3

configitur ligno Crucis

ficut narrat Evangelifta

allfem

Salvator nofter mitiffimus

cum unus militum lancea

] ï]l

latus ejus perforáffet, exi-

Efus. Intuere, & refpi-

Ti

ce rofam Paflionis fangui-

vit fanguis, & aqua. — Tu

Yà ho

autem &c.

*Ü

nee, quomodo rubet in

IQ

indicium ardentiffima cha-

E. Per hominem mors,

n

Tüor

ritatis.

Contendunt paf-

& per hominem refurre-

D

&io mortuorum. * Etfi-

fio, & charitas

ifta, ut

Trültos

plus ardeat; illa, ut plus

cut in Adam .omnes pec-

Mltrec

rubeat.

'Fu autem &c.

caverunt, ita in Chrillo

omnes vivificabuntur.

Ts enn

B. Per mortem defiru-

COnfiy

xit [Efüs eum, qui mor-

Novifimé autem

MUU

E

inimica deflruetur mors

tis habebat imperium.

Et ficut.

f po

Ut liberaret eos, qui ti-

more mortis obnoxii erant

Nm

fervituti.

Ex ebdem D. Bernardo,

Apn

Y. Unde debuit per om-

Sermon.' de Paffiong

nia fratribus affimilari, ut

Donmini.

plzg

* il

N t

xnifericors fieret.

Utlibe-

Leuo VL

raret.

!t

Efpice Domine San-

L e&ig X*?e

&e. Pater de San-

At

&uario tuo , & de excelfo

u

Ide, quomodo hoc

Colorum habitaculo : &

Ptb ]

flore rofe floruerit

intuére hanc Sacrofandam

optima vitis noílra rubi-

Hoftiam , quam tibi offert

Ofcl

mag

hi,

L

»

0

EEE

AX

j

Ü

z4lu

CV

AEAICIS

IOI

w Vil

magnus Pontifex nofler,

sy f t

Antiph, F. plagatus

San&us puer tuus Domi-

fum in domo eorum , qui

florem ii

nus lE(us, pro peccatis

Infrice m

me diligebant.

Pfalm. 96.

atrum fuorum, & elto

atem,

placabilis füper multitudi-

Domigps? regnavit. z5;4.

ZX

/

non Inreis

ne malitie noflrz.

Co-

| [n. Amaritu-

dine fermo meus eft, &

Tnfge p

"nofce Pater tunicam filii

manus

v

altenm, *

tui Jofeph.

Heu! fera

age mea aggra—

o ? 1

vata elí

?l

fuper gemitum

peffima devoravit eum, &

meum.

verturam , d

€onculcavit in furore fuo

Pfalm. 97. Can-

gt 18

u

a

veftimentum ejus : Ecce

tate. Domino

canticum

bribe lf

quinque fciffuras lamenta-

novum, quia mirabilia.

gam i

biles in eo reliquit.

'Tu

X. Ipfe vulneratus eft

autem &c.

propter

iniquitates no-

a D*

Tas.

; müitum li

5-. Videmus JEfüm pro-

F. Áttritus eft. propter

afoitt t

pter paffionem mortis glo-

fcelera noftra.

s &

rià, & honore coronatum.

** Ut pro omnibus gufta-

Le&io San&ài Evangelii

Chominemmf

rct mortem.

fecundüm Joannem.

X. Decebat eum, qui

B;JD a

V

ominet fü E

multos filios in

loriam

jo VIl. cap. 14.

gonum. *

adduxerat, auctorem falu-

iN illo tempore fciens

lm onm6r

ipnw

tis eorum per paffionem

[Eüs, quia omnia jam

viabunt

confummari.

* Ut pro

confümmata funt , ut con-

omnibus.

Gloria Patri.

fummaretur fcriptura, di-

E " Vi[ümc j

jdmr ?

Ut pro omnibus.

xit: fitio. Et reliqua.

IN Ir. NOCTURNO.

Homilia Sanài Cyrifli

p

Epifcopi Alexandrini,

Antüphon. (uid funt

Lib.. r5.

(*4

^

o

Ot

H

mment, im

- de Bul

plage ife in medio ma-

9àn.

p

nuum tuarum :

Pf;lmus 9$.

üm ab immanibus Ju-

uo X'L

C

dais omnis in Chri-

lt*

: Antate Domino can-

,Do

tum expleta elTet impie-

Id

Ts

ticum. novum : *

tas, nec quicquam jam

T

cantate Domino omnis

Vi

terra.

ad fummam crudelitatem

hgblm

reliquum eflet , ad extre-

$0

f

t

Ex Officio de B. V. im 3tio

mum QCtro Chiuftüi San-

g f

m'x

Notlurno,

3

eufti-

Officium

ü

Gt

i

2

qu

XY.

li

icrum

102

Tloril

&iffima proprium quiddam,

tum elt, ait : fed hora jam

ac naturale rursüs patitur.

eum (ad predicandum fpi-

l

Multis enim, ac variis do-

ritibus, qui apud inferos

li.

)C

loribus exficcata, fiti tor-

erant, invitante.

Adve-

^

Graves fiquidem

quetur.

nit enim, ut mortuorum,

dolores magnam ad fitim

ac vivorum dominareturs

602

commovendam vim

ha-

dl

ipfam pro nobis mortem

bent, naturali quodam,

fufcepit, communem hanc

]ts: b

oeunt v

& inexplicabili calore hu-

nature nofire paffionem

midum confumentes , &

fuftinuit in carne fud. Tu

s D

»

igneis ardoribus pr&cor-

autem &c.

Í

"

1, non

dia urentes.

'Tu :autem

!t affin

&c.

L ipoff

E. Dignus es Domine

R. Manifeflata eft gra-

accipere hibrum , & aperi:

&t (ünt

tia Dei per illuminatio-

h Yitut

m

re fignacula ejus , quoniam

nem Salvatoris noílri

occifüs es , & redemifli

hum

fu Chrifti. x Qui de

Ítru-

l

Wtvl

nos Deo. ^* In fanguine

xit mortem , illuminavit

tuo.

D

autem vitam in incorru-

d

ptionem.

Y. Fecifti

enim no$

AU gt

Y. Liberavit, & voca-

Deo noftro regnum ,

üþgre,iga

vit nos vocatione fuà fan-

Sacerdotes.

In Sanguine

&t l

&à per gratiam , qua data

tuo.

Gloria Patri.

Ín

Abf

eft nobis in Chritto. Q

Sanguine.

Qu Ms

deflruxit.

lf.i

lii

P

A Pa

Le

I

ii

o VIII

Le&io Sanai Evangelii

?.h

fecundüm Matthaum. :

füs.

E

Onfümmatum elle ait

Lea

&

5

IX.

& d

impietatis Judaice

(Imï &j

At n

modum, & impotentem

Q f

fzeviendi animum.

Quid

N illo tempore: dixit

Vüttem

enim judai intentatum

JEfus Difcipulis fuis:

reliquerunt, aut quid non

audifis , quia di&tum e!

Y

extrem: crudelitatis adhi-

À

antiquis : diliges proxk

buerunt? Quod fupplicii,

mum tuum , & odio ha-

hs

aut

contumelie

bebis inimicitm tuum.

j

g

genus

4

lt

pretermiferunt ?. Quam-

reliqua,

[l)

Nl

obrem jure, confumma-

tiit

Homi-

D

NR

1

n.

AXo

Ef Cheifi.

10j

-

Pf

AL

Evl hon

fomilia S. Hieronymi

5". -Dominus reg-

etcidm i

Presbyteri.

n

navit cu'm' ceteris pag. 29.

£ikii

E

i qpul a

Lib. r. Com

nenr

r

eca3

4b

33

À

093« Tpfe autem

imte X

»

?V

&

0.2

vulnärafus

eft propter ini-

Wt nortu

quitates nollras, attritus

m dominxt

7 Go autem dico vobis:

er fcelera noftra.

diligite inimicos ve-

eft propg

) nobis mut

AlligavitDo-

commune

flros: benefacite iis, qui

Oderunt vos.

Multi pre-

minus plagam populi fui,

olte pfüt

cepta

Dei

imbecillitate

& percuffuram ejus fana.

vit.

v'm care

fuà, non San&orum viri-

o

Antiph.

bus, zitimantes putant ef-

Omnis, qui

ais 6 Di*

fe impoflibilia, quze pra-

tranfibit, [ftupebit fuüper

cepta funt & dicunt fuffi-

i, 4

omnes plagas ejus.

cere virtutibus non odiffe

À

il qm

inimicos.

Caterüm dili-

!* O vos omnes,

s, & MT

qui tranfitis per viam, at-

, &hing

gere, plus pracipi, quàm

humana natura patiatur.

tendite, & videte, fi eft

Sciendum eft ergo, Chri-

olor meus..

dolor, [icut, d

C

H

ftum non impoffibilia

d

ra-

Is

faitt, £,

sf m

cipere, fed perfeda :

à

u&

r regnum

" Hriftus vulneratus eft

fedt David in Saui, & in

b

3 Ill Sgäï

Abfalon : Stephanus quo-

propter iniquitates

s Pa

noftras , attritus eft pro.

que Martyr pro inimicis

"

lapidantibus deprecatus eft:

pter fcelera noftra, cujus

Et Paulus anathema cupit

livore fanati fumus.

&-. Deo gratias.

T

effe

o perfecutoribus

Guf

"

fuis.

h

&c autem JEtus ,

HYMNUS.

lm ii

Mi

A^0

»

& docuit, & fecit, dicens:

Pater ignofce illis, quod

.

Í Ufta fex, qui jam

enim

peregit,

Clr h

aciunt , nefciunt,

"Tu autem. &c.

"Tempus implens corporis

temptt

Sponte libera Redem-

DIfUPu]þ

"Te Deum . laudamus

-

tor,

i d

AdLaudes,

2

Pry

Paffioni deditus;

di

1065 jl

Antiph. Wer& languo-

Aonus in Crucis levatur

& gt

"

res ROflros ipfe tulit, &

Immolandus . ftipite.

yicifm

u

dolores noftros ipfe por-

Felle potus, ecce lan-

tavit.

guet ;

G 4

Spi-

fie

H

í

a

fcum quinque Vulnüerum

104

44

a

i

B

en

edictus,

Rn

Spina, clavi, lancea

Mite corpus perforárunt,

Antiph,

Unda manat, & cruor:

Unus militum

"Terra, pontus , aftra, mun-

Janceáj latus ejus aperuit,

us,

& continuó exivitifanguis,

Ti

forte.

Quo lavantür flumine.

& aqua.

. Crux fidelis inter omnes

Oratio.

üm f

ä,&]

'"Arbor una nobilis :

tonm 1

Silva talem nulla profert

! jPREus, qui unigeniti

—^ filitui paffione &c.

gulor

Fronde, flore, germine:

k

Dulce ferrum ,. dulce li-

Ut fuprain Ymis Vefp-pag.9as

. enum

?

Deinde

".

iU

Commemora

4

5

Duice

pondu

s fuftinent,

tio de F'exia.

Áni

Fle&e ramos arbor alta,

Antpl. Cum facis ele-

"Tenfa laxa vifcera,

emofynam, nefciat fini-

Vierits

Et rigor lentefcat ille,

flra tua, quid faciat dex«

g

lm

Quem dedit nativitas;

tera tua.

ftztys D

E« füperni membra Regis

Y. Repleti fumus mane

fs T

"l'ende miti flipite.

mifericordià tuà.

E. Exultavimus, Gude:

Y Diy

Sola digna tu fuifti

f 0«3,

T'erre mundi vidimam

leGati fumus.

KAtque portum preparare

Or

G ]

Y.0

Arca mundo naufrago,

n

!

Quam facer cruor perun-

! INchoata " jejunia, bent-

li |

- gno favore profequere,

À. A

ib

h (ï() t

Fufüs Agni corpore.

ut obfervantiam, quam

corporaliter

exhibemus,

A)

Sempiterna fit Beate;

mentibus etiam finceris

"Trinitati gloria ;

lii

exercere valeamus, Pei

AAqua Patri, Filióque;

ominum &c.

T

Par decus Paraclito :

Unius, Triníque nomen

AD PRIMAM.

Mi

Atl

Laudet univerfitas, Amen.

Antipk,

Flugm

. Midebunt, in quem

Veré languof

transfixerunt.

res noftros &c.

LEN

Pl

$£. Et dolebunt fuper

T.

eum, ut in morte Primo-

Rs

Eus,&

geniti.

Confufml

n

P.

N

T^

CAU

C

$a

t

ï

10f

yeneta

131

Ài $

vt in

EY

: Rdäquz-: E

o

£. Deo gratias.

$& Breve,

Veré fan-

Bs

£eio brevis.

guores noflros ipfe tulit.

w5 Qu ax

Veré.

"Tradidit Chriftus in

Jb exriag

iorte animam fuam &

Y. Et dolores noflros

fe portavit. Ipfe tuht.

Qntit.

cüm fceleratis

reputatus

:

loria Patri.

Veré lan-

eft, & ipfe peccata mul-

gUOFCS.

torum tulit, & pro trans-

, qi g

greiï'oribus rogavit,

- Y. Difciplina pacis no-

j tui pf

flre füper eum.

il

. 5 Deo gratias.

R. Et livore ejus fana-

AD TERTIAM;

£ Commt

1

ti fumus.

1

l T

A

Antip

(

v

Ipfe autem.

(-'Jflli U

P

uum,

f

A"? NONAM.;

gl

ï

t um facs

Chriftus

»

O vos oms

vulneratus ell, u f/apra t5c.

'/

iupra a

1 Laudes

, n !

nes,

r

ii !

$. Dreve.

Foderünt

&c.

snanus roeas, & pedes

Capitulum. Ifàie $3.

ler fumis?

«neos.

Foderunt.

ii t

Y.Dinumeraverunt om-

radidit. Chriftus &c.

al

&ia offa mea.

Et pedes.

ut Jupra ad P'ri

Grn.o

jf

Gloria Patri.

Foderunt.

;

&. Deo gratias.

C,ï"ï:'

M

[

O vos omnes , qui

€ranfitis per viam.

*- Breve,

Ipfe vulne-

" jejlmiz,'ï

EK. Attendite, & vide-

ratus eft * propter iniquis

od

te dolorem meum.

tates noflras.

Ipfe.

D

Y. Attritus eft propter

r

AD SEXTAM,

1te enie

fcelera nofira: ** propter

elim 9

Antip

iniquitates noftras.

Glo-

: AHigavit Do-

na Patri

valams !

mimls a

lpfe vulnera-

tus eil.

Cspitulum, Iíim s.

mpäl&ï

Y. Oblíatus eft, quia

. Faciem meam non aver-

ipfe voluit.

" Veïg' ]23;

P. Et non apéruit os

t ab increpantibus, &

T

confpuentibus in me, Do-

fuum,

fhnus meus , auxiliator

meus, & ideo non fum

R.

confufüs,

Ad

G $

iog Offidum quinque Vufnerum JE(u Chrifti.

"T.

AD VESP

ii

n

Ms

LAS..

Deinde fit Commemor:-

Cyi

tio de Feriá.

Antiphonz, Píilmi, Ca-

um

St*met

im, Hymnus, &

Antiph.

Ync

ut

in

'Tu autem,

Vitm: a

X

]grimis

cum oraveris, intra in Cu-

um in ]

&D MAGNIE

:ICATO

biculum tuum, & claufo

Tüoit u

oflio ora Patrem tuum.

Antiph,

T con

Ecso fum ve-

2 Dirigatur Domine

fira Redemptio

manus

oratio mea.

D hy

meze, que vos fecerunt,

lu

clavis confixe& fünt: pro-

B. Sicut incenfum ip

flagellis cafus

Amin

pter , vos

Fonfpe&u tuo.

1N

fum, fpinis coronatus fum,

ALE

aquam peti pendens, &

Orstio.

Undo

acetum porrexerunt ; in

Tüm

efcam meam fel dederunt,

Uere Domine Popu-

& in latus lanceam: mor-

lum' tuum , & ab

Vin oj

AW (

tuus, & fepultus refürrexi:

omnibus peccatis clemen-

Cnfiin

vobifcum fíum

& .vivo

ter emunda; quia nulla

£at10,

ei nocebit adverfitas ,

l

t

in aternum.

00 qf

,Eus, qui unigeniti

nulla ei dominetur iniqui-

tas.

Per Dominum n0-

inty

Fili tui paffione

tf d

&c., Ut in primis Ve-

ftrum &c.

Dug

fperis.

Ehfeo

3t Mf

üääö?ü&üä&o&äö&ö&ääw'

Ogj

& t

lts

OFFICIUM

ID d

J

M()fes

Lancez vel Armorum CHRISTI.

vt

Duplex majus.

Huxen"

W

FERIA SEXTA.

témpus pafchale tantüm.

r

ii

Poft Dominicam in AI-

Ad Vefperas Antiph. de

Q

t

tà fefto

Laudibus.

Pfalmi ut in

lh

ynajori, trans

bis; quà impegii

r ad

a

E

omi

nic

LC

$

a, & loco ultimis

k

J

*

Y

sm feam f

Xxtam

intra

. Laudate Domi-

Etc

! UOU

num omnes gentes.

i Cinfi

ïx J

Y Armorum Chriftt;

H

167

; Commmt

Cap

1. Sap. $

s F

Eja lavet peenitentes

C

i Urr; et fcutum Dominus

nda nos à crimine,

Q

'

inexpugnabile , &qui-

Chrifte pota fitientes

Tu at

tütem: acuet autem diram

T'uo mentes fanguine,

erisinrei

iram in lanceam, & pug-

Tecum femper , ut gau-

tum, & d

dentes

nabit pro illo orbis terrá-

Patrem tus

fc

e

nfátos.

Vivamus in zthere ,

rum conftrgwlnn

Ww"f T x,;:,

men.

ripatu Dus

Y. Foderunt

manus

od

Ange lingua facrató-

meas &

rum

leluja.

pedes meos; A;-

u ineli

Armórum pracónia,

&-. Dinumeraverunt om-

| tuo

Dei Nato que dolórum

nia ofía mea, Alleluja.

Qrit

Extitérunt fémina,

Ad Mspnif

Quando fentit tormentó-

rum

A

iàát

h.

Apprehende

" Domïne POï

Vim horà novifüimá.

arma & fcutum , clavos

g tumy

Ciavi caput infernilis

& lanceam, & dic anims

] eCCaïis .« fïï?

Confixérunt Sífarz,

mez ; Salus tua ego fum,

pir; Qu y

Ut hic munus zternális

Alleluja, Alleluja.

; ais

on auferret glóriz,

Oratio.

lm

Hi fint nobis triumpháles

. Doniut*

Quaft claves curia.

Eus qui per vi&ricia

6

Dat Elias abitürus

D

tue Paflionis arma

Elifeo pallium,

falutem noflram miferi-

Dat Meffias moritürus

corditer operátus es, con-

apod

"Togam in folatium :

cede, ut dum corum me-

Hàc me tegat, cüm ven-

moriam agimus, redem-

türus

ptionis tuz fentiómuüs ef-

M

Ero ad judicium,

fedum. . Qui vivis & re-

nas cum Deo Patre in

jl

Mofes petram verberi-

CH

vit,

unitate Spiritus S. Deus.

Et fluxerunt flumina,

M5tirin1

Invi

Petra Chriftus, hanc pul-

ri1u

lo

D.

sivit,

fch

jl

uam tenemus, lancea;

Lancea & clavis perfo;

[20

ox hinc unda promani-

ràtum Chriftum regem. **

vit

fotó

Venite adoremus, Al

(

luja.

:

:

py

t' cruóris dopia.

3D

1

1

r genw'

108

Officium Ármorum Chrifti

M

B

Pízimus. Venite,exul-

rum, virum dolorum, &

temus.

fcientem infirmitatem , &

letio

quafi abíconditus vultüs

HYMNUS.

Yi

ejus, & defpe&us, unde

k

Ange lingua facrato-

nec reputawmus eum.

torum. Ut füprà,

p ha

E. Surge virgo Eccle-

(-.

hii

N 1. NOCTURNO.

fia, fponfo reddermunia,

an, &

clavi cujus gravia impri-

Crucis, lan-

fitm coi

Antiph,

munt veftigia. ** Per qug

ent enr

eem &

clavorum . Chrifti

ruit turpiter infernalis $i-

|

N

j

Q un

fefta recolimus, quorum

fara, Alleluja.

lebunt f

praconium univerfum per

Y. Nam clavum Jahel

lei fole

orbem micanti Ilumine ful-

malleo fixit in ejus tem-

gcnifi

get, Alleluja.

pora.

Per qua ruit,

plandi ,

Pflmi,

Beatus

vir.

Le&io TE.

fil;

l

Quare. fremuérunt.. Do-

Áint pligs

mine quid multiplicati.

Ines nos quafi oves

Wt t

C

erravimus , unus-

Q Hs

Ut

in

Communi unius

Muartyris,

quisque in viam fuam de

lm &on

clinavit : & pofuit Domi-

At m

X. Accipiet armatüram

nus in eo iniquitatem ome

zeius illius, Alleluja.

nium noftrum.

Oblatus

[nd UPQ[ j

uw;

P. Et. armábit. creatü-

eft, quia ipfe voluit ; &

t m

ram ad ultionem inimíico-

ryum, Alleluja.

non aperuit os fuum. De

Em

anguília & de judicio fü-

Orem

u

blatus eft : generationem

Üv

De Ifaia Propheta.

Ledio L Cap. ;;.

ejus quis enarrabit ? quia

Y

abfciffus eft de terra vi-

& Uis credidit auditui

ventium.

Propter fcelus

ite f

noftro ?

& bra-

ch

populi mei pereuffi eum.

u 4

chium Domini, cui reve-

R. Miles latus ejus ape

Jatum eft ? Et afcendet fi-

ruit lancea, & patefecit

Y. $d

T&)IOHC

Ti

cut virgultum coram eo, &

ofüum vite. "* Alleluja,

dl

ficut radix de terra fitienti:

Alleluja , Alleluja.

ts

non eft fpecies ei, neque

. Insgrediamur fecure

N

fi

Wm

decor: & vidimus cum,

in ilud , & requiefcamus

NI

& non erat afpe&us : & de-

in eo.

Alleluja,.

L'XQ

fideravimus eum , defpe-

)

&um & noviflimum viro

De

W

M

Officium. Armorum ; Chrlti,

109

ims De iäCharia Propheta.

& tuam gloriofam recoli-

ii

P

u

Atj

mus paffionem, Alleluja.

Lecio Ill. Cap. 12.

ndits Yil

IN die il!a effundam fu-

Pfalm.

Cum invoca-

edus, u

rem.

Verba mea.

Do-

per domum David, &

Irus eum

fuper habitatores Jerufa-

mine Dominus nofler

ut

It

o li

lem fpiritum gratie & pre-

r

ä

eY

$n Communi unius Mar-

cum , & afpicient ad me,

tyris.

quem confixerunt ,& plan-

jtn

gyaväæ [

YX. Adoramus te Chri-

ent eumi plandu quafi

fle, & benedicimus tibi,

; nfeni

uper unigenitum , & do-

jt.

lebunt füper eum , ut do-

Alleluja.

E&. Quia per Crucem

dim j

Jeri folet in morte primo-

eniti.

in die illa erit

tuam redemilti mundum,

t as i

eru-

Alletuja.

[0204

plandus magnus in

falem ; & dicetur :

à

uid

Sermo 'fan&i Ephrem

funt plage ifte in medio

as qui o

manuum tuárum ? E di-

Diaþconi.

yims , B

cet : His plagatus fum in

Lesio ÍV.

vim fut'

domo eorum , qui dilige-

bant me.

Framea fufci-

T

Os Chriftiani à gen-

: xofüt )e

tiibus ac Tudeis

niquimtem'i(f

tare fuper paftorem meum,

(

& fuper vinm cohazren-

inemus , poftésque no-

tem mihi, dicit Dominus

Ílros pretiofa ac vivifica

o 0 U

cruce coronemus, dicen-

t 05 f[lum' !

exercituum. Percute pa-

tes cum Apoftolo Paulo:

| de judiCiO

Oves.

ftorem , & difpergentur

Mihi abfit gloriari nifi in

: gegerlatiof

X-. Inter clavos Chriftus

Cruce Domini noftri ]zsu

garrabit *

Chrifti. Pingamus in ja-

t de t

in cruce foporatus eft. *

nuis atque in frontibus

Et (üb corona fpinea re-

Prop g »

quievit, Alleluja.

nofins, & in ore, & in

eldlfr i2

pe&tore, atque in membris

dutus 05

. Sed in fanda refur-

omnibus

re&ione. mundus in ejus

vivificum fig-

& pat

num: armemur infüpera-

$. "L

N

Jaudibus vigilavit. Et füb

bili hac Chriftianotnm ar-

corona. Gloria Patri. E

;Hchllï

matura.

Ea enim vi&rix

ofiamut

fub corona.

eft mortis, fidelium fpes,

f

J

M [equ

lux orbis terre , paradifi

felnjo

AnBcpl, "Tuam lance-

referatrix, profligatrix ha-

refeum , credentium admi-

am veneramur Domine,r

ficu-

AO

OffiGum Aznaorum Chrfti,

niculum , firmamentum fi-

P. Per fignum Ciucis

y. ll

dei , magna falutarísque

de inimicis nollris, * Li-

n i

cuítodia, & gloria perpe-

bera nos Deus nofter, Al-

t

tua orthodoxorum in ater-

leluja.

]à 5j

mpïugl

num.

y. Ecce Crucem Do-

frum

5.. Nos. autem gloriari

mini , fugite partes adver-

Oportet in Cruce

omini

fe: Vicit leo de tribu Ju-

pate,

g

noftri JEfu Chrifti, in quo

da.

Libera nos.

hiitio

eít falus , vita, & refurre-

t,ect

iU

o

VE

& es

&io noflra: x Per quem

$. Gl

falvati & liberati fumus,

;

Rux

ifta veracitet

fan&ificavit orbem,

[

Alleluja.

C

J

Y. 'Tuam Crucem ado-

fusavit tenebras, lucém-

Á

NI N

À

ramus Domine, & reco-

que revexit : hac elimina-

limus tuam gloriofam Paf-

vit errores, viámque mone

ftiavit ; hac ab ortu folis,

nüääqgg

fionem. P&F quem.

aE

A0 viln

1

&

H

H

N

^

& occafü, à feptentrione

Vitiy c

& meridie collegit gentes,

Qd fug(

: ET Au; ä.&ïhri!:'—.mne ar-

atque in unam KEcclefiam,

A.

maturam diebus

in una fide, füb uno c&

lll

OftYs

fingulis & no&tibus, horis

pite in charitate conne

àtque momentis in omni

xuit.

Hec Orthodoxo-

o 1

loco circumferre non de-

Wrui

.

L

rum inexpugnabilis fnu-

Adoft i

finas

nihílque fine ipfa

rus eft.

uod os, qu£

erficias: fed five dormias,

labia, quz lingua digné

Allo

lj

f

G 0

ve. iter agas, five vi-

pro merito laudáre pote-

iles, five operi infiftas ,

rit vicdricla arma «zeterni

lii

D

l

ve manduces ,

five bi-

Imperatoris nofti JEf

Letio

bas, five maria naviges,

Chrifti? Crux Calvarie in

COUn

five transmittas flumina,

loco defixa, mox vit& no-

n

t

ij

hac te lorica circumtege,

fire feliciffimum botrum

membráque tua omnia ía-

fine opere humano produ-

Nifo;

Yent

lutari figno exorna, atque

xit , hoc denique pretio-

E fuye

circumfepi, & non acce-

fiffimo

ligno

Chriftus

dent ad te mala.

Hoc

Deus nofter inferni vora-

"n

1&tc

W&H

enim figno confpedo ad-

ciffimum dirüpit ventrem,

verfarie partes conterritz

?Wm q

timentésque recedunt,

nimísque patulum diabolt

W

os obílruxit,

Qth

ls d

i

p Vl-'

h

III

Officum Armelmm Chifti

figum (s

E. Vibrans miles lan-

nols, ]

Homilia S. Auguflini

ceam acutiffimam , aperuit

Epifcopi.

Jais nold

femplum fían&um glorie

Dei.

& Cuem ]

* [n quo habitat

Tgilanti verbo Evan-

plenitudo divinitatis cor-

g&ifta ufus, ut non dice-

ite at

poraliter.

Alleluja.

ret : latus ejus percuffit,

; IQO de tïibu(;-

. y. lbi abfcondita eft

aut vulneravit, aut quid

-a DO

fortitudo ejus

ante fa-

aliud, fed aperuit, ut iilic

d*

ciem. ejus ibit mors.

Iu

quodammodo vitz oftium

À

quo.

Gloria Patri.

In

panderetur , unde facra-

ET.

quo.

menta Ecclefie manave-

difcant d

runt, Íine quibus ad vi-

endras t

IN HIl. NOCTURNO.

tam , qua& vera vita eft,

yit: lacdir

'Fu Chrifte

non intrátur, ille fanguis

Antiph.

in remifüonem fufüs

eít

s VU

noftrum gaudium, de lan-

hgzab OrtL

ceato, vulnere, da mel fa-

peccatorum : aqua illa fa-

L fq)tenmo

vümque calicum, ardente

lutàre temperat poculum,

: li

corde fügere, Alleluja.

hec & lavacrum praftat

um oU

Cantate.

& potum.

* Pfümi.

"II

Dominus regnavit.

Gan:

E-. Ubi eft haífla R epis,

cuite (

'

& potus fellis? fixa eft in-

J

tate.

U

i

ci

B?

tus in corde fuo.

d L

j; Orte

N

inig.

.b

S

te

Tra

p

qubii !

ádo

Á

[j

t te , & pfallat tibi

vit Dominus, filii mortis

o

dOS,F

eftis vos , qui irfterfeciftis

Alleluja. 5. Píalmum di-

Dominum

noftrum

re-

ys ln ^

cat nomini tuo Domine,

3o It

Alleluja.

gem. Alleluja.

. a

Y. Vidi multitudinem

jch V

Le&io fan&i Evangelii

ys o

J )

Angelorum volantium per

Cn Ca]&i!f-f

fecundum Joannem.

medium cali, voce maena

Leto VIL Cap. te;

clamantium , & dicentium,

63, m wLï

Vivit.

ifrmum

N illo tempore : Roga-

!

verunt Judzei Pilatum,

fuman?

ut frangerentur

Leüio, VIII.

d

'eorum

Ts 'Oc

crura, & tollerentur. Ve-

prenuntiábat ;

]1g110

feni

&

quod INoé in late-

r 1

nerunt ergo milites

re arce oftium facere juf-

ditpit

primi quidem fregerunt

€rura , & alterius, qui cru-

fus eft, quo intrarent ani-

patulüm

cifixus eft cum eo.

Et

malia.

Quot non erant

(

h

dilu-

reliqua.

V

hi

112

QOffidum Axmoram Chrltg

fuiffe narravit. Nam quia

Phim

diluvio peritüra

quibus

ga'vit. (

prafigurabátur

k

cclefia ,

dixerat: ad |Efüm autem

cüm venilfent, & vidé-

Wi p2

propter hoc prima mrulier

vennt j

fa&a eft de latere viri dor-

rent eum jam mortuum;

tur G

mientis , & appellata elt

non fregerunt ejus crura.

Ad hoc pertinet teflimo-

Cilang

vita, matérque vivórum,

ttm [ior

magnum quippe fignificà-

nium :

Os non commi-

fiennt

vit bonum ante magnum

nuetis ex eo , quod: prace

li.

prevaricationis malum: in

tum eít eis, qui celebra-

habitu jacentis & :dormi-

re Pafcha juffi funt, ovis

ho

immolatione, in veteri le-

CQ

entis, hic fecundus Adam

&ont

inclinato capite in Cruce

ge, que Dominice Paffi-

dormivit, ut formaretur

onis umbra przcellerat,

aqua

unde Pafcha noftrum im-

eiconjux, que de latere

Antj

dormientis

effluxit.

[6)

molatus elt Chriftus , de

dulcos di

mors! unde mortui revi-

quo líaias Propheta pr&-

dixerat

*

ficut ovis a

Pündera,

vifcunt ! quid ilto fangui-

li

ne mundius * quid vulne-

immolandum du&us ell.

re ifto falubrius ? fa&a funr

Item ,

quia

fubjunxe-

ht

fed unus mi-

1

od d

enim hzc, inquit, ut Scri-

rat dicens :

litum lancea latus ejus

tüs Thur

ptura impleretur: Os non

&

um

DC

comminuetis ex eo,

aperuit, ad hoc pertinet

iterum alia Scriptura dicit:

alterum teftimonium, vi-

hl,a

debunt in quem transfixe-

Videbunt, in quem trans-

fixerunt.

runt, ubi promiffus e

U

Chriftus in ea, qua cruci-

Ün,

R. Videte gloriofa loca

fixus ell carne venturus,

N

clavorum, ** £t latus Re-

'Te Deum laudamus,

3

Ute

demptoris lancea militis

lm i

perforatum , Alleluja.

AD LAUDEÉS

& perHoras; Antiph,

Pl

X. Veré languores no-

Et

Q

flros ipfe portavit.

ites acceperunt vee

latus.

Gloria Patri.

Et

latus.

M

ftimenta Chrifti,

T

& tunícam , erat autem

Leo I5

tunica inconfutilis, defu-

1

1Jo teflimonia de

per contexta

Alleluja.

per totum?

Cs

r

Scripturis reddidit

Q

]Jlebn

L

fingulis rebus; quas factas

A

n

Officium Armorum Chrifti

113

P-fäimusg Dominus re-

O facra divo lancea

p Nmng

[Eim a

sávit. cum teliquis. Pfal-

Utve-

Chrifli refperfa fanguine!

ant, &

mis.p.29. Aila

ZEterna nobis gaudia

m ToOnt

nerunt in locum , qui di-

Da liberatis crimine.

citur Golgotha, quod eít

nt u

Eit vos rubentes optimo

vting d

Calvarie locus, erat au-

Clavi cruore ftrineite,

; n0n Qu

tem hora tertia, & cruci-

Cor vinculo firmiffimo ;

fixerunt eum, Álleluja,

]Efüque nos affieite.

, quqd la

Alleluja.

Salveto velílis nobilis

is, qu &&

Ántiph, Unus militum

Cruore tin&a INuminis.

uf t v

lancea

atus ejus aperuit

Abfíconde noftrà crimina:

je, n

Ut induüámur

loria.

lominid ii

& continuo exivit fanguis

& aqua, Alleluja.

Chrifto fit exultatio

x pei

Virtus honor, laus, gloria

y nolfm

Antipis Dulce lignum,

Hazc noftra fit defenfio,

gü CMFIUS]

dulces clavos, dulcia ferens

Broptea t

pondera, Alleluja, Alle-

Clavi, veltis, & lancea.

Inen.

ümt Qu 1

luja.

um As o

j B

Antph. Videte glorio-

Verf. & Antiphona , ad

4 loca clavorum, & la-

Benediàus &

ratio, ut

, fed us

tus meum lancea perfora-

fuprà in primis 'Vefperis.

ya fs !

tum

pro falute mundi,

p m

Alleluja.

REt

Ad 'l'ertia

vener

5

m, Antiph.

c

apitulum»

Si&imonillmr,'

Sumet fcutum.

yen t*

yomtAb

Capitulum, Sap, f.

ma'& fcutum.

,br, Apprehende ar-

Umet fcutum Domi-

* Allelu-

00, qm

nu$ inexpugnabile,

ja, Alleluja. Apprehende,

geva

L.

uitatem : acuet. autem

" Mudmlb:

X. Et exurge in adju-

diram iram in lanceam, &

torium mihi Alleluja, A1-

TDE

pugnábit pro illo orbis tez-

leluja.

Gloria.

Appree

Tori

tjnl

hende.

ii

l;-'n

xarum contra -infenfatos.

e.

Y. Foderunt manus me-

T

(r

HYMNUS,

n

J

H

Terna Chriftüi mu-

as & pedes meos Alle

at !

luia.

Onmtlhsi

nera

B. Dinumeraverunt of

n

S recreent perenniter,

g

nia effà mea, Alleluja

Jujus eruenta vulnera a

ebriant nos jugiter.

p

AD

114

Officum Armorum Chrit.

AD SEXTAM.,

R. bn

Quem tu per.

cuffifti, perfecuti funt. ^*

Antiph.

Unus mili-

; tum.,

Alleluja , Alleluja.Quem tu.

. Et füuper. dolorem

Capitulum. Sap. $.

vulnerum meorum addi-

&

Ceipiet

armaturam

derunt. Alleluja

Alleluja.

Gloria Patri.

uem tu.

mabit. creaturam ad ultio-

zelus illius, & ar-

'X. Ipfe vulneratus eft

propter iniquitates noftras,

nem inimicorum. Índuet

Alleluja.

f

pro thorace juftitiam , &

accipiet pro galea judicium

E. Attritus eft propter

Doni

certum.

fcelera noftra, alleluja.

jhaciam

AD !

k. br.

Foderunt ma-

AD VESPERAS.

nus meas & pedes meos.

Antiph. & Capitulumde

* Alleluja, Alleluja. Fo-

Laudibus, Pfumi üt im

hi

derunt.

Vefp. S. Ignatii, & loce

Y

e

Dinumeraverunt

fih

omnia ofla mea. Alleluja.

ultimiPflm. Credidi. pagi

2.,

Ü

Gloria Patri.

Alleluja.

HYMNUS.

Woderunt.

hi

e

uem tu percuffi-

Ange lingua, pag.107.

L:

fü, perfecuti funt, Alle-

l)

ut in primis Vefperis,

fpt?ïl [

luja.

y. Foderunt manus me-

L

E&. EÉt fuper dolorem

Cuii

vulnerum meorum addi-

as & pedes meos, Alleluja.

&. Dinumeraverunt

hi

Qerunt, Alleluja.

omnia offa. mea, Alleluja

tni

lR

^

AD MAGNIFICAT.

thm hi

AD NONAM.

Tütnj,

: Antiph.

Collaudemus

Antiph.

Chrifi clementiam, qui

)

Ani

xiofat.

Videte glp.

Oi

per gloriofos clavos &lan-

ceam dat Ecclefie de ini-

t&bü n

. Capitulum. Éphef. 3,

micis vi&oriam , & in c£

f*"äP j

Ccipite armaturam

lo coronam perpetuam;

w& E

A

ei, ut poffitis re-

Alleluja.

'lR ïum

fiftere in die malo , & in

Oratío. Deus qui pef

hi

u

hoæ;

AT

omnibus perff.t&i ftare.

vidricia. Ut füpra.

i

FE:

.

xig

Quem t

A d x

fenut f

ea Qu

FEST

M

üper. du

moonum. &

SANCTISSIN

lhj al

OMINIS

n Qu

t

vulneyts

E

U.

*s

qittsad

st

)0$5474

FRERTR

;!

MC CR

RS*ATRAR

MOR

E 4

NFAFS

x3oot

PR N«

X

L II

N M0 26

NU

n di p

Dominica ^. poft Epi-

Capitulum. Phil. ^.

phariam Dupl. ». Claff.

ira, t

Ratres ,. Chriftus hu-

hus

AD VESPERAS.

miliavit femetipfum,

F.

&us obediens ufque ad

& Ciptilis

Antiphona.

mortem , mortem autem

Dilmi t

Mnis, qui invoca-

verit Nomen Do-

crucis : propter. quod &

yti, & b

Q

ni, falvus erit,

Deus exaltavit illum, &

;, VR

donavit illi nomen; quod

Pflniüs.

eft fuper omne nomen:

INUS.

Ixt Dominus.

Cum

ut in nomine JEfu omne

reliquis st im 1. Ve-

geru fle&atur.

ingayi

HYMNUS.

.rimis VCF

fperis ex Officio de S. Igna-

tio

