&5 loco ultimi PfAlmá

Eu dulcis memoria,

Tint i

Credidi. pag. 2.

qn608, Mi

!

e

Dans vera cordi gaudia:

Jiumezie

Autiplt,

Sandum &

d fuper mel, & omnia

TU d

terribile nomen ejus : ini-

Ejus dulcis prafentia.

tium fapientie timor Do-

Nil canitür füavius,

GN

mini.

Nil auditur jucundius,

Nil cog

Qul

Antiph. Egoautem in

itatur dulcius,

,mentfim: ]

omino gaudebo , & ex-

Quam 'ï[

Efüs Dei Filius.

ultabo in Deo JEfu meo.

]Etuü fpes peenitentibus,

g dv

uam pius es petentibus!

qxdie t

Antipls

A folis ortu

Quam bonus te quarenti*

im

ufque ad occafum, lauda-

bus!

) r

bile nomen Domini.

Sed quid invenientibus?

Antiph.

Sacrificabo

ec lingua valet di-

Deus fluj*

hoftiam laudis, & nomen

cere ,

omini invocabo.

INec littera exprimere ;

t (uprï. F

H a

Ex:

116

Feftum Si, INNominis JEfu.

:Expertus potelt credere,

X. Vefpertina oratio

TE

afcendat ad te Domine.

wid fit JEfum diligere.

For j

, Sis, JE&tu, noftrum gau-

E. Et defcendat íupet

tj

dium,

nos mifericordia tua.

Totele

t Oft

Qi es futurus premium ;

Oratio,

Sit noftra in te gloria.

TEtm

Per cun&a femper fxcula.

nipotens fempiter-

Áimore

Amen.

á

ne Deus, qui ccle-

]Etm.

y. Sit nomen Domini

ftafi

mul & terrena mode-

Queren

raris : füpplicationes po-

&tf

benedi&um, Alleluja.

R. Ex hoc nunc & uf-

pulí tui clementer exaudi,

que in fculum, Alleluja.

& pacem tuam noftris

Ndtri

concede temporibus. Per

: AD MAGNIFICAT,

Dominum.

Antiphona.

Fecit mihi

Te x

qui po

tens eft,

Ad Completoriuns &l

Tilte

magna,

er Horas diei, in fine

& (fnàum nomen ejus:

MU

Alleluja.

ymnorum dicitur JEfíy

Oràatio,

tibi fit gloria. Qui natus

es de

Vi

lii

[

irgine.

EY

Eus, qui Unigeni-

Ad Matut. Invitat.

tb d

tum Filium tuum

Qohftit

uifti humani

ene-

Admirabile nomen JE-

Wter

ris Salvatorem, & JEfum

fu ,. quod eft füper omne

Pt

concede

vocau juffifli :

nomen, * Venite, ado-

D

propitius ; ut cujus fan-

remus.,

QU l

]

caum

omen

veneramur

M

n

in terris, ejus quoque afpe-

Pülmus, .Venite. 1.

!mp

li

&u perfruamur in ccelis.

HYMNUS

Q

Per eumdetn Dominum.

a.

fu Rex admirabilis,

Aüüp

Et fit conmmemorat.

TEt triumphator nobilisy

Dominice fecunde poft

E

ulcedo ineffabilis,

s

Epiphaniam, Antiphona.

"Totus defiderabilis.

Ql

T0

Sufcepit Deus Ífrael pue-

Quando cor noflrum

L

rum füum : ficut locutus

vifitas,

eít ad Abraham, & femen

"'unc fucet ei veritas,

n

ejus : exaltare humiles uf-

Mundi vilefcit vanitas,

Dümm(

que in fieculum,

Et intus fervet charitas.

R t

JE&

Feftum Ss. INominis JEfu.

IT

sU

TEfu dulcedo cordium,

quoniam excelfum 'eft no-.

f Dom,

fons vivus, lumen men-

men ejus.

Ycendat f

Pfalim.

tium,

Domini eft

ydia üu.

Excedens omne gaudium,

terra,

Et omne defiderium.

fatio.

X. Propter nomen tu-

Efüm omnes agnofcite;

um Domine, propitiabe-

yens n

B&imorem ejus pofcite,

ris peccato meo.

kus, qiid

JEfüm ardenter quarite,

E. Multum eft enim.

trem m

Quarendo inardefcite.

Pater nofter,

*

ficatone [

'Te noftra, JE(u, vox

nente du

fonet :

De Ad&ibus Apolto-

tum N5

iNofti, te mores expri-

mant:

Le&tio T. tap. 3.

Yporii 1

Te corda noftra diligant,

Et nunc, & in perpetuum.

i)

Etrus autem & Joan-

pl

men,

nes afcendebant in

, n Y

IN I. NOCTURNO,

templum ad horam orà-

o 9

tionis nonam.

Et qui-

2 Qu

Antiph,

Domine Do-

dam vir, qui erat claudus

l

minus nofter, quàm admi-

ex utero matris fuz, baju-

rabile eft nomen tuum in

labatur : quem ponebant

rit od

univerfa terra!

quotidie ad portam tem-

yle n0md

Pfalm.

Domine Do-

pli, quz dicitur Speciofa,

diige

ut peteret eleemofynam

: Venie; ?*

tninus nofter, Cum reli-

ab introeuntibus in tem-

quis ut in Officio Concept.

B. Mariz.

Pfalmus idem

]um.

Ís ciüm vidiffet

p

: Vanis,

incipitur à fecundo verf.

etrum & Joannem inci-

pientes introire in tem-

Y. Quoniam elevata eft.

plum, rogabat ut eleemo-

NNOS

5

Antiph.

In nomine

fynam acciperct. Intuens

,l

j

autem in eum Petrus cum

pator

JEfu omne genu fle&atur,

Joanne, dixit : R efpice in

gfb

ccleftium , terreftrium, &

nos.

At ille intendebat

infernorum.

i

in eos, fperans fe aliquid

cr

nüph.

Ceeli enarrant.

accepturum ab eis. Petrus

Pálm..

i5 ,

Confitemini

dutem dixit :

Argentum

g a

Domino, & invocate no-

& aurum non eft mihi:

ss vanli

quod autem habeo, hec

men ejus : .mementote,

tibt

; d

Hs

JBïl

118

Officium $s. INominis JEfu.

tibi do: In nomine JE-

trus, refpondit ad popu-

lum : Viri Hraélite, quid

fu Chrifti INazareni furge,

& ambula, Etapprehen-

müramini in hoc, aut

?

fà manu ejus dextera , al-

nos quid intuemini, qua-

u

jevavit eum.

Et proti-

fi nofira virtute, aut po-

r

[ir

nus confolidate fünt ba-

teltate fecerimus hunc am-

fes ejus, & planta.

Et

bulare:

Deus Abraham,

f'rumn

i &|

exiliens fletit, & ambula-

& Deus lfaac, & Deus

11 Jf

bat : & intravit cum 1llis

acob , Deus patrum no-

in templum ambulans, &

ï

t

rorum glorificavit Fi-

"l ceps

exiliens, & làudans Deum.

Cüphas

lium füum ]Efum, quem

Jexani

P. Écce concipies , &

vos quidem tradidiílis, &

&t d

paries filium, & vocabis

neoafüs ante faciem Pila-

L B

nomen ejus JiZfüm: ** Ipfe

ti, judicante illo dimitti.

madi, ;

enim falvum faciet popu-

Vos autem fan&um & ju-

QU virt

lum füum à peccatis eo-

ftum negaftis, & petifüs

yum.

virum homicidam donari

Yorine |

Wt

«. Vocatum eít no-

vobis

Auctorem vero

& Ptn

men ejus [Efus, quod vo-

vite interfeciflis , quem

catum. €e

Prindpe,g

ab Angelo,

Deus fufcitavit a mortuis

Ofts d

priufquam in utero conci-

cujus nos tefles fumus. Et

peretur. Ipfe.

in fide nominis ejus , hunc,

[ig ülwl

too h

Le&io l1l

quem vos vidifüs, & no-

Qu

1lis, confirmavit nomen

Totum

" vidit omnis populus

ejus : & fides, que& . per

eum ambulantem, &

&om

eum eft, dedit integram

11 tofy

laudantem Deum.

O9-

fanitatem iftam in corm.

nofcebant autem illum,

fpe&u omnium veftrum.

Es (

Quem

quod ipfe erat, qui ad ele-

E. Benedidum eft no-

Quem

emofynam fedebat ad Spe-

men tuum, Deus patrum

ciofam portam templi: &

nofirorum, qui cum ir*

oj

impleti funt ftupore & ex-

Uim ,

tus fueris, mifericordie

EH ]a

tafi in eo, quod contiee-

recordaberis: ^* Et in tem-

d

i

rat illi.

Cüm teneret au-

pore tribulationis peccata

H vol

"ï*ïfïäus

tem Petrum & Joannem,

dimittis.

X. Et benedi-

n

cucurrit omnis populus ad

&um nomen majeflatistug

€os ad porticum, quzx ap-

in zternum, qui facis mi-

lt

pellatur Salomonis, ftu.

E Y

rabilia folus.

Et in.

pentes. Videns autem Pe-

datum |

Leéiio -

QDorte

h

Officium Ss. INominis TE fu.

119

MMW*

(ridte, Q

Ledio III.

$£. Laudabo nomen

tuum affidue, "* Et col-

n hx, z

s

Cap. 4.

laudabo illud in confeffio-

Ituemini,

AQum eft autem in

ne

rtute, d

F

craftinum, ut con-

.XSS. Letabor, & exulta-

dmus hu

gregarentur principes eo-

bo in te: pfallam nomini

leus Ab

fum, & feniores, & fcribe

i, 6

tuo, Altiffime. Et. Glo-

in Jerufalem , & Annas

loria Patri. Et.

ais patrum?

Princeps Sacerdotum , &

IN IL.. NOCTURNO,

lonfit [

Caiphas, & Joannes, &

TEf

Antiphona.

Alexander, & quotquot

Memores:

? tradits

erant de

enere facerdota-

erunt nominis tui Domi-

te fidm d

in

Et flatuentes cos in

ie illo dim:;

ne, in omni generatione,

& generationem.

medio, interrogabant : In

; fondum M

qua virtute, aut in quo

Pfalmus. Exructavit.

fs & pttl

nomine feciftis hoc vos?

Antiph.

Magnificate

vicim. dor

"Tunc repletus Spiritu fan-

Dominum mecum, & ex-

Andorem v

&o Petrus, dixit ad. eos:

altemus nomen ejus i

'feciläsy qr,.

Principes populi, & feni-

idipfum.

arit 1 m

Ores audite :

$i nos ho-

die dijudicamur in bene-

Pfalm: Deus nofter.

eücs hr

Antiph.

Omnes

erne

sinis j

fa&o hominis infirmi , in

vidits,

quo ifte falvus factus eít,

tes quascámque. fecifü,

um n

notum fit omnibus vobis,

venient, & adorabunt co-

ram te Domine, & glo-

his, Q '

& omni plebi Ifraél, quia

rificabunt nomen tuum.

delit 10

in nomine Domini noftri

um p a

JE& Chuftüi: Nazareni,

Pfafmus.

F'undamenta

"

quem — vos

ejus.

um Ye

'.

crucifixiftis ,

edidum &^

quem Deus fufcitavit à

Y. Propter gloriam no-

, Dai j

mortuis , in hoc ifte aítat

minis tui Domine libera

coram vobis fanus.

Hic

nos.

y i

&. Et propitius efto

mlfel'lco

eft lapis, qui reprobatus

M

jor!

elt à vobis c«dificantibus ,

peccatis noftris , propter

qui fa&us eft in caput an-

nomen tuum.

Pater no-

qtions [^

guli: & non eft in alio

V

D

n

du

aliquo falus.

INec enim

fæï'ibfoïutïOä Ipfius pie-

aliud nomen eft fub colo

tas.

qul waW

datum hominibus, in quo

Beniedis;

Deus Patet

21

Oporteat nos falvos fieri.

omnipotens.

Ser-

j

4

156

Oificium 8s. INominis jEtu.

Sermo fancti Bernardi

adjuva nos, & libera nos

Ti t

Abbatis.

propter

nomen

tuum.

Ti |

oniam.

Serm. 1f. füper Cantica,

m e

circa medium.

:

ü'sgs, (

enedid. Chriftus per«

*

dllem ;

Lcáio IV,

petua.

tiar

A

Lie(ïli() V

0

li

[ On. otiofe Spiritus

3

eN

1

nomen fponfi oleo

] Oc denique nomen

3mors

comparat, cüm ita doceat

coram rcgibus, &

fponfam ad fponfüm cla-

gentibus , & filiis Ifradl

mare , Oleum effufüm no-

portare juffus eft idem

men tuum.

Oleum enim

Apoftolus, & portabat no-

men tamquam lumen,&

Nl

lucet, pafcit, & ungit.

Vovet ignem , nutrit car-

illuminabat patriam , &

d t

nem, lenit dolorem: lux,

clamabat ubique :

INox

fi&s (o

'"Vide

Cibus, medicina.

preceflit, dies autem ap-

fordan

idem nunc & de fponfi

propinquavit, abjiciamus

ttfem

nomibe: Lucet pradica-

ergo opera tenebrarum , &

guat? 4

tum, pafcit recogitatum,

induamur arma lucis, ficut

[ repï

invocatum lenit , & ungit.

in die honefíle ambule-

[S80)

mus.

Et monflrabat om-

YS bnr

t percurramus fingula.

nde putas in toto orbe

nibus lucernam füper can-

Caüas

tanta, & tam fübita fidei

delabrum , annuntians in

Ál

fux, nifi de pradicato no-

omni loco JEfuüm, & hunc

Cbis

mine JEíu ? Nonne in

crucifixum.

Quomodo

fündin

hujus nominis luce Deus

lux ifta refplenduit, ac

ftos vocavit in admirabile

30 fo

perfirinxit cun&orum in-

fkïibas

dumen füum, quibus illu-

tuentium oculos, quande

Tif

minatis , & in lumine ifto

de ore Petr, tamquam

if

videntibus lumen,

dicat

fuleur egrediens, claudi

UE g

smerito Paulus : Fuiflis ali-

unius corporales plantas

quando tenebrze, nunc au-

ü ]i

folidavit & bafes, multos-

Qie

j 1

tem lux in Domino?

que fpiritualiter cecos il-

B. Sperent in te qui no-

Iuminavit ? Numquid non

Vil

verunt nomen tuum :

D

W.

ignem fparfit, cum ait:In

nohmm

Quoniam non dereliquifti

nomine [|Efu Chrifti INa-

[ )

quazrentes te Domine.

zareni furge, & ambula *

g

9. Confiteamur nomi-

LT

X Exurge Domine,

ni tuo

Officium Ss. Nominis JEfu.

121

&m

ni fuo magno :

uo-

bilum omne diffupit, re-

m fu

niam teribile, & San-

dit ferenum. Labitur quis

&um eft. XY. Hi in cur-

in crimen ? currit infüper

ribus, & hi in equis, nos

| Chrif;wyc

autem in nomine Domi-

ad laqueum mortis defpe-

rando? Nomnne, fi invo-

niDei noftri invocabimus.

cet nomen vitee, confe-

Qioïf

Quoniam.

Bendi&t,

füim refpirabit ad vitam.

lgnem íui

B. Latentur

Ornines,

leniqe wc

amoris.

2f X

qui fperant in te Domine,

&f

in &ternum exultabunt, &

Le&io VT.

fs d

habitabis in eis, & glo-

N

4

Ec tantum lux eft

riabuntur in te omnes; 7

us

Qui diligunt nomen tuum.

yam Jumi

nomen [Efu, fed

g jumm ,

eft & cibus.

An non to-

WV. Domine in lumine

ties confortaris, quoties

vultus tui ambulabunt, &

ige: AX

in nomine tuo exultabunt

(its 38

recordaris ? Quid eque

j d

Qentem cogitantis impin-

tota die. Qui.

Gfhoria

guat? Quid ita exercita-

Pati. Qui.

; tentortn

m ls

tos reparat fenfus, virtu-

tes roborat, vegetat mo-

IN HI. NOCTURNO,

d a?

res bonos atque honeftos

monfbdtt

j

Antiph,

rnam fupäï ?

caftas fovet affediones

M

Cantate D-o-

Aridus eft omnís animze

mino , & benedicite no-

Znnuj]ml"f

cibus, fi non oleo ifto in-

mini ejus : annuntiate de

I?

Elüm;&h;!

I

horti

funditur, Infipidus eft, fi

die in diem íülutare ejus.

non hoc fale conditur. Si

Pfalm.

ii

- Cantate.

ciaom

fcibas , non fapit mihi,

Antiph,

Secundum

nifi legero ibi JEfum. $i

oa10

qu

nomen tuum Deus, fic &

i, L

difputes , aut conferas , non

laus tua in fines terrz: ju-

du

apit mihi, nifi fonuerit

ftitia plena eft dextera tua.

lia C

ibi JEfüs. " JEfus mel in

0;21163 Fm

Pfihm. Dominus reg«

b afea fpu]'u

ore,in aure melos, in cor-

navit, exultet.

de jubilus, Sed eft & me-

li

[d

r o

d

dicina.

Antph. Cantate Deo,

Numqu

noitrum *

"lriftatur aliquis

m at

Veniat in cor

pfalmum dicite nomini

m

€jus JEfus , & inde faliat

ejus

iter facite ei, qui

(h

jl

3n os.

Et ecce ad exor-

afcendit füper occafum;.

g

Dominus nomen illi:

y 1

$um nomanis lumen, nu-

$

?flïmo

p

122

. Oficium $s. Nominis JEfu.

Vocatt

Pfimus. Cantate.

vinis humana fociat., ima

Y. AfferteDomino glo-

fummis. Nafcitur ex mu-

prüsq

?!(ïflll

riam , & honortem.

liere, fed cui feecunditatis

|

E. Afferte Domino olo-

fru&tus fic accedat, ut non

1 p

riam nomini ejus. Pater

Qum ;

nofler.

decidat flos virginitatis.

Íis v«

Pannis involvitur, fed pare

Abfolutio.

Avinculis.

ni ipfi Angelicis laudibus

Qu vo

honorantur.

Abfconditur

10, D

Benédia.

Evangelica

Qd

in prafepio , fed proditur

j

&

1e&io.

radiante [iella de colo.

Sic & circumcifio. verita-

|

"

Omi

Lectio S. Evangelii fe-

'mcam

cundüm Lucam.

tem fufcepte probat hu-

1nitio,

manitatis

& nomen,

Le&io VII. Cap. s.

daj,

quod eít füper omne no-

quod y,

Nillo tempore: Poft-

men, oloriam indicat ma-

quam confummati funt

jeftatis.Circumciditur tam-

gu.

mv

dies o&to , ut circumcide-

quam verus Abrahee filius:

O v

retur puer, vocatum elít

Efüs vocatur tamquam

nomen ejus JEus.

Et

verus Filius Dei.

Q

. Tribulationem, &

thum'

reliqua.

Homilia S. Bernardi

dolorem inveni :

* Et

Vi

W

nomen Domini invocavi.

Abbatis.

Sermone x. de Circum.

NC. 'Furris fortiffima

tütm

nomen Domini, in ipfo

& ione,

fperavi, & adjutus fum.

Ti

Et nomen.

f

num & mirabile

Ya

M:

acramentum. Cir-

Benedid, Divinum au-

Tj

cumciditur puer, & voca-

xilium.

Tl

tur

fus. Quid fibi vult

ifla connexio *

Circum-

Le&io VIIT.

Illäm l

T

cifio nempe magis falvan-

que enim adinflar

Bmcd,

di quam Salvatoris effe

N*

m

videtur

& Salvatorem

eus ifte JEus , no-

dj

men vacuum, aut inane

circumcidere potius decet,

portat.

Non eft in eo

0f

quam circumcidi.

Sed

iT

agnofce mediatorem Dei

magni nominis umbi2;

r

Q

fed veritas. Coelitus fiqui-

U.

& hominum, qui ab ipfo

dem

inditum nomen EÉ-

l

mativitatis füuz exordio di-

vangelifta teftatur. Quod

D

E

voca-

l

Offiqum S&. INominis JEfu.

155

X fott

vocatum elt ab Angelo,

na Galilææ, & erat mater

af ecm

priusquam in utero conci-

Eu ibi.

Vocatus elt au-

eretur.

Et attende ver-

vi fecudiz

tem & JEfus, & difcipuli

i profunditatem : Poft-

ejus ad nuptias. Et reli-

xccedüï, U!. RE:

uam natus eít TEfus, TE--

qua.

y vipitz

4

lu

jriu l

s vocatur ab hominibus,

Homilia fan&i Auguftini

ydicis ld

qui vocatus eft ab Ange-

lo, priusquam in utero

Zpifcopi.

- Al

"Tra&. 9. in Joannem,

, f p

conciperetur. Idem quip-

po

init.

e & Angeli Salvator &

li d

j

ominis, fed hominis ab

Uod Dominus invi-

amcifo

incarnatione , Angeli ab

initio creaturz.

tatus venit ad . nu-

ye gt

ocatum

ptias, etiam excepta my-

, n

eft ait, nomen ejus JE/fus,

Vper Omte t

quod vocatum eft ab An-

füca fignificatione , con-

m at

firmare voluit , quod ipfe

gelo.

In ore ergo duo-

fecit nuptias. F'uturi enim

um t

rum vel trium teftium flat

T

erant, de quibus dixit Apo-

r t

omne verbum ; & ipfum

ftolus, prohibentes nube-

quod in Propheta abbre-

re, & dicentes, quod ma-

s D.

viatum, manifeflius in E-

lulltionm? :

Ium effent nuptiz, & quod

vangelio legitur, caro fa-

&um.

diabolus eas feciffet : cum.

nren: U

idem Dominus dicat in

ominL i

E&. Expe&abo nomen

um f

Evangelio, interrogatus

tuum Domine : - Quo-

utrüm liceat homini di-

'omfm', in If'

niam bonum: eft in con-

mittere uxorem fuam ex

k uj "

fpe&u fan&orum tuorum.

. Ut confiteamur no-

qualibet caufa, non licere,

excepta caufa fornicatio-

T

mini fan&o tuo, & elorie-

nis. Ín qua refponfione ,

mur in laude tua.

uo-

fi meminiflis , hoc ait:

niuam,

niam. Gloria Patri. Quo-

QuodDeus conjunxit, ho-

1no non feparet.

Beneditk | pa,

'Te Deum laudamus.

enm uit

lica diQa.

Evange-

j i[ïemï*ï,

Si nona Lecno. dicenda

ul y

£t de Feíto ob translat.

If, L

L«e&io fandi Evangelii fc-

&c. ea.erit fequens , &t

von ?

;

oannem.

jus UP

]

Cap. 5

Benedia. Ad focietatem.

Calits

u

N illo tempore : Nu-

Érito fane dum cir-

il nom

ptiz fa&c funt in Ca-

cumciditur puers

3fblf"f'v ;

1

qui

,

124

üfïïcigm' $s. Nominis JEfu.

Pfalm.

Dominus rez«

Put

«qui natus e&xfïöbis , Sal-

vator vocatur: quod vi-

navit.

Cum rehiq. p. 1.

Mux

delicet ex hlioc jam ccepe-

Antiph.

Jü

Scitote quia

At

rit operar falutem no-

Dominus ipfe eft Deus,

ftram ,immaculatum illum

Til

cujus nomen in eternum.

lm

yro nobis fanguinem fun-

»uniph.. Sitivit anima

dens.

Neque enim jam

mea ad nomen fan&dum

querere eft — Chriftianis,

V.l

cur

voluerit

Dominus

tuum Domine.

T nor

Antiph.

Benedi&um

XChriftus circumcidi. Pro-

Y (

vter hoc fiquidem circum-

nomen glorie tue fan-

termy

&um, & laudabile, & fü-

cifus eft, propter quod na-

peréxitatum in fzcula.

tus, propter quod paffus.

TNihil horum propter fe,

Antiph.

Juvenes &

Anz;

virpines, fenes cum juni-

lberja

fed omnia propter ele&os.

TNec in peccato genitus,

oribus laudate nomen Do-

quierat

nec à peccato circumcifus,

mini, quia exaltatum eft

W 4j

nomeh ejus folius.

rnec mortuus ell

D

ro pec-

cato fuo

D

maeis autem

Capitulum.

Fratres,

ropter

delida

noflra.

Chiiftus humiliavit.

Ut

.

Quod vocatum eft , inquit,

üxp?äo M.

Ü

ab Angelo, priusquam in

Wt *

utero conciperetur.

Vo-

HYMNUS.

h

catum plané, non impofi-

lpig

tum.

empé hoc ei tio-

K(u decus Angelicum,

10 (sj

men eít ab zterno.

A

Inaure dulce canticum,

ls Qu

natura propria habet, ut

In ore mel mirificum,

Y.]

fit Salvator : innatum eft

In corde ne&ar cclicum.

deuorgn

ei nomen hoc, non indi-

Qui te guftant, efüriunt:

k]

*um ab humana, vel An-

Qui bibunt, adhuc fitiunt:

Ug

'elica creatura.

Defiderare nefciunt ,

Vif

'Te Deum laudamus.

NNifi Jefum, quem diligurt.

O Tefi mi dulciffime,

AD LAUDES,

Spes füfpirantis animz'!

& per Horas, Antph.

"l'e querunt pie lacrym2;

1

É XLeum effufum no-

'Te clamor mentis intim£.

(

L

men tuum , ideó

Mane nobifcum Domi-

li

adolefcentule ^dilexérunt

e

N

4 Q

$é.

Et tioz

i

,lluPcra jumine;

4 an,

pulfa

"2$

Officum $s. Nominis [Efu.

jo

j

Pulfa mentis caligine,

commemor. hoc loco tan-

o

i

Mundum reple dulcedine.

tum.

d

Jefu, losMatris virginis,

Satote &

AD PRIMAM.

f di ]j

Amor noftre dulcedinis,

n n a

"l'ibi laus, honor nominis;

R. br

Chrifte Fili.

Regnum beatitudinis.

Siivitct

Amen.

.Qui natus es de Maria

m r

. Adjutorium noftrum

, virgine.

IU

án nomine Domini.

AD TERTIAM,

feit

P. Qui fecit celum &

Antiph, Scitote..

yis ul

terram.

gud&bilü, V

' Capitulum.,

Ad Benedidus,

i d

Fratres, Chriftus humi-

Jurats

Anti

h, Dedit fe, ut

liavit.

Ut fuprà. 115.

n5 um j

fiberare

1

opulum, & ac-

* br. Sit nomen Do-

ife o

quireret fibi nomen ater-

&um, Alleluja.

mini benedidum, -* Alle-

exifutm:

luja, Allel.

Sit nomen.

5 f()ïms.

y. Ex hoc nunc, & uf-

ff Fï(

Oratio;

Eus, qui Unigenitum.

que in feculum. Alleluja,

lmi]iJVl.Z. !

Alleluja. Gloria Patri. Sit

A& 7 Ut fuprà.116.Deinde

nomen.

fit comm.Domin.2dz poft

Y. Afferte Domino glo-

Xpiphaniam , Antiphona.

riam, & honorem , Alle-

MNU

uptie fa&w funtin Ca-

luja.

na Galilee, & erat ibi Je-

T

fus cum Maria matre fua.

R-. Afferte Domino glo-

u i

ram nomini ejus, Alle-

isi

r

. Dominus regnavit

luja.

decorem induit.

Ij

a u

A. Induit Dominus for-

AD SEXTAME

d

titudinem, & pracinxit fe

lt,ä

[ladnt,f

f

fii

virtute.

Antiph, Sitivit.

g

itulum,

d2

a [

ISE

3

omine

J

u.omne

Oratio

uf

l

u

enu fle&atur, ccele-

qpis n

Mnipotens fempiter-

ne'

m , terreflrium, & in-

t]/

; I

O

Ut fupri;

fernorum : & omnis lin-

(is m

116,

ua confiteatur, quia Do-

j

minus

Efus Chriftus in

pjcum ^

Sic occurrerit aliquod

1

citum fimplex, fit de eo

gloria elt Dei Patris.

ia TUf

j

J

rq

326

Officium Ss. INominis ]Efu

,b Affete Domi-

& Qui fecit celum &

no gloriam, & honorem,

terram , Alleluja..-

x* Alleluja, Allel. Afferte.

Y-. Afferte Domino glo-

In fecundis Vefperis,

riam nominiejus. Allelu-

omnia dicuntur ficut ín

Ü

primis.

ja,Alleluj. GloriaPatri.

Afferte.

AD MAGNIPFICAT.

X: Magnificate Domi-

num mecum, ÁAlleluja.

Antiph.

WVocabis no

E.. Et exaltemus nomen

fmen ejus

Efuüm: ipfe

enim falvum faciet popu-

ejus idipfum , Alleluja.

AD NONAM.

lum fuum à peccatis €o-

rum, Alleluja.

4D

.Antiph. Juvenes & vir-

D

gines.

Oratio,

Eus, qui unigenitum,

ll;

Capitulum. Col. .

l

Ut füprà.

Mne quodcumque

Deinde fit commemot

fadtis .in verbo,

ratio

Dominice fecundz

At

Q

2

in opere, omnia in

titfe

nomine

Domini

JEi

poft Epiphaniam.

N

Chrifti

facite ,

gratias

Antiph.

Deficiente ví*

ïnbu |

no, juffit JEfus impleri

IT

agentes Deo , & Patri per

hydrias aqua, qu& in v

ipfum.

num converfa eft, Allel.

« brs MagniHcateDo-

minum mecum, Alleluja,

oratio mea.

X. Dirigatur Domine

.

&lleluja. Magnificate.

:

y. Et exaltemus no-

B. Sicut incenfum it

dig

confpecu tuo.

men ejus in idipfum. Al-

DOHE

leluja. Gloria Patri. Ma-

V05 t

gnificate.

| Qratip,

n t

W. Adjutorium — no-

Mnipotens fempite*

vlfgan

ftrüm in nomine Domini,

ne,

Ut füprie

"t

Alleluja.

Q

Tv

d

hh

EVIR

Onbu;

FE-

127

me

at eolr

duj

FESTUM

ls V

[

......

ynr (

CONCEPTIONIS

GN

B MARIA

Vodis

n

. VIRGINIS.

m f

Die VIIL

Decembris,

à p

lujt

AD VESPERAS.

utero ante luciferum ge«

Pater noller.

nui te.

Jrit

Ave

Maria.

Turavit Dominus, & non

giuigat

cnitebit eum : ?* Tu es

[u?ïi.

Eus in adjutorium.

Sacerdos in zternum fe-

D

. Gloria Patri , &c.

cundüm ordinem Melchi-

fl o

Antiph. Conceptio glo-

fedech.

ainoa 9

riofie

huniam.

irginis Marie, ex

Dominus à dextris tuis:

femine Abrahe, orte de

** confregit in die ire (uz

pécet

tribu

Reces.

: TEf

: David.

d]uda., clara ex flirpe

udicabit in nationibus,

(]IAs qu

Pfalm. 109..-

implebit ruinas

"* con-

hd

quaffabit capita in terra

jgamï ld

Ixit Dominus Do-

multorum.

D

mino meo : X Se.

De torrente in via bi.

uab m

de à dextris meis :

onec ponam inimi-

bet: ** proptereà exalta-

tuo,

bit caput.

cos tuos, ** fcabellum pe-

Gloria Patri, &c.

um. tuorum.

Anti

)rïïiüv

irgam — virtutis tue

li. Conceptio glo-

(s feti

emittet Dominus ex Sion:

riofe

V

ireinis Marie , ex

, Quir

** dominare in medio ini-

femine Abrahz , orte de

tribu Juda, clara ex ftirpe

micorum tuorum.

David.

.

e€cum

principium in

le virtuti

S

tuz in fplen-

Antiph.

Conceptio «f

doribus San

&orum : ?* ex

bodie fanQtze Marize Virgi-

f

nis ,

128

Officium Conceptionis.

nis, cujus vita inclyta cun-

Pfam. 121

hs

&as iliuftrat Excclefias.

a

2tatus fum in his,

m (

Pfalmus r12;

qua di&a funt funt

Timy j

minl :

l.

* in domum Do-

Audate pueri. Domi-

mini ibimus.

[ pr

num : ** audate no-

DayM

men Domini.

Stantes erant pedes no-

Sit nomen

Oa be

fti, ** in atriis tuis Jeru-

nedidum, ** ex hoc nunc,

falem.

Jerufalem, qua edifica-

f

& ufque in ficulum.

A folis ortu ufque ad oc-

tur ut civitas : ^* cujus pare

eafum , "* laudabile nomen

ticipatio ejus in idipfum.

Dv

liluc enim afcenderunt

Qu ed

Domnmint.

Mi

Excelfus fuper omnes

tribus, tribus Domini : **

Gentes Dominus

4X &

teftimonium Ifra£l ad con-

lit cyi

fitendum nomini Domini.

fuper colos gloria ejus.

pl (

Quis ficut Dominus

Quia illic federunt. fe-

Va

des in judicio, ** fedes fü-

lm f

Deus nofler, qui in altis

habitat, * & humiha re-

per domum David.

Bolur

Rogate, qui ad pacem

j

(

fpicit in cclo, & in terra:

T5

Sufcitansáterra inopem:

funt Jerufalem : * &

3* & de flercore erigens

abundantia diligentibus te.

UX

Fiat pax in virtute tua:

Oftum

pauperem :

3* & abundantia in . turri-

s Dy

t collocet eum .cum

principibus, ** cum prin-

bus tuis.

&6 fn

Propter fratres meos;

Sit

cipibus populi fui.

Qui habitare facit fteri-

& proximos meos, ** lo-

pOtEBt]s

lem in domo : ^** matrem

quebar pacem de te.

Onum

Ra

filiorum lzetantem.

Propter domum Domi-

Gloria Patri, &c.

ni Dei nofti : ** quafivi

defidem

bona tibi.

ln (

Antiph. Conceptio eff

bodie fan&tze Mariz Virgi-

Gloria Patri, &c.

loq

lfu.

nis, cujus vita inclyta cun-

Antiph

Recali

ex

Ut

€hs illuftrat Ecclefias.

progenie Maria exorta re-

(l ]

Regali ex

fuleet: cujus precibus nos

rogenie MMaria exorta re-

Antiph,

Áig,

"tlp

adjuvari mente, & fpiritu

toQ.

fulget :: cujus precibus nos

devotiffimé pofcimus.

Tam

n

adjuvar mente, & fpiritu

h]

Wil præw

devotiffime poícimus.

"atie.

B. Maris Virginis

29

hh il

. Antiph,

Cum jucundi-

; fim in)

.Antiph, Corde, & ani-

mo Chrifto canamus glo-

tate Conceptionem beataz

dit futt

riam, in hac facra /o/ezzi-

Mariz celebremus, ut ip-

n domun]

Íà pro nobis intercedat ad

&ate/ precelfe

Genitricis

Us,

Dominum ]Efum Chri-

ennt pts

D;i Maria.

um.

atris fus|

Pífaülmus 1526.

Píamus. 147,

: 1f6i Dominus zdifica-

Auda Terufalem Do-

m, quæ [:!

verit domum : ^*

minum :

Ls

** Jauda

ii n

$

in vanum laboraverunt,

Deum tuum Sion:

qui edificant eam.

uoniam confortavit

m af

bus Dontt:

Nifi Dominus cuftodie-

feras portarum tuarum: "*

m ]rad j

tit civitatem, * fruflra vi-

benedixit filiis £uis in te.

gilat, qui cuftodit eam.

noniti o

Qui pofuit fines tuos

E

(

fic fedent

anum efl vobis ante

pacem :

& adipe fru-

lucem fürgere : ** fureite,

menti fatiat te,

j * 8

"n w j

poítquam federitis, qui

ui emittit eloquium

Päiï

tnanducatis panem dolo-

füum terrz : velocite

, quia

j

ris.

rit fermo ejus,

r cmj"

1fal€m ] 'F: l

^ Cüm dederit dile&is fuis

adiligemiau*

ui dat nivem ficut la-

fomnum : ** ecce haredi-

nam ; * nebulam ficut ci-

i m

tas Domini, filii ; mer-

i 1*

nerem fpargit.

Ces, fru&us ventris,

Mittit cryftallum fuam

Sicut fapitte in tnanu

ficut buccellas : ** ante fa-

us

ciem fri

ys m ^

orum.

otentis : * itz; filii excuf-

goris ejus quis fu-

flinebit ?

ia

rnde l

Beatus vir, qui implevit

d !

f p

Emittet verbum fuum;

lhl x

defiderium füum ex ipfis:

& liquefaciet ea : ** flabit

* non confundetur , cüm.

fpiritus ejus

loquetur ini

, & fluent

l, &

1

micis fuis in

aqua,

porta.

Qui

annuntiat verbtim,

N

fuum.jacob : ** juftitias

ii er*

.. Gloria Patri, &c,

i A ntiph;

& judicia fua Iífraél,

J

"j Pralo»

Corde, & aní-

INon fecit taliter omni

lgl]æ

& y»

mo Chrifto canarnus olo-'

nationi.: "* & judicia fua

; Pof»lïïïw

riam , in hac facra folemni-

non manifeftavit eis.

ratepraccelfe G

^

enitricisDei.

Glora Pati, & Filio,

Cs

*

.amg.

E

1

Anïï;;h. -

336

Offidum Conceptionis

Antiplz Cum jucun-

Vitam przfta puram ,

Wt

ditate Conceptionem be-

Iter para tutum ,

chio i

ate Marie celebremus,

Ut videntes JEfum,

pelr m

ut ipfa pro nobis interce-

Semper collztemur.

D

dat ad Dominum ]

Sit laus Deo Patri,

$i&

Chritum.

Em

Summo Chrifto decus ,

]

Spiritui fan&to,

Capitulum: Exccli, 24. €.

"Lribus honor unus. Ámen.

Trien

DX

B initio, & ante fie-

Y. Conceptio ef Ledit

Tütts,

cula creata fum , &

fan&ae Marie Virginis.

B. Cujus vita inclyta

Mtey

ufque ad futurum fxcu-

cun&as illuftrat E«cclefias,

um

lum non definam, & in

Yordia |

habitatione fan&da coram

Antiph. ' GloriofieVir-

Sit]

ipfo miniftravi.

inis Mari& Conceptio-

'res no]

3. Deo gratias.

nem digniffimam recola.

ftmin

HYMNUS.

mus, que & Genitrids

Vln

Tid

, Ve maris ftella,

dignitatem obtinuit, &

D

hii

virginalem pudicitiam non

piy

|

l

X Dei Mater alma,

amifit,

Y diy

Atque femper Virgo;

Felix ccli porta.

Canticum B. M. Virge

mus, QU&

d12uc. 1« 6

D

Sumeris illud Ave;

"

gidem

Gabrielis ore,

gnificat ** anima

àmif,

Funda nos in pace,

'fmea Dominum.

Mutans Heva nomen,

Et

exultavit —fpiritus

Solve vincla reis,

ineus ** in Deo falutaii

Iu

Profer lumen czcis,

meo.

Mala noflra pelle,

Quia refpexit humilitz-

Esg-m

tem ancille füz : * ecc

Ate D

Bona cundta pofce,

TU pen

Monítra te effe Ma-

enim ex hoc beatam me

trem;

dicent omnes generatio-

tmle(lm

8

nes.

hat

Sumat per te preces,

k

UX

Qui pro nobis natus ,|

Quia fecit mihi magna,

d

"ulit effe tuus.

qui potens eft, :* & fan&um

nomen ejus.

Virgo fingularis;

Et mifericordia ejus à

Nj

Ínter omnes mitis

W

WNos culpis folutos,

progenie in progenies , *

4

3

timentibus eum.

Mifgs f-ac.& caftos.

Fe-

)

B. Marie. Virginis.

iji

nafa pirn,

Fect potentiam in bra-

AD COMPLETO.

ütum 4

chio füo : ** difperfit fu-

RIUM.

«s JEum,

perbos mente cordis fui.

Jletemun

Omnia, ut in Fefto

DP

Depofüit potentes de fe-

Corporis Chrifti

, ut füprà

de, * & exaltavit humi-

psgp. 8.

Jhrllo dta

les.

TP

Efurientes implevit bo-

AD MATUTINUM

Invitatorium,

nor us d

nis, ** & divites dimifit

epto d !

inanes,

Conceptionem Vireinis

aríg Vi

Sufcepit lfrael puerum

Maris celebremus : :* Chri-

us vit i

lum ejus Filium adore-

uum, ** recordatus mife-

mus

ominum.

uftat o

ricordize fuz.

t Gl

Sicut locutus eft. ad þa—

Pfal. Wenite, exulte-

x Cona

tres nollros, "* Abraham,

mus. pag. 1j.

xfimam I

& femini ejus in fecula.

HYMNUS.

T Gant

Gloria Patri, &c.

em terra, pontuss

. Antipks . Gloriofe'Vir-

fidera,

" pu[üc'lfllm:

ginis

arie Conceptio-

Q

olint, adorant, pradi-

nem digniffimam recola-,

cant,

mus, que & Genitricis dig-/

i. yl

Trinam regentem machi-

j b

nitatem obtinuit, & vir-

nam

ginalem

Clauttrum

,Mariæ bajulat.

amifit.

pudicitiar,n non

liüclt D ïj

Oratio.

. Cuiluna, fol, & om-

g Donit

nia

at I

Amulis tuis, quzfu-

Deferviunt pertempora;

mus

Perfufa cceh

m Do J

E

omine, ca-

Gellant

ratia,

eltis gratiz munus imper-

uelle vifcera.

efpat )

J

tire: ut quibus beate Vir-

Beata

ater munere,

ginis partus extitit falutis

Cujus füpernus Artifex -

Jg fi£:

fhioc b

exordium ; Conceptionis

Mundum pugillo conti-

me P

ejus votiva /olem;tas » pà-

nens

Cis tribuat incrementum.

Ventris füb arca claufus eft,

Beata ccli nuntio.

, mlhl mja

er Dominum noftrum.

di r

Fecunda fan&o Spiritu,

lo

Polteà fit commen. S.

Defideratus Gentibus,

mbrofii Epifc. & Do&

Cujus per alvum fufus eft.

f(

ordfü [/4

& Feri& occurrentis;

; p

jEu tibi fit eloria ,

euft

Qui natus es de

irginey

FA

14

m

132

Officium Conceptionis

Cum Patre, & almo Spï-.

Volucres coeli, & pifces

Exit

ritu,

maris : "* qui perambulant,

curendm

íemitas maris.

In fempiterna fxcula,

Domine Dominus no-

mo tef

Amen.

Em

IN I. NOCTURNO.

Íler, ** quàm admirabile

eft nomen tuum in uni-

t mmy

d, qufe

. Antiph, Benedidà tu

vería terra !

I d

in muheribus, & benedi-

Gloria Patri,. &c.

Qus fru&tus ventris tui,

la DX

Antiph, Benedida tu

Aj toty

; Pfülm. 9.

Omine Dominus no-

in mulieribus, & benedi-

* tifimo

&us fru&us ventris tui.

i. i

fter, ** quam - ad-

iv

mirabile eft nomen tuum

Antiph.

Sicut myrrha

in univerfa terra!

ele&a odorem dedifti fua-

Jittig

lia

Quoniam .elevata eft

vitatis , fan&a Dei Geni

magnificentia tua, ** fuper

trix.

fSptm J

€aelos.

m

n ]

Ex ore infantium,- &

" Pfimus r$.

T

lactentium perfecifli lau-

E

]

dem propter inimicos tu-

ZEli enarrant glor-

65 ;

E

"N

ut deflruas inimi-

am Dei, * & opera

i'*äa j

cum & ultorem.

manuum ejus annuntiat

firmamentiim.

Dd

Quoniam videbo ccelos

Dies diei eructat ver«

m, k

tuos, opera digitorum tu-

m m

orum, * lunam & flellas,

bum, ** & nox no&i in-

qua tu fundáfti.

dicat fcientiam.

LT

INon funt loquelze rie-

Eteüjm

Quid eft homo, quód

P

Ü

T

Id e

memor es ejus :

* aut fi-

que fermones , ^* quorum

lius hominis, quoniam vi-

non audiantur voces €0-

As etgb

fitas eum :

rum.

Uelida

à Wil

Minuifli eum pauló mi-

Ín omnem terram exi-

v

m

nüs .ab Angelis, gloria &

vit fonus eorum : "* &in

fines orbis terrz verba eo-

Qs

T0 f

honorecoronáfti eum : -* &

N

conftituifti eum füper ope-

rum.

*

Wi

ra manuum tuarum.

In fole

pofuit tabegr'la-l

mlh] mm

culum fuum :

K

E

[

Omnia fübjecifli füb pe-

& ipfe

[

