di : fi quis manducaverit

meam, & bibit fanguinem

efhetm n

ex hoc pane, vivet in zter-

meum, in me manet, &

num. Hiceít panis. Glo-

Hoc

ego in eo.

De veritate

ria Patri,

Hic eft panis.

carnis & fanguinis

non

je

M

XN Ill. NOCTURNO;

relidus eft ambigendi lo-

cus.

,mecumad]

Lectio S. Evangelii fe-

tf molm

B. Qui manducat me-

[[^

cundüm Joannem.

am carnem , & bibit me-

m

qnnd

Ju

Cap. 6. f.

um finouinem , * In me

$l I

manet, & ego in eo.

Lectio VIE

amphusi

YX. Non eft

al

a4l

a natio

N lo tempore: Dixit

,9

tam grandis, que habeat

orp

;(

JEfüs turbisjudeorum:

deos appropinquantes fibi,

au&Of

d

Laro mea veré elt cibus &

ficut

eus

noller

adeft

g

anguis meus veré eít po-

nobis.K In me.

mot

i

tus Et reliqua.,

q*L

F

Ledio

$2

De SS. Sacramento.

FER

Le&ij0 IX. |

Ov

Le&io VIII,

Uód autem in nobis

hii

Unc enim & ipfius

naturalis hec uni-

t Bpi

Domini profeffione,

vetlett

& fide noftra veré caro eft,

tas fit, ipfe ita teftatus eft.

Et

Qui edit carnem meam,

& veré fanguis eft.

NT

hac accepta, atque haufta

& bibit fanguinem meum,

id efficiunt, ut & nos in

in me manet, & ego in

Stmo

eo

iNon enim quis in

Chrifto , & Chriftus in no-

]

bis fit.

Anne hoc ve-

eo erit, nifi in quo ipfe

Cite

ritas non eft ? Contingat

fuerit : ejus tantüm in fe

alfumptam habens car-

plané his verum non effe,

qui Chriftum JEfum ve-

nem, qui fuam fumpferit.

Perfe&z autem hujus uni-

N

rum effe Deum negant.

tatis facramentum füuperiiis

!

1i d

Eft ergo in nobis ipíe per

carnem , & fumus in eo,

jam docuerat, dicens : Si-

UMT

cut me mifit vivens Pa

i

dum fecum hoc, quod nos

fumus, in Deo eft. Quàd

ter, & ego vivo per Pa-

0 q

trem : & qui manducat

conc(,rps

autem in eo per facramen-

meam carnem, & ipfe vi-

nf

tum communicate carnis,

& d

& fanguinis fimus, ipfe

vet per me. Vivit ergo

Et hic

per Patrem : & quo mo:

b das

teflatur, dicens:

&EJ j

mundus jam me non vi-

do per Patrem vivit , eo-

det: vos autem me vi-

dem modo nos per car

TItnu

nem ejus vivemus.

I$ dpe

debitis : quoniam ego vi-

Tatts «

vo, & vos vivetis : quo-

'Te Deum laudamus.

niam ego in Patre meo,

eüt (

Ad Vefp. omnia ut 18

(s /

& vos in me, & ego in

primis Vefp. Fefti, Et fi

vobis.

hac die

fuerit- Feftum

dugg

meum

&-. Mifit me vivens Pa-

Dupl. in Vefp. fit tantàm

IM'm

ter, & ego vivo propter

commemor. de eo, milt

Patrem :

* Et qui man-

[ ls

fuerit ex: folemnioribus,

t fin

ducat me, vivet propter

ut dicitur in Rubrica d

me.

«ommemorationibuse

Aturlf

y. Cibavit illum Do-

EU']LMVem

W w

minus pane vite, & intel-

le8üs. Et qui.

Gloria

V5 a

Patri.

EX qui.

;

Q ?

FE-

Infra Odtavam-

$3

FERIA QUINTA.

ipfe tam affeveranter di-

xerit

Hic eft fanguis

p

O8ava Corporis Chrifti

meus : quis umquam du-

Ín L JINo&ur.. Liectiones

yutem jti

bitaverit, ut dicat non ef-

mlis hect

de Epift. ad Cor.

Con-

fe ejus fanguinem:

venientibus.

. Cenantibus illis ac-

da tlb

pag. 18.

mem m

TT

H

n

cepit JEfüus

anem ,

&

IN I. NOCT

&2 A.

NOQ

benedixit, ac fregit, dedít-

prüünem m

nt & g

Sermo B. Cyrilli Epifc.

que difcipulis fius, & ait:

** Accipite ,

& comedi-

y enm Qj

- ferofolymitani.

[ in qui

te: hoc eft corpus meum.

; tantim?

Cotechefi myftagog. 4.

. Dixerunt viri taber-

naculi mei

Quis det

B

Le&io IV.

*

fuam fum*

de carnibus ejus*, ut fatu-

Pfa beati Pauli. doari-

remur! Accipite.

um hus

naà abundé füfficere vi-

votum p

detur, ut certam vobis de

Lecüo V.

fl As

divinis mylleriis fidem fa-

niüt v'lveniä

ciat, quibus digni redditi,

TU

Quam olim in vinum

concorporei, ut ita dicam,

A

convertit

in Cana

yi m

& confanguinei Chrifli fa-

Gahlzez, quod habet quam-

Yem,

& lpr

&i eflis.

Ipfe enim mo-

dam cum fanguine pro-

e, WR

dó clamabat , quód in no-

pinquitatem : & eum pa-

T

&e, qua tradebatur Do-

rum dienum exiftimabi-

trert virti,

minus nofter JEfüs Chri-

mus, cui credamus, quàd

p ns E

ftus, accipiens panem, &

vinum in fanguinem trans-

ermus

d

ratias agens , fregit , &

mutàrit? Ad eas nuptias,

g [

edit difcipulis fuis, di-

quibus corpora copulan-

g

cens : Áccipite, & man-

tur, vocatus, preter opi-

If

ducate

.

*

ch- j

hoc eft corpus

nionem omnium hoc fe-

j

u

[

meum. Et accipiens ca-

cit ' miraculum : & non

j

T

f &t

licem , & gratias agens,

multó magis fic eum cor-

d 0

dixit: Accipite, & bibite:

pus & fanguinem füum

j

hic eft (ànguis meus. Cüm

fruenda nobis donáfTe per-

folent"

fuafuüm firmiter

habebi-

; o

igitur ipfe de pane pro-

nuntiaverit , ac dixerit:

mus, utea cum oimni cer-

fT

oc eft corpus meum:

titudine tamquam corpus

quis audebit deinceps am-

ipfius, & fanguinem fu-

?

mamus .

NNam in fpecie

bigex*e ? Et cüm idem

2

panis

f

De SS. Sacramento,

$4

tm. ]

panis dat nobis corpus , &

tabant enim, quód eos ad

1iianducandas carnes hor-

m Pa

in fpecie vini dat nobis

1is,

fanguinem : ut cüm 'fum-

taretur.

Exant & in ve-

teri

'Ieftamento panes

pferis, guftes corpus, &

NI

fanguinem Chrifti, fa&us

propofitionis : verüm illi

cüm fuerint veteris Te-

ejusdem corporis & fàn-

Lefto !

guinis particeps. Sic enim

flamenti, finem jam acce-

efficimur Chriftifer, hoc

perunt.

In novo veroó

Qu

eft, Chriftum in corpori-

T'eftamento , panis eft co-

bus noftris ferentes , cüm

leftis, & calix falutaris,

'corpus ejus, & f2nguinem

qui & animamGcorpus fan-

in membra nofira recipi-

&ificant.

Quam ob rem

*

l

mus

.

fic fecundüm bea-

non fic hec attendas ve-

tum Petrum, divinz na-

lim, tamquam fint nudus,

TE

40 me

ture confortes reddimur.

& fimplex panis, nudum

& fimplex vinum

COor-

& mn

E. Accepit JEfus cali-

us ]

cem,.poftquam conavit ,

pus enim funt, & fanguis

Chrifli.

Nam etiam íi

rj

dicens: Hic calix novum

teflamentum eít in meo

fenfus illud tibi renuntiat,

fcogl

fides tamen te confirmet.

fanguine :

x Ioc facite

in meam commemoratio-

INe judices rem ex guftu:

fed te citra ullam dubitz-

b4,

nem.

tionem fides certum red-

Y. Memoria memor

dat, quód fis dignus fa-

Q

ero ,

& tabeícet in me

anima mea.

Hoc facite.

&us, qui corporis & fan-

, g

uinis

eres.

Tüeum i

á

Chrifti 'particeps

50 it j

Le&io VI.

$. Ego fum panis vi-

! Qis ]

j

Lim

te: patres veflri mandu-

A (or

cum Judazis

caverunt manna in defer-

Í Chriftrus differens ;

Bo

to, & mortui funt : ** Hic

ii

nifi manducaveritis, in-

0

quit, carnem meam, &

eft panis de celo defcen-

*

(l Qu

biberitis

dens, ut fi quis ex ipfo

meum fangui—

BU

nem, non habebitis vitam

manducet, non moriatur.

u Q

in vobDis.

Cüm autem il-

n

D

Y. Ego íum panis vi-

]i, que di&a fuerant, non

vus, qui de codlo defcen-

n Cmü

fpiritaliter accepiffent, of-

di: fi quis marducaverit

1

Wt

li

ex hoc pane, vivet in &ter-

ïrhællu

fegfi abiérunt retró ; pu-

num.

infra O&avam.

8;

5, quód i

num. Hic eft panis. Glo-

mile eft, inquit, regnum

ra Patn.

Hic eft pa-

ccelorum fermento, quod

35 Qsl

nis.

acceptum

abfcondit mu-

imeno

n & 1

lier in farine fatis tribus.

IN III. NOCTURNO.

s; VOUl

Sicut parum , ut Paulus

ait ,

ermenti totam maf-

t VEïIEïTS

Le&io fan&i Eyvancelii fe-

mem j

fam fermentat : fic parvu-

Ín 0090

cundüm Joannem.

1a benedidio totum homi-

Cap. 6. £.

nem in fe ipfam attrahit,

0, pus (

calix

& íüà gratiá replet: & hoc

Le&io VIT.

modo in nobis Chriftus

m

Qp

um o

manet, & nos in Chri-

|

N illo tempore: Dixit

O.

d

JEtus turbisfudzorum:

ym i n

Caro mea veré eft cibus:

W. Qui manducat me-

am carnem, & bibit me-

quis, TU

& Sanguis meus veré eft

^vmm :v

um fanguinem; ** Ín me

potus. Et reliqua.

manet, & ego in eo,

i, & 1f

Ngm (;*mmr

Homilia S. Cyrili Epi-

YX. Non eft alia natio

fcopi Alexandrini.

! tíbi ren

tam'grandis, que habeat

TT

deos appropinquantes fibi,

m

ficut Deus nolíter adeft

Làb. 4. in Toan. cap. 17.

; uflam ü

nobis.

In me manet,

s Cefmm h

Ui Manducat , in-

fí d'ignuil

quit, carnem me-

Le&io VIII.

r *

am , & bibit fanguinem

il p

meum, in me manet, &

N Os veró, fi vitam

ego in illo.

Sicuti enim

eternam

confequi

fi quis liquefadz cerz ali-

füm pf*

volumus , fi largitorem

am ceram infuderit, alte-

immortalitatis. habere in

veit 109

ram cum altera per totum

nobis defideramus, ad re-

qnod 1 ;

commifceat, necefle efl:

cipiendam benedictionem

" (hnt D

d

fic qui carnem. & fangui-

libenter concurramus: ca-

g u

nem Domini recipit, cum

veamüsque, ne loco laquei

1 qulS

ipfo ita conjungitur, ut

damnofam religionem dia-

gon 7

Chriftus in ipfo, & ipfe

bolus

nobis prctendat.

li

m p

u

in Chrifto inveniatur. Si-

Reaé (inquit) dicis: fcri-

N2

mile quodam modo apud

ptum tamen effe non

io-

n

fibi

m;('ïd'lvIï

Matthaum comperies. Si-

noramus ,

judicium

viya n

E

3

co-

Ti

ti!

De SS. Sacramento.

$6

Gloria

A

^',

comedere, atque bibere il-

le&8üs. Et qui.

jum, qui de pane come-

Patri.

Et qui.

MEN

dit, & de calice bibit in-

Le&tio IX.

li

digné., Ego igitur pro-

Inmon

bo me ipfum, & indignum

are plas, quæfo;

jnvenio.

Quando igitur,

QU

cogitationes fufci-

HM

Lottor

quicunque tu es, qui ifta

pias, fludiosé fan&éque

dicis, dignus eris? Quan-

vivas, & benedidionem

li ii

do Chrifto te ipfum offe-

participes : que (mihi cre-

res ?* INam fi peccando

de) non mortem folüm,

P

verüm etiam morbos om-

:

)

indignus es, & peccare

NE

a

non definis , (quis enim

nes depellit.

Sedat enim,

deli&a intellipit? fecun-

cüm

in

nobis

maneat

D

düm Pfalmiftam ) expers

Chriftus, fevientem mem-

Mlkdli

omnino eris vivifice hujus

brorixm noftrorum legem:

o |

fan&tificationis.

pietatem corroborat, per-

turbationes animi extin-

Necem'(r

E. Mifit me vivens Pa-

ldl

ter, & ego vivo propter

guit, &grotos curat, col-

! ,

Patrem :

* Et qui man-

hfos redintegrat : & ficut

paftor bonus, qui animam

Onylia

ducat me, vivet propter

i Dws

fuam pro ovibus pofuit;

mïlf. Cibavit illum Do-

ab omni nos erigit cafü.

MENS

minus pane vite & intel-

'Te Deum laudamus.

s

p r m

—— —— —

XRUROIODROGNTOER

Siprburiupvrrpirr

X ERN UR DR OT

XPYRYPRXRAS

Lj

R D

"niiyt

xem'ms

Le&Qijonum per

Annum juxt4

Qoman

Breviarium

Romanum.

Lj

'folläg

FEficium . $s. Szeramenti

le omittitur -Alleluja in 0f*

per 4Annum Feriüis V.

Of

cio frequens po[itum.

JXittg Fm

xon impeditis Offfcio mowem

IIWMA l;

Letlionum, etiam tramslato,

Le£&iones 1. No&urni "

ffnay

xecitatur ficut zm Feflo Cor-

Sunt de Scriptura occurrettty

poris Chrifi füb ritu Semi-

0rmm,,

lt

É5 quando nom occurrit , t*

dupl. cum precibus 65 fuf-

dem. dicumtur , que im [c

MEXS

fragiis Ss. tempori congruen-

//?: Convenientibus vo*

&

tibus ; Extra tempus Paféba-

li,

bis. pag. 18.

ut

L

Infra O Gavant.

$7

Le&iones TÍ. Noaurni

via 2da infra Ollavam : 'De

qi (

SermoneS.

oan.Chryfoft.

qui

MENSE JANUARIO.

Unicuique

I

Fidelium. pag.

o IX

6

Ut n feffo Corporis Chrifs

ie&iane: III. No&. Zf ia

u u

Immenía divinz largitatis

dtationes E

Pdg. 22.

eddem. Ferid iufra Otlavam.

De Homilia 5. Auguflini:

diost ff

Le&iones IIT. No&urni.

Hic eft panis. pag. 71.

. benlidte

: que (

Ut z Feflo : cum cibo&

moren li

potu. p4g. 27. —

MENSIBUS JULIO

MENSE FEBRUA.

& AUGUSTO,

am moni

Le&iozes II. NoG. 4f ig

j Suud

IO.

nobs n

Lellzones IT. Notturni ut in

Feria 314 imfra Otlavam.

fiprionfam n

Ex Epiftola S. Cypriani:

Sabhbatho izfra Ollavam :

In Sacerdote . Melchife-

volroum g

Sermo S. Joan. Chryfoft.

dech. pag. 74-

g

INeceffarium eft. pag. 56.

Letozes III. NoG. ut e4-

v m a

Letliones III. No&l. àt Fe-

De Ho-

yià Sexta imfra Otlzvam.

dem Feria 3ti4

10t0S at

milia S. Auguft. Non fi-

gt

Homilia S. Auguft.: Ver-

cut manducaverunt. pag.

mis, qui 5

ba Domini. pag. 53.

76.

; orius p

105 d

Ü

[

MENSIBUS MAR TIO

-

cTD

hd

;

& APRILI.

MEN:

x

»1DU

yym f

SEPTEMB. &OCTOBD.

Leühiones Il. Nol, Lt i

Zzt Fe-

Dominica infra Oflevam:

Leíliopes IT. Nod.

vid Ata infra Otlavam. Ex

Sermo S. Joan. Chryfoft.

Libro S. Ambrofii

AUj

Qoniam Verbum. pzz. 61.

&or Sacramentorum. pag.

]if jm

Lettzones IIT. Nod. àt im

UHL

Sabbathbo zzfra Otlavam: de

..Lerfïz'ancs III. N:;El. At ed-

lar /W/ü H

Homilia S. Auguftini: Di-

dem Feria 4ta: klomilia S.

ximus Fratres. pag. 58.

Hilarii: INon eft humano.

y pf

Nonza Lethio per Quadra-

gefimam fumitur de — Feriz

p^£. 81

6 Í NOM

occurrente.

MENSIBUS NOVEM-

n 4

r d

"T l

MENSIBUS MAJO

BRI& DECEMBRI.

L

& JUNIO.

Leüiones III. NoG. mt im

yn 1

j l

"eníel

Leíliones II. NoG. &t Fe- " OGzva Fefli. pa

g. 8$.

gl

i

4

OFFE

-

$8

(

J

(

"odes ) o (X

L d

E&:»' L

t5 nf

OFFICIUM

dolores

tvl

hi

QUINQUE VULNERUM

Wrotus

tites no

D. N. JESU CHRISTI

propter

Feria VI. poft Cineres.

Pro totd Societate SIESU, t9 pro.omtibus Cons

An

Jratvibus , etiam . extevis , Congvegatiomum bona

Movtis, ubique locorum. degentibus , ex De-

*

creto SS. D. N.

D

a ;

BENEDICTI PP. XIV.

&il

Die »5. dpvilis 1753. Duplex Majus.

Qu

*

a

NI UCRAU IDTRZ NU G ZT ACLA ZUP LUV NURU

"s.

"

o

MM

LU Qp

i

PRAWER

DAIUASZWRZSRARAREGARVAR M KR AR A R AR

PFRNRERS

* &*Rh&i*

I

AD VESPERAS.

Vota mea Domino red-

3tpit

Antiph.

Qu (

Veré languo-

dam coram omni populo

lus

res noflros ipfe tulit, &

ejus

* pretiofa in com-

Y

dolores noflros ipfe por-

fpe&u Domini mors

..i.a n.

fl m

tavit.

&orum ejus:

lality

Pfalm. 1.

O Domine quia ego fer-

elir

vustuus ** ego fervus tuus

Yf (

Redidi, propter quod

& filius ancille tua.

Ü

locutus fum :

ego

Dirupifi vincula mea:

autem humiliatus füm ni-

** tibi facrificabo hoftiam

jUm

mis.

laudis, & nomen Domi-

m f

ni invocabo.

lant

Eoco dixi in exceffu meo:

"

lpl

3* Omnis homo mendax.

Vota mea Domino red-

Quid retribuam Domi-

dam in confpe&du omnis

Vheng

populi ejus

u

l

in atriis

N

lt

retribuit mihi ?

no, * pro omnibus, quae

&Y

Unt

domíüs Domini, in medio

t

Calicem fàlutaris acci-

tui Jerufilem.

buim

piam: * & nomen Domi-

Antiph.

?

ni invocabo.

Veré languo«

h

Te3

V

Officium quinque Vulnerum TE Chrifti.

89

res noflros ipfe tulit, &

Pfalm. 139. :

j

dolores noflros ipfe por-

tavit.

Ripe me Domine ab

homine malo :

*

PA

a

;JRUM

Antipl. Tpfe antem vul-

viro iniquo eripe me.

neratus eft propter iniqui-

Qui cogitaverunt ini-

tates noflras, attritus eft

M

quitates in corde : ** totá

propter fcelera noftra.

die confüituebant pralia.

(f

Pfalm. 119.

Acuerunt linguas fuas

P

(

)

ficut ferpentis :

* vene-

oniu d

: D Dominumn cüm

num afpidum füb labiis

atitnu !

tribularer clamavi:

eorum.

8* G exaudivit me.

Cuftodi me Domine de

1l TP

Domine libera animam

P

Tanu peccatoris : * & ab

meam à labis iniquis,

R

hominibus iniquis eripe

me.

J

& àlinguà dolosá.

uid detur tibi, aut

Qui cogitaverunt fup-

34

: Mayt

quid apponatur tibi ** ad

z

Y

V

plantare greffus meos:

MRAAMM

wyuuM

linguam dolofam?

abfconderunt fuperbi la-

agitte potentis acutz,

queum mihi:

** cum carbonibus defola-

Et funes extenderunt

1 DOminO f

RA

l Omïji n

toriis.

in laqueum :

E

juxta iter

yetio t ?

Heu mihi, quia incola-

fcandalum pofuerunt mihi.

mini o

tus meus prolonpatus eft:

Dixi

Domino : Deus

habitavi cum habitantibus

"

meus es tu : ?* exaudi Do-

n

qui egor*'ï

Cedar: ** multüm inco-

mine vocem deprecatio-

of

la fuit anima mea.

nis meg.

"3113 tut.

Cum his, qui oderunt

Domine, Domine vir-

$

1 VinCUlï mp

pacem, eram pacificus : *

tus falutis mez:

"

obum-

ifcabo fl

cum loquebar illis, impu-

bráfli fuper caput meum

sona D*

me

gmtis.

in die belli:

EVU

2

Ipfe autem

INe tradas me Domine

; D!

vulneratus eft propter ini-

à defiderio meo peccato-

u [

quitates noflras, attritus

ri: "* cogitaverunt contra

)nfp

)

".

in?d

€ft propter fcelera noflra.

me, ne derelinquas me,

|

nüph Allisavit Do-

ne forté

xaltentur.

j2

.

minus plagam Populi fui,

Caput circuitus eorum :

& percuffuram ejus fana-

* labor labiorum ipforum

Va t

Vit,

Operiet eos.

Í

Can-

F ;

90

Officium quinque Vulnerunmi

cufandas excufationes in

Cadent fuper eos carbo-

texdie

nes,

in

ienem dejicies

peccatis.

&

€os :

* in miferüs non

Cum hominibus ope

4

p

fubfiftent.

rantibus iniquitatem : *

Vir linguofus non diri-

& non communicabo cum

etur in terrá :

*N

E

virum

ele&is eorum.

r

injullum mala capient in

Corripiet me juftus in

fum

jnteritu.

ma

mifericordià, & increpabit

Cognovi, quia faciet

me: ** oleum autem pec-

fis für

Dominus judicium inopis:

Yf

catoris non impinguet ca-

X & vindi&tam pauperum.

put meum.

x

&jis 0

Verumtamen julti con-

Quoniam adhuc & ora-

&t

fitebuntur nomini tuo:

"N

RA

tio mea in beneplacitis

ahte ]

& habitabunt re&i cum

eorum : "* abforpti funt

h

vultu tuo.

fumy

junéti petra judices eorum.

Audient verba mea, quo-

guit

Antiph. : Alligavit Do-

Yà

minus plagam populi fui,

niam potuerunt : "* ficut

craffitudo terre erupta eft

m

& perculluram ejus fana-

füper terram.

Qu&tm :

vit.

Antiph.

Diffipata funt offa no-

N

Omnis, qui

ftra fecüs infernum

.

x

üm,ö

N

tranfibit, ftupebit fuper

quia ad te Domine Domi-

omnes plagas ejus.

ne oculi mei, in te fpera-

W

Pfal

ii

m

140;

vi, non auferas animam

meame

fion df

Omine clamavi ad te,

Cuftodi me & laqueo;

Wüm g

D

exaudi me :

3* in-

J

quem ítatuerunt mihi: **

Chr

tende voci mez, cum cla-

& à fcandalis operantium

(

d

N

mavero ad te.

Dirigatur oratio mea

iniquitatem.

Dortjo

Cadent in retiaculo ejus

li,

ficut incenfum in confpe-

R

&u tuo : ** elevatio ma-

peccatores : ?*

fingulariter

Intend

Vmme

nuum mearum facrificium

fum ego, donec tranfeam.

vefpertinum.

Antiph.

TUt n

Pone Domine cuftodiam

Omnis, qui-

leem

tranfibit , ftupebit fuper

ori meo : 7* & oflium cir-

cumítantie labiis meis.

omnes plagas ejus.

t ly

DN

INon declines cor meum

Antiph.

O vos omres;

in verba malitiz, ** ad ex-

T "

qui tranfitis per viam, at-

LP

ten-

itÜ

D. N. JEG Chiüli

91

xeufitot.

tendite, & videte, fi eft

expectant jufti

j don'ec re-

tübuas mihi.

dolor, ficut dolor meus.

ormimiuis (

Pfolmus. r41.

ntiplt,

O vos omnes,

niquitm:

n

qui tranfitis per viam, at-

tendite, & videte, fi eft

urm.

b Oce mel ad Domi-

dolor, ficut dolor meus.

t m ls

num clamavi: 7^ voce

meà Dominum depreca-

Capitulum. ffam $;.

jl &i

tus fum:

eum aug

Effundo in confpedu

Hiriftus vulneratus eit

n impigi

ejus orationem meam , **

propter

iniquitates

m adie lt

& tribulationem meam

noftras, attritus eft pro-

ante ipfüm pronuncio.

pter fcelera nofira, cujus

in buni

livore fanati fümus.

EE

In deficiendo ex me fpi-

xitum meum, ** & tu co-

B- Deo gratias.

s judtes n

noviíli femitas meas.

HYMNUS.

verbame t

gt :

In via hac, qua ambula-

bam, ** abíconderunt la-

Ange lingua gloriofi

tenr Vg

E

Lauream certaminis,

queum mihi.

Confiderabam ad dexte-

Et fuper Crucis trophzo

gmfunt dii

ram , & videbam : * &

Dic triumphum nobilem:

; infermim:

non erat, qui cognofceret

Qualiter Redemptor Orbis

Donim Jl

me.

Immolatus vicerit.

mei, ntt

;

Periit fuga à me, * &

De parentis protoplafti

as df

non eft , qui requirat ani-

Fraude Fa&or condolens,

mam meam.

Quando pomi noxialis

T

aqu

^

Clamavi ad te Domine,

In necem morfu ruit:

l

gt

X dixi: 'Tu es fpes mea,

Tpfe lignum tunc notavit,

us t

portio mea in terrá viven-,

Damna ligni ut folveret.

tium.

jj

'

Hoc opus noftrz falutis

] redaculo f

Intende ad deprecatio-

Ordo depopofcerat:

" üngumf

nem meam : ** quia humi-

Multiformis proditoris

jnz i

Tiatus fum nimis.

Ars ut artem falleret,

ibera me À perfequen-

Et medelam ferret inde,

(s

f

]

Hoftis unde laferat.

x

T

]

tibus me: ** quia confor-

tati funt fuper me.

Quando venit ergo facri

Educ de cuítodià ani-

Plenitudo temporis,

lgas qu

mam meam ad confiten-

Miffus eft ab arce Patris

Qf

dum nomini tuo : "** me

INatus, Orbis Conditor:

t-

; Pe[ Vl'itnäf

.

$2

Offium qüinque Vulnerum

Atque Ventre Virginali

nobis, quafumus, ut qui

Carne amidus prodiit.

ab. eo fufcepta vulnera ve-

Vagit infans inter ar&a

neramur

in terris, ejus-

Àn

hu

Conditus prefepia:

dem pretiofiffimi Sangui-

WMiembra pannis involuta

nis frucum confequi me-

. u

reamur in colis.

Per

Virgo Mater allieat :

INT)

Et

ei manus , pedésque

eumdem Dominum &c.

Strida cingit fafcia.

Anty

Y

Sempiterna fit Beatze

Deindefit Commemorati

vdibis

"Trinitati gloria,

dc Feria per Ahtiph.

ZEqua Patri, Filióque,

Par decus Paraclito:

Omine non fum di-

Unius, 'F'riníque nomen

gnus, ut intres füb

Laudet Univerfitas,

te&um meum : fed tantum

(I

Amen.

dic verbo, & fanabitut

T? me

WNXC. Videbunt, in quem

lI ff

transfixerunt.

puer meus:

X. Dirigatur Domine

IT

. Etdolebunt fuper eum,

Oratio mea.

16 mie

Biveng

ut in morte Primoge-

Y. Sicut incenfum in

niti.

confpecu tuo.

p

af

AD MAGNIFICAT

NT

Oratie

Q

Antiph.

Dum 1in Cru-

j de'&

ce penderet Unigenitus

Arce Domine, parce

Qtem [

Dei Filius, & ab omni-

populo tuo : ut di-

Dos

Áindy (

bus fubfannaretur , Mater

gnis flagellationibus cafti-

T qlo

ejus Virzo Maria, ipfüm

gatus, in tua miferatione

verum Deum, & homi-

refpiret.

Per Dominum

Üuf

nollrum &c,

Tefricir

nem condolens veneraba-

tur.

Ad Matut. Invitat.

Tütem Ogg

Oremus.

Tum

Chriftum in Cruce con-

f

Donis

IE-us , qui unigeniti fi-

m & g

fixum , quinque plagis vul-

m d

hi tui pafione, &

neratum.

i* Venite ado-

per quinque vulnera ejus

remus.

Mamm

fanguinis effufione , hu-

Pfalm.

T

At

manem naturam peccato

perditam reparáfü : tribue

Venite exultemus &c,

T

HYM-

Tüy Y

l

95

D. N. JE& Chifu.

fürys, 1

HYMNUS.

Quoniam juftus Domi-

pa vulen

nus & juflitias dilexit: 7*

jn ters, &

Ange lingua gloriofi

equitatem — vidit vultus

ofifini

laurearn certaminis

ejus.

* coniqit

&c. Ut i2 Vefperis.

Antiph. Quis eft, qui

j onli.

IN 1. NOCTURNO.

venit de Edom, tundis

Domnun

vellibus de Bofra ?

Antiph. Quis eft, qui

venit

e Edom

Commenr

veftibus de Bofra:

Y tinclis

Antiph, Quare rubrum

eft indumentum tuum, &

T

veflimenta tua ficut cal-

Pfalmus 1e.

cantium in torculari?

ne n t

N.Domino confido:

Pfalmus 14,

is, tf f

quomodo dicitis ani-

eun:fed s

me mez : * '[ransmigra

Omine , quis habita-

bit in tabernaculo

j, ( f

in montem ficut paffer?

Quoniam ecce peccato-

tuo? * aut quis requie-

fcet in monte fan&o tuo?

ägamr Dot

02

res intenderunt a2rcum,

I2

paraverunt fagittas fuas in

Qui ingreditur fine ma-

yt ial

pharetrà, ** ut fapittent in

cula, "* & operatur jufti-

t

uD

Obfcuro re&tos corde.

tiam :

Quoniam qu& perfeci-

Qui loquitur veritatem

Qri

f deftruxerunt : ** juftus

in corde füo , 7* qui non

autem quid fecit ?

L

egit dolum in linguá tuà:

Dorni

Dominus in templo

Nec fecit proximo fuo

jo ti0 :*

fan&do fuo, * Dominus

$

malum, ** & opprobrium

ijotoni

in c&lo fedes ejus.

non accepit adversüs pro-

T

Oculi ejus in pauperem

ximos fuos.

Per Dote

refpiciunt : "* palpebrz ejus

Ad nihilum dedu&tus eft

interrogant filios homi-

in confpeQu ejus mali

yut, frrt

num.

gnus : * timentes autem

*

Dominum elorificat:

Dominus interrogat ju-

n

Qu

ftum & impium : * qui

Qui jurat proximo füo,

autem diligit iniquitatem,

& non decipit, * qui pe-

nqüö Phg]

odit animam fiuam.

cuniam füam non dedit ad

d

Va*

Piuet fuper Peccatores

ufüram , & munera füper

frn.

laqueos: * ignis, & ful-

innocentem non accepit:

phur, & fpiritus procella-

Qui facit, hzc, ** non

movebitur in eternum.

ul

qm

1.

rum pars calicis eorum.

H

ix

i

Anüph.

D

94

Offiium quinque Vulnerum

Antiph.

Quare rub. & potens: Dominus po:

Y nl

Tum €

jndumentum tu-

tens in przlio.

lol

um , & veftimenta tua fi-

Attollite portas prin-

Do,

cut calcantium in torcu-

cipes veftras, & elevami-

[

lm

lari:

ni porte eternales

* &

introibit R.ex

lorie.

p

Antiph.

'Torcular cal-

At

üs eft ifte Rex glo-

1 nf

cavi folus, & de Genti-

riæQ?l

* Dominus virtu

bus non fuit vir mecum.

Vs

tum ipfe eft Rex gloria.

Vote (

Píalmus 53.

'T'orcular cal-

Tuu

Anti

cavi fo

s

, & de Gentibus

K

Omini eft terra, &

non fuit vir mecum.

D

plenitudo ejus

E

11 d

Y. Foderunt manus me

quo f

Orbis terrarum , & univer-

as, & pedes meos.

fi, qui habitant in eo.

Dm ]

Quia ipfe fuper maria

&-. Dinumeraverunt o

n rer

nia offà mea.

Tun,

fundavit eum : "* & fuper

De Ifaia Propheta.

flumina praparavit eum.

Y. h

db m

Quis afcendet in mon-

Le&io L. cap. 535

tem Domini? * aut quis

Das fj

ftabit in loco fan&o ejus?

Uis credidit auditui

T

Innocens

manibus

&

noftro

& bre

mundo corde , ** qui non

chium Domini cui revela-

tum eft ? & afcendet ficut

accepit in vano animam

fuam, nec juravit in dolo

virpultum coram €0,

On

proxímo fuo.

ficut radix de terrá fitien-

QUsque

Hic accipiet benedi&io-

ti. Non eft fpecies ei, n&

d

iüyit

nem à Domino: ** & mi-

que decor, & vidimus

lus (

fericordiam à Deo faluta-

eum, & non erat afpedus,

ri fuo.

Ti j

& defideravimus eum: de

BU t

Hzc eft generatio qua-

fpedum , &. noviffimum

00 2 7

rentium eum , ** quaren-

virorum, virum dolorum,

Qt 0yfs

tium faciem Dei Jacob.

& fcientem infirmitatem,

tb

Attollite portas princi-

& quafi abfconditus vul-

il

W ts

pes veflras, & elevamini

tus ejus, & defpe&us; un-

Vs

T.

porte eternales : 3- & in-

de nec reputavimus eum.

fs

troibit Rex eloriz.

Veré laneuores nollros

mdlïlü f

)

uiv

s eft ifle Rex glo-

ipfe tulit, & dolores no*

Titipn

na :

* Dominus fortis 5

ftros ipfe portavit

t

nos

üblt ) j

!

D. N. JE& Clvifi.

95

Dorins;

nos putairimus eum, quafi

de terrá viventium, pro-

'li.

pter fcelus populi mei per-

leprofum, & perculfum à

, prts p

Deo, & humiliatum. Ipfe

cuffi eum. — IEt dabit im-

, 8 dnt

autem vulneratus-elt pro-

pios pro fepultud, & di-

otends :*

pter iniquitates noftras,

vites pro morte füz : eo-

ler g

attritus eft. propter fcele-

quod iniquitatem non fe-

cerit, neque dolus fuerit

t if i

ra noftra: difciplina pacis

Dommnis Y

noftre fuper eum , & li-

in ore ejus.

Et Dominus

voluit conterere eum in

RC

vore ejus fanati fumus.

"TTorair:

'Yu autem. Domine &c.

infirmitate. '"l'uautem &c.

B. lNos qui aliquando

& as

R-. Gratificavit nos Deus

rir meon.

in dile&o Filio fuo : ** In

eramus longé, fa&i fumus

prope per fanguinem JE-

erunt m

quo habemus redemptio-

des meos.

nem per fanguinem ejus

fu Chrfü. * Ípfe eft pax

in remiffionem peccato-

noflra, qui fecit utraque

umfïlvemm

unum.

i

rum.

F. A Domino facum

a Dj

Y. Ecce venit plenitu-

eft iflud, & elt mirabile

do temporis , in quo mifit

in oculis noflris.

L p

Deus filium fuum in ter-

Ipfe eft

pax noftra.

ras. In quo habemus.

qelidt £

Le&io II.

LeGio II Cap. 65.

yto '? v

omini a f

gf

Mnes nos quafi oves

Uis eft, qui venit

Q

erravimus , unus-

de Edom, tin&is

y eoram

veflibus de Bofra *

Iíte

dc te

quisque in viam fuam de-

clinavit, & pofuit Domi-

formofüus in ftolà fuá , gra-

frpedi o

u

nus in eo iniquitatem om-

diens in multitudine for.

"

titudinis fusz.

on at

f

nium noflrüm.

Oblatus

Ego qui

eft, quia ipfe voluit, &

loquor juftitiam , & pro-

vimis &if

& norti

j

non aperuit os fuum : fi-

pugnator fum ad falvan-

cut ovis ad occifionem

dum. Quare ergó rubrum

"i

m qoltt

eft indumentum tuum, &

xfimi

ducetur, & quafi Ágnus

coram tondente fe obmu-

veflimenta tua ficut cal-

bfcondltlls

tefcet, & non aperiet os

cantium in torculari ? "l'or-

de(pedu

fuum.

De anguftià , &

cular calcavi folus, & de

gutaini

judicio fublatus eft :

ene-

Gentibus non eft vir me-

cum : caleavi in furore

rationem ejus quis enar-

y dolit

rabit? Quia abíciffus eft

meo, & conculcavi eos in

POIW

1]

1ra

96

Officium quinque Vulnerum

ln

ir mel, & afperfus eft

Deus meus clamabo per

fanguis eorum füper vefti-

diem, & non exaudies; *

fun, :

& no&de, & non ad infi-

$n

menta mea, & omnia in-

fa.

dumenta mea inquinavi:

pientiam mihi.

dies enim ultionis 11 cor-

'Tu autem in fan&o hz

tj d

tl m

de meo, annus Kedem-

bitas, "* Laus lIfraél.

In te fperaverunt patres

Tidum

ptionis mez venit , circum-

'qiam

fpexi, & non erat auxilia-

noftri : ** fperaverunt, &

tor ; quefivi, & non fuit,

liberáfti eos.

imedio

Anit

qui adjuvaret.

"Eu autem

Ad te clamaverunt, &

&c.

falvi fa&ü fuht :

* in te

frtts me

Vefit f

P. In primogenito ex

fperaverunt, & non funt

mortuis complacuit om-

conruit.

fit puly

lal m

nem plenitudinam divini-

E»co autem fum vermis,

tatis inhabitare, & per

& non homo

»

L

x* Oppro-

honia

R. m

eum reconciliari omnia in

brum hominum, & ab.

ipfum. -* Pacificans per

je&tio plebis.

c(lmüum

O,UM]I h

ífanguinem Crucis ejus, fi-

Omnes videntes

me;

veque in ccelis, five quz

deriferunt me :

3* locuti

Füdenu

pes

in terris funt.

funt labiüs , & moverunt

Y. Ipfe eft caput corpo-

caput.

Tenyven

a,

ris Eicclefie , in. omnibus

Spoeravit in Domino,

primatum tenens. Pacif-

eripiat eum : ** falvum fz-

1?[.1 :

t &

cans per fanguinem Cru-

ciat eum, quoniam vult

cis ejus.

Gloria Patri.

eum.

1 ex^

mea, &

J

Pacificans.

Quoniam tu es, qu

traxili me de ventre : *

4 mife

IN II. NOCTURNO,.

Vq

fpes mea ab uberibus m

Antiph. Foderunt ma-

tris mez. [n te projedus

dlongyy,

fum ex utero:

dme

nus meàs, & pedes meos;

dinumeraverunt omnia of-

De ventre matris me£

Ym m

fa mea.

g

Deus meus es tu, ** ne di-

Pfalmus 2r.

fcefleris à me:

"ii n;

tribulatio

Ws

Quoniam

l

Eus Deus meus, re-

proxima eft : ** quoniam

1

NU

fpice in me: quare

* nj

non eft, qui adjuvet.

D

I

me dereliquifti ? ** longe

Circumdederunt me vi-

t

4 falute mea verba deli-

tuli muiti : ** tauri pim-

N

E

&orum ineorum.

gues obfederunt me.

i

5

C

FL

9?

&

E

J

vlo

f rla*:nb

us meis: ^* in me-

E

us lm

Aperuerunt fup;:r me os

fuum, * ficut.leo rapiens

dio Ecclefie laudabo te.

on exuds

& n al

& rugiens.

Qui timetis Dominum,

Sicut aqua effufus fum

laudate eum : 7* univerfum

nihi.

* & difperfa fünt omnia

femen jacob glorificate

m in finii

offaà mea.

eum :

Laus Id

Fadum eít cor meum

'imeat eum omne fe-

erivenm j

men [frael :

?* quoniam

tamquam cera liquefcens *

fpmvmmi.

in medio ventris mei.

non fprevit, neque defpe-

08.

Aruit tamquam teíla

xit deprecationem paupe-

clamme,

virtus mea, & lingua mea

Tsl*

fiht :*

adhefit faucibus meis : *

INec avertit faciem fu-

r , & m

& in pulverem mortis de-

amà me : * & cüm cla-

duxili me.

marem ad eum , exaudivit

kemdumé

Quoniam circumdede-

me.

zW

RA

:* 9f

ryunt 1mme canes multi:

Apud te laus mea in

jmm, V

conciium — malignantium

Ecclefià magná

.

.

"X ovota

bis

obfedit me.

mea reddam in confpe&u

Foderunt manus

Teas

timentium eum.

; n'denïäï !

(Z

P

Ü

l

-

Ine

& pedes meos :

dinu-

Edent pauperes, & fa-

& m

meraverunt omnia

offa

,

turabuntur, & laudabunt

mea.

Dominum, qui requirunt

t

j D

]i

eum: * vivent corda eo-

lpfi veró confiderave-

g Ht

xunt & infpexerunt me: "*

rum in feculum feculi.

diviferunt fibi veítimenta

Reminifcentur & con-

qi oniam.

mea, & füper veftem me-

vertentur ad Dotninum *€

36 Q

am miferunt fortem.

univerfi fines terra:

jp at

'fu autem. Domine ne

Et adorabunt in con-

elongaveris auxilium tu-

n ubenoi

n

fpedu ejus ** univerfz fa-

hi

j Pw»

um a me:

** ad defenfio-

milie Gentium.

tero

nem meam confpice.

Quoniam Domini elft

,e i

$D

Erue à frameà Deus

regnum ; 7* & ipfe domi-

n

animam meam :

^

]

* & de

us e

nabitur Gentium.

manu canis unicam meam,

Manducaverunt & ado-

n

jan

' Salva meex oreleonis :

raverunt oirnnes pingues

q

& À cornibus unicornium

terre: ** in confpe&u ejus

"E.

fure

humilitatem meam.

cadent omnes , qui defcen-

dcde;um

Nar»rgbo nomen £uum

filliït jn terram.

[

4

n

G

Et

jerut

j

nen

98

ü iaiCiuim G Llï

e

Vul

AA M

im

Et amma mea illi vi-

Qui dominatur in vir-

Don,

meum

tute fuà in aternum, ocu-

T& m

vet : ^* & femen

ferviet ipfi.

li ejus fupm Gentes refpi-

Atip

Annunciabitur Domino

ciunt : ** qui exaiperant,

fj :

TW

je

eneratlo ventura

&

non exaltentm in femet-

ITPUÀ f

cceeli ]ufh-

1pfïs.

p

IQ

annunuabum

tiam ejus populo, qui na-

B Pneumte Gentes Deum

torde. 1

noftrum, 7* & auditam fa-

[ Do

fcetur , quem fecit Donn-

nus.

cite vocem laudis ejus.

Proy

Qui pofuit animam me-

w

Antiph

Foderunt ma-

am ad, vitam,

* & non

preatà

nus meas, & pedes meos,

dedit

in commotxonem

j

dinumeraverunt ommnia of-

pedes meos.

w ;

fa mea.

Quomam probáíli nos

Yücm

eus ;

5* igne nos examl-

lm

Antiph.

K yplantá pe-

L

