tiüs oppetere, quàm vir-

1um fuum.

u

ginei pudoris jacturam pa-

Pfalm.

Cantate Domi-

Ll

ti, invido animi vigore

no canticum novum.

ur

a

"

decreviffent ; Llunni in

rabiem immanitatis con-

in Feflo Concept. B. V. M.

ifint W

J

Pdgo 149.

verfi , ad unam omnes

" "

Antiph. 'Trahe mepoft

j

J

j

trucidant. Sicque Urfula

i

fuper comitum fuarum ,

te, in odorem. curremus

"

velut caleftium margari-

unguentorum tuorum: O-

ia N

Jeum effufüm nomen tu-

tarum acervum , gloriofa

j V

vidima procumbens; pur-

ugïfahm

nnor!

5

purà pro Chrifto fufi fan-

Dominus re-

jl

]

j

l

guinis decorata, triumpha-

gnavit.

àli4. *Mää ääïio

:

T5

lrLO"I

298

Officium de Comm. Virg. & Martyr.

0

Antiph. Weni Sponfa

petitus laudis fubrepat, &

Wt

Chrifli, accipe coronam,

quod foris oftenditur, in-

li err, (

quam tibi Dominus pra-

tus à mercede vacuetur.

Q dou

paravit in eternum.

Ecce enim Redemptoris

Irm ya

P&!mä

. Cantzte. Do-

voce decem virgines, &

lia d

mino. ib4.

omnes dicuntur virpines,

| lin ln

& tamen intra beatitudinis

| ( Milie

W. Elegit eam Deus,

januam non ommnes füunt

Bs

& preelegit eam.

recepte : quia eárum qua-

htit ;

E- Ín tabernaculo fuo

habitare facit eazm

dam, dum de virginitate

Vfndal

fua gloriam foris expe-

tb n

tunt, in vafis fuis oleum

Le&io S. Evangelii fecun-

i w

düm Matthaeum.

habere noluerunt.

BU

B. Hec eft Virgo fa-

Leàio VIL Cap. sr.

[ colligz

piens , quam Dominus vi-

-& Msl

IN illo tempore: Dixit

gilantem invenit, quz ac-

Dv di :

I

JEtus difcipulis fuis pa-

ceptis lampadibus, füm-

,

* Et

rabolam hanc : Simile erit

pfit fecum oleum

]

! "a,

regnum calorum decem

veniente Domino , introi-

D

virginibus ; que accipien-

vit cum eo ad nuptias.

U dl

tes lampadées fims, exie-

. Media no&e clamor

runt obviam fíponfo &

fa&us eft.

Ecce fponfüus

h

G

fponfz. Et reliqua.

venit , exite obviam ei.

r

Et veniente.

Homilia fan&i Gregorii

Senedióio

D

apa.

Cujus , vel

Quarum feftum colimus.

hd

Homzlia YY.zz Evangelia.

n Llam

Le&jo VIIL

ZEipé vos, fratres cha-

N qis

riffimi , admoneo pra-

Ed priüs querendum

Orts

S

[

va opera fugere, mundi

nobis eft, quid fit re-

SSUU Íi

hujus inquinamenta devi-

gnum calorum , aut cur

Ts qute

táre : fed hodierna fanai

decem virginibus compa-

| 80 pe

Evangelii le&ione com-

retur, quz etiam virgines

W

Te

pellor dicere, ut & bona

prudentes & fatuz dican-

Tj

RU

qua agitis , cum maena

tuf.

"Dum enim cxlorum

T d

cautela teneatis: ne

er

regnum conflat, quia re-

"l flmü

hoc, quodà vobis re&um

proborum nullus ingredi-

dUf

eritur , favor aut

ratia

tur, etiam fatuis virgini-

RR

umana requiratur ; ne ap-

bus cur fimile effe perhi-

m d

[o]

y

Officium*de Corm. Virg. &/Martyr.

299

brpt

betur? Sed fciendum no-

reaé

fimilis

'irginiBus

ii

bis eft, quod fepé in fa-

prudentibus & fatuis effe

& Y

[*

ag

cro eloquio. regnum. c&-

perhibetur. Sunt namque

lt

lorum prafentis temporis

plerique continentes , qui

Ecclefia dicitu. De.quo

ab appetitu fe exteriori

D Y

x'irgzn'a:j [

alio in loco Dominus di-

cullodiunt, & fpe ad in-

cit: Mittet- Filius homi-

d

teriora rapiuntur ; carnem

m Z

nis Angelos fuos, & col-

macerant, & toto defide-

f OU.

rio ad fupernam patriam

hgent de regno ejus om-

EY

niafcandala. Neque enim

anhelant, aterna pramia

or d

in illo regno beatitudinis,

expetunt, pro laboribus

s fiii d

in quo pax fümma eft,

fuis recipere laudes huma-

Tutt.

inveniri fcandala poterunt,

nas nolunt.

Hi nimirum

quae colligantur.

loriam füam non in ore

f Vifgü [

omni:

R. Media no&e clamor

i

ominum-ponfint, fed in-

eytt, que

tra confcentiam conte-

fa&us elt : ** Ecce fpon-

unt

Et funt plerique

i, !

fus venit , exite obviam

p

€t

qui corpus per abílinen-

tiam affligunt, fed de ipfa

m

W. Prudentes virgines

fua abílinentia humanos

p

aptate veftras lampades.

10

Ecce. Gloria Patri. Ecce.

favores expetunt.

'Te Deum laudamus.

j

] Qs

"

Le&1o YX.

AD LAUDE S,

^ De S. Hilariose ex Brevi-

& per Horss, Antiph.

| (sf

ario, ex duabus fit una: Alias

J4Ec eft Virgo fa

üum «

mona Leilio ef bt fequitur

piens.

15

IN quinque autem cor-

De Communi Virgimu

M

à

poris fenfibus unus-

prater Antiph. ad Beneditlus,

5

quæw«

quisque fübfiftit.

Gemi-

que üt fupra im X. Vefperis

[]qml

natus autem quinarius de-

dicitur.

um

narum perficit. Et quia

Miffa

loquebar.

Epi-

u

€x utróque fexu fidelium

ffola : De Virginibus pre«

jjut u

multitudo collipitur , fan-

ceptum. zoz dicitur'Credo.

fi

&a Ecclefia decem virgi-

jn

nibus fimilis effe denun-

mifi ubi funt infgnes Reli»

quia.

A

uU

tiitur. In qua quia mali

à

2

&

l

[us J

cum bonis, & reprobi

j P

cum ele&is admixti funt ,

. di

f

FESTUM

Officium S. Pulcheriz,

36o

, t

FESTUM

p

j m

I;

&Y

ü

S PULCHERLZE

A r

VIRGINIS IMPERATRICIS.

| lmin

| tittim

AUf

Sub Ritu duplici Majovi Die FIIL Sulii.

1 f

um

Officium t5 Miffa de Com-

habeo, confilium autem

muni VV. primo loco, exce-

do, tamquam mifericor-

l. Ver

ptis bis , que bie bhabentur

diam confecutus à Domi-

d

Ex-

5m, q

prapria.

iftimo ergo hoc bonum

no, ut fim fidelis.

Oratie,

lk o

effe propter inflantem ne-

ü Ange;

Eus, qui B. Pulche-

ceffitatem, quoniam bo-

D

ram Vireinem tu-

num eft homini fic effe.

T

f gt :

Alligatus es uxori ? noli

hi

am fingulari Caflitatis prz-

n

t

T oga

tiva decorafti, quique

quarere folutionem. So-

illhi ad defendendam EÉc-

jutus es ab uxore ? noli

Ti n

cleffam tuam fümmum

quarere uxorem.

Si au-

E

Fidei

amorem tribuere

tem acceperis uxorem,

Pt RQX

Et fi nu-

voluifli ; concede, ut ejus

non peccafti.

'i'. öpm

interceffione "Fibi puris

pferit virpo , non pecca-

Tttyne

mentibus

inherentes ab

vit.

'Tribulationem ta-

VN

omnium hoflium infidiis

men carnis habebunt hu-

MAT

mifericorditer liberemur.

jusmodi. Égo autem vo-

Doys

iPer Dominum.

bis

arco. lLdoc itaque

Ad Matutinum Imvitat.

dico , fratres : "T'empus

o

Hymn. Antiph. 6 Pfalmi de

breve eft : reliquum eft,

"t in

lus

Communi Virgimum ;

ut & qui habent uxores,

Feffo $. Urfule.

tamquam non habentes

0]0 E

Letnionés T. NoSurni.

fint: & qui flent, tam-

X

Al

quam non flentes: & qui

RT

De Epiftola rma B. Pauli

LIM

Apoft. ad Corinth,

gaudent, tamquam mnon

Bul

gaudentes: & qui emunt,

&l

? pl

Leàig, . Cap. ».

tamquam non poffidentes;

Q

& qui utuntur 4hoc ml«

«Qms Q&

E virginibus prece-

05

1 quom,

ptum Domini non

3er

Offidum S. Pulcheriz.

do, tamquam non utan-

ri, & divifus eft. Et mu-

tur: pr&terit enim figura

Her innupta, & virgo,

hujus mundi.

cogitat que Domini funt;

P. Veni fponfa Chrifti,

äli |

ut fit. fan&da corpore &

accipe coronarm , quam ti-

fpiritu,

Qua autem nu-

bi

ominus praparávit in

pta eft, cogitat quz funt

D.

&ternum : pro cujus amo-

viro.

mundi, quomodo placeat

7I5

re fanguinem tuum fudi-

Porro hoc ad utili-

ft: ** Etcum Angelis in

tatem veflram dico , non

paradifum introifli.

yillim &t

ut laqueum vobis injiciam,

um m2

W. Veni eleda mea,

fed ad id quod honeftum

& ponam in te thronum

eft, & quod facultatem

tettus U

meum, quia concupivit

; fs !

Et

pr&beat fine impedimento

9 ho

Rex fpeciem tuam.

Dominum obfecrandi.

cum Angelis.

aj

'

E. Diffufa eft gratia in

qui

m

$i non fuerit Martyr,

labiis tuis :* ** Propterea

benedixit te Deus in ater«

ii t

dicitur fequens,

num

g u « r

B. Veni ele&a mea, &

Jutonen. *

ponam

in te thronun

meum

H

.

*

" Y. Specie tua, & pul-

p uot?

uià concu-

chritudine tua intende,

g. Y

pivit Rex fpeciem tuam.

profperé procede, & reg-

yus U.

i

Y. Specie tua, & pul-

na. Propterea.

i

chritudine tua

intende,

o MP

Benedig, Spiritus fandi

1j

munonet

profperé procede & regna.

gr atia,

uth

uia concupivit.

Ó u

jgst

Benhedi. — Uni

genitus

Hoy Y

Dei Filius,

quis autem turpem fe

"

SI

videri exiflimat fuper

, if

;

Le&ié lL.

? Olo autem vos fine

virgine fua, quód fit fu-

fT

eradulta , & ita oportet

T0

n

folicitudine effe. Qui

er : quod vult faciat:

y f

X

ne uxore eft, folicitus eft

non peccat, fi nubat. Nam

flnto

que Domini funt, quo-

qui ftatuit 1n corde fuo fir-

Mm u«m

modo placeat Deo. Qui

mus, nom habens neceffi-

UL

autem cum uxore eft, fo-

tatem, poteftatem autem

fis

i

licitus eft que funt mun-

on p

uf

habens fuzm voluntatis, &

g M

di; quomodo placeat uxo-

hoc judicavit ín corde fuo,

l

l

2

e3

- Officiunr 54 Pulcheriz.

p

ferx

A s

virginem fuam,

bilior, ab ipfa pueritia

m

bené facit: lgitur & qui

tanta fapientia divinitüs

lntiisf

predita fuit, ut ii, qui-

&t d

marrmonio jungit virgi-

nem fuam , bené facit:

bus poft Arcadii Patris

hs f

& qui non jungit, meliüs

obitum Ímperii

rocura-

D

facit. Mulier alligata eft

tio , dum 'Theodoftus ado-

DN

legi quanto tempore vir

lefceret , commiffa fuerat,

| ts

ejus vivit.

uod fi dor-

ejus arbitratu omnia face-

| ""; &i

mierit vir ejus , liberata

rent ; effétque conftans

L

elt: cui vult nubat : tan-

opinio , unius puellule vir-

K

tüm in Domino.

Bea-

tute ac fapientia, quz in-

À Pror

tior autem erit, fi fic per-

ftare atque ingruere vide-

"tf

manferit fecunidüm meum

bantur, pericula difcuffa,

A

confilium : puto autem,

&felicitatem Imperio con-

ftitutam.

Domi affidua

ïmirgbiüt

4mod & e

go S-piritum Dei

5P€Ci4

habeam.

difciplinz exactrix eam vi-

t

B. Specie tua & pul-

vendi formam induxit, ut,

1 Pïüf?aä D

chritudinetua , ^* Inten-

illajam non Aula Impe-

Ti* d

de, profperé procede, &

ratorum , fed Afceterium

vulgó diceretur.

"Dheo«

ls

regna.

f

Y. Diffufa ell gratia in

dofium fratrem, Eudoxi-

0r

UE

labiis tuis , propterea be-

am, quam illi matrimo-

Tha

nedixit te Deus in zter-

nio conjungendam cura-

S0 elugi

num.

Intende..

Gloria

vit , Flaccillam, Arcadiam,

D] OP

ls el

Patri.

Intende.

Marinam forores ita im-

T derter

buebat bonis moribus, ex«

Dd

IN H. NOCTURNO,

Q q

ercebátque ad virtutem jut

E

j

Leaio IV.

quibus ztate non multum

A g

7^ Lia Pulcheria Au-

praftabat, eorum mode-

Hn[hm P

gufta Patre, Avo;

ratrix, ac propemodum

Rf

Fratre, atque Viro Roma-

Mater . effe videretur. Qua

| anffi

norum Imperatoribus ma-

inftitutione Sorores quane

i

i

ximé nobilis, profligatis

tüm profecerint, vel éx

DI

fud prafertim operá

Tze-

hoc uno intelligi potelt,

D

reticorum erroribus, &

quod Pulcheriam imitatZ

D

r

Catholico dogmate circa

D

fe, fuámque Virginitatem

jt

$ncarnationis

ylterium,

eo devoverunt ; utqué

Mi

& Divinam

iMaternita-

Vr

bl J

Augufíla Virgo ea, que

M

tem conítituto multó no-

decreverat, amplius com-

d

domUm

ma

Officium S. Pilcherig:

363

hm

firmaret, omnesque vo-

zintio füburbanum, ibí-

Q m

luntatis fize tefles haberet,

qu

C ovàrtd

owvita

l

i

in agens pené mo-

w hg

ex auro & pretiofis lapidi-

pafticam aliquandià fe con-

vt 1

bus facram Menfam in

tinuit; cum veró felicitas

m m

Ecclefía Conftantinopoli-

lmperii unà cum ea ex-

aol

tana pro virginitate fua,

ularet, a fratre aecerfita ,

& Fratris Imperio dedica-

vaib

ubi deeffe vidit, qui prz-

l ()m',f] Is

vit, & in fronte ipfius

lia Domini pugnzret, De-

menfe haec eadem infcri-

u 0

boram imitata, fide, ac

s t

pfit.

Iïleï

one armata procef-

nta, g

B. Propter veritatem,

fit

& miffis in omnem

ngruefg 'F'.i;'

& manfüetudinem , & ju-

partem Epiftolis hortan-

ali &*

fütiam :

* El deducet

do, monendo , minitan-

te mirabiliter dextera tua.

l ïmpmü.(.

do, non pecuniz, non la-

Doni 2*

. Specie tua, & pul-

boribus

arcens diena ef-

chritudine tua intende,

fe&a eít, quam Patres

irnr

Concilii

f inü.m*

profperé procede, & re-

Chalcedonenfis

gna.

Et deducet.

una omnium voce, atque

; j

| A

Leiio V.

praconio Cuftodem Fidei,

;

j

pacis Conciliatricem , Ex-

tior autem ejus in

ui

13

L

, Ffl

PO

rcem Llareticorum ,

il m

"Fheodofio inftitu-

P

iam, Orthodoxam, no-

endo eluxit cura ; etmque,

vam idelenam (ficut Mar-

m &

hr

A[üi

ubi opus effet, mira qua-

cianum tunc Imperatorem

dam dexteritate corrige-

novum GConfüntinum )

(ny j

at; qui quidem talis eft

m

confalutarent ; cuíque S.

effedus ,

ut abfolutiffi-

Leo totius Romanze Ec-

aümm'

mum optimi, veréque

( m

clefiz nomine plurimüm

Chriftiani Principis exem-

gratularetur, ejífque cau-

g

plar fuerit, dum Pulche-

p

sà exultare fe diceret, ac

j

ri& confiliis eft obfequu-

digna Deo vota perfolve-

a

A.

tus. Poft diuturnam cum

re , quod de NNefloriana

; SOFO[äj:V

n "

fratre concordiam, turbis

primüm impietate , mox

malevolorum fraude, at-

de nefario

utychetis er-

yulit

lj

que obtre&atione in aula

gt

rore perempto duplicem

av

excitatis , tempus nada,

il & palmam contulerat,

; Vif

quo fibi jam uni, Deóque

& coronam.

enim t

Vacare pofífet, íeceffit in

E. Dilexifti juftitiam ,

Oæ,

ebdomum, locum By-

& odiíi iniquitatem : ^*

an

M

ro-

hu

3o4

Officium 9. Palchega

Propterea unxit te Deus,

dentia, ut per Virginem

ET

Deus tuus oleo latitiz.

fumma Virginis dignitas

Ts p

)

X. Propter veritatem,

inoffenfa penitüs fervare-

T us

& manfuetudinem, & ju-

tur: quam etiam efl imi-

Dg

i.

flüitiam. Propterea.

tata fervando perpetuam

in ipfo conjugio Virgini-

Lt

Leàío VI.

tatem ;5 cujus denique cul-

W tua

'Tque ha tante cura-

tui amplificando complu-

s o

rum moles,

quas

ra templa regali plané ma-

] tenr

nificentia excitavit, do-

refertim in Ephefino ac

JFentu,

halcedonenfi Conciliis ,

narüs auxit, reditibus lo-

Romanornim- Pontificum

cupletavit.

In placanda

IN N

au&oritate convocatis ,ne-

Divina Juflitia mira pie-

(b R

celarió fufceperat , nihilo

tate enituit.

Fuit erga

illam ad catera Chrilia-

| in]

|

pauperes mifericordia pla-

(

ne pietatis oflicia obeun-

né fingulari, quos & ma-

da fecere fegniorem. Affi-

terna

quadam charitate

fi Mb

dué celeftium rerum con-

L

complexa eft quoad vixit,

templatione, Sacrorum Lá-

& moriens eorum , qug

bon

brorum le&tione, corpo-

affidua effuffimáque, libe-

fl T

! m

ris affüidationibus fponté

ralitas reliqua fecerat, fcri-

m

fufceptis

fe

exercebat ;

pfit heredes. Quod cau-

Pfülmios de no&e furgens

tum ab ipía teflamento

una cum Regie familic

fuit ,

dilieenter

curávit

lo S

L

decantabat ;

Marcianus, quem pari Re-

Principibus

l lib 4

Dei, àc San&orum (quo-

ligionis itudio , rebusque

rum & colloquio non fe-

omnibus Imperio dignif-

Siny

mel dignata eft) cultrix

fimum, ipfa evexerat a

hi X

eximia ; qu& etiam füm-

imperium , fibíque hanc

; "mf

mopere íemper conten-

ipfam ob caufam , falva,

B] T

h

dit, ut erga eorum Reli-

quam Deo voverat Vir-

'enüs) Ij

u

ias cultus

augeretur ,

ginitate, conjugem dele-

J

3 g

D

eiparam inprimis coluit,

erat.

Obiit anno qua-

MT

€ui hanc ipfam Deipare

ringentefimo quinquage-

".""mhlm

appellationem contra INe-

Íimo tertio, magno om-

ftorianorum . blafphemias

E

nium lu&u, maximísque

RUM

dileruit; voluit namque

San&orum Patrum, cz-

Nl

|

fumma Sapientie fuz di-

terorumque ejus zvi Scri-

»

mmm

fpofitione Divina Provi-

ptorum laudibus celebrata.

-

B.

Oflicium $. Pulcherie.

30f

x Y

E. Afferentur

Regi

nus, omnísque ornatus

j

:

virgines poft eam: proxi-

Divine Majeflatis oculis

ytis

hn

me ejus

* Afferentur

gratus, acceptüsque miri-

mndz

tibi in letitia, & exulta-

ficé fplendet.

INeque his

0 p

tione.

opibus contente omnem

!

ugïu WgL

Y. Specie tua & pulchti-

uoque curam , omnéque

p dnqet

tudine tua intende, pro-

udium adhibetis, quo fi«

andp carp;'

fperé procede , & regna.

de recta, nullamque in par-

du

Afferentur. Gloria Patri.

tem vacillante, excellatis,

Afferentur.

x

Neque Chrifti Reenum

, i

IN III. NOCTURNO.

capeffere, & ea, qua illi

p

rata funt, facere, & fen-

ia m

L«e&io S. Evangeliifecun-

tire omittitis, partim qui-

, hi

üm Joannem.

dem prazelaris

actioni-

r

Cap. iT.

bus ,

partim

rurfüum

m i

N illo tempore dixit e-

cum veftras , tum Princi-

g du

]

fus: Hc efít autem

pum quoque veflrorum

] gl

vita zterna, ut cognofcant

condecorantes

aulas Virginitatis gloria

.

m

te folum Deum verum

L

partim

fimiqiu

& quem mififti

Efüm

denique

fümptuofiffima

'"T'empla Chrifto Domino

af

Chriftum. E reliqua.

Jl

excitantes ; nam & hoc

(; i

Homil. S. Cyrilli Ale-

quoque pietatis ftudium

"-

"t

xandrini.

inter c&tera ille San&is

gl

| quem m

De Fide ad Pulcheriam, &$

veflris animis impertitus

Udïu T

elt.

Sorores Reginas.

j t

Arié vos facras, caftif-

B. Hac eft virgo fa-

j u

9

piens, quam Dominus vi-

fu.

fimáfque Chrilti om-

ilantem invenit, qu& ac-

nium nofítrüm Salvatoris

caufimv 1!

fponfas, relipiofiffime, ac

ceptis lampadibus, fum-

v

pfit fecum oleum ; ** Et

eo dilediffime Impera-

veniente Domino introi-

00 u

trices; orbis terrarum or-

vit cum eo ad nuptias.

ht Qu

namentum ,

fan&iffima-

. Media no&e clamor

m n

rímque Ecclefiarum de-

fa&us eft, ecce fponfus ve-

cus optimo jure quifquis

gl

appellaverit, in quibus ni-

nit, exitc'- obviam ei. Et.

PamlmV

mirum omne virtutum ge-

"T.

j

Lf

T;cäïm

h

w Pk«*ir

"

306

Oiïïcïum S.P

Vs wLaVA

136

dedi eis ; ut fint unum ,

Le&io VLII.

Ir La

Gitur ex facris litteris

ficut & nos unum fumus.

vobis veré fan&is Chri-

Qualem itaque gloriam

] 777

Filius a Patre accepiffe fe

fti Sponfis (quanquam ad

o

quodvis opus bonum ab-

narrat, quam nobis dein-

unde

inftru&e videami-

de communem fecerit!

ni) aliqud depromam.

Sané ipfe ab hac quafti-

Hinc etenim & Emanue-

one nos liberat, dum ait:

lem verum, ac náturalem

ut unum fint, ficut & nos

unum fümus.

Nam etft

|

D.

Deum, & Virginem Ma-

trem , quz .eum peperit,

Dei Patris Verbum fecun-

veram per ipfüm Deipa-

dum propriam hypofta

!

Tan

fim alius a Patre efle di-

ram eífe, planum fret.

Ait Chriftus, hac eft vi-

'nofcatur, naturali tamen

|

identitate unum plané &

ta eterna, ut cognofcant

idem eft cum illo.

At

' VR

te folum Deum verum,

& quem mififti JEfum

quo pa&o Verbum illud,

dtloy

unum quoque nobifcum

Chriftum. . Si cum folius

faaum eit ?

Ad eumdem

|- m

veríque

Dei cognitione

|

P p

Efu Chrifli cognitionem

omnino modum, puta fe-

f

necelfariam ; confociatám-

cundum effentialem, & na-

;

|

turalem identitatem. At

Rug.

que effe oportet , & hoc

ipfitm a&ternam vitam con-

cum divina natura tanto

T

ciliat;'cui obfcurum effe

à Creatura diftet interval-

U

poteft Chriftum — verum

lo, ut fecundum elffentiam

Lllldemus

elle Deum ? Verbum fa-

cüum eà coire nequaquam

At

"u

né caro factum eft, fed

valeat; ecquo, inquis , mo-

do

ecundum naturam

| Bülæ

X

manfit interim Verbum.

] [Cmm'

E. Media nocte clamor

unum ille fadus elt no-

fa&tus eft: ** Ecce fpon-

bifcum, qui omnem om-

nino creaturam excellit !

T

fus venit, exite obviam

Verbum fa&us eft homo;

P

el.)ö'. Prudentes Virgines

ut quemadmodum in Dei-

tate unum & idem e

l

M

aptate vefílras lampades.

ffmme

Ecce. GloriaPatri. Ecce.

cum Patre; ita fecundum

: t

nature humans habitudi-

! f

Leiio IX.

1

lm

hem fit unum quoque no-

vb

T ego claritatem,

biscum.

xtü

W&re

E

quam dedifti mihi,

'Te Deum laudamus.

k

[

i

Ofüieium Martyris;

307

fint us

In Lazudibus , 84 rtliquis — Virginum prater. Orationem

um i

u

Horis AOmm':z de Communi propriam.

C zcwpiä*,s.:

; s d

E ooOep d ddr pb dcdubcit

m fWïä

b g

OFFICIUM

i, ün

t, i

j Mi

$& MART YRIS

Velnis

um W

Tantüm & nec Virginis;

Pa

n

nec Martyrzis.

pum p

AD VESPERAS,

Et tibi compar utriusque

m .

"virtus

(ebun il

Antiphona Dum effet

y mile

ex; Lt i Communi non

Spiritus femper, DEUS

n

Virgizum. Pfaltni à£ in pri-

unus omni

mis Vepperzs Conéept, B. V. M.

"Teniporis &vó.

g E^

ZXimen;

[entialem;ïlt

pag: 137;

ia

AD MATUTINUM.,

IN NOCTURNIS.

D

; i

jf

Invitatorium,

"Antiphone E& P/almi ut. in

Laudemus Deumi no-

Commusi Virgimum — paucis

mdum d

;

dlidem mutatis. pag« 294.

T u

Beate N

irum * In. Confefüione

mwwï

Vehitea

Ex.-

Letiones primi Notlurni,ni-

yn.

ultemus,

Hf fint. de ScripturA occurrente,

fis *

]

HYMNUS.

De Parábolis Saloirionis.

J omnem

jus oratu Deus ai-

&

mmmüþ

H'

L

C

g

io I. Cap. 3f.

jdus d

me nobis

modllm f

j

Debitas penas fcelerum

X ]1 Utiérem fortem qtis

j

remitte,

invehiet ? procul,

1&3&

t tibi puro refonemus

& dé ultimis finibus pre-

.almuni

æhäb*"

Pe&ore carmen.

tium ejis, Confidit in. ea

cor viri fui, & fpoliis nor

Sit decus Patr

a

1 genitzue

indigebit.

Reddet ei bo-

; Id

num,; & non malum; ome-

PfOli,

Us

nibus

208

Oflicium $. Matyris.

nibus diebus

vite fuzx.

onmnecs

enim — domeflici

p

Quafivit Janam & linum,

ejus vefliti fünt duplici-

!d d d

bus.

Straeulatam veftem

& operata eft confilio ma-

p

nuum fuarum.

Fa&a eft

fecit fibi ; byllus & pur-

| o

quafi navis inflitoris, de

ura

indumentum ejus.

Joped

longé portans panem fu-

N

obilis in portis vir ejus,

A tlne

um.

Et de no&e furre-

quando federit cüm fena-

Sindonem

pf

xit, dedítque predam do-

toribus terra.

| P-äm.

mellicis fuis, & cibaria an-

fecit, & vendidit, & cin-

| ! Dif

cillis fuis.

Confideravit

gulum tradidit Chananzo.

/15 ts

agrum , & emit eum: de

5. Diffufa eft gratia in

Wt te

frudu manüum fuarum

labis tuis : ** Propterea

m I

plantavit vineam, Accin-

benedixit te Deus in zter-

xit fortitudine

1jumbos

( Infe

num.

| m

fuos, .& roboravit bra-

7. Specie tua , & pul-

n

chium füum.

chritudine tua aintende,

Wl N

&. Veni eleda mea, &

profperé procede, &regná

ponam in te thronum me-

Proptereà.

I

|

lss

um ;

FA

uia concupivit

]

ünM

Beneüo. Spiritus fan-

Rex fpeciem tuam.

&i gratia.

] WW

Y. Specie tua, & pul-

chritudine tua intende,

Le&io Ill

il t

profperé procede, & regna.

Ortitudo & decor it-

l

Ts

Quia concupivit.

dumentum ejus, &

toboam

E

ldebit in die noviffimo,

Pt

Benediaio. : Unigenitus

e

us.

Os fuum aperuit fapien-

EU

tiz, & lex clementiz in

l ia

Le&àio IL.:

lingua ejus. . Confideravit

femitas domus füuz , & pa-

AHOmi]ja Í

Uftavit, & vidit quia

bona eft negotia-

nem otiofi non comedit.

li

tió ejus : non extinguetur

Surrexerunt filii ejus ;

^ 1]

3n no&e lucerna ejus. IMa-

beatiffimamprasdicaverunt:

llorum

num fuam mifit ad fortia,

vir ejus, & laudavit eam.

i&

& digiti ejus apprehende-

Multe filie congregave

t

AT

runt

ufum.

Manum fü-

runt divitias: tu füpergref-

t

am aperuit inopi, & pal-

faesuniverfas. Fallax gra-

ju

l ov

mas fuas extendit ad pau-

tia, & vana eft pulchritu-

T

qv

perem.

INon timebit do-

do ; mulier timens Domi-

:

p

mui fug à frigoribus nivis:

num

Officium. S. Martyris.

309

p od

num ipfilaudabitur. Da- fium fe ad invifibilia ra-

fint dj

te ei de fru&u manuum

piat, & per ea, que ufu

t vt

fuarum, & laudent eam in

didicit, quafi confricatus

bylisi

portis opera ejus.

incalefcat: ut per hoc quod

menmml ü

s a

B. Specie tua, & pul-

3* Inten-

fcit notum diligere, difcat

chritudine tua.

& incognita amare. Ec-

jrit n

de, profperé procede, &

ce enim celorum reoenum

n Smdüt

yegna,

thefauro

abícondito

in

oxidt, U

. Diffufa eft gratia in

agro comparatur : quem

hUt C

labüs tuis, proptereà be-

qui invenit homo abfcon-

nedixit te Deus in zter-

dit, & pre gaudio illius

g d

num.

Intende.

Gloria

vadit, & vendit univerfa

; x D

Patri. Intende.

eDurit

illum.

qu& habet, & emit agrum

Leülioges II. Noclurni pro-

E. Os fuum aperuit fa-

a'eflmy&':

pri«.

ientiz, & lex clementie

qn o

IN III. NOCTURNO,

qaie

in lingua ejus : confidera-

Ledio S. Evangelii fecun-

vit femitas domus fu. ?*

düm Matthaum.

Et panem otiofa non co-

médit.

g

Le&io VII. Cap. 13.

Y. Guftavit & vidit quia

W illo tempore: Dixit

bona eít negotiatio ejus :

4io I

I

Efus Difcipulis fuis

i

Parabolam hanc : Simile

non extinguetur in no&e

i

Jucerna ejus. Et panem,

at

(

eft reenum colorum the-

Penedió. Cujus feftum

j r n

vif

fauro abfcondito in agro.

a

W

Et reliqua,

colimus.

g

Leaio VIIL.

a

, QU

Homilia fan&i Gregorii

a in re hoc quo-

s

apg.

QU

que notandum eft,

1 g at

[/]

Homilia 1Y. im Evzngclia.

quód inventus thefaurus

; fl

zlorum regnum , fra-

abfconditur, ut fervetur:

yolit

C

tres chariffimi , id-

quia ftudium czleftis defi-

k t

circó terrenis rebus fimi-

derii à malignis fpiritibus

j U

hi

le dicitur, ut ex his que

cuftodire non füfficit, qui

l$

animus novit, furgat ad

hoc ab humanis laudibus

js f

!

incognita que non novit:

non abícondit.

In prz-

d

j

u

quatenus exemplo vifibi-

fenti etenim vita, quafi in

via

t

3

310

ficium 8. Martyris.

via fumus, qua ad patriam

Chrifi : : Quem vidi,

Malieni au-

pergimus,

quem amavi , in quem cre-

tem fpiritus iter noflrum

didi, quem dilexi.

quafi quidam latrunculi

obfident.

Y. Eru&avit cor meum

AK

Deprzdari er-

verbum bonum, dico ego

go defiderat , qui thefau-

uem

rum publicé portat in via.

opera mea Regi.

vidi. Gloria Patii. Quem

Hoc autem dico , non ut

vidi.

proximi opera noftra bo-

!) VE

na non videant, cüim fcri-

Benedi&.

Ad focieta-

tem.

bt

ptum fit: Videant opera

^m «

veflra bona, & glorificent

Ledio IX.

Ut Lay

Patrem veltrum , qui in

|

Ay,

cxlis eft : fed ut per hoc

Hefaurus autem cz-

quod agimus, laudes ex-

lefte eft. defiderium:

!t Conf

teriüs non quaramus, Sic

ager veró in quo thefau-

? Lt

autem fit opus in publi-

rus abfconditur, difciplina

* um

CO, quatenus intentio ma-

ftudii

caleftis.

Quem

gw'.ü. Pag. ]

neat in occulto : ut & de

profe&ó agrum venditis

ol

bono opere proximis pre-

omnibus comparat, qui

beamus exemplum, & ta-

voluptatibus

carnis

T€-

,Fmres., þ,

men per

intentionem ,

nuntians, cun&a füa ter-

f

ts

qua Deo foli placere que-

rena defideria per difcipli-

€Rls v

rimus , femper optemus

nze czleftis cuftodiam cal-

tomefrg

fecretum.

cat, ut nihil jam, quod ca-

j

VH f

E. Regnum mundi, &

ro blanditur, libeat ; ni-

"vf

omnem ornatum fxculi

hil, quod carnalem vitam

M

i

contempfi propter amo-

trucidat, fpiritus perhor-

g ly

Y

rem Domini mei JEfu

reícat.

J e0g1

D

N

!ul

A i

m

QU

lo

M

* f

fj

[

80

COM-

A d x

Qu

,nquns

COMMUNE

i.

yrt r m

APOSTOLORUM

m i

Rag. s

& EVANGELISTARUM.

hus C

AD VESPERAS.

Votis precamur cordium:

I

Antipho

Hoc eft pre-

Audite voces fupplicum,

Qui templa cali claudi-

eeptum meum. — Cum relz-

tis,

;

i I

quis de Laud.

Serasque verbo folvitis,

Pfalm.

Dixit Domi-

INos à reatu noxios

n at

nus. Confitebor. Beatus

d ii

Solvi jubete, quafümus.

PT

Vir. Laudate pueri. Lau-

Pracepta quorum pro-

date Dominum omnes

tinus

i,

Ecl:xïu

s

gentes. pag. 19r.

Languor falusque fentiunt:

Sanate mentes languidas:

n v*

Capitulum. Épbef. 2.

Augete nos virtutibus :

com

Tif

Ezatres, Jam non eftis

j um

t,cüm redibit Arbiter

at !

j

hofpites, & advenze:

In fine Chriftus feculi,

g p

fed efüis cives fan&orum,

INos fempiterni gaudii

& domeftici Dei

füper-

Concedat effe compotes,

; alb

&dificati fuper fundamen-

Patri, fimulque Filio,

qin ?

tum Apoftolorum, & Pro-

"Tibique fan&e Spiritus,

j I

phetarum, ipfo fummo an-

Sicut fuit , fit jugiter

mäpm Y

Pü

gulari lapide Chrifto Tefu.

Saclum per omne gloria.

men..

fpmüb

5 Deo gratias.

Hymnus.

Y. In omnem terram

exivit fonus eorum.

fjxulet orbis gaudiis:

5R. Et in fines orbis

Colum refultet lau-

terre verba eorum.

dibus:

A. Magnifiat , Antipb.

Apoftolorum gloriam

Tellus & aftra concinunt.

(4radent enim vos in

Vos fieculorum Judices,

conciliis, & in fynagogis

fuis flagellabunt vos, &

Ext vera mundi lumina ,

ante reges & prafides du-

4

cemi-

(0

*

bt

Commune Apollolorum-

cemini propter me , in te-

E. br. ÍIn omnem ter-

T

ftimonium ilis, & Gen-

ram, "* Exivit fonus eo-

UE

tibus.

rum : In omnem.

ln

X. Et in fines orbis ter-

LN

Ad Laudes , & per Horas,

re verba eorum.

Exivit.

!oa

Antiphona.

m

Gloria Patri.. In omnem.

& G

L]joc eft preceptum me-

r

- Conflitues eos prin-

JAnm

um : ut diligatis invi-

ram.

cipes fuper omnemi ter-

LR

cem, ficut dilexi vos.

iE

4Intipb. Majorem chari-

E. Memores erunt no-

AEUnf,

tatem nemo habet, ut ani-

minis tui Domine.

h,

mam füam ponat quis pro

44d Sextamy dintiph.

vt

amicis fuis.

Vos amici mei ;üis.

1 penj

"ntiph. V os amici mei

eftis, fi feceritis que pra-

Capitulum. A. f.

Vücerdo,

cipio vobis, dicit Domi-

Pszr manus autem Apo-

Pf

nus.

ftolorum fiebant fie-

ntiph. Beati pacifici,

Diïiï D

na & prodigia. multa in

V te

beati mundo corde : quo-

plebe.

iij

niam ipfi Deum videbunt.

B- brev. Conftitues eos

"i

" Antiph. YIn patientia ve-

princpes, ^* Super om-

ftra poffidebitis animas ve-

nem terram.

Conftitues.

ras.

uu;pop?üï

. Memores erunt no-

Mp

Capitulum, Fvatres, Jam

minis tui Domine.

Su-

non eftis hofpites.

Gloria Patri. Con-

Atj ]

per.

* Vil

-Hymn, Exultet orbis. x.

flitues.

müühü k

- X. Annuntiaverunt ope-

Y. Nimis honorati füunt

raà Dei.

amici tui Deus.

Mi (

/fnfpr, j

EK. Et fada ejuä intel-

E. Nimis confortatus

h

h

Il m

lexerunt.

eft principatus eorum.

IU J

JH Beneditlus , Aptipb.

Ad Nonam , Antipb.

Vos qui reliquiftis om-

h

In patientia veftra.

il

nia , & fecuti eflis me, cen-

tuplum accipietis, & vitam

Capitulum. A&. f.

D fU

&ternam poffidebitis.

MIU

j

[s»ant Apoftoli gauden-

i

fllml

"d Tertiam , "ntipb.

tes à confpe&u conc

Majorem charitatem.

li, quoniam digni habiti

Capitulum. F. ratres, [am

funt pro nomine Jefu con-

i"nCr

8

Q (

non ejïis. 3.

tumellam pati.

u Vs

B- br.

Commune Apoftolorum,

1

o

XJX. br. Nimis honorati

'Tunc dicent inter Gen-

ivit o

funt

?** Amici tui Deus.

tes : ** Magnificavit Do-

d

Nimis.

minus facere cum eis.

fine o

Y

INimis confortatus

Magnificavit Dominus

um D

facere nobiscum : ^* fa&i

eft principatus eorum, A-

, honz

mici.

Gloria.

INimis.

fumus letantes.

ts x p

. Annuntiaverunt ope-

Converte Domine cap-

ra Dei.

r o i

tivitatem noflram, ** ficut

E. Et fa&a ejus intel-

torrens in. Auflro.

qors euid

lexerunt,

Qui feminant in lacry-

Dornre

In II Vefp. Autiph.

mis, ** in exultatione me-

tl /ir'»'

Juravit Dominus, &

tent.

j màtd

non penitebit eum ; 'Tu

Euntes ibant , & flebant,

€s facerdos in &ternum.

X müttentes femina fua.

lu A !

Venientes autem veni-

Pfalmgs 10g.

Tr

ent cum exultatione , **

yn fbat

Dixit. Dominus Domi-

portantes manipulos fuos..

.dig'xa m

no meo: pzg. 127.

Antiph. Euntes ibant &

Jntiph. CoVXocet eum

flebant, mittentes femina

, Confit

Domirus cum Principi-

fua.

riprt

bus populi fui.

4ntiph. Confortatus eft

;m.l (ui

Pfíalm, Laudate pueri.

principatus eorum, & ho-

p^g. 128.

norati funt amicitui Deus,

murs d

; Duri "

"ntipb. Dirupifti Domi-

ne vincula mea, tibi fa-

Pfalm. 13$.

"a

€rificabo hoftiam laudis.

mine probafti me] &

j

Pfalm. Credidi. paz. a

cognovifü me : "*

]

Intiph. Kantesibant &

tu copnovifti feffionem

l

pus

lmls [

J

flebant, mittentes femina

mearm , & refurre&ionem

la.

meam.

pl 9

ul

pit !

Pfalmus v25.

Intellexifti cogitationes

a

meas de lonpgé : ** femi«

Iw convertendo Domi-

nus captivitatem Sion:

tam meam, & funiculum

jj M

meum inveftigafti.

* fa&i fumus ficut confo-

WT

lati.

Ét omnes vias meas

MM

pravidifti ; - quia non eft

j u

j

Tunc repletum eft gau-

dio os noftrum, ** & lin-

fermo in lingua mea.,

omié d

gua noftra exultatione.

l

$

Et

"m

D

IV

Commune Apoftelorum.

tori f

Ecce Domine tu eogno-

meum à te, & quod fe-

E

viflli omnia, noviffima &

cilli in occult

Q? "«

& füb-

Dus

ftantia mea in inferioribus

iil

antiqua : ** tu formatlti me,

& pofuilli fuper me ma-

terra.

1 df

num tuam.

. ImperfeQum meum vi-

J

Mirabilis fa&ta eft fcien-

derunt oculi tui, & in li-

fidis.

tia tua ex me: ** confor-

bro tuo omnes fcribentur:

J.Anmi

io,

tata eft, & non potero ad

3* dies formabuntur , & ne-

€eam.

mo in eis.

o

Mihi autem nimis ho-

; mnt.

Quo ibo à fpiritu tuo?

* & quà à facie tua fu-

norificati funt amici tui,

TI

4gm)'

1

^

Deus:

E

dv

nimis conforta-

| tie

Si afsendero in ccelum,

n

tus eft principatus eorum.

j Pa

tu illic es :

b

Ü

* fi defcende-

Dinumerabo eos , & fu-

"Ynte,

ro in infernum, ades.

per arenara multiplicabun-

R

T gte

31 fumpfero pennas me-

tur : *

exurrexi , & adhuc

fum tecum.

OM

as diluculo , ^* & habita-

vero in extremis maris.

Si occideris Deus pec-

Eitenim illuc manus tua

,catores : ** viri fanguinum

Atin

declinate à me,

m

deducet me: ** & tenebit

Í

qme dextera tua.

Quia dicitis in cogita-

A

Et dii; Forfitan tene-

tione: ** Accipient in va-

