D

inReligione, & Religiofo contemptum

!

mundi profitente res omnino aliter fe

ralit

habet; cüm Religiofus ad tractanda

figum

mundi negotia neceflitate aliqua neuti-

Wq'

g df

quam adigatur, aut compellatur : ut-

li i

pote;cui ex pia Fundatorum , aut Bee

ümllosp

nefa&orum liberalicate jam fatis provi-

jl

n

jij

fumeft deomnibus, quz ad honeftam

if

gnp?

fuftentationem requirunur, & fuffi-

ii yae "

ciunt ; ad hoc enim Monafteria funt

une

g'm

184

. Pars fecunda

l

fundata, & fan&a Ecclefia confimmata,

ut Religiofus liberab omnibus mundi

isqu

fiptre

€uris,nec pro vi&u, nec amictu , nec pra

xe alia quavis fit follicicus, nifi pro fer-

dor]

)d

vitio fautlo, quod proffjus eft : S. Regulae

Càp. j. quoiaodo nimirum DEO vi-

Ifgeriri,q

Afütm:

vere, DEO fervire, & pro totius mundi

| UC Syrt

peccatis DEUM placare; eíque fatisfa«

cere potlit.

Ifte nempe finis Monafte-

Qu

ifetim

riorum eft , ifte itidem fuit , aucclle de-

buicfinis nofter primo, quo Religionem

| "n mgle

! li

ingreffi fumus, tempore : ac proin Reli-

giofus, fi fe ultró immifceat rebus S»

3mimonel

: Digran]

culeribus, percurbationis fuz caufam in

| p

alios rejicere non poteft, íed ipfe fe

perturbat, ipfe fe implicat, füntque ime

T cl|pd

It il

pedimenta' profe&üs illi voluntaría;

culpabilis eft, nec aptus Regno DEIt

| ii

I UQTUm ;

&5 quàd refpiciens retró ad aracrum vi-

vere in fe mundum facia:, qui eidet

» a?,daïm

T

dudum deberet fuiffe-moircuus. Reline

quendum ergo Seculum Sxcularibus;

| Vi f

nobis veró quaerenda, & colenda €

Vil

fan&a quies, que nullibi certiüs obti-

nona

netur, & tuciüs cu&odätqr, quàm

in ijs

u)

lGCiS,

LU D.

De abf ratlione à Seculo.

185

contti

locis, quz funt quafi portus falutis, quó

du n

confugére illi, qui aliàs fuiffent perituri

hu

inprocellofo hujus mundi pelago.

ul

9. Dolendum autem nonnullos

(5N.

reperiri, qui,poftquam emerferunt efalo

s 0E

hujus mundi, refpicinnt, & amant ade

toriu

huc Syites, quas olim declinaverant,

du

Quorum profe&ó fors eft. miferabilis ;

us M

ijsenim religiofa. clauftra func per mo»

ih um

dum molefti , & duri carceris, in quo

TU

conftringuntur inviti, & deplorant

x PIO"!A?

amiffionem libertatis fuz, qui deberent

u

fibigratulari de obrenta ibidem liberta-

fuæ"l!ïf*

te Spiritüs, Miferi ergo funt undique;

r

j

fedculpá, & voluntate fua folam qua-

N

i üm,q;fl,

rentes illam libertatem ; que eos facit

j v

defpicabilia indomitarum paffionum

T /

fuarum mancipia.

Aliter S. Maria

J

; | !E

Magdalena de Pazzis zeftimare novit ea

1

r

j

f

bona; quee à felici noftra reclufione pro-

]

j

venire folent. pía quippe, ut in eiug

vita legitur, non raró, confpiciebatar m«

T

ü

& (

o cuim affettn deofculari parietes 440nae

j

erij; €8 interrogata, cur id faceret, n«

j car

7 qua

n

quid , ajebat, forores mee, idjmreagere

j

poj«

186

Pars fecunda

l

poffum ? Quandoquidem Sau&i muri ifli

,lï?:äf."pfa;

w feparaut à Mtundo infelici , wibique

UT

fervaat fecurmn tbefanrum; quem pojJideo.

Jhy, [/S,

In A&.SS. 2 g. 244ji. In Vica:Auch.Puc-

lm

cinoc. 11. 2. 120.

TtoS r

10. Perítringendi nunc veniunt

SIraeva

nonnulli , qui corpore quidem externis

!Pllglofu;l

loci murisà mundo feparati vivunt; &

iif

l]

velob facri Ordinis incapacitatem, ve

Qu

(l

Superiorum difpofitionem negotia $-

! " tl

culatia non pertra&ant, ad mentem ta-

1 mllfldum, :

men fuam ejusmodi negotiorum turbas

1 Npuos o

turmatim admirtunr, eásque fovent, &

Vülay

licét ab ijscorpore abftra&i fint ; inani-

mo tamen fuo majori ititerdum inquie

COf

tudine , & inordinatione ea negotia

TU cow

verfant, & reverfant interiüs , quàm

permulti alij, quibus eorundem expe-

Iuam) Rll

ditio ex Officio incumbit, & commiliá

ürin

eft. Contra hos,Smaragus Abbas;pravé;

Wetteon

inquit, Monachorum mentes temporalium

| quï'.dliad

verum tumultus. intra fonetipfos verfart

i Cllut,

nou ceffaut , etiam cim vacants In cogi«

T i

li

tatioue enim fervant depitla, qug amant ,

W

V

8?' quamvis uibil exteriis faciaut, ap

[2

p —

De abtiatlione à S2cnlo.

187

femetipfos tamen fab. pondere iuquietudi-

iil

d L l?

nis quieti laboraut. Simaragd..in Diadem.

JMon. c. 26. Bib. PP.iom.16.

Quibnas

j

j Aulll

fané tam parum prodericexterna intra

muros reclufio cum interna mentis ad

extra evagatione, quàm parum prodeft

! "

ident

religiofus habitus cum.mundano , . &

Quid.enim juvat ;

qu i

irreligiofo animo.,

quód tales corpore fint concluft n cella

yciut

" nego:rz:ä'

füa, animo veró evagentur per rotum

mundum, & nunc confligentes inter fe

d at

populos concilient, nunc novo belli

gziurümlf"?

«que

aftu phantafticam vi&toriam reportent;

nuncnovum domefticandi modum ex»

l&l rl

fo

cogitent , hunc ab Officio amoveant ;

illum confirment, vel interdum in fpa-

x«

tio fuo imaginario unum zedificium de-

yrenn

ftruant; aliud conftruant, nunc venen.

" p o

tur in filvis, & faltibus, nunc aucupium

If

d

exerceanrin patentibus campis, &; fi

T

que alia deliramenta funt, ad qua quis

t

j

afficirur, & quorum jugis recordatio

ul

non potéít non diverfis inordinatio-

y

T

num motibus inquietare

animum,

4 W

Quibus profe&ó confultius fore

rj àut

/461411 l

faltem

x88

Pon: fecunda

]

faltem minüs damoofum , fi in mundo

[ am'm(

inter turbas intenderent recolle&tioni

tbl

internze, quàm, quód extra mundum, &

QUi

Áilli

extra turbas pofiti. liberam concedant

menti fuz vagandi licentiam. Ipfum

Usorum,

hoc docet infignis queedam Abbatiffa,

Matrona nomine,qus apud Rosweis

(

dum ita loquicur : 24elius eff , ut cum

QUtg

ynltis [is , &* folitariam vitam agas o

luntate, quàm, cim folus fis, effe cum munl«

li tf

titudine

ropo[ito inenta. 1n. Vitis PP»

l

Effe enimcum

l. 5. libe

2. de quiete,

multis, & effe etiam in mundo, defe

! Muh

malum non eft ; eligimus autem ab.

ftradionem à multitudine, & à mundo,

fpiof

neinter multos animus nofter addiver-

iil

Tlletim

fa abftrahatur, & cam mundo mundum

t

li

fapere inciplat.

A quo fine mulrim

L

fané deviat, qui corpore fugit, quod

* ts

malum non efl, animo autem feGatur ,

mqüah l

& fovet, quod nocet anime , quod

lopre

IT

mentem turbar, eandémque mille in-

Ml lduntu

utilibus curis, & defiderijs inquietat.

ity Q

TWtg

Utrrumque ergo conjungi debet, ut, &

* uXOre) !

corpore feparati fimus ab hoc Saculos

*sj

?

—

,

De abfiratlione in Sæculo.. 189

& animo non vagemur per illud ; fed

m

collet

€à folüm dirigamus mentem noftram ,

OUU

quó dirigere decet eos, quorum vocatio

eít fublimior, &, qui ad hoc funt vocati;

eotae

uteorum converfatio ficin Coelis,.

n If

14

ho

j N

CAPUT Il

g,

eQuenam negotia in particulari ma-

j

gJi

gis vitanda [int pro coufervatione

ia

quietis interne.

j Wl

u

(( m

"M

ltee quidem funt praxes ,. &

cofnunicationes noxie , quas

nundOI

interdum cum Seculo, & Secularibus

ys TT

Religiofi habere poffunt, quas omnes

d

n

fingillatim recenfere , & perftringere

(it il

opere pretium non ducimus, fed eas

ndo fs

rantüm , qui communiores funt ,. &

f ^

fpe inter bonos etiam Religiofos ex

I

Ü (f

aliquali inadvertentia, aut inconfidera-

g

tione contingunt, nec ut male appres

nmæ) 1

henduntur. Unde, omitto alias ftatui

üe mll

li

noftro magis repugnantes, uti fünt, viro

Us n

v

de uxore, feeminze de marito profpice-

bt

j

te, militiam confulere; famulitium See

I

ho

cula-

190

Pars fecnnda

!

cularibus conducere , eisdem in contra: ;lïandol

€ibus, aut litibus forenfibus affiftere, &

Teatür

procuratorem , aut quafi advocatum

lm di

agere, immifcere fe gubernationi, &

Yttmy

regimini politico Magiftratüs, feu Prin-

(ib Re

cipis, qua, & fimilia commercia ex om-

IQram

nium prudentiorum tmente imperti-

Vtendy

nentia funt refpe&u hominis religiofi,

1 Qu

nec decet Religiofos implicari negotijs

VET

à flatu eorum adeo alienis, ac proin fu-

perfluum videtur fpecialiter agere con-

| N emm

tra ea, quz notorlé flatui religiofonon

num,& fa

conveniunt , eundémque non raró, &

liily &i

non fine caufa odiofum coram Seculo

fXeth

lo

reddunt. Convertor itaque ad commt-

V5 ad p

nicationes aliàs minüs damnatas, &

h

(fe Præ

illas, que iüterdum honeftatis fpeciem

mo*;&exl

habere poffunt.

VldnChni

2, Talis communicatio nonnutn*

0 tl

quam haberur cum Secularibus fub fpe-

NY !

ol

cie promovends majoris Gloriz DEI;

lcrar

£ohortando Saculares ad emendatio*

Iielle

xem vitam, incirando ad majus ftudium

Tl qnd

virtutis, fuadendo frequentiam Sacra-

NeC

Cc00«

meh:þxum ,aut alio quovis modo

" eplt [

Pc«

De alfiratlione à Sæcklo- 191

ierando,ïif*muhdus DEUM magis re-

n

gf

vereatur, &z amet.

Quizelus, fi Íecun-

j

düm difcretionem fit , nec improbatur,

nec improbari poteft; & fubinde ex Of-

matdi

ficio Religiofis incumbit, talium habe-

atüS)[C"?W

r

re curam. Verüm, follicirá hic curá ad-

vertendum eíl, ne occafione frequentio-

ontt ïWgF:

ris.cum Secularbus congreísüs fub

jns f

Íchemare pietatis obvelárus ad cor no-

I

firum penetretredivivus Seculi amor ;

'[s, K Pïü]]:

non enim ex eo, quód aliquid fit bo-

j

num, & fan&um, id propterea fine pe-

T

riculo effe credendum eft, ut patet

1

exemplo Apoftolorum,; qui, ubi primi-

corm

"m

tüs ad przedicandum miíli funt ,. bene

fecére pradicando, curandóque infir-

ii

mos, & expellendo deemones : & tamea

eRaïistFï'

vidit Chriftus, Sathanam ficut fulgur de

Calo cadentem ; Luce 10. 18.. Qui ,

ao W

ficut Apoftolos occafione illa ad vanam

dar»busm

folliciare gloriam, ita, & nos ad alia

!

i G[ouz

impellere poteft vitiorum deelivia. Bo.

"L

u

i

num itidem fuit Marthe negotium;

mll

,l

qu& Chriftum corporaliter pafcendum,

u

Sed,

j m

excepit —in domnm fham. Luce 10.

-

quia

361

Pavs fecunda

l

quia occafione hujus minifterij fupers | iulh

At ef

fluis anxiata fuitcuris, reprehenfa efta

Domino; non ob remipfam, fed, quod

Qyils|

turberurerga plurima, Similiter, debi-

o

tz filiopietatis fpeciem refercbarillius

W quide

adolefcentis defiderium , quo priüis vo»

n v

üittin

luit fepelire Patrem fuum : fed; id Chri-

fto difplicuit, qui juffit eum fequi íe, &

ls a

dimittere, ut mortui fepeliant mortuos

3 llf (li

fuos. Mattb. 8. 22.

Non ergo ftaim

TOi &

ex eo, quód aliquidbonum fit , id prop-

IN

t

n'a li

terea à quovis , & quocunque tempore

t

1

faciendum eft ; enimveró, prater obje«

!E'

AUg.

&ivam operis bonitatem circumftanise

!ufea Y

quoque i examen vocande funt; u-

rl

irum nimirum non pravaleat aliud

Ti tem )

majus bonum, &. an Inftituri noftri ras

QU

tio id exigat , vel nobis pro hoc ftatu

RUPR

noflío conveniat.

Dein, dáro; qued

D

Q lh

conveniat , idipfum tali quoque modo

F qhides

peragi debet, ut non omirtatur id; qiio

Cfe lo

principalius eft, &, quod pritis à nobis

"i lg

exigitur.

Hinc cfto, quód intendere

h ROI)IS (

intrerno aliorum profectui nobis con*

HamquQ à

veniat, firjue idipfum practicarum 25

Q hgau

in-

D? abfiraclione à Saculo. :

»

incunabulis facri Ordinis noflri , major

E

tamen eft obligario vivendi regulariter,

dalit

cui priüs fatisfaciendum eft. — Oportet

l ) [ed; qlk

Vi H

proin imitari Majores noftros, qui alie-

ng quidem falutis gefsére curam , ita

ii

jl

tamen, ut primam femper curam ha-

PJOP

buerint confervandee difciplinse reli-

;fed;i

jl

giofz , & follicité caverint ne alienze

] fgquiüx

j

falutis cura preejudicaret fini facree Re-

ligionis; & intentioni fan&i Patris BE-

i

NEDICTI. Quod, fiobfervetur, lau-

n ïlhldf

í

dabile eft, divinísque oculis acceptum,

g

& (ummé meritorium ; at veró, fi prop-

»Pïæ*

j

terea negligantur multa, aut pleráque

cïrcum[m

exercitia religiofa, & liberum fit quo-

gl

vis tempore excurrere , & agere cum

ævak M

hominibus, vituperabilis eft, & prepo-

ii

fterus zelus nofler: verus quippe zelus

10 10i4i

P

primó habendus eft fuper nosmetipfos,

h

daw.-:"j

n

ita quidem, ut non tantüm velimus hae

v

quof'

bere nomen boni Curatoris animarums

vt

;

fed, & boni Religiofi: quee duo Officia

ii

in nobis conjun&ta effe debenr; aliàs

d Wi

namque non fatisfacimus Profeffioni ,

j M j A

& obligationi nofire; fi velunus tan-

i L

süna

194

Pars fecunda

)

tüm agere, que boni Curatores , feu

Ál f

boni Clerici agunt , quibus exercitia

ATA

religiofa prefcripta non funt, &; qui

äe&ü j&

ad ftata tempora, & exercitia non obli-

&nodic

gantur, quemadmodum nos , quibus

Fvinti

certa vivendi lex eft praefcripta, & quo»

TR

rumobligatio principalis eft, effe bonos

feüt mj

Religiofos, cui dein accefforium eft;

habere curam falutis alienz.

"itrim J

AU m

3. Hoc adeocordi habuére Antiqui

R li

noftri, ut quosvis etiam pietatis ; &

| "t cci

fan&itatis pratextus improbaverint; à

Md

quibus aliquod difciplinz prajudicium

| fu!mm ük

enafci videbant, aut metuebant. Videre

"l mens:

id eft , apud Edmundum Martene, no-

Tprader

firum, apud quem, in Corament. in .Reg.

TU enim

in c. 66. fol. 866. fequentia ledu dig-

lo

niffima reperiuntur.

Mortuus fuerat

ex Monafterio Senonienfi, S. Spinulus,

Wt

vit rarz virtutis, proptereáque rarisà

Ti

DEO miraculis poft mortem illuftra-

Mu

tus: cimque horum fama in finitimis

regionibus percrebuiffer, maxima un*

b f W

!CCeHi[ a(u

dique hominum multitudo confluxit

It affamsï

ad Monafterium; benedicens DEUM in

San*

Fatorj, ]

De ab(tratlione à Saculo.

195

qott T;:

San&is fuis.

Sufcipiebant pij Fratres

i t

adventantes peregrinos omni charitatis

Illb &1 (

affe&u , eáque omnia faciebant, que in

murd

ejufmodi cafibus ad promovendam ad-

ventantium devotionem fierl folent, ac

"

1 ïiï)&qü

poffunt : unde fa&um eft, ut , & auge-

ld

retur major DEI Gloria, & ob Sancti;

(fonun*

Fsatrümque virtutem crefceret Mona-

$

flerij nomen, & honor; ipfique tempo-

5u€reAFf£

rjes reditus ob queftum falinarum

fuum acciperent incrementum, ut adeo

ia

illi Monafterio in omnibus optime con-

robut?

nj

fultum credi poffet.

Verám , longé

alia mens S. Hydulpho tunc Abbati vi-

Bbäml Vk'

M/,/'/!]!I

10 'prudentiffimo , ac zelofiffimo fuit ;

514

cüm enim is aperté deprehendetet oc-

ii

ll

cafione talis, & quotidiane frequentise

t J

g^

non parum turbari quietem fuorum, &

metueret, ne frequens, & pro tunc vix

j

r

TA

impedibilis conveifatio cura Seeculari-

r

m !

H

bus mundanz facis labem puritatifuo-

j

rum afpergeret, magná cum fiducia

I

TE

accelfit ad lepulchrum Spinuli, eümque

fic affatus eft : Gratias aoimus DEO Sal-

T

vatori, 6 Frater Spin

ule , quód miraculis

;DE

i2

p

Pars fecunda

]

fidem facientibus te divine Aajeftati ad.

Atf aR

fiave certiffmé cvedimus , etiam naufragia

prafentis Saculi evajife te ac coclefti glo»

pe'.lve p

viá te potiri gaudemus. — Sed, fifreguentid

Tunm f

iligj

populorum, quam DEUS . pyo te buc con-

Jinere fecit , aliquamdin preffi fuerimus ;

K feren

t d

3201 1:0dicim à viavegia, que ducit ad

vitam, nos declinare videbis. Undeyte illà

&ofhl.

obedientid, qnamy dum viveres, uobis itt-

Vetisfs

tilrrz

tediabiliter exbibere folebas , admouee

us , 89 exbortamur ia Domino , ul af*

| o

| Elam, m [

fiuentem , && ounium bonoram Largito-

gen DEUM pro nobis iuterpelles, ut te-

Wi g

Vgf

greffa. ingnietudiue cuvfinm. colleftis vité

]

j

expedito gveffa uobis liceat peragrare.

T0

Addit Chronographus : V'ideres morfite

Wt ol

sun, quaji viveret , Aagiffro jubenti obte

Pt

dire ceffantibus fipais miracnlorum. Ex

tem)

quii

f

ll nny

Chron.Senon. Simile exemplum legi»

mus in miraculis S.. Roberti. Abbatis

? N

'dUS deGI

CCafze DEI, quae adeo fuére frequentia)

ait ad poflerorum notitiam omnia con«

Tl

1

fcribere, & annotare fuerit impoffibile,

llj

N

"Tanta quoque erat offerentium libera

f

t fltl ag

t ad

O,Wam

liras, & oblationum aäundantia ,ü

ngü

L]

j

mj

De abfratiione à feculo:

157

jj

numeranda pia legata non mantt, fed

T

pelve opus fuerit. — Verüm , tanta ho«

T

minum frequentia placere non potuit

VP

illis, qui in Monafterio, AMajores nat g

gt

AC ferveutiores fpiritit, fuerant: unde pià,

ij j

]

& flliali confdentià cum Sané&o quafi

)

)A

n

expoftulate ceeperunt, quód , cüm vi«

i (

ventisfuafu 4 mundi turbis ad folitudi«

l] d

Dd

nis loca abdita fe receperint, jam nune

m

poft mortem ob miraculorum frequen«

)aminmäj'

tiam, tam fzepe ab ipfomet Sancto core

m

mendata quiete , & tranquillirate frugi

j Uöl l

non poffent: rogárunt iraque San&umr

þ jf

7)

Virum, ut niajorem curam habeat fua4

h

(

tum olim Filiotum, eisdémque;fublatis

'idgr

g

miraculis priftinam reftitueret quie-

0f

jui

tem, quà inter totconfluentium turbag

MM

frui non poterant, S4c. Bein. 4. p. 2. fol.

; mphm

214. Aliudexemplum, idem Edmurne

dus de Grandimontenfibus narrat; aít«

beiti b

[

le UV[)'

que]: Petrum, fecundum Grandimontis

uU

Abbatem, cim certatim concurrere turbas

| omllï

j

( (]quv1

videret ad Sepulchrwn $. Stepbani , fau-

l]

&o quodam zelo inflammatim expoftu-

Ti

f)

j

quam ijsprecepif-

láfe cum Saucto, quöil,

à

[73

398

Pays feennda

i

fet quietem, ipfe tavbatum iret: ac demum

hntibo

rogá(fe , imo fimplici quádam innocentiá

paebun

jnperáfje, ut dejineret mitacula patrare, fe

tos um

Alioquin o[fa ejmts vefoffurum , && in aquam

Oi r

abjeturum.

Paruit. San&us Succe[Joris

AIIntra

juperio, neque, quoad ille vixit, miracte

tili cu

]u ullum aupliüs fecit.

d. Al

4« Hec Sanétorum exempla liqui«

titnbq

do nos docent, majori curá nobis atten«

qpud i

dendum, ut vitam inftituamus confore

litin D)

mem vocationi noftrz, quàm, ur inten*

L

damus promovende pietati aliorum,

Ttfaren

fub qualicunque pietatis fpecie res no*

f3tuk

:-Cfit, M:

bis üepingat

ür jenim

veró, ut in allatis

B f

exemplis jam audivimus; complures

Mi o

honeflatis tituli non. deerant ; qui

lL moren

ilum hominum concurfum toleran-

Q

dum, nec ab operibus tam pijs prohi*

)

lim,i(i

l

a(

bendos Fratres fuadere poterance; ma-

ximé, cüm exinde cum odore boni no-

Wif

minis, & incremento fubftantise rem*

RETET

poralis crefceret & honor DEI, & gio-

ria San&orum , & devotio populi : hac

?P ü mlln.

tamen omnia fagaces perfe&ioris vit

Wtite

[9]97.]

Magiüri paf:üm curabant , & non

All«

"ationig

De abftralione à $4culo.

195

flantibus iis, metam divinis favoribus

m

TRU

petebant poni, optimé gnari, inter tan»

j p

tos tumultus, quamcunque illi fpeciera

boni przefeferrent, diffipari fpiritum, &

éag

fubintrare intra claufira amorem Sae«

h NU

culi, cui, via omni ex parte claudenda

Uingpmm

eft. Aliter profe&ó nunc plurimi fen-

xemplaïïï

tirent, qui; i moderno tempore fimilia

apud ipfos operaretur DEUS , feinja-

inii^

rnosin DEUM cre

AFI*PH"

n t34Tift^

-

um

a cwiibg 11 e54V0

3gira-

tias À DEO liberaliter oblatas, ultró

Uäm)"[m:

"E

zecufarent ; cüm tamen id egré non tu-

lerit, fedannuerit petentibus DEUS, &

fpeCiCIïï;

San&i fuper omne hominis imperium

ö,uriü*'ä

f q'

pofiti; obíecuti fint, & imperanti homi-

ni morem geflerint.

ïec[lm )

5. Quod quidem non fic accipi ve-

(if wk';

lim, quafiimprobanda fint loca illa, ubi

pl

frequens populus devotionis causá con«

,o;emntïj

fluit, fed moneo, magnam adhiberi de«

dot W

bere cautelam, ne, dum ex aliorum con«

bfiant

(

DEb

fcientia vitiorum pulverem excutimus,;

ipfi mundano pulvere fordefcamus, &

( Ollh

inquinemur, priusquam ullum inqui-

gf

nationis periculum fubeffe viderimus ;

&v

vis

)

I 4

Zoo

l

Pars fecunda

ittin

vitium enim hoc occulte contrahitur;

& fpeciofo pieratis velo veftitum tegi-

fefitus

! Dbusqy

tur, nec ; nifi poft damnum datum, feu

VMaremyr

acceptum cognofcitur ; quippe, non ra«

xó putant aliqui obfequium fe preftare

4 um f

Vilertin

DEO, i e.g. in magno hominum corne

turíu pro fplendore domás DEL& San«

lïngitupfj

nr

&orum laborent , fi peregrinos 6 lone

TM

ginquo adventantes benigné fufcipiant,

aIíe

PA

m

paterne fove

dlit, QO 11

agno compaffio-

Ws p

nis affe&u tra&erit, eos à peccatis abfol^

vant; & cum Dzo reconcilient, colefti^

; l'liim

que pabulo pafcant , quze omnia excel-

lentia effe opera, & per eádem multim

Cüfif.

3lb r

glorificari DEUM, non abnuimus; vee

xüm, dum hzc omnia vera funt, paritet

1 &ddil

verum eft, in frequenti tali concurfü

Vs

At n

multüm defetvefcere poffo fervorem re«

ligiofi hominis.

Contingit nempes

« þn

quod ín calido, & tepefacto baIneo; cu»

jus januá, fi quácunque ex caufa fzpits

Wülrim

latitas, i

aperta, nec jugiterclaufa manferit, füb»

intrante frigore brevi omnis ex illo e-

C(Smmew

vaporabit calor: pari ratione, f1à reli«

Wædam

gïefa quiete; & vita interna; homo c&e

te

D

IAMMCM

-

26t

De abfivatiiote à Seculo.

teroquin fervidus fzepiüs cum extraneis

otttd

verfatus fuerit, ex multa cum Szecula-

(iumm

ribus converfatione vix poteft non in-

a?

trare mundanum frigus , quod praecone

o n

ceptum fervorem brevi vel diminuets

T

velextinguet, Quod quidem noncone

m

tingit primo momento, fed paulatim ,.

; DEW

dum inprimis contrahitur curiofa notie

st

tia complurium locorum, & perfona-

vl

i

n

1uüm ; unde milie diftra&ionibus aperie

yan?

turvia, Preetereacolloquia, etfiforían,

a

ut plurimüm incipiant de DEO; facilé

[ienbfæ*/'

tamen ab his declinatur ad quaeftiones

n

curiofas, & quericurjam non de ccele-

jnt

ftibus, frd quid agatur hic vel illic? An

u

ifte, vel ille ex olim notis amicis beue,

Á

vel malé vivat? Ex quo neceíitate quà-

[ali con(ïfu

dam inevitabili refufcitantur in animo

! f€l'V0[W

antiquee mundi fpecies, & revivifcit af»

fe&tio priftina, & denique; contrahitut

g r

ob

paulatimnimiacum Szcularibus fami«

[

f

liaritas, quzruntur &requentiora cum ijs

'h

commercia, habetürque communicatio

n

J

ys o

quzdam minüs fpiritualis, fed Secue

pof-

j :WH

Jumfapiens, quee , & fimilia non

bommf

)

Íunt

]

[H

202

Pars fecunda

i

funt non damnari in religiofo homine;

dlorty

Hinc efto; quód fit ad Gloriam DEI ;

lifeam

híc, vel ibi fieri infignia miracula, do»

ts defe

ceri rudes , convertl peccatores, & ete

^

li

zantes reduci ad viam falutis, ad DEI

& COnt

tamen gloriam non eft, Religiofum

BU

occafione talium in fervore fuo repefce-

fitmare

xe ; internámque perdere recollectio-

atibug

nem, & ad mundanos refpicere cumul-

quod(;

tus, quibus dudum terga dedir, aut dare

7

debuit.,

Vr

6. Periculum hujus mali pravidit

-

dl I

-

S. Petrus Damiani, dum, Opufc.1 2. 6]«

&010 Qn

27. iafcribic: plerimque contingit ; i,

fummg

qui propri& nou contentns , alieng progrt-

fümalij

ditur. faluti coufuleve , fui potizis cogatnt

Yehiten

ericulum fuftinere 5 cfmque alij velut in-

1'" Pfiüs

ter procellofa uaufrapia palpitantimamm

x

'Pfüs. l

porvigits ipfum quoque pracipitem wora

mlls,ng

fintlus involvat, Quid aucem prodeft,f

Vüret

univerfum mundum,& omnes homines

MUCNP

Chrifto lucremur, anima autem noftte

m (

detrimenrum patiamur ? Aut, que

lucrum, fi, dum forté promovemus

$ ted]

dO,

glpriam DElIin alxïjs, eos infiruen

Dits

a-

De abjivattione à $4culo.

203

yfoh:

adhortando , abfolvendo, nos é contra

jram)

maneamuscoram DEO inglorij, curan-

ol

tes defe&us alienos, proprios autem

QU u

negligentes, quod ordinate charitati

us «

J

eft contrarium ; illa quippe primó ad

n

fe convertitur , & fuos priüs mores re-

eluot?

formare, eósque aut divinis, aut regu-

e [«5

laribus legibus conformare. intendit,

jei

je t

quod fcilicet anteomnia, smum eft ne-

d J

cejfarium, cüm fit major obligatio con-

a m

vertendi, & reformandi feipfum, quàm

alios.

Et hoc obfervárunt cum Apo-

gl

j

h

ftolo omnes viri veré Apoftolici, qui

onfi

l g

fummà femper curà invigillàrunt, ne,

cüm alijs predicarent, ipfi reprobi in-

j

2

g

venirentur, habentes zelum fuper alios,

u priüs habuerint zelum fuper femet-

" a]u J

Itl

ipfos. 1. Cor. 9. Quod, fi & nos feceri-

j

j ii

j

mus,nemo culpabir, nemo culpare po-

terit $ & taliter adminiflrataanimarum

yemp"

cura meliorem fucceffüm habebit ;

mnesh ,

or

quàm, fi Curatoranimarum Religiofus;

Aurcmü

fuum negligendo profectum, indignum

! A

yon"

Íe reddat, cujus conatibus benedicat

DEUS, & fpeciali fuá affiftat gratià.

*

s

l 6

7. At*

£0

Pavs fecunda

l

7, Attendant ergo zelofi animis

tlïi eümw

zum Paftores, ne, dum de commiffarum

li,

fibi ovium profe&u cogitant, fui obli-

nj

vifcantur, & zelo quodam in fpecienr |

tlj

bono decepti; ipfi in fpiritu deficiant;

Qlàm es

defideriáque mundi in íe nutriant; dum

8-E

alios ad profe&um fpiritás, ad contem-

quim m

prum mundi, & ad celeftia cohortane

hus f

tür, & invitant, Hoc vitium in fede-

Beticufo

prehendent , fi majori ftudio ad faciene

40 pj

das , e. g. cum plaufuad populum cote

OUY

ciones , quàm ad meditationes , & e4

Sftenih

exercitia, quz ad reformationem noftti

QU ll

privati hominis interni ordinantut,

Vrb fs

propendeant: item , fi exercitia hac

li coy,

privata nobis cedium generent,& illud

ao

levare qusramus confabulando cum

Pdbu

Saecularibus : fi Szculares frequentilis ,

QUn(o r

quàm neceffe fit; ad nos evocemus;col-

Sæïuhxï

lequia protrahamus , & loquamur ds

Rolb

impertinentibus, defle&entes ad rumo-

dj

. resmundi, & negotia Szecularia. Quod,

& in quopiam animadverfum fuerit,

Rn

gunc etiamfi is clamet, & reclamer fe

ahenas*;

&en aliud nifi Dzuu querere, mendax

"t j

[

—

EE

De abnraäzä;ae à $aculo; ïo;j

eft, edimque ipfa loquela mendacij cone

(f

ymilit

vincit, & manifeftum facit amatorem

nf i uï

mundi: utpote, quem . magis dele&at

audire, & loqui de rebus mundanis,

n int

igu dcm

quàm ezleftibus.

8. Ex hifce d

i&is facilé refolvïtur;

at

T

quàm noxium Religiofo fit; alijs minüs

2

bonis fe immifcere negotijs

3

fi enim

ha a

peticulo non caret , tra&tare negotla

iumin!

diodii

adeo pia, quid non timendumà nego-

tijs alijs minorem pietatis fpeciem pr&«

,opuïumf

jont*

fefetentibus ; unde, errant illi Religiofr,

qui nullis quidem Secularibus negotijs

dioxt

ultró fe intricant; fi tamen confilij gra-

j a

tià conveniantur , putant obfequium fe

a

reftare D E O, fi ad fe recurrenrium

;grcx1t»&'j

ylu

precibus condefcendant ,^ eorímque

confiliarios agant etiam in rebus pure

j

j t

Sacularibus ; ut, fi interrogentur, quo-

n

inodo tes domeftica inftitut , aut debita

Joggut

diffolvi, vel contra&tus iniri poffint, vel

ul

debeant ; que omnia, cüm fint pure fze-

j

cularia , à ftatu noftro aliena funt , &

ii

alienas à fpiricu fpecies in mentem no-

ftram introducunt,

Verüm ; id nimis

qa ]

forte

206

[

Pats fecunda

forté inhumanum quibusdam videbi»

ilene.

tur,fi homines ex pia confidentiaad nos

Aerter

securrentes fine refponfo dimittamus:

ft(ün

maxime, cum interdum uno , vel pau«

inhrib

€is verbis eorundem neceffiraci fatisfiert

ET Q

poílit, Huic oppofitioni, antequam te-

| fümfen

Ípondeam, libet breviter adducere ex-

(i

tl nen

emplám B. &gidij Ordinis Minorum

| hi

qui, cüm aliquando vocaretur ad por

| Ilenpon

tam confulendus à quodam Szculari,

Wil ex

renuit, & refpondit : volo fatisfacere

Roj

roximo meo cum bouno anima imez. In

It ad

A&. SS. 2 3. 2dpr. fol. 25 1. n. 44. Sier-

j Nqlty

go virtam San&us neque confilij dandi

| tsss

gratiá,Seculares accedere voluit,ex me«

Potin ]

tu, ne, fi picé hujus mundi tangeret, in

05 Quj

quinaretur abilla, cuilibet cogirandum

| Cu()i[&ïj

relinquitur, quid nos facere conveníat

.] I am

|

qui affe&tibus noftris nimiüm 'adhuc

Vlit,

mundo huic agglutinati fumus. Dico

$.

nunc ampliüs, quód interdum pro cir-

qllferem

cumflantiarum diverfitate, maxime, 1l

| Qittter

ex Officio, vel obedientia alicui incum-

| Rn

0f

bat; agerecum hominibus, tolerari pol*

l

MT

fit; f quis interdum uno, vel altero vet-

lomig

l

|

—

ET

De alfftmäione à Sæculo.— 207

lm

bo bene confulat, ita tamen , ut rem

breviter expediat ; neque ullatenus fe-

enul!

du

metipfum ijs negotijs intricet : fecüs,

s

n, Vi

fipluribus opus, long? laudabiliüs erit;

& ad majorem zdificationem Sacula-

fraulus

rium fervier, fiquis fe excufet, dicendo,

n

dl*

talia negotia ad fe non pertinere, effe fe

in hifce ad danda confilia rudem ,. aut

js M

inexpertum , nec effe laudabile, fi Reli-

TEUDA

gio(us externisfe rebus immifceat; in-

m W

u

tertogari poffe alios, quos longa expe-

rientia ad confulendum fecerit apriores.

gj

Neque propterea Religiofus apud pru-

j MP

ol

dentes Seculares odium incurrer; quin

potius laudabitur, & zftimabitur ma-

] VO)BIHIERE

gis, quód juxta vocationem fuam Se-

nf

culo ita perfecté fuerit mortuus, ut nul-

c[cogllüür'

lum ampliüs cum eo negotium habere

g t

velit.

iil

9. Alio modo alij, internam fuam

f "

quiecem turbant per hoc , quód fe fre-

d

quenter immifceant negotijs ad alio-

(" W*W

Contingit

rum Officia fpectantibus.

al

hoc pracipué in rebus externis, & oeco-

] [olcünfl

nomicis, ab illis, qui calia Officia am-

al

biunt.

2$of

Pars fecunda

I

biunt,; Hinc,fi talibus opinionequi-

i pa

dé fua videatur aliquid abOeconomis,

Mlut aut

aut alijs rerum Curatoribus negligi,

tefctibi

aut diutius differri, palam interdumin-

cufant negligentiam , aut infcitiam ad-

Mpnon«

r

miniftrantium, cavillantes, e. g. negligi

m: 06

opporrunum tempus meffis, aut diflerti

f pte

ufque ad futuras pluvias, hortos, & at«

Piman

bores negligi, relinqui poma in arbori-

Wt inf

bus, ufque dum putreícant, in cura pe«

frinteo

corum hec, aur illà non obfervari,

committi curam omnem fervis negli-

ubfenfn

"Ib GC in

gentibus, nec haberi infpectionem de-

ï

2"

bitam &c. quà quidem in re, fi intet-

18 |

dum aliqua monitio ex fraterno potiüs

Usalen

affe&u, quàm ex inordinatione procee

deret, non adeo vituperari id pollet;

IN Tion [r

verüm, quia ut plurimüm talia funt ab

Ti

ijs, qui plusattendunt, quid aljjs, quàm

ii

quid fibi faciendum incumbat, &; qui

Clauffra ]

majorem affetum ad res extemas,

W ad

quàm ad vitam internam habent, nemo

1l

ld P

U

eít, qui in 1eligiofo homine calia non

i)US, Y

vituperet ; funt enim ea religiofze vitaf-

ïedem .

& recolle&ioni inteznz ; fumme inimi«

[07]

o (

E

TM

De abjirzzäz'one àS4clo. $69

imit

£, & pace interna hominem privant ;

O

velut aureus de Imitatione libellus be-

us nj

ne fcribit : multam poffemus pacem. babe-

j

re, fi non vellemus nos cun aliorim didis;

jnfotua!

€9 fatfis, que ad nofiram curam non fpe«

j

"

Gant , occupare. 1. 1. c. 11.. Nemo au.

,

tem putet,leve effe, predictam amittere

qort0 V

pácem animee, quando tantlillam fecee

mund ]

runt San&i, ut in abditiffima fpelea fu-

u,mta;"'

gerinteo rantüm animo, ne quidquam

of dif

ulio fenfu percipere»t, quod hanc pa«

cem, & internam quietem turbare pof«

T K

f

fet.

1o. Praterea , immifcere fe nego-

ial

n ,

tijsalienisex eo improbatur, quia pet

Pv

hoc non tantüàm deftruitur quies privati

u

Vib

(

alicujus Religiofi, fed totius Commu-

1 [ahr'l V

nitatis, & laditur fantta charitas , plu-

rimzeque diffenfiones , & turbz intra

3da

mbah li

clauftra inducuntur ; naturale enim eft;

CXW

eos, ad quos negotia fpe&ant ; offendi ,

i2)

habemxn'

fi ab alijs habeantur vel pro ignoranti-

bus, vel pro negligentibus.

Hinc ine

ff

g

n

terdum exprobrationes , rixze; contetie

]1g10

85 feu

m

Eig:m,es, & diícordie inter patte

IEere

3

210

Pays fecunda

membra corporis monaflici. Dein,

d

valdé malétoticommunitati confultum

Jlitims

eft, fi cujusvis liceat in quoramlibet in-

Eotra

volare negotia ; enimvero , in hoc ma-

domina;

xime felicitas: alicujus Communitatis

fitism

confiftiz, quód in illa fit fubordinatio

Wl j

debita, & quilibet intendat illi negotio;

Qp ]

quod eidem commiffumeft, Id videre

II

licet in quavis Civitate, in qua, fi Con.

&dDo

ful gnaviteragatea, quz funt Confülis,

h. füco

Pratorea, qua funt Praetoris, civisea;

Tlbus.

qua& conveniunt civibus, tota talis rese

Tim djf

publica bene conflituta eft,. At veró, li

Rühitas

civis velitagere Confuülem, Conful av*

od for

tem Coníulis Officium negligat, &

&d fig.

fubeffe non erubefcar, füsque deque

!t brojn

vertenturomnia. Simili prorfus modo,

Vr

in Communitate aliqua religiofa tunc

DN

li

bene agitur, fi Superior imperer; fubdi-

li

)

tus pareat : fi ille, qui ab omnibus ex-

lo

ternis curis eft liber, cum MARIA fe

jlh P q

deat ad pedes Domini, Marthseque ne-

gotijs non fe ingerat: & is, qui cum

W

Martha fatagere debet circa frequens

Pe COmm

minifterium , circa 1lud fit follicitus »

abl-

Nafise

EE

Deabftvatflioue à Seculo.

in

abíque eo tamen , quàd turbetur erga

. D

raniit

plurima, aut negligat vitam internam.

Econtra autem, fi Superior patiatur fibi

xl

dominari fubditum : fi Magdalena lone

, ID

guimt

