Gi2257
author: Fischer, Anselm

o

—

N

T

»

9

E m

Es

at

a

MÉ

ueciaE

Es

-s

m

m

a

T

x

x

d

E

P

——

h

"o

3

"r

M

uky

Eu

2

2

j

UA

3

3

s

2

e

N

*

31

H

dU T.

v

EC

d

^

E E

$

L

E

E

uN

2

j2

s.ï

s

a

P

22

P.

2

r

o

:

BD

b

D

r

P

s

A.

z

M&W :

um

r

6

m,» .

v

Ed

M

ET

u

&

Z

A N

23

A

b

.

MA

£

i

D

M o

Ec

E

pE

AE

Y

x

YT

U

Es

2

i

d

s

UE AR

r

E

z

E

st

ww.

A

v

ET

pos

d

*

E.

U E

u

222

-

v

r

ämf

E

b

m

AE

s

s

us

2

UM

EM

s

D

.

VR

265

T t

*

2

d

m

LL UE

IG 4

rl

s

CUES

*

d

at

o

d

X

A

E

.

RT.

A

UA

wwhï

-

o

a

s

D

A

R

R

T

E

E

rE

Pa

d

s

OY

i

55

r

EVAT

L

2

s

ib

i

z

26

t

.

Ts

z5

ss

EE

P

d

us

r

A o

z

Es

E

:

x us

x

*

ER

ANN

T

EE

-

E

us

d

2

j

p2

x

w

A5

iei

a

5

x

Em

,

E.

E

Se

5

zl

*

:

P

x

e

Si

EL

n

r

-

m

z

2

A

*

"m

3-

at

as

FE

x2

La

x

m

s

um

3

z

E

E

:^

s

t

:

.

E

AUE

P

z

P25

as

-

E

2

ss

iO

A

E

I

ss

ixeo

-

m

.

A

u

-

^

d

d

um

^

m

T

"i

g

a

*

Ws

2*

EE

z*

N

E RÁ

i

A

us

v

:

M

FUR

du

E

z

o

2

—

1sccmdfüie

—

—

E

i

m

m

EX

2

a

EY

JPrra

»

-

e^

SUN

v

3

/i

N12«511926367 021

LELELEUE TLT

UB Tübingen

UUR

uT

ETE

Vr

-

TT

——

^.

-

m

MISSNPEOCBESNCREE

LE

——

EIA

À

— MÀ

VEU Eu

—R

——

p --

ET

-

VE EY

ïNTERNA

CUM

E

7

A

es.

íi

bbus habi

.

|

Á

Ü

p5

S

S

SS

N

N

7

1

Vi

.

*

£

7

S

——

z

Z

E

À

R

x

rf

"

M

exv5

E3

T

1

E

Y

U

"d

E

l

7

(

h

uHev&tuc 1n mentis

PA

mnmc cvdn mumiu..: duits

C

7

Dualoo

: c.

m a 10 ES

ï;

VITA

INTERNA

Cu 24

BEO,

$Sgu

"

DOCTRINA ASCETICA, ,

Quomodo

RELIGIOSUS

DEBEAT SIBI,

M'Z)NDO MOR T,

UT UNI VIVAT

D E O.

$N

AUïHORExäg

/^

P. ANSELMO FISCEIE

Ordinis S. P. BExEprcTT Profeffo in Mo.

Rafterio $, Georgu in Ochfenhaufen , é Con-

gregatione $, Jofephi in Suevia-

CUM LICENIIA SUPERIORIUAM.

AUGUST.E, TypisJoannis Michaelis Labhart,

Sumptibus, Joannis Conradi W'ohler;

Bibliopola in Ulm, Anno 1708,

v AT Zs

c5

e5

Z

——

ii '

Ed

Y

as

essseco

äg

REFERENDISSIMO

e

AMPLISSIMO

DOMINO DOMINO

SEBASTIANO,

Imperialis Monafferii ad Fíneas

Ordinis S. P. BENEDICTI

ABBATI

VIGILANTISSIMO,

Congregationis Benedidiino-

$uevice, et- Archi- Epifcopalis

Univer(itatis Salisbuvgen|is

(cTRIESIDI

Digniffimo , Meritiffimo,

Don1N0 mceo Gratiofo,

Obfervandiffimo,

X2

Reve-

DEDICATIO.

TUX LPRUEIERL EL

äää

VATASATENSUURENRUA

ä

!

ReverendifTime & Am-

ï

(

pliffime Domine, Do-

r

mine Praful, Domine

N

Gratiofe.

l

|q

j

k

v

I

E&e non alio

2

il

l

N

Opufculum

*

Q

hec tendit

d

p

meum , nift

fK

ql

ad Vmeas Tuas, & principa-

liter ad. Te Reverendiffime ,

Ó

y

DEDICATIO.

Ü

& Amplifime: Domine ;

D

Quem DEUS pofuit Cz/Zo-

dem. in Vineisilis; Enim-

(fl«

Y

yero cum ipfe Cocleftis ani-

marum Sponfus dele&tetur ;

j

& cupiat effe in Vineis , /7z

Vineis Exgaddi , & defcenz

dat in hortum, utinfpiciat,

ff floviuiffet Vinea , etiam li-

bellus ilte, qui tra&tat , quo-

modo relieiofa anima cum

J

illo fuo Sponfo vitam fecun-

[uff

düm fpiritum ducere poffit,

"

non alibi magis diverforium

nj

quzrere debet, nifi, ubi re-

p

peritur Dile&us animarum

fffo

Sponfus, nempe in Vineis,

X 3

&

—

-DEDIC ATIO.

|

& quidem . Tuis: quz, uti

femper omnium religiofa-

rum virtutum fragrantià no-

g

biles, & florentes dederunt,

dantque odoreme fuum , &

fru&tus fpiritüs uberes par-

turiunt ; ita etiam gloriari

t

poffünt , quod Ipfz fint Do-

mus illa Divino Sponfo fpe-

cialiter dile&a , & pre aliis

t

ele&a, in qua nimirum Il-

iE

ui, forcular calcavitt

f

fülzis, nobiliffimam de: bo-

f

tro Cypri guttam in torcu-

l

lari Crucis expreffam reponi,

& cuftodiri voluit in falu-

Í

tem omni credenti , & in

fo-

DEDïcATmQ d

folatium animarum fuarum

fidelium.

Hoc ergo titulo

)-

pulfantem fores Tuas , ut

fubmifsé fpero , non repel-

7

les , fed, ut Gratiofus cs,

[

benigné aditum pandes, &

intraVineas tuaslocum Gra-

J

01

tiosé concedes.

Decatero

:

DEUS Reverendiffimam,

j

& Amplifimam Domina-

tionem Tuam & Tuo flo-

j

Jl

rentiffimo-Monafterio , . &

toti Congregationi noftre

diutiffmé confervet inco-

lumem.

la voveo Och-

1l

Ü

fenhufii , Die, Divo no-

ftro

If

X4

(«

DEDICA TIO:

ftro Patriarche Sacro.

21

PrI——

Martii, Anno 1708.

À

Reverendiffimx, Am-

pliffimz & Gratio-

Íx

Dominationts

Tux

lj

[

Devotiffiumus Cliens

hi

j

1l

P.Axsar.mus FisCcHER;

h

N

[

ÉÀ

[j

« 0E Cs

LC

NU A -T

. ESBBS

5

b2

FACUL'TAS

Reverendiffimi & Ampliffi-

mi Domini Domini

-PRESIDIS, &c.

Os DEI gratia, $ E-

BASTLAN'US,

Inperialis Momafferii Weingarteu-

f£s dbbas , Congregationis Suevico-

Beneditíina p.t. Pra[es cj-c. «Ldp-

prüäamus , € Facultatem concedi-

us, t Afceticus Tractatus de Vita

;R;

Interna cum DEO: 4 £. P,4ÁAN-

SELMO FISCHER, ln")pæria!i: Ma-

nafterit Ochfenbufani Theologo , &

HUper. Priore, infezui jz'zadio COBCEA-

84

5

-$ 1 ge$

matus, C à tribus Theologis ejus-

dem Monaflevii le&fus , e- Approba-

* x o

1u5 Tjpis evulgetur , nulli dubitan-

265 , pio ac Religiofo Lecfori mag-

aum exin Pietatis incrementum effe

acceffurum,

1p fidem prafentes

Abbatiali moffro/ Sigilla ! roboratas

dedimus im lmperiali noftro Vinea-

rum Monaflerio , die z. Augufhi,

420 1707.

li

L.S.

Y

Q

]

l

F A-

g

6 $f»

lllllll

F &

H

j

itbbkiidd

ii

iil

íi

nf

FACULTAS

j

at

WReverendiffron , €9 d-

"i

t

pliftmi Domini Domini

17

ABBATIS

Ocbfenbu[ani.

W/"

Os DEI gratià FRAN-

CISCUS , Imperia-

lis Monatterii Ochfenhufani

Abbas , Congregationis Suc-

vico -Benedi&tinz p.t. Vifi.

tator, Facultatem concedi-

mus, ut Tratiatus de Vita

Interna cum DEO 5 à Di-

le&o noftro Conventuali ,

X 6

L

-£59 ao ft$«

;

P. ANSELMO FISCHER cotn-

pofitus, & à tribus Theolo-

j

gis approbatus , in lucem

edatur,

In cujus rei fidem

has prefentes manu noltra

fubícriptas , & Sigillo no-

ftro Abbatiali munitas dedi-

mus.

Ochfenhufii, 1. Au-

(/)

1

gufti Anno 1707*

L

F A-

YoNE.

y.:'&'x

AE

TT

ee6

]o

?ïïä*ï&ïä&?äæ

d

FACULTAS

Gl

t

ORDINARII.

edi

Impmmamr

Ex Ojï

cio Vicariatus Aumþæ die

N

24.. Septembris p I7og.

OAN. CAsrMIRus RÓLs.

Do&or, Ecclef. Cathedr

Canonicus Capitularis ,

& Vicarius Generalis;

mpp.

IN-

l:

Tadex

GNLGBNHRGEREG

INDEX

Partium & Capitum.

V

PARS I.

. De Mórtificatione.

C

Cap. 1. Dezeceffrtate, cb" facilitate

Mortificationis.

fol. r

Cap.2. Mortifcatio optima ,. &

fumme. neceffaria eff, fervare ri-

gorem commusnem Ordinis , -mec

quarere exemptionem ab £lfo. 17

Cap. 5. Mertifecatio nullibi , mon

C

exercenda.

65

Cap.4. De Moertiffcatione Corporis

C

per afhsct iones exterzas,

98

Cap.; De Moertificatione Corporis

per Alflinentiam.

129

PARS

Partium €9 Capitum.

g,

i

PARS II

JDe prommndæz ommuiimoda

If

abflvact ioue à Seculo,

Cap. 1. .Qwerenda quies anime per

f'gam Saculi , c cujuslibes cure

168

Saculars

Cap. 24 .Quenam negotia im parti-

il

culari magis vitanda ffnt pro con-

foi

ervatione quietis interua, 1 89

T

Cap. ;. De moderando affeiíu erga

j

(1

Con(anguineos, «b vitanda Epz-

li

flolasum frequentia , fugiendís-

2IZ

i

que rumaribus,

[

Cap. 4. De cesltu, e ameore Cel-

,

25j

Cap

De curauda Solitudine, feu

VPW l

D

Cella interua im occupationt-

;'W'

bus exterais.

249

n

Cap.6. De Selitudine facra. pla-

ytum

AM

Index

rium dierum per Exercitia ex- D

traordinaria,

E

P7

Cap.7. Debono Sileutii.

312

[/

Cap. 8. Atedia familiare folitario-

C

yum vUitium perfirinzitur.

336

l

Cap. 9. De [pecialibus quibusdam

(ip,

- "cedie tentationibus,

)5

lt

Cap.

PARS III.

De Elevatione mentis ad

DEUM;, (f fuperna.

389

Cap. 1. De prefentia DEI,

Cap.2. De praxi Diviua Prafen-

tiaper Preces Jaculatorias. 416

Cap.3. De quibusdam modis pra-

xin Divine Prafentia facilitan-

50 QURECTa aE m IEEESP A.

tibus,

449

Cap.4. De colenda fpeciali Prafea-

Ha Chrifli im $$, Evchari-

fa.

466

Cap.

Pavtium 89' Capitum,

it. €ap, sV Omnibus acfionibus uoffris

n

pramittenda eff Intentio bo-

j

64

493

fl«

Cap.6. De qualitate. Intentionis

T

bene,

oI

ii

Cap.7. De.quibusdam defeitibus

H

Intentionis,

j20

,Cap. 8, De Cultu Sancorum, $57

s

5/!(!

s35330

CT

WR

N

f

APE

T

TT AN

Ws

Wt

f

2l

E

nS

£

od

e$

as

.

a

N

d

Q1 4

x

:

a

d

Iüfm'

s

&

i

m

-

»d

d

A

SS

Qs

VSIPN'

(2

m

SSM

a

C^

"UV

il

w

T

ln

if

p

PRO.

Proloqumm

5

du

ääääää lm,

ä

dos

Aek

äfif&äüï&ïä&?&ä WVHMMM

uUS 4

$

$$909 G9 900v

t

I

PROLOQUIUM

(ieí

,1 Um

I.»AC !

Le&otem benevolum.

peum

N

N

in[

s

Abes hic amice Le&or |;

D

E

w

—

Opufculum Aíceticum

nequ

—

de Vita Interna cum

(ilu

:

SSIS

Ü

DEO in tres partes di-

apet

vifum

In cujus prima Parte agi-

jis$

tur de Mortificatione veteris ho-

UT

minis : qualis mors prafupponitut

tf

ad vitam veré fpiritualem , & in-

(ttta

ternam cum D£o ducendam. Ubi

Ícq

tamen non peto agere de Mortif

dldl

catione fecundüm omnem Ejus

Vlüm

amplitudinem, quod fpecialem re-

tios

quireret Tra&tatum , fed de ea fo-

ilis

]ütt

"P .

ad Letlorem benevolum.

lum ,quz Statui Religiofo fpecia-

i

ï

liüs affixa ett, quaque & volunta-

i

tem rebellem magis domat, & unà

etiam corpus fabigit, ne ipfum in-

;;

foleícat, & recalcitret adversus fpi-

ritum

Quoniam veró multa ad-

huc internz vitz. impedimentá

i

noníolümà nobis & iinortificata

natura noftta, fed etiam à Sxculo

d

xticut

nequam preveniunt, non incon-

4 Qu

fultam putavi, fi in Secunda Parte

i

agerem deAbftra&ione à curis hue

rté?

jus Seculi, & de Cultu Solitadinis

j

Clauftralis, uti etiarn de iis,quz ad

confervandam recollectionem in-

'oni

g

ternam majorem vim habere no-

*

Ícuntur.

In hujus pattis fine ad-

ori

didi aliquid de Acedia, quia hoc

nEv

vitium fpecialius impugnat folita-

rios

In Tertia demum Parte de

m

? 6À

j

ilisago, qux.nos immediaté ad

J

Druw;

Proloquium

1j

DEuM, & Cocleftia ducunt, faci-

&ntque, ut, dum híc in terra fümus

Cïp

1l

pefiti , Comver[atio noffra in Celis

I

ltpri

fft.ad Philipp. c. 7, v, zo,

4qui

rzterea , quia in Editione nu-

peri Tra&tatü« mei A fcetici de Tri-

IUg

AV

busVotis,quibusdam ortus eft fcru-

ln

t

h

pulus, aut fufpicio , quafi liber ille

D]

carcat cenfurá : eó quód fine Cen-

Tiot

foris expreffo nomiue, prafixa fint

fola illa verba ,'cuw Permiffu Supe-

Adhg

[ciih

viorum $ idcitco ad finiftram hanc

opinioncm ex mente Benevoli Le.

!f n

&oris eliminandam, dico,Opufcu-

li

(

lum illud fuiffe approbatum in Ce-

um

leberrima Univerfitate Dilingana

mote ibidem confueto. Utautem

;r

f

res intelligatur clariüs , fignifico,

UN

£m

me inftanter petiiffe expreffiorem

Qïgo

Cenfuram, fequens veró tuliffe re-

fponfum: nempe, ibidem aliam

jl

non

ad Lettorem benevolum.

non dari Cenfüram, neque etiara

d

[oni

exprimi Cenforum nomina , fi íci-

( licetliber Dilingz approbetur , &

imprimatur, Huic refponfo cüm

acquiefcere nollem, iterató fcripfi,

1c t

kTr

rogavíque , ut ad tollendas opi-

( fcw

niones, quas verebar, finiftras, ad-

"

derentur expreffa Cenforum no-

mina. Verüm accepi refponfum

«

priori fimile , placétque ex litteris

jl

adhuc apud ine retentis hzc ex-

h

Ícribere formalia ? Omnizo moris

i !

lil

bic non eff, ut libris À nobis approba-

d. Qv bic imprimendis addamus

ul

PU

Cepfuram particularem : unde in li-

n

bris majoribus & minoribus hic im-

wm anl

n

pre[fs , etiam prima claffis Authori-

u5 nou erit invemire Cemfuram

miltol

ejusmodi à noffris appofitam.,

Ne

II

Iu

ergo viderer fingularis , acquievi ;

jllet

& , ut fpero ; acquicfcet etiam di-

i

Ícre-

j

Proloquium ad Letlorem benevolum,

Ícretus Le&tor , maxiiné fi viderit ,

tot libros ibidem approbatos, &

impreffos non habere Cenfuüram

aliam expreflam ,. fcd contentam

in folis illis verbis: Cuz» Permiffa

Superioræm.

Ne autem dei nceps

hzc querela moveri poffit, expref-

li

fam Licentiani, & Approbationem

operi affigi curavi, fan&té conte-

ftans, me non folüm non refücere

Cenfuram , fed infuper paratum à

quolibet melius fentiente

N.

erudiri & cor-

lumis

I!g

E

um

, m

rf5

niRGVQ

0227

d.

P AS)

U

ll

Tuo

d

Ut a

Q g

ti[)ne; (

Q f

PARS

Ll

hit

*ex X R X st

detit

51

[oeam

P&äRS I-

entit

Tij

- De Mortificattone.

H

incy

DAPUT.L

xPrcf

De nece[ztate , €&» facilitate

jone

conie

mortificationis.

l.

figt

On aliunde opportuniüs incipe-

st

nit

re poffumus viram novam cum

. DEO;, quàm à morte veteris

hominis; Vetus enim homo, in quo

tegnat peccatum ,. quamdiu non mort-

tur, camdiu machinatur mortem homt-

ni novo, quifecundüm DEUM creatus

eft; Mori ergodebet ille; ut vivat ifte:

1

ad quod, ut nos animaret Chriftus, vo-

luit perpetuum, & implacabile nobis

cum illo effe bellum cum intermina-

tione, quod non velit illum agnofcere

diffét

pro fuo, nif qui-z'n boc sumudo o

Ailii-

AR

s

Pavs prima

animam fuew. Lucze 1 4.. Ad falutare er-

Til

g9 nos odium obligat Chriftus; ita, ut

li

: Quf

quidquid in nobis inordinatum , quid-

uid legi divirize adverfum eft, quid-

Ms al

quidà DEO abducit, & ad camem, feu

Wtne

mundum trahit, oderimus; &; quantàm

] þ[Opn'l

in nobis eft; mortificemus.

Quàm au-

Vinf

tem vetus homo nofter tale mereatur

Ln

odium, mereatur & mortem , facilé ac-

!t

quieícet, qui noverit, illum ab eo jarn

hh

tempore, quo fecutus eft confilium fere

*rïmpel

fütr

pentis antiqui in Paradifo, effe depra-

vatum in radice, & fortiter inchnacum

,

admalum, quod enecat animam. .Ne

Yirdi

Qany

que perverfitas ifta reperitur inunafo-

la, velaltera potentia, fed inficit totum

N

efle veteris hominis, ferper enim in

Idl

o caro concupifcit adversüs fpiritum,

mfpaci

& quacunque fana, & rationabilia pre-

lamï:il

cipiat fpiritus, ipfa rebellis recalcitrat:

appetitus irafcibilis in vindi&am prue

rit, & furit : concupifcenria infanit ; &

fit h

delirat : caligat intelle&us in vero, &

« üm

modicum illud lumen , quod ei adhuc

tüim ]

&ft refiduum ; magis ad curiofa; quàm

m

s

De Mortificatione.

3

It

utilia applicat: voluntas peflima ome

TOR

nium feipfam fibi quafi pro fine confti-

d

quiv

tuit; facit; quod lubet : & denique om-

lh

l

nes alize potentiz feu internee, feu ex«

m

terne , fervee , & ancillae funt amoris

at

proprij, quem fovent, cui obfequuntur,

ami

& inferviunt, Quibus confideratis

gt

2. Quero jam , quisnam fanze

1ciläaf'

mentis homo promittere fibi poflitope-

& jälï

rari falutem ftabilem , nifi huic hofti

uml

femper rebelli , Íemper recalcitranti

m

contra fpiritum , femper mortem ani-

jinau

me, eámque aeternam machinanti, fe

m

viriliter opponat , eum füpprimat, &,

quantüm hcet, occidat, & mortificet ?

] UHZIV

Neque licet cum illo inducias pacifci ;

( [(]EF

enn?

rebellis enim ex fua natura eft; menti-

siritl

tur pacem, & tandem, cüm minimé pu-

tatur,jugulat. Et heec bellandi neceífie

il

at

ta$ contra veterem hominem impofita

jnp!

eft non tantüm illis; qui per vota reli«

giofa bellum indixére carni, & mundo;

fanih?

vt

ed omnibus omnino hominribus ; nulli

/.t:

—

1 d*,'

enim licet fequi feipfum , aut fenfum

li

j faum, & eflc fervum carnis fuce; appe-

[j

A 2

,tlf

*

Pars prima

dituimque fuorum mancipium : altior

Y

!

quippe nobis praeftitutus elt finis, & no-

g»fe, |

bilis illa fervitus omnibus eft impofita,

licn

uni fervire, & militare Dxo: & hincex

LT

tonfequenti omnibus przeceptum effe

Iq'

TT

dignoícitur, fortiter repugnare omni

ïum

d

illi; quod ab hoc fine, & hoc Dz1 fer-

hlm

vitio nos revocare intendit ; fecüs ne-

fUJam

mo habebit partem in regno Chrifti, &

WS&I

Dz1: quod regnum nonfenfum fapiene

m

tibus. fed fpiritum fequentibus, & facta

li ]

carnis mortificantibus promiffum eft ;

Jalt

dicente Apoftolo: 5i faia carnis morti-

Catmn

ficaveritis, vivetis. Rom. 8. Qui, & alibi

fiitm|

fignum expreffivum eorum, qui fuam

D

cü Chrifto partem habebunt, ita expri-

T

mic: Qui funt Chrifli.carnem fuam crucife

B

à, r

sterunt cum . vitijs, & concupifcentijs fuis.

Torty

Galat.5. Quod, fi eà; quà deberetmene

lh

tis attentione confideraret genus hu-

E.

manum, non effenr illz lachrymz, ne*

Ia

que tantus foret reproborum , & eter«

üex

nüm pereuntium numerus, quorum &«

Eüam

£ernz mortis caufa non eft alia , nifi

fa«

tuq a

Ti

ggöd cum vetere homine amicitias

yeo

De Mortificatione.

B

i

gt

verint , nolueríntque edomare; crücifi.

u

gere, & mortificare carnem cum concu-

pifcentijs fuis.

p Q]

Lex ergo univerfalis

i

Y

eft , & pofita omni homini, mortifica-

li d

1e; quod in fe inordinatum reperit; ve-

e of

lil

rumtkamen 'hec lex longé magis, & ad

g

plura nos Religiofos obligat, quàm Soe-

(s

culares quoslibet ; Enimvero quantun:-

yilid

vis & ipfis praeceprum fit odifle carnem.

fuam & mortificare eami in omnib

nz

p

US ,

&i

qua illos à Dzo abducunt, non tamen

um e

ij ad tantum fui odium , & ad mortifi-

j

cationem tantam obftri&i funt , quans

)X

tim Religiofi, quorum profeffio eft,

fit

il

non tantüm abfcindere licita , fed &

tD

renuntiare licitis : ut adeo fepe contin«

mmf(ül

gat, Religiofum ibi debere fibi effe

[l

jij)

mortuum , ubi fuo modo vivere Szecu-

um

lari non eft prohibitum. — Homo quip-

n h

pé Secularis , dummodo libertate fua

vmærm'

non aburatur, licité eam feGari poteft,

& a

cuiex toro renuntiavit Religiofus; qni

ofümï*

etiam fzpe peccabit faciendo id , quod

It ,

faciendo non peccat alter.

.Sic nemo

]u

"u

vitio vertet homini Szculari, fi Sacula-

ribus

A 3

6

Pavs prima

ribus intendat negotijs , fi frequentet

lil

(det

forum, ficum homlmbus liberiüs agat

hi querataliorum amicitias, & federat

duj

quz in homine religtofo, hoc i pfo quod

DAU

talia redoleant iæculum, male olent;

peg

funt contra ftatum ejus , & ícandala

ontà

pariunt in hominibus.

honaí

3. Neque iftla major mortificationis

inf

r

neceffitas in Religiofo Iimitatur ad ma-

teriam votorum, fed magis extenditur

fll, |

adeaomnia, quz, five interiorem , five

nj

exteriorem concernunt homiaem: cüm

1j

urmmque major requiratur in Religio-

g,

fo , quàm in Seculari perfe&tio ; prohi*

1110j

temurenim nos Religiofiftatum perfc-

4j

&iorem juxta Regul.vn , ac proin ex

Jtte

confequenti;& affe&us noflri interni de-

[/ L,im

bentelfe magis depurati, & omnis quo-

f

que exterior vivendi, agendíque ratio

m

mams modexata, & tam coram Dzo;

fqy

quàm coram mundo magis compofita:

Wïbm

ut fcilicet ipfa facra noftra profeffio non

Qj

folüm fit fcripta in charta manibus no-

IEOef

ftris, fed & expreffa in membris, & mo*

10j

ubue nofuis : fecüs,fi cádem cum Secu-

Rori

lati«

De ZMortificatione,

T

gentd

laribus libertate agere velimus, & con.

Es

cedere noftris porentijs, quod conce-

*od

duht Szculares, probrum potiüs Reli-

gionis erimus, quàm verl religioft: ut-

) quod

ol

pote in quibus religio fzecularizat, &

at

non tam eft religio, quàmfüb habitu

monaftico; & tonfura religiofa larva-

at

tum fzculum.,

Hinc non male Gerar-

dus Belga nofter; Monacbus , ait , 202

at

at

eff , qui mortificationis affidué fIndiofus

I

ii e[l. apud Buzel.in di&is & fa&tis.fol.

157. Item, in Medir. de Circumcifio-

1 Ri

"u

ne, QsAod [Judeus incircumcifus , boc

l*n

jm

tonachns immortificatus : nterque uecTtte

deus,nec Adouacbus.. Et, ficut in Circum-

T

yon 4

Cifione initium auni , fic in mortificatione

MA

initium Adonachifimni.

p

ysq

4« At veró duruseft permultis hie

fermo, & multi eum non poffunt audi-

re; quos fzepe vel folum mortificationis

) Dm

10[3

Í

verbum terrefacit, & à progreffu perfe-

jj t

&ionis retinet, caufantes cum pigro:

$It

Leo eft invia , & leeua initiuevibus iflis.

jl

Proverb. 26. Sed irrationabilis eft ti-

L

mor ifte ; quantumvis enim negare nom

m

VO«

li

4

$

Pars prima

velim;dariin via perfe&ionis difficultae | lu

tes non paucas, nontamen propterea

DN

&udir

illico pavore perterviti refugere debemus

viam falntis, que uonuifi angnfto initio it-

Waris

lii

cipieuda eff : Prol. S. Reg.. Sed cogitan-

dum, aliam non effe ad Colos viam,

Íed vel eternaliter pereundum,;vel tem-

ïïienä

poraliter aliquid fuftinendum. Utrum

lii !

autem ex his duobus praeligendum frt,

Wen n

dnof

cujuslibet fane judicio relinquitut.

Praivit hác crucis, & mortificationis

li d

vià Chriftus, neque alios pro fuis agno-

Orrdt

fcir, nifi, qui tollentes crucem fuam fe-

Cont

quuntur, quocunque ille precefferit.

IY

II g

Quis ergo exemptionem pteetendet ; f

nec unigenitum Dz1 Filium fuiffe ex-

lia

bur

emptum noverit? Paflus eft ille, egic

ille ardua multa , & magna; qui pecca-

R

tum non fecit, fed nec facere potuit:

f

qnantó ergo magis nos, qui fumus; aut

llmpx

fuimus filij irze, filij vindi&z, quj ceci-

b

dimus, & vulnerati fumus, & compue

Tilo

truimus in concupifcentijs noftris, ali-

D POI

DI

qua. pati neceffe eft , maxime, quando

hoc iplam pati medetur egritudinibus,

tiln

De JMortificatione.

?

ul

& vulneribus noflris, Faciendum pro-

thcm

in nobis, quod zgris, quibus aut mori-

jj

endum, aut medicinis quantumvis a«

iil

maris utendum, &; fi ferro, fiigne opus;

fuftinendum eft.

n

: Vi

5. Interim; ne quis cadat animo ;

gt

Íciendum eft, quód, eríi mortificatie

Vteun

initió gravis, & dura accidat, eadem ta-

m

mennon ram dura fic in re, quàm in fal-

t

fa nofira imaginatione, que nos tam-

canont

diu decipit; donec generofo aufu rem

jgai

foriter aliquando aggreffi fuerimus.

Contingicnempe nobis, quod olim To-

um

«tl

bie juniori, quando is ad flumen exivit,

endcï:

nt lavaret pedes , 89 pifcis immauis exi-

vit ad devorandum eum ; 'Yob. 6.. Cujus

jft

lo eyt

primus intuitus.non parum quidem

jpe

perterruit juyenem ; verumtamen poft-

gt

quam voce fui comitis animatus re-

J 311,1

fympro animo generose apprehendit

branchiam, pifcémque traxicin terram

uj [

nullo negotio mactavir belluam, quae

u

ei poflea. & alimentum prabuit ; &

1i5s i

medicamentum, Parimodo primoin-

u

zuitu terret naturam mortificarionis

dinibw:

Á j

VOCás

I'O

Pars grima

vocabulum, fitamen capiatur refolutio

Iu

magis generofa, cuj ad vincendas quas-

nïm Ü

libe: difficultates plurima femper vir-

htl

tus ineft evanefcet timor panicus, &

jtim;

experientia docebit , gaudium magis

prüg

folidum poflideri ab homine mortifica-

10j

to, quàm immortificato 5 mortificatio

"

enim paulatim exterminatid, quod im-

lr

j

pedit quietem, & pacem internam , in

Tij

uibus maxima pars folidi gaudij con-

,g

lii

;

ftit, fopit inordinatos quoslibet appe-

At

titüs noftri pruritus, & fic, quantüm in

Rn M

ipfa eft; petit nos reducere ad eamtran-

Apar

quillitatem, quam olim in Paradifo, lo*

Tsay

co omnibus voluptatibus refertiffimo,

AR (

amifimus , quando à flatu innocentiz

DT

excidimus, Et, licét hoc tranquillita-

Jicem

tisomnimodze beneficium pro hoc ftatu

g

non recuperemus ex toto, fed maneat

uf

femper adhuc refiduus; & ad malum in-

T

clinans peccati fomes, ipfa tamen mor-

fs &

tificatio ex fe valdé diminuit omnem

fm&m

inordinationem illam , qua à peccato

Vetis

copit, & eftcaufa rebellionis inter car-

W

nem, & fpigitum, Exquo etiam con-

ii

(*

De 2dortificatioue,

fI

olitit

fequens eft, füblatá, aut faltem mul.

) quas-

tüm temperata illa inordinatione, non

at V«

tantüm decrefcere difficultatem illam

Q5y i

!

primam, fed infuper dulcefcere ea quae

mj

priüs, ut amara rejecimus; Promittie

xulte

nobis idipfum S. Pater nofter, quiait,

jicat

anguftum quidem effe vize, & vitze per-

adin-

fe&ionis initium , proce[J veró comver-

ml

fatiouis, & fidei, dilatato corde, inenarra -

Lili diletliouis dulcedine curri viam man-

jj 0

p

datorum DEI, Prol. S. Reg. Solüm er-

m

£o , quod in mortificatione extrinfecus

T [ity

apparet, durum eft, & amarum , füavi-

iif

tasautem ejus eft ab intus : quemadmo-

dum contingit in nuce, cujus nucleus

rciiüfïl?

intta durum corticem abfconditur, &

uill'lll'

nucem priüs frangi neceffe eft ab eo;qui

ycli

nücleum effe cupit. Non aliter, ut quis

1

deguftet, quàm fuavis fit mortificationis

j

fru&us, fuperanda eft prima ejus duri-

n

ties , & tunc experiemur, dulciores effe

omnäm

fructus juftitie , quàm iniquitatis , &

verilis, atque jucundiüs gaudere homi-

p

xer at

nem de bona confcientia, & re&é factis

uàm de mala; & ma-

n

u

iqtcr,mole&ias, q

l'-

À 6

lis

Y*

Pdys prana

ntrti

lis intet delicias: quse voluptas, quame

tà eft honeftior, rantó magis, & fince-

[

riüs afficit animam , poftquam Ícilicet

,

illa mortificationis benencio ab inordi*

tic f

natis , & rationem perturbamibus pat-

fs

fionum motibus libera didicir, rem jam

fit

non fecundüm externam apparentiam,

tit; f

fed juxta ipfius pondus, & meritum di-

5qu

judicare, & eftimare. — Hinc bonus; &

T voC

mortificatus Religiofus majores perfen-

p

tiícit delicias in filentio, quàm in longa

ponis

confabulatione : majorem haber guftum

Ytets

inoratione, & meditatione, quàm in rl-

& $

fu,nugis,& ineptijs: majorem in Choro,

Tit

anüna

quàm in foro: itidem dulciorem in fo-

brietate haurit voluptatem, quàm in

Ulf)ug

ebriecate: plüs dele&atur firenuo la-

of

bore, quàm inerti otio, ut adeó dici pof-

ehgm

fit; hominem mortificatum,fugereqmel de

Tis f

hi fs

petra, olemque de faxo duriffimo. Deu-

ter. 32. 13. ubi immortificatus putat;

poyri

lambi non poffe nifi fel amaritudinis;

ea,qu

& exhauririingentia pocula abfinthij.

A

6. Longéaliter res fe habet cum

r

immortificato homine, cuj ipfa fua im*

l P(

mor«

De JMortificatione.

13

mortificatio crux eft : &,licet fequendo

,quan-

i

genium videatur aliqualiter illi fatisfa-

(cilct

&um, gaudium tamen ejus nec plenum,

iid

nec fincerum eft: non plenum 5 quia

J Plt'

fe&atur id; quod non plené fatiat: quae

m iäm

fatietas in nnllo terreno folatio reperi-

emtu

tur; fed, nec fincerum eft, utpote de

1re; quam homo religiofus; ad fublimio-

mmi

nuiy

1à vocatus , fectari non deberec: Unde;

j crfcn-

gravamen confientize, & fera denique

penitentia; Quis enim Religiofus, fi

n

lil

verétalis fuerit; finceré poterit gaudere

de eo, quod vellicante conícientia no-

äminü*

vit contrarium vocationi fuz, nocere

m[;holüv

n

anima&, & tam Dko invitum, quàm

quibusvis re&é fentientibus hominibus

yim

odiofum.

ÍIra nempe. nemo prudens

o J

dicipGl'

zeligiofis vitio non vertit, f1illi appeti-

tus fuos non refraenent, & motrtificent,

"

j D*

fed fequantur fenfum, & litent amori

proprio ; refpiciántque liberé reiró ad

" ytd

ea;quz relinquere debuiffent, cornmo-

quli

da, & folatia hujus fzculi, Dein; vel

,fmthil'

1deo etíam permultüm de perfe&o gau-

pj

hzec

dio peidit imfnorti[icatio 5 quia

Jf

eme

n

14

Pars prina

femper conjuncta eft cum aliqua pertur-

E

batione interna, que nunquam perfede

iteio

Jiyin

quiefcere permittit omnis enim im-

mortificatlo inordinationem dicit: une

hls

de videre eft immortificatos diverfilfi-

hss

üme

mis femper paffionum flatibus , nunc

huc, nunc illuc impelli, & nunc fpe ef-

Wete

ferri, nunc timore dejici, nunc torqueri

tihir,

Ts exc

invidià, nunc pre vindi&ee defiderio fu-

rere, nunc In rifum effuudi, nünc crifti-

ol

tià abfumi, prout videlicet hz vel illze

paffiones praevalent, quarum defpotico

tum,q

1mpe:lo fübfunt, & ab ijsdem velut in-

dnj;

domitis equis trabuntur magis, quàm

fny

ducuntur. Inquieta igitur, imó & fem-

Tpar

per malé (ibi confcia eft immortificatio;

ii

& vel ex hocfolo omnis perfe&ti; & fïnf

dilim

cerl gaudij expers..

ïiüïa l

7. Etrrant proin illi, qai in hoc mun-

liü(qtu

do feliciores aeftimant eos, qui frana

ln inc]

fuis defiderijs laxant, prae illis, qui fte-

Vf

nuim adítringunt, nec fecandüm inna-

i

tum naturz pruritum, fed magis fecun-

m

düm re&ee rationis dictamen moderane

li.

tur aCtiones fuas; quod explicari con-

Pi"qu;

vye

De Mortificatione,

15

Rtttt

venienter poteft fimilitudine defumpta

perfe&ä

à regionibus aéris ; ajuntenim Philofo-

im J

phi, infuprema aéris regione, que Cce*

j U

loeft propior, perpetuum effe ferenum ,

Dedis

eri

nubes ibi nullas, turbines ibi nullos:

m

càm e contrà in media aéris regione,

quze terris eft vicinior ; fzepe ronet, ful-

( ïpe Cf:

minet, turbines concitentur, & grandi-

g

derio

nesexcoquantur, In prima aéris regio-

ne collocati videntur veré mortificati:

ycuile

tum, quia táles funt Ceelo propiores ;

d 12

p

tum, quia ob infigne paffionum fuarum

dominium animo femper tranquillo

veh][ )

funt, &fereno.. Er, licét nonnunquam

; 0

j

in parte inferiore cieantur tempeftates ;

animus tamen femper manet fuperior ;

ii

fui fimilis, fibíque conftans; & ad fupe-

y u

riorafuaviter directus. At veró immor-

tificatus longé illo inferior, & ad terree

tl

na inclinatus eft; & turbinis inftar cir-

ü f

cumfertur: in cujus fubinde inquieto

u

animo plures concurrunt tempeftates ;

j

quàm ullz unquam in turbida regione

i

aeris.

Velutiigitur prima Coclis pro-

hodmn'

pinqua regio nobilior cenfetur regione

gg,[i g

Y

aites

16

Pats prima

altera , ita & ftatus hominis mortificá-

Wt

hm

ti nobilior eft , & praferendus flatui al-

prq j

terius ; utpote ifto fublimior, & tran-

o

quillior, & confequenter etíam beatior.

d

8. Sed non omnes capiunt verbum

fü SPl'lw

l

hoc prater illos, quibus à Dzo datum ,

LT

llen

& conceffum eft, guftare, quàm in ipfis

i d

lltis

quoque duris, afperis,& nature contra-

rijs, fuavis fit Dominus,

Suaviratis

tifrg

hujus dulcediné deguftárunt Patres no-

BENE

ftri € Congregarione SS. Viconi, & Hi-

?

fri

dulphi in Lorharingia,ubi poft ceptam

Wteij

reformationem nen tantüm illi , qui

Nedi

pritis majori ftuduére diftri&tioni , fed

& illi, qui remiffiàs antea etiam in veli-

pione babiti, delicatins enutriti , mollibus

T

letlulis nji, varijs difttatlionibus recreati ,

necejp

afpiraute Numiue . experti funt ,

uantum

tit

j

curando

ratia D £ I in ouni rigore du

pofJet : cium louge illis vigilie, protratlum

multis boris divinum officium , frubalis

Ó

menfa, labor mauuum , filentium flriciffi-

D

mum, jejumnia frequentia, lanearum ve[fli-

Vantia

um ad uwdwm corpus , €9 cilioj mfms,

O

promptiffmua ad ardna quavis abfque uPa

mmld«

Ler-

De Mor/tz'/ïcationeï

t7

ruie

tergiverfatioue obedientia , (ubjetlio pro-

TO

prij jndicij omnioda , &9 gravia alia

L Ua

quecuuque ipfi coutraria nature exercitia,

seitt

ita deinceps fuaviter faperent, ut uummquam

yerbi

fatisprioris vite feguitiem deteflati, veram

dnm

fuiffe miferiam , €9 calamitatem fatereu-

TU)

tur, dum jam longé alijs &9. folidis animi

ol

delicijs affatim frnerentur , €9 juxta pro-

yrit

miffa Sandiffimi Patris, & Patriarcbé fui

BENEDICTI proceff conver(atiouis ve-

4

,U

apfe inenarvabili dilectionis dulcedine cme-

oup

verent viam mandatorum DEI. . Bened.

Hl ]

qdl

Rediv, adannum 164.2.

J

o |

DOUETCUSE IE

jl

cMertificatia. eptima , e fummà

»TMNH

nece[Javía eft, fervare vigorem comumn-

uäl!f

i

neim Ordinis uec quevere exemptio..

gem Ab illo.

j

ii i

Y Ortificatio fummé neceffaria eft

4

illa; quam fecum fert profeffia

fiil

ipfa religiofa, &, quse cum hujus obfer-

vantia indifpenfabilitet counexa eft ;

j t

fj fff

D

omnis quippe religio profitetur vitam

& coníequentet

j

mundo oppofitam ,

mul-

if

18

Pars prima

multa nobis imponir obfervanda, quae

puati

fenfualitati , & inclinationi veteris ho-

tibali

minis funt omnino concraria.

'Talia

lomo

imprimis funt ea, quee ad materiam vo-

t ío

torum fpectant ; ubi palam eft ; quàm

fonin

ar&ta lex fit pofita; ut non tantàm mun-

Ritaf

dum, & externas ejus pompas, feu bona

illa r

hujus fieculi, fed carnem etiam propri-

M

am, ipfámqne voluntatem oderimus,

Il

Et hec quidem omnibus religionibus

fisaff

funt communia; cüm nulla fit religio;

ftt

qua voluntarijs hifce compedibus non

quby

ultró fe in prima votorum emillione

Ordin

Dzo obftrinxerit.

Prseter haec dantur

i

adhuc in omnibus religionibus confti-

Jtt f

tutiones quaedam aliz pro diverfitate

TT

religionum quidem diverfz , quee ta-

j in 1

men omnes ad hoc ordinantur, ut relí-

mm: iw

giofi mortui mundo, expeditiüs vivant

hale

Dzo, quem finem intendunt Religio-

Que h

nesomnino omnes : &, licét illae quoad

Orüm

rigorem zequales non fint, nulla camen

&dtn

eft, qu& in hoc non fit moderaté rigida

Rüm (

quód multa fenfui, & inclinationi con-

IU

lr

t«r.aria decernat; & flatuat, — Sic ipfa fe-

po

'De AMortificatioue,

s

h? qme

paratio clauftralis à mundo, & confor-

ars

tio aliorum naturez gravis accidit: cüm

