quoqueGerardus Belga;autus eft dicere:

V.

tantzm cellnlam preftare Collo utilitate

UR V

quautim Colum terris felicitate : quo

DP"G li

verum eft ; cüm in cella poffimus ope«

Wf

rariad augmentum gloriz, & beatitu-

il

dinis no(trz, quz, fiin Celum recepti

lmlüne |

fuerimus, augmentum non ampliüs ad*

um

gnittit

ME II æ]

3. 9d

De albfivatlione à Secnlo.

239

h

[

:

' 8. Sed nemo ferme magis conti-

at

nuum cellae cultum commendar, quam

Antiquiores Patres, équibus S. Hiero-

at

&ay W

nymi verba funt fequentia : mibi oppi-

dum carcer, & folitudo Paradifus eft.. Et

3)85 n

p

ibidem , pauló antea cuilibet fuadet,

unüp

av:'l*

amdin, inquiens, in patria t4a es, bae

eto cellnlam pro Paradifo , varia Scripe

uj

W,;ju

Inravim poma decerpe, bis utere delicijs ,

; utiïitlx'i

barn frnere complexu.. S. Hieron. in

Ep.ad Ruflicum. Fuéreetiam ex Anti-

d!

quis , qui fola ferme commoratione in

)L 6-[F

ceiia contenti; maganam tamen in Cce-

| l'll[e[mï

i

lis propterea fpeiabant gloriam , etfi

du

cxteroquin rales aliquantó negligene

tiores effent in vira monaflica, Sic

T

üeil

nempe apud Rosweidum legitur his

d

vetbis: Qnidam frater reqnijivit fenem ,

e

iceus : quid faciam Pater,

] i JJ

quouiam uulla

(QU

opera facio Zdonacbi ,

fed in. negligentia

jl

con[ritutus comedo,

& bibo , & dormio ,

(gmusw

l

9 de bora in bora

t trausoredior de co-

Bitatione in copitationem

n i

, €$ propterea

coütriftor , € deficio.

Cuj feuex ait: tn

mPllw

fede in ctlla Iua , 69

fac , qnod potes (ine

p

"

s

440

Pavs fecunda

Yi

perturbatione animi, & confide inDEU M:

l

quia, qui fedet in cella fua propter DEU.AM,

L

ánvenietur in loco illo, ubieft -4bbas Au-

lt

|

flllL'm )

tonius, Magnus ille vir coram Domino.

Rofiv. in Vit. PP. l. 3. n. 106. fol, p16.

í

lj lþi]

|

Magnus quoque Arfenius,cüm aliquau-

|

füim Iq

do eum accefliffet Monachus ; conque-

idmit;

rens, jugiterà fuis fe aflligi cogitationi-

D

bus, quód non poffit, jejnare, ueque la-

( D

borare , vel infirmos vifitare, advertens

;Se:lävem

Vir fan&us,has meraseffe deemonis (al-

Fien

lacias & fraudes, refpondit : ade, man-

Fs

duca , bibe, & dormi, tantummodo de

BOTT

cella uon exeas, fciens, quia perfeverantia

Ü &fw

celle perdncit Monachum in Ordiuem fa-

IRfenp

5n. Rofweid. in Vic. PP. 1. y. libell. 7.

fïill il l

u'

depat. u. 25. fol. y88. €8 $89. Scicbat

Ml

nimirum Aienius, íciebant & alij;

aulf)fl()sïn,

quód, etfi homo indifciplinatus adcel-

&tle Q

lam venerit, fiin ea, ut decer, permans

0![0 Vat

ferit , agniturus fir füuum errorem ; &

LU

0 y

li

emendaturus fucceffu temporis prate-

lt fs

ritam negligentiam.

BM

4. Magnum ergo bonuim confert

Di, à

j(ugis celle cultus ,. f feilicet co modo

Monafk

in-

5

De abiratliote à Seculo,. 2431

DEU

inhabitetur à nobis; quo commendatut

piti

à Magiftris fpiritualibus: neque illa tze-

lrl

diofa credenda eft; nifiijs, quibus Sze-

culum prze DEO fapit; & , quos vagus

Donii

! fOL j [äw

fuus fpiritus feepiüs inde expellit ; ut

enim legitur apud Gerfen, lib. 1. c. 20.

lii

de Imicatione Chrifti : cella contianata

TM

dulcefcit, & malé cnftodita tedium genee

g

; /](//ff [

t4f. . Dulcefcet ergo cella cibi, fi in ea

perfeveres, fituam à ftrepitu quarum-

qyert

tl

cunque turbarum quietem in ea ex ani-

moquseras, fi recolle&ionem intermam

jl

j

ames, fi inea diligenter legas, & folere.

ter difcas abícondita Scripturarü, fi pez

j

ydium

preefcripta obedientize opera seternita-

^l

tiinillalabores. Arveró,fi malé earn

l

h

cuftodias, fi ex pruritu confabulandi,

, 9

l!

aut oriosé per Monaflerium difcurrendi

La

facilé eam deícras, aut, fi in illa pofitus

lusadü

Otio vaces, aut curiofa, aut mundana

um

animo volvas, aut non nifi fimilia in

[Olem D

!^

libris legas; vel, fub apertis feneftris

yi

$peculatorem ; & quali excubitorem

Ü

agas, ut videas omnia, que, vel in

if qu

ti-

[ mM

r

IyionaRzrio, vel extra illud in paten

us

-

242

Pavs fecunda

bus campis aguntur, jam noli mirari,

l;

uód neque in ea proficias, neque ea ti«

| litit

bi dulceícat, fed magis tediofa fit, &

gUibe[

jam non, ut Bernardus; ]. c. ait, domici-

! iin

li. pacis, fed veclufio nece[fitatis, & in«

ftar molefti carceris, in quo amiffa li-

N ll

Ó

bertatis ja&uram deplorare folent te-

m

itid

pidi Réligiofi; nec Religioforum nomi-

tbor

ne digni. Tsdium ergo, quod fentis,

D

non à cella, fed à mala ejus cuftodia; &

IT

f

gif fg

tua culpa provenir, & ab amore mundi

l

Mfrj

originem ducit, cujus fpiritus turbinis

[

fing;

il

inflar interdum te é cella tua exturbat,

T

& ejicit.

Interim, verum effe non ab-

il

nuo, durum quibusdam initió accidere;

quàd fua illis libertas intra arctos celle

|

Iör?[;[,'uü

:

MRU

muros conftringatur ; idipfum tamen,

i

hone

quod initió grave videtur, id cum tem-

UT

N

pore, fi cooperatio noftra accedar, tran*

mag

M

fibit in confuetudinem ; $, enim , ut

!

EE |

Geyjen. l. c. aic, in principio converfionis

tue bene eazu ( id eft eellam ) incolperis;

Ufire( "[

f

li

& cnftodieris, evit tibi poflea dile&ia ami-

l

At

:]aH

ea & gratiffimum folatium , neque ame

| I'dl

htl

I

pliüs duii ca;'xcexis loco eam habebis;

j QM

9

De abfiracfione à $acnlo, a 43

j il

fcd magis velut aptatifïïmam omnium

"TIÀ

virtutum officinam amabis, in qua lon-

li W

£$ liberiüs, & quietiüs f:

alutis tuse ope-

:

Lit,d(m

ribus intendes, quàm ullibi in loco quo-

jl

vis alio.

an

5. Abfirahete te quidem ab hac tua

j

folitudine fzpiüs tentabit doemon;quia,

n-ummm

-ut Petrus Cellenfis, 1. 4. Ep. 12. Bib,

PP.tom. 22. ait: Nil timet , uiil odit, nil

" f

Luüodiæb

vefugit (ic diabolus, quomodo folitudinem

ore m

claufiri : potiis digit porcorum gregem

jj t

um San&lorum folitudinem : íed hoc ip-

jextu

lo, quód-id deemon intendat , & exire

f

confulat, non poreft non eíffe malum

tiöm(daï

confilium , qued à fatali inimico fug-

geritur. Non audiendus proin ille, etf1

j

o

iil

u

fub honeftatis larva , aut fpecie pietatis

jomt

patva fua confilia celet, & occultet, fed

j

ce(w) l

magis infiftendum preclaro exemplo

j, enit

Macarij, qui, cüm illum diabolus folli-

citaret, ut zedificationis gratià pro falu-

j 00

n

te animarum procuranda cellam relin-

jl

queret, jaBavit fe pronus interram, & ex«

tendit pedes fuos à foris limen oftij cellule

neqi

T

alSI

Jie clamaus , Q9 dicens : trabite damo-

La

nes

244.

Pas fecnkäa

|

ne , trabites ego enim pedibus meis uon

4 g

vado , fed, [i poteftis , me binc abducite:

Ccnf, 1

ego quippe teftor DEU.7M, quód bic jaceo

Euf

ilib

ad vefperam. Rofw. in Lauf. c, 10. fol.

;

Va

993. Ita refpondit, ita jacuit , & vicit

femen

diabolum Macarius: ita faciamus, iga-

fotinpi

vincamus & nos eundem, qui non m

W ü [

nus malum de nobis cogitat , quàm o-

Qpf

lim de Macario.

Cüm ergo intempes

kf

ftivum extra cellam vagandi defideri-

Rn

um nos follicitat, credamus, id prove«

I lm

nire, aut à peffimo illo impoftore; aut

Md

ab inordinata , & necdum fatis mortifi«

"n x

£ata natuza noftra; € quibus neutri cre»

.'7 näkm )

dendum, neutri cedendum eft, maxi-

GIiCc! ad

mé, quando etiam per experienriam

l facih*üs

eonflat, inimicam profe&ui noftro effe

m"f: D

vagationem ferme quamlibet.

]

ts :

. Conqueftus id eft non nemoin-

ser ethnicos vir magni Nominis, quód,

l

"ii

It nf

fi vel paululum inter homines fuerit ;

V o

minor femper homo redierit, Quantó

l qUietan: :

igitur magis minor erit, & minorà tur-

bis, & hominibus redibit Religiofus;

| V:Ka[m

cel-

[ u

*

uj major in;emæ recolle&tionis ne

*

it4$

,

]

Á

i

.!mm

|

De abftratlione à Seculo,

245

st l

fras incumbit ,. quàm cujvis alteri,

ab

Certé, quicunque excurfus hoc ipfo,

Il

quód liberam januam aperiat fenfibus ,

[2 9 ,

& faciatmulta audire, & multa videre,

h Y yii'l

qu& mentem ad diverfa diftrahunr, vix

iämusl I:? N

«ontingit fine aliquo difpendio mentis.

jm" Quod, fi autem infuper accedat curiofas

,Q^ & otiofa confabulatio, neceffarió diffia

Vintef.

patur fpiritus, & minüs aptus reddituz

ul

ad fun&iones illas, quze internum prse«

ld Pïüï

cipué hominem perficiunt, Viceautem

OHOW)

vetfa in clauftrali folitudine cuicunque

j i

effufioni mentis ad externa omnis prae«

ge

d

cluditur via, internáque recolle&io,

| e/ï; D

unicé ad profe&tum animze neceffaria ,

& facilius obtinetur, & tutiüs confer«

o

vatur, manétque verum illud : ii cella

2

imvenies , quod defovis fepins amittess

ol nemoL

de Imit. l. c. in cella namque, & cohi«

if

qll

biri fenfus mentem non turbant, & ex-

J

ne J

clufe quavis externz turbz non ine

j, 0

n

quietant , fed in San&o quodam otió

i*

i

vacatur D E O: quod quidem otium ;

pdif

"1

non otium, fed juxta Bernardum, 1. c,

nj P.

wégolium negotiorum omnimmeft, Audi-

i

3

re

246

Pars fecunda

Itzd

xe hic placet gravem. Antiquórum Pa-

trum fententiam ; qui Religiofum in

tl

j

ln

cella fedentem affimulant Moyfi his

tb

verbis: Quando intrabat Mosfes in nube,

|

At Oye

eum D &O loquebatur ; quando autem

As i

exibat de ube, cum populo: fic Q9 240-

1 h

|

vacbus, quando in cella fua efl, cum DEO

Wf o

i

t

]

quitur; egrediens autem de cellà cum

At

dimonibis eft ; Rofs. in vit. PP.4. 6.

bl

libell. 4.2, 33. Si videlicet eorum du-

L exercil

&um, & confilia fequatur, & relictà

uj

&llg

cellá fe convettat ad curiofa, ad diftra-

3815 n

&iva, & ad ea; qux inclinationi natue

CM

zali magis , quàm fpiritui conveniunt

ad quie utiquenos non ducit DEUS, fed

'Jldplgm

diabolus. Ita,fenfére Antiqui Patres.

m

7. Aisforté, te in nullo diffentire;

fhüdq 1

quód magna fit cella utilitas, fedfors

thq

h

nimis moleftum, & nature contrarium

Wt

dicis diuturnam , aut magis continu-

Vüum; !/4

aim in cella moram ; grave enim ptofe-

D l

if us 1

&6ó eft continuó legere; continuó fcri-

bere, aut ftudere, continuó orare, conti-

T

|

T

nuó medirari , quando vel invitis fub-

ldlllm f

jgiüs

I?Pit t&edium; fi ralia exercitia lo:

LOT

pro

De al(itatlione à S&culo,

247

protrahantur, Ad quod refpondeo, an-

um

dfim ?

nuendo poriüs, quàm negando, mole-

ftum tibi fore , f in cella tua uni ex tali-

m[ h

NTLU

bus exercitijs continuó intendere vo-

luetis ; ita enim deficiet natura.

Ves

d a

1üm, nec ifta deficiet, nec diuturnior

m

mora molefta erit, fi juxta confilium

du

afcetarum omnium fun&iones in illa

Il

tuas bene diftribueris, ita; ut nunquam

uni exercitio tamdiu vaces; donec prae

m

g

naufea illud abjicere cogaris; fed nunc

legas; nunc ftudeas, nunc fcribas , vel

iib

n IIZW

annotes, nunc- ores, nunc mediteris,

nunc pro differentia temporis aliud

mw

p

quidpiam facias, & cum preefcitu Supe.

rioram honefto te labore occupes: quo

l PQ.UCSI

| dlifen[lfel

modo fi procedas , jam non tediofa,

fed, letabunda, & landans exultabit foli-

N

gl

tudo tua, C germinans germinabit fcu-

&um, Jfaj£ 3. quem anima tua metet

T

j

]

in diebus zeternitatis tuse, Quod,fi au-

-np

(

J

tem contra ifta omnia modó enumera«

i

í

i'

tà exercitia excipias, & igsemnibus fa-

a

ftidium fentias, ità , ut nullum eorum

nv](ls

p

fapiat ; fed appetas alia quavis extra-

!I

fie3;

l

248

Pavs fecsndá

|

|

|

|

nea, & mundaná , tunc graviter profe-

|

thi

M

&ó egrotat anima tua: utpote; cui fa-

flidium creant omnia , qua fpiritum

il

|

nutriunt, & manifeftum fignum eft;jam

l

non tibi defipere folam cellam, fed ip»

Dray,

fam quoque Religionem , quam profef-

fuses, Uinde,ad curandum hunc mor-

! ditfg

bum,in Religione vere lethalem , ma«

! DP'

joríconatu , & novo fpiritu opus eft,

quem foré fuggerent aliquot diebus

ip,

eontinuata fervida exercitia, Interim,

Pug]

etiam cella majori, quàm ha&tenus ftu-

IN

dio culta huic: morbo -mederi poreft

illa enim defe&uum talium valetudi-

^ üre

Og

narium à S. Bernardo dicitur, qui ad

m

Religiofum tali languore correptum,

]

Y0pt;

mgi[) [ENT

l. c, ita loquitur: Incumbat ergo imimnó-

biliter valeiudinatio fuo, & vemedij fufces

| Uietemü

fitiy

pti profequatur nfum ufque. ad. anitatis

| M |

experimentum. — 'aletudinarum tuumns 0

i-

earote, ó lauguiide cella tua eff ; medic

I u

nz& autem loco ez ipfze functiones;

Ed

qlkll)ü lon

]

At tdl

quibus ade

;orres, affumendse fuünt.:

J

quise, etfi pritnitus amarze fuerint , fre-

MUndo ü

ume

liiJm Üün

quentace tamen dulceícent ; amiífi

que

7

- Deabfiratlione à Seculo..— 343

que fpiritualium rezum guítum confee

o

Ient; & operabuntur ia te (alurem Ítae

[ [Uf h'

ilem in vitam a&tervain,.

[pinut

COA P-UUT OV.

meü,iäm

sH

De curanda folitudine, feu cella in-

amPfURþ :

terna in occupationibus externis.

w i

I. ( YPtandum quidem effet, ut, poft-

um

quam nuntium miffimus huic

(

i d

Seculo, nullum prorfus cum eo ame

o

y d

plius nobis effet commercium , fzd li-

| ]u

ceret in noftra nobiscellula, & incubie

i

l

culo cordis noftri eum folum quzrere ,

D

Jl

& amare dile&um, qui folus ante om«

l VQ)PI

j

nia quarendus eft , & amandus,

Ves

jr, 0

rüm ; optare hoc licet, vix autem con-

g

tingit, tantam etiam Religiofis concedi

DEU

jd*

quietem, ut non fubinde & cellis fuis ,

amedtj

quin imó ab ipfo interdum religiofo

j i

clauftro eos egredi neceffefit. Legi-

yi

mus quidem antiquis temporibus alí«

g

quos longiffimo tempore in fuis antrié;

1310"65' |

aut cellis laritáffe, nec quidquam de

xcndæ("rh

l

mundo audiviffe, minüs aliquod negoe

Jenllf

tium cum illo habuiffe , . fsd foli inten-

lf

q

L5

diflg

g

250

. Pats fecuuda

diffe negotiofalutis fuze. Ita, de S, Pau-

litex

lo Eremita , refert Hieronymus, quód,

liniqr

cüm is inviferetur ab Antonio, quafie-

tinp

rit; quomodo fe habeat genus huma-

li

num, quo mundus regeretur imperio »

4

omnium, qua fiebant in mundo, igna-

ltinfo

rus : utpote; qui per annos ferme cen»

; t

tum praeter Antonium neminem mor-

al

talium viderat. Rofir. in vit, PP. l. 1.íin

5/167[016

vita ejusdem. Ydem, de Macario Roma»

U[Elm) n

no legitur, qui in abditiffima eremo fo*

h

l Rü&l

litariam duxit vitam; ad quem, cim

N

A&

"Theophilus , alijdue poft annos pluti-

Ti Ts

mos veniffent;fimilem cum Paulo qu&»

30 C

ftionem movit Macarius, fuos interto»

AHltfe f

gans hofpites de progreffu vere fidei, &

& 3

de excidio idololatriz ; de quibus om*

h

) ühu«

nibus nec minimam habebat notitiam.

Ritiy

Jbidem , inVita. San&us quoque Patti-

Vter hOl

archanofter, in fublaco ita à mundo ab-

] U&bldebc

flra&us vixir, ut, cüm in ipfis pafchalis

lt

fefti folemnijs divina voce admonitus

m

hibear

ad eum veniffet Presbyter quidam, quia

o

tl

eodem die pafchalis folemuitas effet igito«

ij

a Íci»

hu

raverit, $. Greg. 2. D;'al. €, 1. "Tali

licet

IMy fin

Dealfiraftioneà Seculo.

25r

es-m'

licetexempla San&orum legimus, quze

5 qucäw

tamea non propterea à nobis in exeme

j quæhe

plum promifcue crahenda funt; aut trae

y lr

hi poilunt.

mpd

2. Enimvero , aliterde Anachore»

d

[

tis in folitudine, aliter de Religiofis in

ml

communitate aliqua viventibus diffa-

rendum eft, . Dein; inter ipfos quoque

p

Religiofos, qui communem prohsentur

j

vitam, magna eft differentia , cüm ali.

em l

qui ftri&iorem,; aliqui minüs ftrictam

lucm i

profiteanrur abíftra&ionem ab ho.

minibus; aliqui enim profitentur vie

o ]"

wb

QU'

tam contemplativam , qui in fumma

quiete federe poffunt ad pedes Domi-

ii ]mäw

ni, & audire interná cordis aure ver-

bum illius fine ullo cum quibusvisho--

FTA

minibus commercio , nifi, quàd etiam

I

QPW

inter hos ipfos aliqui & cellis fuis ex«

trahi debeant, qui domefticationis, qui

T

l

(s Pafc

teddituum;aliorámque negociorum cue

i dmo]]](;

ram habeant, quos ex confequenti cum

vidim

ominibus agere, & verfari necelle eft.

p

Alij profitentur vitam , aut mitam,

)

f

iU

sfuz , fi non omnes;

. ii

qui vi ptofeffioni

Kf

L 6

faltem

Pavs jecundd -

241

faltemaliqui, aut plures aliorum etiam

Wt

DI

habere curam, & fuas quandóque cel-

las relinquere ; vel inviti. coguntur,

Til

M

Exemplum utriufque habemus in vita

S. Patris noftri, qui, licér inirió omnem

!limque

u

eum hominibus converfationem fuges

rer, vitámque puré contemplativam

ädame!

duceret, poftea tamen, ciri, ut ait Gre-

lg |

orius, L c. DEUS omuipotens velitt

minüs c(

Benedi&li vitam in exemplum bominibus

demonftvave; ut pofita fuper candelabrum

A

lucerna clarefceret, quatenus omuibus; quii

LP

in domo DEI funt , Inceret , ille tantus

Jtoy

p

aliàs folitudinis amator egreífus ab au*

tro fuo eft ; ille egit cum hominibus:

l]j eü,(

slle accurrentes ad fe Romane Uirbis

m foi

nobiles in tutelam recepit : ille trucue

j feq

lentiffimum Gotthorum Regem Toti-

Plurllbug

lam increpare, eíque fuam tyrrannie

N

illg,

dem exprobrare non eft veritus : ille

denique etiam in populo frequens, cüm

Nf

ad montem Caffinuni perveniflot; ibi«

| Pt

dem omnem, circumqnuaque comioran-

E

tem multitudinem prédicatioue contiua

| thïbm

aio

| FWJWM

&à fidem vocabat. i ïiïon igitur voc

10*

|

l

P

€De abfitattione à feculo.

3

hoftt tam ar&é nos cella alligat, quin

n

avocare ex illa nos poffit ea, quz opee

g g

,ogunlläü

zit mulcicudinem peccatorum; charitass

vel neceffaria cura rei domeftice , re-

n

g

rímque temporalium , fine quibus in

hoc mundo vivere non poifumus. Imó,

yn

Adomefticoillo carcere nos fubinde ab-

s

folvere poffunt negotia publica , edám

yie

talia, quee aliàs de fe religiofo ftatui

j i

minüscongruunt. Exemplum hujus

bgmillilfii

habemusin vita S. Joannis Gorzienfis ;

iif

qui ab Auguftiffimo Romanorum Im-

WFM

1

peratore Legatus nominatus:, & tali

jj u

chara&ere infignitus ad Saracenos mife

YR

fuseíl, cum quibus multum negoij ei-

) omjmh

dem fuit in caufis de fe puré civilibus,

n U

& Secularibus. Sec. Ben, $. in vita.

illectl

Pluribus quoque legationibus functus

)

1ge

eft S. Bernardus 5 &; licét legationes

11

u Q,ml

en

ille, utpote Ecclefiafticie , majorem

prafeferrent religiofitatis fpeciem,con-

) llfns' l

tra eas tamen flebiliter conqueftus eft;

cm] (f

quód finr tales , quze, amicam . quietem

qiti

i

permbant , && propojito fovtaffe iniads

i i

ad fuos,

TU

couveuint. S, Bcrng Epifi- 143*

Q

y

a

$54

Pays feennda

Neque in fcemineo fexu ejufmodi ex-

st

empla defunt, prout de S. Catharina

ln

Senenfi legimus, eam veluti mediatri«

ll

cem;füummum Pontificem inter, & Flo-

| N eti

rentinos pacem promoviffe, & conci-

| if

liàffe. A4G..55. 30. April. in vita. Dari

ditet,

ergo poffunt caufie complures, ob quas

itog

ad tempus faltem relinquere cellam in-

ümque í

terdum licitum, interdum confultum ;

ftigy hi

interdumneceffarium eft,

li Q

3. Que , dum dicimus, diftinguere

"L tyd

opoirtet inter cellam , & cellam , neque;

Á

dum unam quandoque deferi poffe dici

TES, eum

mus, & concedimus, propterea & alte-

| m&üg

ram deferi poffe, putandum eft. Duee

E tfgu

quippejuxta D. Bernardum, funt cellae;

A Gf

alia cella exterior, alia intevior. Exterior

Cenam 0

eft douus, in qua babitat anima tua cum

at

corporetuo. Interior eft coufcientia, quam

N

inbabitare debet. osnnium tuorum interio-

ii

! hij

J

vin DEUS . cum fpiritu tuo. S. Bern. ad

f Afl

F. de monte DEI.. Ylla relinqui porefl

fudfg

& inferior eft ; hec deferi non poteft;

u

& nobilior eft.

Imó , exterior cella

3 Pw

MT

]

niþil omnino laudis meretur, nifi qua-

ling

lv

tenus

N

De abfivatiione à $4culo.

£55

i r

tenus cum interiore conjuncta eft; & ad

adharil

illam aliquid confert; nec enim pro-

neliut

deft, corpore disjunétum effe à tuibis;

nifi etiam aniimus ab illis recedar, &

du

intus fecum , & cum DEO verfetur ; &

& COHEI'.

habitet. Hocquippe eft neceffarium; &

ij Di

T

porro um eft nece[f[avimm ; ut ; qpibus—

cunque te tradas negotijs externis, Det

ln*

afül

tamen, tuíque nunquam obliviícaris ,

fed ita cum mundo agas, ut ad cubicu-

*,(hngue

j

lum cordis tui eum non admittas , fed

habitaculum illud foli DEO tuo refer-

m;"equ"

OH.C dN'

ves, eámque velut in remplo non ma-

nufa&to adores. Si proin externa nego«

i

'& QL

j, ?

tia te quandoque é cella tua extrahant ;

cura faltem, ne interiorem animae tus&

untgeli?l

, f

il

cellam deferas , & fequere confilium

Bernardi, fic, ferm. 40. in Cant. loquen-

li

g

li

iil

ii

tis : fiintra turbam te effe opus fuerit ;

ab illa, fecede , fed mente , non corpore ;

fed. intentione , fed. devotione, fed fpiritu ;

quod fufficit, nec plus requiritur, quia;

(l PW

üt idem poftea fubjungit, fola indicitur

n p*

tibi mentis, c* fpivitiis folitudo, quam fub-

of

st

iyunþ&is verbis ita explicat : folus es ; fi

4200

j

2;6

Pars fecunda

]

ion comnia cogites, (i non affectes pre-

fentia, (i defpicias, quod multi fufpiciuat, fi

^W

E

faftidias , quod omnes de[iderant . ji jurgia

devites. ji damna non fentias, (i non recore

n ena

( U W

deris injuriarum. — Alioqnin. aec , fi folus

eorpore es , foluses.. 'idésne, pofJe e[je te

Vil

i

€9 folum, cum inter zmltos , 09 inter mnl-

tos, cznn folus es.

Wt a]

- 4» "Taliiuterna folitudine inter me«

li jj

dias occupationes externas fruebantug

Mi

TAf

viri Sancti , inter quos D. Bernardus ;

quibuscunque diftra&ivis effet occupa-

LU

tus laboribus , etiam talibus, in quibus

Áf (

alij non folám imperfe&ti, fed perfetio-

ts

[ Sng

res quoque aliquam patiebancur diffos

lutionem mentis. füz , épfe privilegio

'ïgem: !

Mi

imajoris gratie iu virtute fpiritiis fimml 83

toius quodammodo exterinis laborabat ,

Wt

&g totusiaterins DEO vacabat. In vita

| Ra

€.4. Memoratus icem S. Joannes Gor-

Wtl

zienfis, ita fcité Marthee , ac MART/E

nj

f

officiainter fe combinabat, ut nec Mat-

| É "leng

tha turbaretquietem MARL&,nec MA«

] [anes f

RIA faftidiretofficia Marthze, manebát-

LPl

us in

Z

?ue Íemper idem ; íemper San&

Urro-

| UUIUm l

De abflraBlione à Seculo. $47

i þfl-.

ütroque officio feu ageret ea, qua cone

x

oicizf::l;jï

cernunt vitam pur& internam , feu vi-

4

tam etiam externam. S4c. Bened. . i&

Qu

vita. Idem, deS. Maria Magdalena de

30,?[&?3

Pazzis legitur, cujus verba funt fequen-

jj

tia: perinde mibi eft ,. frve mibi dicatur,

TA

vade ad oratiouem in Cborum, feu , vade

ad quodvis exercitium diftvad ivum ; ita

jnterm

nempe iticus DEO affixa fuerat, ut nul»

du

la eam negotia à DEO , & interna vit2

avellerent. A. $5, 25. Maji. in vita.

Md

htb. Cepar. cap. 3. 1. 140.. Mirabilis

i

praeterea in hac re fuit S, Ignatlus, qui,

OM

dum Societatem fundaret , &9. fundatam

j

regeret , tra&iavit uegotia graviffima , &9

Wlegm

plurima , €8 quidem Jmmma : animi appli-

catione, nullam tamen devotionis intete

j; Jl

j

l

1iota

ng.patiebatur jacturam, fed etiam, du

jl j

comedevet, dum per Urbem incederet, dum

»an"esG

eumn alijs colloqueretur, 8 negotiatratiae

j

;

ret, divina percipiebat Inmina, & vifiones

a

celeffes,opera, que babebat pr& manibus,

g

ton inpedieutes. Lancicius, Optfc.7. c.9«

: mäne j

ft. $3. Stare itaque. poteít inter nego-

$d!

tiorum tuzbas vita, & fan&titas Interna;

y

qued,

258

Pars jäcuæäa

!

quod , quomodo fieri poft , nunc vi-

dendum eft.

Miris

d

5. Ubi inprimis facienda eft di-

ftogq

Ttin&io inter occupationes externas;

& Dog

quas notabilis intercurrit differentia ;

[f ff

aliquae enim non magnum nobis nego-

'IReng,

tium faceffunt, fed fscillimé combinari

il

poffunt cum vita interna; uti funt Jabo-

Domp

A

res manuum externi, qui non occupant

"r fj

caput, & confequenter exteriüs fieri

ln

E

poffunt cum pijffimis affe&ibus inter-

U

nis,juxta exemplum Antiquorum PP.

Ti

de quibus Caffianus : Ita ab eis inceffatt»

^if f

ter operatio wammm privatim per celulas

0s

Qn

exercetsty, ut Pfaliovum quoque, vel ce-

at

J

tevarum fcripturarum meditatio nunquam

Ilp

lüm. l

peniüus omittatur s cni preces , & oratio-

NM

ties per fiuoula momenta mifcentes, totum

d lhy

dieitempus abfununt. Catfian. l, 3. c. 2.

Btig

De Bethlemitici ruris incolis Hierony-

amïeam

mus memorat, eos ad levandum labo-

fOttog

ris faftidium divinis Pfalmodi:e canti-

N

bus fe fan&é recreare, & mentem a

MP

DEUM erigere fuiffe folitos ; fic enim,

M

zn Epsïad AMarcellam. fccibig : Qnocunql;:

^ f

De alfivatlione à Seculo.

259

Mu Y

te verteris , avator fl'ivam teuens Alleluja

decantat, [udaus me[Jor Pfalmis fe avocats

T

€& curva attondens vites falce vinitor ali-

at

quid Davidicum canit. Ubi notandum

eít, fuifle hoc olim etiaminter noftros

feretü)

frequens , quód durante mannuum la«

.bislleg*ï',

bore, illius caedium, aut affe&uofo Píal-

od

if J

morum cantu , aut eorundem medita-

tione fibi mitigaverint , & fuum coram

at

r «l

DEI oculis laborem pretiofiorem , &

yus IN

atceptiorem reddiderint.

Ita , apud

o^

Cluniacenfes noftros, opus mannum eum

jl

Pfalmis fiebat. Sec. Ben. 5, fol. 131. a.

H

18. Quod idem in ftaturis Corbejenft-

lptïi

j m V

büs tefte Dacherio noftro fuerat pre-

fcriptum. Dach. in Spicil. t. 4. e. 4. f 14

T

In Monafterio Ananienfi fub Benedi-

[ o

iif i

&o Abbate , magno tunc temporis viro;

& gloriofo facri Ordinis noftri Refor-

ll:j't.

piett

matore, zec labovantiwmn quis fabulis pev-

firepere audebat ; fed manus opere, lingue

occupabantur Pfalmodijs. Seec. Ben. 4.

ydlæ ul

enta

| p« 1.f 202. 0. 22.. S. Anfcharius, inter

laborandum Píalmos canebat. Ibiden,

,fc a

J P.Ze

o pijs

a

vf. 108.2, 0. Alij; alio mod

Q'W

l

eoHs

*60

Pavs fecuuda

confiderationibus tempus laboris trane

affunr,;

figebanr, inter quos S, Adalhardus, cuj

E

horti cura erat. concredita, excolebat

N præ)'

bortum, €8 cum. 7MARLA vequirebat in

lt aliqu

borto refurgentem ] kSU M. Saec. Ben. 4 . | Ws

T fyer

p 1-f:347.0/ 9. Nempe, ejufinodi la-

bores nullatenus excludunt attentio-

fittinfs

neminternam, fed cum pijffimis affe&i- — mj

bus, & confideradonibus commodé, ,

conjungi poffunt; neque enim pia de

DEO cogitratio ; aut miffa in Coelum

lo

jaculiinitar brevisoratio, manus nobis

d i

ligabit, aut pedes conftringer, aut aliter

fï)limus, l

coget interrumpere coeprum opus, fed — li,

lY

conjungentur fruQuofilimé laborextee — 12

rior cum fervore interno. . Hoc , attere

(lllalitercu

tiore mente cüm confideraret P. Hieroe — "lupi

nymus Natalis , S. J. Converfis laicis;

&'N'maï

pi? invidere eft folitus, quód à ftudijs & | "tw

fimilibus cauris liberi, tota die interex-

ü Tüni

terna negotia, & labores manuales po« . |'oly;,

fint DEO , & orationi internz intende-

ïfa&mda 5

re, Lancicius, Opufc. 7. c. p. n. g.3.

fäfllä diffo

6. Aliaecontra funt negozia,qu& — "i,

fiue magna attentione animi ferl nom. "ii

PU

7

De abfiratlione à Seculo,.. : 21

poffunt ; quee quidem , fi non fint puré

js t

Szcularia, & non diu durent, non íem-

ii d

per preejudicant fpiritui, 1 ex parte no-

exalit

ftra aliqualis faltem adhibeatur circum-

«

Ípe&io: fin autem fermé puré Secula-

ol

rla fuerint, nec, nifi ex fine operantis

extrinfeco eleventur: ad fupernaturali-

g

tatem, & maximé, fi eorundem execu-

Ti j

tio protrahi debeat in plures horas , aut

canme

dies, majori curá opus eft; ne difpendi-

iny^

um patiatur fpiritus; ut enim Smarag-

in Ot*

dus ait: in terrenis actibus valdé frigefcit

gnusucj*

anituns, fl aecdum fuevit. pev intima dona

at

folidatus; Smaragdus, in Diad.mon.c 26.

h—ü ]]SIK'

Bib. PP. 1. 16. Ratio tota eft, quia,

o

qualitercunque interné recolle&us fit

hm yt

nofter fpiritus, inflexiisque ad DEUM,

)

,PEP

fjl

& divina, quamdiu tamen reperiturin

(iot

corpore fubdito peccatis, ifta inclinatio

n

j

eft naturz de fe ad vitium pronz , quafi

Jf d

violenta: ac proin, fiSpiritus nefter ad

3[1[1315?0

tratanda Szecularia fe demittat , nimis

yit

facilé diffolvirur, & naturali quádam

D

n

pronitate ad terrena denuo inclinatur,

otligq

2

"

. -kiinc; fudandusa nobis, & laboranduma

i

at

l.l

&t

262

Pars fecimda

li

eft, ne, dum nobis cum mundo eft ne-

æpeï

gotium , mundus, & terrena ifthzc

I

t vi

.2

deprimant noftrum fpiritum, multa pia

dttetg

pro DEO proponentem , & cogitan-

tadi

tein.

titlum

7. Quod, ne fiat , ante omnia ine

RUT

€umbit nobis

g

igilare , ne ulla nos

inordinatio a

ds

actanda talia impel.

"um f

lat, &, ut priüs ante capta fzcularia

L

litino

negotia, ofnnem ad quzvis terrena af-

fe&um exuerimus: Secüs fieri vix po«

f

teft, vt ; fi priüs mundana affe&tio ple-

né extin&a non fuerit, non reviviícat

f,mt)fä l

denuo mundus , ipfa affe&ione terrena

ikaïx T

vel jam refufcitatus, vel brevi refuíci-

j ndp,

1andus.

Sané, hecrevivifcenca me-

Nj

ruenda eft etiam illis , qui perfe&te vi- Tij

?

dentur mundo mortui : quantó igitur

nl t

iRagis, f'ipfa inordinatio praevia imi«

ii

|

becillitatem noflrze virtutis prodat, ut.

Ienadedï

adco mirü non fit; fi poftea fortis natue

lDitinri

1a;à mundo fortiter adjuta; praevaleat;

PDnar, 1

& fpiritum fubjuget.

Nec eft, quo

quaïltum :

honeftus pratendatur agendi titulus;

Q r

ejusmodi enim tituli nunquam defunt;

liiacq

lr

um

De abfiratlione à Seculo,

263

dodire

& fzpe függeruntur à vitio, quod ut

tale videri non vult, fed füb honefti

o It

j

Ípecie turpitudinem fuam obvelare con-

ul

T

tendit ; unde, non'tam refpiciendum ad

titulum , quàm ad inordinationem;

j ommlä ic

que titulum corrumpit, & jam antece-

Y uv

denter prefagit, quid in turba negoti-

orum futurum fit, quando ante ceepta

J

"u

negotia iam affe&tu, & impulfu quodam

humano prurir ad talia animus.

Si

(

quisigitur talem in fe ad negotia fzecu-

"D

gfïe&iogï

aria pruritum adverterit, non prefu-

mat , fe ultró immifcere illis, & erube-

l Iev']"v'li(-

Ícat, magis propendere ad habenda cum

gieti

,fg;:j;e*ï

j

mundo, quàm cum DEO negotia :

quod in anima DEO facrata turpe, &

i(cenl'?m

[fC&C T

modicj erga DEUM amoris fignum eft.

Quod, fi autem flanteialiaffe&u, qui

invitis nobis ineffe poteft , negotia ter»

:

rena declinarenonliceat, auraccedens

" yodüll

Superioris praeceptum neceffitatem ime

otu

j ]W

ponat, fludeat falem: Religiofus ;

].

rævfll

quantum in ipfo eft, affe&um talem

'Cc

f

fortiter fupprimere, & pro viribus ni«

d!

ju

ti in contrarium,

J

Aderit pio conatui

[]

DE-

264 .

- Pars fecunda

|

DEUS, fividerit, nosnontam volun-

t bj

tate noflra ;; quàm alte;iug imperio in-

Ahttáro

tendere memoratis negocijs.

"hb

$. Alterum, quod in curandis ne-

fdili

gotijs externis omitti non debert, eft in-

TATf C

tentio bona, per quam elevari debent

f |

opera noftra ad bonitaté fupernaturalé;

m ii

cüm enim ipfa haec opera externa , ple-

Ws

rumque indifferentia fint, & ex fe bonie

,((;05 ))[(/i],;

tatem non habeant, eandem à fola in-

iique) &

tentionis bonitate mutuare debebunt.

"thert

Sola ergo intentio tunc facir opus bo«

Titey

num; & hinc nunquam intermitrenda

Ttetyal

li

eft ; imó, non tantümnon intermittene

egfe

x[u

da, fed majori cum devotione , & fer-

It d

ventiore fpiritu elicienda eft , quàm in

mmmOd;

fun&ionibus alijs ; enimvero,cüm iftze

lts

Yi

l

occupationes Seculum fapiant, men*

itsqy

tem diftrahant ; eámque alienis à voc

E

EY

d.

[

tione noftra fpeciebus repleant, oppid?)f

: r

verendum, ne mundus pravitate Ínain-

li ld

tentionem noftram optimam depravet,

)d

mentémque ad DEUM primitus con*

Xttmls m

veríam ad fe avocet; & inficiat.

Non

T f

m

fatis itaque eft elicuille femed intentie-

UT

nen

p .

-

De abji'raäione à S4culo. | 265

ml

nem bonam; cujus bonitas per a&us

npex'min'

contrarios in tot extraneis occafionibus

confabulationis , vanitatis , majoris

agendi libertatis, aut commoditatis ex«

at

U

ternz citó interrumpi, aut prorfus tolli

l

ii

L

pi

/

poteft , fed neceffe eft, attendere; ne;

dum initium operum noftrorum habet

etnitt

"

DEUS, medium, aut finem rapiat Prin-

af

ceps hujus mundi diabolus.

Oportet

itaque, & intentionem bonam initió

lä [013 L

jdbor

ferventer fuiffe elicitam, & poftea non

j p

interruptam ; fed continuatam, & per

intervalla renovatam 5 quod przcipué

"d

tunc obfervandum eft; frin ipfonego-

meïmï'*f*'*h

M

tiórüm decurfu amor mundi feinfinuet,

one

pat

ficommoditas externa arrideat, fi vae

nitas placere incipiat, (i major agendi

jo

l)

j

libertas dulcis fiat, tunc nempe extrema

! renovandze intentionis bonz eft necef-

i

l

fitas : feciis, quod cum DEO cospimus;

ag tj

j

. €üm mundo terminabimus,:

j W

/ 9. Preterea , in curandis negotijs

g d

(

externis cavendum, ne follicitudine ni-

;mltuï

n

mia feramurin illas follicitudines erim

c

nardus, ferm,:8. ad Sor. aits

gin

ferm, ut Der

M

r

mene

566

Pats fecunda

4

menteu conturbant: unde, veluti dili- | j

)

W.

