endo DEO : ut patet exemplo filii; qui;

t ii

li

edis intuitu Patri ob-

I

A

e!um abíque mexc

Y 4

Qu

Dd

Pats tertia

^

412

fründi f

fequitur, plus à Patre, totam nimirum

Qpienti

haredirarem accipit, quàm mercena-

VUentis

rius, qui multa quidem , fed pro ftipen-

* 0004

dio fervitia exhibet: pari modo , qui

auolüg

fine refpe&u ad fuum meritum puré

finongy

propter D £u M operatur, renuntians

lt r

quantüm in ipfo eft; omni proemio, ni-

Athnm

hil amittit de merito, fed auger illud,

urpote, quod nonà voluntate requiren-

ia

Wtl ys

tis, fed amantis puritate augmentum

capit.

E

NBl

ha a

W

55 Cüm ergotantz excellentize fit

Wa Cur

Charitas, ejus etiam ftudio prz cateris

Aliend:

Virtutibus omnibus intendendum, &

curandum eft,ut eadem emnibus noftris

At

odb

LE T |

eperibus fuam efficaciam , & vim fu-

mtemmm]m

pernaturalem tribuat,. Hinc, quantum-

vis czeterae virtutes bonae. fint, bona fit

l"n efg() fl

Itütm x

Obedientia, bona Patientia, bona Ab-

füinentia, harum tamen Virtutum boni-

QUT d.

Mn&o mo"

tate non decet nos effe contentos: quia

Nloch

€haritas eft melior , & juxta Apoftoli

monitum nos, qui ad fublimiora voca-

BI

fütiys d

ti fumus,convenit; emulari Cbarisimata

sneliora, fumentes exemplum à vanis

R

mundi

De elevatione mentis ad Deum, $12

mundi fe&acoribus , qui in hifce bonis

v nimi

apparentibus non quávis bonitate funt

y mectt

contentisquemadmodá experientia do.

polie

cet; quód avarus non quovis lucro, vo«

200 0

luptuofus non quávis voluptate, füper-

tinm p

]

bus non quovis honore, & praeeminens

renumit

tià fit contentus? Pari proin ratione,

[æmw) Hi'

aut longé majore, f perfe&tioris, & fub-

at jl

limioris vitze fumus cupidi, & Studiofr,

etiam id pre aliis fe&ari oportet, quod

augmenwü

magis ad perfe&tius vitee genus nos due

cit; quod aliud non eft, nifi exercitium

:cc"cmïæ[*

fan&zeCharitatis. Quod tamen non ita

opre [

intelligendumeft, quafi uni Charitatig

motivo debeamus intendere, & oblivi-

dendum.

nibusno^

fcialiorum, cümjam fupra plurali

tatem

intentionum commendaverim.

Id u-

num ergo fuadere hic volo, ut aliarum

" quälï[llm'

fits i !

virtutum motivis non infiftamus figil-

latim, & raliter, ut eliciantur fine con*

tía, b

1j

muwmb

jun&o morivo charisatis; fed, ut illa im

Vinculo charitatis connectamus : id eft,

1[3[][05'[1

xtà APO "

Obediamus non ex folo Obedientrie

jf

4m

"i

motivo, fed infuper examore DEÍ: pa»

tiamux pariter ex amore Dz1, abítinea-

j (

"

yur 4

Y ;

! mus

mïdl

3?"!4

Pars tertia

Dus

mus itidem ex amore Dzr, verbo, exet-

aitem t

ceamus omnes quascunque virtutes ex

Rlügye j

amore; quo fiet, ut ejusmodi virtutes

dln G

non tantüm de propria bonitate nihil

us g

lts hon

deperdant, fed , quemadmodum argen-

Q

tum, fi inauratum fuerit, argentum quie

j

J

TT

dem manet, majorem autem ab auro va*

gmdoa Yel |

n

losem mucuat, ita & virtutes alize pr&«

VT

ter propriam bonitatem majus ab auro

mmml l]

chariraris pretium. acquirant , & qu&

" DEUMW

lt

aliàs füiffent opera folius Obedientiz,

LUR T.

folius Patientize , folius Abitinentiz;

nj

etiam fiant opera fublimiffime Char-

m f

£atis,

li

Qd

6. Preter motiva particularium

*OS.&mIU

virtutum expedir etiam nonnunquam

msnonncm

elicere intentionem generalem, volen«

tidonis

do operari ex omnibus ilis morivis;

l Wa (

quz Dzusfib: grati(lima novir; & fic in-

R [

till

tendendo omnem bonitarem in operan*

&

do poffibilem: quó refertur, frquis cu-

lcribir,

piar, habere omnem intentionem,quam

üaru, i

ápfe Deus in creatione habuit : ut ; f

Titeec

quis velit ea intentione edere, bibere,

D ad

nu!

hq-

:

l blgw

dormire,quam gneudi: D&us qui

pnu-

Deelevatioue mentis ad Deum.. $x

minem talem creavit, ut fomno; cibo ;

o t

pottíque indigeret, iisque viram fuam

vire

ad.Dz: Gloriam coníervaret.

Item ,

olv

ritete u

fiquis in genereofferat DEo omnia, quee

adejus honorem fieri poffunt: uti; had

um

venam t

quosvis in eundo paífus, quosvis in le-

jab n

gendo, vel fcribendo lirterarum apices,

quosvis in laborando, vel eundo meme

esdis p

brorum , aut pedum mous; & greffus

a )ul

TU W

fead Dguw convertat, ac mente; fi nori

ore dicat, propter te, ex amore tui , aut.

opedind

quid (imile. Er hoc modo videnturine

Abiin

(limg i

terdum féciffe viri illi, de quibus legi«

mus, quód in decurfu unius diei mille-

nos , & millesos a&usclicuerint; é quia

articl

bus nonnemo noftri Ordinis, & Cons

qx

gonnl

gregationis. é Monafterio Vinearum

alem»Wl'

füb unica ceena, ad quam de more infer-

hi

1 qyon

m

vierat feptingenrzos, vel omnino bis

mille a&us virtutum elicuiffe dicitur;

m

perl"

& Icribirur; quem numerum 6 granis

u[, flqu[afw

Rofarii ; quod femper volvebat manu;

jrone

colligere confuevit. Buzel. in Benea, Re-

J V

div. adanmum 1649 — Hocigitur modo,

det ! '

intra breye teo;pus ad magnum facile

Dgy^

f

Y 6

Püfïtf*

g16

Payvs tertia

Dei

poffumus pervenire a&tuum numerum:

UE

pauló major autem eft difficultas in eli-

db dm

ciendis tam multis aliarum virtutum

At nj

a&ibus : quod, erfi difficilius, non ta-

]jf l]lllxl

men impoffibile eft , veluti de hoc ipfo;

At quöd :

quem modó citavimus , viro legimus;

d Chof

qui, ut fub Divina Pfalmodia per di-

verfos virtutum ac&tus fuum Dko tefta-

Mu

tb D

peturamorem, fua 1manad cujuscunque

linme [

Pfalmi veríum notulas fubtiles fex , ocío,

Q t

decem adfcvipferat, totidem atlunm divere

j Áb

farnm viriutum iudices , 9 concitatrices ;

'iepore

uarum fe uullam in vecitando Divino Of-

F tülem

ficio praterire eft fafjus. Ibidem , ]. c.. Et

if

huicexercitio tam füb Divina Pfalmo«

lndltr

dia, quam per totius diei decurfumin

Blii

omnibus negotiis tam fuavirer intene

ll no&er,

dit, ut , cüm aliquando fpiritualis Patet

quöd) fmlit

ex metulzdendze valetudinis modera-

POl

tionem fuaderet, fan&é afferuerit, fe

? C

non tantüm non defatigari , fedadco

ulpl, ) jfa [

zecreari, ut crederet , potiüs obfüturum

Tofer,

valetudini, ficeffarer, quàm , fi infuis

Ml

devotionibus cceptis pergeret ; fed hoc

.accq

li

D dec

peïfs&iorum eít.

7. Alia

Wans ) C

/

"

De elevatione mentis ad Deum. 417

iumetut

7. Aliaintentio itidem valdé bona

eft, dum quis omnes fuas a&tiones ita

lasine

) Vi

cupit unire cum. meritis Chrifti Domis,

m

ni, ut, quidquid operatur, velit operari;

je hci

aut, quód idem elt, pati ea intentione ,

0 kgmül

quà Chriftus híc in terris fimilia egit ;

& pertulit.. Haec intentio miram vim

x *

yDgo

tribuit operibus noftris , facícque illa

fummé grata in oculis eterni Patrisy

| m'mmnqï

ls o

qui, ficut non potuit refpuere opera Fi-

lii füiDile&i;in quo fibi complacuit; ita

f

al

neque poterit refpuere opera noftra , fi

per talem intentionem operibus Chri»

, Ditif

m

fti efficaciterunita, eandémque propor-

tionaliter bonitatem fortita fuerint,

lVlnäP l

; o

Explicat id pulchra fimilitudine Blo-

fius nofter, dum, in Iuflit, fpir. c. 9. ait

avir

d mm

us

quàd, ficut aque gntta in vas aliquod vi-

irit

ao pleumn imimnifJatota à vino abforbetur s

jin!$

g

€8 eximium vini faporem; colorémique ve«

a[[e[uem

cipit , ita etiam opera noftra, ineffabilem

al »

d

hi

dignitatem ex wuevitis Chrifli, quibus wuui-

jjs 0

wuiur, accipiant, Quod verum eft non

Afl )

fii

[ y

folüm de operibus ex obje&o preeftan-

gerct ]

ditari ,

tioribus, qualia fan ojare, me

f u'

DzuM

j

pr

Pars teviia

Du

Dzun diligere, fed, de quibusvis aliis

titti m

exíe vilibus, & naturalibus; neque

rircumlþ«

enim ullo modo credendum eft, Chri-

T pal

ftum vel: minimam a&tionem , qualis

o fe

€lle poteft refpiratio, peregiffe abfque

(iüm, nie

€o, quód eandem perfe&iilimo modo

huill i

aterno fuo Patri obtulerit, fed. zenen-

Wetaup,

dum firmiter, injuriam fieri Chrifta ab

t llue-

illo; qui dicerer, Eum aliquando fine

Chrlts (

perfe&tuffima intentione, aut praeter in-

qUOque [

tentionem effeoperatum. Verüm, fant

tcipi

adhuc quzdam opera fpecialia , que

fittthgar

fpecialiüs convenit offerri Dzo juxta

TW zl

intenrionem'olim à Dz1 Filio in terris

lm def

eliciram. Talia funt; quando perfonam

V perind

€hrifti reprefentàamus, & vice Ejus hic

Ql Qabin

in teiris fungimur, velut in celebratio-

i

TKüre

ne Miífz, in fun&ionibus curam ahi-

] Hage

ll

marum concernentibus, in regimine

]

Superiorum , qui, Chrifli agere vices r

ZMonafterio creduatur. S, Reg. c; 2. Qui-

ïmür d Pe !

bus operibus, fi talis accedat inrentio,

m

opera noftra non folüm erunt magis

$um

meritoria; fed eciam fiet; ut intuentes in

W.

lo.cx-

facicrþ Chiifti noftui; Ejus exemp

citad -

aC 1

Deelevalióntimeatis ad Deum $15

TU

eitati omnia peragamus perfectiüs; &

$ ïäqll

eircumlpectiüs ; prudens enim anima-

Y

st C

rum paltor hoc ipfo; quód recogitet;

ns qll&lü

gerere fe Perfonami Chrifti, curabit' e-

fe 4

tiam, ne per füam negligentiam nimis

qmo m

fiat illi diffimilis , ut ifdeliratis argul

ed ii

mereatur , quaíi parüm fuerit follicitus

de falute earum ovium , pro quibus

Chrlo^

gndol

€liriftus fuam dediranimam : Superiot

r

quoque eandem Perfonam fuftinens],

€Iüm)mm

& hoc ipfum confiderans cavebit, ne

al ; qu?

paternoamore poftpofito, perindifcre-

Dzo j

tum zelum 3 manfuetudine Chrifti ni«

miüm deficiar : vel é contrario curabit;

ipin t

ne perindulgemiam nimlam correctioz

) Gïfüm

ais debitz oblivifcatur, & tunc blane

m

dé fricare incipiat; quando cum Chri-

elebrti

fto flagellum arripere deberet.

d

'$. Denique. illa etiam' intentio

u

gj i

probatur ; quá intendimus opera

^. QU'

noftra peragere juxta intentionem San»

"PA

m[cnlIJu

&orum, quà illi ante nos eadem peree

gerunt.

Precipué veró laudabile

jnt nj

jl

videtur, fi, ut jam in aliis monuimus;

ntuen[ü

d

ulemur;

" Pio

(

gtï)s þäc in parte- San£tos- aem

&oxume

$29

Pars tertia

DT

eorümque intentioni noftram confore

memus , qui eandem nobifcum obliga.

; r ]

Atongn.

tionem, easdem occafiones, eandem

habuére vivendi regulam,

Sic nos

Am vide

Benedi&ini poffumus ; omnes noftras

Ifllm, D

vigilias , regularia jejunia; Chori labo-

Mi o

res ; celle folitudinem , filentii obfer-

At (item

Bsv

vantiam, c&teráque exercitia fructuose,

convenienrer, & ita offerre Dko; quali-

qdem b

ter ante nos omniaifta obtu]ic San&if-

Stoqni

fimus Pater nofter, & tot alii milleni

b qUaits

um

EjusFilii: in quo etiam cafu;preterins

tentionis rectitudinem naícetur fan&a

UET

in nobis amulatio, utfan&to zequalium

noftrorum exemplo excitati, agnof-

"tnoyr

«€entes eandem cumipfis obligationem;

Em

inftituamus eandem quoque vit&

ln Otan

rationem.,

"lsf

ais

CAPUT *v—n—.

Vij

De quibusdam defeitibus inten-

mï&l)t üte

Honis.

! Dayi

lmglmuS- [

Antur complura vitia , que ine

m

Angeh

tentionem noftram, & confe-

li

ET

'D

i

quen*

ld

De elevatione mentis ad Denn.. $2x

TO

nolli

quenter ipfa etíam opera inficiunt , ut

adeo non raró formidare debeamus, ne;

, nb

Sc n

dum videmur ; operari opera Sandto-

rum, Dzus, qui juftitias Judicabit; in

es nodi

juftitiis noftris reperiat aut pravitatem ;

dori ld

aut faltem imperfe&ionem.

'Tale in«

nj o

primis vitium eft; quód fzepe operemur

us

quidem bona, minüs tamen finceré , &

) Q

ex vero animo propter DkuM, fed ma-

j i

gis, quia ita debemus, & quia aliter vix

Jii ld

poffumus.

Contingit autem id inter-

u,prætericw

dum adeo occulté, ut peffimum hunc

ul alf*"

errorem multi minimé advertant , qui

o^

tamen optimé deprehendi poteft, fi non

ii

tantüm opera noflra, fed infuper mo«

j

dum operandi , & impulfum paulà ac-

curatiüs perfcrutemur ; quod, ut fiar, re«

vocanda in memoriam opera noftra, &

maximé ea, quee fanctiora & meliora

rl

cenfentur : qualia funt vigilie, quando

ii

ii

eum Davide ad confitendum Domino

furgimus: Divina Pfalmodia, quando

cum Angelis DEo canimus: celebratio

(14;

i

"

Miffarum, quando fub Perfona Chrifti

n

mediatores Deuw inter, & homines

d

€one

Pars tertia

$22

Duli

eonftituimur : exercitia alia Oratiae

n m

num; Meditationum, vel le&ionum

UY

facrarum , füb quibus vel Dxus nobi-

tdi j

fcum; vel nos cum Dzo loquimur, ope*

Eüäm fæp(

ra plané talia, quibus nec San&i melio-

hj agilï

ra fcivernnt, aut fecerunr.. Dein; exa-

ijS im l

minande funt infuper intentiones: ubi

j d l,

quidem libens admitto, nullum à nobis

"amorer

peragi opus, cui intentio bona pradfixa

non fueric: unde his non inhareo: in*

KU

. i

terim , admiffis his omnibus valdé ve-

fir N

reor, ne opera noftra meliora ; puriora,

A lorum

& perfe&iora nobis videantur, quàm re

X.OPICI Dr

ipía fint; nam quzro, anomnia ifthec

"ml

opera , fi Superiores eorum negle&tum

Atür

ditimularent, fi ex omiffione eorundem

vj,rf'lü()ivinï

alii. non minüs nos religiofos aeftimas

flfümine

xent, fi fpeciofo, & colorato titulo pro«

A& pl

traherefomnum, abeffe à Choro, & aliis

iterD

exercitiis licerer, nihilominus tunceá*

AIus,

dem promptitudireà nobis fierent.. In

quali eventu non. parum profedtà ti«

H gll)fia [*u

meo, ne fors fzepiüs poftpofito Dzz1 fet-

U

vitio plus fomno , plus commoditati

Vi lil

emus,

m&ræ, plus curiofitati conceder

quàm

v*"lu's, & d,e

^

De elevationewmentis ad Deum. — $23

à O

quàm modó, ubi refpe&us aliquis hu-

eiuout

!

manus potiüs, quàm Divinus ad bona

)u

j

agenda impellit.

Ex quo apparet;

imus "

quàm fzepe inteniio noftra; etiam, dum

ndi m

bona agimus , bic infirma, & amor, ex

Dan t

cujus impulfü operari videmur, fit exi-

lgiolaesztfïl

guus, dum, fi homines non effenit, etiam

lum i

ex amore Dzt talia non faceremus, fed

magisca; quz noftro gratiora funt ge-

j p

dl hio. Sunt itaque opera noítra, opera

us Yà

li& quidem San&orum; fed intenuo eft im-

WU

perfe&orum , & eorum , qui tamdiu

1 p

h qd'

ii

proprer DeuM bona agunt , quamdiu

,mnia IW

3lia magis placentia'agere non permit-

Optimum huic malo remedi-

gge Püntur.

oril

jj um, fi Divini amoris motiva attenté fze-

;2 piüis ruminemus, iisque adplura & ma-

"p jora pletatis, & mortificationis opera

j proprer DEuM nos excitemus; & refol-

::Ohof(h&i

j Vamus.

jnis

i

h^

2. Alter inte

ntïonis defe&usà va»

; f

^

(

j na gloria füperbize filia; provenit, quse

pi

jj plerumque, aut femper infidiatur nobis

JEIIO

j| furis inftar, ut boni operis fru&um in-

j| €autis, & defidiofis furripiar j dixi , ple-

gc:gde"

l

T

YHnque

524

Pars teriia

hr

eumnque, autfemper, quia tefteBernare — ol

do, deiuter. domo , cap. 21. hoc vitium

Yhityr g

generale eft, de quo loquitur: fuperbia;

li faih

ut eft origo omaimn criminum , ita elt

lt ]b [

uing omnimn virtuium, ipfa in peccato

8l

n

Iopn&m.(

prima, in conflicn poftrema, ipía fe contra

ennéas animi virtutes erigit, &8 quaji ge-

Mi r «

mm mmm

neralis, ac peftifer morbus omnues corrum-

pit ; nullum enim opus ita bonum; &

M

Ían&um eft, cujus bonitas vanze glorie

obje&um feri nequeat ; imó, quà pr&-

ftantius opus, eó citiüs illud fuperbien-

lp m

di materiam nobis fübminiftrat: & fic

Ol

non raró per quod opus deberemus fie-

Porigey

ti meliores, fuperbiendo, & vané com«

Vrl

placendo deteriores reddimur. |Quo

dii

Dl

metuere debent non foli fpiritualis mi-

litie tyrones, fed precipué veterani

P qiod,

milites, quos ob vircutis excellentiam

m

magis infeftat, & periclitari facit, ne;

5 Wofta

qui totá vità fuá pugnárunt fortiter in

Wenel

ipía vi&oria fuccumbant;&qui per durá

PIUffum

& afpera quafierunt Dzuw, candem in. g

4

fine feipfos quarant, & fuam magiss "l

ontra

guäm Dzt Gloriam intendant ; c

i

quos .

l

De elevatione mentis ad Deum,

$25

quos veluti fures, & latrones acriter ine

(

hncrit

vehitur S. Bernardus , fic, n Cant. ferm,

:g

84. fcribens : 57 quis (Indeat captareglo-

tiam pro gratia ,quam accepit , noune fu

AU u

T

'eft, & latro? furatur enim remfoli Dgo

propriam:quia;foli DEO bouor,c Gloriaz

sl

"

I. Tim. 1, & tefte eodem Bernardo,Glo-

ii

viam meam , Dominns ait , alieri non da«

TE

bos 89 fuperbus, ego , iuquit ; eam , licet,

v

uon dederis , nfurpabo. ferm. 4. in Natali

gr*

Dom. ut fures faciunt, qui invito Do-

"n

qUO

d fuPEIlï?

mino. rem furripiunt ; aut ufurpant,

Non eft ergo res levis ; que fuá DeuM

yltat

proprietate fpoliare nititur, & tamen

as

proh dolor ! adeo fzepe: id facimus , ut

u

ferme dici poffit, bene agere, & debo-

mui« Q

no glotiari nimis frequenter conjuncta

1f

pmill

effe: quod vel indeconftat , quiaomnes:

j

qU

experimur,quàm dulce nobis fit, fi vir-

gl

tus noftra tefles , fi precones habeat ; &

" t

quidem eó.dulcius, quó plurium oculi;

jnt OIHM*

& plurium lingua fuffragium ferunt..

W

qlll

!

Hinc , quz in publico facienda incum-

]M; g

bunt, long? accuratiüs perfcimus,quàm.

m

u

f

€3; quzein privato : & fiforté in priva-.

j

PUL

g

€9

49

526

Pays fevtia

Duj

tobene agentibus teftis fübitó fupervee

ln pof

niat , fepe, vel folüm vifum elfe, dele-

lii ff

&tat.

Quz manifefta funt figna ; nos

fl

puré querere DEun, fed , quaficumali-

li ()Uja

qua refervatione, ne id fcilicer pra;judi-

(lexa

cecglorize noftrz. Agnovére hoc peti-

Ml f

culum San&i, qui, nealieni oculi pre*

lt yic

judicarent virtuti fuz, eleg&re propte*

Atl o

rea fpelaa, & latebras, inter quos S,

Ünern i

Eulalius , ut habetur in vitis Patrum;

B n

cüm videret virtutem fuam divinitus

E,fif!imperig

proditam, féque propterea magis fulpie

VAf j züa

ci , & honorari , iflos bonores , €$. landes

i fECij[et

non poterat fuflinere , dicens : v xuübiitie

d San&i,

felici , quia perdidi bumilitateu, quam pe

zloriaemgei

tanta tempora acquivere fefrinavi. Coe

3

furgeus itaque notte egre[[us. de 2Monafits

lt qyus

Allty

rio fugit in eremmn , wbi nullus euim age

US, n

nojceret , & ibiin fpeleo babitavit. Rol

i Q

l

weid l. 3. 21. 29. Alij;operibus bonis poe

mm[e noü

fnerunt modum, uti S. Bernardus , qui

"ienrio

cilieium , quod pleribus annis occulie ge«

r

IIE:

flaverat , pouere maluit, quàm nt feme

N

Wntin

fciretur. in vita S. Bern. L. 3. c. 1. None

Id

* Quj

nulli, cüm manifeftam virtutem celare

Glüïla

UT

non

De elevatione mentisad Deun, — 455

gt

hon polfent; eam non fuis; fed alie-

T

nis adícripfére meritis., .inter quos

Sanctiffimüs Pater nofter, & S. Maue

rgu!

rus, qui ambo poft miraculofé extra-

"

at

&um ex aquis S. Placidum , sutta bit-

wülitatis, €9 amica contentione, certá-

j i

?«

j od

P

tünt invicem , miraculi opinionem àfe

sge

n

l!l

amoliri cupientes : é quibus. S. Pater

b

omnem virtutem alteriusOPedientie de-

nl

qüC

vics u*

putare cepit : Maurus veró , pro folo

]i

m dl

Ejus inperio fadwm dicebat , féque cou-

fcium in illa virtute non effe; quam nef-

um ng J

i

cieus feciffet S. Gregor,..2. Dial :.c. z.

j E*j

i

la Sanci, qui probé nórunt vance

gloria ingens periculum..

jl j

1

j

3. Unde magna nobis cïrcumfpcf;

if

T? Mi

&ione opus eft , & bene premuniendus

i

li^

animus, nevana gloria, dolofus ho

(

f

jl

ftis, occulté fubintret, & etiam tunc in

jf

mente noftra hofpitium inveniat,quan-

jbus

n

do intentio bona przcedens omnem illi

at

videtur preeclufiffe aditum , prout non

js OM

fró contingit; nam pone, quód exe

"m

preísé quidem intenderis puram D 1

7

3,6" j

Gloriam, diffiteri tamen non poteris,

u[uæm

LA

quód

528

Pars tertia.

Dra

quód placuiffe aliis, abiis fufpici ; & ;

se(timari faepe peracceprum tibi fuerit,

] Jie (

Et hoc maximé locum haber in illis ne-

Wefetye

gotiis, quae fubinde plaufum conjun-

türüm,

&um habent, uti contingit, in dextra

Mmm, [

adminiftrratione rerum . Qeconomicae

G lab

zum, in habendis ad populum concioni:

Ti Virtun

bus, in exercitiis fcholafticis, maxime

Xtem j

publicis , inarte mufica; verbo, in om» dafuäquai

nibus, quae exteriüs in oculis hominum , n

cujusdam excellentiz fpeciem prete-

X ipfq,

ferunt: ubi communiter quot oculi, vel

je&llm [

aures, tot funt fures ; qui nobis boni

'iff'do li

operis fructum Íürripere moliuntut,

Oeltyan

Minori periculo expofita funt opera ile

[-0, & i(ä 1

la, qua fiunt in fecrero , nec ramen &

Ier- [ l

ipfa periculo carenticüm timendum fit,

V ptoy

ne; fiexterior encomiaftes defuerir, in-

^

Qj

eipiamus inaniter gloriari apud nos- jj

metipfos ; nemo enim ita fibi eft inimi-

Aj

cus, ut fua virtus ei non placeat; & defedu

5

quam fufpicit in aliis, in fenon admire-

$408 vl

tur, nifi valdé caut virtutem cuftodiat

eifia

fuam. Unde parum facit; qui fuam à

Ytdere

|

|

aliorum hominum , ceu bafili C:CIU?: g

2

De elevalione mentis àd Denm.. $29

$ fufpitlle

eculis vircutem cuftodit, fi illam à pro-

sbl

prie complacentim contagione non

yrinilit

præfervet. Tam internorum igitur, &

füm at

eorum ; quae fiunt in fecreto, & exter«

norum, que fiunt in publico, operam

lb i düïf

oeconommr.

cauta habenda eft cuftodia, ne commue

nis vircutum hoftis fuperbia, virtutis

lum

H[iS) n

fpeciem iis relinquat; & virtutem pere

verbopi",m

dar; à qua injuria nulla virtus cuta; nee

que ipfa humilitas; nam hac'eadem ,

uiishommïg

yciem p

hoc ipfo, quód bonafit, vane gloriee

qor o

obje&um effici poreft , & fic vane glo-

j

;

riando definere. Magna autem profee

um

, mll

& eft vanitas, placere fibi de humilita-

te, & ita placendo eam amittere: fimi-

1['unf QPQDX

liter magna fatuitas, in quovis alio,

gt

[ gnultm

qüod propter Deux fit; bonoopere ha-

/

bere complacentiam, per quam D

4 d fU

s

EO di.-

fplicere incipimus,

E

4. Alius non modicus intentionis

(]bl eü y

defe&us eft, quód aliqui non ampliüs

n P]W[

gratis velint fervire Deo, fed malint

(cnon

operafua bona pro mercede hominibus

rem f

i

vendere.- Hoc rimirum faciunt omnes,

t

j

& re-

qqo:quo: inaliorum oculis bene,

li«

530

Pars tertia

Dui

ligiosé vivunt, funt in fuis fun&ionie

Aütem q

bus accurati, & induftrii , in exercitiis

: &amm

quibusvis indefe(fi , adomnem Obedi-

läm opu

entiam prompti, multüm laborant;

fvam,

multüm vigilanr, bene docent, & bene

tlsdeni

difcunt, incedentes in omnibus manda-

Bl if

tis & juflificationibus Domini , facrae

que regulee fine aperta querela ; verüm,

lii

cüm hec omnia egerint, fibi perfuas

Ttritoni

dent, qeEx, cüm aliquanto tempore

Vi W

portárint pondus diei, & aeítus; etiam

quodpm j

jure àíe per modum denarii exigi pofle

hii f

aliquam remiffionem , exemptionem;

aliósve fpeciales favores , qui plenime

It qui

TOi

quefub fpeciofo titulo, aut nomine ne»

Clen(, (

seílarie. refpirationis comprehendun-

D i

tur. Eft autem aliqua diverfitas intet

ejusmodi mercenarios, quia aliqui non

Vpnity

alia intentione hoc velillud operantur

All] &Con

nifi quia fperant, fe poftea habendos in-

Mitloner

ter bene meritos, quibus prce aliis fui

! Qperg

debereritür favores, nullo modo fa&uri:

D agl

nifi eos largior fpes proprii commodi

lls ET i

la&aret.

Et hi funt. veri hypocrites

lt

exteriüs religiofitatem fimulant, intüs

autem

no"*luæru

Declevatioue mentis ad Deum.. $31

sfun&imä

autem cum Epicuro non nifi laxitates

noxrdi

& commoda refpiciunt, mali ante ipe

enüd

fum opus ob intentionem finiftram

lod

praviam , mali in ipfo opere, quod ex

t W

ejusdem impulfu faciunt, mali denique

bus m

poft ipfum opus dum pro eo iniquita-

yin, lt

tis fuze mercedem expofcunt, homineg

A

animales, qui (epe ob fpem hauftüs ,

( p

recreationis, aut excurfionis liberloris

faciunt, vel faltem alacriüs faciunt ,

o t

æ[h]s,ell?-?

quod propter DEUM vel nunquam, vel

remiffiüs facetent: nolo dicere, qui proe

j at

prer quoddam, cum aliqua libertate

nj

coniunétum officium, fuam, fi non vene

ui Plellm

derent, certé periculo exponerent ani«

TOA

TU g

inam- Quorum mifera in fpiritu cone

jj

ditio, cüm per fe fatis perfpe&a fir, &

Ne[ü.m .in

j, i

cognita, nulla refutatione opus ett,

Alij &contrà, operibus quidem fuis in-

0 c[an["[

tentionem preefigunt optimam, neque

bt

; p*

Ji

in operando defe&um committunt;

t

poft explerum tamen opus, quod fo-

m0d0

yii uf

lius DEI intuitu peregerunt, ejusmodi

folatia tanquam bene meritis debira, fi

r

du-

li

non quzerunt, optant

ul

y

2

Fezt&, qui fine

bio

Paus tertía

$5*

)

bio meliores fünt prioribus, mali w-

qunril

men, & imperfe&ti , quia , etfi operati

aorj

fÍint bene ex intentione bona, & fan&ta

i fl

iipfam ramen bonitatem intentionis, &

Mu ard

operis in fine corrumpunt, dum pre

Ràbre m

fuis reté , fan&éque fa&tis recompen-

TletVore 1

fationem expecanr, aut pratendunt,

Vl'k eü'et, (

It interdum Religiofi etiam probi; qui

Jmium,

multa pro Dzo, multa pro communi

BR

bono fecerunt, aut toleiárunt, decipi-

qmn;ö plu:

untur, dum ex hoc titulo; quód multa

[l recepe,

in Religione fecerint, putant, deberi fibi

Atirefr

aliquam remiffionem , quafi poftea illis

N

QUE

liceat remifliüs vivere, quia aliquando

l

dj

pra aliis religiosé vixerunt, & prze aliis

Bll o

laberárunt. Quod fané in religiofo ho-

Ytdiseo

mine, firictam ad perfe&ionem tenden-

Yis

Ypng

di obligationem habente, eft turpiffi-

AQQr

ffel

mum, nihilque aliud , quàm confum-

Tp nofhæ

mare carne, quod coeptum eft fpiritu,

Cefe]n

& cum ftulto Efau primogenituramFi-

Xfateg

liorum Dz1 prolente vendere, — Quid

Ndia.

enim aliud faciunt hi tepidi ftri&tioris

At

vitze ofores, & turpes ad laxiorem

qllümodo

transfuge ? In quibus jpfa Charitas; pet

DAL

quam

—

De elevatione meniis ad Deum.. $38

IS) maü L

quam Filii De:z nominamur, & fumus

adeo refrixit, ut, qui olim Divini illius

efipti

ignis &eftu inflammati Seraphico vide-

u ii

gentib

bantur ardore omnia peragere; jam fqb-

r, din]

intrante interno gelu;non folümà prio«

gT

1e fervore remitrant, fed infuper, quaft

gt

vile effer, quod in Celis expectant

m p[Obiaq:

proemium, fenfualia adhuc commoda

defiderent : unde confequens eft; quod,

jg at

m

quanró plus pro laboribus fuis hic im

terra receperint, tantó certilis in ipfos

u f

n dïbaiff

€adat irrefragabile illud di&um Chriftiz

yecepernnt mercedem. fnam. . Matth,. $,

f pot

j äliqmï

Rejicienda igitur hec à mundo nobis

fuggefta confilia , feu principia, refu«

Jf;& [?D

u

j

mendisque prior animus;&, f1 videmug

nobis, praftitiffe aliquid; & pre aliis

n t

&F*:

laboráffe , non inferendum crimen glo»

j Cü u

'X

ríe noflre , ut dici de nobis poffit, nos

l

g o

deficereln termino, & refpicere retró ad

j C&

[puïE

laxitates, & fenfualia quaedam mundi

geui!llfamf?

gaudia, quibus generosé aliquando re-

ye

r

nuntiavimus, Secüs hi tales viderint ,

jj

P

quomodo adhuc apti fintzegno Dzt; à

"1

ecue

guo non folos retrogrados; íeu S

;Charifäsä'

z 3

lunà

Pars tertia

554

D

lum repetentes, fed & refpicientes ex-

lil Ipfe p

clufit Evangelium.

10 poflu

5. Dicet forté nonnemo indigna-

Toptiüsn

bundus, me híc loqui, aut fcribere con-

tyellat

tra omnia principia religiofa, & contra

gidu*: 4dd

h

commuünem , laudabilémque praxin

) ms) Vi([),

omnium Religionum, in quibus lemper

ET

pr& aliis habetur bene de Religione

rioxem ife

meritorum ratio,folatia iis paterné pro-

, (

curantur, & providé , prudenrérque

DT

conceduntur : ut nimirum hác veluti

arte honeftiores animi alliciantur ad

Wedi hUI

odl

majorà agenda, & promptiorem obe*

lr :

dientiam : quod Aícerici etiam libri

(Cntione, |

Superioribus fzepe praefcribunt & ipfa

MC

facra Regula noftra, fané difcretiffima,

RUCTT

fepiffimé folatiorum mentionem facit.

D ifflmug

Verüm , ab hac imputatione paucis me

l demi

expedio, & dico, in nullo horum me

FPffum, j

diffentite: relinquendum tamen reor

. olerei

ifthec prudentiz , & difcretioni Supe-

Mdiner

riorum, penes quos eft providere de fo-

"ii

latiis, & ea difpenfare, prout in Domi-

ü

dl

E

no viderint expedire: quód autem ob

IN J

quemlibet laborem fübditus ipfe cur-

Eat;

uus,&b]

Deelevatione mentis ad Deum.

535

citnurt

rat; ipfe preetendat, ipfe urgeat; probare

non poffum, fed vereor non parum ; ne

il

proprius magis, quàm Dzt amor ad hoc

Ne autem videar nimis rie

xiberett

impellat.

a, & at

gidus, addo , menon improbare, fi fub.

u Pfaxizï

ditus, vifo, quód ob nimietatem labo-

jbus

tis , aut ftudii paulatira deficiat, Supe

; Kdigi

riorem ipfe adeat, debilitatem fincer&

at

detegat, & precedentis laboris onere

mdentt

pragravatus ultró refpirationem fibi

] li

vl

|

concedi humiliter roget , non quidem

(quod bene notandum ) in precedene

jiciantit!

tis laboris preemium ; fed puré illa in-

norem :

tentione; ut fractas, aut debiliratas vi«

etiam

burit &)F"

res reparet & reparatis iis ad priorea

ia

labores integer redeat: qui finiseft ho-

neftiffimus, & puritati intentionis ni-

j

T ii

hil demit ; interim negare etiam non

poffum, hoc ipfiffimo velo fzepiüs obte«

phouit/

t me h

gi folere inordinati affe&üs noftri cur-

pitudinem, & facile fingi debilitatena

ett0nl

y

li

virium , quando facilé conceditur ali«

uVldere

ul

j*

quod ejusmodi debilibus folatium,

Hinc juxta principia Afcetica conful.

d 4 :

"d

tius, & longé perfe&ius eít ; fi quis ra»

u

[

xam

D

LETÀ

' Pars tertia '

litl'rus;c

ram petat relaxationis licentiam , & fiy

u Nelg

cüm omnia fecerit , adhuc fervum fe

inutilem; nihílque meritum corde cre-

Püfïl'f,quz

Vmagma

dat, & ore pronuntiet, fiomni folatio;

lmíely

quod remunerationis fpeciem habere

lib fuor

videtur, renunriec , fi cum Bernardofe;

arum,

nequaquam emeritorum , perfetorímque

ügioüg&i

indnlgentiis, & remiffiouibus indigere ar«

J Rellgm

bitvetsr , fed fervore novitio, & Ordinis

u «

difividione: In vita S. Bern.l. 1. cap. 4«

if

quó pertinet infignis illa do&rina S.

Carfarii, ita fcribentis : Peculiarisis ifpd

ad. Profeffionem. nofftam pertinet, nibil in

bac vita confolationis veguireve , ii

D

quietis , nec vellevecipere boua in vita fuaz

h

Dy

S. Cafar. bom. 2 7. Bib. PP. t. 8. fol.47»

[

Unde fiet, ut, qui nullam pro fuis in

Mil

terra meritis remunerationem accipit»

eó ampliorem in Celo mercedem fit

6 omni

In qm

habiturus, veré bonusReligiofus, qui

de cepto férvore neque ipfe remittit,

f faci

M

neque ab aliis remiffionem poftulat, fed.

Íemper ad perfe&tiora cendit, magis de

Ül

D

ulteriore fpiritüs fui profe&u , quàm de

preeteritorum operum mercede eft fol-

licitus ;

De elevátione mentis ad Dmm y3p

licirus ; càm é contrá alius pie Matris;

n

feu Religionis fuze verus decepror dici

femm:

poffit, qua illum longo tempore aluit;

TO

& magna fpe enutrivit, in fine augem,

pi f

dum fe habere putar bonum ; & in om«

m i

nibus morigerum filium, expetirur mer«

aol

cenarium, qui pro functionibus fuisRe-

feforin

ligiofis ftipendium exigit, quafi jam ip-

ia

fa Religio eidem multa pro laboribus

£ 0U

debeat, qui fe olim videbatur gratis

] 0H

DEo; &,Religionisonfecräffe, :

of

lii

CAPUT VIIL

]

h'ngt,l]l ,f

De Cultu. Sanctorum. -

i n

ammtuf'*'

4. A Dviram internamcum DEO pet«

iU

n

tinent non tantüm ea, qua ime

ro li n

fü

mediate concernunt Dzuy, fed illa quo«

Jl

que omnia, quie ad Dauw referuntur;

m

ggcedem

& in quibus fibi ille complacet ; &

wqu) qu

qua faciunr, ur noftra converíatio in

i

Colis fi,

Cüm ergo ipfe Dxus fibi

,anuh[l

&omplaceat, & laudari velit in San-

: mggls

quoin

ftis fuis; ipféque affefïus pius ,

-San-

n quam

m

I

jl

438

Pars tertia

Dt

San&os ferimur, nos à terrenis hiíce ad

i $d

Coeleftia elevet , & difplicere faciat ex«

yrdar

cerna quazvis folatia, feu impedimenta

itrools

falutis, & profe&üs noftri, non incon.

ltüt Q

venienter de cultu San&orum hic agene

Wer

dum eít. Ubi in primis proteftor, me;

j

r

dum hunc; velillum San&um pracipua

tl f

veneratione colendum afíferuero , id

fittgg

non facere in preejudicium cultás alio»

Mtttf lo

|

rum; necita me velle intelligi; quafi a*

mffmt |

lios quosliber minüs San&os exiflie

fitim

mem. lmó,odi eam quorundam pre-

I(us dl

fumptuofam àut pralationem Sando-

MO

rum , aut depreífionem , qui mulcisate

nünm aj

gumentis difputant de majoritate San*

LO

étorum in Celo, & quos dein opinione

5; D

fua aliis majores duxerint, eos ferme

"RO g

folos ubique coli , & invocari volunt;

m.funt N

poftpofitis quibusvis aliis. Quae profe»

Qtüdim, .

&ó magna eft infania, agere velle judi«

taverimu,

cem inter San&tos, & Sanctos, quibus

MVerum

placere non poteft prepofterus ille ze»

X Oa

lus, qui unum Sanctum extollit, altee

Qf Q

gum quafi deprimit, & dividir Sandos

t Mos

P mpa[[m

De elevatione mentis ad Deum.. $49

js d

à San&tis, qui tamen , oymes w funt

efiitt

per cbaritatis vinculum , idem fentiunt ,

il

idemvolunt, €$ omues in um fe diligsnt,

nonixt

utait Gerfen, de Imit. 1. 3.c.68. apud

lii

quem etiam notabilis hec do&trina, le-

*OICHOI)F'»:

gitur : 110li inquirere, nec difputave de mes

