ordinaras alias, qua à robore, & info-

ji [uis.l ]

lentia corporis robur quoque füum, &

a exte

infolentiam mutuant. Infringendum

us g

ergo hoc robur, & caftigandum corpus;

vicut

non fovendum, donec ipfüm humilia-

d n e.x'lf-fï

ctum fpiritui fübeffe difcat , nec contra

yeme d

eundem recalcitret, -^

[ exflüeläï"

2. Fecit id Paulus, velut ipfe indi-

yitcm

Cat,ita ajens: Caffigo corpus suemm , &*

,dm

n fervitutem redigo, ne fortà, cum alijs

jis Dl

predicaverim, ipfe veprobus efficiqY. Y«

d

Cor. 9. v. 27. Ubi, duo fpecialiter im

jurt, at

hoc Apoftoli textu confideranda, & ob-

&i

fervanda veniunt : quorum unum eft

H Q,HO

queüi

periculum aztems — reprobationis ex

[

,(f

negle&u mortificationis, fifcilicet ro-

ectt

B Caï

borari permitratur, & foveatur illud ,

[

nnl'ole j

quod fortiter militat adverfus animam.

ts

fj

jt

Alterum eft , quàd corpus fervi natu-

li

af

ram habear, & ferviloco fit habendum;

l

Ícimus autem , fervos timore potiüs ,

e,demf"

ob

quàm amore honefti duci, eósque du-

qifcin

riüs haberi debere , non foveri; qui

E 3

enim

102

Pars prima

:

enim delicaté nutrit fervum fuum; pofte

l dliqu

feutiet. eum contumacem. Proveib. 29.

ünijq

21. Unde, fecundàüm Eclefiafticum:

1 fi

Pgnis, & difciplina, €9 opus fervo deben-

hii

tur, &; i malevolus fuerit, infuper for-

Al o

tura; & compedes. Eccl.c. 33. Iranem-

lolang

pe fultibus cogi debet, quem honeítas

T

cum fana ratione movere non poieít

lsf

ad preftanda obíequia debira. Pati

modo earo, feu pars animalis hominis

ft,q"!)dvi:

ämngi eü

honeftum non refpicit, fed folüm, quód

Ti o

dele&abile eft, & íenfuale , quódque

m dl

fenfum afficit ; honeftas enim partis

Supetioris, feu Spiritualis, & racionalis

&

obje&um eft, quae à parte fenfuali , ut

em ,g,, !

fic non artingirur. Imó, pars animalis

T

in hoc adverfatur parti Superiori feu

T

rationali; dum non curat honeflatem,

Il ij

nec attendit, quid deceat, fed , quid dC:

TT

le&ec; & fenfum demulcear. — Ipfa igi-

mtla, Ts

j

tur pars animalis in eo, inquo adverla-

limj v

l

cur rationi, & fpiricui, impugnanda efl

nempein fenfualitate, que eó faciliüs

ceder imperanti rationi, quó fenfibiliüs

Ti

cant

rebellio ejus plexa fuexi;. Expli

hoc

Cflla[do

De- Mortificatione.

303

funpi

hoc aliqui non malé exemplo equi in-

ovb

domiti, qui, nifi caftigata fuerit ejus fe:

lfl

rocia , fefforem non admitrit, aut, íi

admiferit, mox excutiec in terram : fin

f rt) Ü

autem opportuné conftringatur fratiao ,

; ilupt

, of

& calcarium pun&uris fodiantur latera;

m I*

fcuticeeque i&us fenferit, cedet dolori,

& aíluefcet, non folüm pati feiï'orem.-

a

deie !

fed quodvis ferre onus, qui priüs vix íe

as W

attingi eft paffus; Non aliter bellui-

nam naturam habet , & equi inflar, in«

d (olum?

'uale ) qW'

domita eft caro noftra reealcitrans con«

"T

tra rationem, Dominam fuam, fequitur

fenfum, & ruit in praeceps, quocunque

NT

eam fert effreenium defideriorum impe-

" fenfu

j

p

tus: At veró, frifthzec ejus infolentia

impunita nen tranfeat, fi refrzenetut ef-

upena"

frzenis ejus licentia , & fzepiüs caftige-

i hone?

(

tur, paulatim remittet ab hac fua fee

rocla, neque excutiet ampliüs impofi-

ed f

tum à ratione onus , fed denique eti-

qu) /

pfla'

am duriora pari affuefcet, tranfeunte

p

W

quafiin naturam illo; à quo aliàs natura

g

f

j

ipía tantopere abhorrebat. — Ita, de S.

J

Beinardo legimus ; qui, c?m Novitius

75

4

effety

"

z

m

A

ceme

104.

Pars prima .

COtcopi

effet , in unllo fibi parcens inftabat outi-

1odis mortificare non foliim concupifceu

cglpæ 8

tias caruis , que per fenfus corpovis fiunts

Itelhx

hn j

fed & fenfus ipfos per quos fiunt - - - Quod,

eum contiani ufás in[Lautiá in confuetudi-

F ergoh

nem mitteret, confuetudo eiipfa quodam-

1nodo vertebatur in naturam. Hinc, ti2e

m

tnra quoque in eo non diffeatiebat d gratia;

Bo

babebátque fenfualitatem non curiosé la-

l&iOI]e 1

"itm,

feivam , uec faperbe vebellem, fed congat

deutem fpivitualibus (Iudijs, 89 ineis, qu&

Iü [mal'

ad DEUAM funt, fpoute fabditam fpiritui,

Ul x

Q adho

€g fervientem : corpus etiam ad fervien-

N k&æ

du fpivitni aptiffmum inftrumentum, ul

caro vix jam aliquid concupifceret contra

Ab

Bo

fpiritum. In Vita;l, 1. c.4. Ipfaergo

um ln

praxis duritiem emollit,& vera manent

illa verba D. Petri Damiani: Afperita"

intgb

"4 g

tem frequentia mitigat , vigorem confitt-

lo s

tudo commendat, S. Pet. Dam. Optfc.

15. Cap. 21.

eXemp]o j

3. Praterea hec debetur DE

O

Omnmmn

amm h

vi&ima pro peccatis noftris, ut morti-

ficemus, & immolemus DEO carnem

IQ luc"l

noflrram ; crucifigentes eandem cum

öClendu

COlls

De Mbrtz)&catiane.

105

concupifcentijs fuis.. Ira nempereatus

"

culpa exigit, & femper culps appen-

quopi?

dix elt peenz: debitum, quod contrahic

ypiti

omnis ille, qui peccat.. Diffolvendum

?lt"'w

eft ergo hoc debitum, & quidem nunc

T

in tempore , nec differenda ejus folutio

lp / quniæ

invitam alteram ; hocenim ma

[o)

enaime

l pin/

prudentize fignum eft ; nolle fcilicet af-

:iebatägi?';

fli&ione modica hic eluere contratum

ol gl

debitum, fed refervare illud ad divinum

*m;fedw""

tribunal , cujus diftri&tionem religiofo

Mil

multis explicare non eft opus.. Certé,

hoc adeo cordi habuit S. Petrus Caven-

m

gl

fis Abbas, ut nihil velin fe, vel in fuis

h

f

impunitum reliquerit, flagellansetiam

peccantes Fratres moribundos, ne quid-

Ü

,;mferw-

r

quam inexpiatum reportarent ad divi-

pv

num tribunal. A4G..59. 4. Mart, in viía,

vj A

cáp.4. Hanc penitentiz neceffitatem

g()

g

h

nemo efficaciüs docuit, quàm Chriftus

pam

exemplo fuo , qui; càm portarer aliena

omnium noftrüm peccata; durum man-

betut n

datum mortis accepit ab aeterno Patre

j5, !

L

fuo, luculento nobis argumenro, quid

[

faciendum, & tolerandum nobis fit pro

)EO [rl

p

E j

€x-

106

Pars prina

expiandis deli&is proprijs, quando ille

f*ü lufhr

pro alienis fuum fudit fanguinem.Dein,

Mànon

quaurumvis grave peccati debitum nos

tf

non obligaret ad faciendam tantam pe*

nltentiam , fufficere deberet folum ex-

Qibigly

tDl ame

emplum Chrifti , fupra cujus dorfuu fa-

w)dlm Í

bricavernut peccatores, Píal.128. Erin

quo à planta pedis ufque ad verticem cae

minic:

IP[OS dOIw

pitis won fuit fanitas. 1ía. 1. Oportetere

UOWPOI

go; difcipulum non effe fupra Magie

RLT

ftrum, nec decet, fub fpinofo capite vel.

leeffe membrum delicatum:/ Hoc alta

iil

mente confiderárunt Viri fanái, qui;

n "ï'bis,

!t[l düus «

etfi tanta non effent eorum demeríta,

ut mulià indigerent poenitentià, utta-

lifigs i

[/ tr,W

men Chrifto fuo effent conformiores,

ficut ille per omnia. affimilari voluit

M g,

ql

]

TC [

fratribus fuis hominibus, ita, & ipfial-

l W(Ide M

fimulari geftierunt ei, qui pro ipfis mor«

ülfntgm " d

zuus eft, & crucifixus.

Wt JWS D

4. Imo, fan&i fummze gratize loco

habuére, fi fola invifibili D EI manu

1 pg

pti

hi

llp"lfz

ercuffi fortiter, meruerunt guftare de

lii

calice Domini , & participare de im*

Hin

ne

li

1]

Al

meníitate dolorkum . quos in paffio

ua

LT

THl

L

De 2Mbortificalione,

107

quandoï.,

fua (uftinuit Dominus, infligente vul«

yinemit

nera non nifi illo, qui flagellandum, &

debinum

crucifigendum dedit fuum Filium. : Ita,

a

quibusdam fpecialiter dile&tis ex privi-

« [olunt

legio amoris precipui conceífum eft ,

s i

ut, cum folüm amorofiüs recogitarent

L l

Dominica Paflfionis acerbitatem, eos

jutiit

ipfos dolores experirentur in faucio

, Opoltäi

Íuo'Corpore, quos intüs contemplaban-

: fupra y

tur in animo, Tale exemplum nobis

ol capïïei

fubminiflrat S. Francifca Romanae o-

um H

lim uzbis , & denique facri Ordinis no-

Ii fallah X

ftri decus eximium, quze adeo in medi-

yu &

tatione illa cruciabatur ; ut, czig ma-

ag

uns transfixas clavis cogitaret , ipfa fnas

of

pre ornciatu. fentirel iueptas ad aliquid ,

t(flmihlifïï

qualecunque id effet , continendum ; quod

proinde fubito eis excidebat interram, Si

l5 i(iïl, r

mentem ad facrosrefettebat pedes, non po-

j p

terat fuis amplins injflere ipfa , ita orave

[aliäb

in jjs patiebatur tormentum.,

Corona

12

jj D

J

Chriftt piaea totum illicaput cingebat do-

j

loribus ; flagella contufos avtus eidem re-

runt !

icipit

de

linquebant : quin, €9 fanguinem fpuebat

j l Pw;

nouumuquam , livebántque ungues , g

| Láll«

of

Pavs prima

Lanquam morientis impallefcebat faciet,

QUf

Quod)fi autem ejufimod contemplationi it«

ftidat

beveus extafin patiebatur, manus ei pedése

'Jï,adn

que fliBabafit fanguine , atque ad percuf-

dmitomm

fum Salvatoris latus cogitationem exteu-

!tl )

denti fuam, mauabat ipfa toto corpore fat-

Bns R

€ig. A&. SS. o. ZMart. in vita. . Simili

Aoahle

gratiá nonnemo € noftro facro Ordine

Oetgbi

vitam folitariam degens .prævenfüsä

p ^ d

DEO eft, qui pariter ipfius Chrifti pa-

Ml r

tientis in corde fuo experiebatur crue

Jl

ciatus , immensísque laniabatur dolo-

rf

ribus : quod, cum inaudiiffet Bernardus

Al t

Colnagus,Magnusé Societate]zsu Vir,

Mil

eundem convenit folitarium, & inftan-

Til

tiffimis precibus rogare non deltitit;

Ntttes ]

donec is eandem Colnago obtinuit

Utl v

gratiam, Quotiescumque proin ipfi coi

o hii

cionauti de paffioue Domini fermo fuit;

ub

fextá qnáque feriá acerbiffimum in latert

R*ämaub

crauciatum , &9 letbiferos ia corde dolorts

! ]j

perfenfit, band fecns, ac filancea perfoffut

gl dteþ;,

ámmane vuluus, accepiffet. Crefcebat att-

tem dolorpreiagnitudine fervoris, N-

"maccem

que tstuc folim , fed quoties etiam facrit

F [

ope«

De AMortificatioue.

109

j

operatnus effet , cor fibi comprimi, fndéque

fentiebat. . Tude, quoties ab altari digre]us

inpliin

gt

j

eft , ad mortem nfque torqueri fentiens ;

amicorgim fidiffumo perfepe dixit: diffi-

al

dipumu

vunlo ego quidem , fed fentio , we mori,

Bened. Rediv. ad anmum 1611.

Me-

foc

nforabile item exemplum habetur de

4l ?

fieot

Venerabili Anna Goulefme, quae, cüm

prits, die (acvo Parafceves diré femet fla-

preve

us C

ellis cecidiffet , ac circa meridiem. ante

praudium exten[is brachijs ter Pater, 88

eridat^

niabitt*

Averecilaret , vifa eft ab omnibus mira-

biliter exiendi , atque ia crucifixi morem

if

dedntlis mauibus , bvacbijs, pedibisque

:ietaïe]?sï

iuvi[ibiliter aptari: In qua violentiflima

m 4

per tres. horas corporis extenfione non

TA

tantüm participavit de intimis agonize

ao 0"

Íponá fui dileiffimi meroribus, fed;&

l

qill

'

js

in manibus, pedibus, & latere, Chnfti

jl

j

ftigmatibus infiguita apparuit, incredi-

T

j

bili in bis pavtibus fatlo dolore, qui [in-

jj

l

bs

gnlis diebus veneris augebatur, — Ad hoc

mnati ]

tam grande, fed doloriferum benefici-

ur acceffit & aliud, quód aculeato dia-

f

LTUM

demate caput ejus divinitus redimitum

u

fue-

f r

iro

Pays prima

fuerit, tahtá cum dolorum vehementil,

LT

n (ingulis ferijs fosctis movitura credere-

Va

tur. Ibidem, ad 4gawm 163 3. ta nimi-

fs i

rumfuos pre alijs dilectos exercet Do-

Jixi fupw

preltae;

minus , quos Ipfe invifibili manu per

femeripfum percutit, & cruciar, facít-

ao fol

que imiles Filio fuo, in quo, & in cujus

lr

Aoullos

vulneribus Íemper fibi complacuit &«

ternus Pater, & complacebir in aeter-

um v

num, Siergo & nosplacere DEO, &

* mor

gratum ei velimus in nobis exhibere

QUis fAflto

Ípectaculum, audeamus & ipfi aliquid

nes

in carnem noftram ; & propria manu

l e[ga D

faciamus; apparere 1n nobis cruentum

Woyeri

figyum patieniis Filij Dzz, quiab eter«

"m; fer

ni Patris manu ita fignari , & fausiari

te'"dfn[cs

non meremur.

etldm pefl

5. Verüm, opponit forté nonnemo

At

fui iphius & proprise cuticule ftudio-

M x W

fior Patronus; indifcretum effe , à Reli-

mm)feü

giolis, qui aliàs fat ar&tam, & mortifie

&ile

DN

catam vitam ducunt, i folàüm ordina

g

rias fuas fun&iones rité peragant , ad«

Xl "

[».m Yj 1

huc exigere duriora, & ageravareonera

oncribus, maxime, cüm nulla lege pr&

Ícip*

De 2Hrtificatione.

XIK

fcriptse fint rales corporis feulaniene,

veleno

feucarnificing. Cui imporcuno externi

a du

rigoris impugnatori refípondeo; utique,

juxta fuperiüs dida ; magnum opus

r

]

praftare illum, qui exercitia fua ordi-

ili ml

naria folerter quotidie peragit : inte-

dl

rim,turpe omnino videtur, & efl, inua

yo, lP

anguítos praecepti limites coar&are vir-

ompi

tutem, & excipere velle concra quasli-

i n

bet mortificationes extraordinarias ;

p DA

quas tanto fervore amplexi funt San&ti

T

omnes, & Majores noftri, qui; utiamo-

;&ip)am

r erga DEUM , ita nec mortificationt

r

propter illum praefumpsére metam po-

ylisut

nere, femper ad ampliora, & majora

g^

tendentes, & alpirantes.

Prodimus

h

átl;

etiam per hoc, quód non fimus genuini

facrae Religionis Filij boni enim Filij

forte ?

non expectant imperia fuorum Paren-

yicule

tum,fed, quzecunque aliàs eisdem grata

me (7]

i

effe, aut fore nórunt, zeque prompte

1f &

n

peragunt, ac illa, qua imperata funt,

g

folum

Scimus autem, quód facra religio fal-

emgznh

tem valdé dele&tetur, & gaudear, fi in-

r

ter fuos numeret generofos pugiles; &

n

ln

j

Vie

i12

Pars prima -

videat fuos militare, bouam militiau, 1.

"Tim. 1. 18. fufóque etiam fanguine

ls mj

gibus

gloriofam de devi&a carne reportare

fionib

USP

vi&doriam, Siergo veri fumus pize Ma-

h

hm j

tris hujus Filij,non privemus eam hoc

'

TWommg

gaudio, fed accingamur ficut Viri fortes

1n prolium, & armata níanu mortift«

ciplinæ üw

tictint

cemus in nobis, quod rebelle eff, ut ita

te&e Hæft 1

gloriari poffit in triumphis noftris; &

vi&orijs Filiorum fuorum.' Dein, ve-

M

* Itror

rum quidem eft, non prafcribi nobis in

facra regula certas externze afflitionis

*]Pälibet f

Al

horas, aut modum, prafcribitur camens

cafligare corpus: S. Reg.c. 4. Quibus

Trdines

&Wmenüs

verbis nihil tuperaddidit Difcretiffimus

Pater nofter, nec quidquam determina-

gzalis, Áir

vit, fed determinationem reliquit no-

bis: optimé fcilicer de noftra virtute

confifus, nulla ad hoc vi coa&tiva opus;

matl fum

Emm m

fed ultró nosad caftigandam carnis no-

ftree petulantiam promptos fore , &

W"Pägatug

[/O V

alacres. -

Jra

6. Verumtamen;quià Majores no*

"

fml

fhfrz

50

firi experti funt , quosdam miritrs.per*

1l

fitn

fe&os ab externis corporis caftigatio*

nibus

Ditgde,

De 2Mortiffcalione.

112

T

nibus nimiüm abhorrere 5 idcirco in

n [np

quibusdam Monafterijs , & Congrega-

Y [CPO[U

tionibus providé ftatuére , ut ad ftimu-

mus piælï*ï

landam imperfettiorum inertiam, uno

frus eu l

in communi loco certis cemporibus di-

üt Viïl fo;

fciplinz Gerent; quibus quilibet pié (2e-

famu n

virerincorpus fuum. — Hunc morem,

lle ár

tefte Hafteno noftro ( Difquif. mon. L,

js ol

8. fr. g. difq. 1. f.824. ) apud Calfinen-

fes introduxit S. Petrus Damiani , ut

h Deinlj';

(b

quálibet feriá fextà per totum annum

.næ gælüïi

difciplinas facerent, Quam piam con-

fuetudinem, cüm Stephanus Monachus

:ribitunaïf

ny

i m

Caffinenfis, tunc fa&us S. R, E. Cardi-

p

nalis, fugillando derideret, fubitanea

am demm£

is morte temeritatem hanc luit:à quo

n

tempore non tantim in bonuo confir-

noi

n

mati fünt. Caffinenfes noftri, verüm

uf

etiam mos ifte ad plura Monafleria eft

jimaf propagatus, famntáisque fuit circa difcipli-

145 fervor , ub-modwn etiam prafcvibere ,

p d

siltra quem progredi non liceret , neceffe

Mat fuerits Quidam enim integrum Pfalteri-

jb sta, quidam etiam duo quotidie cum di-

difq.

" cafïiäï fciplina decurrebant. 1dem, ibidem.

2.

e

«

114

Pavs prima

2. f. 826. Quod,fi veró loquamur de ufü

L

nofixi temporis, in compluribus adhuc

tf

Monafterijs hzc viget laudabilis cofue-

iftto t

tudo , quód certis per annum tempori-

ln dj

bus fiant difcipline, ezedue non tan

^&T prol

tüm privatim in cellis,fed & in publi-

W Q

€o: ob quam caufam multis Breviatijs

lt um [

noftris in fine adjungi foletOrdo ad fa

llomm, C

ciendam difciplinam , ubi praefcribuntut

Cd(OIUn

«ertee preces , quee durante hoc mortifi

qni IbOCü |

cationis exercitio recitandze funt, Quüd

UM

Mj

autem ultronea hac caftigario non tane

fubj

ul

tüm in noftro,fed,& plerisqueOrdinibith

ACb

Mctm

fives ad peccatorum expiationem, five, a

l g

gratam . Dominice pa[fiomis wemorian

Wþarzs

tj

[

certatim fit freguentata, d probat;cit. At

Ij

Lbor , faciendo initium à Canonicis R&

!Ukc;" fff i

gularibus, ubi ex Cantipratano, de Hu-

làpy m

gone Vi&orino illuftri clariffimi Ordi-

lii d

]

nis Viro, refeft, eum, eà quód difciplins

Atj

Oi

in Secreto , vel ia Capitulo cum alijs ?

!fmp

If ( A

quotidianis exceffibus non acceperit, gr^«

Tütrqy

viflimas poft mortem poenas dedifle;

( It ïlnt

quemadmodum ipíemec fuo , cuj po!

m Vlvel

mortem apparuit, Íocio narravit l$

Cu,us )

Q

yee

De AMortificatione.

!IS'

um

verbis: Quia, dum viverem, accipere ve-

aui difciplinam , vix ullus damouwm ia

ydud

jablis

inferno, remaafit, qui non mibi iclum vali-

du dedit ad Purgatoriwm . traafennti.

jum j

qu n

:

Idem probat ex conftitutionibus alio-

rum Ordinum , videlicet Preemonfira-

d&

jb

tenfium, Dominicanorum , Franciíca-

norum, Capucinorum, Carmelitarum ,

n

al

Clericorüm quoque, & Patrü Orarorij,

qui boc afflilationis geneve à S. Pbilippo

g ho

Nerio,Parente fuo,edod i (unt, catrnem fpi-

ü&æ [ufll. '

] E mïlï

ritui fubjugares de quo Gallonius in vita,

bac babet : fecundá, quartà, 89 fextá ferid,

yisqw()w

ia

Incerná. abfcoudità [inguli funiculis tanto

temporis fpatio fefe percntiebant , douee

f ?

jb

!j

tecilato priiis Doiinice paffiouis compen-

dio( cni eft initium: Recordemini Fratres

C

d

chariffimi ) totus. Pfalums quinquagefi-

M

us Ó centefimus vigefimus nonus,atque,

| da

li

i

"Antiphona, Salve Regina , vel alia, que

q

tempori congrueret, mfta, ac Ingubri vo-

]o (

ce caueretar,

Sed, vix videtur unquam

ii

at

PC

fuiffe ranta. difciplinarum frequentia;

qun

quàm vivente S. Dominico Loricato, in

(i

t [Uo,

cujus Monaflezio, Fratres. quotidie per

jo 1

Qi«

116

Pavs prima

lff.adc

1

omnes boras canonicas difciplinam fibimtt

VRO

invicem fcoparum — idibus ingerebant,

feer

quibus praibat exemplo Dominicus;

tufen

qui fub jugibus fcoparum i&tibus , odo

Wi

aliquando P[alteria inter diem, ac uottem

"r f

modulatus explevit. Sec. Bened. 6.p.2.

inviía. Videbatur autem tunc, ut B.

llttine

llrin

Petrus Damiani habet, totus vultus ejni

fta Jcopis attritus, ac fulcantibus quibus-

"Macari

VUttem

damn vibicibus livefatius, tanquam, [i pilà

fuerit ptifanarum videlicet iore contnfus,

Wecer ]

Ibidem z. 7. Hoc ergo mortificationis

genus perdifciplinas, & flagellaj3 rotis

oqudr

Hltcmm(

9lim communitatibus pra&icatum fuit,

& adhuc fan&é pra&ticatur in quibus-

GiDtan.

dam.

".

40, )

7 Alis mortificationes corporales,

AO ftä

Ti

non mintüs à totis communiratibus fre-

"i

quentatze funt ifiumerz , quibus recene

li Qp

fendis ofüibus dies non fuüfficerec:Placet

tamen recenfere aliquas, ut conftet, quo

mdll j

H

(5,

nonnulli odio carnem (uam fint profe-

jii

cuti, ut faum fpiritum confervarent fal-

dj

vum in die Domini. Inter hos, S. Si-

"ms, q

meon Stylita, afperrimo fune à renibus

fuP

i mag]

uíque

De AMortificatioue.

117

ufquead collum conftrinxit cospus fu-

um

' um, ita; ut funis penetraret ad offa, &

igm putrefcere faceret carnem, vermibus in-

JWi/ de enafcentibus, & in viva ejus carne

(5 nidulantibus: interim, durante hoc vo-

15? luntario fupplicio, ipfe adl

iuc infatiga-

l! biliter in excelfa columna ftetit per au-

w* nos plurimos. Rofiveid. ia vitis PP. 1. 1.

40 S. Macarius item,per tres annos in foffa

ii collotenus fepultus jacuit, nec tunc,nifi

ij/| herbas propé caput crefcentes , mami-

yi'?! que decerptas comedit : poftea veró,per

w dies quadraginta & toridem noes fine.

lpl intermiffione genuflexus perduravit in

fiu!' decantandis Dzo laudibus. Ibidem,mibi.

u fol. 2 30. Alius, Jacobus nomine, habe-

, bat pro fe&o Corlum , contrarios oxmues

a p a&ris impetus fuflinens: uunc quidem plu-

qiu vid vebementi obrutus , nunc glacie , €9

ub ive congelatus , aliquaudo antem folis

wt! ad/s toflus, 89 exufius - - - tres fape

u dies , & totidem no&les uive delapfa ia

nf fuit obrutus,ut ue parum quidem videretur

xf'ervaW"" e pauuis, quibus fueratiudutus. Ydera in-

s,G

T fuper magno ferri pondere lumbo

"

col-

J

-

119

Pars prima

collum conftringebar; pluribus quoque |

catenis arctans manus, & pe&us. Ili-

ln I

dem,mibi.f. 838. Quidam, Thaleleus

Uticarum

nomine, intra cujusdam rotze arctirudi-

gt a

nem per annos decem adeo fuum con*

fitürem h

ll Ordfn

clufit, & compreflit corpus, ut, nec cgl-

lum erigere quiverit;fed incürvatus to-

n qm

to tempore federit, genibus babeus aff-

Smetpf

xam faciem. Ibidem,mibi. fjl 85 y. Bate

D f

nabas anachoreta, cüm aliquando infi-

Mmhe

xa eflet pedi illius feftuca ex arundine,

W;mve y

neque eandem extiaxit, neque extrahi,

F'dllm ch

imó neque à Medico videri eft paffus;

5j

cümque exinde computrefceret pés,

U&tdüs, n

lum

audirétque is compatientium lamenta

refpondit : Quantóimagis bomo exterior

i efïlmcu,

patiturtanto mapis intevior viret.Ibidem,

mf! ? Mm

mihi. fol, $6 g. S. Pater nofter, cum pri-

D

'Joe

mis fuis difcipulis Placido , & Mauro;

W

guütur de

horridum íemper geftavit cilicium.

$4c. Bened. r. in vita, $8.. Placidi

l &de/l(&

tin

^

Mauri. San&us veró Petrus, Abbas Ca-

venfis, cilicij loco, loricam fupius cat»

GUZn

Il

um occltam, induit , quoadufque pu-

"hj

hr

jpta cect«

L

j

trefceret; & ab ejus corpore ru

j di et.

De 2Mortificatione.

115

us qu

« differ. 40 $.5.. Mart, BENEDICTUS

Y

"

3

!

l

, item Pater, inter fpinarum aculeos, &

.elz q,rt'icarum incendia fe volutavir. . Gre-

Tha

at

gorius. 44. 2. Dial. z. In quo, etiam imi-

fomd

, tarorem habuir,S. Bonifacium;infignem

du q

1

fui Ordinis Virum, & Ruflïæ.ApoGo-

Qu

lum, qui hoc torturz genere fzepiüs in

at

femetipfum defzvijt. $. Petr. Dam. ín

: r

vita,S. Romualdi. cap. 27. S. Norbertus,

LU

igu j

j

medià hyeme nudis pedibus iter age-

Ti

; bat; nive ititerdum ufque ad genua, in-

'e At

terdum ufque ad femora pertingente.

« e,i:!":ï

d

AL S5, 2Menf. ]un. cap. 4. 69 s. S. Ber-

, nardus;gelidis aquis fe immerfit, In vità

gU L. p cgp, 2. B, Rodulphus, laquearibus

i^. cellg funiculos inzeebat , ficdue uluis iu-

m ^. fertis Pfalsuodie ffndio pendnlus,vacabat.

Vii^ Sec. Ben. 6. p. 2. in vita. Quod, recen-

lt^ tiora exempla defideres, valdé rara le-

))

Jj

j

guntur de Venerabili noftra Margari-

" al

j tha de Arbous, quee, vifa eft fepe, * ma-

VI? sim, cum fuperior effet, fuue ad. collum

ISJA :

,aMigato per Refeclorium fufque , déque à

1f converfa trabi , ac demmn fiapellis cadi ,

xl calcé

"

que ab omnibus ad pofles ejusdem ve-

fcclo-

t [UPU;& '

i

120

Pavs p;imä

fetlorij proflvata proteri. — .Sepes (*apitu-'

Wifitg

ln , vefectorimque inpreffa eft undaiis

D. Df

buneris , & wriicarwm. imanipulos tuanu

Injjgi

geftaus , quas forovibus offerebat, rogat

IT

émpenjiffimé,nt canem mortuum, DEOre

C[Fhlm: 1

bellem peccatricem, vel plagis faltem codt-

"int, j

cerent, C9. atterevent — Vix ip[is nominibus

Ti

nota evaut terrifica inflvmmenta, quibus

SNUT

caruem virgineain dilaniabat fervens aui-

UET

14 ; Isjne erat ummerus ciliciorum , calt-

n lon;

|

i

marum, acyleatorum cinpgulorums ut intji

?mfel'[o, ]

tate fuppelletlilis mercaturam facere v«

lfffü(r [

dereiur, c exercere. — Nudá ut plurimim

hts ii

cubabat bwao : (omnus tam varus, quàm

ff v

frequentia jejunia s prater pullicas pati-

Um*, Jh

tentias, que pone quotidiane erant, dlate

la)ila j/f !

deftinis , & privatis nullus modns , folita

diceve, mirari fefe, bomiues ipfos nocentij-

um

fimos, ad virtutem, €9. oloriam moliiore

dto

aj

calle uiti velle, quàm ipfe bomo DEUS

lt

j

l

prorfus infous , €9 tam à peccatoribuss

l 14.

qnàm peccatis (fegregatus.

Sape taito

l

i

caftigandi covpufculi ardore inavdefcebat ,

E.Xfmþïa

ltet

ut, uifi DEO ipfiin boc difplicere caviffthy

QOT

"t

invallefrufta fibi ipfa fq&a caruüifex mem;

De JMortificatioue,

I^l

35[0&

bra facra concidiffet.

Carent , inquiebat,

u

$. P. BENEDICTI. genio molles animi :

ipil

Benediclinorum eff magna prefiave, 89

WMJW

graviora pati. Habeaut [ibi gratis alij

il

Colum : noftvum eft illud mercari, illud

;f

rapere , illud jugis , 89 indies venafcentis

ponitentie fumptibus. coufequi. Bened.

ji r

Rediv.ad annum 1622,. Aliud genero-

yilt f

jf

fum exemplum,deVenerabileGabriele,

in Monaflerio San&i Jacobi Herbipoli

j

j

profeffo, legimus, qui, quotidie flagris fe

acriter cedendo cop

iofum fangnuinem fun-

debat: ingeutis pouderis. catená ferred

j

T

bvachij veré cvaffitiem equante corpus in-

4

cinxit, que catena ad mortem ufque gefta-

puMi

|

| tay ita in caruis iuteriova fefe immifit-,-ut

7

j

d

j profundis immer(a felcis, dimidiá fevà fui

4

j

parte,carue obdutla fuevit, nemide ejus vei

;p]os W

, guaro

,.

»nififolo Antilite, cujus éantu Ga-

jtit r.

; briel totus pendebat, Ybidem, ad anzum

^ o g a.

pecm"f

3l

"

8. Habes híc, Religiofe Lector,

]

, exempla plurima , & plané generofa ,

inaïj',-r*:*'

j

; licét non omnia promifcue imitabilia,

]

t

; ad qua te invitare non audeo 3 fitam

älïl

j

s;

F

&

3121

Pars prima

& tu altiores 1þiriz.us foveas , & ex 4«

tonffrïng

more Dzr plüs facere, & plüs pati con-

i a

cupifcas , zemulari incipiens fa&a San-

D

&orum, non id improbo; fedcommene

Wing p

do, dummodo tresobferves cautelas;&

Ile n

primó, nihil facias, nifi juxta confilium

lüc brac

Viri prudentis, & Patris fpiritualis:

P!äCGS D

fccundó, fi fugias, videri, & qusecunque

9Uäm a

agere potes in privato; non agas in pub-

Vg Pedïh

lico: tertió, fiforté vel ad majorem

Emaæ Vel

zui confufionem , vel ad dandum bo-

ADhgre

num exemplum Confratribus tuis ali»

qua facias in publico , eanon finctalia;

[

T wl

quee alijs juftam poflint creare difpli-

n?en[las

rentiam, & naufeam 3 non enim om-

u'ggjä; ä

inia, quz de cultoribus eremi legimus;

bf

Qun

li

falva difcretione exercere poffumus in

a D

kommunitate, in frequentia hominum,

]

& in publico. Quod, fiautem ab extra-

QR & ,

ordinarijs ejufmodi mortificarionibus

'Oï/! [/7A

U

nimiüm abhorreas, faltem ad commt-

ELS Po

nes , & in omnibus factis Religionibus

Wfladq j di

commendatas, & fancté pra&icatas te

Pt

I

invito : quales funt ; nonnunquam in

Ticio

W

dj D/ !,;" f

J

privaro flagris caftigare corpus: ci

Ua mr

Colne«

De Zdoriificatione.

141

,

confiringere membra: fuper nudum

$t

cubare afferem: fuüb precibus expanfas

faa j

in crucis formam tenere manus: fub

d

divina Pfalmodia ere&to corpore flare

u

fine reclinatione tergi : habere etiam

tunc brachia libera nulli fulcro innixa:

4 (b

pteces privatas potius genufleGendo ;

| fpifiml

( uæcllk'

quàm ambulando perfolvere: Iter fa-

cere pedibus etiam cüm equitare licet :

apstt

Qu

amare veftes minüs commodas , nec

danduf»'f

deponere calceos minüs pedi aptos: fe-

dere in fedili duro, & ligneo fineimpo-

j

ï

fito- pulvillo: a&ris injurias, & incle-

ynd

qem

mentdas non fugere, fed perdurare in

fugore, & patienter tolerare, fi minüs

j &

J

calefa&um füerit hypocauftum : Com*

P

mendat etiam pracipué Lancicius, pa-

j

tienter tolerare morfus mufcarum, cu-

um

licum, & pulicum, qua de re itafcribit:

df

l[[lüc

j Novi ego bomines in Societate , quibus

,,, DEUS pojt non impeditos; per plures beb-

j domados,dinrnos pulicum mor[us eo tem-

n;z:ligio

j pore, qui acrisis mordere folent, admira-

p

lla

j

, bilia virtutum beroicarum dona conceffit ,

j

j Valde rava, per multos annos frufita aliàs

í

3

z

€x-

:QIPUS:

144

Pars prima

expetita. Lancicius Opsifc 2.6. 3. Vi , ii

& fimiles mortificationis modi alijs fa-

t Df

Ciliores funt ; eoriümque frequentior

hrey

datur occafio. Siquis autem etiam has,

Vl

aut omnino omnes aufteritates oderit,

Pænlremi,'

ás certé nimiüm recedit ab exemplis

"at

Majorum fuorum, nimiüm amat fe; &

Ti fem

€arnem fuam, & confequenter bonus

Tb

Religiofus non eft, fed tepidus; qui ma*

li [j

is refpicit, quid carni fapiat, quàm,une

B rf

'

:

e fpiritus proficiat.

9, Siqueras de tempore, quando-

Il iVerä

| s

nam fcilicet mortificationis opera allue

menda fint, & exercenda? Refpondeo

Y Cün[cnfe

D

nullum quidem effe exceptum tempus»

j (ti j

& quibusdam mortificationibus perpe«

W[ m

d

zuó falubriter intendi poffe, Ne ramen

lg

g

ob perpetuitatis nomen nimiüm durus

m

r

videar, precipue hoc commendo, utin«

T dy

primis, fj vel in loco, in quo vivimus;

vel in ordine, quem profeffi fumus,

Aanda

prafcripta fint certae difciplinze, nemo

m mlfer

ífe fubducar , nemo inde abeffe velit.

hts

l&an

Ita nemperequirit adeo ubique fempet

le

commendata confo;mi:as; urnemoà

pefClph

t

Pïomxmsg

VDe JMortificatione.

125

ul

fit, ubi conftiturio regularis omnes ad-

"

elle przcipit. Dein pofito, quód nulla

f[eulutnüf

lexextaret, vel ideotamen nemo ab-

y at

effe deberer, eà quód publicis ejusmodi

"T

ponnitentijs; à tota aliqua communita-

b o

te pera&is, major infir merendi vis:

Euj )

cüm femper devotiones publicz plüs

eu

impetrent, quàm privatze, & ipfe DE«

duMqUi j

US fuá gratiá; fic peenitentibus ficlone

3;,qumï

g$ prefentior. Foc credere faciunt illa

Chrifti verba, apud Marchzum fic lo«

a quentis: Iterum dico vobis, fi duo ex vo«

«os) 025 confenferint fnper terram, de omni re ;

;Mj! guamcnuque petierint , fiet illis à Patre

g 1neo, qui in Coelis eft : ubi enim fuat duo ,

abl U& tres congregati innomine meo, ibi fum

w 82 medio meorum, Matth. 18. Quantó

gj €rBo magis id fperare licet, fi non can-

m

j tüm duo, vel tres, fed tora aliqua nu«

j4 merofa , & religiofa communitas ad

j placandam divinam iram

» & impetrane

af dam mifericordiam, in fpiritu humili-

F. ;« tatis, & animo contrito convenerit, &

f( d percipiendas , veré poenitentibus

i

ofuerit.

T

a) ptomiffas gratias , fe magis difp:

. Noli

156

Pavs prima

Noli ergo, te ex pudore, fecundüm fpi-

Wt

ritualia principia plané minüs rationa-

V Fello

bili, fübtrahere à rali loco peenitentite:

t'ipor]

noli fequi peífimum impoftorem de-

QUs n

monem, qui indubié te ab opere tam

Gatyi f

ían&o, & meritorio retrahere nititurs

tf

nihil enim doemon ita odit, quàhm loca

lt did

ponnitentiae, ubi coram DEO, & humi-

m

liatur homo, & caftigantur errata, pro-

Um, qu

ut olim oftenfum eft B. Mariee Magda

!lm]e yen

lenge de Pazzis, quz aliquando, v ii

lyalis

multos doemoumn vece[fiffe in varias 4Mo»

lPUdie,.

najtzrij partes ad forores tentaudas : feh

Ximu;) &

/

iü

Capitulum intrare neu potuernat prop-

R

ter atius bumiles , ac veverentes , qui i

Qf

exercentur. AG. SS. 25. 7Maji : in Vit

!6 nofl

Auth. Puccino c. 7.: 77.

Prtnur

10. Ampliüs nunc dico, quó

d, f

iv] agam

fort? in tuo Ordine, vel loco commt

hi

nia talia mortificatiouum exercitia il

iPü Ion

ufa non fint, ijsdem tamen non minus

"-f

f

in privato nonnunquam intendere &&«

Hj

eas, idque maxime temiporibus illis;

Wnin

qua ipfa univerfalis Ecclefia pro agen"

Ciaäb

eciáa

da panitentia deputavic, & con

"yits

COIIfggia[

De Mortificatione.

127

m

vit: uti funt facri dies Quadragefimae ,

li

a

& Feftorum dierum vigilie , quibus

EMSW

temporibus communicer pij etiam fze-

La

culaies majori continentice, & mortifi-

0

d

cationi ftudent: quantó ergo magis id

erelli

Religiofis obfervandum eft.. Memora-

tis diebus accenferi poffunt Fefta San-

quzmu

"i

0

&orum Ordinis,; aliorimque Patrono«

4 n

etor

rum ,. quos preevia quádam mortifica.

tione venerari decet, & convenit. De-

yie

j

uandü L

in, valdé etiam confultum eft, eodem

ipfo die, quo forté minüs religiosé vi-

ximus, & innotabiliores defe&us lapfi

j

T

fumus , non priüs concedere cubitum,

j

iiíth

[iw

nifi, poft vindi&am de nobis, & exce(fi.

bus noftris famptam. Salutaris ifte ri-

jj

gor multüm valet ad hoc, ut cautiüs

par

nus

1c0; qW

Ílea agamus, & eos exceffus mi

committamus , quos impuné tranfire

[ d

ipfi non permittimus.,

o

J noll91

1I. Preterea;optimé, & confulif-

fimé facimus ,fi cunc, quando;aut divi-

irite

üderi

l

hi

nam iram placare, aut fpecialia benefi-

Qt!

,fm P[U'v

cia à DEO impetrare cupimus , non

confugiamus ad folas preces, fed infu-

&^

pet

Fæ.

158

Pars prima

;o

bileiin

per affumamus opera quaedam afili&t

va; à quibus mira efficacia accedit preci-

gm pre

busnoftris, Id experti funt Ninivitz

IT

quibus, cm ex ore Domini denuntiáf-

6R

Minr

