lutis noftrze cranfitur ad diftra&iva, aut

ab his ad illa , fed à primo ingrefsüs

Wp,m

(111)&(

tempore prafcribuntur folüm ea, quae

ad DEUM. nos ducunt: continuantu£

1e£€W'

Ü nl h

dein, & fuccedunt fibi invicem, féque

in orbem alternando excipiunt medi«

TE

g.E

m

tationes ; confiderationes , examina s

orationes vocales , le&iones facre , &

r VC[(OI

j

djont

ruminationes, quibus paulatim mens

noftra difponiturad DEUM, & cele-

d

mgglsï'

u

i

flia, ita, ut quantumvis anté affe&us

r

nofter ad DEUM, & divina fuerit val-

Ptluä

[2

N 3

204

Pavs fecunda

dé modicus, is crefcat , & cum majore

QIJæfatl.

rerum divinarum seftimatione major

n qui

quoque percipiatur earundem guftus,

Witsme

Quod eo interdum exercitantium füc-

N ào

ceífu contingit, ut, qui priüs multis va-

tibusn;

nitatibus ; externísque folatiis plus

Ws COf

&quo dediti fuerant, poftea prorfus di-

Dopter

vería fentiant, neque deinceps nifi DEo

i du

adharere cupiant , egredianuárque de-

| inyem,

pofito vetere homine renovati, & velut

SEDARQIS

regenerati in novam creaturam , qu&

"D

fecandüm DEUM creata eft in juftitia,

& fanctitate veritatis, Dein ; quod ca-

Ui

put éft, ejusmodi renovatio interna

Yismy

non eft folàm momentanea , prout irt«

Wieefty

rerdum videre eft apud nonnullos e-

UET

tiam imperfe&iores, qui fubitó, & uno

Mimfy.

quafi imperu videntur immutari , &

Wiqua&

cum Paulo rapi in tertium Colum;

mm: Wi

füntque aliquamdiu toti fpirituales

Q AUs ;

toti quafi divini , fedmox naturali in*

ftabilis naturee mobilitate, quàm cit

evehuntur ad füumma , tam ciró reci-

m? .icis,&

Pl

duntc ad infima,

Aliter fe res habet in

one s

W falubn

e2, de qua hic loquimur ; renovati

) Ut Cach

quge

De abfivatlione à Saculo.

295

t

quz fat longo tempore durare poteft ,

ore nf

tüm, quia propter ceffationem ab om-

n p

nibus negotiis difira&ivis, & remotio-

um

nem à quibusvis malé agendi occafio-

smi

nibus natura aliqualiter dedifcic pravas

J p

fuas confuetudines : tum , quia eadem

propter continuationem bonorum af-

TU

j

fe&uum, acuum , & operum contrahit

fit

g

aliquem bene operandi habitum , qui

ex natura fua ftabiliter petit perficere

yw,&vl*

m

qJ

fubje&um, ut deinceps homo naturali-

l]

ter; & ex confüetudine, fed bona, & pia;

ij

m

cuftodire, & obfervare incipiat id; quod

priüs non fine relu&antia naturz obfer-

qin Y

vare eft vifus.

: P[Oüï

9. Adcujus confirmationem exem«

ol

T

plum fat recens profero, quod de mo-

jir

nmuïä

U

niali quadam Romana;Maria Bonaven-

J

tura, ex noftro facro Ordine narrat Ni-

j 0

mwak*

colaus Lancicius ( Opnfc. 6.c.22.) qua&

priüs lztis converfationibus cum do-

Y naw

j)

n

mefticis, & Szecularibus magis; quàm

Z

qu

fpiritualibus rebus erát addi&a, & ab

al

hoc falubri receffu adeo aliena, & avere

. fe

T

o

fa, ut cachinno primum fpiritualis Pa-

q!

4

tris

296

Pars fecunda

tris eonfilium .de faciendis exercitiis

?!W

exceperit; & eluferit ; at veró, cüm dein

Á [/]

plurium fuaftonibus vi&ta manus dedif-

lil

fet, eo fru&u exercitia peregit, & adeo

Mjtre

mirabiliter immutata eft , & renovata,

(j d

ut, tefteeodem Authore,& in facris ex-

Pt

ercitiis Dire&ore, wzo pome momento

UT

! f&iomf,

tot affecuta fit virintum beroicarum api-

ces, quos sultimultorum auuorum fpatio

tf

J l()fr Tfä

uon attinguuf. Ex heec infolita renova-

tio, primo ftatim die fumpfi initium;

4l d

ubi coram San&iffima 'Trinitate , co*

UT

hl

ram Beatiflima Virgine, & Sandis fir-

af

ERN smn

miflimé concluft nunquam amplius

tradere affe&um ulli creature extra

)"7 &f)l,ä

li

DEUM, fi offenfze periculum fubeffet;

6;

aut divini fervitij remora rimenda fo-

Ptj

j

yet, Cui dein alia plura acceffére pro»

ms ugnol

pofita, videlicet; 1. Confervandi ati-

| "iing 1l

mau in fumima , que poffet veperiri i bac

fj

vita , pstritate,

2. Ommes interuas ,

FUU f

externas atliones fuas faciendi plaue, &

Uïlmæ

adequaté juxta lumen divinitus couctf-

A Q

fum , quoad omuem poffibilem perfedio-

LEU

j Vma l

memájecoguitam, 3. 4maudi crucem

[

p .

De ab[tratione à eculo,

$5f

p

inomnibus, ac per omnia. — 4, Procurane

dicitó magnam fantlitatem, Ad quee, &

n

u

fimilia, propofita exequenda,tanto affe«

Gu ferebatnr,nt ardere videretur ferveu-

;ï[) W"

C

tiffimo defiderio, illa quam perfectiffmé

exequendi. —Hinc,ab eo temporenon fo-

pl

j d

Vim exaté obedivit Confeffavüs uis per-

fetiora fuadentibus, fed etiam omuibus i«

j

gj

fpirationibus divinis,quarum nullaa prot-

Jus per veliquum vite tempus refpuit, nul«

j

frint

lam difiulit, fed omaues ounino, nullá ex-

€eptá, etiam in difficillimis rebus perfeté

yut;l

executioni mandavit, donec tandem vi-

u

tàm fuam fan&iffimé claufit,in cujus fi-

j Wl;

ne , benedicebat magao . auiui fenfa DE-

ad[u[ À j

g

ILM , & diem illum , quo fe ad facieuda

"m

n

exercitia induxerat, eó quéd tunc manuifz-

fliis agnofceret , quantovstia bonormm in

cce«

W

,

auima ipjius illa exercitia fa

iffent origo ,

if

& cattja.

Quod exemplum in fragili

p

fexu oftenfum, in quo priüs affetiones

jt

l

j m

plurimee inordinatee, & ,wnltorum au-

7

azorum confuetudine roborate, domina-

jl d

bantur, animare nos debet, & quantume

TT

vis vitia noftra invetarata fuerint, vi«

Wmd/ Ü

N 5

dcang

208

Pars. fecunda

deantrque corda noftra ad omnem pie:

hp

zatis fenfum lapidea , bene fperemus in

lm 4

eo; qui, ut ex lapidibus poteft fufcita-

ænimaq

xefilios Abrahz, ita ecíam in hac facra

ftquer

folitudine poterit immutare cor no-

Mltra

ftrum lapideum in carneum , quod a

ViribUs

omne bonum recipiendum fit molle;

j 0 qu

mébile, & flexibile. Licét autem ejuf-

; Cndic

modi extraordinariz mutationes non

fiht adeo communes , aut frequentes,

rirapr l

flercria

hoc tamen certum eft, exercitia nun«

"n

quam fine magno fru&u peragi, nifi pet

ER

noítram negligentiam impedimentum

DOA

ponatur ; impoffibile enim videtur;

itde]

longo aliquem tempore verfári cum

li, d

DEO, & non nifiderebus fan&is, «di-

ngef,

ficatoriis , & fpiritum accendentibus

agere,nec exconfortio DEI meliorem

Q

fieri, aucad nullum fervorem acceudi.

U)n[mu

10. Si dicas, hectam praclaré ja*

1(3[100(

&ata exercitia, fi tantam haberent vit-

zutem, non tarn fzepe caritura fuo elie«

Alltm )

Idj

E

éu, prout fæpe videmus, ea frequenta*

n&tutæ d

&i à multis abfque eo , quód Sanitatis

Pühæ((

xadii circa caput eorum emicent; repo

lt

n

!

g 'gen(

P o

"4

De abfivatfione à Seculo.

299

i

P

noego, nullum utique fru&um fperan-

od

dum ab illufore, aut eo, quiifta non

d

fi

seftimat, aut non eo, quo deceret, modo

hi

frequentat: Addo autem , fi ex parte

i a

noítra defe&us non fuerit; & nos pto

n»*l"

viribus cooperemurgratize DEI, faciens

fi[ moü

tes, quod in nobis elt, ea nunquam non

[j

autet

conduceread magnum noftrum in fpi-

qnoi?

ritu profedum ; quilibet enim , qui hec

q j

exercitia feduló peregerit, finicis illis

xett u

fentiet, fe magis compun&um , & ma-

T 1,HI

gis ad divina affe&um : faciliüs quoque

J

Íe elevabirt ad DEUM, fzepiüs recogita-

Pedlme

bit de DEO , nec tot fentiet diftra&ios

N u

qfit

nes, diftrattámque mentem citiüs re«

fan&ls)ü

colliget, rantóque minüs poftea efti-

mabit mundum, & mundana omnia,

«t

p

j

quanto magis caducitatem eorum per

)

qua

continuatas exetcitiorum témpore me«

"

j

ditationes perfpe&am habuerit.. Quàd

habgrem

autem paulatim dein homoin priftinas

relabatur imperfe&tiones , hzc hua.anze

yi

naturz eft fragilitas , neque propterea

& ffeqw

lpfa hec exercitia minoris fscienda, aut

0

Qan li

negligenda ; fed magis frequentanda,

m

ó

&

[

Pats feennda

i

305

& cogitandum, quid fururüm fuiffet

l'wm 1

[

negle&is exercitiis, quando po& eadem

i,

polt tor divina lumina, poft rot pia pro-

pofita, poft tantam internam comput

fig quà

&ionem recidimus in prioris vitz de-

tdtia

fe&us. Explicari hoc poteft exemplo

Onine

fl

quotidiano confitentium, qui, licecfee

e in eadem recidant peccara, qu& pri-

nl

üs funt confeffi, non camen propterea

li

confiteri omirtunt , aut falubre pamni«

Q'Uiimp]

zentize Saeramentum infrucuofum, &

U eye

ademendationem vice parum conferre

lm g

dicunt, fed fnam accufantes focordiam

A in

novo poriüs fervore illud frequentant.

Nefas (

Hunc ipfum brevem difcurfum exerci

|

At

tiis applica, &,fi poft frequentationem

| litio, h

üllorum denuo defeceris, eadem non

& »quäa

tAntüm non rejice, fed magis noyo

ropofitofrequenta. — Senties fru&um;

LUPT

fi frequentaveris, & debito modo pere-

K,

yeris; fin autem ea ipfe non zftimes;

QUE

faltem alios noli aver:ere ab illis: tU

F dtati

veró liberé intermirtes, utpote in £0*

TU

um numeto cenfendus, quibus exetci-

Cm Pl

tia deneganda fünt, ne contra evange-

1cum

De abfivadlione à $4cnlo.

m hd

licum monitum projiciantur maisgarie

tz, ante porcos, Matth. 7.

od

11. Occurrendum nunc imaginae

p

zi quorundam formidini , quibus exe

m ao

eicitia ex eo videntur molefta, quód

js vt

hominem aliorum focietate; & omnis

BP( EWP'

familiaris colloquii , aut recreationis

u

j

)

honefte folatio privent ; unde; ab hae

16 quæ

folitudine velut à carcere abhorrent,

f IO W**

P j

Quiimprimis cogitare deberent , quód,

l

h p

£m exercitia inftituta fint in remedi-

fogiü

um animz, ea non ob quamvis mole-

qm a

ftiam intermitti debeant ; nam , fi di*

s

m

verfas faepe ad impetrandam corporis

f vl

fanitarem patimur moleftias , non eft

yin

zatio; cur ob falutem anima ; quee plus

gnal

[

eft , quàm corpus, nonnunquam fufti-

gdt

nere nos oporteat » quod naturze moies

quiP

ftum accidit. — Cerre, fiad fugiendam

nncsf"lEl

eftem , vel curandum corporis mor-

( n

o

bum neceffaria videretur. longiufcula

noll

æ[W

fcparatio ab hominibus; facilem medi-

J

)!

cus obtineret affenfum , Íi is plures

d

edam preefcriberet feptimanas 5 cm

gipui

edici

]

ergo communirer fpirituales m

bree

n a

J

N

202

Pars fecunda

brevem paucorum diérum folitudinem

fzuterr;

ad fanandas anime agritudines pluri-

(mis,

müm conferre afferant , utique nemo;

nifi falutis, & profe&üs fui incurius ,

timiüm

affenfum füum denegabit. Dein, non

DI D

adeo foli fumus, quia tefte Bernardo,

qi d

(ad FF. de monte DEI, mibi f. 199.)

!

iif [

Vetteren

cum quo DEUS efr, umquam minns fols

ef quàm càm folus eft ; cujus praefentize

mj

dele&abilitatem fübjectis verbis mox .

QUi t

explicat : tmc liberéfrnitur gandio fuos

drio M

tuuc ipfe funs eft fibi ad frueudum DEO. —

tf

in fe, €9 fe in DEO ; qui fruitio non po

Wi

tefl, non effe jucunda amanti: cüm fem.

OX

per ille, qui veré amat, . de dile&i fui

Wf-f )

prefentia, & fruitione dele&etur, &

(C t

gaudeat, Aut ergo DEUM veré non

Faf

j

amamus, aut certé etiam de illius pre-

fentia dele&amur.

'Taceo , eo ipfo,

QU ey

quód exercitia ad falutem noftram or-

&üpori

dinentur, eámque miré promoveant ,

i adenl

poffe etiam eadem nobis fübminiftrare

& Torte

aliquam materiam gaudii ; cüm quivis

Wi

naturaliter gaudeat 2eeo, unde aliquod .

Qor

nl

d

ibi bonum provenire cognofcit. Quod, /

1

De abfirattione à feculo.

3o$

J

fiautem aliter ipfi de hoc feceffu judi»

cemus , & faftidiofa nobis manearfan-

[nes b

&a ifthac folirudo, fignum ell, effe nos

ique 1]

j x

nimiüm adhuc carnales, & propterea

ponyr

non percipere ea , quae funt fpiritüs :

qui ; fi per generofam refolutionemm

e Bo

miffo exterioribus folatiis nuntio; con-

hf m

verteremur ad intra, profe&dó etiam

ml

cum San&is guftare nobis liceret, quam

B [æfcüi'»"

fuavis fit Dominus; tefte namque Gre-

vl Y

gorio M. ]. 3. Mor. [icarui, quod licet ,

audo )!

abfcindimns, mox in fpiritu, quod delettat,

j D*

inveniimus: intentioui qwippe anim& , fi

ov

exterior evagatio clauditur , iuterior ac-

yi. a

j

j U

ceffus aperitur : Quod maxime in facro

hoc receffu contingit, ubi per exterio-

ekaf[m!

rem cuftodiam fenfuum porte quafi

M ver t

conclufz , & obíeratsee manent,, nec

£s

i

datur evagationibus diftra&ivis locus;

, 07

Íed potiüs mens intra fe colle&a liberé

gofit

fe ad coeleftia erigit, tantóque ubetiüs

ol

vgln

de torrente volupratis divinz potari

b

meretur , quantó longiüs à cerre;»orum

qh

ll

ul

J

quorumlibet folaminum turbido font

p j

z

elongatur.

i 1 ZQVGO

CRRA

3o4.

Parvs fecnuda -

3

12. Veniendo nunc ad difpofitio-

nes, quas habere debent illi, qui hanc

J

élmir,

folitudinem velingrediuntur, vel jam

(Pretul

funt ingrefli, ante omnia obfervandum

eft generaleillud monitum , San&iffimi

Tren al

fs qu

Patris noftri, in Prologo, facrae Regulas

3if boc, quod. agendum inchoant, boumm à

Q non

füm (HP[

DEO perfici in[lautiffma oratione depo-

fcaut ; eft enim hoc füblime falutis no«

n

magnu,,,

r& negotium,ad quod peruractandum,

j

At r

imó etiam de illo cogitandum , juxta

l

T

m

Apoftolum, fufficiextes non funus ànobis,

"ll

quaji ex nobis , fed fufficieutia mofra ex

W

DEO efl2. Cor. 3. Dein, puriffima

2

UN

Mi

formari deber intentio , ingrediendi

hec eadem exercitia ex puro amore

äff[]t/w

(

?hf

DEI, & animo plené fe convertendi ad

|

ipfum; & exuendi veterem hominem

Tf ;

ttmlttatm

cum actibus fuis: ad quód plurimü con-

ducit, fi quis excitetin fe fervens fandi-

9 a

IPttjj v

tatis defiderium, & propoficum quan*

"lf

tüm fieri poteft, efficax conandi adillá:

quale propofitum , ad fpiritualem pro-

MUTT

Cleus I t

fetum plurimüm poffe fentiunt proba-

ti Áfcetie omnes, quia, fecuiidam propo*

s

"t n

[itum

Deabftvatlione à Seculo.

305

ii

fitumnoftrua curfus profettiis uoftri : l. 1.

! quihaut

deImit.c.19. & licét id non (empet

,

operetur omnem effe&um , femper ta-

at

men aliquid operatur, & quidem eó

Guvl

plüs, quó ipfum firmius fuerit. — Preerer

[ ReS"kï

hoc, non parum quoque prodeft, fi quis

T

cum fupra citata Venerabili Maria Bo

fj

naventura ipfo in ingreífu excitet in fe

lu

magnum letitis affe&um,; prout ipfa

u

fecit tres ob caufas. 1. Quód amplam

lu 'UW

[ibi videret , à DEO fievipoteflatem, tra-

j

Gandi liber cwm eo de majoris momenti

u

nepolijs , quàm foleant fubditi ad confpe-

puufun

&wim Regum adiniffi. 3. Gaudebat fe toto

yn?

exercitiorum tempore. niltvadlaturam a-

u[O m"

lind, quàm fne falntis, 88 perfectionts ne«

g

gotium , à quo videbat beatam pendere

n ol

&leruitatem. 3. Hancquoque letabatue

gimu

]

ob caufam , quàód copia fibi fievet. diutiis

quil

JM

agendi cuin DEO. omuium Amicorwm, 98

jcum U

BenefaGorum maximo, cujus fciebat, e(fe

uid

gdlw

delicias cuim bominibus conver[ari. Lau-

cicius . c, Qualis letitia, fietiam in

cualt

]

Dobis excitara fuerit, magnam ea con-

l

mdnmP

feret fpiritui promptitudinem ad plus

mf

audene

566

Pavs fecunda

audendum pro DEO , & eliciendos UT

actus magis heroicos, unde exercitia '| i, n;

qüiil

minüs molefta, & magis fru&tuofa effi-

cientur: at veró, fi inviti, fi frigidi, fi

[ fum

cum taedio, puré, quia ità moris eft, in-

(( fec

Plünt

grediamur , parum proderunt , cüm in-

:

auditum fit ha&enus , quód remiffa vo-

(it boni

luntas aliquando operata fit effe&um

li f

ipsá intenfiorem.

lii n

13. Ulteriüs, durantibus exercitils

Tou f

exaciffima temporis diflributio fer«

m

Qttm

vanda eft, ita; ut fuisomnia temporibus

Pmpflæ Í

peragantur, fiántque cum omnimoda

T i

applicatione animi , proficiendi defide-

a

Y

rio, affe&ique : neque in meditationi*

lia al

bus, le&ionibus, aut examinibus fpe-

Ti f

0

&ari debet aliud , nifi puré reformatio

tf

& emendatio noflra. Summopere etiam

li

EU.

curandum, ut ex animo ejiciantur cure

* Itform

alie ómnino omnes , fimüsque ita a

ld qi

omnibus negotiis, & affe&ibus liberi;

P[bm]

BU

ac fitotá vitá noftrá nihil afiud agen*

ndu

dum nobis effet, nifi curare falutem no«

; emw

ftram,. Hinc, quantumcunque impor-

We m ;

tuné fe ingerant cogitationes de iisne-

f |

gouis

P

De abfirdtiione à Seculo.

307

gotiis, quorum aliàs cura nobis incume

dicw!

itv, nullus iis dandus locus, utpote;

é exetcää

Jäuol'aeqr

quia talia negotia pro tunc impertinene

tia funt ; & recolle&ionem fpiritüs in

f inpà

hoc receffu maximé neceffarlam ime

pistil

It ,Cüm !

pediunt. Errant proin illi, qui fub fpe-

cie boni delufi fuos à DEO in medita-

| n

IT

tione forfan infpiratos conceptus pro

futuris concionibus annotare volunt ;

ex quo fieri poteft, quód, dum cogitant

at

de reformatione aliorum, reformationi

gbuno L

proptie minüsattendant , que tamen

ü*m?o,m-

hic principaliter fpe&atur: reformatio

1 ammm?f

Ldenöl FJ;

enim fuiipfius priüs à quolibet procu-

randa eft, & promovenda, quàm refor-

medilm.j

matio aliorum ; unde hic, quando de

gjb

fola noftra reformatione agitur, de hac

um

0

folaetiam cogitandum, & cogitationes

mo Cïe

de reformatione aliorum in tempus ad

ia

aliud differende fünt , fervandámque

jisd

y

ipfo in ingreffu facre folitudinis, quod

&lbus J

fervandum in ingreffu Ecclefie monet

[ sfmd j

D. Bernardus, i Docfr. dum jubet po-

e falutem

nere manum füper oftium , & dicere:

n

u Ifr

Expetiate bíc cogitationes male ; inten-

J,m

onesd

i

t—iol-"

|

308

Pars fecunda

tiones, & affetlus cordis, & appetituä earo | pvl

mis. Tà awtem auima wiea inira in pam

Hþlcunqu

dium Domini tni , ui videas voluntatem

lum

Douini.

Nolim tamen hac ita intel-

li(llfl m

ligi , quafi affe&us nofti pii annotaii

ünm,

non debeant;, ii videlicet, quibus pree

lr lj

cipué nos compungi, aut ad majorem

divinorum zftimationem excitari, ad«

Wim

vertimus ; iftienim utiliflimé annotan-

, Pitdi,

tur, & fervire poffuntad hoc, ut fructus

IG

exercitiorum diutiüs duret ; cüm ve

Ut

fola rele&io preteritorum affe&uum,

Qf Yf

BIN

& fpecialium propofitorum poftea re-

fufcitet antiquas fpecies , qus ad eos*

UR

dem denuo excitandos affe&us mage

12 f

pam vim habere nofcuntur : fola tamert

|"nre

annotare propofita generalia', qualia

| oïdinan

funt, volo emendare vitam, me prept

Muita. Y

re ad mortem , obedire Superioribus

m 2

&

c. non multüm prodelt, nifi infupet

? quan

annotentur motiva, qus ad proponelte

Ti dllra

dum, & movendum cor noftrum de-

l, Is

prehenfa funt fuiffe aliquando efficae

T PIUIQ

€ia,

toso

d

14. Quod attinet ad ipía nofira

po

De abfiealione à Seculo.

309

propofita ,. ea ftatim primo in egreffu,

p

j

ubicunque occafio fe obculeri, fine ome«

nihumano refpe&u, aut pudore execu-

o

tioni mandanda funt , idque nonobiter

siuit

tantüm, & perfun&torié, fed eo cum ar«

jj ao

dore fpiritüs, quem in ipfis exercitiis

ub

al

innobisaccendic DEUS. — Secüs, profe-

&ó is multum fructum non referet, qui

axiii

putabit, fatisfeciffe fe ftatuto regulari,

ne a

& intentioni Magiflrorum fpiritualie

um, fi tot, vel tot diebus in facrisexer-

j

)

citiis verfatus fuerit 5 ea namque non.

| affeaüï

pro paucis rantim illis diebus; fed pro

j PO[&,&]

emendatione totius futuree vite infli

qe

tuta funt; ergo, faguro quoque, & fub-

n

lat

Íequente tempore nobis fervire debene

Ü

ad ordinandas, & reformandas attiones.

u

noftras, Er hoc nunquam magis, quàm

f * p

primo egrefsüs tempore obfervandum

: SupC[l»

eft, quando videlicer adhuc ferver fpi-

j il

nt

j

ritus, duránsque adhuc pii motus, & in

u p

viva memoria berent folida religiofas

r noülum

vite principia, ac confequenter, quande.

totus homo ad fufcipiendam nova vi«

lualldo ]

"e formam agtiox exifli, — Llt autem.

n

"

*

oc

Nl

310

Pàis fecunda

]

hoc feliciter procedat; oportet ex facre

itne

receflu non totum ( ut ita loquar ) ho-

lr q

minem egredi, fed mente faltem adhuc

Em

!

1

verfari in illo, & quantüm fieri poteff;

fltntibr

Dem

fzepiüs fe refle&ere fuper priora lumi-

na, & ruminare ea , qua 1n folitudine

Atfatio

me& com

homolegit, meditatus eft, & propofuit.

Quod, Í1 quis facere negligat , & mox

tüterei

priorem agendi libertatem aífumat ;

Uetd,

confabulationibus, nt anté, fe dedat,

otium fe&etur, & ad quosvis audien-

Wt magis

dos rumores diícurrat, brevi evanefcet

alis [eH(

omnis fpiritus, potéftque fzepe una ho-

.Hs ffü&m

ra, etiamilla; quse honeftze,& religiofe

l ww [

relaxationi deputata eft ; diffoludus

peracta, multàm dilfolvere probé priüs

Wi

colle&um fpiritum.

Cui avertendo

t p

malo optimé profpiciunt illi, qui eriam

T

Ti

poftquam. egreffi funt , fubducunt fe

( quantüm difcretio permitrit ) ab iis

omnibus; quz recolle&am mentem di-

ftrahere poffunt, & fübinde faltem pet

nædläfäu

ln

brevem moram vacant fibi, refle&entes

Pelfe&"

il

fc fuper exercitia przterita, ftudéntque

J

lm Pe

in femetipfis idem excitare devorionis

inter-

De abfiratlione à $4culo-

31I

internze incendium , quo aliquando fe-

etexlt

liciter coram DEO flagrárunt. ldip-

oquar)ïrï

füm confultiffimé fieri poteft, in fubfe-

Jend

quentibus quotidianis meditationibus,

ii

& examinibus , quze precipua fünt re«

riou

iiüit

formationisinternze adjumenta. Pra-

terea confultum efl, feptimanis fingulis

&

feligere unam faltem horam pro infli-

pf u

n affume'ï

tuenda reflexione fuper ipfa exercitia ,

& .maximé fuper illas materias; quibus

h f d

nos magis compungi , experti fumus.

j

J

Talis reflexio fingulis poftea menfi-

g

bus fru&uosé per diem integrum repe-

f Aw

ti poteft cum fubjun&to femper exami-

v

»æ,& WW'

ne;anjuxta fa&torum propofitorum te-

n

norem vitam noftram ordinemus? An;

: ptO.

ii

& qu& propofiris noftris obftent? Et

" a

uzenam ad eorum executionem confe«

jli

a

rant? Quod), fifiat, non facilé fuo fru&u

u

fb

carebunt exercitia, fed erunt fundamens

FOL

ti inflar folidi, cui fidenter, & ftabiliter

m

jd

insdificari deinceps poterit ftru&ura

j [l tota perfe&ionis religiofze, etiam ad al-

d

)i/ WHCC:N

"

]

üiffimum perfe&ionis gradum evehen«

I)H

J C",[ï

j

, V&

o

f

C As

j

312

Pays fecunda

v*a[a

CAPUT VIL

Oif

Mif

l

Deä boaua Sileuti,

hm

1. ( ^ Uidquid ha&tenus pro conferva-

i

iUf

tione ; & recollectione intern?

LURV

fpiritüs diximus, parum prodeft, nif

M N

quis fedulam infuper , ar&támque lin-

10 fl

gua fuce cuftodiam pofuerit ; quantum-

lii

cunque enim fpiritus intra fe recollee

LA

!

M

&us fuerit, divinóque intus igne totus

lmbam n

arferit, brevi flatu diffipabitur tota col-

^ Aim

le&io, & refrigefcet omnis brevi chari-

d Áidi

tas; fi linguc oftium claufum non man-

ia

Ib m

erit. Explicat hoc Bernardus; his ver-

?hj

bis : Sciunt bomines fpirituales , quantutm

'M'erm

asferat devotiouis , quantum afferat diffo"

u 'ntl sæcl

Intionis intrinfecns frequeus lingue vefolu-

nï.ntnl ,

io; nam, ficué fornax , cujus os femper

m

D

apertume[r, uonpoteft in fe vetinere fervo-

LT

rem , fic nec cor devotiouis in fe poterit

Thigl

gratiam confervare , cujus os nou fuerit

m bü ü

januá filentij veclufumn./| Clandamusigitur

dj

o5 no[irum, ut cum devotiouis fervore

7 t

Chrifum., devotionis largitorem in fete

[ lPZZ(m.

Ü

ventà

3413

De abfiratione à Seculo,

- uj affeün poffümus confervare,

Et

pauló infra idem ; exterioribus , ait , col-

!

ocutionibus velle occnpari , figumm certij-

]

*

fuamm eft anima otiofz,

que ad collocntis-

aconferw'

uem divinam unula peuitus devotione le-

p

Ü

j Vatur. S Bern.

de paff. Dom. c. 2 7. iibl

.344. Nonminüs fecerunt obfervan«

jodeü) mfl

imqi^

tiam filentii , & ejus transgreffionem

quantit

deteftati func Cluniacenfes noftri, qui

pro nihilo ducendam vitam monachi

i

j

]

volebant, nifi is filentii amator exifte-

j

1et, Itanamque in vira S. Odonislegi-

T

LU

vur: vita touacbi nfque adeo eft aliquids

jj

donec fab filentio effe [Induerit ; eü vero ve-

moto, quidquid bene , vel bonefté fe ageve

duä;hüw

puitat, fecundum inflitutionem Patrmn ui-

fs 4"

TU

bil erit. Sec. Ben. g. i2 vita 3. Odonis

f

l.2.2.11. Ejusdem mentis fuit zelo»

gt

!

fifimus Gerardus Belga , qui vult, ut,

ij 0

, abflineat nomine AMonacbi , quisquis pro-

titt

(v

, ditor non e[Je erubefcit filentij ; & alibirae

i

tionem hujus reddit; quia, ex filentij de«

y 10

|

!

u

fecin proditur vita diffoluta, &9 nbi (ilen-

jumP

:, tium exulat, nec regnla ullavalet , uea

j )

q

ll

l

, ifciplina, Ger, Belga apud Buzel. Coiz-

Jl

mlili

1Vi6itis

p;

3.

Pars fecunda

l

inent. in Pfal. 139.€9 in cap. 6. S. Reg.

2. Providentiffimé igitur fecére

Al |

communiteromnes facrorum Ordinum

hls

Fundatores ; quód unanimi confenfü

H

:

Il f

obfervationem filentii fuis legibus pre-

her,

fcripferint, prout folerter advertic cele-

bratiffimus

Parifienfis

Cancellarius

fl d

ET

Gerfon, ita fcribens : Religiomum Futt-

Rafení

datores confiderantes multiplex in lingne

«

vitio pendere auim& periculum, fauxerunt

T

providiffimé pro fummo vemedio, juge pro

hï!quäm 1

loco, &6 tempore fuis fequacibus filentinm,

L

certas poeuas in vobur fuavum fantlionum

Jf n

"ndjicientes? Gerfon. Tom. 2. in Refp.ad 4.

W';ac'

4 9 1.Concl.2. Unde etiam, fiforté con-

ha

]

zigiffet fucceffu temporis laxatam fuiffe

Flttui )

diiciplinam, illi, quibus reformatio in«

A in

cubuit; non invenére remedium aptius,

C&ll(mem

quàm; quód primam filentii habuerint

Vi

rationem; & illud quafi pro fundamen-

EX

to pofuerint ; ut fcilicet , ex cujus neg*

liil

lettu ruere coeperat Religio, ex eius ob-

l Hm [extu

fervantia denuo refürgerer. — Sic Core

E

neliusà Lapide, in Caput 5 $.Ifaje. fupet

Af

hi J

eiba ; fepem circmadedit ei exprefs

lii

p

Ulggl

De abfivaciione à Saculo.

315

,6: S'Rf;

ponit, quód S. Romualdus; Camaldu-

lenfium Inftitutor, ad reformationem

itt f

1 Oldlffv

juxta Regulam S. Patris noftri facien-

j d-

dam, non aliud efficacius remedium

kgbsr!

fciverit; & adhibuerit , quàm cumar-

&iore claufura ar&iorem quoque lin-

at

Canddi

guz cuftodiam. In reformatione Mon«

ferratenfis Monafterii idem . obfervavit

j !'Wmm: í

p i

Magnus ille Vir Garfyas Cifnerius,

(4d

qui, filentii obfervautiffimus, bujus curaim

ij

As

Juis quàm maximé commendavit , abfque

l

boc difciplinam omnem Cornobiorum uml

hi

plen

7 /znälüü

lam affeveraus , omnique laxitati , odiis-

que , ac fimultatibus, nec non graviffimis

;.WW

peccatis aditum aperiri quo medio fum&

) [i ibmw

effloruic Monafterium, crevítque boni,

i

Á

ao

& fan&i nominisodor ad magnam zdi-

ficationem torius fidelis populi in illa

a&lllm 3?"

vicinia. Buzel. in Ben. Red.ad amu.1 g 10.

yi lo*

2. Unde, vera manent memorae»

p fundm

bilia illa verba Gerfonis, que fupra ci«

g a^

tato textui adjunxit , & funt ifta : Cla-

od T

twm e(l, experientid doceute , quód , wubà

;

u

i

J l

cenfurabec filentii; fervatur. avtins , ibà

g"

ififa.

(

Religio viget laudabiähs : €9 perfeti

Id-

r

Es

316

.Pärs fecuuda

]

1d ipfum ebfervavit Gerfone majot, |g

Jgnatius, qui de bona difciplina alicu-

Bffh;

ïfiïmiuoi

jus Monaiterii, feu Collegii judicium

Atiqs

€x eo formare eft folitus : $i, prete

1 qong

£uftodiam porte, & claufurz, bene fer-

saretur. filentium, non effent fabule fte-

;M) (]Uö(

L

gitus; clamores. Corn. à Lap. in cap. 30

"tpore]

Afajt&v.1g. Qusobfervatio longé prus

LT

dentiffima eft, & probari poteft exem

1477 fWR

plis probariffimorum Monafteriorum,

N mmüf]

quale inprímis fuit Cluniacenfe , in

"g

Aquo , fÜeutium juge interdin , notíique a-

A

deo facrum, ut illnd ante Primam violati

lt

3

"d

j

ommnino ducerentnefas, mortémque ipfam

tebers

li

goliis oppeterent: quod ibidem infigui

PBerng

,«omprobatur exemplo, ubiduo ab ho-

ftibus capti Fratres nullo tormentorum

Aj fte]

Mþmm!

&euere. ad filentii: fra&ionem . induci

WSM

poruére; & quantumvis Dux immae

Püïfnlw

niffimus contó armatus horribili pre»

fentem morrem levatá dexterà percuf:

Mlg; tlll]fj

Wäf.ff

r

furus intentaverit;priüs ramen ipfe Ty-

laml l

Ü

zannus refiliente equo, & fracta cervice

W )

hqu

morti debitum folvit, quàm Fratrum

uerite

Atb l«

linguas ad ;ä)mxfum folvere pot

i I'M

3

m

7

De abfivatlionte à Seculo.

2817

« mt; Sc, Ben. g. in elog. $. Odonis fol. 130.

ld WVix minorem ab hifce Cluniacenfibus

jl diftri&tionem didicerunt Hirfaugienfes,

j,9' i& quorum Confttutionibus , preter

IKZ,WT*

hoc, quàd per figna magis, quám per

fbl

linguas loquerentur , etiam incendii

il

J

!

r

1iempore lingue ufus ipfis fuit prohibi«

tus : ita namque exprefse preefcribitur g .

ol

dl at

ut orto forté incendio , feflinauter curtae

i

$u tamen uemo ibi loquatur , donec.Prioy

yjaclt

dicat: benedicite ; i tamen adeo videt in-

,

Ál

R

cendium prevalere, Couftic.Hirfaug. 74.

$,1.2.c. 31. Deobfervantia filentii, inm

inn?

qg

i

teleberrimo Ciftercien Monafterio

j

j

fub Bernardo fsquentia leguntur : Me-

j

)

vbl dllO 3

!

dia die, medie nodis (ilentium, à fupevues

"

i

uientibus inveniebatur preter laborum fo-.

ol

j

:

1

nitus, vel , fi Fratres laudibus DEI occu-

0

)

30

p parentur. Porvo, ipfius fileatii ordo , €9

forib

jf fama, tautàm etiam apud Seculares bo-

!exælmï

wiines fapervenientes fni faciebat veveren-

tiam,ut & ipfi, non dicam prava, velotio-.

m]Cn IPEIJ

fradi

]

fa. fed aliquid etiam , quod ad rem nou at«

j

"

Tineret , ibi loqui verereutur. in. vita S-

lläm j

Ü

Bern, l1. 6,7.. Vera ergo manet con«

O 3

je&ura

l

218

Pays fecunda

jeura illa, aut potiüs folidum in fre«.| x g

quenti experientia fundatum judicium;

o d

Ayengic

ex obfervatione, vel negle&u filentii

cognofci poffe zeligiofze difciplins vel

lt tj

diftri&ionem, vel remiffionem,

injre

4« Hoc,fi cui loquaciratis Patrono

D d

minüs videatur credibile , libet pauló

Rheri

accuratiüis expendererem , & inprimis

ï]nüd) düm

confiderare flatum alicujus Monafterii;

RU

quod clauftrum magis habet in porta,

L P[Ul'lma

feu janua, quàm in lingua, in quo libe-

!ä&mü

rior linguz licentia vel dominatur , vel

f wl

diffimulatur, & toleratur.

Ubi flaim

od

in primo ingreffu deprehendemus, nul-

f li t

lam fervari diftributionem temporis;

Poyi

adeóque nullum effe ibidem ordinem;

i fültür

D

& quod aut ftudiis, aut le&ioni , fet

BUNT

orationi deputatum eft cempus, impen*

Md

di nugis, ineptlis, rumoribus , fabulis;

I g

inertíque otio ; quod multam fempet,

ub

maximé in Religioforum domibus, do-

"ltiduei

cuic malitiam.

Obviabunt nobis ho*

Vr

mines in moribus diffoluti, effufi ad fze»

li

cularia , curiofi novitatum venatores ;

ii

l

to Omun

quinuntios vel expe&ant, vel alió diri-

A B

gu:mt.

De abfivatlione à Seculo,

319

nt, Erunt ibidem velut in quodam

il

foro difcurfüs , privata. quoque fient

s

tonventicula,in quibus, quantó libe-

. I

rior, tantó & folutior lingua audaciam

(c'Phnæfi

IU

fibi famit carpendi omnia vifa, vel au-

dita, & effutiendi quidquid in buccam

d

venerit.

fbl

Ex quibus etiam provenit;

]

quód, dum lingua noftra ad quevis ex-

n

terna effunditur , mens quoque noftra

Monil

ad plurima diftrahatur, nec fit intenta

g p

T

]

fibi, & in fan&ioribus quoque fun&io-

n qUO )

hibus nil aliud tra&er , nif, quee aliàs

gj

toto die tra&tare confuevit, nempeinu-

ET

tilia; curiofa, vana, & noxia. Ea nem«

ndemüm,

penoxis garrulitatis eft indoles , quód

)m [emw'

non tantüm ipfa in fe mala fit, fedalia

7 gri fj

infuper exercitia religiofa inficiat ; ipfa

ytin

if

enim garrulitas ; quó plures intra men«

m?usa

tem noftram impertinentium rerum ;

fi

us

de quibus jugiter confabulatur, fpecies

j ; /

introducit, eó ipfam turbat magis, &&

j

ad interna pietatis officia inhabilem

ünt n

o

[i

reddit, facítque, ut homo potius cum

'l eml

toto mundo curiosé; quàm pié cum Dzo

gnüw l

agat. Hinc, quantumvis fub piis exer«

]

qd

j

g J

-Cþf

l

E] 2.6

: Pars fecunda

lm

ciriis extetior compofitio corperis de«

feye

votionem prefeferre, & flexum genu

At de

DEO exhibere reverentiam , & intene

fiorvox divinas decantare laudes videa-

Btinfo

tut, cor tamen garruli longé erit à

m tran

Qs

DEO, fed intetim tacité vel cum focio.

f j

conferet, vel ruminabit di&a, vel con-

ipiet dicenda, Et hos vagos orationis

l?mbiF

Tittin fs

zempore conceptus prodic 1pfemer gar

MT

eulus, dum vix expletá v.g. horá cano*

nicà in ipfo difceffu jam lingua parere ;

UI

& garrire incipit, quod priüs fub ora-

: Ulfn explm(*

lii

tione revolvit, & concepit. ldem mon

dm

F ec

in fola oratione, fed aliis quoque exete

1m) f

citiis contingit, qualia funt examina;

& meditationes, que etíiam non raróà

Ht j

M: i

gairulis omnino omictuntur; hoc ipfo

enim , quód rales interdiu omne fere

"üm QK , f(

n

tempus nugando, ridendo, & garriendo

Á m

fs t

infumant, coguntur dein facratiora ift«

hec di&orum exercitiorum temporá

9hmm:]

h

lm

applicare pro faciendis füis , e. g. cot

i

D

tht p

cionibus, compofitionibus , aut aliiss

qua ex officio ipfis facienda incume

a:lnm d

ll

