fitmitati humanz, & refpe&u talium in

Qdf

HxP

QUf

confüeto rigore exigendo non fint exa*

&ores rigidi,

Verumtamen, dum ift-

Il

Wm

Ti

UWXI;

n

hac dilcretio laudatur in Superiore ,

1 QU

non minüs laudatur in fubdito fene, aut

l

"h

infirmo , fi is non quovis aut fenij; aut

Rel]gm[

infirmitatis titulo, qusvis communia

Tb

exercitia declinare prafumat; hoc enim

3

t

perfepe neque fei

?

ij, neque infirmitatis

t i

lndll]e

ratioexigit, Eftnamque, ut inter fenes

qu

ita & inter infirmos difcrimen magnü

llg læü

N

De Mortz'ficationeï

47

&notabile, Sunt fenes decrepiti, om»

nhkül*

; Gd

nibus viribus exhaufti, & languidi,à

ij

quibus exigi nil poreft, nifiut patienriá;

dal n

E

& virtute, exemplóque fuo zdificent

« l

j o

fuos Confratres, quorum onera unà fi-

mul portare ampliüs non poffunt : funt

; at

veró etiam fenes pauló robuftiores ;

n

ia

quorum adhuc membris ineft fuus ri-

Ij

or, qui fàt multa communia preftare

al

!

, adhuc poffunr, etfi praeftare non poffint

datute!

:

Pariter

; omnia, que praftantjuvenes.

u d

m

funt infrmi, quitam internis, quàm

d

"

externis deftituti viribus, non tantüm,

m hn

j

non movere pedes, fed neque attenté

f

]

! ali

P

Qul

quid ferium cogitare poffunt : à qui-

, bus'

proin non plüs, quàm à decrepitis

100r

j

[enibus exigi poteft : é contra funt etiam

ell dl&m ,

infirmi, quorum infirmitas vel non eft

&upelt ':

continua, fed interrupta, vel non tanta;

jrof

ut Religiofum excufetab omnibus om-

Ut fel]l'þ »

!

, nino oneribus communibus.

Hiergo,

; CGmmu

J

, ut de fenibus fecundi genetris diximus,

If *cha'.:: faltem intezdum, aut remittente aegris

jl endipe, quantüm difzretio patitur , &

(

!

jntel ü,

afilio

Íine læü?nc valetudinis cum «ot

yen ö

pio-

48

Pavs prima

piorum, & prudentum poffunt, adea | fj

peragenda fe refolvere debent, qua vi-

Á

res eorum non excedunr : aliàs certé

Tüfo Q

cum zgritudine modica magnum di-

Til

fpendium patietur difciplina religiofa;

10, !

fi citra ncceffiratem nihil ampliüs fer-

!g:ione f

vetur eorum, quze communis Monafte-

"g

rj regula expofuit, & precipit. Neque

;.S, feu

evadunt tales excufando fe per obten-

tnere

[

tam à Superiore licentiam, aut gratui«

:

"tl

tam ejus conniventiam ; fepeenim Stt-

é h

perior concedit licentiam ex fuppof

DT

qui

tione tante egritudinis, quanta ipfi ab

VII»S hæ(

&gro fubdito depingitur : ruente ergo

tit: B

fuppofitione,; tanquam fundamento li-

Ti ]])gcn

centie, neque ipfa licentia ampliüs fub-

eX*mþno

fiftere poterit. Dein, fzepeSuperior li-

NUl

i

centiam , quam dedit , ideo non revo-

jl

a

Sttnf

cat , quia confidit in ingenuitate &gri;

jl vld

RT

quem fperat non abuíurum licentiá;

Alqmd

fed fa&urum fine novo, expreffo, & for-

Ndndut

mali imperio, quod à quoliber rationa-

Yi

d

biliter non impedito requirit facra Re*

Tl

1

ligio: non ergo ultra tempus ufurpare

l,

licen-

p?tcü, E debþt fubditus datam

Nl [

tiam;

De JMortificatione.

49

"m

J

M

tiam, fed magis bonum dare exemplum

g

Confratribus , & eisprobare, quod in

ili

as a

infirmo corpore non

mus.,

,lïc infirmus ani.k

ao

Duu

|Ie

ahgl'l

10. Veniendo nunc ad alios , qui

mpil [j

]nis

tatione fuorum Officiorum à commus

N

! Mo

J

nibus quibusdam fünt&tionibus feu mul.

i, M

tis, feu paucis exempti funt , talem

: pet 00

i

etiam exemptionem legirimam, & fzepe

I

a

gü

neceffariam dico. Necobeft, quódfuüb.

] Cemm

inde de his, vel illis legatur contra-

i

D

rium: quia funt & ingenij , & corporis

vires inequales, & hinc non bene in-

gyo

i

fertur : Beda, aut alius quisplam maxi-

mi ingenij Vir ifla, & ifla potuit fine

x

)

nk

exemptione ulla: ergo etiam poteft

: Qgio!'ïf quivis alius, qui ingenio minüs valet :

| Cujus confequentize abfurditatem nemo

j

& non v

ul

t $

idet. Difcretio igitur non raró

I

a-ic

, aliquid uni indulgendum effe di&at ,

, ii quà indulgentiá alrer opus non haber.

[Gb,

aol

j Interim, dum hic exemptionem defen-

f.cfd

j

i eimus , nonnulle cautelz providé ob-

ervande fünt, ne ipíe exemprionis

pus li;f'*)t

"

P

itulus fors aliquibus fir petra Ícandali;,

5o

Pavs prüna

fïl a

& lapis offenfionis ; ad quem incauti

Religiofi impingant: quod facilé con-

jidum

zingit, ut indevidereeft ; communiter

jopnj

tsl

enim ejusmodi officia, que conjunctam

exemptionem habent, funt talia, ut;

w p

Bder

fubinde ab injun&is negotijs detur. ve

dari poffit aliquodotium. Nemo quip.

N-

pe toto femper die fuis aut. negotijs,

fiug,

aut ftudijs ita fine interrupione eftin-

A m

tentus, ut non remaneat interdum tem-

Athdan

f

pus vacans , Ídque etiam nonnunquam

fatis notabile. Sic ille, qui temporalia,

TM

Vg

& externa negotia adminiftrat , primo

interdum mane poteft ita fua abfolvere

Yi

imperia, & ita omnia difponere , ut a

lzl

ferum ufque Vefperum aliud fpeciale

j ]i(efcl

negotium non occurrat : fimiliter, Pro-

"Bitor l

feflor ftudiorum interdum non tantüm

him) quän

ro uno, fed etiam pro pluribus diebus

D abfol

oteft habere parata omnia , abfque eo;

Al v

quód multoilli labore ampliiis opus fit.

lt

Rd'glü'n

Ubi ambobus iftis multüm temporis

fupereft : quod.fi ex citulo exemptionis

i m&Dm

f&"t

vellent applicare ad fatisfaciendum fuo

L

0.

l

r 1'

g*emo,ad difcurfus , & excurfus curi

0s

5I

De Martz)?catäone;

fos , ad laxitatem, vel ad fomnum fu-

q lt

al Q

perfluum, &, fi quee aliee funt amoris

n

proprij illecebrze, religiosé non age-

zent, fed tempus malé perderent , quod

;onjunfhi

ex vi profeffionis fuze religiofiüs im-

ttilàs !

pendere deberent. Et ifta omnino fup-

p r

ponirur. mens bonorum Superiorum

vt

omnium, qui eximendo aliquem à qui-

u

m

busdam communibus oneribus plüs nec

intendunt , fed nec religiosé intendere

vduntt

poffunr, quàm;ut fuübditus exemptione

ii

ila utatur, non nifi ad fungendum rité

l m J

officio fuo ; aliàs nempe, ut nemo non

Iüfät! ;

videt, exemptio cederec in prejudicium

[us d J

difciplinz religiofze, fi propterea cuili-

onett

bet liceret agere, quod vellet: ad quod

[iu

TA

Superior tam parüm dare poteft licen-

jmilit

tiam, quàm parum Religiofum fubdi-

pont

tum abfolyere poteft; ut ampliüs Reli-

ibust

l

giofus non fit.

] 2b[q

"n

11. Quoniam veró femper in facris

Jit

s

Religionibus dantur adhuc nonnulli ,

m r

qui magis fervent fpiritu ; & qui non

,Xemptw

tantüm omnem exemptionem odio

endi

habent, fsd quibus communis rigor

non

TL

ü

C2

$?

Pars prima

non fufficit, examinandum reflat, quid g

fentiendum de talibus, qui ad majorem

g

rigorem propendent, & afpirant. Ubi

fUdinr

refpondeo; primitüs faltem , & ante

tievol

omnia communibus infiftendum effe

*l

operibus, neque hac fub pratextu cu-

'fü pj

juscunque etiam majoris boni relin-

iil

quenda , veluti conftans, & communis

*l )

eft fenfus, & confenfus omnium Afce-

Atb

tarum, qui uno ore communium neg-

le&orem, & fingularium ftudiofum re*

"g*ls;ä l

g

Il

darguunt, & quidquid fingularitatis

Ti i

fpeciem haber, carpunt. Hinc Caffi-

L

nus, quidquid , ait , inter famnlos DEI

Qhj

(j

prefumitur ab uno, vel pancis, aut fupet-

Jfium, at elatum,; c ob id uoxium jndi-

gl

candum eft , maptsque fpeciem vanitatis ,

L

quàm virtutis oflentans. Caff. 1. 1. de a-

LU

'Pl

füi.c. 3. Eralibi: Qnuidquid in Congre-

nj

atione Fratrum minime ufas commmuuis,

^j

"l qu

recipit , vel exercet, oxmi (Indio, nt ja-

antie deditwm, declinemus, & ea, qu^

g

pechlla'm

nos polJunt iuter ceteros notabiles veddete,

nj

l, S'R

ac velutifolis facientibus laus apud boii-

N

"t

m de

aes i -coifquirenda, vitemus. lde

MY

SPif-

o

De 2tortificatione,

53

du g

Spir. Cenod. 1. 11.c. 18. . Unde apud

i majl)leF

antiquos olim nonnemo ob id folüm ,

n !

)

quódin communitate nil cotum com-

1 WE

edere voluetit, increpitus eft à Beat

um &

Theodoro, afferente, quód praftet in

UL

cella magis carnes comedere, quàm ita

boni

in publico effe abftinentem. Ruffin. apud

o

Rofiv: lib. 3. 1. $ 4.. Neque pofteriores

nim A^

Patres ab his antiquorum recefsére ve-

unium lj

ftigijs, é quibus Bernardus;furpe, inquit,

;udiOWï

€ft ei, qui fe fupra ceteros ja&at, i now plis

ü

nO

c&tevis aliquid agat, per quod ultra cete

Uulzmï»

s

i U

TOS appaveat, — Proinde uou fufficit ei ,

m

j

[

quod. communis Monafterij vepula , vel

![Ilfamlt

!

'.

j

j

majoru cobortautur exempla. - Nec ta-

qoximP

men. faelior effe ftudet , (ed videri, quate-

, 0

z»

ts dicere po[Jit , uon fum (icutceteribo-

ii

f

mimwu. -Plüs fibi blanditur de uuo jeja-

iio, quoà ceteris prandentibus facit,quam,

jf

/

Efgj o

4 um ceteris feptem . dies jejumaverit :

commodioy fibi videtur una oratiuncula

/ld

FD a;(

peculiaris , quàm tota Pfalinodia unius

ll 108 S. Bernard. de 5. gradu fuperb.

j; Rhabanus quoque Maurus nofter de

j 4

D

j n[f

hac re fic loquitur : Non aliquam inve-

y

j

C 3

tiiat

)4

Pavs prima

Ato a

niat Monacbus conftitutionem novellam,

Ata Pa;

fed potiis omnia, qu« ab alijs viderit

lii

agi , agat , &$, que ceteros viderit facee

ve , pleniter faciat , & que fcripta tenen-

Itf vi

g fu 4

tur in vegnla firmiter cuftodiat , €8 expe-

dità cuncia opevibus compleat. Rhabanus

m df

ALenim

in c.7. S. Reg. gr. 8. Plura adducere

teftimonia non eft opus ; cüm ex his lu«

it quih

Tisn ]i

culenter conftet, quàm fufpe&um fit

Wtadon

Patribus, agere quidquam prater com*

munem facrorum Ordinum confuetu-

hn [

dinem, Meque mirum , fuiffe hunc

olim antiquorum fenfum, quando ma-

UT

fnïöemv,

ximus fuit obfervantiz rigor in omni-

bus, ut adeo meritó fufpe&us potuerit

£l

ET

effe zelus eorum, qui füupra communem

"r

rigorem aliquid facere attentarent.

.12. Interim;quoniam hoctempore

upitl W

in multis à primsvo rigore receffum

eft, & natura fui amica feraper inclinat

L RUE

ad majorem remiffionem, valde lauda-

Wa

bile eft; fi virtus noftra ad majoremé

Wa

contrario propendear rigorem. Nempe

ht

'expedit hoc ad confervandam difcipli*

mfcand

Q

nam, & ad cautelam ; ne major decli-

mm]geæ]

fia«

Lmm

De AMortificatioue,

$5

u

natio fiat : quod proclive efl, nifi virtus

noftra pauló fortiüs oblu&etur naturae,

TT

Id inprimis fine omni odiofze fingula-

jderi J

ritatis vitio fieri poteft in 1js locis, ubi

jpicim

juxta fuperiüs, 1. 3. dicta, fervatur qui-

j U

dem difciplina, pauló tamen remiffiüs,

. Nl

Etfi enim ibidem fint plures indulgen-

r ilié

tiz; quibus alij liberé fruuntur , ez ta«

ol

men praeceptae non funt, & nemo cogit

uf B&um i

nos adample&endam omnem remifiio-

gt

nem. [ta, pofito; quód in quibusdam

; ol

locis pro quiete no&urna affignatum fic

if*

tempus prolixius, quàm in alio, nemo

| mf

ibidem vetat, quó minüs quis matutini

Qu

excitatoris horam preveniat; & vigi-

Qu

lias anticipet : lautior item fors alicubi

com

fternitur menfa: ubi iterum nemo prze-

,marem

cipir, ut quis deomni ferculo comedat ;

j

| hoc [Cm

i

aut omnes fcutellas ad fundum ufque

orc I

exhauriat, & abliguriat: plures quoque

j

p

PCT

forfían alibi conceduntur horz pro ho«

vill

li

nefta animi relaxatione, & recreationes

d mi od

non tamen in pracepto eft, omnes illas

N

recreando, ludendo, aut confabulando

m

du

tranfigere, fed tam in his, quàm in alijs

k

ma)OI

4

ipfe

56

Pars prima

ipfe flatus religiofus moderationem

V

fuadet, & valdé zdificatorium eft, f1 in

f'ïrmcuer;

Monaflerijs (int aliqui rigorisamantios

Aplis u

xes, qui alijs bonoexemplo praeant, &

marioptas

fa&o potius, quàm linguá doceant;

M:ngm;j z

.

quomodo ctiam in cónceffis decur mor.

fö

1l

|

J

1

tificationi locus, ne forsalij liberalibus

Uif

hifce indulgentijs abutantur ad laxitae

T ityyia

tem, & detrimentum interni Spiritüs,

Ti

Quare, arguendi funt illi; quinonnune

hd

quam eos; qui prae alijs abftinent , aut

I ili g

pre alijs À certis folatijsexternisfe cone

Ti

tinent;fingularitatis accufant ; iftaenim

DTUN

continentia ( dummodo abfic indifcre«

Id

tio, & circumftantiz aliud non exig,ygat

Cs uj

fingularitas dicenda non eft, fed potiüis

l?

li

preftans virtus, quàm omnis facra Re*

ee&)

ligio à fuis exigit, omnes facri libri

L!

Ctilm

commendant, & boni Superiores in vO«

müdo fetw

tis habent, — Unde, imperfe&is hifcey

]

EUR

qui talia imprudenter carpunt , refpon-

BU

deri deberet illis Venerabilis Wales

t

magni olim in facro Ordine noftro MU

U

Tnt

1i, verbis, qui; cüm ex fimili caufa cul-

n &i

u$5

IQ.I

paretur à quibusdam ifnperfe&iorib

ut

s

De 2Mortificatioue,

57

qutut

utfingularis; eó quód fe alijs non con-

n CR)h[

ormarer , appofité refpondit monitori

samamig

uo his ufus verbis : Quibus meconfor-

| ræeam:æ

marioptas? Nunquid ignavis,aut otio[is ?

j doc

Nuuquid vaniloquis , & jocojis? 4n uon

legifii , quid Apo(lolus clamet ? Nolite

denr at

flb

conformari buic Seculo , fed reformamini

in novitate fensis vefiri.

Poflea veró

[ g,d l&ïu*

addidit: Z4iror frater, €9 fili, quód ve-

ji Spiïirl

x

lint voluptatibus dediti, perfetliores quos-

que fibi conformes fieri, cm. ipíi potins

j

il

tranjire deberent ad formam virtutis. Saec.

Ben, 4.p.1.c.2 . f.485. Nonergo expe-

gl

ir, nec do&rinz San&ctorum confonum

ii

eft, quibuslibet conformem effe, fed

yndt

1

13. Potiüis (an&um; & animze fa-

l,

[

lubre eft, ultra communia extendere

ys f

defiderium, & afpirare ad majora, dum-

j facü ,

modo fetvezur diícretio, nec propterea,

negligantur communia, & omnia fiant

fe&ls i

cum confilio Virorum prudentum, &

mr,fC[F

Ípiritualium.

Quod , fi cuftodiatur;

rlhs W

non tantüm, non eft contra facram Re«

» o [0

gulam eniti ad majora, fed potiüs juxta

[ Cüüfg Ü

ilam. Irá nempe ipfe San&tus Parer

f

C ;

nofter

58

Pars prasa

^nylur

nofter, cap. nltimo 9. Regule, à commu-

nibus ad majora afpirate confulit; &;

l-fdvaldä

gïs,quam

prater facre Regulze obfervantiam no-

bis commendat omne illud, quidquid

Woisid

ij Qu

perducere nos poteft a4 celfitudinem per-

fettionis.

Et ad hoc nobis inculcac do-

hmj

&rinas San&orum Patrum , virásque

t] nd

if

eorum in exemplum nobis proponit.

l)ls l

Conftat hoc item ex capite primo; ubi

Uf q

Benedi&us Pater fingularem eremi pug-

A Y

n&m in fuis non 1mprobat, dummodo

hlïdo) X

W

quis priüs Z4onaflerij probatioue dintur-

Atelu

24 didicerit viriliter jatn folus contiz

m bf

Pal

diabolum, 89 coutra vitia carnis ; vel co-

gitationum D EO anxiliante puguatt,

Bu

Denique, capire quadragefimo in tan*

Til al

tum fan&us Pater non improbat fan-

U

&am aliquam fingularitatem , ut potiüis

F0 t

faadear illam ; ibi enim fuis quidem n

RTM

communi vinum apponi pofle pert

j lei, ed i

tit ; exprefsétamen quafi fuadendo a

i n

dit: Qwibus autem donat DEUS tolt-

AU

vantiam abftinentie, propriam fe babitmos

M

suercedem (ciaut,

Confirmari hac pol-

o

Al

D

fent probatiffimis exemplis San&orum

j

li

Conte

P

De 2Mortificatione.

39

4 Conti

complurium,de quibus non communia,

fed valdé rara, & perfzepe ftupenda ma-

if

anuam

gis quàm imitandalegimus. Sufficiat

nobis id; quod Fauítus de S. Mauro nar-

, qm T

vlita]

tàt , qui reficientibus alijs jejunavitz

Item, alijs tempore Quadragefimze fe-

ial

mel in die cibos fumentibus, ipfe non

1 Vj[ä!ü.?

nifi bis in feptimana cibum guflavic

j p

magis, quàm fümpfit : alijs dormienti-

(4 IlmOIL

"m

bus ipfe vigilias protraxit , & demum

ftando, vel fuper aggeftum calcis, fabu-

t dummfx

p

líque fübftrato cilicio fedendo, (i nimia

jlall

eum lafüitudo compuliffer, fomnum

folis

t

patciffime admifit : certis etiam tem-

TE

poribus, loco veflis regularis, facco non

j

ft p

nift cilicino ufus eft : quse omnia fupra

t 7

confuetum facrze Regulze rigorem effe,

ii

nemo non videt, & tamen Maurus àS,

-m:mw

;Patre noftro non tantüm non eft incre-

;pitus, fed magis omnibus alijs in exem-

yli

lum propofitus, Imó, ut ibidem ha«

T

betur, hoc fpeciale etiam in ipfa com-

pl

munitate yivendi genus S. Maurus à S.

,l

Patre noftro didicit; exemplóque ejus

atl l

!

ad fimilia provocatus eft, Sec. Ben.1.iu

$ $d

€6

j

þit&

6o

Pars prima

vita $. Manri,| Fecére ergo fimilia ex«

H ]

traordinaria BENEDICTUS Pater, &

*l d

dile&tiffimus ejus fecundüm fpiritum fi.

TT

lius Maurus, quos facrze Regule pre-

d f

varicatores nemo dixerit. Expedit 1gi-

Ptb [

tur, & veré expedit, effe in communi-

EM

tate aliqua viros, quorum virtus nec

Rn

communis, nec communibus contenta

T

fit, ed ad majora fe extendar, & alijsin

at

religiofo fervorefors tepefcentibus pet

m w

vivida virtutis exempla ruborem j

Ri

cutiat, ut erubefcant, non eniti cum

qummtiüs

alijs ad perfe&iora, qui cum illis ad pet*

CTU

fe&ioravocatifunt. Servaritamen de-

Wt

bet in his, uti-& alijs omnibus jam

(]Ue Qf »0

commendata difcretio, & quàm maxt

"d (

mé caveri, ne quidquam füpra commus

n ]

j Qf

nia affumatur voluntate propria ; fe

li

1 Ts

cum confilio prudentis Patris fpiritua-

lt

lis , & voluntate Superiorum: qua 1e«

af

llUs)

gulacommuniter ab omnibus fpirituae

Vr

L

lis vicze magiftris praefcribitur , juxtà

NI

quam, qui operatur, is profectó nun«

i

uam odiofz fingularitatis n

ln me

otam ;n-

LT

At

currere dicendus eft,

^

14o

Afj f"

E

6t

De Mottificatione.

f d

14. Juvat ,: hanc rem concludere

$ hu

verbis Edmundi Martene noftii, qui,

fpirium

cüm o&avum humilitatis gradum de

fugienda fingularitate explicáffet, fub-

emia

"

EXPed]l 1&'

jungit: [ Ubi certé notandum elt, eos

fingularitetis notá haud effe culpandos,

n vinir

qui in eis Coenobijs degentes, in quibus

ftritior regula obfervantia nonnihil

bus

relaxatur, praeter communem aliorum

hs i

fcenii]

Fratrum vivendi rationem regule fta-

tuta generosá pertinacitate cuftodiunt ;

yuport

on Clïiti j

quin potiüs ceeteros omnes meritó fin-

gulares effe dicendos, utpore, preeter

mi

Jl

l

communem regulam agentes, Sed,ne-

m

que e65, qui cum Abbatis benedictione

o

gn?

aliquid fupra regulam facere tentant;

i^

cüm id confulat ipfe S; P. BENEDIC-

TUS, nósque ad id hortentur San&o-

[0 [[3) ]

at fpifilï

rum exempla, & di&a. 5i vero, inquit

uäw

S. Bafilius , quisquam. putet fe pluribus

u'llm: q

j !

,

opus babere vel injejuando; vel ia vigi-

ipusl

lando, five quacuaque. alia re, caufam

pici ;

;

,

]

fnam patefaciat ijs, quibus comumuis Fra-

gofe

H

]

frum concredita eft cura, €5, quod ab illis

i ^

gdecretum fucrit, cuftodiat,

Ex Pettus

!

Da»

[$3

Pars priia

Damiani: IJu2 te precipué , 9 fub di-. | us

firida províus animadverfione admoneo,

AntiRe

ne quorumlibet te Fratrum offendant pri-

ttimin

vata jejunia ; novi euim quormdam mibi

Tpares

fimilium vitia ; noaunlli enim alijs jeju-

Ut

nantibus tanto livoris , atque invidie felle

ftcifammm

torquentur , ut illorun Jalutem fibimel in

lü[, Cüm

perniciem vertaut , €9 , ut ita loquar , per

ifet li

alieni profettiis fcalam ipfi in pracipitium

Rtgu ( 7. F

corruant: non, inquiumt , licet agere, m'/i,

quod communis Monafferij vegula , ve

C

Majorm. cobortantur exempla. Quibus

Oi

facile refpondetur, quia, fi regula àvegeu-

do dicitur, potis ad diftrilionem jejuip,

quàm ad dilfolutionem, vel ventris perti-

&.MQA

aere videtur ingluviem 5 atque ideo iWl

PW(?RadO

inter &5 non immeritó majores judicaudi,

ldu

eorum exemnpla fetlanda , qui per augne

iv

1

fiam gradientes portam fub fobrietatisles

Md

ibus, 8 artlioris crucis Cbrifli nofcuntur

m il] ]

vivere difciplina. Ha&enus Petrus Da*

miani: Qua utinam in Cenobijs ali-

Nb

fjf üi

quando experiri non liceat : nuncenim

eó devenimus, ut fingularitatis notá in-

TRb

mi& MH

urantur ij; qui ad majora pictatis, &

Pæni—

De AMottificatione.

é

ä

)æj, "

pæmtcm:æ opera affurgere ftudent ,

j o

contrà Regulam pravaricantes; atque à

nip

Patrum inftitutis recedentes veri utique

mndamm

fingulares patienciffimé tolerantur,cha-

im l alt:ï

ritative , feu poriüs imimifericorditer

emv« *J*'

excufantur, aliquando etiam laudan-

[et ]] ii

tur, cüm in hos magis inclamandum

fuiffet. Edmundus AMartene Coment, in

ial lo f

:

i

Reg.c. 7. f 236. ]

p

"i gg'm

CAPUT III

ïfgW l.

m!üQ

cMortíficatto nullibi non exercenda.

re Hlauuü

í

digttn

Ortificationis materia de fe eft

ampliffima , & extendere fe

T

poteü adomne illud, quidquid corpor?;

j

ores ]"

V;*

animóque moleftum accidit, Ne autem

nimia evagatio faftidium parlat, in tres

yi p

j forita

j

precipué claffes hanc materiam divi-

dam, in pnma a&urus de mortificatio-

r 41

y Pa

ne appetitás honoris:; in alcera,dc fuffe-

rendis defe&ibus aliorum : in tertia; de

venob

!

abnegatione , & mortíificatione volun-

$ nunCe

tatis noftr in re qualibet obvia & oc-

ans?

Qu

Currente,

Primi generis materia e

p

valdé

64

Pars prima

1

valde fenfibilis, & valdé cruciat, ma»

uepro

ximé,fi declinare non poffimus occafio-

il poffun

nem illam, in qua de aliquali prejudi-

EM

cio honoris noftri agitur , &, quando

"Pt r

cujusdam confufionis, aut erubefcentise

A vir

eft periculum: veluti, fi Confratres; aut

11

"Nyue d

Superiores minüs bene de nobis fen-

DT

tiant; & defectusexprobrent;aut exag-

W 0

gerent, habeamtiirque ab illis tanquam

ID Cehtor

minüs alijs prudentes;minüs docti, mi-

'fl?llitllm [

nüsad res gerendas idonei : Item, ft

"EMi

nonnulli vexationibus importunis nos

; Q&U,&in

h

exagitent , & ludibiio habeant: aut, li

^ qui

interdum coram alijs per peenitentias

W

regulares humiliemur, feu in hujus,

&

vel illius affe&ati à nobis Officij colla-

liüs

fe[o[ [

tionepoftponamur. In quibus,& fimi-

Pt

libus cafibus, fubiude natura noftratri-

Q if

ftatur, ingemifcit, & conqueritur, In

T cekbt

terim, ut plurimüm, velimus,nolimus

t

1l

pariendum eft : praeflat autem , & fua*

| h&C(

det fana xatio, ex neceflfitate facere vite

lts "

tutem, & generosé repugoare infure

QUors

gentibus inordinatis motibus , quàm

k f

Stung

Q

ignavo torpore vi&as dare manus

ljny

Ne«

A

Em

De Mortificatione.

6y

noat,

Neque profedó aliter, aut meliüs me-

Qs o

deri poffumus malo noftro : utpote ;

Ji peid

quod non decrefcit gemitibus : qui

& quanäj.

figna potiüs funt effeminati, & mi-

ubet

nüs in virtute fundati animi ;- homi-

yrfrart

némque forté aliàs minüs zfítima-

; i

tum adhuc contemptibiliorem effici-

ciunt. Optimé proin facit, qui facit

at

cum tentatione proventum , G juxta

llis g

monitum fan&i Patris, tacitá confciens

s df

tid patieatiam ample&itur, cümque pio

i It

o

affe&u, & interno gaudio fruduose fuf-

Lbe'lm: r

feit, quod aliàs invitus pertare cogis

fur,

" g

y nl

J

H

2, Ad que, & fimilia, ut fe faci-

fa

l

l

. offi"

liüs refolvat Religiofus, expedit pau-

ló atentiüs confideratre, quem prz-

uibuæ&"'ä

cipué inflru&ionis modum fervave-

j m

[

geritl"

T

rint celebratiffimi fpiritualis vite Ma-

l

giftri, San&i nimirum Patres , quos

mus)no l

J

5:

EE

—

in hàc re erráffe, nemo fine teme-

urerti»"

,

ritatis nota dixerit,

Illi

autem ;

t h

j

iil

quotiescunque aliquos in fuum ad-

!

legére confortium , & ad religiofam

fbusa Ü

"

infüruxére viram; primam hanc adhi*

lut maï

buére

/

66

Pavs prima

buére curam , ut eos probárent per ine

&DEL F

jurias, & ita inducerent ad contemp-

^ wter

tum fui, optimé fcilicet gnari; non dari

ftabile, & folidum perfe&ionis fundas

À ICIUIP

RUESC

mentum , nifi füper humilitatem ; nec

rl f

unquam heminem divini honoris foré

ET

Íincerum zelatorem, fiproprij honoris,

"n

& cflimationis fe&ator fuerit, Hifce

TU frr]

principijs innixus eft S. Pater nofler,

Hibl'. I

qui neminem inter fuos admitti vult;

nifi is priüs per illatas imjurias bene

hQ

h S?m&())

probatus, & in quibuslibet irrogatis it-

um

jurijs patiens repertus fuerit, S. Reg. cap.

f$. Errat ergo in primis proficiendi

principijs, cui pro honore D: proprius

"mb

fuus honor vaenalis non eft. — Expedit

atl

przterea. cogitare, quód Deus ex fpe«

Cf

cialiffima providentia, & amore veré

'"iffel»fedu

paterno ejufmodi perfecurjones , inju-

rias, aut confufiones inbonum noftrum

i (

Ti

evenire permittat. . Ita nempe in divi-

D

no confilio decretum eft , uc omiites, qHi

Vbl

pié volunt vivere iu Chrifto JESU, perft-

g

cutionem patiautur: 2, Tim,3. Neque

ne-

datur ab hac lege exemptio, à quà

Titen

que

De AMortificatione.

67

at p que DEI Filius exemptus fuit, quó mi-

d conte

nüs pateretur ora loquentium iniqua ;

; non d

haberetur pro fedu&ore populi, & tan-

Hoc ergo

ions/l . dem ageretur in crucem.

iuem! fpeciale fignum divinze Filiationis eft,

honori?

finos non aliter tra&tet, quàm filium fu-

j

P

um unicum, & hoc flagello flagellet;

,Pïii ho

J

-

tl

qui flagellat omuem filiwm, quem recipit.

Hebr. 12.

pusci

,ai

3. Quodficonvertamur ad exem-

ii

pla San&orum ; reperiemus illos non

" iïyogaïiiï

tantüm patientet tuli[fe omnes occurs

rentes confufiones, humiliationes, &

contemptus, verüm etiam quafiviffe ;

nis Plo U?

D p

& exambiiffe, Quá in re egregius fuit

S. Carolomannus, qui,cüm relitoReg-

d. H

'ï

no Caffinenfe Monafterium ingredi fta-

pyi?

]

" j

tuiffet, feduló pribis illum, quem fecum

propofiti fui focium , & confcium ha-

uqo]]fs )

buit, famulum inftruxit , & obteftatus

T0

eft, ne profapiam, & regale genus pro-

T Pcm

[ p

deret, & per hoc obftaret propofitee in-

tentioni fue. Venit igitur Cafinum

()

ESU)PJ

j

prorfus incognitus , ibíque pro agenda

hn

3-

"u

jo

penitentia fuppliciter admicci flagita*

Vity

68

Pars prima

vit,omnium hominum fceleratiffimum

am

fe effe profeffus ; cámque in humili hac

lii (

petitione perfeveraret puifans, & con-

m

luetas probationis causá illatas injurias

o

ante portam patienter füpportaret, ran-

T Yeri

dem ingredi permiffus, ejüsque cura

TC

Magiftro cuidam rigidiffimo, & afper-

Cvj

iimo commiffa eft, Sub hujus magifte-

fitlnr

rio pofitus, cüm culinam adminiftrare,

ticf (im

ollas abluere, focum parare juberetur,

Rn

ipfe autem . fceptri gerendi majorem;

MT

quàm rei culinarize peritiam haberet,

/

LT :

mirurm eft, quanra à fuo Magiftro füfti-

UT

nere debuerit, non verbalibus folümin-

LU

tjipe

jurijs, fed verberibus quoque fübinde

j

Id 1/]1/1

Tulit ifta omnia

ii

graviter exceptus.

l

Izto propter DEuUM animo Caroloman-

nus ; Verüm, cüm alter peregrinationis

m

comes iteraró ifthzec fieri cerneret, rem

lls

tam indignam ferre non valens, & ipfe

[/

A 4)

in ferocientem Magiftrum invectuspa-

A

]foy,

ria retulit, & verbera verberibus com-

4

H

adfm 1

penfavit ; in faciem exprobrans , quód

t lmü* ü

illum percutere przefümeret , cui totus

lls p

h

orbis non haberet parem. Hanc & i

A

aU«

De Mortificatione,

69

alim audaciam, & loquendi libertatem ad-

wmli mirati Caffinenfes rationem tam ver-

k berum,quàm verborum exégere à per-

ais Cuffore, nec deflitére, donec alter om-

J

u Dem veritatem detexit, & hunc olim

iusqie

; Francize Regem fuiffe prodidit, & de-

o tult claravit, Obftupuére omnes, culpám-

jusnt

j que funt deprecati: Carolomannus ve-

iminlt 10,ac fi fummam pateretur injuriam,in-

, j

gemifcens, & bwmi profiratus negat, bc

vera effe: fe uon Carolomannum, fed pec-

j m

w

.j Catorem effe, 69 bomicidam : boc effugiuim

if

j àpopulati futo excogitatum, quó facti poe-

y "45 effugeret. Scec, Ben. 3. p. 2. f 126.

us fj

, Aliud illuflre exemplum prabet fan«

quC [ll

J

, &us Wilhelmus olim in fzculo ducali

[.]

þ ticulo inclitus : qui; cüm Ducatui, totí-

Cl

D

,

4

j que mundo renuntiaffet, & füb humili

'

eg[ma(

; cuculla DEO fervire elegiffet , crebró

erpem

]

]

coram ZAbbate 69 Fratribus eorum bumi-

; (21] &]F

1

liter provolvebatur genibus petens , &

j*

, perfuadens magais obfecrationibus,ut cou-

refibus [

, Cedatur ei, €9 confeatiatur pro inifericor-

;rit

, dia DEI ampliüs adbuc.

aliésque amplias

er, C "

j

t

bmüiliari, vilifanum fieri, & contemptui

dac

;',

[ m

[]

79

Pars pïz'mä

baberi. . Nulli ultra fovet in memoria illa,

fa.

quam vel

i

uerat, dignitas, €9. gloria 5 ut-

fl

mini Wil

j

elmi nomen e(fet in veverentias

A n

fed in illa Congregatione Santliffima ba-

l Qu

beretur. purgamenatum cuntZorum , ormii-

thüme

fanque peripfezaa.

Item; poftulat maguá

qUOquem

precum infiautia, nt, (i que funt in Adona-

Aittjfg,

fterio officia, qu& alijs quibusdam babean-

I0nis.

tu indigna, vel quaji tnbonefta, fen inde-

Mntey

ceutia, bac [ibi in Chrifti nomineinjungat-

"Mütpen

iur. providenda, & bono animo, bonáqtt

N funtc

conjcientid pro viribus adimpleuda, Hütc

mf: qu

ad Fratres fe comvertens deprecabatur e0i

( v

dicens,nt omues, atque fingnli pro fervo,

n Qïm

illó utantur, & quafiumi ex mercenarii

Qdl

ita ei imperare, €8. fua quisque opera üt-

uT

jungere minisie revereantur. Sec. Ben.4

Jmsomn

p.r. Unde etiam non. expectato im-

W) fan

perio, fiquis Fratrsm in Officio vili,

h anda Pa

quaji coz

n

emptibili detiueretur , in qu

lv

[

^0 ge

etiam qu

j

locus injurie, vel contumtlit

P

Atl

videretur , bujus nimirum Fratev Wilbe*

Tir

Q:Ubl ?

:

mus mox aderat vicarius , [nblewatot

f

mþ

oneris , bumilts. opevarins , & omnibis

m

puns bebdomadarius, Yn aQ.SS, 28. Maj:

v

Pücem

f. ii

*

De Mortificatione.

7!

wni) f.818.2. 26. . S, Bathildis quoqueRe-

ij gina poft fuum ad Religionem ingref-

um omni ftudio ea folüm munia exam-

Tou

bijt, que fuére defpicabilia, unde non

af

arim,

tantüm culinz miniftravit, fed latrinas

quoque mundare non erubuit. $4c.Ben.

of

)

ii

2.íin vita. Hifce humiliationis, & con-

fufionis a&ibus meritó annumerari

gimit

poffunt exempla illorum, qui in publi-

nq?a»f',*w

gtl

CO,aut peccata à fe veré commiffa humi-

liter funtconfeffi, aut de peccatis alie»

at M*?

"E

nis, quafi de proprijs fe accufárunt.

Primi generis exemplum habemus a-

d

pud Climacum, gr. 4. ubi, cüm nonne-

yili p

l

um

mo elatronibus ad vitam fufceptus fuif-

fet monafticam, ís ex juffu fpiritualis

iqut dl

T

Patris omnia totius praeceritze vitae pec-

cata , fané attrociffima, turpiffima , &

expew

infanda palàm eft confeffus, — Alcerius

of

vero generis multa dantur exempla

lre m D

San&orum, qui in publicis fcripris non

gi

raró;ubi egére de peccatis, deillis, quafi

futt

à fe commiffis, fcripsére. Hocapud Di-

" W :

vum Bernardum multis in locis videre

)P

n,ex

tnsa'

eft, Plaþet unicum adducere locu:

libro

l

[

--

4

£

Pars prima

libro de interiore doso , ubi fic loqui-

Muntà

Amama

cur : Nl invenio vitium, à quo nou

1 Yal

traxerim aliquod contagium. — urbavit

v ira, laceravit me invidia, inflavit fu

Qltatem

Amlan.

perbia ; inde contraxi mentis inconflan-

Liam, oris fcurvilitatem, obprobria proxi-

f prls

V none

vorim, fcelera detrationmm, lingne ef-

Al8 gen

frauationem. — Seniorum meorum impe-

ria noz fervavi, fed judicavi: demeis ne-

Wt n

nf

pligeutijs objnroatus, aut rebellis fui , ant

D (

mnvmnravi : preferri me melioribus im-

pudeuter affeavi, fimplicitatem fpiritua-

VMA&C,

li Fratrum irridenter exagitavi, m

"tl

feuteutias procacicer jaGavi , obfequia de-

Pl

lata: faftidivi, negata quefivi, juuiores

Vil tj

W

&

1eos elatus defpexi &c.. S, Bern, dein-

ter. Dom. cap. 3.

Que tamen; uti

NHR?Q

üri

pro!atef funt, à Bernardo commiffa, ne«

TU du

mo utique crediderit , nemo dixerit,

? Mayg

fed de alio poenirente intelligenda funt,

LT

ita tamen proponuntur, uc incautus le-

l o m

&orde ipfo Bernardo intelligere pollit;

TCl

$]

Atj

4. liiuftria hzec funt exempla plu-

* p

rimiàm facientia ad profe&um inter.

M

Tip

N

num anime; Enimveró quó difEcilio-

res

De Mortificatione.

73

i, 168 funt ejufmodi a&us , naturseque fe

p UM

,0m!

ipfam amanti magis repugnant, eó ci-

tiàs voluntatis noftre proprie impe-

, f

tuofitatem domant, & ita faciunt, ut

j inj?aw'ri

humiliata difcat magis fuübeffe DE O,

ir nl

qui& priüs elata contra DRUM recalci-

r'OW Pm

uare nonerubuit, Accedir, quódipfe

r li

, Dsus generofiores ejásmodi a&us, &

iton

l

f

j

if

| vidtoria magis heroicas rarioribus e-

T

tiam foleat remunerari favoribus.

ita

jdis f

i

i

de Patre Colnago refert Lancicius ;

vt

D

j

l

ij

i

Opnfc, $. c. 3. feniffe hunc virüm mag-

atemfF

'

]

uüam waiwre vepuguautigm ad ferendam

4

:agit

! per plateas veflem laceram , 68 ex cento»

] j bm

" mibus cosfatam. Hanc ergo xepugnans

jih F. tiam, ut generofiüs füperarer,cum licen«

i^ tia Re&oris fui circuivit lacerá indutus

(m' eanicá pracipuas, ac frequentiffmas Ur-

oj Bs Neapolitane plateas cum wuagni [ui

"

em 0* eg

"

nfujone , €9 pudore ; quippe in ea 1o-

j

Ms C func publicus Tbeologie Profe[for

jl i2 Collegio Neapolitano , & ob veftis ilius

lgt fordid geflationem ferà ad iufaniam ve-

