bunt, quód multi perfe&i nec fint, nec

Pt

-fiant , quantumvis multas devotiones

N

quotidie peragant, & bona opera pet*

"llf

folvant, fan&a quidem, & laudabilia,

9)

infufficientia tamen ad hoc, ut no$ ple-

né reforment , & ad fublimem perfe-

lfe[e n

&ionis gradum extollant. Quàm au-

lt

cem pre aliis exercitiis ad hoc praeftan-

RUT pe

dum potens fit viva DEI memoria, vel

Ttudo f

W

exeo evincitur, quia nos avertit À crea«

m: III)](-

turis, & convertitad DEUM, & fic do-

n h IU

cet declinare à malo, & facere bonum;

lus(jqnl "

in quibus duobus omnis noftra refor-

lüilnclam f

matio generaliter confiftit,

"l

6, De«

- De elevatioue mentis ad Deum.. 403

6. f)eclinare à malo facit , veluti

m d

probant exempla Jofephi, & Sufannze ;

6 P[æm;

qui in extremis famse, & vitze anguftiis

Íolà prefentis D EI memoriá perculfi

Is QUW'

j i

non potuére, peccare ia DEUM. Gen,

39 & judicárunz, melius effe, incidere in

fenn !

j U

um bominum ,. quàm peccare in. con-

Domini. Daniel. 13. Similiter,

nniumlïï-

fpe

1 mde k

non ex alio morivo impudentiifimum

,

erVCW

Ícortumà turpitudine abhorruir, & de.

itit, quàm, poftquam à fan&o E-

i 4

pecln

phrem, propofitá Omnifcii DEI cun&ta

cernentis , & diftridé judicantis pre-

: dpro

)

fentiá fuit perterrita impia mulier, ut

"s

)

inoculis DEI facere erubuerit, quod ex

'Id

tl

pl

pudore naturali in confpe&u hominum

it HOAPA

facere non preefumpfiffer. Rofiv. in vita

n*

$. Epbrem. Nempe, femper malitia fe-

Qu

hoc P[æ[lz

crerum petir, & turpis cüm fit, ne tur-

Ó

pitudo fua palàm fiat, reveretur publi-

cmofll)

H

cum; hinc, erfi quis malus fit, minüs

tamen malus eft, fi teftis affiftar, extra

j

j

cujus confpe&tum, majorem is peccandi

(

"d

audaciam fumic. Agnovére hoc Ethnici

O[m [cIOI

honeflaris , & probitatis amantioresf

u

qui

44.

Parts tertia

D

qui hanc flatuére regulam, ut fibi quis. 'ur

ante mentis fu& . oculos preefigat fpe-

Tl od

ciem hominis authoritate precellentis;

*l te

cuné&a cernentis, & difcutientis , cujus

lii

tompj

folam in mente conceptam imaginem

efficacem voluére ad hoc, ut hominem

at di

à vitlis retrahat , & ad honeftatis nor-

iniüi L 4

mam componar. Ponamus autem ta-

Mmis) 1

lem non fingi, fed realiter femper adef-

du

fe; quem revereri debemus, v. g. Supe:

Uiild t [

riorem ; tunc certum omnino eft, fole-

RU

re nos effe cautiores, magisque circume

m p

Vütiqm

fpe&os tam in verbis, quàm in moribus:

minor tunc erit diffolutio, rarior, aut

A x (

nulla contemio , & ex refpettu faltem

E?Pi*'üfül)f

humano ( ní omnem verecundiam

exuerimus ) mulra non fient , quze me-

A ts

Q

m

ritó in nobis culpari poffe arbitrabimur,

Exemplum hujus.habemus in vita Ve-

Is

J

N

nerabilis N/ale , qui tantee inter füos

AÉ

fuitauthoritatis, ut, licentins coram fole ;

"lP]S »4

i

quám coraim eo, admitteretur aliquid irie

mllSl [

um

decens, aut religiofo ftatui minüs cone

r

veniens. $4c. Ben. 4. p. 1. invita 1. 10.

mae.g,,

Beatum quoque Alcuinum adeo revé-

ie-

Deelevatione mentis ad Deum. . 4o$

zebantur fui, ut non cancüm ipfo praee

wdbic

fente, fed, & abíente in omnis obfer-

f;eügat l

vantize regularis. cuftodia fuerinc ftu-

)xæcellenfn

diofifimi , eó quód fcirent, aut metue-

jendoy d

rencomnia fua diia, & fatta eidem re-

n ingf

velari divinitus. Ibidem, in vita B. 4l-

achoot

cini t. 14. Si ergo memoria prafentis

neluit

hominis, aut cognita realis affiftentia

us a

tantüm valet apud ingenuos homines ,

fempe(*dæ

quid valere debet non extrinfece folüm

HW&S

,

l

affiftens, fed intime 1n corde, & anima

jno d P

realiter przefens tota Sanctiffima Trini-

sque Ci[(F'

tascum omnibus fuisAttributisfcrutans

oD ï

tenes ; & corda nofítra , feveriffiméque

5 [mwl;

J

türpitudines quaslibet rum cogitauo-

gfþö&u

num, tum verborum, & operum noftro-

vereci

j

rum examinans, parata dare unicuique

at o

5

fecundüm opera fua? Quz certé me-

r

moria , fi non obiter fiat, fed cum pia

"

cordis applicatione ; à quibuscunque

J jntt

culpis , quas fepe ridendo commitri-

ls

cutani

mus , efficacifime prafervare poterit :

yali p

qui enim fieri poteft , ut brevi etiam

j minu

tempore fcienter, & voluntarie filen-

i?

tium, e. g. violes, fi ferió perpenderis,

n n*

4l

4.06 |

Pars tertia

DT

& fide viva agnoveris DEUM realitez | 7Q

imoria

habitare in mente, in qua verba pre-

cencipis, in ore, & lingua, quéis verba

m &

eitormas, in aere , quo vocem edis &c.

3 dam

^qumí

Profe&ó, fi ingenuus fueris ; erubefces

turbare habitaculum Divinitatis & f2«

"t iyim

crilegé profanare ea , quce reali praefene

U per f

tis DEI Effentià quafi facrata intelligis,

UT

Quod tunc efficaciüs fiec, fi eundem non

a

quàlitercunque prafentem concipias ;

n fag&o [

& confideres , fed quatenus hic infinite

Ntgr

Amabilis, eádem ipsá peccati horá ope-

Atl

ratur in te; quod bonum tibi eft, rein

W

fifin

,K

tuo effeconfervar, & omnem gratiarum

A o

uarum thefaurum offert, fi modó à per«

Sper ipr

verfa illa actione defiftras, & te convet-

Wt f

tas ad DEUM, velísque adhzrere illi ,

WSP

cni adbevere , bounm , cibi eft..— Quod

j

qm T l

motivum , feria mentis applicatione

Wl(aþm

expenfum, fi Religiofum non moveat;

,(emæ,nob

t

nec à peccato retrahar , quid retrahere

1]

poffirnon video, cüàm nimis impius fit;

Ws

f

I

qui ita vilen DEUM aftimar, ur illum

ændl 3

lm

delectationi fepiüs viliffimz , defide-

um

A

rióque prorfus indigno poflponere non

"s

Yejrearur,

7.Quan-

De elevatione mentis ad Deum. 407

M redi

7. Quantüm veró eriam viva DEI

memoria conferat ad hoc, ut faciamus

verto p

bonum, & creícamusin perfe&icne. vel

j

atv

m elt

--

j

inde clarum eft, quia nihil naturalius

eft, quàm fieri nos fimiles illis , quibus-

$j C[U'Dell[ï

cum vivimus; quorum feu virtutes, feu

ss

sl

vitia per familiarem convi&tum ita di.

Ícimus, ut tandem in naturam tranfe-

"m

ant: id teftatur David, qui, Pfal. 47.

apndem

cum fan&o Sanc&tos nos fore, & cum

| wn(]plas

perverfo pervertendos afferit,. Ex quo

ghicnti

" o

jam facilis conje&ura eft , quales futuri

fimus, f Íemper cum DEO fuerimuss

ii dl

& (ané proríus impoffibile videtur effe

p

femper intimé conjun&um DEO , nec

T

p

:

meliorem feri, nihílque de Perfe&ione

( qu

€jus participare; nam, fi naturales cau-

hgt iü"]

&, quó magis approximata, eó magis

fica

a&ivitatem exercent fuam , cur id Su-

prema;nobísque intimze negemus Cau«

ol qmore

l,

ie DEO, cui infinities major agendi

dleïäl

vis, & infüper pia ineft voluntas fan&ie

ficandi animas noflras? Tam certó igi«

12b

j

M

i

;

tur anima conjun&a D E O aliquid de

À

NT

Perfectione ejus participabit ; quàm

d

pn

ftantem

Qq&ü'

4.o8

Pars tertia

Drd

ftantem ad ignem copiofum ab eocale.

r

fieri neceífe eft, Quod innuere videtur

Ijtq

ipfe DEUS inftruens Abrahamum, his

tm$

paucis verbis : 24mbula coramme, 88 effo

ld

perfectus. Genef. 17.. quafi ambulare

hcaciam r

coram ipfo, & in confpe&u ejus fit re»

hD

quifitum pravium, & fubinferat petfe-

rl y

&um effe.

* . Urautem defideratus fru&tusex

A

r

frequentatione hujus exercitii percipia-

Ü a

tur, & tollatur deceptio peffima, notan

ter advertendum , hanc D EI memo-

mee fllpia:

Wlmagi

riam, uthic loci fumirur, non confifle-

"j; li

re in fola, & nuda operatione intelle-

AU n

&üs, five imaginationis , fed pracipue

fittim.

requiri infuper piam voluntatis mo-

Bdj

tionem ; nam, quantumvis, attendendo

Prælhre d(

notionem nominis; potentia intelle&i-

va, & imaginativa res ad fe attrahant;

Ti

lm -f

prefentésque fiftant, & voluntas prz-

"-g-liguo

fentiam illam przfopponar, ipla tamen

h.ädme[

voluitasobjeétum fortiüs ftringit, ar«

lia

Ten

&iüs uniti facir, ipfümque fecum alie

i

&uose retinet , adeóque prafentiam »

T

E

T

quam prafupponit, ftabilit. Quod nifi

59.!;

| UET

De elevatione mentis ad Deum. . 409

J

fiat ,exercitium hoc erit ferme curiofünm

T via;

magis, quàm: pium, nequead promo«

vendum Spiritüs profe&um eam habe--

hum

ml

Í

j

bità San&is Patribus commendatam ef--

ficaciam ; cüm conflet, & impios pra

jj a

ujb

fentem DEUM nóffe , & ipfos doemo-

jf

nes ejus praefentiam fentire acriter, qu£

tamen propterea: non minüs mali effe

Li$ fiUfIF'i'

perfeverant.. Hinc; fi quis DEUM frue

&uosé: ante mentis füae oculos: confti-

juiptit

(fimá n

tuere cupiat; id curare debet , ut minie

pET

müm imaginationi, non nimiüm intel-

gon a

le&ui; plurimüm verà affc&ui tribuat z

1:

me mk

tantüm nimirum: prioribus Potentiis 5

quantüm:ad inflamandam Voluntatemm

lgt

ln*

zequiritur , & fufficic: quee dein fuumr

praftare debet officium, & peraffe&us:

s a

w[ia imeþi;

convenientes: Diviná venerari preefene-

f ao

tiam :-id fit, fiquis in re qualibet obvias.

J

v. g. ligno; autlapide cognofcat, & vie

jplontl

db IP W j

và.fidecredat; intimé in illà effe DEuMs

nec tamen pure id credat, fed praeterea:

firinfh í

gf

illüm, quem continuato fidei a&tu'pree

fentem credit; adorer; amet; revereaturg

Præ!'ell"ïi

lgudst. ejus bonitarem ,. ei.fecommene

i:a Ql']l] E

"

410

Pays tertia

Dui

det , de propinqua Ejus praefentia fibi

| ncmpe li

gratuletur, culpam deprecetur, opem

W efe

1mploret, aut alios, qui placent, & quos

ts &

Gevotio fuggerit, actus eliciat : quo po«

fito, non fine interna fpiritüs fatietate;

'.ïf& üm) i

& cum gaudio poterit Religiofus , aut

tf

quivis alius fat diu mentem fuam Divi-

nf

na hác contemplatione pafcere , & fine

At i

Ipeciali difficultate non. parum profi-

Dtinigiy

Cere,

PA t

9. Dixi , fine fpeciali difficultate :

N D

quia negare non poffüm , hoc exerci«

f j

tium ; Ij ut oportet ; ubique rora die

tontinuare velimus , initió difficulta-

þ'.m"m it

u'[mm; p

tem parere 5 licét enim confiderando

actus fingulares ; ii difficiles non (int

"i Q

quid enim facilius, quàm fe convertere

"m

ad illum, qui femper ubique eft? Quid

!conür'm !

naturali inclinationi conformius, quàm.

ü muïta w

amare, & cogitare de illo, in quo, veluti

Summo Bono, fümma noftra confiflit

"teraey

h, Hm

felicitas ?* Quid denique jucundius ,.

Oirife

quàm converfari cum eo, qui pree aliis

amicitie federe nobis eft conjun&tus ,

l'ma, nimil

"l Dii

& nos éternüm amare defiderat ? Ita

fienme

; Cdit;

.

De elevatione mentis ad Deum, 411

fenta

nempe naturalis experientia teflatür;

tuts (

non effe confortium dele&abilius, &

at

fuavius eo, quod inter amantes effefo-

a qui'

let, Quae erfide fingularibus a&ibus

i at

vera fint, ipfa tamen jugis continuatio

j

difficultate non caret, & inexpertis op»

T

pidó mulrüm difficilis accidit.

Mali

( ;& liæ

hujus origo eft multiplex, & fundatur

anim p

inprimis in ipfa natura noftra, quee pró»

pter conjun&ionem anim:s cum core

jfal^

pore ad materialia magis propendet ;

hocere

quàm ad fpiritualia, proptereáque vo«

ye i

lentem à terrenis ad fuperna fe levare

p ifia!

animum, ad rerrena hec, & inGima de-

ia

primit. Quod malum auget ipfa animi

T

noftri inftabilitas, & vagandi libertas;

; cun ob quam egré nimis ad unum obje&um

x di! fe conftringi mens noftra patitur , quee

; miusl

g per multa vana, inepta, & ridicula ols

-

nq"

"

inveteratam con

füetudinem vagari di«

firà 6005

j dicit, — Huc accedunt. mala plura , ut

agl Àmmortificatio noftra , inordinata defi-

;pie) deria, nimius creaturarum amor ; neg-

i? le&us fpiritualium exercitiorum , ma-

!

"u

d

pt his

'ïdc

u

Ximäi Medirationis ; & ; fi qua fu

A

Íyni-

Pars tertia:

4;!12;

m

/

Éimilia, Que tamen omnia tanti faci«.

DT

enda, non fünt.,. ut. nos. à San&iffimo

lioc exercitio abfterrere: debeant ; confi-

m Ínt

i

0 m

derandum potiüs, quàd hoc fit omnibus

tuh jj

omnino: rebus commune ,. quód initià.

tim i

difficultarem. pariant;,, quam frequens.

fünq

liO

exercitium diminuit, fácítque.nonnune

quamtranfire in. naturam : quod maxi«

AT

mé locum haber in iis rebus.,, quarum

Mefenji

minüs perfé&am: cognitionem habe-

j p

znus ; ex qua caufa non raró fit,. quód.

averfemur , & fugiamus illa, que po»

l.T

Wlmy.

flea, experti contrarium;, magna cunt

dele&atione fe&tamur, & profequimutz:

"d

Slæaem(

Pari.modo, cüm intelle&us.nofler calie

get. in:cognitione: rerum: füpernaturae

tidi]

!y

JitiQne

lium , eas f&mper plus zequo.difficiles ,

infipidas;. trifles,& melancholicas re«

iibl

Yl

putat;, quàm re ipfa fint ;; unde:nemo:

lm

prudens: hac-in parte: eum: pro; regula:

fequi deber,, fed ipfam confulere priüis

ii

Wa (

experientiam, quz errorem nimis gratte

ht

demoftender; & rem jucundiflimam de«.

A

lls,&o

monflrabit; ut reipfa eft ; nam; fi ipfius

lhomi«

E fola

DEL dgliciæ,funr,,eifa cum filiis.

li

Qye

ll

num;,

De elevatiouementis ad Deum, 413

T

num;,ita miferorum, & vilium, «cur

Sundil

non fint delicie hominum effe contis

eny d

nuó cum DEO ita Amabili? Aut quo-

fitomi)

modo injucundum effe poteft exerci-

| quödiniw

tium illud , quo aliud non facimus;

a

quàm quod faciunt Sancti in Ceelo, qui

um

'ex e0, quód DEUM contemplentur , &

quibl

amentzternüm beatifunt? Si ergo Dz

l$s. QW

prefentia San&os exhilarare poteft;

n !

«erté poterit & homines,

,ïö, fti f

10. Ipfum ergo hoc exercicium ,

j;, Qd

quod moleftiz accufamus ; huic mole.

magmvi

ftiz medeti debet, & experientia fola

50 Qf

fr

fufficienter docere poteft ; quàm inex«

r i

plicabilis in continua mentis ad DEux

fü enue

€levatione abíconditus reperiatut core

|o dlfäül

disjubilus, .Hoc expertus nos docere

dl

poteft ille; cui duruminitio fuit ; cone

u

tra ftimulum calcitrare; qui tamen po«

j u [Cg

ftea fuperabundare fe gaudio eft profef-

yhüld

lt

fus: 2. Cor. 7. cujus fuperabundantia

j nimig

non à mundo, à quo defpe&us , dereli»

difimz

&us, & omnium peripfema eft habitus ;

fed à fola jugi conjun&ione cum DEO

m |

.f

j

provenire potuit, quia corpore quidem

[

3

veríae

414

Pays tertía

Duj

verfabatut in terris, mente autem, coit«

IT

ver[atio ejus in Coelis, ezat. Pbil. 3. Am«

ntes

pliüs exemplo íuo fuffagium ferre

fidety

poffunt San&i innumeri, qui in fummis

ln

vitze aufteritatibus, & adverfitatibus;

A&IMQ t

in fpelzis, & ferarum latibulis , in ege-

ïüi;cüm j

ftate,. & quarumlibet rerum penuria ,

Lerceff

omni prorfus humano deftiruu folatio,

Aoliü DEJ

vitam, ut mundus zítimat, duxére mi-

" f

ferrimam , ea tamen interni gaudii; &

fatietatis interdum dedére fpecimina;

D) l ( rl

Ws

qualia de nullo omnibus voluptatibus

"u

deditiffimo ex Epicuri fchola homine

jliem& E'W

Iggimus $ pra exuberantia enim dulce-

U

inis rapti funt extra fe; in clamores

erupére validos, & in aera levati jam

"r

cum gloriofis corporibus jubilare, &;

hl

quemadmodum de fan&to Patre noftro

onime j

l

canit Ecclefia, in tetris pofitijin ccelefti-

bus habitare funt vifi. Cujus caufam

TVIfa :

fruftra querimus aliam, nifi, quiaab-

Q eXIüm]

ftractam à terrenis mentem didicerunt

Nl

TWtiten

jogiter levare ad czeleftia , folis intenti

nj

Divinis contemplationibus,folum D&«

i

hr

DT

uM refpicientes ; & intuentes; fempet

l

$

r j

De elevatione mentisad Deu,. 41y

de plenitudine gratiarum ejus fatiari

'bill 3' Mt

cupientes, digni proin habiti, qui pota-

n [

rent de torrente voluptatis ipfrus,. Lu«

sl

culentum hujus rei teftimonium prae-

ber Magnus Gregorius, 2. Dial. C. 35«

at

ylls, n

qui , cüm ineffabilem mentis jubilum ,

yn p

& exceffumSS, Patris recenfuiffer, quan-

tnnit

do,in DEI lumiue , totus rmundusanté

7 duxeæ,[

illum fuit colle&us , celeftésque infu-

per in terra delicias przeguftare eft me-

'nj 4l ihï

] f CimllL

ritus, caufam dubitanti Petro fuo hanc

alfignavit; quód raptus in DEO , &

l

vl

W

d

mentis ejus intimz laxatus finus; tattie

aen i

tácique in DEO expanfus fuerit; ut fu-

"m

perior mundo extiterit, & in mentis

[ [cvaïi j

lumine extra DEUM fuerit. Quz vete

ba, fi bene expendamus , reperiemus,

ubl]ü[er V

l

parc

oprimé illa applicari poffe no(?re de

i

Divina przfentia materie ; nam etiam

f

ad Druw rapimur, & füperiores mun-

j

D

í qum'

do exiftimus , cám per intelle&um, &&

j

voluntatem Eidem conjungimur , &

(oisid

amando quafi unum. cum Ipío effici-

?

mur: mentis lumine exttà mundum

us,fo

m

j

um

nn[CS i

tt.ah'imug,quat?do ex cognitione eor

quie

lu)

416

Pars teriia

Mf q

«quz funt in mundo, animum erigimus

ad coleftia, qus funt extra mundum:

ao

àn Dzo expandimur, quando mens no»

!ïnm,nora

ftra per affedtus pios in amorofa cone

Ià

fülcerr

zemplatione Divinitatis dilatatur, Si

'hoc ergo medio S, Pater nofler ad tan«

At

At mih

&um internz fuavitatis pertigit gra«

ï&os lo

dum, & prout aliqui, nec pauci illi, vo»

lunt, facie ad faciem videndo Druw

fütitpg

Utf

jam in terris beatitudinem ceepit fuam;

nosetiamflii fimilia pro noftro modu.

At 2f

hi [em

lo emulando, finonin tanta plenitudi-

ne, majori tamen, quàm ha&enus, ubers

d.

m

tate guftare merebimur , quàm fuavis

ii Dominus.

minem;i

RU

JCAPUT lL.

t

i

L

lcm',m:

JDe praxiDivine Pr

fentie per

ïl& fecum'

preces jaculatorias.

A5 nl

Om

[2

Vpun,.

ndavimus priore capite

| pr

a

zi

antiam füblimis illius de

Mil

o

Divina prafentia exercitii, quod ad af-

fecutionem perfedze virtutis indifpen-

Lt "

fabiliter requiritur ; cüm perfe&a virtus

emtiaaqu:

Aon

De elevaliote meutis a2Deum, 435

men fit, que Dzo jugiter non adhzrets.

n

& cadentium magis; quàm proficien

T

tium nota fitoblivio Dr, juxta illud;

Jomenst!

Pfal. 7 2. quielongaut feà te, peribuut,eà

n

quód terrena feGentur, & eis magis ade

la Y

hzreant,quàm DEO fuo. Verüm, jam

ofezdt

objici mihi przvideo,exinde fequi per-

g

fe&os nos in virtute fieri non poffe ;

ayc i

cüm impoflibile fit; inter tot ; támque

'endp D

diverías curas domefticas, interrotftus

diorum, aliorümque laborum impedi-

firo m

menta femper , & ccontinuó reminifci

aplent

Dz1: cüm occupationes complures, ut

venus

tommuniter dici folet, requirant totum

j

hominem,nec ob intenfionem fuam vi«

quam

deantur compatibilesccum di&o exere

citio. Ita nimirum inexperti aliqui ju«

I

dicant ; qui , ut imperfe&ti adhuc funt ;

áta fecundüm imperfe&ionis quoque

m r

fuse menfuram omnia metiuntur, nec

h

!

capiunt ;

uod perfe&iores non folüm

yior

pofüibile,fed, & fuave experiuncur, &

i

J

inpraxicontinua obfervant. Ubiqui-

d

"t

dem negarenon volo; effe quzedam ex-

!qo

($10

d

ercitia quae ob intenfionem fuam diffi-

j

.Ss

cilius

feii!

p

r5

Pars teviia

! Dd

cilius reddunt predi&um exetcidum ;

L

pauló ramen infra, 5.7. demonftrare

Metdan

conabor, nullam effe occupationem ;

Mp depy

dummodo honefta fuerit, quse non com-

Mifetus,

patiatur fecum Jugem Divinz . Majefta-

ls adide

tis intuitum, etífr id inter imperfedtos

Venerai

rariüs contingere foleat, Placetautem

/WIIW

hic facillimam Divinz preefentize pra»

QT

xin explicare, qua precipué confiftit

BRU

in brevibus , & jugiter repetitis fanüis

ad DEuM afpirationibus. Afpirationes

Wll]'!lälla, |

W i,

iftze alio nomine vocantur preces jacue

latorie , eó quód eas veluti fagittas

iltt g.

&orde noftro ejaculemur ad Dzuw, qui

fcopus, & centrum illarum eff : fíntque

l&þ.s.

2 Q

orariones breves, quibus omni loco, &

tempore fidelis anima f& convertit ad

Nütitis

gm)ühde;

Dzuw, Eidémque paucis amorem fuum

Pt

infinuat, neceífitates exponit, opem

QPidem )

flagitat &c. unde fit, quód animus no-

Fm eyo

fler, quantiscunque occupetur curis;

AUs lr

femper tamen pia interne affedionis

motione Dxo affixushareat. Breviu-

lts

fculas has orationes maximi femper fe«

f i

efle,

hg

£&&re antiqui Patres, -qui, Cafliano t

tili-

anlmum- i

De ele-þätioüä mentís ad Deum, 419

yercinut

utilius cenfebaut breves quidem ovationes ;

kmonlt

fed crebevrimás fieri, ut frequentits Domi-

at

ww deprecantes , jupiter Eidem coberere

g

polífans. Cafl. 1. 2. 6 10.. Ka illi , quie

n Mi

bus addere placec infigne encomium

Venerabilis Blofii noftri fic loquentisz

Dlceri

Affidua afpirationwm , fen orationum ja-

glanta]'

cnlatoriarum, G9 ferveutinm de[ideriorm

pue ^

4d D EU 74 emiffio vere mortificationt

artis [

conjui&a , certiffmum eft compendium s

Mpinit

quo cito , faciléque pervenitur ad perfe«

as

Cionem, & myftice Sbeologie fapieutiam ,

yi lp

sujouémgue Divim. Blof. iuflit. fpir.

€ap. 5-

!.ü DW](;

T i

2. Oportet igitur rei tam fublimi

&ccuratiüs intendere, & primitüs inda-

gmni W*"

conrati

gare, undenam defumi poffit hujufmodt

precum, feu afpirationum materiía? ubi

morem "

l [)Hifl OP:;

quidem multa indagine opus non eft',

.d animusn.ö

cüm exonmnibus omnino rebus pii mo-

u

tus elici queant, & recenfiti priore ca*

PC

ag:&lüü

pite tres Divinz prafentie modi ube-

[ B[Qh

rem fübminiftrent copiam ; Verumta-

fl

gt

men, quia non zquali omnes facilitate

1]

animum ad altiora levandi funt prae-

ii

D)

S 6

diti 3

Ws

VTT

4to

Pars teríia

br,

diiti, & ipfa jugis continuatio exercitit

L.

apud nonnullos majorem ejufmodi pio«

urifam

xum motuum apparatum requirit ; ne«

Ó iingula

ceffitatem mihi impofitam reor, agendi

Totungi

fufiüs in particulari de hac re, & often-

lm Pijí

dendi ampliüs, ubinam harum precum

Tidüse

fontes fcaturiant , ut nemo conqueri

tio uf

poffit, nonhabere fe, unde hauriar. Sunt

Wfels f

autem fontes illi praecipué tres, Primus

QimQm

eft Excellentia Divina: fecundus, crea«

li g

£urzeomnes, quz funtextra nos, & tet«

J

tius,cor noflrum, feu anima noftra,que

musüjfpim'

eft intra nos.. Ex primo inexhauflo

Ti

fonte , altiffimo nimirum Divinitatis

h, &QQ

puteo, fihaurire placet,tot venas abun-

m eyy

danter fcaturire reperies, quot in Divi«

isadojw'

nitate Titulos, quot Attributa;& Perfe»

d

&iones in ipfa pié confideraveris : quo-

DSIN

yum omnium cüm ob infinitatem non

nns: Vell

detur numerus, fi non fuerit inopia vo«

Tüm, 10

luntatis , & fpiritüs , inopia materie

Wate n

nuhquam futuraeft. Ex hoc fonte hau«

L 'lid o

ries, convertendo te ad DEUM fecun-

Ti

dim omnes, quibus appellari folet, ti«

fsl

Patris; diftcitiJudi-

Ri

zu;f)s,Amaxlrillimi

.

[2]

p

De elevatioue tientis ad Deufn. 4At

pv

Cis, expertitlimi Medici , liberaliflimi

Patrisfamilias,do&iffimi Magiftri;Ami«

[mp

ci fingularis &c. Convolabis igitur

qiii

[eo[,agellfl

nonnunquam ad ipfum , ut filius ad fi-

num Piiffimi Patris, ar&iffimis amorig

[e,&o V

um p

brachiis eum conftringendo, nec dimit-

tendo, ufque dum benedixerit tibi ; vel,

0 a

gura d

ut reus provoluéris ad pedes illíus tane

quam Omnifcii Judicis;cui confiteberis

u

du

£uas noxas, dolebis decommiffis, & de«

precaberis penas debitas: vel, ur infir-

TOU

] HOR[M

mus füfpirabis adceleftem hunc Medi-

cum;exponens tuasinfirmitates, & vul-

) inoue

nera, & convenientem pro eis medici-

, Dl

nam exotans : vel, ut mendicus clama-

at

TU

bisad Divitem, fiftésque te illi, ficut fo-

p

wlm &Pf

i

let ftare pauper ad januam divitis, fal«

tem de micis gratiarum fatiari defide-

av 1

rans: vel, ut difcipulus curresad Magi-

5

g

ftrum, rogans cum Pfalte, ut , doceat fe

jcinp!

facere voluntatem fuam : Pfal. y42.. 69

OPM mali.

inflrnat tein via bac, quá gradieris. Pfal.

gl

(

31. veldeuique; ut amicus Amicum di-

liges,dulcia cum illo colloquia mifcens;

J

" (du'

amicitie figna ab ipfo recipiens , & vi-

jidci

j

eil-

Pars tertia

425

p

ciffim amanter exhibens. Abfolutisfi-

tciam

milibus ticalis, ulteriüs, fi placet, pote.

^

i j

us ofe

ris percurrere omnia Attribuca Ejus

amare Bonitatem, reverere Juftitiam,

oserír

admirari Potentiam, venerari Immenfi-

if

tatem, depradicare Liberalitatem, lau*

-ütelleyi

dare Providentiam, honorare Sanita-

Wiï;'A]w

tem; eftimare Scientiam, gratulari felie

- Tittmm|

citatem &c.. Quó adhuc referri poffunt.

TU of

omnia non folüm, quz in facra Scriptue

- Ut

rà de Dko, aut San&iffima Trinitate,

rl

fedetiam de Chrifto habentur in Evan-

LT j

gelio, ad quem interdum te convertes;

mll42

mantísque ad Eum extendes veluti cum

DN

Petro inter adverfitatum procellasflu-

l,

&uans, & extrahi defiderans : vel, cum

Wt ao

Magdalena ad pedes Illius provolutus

Ti

expectabis, audire: dimittmatnr tibi pec-

t p

€aía: veljJcum Bartimaso czeco clamabis:

M

[ESU fili David miferere mei, Mar. 10.

UT

48. Interdum optabis potuiffe abfter-

Mi j

?

gere Ejus lachrimas pro te fufas, defati-

Q

odee

atum recipere in domum ? pafcere ci»

E

MT

is, infervire illi; & ingredienti Hieru-

li gf[e)

falem non folüm veftes cum turba, fe

te

t

p

Decelevatioue ieutis ad Deuänï 413

Mi

teipfum quoque fubfternere , comitari

li

illum in montem Calvarie , cruenta

ejus ofculari veftigia; & cum Cyrenao

butà EWS:

e ]ufhtim

tuoseriam humeros onerofo crucis POH-

deri fapponere ; ficque dile&i cui onus

r r

jl

aut alleviare, aut tollere. -

3. Alter piorum affectuum, & afpi-

ift Sanihïäj

rationum fons ex cognitione creatura-

TR

ul

um oritur, 6 quibus nulla eft, quze

fatr Püt &(ï

Creatoris füi laudes non eloquatur ; &

r

Ti

depradicet; teftre enim David, Col

enarrant gloriam D E1: Pfal. 18. &;

m inDé

econt

P[ali, 1 48. idem Propheta non folüm

homines, & Angelos, fed & Calum, &

s vditd

yoadit

terram , aliáfque creacuras fenfu , & ra-

J

tione carentes. ad Ds1 encomium cele-

y Ti

Unde

j

brandum invitat; & provocat.

etiam B. Bafilius, inanimata, inquit,

a

elementa vocem babeut à Domíno : quía

chCIJma ^

(j

uüiverfa creatura aon clamans creatorem

jj Mi

H:['

fuum depredicat, S. Bahl. in Pfalm. 28.

lthe 3b

Quodfiverum, uteft veriffimum; parie

fifs

g

r

ter quoque verum erit , nullam creatu-

| Pä[

zam effe; quz nos ad Dzt cogaitionenis

jentl

f

9c ine

À

& amorem ducerenon valeat, H

W[ Áj

. pti-

r

Pafs fertia

Dui

primis fieri poteft , confiderando folam

intimam Dzi in re quavis realem pree

qui m

fentiam, ut precedenie cap. uum.6. & 3.

ftitq

dednd

explicavimus ; quod fi fiat, vix poffibile

eft, eum, qui ferió Dxu ita prafentem

itquidqu

Nelcgg

recopitat , non commoveri intrinfecls

ad diverfos a&us amoris , gaudii, reve-

"t Gol

rentiz , adorationis, ant alios, quos fae

Vipparer

na ratioprzefenti DEo exhibendos prae-

Alqundo

It l

fcribet, Prater hunc, fi plures , & alii

imodi placent, eos ufurpa : ita, e, g. f1

hE TE

templum afpicis, cogitate vivum DES

Üütaterd

templum eíle, & ora;ut Is jugiter inte

mfllll mc,«

Nl o

habitare dignetur : fi imaginem intuee

ris, perpende ad Dz: te imaginem ef«

lmmt d

formatum, & deinceps nunquamam-

pliüs Illum in fua imagine inhonorare

!in (f

propone: fi Coelum füfpicis , ad illud

m)ïï a

tanquam ad tuam patriam füufpira : fi

Sllquamlo

Vs r

hortum aliámve locum amzenum per-

tranfis , age DEo prates , quód omnia

non folüm ad neceffitatem, fed, & vo«

Vg d.

lupratemn honeftam creaverit : inafcen-

aCiUvW"'t

Íu fcalae propone; femper afcendere de

K

:

"

vixtute in virtucem ; in defcenfu dole,

um

ttji

quo

l

wtemm:

De elevatione mentis ad Deun,. 435

ndo a

quód femper ad lapfum , & terrena fis

danp

Wn.ö' ä ü'

pronior, quàm ad fuperna, & celeftiaz

ad fedendum quando te componis, ora,

Y Pomblk

ut quidquid in te inordinatum eft, con»

p

quiefcat: dum fol oritur, tu verum Ju«

m

ftitie Solem adora : dum in Firmamene

al

to apparent ftelle; opta, & fpera, eas

0 quos )

aliquando fubtus te in Ceelo videre, &

endp?

calcare : cüm ingruunt nebule, aut te-

If &'U

nebrz, czecitatem mentis tuze deplora:

1,[8; C-ä'f

cüm accenduntur lucernee, precare Dee

vivum^

uu, ut Ille, qui eft Lux vera, quz illu«

r ii

minat omnem hominem, te femper il-

g i

luminet claritate; quam habuit, prius*

;u j2

j szm'

quam mundus effet, aut fieret: in alio-

rum occurfu, fi occurrat Superior , in eo

jpiont

Chriftum adora : f equalis, confortium

i, 17

aliquando ejus in Ceelis exopta : fife-

j l

j

nex, brevem vitee humanaexitum con«

J

gnmp

fidera : fi juvenis, vigorem, & robur

10

g

"

animze depofce: f1 Szecularis, pro bene-

l

fd

ficio vocationis religiofe D & o gratias

t

,ind

refer, & te pree aliis ad majota obliga-

al'cendefe j

tum cogita,

In occurfu animalium

J

M

[genfll i

brutorum; canis; te debitam Do fide-

?

lita«

Pars fertía

uf'q/.'zs

Dui

litatem, ovis, patientis Chrifti memos il l

riam, bos , laboris affiduitatem, colume

Uif

i

ba, fanttam fimplicitatem doceant : po-

"]

teris etiam univerfim, fi brutum obvia-

& Hi

fru&u ls

verit, pudore fuffundi , quód & tu pece

cando fepiüs comparatus fis jumentis

imm foi

inüpientibus, & fimilis fa&us fueris il-

l epere

lis. Aqua Baptifmi cibi memoriamree

ltem v

fricet : terra exilii cuite admoneat: la«

u

m

Dl

l

pides duritiam cordis tibi exprobrent:

Wt n

verbo, creaturae omnes, utià Dzo ad füi

V

At lib An

laudem, & honorem funt condite, ità

MEI, m

ad Ejus te laudem , & honorem funt

W*:äum

[

condite , ita ad Ejuste laudem., & ho-

omini

notem hortentur ; & pudeat, ita illis uti,

aut eas ita refpicere, ut D Creatoris

Notm f

oblivifcaris : potiüs iis utere tanquam

an&ug "

Al

libro, in quo magnalia Dz:, & fandé

hm[

UBmd

vivendi normam pro rua inftru&ione,

[ tüm ET

& falute legas, uti feciffe Magnum An-

«gws Vfl'o (

tonium legimus, qui; cüm à quodam

W

TVam ;

Philofopho interrogatus fuiffec , quo-

fs nf

modo in folitudine (ie libris vivere

poffet, ita refpondic: Meus codex , Pbi-

lm fenj

lofophe,uatura verum e[t creatarums qua

i,

i

LTA

De elevatione mentis ad Deum.. 437

nl ii

mibi, quoties verba DI legere cupio

rem al

adeffe confuevit. Rofw, invit. PP. 1 6.

libell, 4. n. 16.

joceat

um

4. Hunclibrum cumaliis non fine

fru&u legit S. Anfelmus;cui familiarif-

du

130

fimum fuit; ex quarumvis rerum occute

fa legere quafiex libro do&rinam' fa-

tusfit^

vemonin?

lutarem : ita vulgaris teftatur hiftoria

de lepufculo, qui, cum furibunda vena-

Imoneiti

ticorum canum rable cingeretur, fuüim-

exd

que fub Anfelmi equo refugium que-

i Dgote

Feret, amaras eidem expreffit lachri-

condid/

ao

mas; dum füb lepufculi figura moribune

di hominis animam; fub allatrantiunm

2

canum furore deemonum truculentam

il

ferociam fuit meditatus. Alia vice idem

i Crtt

u U

San&us, cüm puerligatam fune avicu«

lam fübinde joculariter quafi liberam in

)h&ml

altum evolare petmitteret , paulà lon-

ao

giüs veró emiffam retra&to fune denuo

Vagnun

lud

?

captivam ad fe attraheret, deploravit

prava confuetudinis violentiam , quae

aiftt,

Ij

etiam volentes ad altiora eniti ad prifti-

übrs "

nam retraherer captivitatem , doneo

quith

hu

tandem homo Divina roboratus gratiá

h

KUP-»

j

458

IPars 'teyfia

Dui

upto fune plenam confequaturpiri. ij

tüs libertatem. Bolland. in vita.1.2.c.3.

yides, qi

7.27. 09 28. Similia de aliis Sandis

ltoto, g

ficommy

legimus: fic, S. Launomarus, videns

cervam agitari à lupis; in cerva angu-

^ D

tionum

ftiaram animam , in lupis confideravit

damonum violentos affultus. $4c, Be«

'PR?; iücc

ned. 1. f. 337. S. Gregorius Magnus,

d

visà egregiàjuvenum formá, & audito;

uefäszqylll.d

quód Angli effent, ad Angelicos fpiti«

iüs mentem tranftulit: & aliàs, cüm

M

Deiri Regis incidiffet mentio , iram

"tieri

Dzi pavidus confideravit. Ibidem, fol,

Wttyr

391. S. Ansbertus, audità regià muficá

Ryty

dicebat: O bone Conditor , quale erit t

ïmnona

diligentibus cauticum indeficiens in cole«

flibus audire -A4ngelorum. Saec. Bened.2.

Tittisd

foL 1050. Piiffimus Gerardus Belga

Qu

nofter, vifüs eft, mirificé recreari, cüm

OCO

fulmina, & tonitrua videret, audirét-

l5t0r.

que, cujus caufam rogatus, ecce, ajebat

W'Jcit)res,

à facie DEI mei, Atmoris mei contremifcit

Em

omnis terra, & , qui dixit incorde fuos

Mi

noneft DEUS , ecce! ecce! jam DEUAM

fa»

gt |

?uetuit pro fuis fceleribus, In di&tis &

&is

l URe; 3Q

L

Deelevationementisad.Deum.. 429

1

f

]

&is ejus, apnd.Buzel. fol. 140, Ex quo

wnrf

ytnlad

vides, quai nihil: omnino. fit ,. aut fiat:

aliis us

in. toto. univerío,, quod ad motus pios.

tecommovere: noh valeat;.

i Yi

m

5.. Denique; uberem quoque Afpi-

rationum materiam. reperies in. cemete

ol

us d

ipfo, in cordetuo ,. in anima tua :ut , f

confideraveris, qualis: per totam.vitam

i Mf

fueris, quid egeris, quid omiferis.. Imó;,

lä,&äu l

fi etiamantrorfum te refle&as. ad teme-

e[icoi?

pusnihil cui; ampliffimam Divinz Jaue-

, aliäs; (

3ntf0) ]FZI

dis materiam. invenies, quód Dzns te ;,

quem toties: ingratum, & rzebellem fo«.

1e preefciverat, ex nihiloextraxerit, & ,.

j

càm non effes, effe voluerit; Dein, di«

j //4)! lf.ï;l

fcurrere potes per totam.vitam tuá re-

qiar i

ob

memorando omnia; que à Dgo accepie.

fti, beneficia Creationis,Redemptionis;.

fl

m

Vocationisad fidem, ad Religionem re«

