unt;ex quo manifeftum eft; quód iv

41 inj

[(2C

n ab;äm&iam àSzculo. 3 ir

kerdum loquaculi die toro. nec'iinum

qyid

ferme exercitium debita cum devotioz

lum ol

ne, aut debito modo, vel tempore pera«

2 K

gant, infignes fcilicet Religiofi, qui it4

hd

diem tranfigunr , prour tranfegiíle Sae

lgt t

£ulares vel modicé pios peeniteret.

g m

f. Jam, fié concà convertamur ad

j

locum;ubi filentium in pretio efbjibi pa-

j as orit

riter in flore difciplina eft: . ibi exacta

qpemtf

haberurratio temporis, & ipfum bene

dord

juxta conftitutiones, & pracepta Majos«

mwpaiew

rum expenditur : ibi nullus oriofirati

j iW

locus; cüm enim otium , -experientiá

j, I

£elte, fineconfortio, & in filentio mo-

T

leftum fit ipfumurili labore, vel occu-

[j

patione honefta à quovis prudente re-

p m

pelliur : ibi nulla tumorum Sacula-

u; h

rium cura; fed; preftolatur bono in filea-

hu um

fio falutare DEIL 'Thren, 3. 26.. & , in

&t

quiete, 8 filemio-proficit anima devota :

l:

s

tle Imitat. J, 1. c.20.. ejüsque mens ome

nium,qua in mundo funr, incuria, uni

um t

[ms, [2

f

eft inrenta DEO , in precibus eft recol-

le&a,in meditationibusattenta, & fete

us ^

gndä !

vida, infun&ionibus quibusvis aliis de«

O $

VOtà,

i Cfb

P

L

FT

Pays fecunda

l

vota, & religiofa, & femper ad fuperna

LT

converfa ; tefle namque S. Petro Da«

mu'ngi:

miani, mens bumana , dum iutva [ilentà

lim|

clanfiva. circumcluditur, in fuperiora [nb-

inecofi

limis erigitur, ad DEU 2 per coelefte deji»

liior

derimn vapitur , 89 in amore ejus per ar-

li nj

dorem fpiritiis inflammatur , ficque expe-

dES, &&

zitur in fe illud , Tbren. 3. Sedebit foli-

À a

tarius , d tacebit , quia levabit fuper ft.

r g,

S. Petr. Dam. Epifi. ad Aguetem. Impe-

gatr.

Wt i

: ,

,U

EO

6. Préclaraergo res, ut Diadochus

mf

d[n

de perfe&. fpir. cap. 7. Bib. PP, t, y. ait

ïg

DUTN

eft (ilentimn ; nibilque aliud , mifi Matet

i DWS ?m

fanüiffimormm cogitatmm : & , juxtà

LT

AMíajam; cnftos juftitie (ilentium eft : Va. c.

P hayy

$2. &, Salomone tefte ; 7rov, 13. qHi

2

L

Ha!irn |

enftoditos fnum, cnftodit animaim fuam ;

& cuftodia preecipue confiftit in eo,,

LT

N DMH

quéd filentium virtutes extra infidias

S ifn.

hominum, extra mundi pericula qualt

".llafam .

in cuto collocer, & bene colle&um core

of

fervet internum fpiritum, neque eun»

demexpirare permittat; qui, f pergat«

i ila &

fulitatem effundatur ad extra ; brevi

per-

n lj

De abfiratlione d Seculo.

323

d ts

perdit, quidquid intus colle&tum eft, &c

Pa D

contingit illi, quod vini dolio, à quo, fz

j

ablatum fuerit operculum, etiamfrillud

at

generofiffimo redundet vino, evaporant

nobiliores fpiritus, nec remanet ibi a»

(

TU

liud nifi inanis vappa; & in fundofore

.....

des, & feces: quó etiam reté, ac mye

[cqie

o J

ii

ftice applicari poreft illud : as quod

tion babuerit. operculum , nec ligaturam

jiji

j

li

defupér, inumudum evit. Num.19.. Ne«»

que ad contrahendam hanc feu immun«

a hd

N

ditiam, feu fpiritüs inanitatem opus eft

verbis multis, aut garrulitare in multas

ph/

EL

horas protra&ta , quia, utaitS. Gertrue

dis, cr libuerit 1

9

i verbum unum, in

^ &)/M

j

"

wo parous , vel un

as eff profecins , fi

oc [Latim perficit, & pro wibilo reputat s

)9 l

gmat

Ti

ficnt aqua ex vafe perforato effluit dile-

ü&u [)

8io DEI: quod proprio damno experta

)

exui P

eft ipfamet Gertrudis , quando conti«

cn

nuatam per multos annos realem coelee

pencü ]

J

ftis Sponfi fui przfentiam unica fermo«

T

tinatione vana, brevi; & incaüta amie

f n

fit, ita enim de feipfa loquitur: nune

qul, ICPC

bï

quam eaufari po(Jem, vel ad icum ocnli te

X2

6

mibi

.

Payt fecunda

]

)

wmibi fubtraHum: À preditia. bora ufque in

fpanfia

prefeus teumpus, quo ab accepta gratia jatu

OUY

vevolvitur nouns aunus, exceptis femelitin

Atirivul

decim diebus ante feflum Joanuis Bapti-

(ttnja m

fles quibus te mibi fubtraZum fenfi : 69

boc accidit ex fermocinatione quadam

Wationi

mundiali , ut seibi videbatur. Intin, div.

litionem

pier. 1 2« 3. Qua ergo ratione credera

Vi h

poffumus, diverforium fuum habitu-

zum apud nos DEUM, quos remordens

tonfcientia non unius, fed plurium

ejusmodi culparum redarguit, — Cert&

æ maleä, l

fiveni

]

fi una fermocinatio Incautior intra noe

n

IU t

vem annos prolata ; coelefti animarum

|

| i

noftrarum Sponfo ita difplicuit; ut feà

Al

tam amata Sponfa,& dileta anima fub

mOcon/i

traxerit , nobis plané metuendum elt,

mnliilam

ne ob repetitas fzepiüs culpas longils

L

tandem, & diutiüs recedat, Nec imme-

Nitühi

zità : fcimus enim, quód Chriftus amet

Bu f

fecrecum cordis noftri , velítque ibidem

l Prtoye

agere nobifcum, claufo oflio : Matth. &

TUn W

F

id eft, exclufis omnibus aliis 5 erecin-

ii

J

dutiiny namque, ut. Bernardus, ferm. 40«

b

egua-

jn Caüit. ait; babemgs fponfum, quin

guam

Tünp

4

- De abftvatiione à $4cnlo.

315

il

quam fuam velit indulgere prafeutiam pre-

g puiid

feniibus ceteris : folus nempe eoli, &

f n

amari vult; uti folus coli; & amari ante

i^

omnia meretur; nec poteít aequo ferre

oculo, fi viéeat hominem vanis confae

i j

Itf W

bulationibus deditum majorem habere

rationem confabulantis fecum | focii;

j Ini E;IL

;:iouccm*j

quàm habiranris intüs in anima D EI

fui. Juft ergoanimam deferit, quando

bum n

j r:mo*fä

tam modicam fui curam haberi cernit;

maximé, quando vix unquam fola in-

fs pl

Vuif- j

tervenit incuria, fed plenímque etiam

injuria conjun&a eft; que ipfum recee

ii

a

dere facir, & quafi compellit;

7. Raró namque abíque omni pec^

"n g

£ato confabulatio noflratranfi, quia, ig

anultiloquio nou deerit peccatum. — Prow

yndi

li

verb. 1o. & David quoque, tantus ille

]ps hi

vir filuit à bonis, ut non delinqueret in

N

1&051*

linguafua. Que teftimonia ambo, có

Qu

permovere Sancdifimum Patrem no-

diqu

M

ftrum, ur propteres, perfe&is quoque di-

j

fcipulis varam voluerit concedi licentian,

Jl

n

. pon rantüm de rebus vanis , otiofis, G

jduss W

Pa*

[17]

jilll

tifum moventibus; qualia verba S.

nl

tef3

325:

Pars fecunda

l

"

ter, eterná claufuva ia omnibus locis, dame

im,

navit, fed etiam, de bonis, & Sautlis ad

|

Aj aq

lt m

&dificationem eloquiis, S, Reg. c. 6. Ne-

que enim prudentiffimum Patrem la-

eini:io,q

tuit, quàm facilis fit lapfus in lubrico;

|

fid en

& quàm citó neceffariis pofliat admi-

hdea: [

fceri impertinentia', & utilibus füccede-

j Tsquodi

16 otiofa, & confequenter vitiofa, Ex*

Vil

plicat hoc more füo eleganter Bernat-

Ào ouli

dus, dum fub fua perfona garrulum Re*

V prp

ligiofum defcribit his verbis : Czmpro

ittefer

aliqua neceffitate licentiam loquendi ba«

Pm[ims)ïü

bui, locutus fum non folim de nece[Jariis ,

ilus, &

verüm etiam de uon uece[Jariis , &9 .de

Tterige

bis, que ad me non pertinebant, €9 de

!

Ghyill

quibus licentiam non babebam, immerj me

AMfratr

colloquiis bominum 5 €9 ibi locutus fum.

nüïmun "

uon ad edificationem , fed ad defiruclia-

N

nem : non,quod decebat fed quod libebat,

Ut I

locutus verba vana, & rifui apta, ver

| redqui l

otiofa, & inntilia: verbo[itati deferviens;

L

€9 detractionifiudens. os menm vaendacio,

Wt COI]['M

€ detratlione inquinavi. Yxa Bernardus,

u

de inter. domo.cap. 30.. quod profe&à

"Il

j

quilibet ferme in femetipfo reprehen*

ene

QUiti

Deabfivatlione à $eculo. 212

püjs dendum, & vindicandum deprehende-

ret,fi zequus fuiipfius judex effe vellet :

U

T2

videret nimirum non raró, interrogate

Pa

fe initio, quod licét, & , quod decet, &

jn li

quod expedit; defle&ere autem brevi

1

,olïmr u

l

adea, qua non licent ; peracto name

que, quod neceffarium;& honeftum eft,

usl

viiu

—

il

& abfolvi poteft duobus; vel tribus vera

bis, queftionem novam curiofitas mo«

a

,mlun

vet ; protrahitur dein fine cauía, & ne-

]

]

ceffitate fermo , fubnafcitur loquendi

j

(in

ml

li T

jl

.pruritus, recenfentur nugas,oriuntur tl«

íus, & denique, defclentibus aliis

deneffm

materiis magnam interdum loquendi ;

Wh :

& cavillandi materiam praebet vita

j V

Confratrum, quorum di&a, & fa&a acri

1 immm:

nonnunquam cenfurá perftringuntur ,

i iOCW

j;

neque Saperioribus parcitur, & ita non

jl áli

unum fimplex peccatum committitut ;

ij

ii

n

fedquafi in catenam trahuntur complus

g

xa vitia. Inprimis quippe tales pec-

j m

mg M

cantcontra religionem, dum diftri&ios

n

nem regularem pravitate fua relaxant 5

v[a

p

"

o

dein contra obedientiam, fi de vitio fuo

yd

chari«

hu

gdmoniti non deliftant; conura

Pfo j

£atem

FD

Pays fecunda

1

tatem fraternam , dum alios fcandali-

zant, & ad idem peccatum pertrahuat:

|

hl Cth

contra ftudiofitatem ,. dum otio tor-

| m Qu

Urenre

pent : contra prudentiam, du:a nugis;

fiqieo

& ineptiis intendunr: contra juftitiau

ag

dum aliis detrahunt : & unive:

:

ncone«

li ociet

L'T?

tra omnes illas virtutes, quarum mate«

ria inutili; & pernicioía confabulatione

DN

lt

violatur; adeo, ut parvum bono religio«

Vérgm /lld]

fo videri non debeat, quod non una ra«

tione, fed pluribus DEO fummé ama«

Rto du

biliexofum eít.

Diimone

8. Si dicas,in hisomnibus nonfo-

. dyyl

| läïünibus

lere peccari graviter , ac proin facilé

condonanda talia peccata ob notam £ra«

g (C&,M[æ

gilitatem; cüm facilis fit lapfus lingus,

"ii

Refpondeo inprimis, hanc non effe vo-

[

H

€em boni Religiofi, f11s cavere tancüm

r

i

SW

velit graviora peccata leviorum incue

lx

rius. Dein error eft, credere, quod gra«

Wi

vioris. peccati non fubíit periculum,

!f

Tsf

maximé,íi colloquia noftra fint de de-

! of

to,m 4

fe&ibus aliorum. Qua de re audiendus

eft Lancicius, Opnfc. 6. cap. 8. 1. 101«

jl il i

qui ceftatur ; Íe olim Roms. ia qua*

Y s l

am

ltcetur

il

4

De abfivatiione à Seulo. 919

sfantl

dam exhortatione audiviffe P. Clau-

gt

dium Generàlemm magno cum fervere

TU q

differentem contta vitia linguee; dicen-

dum nl;ä*i

témque confultos à fe effe do&iflimos

[a)uü'l(llü;

in Societate Theologos, qui afferuerint;

[VC!*;:UH

l

i

7

uulla alia ia ve facilins à Religiofis poj]&

um

DEULM peccatis mortalibus ofjendi, quàm

1fabu'm30.ï-*

toliumwateriá fermonmn ; quod omnino

0n0J

£R

F'J

:

verum judico; ad hoc enim ut aliquis

T ul*

peccato detra&tionis peccet mortaliter,

yme 4

opus non eft, ut gravia quis de alio fce-

lera divulget, quod utique rariüs in Re«

bus nonïf?

- ligionibus contingit; & contingere po-

n

teít, fed fatis eft; fi quis alio modo afti«

j

mationem Confiatris ; e, g. de do&rinas

Pqu if

de experientia, de prudentia; dezelo,

yon dl

de dexteritate in agendo,, & habilitate

yut urlltlï1

ad hzc, vel illa norabiliter minuat ; &

jonm

oc maximé periculofum eft inter a«

Iu

,q.w D)

mulos, fi fcilicet vereatur unus, alterum

«

fibi praeferendum in hoc, vel illooffi-

g ln*

-€io, in hác; vel illa cathedrá, in hác,

j a

j

vel illa cofüiffione , quam ambít, & ti-

M

j.^

71

met, ne fui loco promoveatur, aut ap«

m Ill

plicetur alius : in quali cafu non raró

ibe«

529

Pars fecunda

l

liberiorem linguam ambicio facit,coms. ^ib

pellítque adefturienda aliqua, quelicét | jj

peccara non fint , alterum ramen inter.-

j f dey

dum notabiliter mirüs aflimari , & vi-

Atl d

lipendi faciunt. Majori ergo giaviüs

Wt l

peccandi periculo fubjacet loquacitas;

jf f

quàm loquaculi exiftimant ; quod ma*

li

gisex eocomprobatur, quia, eíto, quód

j

fingulares a&us ex fe graves non fint;

(j

juxta communem tamen fpiritualium

Wmn!tipL

Patrum fenfum ex nimiüm frequene

[7 t.

tatis garrulitatibus a&ibus, & negletu

l

) Ea

filentii via flerni poteft ad ruinam vit2

|

Wtj

religiofze, quod nemofanus leve dixe-

[ ii

rit; hinc, fi quis adverteret paulaum

| P ïeml /iC

introduci peffimam garriendi liberta-

RUT

il

tem, eámque tranfire in confuetudinem;

ftaria,q

li

impunéquetolerari, à gravi peccato exe

UT

cufandus non foret cooperans , ob dam-

PT 9.11

num grave, quod tandem paritur difci:

(

Tdens

plina religiofa, que cum nimia orisli-

L

1 ]

centia non conífiftit, dicente Jacobo: fi

quis putat, fe veligiofum effe , non vefrt-

IDtpi

uans linguam fnam, fed feducens cor futttit

mlüchus 1

bujusvauaeft veligio. Jac, 1. Explicatut

am.

z

33I

De abftratlione à S4culo.

ampliüs loquaciratis gravitas gravi illa

facit,mþ

àq ;

fententia S. Petri. Damiani , qui lta;

nl

ferm. de vit. ling. loquitur : nec enim cre-

imui

denduma eft, Fratves mei, Santios Dottores

(o gm'l"u

110vi fcilicet , ac veteris Tefu amenti tot fine

caufa fenteutias advevfas lingue . vitium

]i

"T

protuliffe . uifi enim buic morbo immane

periculum ineffe cognofcerent: nequaquam

) ely'

eg Il

adversds bunc tam anfleré, tam ,acuté,

piritd

tam mnltipliciter, tam wuiformiter difpn-

é&arent.

à

n at

9. Econtrà ubique commendatur

u

taciturnitas, & tacitus, 9 feufatus bo-

ïxixmmff

TO

(

norabitur. Eccl. 21. "Tefte quoque E-

phrem, ficut, i2 vita Seculari difertus, &

ea

»i

nf J

[

loquax wiagnus. dici folet : ita, in vita fo.

litaria, qui quietem, €9 (ileatium fed atur,

Í

uemdllïü

a

magnus eft apud Domiuum. S. Ephrem,

n

obdi

b. 2« c. 9. in Ind : attende tibi.f.325. Et

I)

Climacus : Studiofas (ilentii , inquic ; eff

d i

| Pmmï

familiaris DEO , & arcano quodam mo*

m

do, dum cmn illo familiariter. colloquitur,

ne J

Ux!

à D EO illn(tratur, Climacus gr.9.. S.

g n

Antiochus quoque; bomelia 103. de fi-

(enrt

J/

lentio, ia fcxibit: ZMonacbus [ilentii, &

Ü br

)

gnie-

,333

Pars fecunda

)

l Ben,

quietis amator nou poteft won à DEO di-

j

ligis qumm enim DE&I amore inavdefcat,

Hf

Joli cipit D&O colloqui per (inceram ora-

ssf

tionem. . Is,et(i u terra moretur , coclefiia

iübite P

tamen tranfceudit piaiinapiuatione. . Ac-

lülpim

cedit recentior Magiftra S. Maria Mag-

IU qu

At vide

dalena de Pazzis, quee, inter regnlas ma-

simi eflimabat fauttum fllentium , fepitis«

"oplent

que dicebat, fieri non poffe; nt aliqua veli-

'lfm /:ï([a

Titiogd

giofaauima gu[lavet ves cclefles, cui dulce

aon faperet jilentium. Yn A&.SS. 2 g. Majis

um

in vita Autb. Puccino c. 11.2. 116.

uf

10, Hinc, quicunque folidiüs in-

r cerm

l

ji

térno fluduére profe&ui, maximam

|

æm?müe

femper habuére curam filentii. lta ex

n

Antiquis, Abbas Agathon, annis tribus

lapidem inore fuo verfabar, douec fact,

MU

tuvnitatem difceret, Rofm. in vitis PP.h

Wt hw]

]

$« libell. 4 n.7. f.;68. — Abbas Theo-

WWQ

nas, per triginta annos filenrium fervae

vit. Ideml. 8.c. go.f.746. S. Romua-

1 lss

dus, non tantüm fuos ad fervandum

&hq

lldo

li

filentium adftrinxit, fed infüper, f&

iKe[ ()n

feptem ferme aunos inclufus manjit ,& fi-

qUidquaM ;

dentiuva conliuunm inviolabiliter tenuif.

Til

&

De abfivatione à S4culo.

323

l

DO

D

Sec. Ben. 6. p. 1. in vita .. Rotmald,

f 304. 1. 79.. Quàm autem DEO gra-

Eäl;

WJC)!:A

um

ta res fit fillentium , mirabilia quaedam

probare poffunt, que in San&orum vi«

ia

ii *

tislegimus: fic de S. Corbiniano pro«

ditur, quód, cümaliquando noctis tem-

Mil

pore videret periculum; ne dolium mu«

p*

fto plenum rumperetur ; filnerit tamen

hls

iV

TM

juxta facram Regulam, DEO interim

W

miraculosé confervante muftum ob fi-

M ( li

II

lentii meritum.S«c. Ben. 3.in vita. Simi-

li ex caufa nonnemo € Cluniacenfibus,

vf

].

furari cernens fürem, filentiiamore füe

hn jiirl

rem prodere non przfumpfit ; quod fa-

st

&um DEUS ita eít remuneratus ; ut fur

g !

effupere non valuerit, fed mané cum

) 4nist

d UW [)w

fua preda fit inventus in loco futi,

S«c. Bened, g. fol. 170. 1. 10.. De Ra«

il vitls

]

í]

dulpho Monacho Affligenienfilegimus,

pl

emlum Mw

quód per feptem, feu, ut aliqui volunr,

per fedecim annos tacuerit ; eímque

n

A

aliquando graviffimum in Monafterio

"LA

fuilet orcum incendium, nec ampliàs

il

[J€h

quidquam valeret auxilium humanum;

i

,

s paninin ia (llentio oraus lingnama tam-

j

"l

n

$

334

Pars fecunda

I

diu mutam in bac verba laxavit : flesignis

bác borá, & ecce ! vim virtutis fuz amie

[sn

|

fit, & oblitus eft ignis , & mox extin»

ïïique fuh

&um eít incendium. Hafteuus , in Dis-

o Mar

gnif. mon. L 6. tr. 9. difg. $. fol. 9-

Aten

'Üantam nimirum virtutem lingue

fïaquoqu.

tamdiu muta conceffic DEUS, ut íci-

ol

rémus, quid coram D EO valerer lin-

Vnts f

gua, qua tahro tempore filere didi*

t.]]l]]mml 1

ciflet.

à

"i

11. Nimiüm prolixus forem , f

j

omnia filentiariorum ftudia , & merita

jWotirern

2dducere intenderem, quorum omnium

Bl

loco placet referre exemplum Chrif

| (Cü NY

Domini,cui pertotam vitam plurimüim

| culo f

m

placuiffe filentium, certum eft.. Sic in

l, qb

ipfo hujus mundi ingreffu filentium

[

confervavit, veniendo ad nos, c?m ttt-

eloqui]

TU tl

dium filentium tenereut. omnia s poltea

Dl

i

autem filentio ferme triginta, predies

DT

tioni veró fuze folos tres impendit an-

lp

nos : ubi ampliüs obfervandum, quà

"trro

Y

te

ipfo przdicationis fuze tempore non

t

[

li

"

alibi libentiàis divertere voluerit, quàm

J

in domo Marthz, & MARLE, ubi cla*

ïfrbum

mores,

!M

4

De abflfaüione àSecnlo. 335

j

mores, & tumultus nulli, &; ubi etiam

neceffaria expedita funt verbis paucis ;

yisfued

oX a

iísque fübmitfis, ut videre eft 1n exem-

lo Marthz , qua; vocavit Z4ARLAZ4

m

fororem fuam filentio. Joan. 11. Benefi-

l' ,'[QL H

cia quoque facto priüs filentio contulit ;

m

)EUS) uïj*

ut colligitur ex Z4arc. 6. ubi refulcita-

turus filiam Archifynagogi vidéns tu«

) valit!

e fl*

multum, non priüs falutem , & vitam

impertiit , quàm ejectis omnibus ; qui

y, f

tumultum excitaverant,

Dein, cüm

invocaretur quafi pro judice, Joan. à.

]i &m(f

quàd loqui citiüs poterat, maluit digito

yam o

Ícribere in terra: tandem , in extremo

SYY

articulo fuse ad mortem condemnatio-

nis, ubi, quàm maximé pro fui defen-

"T

dj

fioneloqui potuit; plurimüm filuit, ita;

ff

ut miraretur Cayphas , quód. non re-

j nOS) (

j

fponderet ad ea; qus alii adversüs

of

I

ipfum teftificabantur : JESUS zutemta«

y

gmïa)

s

cebat. Matth. 26. Et,cüm ab Herode

impe

dellm)gA

interrogarecur multis fermonibus , ipfe

vibil illi vefpondebat. Lucse23. . Pilato

IemPOW

y0

uem/ j

quoqueJudici, som refpondit ad sllum

y

uu; ]

Qeïl?nm. Matth. 27. - (gæ omnia liqui«

h

x

336.

Pars ]Ecuüda

[

dó probant, fuiffe illum cultorem filen-

fieomy

tii, & amatorem? fi autem ille, qui eft

tünd

seterni Patris verbum eeternum ; & , qui

At

nec labi , aut errare potuir linguá fuá;

"R eyet

tam feverum, ftri&tümque in affumpta

Alidim,

natura; & carne tenuit filentium, quan-

ts &

zalingue noftrz adhibenda erit cufto-

At imyil

dia, quorum lingua fecundüm Jacobum

tlf

Apoftolum, igais efl;univerfitas iniquide

C?flfümafu(

tis eff , inguietum malum. pleua veneuo

füt a

N

szoríifero ? Jac. 3.

Jf u

CAPFPÜUT vuL.

i*ïedi& (ig

i?deä Qpl

Acedia , familiare foh'tariomm yi-

| I

dtm :

tiun perftvingitr.

i ei

pluribus quidem peccandi perie

Ti vl

x.A

culis, occafionibus, & rentatio»

.5 GR

nibus quafi liberi vivunt illi , qui in i*

Wiidos

creto clauftri, & folitudine cellae, DEO;

i"fmþoütic

fibíque vivunt, unatamen ijsdem ten-

tatio, ut cum Caffiano, /. 10. defpir. 4-

"lna ih Í

""0'[30&, E

cedia c. 1. loquar eft mapis. experta;

snfeflior boftis , 69 frequens, nempe Ace«

|

'MIPQHH l

iib

|

ïlndiïll[ina

ia5 quae teedium quoddam nobis in*

geiit

h "bf

V.

De abfiratiione à $eculo.

337

o

gerit eorum, quz nobis agenda incum-

t illex qm j

bunt: unde fit quód fuccrefcente nau-

fea defipere incipiánt ordinaria, & cone

Quifls &)f.

[ ünguälü

füeta exercitia religiofa , nafcatur cellae

faftidium , queratur folatium à rebus

n duf

n

externis & otiosé tranfipatur tempus »

(daerti?

feu inutilibus, & impertinentibus , nec

Religiofo convenientibus negotiis ita

]im a*

vtl

confümatur, ut parum interfit omnino

otiari, aut, non nifi inutilia ; & minüs

j

religiofa pertra&are. Provenit autem

acedia diver(isex caufis ; fubinde nam-

MU

que à negligentia propria ortum trahit;

dum torpentem non curamus excitare

n ]

fpiritum : interdum ariditas quaedam

If

interna eidem viam flernit, dum etiam

contra voluntatem noftram omnia no-

eccandi P&

bis exercitia religiofa tzdiofa funt &c

ILS) M WW-Q L

h qül ,

infipida: nonnunquam ipía corporalis

jl

"

indifpofitio eandé provocat ; cüm enim

j

anima in fuis operationibus dependeat

q

jj

icorpore , ab ipía etiám indifpofitione

|io4

Jf !)'P a"l

corporali quedam | indifpofiio trans-

PS

funditur in animam: denique non raró,

g

)

fed. faepiffim& acedia

à fuüccrefcit e

X €05

m

P

quód.

54

-

Zays fecunda

1

quódin Religionibusuniformis fempet | ify,

|

fervetur agendi, & vivendi modus; uno

—

iifr

&nim eodémquetemporefurgitur, vi-

D

gilatur, oratur, pfallitur, le&ioni fpiri-

M"m) [

gnali, & meditationi intenditur:ex quo

filtlew

fit, quód natura novitatis femper avi«

J

ag

£a idem diebus fingulis femper agendo

^ fi

zeddatur tzediofa, & demum ex confue-

J

Atl j

yll

tudine;& obiter peragere incipiat, quod

) dj

D

olim magno cum fervore; &guftu in.

n

lus i

aserno perficere gefüiit.

bini j

2. Notandum autem, nos , dum ab

l

UT

acedise fpiritu impugnamur, non debe-

U al

|

ae fugere, & declinare pugnam, fed po»

UTR

ziüs magaanimiter eidem refiflere, &

!] 1t/j

zepugnare, prout fuoerrore doctus nos

Val E

zlocet Caffianus, qui, càm initió conver-

Flv

fionis fuze eremum incolere ccpiffet;

quum, &

zanto eum cella faftidio obruit, aut fa-

Rüis

fcinavit acedia, ut eandem non aliterà

—

)

| tUtj

fe vinci poffe arbitraretur, quàm;fi reli«

l

&à illà ad Abbatem Paulum fe confer-

40 m !

yet , & ita conceptum levaret tzedium,

E

fin

Narravit hoc factum fuum Caffianus

|

Wt

:

:

l

Magno Abbat Mofr, quem; om"i""f j"hmed

!

|

De abfiratlione à feculo.

339

ais t

Sauntovum fummum, tunc cemporis fuif-

od

fe referr, à quo fequens tulit refponfum:

ul

nonte ab ea liberáfli, fed magis ei tead-

ho

difum , ac fubditum prabuijti s graviris

du

enim te ut defertorem, ac fugitivum dein-

ceps adverfarius impugnabit, quem de con-

; fetpt *I

n

füdu fuperatum . protinus auffugiffe con-

fpexitynifi decetero commi[fa congre[fiones

i

popat

n10on defertionetelle, ve! fomni torpore in-

gruentes 4flus ejus ad. boram evaporare

j &gll )

gialueris, fed tolerautiá potins, & conflidut

li

didiceris triumpbare. Yta Caflianus, qui

m

nm?nfm

etiam addit probatum effe, acedi& iut-

pugnationem. nou declinando fugiendam ,

m^

l "Mäh

Jed. rejiflendo fuperandam. Catüián. l. c.

cap. ulí. Errant ergo ; qui alicujus pii

" qoQu

exercitii tzedio affe&ti, mox illud relin-

gb

quunt, & aliud inclinationi propri&

ee u

magis conveniens aíffumunt.

| obmu i

3, Quod maximé verum eft de ex-

l mroniü—

j

ercitiis Religionum principalibus, quae

;

flato tempore à tota aliqua communi-

Ium fe ]

tate religiofa fieri debent ; qualia funt

eratio, aut Pfalmodia divina, lectio fa-

jufm í

jj

examina conícentis

lucm;

;;a » Iheditatio ;

P

&

s.-:;

340

Pars fecunda

l

&c. que nontantüm nunquam omitti

limim

debenr, fedeo ipfo etiam tempore , &

Nüfcian

loco peragi ; prour à facra Religione

Tfündi

prafcripta funt.. Quód talia omitti non

/

fpit

debeant, res per fe certa eft; utpote, cim?

ln yero

in his exercitiis vita religiofa precipue

J

confiftat, & fine illis inane fit Religiofi

&hoc ]P

nomen. Quisenim illum vere Religio-

tultrg

fum dixerit, qui hzc omnia faftidiz &

TO per

negligit, qua illum in via perfe&tionis

fll!lque 6!

inftruunt, ad amorem DEI accendunt,

j mö;Mte(i

!

fpiritum faginant, & hominem veré re-

o

ligiofum faciunt ? Si dicas, hec omni2

|

!

i fnj

€le vera, fed fuo tempore ; tunc nimi-

| hu

rum , quando quis fpiritu fervet, & di-

MU

fpofitus eft ad percipiendos hos divini

Wrtas

amotis fructus, qukex praedictis exercie

!D

tiis germinare folent: non veró tunc;

'W'mïs,ï

quando quis eft indifpofitus, quando

|

[GT lm d

fpiritus eft ficcus, & aridus, quando de

TUm, 6 [

his prae naturali tzedio vix cogitare li-

i Contem

bet, aut licet, & , quando a&tus omnes

|"iqund

pietatis fpeciem praeferentes coacti po*

tiüs videntur , quám ex animo eliciti.

J Pughl[, fe('

| Tum Ukkf

CiO«

Refpondeo; hung f;ii'ejerrorem perni

JÁde

dl

EE

4

De abfiratlioue À Seculo.

fiffimum, judicare; quód runc folüm

m

m ä

proficiamus , quando fpirituali guftu

] Rehgl»

perfundimur, & qualicunque pronttate

ad fpiritualia tra&anda. impellimur ;

TU

um

non veró tunc, quando omnino fumus

aridi, facimus tamen, quod poflumus;

fa p

r

& hoc ipfo proficimus, cüm profe&us

j t

nofter nonconfiflatin guftu , fed magis

; il

in perfeverantia bonorum ; quantum-

gfeli!

cunque fit cedinm , quod fentimus.

Imó, Afcetis quibuslibet fufpe&a eft de-

[accen&t(üc

g

votionis fenfibilitas, & tefte Blofio no-

ftto, fenfibilis devotio fepe naturalis ve-

It o

vins, quàm fpiritualis affé&ns eft. Blofius

:.,Wxxwir,;

in fpec. mon. ipfi quippe nature pro

fentà

diverfitate temporum volupe eft; occus

7 f J

f

pari a&ibus gaudii, & amoris de DEO,

i

& divinis,& ipfa quoque lachrimains

n v

q j

terdum dulces funt: quid autem. mi-

us

nl

1um, fi cunc lachrimis homo diffluat, &

s

ad contemplandum DEUM fe.conver-

ag

tat, quando non tantüm uatura non re-

4Bus (

pugnat, fed pro tunc inclinat, & mag-

r

m*

num oble&amentum percipit * unde,

[

efi Magiítra S. Maria

preclara ilþ in afc

j

P3

Mag-

34*

Pavs fecunda

Magdalena de Pazzis, non magni facié-

f

DN

hmmg

bat virtutem fuarum; quas fentibilis de-

[

votionis guftui addictiores fciebat;eásqs

ii d

k

qnas viderat in aliqua atkione bona. affici

guftn fpirituali pre. aliis mortificabat fol-

TllS exan

cfaf

licitis, dicens, in iis non reperiri virtutem

illam, eó quód minima quáque ve ad impa-

im effe

ilcedin

WVentiam movereutur: A. SS. 25. Maji.

in vita. Autb. Puccino cap. 1o. 1. 104.

Botig,

quod expesientià conflat , dari inter-

. ag

dum nonnullos pra aliis devotioni, &

j zïiles n

*f

multze orationi deditos, quibus nihi

T

dulciüs , quàm preces addere precibus;

l

T

j

verumtamen , ficeteras in eis virtutes

jl

quzras; videbis interdum eos minimo

li, &

quovis offendi verbo, effe capitofos, de

dukedmc

Confratribus quoque, quos forté minüs

lt

teneré devotioni addi&tos vident, mi«

Wttion

nüs re&é fentire, omnésque alios pr

E0,

fe (pernere, fimiles phatifzeo illi, qui;

| t o

cim confideraret ea in fe bona, que in

Ub/e&am .

aliis non reperiebat, meliorem fe aliis

W af

exiftimavit, fed divino propterea judi-

Nf

b

cio reprobatus, & pejor habicus publie

! HOHe I

j

cano peccatore, Lgcæ 18.

4« Sert«

&

De abfivatiioue à Seculo, »;34;'

4 Senfibilis ergo devotionon adea

gt

vlbllst

bonum reddit hominem; qua in homi-

nibus adeo imperfeétis locum reperit

d

& certé, fi devotionem talem enuclea-

d

iifuli!

tiüs examinemus; reperiemuis eos ; qui

huic fenfibilitati fant dediti; tamdiu fo«

iiri

il

lüm effe devotos, quamdiu interna illa

dulcedine quafi diffluunt; ceffare autem

o 25.."63,

protinus, ft fors dulcedine füccedat in*

jo, M

terna ariditas, quod fignum manifeftum

dar i

eft, tales ferme non tam DEUM; quàm

eraion

t

vibu

fe ipfos quaerere ; fi enim hi veré DE-

UM, & non fe ipfos querunt , ecce?

repraa

j

eft idem DEUS, quando in ariditate fu»

yo5 D

J

mus ,. & quando fenfibilis devotionis

0i n

]

1

dulcedine perfundimur: cur ergo tunc

^ i:ofosl)""

tantüm tales de DEO cogitare, &

fone m

&

meditari pergunt , quando eos

vïaen[l ,

DEO cogitare ; & medirari dele-

u a

j

&ar, ceflant autem , quando illud

'æo ][lh qliï

oble&amentum definit ?

Cujus rei

r

bona,qu

4

l

u

vix alio ratio eft, aut reddi poteft;

emt

nifi impulfus ille naturz; intali devos

0 r lq

tione fuayiter deliciantis, cüm tamen

€0s

a

d

4

p

Ü

344

Payrs fecunda

eos praecipué moveredeberetipfeDzus, | "Ut

qui sequaliter meretur à nobis coli tam

| m

ariditatis, quàm interne confolationis

| fwcunqm

tempore. Hinc, folida devotio non eft;

JUtai

qua mobilitati;& inconftantiz naturali

"ts ye

innititur, & tamdiu ad DEUM con-

;Igmdeml

vería eft, quamdiu talis converfio durá

IWPPOna,

non accidit: minüs inordinaté ea affe-

fl f

&anda, fed magisilla przecitati Venerae

lj N del

Pf[ el'fl'et,(

bilis Blofii do&rina, menti imprimen-

da, quam , in Can. fpir. c. 2 . his verbis

us ra

* Piili i

expiimit: Bsavitatem devotionis in ipfs

Inis exercitiis ue quafieris - -- admodum

Wa

I

periculofa eft fpivitualis inglwvies , quá

quis dulcedine gratie ad oblettationem fui

hls Cal

"n pf

abutitur.. nima, que boc vitio altirs iu.

fe&a eft , non potefl dici fidelis fammla

Vil

Cbriflis ueque euim .DEO gvatis: obfequi

EO[um Vïm

vult,fed DEI donwn imagis , quàm DE-

UM

UM diligit : fervula mercenaria, non filia

fs .

liberalisefl. Jure proin Venerabilis ille

ïigirur &

Vir, l.c. cap. 26. fenfibili cujucune

que devotioni preffert rationalem, que

indamus,

illá eft certior, & eó folidior, quó majo*

Nitl

re cum ïdiHïculþt.aïg'g nature; DEO ofr-

P

tur,

p

5

De abftratlione à Sæcnioi 344

tur, & exercetur; tentatio enim probat

iP(CD'l"l

virtutem noftram, qui& modica eft, fi

g coli t

cuicunquetzedio cedar, cujcunque diffi-

nfolatt

tiomotd

cultati fuccumbat, & quolibet contta«

rietatis vento afflata concidat : é contra,

j a

UM d

1 eadem repugnanti natura violenter

Íe opponat, fi inter adverfa immobilis

wel

períiftac, ft quibuslibet moleftiis impe-

mel Calä'

rità non deficiat, f1 nullo txdio laflata

H[i Venti

perfeveret, runc magna & robufta vit.

jmpt

tus eft, & dici meretur: qualem habué-

iv

re multi viri San&iffimi, qui complurie

ii

us fzepe annis moleftilfimá fpiritüsari-

. (

ditate affliti gemebanr, videbatürque

JW;CCS ) P

ipfis Celum ereum, & terra ferrea,nec

ii

tamen defiftebant, fed perfeverabant in

L

jj i

€o, quod bene coperant, donec candem

j [i

eorum virtustam firmas egit radices, uc

E

T 0,'?;"

nequeà mundo, neque ab inferno eradi-

j

f; Q"

cari, & evelli potuerit, — Períiftamus

Wid; i /

igitur & nos in ariditare noftra fideliter,

;;l « &, dum non poffumns, quod volamus;

)i Il cu;uc' ]

faciamus, quod poffumus, pié confidea-

Wlem)q

tesin Domino, quód is, fi viderit cona-

*f;quo mr

tum noftrum, commovendus tandem

Qv

P5

lt

i

ä?g

Pars fecu/nd:z '

fit ad mifericordiam , & ablatutus cof lm

E

lapideum, daturisque cor carneum; cor

fenfibili etiam interna dulcedine fuavi-

I a

zer diffluens, fi tamen id profe&ui no«

if«'nmbz'm,

flro effe conveniens bonus DEUS per«

( Dd

fpexerit,

Af

5. Errant proin, & malo fuo non

j

|

u

medentur illi, qui, f1 meditari , legere,

lUtrhu

GU

velorare infipidum ipfis accidat, medi-

zari, legere, & orare definunt: quod nl«

uaderem 1

hil eft aliud, quàm cedere, & vittas da-

Trend

ye manus tentatori doemoni , ejüsque

n

vires propriá focordià magis roborare

| W Titen

.

quàm infirmare, aut füpprimere 5 po-

tiüs , vis inferenda eft torpenti nature

! &j

noftree, quze tandem virili noftro conae

UnC]pa ]IJ

zui aut cedet, aut faltem minüs refiftet

14 Í

du

piis noftris affe&ibus , fi viriliter ine

Pütmp.

pugnata fuerit: neque id rarum eft ;

ET Y

Ézepe namque is, cui initió meditari, aut

orare fuit infipidum ; obfcurum, & t&*

W ab ibf

diofum, fucceílu temporis poft adhibitá

?* flgi

zefiftentiamDivino recreatus folatioac-

Ms

qïlen[e

cepit lumen defüper, concluficque fu.a

.

Atl

aut meditationis , aut orationis exe

I C;l-

V

tià

*

De abfrattioe à Seculos

»

Iinde

initsti

tía cum gaudio fandti Spiritüs.

peu

Bernardus , fepe , ait, corde tepido, &9

line lf

arido accedimus ad altave, &9 ovatiout

yedui

ducumbinus : perfiftentibus autenz infun-

DEO

ditur gvatia , pinguefcit peus, replet vi-

fcera inundatio pietatis. S. Bern. i Caut,

ferm. 9. Quod, fi tamen tedium foret

hi

"

v

diuturnum illidque per noftram focor-

diam egiffet radices pauló firmiores ,

^idil m

! Gu

fuaderem ingreffum facra folitudinis

!

La

ad facienda- per aliquor dies exerzcitia ,

ubi accurariüs reformationi nofttze in-

i, 9^

terne intendi, & malumex radice tolli

; 1000

poteft.

RVM

6. Dixi, nón tantüm -exerciti&

principalia non effe omittenda , fupra

olv

jnis

Jl. 3. fed eo ipfoetiam tempore, & loco

at

peragenda, quibus preefcribit facra Re-

vl

ligio ; ea namque tempora, & loca fpc-

j m

, €ialiter depuratà , & quafi confecrata

'med] J

(

funt abipfo DEO, ex cujus infpiratione

|

yrum

m

'*.

j hac, & non alia elegit facra Religio:

t

confequenter, qui fine rationabili caufa

fou

m

aliaaut loca, aut tempora fibi feligit, &

"

