ritis Santborum, quis alio fit fautior , aut

mpitt

frem: !

quis major inregno Collorum. — Talia ge«

aol

nevaut fepe lites, 89 contentiones iuntiles,

lip. g

mutriunt: quoque fuperbiam , €9 vanam

gloriam: dum ifle iflwm Santium , 88 a«

dins alium conatur fuperbé preferre,/ Tae

andinp

nom SS[P:

lia antemvelle fcire, €9 invefligare uullum

gi m

frnttum afferunt, fed magis Santlis difpli-

eent. 1. c.

1'0Iilaff ':.

kin o

4. Practerea, magnum errorem effe

affero eorum , qui credunt, quó majo.

«s

zes fünt San&i in Coelo, eó citius alie

quid impetrandum ab illis , fi cos invoe

o2]

l

Caverimus ; nam.efto, quód hoc fuo mo«

sdon

doverum effe poffit, fciendum tamen de

loc non adeo conftare, uti pia docet his«

fs

X[olll!)

lw

ftoria apud Heiflerbacenfem de quà-

$

:dam Moniali facri Ordinis noftri, quee

Wldli

ecid-

pre Patrono habebat, & diligebatþ

litee

ao

Pavs tertiia

Bu

iter S, Joaumem Evangeliftam, quidquid

fie lifqüa

poterat bouoris illi impendens ; poft mor-

fadtar

£em autem cüm nonnemini apparuifket,

df

xogata , quidnam ipfi hujus tam Sandi,

füti j

& pre cateris à Chrifto dile&i difcipu-

ial

li patrocinium profuiffec , refpondit:

lVitUs

ferme nibil: fed, qui mibi adflitit, . P. N.

A Poffe:

Benedidus fnit ; ipfe enim geuma pro 1e

SOtdia

fiexit ante DEUM. Heifterbac. 1. 12.4€

T

pon. &9. glor. mor. c. 25.. Quantumvis

NI qian

igitur ex communi fidelium, & Do&o-

Hs i

rum Ííenfu fan&i Apoftoli Superiores

litityog

cenfeantur San&is aliis in Ceelo ; & in-

ls Mm j

ter eos prcipuis gratiis preeventus vie

liohi[fe n

deatur Joannes : plüs tamen in extrema

tl

illa neceffitate profuit patrocinium pii

Anpliüs

Patiis noftri. pro fpirituali fua - filia,

Rüli i

quàm patrocinlum Apoftoli, Nempe;

Wr memt

non juxta Sanctiratis quantitarem elt

Retiti m

menfura gratiarum conferendarum, &

U5 tàmy

conftat fpe Viros in San&ktatis gradu

ü Cks m

aliis najores in virtute tamen miracue

IT

lorum fuiffe inferiores, prout de viris

tl

quibusdam San&iffimis aut pauca; aut

Dtedun

nulla miracula legimus ; funcenim gra-

ue

MLUT

De elevatioue mentis ad Deum, 4

tizx aliqua gratis datz , quee non tamà

ll W

p

San&itare, quam à pura; & liberali De1

difpenfarione conferuntut , certísque

at

tum 0i

San&is in certis neceffitatibus peculia-

od dlfü'f

ris pree aliis cenfetur conceffa opitulane

gt

divirtus. Sicprae aliiscreduntur, me-

deri poffe S. Apollonia dolori dencium;

i, A

S. Ottilia oculorum, S. Liborius calcue

tH W;'

li, S. Blafius gucturis : in amiffione re*

)C l- H'ä

qxanwmw

rum quarumlibet curritur ad S. Anto-

nium: in periculo famz, acboni nomi-

m-&w

nis invocatur B. Joannes Nepomuce-

j Sipti

nus Martyr ille Bohemus , cujus devo-

Cilo V

geyent

tio hifce noftris temporibus permulcüm

creícit, & miraculis valdé raris quotidie

eninexmä

ampliüs commendatur.

Licét ergo

qocint?

multi San&ialii, uti Apoftoli, cenfean-

j n

tur memoratis iftis San&is in ratione

j, Mf

meriti majores, & San&iores, in fumili-

ani

d

Al

bus tamen neceífitatibus communiteft

»[en

fideles magis ad hos, quàm ad Apofto-

lauatllgü

los recurrunc,. Interim non dico, Apo«

men g

ftolorum & eorum, qui majores in Coe-

"m

a

locreduntur, cultum effe negligendum,

p

ii

fed ajo, omnes Sanctos effe colendos,

j

&

$4*

Paps tertia

u

Dummol

& cos preecipué, qui, ut San&iores, ita

& DEO gratlores, proptereáque majo-

LURT

il

ri etiam veneratione , cultique digni

funt.

Damno igitur eos folüm, qui;

Ámper

bumano potiiis , quàm Divino affen ,ad

1155 üfe

colendos magis hos, quàmillos Sanctog

fhigni p

feruntur. 4e Imit. l. c, Benique , ut ad

Ui

Ícopum meum propiüs accedam, prze-

IBl;.

cipuo egocultu femper colendosjudica

ifq* Iv ü

San&os Patronos, quorum tutelz fpe«

piumd

cialiter commiffi fumus, & , ad quos

tl comp

fpeciali quàdam ratiane pertinet curam

At f

habere noftri: Horum quippe Officium

Nllig ts

eft , tueri fuos, & hinc non dubium;

Qpl .

quin ad hoc preeftandum fpeciales ha«

P Dnæ, (

beant à Dzo gratias; fintque pra aliis

firum j

proni ad fuccurrendum fuis,

tv

3. Interomnes autem San&tos pri«

mum fibi locum meritó vendicat Regie

e la

na Sanctorum omnium, Beatiffima Vire

Bnedj

£o MaR1A, communis Mater omnium

t quo,

Fidelium, totiísque Ecclefize Parrona;

mlsi AH

& prote&rix, à qua fluit omnis fons

gratiz , & virtutis, irrigans, & fzecune

Y

dans ficcitatem, & ftexilitatem anima»

rum

DN

De elevatioue weniisad Deun,. $43

tiortsd

tum noftrarum...Et hanc precipuocule

tu venerari, & colere oportet nos ; qui

d

i d

ex illo Ordine fumus ; qui praecipuo

|m, Q[uiï

fempercultu Eandem venerari eft loli-

tus; ut enim advertic Haeftenus nofter;

af

osóady

magna pars Mariani cultüs in Ecclefia

ye, W

originem fumpfir à noftri Ordinis Re-

jam p

ligiofis: Heften. difg. mou. lib. 2. tv. 4.

dorjidi

difq. 1. fic Officium Sabbatinum; uri &&

parvum de B. Virgine, fimul ac inftitue

T

j ad quei

tio complurium Feftorum de illa de-

neroirid

bentur nobis : ternus item ille in die

offcit

pulfus Salutationis Angelicee à Noftris

| dubiut

czpit : celebriores quoque ille Anti-

phonze quas in fine Horarum Canoni-

cials

carum jam tota decantat Ecclefia, ut

plurimüm à Benedi&inis funt compofi-

ndos Plï'

tx. Praterea przecipui Scriptores , qui

Ed

«

de laudibus Virginis fcripferunt, fuére

Benedi&i Patris filii : Idem; ibidem. In-

ifin. V

r ommllm

ter quos eminet IHldephonfus Toletae

nus, Anfelmus Cantuarienfis, Ruper-

epg[[oüïi |

tus Tuitienfis, & Bernardus Clarevale

qmiii

fj

g ia

E

lenfis, qui edam tantz Reginee Sacella-

ni fünt di&i; 6 quibustanto zelo Ilde-

, 4

j

phone

L

$44

Pars feriia

Dui

phoníus pro afferenda Ejus perpetu&

Virginitate laboravit , mt non íolum

Wafoygr

duj It

propterea facra vefte ; feu cafulà à B,

Virgine fir donatus , fed etiam à refur-

LU

gente ex Sacrophago S, Leocadia audie

f Nofl

,

re meruerit: O Ildepbonfe , per te vivit

Domina mea, que Coli culmina. tenet,

que i y

Breviar. in Fefto $. Ildepb. . Alter veró ;

Bnefti c

S. Anfelmus, pracipuus affertor Imma-

t g,

culatze Conceptionis extitit, eámque

Lvl

defendit: quam fententiam Beatiffimee

TU a

Virgini fummeé gloriofamn hodie tenet

i bec

communis Do&orum fenfüs, & cone

Mong cl

'loriof

fenfus , exceptis paucis , quibus tamen

in publico ab Ecclefia os claufum elt:

Nneny

Sub gloriofo hoc Immaculatz Concep»

lg nq(h

tionis titulo nova etiam in ordine no-

4

ftro Congregatio inftitura eft, cujus In-

Rtieer

itutrix varias à Dko vifiones habuit ,

eccedente complurium miraculorum

"ls hi

infigni frequéntia ; inter que illud me-

lt licre

morabile, quód,cim navis, que Romá

UP

diploma Confraternitatis afferre debuevaty

ïermtaæg |

in mari demerfa effet ,. illnd nibilomiuns

b

Vipf

n

D EI aucilla ( Beatrix de Silva ) poft

As t

erde

"u

De elevatione mentis ad Deum.. $45

p

orationem intra fcrinium aliis adimixtum

on pli

"l

ii

chartis vepererit, Bened. Rediv. ad au-

uU :500.

Longus forem; fi omnia ,

im i

ial

qua Noftri in honorem tante Virginis

dixerunt ; fcripferunt, aut fecerunt; & ;

"TT

qini 1

quz ipfi viciffim à Virgine receperunt

beneficia commemorare vellem: fuffi-

r

ciat fcire, quód Ipfa femper fpecialiter

tor r

à Noftris fit culta ,. & femper fpecialis

» cämqw

noftra Mater extiterit 5 convenit proim,

pealnt

lllam fpeciali quoque amore; & venes

jodie t

tatione coli à nobis, fi velimus; infifte«

1e gloriofis Patrum noftrorum veftigiis;

bus i

& nonerubefcamus degenerare à Majo-

jofum

zibus noftris.

t CW?*'

4. Omittere hic non poffum, me-

od

miniffe etiam Patrocinii S. Jofephi; cu«

l quis P

jus equidemi cultus ultimis hifce fene«

w faou

fcentis mundi temporibus majora quo*

jrac

tidie incrementa fumit: in Ejus hono.

j llllldm

u

1em plurima furgunt Sacella , Confra-

J

ternitates fan&az, & pise muldiplicane

T

j

tur, & ipf noftra Congregatio fubta-

n;b/lüüum

ti Patris ticulo, & Patricinio fibi gratu-

dn)/

i

latur, &gloriatur, — Nec dubium; quin

116

546

Pars fertia

Dui

hic San&tus multüm poffit fuis fuffragiis

fitsj q

apud Chriftum, qui hunc ipfum Patris

tütidice

vice coluit in terris ; & fuic fubditus

f fem

illi.

P!acidzf. j

5. Preterea magno femper cultu

il f

honorandi funt SS. Angeli , utpote, qui

Bilsa[t

ex Officio ab ipfomet Dxo conftituti

& hs

funt ad hoc, utnos dirigant, & opitu-

RUT

lenturnobis; Ipfienim funt adminiftta-

torii Spiritus , in inifterinm miffi propter

mEd]'Use n

€o5,qni beveditatemcapient falutis ; Elebr»

ll fermo;

1.14. ipfis ergo ex vi precepti Divini

Mf

incumbit, curam habere fuorum: quod;

"Ehatim

quàm follicité faciant, difcere poffumus

Aperolye

ex eo, quód apud Danielem, cap. 16

"t efànt )

de Angelo Principe Perfarum, & altero

lod

Principe Judeorum legimus: ubi exe

Wi

primitur quo zelo uterque laboraverit;.

L lt j

& decertaverit pro bono populi fui.

n fhey

Quàm veró ipfis quoque Angelis quaft

[

N Vi

volupé fit, familiariter agere cum füis

| peram

Clientibus, eísque füa ope affiftere;plu-

Mi

rime teftantur hiftorize. Sic de S. Patre

H fv

noftro refertur , habuiffe illum in itine-

L l

t« Cafinenf vifibiles duos Angelos co-

mites

Mlini

um

De elevatione mentis ad Deun.— $42

Mif mites, quieundem in bivio conftitu-

(im); tuta docebant, quamnam deberet in-

ul gredi femitam. .Sec. Ben. 1. in vita S.

Placidif. g 0. Simili, cum fuo Cuftode

a a

Angelo; familiaritate in itinere pofirus

j

gavifus eft S. Bafolus. S&c. Ben, a. f. 6$.

lutpüæl

j

p lt

deS. Ludgeroetiam legimus, quód iter

. &t

faciens inter duos incredibilis decoris

Angelos, velut inter lateris ftipatores

ab

rnedius equitaverit, Divinimque cum

D

"

d

j

illis fermonem habuerit. $4c. Beit. 4«

p 1 f- 44.92. 28.: Cum S. Gudwalo

;cePtiDW; ;

alternatim pfallebant Angeli; quiejus

o

erepo

inperfolvendo penfo Canonico adjutos

a MP' F

res erant. Boll. in a&, $9. die 6. uuii,

Sed forté pauci funt San&i , de quibus

uftiy Aw

tantam.cum Angelo Cuftode familiari-

nus' llb

Tj

j

tatem legimus; prout de S. Francifca

Jihor

nóftra; cuj Angelus non una folüm, aut,

pl

altera vice, vel hora, fed, die, no&háque

agf

J qn

femper affiftebat in figura bumana indutus

ge

t

tunicellà tanquam nix. Bolland. in vita g.

ngm

AMart; f. 103. Vifione 1, Recentiüs efts

S]Cde ]

quod' in Beneditto. Redivivo , de alia

fj

lr

1

, quadam itidem Francifca memoratur ,

j

qua

Pavs tertía

54

T.

quz in Monafterio Calvarienfi, cüm ef-

filendis

fer Convería, ob rapruum extaticorum

din &

Írequentiam fuisin occupationibus non

pyæfcnn';

raró impediebatur ; in ipfis enim culinze

IPRütm

laboribus quandóque extafin paífa &

Acum

extra feníus rapta , neceffitate quadam.

Qtemadm

inevitabili defiftebat ab injun&to opere z.

Ffancifcæ

unde fzpiüs confuerá refe&ionis horá.

i, fl (

efurire debuiffer religiofa Communie

Wüpiro

tas, nifi interim Cuftos Angelus , ver&

"für. p

Adminiftratorins Spiritus, defe&tü fups

6» Ne

pléffet, ut ftatis horis femper parata re«

Wads e

perta finc omnia; Bgizel, in Bened, Rediv,.

ltprios,

ad anmm 1634. Ex quibusliquidó ape

htütm

paret, quó charitatis affectu Angeli pro«

mlm)m li

fequantur clientes fuos: cujus amoris

U Cmm [

magnitudo nos optimé fperare facit ,.

D) (ahum

*os non fore difficiles ad impetrandas

UT

multiplices gratias ,. & conferenda di-

li ;

vería beneficiorum genera , maximé, fi

€0s, eà, quá digni funt, veneratione co-

|

& IOC]«

luerimus Hinc , ut Bernardus monet;

AS. rb

in quovis angulo 4Augelo moflro vevereue

lg celeb"

tia habenda eft: 5. Bern. in Pfal. quibae

IN

Ile

fþit?tyjkïm- 12. ipfeinvotandus, & co

He

dutaxe)&

p

De elevatione mentis ad Deum.

549

yi m

fulendus eft,cum ipfofamiliariter agen-

x

dum, & maximé cavendum, ne in ejus

onbut

prefentia fiar, quod ejus fan&itate in-

dienum eft, & illum vel minüs nobts

siml

n palïbä

beneficum, vel omnino diícedere facit:

ueqi

quemadmodum de Cuftode Angelo S,

Francifcz legimus, qui fe fubducere fo«

ntog*

Qioni

lebat, fi occafione domefticarum forté

occupationum in aliquem defe&um la*

Coni

; eus;

bebatur. BolJ. 1. c. f. 186.

6. Neque Angelica hzc devotio li-

db

"

mitanda eft ad folos Angelos noftros

t Pam

M

ii

proprios, fed extendenda ad Angelos

omnium eorum locorum , vel homi-

ii

n

num;in quibus, & quibus cum vivimus;

hoc enim modo jam & nos fub patroci-

yjis i?

eue

j

nio talium Angelorum degimus , eo«

riümque opem promittere poffumus,

gt

San&a proin confuetudo eft eorum;

yforet

qui , cüm nórint non tantüm perfonis,

g

fed & locis, Regnis, Provinciis, Dicece-

a

r['dlls m

fibus, Urbibus, aliisque Communitati-

bus celebrioribus praeeffe cerros Ange-

j

u

4be

los, quocunque devenerinr, eosdem pié

li

falutare;& fe eorum fuffragiis commen-

ydi

dare

li

Pars tertia

DT

5$o

nonomittunt, Poreft hocinomni cum

lrl

hominibus congreffu fan&é practicari;

d nd

um (

talique exercitio affuefcendum eft, ut

quotieícunque coram nobis Confratet

fitti, r

uanfit, fanctum ejus Angelum falutee

m pty

mus, & veneremur ; quod in magnum

Wouorum

noftrum folatium cedet, & fine interno

ha

anima fru&u nunquam continget;

fio (

magnum enim proíedó folatium eft

Qu b

Vfl

piarum mentium, cogitare, fe non tane

Félenen

tüm flare, & veifari in medio homi-

lg

num,fed & in medio Angelorum ; qu&

J in

ipfa fola confideratio à multis nos exe

Jimg inh

ceflibus, & ditfolutionibus retrahere vae

Attcha

lebit, & plurimorum piorum affe&uum

*fgukm (

Materexi(tet ; finon obiter, fed pié exe

r p Atf

penfa fuerit,. Novi ego hominem reli-

Tülterye

giofum noftri Ordinis, qui prefentibus

line q

pluribus, inter quos & ego eram,ingee

UT

nué faffus eft, fe in negotiis magis fe-

Witangie

riis, quoties illi cum hominibus agerne

Datre

dum, & hoc maximé in Confeffionali;

W«ens ül i

ubi propter ruditatem, aut indifpofitio-

Wt t

nem peenitentium non modicüm fubin-

ATU

&i

de laborare, & defudare debet Confef-

l Gi

llj

farius

De elevatione mentisad Deum. | 841

farius habere confuetudinem invocane

yomm d

di fan&um Angelum non tantüm pro-

rl

m Eftl |

prium ; fed & Cuftodem perfonzconfi-

Te

tentis, rogaréque ambos , ut tam fibi ;

quàm poenirenti a(fiftanc,& coadjuvent,

hm fl

j

in quorum adjutorium ambo funt mifft:

(inc n

addebat autem, nunquam id fine fuo in-

terno folatio fa&um, & optime fperare;

conr

(olarun

quód plenímque felix etiam ex parte

peenitentium fueric confefhonis fuce

Jt gont

ceffus,

mediohl)f"

. Ampliüs quilibet Reli giofus ma«

lm

ximo in honore habere, & colere debet

)

Patriarcham illum ; cujus ipfe facram

) Iþfflheic

Regulam eft profeffus ; ipfi enim rales

m fe

(

Íunt Patres nofiri , ipfi nos Do fpirie

lj dl

tualiter genuerunt, ipfi fpeciali follicie

m

tudine quafi ex Officio omnium illo-

(

i Pïæ

zum curam gerunt, qui fe exhibent dig-

3 Cï?mlm

nos tantis Patribus filios. Quod attinet

jis m*

4

ad S. Patrem noftrum , Ipfemet adhuc

lmbus

vivens fan&é promifit, quód etiam poft

Onpewoïl

J

mortem fuam velit effe noftri memor,

odl

prout legimus in fermone,quem ad fuog

dic

j

in Galliam difcedentes habuit ; ubi his

n

d

ufus

lf

| Pav5 tertia

p

551

ufus eft verbis: Nec vos ullo ttodo refo-

Éu

Intio bujus noftri meftificet: corpufculi x

Thél exe

quoniau prafeutior vobis ero carnis depo-

Arinar

Jito ouere, veftrique per DEI gratiam coo»

titmfed

l

l

perator exifiain affiduus, Bib. PP. totu. g.

l Grer

u Ul)gug]

fol.656. Magnà proin fiducià in qua-

vis neceffitate involare licet in finum

Qdl

Patris tam pii, turi, quia tam pius Patet

ii

eft,& opem nobis adpromifit, cum, quia

ln

ob vite meritum plurimüm valetapi

Irtgid

Dkux: ubi quidem nolo ego mulcüm

i qe D

excurrere in Vitam ; & Laudes S. BE-

nf

NEDICTI, qui praeconem fat magnum

"n

habet fupremum -Chrifti. Vicarium,

P din

eámque veré Magnum Gregorium qui

I a

vitam ejus accurace conícripfit ; & li-

T f

j

£ét; uttunctemporis in ufu füit, Hifto-

hi bfem

rici multa omiferint, nec nifi notabilio-

i

00, quqd

ya fa&a, & miracula annotaverint cone

medmm

tra ftilum modernorum , qui non tan-

meïoqun

tüm celebriora magnorum virorum I2

&a, fed omnia ferme verba, omnes fa*

Vuyjp,

&orum circumflantias ; geftum eriams

lljg

Tur

L

g

& habicum corporis Pefcibunt: quodt

t

in fcribéda vita S.Pattis noflzi fuifler ob-

emlcus

-

Deelevatione mentis ad Deun.. $53

fervatum , in magnum profe&ó volus-

T

a

men excreviffet hiftoria , copiofámque

n

do&rinam fübminiftrráffet religiofam

atit

vitam fe&antibus ; interim, ex Vita pex

DA

M. Gregorium conícripta agnofcimus

ex ungue Leonem,& clatum eft, Illum;

hii if

« i n

qui olim tanra potuit in terris, nunc ob

m i

magnitudinem gratiz longé plura no»

fr,m f

bis impetrare poffe in Celis.. Experis

m vaïü j

unrur quidem hoc diverfi hominum fla-

tus, ut non defunt exempla id ipfum

e omlim;

demonflrantia, multó tamen maximé

M

experiuntur ejus filii , quibus fpecialiter

! [2[ ngm

j Viatt

jam ab incunabulis facri Ordinis fuo

femper auxilio adfuit Piiffimus Pater,

[

gporiüft

Poflem hoc diverfis roborare exemplis;

[criplïïï !

quz brevitatis causá omitto , & unum

od

hoc, quod de S. Henrico legimus, in

niii ol k

etäveri"to*;

medium profero, Fuit hic Imperator

ceteroquin addi&tiffimus cultui San&ti

" noü*f;

wh

Patris noftri, eumque inter primos nue

m virot

[j

meravit Patronos : utpote, cujus patro-

m erii

einio miraculosé ab acutiffimis calculi

cüllm ü

doloribus fuit liberatus 5 fuit etiam

jbl

It

Henricus ifle Ordinis nofiri magnus

od

ii

A a

faus

:

$j4

Pars tertia

Du

fautor ; quibustamen non obflantibus,

Áientün

hic ipfe Caefar, cüm aliquando, ex levi

DT

forfan inconfiderantia , cum toto fuo

$(

comitatu ad quoddam Ordinis noflri

Dutocn

Monaflerium divertiffer , & exigente

PiüPam's

ita fuorum numero, plurima Frairum

Häm

loca occupáffet, non fine turbatione

N i

quietis Monafticee , &'aliis, quse cone

Welifer

jun&z folenr effe moleftiis, graviffimé

Uaj

luit vindicis BEN E DIC T I manus;

^l i

enimveroeumS. Pater, infequente no»

Tum m

&e non tantüm acerbä pmpterea COdfe

Dl

guit; fed baculo quoque, quem manu

it Tun

geftabat; in latus Cefaris fortiter im-

fole àt: I

pa&o, graviter percuflit , graviora illa«

li, Qitm

1urus aut verbera, aut vulnera, n1à cure

Eünlem,,,*m

n

bandis, & moleftandis fuis filiis defifte-

h

$ d

ret, ^nton. fepef. im Aumal. ad aumm

RC dEVm

$43.cap. 8. mibi fol. 126. Ex quofan-

I erga

&o BENEDICTI Patris zelo nos ejus

l

(m lg

filii difcere poffumus, quód, cüm Ille

Wi (

in vindicanda hác tantilla ( uc multis

ämarequæ

videri poteft ) moleftia adeo feverus

Snamiæ

extiterit, & Cafari tam pio, fan&tóque

ftm h E[

non pepeteerit; longé ceriius Ejus atie

Uandom

De elevatione mentis ad Deun.. $55

(l

ftentiam fperare liceat,fi graviora, &

p

iniquiora nos pati contigerit,

u

$. Convenir igitur, magni facere

Patrocinium tanci San&ti, & illum non

nis n

nifiPatris habere loco:quod magnoZelo

( exiOCH

y fatt

à [uis exigere folitus eft olim Gerardus

gt

Belga, qui nec ipfe aliter compellavit

nec aliter eundem à fuis compellari vo«

3 us q

luit, nifi, Patrem , & quidem, admirabi-

) [avilïm

Tl m

lem, graviilimé ferens, fiquis & Profeffo-

rum numero, cüm nominaret S. BE-

n

NEDICTUM, Pattis titulum omifit-

rerel wf

fet ; Transgreffores autem ita corripere

uem t

Qrtt

folebat: Parcat vobis pius Paler iugrati

ao

filii, quem aut non agnofcitis, ant iupie

M

j

coutemnitis, aut parum diligitis. Ger. Bel«

( ii

(jjsi

p

ga, in ditl. fatt. fol. 214. €9c. Places

hzc devotio eó magis; quód ptater pi-

j. ü

yi

um erga hunc Patrem affe&um etiam

Exq

ipfum nomen filiationis noftzze nos ad«

gdo

moneat, fiduciam majorem conferat; Q&

Jöd! a

yP

amare quafi compellats cüin nihil ma-

"

gis naturz (it indirum; quàm amare Pa

(4i

fcw

trem, Et cur hoc nobis difficile accidat?

N

hodie communiter fa*

j

riU p

[

ggando etiam id

Áa 2

ciung

556

Pars tertia

DT

ciunt Armeni, apud quos magno adhuc

in flore eft, & velut bonus Chrifti odor

iicer, [

qua(oil

fragrat facer Ordo nofler, qui ; dum nos

€onfueto fuo more nominant, Fraties

i co]]

Ntad

Patris nofivi Abbatis BENEDICTI An-

titm j

geli, his ipfis verbis exprefse Patrem füe

Ial

um dicunt S.BENEDICTUM. 2n2el.

in Bened. Rediv. ad Anmum 1621.. Sier«

DI

Yntttiun

£0 Barbari hoc Patris titulo Patriar-

cham noftrum venerantur, id magis nos

^ 1

fs

filios emulari convenit.

Plures: hunc

Patrem admirabilem colendi modos

PtCall a

Ume&;h

fuüggerit Gerardus Belga, J. c, qui etiam

inter figna Preedeítinationis ponit , at*

inommu

Aetqu

denti amore, hunc Patre diligere , vült-

que ex hoc argumento colligi poffe; nos

iütreine

Aüant

nonfpurios; autadulterinos; fedge*

nuinos ejus effe filios. Demum , quo

lllm Com

hic diximus de veneratione San&iífimi

Ttet t

Patris noftri, hoc fetvatà proportione

mfl()cu

tenendum eft de San&is etiam Ordinis

finig

noftri; uti enim ille communis omni*

r

m

hlle]S

um in fpiritu Pater eft, ita & hi nobis*

lf

i

cum funt illius in fpiritu filii, noftríque

i

lPl

Tk

in fpiritu Fratres; pié proin. confidere

jeet

Ws quidan

Mi

De elevatione mentisad Dewm, — $$5

al

lieet , eosfpecialiter adfuturos nobis,

tl od

quos fcilicet unum fraternitatis vincu-

du

lum colligat ; decétque eos etiam coo-

NU

perari ad bonum, perfe&ionem, & feli-

i

citatem illius corporis myftici, cujus &

m

ipfi aliquando fuerunt militantia mem*

, o

bra in terris , & modo funt; & perma-

$o Sm*

nent triumphantia in Coelis.

o Bu

».

'TIranfitus nunc faciendus ad

fan&os Patronos locorum , de quorum

BIUFCS'W'

fpeciali affiftentia nullatenus dubitan-

gdi I

dum eft ; hoc ipfo enim; quód talia loca

qm u

ipforumtutele fpecialiter corniffa fint;

; ponit

ad eos quoque principaliter fpectat pro-

rh eff;*w

videre incolumitati & locorum , & in-

)

p

habitantium : ita nempe fentit tota fide«

0051

(

lium communitas : & aliàs fruftrranea

foret talium Patronorum elettio, fi fuis

um U

San&lm

aut locis, aut clientibus fuo deeffent pa«

gt

p

trocinio, & non magis fuorum fibi com«

mifforum bono intenderent.

Effica«

riam UP

umSW

ciam hujus patrocinii experti funt olim

ghir

K

Hirfaugienfes noftri , quos; cüm diver«

jj

l,

fimodé exagitaret, & divexaret tyran-

g 9

nus quidam, eidem minaciter ; appargit

K

Aa 3

$.

Pars tertia

Dh

558

$. Préful Aurelius., loci Patronus , ii

uf

?

li, &

fomnis dicens : impie tsramme quid tibi, &9

lum

Fratribus meis, quos injufté bonis fnis fpo-

liare difponis ? Non tibi cedet impune.

tiüm $

His ditlis , D. Aurelins baculsim pajtora-

quf r

lem levans , percu[fit im fomnis tsyamumm

V telr

pl

dicens : accipe 1neritorum tnorum in 1me

primitias, brevi fufceptueus graviora, uiji

üm, t

aüibi, 889 Fratribus meis mox fatisfacere

?imilircrf

esraveris.

At verà tsraunus tam pavo-

lbt

ve, quàm verbere experretius totam infoli-

Ts a

Ti Sanä

io clamore douum veplevit. Poflero au-

temdie lefto decumbens Featres S. Aureli

Wt in s

&d fe vocavit, & coram nxore, ac filiis in-

Deniguh

juriarum. veniam. petivit. "Trithem. &i

TUf en

Cbron. Hirfaug. ad aumum 885. Conie

lm 3

nilem opem,etfi argumentis non fem-

Ts av

per ia manifeftis proditam , experta

Tür illpt'n

funt indubiéloca, & Monafteria pluri-

"ntegali

104 : utpote , que adextremas fzepe re*

0C COnfu

da&a anguftias omni deficiente huma-

no auxilio ad priftinam crevére ampli-

Tiiners

tudinem : quorum confervatio non nlil

At Uhliga

Dzo, Divísque Tutelaribus adfcribi de«

lol F

bet, ne, fine ingracitudinis nora negatt

F

r

De elevatione mentis ad Deuym.. $50

poreft, Sollicité ergo femper colendi

rotits

funr, &in eorum auxilio omnis fpes

nofira coliocanda.

Huc referüntur

j

etiam San&i illi qui eitulo fepultura ,

i i

quafi juré domicilii , fpecialem adtalia

pl

loca relationem habenr, & quorum cor«

TL

pora nobis in terra reli&à funt ad fola-

ymi

,»aviord.mï*

tium , & refugium commune fidelium,

Similiter fpecialis cultus etiam deberur

,' fafi!fdmf

iis San&is, quorum nomina vel recepi«

T

1

ha

musin Baptifmo, vel juxta confuetudi-

nem Sanctorum Ordinum nobis indita

pajïerauï

funt in affümptione religiofi habitüs.

í,5 A

Denique , colendi funt Sancti omnes ;

.f

neque enim per ptzedi&a venerationi

yidcn

Qn

aliorum San&orum prejudicare quaeri-

Tf

mus,autvetamus, quó minüs fequa«

j n

I

mur inftin&um Spiritus fancti, adop-

fly 9

tantesalios adhuc Patronos, fed unicé

fl

hoc confulimus, neillorum San&orum

1145 [33?' '

Mf

negligamus cultum, ad quorum vene-

ente

rationem fpecialis quidam tirulus nos

v

aut obligare, aut incitare videtur.

atio.

g^

10. Pro coronide demum hoc an-

$4

j

audabile quidem effe ,

j

ne&e:g-»oportec, l

f

T

AaA4

560

Pars tertia

D

fi fzepiüs agamus cum fanétis Patronis

E/177

noftris, & in neceffirate quávis confu-

fiti g

giamusad patrocinium illorum ; ad hoc

fs

tamen ut Íperatum effe&um fortiatut

dm m

devotio noftra, ante omnia follicité cu-

d

randum eft , ut nofler vivendi , & con-

H

verfandi modus fit ralis, qui ipfos etiam

lt [

San&os dele&et, & non fit contrarius

Yoad

illis: fecus , familiaritas noftra odiofa

DE g

erit; fi San&i viderint, nos fordibus hu-

m

jus Szculi plüs dele&ari, quàm eo nito-

Aontia.

re, qui pulchramfacitanimam. lmó,

lii

tunc valde metuendum, ne ex Patronis

Ri

fiant malorum noftrorum vindices, fu-

Uj :

ásque gratiasrefervent aliis melioribus

As ;

& dignioribus, quemadmodum lucu-

tüt$ana

lentum exemplum legimus de S. Erar-

stifan

do cujusdam Ratisbonenfis Monafterii

Qu taln

Patronó Tutelari , qui ob inhabitan-

Asf

tium nequitiam graviter offenfus S.

Ientes

W'olfgango tunc viventi, & ejus loci

Epifcopoita eft conqueftus : cito, Fra-

fb & hll

ter, quod. 7Monaflerium boc, quod DEUS

Bo 1

Quinipoteus mee requiei preftitit multis

Atinp f

Inbabitautium

coytamz'natnr fcelevibus.

AMa-

QIFS: j

-€

De elevatiäne wientis -aä Deum. 5éx

;Diteo

!

AMouialium peccatum wnltipliciter vecla»

vis Ut

vt meis precibus, quas pro earumneglie

lm;ädh«

geutiis mnltis modis effundo fepins. Du-

forcit

du jam ipfavim lacbrimis commotns fu«

Jl

di preces ad Dominm ; fed , quia carnali-

bus patent foditatibus , nou ad judicium

i, g

| fosetigä

delati fumt eavwm. gemitus.

Poft quie

conati

verba addit, fzepius quidem fe vindicis

fl o

DEI iram mitigáffe; quia tamen vidit;

yiul

inquilinas illas à perverfa fua vivendi

licentia non difcedere, juffit Congregas

jme) nlïï'

i W

tionem illam deftrui totà, & Canonica-

rum priüs inhabitantium loco; Z4£ona-

at

il

chicam inflitui Profeffionem. Boll. in

imein!i j

A&.SS 8. Jau.f. $ 38. 1. 4. Faciunt igi-

tur San&i, quod facit Dzus füb perfona

um J

k j

Patrisfamillas in Evangelio,Mattb. 2 g.

qui talenta quidem fua diftribuit orni«

Mod

jj

bus; fiquosramen poftea invenerit nege

of

ligentes, aufert ab illis talentum, & dat

alteri jam habenti, ut fcilicet talis abun-

(( )

« Srl/

der, & lucrum reportet ; quod alter re-

portare neglexit. Pariter San&i, fivi

"

1

derint, fuo nos patrocinio non fieri me-

ij

j

j

liores, jufté nos derelinquunt; fuásque

jl

D

ÁAaj

nobis

4

Pars tertía

$62

mobis gratias , veluti pretiofa talenta

2

fubtrahunt, & conferunt illis, quos no-

bis meliores futuros nórunr in tempore

fuo. Principalis itaque noftra deber eíle

cura; uc, quando híc in terris pofiti, vo-

T

lumus gaudere adjutorio San&orum ,

& converfationem noftram habere cum

Y

illis in Celo, vita etiam noftra reliqua

zalis fir, quse eorum auxilio, & gratiis

t

Do. fc

non ponet obftaculum ; fed digna cen-

Mlien

featur, inqua complaceat fibi Domi-

nus cum omnibus San&is

Átig: ]

Orum

fgis.

qyi xM".j

4100

u

Omnania ad majorem D ElI

foer [

Ormuipotentis , Glorioff]ema Matris

tlf tà

m

, Firginis , Beat/imi Patris Benedittiy -

DI

89 omniun Sanclorum

"15

Gloriam.

lls

fs

fW- i

*Quimh

88 4 "8

: chh-lil

ilüa &

. IK-

imin[*

/7&

99)(*1*)(50

a tltt

l

V

.ib-

a

Soee TE

3

u

X&

qui

n

INDEX

dee

o Revum €9 Matertarum.

f

um

Al

dere d

Bbas: non omnia bene condita per Abba.

as ii

tum Ora tranfire dcccrc » alt nonüe-

X g[allb

mo. fol. 139.

dl [ [

Abftinentia : vide Jejunium,

Accedia: perftringitur. 55 6. Origo. 357. «vide,

biDort

Orium.

jdus

AEgri à àrigore communi nihil remittant. 237

42,corum curam haberi vult S. Bezedifiug

43* 4y. cauté tamen debet. 46. xpf'mct di-

fcreti fint. 46. fi non poffint omnia , pof-

»1DEi

funt tamen przftare aliqua. 47. P.memcr

tolerandi.

j

85.

Amici ; eorum vifitationes funt noxiz- »12,

padlh

jl

/fe44. ( .Exempla. 214.

Ariditatis tempore exercitia præfer:xm com-

munia tüce

tm:ccenTa

non funt.

340.

feqa. imótune cum magno metiro ea pro-

fequimur, 345.

e

?gg.

$. Beda, licét occupatiffimus communia exere

cma& onera nunquam neglexlt 49, Ctl:-

amin decrcpxca atate, ibi,

l

$. BEg

Index

Conit

S. PaNxpicTus, femper geftavit Cilicium,

118.

tilye

C.

a

d r

Caro noftra equi inftar indomita eft. 10j*

in]a

titum

S. Carolomanni Monachi , olim Franciz Re-

gis, bumilitas, 67.

Tis, j

d

Cafus : materiaCafiftica utiliter volvitur.37I.

Cellam quomodo cuftodierit S. Axfenius, 178,

la,

eius amor commendatur, 233. ibi comodé

dl u

exercentur privata mortificationis opera.

tuo(da

234. feq.à multis moleftiis liberat.238. SS.

ttím

Exempla: 239. 243, 249. éam íumé odit

Abf

Dazmon. 245. quomodo cius faftidium fub-

D

Jevandum ? 246. eft tepidorum valctudi-

fiutm

narium,ubi nempe medcri fibi poffunt. 248.

!l i,

dc conftruenda Cella cordis interna, 254.

QU

fine hác externa parum prodeft. ibi. illa a-

Vánda,

deunda cft, cum externa vi officij, &c, de-

onfin

ferenda. 25 s. Exempla SS. 25 6. Cellam fibí

[

€umprimis occupati negotiis externis com-

atl

mendatam habeant.267. fegq.SS.Exempla.

C

268.j[egg.

V.

Charitas : eiusdem excellentia. $09. ab eà

Rultis

procedere oporteret a&tióes noftras.s 13.fed.

an(lüua

Chriftus viam Crucis & Morrtificationis prai-

Wndu

vit ut fequamur, 8, aCtiones fuas unire cum

Vll]iws

Meritis Chrifti , miram illis vim tribuit.

"us

$17.

Aherf

Cilicium femper geftavit S. BeNapicTusS. r18.

Tils ET

Comcítio ; Ordinaria & omnibus communia

I R

com-

Rerum c* Materiarum,

i

Cilicium]

comedenda. 5 3. extra illam nihil cibi po»

l

tüsve fumere infignis mortificationis actus

eft. 140. memorabile $. Philippi Nerei ,

in hanc rem dictum, 141. Olim iftud ve«

. 10f

a M

titum fuit 141. Prohibetque $. Bzwzpic-

qus. ibi. feqq. quid de itinerantibus dicen-

Comeftio furtiva & extra-

vitutTo

dum ? 145.

horaria punitur. 148. 15 1. valde malitiofa

s. T^

eft. 149. ob illam $. Francifcus Borgias

bi corio

nis o

quofdam Juvenes ex Societate dimifit. 15 2

etiam à terrz fructibus extra Comeftionem

at ;3.55.

fu. oli

abftinendum.15 5.& ab aquá.15 7. probatut

iftud miraculo. r 61. Comeftioni bene jun-

tidiumfül?

gitur mortificatio, r61- prafertim largio-

; al

ri, ibi.

uml

Communia ; prz aliis quibuscunque obfer-

yerna, *f

vanda. 17. 48. $2. 339. 347. in ariditate

ii a*

non fant zelinquenda.540. & 347. elaganter.

Cl] D & i

eaobfervárunt San&i , licét zgri. 58. occu-

Cellam P

patiffimt. 40. decrepiti- i&$. quando à

ii

o

Communibus ad majora progrediendum ?

M

$7. Communes externe Morrificatione$

multüm merentur«122. 124.

gb []

09

Concionandi munus: ad hoc conftanter exe-

a. SUI

!

quendum impetrat eger quidam vires Di-

agomi

yri

vinitus , iis finità concione rurfum defti-

$ unlm

tutus. 42.

vim UP

Converfi : Fratres Converfi varias in Monafte-

riisartes exercere permittuntuf. 361.

prcri r

IOIs

J

Corpus noftrum fcrvi loco habendum,

; 0f )

[í

Crux;

Index

Crux ? Cruces funt fignum Divinz Filíatio-

por

nis. 67. in ea przivit Chriftus , ut Íequa-

fippl

mur. 8.

li,

Cura Animarum ficagenda, ut primó tamen

aliàs;

cura habeatur conferyande difciplinz Re-

Eigd

ligioífz: 193. item» propriz. fa

Wï [

?u:is. 200,

feqa.

tüngn

D.

tlonib

XttCita

D:fc&us aliorum patienter. fuffzrendi, 78.

féq4. motivum. 84.

"fücic

tulni,

Detractio; eà citó Religiofus graviter peccare

poteít. 329.

ii f

Dzus: vide. Prafentia Dzr.

dut;

primy

Bevotio fenfibilis Ascetis fufpe&ta eft.. 455*

non tamen reiicirur Delecfabilis, ibi.

fqu. [;

Difdpling communis ufus. 113. eriam his

"ltiorg

tOrüm

temporibus. 114. eum ridens fübitaneà

morte punitur. 113,ob difciplinam com-

Ia

primiy

munem intermíffam acriter luit in pure

gatorio. 114.

flli im[

Diftributio temporis & exercitiorum pulch-

