gentia commendatur in omnibus , ità | jj

improbatur follicitudo. nimia, quam

m m

etiam in Martha improbavit Chriftus;

tltim

dicens : Martba, Martba follicita es , €$

Momy

inrbaris erga plurima. Luc. 10. Ubi ad-

d

verte; Martham nullatenus antrepree

[ lao

henfam , aut reprehenfibilem fuiffe ob

!

tei

ipfum ; quod peragebatopus ; bonum

I) fe/mi

quippe opus per hocoperataeft; pafcene

l, [

4do efurientem Chriftum Dominum:

i

ET

quiatamen in ipfo hoc opere tam bono

)

(s f

fuperfluis anxiata curis, . interiüs in

j

(* o

snente turbata eft, argui meruit, . Ne

,?fopmea

ijuis igitur ejusdem cum Martha culpe

lii Qj

efficiatur reus, eandémque incurrat r* i,

prehenfionem, is fe rebus gerendis come

r

ln

znodet magis ; quàm totum tradar,feu. i

D

immergat; quod nemo probare potelty - dte.

qualiacunque fint negotia ; que geti* hi, lil

mus, Cranquillitati ergo mentis ftu* tv

1

QYj

D

dendum; & in confpe&u divinz Majes (

m

Éauis placidé non tantüm inchoanda; |i,

V 7

]

WR

|

fed, & continuanda funt opera noftra;

D

ndene j«f

gäibys £a «wn difciedone inie

gum

n

um

De abfivatlione à Seculo, — 267

jiU dum,ut nunquam mente noftraà Dzo

husj

prorfus averíi fimus fine omni pia ad

liä) q"

ipfum motione , fed, nunc induftriam

noftram eidem offeramus , nunc opem

pofcamus , nunc in referendas gratias

icht

i

effundamur , quales modos plures, huc

j

l

valde accorimodos in parte fequenti de

príentia DEI afferemus, quó Lectos

"m

rem remittimus.

j

;!

1

1o, Denique, dum hic folam com-

LCMM

Domli'll

mendamus interiorem folitudinem;

enm

eámque folam neceffariam dicimus,;

valdé notanter advertendum eft , non

inei

SWS

propterea. minorem exterioris folitu-

dinis curam habendam : quia exte-

d

rior ifta plurimüm confert ad interio-

mamn

rem illam , neque fine aliqua exteriore

fatis tuta eft interior. Hinc peífimé

n

A

agerer, fi quis ad externa deputatusne-

p p

gotia fub pratextu folitudinis internze

j qtlä[;

omni exteriori vellet renuntiare folitu-

)ne

Itl

i j dini ; interna namque folitudo etfi ha-

*j bita fufficiat, fitamen ipfa negotia mul.

n n

]

j

; tiplicentur, & protrahantur , omnino

p

À turbis ad cellam,

J

/

: jxccciïe eft, fubinde

í

M2

Íev

/

568

Pars fecunda

feu ad alium quemvis locum quietum | qj,

recolle&ionis causá confugere. Quod;

d

ni fiat; & die toto à máné primo in fe«

It en

rum vefperum alia non tractentur, nift

fufni

diftra&iva, quis credet attentionem;

Qu

aut intentionem noftram non defitu-

u

ram , quando animum tot externe

il y

mundi cura non tam circumiftant,quàm

Atl

occupant? Imitari proin oportet San-

| RUT

&os;qui;quotiescunque dabatur occafto;

m (s

abripiebant fe € medio turbarum , &

3micum

confugiebant ad dile&am folitudinem

Tale exemplum legimus de S. Anfel-

Ixn, g. S

mo, qui,fi forté diverfis inadminiftra-

tenf

tione Archiepifcopatüs fui fuiffet exagi-

hii

!SEP

0 fjp

tatus curis, ubi primüim licuit ; quietiss

fgrio

& internse recolle&ionis ftudio ad fue

li

p

um confugit Monaflerium , appofita u-

t

fus fimilitudine ; ajebat nempe, idem

U:

fibiinter externas Szeculi curas contine

)

s

pl Cl

gere, quod buboni inter aves reliquas

du [

Áicut ergo bubonem omnes aves aliz

b

lls

infeftant , & vellicant, neque illi pax;

ïU' blls.

& quies, nifi is in nido fuo inter bubo*

j

lr

s fibi

R Tingir

;

nes fuos fucxit); ita ; & Aníelmu

con*

! Sæmläl

De ab,/fraäione a Seculo, — 69

qii

eontingere dictitabat, fi inter extraneos

z mwl'

diverforum negotiorum causá exifteret;

jmoi

inter eos enim tam parum ille quiete

at

fua frui poterat , quàm parum bubo.

enmo

quiefcere permittirur, fi inter aliaram

volucrum turbas , feu turmas extiterit.

T

Hinc, veluti bubo ad nidui fuum, fic

lmn;;quif

Anfelmus fe recipiebat ad clauftrum

J

fuum, ubi nimirum fuam ille quietem,

tucocc

fuam fpiritüs libertatem ; fuümque

anunti

amicum inveniebat oble&amentum.

yind

TU

Boll. in a8, $5. 21. -dpr. in vita, l.2.c,

IC S.A

1. d. 9. SimiliterS. Wulftanus Wigor-

md

nienfisEpifcopus,internze recolle&ionis

iil

ftudio non folüm in Epifcopali fuo Pa«

latio, fed in omnibus fübjacentibus vil-

ia

gdo

lis feparatum pro fe habebat locum, in

A

quem mundi turbas fugiens fe poffet re-

j

cipere : recipiebat autem fe ordinarie

emPCl

a

J

poft celebrata Miffarum folemnia, ubi

agebat cum folo DEO, fepofitisalijs

«t

omnibus curis, & extraneis Occupatio«

T Fs

u llh

ï.

nibus. Sec. Ben. 6. p. 2. in vita, uum. 9«

S. Francifca Romana, cüm adhuc in fta-

yntd

L

Y

ta Seculari degeret; multísque dome-

p

E

fticis

$70

Pays fecunda

l

fticis curis quoridie obrueretut, in fue

ET

prema adium fuarum pairte Oratorium

At

conftruxit ; in quo , utf & in fpelunca

&il

quadam, quoties licebat, integras fepe bo-

vas tranfigebat ovaudo , notlurnas quidem

Pt

in Oratorio, diurnas in fpelnuca. in AG.

erg

SS. in vita, o. AMart.

li

11, Horum igitur Sanctorum ex«

mllm, el'(

emplofic inter tua negotia tempus par-

1777

tire, ut illud non totum in extraneis

confumatur curis, fed tibi quoque re-

!Un eoptin

1aneat; qued impendas in bonum anie

«jm nf W

m t:u. Hinc, quoties falva difcre-

Rff

tione licet , abripe te, & redde te tibi;

i 'xïlxmmml

redde te DEO tuo, vade cum Chrifto in

h7)

defertum aliquem locum , recollige te

intra te, &; fi forte inter homines minor

Pal

fa&us es, defe&tum fupple, & conare, ut

Nttm

deinceps tantó major coram DEO effi-

n N

ciaris, Praxin hujus rei explico in Oe-

Hpore

[!

conomo Religiofo , qui primo flatim

W

if

EUR

mane avocari interdum poteft ad nego«

A

quam It

tia externa domeftica, potéftque pro di-

lj

flütts

verfitate temporum fieri, quód catenz

T

iif

inftar fc habeant, & invicem fucccdant

$

I6«

llltu:m

'De abfivatlione à 94culo,

271

il g

negotia negotijs, ita; ut ; fi omnibus ve«

it intereffe, aut aíliftere, dieg eidem in«

Jramnit

d

ter famulorum, vel opificum, paftoráme

ve greges tranfigendus fit totus, vix f«

vj

PfOVia

v

ne magno difpendio fpiricüs.

dum ergo; & pro interno profe&tu fol-

i Ó A-[-

licitum effe oportec talem. Oeconos

mum, eíque cavendum feduló, ne ita

nonn

velit fibi comparare nomen boni Oeco-

p

j axti

nomi, ut amittat nomen boni Religioft

Unde optimé talis aget,fi fedulam qui«

u

onumd

dem infpe&ionem habeat eorum, qua&e

ejus officio, & cure funt commiffa, in«

jnP

«

terim tamen fubinde furetur ( ut loqui

folemus ) fibi moram modicam; confu-.

Qu

lj

giátque ad fuum conclave, ad fuum O«

gl

ratorium, aut Altariolum, ibíque reno«

yne n

J

Ü

vet cum fan&a intentione fuum fpiri-

q

pio

w

tum, Nequetalisopponere, & conque«

ri poteft, quód tempus ad hoc non fuffi«

phc

ll

li

y

ciac; fi enim is inter ipfa negotia none

yinm

vl

nunquám reperiat rempus confabulans

CUE ;

di, cur non & vacandi fibi ? maximé,

q

m

4l

cüm talis feceffus non. femper debeat

jl

[

effe diuturnus , fed poífit abfolvi brevi«

fuc )

M 4

CO

!

$?2

Pav fecunda

ter , & fubinde per modum tranfitás,

Mbus

Itbii

&. g. quafi puré velit in templo falutare

DEUM fuum Evcharifticum.

Dein;

Qs

pofito , quód forté negotia fint adeo

Ipne

multa, ut non permittant quemlibet

eligiof

etiam brevem receffum , fed abfoluto

Ril

i tl

uno mox debeat fubjungi alterum, ec-

ce! iterum religiofus Oeconomus uti-

mperi

liter fa&urus eft, ( in ipfotranfitudum,

fjäln, lj ]

e.g. ab unaofficina pergit ad alteram; & f

1

ab horreo defcendit adcellam, ab horto

(

exit in agros, ftudeat interim recolle

IU

&ioni interng , qua aliàs in canta exe

ite r

traneorum negotiorum diverfitate f2«

i n

AMtem j

cillim& amittitur, Dices forfan, poffe

interdum contingere , quód non de-

tur talis negotiorum fucceffio , fed,

ts

quod unum fubinde diu durer, nec li-

ceat illud interrumpere, aut recedere ab

RUW Qor

homiibus fine offenfa, maxime, fi illi

Cltqgn

non de plebe, fed illuftriores fuerint.

Düm v

Ad quod refpondeo ; inter medias tur-

gOIijs [)m

bas quorumcunque hominum, vix ali-

W"fumim

quando deeffe occafionem | cujusdam

"Cgoïüsnc

modici zecefsüs , difcedendi videlicet Vg

duo-

EE

De abfiractioue à S4culo.

273

duobus, vel tribus paffibus à turba , &

vanlh

; [

profpiciendi, e. g. per feneftras, aut

, D

contemplandi fors pendulas & pariete

imagines &c, quali occafione, diligens

n

m

Religiofus commodé uti poteft ad re-

colle&tionem fuam, ita ut; dum alij pue

T

tant talem fpeculari temperiem, vel ine

[

temperiem aéris, vel pi&ure elegan-

mom"

tiam,is interim tacité cum folo DEO

müm,düfi

agat, & profe&ui fpiritüs fiui modico

T

illo tempore confulat. — "Fales occafio-

D

nes vix unquam deerunt volenti, & de

i r«

falute fua follicito; fi tamen neque tan-

j um

tum remporis alicui concedatur,, calis

ial

m&ï»

ä-

faltem inter ipfa negotia; quafi ijsdem

f

intentus, modicam temporis particu

jf o

j

lam donet DEO, féque iatus recolligat

e[üo )

recedens mente à turbis; à quibus pro

]

g

tunc corpore recedere non valet

Pla-

u

cebitnon modicé DEO modica hzc ad

l)

xitià

Ipfum converfio, nec oberit cceptis ne-

(5 fllill

gotijs brevis illa mora; quse cam DEO

mcdläs f

confumitur , facitque nos ita intendere

yfil

u

nl

negorijs.noüris,ut,quod principale eü,

(

[

nhon omitramus bonum noftre animz.

jj "

j

M 5

C À-

[]

274

Pav: fecunda

!onnun;

CAPUT VL

lbl

Aidg

De /'olimdine facra plurium dierum

Jm [

o perexercitia extra- ordinaria.

080, 5

i, D7 Xercitiorum nomine híc loci

D

aliud non intelligitur, nififecef-

",

fus quidam ab hominibus, in quo homo

Vil

fepofitis negotijs quibusvis alijs, folus

ID q]

cum folo DEO unicé de negotio falutis

Lm

fuz agit, & eó omnes animi vires intens

"t

dit, ut cognofcat, quid à profectu retar«

[ II'IIB u

der; quid in fpiritu promoveat, ut quis

IT

tandem eó certiis fuum, ad quem crea*

o

tus eft, finem confsquatur. Eft autem

M

hic receffus tantee , & tam raree effica*

[L'i I"f lon

cie, ut Afcetae communiter ad reformae

Ti

tionem, confervationem, aut confirma*

lt a

tionem interni fpiritüs non aliud cer-

li

tius remedium efle afferanr, & praefcri*

Pt d

bant, quàm bonum illius ufum, & fe-

li,

dulam per intervalla frequenrationem.

Ver

deü

Primam ejusoriginem determinare dif

quando I ,

ficile eft, cüm in veteri jam Teftamen-

H

£0 legamus , San&tos Viros fecreciora

non*

1 EXOd

De abftvatlione äS&C;ilO; 217$

at

ponnunquam expetiiffe loca, ut ibidem

l

liberiis DEO, fibíque vacarent. — Ifa;

"Abrabam , ut magis commodé à dome«

"

d

flicis curis avulíus poffer agere cum

DEO, plantavit nemus in Berfabee, 89

[

invocavit ibi nomen Domini D&I eterui,

T

y uH

i

Gen. 2 1. Ifaac quoque pro recollectio-

T

ne fua elegit agrum, adquem; egreffus

i

fuerat ad meditandum inclinata jam die,

; 31!)50

QtO U

z

Gen, 24. Que verba, etfi non indicent

diuturniorem moram, feu manfionem

v m

wfe&u li

ad rité peragenda exercitia extraordi«

U ni

naria requifitam, non defunt ramen, qui

M

:rn((.:

dicant, memoratum nemus fuiffe Abra«

Q

he facram eremum, feu eremitorium ,

, E

cui ille longiufculo etiam tempore im-

a

moraretur: fimiliter Ifaac dicunt, fecef-

fifflf non rantüm ad medirationem

W con Jf

n ahlld(

quotidianam, fed, & quandóque per

plures dies vacálfe in agro devotioni

n &P[æ .

um

iua.

Majorem exercitiornm fpeciem

yum "

xefert diuturnior ille feceffus Mofis,

j

quando is; afcendif in montem, €9 fuit ib

rmma[eu

"]

u

Ti

adraginta diebus , & quadragiata o«

:

ilus , Exod. 24. & 34. quototo teme

f

[

pote

326

Pars fecunda

pore egitcum DEO, ab eóque,non tan«

lenv

tüm interiüs illuminatus eft, & clari&-

itre

catus, fed exteriüs quoque , ex couforíío

fdorand

fermonis Domini, cornuta , & fplendida

fa&a eft facies ejus , ut videntes Aaroin,

ia

&9 Filij ifrael cormtam 2Mofi faciem ti-

pint

qerent prope accedere. Exod. 24. & 34«

Il.lS, €Q

Aliquantó clariüüs de Davide habetur

d.

teftimonium, qui non tantüm de fe te-

Qu

ftacur: Ecceelyngavi fugiens , 9 man[ i

n

folitudine, PíAl. 54. fed expreffam quo-

fDHeQiol,

ue exercitiorum mentionem facit;

At

dum, Pfalmo 74. ait: quod fit, exercita-

"*maïäv

ins, eodémque in loco infuper recenfet

Wt

€aomnia, qua communiter in exetci-

Nánre

tijs fieri folent: ut; quód fit mediratus

e[es Il

cum corde fuo; quód cogitaverit dies

"FChOIeu'

antiquos, quód annos seternos in men-

U.S [æþä ;

te habuerit, quód memor fuerit ope-

ln

rum Domini, quz; & fimilia aliquali-

it f

ter probare videntur, quód jam olim in

QU

antiquo Teftamento aliqua faltem exere

QUb 4

ciciorum feu umbra, feu fpecies fuerit.

18 r

2. In Lege Evangelica manifeftum

MT

ni ;

habggur exemplum Clyifti Domi

cui

um

De abflrathione à Sfecula. $72

o

cui non infolitum; fed frequens fuit ,

fecedere à rürbis, & exire in montem

ib

adorandum: pracipue autem id pree-

vaff

d

ftitit, quando; du&ns eft ] ESUS a fpiritu

p

ais

in defertun, Matth. 4.. in quo per qua-

draginta dies, & totidem noctes vería-

jj

tus, confecrálfe videtur facram folitu-

)d,z'ï&ï*

Mi

i

j

hH

dinem, fuos poítea difcipulos ad illam

quoque cohortatus, dum eos à predi-

um

&i

catione reduces , quaf? ad aliquam re-

JJ

g

colle&ionem invitavit , fuaviter eos al-

d

loqueus : venite feovfim in. defertum lo«

m !

eum , €9 requic[cite pujillum. Matth. t4.

ír, a

Hanc Domini vocem promulgata lege

o

evangelica audierunt, & fecuci funt fi-

r

deles plurimi: ex quibus nonnulli A«

j ne

pachoreticum amplexi inftirutum mul-

uv

tis fzepe annis coluerunt fan&am folitu-

nos n f

dinem, & ita non folàm uno; vel altero

: fiet

die, fed interdum totà vitá fuà conti-

jl f

nuárunt, ut italoquar, exercitia. Alij,

4

[

qu

quibus Anachoretica vita ex zelo majo-

ul

ris glorie DEI minüs placuit ; certa

«id

.elegerunt tempora, quibus fpecialiüs

m

i

j

um D E O in fecreto agerent: inter

jj D

quos

278

Pars fecunda

[

quos eft San&iffimus Pater nofler; qui , : iU

cüm reli&a Anachorehi, fortiffimum ut

| »ïquef c

$. Reg. c. 1. vocat, Ceenobitarum. genus,

kiltho

vivendi elggiHEc , non tamen ornifit

fünpli

dile&am ad tempus repetere folitudie

| !onius l

nem , ubi, folus in fuperai Spetlatoris

| TNens|

eculis babitavit fecun. S. Greg. 2. Dial.

| lod

cap. 3. & hoc maximé obfervabat, fi

Vg

forté negotii cujufdam magnitudo ma-

Contrm

jorem , & evidentiorem exigeret DEI

m

affiftenuaim.

Hinc, cüm in Caffino

Nmn

monte facri fui Ordinis fundamenta

Tb yere

aut jacere, autftabilire intenderet, pet

?057.

dies quadraginta, nom longé à Templa

3' X(

Apollinis, feparatum fibi elegic locum,;

D

ID eye

in quo cum íolo DEO egit, féque di-

WEünr e

fpoluit ad percipienda ea divina lumi-

naï Ti« l]e

na, qua pro tanto negorio erant illi

NT

lr

neceffaria. Sec. Ben. 1.in vita S,Placidi ,

R Go

8.12. f- $0. Quód veró S. Paternoller,

tuig|

J

frequentiüs longiufculum talem fecef-

| l

? Q

fum elegerit, teftatur Paulus Diaconus,

&

Qüe q

(in bift. Longobard. l. 1. cap. 26. Bib.

N

lþ à$q

PP.tom. 13. ) afferens, eum folitum,

l du

precipue Quadragefuma tempore. inclt-

WRyi

i

HH

4

De ab(ivatiione Smxïo. | 579

fut, Gd vemotum à mnudi [trepitn manere;

[Cïsquh

ts*

ibíquefpecialiüs cum DEO agere.. Di«

diciffe hoc videnturà piiflimo Patre fuo

[j genuï)

n oril

quàm plurimi ejus filij ; ut enim Mabil-

lonius nofter advertit, id olim valde

jolti

frequens fuit inter noftros, fanctüimque

du

. Db

quadragefimale tempus à pluribus pro

Y

tali feceffu deputatum eít : pro cujus

yd !

confirmatione adducit ibidem exempla

tiwdvmï

en a

San&orum Marij, &miliani, Marculf ;

Hermelandi, & Eadberti,in quorum vi-

1 Cg'm

tis videre licet, $4c. Ben. 1. in Prefat.

yhm?

X&Q(ü:ff

fol. 5 7.

3. Jam ergo antiquitus fuic que-

H

hi [j053)

dam exercitiorum praxis: at veró, non

fuerunt eadem, ut nunc , adeo frequen-

qu*

tia, neque exprimitur, aut fcitur, qualis

mAlUm

f

tuncffuerit eorum methodus, donec no-

e[an[ Jl

il

fter Garfyas Cifneros, Exercitatorium

5

xe'l

vii4 fpiritualis , pxo fuis Monferratenfi-

ag g

bus, quorum erat Abbas, confcripfir,

j r

eósque ad frequentanda , juxta pra-

DlaCO"U"

Ícipias inibi leges exercitia induxit ;

o

J

quod, ut faceret, fequens eundem ratio

[i) 10

jiun

movits confideravir nempe: zelofiffi-

0i ll

immus

já

286

Pats fecunda

4

mus ifte vir, multos ob non fervatum

proficiendi ordinem à profectu fuo aut

Jitni

hu p

retatdari , aut impediri, eó, quód non-

t Mif

nulli, antequami à vitiis fuére purgati ;

lol

mox afpirentad (ummam, & peifeif-

fttfati

fimam cum DEO unionem , velíntque

UT

admitti ad amantiffimi Sponfi ample-

i

L

LUPT

xus & ofcula, qui adhuc deberent cum

MARIA plorantes federe ad pedes Do-

. li

r

mini. Detegere igitur errorem flatuit,

|ft,

docendo, priüs purgandos effe noftros

affe&tus, nec poífe nos admitti ad inrie

| "m

[j

mam cum D EO fsmiliaritatem, nili

|

poft perfe&é elutas fordes, & eradica-

"Sxerit

)

Ym

NY

tos noftros pravos habicus, qui à divino

amplexu nos velut adhuc indignos re*

hnj

ïas,p

o

movent. Nom enim, ut idem ( ia Prol.

Exerc; vit. fpir. ) ex Geifone notat , dé

W

Wt &ch

imperfecto ad pevfetkum tran[ire valemus:

ueque fnbità quis , 9 vepente fit fummus ,

& in virtutibus perfetius : fed acquiritur

^T

!l

Oj

ipfa perfetio ad fimilitudinem operationis

naturalis, que procedit ab impevfeflo ad

Ri

QU

perfetbum ; ignis enim, ut videmus, à [n-

N

10 iacipity deinde ef? famina cum fumo :

m

dil

poliie-

W

-

)

De abftratlione à Saculo,

281

fervit

pofitemó. ignis purus, & clarus in carbo-

tu*fno i

ne - -- Pariformiter, volens afcendere ad

äuöd m

vitam wuitivam , 9. contemplativam, in

e purgs': |

futo initio non potef babere perfettionem ;

pl

quin potiiis oportet, ewm prisis emittere fu-

a

mum difpliceutie de vita fua preterita , 69

ul a

ffere amare , feipfam turbare [ine aliqua

bereni

i

fi

confolatione ; poftea veniet flamma amo-

T

ris cum fumo tali: pofiremó, amor purus

)renlüüfüG

[ine fumo. Ia flatn primo, mortificabitur

sf i

vita carnalis preterita : in fecundo, gere

ij 40l

ainabit altis extva terram : in tertio, frm-

Gns erit perfetius. . Ja. Garfyas; qui, ut

M[c:mf"

& d

peffimum hunc errorem emendaret ,

l

Íecundüm 'tres. nominatiffimas illas

ji

g

vias, purgativam nimirum; illuminati-

n(mH'

vam, & unitivam ad perfe&ionem ten-

» motdt

dere docuit , ur ira gradatim afcenfus

A

e'l)df n

ii

fiat ad fublimiratem perfe&ionis.

ij

4« Tribus hifce viis tres affiguavit

hebdomadas, ira; ut in. prima occupa-

LMG u W

qïl

"m

d

retur incipiens in meditationibus illis;

1

WlP

J

quz ad dereflationem peccatorum, &

dontis!

reformationem verteris hominis factunt,

'

an

d

& falutarem horzorem meditanti incu«

l

tiunt:

,

/

282

Pars fecunda

]

tiunt : in quemfinem uná feriá, medi-

lfl

tari nos voluit, & uberem meditandi

Atl

materiam praefcripfit de gravitate pec«

viai!lumii

catorum: alterá feriá,de horrore mortis:

Ailfore

tertià , de atrocitate inferni, & fic de

m

alijs.

In hebdomada altera, vult nos

fxempio,

terere viam illuminativam 5 que , ut

lri ij

ait;ideo, appellatur illuminativa, quia ac-

ditti

cendit, provocat, && illmninat bownema

| äï/f/flfd/im

dilecionem D£I. Unde, per omnes fe-

| ïEfelTi Pof]

rias preícribit meditationes certas de

m

beneficijs divinis, creationis, vocatio«

Qfe l

nis &c. urpote , que alliciunt fuavitet

IBULONY

hominem ad DEUM, fi confideraverit,

( Utdho

quanta à DEO acceperit.

Provide ta-

Pteary,

men monet optimus ifte Magifler,

(":bf fj

quód,zton debeanms principaliter DEU.M

QUb

diligere propter ejus. beneficia, fed, prop-

ïtmm

&er [nam immen[am bonitatem ; & propter

Ril

feipfun, qui amor eft perfe&tiffimus, ad

Tloit

quem difponit confideratio divinorum

Atf

beneficiorum. Praeterea, Garfyas hanc

^

(ttg

viam non reftringit ad confideranda fo»

yfnems, :

la DEI beneficia , fed, quàm maxime

li ltl

exrendi vult ad confiderationem vitaa

um qui

Ch[ lm-

]

Deabfivatiione à S2culo.

252

i nb

Chrft. Sicenim ait: Sicut à Sole fide-

yelittd

ra radios vecipiuut: fue lumimofitatis , fic

j p

via illuminativa ab illo fole ju[titie , . Re-

ye n

demptore woftro vecipit fplendovem . ju&

T

claritatis; fcilicet ab ejus San&iffima vitas

5 ul

exemplo, d Dotlrina. Nam, vita $alva-

ug) Á

toris uibil aliud eft, quàm quidam illius

W,qml

«terng. claritatis fplendor. ad animarum

A

iluffrationem. Ampliàs ad hanc viam

T

referri poffe afferit omnem doctrinam

San&orum Patrum,; & facre Scripture ;

TOUb

, Y

& confequenter virtutes in communi

omnes: quemadmodum etiam hodie in

t ho

»

N

ufu eft; quód poft completam materiam

purgativam exercitantibus utiliter prae«

frori

Ícribi íoleant meditationes de illis vir-

Mag] (i)

tutibus, qux eorundem conditioni ,. &

i D

J

)

If

ftatui magis conveniunt. Pro hebdo-

/

mada tertia przeícribit, & per ferias di-

E

il

j

ftribuit meditationes; de perfettionibus

e laudibus divinis, difcendo in eis, gnfla-

g

1[(

Ti

ve , quàm dalcis eft Dominns. Garíyas

"

Cyíneros, ia Exercit. vit4 fpirit. Ex qui-

deran

g

bus luculenrerapparet, illuminatiffie

yh

mum illum. virum , jam tunc quoad

nem

Ü

li

fubf

284.

Pars fecunda

fubftantiam omnia. effe complexum in

D

fuo Exercitatorio, quee modo utiliffime

Garfyæ

prafcribuntur, & pra&icantur in uni-

(l pro

verfo Orbe.

'Tali exercitandi modo

frin sj

inprimis, fe ipfum exercuit piiffimus

ptfcul

Cylínerius, qui , quandocunque per gra-

filioni

vioraCongregationis, Ó Monafterij uego-

lttja

tia poffet ,. totas fubinde bebdomadas in

tj

eveiitorio (ibivefervato latitare , & divi-

lts

nis rebus vacare, confuevit, uc fcilicet

] Wm)], 1

fuo exemplo alios ad idem faciendum

l

Mcs

|

animaret, quod magno cum animarum

l

Qrifim

fruétu in diverfis Hifpaniz locis poftea

j

BN

fa&um eft. Buzel. in Bened. Rediv, ad

u

A

ankHin 1 g 10.

lttito,

5. Verumtamen, Ipfa. exercitia prze

[ lu 4

cipuum fuum incrementum fumpsére;

"od

poftquam Magnus Patriarcha Ignatius,

n

t

primo poft converfione fuam tempore

|l

ex divino inftin&u ad noftros Monfer-

Wo,atql

ratenfes venit. Ubi Vir fan&us, fed pro

[ Ifllfgfl

tunc in fpirituali paleftra-adhuc cyro,

Tij p

infignem na&us eft fpiritualis vitze Ma»

Peï, thz

giftrum Joannem Clanonium in tra*

! fjj

dendis praemenioratis exercitijs verla«

L [; par

tifli«

P EE

. De abfivatlioue à $culo.

285

glexumïn

tiffimum, qui fummá induftriáà Magni

Garfyæ virtutem eft aemulatus, eüme

j unhüm'

ycin u

que pro tunc, jam mortuum non aliter ,

a d

quàm viowm fue vite AMagiflrum elepit,

opufcula evolvit ; & tandem, contem-

i piillimü

T u

platiouis facrorímgnue exarcitiorum u-

dio eà eft progreffus, nt Profeffor paulà poft

if

iil

ex difcipulo evaderet, aliósque plurimos

infirueret, Buzel. ia Bened. Rediv. ad

a

4

; üt klkm

a, 1512.. Apud hunc igitur, virum

(placet híc loqui verbis Orlandini ;

facient

animdt

graviffimi Scriptoris hiftorie Societa-

tis JESU ) virtute iuclitum , Joanuem

x

jj i

Clanouimm nomine, natione G allum, prio-

ris vite noxas eft confeffus, & eidem pa-

r p

viter fna de vite inemnde vatione con[ilia

ex ordinepatefecit , eam fecutus omnis

1 [Um?i'l

l

jgu

um Aícerarum regulam , ut, cutm viro

bono, atque prudenti , quidquid meditare-

?ülï

"

f

iur , coummuuicaret : quia, dutins perità

hos Mo

í

Tuflitutoris adversnsfallaciastenebrarum

Ln&l]i)

i

j

Patris, Aupelum lucis mentientis cinn feite

| adhuc

y

per, tum incboanti prefertim. eft neceffa-

;allsvlm

viuis, quod, C9 rudior difcipulus eft, &6 er-

jum

"

stl

g"

ï?ï' vel parvns initio , fit lougé maxim

[5

IH

286

« t Pars feeunda

in progreffu..Orland. in Hift, Societ, | p

.3.:1:17. Wübi fol.6. . Clanonius ergo

Wm p

fuit; quitanti pofimodum Mag;ftri Ma-

petai

gifter extitit, Ignatitimque folidioribus

Nttare

fpiritualis vitae principiis, & omni do-

ihenf

&rinà illà, quam ipfemert hauferar, im-

Itünge

buit, fan&i quoque viri confilia proba-

m no

vit. Quzeriam autem Monferrati apud

6-)

Clanonium didicerit Ignatius , ex eo

Ptf

facilé ominari licet, quód inde Manree

Vi

fam digreffus, preecipuam operam in

Mies

penderit exercitijs fpiricualibus, de qui-

W

bus etiam divino illuftratus lumine;

"Og

confcripfit librum Exercitiorum , qui

| Qsj

hodie cum magno animarum lucro n

Servavit

plurium verfatar manibus.

TRP r

autem in hoc fuo opere præclaram me.«

l

thodum illam, quam prefcripfit Gare

m if

fyas, de tribus viis, purgativa , illumi-

' füti

D

naiva,& unitiva: interim tamen eriam

immutavir nonnulla.

l

Ita , 1gnatius;

B/pþ

loco trium przfcripfit. hebdomadas

Áie

hæ( l

quatuor, & meditationes de fine, quas.

müü I

Garlyas in via unitiva collocavir, ille

üni

omnibus alijs tanquam fündamentales

UCOu&m

pre-

De alfivatlione À Secnlo.

287

prepofuir, & den

ique, non unam taire

. t

yis «f

*

tüm pro diehus.

Ü

iigulis ;; fed. plures

a

(inii

preefcripfir, ut fcilicet eó . efficaciüs pe-

netraret in hominum animos altiüs

,omioljbï

l onn o

expenía veritas, eflérque validior ad

retundendas veteris hominis femper

al*

€um novo collu&antis vires.

Vil

6. Ab hoc igitur tempore, id eft, à

[cnml?f

T f

Ju

Manrefano . S. Ignarij feceffu devotio

illa latiffim? per orbem univeríum pro-

qdeMar

pagarrcoepit, eo omnium hominum ,

Wlüzm Y

precipue veró Religioforum fru&u, ut

devotiffimus Lsztienfis Abbas nofler

s

at

Blofus judicaverit, quód, fi aliquot an-

nis priüs heec exercitia in ufu fuiffent,

/fi )l]üm

$u

longé melior Religioforum ftatus fue

tempore futurus fuiffer; hinc, non tan«

daam

U

tüm ipfe fan&am iflam folitudinem

lcnpf

fuit ingreífus , fed, & (uos per ordinem

jl

l

cntlla

ingredi voluit. Bol], in 48. 3. in vita,

yll

Ven. Blofii, 7. Jan. c. 17. t $9. 60. 61.

ml

j

Et hec laudabilis exercitiorum con-

ml

fl

fuetudo jam paffim in omnibus facris

(

14

Religionibus viger, danunirque leges,

l ocäï'm

feu conftitutiones non pauce; qua idem

amcllt

rzl

precle

288

Pars fecunda

:

precipiunt, & talem quandoque fecef-

| flicm

fum praefcribunt: ubi omittere non pof-.| /lam

fum praeclaram illam conftitutionem

ii etig

Monialium Ordinis noftri ex Congre-

ip las

gatione de Calvaria, quá ftatuitur, st

litsanft

Iulis

in fingulis 7Monaflerüis babeatur. cellain

loco quieto, &* ab alijs omnibus Mouafterii.

ACIQs.

| Wüyeri

«dificiis procul diffito, extrucfa in veneta-

tionem fpecis , àn qua Sanctiffimus Pattr

i ])14 [j

Ulperen

nofler BENEDICTUS ; foli DEO no-

1ns, tamdin delituit , in quam altematim

Hbl

forores ingrediantur, ut exercitiis per ali-

H l [enw

quot dies omiwm aliarum ftvepitu [ileute

[

curarum folitarié vacent, Buzel. in Be«

r

ned. Rediv. 2d ammm 1617.

D

P/ 4l

7. Dicet forté rudior quispiam ,

«ï"mu;na

fuperfluum videri iftum fpecialem, &

MU

extraordinarium feceffum , eó quód in

mulmm ]

bene ordinatis Religionibus id quovis

D

V

l

die fiat, quod pracipitur cerzis illis ex«

ercitiorum diebus. ;Ita nempe, diebus

"bors «

fingulis boni Religiofi femeipfos fa*

|

q*je Is Q

t

pius intia fe recolligunt , nec uná, fed

n

pluribus vicibus confcientiam fuam di-

Wer mæpe

|

unt ,&

f;u:iunt, falutis remedia inquir

Hpa[a

app i*

De abkraäione àSecnle. 28

tf

—

applicant, meditantur, pia legunt, &

qu fr

foli cam folo DEO agunt, que; & non

ene

joud

alia etiam iu plurium dierum feceffu

x Q

agifolent, Contra hos inprimis mili-

tat San&torum praxis, qui , licét diebus

a

fingulis fecerint hec omnia ; que nog

j

facimus, & in feivore nos longé fu-

l MWJW'

peraverint . iis tamen fatis non fuit ,

z i

(f

Ímilia exercitia quotidie peragere ; fed

infuper etiam dies nonnunquam elegé-

j

I€ plures; quibus fpeciali cura intende-

T

«ll

rent renovationi fui fpiritüs : quod à

1

noftris praecipue facro Quadragefimze

/j

jb

pl

W

tempore fa&tum fuiffe ; modà füpra,

N

vWmO».2, audivimus,

Dein efto; quàód

]

cagnmunia illa, & quotidiana Religio-

qu]SPUD

lccläiem)

nis opera ad. recolle&ionem internam

i

multüm faciant , hominémque cum

Q

DEO conjungant, pauci tamen ita fo-

D "u

lenteffe in bono conftantes, ut fucceffu

gt il

temporis ex uniformi unius ejusdém-

mpCp

que rei continuatione tzedium noneón-

met

cipiant, & à fervore cepto non aliqua-

ne u

f

liter intepefcant, Quódque mali caput

]

m pei

€ft, ipfa talis tepid;æs: intexdu

TM

con-

j

|

290

Pars fecunda

!

confuetudinem tranfit in naturam ;

| htria ex

proptereáque non ftatim unà horá, aut

a fj

meditatione curari poteft: fed, quemad-

lduanr,

modum ex frequentatis actibus malum

ümen ex

naícitur, ita; & per frequentátos actus,

nylits

& aliquantó diutiüs continuatam indu-

gt

firiam ipfum tolli neceffe eft..— Opus

nt ad

proin receffu aliquantó diuturniori;in

| A n

quo homo curá plüs quàm ordinarià

Vf/lf/nm:]

profe&ui fuo intendat, radices defe&u-

Tütime

um inquirat ; nova & flabiliora fanai-

at

zatis fundamenta ponat , quod vix nill

r

l

per continuatam plurium meditatio«

F m

num frequentiam obtinebir ; nam;

rb

quantumvis pera&a fingulis diebus

/^1 quid,

meditationes fingule bona fint , &

*ägtem Ion

profe&tum hominis multüm conferant;

Tiüttio

ipfae tamen cor non adeo penetrant;

Pæ(,quw

qsemadmodum , fiuna coniuncta plu-

UM

sibus majus robur tribuerit : quod ma«

ximé verum , fi meditationes ipfz fint

M

l

|

iU a

apto ordineinter fe connexze, & de illis

|

ï?nfe:v

Y

Af

materiis , quas infpiratio fuperna, &

——

ls þï

Ti

plurimorum praxis docuit ,. effe ad re-

he.&emr P

fexmauonem efficaces. Poffunt hec

eonme

tf

L

?

De abfiratlioue à Stculö. 291

w

omnia explicari exemplo pluviarum,

j horil

quz , fi per intervalla tantüm modicé

hao

defluant ; terram quidem recreant , nifi

tamen ezdem interdum continuentue

x ni/

gdpd

ampliüs per aliquor dies, modicee illze

yiumi

guttee humorem fufficientem non trie

d v

buunt ad hoc , ut terra gignat fru&um

füum, neque impediunt, quó minis illa

yurt/

; ordi

vehementioribus exufta. folis radiis

paulatim exarefcat , & ad fterilitatem

] dekftf

ia

induretur: ita fimiliter anima noflra

uod V]Xü

eft velut terra fine aquas meditationes

medj[ä[;f

autem matutince funt veluti pluvia, feu

o

M

l

ros brevi pertranfiens, unde fpiritua-

yis

lem quidem füccum exfugit anima , fi

] fit; W

autem longo tempore copiofior, &

qit^ diutuznior unda non fluxerit, vix ap-

w paret; quomodo matutinus ille humors

niun&apb qui forfan non raió fat parce ftillat, fa-

u

jf cere poffit, ut anima inter cot viriorum

" seftus, GC ardores fuccum devotionis diu

jj confervare valeat, nifi continuato lon-

(zpc

g giüis fpiritualium imbrium fluxu. hu-

,j me&etur ampliüis. Quod, fi fiat, Jongé

uàm ex

jj major fperandus eü,fxu&us "P

D]

d

quoti-

Lj

Á

492

Pars fecunda

«

!

quotidianis exercitiis , licec enim illa

Tétte (

fint media praclara ad confervandum

üüt med

fpiritum , fi fcilicet accuraté. fempex

qutidia

perfciantur cum omnimoda abftra&tio«

m

ne àcuris quibusvis aliis, & foli intene

tj

datur DEO; valde autem vereor; ne

li fue ii

iMla negotia, quae noftras meditationes;

Qdens

aut examina immediaté pracedunt 5

! ia

aut immediaté confaquuntur, etiam ipe

f

ífis meditationum, aut examinum tem«

hl

'diu;

poribusanimum ad fe rapiant; & minus

o

ais

j

DEO, profe&uíque noftro artendere

|

U o

nos faciant: vereor quoque, nefübine

de vel invitis impedimenrum fuperves

niat extrinfecum, five ob.aliorum, inter

Uils.mk

0lis

quos vivimus,importunitatem ; &tu-

pore

multum, five ob aliquam neceffitatem5

N

quia nempe , Officii noftti ratio nos

avocare potelt ad excipiendas, e. g. cone

muw

| in oïbm

fefliones , vel providendum infirmum;

Htigpes

&; fique talia effe poffunt: vereorine

Ditin

fuper, ne abfolutis his quotidianis ex*

"mmauo

ercitiis, dum poftmodum ad magis, vel

sminüs diftra&iva convertimur, fubinde

Yl di

ly i.

9blivifcamurz eorum, quee priüs attenta.

inente

Mfler al

y

- Deabjivatiionb à S.ecule;. 202

eini

mehte confideravimus ; propofuimus »

&pyanu

aut meditati fumus,

Et, utinam in

i [cmpäl

quotidianis noftris meditationibus, aut

a

€xaminibus non comparemur intete

foiute

dum, viro confideranti vultun ualivita«

vutio!

lis fue in fpeculo, qui, ut Jacobus ait ;

«l

cou[ideravit fe, Q9 abiüt, && flatim oblitus

um

eft, qualis fuerit. Jacob. 1. 23«

p eni

8. Quibus malis omnibus mederi

jmm t

poteft diucurnior in facro feceffu mora,

.HE)&M'

uübi omnes aliz feponunturcurs, neque

j Zflm&

ullum nobis cum alio , nifi folo DEO

N

commercium: neque híc à negotiis f4»

W

p

