gioris morze ad pedes JESLI pertzefa,in-

videre incipiat Marthee diftractivis oc-

(l

il

cupate Minifterijs: aut, fi Martha neg-

le&o fuo minifterio, federe folüm velit

j

ad Domini pedes , invertitur omnis ore

ag

do, füccedit confufio, & tam in fpiri«

a UP

tualibus, quàm temporalibus pluri-

IOFiS;CiïF

mum difpendij patitur religiofa Com-

quid

munitas, Neque accufes Martham, eó

T

quód forsilla ; non ut olim follicita fit;

J kafi:

;

ed fa&a negligens curet ferme nihil,

] negüz'i

!

ut proin neceffe fit, & bonum commtr-

fi

u

y

ne exigat illius negligentiam tuá fup-

goril

pleri induftrià 5 nam; datá ifta Marthee

A

negligentià, non propterea tu, qui

m*

j

Magdalene forfan vices agere, & cum

; oril

J

illa ad pedes Domini. federe deberes ,

; I

in tua quiete turbandus es , neque id

jdis

bonum commune exigit ; bonum quip-

df

pe commune in omnibus Religionibus

j l

magis confiftit in Officio Magda

lenze,

fril

d

quàm

215

Pars fecunda

$

l

z

*

lHt

quàm Marthe ; & negligentia Magda

«

pl f

lenz,fi federe ad pedes JESU . negligat,

t

neglisentià M

aLvl

Avt

i

xe major eft, fi haec in

d.

lnjs Q

procuratione rei economice defes fit.

Prepofteré ergo agit; qui fub ritulo bo«

Qiofund

Dcifo

ni communis vulr negligere quietem

fiiti,

Magdaleng , ut induftrià fuà fuppleat

m

alienam negligentiam Marthee, quane

n'llüllm 1

do majus eft haberi in Religionibus bo-

iim W

nas Magdalenas, quàm bonas Marthas,

mllem f

quarum in domefticatione error citilis

emendari poteft, quàm illarum in di«

D IAW :

"QUehtig

fciplina, fià pedibus Domini difcedant;

V f

& optimam partem, quamelegerant)

Qu

PEUIO dü«

geícrant,

TAt iger

CAPUT II

ILS de cOnW

Yyne?

Be moderando affetiu ervca Co

n[ttis

aml(()sï (

guineos, & vitanda Epiftolavum fre«

^

quentin, fugiendisque vumoribns.

cheda[d

AOb

E moderando erga confangui«

lim?

"p

neos, & Parentes affectu multi

Ui

i

lähpfa

quidem pluribus agunt: nos híc folüm

attingemus iftam materiam, inquan*

1at m

tum illa diverforum affe&uum turbas

Mliia

p —

De ab(aclione à Seculo

213

in animo füfcitare , & exin impedire

od

l

poteft fpiritum, ne ad fublimiora fe

N

gl

elevet, quem fua in carnem affectio in

i,

^

infimis detinet ; ipía quippe hec affe-

(

j

te—.

M

4

&io fundatur in carne; & fanguine, &

j

hoc ipfo multüm prajudicare poteft

ett qui:llf

fpiritui , nifi eam ratio moderetur, &

.

fl

cohibeat,

Curandum ergo relig

A A

Hro]

fo.

at

homini , ut eadem mágis reftringatur ;

pionio

quàm per frequentiorem communica-

n

tionem fomentetur in prejudicium

r d F*;

non leve vitze internae, ac-religiofæg in

fluon

frequentiore enim cum fuis congreffü

qid

non folüm refricatur prioris vice in

j

Iculo du&z memoria , fed , & dulce-

fcere incipit converfari, & agerecum

illis de conditione ftatás fui , quomodo

J

vivant ? Quosnam habeant fautores, &

i

amicos? Quos adverfarios ? Qualiter

|

ii

]

fuccedat domefticandi ratio? Quee fpes

n

n

ampliande fortunze fuperfir in futue

rum? Unde fit, quód Religiofus , quem

)

j

aliàsipfa natura ar&o vinculo cum fuis

i

Afl

À

4

105 hl

u

|

alligat ; omnium etiam affe&uum gau-

J

(

—

tun n

*

dij, fpci; amoris, odij; triftitize; compaf-

lonis

quP".

214

Pars fecunda

l

fionis &c. particeps fa. Nequein fo-

ïi!nsnonj

lis affe&ibus fiftitur, quando non raró

&t )

À I[;

aliqui fuorum curam, & patrocinium

in fe füfcipiunt, eorímque in hoc, vel

A0 do

illo Procuratorem agunt, fuos commen-

n & Q«

dant, & tuentur , adverfarios veró acri

l fttim

interdum cenfürá perftringunt, & fzpe

m f

nonfatis cognità causà palàm condem-

U

nant: cum quibus etiam cogitationum

at

motibus mané furgunt, vefpere decume

bunt ; qualis autem tunc fit oratio, qua-

N ngns

lis meditatio, quale, ac quantum pro-

FHM) &

prij profe&üs ftudium , ipfa inordina-

Uehem; l

torum affe&uum turba, me tacente, fa-

" Puinej

tis clamat; & claré eloquitur. Ifthoc

" fed it

animz przjudicium folerter pravidit,

'Ceïbnno

& generofo aufü przecavere contendit

uT

S. Conus Monachus, qui, cüm aliquau-

P

do inviferetur À Parentibus, metueret-

itos igl

que exinde detrimentum aliquod ani*

"s.

ma fuz, neque alium ad fugam lccum

AU p

ETU

füpereffe cerneret, nifi ardentem cliba-

ciof

num, reli&lá cellulá in ardentem chibanum

"ts

llda:

fe concité abdeus latitabat, fed pruuas pt-

"tüm li

nitus

n

De al)]iïaäïz;one àSeculo, — 215

tituis non fenjit, €9 quod mirum videretur,

equeinf :

j Diont

algebat. A&. SS. die 3. Junij.

2. Ita nimirum DEUS per miracu-

stodé

la nos docet, quantüm ei placeat Paren-

; m hocl T

TU

tum, & cognatorum fuga , ut adeó ina-

nis fittimor illorum ; qui; ut inordina-

05 VC!(K)AHl

tionem fuorum affe&uum pallient, al-

m

legant jus naturze ad amandum füos;

as

eisque benefaciendum, cüm tamen ipfe

yut

serelit

Chriftus nos pro fuis difcipulis agno-

fcere non velit,nifi Patrem , Matrem;

atf

Fratres, & Sorores oderimus. Ltc& 14.

ugntumf

Debetur quidem uti omnibus;fic & con-

f i

fanguineis noftris füus amor, füus ho-

eu

'

"

l

]

nor, fed ita, ut amor nofter non preju-

yti

dicet bono animze noflrz, nec repugnet

r p

ftatui, quem proptes DEUM elegimus,

fe (

& propter homines etiam confangui-

qi

il

neos, 1elinquere nec poffumus, nec de-

g

bemus. Unde confiderandum;pro hoc

4l

i

l

flatu noftto non polfe á nobis exigi

f m

ea Officiorum genera, cognatis noftris

enteti

14l

exhibenda, qua aliàs À nobis, talem

1tll

j

flatum non profeffis , exigi poffent ;

7 prmw

mortui enim fumus mundo, & conf&

fquen-

216

Pars fecunda

l

quenterà nobis exigi non poteft, quod

if

exigitur ab ijs, qui mundo adhuc vi-

ln s

vunt, & ei ferviunt. Placet híc referre

Sagot

verba S. Bernaxdi ( ferm. 2. Dom. s. pof

Atf

Epipb. ) ita loquentis : Utique propter

"nf

4os, w conver[os ad Dominnin jam o

f

follicitet caraalium turba parentum, &

Ts

uece[fitudines illa non impediaut exerci«

Vanup

tium fpiritualés quamdin euim de mundo

.'gïllf uj

fumus, debitoves nos couflat effe Parentia

j i.

bus. At, pofiquant veliquimns nosmetip-

"uf

4

fos, multó magis ab eormm follicitudine li-

It

beri. fumus,

Unde 9 legimus, Fratrem

|

AU

quendam in ecemo converjantem, cim ad

Fl

eum carnalis Erater. anxilij causá adven-

; 3.l

táffet , vefpoudiffe , ut adiret alterum fta-

ïf&nïa lr

trem eorum, cim ille utique jam obijfftt.

l:

r

[ïm[um)

Cámque aduivatus , qui venerat , vefpotr-

V

deret , quia ille obijt : Eemita fe quoque

&Y

ohw

finiliter obüffe vefpondit. Optimé ergo uos

t OR

!

docuit Dowinus , ue follicii fmmus fupet

l!

Al f

propinquis carais noftte plàs , quam veli»

Wf q

t IUB

gio pojiulet , quando ipfe Matri, é tali

i

Vehmu

"Matvi vefpondit, quid mibi, &9 tibi eff

m

N

muulier? juxta S. Bernardi ergo. moni-

£unm

N

De alftratlione à Seculo.

217

dqni

tum fi Parentes noftri, & Confanguinei

ad nos recurrant in caufis hujus mundi,

adhü( D

xcret

& negotiis terrenis, cum preedi&o Fra-

TO W

tre refpondere poffumus , non peten-

dum confilium, aut opem à mortuis,

N pmæ'»

i m

nififorté fit ralis, actanta , feu extrema

TT

neceffitas, ut falva pietate, & ordinata

"T

charitate non poffimus eis noftrum ne-

d

gare auxilium: in quo tamen cafu folli-

cite nobis attendendum eft , ne, dum

Fe p

j

stl

temporali obfequio noftris fuccurrimus,

j

zfl'd !

llf

& in neceffirate excrema legi charitatis

fatisfacimus, ipfiin charitate, & fervore

N

n

J

religiofo intepefcamus;aur frigefcamus.

/'»

)

3. Inter aliainterne vitze impedi-

$i [

ln

at

li

menta numeratur etiam commercium

Ill

"

Afl D

J

litterarum, f illud. nimis frequens fue-

rit. Unde, non ex toto improbare in-

j

f[üüü

m

tendo hoc commercium, fi cauía fuübfit,

if

d

4ut Officij ratio exigat , vel ordinata

charitas fuadear : damnatur autem ni-

[2

fi]) W

mia frequentia, fi paffim quosvis rumo-

W"

tes velimus perfcribere alijs, & viciffim

nobis fcribi ab illis, Ubi , inter jugem

j il

confabulationem in cella noftra;jugém-

mom*

gO

que

218 !

Pars fecunda

que litterarum fcriptionem , & recep-

pen

iionem difcrimen modicum invenio:

quando parum intereft , loqui de qui-

)

|firüsl

busvis mundi rumoribus , ac eosdem

confignate litteris, aut ita confignatos

It

h] j

legere; cüm mens noftra zequé ad im-

m

pertinentia, vana, & mundana diftrahi

poffit legendo, & fcribendo , quàmcol-

fudt

nj

ioquendo. Unde, S. Bernardus inter

fcriptionem , & confabulationem non

pin; j

*

[

lg

multüm diftinguit, fic, Ep. 39. ajens

JMemento iuxfa virum Sapieutem omnia

df

1 m?"x: (

fub Catlo tempus babere: & tempus qui-

L

4em loquendi, 89 tempmus effe tacendis

naudo autem fumm tempus flentium

[Wl qut.

i

p77

abebit ,. fi bos etiam facros dies Qua-

dragefim& mofira (ibi veudicet confabme

l UT

latio ? Eáque ipfa tamio occmpatior ,

| wmfmþ)a

Is

quauto laboriofior: dum non quidem pre-

fentes alterutrum dicere leviter valemus,

fj

Aj

que volumus , fed. abfeutibus neceffe eft ,

mobis invicem diligenter ditkare, qua, vd

H a

Aj 7

petimus ab invicem , vel petimur. . Poft

quas verba Vir fan&us mults oftendit,

V g

r!wjm

:lï

quanti occafione litterazum tumultus

fitijs

(

pene«

De abfiratlione à Seculo-

219

u

penetrare poffint in noftrum animum,

vents

4« Sedforté nemo meliüs, & accu-

&

ratiüs haec animae damna,& detrimenta

eoida

recenfec , quàm fenex ille apud Caffia.

figut

num, l. g. c. 32. quem Rofveidus Ma-

at

chetem nominat 5 Qui, czim ei poft annos

,litd

quindecim Patris , ac Matris ; amicorimn-

um

ue muliorum. de Proviacia Ponti com-

du

pleres epiftole delate fuiffent , accipiens

men i

grandem fafciculum . litterarum ,. dique

j 38

upnd femetipfum volvens : quantavum ,

n o

iquit, cogitatioum canfa. erit mibi ba-

uput

vum letkio, que me vel ad inaue gaudium ,

i Va

vel ad triflitias. infrn&inofas impellent

j Wlifäm

uot diebus eorum vecor datione, qui fcrip-

f//l'i Q*

Jferint, intentionem pettoris mei a propo[ita

T

contemplatione vevocabunt? Poft quautum

U

pl

temporis digevenda eft bc mentis concep-

ji CWW

;

ta coufu(io , quantóque labore vuvfus ifte

j i

tranquillitatis veparandus eft flatus , fi fe-

] WM

yel anbnus litterarn permotus. affeu ,

eorfinqne recenfendo fermones, ac vultus,

zWï. 0"

guos tanto tempore dereliguit, itermm eos

j d

vevifere, ipisque cobabitare, €9 auimo, ac

1 wmllhw

2 Quos profeto

Perl'

Wiente cæp'er;': intere[Je

&

0f«

220

Pars fecunda

corporaliter defervi[Je uil proderit, fi corde

tilto

€0s incipiat intueri, ac memoriam , quam

Jecnlo buic renuutiaus quisque velut mor-

J dtt

It ls

fuss abdicavit, vevivijceus eandem vur[us

adrmiferit, Hec volvens it corde fuo non

L

hM

folim nullam vefolvere epiftolam defiti-

vit, fed ue ipfum quidem fafcicnlum refig-

DP

)

uare Zne fcilicet eorum , qui fcripferaut ;

vel uomina vecenjendo , vel vnltus vecor«

Y

li Bj/m

Waj

dando à fpiitüis fui intentione ce[Jaret.

Itaque; ut eum conftitum fufceperat, igui

Wif

bradidit combnreundum : Ite, inquiens, co-

| w[ill(ug

gitationes patrie , paviter concremamini ,

Pttine

ate meulterius ad illa , que fugis revocare

l

Pt

[

f0

tentetis. Rofw. L. a. c. 34. in 'itis PP,

l

|

Similibus utiqueex caufis, fummé odit

hi

commercium litterarum S, Maria Mag-

( d

dalena de Pazzis, quze, ut in vita ejus

; "onfg

h

legitur, tton babuit unquam commercium,

l

aut corre[ponudentiam cmm perfonis Secue

| Ug

laribus, aut veligiofis extra Aonaffevium,

t

|

]

T

aec comnmiouem per litteras cum perfo-

ïtfm 1

i

[

us viundanis , magnámque feutiebat ve-

€gm51 F

pugnantiam, (i quando cogebatgr accipe-

|

Pf

Cone

i ki] t

re, vel fcribere Egz;ffolas dicenfc, ;?on

vt.

L üllari

De abfivadione à Seculo.

22I

a

veuire, ut Sponfa JESU. Chrifli fcribat ,

jj

aut accipiat litteras à Secularibus , quía

i m

PT

per borum litteras venovatur. in mente

memoria verum mundanarum, A& SS.

jf

2 . Maij; in vita, Anth. Cepar, cap. 20.

iif

P

. 211. f.6.

YUA

5, Summé proin laudanduseft De-

at

votiffimus nofter Gerardus Belga ; qui

1711

maximá femper diligentià cavit , ne;

i

vel ipfe occafione litterarum turbare-

i

turintus in anima, aut fui, fimile dam-

Ws: DJK'

num incurrerent ; hincjlitferas fibi mi[Jas,

cfgmamüï'h

atifi wgentiffime camfe effent; 89 refpondere

j

illicó cogeretmr, nunquam nifi pomeridiano

i^

lemporelegebat , ue quid potiffme ; t di-

jmmeo )

cebat, diei parti, Z DEO facratiori,lettios

m',aMig

ne profana detraberet, && diftvatkioni ali-

y ia

cni jamam aperiret. — Solitus etiam, fi ad

ml

eos nomibil affici videretur , wulto fepe

il

tempore, prinsquam legeret , fepouerez

W]flm

litteras autem ad. fuos mi[fas follicità per-

at

fl

Ja.

legeus, fi quid vumoris & Saculo afferrent,

i

ejusmodi delere , frve prefcindeve folebat ;

hl g

fi quid verà pertwrbationis, (ive inais glo-

i

vi& allamrs viderentur , omnino cre

Ta-

[)

K 3

bai:

252

Paris fecunda

bat : que autem ex ijs conducere viderens

6!1

£nr ipfe figuificabat. Buzzel. in Addit. ad

D

Comment, n cap. $4. $. Reg.. Impro-

| il

bantur igitur multe correlpondentiae

lümomn

litterarum, fi eas curiofitas , aut inordi-

lh

nati affe&usgli&tent,contineántve nihil,

Rn

nifi talia, qüæ Ícire nihil refert, aut in«

Finjsw V

terdum ignorare praeftat : ut; f litterze

a

nihil aliud fignificent, nifi infinuatio-

i

nem reciproci affe&üs , & frequentem

EATY

memoriam, aut quosdam jocos, íeu

| t

facetlas, & vexationes, & hoc maximé;

| p

fitalis correfpondentia fit cum perfonis

Cllcumw

alterius fexüs , ubi diverfis ex caufis;

Qilum

modó híc non commemorandis ; majus.

füdlire j

periculum fübeft, nec tamen id adver-

titur ab illis, qui fub titulo fpiritualis

"t

cujusdam feu filiationis, feu fraternita-

Al

tis, fors inter pocula nate ; & ortes

KW, !

majorem füo calamo licentiam deberi

exiftimant.

Caveant autem tales, ne

fenfualitati affe&tionis fuze nimiüm tri-

Mi

lp

buant, aut fidant, fed noverint, fenfum

Rïng&e

à carne non effe extraneum , fed inqui»

linum; & intimé eidem invifceratum,

6, Pras

U

422

De abftvatlioue à Seculo,

jdnt

€. Preeterea, femetipfos non pauci

iil

in profe&u interno impediunt per hoc,

Mp

quód nimis avidi fint quorumcunque

rumorum Scrutatores : quá quidem pru«

nim

r

rigine nonnulli ita infaniunt , ut ; (ïUid'

quid in foro Civitatis, & oppidi, in pa«

weni il]

ia*

pinis, & tonftrinis, in gyneceis netri-

Cum, aut textricum fit, & cractatur ini»

f

(mudti

dagent, & fcire velint ; unde;habent in«

yent

terdum fuos ad hoc quafi conftitutos

emiffarios nuntios, currunt etiam ipfz

.cos ) f€9

muxim

ad portam clauftralem, follicitéque

circumeunt; fi forté reperiant nugigee

atl

x a

rulum blateronem, à quo novi aliquid

Jf; mg]llï

audire fe poffe fperant. Quod, quàmfie

il adVef:

inconveniens, á S. Luca docemur, qu£

ol

Athenienfibus vitio vertit, quia, 24 vibil

alind vacabant ,ui(i ant dicere , aut audire

"

!

&i

aliquid uovi, A&. 17. 21. Quod ergo

ii

culpatur in Secularibus, tunc adhuc

4m

[17

r

paganis, quomodo tolerari poterit i

ml

Religiofis? Providé proin fan&us Pa-

ml

f fenfllïï

ter nofter vetuit, neullatenus, prefnmat

(ed iif

quisquam alij referre, quecunqne . foris

4Mouafterium viderit , awt andierit , quia

e[&fum'

K 4

pls-

ím

2234.

Pats fecunda

plurimà deffrntlio eft.. S. Reg. cap. 67.

mán

Haufiffe videtur hanc do&rinam S, BE-

A

l

NEDICTUS, à Pachomio;qui idipfum

A m

10 regala ab Angelo tradita, 1. 34. ex-

BU

7

primit. Quod autem non qualiscun-

[t

i

l

Íra

que, fed plurima deftru&io fit, patetin-

li

primis, quia vix peraliud magis mun-

E

dus intra clauftra introducitur, quàm, fi

It

omnia ferme mundi negotia , dicta, &

um

fa&a eó inferantur : ne ue appatet, quid

| W.Ulbllifua

j

nobis proficiat folitudo , & feparatio

]

d

clauftralis , fi nolimus oblvifci eorum;

li

l

m

qua in mundo fiunt, fed appetamus fci-

MT

ye omnia,

Dein patet amplius; quia

DN

Ssculares. tumores, fi ad animum cus

ia

jusquam penetraverint, damna infe*

mü[e; ex

runt plurima , mentem à ferijs, & con-

]

IY

Í

j

venientibus ad vana , & inutiliaavo-

d

cant ; fpiritualium rerum guftum eri«

K fateor

piunt, fpiritum diffipant, hominémque

??OCCde[

ad omnia pietatis exercitia inhabilem

Ppin,

reddunt, Enimveró, quis recolle&o,

efllm omI]

UM

ut decet animo poterit invigilare ora-

tioni, meditationi, le&ioni fpiricuali ,

Duy

ll

examinibus, que primariz Religiofo-

U

" wl

rum

5

De abfiratkione à S.ecnl;; 325

zum fun&iones funt, cujus mentem in-

p ff

! SIBE'

numera phantafmata ; & imagines re«

ijtipla

rum mundialium quafi obruunt , &

quádam quafi violentià ad fe attrahunt;

db [d

walitt

& diftrahunt? Habent fané, quod à

pitt

diftra&ionibus fibi mecuant illi, quibus

recolle&tio interna cordi eft,&;qui ode-

s

j qum l

tunt omnia ea, quz diffipare poffunt

Ípiritum, — Quantó igitur magis illi ,

d j

,x

quibus fua diftra&ionum materia chara

t

(e?arauü

eft , & dele&abilis, quique toto ferme

die in animo fuo nil aliud volvunt, &

] enti

m

zevolvunt, nifi quod diftrahit.

)hUS) W

7. Sed mirabitur forté , & qustet

quispiam, an ergo omnes omninó ru«

j

tfd j (

mores excludendi , omnésque novellz,

qua non nifi fzecularia continent pro-

5 i g

l

Ícribendz fint & Monafterijs ? Qua in

pia a

1e fateor , me cum aliquali formidine

um

procedere, ne inalterutram partsm im-

gt

pingam ; feu affirmem, fen negem. Si

mhabllcm

enim omnes rumores, & novellas dam:

2 ]C&Ol

navero;non tantüm offendam, rangens

a

je 0i

pupillam curioforum omnium , fed in-

j

aris damnando il«

cþgw (

uper videbor fingul

(

K 5

!Udp

$56

| Pars fecunda

|

lud, quod fine-ferupulo a&icátit multi,

lus

|

prudentiá, pierate, & do&iináà praeftan-

|

liquig

tes Viri.

Sin admiíero, vix non ero

contrarius menti Patrum , qui omnes

| Nb

tll

uno ore quoslibet mundi rumores

| li

damnare videntur: quorum authorita-

| resfmt j

te nituntur Superiores illi, qui in Con«

: Utine

ventibus fuorum nullas unquam novel-

! ilicy

Jas legi permittunt , prour in quibus-

dam locis adhuc hodie in ufu eft. — Ut

Mij

|tin

1(

tamen falvo aliorum meliore judicio

L

li

mentem explicem meam;imprimis laue

Boj

do eos,quibus ita mundus viluit;uenihil

de eo jam amplius audire dele&er, quà-

u:*rewü

cunque rerum viciffirudine immutetur,

Aipn

invertatur , aut fübvertatur univerfus

Ti

ifte Orbis.

Quad maxime laudabile

UT

ülu

eít in illis, qui abftractiorem agunt vi«

|

^ p

tam, & ferme nullum cum hominibus

| qüæ, u

habent commercium, vel longa; & fia-

Wt

bili pace fruuntur , quibus.etiam non

Afetur

multàm prodeft, ícire dubios inalienis

i]am HI('

zerris bellorum eventus.. At veró dam-

fmuRt

)

nare omnino non poffum, fi illi, qui

At

eriam cum hominibus agunt, & quos

a

ipfius .

4

De abftrafilone à Seculo,

217

in muhil

ipfius belli funefta tragcedia exercet,

P[æmn-

aliqualem , & moderatam cureat no-

aonet

vellarum habere notitiam , quibus non

yLonn

Accedit ;

expedit, ignorare omnia,

um

quódin multis locis Superiores regula-

authü!il'"

1es fint inter Status Imperij, Regnorum;

TU

& Principatuum , quorum "Territoriis

m

malé confultum, fi ipfi , eonímque con-

p gib

filiarij nihil prorfus audire vellent eoe

)u

rum, que fiunt in Szeculo.

Neque id,

[e 'luöïtïü

fibene explicetur, contrarium exiftimo

il

pienti S. Patris noflri, qui, dum vetat

j

referre , que extra Monafterium vifa

d

füére, vel audita, intelligi videtur de ea

j

relatione quà indicanrallata ibi verba :

f Uni VCRU

$i quid furripuerit ia via visis, vel audi-

: Iaudabüf

ts male rei, at otiofi fermonis: $ Reg.

l.c. perqua verba prohibentur folm,

apin j

ol

qua, aut perfe mala funt, aut per in-

tentjionem bonam non cohoneftantur.

ongö;& ï

ain

Videtur igitur res tota reduci poffe ad

y1

ii

illam moderationem, quam $, Igna-

.yeti

pl

ii

tius, Reg. 27. coimmm. infinuat, dum fic

ait: Seculaves vumores, quiforis andiun-

pur, ne temeré, Q9 fine feuctnnarreutu ;

f;&

q!ir.i

)

K 6

qua

$58

Pars fecunda

quafi dicat : non prohibentur fimplici-

lr

ter, & abfoluté, fed poffunt aliquando

MO

Vi

etiam pro opportunitate loci, & tem-

poris in religiofis domibus referri . &

Tidi

quidem non fine fru&u ; cüm enim ex-

T

pediat Religiofos quoque eíffe expertos

1n re hiftorica antiquorum temporum;

Tilon

cur Iguorare debeant omnia fui rempo-

f&les fen

ris acta, & facta * Ut tamen benignior

o

ifta interpretátio non prejudicer profe-

Uf

&ui interno, nonnullas adhuc cautelas

g

adhibendas, & fervandas cenfeo : qua-

fttmi

xum

fl

]

8. Prima eft, modó infinuata à $.

f

Ignatio, ne videlicet ejusmodi rumores

n

proferantur temeré , ita, ut quidquid

lum

oculis noftris vidimus, aut à rumoriges

QIDI, fln[(

rulis, & plerímque mendacibus novo-

f

rum buccinatoribus audivimus, id fta-

nf

tim effutiamus, aut fine confideratione;

Ytim

fine caufa; & ratione, nec attentis cir«

nüï l&

cumftantijs perfonarum, loci, & tem-

"t

poris quosvis rumores prafumamus

W

referre, quod contra rationem , & im-

h nün [

prudentie peccatum eft, Oportet ergo

n

EPI

De abftratione d 3'.eculo.

£29

[ïmylicï-

habere fele&um in difcurfibus noftris ,

liquandu

nec promiícue eloqui, quod in buccam

venit, fed, quod fecundüm recte ratio-

Ti

Secunda

fert, d

nisdi&amen referrrexpedit.

cautela eft, ut moderemur affe&um ni«

enimi

mium ad novellas, nec fimus de nume-

l, eXPefW

p

1o illorum, qui tanto pruritu in novita-

tates feruntur, ut ferme nihil nifi nova

i

beng

legere; & audire dele&et: nequeipfis

crprot

fufficit, legiffe femel, fed bis, térque le-

gunt, & relegunt ; & quafi de verbo ad

, a

í0: Q

verbum memorize imprimunt 5 unde fit,

quód tales per tetum diem cum his cu-

"

riofitatibus obambulent, cum his tan-

dem indormiant, de his & fomnient,

y IWS?

& cum his mane quoque rurfus evigi-

r quid

rufiont"

lent, intque primitize cogitationum in

J

die non aliz, nifi de bellis, de caftris, de

bus *

]s ii

confli&ibus : quze phantafize, quó altiüs

f

k

funt impreffae memoris, eó importu-

niüs recurrunt, & nos moleítant etiam

n

orationis ; meditationis, alionimque

" & v

sfumi

piorum exercitiorum tempore , ut pra«

in non raró contingat, talem Religio«

,m,&lf'

um ftare quidem 1n Choro in medio

?ozmcfsi

Cone

:

236

Pavs fecunda

1

Confratrum divinas DEO laudes conz

B;&C

cinentium, aucalibi in fuo oratorio fle-

; o

&ere DEO fübmiffum genu, in mente

L

tamen fua confiftere in medio duorum

ii

exercituum, & cum hofte confligere, &

(s

oppugnare Urbes, & cruentas caedes fi-

ïkngiüs |

ne fecuturo vulnere meditari,

Qualis

lnfa

]

autem tunc , quzfo, oratio! qualis me«

]u«

ditatio! quando major ad Martem, &

li, í

Bellonam fit reflexio, quàm ad omni-

LT

potentem in Coelis Dominum.

9. Tertia cautela eft , ut. femper

n i

fpe&temus bonum finem , & rianfcen-

dere paulatim addifcamus hanc Secu-

[ lütnen

larem militiam, noftrásque cogitatio-

V ii

nes transferamus ad militiam fpiritua-

qqeïfla 1

Jem, &; hortatore Apoftolo, induamut

Yl f]l]fl]g

armaturam DEI , ut pofíimus ftare ad-

verfus infidias diabeli ; non enim eft

üytry

nobis collu&atio adversüs carnem , &

lahoh |

fanguinem, fed adverfus Principes, &

Joltiyy

poteflates , adversüs mundi Rectores

*f

tenebrarum harum, contra fpiritualia

um

nequitiae in ccleftibus: quod tunc op-

P

"i

timé fit; quando captata per dexteritae

P l Femiæ

temea

n

De abfvattione àSgeulo; — 33X

dis tf

tem, & celeres ingenij motus difcursás

oroie

opportunitate ; abftrahentes à militia

jn n

(zeculari , tropologicé transferimur ad

) duot

militiam fpiritualem hoc ; vel fimili

modo : differtur, e. g. opinione noftra

figend

longiüs defideratus vi&torie nuntius,

T

N

ubi in hac querulas voces facilé erume

pimus : nihil hoc anno agunc milites

qualismf'

jtemy V

noftri , afpiciunt fe mutuó; in eodem

*'l

N omlll'

harent veftigio, dormire videntur, vix

paulifper obambulant, & jam hyberna

l

y f

iterum (circumfpiciunt, Qui cogita-

tionum tumultus, fi te forcé ad indig-

T

natüonem commovetint , vide, an non

in fpiriruali palaeftra eadem contra te

; Cügi(Z.W'

querela moveri poffit ; tu.enim es ille

d

indoam

vir, qui nec gradum ullum promoves in

ftadio vittntis: utinam hareres in eodé

Jf

femper veítigio, ut non retrocederes, &

-

l enim j

diabolo locum non daies ; ubi inflicta

amemï |

hofti vulnera ? Ubi reportata ab co opi-

poee

j

ma fpolia, & trophsa ? Udinam non €

j R

contrà iafernalis hydra fzpius calcaneo

tuo infidiata ungulas indomici concu-

[ cunc t

j

pilcentiee tus equi momozdiffec , nec

»

aiceHe

g

232

Pars fecunda

afcenfor ejus cecidiffer retrorfüm. . A.-

liàs iraíci contingit oppugnantium tar-

DO j

didati, qui in expugnanda unica arce,

vel Urbe ramdiu herere videntur;

[ tidigre

| Hsf

quemadmodum Grzci ad 'Trojam , ut

| t

proin novo opus fit aftu ad fuperanda

| Upt[in

hoftilia mania , nempe equo ligneo.

! füue

At iterum tibimertipfi irafcere, ham, &

hecin tuummet caput jacula recidunt;

! ïmwru

Fs

Ediffere, quafo, quot anni jam abierint;

qoftquam facree militiae nomen dedifti?

r poft

Decem refpondes, aut etiam viginti, &

| üh ' Obfel

AUs ;

quod excurrit, ffuxerunt anni ; at, quo

Tings

Ípicituali lucro ? Quo fru&u ? Forté,nec

2.

unam paffionem plené edomuilti toto

hoc tempore: forte, &qué ambitiofus,

s&qué iracundus , sequé impaciens es;

lr f

ac primo die, quo primó pedem Mona-

fterio intulifti ; imó, fors pejores juxta

l'N()r

fequentia magni Viri verba ; 7 ommi

li

05 Pl tu]

auno um vitium extirparemms, cità viri

perfedi efficeremnr : fed modo à contrario

!] q [ePHIa

f«pe fentimns, ut meliores, eg puriores ia

RUT

tii

initio comverfionis nos fuiffe inveniamus

I i

quàm Poft mhltos anuos Profeffionis. Jo-

an,

Ul[cmæp

7

De ab(tratlione à .S'oecula; 233

m

an. Gerten. J 1. cap. 1 1. de Imif.. Quid

omwe

ergo irafceris tarditati militum ,. qui

(4 tC]

tardior es. in expugnandis tuis inordi-

ydenty

natisaffe&ibus, quàm illi in expugnan-

ym;t

dis Urbibus ? Similes applicationes; &

pl

fuper femetipfum reflexiones in quibus-

) ]iguce.

cunque,feu lzetis;feu triftibus eventibus

j m

fieri poffunt, quibus; vel ad emendatio-

g

Bem vitzevel ftudium virtutis extimue

Hbierinfy

ati poffumus, Quod,fi cum czeteris cau-

n ii

telis obfervemus, evadere poterimus ea

jeint

anima pericula , in quz aliàs rumores

; M»*

yaninosconjicere poffunt,

zortej

CALDUT.IV,

vjl

jb

De cultu , && amore celle,

(rells &

n Mont

On fatis fuit prudentiffimis fa«

N

r ]u

crorum Ordinum Prafidibus ,

g m

fuos à tu

;

multibus hujus Szeculi avulfos

4,',(]"597"

in feparato quodam , & à commercijs

at

Secularibus remoto conftituere loco,

yri

fed infüper neceffariam putárunt eriam

yuti

ii

in ipfo habitaculo quietis, & domicilio

J

foli

.0'

]

internze pacis faciendam efíle feparatio-

nen

234.

Pavs fecunda

nem quamplam, ita; ur non tantüm fe«

T

parati effemus ab hoc Szeculo nequam ,

| lpl

D

led etiam ab invicem, Noverunt quip-

pe providi illi. Pacresfamilias, in ipfa

UT

quoque multitudine, licét illa non ni

| lluüs di

quietis, & pacis internze ftudio congre-

Disqt

gata fuerit, non poffe diu imperturba-

Qpl

cam fübfiftere quietem, cüm ipfa multi-

Ib

tudo turba fit, & vel nolens fpiritum ad

ff

4

d

Ui

|

omnia fan&ta promptum turber, & im«

LP

pediat ; ut enim nil dicam de ftrepitus

Mi

qui in conferta mulditudine nunquam

Al

fatis caveri poteft, & ex fe diftra&ivus

lï*ftam qu(

eft , ipfi eriam alieni multorum oculi;

SDatgtis

dum nos obfervant; & virtutis noftre

f*'fhoc«

funtconfcij, perfacilé faciunt , ut pefti-

At ul[fel

lenti vane glorie aurá afflentur opera

m d

noftira, & corrumpantur. — Dein, ipfa

mïll[mm

quoque multitudo multis bonis operi*

vt

bus obftat per hoc, quód fzpe ex refpe:

T

&u quodam, feu erubefcentia , auc alia

u le

quadam ex caufa multa bona non fiant

^ dyin

l

in publico, que aliàs fierent ín privato»

emlls Q

prout etiam non expedit, omnia;

rf"as i

quantumvis bona, fieri in publico : ta-

WHpe) W

l

De abfivatiione à S4cnlo.

235

"n

lia funt opera mortificationis, uti funt

ieqU'dml

difciplinae flagellorum , proftrationes

füper terram coram Crucifixo , tunfio-

n

4'

$, ) lPu

nes contriti pe&toris, fufpiria affe&uofa

T

altiüs du&a, quz, & fimilia fine arbitris

in privato tutius exercentur.

FHzc er«

oong

at

£0 & plura alia moverunt Majores no-

Ítros, ut communi omnium, & privato

m

ii

fingulorum bono confulentes; in uno

communi Monafterio divifas sdifica«

00[1& u

rent cellulas, ita; ut praeter vitam come«

fisg!

nyl

qllä(ï

munem in uno communi Monafterio;

vitam quoque folitariam duceremus in

W a

feparatis noftris manfiunculis. Atque,

g

perhocetiam videntur hi Patres zemu«

lati fuiffe fupernum illud celeftis Hie-

QU

m 0

f

mufalem domicilium ,. in quo uno uti

!

manfiones multz funt ad fruendum in

peny

r

illis eterná glorià , ita & hic in Claue

orié Openw

ftris manfiones multe funt, ad compa-

y

randa divería merita , quibus obtinecur

Jàr a

iMla divinarum manfionum gloria.. Vi-

j 00"6

demus ergo , quo fine Majores noftri

p

1

cellas nobis diftin&as affignaverintz

n

)

nempe, u in. illis quiete; & i

mperture

ul

.. baté

|

2316

Pars fecunda

|

,

baté operemur falutem noftram, ut vi»

; tj

]

vamus , vitam abfconditam cum Cbrifto

]

| ;'Mdf'a,

in DEO.

LT

|

ftlgj

2. Nec profe&dó aptior ad profe-

&um locus eft, quàm fua cujuslibet

| äfïäfe [

dl

cella, in qua homo ab omnibus impe-

dimentis extrinfecis liber enititur ad

hi

r

m li

perfectam libertatem fifiorum DEI, ut

jam fine multa difficultate in fumma

Áj

tranquillitate animi agat; quze alij inter

LU

)

IN

turbasaut omnino non agunt, aut certé

^i

N

fine multis obftaculis, & impedimentis

T

peragere non poflunt. — Et quid opta-

Aifine

m

bilius; quàm quempiam in cella fua;

lag

velutindile&a, & à DEO fibi preor-

dinata folitudine confidere , uníque fa*

g

luti fuze intendere, & ad imitationem

"tl

[

San&iflimi Patrisnoftri, in folius fuperui

"j

Infpectoris oculis babitate fecwn. S. Greg.

6 R

VIfe ) l

in 2. Dial. cap. s. cujus habitationis

fublimitas indicatur in facra Scriptura ;

u

D

|

Thren. 3. cap. 28. fedebit folitarius , €9

r

dQngm

tacebit , €9 levalit fuper fe.

Qua de

DN

re audire placet Bernardum ; juxta

t af

quem in cella fua Religiofus, liberé

111?1;5 ff

frii- . |

De abfivatlione à Seculo.

237

" utvf-

beré fruitur gardio fuo : tunc ipfe funs eft

j

fibi ad frnendum DEO in fe, & fe in DEO,

Tunc in nce veritatis , in fereno mundi

d pIOFi'

cordis ultro patet (ibi pura confcientia, 89

À

Vjb

liberé fe infundit affetade DEO memoria:

€9 , vel illuminatur intellettus , & bono

"a

riiur 4

fto frnitur affeius, vel feipfum defiet bu-

;DB

vane fragilitatis defecius, — Propter boc

fecdim formam propofiti veftri babi-

o

fantes in Coclis potinis, quam in cellis, ex-

alijim

axv

clnfo à volis toto eculo, totos vos iuclu-

fitis cum DEO. Cella (iquidem, €8 Cai

ml

abitatio cognate fini : quia, ficut Coelum,

u

eu^

& cellaad invicem videntur aliquam ba-

bere cogiationem nomiuis, fic, * pietatis ;

li præur

àcclando euim Coclum,e? cella nomen ba-

a

r

boc & in cellis :

ere videstur : , quod celatur ia Collis,

quod geritur in Coelis,

jf

boc e&. in cellis.

Quidnam eft boc ? Va-

,5 08

care DEO, frui DEO. 'Yta Bernardus ,

ii

ad FF. de /Mdonte DEI: qui ad cormmen-

g

pl

!

dationem cellae poftea fubjungir, nec'

i

"

ongam, nec difficilem à cella ad.Co-

(9^ lum effe viam ; à cella enim ad Coclum

]

j

i

J

i

j

y

Japins afcenditur , vix autem nuqnam à

j

ctlla

fm:ï

[

238

Pars fecunda

hi

cella in inferumm defcenditur, nifi, ficut di

cit Pfalmi(la : defcendant in inferuum vi-

Af ce

ventes, videlicet, ue defcendant worientes.

Á

E: pauló infra : Cel/a terva fautta, 89 lo-

Wi ye

cns fantius eft, in qua Doinns, &9 feruus

Wa

ejus fepe colloquuutur ; ficut vir ad. ais

l;)l'dem j

cum faum s in qua crebro fidelis anima vere

Muj

bo'D£I conjungitur; Sponfa Sponfo focia

L

f

inr,terrenis cotleftia, bumauis divina jun-

g f

guütur.. Plura paffim cellae, & utilitatis

ejus encomia reperiuntur apud Afcetas,

Lr hi

'

inter quos $. Petrus Damiani, l. 6. Epiff.

91"5, qul

f. teflatur, fe à multis tum internis,

M Q

um externis moleftijs liberatum ad

primum cellz ingreffum, afpectámque

M

librorum, eriam antequam eos aperuil-

LC d

ht j

fet, aut quidpiam in eis legiffet, Pius

