at

li&is-tot: millenis aliis . qui ; i longe

4

pauciores, quàm tu, gratias accepiffent,

; [4) )

u

meliores te. futuri fuiffent ;; revocabis

í t

li

quoque: in memoriam particulares ine

ia

77

l

ternas infpirationes ; & gratias, omnes

"D

!^

infuper aQiones. tuas.five. bonas; five

qiss

ön

malas,

410

Pars tertia

Duj

malas, earümque occafiones; & habebis

Atipmt

magnam Divinz laudis , timoris, fpei,

Viltte,

amoris , adorationis, & aliorum affe«

a'm; poflïd«

&uum abundantiam. Sic, bona opera

At a

fiduciam tibi facient , mala falubrem

n m

incutient formidinem : acceptee gratize

Apdlsqi

&d gratitudinem te excitabunt, earum

Mütyat"t

veró negle&us erubefcere te facier, &

Wi

ipía occafionum bene agendi frequen-

ET

opy f

tià , ita tuam tibi exprobrabit focor-

diam, ut fimul ad majorem te folertiam

"iif

extimulet, Subinde , indita anima tuse

Tto, (

nobilitas, quà pauló minor ab Angelis

us (

effe&us es, ad opera tam nobili creatu-

Ebï*ühüe

r digna hortabitur : ne veró te fupra id;

ET l

quod es, extollas, congenita corpotis

Mt

n f

h

vilitas in humilitatis profundo te con-

* r

tinebit : robuftiores tui corporis vites ;

T R

ne fruftra eas accepiffe videaris; in vinea

Domini ftzenué laborandum cibi fug-

lt

gerent, infirmitates veró tuze , qua vel

*l t

"T

&tatis, vel morborum vitio te debili-

nf

[

tant, ahimum in bono confirmabunt ;

EM

ne in eo termino deficias , à quo pendet

f (äæ

eetexnicas. " Poteris nonnunquam etiam

il

teip-

De elevaloue meutis ad Dewmn, 421

teipfum totum;quantus es, donare Dzo,

h &habeb(!

m f

"

ut ille te, tanquam rem omni jure fu-

am, poffideat, utatur, & adquodvis pro

fiorm d

libitu applicet: Offeres interdum cor

ho

tuum innumeris fpurcitiis fordidum;

xlb

rogabísque, ut coelefti rore lotum tibi

bunty Wf

reftituat ; conqueréris fübinde exilii cui

miferiam , optans cum Pfalte habere;

(e f;ldbh i

yli f

peunas ficnt columba, Píal, $4. ut iisdem

adDEuw liber evoles, & in finu Ejus

yabit

conquiefcas: denique, talem te exhibe-

" [olcmi";

bis DEo, & ita cum illo ages, ficuc

, at

j

amantes folent ; appropiabis illi , falu«

T

—

tabis, ofculaberis, ad te, & intra te invi«

ol crezï

tabis, neque exiftimabis, familiarita-

gt

tem tuam futuram illi moleftam, qui

jita a

fuas quaerit delicias cum |filiis homie

pdo t

]

f

num. Ethi unt fontesé quibus haurire

i

]

j

potes piorum affe&uum magnam abun-

a5

, dantiam , ut omni loco , & témpore

n ^ mens rua ubertim habeat,

in quo pià ,

1:2]

ql]ä

; & fan&te verfetur, & converfetur cum

jo C

i

. Dko fuo.

nHrmïb" '

6. Queeftio nunc fupereft, qualiter

; P

[ie afpirationes fieri debeant, an ver-

i

bis,

[

455.

Pars tertia:

Dua

bis,an folis internis. animz affe&ibus£ jl

: Münt fs

Ad'quod refpondeo, perinde effe , five

ore'exprefferis; feu mente folaelicueris. Wl

Sübinde magis ore; fübinde magis fola. jqe f

mente;. fubinde. partim: ore, . partim.

!

iscom

l

——

l

i0usx

mente exprimere expedit. Aflerir id

cum aliis.Blofius; ita; n Can. Spir. c. 25

Mímodi

Micefery

fcribens : Zliquando: in tuis privatis otde

tionilius, 89 Santis ad DEU afpiratio-

NieS, Dotr

TM

mrilus fort jmvabit te ove placide proferre,

qu& precaberis , aliquaudo. coJimodifis ,

rf

ntiliisque illa. pertractabis meute tantiimz

m

! Pt

Faciendum nimirum.id , ad quod ali-

Ti

quis:magis eft difpofitus , quod minus

(l[lmm'm Sæ

fatigat,. & plus in fpiritu: promovet ;

Wt g

fervata femper difcretione; ne quis aliis

dl i

indifcretione füa moleftus fit :: neque de.

ht DEUW

verbisfollicitudo habenda 5.qualiacune

n

que enim ea füerint; bona funt, & in

lC tefer

telliguntur ab.eo;ad quem dirigunturs

N g

non tamen inconfuültum ,. máxime ab

lao

initio,. & inexpertis, certas quasdam.

iïmg affum

afpirationes fcripto annotare; quibus le:

ia

quispiam in particulari' magis: comtmoe:

veii. fenfezit, quarum.ufus: quovis

;em- "W li

pore» |

9

Deelevationementis ad D?nm. 439

sf pore, & loco haberi poreft, Huc fetvire

i, poffunt fele&z SS. Patrum fententig ,

hd. -

vel Pfalmorum, & facre Scriprura voe

ces, quze fpecialem ad excitandam fpi-

p mpy iiï

Qit; Pw

titüs compunctionem energiam habent.

libi opus non eft confcribere magnum

M:

TO

€jufmodi precum numerum : fufficiunt

pauce ferventer emiffze ad DEuM , qui,

pprttat

pj

tefle S, Patrenoflro,nonin multiloquios

fed, in lachrimis, &9 intentione cordis ,

it T

i

, u l

nos exaudir. 5. Reg, 52.c. Fuére fan&i,

jl

qui paucis contenti verbis plurimim

g

q u

profecerunt : talis eft illa jugiter repe-

tita oratio S, T haidis: qui plafmáffimes

T

vüfereve mei, Rofw'eid. in vita cap. 2.

j yox

"Talia item fünt pauca illa S. Francifci

Ó n qms

verba: DEUS qmens , &9 omnia: & illa

sütn qu-*'

W

S. Ignatii : gd majorem D E1 Gloriam.

T

Huc referri poteft exemplum devoriffi-

"

jnt; V

mi Gerardi Belgs ; qui continnó repee

tiit hanc vocem, DEU.S: undefe, &

n'h

, D

J

alios affuevit continere in jugi reminis

qu o

fcentia D z 1, alacrior etiam fa&us per

p

(

jugem ejus vocis repetitionem, In di-

agls u

j

nzel-

&15 G9 faüis fo

J

'lr 183. apud. B.

! quow&

[i,

Hpa

k

454.

Pars tertia

Dd

Hosergomitare, aut,fi tam pauca vetz W Vinom

ba tibi non fufficianr, plura, que plas ii

cent, felige, confcribe, & ad Dx1 Glo- lxb

ziam , tuámque falutem utere ; Quodíi

L Omittt

veró fcribendi labor moleftus tibi fue-

llbique, &

iit, legere potes Viam compendii ad

Qultate:

ADEuM ; Authore Cardinale Bona , qui

qpud qu

multas afpirationum decades ad hunc

dDaoy

fauty

ifum conícripfit.

7. Si queras; quandonam ha afpi-

Dratinem

gàtiones , & breviufculz orationes fieri

int Diyi

debeant ? Refpondeo, ubique, & feme

&io,Medi[

per» ut colligitur ex orationis nece

RO. G

&ate, quam indicat Apoftolus his verbis:

EUWM

orantes omnui tempore in [piritn, & [meite

TUealioí

germiffioueorate : Ephef. 6. 18. 1. Thef

*tür df

fal. 5. Quod, cüm de prolixis orationi«

Pïtis infxm

bus intelligi nequeat, optimé intelligi»

Wotgitin

&ur de brevibus, & crebris, qua in om-

Atb

« opere nos intentos Dzo faciunt, &

lütenfion

noftram mentem ad Dzuw elevant; &

U

aj

:

confequenter orare faciünt, cüm oratio

H—'U!ïl

non fit aliud,nifi mentis in Dzuw ele*

Mil

vatio. Poffem laté implere paginas SS,

Patrum :e&imoniisf qui omni cempore,

i a Cogita

4

Deelevatione mentisad Deuu.. 435

mpnt

& in omni loco ad talem orationem

nos invitant : fed , cüm paffim in Au-

m qu)

lbt

thoribus videri id quear, brevitatis cau«

fà omitto, hoc folüm addens; poffe id

wet; U

ubique, & ut plurimüm fine fpeciali di£-

gfhidi

ficultate à nobis Religiofis fieri; utpote,

corpuv

apud quos aliàs pleraque opera pet ie

JJe Bont!

ad DuM ordinantur, & fic, fi rité fiant

alu 4

jam aut verze orationes funr, aut faltem

orationem includunt, Ejusmodi opera

yum d

func Divina Pfalmodia , fpiritualis le»

ouutiare

&io, Mediratio, SS. Sacrificii Miffze ce-

gt

lebratio, Sacramentorum perceptio, &

rions

adminiftratio, cura animarum , & ; a

josti

.

i

quz aliafunthis fimilia. Potiffima vie

Til

jrid

detur difficultas in principio hujus cae

f]g,l: ,

pitis infinuara; in cafu videlicer; qua

[is r

occupationes noftre prater hoc; quó

rme

fint puré indifferentes, magnam infuper

(

gl

intenfionem, & attentionem poftulant,

at

prout, v. g. eft ftadium rei fublimioris

j d

& abílrufioris , aut tra&atio. alterius

müf!v

j i

negotii magis ferii, qualia negotia juxe

jj Di'

ta aliquorum judicium, excludunt om-«

ept

ncs cogitationes alias. — Sed perperam

:

2

fen»

n

i

Pari f?rtïd

436

| Dul

fentiunt, qui ita fentiunt ; ut docere nós

pofluntexempla complurium Sanaiffi

!f I

D

morum, & Do&i(fimorum Patrum, qui

llerioy

profe&ó non tanto conatu difficillima-

Btdamn

rum quaftionum inrelligentize non fo-

3àm ex Theologia , fed & Philofophia,

U quàd

fine qua'ex omnium mente illa claudi-

h preemy

€at ; dediffent operam , fi fcientiam fue

ud)&d u

porent (

am non nifi oblivione Der comparare

debuiffent.

Potiis illi omnem fuam

quadi,

Vr

fcientiam à Dxo poftulárunt, in Dxo

quzfierunt ; & in;Dgo invenerunt; &

Uitedf

j

W

didicerunt, ficque, càm maximé fpecu-

|

N

I

'

Jati funt , fummé femper Dzo adhafe-

t

Punite

zunt , luculento nobis exemplo , quàm

bene confociari poffit przfentis D E1

Neng jp L

imemoria cum quovis ftudio pii homi-

ub? (

nis, Quod ampliüs argumento ad ho-

minem explico, ex quo claré patebit

Wil 1

intenfiffimo ftudio non obeffe a&ualem

etiam alteriusrei memoriam : unde po»

MATM

ino, injungi tibi à Superiore examinan-

&dam, & definiendam difficultatem

I"C.fdeme

m

quandam fübtilem ; & profundam, feu

"um) [

li

Sr'heologicam, feu Juridicam;aut com-

3 ü'-ldmm

Kmim'

!gotl'um, |

|

l

De elevatioue sméntis a2 Deum.. 499

dorertnd

initi negotium agendi cum vicinis flas

j San&iäf

umf

tibus in re majoris tnomenti, unde Mo«

nafterio vel ingens emolumentum, vel

hétclln

par damná accrefcere poteft : ponoeti-

yie n

am, quódSupetior inlaboris, ftudiíque

Xl

tui premium offerat; :& polliceatur il«

al

cientan

lud, ad quod aliàs vehementer tua pro-

pendent defideria , e. g. promocionenr

; comptl

quandám; aut licentiam fpecialem in»

ruiet J

vifendi tuos, vel conceffionem alteriüs

f in D*

tel àte defideratee, cibi utilis,& commo-

renenut)

di. Quo pofito; tuam convenio cone

ximdlt

Ícientiam, & amicé ex te quxro , am

] J

promiifz calis rei recordatio fuperves

f JOJ*ïlän

niens in tuo te perturbet negotio, aut

Áinti ) l

g

ftudio? Certé, fi tui loco refpondere

mihi concedicur, fine fcrupulo indubi-

yeno i

)

)

tanter affero; non folüm nullum te ex«

d p

inde fentire impedimentum, fed pro.

du*

moveri magis quodcunque negotium ,

g

j

& incidentemillam feu preemit, feu re«

] eXämiRn'

Cognitionis memoriam effe quafi fti-

jf

mulum, ut eó alacriüs tuum profequa-

f

ris ftudium, & commiffum expedias ne«

n;uW

u

1

gil

gouum. lta nempe fentire experiene

3

us

|

418

Pars tertia

I

tia comþellit, quá conftat ; femper eos

icu!m

:

effe diligentiores, quos aut proemii, aut

- p n

honoris fpes animat, quàm quos folius

fordnat

laboris trifte onus defatigat.

Si erga

f&tur,fed

zecordatio finis extrinfeci, honoris , &

m

promii; rei non raró vilis, tuum non

ioboni,

lUt aur

perturbat ftudium, quomodo illud pete

turbabit; aut impediet recordatio Dzr

X Dgr [a

qui eft finistuus ultimus, &

'mer ces tu4

slogg

magna nimis,

t gf

8. Nullumiigitur eft argumentum,

n qm

quafi res feria incompatibilis fit cum al«

m Q

terius cujuscunque rei memoria, & affe«

IY

&u , quemadmodum ab amantibus di«

Wristn

fcere poffumus, qui, etfi diverfa, 8 fum-

Nl'äm IUH

mé feria agant, amare tamen , & de re

UT

dile&ta cogitare non definunt: pari mo«

ts

do, fi veré amabimus Dxuw ; non diffi«

T ts

cile erit, recordari IIlius, imó ultro oc«

L

curret Ejus fummé dile&i memoria; &

ln fcm

ad ardentes amoris affe&us mentem

q&Um It

pié inflammabit. Verumtamen fateri

Vi

híc compellor, ut jam fum faffus, rem

lil

hanc imperfedioribus , & inexpertis

Pmþler qu

IT

oppido diffiilem; ut autem ea diffi

€ui*

ER

9

419

De abfivattione à S4culo.

fenpet

eultas ex parte minuatur, curandum

primó, ne, dum taleopus aggredimur;

m

quoltt

inordinatio aliqua in nobis predomi-

netur, fed potiüs pacato, ferenóque ani«

p

mo fimus : dein, premittenda eítintene

ho

tio bona, offerendo nos, & totum flu-

j tuum d

dium, aucaliud quodvis negotium pu£

joilliti?

yrdanoDi

ad Dzr laudem, proteftando contra fi«

nes alios, petendo auxilium, néque alie

t

am expe&ando laboris mercedem ;

quàm cum Doctore Angelico ipfumr

j umentü»

Dzum. Quod,fifiat non obiter, fed af-

)

fe&uose, & ferventercum expreffo a&u

g

aámoris in DuM , ipfa haec pia affe&io

nant)

lbzþ

etíam longiüs durante ftudio, aut alia

quovis negotio non tam citó termina-

g &

Jl

11*

bitur, neque facilé excidet Ejus memae

E

Päï

tia propter quem negotia noftra coepi«

y; 107

ii

mus , fi camen ita cepimus: &, licét

fró

uvf

non femper adeo exprefsé, quafi pez

)

mcmOIl

j

a&um reflexum Ejus meminerimus,

n

manebit tamen in virtute a&üs priorig

m

aliqualis, & pia propenfio ad Eum

ff

"U

propter quem coepimus, Huc pluri-

n

um juvar, fi quis in decurfu ftudii fuà

p e

j

Fape

"

| D

449

Pav teitia

|

hümjm

raptim, & quafi furtim ad Druw meti

|

tem elevet, fe Eidem commendcet, ftu-

Qüpdtong

jinon f

dia fua offerat , in difficultate opem ex-

pofcat, in profpero fücceffu grates red.

tb cellr

Mum,Y

dar, & Dguw propterea laudet, alióve

[

!

quovis motu pio amorem fuum conte-

lipr,

Quotidian.

fletur: qui a&us neutiquam impedient

n decur

noftrum ftudium, fed illud potiüs forti

quodam impulfu amoris Dg:, proptet

It

quem operamur , promovebunt ; & fa«

Ampie r

cient, ut cum profe&u fcientie creícat

Wt

& noflrum meritum.

RUox

.. 9 Minor temporibus aliis, nega-

Mi

Vite ob

tiísque pratendi excufatio poreft, quee

loc ipfo, quód minorem intenfionem

uT

M tdem

requirant, minus etiam pradicto exer-

citio impedimentum afferunr, . Tale

ll?r Af

ET

tempus eft, càüm exerceturaliquod opus

manuur , cui fine difpendio diverfiffis

10,?

m2 afpirationes, & confiderationes in-

lptatio

rermifceri poffunt, prout jamin parte

Wietimec

PO r

precedente cap. g. aum. g. hujus opu-

Ículi, memoravimus.

Qus ibidem

Vf

memorata do&rina non ad folos la«

lu &

D

D ftis !

bores mechanicos ,. qui, ut pluri«

mum

——

De elevatioste mentis a Deum.. 443

müm jàm defrerunr; fed ad quamvis o6«

Drw t

ml

cupationem aliam honeftam,; quz ca*

put non fatigat; extendenda eft : ut, fi

ateopt u

quis cellam fuam mundet, aut exornetg

[ïugmtemï

le&um , veftes, aut libros in ordinem

at 1

redigat , aliquid defcribat, & funilia

um

quotidiana peragat: in quorum omni-

m imp

um decurfu expedit; & convenit, pium

( r

interea habere cum Dxo colloguium ,

Dr, p

Eümque rogare, ut nos in conícientia

rebun

noftra mundet, ut animamnoflram vite

intia d

tutibus exornet, ut atniffam innocentiae

veftem benigné reftituat; utnosinlibro

j d

vita Ícribat: quales a&us prater ingens

pf

merirum jucundam etiam occupatig-

' i

nem talem reddunt, nec zzedium ingee

ao exï

nerant, nifi illis, quibus fpiritualia eme

m ?

nia delipiunt,

iigitt

10, Praterea, opportunum hifce

(io d

afpirationibus tempus eft illud , quod

Re[a[ionäæ

intermedium eft ad laborem , dum, vel

ab eo recedimus, vel accedimus: e. g,

, hujt [

in acceffu, & receffu à Choro, à cella;à

"

Muí&o, vel quando aliàs ab operema.

gis ferio aliquantulum «effandum eft;

3d fOIU' h'

$

&

T J;i"';u

445

Pais fecunda

Dui

& ordinarié nihil determinaté faclene

TAT 4

dum preefcribitur: ubi , nifi inexcufabi-

Mrpere

lemotiofitatis cenfuram incurrere veli«

hm

mus, tempus illud fru&uosé expendene

tifemim

gdum eft; vix autem fru&uofiüs expen*

DO

di poteft, quàm pia mentis ad Deuw

Auhomi

elevatione, Ad hocin gratiameorum,

Imüs: q

qui fübinde animarum caufá é Mona-

TOU f

fterio egredi coguntur ( idem fuo modo

eft de aliis itineransibus ) convenien*

( aritau's;lï

TVementa

tiflimé reduci poteft tempus itineris,

inaximé, fi tales foli fuerint: ubi vix,

Hs

[lgemlm 4

-

faltem fine tzedio, poffunt continuó ora-

xe vocaliter ; neque feria multa fempet

T Vite

ftM'mm

cogitare libet, vana, otiofa , & inutilia

non licet ; optimé igitur ii facient, H

MWIZI/;

N Qu t

iis afpirationibus, folitudinis, & itine»

Titslie

ris moleftias fibi mitigent; fi Deuw iti«

ID igi:

neris fui quafi focium eligant, pium

QUim

Pro]

cum illo colloquium inftituant, fe, fibi-

que commiílas Eidem commendent

]

animas, . Et quoniam toro in itinere

femper aliquid novi obviar, fi placuerit,

l, A]

novo femper modo innovare mentem

|

(

M.E [

fuámque poterunt variare devotionens

4

E.

Deelevatione mentis ad Deum.. 44.8

T

& nunc audito avium cantu in Divinag

.

m

erumpere laudes

*

nunc in tranfira

I

agrorum benedicere DEuw, qui ex pau-

j eXWdæ

cisfeminum granis leetas creat fegetes:

yofüstt

nunc in afpe&u arborum deteftari pri-

yisat

mi hominis lapfum, in quo omneslapfa

m

umus: nuncinter brume algores, &c

yfi M

frigora, rogare DEuM, uc mittat fuce

lumfiot

charitatis ignem in terras, & faciat eum.

qum

vehementer accendi , aut é contra inter

I ifinuT

&eflatis calores, & incendia quarere re-

jr; if

frigerium animze apud Illum, qui eft

coniY

Fons Vitee, & fufpirare ad hauriendas

N

celeftium gratiatum , aqnas in pandio

)fäf k W

de fontibus Salvatoris. 1a. 12.. Sic, mi-

j ii

hore cum tazdio, maximo cum fractu

lii

transibit, fi quis eft, labor itineris, &

3091 !

ipfa aeris inclementia tolerabilis erit,

K

li

quam propter DEuM, & animarum fa-

jront

W

lutem nonnunquam füftinere. neceífe

elt.

a

9 In/

11. Ántequam hoc caput conclu-

f üPl

uH

dam,notare oportet, afpirariones fimi«

d

vate

les poffe etiam interdum utiliter dirigi

a

ad San&os in Colo, ut videlicet etiam

T 6

pex

d4

Pays tertia

DT

pär nos laudetur Dkus in San&is fuis;

Qu a.

Pulchré id more fuo docet. Cardinalie

|

I

Vaj

Bona, ita fcribens : Cm folus flas , aut

77

dter agis, pro folatio tn« folitudinis focios

itolon

tibi a|James coeleftis cnrie cives, . Et primó

fiquomg

quidem ad B. Virgiuem accedes , & Eam

Aþ Aïldï [/

eum Arcbangelo Gabriele bumiliter falu-

lg

&abis, agéfque cum ipfa de 2dflerio nofità

li calicrml

Redemptionis, Deinde, queres diligenter

lii

$. Joannem Baptiftam, Pracurforem Do-

Diin

uini in eremo latentem , dicésque ei : -4t

Ltl

San&iffime, &8 Dile&iffne Amice [ESU

TT

€brifi Ioanues ; tuulta bona, 89 mirabilia

/

LIERS oj

andivi detes quomodo |is natus mirabi-

L

diter, E8 in mtero Matris fanlificatus :

H ey [

quam ftridà, & religiose in folitudine con-

LU þfm

syer(atus fueris, ne levi faltem cogitatioue

rj

vdh

peccares. Tum petes ab eo , quamdin, &

Wl

cnr in folitudine vixerit : quis ei minifira-

cdat

verit, 89 alia bujufmodi , andiésque iniis

litjg ]

ipiius refponfum rei propofite , & re[pon-

, hc 10

dentis Santlitati accomodatum. | Po[feas

OCIem J

ad Apoftolos Chrifti

rocedes, & duloia

l

Md

€on [ingulis inibis co

ognia, Peles d Pt«

p Hliy D

fro quotmado fieverit peccatnm funmn, i

UT

[

4

,5.

De elevatione mentis ad Däuä; 443

as

que cum eo in templum ad orandum , &

Qudii

afceudes in cenaculum, ut accipias cuin €o

hn

Spiritum fantinm.

Ibis cum Paulo. pev

emnia loca ad predicandum,

& qu&res ab

iif

v BP

€o, quomodo rapius fnerit in Paradyfum. .

un t

Ab Audrea pofiulabis , quàm fuavis juerit

ei crux : À ] acobo 2Majore, qualiter bibe-

yuiit

de:

ff

tit calicem paffionis occifus ab Hero

niif

[oannem intervogabis de fuo Boangelio, &

Divina Apocalspfis

flatiquetotins Eccle-

f

ie militantis, && triumpbantis.

Eodem

ii

71

modo cum cateris colloquia inibis, €9 di-

fcurres poftmodum. per. Cboros Matty-

n

TR yii

ein, Confe(forum, & Pirgiuum; in[ignioe

ves ex eisJalutando , & de virtntibus eo-

;

um fermonem infituendo cmm. af

277 d

emgogifilfïj

amoris ,devotionis, & imitationis. Huce

ufque Bona : Hor. Afcet. c.46, . 2. qui

i llv

haucdo&rinam didiciile videtur à mel-

,z's i i

7

lifluo Do&ore fuo, noftróque Bernar-

J

do, fic loquenre ; Licebit unicuique etiam

Jf5 en

boc tempore mortalitatis;imnc quidem Pa«

jifh li

7

&riarchas vevifere, umnc vero falutare Pro«

lii

phetas , uunc fenatmi imuifceri "d poftolo»

,

)À

t aunc AMartsem inferi Cboris , fed,

7) d

446

Pars tertin

Dudn

&9 Beatarum Virtutwa flatus, 8g man-"

|

nj

fiones à minimo Angelo ufque ad Chern-

Itapnofca

bim, & Serapbim tota mentis alacritate

ntia,

percurrendo Infirave, prout. quemque fua

i con

devolio feret. S. Bern. ferm. 62. in Cant.

8 f

I2. Suaferim autem ego przcipué

llampos

denlerec

viris Religiofis, prater hzec, piam ta«

lem interdum converfationem inflitues

Wt

re cum Fundatoribus facre Religionis

il

fuee , & iis , qui in eádem prae cateris

re]fquerir,a

meruére fpeciale virtutis, & fan&ae ob

JUstauf

ervantize encomium : ut nempe, reme«

dl

morando eorum fadta, & venerando;

d Dig

viros gloriofos, 09 parentes noftros in gt«

mw;&ü

neratione (na, Eccl. 444 ad eorum exem-

Ql

plum infpiritu fuo confirmentur, & ad

1 Rs

limilia agenda incitentur. Poreris igi-

Tl cen

tur tu, BENEDICTI Patris non dege-

Th

ner fili, convertere te ad gloriofum Pa«

l&um, [ew

triarcham tuum, eümque quafi invifere

ineremo, & difcere àb eo, adhuc puero;

quàm vanus fic mundus cum omnibus

Yaf

pompis fuis: tranfire inde potes ad hore

d

ridum vepretum, in quogloriofum, &

Wmltus |

eruentum de carne fua reportavir crium«

Ulgura l

phum

y

Deelevatione mentis ad Demhl 442

phum, tibiad exemplum,& doctrinam;

n n

ial Q

ut agnofcas , quid pro confervanda in-

nocentia; & integrirate carnis te facereg

às d

& pati conveniat. $, Gregoríius 2. Dial.

gt

C.2.€9 fegq. Exire dein licet ex eremo

6;,infanix

adcampos, ad montes, & colles, &&

Q P[æcipï

afcendere cum illo in excelfum Caffini

2 piamw

yem il

n

verticem, quzreréque , cur dile&am, &

fat longo tempore culram folitudinem

; gt

reliquerit; & , quid in Caffino egerit?

|pr o

Cujuscaufam aliam non audies , nifi ;

i lal

quód dile&us Dko vir ex zelo propa-

p

gandi Divini honoris fidem ibi preedi-

Lv

caverit, idola confregerir, & ftabilia ibi

rf

pro facro fuo Ordine fundamenta jece*

ayuman

ric. Ridere interdum potes infanos Dce«

yentur, o^

monis conatus; qui hunc virum ; onte

Bo d

aninunjuftorum fpiritu plemum, non Benes

; n r

di&um, fed maledi&um inclamavit, &

;loin[Um.þ

voce querula fe plurima ab co damna

quaf

b

pati, eft confeffus. Nonnunquam intete

j

Ü

du

J

)

j:

eíle vales fan&o illi Benedictumn inter ;

m o

«:I

& Scholafticam colloquio, quod intez

i

divinitus immiffa tonitrua, & corufca

priol^

fulgura per totam noctem protra&un:f

&

j

;avizm :

*

hu

4t

Par: tertia

| D

eft: ubi à magnoillo Magiftro tuo in»

telliges, quàm deceat tua, & omnium

li lott

Religioferum colloquia effe de Dzo, &

&

fl viar

thíoltio

1el giofo homine digna.. Expedit fub-

inde eriam confiderare Divinos in Be»

Wito,

nedi&o favores : ut; quód Propheta fue-

C

tit; & fcereta cordium noverit, mortuos

fufcitaveric , & ex multorum fententia

Yijb

non tantüm; fub u2 folis adio, totum

1 D

mundum confpexerit, fed facie ad fa»

ciem DEuM fit intuitus.. Denique, iri»

ll N!c 01

.^* (rin

g:edi eriam mente pores viam illam;

iuieris corufcam lampadibus, quá di-

" Qtriro

lectus Domino Coelum Benedi&us afcen-

m,q

Ub er

|

dit : Ubigratulaberis tanto Patri coeles

gimuüeam

li

0 Qu

em, quáà aeternüm nunic fruitur, glori-

DN

am: Interim veró, híc non omittes coris

La

(

dmm

m

templari eundem quafi te invirantem

ad eandem, unà fecum cum tot millenis

Iiünem

n

indifcr

facri Ordinis alumnis poflidendam Bea-

t |

titudinem , cum hac tamen expreífa

Mi

füs

conditione, fi pracepra facre Regulse

Pk&l il

lur

obfervaveris , fi ut dignus tanto Patre

à hilïlilio[ "

filius vixeris, & juxta praclara tot Sane

leem lg

g.

RT

&Qmm exempla vitaa tuam ordinav

- itl

i

yl,

Ti

De cleþationementis ad Deumn.. 449

;tb tubi

fis, Ita transire poresà vita unius San«

V omiut

) d D l

&iad vitam alterius, nonfine magná

confolatione tua interna; & majore tue

ypel f

inori

lperito.

opherdi

C APU T LL

rir mot

m feuttà

De uibusdam madis, praxin Divi-

ng Préfentia facilitantibus.

j

fii !

Nte omnia fingulariter haec doe

eniquo»!

.

&rina obfervanda venit, ut in

m il

iflo exercitio noxiam vitemus violen-

D q""'

tiam; que caput lzdere poteft, fed ma-

dihus

gis ftudeamus animo tranquillo,& pla-

yparnt

cido cum füavitate omnia peragere 5

.

lr

unde, hác in parte confultum eft, confte

)mi[(CS qu

derate nature fuse vires, imó & inclina-

ii

tionem propriam , fan&am tamen; nec

t0ï mllk*ll

indifcreté fe alligare ad modum , qui

lendamB

naturz fuz repugnat, fed potiüs am-

n 9^

ple&ti illum, quem quis coram DEO

:g Nj

fbi udliorem,& affe&ui fuo magis con-

nt? hu

formem novit. Erhsc precipué caufa

m tol' h

J

fuit, quód in duobus przccedentibus ca-

n or

j

pitibus aliquantó fufores in recenfene

[

. i

"

Pars tertia

Dui

dis particularibus afpirationum matés ij

riis fuerimus , ut videlicet confulatut

«t fed

interno faftidio, & fi forte difpliceat

LT

modus unus , pra&icari poffit alter,

Euml&(

Nempe , quemadmodum appetituum

teftate

in corpore furna eft diverfitas, & fiepe

Wtl

quod unius guftui dulciter fapit, idal«

terilis palato creat naufeam : ita paritet

h & lr

in fpiritualibus ufüvenit ; & per expe«

At hr

tientiam conflar, quàd fiepeunus deles

g

&abiliter operetur, & fatietatem percie

;UO,]' lol

ppiat ex eo; unde alter faftidium fentits

TM

& de inopia conqueritur : unde fit

T.

quód in iis, quz profe&um anime con*

il

cernunt, pro varietate Perfonarum non

Wt g

eequalis omnibus prafcribatur vivendi

H deffïw

norma, fed, licét omnibus idem prafti«

ts d

tutus fit finis, eundem tamen diverfi pet

diverfa obtineant media,

Sic ünus ti«

Uüm Fejhs

i [

! dl

more magis proficit, altet amore: hune

ul

fublifhiora folüm ad Ceelum atrollunt;

V dis

H,mmm j

alium communia magis À terra elevant:

rl

hunc compun&iva peccatorum recore

datio emendat , alium beneficiorum

Erædl&

üqy

Pgr memoria magis purificat, '

Quod

Hl

nor

P ——

De elevatioue mentis ad Deum, — 45

um2 &onfolüm in diverfis hominibus verifi«

qiilt catur , fed in uno, eodémque homine

.dii: videre eft, cui pro temporum, occafios

Mil num , & corporalis eciam difpofitionis

awis diverfitate diverfa placent : & nunc

us preftac lzetari in Domino;nunc cíi Pube

ij licano, zec oculos levare ad Colum. Luce

fi

!

i

; J

10. & fic de aliis devotionum generi«

4 bus loquendo: hanc doctrinam totam

m tradit aureus de Imitarione libellus; in

quo, ]. r. cap. 19. fequentia leguntur z

tatemp

lii

Expletis integré, 6 fideliter debitis, (i jam

siltra vacat , redde te tibi, prout devotio

m

yanin

g

iua defiderat. Non po(fuut omnes, babeve

y n exercitium s fed aliud ifli , aliud il

p

]

magis defervit, Etiam pro temporis con-

gruentia diverfa placeut exercitia : quia

ii

em pl&ïj'

e Ü

j

alia in Feftis, alia in feviatis mapis fapinnt

| ditbus : aliisindigemus tempove tentatio-

gicim

'

, tiis, &3 aliis témpore pacis, &8 quietis. -

mf

y

p

, lia,cimtriflamr,

libet cogitare ; €9 alia;

ynam

, Cimleti ia Domino fuerimus. Quilibee

g o

m

, ergo convenienter naturz fue operaris

)

(orti

pradi&óque ftudeat. affuefcere exerci-

pendi

if

40l

!

| tio &; fiquandóque vel diututnitate,

( ,

vel

451

Pavs tertia

| lil

vel ariditate , ali&ve ex caufa unus vel. "o

lls t

alter modus difplicere coeperit, mutua

vicillitudine tedium mitiget, &alium

lf ng

Raturz fuz convenientiorem affumat.

"tine

2.- Quod veró hac in parte inclina-

At

Aitqu

tio naturalis fuo modo fit confulenda,

€ui plerámque 'aliàs contradicendum

m,a '&jam '

eft; inde provenit, quia hoc exercitium

AJUdnoan,

exeo, quód debeat effe continuum, ali-

! qily

nptge

qualiter etiam facile effe debec , & fua-

ve, ut nimirum ipfüm operantem a

"iT

ampliora potiüs alliciat, quàm horrore

i "0Bmo

fuo abflerreat ; aliàs praxis haec nimiüm

Al

violenta foret , & confequenter vix diu

r

durare poffet; communiter enim vio«

"üter M

Jenta non diu durant, & non raró vo-

!!fgliüa) j

IT

luntas, quàm generofa aufu incipit,ram

ignavo poftea torpore defiftit, uti malo

pl

M

Q e&llm

Íuo experti funt plurimi, qui pié magigi

quàm prudenter majora fuis aggreffi vi«

l; n

?

ribus, graviori eriam lapfu ex difcretio-

nis defe&u fa&i fünt infames, ut notavit

"ts

*Mbe)

t

M. Antonius. apud Caff. Coll. 2. Cui

D

malo optimé occurritur, fi attemperatio

-We

W"'n [

fat; & tum naturg; tym hujus exercitii

[5

De elevatione mentis ad Deum. 453

; fecundàm prudentise di&amen ratio has

o

j

beatur ; tunc enim minor erir repuge

erit, i

nantia natura , & per contrariam cone

;e[, &Zlh

fuerudinem ipfa inordinatio ad fenfibi-

mll

r

lia vana, & curiofa paulatim decrefcet,

fopietürque ita; ut videatur quafi emor-

: conl'ulm,ï

tua; & jam ampliüs amare, & cogitare

uradice?'f

aliud non placeat , nifi quod fummum,

y o

& quód Dzus efl, neque naturam na»

,ntinllüm::-

ram per creaturas evagati dele&tet, po-

i

fteaquá in Do fe fuaviter omnia inves

yerdd

nifle cognoverit. Neque tamen prop»

um df

terea fuademus fe&ari in operibus no«

hat

ftris devotionem fenfibilem, quie com-

gt* muniter A(cetis füfpecta eft ; quia fuae

« 0 vitasifta; de qua agimus, non tam con«

p fiftit in fenfibilitate , quàm in animi

" incipll'ï»? promptitudine; que plurimüm valet ad

jl profe&um fpiritualem.

Dein, dum

uj fubinde improbatur fenfibilitas ; non

j Propterea excluditus omnis dele&abi-

jl litas, ut bene obfervavit Eufebius Nies

;es,llf""m. rembergius, ita; fr., fc, l. 6. c. 2 1. affes

" ! gens: Sínde in oimibus , que confueveris

a, exercere, deleationem aliquaum iuveni»

LE

jj

Pav tertia

n

D

ves deletiatio enim fervat operantem in lii

opere. Et bic debet tibi effe unns . im omni- lg,

us finis,ut te ferves perfeverantem delt- wyy

&abiliter in tuis operatiouibus , & €Xtf« iuli

ciliis.

tibust

3. Verumtamen, dum ifta dicimus! l

!l füc

Oportet eorundem occurrere etrori ; qui. ( j

jovialis nature cüm fint; propterea odt- jj

re; quidquid vel modicam triftirie hae i

bet fpeciem 5 unde ad eos virtutum [yj, ;

a&tus non multüm afficiyntur ; qui & fhmimpo[

viam purgativam pertinent, fed brevie àoi

]

ter ablolutis illis fublimiora, fuaviorás uj

& genio fuo gratiora appetunt, &, prO* d &

urde viris in via Unitiva perfe&is legle wj;,

mus; fummam protinus cum DEO 2* tj

imiliaritatem inire, & antequam à vitiis li

m

plené expurgati füerint, non nifi P8f ln

t

affe&us fublimes dele&ari in Domino

d

l

;

concupifcunt : de quibus jure optimo tnof

ir

dici poteft, quód lutulenris pedibusve* li,

lint ingredi ad San&a San&orum, qU! ij

priüs in limine fuos deberent emunca* p ,

ye pedes, & purgareaffe&us, Adquem y«

"Ity

à

Ís

ROT

errorem tollendum dico; non impr;'irw

|

De elevatione mentis ad Deum.. 454

erant:mf

bari quidem ex toto iftorum votum ut

malum, fed ut immaturum, nimise

n a

m

que praeceps: & hoc ideo, quia, licét

y, 09

hi tales interdum ad breve tempus fub-

limibus toti videantur immerfi affecti-

j

bus, fuccümque devotionis non mo-

dicum percipiant , eádem tamen ve»

TO

opt

locitate plerumque in priftinas ruunt

priie

imperfectiones , quá per modum tran«

o v

feuntis afflati, elevati funt furfums

yut; (

cim impoflibile fit illos ftabiliter fixos

effe Czlo, & DEO , quos nimis mul-

qt

Unde fatiüs

"

ta adhuc terre alligant,

eft, fervare ordinem , debétque mens

T .'F'

f f

noftra ita elevari furfüm, & ad fumma;

pe[ C&l tF

ut non oblivifcatur infimorum, ideít

um DP

Y

defe&uum eorum, qui nosà fummis

qui

Ordi-

gon?l

n

vel retrahunt, vel impediunt.

nande iraque funt primitus afpiratio»

ii D

ge d

nes noflrz ad vitee emendationem, ad

horrorem peccati; ad moderationem af-

,j

fe&uum, & diminutionem imperfectio-

r

y

"TA

num: &./fic paularim gradiendo magis

ií

proficiemus cum incipientibus , quos

J5

& vie

perfe&orgm opera ob imbecillitat

Lt

rium

&6

Pays tertia

Dl

zium füpprefiffent ^ Quod dum dico;

linilar

inteligi nolo, quafiad merosgemitus;

Thsidta

& lamenta converti quis debeat : minüs

fhtrano|

damno amorofam familaritatem cum

TEU

iDEO habendam , cüm & ipfe DEUS

JElBoni

incipientibus, & imperfe&ioribusnon-

M tim

nunquam fpecialiter familiarem, & be-

ln no

nevolum fe exhibeat, & eam fuavitatis

[0m )Q

fus abundantiam preguflare concedat,

f

quá intimos fuos amicos inrerdum pa-

J

Ícit, & exfatiat: quod equidem Is non

4 Nn

obfiante illorum imperfedione ideo fa«

i

Mi

ciut guflata Bonitatis fuee; & fpiritua-

m

lium deliciarum dulcedine, quse exfue

L

peratomnem fenfüm , eos fuaviter ad fe

itiom j

à mundi deliciis abftra&os alliciat ;

ts

prioris vitz faftidium ingeneret, & de-

L

teftari faciat indigna, qua priüs fe&ati

delfla,n

I

fuére folatia: & fic, fi penitiüs remins

Uant

Ípiciamus, ipfe DEUS ralia ad viam

Wmmo t

Purgativam ordinat.

Licet ergo, &

expedit etiam , dum in via Purgativa

CDEO

m lin

adhuc verfamur, familiariter agere cum

Dzo, qui adhuc in mundo pofitus; pec-

N

)!

Alltts

catores, & publicanos nqn refpuir, fed

amie

'Auelllamm

p

De elevatione mentis ad Deum.- 457

um df

familiariter cum illis egit, & manduca-

vit ; id tamen ita fieri debet , uté me«

)sgemiugx

ey: n

moria nobis non excidat indignitas na-

ratem d

