enp/! daus & nounullis verum.| fpiritualium

um

À

i

, ignaris judicatus : Àà quo confufionis

-

iins

" Ü ai

74

Pars pifz'ma

tempore, ut citatus Author habet, fta«

femim

tim copiofiffimé varijs virtutibus , ac

3 lr

gratijs à DEO cumulatus, & in vita

M

adhuc innumeris miraculis, donóque

Mi

prophetie illuftratus eft, — Infigni idi-

Vij

dem favore ob exercitos humiliatio-

Ht

num ac&us honorata eft à DEO Vene-

gonfcrip;a

zabilis TJoanna Bellopratenfis noftra;

I a

ucz poft mortem vifa fpedlabili forma;

t quyi

du abili circwmfufa lumineyrogautíqut;

Titüntia

sndewam ipfi tanta gloria contigiffet !

BUA

ean fibi in magua bumilitatis fne promi-

Ts ln

um conceffam refpondit ; cmque foror t

Mitio n

perftes Joannam advertiffet mamun clane

Ws

fnm tenere, &, ut eam aperiret, flagitólHhs

Cf:lnacns

aegavitilla, fe boc facere poffe, quod iu ea

d

lapidem tanti fplendoris geflaret , w bt

[

Ti

maus ocslus ad primmm illius confpettum

j &

videndi facultate privaretur : byncque

ff

Umcnn ii

bi datum afferuit pro. vilibüs operibitss

Deca

quibnus fe, dum viveret, libenter exercnif-

Peclahmm

fet. S. Bened. Rediv. ad aunum 1569

Ü

Denique & ipfe latro, quem preeceden*

*l [ "

tenumero publicé peenltentem audivie

"r i

mus, Íat magnum à DEO reportavit

Vif

lt

pre*

De Mortificatione.

Jl

tht,! preemium , remiffionem fcilicet omni-

sibus, !

um horrendorum fuorum criminum :

à &iny

Neque euim ille priüs ex pavimento fur-

li, dom

rexit, quin peccatorum omnium vemi[fio»

B

nem potitus efl.. Vifüsqueelt, confitente

um

illo; vir quidam procerus, & terribilis

.Diove

confcriptam chartam, omnia poeniten-

tis peccata conrinemcm, manu tenens 2

ul

qui , quoties latro peenitens peccatum

n

pronuntiando expreffit, toties peccae

tum *illud delevit ; unde ex Climaci

j; atl

atf

mente impletum eft illud : Dixi, pro-

vunutiabo adveríum me iuiquitatezn me-

i

u

t na

j

am: & turemififtà impietatem peccati mei.

Climacus gr. 4. Pretiofa ergo res eft,

Tiïet»f'ïg'ï

Á

confundi propter DEUM in oculis ho-

xf

l]

)

j

hl

minum, fi brevi confafione poffimus

jj delere; & redimere graviffima quali-

TT

t s

jí umcunque peccatorum debita, & prz-

!

ter fpecialilfimos hic in terta favores ,

ii

»

LA

l

fpecialiffimam infuper mereri in Ccelo

Jf

gloriam, Majore proin in pretio ha-

um

[1

4 bendee funt occafiones ille, in quibus

3

em

fite

jj €xtetilis , & coram hominibus quidem

confundimur, interiüs tamen 1n ani-

^ n

D 2

inas

]

76

Pars prima

ma, & coram DEO purgamut, & ma

L

gis perficimur.

AU o

5. Subjungo hic paucos aliquosex«

ternze feu humiliadonis, feu confufio-

Mi

nis a&us , quorum frequentior occafio

Atbl Pïoyfü

occurrere poteft, & funt fequentes; So-

o

cietatem illorum , qui mores noftros

J/ (l]ar ij

interdum carpunt, & defe&us coram

Ug í

alijs produnt, falsísque facetijs dicta;

& fa&a noftra perfiringunt , affe&are;

W QPU d n

üfae

vel faltem non declinare: Item, defe

ftus nofiros non excufare, aut exte

J)) i d

uuare, fed magis ingenué fateri , €08

Uü.ls)nec 0

hts

etiam , qui adhuc incogniti funt , ape-

Ts u

rire, ne quidquam celare eorum, que

coram alijs humiliationis cujusdam;

At Wij

PUPIT

(f

& irifionis anfam prebere poflunt.

f(än[v

di

Huc perti^et, in accufationibus no*

Ítram innocentiam non defendere, nec

1

AJImVOh al

L

deprecati poenam , fed, quafi rei effe-

mus; humili fubmiffione injun&am ex.

Bu

qu

equi poenitentiam,

Pulchrüm hác de

TWf

As

re exemplum nobis prabet Benedictus

T

uidam Cluniacenfis de quo Petrus Ve«

0 ,

g's Ie lfd

nexabjlis ita teílatur ; Recordor g

&

C

Wt

"t

De Mortificatione.

z

m &t

Jipiis falfis, aut quaji nullis accufationi-

bus in commnuai Fratrum Couventnu à tali-

yaliqu

bus impetitum inummeris vocibus , quafi

feu qon

veus exiffevet, in tevra proftratum , citum

n

ngor o*

uibil provfus del

d i p

iffet, cnlpabilém fe tan-

ul

tiumnodo refpoudi]je; bunc enim morem

r ^

babebat , ut ; quandocunque culpavetut ,

us

unaquam feré cnlpam diffiteretur.Pec. Ve-

fhiorpi

ner. apud Martene. Comment, 45 Reg.

um,z.öï €7.f. 215. Alius infïgnis humiliatio-

«; It- nis a&us eft, non obloqui contradicen-

at

a

tibus,nec opinionem noftram mordicus

yr

f

defendere, fed quafi minàs pruden:es

;nifl (W y

fimus, cedere alijs vi&oriam. Magna

fe 60[Um',ïz

quoque virtutis eft, acquiefcere corre-

j P

&loni aliorum etiam in cafü, quo alij

^bete 4

errant: dummodo error non fit calis,

ao qui involvat reatum peccati; cujus rei

ia infigne exemplum de S. Lanfranco le-

j

yit" gimus, qui, cüm aliquando legeret ad

jj menfam, & ab homine rudiffimo Vir

chrn^ tantus, & magnise do&rine corrigere-

g i* tür, ut, poftquam juxta Grammaticae

, i? leges legit docere penultimá produ&tá,

m correptá, humi.

g Jegerec docere eáde

D3

licg:

78

Pars prima

liter paruit, malens de seftimatione doe | nyyj

&rinz , quàm de pretio virturis, & hu-

aredi

ttrmo

miliationis aliquid deperdere. Sc. Beit.

6.p.2. Alij humiliationum a&us furít,

libenter aliorum fubire vices, eósque in

Áine i

fuo onere füblevare : & hoc, antequam

"od

abalijs imploremur, aut invocemur, ita

WIC Pm:

videlicet nos habendo, quafi noftrum

lon n

effet officium , infervire omnibus , qui

ädifpoürid

in domo Dzz funt: quod quidem fer-

"Mu

vitlumi nobile,&-gldriofum eft. Simt-

Fa

liter,virtuofum eft; agere ea omnia; que

ALl

forté negligentiores fetvi Conventüs

Q t

intermittunt: hujus generis funt, mun*

BU

dare fordida, ordinare difperfa, & qu£

fä!dug ä

lll

cunque, five in locis publicis , five in

EUIPT

privaus aliorum oculos offendunt; 4

rl

(

movere, aut abícondere. Talium a&u*

Tltten

um frequens datur occafio: fi quis at

M

tem ad tantam fue defpicientiee excel-

mall u

lentiam devenerit, ut omnes ifti not

ht

fufficiant, tunc plures, & majores fu*

N [

um cuique di&tabit proficiendi ftudium

ET

m

6. Ab iniurijs, & confufionibus

n

ntibus

ld :

namuram noftram valdé afflige

Crarse

d

De 2Mortificatioue.

79

od

transgredimur ad alteram claffem, de

1

tyds, QU

fufferendis defe&ibus aliorum : de qua

re nos monet S, Pater nofter, ut/nfirimis

ye od

9 ii

tates (ive corporum ; five morum palieu-

as t

tiffimé tolerezins. S. Reg.cap.72. Ubi

confiderandum, fzepé ejusmodi defectus

0 anieqllï:

jneffe proximo invito , & provenire

nvocemüþ'

uaf] noïh".

non tam à prava ejus voluntate, quàm

À difpofitione naturali : Nature quippe

omi

m

hominum diverfie funt , & unus v.ga

.d q'.li

ex natura fua eft jovialis, propendétque

[

R-&

ad lztitiam, alter melancholicus, &

"

fe&atur triftia: unus in agendo cft ce«

j OU*

ler, & vix non fubinde preceps, altet

ett$ f

Il

tardus, & nullius ferme refolutionis,

jf

lii "

Unus amat confortium hominum, quod

IlU)

alter faftidit, & odit. Unusinclinat ad

gOF

f

3l

um*

graviratem, alter vix non nimis levis

eft. Qua diverfitas complexionum, i

f

107 üqm

in aliqua communitatereperiatur, uti

ia

o

femper reperitur, tunc joviali, & hilari

gravis eft melancholici triftitia : me«

ma;o[f)

lancholico fors gravior alterius hilari-

^ endl lhl

tas. Ille, qui eft celer, damnat tardita-

1 ufl ,

tem; tasdus precipitantiam. Societa-

ä aæl j

tis

p

D 4

$o

Pars prima

tis amans carpit: inhumanam fugam:

tj t

Vdtnt,

foliarius turbas ,

& frequeptiam.

m

Gravi contraria eft levicas: levi gravi-

tas.

Ex quibus omnibus evidens red-

TU e

ditur, quód, fi tales velint invicem frui

lmfki jm (

fancta pace, unus alteri condefcendere,

Ht gj

& fupportare debeat;jovialis melancho-

Ts f

licum , melancholicus jovialem: celet

Jitütg no

tardum, tardus celerem: gravis levem

CGäIfef[quæ

retoler

levis gravem.. : Et hoc fuadet virtus;

hi

fuadet & fana ratio, ut compatiamur

invicem, & condefcendamus: maximé

t

quia nemo eft; qui careat omni defedtuy

If.ire(

lts

mmmzïw

quem 'etiam alij fupportare debent.

Hifcedi&is nemofanus contradicit; aut

TInt p

coritradicere poteft, fsd omnesunanimi

lt D j

i

calculo huic veritati fübfcribunt, quód

u

t5

Nj

nimirum condefcendum fit naturze, que

in divetrfis eadem effe non poreft. . Át

DN

W.

ls

veró nonnulli forté:contrarium fenti-

) qu

ilöa

A

unt, in cafu videlicet, quo defe&us non

Uij

^N dl

tam à natura; quàm à culpa proveniunt,

vel, fi ipfa natura; aut ad excetfum; aut

It o*

N

ad defectum inciinans« non corrigatut,

"f"i'eh

uni-

b&

M temp |

in ijjs precipue r;b;ïs ; qu& comm

w

tati,

De AMortificatione. |

*r

táti, aut cohabitantibus magis moleftze

m hp

accidunt.

fieqit

y: lgt

7. Verüm;qualiscunque fit; & qua«

licunque ex caufa proveniat proximi

yevdti

noflri importunitas, eequo animo tole-

ia

rare oportet, fl quidem veré, ut oportet;

t

velimus fupprimere immortifcationem

ii

natuce noltre. Imó, ad hoc tantó plüs

videm *

coafert quevis moleítia; quam in Con-

PUQU

fratre toleramus, quanto illa major fue-

fad VFW

rit: unde illi, qui mortificationis magis

[ Cum?alllï

nt

fuéte amantes, & ftudiofi;potiüis elegé*

m

H

16 focletatem,& confortium talium ho»

g

[ omnid

!

minum, inter quos ampliorem invene*

"T

? ]

runt pátiendimateriam, iMluffre hujus

conmdl'a[l

zei exemplum nobis fubminiftrat Caf-

m

fianus de quadam laudatiffima feemina ;

fcaibul

qua&àS. Athanafio dandam fibi , & fuis

f at

l

fumptibus alendam. popofcit viduam

o p ex ilis, que. Ecclefiafticis fumptibus pa-

qrarim * fcebantur. Juffit igitur Vir fan&us ex

j omuibus eligi viduam , que 9 boneflate

apo unorum, &g oravitate, ac difciplina omni-

excli bus prefervetur : quam, cum pia foemina

ji corr?g*i brevi tempore aluiffce, vittutéraque, &

inane

j Comm /

-

D 5

L

8?

Pavs prima

manfuetudinem hofpitze expetta fuif-

r coh

fet, iterató. Athanafium adijt, rogavite

Aninfim

que , ut revocata priore aliam peioris

tin: d

note feeminam defignaret pafcendam.

Ti t

Annuit Athanafus, precepitque , ut ea

tbl

illi, que effet cun&is nequior, traderetur ,

Qu

que fcilicet vel iracundid , vel rixis, vd

ilipr s

vinolentiá, feu verbofitate cun&as, quibus

A r

Ta-

bc vitia dominarentur, excederet.

SHetayi t

lis, cum facilé inventa; & piz foemine

fütre f

fuiffec tradita , mox in domo turbata

ll-m. R"J?ï"-«

funt omnia 5 quamprimüm enim in

T m

domum intromiffa eft nequam anus;

Bo

protinus afpidis inftar , aut afpide pe*

'?W j

jor ácuit contra benefa&ricem fuamIin«

Dijse

guam fuam ficut ferpentis, gravilfimis

Vfem. 4

eam afficiens injurijs, continuis, & In-

fl o

digniffimis divexans convitijs, & cone

At

rumelijs, & demum, ne ab injetdioue qui-

mlll'.; cüm |

dem mauunm temperans , applaudente

Vrl

ftgr

interim Matrefamilias, quód in domo

n d

fua tam infignem na&a fit virtutis, &

D

ll

D

parientie Magiflrram. Caffianus Cob.

Tl

u

18.c. 14. Simile exemplum legimus

notn

U

1

POHi; n

Qt

deq]oanne Juniore Thebazo , qui

85

De Mortificatione,

alteri cohabitare voluit, nifi feni cui«

u

dam.infirmo , Ídque per annos duode-

ldijt: mgm

dlian t

cim : durante autem toro hujus cohabi-

x p

tationis tempore Joannes non tantüm

moleftias, cum infirmorum cura femper

t ffquelui:

iottl n

conjunétas, patientiffimé toleravit, fed

infuper à morofo fene, neoc ullum vet«

j i rii!

bum pacatum, aut blandumaudijs, pers

! gun&dhflfi

vl

feveravit tamen , ufque dum pro tanta

virtute fuum in Coeliszecepit preemie

& pit Id

[

um. Ruffin. apud Rofiz. L. 2.2. 15 j. Me«

j domo

ritó proin erubefcere nos oportet, qui

f

m u

mortificati quidem dici volumus, om-

n

quanN

m

nem tamen mortificationis materiam

in alijs excipimus , nec ullum in ijs

mcemf"

J

defe&tum aequo animo toleramus , fed

ii5f

, 'h;'

inagis non raró contra hos, vel illos

;ntinum

!

"

Confratcum defe&us durius conqueri-

vllVil'iis'f' t

mur ; càm forfan ipfi longé plures , &

j

graviores habeamus feu corporum, feu

?bi

jdiv

9)

ii

morum defe&us, quos boni Confratres

Uo

nofiri patieuter fupportant, & diffi»

frvit

mulant.

Cafi!

8. Si queras, quodnam fit, vel effe

lplüm

if

poffi motivum efficax , ut qualefcune

L2 qmi

D6

que

84.

Pars prima

que Confratrum defe&us libenti animo

Jationer

iufferas? Inter alia hoc infigne& con-

ii in h

vincens efle arbitror, ficogites, quàm

t ngj

multatu ipfe quotidie agas DEO longé

v

magis invifa, magísque indigna, quàm

lii

fint ea, qua tu ab alijs pati potes.. Con-

Initi tb

fer proin ea omnia; quaz tibi in alio

t D

difplicent, cum ijs, ob quz tu veré, &

Conüa[]'es

meritó DEO difplices: & agnofces;

lk melir

quàm parum tibi difplicere debeat tue

*orimpol

us proximns, qui ipfi DEO tuo quoti-

if

die majoris dilplicentiee caufam pr&e

nms) At

h

bes, Et quidem proximus tuus intete

dl t

DN

dum nimis garrulus, eft imprudens,ef

n

rixofus, eft rufticus; eft immorigerus;

lj

f')lOmo

verüm; fi hec omnia proximi vitia,ribl

Ufier Al

adeo exofa; & odiofa fugillaveris, con*

", R |

fidera pariter, quàm fzepe tu invifa Dro

N ll

agas, quàm Íízpe delinquas inlingua

"ii

gua, quàm fzpe fis refra&tarius legi Die

" Imm

l

vinz, quàm fzpe diffolutus, & ad ex«

"a&m[ "

terna effufus, Deíque tui , incime tibi

Q'WUS ne l

pra(entis non tantüm immemor, fe

u

prorfus incurius: quae omnia adeo funt

N [

inviía Do, ut nullatenus ullam come

l

p

I ERN

De 2Mottificatione.

8f

benrt

parationem admittant cum ijs, qua tu

odiíti in homine, & proximo tuo : Et

fxgne&ü*

gpites

tamen; non obítanre tanta. indigaitate

DEO UR

tua vis adhuc à Dzo- haberi tanquam

digià q

flius, vis amati & gratijs cumulari, &

gus

dimitti tibi omnia, quz etiam graviora

» d :

conta DEUM committis : Alios veró

k2 W Wf:*

Confratres tuos, eósque fors apud Dz-

uM meliores te, ob long? minores ,'&

&^ lt

fæpe involunrarios defectus afpernaris;

getttl

EO u

confortia fugis, & atro femper calculo

notas, acríque interdum ceofurá coram

3 Caüfämf

alijs perftringis.

Vide autem, & ex

yys ts

Evangelio difce, quàm periculofa res

inpu

d

fit,fi homo velit Dzuc fibi propitium;

inmiVifü"

durior autem firhomo erga proximum

fuum. Expertus hoc periculum eft fer-

,-;1ayver;s;;**

vus ille, qui, poftquam ei Dominus

u Tv

us 1!]]"

fuus dimifit omne debitum, ipfe & con-

trà immifericordiüs confervum tuum

i

Dd

tractavit: ob quam duritiem tanquam

ts

jno

fervus nequam declaratus , & tradicus

eft tortoribus, quoadufoue vedderet uni-

nme[]]()f J

verfun debitum. Math. 18.

"['erreat

tc hoc, & pudeat, non velle tolerare in

uuäm v

Q;PIOXi-

86

Pars prima

proximo minora, qui infinities majors

Wodbir

benigné tolerari vis à fupremo Dzo

Tftnitl

tuo: Potiüs é converfo deinceps ita te

LT

gerere ftude;ut.ficuti Deuw non attenta

in j

indignitate wua, femper vis ad te gra-

Ttiftat:

tiose converfum, femper tuiamantem,

DETTTT

fempérque te beneficijs fuis praevenie

filug

enten, ita & tu non neges homini,

T

quod ribi visà DEO fieri ; Hinc, fifor-

fl

té tuus proximus fit importunior ; &

lt i

moleftior, nec difcede, nec te avette a

Mi

illo, fed fupera naturam, & períifte;

ltl i

amicé cum illo age , condefcende ejus

f g

infirmitati, opem non däncga, & oiti-

Wmumm

nià illa amicitizefigna ei exhibe, qu&

"'"/fl)ül l

exhibere foles alijs, quos diligis,& eefti*

I (ij

mas. Quod fi feceris, cantó erit majot

M

virtus tua, quantó majorem in te fenle-

^

ris naturz repugnantiam ; erítque mer-

quom()do

ces tua tnagna nimis, danda abeo; qui

Voliti

inextremo olim judicio di&urus elt il-

QUE

lud: Quamdin feciftis uni ex bis Fratri-

f

1lig

bus meis minimis , mibi feciftis. Mauth

Tnn j

25. Talem hominem in Congregatio-

1 ATT

To]

Qu

ne plurimüm dilaudans S,. Bernardus

ts

X

De Mortijicatione.»

07

jties m

ita fcribir: Omnis in vobis, qui frateraas

premo i

infirinitates tam corporum , quam animo-

tum uon folim patienter fupportat, fed

pl

( nonate

infuper, fi licet,&, [i valet, juvat obfequijs,

visadtt

confortat alloquiüs , conjiljs informat : fi

ggiamali

boc non poteft propter difciplinam follicitis

ijs

faltem orationibus folatiari non ce[Jat in-

firimo : omnis, inquam; qui talia operatur

epes I^

j Him) D]

in vebis , bouum omnuino fpargit odorem

inter Fratres , €9 odorem de unguentis

Oï[uni(lh'

« GE d

eptimis. Balfammm iu ore, bujnscemodi

nh & Peþ

Frater in Congregatieue , monftratur. di-

(

ito, & dicunt de eo omues : bic eft Fra-

n

trum amator, C* populi Ifrael : bic eff, qui

uqu i

muliim orat pro popmio , €9 mwuiverfa

;| exi n

fauta Civitate my(tica Hierufalem. 5,

diligsh

Bern. ferm. 12. in Cant.

j d

ilf;

9. Agendum nunc de tertia claffe,

quomodo nimirum in omni occafione

n cri[qlliflf

voluntas noftra fir mortificanda, ita; ut

"TU

non tantüm ab illicitis abftrahatur ;

du

fed & à licitis refreenetur; ubi ampliffi-

qlil

mus pro hoc exeicitio feoffert campuss

[

(

quocunque enim fe extendere poteft

Con'

voluntas noflra; eó fan&e, & falubrirer

' Sv Bcwö

e

-N

l

8'81

Pars prima

fe extendere etiam poteft ejusdem sbe

Tuàm aut

negatio & mortificatio. Ectalemubi-

im ü[, ff

que mortificationem in fuis fupponere

viderur Sanctiffimus Pater nofter , qui

cet.Bloüus

(rüg.

?

ftatim in. Prologo, fuos non alio, quàm

aM

j

j

"

li,

:

renuntianrtium nemine cor ïpe!laz,di-

n

illi

cens: 2dd fe ergo uunc fermo mens diri-

n ip(;.

!

D

gitur, quisquis abrennntians pmprijs 70*

mnf'!as [/7

Inatatibus Domino Cbriflo vero Regi mi«

Ü g

litaturus: obedientia fortifma , atque

Pt f

preclara arina affumis. Prolog. S. Reg,

MUU

Qu verba in plu:ali univerfalitatem

L

denotant ; nec reftringuntur ad folam

Wm m

abnegationem in rebus defe malis, &

iij

prohibitis, fed & honeftis, & de fe lici-

tis ; ad hoc enim, ut refraenemus vo*

"hf

PU

luntatem noftram à concupifcentia rel

Wlflfm m

male, nova in religionne lege opus

pon eft,fed. fufficit univerfalis lex po-

EU gjï dl

i

fita omnibus, ut declinemus à malo;

& faciamus bonum.

Univerfalicet

Pt A

ergo accipienda funt de abnegatione in

m fr

Pt

zebusomnino omnibus feu magnis, feu

t

(

parvis, imó etiam minimis, quas appee

tere , & velle poteft anima. noftra,

j 18lter OT

Quam

Al i

De Mortificatioue,

99

ej'JS(kW'D Quàm autem res non modica; nec mi-

il* - nima fit mortificare fe in minimis, do-

js lp

cet Blofius nofler, Inflit. c. 2.. f. g. fic

r ndian

fcribens: Quando quis propter DEUZM

"

n d

feufaalitati, voluutatt

que]

broprie etiam in

vebus minimis velu£laiur, ac fe mortificat;

Wompe!luï

(iit [[)

vem ipfi DEO magis gratam facit ; quam

H

fimnltos snoriuos ad vitamvevocaret. .5i

yato M

duo bomines in eodem itinere. conflituti

(int; ^

elegautem flofculum offenderent, quorum

rolof Sj "

alter cuperet quidem illum decerpere, fed

.mivül:*ï".äfï

vueliàs deliberaus diceret fibi ipji: dimit-

m P

te emn proptee DEUM: alter vero . uibil

premeditatus carperet. florem : : ifle qui-

d f ma!iï[»'

yell

dem, [ipliciter decerpendo uon peccaret :

ïif»

en æHCmL

fed illepropter DEUAM dimittendo flovems

tantum pre decerpente obtinevet meritum,

T lecenü

m

; ['mc le

quauta eft diftantia Cali à terra.. Cüm.

ergo juxta do&rinam Blofij ; aliorim«

rerfll

cmusï l

que Afcetarum mortificatio in mini-

p

mis tam fit meritoria, magnum profe.

&b meritorum cumulum fibi congre-

lbnegatfd

magmt)

gat, qui in ejufmodi exercitio fe fre-

F*(

quenter exercet, Quodfi in particulari

is 0^

!

ejufmodi moxtificationum

nim "

plu;ium

fpe-

|

90

Pavs prima

Ípecimina audire velis, adire potes |bgf;

Magaum Virum Dorotheum ; qui de

tcoadd

hac mortificatione, ]. ferzt. 1. ita loqui«

Q li

xur: Brevi quislibet f[patio ( modovelit)

Ane f

Juas amputare voluntates, c. feipfum ab«

lm ]

negare decies perfacilà poterit.. Quotodo

MMl

autem id fiat, edocebo: obambulat quise

Wtyi Iie;

piam, 89 aliquid fortà confpicatur ; fuas

I.Mddfr ^j

detitr autum à cogitatioue, ut illud ad*

Ts

vertat.. At is, [i fapit, cogitationi, & fua«

Utj

fioui ii vepuguat , féque avertit, & dicity

D) p

certé nou advertam,neque id penitus con

AW

fiderabo.. Ruvfus offendit quis aliquos u-

M l

is, 9 varijs vumoribus occupatos, & ai

L

illi cogitatio cordis fui , dic 89 tu verbut

Mty ,

aliquod, immifce te buic turba: at illeue-

"ufe

gat fe id alwrum, & voluntatem fnam al»

Pi"'tuah's 1

vumpit prorfns.. Iterum dicit ei cogz'tatio;

Wt fenferu

adi coquum, & interroga , quid paret o«

lQ

fouij : at ille uon adit, nec voluntati fu&

lls &&us ül

obteuperat.

Item, ceruit fortaffe quio

emodlc'-:

piam , fadet illico cogitatio, ut interrov

kmen

get, quisuam illud attulevit: at ille negaty

fr

€9 volutati fue repuguat , appetitim

lo

"lpfs

qumpe ]

comprimit, nec percuutatur | omuino

i

)Q

C2]

CUl

j

De Mortificatione,

9t

alic p

Hz,& fimiles mortificationesà S. Do»

üm y Q'lï*

retheo adductee modicee quidem viden-

Iul

tur, plurimüm tamen ad profet&um

anime faciunt; ad buuc énim modum,

slv

ut Idem, L. c. ait , $i voluatates noflvas

- ij

jj QUi

frequenter. praciderimms , brevi fiet , ut ,

quecunque nobis adveuerint, perfacilé illa

jl

Jf jl

pacidere , fi voluerimus, offacfcareus : 89

à parvis quideim , ac miuünis incboaudum

p "j/

ii

eji, utjam fuoma cum vegnie wajora, ac

maxima precidamus. — Sic demum ad id

ii i

T

pervenienus, ut voluntotem propriampe-

nitus non babeamus: fed, i quid fatium

a

j

f

[

fuevit ab alio, ita nos quietos reddat , &

g

j d

pacatos, ac fi ànoftva proficifceretur V0«

Imitate. — Ica etiam antiqui, fed fummi

yiut

Ípiritualis vite Magiftri de minutijs

,thszj

j

hifcefenferunt,. Nec immerito ;

m

Og."['f

10. Licét enim illi mortificatio-

jf

j

nis a&tus fingillatim fpe&ati videantur

g,g 1/'011

effe modics confiderationis, frequenta-

;[il

li

[

i

al

f

ti tamen maximze confiderationis funt:

110

]

u-

ficquippe generant bonum habitum, &

i: d

l

N

j

!

i

fz

"

-

"

hoc ipfo, quód fint faciles, fuaviter ab«

TP

E

j

í

ducunt à fequenda voluntate propria ,

) üm;

nl«

91

Pars prima

nimiámque agendi libertatem | coét.

B

V, v

cént, à qua mala profe&ó plurima de-

rivantur in animam.

Certé Nicolaus

Lancicius afceta. valdé accuratus; adeó

]'. ts ne

llH'd kge ,

invifam habuit libertarem illam , ut;

K Drgte

dum præcipljos .quosdam defe&us no-

tat à religiofo vitandos, primo ommuitit

(lte n

TM

Jugiendwm effe affevat libertatem, &9 an-

daciam in agendo, afpiciendo , loquendo,

anm.() P[æl

ridendo, taugendo. Lancicius Opfc. f.

LU Titern

A

€. r2. Cujus dein improbitatem ex Do-

xotheo probat, fic differente : Liberef

S o

lmnt&( mmc |

bonitate fag D E U.S. auimas uofhas ab

M

bac peftifera, feu letbali parrbijia, fen l-

centiofa agendi, vel loquendi libertafe.

T r

mundl ln

Et infra: Nibileft parrbijid gravius , &

D

moleflins,' €9. propterea oumimm paffio-

mf

m ac vitiorum Adater, ac feminarium

2 fæPe à

dicitur. Idem , ex .Dorotb. fern. 4.. Ut

Ptj

Wt

autem malitia libertatis hujus, de qua

me&ï&u n

NT

aliàs multi afcetze minüis expre[sö 4«

m

'gunt, penitiüs agnofcatur, norandum

ld

l

eft, poffe quidem contingere , quód li*

MT

lis

(&tISn

]

bertas noftra quandóque exerceatur ft»

Qu

iis enim ftatim

V

mg omni peccato ; q:

pe

De Adoitificatione.

'93

atem

eccati alicujus redarguar illum, qui

hoc, vel illud afpicit, hoc, vel illud

]i

iv

audit, tangit, eloquirur &c

. à

Aaximes

Nb

1 talia neque ex fe mala Íint , neque

corauss

ulla lege vetentur ? Interim, fi quis fub

1 ';Ham; i

hoc prztextu omnia liberé videre, au-

du

dire, tangere, & eloqui voluerit, nee; is

r

mille turbis, & paílionibus locum in

Aiitin d

animo praeber,;omnémque recolledtio-

i,f

nem internam ,. ad profe&um fpiritüs

joue (*

l

adeo neceffariam, diftarbat. Hincnul-

yrem

E

lain bono conftantia, fed mens turbinis

—

H

rent^ ,

(.

inftar nunc ad bzc, nuuc ad illa move»

n !10] '*

tur:eft diffolutio in moribus ,. diftra-

hi

&io in precibus, & rebus divinis, amor

u n

mundi in affe&ibus : neque poffibile;

Wi ii

mentem firmiter adhzerere DEO ; quae

o

tam fxpe ad res quasvis alias evagari

permittitur.

ij

Que mala in fpirituali

tb I'M

t

profe&u modica nemo dixerit ; hifce.

huj

autem imalis oprimé medetur ea , quam

ju$

a

commendamus, mortifcatio ; fi enim

" god

hoc modo refreenentur queecunque vo«

li

luntatis noftrz defideria in rebus quan«

gelü)

1

yec

tumvis minimis, tunc plurimis padfio-

j

nibus

; ii

24

Pars prima

nibus preclufa eft via, exclufze manent |i,fq

turba, mens interiüs eft recolle&ta, &

DO

conftans, & tranquilla, & jam facilé ad

Atolitr

unum convería DEUM, quando om*

Qb q

nia alía externa negligir.

cqlwsr At

11. Ínterim , dum . hic fuademus

TO

promifcué mortificationem jugem in

Wüttmmo

rebus quibuslibet omnibus , præcipuö

Ym 4

tamen eó collaborandum effe dicimus

Ál

ut frequentiüis eas affumamus mortifi-

"t den d

cationes, quze magis neceffariee nobis

Pa

funt ad debellandum hoftem nofirum

Rl

in ea videlicet materia , in qua is fre

m

quentiüs nos laceifir, & ubi majus, &

h R

frequentius eft fuccumbendi perict

"d CXehr

lum. Quapropter feduló , & accuraté

Pt bf

examinanda eft propenfio noftra, 8b !

DN

10t

viderimus, nos e. g. propendere ad pal-

li q

red;

fionem ire, aut impatientiae , mortiit-

lls m

j

Ut

cationés illa pre alijs affümendze funt,

IT

qux ad edomandam ralem palffionem

li

mno[h

valent: quales funt altercanri cedere,

NVS qum

benigné affari ledentem, aut, fi alter à

Ti

nobis lzfus fuerit , protinus rogare à

DRS )

eo veniam, Si füperbize, aut vane glo-

"b

hr

De 2Mortificatione,

79)'

Wenzr rice , feu exiftimationis defiderium fze-

«ll

piüs nos ticillet, expedit, de nobis ipfis

jamfacï*[e:

umilirer loqui , fateri indignitatem ;

prodere quosdam defectus noftros oc-

quanöoü

cultos, autin abje&tioribus quoque fun-

fic d

, &ionibus exercere , & fupprimere tu-

morem noftrum. Si commodorum core

em MP

j

poralium affe&io praedominetur, con-

ys, p

fugiendum ad ea, qua corpus affligunt,

"

J

um U^

five dein id fiat per abftinentiam, five

j

,

I

!l

, per alias affli&iones externas,per flagra;

«f

l

Jv

, per cilicia, & fimilia.

S1 frequentiüs

m&cm l

n

, affe&emus evagari extraclauftrum, ma-

,nge

, gis cuftodienda erit cella, neque facilé

ab m

j

de ea exeundum, fed implantandus ma-

gabent!

, Jor folitudinis amor ; reje&tis etiam ijs

j, i

, €exeundi occafionibus, quibus aliàsli-

f n

U

; €ité egredi poffemus. Quod fi fervave-

&^ vimus, mortificatio noftra erit fru&uo-

atb fior;

& talis vi&toria magis debilitabit

um 4

"]

hoftem noftrum, fi nimirum is ibi fupe-

Jem p '1 ratus fuerit, ubi nos ha&tenus validiüs

, a impugnare confuevit. Norandum au-

y äu!)

j

"

, tem , nos non tantüm ipfo tentationis

J

p5 tem

[

pore hoc obíervare; & contra ho-

j

4

j

j

em

96

Pars prima

|

ftem noftrum pugnare ; fed eundem i

mortifcando prevenire debere,

Fa-

tiülnodi

ciendum nempe nobis , poftquam in

ROtims,

fpiritualem militiam. adle&i fumus,

Oosdinr

quod faciuntr boni, & ftrenui milites:

Bitig

qui non folàm quosvis hoftium inful-

Yil

tus impavidi intra vallum expectant;&

Q der

invadenti adverfario firemué repug.

m

nant ; fed & ultró provocant; eundém-

M

que infra&o animo invadunr, & ubi-

r x0, [

cunque vires ejus debilitare poffunt;

T inten

he:óicé aggrediuntur; ceedunt, fternunt.

lt

Pari ratione & nos non expectare; fed

TOA

prevenire oportet infultus rebel

lants

Wohofe

naturz , ejísque vim infringere ; &

Vetpor,

tanta contentione animi eam itnpug*

l Hüdljs

nàte, ur non fimus contenti uná ; aut

D

alterà yittoriá , fed fludeamus interne-

Atl

s QXQ]

cioni hoflis noftri, juxta infigne illu

D N

Davidis di&um ; Perfequar iuimicos mt-

mluafplm

o5 , €$ comprebendam eos , Q9 mon coit-

nümüonf

veriar , donec deficiaut.

P?äliïï. 17^

"Wi p

y. 38.

M |

12, Denique etiam interdum ab-

AUs

D

nega'tione opus eft inrebus ex fe bonis»

M

10 f

' De AMortificatioue,

957

fed a

& honeftis : tunc fcilicer, quando ad

iebe, !

ejufmodi res inordinationem quandam

Íentimus, Fieri id poteft in materia

Poüqqam

jedi l

obedientie ; fi nimirum ad ipfam rem

z-

rennim

x:

precepram religiofus aliàs períe pro-

ollium

pendear : ut, f ftudiorum amans jubea-

à ex*r*c&?,:;

tur ftudere, preparare fe ad habendas

theíes publicas, aut etiam ad concio-

ene 3

cant; &

i

i

nem proximé habendam in tali, vel

tali loco, Ubi, licét bonum fit, & fan-

dul l

ia

(s

&um intendere operibus obedientia ;

du

j

bonatamen, & fan&ta non eft inordina-

Ml

tio illa. Quod vitium inde colligitur,

at

r

(

; & cognofcitur, fitalia tra&emus alieno

ls !

j

g

, tempore , non eo videlicer folo , quod

Dim;v proftudijs , & formandis concionibus

j &l

li

tu

j, deputatum, fed etiam illo, quod facra-

eam

,j tioribus exercirijsconfecratum eft. Ubi,

l

]

"

non obftante operis bonitate inordina-

a inip

]

h

D)

j i

J

,tio illa fpiritui eft noxia, utpore, quem

,'anfacratioribus turbat, & impedit. Un-

m

A

,de, bene híc obfervanda eft' do&rina

P

Latienfis Abbatis , fic loquentis: 44e-

yí

j f

iineris , non folàm mala, fed etiamea

1 in(er

*

K

yque boua funt, impedimentum preftare, fi

ine

98

Pa prima

inovdimaté diliguntur , vel quaevuntur:

umdüm

ficut. lamina aurea. oculis obje&a . vifun

j f

uon tinus impedit, quàm lamina [evrea.

ftin od

Blot. Inflit. Spir c. 2. In ejusmodi pro-

liol J Cüm ('

in cafibus, ne per inordinatam propen-

etha tr

fionem opera noftra bona depraventur,

*lb pl

moderatio ifla facienda eft; ut ejufmo-

RI par

di ftudijs ultra tempus ab obedientia

i mOdum

prafcriprum, non intendatur, fed magis

?]"Uma li

interdum, fi non uigeat neceffitas , ea«

'ümom,

dem interrumpantur, & ea fiant; quee

"um

fupprimende nimie inclinationi no*

Ilg

N BU

ftree convenientiora cenfentur; preflat

hn

enim interrumpi bonum , quàm illu

at «

per nimiam inordinationem, quieti, &

Rnf

paci internze fümmé contrariam ; dee

1 ia

pravari

D

RUT

-

na[wq"æh

CADPULT.IYX

As inbo

h

De mortifcaiiome Corporis ptr

:

afflicliones externas.

fbu;

Qu

f

Áv

tima quidem eft mortificatio

m

I.VOP

illa interna , qua effranes

051)

a Dr

li

quoslibet motus compefcit, & omnia

Afj

[«

)U

De Mortificatioue.

p9

ukrunhj:*

fecundüm re&z rationis imperium, le-

TE

gésque fuperiores intüs ordinat; hoc

niunJ

enim modo homo efficitur veré me-

ymod

lior: cüm é contra mortificatio quzevis

externa cantamex fe virtutem non ha-

anp

p

bear, poílitdue bene invicem ftare ex-

Tl

terna pati, & intüs malum effe: quem-

b obeditïï

admodum patiuntur perfepe , quàm

fs fed mï'

plurima impij abfque eo, quód vel in

od

minimo meliores fiant, Er, hac eft ra-

tio, quam inexperti aliqui, & cujusvis

Jj

rigoris externi ofores pro argumento ;

& tegumento immiortificationis fuce al

enus t

N

legant, jactantes, quód in externis non

confiftat fanctitas, quódque decor ani-

jem quiöä

!

yuiat

m fit ab intüs, & praeftec reformario

interna per affe&us pios, quàm exco-

riatio quzvis excerna partis folüm ani-

.

malis in homine,

Ità nimirum argu-

mentantur nonnulli, quos in zovi[fomis

//701!5

diebus , quando znflabunt tempora peri-

*]M!p

cillofa, Apoftolus vocat,bomines fe ipfos

j

: mOIU

amantes , voluptatum magis amatores ,

quàm DEL, babentes fpeciem quidem pie-

r2

g

lalis , viriutem antem ejus abuepgantes,

If

E

25

—

100

Pars prima

2. Tim. 3. Qui fublimia non raró vota

linord

in ore habent, & fpiritu vivere fe velle

ja&ant, priiis tamen nolunt crucifigere

5dl « fm

Qinats

carnem cum concupifcentijs fuis, Sed

omnino malé; licét enim in externisnó

UT

Wofenti

D)

fit pofita fanctitas, & externus rigor ex

fe, & fefolo neminem fan&ificet;verum

t hc

Mn foye

tamen etiam manet, quód fine externa

n i

mortificatione corporis inrerng anime

San&iras diu, & ftabiliter perfiftere non

er v

p Fg(

valeat ; Enimveró, opponit fe exterior

i

TU j

homo homini interiori, dum femper

caro concupifcit adversüs fpiritum:

A ii

A

hoc ergo impedimentum per feriam

mortificationem tollendum, carnísque

of- 'V.

/Ioc 4

D

petulantia coercenda eft, & parendum

f

verbis Apofloli, ita nos alloquentis :

TWand V

Mi

Erlcu

mortificate membra ve[ta, que funt fuper

terram. Coloff. 3. v. 5.. Secüs, fi carnis

gl

Q&U h

by

vires fra&tze non fuerint, infolefcet ea«

dem; & plus audebit contra fpiritum;

flügd Áon

l

quz modó etiam, dum caftigatur , &

$

zefraenatur, periculofum eidem fubinde

u

j

movetbellum. Neque id folummodóà

f

Al

*

inrelligendum eft de mortificanda car*

Atto

ne

Tljs hibe

De JMoriificatione.

IoI

onrm"t

nein ordine ad füperandam luxutiam,

T

fed, ad fuperandas quoque paffiones in-

"T

