in hoc contra mentem omnium Afcee

onis *

j

ql

P éó

taxum

248

Pars fecunda

lr

tarum à communi confuetudine reces

uidg

dit, ralis etiam à gratiis communibus

i E

excluditur, & propriam fequitur volun-

i Thom;

tatem DEO femper exofam , divinísque

t as

gratiis omnino indignam. Nec refert,

titcumy

quód talis dein alibi; aut alio tempore

' ,IUæ m

exercitia fua peragat ; nam, veludi ne-

ld d

que ea tempora, nequé ea loca elegit

Bo hi

1

Dominus, ita neque iis locis , neque

m emo,

temporibus fpecialiter benedicet defu*

Ql d

per. Nempe Ícimus illum, & locorum,

religiocupi

& temporum habere rationem, fuásque

j

| i&l()cu[

]

fpeciales gratias certis temporibus, lo»

t

císque uberiüs difpenfare. Ita Spiritus

UT

fan&us non venit, nifi fuper illos; qui

Nb

congregati ; erant pariter in eodem loco:

P iBUs,&

AU. 2. nec pifcina probatica infirmis

L

fuam medendi virtutem tribuic , nifi

M

illis, qui obfervárunt tempus , & ho-

tl]

ram; & folus ille € languentium nu-

It $ W

mero;, fauus fiebat , à quacunque detinee

4 ienro

batur infiriitate: Joan:g. quiobfervato

* Q

i

Angelice motionis tempore priüs de-

lt n

fcendebat in aquam, cateris qui etiam

CY

eb vitze meritum videri poterant hác

"Ài

gu-

:ä

9

De abfiratione à Sæcnl&. 349

d at

gratiá digniores, in fua infirmitate re-

ymmul

liàis. Expertus hecomaia fuo malo

rv

eft Thomas, uuus ex duodecim , qui;

cüm nec eo tempore, nec eo in loce

y i

Natt

effet cum undecim; quaudo veuit [ESUS,

lio

fue fingularitatis poenas dedit, &

fa&us eft incredulus, proptereàque ab

p li

J

j lat

ipfo Chriftoincrepitus. Joau. 2e. mul-

tüm ergo refert, effe omni tempore fb

ods Wï

edicet o

mul & ibi, ubi, & quando nos facra

religio cupit effe congregatos in unum;

& lt*

ubi & locum, & horam preefcribit facra

] ori Us)f

Obedientia, plurimüm femper dile&a

DEO, & fpecialibus femperadiuta fa-

| asbl

voribus.

t mfhg

Et hec in exercitijs princi-

palibus, & comunibus contra acediam

j j

Obfervanda veniunt.

qa n

7. Pauló aliter loqui oportet de exer:

mbul[ !

citijs, privatis, & ijs quorum executio

qmpus»

non ita alligatur autloco, aut cuilibet

uel)ilum

momento temporis, quó minüs eadem

g »

"

m

falvà Obedientià ad tempus interrum-

pi, aüt in aliud tempus differri poffing,

Ol,epnl]w

Sic ex Religiofis aliqui funt occupati

4is QU

/]

iiori«

"

ftudiis fublimioribus ? alii humar

Pocefä"

bus ;

3fo

Pars fecundá

]

|

bus ; quibusdam incumbit cura animas

!

lo

rum, quas verbo vite per conciones, &

| lii

exhortationes pafcere debent & nutri-

DN

re : nonnulli Oeconomicis, & fimilibus

; üdoti

domefticis occupati curis juxta variam

ul &f

officiorum fuorum exigentiam diverfis

|Hdityn

modis laborant in unum Monafterii

[ Tentat

bonum: quidam, aut fcriptionibusfunt

Wn t

deditl , aut aliàs honefto exercitio oc-

""m) 9Ul |

cupati, quze; & fimilia, etfiex obedien-

Ü i

tia nobis injuncta fuerint, non tamen

gl

tam ftricta eít ejus interpretatio, ut quis

Yal i 1

omni momento temporis non nifi aut

| :dftufatio,

fiudiis , aut formandis concionibus,

H Dv

aliísque perficiendisoccupationibus in»

!ufely

tendere valeat ; hoc enim foret noxium,

[ tüi

& indiícretum, apernímque preeberet

g, D

aditüm tzdio, & acediz, maximé in iis

fütyie

exercitiis , quae intenfiorem attentio"

SI m

nem requirunt, & caput fatigant. Ine

V, u

terrumpi ergo talia interdum poffunt;

hnj

fed cum hác cautela, ne, dum ab illis de«

j !»m* lfl,/[

fiftimus ad rempus ullus unquam de-

lg

tur otio locus ; magnum enim malum

lii $

fte Bernaxdo, omniwm

eft cï:ium, & te

[

tentae

l

|

A

De ab(hatlione à $4culo, 3 Kr

um

fentationum , & cogitationmn malarim ,

o

£9 iuntilium fentina ad FF. de mounte

TU

DEL

Nec mirum ; hoc ipfo enim ,

quód otiofa mensab omni occupatione

xl

;xgavaliä?

utili, & feria defiftat, tunc liberum pa-

rat aditum tentatori deemoni, Íeu po«

m r

tiüs tentatoribus plurimis, juxta effa-

Mands

nl

tum San&iffimorum in /£gypto Pa-

trum, qui judicárunt, operantem ZMouas

ierom

X Obedläf'

chbum dormoue uno puljari : otiofum vero

iumnerabilibus fpiritibus devaflari, Rof-

non u

weid. in vit- PP.1. 4.c. 29.. Nec valet

ti? m,qi]i

n nl

excufatio , quód ceflando abopere; ni-

hil mali operis operemurs nam juxta

yciontós

itio»ibu'fm'

Anfelmum, otíofus judicabitur, non, quia

male egit, fed, quia bona non egit. lib. 3.

um

€p.49. Dein, etfi otiofus forté nullam

k p

committat pravitateim in opere,-ean-

n !

dem tamen vix evitat in cogitatione ;

m 1[[le

nam, ut S. Lanfrancus ait, otiofe menti

lïlgam'

Qu

maligni fpiritus pravas cogitationes inge-

abllm'

vant, ut, (i quiefcat ab opere , non quiejcat

à malorum. operum dele&atioue, & cogi-

unquam

tatione. S. Lanfrancus ín ferm. apud A-

pifft n

cher. in fpicilt..4. f, 228.. Non ergo jü«

d " g

Afle

i

hY

352

Pars fecuuda

)

l

ftificat otiofum , quàd non fit malus in

Afty

agendo,fi fit malus in cogitando : taceo,

nporta

quód ille fatis malé videatur agere, qui

l

otiando in fe fovet torporem animi in«

| L

l

i üngre

Tl5 annj

ternum , ex quo paulatim omnis boni

|

Auili

faftidium enafcitur, & anima negli-

tidono

geusin fua negligentia altiüs obdormi-

Ejþir Afj

Ícit, profetuísque fui incuria de eodem

inífuo otio ne cogitat quidem.

m

DT

8. Hoc otii malum probé agnovit,

itiqumdam

Probatiffimus Patrum Panlus , qui in va-

leïl[iam n

ftiore eremoconfiftens, quotidie ex Pal-

W

Laf

marum foliis quidpiam texebar, idque

]

puré; ne oriofus effet5 nec enim ad hoc

IN

Y

m

eum adigebar corporalis fuüflentationis

necefitas, cum füfficientem ei prebe-

lod il

Htty

rent vi&um dulces palmarum fru&us,

& cella adjacens hortus, quem colebat,

fnjgl

Mey

ll

modicus ; fed, nec fpes lucri eum alli-

Vf

LT

cere poterat, quia, d ferra babitabilis

adeo remotus erat, ut, fi eciam laborem

s

d

! Tlitnfo

fuum veadere vellet ; plus expeteretir

pro mercede ve&ure , quàm valere po[fet

""'erm

pretiun operis defudati. Hinc quoties

UT Mi

inito anno contextis fportellis, aut fto-

D

Ieis

Pt

3

r

)

j

De abfivatlioue à Seculo.

ml

feis antrum ejus fuit impletum; omnia

nl

comportavit in unum, & fuppofito ig-

[ lgüe)ï:(

ne concremavit, ex omni hoc fuo to-

m

üus anni labore, fecundüm fxculum

omnisbæ

!

inutili, fat utilitatis fe acquifrviffe ratus;

nm t

quàd otiofus unquam fuerit. Caff. /. 10.

is od

defpir. aced.c. 24. Ejusdem menris fuit

n dul

$. Ignatius, qui non alterius intuitu bo-

iT

ni ; nifi folius fugiendi otii gratiá labo»

yé agm**?*

1resquosdam fecundüm externam appa-

jj qu i*MF

rentlam prorfus inutiles injunxit, pro-

ridiet^

utex Maffeio, fequentibus verbis refert

xebah X(«'

Tulius Nigronus : otinm, ut omuinm vi«

vim

tiorum fomitem , ac feminavium inprimis

d

oderat : itaque duos,trésve rei familiaris

qap

adjutores , cjm ad januaim alieno tempore

m ([Uæ

confabulantes é fuperiore loco afpexifJet,

jl

illico juffit acevvwm lapidwm] in proximo

qiem H

"

fitum , in. fummom ediwm contigaationem

j

[

1

fine cun&atione transferve.| Eosdem tertio

jam d

pofl menfe, chm ibidem iterwm otiantes

animadvertiffet, illam ipfam lapidum con-

T

T

geriem, wt in eudem locumvefevrrent,unde

u

Hinc d

j

afportaverant , imperavit ; amice infuper

cHl'S)M

admouens , uibil ia DEl famulatu perni-

j

cio-

354.

Pays fecunda

D

ciofins effe defidiá. Jul, Nigzon. fr. 1. | ia

2. Incit. $. mibifol. g 15, Ita Virfanáus

T trb

fenfit de ottofitate, quze femper jnimica

g |

eft aume. S. Reg.cap. 48.. & fuit iniqui-

tits t ]

las Sodoue : Ezech. 16, fecítque Sodo-

um f

mitas viros peffimos: ex quo , vel folo

UI

fru&u peffimo hon poffumus non malé

(Hl

fentire de peffima illa tantorum malo-

Mim d

xum radice , & origine.

Non eít ergo

LUPT

bonus, quisquis ouo eft deditus, quem.

(Ulig

admodum olim non male judicavit à

S.Bernardo laudatus S. Malachias ; qui

CUT

"ts

adhue puer, cüm fe famofo cuidam viro

LY

in difciplinam tradere flatuiffet, ex hoc

pj

folo motivo illum refpuit, quód eun-

htj

dem nihil ferium agentem , fed oriosé

[F iu"gif; «

ludentem deprehendiffec. $, Beri, ín

vita S. Malacb.

"t

mcw&þe;

9. Exclufo igitur otio videndum

Ti DEU

reftat , quomodo; & laboris jugis diffi«

Wlmm)

Qu

cultas poffit mitigari;& taedium evitati

tj

41l fj

quodex jugi labore fere naturaliter ori«

!9! ; OP

A l

tur. Videtur autem ad hoc plurimünmt

y

lor

conferre pulchra & prudens diftributia

)

li

d

exercitiorum; ita , ut nulli ex privatis

"

l

tuls

UT

?

äe abfiradione à Seculo. — 345

. lt

tuis exercitiis himium temporis indi-

aVix[anïJ

fcrité tribuas , fed omnia fic temperes ;

Y n

ut unum fuccedat alteri , & fucceffio

upius fit levamentum alterius.

Id op-

x hi

d

portuné fuggeric nofter Blofius, in Cai.

uV j

Jpir, c. 16.. ia fcribens: Exercitiorum

u u$

variatio plurimzin. adjwmenti affert 5 fi

numfe

enim aliquando letioni vaces, &9 aute f Y

Non tf

flidium eà iutevimifsá ad. orationem , vel

dis t

meditatiouem te trausferas, rurfimque la-

boreprecandi nondum pregravatus lecio-

: judia

A&th&slg

niis exercitiumvepetas, &9 opportumé fcripe

tionem, aut aliam externam occnpationeim

] ia ï

tutermifceas , poteris €9. viribus integer ,

uj

&j mente alacer permauere: quibus verbis

g

fubiungir, contrarium agentes inuti-

n kd "

;

liter tempus terere , & facillimé teedi-

umconcipere. Hanc ipfam variatio«

mvl

W

nem DEUS per angelum docuit S. An-

tonium, qui, ut habet Rofweidus, vidit

jl

glsdl

dium

queudam tanquam fe ipfmn fedentem , at-

que operantem : deinde furgentem ab ope-

xarllfähKJ .

f

tibus, & orautem , E9 iterum fedenteur,

j PIUU

&9 plelam de palmis facientem , €9 inde

r

tittfis ad orationem furgentems Erat au-

J

tem

L

l

356

Pars fecunda

D

tem angelus Domini miffus ad corveptioe | Vily,

uem, &9 cautelam dandam -datouio; &

| ch qm i

andivit vocem augeli diceutis: fic fac , 88

Autrique

falvus. eris. Rofseeid: lib. . libell. 7.

ttoler f

1. 1. f. $84.. Adidem hoitatur S, Ber-

Jecibil

nardus, ad for. ferm. $1. his verbis:

^t DEQ

divide tibi fpatium diei in tres partes: 69

d f

in prima ora , in fecunda lege , &9 intertia

At irin

parte labora, — Nempe , hóc variadio-

Marggy

num medio optime coafulitur tedio;

Swpi.amo t

quod ex unius femper, eiusdémque rei

h[ltione [

ttactacione facillimé naícitur, & juxtá

H"i'ger. y

di&amen rectze r tionis condefcendene

Ws

do infirmitati naturze , eadem confete

|tsttm

vatur, ut pro DEIGloria & plus va-

* d

leat, & minüs difficulter perficiat, Ex-

ff'mufe,'j

plico rem addu&o exemplo de ítudiis;

Til

quibus, fi quis equo longiüs intendere

lt

velit, fatigat nimiüm caput 5 unde tan-

10. Sl

dem, vel tedium ftudiorum inde inevi-

k H]Vlg

dl

tabiliter concipit, & ita minüs alacer

i e(efmm&

poftea ad ftudia redit, quee faftidit : ve

M

certé minus aptus redditur ad illa o

D

m

debilitatem , quam contrahit ; cüm per

rlda

à

j

ln

q

lia

fe nomm fir, quód ille; quiexhaufüf ei- '

l

|

p

De abflvatlioue à Saculo.

357

duv fpiritibus, non idem poffit, quod poteft

v

ille, qui integris eft viribus. Hinc me-

h

liüs utique fa&urus eft talis, fifuain-

i j

FCCOMI

l

Lf

M

!

'ln

terpolet ftudia, & nunc vel vifitatione

—

i

Venerabilis Sacramenti fe fidelem prae-

yratit

beat DEO fervum, vel oratione pia ad

, hi

T

n

eundem fe convertat, vel le&ione quá-

P

jj dam fpirituali mentem à ftudiis pauli-

?läg vl fperavocet, & fpiritum páícat, aut alio

aliturté

quopiam opere honefto, ex bona in-

H

tentione ccepto fuum capitis laborem

T

ii

, mitiget, Quo pofito, & manent ftuden-

..

di vires, & animus, & fucceffivé per

[ii

partes temporis plus fcientiarum imbie

| al v

"

1

bitur, quàm, fi quis continuato tempo-

7734

';

re uno fe ipfum indifcreté confumat

P

uf

; fé

.

que inhabilem

plod

D

reddat ad reaffumg11-

guus

;; da deinceps ftudia.

t

n

16. Siquaras, quanto ergo tempo:

s

i

, einvigilandum fit uni exercitio ? Dico,

'[um mt j

; K determinari non poffe : tum, quia pro

m

II

, ingeniorum diverfitate unus plus po»

E À

fi

teft, quàm alius, & quod uni nimis lon-

hu 4

,( &um , id alteri nimis breve eft: cum;

gahit;

"

j

| quiaidemetiam homo non eodem fem-

IuiCX j

il;

pec

3K53

Pars fecunda

per modo eft difpofitus; fed faepeurá |lnly;

horá plus poteft; quàm duabus, aut plu- hll(]quePa

xibus aliis, Relinquiturergo hoc diicre« (s ; 7

tloni cujuslibet; & commendatur me-

il

moratacitad Blofiüi doctrina, utnune

Aültote d

quam ufque ad faftidium protrahamus

|

hii

occupationes noflras, fed priüs defina-

wfieüterdora,

mus, & exercitium aliud affumamus.

N

11. Oportet híc eriam aliquid di-

fisgi

cere de opere manuum; qui labor ufita-

Nitse

tiffimus olim fuit apud Antiquos,e qui»

T N

bus multi cujusdam przvaricationis fe

.Fülaüenüs |

reos credidiffenr, nifi ex operibus ma-

W if

nuum füarum vixiffent, Diftinguendá

"n

Mfe

autem eft inter opera manuum;quia ali-

Jtti]

qua fünt, quz intra clauftri anguftlas

[

(

N

l

Kti.

fieri nequeunt, fed neceffarió excurfum

QU

ht l

quendam conjun&um habent : uti funt

Tib

opera agrorum, vinearum, & fimilium

.Oclpeï hi

Alia funt, quz in clauftris fieri poffunt;

"s'qüæim

füntque opera diverfarum artium, Prie

At ol

Tyiy

mi generis opera longo jam temporé ij

defierunt, idque meo judicio, falvo cü* lts

j

ïnlï

.

juscunque meliore, convenienter;

llto

j

aimin nOminatiHïn?is:

pxudencexs licetei

9ium

)

m

De abfivatlione à S«culo.

359

d

olim locisid in more fuerit, & San&us

sa]

quoque Pater nofter, 4 agri opera, ( S.

Greg. 2, Dial.c. 32. ) cum fuis fuerit

ohoc

endintt

egrelfus : multiquealii ita exigente ne-

ceífitate diverfis agriculturee laboribus

m w

roruil

fuerint intenti, poftquam tamen fuffi-

cienter dotata funt Monafteria, labor

| r

ille fors ut fuperfluus intermilfus, aut

fhunam

fors veluti animarum bono minüs con-

] aliqui

ducens eft füblatus. Hoc pofterius fen-

r

fit $. Nonnofus ; qui, cüm aliquando

aiquos'te b

SoraGenfis Manafterii Pater fuos ad

qia

j

)

colligendas inter extraneos olivas mit-

() U.

u

tere Ítatuiffet, id fieri cnm magna bumi-

pilif

litate probibuit , ne exeuntes Fratres ex

]UUm) J

Mouaflerio , dum lncra olei quererent ,

]B[l 3ngb

animorum damua paterentur: quod Om-

(

nipotenti DEO adeo placuit, utinopize

jent

gmy

loci permiraculum fuccurrerit, & paus

&h

cis, quz in Monafterii arboribus creve-

$ Gm

FOHL

i

xant, olivis ita benedixerit , ut, cüm in

maruunb

at

Pr

omnia Monafterii vafa pauxillum quid

j [

N

Tl

olei fuiffet infufum, omnia tamen illa

105

P

altero mane plena reperta fuerint ? Bre-

Wen

r

j

viar, 2. Seplembr, Vidstur id ctiam

p

menti

iéo

Pars fecnnda .

D

menti San&iffimi Patris omnino cori-

At 0j

fonum , qui erfi eos, .. Regule c.48.

Ámad

MNlate;

laudet , qui labore mauuum [narum vi-

!

viunt, & colligendis in agro frugibus

l

i Ordin

occupantur, fi nimirum, ut exprefse ad-

|

4 d

dit , neceffitas loci , aut panpertas exegt-

l;nros df

rit ; excurrege tamen extra Monafleri-

an"'; &di

um prorfus improbat, & carpir in füis:

PU euan

quia ommino non expedit amumabws eo-

MUET

YHM115 undeomnia eriam necelffaria intra

.i]'"dfo li

ambitus murorum Monafterii concludi

ïdf. ldq[(e j

volebat, st noz fit uece[fitas 2Monacbis

Vütnis

vagandi foras. Ibidem; cap. 66.. Pericus

'tl&uecaïlfu |

loia enim res eft defertio cellze , & ex-

M

curfus extra Monafteria , extra confpe-

il » Pflll

&um Superiorum , ubi occafio agendi

i

eum Secularibus, & contrahendi fami-

Pl

liaritatem cum illis, ut nil dicam de di-

T

verfis praxibus, quz in ea evagation?

?ïïl m äüe]

vix fatis caveri poffunt.

æ)qüam «

*

12. Veniendonune ad opera divete

ïwöPänciorg

farum artium, qu& ralem excurfümt iny,

non requirunt, ea adhucin Monafleriis s ,

reperiuntur, & exercentur praecipue à uN

illis, qui converfi apud nos vocantüt» ii u];

l

& funt i

p

|

x

De abtvactione à $culo.

361

nno (

& (unt opifices, nec ad ftatum Sacerdo-

«ll

talem admittuntur : rarius autem ejuse

modi artes exercentur ab illis, qui fa-

j f

1

Írf

(

cris Ordinibus initiati funt; quos eriam

;[0

non decet cujuslibet opificii generi in-

gt

tentos effe, Praeftat quippe; hos alriae

yutiitt

ribus, & divinioribus occupari ftudiis;

| Mi*

prout etiam longiifimo jam tempore

yit j

labor manuum commutatus eft cum

j

ftudio litterarum ; .Sec, Ben. 1. in Pr&-

hn D

fat. idque laudabilifimé ; labor enim

i

manuum à SS. Patribusex duabus pra-

j J

cipué caufis eft introdu&us : nimirum,

( n

ob neceffitatem vi&tüs, & ad pellendum

cexxæ )

y

)

otiym ? prima autem ratio non ampliüs

u

&.

ao

procedit, quando de vi&tu, aliisque ne-

ceffariisjam nobis fufficienrer eft provi-

iahendi fïf

fum, neque ampliüs opus eft laborare,

;

diom*

nifi pro adeptione perfc&ionis religio-

,off

fz,quam eo liberitis nunc adipi(ci licet,

, quó paniciora impedimenta fuftentatios

nis corporalis nos à cura falutis abftra-

W

il

hunt. Sed neque altera de otio ratio

j Mo]]ün

J

neceffitatem laboris manuum evincit $

otio eft contzarium ,

quia nihil magis

of

y07,

s

quàm

u

362

J?ärs fecunda

I

quàm ftudia, quorum labor praferene.| lum

dus eft omnibus aliis laboribus,utpote, |illu

per quem longé magis Monafteriorum ; ui

[

bono confultum eít ; praeftat quippe |itls,q

habereinfignes in ftudiis viros, quàmim ii

opificiis : & per fe certum eft, id in /üuqug

magnum quoque totius Ecclefíe bo- 'mn(

nium cedere, fi viri religiofi ingenio, & lx (j

do&riná valeant; poffintque tam in tri». "d

bunali facro quàm é cathedris infizues. fiioyj

re rudes; convertere perverfos, & ab» "t f

eif&ntes à grege Domini reducere ad. i,

&aulam Dominicam.

13. Quod quidem jam ab incuna*. ? Y

bilis facri Ordinis noftri obfervarum — y;

fuit , ut in omni difciplinarum generé i,

crudirentur Religiofi, & ad converüo-.- Ht

jl

nem Gentium prapararentur füturl -

aliquando Apoftoli : quemadmodum ,

in his noftrze Germanize partibus ex«. i

e€mplo nobis effe poreft S. Bonifacius - W y

Apoftolus nofter, qui prius in Anglia "m

pil

quinto ztatis fuze anno ad Monafteri- àn)

m

um receprus , & per omnia difciplinae hfj

Y

IU

zum Scholafticarum genera ad fuun-l /kfuPe

l

De abftratlione à Seculo.

363

ftoelatum habilitatus £uit.

Extruxit e

rpaee

tiam Idem, Fuldenfe Monáfterium , 1n

.bllsimwi

nallent

quo, uti & pluribus aliis, erectee fünc

chole , quéis religiofi praefe&ti funt vi-

sfur i

ri;qui non folos religiofos , fed non-

TUS qw

n &

nunquam etiam accurrentes Saculares

tam 1n divinis Scripturis, quàm quibus-

Ed

liber fcientiis, artibísque liberalibus

[ingh

erudierunt: unde etiam Novatores hze-

ermit

irs n

retici cavillandi argumeutum defump-

ferunt, fuiffe olim Monafteria non nifi

gb a

liberalium artium Scholas, & Gymna-

d

fia. Heftemis in cap. a. vite $. Ben. fol.

87. Praterea, cullibet privato utiliora

g

quoque funt ftudia, quàm quodlibet

i ob[üw

um

manuum opus; excolunt enim inge-

nium, tollunt ignoraatiam, docent di-

d o

li

ftinguere verum à falfo, habilitántque

enu !

hominem , ut & fe ipfum, & alios in

ema tll

confcientia tuté dirigere , & gubernare

mlhüi /

j

valeat, Neque putandum, quafi ad in-

3 pon

ternam gubernationem inuriles fintfci-

us n N

entiz humanz : quia, etfi iftze fcientiee

d Mo

d

ex fe id non habeant, fed à Theologicis

[ iil

Pfl*

& fupernaturalibus principiis ea res de-

"

Q 2

pen-

*

364.

Pats fecunda

3

pendeat , certum tamen eft, non dari

n

bonum Theologum , qui in humanis

nj

fcientiis non bene verfatus fuerit ; fem«

MTM

)

perenim Regine Theologiz ancillari

debet, & debuit humana fcientia, Ce-

LR

1l Bened

dant ergo exercitia quaevis manualia

(

fcholafticis exercitationibus, & , fi forté

1, hmdo 1 ü

nonnulli oggafiant, eásque damnent ,

€ó quàd fcientia inflet, dicatur eis bre-

qIUOd dc diV(

viter, quód non tam ex negle&u laboris

LUE

manuum, quàm ftudiorum collapfa in-

(l

terdum fit in multis locis difciplina, ut

prater alios bene notat Haeftenus : , 9,

[ J S Th

ä"gehüs

difq. Mon. tr, 4. difq. 2. fol. 862. apu

quem videri poteft.. Dein, fiforté occa-

YX :

'"ünumenm

hone fludiorum ingenia quorundam

l;

torrumpantur, & mores depraventut;

d

gebat hb

fs

ád non ex ipfa fludiorum uatuva, fed ex

gravo eorum ufn oritur. — Et fortaffe illis

mmMM

NT

ipfis non minits exitialis foret ignovantias

qu&, juxta Mabillonium noftrum, /gta«

QUando

fs

Aiber

viam € (ocoydiam , vem virtuti oxmino

*» at

ánimicam parere confuevit. Deuique,uou

(

It

gubito, plures ignorantiá corrump? , quàm

litierarima cnltu , qua bomiues faltembu-

j Otïblls "

p//T 02

[Hla,s Dl

p-

-

De abfiratlione à $«culo.

365

,l

waniores , 8 ad vitam focialem aptiores

jn lum

veddunt. — Eleganiew: euim, & liberalem

fs

do&rinam liberalis quoque natura, 89 in-

doles comitari folet, Mabillon, in An«

i a

du 4

nal. Bened. tom, 3. in Pr éfatioue.

144 Per hoc tamen improbare non

is m

:uS) &) IW

intendo, fi nonnulli ex Sacerdotibus

quasdam calleant , & exerceant artes ;

J dam??fu

jutur t

quod de diverfis etiam Sacerdo:ibus le-

rui .l'

gimus. Ita S. Gallus Sacerdos, texebat

j CUW ,

retia, & pifcarione fibi , fuísque parabat

di 1&;'püm»,ï

Cibos. S. Thiemo Archiepifcopus Sa-

f

lisburgenfis, in artibus diverfis, maxi-

L

mé in fculptoria excellebat, cujus artis

i

monumenta adhuc hodiedum fuper-

, gt

funt. S. Petrus Cedleftinus, compin-

gebat libros; que , & confimiles artes

f

ghitis

nonnunquam convenientiffimé exer-

gt

centur, maximé tempore pomeridiano,

i

& quando ingens folis zftus nos ad

p

quosliber capitis labores reddit inhabi-

nolim

'U[ïmn [2

les, autad fuperfluum fomnum diur-

jl

num follicitat.

Artes autem; quae Sa«

Duif

j

pj

ld

cerdotibus conveniunt, precer memo-

li

ratas poffunt effe fequentes: plantare ;

i

W

Q.3

aut

366

Pays fecunda

!

aucinoculare arbores, & colere hortos,

[723)

pingere imagines,; elaborare tubgs ma-,

T

Wudtled

thematicos, aut fpecula viforia ; deli-

neáre horologia folaria , fabricare ali-

8 i

quid pro ornatu Ecclefize, aut Ptocefíio-

Afl

t i

nibus publicis, texere flagella , autcili-

cia, conficere ex cera Agnus DEI, eós-

|

Tütbeng

que ferico veftire; aut acu phrygia Pin-

tulluo

Orandoi

gere,fuforiam exercere; & formare Ima-

M

ginésex cera; vel gipfo, excudere libros,

qua& omnes artes non videntur decece-

| ha hij

re dignitatem Sacerdotalem. Interorte

Rol

N

nesaurcem has artes eze fum convenietie

t x

tiores , & praeferendze aliis; quae mini*

CM

mo cum ftrepitu fiunt, & non requirunt

! Umül.ora)

aliorum confortium: flrepitus quippe

At Qp

& contra quietem religiofam , & perle

tg!illmardu

in communitate eft moleftus: aliorum

ial

veró confortium ad inutiles ; & curio«

mmpe j

fas inducit confabulaiones.

um » t

dw&[ibuS

15. Poflunt igitur ejusmodi artes

'ttienn

intermifceri. reliquis nofiris exetcitiis

füblimioribus , ídque utilifiimé, dum-

m

modo fic intentio reca, fervenirque le*

li

quens monitum S, Bernardi , ad FF. dt

"W"ïermp

monte

p —

4

De abftvatlione à Seculo. : 3éy

quonte DEI, ita. Ícribentis: opei'andum

erehont

eft aliquid mauibus , non tam. quod aii-

[

Y

j

, mua delectando ad boram detineat,quam,

fori;

i

B.*:

quod fpiitualibus. fiudüis deleiationem

ia

confervet, & untriat, in quo vemittatur a

It Pwüï]ïff'

boram animnus , non vefolvatur.

Hinc;

non bene faceret ille, qui ex eo folüm.

, De

impulíuoperaretur, rotümque diem la-

ho ?"'

borando infumerer, quia fors fpecialem,

Qigarel

& naturalem in fe advertir inclinatio-

udereliïriff

nem ad hujus, vel illius attis exerciti«

r

um5 hoc enim modo labor nofter pre-

l lmerQ»'f

. judicaret exercitiis aliis fublimioribus ,

( COHVemfï

& intermitterentur füblimiora propter

y AW,N;

humiliora; quod contra rationem mili-

n

tat. Oportet proin, eo fine ampledi

?Pi[

166

talium artiumopera, quó fine olim San-

if

&ieadem fuis intermiícuére exercitiis z

& Pe',:

h: aïiOIïi

nempe, tum , ut fugerent otium ,

k T & ch'H.*

rum , ut poftea in fuis exercitiis fpi-

$,

ritualibus , & altioribus eó alacriores

L

pl

reperirentur : pofiquam fcilicet per

j

i o

ejusmodi operationem externam con-

fiime

templationis , aut ftudiorum inten-

D

l

Vetüvq

T

fro interrupta, danámque eft fpiritui , ut

]

Q 4

ali-

]i il

j

Jl

n

FTT

Pars fecunda

D

aliqualiter quievertit ab eo, quod eun-

hao

dem defatigavit, Mediorum ergo, nor

ft f4t0y

finis rationé habent exercitia manualia,

W o

& funt intermedia; & quafi adminicula,

hii

ne in fublimioribus deficiat animus.

Aff fm'!

16. Prater memorata manuum

Aptiryent

operaolim inter noftros nihil frequen-

fdrofi

tiüs fuit, quàm fcribere, & defcribere

[or'm DI

libros : quo labore noftii plurima San-

!l Hucuþ

&orum PP. volumina vindicárunt ab

m ,j/þ

interitu, & Bibliothece adhucdum plu-

L

rimz , & confertiffimzteftantur, quá

olim folentià noftri huic labori intene

Waf

URT

derint. Quàm veró gratus DEO fit ifle

(VPXS Q,äml

labor, audiendus eft Haftenus nofter;

üm jy

fic habens : fcribendi laborem gratum [i

Mliery

effe divina Bouitas miraculo etiam decla«

ffmp

TY

Yavit ; uam, nt vefert Tritbemius , fuit in

RU

quodam Monaflerio noffti Ordinis , mibi

-J'u)

qon incognito , Frater quidam devotus,

Qua ekbfg

qui in fcribendis ad ornatum Bibliotbect

| "*dam li

voluminibus magumn babebat fludinm;

iyef

jta , ut , quotiescunque à divino potui[fet

l

vacare officio, ad fecreta celle feconferens,

|

Afe

buic Santto labori kinpjieret, undg, eä'ms;l;

!

? &eXu

D

24

De abfiraGione à Seculo,

369

, quet

ta Santorum opnfcula cum ingeuti devo-

tione excopiavit, Hujns mortni offa , cim

mepos

j i

poff wamitos auuos levarentmr de terra,

jadmini

tres digiti dextere mauus, quibus tot vo-

TE

lunina fcripferat, tam integri, 9 iucot«

rhuptiinventi funtyac [i eodem tempore fe«

r manulli

yhi fj

pulcbro fuifent impofiti : teliquum antem

corpnus, ut moris eft, confmnptum ad . offa

g &t

yurima y

fuit. Hucufque. Haftenus : difg. mon.

l. 2. tr. 2. difq. a. fol. 85 1. Optimé er-

dicirant

uciump

£o facurus eft qui labore confimili z«

mulaturfa&ta Majorum fuorum, & v«l

tuwta f

lo

libros antiquos manufcriptos nondum

typis editos, aut alia antiqua Monaftes

; DEO 3

ziorum documenta accuraté deícribit,8c

fs

inordinem redigit, itáque füum labo-

y p

tj d

iem pro communi bono confecrat,

17. Quoniam veró poft inventam

at

lill;'

Typographiam pauci forfan libri anti-

Ofdmifl lj

qui celebres necdum typis editi in qui-

jm d

1Ud

ili

hi

busdam locis fuperfunt , rem moderna

7

tempore facturus eft utiliffimam, qui in

"7

//)

;

(l

tanto Authorum & librorum numero ,

n p

ea, qu legit, fuo tempore curar anna«

4 feco

ii

:;

tare; & excerpere & xedigere in claffes;

Wldfz

l

Q 5

&

u

370

Pavs fecunda

D

& oidinem. Ex quo fieri poteft, quàd | ll

Jabor talis füumme fit proficuus. inpri- i &

mis fcribenti, fi nimirum is annotet ea,

D

quz& ex le&ione, five etiam meditatio-

; MIS pio

ne, aut infpirationibus divinitüs ime

is, E

miffis, aut conceptibus quoque inter-

160 i

dumfortuitis pro compua&ione fui ip-

10 rf

fums expertus eft , & novit opportunio-

Vlisim

WA

ra, & magis efficacia. Dein, fors aliis

pluribus aliquando fervire po:erit; li

um

E

.D80 (i

J

edatur in publicum.

Ita nempe ex

Prafationibus librorum complurium

lx filn

conftat, confcripfiffe quosdam aliqua

|

quod m

I

lg

proíe, & annoráffe fibi abíque inter-

]

|

tione edendi quidquam in publicum:

Qs

1f 0

poftmodum tamen re cum aliis com-

municata vifum eft operze precium ; ea

ht OIDiUQ(

publici juris facere, qus quis pro pri-

f?mmendw

vato fuo ufu confcripfir, & excerpfit.

EOE !

Dein efto, quàd de edendis libris ne

00 quo;

fomnies quidem ; non ramen propterea

ab hoc excerpendi labore defiftendum

D f

mztEIiawn'l

"

elt ; quia ad minüs ita fcribendo, & an-

notando tempus bene, & fructuose im-

Wæienim Iï

T

pendes, feryie;ntque tibi conceptus i

ve

De abfitattione äSæculo..h

37X

velad formandas conciones, vel ad ha-

v

qus p

benda, & continuanda colloquia fpiri-

zualia, & pla , vel ad fufcitandos in te

] annnteif

motus pios, fi vel folüm cua fcripta re«

nnedtl

jrni i

legeris. Fuére olim laudati fancti pure

ex eo , quód otium laborando fugave-

u

rint, ecfi eorum labor vifus fic inucilis ,

Bioncll

& folis ignibus deputatus, veluti fupra;

oppott

n.8. de Abbate Paulo vidimus: quan-

ein;fü", 1

tó ergo magis talis labor nofter coram

; paiellh

DEO fuam merebitur laudem ; qui

Ed

hunc faltem fru&um reporrare poteit ,

complit

quód memoriam nofiram fan&is ; &

gdum '3]'?

utilibus imbuat cogitat

*

N

g N

ionibus, & Fon-

)l

J

f

ceptibus.

*

18. Coronti

dis loco addere placet;

im4

J

)u

nec omittere poffum ; quó minüs re«

genufs

commendem le&ionem materiz Cafi-

qui u

ftice , eo nimirum tempore inftituen-

& exol

ii

dam, quo animus ad multas fpeculatio-

.qdlS h

nes minüs aptus reperitur: talis quippe

at

le&io eft & facilis, & ob diverfitatem

g"

materiarum , & cafuum jucunda , &

u

bcndw

praéfertim iis ; quibus adminiftratio Sa«

g

Cramentorum incumbit fummé neceffas

f

gl

, gPIlls

Q. 6

[ia;

[

B

37*

Pars fecunda

[

ria, & utilis.

Hiíce igitur modis, &

1 t

Clonys

laboribus fugari poteít pigrum acedie

monfítrum , quod aliàs veluti fingularis

dinyem

ferus multüm devaftare poteft, & folet

Tüt, d

xeligiofe perfe&ionis viridarium.

At

UA

C AP UT

IX,

LU

De /þecml:bas quibusdam Acedia

Aitioign

tentationibus,

[ m

u //(,ff/z

Omplures quidem dantur ace.

htitc,

C

dieg feu fpecies, feu tentationes,

Mire l

ea tamen hic precipué & fpecialiter di-

M

Ícutienda venit, qus& nonnullos ex ea

MS NT

«aufa in progreffu perfe&ionis facitde: |

W'fljþzr

fides, quód omnem illi imperfe&ionis

Uüfïald

füz, & teporis caufam; non, ut debe-

rent, in fe, fed in alios rejiciant; & loco,

in quo vivunt, affingant, fi bxque firmi-

DN lgmh

ger perfuadcant ; quód, f1 in alio loco;

Vendis Y

& inter alios Fratres viverent , longe

mehores effent, & fierenr: interim at«

Ib

!d uj

tem in fuo nec meliores fiunt; nec tales |

du f

ferió fieri volunt ; de hoc perniciofo

"

MC M

animi nozbo ; qui antiquus , nec novus

elt;

cedüt tam

n

*

De abfiratiioue à Sæcuio;

373

r molis!

eft , óccafionem agendi fübminiftrat ;

Caflianus, eundein vocans , meridianum

um g

Jl

damonem , qui , ut ejusdem veibis lo«

yi g

d

RL

l

quat , csun miferabilem obfederit mentem,

Dorrorem loci , faftidium celle , Fratrmm

dariut

qnoque , qui cum . eo imorantur , tanquam

IX

negligentinm, ac miis fpiritnalimm afper-

nationem gignit, atque contemptum: a

jin A

omne quoque opus , quod intra fepta fii

cnbilis eft, facit defidein, & inevtem. — Non

enun in cellaveidere , nec operam finit im«

dunr 4

ytenui

- peudere lettioni, nibilque fe proficeve tan-

- o tempore ia eadem commorautem cre-

pedilit

wils d

briis ingemifcit, nec babere fe frutium ali-

quem fpiritualem. Caff. 1. 10. c. 1. €9 2

ii

Contra idem animze malum praemuni-

n

[feäm

I!

jj

re nos volens D. Anfelmus, attenden-

; !l

"

gant

E

(

dum effe, ait, non rantüm ad apertas

maligni hoflis infidias; fed etiam ad ca*

(biqu

vendas verfutias illius ; qui, czim 740«

TO

(

[

nachum nequit obruere vit, quam profef-

reelt

fus eff odio; uititur eum converfationis in

; ini

a eft. fabrueve faftidio : , licet illi A40-

ii ^

»

f

TA

p

nácbicum propojitum tenendum quafi con.

" Pemic

L

cedat, tamen, quia boc fub talibns, ant

ífta

dl

1

te

[

j

——

V

3'74;

Pars fecuuda

D

ter tales, aut in eo loco incorpit, ilIum fInl-- w

tum nimis imprudeaténque mnltimodis

aof vori

verfutiis arguere non ce[Jat. S. Antelm, L.

tihalien:

1. Ep. 29. ad Lanzonem.

ï

du i

2, Sunt autem, qui hoc affe&u la*

ilomni

borant in duplici diflerentia ; aliqui e-

xl def

nim füb pietatis, & cujusdam zeli Ípes

cie acediam fuam honeftant, & voca-

tf

WMuminal

tione füa non contenti , afpirare fe di-

cunt ad Ordinem ri&tiorem ,. aut ad

tf ln

hdm i

locum alium, ubi exa&iüs, & fecundüm

e&äfjea, W

antiquas Patrum Confítitutiones con-

lt

formtüs obíervari dicunt facram fuam

n

Regulam. Et hi nonraró funt omnium;

m

qui in eo loco degunt, tepidiffimi ; nec

It Quos g

enim fecundüm (tri&ioris feu Ordinis,

feu loci confuetudines vivunt, nec vi«

"orefe a

UT

vere poflunt; aut permittuntur j fed nec

Is m (

fui Ordinis; aut loci pias confuetudie

LUE

nes eo, quo deberent, fervore fervant ;

ia wj

Y

fed averfantur magis eas, veluti ad ob»

