fet Jonas interitum poft quadraginta

dies : illi;spoftquam ín cinere, & cilicio

Chtls n

Qui nont

clamaverunt ad Dominum, fünt ferva-

ti, & miferius eff DEUS fuper malitiam ,

fs fo

tenti,

quam locutus fuerat , ut faceret eis , &9

Ti

0801

Uf

non fecit. Jonze 3. Expertus eft itidem

Daniel, qui, càm pro liberatione popu-

tim hg

quem p

lifui deprecaretur, quamprimüm affli-

&us eft coram Domino , exaudiri me*

"I

ruit juxta verba fequentia Angeli: EX

|

die primo, quo pofuifli cor tuum, ut te af-

jfüigeres in confpettn D EI tni, exaudita

Dt g,

funt verba fua. Daniel, 1o, Hocamu*

lati füntcommuniter San&i, qui; fi fpe-

ciales à DEO petiére gratias, precibus

N

]

pi

fuis adjunxére jejunia , difciplinas;

aliásque corporis affli&ationes, feu;ma«

qtlæ Pfæ (

Q

ls a

cerationes, quibus flexére DEUM a

il

mifericordiam. Ipfum hoc, hodie facit

D

ii Itb

Ecclefia Catholíca ; quze, fi in commu

us Ju«

nibus & gtavioribus neceffirarib

x

bilea

De Mortificatione.

129

bilza in toto Chriftiano,orbe promul-

af amiö

gari precipit, non folas preces , fed, &

«t

jejuuía praefcribit, per hoc liquidó nos

Ninntt

docens , quam ad impetrandum vim ha.

d

beant ea, que affligunt, & cruciant,

d

Citiüs nempe meretur exaudiri à DEO;

qui non rantüm orantis , fed , & poeni-

y nf

tentis, formam gerit ; ipfa enim poeni-

J WW*'?

tentia, quantó magis hominem coram

T

DEO humiliat , tantó magis ad gra-

us di

tiam habilirar, & digniorem efficit;

:ationevfg

quem prz alijs refpiciat ; & exaudiat

yrimte

Dominus,

^

gl

CA POT Y

l

hl

[ ij

lr

De mortificatione Corporis per

abflinentiam,

o F

(

J li

1. [INter mortificationes

exterag

i5

r

principalis fermeeft abftinentia,

df

qua precipuam habet vim edomandi

(

onei

corpus ; utpore, qua non tancüm vires

m

J

illius reprimit, fed etiam pravenit, ne

;j

ipfum vires acquirat ; unde, ut Caffia-

nus air, fi fuperare vitia, aut in profe&tu

ii

[irit

lr

F5

Vitg

y

Pars prima

virtutum greffum facere cupimus , pri«

ft l

n iueundum certamen eft adverstis gae

ff!iigmäh

)

firimavgiam , feu, gule coucupifcentiam ;

tj mlj

uullatenus enim poterit vel occulta, vd

famda

majora corporis dejidéria vefrenare, quis»

Ym« qui

qnis degnflatione modice infuavitatis of-

Tif

feufus , ue ad momentum delicias gutturis

Jui valuerit cafligave.. Caff, lib. a. cap: 2*

Q i

Confentit Climacus, gr. 14. afferens,

Emm Tf

nos deprehenfüros; fi inquiraums dili«

tQtdre d

geutins , naufragia nofia omuia ab ifity

Übbrimer

videlicet gulee, vitio fieri. Explicatiüs

3 Bäman

idipfum tradit Rabanus , ita fcribens:

D Nuüns

Quanto wmagis corpus edax pinguefcily

[ e&

X

tauto anima à virtutibus jejunans lauqnte

A Puj)

fcit.

Quod dein, per indüctionem i

TM

robat: Edacitas parit. piarediuem , pi«

D

LT

gredo imittit fapovem, fapor negligeutiatis

LUM

negligentia vero generat maledictiouem ,

lii

ficut fcriptum eft : maleditns omnis , qii

facit opus DEI negligenter. | Edacitastii-

g

Á

hatj

Tua geuerat crapnlam : crapula parit

foumolentiz : fomuolentus uon amat vigi-

Viley t

aipeüat. d

|

lias, nec cantat tempore congruo Pfalmos

Oïavh s

diain ; tatdns eft ad orationem, fajtz'dioft;;

U

JDe ZMortificalioue.

igf

lmUS)W

l

"

j

in leione, durus ad Domini verbum in-

hi

)

telligendum. Rabanus, in c. 4. $. Reg. nom

jf

effe multzm edacé. Hac nimirüm,& plu»

agl

ra mala alia; à gula fuam trahunt origi-

g

nem: quibus quidem malis facilé occur«

g

ri poffet, fi ventrem noftrum omnibus

dup

illis privare liceret ; quze ipfum infole-

?

l4

Ícere faciunt: fed hoc non licét ; jure

[4 Alulk

enim naturcexigit fibi debitum, & fu-

qitne

ftentare debemus ipfum corpus , quod

jf

opprimere quzrit animam, Hinc illze

E

D

d

- Bernardi lachrims , fic conquerene

ial

tis : Nulus bominum tam improbus exa-

x p

&or eft, quàm venter, qui quotidiana fa«

TA

mis exatlione te urget.. Cum cateris vitijs,

1u&i0neïïï

etfi interdum nafcimur , iaterdum tamen

| rediïï""fï

cum eis nou amorimur : fed, cumifionafci-

mur , & o iftomorimur. Adultiscredi-

T. lrgf"*

j

toribusveliquit me obuoxinm Pater mens ,

fed ab.omnibus liberatns fum ; unns tamen

; j gmïïül

i

W

fupereft , à. quo liberari uon poffum, id eft

veuter. Venter praceptaumon audit,pofcit,

"

i

f

appellat. de inter: domo.c.4.6. Idem de-

1 f

ploravit Serapion;his verbis: à gula uon

;

bnf

21

fgh

| pojfum vecedere y jam enim quatuor die

fit-

^

132

Pars prima

nibil comedi , & mibi pergit venter mole.

6t

fliam exbibere , quevens confuetum debi-

T5 Iaf

éui,ine quo non poffum vivere. Rof«eid.

Vitamm

in vitis,PP. l. 3. Non obfantibus igi-

fhühiter

tur, quàm plurimis damnorum pericu-

fira da

lis folvendum eft ventri fuum debitum;

!igioü, q

videndum tamen híc, quomodo, fi im-

lii Q

portunior exactor fic, falva difcretione

itto Q

Ctty fj

improbitas ejus caftiganda fit , & more

tificanda,

emniHO j

n nit

3. Primus, & pracipuus gulam

morrificandi modus eft jejunium , veré

BU

DEO acceptiffimum, & tam in anti*

UY

qua, quàm nova lege commendatum;

Wtv

Chrifti quoque exemplo confirmatum,

Queullg

& approbatum : cujus quidem multà

iif

Ltot

1

preconia afferre fuperfluum eft ; cüm

lOmm r

-paffim & in Officio Ecclefiaftico, & ln

! rio[?e D

Scriptis SS. PP, ea videri poffint, & fint

NI

obvia.

Diverfimodé autem jejunate

fl'ü&uum

poteft; & imprimis eft jejunium Eccle*

IiUm Obl

fiafticum, quod ab Ecclefia certis tem«

inpore

oribus praefcriptum, & animabus, cor«

t

povibisque cnrandis falubviter infitutum

UMere],t J

€f. Hoc jejunium ligat fideles omnino

Mre, ilïq

Qi«

De Mortificatione.

133

v

ómhnes tam Religiafos, quàm Sacula-

p

Ies : interim, quia Religioli profitentur

j

vitam magis mortificatam, etiam come«

r

yitu]

municter in facris Religionibus frequen-

tiora dantur jejunia. Sunt quoque Re-

m PCHG

j debimi;

ligiofi, quorum tota poené vita eft quaft

jugis Quadragefima: aliqui plures in

| diftleüm

anno Quadragelimas fervant: aliqui

certis faltem in hebdomada diebus, aut

flt;W

emnino jejunant, aut vefcuntur cibis

non nifi quadragefimalibus. Quod,fi

ipuus 3111

convertamur ad exempla San&orum;

Wuniuïüv.'.*

um fie

magnam inter illos reperire licet diffe-

rentiam ; aliqui enim fua jejunia abí-

nmendäü

que ullo cibo, poríque in multos fzpe

g

dies protrahebant, quibus elapfis tota

jidem "

4

illorum refocillatio confiftebat in fum-

im CR:

prione panis , & aqua; aut interdum,

jl

deficiente pane in efu paucorum rerrae

0[5110'*'

D

fru&uum. Ita quippe;olim fuit jejunan-

g J

p

tium obíervantia ; uc, fi jejuniorum

gpii

tempore vellent fatisfacere natur ,

(ig Ccmsg

,

preter panem cum fale, & aqua nihil

j

fumerent ; Uinde, Petrus Damiani, jeja-

H UW

nare, inquit, illos dicimus , qui pauem

k

cauim

134

Pars prima

|

j xt ;'l' [

cum fale , €9. aqna percipiunt : ubi pretat

bac-aliud quid additur, jejunium mon wos

t dj

catur. S. Petr. Dam. Opufc. vg . cap. 6

jttm;

T

Notandum tamen;hzc pluriurm dierum

liv »,

jejunia promifcue non- probari ,. nec

Q

olim probata fuiffe à Patribus, quemad-

ll qf.

$i

modum Abbas Paemen, teftatur, ita lo«

Aiigi

Bs

quens: Ego volo, Z4onachwm ita. effé

quotidie parum comedentem ,. wut nou fan

Bo

lietur 5 nambiduana , &9. triduana jejunia

lii

vaue glorie vacaut ; bec enim ownia exde

1 "Of

l

minaverunt [antli Patves , 68 invenerual,

j

quia bouum eft, quotidie jejnnare, €9 pa-

ï ïä)dezeïm

vum comedere ; banc enim viam regiatt

EW ü

levem nolis effe demonftrárnaut, Rofweid:

Dfb x

in Vitis PP./]. 2.2,45. Idem, fenut$

tifge

Hieronymus, his verbis : Parcus cibuts,

mlllfü w'

«

€9 venter femper efuriens triduaais jet-

li

T9ri d

aijs prefertur. Epi(t. ad Fur. Rom. Pla»

'h f

cet etiam referte, quae Goffridus Vine

MT

docinenfis Abbas

iiaU]

hab

et , fic loquens;

o COW

i te jejunave delettet, laudo, ni.jejuane

Mj

lii

i

do coimedas, €9 comedendo abflineas ; z'lfe

Á

( Pqnig

;

enim jejumaudo comedit , €8 comedendo

i,

qua

quos

fatem

abftinet , q?i, [ic quoiidie comedit ,

veattt

hi

De dortificatione.

135

n

veutri nullateuus fatisfaciat. — Uno [igni-

dem die omaino abflmere , €9 altero ad

ii o

15,00.?"

pleuum veficere , non fatis videtur proba«

Lile - - - €9 idcirco stile valdé, imo ne-

jumdet

'obAl"l ) I

ce[fJavim anime , & corpori effe coguofci-

It , nt, & caro quotidie cibis fuftentetur s

ij q'lïffïï

Anh u

€9 tamen à vitijs vefrenetur. Goffridus,

Ep. 28. tom. 21. Bib. PP.. Adítipulatur

du

Bernardus, abfliuentiam , inquiens, o

l, jl WJ"

quan

uino interdico tibi, ue facias : fed, quotidie

fecundim meufuram comede. In Do&r.

"m

3. Qusnam autem fit haec menfue

i

ra,determinari non pote[t, quia; ut Caf-

jnittd

j

bj

1

fianus de jejunijs ait, nec robur unum

j 1l

cnnélis corporibus ineft , nec ficut cetere

, V

virtutes animi folius vigore pavautur : d

Jde H

p/

wultis quippe egritudine , & wáximé fe-

nio jatia dejeffis,ue ufque ad occafum quie

ridus

dem folis jejunimin ine. affliclione tolera-

o

turs non ompibus infuforum. leguminum

;oüïï*i"sïï

efus convenit ; uec cuntiis purovum ole-

D

rum babilis eff parímonia , uec amnivevjis

pf

ficci panis refetiio cafligata. conceditur z

jj

alins, quantitate librarnm duarum faturi-

jj

j um

iatem non fentit ; alius , libre muinus, [ives

j

g-r

Hi-

j

|

^ 36

Pars prima

aunuciarum fex edulio pregvavatim : afta-

keq

9men winsin omuibus bis contineutie fiuis

limirum

eft , ue quis juxta menfnram . capacitaíis

D at

fue fatnritatis oneretur ingluvie. Caflian.

L. g. cap. y.. Confiderari ezgo debecipfa

Wfani

Iloft[æ à

cujuslibet naturalis conítitutio, & tan-

fetdam

tum naturz concedi , quantum ad rité

obeundas fun&tiones noftras eft neceffa-

UedamuS

lptasefl

rum. Hinc, Hieronymus ad Deme*

] ünteny

triadem, fcribit : Sic debes jejunare , nf

non palpites, & vefpirare vix po[fis : fed»

L

g

"t fratio corporis appetitu, nec in letiout,

nec in Pfahuis, uec in vigilijs foiito quid

| "m g

-minus facias. S. Columbanus quoque

Ti

in fua Regula, cap. g. femperandus, i«

QU

qui$& ef vite ufus , ficut temperandus €

labor : quia, bac eft vera difcretio, ut poj-

B cQn

t &

fibilitas fpiritualis profetisis cum. abfli-

"ldn g

mentia caruem macerante vetentetur 5 fi

egl

mUSm-

.gnim modum abftinentia excefJerit , viti-

Wem

um,uon virtus erit.. In quotidiana pro«

in abítinentia ita fatietas nimia fugien-

Qie ORen d

m fr.

da eft, ut tamen confulatur neceffitati

j

nacurg : quod cujuslibet difcrecioni, &

[ 'P

Vg

Áii

prudentis relinquitur, Verümy; dumin

ae

Aitey

'"De Mboriificatione.

137

Y

T

hac re quilibet fuus eft judex, quantum

iil

um

nimirum tribui debeat naturz; preci-

u j

pué cavendum , ne in determinatione

J (

neceffarij vitüs noftri proprius carnis

y d

nofire amor nos decipiat, ut conde-

gt i

fcendamus effrzeni appetitui noftro, &

r ^

credamus neceffitatem, ubi;non nifi vo-

du

luptas eft: natura enim profe&ó paucis

"TU

contenta eft, eíque femper ab origine

Ó

g

mundi plus nocuit ingluvies, quàm

lquuli l

abftinentia, plurésque occidit gula ,

TA

quàm jejunium ; majus igitur eft peri-

cülum excefsüs nimij : unde; potiüs

jj

m

g

juxta exempla San&orum cavere debe-.

T

mus, ne nimismultüm , quàm nimis

jj4

parum comedamus. Hoc tam follicité

caverunt Sancti, ut, quemadmodum de

[mtw, 5[!

li

q^

San&o Benedi&o, Ananienfe Abbate

(j

ul

legimus, mortem potiüs arcerent,quàm

xcejjü'"! ,

famem : aliqui; ex ipfa corporis fuima-

]ondla»mf

cié oftendebant, quód parcam magis,

um!äf

quàm frugalem habeant menfam. $4c.

yr

Ben. 4. p. 1.1.7. in vita. Ex'his, S. El.

phegus fuit;qui, tam vacunus fere amenfa

j

futrexit, quàm acce[fit, Unde, corpus ip-

m "4.

"$

138

Pavs prima

fius tanta attennatum eff macie, ut, càm |utdii

Wiants cum..Sacramento ienjas in altum

Mdf

14

portigeret, per medias palmarum juntu-

liO 008

.]f

f

tas claritas aéris per[pici poffet. Saec. Bes

At sj

ned. 6. p. 1. 2. 4. invita. llluftria hac

m

funt infipnis abflinentie exempla,

u

qualia plura adduci poffent, fed, cüm

fä'p ;I.HP!, 1

eadem fint obvia , fuperfluum videur

T g

lougam texere exemplorum feriem,

tiif

4. Omittere híc non poffum, quà

V, Gä[[;

minüs referam infignem abftinendi

lj Oïl[] [

modum, quem aliqui fervabant in me«

nj

J

dijs epulis, qui videbantur quidem;

:lfitota

edere cum alijs, & quod alij, fallebant

opge

tamen affidentium oculos,.manebánt-

(]Uöd, Cilj

lo

que jejuni; aut famelici, nobis ad ex-

'

D Jp)

emplum, & documentum, quód etiam

EU

ema

in medijs convivijs moderationi ; &

k illiis

abflinentie detur locus.. Talis fuit;

Qt, W im

Yíarnus Abbas;qui, edebat. qnidem citti

T

Fratribus , & occultare fe per omuia cte

7)

pieus, cibis omuibus uti commuuiter fitntl»

tj SæC, ]

labat ; verumtamen, pauem appoffum pet

"Sttor

fiufia diminuens in. vodendis. cruftulis,

EUR

'qüf;ow

17

quaji din comederet, toLum ponne fpatium

j a

Y£jé«

De ZMdortificatione.

159

. Pj

7

D.

$tht

vefetlionis occnpabat

* Vv

imqn

e, appojitis

"TT

tfcibus fnaderetur , vel potius amica vio-

l

£

ütiá cogeretur ad ejum , faceta excnfa-

TT

]

tione utebatur , dicens , non omnia bene

j

Í

condita trau[ire decere pev Abbatum ova.

u

od

Deuique, cim paulatim per mimitias dif-

cerpfiffet, capitibus , & aviftis fuperjects ,

n [Euy[:

uml

quaji, qui otuuia coufunpfiffet ; panperibus

euiitebat. Szec. Ben. 6. p. 1.

San&usy

jf f

item; Galterius Abbas , (j quando in Re-

| Pom»ï

1 3

ftttorio cum alijs reficicbatur , quendam

fecreti fui confcium latenter premittebat ;

at

j e

nt,ignorantibus céteris vinum anferrets

aguemque. iufuuderet.

Unde fa&um,

NT

quód, cüm alij crederent , eum potari

" m?nf

mero, ipíe aquam biberet.

Cümque

gb

eidem apponerentur pifces, ipfe, maum

" i

fua. ablatis aviflis per paropíidem divide-

bat, ut iutuentium oculos falleret , avbia

']'All: '

trautiwu, enm vevera. pifces. comedere,

"T

citm quidem aec eorum faporem prégufta-

Al [

/

rel, Szec. Ben. 6. p.2.1. 14. Similia,de

mmnmm

S. Gregorio; Lingonenfi Epifcopo legi-

Ti POJW

mus,qui;occulté fub triticeis pauibus alios

jii (

teuues ex bordeo fuppouebat z triticeum

Yal«

j p(ïne l

140

Pars prima

frangeus alis erogabat, ipfe clam bordea-

LU

€enin nemine inte

1

£

5

gente prefwmnens. — Si-

Mefii

militer,88 de vinofaciens , cim aguatn ei

4itz fgr

pincerua porrigeret , ad. diffimnlandum

Htl

defuper vinum fundi jubebat , talevitrum

Wt e

eligens , quod claritatem aqne obtegeret.

iqdeteexj

Ad&. SS. Bollandi 4.Jau.invita, He

fitttory

nimirüm, funt fan&z fraudes , quibus

atf

Viti fancti deceperunt commenfalium

TET

fuorum oculos, & preeter infignem con.

lmrum, l

tra gulam Vi&oriam, evitárunt infuper

V fs

omne laudis inanis , & vanz glorie

Á Log

- periculum.

á

"Um,qui:

5. Preter jejunium, alijs adhuc

3eï'lomm E

compluribus modis mortificari pote

7

LU

guftus nofter, é quibus non minimus

Duti

eft; extra cempus prandij, & cenee ni-

Wi

Al

hil prorfus cibi, potísve fümere : Quod

" Y

fané , tefte Lancicio, Opufc. . cap. 2«

lg [

tauti faciebat $. Pbilippus Nerius ,l

T hj

dixerit, nemineu fore Pirum fpiritualem

Ül

gui extra tempora prandij, €9 cen« ali-

r

quid comedit, vel bibit, Et, MonialiCle-

120.H

anentie Bizerre ( à qua (e hoc audiviffe

fr

Tv $

)

Ícribit memoratus Author ) infer tria

"4f

-

ifi0"

De 2Mortificatione.

141

N

wouita ad falutem , €9 pevfediouew ejus

7)

hi

pitis, !

uece[Jaria, boc quoque dedit, ue quidquam

exira tempora conmmuia coxue[Hanis co«

Id

qua

fj

a

vederet , vel bDiberet : qu , inquit, [i fer-

vaveris, etiamfi in inferumm . detrudereris ,

il

inde te extrabam.

nf o

M

ui loquendi modus

i

pie interpretandus efl, uti meretur eximia

Santitas tauti Piri, . Magna igitur eft

des, v

m

hujus abftüinentie vis; ac proin non

mirum, quód antiquiffimis temporibus

gf

ran i

vetita fuerit quavis extrahoraria refe-

8io, Legere id poffumus apud Caffia-

yano

g€

num; qui, Monacbus,; ait; ad puguat iu-

teriorum certaminum cnupiens pervenire ,

TU i

bauc imprimis cantiouem fibi indicat , wt

gt P

aon pottis quidquam , uon esiis ulla ob-

qon m

ledatione devitius ante ftatiouem legiti-

& q

mam , communémnque vefellionis borams

um

extra weufam percipere fibimet provfus

u ^

(

indnlotat : fed;ue vefettione quidem trauf-

ym

N

atia ex bis prefmnere fibi quantulumcuu-

ij

ji

que perimittat. Catf. l. s. de fpir. Gafmrim.

n

J

jj

cap. 20. Hanc doctrinam; expseffa lege

jf

firmavit S. Pater nofter, in fua Regula

o

I

Cüp. 43. fanciens , me quisquam prafi-

n

)

145

Pars prima

mat ante fLatutam bovam, velpoffea,quid« n

quaim potris,ant cibi fumere: quod ipfum,

Ári

non tandüm intra ,

fed etiam extra

Wtj

Monafterij fepta fervari vult , ita fla*

Tif o

tuens: Hratres, qui pro quovis vefpoufo

77

proficifcuntur , & ea die fperaat revertia

"r dj

AMouafterinm , o2 pre[umant foris mane

Itbf

üncare, etiamfi omniao à quovis rogentir ,

Paf o

tifi forte ab -Abbate fuo eis pracipiatur :

hf?oüff?lf'i

quod, fi aliter fecevint, excommmuicenti.

fatigg

tap. 51,. Conflat igitur de lege, cujus

nl

expreffa funt verba, &,cujus obfervatio

UT bO 1

ab incunabulis facri Ordmis no(ü

ii

firi&iffimé urgebatur, ipfo DEO adju-

EL

vànte pium conatüm $. Patris noftti;

ingng,

quem, ad terrorem transgrefforum Pro*

T r

phetie donavir fpiritu, ut abfentium

Ts

quoque füorum intemperantiam, quaii

P qu

preíens cerneret, & dein fecundum

]

SWWL)AJ

metitacaftigaret. Rem narrar, M. Cre*

al

orius, his verbis : 71405 fuit, ut; quoties'

Gpite f l

ad refponfum . aliquod egrederentur. Fra

Omine [

Ires, cibum , potiimque extra Cellam ii«

ltss

if

tll

nimé fnevent,. Cimq,boc de wfu Regult

h lp

àá Y&

[gi(z'c!tä Jervaretuv , qïaädzzm die

q0660)

fpoi-

De Mdtortificatione.

143

"T ]'ponfum Fraties egreffi fnut , & in eotar-

jl

diori compnli fant borá demorari

"

Qui

2j

quüäi

—

enmd

uanere j

uxta, veligiofam faminam nove-

z

vant, cujus inpreffi babitaculum fumpfe-

ruk ) i[

|

runt cibum. | Cumque jam tardiis àd cel-

TA

lam vedüffmt, beneditlionem Pairis ex

t

[

imore petierunt, — Qwos ille protinus per-

j

]

, €ontatus efl, dicens: nbi comediftis ? Quj

[j))

WT

refpouderma : nusquam. — Quibusille ait :

TRU

j

quare ita meutimini? Nwiquid,tot calices

a

hi

[

, &tou bibiftis? Chámque eis enerabilis Pa-

-f

, ler, & bofpitium vaulieris, 9 uumerum

ts

»

, potiouum diceret, vecognofcentes cuntia ,

OI xl

d

, queegeraut , ad pedes ejus tremefatli ce-

/ lQDu

; Cideruut , & fe deliguiffe confeffi fust:

, Païfïf'f? quos protinus ita fecundüm Regulam

EH punijc, ut; in ejus abfentia ultranon fa-

,U* cerent , quem prefentem fibi effein fpirin

mll fcirent. M. Greg. 2, Dial. 12. Aliudin-

(in . fignead hanc remexemplum; ibidern,

u capite fequenti, legitur, ubi de quodam

i, homine devoto, fed laico memoratur ,

at confueviffe eundem annis fingulis ad

l

4j 0

, cellam BENEDICTI Patris. venire,

iif abfque co, quàd toto itineris tempore

quid-

TM

[

|

144

Pars prima

quidquam guftaret.

Verüm, cum 1s

f0: &

aliquando jam in via pofitus na&tus ef-

35

fetfocium itineris, cu1 minor abítinen.

NT

di animus, bina viceab eodem inviit-

Ms ;

tus ad refocillandas cibo vires, biná

* Bifrirr

vice recufavit : tertià autem vice, cum

Wt f

ad preces invitantis accederet & fontis

ARttIno t

opportunitas, & loci amenitas , deni-

ts cm

que eft perfuafus, confenfit, & comedit;

flh'äs Ítdi

vefpertind veró borá pervenit ad cellam.

Ulder

Du&us igitur eft ad virum DEI; qui

lr

hzc omnia priüs in fpiritu vidit; eüm*

It fervi

que: propterea his reprehendit verbis:

j confi

H

id eft Frater, quód maliguns boflis, qri

R i

D

tibi per conviatorez tuum locutus eff J*

Ál o [

1mel , tibi perfnadere uon potuit ; fecit

Aim Iäbor :

non potuit : tevtió verà perfuafit, &9 te a

hus

boc, quod voluit, fuperavit? Quod,cum

xh&t]o, (]'W

HCIRRQ

in homine laico, nullá Regule lege

obftri&o , reprehenderit S, Pater, &à

MT

malignofuggeftum dixe:ir, magis uti-

-'mrlamjo

que is talem incontinentiam damnabit

[UO[]Q.H

i

in nobis, fi contta expreffam prohibi-

T

&

zjionem San&e Regule , juxta quam

en $

profeti fumus , locum demus diabo"

05

De AMortificatione.

14f

lo, & acquiefcamus pravis confilijs

[üm»wmä

ys n

ejus.

6. Sed erit forté nonnemo, cuj ifte

n d

S. Patris rigor indifcretus videbirur ;

lm

fi nimirum Religiefus foras emiffus

y vt

m

tota ferme die impranfus, domum ves

fpertino tempore jejunus repedare de-

d

beat; cüm tamen idem B. Parer ubique

yenia

aliàs fit difcreciffimus, & fuos exprefsé

p u

ita haberi, tra&taríque velit, ne refectio-

u Dï

l

nis protra&tior hora nimis dura accidat s

iil

Hinc fervitoribus, & le&oribus menfze

n V'Id'll:f:

ante conftitutam horam aliquid fume-

dondi

re permittit : 5. Reg. cap. 25. &9 37*

lp

:

Cur non ergo, & proficifcentibus, quo-

hi

j

rum labor fzpe eft major

quàm lecto-

iil

L

rum meníz, & infervientium ? Er hec

JerW' ,

eft ratio, quód Turrecremata , infignis

o

facree Regulie intezpres hunc locum di-

" Regu[z

fcreté velit intelligi, attendendo ad di-

"S pat

ftantiamloci;qualitatem temporis,cone

/

yip I

ditionem perfong, & pondus negotij

r[lämd

)

&c. Que explicatio videtur conformis

ffam ]^

menti S. Patris noftri , qui, dum loco

,uxm

Citato id pzohibet ; agit de p::oiicifcenfi.

dg "

us

146

Pars prima

bus, pro qitovis refponfo, non verà , fi

àquens;

major alia fubfit ratio : quee , fi adfue-

rit, nec diícretiffimo Patri, nec menti

t5 lof

tlone

Superiorum videtur refragari ifta ex-

hi in g

politio, Interim tamen convenit , fi

prevideatur talis occafio ,. expreffam

fttntim

'tpericu

priüs petere à Superiore licentiam,

at timi

quam non denegabit difcretus Supe-

rior: in cujus abfentia etiam preefump-

lubi

um pra

tio locum habere. poteft, dummodo

illa non temeraria, fed fundata fit , &

fl ii

L

zationabilis,

Ex qua caufa, non licet

Tioreg Sæc

argumentari ab eo, quod uni in occafio-

ne fimili aliquando conceffum eft, quaf

Iaalllæ) W

RU

id hoc ipfo , etiam alteri conceffumfit,

Tf f

cüm poffit interdum fubeffe diverfa

concedendi ratio. — Sic quippe forfan

Vitig &ff)

^ itis,nj[i

aliquis fumpto priüs fufficienti jenta*

"1[ de VOEU

culo ad tra&anda negotia extra clau-

lon MM

firum egreditur, qui nullatenus prafü-

meïe Vel Cj

mere poteft, ram facilé fibi conceffam

effe licentiam extra domum aliquidfu-

, P d

!t d

il

mendi, quàm alteri , qui jejunus e

i

3

egreffus: nec refert; quód etiam alteti

illHjxit

poft fumptum jentaculum major fub-

[3

l

e-

elän['l

De 2Mortificatione.

147

od !5

fequens abftinentia pauló gravior acci-

i f

dat ; non enim quzvis difficultasà di-

j, DI

flri&ione facree Regulee excufat, maxi-

i lt

mé in ea re, ubi Superiores difficiliüs

licentiam dare folent, & debent: ut, fi

convenit:

u CXP"FF

fit periculum, ne inter pocula aliquam,

« lii

aut nimiam cum externis, aut Saecu-

[

lardbus contrahamus familiaritatem ,

uml

quam ptzecipué cavendam monent Ma-

l um

giftri fpirituales: ne fcilicet cum con-

t J

vi&u Secularium addifcamus, etiam

cauflsnnn',

mores Szeculares: quemadmodum 1f-

raélitze, poftquam, commixti. funt iutev

usl

cli

entes, didicerunt opera eormmn, E9 fervie-

Ser.

"d

ruut fculptiibus eormn. Pfal. 105.

vatis ergo quibusdam prascautionibus

jpi o

T M

debitis, nifi aliter conftet, aut praefuma-

tur de voluntate Superiorum, illicirum

yfigen

non eft; quandóque extra clauftium fue

"T

J

,

mere velcibum, vel porum.,

7. Ampliüs extrahorarisz refe&tio-

Mibf

num all

P

1

nis odibilitatem oftendunt ponz for-

midabiles, quas divinus rigor fabinde

u t

inflixit hominibus ob exceffus eriam

l eit

. Me fe rantüm Ieves: utadeoipíe DEUS

m majülï

G £

yi*

148

Pavs prima

videatur rigore fuo confirmáffe do&ri-

ibis D

nam hactenus traditam. Ad quod de-

Rnf

monftrandum fervit illud, quod in vita

6 CQop

S. Amatilegimus de Moniali quadam,

Qulfcon

qua , cüm doemonis inftin&tu unicum

ïïlorïem ;

folàm pomum furtivé comediffet, tra

W Piæ

dita eftà DEO in poteftatem Sarhang;

Mayit W

quando unà cum pomo voravir, & de-

a&enuS

glutivit diabolum, à quoobfeffa; & mi-

ferandum in modum ctruciata eft. S4c.

ipatu f

Qüdtm n

Ben.2.2. 17. — Alia, fub Magifterio S,

D] Iecepi,

Burgundofare furrivis fzepiüs deleda-

Q

tàta cibis, cüm frequenciüs extra teme

iVilliS, [

pus fuis frueretur edulijs, taliterà DEO

C TE D

eft punita, ut per annum integrum ni

Afefe m

nifi, fuvfures, frondes arborum, 8 berba-

u agreflimm, & fecis, que ex cerevifié

418

veliquijs projicitur , gullare potuerit:

QUb] «f

quibus,cum porcorum more vefceretut,

Va

deemonem aliquando hofpitem habuit;

Onafl

qui fuüb cenofz fuis figura turpis cone

Btene

viva docuit, quàm fpirituali homine

"?Uniter f

indigna fit furtiva comeftio. $4c, Bti

2.f. 448. Alia puella,nomine Bara&tru

Vl(;mmr f(

dis, ciun fimiliter furrivis delectaretur

[5S]

Fltàmi

De Mortz',—ïcaltioæä.

149

Afb

cibis; repente jufto DEI judicio vehe-

n quod '

mentiffimis correpta febribus, quafi ar-

aol

dere cepit: inter que incendia, cüm

d qué

quaficonflagraret, & nil nifi prefentem

du ul

mortem ante oculos cerneret, preefen-

mediiïeh ,

tiam piee Matris Burgundofarz incla-

ass

mavit : cui, cüm fuam immortificaram

ha&enus vivendi rationem humiliter

a d

aperuiffet ; veniámque rogaffet , divina

gbfegl)&ï

p d

tandem miferatione fanitatem paula*

iU

J Mag

tim recepit, & convaluit. Ibidem.

gpil

i

8. Qusres, auditis hifce vindi&tis

j

divinis, quaenam ergo-tam grandis ii

hac re malitia lateat? Ad quod dico,

;,üïïlm |

latere multiplicem ;5 imprimis enim,

j

jl j

preter peccatum gule violatur, etiam

facre paupertatis votum., hoc ipfo,

j a

u

(

quód refe&iones rales, ut plurimüm

clancularie , & furtivze fint ex xebus

ort

Y (

Monafterij, quas Religiofus, fine priàs

jpim^

obtenta licentia abfümit. Dein, com-

y f"

ii

muniter mala plura interveniunt, in-

jcud

(fio MU

vitantur focij, ut fint participes letitize,

fiunt conventicula privata, contrahune

i?

tur amicitize minüs religiofze, cum Sze-

Ts

cula-

G 3

150

Pars prima

cularibus quoque interdum res commtu«

qdgpd;

nicatur, aliqua ab ipfis pra&icantur;

donec f

ipfi etiam nonnunquam admittuntur ;

idima,

aguntürque hilaria, que omnia, imó &

050

fingula hic commemorata apud proba-

Tirüm,

tos fpiritualis vire Magiftros peffime

Intfart

audiunt, & religiofie difciplinze mini-

felus, (

tantur gravem firagem.

Neque huic

aco:nþz )

malo facilé datur remedium, fed, quod

! fl

eft peffimum, tali intemperantize fz-

À vl

piüs affinis eft Incorrigibilitas: habitus

r (s

quippe ifle femel radicatur, difficillime

Ra

rollitur, &,cui aliquando dulce fuitex*

mac'mm,*

traborarijs deliciari edulijs , illi diutut-

pims T

niorconfuetudo vix infipida reddi po-

Tehtey,

tefl. Teflatur id defeipío Abbas Serae

uo[cs, d

pion apud Caffianum, quóàd diebus fin-

lm HOH(

gulis poft refe&ionem ordinariam fu-

ratus fuerit unum paxamacium , ut il»

Rtthti

lud furtivé comederet: que peífima f«

uN

randi, & clanculüm vorandi cupiditas

Nhender

adeo apud ipfum invaluit, ur, licer,ex-

Ihmitare]

pletà concupifcentid, ad femetipfum re-

Üttge

vertens, fuper admiffo, furti crimine gra-

virs cruciaretur, quam fuper ejus efn ju-

CHl«

IT

De 2Morlificatione.

15t

gt

cuidaretar,defiftere tamen non poterat,

at

donec fermone ab Abbate Theona de

dmitut

gallrimargia habito, cüm crederet à

muiit

DEO revelatam feni fuam intempe-

t

rantiam, hanc fuam culpam extra&to &

fs

finu furtivo paxamacio publicé eft con-

feffus. Quofa&o, de finu ejus, lampas

jpline »

Neqk i

accenfa procedens ita cellam veplevit odo-

i M f

ve fulpbureo , ut vebementiá fatoris ip-

fius vix, quisquam in ea manere po-

nperanuæf

yliuet

tueric. Caffian. coll. 2. cap. 11.. Siergo

Al

jfie

confuetudo comedendi unicum paxsi-

macium, feu,modicam ficci, & bis cocti

odulce I

panis quantitatem, tantüm in Serapio-

jj u

u

ne preevaluit ; quid timendum, fi lau-

tiores , aut epulz, aut cupediz appeti-

j o

oA

li

j d

tum noftrum magis exacuerint? Con-

if

vertor nunc ad authoritatem fcriptoris

ydinal

j

recentioris , & fat accurari, videlicet

yciut

^i

julij Nigroni, qui, cüm difficultatem

j

emendationis ab hoc vitio probáffer au-

4f

du

t ul J

thoritate M. Bafilij;afferentis, fe nullum

unquam vidiffe, qui ab hoc vitio refi-

qei

puerit; poftea de fuo addit : Novi equi«

jj i

dem nomullos boc vitio clande[tine e[ita-

"d

Éonis

G 4

15

Parsprima

$1

tionis contaminatos , qui iu letinlis edulia

vecondebant , atque. alios fodales , amicos

Jrem

Tim ref

peculiares ad. furtiva vefetiionis commn-

nionemilliciebant, tandem aliquando, vd

Wus: ule

df

fponte in /Egyptum transfugilfe , vel, d

AModeratoribus ejelos. Rationibus bifce

tafor.

Büttinn

permotum avbitror fuiffe P. Fraucifemn

ü qud

Borgiam, tertium à B. Iguatio Prepofitum

Societatis, qui falubri feveritate de Socie-

" O:Cl'lm

lcobfe

iaie expulit. adolefcentes quosdam ingte

niofos , 9 mapae [pei in [Iudio dotlrina-

C Dotils

vui , quos convicerat furliva maim coi-

fpitatioue inita vindemiolam ex pergula

F eXttae

feciffe, atque wvam abdidiffe, quà fubinde

IN

QUjS [Or.*

clauculum vefcerentur. Jul. Nigrom

Commenr. z Reg, 16. comim. i, 13.. TIrà

Thit, lg

quam &

bene, & providé fecit Vir fan&us, pre-

veniendo nimirüm fubfecuturum éRe-

&l

ligione di(ceffum,; quem ex inveterato

Omnium)

hoc vitio fequi poffe aperté tradit Caf-

ul

fianus, co/J. 3.c. 1 1. Utenim, ait, ex hac

ago de lu

WR n

confuecudine, primó, Z4onafferij oditttt

gignitur , atque exinde borror , atque i«

D u[ïis l

Veltitis ,

folerantia einsdem concre(cit , quam [ine

dubio mox . difce[fio, aut fuga velociffia

»

dubfequetur,

9.

De 2Mortificatione.

143

9. In hucufque di&is generalitec

ii

proceffiraus; &,quidquid extra ordina-

j

riam refe&ionem fümitur, damnavi-

jpit r

mus: ulteriorem autem videcur mereri

zliquandæï

difcuffionem, quid fentiendum fit de

fu IJTE'V*

1

Ui

extrahoraria comeftione pomorum, le-

guminum, aliorimque terrz fru&uum.

p, n

M

W

Ubi quidem cum aliqua formidine pro-

tio !u

ll

7

cedo; cüm noverim in quibusdam locis

[

hancobfervantiam non multüm urgeri,

i

jl

fed potiüs diffimulari, fi ex hortis Con-

lt

m

ventuum aliquid decerpatur, & tempo-

fjpr

te extraordinario abfumatur, dummo-

mp

do excelffus non fit gravior: unde ali-

qHJ /

quis fors argumentum credendi for.

j

N

)u

l

mat, quód interveniat tacira licentia ,

Wm.n.u

quam ego hic , & nünc non examino ;

fzn&ü*l

fed falyum peto.refpe&um Superiarum

quuril

omnium, feu id cóncedentium, feu dif-

Ts

fimulantium- ^ At veró, quia hic loci

r t j

ago de mortificatione, parum refert,

Ilm)al[' ]

utrum res fit vetita; an conceffa, ciim

ij

ftm] p

inutrisque, tam in conceffis, quàmin

ïïOf;Jl

vetitis mortificatio locum habeat.

jl

(l

/j

"

VHinc non malé me acturum confido, fi

Uyl*;

bres

G 5

154

Pars prima

breviter adduxero, quid fpiritvalis vite

lm Did

Magiftri de hác re fenferint, ubi omnes

Ts

invenio rigidos, & adeo feveros, ut

QUi

apud antiquiores facrilegij inftar habe-

Ms

xetur , fi quis etiam jacentia fub arbori-

Iuf ] j

bus poma non tantüm deguftáffer, fed,

f g

& fola manu attigiffet, Ita nempe jux«

7

ta Caffianum 1. 4. c. 18. olim; fumma

lf

cautione fervabatur, ne extra wenfatn

(

uidquam cibi penitus. ori fno quisquam

ULLT

indulgeve prefumat; ut incedeutibus per

bortos, 89 pomaria, cim paffia , blandé-

LNT

Mif

que per arbores poma pendentia non fo-

RTA

lm objiciant fe peclovibus tranfeuntims

UM

vergm etiam (irata per terram conculcane

dapedibus offerant; atque ad colligenaum

Mi

arata facilé ad confenfum concupifceutil

AO

Dot

allicere valeant intuentes, Q9 opportunita-

lt

1

edi

te, vel copia quamvis diflrittos, atque ab»

MU

ftinentiffios ad. fni defidevinm provocaro

Mi Cägm |

acrilegum ducatur ,uon modo quidquam

3

DI lg

ex bis deguflare, verim etiam maun con-

D

tingere, a /fque eo,

uod palam cuntlis i

li

commnnue reficientibus exhibetur. Idem

Í

f Í

N

ACf h

pieícübit DEUS in Regula per Anä;;

Aif] n

De Moitificatioue,

155

r

lum Pachomio tradita; ubi fic legitur:

j ub

Nulins uvas, aut fpicas adbuc immaturas

fevem

comedere andeat preter ordinem difcipli-

j hr

n£ , 9 omnino de omnibus , que in agro

i fllbäïb?

fuut, vel in pomario, nemo comedat fepae

fatim, antequam cunBlis Fratribus Pater

;gum[&h:*i

r

