etiam intermedii fubordinentur Eidem;

Mnnm

Scholafticis relinquimus , unà cum ma-

lmr, de

jore finium divifione; & explicatione ;.

Thoti Vom

nos enim híc pur&agimus de Do,uteft

lt üude

finis nofler fupernaturalis, & ultimus,

&C'.&hæ

adquem non qualicunque modo omnia

Omme l

zeferzi,fed ita referri volumus,ut opera-

ef iiltelui

tngn

gio-

. De devatione mentis ad Deum. — 483

Mul

tiones noftrz participent de fupernatue

ml

ralitate , & fint mericoriz vitae aeternae,

d

2. Suntautem -operat-iones huma-

us dl

nz, qua ad hunc finem referri poffunt ,

l

ac debent, in duplici differentia, aliqua

x

per fe bonz, aliz indifferentes, unde

dls at

excluduntur a&iones intrinfecé mals,

s alum ?

qua nullo fine, vel intentione colione-

yOrezt

ftari poffunr. Per fe bonze fünt, que ex

,O

obje&otales funt, & exratione inuria-

jnig lt

feca Dzun refpiciunt, uti amare DeuM,

misillj

píallere Divinas laudes, meditari, per-

paond

CipereSacramenta, & ejusmodi, quz ex

yiqut

fe bonitatem habent; licét eandem ob

d (]*

pravum finem amittere poffint, & non

quém m

xaró amittant, ut fuoloco brevi videbi-

n Unqusm

mus, Indifferentes funt illze, quae fe-

uomü(loH ,

j

cundüm feà bonitate, & malitia abítra.

enruiE'd

hunt, de utraque ramen pro diverfitate

am

Ua

motivorum participare poffunt: raleg

21 Ilfanw

funt ftudere; ambulare, edere, dormire

d Do

&c. & he, quantó minüs de intrinfeca

ylit

bonitate habent, tantó magis indigenr

ol

per intentionem finis fupernaturalis ad

m elevari : aliàs om-

ngs,ur OPC ?

fuägmaturalitatc

niay

1

486

Pars tertia

Dui

nia opera. noftra, fi non peccaminofa, — V

hu afiq

certé inania funt ; & fimilia puerorum

Npeell,

ludis, quibus fine omni fru&tu interno,

& emolumento animze dies perdimus,

Dlit pl

Xordire

& aunos;qui interim facillimo negotio

Ytum ff

per unicam piam voluntatis motionem

poffemus accumulare merita. meritis,

m

M) ün[, l

& per opera quevis communia, obvia;

& aliàs obeunda, lucrari ea, qua nec

Woto fj

oculus vidit, nec auris audivit, necin

Vre

cor hominis afcendit; neque enim e

Wil n

ullum opus ita vile, cui pretium inretne

m

tionon addar, & ad merendum quidvis

ho

valorem nonconferat: unde camparari

o r

folet virgule aurez, feu lapidi Philofo-

r .' Himü

phico,quo eriam illa commutanctut ii

RURT

aurum, quee aurum non fünt : ita pari-

l u negh j

terintentio bona ea,qua bona non funt;

n.ls D

bona facit, & in fui naturam commu:

T0 tanr

tat, adeo, ut fi mediante illa opere-

n?elïdUm

mur qualiacunque opera ex motivo

W g

amoris Dzr , Obedientie , Religios

mmïdarc

nis, fint eadem vera opera Charita:

emem'la |

tis, Obedientiz , & Religionis, qu&

i

eperando, unà cum virtutum merito

2nm

vircg-

7

. Deelevationesentis ad Deum, — 487

etumi

virtutuma quoque harum participabie

mus aliquando proemia. — Veré igitux

[Jo p

udond

piger eft, qui , cüm facilé hoc media

poffit plurimim in fpiritu proficere, id

e$ Pexdmw

Jinog'

focorditer negligit , fuóque exempla

verum effe oftendit, quód, filii bujus S«

ts m

culi prudentiores filiis incis in generatioue

ia m

fua , fint, Luc, 16.. qui ; i quovis mo«

yunia, *

mento fuas cumulare opes, augere ho«

Z q"æ E?

nores; & voluptates coníequi poffint s

Jdivifa Flt(ï

nullum certé negligunt : nos veró , qui

sue t

deberemus eífe filii lucis , quando de

retium I

gterno bono agitur, quod quovis mo«

adunt?

mento promereri poffumus, proh pu«

wndCCam

]

dor ! nimis fzepe negligimus. . Sedfore«

Yd p

fan urcunque tolerabilis adhuc foret

ifta negligentia, f1 ex defe&u intentio-

M: n PAH'

nis manerent opera haec noftra fine me-

ona g [U

l

rito rantüm inania , & infructuofa; ti-

um

qi

mendum enim, ne infuper cum demes

"

rito, & non fine peccatofiant, prout

P Qu

formidare nos facic probabiliffima illa

Raf

fententia , quam multi , gravésque

Ti

"T heologi tenent , qui nullam actionem

lgloms)

humanam in individuo indifferenrem

j

gn[*)

X4

admit«

j

-

488

Pars teftia'

| Ddl

admittunt, & omnes illas a&iones, ut du

DT

peccaminofas damnant , quae ad finem

honeftum, aut debitum non referuntur,

1 Tràg

etfi ejusmodi opera caeteroquin mali-

Rüüforum

?M

tiam ex fe nullam prafeferant.. Dein ;

transmifsá hác fententià , illud tamen

UT

manet veriffimum , quód, nifi intentio

Tltsde

A támen.

bona prevenerit, & perverfos fines ex-

cluferit, prefentiffimum fit periculum,

Vg

ne per acceffum intentionis pravee ope-

Tprim v

W i

ranoftra depraventur. Contingit nem-

p* defidiofis nobis in anima, quod ho-

Bd l

EUM* W

mini pigro in agro fuo, in quo, fi bo-

temxo, DT

numfemen feminareneglexerit, fpinz,

urticz, & tribuli loco boni feminis get-

TWehti s

quue üt i

minabunt: pariter, nifi finis fuperna-

turalis locum preeoccupaveric , füm-

sl

mum periculum eft neterrenus aliquis

uf Qw

radices agat , & in vitium excrefcat.

ee&m l

Cujus mali non minima radix eft ift2 ;

DT

L Ye] [j

uód plurima opera indifferentia , dum

r

unt, conjun&am dele&ationem ha*

Pt t

beant, ut comedere, fe recreare, dormi«

P

re &c. Unde metuendum valdé efl, ne

dl

tuiit magis intendatur voluptas, quàm

d:«

hone-

Deelevatione mentis ad Deum,. 489

honeftas, ficque iis operibus abutamur

af

up at

in judicium; que fervire nobis poffent

ad magnum augmentum meritorum

t

z

noftrorum.

oqun v

3. Miner forfan videtur quibus-

n D

damintentionisbonae neceffitas in ope«

il

ribus de fe, & ex obje&o bonis, in qui-

,uit i

bus tamen equé ferme neceffariam in-

sfos lt

tentlonem affero, ne & in illis, velutin

fitperiat

optimo tritico, inimicus Deemon zizae

j p

nia fuperfeminet ; nec enim fufficit,

omingiwï

quód talia opera per fe ordinentur ad

Qu qu .

Dzuw ; quia, nifi expreffior accedat ine

n qu^

tentio , nimis facilé opus ex febonum

lat

intentio màla fubrepens depravat; fa-

yfeminti

citque, ut bonum appareat, quod tale

s fUPefï

ampliüs non eft : càm bonum fitex in-

jv ^

rtegra caufa , malum veró ex quolibet

grrcmlsïliqp"l

defe&u. Imó; quantumvisintentio op-

m d

tima, & a&ualis pracefferit, timendum,

ne vel comitetur, vel fubíequatur in-

udit

H'crentlï! li

tentio contraria, prout deploravit id-

ipfum olim M. Gregorius fic, ; 3 1.

r

create

Motal.c. $. loquens: Dwm ipfam fub-

(

j

T

tilitcr tadicem me« iutentionis iu

jfpicio ,

q]hü

X 5

Di

hu

l)

Pars tertia

D

m

Wtye

DEO quidem ex ea me fummopere placere

voluifje , cognofco: fed eidem iutentioni,

Toynm «

ná DEO placere fIndeo, furtim fe, nefcio

lUtl D

uotnodo , intentio bumana landis intere

Ilhgc r

[4

f

rit, (icdue non raró opera noftra funt

Uyerit ,

fimil a fru&ibus, qui fecundüm exter-

Vmenyil

nam apparentiam funt optimi, intüs

Ti i

autem rodentem , & omnia depafcen-

dteriy

tem alunt vermem, | Propterea Aícete

It n

communiter non folàm bonorum ope-

» hi

rum, fed quàm maximé intenrionis di-

[ ll D

ligentiffimam volunt haberi follicitu.

ottmin

dinem,ne diabolus rapiendo hanc,&il-

QD f

la ex confequenti juris faciat fui , ficque

0 Fry

dum videmur operari opera Sanctorum,

Dlle[.e, rCU,

fint ea magis opera Pharifaorum , qui ;

p

cüm bona agerent, fed ex intentione f

M& m

niftra, ut viderentur ab hominibus à

hts a

Dzoreprobati funr.. Dein; pofito; quód

Ol

nullum in ejusmodi operibus detur;

Tty r

à3mó nec dari poffit finiflrze intentionis

neRUm

periculum, non minor tamen nobis in-

motiva ;

tentionis bonz cura effe deberer, quia

qllla Wt,

Antentio fuüperveniens , novam fempet

ts

operi bonitatem confert; habétque fe in

opcre

NU

|

-

De elevatione wientis ad Deum. 14 9 E

epere velut gemma in annulo aureo;cui

at

u

noyum cum fulgore valorem tribuit:

ficuti ergo annulus ; f puré aureus fue-

ii [ea D

A

rir,nec novum à gemma pretium mue

tuaverit , pretiofus quidem eft, longé

nolti i

n

tamen vilior eó,quem gemmee fplendor

irradiat, ita; opus ex fe quidem bonum;

timi) It

" depa (V

fi alterius intentionis bonz deftituatur

a A

pretio, jam eft vilius, minüs acceptum

DEO, minisque nobis proficuum, &

norum (

yention

falutare, Paterid in exemplo duorum;

quorum ambo idem opus peragunt, e. g,

eri follii;üj

iohun

opus fraternz charitatis, affiftendo in-

firmo Fratri , aut eum fublevando im

acion

aol

onere,feu; quodvis aliud preftando ob»

Ífequium : ubi in pari opere difpar dari

[æorum;q Í

m[gnuom

poteft meritum ; pono enim ,. quàd

unus aliud motivum non habeat, nifi

homml j

honeftatem fraterne charitatis , ob

frof

n

PO

li

J

quam rationem facit opus honum , &

enbul

7 ]H[CHU

honeftum: at veró, fi alter praeter hoc

p

motivum adhuc examore DEI id agat,

ne !

h

pia novit; fümmopere id placere DEo:

debere

f

1 preterea uniat idipfum cum meritis

oyam

i

v,(ïhriiti, pstátque eà intentione pera

£e-

T

Ie3

|

452

Pars tertia

Duls

re , quá Chriftus fimilia amore nofiri

t

egit interris : fi infuper ex animo fe hu-

Qulnpul

miliandi, & mortificandi in peenam, &

itm, ej

expiationem peccatorum fuorum ad

tutsme

DEI Gloriam offerat , omnino certum

gddilnm )

eft, prioris opus fecundüm folam extere

I merm

nam appareniiam effe idem , in re aue

ag

tém longé vilius opere alterius, quod

ii

preter. honeftatem fraternee charitatis

WWtond

plurium aliarum virtutum honeftates

B Dio

patticipat, & ob diverfitatem intentio-

*tiltenri

num plurium, pluribus operibus sequie

Pt g

valet : ita fentiunt Doctitlimi Theolo-

Mperan

i qui volunt tories multiplicari merie

QDb g

tum, quoties multiplicatur intentio bo-

na , adeo, ut fi hec decies ; vel pluries

atl |

multiplicetur in unico opere, tancüm

i, Vj

mereatur opus unicum, quantüm de-

Vt)t'mne

cem,;aut pluraalia opera. Quodincre-

4 N

dibile videri-non debet, cüm inrentio-

n que

nes multiplicatee non minüs bonz fint,

Tn v

&

& Ííemper eandem honeftatem conti-

k

Tte o

neant, idem quoque obje&um refpi-

deP*"dem

ciant; quàm fielicerentur fingillatim ,

Wtf

& proin aliter precfamendum non eft

niíi

Panj

De elevatione mentis ad Deum. — 493

o vt

nifi quód Optimus,& /EquiffimusDus,

imocle

qui fingulas intentiones acceptat ad nie-

ænam,&

ritum , etiam plures acceptaturus fit ad

majus meritum : maxime , cüm bonum

iotum 4

inoouit

additum bono , majorem etiam ad ma-

yament

jus meritum condignirarem — habeat.

Hoc tamen intelligi deber ceeteris pari«

y ID

rius, t*

bus, fi nimirum pluralitati intentionum

g chatti

correfpondeat fervor affe&uü ; ex cujus

fionelit

defeàu procul dubio fervor operantis

g i

ex intentione unica adzequare, imó fu-

yibus at

perare poteft meritum tepidé, & remif-

séoperantisex motivis pluribus, Pree-

m]iTheQ /

cipué ergo intenfioni fervoris ftuden-

?licari m

dum eft ; nifi enim hic adfuerit , fola

jntento

p

pluralitas incentionum interdum va-

E

lt

gtf

gam, & minüs colle&am reddere poteft

m

devotionem noftram.

at

4. Alie adhuc a&iones in homine

funt, qus folent dici a&ioneshominis ;

non veró actiones humanz ; quia à li-

Jj bOllæh

bertate hominis per fe; & erdinarié non

yem U

dependent, fed funt a&iones naturales,

um "

& neceffarize, quz etiam fru&uofiffimé

üngl"wm'

pof-

pkr;piam'imcntioncm Dzo offerri

unt $

454.

Pars leriia

Dui

funt: tales funt refpirare; tuffire, ex-

li

creare &c. taceo alias, quas pudor vetat, — iij

exprefseé camen S. Hieronymus, in Epi-

tiibona

ftola ad Crefiphontem memorar, cita»

Bsl

tüque illo Apoftoli textu: five maudnte

tnirio

catis , five Libitis, jive alind quid facitis ,

Tsf

omniain nomine DEI agite, 1. Cor. 10,

ülpemarur

31. ad Dzuw referendos afferit : ubi

tnín, B

etiam acriter contra Pelagium invehie

Xtitàm

tur, quód is ad ejufmodi a&iones DEI

fim D]

auxilium non effe neceffarium, afferere

hii

prefumpferit. Neque proprerea, quàd

iiiion

hazea&iones fint viles, minor intentioe

Titrg hah

nis cura habenda eft, quia tefte Blofio ,

ftm fmt,;

quemadmodum opus, quod ex fe orande ,

[ alia, (

ac magni momenti videtur, DEO prorfus

: arifatis,,

difplicet, fi operautis intentio impura fue-

Vatlonis

rit : ia opus, quod ex fe frigidum, nulli-

Ti c.

fisque inomeuti jndicatur , Domino piwri-

o

mim placet, (| operantis inteutio fuerit

ex&jmw

reta, Blofius in Can. vite fpir. . Sit ergo

Wi o

vilis ex fe refpiratio, quam bruta come

hllbo]o

munem nobiícum habent, fitamen il-

idema E

lamad Dz: Gloriam offeras, fi ipfa 1e-

ümonm

fpiratione taliter uti intendas, ut vide-

licet

RE

De elevatione mentis ad Demt, 498

if n

licet refpirando conferves naturam, quó

Worvel

diutiàs ervire DEo;plura deinceps ope-

isnBy

rari bona , plus amori DE1 rependere;

& Ejus honorem promovere valeas;jam

1ord ciEaf

.

ipt d

refpiratio ( idern eft de aliis fimilibus )

[md fdmä;

vilis effe definit, utpote, quae ob finem

fupernaturalem fubíimis, & . meritoria

L [007 ï?«

ff :

evafi. Huc plurimüm confert; f juxta

do&rinàm Pauli Barrii , pa&um fzepiüs

ym i

tionerD

cum Dzo ineas, omnésque motus cor«

dis, arteriarum pulfus,oculorum ni&us;

JIfy 3W

a o

refpirationum. momenta , & quidquid

natura habet fimile, ita D&o offeras, ut

grintt

idem fint, ac valeant, quod valerent fig-

gl

naalia , e.g. proreftativa fidei, fpei,

charitatis, laudis Divinserefignationis,

yop

nj

oblationis tuiipfius, renovationis voto-

rüm &c. . Cujus intentionis praftantia

l,jdnm; !

n

um

à contrario , feu conrrarii vitiiingenti ,

& exceffiva malitia colligitur; f1 quis

iaul

if

enim omnes przdi&os motus dicarer

jl Sltö?

Diabolo, lvellétque , ut fignificarent

| bun (

idem, ac fi per fingulos illos exprefse

fiume

M

Domonem venerarecur,eumDominum

s,ülp

T

y

fuum agnofceret , abnegaret omnem

iij

cultum

u

ia

496

Pars tertia

Dtla

cultum DEo debitum, quis non exhor-

tinireje

reíceret ; dicerétque, ipfum Inferni ig.

lriiori

nem ampliüs fuccendendum, uttantum

tüciat Q

pro meritis, aut potiüs pro demeritis

nefas concremaret ? Ex quo facilé qui-

D llhem

hp

vis prudens inferet, quantum boniraris

contineant actus contrarii; quídve pro-

Aerto.|

Alfem hic

pter eos à borto Dzo noflro [perare pof-

fimus, qui ad remunerandum, & mife-

lii diy

Afl

rendum femper eft pronior, quàm ad

kj

puniendum, & vindicandum.

5. Ab iis, qua agimus, brevitet

fl eiam

mionibuæ

ttanfire oportet etiam ad ea, qua pati-

mur; ad que eequé neceffaria eftinten*

U

dümengi

tio, quàm ad illa, ídque ex ratione du*

"If fefen

plici. Primó, quiaaliàsex eo, quod pa-

timur, nullum prorfus emolumentum

lt C

]

reportamus, fed folüm fumus miferi ,

ilqugd D

nec pati noftrum plus nobis prodeft

Pidmy

LU.

quàm füaafino fcutica. . Secundó, quia

nonleve periculum eft, ne, fi incentio

Bun Vefö» :

te&a defuerit, ipfa patiendi difficultas

[

quod du;

'

ad impatientiam nos provocet ; nimis

enim facilé amor proprius ad indigna-

ls hi

P m

tionem commovet naturam ; aliàs ra*

tigni

! Wl"e z

De elevatione mentisad Deum, — 497

o exttt

tioni rebellem; fi moleftize ingruant, ni

pferi

diviniori motivo praveniatur anImus ,

nl

ut faciat cum tentatione proventum; &

d

jam libenter propter Deuw fuftinere

file

concupifcat, quod aliàs invitus non frue

n bontit

demerito fuítinere debuiffet.

Nolo

u

autem hic excurrere ad materias pa-

pee p

tientiz diverfas, quo nimirum animo

1 & [ïlilt'

adverfa quelibet fuftiriere debeamus;

, qu'ami

fed hícillud tantüm moneredebeo , ad

l

quod etiam illi, qui in formandis in-

$

; bt

tentionibus ceteroquin fünt indufirii,

qnon raró minüs attendunt, & ex defe-

j Ug P&!'

j etilt

€&u intentionis expreffae, minorem fru-

quioe

&um referunt, qui n-mjorem colligere

0 iuo PJ

poffent. Contigit id in cafu, quo opus

)

m

aliquod ex intentione fan&a quidem

Qs m Id

perficimus, intentio tamen noftra fo-

làm fe extendit ad id, quod agimus ,

bspïoel

aeul]do)

qlll

non veró.ad id , quod interim patimur,

, frinth

'& quod durante 1pío opere natura no«

fttze moleftum accidit. Notandum pra-

j

T

in, hzc duo, agere nimirum, & aliquid

paticommuniter conjuncta effe: cüm

í jdt!

;; J

j

COH«

j

plegæque a&iones noftre benz

jus*

498

Pavs tertía

m

jun&am quandam liabeant molefliamo : 4

Sic, ut aliquot exempla adducam ; fü

dumelï; l

Divina Pfalmodia moleíta fübinde eft

litprim

ipfa Operis Divini prolixitas , gravat

amconf

vigilia, ere&us corporis fitus enervat;

tltermit

intenfio vocis debilitat , frigus rigere

2ilfeop

facit: füb ftudio nimis angufti feri in«

Wam

cipiunt celle parietes, exfpatiandi,

;

.

'lb(]næ, & T

confabulandi opportunitas invitar, etii

D etam

dulcedo fe infinuat : fub animarum cue

A r

Xa contraria nonnunquam eft aeris in»

Nl

temperies, fubinde gravis acoidit indo-

^dtns t

cilis fimplicium inftruendorum ruditas,

Nünefe

via quoque intetdum longior defatigat:

Aque u

quales moleftiz vix aliquando ab om-

otis D

nibus noftris a&tionibusex toro abfunt.

lce(fri

In quibus cafibus, fi tantàm exprefsé

oj

dirigamus intentionem - noftram ad

Tolfine

Pfalmodiam Divinam ,: ad ftudia, ad

? 60 um

curam animarum , abíque eo, quód ex-

m par

prefsé ordinemus eandem etiam a

Nftas

conjunctas, & concomitantes moleftias,

Ht

opera noítra bona quidem erunt: ve*

"t Wtene

rumtamen longé optimum forer, l

H.]i efibilis

elice-

Q:mpex, egpreffa quoque intentio

ietur

h d

Deelevátione mentis ad Deuin. '4'9' ]

molcn'v:f

retur de eo, quod interim etiam patiene

ham;

dumeft ; hac enim, fifervidé elicita fue«

(ibi

rit, inprimisob fuam bonitatem pluri«

müm confertad meritum;cüm é contrà,

ii f

rus &

fi intermittatur ; fzepius fieri poffit , nos

figus n

durante opere bono prolabi in impati-

gl feii

entiam , & ita inquinare a&ionis de fe

bonz, & meritorie bonitatem. Deirn,

pariadi

"

jnviti

L

ipfe etiam qualefcunque. moleftiz vi

talis intentionis redduntur nobis tole«

manint

I

rabiliores, & faciliores.

Ita nimirum

3coidl'tin)'

frequens experientia docet, aliqua in-

terdum effe naturz contratia , & mole-

um

r t

in

fla, quze tamen, fi intentio bona, e. g.

amoris DE1r fumme dile&i ex animo

wgndoa 01,

precefferit , poítea non fine interno

toto äblu

jm "

j

cordis jubilo patienter cum magno me

i

tito fuftinentur, aut fiunt.

goltat

6. Utrobiqueergo tam inagendo ;

d ud]äa ,

[:) quf)d

quàm patiendo magna eít intentionis

neceffitas , & valde culpandi funt illi ,

p

qui raram fuis operibus prefigere fo-

e5 molü*þ

Ó

lent intentionem: quorum conditioan

etun

miferabilis magis, an ftolida dicenda

forti

r-e

j

üvt. dubitari poteft ; nam inani labo

TOU

iU

$a

! Dl

$00

Pars tertia

ha

feipfos hoc modo confumunt , & fine

omni utilitate feipfos non raró difcru-

C

ciant, multa agunt, multa fuftinent, vi-

Jrtin

gilant; ftudenr, docent, plus aliis labo-

AYU

rant, diu, no&táque in opere, nihílque

ln

€x iis, quz alii ut nimis onerofa decli-

Tare folent ; omittunt: veràmi, dum

f i vi

intey

ifthzec omnia fine bona intentione, ex

Vithp, ve

fola confuetudine'peragunt , fzepe non

tantum coram Dzo fuo merentur, aut

m

lucrantur, quantum alii ex bono (ine

Miüin

dormiendo, teficiendo, recreando , aut

Mitsin

V0pers

minimam éterra levando füpulamtg

fic tales omni fuo etiam ufque ad pre-

n r

Mati w

clufionem fpiritüs continuato labore

nihil lucrantur: qui,fi folüm commu

^A pa

nia & quotidiana, & ea, qua aliàs ob

Vi

Tetis i

diftri&ionem facre Regulz, vel Supe-

tiorum vigilantiam fubterfugere non

Cm n

Mæhæ

poffunt, ex bona intentione, affedíque

pio, & non ex inerti confüetudine pet-

agerent, fru&tum diebus fingulis re-

Wieris

portarent plüs, quàm

n*

n

T

Qw

centuplum,

* ag

CA*

p

De elgvatione mentisad Deum. — $ox

; |

Gu U. L.Vb

r d

fu.

De qualitate iutentionis bone.

Is a!iisþ*:

1 T'Mrviditur communiter, & genes

ere, t

raliter intentio bona in a&ua-

r

lem, & virtualem.

A&ualis eft ipfe

verini; d

a&us intentionisa&tualirer, & phyficé

tenmot

exiftens , velut ; cüm ipfum,; quod agi-

i,5 mus a&u Dxo offerimus. Virtualis ve-

serentilil

ro eft ipfa intentio a&ualis, non quidem

ex boni

exiftrens in fe, fed in virtute : ut, f ini-

xcfeat)

tió operis a&ualiter intenderis, illud

totum peragere ad De1 Gloriam; & ita

v

Operari cceperis : quae intentio cenfe»

i ? tur, dein perfeverare, licét in ipfius ope-

lin !* ris decurfu a&ualiter non ampliüs re-

qiel!! corderis incentionis praehabitze ; modà

z 9 eandem interea nunquam revocaveris,

«t Ambee hae intentionesuti ad a&iones

j52 humanas, quarum funt regula , fuffici-

gl unz, ita eciam a&tiones illas merirorias

.sgnguh'sf*'? fgciunt; prima tamen, videlicet adua-

is, eft longé optima omnium, & folli-

cité procuranda ; nam, quantumvis in-

'quäm

tentio

Ü

|

l

Pavs tertia

£0

! Duih

tentio virtualis juxta fententiam om-

fhram

nium fit ad meritum fufficiens, multe

&inlla

tamen deceptioni locuseft, & decipie

Mionem

untur plurimi, dum falsó fibi perfua-

VUevoca

dent, tunc fe omnia, & fingula agere ad

majorem Dz1 Gloriam ex intentione

lrem i

vircuali,- fi, quod laudabile eft, ad ini-

qllödad hu

tium diei, poftquam furrexére e ftrato,

Mltvim,

omnia füa , & ingula offerant ad Ejus

ts

honorem , parum de reliquo folliciti

Al

quoad renovationem intenrionis fuz,

dydyi

quam forfan nonnulli fuperfluam, &

Atent

Q

Ícrupulofam judicant. Qui errorex €o

[

Mib f

oftenditur, quód univerfim magnam

b M)fe n

"Theologi difficultatem fentiant in ex-

lere

iif

plicando durationem intentionis , ali- j

GE5 doj

quando elicitz : quae, licét expreffa il*

ü DOl

lius revocatio non fiat; per a&us ramen

N

WMa

j

fubfequentes contrarios vel ex toto;|

"Iltet qy

vel ex parte. implicité , & ipfo opete

PODterqn

tninui, vel revocari, vel i5 tern,mgpiPQf

T Bof

teft; quod tunc nimirum fir, f tuas qui-

M:

Dzo offeras a&iones, fed forté vix fini*

fii

j D

l

ta illa oblatione, denuo, quas obtuliil yj

M Y

iU

tuam

Wt D

Dzo. fürripias, ordinando illas ad

T

glo-

De elevatione mentis ad Deum. $03

gloriam, & ita te habendo, agendóque;

st

j I

ac fi nullam unquam antea elicuiffes in«

tentionem : ubi , quantumvis exprefsé

N

hgt

de revocatione non cogitaveris, ipfo

p

tamen opere id facere; & tuam inten-

tionem falfificare videris.

Accedit ,

; nl

ile diit

quàód ad hoc, ut intentio aliqua dici

il

poffit virtualis', non fufficiat, quando«

cunque, & quomodocunque praceffiffe

d

imo f

attualem, fed opus fit, actionem fieri ex

aliquali vi intentionis praecedentis, ita,

;cmionisltï

utintentio przecedens ad agendum im-

/ eKBW«"

u

pellat, & fit aliqualiter caufa operatio-

li

nis fubfequentis; aliàs fruftra virmualis

m P

entidlt j

diceretur, fi nulla virtute in effetum in«

flueret ; debet igitur aliqualiter per fu-

entonh

üm concurrere imperiüm ; & motios

t cXP[C l

r i

nem, feu aliquam impre(fionem, ita; ut,

fi inter operandum quzreretur ex te,

"LU

,

propter quid opereris, cum veritate di-

& ;P[D

cere poffes, propter DEuw, & Ejus ho«

norem, & gloriam : fin autem incipias

" ü[udh

foic

quidem operari ex inrentione bona,

poftea veró intentio illa tua ita videa-

"

d*t

tur extin&a , ut ea nullo modo, & in

ol

nullq

Pars tertia

04.

| Dui

llo remaneat, nec ampliüs teadagene. . "ii

dum impellat, hocipfo, quód omnisine — tüni;

fluxus intentionis definat, etiam illa

Tit) opa

W ex p

non amplius virtualiter perfeverat : ut»

pote, quz pro tunc non plüs operatur;

(amæMg)'

quàm, fi nunquam fuiffet elicira. Cuüm

tjmä t

ergo id in multis, maxime diuturniori-

TOj

bus; occupationibus facilé contingere

Wa

pofüt, nemo non videt, quanta cura

TTYOrem e

a&tualis intentionis habenda fit.

"At qu

2. Unde perfe&ionis ftudiofusani-

n

mus in hoc non fiítit ; neque contentus

tht

eft una , & fola intentione prima , quà

Nhovarion

coeeptum opus aliquando ad Dzuw or.

iret lsl

dinavit ; fed eandem follicirá curá fz-

j nüïm J

pius renovare curat, ne fors per.incu-

Aabi d

riam interrumpatur, aur definat, vel ;

W0 lj

quod pejus eft, per füpervenientem in-

052'-1 &(

tentionem finiftram errare incipiat in

TM

medio, qui in principio re&um renuitz

quo in cafu bene cepiffe , non multó

lm

;R?u;

:

plus prodeffer, quàm viatori prodelt,

N den

quód inidió re&um quidem iter fit in«

T üSqUQ

greffus, poftea autem deflexerit adavia,

& aberraverit. anm;a igiturinten

tiq-

nis

fïl[kt, Qf

De elevatioune mentis ad Deu — o

p

nis recte cura in principio operis, tanta

etiam in medio habenda eft, ut nihil in

omi

, tiami

toto opere noftro inveniatur, quod fal-

[evettl

tem ex parte Do difpliceat, & oculos

tantze Majeftatis offendar: cui maloop-

g (

]iclt CL'

timé occurritur per fzepiufculam inten-

tionis renovationem; quz quoties mul-

diuuci

b cung

tiplicatur, toties & homoad majorem

n

quanta

w

fervorem extimulatur, ut operetur eà

alacriüs cum augmento meriti.

Prae-

ht

Qdl

cipue veró laudabile effet; fiita conti-

nuaretur noftra intentio , utnulla ejus

qeconte

renovatione opus effet, fed a&ualiter

1 [imh*f'

duraret ipfa pertotum opus. Ad quam

ia

A

fan&am praxin fi afpires; plurimüm te

(

Q

juvabit, ( primam intentionem formes

s p

non obiter, & perfunctorié, íed affe-

ld

Guosé, & cum interna pia motione: id

at

u i

eft, f;, dum omnia ad Dz1 Gloriam fa-

&ere intendis, vivum in te excites affe-

ecum

g

l

&um, feu actum Amoris Divini; & ha«

gt

ton pl

Qu

beas a1dens Dxo placendi defiderium ;

j

effe&ísque tales continues cum ipfo ;

yet

qüod cepifti, opere. Explico totum ia

gl

cafu, quo forfan fübitó evocaris ad cu-

xXams

Pays tevtia

506

Dui

xam animarum, e g. ad providendum

Á

infrmum , ubi primo ftatim momento

tUtfyerce

intendes ex amore Dzz fuccurrere pro-

hf(f »qu.

ximo; eliciésque in te verum affe&um

] Vpeng,

Divini Amoris, quo adhuc durante; &

RUXTT

cor commovente te ad iter accinges, &

:f

ingreffusillud ; de Dile&o tuo cogitare

'"PPhcun

non definens, diverfis amore tuum a&i-

[fnä[la Yet

busEidé mauifeftabis,&modoó gaudebis,

J m

quód hácinre obfequium poffis pracfta»

us ib

retamBono, & AmabiliDzo tuo : modó

Tide

gratulaberis tibi;quód occafione iftapof-

dem ue'

his alias, & plures Dile&o fuo aggregare

HNIS, mfx

animas: interdum omnes illi confecta-

Rintate

bispaflus,autalios, quos tua tibi devo»

"m

tiofuggeret, affe&tus intra te concipies,

ht ["PPJ li

.quibus..a&iialis amor & faclle, & ju-

TOl w

cunde continuari poterit , ut jam una

f thex

antentio. fat longo tempore a&ualiter

Attis] m

P«

duret: quae. tantó ob fui. durationem

ttná Adic

erit melior quantó pluribus mrenuonl-

ür, l

bus repetitis zequivalebir.

üntifr.

3. Ageudo nunc de excellentiai in-

li

tennonum, magna inter eas eft difle-

(

zentia, & una alteram magno exceliu

'Dh«mten

fupe-

De elevatione nentis ad Demn,. $02

yiülendt

fuperat. Sic datur intentio fervilis, da-

turmercenaria; datur & flialis. Servi-

j momd)

mrrer p

liseft, quando operamur bonum ex me-

Ifit QHC»

tu poenae , ut evadamus aut zeterna in-

dura

ferni, aut temporalia purgatorii fuppli-

cia : hzc fervilis dicicur , quia fervos

acanpe»

o (j

fuppllc.x rxgor in officio continet. Mer-

cenaua veró eH: cüm intuitu mercedls,

e tuumü i

aur premii à Dzo promiífi bene agi-

b audm

)OHLS pyæli?

mus , ubi honeftiores famuli, qui pro

mercede fuis ferviunt Dominis, Filia-

otuo:^

lis deniqueet; quando aliud non iuten-

fionei jj

dimus, nifi puré placere Dzo, & facere

yo aggffï *

lh C0l yid

voluntatem Ejus; quia id illi gratum &

acceptum eít; idém fa&uri, fi nullus fo-

j ii

m (Onap u!)

tet fupplicii metus; nec ulla fpes cujus-

acller )þ

cunque premii, ad modum filiorum,

qui, i bene educati , & ingenui fuerint,

m

um

dul

Patris imperio obfequuntur, etfi neque

[

dyoni

poená adigantur , neque preemio allici-

antur, hoc uno contenti ; placuliï'e

n lmenfluF

Amantillimo Parri, & impléffe ejus be-

Omnes hz intentiones

ïccllenml'

neplacitum,

bonz funt ,:etiam fervilis,, dummodo

ea5 CP'

volunta;em peccandi excludat : quia

g

00 CXC

*

^

4

czvam

fjh

£99

Pars tertia

Di

etiam placet Dxo, fi opetemur benume

ln

ex metu illius, quod Ipfemet ad horro-

qui p

rem incutiendum nobis eft commina-

fM qui

tus, fed hac intentio eft infima, & in*

ttin (

cipientium eorum, qui fenfibilibus nie

ïl[ilïä(harjw

miüm immerfi, fenfibilibus adhuc ma-

Atf vel .

gis, quàm fpiritualibus, & fublimiori«

VRU

bus ad honefta inducuntur. Mercenae

fj

zia fervili melior eft, quia honeftius eft

agereex amore boni, quàm timore ma«

Vrfgi

ais

li; ipfa tamen hec intentio adhuc im-

üdaer

perfecta eft, & longé inferior filiali,que

I Celis

eft omnium optima , quando videlicet

AV

homo fui prorfus oblirus omni poftpo-

l

J

»to0 proprio commodo folum fpeat

Vlrtu:ibus,

Dz: beneplacitum : & hac eft intentio

lia

San&orum, & Perfe&torum, utinam Re«

ligioforum omnium , maximé Benedi-

filh's inQ

W0 ts

&inorum , quos Sanctiffimus Legisla-

tor nofler defiderat, ad chariatem DEI

us

Nedllene

pervenire illam , qua pevfetta foras mittit

Utnim

timorem; ut non jam timore gebenne , fed

amore Clxifli, devota DEO anima, u-

L Qs

miS i[a l

verfa incipiat cuflodire. S. Reg. cap. 7«

Quanta autem intentionis hujus fit ne-

fsl

ceílt-

ntazisgau

De elevatiouewentis ad Deum. — $o9

m

ceffitas, ex eo faris patet, & colligitur ,

quód graves Theologi doceaut , alia

U

L connt

epera quantumvis bona, effencialis ta-

fima

men in Celo gloris meritorianon effe;

vibilbs!

niftà charitace imperentur, & vel a&uas

y d j

lirer , vel vircualiter ab illa procedant.

, fiblnt

$, Thomas, £9 $. Bonavent. Quse fan«

tentia, fivera fuerit, meritó formidare

j, M

bondf

nosfacit , ne Íepiüs multa operando

um

parum inveniamus in manibus noftris,

jo at

quod zternum gloria-pondus operetut

in Ceelis.

orflidif

(

4. Verüm, quidquid fit de Veritate

T

ommpoaP

hujus fententize, pofitó, quód aliis etiam

olum *

virtutibus, & earum actibus, quanrum-

t e& m[fll-ï

vis à charitate non imperentur, effen-

tialis in Celo promiffa fit gloria , vel

N

ji

um b

ideo tamen motivo charitatis prze ome

"Eu

nibus aliis intendendumeft, quia ipfung

j

l!

yftafem

excellentius eft ceeteris omnibus; fupe.

ratenim charitas vktutes , alias omnie

M

n

j e;](nnb'

no omnes, füntque ille refpe&u chari-

tatis ita quafi viles, ut plures earum

) animi

[

a&us fe folis non refpondeant uni cha»

Mp

jtt

huj

titatis g&ui, fed&nt v

eluti plura plum-

)l

er

3

Pars tertia

hr

419

bi pondera cum modica probati aui

imefic

maíía comparata.

Eíto igitur, quód

ft Deot

juxta Apoftolum , 1. Cor. 13. habeas

tiefa p

fidem, ut montes transferas;patientiam,

Jiting,

ita; ut ardeas , mifericordiam erga pró-

't quodoy

ximum tantam, ut diftributis n cibos

Taropto

pauperum facultatibus tuis omnibus,

Wltumon

nihil prorfus poffideas , manet tamen

htqi 0

T Qnere p

femper juxta eundem verum, quód om-

nium major fit Charitas, ídque longé

Tenremiy a

majori exceffu, quàm fic inter plum-

1b quu

bum, & aurum, cüm illud fui copiá

f

adequate, & fuperare poffit auri pre-

A n

tium , virtutes veró relique omnes fi*

Til

mul fuümptee, & quantumcunque müt*

Viorem c

tiplicate fe folis nunquam poffint ho-

f s i

minem adoptiva Dzt filiatione reddere

mhquatenu

dignum, quod uni charitati eft propti-

"r

um. Notandum autem, runc precipué

Ws ]nten

charitatem hanc noftram effe preeftan-

W exd

tem, fi pura fic, & , veluti jam monui-

Wütori

inus,nihil de commoditáte fua, nihi

UT iij

deamore proprio, nihil de terreno alio;

Mi ;

aut quovis extrinfeco motivo admix-

Qp

lati-

t]'qm abfquw

gum häbeöfla fsd puré DEI benep

gum

Deelevatione weatis ad Deum.. 11

tumrefpiciat : verbo, fi intentio noftra

d t

fit Deiformis , & fi, quemadmodum ,

ii V

utiverfa -propter femetipfum operatus eft

1) h&þä

Domninus, Proverb. 16. Íic & nos prop«

vt

n epr

ter quodcunque aliud non operemur;.

nif propter hunc Dominum, Dzüwque

jirinai

$ omi H

noftrum omni amore digniffimum. Tas

yjnec u

liter qui operatur, non exigirullum pra

füo opere proemium, paratus idem fine

; quit

fpe preemii agere, quod modó agir, dum

u IOR.Rä

novit, quanta promiferit , DEUS dili-

ia pl

gentibus fe. .Hinc talis neque Coclum

dul af

alia intentione defiderat, nifi quia nà-

(it aUIi PIZ

vitibidem puriüs amari DEuM ; & per-

g 0

qu

fe&iorem dari cum illo unionem : ne«:

a LO

fint

que ipfas inferni peenas aliter metuit ,.

1

ii

nifi quatenusà Do avertunr; & necefz

o f

d u

fitatem carendiillo imponunt, Eclicét

id t

talis intentio videatur contraria meti«

n p

t

li

to; & excludere illud, fummé tamen eft

f« p

Aff m0" i

meritoria, quia Bernardo tefle , non [ine.

J

promio diligitu DEUS , et(i abfque prave

ij fuä: j

il

mii intuitu diligeudus fit. S. Beru, de dili-

eem

