Til

homo ex natura fua fit fociale animal,

jam

cui folitudo carcer eft, & melancholie

feminarium : item,fevera filenti) lex li-

d

qm

j m

bertatem lingue ar&é conftringir, vi-

n

$ilia matutina , aut no&urna gravat,

] P[OPR*

Pfalmodia divina diutiüs protracta de-

bilitat, contemplationis, feu meditatio-

derimi

nis affiduitas defatigat, abftinentia ma-

[gionibïll

"

r

501

cerat; & fi quze alia funt his fimilia: €

quibus nunc hec, nunc illa in diverfis

Dbus W

emimt

Ordinibus rigidiüs obfervantur : veluti;

« äänfbi

inunoeft major abftinentia, in alio ma«

jor folitudo, & minus frequens excur-

]s COHM'

fus: in uno dantur majora Chori one-

T

ra; in aliogravius eft onus curze anima-

, que i

tum.: in uno protra&iores funt vigilize;

ll')u[l[eiäl

Y

inaltero major veftium afperitas. Ne-

g j

Relj [

que hec folüm vera funt refpe&u diver-

forum tantüm Ordinum, fed in uno;

jgqe

eodémque Ordine pro diverfitate loco-

[ uf

jell M

rum diverfze quoque funt obfervantig ,

& non raró in una Provincia uni rei

joni

firictibs intenditur, cuiin alia tam ftri-

1

&é,

Pl

$o

Pats prima

&& falva difcretione, intendi non poffe

b

videtur.

Alb

2. Quodnoftrum concernit facrum

DT

DOng

Ordinem, is,ut in plures aut Congrega-

tiones, aut fuübalternos Ordines eft di-

temp

vifus, ita noa eft equalis in omnibus

Yiren

dIVe[G

rigor, neceequalisobfervantia, Teflta-

tur idiplum Bernardus, qui Ciflercien-

PEqUe

fes fuos magis reaule puritatem cuftodi-

ore

re alferit, quàm Cluniacenfes. 3. Berm,

tsf

de Prec. €9 Difpenf. Eadem diverfitas

mmlr

datur interCamaldulenfes, Vallumbro-

[

fanos, & alios : ut nil dicam de quibus-

UT

dam Ordinibus militaribus, qui fub no-

At

fira etiam regula militant , ad tantam

le,/,

tamen diftritionem non tenentur , utí

fj

in Clauftro pofiri religiofi, Licét ergo

AIl£,

una fit regula, non uno tamen modo

LT

contraamorem proprium, contra mull«

i

dum,; & contra carnem militant, qui

1

eandem regulam funt profeffi: quod

Durj;

equidem Íine omni prajudício con-

"luem

Pt a

!t

Ícientie , & anims contingic ; cum

enim íacra regula noflra íit ,. tefte

hij

Gregorlo, difcretione precipua ; 2.

t ij

Dial,

"

De Aotificatioue.

21

n pl

Dial.c.36. & valdé multa difcretioni

Abbarum fecundüm confiderationem

actim

locorum , temporwm , & perfonorwn di-

Íponenda relinquat, palam eft; quód &

mglm

li

temperamentum admittat, & majorem

vivendi rigorem non excludat, Unde

ymnbil

Ts

diverfis temporibus ; locísque, diverfa,

eáque interdum ftupenda legimus de

.ftetcienf

| cuRuät-

rigore noftrorum, prout imprimis vi-

dere eft apud antiquiores in vitaS. Do«

$J

fl

sminici Loricari, in cujus Monaflerio

adeo diftride Religiofi vivebant, w

lum

[c uibm'

ünuguam viuwm biberent, umquam adipe

alimeuta condivent: unum in Dominica

u

die, fed && quintá fevid pulmeutsm fume-

du

T D

vent ; quingueper bebdomadam diebus íe

pane; & aqua jejunimn celebvavent, folis

j

orationibus vacantes, vel mauuum operi-

n f

bus infiflentes, — Teuebant pev totam beb-

g m

ant

qll

domadaim diftvidiá cenfurá fileatium, quod

p

Dotminica dielpofl vefperam , cibimque

j

folventes , babebaut loquendi invicem wf-

go

[

que ad completionis officium libertatem ;

13

undis preterea pedibus, €9 crmibus jugi-

h"

nl

ter iu cel/ulis morabautur. Sec.Ben. 6. p.

pi

"h

2 in

p

z

22

Pavs prima

2.invitan. 3. Quodfirecentiora Bene-

i,

di&ini rigoris exempla defideres ; mira

Áiti,

habenturde Venerabili Joanne Barrerio

&

dinis l

noftro infigni reformatore in Gallia;

qui afperitatem vite inaximam ( Bened.

1tfy

Rediv. ad annum 1580.) invocato DEI

Ptj

HUTCL)'(]

adjutorio cum fuis onmibus ac Jingulis ge-

ferofifmo animo agore[fis , fequentia in

D

hij

ufun. qnotidiaum , €9 quoad viverent

h

perpetuum induxit.. n vitin quidemper-

Mitgsq

l

!l

enuem , C coutiuuam non folim à cariüt-

ij a

Htj

,

bus, fed etiam ovis, pifcibus , vino , oleo,

d

i

fale,abflinentiam ; cum jejunijs jnxta leges

DAT

Sanciffimi P atris noflri Beneditti ita [ine

Uäüs:

intermiffione , feveréque continuatis , ut i

lC pjnc

eorum decuríu neque dies Dominici, 1e8

&0non

ipfe Domini natalis exciperentur, ac nibil

nes mag

prorfus vefperi, ue aque quidem fhilla fu-

"lUf

iereiur.

Quin etiam fublato menfaruim

Otls i

nfi, Fratribus bumi fedentibus pro meufa

i

n

folum effet.-... a veftitu lanam, nulla fub-

natum

je&tá fnbuculá, cuti proximam , €g perpte

Ti t

Inam crurum, pedum , & capitis andita-

Ts E

Íem

In cubituamdam fine ullo ftvamen-

lu& Q

to tabulam, aut ipfum folmm (ive ctmeft?

Dleni

18

De Zdoriificatione.

23

ab

incruflatwm , five cois lateribus conflra-

ÍIum. Omittere hicnon poffum ea, qua

5j m

Barrei

etiam de Arachiele Beglierio noftri Or-

Gaïli:a;

dinis in Perfia Preefule. (ibidem ad an-

Bo

ii 1619.) recenfentur, qui Legatus

iU

Partriarchee Armeniz, cüum Romam ve-

niffet , malta , &9 mira de Ordine nofivo,

jl d

eliamumn per utvamque diffufo Armeuiam

T

[

teinlit , 9. de ftvicliflima eorundem difci-

pliua: ut, qui uon àcarnibus folm perpee

uf

j

iuo abflineant , fed à pifcibus iu Quadra

'.!'

j

!

gejuma ipfa folis leguminibus, berbis, paue,

ale,€9 aqná contenti, uunquam viuum ,

n

ii

4j

nifiin SS. Sacrificio guflantes, qualis ho-

dierigor vix ullibi in ufueft. Datur er-

f(

o non tantüm inter ipfos facros ordi-

jl

"

j l [

nes magna diftri&ionis diveifias, fed

ii

I

in uno, eodémque majoris, aut mi«

ij

Et« hoc ex

fii

j

L

j

noris rigoris obfervantia,

u

fpeciali divina Providentia ita ordi-

jf

jij

J

Datum , & cedere videtur in maxie

7

mum emolumentum , & bonum to»

1

tius Ecclefis ; enimvero non tantüm

jj

U"m

) / (( j

[

illa ob diverforum Ordinum infignem

] g!r/lf"'

fplendorem pulchra eft ; & decora, cir-

u'y

CUf

24

Pars prima

cumdata varietate , fed & fzecunda red-

&t

ditur ob numerofam prolem eorum, qui

d uli

per profeffonem — religiofam eidem

dci d

quotidie nafcuntur in fpiritu : quee foe

i

cunditas plané non effet, fj una tantüm

D

foret Religio unius; ejusdémque diftri-

Vtoficr

&ionis, & rigoris. Naruree quippe ho«

iCtoro

minum utl funt inter fe diveríz, ita non

TItitioni

femper quod uni convenit, alteri eriam

"tlf a

conveniens eft , & ex confequenti non

At [b

femper ille ftatus religiofus , qui uni

(iatio

confülitur, alteri promifcué confuli po-

fl

teft: ceraimque eft, poffe alícui Ordi-

nl

nem ftri&iorem ad obtinendam falutem

minug l

jta convenire, ut extra illum in minüs

MB0n0y

flri&o perirer : prout etiam alteri minüs

Tetyn

firi&us poteft effe caufa falutis , qui in

fïïitijs n

ftri&iore deficeret, aut defperaret.. Di-

LO

fpofitio itaque divina in hoc eft mirabi-

Miture

lis, quod religiofos ftatus ita tempera

Fæterea

verit; ut & fortes cupiant, & infirmi

Den(ate

non refugiant.

Rotna

2. Interim notabis, difcrere Lector,

gïQFUmI

me , dum híc mentio incidit de minüs

C'GS I]QBe

firicta obfe;vap-tia, facra regulae in

uln E

d

€

De 2Mortificatione.

2j

x eadémque religione, id non intelligere

Q9 de tali remiffione, quae potiüs laxiras

eiit

dici deberec: ut; fiin aliquo loco fub

lia

[

]

difcretionis, fed adulterinze titulo diffi-

, tantt

mulentur omnia: veluti, fi e. g. in no-

Ü dlfm

ftroiac»:o Ordme impune hceaz, abeffe

b

p

à Choro, à fpmruahbus exercitijs me«

d W

dltauonum,&emmmum fi nulla ha-

erdu

beatur ratio filentij : fi pateat ad Secu-

ia lu

lates liber acceffus : fi diffimuletur pro-

qu j

Curatio. commoditatum quarumhbet

grfL]lP*

Ssecularium, aut ceïperahum in quah

loconu

illa poti

u o D6

us CILOD

gcuIOIV

fervantia, qaam

m[ ïuhl

minus ftri&a obfervantia, Intelligitur

unm'

j ergo nomine minüs Pnäæ obfervantiz,

r mIR-

Obfervantia zaus, quae à regulanb.xs eX«

ercm;s, & ijs, qus pertinent ad vitam

jf q"]

jt. l

vere religiofam, nullatenus quenquam

j

)

(ini

patitur effe exemptum : admittit camen

praterea quasäam indulgentias ; & di-

r

g ii 1116

j fpenfationes in ijs, qua abfoluté non

repugnant, neque dedecenr ftatum reli-

u giofum. lta do&te fcribit S. Lanfran-

d g

j cus nofter ( in Præfat ad Decretum.tont.

18. Bll PP. ) qui , cüm premififfet di-

gin

Yei-

ädw

"

x*

á

26

|

Pars prima

vetfis ex caufis poffe interdum immus

lj

tati ea , quae à Majoribus noftris funt

tifo

uadita, poftmodum fequentia addit:

Atj

Illud tamen cantiffnnà attendendum ef;

f f

nt ea ; fiue quibus anima . falvari non po-

li (Iig

Ieft, omuibus modis inviolata ferventur:

futang

fidem dico , contemptum muudi , charita«

hij (

lem, cajtitatem , bumilitatem, patientiam,

Vs f

obedientiam , de perpetratis culpis ponie

Vs (

indiuem, earímque bumilem coufeffionem,

fanlentijq

jrequeutes ovationes , competeus (ilentiim

ff

qnltáque in buncwiodum: becubi fervan-

Ml

iur, vettiffuné poteft dici , Regulaim Sauti

Fa lo d

BENEDICTI, 88 7donachorum ibi Qrdi«

ftfeiy

nem cHftodiri , quoguo modo varienitt

if fntj,

cétera. Confenat Bernardus , qui de

A.

hácre ( de Prac.& Difpenf. ) fic loquie

:j

eur : Quisquis tenet, quod teueri invenerit

"n

boumn, ubi profitetur, profecto vivit , (icut

E'fnen oj

promiütit : quia aon aliud procul dubio

quisque prowittit, quàm, quod babere o*

Mitiro |

tuim pia videtur vita, cum quibus deiuceps

vivere difponit , €9 eligit. Poft qu&

verba, cüm meminiffet differentice Intet

n "

Cifterienfes fuos , & Cluniacenfes, it

U

:

UT j

x

De 7Mortificatioue.

27

um

lþquungir: Una quidem ovis nbique pro-

fl f

viffio, fed, quia uon una eft omuibus cordis

TE

intentio, potefl indubitaater fime deirimen-

n i

to falutis, & fine damao profeffionis , ope-

ji uj

vis quoque non sqma obfervatio celebraris

j

Jicut euimuon oummes omnuia tenent ( etiam

j, diri

boui Cbrifliaui ) qu& in Evangelio funt ,

ial

omnues tamen. fecundin Evaugelium vi-

ii

vut , (nam;qui coucefJis alligati coujugijs

1j

coutenti fuit, non ideo tameu creduut , fe

uj

veceffiffe ab Evaugelio , quia Evangelici

aj fublimitatem confilij de calibe duceuda vi-

um

ta non elegeruut ) ita fané, i ia pradn illo

inferiorilegitimé,ac fideliter comver feutur:

p

yuif fic quoque , qui fecundr vegulam vivere

g, 9 flatuunt , etfi non ad uagnem, ut. dicitur,

fl

totam cnflodiunt , et(i pro fui clanftvi vitu

nint

vel mutaut, vel pvetermittunt , à vegulati

qui bamem omuino profeffione uou difcedunt :

o . donec tamen fobrié, &9 juflà, €9 pie pro

jet fuorusa moribus vivere mou dejiftuut.

,j dl Demum veró in fineita concludit: De

pl & c&tero nemiuem obedienter degentem ve-

T

y gularis moveat , folemntsque profeffío , ia

bis

Wenfcï)n

'ü

1 gna uonfit de tofa regula promi[sio ia

Z

fAill«

*-

$8

Pars prima

^

P.

n

*

T

i.

duntaxat Monaflerijs,in quibus O;

T

;

do

d

W

difciplina fervatur cwm bouis confnetudis .

Q Dat

n v

nibus. Ita Bernardus, Admitrunt igitut?

hi viri, dari quidem poffe, quód non

Q1f

It g

femper tota diftri&tio Regule teneatur;

€a tamen abfoluré teneri volunt, quo-

À qiy

rum obfervantia fpe&är ad confervan-

Wt ob

dam difci

iO an

plinam, & Vi:aïm veré religio«

fam.

TU5 m

;,

4. Cujusgeneris, praeter obfervatio

neqUe ul

nem votorum funt exercitia communia

mf

regularia , confuerudines quoque pic à

lil

]

Majoribus noflris introdu&z, & obfere

W

*

i qu

vantize ille , que communiter in bene

Is in',u

ordinatis Mona£erijs, locísque obfer-

Domgy,

vantur,à quib/ís nullatenus recedi de-

Umur, fl

bet, &, fi forté reclamet natura; eadem

fortiter fubjuganda, & mortificanda eft.

Qod ii

Et hoc eft, quod híc loci dicimus, ut

Tà

[

By

nimirum füb nullo'prztextu, qualis.

"0 j

cunque difcretionis à talium obfervan*

SCallen

tia declinetur ad aliquam laxitaterr

rä Ieligi(

Docet hoc conftans praxis omnium

qut

probatarum religionum, que fempet

Xl f

mae«

communium non communem, fed

xi«

s

De doritifcalioue.

25

ximam habent curam, & fanctus qua-

jj

que Pater nofler id nobis inculcat,

dum vezat, quidquam agere, mnifi qsuod

p

uöd N

comumunis Monaflerij Regnla , vel 4dajo-

vum cobortantur exempla. S. Reg. c. 7.

tenea

m (

Ea quippe, que funt communia, funt

onemt

opera obedientise, qua & Dzus, & Re-

ligio ante omnia à nobis requirunt:

d

'

ante omniá ergo etiam facienda funt;

gf

neque ulla quarenda exemptio ; uti

comm

enimà ftatu,quem profeffi fumus;eximi

]

u

ampliüs non poffumus, ita neque ab

æ;&b i

illis, quz ipfe ftatus fecum fert, & no«

j

i

bis injungit : fecüis inane eft noftrum

]

s

0,(?

]

nomen, dum ore Religiofi quidem di-

[j

cimaür, in reautem sientiri D EO per

! [Ccedl

Mfv

af

r

tonfuram convincimur: $. Reg. Cap. 1.

Quod turpe mendacium non per aliud

f

magis prodimus , quàm peropera Pro«

icim ,1;

m

féffioni noftrz non correfpondentia ,

fed aliena ab ijs, quee ab hominibus ve-

lob "

n

Jl

16 religiofis communiter peragi folenc.

Efto autem;quód communia opera;ma-«

o

ximé Íi attendamus ad jugem conti-

T2 U

If fcd

nuationem per totam vitam, fint oppidó

B3

moie-

$o

Pars prima

molefta, & naturee contraria ; refpicete

h,

namque oportet ad finem, quem in ipfo

Jrefen

Is tàm

Religionis ingreffu intendimus,quando

abrenumtiavimus: proprijs voluntatibus,

(anfür,

st paffionibus Cbrifti per patientiam par-

ür a

ticipemir, & ftatuimus , ample&i confi-

la

lia evangelica, & fequi Chriftum, juxta

tilbet

leges, quas ipfi in profeffione noftra,

quibus (

canquam in voluntario facrificio, elegi»

Quf

mus. Quod ergo Dxo femel vovimus;

LT

ex amore Dzr: fervandum eft, neque

hay j

propter unam, aut alteram difficulta-

Dit;

j

J

tem refugienda eft hsc via, veré via

Dily;

t

falutis; fed potiüs , f1 natura füb jugo

oj

gemat; mens elevanda eft furfum ad il-

(f

lud, quod nos in Cedlis expe&at proe-

an; telJ

mium, quod nemo ex adultis fine labo-

Holi

1e obrinet , nemo gratis petere debet;

V df

maxime, fi religiofus fuerit,qui, uti ma-

Q

jorem in Celisà Dzo fperat gloiiam;

ita majora etiam ptze alijs eundem fa-

i Rehg

Q QW

cere , & pati neceffe eft,

Faciunt, &

T eni

patiuntur fzpe filij hujus fzeculi multa,

Tottm |

& gravia, multüm vigilant, multüm

Rmp

1

fudant, multüm algent, patiuntur fa-

mgO h

mem

'De Mortz)fc&tz'ane.

31

! refpïce

D

]

j

mem, & fitim , ipfam denique vitam

E;

miny

prafentiffimis exponunt Periculis: qui«

squi

bus tamen omnibus fzpe'aliud non lu-

Ql

crantür, nifi fempiternas inferni poenas:

ii

cur ergo Religiofus amore Dx1 facere,

etic

& pati detre&et leviora illa; quee fua

m

cuilibet pia Mater prafcribit Religio,

je It

quibus & Dz1 noftri amorem noftrum

conciliamus nobis, & lucramur, quo2

t elegþ

| Vovimllä

oculus non vidit , nec auris audivit, uec

in cov bominis afcendit,

5&1 neq'üï

n& preparavit

[

DEUS ijs, qui diliguat i

7

"n

1. Cor. 2.

4 VCIW

Dulcorabit, quod amarum, fuavitas

amoris Divini, & confuetudo ipfa bona

t ib

difficultatem omnem aut diminuet ,

m

aut tollet, fi ex parte noftra generofa

etut [*

m

refolutio accefferir, & magnus animus

Ü

d

non defuerit,

(

5. Secüs,vere mifer, & miferrimus

eft Religiofus portans onus cum fafti«

[ lolmm!

dio, quod à fe abjicere non poteft 5 Ne-

undgm !]

aUM

que enim Religiofo poft emiffum femel

votum liberum eft facere aliud, neque

yl mu(*

g (U

ampliüs licet, collum excutere de fub-

jngo Regule, quam fub morofa delibera-

a

tio-

n

32

Pars prima

tioue licuit vecufare, aut fufcipere. S. Reg.

i 0m

C 58. Sed ligatus eft voluntario illo ;

fbi f

quo feipfume obftrinxit , Religionis

li qy

vinculo, eámque przterea vigil Supe-

&tre

rioris oculus ita obfervat, ut velit; no-

nbys,

lit, non audeat declinare ad déxteram;

ii iüc

vel finiftram ab obfervantia diftri&tio-

fundi

nis religiofz , & regularis,

Unde fit,

ts mj

quód talis ducat vitam in gemitibus; &

Tiitpa c

meris defiderijs eorum, qua pro hoc

teted

flatu nec habere licet, nec conceditut:

Ti il

quod non poteft non aflligere illum,

Ti

qui turpe eft paffionum fuarum manci-

ls Qu

pium. — Huc accomodé quadrare vide-

Vi

tur textus ille, quem in aureo de Imita-

(ürere

tione Iibello legimus: Religiofuts uegli-

"bt

gens, 88 tepidus babet tribulationem fupet

Wtra [

tribulationem , & ex omnui parte patitnt

Val ad

angu[fiam , quia inteviori comfolatioue

lil

W

l

caret , && exteriorem quereve probibetur.

m

de Imitat. L. 1. c. 2 5. Quod eft veriffi-

mum:five enim talem confideremus

6

dO[um n

fecundüm exteriorem, five fecundüm

QUdem

interiorem hominem , utrobique mifer

N

eft ; fecundüm exteriorem. quidem ,

à ld ,O-ü

quia

—R

De Mortificatioue,

33

fj S. R&g-

quia omnia externa exercitias quee praee

itio i

Icribit facra Religio, inclinationi ejus

ii

funt contraria , qu& tamen omnia ob-

d

fervaxe compellicur, interclufis ijsom-

vdit

nibus, quse ipfe inordinaté affedat;

Jexterif

fed in clauftrro obtinere non poreft.

Secundüm interiorem etiam hominem

dl

Unte

talis mifer eft, quia non tantüm omni

yidbus

interna confolatione; & coelefli guítu

U H

caret,fed infuper, dum cun&a cü pluri-

on(cdiülfl

mis diftra&ionibus, jugibisque impa-

t illumv

tientiz; & indignationis motibüs pera-

um mallïü'

git; confcientiam jugiter vuluerat, &

ibi peccat; ubi contra peccata remedium

dv

1304

quarere deberet : quod non tantüm

ij n:gï':

impiüm, fed & ftolidum dixerim ; cün

contra fanam rationem fit, malle coo-

TU

r p

perari ad interitum, quam ad falutem ;

d

& illud nolle facere cum merito, quod

fine demerito omittere non poffumus.

P

ul

/

j qd

6. Si quaras, quodnam huic tepi-

dorum miferizee detur remedium? Iliud

1(155["??

quidem optimum forer, fi Religiofus

(ecuni

j n

generosé fe refolveret ad ea, ad quae

qlll

du

aliàs jam obligatus eft: maxime quia

b5

€23

)

24

Pars prima

ea, qui& in Religionibus communitet

La

funtin ufu, volentibus, & veré DEuM

l difcip

quarentibus, ut plurimüm nimis gravia

Tusin j

non funt: quemadmodum teflari pof-

sls

funt innumeri diverforum Ordinum

Religiof]

alumni, iique non omnes duré educati,

fitmoj

& ad labores quosvis indurati , nec ro-

etend

buíti omnes , fed muld ex ijs in aulis

fttris

Regum, & Principum delicaté priüs

mqn (

enutriti , multi complexionis tenerg,

muldi in sate etiam tenera omnem

Nj

amplexi rigorem regularem perfeverá-

ho ol

xunt fortiter , füóque exemplo proba*

EU

vére, non effe nimiüm grave, quod im:

O5 C0

becillium: viribus fuperatum eft. Po-

Inteff /'

tueruncergo ifti, & iftze, curnon & nos?

RY

Sed furdis canitur, quidquid de com-

il

qu

muni rigore canitut ; jam enim hujus*

df

mili

modi imperfe&ti fratres obturaverunt

m o

aures füas, ne audiant falutaria , fed

hïllunr

magis placentia , & genio fuo arridene

fia

tlb

Hinc pro eo, ut fe refolvant prop-

s DT

ter DEUM ad ftrenué peragenda come-

mf abl«

munia pietatis exercitia, omnem potils

ff&üdesf

lapidem movent ad fübterfugienda illa:

mu[gn àt

De Mortificatioue.

$s

vt

& mirum ! quàm ingeniofus interdum

j D

fit difciplinee religiofze impatiens ani-

nisgu

mus in inveniendis pratextibus, ut ab-

at p

effe liceat ab eo , cuj intereffe bonus

Qru

Religiofus affe&are deberet : Fingun-

rä educlf.

tur morbinunc capitis, nunc ftomachiz

t I ï:,'

praetenduntur etiam nonnunquam di-

"

js il it'äi

verforum negotiorum tituli ; cum hoc

joat o

tamen ftudiosé addito, quód negotia

j d

ila fine exemptione à communibus

1 o

exercitijs commodeé , & rité expedirt

.gelir

non valeant,

Ubi quidem non omnes

o p?

feu egritudinum; feu negotiorum titu-

los condemnabo, cim illi

2 quod j

perfzpé pof-:

fint effe jufti, & rationabiles,

Iuterim

g

femper valdé fufpe&a res eft , quoties

i&*

Vi , quibus diftri&io regulatis invifa

eft, fimilia prerendunt, & per hoc non

jni

parum coram alijs Confratribus fe pro-

;rurzvöf",u,

ub

flituunt; Enimvero;ut plurimüm latens

dolus brevi feipfum prodit, nec diute-

;p4

ag

&us mauere poteft, quin deprehenda-

a

TÀ

tur ab ijs, qui jugiter cohabitant , &

Y

j

fraudes fagaciter notant ; idque non fine

nem

Fl

l

j

indignatione , quód ij, qui eandem cum

;ien ' t

alijs

?

-Pats prima

alijs regulam fünt profef, ijsdémque

t

votis funt adfiri&i , minüs alijs agere

Jum g

non erubefcant,

Unde prater aliena-

Tolf

mordob

tiones animorum audiuntur perfzpe

murmura,; feu potiüs querela non in-

Qpl

juftae eorum, qui communia onera por«

Myirt

tare foli debent, qua leviora effenc, fi

Tdabi

Wf

plurium geftarentur humeris. Scanda-

lizantur etiam infirmi, qui; dum vident

fehtig

ifta tolerari in alijs, jam & ipfi querere

VS dar

incipiunt, de quibus nec cogitare debe-

lum

rient,

Dein, neque ipfi communium

Ql r

funüionum ofores hoc modo meden-

Ü [

tur malo fuo; non enim per hoc, quód

noümn

femel, aut fzepiüs declinaverint hanc,

[

vel illam regularis vite confuetudi-

ila p

nem, inordinatio illa, & major ad liber

Mi g

tatem propenfio decrefcic, fed cedendo

Ut j

magis fovetur, & roboratur, amórque

Vllt, qui

proprius poft obrenram femel vi&o-

Hg()ri ;

riam infolentior fit, & ad plures transe

üns, l

grelfiones impellere non omittit. Ta*

Rnl

ceo, quidquam memorare de remor«

t Bs

dente confcientize verme, qui nunquam

g

moritur, & malé agenti, communém-

*

que;

p

De AMortificatione.

ET

jydg

que, & ipf1 ftatui,feu profeffioni anne-

xum rigorem fübterfugienti femper

ilig

r dl

moleftus eft; quomodo enim non re-

p p

mordebit fua confcientia illum , qui

Jenoni?

complurium transgreffionum íe reum

.onetpr

novit ? aut, quomodo divinum non for-

fà ln

midabit judicium ille, qui contra ex-

pretfam Fundatorum mentem ; & in-

j $u

lm rié

tentionem praefumir in otio, vel liber-

tate damnabili devorare fubftantiam ,

ipfl qu

& manducare panem Filiorum D r;

rinitc

m

qui nec fervus fideliseft? Lubet hic au-

dire zelofifümum Gerardum Belgam

do n*

noftrum, qui in peíffimo flatu tales Re-

r lo

verint

ligiofos verfari putavit ; terribilésque

illas Pfalmi centefimi octavi: DEU.S

confie

laudeim meam ne tacuevis &c.. Impreca-

jot ub

tiones in eos precipue cadere affevera«

« ol

vit; qui communi facrofan&z Regulee

n 'möþ

rigori adverfarentur, digniífimos judi-

':mel W'

J

cans, quibus Diabolus fiet à dextris co-

|ureil

rum, & ejiciantur de babitationibns fuis.

nittlb

Ger. Belg. indi&t. & fa&. f. 172.

dc f(

7. Aliter Majores noftri, utpote

T

adis

m

u

qui; 'quglltilm tepidi pro inquirei

€Xe«

38

Pars prima

exemptionum titulis funt follicici, tan«

þ*oïmll:

d Wete

tüm illi angebantur, ut communibus

intereffe poffent fun&ionibus, Nórunt

ülenri

nempe illi, viam eíle ad Coclos regiam;

It o

Iritm

certam, ac tutiffimam,; quam fuggeren'-

te divinoSpiritu nobis in fuis Regulis

WSPOM

^Cr

ni noftri Patres

premonftrárunt m

*5

dntiog,

wofig

Áacrarum. Regularum Conditores, &

quam ambulárunt tot aJij , qui modó

lo

Íplendent in Coclo velut ftellie in per-

Val

petuas aternitates, Hinc,erfiillos mul-

i By

t& non raró & graves caufze excufarent

Q ah'i!

impellente tamen interno Spiritu, non

i

deft

[1u

fta

DI !'ile-p

bant ab eo , quod cormmmnis 440-

ua[terij Regula tequirebat ab omnibus:

Tij

quemadmodum de S. Bernardo legimus

Wij

Cin vita. l. 1. c. 4. ) qui; etfi jugitercore

Tilfes [

pore sufiruns à multis eximi potuillet

V0

communibus oneribus, nl tamen remif-

""Plens Sf

fionis de commnuni labore , vel opere feri

Ms tv

fibi aliquando acquievit , graviilimé in-

lt

terdum contriflatus, fiob debilitatem;

qlli, Qt(i [

& inhabilitatem à communi Fratrum

endi

labore quafi exemptus federe fib; , 88

MT

rggniefcere juberetur, Ita namque, cüm

"Ut

PIO

De AMortificatione.

d

pro illius temporis more Fratres reliqui

frote

mononnd

ad metendas fruges reli&o Bernardo

g Nut

fuiffent in agrum egrelfi, graviter id tu-

lit San&us Vir, & propterea triftis ad

lgl

Vi

divinum confugitauxilium, u lacbri-.

mis pofiulans à DEO donari [ibi metendi

yeMg

j Bu

gratiam. In qua oratione exauditus eft

ii

pro fua reverentia, preque alijs eo in

labore peritus evafit. Idem Bernardus

, quae

o n

S. Malachiam precipué laudat , quód

jam Epifcopus, cüm in communitate

:l'liüOS lu

cum alijs viverer, communia femper

3eXCüfäïeE

gtl

exaciffime cuftodierit ; Ipfe, namque,in

ordine vicis fue coquine minifterio infet-

m

viebat : ipfe Fratribus , cimm vecumberent ,

i omni h

vainiflvabal: intev fuccedentes fibi invicem

yhlg?

,

Fratres ad cantandumn, legendumvé in Ec-

ï

]

J itcr?'j"

clefia uon fe prateviri patiebatur , flrenue

x p

implens 69 ipfe officium loco fuo tanqnam

:amellï

"

us ex illis. Yn Vita S. Malachice$. $.

"T

Mirandum eft; quod de S. Beda legimus,

gvi[]ïmä ,

qui, etfi toto vitz fuce tempore diverfis

E eblh il

((

docendi , fcribendíque Officijs fuerit

ni F[amï»

occupatiffimus, Go prater diverfas facrze

t

1 y

Scripture expofitiones, de omnibus ar-

m LC, "

qy

tibus

f]A

4o

Pars priaa

tibus liberalibus tra&atus. complures

WInffnt'

^tllo f

fcripferit, ifta tamen omnia perfecit fine

-

"*o

omni dil

v

ndio operum in Religione

[* qnid

communium, quibus omnibus diligen*

qt. Sac

jlis ln

tilimé Íemper interfuit ; & fíolum

illud tempus hifce lucubrationibus int

B t

pendit, quod pfi poft difcipliue vegularis

" Dongy

C officiorum divinorsm penfum fupeverat.

. Ben

Sac. Ben. 3. p. 1. inVitan.4. Mirabie

Vs

lius eft, quod hic idem Beda, nec in de-

feriput

crepita &tate , & invalefcente ultima

Ws u

eegritudine à commuhibus. religiolze

rMSa;i

Vi operibus abftrahi potuerit; Iple

Jl ij

enim continuis feptem bebdomadis ante

[ l

1mortem flomacbi indignatiene laborans,

ij il

& angnu[to fpiritu baliwm producens, fiu-

haj

dium uibilomiaus litterarum nequaquarm

.Imiiffjat |

omlit, fed. totis ijs diebus,preter debitum

^

ls

Pía

J

lmodie penfum illi intendebat , Evan-

At ]

gelimque fan&i Joanuis angelicá lingná

Ài i

ejt interpretatus, Breviar. in 2, Noct.in

Wemplm

fefto ejus. DeS. Hermelando jam fene;

N

& decrepito fequentia leguntur : Non éi

COltie l

libuit,ut eff conjuetudinis quibusdam we-

vm'l()r

Leraais; vemiffins anbecillitati fenilis atatis

Fique j

u

4

: De Mortificakione.

41

£.

J

confulentibus vitam duceve, fed cum aug«

COft)

vf

menio temporum vigori fue comver(atio-

| Rehglw

uis, quidquid valuit, virtutis fInduit au-

T

p

gere. Saec. Ben. 3. p. 1. in Vita,. S, Ma-

&h

jolus quoque feue£ntis tempore, quo fo»

lent cetevi vemiffiis vivere, acri fe labore

jonibut

Im

TAU

in Domini fiudwit fervitutem vedigere.

Sec. Ben. 5. in Vita n. 19.. Similia de

ii W i

D

r

S, Hugone Cluniaci Abbate in Vita ejus

"

À »n& [

teperiuutur his verbis: Ex iucommodiss

j

quibus &tas bujusmodi circwmveuitur ,

ene u

!s l'Cl

j

ll

uullus apud eum Religioni defedius accef-

jit.. Eádem ille, quá prinis, devotione 440-

g[lïCl'il? f

ii

nacbi leges, & facra docnit, 9 fervavit

, énflituta, toto illo tempore aliquid vi

vinii

j

27

)):D

[n& adjicere cupiens, & quanto viciuiorem

od

Jl

, feutiebat fuem commif[& fibi militie; tantà

[

T

ampliis caftea Domini 69 verbis erndieus,

"T

d

ii

€& exemplis antecedeus. In A&. SS. 29.

jj April. in Vita n.38. Quodfirecentius

gf (j

/

h

n

j

defideres , memorabile eft

"

N

j

(

,

ll

exemplu

m

illud, quodin BENEDICTO redivivo

doji!

continetur de Venerabili Laurentio de

al

Zamora, qu?, licét fenex, & xger, jugi-

M:'i l

4l

térque pzne le&o affixus effer, nullate-

j j

iil i

nus

4*

Pars prima

tenus tamen ab injun&o fibi ftudio;

lr

]

uod in przedicatione verbi divini con-

Árati

í

ftebat, eximi, fed magis eidem immori

Tutyo ve]

voluit; ftatis namque , & ordinarijs

tht

temporibus magno zelo ad populum

8- V(

dixit, ipfo Dzo infirmi fenis mifetiam

lw

fublevante , qui eidem toties; quoties

ABilr

ad populum verba fecit, omnium mem«

t D]

brorum liberum concetlit ufum : quo

BU

tamen mox eít deflirutus, poftquam

Mj

concioni füze finem impofuit. Ben. Re-

UT

div. ad aumum 1593.

Veros ergo; &

A0

fervidos Religiofos nulla autfenij; -u

]imiümm

infirmitatis ratio ab ijs avocat, qu& ve

Pal

Religio, vel obedientia, Majorümve

V

exempla, & inftitura à Religiofis feu in

* Oltpy

communi , feu in particulari exigunt:

Vlone

Imó non imprudenter illi exinde 4

A

"ll

plura; & majora pro DEO agenda fe

MM

refolvunt, quó propiorem putant adefe

"NE

viteefuzterminum. lra nempe exigit

(Rs

fana ratio, ut Religiofus nunquam ma*

Utj

gis DEO f& probet fidelem regularium

Wl

obfervantiatum cuftodem , quàm, cüm

Ogl

in eo termino eft conflitutus, ubi poft

IeVe

P

De 7Mortificatioue.

43

j Rudio:

breve intervallum de regularis vitae ob-

vibr d

fervantia ftrictiffime judicabitur, recep-

m

turus, vel pro cultu proemium, vel pro

neglectu fupplicium.

od

popuiu:

8. Veiüm , dum hic ifta memoro

jam à quibusdam norari me prevideo,

) m

4 qu

& argui magnee indifcretionis, eó quód

um

cum D. Bernardo etiam egros, cum

Hermelando, & Hugone omnes fenes ,

fim: f

gl

cum Malachia quosvis in quibuslibet

Officijs conftitutos , cum Venerabili

^ BM

Bedaomnes liberalium artium, & fub-

T

ufenij;ä

limiorum fcientiarum Magiftros, &

Profeffores irremiffibiliter adftringere

Mæ [

videarad quavis communitatis religio-

Mijot

igfï&llwi

fz onera : quód, ut ajunt, aperte indi-

fcretionem fapit,&, tam contra expref-

H ^ 'g"'

exi

fum tenorem facrz regulze,quàm, con-

trà mentem diícretiffimi Patris noflri

)f

n

Ü

BENEDICTI eft; nunquid enim ipfe

uta

( S. Reg. c. 36. ) iufirimorum cuvam ante

m ]

onnia, €9 fuper omnia adhibendam effe

1quam

inculat, eáque infuper non tantüm

concedi, fed & ultró offerri vult, quee

n [

q

aliàs fanis non facilé concedi, minüs

1 DbIP

ofterri

f

44

Pavs prima

oRerri patitur? Eadem eft ratio fenum,

Qhlarg

quorum aequalem cum infirmis curam

Aptimp

haberi vult, & exprefsé prscipit, ut

t a

cou[ideretur iu eis imbecillitas, 89 uulla-

f C

( tom

tenns eis diftrilio vegule teneatm , fed fit

in eis pia cen[ideratio. S. Reg. cap, 36.

Md

Cüm ergo ipfe S. Pater tales à difti-

Bits com

&ione regulari abfolvat , quis illos ad

"od

ad eandem obligabirt, & obftringet?

ütad in

Eadem item eft ratio eorum, quialijs

l [imum ;

Officijs, feu, ut S. Pairis verbis utat;

Ws f

majoribus utilitatibus occnpautur , quos

UM

& ipfe à quibusdam fun&ionibus exi*

Elem'la[m

mendos ftatuit. 5. Reg.c, 35. "Tacentut

U)ïügenä

loca plurafacree Regulee, ubi palfim fo-

P ic:ïlldo ]

latiorum mentio occurrit, & omnia fic

i es

temperari; & difponi jubemtur, ut ne-

It d

mo juflam caufam aur triftandi, aut

era(.illte[

conquetendi habeat, quód gravetur ni-

&T W

mium, $.Reg. c. g1. 3. $1. $ 3« C90

lg

Quomodo autem ille non ultra vires

là

Ü

MY

gravabitur, cujus Officium incompati«

bile eft cum exercitijs communibus?

(

*Cferlom

quomodo e. g. rei exterioris, & domes

Elllm ad

füice Adminiftrator flatas. obíervabit

mm*du

reguq

De Mortificatione.

45

tiofet

tegularium. fun&ionum horas, quem

is t

Íxpe improviía, fubitóque emergentia

æcipih ]

negotia alibicaptivum detinent? quo-

, Eal

modo Curator animarurh intereffe po-

jhit,

terit communitati, divinase. g. in Cho-

g, Qp ;i

ro laudes decantanti, quem eo ipfo tem-

pore commiffarum animarum neceffi-

s il

yjs Iu

tas,aut ad facrum Confeflionis tribunal,

ag

aut ad invifendos, providendos, & ad

ffly qulsï

ultimum agonem cosfirmandos infir-

mos, feu moribundos avocat ? Quo-

yetisi

a

modo feu humaniorum, feu altiorum

ais 4

Ícientiarum Profeffor. componendo ;

cotrigendo , di&ando, difputando , ex-

i

pipolm

plicando fatisfaciet muneri fuo, fi eidem

&t

]i

cum Venerabili Beda tempore tantüm

inter fun&iones communes medio fuis

UP !

Ralldh ;

liceat intendere ftudijs ? Indifcreta ergo

videri poteft memorata; & omnibus

MVCWID

alijs praferenda communium exaüio.

) f/

ulm yh

Ita fors nonnulli,

incn

)

9. Quibus ramen repono, nullam

difcretioni me facere injuriam 5 libens

enim admitto , in prata&is dari poffe,

s

II,

& interdum dari debere exemptio

iE

n

y

F

f

locum:

46

Pars prima

locum: Interim tamen etiam hic ubi-

lob

que nonnullas adhibendas cautelas

D vi

Qsex

cenfeo. Ubi inprimis, quod ad infi-

mos, debiles, & fenes attinet , laudo

Tinre

illos Superiores, qui tales pro exigentia

lls anfl

deficientis naturce à certis eximunt

Ulpora

LE

communitatis oneribus, & in regimine

fuo id obfervant, quod obfervavic olim

Patriarcha Jacob, qui non permifit gte-

äa'fl qül i:

ges fuos plàs in ambulando laborare, ne

At l

videlicet aliàs moriautur una die cuntti

"n g

greges, Gen: 33.. Laudo ctiam eosdem,

t if

fi interdum in dubio virium fecundüm

i d

dictamen prudentiz condefcendant in»

MT

