exbibeat. Reg. Pachom, 3. q0. Et pauló

, Qp

infra,z. 42.. Owi fuper avboves pomatiass

a p

9 fuper vineas funt , non comedent de

ij

(

i

frnelibus earum, nifi Fratres priis come-

f

derint. -.Si juffi fuerint, pomorum, vel vi-

(j

d)

J

jl

niearum feutius colligere, Prapofitus colli-

gentium. dabit in eodem loco fingnlis ad

TL

T.

vefceudum modica : &, càm ad 7Monafle-

dU

(

J

vinm veuerint, intev ceteros Fratrespartes

s

fuas accipient : fiautem invenerint ub ar-

eadw

Á

j

boribus powa cecidiffe, comederé non au

jl

debuut, fed imventa in tranjitu juxta Ya«

du

v

dices arbormn collocabwut.

Ipfe quoqne;

qui ceteris collioentibus diftribuit, ouftare

j

jl

p

non poterit, fed portabit ad difpenfatovem,

j

qui, cim c&teris dederit, &9 ipji tribuit

partem faam,. Idem, invenire licecapud

la

hi

acree Regulze noftrze interpretes, & à

Patribus noftris in Conventu Aquise

P

G 6

gras

jïf,'ä'

Pars prima

grauenfi pro reformatione Ordinis no»

j:] tOH&

1

ftriinter graviffima decreta politumelt:

lt p

Utpoma, & laduce; nifi quando alins fi-

tttalorg

mitur cibus, non comedantur. Convent.

JIyero

Aquisgran. Capitnlo 10.. Et certe , fi

Tütni.

examinemus omnes rationes , ob quas

p pl

in Religionibus vetitum eft, quidquam

TE gl

extra flatutam horam comedere,omnes

d glllæ ]

quàm maximé militant etiam pro ab-

m[äasi li

ftinentia à fru&tibus.

Nec refert, tales

* lcandi

fru&us, in terra fors jacentes, ni come-

mUmO gu

damus, nonnift putredine abfumendos;

Af

melius quippe eft, eos putrefcere in tet«

10 D

ra innoxia, quàm abfumi à ftomacho

QUil

immortificato.

Si ergo contingat, te

aþpetitl]s

ambulare inter pomaria, & allici ad ve-

fcendum, comprime appetitum, & in

Qii düm (

mentem revoca, quàm grande malum

m

ab uno pomo propagatum fit in univet-

fnaxu, W

fum genushumanum, T'ime etiam,ne

qid g

ille ipfe ferpens; qui olim primam Ma-

Sudy, j

£rem noftram Evam decepit, te quoque

It

decipiat, & feducar, ur, fi videas lignqm

caxiunem

pomiferum bonum ad vefcendum, &

mnduw&

pulchtum oculis, aÍpectique deleda-

116;

gefe) quöd

A

Dä Maïtz)?catäone:

157

Qránst

Bïle, tollas

de frü&u , & comedas, gu-

;poltur

leque peccato te contamines, quod in

qudo d

extrahoraria refe&ione vix evirabis.

jgrs Cnnt

Enimvero, fupponimus in refe&ione

communi fatisfactum nature : quod er-

ET

o t

go poflea ampliüs contra confuetudi-

| CR) qüïdq*

nem regalarem fumitur, illud vix non

d

eft gule voluptas, non neceffitatis ho-

neftas, uc nil dicam de Inobedientia;

T

de fcandalo, & alijs vitijs, quse mee

vt

as D

morato gule vitio conjun&a effe pof-

funt,

(s ab[um:?:ï

10. Demum, in ipfo etiam extta-

at

ordinario aqus potu mortificandus eft

,:umi jl

appetitus : quod quidem omnino con-

g n

forme videtur menti 5, Patris noltri ;

dj & 3"1 M

qui, dum cap. 43. prohibet, ne fui ex-

aium'

)

tra ftatutam horam, qnidquas potís, (u«

j af

j m/

mant, univerfim comple&itur, quid-

jm ft jl

quid rationem potüs habere poteft ;

Ti

San&us nemge Pater non attendit ad

( le'M'x

pretium rei, íeu potüs, fed ad mortifi-

pf

cationem appetitüs, qui ubique refrae-

T

nanduseft: poréftque fubinde contin-

lcfce"dun,h,

gere, quód major fit a&us virtutis;abfti-

iqi j

j

»

nercy

*

158 |

Pars prisia

nere à frigida, quàm à vino generofiffi-

D

mo, maxime inter zílivos calores,

i, À

l&toaqu.

quando interdum major eíe poteft ap-

petitus frigidae, quàm vini meraciflimi,

Ti al

Certé, non ob vini, fed aquz abftinen-

fl a

tiam plurimüm laudatur David , qui,

Ti ro

cüm fitibundus appeteret aquam de ci-

Plimen

fterna. Bethlehem , eáque perruptis

machu I

Philiftinorum caftris allata. effer à tti-

ü M.

bus fortibus, voluit bibere, fed libavit eam

ff

Domino. 2. Reg. 23. Similia leguntur

fl

de alijs quoque Imperatoribus, & exet»

A l

cituum Ducibus etiam Gentcilibus , ut

j ss vl

adeo nos Religiofos erubefcere opor-

hi ij

teat, fi in aque potu incemperantes fi»

f?lis ) cu'l

mus, quando abítinende exemplum

Vitirem ]

habemus in viris militaribus.

Sed,

Vi n

omnium exemplorum loco eft exem*

PC nf

plum fupremi noftri Ducis Chrifti Do-

T W

mini, qul in ardentiffima ficl 5 nec frigi-

Xtodin

dam habuit; poratus felle, quod , ciim

Qsgue Q

gnfiaffet, noluit bibere. Match. 27.. Hoc

uTT

exgo fel in fiti fua apponat ori fuo Reli«

At ( G

giofus, ut deinceps non detrectet , mo-

Di

[f

[

QU

dicam pati firim amore ejus, qui amore

Wt

ij

no "

De Mortificatiotte,

i55

generofarï-

noftii extremam pati firim non recu-

favit.. Alij, uthominem ab extraordi*

s al

» pl

nario aqua potu retrahant leefionem fa-

—

nitatis allegant : nec immerito ; hoc

enim prater authoritatem Medicorum

R äbfïiw. '»

aperta probat ratio. Concocio quip-

pailt

uml

pe alimenti fit in ventriculo, feu fto«

macho nen aliter; quàm in olla elixa-

x pengäf

tio. Adoculum veró patet, infufo in

y d

lh

fervefcentem ollam liquore frigido

ebullitionem confeftim deferveícere ;

sl

atque hoc modo impediri elixationem

[ibUSJ u

plüs, vel minüs Juxtra quantitatem in»

endl

fufi.. Cujus ratio eft, quód calor natu-

[bC[CCW 0?1

ralis, cujus eftelixare, & concoquere;

,mpmnw

virtutem habeat finitam, & limitatam;

1

j; a

^l

atque à novo agente contrario ingre-

rbl "

diente infeftaram, ac fuppreffam. Ubi

00

l

"

jl

igitur nondum priore decocto, & eli-

j a

Xato alimentg, alia, aliáque cibi, po-

j

f

tüsque quantitas ingeritur, ac infundi-

,g

d)*t

tur, aut inequalis pegäcitur digeüiO:

thtl

aut , fi fzepiüs iteretur ingeftio ; prlora,

(oflfüo

& (ubfsquentia alimenta fimul rema-

arrede

nent indecoQia, & cruda, jacent in fto-

5j qu"

macho

l/!

160

Pars prima

machoindigefla , rediguntur tandem in

"

t c

maffam pacrefa&am

5

unde corrupti

m eár

humores, mille mo:bofi languores, &

N ünde

fzpe intempeltivze mortes. Hac ratio,

Jütide m

ut patet; militat contra quamv:s l-

Tütchg f

tempeftivam ci :;uscm,qun cibi, potüsve

quam,cu

fumptmnem 4 magis tamen locum ha*

EO hi

bet in aqua , qua frigidate füa majus

hm

calennbus meibris dan num inferre

WR

poteftfolétque.. Non foli ergo animey

eïgo Reh 1

fed & corpori noxius eft intempeltivus

Aiflg &

aqus potus , & propterea videtur ali-

mar.&mu

qualiter campa:ari pofle cum efu pomi

P encula

veriti,à quo non folüm in animam, fec;

& in ipfum corpus profluxére mala

Tidedi

IL (

plurima , imó omnia : ficut igicur n trialé

fecére primi Parentes noftri, & tantà

j2

'Ofis lllCUïleïC

müï[lücaü(

tam anxmæ, quarn cor

t

difpendia, affentiendo ferpenti, ita; &

AO

4

i mQXQ

nos malé facimus affentiendo eidem;

P

qui, fi in aqua tam animam , quàm

tiam corpus perdere poffet , id faceret

mma"ghf.

quemadmod( nequiffimam hanc men-

ts

fl

tem fuam prodidit apud .primos fandti

Norberti difcipulos :

"l'mus i

qm, cüm extra

y

"

h

horam

h4

rR

161

De Morfz'jz'caäioneï

r

horam confuetam vellent bibere a-

]

:

g a

quam, eámque é fonte limpidiffimo in

angu()ïüï-

vafe undequaque mundo attuliffent;

m

provide moniti funt à Sanctiffimo Pa-

um

triarcha fuo allatam protinus effundere

li

aquam, quoed , cumfeciffent, depreheu-

n lat

dére in fundo váfis diaboli operá fediffe

ye lt

bufonem mirze magnitudinis. 44 .

n f

vuenf. un. ia vita, cap. 14. $1. Caveat

agl

ergo Religiofus , ne fine Benedi&ianis

j

ii

Patris, & Superioris quidquam prafu-

2! Vidiïï[

mat; & incidat in ea corporis, & animae

cuadif

pericula; quze homini femper ftcuit ille

T

maledi&us à Domino.

ol

11. Concludenda denique eft hzec

at fgi'*ufï

materia commemoratione quorundam

mortificationis a&tuum, durante ipfa re-

)be j

iif

fe&tionis horá exercendorum : qualis eft,

l

et Pemh

abftinere à cibo illo, quem maximéap-

petimus,& fatisfacere naturz cibis alijs,

j

yman

minüs guftni arridentibus, | Fecit id B.

d

Alcuinus nofter, & ob hanc mortifica-

fet

tionem fepiffimeé ineffabilem ori fuo

m Jun

m

divinitus immiffam fenfit dulcedinem.

pn

mïl

15 4.

r ü

S&c. Ben. 4. p. 1. invitay m u fol.

l

Ta-

162

Pars prima

"Talts mortificatio fine notabili difficul- | hm

tate locum habere potelt diebus maxi-

Jninfr

mé folemnioribus, quando communiter

Áit r

ob majores feu Chori, feu Confe(fiona-

Atao]

lis, aut Cathedrze labores, plura conce:

Til

Id ,

duntur, & apponuntur fercula, & quibus

ab uno fine difpendio abftineri potelt.

qlJOque, |

Suadent etiam. nonnulli perpetuam à

Ri lper

quibusdam cibis, guftui magis gratis

j IMPPOL

abftinentiam : quod iterum non adeo

Al D

grave eft, fi cibi illi non fint deordina*

TrUm pro

rijs, fed de genere illorum, quirariüs

nl vas

dari; & alijs cibis tantüm addi folent:

if autgma

uti funt legumina, cettíque arborum; &

Dtofer

terre fru&us — Ne quis autem propterea

difem am

argui poffit fingularitatis, vel hypocti-

QU r

fis, pretexendus eft honeftus aliquis

Vistre JE

abftinentiz noftre titulus, & opponene

ita n

Qp

dum, quód tales cibi nobis non condu-

aäïnab'u ;

cant. Ita,à quodam fa&um legimus in

r Qooy

vita S. Joannis Garzienfis Abbatis, qui;

ut fuam occultarer virtutem, fimulavit;

Ts n l

habere fe naturalem à quibusdam cibis

ia

naufeam. Sc. Bened. g. n,61. S. Àte

lr il

P

oj-

&knus,Epi?äopm Lucenfis,cibos ap

105

QUa noün

De Mortificatione.

163

ib d

tos, dum à circumfedentibus fumere. coge-

retut;infirmitatem, aut votumn, vel quam-

fj

ycormrt

libet occafiouem bonefté finxit, ut, €9 de[i-

deratam obfervaret caflimouiam , €9 con«

Coníd

vivantibus uon inferret triflitiam. Sec.

)

lat

Bened. 6. p. 1. in vita. S. Wulftanus

(*

u

quoque, ne in fua abítinentia videre-

i?

iv

tur fuperftitiofus, folitus eft dicere de

cibis appofitis, 1lJo fe eorum teneri de[i-

j moif

n IU

derio. Saec, Ben. . p. 1. in vita, jJuxta

horum proin exemplum, & abftinere;

j fln;deqff

& unà vanam gloriam declinare potes ;

, 9

Íin autem abftinentia omnimoda ab ap-

tlm addl [Pf

pofito ferculo nimiüm tibi dura fuerit ,

gt

faltem aífuefce cofnuniter bolum uni-

pm?

T0

cum, eümque fapidiorem relinquere; &

I$ VC]

)

!]

offerre JESU tuo. Subtra&tio hec mo-

oni

dica non nocebit corpori tuo, & miré

Us!&

T

]

faginabit animam tuam.. Commenda-

pisn0?"

tur quoque przcipué, fj, quotiescunque

T

affertur nobiscibus, non protinus invo-

j I^

lemus in illum, fed permittamus, eun-

uem;ümw', dem paululum ftare ante nos, ut faltem

gh9/ per ipfam dilationem patiatur aliquid

sít ", gula noftra, Hunc mortificationis mo-

1651 (0A

duns

^T

164

Pars prima

dum fuis prefcripfit S. Romualdus, ita | tlj

TMj

fuos inftruens : Fratres, cm in quorumlie

bet conventu veficitis , intentis ad cibum

fhotrif

iren

cetevis im ipfo vefettionis initio parcite:

€6, cin jam illis ex parte fatisfathum fue-

dite omi

Gretard

vit , vos incboate , quateuns & bspocrifis

motum püþ?ïis evadere,C9 fobrietatis vegie

- | Blepr

| la

lam [ine ojfenfloue fervare, Tta Romuale

dus, qui , & ipfe nontantüm eos, quos

u

vir abftinentilimus interdum comedere

| Bütiono

| Vütin

folebat, cibos ante fe ad tempus ftare

permittebat, fed, & illos à quibus prore

j ä'dïamma

fus abftinebat: imó , fi quando enm ex

| m

aliquo efculentiori cibo gule vitium titil-

|QUÀ ip v

laret, mox accurate ilum preparari prt-

YXtinfrm

cipieus, ori, & naribus apponebat , & fo-

|ltoro

lum captans odoreia dicebat, 0 gula, gula!

m

—

Wi n

quàm dulas, quàm fuavis modo tibi fapt-

vet ifle cibus: fed ve, ve tibi: ex eonm

Is

Vin f

quam guftabis. S. Petr. Dam. lib. 6. Epiff

26. Nonabfmile exemplum legimus

Pl]üs [

in Vitis Pacrum de nonnemine, qui,cüm

Syire

magno defiderio teneretur edendi cu*

camerem, eundem ad majorem morti-

Ptey j

ficationem ante fuos fufpendit oculos,

Pmp tff bw

abfque

De 2Moviificatioue.

165

abíque eo, quód unquam guflaveris.

ln

VU

Rofiveid. in vit. PP.lib. 3.2. 5o. Alius

j

mortificationis modus eft, in ipfa refe«

m

"

&ione non deproperare, aut, cum avidi-

i m

At

tate omnia velle deglutire, fed mandu-

"

j

caretardiüs, & ita reprimere nimium

&h

j

jniai

gule prurirum,. Praetereajinfigne mor-

üficaii hominis fignum cenfetur; non

o N

murmurare, fed diffimulare, fiforté

»asit

"m Cümftï

pottio nobis obringens fit nimis modi-

C3, aut interdum, vel ob defe&um falis,

:emp"S!F

autaromatum, vel aliam ob caufam, feu

u

ii

etiam coquorum negligentiam infipidaz

g

quà in re illuftri nobis exemplo preelu-

T

xir infirmus fenex ille, cui de fztido li-

j

p

nioleo coquus; ex errore , putans effe

anib ]

j

mel optimum , coxit placeutas, eásque

T

Tv

UM

coram infirmo velut valdé fapidas de-

J

'

7)

predicavit. Interim diffimulaviterro«

j

xem fenex, donec tertia vice nihil am-

!

f

M)' 6'

pliüs comedere potuit ; coquifque ipfe

Jum

r(( j

j

agnovit errorem, & deprecatus eft : cui

ifie

*

tamen infirmus ille nil repofuit, nifi

w

edt

, pauca hzec verba: NWon contriflevis fili

US , nt

Ofefnoïä propter boc s fi enim voluifft DE

n

,

bonum

il

1—66

Pars prima

li.

bouum comederem, tn mel mijfes, 68 aon

boc, quod mijfti. Rofvr. in Vit. PP. ], 2.

K,

d f

n $1. Hucreferturjipfos etiam cibos be-

ne preeparatos cum przfcitu, & benedi-

p

&ione Patris fpiritualis occulta quadam

ratione reddereinfipldos. Quoddupli-

citer fieri poteft: primó,mafticando pri-

üs herbam amaram , aut amaro fucco

ungere labia : unde fit, quód neminead.

vertente guüus nofter immutari valeat,

g

ut etiam dulcia, & fapida non fentiat

Secundó,inficiendo tali herbá;aut fucco

cibos noftros, & potum, ut faporem fu»

umamittant. Fecit id Venerabilis ifa-

bella de Afperomonte, quee, vix sllo ob

fouio, mifi ovatiouis pabulo vefcebatmt

mixto pridswodicis dapibus , nibus 4 1e

plaué deficeret, ntebatur , felle , alijsiue

amarioribus fuccis , ita , ut ipfe cibus,

Yefetlio ipfi afpeva pocnitentia e[jet. Benec,

Rediv. ad auum 1546. Quainreta

men cavendum , ne cibus ita amari-

catus , & naturali fapore fuo defüitu-

tus , ad aliorum polatum tranfeat; de*

ber enim mortificatio anra effe talis

Ut

Dre AMortificatioue,

167

ut folis nobis , non veró alijs molefta.

| S,g

j D

accidat.

Plures mortificationis mg«

ol

dos fuus cuilibet fervor , & com-

V

plura San&orum exempla

u

m

fuggerent.

[modäxg

li

N

p cm

am'&m j

s

2325

NS

2

IWM

T

E

AX

nuta[iïïä

N

E

»

D

"

9*:

p

E

NSSS

A

-

p

A

2

M.

E

N

u

E

J

E

snenib

i

RC

AA v

a

l

Ms

DAR

"

D

*

u»

j

ehü'

u

p

t' B)l

wam

y U*

u o

r

[ le

PARS

168

Pars fecunda

GD ODSU OP SOOUSSO WE GPSREREP | dnà

[ 9

US RU BO EBOGOEr OO OR C GRUN

ii

tim ceci

PARS IIE

inas,ip

De Pmczzm;zdæz omnimoda

ln

fltin t

abfiraiiione à Saculo,

um

i

CAPUT I

titinq

qe fæcu

Suarenda quies apima per fugam

Itl

Saculi, €9 cujuslibet cur& Sact-

*Grtre[

larts.

1 Qurbi

I.

mïmm

Anta rertm natura!ium cum mo*

DDIndg (

xalibus eft convenientia, Ut»

k üIo di

T

quod videmus communiter fieri

D

in natura, id pleramque fermé etiam fíat

Ts v«

in rebus moralibus,

Sic natura, coni-

Hitig (

munisomnium Mater , licét habeatin

Nilt w

&

fe virtutem fzecundiffimam pxoducendi

uidquid in hoc mundo cenfetur fuav&

T

& dele&abile, id tamen non facit, nili

Vi (

materia priàs bene difpofita, & ab om«

lt Sæcül

nibus impedimentis expurgata fuerit:

Yl

docet

De abftraione à Secnlo.

169

g

docet id Evangelica parabola apud Lu-

€am; c. 9. ubi, femen quidem optimum

ä

&

A

iV

in terrá fparfum fuerat ; fed;quia id par-

tim cecidit in petram ; & partim ínter

[

fpinas;ipfum quoq; partimaruit, partim

.

li

fuffocatum eft, & folumillud, quod ce«

il

ciditin terram bonam; & optimá, fecit

:ulü.

fru&um centuplum. Non alitercontin-

Il

git in adeptione perfe&ionis religiofz,

quee fzcundiffimi quidé germinis ratio-

u fff'

nem habet ; verumtamen, tam parü ea-

"T

dé excrefcere poteft in mente Sseculari-

bus curbis obruta; quàm parum fzcun-

diffimum tritici granum , fi ipfum inteit

il

fpinas, & tribulos ceciderit. Exemplo

id fuo docuit ipfe Chriftus, dum in pri-

yetti ,

ma vocatione Diícipulorum, que voca-

a

tionis religiofz fymbolica quafi adum-

1 neelfu

bratio fuit, non priüs illos ad fuum ad-

ganu"

t

mifir Magifterium , nifi poft miffum

((2

li

l

yl

Secularibus cutis omnibus nuntium :

nfod

quafi is omnis ad acquirendam perfe-

a

&ionis formam effet inhabilis, quem

n tl

l,

tot Seculi impedimenta circumdarent ;

j V

& velut noxia lolia fementem do&zi-

".

hes

b

l

E

170

Pars fecunda

nz Evangelica: pené fuffocarent, . Nee

:*360 &

que id intelligendum eft de folis divitijs

Átdom,

quia etiam non illa folae impediunt,

Cürporc

fed de omuibus ijs, qua aliqualiter affe-

Nüllum

&um noftrum captivare queunt, ut mi-

Yiver

nis liberé meus noftra fe elevet ad ce-

tiillo,

leftia, & hoc etiam in cafu, quo fubinde

fioniby

aliter fuadere videtur pietas; hinc; licet

mlnæ(i[

fpeciem virtutis referat, & pro diverfi

fbl

zate ftatuum virtus fit; adhaerere uxori ;

Woximg

fuftentare Patrem , educare filios, fepe

E

lire mortuos, quia tamen, & ifta cum

| k*mperc

multis diftrahentibus curis conjunda

: lt Cüm;

funt, faciántque, ut mens implicerur, &

dols

intricetur rebus hujus Sxculi , etiam

Omos.

his, & fimilibus renuntiari voluit Chr-

quid "u

ftus ab ijs, quosnon ad communem, fe

fïiï) Pm

altiorem vocavir perfe&ionis gradum.

2. Hanc Chrifti docrinam unanimi

Q

&at d

confentücommendant fuis omnes quo-

hibita &

rumcunque facrorum Ordinum Funda-

Quf

tores 5 nequeenim eft ulla Religio, que

^ g

fuos non velit à fuperfluis mundi cutis

n SUM&I

exemptos, non exalio fine, quàm, ut u*

&Y

nica noftra cura fir, uni vacare Dxo. Et

n

"ico

De abflvatiione à Seculo.

I7I

xen, M

ideo zedificata funt tot feparata clauftra,

pl

& domicilia religiofa;ut videlicet etiam

inpif

Corpore à Secularium convi&u remotis

vt

nullum nobis negotium fit cum fzculo;

ynl

& viventesin illo; nó habeamus partem

Jocd

cüillo. Licét autemin ipfis facris Reli-

gionibusnon fit equalis diftri&tio, non-

,ai

] hl[li]b

nulleque profiteantur vitam activam,

xl

Qüli-

habea'ntquc obligationem agendi cum

proximo , & invigilandi faluti etiam

w

||

aliorum quorumcünque, fumma tamen

t mlol)

pE

femper curà boni Superiores invigilant,

vt cüm alumni fui defunái fuerintoffi-

j o

cio fuo Apoftolico, mox fe recipiant in

d

cuh p

domos füas, inibi fe recolligant , & , f

quid mundani forfan pulveris eis inhae-

jl

ferit, protinus excutianr,

Qnis

gx

3. Quod ad noftrum facrum fpe-

&at Ordinem, prima femper in eo ad-

gumi

u

hibita eft cura, ut à quibusvis Szculi

s orii

turbis feparata effent Monafleria. Hinc

]mumFL

S. Pater nofter prima fundamenta jecit

R

j[g j

f

in Sublaco , loco deferto, & avio; po-

u

ftea veró in Caffinenfi monte collocaré

: quäW

fedem fuam voluit, ut videlicer & cor-

"Q

H2

pere

17

Pars fecunda

l

pore Ceelis propior, & à frequentia ho«

tDot

minum eífet remotior; eóque minüs in

ltaveri

cultu DEI cum fíuis perturbaretut,

bfaz

Quse ratio elim noftros movit, ut com«

Moafle

muniter in folitudinibus;aut montibus,

!g Q&rüer,

vel in infulis extruxerint Monafleria,

Tarelog

ut inter alios obíervac Hoeftenus noflet.

-a'f72-

Difquif. Monaft. l. 2. difq. 3. fol. 179

Nitutg

Fuére etiam , qui non patiebantur alt-

Nitcmf

cubi extrui Monafleiia , ubi timeti po«

9* quier

terat omnis qualiscunque Saculi tu»

multus; veluti de quodam Landeberto

T t

L itim

noftro lezimus, qui; cüm ei locus a

zedificandum Monafterium offerretur ;

La

Imihy

mifit quidem illuc S, Hermelandum

1is ad5

fuum difcipulum, fed cum expreffacone

A füomy

ditione, fi effet loeus quietus: quia ; ut

titta i

zjebat, vita noftri Ovdiuis fummam exi-

T cond

git quietndiuem. Szc. Ben, 3. p. 1. f. 387»

fionghi

S. Carolomannus tantus hujufce quietis

amator extitit, ut, cüm in Monafterio

Ifi

Sora&tenfi nimiüm fzpe frequentaretur

lt

à nobilitate francica, que Romam 2

n r

vota folvenda conveniebst, nec pr&-

ïeïrenig l

geriae volebat locum fui olim Principi,

p

&t

De abftvatlioue d Secnlo.

173

:quenrizb

ac Domini , locum ipfum propterea

pleminicä

mutaverir, & alió diícelferit.S4c. Ben. 2«

x

p- 2-f. 126. S. Adlricusquoque; cüns

j

Monafteriü, popslari firepitu , inquieta«

Qu

1i cerneret, ipfumtranftulit, & in quie-

tiore loco rezdificavit, S4c. Ben. 4. p. Te

Ms

femuo

fol.g72. Tam alienum ergo à noftro

inftituto judicárunt olim noftri, quod«

3 ful, ]

t

viscum Ízculo commercium, nec intete

) timï?ä

ng quieti noftrz confultum putáruntg

nifi externa quoque accederet feparae

»

tio à cumultibus quibusvis omnibus.

4. Luculenterid nos docet San&ifz

It Gi W

m ofïdlfj

fimus Pater nofter, qui, ut omnem noe

bis ad Szculares aditum precluderet 9

d

ita fuorum Monafíteria conftrui voluit e

| expfdw

ut iatra illorum muros omnia neceffa-

TA

ia concluderentur, st noz fit neceffitas

j"

ï

T d

l

j

mouacbis vagandi foras : quia omuiuo

non expedit animabns eorum. S. Regule

i

u

nMonifï»

cap.66. Et veré non expedic; ut enin

S. Bernardus, ferm. 9. ad for, aic: mte

qu

uf

? Ro

quam babent vequiem mentis , qui curis

terrenis fe implicant : follicitudiues enius

j If

quiu

termm meutem perturban

»t, & valdé

pro-

3

clive

174.

Pats fecunda

cliveeft, inter confortia Secularium;

LT

& Seculares curas Saecularem quoque

jidem

fübnafci animum, & incidere in ea pe«

lilm Ti

ricula, quz in primo noftro Religionis

Qlionen

Hoc

ingreffu declinare intendimus.

(b fcan

pirum |

indicat Climacus,gr. 8. fic Ícribens: Qui

pojft abrenmntiationem | cum . Secularibus

qui pro

verfatur, five, juxtaillos commauet, pror«

&am, f

Jus aut ia eosdem laqueos incidet, aut cor

vlj »Qu

in ejusimodi cogitatione iuquinabit. Idem

Join ex

periculum Magnus Antonius;apudRof-

meïtem,

v eidum docet, & appofita fimilicudine

fmqy

explicat , Religiofos comparans pifti-

Vs

bus, qui; fiextra aquam extrahanrur in

UET

tetram; brevi moriuntur in ficco,urpote

4 i

nature illorum contrario, ita, & viros

fl g

fpirituales brevi interitutos afferebat ; f

U

extrà fua Monaíleria extracti agere

tilify

cum mundo ceperint, & qui folo fpiri«

Vt h

tu vivere deberent , ijs fe implicent ne«

am'il)u;

gotijs , qu funt inimica fpirirui, eun*

Oljed

démque extinguunt. Rofiveid. in Vitiss

tim

PP.l.1.c.5$3.. Confonat S. Anfelmus,

l. 3. Epifl. 26. his verbis :

sui claufira

E q

CQb R

Monafterij libenter exennt, non folim filis

Mon t

[7/71

De abfttatlione à Seculo.

175

xoln

fed, 68 alijs fuo exemplo noxij fant : Gbi

m qu

quidem;dum per impedimenta Szcula-

[ n i

rium'negociorum viam fibi ad perfe-

&iohem ar&iorem reddunt: alijs veró

'nUS. j

ób fcandalum 3 cüm Seculares non

a

parum fcandalizentur , fi videant, eos,

qui profitentur vitam àSxculo abftra-

MA

ial

&am, fubinde magis curare ea, quze Sze-

euli, quàm, que DEI funt..— Oportez

ICIIJM.j

proin ex mente San&orum , eos, qui

j f*

profitentur vitam à Seculo abítra&am;

willïlzp

).

jjb

etiam corpore feparari ab illo ; quippe

S. Bernardo teíte, conferust non modi-

T

cum interioribus uoffris exteriora uofira

"d

ad [imilitudinem mentis aptata, &$ com«

f üCWlm.ï

pofita, &* bono propofito futo wtodo refpo«

,le

dentia : S.Bernardus,ad FF.de monteDei.

T

tüibifol. 204.. Etcercum eft, quód ex»

qjad

terna haec feparatio uti ex oculis, &

ul

m

1

auribus plurium rerum, & vanitatum

p

obje&ta removet, itaetiam plurimas ex

pj

animo turbas excludat, ut mens jam

"E

tantó quietiüs DEO, fibíque vacare va-

- Mf

j

if

leat, Ethzc eft ratio, quód complures

[

non tantüm intra religiofe domus an-

jl fü.W

gu-

4

176

Pars fecunda

guftos patietes, fed in antra, & fpela

hs

lilte;

penetraverint , ibique duxerint vitam

cum Chrifto in DEO abíconditam.

füica e

tádio

. Videtur autem iftius abftratios

m D)

nis àcuris quibuslibet Secularibus, &

extraneis neceífitas optimé aur proba-

Türem

eider

ri, aut explicari exemplo defumpto à

negotijs ferijs quibusvis alijs; fcimus

Elllüm f

1nanim

enim , quód eadem nunquam traden-

tur, nec bene füccedant inter curbas, &

Qppong

zumultus forenfes : hinc pi&or, fi infige

Mi 4

m cor

nem velit pingere imaginem, fi mercae

tor fuas revidere rationes, Íi Philofos

DEUS

M

phus rimari arcana naturz, fi Oratot

cum plaufu ad. frequentem populum

UY

D7

verba facere, nemo iftorum forum eli-

E*—ldus [

git led omnes publicum fugiunt, & in

fecreto fug arti, vel ftudio invigilant:

D C.Qi'f ('

ïiþgï D

ubi, fublatis impedimentis in quiete

tantó feliciüs negoria expediunr , quan-

tó magis à quovis rumulzu, qui eos tüt»

?:Pfdäta

bar, & diftractionis mareriam ingerit,

*'flmü

(di fm

recedunt,

Quod, fi de memoratis nee

u7

gotijs verum, id longé magis verifica-

bitur de illo negotio ; quo non aliu

u (j

magis

Deabfivatione à $4cnlo.

177

&napis ferlum, urpote, in quo dezeterna

Al

d

falute noftra agitur, & cui pree illis ini-

t Vl

mica eft turba, quz, dum millenas di-

vt

[traciones menti noftre ingeric, homie

leWv'

nem DEL, fuíque non raró facit immee

Jariu

morem , Ípiritum diffipat, Sacularia

T

defideria, & affe&tus inerdinatos, tan-

den

f

1

]

quam mali parentis peílimas foboles ;

i

inanimo relinquit, qus omnia diredé

)(h

yam t^

opponantur profectui noftro, & à Dzo

d n

inagis abftrahunt , quàm nos cum €o-

0 )

dem conjungunr. Hinc, amantiffimus

m;['m

DEUS dile&iffimam Sponfam fuam

"

non invitat ad turbas, & compita , fed

ii

ducit eam in folitudinem, vt loquatur ad

cor ejus. Ofe, 2. 14.. Dequa voceaudi-

2 Popüv

m onii

endus eft Bernacdus , ita dilferens: 55

gt

6 chaviffime, buic voci D8I tni dulciori

Q mV[

g'u

fuper mel, €9 favum , fi preparas auvem

jf

duteriorem , fuge curam exteriorem 5 t

expedito , ac vacanfe jaterno fenfa. dicas

d

j

€S tu cum Samnele : loquere Domine, quia

T

audit ferous tuus.

Fox bec non fonat in

mm mï

mofallw

foro; fed, uec auditur in publico.

Secree

ij yetr

tum. confilimn , fecretun . quarit auditwm,

L

S, Dexty,

"TU

/

178

Pars fecunda

S. Bern. Ep. 107.. Ampliüs ipfum ho£

ii al&

DEUIS docuit Aríenium; qui , ditm ad-

t di

buc Saculavis in palatio moraretu, oravit

ttimay

Dominm dicens: Domine , oftende mihi

d Af

viam, per quam poffim falvari ; &9 andi-

Atj

vit vocem dicentem (ibi : "Mr[eni, fuge bo-

Mi

uines, 09 falvaberis. Cim ergoreceffiffet

Wlmäl

in folitudinem , & eundem fermonem ora-

Atf

vel , Tuv[ns. audivit fibà vocem dicentem:

4j]

l

4hrfeni fuge, tace, quiefce : bec funt princi-

'1'0;204

pia falutis : quod adeo fan&e obfervare

6IM

ftuduit Arfenius, ut ; cüm eum inviferer

t

Ayy

Archiepifcopus ad audiendum ab ipfo

Rol

verbum eedificationis, noluerit € cella

— À

Hhmm

egredi, fed omnes cum Archiepifcopo

beteuar

tunc prafentes rogaverit, uf; quocuugit

t C

loco audirent e[fe Arfeuium , illuc wlteran

W&

uou accederent, abicum quoque mina.

Áder

tus, fi frequentiüs acceffiffen. Rmffit.

Àif

W

apud Rofm. l. 3. z. 190.f. $28. Neque

BX

i

ianc fzeculi, & hominum fugam in fola

Yenifis

cella cuftodivit Aifenius, verüm eriam

Que &um

intemplo; nam, quotiescunque idem ii

li

^f

Ecclejiam: cma alijs Patribus venifjet, poft

Wt

eolumnam fedebat , ue ant ipfe alterius,

Md

a

h:

De abftratfioue à Seculo-

179

a alter dims faciem infpicere poffet ,

p j

unde diftra&ionis occafio nafcerecur in

lui j de&g'

gt

anima, & fpiricu.- In quiete, ergo, profi-

,iait

cit anima devota, && difcit abfcondita

Scriptmarum. — lbi invenit finenta lachri-

yi; a

'jenf,J"Q*fi

marum, quibus (ingulis nodibus fe lavet ,

89 munáet , ut Conditori fuo tantó. fami-

ergomfyä*

[

liavior fiat, quanto longiis ab omui Secu-

lavitumnliu dcgit. De Ímitatione Chrift.

qun d

V

uf

l.1;ci20.

6. Magna ifthec abftradionis à

TE

quibusvis turbis neceiliras ampliüs de-

monftratur ex eo, quód viri Sau&ti nom

ndn W

ylut

(

tantüm tumukus forenfes, fed quemli-

betetiam firepitum oderint, Inter hos

Ptl

li

j

noftri Cluniacenfes fonitum pergame-

T.

ni, & calami fcribentis improbáàrunt.

;ll

[ nfM

u

Acberius tom. 4. [picil. cap. 24. f. 133*

S. Arfenius invifum habuir ftrepitum

Jifen

m

ii

arundinum vento motarum 5 cüm enim

veniffet ad locum queadam, audifféc

g

queeum fonitum, in hzc verba erupit:

] VCTUm

Veré, ji quis fedet cum quiete; 88 andierit

T

(1

vocem avis , non babebit cor ejus eandem

7 qul

,

fouum

quietem 5. quauio mg;ä;'s babentes

at

Ts

18o

Pars fecunda

1

arindium barum. Rofvr. lib. g. libell. 24

fiti

"uUy. S.lgnatius padi non poterat

lts

quemvis cumultum 5 unde etiam, fi for-

Teqie

te

[

qui per Collegium tranfirent cum

Nultg (

n

ftrepitu , fortiusque pedibus pulfarent

dummo(

terram, eosdem per iemerip(íum redare

fition

guere eft folirus. Swcquet, in via vité

V fc

&tern&. f. 45 4. . Legimus etiam dequi-

Kl

busdam San&is, quàd indignati fint

avibus , aliísque ftreperis animalibus;

UC r

quibus filentiumimperárunt, uti videre

litpa

eft invita $, Fraucifci, qui, cüm ob gar«

Tapr

iitum avium in devotione fua turbaree

füaliou.

tur, aves tanquam forores allocutus;

,

ranto trempoze filere juffir, quoad ipfe

gu*oä;

Í

cum fuis compléfiez folita pietatis offi«

iij c

cia: paruére aves, & continuo tacuertits

donec à fantio D EI cantaudi. licentiam

Metjin

veceperuut, NV adingus; in Auual. ad ai

^l ld

"m t220. 0. $. Duriorin ranas extitit

Vf

Ulphia Virgo, quz coaxartibus 1llis

non tantüm ad tempus, fed in perpetue

t Wl fl

um filentium indixir. Boll. in A. $5

qualimq

81. annar. . Plura talia de alijs Sandis

EEïea fatl!

en$

legimus; quoxün? omnium Iatio

Pl

in;e-

E

De ABjim&z'oneäSecnlo. xü $i

quia etiam talia importunitate fua nos

l y ' W- l

yn t

interiüs turbant, & fpiritum diffipants

umj

neque enim ad diffipationem fpiritüs

us

multis opus , fed minimum fufficit ,

us Pulfïlf:*

dummodo illudtale fit, ut alienas co-

ipuntd.

gitationes menti ingerat, Dríque obli-

viíci faciat ; quz oblivio, etft naturalis;

T

eiundt

& involuntaria, multüm impedit proe

í!

fe&um anime noítrz ; enimvero, ad

d

] anint

hunc recolle&o ; quiero, & ad DEUM

,

intento animo opus eft , neque ille un»

p

quam proficere poffe cenfendus eft qui

m

] [ua ti

qualicunque ex cauía DET oblivifcitur,

7. Fecilé ergo ex dictis eruitur ,

llccuï

.m i

quód, fiquivis externus aliunde nobis

n W

invitis eveniens flrepitus ex mente

; p

San&orum fit inimicus recolleQioni, &c

1

MLA

"T

i d

uieti internz , id longé magis verum

1t; fi homo ultió, & voluntarié alienis

T

& ftatu fuo negotijs fe immifcear, & ter«

p

renis curis fe implicet ; habent enin; hae

at i

curz id fingnlare, quód non folüm; aut

um P"F

qualitercunque nos diftrahant, fed pre-

?ll: il fn!

terea faciunt incidere, i2 tentationem, &

ii

ulta

Jf [JW' «

in laqueum diabolif & dejideria m

in-

uu

31$2

Pars fecundá

!

inutilia, d* uociva, que mevguut. bomiuei

&

in interitum , 89 perditionem. 1. 'Tim. 6

fites f

Experiunturid omnes fimilibus diftendi

Prædi&is

negotijs, quos nequam mundus nunc

fjl

inordinato amorefafcinat, & dementat,

Qs

nunc fpe inani la&at, nunc vaná latitiá

enr

extollir, nunc timore dejicity. nuuc

&iüngm

odio, & irà inflammar, nunc invidiá

&far

rorquet, prout Ícilicet mareria nego-

Dine

tiorum, eormque fucceffus felices, aut

u quä[

improfperi ad hanc,vel illam paffionem

D] ttatt

nos impeliunt,; aut incirant : in quibus

fux

l!ällou

affionum motibus; & perturbationi

d

us, nemo profe&ó poreit operari falu«

0 vl

tem ftabilem ; fed, etfi fubinde homofe

ü]d,u

modicé convertat ad DEUM, mox Ite»

mRC]Ign

rum ad hzc inferiora retrahitur, düm-

que bene incipit agere, flatim iterum

d. g

definit, & quafi quodam diverfarum

i

paflionum flatu nunc ad hec,. nunc ad

quam ad

illa fertur, & difpergitur, fimilis pul-

-

Poæi u)

veri, queu projicit veutmt à facie tervd:

Htfa&o n

Píal. 1. Quod, fignum non proborum

Ata

fed impiorum eífe edixic Vates. Re-

"nemam

gius,

uunl T

8. Nec

De abflratioue à S4cnlo. : 183

1

1

u

I

l

3

8. Nec fequitur exinde, Szculares

l

l

omnes fore reprobos, eó ,quód àcuris

', llTim'

bt

predi&is , adeo juxza dicta faluti cone

vundu U

trarijs, liberi effe non poffinti; nam Sze«

culares, uti ad rantarn perfectionem non

g n

i va ni ]æ(:

tenentur, ita neque ad tantam abftra*

&ionem obligantur : deia, iftos fpe

gjon ?

excufat neceflitas , ut majorem hujus-

quxci

modi negotiorum debeant habere cu»

u

us fdi

128; quàm ipfis gratum fit... Hinc, licét

talestra&tando mundi negotia mulcüim

anp

quandóque diftrabantur ; dummodo

p q1

cateroquin fint , maneántque homines

g

bonae voluntatis, culpari non poffunt

TU

ob id, quod invitis contingit. At veró

]blh a

