fira, fed admiremur unà immenfam

DEI Bonitatem, quód ramdiu nos to*

j D

oribust

letet, tam longanimiter expectet , tam

3l'€m)& '

benigneé nos fulcipiat, & veluti amicos

y fint

tractet, qui mereremur iufté abjici, &

re cont Á

reprobari ob millenas iniuftitias nofte

148,

rerdum]

dem b"

4. Nunc videndum eft, qualitet

one t

fatisfieri poffit, vel debeatijs, quihoc

exercitium non quidem adeo grave exi-

.Kf

PlIIVJ

, que

flimant , fed potiüs magnum exinde

i

N

a

folatium internum percipiunt , folam

autem incufant memoriam , & conque-

, dlicà

yetety

runtur ; quód in fuis occupationibus

ordinarié non alterius rei, nifi quam

jiis o

traCcant , occurrat memoria, catee

qijs 1

j i

roquin optimé&e voluntatis, modó a&ua-

lis de DEO memoriz defe&us volune

cer &t

Pu[glllr

tatem languere non faceret, Quibus

j

efficacius remedium non fcio, nifi ali-

gefe Ü

quanto tempore in hac ipía materiafre-

Poüflmp

j

morie

lh

p

f Ü

qusnta:qm, & continuaturm me

pcel

€XCIe

458

Pars Lertia

Ded

exercitium ; cüm nulla re magis, quàm

Mi

ipfo ufu, & exercitio excitetur memo-

At Corny

ria, & exinde demum fiat, nos & fa-

l

l

ivino p

cilé , & continuó recordari eorum;

D Yeii

quorum vix ante aliquando memini-

tloti p

h

mus. Sed, ne videar petere princi-

RUFT

pium, & illud confulere ; pro quo

i'101afp

€onfilium exigitur, addo ; videri mihi

füt f

adjumentum optimum , fiquis percere

T

1a figna, aut memorialia ( non tamen

Wþ.lïlf.c

exotica ) fe ad frequentiorem de DEO

Haquædam

habendam memoram excitet. — Ejus-

modi remedium in confimili re;. a

eonfervandam fcilicerDivinorum mane

ferunc

'hï Wb I

datorum memoriamabipfo DEO Heb-

famolis

rais prefcriptum legimus, quando;

T Tim

dixit Domiunsad Adofen: loquere filijs If-

i dïbem |

rael, $ dices adeos , nt faciant [ibi fitte

Qon

Drün

|

brias per angulos palliormm , poueutes in

Va iny

eis vittas byacinthinas: quas , cium vidte

vint vecordentur -omuium. snandatorum

lp

n

ïm ill hab

Domiüi, nec fequaninr. cogitatioues fuass

i,[e a[iüd !

&5 oculos per ves varias fornicantes ; K

magis smemoves preceptormm. Domini fa-

Ht

$

;d?m ea; fintáue. fatffii DEO fuo.Num.t

ll'w

Wi

De elevatioue mentis ad Deum.. 459

Q qu'am

Superque vetba ex D. Hieronymo; no-

m

tat Cornelius , Judeos non folüm ex

d

Divino precepto;ejufmodi geltáffe fim-

( i

brias, verüm etiam ex motu proprio, G

T

ardenti Divina przecepta fervandi defi»

iere

derio; acutiffimas iisinfixiffe fpinas, ut

P ]

NU

fic non afpe&u tantüm, fed ta&u quo-

que; & frequentibus pun&uris Divinae

yidt

p*

pï

legis fibi refricarent memoriam. Corme

ponti

& Lap. iàl.c.. Eodé itaque modoextet-

et Ji

naquadam figna; & memorialia utili-

ter nobis ad noftrum 1ntentum fervire

j P

poterunt, utpoté, quód illa eque DEI

yyli

jnort

p

in nobis memoriam excitare valeant,

Hr

quamolim in Judais.

r

pE

)l

5« Jam autem quo

d adfigna attinet,

5 qu&l

Il

ea debent effe talia , quae ftatui noftro

j WW

congruunt: unde habere quedam fingu-

ginti H

l pon!"

laria in veftibus ( uti Tudais olim fuit

preceptum ). Religioos nos non decet,

ffb di

mgndaW

qui in. habitu noftro non debemus ge»

ftare aliud vel magnum , vel parvum,

jj

f

nifi quod facrae Regulee Authoritas prae«

mmuml

cipit; aut religiofa, in qua vivimus;

pur

Numxþ

coraunitas admittir. Omiffis igitur his;

j

uzi

qua

Pars tertia

460

T

quae inter nos exoricorum nomine ves

Ti t

niunt, magnam in primis habere vim

Ine

nofcuntur ea; quee moleftiam quandam

Hüf!lm, (

corpori inferunt, aut que aliàs ipfo fen-

iütinqui

fuíui, & confequenter eriam DEI ( fi

Drimi

nimirum hác intentione affumantur )

"iitpe

oblivionem non patiuntur : talia elle

It cond

poffunt appenfio crucis. majufculee €

Whtrim

collo füper nudam carnem , geftatio

Nb

cilicli , aut funiculorum é feris, &

equorum pilis vel circa lumbos, vel

i dliquid

"h qy

£irca brachia ; uti & mortificationes

alie, quibus San&os Parres frequene

fontrir

"m

tillimé ufos legimus, — Sed, ne deli-

BC

catioribus ipfa feveriorum rememoe

lffæc(m (

matione fignorum molefliam creem ;

UM

ad alia figna faciliora, & mitiora con»

mlmm X

vertor , uti effe poffunt imagines pig,

U ) )lit D

&is in locis pofitee , ubi ordinarié degi-

"uf

l

mus , aut frequentiüs tranfimus, utex

Ml D

earum intuitu mens habeat, quà fe ad

P ir

fupernaelevet, Inter ipfas autem ima-

At

' V

gines magna eft differentia ; illz enim;

,

quz pure San&i cujusdam figuram re-

piefeniant, adeo magnam movendi

& NI

vim

1 gm

l]a]

p

De elevatione meutis ad Deun, 46£

p

vim communiter non habent, nifi fint

dbue

imagines fpecialium noftrorum Patro-

u

norum , erga quos teneriüis afficimur s

pl

autin quibus fpecialiter affetus pius ita

exprimitur, ut ad confimiles motus nos

m Dd

Tomam

excitare valeant, llle ergo pre aliig

m

huc conducunt, qua Divinum aliquodl

st

T

myfterium, aut hiftroriam facram fic re«

Ihgeir

prafentant, ut fimul meditandi, aut pi«

faiis

um aliquid ruminandi materiam prze-

uthsi !

beant; aut, quz aliàs pio quodam affe;

ytiicad

featt

&u contritionis, amoris Divini, con«

tes It

f qve;r

temptüs mundi &c. funt notabiles. Et

gd u

hoc intendere videntur Superiores no-

] rgmim

firee Congregationis, quando in Conftis

m i

tutionibus precipiunt, ut in locodor«

n

ora t

mitorii ( idem eft de locis aliis patenti-

i P

bus ) fit ii loco congruo , & decenti Crux:

findt

confituta jufie maguitudinis, awt alía

us u

Ü

quedam infignis imago, que in oculos tran«

f

í

[j

(

Jenntium incurrat, eósque ad devotionem

excitet, Conftit. Congr. S. Jofephi c. 3.

auiemm

TA

Pun&o;- n. 6.

n

6. Alia figna effe poffunt loca quze«

fgn

"u

Vcügl

vis omnia , que -

fe quidem nihil fig.

,

3

nifi»

462

Pars tertía

D

nificant, fed ad hoc vel illud fignifican-

! Bülm,

dum fünt plané indifferentia,maximam

dem

tamen fignificandi vim habere poffunt

ff MA

pernoftram deputationem , fi nimirum

ltier

certis devotionibus noftris deputentur,

Bidem dq

& ira à nobis quafi confecrentur. Id

Atyirmy

fieri poteft per accuratam diftributio-

t]ifl.as «

nemlocorum omnium; in quibus com-

feilom :

muniter verfamur, ita , ut in loco quo-

fs exers

libet fpecialis devotionis commemora-

LT

tio fiat, feu meditando; feu ruminando;

Wv

aut raptim faltem mentem breviffimé

ilb

ad DEuM elevando. Hoc modo difcur-

Mer

rere potes, e. g. peromnia Chrifti my«

l'ïïïxmmw

fteria, eáque diftribuere per totum Mo*

0i in t

nafterium ; per omnes circuitus, & am*

Rs

bulacra, per cellas, & fcalas, & nunc in

lmlum (

hocangulo venerari Chrifti infantiam;

? oteR)ïe

in illo vitam Ejus fub Parentum iimpe-

Vi

tio abfconditam in Dxo; in hac fcala

écolo

potes eum comitari funefto Crucis pone

TUtre f

dere gravatum ,. in alterius fcalze fum*

mitatze fpeare Illum velut jam éCruce

MT

pendulum ;5 in triclinio confiderabis

Chriftum ultimam cenam cum difci-

,emm il

pu is

De elävatz'one mentis ad Deum. — 463

pulis manducantem : in horto veró aut

ügniäcan» |

maxllmm

eundem agonizantem, aut poft mortem

cum Mania füb fpecie hortulani famis

v

f nimit

liarirer converfantem. Idém eft, fi loca

kpmemm

eadem deputes pro devotionibus aliis ;

aut virtutum actibus : uti,fiin uno loco

'entul

dibut

elicias actum Religionis, & tua vota

renoves : in altero virtutes Theologi-

€as exerceas: in tertio, & aliis patien«

y lt

)mmemel:'

tiz, bumilitatis, refignationis;alianám-

[umilW 1

que virtutum a&ibus infiftas. Ampliüs

ita diftribui poffunt loca omnia ad ho-

reri

norem San&orum, colendo in uio Bea«

lo di

tiffimam Virginem, in alio SS. Ange-

chilit

"

los, in tertio Patronos cujuslibet loci

jus

fpeciales, &; fic de aliis. — Quali modo;

Íi totum circumeas Monafterium , dici

] & m]l?c |

l mfzntllm

poteft, te per tot diverfa quafi peregri-

nari Sacella; quot ubivis diverfa myfte-

nom

(!

ia recolere , & diverfas devotiones per-

j

C

folvere affueveris. Neque ad hoc mag-

ii

na, ut nonnulli forfan autumant, intene

( i

fio requiritur, fed tempore brevi;fi quis

A

tantüm aliquotles practicaverit, ultrà

c()l]fl

du

klx

etiam in tranfitu occurret ejufmodi de-

r

VOtiOe

P [15

U&

l,

464

Pays tertia

fümnor

votionum memoria, ficque bonà cogi-

Rnf

tatio mentem pravenier, quarm aliàs

Jcincipi;

inutilis , & noxia diftra&io difturba-

1et.

] Wcat:

ltifotm

7. Hic tamen notanter adverti de»

il x

bet; me talia non memorare; quaft po*

Ame,

ftea in hislocis, hzec fola femper rumi«

Dults 6

nari debeant ; funt enim ea quae híc ad-

[ derepæ

duximus, tantüm in defe&tum aliorum

0 A

piorum motuum: utnimirum, fi forté

Mi

mens noftra San&is fpeciebus non effet

EPT

praeoccupata, fed vacua, his modó alla-

ffWiter,fe

tis repleri poffit: quod , fi autem jam

prlüsaliis San&is imbuta forec affedi-

N W

F ts

bus,continuari iidem falubriter poffunt.

Interim expedit, ut jam monui, habere

TUm of

in promptu devotionum, & piarum co»

j PZ"]CU]&H

ht W

gitationum apparatum pauló uberio-

rem, fubindéque, fi opus, & prudentia

"Rn

fuadeat, fervare viciffitudinem, & nunc

"? 05 n

cum Dzo, nunccum his, vel illis San-

BDE!*JS [

f?lmæm[(

&is familiariter agere : quà alterna de-

votionum varietate redditur hoc exer-

!l

citium fuavius; cüm econtrà, fi femper

li

lt

unus idémque fervetur modus, pericu-

qfy

l

lum

De elevatione meutis ad Deun.. 46$

lum nonnunquam fit, ne idem diuturna

Qu

T.

um d

continuatione , & confuetudine defipe-

reincipiat, Dixi, fi opus, 9 prudentia

dl

fitadeat : quia, fi alicui pro fuo profe&u

uniformis modus conveniat, eidem in»

d

qu

fiftere poteft nec variare opus eft, ma«

, qua

iT)

Ximé , quia nonnunquam nimia, aut

o u

multa exercitiorum diverfitas vagam

u£ hlhï

reddere poteft devotionem noftram.

nE

8. Aliud fignum rememorativum

ll'n;fI l

multis familiare eft, & laudabile, affue-

gnond

Ícere ad quemvis hore pulfum eleváte

,

breviter,ied ardenter mentem adDEuMe

qucem

lve per precatiunculam vocalem , five

orer m

M

per tales actus, quos ad profe&um no-

t po

li

firum efficaciores novimus.

Plura ia

li

M

fUl y

particulari figna adducere, non eft opus;

fienim voluerimus, & veré DkuM ama-

o

lö x

verimus, ipfimer excogitabimus mille

1 Pru g

modos; ne unquam 6 mente noftza no-

yertt

p

bis Drus excidar ; fed ut magis femper

gl

cum amaro interné colloqui;& familia-

J

titer cumipfo agere poffimus : at veràg

hocexe'

fi voluntas languida fuerit, neque mile

f m

d

r

lefgna fufficient, — Cerré; f quis cogi-

ls

j

tande

n

466

Par: tertia

1]

zando de rebus temporalibus, & quaftu

: Bhrar

pecuniario toties ditior evaderet, quo-

inda

ties de augmenro divitiarum cogitaret ;

It g

is profe&ó, f1 forté oblivionis effet pe-

t g

ziculum , innumera fibi pro excitanda

(ifi

divitiarum materia ftatueret figna, fzepe

&tl o]

etiam ridicula , & fufficerent ad hoc ja*

lidiny

centes in terra ftipulze ; ramufculi, ftra-

Ti

minis culmi; nunc veró, quando de

1j, D?U

profe&u fpirituali agitur, quando cogi-

Imtloche

tando DEeuw, & de Dgo veré meliores,

Tm, IU

& in fpiritu ditiores reddimur, nimis

j Oriamuf

facilé negligimus, & memorata figna

?mls, qu

velutaniles conceptus deridemus,

m f

lf ht Ti

CAPUTI.IV,

Ym noöi

que hüc l

De colenda fpeciali ProfentiaChrifl

in SS. Evchariflía.

Ug

lit ferm

1. Um hícde Divina Prafentia agi*

d

mus, oportet. non oblivifci [pe-

Ercf

cialiffime illius praefentize in SS. Ev*

Mir, i

chariftia, in qua vifibiliter nobis pre«

Vr

fens eft Dgus nofter.. Et hzc eft fpecia-

teras

lll o[lm

IT

-ïlis illa gloria ; quá fupra gentes ce

po

2

De elevatioue mentisad Dewn, — 463

T

gloriari poffumus nos Chriftiani: quia;

at Qu

uon eft alia uatiotam graudis, que babeat

cptisi

Deos appropinquantes [ibi, ficut DEUS

d

nofter ade[t nobis. Ecclef. in Fefto. Corp.

exaui

Chrifii.

Gloriati equidem funt temue

1ügï13afæ?

lenti olim Babilonii , & inter pocula

cadltt

laudárunt; Deos futos aureos , €9 argene

u&üli) R!i*

teos, &reos , ferveos , ligneäsgw, &6 lapi.

TOU

deos, Dan. g. v.4. Sed gloriati funt in

x

fimulachris, & operibus manuum fuae

:E meliom

rum , nos autem benedi&i à Domino,

gloriamur ineo, qui eft Dzus vivus; &

1l s "i,mi

yoriti l]

verus, qui fecit Ceelum ; & terram, &

fedem (uam non ita fixam voluit in Cce«

lerus

lis, ut non unà etiam eandem commü-

nem nobiícum haberer in terris,

Ne!-.

|V,

que hoc tantum beneficium reftrinxit

ad loca certa, & pauca, fed reperiri. vo-

"

luit ferme ubique; 1n omnibus Chriftia.

)[æ[entiüff*;

ni Orbis partibus. in quavis Dxo facrae

ta Ecclefia, ut adeo in cetto fenfu dici

oblivi

(il!

1

;

»poffit, majorem nobis nunc viventibus

; i

fieri gratiam in SS. Evchariftia, quàm

!

j

; no [

aliis o/im viventibus, quibuscum Chri-

"u Cn [P&

ftus realiter converfatus eít in terris ;

a

l

:

us

tunc

X

T6$

Pavs tertia

,1 D7

tunc enim certocircumfcriptus fuit lo-

hfusun

Ánsfüre

€0, extra quem invenirinon potuit: &

üpfa Ejus Mater amiffum ubi quateret,

hg

hafit, & neíciit, quzerens fruftra inter

Ariejusi

cognatos, & notos, quem tandem non

'um]ocy

nifi poft triduum invenic in templo in

ttttiend

Hierufalem: Luc& 2. Nobis autem nec

(f e

ambigendi locus, ubi fit, nec, ut inve»

Omonem

niamus , infumendum eft triduum,

lt q

quem quafi Inquilinum nofttum in

Qiixdo m

propinquo novimus , & quávis horá

mUd&, Ü

COHVGDiIG, & adorare poifumus. Fecit

Huria, t

hoc Dzus, & tam propinquus nobiseffe

VC p

voluit ex fuperabundantia infinici amee

zis fui; ut & homotanto Dkr amore vi*

üm, d

&us, amoris vices rependat, & ubique

AU nor

cupiat effe cum Dko, quem videt, tam

M

gratiose, & propé velle effe c homine.

ii

2. Verüm, quod in homine tantis

firem Mi

gratiis prevento deteftabile elt, unde is

Viaiman

ad majorem charitatem deberet accene

füüty r

di, inde eft negligentior, & ob frequene

Vs car

tiam tantum beneficium minüs eftimat;

mmibus

quod zeflimaret magis , fi ipfum minüs

'lmdm y

fxequens effer; enimvero, fi in unico

ibrhr

^ hujus

L

Declevatione mentis azï 'Deumï :

469

w — hujus univerfi loco, ira vifibiliter prae-

puic

fens foret DEus , quis non, vel modice

in Dg1 amore fundatus, beatos diceret

1

nl a

lociejusincolas? Quis non afpiraret ad

eum locum, cenferétque , longe majora

andem

emetienda terrarum fpatia , quàm olim

j IBMPW.

emenía eft Regina Saba, ut videret Sa-

c, u

lomonem Regemin Hierufalem? Nunc

autem, quando ferme ubique eft Deus,

| il

ridu

quando nulla obflant viarum income

goftrum

hv

moda, quando nulla trajicienda funt

W

maria , nullze fuperandz alpes; multi

lmus:

j 000

nec pedem movent ad adorandum in

tanta propinquitate DEuM Evcharifti-

yinii

cum, Imó , ranto languore correpti

n

funt nonnulli, ut non nificertis, & ab

T.

n vldcb

[]

Ecclefia praeceptis diebus affiftant Di-

vinis, ibique fatis tepidé adorenr falu-

; cuhomlü

mf u

tarem pro falute mundi oblatam Dgo

victimams; de cetero veró parum cue

dc 61*1 u

rant , ucrum poftea uno, vel diebus plu-

gt

tibus carear, aut non careat Dus ado-

vt

ratoribus fuis.

In

u

os proin meritó

j st

quadrat querela illa

b

ivina, aut potiüs

[um Dd

íi

exprobratio expreffa apud Jeremiam:

J

W

ne

476

Payrs tertía

: Dui

Nauquid folitudo fa&us fum lfradli?

äöm'curan

Quare dixit populusmenus : non veniemns — way

ultra ad te? Jerem. 2. v. 31. dumnimi- g

rum à pluribus Chriftianis curritur ad .. ijb

fora, & compita; & folus relinquiturin ^ (iy; ;

remplis Deus: dümqueinveniturtem- — li gj

pus multum , & frequens agendicum Jl

mundo, pretexitur falfa excufatio;

T

quód non detur hora ad invilendum in

lm ing;

facra aede Dkuw noftrum,ac Dominum.

& Dro,

Quid veró dein mirum, fi Dzus; quando

,(ml)lwrumi

tam modicam videt haberi füi curam,

Mntyig)

jufté eos derelinquat , à quibus & ipfe;

l hefpi[e

ac fivilis effer, relinquirur , imó con-

A qq

temnitur ; contemptum enim fapit; fi

bl'[an[, ft(

quis amici à long? venientiscuram nul.

n debf(u

lam habeat, & quafi non adeffet , ad

Fl

quosvisalios magis convertatur, quàm

[ö hAlC [

ad illum, quem fui causà longum fufce-

QUi Diyi

pifleirernonignorat. — Quomodo ergo

d g.

id fentier 1pfe Dzus, qui é fammo Coe*

L

Qe

lorum palatio ad infimam hanc mifer

[

horis [

riarum vallem, ad nos, & noftií causà;

E

& in bonum noftrum venit, fi videat

Qüine

ha;g

pmnium aliorum magis; quàm fui

beri

fl

Deelevationementis ad Deun.. 47

beri curam, & apud multos omnem ve-

; f

j t

nerationem confiftere in ardente lam-

dumait

pade, que & fenfu , & ratione caret ;

aumcd

abfentibus interim é templo iis; quos

linqi

& (ana ratio, & obligatio , & propria

falus deberent movere ad adorandam

reninute

at

Divinam Prafentiam.

eyoli

3. Videtur hecmultorum Secula*

tium incuria , feu negligentia aliqualie

jfendn

ter DE o compenfari per induftriam

. DomlRUïl

multorumEccefiaftici Statüs hominum;

gis q

& maxime Religioforum, qui; cum tan-

fui u

to hofpite familiariores func, & non

linS&xiïä

tantüm quafi füb uno te&o;cum ipfo ha«

II imo.mj

birant, fed corporali quoque preefentià

um i

fua debirum Ei frequenciüs exhibent

giuram

venerationis obfequium. Praecipue ve-

adä!ïeï ) 12;

rb hic commendandi funt Religiof i illi,

u f

mui Divinisin Choro laudibus funtad-

ygur ulü*'

di&i, & ex vi Inftituti fui pre aliis diu ;

uomodof

fümm'"

noctüque non una, fed pluribus vicibus,

& horis convocantur ad laudandum; &

LA

adorandum Divinum illum hofpitem ;

cui in templo cummillenis Angelis af-

fiff» ü

D

ervie

p

g

Gihmt ; & velut fideles famuli deft

unt,

Em

47

Paf: tertía

Dui

unt , iisque amoris affe&ibus eum hic

venerantur in terris , quos in seternum

Mpot

10 iet,

continuabunt aliquando in Coelis.

4« Verüm licét hoc ita fic, & Reli-

tYc(oltn

qndo al

giofi in hoc (int commendabiles, quód

frequentiüs venerentur Divinam in

iafb

templis Przefentiam, & a(liftant diu,no-

15 lr

I chari

&üque ante Dominum, fi tamen illi fo»

lo eo tempore, quoaliàs ex vi Regule

N g

Itt, p

fus tenentur adire Chorum, velint in«

Darem

ferviretanto füoHofpiri,nec alia fpecia-

lia fibi tempora feligant, multum lau-

"s

dis non merentur, cüm hoc non adeo

^ iartea, g

magni amoris fignum fit ; communis

Itl «

Rgmm, l

namque eft omnium perfuafio, eum;

qui veré, & ardenter alterum amat ;

Ytmen

non effe contentum quovis amici oc»

fün;venfre ,'

f f

curíu, & alloquio, fed exquirere fpeciae

lia tempora, & fpeciales horas , quibus

MY

d& "

liberiüs liceat cum amico agere, & ma-

jori confidentia exprimere internum

Mul fin

affe&um cordis fui,

Imó, fi non con-

n f

temptum, minorem faltem aeftimatio-

"s

nem fapit,, fi quis amico non ultro oc-

Tuthi

r

cumat, fed eundem expeátet eo fokim

tei«

W"thiem

L

|

*

- Deelevatione menfisaä Denn. 475

Ti

tempore, & loco ; quo,

& à quo abeffe

Eu

nor licet.

Pari modo, fi

Religiofus

ydls

tunc folüm occurrere velit Chrifto fuo;

f][, &Rih*

quando abeífe non poreft , parcus ejus

bilCS,q "

amor eft, qui juxta obligationis termi«

jvinam !

nos reftringitur, nec adultronea quae-

atj

dam charitatis officia præRanda ame

menil

pliatur, & extenditur, Certé, qui ver

Ü RCEUFZ

amat , ingeniofus eft, & ut fuum amas

d

to amorem probet , fuffuratur ad. hoc

;aliafptfü*

tempus, & horam, excogitat convenie

lm

endi artes, tentat fubinde ardua, & pe-

ocmond

riculofa, quemadmodum de Jonatha

qumm?

legimus, qui, càm amaret Davidem ;

jfo, 9A

nec tamen metu furentis Patriseundem

riifri :lmïh

convenire auderet , aftum excogitavit,

! amici Of"

& ja&u fagittarum trium de ftatu rei

lod

Pe d

fuz admonuit amicum: quibus colle-

yos, d

&is, & per puerum in Civitatem relatis

efo

occulté fine arbitris convenerunt invie

; j

cem flentes, & priora amicitiz foedera

TOA

renovantes. 1. Regum 20. Quanrüm

æmmam

igitur Chriftus prae Davide eft amore

T

dignior, tantó ftudiofiüs indaganda eft

conveniendi, & cum Illo amicé agendi

OCC4s

474.

Pars tertia

Dids

occafio , quaritüm fcilicet ftatüs noftri

lil f

ratio; permittit , & falvá Obedientiá

r (

poffumus ; fecüs namque, fi obflarec

tültorum

obedientia, aut Conftitutiones regula- . r

res aliud requirerent, talis malé ageret,

lple

& vitiofam fingularitatis notam incur.

fs

1erer, nec placeret Dgo przpoftera de-

U Ht

votio ,

cui prze omnibus placet fandia

TU COI]

Obedientia.

Lomy p

j. Damnatur. igitur fingularitas,

qï"i" f

commendatur tamen devotum earun-

D I

dem perfonarum ftudium, quze femper

Volhcef

cupiunt Chrifto fuo effe quàm conjun-

Ldity.

&iffimz : quale exemplum imitatione

m' o'mml

digniffimum legimus de quibusdam

"Ils cor

Monialibusfacri Ordinis noftri in Gal-

lia, in quarum Monafteriis perpetua

i Q

SS. Evchariftize adoratio ita obfervatur,

] uf, qm

ut omnia diei no&tísque tempora accu-

lts

ratiffimé diftribuantur , ne ullum moe

W y

mentüm fit, quo fuas adoratrices non

at

habeat Omnipotens in EvchariftiaPrze-

| mn&()ar

fens Dus. Bszel. in Bened. Rediv. ad an-

u d

num 165 3. €9 165 4. Ex duplici autem

imhuc,

ne inftituta fuit 1fta devotio ; Primus

AMoyins

fUiI;

De elevationeentis ad Deum.. 47 5

ls n

füit, ut fpecialis, & debitus cultus exhi-

beretur Chrifto . Amanriffimo piarum

Ob

f ol

animarum Sponfo. Secundus, ut repa*

ii

rarentur omnes Irreverenidise , injurle »

d

& blasphemiz, quibus quotidie ab im-

um

piis hujus venerandi Sacramenti hofti-

3poüeraät

bus, & Hazrericis gravifiïmä offenditur

Dzus. Confuerudo ifta veréfan&ta eít,

jl

& omni preconio digna : nec dubium;

pl

quin fpeciali favore benedicat Dxus &

locis, & perfonis illis, ubi, & à quibus

tum eit

"I

adeoinceffanter, & amanter adoratur;

& colitur. Interim , quia talis confue-

ml

tudo communiter non eft in ufu, nec

imiut

ubivis commodeé introduci poteft , fal-

uiid!

tem pro augendo Venerabilis Sacra-

juiin o

menti cultu inprimis eó laborandum

j p

eft, ut, quotiescunque aliàs'de more ac-

cedimus templum, in quo affervatur ve-

ao 4

yllum

rum, & vivum Chrifti corpus , id íem-

per fiat praemiffo vivze fidei a&u, cum

rauie

jl

adjun&o ardente charitatis affe&u, pro-

rl

ut híc decet fieri ; eft enim Sacramen-

LA

tum hoc, qemoriale precipum Divini

)pll

"T

pyn

4inoris: convénit ergo , ut eriam ex

"

parte

lif

476 ;

Pars tertia

l

parte noftra fit , & correfpondeat recls.- lu

procus amor; non qualiscunque; fed

t f

pracipuus, füblimis, & excellens. Po-

ünexe

teft autem talis a&tus convenientiffimé

* vol

à nobis elici in ipfo templi aditu , ita

M ama

quidem, ut non tantüm formemus pre.

mim Reh

vié intentionem bonam canendi devoté

t f

laudes Divinas, fed unà vifitandi, &

ml fempm

venerandi DEuM Evcharifticum omni

iundj

pofibili amore ; quo dignus eft: que

Fbmy

uplicata intentio plurimüm promo-

M

vebit devotionem noftram , faciétque,

"n

ut eó attentiüs Canonicum noftrum

j']sl l

Penfum perfolvamus, fi viva fide credie

MT

derimus, ftare nos; & pfallere in con«

Wtem füh

fpectu fummze, & tam nobis propingue

*l

Deitatis.

Mtdo ao

7. Quasnam autem pro fpeciali, &

T e

ftequentiore vifitatione Venerabilis $2«

fl Qtqqy

cramenti in particulari feligenda fint

"t deyo

tempora iis, qui aliàs fzepius per diem

P

interfunt Divinis in Choro Laudibus,

üfaïiUm j

non facilé determinaverim, eà quód

M

pro diverfitate occupationum, uni plus

It

temporis füperfit, quàm alteri, ut proin

n

At

|

l

De abftratione à S«cnlo.

477

du

nihil certi preefcribi valeat.. Verumtas

men fidenter affero, nulli ad hoc tam

gl

]s D

pium exercitium defore cempus, fiquis

nientl

feríó voluerit, & Evcharifticum DEuM

veré amaverit, quod inde oftendo: aut

L aditu l ï

enim Religiofi funt tepidi, aut funt fet-

nemunt

endi t

vidi: fi Religiofi finr cepidi, fufficiens

illitempus frequenter inveniunt con

fiandi

um (*

fabulandi inutiliter, difcurrendi otiosé

g d

perdomum, legendi curiofa ; quaero aue

tem , an non tales illud ipfum confabu-

m p

lationis, & otii tempus meliüs, religio-

, hi

fiüs, & confcientiofius infumerent jnvie

m nl

fendo, & adorando corleftem fuum ho«

J hi

Jere n

fpitem fub vifibilibus fpeciebus in Ve-

nerabili Sacramento abíconditum ? Lo-

p spiij!

quendo autem deiis, qui ferventiores

funt, & religiofiores , nullus ex eis eft,

) fpeddiil&

qui occupationibus fuis non intermi-

rbl

Íceat devotiones quasdam privatas, re*

figena

citando aut Curfum Marlanum , aut

us Pcf dlf

Rofarium , aut. alia tra&ando exercitia

La

devotionalia, que omnia ordinarié ta-

$)

qhh

lis in cella fua peragit, aut recitat, recie

n yip

u&,

Y0

,

mu;us fine magno incommodo aeq

aut

j

478

- Pavs tertia

Dl

aut magis ferventer, fiid in templo co«

hum Ch

ram vilbiliter Praeíente DEo faceret. hd qi

Occafiones aliàs in particulariadducere imuif

noneft opus; quia volenti , & amanti

klis f

nunquam deerunt;nolenti autem, & in

ludrari

Dx1 amore tepefcenti tempus. nullum

Iflldis, li

fuppetit

Interim illosego Religioqugmmde]idm

pracipue laudandos exiftimo, qui ptie. [in, i

mo ftatim mané recurrunt. ad vifibile mijj,.

seternze Deitatis Tabernaculum ,. pez. (l yj

uinrque benedici toti diei fuse, cujus lii

particulas omnes, ab aliis occupationi- j

quolj

bus liberas, confecrant fuo in Evcharis. ij

EUY

ftia Dile&o, finitóque die non przfue hgj

munt irecubitum, nifi priüs Eidem va«. jrjjy,

ledixerint, & quieti füae benediciab Eo. lil

humiliter popcfcerint. Quae ominia fie. lly, "

ne ingenri interno fru&u non tranfeunt; pinquam

prout nullateaus dubitandum eft ;

l.

7. Enimvero, nifr DEus fpeciales . t

gratias fuisin facra Evchariftiacultorie. üifr,

bus; & adoratoribus conferre inteudif- fs

fet, non ille adeo frequenter in.quoviS g

]

Chriftianitatis angulo reperiri voluif- 15j

al

fet, ad fpeciale ícilicet folarium ome

fhion

ni

l

De elevatioue meutis ad Deum, 479

nium Chriftianorum, quod ideofpecia-

ml

yco fati

le eft, quia fpeciales etiam favores ibie

dem confert Omnipotens.

Audienda

at

, (

de his eft illuminatiffima, & Divinis

illuftrationibus clariffiima noftra Ger-

al

us nml.:l

trudis, quee, intellexit, quód quoties botmo

ol

citm dejiderio, €9 devotione infpexerit bo-

fliam , in qua latet corpus Cbrifti facra-

n0, Q

T

smentaliter, toties meritum. fuum anget iu

Cclo ; quia eternaliter in futura Vi[ione

culunl j

ut; Ü

D&I tot ibi fpeciales delectationes allu-

deut, quoties in terris cum devotione, &

gccupälïf2

defiderio infpexit. corpus Cbrifli, vel etiam

jinfre

vellet videre , fi poffet, cim vationabiliter

cnnp

j

impeditur. 1. 4. Inhin. Div.piet. cap. 2$»

g Eittn

cnedlcl í

Multüm ergo gratiofus eft Dgus erga

i

illos , qui & corde, & corpore apptro-

T rl

pinquant ad Dominum.

on rl W

$. Ut veró minore cum tzdio ,

dum o

«

quod in unius; ejusdémquerei, feu exere

ul

citii frequenti reperitione facile fübree

rii

n CU[[V

pere folez, noftra procedat devotio;

qe

prout in przcedentibus de praxi Divi-

erim q

nz Prefentize monuimus , ita hic pro-

eriii

y

vidé monet Cardinalis Bona, & fuadet,

jacio

vVatia«

Pars fertia

4$a

: Dei]

variare fubinde motiva, ob quae facro-. amilj

fan&um Venerabile vifitamus , nunc

Ql lonn

unum,nunc alterum affumendo. i2 Ho-

tal n

vol. [cet. c. g. $. 2.n. 3. Poteris igitur

lldicqm,

interdum ad illud accedere in. recom-

51 bt

penfationem omnium injuriarum , &

Alttorrem

negligentiarum; quz huic Sacramento

^^ dütc

inferuntur ab Hreticis, aut comittuns.

liDomin,

turà tepidis Catholicis : quodipfumin-

1 dor

terdum facies ex ea intentione, netan-

lidlfen

tus hofpes fit folus, & ne Is Religiofis

UmObened

quoque exprobrare debeat , quód fua

Wittdas

illis pracfentia vilis fit, fuísque etiamine

idirer

ter illos careat adoratoribus: Alia vice

? Dg

illuc ibis utcum SS. Angelis, invifibi-

1,0uj)

liter ibi Preefentibus, DEuw laudes, eo*

Biediunn

zum Choro te immifceas, & quafi unus

U

ex ipfis Diviaum Trifagion decantes:

m i

Exultabis nonnunquam coram illo, &

À nOïam

in Domino gaudebis, quód tam propine

"gf

quà Dzttui prafentiá frui liceat, & ad-

Sl

Vttrd

mittaris tam propé ad Thronum gra-

a

£iz, coram quo curvantur, qui portant

npm n' 7- 1

Orbem: füfpirabis. fübinde ad. ipfum

f

tanquam ad Fontem grajarum , com*

mulns

Ttm lx

- Deelevatioue mentis ad Deum, . 481

bquit

municabísque fpiritualiter : cures quo-

que nonnunquam ad Chriftum tuum;

mus, X

yendodt

ut ad Patrem , vel ad Magiftrum, vel

Poreii

Medicum, vel Judicem, vel Confolato-

rem, prout nempe flatui animze tuz,

rem

juriamm»

aut torrente voluptatis ebriz, aut atlli-

&2 aut compun&z, aut aridae magis

; Sacrati

vt conit

in Dominoexpedire videbitur. Quod;

uodiptl

fi dein devotionem tuam compleveris ,

illud obferves velim, ut femper in recef-

jone, IH

fu tuo benedici tibià Domino poftules,

] l

nec recedas, nifi cum pia fiducia; quód

L qum.'

benedixerit tibi.

qe a

9. Denique ad confolationem eo-

ys: Al

rum, qui bonz quidem volunzatis funt,

d

impediuntur autem vel morbis, vel fuis

M Juicit

—

l

| quaü""

eccupationibus , quó minüs frequenter

ipfum Divinitatis facrarium adire poí-

p draim

fint, notandum eft, folis etiam piis de«

"m

fideriis, & affe&ibus juxta revelationem

qunt

S. Gertrudi factam, | Evcharifticatum

;licet

gratiarum eos polle fieri parricipes,

o

fupra n. 7.. Unde bene, & fan&e facient

.,ql

me

tales ;fiimitentur magnum illum Pro-

l 4

phetam Domini Danielem; qui in cap»

amm!

b4

tivie

I

482

Pavs tertia

| Dui

tivitate Babylonica pofitus , feneffris — n

«55

apertis in cenaculo fuo contra Tern[alem

tribus temporibus in die fietlebat gema

Ntläepiüs

'yjs (l

fua , 9 adorabat ; confitebatirque coram

iDEO fuo. Dan. 6. & ita 1id faciebat in

fitdls o

lifcinog

&omo fua, quod facere non poterat in

Hierufalem in monte Sion.

Pari mo:

tll d

go, poffumus etiam abfentes ita nos

eonvertere;& ipfo quoque fitu corporis,

0"1)!1 /y

feu; quod principale eft, ardente affedu

adorare praefentem in templis Domi«

li

num, & ca facere omnia, quaefacere*

Ok

mus, fi penes nos effet, a&uali noftra

?

Ü

Præfentiacontcüari Dzo amorem no*

Witetium

fixum. . Id ipfum faná? pradticare licet

Tüüt;qua

iin quovis itinere; feu, quoties aliàs oc-

Md

eurrit afpetus talis Ecclefize, in qua ve:

t

ls i

yzaciter affervatur corpus Domini. Non-

IP am N

nemo etiam pié fuader, ut in cellis no-

Vl lpfu

firis, vel alibi, dum foli fumus, vel de-

l] ünmy

ambulamus, nunquam obvertamus ter-

Wi p

gum loco illi, in quo affervari novimus

Wrintene

Venerabile Sacramentum. Queze devo-

l tide

tio etfi videatur forfan quibusdam mi-

Qipity

noris gonüdc:atiopis, bona tamen e ,

Md

y

'De elevatione wentis ad Deum.. 483

& confervat mentem nofítram in pio

y,

erga SS. Evchariftiam affe&u, facítque;

OL

d p

ut iepiüs convertamur ad Dominum ;

cujus falutarem memoriam nobis fane

jingtt

&a talis confuetudo refricat, & Ejus ob-

i hia

livifci non patitur.

Plures modos fua

ynputé

n Pma

cuilibet devotio fuggeret.

enter t

CATUT Y.

ficant

Omnibus attionibus noftris pramit-

ydene

tenda eft bona inteutio.

[ llS y

Oftquam de continuo exercitio

u

! quæm

1. P

Divinz Prafentize egimus, ad

aüug]i n

materiam de intentione nunc digredi«

mur, quaetam arétam cum priori habet

;a&ifäfe'g

neceffirudinem, ut, fire&ta fuerit, eadem

gj !

potiüs , quàm diverfa dicenda fit: per

M

ipfam quippe veré DzuM refpicimus ,

po

g^

& ad ipfum tendimus, ipfique affettuo-

Jii

une

i

sé unimur, in quibus praecipué confittit

fomur'

Divinz Prefentiz exercitium, Eft au-

buïrtilmml

tem intentio fecundüm fe propria creas

a V

1

D2

l

turg rationali, quee fola; ftri&té loquen-

do, agit propter finem cum cognitione ,

ibus

li

& ordinatione gd illu

m,juxta quem e«

tl

2

tiam

484

Pars fecunda

| Dud

tiam bona; vel mala dicitur : bona, fiad

tintsmo

finem debitum a&iones dirigat: mala,fi

reli&to illo ad pravum temeré defletat.

Ulte,

4 $

Finis debitus , qui & ultimus, eft folus

D&us; qui jure Creationis, & Supremi

T que;

tdebenr

Dominiiin res omnes jute exigitferviti

fbi in omnibus: & naturalis ratiodi-

Rfl

&at ; ne rationalis creatura alium fibi

CXCludum

Ti nnffo

finem ftatuat ab eo, quem Creator fla-

tuit; qui noftrum eft Alpha, & Omega;

i

Dyedou

Primum Principium, & Finis ultimus.

Finis alius indebirus eft omnis ille; qui

WDEUM]

*

Dzus non eft, aut ad Daux non refer-

lss

tur: propter quem finem uti creati non.

ftetao

fumus, ita & propter eundem operari

* Dünipi

Wvüm fi

non debemus : quomodo autem omnia

honefta referantur ad Deuw , tanquam

li

, ln«

ad finem ultimum , & quomodo fines

