!tf jj

tinendam religiofam perfectionem in-

[?nd"m; L

futficientes, & non fatisefficaces. Unde

ft, quód inanibus defideriis tempus te-

Tl Binc

MM

t, &

fran:, fublimia vota in ore verfen

inte-

j üflftiu

|

De abftratkione à $4culo. r 175

aum füarum cz-

lm 3nterim in imperfe&io:

v

nofo vortice merfi jaceant,

Laudant

; huidti

talesaliena, qui non fervaut propria;

dümque in le&is fuis ftertunt ; de vigi-

at

lia fomniant , inter epulas fuum jeju-

nandi defiderium ja&ant, fileotium,

ja; A

m

quod in fuo Ordine , aut loco violant ;

t5 qua aper-

1ty & ch::

ipfum inalieno depreedican

ül«

ta funr figna, tales ludi defideriis q

pirt M

j , dll

busdam inanibus, in re veró amare; &

iacindi

fe&ari ea, que eidem defiderio funt con-

joies (

traria.

acm

1

3. Hinc, communiterAfcetee dam-

unturit

ij

nant ejusmodi immatura defideria, in«

Bernardus , de prac. &9 difpenf.

yliin/A

ter quos

f Ofäimï'a

exprefse ait: à Dono, qn

od femel quis vo-

p r

verit , defcendere non licere , quibus ver-

**f

bis mox fübjungit: & ad boc mutare

mur;,[ed1

| ii

locum, quem fibi quisque elegerit , 9 cui

fe fna voluntate,

&5 voce firmaverit , ome

T

t

!

d

nino non confnlo,

ídque, quod bene no-

tandum, ne arclioris qui

dem vit defide-

fronen Iï

A

[

fio. Hinc improbavit,

fi quis à Clunia-

cenfibus voluiffet tranfire ad Ciftercien-

[ CmPus [4

am

rf

fes, Rrii/tiorem pro tunc. obíervanti

te-

j

376 :

Paes fecunda

I

tenentés , ttes afferens caufas, . Primó,

,qu, quo

propter fcandalum i

£

Í

forum , quos deferit,

pitum,

Deinde, quia cería pro dubiis veliuquere

inemibu

Intum non eft ; forfan enim boc teuere po-

L

teft, ilud non poterit. — Tevtio , Jfufpetiam

lI0frs

abeo, ut ait, levitatenz, quá id fepe , quod

T [

facile volunus, antequam probemus, ex«

f f

perti jam nolumss , uuo propé momeuto

gtl

tdipfum & cupientes , &9 refpuentes, taum

(at) dod

eviter, quàm irvationabiliter s quales uti-

quenon paucos frequenter experimur, qui

"1 egr

Mi L

nà vix borá in voluntate una perdnran-

"of

tes, aurá levitatis i

mpnlfi, vagi, &9 infia-

liles , bàc €9 illac

velnt ebrii untant, u«

"ttedi

táutque pro experimento judicium ; n6 ,

Jine judicio flu&nantes , & tumultuantes

10j

l Wfl/t!b;;;

tot Je fe confilia prefamunt , quot loca re»

vifunt, femper quod uon babent cupientes ,

T Ui [

"uf

€ quod babent faftidientes. . l«a Bernar-

us j qui mox opportuné contra illos

m, LT

Ju Wïe Ij Í

agit, quibus ideo aut fuus Ordo, aut

locus difplicer, quia in eo non omnia

ET

obfervari vident ad litteram facrae Re-

MT

guiz : unde aliqui folidum argüniene

l V'xdmu[ :

"i

ii

jum Íe habere exi&iman; ad murandum

itli

fuum;

j j

|

De abftva£ione à Seculo.

d

fuum , quod aliquando ceperant, pro*

i d

pofitum. . Hanc autem. querimoniam

jj

fequentibus verbis rejicie : Licét in di-

jl

vejis Adonafteriis diverfis €8 obfervantiis

j, ff

DEO ferviatur : quamdin tamen fui quis-

p

gue loci bonos wfus fervat, baud dubium ,

vl

quin fecundim Regnlam vivat : quouiam

o n

quidem boni wfus a Regula non difcordant:

710

quam do&rinam poftea pluribus ibi-

T

dem explicat.

Confonac Anfelmus ;

gtl

ad Lauzonem , ita fcribens : Qsicunque

u p

Cenobitarum forte propojitum aggredi-

gi; 891"7/?1

iuv, expedit ei,ut in quocunque Zdonajie-

at

tio profeffus fuerit, mifi tale fuerit, ut ibi

j

malum invitus facere cogatir , tota meu-

i

lis intentione amoris vadicibus ibi vadica-

qot at

te [Imdeat, atque aliorum mores , ant loci

j ml]imw»

confuetudines , (i contra divina precepta

qu Bu

tton fuut , etiamfi inntiliter videautur , di-

judicave refugiat, — Poft que verba dein

g i

s OIdOI AP'

monet, ut Religiofus, (i fibi majora qu&«

datn , ac utiliora fpirituali fervore appete-

i

; ia

Ye, videatur , quam illi prafentis 24ona-

ftevii inftitutionibus liceat , eftimet ant fe

u;andllm

fa'ili, five praferendo paria paribn

5 five

f

vajo-

378

Pavs fecunda

D

majora münoribus , [ive prefumendo fe

y2

Ladilote

polje, quod uon pofj

D

L, aut certé credal, fe

|

H

ht

non raerniffe, quod dejiderat, . Addix de-

Mdf

nique; ut, quia ad qualemcimque portum

Wt con

de proceliojis umudi tuybinibus potuit per-

IU

!

tingere, caveat in portis trauquillitate

Mp

veutim levitatis, impatientie turbinem

jtenurz d

iuduceré. — Perfeverandum ergo, neque

de facili aur relinquendus locus, aut

Wüea D

J nf «

H

ccepta religiofze virze norma immutane

)

TC

da, quamdiu obrineri poreft finis pro-

!

Xetang

1

feffionis, & vocationis noftrs.

ld

4« Objicies forté exempla magnoe

BN

rum Virorum Dominici, & Antonij;

:W&inipï;

poflea de Padua di&i, qui ambo reli&o

! f Ns

Canonicorum Regularium laudabiliffi-

['*.&l'n Jt]

mo Inftituto ad flrictius vivendi genus

Verüm , ut bene ex Ber-

D K

afpirárunt,

Idv

nardo , advertit Hzftenus: Paucorimn

Nelt d

fata in exemplum trabenda non funt;

Jpltiien

pluvibus enim infeliciter facceffit. Bernar-

Tlcengi

do boc credamms dicenti : fcio , nommllos

'üproh

de aliis Congrepationibus, c inflitutioni-

&UU

MAU

bus ad uofürum Ordinem pervoláffe , pul-

do fnis

"o Q

Jáffe; intrdffe: Qui boc qufïem apen

:

fcan-,

9

De abfivatlione à Seculo.

379

foph

um feemdala velique

rnni, C

nobis uibilominus

n d) attulerunt : dum, quautzium illos fna teme-

l. NT

varia difceffione, tanitm uos turbavunt fua

n

mifera converfatione : quouÓiam fuperbé

Jpreveruut , quo

d tenebant, E8 temeré

l; p

j

T

! prefumpferu

hi , gmod non valebaut. Yra

al Haftenus :

difq. mon. l. 4 t« 2.difq. 6*

pems qui po

ftea exempla recenfet, quàm f&«

inara finc talia

uhan! pe infelici eventu term

-

a i

delideria, & propofita ; quibusdani non

ydi n !

perfeverantibus , ant fine omni profe-

&üs indicio in ftri&iore ordine perfi-

dte.

hn

ftentibus, quibusdam etiam in gravio-

ra, & in ipfam harefin lapfis.

h

T

i

um

f. Neautem videar ex toto tejice-

J

re, & improbare ; quod non rejicit, nec

d £

improbat Ecclefia, fi quis ad ftri&tio-

rem velit tranfire Ordinem , laudabile

poe *

id effe dico, fi quem continuata divinse

T Pamüï

J

) m

infpirationis interna motio, & juge

proficiendi defiderium, ídque operibus

,

10 /wnntu

comprobarum , fuaviter, & fortiter ad

hocinducat, Experiri id licet; fi quis

$

;züzfnflf!

h?x

in füo Ordine amet, & conftanter fe-

g

l

&etür omnem diftri&tionem regularem

if

,

380

Pays fecunda

D

in jejuniis, in filentio in folitudine, in ln

vigiliis, in Pfalmodia, in difcipliuis &c,

- Tum fl

Ytem,; fi his non contentus cum faculta*

Pfæcipu& |

teSuperiorum plura fupeterogatoria;&

Mlleria

magis ardua in fe fufcipiat : & maxime,

AMione,

fi, cüm multa fupererogatoria fecerit,

1 f

adhuc fit humilis , nec fe fuper alios ;

lt apdi

idem non facientes , extollat, aut eos

UBUM n

fpernat. In quali cafü forfan effe pe

1 . D)

m

tefl, quód defiderium tranfeundi ad Or-

l

*Lunä

dinem, feu locum ftri&iorem approba:

A nplris

ri, & tranfitus confüli poffit, — Dixi;

Hs m

forfan : quia etiam tunc forfan conful-

tf

zius eft, talem manere in fuo loco, vel

|

l

l

ROWT

Ordine, utexemplo fuo alios reformet,

MF dfädel

vel difciplinam ibi flabiliat , & eo, quo

M:äin

ipfe ardet, zelo inflammet fuorum

uT

etiam Confratrumanimos. Unde, hác

A E

in re cauté procedendum eft , neque de

facili relinquenda vocatio, ad quam à

Wlates m

D EO vocari fuümus : minüs cuilibet.

Vfni

li

motioni , quantumlibet in fpeciem bo-

6. Al

lom

nz credendum, fed probandus fpiritus,

1 Q

anex DE O fit ; cüm fzpe poffit effe

4l

8 s

impulfus aliquis vage, inconftantis;

hqig D

D

De abftvatlioue d S4culo.

38r

hulint !

& inordinate naturz , quem nos divi«

num inftin&um , aut zelum putamus.

fl

ml

rgcipué veró attendendum, an talia

gt

defideria proveniant ex pravia aliqua

paffione, aur inerti tedio; ubi certum

TO

eft ejufmodi propofira effe partus no-

p

ftrze acedize , quee ; cüm fit vitium , ad

f jh

DEUM nos non ducir, fed magis, dum

r W "

ran efe[f

ab uno propofito bono nos impellit ad

aliud , unà facit; ut in bonis propo-

oundid a

fiis nofiris fimus inftabiles, & pro-

m p

i, D

ponamus multa, quaf aliquando futu-

1a, prafentia veró negligamus, Mo-

yhit qi

AWXQW !

derari proin; & fupprimere oportet

hac dehideria, tenendümque firmiter ,

jis ii

quód, fi in Ordine minüs rigido, ubi

i[) Ka

minor natuxe visinferenda eft, fuccum«

mu lgt

bamus acediz, multó magis fuccubitu-

Uhdcvlr

ri fimus in Ordine ftri&iore , ubi diffi-

w

eRa D

cultates majores fuperande funt , & na«

)j 4

dquam

J

tura fortius fupprimenda eft.

jril

; q

6. Alterumacedioforum genuseft

[pecit*

eorum, qui etiam ad alia loca afpirant;

us

fjità

"1

N

fed ex fine longé diverfos exeoneme

pofüf

pe; quia in fuo, in quo vivunr, loco ni-

m

J

miüm

382

Pays fecunda

)

miüm fe gravari , defpici , & fupprimi

m i

exiftimant, & ira; duim jugiter quafi fu

frodo f

onere gemunr,plus de fua iiferia, fzepe

t C&,

tantüm imaginaria,; quàm de Dzo cogi-

ii

tant; unde nullus in eis eft devotionis

ithtig: ]

fuccus, fed omnia arida, infipida, & ne-

L

Ício quo abfnthii genere amaricata.

AR

Provenit hzc morbi fpecies ex caufis

Mi

oppidó diverfis ; interdum enim ex co-

Wt T

pia atrae bilis, & ex melancholia ortum

Tetum f

trahic, que triftes ejufmodi phantafias

ii

fortiffime menti imprimir: inrerdum

Tl ii

ex fruftrata ambitione , dum quis in

[ Y

hujus, aut alterius officii collatione fe

|ltaten

prateritum videt : nonnunquam ex €0;

"i

quód forté aliquando lapfus , aut puni-

i, I

tus atro femper calculo à Confratribus

(Onfï W A

fe notari vereatur: fubinde ex fola u-

MORT

fpicione, quá fe nonnulli à fuis Con-

lnc

loq

fratribus, aut Superioribus conremni ;

"sl

ex ptopofito humiliari, & nihili haberi

il

Detit;

li

judicant , prout nimirum-hzc; vel illa

'Tlät,fu

paífio pravalens novà quádam ratione

hl

inentem türbat, & obnubilat. Hoc

7 d

malo qui infe&tus eft; communiter ad

alium

P -

Deabftvaflione à Seculo. Kg 8 3

(l

alium fufpirat locum , eümque folum

morbo fuo mederi poffe exiftimat : un-

i

mifeliäæl*i

de , ut Caffianus, J. 10. c. 2. ait: talis;

deDan g

abfentia , longéque pojita magnificat A4o-

nafferia: loca etiam illa magis ad profe-

:fgd

eva[füï

(it]

um utilia, &9 faluti cougruentiora de-

jlp

1 ämzliilif

fcribit : confortia quoque ibidem Fratrum

fuavia, R9 plena fpirituali conver[atione

enim d

depingit: quod malum inde fuum aug-

mentum fumit , fi fors talis interdum

dholia of

€ausá itineris ad alia Monafteria vene-

j phant

rit; habitisque ibidem fit juxta hofpi-

ii .mlïïf'

ln P

taliraris leges humaniter, viderítque

tharitatem infervientium, di&a appro-

la

bantium , vel faltem non contradicen*

gt

tium ,

fed diffimulantlum : undé

"EU

confequentià quàádam immaturà no-

Confrat

"n ex [013

vus, & imprudens hofpes concludit ;

u

Ü

hunc locum effe quafi terram promif-

fionis la&te, & melle manantem, féque

ys (

j

femperita habendum in tali loco exi-

, Plhïll hl

hat !

elæ

ftimat , fumítque fundamentum defpi-

J

Ciendi propria, & deprzedicandi aliena.

;daffl n

ab

j

7. Morbus ifte periculofus eft , & ;

1b11

A

(( D

f quempiam aliquando occupaverit;

j

fet-

384

Pars fecunda

l

ferme ad defperata confilia impellit, | nggy,

audiuntürque fübinde voces illze defpe-

Milts g

rabunde à Caffiano . c. relatze : som

f j

poffe fe falvari in eo loco durantem , nid

At

exinde femetipfum

nautocifis afportaute

Itj f

fil. Huic malo,

]

remedium quaras,

uffpe fra |

difficulter illud invenies: non; quód

At ]oe

non detur, fed, quód a-ger illud refpuat;

Ttgig

& in mente fua praeoccuparus omnia

fif 0 al

aliaconfilia rejiciat, przepolteróque mo-

À MFI)] [

do, fpem omnem in fola mutatione Io«

,ïl.lpiüsdg l

ci collocer, quam in reformatione iite

/m."m"r D

terni fui hominis ponere deberet ; hac

MT

enim, non veró locus, fan&ificat homi*

Al

nem, & extrinfeca illa mutatioloci fig-.

"N

tium eft mentis inflabilis, quce omni

"fgfo d

tentationis vento circumagitur, in quà

4. Wum) (

vix unquam firmas radicesagere pote*

5

zit virtus folida. . Contra Re!igiofum

k lum

adco inflabilem agens S. Anfelmus, l.c

p fmie [

ait: quod ralis jufo jndicio nec ad mt-

pre Wlm

liova froficiat , nec quod accepit , teneat :

'ï" elmus,

quippe, dum inceJJanter laborio[is cogitae

ts

tionibus de mutaudo , aut , i mutare nou

MITY

valet , de improbaudo initio meditatmr »

tiuto

ämne?(þlic:

um

De abfiratlione à Seculo.

385

i nl

nunquam ad finem perfetiouis tendere co*

;ll

natur ; nam , quoniam illi fundamentum »

la

quod pofait, difplicet, umllatenus ii firn-

hat

üuram bone vite fuperedificave libet,

ii

Unde fit,ut , quemadmodum arbufcula, fi

fape tranfplantetur, aut uupér plantata in

jum Q

;m

eodem loco crebra convulfione inquietetut,

nequaquam vadicare valens, ariditatem

dldr

patus *

eità aitrabit, uec ad aliquam frudís fer-

tilitatem proveuit : [ic infelix Monachus ,

ieroqe

yyationt

fifepiris de loco ad locum proprio appetitu

wutatur, aut in umo permaneus frequenter

ao

igeti

ejus odio concitatur, uusquam amoris fia-

bilitus vadicibus ad omne ntile exercitium

i

yarioi

lenguefcit , 89 wulla bonormm operum

nbertate ditefcit.. Citmque fe nequaquam

uæ qu

(

r P

ad bomn, fed in malum proficere perpen-

[

dit, omuem fu& wiferie caufam uon fuis ,

4

[

fTC]'e W

Reuglü

j

fed aliorum movibus iuju(lus intendit , at*

l

que inde fe magis ad odium eorum, inter

yidnb

p

quos converjatur, infeliciter oftendit. Yca

jj 1

Anfelmus , convenienter do&rinae An-

i

l

tiquorum Patrum , qui & idipfum di-

eunt; & eádem adduéa fimilitudineips

j

MWW

i hos Nilus; ita lo«

Tif

fgm explicant. Inte

WMI

gul

R

quitur z

386

Pars fecunda

D

quitur: Planta que fubinde transfertur ;

TPlatic

baud facilé coalefcit, g A4onacbus vagus

ipnüfpici(

virtutis frutumuon feret. S. Nilus. Orat.

*i

Tielm,

6. de acedia tom. 7. Bib. PP. fol. 1173.

"ls extor

& S. Ephraem : quemadmodum , fi quis

AOT

vadicitus avborem feuclibus plenam evel-

t

lat, & in aliwn eam locum tranfplantet ,

i

P

ER

.

Ti

frntius ejus marcefcunt, 89 folia arefcunt :

pase.

—E

LO

fie; & Zdonacbus proprium . defereus lo-

t

n

eum , C& alio fe trausferens. S. Ephraem.

?Wm bfwe

lom. 3. in ferm. ajcet, verfus fimem, mibi

Q ggj.

b qui e

borm

8.. Morbo igitur fuo ex mente Pa«

Aerty

trum non medetur , fed eundem fecum

BY

alió transfert, qui falutem fuam in fola

r i j

loci mutationeconftituit, & ob non-

nullas, quas in proprio loco patitur;

N d

moleftias, eundem faluti fuze inimicum

N m

Wtl

judicat; nec enim propter adverfitatem:

quamlibet damnandus ; aut deferendus

?qin

du

eft locus: rum, quia ejusmodi adverfá

ferviunt ad meritum , & incrementum

Ts

Q DW

it

virtutis : tum, quia ignoramus, quid in

Àeis

alio loco nobis eventurum fit ; puriffi--

Ü

ndata

elen

Par] gnjm. & ut plurimim malé fu

T

l,qu

ima.-

lg

p

De abftvattioue à Seculo.

387

aufait

imaginatio eft, quód tales alibi magis

bion

fint fufpiciendi, & zeftimandi , tractan-

]u Of

dique humaníüs, fi forré á fuis Superio-

ol uti

ribus extorqueant difcedendi, & alibi

commorandi licentiam ; licét enim in

nm,W

Jenati t

locis extraneis initió condefcendatur

vf

infirmitati eorum, dum adhuc funt ho»

jj

fpites , ita, ut imprudentibus videatur

df

aliqualiter fa&um fatis: hoctamen fo-

latium breve eft, & citó tranfit ; fuccres

; E

; jnem; n

fcente quippe tempore dum poftea no-

vorum talium hofpitum defe&us pau-

menicl

latim ex convi&u patefcunt , tunc de-

d W

«tefcente prima illa humanitate expee

runtur in hoc etiam extraneo Mona-

ym

& ob

flerio fuos notari defe&us, & argui, fé-

) a:lmllf

que interdum tam à Superioribus, quàm

; jnimic

E

Confratribus minüs zeftimari in extra-

du

f

neo , quàm olim in fuo Monafterio.

delerti 5

Hinc prius recrudefcit malum, & eà in-

terdum vehementiá illos ibidem pete-

" i Jl

(i

qrene

grinos exagitat , ut majore interdum

il

us Q

defiderio ad locum proprium reverti

fiz,P"

j

anhelent, quàm olim fufpirárunt trans«

(

il

fin

gredi ad alienum: quod fignum mani-

yn

2

feftif.

388 Par:II. De abfivalione à Seculo.

fcftiffimum , & palbabile eft ; non à

!

mutatione loci huic malo perendum

remedium. Certé,Afcetae omnes füfpe-

&am habenr inftabilitatem. etiam in

£afu, quo quis fub praetextu melioris

boni, majorísque rigoris fuum cupit de-

ld

fereie aut Ordinem, aut Monafterium :

quantó ergo magis, fj quis pure ex t

dio, ex odio Confratrum , ex amore

proprio, ex ambitione, aut; ex alia qua-

libet inordinatione interna id

li

attentare praefump-

feric?

N

2

v

-

NY

W

AU s

fASEA

/«

ZA

n

N

N

A

:

2

us

Y

fti

V

2

.

2

"

Pt

s

Di

o

E

n

Á

Mnn

f2

—

EERIESN

N

us

/:

a.

d

AK

?:

Nl

M

2

—

* t

/»

ts

V

s

30*

u

P

R

L

Y g

u N

.

Jtorp

$

A)

o

JX

NILT

"

D

ïp(

t

Tug

d

PARS

D

P

UE

«5 ( X se

305

$9NXC

; ii

iUl

355

s Ya*

p9

PC(CH

l

oA

mesfufïfa

PARS III.

i eran

m melt

UE

JDe elevattone mentis ad

uf

DEUM , & fuperaa,

p

ex inf

CADPUT. I.

x dlia

a il

De pmfentia DEL

Y

P-

u

pliciter fpe&tari poteft ptefen-

D

üa Divina. Primó, quatenus f*

|

tener ex parte DEI, quà ipfe

í

!

1

omnibus fuis creaturis eft preefens per

fuam Immenfitatem, Potentiam, Scien-

tiam, Providentiam, & ejufmodi Attri«

buta plura, abftrahendo, an. hoc creatua

ra rationalis cogitet, aut confideret :

V

quo modo fifumatur preefentia Divina;

ï

hominem non fan&ificat, fed potiüs, fr

idex torpore, aut negligentia contine

gat, reprehenfionem meretur homo,

quàd, cüm DEUS fit illi tam prafens;

pRS

R 3

L

890

Pars tertia

Dei

is tamen DEO fuo prefens effe non

tttm

velit, G ab illo quafiabeffe parum cu-

?iraris W

ret.

De hác morali hominis à DEO

sjus

abfentia, & oppofita prefentia D. Dio-

D

nyfius Areopagita, c. 3. de Div. Nomitt:

] Bengs

ita loquitur: pf2 quidem ( Sanctifima

&t N

Trinitas ) prefens adeft omnibus,uon an-

üf(u, ul q

tem Illi adfunt omnia : fed,cinn eam fantiis

Ht

precationibus mente. trauquilla , €9 ad

Vg

Divinam wiionem accommodata depreca-

PU

vu, tum demw nos etiam Ei préfentes

IGIIC Poqm

W

fumus ; qui eft alter Divinze przfentise

1

Ti

.modus , tenétqne fe etiam ex parte ho-

Wl i

minis, dum is videlicec DEUM recenfi-

31 p

tis modis ubique prafentem etiam ut

o fren

talem cogitat , refpicit, veneratur, &

"ii

honorat:que DEI prefentia optimé,

Wmgi:

& convenientiffimé dici poteft devota;

D

ks! M

& viva prefentis DEI memoria, ad

f l

þmml Qu

quam fan&iffimus Pater nofter,c.7. Reg.

Lb

nos hortatur his verbis : effimet fe bomo

D

IQUg m

de Cális femper à DEO refpici , cujus

PeciES Ima

euiam, oblivionem omnino fugere, praci-

M

pit.

Hoc exercitium communi Aíce«

VEj

Al

tarum calculo cft fpiritualis vitae adiu-

w""þnm

mene

Deelevatione mentis ad Denn.. 39Y

TT

tentum precipaum,& folida bafis fam-

&itatis, non folüm refpe&u Religiofi,

parumw

s à DBI

fed cujusvis hominis ad fan&itaté afpi-

rantis ; Religiofo tamen praecipue juxta

jiD. Die

j t

D. Bernardum debet id effe proprium ;

fic enim , n Spec. Menacb: ait: Iu omni

d

]

y, I

atl , vel cogitatn fuo [ibi DEU adefje

wiemoretur, & omae tempus , quo de ipfo

TAU

i

]jo , 9^

won cogitat, perdidifJe fe computet, Quo-

niam veró in ipfo hoc exercitio occure

gt

j p

rere poffunc difficultates plurime , f1

p

quis nimirum modo indiícreto devo-

tioni huic fuz velit intendere, conve-

xpit"

d

nit primitus agere de modis, quibus

ante mentis noftre oculosDivinam no-

gerat

bis depingimus praefentiam ; fünt au»

tem modi illi varij , boni quidem, &

r oU

(GR dejon

utiles, fed non omnes zqualiter ; &

promifcué à quovis ufürpandi.

n gtl

?. Primus igitur , fed imperfe&iot

ln

reliquis modus elt , quo per corporeas

jf

(l

fpecies imaginativee potentize beneficio

r[þl[i )

J

DEUM prefentem apprehendimus ;

wgl!ï

f;p

7]

& Eundem invifibilem fub figura vifibili

IT

ii

concipimus, quemadmodum in facra

TA

4

Sctip»

"

Drl

392

Pars tertta

Scriprura illum Abrahamo, Mofi,. & — "l

aliis apparuiffe legimus. Ad hunc mo-

Qpony

dum revocatur imaginatio. DEI homi-

qntem À

nis, quem fimilem nobis foris agnovi.

fusque or

nus, & cujus fenfibiles fpecies faciliüs,

Spiy

imó & convenientiüs efformantur ,

Stead

quàm foliüs DEI, feu San&i(limse Tri-

Uif

miratis ; ubi fobrietati ftudendum eft,

ID M

Fit autem imaginatio ifta diverfiffimé;

Tib

quidam enim ubique locorum imagi-

DuM "

nati ibi conantur Chrifli preefentiam ;

tofdispgnet

acfi; cum fedentibus fedear, cum eun-

n

tibus ambulet, laborantibus coopere-

'?adfï l

tur, reficientibus affiftar, in cujus vulne«

ribus faas intingunt buccelas, potum

WmO(Io .

ex latere fugunt, nequealiquid fapidum

i.

loj,

putant ; nifi VuInera Chrifti id condie-

m

[

rint, intra quze etiam fuaviter, & amo«

DI

J

rosé indormiendo conquiefcunt: intet«

QU dl A

dum etiam hi tales non fine compalfiva

n EU

affe&üs reneritudine Chriftum fibi ima«

"ff

ginantur € cruce pendulum , fingunt;

1l 1

M

audire fe ejus gemitus, querelas, & fu-

[

j

E

1111

fpiria : interdum fedentem in tribunali

Ocu«

if

Ttye

ag?iciuuc; ibíque minaces verentur

Tj

.los »

j

-

De elevatiotie meutis ad Deum. — 393

los, culpam deprecantur, & meliora

Mofn&

Doncrt

proponunt, fpondéntque : fubinde, vo«-

cantem Apoítolos & ipfi audiunt, reli-

L n

&ísque omnibus Eundem fequi ex ani-

j g

sj f

mo cupiunt ? fubinde; magis placetac-

cedere ad cunas parvuli , intueri vagi-

ymau

»,lïxmæT"'

tum infantis, fufcipere eundem ex ma-

nibus Martris Virginis in fuas ulnas,

Cndum &,"

veríli

ftringere ad pe&us , figere ofcula, aut

cum S$. Gertrude noflra, eundem intra

m inf'

æ['emiamw

cordis penetralia recipere, & conclude-

re geftiunt, prout videlicet fua cuilibet

j cun [

faadet devotio. Modus ifte fervato di-

g o

A

Ícretionis moderamine , & prudentiá,

quomodo ab ullo improbari poffit; non

l; u

video; bonas enim cogitationes in ani-

il

mo fovet, affectiones pias in corde füfci-

W condlï'

tat, fuítque pra&icatus à San&is, inter

d

quos eft Apoftolus, qui fe non aliud fci-

cinc i

:e, & confequenter neque cogitare eft

: compz'l 4

jlb

profeffus, nili JESULAM , €8 buac Crucifi-.

Xu, 1. Cor, 2.. Similiter, B. Elzeariug,

, 6nguqf1

non alibi nifiin Vulneribus Chrifti fe

as luj

e

j

habitare profeffus eft, Conjugi fuze cha-

T [fibu"

tiffimze ita fcribens: $i videre me cu

Q

p

r

R5

d

23

[

Pats tertia

394

Dita

quare i in vuluere lateris dulciffmi [E«

Mig, )

$u noftri s ibi namque babito, €9 ibi me

lr telmi

"

invenies, alibi we frufira que[ieris. S,

flffæ Re (

Franc, Salef. n Pbilotb p.2.c.12. Bo-

;"afl ud, (

nus igitur ifte modus eít, quem etiam

"hitum

ut convenientem $. Bernardus appro«

bat, ferm. 20. in Cant. aflerens : hanc

!aigi

"llf

fpecialem Incarnationis fuiffe caufam,

"t

ut carnalis homo ab amore eorum; qua

L2

'

videt, & fentit, gradum faciat ad aman-

TUf

da ea, qua& nec videt , nec fentit ; hinc;

Ws

cüm diverfos, quales modó receníui-

[

mus, adduxiffer przfentize Chrifti mo*

.!;:

li n

dos, eósque trum ad animum in virtute

A d

soborandum, tum ad carnis vitia extir«

Im /ibl Y

panda, & fugiendas illecebras , fedan-

J efPr t

dáque defideria vana efficaces dilau-

ia

dáffer, denique fubjungit : Ego bauc at«

ol

bitror precipuam invi[ibili DEO fuiffe catte

A

fam; quód voluit in carne videri , €9 cum

QUE

MT

bominibus bomo conver(ari,ut carnalium

f

videlicet, quiniJi carnaliter amare non po*

W fii Il

terant , cuntlas primo ad fue carnis falu-

farem amorem affectiones retraberet, atque

Isïubllu & d

Tiqye j

ret fpiri-

g'fa gradatimad amorem perdnce

tnalem.

E

Z

*

4

Deelevatione ttentis a2 Deum. 398

kifmi]h

tualem. . Accedit San&tiffimi Patris ríoe

g

flri teftimonium , qui non uno in loca

)

lu:[wü

facre Regule fuz hunc modum inft«

IICQU'BW

nuat, uti, cap. j 2. ubi precipit, ut fub

qamad

hofpitum perfona, Cbriffus in iis adore-

rus d

£ur, qui 69 fufcipitur. . Ec , cap. 36 1nfit-

1ons;

mis, (icuti revera Cbrifto, inferviendum

llü.e CWW

admonet: taceo loca alia, ubi fimilia

videre licet,

ao

Laudabiliter ergo facit ;

gl

qui taliter fibi DEUM ubique prafeu-

ii

t£em flatuere contendit ; verumtamen

5& WCCHIT

omnes monent, magnopere cavendum;

Chili/

ne hàc in parte exce(lus fiat ;* fi quis

€nim tota die ejufmodi phantafiisDivi.

1i5 Vifü fm:

nam fibi vellet depingere preefentiam ,

poffet praeterillufionum diverfarum pe-

j

;m'

li

(ca06 i

riculum fatigare caput, & cerebrum 12«

ere, maxime, fi id nimia.cum intenfigs

[ gl

0j

i

nefieret.. Nontamen propterea ex to«

to rejici debet fan&um hoc exercitium,

ytda l )

| ntcam

cüm fieri pofir, quód unus pre alio

[

mira facilitafe, & non fine interno core

i

dis jubilo eidem intendere valeat, mul-

j m

I/

|

tümque exindein amore DEI, & vir«

bmþem)a

l

!l

rdum'f

tutis proficiat, ubi alius fanitatis, & vire

j

tutis

396

Püvs tertia

Dui

tutis ja&utam pateretur.

Hinc; juxtá

"

bancopn'

Jsrtior

difcretionis normam affumi , & prai-

cari convenit, & fubinde faltem ufui ef-

Wüm E|

fe poteft feu breviore; feu longiore tem*

Qibuso

pore; prout videlicet aliquis fpecialiüs;

Aiefl

&c teneriüs fe affici exinde fentit, hác

Jtengs

lüt, n

cautelà femper adhibitáà , ne unquam

fiat ufque ad defatigationem capitis.

j mpled

. 3. Alius,Divinam concipiendi prg

Wil

fentiam modus eft fpiritualis, & priore

ifnigm

multó fublimior, quo jam fine fi&ione

J [

DEUM folo intelle&üs, aut fidei ocu-

Vi

lo prafentem intuemur, ut in veritate

t R

ts

praefens eft creaturis fuis omnibus; jux*

tà illud Poéte:

MM

Cun&a Deus veplet, Deus eff. fupra, Deus infray

Tegi

JAEthercos orbes habitat, fab Sole, [nb auras

»m

Sub telluve latens, fub Dite, [ab ZEquoris undai

duy Q

Qmnia plena D EO.

QQMH«

Quod conveniens eft facree Scripture,

rangïmu

in qua David DEUM alloquens , ait:

Tepiran

:Si afceudero in Calum, tn illic es : fi de-

ll caloæ

fcendero in. inferuum , ades. Píal. 138.

Sümedim

Er Hierem. 23.. Colum , &9 temam

W nühis 'lw

atiam

[ impleo , dicit Dominns, Praefei

s

hanc

-De elevatioue meutis ad 5enm 297

hancoptimé cognofcimus accurata cone

üllC) jïlm

deratione trium in DETTATE Attribu-

& an&i:

torum Effentiz, Scientize, & Potentiae;

m u(Ui Ü

quibus omni creaturze fuze DEUS praee

gt

Íenseft. Sic, Effentiá fuà praefenseft,

p

fenrit; !

quatenus vere, & realiter ubique repe*

yitur, omnia intimé penetrat , omnia

TT

T

!

comple&itur, ita; ut nihilfit hic in terra

noftra, in quo DEUS non fit cum omni

jeidi l!

infinirarum Perfe&ionum fuarum ap-

$ & ) IiM

(ne f

paratu: ubique totus DEU S, ubique

tota San&iffima Trinitas , Pater gene-

y hii

rans Filium , & cum hoc producens

TU

Spiritum fan&um: quod adeo verum

ob

-

eft, ut, fi folo lumine gloriz effemus

illuftrati, eádem claritate videremus

27

DEUM hiíc in tetris, quà Eum Sancti

jin

u

i

nunccontuenturin Celis. Ertalimo-

)qum'

do eft in omni re, quam videmus, quam

tangimus, quam olfacimus, inaere, quo

g

«tl j

refpiramus, in frigore , quod patimur,

) deni 4

in calore, quo fovemur, in cibo, quem

'l

j

A

comedimus, in quovis loco, & angulo;

u

pl

in nobis ipfis,& longé quidem intimiüs,

i

(i

nälis

D lil

guäm aqua fit in fpongia, & ratio

ani-

Z

358

Pars tertia

Drd

anima incorpore; quia aqua, etfi poros — lls |

fpongis intret, fubítantiam tamen ejus

f

lm eff

non penetrat ; & anima plurimas qui-

dem , non tamen omnes corporis pat«

trÜngu

tes, faltem fluidas, animar, cüm & con-

goffm, bl

d Cong

tra DEUS fic plané ubique, tam in par-

tibus, quasanima animar, quàm in iis;

Ugj

quas non auimat, verbo, inomnibus fi-

EIWR dlgi(j

ne exceptione imaginabili , & limitae

UT

tione. PerScientiam fuam DEUS ubi-

TWfn per

que eft, in quantum nihil eft abícondie

Vg

tum in oculis Ejus : novit numerum

h onpn

arenz maris, & gurtarum ejus: zequé

d d

videt ea , quz in intimis terre vifceri-

AM;XXM

bus latent; quàm, qu foris patent: fcit

MO C

non folüm ea, quas fa&ta funt, & fiunt;

mmug

f«d, & illa quce fatura fünt: neque fo.

liqiqtr

lüm ea, qus à neceffitate inevirabiliter,

fed, & à libertate voluntatis noftra cone

^T

tingenter eveaiunt, & à nulla creatura

cognofcipoffunt, Hinc, dicitur, & eft

Ut j

Ntboy

fcrutator cordium, quorum occulriffi-

'imate

mos motus, inclinationes; & cogitatio»

Pt

nesfecretillimas eádem claritate cogno»

Ti

Ícit, quà illa ; qua fiunt in oculis folis

hu«

n nonml

De elevatioue n;entz'f ad Deäm. 399

hujus. PerPotentiam denique eft praee

p

fens rebus omnibus , dum dat omnibus

n

fuum effe, & confervat illud, diftribu»

timsq

ens fingulis prout vult, dans plantis vie

o p

üm t

gorem, brutis fenfum, homini ratio-

nem, concutrens ad omnes nofiras opee

jmnpl

h

rationes, ita , ut neque minimus cujus-

um j

omninSü'

quam digiti motus fiat, ad quem nou

ipfe concurrat , fi non per previum ;

&linie

)RUS !

l

. falrem per concurfum fimultaneum:

l

j

certámque omnino eft ; quàd, fi Is om«

abícon

mumet

nem concurfum fuum fubtraheret, cune

&a reciderent in füum , ex quo creata

e'us:æqï'l

funt, nihilum. Modus ifte communiter

g

:

"

:

magis commendari folet , quàm prior ,

?

& minus periculi infe continet ; neque

[

&äuüþ

aliquid fingit, fed DEUM veré confide-

a

gbl

rat; prout ubique eft.

4« Tertius demum modus eft , quo

nomcon

DEUM jam non alibi; nifi intra nos»

ia

metipfos queerimus, & quidem non pu-

Vtun

1]

15 , quatenus ille nobis eile tribuit, &

gccül

ipfum confervat ; quod commune eft

(o gt

(

creatis omnibus , fed quatenus nos, &

atf

cor noftrum in fpeciale füuum, fibíque

ylis

ile-

Pavs tertía

400

T

dile&ilfimum eligit habitaculum, in il«

hutil

lo tanquam in amica fede cum tora fua

Ilj Que

Divinitate refidere cupit, omnésque fu-

as gratias, & favores amanter offert;

primo

^ |

hoc unum à nobis reciprocé exigens;

Tlipiam PE

ut; velut ipfe femper apud nos, & in

nobis eft, ita & nos femper cum ipfo

W! 4l ü plo

inlecrewco

fimus, amantem redamemus, & cum eo

velut amicue cum amico fancta quadam

Wngtm

familiaritate converfemur. Huncmo-

RUT

dum à Pfalte Regio didicit D. Bernar-

H dlig.

dus, qui, de Ord. vite.f. 235. itaait:

Ti m

Ws

David Propbeta docuit nos. tanquam in

auvipla domo deambulare in cordenoftro ;

"if

b

€ converfari citi eo ( videlicec.DEO )

tauquam cum bono Contubernali. Eun-

Eülone

Pt

duj

dem commendantSan&i Patres omnes,

fäpjf) 1

inane judicantes , & vanum folummo-

E Q

do quzrere velle DEUM extra. nos in

n '; qm

creaturis, qui tamen prope, & intranos

Ti

efL, Similiter, fanctus Pater nofler ex-

Fon.ümti y

preliiam ejus mentionem facit, ia Prolo-

Af t iP[is]

£0 .S. Regule , ubi, quemlibet noftrüm

f"imp]iüs(

hortacur, mt operantem in fe Dominm

i

h

UM

UM

"v

magnz]ïcet. Taliter prefentem DE

ha-

pe elevatione meutisad Deum, — 401

um).m i '

liabuit illufltre Sesenfium decus Catha-

il

rina, que, dum exterioribus negotiis

gesqel

ex peffimo Parentum propofito ita ad-

yer odf

diceretur, ut nullum tempus devotioni

t oX

cuipiam peragenda refiduum credere-

, Ut

tur, aftu pioipfa DEO, fibíque parvam

acami

in fecreto cordis fui fabricavit cellulam,

s &

quó inter mecia diítra&iva negotia ; Gz

figuz

labores domefticos mentaliter fe rece-

Honcnt

pit; dulcia cum dile&o animae Sponfo

D.b

colloquia mifcuit, docuítque etiam in-

DL y 31[

terturbas,quieté,& cum DEO agi poffe,

ii

Modus ifte fublimis eft , iísque animas

oudo

bus proprius; qua& intima cum DE O

Jiter DW

unione perfruuntur, quibus jam nihil

yli, E

aliudfapit; nifieffe, & agere cum Diles

&o; cujus confortium eó. magis defide-

j fülumm?:

rant, quo perfruuntur magis; unde;

ytfà T5

omnium aliarum rerum , quz vel Dkus

ia

non funt; vel ad DEHM non ordinan-

d no&e[ g

tur, in ipfis nafcicur tedium, neque pla-

(b

il D

cetampliüs evagari per creaturas, quae

f

rumomnium Auhorem infinité Pulch-

"T

por l

abile

/

"

tum, infinite Sqavem infinité Am

intra

m

l

402 .

Pars tevtia

li e;n

intra fe exiftentem cum magno cordis

, De

jubilocontemplantur.

Wl a

5. Echitres modi Divinz preefen-

f m

j

tize communiter recenfentur , quorum

i prefe

continua praxis quantum ad reforma-

h potug

tionem interni hominis conferat , non

j judi

facile explicatu eft ; fufficere camen

* J

poteft folus Afcerarum omnium con-

fD

fenfus, qui hoc potiffimüm medio ad

"iaf

culmen Perfe&ionis nos perventuros

?PFUM lu

promitrunt, & ejus negle&ui adícrie

, qüm

