onem moveretur , fed quid fit? loco

brig

commilerationis, unanimiter vocife-

N

rantur. erucifige. eum» erucifie eum,

Maximas inter tuas miferias, ubi nul-

usfa;ema

m

lius.fpes eft auxilii, écontra omnes

3oajores.poenas addere cupiunt; JE-

;c pmmä

urh aípice, erga quem nemo ex po-

ulo commiferationis affe&u tange-

h

batur, fed ad mortem unanimiter

]u

poftebatur.

nj

fl

MEDITATIO SECUNDA

J

De Pafftoue Chrifli,

f j

Erpende;quiaPilatusapud fummos

P

tj

Sacerdotes, & popuium nil effi-

pb

€erepotuit circa Chnifti dimisfionems

g

eum illis tradidit, & permifit; utpro

w

libitu cum €o agerent; inito -hoc

f vl

confilio , innocentisfimus TEfus in

ULL

atrium ducebatur , ac veftibus indu-

jmti

i

€batur, ut.ab omnibus nofceretur.

Jnterim ad crucifixionem omnia pa-

ii

gt

sabantur, fententidm fubfcribebat Pi-

M

latus,

208

99 Co) i&

ii

latus; quod -Cliriftus nempe; taa--

W

J

quam málefa&or in monte Calvarize,

gl

Q

duos inter latrones crucifigi debeat;

ha

'& corpus eo die in cruce pendulum:

ufintl

imanere, ad aliorum malefa&orum:

us

terrorem..

Rumina Ó anima com-

:qmpom

patiens, terribilem hanc fententiam.

aebiw

'€ontra innocentisfimum totius mune.

j j

'di prolatam.

Quod fi ob unumaut

alterum cafum , in. quo nocens not

d

«65 judicaréris ;..recordare fententiae

pei

m

'contra JE(um late, quare eum roga

ut in extremo judicii die fententiam

bt

'eratiofam pro te ferat non juxta me-

MWE

w

ita tua; fed fecundüm füam infinitam

"mifericordiam ; & bonitatein.

n

ii

-Die Veneris fancto.

Ib

MEDITATIO PRIMA -

j

1

— De Pajfione Cbri h

n

Erpende, quo gaudio affeái fint

þï)&

*

Chrifti inimici jpfo ad mortem

;:

ï

iM

i

j

*condemnato ; omnes invidi gaude-

. bant^

!

« (0) f&

209

i lane- pinea-

corona innocenuslimo:

Ws TEfa rurfus imprimebatur , crux vul-

lii neratis humeris imponebatur; ma-

t nus libere relinquebantur, ut cru-

u cem. fuftentare poffet, corpus forti-

titiy. terJigabatur, ut carnifices eum , hüc,

k illácque poffent rapere ; collum cate-

ts nà vinciebatur , ut vindus effugere

dix non poffet, fic màgnos inter clamo-

I

Wt tés:procedere debebat, & poftipfum

t fatrones bini; Ó patientia maxima!

uecumwg.-ämanfuetudo 16 dolor acerbis(imust

n JEfus tacens profequitur,' donec ad

j locum: pervenerit, ubi devota muli-

TT

eres ipíii compatientes ftabant eum

ft

ultimo vifurz , quibus dixit : f//2 7e-

N

rufalem nolite flere fuper me , fed fu-

per àos &* filios veffros dc. quibus

mll

Verbis fignificare voluit quod pec-

f

carà deplorare debeant; idem face-

lM

A

"n

ïfä'p()tes ; cogitando, quod Chriftus

d

M

:

V'di-

li

tux cauía

*

1

;:gcc*m ad montem Cal

mET

7

TE

rue

m

219

48 (0) 3

g

m(l'ldl

riz tulerit, ia qua peccata tua pofita

erant, qua cam ingravarunt, quare

g

[73]

qllO

cauíam habes fummo dolorc ea de-

ploraudi,

)

n

.'!

MEDITATIO SECUND

t

4

g*,di[[

De Pafftone Cbrifft.

g

E

Xpende, quod; dum Redcmthf

ym

mundi ad Calvariz montem per-

a

venit, ne velunicum momentumtem.

;m,ü n

poris pro quiete captanda couceffum

yt

NU

fuiffe , fed-mox carnifices funes, qui-

g k

bus ligatus erat , (olvebant, eum ve-

M

ftibus exuerunt, & ita omnia vulne-

3

il

ra renovárunt, mandantes, ut fic nu-

dusad crucem fe fe inclinaret : ubi per

!

Á

ianus & pedes non fine íummis cor-

poris doloribus clavis affigebant, fpi-

w

n

ni

neam coronam ipfi denuó imponenas

tes crucem in altum erigebant, ut à

TY

quovis videri poffet; hac in cruce pet

du

tres omninó horas pendebat, poft

t

quas fpiritum fuum ín coeleftis Patris

ma-

ukpüm

I

,

L EOE

21f

i

Y

l)

i;';;-ärni'bus tradidit , poftquam inimícis

VU

j

füis veniam & dedit & petiit; per-

hh

iT

pende, quod peccata tua Chriftum

cruci affixerint , & omnis Pasfioniss

prafertim mortis, cauía fis, nam duna

AU

"

prævidm"et xternam tibi mortem im-

mincre , prater acerbam Pasfionem,

1l

mortem coelefti Patri offerre voluit ,

TOR

üt zternam confequeréris beatitudi-

TTUUNV

ld

niem ,fi enim Chriftus paffus & mor-

tuus non fuiffet,nec coelum apertum,

us

nec ullus hominum falvatus fuiffet,

TT

Sabbatho fantto.

qui vt

MEDITATIO PRIMA

stl

gt

De Pajfoue Cbrifti.

ii

TDDErvolve fummum dolorem, ex

uo Chrifti mors fecuta eft, hic

pj

m

fecundüm S. Brigitte revelationem

juut; t

fuit:.quia fanctistüimum cor ex into-

nett

lerabilibus-doloribus discerpuum eít,

ii quo fa&um fuit, ut anima à corpore

agel-

"

li

fxt feparata; nam peracerbam fi

lati-

212

48 (o) 8«

ü

lationem, doloirofamcoronationems

jþ,;s I

horrendam ranuum , acpedim affi-

P (Hdm

xionem omnem íaaguinem profüde- '

4095

rat; propterea mirum non erat, quod

quio]

fenerrimum,(anctiffimum & amantis-

4 AO

fimum cor fciffüm fit ob dolorum

mmeü,f

vehementiam & copiofam fanguinis. '

j Yml

effufionem: lizcpaffuscít;& cæ!cm

mmïuu,c

Patri obtulit pro fatisfa&ione omrlie -

»n&m(

üim peccatorumcordiscommifforums ?

d

& committendorum.Quare Redemp-

ul

torituogratiasage ob tantum tamqtie '

$,ai

mírum amorem, &-hümiliter fO0ga,

L 1

üt ámors fui ícintillam tibi. largm

Mim

dlgnctux , Frlgxdum cortuum eàac-

2)

3

ceadere , ut omni tempore Chr:üum,

twedl

üt par e& diligere valeás.

A

m

MED ITA l10 SE('UNDA

De Palfene Chriffi.

h

Editare, quod pott Chrifti mor-

Bu

MÉ

&A

tem fanéctis(imum ejus corpus,

per Joiephum ab Arimatxa & Ni-

code-

"

a.

A 'Co)s

213

; codemum Chriftü difeipulos, adju-

n

vantibus aliis à cruce depofitum eft,

M

primus fi findonem parabat fan&tisfi-

mum.corpus involuturus, alter cen-

t

Ug

tum pondo pretioforum aromatum,

" ddm

& ünguentorum emit; qüo: corpus

hg, :

"unctum eft, deín findoni involutum

I[l fnovo montumqerito de Petra C*XC)[O

scf!äraij

pofium fuxt,quod ad]o(ephum pertx-

T.

mf

Aebat, & in quo nondum quisquam

gofitus fuerat, & lapis adoftium mo-

uarelkm

numenti advolutus fuits nunc medi-

J Ilmq.j

tare ,. quod Deus ita omnia difpofu-

ii

du hw

erat, pro noftra inftructione , ut fi

Chriftum in fan&isfimo altaris Sacra-

F(UT :"

mento in cordis noftri monumento

d

150

ponimus illad; murdum fit , ut Chri-

ftus in co quiefcere posfït. quare

(

cor tuum prepara . præfcrtlm circa

Pafchale Feftum per confcientiz pu-

Al

hfs

ritatem, ut.Chriftum cuim- magms

j

meritis.in eo rcponcrc vaxeas, hunc

[

int

i

5"

w

2sa

« (o) h

"

in finem gratiam. divinam implora

fine qua nihil boni efficere vales.

jt

n

!

u

Dominicá Pafche. -

PL

SummariumEvangecliiMarci capxö

u

g

Evangelium de probitate, C ofe

ficiofitate piarum mulierum ait.qua

8mmit

fimmomane ad monumentum ,cors

W)& Poü

us Dominiuntiure veuérunt, qui»

bus angelus albis imdutus vveflibus

LT

apparuit ( qui lapidem à momimen-

fran

10 vevolvit ) eas amicà affatus ,

Ls

confo

olatus eft , indicando , (,brzjlum

a

e imortuis refurvexifJe.

T

MEDITATIO. L.

[ i

P

Erpende, Chbriftum Salvatorem

tinà

noftrum à mortuis refurrexiffe.,

TT

üt omnibus hominibus ianucreturs

if

€x peccatorum monumento fpirituds

3

liter refürgendum effe, & poftea.nos

H Q

wám vite methodum . incundam s

quem-

OPtnbu

—

« (0)58.

aj

s

aemadimodum Apoftolus Paulusad

Collcf €. 3. docet.

$z con[urrexi-

is cum Cbriffo: qua furfum [umt que-

i

rite que furfum funt fapite , non que

Jitn

uger terram.

Hanc do&rinam 1m-

*n j;

inima' Chriftiana, & mentem

ii

^ füàm.

conftanter eleva in Deum, uni-

I'i eum tuum in vita, & morte adjuto-

WIIIM

rem, & poít hanc vitam remunera-

n torcm

E

i dþz t5

Wt

)

MEDITATIO Il

[ Wl/«;

A

E

Agnam perpendebenevolentiam

149)0]"[0 X

vero examore ortam mulierum,

quæ aromota emerunt, Chrifti cor-

p

us iisdem uncturz.

Pudeat te;

|4; quod magno hoc feftonulla prorfus

Mm virtutum , ac bonorum operum aro-

vt

in3ta tibícom paraveris, quibus Chri-

v

ftum fpiritualiter ungas:écontra mul-

g

tis peccatorum fordibus contamina-

füs s. .

j hu

- Quare animam tuam purga s

d

ji'operibus bonis te exerce; mulie-

res

d

|

216

N '(05 Lal

',r'csvilla's devotas imitare ,. Chriftum. t)*"-H.m"U

ungendo ,id eft, opera meritorizex-

$um

;;,Pmlspll

ercendo, qua ex fincero Deiamore

originem habent.

* gt

& pranme

;mpaticn

Feria fecundaPaích

atis

dl

a

SummariumEvangehi. Lucz -cap.*-zggi

w

KEvangelimm . de[cvibit , quemagde

m

modum . duo difcipuli ipfo. reþrr*eï

éionis die 2 ferufalem im Caflellum,

m

Emaus gomtue, voerint : quibus in

d

ao

peregrini forma Chriftus Jefe

im

tiait , eosque tuflruxit : quem

,

j

bf

ff

cpuli moitarumt , & poftmodum

'.;,1!

NT

cagnoverunt ex benedidlioney fra-

n

&ione , & porretlione panis..

'ronts

,

MEDITATIO L.

P

MU

Onfidera, quod Chrftus binos.

LO

diícipulos in Emaus tendentes.

!t

inftruxerit: fe pati oportuiffe , & ita

LE

intrare ingloriam fuam. .. Quod qui«.

t

dem in peregrini forma cis. dixerat;,

i

| quo

3

s CO) g

217

Ls

l' NJ,' '1 ^

:

,;,ïf:q;uo- tibi innüitury ff Chrifti gïorigni

TM

conlequi velis, fummé neceffarium

N Dtm

effc; prius pati. Cur igitür ad quod-

vis verbum tibi minus fapidum mox

tamrimpatiens es? quà ratione coe-

P

lum intrare Iperas; fi hac in vita pa-

i.lufæa?n,»

-ürenuas? hzc bene perpende, &e-

fto paratus ad patiendum;

äz't, D

o

h

tibi adveríum contigerit.

quid qäid

!

!)

(

1l f

CAMEDITATIO I,

i

l

J

j

/n

Onfidera, Chriftum in peregrini

Va -

forma duobus diícipulis in. via

f

Pice

:

d

j

affociaffe , quia de fpiritualibus

colloquebanturt protua inftru&ione,

n

uod Domínus Deus hominibus ap-

1

' propinquet, quando; & ubi de di-

r'.

j

l.- vinis fermones miícent: nam ipfc

ii docuit Matth. 19, cap. — Ubi duo vel

105 frer coneregatt funt t tionime sueo ,

us db gj a medio eorum.

Quare 1m-

(MOJ?"* poftérumnonnifi de (piritua?äbus lo-

"

tj

j

tecuim fit: Ícias

g»

quere, ut Chriftus

4

enun,

I

|

2.18

8 G6) 25

enim , quod, fi cum proximo. tuo de

mhone&:s, & ftatum tuum dedecene

II

tibus rebus collocuturus fis; Chriftus

n ht

tecumnon fit,

De utilibus igitur fer-

gt

Mgnofcis

moncs inftituere fatage, fecundum

ftatum tuum, & vocationem tuam;

jn

r

Eeriatertia Pafchatis

|

m

Summarium Evangelii. Lucg, c. 24&|

|

i

j

po[loI

Evdngclzum Chraffa memorata

2

W

1

]

f

parmionem,qua [uis difcipulis ema

st

nifeflavit , cicatrices. fnas pzlpaf*ef

ffitt

- gujfts cum illis mandacaroit (5*&77&

t lt

- turas explanavit.

1

MEDITATIO

Í.

) ia

A Agnam perpende Fdii Dei, bem-

AR

gmtatcm, qui nullatenus memor,,

at

quod in Pasfione fua à dilcipulis dee,

» M.

relicus, imo à Petro tertió negatus,

fhmod

fuiffet, eis apparuit , in fide eoscoms, i.

[

ärmawt, cum eis tanquam cum. zumvwx

d N

€is intimus* manducavxt, ac Scnptq 53 -sd

!

— "W'(b) f :

219

ün)

" fase

ind

xplanavit.. Hanc virtutem imi-

* sare,

& eis, à quibus injurià affe-

J*

1

(i- us es

j

; beneficiapraíta. |Hoc fius.

lmm

quehuc omiferis, nunc facere in

h

r

t

Cipe;

dum:agnofcis, Chriftum do&ri

ïiommm;;

:'Lc.vï*lïgfa impleviffe.

nä,&

m

-.UMEDITA TIO Il

.Lucæ,cljä

M^&gnam . expende. gratiam, quá

T

-; Apoftoli poft refürre&ionem

. €Ollecti fruiti funt, dum eum non

]

j

/

j.

1

i

,

j

Lwi

tantüm videre, fed etiam vulnera e«

j

0" 7

Jus palpare; ac cum eo manducare

H

j

meriti funt; Ejusdem , & majoris

; gratig particeps efficeris, quoties

n

ï,

i

; Chriftum in fanctisfimo Evchariftiae.

|oà

? Sicramento [umis, quem ore non

547 tantür , & lingua tangis; fed incor-

ij* de reci

pis: proqua gratia omni pof-

Q3 fibih. m

odo repende grates; & cot

(9? tüum ad' ejus adventum bene

r

prxpae-

d

5

ntlà ane

à; riec nón dcle de negligf

( j täiä?deh"rer Coimmiffa.

K2

Die

!

220

m

« (o) f

r5

[

l

[

i

"Die Mercurii.

, u

À

MEDITATIO I.

,:P!X üa]f, |

Oní(idera devotas muïi?e*res-mtiä

qocop

C

" poft folis.ortum mox iviffe ,&

" P(r. gmt

Chriftum omni cum fervore. quxft-

n

viffe: ab his difcere poteris, fummo

gmritdl

nl

mane officio divino vacáre, ac JE-

g dl

funi. quærerc-..' Depïoræ p-fglfitiæin;,'

& tepiditatem tuam , dum in le&o zml

perfepe hares; ac divinum negligis

officium, ad quod vi vocationis ob-

I

ligaris. Pligentiorigitur ín pofte- Ill

rum eftos & pias imitare mulieres;

w]

ei-.

|

abl

Chriftum indefeísé quær:ndo, &

dem ferviendo.

m

| r!W!iHi

MEDITA T'Ifa, As

I

m

Erpende pias has mulieres ( quia

j

"m

Íummo, mane ad monuntentum ,. l

properarunt) hipidem jam tum re- ;

fM (

D

volutam inveniffe: ut-diíceres om- ,

:

t

Y

i

Eu omgmö fuperatam elfe d;itïïc'ul:w

ln

j

—À!

...... "n

«£ (o) 9«

225

fatem, fi à prima juventute Deofer-

"

[

vire, caftitàtem fervare, obedienti-

am przitare, paupertatem amare, ac

Mimy

alia bona opera exercére inceperis,

hr

Quia.per. gratiam. divinam lapis im-

hg

pedimentorum remotus eft: name-

ONBS]:;EEG

xigua crit difficultas, ubi opera no-

iit

flra mediante divina. gratia .proce-

f n

:

dunt:.hoc autem, fi minus fiat , ma-

u nj

qxlmæ imminent difficultatés,

UI

Qu

Die Tovis.

r

MEDITATIO I

du

N mentem revoca verba Apoftoli

tl

I

Pauli ad Rom. $. cap. Chriflus re-

j

fargens ex. mortuis , jam o

9 "ofi-

[

r , mors illi ultranon dominabitur :

jes|t

idem fpiritualiter facere deberes, f

Íemel à morte peccati refurrexeris,

m

hoc tibi dominari ultranon deberer:

m

ld eft, in peccata relabinon deberes,

(qti

cogitando relapfüm in peccata valde

tlïfdfþ

effc periculofum, - Cave igitur, ne,

K5

poft-

222

u (0) 59

"—

poftquam é pcccatnsxcfurrcx:fh, i

n

eadem reincidas.

,

;bon

i

MEDITATIO I

:

Erpende coelum minimé referatunt

g?kli.

fuiffe , nifi Chriftus à mortuis re-

furrexiffet: ita coelum tibi mínim&

jl

) dm)

j

patebit, nifi à morte peccati refürres

Tl

xeris; quare vitam age legibus dwt-

w

nis, regulz & votis tüis congruam;

& Ípes tibi erit zternz beatitudinis.

M l

obtunenda, alias minimé.

D

t

W IM

Die Veneris.

amitd

MEDITATIO l.

du

C

Onfidera, quanti Dominus De«

TT

us zítimet bonam hominis vo-

m

luntatem , & finceram cordis inten-

vt

tionem, quia ( etfi pie mulieres aro-:

D i

maubus fuis Chriftum ungere volue-

108

rint, nec re ipía potuerint) hac bo-

LT

na voluntas Deotam grata fuit, quàm

ipfum opus przftitum: imo cas per

Angclum fola.ms eft; & fignificavit;

. Chri-

—

,Fää(oï a

253

iij

Chnüum à mortuis refurrex iffe. Qua-

re femper bonz efto voluntatis, quze

!t

Deo pergrata eft, etiam o

pcrc' 11'91;

nb

adimpleta.

TTR

SMEDITATIO H

t

ii

Onfidera,. Angelum mulieribus

$x

,

trvi

dixiffe ; Nolite timere vos yfcioe-

nim, quod TEfum queritis , quicrud-

ixus e[1 : Ex quo diícere poteris, mi-

nimé timendam cffe zxerne beatitu-

dinis tuz. ja&uram, fi totis viribus

Crucifixum tuum quiras, & in omnie

p

bus imitéris: Juftam timendi caufam

ais

habent, qui non Chriftum, íed mun-

n v

du , mundanásque fe&antur vanita«

t

tes, Ícriptum eft enim 5. Paralip.

st

cdp.rs. Siquis nón quefierit Domi-

«

stum Deum , vYiafUr.

Quzre erga

)hædw

fglzfi&umæ & nullatenus timebis.

[ll'lhqw

Q Cö(ff

gnäüm |

l

;K4

Die

*

224

39 (o) 8

»

qu [P(

Die Sabbathi. -

MEDITAFIO Í.

Umina verba Apoftoli Pauli.ad

Rom. c- 6, Chriffus àmortutsve-

j

Turré£xit , ut i2 20vitale vite ambule-

vinitl

$us idcirco unicum erit tuum ner

j

(/)E

gotlum,vxmm tuam renovale, àvit-

"r

tute.ad virtutem aícendere , fanctius

'HHIM

de die in diem vivere.

Hoc fi nes

"JIW !

lig

-a

as, animz tuz faluti parum pm—

) q.hï

derit Chrifti refurredtio,

"-

MEDITATIO Il

TU

Wu) u

Onfidera, Chriftum in monumen-

u du

to, mortuorum loco anon per-

manfiffe , ut difceres ,in peccatorum

ii

"TY

monumento.non. hærere, nec ia oc-

"L]

calione peccandx permianere, apud

mortuos

id eft, peccatores, per

Wl

TT

quos fummum bonum offenditur.

Fuge itaque omnes peccandi otcafi-

(il' Ti

ones; quia peccata animam tuarmi di-

V

vina

[

!

|:

39 (0) B&

25f

]

- vinà gratiá fp

vo-liant,»imö p!apä og;ci-

10j

—dunt:

il h

itty

" Dominicáin Albis. :

r-'qira

" SummariumEvangelii. Joan. cap. 20.

Al RL

uplex ia Evangelio memoratum

ii

E

ets i

apparitio Chrifii faca. difcipulis.

Prima in ab[eutia Tbome ciim fo-

Bicl

ves effent claufe bisce verbis, Pax

p

)l

vobis: quam apparitionem alii di[-

cpuli Tbome narraverumt: ille

H

autem dixit eis: nifi videro in ma-

1008000)

nibus ejus fixuram clavorum, &

gt p

mittam digitum meum in locum

«clavorum, & mittam manum me-

ii

am in latus ejus,non credam, Et

nec'mog

i qi

gofl dies oclo iterum veuit. g Efus

dicens Tboma: Tufer digitumtuum

1

'gh'cndrl;

buc, d vide mauus meas, && of-

der mamun tuam , & mitte in la-

"

,,

j

us meum.. RefponditThomas &

r

K 5

dixit

236

«? (o) $$

——

dixit ei; Dominus meus, &Dcä

ul

l1

méeus.

P'ig] [

MEDITATIO I

gl

lii

Erpende

m

nam diícipulis grati»

P

À

"

[

gt

am obtig

» quia Magifter.eo*

rum , dum in pace congregati-erant,

TO

eos tam benevolé invifit,

"m

Ita . Deus

gratià fuà vifitat eos, qui unanimes,

g u

& pacifici funt? ipfe namque docuit

Matth. 13.cap..— Ubi duo vel tres con-

u

gregati frun i nomine meo , ibi [um

t] medio eorum: Sxude igitur cumali-

B C

is pacificé vivere , ita fiet , ut te; ali-

"um

osque divina gratia conftanter vifitet,

ii

MEDIT ATIO Il.

pl

"m

Onfidera, Chriftum tibi quoque

C

AU

appariturum , fi animze tuz fo-

res vauitatibus fint occlu(e; nam

EU

d

quemadmodum morsper apertasin-

wat portas, ita Chriftus intrat; dum

hm

Íenfuumportz beneclauíz funt: Dà-

:«;nm

vidgmcogim »qui mulierem videns;

cam

P

ia

P

d

Hsl

e3m concupivit; & ob oculorum cu-

riofitàtem cum €a peccavit.

Ocali

n

feneftre erant, per quas peccatum

ufapng

occafionaliter intravit.

"Oculorum

Mny

igitur; & aurium portas claude, ne

s

ecéaminofi quidquam videas, vel

T

audias; ita fpes erit, fores ut gratia

lIa

fïji,vina-»in domo anima tus appáreat;

gt

J

--Die.Luns.

2

sv WMEDITATIO I

IYom

l

AjDverte Chriftum ab . ingreffu. in

u d

animam tuamà nullo alio impe-

Qd

diri, nifi à peccato: Curigitur tam

]

maligni ,. & indurati es cordis ? quo

l

st

Chriftum ab ingreffu in animam tu-

W

h

am removes: peccatorum ergo ob-

jj; t

icem, per veram cóntritionem, coa-

feffionem & ferium emendationig

1pmas'uþ

TT

propofitum tolle; ut Chriftus gratia.

[unrle'

fuaammam tuam poffit vifitare.

sl

o

K

ME.

tE(o)ä&i

x29

E

j

MEDITATIO' iI

2 ngb]ll

Onfidera, ex metu judæorum,&

L.

o

moitis fübeundz difcipulos fe

j

äï

fe abdidiffe: coram Deo, te pudat;

m&

j

quod métus mundanus tantus apud

Jj

jup

te fir; ut ex ejus impuliu multa bona

Qp

negligas, 'Dei econtra timor tam pa-

QUl

Nam fiiscor-

Ó

2

rum apud te efficiat.

D

j

Is

di tuo infertus effet, toties, & tam

Deum 101-

Ml g)

1 V

auda&er non peccares.

&il

q

tur time , qüi corpus, & animam-ih

ge hennam mittere pOï(fR, non veró

]

homines; qui foli corpori nocere

l

«l

poffunt.

Dcum; qui timet, pecca-

Y

ta evitat, illi quoque bene erit in ex-

D(

] QU(

tremo judicii die.

il qlll

1

Die Martis

l

LUN

MEDITATIO.T

AC

Onfidera, Chriftum tertió Apo-

WA

C

ftolis dxx:ffc, pax volis: per id

p

fignificando triplicem à nobispacem

T

i

obíervandam effe, primam cum Deo;

N

m

quod

5$ Co) 8

219

-

i

uod.fit, dum voluntatem noftram

W divinzfübjicimus, & mandata ejus

r

dij; . ad unguem obfervamus, Alteram,

- düm cum proximo charitatem con-

j

I ;fervare fludemus. Tertiam, dum er-

m ,ga nos ipfos charitatem obíervamus:

& quod re ipfa impletur, cum carnalis

l; homo cum concupifcentiis fuis fpiri-

m m tjü, fpiritus autem Deo fubjeétus eft;

Djg! €xamina, utrüm triplicem hanc pà-

uml

M

Ti

A

';äm obferves.

WT

MEDITATIO

TU

| 'Erpende pacis effe&um, cum per

MJF W

n

eam Spiritus fandi gratia obtine-

- fipoffit; quod fan&i Apoftoli exper-

ti funt , qui poft Chrifti aícenfionem

(tefte fan&o Luca A&. 1. cap. ) ir

lL ;pace congregati funt, & unanimes

h! fuerunt, ac propterca Spiritus fancti

i

gratiam impetrarunt,

Quare pacifi-

l '€us quoqueefto, & pacem cum Deo,

ipío obíerva, fic

,cum:Df;i 'pkroximo ; actecum

K

L-d

l^

i

Á

Spi-

2539

Spiritus fan&i gratiam feparare þofä'

u&(m,lf

ris. Si écontra trinam hanc pacem -

i

non obfervaveris, Spiritu

;

j

tus ad te non veniet.

Em

| ,Pucm

M P

Die Mercurii, -

-

simm

MEDITATIO- L.

m

[Agnos confidera favores; ques

TTE

"t pacifici fperare poffunt ; quia Ei-'

P

lii Dei vocabuntur ; quemadmodum,

äæq!qut??f

Chriftus Matth. c. 5, docuit ipfe : Je-

ati pacdifii, quoniam filii Dei voca-

buntur.

Jii

Pacem igitur omni modo

fervare fatage , ut inter filios Dei au&

li

"u

|

)

"

meréris. Expende;quantafit gratià,

E

filium Dei effe: i hoc mundo nee

a

gratius quidquam; nec amabilius ?

n

periri poteft.

t

MEDITATIO If

p

Attyj

Erpende; fi pacifici filii Dei fint;-

l

E

cujus filii fint inquieti? alterius.

m

non;quàm demónis, nam quemad-

"'nu'o',qu

ï»ïïlmi:

moäum- fraterna charitas à Deo *

Ità

52 (0) 8

231

ht

ita /tefle lancto Patre AuguftinoT

[(02 0177

Ph

1

I0. Serm. 169. ) rixe , & odia à dia-

bolo funt. . Quare hzc angue pejus

WM

uge ; pacem veró amplectere , cujus

origo ex Deo eft, quod Propheta

I

Itj

David cecinit Palmo r5 2. Ecce quám

bouum , & quàm jucundum babitare

äVOffS, a

"alves im umum, quoniam illic man-

1 qul

davit Dominus benediclionem

:u (7 vi »

Til

atj

Mi z(ïfïque n freculum.

:

. Die Jovis.

l D/i !

|

|

Vilb

EDITATIO L.

li

[j

M

Editare, Chriftum fan&isfima

vt

ff

:vulnera fia difcipulis oftendif-

WU

fe-pro noftra inftructione , ut pasfio-

[j2

nem, prafertim veró fanctisfima ejus

vulnera jugi memorià recoleremus,

[

& pro virbus noftris imitaremur.

Nam omníum devotionum maxima

Wt

n

eft, frequens de Paffione Chriftime-

ditatio ; qux magis meritoria effici

"

/

b

tgr » fi imitandi- accedat defiderium ,

;."

j

uti

231

48 (0) g

*

uti Chriftus Matth. 16. cap. his ver-

j

bis docuit: 41 vult poft ame veuire ,

l.

abueget femetipfum , tollas crucem fus.

mFmdU]

am , fequatur 1ne.

Hoc fi fece«

b

ris, beatitudinem obtinebis.

u

MEDIT ATIO 1.

1»/?&1&3 j

n

"On(idera, Apoftolum Thomàm

b

l

V

pOEflrul

propter abfentiam fuam, dum

Dl

Chriftus difcipulis primaviceapparu-

!

g

it, gratiam Spiritus fan&ti aliis com-

j

J.

n

"

municatám tüm temporis non rece-

prccm

;:x,quoä

piífe. ldcirco à focietate eorum ;

: g:;z*;i 1

qui in pace & charítate vivunt; di-

eedere nunquam debes, ne gratiam

g.

V.

Spiritus S. contemnas, nam ir com-

ao

munitate aliqua , aut focietate dete-

a

rius-nihil eft; quàm proprium fequi

I

velle jadicium : hoc qui faciunt; coe-

leftibus donis fruftrantur,

uare

d

f

:

cum probis pacifice, & unanimitet

W

li

vive, & gratiam Spiritus fandi cum

iumagm

us infallibiliter fperare poteris.

Die

!

V*ä(ü)ä*

233

pl

Dze Vencns

! Mp

a

MEDITATIO l.

hN

Erpende magnam Apoftolis pote-

P

ftatem datam fuiffe, his verbis?

It

"Lcipite Spiritum . fautum, quoruam

!]

vemiferitis geccota , vemiffa. famt eis,

n

Q quorum retinueritis jretenta fant.

fun, i

uam poteftatem omnes Qacerdotes,

It

& Confeffarii habent, quare eos ma-

j

l

gna in veneratione habere oportet,

j 00 !u

&üm peccata remittere poffint. Dole

f0 coum

igitur, quod Sacerdotes usque hüc

m

tam parvi feceris,. imó plané con-

t gt

templeris

Scias; ab eo, qui Sacer-

TAU

dotes honorat Deum honorati, con-

yut

temni écontra, fiSacerdotes contem-

Wt xïqw

nat,uti Chriftus ipfe docet.

m

MEDITATIO lL.

t

Onfidera, quod pro beneficioil:

J

lo ; quo Chriftus Sacerdotibus

Wæ

potei'catcm deditàpeccausabfolven-

"

di, magnas te oporteat agere gratias,

j

nam

224

48 (0) f

!Wf W

nam majus nihil eft, aut animæ-üfiti-zf-

us excogitari poteft in toto mundo;

,

d

hác poteílate; quam fi Redemptos

nofter Ecclefiz u nonimpertiiffet,

u fe

i,l

quot animz zternum non perirent?

P [f

ideo agnofce hanc gratiam , magnis

M

que zítima, cum bhumili gratiarum

)

n

jl

a&ione, quod ejusdem non femel

particeps fueris.

Deum roga; ut e«

m At

am fzpius etiamnum przcipuée in'a«

g

Á

£one tibi communicare non dedig-

4

ji)

nctur,

Mdm; :

Die Sabbathi.

MT

MEDITATIO l.

)ul

Onfidera Apoftolum Thomam

C

ximq&üm-t

etraviffe , dum credere noluit ,

t

Chriftura à mortuis refuirexiffe ; nift

inn

b

eum videret; & mitteret digitum (ü*

um in locum clavorum: Ita non ta-

m;nt

ró erras, fi rei alicuifidem habere noa

DI

a H

velis, nifi eam videas. Scias JE(um

'oTIhoma,; & omnibus dixiffe: bmz

d

qut

]

"IOT

Wlim gui m viderunt ,. d. credide

vutt.

"? Nam fides tunc incipit effc merito-

"w ria, quando myfterium non videtur.

"i& S$ietenim rem credendam, aut ocu-

W lisvideres, aut manibus palpares; fi-

"i deson foret.. Ecclefie Catholicze

lg fdem à Chrifto plantatam tibi pro-

MA ponenti fidem adhibe, ac dole, ft

" i uno » aut altero fidei myfterio h«

" ftaffes, autfidem plané retra&affes.

wü -

" MEDITATIO 1l.

Ü

Onfidera; nonfufficere fidem ore-

€

|

!

]

tenus confiteri , fed opera etiam

exi?i, nam fi fidem ore confitearis,

f &íecundüm eam non operéris, pa-

il numtibi prodeft ejusmodi fides, nanm

wl fides fme operibus mortua eff : quem-

jmi admodums fi folà vefte religiofum

j fimulares, nec religios viveres , reli-

ji giofus non effes, ita dum folo ore

gpi, dicis: Credo in Deum; infernum &

j eo;:lum effe, nec in. Dei timore vi-

VIS

336

'-zgfoüäz«

V

jei

vVis, i:'ed;;tam liberé peccas , ac f1 caes

j

lum non forct, nec infernus ; nil ti-

j

bi prodeiit fides tua.

Fidem igitur

j mmlï.

ore , corde, & opere profitere jtunc

( xïlma

beatitudinem íperare potes.

g M

J

Dominicaíecunda

)'lmp

j

Pafcha:-

!

pait

Y

SummariumEvangeli. Joan; cap. to.

jl

Chriflas docet fe. ejfe Paftoresm yos!

|

À

bonum , dr- oves juas cogtofcere ,

& prater doctrinam datam vellefe

Eul

i.

at

vitam pro ovibus fuis pouere.

]

MEDITZA4TIO.4:

)

|

l

l

!]

Erpende,JEfum verum,fidelemj&

wl

Ms

bonum effe Paftorem, qualem fe

ipfum nominat,nambonusPaftorani-

w

mam Íuam dat pro ovibus fuis: quod

um

fecit; quando in Paffione fua vitam

El:mmign

pro ovibus poíuit, & procis in crü-

NT

ce mortuus eft.

Hunc Paftorem

EE

meritó amare deberes,& gratiasage-

D.

)

x8$ (0) 8&

237

,

E

1€, quod vitam fuam , pro te; & o-

| mws) M,

mnibus hominibus profüderit. Cur

l

M [m

igitur lizc beneficia non agnofcisin-

W

'ata anima? nifi pro te mortuus

p

fuiffet , falutem Íperare non potuif-

fes, quia veró animam fuam pro fa-

]ate tua poluit, quoad vivis, debitor

K

manes,

It

MEDITATIO II.

|

,Püp

Erpende; fi JEfus Salvator nofter

[

!

à

Paftor tüus Gt, &tu ejus ovis.cur

ln

vocem ejus non aüdís2?. dum incef-

Jl

fanter clamat , ut Paftorem fequáris:

quod, quia non facis, fed mundo

i

"

potius, & creatunsmordmate adhæ-

d

res, evidens cft fgnum, te veram

jj

Chrifti ovem non effe, fed intrinfe-

squd

cus lupum fub veftimento- oviuni,

mlm

Mücrum igitur ffatum. twum dcplo-

t

£2, & divini Paftoris ovicula effe de-

fidera , quem rogabis, ut te inter

hat

"d

gregem iuum iusæ;lpx.zt, & in ex-

tre-

lh

238

x$ (0) 8

P

r

tremo ]udxcu dxe cum -aliis ovxbust«d

dexteram collocet. ^

; DA

ij, ne W

Die Lunaze.-

n

MTEDITAIIO I'"'"

"

Onfidera, fi magnam divini Pa-

p

ftoris agnoícas curam, oves fuas.

u

paícendi, & cuftodiendi, ne lüpo ali-

qua cedat, cur toties liberé te fepa*

fb

j

fs

Tasper corruptos tuos mores? revera

tere ad fidelem paftorem tuum; hue

iclis

u

militer eum rogans; utte in cuftodi-

am recipiat ; fimul ei promittens; te:

DI

qidy

nunquam ab ovibus ejus dilceffurum ;;

Crede, divinum Paftorera tam bos

mu

num effe, & mifericordem , ut te. 0«

qui

j

vem errantem fit recepturus.

s

um

AMEDITATIO IL.-

L

i

C

Onfidera, quod errorem tuum di-

f(l

lt

vino Paftori confiteri velis, quia,

gregem deferuifli , & viam ertoncam

W

[

A

ex propria culpa ingreffus es; fic bó-'

nitatem , & mifcricordiam. ejus (ex-

Wal

PCH-

48 CoJ

239

periétiss qua mox te recipiet, & ve-

ras inter óves numerabit: Adverte

autem, ne viam erroneam unquam

J

ruríus intres; fed re&am cum veris

t

d

ov,xbus gonüanter perambules.

A

b

m2

:c5 Due Martis.

f:mh'rïï

T

j

MEDITATIOL

Xj

Erpende,fi usque. adeo bonum

(

ja*.

"

nactus fis paftorems ut vitam pro

I

|

|

evibus fuis, pofuerit, juftum indu-

T

|

bié erit; ut eum fequaris, & precep-

115 tís ejus non refiftas.

Hoctanti mo-

(m) menti eft, ut aterna falus tua ab eo

1ut)

W

dependeat.

Quareomtii modo ítu-

jn^ depraceptis divini Paftoris obtem-

i^ perare, & voluntatem ejus in omni-

j'^ busadimplere.

wk 2 MEDITATIO

- 'Onfidera, fi divinus Paftor vitam

iiti 7

uam pro te , utpote ovefua po-

j uerit ; nonne vitam pro eooccurten-

j tc,ggcaüögc dare, & potius:

mori

velle

240

x5 (0) $6

p MmSüH

velle tcnens? quàm: pf:r wïä*-

duratum , & vitam 1mpiam aboeotgé lrW

elongare. " Propone tibiinpofterisitS- um

mori potius ex amore JEfu Pattógig: L

TU

tui, quàm «eum peccatis;offendere :

L

Hoc fi in opus redegeris; mmlþb; 0 ln

terad dexteramin valle Jofaph mtc

ROT [f

tremo ludu.u die collocaberis. ..

qf t 0

1&0

ltP i

Die Merc uru.

i

MEDITATIO.L.

o n

»

ig m 1

Erpende, divinum Paftorem : oms

m vi

P

nesoves fuas cogniofcere, : quem

j n

adinodum in Evangelio ipfe re(tati

3

cogm (0 0'U&$ I€45 , ideo , tàmetli.

u3

li

teíné veftimentis ovium mduaus, m-

tus veró lupus rapax fis; te- "nihilo-

.,unmq

|

minus cognofcit, nam Deus interio-

!

ra fcratatur , falli non'poteft ; te ip-

fum decipis;fi falío tibi perímadedsy lii

àdiino Paftore. te non commfu,

m

interiores animi tui receffus-penétimts wn

ac

J

"

3M (o) B&

241

;

P d.l abdicisf

mas cogitationes rcrü'taï

Ttày £ur - quare interna veftistua externg

Ó

P

W Btpote ovinz conf

i, paftori tuo gratus eri

$S.

net, atque Vi—ta

ld -

"

t

! MEDITATIO 1.

"Onfidera: quoniam: divinus Pa- -

3

a

M

i

ftor te , utpoté ovem fuam co-

^. gno

Ícit; omnem adhibe conatum

. quo te pariter nofcas, & fi quid in.

"" te invenires paftori tuo difplicens,

^i mox emenda, ne velut fcabiofa à

zmt 4

/,

(f

(

,

| grege amputéris , quod fümmum ti-

il

biforet malum. Nam quod majus

tf

!tibi infortunium : acci

z

j

r

dere poffet,

felc

l'A/

Quàm à bonis ovibus fequeftrari ; &

it

€

cum hzdis damnari? hzc cordi fu-

i

me, vitamque emendatuam,

Vff

Jftev

7

Duie fovis.

;

lj

!

MEDITATIO 1.

i DErpende oves contra lupum alia

J

-non gaudere tutela; quàm' folli-

W citudine boni Paftoris; & ideo prze

L

C&? te-

i»',

242

358 (0) 8

cateris animnalibus fingulari. praditi. Whm

funt vigilantia: non fecus anima . re- //

ligiofa, ne.ab infernali lupo de

Dw

retur , fpeciali indiget pfafidios pro Jf

illo diu, no&riá divinum roga Pa- yn

ftorem , tibi (üccurret , ac curamh

mlf

bebit fpecialem; ne ab mfemah lupp

Natural*

ladaris.

[ Hl ftif

omoïw

MEDITATIO 1L.:

hoc j

Aximam Paftoristui gratiam pef' üm

180(

pende, qui non tamumtuetüf

u'ül[lüd

ne à lupo devoréris , & in oehenna?n

u

poft quodliber grave delitum pra- n

T

cipitéris ; fed praterea (tair paratiis "

invenitur) fan&tisfimoEuchatiftiz Sa- -1""""

cramento te reficit, ut contra lupüm !l i

infernalem roboratis evadere queas. 9

Agnofce hanc gratxam antma Chrifti- M

3na,tanta etenim eft , nt. expfíini [

pro d:gmtate non. poffit.

Humilli- a

mas pro eagratias tno ex-cordeages ii

«$ (0) 8

243

ii Ut i& eà ulterius frui defidera, ut zter-

Mmmm -nam. confequans felicitatem.

t .

[ aK

LO

Die Veneris.

ädm, p[g

MEDITATIO I.

I er

Onüdera oves, paftoris fui vocem

cuumhþ

- audire, & eum ex voce noviffe;

Mïüp

"o Naturalittze memorant, quód

agnelli matres fuas inter centum ali-

E^ as cognofcant, & quidem fola voce.

- In hoc oves imitari deberes, ac

4 Chrifti vocem audire, id eft, Ver-

umlmu

bum Dei libenter audire, & fecun-

ychcnnt

dum illüd vitam tuam regulare ; ma-

thlm

,hxm vitando, ac bonum operando;

;j sita-divinus Paftor fe quoque cognof-

n!äæS

«et, nam evidens verg ovis frgnum

ii :eft,.(i paftoris füi. vocem nofcat &

m libenter audiat.

á

MEDIT:A TIO d

I3Ch,

Xpende; quod oves paftorem fu-

;um non tantum cognoícanr,

uf

!

^

quando ad.paícua ducuntur » fed eti«

32

*

3

ain

214

-!ä'(O)ää*

am dum ad tonfionem voca*ntur.'ü;

hoc eas imitari debes, & non folüm gg "

vocem Paftoris tui audire, quando ii

confolationes internas animz, & cor--

m (IIC

oris bona tibi largitur; fed etiam;

lh i

dum mbulatloncs, & adverf mgs ?

rfaaaf

tibi immittit. |Si rchgxofus CS5 fü- .

m

perioribus tuis equé libenter obedi- jj

re debes,fi ad chorum, aut laborem mmm

Yocaris, quàm fi ad menfam . ,aut. g 7 i

creationes.

Die Sabbathi

[

MEDITATIO L:

N

(l

"

N

P

