relu&tantia perpeffus eft pro mundi

Jl

if

redemptione, nam Filius Dei non

VU

propter fe; fed peccata noftra hac

W

(

omnia aliáque plura fuftinuit

h

pctmfh

4

Dominicà quartà Qua-

b

dragefíimae.

«ll

i

ä

Summaríum Evangelii. Joan.cap. 6.

Marci 8.

l

H

Mag-

x5 (6) 3

EL

M

j

;*nänlmi

Aagnum in Evangelio defcribi-

iur miraculums im deferto d Chrt-

(rnml

m

flo patratum ; cibando , & fatian-

j

3b

do quinquies mille bomines, quiu-

que panibus , & pifabus duobussex

tlf

quo prandio collectz funt duodecim

quo "vifo

l]

cophiui fragmentorum :

:

!

aumaculo turba . Cb

"

1

l

Qu

viflum , Rege.

...:

*

j

ï

[om

fcere voluit.

Pt

MEDITATIO I

V

Ocita, turbam hanc tam avidé

"i

Af

|

2

É

Chriftum fecutam , ut cibi po-

il

tüsque fit oblita, animum tuum nune

n

t

infpice , utrum fimile defiderium in«

venias; fiquidem potis(ima cura tua

J

eít, quomodo corpus tuum cícis. re-

kz:mpm

plere valeas; & mox murmures;cum. «j

efculenta pro voluptate tua preparáe ij

ta non fint, écontra parye tibi.eft

ti)

cür, ut animam tuam fpiritualibüs

) 6j

meditationum ; dogmatum & letio-

t

num

NI N

at

num efícis reficias, parüm curas,quo-

modo anima tua cibetur; modo cor«

t

pus cox*poralmm ciborum volupzatc

)0'*'

1l

//

abundet: meritó zternam famem ti-

!v !»

J

li

j

bi imminentem pertimefcere potes.

ii

d

r;j

MEDITATIO ALTERA

W

lll

l

l

De Paff;mne Chriffi.

Editare; quemadmodum difcipu-

M

li omnes fugam ceperint, & ]E-

fum inter crudeliffimorum manus de-

]

reliquerint; quo tempore apud Magi-

,'Jm [

ftrum fuum bona experti (unt , om-

dj

nes apud ipfum libeater manferunt;

JH

j

fed mox, ut captus eft, in fugam fe

jmi

omnes dederunt; idem facis, cüm

Qu

interno folatio frueris, libens, ac li-

d

benter opera tua exerces, fed quam-

aj

primum Dei permiffu ariditatem fen-

T

tis; ad omnia invitus es, & Chriftum

(

deferis: Deo in omni cafü

m

icr

JR'C

ria

T

|

deberes: unum

I.'J

ter nofter aríidita-

j

ceti-

[

'tris temþo-r'e pretiofius eft, quàm

2

tum

172

u V(ox) Si

fllm 3lia facta cum folatio interho.

T

i

Hoc bene confidera; & Chriftum

nunquam defere.

jl

DieLunz.

]

MEDITATIO F.

|

Bu

| Eräolve, quanto afficiantur fo!atïc;,

u

ui Chriftum fequuntur, nama-

vt

il

gnolcunt, & quafi certi funt, quod

nec corporalis, nec fpiritualis cibi

d

enuriam habituri fint quare Pro-

hr

f

pheta audaGer pronuntiavit Pf.. 36.

vt

non vidi yuflum dereliclum , nec. fe-

ml

anen ejus quaerens panem.

Sonat

v

uidem oratio Dominica: panem

*

|

noftrum quotidianum da nobis ho- ;

!

die Matth, 6. cap. Sed ita omnes "

!

i

homines pro eo orarc oporteret, Íci-

n

as autem; quod per eum omnia ad

n

j

falutem neceffaria indicentur, qua- ,

vu

re Chriftum fequere, & animz pa-

W

MR

.mem concupifce, & omnibus.abun- |

ftt

dabis, '

h

—

-

uB (o) $&

173

["Wa dabis , quod experti funt. predi

uu

i quinquies mille hommes

r

MEDITATIO ALTERA

De Paþom' Chrifli.

Ti

Editare, quemadmodum impii

Qunrit M

Judzi captum innocentiffimum

u5 TEfum hüc illücque traxerine, & ita

tl düxerint ; ut fine dubio in terrám fze-

p ii 'pefzpius céciderit, & quia propter

:&! Catenas; quibus ligatus erat, ipfemet

T

fur ere non valebat , fan&tiffimam fa-

nl |/Ciem pulvere, & ftercore maculari

i " heceffe fuit. Imó fecundüm aliorum

") *W'bpm-oncm , Judas eum in terra ja-

üsM Gentem "pedibus trufit, fecundüm

It propriam Chrifti propheziam ; Joan.

PW ff)* CZ

PEL

Qui imanducat tmiecum pa-

n ræm levabit contra me calcaneum fu-

qi i ia : & ita Filius Dei tanquam de-

C

9i

fpectus terre vermiculus pedibus tru-

T

j-

j5

US & tam malé tra&atus eft, cujus

Hs

Ccau-

174

x& (0) 8

Jj ulK

cauía(ut imaginari tibi potes ) tua

u

fuére peccata.

1MIb3

Die Martis.

jii

MEDITATIO L

g

'Ogita, panes, quos Chriftus ita

i

(j

multiplicavit, hordeaceos fuiffe,

[»J&B (

nec ita delicatos, ut diífceres; vilibus

j n

contentus effe, nec delicatas eícas ftu-

il

diosé exquirere , nam famulus ( aut

a

famula Dei) communibus, ac necet-

ii

fariis cibis contentus cíe debet; ut

M

i

n

vivere, Deóque fervire posfit; Ser-.

pl

vitio divino nomen non dedit,ut cor-

!ug

vl

poti fed magis, ut Domino fuo fer-

g

viret, Ó quoties impegifti ; dum ob-

NI

[

m

locutus es propofitis tibi communi-

"

bus cibis quate impofterum te emen-

dare velis.

MEDITATIO ALTERA

- De Paffione Cbrifl;.

L

Vij

M Editaresquod inter czteraoppro-

immi-

u

4 bria impii Judzi Chriftum

: feri-

,

M (O)ä&?

175

i

l

Wij fericorditer intorrentemCedron prb.»

jecerint, per hunc pons erat, quem

,

impia turba JEfum transire non per-

l] mifit; fed ad majorem defpe&um in

aquam .eum detrudebat: hodiedum

um

t

in-duro etiamnum faxo hujus detur-

bationis cicatrices eft videre : quare

T

jasciti

1

JEfus manus, pedésque íuos nom

l

tantum allifit; fed veftes etiam ipfius

B

' omnino madefa&z , ac poftmodum

Jl 1

( Con

:

d

d

-

sclate funt, quia tunc temporis

ingens

frigus erat; uti fanctus Joan-

p

du

nes.cap. 18. commemorat. Pofthzc

benigniffinum JEíum ex torrente

j

n'mu J

! extra&um ulterius per avia ; & devia

Y

i,'llmüf

rapuörunt,

Condole ,. & Chrifto

i. evatias ace., qui tanta prote eft paf-

Die Mercurii.

TU

nf

ALEDITATIO L

g

Onfidera malé eos agere, qui

ul

4

./Chrftumfequuntur ,ut corpora-

,"

lem

j

4

:76

*? (6) 8

leni accipiant panem , & omnigens

n'wft)

Adm&ar

j

éfcis recreare (e poffünt.

illorum ; qui pinguibus inhiautbene-

ij

ficiisy aut clàuftra ingrediuntur , ut

jtg

cibo, & potu abundenr, quáre ejus-

ii

"T

modi mox , ut minimum quxd Apfis

deficit; murmurant, quod veri Chri-

j

EOL

fti difcipuli nullatenus faciunt, fed

fola necesfitate in cibo ; potu; & ve-

ID

ftibus habità contenti funt : nunc: a-

f |

ud te ipfum recole , cur rellgxonem

4]1 l P]

ingreffüs fis?. Si corporalem tantum

«pl: h

rete&ionem qua&ras, & cibi potusd

mit

abundantiam , malum eft fignum re-

st

ET

ligiofitatis ; hoc modo te 1pfum ;w-

dlca.

X

1hlö l

T0

MEDITATIO ALTERA

l P'*

De Pojfone Chrifíi.

num perpende ludibrium , &

contemptum, quo Chriftus in

]

Vi

ingtreffu civitatis Jerufalem( ubi rl

tem pons multi adveaz morabantur)

Wi

af-

L

-

:

p

m,&o

177

J

i

AK

l

! affectus eft, nam potiffima pars ple-

' bis magnum eum reputabat Próphe-

At i

n

tam , quia per tres aüinos converfati*

gtl

^ 'onis ejus grandia, & multa viía funt

W0l -miracula, imó tanta , ut inter Pro-

Itj

t qphetas nullus fimilia patrárit, pra-

IIl fertim mortuos excitando ; curando

I//tàl ccecosà nativitate &c. quare populus

hp hicittorum miraculorum conícius mi-

llll -fatus fuit , talem tam

probrosé tra-

WüiKari, & propterea in eftimatione

Iinit concepta haefitare coepit , nihil omi-

It nus propter hunc populum innocen-

tll tisfimus JEfus magnum futtinere de-

itifij buitfudibrium, — Si innocenter apud

homines(bene dete fentientes) diffa-

Inéris, infpice opprobrium, quod

AT

j

il

- hriftus pro te patfus eft,

Die [ovis.

&dmt

VC 6

MEDITATIO I

a(it Ervolve; quanta providentía Do-

jit- C minus Deus iis 1n temporalibus

l-

D

[

H;

pro-

178

«$ (0) 8

—

QWM

þrovideat, qui veri funt Chrifti imi-

l

tatores, quod quinquies mille homi-

nes in deferto experti funt; nam fi

"

j

Chriftum imitari , & fynceré.ei fervi-

i i

re velis , nüllam in temporahibus pe-

m

nuriam fenties ; fi autem adverterés

j

in hifce quidquam tibi deficere; ma-

nifeftum eft fignum te cultui divino,

a€ga'jü.f[.

g

ut oportet, non vacare, nam Chri-

nf

fti do&rina fic fonat; querite primim

Reenum Del, d& cetera adyciemur

tinlt

ql

b

Wh&

viobis , id imple, & profpere tibi o-

mnia fuccedent.

J

MEDITATIO ALTERA

De Paffione Chrifti.

n

VIEditare ; quemadmodum milites,

IT

ii

—^ & Judxi captum JE(um , & ca-

)u G'

tenis ligatum per plateas urbis Jeru-

falem duxerint, aut potiüs traxerint,

D

[ l[

D

ac tandem ingenti cum tumultu pri-

müm ad Annam, iftiustemporis Pon-

ll

1

at,

$

tiEcgm perduxerint, id autem fieb

ut

s

WP (0) B

179

ii

l

ii

utCaiphe fingulare praftaretur bene-

Qsl

placitum ,. & ita TJElus tanquam ma-

.

Aefa&or funibus ligatus, pro majori

Iu ludibrio. circumduceretur. : Coram

oj

Anna accufabatur tanquam malefa-

Xtor,-& maleficus, qui maleficiis fuis

It

hd

axbem & patriam perturbaffet, atque

eahhid

feduxiffet. Perpende Chrifti patien-

m n

-tiam ftantis coram injufto judice in

purip

sforma peccatoris, & malefa&oris, &

n ij

iEfamfequere, fi quid injuftitibi ob-

-veniat , & innocentia tua periclitetur.

at

Die Veneris.

!

-

Til

D

MEDITATIO I

i,

i

Erpende, quod Chriftus quinqui-

im i

!v

es mille homines pane, & pilci-

r

i

MI!

-bus reficiens eos difcumbere juffe-

")

rit, ut diícas beneficiis non frui ; ni-

J

Mi fl

-fiin tui ipfius cognitione quiefcas ,

um

j

-«um confideratione infinite Dei bo-

Tip)

Jrs

Aitatis, quam magni femper zftima-

u

il

re debes, nam quidquid habes; àdi-

di-

H 6

180

43 (0) 2

J

vina proficifcitur manu; Ó .quoties -

l:

divina non recognovifti beneficia;

& propterea gratias non egifti: qui

gratusnon eft, indignum le reddit,

A

ad ultcnora bcnchm obtmenda.

7

J

h

MED1TATIO ALTERA

i

t

De Pafftone Cbrdh

^g

j

Editare ; quam humiliter JEfüs

M

coram inflato Pontifice conftis

j

terit, ab amicis defertus, ab inimis

20

ss

cis circumdatus, catenis ligatus; fub«

miffis oculis totus rubxcundus ut à

m,üed

"

Pontifice examinaretur , ac judicare-

n

u

tur i5 qui aliquando totum eftjudi-

€aturus mundum , Ó mitisime ] Éfu s

r

quomodo es illufus & derelictus, quis

|

ftty

DT

adtalem vituperationem teperduxit?

ó anima tu es illa creatura , qua i-

d

d

lum contempfifti & dereliquifti, vità

tuà peccáminos&, & terrennis rebus -

hus

adharéns, & ita Deum poftpofuifti:

0i

per

N

,

a?ä(e)æ

181

r

lnu, ö:w '

T

cun&are conicientiam tam, &

Yil

! jnvenies verum effe.'

Mb u

Die Sabbathi.

LUITE

d-

JMEDIT ATIOI.

rpondera, quod populus ille à

m PE

lo

;hrifto Domino in deferto ci-

- bis refe&tus, ea de caufa illumin Re-

nf

. gem eligere voluit,; fed Dominus

witl ex illorum oculis evanuit; & ejusmo-

titui- di vanos honores fugit, te hifce do-

)ji cens, quod in hoc mundonullis ho«

lil noribus inhiare debeas, íed plane

wivtl. fügere, fi ad officiate exaltare velinit,

um pró dolor! aliter fecifti; càm hono-

müé ribusinhiaveris, & omnimodo quz«

jB fiveris, quomodo aliquod officium

dis, obtinere poffes, imó.cerde alii invi-

igelt diofus fuifti, fiilli oficium datum fity

n $^ tuin Ítatu tuo inferiori perman-

N

ïlï U!(h»

"

feris; Veré crede; quod ii, qui ad

Ed

|

. dignitates anhelant, pro illis inepti

j

ocutmn

i

fint, quare noviffimum potius]

[5

7

quàm.

i

E 82

8 (0) BK

quàm füpremum elige , nam quó ex-

celfius quis officium habet, eó infe-

æggtil 1

licius interdum perire poteft; & uti-

namnon in zternum.

Y

j

ImE

MEDITATIO ALTERA

'ï-.

"

N 4-:3-.

!

m;fW

De Pajfone Chriffr.

m

Onfidera

alape atrocitatem,

ii

uam Chriftus in domo Pontifi-

l

ff

cis à Malcho accepit, Chriftus miti-

L!

1

n

bus refpondet verbis, & cxditur in

a

,

faciem Malchi manu, ferreà manicá

I

armatà; ita ut benigniffimus Domi-

[i/

D

l

L

Mi

nus in terram prociderit, & fangui-

ii

nem ex ore emiferir.

uid ad hec

iil

innocentiffimus JEfus? inauditam

hanc injuriam patienter ferebat;Pa-

Itl

&i

trémque coeleftem exorabat pro eo,

à quo tam diré percuffus erat, alte-

um

rámque maxillam offerre paratus: fü-

Wad

1

W

it;fecundüm propriam do&rinam

Matth. cap. 5. te infpice; utrumfimi-

Vr

lem habueris patientiam ; quoties in-

ub

jurià

LÀ

E

. 4 (6) 9

.183

n !

Lb:i

P

t;;iäl'lraiiäuä affectus es, dole ergo de

i

Yr

impatientia tua.

tpit

p

J

j " Dominicà Paffionis.-

; SummariumEvangelii, Joan. cap,8.

L

|

|

]

w

j

Eoangelifla de[cribit, quemad-

du n

modum Judei ciim Chriflo difputa-

dmhy n

verint , quo incollequio Cbriftuts vi-

?

E

nfsp -s

te, ac doctrine fue Janctitatem con-

J

i i. [in

ira

forurm oblocuttones demonffrat,

qui

j

; etiam variis argumeutis fe

Mi &

fimy Dot

Deum effe, probat , propter. quodfti-

?

uulante odto ,

C

lp

? irvidia eum lapi-

Yal

dare voluerunt.

!u - MEDITATIO ZJI

&i DErpende; quamvis Chriftus fan-

i . Gusfimus, ac innocentiffimus ,

i Cin quo. peccatum reperiri non

wu poterat; quia in mundum venit pec-

(üs catum ablaturus ) nihilominus. in-

ws& Rocentiam fuam coram inimicis fu-

,

iíce

u

,

;

xs defendere non erubuit; !

ii

&

vet-

184

L12513

m

verbis: quis ex vobis( vos Judzi)ma

arguet de peccato? num idem dicere

j ual(lln]

'potes? relpondebis non, cur igitar

gt

ita inflaris, & de defectibus tuis ar-

i;(,:ftamoï

- gui recufas, & fi ob defe&us tuos

"

puniaris, magnam tibi putas inferri

T

ánjuriam.

u

MEDITATIO AL TER*AJ

A

De Pafhoue Chr:[l.

"d

M

Edítare, quod Chtiftus ab An-

Ulmicis ïl

Bà àd Caipham, anni iílius

p

Pontificem (ubi impium Judxorum

lLUE

concilium congregatum erat) du&tus

TT

fit , ibi à multis falíó accufabatur, ad

t

hzc audire debebat, quod contrale-

iil

gem Moyfes peccáffet, ac Sabathum

"

violaffet , ad hzc, quod ope diaboli

i

miracula patraffet; inter cztera no-

DT

men Samaritani, ac malefici ei fuit

w

impofitum 5 Item obje&um ei fuit;

tb

quod templum deftruere, & intra

*

Wi

tþiduufn rezdificare vellet, a

d que

n

omnia

æ&5ä,

18$

&

"ii omnia innocentiffimus JEfusne ver-

]

"U& bgm unicum replicabat protua in-

1

vt ftructione , ut f1 ejusmodi contra te

Vi £alía teftimonia füftinere debeas; pa-

tientià & filentio uti Ícires, ac DEO

À p

tutelam committeres.

Die Lunz.

IT

MEDITATIO L

T

'Onfidera verba Chrifti, qua ini-

viti d

V. micis füis ( Judzis) locutus eft

h Md

nimirum. $r veritatem. dico "vobis

a n

quare non. ereditis mibi? 1dem hoe

yct u

JE(us omnibus nunc exprobrare po-

lum

teft: quare non creditis mihi? docui

m at

ehim vos Matth r6. cap. — .Qui vult

( at

venire pofl me, abneget [emetipfum ,

lopcdubeä

€ tollat crucem. fuams «* fequatur

qrip

$6; Cur vos abnegare non vultis?

ET

& propriam voluntatem abdicare,

"T

]

fenfualitatem mortificare? verbo, cur

(y i

iefeqni reculatis? cur igitur vaníta-

tem diligitis, & mendacium? verbis

om;«

Incis

186

X$ (0) 9

L

meis ctedite, & fecundüm ca facite,

opera imitamini, & Ííecundüm ea

j

[r)

vmte, id fi fecentls, fidem habeus,

ceterüm ncquaquam.

/4i

u

MEDITATIO ALTERA

T

ym

De Paffione Chriffi.

jf lsm

f

|Editare, quid mali milites apud

«ll

Ms

Caipham Chrifto intulerint: im-

J

hts

primis pungos ei impegérunt ; & ala:

as dederunt.

Dein foediffimis fan-

'Mmms

stl

&isfimam faciem ejus fputis defor-

qy

jj

márunt: tertíó oculos ejus obvelá-

d)

1j 01[3

runt, quarto convitiiseum a?feccrunt

" W

ii

dicentes, propbetiza quis te perculfat: 2

u

quintó pedibus eum calcirunt; aG

ommgems IHJUI'HS affecelunt, mxra-

AE

U.u.ux

?x 1133 1325 .

a^

IcC mmam 5 àC plam inctedi

tientiam; gratias age, quod pro te

l

li

lt

bac omnia paffus fit: imitare ejus

pauentiam in omni tribulatione tua.

W

W

ljl

*'HM

Die

U -

X2 (o) 8f

187

U e

t

!

Die Martis

! üdtm

|

MEDITATIO I

Ente pervolve, quod Chriftus

Utj à

. Judzis exprobraverithifce vere

bis: vos m£ inbonoráflis: idem . vità

nf :

l nl I*

ac moribus tuis fecifti, & Chriftum

cum Judais inhonoráfti , nam etfi

)mtuknnr*

; Chriftianus fis, Chriftianam minimé

xl

HH

3gis vitam ; dum divinas humanasdg

leges flocci facis, quare merito time-

[

t d

re potes, ne Chriftus tibi, quod Ju-

dzis, dicat; unus eft, qui honorari

ame&?æ

1

n

In

Quarit & judicat; qua:e Deum ho-

J fmv]ï'

(2) WE

nora verbis, moribus & operibus.

WIf/ mlr

- MED IT ATIO. ALTERA

ti

MI P'"

D fo

De Paffone Cbrifli.

guw 3

Edltare, fan&um Petrum Chrifto

Jl (W

ante |Pasfionem promxfi(ïc,

Jitne d

quod eum ad mortem usque fequi

- vellet, imó potiüs mori, quam nega-

£6 ; mhdommus Petrus eàdem nocte,

j

in

188

« (o) «

(

nt

ia q qua Chriftus captus eft; & coram

)

li llOmo

impio 3ud ce pofirus, Magiftrum fu-

" ]m ww

um tertio lngRVlt ,& juramcnto con-

uf

firmavit,

uod eum non noviffet;

Multa promxfcrat Petrus, perfolvit

lnfl,fu

a

pauca, & ita in grave peccatum lap»

fus eft, idem facis: tria' promififti

Dd

m

vota, uti & rcaulam ftatás tui ferva-

lr

re ;, fed confcxennam examina, quo-

!

modo in vita, & ftatu tuo usque hug

^

W

€a Íervaveris , reperies, quod fæpms

«t

quàm Petrus lapíus íis; quare cum eg

l n tUf

peccata tua deplora, vitámque emen-

onhxlbo

da.

Y P"hü

Die Mercurn.

AU

MEDIT.ATIO.L.

:l

mrzk

"7Onfidera, quomodo Chriftus Tu-

dais hxc verba propofucm glo-

nys

Y

Tiam meam uon quaro ita etiam tu

vanam gloriam quererenunquanmi de*

t

hn

beres, nam fi ceeli, & terre Dormir-

nus, omni honore digaisfimus g!on-

z

ams

'*"

LAQER.

189

WM& am, nec in coelo, nec in terra quz-

lii fierit; quomodo tu pulvis, & terra

jtty infernum toties promeritus id practi-

li cabis? contemptum te potius eligere

!u oporteret, cüm ob fceleftam vitam

thwi contemui folàüm es meritus Hac

'tiy$ diligenter perpende.

WU - MEDITATIO ALTERA

tuniit

De Paffione Chrifs.

11l usqu:': Lt

Editare, quod ex Petri lapfu dif-

um d

cere poffis, tibi ipfi diffidere;

f;quff(UHH &

fpem tuam in Deo collocare , (ine

gt

quo nihil boni efficere potes; item ;

quod pravorum confortium vitare

ij

debeas , nam fi Petrus milites ad ig-

114

nem fe calefacientes non acceffiffet ,

à lapíu prafervatus fuiffet , zam euimn

Vbnte

yici

ancio fanctus eris , cumperver[o per-

F

!

veriéris; item, ut Deum non nudis

/

verbis, fed & operibus laudare dif-

Vingut

€as. Petrus piopriis enixus viribus

m

& ar-

j :

E um quidem confeffus eít,

. dua

[

190

x9 Coy g

m

dua promifit, fed re ipía pxæfhut ni-

99 de

hil, .

Tandem à Petro poenitentiam

j

9l

diíce, & peccata tua diu noctüque

.Iumän

deplorare ftude, quod Petrus poft-

Q

lat

modum fecit ; ta mifericordiam fpe-

j

PO

rare poteris, quam Petro JEfus im-

y

pendit.

J

1011

Die Tovis

]

MEDITATIO.£

t

iil ua

"pO

Xpende, quoties imprudentis; &

E

infant adinflar tibi 1yaccxe verie

3 ]Elll

Jl

tatem propónentibus, & vitia tud

1

Df

non nihil increpantibus, ac ita falu-

tem animz tuz quærenmbus, in-

D

urbanum dederis re ponfum, imó

!

TM

illos odio habueris, quoniam nimis

W'Utn

fiducialiter tibi locuti fant; qulbus

oftendifti,

uàm longé adhuc à vita

hph

veré Chriftiana abfis; de fpirituali

-u. H,I)ls

!

tl

mentionem non faciam ; ejusmodi in

occafione lubenter correctionem i-

A0l

lam accipere deberes ; illos diligerey

U

ac

"

w3 (0) B

19t

L

L

hts

ac eis gratias referre , dum tibi erro-

t

i

*

* fes tuos depingunt, & oftendunt,

TT

quomodo te emendare, & fanctio-

i. rem vitam amplecti, Deóque fecun-

Vr ls dum obligationem tuam eo ferventi-

hfs us fervire poffes.

MEDIT ATIO ALTERA

J

De Paffioue Chrifiz.

rj

Onfidera, quod1mpn judices cum

mprhäcm

impio concilio pera&is omni-

ixtx busin JEtu ignominiis, i&tibus, illu-

lii fionibus, multlsfp aliiscrudelitatibus

hii mandaverintcarnificibus, & militibus,

ii Ut mnoccntx!fimus JEfus ea nocte tam

i, m

j diré. ceíus deterrimo includeretur

Wmms carceri , nam quxa tanquam. malef-

Ws cus habebatury; in carcere fortis(imé li-

ii gatus repetitis tot oppropms & icti-

,j bus affe&us eft, adeó, utin extremo

gt judicii dieid patefïcu modo debeat,

.nohq' quia omnia confcriptanon fünt, quae

alvator ab impiis carnificibus in cap-

ti-

192

x2 (0) 8&

r

tivitate paffus eft.

Quare aniumitus.

u

condole Salvatori:tto ob tam hor-

(

rendam eà nocte Paffionem, quá fa-

N

til

tisfacere voluit pro tuis ommumque

peccatis nocte commiffis,

Pl

!

il

:)

Trm

Die Veneris,

11] Cut

MEDITZA4TLITIO

etit (

uO In CUOC

f[Editare, quia Chnfius]udæxsxm

ki*'manluc

dicaverat, fe Deum effe , £ule»,

t

runt il lapzdey "ut jacerent in eum ,

ARgAS.

af ille fe abjcoudit , éoexivit : agnot-.

[ zmer

ce; quod idem fpiritualiter feceris .

g

uoties animo contrario VOCRUOHI,

I

& yoluntati divinz reftiifti; quo

t

promeritus es, ut à Dco deferéris,

mumu

vmmsn

& ita anima tua ; quam Deus inha-

bitabat, dráconum f4&a eít habita-. :

AO

culum; propter fccelera tua.

NT

:

Lj

tn

ME- |

193

»€ (o) 9-

t Pa

"UMEDITATIO ALTERA -

Oh [l "

n

!

De Paffone Chriftr.

g

| Nimo perpende, quod fummo

-Ommnq;

maneélegisperiti, & Pharifi con-

cilium rurfis congregaverint, quo-

modo JEfüm occiderent, idcirco car-

' « nífices Chtiftum ex deterrimo car-

10 | €ere.huic concilio fiftere debebant,

à quo interrogabatur , num Chriftus

il effet?" maníueta ejus erat refponfio:

t SP dico vobis , mou creditis, nam non

!I J)N intétrogatis , ut veritatem Íciatis, fed

Àipl ut mjorti me tradere poffitis :attamen

t dlaré eis indicaverat, fe DEI Filium

mieffe,quo audito una omnium vox

ia füit : Mosphemavit , veus eft mortis;

ii qüis nanc caufa eft ó innocentiffime

Iu JEfu mortis tuz , nifi anima pecca-

distrix, quc mortem aternam prome-

IUit, tu veroad mortem condemna-

]

fis, ut anima peccatrix ab aterna

,.'lr'xortis fententia liberetur.

l

st

1

Die

194

ET0-

J.»m

J fp

DieSabbathi. ..

W:& !

MEDITATI O. )

gt

£ Onfidera, dum Judai Chriftum 5/P

lapidare volebant; abíconditíe, 2"

ita in hunc usque diem Chriftus.fa- ; U

cit, qui gratiam fuam peccaátoribus

gt

abícondit, fiquidem hi ipfum Japi. iU

dant, indurats ac lapideis cordibus J

fuis. O quoties peccatorumlapidi- (

bus Chriftum impetüfti? propter &

quod gratiá fuá te deftituit, nonali- —

ter, ac Judzos, qui ob impietatém J

fuam Salvatoris prafentiá digni non |

erant; quare Chriftum roga; ütfi fe

m

"deferuerit, prafentià fuá; te- rurfus

w

w

"cgdem honorare non dcdigüetü»þ

- MEDITATIO ALTÉRA. "

De Peffoue Chriffi, -.-

/

4f

Editare, quod irtnocens JEfus ii

,

M

'omni temipore paffus fit;dive-. uj

fþer& ad máné aïggrius diej, à ma

qä

à

s

N

« (o) f&

195

! ad vefperum, uti etiam per totam

ii

no&em, & diem. Horà prima ac-

THAI cuíatur, tertià ad mortem coftidem-

hia qiatur, fextá cruci affigitur, nonà in

iltii eluce moritur » circa vefperum fepe-

"t Qj Jiturz;!;Qui-^nunc caufa, quod per

lMi adiem & noctem paffusfit? quia lin-

Ut «eulís horis peccatis tuis eum offen-

iil ddiftis quare. indefinenter. ei gratías

ii -ape:ob Paffionem , & tanta in te be-

iij "'meficia.

mfullf)'nm p

-

s.

inicDominica Palmarum

ï

./.'

ti dj

Q E

s

Summarium Evangelii. Matth. c. 2 t.

n

M)k i

d Eoangelto deferibitur. trium-

phalis ingre[fus. Chrifli in. erufa-

a

em , quomodo nempeafmawi[idens

[ -

]

4nfolito gaudio , atque. acclamatione

j

— Sudeorim: Ofanna Filio David,

[!

É

um o

"beneditius, quivenit in uomine Do-

ii -oaipe : exceptus

hfl,ämï ä-w s

[

p

13

NB. Quo-

J

196

« (o) 3

B. Quoniam hec hebdomada,

b

y

?

fancta, vocatur , in qua JEfus Re-

$n

T

dermiptor nofter Pasfionem fuam

conífummaávit pro redemptione

hr

totius generis humani, zquum eft,

j

ut fingulis diebus de Paffione ejus

as

meditatio inftituatur, G pro- eà

du

gratiarum a&io referatur.

ib

ii

MEDITATIO PRIMA.

st

h.

De Paffone Cbrifii.

ice JE(um hodie cam trium-

il )

i,icco:ld

A

ho Jeràfalem in. afina ingredi-

DI

entem, qui poft aliquot dies prore-

démptione bumani generis omniía

tormenta pati,ac mortz voluit. Me-

LU

ditare igitur, quis fit ille; qui pro te

h

taim crudeliter paffus eft : nnigenitus

Dei & Marix Chriftus erat Filius;qui

humanam induit naturam ; ut patr; &

t

mori poffet.

erra & ceeli erat Do-

NT

j

minus ; Rex Ángelorum, Patriarcha-

ii

Wi

3um; Prophetarqþn ; Apoftoloru

ma

Mi

I

A

&

I

"5 (0) BM*

1 :hfbdgä

;j *;i

192

z

& virginum. Omuipotentiffimus, [an-

n du

il

v

&isfimus; fapientisfimus, — Hic nihil-

ominus co usque contemptus- füuit ,

T0 f

ut

Il

*

Judzi eum mente captum reputa-

Nerint: San&isfimus, . ut peccator s

"4

iT

&

*

umrf&' l

k agaleficus eft habitus;. potentisfi-

i *mus eft liga,tu;; innocentis(imus, ia«

'efcratm.

gcllätus , caftisimus.nudatus, 3man-

( hjj]) tisimus-odio- habitus, dulcis(imus a«

(jj, , €eto & felle potatus, immortalisoc-

jgg €ifüseft. — Pro hisomnibus gratiasa-

s S€» ac coclefti Patri. paffionem ejus

i (s

ypro tuorum, & omnium bominum

E

a a

clerum remis(ione offer.

TT EE

M

AMEDIT ATIO SECUNDA

d. d

De Pafftoue Chrijiz.

du as

j -

rpende , à quibus pati debuerit,

. nempe à populo füo,quem cre-

ram;mfü:

il

averat , & tot beneficiis affccerat ,ab

[

D

1

-

h

T

lis pati debebat; quos nutrierat, &

j

"]

a

äpofz

:

innumeris periculis liberaverat,

1 debebat à fummis Pontificibus,

*

I5

Ju-

198

u$ (o0)99 —

judzis, Gentibus; à conianguineis

fecundüm carmem: ab his tam cru-

(f01

quos docuit, pro

b

deliter excipitur ;

nibus tot miracula patravit.

Quicg

Wl

st

affus eft? à difcipulis proditus, à

idugt

Petro negatus,ab alis derelitigs, à

,U[ l

Judzis captus, à legisperitis delu-

P

fus;

ab urbis Principalioribus falío

vl

4b Hcrode derifus , àcar-

accuí(atus;

u

nificibus flagellatus ,

& coronatüs , d

à Jadzis

u

Pilato morti adjudicatus,

AE

cruce oneratus , latronibus compara-

ä&h qu

tus , nudatus; clayis affixus; acetoX

"

felle potatus, ab adítantibus convi-

i

tiis affectus, ac tandem in cruceium-

mos inter dolores mortuus eft.. Pro

i

L

his omnibus anidttus gratias age, &

u

veniam rogà, quod per peccata tuà

It

tot tormentorum caufa fueris, & coe-

lcfti Pátri hanc amaram ipfius pastr-

ïamdm

onem offer pro. remiffione deliato-

mxp tugrüm.

Die

J

2

199

f

[18]

* (o) f

vcon!angmg

Die Lunz.

Jlistns

j Omit,;g

.. MED

ITATIO PRIMA

tit

De Pajfone Chriffi,

";*;'Qnü

dera, íummos Pontifices cirri

:

*. legisperitis & Pharifeis con-

rlss

' dcrv ;

i

"i

iráffe , ut ad fecularem judicem Pi-

iiyg latum Chriftus remitteretur, cui eum

£ morti adjudicandum tradiderant, hic

qanod iälso accufabatur, quod populum fez

j

duxiffet; ac tributum Czfari folven-

ls

dum negáffet; quod Dei Filium f&

500

" W

(f mo&

leciffet; quare unanimiter vocifera-

jios bantur; ut Pilatus eum crucifigerety

stl

que ad hac JEfus? de mulris falíà)

yud h accufatus plané tacebat, ut diíceres

ufaris, te multis verbis

T

" dum falfo acc

" non purgare , fed Deo committere,

t

& cogitare exemplum Salvatoris tuiy

quo modo magna tibi colliges ch

pfws pi'*

QUE MAÁ

I«

ME-

aoco

8 Co) &&

J

Ji

MEDITATIO SECUNDA .

; Aytimt

De Pafftoue Chrifi. .

Pl

rll j

fs

Onfidera, quod Pilatus ex accu-

—^ (atione Judeorum cognofcens,

M

Chriftum Gallileum effe, periculo-

fo fe (e negotio fubtrahere voluerit,

ID

quare JEfum tam duré ligatum. ad

l

ï

Herodem tum temporis Jerofolymis

nj

j

Àif

«orimorantem , & Gallilex profe-

N

Lal

ium mittit:quas irrifiones& oppro*-

"]

bria per viam paffus fit JEfus ? facilé

pceríuadere tibi potes: cuüm apud

gt

um

Herodem adveniffet, denuó à prin-

cipibus popalorum, & legis peritis;

NT

a

accuíabatur; Herodes fignum vide-

x

re cupiebat, fed JEfus tacebat; nec

verbum .Herodi refpondebat ; ; hic

at

tiulh

iraícebatur ; & cum tota aula fua ei

illudebat; alba vefte eunv indutugi,

tlr

ha

j

Pilato remifit,

Perpende ingentem

contemptum ,qaem JE(us paffus eft,

!M*jij

DT

j

M

l

.EA

& nihilominus tactit ; eümque coele-

fti

48 (0) $&

j

; Rijlja,tri obtulit pro péccatis per

va-

U

W( !I

nam gloriam à te comiis(is: fi con-

- temptum te pati contingeret, cogita,

j

ltie

Ti

uo

q

a

^"

d JEfus fine caüía cjusmodi pro

"

[

ï;tiöleraxfit.

M

D

ie Marti's'.-'

].T

-- MEDITATIO PRIMA —

jmm s

De Paffhoue Chrifis.

lz j

qEditare, quod Herodes à fe,

EM

|

|

M

& aulà fuá, JEfum fatis delu-

Wm?k&ï fum, Pilato remiferit, hic Principes

cn'mapuq populorum convocat, nullàmque (e

qip -4nortis caufam in hoc bomine inve-

p .nire declarat; imó Herodem nihil

iil -morte dignum in ipfo inveniffe, qua-

ho

—re:eum liberare volebat; hunc in fi-

T

-nem Judaos fic affatur Pilatus: Per

li lt

Paícha foleo dimittere vobis unutn

jl

.ex vinctis quemcunque petieritis ;

gt

quem vultis dimitiam vobis? Barab-

s

bam an Efum , qui dicitur Chriflus ?

rat Chrift dimis-

quC wllï

|

fl?ifl;atuslibx perfuafe

fionem

15

203

ä(oääk

fíonem à Judeis fore petendam,

Sed invanum, nam omnes Clama-

ii

bants Berab

bam dimitte, Chriflim

merà crucifig

O crudelitas!. O. in-

u

j

vidia füummorum

Sacerdotum, & po-

uli! idem nos miferi indies prad-

jim

g

camus, quod impii Saccrdotc.g.þ,iulï

nempe Deo dereliéto;creaturis inor-

vt

gt

dinaté adhareamus ;Si negle&tà mor-

tificatione » cibi potásque abundanti-

$1

n quere-

àm,,àc vita commoditate:

$ob

mus: quoties id facimus, latronem

um

dimitti petimus, JEfüm autem cruci-

J

figi. Hoc fifecifti, deplora &

da vitam tuam.

m

ul

)

!

MEDITATIO SECUNDA .

hw

[

De Paffome Chrifi.

hj

Agnam expende invidiam fum-

]i

T

M

morum Sacerdotum , legis pe-

tde

ritorum, & Judxorum contra inno-

E(muül

centisfimum JElum, fic; ut Barabbam

hls

dimitti maluerint quàm JEfum, qui

Ü

nc-

-

!

—— M Co) Ne

50f

Siéminem offendera: » fed omnibus

A (

per fanationes morborum, mortuo-

lh Cb'jïg

Tum excitationes benefecerat, imó

Mil

1n hunc mundum venerat omnesre-

Ua

"démpttirus, qui nunc ab ingrato po-

maæ,pmg

F*ulo ad"mortem crucis po&ulatut,

itin)

'examitia, nüm invidia animam tuam

fédrt

Ton óccupaverit ; nunt in corde tuo

ts

b

*tontra proximium tuum ejusmodi ví-

*ium non inveniatur.

Devita hoc

tnq

fcelüs, quod homiaem à Deo aver-

B; Ms

II C

Türn in infernum pracipitat.

Die Mercurii.

y n

M MEDITATIO PRIMA

De Pajtoue Chrifüi.

UM

M

J Editare : quod Pilatus cum fru-

l

ftra JEfum dimittere conatus fu-

1d"iam m

áffet, eum per carnifices fuos flagcl-

*,ksisf*

düri jufferit , ut ita furiofe fatis-

Qra ^

freret, & innocentislimum poftmo-

b

^dura "dimitti

peteret.

Quare JEíus

ve(hbus fuis fpoliatus,

$

& nudus có-

]Efllmliu

16

lum-

204

LACORS

/

lumne funibus alligabatur atque

jl

horrendim in.modum flagellabatur,

:

!

à fex alternantibus robuftisfimis car-

m

nificibus , qui eum tamimmaniter cae-

D

ciderunt, ut corpus tenerrimum ita

dilaceratum. fuerit ; ut offa etiam ni-

al

merari poffent, in flagellatione -hac

yulgt

nulli parcebatur membro,totum vul-

gt

nerabatur corpus, & ,f;mguinc per-

od

fuddebaumrs; Vide quis crudelisfimze

;umus;üt'

hujus flagellationis caufa fuerit?- alia

non,quàm peccata luxuriz, quibüs

pdl

n d

homines DEUM tam graviter offen-

du

dunt , quotiesigitur homo peccatum

fimile committit, toties Chriftum

quint

"w

fpiritualiterflagellat; offer igitur coe-

a5

letti Patri hanc flagellationem pro ta-

16 [mg

lium péccatorum tuorum; & aliorum

cogitationc verbo & opere co'mmif-

D]

ii

fo;um ablutione.

YT

df

! D

ME-

m

x* (0) di

ef

Mpl

- ME

DITATIO SECUNDA

De Paffhone Chrifti.

)bufh:ijmy

lt

Ogita , quod carnifices ex crude-

,

Ht

v*;

,.l flagellatione viribus toti ex-

"ls

haufti Chaftum. fanguine. perfufum

tlre

À columna folverint; qui veftes fuas

YOjtütmy

jpíe colligere debebat, quibus dum

indutus ruríum erat, impius populus

Inieg

"

n

-;T

Ti

j

f

ii

JPilato dicebat: Regem fe fecit, idco

o

petimus, ut regalia ipfi exhibeantur

1na, g

"figna, ad fupprimendamipfius fuper-

i iam

.

L]

Tf

ATU

1

carnifices . fanguinolentum

; Chriftum ducebant, & veftes iterum

Ij Fï[üü

« Cinhe

«extrahentes, purpurà ipfum indue-

bant, coronam interim ex fpinis te-

duna

n

xentes fancto capiti ipfius imprime-

p

bant eo impetu,.ut fping cranium

transgreffz fint, ó dolor füpraomnes

rccomm!f'

dolores] ó poena omniuin maxima!

quam multifariis peccatis noftris in-

fliximus, quz capite comifimus, pre-

us, & animz

gt

/

17

p

206

«$(0)99 —

Á

jt

p

potentiis, intelle&u fcilicet & malá

voluntate, item vanitatibus in cultu

mifcnd*

corporis, pro quibus peccatis Chri-

ftus Patri íuo coelefti fatisfacere vold-

p ii

i d

it.. Quare. excita comiaiferationi

affe&um , &

jl

"

ratias age thacpaf'-

gllþi[h (

fione doloro

á

[

PT

Die Jovisfancto.

j

MEDITATIO PRIMA--

j

De Paffne Chrifí:.

uT

dera, Judzos flagellatione

COä fi

coronatione contentos non

]

fuiffe: maníuetisimus JEfus fpiniS

Eandc,E

|

SW&D[»

coronatus, cum arundine in manibiis,

purpürà indutus, coram univerfo po-

ia

al If

pulo Jerofolymis proponebatur; Pi-

latus flagellatum , & coronatum JE-

Q

ab

fum populo monftrat hifce verbis:

Ecce bomo: quod fecit ideo ; ut euin

RTT

M

ad mifericordiam commoveret;^ di-

gito vulneratum fanctisfimum cor-

ii

misfi-

lt

pus oftendit, ut populus ad di

onem

48 (o0) &

207

i

