. juriá aliqua afficiáris à proximo ; po-

«t

tius tibi gratulare , quod virtutis ex-

. ercenda nactus fis occafionem , imo

uurtipo

ob

pro eo orare teneris; ut vitam fuam

$10, t

emendet perveríam.

MEDITATIO 1.

j po

Editare; quod Rex malos quod

dupiunt

Die

invitaverit, ut quilibet cognof-

'ceret; quod neminem à coeleftibus

LT

excludere velit nuptiis , fed; quan-

nb q

quims

tum in fe eft; omiium exoptet con-

^verfionem: neminem enim perire

u j

vult ( utpote, qui ia hunc mundum

at ii

EUR

venit, falvum facere omne; quod

perierat) proprix igitur cujusvis vo-

tfdtid.

»fi

lqntati adicribendum eft perverfze

ROt

[

ad

!

388 (o0) BH

$03

quf (fb(

Düaä lv

'ad coeleftes non admittatur nuptias;

caufam enim dedit vita ipfius mala:

Examina, utrum in numero fis ma-

lerum ; quod; fi ita ,. maturé te con-

verte: nam non fufficit habere fidem;

fed opera debent effe conjunctabo-

li na:

uemadmodum non fufficit, ut

WV I]J

U

habitum religiofum aliquis portet; &

u

| fan&e fit adícriptus religiómi , fed

N

m

iv

tria vota religionis, & regula ei eti-

TU

am funt obfervanda: hxc duo, fi in

- Chriftiano, aut Religiofo: conjuncta

n

fint , fperare poteft, torc,utahquan—

N

i

do ad nuptias admittatur coeleftes.

M

Die Sabbathi

s

MEDITATIO I

uu! w

Xpende, quod non immeritó Rex

per fervos füos ligatis manibus

m,

Hlx

;j &c pedibus in tenebras jufferit mitti

Hm g €xteriores; illum; qui vefte nuptiali

: (nii!

indutus non erat, hic ad nuptias in-

I i (g W

4 Vitatus fuit; id eft , ad fidem vocatus,

amorem autem Dei, aut proximi, a-

I(NPWE

[

i

lia

L.

$04

$ (e) 9«

o al

(

:

liag; opera bona non habebat, quie ;

bus veftis nuptialisintelligitur, quod, ;

cüm ei à Rege exprobrareturs;pfe (in-

m

quit Scr'iptura) obmutuit, & pra timo-

re nimio dare refponfum non po-

"

terat quia à confcientia proptia.cone gl

ví&us, quód in habitu non. compa- gj

ruiffet nuptiali ; ideo ligatus manibus, jj j

ac pedibus in tenebraseft miflus ex- u

teriores. . Attende, ne coram, Deo jrp

ita cumfola fide compareas;fineamos.

TTE

te Dei & aliis operibusbonis ; atqe

lg |

eandem poeaam incurras.

:5 untist)

MEDIT AT O 1.

5 ii

Onfidera , quod nihil , nifi fletus jyd

& ftridor dentium fit, quó hor j

mo ifte non indutus vefte nuptiali j« n

miffus eft; ut; fi in nuptiisRegis come ;

parére defideres, prius difceres; pet ie(hj

verum, & purum Dei amorem ; atdj "

omnis generis virtutes veftem coRte ii

parare nuptialem, ne firaili- prorfüs j

3:€* qnila

modoà nuptiis Regis excludánis

iga-

L

ii

«P (0) &

u

foy

;inm'igm !.

ores- d

ligatus in tenebras mittaris exteri-

t

WEMQ

Dominica vigefima -

fiüc.

oft Pentecoften.

Ug

]

:

Summarium Evangelii. Joan. cap.4.

"TM

l

Evangeltum mesmorat,auod Cbri-

ln

Wi

- ffus Reguli filium jam tum agoni-

&£AQem unco [anaverit verbo.

TT

BUBDITAdTTU-X

:yäm

Editare, quemadmodum hic

d

M

J

Regulus fummopere folicitus

!

fuit, ne filius ejus moreretur; ideod

Chriftum acceffit; opem rogaturus ;

mh*l,wa

ita folicitus effe deberes, ne anima

]i

) d

aj

.....

tua multis circumdata infirmitatibus

S hu( tw

fpiritualiter moríatur per peccatum

p

grave, quod mortem animz infert.

yüiti

Tu igitur Chriftum fimiliter acccde ,

gt

rOgans, ut anima tuz cum divina

vilti

gratia fuatempore tentationis füccur-

t

rere dignetur, nei

pfa fuccumbat; &

g

miíeré trucidetur.

Y

AME-

l

jo6

*Q (0) 8

MEDITATIO. I.;

ini 0

Onfidera, quomodo hic Regulus

pini

C

omnia adhibuerit media, ne fi- -

,

1

ufflön*

fius ejus moreretur, quo exemplüm 1/^

tibi dedit, idem practicandi, frani- m

ma tua fpiritualiter contraxerit. lan-

guorem : quemadmodum -enim:íà g g

Chrifto petiit, ut cum ipío defcege iil

deret, ita eum rogare humiliter de- jgim

bes; imo fuppliciter adoreres nt d- ii

vinà íuá gratiá tibi dignetur füceur. iif

rere: Aft quàm negligens es , quàm : Jf

piger ad inquirenda media tempore ii

infirmitatis Ípiritualis? omnem ergo sjm.

diligentiam impofterum .impendes ij

utanime tux infirmate fpiriwalibus ij

mediis fuccurras,

o :'..311;.3." umdllm

Die Lunze.

E

aibul

MEDITATIO:ETos wl

Erpende ; quàm ferventer Regulus ii

P

JEfum rogaverit; ut ad filium illie (

us infirmitatc preffum. venire digüad* il

fe;qr; quod iterató fecit ». nec.d

eíti ügg

ti5

»

x9 (6) 8

$07

lj

X:ti.t,adoncc Chriítus Dominus füit

g

As

«commotus ad annuendum ejus vo-

^

j

tis:/"Tu verónon femel mortem usdg

adeó animz ( per peccatum mortale)

TY

4ncurrifti, quia tentationis vehemen-

Tb

tistempore ( quzanimz Tanguor eft)

briTs

3divinam gratiam non invocafti ; nec

pro ea impetranda rogafti, Hanc

AM

lN

1

il

negligentiam deplorabis meritó totá

]

vicà tuàs atáp aliter tibi impofterurn

VN

tentationis tempore faciendum erit;

-

MEDITATIO Il

"Ts

j

E

Xpende imperfe&am Reguli bu-

ïsï V

t

jus fidem , utpoté qui ab initio

!2

410f éredebat, quod Chriftus ab/eris

d

?filtum' ejus infirmum fanare pofíe::

Ejusmodi imperfe&tam , ac debilera

ff

fidem habuifti frequenter , dum pre-

v]'[g

——

cibus tuis à Deo non exauditis factus

vt

'es pufillanimis, non aliter, ac fi ole-

Non

;,m&&fï

um ,& operam. perdidiffes.

j m

fufficit femel pro gratia divina impe-

unms

tfmnda«rogarei omnipotentem De

W:Wä

2

fed

l

508

»8 (9) 8&

fed fi voti compos non fias, patxens

.mrrcfhïl

T.

efto, & tam diü rogare non ceffa, il

donec à Domino Deo exaudxans,

quotfd

jhci

atque opem obtineas.

i

"

as

Die Martis

r

n l

MEDITATIO I

,

T

Ogita, quàm. parvi aftimande

C

m i

fint dignitates hujus mundi:

nam hic Regulus, tametfi dives ac po- !

WI'AW :

Lgths &

tens effet;cum omnibus tamen divi-. !

du

tiis efficere non potuit, ut filius ejus

DT

fanitati prifting reftitueretur. Noh

ergo impofterum vana ejusmodi , &

|

peritura magni eftimare, fed maxi-

Ilf

Onädm,«

mi divinam zítima gratiam , quà, üt

abundes, diu no&ud labora;eáenim

^

Ti

mediante animz fanitatem impetra-

1€, ejusg infrmitatibus mederi po-

n

tes

A Yf

ürnm

ALEDITACTTO 1

tteum [

Erpende.omnibus hominibusmo-

Yi [

P

rendum eíle, quemadmodum

Yt

fa-

ä&g (o)/äf

$09

ïü

-fäcra "atteftatur Scri

tura ad Hebr,

Uf

"V

cap. 9. Statutum . eff bominibus

Jemal

.

À

mri: quotidiana id docet experienz

| tia: ab hac fententia neque Rex,ne-

m

que rufticus (quod in hocReguli fi-

Ul

| lio videre licet) excipitur; qui jam

Md

tum. agonizaffe dicitur.

Idcirco in

L:

dies ; imo horas fingulas ad mortem

N

A

t€ przparare deberes: Cur igitur tam

M

negligens es, ac vivis ,acfi nunquam

moriendum tibi foret, ita quotidie

: vive , ut mori quotidie Gs.paratus.

Die Mercurii.

MEDITATIO 1.

i(COnfiderajquod Chriftusà Regulo

u

rogatus, X ad filium ejus infir-

MA

Anum vocatus , venire recufaverit, fed

verbo ei fanitatem abíeus reftituerit.

du

Econtra veró ad fervum Centurio-

nis infirmum vocatus, absiá mora

"

venit eum fanaturus: quo cxemplo

m

füperbiam noftram Chriftus Dom:-

mus carpere voluit, düm libentius

qu:mzdat;

divi-

Y 3

"Hä (o) &

*

p

$10

divitum, quàm pauperum & afHidto-

rum frequentamus domos; Obfer-

J

va, pauperes multó magis, quàm

lj

Mil

divites amari à Deo: idcircó exeris

yilh (

plum ejus imitari deberes , quod e-

M«fdb fo

nim pauperi contingit, id Chriftó:

g ts

ipfi praeftatur, quemadmodum: Sal«:

vator nofter teftatur dicens. Matthz

] Huma pï(

TU

cap.as. — Quodfeciflis umiex bis fra-

dinit

tribus aneis minimis , mibi feaflis. 7:5

q i

AMEDITATIO W. 7

yu, d

L/

p

rpende; quod miraculo in filió

ii

Reguli infirmo perpetrato totá

s Ui

domus fit ad Chriftum convería,pro

um d

ut atteftatur Evangelium: Agnofce

;corpori,

nunc cor cuum filice magis durüra

effe , utpoté , qui vifis , & anditis mi-

a

Ea Ti

raculis ianumerabilius nondum ad

Deum fíis converfüs ; Ex nunc igitur;

mO,'UH*

ii

vitam tuam, ac moresemendisre ftu-

de: mifericordiffimus Deus grátiamt

10 (

W

fuam deeffe tibi non patietur: modó

humiliter eum implores.

Die

L

u$ (0) 3W

fit

ä/

ge—

[

Dle ïgv:s

MEDIT ATIO L

W» ü

U'MW

E ipfum interroga, quàm follici-

tus fts , f corporisinfirmitate, aut

WH aim adverío fortunz -cafü afïiwarts,

lii nonne:certas preces, peregrinatio-

dl

nes , jejunia promittis , 1mo miffas of-

Wij ferri procuras, ut ab infirmitate , aut

k

alia calamitate lberéris? Anima au-

il

tem tua, fiin peccandi periculo ver-

t

fetur , aut, (quod plus eft). peccato-

rum fordibus coinquiaetur, parüm

t

id curas: Utilius tibi foret, fitan-

od

hn

tám curam animz tuz faluti, quan-

Cogita

LL

tam corporis impenderes :

lï;&

g

Cxcitatem, & amentiam tuam , ac xm-

T.

poíterum magis.pro anima tua foli-

((

citusefto , ut vitam obtinearbeatam,

«amque femipiternam; quàm pro'cor-

ul

pore tuo «rasforte exanimi & tumnu-

N

lo illato.

PM'U

d

Y4

ME-

-!

$12

x? (0) 5«

JSEDITATIO L

)m ([bl tffl

Onfidera: Capharnaum, ubi Rc

4

C

ouh filius decumbebat;

HOH f

civita-

tem Chnfh communiter fmfï'e appel-

W( jist

latum, eo quod maxima ex parte in

qintt

jfridl

hac civitate morabatur , eo non. qlï-

itante, multi in ca infirmi. reperie.

qäEpO[km

bantur, ut diíceres, nullum locum ;

$t qtt

tam fan&um, nullam focictatem tam :

j

j

piam, & bonam effe, quin languo- i

rem animz ípiritualem, imo. mor- 'J[L))

tem ipíam in ea contrahere posfis;fi

t d

smiortn

tibi ipfi diligenter non invigiles: At-

tende igitur, ne ullo in loco anima

sOuriur

mfh mitatem contralias.

ujinpg

Die Veneris.

dl

MEDITATIO "

Ut

dC

Ogita, quod Chriftus Dommus

C

Kegulum ob debilem & imper-

n fpf*

PT

fe&am fidem verbis fcqvemxbus ar*

l

guent: zif videritis figna , nou credi-

Ui5 : ex quo diíce, fideni firmam, &

A

magnam in in£nita Dei bonitate fi-

du-

iidtmc,

à

D ('.o/) f

yis

l

duciam uibi effe neceífariam, utquod

1

L

:

ab eo petis, impetrare valeas: ldeo

mirüm ;non eft, quod préces tuz

QU

* 4 Deo fxpiüs exauditz non (int, ad-

fcribendum'enim id eft fideituz mo-

ä"h"! Wk:::

Mi

dicz;-& vacillanti fiduciz, quod fi

cigoimpofterum à Deo . quidquam

h

Wt

petas, crede, & firmiter fide, fic,

quod petis ; infallibiliter impetrabis,

me

Tiodo animz tuz expediat faluti.

t

'"MEDITATIO If.

Lj j

jf

Onfidera fidem Reguli paulatim

*. firmiorem factam effe, quando

l

owa

enim Chriftum acceffit; fides ipfius

h

omninó imperfecta erat ; vifo autem

Mi

miraculo , fides ejus ad perfe&ionem

Ti

usque crevit: Tu fimiliter Chriftum

us

accede , ac miracula ejus rumina, fic

nl

fides tua; fpes; & charitas cateradg

yirtutes creícent.

,qucmsl»:*

ii

Die Sabbathi.

MEDITATIO 1.

a

ius Reguli fe-

MEdi;grc, quod fil

Y 5

bri

*2 (o) B

-

$14

/

10

bri laboraverit, ex qua Salvator ng-

|

fter priftine eum fanitati reftitui, jf

ä

;

h

uoties & tu febri laboras fpirituali- ii0"

ter: S. Ambrofius lib. 4. in cap, Ly- jiii!!

-€z 4. id teflatur dicens : Febris uoffrg $Hl

fitperbia eft , febris noftrra Cupido : eft, (

avaritia, iras luxurta : Hujusmodi iij

febres animz noftre medicus JEtus j

Chriftus curat , fi ejus auxilium im-

)

ploretur , quod; fj ftatim non exau- fl

diaris, rogare non defiftas, ac fidu- iiiitl

ciam tiiam in Deo colloca; fic infal- fjj

libiliter animx fanitatem tibi imper- fild

tietur, & à febri fpirituali liberabit,

i

A4JEDIS ATIO A.

Onfidera , Chriftum dixiffe Regu- gj

los vade , fülius 10us vrvit ,. quo ss

tempore infirmus fanus fa&tus eft: j

Ex hoc cognoicere vàles, quod Chri-. jj

ftus fit; qui omnia vivificat, ipfe dat

vitam gratiz, quà animz noftra fa-

Wsït

sin

nantur: idem ipfe eft; qui vitamgdat

h

codleftis glori, una cum o

mnibus

p

bo-

X2 (0) 8k

$tj

U

vl

bonis. " Pro pretiofis hifce doais o-

li

inem posfiblem gratiarum actio-

lbm l [-m'

l

"

^

nem ei exhibe, rogans, ut & tibi

vitam eratiz ac glorie communicare

mr, j

WQW l

dienetur: LEauda quoque; qui te cre-

I

qvic; Deutà tutim hunc in finem ; ut

"ag

n

QU

'ecelettis gloriz fieres particeps.

WW*

,Dominica vigefima

d M

-uvprima poft Pentecollen.

Mfüïh

0"0ü)&£

SummariumEvangelii Matth. r 8,cap.

um

Chriflus parabolam in Evange-

4

Wi

]

m!

Iio adducit , quá affimilat celorum

miäüïrgg

ragnum bomui Regi, qui volutra-

li

L

l

|

itotiem ponere eum fervis fuis ,quo-

T

"Usegm' unus debebat ei ingentem pe-

p

I ïjix,llv

"eunie fummam ,cim auem non ba-

n5

beret , unde vedderet , petiit folutio-

s.

"*s düanonem: Mijertus autem

$tl

:^ Dóminus forvi illinss omne ei dcbi-

nn:üoiï

"m dimut. — Servus outem iftea-

,quiïiï

*5 d debitorem babebot , quo cum

"

zom volebat,

patimtiam* baberé

Y6

Jed

$16

*&ä;(;*) ia

"

j !i

ed mift eumim carcerem, donec..-

redderet debitum. — Quod refaens.

at

j

Dominus ejus , vocarvit. illum , qoe.

Wdh (

gratiam acteptam. exprobravits e)

l por

tradidit eumm . tortoribus , quoadus -

äukmaa

yue vedderet univerfum debinima

m

Ad quam parabolam. Chriflus vez:

H

i

ondit: Sic Pater meus 'coeleftis:

o

D

p

faciet vobis, fi non rermiferitisy:

D

jninà

unusquisque fratri fuo de «co

u

bus veftiis.

a

Ts

14 p

A£4EDITATIO L.

Editare: per Regem intelligi,

(

RTRU

isChriftum JEfum, qui à te exa-

i?

&am exiget rationem omnium ; qu&

m

accepifti, & fecifti verbo , opere ; &

Y

ünpi

cogitatione: juftam igitur timendi

j Lunl

cauíam habes, ac circumfpiciendi,

h

?

st

quomodo fubfiftes , fi tàm exacta ra-

[

tio à te aliquando exigatur, cümin-

1

numerabilium feré peccatorum tibi

conícius fis per vitze tuze decurfum;

Videt

j q&isümum ergo Judicem roga hu-

n

filter,

3

EDE-

$17

4f

militer , ut debita tibi dimitte,re non

: 24,,&

dedienetur. :

M

MEDIT AT10 II

i

nde, quod tu fervus ille fis,

pErpe

LA

ut.

Domino fuo debet decem

f

millia talenta, quia divinam legem,

!

Decalogum fcilicet , przvaricatus es;

if

& per hoc debitor Deo fa&tus; Co-

ts

gira, quantum debitum contraxeris;

i

fi quis enim à regno coelorum exclu-

datur, & zternis adjudicetur poenis

Jl

ob unicam pravaricationem legis ,

p

quid fiet, fi quis toties non tantüm

contra unam;led contraomnes pecca-

i

[

vetit leges? Dole igitur de contractis

li

[2

tot, ac tantis debitis, ac pro illis;

p

t

|

quantüm poffibile eft , peropera poe-

nalia, & indulgentias in hac vita ftu-

[

MNo

e.

!l

W

de 'fatisfaccr

DieLuna.

d

UM

MEDITATIO 1.

d

"Onfidera, te totidem calentorum

apud Deum . debitorem effe,

i

quot

Y7

i

18

$ (0) 9*

D ag

S eTURID, ï7 [dlz hl

quot beneficia ab eo accepiüi",*

quibus fatis gratus non fuifti',

n

ea ad majorem Dei gloriam j;ac pro-

, gylmm'

pt

ximi falutem impendifti: quid autem

dicam de illis beneficiis, - ex quibus

7

?

peccandi occafionem defumpfifti

u

dum; quod in bonum ufu

m tibi'con

i

7

mfolvfnd

ceffüm eft, in malum impendifti, &

H

m

quo fervire Deo debebas, vanisj'e

perituris adhibuifti rebus: horüm ó4

u d

d itgi

minium debitor es, ac ratioriem daté

st i

debebis ftrictam Judici fcvcris'üxng.rj..::

at

MEDITATIO 1I.

aipopl

Erpende , quemadmodum feryus

r D

ille nihi! habebat, unde redde-

du d

ret; ità & tu totus pauper , & fpiri-

iij

tualium bonorum inopia preffus ,ni-

ti: qio

hil,tanquam proprium habes; un-

Atf

de reddere ; vel minimum posfis ,a«

exemplum etgo fervi illius ín genua

J5

procidentis, & orantis Dominum;

3glü, qm

ut patientiam habeat ; & tu in &enua

A0

divinz

27

provolutus ante Thronum

mife-

x-$ (0) 8k

$!9

Ti

;ælïfef'icdfdiæ humiliter implora de-

"l

bitorum tuorum remiffionem: & di-

lts

vinam gratiam.

j

N

k

i

Die Martis.

IN

T

WMEDId ATIO f.

Wi

l

( Onfidera; cum Ípiritualia debita

IW,& |

tua folvendo impar fis, aliud me-

MM

ciiium non fupereffe, quàm ut ante

g

Dominum dominantium in genua

L

procidas, ingratitudinem tuam ag-

noícas , ac debita ; id eft, peccatatua

ühri

J

J

confitearis, cum vero de illis dolore,

& firmo propofito vitam emendandi:

t

h

11

/]

His peradis Deum fubmifsé roga ,

ut debita tua tibi dimittat , gratiam-

li

ul

quelargiatur , nulla impofterum con-

traliendi: quod fi id feceris , grati-

!

li

am abundantem fperare potes,

u

j

f

U

[

MEDITATIO 1.

j

( Ogita, quod fervus Dominum

— .fuumoraverit, dicens: Poefiezti-

t

ared-

rb

am babe mecum, quousque omni

daim

$29

x5 (0) B&

-

4

dain tibi: (ed bene examina te; quo..

ties Dominus Deus magaam tecum '

Wm

;

habuerit patientiam, quando te in'

W

Ecclefia Catholica diu pertulit, poft- "

EDIA

quam peccata peccatis fine ullo hor. '

, Mi

rore accumulafti;simó modo paticn ;

tiam etiamnum tecum habet, &

; Olel

nitentiam tuam longammxtcr cxfp

ia ;ccmall

&at etfi videat, quodia eadem pecs d

cataque femeladmififti; fepe faepiug

gcpetfsa

relabáris,

li

Nunc ergo incipe vitamp !^

dh«

«uam ferio cmendnc ne Deo ;ufns iib

011 (;

fimo Judici anfam præbeas , te coms' !

miffo proximo peccato in mfernum

t ib

(

gt

precipitandi.

Die Mercurit.

r

ego,[

MEDITATIO:T:

Ql

Etpende, fummopere neceffarium

eífe , ut tecum ipfo rationem fre-

j

uenter ineas, & pro peccatorüm

mwe,q

tuorum. debitis fatisfacere Deo íata-

um

gas» orando; jejunando ; clccmofy-

po.

nas largiendo, cum diem ignoress

n

» : (o) 8

j2t

&ä;horäm ;quà Deus omnium. ope-

rum tuorum exactisfimam à.te exi-

N

I"m)'þ

'et rationem : Ità vitam tuaminftitue ,

ut fubfiftere valeas.

MABDITAÀACXIO l.

TA

C'Onfidera , quàm immifericors er-

—^ .gaproximum tuum fueris ; cui,

T

fiforté ex fragilitate te offenderit;, de-

bita.dimittere noluifti: meritó igitur

iu;ïng&;v:

timere potes , ne Deustibi quod non

Iu

dimittat: Idcirco enim Chriftus pa-

rabolam de duobus íervis memora-

j

udt

vit;ut difceres, quod Coeleftis Pater

TY«

peccata tua tibi non fit remiffurus, fi

proximo tuo debita non dimiferis:

W

dimitte ergo; fic etiam dimittetur ti-

!

J

bi à Deo juftisíimo Judice.

T.

Die lovis.

il o

Jititt

MEDITATIO I.

j pem;'

M Editare, quod fervus debitorfaf-

"

-t fus fuerit debita fua, & non ne-

]düvm

gaverit,.nec éxcufationem quandam

"

taverit,led mifericordiam pe-

tie-

f22

u$ (o) $«

;

; "

Ó

tierit; 'Tn quoque, fi debita tua m

.

-

:

jqäo

qütP

genue confeffus fueris, mifericordi- .

am divinam infallibiliter impetrabis : D

Hoc igitur faciendo Deum ad :mife- j//)

ri;ordiam commovebpis.

- W volun

MEDITATIO W- ^

?MIMO

NT

ts

Xpende: quod Dominus fervo

, &

cui decem millia ralenta dimife-

u

ha

fat, & qui écontra confervo fuo cen-'

tum denarios dimittere noluit, val:'

ii

j

W

j

fot

de iratus fuerit, hisverbis eum incré-"

CTA

pans: Serve sequam , omne debitum

- demiy

dimifi tibi , quoniam rogafH me , non-

nferoi

m

1 ergo oportuit & temi[ereri co

7

lt

tui , fitut Q* ego tui mifertus fum ?. po

R*')l

ER

hzc juffit eum tradi tortoribus, quo

E

T

usque redderet univerfüm debitum:

Eodem plané modo Deus tecum pro-

cedet, fi proximo tüo debitá. non

DI

dimiferis , tradet enim te tortoribuss, iy

L

m

quoadusque omnia debita tuatolve

N

ho

ris: dimitte igitur proximo debita&

r

Cc-

»$(0)2

$23

m

"

! De

;

u

2s!""v-quoq:.u: peccata tua tibi remit-

tet,

ii

Die Veneris.

|

" —rEDITATIO 1.

"Ogita voluntatem Dei effe, ut

'IH

*-4 proximo: debita dimittamus ex

igh intimo corde, non enim fufficit dicc-

j re: non perfequorinimicum meum,

vint

nibil mali ci facio , neque vindidam

u

or, cam iplo

" qu', ed ipfi loq

t

converfor , ficut cum aliis, hzc om-

ni2, inquam , non füfficiunt, fed in-

j

j füper illatam injuriam oblivifci debes,

imó amore communi , ficüt cateros

M

i

a

J

j

j

d

im diligere , ei benefacere, ac pro

n

&

J

€o Orare tenéris, quemadmodum

j

a

« Cþriftus Dominus precepit Matth.

, $. cap.

|

jl

T5

MEDITATIO Il

Qul (COndera, quod Deus aliquando

j

"omhnes homines, quotquot fue-

um

€1s

mmon' rmt, judicaturus fic, & rationemc

$24

38 (o) $

cis pofiturus; quod commodi ui caus

!

fa non faciet, fed , quia infinite ju. !^

ftus eft, cuilibet vult reddere fecun- 79

dum opera fua, juítos coelefti eloria

j

przmiando, impiis autem infligendo

eternas inferni poenas: extolle ijoi; !

tur juftitiam ejus, exclamans cumpPro. !i/!

pheta Regio Pfalm. 144. — fufluy oj !

Domine 1n omnibus viis tuis,; qo»

H

?'mfrum

TUX

"

&us im omnibus operibus ts

l

|

EC

7

Die Sabbathi.

« iil

AEDITATIO L.;05owis

'Wz:cäpium

h

DErpende; quod Dominus debità

à j

d

"

lt

lervi excreícere permiferitad d

-

n

cem millia talenta, ut majorem bo-

nitatem ei exhiberet, fi majora 'ilfi "

Ut

debita dimitteret: adverte, quod n

eandem mifericordiam Deus maenis z

impendat peccatoribus, quos gratia "I^

— -

fua convertit; omniadq debita eisdi-

Inin

mittit. Lauda igitur Deum, quod

!

tantam. peccatoribus mifericordiam »Waf

pra-

^

L

»$ (0) 86

£2y

*W&z rae

ftetin quorum numero fiforté fis,

)qa*:

i

D

N

! gratias er indefinenter age pro tan-

1 ut to beneficio,

]

|

i

l

L

"O MEDITATIO Il

-*Mi:mï

COgita,quodDeus mifericordiarum

" - Íciens nos non habere, unde de-

kj bita.noftra folvamus, nobis donarit

i^ unigenitum Filium fuum; quitefte A-

s. poftolo. Paulo 2. Cor. l.cap. -

|

&us eff redemptor uoffer , qui femet-

3&([!]

epfum obtulit pro peccatis moftris: ex

4/; cujus meritis noftra fatisfa&iones ro-

jj bur accipiunt: Hunc Redemptorem

44 €oelefti Patri quotidie, imó quoties-

,jj Cünque potueris, offer pro fatisfacti-

lLU

one peccatorum tuorum 7 gratias er-

j

0 age pro beneficio redemptionis;

us

& bumiliter eum roga, ut omnia de-

n

l

bita tua pro te folvere dignetur.

ï

:

T

at

Dominica vigefima fe-

cunda poít Pentecoften.

mim '

Sum-

$26

« (o) 39

^jf

Summarium Evangelii. Matt. cap, 22;

W

!

ln Evangeho memoratur , quód,

kOn

,

Pbarifez confilium imierinty ut ca-

;

hat

perent gEfum in ferimone , inmtervo-

g t

gando eum , am lteat dare cenfum

DN

i

(

Cefari,vel nn? quibus iferej)

[jon-

(

dit , veddeuda e[fe , que fant Caja-

squi-bï

ia

ris; Cejari , & que fmit Dei, Deo.

(1

af

MEDITATIOXKL

ole maximam mundi ralitiam, !

i

R

uá Pharifei modo ufirfaritcon ^^

tra Chritum Dominum , qui ipfat

F«

tentantes interrogaverunt,quà finia-

r

?

í

?fiüwä f

lata quxfiione eum capere quare-

qua

bant in fermone.

O malitia omni-

um maximal quàm & tu toties ex- llll

ercuifti , quoties proximum - tuitm At

Pharifaico modo interrogafti; quod n«

jam pridem notum tibi fuerar, atqg inlt

ita malitiosé cum co cgifti.

Detes inm

ftare impofterum ejusmodi fallaciám; tlf

que Chriftianum prorfus dedecetjAc u

infuper Deo eft abominationi. .00 ügy

d

J

m

« (o0) 89

í27

h

&

SMÉDITATIO i.

:

W

1

ECOnüdcra » quemadmodum Phari-

t

| o fei Chrifto. externé familiariter

hs funt locuti ; qui nihileminus maligni

li «cordis erant, ita etiam idem practi-

ii ant.». qui Chriftiani funt folo nomi-

hu ts qui-blandis verbisalios alloquun-

!/j &üt» in corde autem fallaciam, & ma-

[IJ|- litiam fovent, quam Deus abomina-

ij f06:;quod f1 & tu ita conftitutus in

i animo , muta vivendi methodum, fi

u$ ad»beatitudinem afpires,. fiquidem

ll.

cor fallacià ejusmodi repletum coe-

us

vl

leftis.gloria plané incapax eft.

Omä[j'.' 2013bsi

« DieLuna.

g o cMEDITATIÓO I

| pmxtæï

)Erpendeingratitudinem Pharifzo-

« ^-rum erga Chrifttum Dominurm;

gt qui tot,. & tanta cis praftitit benefi-

4| €ia, verbum Dei eis predicando, ne-

"

jj ceffaria ad falutem eos docendo; &

"

4

alutem: eorum quarendo ; loco gra-

i

quær [

gti-tgc-iims autem omni modo

13 i

bant;

$28

FA

— "

bant, quomodo eum capeï&ü'fin fer-

i

monibus, & quaerelas contra eum

iil

producerent: Infpice conícientiam

tuam, & examina, utrum idem non

u

y 0

!

*

feceris illis, qui falutem tuam quiefi-

erunt, aut ad meliorem vitati reeg- I

ftimulárunt, contra quos forté mur- ' '

murafti; aut convitiis eos affecifti, "

".

Deplora hanc tuam vivendi fatio- [!ti

nem- :

fidot

MEDITATIO W. z d&ü

Xpende aftutiam Pharifzorum , ]

quando ad Chriftum ^ miferünt! ]

fervos Herodis, pravie inftru&os , i

quomodo Chriftum in fermone:cá- ht

perent, quo malitiam fuam- tegere ii

volebant, ne fcilicet Chriftus putá- nm

ret , ab eis hoc fieri; fed ; quod con-ilÜ

filio alicujus fit ; ab eo fieri cenfetur, wl

qui confiliam dat: Cogita; quoties Mi

idem feceris fpiritualibus inftructerie . Ill

bus ; aut Superioribus tuis;' quibüs ln

quidem ipfe in faciem ; mon reftitifti, üdy

alios

u

j

g (o')-äïäg

$29

"*W» -alios.tamen.

follicitàfti;ut eorum fer-

ij , mones; & opera obfervarent ; tibicg

"ug . referrent; ut füo tempore fcomata,

lil . & murmuya contra eos proferre pof-

im . fes. .. O:malitia! quá major excogi-

ttifl .-£ari- nequit.

N

WL

T

u

Die

M;ärtic

TT

$-

MEDITATIO- L.

!

jf Editare, quod impialegatioPha-

m

j

rifzorum blandis & adulatori-

j

l

. is verbis Chriftum allocuta fit , cor-

[

, daautem eorum malitià; & fallacià

W;grant plena, quia mens verbis non

iihi. confonabat : -Difcute: conícientiàm

al

.tuam , ac vide, utrum idem fxpiüs

'^Don practicaveris, & ejusmodi con-

2iti

(j «tr2 proximum tuum fallaciam exer-

»,(fl]' j l

«cueris ?. Corrige vitam tuam ac mo-

jjd 168 tuos , fi aterna beatitudinis par-

t

«ticeps effe cupias.

MEDIT.A

TO

hut

(

«( Onfidera, legatos à Pharifeis ad

ye

;

— Chriftum miffos dixiffe: Jeimuss

L

L

9." [ 7144

«& (o) 98

$30

uia verax es, & veritatem docess.

:il

i

Veriffimum hoc erat, Chriftum effe-

]

l

j

veracem, fed optandum foret; ut &.

tu veritatem diligeres; & nomn men-

J

i

f

dacium autvanitatem, qua Chrifti-

ft

anum maximé dedecet, quiain men-

ifim]

dacibus candor animi non reperiturz:

s

sDor

veritatern ergo. dilige ; mendacium

veró ac vanitatem deteftare,

»

t

npïx?ï

Die Mercurit.

L

Tlict

MEDEHIILATIO.L

At5 j

Ogita, quantopere veritas Chri« ix/

ftianum deceat, quàm turpe& &

o*

m

contra fit, mendaciis, & fallacià uti

e M

il

uemadmodum veraces filii D'eis t

mendaces filii diaboli non immeritó mf

nuncupati poffunt, quia. diabolus ab-us;,

initio mendax füit, atque etiamrum du

cft: Chriftus veró ; pro ut Jud&i ips-ii

fumet teflantur, veritatem femper

!

dilexit, nec de ullo unquam men- r

modozgp(,

Wt

dacio argui ;f:otuit ; eodem .

con-^

a

Ü

[

»$ (0)8&

ER

"WM

li

confitutüs effe deberes, idcircó (er-

" mo tuus do&trinz Chrift

"

1 €onformif

ts

r

ïl'n

*l ter Jfit , ita. dtay non uon

*

AA

WTM

i

u

MEDITATIO I

Onfidera, quod Pharifei Cliri-

t

C

ftum Magiftrum vocaverint; nec

, !

li

:

id immeritó , ipfe enim folüm om-

j

/ giüm Dominus, ac Ma

gifter eft, qui

fira

veritatem edocuit: loc non obítan-

q.te impii Pharifei ac Tudzi ei crede-

j

j r€ noluerunt, atip ita propriis verbis

j

4

|

" fe ipfos judicarunt, idem tu pradi-

il cas; düm Superiores tuos laudas qui-

u* dem, quód re&é te inftraant; & ve-

Jfitatem hinc & indeloquantur, atta-

men eis obtemperate detrectas , fed

Pharifzorutn more doctrinam eoium

iij contemnis ,. hujusmodi agendi me-

« todus vitanda tibi eft, fi vis vérus

anus,

|

UIJL'-? effe Chrifti

,

v

(

mrf

Dic Jovis.

MEDITATIO L

qm.'

verbis tant'im

drwfi.EX-pende- Pharifzos

La

C *m*i-

(*

L i 04):' N

m

Chrifto

ia,.du'latos. fuiffe, alud. m,mhtcf

animo fentientes, & aliud ore pro- ,

ferentes, hujusmodi cum proximo

)

m evita: nihil e-

converíandi modu

)

nim hominem honeftum magis d

e- I

j

jin

decet; q

uàm catorum inftar agere, !

ui fimu

1 adnlantur , & pungunt, & iif

mordent: Similia, qui agunt » Deo, , !l

ac hominibus funt. odibiles, quod; qill

ut tibi non accidat; finceritatem, & i

animi candorem amplectere; vánita- j

Pf

tem autem , & iällaciam tuam de-;ie

lora. -

)qui

MEDITATIO 1.

Euf

jUmina verba Evangelii: quàd mf

A Chriftus fcilicet nontefpiciat per- n

[onam hominum , do&tu$; quis fit; ang

indo&us ; dives an pauper, Rex, angn

]

m

PO

dicus ? Chrifus minimé - re-pi

fpicit, q

uod magao tibi folatio effe

Idcircó audaéter, & animo-|

n

potcit

l-

sé ad eum accedere potes; etfi'm

L

tis peccatis gravatus fis; repulíam mi-

ni-

948 (o) 3

$35.

L

i

:

- rim patiéris, 1 ad iplum confugias,

li

& humiliter fcelerum tuorum veni-

ä

"t

h

! am roges.

VA

-Die Veneris.

d

i

3SbMAGDITATIO

E

2

L

C

^Onfidera, etiamfi Deus períonas

h

7 "hominum non refpitiat; cor ta-

[.

T

men, voluntatem, ac propofitum

»

e

eorum afpicit, qui ad Deum conver-

um

n

AXtuntur t*$i ergo ei velut peccatorap-

|

MM

"propinquare. velis, excita.in te ve-

E *ram de- peccatis tuis dolo:em ex in-

»timo corde ,. quemadmodum ipfe à

1j te exigit per Prophetam Jo&lem cap,

L Convertiminiad Deum ex Loio cor-

r

Quod fi hoc feceris, per-

We:vefiro.

(ffonam non refpicit; led cor tuum

" zjh.umiliatu.m & contritum de pecca-

xe

is commiffis

u

"

l

jl

l

$

"

]b o FEDIS 41 10. .

u

- :

Ogita, quemadmodum Deus non

ytif

us

refpicit perfonas, 1ta nectu refpi-

[sc IPPI, p

L3

C;;C

$34

aæg (o)i $

Pt

Qgrti

cere debes períonam proximitut, di-

ves.fit, an pauper , nobili ; ac igno-

gt

bili ftemmate natus: Necidcircó ma-

[ J Dfl

du

gis» vel minüs ei favére, fed omnes

communi amore, prout lex Chrifti-

d

aaa à te exigit , diligere debes. . Q-

pfb

*If Cü)

mnes enim eundem habent ortum.,

omnes eundem. cceleftem . Patrem,

EU

at omnibus eadem in coelis gloria

gt

donem

propgrt.ixonalitcr ad cujuslibet meri-

tà , dabitur: quare omnes zqualiter

if

amandi, ac omnibus zqualter fa-

!dj

vendum eft; communem amorem &

s

favorem, quod attinet.

'f.ï!ll; qu

-Diec Sabbathi.

J

MEDITATIO I

L

P

Erpende; quzítionem à Pharifzis

!

n

t

y

propofitam ;/J/cet cenfim dare Ce-

nj

Qri dH 1102* ad quam Chriftus re-

t

fpondit, reddites que funt Cefariss

une

Cefari, & ques funt. Dei, Deo:. quo

L-'im,q

reiponío Salvator nofter omaes do--

ARU

30dum

t

;ervþ.- .vsluit,- quod quemada

Cafa-

d

1

Oïä

»ä (0) gg-

$35

um,w

Cafari tanquam Domíno temporali

hM

"iL

dare tenemur, quod Czfaris eft, ita

etiam Dco ,. quz Dei funt.

Quid-

quid autem habet homo, à Deo pro-

]s

i

ficilcitur: anímam , corpus , cor, me-

moriantvoluntatem, intelle&um ne-

Eu

]v

ceffe eít , ut reddas Deo;, id eft, ad

(

Ihth

!

!I

n

"

majorem Dei gloriam offeras, & pet

H

reciprocum aülorem, ac gratiarum

D

actionemei reddas ; omnia, ex vero

5

& fincero amore tibiconceffit, idcir-

€o cà per reciprocum & perfectum

amorem ipíi reddenda funt, à cujus

n

n

manu; quidquid habes, totum pro-

venit,

i[

I:

MEDITATIO H

Ogita; Chriftum . per hec verba:

veddite que funt Gefaris , Cofarz,

1l (W**

" que feit Dei, Deo, aliud à no-

l v

1l

i p

bis non exigiffe; quàm perfectam ju-

]h

l

ftitiam , quà fuum cuiquehomini tri-

Qu

f

bueremus, Superioribus fcilicet re-

q':ühw*

yerentiam,amorem,obedientiam &c.

24

D«eo

-

$36

x$ Co)Bk

fchu[l

Deo autem adorationent gratiarü

Jm j qlllt

a&ionem, mandatorum divinorum.

obfervantiam , divinz voluntati ad-

j

[t, 0n

impletionem, captivationem mtelic-

mmq"

&us noftri in rebus fidei ; timore

j VCBK:

ac pexfcötum Dei ammem, Hæc

asïw

Cito; & tàm corpus, quàm animamni

;mm

tuam Deo offer , fic divinam volüa-

Ti

tatem adimplevifti ,uti etiam Chrifté

j

Domini prceptum : redde que ]ïmi"

( ORQnut

Dei, Deo.

gt

ancgl

"Dominica vigehima -

2püd

tertià poft. Pentecoften.

J

Sumroarium Evangecli. Matth. . 9cap.

Yhide

Chmjfm jilpam Pwnczpzs à mor3

inPng

tuis exéitat » o eum in via. effet,

]i

mulierem, que [augumis fiuxum

Ltbl

- gaffa erat duodecim aumis , ac fim-

,(

briom "vefhinenti ejus telogit , sz-

nam fecit.

W )m

2000

MEDITATIOL.

R

PErpende, laborem; & diliceátiam;

quam

3

x$ (0) 85

$37

xhüm

quam Chriftus JEfus tnbus annisim-

"Wim 'endit, quia omnibus in locis atque

h ommbus hommxbus verbumDeipra-

"i dicavit, omniumd falutem ftudiose

usär,ug. quæiïwt, quando enim Princeps ad

zmrm. | ipfum.venit, turbam docendo occu-

* patus fuit: Si igitur Chriftus tàm ftu-

me diosé tuam, omniumque . falutem

Wi quxüerit, quantó magis faluti tux

ii fudere deberes, omnemque adhibe-

re conatum , ne beatitudinem ater-

T3

nam-amittas; Erubeíce ergó ; quod

tam negligens fueris in procuranda

Wi

ts

anima tuz. falute.

Pl

MADITA T O.Al

iib

a L

Onfidera, quàm negligens fae-

d

p

rit Princeps ifte tempoxc infir-

| mitatis filize fuz ,

cüm nullum adhi-

d

/ buérit medmm, donec eà jam tum

L

! defüun&á , Chriftum *accederet, ro-

" gaturus ut illam à mortuis excitaret:

; Idem omninó facis cum anima tua,

[

i qua, fi tentationibus aliisdg fpiritua-

li-

n lff'«

»

$358

(o) 8

tsf

ul

libas infrmitatibus prematur , nihil

id xfü

Add

tüia

p Ubl

$, nec mediaexquitis, qui-

riftinam fanitatem recuperare

st

g

valeat: poftquam veró peccato mor-

í

tua eft; tuncmodoad Chriftum recur-

in

n

ris, rogans, ut eam refufcitare . dzg-

