bumiliatum Deus nou defpiciet, PÍ. 5 0.

Die Mercuri

[

A0

MEDITATIO I

bmoild

Onfidera, quod, etfi granum fi-

a a

napis omninó parvurm fit; atta-

K0f D

men tantam habeat virtutem & cfífi-

caciam ; eodem modo res fe habet

J

U

cum humilitate , ubi ea eft, ibi non

exieua eft e&icacxa, fiquidem ubi illa

virtus , ibi eft fapientia & fortitudo,

—

[

ubi

94

x$ (0) &

übi autem füperbia eft, ibi nil aliud

f

eft, quàm arrogantia, qua .externé

(

quldem aliquid effe videtur, interné

il

t

|

autem nilaliud eftquàm vanitas ; tu-

r

de ergo humilitati, & inflatam de-

pone fuperbiam.

nl

|

4

j

[

MEDITATIO Il

il

pu

Onfiderastum prímó grani finapis

ül

h

C

virtutem fentiri, quando in ore

b

»

dentibus conteritur , ita in divinisres

hm l

iM

dh

fe habet; qua prius agnoícuntur, dum

Af

profundà animi confideratione vol-

tl

vuntur, poft hec. modo . dulcedo

)

Yi

f

fentiri poteft; idcirco quilibet con-

t t

divinas

tinuà meditatione leges

**M(US (

aenofcere diícat.

Homo ergo 1p-

femet cauía eft, cur tam exiguum

*DIT

in fpiritualibus habeat ouüum, uo-

^i (apu

niam parüm hac confiderat.

^

npmm

u

Wl h

Die

N

X8 (0) 8

9f

l) lb

"m

Qs

Die Tovis.

dv

cMEDITATIO.

D

Onfidera ; quod Chriftus Salvator

$

E

P

nofter difcipulos fuos docueritLu-

c& cap. 17. $i babueritis fidem ficut.

granum [mapis , & dicetis buic mon-

0l :i: eradicare, dv tramsplastare : in

mare: q9» obediet volis.

Dominus

Ti

! Deus à te talem exigit fidem, ut

]

UET granum finapis, non veró mortuam,

J

t & tepidam,ted vivam, & amore di-

!át vino inflammatam, ficut granum fi-

It napis, quod totum quafi ignitum eft:

du Si hujusmodi fidem habueris, tibi

&i difficile non accidet, mandata DEI,

drm; & leges ftatus tui obfervare.

"

UE

MEDITATIO IL

19 (COnfidera, caput per fumptionem

!

grani finapis mundari , eandem di-

vinà dogmata habent virtutem; qui-

| þus ingenium hominis omnibus er-

/

|

rori-

[]

P m

96

x& (o0) BW

qulm

roribus, & ignorantiis purgatur, & "

t

illuminatur, ut rem illam veré zfti- ï',

j

mare, & ex his veram cognitionem, '

& illuminationem haurire poffit, nam T

Propheta David dicitPfal. 118. De- j

;

£laratio [ermonum tüorum illuminat,

ao

d intelledum. dat parvulis: quate ....

par:

divina dogmata dilige, &fecundum ;;

"n

€a vive.

p gt

s

Die Veneris.

;ämemh

MEDITATIO f

apzrircrob

( 'Onfidera, egranum finapis doctri-

T

nam Evangelice fidei effe , qux

n

in principio omninó parva vifa fuit,

Oftea autem ita excrevit, ut totus

sl

h

'

ii

mundus hácce fit impletus: eandem.

etiam tu in Ecclefia Catholica acce-

i

pifti do&rinam , fed fecundum hanc

non vivis ; nam fi vitam tuam fecun-

lT

düm illam inftituiffes, modó diuin !U

virtutibus , & bonis operibus profe- *j

ciH'es, cüm autem magis fecundüm ij

mun-

:

x (o) &&

J

97

ilmmundum, quàm dodtrinam Chrifti

ütvivas, proficere non potes

? nec in

tttivbono crefcere,

m

TO

Áj

MEDITATIO IL

TW

( 'Onfidera, linguam tuam; üt par-

r

vum corporis tui membrum gra-

jj o finapis comparari poffe, qua,dum

convitiis contra proximum tuum ar-

matur, vehementem rixarum, irz

"

& conviciorum ignem excitat fecun-

01 düm docirinam fan&i Jacobi cap. 3.

!

,jg quare gnaviter obíerva fermones tu-

,0s, ne eisdem ull'um offendas, &

[UT

^

;

Y

multarum rixarum , ac odii. caufam

, Przbeas, fi ergo tempore vitz tux

[

«

pace frui cupias, contra nullum ma-

|

((

i

lum aliquod loquáris.

ii h.x

ï

mfa

Die $ abbathi.

MEDITATIO lL:

odl

J

w

"

Onfidera, leve peccatilm , üt cu-

C

i

riofum afpe&um , vel hujusmo-

Mi

E

di

I

98

*Q(O)ä

*—/

u

di ctiam grano finapis comparari.

|

J

1

poffe , quod aliquando in peccatum

mortale accrefcit, üit Propheta Da-

vid expertus eft, dum oculis fuis cu- gj

yiosé ufus fuit, &

oftmodum in

! ,

4

,

/

/

J

adulterium delapfus eft: diligenter.

!

2

L

i

()

ii

|

ergo oculos tuos cuftodi, ne quid

curies afpiciant, & in momento le-

r] WM

'

T.

thale peccatum in anima tua. ob in-"

furgentem cupiditatem creícat: ab?

Lgm

vt

omni ergo vanitate oculos tuos a-

verte.

h

MEDITATIO I.

Wr j f(tü

Onfidera parvam iram etiam gra- titi

no finapis comparari pofle, qua'

dum crefcit, ita excrefcit; ut grande !]

malum rixz, contentionesexecratio- in

nes,& perjuria; non raró etiam homi- uj

cidiainde enafcantur: fuge igiturabo- uj

minabile iracundie peccatum; ex que uj

gravisfima mala evenire poffunt; ij

nam ira nullo in fcxu juftitiam opera- n

"

[

r

:qr .

-

8

99

ää(c)ää*»

I ( ..

xdoinpe

i

: Dominica Septuageïi—f

e] -

ma.

10j

SummariumEvangelii.Matth.cap.20.

i

d lr

Eoangelium parabolam. comple-

üodi;ncg ;

&itury qu4. Chbriftrus Damitus Re-

IOR

gnum celorum comparat Patrifa-

uug -

milias, quioperarios couduxit invi-

Val

neam laboraturos, d2» quamvis ala

albrt !

maturiusferius alii, aliive[pere ve-

silfeut , eandem omnibus mercedem

(

largitur , feeundum illud Chrifli:

ing

multi funt voca

&i.

$

i -pavuci -vcrö- ele-

pnhn -

'ö L

ag

MEDITATI

ii (COnfidera, quod. Dominus Deus

"

tanquam ceeleftis paterfarnilias in

pu) Juventute tua te vocaverit, & con-

p/t duxerit , ut.in vinea füa, aaimá, fci-

at licet tuá, tam. caró dilectisfimi filii

g füi fanguine redempta laborares: re-

cogita, quomodo in hac vinea tot

E2

«

L

100

« (o) 8f

"

annorum fpatio laboraveris, & plan-

taveris: cüm permiferis multa pecca-

|

torum zizania in ea excrefcere: quam

Il

mercedem

Mi

Íperare .poteris ? plaqï;

nullam.

nj

j

h

MEDITATIO II.

don.

Onfidera, quod vinea tua, nem-

n

pe anima tua plurimorum fce-

i

lerum zizaniis confita fit; quomodo

[

AV

igitur fubfiftes, dum coeleftis Pater-

familias-rationem à te exiget; & tibi

lus

mf

Objiciet , quod anima tua, tanquam

vinea malé exculta fit: te tanquam

d

E

negligentem, & peccatis obnoxium

ii

arguet, & ad perpetuum carcerem

L M

detrudet, hac mala autem , ne tibi

m

accidant, vineam tuam fru&tiferis vir-

tuütum, & bonorum o

tuy d

excole.

pernm »'i;ibus

t

*

DT

R d

t

Dic

"AC

i

YO0f

Wfris,&'-, -

"T

.

Die Lunz.

M

MEDITATIO I.

tj k On

fidera, quis Paterfamilias ejuse

modi operarium ; quem condu-

xit ad colendam vineam, ferat? qui

[j

tota die comedit, bibit, otiatur, &

itit nilil facit; quod conducit ad colen-

Wi dam vineam; talis tu es, cüm preti-

iU ofum tempus tam inutiliter teras,

lt nec cures, ut vinea tua fru&us ferar.

i! Dole de negligentia & pigritia tua,

!u & in vinea tua laborare ftude , ut ali-

!

u quando mercedem fperare poffis.

0 MEDITATIO IL

[rid

Onfidera, quod Paterfamilias

E N

mercedemtibi promiferit; fi vi^

j nea

m tuam diligenter excolueris,

1 miniméautem , ft eam íncultam reli-

j

ueris: non tantüm nulla te merces,

ed paena zterna manebit: cave er-

o nc iflà puniaris, idcirco pro te

nitio , ut ferven-

1

)

, ho

f

.djc ifta eritadmo

E 3

te£

I

ro2

X2 (6) 29

/

U

[

ter labores, & ceeleftis Paterfamilias

fractum in eainveniat , & nullam ha-

T

beat cauía

j

M

m aterná te poe'nä. Runi-

jf

endi

.rl:;:f fl

Die Märtis.

gt

MEDITATIO ].

m

Onfidera, quà follicitudine opti-

n

C

mus Paterfamilias , Déus, vine-

y il

am fuam fepibus eircumdederit; ne jj

ferz ingredi, & eam deftruere pot- ii5

fent. Sepes funt mandata ejus à t& jj

obferyanda; fed pró dolor! proptet vj

gggitiomm : . Ícelerum tuofum fä*'mm

ras fepesperfra&tz funt, & vinea pet- ,

dita eft, ut nemo fine lacrymis illàm "

intueri poffit: 'Tua ergo deplora íce-

D]

lera; & humiliter Deum cceleftem

W

patrem - Pm F?mïmonc tOga,

i

MEDITATI1O IL.

It

, [ Editare,quomodo in ultimo judi- ii

cii die juftiffimo Judici refpon- lul

d cfl o of

A&rc velis; dgm vinez tua, i

2

N

|

| *Stä (o)&e

103

litt! animze tuz rationem exigets & tibi

lil objiciet, quod tanquam Paterfamili-

R; as fufficientia tibi prabuerit medi4

[

per dogmata , conciones; admoniti-

l

J

ones,per multas gratiarum ínfufios

I

nes , infpirationes , per angeli cufto-

, dis tutelam,&fan&orum patronorum

ii

!

! tuorum interceffionem, & his omni-

D

! bus non obftantibus vincam tuam

ln

r

! non coluifti, fed incultam reliquifii

!

j

ut nullos fru&us protulerit; fed tan«

//9/ eum labrufcas; qux ad nihil idoneze

WW; funt: hezc bene animo volve; & vi-

1!! neam tuam colere incipe, id eftani»

VU mam tuam virtt

»

tibus & bonis Qpcgi—

]" bus exornare.

-

hi

Die Mercurit.

y t

MEDITATIOIt.

wgä,

^" 'Onfidera, Patremfamilias exiviffe,

j

& operarios quafiviffe, eósque

j

mature conftituiffe, & tertià horá,fex-

j

tà noná, & undecimá, eosque ad vi-

tieam füam mififfe laboraturos, ome

u

I

B 4

nesque

[j

104

38 (0) &&

./"

nesj aequalem accepiffe mercedem:

qm

ro tuà; & omnium iníftru&ione, et-

m

jl

fi feriüs , id eft; prateritisaliquotan-

atii

nis vitam tuam emendare, peccata

tua deplorare, in virtutibus, preci-

n

gt

pué in amoré DEI, & proximi, &

fimilibus te exercere veré incipias;

:WEPU

x

quod mercedem quoque fperare pof-

fis, quam ii , qui maturé in vineala-

]

borare incoeperunt, quare incipes

In)

thuc tempus eft, quo ad vivis.

n

MEDITATIO Il

ul

Onfidera, quàm ferventer, & in»

t

--. defefsé fanáài omnem diligenti-

"w]

am impenderint; qui modó zterná

tl

in coelefti gloria fruuntur' mercede ,

Tl

quianimz fuz vineam diverfis virtu-

&t

um vitibus coluerunt; hic humilita-

dT

te, tt fan&us Francifcus de affis; is

iT

te.amore in Deum, ütS. P. Augufti-

POW

nus;alter meditatione Paffionis Chri-

"ls

gi, üt S. Bernardus y alter charitate.

haj

-

&

in

ï!äf'(b) «

toy

!

(

(

mfüïei"n' pauperes, üt S. Thomas à Villa

N

j

"It

! Nova, & milleni alii: - Horumexem-

! pla ob oculos habe, & fecundüm vi-

(

4

Wres tuas eos imitarée, & animz tux

T5 vineg: hujusmodi frudtiferas virtutum

I5 vites infere , etiami eandem merce-

t dem fperare poteris, quam (an&i Re-

LE

I

num Coclorum modó poüidentc;.

lt i

Die Tovis.

il

MEDITATIO L s

N

( "onüdera, Patremfamilias omni-

1

^ buszqualem dediffe mercedem;

ol

eque illis, qui à mané, quàm etiam

s

ab undecima laborare incoeperunt,

at

ad te exftimulandum , quod, etfi us-

natul

que ad undecimam , id eft, usque in

st

Íene&utem otiofus fueris, mercedem

ln

tamen fperare poffis, fi ergo feró ia

l di

animz tuz vinea laborare inceperis;

& cam virtutibus, & bonis operibus

"

oni(

non excolueris ; & ornaveris: nunc

incipe, nam feró nimis necdum eft,

: clwittI :

[|

E;

ME-

106

ETOI3

MEDITATIOIL —

Onfidera, quod Deus coeleftis

g

— ;Paterfamilias animam tuam , tan-

Ainy

quam vincam tibi elocaverit, & ad

:j

|

pzz&un

bunc finem, etiam omnia fpiritualia

" ER)

media ad colendam eam tibi procu-

yit

rayerit, ut tu tanquam bonusopera-

stl

rius tempore vitz tuz laborares ; &

u

bene plantares. « Cur ergo tam ne-

uT

gligens füifti , & vinez tuz culturam

nf

nihili zftimáfti;. dole igitur , & coe-

Ini

leftem Patremfamiliaspro remiffione

od

roga, & [erió te emenda, poenam

i

non dabis, dummodo jam vincam

TR

d Ob fü

tuam colere incipias.

H

i

^

n t

.. Die Veneris.

L

MEDITATIO L

vibii

Ils

Va

Nfnitam cocleftis Patrisfamiliasbo-

]

a

nitatem, & patientiam recole;

tlyal

quod te tam negligentem, &pigrum

t

usque huc eternüm non puniverit.

Hu-

& )

,

(

43 (0) f& —

tÓy

]jj Humillimas igitur ipfi gratias age; &

]y,; PFO gratia ac remiffione gravium er-

UT

rorum tuorum ipfum roga, propone

ergo tibi impofterum per totum vi-

&t

p

tz tuz fpatium vineam tuam reáé

colere, id eft, animam tuam variis

1 tj m

j

W

bonis operibus per fpiritualia dog-

bonusop

ls

mata ornare, id a&ualiter facere pro-

pone tibi, & in bonis. usque ad fi-

(out;

le al

nem vitz.tuz perfevera, poft quam

zternam mercedem fperare poteris,

Itj du

MEODITATIO I.

tttif

Xpende graves dolores, labores,

l PWE

E

D n

curas , anguftias, & fudores, quae

homines..ob terrenorum bonorum

lucrum quotidie patiuntur ; folüm ut

temporalem reportent mercedem:

Si ergo honiines illi temporali lucro

1

ita ftudeant : quantó. magis tu fata-

nl

1

es, imó dià noàüque in animztuz

qui

vinea laborandi curam habebis, ut

i

J

aliquando aternam reportare posfis

Pumäf

I!

mercedem. — Deus poftlapfum Ada-

li

E 6

mo

108

'!cä"(c))ää

mo dixit; 27 judore vuliás tui 'ucþ m

zgoifü

ET

vis pane tuo: quanto magis tu in fa-.

dore vultüs tui, inquam , cura; &la- -

,Jtorr

2 «ll[ll

bore coelefti pane aliquando in ater-

nüm frui conaberis.

Ti

u

Die Sabbathi

MEDITATIO I

*;

j

j

Onfidera, quod Chriftusin Evan-

C

gCllO etiam mentionem feceri ity.

hsqim

gnultos effe vocatos; paucos veró ele-

p

u J

&os, que verba tibi, & omnibus

bominibus meritó timorem incute-

Dd

U

rent, cüm nemini notum fit - an ex

damnatorum;an falvandorum nume-

35

ro fit: eque. ad fidem íalvificam;

&l

quàm ad ftatum religiofum vocatus

Al Ul m

escortuum fcrutare;opera tua exami-

"i

na,anénuümero Ele&orum fis; (shu-

Lt dt.

mile;purum; contritum, & timoratum

Gtügcm

cor in te reperias, tibi fignum Ele- :

nl

&orum eft, dum autem id. plenum |

ummq

füperbiá , fceleribus, & odio contr4

ET

&t

N

pro-

w (0)

109

UM

proximos tuos invenires, evidens re-

Drum

probationis eft fignum: nifi matur&

Il j f[m)fd

te ad meliorem vitz frugem recepe-

dj

tis ; fiet, ut in ultimo judicii die ex

divino Judice horribilia vetba audire

cogatis; ite maledicdli in ignem eter-

li

91m.

j/

.M

AMEDIT

ATIO I

lus

Onfidera,fi ex uumero Ele&orum

nf

fis, quam coeleftem gloriam , &

KO5

zternum gaudium exípedare pos-

( uml

fis: quare nullum laborem in colen-

AT -

da vinea tuà cures, imó omnes cru«

ft at

ces,afllidiones, tribulationes & per-

IU

fecutiones intimo corde ex amore

PT

.crucifixi JEfu fine ulla contradictio-

m

ne patiaris, tantüm ; ut ad DEUM

Ui CUR

pervenias, apud ipfum aterná fruitu-

] 65)51:4:'

rüs mercede.

Quare omnem im-«

Qnuu

pende diligentiamy & conatum, dum

n j

vivis, & conftans in labore tuo per«

filte; nam qui perfeveraverit usque

T

"m

ad finem . huc falvus erit, quod expe-

E7

;ic-

F(

115

«s2 (0) 8«

BI

rieris,dum animà tuaà corpore fcpa-

h

ata fucnt

In

DomlmcaSexagefimæ

,.liff,q

Qu

Summarium Evangelii.Lucz 8. cap.

i iï)d

lIa Evangelioparabola proponitar,

Pbf

. quá Chriflus Dominus teflatur, per

P

femen Verbum Dei intelligi , q27id

L.

n

ii

apud emnes frucius non ferre.

Jnf", &

P

MEDITATIO I.

ii

iodtun

Erpcnde, femen , nifi in bonam

P

cadat terram, perdi, & fru&us

mmfu

1040 |

non proferre, ex quibus facilé agnof-

wof

cere potes, fi femen verbi divini apud

te fru&us non proferat, figuum effe ,

At

m

quod cordxs tul terra bona non fit ,

"

fed plena pravorum affetuum, &

UN

'Wtd

peccatorum zizaniis ; qua caufía funt;

Cur terra tua omnitempore fit infru-

&uofa: dépone ergo omnía fcelera

& pravas inclinationes, ita cor tuum

ad

)

«8.(6) h

Lxi:

— Á

ICOIpom[

l

3r-

2ad bonum, & fruc&tus feren

.df)s idO-g

ncum fiet,

—

;

MEDIT ATIO Il

L

W.

Editare,quod bonus agricola ofin

lr h

exiguam naufeam, & taedium

hii in fefentat,dum videre cogitur, labo-

. rem fuum in colendo, & ieminando

,

TA

/

'i!!!g/, 6*, 4 EC

rditum effe , dum feminatus ager

dul

Íuus fru&us non profert; quantó

, majorem, & juftam cocleftis agrico-

|| ladete concipiet nauféam; dumper

igg omniícientiam fuam agnofcit; fenien

Lhy divinarum inftructionum fuarum nul-

igi^ los in anima tua frutus protuliffe;

jj O0mni ergo bumilitare , & dolorepra

idi: remiffione roga ; & confitére ;te cau-

" ^fam fuiffe infoecundiratis ob tot dc-

a( eptas inftrpétiones, quas tibi nog

1

[m 2 |

*

.mPcndi;tig fäd Íprevifti,

frit

1.

u

. Die

í

ir3

4 (0) 9«

l

ul

" Die Lunze.

!

MEDITATIO I.

Ó

J

Jyito

Onfidera, nimias terrenorum , &

temporalium curas effe fpinas,

:amhþcrä

Drid

P I

ihter quas femen verbi divini cadit; &

l;

fuffocatur, & ideo etiam excrefcere,

& fructus ferrenon poteft: hujusmo-

Il

di curam abiicere debes, & ea fola

Wd() i d

z

effe debet; quomodo DEO fervire,

ipfum amare , & laudare poffis , quod

ngit

verbum Dei docet, tunc femen ver-

d

j

bi divini excrefcere, & in anima tua

quun1

fru&us ferre poteft.

l

PT

MEDITATIO IL -

ial

"

Aximaminte Dei miferícordiam

t

percurre, qui, etfi agnoícat,

t

quod tam improbus fis, & verbum

*

tiend)

Dei patvi autnihili zftimes, fed ven-

to tradas , attamen femen fuum ver-

i

bi divini feminare non ceffat, nam

lii

patienter exípectat , ut ; fiforfanom-

snon

lmif

ge,"fncjmcn intefeminatum fructu

Al

pro

À

LIOR N

113

[

proferret , ad mínimüm aliquid femi-

nm L

nis excreícat , et fru&us ferat: Age

p

igiturDomino Deo gratías; quod er-

:s,cffc h

ga te tam liberalis, & gratiofus fit ;

li

& bpm'tatc ipfius noli abuti.-

ID atl

Die Martis. .

dl

MEDITATIO !

JET.

Xpende, & deplora magnumani-

B m

mz tuz damnum, & te coram

pfsg

OROR

divino agricola pudeat, quod bonum

femen, in corde tuo feminatum; ob

LUa

negligentiam tuam , & fcleftem vi-

tam fru&us proferre non potuerit,

t

& nifi prava indoles tua impediviffet,

ia

quàm miri; & fplendidi fru&usin ani-

guió

ma tua excreviffent! jam veró anima

T«

tua (ine bonorum operum fructibus

h kdw

tota mifera eft? deplora id,& bonos

fY

frutus proferre conare. -

MEDITATIO I

:lfat, j

NT

y[Editare, fi femen fru&us proferre

debeat, neceffe effe , ut in terra

j

mori-

Pk

E

114

w (o) 9v

m

moriatur: fimiliter & tu5fi bonorum

fTl

operum, & virtutum fructus profer-

gum

|

Ó

re defideres , neceffarió tibi morien-

giith»

od

dumeft , propria voluntas, & feníu-

alitates tux mortificandz funts aliàs

T

,?

hE

tibi impoffibile erit fructus ferre.Ab-

nega ergo temetipfum, brevi experi-

d

éris, quod femen fructus fit proc

E

ica-

'gcnuz,ut

m

J

;:urum bogos.

|

n

ui

Die Mercüt&.-

n

APEDITATIO L-

at

À

Ervolve, quod ille , qui þafcö'fc-f

L minat , parcé & metat, ita & tu,

]i

[

In

fi cultás divini minimé fatagens fue-

ris , & ei non vacaveris, exiguam e-

"

14 t

tiam mercedem exípectare. poterís ;

tiny

dum autem multa bona opera ope-

t r

retus fueris, Dominus Deus copio-

d Onl

Íam tibi retribuetmercedem; ftude

i

igitur, ut in vita tua multa bona o-

Qutt

pera tibi acquiras, etiam copiofam

hg

d

jn goglo accipies mercedem.

'Me-

L)

LRBCOR-

rj

TM

MEDITATIO II

m&u&m "

monbum

Agnum laborem, & füdorem

confidera, quem aoncola agro

At r

I r

uo colendo, occando, & feminan-

! do impendit, ut aliquando fruges

Wi

Vrj ..

metat ; fi id in agricola agno(cas, cur

Crgo animz tuz tantüm non unpen-

Ml

dis diligentiz ; ut femen verbi divini

in te fra&us bonorum operum pro-

I

ferat? de tua dole negligentia, & o-

mni ftudio labora; utbonorum og::-

101

rum fructus proferas.

tl

Die Tovis.

dl

*

"d

MEDITATIO .

AUAT

Ehcmcns tempore. Chrifti- dcf l-

Icpt)ü

V

derium populi fcrutare, üt Evan-

TAE

elium teftatur, qui ingenti mul-

«

titudine Chrifti.

conciones audi-

d!l [

turus, & verba intelle&urus fecutus

1

e(t, Quareergotuin audiendo ver-

a

bo Dei tam ncghgens es; interdunt

neceffe effet; ut cogeréris verba Dei

J

!

au-

l

116

2$ (6) 89

,

audire, quod tamen magnum adfert

-

2

)]

fructum: efto ergo impofterum di

]l

ligentior, & parato corde te fifte,

dum concio , aut

g

fpiritualis inftru-

E

&io habetur.

ditéti

MEDITATIO Il .

dontt

Itos perpende;, & magnos vetrbi

llai"deO j

.divini effectus, nam dum Chriftus

dcon

poft crudeliffimam Pasfionem in li-

agrim

gnoc crucispro humani generis falute

nd

mórtuus eft, pauci admodum con4

T

:

verfi funt , poftquam autem Petrus

1045

Jerofolymis concionátus eft, & ver-

has

bum DEI feminavit, Judzi ita funt

f

permoti , ut multa millia uno die in

A05 Mf

Chriftum credere inceperint; Si igi-

Min

tut. verbum Dei hunc habeat effe-

"! Mif

Qum, cur tam illubenter id. audis2

u

citiüs forían converfus fuiffes , (i ver-

i

. u,tp DEI libentius audiviffes.,

Mi

Die

L

W (0) $&

17

u

li

lo

1

Die Veneris,

[unmm

MEDITATIO I

4

Mi

Xpende, quod per verbum DEI

— ferrea & lapidea corda ad veram

converfionem fint commota; quem-

[ii

admodum videre licet in fan&o Pa-

T

tre Auguftino , aliísque multis, qui

W* per Conciones & Cathechefes erro-

7! res fuos ejurárunt , & converfi fünt:

!''!! eur ereo tam durus,

Wt feveras,

& lapideus per-

ut auditis tot concionibus te

! non convertas? de v

erbi divini effica-

d

cia Dominus dominantium per Jere-

ll; miamPro

phetam c. 55:ita pronunti-

mit avit dicens; zunquid uom verba mea

ME7P

quafr jemis, & quafi malleus

u d

cOHlel'CHs peirams quod etiam ex-

ia pertus eft S. Matthzus A

poftolus,

^ir qui ex publicano per Chrifti conci-

& ones Apoftolus, & Martyr Chrifti

€ftectus eft,

Jl

[]

AME-

L

118

L ol).,ä!*

E

*

MEDITATIO Il

r

Onfidera aliam efficaciam , & vir-

r

C

[4

^M

ii

)l

e

tutem verbi divini quod etiam

virttutem habet, ut homo in hoc

,iila

j

mundo omnia deferat, & totum fe

M hlkt

det cultui divino, hujus exemplum

eft S. Antonius Eremita, qui poft-

aT

r

quam in concione hzc verba Chrifti

audivit, Matth. 19.cap. $i vis effe ityi

itottt

gerfetius , vende omnia , & da pau-

jerbuss & fequereme; ità ifte San-

ainil

&us adeo permotus eft, ut omnia

ts t

dereliquerit; Chriftum fecutus fit ,

Ti

ac in magnum evaferit Sandum;

Mil

hanc propter efficaciam verbi divini,

meritó lbenter conciones, atque

10

Cathechefes audire deberes , ut ejus-

dhng

modi in te fentires virtutem ; Chri-;

ln

(

.Mm

flíque vitam veré imitareris.

&il

r

"t

Die

).þi(

--

M5 (0) 8

119

0i

Die Sabbathi. -

MEDITATIO l1.

;

"

'

l quig

Xpende fignum Ele&orum DEI

effe, fi homo libenter conciones

; audiat, & diligenter ad verbum DEI

j attendat, ut Chriftus ipfe docuit Jo-

!t an. cap. 4. hifce verbis; qui ex Deo

t eff, verba Dei audit: nonne magna

ii eft gratia inter filios Dei numerari;

| Jj quod bene perpendere debes; & o-

(j mni attentione verbum DEI audire,

&i & fecundum illud vitam tuam infti-

àu tuere debes, unde fequitur, ut Fili-

imi us DEI efficiaris; nifi autem verbum

dnis Dei libenter audires, malum fignum

didi-eft;

n" MEDITATIO i.

3 R/T EDItare, quare; cüm verbum Dei

(ly j

libenter audias; vitam tuam fe-

» cundüm id tamen non inftituas, fed

femper ín prava confuetudine üt an-

t€ perfeveres; & curfru&um nonfe-

rat

120

;!ä-',(o) . D

m

Ti

hj

rat: ratio hüjus eft, quia. cor tuumr

at

terrenis & vanis firmiter adharet;

»nnt

idcirco verbum Dei fru&um ferre &

j li

j

Ti

"3

infpirationum divinarum femen radi-:

J

—

n

r

ces agere non valet, ideo cordis tui?

j

lntn

terra fterilis, ut ante femper mánet

d

)u

"

to! "

!

quare cor tuum omni impedimen

l

munda,

ut idoneum fit; & verb "

df])

!

LILL

bum Dei fru&us ferat.

- "h

»

s atb

Dominicà Quinqua-

: xo ts

i

gefïm'æ.

TT

Summarium Evangelii. Lucz cap. 18« ii

KEoangelium itev. Chriféz. ferofo-. i

— pymitanum cum. difcipulis fuis de«: s«

feribit , im quo ipfis Pajfonem füam, i

vadixit ; uti ( de ceeo im platea. &

edente mendico, cui Cbriflus oi- li

u

J

fam reddidit.

i,ql'

M EDITATIO

' .;'*jmx.'li

dN

n

EXpende; Chriftum in Evangelio:

al

de diverfo hominum genere di-

xiíle

"

23AI

P

:

42 (o) 8«

Ttt: xiffe; de difcipulisfuis, & de cceco

:

llf in via fedente; ita hodie diverfascft

t reperire hominum conditiones, ve-

ii ros Chrifti dilcipulos , & imitato:cs,

Il qui cumipfo in templo verfantur coe-

hn leftem Patrem ibiadoraturi,cum con-

imi temptu omnis abundantiz in eden-

f/tydo, bibendo, ludendo, faltando, &

; tempus malé impendendo: & caci

777qu0que reperiuntur ; qui viam Prz-

if

l]afceptorum De:i non vident, fed gu!.æ,

:

9

; & nimio potüi ; omníque vanitatifer-

yit

1n

4iài

t; obfervas ne inter illos, fed

MüMinter Chrifti imitatores numercris,

lii qui hodie Deo pro ot ligatione íua

dl fecviunt, cum contemptu omnis gu-

iunji V , exceffüs in potu , & alarum va-

')

g nitacum,

M

LFDRITATIÓORL

(

Editare; qgod intoto anno tem-

plum inviiere, orare , & divina

iti

, confiderare non fit. magis neceffiri-

I* um quàm hác die; quoniam hocce

tcin-

| genfrf: ]

j

122

— oU i .

-

$

n

tempore communiter Dominus DE-

|

s

us fceleribus, & flagitiis maxime'of-

p

fenditur ; quare «quum eft, ut veri

Chrifti imitatores ; & maximé religi-

I

,

ofi, pluribus bonis operibus; devo-

»

j

j

tione & precibus iratum Nume

ï

concilient , ne mundum ob mu

;

j

(Q

i

dinem peccatorum puniat ! et nifi f "

feceris , fed Cosmophilis adhzferis, -

nomine tenus Chrifti di(ci.pglus, rE r

1

autem ip(à, diaboli mancipium eri

S

"

l-

-

AR

J

-.;:'

*

d

&

[

x

j

Die Lunae;

t

MEDITATIO )

|

C

Onfidera, Chriftum difcipulis füi. Wïï

ispredixiffe;fe gentibus tradef- Eu

dum ,ab illis illudendum; & flágel- ":

landum effe, quod quidem hocce?*

tempore non à gentibus, fed' à Ca.

tholicis fieri foler: nam , quid aliid!

Chriftiani hifce diebus agunt,qqäih?f",iwe

Chrifto fpiritualiter illudere, deride- ^i

re, & eum fiagellare malitiosá

ebrie- |

]

$ (0)8k

123

&

x du ]

uxurii, faltibus, vanis

ts cantilenis, & omnigenis peccatorum

!d generibus; quibus Salvatorem fuum

W maximà ignominià, contumeliá, &

* Jüdibrio afficiunt? quare hodie hu-

1N mili.corde pete , ut obtot varia fce-

ninj.Aera; i—f-am' Íuam à mundoavertere di-

itgijgnetur , tibi autem ipfi cave à pecca-

TR

dif(ipüjü- $1

tttc

;MEDITA TIO Il

p

E'rpbnde, quoniam Cosmophili,

' "

& Ícelefti homines hisce diebus

iH Chriftum fpirituali modo majori

iij ignorinià afficiunt , atque flagellant

iij quàm Judzi, & gentiles, qui Chri-

jjj Ktum. non agnoverunt, xquum, &

b

m

juftum effe , ut de crudelistima Chri-

jj ftiPaffione ac morte meditéris, &

Qu

ii Ipro. ea gratias agas ; eàmque coelefti

g, Patri pro. omnibus mundi peccatis

1

!

J

1

sl

H

-offcras , & alia pia exercitiafacias, ut

peccatoribus a-

2

DEUS iram fuam à

Fa

!

vertat;

124

m

vercat & malitiofam eorum vitam fiéc j

temporaliter ; nec aternüm pu

niat; J

Jj

"—

. Die Martis.

AUE ODOIHOCUEPEGOE

? m

in

(^Oscita, fi Chriftiaaum hominem W

in hifce diebus dedeceat ,. ita !

ftulté, & quodammodo impié fege- !7

xere, & omnigenis vanitatibus vacá- y

re , quantó minüs hoc religiofamani- BU

xnam decet, que mundurm, carnerm;!

& dxmonem fusceptione religioft tf

ftatüs, & emiffis tribus votis deferuit? m

smultó magis inordinatos appetitus;ó u

affe&us füos opprimere, quàm illis my

frenum laxate deberet;. iplam ( ut» juin

pote religiofath ) aliud prorfus non uj

decet , quàm religiofam vitam , fpis 1

ritualem le&tionem ; & exercitía pía

agere, paffionem Chrifti meditari ,

|

Deo pro omnibus beneficiis gratias

tl

acere, & fine intermiffione divinó

il

cultui v

vacare: hoc hodie; & femper

T

fäc.

; ME« Ug

|

j

p R

corum'm

« (o) a.

12$

Mb

*

SMEDITATIO H

Onfidera, quoniam de coeco ín

,

C

Evangelio mentio facta eft, cui

tnishriftus vifum reddidit

»teetiamfpi-

i. rituali modo ceecum effe, cüm viam

ii legum s & mandatorum Dei non vi-

üi'sideas, nec re&& confideres, quoni-

lj« &m toties, ut coecus in via peccato-

n m verfaris. Humiliter ergo DE-

ix rjim roga , ut te illumihare dignetur ,

z cutam coeli viam inire posíis, quam

ii fine duce maximé tibi neceffario in-

"uuvenire non poteris. In cujus finem

jispelige Chriftum cum gratia fua; hunc

j'áránvoca,ne à via ad codlum ducente

ij aberres.-

"uUTEE

— 7Die Mercurii.

imis «

M MEDITATIO I

p

Ontemplare, quoniam hodie ín

i d

. Ecclefia Catholica cineris diftri-

utt

|iid b

itione omnes mortales hisce verbis

o

ento bomo , quia

!L

H

xgmoncmur, 9m.

F3

pll]:

126

4 (0) 8

yä (l

gt

pulvis es, e inpulverem rewitäfiä'

fe nihil aliud effe , quàm pulverem &

J

«puts

Cinerem: cur tibi tanrüm imagina-

ris? cur te ita vis extollere, & prz-

"

J

pofitis tuis , qui loco Dei füat , réfi-

1

u

ftere, & eorum mandatisnon obteni-

j sl&(

erare? cur mandaáta Dei tam paxvm

s

u

zítimas , & voluntati divine re[zu'g*n

?

nas? cur tuá fcientià, familià tuà &

,

alis à Deo provenientibus gratiis;

&

j

I

:

donis gloriaris? revera, quoniam pul-

(

vis & terra es, nullamte extollendi.

4

& (fuperbiendi-habes caufam : ut au-

tcm veram tibi inferas humilitatem ? n

*

jma

ginargfibi(emper, te Eulj/ctcm,äc |

d

gjlmeipaf effe.

^nm

MEDITATI10 Il.

: -Atii

DE:volve, & pulvis & tetra fis, Sc aini

iterum in pulverem reverti debeas, jl

certum effe, te morimurum effe, fed d

quando, ubi, quo tempote , & quo* ity

modo moriturus fis, an iü

graci'a t

Dei

$ (0) g*

12$

T!Mfmm

Dei, vel peccatis coinquinatus; hoc

] ulw ïeï; omniício Deo notum eft; nec

ltumm annum , nec meníem ,nec diem,nec

olltc&r horam mortis tuz ícis, hoc unicum

xig, fcis, te. in pulverem effe reverten-

li h

m cur ergo ita vivis, acfi non

Dflllml monmrus, & de omnibus operibus

lr tws fationem redditurus non cffes?

Famxh mu tÓ magis ita viv&,ut; dum cor-

s pus tuum in pulverem , & terram rc-

— vertetur, anima tua. cocleftibus gau-

qu

o

| &uatur.

Iu it

L

Die Tovis.

u 2

! vtrtm[

TA«

AMEDITATIO I

1(

Evolvc, quod Chriftus in via fero-

folymitana ideo :de amariffima

olL pafïionc Íua ac morte diícipulis fuis

mf locutus fuerit, pro tua idftru&ione ,

a quod; ficosleftem Jeruíalem confe-

,4L qui defideres, ;de pasione Chrifti

lt

omini prits tibi-meditandum fit,

jf äc,ex amore ipfius omnes miferiz ,

N i

-

F 4.

&

l

L

128

32 (0) $9

;

4 —

f

& affli&iones in hoc mundo tibi fu

n

FULT

f

ferendz fint, nam per multas tribu-

lationes Regnum Coelorum intrare

qsur

"

oportet, & nullus coronatur, nifi,

qui legitimà certaverit . & v

;»,&;minme

)

TU

reportaverit,

*

N

MEDITATIO SECUNDA i

De Paffrone Chrifli , que [emper. ertt dis

tempore. Quadragejma. . .

;:m,mip

lu

; i

M

Editare, quod JEfus Chrift

antequam paffionem íaüam in-

'Lïüm) [i

choavit, priüs fecundüm veterem le- idui

gem cum diícipuhs füis Paíchalia.ce- w

lebraverit, dicens Matth. 36. €ap« ii

dnen dico vobis, wnus &x vobis ame. o

tradet: quibus verbis Judz fignifiea- &ij

r& voluit, quod omniícientià fuà:a- ;

nofceret, illum impium effd homi-

nem, qui ipfum traditurus effet: ip- ]j

fümique ita:monere voluit, ót 3 mas Jp)

litia íüa defifteret, & proxerea ^hisve )

l)*

E

vgrbis minatus eft; P autem bopais

f»

ly

*

L

129

r?

L (o)"ä!?

i

p

; per quem Filius bommis tradetur:

TM

ierm |

bonum erat ei , fi matus uon fuiffet bo-

MUht 9. j]le. S. Matthzus ibidem, — Hic

Oi

ferio manfüetudinem JEfu meditare,

rrit,,&wägä

€àüm]udam in menfa toleraverit: difce

"i ergo cum ncfariistecum converfanti-

f

jbus, patientiam: Confidera, quod

M

|

Deus ctiani te fxpiüs per füperiores

hu n

' tuos , confeffarios, & concionatores

"

monuerit, ut à malitiofa vita tua de-

Un(d dfüfteres; ctiàm intentata eft tibi, ni-

u -fi defifteres, xterna damnatio, fed

ii" omnes admonitiones, àt apud Ju-

d -dam, infructuofz erant.

Dum tem-

ià$I Qus eft, fuge peccata, & fcelera om-

ii 5ias ne tibrut Jud conzingat, qui

ii -in aeternas inferni d

qmilll -mas,

eje&us eft &am':;

nddis

ydit

í

Die Veneris.

Iib"dlis

unsATEDIT 4TIO-I

-axcrf:'ffï "(C'Onfidera, ceecum in via feden-

^ tem magno fervore Chriftum in-

;u:m"f |

[

Es

vo-

Lj

130

x$ 00 9«

3 Wh

vocáffe pro mifericordia obtinenda,

&

uamvis homines ipfi filentium

^

m

i

indixerint, attamen vehementiüs cla-

mabat: miferere uei: unde conftan-

tiam in rogando, & orando difcere

p

potes, íta quidem; nifi à principio

exaudirérisy attamen Deunm invoca-

,

re non ceffares, ut tui milereatur,

W

)

!

confide in Deum Xene r€ cxaud:cr,

qI

( hllþll

utpote coecum hunc exaudivit.

i

MEDITATIO AL TERA

W"O i

De PajJone Chrifüi..

« ul

Aximam JEu Salvatoris tui. hu-

"kaü]

u

milicatem percurre, ex quà; coe-

nà peractà, antequam vencrabile-Sa-

g

cramentum infüituit, de menía, fur-

n

Iexit, & omnium dxfcxpuloxum fuo-

bl

rum , imó Judz pedeslavit: perpen-

st

de; quisnam hic fit, qui pedes lavit;

AT

& quinam illi fint , quxbus hocfecit:

KM q

imitare ergo hanc-humilitatem , que

ag

omnium virtutum fundamentum eft,

«0P ü«

&

— 48 (0) 8

131

rdi

'

D

l

& fine.

E;ua aliz virtutes fubfiftere mi-

T

u

VRtoi

Mi

fiime poffunt : zam Deus fuperbisve-

! fiffa s bumnilibus verà dat gratiam Ja-

É ij 1

"

]

[

Mi

x

;:Dic Sabbathi.

Dtniny

1 m

^" MEDITATIO I

Ltl

Val

.,';-'-.Xþ'endea quod Chriftus audiens

coéci hujus hominis miferiam,

T

ipfum non defpexerit, fed ex com-

miferationis affc&u ipfum ad fevoca-

verit, & quzfiverit; quid peteret :

OT

l

refpondebat, fe nihil aliud defide-

r, rxquz,c&

ràre, quàm videre: JE(us ipfius mi-

feiled

fetebatur, & ipfi vifum reddebat;ita

ntil lt

