pctierint, Jevaverunt vocem (inquit

i

textus) dicentes: YEfu. Preceptor ,

Vg

miferere wofiri. 'Tu pariter, fi fpiritu-

j

ali animz leprà infe&us fis, eodem

modo profunda humilitate Deum in-

f

vocare debes pro obtinenda animz

1

J

tuz fanitate, dicendo: JEff*mifere-

Ye met : Si idfiat corde contrito ; ani-

|

hithy

mz Ííanitatem infallibiliter .fperare

TM

|

potes.

Quare confultum eft, ut pro

peccatorum tuorum remiffione fre-

m

Ui

quenter recites Pfalmum $. /Mifere-

ve mnei Deus q7c.

Die Mercurii.

ALE D-LE A LO

[

.

Erpende, quod decem leprofi ad

L:

primam inftantiam mox à Chri-

fto exauditi, & mundatifint,tam mi-

Qum*c

!

tem , & benevolum Chriftus Salvator

ni

ij

nofter fe exhibuit; eandem , quam

0 [

tunc temporis, etiam hodiedum om-

g

nibus mifericordiam deprecantibus,

€x-

J

412

«2 (0) &&

exhibet, fi plenam fiduciam in mi-

"

fericordia ejus infinita collocent.

uare lauda, honora, ac gratias agé

^

"

,

p

gem

Alüsfimo pro infinita mifericordia,

fWCn |

j

quam impendit omnibus; cum fidu-,

gu

cia eum invocantibus ; Id in fingu-

gb À

lis necesfitatibus tuis opere imple,

fic auxilium impetrabis.

j

TU

MEDITATIO Il.

Viium t

Editare, quod Chrittus lepro-

du

M

fos ad Sacerdotes remitterido

LU hIPqu

indicare voluerit Sacerdotum pote-

&9; p

flatem in nova lege; qui fpiritualem

)

lepram non folüm judicare , fed eti-

v d

Auent

am homínes ab ca mundare poffunt;

i

mediante facramentali abfolutione:

I)

pro hac Sacerdotibus impertità po-

Vilen.

teftate DEO gratias age, nam fi

'ni (

cjusmodi poteftas Ecclelie conceffa -

tttit

g:

non fuiffet, animz multz perirent.

H

Quare inftanter Deo pro tanto be-

Rs

.

neficio refer gratias,

d

1216

L

95 (o) g

T

A

b»

-Die lovis.

T

4 CMEDITATIO L.

"

Erpende, Samaritanum obtentá

|

A n

l

i

fanitate reverfum fuiffe, ac De-

D

]

|

um laudaffe, clará voce procidendo.

"l* infaciem ante Chrifti pedes, acgra-

)

"F* tlas agendo: Ab illo Samaritano dif-

€e Deo pro beneficiis tam corpora-

M

libus, quàm fpiritualibus gratias age-

re. . Veniam ergo à Deo^poftula,

i&* quod id usque huc opere non com-

i** pleveris; fimulá gratiasage cum Sa-

um* maritano; precipué, cüm plura &

«t majora, quàm Samaritanus ab altis-

!

n

MM WR

fimo & clementiffimo Domino be-

neficia receperis.

ANAMM

MEDIFIATIO l.

mb Onfidera , quod Samaritanus

non folàm ob liberationem à

g n

j lepra gratias egerit, fed etiam |cum

w

M

n

ómii diícetione apud Chriftum

g/ Comparuerit, cüm accefferít, ut pro

PEU

E [olp gratias reférret

nec alios ac-

T

cuía-

J

434

w? (0) 9

"

euíaverit, quód non veniffent grati-

asacuri: etenim non dixit ; Domine,

QIHO

futi

&ecem mundati funt, reliqui autem

".

Mi

novem ingrati funt. Sed de aliorum

ingratitudine mentionem non fecit,

a

ut exinüde difceres, de abfentibus s?

im g

nunquam finiftré loqui: Et quia Sa-

3saritanus erat; qui DEO gratias cgit,

um

zcliqui autem novem Judzi,id eft, in

..;Uïl HUH m

vera fidepro illo tempore exiftentes :

gt

Cogita ; quoties hodiedum contia-

s

j

gat, ut mundani Deo magis grati

Mi

Íint, quàm religiofi vel Ecclefiatici ,

us

qui majoratamen beneficiaà Deo ac-

atdn

eipiunt. Deplora. hanc in

gentegn

B.

ingratitudinem,

Mi

Die Veneris.

st

MEDITATIO I

n

lt

-Xpendïe—, novem ex mundatis re-

veríos non effe, nec gratias egiffe,

i

€àm tamen fideles fuerint,Samarita-

ts

num verófolum veniffe, ut pro ob-

t

ecnza fanitate gratias Claifto ageret;

DT

ROnnec

1j

945 (0) 8

43f.

hu

MM

|

j

Qp

nonne ingens hzc fuit ingratitudo

r

Qnovcm Allorum . JudæorumP quam

'! Chriftus Dominus juftiffime carpit,

«'äp

l

VN

li !

dicens: Nonne decem mundati jzmt,

v)u

u"v

* d» novem ubi famt? Pari ratione ju-

Rxff' mus DEUS nobis meritó iraíci-

L

* tur, ft pro :quotidianis corporalibus

l

ac fpiritualibus beneficiis gratias non,

agamus , non íecus, ac. fi nilil. un-

quam boni recepiffemus.

Agnoíce *

wm [

beneficia per vite tux decurfum à

Deo accepta , ac pro illis diu , no-

&udg gratias age , ut ulterlorum do-

norüm té dignum reddas.

W "J' if

AMED ELATIO .

Onfidera: quemadmodum Uxem-

[

tudo virtutum omnpium regina eft,

] 10 ita ingratitudo tadix eft omnium fce-

"

mm. lexum hzc viam fternit ad omne:

9l flagitium , hec omne tollit meritum, '

rnmö' hzc fontcm beneficiorum oo&ruxt,m-

ii finitamDei liberalitatem conftringit,

(f & hominem indigaum reddit vario-

L

Tz

IU

456

x$(0)59

í

rum donorum fupernaturalium , quze

st

alioquin confequeretur. . Hoc fcelus ; w

evita, & gratitudinem cordi tuo in-

]

fere, ut plura à DEO beneficia obti. t

:

neas, nam quemadmodum indignus

ii

eft ulteriorum beneficiorum, qui gra-

[

«ili

tus non eft, ita eorum dignus reddi-

m

tur, qui jugiter gratias Deo agit.

T

m

*

Die Sabbathi.

MEDITATIO Y.

u

E

ditare, quod ingratitudo fcelus

rop

M

n

fit hominem plané indecens,

inimica divinz gratiz, ac «ternz fe-

, Quti

t

licitatis; quia nihil Deo zqué dif-

plicet, ac ingratitudo, fecundüm

:grzcipkat

Divi Bernardi effatum Serm. 1. dez..-

lii

mifericord. oper. Et quia nihil De-

'vir; um

um ad iram magis provocat, quam

n ]

T

ingratitudo, qua beneficiorum om-

nium fpoliatrix eft , & meritorum de-

ftru&rix.

Idcircó deplora ha&enus |y

prelttamingrauudinem; infuturum

te

W

v

A

W. (o) &&

)

DN

N

457

ii tc emenda, & femper gratus efto,ut

iz,, plurium beneficiorum dignus fias,

MEDITATIO H.

EUR

.

Onfidera, quod Samaritanus ob

t

CW

gratxtudmem fuam, non folàüm

m corpc;ns,(cd animzfanitatem obtinu-

WSD erit: namex poftinChziftum credidit,

' & ita donum fidei, aliis novem Judz-

M isnon cogceffum, obtinuit, ut diícas,

jj quemadmodum liberalifimus De-

!

j; U5 homines gratos donis füis ditare

lnl

i

n

Confuevit, qua ingratis noa. imper-

li,

r

" titur,

uare abhorre hoc abomina-

bile Ícelus quod hominem in ínfer-

T

My L' :

num przcipitat, tefte Propheta Re«

, gio Plalmo 9. Comvertantur peccato-

gt

E

J Tes n iufermnums, omnes gentes , que

oblzvycumur Deum.

Inttanter igi-

U v

nf

tur gratias age; per diem fxpe inge-

u

mifcendo, Deo gratias.

kafiü

Dominica decima

g

.....

quarta poít Pentecoflen.

1j

Sunme

L

438

w (o) t

il

SumamariumEvangelii. Matth. cap.6. !

Eoangeliua uos. docet umui, non?

- duobus: dos

LP

4l '-'/7/7

Tl

i fervire, ad bec

&t

offeudit funm weceffarium effe, utt, W

st

qui Deo fervire cuptt , terremorum '

M

AU

fiperfluam curam ve[cindat;et an-

ae omuia vegnum Ders idefL, [piri-

g d

Jl

qualia , poflimodu

seude e[fe.

m 2€mF0ïül?a'guæ— [

Wt

MEDITATI OVj m

I

1 JEditare , impoffibile effe, duo- !^

VÀ. bus dominis eodem tempore,

fytn, W

d £3

& occafione fervire, qu

J N

hriffas

a t

" qmt

Dominus ipfemet teftatur expreffe,

at

Quare ergó Deo, & mundo fervire

tentas? cüm optimé fcias, quod De- !!'/

2«

us te totum , non partem ad.ferviti-

um fium exigat, hoctamen non ob- "^T

flante partem Deo,; ac mundo par-

tem fervitiorum tuorum offers quod - /I])

plané indecens eft, Deo eaim foli

I n

fervire , adharere , eumque füper o-

'nnm,q

e-

Wl

maia diligere d;.ebes , ic cun/&a op

ra

N

»

42 (0) &

439

U

"

l

1N

14 tuaDeo omnipotenti grata & me-

j

Titoria erunt

»,fru

AMEDITATIO 1.

Erpende,quod ideircoDeo & mum-

do fervirenequeas, quia contraria

jubent. Deus manfuetudinem , & hu-

WD u

| militatem commendat Matth. 1 1.

WWIW

cap. ltem tui ipfius abnegationem,

ac Chrifti imitationem Luce cap. 9.

A

Jtem rerum omnium abdlcatxoncm

T

Lucze r4.cap. Mundus econtrà pro-

»fM 'A

terviam, proprium judicium, fupcr-

df

] NUA

j blam, & temporahum amorem à té

exigits quà ratione igitur poffibile eft

n

Deo, & mundo fcrvxre? ut tibi au-

tem comfuias foli Deo fervias, munes

dum veró cum vanitatibus ejus con-

Dwdm

0[ A. A

temüe; quo modo Deo gratus cris,

DieLunz.

, od

MEDITATIO I

d

f

Ogita, magnam effe amentiam

,Dto

L.

ut

P

".

tuam , quà perversé tibi perfua-

p

des, te poííe contra do&rinam à

j f

Chri-

d4

]X

440

8 (0) &&

—

Chrifto- traditam, duobus domini; '

; j

fervire, cum mundo, zqué ac Deo

,,gill

I

placere ftudeas, quia bona opera , ac '

'sz n

pia exercitia quidem pexíolvis, &

jan&a Sacramenta frequentas, nec

;

tamen mundi Vamtatxbus valedicas: ?"

, m

[

ex quo oritur ; ut nullum aut exigu-

um fru&um ex fplrltuahbus exerciti-

tl

is tuis referas , quia imperfe&é eg ii

perfolvis; quapropter nec Deo gra-

q u

ta funt? duobus enim dominis fem— g

re nemo poteft, quod certé nec tu

yuitit

Và

1

]

fin

ebis: quare foli Deo fervias, à

quo etiam remuneraberis.

gt

Lalm

MEDITATIO II

tndyte

Onfidera , quod ei fervire tenea-

ris , cui id in fan&o Baptismatis

DT

X ORTA

Sacramento promififti, quandoChri- !

ftianorum albo infertus es, & renun-

3HHH

tiafti digbolo , mundo, & carni: qua- *

dul

re ita pxomxms tuis & foli Deo fer-

Es

vi, (i ad zternam felicitatem afi pxrcs'

a

quod, fi religiofus fisjin memoriam

A

re-

TE

a

»8 (o) 8&

44:

! Whm

( revoca profesfionem emiffam, qua

lls

fOll Deo fervitium VOVlftl, nec nom

b

ü

! vitam tuam inftituere propofuifti jux-

uacfmn i ta regulam San&orum religionis tuz:

''à: Idcirco foli Deo, aut propter Deum

mb ! omnia fervitia tua exhibe.

N

M

[

ML

$

Hl

Die Martis.

Wva l

MEDITATIOTIr.

LUg

Xpendcmfimtam Deibonitatem,

ht Dm

qui tanta eft; uthomo quafi tra-

1ist hatur. ad. ejus amorem: quis enim

; Deum infinitumbonum ex toto cor-

h£ de non amaret? prafertim, cüm te

i

ri

creaverit;redemerit; & in facraBaptis-

T

]

matis unda fantificarit; propter quod

.H

juftum eft; ut ei fervias, & excorde e-

QD

umdiligas: quare Dominum Deum

ü gm

fuper omnia amare debes; non qui-

at

dem externé tantüm, fed interné píis

affe&ibus & cordis defideriis: exter-

t

n enim opera ; nihil aut parüm tibi

tll Dx

(

profunt, fi internis piis defideriis de-

/

(htuantur.

))1 Uïf

T5

ME-

É

442

'*55*3 (o 8

MEDITATIO l.

/:

"l y& n

Oníidera, diaboli nequitiam,

M

ctäbl H

quam omnes odiffe deberent,

If)

|

idcirco nullatenus eiferviendum eft,

,»mdfü r

quia fervos fuos fempiternà inferni

:f

lt

poena remunerat: Econtra Doming

st

DEO tuo ex totis viribus fervire te-, iUX

néris; quia fervis füis eternum in cce-

F :

is. przmium largitur.

Haec bene

"

rumina, fic certó renuntiabis diabo-

U

lo, & foli Deo juxta voluntatem cjus

1l i l

fervies, eique adharebis.

ss

Die Mercurii.

J

7]

as

MEDITATIO 1.

gl

d

C

Ogita , neceffe effe, ut; fialiquan-

do beatitudinem confequi velis,

[

Íoli Deo fervias in omni ; etiam quo-

LW

cunque adverío cafu, ita fiet, ut in

omnibus neceffitatibus tuis tibifücur-

r:

Bitty

mj

rat, nullus enim deferitur, qui fidu-

r

ciam fuam in Dco collocat.

Quare

fideliter Deo fervías, & certó te ma-

t

19

nebit zterna felicitas. . Regius Pro-

V

phe-

d

d

ICIA

443

J

]

vtte Domino

|

il

— — —RX

!

F pïx'eta Píal. 2. inquit : Ser

:

T

E

[

!

V a timore , & iremore.

.&

D

Hoc fifec -

ii

j

"! ris, bene tibi erit. —

à

l

MEDITATIO 1.

fiderat fi foli Deo adhzreas;

ss OR

"t X neceffe effe; ut diabolo renun-

ais

M

:!

n

n

! gies, voluntatem tuam divinz con-.

!

A

' formes, nec diaboli

fuc

o

geftionibus.

"

J

l

morem geras, fed eis fpretis prcep-

W

i

Y

tà Chrifti obferves, bona opera ex-

1 oi*mtm:

ercendo, & peccata fugiendo, vir-

Ti

tutibus inhzrendo: Hzc fi feceris, &

(

opere executus fueris, in veritate di- -

l

1

!

ci de te poterit, quod Domino Deo

i

ii

M

fcmas.

Die Tovis. -

MEDITATIO I.

ht

Editare ; quod Deofervire, aliud

T(U/Sfiälf[li.'

1

non fit, quàm precepta Dei, &

Ecclefiz accuraté obfevare, à malo

n

hi

abftinere, propriam voluntatem ab-

init

]

dicare, in omnibus divinz fe volun-

tati conformare ; virtutes tam Theo-

| Hcg'üf

)

i

T6

logi-

J

444

«8.(0) ä*-'

logicas, ut fidem, fpem & charita-

j

gnOffC

J

j 'glagn(

tem , quàmmorales , ut patientiam

3

humilitatem, manfuetudinem — &c,

g

exercére, advería. omnia. patienter

ii

gt

à manu Dei acceptare; proximum

amare, ficut fe ipíum, Sacramenta

]I

j |

D

fxpius digné frequentare, orare, me-

f

ditari , eleemofynas dare, & tandem

uI

in bono usque ad finem vitz perfe-

Ewgiïa d

verare, Si hzc feceris, in veritate

s

Domino Deo fervies,

d

AAEDIT A4TI1O . TL

ii d

j n

R

Umina motiva, ob que DEO

foli fervire tenéris. Primum eft:

at

st

quia creatus es ad ferviendum Deo,

hunc in finem lingua tibi data eít,

FiNn

M

qua Deum laudares, aures, quibus

TO

iUj

verbum divinum audires, oculi,qui-

bus mira hujus mundi videres, quo

nf

per mentis elevationem in meliorem

B

Creatoris notitiam devenires: Porró

ET.

manus accepifti ad laborandum, pe-

ts

des ad incedendum, intelle&um ad

qligm(ccr»

De-

)b

4 (0) &

44j

H:fpm&w

Deum cognoícendum , memoriam

ks)ï

s

ad beneficiaagnofcenda, voluntatem

mfmæ |

| s

ad Deum íuper omnia amandum.

Nonne igitur juftum eft; ut omnia

IP!L.. F

)J

divino fervitio impendas? Nunc exa-

1l

E

mina te , utrum id usque huc feceris,

i

MH

ij

nl

&

Die Veneris.

| m&m&

MEDITATIO I.

b

r

Ecogita aliud motivum , propter

f

quod Deo fervire tenéris, nem-

pe» quia ipfe prior tibi fervivit; con-

jl

cionando , docendo, jejunando, pa-

ul

tiendo, fanguinem fuum pretiofis-

Mm

]

fimum fundendo , ac mortem acer-

4

i

]i

biffimam fubeundo.

Item per infti-

"

Ó

tuionem Sacramentotum, applicati-

D

jl

A

i

i

onem omnium meritorum fuorumg

TE

& alia hujusmodi, que te obligant,

tht

ei viciffim fideliter fervire.

In con*

g

fideratione tot , ac tantorum benefi-

ciorum, quis vellet ingratus 'effe?

n'mues:ï»':)"

]

j

mente captus foret, quiie obligatum:

non agnoíceret: Quare utere inge-

m:cUrä;:

17

nio

11

446

&& (0)

jl

Qu

nio tuo à Deo tibi credito, & obli'-þ*

9

j iif

gationi" tuz fatisfacere ftude.

ql

if

Mf nobl

MEDITATIO 1.

gpum.

N memoriam revoca opera illa, quae*

j

t

Deus à te exigit, Ícilicet ; ut poe--

« a

nitentiam agas de peccatis tuis , &

agiini

nullatenus eam differas, ut Deo pura -

brt

conícientia adhareas, nam tefte Ec--

1',

i

!

yc p

clefiaftico cap. 3o. son efl obleclameu-

n

$

um fuper cordis gaudium,id eft,quod

m O

ex pura conícientia nafcitur: Ad haec.

apum

Deus à te exigit, ut honores, mundi

« rl

delitias, & carnis vanitates contem- -

s.

nas, pravis pasfionibus refiftas, ope-

ta bona exerceas, & in bono ad ft-

[

nem usque vitz tux perfeveres, nam

ii (

At

qui pereveraverit usque im finem,bic

.

"

ice

(oluus erit. Matth. 10, cap.

m

Die Sabbathi.

t t

JAEDITAGTIO I.

ET

Xpende verba Chrifti, quibus

ts (

E

D

E hortatus eft , u primumq

uas i

IC-

M

L

ox? (0) M

447

n

kb

reremus rcgnu'm Dei, & juftitiam

ejus, quo futurum effet; ut cxtera

li

adjicerentur nobis: Ex quo colligere

(

(s

E

potes, maximà curà in hoc tibi íin-

w

f J

cumbendum effe, ut Deo fercias, &

juftitiam exerceas; cetera autem qua-:

M

renda tantüm funt; quantum ad na-

TO fxl&' '&' :

turz confervationem neceffarium eft,

ht

& conducere poteft, ut Deo fideli-

ter ferviatur : Si usij huc aliter fecc-

M

A

ris, contra Chrifti do&rinam cgifti

tkhlsl

AU

Deplora igitur miferiam tuam; ficon-

trà hanc Chrifti do&rinam in vitá

irzcg:ear:u» :

tua impegeris.

Vl

V

MEDITATIO 1I.

il

U:;

Onfidera, quoties per vitz tuae

,F";ï'sïü

C

decuríum peccaveris contra di-

al

vinum hoc effatum ? Quarite pri-

i

mum reguum DEI,C juflitiam ejus,

J

& cztera (temporalia, & ad corpo-

T.

1

i

ris fuftentationem neceffaria) adjici-

( t

entur vobis: Cogita, quoties tempo-

illudág

ralia lprætulcris divino officio;

urpn'mïþ

néegic-

l

448

LACPNS

"i

j

;

ncgl&xcris ,uttemporalibus inhiares? -

n

UE

quoties preces tuas obiter, & perfun-

io«

&orie fudifti,ut res caducas acquire-.

i

JD"O r

res, & hominibus placeres? quoties

f

mané ftrgens cogitationibus tuis ad

zi

T

temporalia collimafti, cüm tamen

officii tui fuiffet ; cogitationes ; &ani-

gt

s i.

mum tuum in Deum clevare? umpo-

fterum igitur ; prinumquereregnum

J?».IDIW j

dnti

Dei c juflitiam ejus , 1d . et, redde:

Deo , quod Dei eft, de czteris noli

o

valde íolicitus effe.

IIl

Dominica decima

at q

junta poft Pentecoften.

ajtie

Summarium Evangelii. Lucz 7.caps

lm

Evangclium. imemorat. mmaca-

tit m

lum , quod Chriflus patravit in ci-

& etln

lts

vitate , que vocatur Naim» refuf-

eitando filium vidue , quem reddi-

as ul

dit matri [ue,

3

fM

MEDITATIO 1.

AT

usftà-

wl

MEditarc, omnibus hominib

tutpm

-

*5 (o) 8

449

"

um

tutuim effe (emel! mori, horam autem,

li

u

diem, meníem, annum & locum in-

wüwl

d

certa effe, & occultas nifi fpecialiter

i

u

lts

"

alicui à Dco revelentur.

Mors non

Ug

lum

M

pepercit adolefcenti quamvís in op-

TM

timo: juventutis flore effet, idcirco

Pl

quotidie ad mortem te prepara, quia

lf/dk';'ffiï;;

ii

hora, qux ventura eft, te latet, fic

TU

H

femper paratus eris: Chriftus docuit

d

vigilandum & orandum effe, quia;

n

quà hora mors ventura fit;incertum

eít,

MEDITATIO II.

Efünl

Erpende, quod íru&us mundi

Wt

P

fiat miferiz, & calamitates na-

T

tur humanz, finis veró rerum om-

um

t

nium fit mors; cujus author DEUS

i

non eft , fed homines per peccata fua

"J

ejus cauía (unt; quod teftatur fan&us

Apoftolus Paulus ad Rom. c. 6. his

, q'Ml h

verbis: fHipendia peccati mors: Hac

mors te certo manet, quare fic vive,

ID

j

»

j

ut mortem habeas felicem, hoc fiet;

í

i

&

410

s o

MjO

l

fi mediante dolore cordis de pecca-

j z[[fnd*

tis , & firmo propofito eaemendan-

iv lfl

di, nec non facramentaliconfeffione

AUM

ld

gratiam divinam confequi ftudeas, &

juit

confidens in infinitis metitis Chrifti

fl

in fide ; fpe ; & charitate usque ad fi-

J

u mqüïïf

nem vitz tug períeveres.

T

Die Lunae.

]

hÜ

rf

[

MEDITATIO -

A NOLT

Xpende , quod difcipuli Chriftum

E

Íecuti fint, cüm iretin civitatem

jl

((

l

tNaim,ímó quocundg iret, Chrifto

j/

07

i*,i?.dhdü.c

enim in montem aícendente; üt tur-

at

bz-Evangelium pradicaret, ipfi'pa-

riter in monteni afcenderunt ; Chri-

gfigtit

us m

fto in deíertum difcedente, ut tur-

bam cibo reficeret, difcefferunt fimul

vt

cum eo diícipuli: Chrifto trans ma-

a

titi d

re navigante, cum ipfo ruríus erant

diícipuli, atque ita Magiftrum füum

tss

difcipuli ubic funt fecuti; ex quo ti«

t

bi colligere fas et, &i verus Chrifti

ttreted

imitator efle cupias, nunquarn tibi

tl

&

L

Ws

»g co) s

E

b

àChrifto diícedendum effe, five in

s

Q

montem aícendat, five mare trans-

naviget, &ve in defertum diícedat :

ln

TA

id eft: multa advería, & dura tibi

HK]T

w

h

ll

t

perferenda funt; & mundi perfecu-

t

tiones füftinendz, nam Chriftus Jo-

iU

an. c. 12. inquit: qui smibi aniniflrat,

!

aue [equatur , . ubi ego fum » ilic &

TIM

auimifter meus erit. — Si igitur. verus

d

W

Y

Chrifti minifter effe velis; ubique

i

i

eum fequere.

JT

MEDIT

— —

ATIO

iÍ,

Á

Erpende, difcipulos Chrifti quame

P

vis fermé ubique. Chriftum fecu-

m

ti int, eig; continuó adhaerint, ni-

hilominus femel ab €o. diíceffiffe ,

quando ícilicet in horto captus eft,

J

"

P

uemadmodum íacra Scr

1i.)L

iv

ura infi-

" n«ï*.'bsc?

nuat Matth, 26. cap. in hoc difcipu-

ia j

los imitaris ; cüm 1n profperis eiad-

m

hzereas , in adverfis autem cafibus ab

m

eomoxrecedas. Cogita fervum de-

T

cére, in nullà occafione Dominum

fuum

/

LU

4;2

ää(o)ä!*

i

fuum deferere. —Si igitur te Chrifti

;

:L

f(l

;;f

'?ï«

fervum effe profitearis , ubi; eumfe-

iT

uere tam in adverfis, quàm profpöf h g

tis fortunae cafibus.

T

Die Martis,

m

r

p

fIortik

AMEDITATIO .

,müä Viti [

Ogita, fi mortuum quendam vi-

C

« 00

deas ad tumulum deportari , te 4 ;

quoque mortalem , & paulo poftad

A ordam

tumulum deportandum effe , quem-

imum n

admodum Ecclefiafticus monet cap.

gt

38. V. 23. Memor effo judicii mei, jg'c

a n u

enim erit o tuum: mibi beris doti-

in d.

bi bodie: Quoniamigitur mortalis es

z

1

memento, quía pulvis es; & in pul-

DN

verem revertéris.

Hifce cogitatio-

MAT

nibus,íi occupatus fueris, faciliter

omnia conteines, & tam frequenter

t a

3 Es

non peccabis: Hoc remedium Deus

Adamo luggerere voluit, eum vefti-

3 d

RT

endo pellibus animalium . mortuo-

rum, ut mortis memor femper effet;

u

Me-

)

-

!&*(O)ä*

453

Sl

'SWIte Meditare igitur movisfi ma Iua,C7 m

3)"*9* eieruum non peccabis. Eccli. c, 7.

M.E D DAT 1O.H

j

Erpende, quod (imilis fis adolef-

ccntx, quem mortuüum ex- civita.

M

l

te Naim deportabant, non tantum, fi

Aj

peccatum mortale commiferis, fed

'm

w etiam fi malá vitá tuà prexxmo Ícan-

T. lalum dederis: Deplora igitur mor-

i

tem animzx tuz, ut Dominus Deus

&H

tibi mxfcncordxam exhibeat ,

uem-

(

TRU

i

P2l

m

Iw

admodum eam mortuo adoleícenti

D

m

praftitit; & à corporali morte illum

refuscitavit: in hunc finem pete gra-

MLLDTLM

u

W IE»A

tiam divinam ab omnipotente Deo

ll

1

humiliter.

h

Die Mercurii.

S; [

MEDITATIO I.

Ml Ji'

- MEditare: quemadmodum Chri-

, edumv

ftus JEíus ad muifericordiam

commotus eft, quando videbat ma-

J )WD

trem adolcfcentxs tam miferabiliter

ins

r

entem, quia unicus, ejus filius tu-

Hm?:f Ls

inu-

l

L

E

4f4

a;;glo) Q?ät

K

mulo inferebatur: íta pariter ad. mi-

IT

fericordiam commovert folet , fiho- .

]

j

M

j

j

mo fpiritualem animz fuzmortem

n

"

i

i d

defleat noli igitur moras trahere , fi

u ((l

anima tta peccqto mortua. fit, fed-

iv

quamprimum illud deplora; fic cer-:

ho

ann

tó milericordiam confequéris, &fpi«.

df

ritualem gratiz vitam reftituet.

MEDITATIO Il

1«10mbu

—*

re Qm*

Onfidera infinitam Dei mxferlcor-

C

1Wml

diam, quz tefte Davide tanta'

P b mort

eft, ut totusmundus eà impletus fit:

at

Cur igitur in mifero ftatu tuo puffil- !

Iamm;s fieres? Confide infinitz Dei-

A Q

BOR

mifericordie , que finem non habet,

nec exhauriri poteft ; perire non po-"

Le Q Y

ii

teris, fi fams, quantum in te eft;

accorde contrito Deuminvocescum

IT

propofito non peccandi de cxtero ,.

TX

ï AU

& impofterum poenitentiam agendi, !

fi' id' feceris Dei mifericordia tibi -

rl

nünquam deerit ; fed 1upcra0undan-

zW

ter nbz ddbxtur

u

Die

)

«8 (0) B&

4f$

9-

;

Die Tovis. -

Tv

MEDEITHMTIO-E

(l

Xpende, quod Chriftüs, quando

|

t

T

E

defunctus adoleícens effereba-

00 iW

T

ln

tur ; loculum tetigerit dicens: 44o-

A

lefcens , tibi dicax—, Jurge , & mox vefe-

, dit qui erat mortuus. — Cogita,quo-

M

Y

ties mifericordiffimus Deus falutari-

l

J

bus infpirationibus cor tuum tetigerit,

ii

SW

ut refurgeres à morte peccatorum ,

nec tamen ftatim furrexifti , & adhuc

Ipiritualiter mortuus effes, fi tui mi-

fe

ikv

-U.

1s non fuiffet , aut gratia fua exci-

tante cor tuum non commoviffet:z

Gratias igitur age pro tanto bencfi-

€io, & cave ne in mortem

peccato-

M

rum relabáris,

*.

Vr

M-EDITATIO-^IF

jt

Editare, quod , qualis vita, finis

- fit it3,fi vita tua mala fit, mors

a

iror

tua pariter mala erit, & infelix; felix

€contra , fi vita tua bona fuerit; Ne-

;u;:rþ'&?

mo enim bene moritur; qui male

h

VIxIt 5

ü

456

ää (0) ä*

vixits ficut malé non mofftü;;uqni

J

bené vixit, Virtutes dilige;.te in.ils |

M t

lis exercendo, & bonorum operüm !

faíciculos collige, humilitatem, & pa-

tientiam in occurrentibusadverfita-

uiT

tibus exerce, poenitentiam:/ages &g 1117

fan&iffima Sacramenta fepius«fre- m

uenta: Beatisfimz Virginis Mariaes 11 U

aliorumd San&torum interceffionem; m

humiliter pete; in bono usque ad i« i,

nem vitz tuz períevera; fic mats tjs iift

bi felix ac beata obtinget.:

ytrrgy MTO

Die Veneris.

"ITR

MEDITATIO. , :

; ii d

P

Erpende, quod adolefcensad prie i L

mam Chrilli vocem refurrexes ts

rit, te autem,quoties cleméntifimus D]

Dcus vocavit per falutares admoni- J[[J

tiones, per iteratas Concionatorumr; ij qe

& confeffiriorum. adhortationes.2- ia

nec tamen à fpirituali . morte peecae ! il

torum tuorum refurrexifti, ..Refürge! us

igitur ; & fpiritualiter fccundünäa;gäï IT

Jw

y*ä(ro)—äïi

457

ls

"

,^ mam

tuam vivere incipe,cogitando,

"

[

^

-.quod Deus mortem peccatoris non

:

.

lm

Ea

** velit, fed omnes falvos fieri defide-

t

I

N

Wi

MEDITATIO i.

y

("Onfidera magnam amentiam tu-

U

"am,dumcorpus tuum tam delicaté

!lflh tractas, & multum folicitus es proeo

!iáàt nutriendo , quod brevi vermibus in

"NI efcam cedet , animam autem fpiritu-

"Wi ali cibo reficere parum curas, que

! tamen immortalis eft, — Utigitur hec

W^ sternum vivat, & fempiternam .in

ll« .ecelis gloriam obtineat, maximam

L

M'».

J

if

j

j €jus curam in hac vita gere, quan-

es.

m5 m pot

Die Sabbathi.

i

J

MEDITATIO I.

;

[

i

Xpende, quemadmodum Chri-

E

du

ftus Dominus adoleícenti dixit:

junt furge , ita hodiedum per internasin-

di! fpirationes peccatoribus dicere folet:

atis tuis , fur-

T d furge Ó peccator à pecc

»

U

ge

4« (o) &

W

4f$

gc à pravis affectibus tuis, furge. ab fb

sfh

ira tua, ab invidíia & odio ; ab ini- WO

'usall

lit

micitia cum proximo tuo ac tepidi- /

tate in bono: à fuperbia , & ejusmós 99

[/d

di vitiis: fi i peccator hancvocem aue !

dierit, vivet: fi veró obftinatus fue« i i

rit, & vocem Chrifti fecutus nonfü- !

erit, in morte manet, & fuo tempo-

/

re in inferno fepelietur:. Audi igitüE mmlC&

d

Chriftum vocantem , ut hoc malum.

mtda

eternum tibi non accxdat.

ml bt

AMEDITATIO L.^

WHZ ff

COnf idera; quod Chriftus reüsc:fæt—

sOnhu

to unico viduz filio , matrem

Vunttdt;

blandis hifce verbis confolatus füe-

LL

rit dicens: Nol flm', filius tuus -

"tí. Ex quo difcere potes; quod

Wt

mortem amicorum , aut con(angume-

o

Orum tuorum immoderateé deHere

iinj

non debeas, fi (qmdem fides nós do-

IDIT

€et ; quod omnes in extremo dic!jü.

)'m)qnm

dicii cum Corpore & anima fimusre-.

t otii

fürre&uri,

In confideratione büjus:. i ;

arti-

OH

ceym

4,9

q

d

]

a&icul-i fidei , ita vive, ut cum juftis

refürgere posfis, & ad dexteram Dei

N

eollocatus audire verba Chrifti con-

l

l

r

folatione plena: Venite benedicli Pa-

GIM l*m

tris meis d po[['dete paratum volis

Ti

;

"

J

i

1

rignuim à conflitutione mundi. 4Mät,th.»

*m,

U

25.cap.

i

9

V

Qminica decima fex-

1

T

" ta poft Pentecoften.

Summarium Evangelii.Lucz cap. 1 4-

lil

l

ht

Koangelium memorat, quema

h

1"*1

L

modum Chriftus Hydropicum Sab-

Y

Q

batbo curaverit : qarabolam etiam

n

proponit de eligeudo zovisfimo loco ,.

^

" x'jl

dum quis imvilatus fuit , quo doce-

Ál

I

Iur , quod via ad celum, Q eter-

if

d

nam gloriam f& bumilias. — -

T.

Mä

MUA

A

N

oUAMEDITATIO I

hi

1

u

MEditare »quod Chriftes intrave-

H

li

kf

zitin domám cujusdam Phari-

fir

;« fæl Sabbatho: . ma

nducare panem,

L

U2

quam-

(

MP Co) f

450

a

]i

quamvis enim per infinitam omnifci- '

entiam fuam malitiam hujus Phari-

aj

'

fzi cognoviffet; domum tamen ejus

p

l

ex bono fine intrare voluit, ut oc-

u

cafionem fícilicet habereteum inftru-. "

gt

:

endi, ac fimul te docendi, ut nemi- /

i

nem quantumcum(p malitiofum con-

TOU

temnas ; & ejus confortium vites ,fed f

^

otius quaras occafionem convet.

fas !

g. n

tione boná, & colloquiis piis ad

n

lutis viam eumreducendi; cogitaado, !

|

quod , etfi hujusmodi bomo malitio- 9

fus fit; attamen proximus tuus- effe

"o

non definat, cui omni poffibili mo-

do Íuccurrere tenéris.

Hoc facien-

T

al

do; verum erga proximum cuum -

morecin excrccs.

* n

2

MEDITATIO 1l

7Xpende, magnam Pbarifzorum

tT

malitiam , quam diverfimode ex-

i q

ercuerunt contra benignisfimum Sal-

[ T.

LT

m

vatorem, in quo omnia bona notare

poterant; tum ex . virtuofa ejus;vita;

TT

tum

)

ss

FICI

461

tll

n

tum etiam ex falutari ejus do&rina ,

li

m*m

dom:»

hoc non obftante, plem invidià, &

Ej

tancore contra JEfum eo tantüm fine

It

b4

verba & opera ejusobfervabant, ut il-

hm;* lY

d Ü

la carpere , & in finiftrum fenfum de-

[

torquére poffent: Agnofce, quod his

n

Dd

Dharifzis non disfimilis fis, dumbo-

1

l

il

in2, qux proximus agit, non obfet-

l

1

N

xas, fed potiüs attendis quomodo

PV

€à in malam partem interpretati v&«

leas.. Hanc impictatem execrares

hzc enim agendi methodus, Phari-

(f

faicaeft, peccaminofa & plané de-

decens Chriftianum , nedum Ecclc-

füafticam períonam , aut Religiofum,

ao

fi quem hoc vitio laborantem nove-

Lis5 eum fu

gc.

fl

DieLunce.

li

J

Hl

sMEDITATIO!.

!

( ^Onfidera, quod magna folicitu-

:J /dine advertere debeas, & cave-

d

J bw

xejne, dum cum aliis recumbis, pet

.exceffum in-cibo, & potu illis pra-

T :;5'1

U 3

yüun

"

462

WP (o) 8

j

vyum exemplum prabcas: fieri enim

ii

poteít , ut, qui recumbunt tecum ,

ffynquæ

te obíervent, quemadmodum Judazi,

& Pharifzi Chriftum Dominum. ob-

,:mln Oc

&(oü[fql

fervarunt, quem ( etfi in cibo & po-

-

s

tu nullum commilerit exceffum ).ta-

pi

men obíervabant ex mera malitia, ut

IDl

cum in fermonibus ejus carpere pof-

Íent: Idcirco cautus eíto in omnibus

yi d

verbis, & operibus tuis, maximé-in

j

cibi & potus famptione, ut proximo

qni

tuo Ícandalum uon prabeas,

"T

g

MEDITATIO. H.

E Xpende: quod paralyticus coram

g (

m

* Chrifto comparuerit; nec tamen

quidquam mentionis fecerit, ut:ab

ii

eo fanaretur, nihilominus Salvator

m

nofter hunc paralyticum curavit, ut

ia

diíceremus affli&is, etiam, antequam

a1)qualiafu

id petunt ; fuccurrere , tum in corpo-

tyrtt

ralibus , tum in fpiritualibus neceffita-

n

hII

tibus: Quilibet enim Chriftianus pro-

ximo íuo in angufliis conftituto 3-

ialt

|

peni

W

w (o) B

463

k

ipem ferre pro fuo

poífe tenetur: Hoc

N

diíce à Chriftos & exemplum ejus

3

MMM

ámitare , fi qua occafio fe le offerret,

ll;

fi autem in hoc deficeres, verum pro-

müx

ximi, & confequenter Dei amorem .

X

;

of habes. -

WWL

ie Martis.'

D

DI

MEDITATIO I

(

Tk

M

wf Onfidera, quod Sabbatho para-

"4 ]yticam. Chriftus curaverit, ut

W?w

)ï

difceremus;, hunc diem maximé ido-

i

neum eíffe ad bona opera, ceteradg

LT

pietatis exercitia exercenda.

]

Ya

Sabbathum (modo Dominica)fpeci-

RCR

aliter confecratum eft, ut bomo ani-

tnz fuz faluti inferviat. . Bene igitur

doty]

"u

obferva diebus Dominicis, & Fefti-

D

vis nihil agendum eífe prater bona

f

"

opera,qualia funt;orare, meditari, li-

W

bros fpirituales legere , & alia hujus-

u

modi divinam gloriam concernentia,

Qs

E

MEDITATIO l.

j

riftus Pharifa-

uduo

!-l

PEfpende, quod Ch

U&

o$

464

»$ (0) B

i

]

P

o5 ( dum paralyticum curare volebar;

mW**

íQm

interrogans, num . liceret. Sabbatho

curare infirmos ) non eorum verbis

mmorbw

j

(quia quxfítioni ejus non refponde-

rànt)led cogitationibus reíponfam

Wm vito

rallrin Ht

dederit:ex quo colligere potes;quod

Deus omnes tuas cogitationes j'pias

ag

& malas infpiciat; & : perfcrutetur;

g at

u

Quare omni curá precaveas, netiaác

lis & peccaminofis cogitationibus iti

l DM mjï]

at

cordetuo deslocum, de hisenim onm

nibus in extremo judicii die rationem'

ïEDIT

reddere debes, quemadmodumChri-

ftus ipiemet docuit de quoc

um

"

dti; Q

r

yerbo otiofo Matth. r2. cap,

Die Mercurit.

103

at ii

MEDITATIO Iw

ii

Editare, quod plané fimílis fi$

tuüt d

paralytico, qui vento; & liis^

Mhguti

humoribus inflatus erat: non ábfimi2^

ts

us Ni

li modo tu fuperbiá fpiritualitetinos

flatus es;quia tibi falío períuades;te^

udopt

mchorcm, doctiorem , aut nöbiliqf?"* DI

rem

o]n

»$ (0) 9&

46f

mmamæj

rem. in ftatu tuo effe, quàm in veri-

IIW:

tate;fit.«. Quemadmodum paralyfis

lt

cotporea, morbus valde eft periculo-

i

"

fus , ita pariter fpiritualis, cum füper«

bia omnium vitiorum origo fit, àqua.

t

derivanturin genus humanum gra-

PU

viffima quzque peccata,

Superbi-

At

am igitur execrare, alioquin opera

Wvlm

tuà.bona nec meritorià tibi fant, nec

QT

utilias; Dess enim . fuperbis - vefifüit,

m

builibus autem dat gratiam , Jaco-

D

bi4-o Ca LI

H

— MM EDIdTATIO It.

i

^"Onfidera ; quemadmodum Pha-.

M

— rifzi Chriftumex invidia, & ran-

n

core contra ipfüm obfíervarunt, ut

1

eum caperent in fermonibus ejus; ita

tuex.amore erga Chriftum ad ver-

ij

ba;:& dogmata ipfius attendere dé-

bes,.ütillis convenienter vitam. tüz-

u

amanftituas: Nam quidquid Chriftus

ytir

docuit, id. opere tibi exequendum

]

j

cít;-quare vitam inftitue doctringe

U ;

(ihri-

466 .

45 (0) &&

9-

gt

Chrifti conformem, fic tam in thoc,

du

uàm futuro fzculo felix eris: quid«

yia

uid alii faciant, cogita tuum effey

Jb

4l

Chrifti vitx, dodrine

:

1

PDUELCY

ji &t

(.S

Lmim li

?onformari,

Die lovis. ^

f

;'

.g

,uwm [ d

AEDITATTO E

:

4 n

ii

