ïämæ) P

MEDITATIO II.

aisl

DErpende profundam .Chrifü Do-

srelen

E

míni humilitatem; qui interroga-

ütre,

tus ? /u es, qui venturus es ( ad. fal-

vandum genus humanum) an alium

t di

exfpectamus, non refpondit: Ego

ZT

fum, fed potius indicavit; id exope-

tiltet:

ünbon

ribus, & fignis, & factis colligendum

effc: Ex hoc diíce; propriam laudem

D

non

»$ Co) Sk

$75

li

non quarere;potius curandum efl, ut

ufllulll

W

opera noftralaudem ex fe mereantur.

Die Veneris.

Nj)

AMUEDITAÀ4TIO

i!"

Onfidera, quod Chriftus Domi-

u

R

nus dile&um fervum füum Jo-

annem variis laudum przconiis or

i

naverit, de propria autem períonà

tb

mentionem vix aliquam fecit: cüm

idiy

tamen fanaitas Joannis in comparati-

mcogms;x

one fanctitatis Chrifti umbra fohiim

N

h

T

fuerit: ex quo difcendum , fine invi-

At

m

dia alios laudare, & eorum virtutes

d

przdicare ; proprias autem reticére,

j

quamvis aliorum virtutes effent mul-

to precellentiores,

MEDITATIO. Il

i

!

I((

[]

MiBditare, quod Chriftus Domi-

]

nus duas precipué virtutes in

liil

S.Joanne predicaverit, contemp-

yiti

tum fcilieet terrenorum, & conftan-

I

tiam in bono , has virtutesimitare, &

i

da operam ; ut ejus exemplo.terrena

Oo1n-

176

38 (0) 88

ao

[]

T

omnia contemnas , ac in bonis op&.

üncfdfö

ribus fis conítans, quo modo'non

tantüm Chrifti laudem, fed & ccele.

i

T

(idil

ftem promereberis gloriam.

j d

Die Sabbathi.

MEDITATIO'I

:scækg

qu

fei

Erpende, quod amor Dei profüns

disfimo etiam carceri concludh

»;ltU CO

m

nec catenis quibuscund, etiam ferre-

d

is ligari nequeat, quamvis enim J62

annes carceti inclufüs effet; ejus ta«

men erga Chriftum ámor in corde

P

latens hoarx non potuit: Stude igi-

tur vero erga Deum, & proximum

um

amori; qui fi vehemens, &adfiem '

usque conftans fuerit; xterná mercé-

w:ge!zz;

de remunerabitur.

I/Ib l

MEDITATIO TY.

wl d?

Onfidera, quod Chriftus Domi-

t

nus Joanm inter alia etiam nun-

hu

tiari curaverit, pauperes evangelxza—

w

ri, quod Chriftus ipfemet fecit, ut

dmamz

dilceremus £um pauperibus ex humi-

-

-

u$ (0) 8«

$77

jitate lBbenter converfari, imo eos

Qj

1

. fi neceffe. fuerit) inftruere ; idcircó

exemplo Chrifti cum pauperibus fa-

Q

miliaritex converfantis, cos contem-

!

!

nere non debes,fed tanquam cohz-

Ti

redeg cqelcpns glonæ diligere; & illis

BU'DU F

pro po[Tc tuo bcncfacexe. Erübet-

mm

ce. igitur coram Deo Creatore tuo;

gglod, pauperes hucusquc parvi zfti-

kar

ia

maveris».aut plané contempferis.

] fgm

itij U(x

lomzmca tertia. Ad-

"A i

VCHEUS

Ts

Summanum Evangeïn. Joan. cap. 1.

i

14

f

SZoanstlhum m

en1or. /f'y;q

od f

o

dei ab Serofolymis i

F

erint

Sacer-

"a

j 0&:7 76',77) HZ

il

dotts » 'Zü*' Levitas ad

[

jl

duterrogareni eum , ff' quis 'es*

u

"U'gnibus /Ly'pomlzy non um Chriftus,

T.

Hegie r!zas, "Hec Pifopwm, fæfq;ox

"

clæmamzs indeferto.

VL

ME-

]

Pb

78

X5 (0) g

AMEDITATIGO-L:

dmmtfl

Xpende malitiam Judeorum, qux

i

E

Chriftum agnofcere noluerunt,

Jlfrfh

quamvis eis cohabxtaxet hi lega dtos

Ti

Qj

miferunt ad Joannem , ut mten Ogàr.

[

dn

4m)

rent eum quisnam effet: zque curi-.

a

ofus & tues, qui omniafcire defide-:

,01(05 j I

12.53 & quemhbet mtelrooas , unde-

gibtion

veniat, &qwd negot ii habeat : [nus;

«l

tiles hz quzftiones parümuconducunt.

ad aternam falutem tuam: melius

fo;ct, fi interrogares, quà rátione

ME

à malo declinare, ac bonum opera-

d

ri valeas: ut ei conformiter poftmo-!

!njftat

dum vivas,ac in via faluus 1€cure

ambules.

& ITODI

*

stcnd

MEDITATIO H

dt; |

I)Expend

quod tü quoque tam«

Ea

1'nprudens, & 1aconfide:atus fu-

) nta

eris in formandis quaftionibus plané .

i fumn

mutlthS, & ad nihilum, prater- :

WP(

quàm ad curiofitatem fervientibus :^

-t m

huwusmodl jnutilibus quæüxombus

il

mul-

«2 (0) g

$79

P

n

multum temporis con(umpnfh, quod

j

rebus utilibus meritoriis impendere

potiffes, tempus ígitur à Deo tibi

conceffumad anímztux falutem pro-

"

curandam , utiliter impende, exer-

céndo opera bona, ac virtutum actus

Mi

liéroicoss prafertim autem vacando

meditationibus ; & oranombus VOCA-

hbus &c.

DieLunze.

LA

MEDZTATIO I.

"Osita, quod S. Joannes verx hu-

m:ïztatïs cxcmnlæ non tantüm

»

fibiappropriare noluerit, quodeinon

conveniebat, fed etiam, quod eicon-

Il - veniebat j recufavetit ,

licendo;, fe

neque Eliam cfïe, neque Prophe-

tatir, camtamen: lplü veritas eum Eli-

iam in fpmtu vocet. Matth. 1 r. Càp,

T

j Erubefcein comparatione hujus pro-

fündx humilitatis cum fü pcrbxa tua,

ii

Hlb

quà inanis glorize cupidisfimus fpe-

(ih

bba

€iQ-

$$o

»$ (0) st

iofos honorum titulos; qui nullo

-ngOW

modo tibi conveniunt , exquiris.

l

i

AMEDIT2AILIO3A

at

Onfidera, qucmawnodum Judsi

rqlndl[

-1'!2 "

Joannem mtcnogarum u qUIS

es? ita etiam teipfum fxcqucntex in-

h, 2C l'l ]

terrogare poffes .tu quis €s?. cur. ex

Wä'l ii

'L1tmlt3

inera phantafia tam fuperbus equux

aliud non es, quam pulvis, &in pul. ;

Ub

verem revertéris , & 1dcircó. caufam

I

non habes .upcrbxendl autte jactan-

Ui

di: Si igitur fuperbe-quedam cogi-

t

tationes te infeftent, te ipfum inter- |

jem

roga, tu, quises ? & tibi ipfirefpon- ,

du

de:'pulvis; & cinis,

fU

Die Martis.

0 en

MEDITATIO I

uier(

E:pgnde, quod S. Joannes fe ip-

"Idif

fum vocaverit vocem clamantem ;

du

in deferto; quo fgmfcznc voluit, ;

d'urpc

quamvisego vos ad peenitentiam ad-

tes;

hortatus fueum hzctamen VOX non | h b

€xie tanquam ex me yenit, fed eX|

omm

"

O1c

E

]

38 Co) &&

j

ore meo veluti inftrumento Dei, qui

fpiritum mihi dedit, & linguam me-

AZ*! l

am folvit.

Profunda hixc humilitas

ii

confundit arrog

2

g

antiam tuam , quá

A

eloriaris; eequé in iis, quze non ha-

)

[

bes; ac ii illis, qua tua non íunt,

geloriari non debes in alia re, quàm

in infirmitatibus tuis, fic veritatem

Y

;

þlquu&ris.—

MEDITATIO II

N Editare , quemadmodum Joan-

nes Judzis dixit : ipfe (Chriftus

i

!:

fcilicet) medius veftrum ftetit, quem

M !

N

vos neícitis, ita tibietiam dici poteft:

"]

Deus apud te eít; tecum, & in te,

n

in ipfo enim es, vivis, & movéris,

J

|

3

nec tamen eum vis agnoícere, opera

i

enim tua fatis manifeftant,.quod eum

rf

ii

tibi propinquum aghofcere nolis:

Wi

(

nihil turpe, aut indecens commiffa-

»

ruS effes, fi frequenter cogitares:

Is

lr

Deus ubique eft praíens, omnia vi-

T

)

Hxc igitur im-

,d.ct ; omnia audit.

Bb 5

po-

x$ (0) M

2

pofterum recogita, fic faciliusa pec-

X

Qiidt

catis abftinebis.

^l

Die Mercuri.

us

15

[[l

MEDITATIO, L.

Cl

fjf")o

C

Ogita, quod nullum efficacius me-

dium ícelera eradicandi , quànt.

f."ïllSiFH

]

Cerrum

st

memoria praelentiz Dei.

n

enim eft, quod Deus omnibus; & fin-

gulis locis totius univerfi przfens ftt.

j

y! »

anio !

per fuam effentiam , przfentiam; &,

l

Q d

omnipotentiam, atqp ita homio (fic

loquendo) circumdatus & quafi con-

Áo Bic

j

li

cluius eft, quemadmodum piícisaquàs

& avis aére : idcircó nihil facere po«

at

tes, quod Deum lateat ; fiquidem ip-

Läïfpü(?.g

TR

fe omnia videat , audiat, & Íciat; qua

uils Elï

homo intus cogitat; & externé ope-

ratur. Utere ergó predico me-

dio frequenter cogitando ; Deum o-

A

mnium actionum tuarum teftem effe

u

ocularem: hoc modo ab omnibusvi-

"m

tiis , & peccatis liberaberis.

k

ME-

..J'HC D

-

]

(0) 9

$85

[ a

MEDITATIO 1l

Onfidera profundisfimam S. To-

E.

annis humilitatem, qua fe dixit,

1dxgnum ,ut folvat cougxam calcea-

il

menti Chrifti

uis tibi adhxcani-

d

!mr

mus eft, ó peccator füperbe? fi fan-

&ificatus in utero matris fe indignum

!t reputaverit, ut folvat corigiam cal-

ceamenti Chrifti curtantüim ubz ima-

i

gínaris ? Cur te ipfum tanti zftimas?

m

. quomodo toties, & tam fuperbe ad

ii

. Chriftum accedere audes in facro-

M»(

fanéto Euchariftie Sacramento2 hu-

iumx, militatem priüs exerce cum 5. Joan-

iL A

ne, poft hac indignum te nihilomi-

i

hi

nus reputa; qui (anctisfimum hocSa-

cramentuni orc tuo . contingas aut

[tit

u

corate iusciplas

]'Iü 010

Dic Tovis

MEDITATIO I

HIAOQDfL

! l& d

C

Ogita; quod veram ad humilita-

ommï

tem via fit cognitio fui ipfius ,

1

ànc ut acquiras, - frequenter apud

l

te

Bb 4.

-

j*4

*ä/SäCO)äïsk

—

tc ico*gim, tu quis es?te ipfamint

j

T

i

l

roga, & diligenter examina, qualis

i

fis fecund')m vires natura, & gratiz

j

qux nonex te, fed ex Deo funt

)u

T

(

Examina, qualia funt opera, quz,.per

vitz tuz decuríu

exercuifti, fienim

yi

f

in vita fpirituali proficere;& fru&um

Fun

facere delideres, (ummopere necef-

gili

farium eft,ut teipfum frequenter iti-.

terroges; tu quis es? quomodo huc

L

l

usque vixifti? quam vivendi metho-

4

|

dum impofterum amplexurus es2-^

pcnd

(ote

MEDITATIO L.

st

Erpende, quod homo íeipfum

:

P

.cognofcere valeat, fe fepius in-

at

terrogando , tu quis es?. quis fecun- -

vt

düàm vires exercendibona opera? in

sls

exercitio virtutum , & fuga peccato-

m

rum? ad qua puncta fibi 1ipfi refpon-

:1I

s

j

dere póteít quod ex fe & propriis

viribus nihil omninó boni valeatope-

J

rari, pro ut aterna veritas Chriftus:

jf

k

F

ipfíe dOcht Joaa, c. 15. ex.quo fe-

|

j

qui-

j

"

T

»$ (0) 8

W

^ ml

585

quxtur, quod cuivis homini necetia-

tia fit divina gratia ad peccata evi- .

W.

tanda, & tentationes etiani minimas

ih

fupelandas quare humilia te coram

Deo, confitendo impotentiam tuam,

'4C infufficientiam ; & roga, ut benig-

'nisfimus Deus in cunctis operibus

"gratià fuà tibi affiftat.

Die Veneris

.

MEDITATIO I

4

Xpende ; quod S. Joannes Sacer-

E

dotes, & Levitas ad eum miffos

V L

monuerit ; ut dirigerent viam Domi-

Mul

i

T

: hec autem alia non eft; quàm

)! hi

n

via virtutum, humilitatis fcilicet, pa-

Ui W

tientiz: caftitatis &c. in hac via , fi

M

ftudiosé , ac conftanter ambulaveris,

!

li

til

fpem certam habebis ad Deum per-

TP

veniendi, & ccelefti 01011a perfruen-

TT

di.

MEDITATIOWYM

[

Editare, fi viam Chriftianz vitz

M

perambulare velis ; omnia tem-

Bb ;

Qs

£86

«5 Co) 8«

Y

10r-'a!ia, vana, ac mundana deferere,

gtl

|

|

ac Chrifti veftigia, & virtutes imita-

jn

rixcrucemàDeo tibiimmiffam patien-

piit

ter ferre, te ipfum in omnibus abne-

D dfk[ |

gare, amorem Dei, & proximi ex-

at

ercere, & in eo usque ad finem per-

j

feverare debes, qui enim perfevera-

ii

"

verit usq; in finem falvus erit.

ii

Diec Sabbathi.

sitte

MEDITATIO.L

«titt

g

Editare, quód compendiofisfima;

& tutisfima viaad Deum perve-

m

niendi fit charitas erga Deum, huic

tanta vis ineft ; ut momento , quaáfi

unico amantem cum amatounire pof-

fit.

j e-mmari

Dirige hancviam Domini, De-

n

um füper omnia amando, quia füm-

1

dul

mum bonum eft, cxtera autem prop-

!

il

ter Deum.

Deíere igitur ; quidquid

Mi

)l

ab hoc amore Dei te impedit; aut

u

()

impedire poteft.

J

ä

MEDITA'EIJO.1h

Jn

quod $. Joannes non

QQnüdera 5

fuerit

0

Z

,;w

iA

»$ (0) 8

4

T.

u

füerit nuda quidam vox ; fed quid-

uid in ipfo erat, poenitentíam per-

i

W

fuadebat, ad poenitentiam hortaba-

tur; defertum ; quod incolebat, cibi;

queis vefcebatur, veftis; quà indue-

batür, imóÓ tota ejus víta ab omni

labe purisfima.

Omnem ergó cona-

fbfä

tuim adhibe; ut ejusmodi vox fis, quó

d

fiet; ut te tacente; opera tuate com-

|

mendent, & laudem tuam non qux-

fitám enarrent,

ht

i

Dominica quarta Ad-

INAV|

ventus.

li

jl

Summarium Evangelii. Lucz cap. 3;

Wempus defcvibitur, im quo .

/

joamues iuceptt pradicare, item

i

iMl

materia pradicationis ejus, Baptis-

Ü

auus fcilret penitenmie in remfo-

il|

mg»

nem peccatorum.

MEDITOUT POT

l

l

M Editare ; quod eodem tempore,

u

s praedicare ince-

quo S.]qanne

l

bb6

Pit,

538

x$ (0)8£

"

0

pit poputlus Iiraeliticus ( qui popu.:

j

g

lus tum temporis ele&us erat) fub -

;Ugo Ethnicorum vixerit ,quodíum-

fggn

u

Il

mopere deplorandum erat ; defle, &

j»

Qp

tu miferum ftatum animz tuz , quie

inordinatis pasfionibus ita fübjecta

eít, ut ez pro libitu animam tuam;.

"

huc, illucque rapiant . da operam,

ut à durisfimo hoc jugo hbelcus,&

l

yndt

t

b

anima tua paffionum iuarum domina

g

efficiatur ; fiquidem internus anima&

tuz ftatus pacatus, & tranquillus effc

$u

debeat.

NU CA

MEDITATIO i.

Mapä

Onfidera, quod populus Judai-

j

C

cus.non Íponté ac voluntarie ;

M axls (

fed bello & armis coactus Romano-

J pa*

rum poteftati fubje&us fuerit: Tuve- -

D

1Ó adeó infipiens & mente captuses,

lg

t Co

ut fÍponté, ac deliberate vitá tuà fce-

leratá verum, coeli , terreque Domi-

Wd

num ac Kegem Angelorum deferas,

lle

acinfernal: tyranno adhzreas, qui

] j

a-

E

«S (0) 8

$39

(

]

aliud nonquzrit; quàm interitum tu-

m) ü

um ; hoc igitur fpreto , Chrifto JE-

fíu Domino tuo íoli adhzre, quitam

J

[

D

in hác, quàm altera vita fingula. op-

k

tata. tibi praéftabir.

Uv

4

fin

Die Lunz.

j M

MÉDITATIO L.

Erpende S. Joannem in deferto ab

omnibus hominibus feparatunrin

Ub d

fummo vitz rigoreac poeniteatia vi-

fjl

xifíe; quamvis in utero matris fuerit

fan&ificatus;tu veró contrarium pra-

!j

l

éticas, prxterquam enim, quod non

T

fis fanctificatus in utero. matris, 1n

T

j

peccatis conceptus es; ac innumeris

Tb

pravis paffionibus fubjectus, & tamen

j

li

hoc non obítante, fine cura, & fine

um

jj

ulla vita afperitate , ac poemtentia vi-

i

u

vis: Cogita, quà vià coelum velis

n

It

ingredi.

Irrevocabilisenim eft fen-

j

J

m

tentia Chrifti Domini. Luce r 3. cap.

u

vitis , 0omnes fauul

-fNäi paumntentiam ege

Bb7

; per-*

1920

»S (o»0 &

qu

Perz'lfz'iz's : hanc cordi fumito per to-

m í

tum vitz tu decuríum.

T.

j

MEDIIYATIO . 1.

]ufn

ii

COgita, quod S. Joannes in exoer-

,

dio fuz przdicationis homines

qud

ad. poenitentiam agendam fuerit ad-

u

hórtatus, quod & Chriftus Domi-

z

H

nus fecit, ad tuam inftructionem, ut,

j* i

j

fi Chriftianam velis vitam ample&ti;,

"j

à poenitentía 'exordiaris, ficuti. & à

L

mortificatione paffionum tuarum; ni-

fi enim illz mortificentur, in vía z-

*C»gua ]

qui (

ternz falutis facere progreffum non

g

poteris; Stude igitur tui ipfius abne-

(

gatióni, ac paffionum tuarum morti-

3

ficationi , fic optimum vitae perfedti-

oris exordium facies.

ii

dim

Die Martis. |

v

7

AMEDITAGTIO . f

V

V

l

T

DE:peade, S. Joannem fuperno il-

wl

luftratum . lumine fciviffe; quod

inter homines mundanos vitam du-

Wi

cerc

!

x2 (0) 8

$91

cere virtuolam noa . poffet; idcircó

in primo florejuventutis ; mundore-

J

|

li&o; defertum ingreffus eft ; ut foli

Deo ibidem fideliter ferviret; difce

ex hoc ; niundi hujus affeclas , nec

non focietatem pravam fugere; fi

Domino Déo in veritate adhzrere,

eique juxta ejus voluntatem fideliter

fervire, & in via xternz (alutis pro-

teffum facere defideras.

its

MEDITATIO M.

(COgita, mirum non effe, quod illi;

ui cum hominibus mundanis

converfationem habent, in falutis via

proficere nequeant: Nonne enim

SpiritusSanctus per os Propheta Re-

gii edixit Plalmo r7. — Cum fanciis

fauctus eris, & cum perver[isperver-

teris ? Defifte igiturà viisiniquorum;

ln

& ingredere viam timoratorum; cum

ilis converfatio tua fitin hoc fxculoy

!

wwt

)

:»41

ut in altero aternà cum illis mercede

J ïf: 1

períruaris.

z

srllæf

^

Diec

j

$22

38 (0) $&

/ Die Mercürii,

$

$.T

MEDETATIO T

W j

Onfidera, S. Joannem in deferto

j ignoïi

türbis ad euimn venientibus infiru-

gu

&ionis accipiendz caufa inculcaffe:

u

parate viam Domini , rectas fücite fe-

anq

mitas ejus: Dole de tepiditate tua,

»

u

cüm ícias , quantüm tibi profit, 6 De-

us ad te veniat, & tuad eum petve-

nías, atqui ita fponte, ac voluntarié

!

!

facere debuiffes, quod S. Joanhés

J

|

x

faciendum admonuit, nec tamen id

d

feceris; nifi repetita voce tibi incul-

caretur; ut viam Domini parares

'jhurmli;

n

quo id cor tuum fua gratia venire

poffet.

Para igitur viam Domini,

,fephcti:

id eft, lequere Chrifti ve(tigia.

;fndkim

ATDITAÁ4TIO H

n

Editare, quemadmodum via'a-

Pir

Ípera, & inculta viatoribus in-

T

ter itinerandum folet effe molefta, ita

'jï)quo

D

difficultates in via virtutis occurren-

AC

tes caufa funt ; quod non nifi rarisfi-

1l

Inc

X& (o) &t

555

u

I

mé a&tum virtutis exercueris; Deplo-

1

ra ergo milerum ftatum tuum, ia

næ! »

quo verfaris , cum vià ad cceelum tibi

Y

tam ignotafit, & eam propter diffi-

(

cültates occurentes non ingrediáris,

y

M

Áv

viam autem peccatorum percurrasli-

benuter, quamvis ad interitum perdu-

cat & perditionem fempiternam.

Die Jovis.

MEDITATIO I

"M

Erpende, quod poft Chrifti in

P

hunc mundum adventum omnis

V

M

vallis impleta ; & omnis mons, & col-

h

lis humlhatus, prava in directa , &

"unti

afpera in vias planas facta fint iuxta

p

ProphetiamS.Joeannisquod ita intel-

i

i

ligendum eft; per do&rinam fcilicet,

]

& exemplum Chrifti viam ad beati-

tudinem

£t

ct

ernam , omnino facilem,

d

Olr

j

& planam factam effe: Erubeíce igi-

i

bnd

tur .quod tam illubenter,.& nonni-

11

fi coacte hanc viam ingrediaris, quàm

tot mxïha utriusque fexus hominum

"n

*

per-

$94

95 (o) B

o

perambulárunt in Ecclefia Cathölþica.

; ;æc;l

f W

Aliud nullum füpereft medium, fj ad

beatitudinem aternam afpires, viam

j;fUO Oh

Domini ingredi dcbes.

2X

MEDITATIO I

h i qu

Ogita S. Joannem in fua juventu-

Qu

C

t

te intraffe defertum; ibidj vitam

jn f |

aufteram duxiffe ;.quia bené cogno-

Ícebat prafentisfima pericula; ac quo-

Jd)& :

acpe

tidianas peccandi occafiones occur-

rentes in hoc mundo , in malo igne

pofito; in quo puritatem conícien-

Falny

n

tiz confervare vix aliquis poteft : Id-

circo, & tu folitudinem cordis ama,

K

que maximé idonea eft ad malum

n

a

fugiendum , & borum operandum ,

ac declinandum à via. iniquitatis, &

Oldl

progrediendum fine im

d

b

in via vittutis.

pcdfmentor

qmiD

Die Veneris.

T

h

MEDITATIO [

TT

Onfidera, quodS. Joannes pritis

li Q

p

- CA R—

pradicare non inceperit, quàm

-

1

Á

W

X &o)—ä?i

$9y

Vi

"

E

idei prxceptum fuerit à Chrifto Do-

mino, atque ita Domíno ac Magi-

!

u

ftto fuo obedientisfimus erat, ut dif-

|

ceres Superioribus tuis fimiliter obe-

TI

dire; & quidquid tibi injunàum fu-

1

ä;

erit ex amore JEfu Chrift- Cruci-

fixi facere , przíertim, cüm meri-

torium fit, quidquid ex obedientia

facis, & econtrà, meritum nullum

Íperare posfis ab illo; quod ex pro-

pria voluntate agis Omnia ergo

L

li

[

opera tua ex obedientia incipienda,

lJ

& etiam finienda funt,

Wt

MEDITATIO 1I.

t

M»N

Xpende , quod S. Joannes pradi-

1

i

E

caverit poenitentiam,à qua mun-

i

M

dus ordinari&. abhorret, quia com-

t

w

modiítatibus carnis contrariatur; cüm

enim àDeo miffus fuerat tanquam

J

precurfor Chrifti, ideó foli divinz

eloriz intentus aliud pradicare no-

1

luit, quàm. quod Deo placebat,

L

quamvis huic mundo Fffet contrari-

u

um:

$96

« Co) f

um: Stude igitur non hiominibus fed

[ic

Domino Deo in omnibus operibus

tuis placere, fic omnia apu

(l

erunt meritoria.

^

d Deum

"

; f

Die Sabbathi.

;

o

AMBDITATIO

l)

g

M

Editare; quod S. Joannes qui-

U

1C

dem przdicaverit Baptismum

ll

M

poenitentie , fed eo mediante pecchf

ii

m

on

ta dimittere non potuit, foli enim

JbC

Ia

Deo competit in Sacramento Baptis-

n m

mi remittere peccata, quemadmo-

;:omem

^

dum S, Joannesteftatur dicens : Ecce

f I

agnus Dei, ecte, quz. tollit. peccata

]JO?ïf-ä.ï

—

qmundi: ex quo facilé conjicere po-

[

tes, quantus in Ecclefía Catholica

thefaurus fit reconditus. Gratias ideo

hi

age Salvatori tuo, quod eum Eccle-

Dom

fiz communicaverit, fimul cum me-

rítis accerbisfimz pasfionis fuz, quo-

rum ope omnes falvari - poffunt,

É

modo fibi illa applicare velint.

m

ME-

il

»? (0) f&

Mw

MEDITATIO Il

mw

( Onfidery, quod per adventum

Gmm Q

Chriftrin hunc mundum via ad

codlum facilis, ac plana fit. facta,

|

non folüm ope eximiz fuz doétri-

h

Il

nz , & exémpli, fed etiam fuperabun-

M

dantis gratiz , quàm nobis prome-

ruit, vi cujus jugum 'ejus fuave, &

j 5?5

onus ejus leve redditur : inceffanter

omzäüieg:

igitur gratias repende protor, ac tan-

M

i

tis beneficiis, & ex intimo corde il-

lum 2ma, qui tantam tibi gratiam

lg

promeritus eft; illarumi te partici-

"

lil

pem facere defiderat, modo velis

cooperari.

.?

:

(

n

J

Die 25. Decembris.

i

li

i (

Ín Fefto Nativitatis

;uodmi

Domini noftri JEfu. Chrifti.

n

MEDITATIO I.

süunb

ditare, quis ille fit; qui hodier-

ld«r

M*

na die vel

MT

II

infans natusin prz-

n

& quam ob

fæpio jacet; ad quos;

càu-

$98

E- A(O)äxe'

d

caufam in hunc mundum Ventggif;"

Kl

& quanta paffus fit pro te; & tui

J

cauía omnisgeneris calamitates fufti-

i

ä

l

j

nuerit , frigus fcilicet, paupertatem ;'

Adrez:

Ti

I

ftabuli foetorem, & fimilia,

dimendum te in hunc mundum ves

a

at

nit; fa&us homo, ut do&rina àc vi- ;"

tà fua te, mundumque univer(üum inz/

ii

(

ftrueret, quà ratione impofterum viz^-

«(b

U

vendum effet ad obtinendam coele-:

dl

ftem gloriam; Adora eum in prafe-t

pio tanquam Deum, ac Dominum^

g

t

tuum, gratias ei pariter agens; quod -

Ed

humanam fusceperit naturam ad re-

H

dimendum genus humanum.

Jum

ALEDITATTIO-X

D

P

Erpende, profundisfimam Chrifti ;

ife

JEluhumilitatem;ac paupertatem,

qui tanquam Rex coeli& terrzin fta-.

il

buülo naíci; atque in prafepio reclina- -

ri voluit, ut difceres fuperbiam, &

j

ji

]

fupex*Huas corporis commoditates -

?tq'

ola ne- -

mgrtificarc: Quare habita f

2 s

ceffita-

]

zi

*5 (0) 8

599

LE

ï

ceffitate veftium , cibi, & potüs, alia-

hu

rumq rerum, contentus effe debes

ii

ex amore pauperrími JEfu, qui he-

[)p'

roicis. virtutum actibus precibus &

jj

j

meditationibus : potius, quàm pul-

wc m,

chris veftibus hodie à te ornati defi-

bt

derat: Hodiernum ergó Feftum ce-

at

lebrare potes; adoratione, humilia-

tione , oblatione cordis tui , ac fimi-

l

libus virtutum a&tibus.

Procide igi-

It

hi

XT]

"

turhumiliter in genuatuaanteJEfum,

Y DV

€um rogans; ut te. faciat participem

fuz incarnationis, nativitatis omni-

E

umque myfteriorum ac divinarum

f

gratxarum.

lf

!

!]

Die 26. Decembris,

In Fetto S. proto- Mar-

tyris Stephani.

MEDITATIOTL

Editare, in vita proto-martyris

n*

Stephani maximam charitatem

erga fuos inimícos , qui eum lapida-

W

verunt,

600

«*$ (o) 8«

verunt , pro quibusante-mortem fle-

n

xis genibus Deum rogavit, ut m)u-

qim

riam illatam eís d.muterct, ac vin-

gt

dictam pro eanon Iumeret : Inheroi-

g

ca hac erga inimicos tuos charitate

imitare S. Stephanum; - fic (eandem

lj

cum ipfo mercedem in.coelis recipi-

l

es: poítula tibi hanc gratiam perme.

rita E]

& interceffionem fanmsüml

hüjus Martyris,

MEDZTATZO P

2

At

P

Erpende emolumenta ex cna"lta-

tc erga H*X'T**C jS pro*«emenua,

A

quisquis enim diligit inimicos; filius

UT

ccoeleftis Patris elmlrm » quemadmo-

doncm

dum Chriftus ipfe docuit; Ma atth. c; $

ldfma

Diligite iuirizicos veffros , ut J;yzz ftiis

at

celeftis Patris.

Q.hd majus eft ,aut

lu

excoo itari poteft, quàm Filhium Dei

Mi

effici: 51 wmu inimicos tuos ch.exc-

P T:

pis, non t'vmum amicus, fed etzam

M,

filius DEl efficiéris

.

läæ

» peoca-

"d

tà üubi remittentur ; f inimicis tUl

NI

di-

x (0) $

épi

:

äïmiferis,quemadmodum idem Sal-

0g"ïll

vatornofter docuit Matth. cap. . Ini-

at

micosergo dilige;ut peccatorum ve-

I

niam obtineas, & Filius Dei efficià-

d)

ris.

Ml

^ Die27. Decembris.

lm:[&hf

; In Fefto S. Joannis

s

Í

Evangeliftae.

:

- MEDITATIO I.

lll

Ogita, quod S. Joannes per to-

Nl

C

'tam vitam fnam exercuerit potis-

jt]

j F'O

fimüm charitatem ergaDeum, & pro-

'ximum , de qua etiam virtute pradi-

pl

w;q

r

cationem frequentiffimé inftituit; ita

u

-quidem; ut diícipuli ejus naufeam

haberent, ob repetitam multoties

Jl

ejusdem materie dodrinam, con-

querendo, idem femper decantari :

quibus refpondit paucis hiíce verbis:

Filioli, diligite. imvitem, & futBcit:

Ed li

imitare fanctum hunc Apoftolum, fic

andatum, &

i

kga—aximum implevifti m

Cc

la

602

458 (0) X

fi preceptum decharitate Dei & prö.

ximi bene obfervaveris, alia omia

tibi erunt facilia.

li

MEDITATIO 1.

Onfidera, quiaS. Joannes JEfum

— Redemptorem fuum tam ferven-

Ü

ter dilexit, idcircó ab eo redama-

flb

tus eít; quando fupra pe&us fui Ma-

1l

giftri recumbere, ac plurima myftería

hum

ab eo percipere eft promeritus: imo

u

quóties rem quamdam magni mo-

us

menti tribus ultimis annis JEfus ag-

ET

grediebatur , $. Joannespraens fuit;

ità, ut à JEfu amabatur: Tu quoque

ity

E

|

JEfum tam ferventer dilige cx corde,

(

& experiéris reciprocum in eo erga

de

te amorem, gratiam tibi in hac vita, &

ceeleftem

nicando,

gloriam in altera commu-

CC

DT

: cauy

Die

| *2960)5!'

605

ID(*

Die 28. Decembris.

r

In Feíto SS. Innocenti-

J

um M.M.

d

AEDITATIO L.

Erpende aceibisfimum |Martyti-

n

um SS. Innocentium, quo He-

hu

a)-vk

j

rodes tyraiinos illos affecitper li&to-

T

res fuos; Ex quo diíce patienter, &

E rdsd

humiliter.à manu Det acceptare,

w

É

quidquid adverfitibi eft fuftinendum,

u

Deus enim, quos amat, caftigat , fla-

p

gellat autem omnem filium, quem

]j

l

recipit, Huncamorem etiam Inno-

centibus praftitit, dum gratiam eis

"

communicavit, ut in

1

primo ztatis

flore martyres fierents

lmbl

MEDITATIO 1IL

"T]

Ogita, quod innocentes (ineulla

C

culpa Martyrio fint affe&ti, nun-

quam enim vel minimum etíam pec-

c(;z;;ggn commiferunt,

in bímatu & in-

5

Cc2

fra

604.

48 (0) 8

fra erant; quo tempore Martyrio funt

Ti

affe&ti; quodfummopereeftadmiran-

j

dum; noli autem mirari, fi & tu( qui

|

peccatis tuis: plurimas promeruifti

,

poenas) in vita tua fuftinere tribulati-

t

|

ones ac perfecutiones debeas, Cogita;

D)

ii

quod ob tua peccata pati majora de-

d

beres: Hzcbeneadverte, fic tantam

VAOII

in patiendo difficultatem non fenties,

i

j

Die Z9. Decembris.

u

In odava Nativitatis -

Chrifti.

V

t

MEDITATI1O L.

u

Editare: quod in gloriofa Chri-

D

M

fti Nativitate Angeli de coclo

hr

defcenderint canentes: Gloria in ex«

W

celfis. Deos do interra pax bominibus

)

boue voluntatis : poft hzc Dominum

ll

n!

Deum fuum adoraverunt, Paftores

W

quoque ex campisaccurrerunt, & pa-

Wi

noye-

lii

rjtgx' Redcnaptorcm füum ag

runt,

i

3

x$ (o0)86 —

(

i

N

6og

u

i

eadorárunt.

Nontan-

:

k

; runt, eumqu

il

tüm Angelos, fed & imitare patto-

res. JEfum adorando in facro-fan&o

t

Altaris Sacramento ; idem enim eft,

N

ä'

üi tibi hodienatus-eft; & quemad-

miodum paftores munera obtulerunt;

i

ita & tu cortuum amore & gratiarum

"

T

actione plenum offer, & noli obli-

vifci adorationis humillimze.

1

MEDITATIO II.

j

|

If

Efpende', quod unigenitusDei &

p

Marizx Filius aliorum inftar par-

vulorum plorando vocem primam

l

ediderit: Caufa autem lacrymarum

j

harum , peccata erant tua commiffa,

y

(

& usque ad finem mundi ab omni-

r

bus hominibus committenda; qua

W

omnia ac fingula fapientia zterna fi-

a

biante oculos proponebat,

Si igi-

"

tur Chriftus JEfus in ipía infantia de-

]

ploraverit peccata mundi, majorem

"

fan& caufam habes defléndi peccata

P

o 3

pro-

606

X$ (0) 8

propria. Fatére igitur te inaggum

[il

ri)

effe peccatorem, & peccatatua fum-

j

mo cum dolore Poü hac deplora.n—

lm

Die 3o. Decembris. .

g

u

Dominica poft Nativi-

tatem Chrifli.

n

ii

Summarium Evangelii. Luca cap. 2.

It

Evoangelium memorat de- adnn-

dljiaï

j

vatioue Sofepbi, &v Marie fuper

[

SEfu, c& quomodo Simeon in tem-

"

glo matri beuedixerit , & ad eam

t

grophetizando dixerit: Ecce pofi-

tus eft hicin ruinam, & in refutre-

Gionem multorum in lírael Jfem

C(

Zuna vidua prophetizamerat : d

W

vecenfetur , quomodo SEfas. cre-

W

verit , confortatus fuerit plenus

" W

[apienti d gratiá Dei.

(

MEDITATIO f

(

Xpende ; quamvis Chriftus Domi-

hn

L

. d

;

nus in þunc mundum venerit, ut

omnes

«$ (0) 38

6cy

i

- omnes falvos faceret ,ac nulliusmor-

i

tem , ac aternam damnationem vel-

M

let ; quemadmodum ipíe tc&atur]q-

an. cap. 1o.. z bunc mundum veni,

"

utvitam babeant, d abundautius ba-

1

beant : ottàmen ; divina. fua. previdit

j

fapientia, quod peccatoribus finali-

ter impoenitentibus in ruinam , juftis

ln

autem inrefurrecionem effet ponen-

l

dus: Operate igitur falutem tuam cum

n

timote;ac tremore, ne Chrifti prz-

Mi

n

cepta; & exempla in ruinam tibi ce-

I'L

dant.

p

MEDIT AT10 Il.

Ogita in Evangelio memoratum

C

effe, quod Chriftus creverit, &

confortatus fuerit , plenus fapientii,

j

ut difceres in vita virtuofa , in bonis

J

operibus, & propofitis quotidie cref-

cere, & proficere, quidquid enim de

J

Chrifto memoratur, ad noftram in-

firu&ionem dicitur; Si igitur in offi-

n

cios & vocatione tua negligens huc

usque

608

88 (o) 8&

usque fueris, nec ín bono. profece-

;

j

ris, da operam,ut in proba vita quo-

p

tidie creícas; deplora autem ftatum

15

tuum , quod huc u

Ceris.

,

sque illud non fcg

«n0

j

Die 31. Decembris,

MEDITATIO 1.

N memoriam gevoca omniía benefi

j

]

D

cia à Patrecoeletti;Filio , & Spiritu

pf(

Sanco per decurfum hujus:anni ac«

.llw,

cepta: recole gratias in frequentati-

Pt

one SS, Sacramentorum tibi.oblatas?

1

Item beneficium confervationis, fu-

a

ftentationis, precipué veró, quod

[

Tudex juftisimus poft quodlibet de-

:ïmib

li&um gravete non ftatim damnave-

yin

AR

tit;fed peenitentiam tuam patienter,

& longanimiter exlpectárit. ^ Cogi-

[

ta páriter beneficia, tüm corporalia,

)

tüm fpiritualia.Item propter iriterces-

(

fionem Beatisfimze Virginis Mátix ác

Wt

n

fan&orum tuorum Patronorum, prz-

f;rtim

*«$ (0) 8&

609

"u —

i» fe

i

Y

rtim $. Angeli tui cuftodis fidelis-

l

fimam Tutelati obtentam, pro qui-

;

1

lï

busomnibusgratias repende humilli-

j, mas, & in gratitudinis vicem te ip-

". am offer ad perpetuum Dei ferviti-

M

]

um.

j

MEDI'.ZV'AITIO : It

|

ft pera&tam gratiarum acionem

i

)

(

ro omnibus beneficiis anno pra-

"

"

p

;

terito, & omnibus totius vitz tua à

:

mifericordisimo Domino accepus

excitain corde tuo vehementiffimam

Ll

contritionem de omnibus & fingu-

M

lis peccatis ; ac elapfianni pravaríca-

ii

tionibus: Pete à Deo humiliter re-

1

miffionem, & vitz feriam emendau-

uN

onem ac de commiffis peccatis poe-

"

nitentiam promitte. Infüper divinam

implora gratiam, quà impofterum

Creatori, Redemptori , & Salvatori

wïü*.l«ï

J

"

tuo conformiter vocationi;& ftatui ita

fervire valeas; quemadmodum Deo

jf

be-

610

*!-ä(o) äz«-

Bcneplacitu

m eft. Hzc fibene obfer.

vaveris; fempiternam in coelig

gloriam infallibiliter ob-

tinebis,

3

ul

CINISCOS

r

j

j

2

as

(il

. RD

T

1

].

ü

[ 3

/)

66

N

—-WWF

*

d w3j

N

ie

Ij

T

3

hi

ES

2

D

A.

BN

2

j

)

[

!

Errata fic corrige.

| Fol.26. medi

t; I lin, 6.idolis, lege indolis.

&i

fol. 30. medit, 1. lin. 9, inftru&or tuaslege tuus,

fol.31. med. 2. lin. 14. amori adhzrere lege amore,

fol.48.lin. 17. pro decus lege pró dedecus.

£ol, $8. lin. 2, calamitofas lege calamitofius.

fol,62, lin, t. leprofüs Chiiftus lege Chriftum,

fol.7o. lin. g. pereundem lege pereundum.

fol.III, med. 2, lin. t. onn, leoe non,

fol. r13. lin., med. 2, fcleftem lege fceleftam.

fol. r51. lin Y9. conquarere lege conquerere,

fol: 219. lin, 1, imimare lege imitare,

fol. 230, lin. 1, feparare lege fperare,

-l—

mX

CUERIIER

p 45 0 u-

Rl m

—BNA.

Md

X m M u- E

—

—

Rn

[

Z 4 - TR* o

g

—

i

At

ss

w

s

d

af t

A

h

«

"

R

"-

".

E

*

m

W

P

A t

as "

f

od

P d

o

u-

L

-

.

m

Ls

*

— QR u

"

—

--

Jepm

T

"

v

atl

"i. 4

"

qé

"

-

".

at

E

"

hw

-

Va

di»

geue.

d

dR

a

d

*s

i s

ib-h-«

p

:

:

w

,.'.w

-

.

f

p

m

"w

-

a o

*

y i.ätm. y:h

—

p

5

46.

r

h

E

Á

s

—

d

r

«2

L |

f( p2

m

" UES

E

;..P

hA

u

[. ^

»Y

- k..R.o

p

»f,

Á*

&^

"

x

&

I

,

L.

--

—

L-

j

"i

u

$

,

- ]

e

m

t

i

-

z

us

s '/'//fqï

b ]

E

E

3

[2

T

&i

x

Z5

"

4

d

d

j

?

l.

«

*

[

t

"

U o

';*

P

N

P as

b

4

. d

24

m

M

n

M

Ha

h-

L

$

H

^

A

x

x

e

*

o

5

*

a.

b

^

,

D6

3

*

[

u-

d

p

me^vess

2

"

F.

U

|

í

l

L.I

?

:

E

;

?

[*.

L.

d

v

[

í

|

j

i

À

2

*

TGt-

Y

$j

,|

$

À

z)

&

[

X

.

M

L

5

À

G

"

Mf

"]

X

/

&

L

/

EE a y,

,

ä

T4

£,

,f

!

E

"

i

4

[

^

J

M

u

xd

1*

p*

w

4

l

2

i

j

A

^

Y

&

19 20 21

18

17

9

E

E)

jo

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

(

L

um

ä

