€fto , ac deincepsgratiam ulteriorem,

TE mxferlcordmm poftula ab Alciffi-

xïlm

]

i

mo , quà te non deftituet, fi eum u-

migsper omnia amaveris, & in Chrifti

s

lj

-.-

atxone permanferis,

f!'æ

j*

fl U tes

.

Die Mercurii,

f'f UET

JWMEDITATIO I.

Xpende

, que Dominus Deus fi-

mm; E

MWR',

delibus fervis fuis impertiatur :

dgcccatorum nemperemiffionem,gra-

VIit] £Ej

LH f

& milericordiam, meritorum

f'p"l

a

augmentum 5^h

bono perfeveranti-

m

i

at

d äm. Econtrarió , quid mundus, ca-

"* T0, & diabolus mercedis tibi repen-

Do-

dat pro fervitio eis przfüito.

f

|

minus Deusaternum in coelo przzmi-

PA

mh"*

um tibi promittit, inundus autem

4us cum affeclis füis ; non nifi calamita-

)OHM

tes, miferias, & pericula xterne dam-

W WC

nationis przbet.

Quis igitür non

mallet bonorum omuium La gitori

i um [

CX CUm "

fervire ; quàm tyranao ma.ium pro

bo-

360

x$ (0) $-

g

bono.retribuenti? Elige igitur. foli

Deo fetvire.

Wum'"

il

MEDITATIO Il

i ü.'U) i

D Erpende ingentesgratías, quas tur-

;mpollt

ba Chrittum fecuta , accepit : (a-

turati namque (unt.cibo tüm fpiritu-

-l

ali; verbo fcilicet. divino, tüm «ot-

m

T

porali; pane , & pifcibus à Chrifto

y

U

benedi&is, Eandem gratiam fpera-

j (Ill

j

re potes, fi fideliter Chrifto fervieris,

eumque fecutus fueris; 'Nam non

ilb

tantiim cibo fpirituali fanctiffima'Eu-

:

T

i

chatiftie , Íed & omnibus ad vitam

j

eorporalem neceffariis te reficiejnam

K!Wdc '

fervis, & amicis fuis nihil deeffe pa-

iC

titür.

b

Die Tovis.

T

4

MEDITATIO I

N

tiütin

[Editare; quod Chriftus non per-

7

miferit , utturba eum in defere

Lgri

to fecuta penuriamin extrema necef-

u

fitate pateretur, ideo per-miraculum

1000

feptem. panes. ita- multiplicavit, ut ii

QIn-

(

361

m L

x$ (0) 8

31 omnes (erantautem quatuor millia)

faturati fint ex quo colligere fas eft,

fATm

uàm follicitus, bemgnus, & miferi-

lm

!-cors Deus fit; erga eos, qui inangu-

li,

i fms fantpofii, Píalmo 35. dicitur:

I]Hbo

t

yrétendi (Dominus)] mufericordiam

W

m bis, qui vedofimi corde : & Pfal.

p

U 16. tf vidi jufhum. derelitum , nec

lülll/w

Wen ejus querens panem.

uare in

nüzülukm

eumiibus necesfitatibus tuis in Deo

tlti&

læenfidc » qui nunquam te derclin-

at

et féd opém continuó praftabit.

mwzd.

MEDITATIO II.

at

Erp»nde hanc turbam integro tri-

ii 4

DO

^. duo Chriftum conftanteríecutam

fuxfï'e,m verbum divinum audiret,

]

idcircó etiam ob hanc conítantiam

lll Salvator mundi permotus eft, ut il-

(s dis fuccurreret, pro tua inftrnctione,

iil t cu pariter in bono; prafertim affi-

gt xdua Chrifti imitatione perfeverares;

-

juui quo-maximam in hoc mundo grati

[

lW'PW* am ,& sternam in.futuro merccdem

!

1mi )L'

-

—

362

(0) g

P^

u

impetrabis, nam nou. coronabitur ,

nifi qul usque in finem pelfcvcxa-

g

VCI' lt.

gl

Die Vcnerzs

u

P

MEDITATIO 1.

H qu

"

^Oníidera, quod, quemadmodum

um[ ut

JEfüs curam habuit, ut. turba

*E*ïa&W

triduó eum fecuta , jejuna non difce-

p

deret, ita pariter follicitus fit ; ne illi;

u

qui fervitio divino addicti funt, jeju-

gt

ni;id eít, gratià diviná fpoliati fint;

at

fed divina ope; & benedi&tionefem-

as

per abundent: Nam ficuti viator fine

la

€ibo corporalí iter fuum profequi ne-

ml

quit, ita anima in via virtutis profi-

J

cere non valei(inecibo fpiritaali gra-

tiz:; fiquidem Chriftus ipfe pronun-

tiavit Joan. c. 6.. Szgre ane qibil pote-

!

ffis facere,

In confideratione hujus

n

doc&rinz ánte omnes actiones: tuas

w

divinam opem implorare' deberes;

r

quam Chriftus tibi femper: vult: im-

t

pertiri: fi petas humiliter,

N

ME-

ts

x5 (0) 3

363

N uN 7^

Fa

MEDITATIO WV.

"

"BXpende: quod turba Chriftum tri-

j]g, ^. duó fecuta non fit, ut corporali

Irim:

eibo reficeretur, fed ut verbum DEI

audiret, quo animz fpiritualiter refi-

qu,qu

"Cerentur, ut difceres, non propter

m Wr,g

Jeibüni, & potum Deo ferviendum

n

T

tll

*ffe; nec idcirco te ftatum religio-

P

fum (uscepiffe, ut corpori alimoni-

nii .

'am preberes, fed ut animz tuz falu-

àidig

:«ti confuleres, oratiotibus , meditati-

|

lii -onibus, acaliis piisoperibus. Quod;

"8 ^fi alium operibus tuis fcopum prafi-

j

"Uif -52s, in vanum es religiofus, aut Sa-

Die Sabbathi.

(ii

1

MEDITATIO I.

ii "DErpende , quod Chriftus feptem

at -^ panesprafentes acceperit, & gra-

sitd « tiis:coelefti Patri actis eos benedixe-

ii -rit:iquo turbam, & omnes homines

ene-

gz docere voluit, ut pro acceptisb

2

ficiis

364.

"TO

ficiis Deo grati effent; nam, qui pro

yl

bencficiisacceptis gratiasnonagit, in-

dignus eft, qui ulterioraaccipiat. .Ex

hoc difce pro fingulis bencficiis cum

;;m[ium

corporalibus, tum fpiritualibus gra-

j

t

tias agere: Ingratitudinem tuam de-

plora, cum tot acceperis beneficia in

ii

vita tua,nec tamen un

gl

dinis memor fueris,

quam grgtituf

uinith

j

MEDIT AT iO, 1L

ii

ii

C

Onfidera; quod Chriftus, tutbam,

antequam panem apponi cura-

r

verit , jufferit difcumbere: quo fig-

j

nificare voluit, folos humiles diviná

li

l

gratià dignos effe ; quod fan&us Ja-

UT

Deus

cobus quoque cap. 5. docet.

Mi

fuperbis vefiflit, bumilibus autem. dat

1»4

AU

&ratiam : 1deo mirumnon eft, quod

w

h

toties pctitam gratiam non impetra-

Wi

veris, cauía eft , (uperbia tua.

Qua-

i

re coram Deo tehumilia, ficgratiam

qt,in

divinam femper invenies Parata.m-..

It

Do.

VU

o)ä

i

ää(o)äk

36s*

li

P

"

Dominica leptima poft

Wij

At

Pentecoften.

Mil

1f

dl

Summarium Evangelii. Mattb.7. cap,

Monet in Evangelio Chriflus

iil

AR

2" Dominus, attendendum à falfis Pro-

CEP»

d

'nunquam

" betis, qui venitnt in ve[aneguis

r

QUEn , zïzmnfecus mutem fum lupi

rapaces , d9

ex fructibus fiis cog-

ini

no[cuntur : adbec docet, meminem

ss

'ad celos affi niendum , uili celeflis

mmqpm

L]

Patris volumtatem 1717';75"'6/;!

T0

d

A4EDITAGIO i.

ts

Editare, nomine hominis Chri-

ql&]»-uö]

N'/l

ftiani ovem , & nomine lupi,

ï VA

h

Ovis autem fe-

dhundi

þeccatmem venire.

quentes proprietates habet, mitis

Dly

VL

namque eít, humilis, modefta, ac

paucis cohtenta: lupusécontra vorax,

ii Q

ferus, ac iracundus cft, nemini par-

Y

Cit, fed quodcung poteft, rapit ; fic,

TAU

ut'hec homo, nec animal ullum ab

éo tutum fit.

Ex hoc cognoícere

Q3

po-

566

L (03&9;

potes,num ovis, aut' lupi naturam

|

j

habeas, utrum füb veftimentis ovium

intrinfecus lupus rapax fis, nec ne:

Siinanimo tuo, nec humilitatem,

Jil

J

nec maníuetudinem , nec aliam vir--

Buf

tutem reperias, & tamen veftimen-

u

*a ovium gcftes, fignum eft, te effe

jpu

lupum rapacem;à quo fugiendum.

gutl

eít: difcute vitam tuam, & mores

giulh

tuos, fic inveaies ,

qua ratione fe res

ia

habeat.

saH

aui

MEDITATIO W.

aM

Erpende, quod ovis patienter toe

a

leret, quomodocunque tractetur,

LU qll(!ü

ad hac tacet: fi adverfi quid accidit:

l.M

examina, num ( fi injurid afficeris) pa-

N

tiens fis, ac taceas, nec ftatim lupi

adinftar mordeas, fi ita ; ab ovibus

ml

fequeftrari debes, quia intrinfecus

M

es lupus rapax fub veftimentis ovi-

KUmmi

um; qui ab omnibus vitari debet,

rl

uti Chriftus ipfe docet: effo ergo. o-

W

v1$

li

FE

567

T

!

j

W v & pac

ientíam idà adverfis ubi-

hWi

j

qu'g-.& in omni occafione oü.endb,

j

I: -

Die Lunz.

RUT

D

J AMEDITATIO L

lum M Edirare , falfos Prophetasexfru-

bnid; ^5. Gibus fuis cognofci, fi nempe

igig omnis generis peccatay qua celare

; equeunt, aperce, aut quafi occulté

n committant, dum videntur homini-

us jejunare, interim ventrem efcu-

" lentis implent: Item; dum fe fimu-

Ill lant meditari, nec tamen id faciuat;

1

tf

L]

, item dum externé obediunt, fed con-

ny

j

(

jj tra obedientiam apud alios murmu-

at

rant, quo modo malitiam fuam pro-

Cf

dunt.

Cave tibiab ejusmodi homi-

ii

d

nibus, nec eos imitare; he à DEO,

!

TL

n

| quemadmodum illi reprobéris.

AMEDISIA4TIO W.

p-umm&z [

xdst

Umina verba Chrifti:: Qonaüs ar-

ub « cbor bona fruct s bones facityma-

os frittus fact:

nga: ;awam arbor , al

Qa

Ex-

P

568

x$ (0) Bu

Lsl

"f

j

D

4

/

[

U

Examina te ipfum, an bona, ari ma

h

]2 atbor fis, f1 bona, perfevera talis;

p

/'LI bc

fin mala, timendum tibi eft, ne- in

r

ignem, Ícilicet; 2ternum: mittaris;

g

Quare omnibus viribus labora , ut

fis arbor bona; & fruáiferas id :eft;

li gulüi

a

ut fructus bonorum operum Faci'asi

g Mi

r

j

j i ql]:

Die Martis.

AMEDITATIO:Lki

i

104

Erpende, quod. jam dudüm ob

Vl

P

malos fructus enormium pecca-

[

torum poenás infcrni meritus fucris,

j

quod autem eas hucusque evaferis,

infnitz mifericordix j ac bonítati di-

à

jl

t

Vinz adícribas, oportet:; Quare om-

ij

ni poffibili modo Deo omnipotenti

g

gratias age, quod tibi peperceri; &

ii

bf

poenitentiam tuam longanimiter'ex-

Ípectaverit,.diutlus autem eam: noli

u)

differre,fed age poenitentiam uum pos

i

tes, quia forían erit. tempus in.quo

fl T

a d

yelisw poenitere , & non poteris,

AME-

(s

ii m

»8 (0) 8

369

"m"übow RnWuDIi:rd110 m

0

)Pf É

Xpende, quod arbor mala non

d Qd

U

-

r

E

poffit bonos fructus facere, per

r hanc autem intelligitur peccator, qui

T fiu&us bonorum operum ferre ne-

ruwlcn.

jit j;:quia; quidquid in fatu pec-

"MW cari;morcalis ft; apud Deum meri-

torium non eít, quare operibus

Vr

bonis, fi quz exercere cupias, con-

H

tritiónem, aut confelfionem pramit-

P

te; ut fructus bonos facere valeas.

TM

Die Mercuriti

g p

MEDITIATIO I

J qllt W

Onfidera, fi Deus arboribus coe-

pudutt

C

lefti horto infertis ( Angelis nem-

n

Wn Q

4 Vl

pe) non pepercerit, quia bonos fru-

u

é&us non fecerunt, multó minüs ho-

|

)

|

minibus Ecclefi: Catholicz gremxo

I7JJ

t infertis parcet; Mali angeli unicum

at

peccatum — fuperbize commiferunt;

v

propter quod ex coelo prazcipitati

V

Íunt;.& quid tibi eveniet ; qui tot ac

tantis Íceleribus te maculàáfti in vita

j Pof (

tua 2

Q $

370

x$ (0) 8&

tua? roga ergo Deum mifericorditfi-

;W

r !

mum humilt & contrito corde, ut

a

tibi igaofcat.

MEDITATIO: L

"

jrtn

Ogita, quàm alienum à reáa ra»

C

tione fit, quod peccator fceles

qm

yim

ribusimmerfus, vitam (ibi appromits

tat xternam, eo titulo quia Catholi-

f

s

cus eft ,licetverz fidei operibus con«

trarietur, cum tamen fcire deberet;

j

J

quod fides fine opcribus bonis, &

opera bona fine fide, vite zterme

(iis

meritoria non fint:; opera bona fi-

At

dei affociari debent, ut homo fpem

«

gterna beatitudinis concipere poffit.

m

Hacbene ooíerva, & fimul cumbo-

i d

nis operibus fidem elice

:

(

;

T cum.fid,c

h

u

bona opera.

IDie Tovis.

hd

MEDITATIO L

T m

Erpende, fi homo Chiiflianus

f9ti

P

fru&us Deo gratosferre velit per

D

vita fuze decurfum , in bonis operi-

W

bus

U

$ (0) 8

37r

hg

-bus fe exercere, eumque fuüper om-

Q r

nia amare debet ; àc proxímum ficuti

fe ipfüm: fic infernum timendi cau-

r

iT

Il

"

fam non habet , fed fpem concipere

[

oteft avernz gloriz; quare exerce

IMd W"f t

e'in ejusmodi bonis operibus , uc e-

U teymam mer

cedem exfpectate valeas,

i

jua fine fruétibus bonorum operum

": minimée datur.

n as

muci.nEDITATIO i.

lr y^Onüdera, fi arbor bona bonos

( N^ fru&us ferens effe velisfümmo-

(U0 Gpere tibi neceffarium effe, ut ab ea;

i& quod fru&iferum non eft, reícindas,

WW précifio autem aridorum ramorum

484 in hoé confiftit, ut omnia prava

defideria rerum periturarum morti-

j

fices, & aiborem fan&is meditatio-

|/]]. nibus irriges ; & addas facrorum li-

GE brorum le&ionem fummé neceffari-

(m amwpoft hzcbonos frucus facere

iaf Borer

Q 6

Die

372

x$ (0) 9*

5hlläu$

um i

Die Veneris.

AEDITATIO L

J

em terre

iXpende, fi penes arbor

ï

infertam effet, ut ex mala, bona

L

j

arbor fieri poffet, id fané non inter-

»'9

mitteret , quia atbor mala ad, nihi-

yih

J

?

lum valet , nifi; ut inignem mittatur,

[

T

n

bona veró & fiuctifera ab hominibus,

M

il

magni xítimatur, ac in pretio eft.

3

!

q;

Cogita poteflatem tibidatam, à Deoó

g

!

conccííam effe, ut ex mala, arbore

n d

bona fieri posfis, ope divinz gratix.

s

Quare omnibus viribus allabora ; ut

PO

opere id exequaris, cafu quo necef-

i n

farilum foret.

y nl

MEDIT ATIO . Il.

s

Erpende, quemadmodum hortula-

h

nus magno afficitur gaudio; fi vi-

Lt

deatarbores in horto fuo, bonosfru-

pn i

&us facere , itàpariter ingens gaudi-

NH

um eft Deo, & codleftibus Spiritibus,

u

d

fi hdmines in terris virtuofà fuà - vità

bo-

)

373

m

"T

lts bonos fruétus ferant. . Quare in dies

imó horas fingulas ftude; ut fru&us

Filll

os proferas.

Db i peograt

m D

Die Sabbathi.

j

MEDITATIO I.

» &Räüï:

rj

DUmina verba Chrifti dicentis: Nom

li

'*W*.

- omnis , qui dicit Domine , Dommey

AT

u

A

[

i

)

jl

iutrabit in Reanum Calorum.. Maith,

voluntatem Pa-

Ts

$D. 7.. jäd qui. faci

Irs mei, qui in. éel

i5 efl. Difcute

Ut

Ltj

confcientiam tuam, num voluntatem

divinam impleas, eid; conformiter

t vï:;/gg;

vivas, fin minus, indies ad DEUM

cdama: Domíne Domine parce pec-

TT

catis meis.

Nam Coclorum Reg-

num non intrabis, fi non vivas

f

conformiter voluntati divinz, qux

ho

"

éft , ut mandata Dei obferves, DE-

VEU

üm ex corde & proximum ficut te

j

.uiw,,bomsf'

ip

um diligas.

MEDI

TATIO H

wigti

Ms

)Erpende, compendiofam, & re-

- &am ad coeelum viam effe, utvo-

j

Q

lun-

374

— 48 (0) 8

luntas. divina adimpleatur; quod fit

j

il

perfe&tés dum ab omni peccato ab-

fi

ftines, & paffiones tuas mortificas,

"

)

i /P

dum te humilias; precepta Dei ; &

r

Ecclefix obíervas dumDEUM prop-

tet femetipfum ,. proximum 'autem

d

j

j

propter Deum amas; denique; dum

xl

qunis

opera bona exerces, & ad finem vi-

te tue in bono perfeveras. . Hacc (

feceris, voluntatem divinam imple-

vifti.

gamq

fies:

Fac itad juxta df&a ,& f:tlvu?

vt

li

Wobk

öominica octava pofc

qinii

Pentecollen.

fit;l

SummariumEVangelii. Lucs, cap. 1 6.

yett

Chrifius bortatur ad. faciendas

n

eleemofynas ger parabolam de vil-

that

lico iniquitatis , qui vefaens , quod

od

Dominus villicattonem abeo ablatu-

ud

us efet, & rationem villicatios

D

nis , petiurds , comvocatis . fmgulis

Rf

debi-

3 (e0) «

375

u

« delitoribus Dominifui , partem de-

l D N

bitorum illis remift , ut cum amotus

Mmm«

Jfuerit d villicatione , amicos babe-

l PWW

5

tf

duj

»

rety qui ipjumin. domos þa.f Té£i-

" perent.

D

f

aowuAMEDIdT 4dIO: I,

Wldfülq

i

*& g Editare, quod per divitem, Do-

tl

minus Deus intelligatur, per

n i

Mi

Millicum aàtem quilibet homo; qui

*nimàm cum tribus potentiis ; & cor«

i

pus cum quinque fenfibus, aliisque

potentiis inferioribus accepit; ut cum

illis villicaret; Suo tempore autem

IT

Deus ab homine rationem exiget vil-

/

licationis factz : Nunc vitam tuam.

u

difcute, ac te ipíum examina, quo-

inil

modo tempus tfansegeris : fi malé ,

l

L

hi

veniam à Domino Deo pete , fi be-

a

E;&

né,omnem poffibilem gratiarum acti-

n

onem exhibe.

nl

—MEDITATIO Il

JErpende; quod Dominus Deus

u

Ona

mwlif';f m ngturali-a, & füpernaturalia d

tibi

376 -

uB (o) B

tibifadminiftranda concefferit, ut il--

lis uteréris ad Dei gloriam; atquead

M

falutem animz tuzy omniumque ho- .

i )

j

l)

minum; Recogita igitur , quàm ma-

lu

lé, & infideliter ejusmodi dona im-

)m]])w

À

penderis, dum péccatis tuis Domi- ,

num Deum offendifti , quia te ipfum

ll W

g

ejus-gratià privalti; & perversáà vità

tuà proximo. fcandalum prabuifti

i

(

(

Quare à Domino Deo veniam pete:

mw[ll(

talentorum malé impeaforum.

p

u

DieLunze.

eteeut

sivici

MEJODJXJ-T4TIIB50:uL

(Xpende, quod, quemadmodum

PU

villicus Evangelicus diffamatus

unttj

eft apud Dominum fuum , quafi dif-:

fipaffet bona illius, fic etiam aliquan-

do accufaberis ab Angelo tuo cufto-

ï

W

de, imó à diabolo ipo, fi accepta

I

talenta malé impenderis: nam in ex-

d

ET

tremo judicio ftridié examinabitur ;

Vi

quid quid mali in vita tua commifi-

ilos

j Qi. Quarc attende , ut bonus. v

ii5 Mi

cus

(s

X8 (o) 8

377

"o r

cus fis,. & talenta accepta bene ím-

lgl

"? vendas; ut de illis poffis lupremo ju-

Uïaümniu

* dici refpondere,

n

A:MEDITATIO II.

m

4« "Onfidera, quod intelle&um tu-

yMtasng]

l

um , voluntatem , & memoriam

&cadi:,,q

li

li

fepe in vita tua. malé impenderis,

hg

quomodo rationem reddes? Domi-

naln »

nus dicet ; erve nequam, quia talen-

n u)

tz:à me tibi concefla. malé impendi-

TU

fti, aternà poená jufté puniéris. . Id-

3

circó de commiffis peccatis tuis con-

[il]

L

tritionem elice,ac vitam emenda, tum

j

adhuc facultatem 1d faciendi habes;

us

ne amittas poffe, dum velis fgo tem-

pore.

Die Martis..

j

A

MEDITATIO . T.

.

j

.z;:.':l

DE:pende, quod bonis temporali-

ib

* bus (pro confervatione nàturze

T

tibi conceffis, ut DEO melius fervi-

u

re valeas) male ufus fueris, fi inabun-

mlu-

T d?m,ia virii; & potus, & vefüiu

Xu,

1

j

378

'Eä fo) a

/

TeeRMTY

^

xu, aut alia vanitate ea prodegeris

Y

? d

q*

re mirum non eft, fi diffaméris;

R If

:

quafi boha Domini tui diffipes. Ca-

ve er

- är.(mPOFl

o, ne bónorum. prodigus fis,

fed vi

j

licus fidelis, & adm

, p l

fni&ratg;-

&

]jgfonfnþv

bonus.

MEDITATIO

ii

5& Wm"

Onfidera;quod prius ipíemet cum

C

conícientia tua rationem inire

T

n p

debeas, antequam Dominus Deus

eam à te exigit: nam fi villicationem

d

tuam bene inlpicias,ac invenias, quod

M

multa tibi deünt ; juvari potes perla-

s irad

borem, & diligentiam tuam , & per

ts

amicos, id eft, per intercestionem

d

Beatz Marie virginis, & aliorum

us

C

fan&torum Patronorum tuorum : ut,

fi Dominus veniret rationem exactie

m

rus, fubfifteres : fac ita, & res tua

L

bono loco erit.

1

1

Die Mercurii,

3 TOR

AMEMDITATI19.4

m

CC O9gitqued omnifciumDominum

500

tuum

!

B Co) &k-

379

"

P'Wcuütfnffallcre non poffis in redden-

íg

fl,;]i

i

"ida ratione ,. quemadmodum villi-

!ieiiniquitatis, & adminiftiatores bo-

"h eorum temporalium Dominos tem-

^i p ralesíuos fallaciis & dolis circum-

venire confüeverunt. Dominus De-

TIl|us fcrütator eft cogitationum, verbo-

Winum; & operum tuorum; fecundüm

t mamerum , & circumftantias, ipfum

ltuifallere non potes: Hinc attende ; ut

tlilt füo tempore fubfiftere posfis.

Mi -t

MEDITATIO I

Mi Orfidera, Dominum Deum certo

i^ eertius aliquando rationem exa-

itilit Gàm 3 te petiturum effe; quod Apo-

n ftoltis Paulus 2. Cor. cap. s. teftatur

!$:4 his verbis: Ormes mos manifcflari

g oportet ante tribunal Cbrifli , utvefe-

I rA umusquisque propria corporis, pro

ut gelfit , frve bonum, frve malum : ubi

1

tatonem reddere debebis donorum

lj corpofis, & animz: tempus autem

p incertum .eft. bujus rationis redden-

dz,

L4

'$80

»? (0)8t

'rmü

da, an mané, an meridie , an vöfpe—

l ML'*Q

ri;an no&ce: Ideo de hoc omni'

"

die cogita, ne; fi non fubfifteres, . 4,5

malé tibi füccedat.

vlhe

Die lTovis.

]

AEDITATIOL

m

. DErpende; quod Chriftus non ahf*, at

!

nz» fed proptiz villicationis (mo» J a

do fuperior non fis) rationem à te /0/

vicat.

€

znb-. -5

namquilibet operum fuorum

rationem dare debebit: Cur igitur

l

í

tam malitioíus es, utaliorum vitam, &

:

li

& opera perícrutéris? fcriptum enim i

eft:redde rationem villicationis tuz

dl

"

il

)

j

Te ipfum infpice, & examina , ut a»

Ti

ud Dominum tuum cum laude.&

"

honore íubfiftas,. & cum maxima

»MMN

confufione tui ftare non debeas.

l)

I

MEDITATIO I

Onfidera, (i tecum ipío rationem

i

Tl

inieris. & inveneris, te adhuc

-IW'

labomrc multis defe&ibus,. melius

vil-

a)'g

L

(0) &

38t

iv Vilicare incipe» lerva mandata DEI

ll (& fi religiofus , aut Ecclefiafticus fis

jj tua vota & ftatuta: DEUM fuper om-

l

nia dilige, & proximum ficut te ip-

]

]

, fum; virtutes exerce, & usque ad fi-

l

l

?

l

nem vite in bono perfevera, qui e-

j

l

l

! nim perfeveraverit usque in finem

lzi falvus erit poftea fpem habes beati-

!ilti tudiniszterna, & bené fubfiftere po-

ijtuteris coram Domino Deo tuo.

p r

Die Veneris,

n

moboITIZTELO-IL

tdus

Erpende,fi villicus iniquitatisáDo-

j

(vn

ll

P

M-r

mino fuo laudatus fit, quod. fibi

iimit providerit , ut, fi à villicatione amo-

!iiveretur, amicos haberet, à quibus

ii füsciperetur, quanto magis commen-

igui daberis, fi de bonis operibus tibi pro-

gj Videris, & follicitus fueris in futu-

tum;ut; i morsacceleret, adjutorium

(

Ubi praíftetur ; & ad gloriam fempi-

T

13

t

QTL

ernam .adinittaris: quare impofte-

$

um tbi provide.

UI l'

,: *

ME-

-

382

»$(0)8&

Ó "

J

4

y

AEDITATIO l1l

:

qi

J

^Ogita, fi muadani tantüm labo-

[

[ —

,

]

k

iw

ris impendant, divitiis corraden-

dis, imo fi praíentisfima pericula fub-

z

r

il

eant, ut bona temporalia augeant;

[

j

dj

!

quantó potius omaem lapidem mo-

*')W g

vere deberes, ut cocleftis hær*e'di'"tïa'ï- l

Wt f

tis, ac fempiternz glorim particeps ii

fas Oquàmparum usque huc pro 44

falute tua fecifti ! non aliter ; acfinul-

nl

la tibi merces promiffa effet, hac

?'I 1

cordi fumito;

1

Die Sabbathi.

ial

ALEDITAGIO [

i

Onfidera; quod tefte facrá fcripe sii

turá extremus judicii dies terri- wl

bilis fit futurus, nam Joélis cap. g. &

diciturs Magnus dies Dommis ? ter« uy

ribilis valde, quis fuflinebit eum? & w

cap. 3. dies eri ira , & calamitatisz ii

in valle Jofaphat omnes coagrega- m

buntur ; ftritam de omnibus operi- u

us

J

.3$ (0) &&

393

pET

ionem reddituri : tu i i-

iljgy für comparere etiam debebis, & ju-

ijis, fto Judici rationem reddere de fpiri-

igy, Enali villicatione tua ; de cogitationi-

kj

T

bu

f

$ Otiofis, & verbis, quomodo au-

Mil Ls

m fübfiftes cümanimam tuam mul-

G.

tis; iisque gravibus|peccatis comma.

"

h',r"ï

s

€nlaveris: meritó te terrére deberet

bla hujus recogitatio ; quare; dum

Qu ts

Lic

n

]m

pus eft; pro poffe tuo. poeniten-

la

il d

m agc ; ut tibi Deus in illa die pat-

[

..;

CMPEDITAEIO - ]I.

W. ]

Erpende, judicium hoc horribile

l] "- . füturum effe, propter accufatores,

dl dmones nempe, quia peccatorem

jiiit de omnibuspeccatis; & fceleribusad-

)jiam miffis accu(abunt ; locum, in quo pec-

jf €avit, períonam cum qua ;acnume-

ii Tum peccatorum patefaciendo: Hu-

josi Jusmodi mali fpiritus judicem. tunc

" admonebuut juftitiz füz,ac inclama-

i W'»ï,'kum, ut peccator puniatur- eadem

j

Iu

384.

w (o) s

poena , »qua ipfi affecti funt. Oho-

"

mo, quis quis es! defifte à peccatis;

"

ne tàm terríibilismam fententiam inv

"

impios ferendam: audire | cogáris.

Quare diu noctui gratiam & miferis

g

T.

cordiam.divinam implora; perquam.

peccaia tua tibi dimittentur, ac:támns

gt

dem Chrifti verba folatio .plena 'atts

ggqqc i

dies: veni benedi&te, acciperegnumy

(ædläm

mbhac

quod tibi & Eleàis

p-mniþqs:-: pà

La*

tum eft,

:l

3gj

Dominica nonapoft

4

Pentecoften.

rhgendc

M

Summarium Evangelii. Lücg, 1'9.ca p

hu

Evangelumm memorat, Covifuam

.ipm;a

gerofolymam wtraffe , quam intu-

il

euns, pravidensque evertendatns

d

flevit fuper illam, & iugreljus iem-

r

lum ejecit emenies. & veudentes,

UT

MEDITATI10«Ls:

ïncgh'[

ione um

MEditare., quanta fit- admirat

dig-

4

-

39 (0) 8

385

D

ii

( di

j

8

5num ; quod Chriftus Deus, -&

Y

* homo fleverit ob everfionem Jerofo-

if

l

"*: ]ymz ; fed magis mirandum eft; quod

itt t3m induratus fis, ut miferum (tatum

;

lt umrm ; in .quo: versáris, non agnof-

"w easy fed:patrata multa, & magna

" foelera rideas, dum peccata tua diü

DN po

!

&uque deplorare deberes, ut mi-

m fericordiam à Deo confequeréris,

ii quare ab hac hora peccatatua deflere

là mcxpea & noli diutius exfpectare.

MEDITATIO 1I.

AORU

I

)

m ' PErpende, Chriftum ideo inftantem

h

/ «s Jerofolymz everfionem deplo-

T

j

j

! áffe , ut tibiexemplum daret deflen-

i a*

:

/4'di peccata, qux anima tux ruinam,

jl & perditionem pariunt, Chrifto cau-

H fa flendi non erat, tu autem mexi-

]

i mam habes, quoties DEUM pecca-

ii tistuis offendis: Cur igitur tam piger,

1] & negligens es in animz"tuz falute

impofterum : cogita

j adms] '???curanda- ?

R

U

qqod

386

FISU

uod ridendi nullam , ma

flendi caufam habeas.

gnani"?äö

yl

"

Die Lunze

t

uj

MEDITATIO 1.

E

Xperide, quod Chriftus fens füs

PU

per civitatem dixerit , qu"ra;*']i

mnusD*

cognovilJes & tus & quidem 1n baz

«(

die tua, que ad pacem tibi , numc au-

[

It

tem abfcondita fumt ab oculis tüis.

a

Idem dici poteft cuivisanimz pecca-

Laquam

trici: Ó peccator, fi cognofceres; &

st

quidem 1in hac die tua, dum fanus

;iP(ffCth'

es, quanta te maneat miferia polt

hanc vitam, nifi maturam de pecca-

g

tis tuis poenitentiam agas, aliam fané

L

vitz methodum ample&teréris: qua-

re refipiíce peccator, dumtempus eti-

Wi

amnum eft.

V1

« d

a H D EL Yl5 d

CjOnüidera, quod Chriítus Jerofo-

J IEMPIN

FU

lymz ruinam praviderit;ac pra-

3tionj

dixerit hisce verbis; Venient dies jin

At

ie

UL

——

« (0) B&

387

"im)m

lDPJS,

q'?' ctrcumdab!mz te , «v coangufti-

abzmt te undique, c» ad terrain jro-

Lunæ

erpeut te , o non velinqueut m te

| lapidem fuper lapidem: quemadmo-

Mhnlhk

dum. autem Salvator noíter ruinam

Ü dm,;

hujus civitatis predixit, ita non raró

'»Wm

Jominus Deus per verbi divini pre-

Wmh W'

concs, confeffarios , libros fpiritua-

"d . les anima peccatrxcl perditionem

(Unsgs 1'*'

cmpxtcmam plædlClt) nec tamen

( a'u["

idquam hifce movéris; fed uti Ju-

du

itum temporis fuerunt in duritie

TE

1'-4' ff'f"l

4tua períeveras.

Quare tandem defle

duritiem cordistui.

"i m

7

Die Martis.

M

h

400

MEDITATIO:!1

u

Ogita, quod Chriftus caufam fu-

tur ruina Judæxs hanc .ndxca-

vent, dicens: &O quod som cognov

IV vis tempm wjn*anoms fue. ldem de

:

;

lb* "te -dici poteft; nempe future dam-

nt4 "nationis tuz caufam fore, eó quod

Jit) "tempore vite peccaminofum ftatum

Ra

tuum

288

3«2 (0). 88

.bwgmi

tuum cognofcere nolueris, quando

i

4

mifericors Dominus ; diverfo, & mi-

"

)

ro modo, ac per diveríos inftru&to-

W[edfff

restead poenitentiam invitavit.Quare

J

nunc témpore vitzs dum poenitentiz

Jl

etiamnumlocus eft/bzcagnofce;nam

xutd

poft hanc vitam poenitentía fera e

qua& nibil tibi proderit. -

^

;l)mæC

i,

MEDITATIO I

j

a

DP

Erpende, quods quemadmoduni

Chriftus incolis Jerofolymz praes

T

l

gl

dixit, tempus fore; quo inimici cam

«ivitatem vallo circumdabunt, & uns

st

dique coanguftabunt, ita tibi nonfe-

i

x

mcl przdictum et; nifi maturé à pec-

eatis defiftas, & dignam poehitenti-

dntt

am agas, animam .tuam in agone ab

il

"d

infernal;ibus ipiritibus circumcingen-

dam, & coanguftandam cífe, ut. in

"titi

at

dcíperationem ; aut. pufilanimitatem

incidas , ac in infurnum przcipitéris;

t

Hoc cordi fume, ac vitam emenda;

d

neidtibiaecidat, In poteítate tua

T

!

eft,

n

X$ (o)89 —

389

t a»?, bonum aut malum operandi: fi

Wi* eternam beatitudinem confequi ve»

tj« ]is; bonum elige, ac viam poeniten-

ütny tiz ingredere.

: dumng

Die Mercurii.

d

MEDITATIO .

p

M

Wil

Ogita, fi rüina materialis Jerofo-

(s

E

lymz Chrifti animum ita cont-

lTli- moverit, quanto majorem dolorem

lt :percipit ,. previdens fpiritualem. rui-

J nam tot animarum pretio fanguinis

wim fui redemptarum? Deplora ja&uram

i

V

MUU

1

wh

M

animarum tam caró emptarum: te

t,l':l*'

; quod. attinet, cura impofterum , ut

nr

Jf

?

; pretiofisfimus Chrifti JEfu Sanguis

X

* adanimz tuz falutem cedat.

du

AMEDITATIO. 1.

du

Onfidera, quemadmodum Judai

TTR

excoecati erant ,ut tempus vifita-

jir tionis fuze non cognoverint ex immi^

qmy nente poena à Chrifto Domino prae-

*

qua di

&a ; ità peccator à diabolo excoe«

.

í

fünatus ia maáe

l pot

catur; quo fit; ut ob

rlll;

LR.g

lo

;

330

üg '(70) E

/

:POI

lo permaneat;

& ita fine poenitentia "

,

PN

»

exipiransin eternum damnetur, Cor-

v

,j

dis tui oculos aperi, & divinam gra-

*?

g

tiam , ac mifericordiam contr

"

1to þp:-

s

fUf

de implora,

Y

m

4

q

p ii

Die Tovis.

£

us

MEDITATIO K,

jm) ll[ U

P

ende poenas eorum ; qui tem-

ia

k

E*

us vifitationis fue cognofcere

noluerunt, in inferno fine fine düra-

turas effe , ubi peccata omnia tam a-

N

perta, quàm occulta feveriffimé pu-

nientur, quia in vita fua illa agnofce-

re noluerunt: idcircó Dominus De-

M

A

h

us juítitiam fuam tunc exercebit , ut

ial

autem juftam irati judicis feveritarem

aliquando experiri non cogaris, ma-

sitim

turé refipifce, & vitam emenda.

'äx,gm

MEDITATIO i.

m

PT

Ogita, modo effe tempus vifita-

C

1g; i

tionis tuz, quo benignisfuntis

Deus mifericorditer te quxrit; & vi-

u1 d

te tuz cmcndaticnem longanimiter

Wm

ex-

:

OF

x

»ä(obä

251

l

Lita

|

?

n

£xlpedlat : pofthc tempus divina vi-

du

ïï&

:

.1:

fitationis appropinquabit;, fi nempe

EF

juftishimus judex vivos, ac mortuos

las

| judicaturus adveniet; quodjudicium

adeó feverum erit,ut de minimis co-

-

l

gitationibus inutilibus , ac verbis oti-

Itl

EEE

ofis ratio reddenda fit , quare impen-

n

sé cura, ut tempus tibi modo con-

«effum bené impendas faluti animz

!U'S fm;ig

tua.

NY

ia

Die Veneris.

TT

MEDITATIÍU .

T

i Dues

VE'chnde, .quemadmödum in hec

,'J.?f(lmbäïï

u

muüdo miferior nullus eft, quàm

at

is, qui oculis captus eft, ita pariter

iatet animasinfelicior nullaeft, quàm

mmgmmz

s

illa, que mentis oculis eft orbata, &

[l

ita futura profpicere nequit, ne igi-

tur hàc miíerià premáris, diaboli pra-

u

vos inftin&us omnes, mundi, &

t

carnis illecebras contemne, qus

i

nam peccatis de-

fc- exeoecant, ut poe

mïüllglïj !

*

4

bitam,

392

x5 (0) 8

jm

biram, & pramium juítis -pagatu';n

[

j

penfare aequeas,

j ygolllls

M

DIT À

TIO lL.

j

[

p

rA

€ Onfidéra , maximam in- hac. vita

cenam effc animz, fiusqueadeo

p

gl

excaecata fit;ücuec futuram bonorum

operum mercedem , nec fempiterna

«[fgïlum

peccatorum fupplicia agnofcat, &

ii

jdeo vivat non aliter, ac fi nec De-

(

us; nec coelum , nec infernus effet,

th d*

uo fit, ut fine fronte ;-ac timore

du

peccet, & ita divina bonitate abutg-

s Domn

du

tur. Roga Dominum Deum,; ut in-

telle&um tuum illuminare, & hanc

I

ccecitatem à te removere dignetur,

uj

taedin

ut ex poeng timore , ac Ípe pramii

*

bona opera exerceas.

s

Die Sabbathi.

N

*5 — MEDITATIO L

d

Xpende , Chriftum Salvatorem;

gl

(ogtty

mox, ut Jerofolymam venit,

templam intraffe, ut exemplo fuóte

Wüt a

10 t

-i:nih-üc'ret, primüm:quarere r

eguumi

Dei:

N

n

x

x5 (02 8M

39*

WDWM

iDei, & ante alia omnia negotias De-

AT

um adorare , invocare , ac pro bene-

ficns fingulis gratias agere;

uare

i,

udeat te, quod id usque huc ope-

litt

à qe- non pxæ&lteus. propone ergo

LUE romnibus : diebus vitz tue ante- om-,

»m,nm Pma rcgnum Dcx quarere.

Mi -

[ï!ff:äcxm

y

MEDIT.ATIO: II

V nl

rpende, -ementes & vendentes

PE

hi :

ex teinplo Jerofolymz à Chri-

TU

fto Domino eje&os fuiffe, quo te

"

inftruere volebat, ut in Ecclefïa, qu&

musti

domus orationis €R, vanas,ac murt-

il

danas cogitationes inter orandum,

D

& medxtandum exlurgere folitas 'ex

corde ejiceres, & illis ninimé locum

l

dares, fcd mentem tuam 1a DEUM

1

elevares; Quare dolorem concipe ;

quod toties mundanis ; & inutil.bus

lt

cogxtanombus immoratus fis ; pro-

g

mj

pone nunc in Eccleüx,tanquam do-

mo orationisalind nihil cogitare, aut

mcn:'

M

&

face-

394

DECOPR

facere, quàm quod majori glorxæ

WS

Dei cedit.

,

ii

r li

DominiCa decima

n

poít

T.

(

Pentecoften.

m

Summarium Evangelii.Luce C,?P"- ij

Jgg[g lph

Eroangelium propontt nobis para-

g

bolem duorum templum iutranti-

u

um , utorarent :quorum uuus Pbaz

w

vifeuss alter autem publicamus erat;

ls

bic ob bumilitatem fuam exaudaur,

.W";MEj

"

l

Pbarifeus autem fuperbià totusin-

Vrl

flaius repelltur , quo dijcmus, eum

i

*fuwbä

qui fe exaltat , bumiliari , && àcon-

hd

ira » quife busiliat, exaltari.

qpit

MEDITATÍI.Q9 L.

at

M

Editare ; fuperbiam omnium ma-

b

lorum maximam effe, & alio-

iritet

rum peccatorum originem , quia fu-

ls

perbia non folüm peccatum eft, fed

dl

fine ea nullum unquam committitur,

Qriasi,

aut committi poteft. Ex juperbia

At

1n-

(

m

LA9 E

39f

W]Oï[ l

ihqmtS P. Auguihnus lib. &. de fa-

lut, documentis, originem ducunt;

häärcfes » livor , ita , rixe, dlffenüo-

Ml

nes; ambitio, tumor mcnns,ga&an—

l

tía, ac demum amor íui ipfius, & ni-

jl

lII d

nua æihmat:o . quemadmodum Pha-

ii

ribeus fe ipfüm extollebat cum con-

tempïu publicani: Hoc vitium pefte,

itjiny

n

& angue pejus fugiendum tibi eft, fi

txtudmem caeleftem obtinere de-

tj

r CS.

ial

MEDITATIO Il.

JH

Ua

RU

mina exempla eorum; qui ex

w

uperbia " peccaverunt: Lucifer

