Gi2238
author: Faber, Bartholomäus

UT

t

À

m

Bec T

P

— À

ET

a

9*

Wue

-

A

L

71

E

I2

e

At

- Y

P

.

Kav U:

Y

x

E

MORTCR LE RRAQE G ,

p

x

as

^ CR

*

&

ia

mecosais - aaas

RRE

"TRU

a.

A

pE

NI ESepe n s r R

at

PA

s

s m

d

E

M

N

AE

u

*

E

s

A.

t

d

bX

"

z

I

.w

E

"

^.

:

d.

E

«

»"

"R

n

-

V

l

":

"

v

":

d

[2

db

":

5

N

s

E

t

j

n*

T

E

*

T

E

3

A

d

a

x-

"

E

-

u

NOG

E

M

r

Umued

s

LT

tir-o

WX *

La Ya

A

2

at a lsE

—

&

;

"

NT

SscbE n

p

d

d

—

"E

f

&

R

m

"i

A

—

E J

—

w

X

"*

E

*

*

k

T

"

»

"

m-.

la

; M

?

D

"d

d

-

-

-

M

r

vt

l

P

r

l

*

A.

D

p a

W

;

v

gf i

^

»

r

"

&

p

N d

—

MM

as

a

as

-

9

ab

Su ln

E

*f

Qw

-

iil

d

-

—

M

". of

.&.aeïxï

W

cm

ammtnm

rinls

..

a

"

n d

.H

M

d.

"A MT

* du

hd G.t

:

:

-

v^

-

*

nl

&gy

-

b m memheé

n

-

3

—

"

-

-

—

m

»

-

—

)

-- —2

5

v

E

M.

-

d

/

" o

d

b

|

N1245119358908 021

VAURU LIRLIM

/.

n

u

1

nal

M

J

J 1

i

"

3;'2011

u

u

u

LT

d

*F

hn

h)&oï

Panis Spirituali

Anime

Id eft:

Salutares Meäitatfio'nes

1n omnia Evangelia Domi-

nicalia diftributz

Per Jingulos - Dies. totius

hf

ad ufum

v

i

,

^" Religioforum , quàm Sæculafþfkum

Saccrdotum, & aliorum

"Meditatiouis Amatoruim,

quotidianz.

Sinpulari Studio & Labore

R. P. Bartholomazi Faber Ord,

Eremitarum S. P. Augüffini Sacer-

dotis compofitz,

Nuuc plurium bono Latin

[

N

redditz

(

uN :

]

)"»ä

Cum . Facultate &tgeriom;h

"ugufla L indelicoreht

*

Apud Awroxmuw BoxuaveNTunAM Bissoxr

Bibliopolam, Anno 17234.

i

c;

:

i

n

(l

Ü

m

Q

l

l.

j

iT

j

i

äb

EEJ

u

n

n

(]

[

r

AU

i

L]

1

!]

"L

$55

j

5

$553

p

:

$3933

:

ä

$3$'$

ul

Y

$

ä

$$

Cenfura Ordinarii

|9

Um meditationesab Ad» Reve-

rendo, Religme & Clarme P.

L^rtholomxo Faber Ord. Eremit. S.

Auguftini pro fingulis totius anni di-

ebus confcriptz nihil contra fidem,

vel bonos mores contineant,fed ze-

losé panem fpiritualem ad faginan-

das & confortandas animas omnibus,

cujuscünque ftatüs fint; offerant, ideo

easdem omninó dignas cenfeo, ut

per typum lucem publicam videant.

Auguítz 11. Septembris 1724.

- Imprimatur

Franc. Jofephus de

X Vict« Augu-

Handl SS. Theol.

Ítz 30. Sept.

LtusRcvm: & Scrmz

1724.

oan. Gothar-

Pnnc:pxs & prfco-

u

s L. B. de

pi Auguftani

N

fil. Eccl. Major Poe-

ohlin Vicarius

nitentiarius' & Li-

;Gnhs Mppm

brorum Cenfor,

(2)

Li

w (o) g

f

*-—,/

ä O

Rrrel

245

j

DCI^GC

:

:

:

$,

"

j

Y?):

[

$

j

Licentia

lM

ii

AdmodumhReverendi & Exi-

£a

mií P. Magiftri Provincialis.

i

Nter aliamulta , qu ad rccolligetïQ

]

Tif

dum, & excitandum in vía virtus

L

tis languentem animum ab ad^ Re-

verenda Paternitate veftra hactenus

prodierunt opufcula adnumeratur &

modernum, intitulatum, Pazis fpiri-

nalis anima ,quod, ut pariter adani-

à]

marum profectum przlo fubmitti va-

leat ; licentiam petiit.

Veltro ergo

tam fancto defiderio fatisfacere vo-

*ï

lerites commiffionem cenfürándi, &

revidendi dedimus R. R. P. P. Le&o-

l'!

ribus, Conftantienfi, & Uttenwilano,

ex quorum fedula rele&ione; & no-

peiti faí-

bis datà rclgt';qne, cum com

&.

erimus

,

d

*5;:3.(0

J

t—.

imus in füpradi&to libro nihi] con-

"

'tineri, quod bonis moribus , & verae

fidei orthodoxie repuegnaret, quan-

y tum àd nospertinet ( ac neprokimuüs

fru&u hoc fpirituali defraudetur ) li-

]

beutet in pradum ejus confentimus:

optantes, ut fru&us animarum ab

.Adm; Rev.Paternitate veftiá exopta-

tus fidelibus exinde accrefcat, & tan-

ä

—..dem.in fertitudine hujus panis fpiri-

lï

. stualis .ambulent us

5(

que. ad meïatcm

2 43tm in Con?f:ntu

Mogulg»tþind

7 I&'ia;;;ii. 1723*

wv'w(*"

M PF. Marianus Goth

Qrid. Erem. S, P. Augufti-

ni S8. Theol. Do&or,Pror.

A plicus, & p, t. Prior pro-

vincialisProvincix Rheno-

iB Sucvic?.

(3)

Ap-

48 (0) 8* —— —

1

W

!

EETIT

$599999

Mg,

u

Approbatio Theologorum

g

Ordinis.

Amentabatur olim Propheta; far-

i

L

vuli petieruum panem» C non erat,

l

qui frangeret eis ; frangit parvulis &

in Íchola contemplativa 'Tyronibus

divina meditari defiderantibus fpiri-

tualemanima Panem À. R. Pater Dar-

æmn

tholomzus Faber Ord. Erem. S:: P.

I

1

Auguftini, dum librüm meditatio-

lreiie -4.-31.sttU4ls,Pa7llsþirituali3 üiii- !

l

"£;,àíe fingulailabore, ac ftudio

compofitum , publicam lucem vide-

Jïl

j

"

ie defiderat , quem, cum ex praícrip-

to Adm.Rev, & Eximii P. Maeiltri D,

:a:

Mariani Goth, Ord. Erem. $. Pat.

AUguüini SS. Theolog. Do&oris, in

perantiqua univerfitate Erfurtenfi A(-

lefforis,& quondam Profefforis pub-

lici, J/)roto—Notarii Apoftolici, Pro-

viü-

«2 (o) &&

eomEEED

inciae Rheno-Suevice Príoris pro-

$

]jl

ticfalis digniffimi, non tam oculis,

quàm mente, integré, & exa&e per-

TU

legiffem, eum ad pias fidelium prz-

cipué religioforum mentes ad ccele«

[JW

ftiaelevandas peridoneum; variarum

virtutum incitamentis inftrudum , re-

T

li

rum divinarum fuavitate repletum,

TU

verumque fpiritualemanimz panem;

Hh

ac proinde fuo titulo minimeé difcon-

fþ(

venientem, ipfiusque religio(i Authoris

lu

fui contemplativo Spiritu dignuni effe

j

reperi; Cum przterea fidei orthodoxz,

l)

bonisque moribus diffonum nihil con-

L

tineat, cum publica, quam defiderat, lu-

l) !

ce, frui poffe cenfeo : Optans ut fpiritu-

LP

alem hunc animz panem , & brevi fe-

quatur fpiritualis animz potus ad inte-

d

gram meditantis animz refe&tionem

Gonítantiz 21, Feb. 1725.

F. Hermannus Hermantm

Otd. Erem. S.P. Aug. SS.

|

"Theolog. Báccal. & inCon-

ventuGonftantienfiLe&or.

i

|

(42

Ex

*i**-' (9) & -

k

d

*

D ORERO ORE

e

ä;

fá

Xcommiffione Adm. R. & Exi-

(

j

E

mii P. M. Mariani Goth. Ord.

h

X[h

[

Erem.S. P. Auguftini SS/Theol, Do-

f

Goris, & Provincie Rhenofuevice

l

Provincialis Librum meditationum;

:

)

D

intitulatam. Posis [pzritualis atinme

h

à Rev. Patre Dartholomzo Faber no-

£ri facriOrdinis Sacerdote compofi-

[

tum , accuraté perleei, in eoque ní-

j

liil piis moribus, & fidei Orthodo-

l

xz contrarium , fed potius probis

Chrifti fidelibus perfonis ad augen-

3

dam devotionem, mentesque ad (u-

$

pema

erunilem:inveni , ideoque lu-

ce publi

]

cádignum cenfeo. Utten vilae

i4.Febzc1go34. -

2

:

AV

"fg;us.-gs?eäa.ä ' Ofrjdï

E

Erem, $.. Küguttini Pti-

. lofophiz Lcétor.

i L

Prz-

jää?(a)æ'

:

É

H2

v

.(ä.

J

od5 9d o ao as as d 6

.I

TEPEPPUMOTEEE

i

— Prefatio

i

4däepevolum Lectorem.

YNUamvis varüs in Tibris af-

T

L

A

N

| ceticis, etiam iis, (qui

Ua

j

Deo favente in.lucém

prodierunt; meAuthore)

ars meditandi pertractetur;ita, ut plu-

ra hàc deretradere fuperfluum vide-

atur, cum autem ejusmodi libri. à

quovis facile comparari nequeant ;

|. idcircó hic nonnulla de methodo me-

&. ditandi fubjungere volui. .. Medita-

tio igitur aliud non eft; quàm eleva-

tio mentisin Deum; in qua'ope divi-

n gratiz cum Deo interné loqui-

mur,& mediantibusfpiritualibus affe-.

&ibus recolimus myíteria incarnatio«

nis Chrifliac ejus vitz ; amarz Paffi-

9nis, & mortis ; vel etiam recogita-

(52)

inus

Pia fatio.

:

$

mus inüniam Dei mifericordiams

jl

bonitatem , providentiam, fapienti-

i

am, juítitiam , aliaque divinaattribu-

ta, aut efficaciam $S. Sacramentorum,

W

nec non virtutum pulchritudinem;

;19,:1!

P

peccatorum econtra horrorem, mifes

riam humanz vitz, ejusque calami-

m

u

tates; quatuor. noviffima hominis;

st

mortem fcilicet, judicium; coeleftem

loriam , & infernum, atque alia hu-

/n

n

jusmodi , qux in quatuor Evangcli-

n

is:à fan&tis Evangeliftis conícribun-

|

tuür.

Finis autem meditationis effe

!

1

V

debet, ut DEUS ter optimus maxi-

mus Creator nofter, Redemptor, ac

L

San&ificator laudetur,ametur; & ho-

QINJ'

lu

noretur, atque ut vitam & virtutes

Chrifti & San&orum pro viribus no-

u

ftris imitemur, fcelera autem, & pec-

W

)

cata fugiamus , verum de iis dolorera

excitando, cum propofito infinitam

L|

ceps

'ü

Pei. bon,itatcmjn etemum dein

nen

L

Z

Prafatio,

i

.q—"xiou— b&ädcndi. Finis etiam theAi-

X

tations eft, ut Sacrofancta Sacramen-

li

ta frequentius, & majore cum devo-

tione; fide, fpe & charitate fuscipia-

Im]

i55 atque-ita nos praparemus ad

"

corifequendam Chriftianam perfeti-

Il

ariem,acevitandam zternam damna-

j

tiónem , ut tandem poft temporalem

hànc vitam ad coeleftem gloriam (us-

l

äpi' trierédmur.

73. $; P. Auguftinuslib. r. deSpir.

1

&t aa, c. 5 o, ita fcribit de meditatio-

j

ne, hzc ( inquit) parit fcientiam,

l

Ícientia compun&tionem , compun-

)

&io dévotionem, devotio perficit

/:* orátioném: ex quo colligere fas eft,

d

in quo reditatio confiftat , & quem

J

friuctum adferat ; donum fcilicet fci-

(

ertiz per quam homo cognitionem

]

li

Dei ac fui ipfius confequitur ; & ex-

|

citáttit 'ad véram poenitentiam ; hu-

/^ fiitatem;devotionem; & ünionem

Jl

&eim Deo, cujus precipuus author

(6)

eft

Prifatio.

eft Spiritus Sanctus, 2 quo omines bonz

A

infp

irationes proficifcuntur.

J

3-

Meditatio eftéxercitiumi ttíum ani-

ndarum!', memorie fcilicet,

»

V

mz pote

intelle&üs- & voluntatis; atque ita pef

;'0(0

At

Hastres potentias exercetur & confumae

tuür: tota itaque ejus eíffentia fita eft in

w

j

"

jl

hifce quatuor pun&tis, in operatione me-

inoriz, intelle&üs , voluntatis, & in pe:

"d

rj

titione bencficioruni tum corporaiiun?

tum fpiritualium.

q

er memor

iam illa,de quiä

4. Primo p

:

.

ji

bus meditationem 1

nítituis, tibi propoó-

i

nistam vivaciter, ac (ioculis tuisobver-

T nu

farentur, quod &t per Phantafiam, per

"

-ml

N

quam perfonas ipfas, loca, & quidquid

uM

ad praíentem meditationis materiam

u

1

defecvit, claré tibi proponis : quo fatto

2

adoperationem intellectüs progrederis,

! dl

$. intelle&us rei veritatem inquirit,

n

omnésque cjusdem circumftantias pon-

"

derat, avidus fructum fpiritualem perci-

dl

piendi. Circumftantiz autemi przcie

t

ue funt fequeates: quis, quid, ubi, qui-

u

bus auxiliis,cur, quomode , quando,

d

6. Accedit operatio voluptatis, qua

hl

omnis generis afieGtus, & pia propofita

elicit, qua intelle&tus in ca excitavit, hi

pii

L

Prafatio.

s

Jlfa

pi affe&tus diverhi funt pro diverfitate

materiz.

H

j

; . Sequitur pet

tio gratiarum, autbe-

ratio mentalis pro«

4l

neliciorum,in qua o

ie confi

flit, qux al

jud non eft, quàm

Mi

am £2co

factacorum,

;

omilis petitio cor

LU

uz nobis, X anim

x noftre funt faluta«

atisigitur p€

rintelletum

ii

ra. Bene rumin

& . excitati$

omnibus circu

mítantiis ,

P&

tdentibus affe&tibus

if

in voluntate tuaa

Deum., aut odii

amoris V. g. €Tga

pecc

ata tua, aliorame

i

tuiipfius propter

:

"

«4ue. prout rmat

eria me

ditationis exiget»

Deo petete poteris,quid-

d l

àbenigniílimo

el anima tuz

lj

quid conducit corporis, V

em po

(tulate debes,

ii

faluti; przcipué aut

!j

pratiam divinam,

"

quà intelle&tus tuus

illuminetur, ut agni

tà imbecillitate tua ,

L

j

li

& ad omne bonum 1

mpotentià in cog-

piüonemdivinz

bonitatis pervenids, at«

l[.

laceas, eique per amo-

l"

juc ita alti(Timo p

d

1em adbareas,in quo vera

perícctionis:

Praterea po

ftulare pote«

du

finis confittit.

ris veniam tuorum pecca

torum, grati-

3ui'

ab omni-

am

ravenientem, per quam

& robur

bus peccatis prafervéri

s, imó

»

funt; con.

ii

fuperandi inimicos tuos, qui

di.& aítu-

f

cupifcentia carnis, fallacia mun

. Qbíer-

PK

tía diaboli,

h

Prafátio;

1

4

- 8. Obfervandume

[t: varios &ï?vc?—

CQOU

fos efífe modos à De

o

quidquam peten:

ml"

: di. Chriftus difcipulos

NU

f

fuos docuit : qui4.

qnid in nomiue meo pet

leritis, dalitur vobi:

awll

idcircó Deum rogar

€ poreris in eius fan-

M fj

&iflimo nomine, pe

r infinitàm Deibo:

4

nitatem,

omnipotentiatm , fapiéntiám;

' ;,nml

mifericor

4

Chriftum

diam , aliáque attributa:

er

"W

JEfum unigenitum ejus

Á

liz

n

"

j

um, per incarnationem, nativitatem,; cir-

u

cumcifionem, przfentationem , -& er

"

H

omnia alia mylleria: item per amaram

iL

u

ejus Pa(Tionem, per fanguineum fudo--

rem, fla

IWU

gcllationcm,coronationcm, érü-:

«

MN

cis bajulationem, & crucifixionem, deni--

quc per probrotitlimam ejus mortem.

dl

n

Ad hzc cocleftem Patrem ro

gare po«

teris peramorem, quo l'ilium f

u

um üni«:

hi

cum, & dilectis&tmum a

jj

W

b ztérno dile-

Xit; Chriíto

5

if

JE(u offerre etiam poteris:

"

ardenti(fimam illam charitatem,

quà

1

univerfum genus hiimanum fic dil

exit,

^i

N

ut factus fit Salvator noftrer, & a

dvo-

n

catus, . Potró Spiritum San&um (u

D

citer orare

pli-

ft

poteris perRedemproris

Dno-

ri inbocentisfimam vitam ac virt

utésy-

Pper ejus humilitatem,

:

paupertatem,obe-

$

g

dieütiam ,

mifericordiam , & clementi-

am.,

[

Prafatio,

i

am. Tandem ad beatis(imam Dei geni-

T

tricem confugere poteris, humiliter eam

j

deprec

ans, ut mediatrix tua eífe digne-

d dile&is&mum Filium fuum;

j

tur apu

hs

quo faciliu

s impetrare valeas, quod ab

Idque rogabis per ejusimma-

co.petis.

j

culatamco

nceptionem, per nativitatem,

[

& omnes ejus

virtutes ac myfteria, pet

Dei a

.

gratia

m ilam, quà in matrem

Spiritu San&o eft ele&ta.

o Deumrogarc poteris perin-

.. Poftrem

terce(lionem,

Angelorum, & omnium

San&ortum in caclefti aula regnantium,

recipué aute

m invocare debes fanctos

:

atronos tuos

NN.& illum imprimis,

devotione indies colis,

quem fp

H

eciali

autcujus

Feftum co die in fan&a Eccle-

fia celebratur,

9. Obfer

vandum prate

rea cít, quod

inter orand

um propriam infirmitatem

agnoícere de

beas; & hümiliter confiteri,

ltis periculis te effe

circuni«

magnis& mu

(lhiones,

datum ob pravas rebellesque pa

(mul & malignis hoftibus, qu

os üp&

fpe

ciali Dei auxilio vincere non poiis,

&i

dcirco indifpenfabiliter tibi necetia-

iam, quam hurni«

riam eífe divinam grat

li;.crv-pctcs in hunc modum:

10. Prop-

Mi

- Præfatio.

d

-;o.Proptcr nomentuumDomine;cíto

!

mihi mifericors; JEfu FiliDavid miferere

me, quemadmodum mifericordiam,

ij

tfibu/iih $. Magdalenz, Matthzo, Petro,

aiiisq; innameris peccatoribus: 1nterim

W

pro materiz divetfitate cogitate Filium

,U

effe, qui loquitur Patri fuo, aut malefa-

uN

1

orem, quicoram judice com paret,aut

"

mendicum,

1

qui fores divitis cujusdam

M

pulfat, & ab co quidquam efHagitar.

Lt

11. Ut autem ícias, quomodo inter

Imneditandum te gerere debeas, quod fe-

i

quitur, diligenter obferva. . Ante om-

R m

nia opuseít, utconfcientiam habeas pu-

ial

ram, cum enim meditatio actio (it Án-

"m;ü:

gelica, animam meditationisamatricem

Bul

ab omni labe gravioris peccati effe li

Y

beram necetfc eft, (j veró peccato mor-

u

tali coinquinatus: effes, contritionem

AT

elice cum propofito vitam tuam emen-

i

dandi,& Sacramentali Confeffione pro-

LT

ximá datá oppottunitate illud expiandi.

u

2, Materiam meditationis cligere tibi

potes.ex hoc libro, vel aliunde;fi vero fu-

d

perEvangelia meditari vclisjinvenies in

M

hoclibro Meditationes binasin (ingulos

n

dics tótiusanni,quz ad. (iogularem ani-

-W

ffunt,

miatuz grof'cttum Íervire tibi po

altera

?h

rafatio;

äov,,ä

"mane, Vefpere altera,

lt

3. invocanda eft.Spiritus San&i gra-

! tia, uti etiam fancti Patroni tui, przci-

j

ué fan&isfima.Dei

|, jus Tutelaris.

genitrix, öc Ange«

1

4..ad fanéctum hocce opus neceífariug

k^ tibieft locus ab omni fxculari tumul-

j

tu remotus, Ecclefia locus eft ad medi-

! tandum convenientisimus.

$. fignum fzn&z. crucis przmittitur

meditationi : materia, de quaipfa infti-

tuitur, non obiter, fed bene ruminan-

da-eft, eique tam diuimmorandum, do-

nec omnes circumftantiz (int difcu(Tz ;

hacin re fequi oportet ductum Spiritus

Sandi, qui juxta exigentiam materiz

excitabit modo ad contritioneim ,modó

ad gratiatum aCtionem, aliàs ad vitztuz

emendationem, aut exercitium hujus,

vcl iftius virtutis.

6. 'Tempus, quod attinét, quodlibet

ad meditaudum aptum eft, przcipué

vero matutinum , vel vefpertínum,

7. Meditatione perada confultum

cít, utinftituaturexamen de bonis pro-

pofitis,aut piis affe&tibas tempore mcdi-

! tationis ope Spiritus Sanéli elicitis.

$. Pri-

* Prafatio.

Ns

[

. Primarius, ac prxcipuus fipis fhe-

ditationis eft, conformitas noftrz: Yo-

j

luntatis cum divina, quz fe extendere

debet ad omnia noftra opera. '

1

1

|

9. Tempore meditationis federe, aut |

y)

(quod przítat) fle&ere poteris, 'dum-

modo id corporis tui vires- permittant;

H

Optimum erit, (i animz tuz vires fint

W

li

collectz,

ditéris.

quamvisle&to affixus ægerm *

i

b

D

j

|

1o. Peractame

ditatione, age Deogra-

tias pro bonis infpirationibus tempore

2

fan&tis(imi hujus exercitii tibi commue-

[z]

nicatis, & vitam tuam inftitue juxta in-

M

ftin&tum Spiritus San&i, & piam admo-

nitionem in meditatione acceptam,

?

1

mï

Mi

n n -

4

h

K

l

N

J

Index

;:u,.þ

« (o) 8*

E

L2

ääää&äïääääääää&ä&&ää

& ; Index Meditationum | pro

? - omnibusDominicis totius anni &

b so06ioo7Feftis principalioribus.

pag. t

1&; I,-nrï-'cfko Circumcifionis, -

12

In Fefto SS. trium Regum.

Ü

In O&ava SS.trium Regum.

26

"

Dominica prima poft Feftum trium

l

egum,.

28

Dom. fecunda.

40

Dom.tertia.

$5

Dom, quarta,

68

Dom. quinta.

79

Dom. iexta.

$9

:99

Dominica Septuagefimz,

I16

DominicaSexagefima

Dominica Quinquagefima.

120

Dom. prima Quadragefima.

133

Dom. fecunda Quadrag.

145

158

Dom.tertia Quadrag.

169

Dom quarta Latare.

Do-

|r

Index.

güül

Dominica Paffionis,

pag 1$3

Dom. Palmarum.

j

Dominica Paícha.

195

214

Eu

Don.in AlbisprimapoftPa(cha,

225.

g

Dom. fecunda poft Paícha,

236

hu

Dom.tettia poft Paícha,

246

sl

Dom. quarta Poft Paícha.

"

257

'om.quinta poft Pafcha.

269

In die Afceníionis.

275

Dominica fexta po(t Pafcha,

280

In Fefto Pentecoftes.

29T

Wi

In Fefto - SS. Trinitatis, Dominicá

primà poft Pentecolften.

302

"

In Fefto Corporis Chrifti

308

Dominica fecunda poft Pent.

214

i

Dominica tertia poft Pente,

324

Dom. qua:rta poft Pente,

'ä

335

om. quinta poft Pent.

345

Dom. texta poft Pent,

3$4

Dom. feptima poft Pent,

365

om. octava poft Pent.

374

Dom. nona poft Pent,

384

Dom. decima poft Pent.

294.

Q-

Meditationum.

Domxmca undecima poít Pent

rj

J p3g. 405

P

Domtmca duodecima po

ftPent. 415

"

WZS

Dom. décimatertia poftPente. 426

Dom,. decima quarta poft Pente. 457

»36

Dom. decíma quinta poftPente. 448

l

Dom. decimafexta poft Pente. - 459

J

Dom, decima

7

coften.

leptima poft Pente-

j

479

J

Dom.decimaoctava po'ff Pente. 482

Dom. decimanona poftPente. 493

l

Dom.vigefima poft Pent.

.505.

Doim. vigefima prima poftPent. &15

Dom. vigeíima fecunda poft Pen-

tecoft.

$25

Dom.vigefimatertidpoft Pente. 536

Lä

1

NP.Hic refümuntur(ü ueceffe fit ) E-

vangelia Dominicartm quxfüper-

füerunt poft Epiphaniam, ac ibi-

dem fervari non potuerunt;ex qui-

bus materia pro meditatione defu-

mitur,

-Dom.

index Mc&itationum.

Dom. vigefimaquarta, & ultima poft

Pent.

pag. 548

Domin. prima Adventus.:

558

:

Dominica fecunda Adventus.

567

Dominica tertia Adventus.

377

J

Dominica quarta Adventus.

587

In Fefto Nativitatis Domipi.'

397

In Fefto S. Stephani.

599

In Fefto S. Joannis.

60I

i

Yn Fefto SS. Innoc.

603

j

|

In o&ava Nativ.

664

Domin, poft Nativ, Chrifti

606

n

N

698

il

ï

I?ie jr Dcccmb.

J

f» 4 7

EX

7

d) a*

m

J

(

h

y

N

Et'c

j

aj

h

MC-

I

'üä(o)äü

t

—

u-

E

mET

——

äää

ääää'&äääääääää

$8593

T ä

H AE

Lt

MEDITATIO-

—— m

—— LE uI

— —R — I

—

—

IÉ

ï'-ï)

"NES

—

—— ——

E

W

ln fmgulos totius Anni

(

Dles

606

prlma anuarn

ln *Fefto Circumcifio-

Tis Domini noftriJE-

fu Chrifti.-.

Summarium Evanoeln

.Lucze cap.z.

O endit Evangelium, pof? a&ha:

vum diem gEjum circumci[imn y &

notien 71::64 éi mzpo]' ituim effe-

j

A

ME-

M Co) $

v,l

EDI T4110 PRIMA.

ga

«

s SOnfidera, etfi JEfus inno-

l

centiffimus, & fan&isfi-

j

",

j

mus (apud quem ne mi-

M

sE

nimum reperiri poterat

o

pc

ccatum )

legi cireumcifionis fe ta-

sen fubjicere voluit; que à DEO in

M

(

veteri Teftamento pro peccatoribus:

ordinata erat, & inftituta, tanquam

hn

n

remedium, quo peccati originalisla-

be liberati funt: merito te fuperbize,

las

& animi tui elationis pudeat, cüm

u

:j

multis peccatiss & fceleribus foeda-

Ls

tus fis) & tamen peccator non vide-

!

ri; Íed multó magis pius, & juftusha-

T

bericupis, omnigenásque quzrisex-

Wï[f

cufationes malitiz tue tegendx , &

hu

velandz. — Chriftus JEfusnon refpe-

üin

xit, quàm difficilis effet hc lex ,fed

MäD

quid lex infe contineret, itate etiam

T

legibus;& mandatis DEI fübjicere

cidat.

:

l

q?q;tet, etfi tit.;;f,hoc.difücile ac

ME-

3

ml

-zä(o)ää

!

AMEDITATIO SECUNDA.

i

Erpende ex circumcifione Chri-

hi

P

fti; & diíce te ipfum fpirituali

]

ACf

]

modo circumcidere, quod fit , quan-

J

do ex corde tuo omnes cupiditates

fet

pravas ; ac inclinationes refcindis, &

b0n

fecundüm D. Apoftoli Pauli do&ri-

ory

nam r. Tit.6, Neceffariis alimentis s

QUi

Q veflitu contentus vivis, quando

lil

linguam tuam multis, & vanis nugis,

o

futilibus , & inutilibus colloquiis cir-

j

cumcidis, fi oculos tuos à curiofis

1

afpectibus, aures tuas à caducis re-

[

bus avertis.

Si hoc feceris, ac ob-

lh

fervaveris, cor tuum continuà tran-

jd u

quilitate, & pace fruetur; & quoni-

am Chrifto in circumcifione fua no-

,

men JE(u datum eft, fpem tibi face-

ii

re potes, te à Domino Deo hujus-

!j

ä

modi fpirituali .circumcifione in fu-

i

turo fzculo, inzftimabili qominc dq-

j

ï

| n;;gm lr

A2

Secun-

í

98 Co) B

$

'Effh C

Secundá ]anuafii.

r

e MEDITASTIO L

ln

4

( Onfidera, Divino puero in cir- yrj

cumcifione fua nomen JEfu im- ;l

pofitum effe, quod tantum fignificats ;

quantum Salvator: Ut inde percipi- jj

as, quod, quemadmodum Chriftus ,.«

fine fanguinis profufione nomen ,

non acccperit , íta nec tu ejus meri- j;j,

torum , quz tibi acquifivit, fine pro- ,.

fufione fanguinis, hoc eft , fine ma- ;

m

gno labore, & fudore particeps fieri :

!

potes, Quare non recufa conftan-

drt

ter percurrere arctam viam ad coele-

ftem patríam, fed omnem impende ll

diligentiam, ut in aterna vitae here-

tl

dem evadas, & promiffam confequá-

;

ris beatitudinem ; conftet tibi, quo-

R

Tij

cunque voluerit, & fietiam tibi fan-

:

:

K

guis tuus pxofun:dcndus effet.

ME-

«5 CoDSK

$

"n

AMEDETATIO IT

] (« Onfidera, Chritum Dominunt

l

eà ex caufa difficili circumcifio-

n

nis legi fecundum Coeleftis Patfis fui

.. voluntatem fefe fub

jicere voluiffe, ut

) Il

1

"

1

]

li

te duro hocce jugo erueret, & libe-

"

]

raret, nam loco hujus difficilis, &

m

"i

-cruentz circumcifionis facrum DBap«

j

V

tismà fine dolore accipiendum infti-

W

tuit: pro tam eximiis beneficiis ipfi

Y

infinitas age gratias, & vehemens in

te excita defiderium , nifi fan&o Ab-

Ju

3

lutionis Sacramento initiatus effes,

s

fan&um Ba

ptisma etiamnum fuscipif

]i

^ ** 'Tertiá Januarii.

(s

x

A4EDITATIO L

l

Ehemens defiderium, quo Chri-

l

V

ftus JEfus flagravitpro te in prí*

q

|

ma3 juventute fan&isfimum fangui-

/ nem füum profundendi animó per-

curre, quod non usque in virilem ex-

n

fPS.!

6

« (o) ä*y

l J

'

«c(ü:

fpe&averit ztatem , fed in tenerà ju-

ventute fua hoc permiferit; ut tu i !

l

primis ztatis tuz annis, omni curà;

& Íóllicitudine fpirituali modo fan- 7

j

guinem tuum profunudere in perfe-

rendis varis miferiis , & laboribus '

"

(

n

falutem tuam quzrere addiscas. "

j

uznam tibi hucüsque fuit vivendi /'

[

norma? Siné curà, & ne vel mini- u

li

mum totà vità tuà fubire voluifti [a- /!!

borem , ut tandem ad aternam per- !i!!

venires beatitudinem ; Scias velim, U

homini ilii San&orum felicitatem J

27

con'equi defideranti multastribulati-

"

ones, xerumnas, & anguftias perfe-

t

l

i

rendas effe, & potiffimüm in via

Wa

[

]

crucis vivendum.

f&'ü, iü

AMMEDEITATIO II

IT

| Onfidera, innocentem JEfum, ut

t

peccatorem circumcidi , & ían-

«ömulllï

&iffimum corporis fui fanguinem

ï'ulu ! !

profundcrc voluiffe, ut pro vulneri- i

À

)

«2 (0)

Y

i, bus, & peccatis tuis falutare procu-

j tj

raret remedium, & pro delicis tuis

D

Patri fuo. coelefti fatisfacerets bene

m

cor tnum examina , & in eodem mul-

hp

tos malos affe&us;& peccataàte tem-

lo

pore vite tuz commiffa invenies, in

(dity

uorum fatisfactionem JEfus fangui-

Vint]

nem fuum profudit. — Quare humil-

lg

limas , & debitas ipfi refer gratias, ac

ifi|

roga, ut unicam fanguinisin circum-

n

ciftone fua profufi gutulam in omni-

Itin

um tuorum deli&orum ablutionem,,

Md

quz in corpore tuo.perp

e

;

m

peitiatur,

Y

Quartà Januarii.'

1 Vl

MEDITAGTIO L

7'Onfidera, in toto mundo , imó

nec in coelo, nec in. terra, ad:

n

temporalem, & aternam vitam nihil

j

eitimabilius, nihílque utiliusreperiri,

(

quàm nomen JEíu; & nec preftan-

j

tior hoc fan&o nominethefaurus effe

Jl

Á 4

pus

T

8

Xx9 (0) 99

oteft; in- eodem omnes mortales

)l

falvi fieri debent. ; Hujus nominis

virtute dzmones ejiciuntur, pecca-

j

T

ta noftra remittuntur, ut?in Evange-

j

lio fcriptum eft. Nam per Angelum

,

fan&o Jofepho indicatum fuit; à JE-

3

u populum fuum peccatis liberan-

;;;ïf)&ï

áàndum, ac redimendum effe.

No-

i

men hocin cordetuo tibi imprimen-

l

dum, femper omni veneratione co-

j

n

C&S) i

lendum & laudandum, illud- fuper

ïJTJ]&s

omnia magni zítimandum, & in me-

h

n

IT

rloria tua retinendum eft. Mox

Mrtr

dum evigilas, in ore tuo habendumz

jJBius Nazarenus hodie, & omni

i

aj

tempore cogitationes, verba, & o-

pera mea regat, quo femper animus

i

tuus folatio erit affectus; cüque vitam

zwlnusiïu

m

perquam fuavem trahes.

T

AMEDEATIO II.

Ti

Onfidera, àte nec interhis, nec

C

"^ externis in anguftiis & neceffi-

*

tati-

: ,

I

46 (0) 88

9

mom' tatibus melius ; inveniri Ííolatium ,

Wi quàm per fuaviffimum nomen JE(u:

D

er hóc tíbi amarum dulce, difficile,

Ev

facile fit.

Si ergo tibi contemptus,

Dd

illufiones , obtre&tationes, & contu-

meliz ex ordinatione divina fint fuf-

D.

ferenda, tibihocíandtum nomen JE-

N

Íu invocanti, & animo confideranti,

D

minimé difficileaccidet, quantas Sal-

Id

vator propter te; & omnes homínes,

t

contumelias ; & illufiones , ab impia

ln

Judaorum; & Scribarum fauce pati

Mot

dcbucrit; Si ergo tanta filius Dei

i

vivi, & Maria materíua, hujusmodi

j

fine ulla caufa, maximáque innocen-

&0';-

tia tulerunt, cur tu offerente fefe oc-

cafione ferre recuíabis? in omni-

[mus

i

bus operibus fan&um hoc nomenin-

voces, quo fiet; ut nullà adverfitate

afficiaris. — Crede, & opere exple.

25; Fci veritatem experiéris,

(

f

jd

À 5

Quin.

4

(

«2 (0) 8

EE o

J

jit

i

|

Átr

Quintá Januarit.

g

jr

AMEDITATIO I

mm

Erpende bene;primamChritti JE- ;. :

P

fu ianguinis profuf' onem nihil ah

'ISU

ud fi gmhcaffe, quam pxgnus redemp

g b pau

tionistuz, quo eximiam hujus nomi-

gt d

nis dignitatem meritus eft; ita fe

M

ipfum ad perfe&tam in ligno cru--

H

cis redemptionem obligavit ; | in

C ij

qua pro te; & omnibus hominibus "

omnem fanguinem fuum profüdit,

T

pro tanto amore ipfi gratias age, &

fuppliciter ipfum roga , ut tibi in ab- !

IT

Ts

lutionem tuorum peccatorum uni-

cam fíanóiffimi Sanguinis guttulam *

"d

«um,q

largiri velit; qua fufficit ad totum

cor tuum omni peccatorum fpurcitiá

&t

emundandum,

üxft

AAEDITI AT 120 II

BN

Onfidera, non aliam fuiffe cau- — 4ií

C

fam ; quare divinus puer in pri-

Ini$

7

Ea

u$ (0) 89 —

Yt:

mus nàátivitatisíuz diebus tam dolen-

)

ter fanguinem fuum profundere vo«

l lüerit; quàm ob peccatorum, & des

nl

li&orum tuorum multitudinem, qua

nihli

ab infantia tua. usque in. prefentem

t

diem pravis cogitationibus , dictis,

d

& factisimprobé patráfti. — Ingemif-

; IIIJ,(;'

ce ergo contrito cordis affe&tu; te

1 I)

tam dolorosx fanguinis profufionis

'if j m

cauíam fuiffe, & JEfum humillimé

Y

pro remiffione peccatorum exora;

firmümque fac propofitum , in xter-

Yil

J

num non amplius minimà etiam pec-

1

cati noxà Salvatorem tuum offen-

f

dendi,; fed ipfi femper ferviendi, &

7)

gratum exhibendi pro tota pasfione

AU

Íua, preíertim, quam tempore ju-

x

ventutisfue in circumcifione hac paf-

fus eft; ob hoc fit ipfi honor, laus ,

'& gratiarum actio in zternum,

l

(

.*æ (0) $&i*

M

[

A6,.

Scx:-*

12

(0) 8&

"m

g

4

]i

Sextà Januam

j

In Fefto SS. trium Re-

9 Pm

J

u

. gum diGo Epipha-

gpümff

nig.

3

Summarium Evan gelii.

Matth. c.2..

yum

i

In Envangelio adventus dunélo-

W

90

vrum irum Regum defcribitur , qui

du

M

éndicio flelle *fEfurn adoraturz, ac

tBl

ápfr imniera oblaturivvenertmt, qui

M

"

2n Betblebem in vili tugurto

fen

i

MK

imenerunt , adoraveriunt ,

$

ob-

tulerunt ei vumera tempe Aurim,

ï:o

"

Tbus , & Myrrbam.

M

AJTEDIUJ ATIO. I

If)

Onfidera hos tres Reges , aurum;

i,

thus, & myrrham obtuliffe ;

dul

ita quvis religiofa perfona fincero

TR

corde tria vota íua Deo oifcrat,& fibi

"o

X

nihil

x (0) 9*

13

rïhil omninorelervet,nec pro corpo-

|

re;necpro anima.Quod primumatti-

net,tota pura , & caftacorpore vivat,

l

omnibusip pravis impuritatibus mio-

l

riatur, nec quicquam contra votum

caftitatis patrare prafumat, ideo om-

nesillicitasfugiat occafiones. Ad ani-

m

mam quod pertinet; ea5 quà fibieti-

iam nihilrefervare audet ; càm volun-

J"a)xïu-s

tátém per obedientiam voluntati di-

imrjlæff

vine & przpofitis fuperioribus fub-

jicere debeat. — In paupettate Chri-

7

rmf,ïrt

4dtum imitetur) & nihil proprii posfi-

deat, & ita tempore vite tria vóta

"

:

V

I

perfe&à. fervet , quo. modo: Hoftia

'«r//zu,f

hzc Deo grata; & accepta erit; aliàs

veró minimé.

-

AMEDITATIO

,II-*.

lJ

E

ditare, te hodie cum fan&is

M

jl

tribus Regibus aliaChrifto offer-

«* . re poffe munera, nempe.loco auri,

li . -ferventem ergaDo

minum: Dgum tu-

ii .

um

-

A7:

i

14

.

w (o)

"L

i

d

um amorem. Ejectis omnibus im-

g

puris in creaturas affe&ionibus; lo-

;j.I

grc(ü

co thuris unionem voluntatis tuz

«

|

l

cum Divina in omnibus , tam

ros

hi

Íperis quàm adverfis: loco myrrha,

g

omnium, & fingularum tuarum tam

g

fenfualtum, & corporalium. volüp-

quOCü

lo

tatum, quàm temporalium. rerum

;

j

mortificationem: item in omnibus

g

H

carnis affectibus,

infurgentibus defideriis, pravisque

u d

Qua munera, &

holocaufta Jefulo íunt perquam

g)üc f

mait

accepta, fibique maximé utilia , &

falubria; fi munera illa non tan-

d n

34 CU

tüm verbis; fed & opere ipfo. offe-

1

1

li

ras. i

y |

iyti

j

Septimá Januarii.

Secundiá die infra octa-

[! DIT

vam.

wl

AM4EDITAATIO I.

2

^YOnfidera; tres Reges in. Chrifto

qit

quarendo nullum plané prateri-

E

yie

—

«B(o0)

g

lia

iffe laborem , cüm patriam fuam de-

T

reliquerint, moleftum, & diutur-

li &

num iter aggreffi , & tam diu profe-

j p

&i fint; donec Chriftum invenerint s

n

ita & tu in. ftatu, & vocatione tua

Im t

te geras, nullas difficultates te infe-

V0l

flantes, ex quocünque ortas cures;

It

fed omnem laborem , & conatumin

ml

vita tua, & itinere impendas, donec

Chrifum invenias — Pudeat te igi-

t

nj

tur; quod tam delicatus etiamnum

Ll

1

fis , nihilque perferre velis; & tamen

!

Chriftum invenire defideres; fidem

(l

adhibe mihi: non ita tibi res fucce-

(

det; Chrittus cum gratía fua non ali-

ter, quàm per labores & anguftias,

crucem, & pasfionem invenitur.

l

-MEDISATIO: W.

Ehementem fervorem, atque af-

V

fe&um, quo fan&i tres Reges

h

Chriftum quzíiérunt ipfum adoratu-

!

ri, confidera: nam poítquam ftellam

V1-

h

r o

16

"OY

p

'

viderunt, que neo-natum Regem [Jf/

indicabat, ut primüm feftinanter '

fine minimá morá, fe fe-vie com-

yll

n

miferunt ; quo monéris, te ferventem

5 d

ü

templum adeundi; effe debere, ma-

g H

né, & vefperé Dominum Deéum tu-

"

t

um in fan&isfimo altaris Sacramento

J

v

invifurum; & adoraturum, ipsique

fecundum vocationem tuam fervitu-

p

d

rum; &. laudaturum ; fed. quante

bt

hucásqué fuifti negligentie ? cum

401

j

quanta defidia, & tedio fervitium,

ii

cultámque divinum accedis? ani-

)

n

murm ergo tuum accendat gentilium

M À

a

j*

horum regum perfpe&usfervor , JE-

mperarc |

fum quxrendi, céque pudeat negli-

R TU!

gentiz , & defidiz tuz.

wl

4 aavà Tantàrit

a

attlet

. Tertià die infra octa-

185 D

vam.

'akmem

Eu

AME-

4(o) &

17

um

DRgg

'llmamg

MEDITATIO l.

IQ

*

fl

Ohüdera ,quod fanäiä tribus Re-

(

