Erpende, oves à natura fua

j

ona

conftitutas effe; ut paftoremrubi-

1*

que fequantur.

Paftor dum afcendi

MM

Amontem; afcendunt & oves; dum dc "um

i

fcendit, pariter defcendunt, imo,

uo paffor vult, eó comitantur. T

i

Bimit

militer Chriftum dxvmumPaRo?erü nl

quándum tua patitur fragxhtass inotn- ii m

mbus fequi dcbcrcs, m vmuubas ii W:

H bomä

[. Ls

u2 (o0) f&

24$

bonis operibus, in- tribulationib

Us,

QUnijs

l

perfecutionibus &c. nam hzc exp

reí-

T

oan,

mæ;&([)l'

fa divini eft voluntas Paftoris, ]

cap. 13. dicentis; Exemplum dedi

li t

)l

qbis, tit quemadmo

ltig

N

j

du ego feci, ita

V9* vor faciatis :

id eft , jejunavi, er-

il

d

ga pauperes miericors fui, inimicis

meis veniam dedi, itaj& vos facite,

Ls

C

:

/hriftum imitamini, merces ætcrm

i am;./?

VOs fíón deficiet.

MEDIT ATIO i.

[ Onfidera, càm Deus te veluti o«

-

*7.vem in Ecclefiz Catholicze ovi-

1h

j

t

E

!.collocaverit, non tantàm maximas

P

atiarum adiones reddeie teneris,

-

e

j

d magnum ctiam adferre frudam,

ju fiquidem ovis inomnibus paftorifru-

,j j Qificar , ratione carnis , lanz, & pel-

jj QU& (ic ut fingula in oveufibus huma-

t

i

, his deferviant:: ita pariter in Eccle(ia

34 -",

r

"

Catholica, nec non in ftatu tuo fpi-

i titualem fru&um deberes obfetva-

L5

tione

À46

, « (9)59«

d

$ia

e

tione obedientiz erga Deum; &

fi-

F,qcnifm*

eriores tuos quoscunque : quo di-

gl

vino Paftori tuo in hac & fecutura

«l

dese*

iil

'yita gratum te & acceptum xþd

——

ub

Bomin

icatertia &

N

Pafcha.

TT

$ummarium Evangclii.Joan.1

T

6 -cap.ij;

gæ,üm

C

o

pr&dzlcz't, q

4od, viii

bviflus A'Rofiolz'.c

uti elianm , n

ab ipfis dijce,

ss fity

quod smlia-adve

»fa, ér dura

pf i

ttudo , quo ad pug« W

Juri fiutin boc m

sam eos aumat,

& ob fuuram

Jl

gloriam calcaria adéit.

MEDITATIO 1.

nj

n

^brevi m

Erpende

, Vitam humanant

- idürase tempore»

& foldi. nifil !

in'ea reperiri: nàm in

dies fxngul'o's; w

imo horás in:ea mul

dáas videie h

óx ii

licet inutatiónes: jam bene, fn

tnalé circa hominem:agitur z :jatm fó* Ó

ati-

!

« (o) B

347

beuä,iä htium in an

ima percipit; mox ob

wj füpervenientem improvifum caíum

il dejicitur? jam fanus , & hilaris, mox

" ager.& trifüs afficitur: omnia vicif-

— fitudinifübjecia funt;fed, quod mag-

fjj nmm.eft folatium , hzc diu non du-

rant , imó comparativé ad aternita-

tem ine per moméntum uaüicum.

iti( Quate, fi in vita tua magnz, & mul-

ii ttribulationes obvientshiíce te co-

il gitationibus anima: -hxc omnia. diu

jij &on durant; fed brevisfimo tempo-

m fe ániuntur.

i

MEDITATIO I[

[

üfidera, omnia in-hoc. mundo

SL

C

; momentaiea; incerta,: & fallacia

y'elfs . quod fani&us Jacobus cap. 4. his

l

f

l j verbis teftatur ;; Que eff-vita vefira?

j vapor:eff .ad smodicum. parens ,& de-

il

j j

(AUCEpScexxtermtnábituriConftitutus es

u

in.honoribus :& . dignitatibus? apud

3homincs mültum in -zítimatione es?

3

L 4.

quous-

248

W& (0) 9

n

quousque durabit?- brevisfimo tem-

pore adinftar fumi mox evanclcentiss

D d.

j g

Quare his omnibus nolicor appone*

r€ ; fed in Domino Deo confide, qui,

Ó quïii!

stemam tibi tetribuet mercedem;,

st

Tu pi& & folitarié vive, Chn

ii

FY

imitare , (ic bene & utiliter. ,tcmgüä,;.

impendis.

T

E

D

T

DicLunz.

z

1

25

qumim

MEDIT ATI.O.

x.

j

j

d

DErpende; om

.

nia mundi-gaudia,

omnes carni

s voluptates breyi

quui

tempore-dutare , & aternitati com-

ïäälmï

arata nihil effe, | San&us P. Aug,u--I

ftinus in Pfalay, 57. inquit, vomenta-

neum eft , quod deledlat, d* eternum,

j

quod cruciat. — Quare fuge ejusmodi

vanas, & beftiales voluptates, &t coes

F[näda:

letibus inhia gaudiis fine &ne dura-

*iy

]

turis. Nam ut Ecclefiaftes cap. i

:

effatur , vatiitas vanitdt

al

vauitas.

;

ii

ME-

98 (o) B -

34

[CVISEMM m

: H

: D

"^ MEDITATIO lL.

1

t

lit

rvolve etemas inferni poenas,

n

:l

-"'quas mundi affecle ob momen-

i

&neas, qu&is fruuntur voluptates,

d

idcurrunt: fi tempore vite fuz ma-

^

| & Confideraffent , omnia vana, &

ii

W éenturàeffe, aliam fàn? vitze me-

; thodum amplexi fuiffent, fed modó

".

^ nimis ferum eft. — Hc bene ruminá,

dlb

; &c ejusmodi voluptates nihili eftima,

j

l

fed'potius meditationi paffionis &

?

!f mortis Chrifti vaca, cum contemp-

ii* tà omnium vanorum gaudiorum, fic

Ti

l

dU de falute tua nequaquam periclitabe-

«N Es

;wa : m',i.l"a 1*

Die Martis.

me! &

-MEDITATIO L

y

1l

4* Onfidera, Chritum Domiaura

N

á 77 difcipulis fuis dixiffe: Modicum

hr

1

j & jam videbitis me, q9» tterum ma«

yi

dieumy d* videbitis e: qug veiba

.) ifcipuli nullatenus intellexeruüt ;

j 239

L;

quá-

250

EXOR

4

;

quare Magiftfum juum interrogav

j|

j

j

n

:

.,-'-

ruat, quid per ea fignificaretur,

J

1l

ita Apoftoli non dubitaverunt inter-

»

rogare , que non intelligebant. Cur

jp

T.

jgitur tam füperbus es, ut te.pudeat

ea interrogare , qux ex Scriptura mi-

D

nus intelligis? Nunquid - Apoftolos

il

ingenió fuperas? quare impofterum

interroga , fi quid de myfterioaliquo

1

l

)

TE

!

i

telateret, — Hic hümilitate; qua eie

amnum carcs , tibi opus eft; ha

c ob. !If

/

"

aA Jï W[W'

tiqqrc labora.

o3s m

MEDIT ATIO 1l.

ET

DErpende, quemadmodum Apofto- iuti

]rà Magiftro füo inftrui petierunt, niy

ut myfteria fidei rit&. intelligerent, &ij

'ita in te reperiri deberet continuum umj

difcendi ftudiwm, quomodo Deo n

.-placerc','s'vitam.,tuam cmendare; pec- at

-€cata evitare,;pravas occafiones re- nj

feindere; & in.bono proficere pos- ii

rüs,'gt, vocationi tuz fatisfaciass

Chti- ij

Rum "

]

287(0):8e-

aft-

D '»j ftum;pro. vi

ribus-imitéris, .ac.vitam

n gternam-confequáris ;; Ec.quam diu

lt in-hoc:deeris,. nullum,. aut parvum

lrir imitvita: fpirituali progreffum facies;

hh hoc.arede : & bene tibi erit,

m m

li ecíc

Die Mercurii.

dl cer:

VMEDITATIO 1.

2!

y(tcnozkï QU*

j

v-plf:»nid,c hac Evangelii verba: co-

itjd

| [l;hiü

:

e€t1t

ggnouit T Efüs ,quia volebant eum.

j

anterrogare dicipli :ica , ut ex corde

, eorum perípexerit, qux menscorum

effet; e& quo perípicuum eft, quod

n* JEfus omnes, & fingulas cog tatio-

j qies noftras perípe&tas habeat , & ideo

d peffime agis, quod in.malo: obftina-

u itus maneas; nam propter hominem

yi)! pravas cogitationes cord:s tui viden-

if "tem.certó te pudéret, magistc pude-

jit *at propter; Deum , omaia- interiora

jf tnaricrutantem ;- quare con(ültum ett,

j -Mticorde tuo divinis. rebus immoré-

L6

r$,

M fiissh

i

i

LUM Co) 9

ris, dolendo de preteritis ;

& infus ;

,quod

Hrtee

*J)&Wl

tumm

operabona exercendo, --

s; uf

[5

MEDITATIO M. -

C'Onüd

era, quoniam Deus «cordis

$

g

um & abditisfimarum cogitati»

:.

MW (

onum fcrutator eft, de quibus^ (;f

j N

| l()n) ü'

pravz fuerint) in extremo judiciidie

i

Cxacta tibi ratio reddenda eft;»op-

timum eít medium, ut Patri fpiritue

mctl"lt

ali tuo eas confitearis & inftrui pe- ''

Q

tas, quomodo ab illis libereri$y &

in pofterum piis cogitationibus inhae

rere poffis.. Non erubefcasid facee J

i j

te, praftat enim fecreto coram uno

Wumohl

homine,quàm coram mundo'

ii -

^

Es

abl

verío confundi.

4

UM

ii

* Die lovis.

X

j h

MEDITATIO K.

hi

Érpende; Chriflum Apoftolis di-

vt

i

Ut

xife. plorabitis, d* flebitis «vos

mundus autem gaudebit, / 1dem pto-

Wt

poteft:

Id

þig, & el'eais;c')mm'bas didi

nempe

!

« (0) 8e-

253

sst

m

ä;&mþle:?,'?qubd iu tribulationibus, an*

tj

guftiis , & perlecutionibus (uisplora-

lL.

turi , id eft, paffuri fint, fed criftitia

QT

éórum fummum vertetur in gaudium,

li

um -merces- eorum eterna crit bea-

hi

ititüdo,.' Quare fcelera tua in hac vie

d)

t4 deplora; fic fpem habebis zternae

d

felicitatis coniequenda íecus, 1pes

in fs

£ua te fallit.-

h

-5 u MEDITATIO W.

hbfffm;-;'!

^ "Onfidera , certum, ac evidens prae

horb

-- deftinationis effe (ignum , fi quis

m

Jgepius in vita fua peccatafua defleat,

i.

prafertim ob Deum fummum bonum

Ooffeníum, Talis certus elt aternz

uudoï,&ïfä

beatitudinis hzres.

Quare peccatá

tua per totius vite decurífum come

mifía, fine intermiffione deplora,

quod, fiusque huc neglexifti; nunc

Ils

incipé, nam tempus etiamnum eit,

TEU

Deus enim miericordiam nulli- de«

Md

Aiegat petenti, quocunque e

u

fiamtcmä

ï?þre defiderat.

7

Die

m

255

« Co) ä&

l

i"oasm D

Die Veneris.....

i

n j

Y

MEDITATIO.L

p

;i

j

( On(dera; quemadmodumbonum

j

(

€ít fipnum peccata fua continuó

J

(

deflere , ita malum effe ; fiquismunz

danis inordinaté inhzreat., & dele«

pl

ii

&etur.cibo, potu , lomno fuperfaioy

& ejusmodi fenfaalitatibus . itas -ug

"

omnes -cogitaiones eó colliment,

S??u'&;x«con!c

quomodo delicaté viverepoffit. Cirs

D

ca ej

usmodi hominem: malé agitur.,

& niliveré fe convertat, quampri-

4-1'1 i |

[.

:

mum à - mortein infernum pracipitáe

tur. Cave igitur, ne vitam tuam in

()üi

j

1

deliciis., -& voluptatibus transigass

i

àc idcirco ad-xternam - infelicitatem

redigaris. -

E

t

'"MEDI

-

*

ti]

Xpende, fi homines-in mundo

ts

tantum fuüdant pro momentance

utltmw

ás voluptatibus, quancum ;à fortioti

-&quod;

; laþor-is flmptenfierc deberent mer.

ut

T

5»$ (0) 99

355

ut coeleftium; ac icmplterm)rum gau-

diorum participes fierent.

Quare o-

j

mnem-lapidem move, ut beatorum

g

'd

udiis poft hanc vitam in coelo per-

$

rüaris; de quibus Apoftolus Paulus

1 IW-

1. €0r. 2, 2. Ícribit: oculus son vidit,

il

là

ec ais audrvzt nec i cor bominis

t

gfeendit , que preparavit DEUS üs',

Hl

gui dzlzgum iltin: fic vive, ut hæc

(QUIR

gaudxa coníequaris.

i

bt

[3

Die Sabbathl.

w

4"""?'"

MEDITATIO 1

u

On!ïdcra, fi tam mcomprchenfï-

tlüpi

bilia gaudia iri coelo íis prapara-

IW[M

tà: funt qui in hoc mundo à tempo-

lat

ralibus abftinent voluptatibus, fed

corde contrito peccata fua deflent,

& Deo fideliter ferviunt,ut quidtam

i

infipiens es, & falutis tue oblitus,

qur

ut femper voluptàtes vanas quaras

jgi. "& quod carni blanditur tantum ap-

j petas? O ftultitia! pro- temporali

u!

gau-

314

P (o)fw

-

á

714

aüdio, zternum ,c0mmutarcv.äï- üä:&i— I

;"

;

usque huc feceris,te emenda,

catéros

uin cum infernalibus fpiritibus:par« : $!

tem habebis in eternum: nam Chris?

,mlcm

ftus docuit Luce 6. cap. V wobisgi

qui videtis wumc, quia. lugebitis,

"

s

[|

'

ffbitis.

MEDHTATIO W.l

fU

d

Erpende , quod Chriftus in Evan-

- gelio , difcipulis fuis przdixerit»

p

futurum maityrium fuo tempore ab.. ;

ipfis (uftinendum, fimul eos confola-

'

!

i

!

ä

tus fuerit dicendo, hanc triftitiam

KT '

!

E

:r"

LU

convertendam effe in gaudium. — O

M J

quanto affe&i funt gaudio in coeleíti

gloria; quando poft fusceptum mar-

w

í

L

tyrium Chriftum in coelo ruríus vi-

WMw

derunt: gaudium füper gaudium!

Sic te ipfüm anima, fiin lioc mundo

d

ex amore Dei multa pati. debéàs j

(l

nempe, quod Chriftam tandem in

4

tæktti gloria vifurus íis; &.ea frui

bue dgs

rus

p

M$ (o 9«

257

j rüs cur igitur in vita tua omnia tor-

Wmm mmta,& martyrium fubire non de-

!s fiderares ex amore Crucifixi? ut poft

'"W tem

oralem hanc vitam Chriftum

ï

lotia. fua vxdcre,& ca pcrfruxva-

PUR

l, Dominicà qua1ta poft

üusmEl

&

Paícha.

Fs Sümmanum Evangelii.Joan. cap.16.-

B

i

j

Püftgisazs Chrifius dtfzipulis Juis

1

í

l

|

Ti

- indiaroit , fe brevi ex boc anumdo

n 1

iif

- di fce[/arum , contriffati furt , mox

i

.autem, illos folatio ofictebat , pro-

mztmzdo cz'y" miütendo öptrzmm fat-

Mi

U

um, qui peccata. punitiurus, d

u

Mi

'verzmtem eos doGlurus veutet.

j

MMEDITAGIO i.

du

.

Vanidera, mirum non fuiffe, dif-

mnfäi» . 'cipulos totos contriftatos cffc,

jj audientes;quod amantisfimus Magi-

(s en

fter

a (o) &&

258

-

fter ab ipfis effet difceffurus ; :

,

illis gravius accidere poterats qu,ä,m j

.

abíentia Domini fui? à quo omnia

jum

; ia

bona acceperant. Ab his Apoftolis

diíce etiam contriftari, dum. DEUS.

juni

cum gratia fua à te recedit, quodfiigfgi jl

dum grave commififti peccaüwlä

j g,kd in

quare omni modo peccata, ac om-

nes peccandioccafiones fuge, ne De-

us unquam à te recedat , fed femper

H

cum gratia fua te inhabitare d:gnetury

& quoniam ficri nequit,, niti hum

j

lime ipfum roges: ideo pro potie in

hi

dics poftula , & roga.

st

n

MEDITATIO lp ^

i

X

E

'pende , quoniam Chríftus indif-

hi

cipulis fuis advertit, eos tríftes

t

factos eífe, mox illos confolatur, ut

hi

iterum hilares effe&i fint: ex.aquo

jj

peicipete potes; quomodo DEUS

)

t

«um anima facere foleat; quam,dum

o"b proprium lapíum. contriftata:e

ft

*mum'[uj

&

!

Ü

i

Rsv ss

z

4 (o)9 —

2$9

aT

"I & iterum fincerum dolorem & con-

" tritionem de peccatis füis cum pro-

i

i

pofito emendandi habuit, mox gra-

j

tíà fuà confelatur: quare gratias a-

:64 & iufinitam Dei bonitatem ad-

Mp

miirare , quicontriftatos fuos non de-

ià ferit; fed 1olatio fuo invifit.

lia

li

Die Luna.

ykd(ïw T[

AMEDI4AqIO 1.

atbm meditare gratiam , quam

:

i

| t

4

oftolis exhibuit, cüm illis pro-

"I gniferit, à (e mittendum Paracletum,

ï;

; 'qui eosomnia doceret: pro hacquo-

qque gratia .quotidie precibus, & ge-

p

itibus Deuüm Spiritum fanetum im-

ii

ora, üit ad te venire dignetur,pr&-

ertim fefto Pentecoftes humiliter pe-

[l

m

.fe:'"do*-? ut te in ommibus inftruere ve-

lit; maximé, quotmodo peccata vi-

! DH]

táre ; virtütesexercere, & füummum

"

-

Li

onum füpra'omnia diligere:polfis.

nt

ME-

269

42 Co) 8

"

»

——

T dg

nl

Af£EDHTATIO ]n —^

"

j

Ozita, Chriftum difcipulis fuis, &

qim

omnibus hominibus promififfe,

',/nm Ide

quidquidin nomine fuo apud Patrem

p

cocleftem petituri effent, accepturos,

ii

id eft, fi res illa faluti aníme condus

s i

cat: quare petein nomine JEfu à Pa-

s

tre cocleíti, ut tibi Spiritum Paracle,

gtl

tum mittere dignetur, quemadmo-

us

dum Apoftolis mifit. — Defidera eti»

u

átr eam operationem illuminationis

d

& gratiz, ut bonum facere, & à ma-

st

lo declinare fcias.

Item, ut cor tu-

.x;ï,mm*

um amore fuo femper accendere ve-

du

lit, ut in vita «ua non aliud nifi De«

hitti

um folum, & omnia propter Deum

Lf

[

Die Martis.

AMEDITATIO L.

j

Onfidera verba Chriti in Evange-.

Q

Tl

lio vedo ad eum , qui mifit me :id

m

ceit; quoniam à cocleíti Patre fuo in

hunc

QCOM&

261

-

Bunc mundum miffus eft, genus hu-

[

i

i

manum redempturus ; poft redemp-

)

l

!

jï.l

tionem révertitur.

Tibi optandum

effer, ut idem dicere valeres: vado

i

qd'eum , qui imifit me: Deus te crea-

n

Vit, & m hunc modura mifit ; te ín

lg,

baptismo abluit: quomodo autem

i

üsque huc vixifti? ita innocentiam

m

tüam cuftodifti, ut cum tali purita-

Mu

te reverti poffes, fi te e vita evoca-

Däü'fkqb

fét: ah! refpondebis, nequaquam;

Inivi

Quare humiliter Dominum Deum

o

pró remiffione peccatorum tuorum

TÓga, vitam tuam emenda, in bonis

v

té €xerce, ut anima tua, quando

T

Ü

.?

Deus eám à corpore feparaturus cft,

d

itiutida reverti posfit.

AMLEDITAIO .

Erpende te ipfum examipando;

I:J

P

u

.quomodo infttuere velles, ut

ád éreatorem tuum evolare poffes ,

i

H

ouemadmodum te mi(it; mens .cjus

p *

hac

Wi

263

ENOL

.,

huec erat; ur ipfi lervires; Iplum ag-

T

nofcere difceres,ranquam largitorem J

omnium bonorum , &- punitore-mg"gm'mfüf?

omnium malorum , & ut ipfumifeme- 1

per füper omnia hujus mundi:ama- J

res: jam infpice totum vitze tüge cur- )uf

fums,.& fcrutare, quomodo Deum ii

agnoveris, ac amaveris: absque du :

sls

bio pauca de his invenies: quare ne- mitnd

ceffe eft , ut puritatem animatug per iil

Sacramentum poenitentie queras, j5 t

Quapropter pro poffefceleftam vitam i

tuam. deplorare indies ftude , ut ihi

per lacrymas é contrito corde natas, ii

anima tua emundetur, & abluatur,

ot aliquando ad. coeleftem Patrem ;

€o , quo modo.te mifit; reverti pof- tti

fis.

j'fmm ]

Wi

Die Mercutii.

' ïmïmlepf

AMEDITATIO L .

5« d

Ervolve ; quod ChriftusDominus. ij

Apoftolis Spiritum fan&um ts jj

tere

--

LU (Co) 9-

263

li

"

Ton voluerit ; donec ab 'i-lli—'s re-

nl

n

k

! «efferitiquoniamforfan é prafentiaip-

! fius nimium conceperant gaudium:

"t ul minüsad te Paracletus veniet,

ii fiadhuc terrrenis creaturiscum gau-

!* dio adhxreas, raró; aut parum. de

!l amore Dei cogites: nifi ergo omni-

'An bus valedixeris, ad te Spiritus Para-

?«5 cletus haud veniet: nam amor crea-

i turarum & amor Dei fimul ftare rie-

g .queunt, quia incompatibiles fünt,

! amor creaturarum é corde tuo re-

lib feindendus eft, fi amor DEI eidem

u inferi debeat.

TU

Hac bene Ob'ferva."'

i « oA EDITZATd1O TL

C€

"p S

tutare verba Chrifti: quiz bec

locutus. fuim. "vobis y triffitim im-

4

!,

flevit cor veflrum. . Yta. Apoftoli à

Chrifto reprchenfifünt, quoniam ob

j]

^ diíceffum Magiftri fui contríftati funt;

jf Wt dilceresterrenis minime adhzre-

l

g* re

"

*5 fcd gaudere cum . Apoftolo Pa

Itï"ri

lo

264

48 (0) 8

lo 2. Cor. 12- cap. in tribulaioni

)

j

& perfecutionibus tuis, in anguftiis

fjth

& fragilitatnbus tuis; quas ex amop

dni

Chri(ti fuftines: in his internum gau- dul

dium pofitum fit, non autem ii 10-

T

latiis humanis, ac terrenis delectati-

il

v

onibus: quare in Deo letáré ; dui

'M,Ut

aliquid ex amore ipfius pateris- ^ ^

fs

Die lovis.

k

" üugfh

r

i

"

MEDITATIO Yj

t

s

&

]

j

f

( Onfidera, quód fecundüm do

ï;;

h

4

|

nam Chrifti Domini, Spiritusfàn-

Ug

&usmundum ob peccata fit puniturüs;

il

przcipué ob ea ; qux homo ipfe im-

punita reliquit; nam peccatazvel à jjj

te vel à Deo puniri debentsnifiiple (

peccata tua punias, Deus ea puntet5 i.

nambispeccatanon puniuntur.Quiare ,

agnoíces & confitere peccata tua;t& j

ipfum judica, & poenitentiam .Jpl&- j

£

e

"

r

met affume, fià Deo nec ;udlcab

* 9

1is, nec punieris,

p

m

"

38 (o) &&

26j.

mhm Á

;;'f;

d

MEDITATIO lI.

s, ll

l"üu-m

Onüdcra, fiob peccata tua te

ipfum judices, & punias; neSpi-

lHtC[MEJ

UET

*,:)&

ritiis , Sanctus ea punire debeat, op-

(

li

Lrnum €

ft medium, ut hodie poeni-

il

hti

u

55

ntiàm voluntatiam ampleai incipi-

il

D

S)l

id cft, ut Pfalmos poenitentiales

]

perfölvas, vel Pfalterium ; vel te ip-

fum caftiges; vel aliter Cilicium ad-

]

hibeds, per quz.poenam peccatis de-

Jini- -

jtam . evades: Chriftns dicit, nift

initentiam egeriis, ommesfi f m ulper-

!)

|

j

T

zbms Lucz 1 3- cap.

. Die Veneris,

o

iivl £

SMEDITATIO L

lt,ülw

^Onfidera, fi peccatum ita puma'

ul

€

tur; obferva, ne impofterum

m -

eccatum committas :ad huncfinem

cauml

f

alutaribus utere mediis,

Íícilicet me-

nW

*dfmanone mortis, qua incerta eft ,

-cW

"qu$ die, horá, aut tempore ventu-

z

—

4à fit,

Hac prafcribit fapiens E«cli,

M

c. 7.

266

»8 (0) $f

l

/

]

c.7. Memorare movil]ma tuay C in.

Yek-

Fæl

,J

e&lernuum um pmabzs item mcdzta-

tlone poenarum mlerm, qdd 1mpoe..

ïhf;

wl P

nitentes peccatores puniuntur: dehis,

dicit Ff David Pf1o. Pluet fuper pec-., !Mf,

catores laqueos,jgnis & fulphburygee , aj

Spiritus procellarum pars calicis e2;, ;nbtspcc

vum.Hxc bene perpende tempore

tentationis & à peccato liber cxx(tcs.

"

il)

MEDITATIO. II

rflec

Lura adhuc media perpende | pece m

E

ainy

cáta przcavendi, ne in ea inci-

das: hzc íunt fequentià ; per quz ab

vquamc

omni'tmalo abftraheris, fcilizet medis

vt

tatio acerbx Paffionis, ac mortís

A qllO(

Salvatoris noftri JEfu Chrifti;. nam

triot

hzc eft medium contra omnia vitia:

o

fi apud te confideres, quantum JE-

p

fus tui caufapaffus fit, utteredimeret;

MM

hn

l (lll

quomodo posíibile eft; ut peccare ;

I

poffes.

Alterum eft medium, con-

i

äderauo eterna glonæ, à qua pece:

DT

Cator

—

-sæ-cg) *

267

J

1l

càtor fine poenitentia diícedens zter-

J

nim excludetur: dum autem à pec-

Yi

b

*j

4

catis abftinet, aut fi neceffe , dignam

pro hisagat peenitentiam : cum om-

i

h

ll

nibus fanctis, & juftis in coelo ater-

nà £ruetur gloriá hec fac, & facilé

iil

ab omnibus peccatis liberaberis.

Ifmpwrc;—

- Die Sabbathi.

'fmk& |

)

MEDITATIO I

].

Xpende Chriftum ad Apoftolos

L

3

w

etiam. dixiffe , quod Spiritus fan-

cmch

&usmundum propterjuftitiam fit pu-

qui

niturus ; quam exercere hominesin-

termiferunt, dando Deo; quod Dei,

wmeää

fitid

& homini, quod hominis eft, Deo

debetur honor; timor, cultus, chari-

l ut

n

tàs, adoratio, & hujusmodi; homi-

u

nibus; fi fuperiores fint , reverentia

Qu

obedientia; fui fimilibus, fraterna

W

charitas: Quare eam exerce juftiti-

T

at 4 cuiq ; quod fuum eft, tribuen-

eris, bene; fin

]

tefns 51 usque huc fec

2

non,

468

non, in pan&to incipeadhuctempus ;

eft, antequam mors pulíat ,. tuncaue. , ur

tem nimis ferum erit; & Deus jufti-

m

i

tiam fuam exercebit ; téque eterpüm —

puniet.

MEDIT ATIO Il

M

Editare, à Spiritu fancto. illo$ gj

puniendos effe, qui in Chri-

"

ftuni non crediderint; tuam fcrutare

€onfcientiam, an veré in. Chriftum *

credideris , &an non fepein fideha-

m'M

fitaveris, autan frigidam divinís my-

hi

fteriis adhibueris fidem , que omni-

bus Ecclefia Catholica proponit? fi jj

frmam habuiffes fidem, tam fzpé

!,:

non deliquiffes, & tàm graviter in |

,

|

5

peceata lapfüs non fuiffes, fi-revera *

inferni peenas peccatoribus prepa- .

m

m.

;

ratas credidiffes , fepius quàm fecifti,

:

à maximis Íceleribus abftinuiffes.

i

' I

Quare firmiter in JEfum Chiriftüm ,

:&ngu

ä

ia doctrinam & myfteria ejus ac Ec«

cle-

x$ (Co)$8

269

d*eiï'am Catholicam crede, & bonis

M[MM opeubus tuis fidem confirma, & mi-

nimé poenam timere habes mfidclx-

Dm

M

bgs praparatam.

0]!

1 Dominica quinta poft

Paífcha.

ldl

TT

! SummariumEvangelii. Joan, cap. 16.

d

Qþrg/iw difcipilos - fuos. coaváis

amodis conjolatur, ipsisque gromit-

n n

nb -

, dits quod ommig , quacunque d ca-

d-

Jejïz Patre in somine ipfis petzwz

" c;gäm fint impetraturt,

oponr"

"MEDITATIO I

,M!U lFf

Emtam Deibonitatem confiderá

n il

u E

quà JElus promittit, quod omnia,

quæ in nomine ipfitis à coelefti Patre

! p

bt

;)ctltun fimus, obtinere debeamus :

ii

'quare te pudcat, quod in tot mife-

nCïä

tiis & anguftiis conftitutus fis, & ta-

men tamnegligenter & pigré divinum

l !;A

$

au-

« (o) &&

270

auxilium implores, nec à coeleftiPa-

tre quidquam petas.. Roga, & pe-

ll

te, quidquid volueris, JEífus promi-

fit; cxleftem Patrem id. daturum:

qi

pete veniam , & remiffionem pecca- i5

torum tuorum, & aliatibiadíalutem 407

neceffaria.

i

,5 ui

xEDETATIBA

2,0

Ervolve, te communiter nihilali-

:lmüm

j

ud petere debere, nisi, quodani*

mza tux faluti utile fit, maximé gra-

u

tiam, & divinum auxilium, omnes -

dü; ,

(

tentationes tras fuperandi, peccata

fügiendi, remisfionem commifforum

!

"fcelerum tuorum confequendi:- üti

d

& gratiam in virtutibus excrcendi,

tj

P

& conftanterusque ad finem vitie tuz

in bono perfeverandi: hec à Deo

MW

roga; omnig fervore pete; impetra-

ia

ig

bis: & aliquando gloriá Dei fr-ue?risï

ncbnimz

'chnmä

Die

"—

( WEXUGENIUER

(0) Bfe

27I

A

1

nl

Die Lunz.

l

Jl

;

MEDITATIO I

ly

Ogita , fi verà impetrare defide-

..

C

res, quod à Deo petis, in no-

n

^mine Chrifti tibi petendum effe, id

eft, preces tuas precibus , & meritis

JEfíus unierdas ac firmiter. creden-

|

dum , quod cceleftis Pater illud lar-

u

giturus fit, fi faluti tuz conducentia

qui

pétas, fin aliter, nihil fperare potes,

mi

Quare pete, & roga Deum hocmos

i

do; omnia impetrabis,

li

n

MEDITATIO II

iif

Erpende,nisi quamprimum impe«

P

il

tres, quod petis, attamen à pre-

Qu

cibus mlmme defiftendum effe, fed

hh

perfeverandum, & credendum; quod

!

at

hocce tempore illud impetrare non

RUA

mereárisaut quodDeus tuam inoran-

do coníftantiam,necnon humilitatem

cxperm velit: fervorem & pictatem

tuans

M 4.

275

5£ (o) $

am intendendam Íperat. Poft hac

JIEDI

fecundüm voluntatem (uam te exaa-

MMCH:

diet: quare in precibus tuis conftan-

"

£et perfevera, confidendo, quod

j qllla

tempore Deo placito

j

pets t

:

tráturus. |

»i D

"

Die Marcis.'

At

i

AME

DITATIO d

W

Xpende; cur interdum poft-ditt

&

E

—

u

turnas preces à Deo nonexaiudi

y

L

áris, nec quidquam impetres , cabfa

hi

!

eft, quia in Deo firmiter non confi-

al

)

dis, S. Jacobus cap. r. docet, quo-

modo à Deo aliquid impetrare de-

P

«iu)

beamus; ita petendum eff , w in fide

vion befitetir : iu veró hzfitaretur, à

L

Deo vel minimum impetrati togi-

taudum eít? quare in precibus tuis

fide in Deo, te o

pbpmde

]

P

ww m

f:fav'mmm. "

dj

R'

»

UR

D

r

ME-

(

--

& (0) 9

2$

h

li

T t

MEDITATIO i.

Atrf

4 "Onfidera ,aliam adhuc caufam ef-

hi

D ^ fe, oþ -quam non eXxaudiris :

"

mempe, quia i precibus tuis omni-

"no negligens cs; fepius labiis oras,

Es ipíc neícis, quid ores; in precibus

'65, & cor coníonare neceffe eft, ca-

!

teroquin precesDeo non funtaccep-

tx: S. Pater Auguftinus dócet in re-

p

h

gula. íua, quod ore profertur : verfe-

1h

tur.it corde: aliàs homo folis labiis

Md

Deum honorat ; fi ergó impofterum

T

oraturus fis, cura, ut animus tuus it

(ids

Deum elevatus fit; & ore Deo pro

iil

necesfitatibus fupplices.

i

Die Mercurti.

iW

AMEDITATAIO0 £L-

Erpende, fi forfan longo tempó-

:

p

L

ris fpatio omni etiam poffibili

modo aliquid à Deo petiiffes, nec

tamen petita impetraffes, credere de-

þes , -quod Deus alia

m majorem gra-

I

M5

tiam

Ls

274

*$ (0)8k

ff3

'tiam loco petitionis tibi fit larg:tums, l

quod re ipfa expertus eft S. Apofto-

MWP

lus Paulus ; qui petiità ftimulo carnis

liberari, gratiam autem obtinuit car-

p

fi il

hcem domandi, & alia bona opera

exercendi: ita nunquam aliquid fru-

g

il

aCOb

ftrà petes; fi fincero corde ores; ant

obtinebis, quod petieras, aut certée

[

T

aliud mchus & majus

Chriftusom-

g

nes homines animat hisce verbis;

t

Luce c. 11. ommis ; qui petzt GCCIDIt

iil

& qui quarii ; m'vemt,

jmg[zmn

n

lll)äïiffilï.

n

MEDITATIO II.

ais

uj

Onfidera, ut prccxbus tuis detür

C

locus, nonnulle requiruntur con-

ditiones, qua funt; ut mundo fiant

[

iM

€orde , hoc eft; ut homo ab omni

peccato eravi fit liber: item , ut cor-

I

ce humili perfolvantur, nam fecun-

COM

düm effatum Syrach. c. 3 s. Oratio

!

Lbumiis nulze:penetmt. ltem adeffe' ij

debet

3 (o) ää«

27y

Izrgm,

«debet;vera fides, quemadmodum

li

«Chriftus Matth,c. 1 1. docet: omnia,

t

- quacumque petieritis n oratione , cre-

m

dentes accipietis , & fi mouti buic di-

"M

r'weritis: tolle, ? jala te im more,

lii

-fieiz: item oratio conflans effe debet,

i H

"

?uiti- S. Jacobus docet cap. 5.. smulturi

LT

l

M

onulet deprecatio jufli. affidua, . em

"otationem oportet effe attentam,

M l*ïg

-a& voluntati divinz conformem, hinc

Jf

j

i

^Ghriftus Dominus in oratione Do-

hu

minica docuit: fzet voluntas tuasfreut

m celo d?» mterra,

His conditioni-

bus, fi precestuz veltitz fuerint; cer-

l

;ö exaudientur.

d

AU

Die Tovis.

ii

In dte "Afeenfoms Domnni n

Tor]

Jsfee Chrafüs.

s

iCy

MEDITATIO I

Y

(Onfidera, Chriltum JEfum pera-

ii

"^^* & humani generis redemptione

TX

]

j

atris fui volunta-

W

-'F?tqndü-m coeleítis P

M6

telu

376

-* (oM

p

*teui coclum afcendiffe pro tua inffra-

-&ione, ut fi aliquando coelum con-

Q

a;dcæ

-fequi defideres, prius etiam coeleftis

Patris voluntatem adimplere debeas,

«qui peccata fugere, amorem propri-

um, propriámque voluntatém , ac

iMED

m

'jnordinatam temporalium cupidit4-

lmmc

'tem mortificare precipit. Hocfifece-

ris , fpem habes coelum cum Chrífto

g;WW)

afcendendi, & fempiterná

g

s

ibid Cm

D

n d

-:gl'oriä perfruendi.

HM

WW

MEDITATIO Il

r L

4C On(üdera, Chriftam antcafcenfïb-

g

nem íuam fefe valde humiliáffe,

ypx

& usque ad mortem obedientem fu-

ul

iffe : in vita fua multa tormenta, cru-

is

ciatus, perfecutiones, & anguftias

r

h

perpeffam fuiffe, exemplumtibi pre-

buiffe; ut fi cam eoin coelum aícen-

a

dere velis, antecedenter valdehumi-

at

liari debeas, & obediens fieri usque

W

ad ' ïmoa*te'm;: itempro poffe tuo

Ri

ftum

!

a (oJSk

2

27

Wi; jfium .ixhiat,a'ri

opoitet : ficfpem conci-

"- ;pere potes, fore, ut peracto virtutis

" cürfu ad coelum aícendas.

;

:&M V— "

Q

m

:l

;

Die Veneris.

T

AU

Ms AMLEDITATIO L

M

DErpende;, quod fecundàm doGri-

Ms z

nam Chiifti Matth. 7. cap. -

Wà| gufla portas d aréia via ftt qui du-

d! z odvitam,d pauci fimsqui imoe-

yiumt eam.

Econt:a Jgtz porta 49*

l

-fpatiofa ia fit que ducit ad perditio-

J

"HEIB Y

r multi fimt, quiitram per

d

ean.

Vitam tuam .diícute, quam

s -wiam ineas:;ex hoc cognofcere fas

wb ^ efquod viam coleftis Paradifi in-

* sgreffus fis,fi viam poenitentiz perame

gh| "bules, & conftanter ad finem usque

im. *teneas: fin antem viam latam mun-

j

TM

L

-danorum ingredíaris, qui non nift

k

gaudia & corporis voluptates qua-

N

i

3unt, nil nifi delicatiorem efcam., &

v

!

1

? dum

u

' ï-gst-um.appewm,acmyrman

eo-

a7$

$2 (0) $

.€orum voluntati refiftitur, preces nil

L

"

j

if

curant, nec de meditando quidquam

;f?l( |

Ícire volunt;& ita vivunt, acfi nec De-

us, nec coelum, nec terra. effent:

yi

T

.malum fignum, & certum eft, quod

.ää

D

viam latam, & fpatiofam incászqua-

xe maturé , duna tempus eít.poeni-

m

5

fl

tentiam age; ut aliquando aniíma tua

cacleftibus gaudiis perfrui valeat;

MEDITATIO IL

l

M

Editare, Chriftum, antequam

in coelum afcendit , urbe egref-

(ii

fum eífe, & montem afcendiffe, pro

u

tua inftru&ione , quod, fi coelum af-

ii

vt

cendere defideres, priusomnia mun-

dana abdicare, omnésque pravitates

fmdo, :

rcjicere, montem virtutum, & Chri-

A

ftianz perfe&tionis pié ac fanáé vi-

IT

vendo; & ad finem vitz perfeveran-

TT

do aícendere oporteat, tunc firmam

quu

in caelum afcendendi fpem concipere

P

potes ,S. PaterfAugu[txZnu.s óerm. 2.

FWF

e

279

—

J

; de Alcenf. Dom. Icribit: fcire tamen

Q

debemus fratres , quia cum. Cbriflo

itr)

sion e[cendit fuperbia , mon arvaritia ,

d

-sn luxuria: nullum vitim noffrum

m

tefceudit cum. medico moflro; et. ideo,

m*.qm.

« fidefideramus pofl medicum afcendere,

cü,m.

-debemus vitiz, &** peccata deponeres

T

hæc funt verba S. Patris.

i .

. DieSabbathi.

l

|

|

9 MEDITATIOTL-

g

!

Eu

|

Á

m

Onfidera gradus, per quos facil&

f

v

t

y

x

"— tanquam per fcàlam ín coclum

"]

-afcendere potes: hi funt fequentes,

J

.vera cordis humilitas, Chriftianaman-

ha

;fuetudo, poenitentia, juftitia, quà

Deo , quod Dei eft; & homini, quod

(s

d

hominis eft, tribuitur: puritas cor-

M

U

dis,pax cum proximis, patientia i

.omni tribulanone & períecutione?

ii

j

-Si conftanter per hos gradus afcen-

"

— deris, fpem tibi facere potes, fore

ut

280

46 (0) &&

T

P.

UM AR

:ut aliquando plenus amore Dei cee-

leftem portam intrare posfis.

m

I

M MEDITZATIO L.

Wm ]

C

Onfi dera, quemadmodum refür-

rectio àmortuis tibi fpem facit

[

aliquando, tempore extremi judicii

Vlet

ad immortalem vitam refurgendi; ita

us

non minorem Chrifti in ccelum at-

gt

cenfio poft felicem mortem fpem fa-

cit cum corpore & anima ad coelum

WWD

afcendendi; Sianté in vita.tua Chn—

m

ryu

ftum fecutus fueris, quare imitare

Chrifti crucifixi veftigia, quo . fiet ,

v

n

ut Chriftum imitari poffis cum eo af-

OT

«endendo ad coelum , fic vive , ut 1d

gtl

anereri valeas

ul

m

" Dominicá fextà po&

x

Paícha.

W

SummarmmEvangelu Joan. cap. 1 5-

W

C/Jrzjïm Dominus difcipulis fs

prm

28t

388 (0) 8

t

- gpromitti misfionem Spirius [ancti,

-

qui ipfos: emnem veritatem . effet

1l

docturus , ad becpradicit llis,

T

C j&cuziane: inflautes,

W Wl

—MEDITATIO L -

4 Onfidera, quod Salvator nofter

N

lg

i

IJLI

V^ Spiritum fan&um nominet Spi-

Mi

(i:;um veritatis, quoniam cor huma-

iU

n

num ab omnibus errorum tenebris

u

|

liberat; Spiritus autem malus voca-

fut

tur Spiritus mendacii , qui nil aliud

) ,

(

operatur, quàm fallere, & veritatem

tenebris obícurare: cur ergo tam im-

10

f-

nj

!f

prudens es, & malis ejus infpiratio-

nibus te ad interitum trahentibus fi-

dem adhibes ; quare impofterum ob-

ferva , ne diabolo & ejus infpiratio-

Jj

nibus locum relinquas; fed eas tan-

quam mera mendacia ;fraudes, &

9^

dolos rejicias.

Qu

j

NG

ME-

"

225 ) &(O) ä- /

MEDITATIO Il —

40

lr

rpende, quoniam Spiritus fan-

]

p

m

&us dicitur Spiritus veritatis;ex

a

his colligere potes ; te coram Dco

& hominibus veritatem promere o-

'h&QPF

portere: nam facra Scriptura docet

ll

Sap. 1. cap.

p

rgbäüd

mitus enim fantfus

j

l)

(

difcipline 'effugiet — filum. Q au-

-mhüfr

eret [e à cogitationibus , que funt fine

:;;

d

intelledu. O quamturpiter Chrifli-

r

p

