Ogita lapfum hominis non absre

C

st«

comparari lapfüi bovis, aut afi*

g

ni in puteum , ex quo ejusmöd; ani

ài

j n

malia viribus propriis exire neques

jLing

unt; nifi ope hiumaná juventur: eó-

at

dem plané modo res conftituta effs

fi in peccatum lapíus fis , propriis vi-

D

ribus ex eo refürgere nequis; nifidi-

)l

vina manus opem tibi ferat. — Quare

li

hu

roga creatorem coeli & terrat prodi-

vina ejus gratia, & ope obtinendá ,

inorum

irithq

quà ex peccatorum tuorum fordibus

j

—

y

exttahi valeas.

[

w in

MEDITATIO 1I.

j

at

Xpende; quod crudelior, & im-

ii

ET

' mitior fis ipanimam tuam; quàm

E

in

"

v? (o)

E.

i&þiük& ratione carentia, quorum, f

T t

aliquod. fordibus infixum videres,

ufügbgæ

mox occurreres totus folicitus, quo-

modo .tuà, aliorumque ( fi neceffe

OW

foret) ope extrahi poffet: aít mife-

hn

ram animam tuam à tanto tempore

h

peccatorum fordibus profundisfimé

immerfam extrahere parüm curas;

tj

d

Deploraigitur dementiam tuam, qua

Ui

€onaris avertete interitum bruti

t t

animalis , quàm anim? tux petiofisfi-

a

mo Chrifti fanguine emptas &cimpo-

Tiv

fterum anime tuz falutem pluris zíti-

ma,

lgt

$

À

l

t

*he Véhétis

Mil

i n

«s EDITATIO E

Erpende, quod pleriig homines

l

á

P

m

- bonorum temporalium majorem

m

«üram.gerant, quàm anima falutiss

quod certó fanguineís lacrymis eft

deplorandum; & quod plus eft; om-

TdtHOh&

nem lapidein movent, ne in tempo-

ut, fpiritua-

-r.,akbus damnum patiant

6

lia

wW

Ü

463 .

FIOT

.

lia autem , quod attinet; parum cu-.

fl

rant, utrum in illis pro-aut defici:

ant; atque ita vivunt , ac fi finis ul *

ii

timus hujus vitz forent temporalias i!

i

Si ex horum numero fis, vitam.tuam !

ex nunc emenda, fi beatitudinem.

i

g

J

quando obtinere velis.Prima igifiutï;

maxima cura tua in hac vita mortali

n

erit, ut animam tuam falvam facias,.

geiir

N

MEDIT AT10-Ilii

( Onüdera, quod Chriftus.-bune

d

paralyticum

o

o

p n

ratis curaverit; nec

«l

pro laudabili more füo quidquam

metcedis exegerit, ut difceres , opes

g

ra mifericordiz pauperibus gratis ; &

u

fine fpe przmii, exhibenda eífe, quod

pe

enim gratis accepifli, gratis dandunt

lt

eft; $i beneficia przftare nolis; nifi

nl

"OT

iis, à quibus tibi reciproce praftan-

tür, Chriftnanus non es ; fed-Ethni-

r

cus , quorum mos eít, ab illis aliquid

L

dul

Íperare, quibus: benefecerunt -tefte

1

Fiflriffo AM.at-th. $

Die

-M[cü

u);

«29 (o) E

469

"

Die Sabbathi.-

n

MEDITATIO L

W;ilf,

rpeade, quod Chriftus Pharifz-

i

Ó

js docens in noviffimo loco dif-

&iiüibere , fi ad nuptias invitentur,te

i

que veram humilitatem docere

Ri

uc

tit, ne principem locum ambi-

T g

tes, càu(am addit, dicens: qui fe ex-

li g

aliot bumiliabitur , & qui fe bumiliat,

A

exaltabitur.

Quare humilitatem

L

ample&ere, non folum, cüm ad

4

d

nuptias invitaris, fed in ommi fe

cäfw

Offerente occafione; fic Deo;

t

&

acho-

lr

minibus acceptus eris.

10 I

$o MEDITAT

N

(^Osita, quod virtutum omnium

j

4 fuandamentum fit humilitas; hac,

^T

qui caret , nullam virtutem in verita-

te habet: Si fundamentum , & rae

vtf

SM

dix arboris inutilis fit arboripfa diu

ii

fuübfiftere nequit; idcircó fpiritualis

&dificii tui forte fundamentum jaócta;

fictas Íed ve-

ngxmaæ Ícilicet non

Uz

I25

(

470

"r

ra, fic magnam virtutum fabricam, "

;rcn

..4

in eo conítruere, & ad perfcáionis; !

;&VC

ajmha "

fio

apicem deducere valebis, quod. ne-

quaquam fiet, i forte hoc fundameris:

tum non jactaveris,

B

"

, g

——

"

3

«v

m

Dominica 'decirhä-

f

r

C

:

Dri

lnofit

If

342:0 qii

tma polt Pentecollten.

7

Summarium Evangelii. Matt..22. Cap,

T

Evangelium duas quafdtones f ao 20

: as proponit; primam à Pharifgs $2"

g d

is, qui Chriflum interrogárunty

quodiaim pr'imum d mazximumles

ij

quun)

gis inaudetume[Jet : alteram d Gbris

o Pbarifeos interrogante, quid

gt

d od

de Cbriflo fentiant , mun Filius

(TUltl.

s

MEDITATIO L.

L

)l

- 'Onfidera; quod Pharifei Chriftumy

tj

«

non acceflerint eo fines ut quid4

r

m«

quam ab eo diícerent, aut. fpirituale:

lucrum ex ejus do&rinareferrentsíed;

v

SRAOM

ut Fum ccqtqui, & convitiandi.

ían -

r]b

« (0)

471

at

]

fam acciperent: Difcute, quoties

I&Lj

t

idem pra&ticaveris, quando verbum

wüWa

Dei audivilti, hon eà intentione ; ut

'Tïm i

l

falutaribus monitis obíequeréris ; fed

ut Concionatorem carpere polles;

"

diccrido, hoc vel illud jam pridem

neinini ignotum concionatus eft; ali-

!

AU

am ab illo concionem , aut concep-

dtg

türh exípe&taffem : atque ita Chrifti

Wt

I

do&trinam convitiatus es; ac finiftram

l

md !

intentionem tuam, qua usque huc

ïf'lv /v'ivm(,

conciones aut do&trinam excepifti ;

Pt

prodidifti: intentionem hbabere de-

deail

beres verbum Dei audiendi, ut ei

conformiter vitam tuam inftituas; &

"a

HW,"

cmendes, non autem concionem care

a$.

l

- MEDITATIO 1.

ii

yErpende; quod Pharifzi ad Chri-

ftum accedentes, eum quidem

EWW'

t &Fm ;

Máagiftrum | vocaverint, doctrinam

tamen. ejus fecuti non fuerint, fed

uttm

2

ubeíce ,

L

P?tjus ei.contrariati funt; Er

E.

z

L

quo

471

7

j

« (o)8

quod tu pariter ( etiam fi fc:asCth

á

Vrl ]

ftüm Magifh-um,*& do&orem à ceannïm

i

lefti Patre miffum effe) do&rinam. ;/ "

Chriftiparvifacias. — Si igitur in JEs., ( f

fum tanquam Magiftrum tuum cre.. ii

das, dodrinam cjus fequere , & j« . iif

tam tuam ei conformiter ínfitue, fj 'fJ/

NU

verus ejus imitator effe cupias,

b

j

Die Lunze.

)

MEDITATIO.L.g»hihn

EXpende, quod Pharifzi tantum..

ii

externé finxerint, & fimulaves.

Wt

rint fe ; ac, (i quid boni à Chrilto dif: ;

;

üpiusfacü

cere voluiffent; corautem eorum ma-

&

tytitm

litia; & dolo repletum erat,: dum

u

Chriitum tentare quzrebant;. idem

"

N

practicare foles, dum fimulas coram.

i

hominibus, & domefticis infignem.

m

i

aliquam pietatem , & devotionem.

ï

bt

fingularem, in cordeautem tuo con«

ia

trarium invenítur, in quo ne vcifgm7

Md

tilla Dei , & proximi amoris aeperiri.

u

l

»

poæf'c, quo Pharifzis, plané »fl;lïcf'&!iäi

t

l

J

!

]

x

38 (0) $&

t

)

473

N efficeris, quemadmodum autem in

jj facra Scriptura Deus Pharifzis cftmi-

fmï" natus, ia timendum eft,

ne Deus

idem tibi^non folàm minetur, fed

f*zn

eternas itflieat poenas, nifi emenda-

MMX*

tio premátura fübfequatur

MEDITATIO 1I,

:

h * DErpende maliiam. Pharifzorum ,

ui de przcipuo Dei mandato

i Chrdïummterxogarunt qued efi pri-

7314

L w G paxüunum

legis maudatum,

ln

inquiebant , nec tamen obfervabant:

ldemízpiusfacis , dumres altisfimas

n

Wl

! fcrütaris,minimas autem non intelli-

r

[

i gi$t- Multa de fanáisfima Trinitate

ï,-'*"a inférr ogas5, nec eam unquam €x to-

! to'corde diligere incipis ; fufficit ti-

u bi'in Deum fimpliciter credere; fpe-

(f rate5 & fuper omnia eum diligere ,

j etidrifi hujus myfterii fcientiatibide-

w fi:^Melior eft fimplex Chriftianus,

w,rmw fuperbó Phxlofopho, qui fcientiá fuá

j mHatus malé vivit: plus fapere non

i

ap-

J

474

«5 (0) 8

(

appetas, quàm neceffe fit, fcripmmc.-

p

n

!

!

.xüï

Ó

eítenim Ecclic. 3. ZAltora teue qua. ?

fieris » & fortiora teyne fcrutatusfa-

[ Ifïpoq

|

i

eris , o in pluribus opertb

|

fueris curiofus.

- cjü.fv;;zz: m

m

: Die Mattis.

i

j

"

AEDHATIO L ^

EY

M 3T€US:

C

Ogita, quod ad animz tux falu- «(

tem parüm condaucat, fi divinaz (j

rum rerum fcientiam tantüm appetas» jr; j

neéc vitam tuam ei conformes, Sci- ii

entia bona eft, fi homo ea bene uta» la

tur, & illam ad Dei & proximiamo- ,

rem ordinet: Quare divinam gratíam

implora, ut illius ope vita tua fcien-:

DI

tie de fa&oacquifite refpondeat, at-

l

trq

que ita falvus fias, nec fcire appetes

L

nl

quz tibi neceffaria non funt, nécani

m tuz faluti conducunt.

: D

Mu

— MEDITATIO l.

^ Vaf

EXpende; Chriftua malitiz Pharis t

- Íxorum confcium illis interrogane i

tibus, |

L

«5 (o) 8«

ET

n

:tibus,; quodnam primum & maxi-

'W';

mum mandatum effzt, . maafueté &

')WM

amice reípondiffe, ugj res in fe erat:

h,

iDises. Dominum Deum tuum extoto

corde tuo qoc, ut. difceres proximo

(' tuo eodem modo reípondere, man-

] | füeté, cafu quo feveré, ac importu-

hé interrogaréris, id enim communis

Ui

amor inter Chriítianos exigit, ut of-

!

Mï,[ldiïiä

ficiosé invicem converfemür, & be-

i '

i

-^ fievolos nos exhibeamus érga ami-

C0$, & inimicos , ambos enim Chri-

P

aorlþqn

ftu

(

*

,

$ diligere pracepit Matth. 5. cap.&

2

12« Cap-

immg;a f

Die Mercurii.

R. s RS:

MEDITATIO Y

LE

üdnfïdcra, quàm perfe&um amo-

d

.rem Chriftus à te exigat: nempe,

T äz'ï

45

iges Dominum Deum tuum ex toto

£orde tw0, ex tolg anima ta,

11 ex tota: meute tuz: Examina,;

uám

sl procul etiamnum diftes à perfe&io-

jj Re'hujus amoris, rumina, quàm im-

j 42

per-

476

x$ (0) 8

J

perfe&é Deum usi huc amaveris:

Ex nunc Deum diligere incipias eó MEDJ

modo, quo à te diligi in Evangelio

defiderat, fic ei tam in hoc; quäm

M:

»T

in futuro ficculo gratus eris.-

v ucma

MFDITATIO -H

W

H

'Editare, quàm longe diftes

U

g

—

vero proximi amore Chrifus

(f

pracepit , drliges proximum iuum

- O

eut te iplum , fed te ( pró dolor) f

»fus OE

tis teneré amas, &pmprms amora, v

bi non decft, proximum autem. c—u— iinm

um parum , aut plané non amasjitno ;;

optandum effer , ut eum odio nog ,.

qlll |

haberes , quod dolendum eft: Cmga s

3Q

ergó Dei voluntatem cogno(cas, qua 1Chn(hu

eit, utproximum tuum diligas, i idex ,.

nunc in opus redige, nam fi proxi-

muudnf!

mum tuum non ames, ügnum

n

plus quàm certum, quod ,

'Oü Y

riter non dllxgas.

PT

Die

477

9B (0) $&

t

W

Die fovis..

MEDIT'ATIO 1.

1;8

D

;,-

M,ä

Erpend«e, f divino przcepto con-

f

trarietur quisquis proximumnon

l

diligit , quemadmodum id Deus exi-

git; quid dicendum erit de illo, qui

Ua

ibl

proximum perfequitur, & odio ha-

BCt? Cogiïag

uod potentiffimus

i

r

Deus Chrfti inimicos fcabellum pe-

duüm ejus pofitarus fit ; inter quos ihí-

füin

micos non folum numerantur i1, qui

d

od

in Chriftum non crediderunt ; eum-

que in hoc mundo perfecuti funt ;

tl

i

ï&:d etiam , qui ineum credentes, do-

&rinam ejus contempferunt, & pra-

n

€eptà Chrifiani hominis implere

sl

holuerunt. Siigitur ad eternam afpi-

g

res beatitudinem, omnia & fingula

ii

)ei mandata accuraté , ut obíerves,

i

riéteffe eft , inter cxtera autem pro-

ximum non odiffe; fed amare jubé-

tis.

ME-

.

(90) B&

478

PX

MEDITATIO II.

i

,A

(COnfdera, quo loco apud altifi-

n

mum fit przceptum de ámando*

FJ

lv(

j

gmï

proxxmo,cum przcey ptodxhaendi e-

m

um à Deo ipfo zquiparetur: qucmad

i mrf l

modum 1g1tur omnes Deum * nóm^

lll

k E

amantes à regno Dei excluduntur,

"i))kd [

ita panter ab eodem excludunturj

MO

TOU

qui proximum ex corde non diligunt;

f

nec communem , atque ordinatüni

j

i

1j

RUA

amoremeiexhibent,

Examitia cón-

emd

Ícientiam tuam , num usque hüc fe*

cundàüm Deum proximo tuo amo-

PFX

w

It

rem debitum przftiteris? quod ; fi

zO

feceris , gratias Deo age, & ulterio--^

s

rem gratiam ab eo poftula, fi verà

a i

te reum invenias, & agnofcas defe- "

ciffe te in exhibendo ordinato amo-

i

re proximo tuo, veniam roga , &

L

II

preceptum dthcndl proxzmum [2:

"n m

nünc gnaviter obferva.

VC

hr

"

ATW

Die

-

*$ (o) G

479

1]

Die Veneris

Lr

MEDITA4TIO L

Jl

lmm;

i

!

'Editare;quod Chriftus precepe-

Cü*wü

Jrit: Diliges DominumDeum tuum

m:qc» ex; toto cordes ex tota anima tua ,

l: ex.tota mente tua : quod facis,fi j prz-

tlis ter.Deum nihil diligas; aut nihil ei

Vi præferas, fed omnia operatuaex pu-

li rO Dei amore ;ad majorem ejus glo-

ii tiam facias, pro ut divinz ejus vo-

iiy luntati bencplacxtum eft: hoc facien-

ii do legem divinam perfe&áé implevi-

iyg fti, fi; autem prater Deum aliud di-

T j lexeris; amor tuus perfe&us nonfu-

M» i..

Si igitur omnia opera tuà meri-

ld tor:axedderc velis, Deum dxlxgc eo

j modo; quo id facere potes;

& de.

| A

eS.

iil

MEDITATIO H.

ii COom, quod multis de caufis De-

um amare, & perfecte quidem,

tenearis: ipfe eriim prior te dilexit;

lpfe Crcatox tuus eft; Redemptor, &

[1

San-

Ü

| $5$ (0) 8

f(

Sanctificator , iple te confervat, nu-

gt

trit veftit & cztera omnia ad uti-

"

litatem , & ufum tuum creat, ut ad.

A

i

|

majorem ejus gloriam tempore vitz

!

tuz eis frui posfis. — Quod fi igitur

W

r

jenim

Ü

hominem ames propter temporale

h

T

beneficium tibi przítitum ; quanto "

I

magis, ac magisDeum diligere tené- y

ris, àquo quidquid boni fpiritualis; &i st

aut corporalis habes, totum originem ii

fuam ducit. Deum igiturama prope i! qiil

ter fe ipfum , & quia Creator tuus jjitu

.elt; & Redemptor.

s

w

Die Sabbathi.

ub

AMEDITAGUEIO 1. . g

Xpende, quod ille, qui tibi pre- ii

cepit: Diiges Domtmum Deum

MR

tuum , prior ab zterno dilexerit te; Ht

& Chriftus JEfus ejus zternus Filius i

ex amore tui pretiofisfimum fangui- um

nem , iao vitam fuam profuderit, ut; 3j

tus Wi

fi rccogitarcgl, quanto pretio emp

fis,

x«5 (0) 8

481

I

fiss ad reciprocum amorem có forti-

lmldi

tiüs incitaréris; nunquám igitur obli-

i

jioni trade divinum amorem à Deo

g

tibi praftitum, fic ad mutuum amo-

l:

Tem ex gratitudinis affe&u excitabe-

t

£is; ; Deum ama; & reciproce ab eo

lim,

amaberis. :

]

J

r

Pal

MEDITATIO .

».

ii

Xamina motiva, ob qua Aproxi'»-*

u

[

^fpoum tuum diligere debes; pri-

j

um eft; quia Deus ita voluit;, &

Ut pri&cepit, alterum eft, naturalis fra-

ternitas , quam omnes, utpoté ab eo-

dem patre; & eadem matre defcen-

raïbi.

dentes habemus;imó fecundüm fpi-

J

|

ritualem fraternitatem , omnes ceun-

j

T

!

dem in'coelisPatrem, eandemq inter-

| ra mátrem, Eccl

efiam , fcilicetCatho-

"l

y d!

AC

licam habemus.

Tertium eft gene-

t

ris fimilitudo, fiquidem quodvis ir-

rationaleanimalaliud fimilefibiamat.

(mit i

il

Quartum:motivum eft, quia Chriftus

OF.'fU "

Ti

'Pf)minus amorem.pr

oximo przfti-

X

tün

:

482

il t

tum, non aliter , ac fibi ipfi exhibi- g

Ii uA

(Il

tum reputat: Quidquid enim minimo

ia

feciftis inquit;) ibi fecifls, , Quin-

!

)

g

ii

tum denid eft , quia omnes ejusdem

j

cocleftis glorize coheredes. erimus:

p

gunp

propter allegata motiva proximum

(n

tuum dilige ; przfertim, cüm ab eo

r

b

d

redamari cupias.

d

j

Dominica decima

allit:e

octava poft Pentecoften.

um

Summarium Evangelii. Matth, cap.9. .

nl

du Ewangelio memoratur , quod w

Cbriflus leprofum fanaverit, & vi- jj

dens plaspbemas cogitattones Pba- , T

vi[eorum dixit eis,ut quid cogita- í

punan

tis mala in cordibus veftris? 24-

tumy

j

bec offendit poteflatem fibi, datam 4

i

effe peccata remitendi.

A

AMEDIT.ATIO I.

i. q

( Onfidera, in hoc paralytico ge- qyj

nushumaaum tot tantisque mor- ii

IS

O)ä

[

»$ (0) 9

485

N

t Dis Íübjectum , quod in vgris, & af-

Id/[w

Ts

li

!

fli&is videre ett, cüm alius-hydropi-

cus, leprofus alius; alius alio morbo-

j

rum genere aftli&usfit quorum om-

'

D

l

1011 N

nium origo eft, peccatum; quare

peccatum angue pejus evita ; deno-

fmm) (ti

vo aliquid committere caveas, de

at

commiffis veró peenitentiam age,cum

propofito in zternum deinceps non

J

peccandi , nedüm mortaliter ,led eti-

lt

mg&

am venialiter: gratiam à Deo poftu-

o

la propofitum hocadimplendi; cogi-

tando , quod fine illa, ne vel mini

mum opus bonum exercere vale-

as — Adhzcferió , & diligenter per-

h

ii

pende, quod peccatain hac vitanon

remifla, puniantur poenà zterná, fic

faltem timor peenz fempiterz oc-

cafio tibi erit à peccatis abftinendi.

MEDITATIO i.

TIOE PErp

ende, quod Chriftas Dominus

li

unc paralyticum priüs fpiritua-

am,quàmfecun-

m ïitf:r Íecundüm anim

j

X 23

düm

!

434

$ (0) 8v

,s,qu*

dum corpus curaverit: Tu veró con-

trarium praóticas, majorem enim cü- KP"'S'

4md

ram corporis, quàm anime habes ,

u( m (l

utpote , qui incidente corporis infir-

mitate mox de mediis priftinam re- ,f

cuperandi fanitatem tibi provides, aip

animx autem tux miferé quandoque !/

affliàx , ne vel minimüm curas me- gimu

diis fuccurrere fpiritualibus; utrum ; Ql

hoc equum fit ; judicio tuorelinquo: st*

tutisfimum eft) maximam animae fa-* t

nitati curam impendere.

:oa j

L

Die Lunz.

It

MEDITATIO.I.

M

Erpende maximam Chrifti humi- &i

litatem, &bonitatem;quá hunc mi- jj

ferum paralyticum; & magnum pec- «

catorem, filium tamen vocare

103 - il

tus eft: nonne magna huic hommx Wi

praftabatur gratia, quod Chriftus ,

m

Dei Filius, eum filinm vocaret:

tud

U

autem, quomodo cum miferis ; & ,

i mtur

afüictis agis? eos contemnis, & floc-

E

ci

0)&

*ä(o)ä&

48f

thi

æma

*. €i facis, quod ex fuperbia tua oritur,

Y

quà te. pluris, quàm par eft, zfti-

)quf,;

mas, ac meliorem reputas hifce mi-

tlb

f

feris, cüm tamen cogitandum tibi

ws

L[

effet, quod ad majorem miferiam à

M

Deo redigl poffis , nam, qui hodie

n

fanus, & corpore vegetus, cras effi-

ci potc?c miferrimus.

Quare nemi-

5 nem ,

quantumcunque affliaum

j

l

"m

contemne , fed omnibus potius füc-

U—3 curre, quemadmodum Chriftus JE-

n

fus huic paralytíco fecit.

W

MEDITATI1O 1t.

il

li

Onfidera, quemadmodum Scri-

n

C

bz,& Phariízi, omnia Chrifti

verba in malam detorférunt partem,

iif -eodem modo tu cum proximo tuo

nfn U* agis, exftimulante invidià, & malitià,

" quod non tamen (ignum eft amoris

queuï 'erga ipfum defe&um, fed & latentis

g "10 corde contra eum rancoris,

Re-

a fcinde igitur à corde tuo omnem in-

0[011

vxdlam

ac rancorem ; & propone

X3

fui-

i

486

"TOE

4nl

fingula proximi tui opera in bonam

m fïï

interpretari partem, pro ut idem ti-

«m'fs&

bi exoptares fieri.

gvh €Hlm

Die Martis

;

p mn'a[

AJZEDITATIO- L

um

u

Ogita, fi peccatum fit malum in

gmmus

corde fuo cogitare de proximo

TEU

fuo , gravius fané erit i convitíacon-

gl

.

tra ipfum effutias, aut ei detrahas;

gt

uod non femelin vita tua forfan pra-

[je

&icafti. Non folum igitur à DEO,

u1

fed etiam à proximo tuo veniam ro-

4

du

gï

ga, & fi offenderís, famam reftitue,

r v

non euim tefte S. P. Auguftino di-

Armot

nittitur peccatum, nifireftituatur ab-

qo i

latum , quoad reftitui poteft; famam

dutem reítituere potes, modo te in

m ii

tantum humiliare velis.

zipim

ais

M EDITT1O IL-

Mi

Erpende infignem amorem eo-

" &

P

d W ]

rum, qui paralyticum in le&o

€o

t

j;ccncem obtulerunt Chritto ; ab

fa-

3

48 (0) 8

487

N

l

fanandum,ab illis diícere potes, pro-

J

ximo in neceffitatibus , ac miferiisfu-

is (uccurrere , & pro poffe, opemfer-

fhm(

re; verus enim exigit amor, ut alter

T

alteri fuccurrat pro viribus: Deplora

ergo amoris tui defe&um; qui hucus-

I'U

ii

[

L

que nil minus cürafti, quàm proxi-

u

tno tuo in anguítiis conftituto manunt

hl

ferre auxiliatricém, & eum in fuis mi-

W

Idwn

feriis adjuvare.

Die Mercuriti.

MEDITATIO- f

Editare; quod Chriftus Salva-

tor nofter ob fidem paraly-

]PA

i

tici commotus fit, ad eum fanan-

H

hi

j M

dum tum in anima, tum in cot-

( BÀ

pore , quo diícimus, ut, fi corpora-

li, aut fpirituali? morbo aflligimur,

l

precibus noftris adjungamus firmam

u

!]

fidem , quà credimus nos (ut in ve-

W

jt

titate res fe habet)à Deo juvari poffe,

n

j

/

l

quo fit, ut infallibiliterid, quod pe-

Si ergo pre-

C

t-iänus, confequamur.

ce3

X4

i

488

X2 (0) 8

LW tül

j

ces tuse hä&enus àDeo exauditz noa

jsph

fuerint, id foli fidei non fatis firmae

adícribas ; neceffe eft.

:üugquw

J

4

MEDITATIO . .

if«[OXifUO

E

Xpende, quemadmodum porti-

gt

tores foliciti fuerunt, ut mifero

nl

huic paralytico fuccurreretur ; ita ma-

gis folicitus effe debes proanima tuá

ao

; D

peccatis variis afflicta, nam , quanto

TT

pretiofior corpore , eft anima, tanto

i Ogodü

majori curà ejus fanitas prz corpore

«t

eft procuranda: hunc in finem gra-

h

j

tia tibi divina eft imploranda, quam

iE

tibi deeffe Deus, non patietur, fi

corde contrito, & humilíato petie

sult,i

ris eam.

p

Di'c OVIS.

L

l

n |

MEDITATIO I

1 d

; dN

( " Onfdera; quàmbenignum, & mi-

AOV

*-4 fericordem Chriftus fe erga hunc

paralyticum. exhibuerit: peccata ei

tisy

ts

mox remittendo hifce verbis; remuit-

turR e:

zi

tinmur tibipeccatatua: Cumigi

dem p-

»

- (0) 99

489

t

demptorem tuum tam mifericorditer

'ti cognofcas peccata remififfe : diffici-

lemtequoqueincondonando prxbe-

j

- renon deberes i injuriá aliquá affici-

i,

aris à proximo tuo ,aut fi verbo, vel

Jïmm,æ&ï,, fa&o lzdaris; nam, fi non dimittas,

Wffffü! D

nec Deus dimittet tibi , quemadmo-

:

!

i

Jl

1]

l

dum oras quotidie in oratione Do-

VL (

minica: Dzmitte nobis debita moffra,

m fncut Q nos dumittimus debitoribus uo-

i^

A

flris. . Quod & fratri tuo dare veni-

!

|

ii

am non velis, eandem tibi denegabit

dU

Deus.

N

i

F

A T

MEDITAGIO Il

hn

p

Erpende, quód Chriftus paraly-

ticum Jam fanatum monuerit di-

!t

cens: Surge, tolle le&um tuum , d

]i

vade in domum tuam: quo - Chriftus

te rurfus docere voluit, impetratà

g;gpum,&:

1

peccatorum veniá neceffarium effe ,

ut operibus poenofis pro peccatistu-

u

is fatisfacias , quod idem eft; ac gra-

d

ba;um füum tollere ; perícuilofas oc-

2

X;

Cafio -

)

-

490

*äfä(o)äf

cafiones , in quibus quis verfatus fuit,

duf 1

vitare; homines, quibuscum quis

peccavit, & mala fecit, deferere; Vi*

,

p

tam füam omni modo emeridare, ac

j

opera virtuofa exercere.

Die Veneris.

i

!

Ó

x

! qllïl

M EDITATIOSE

Y

d

ii

—X

jl

Xpende, quod paralyticus obten-

E

tà corporis, & anima fanitate,

j curayü

srij

domum reverfus fuerit; ex quo tibi

n

colligere fas eft, impetratà peccato-

rum remiffione domum , id eft, Ec-

gt

À

jtr

clefiam Dei frequentandam effe, ibi-

que pro accepto beneficio , Aktisfi-

ml

dl gm

mo gratias agendum , ac Deo bene-

dicendum , ob inftitutum Poeniten-

TE

tie Sacramentum , ih quo in gratiam

ii

D

à Deo es receptus: Ádhxzc Deum

humiliter rogandum effe per amaris-

52]

:

f

fimam dilectiffimi' Filii fui paffio-

D

ltt,

nem, ut gratam tibi impertiri dig-

wscogjt

netür deinceps in peccatum non re-

Imiti

labeadi.

Q

AME-

g

o

49t

iW

1

A

eurc MEDETAXIQ. L

W"«w ?l

Editare , quod Chriftus JEfus cu-

[ï* m

M

- ratione hujus paralytici univer-

dü W

j

Ío popule demonftraverit, fe Deum

f

l

effe, fibig; poteftatem peccata remit-

i

T

tendi, foli Deo competentem effe

TIjj

traditam, quà hominem hunc tam

miferé afflictum, quo ad corpus , &

i

j

animam curavit: dicebat enim: ze-

ob

uittuntur tibi peccata tua.. Ycem : fur-

iv

ge; & tolle leclum tuum. Hanc igi-

TR

J

tur potefítatem Ó anima Chriftianain

i

V;T;

Chrifto reverére, inSacramento Al-

taris eum adora, humiliter eum de-

)at D:Ul!'»-

precans, ut gratiá fuà tibi jugiter af-

(55

fiftat,ne in peccatum labaris, fed

confcientià purà ei fervias.

ll

!

IKv Uv

Die Sabbathi.

ipuis

MEDITATIO L

i

Onfidera, quod Chritus Domi-

meïmï

nus cogitationes impiorum Pha-

uN

rifeorum inípexerit, ac ideo in faci-

!a-

em e'is exprobraverit : vt quid cogi

ii5

422

| aæca)äz-

ts muala in cordibus veffris? Ex quo

, .Ildfa QU

cognofcere licet, neque bonas, ne-

PT

que pravas cogitationesin animo tuo

—. gfuerit (

latentes Chrifto incognitas effe pof-

yop

íe: Has enim non minus,.àc opera

u

tua bona, & mala fcrutatur:: idcirco

wms Iümli

te meritó pudére deberet, in confpe-

&u Dei ; pravas fovére in animo co.

dsgun

mfiqllldfn

gitationes ficuti te puderetjn prarfen-

g

tia viri cujusdam honefti, indecoti

uid. admittere.

$i igitur impurz

dndg

as

,

cogitationes te infeftant, mox illis

refifte, recogitando noviffima 4ua;

gt

acerbisfimam pasfionem , & mor-

g

dgin

tem JE(u Chrifti, poenas infernales

nunquam finiendas, iis praeparatas,

j hts

1

qui pravis cogitationibus voluntarie

59

inharentes, fine poenitentia ex hac

D

Jj

vita diícedunt: hzc & fimilia in me-

ul

moriam revocando, omnes peccami-

m

nofas cogitationcs expellere potes,

ul

AME-

4111)1["6(

z

)

x$ (0) B

493

J

(L:;.

MEDITATIO. 1.

N

P

Erpende, quod turba hujus mira-

WMN

culi teftis ocularis fummopere

t

"l

mirata faerit Chrifti poteftatem , at-

j

que omni, ,posfibili modo gratias ege-

It

rit, Ut dxiccres, priüs. pro acceptis

n

lii

beneficiis tüm «orporalibus : tüm Ípi-

Q 1401

ritualibus gratias agere, quàm nova

dfhl

petas, üqmdem is, qui pro obtento

äu M

beneficio gratias agit, pluribus, &

TT

amajoribus dignum fe reddit : quod,

m, fii

fi igitur hucusque ingratus fueris, à

]

Dominoclementiffimo veniam roga;

t E

firmo cum propofito, te impolterum

:magis gratum exhibendi illi, à quo

omnia habes, & plura etiamnum

ial

Íperas.

AR

Dominica decima no-

. pna poft Pentecoften.

ia

V

Summarium Evaugelii. Matt. cap, 22.

Evangelium parabolam. mema-

rat , quá Cbriflus regumm codorum

lr

7

€0ffl-

494

993? 'E-O) ä*

/

Akn

j

(

;

comparat Kegi, qui nuphas filio

fuo fecit ,ad quas ( quia uronati ves

sire noleban) omus generis bomi-

Til

stes vocati funt , quos tmter unus fu-

i t

j

1 non veflitus vefle nuptiali, quem

ligatis prius manibus , & pedibus

rl

g

ejus» Rex mitti jusftt in tenebras

eXLeT TOV C 5.

;Lïff.'llfwff

MEDITATIO l

ii

m li^

Editare; perregem hunc intelli:

M

gt

gi coeli; terreque Dominum ,

duttid

hic filio fuo nuptias fecit; quando ia

d

Virginali utero eum naturz humanz

(ycltm

univit, atque univeríum genus huma-

num ad has nuptias invitavit; nem-

at

u aol

pead veram fidem, ad peccatorum.

veniam ; ad participationem divinz

gl

A

gratiz , deniquead fan&tisfima Sacra-

at

menta, Ad has nuptias hucusque

venire noluifti, quia vanis, & terre-

t

ütti

nis delitiis nimis tenaciter ct'iamnuml'

adhares: quare bona opera; ac vir-

1oeifer

Utl

tures frequeater exerce;ut prdicto-

rum

/

))3

H

48 (o) 8

45j

L

J

[

- rum beneficiorum particeps ficu me-

j

Q

l

T.

reàris.

MEDITATIO Il

I(m

Xpende; quemadmodum illeRex

ij

r

fervos fuos mifit vocare invita-

tos,ita Deushodiedum infpirationes

fuas,inftructores, & confeflarios mit-

11

tit; ut ad nuptias te vocent, & quem-

ia

admodum hi venire nolebant,

qu

invitat! erant , ita nectu vis venire ,

1qL

l

fed voluntati divinz refiítis, ac vivis

Íecundüm propriam, ita quidem, ut,

etfi Chriftianus fis, quod Chriftiani

eít, implere negligas, & te pamcx-

il

pem non Fac:as fr u&uum incarnatio-

nis, qui funt, fides viva, & operibus

bonis conjuncta, digna Sacramen-

11 A

torum fumptio &c. Quid tandem cir-

j

ca te fiet? Supremus cocli, terreque

Dominus te aliquando etiam in te-

atb

(

n

(

nebras exteriores mittet » nifi vnam

ri

tuam emendare ftudeas,

,urp'ff

Die

]j

496

«6 (0) 8

Die Luna.

/

MEDITATI10 I

u

p

Erpende;fidivino Sponfo, Chrifto :

»

JE(u placere velis, humilem, pu-

" '

dicum , obedientem , in cibo potuig

Die

temperantem; ac divine. voluntati

J

conformatum te effe oportet, cüm

autem his virtutibus ornatus non fis,

j

fr*lad hïs nu

&d nuptias venire non audes, ne tibi,

quod illi , qui non veftitus vefte nup-

giind

1

tiali cómparuerat , ideni accidat, &

jb

in tenebras exteriores mittáris: Stu-

giiequt

de ergo virtutibus neceffariis, fine

suvdt

quibus ad nuptiasvenire non potes,

«t

r

MEDIT ATIO Il. ..

um

^" Ogita, (i divino Sponío adhzre-

As

*— re velis, & coram illo compare-

edi d

re, prater ipfum nihil aliud. creati

t5 Q

amare debes: Animam tuam, utpote

du

ejus Íponíam totam amore captam

A

effe oportet, nec alteri rei in hoc

ftlt,|

mundo inordinaté adhxrentem: Id

weinte

enim Spon(us divinus nullatenus pa-

üm

titur :

n

$8 (o) st

..497?

J

titur; JEfum igitur folum ama , &

ATML

HU

uidquid' ei difplicet, prafertim , fi

eccaminofum fit, execrare; fic ani-

IM ma tua Sponfo fuo grata» & accepta

!s efficitur.

W W

y

Die Martis.

U; p

"MEDITATIOT.

W'Jj]

Onfïdcra voluntatem divinam ef-

AU

g

U

fe,utad has nuptias venientes vefte

*W.tw fint nu

lt

LEU

N

E

ptialiinduti: quo tibi innotef-

cit; ad dignam fan&uffimi Altaris Sa-

um

cramentifrequentationem effe necef-

sff l)

farium , ut vette alba , puritate fcili-

MUV F

cet conícientiz ornatus fis.

Item, ut

f

I

orationes tuas corde humili períol-

j

vàs, & fi Sacramentum aliquod fus-

nb

cipere velis, id cum reverentia ma-

la

xima facias, quà ratione vefte nupti-

Ti

ali indutus es,

a U

MEDITATIO Il.

u

Erpende, per veftem nuptialem

dntt

P

poffe intelligi perfe&um Dei ac

Mb'wz

pfoxxmx amorem; qua vefte Spon-

us

$

498

38 (o) E

fus divinus erat etiam indutus, dum

y Fa' i

gj

fibi defponfavit Ecclefiam per amo-

;Jupliï i

rem , & quia amore impulíus in hunc

nut

mundum venit ad redimendum ge«

ïlcl

Hm)&f

nus humanum , reciprocum quoque

i

;

yunta

amorem à te exigit.

Nam Joannis

ts

(

cap. r3. ínquit: Hoc eff mandatum

meum., ut diligatis imroicems ficuti di-

29

f

lexi .vos:alio loco dixit: qui babet

j

jp mur

lat

mandata mea , & fervat ea , ipfe eft,

qui diligit ime. — Deum igitur & pro-

tnitbus

ls &

ximum ama; fic, & non aliter veft

:

es indutus nuptiali.

T

Die Mercurii.

du

MEDITATIO I.

a2

Editare, per nuptias, zternam

EUAT

M

euddii

7

quoqíüe beatitudinem poffe in-

telligi; ad quam Rex regum, & Do-

:»pjis tit

minus dominantiumte invitavit, ríon

: o

i

j

tantüm per Prophetas, Apoftolos;

tilt

ac Ecclefiz Do&ores, fed & per Fi-

i m

lium fuum unigenitum JEfum Chri-

1

ftum, qui te per vitam fuam laborio-

ShCet

fam.

L

« Co) 8

499

lm Wb

i fam,ac per fudorem & fanguinem

li,

W

! vocavit , ut te perducerct ad has de-

: itias nuptiales, ad quas alia via non

ii

"t eft, quàm via crucis, paffionis, tri-

:

'PDW.,« bulationum, & perfecutionum; quam

37

| ipfe prior intravit : hanc viam , fipers

TM

tj ambulaveris, felicisfimus eris,

A4EDIUYATIO M.

Q]

qi

Ttende mundanorum ftultitiam,

hi

W

NI

A

& cxcitatem , dum carni, &fæ-

tculi vanitatibus ita adhzrent, ut à

tti! coeleftibus

excludantur

nuptis ;

quod malorum omníum maximum

Q« eít, quia ejusmodi homines in in-

Ii| fernum Ífe voluntarié precipitant

lU'ï'lL F'» propter vanas ac momentaneas nun-

i di hujus delitias : quod mfortunmm

W] certo ipfis eveniet, nifi maturé ex

i corde fuo convertantur ad Deum:

, ut fimile quid experiendi non fubeas

Kity

j periculum, mundum fuge; Deuma-

l

XEW ma, & vana habe odio: Coleftia

Dmm]y econtra , ac aterna ampleaere ; pec-

ca-

í

$65

B (o) f&

catum defere , virtutibus ftude , JEfü

;Pmdc f

tuo adhzte, & cjus amore relinque,

quidquid à JEfu te feparare poteft,

A

jntp

Diec Tovis.

j H

1650

MEDITATIO l.

um

R

Ecogita infinitam Dei ergate mi-

m

féricordiam , quà; etfi te ad has

«mil

nuptias aliquoties invitaverit ; necta-

men aàd eas veneris; ruríus alio te

h Glatmx

g u

vocavit modo; Nam, fi monenti-

bus, & hortantibus fpiritualibus in-

«;mnti T

1l

]U

h

ftru&oribus non comparueris , te ta-

Jf d O

men non deferuit, fed alio tempore

a

& occafione per infpirationes faluta-

hus

res, aut exhortationes Angeli Tute-

laris vocare non deftitit, ut vitam

tUb

Di

emendares tuam , à malo fügeres, &

bonum faceres , atque eum in finem

NED

Náde,

defereres peccandi occafionem; quà

! al

ratione ad nuptias coeleftes frequen-

ter te invitavit: Vocantem ergó au-

ET

db

di, eigp obedientiam prefta: vefte

tamen nuptiali priüs te indue.

quli

ME-

)j

»$ (9) 8

fot

]

!

MEDITATIO II

h,

V

m

.PE

rpende felicem conditionem tu-

L

am, cüm te voluerit Deus naícis

j

ac educari à parentibus Catholicis;

1

li

|

cujus beneficio invitatis ad coeleftes

m]Df,W-

nuptias annumeratus es, quod for-

ui

hu

LL

fan fa&um. non fuiffet, 1 Deus te

T

ia

naíci permififfet à parentibus infide-

T ü

libus: Gratias igitur age Domino

Deo; non folüm , quod teà Catho-

im,ä

æiï'

UI

licis parentibus nafci; & educari vo-

luerit, quo habes, quod cum alíis

amgm'faz;z::

ifüy

"

invitatus, & coeleftibus nuptiis ali-

quando fruiturus fis, fed etiam pro

j

d

omnibus aliis beneficiis per- ct cum

dfüiï:?f?l

vera fide acceptis.

J

]uv

. Die Veneris,

EOE

f

M-EDAJ T 4510 Is

VH

Onfidera ; quod Rex fervos fuos

M

^ fecundó miferit precipiens, ut

N

II

omnes, quos invenerint in viis; ma-

.f

los, & bonos ad nuptias vocarent:

u

Lab

€x quo colligere potes; in Ecclefia

Ca-

$o2

*&(0)924

ræl

f etn

Catholica malos, equé ac bonoset-

w k

fe , qui tamen omnes ad nuptias funt

Jl Til

invitati; boni quidem,; ut meliores

fj qllo )

efficiantur, mali veró , ut bonos ex-

nn ao

J

erceant, eisque patientiz , & man:

PU

Y

(

fuetudinis dentoccafionem : Idcirco

tam fubitó irafci non deberes , fi in-

(yemat

artig

