J 0'»3'

71

éüm affeclis fuis peccavxt in ccelo,

rotoparentes noftri in Paradifo; no-

14

j

c

nteslegi divinz obtemperare, & ei-

n

dem conformiter vivere: Item inco-

TU

l& in terra Senar Genef, 1 1. cap. vo-

m

lentes ex füperbia &dificare turrim;

3 d

€üjus fummitas coelum tangeret. Rex

t

'Ozias a, Reg. c, 15.

Rex Nabucho-

E

donoför, defiderans adorari fuam fta-

R 6

tu-

$96

LE TOL

"

tuam.' Rex Herodes permittens;a

j m

à plebe velut Deus coleretur; deniág

J

Pharifieus, de quo Evangelium me-

morat, qui prznominati omnes die

éytlh

ämm

veríis poenis funt à Deo affecti: Ne

igitur tibi quoque temporalis, :vel

T

xternaà poena infligatur, füperbi-

g ii

n

am fugito, nam, qui fc exaltat, hu«

grä(di*f b

í

miliabitur.

n

r

DieLunae.

g

a

MEDITATIO l^"

u

Xpende coecitátem, & amentíam

alrel

eorum, qui ex füperbia fibi xp(ïs

u

fidunt, cum tamen propríis viribus

Eul

nec minimum etiam opus bonum ex-

gi

ii

ercere poffint, fed econtrario natura

&i

W

!

M

l

ipforum ad omnis generis fcelera in-

clinata fit : quod; fiexiftorum nume-

ro fis, pudeat te coram Deo, & ho-

ö

!

t

minibus fuperbiz tua, & vitium iftud

*

mortifica , ftude autem humilitati; &&

mhoc

Ac,ontemptui tui ipfius: agnofce impo-

&dtri

ten-

J

U

1

'3(0)2&

397 ..

N

j

ls

t

mnuam tuam ad bonum faciendum»

iil

)b

j ac infra omnes creaturas te humilia.

W

MEDIIASTIO 0L

tj u

Erpende; nihil in univerío mundo

taDoäþl

P

It

homini magis nocivum effe ,fu-

Xerbid , qua Deo, & hominibus odi-

lülhzatllr i

ofus redditür, ac infüper omnia o-

Q

þera Cdete bona) coram Deo meri-

- Cur

to, ac valore fuo privantur.

L

ig*xtur fuperbire cupis ? fi hocvitium

omnis boni ruina, mali econtía ori-

n

o fit: Quare diabolicum hocvitium

nfm,ma

'eradicare ftude, fi ad. gloriam fem-

ii

! piternam afpires; nam fieri nullate-

UPOFWM

J

j

h

!

!

nus poteít , ut fuperbus coelum obti-

|

f

"i

ntat, ex quo Luciferum & affeclas

ï;q

[

[

E—

j

a r

€jus füperbiz exulare fecit:

Die Martis

'ü[UWJIx

j

MEDITATIO 6I

j «

" Onfidera, fuperbiam Pharifzi in

hoc fitam fuiffe , quodfe ipfum

"

w.agnofffm

Jaudavem,& publicanum pra fe.con-

7

teme-

898

« (0) $&«

j r "

tempferit, inquiens, Deus gmtizz;

M

ago tibi, quod wom fims ficut. cateri

r d

f

NW

bominum , ràptores ,injufti , adultert,

g

velut etiam bic publicanus : jejumobis

t

12 Sabbatbo , decimas do ommiums qu

glu

i

pol[ideo : Ex quo te ipfumnon latída-

ii

re, nec ex vana gloria opera tuiaéx?

!

g

tollere, necalios defpicere difcendüny

f

eít: fieri enim poteft, üut qui enor-

Mi

mis peccator eft, mox in hoininem

juftum & probum evadat,

Qu

uar

ii

v obl

J

eccatores noli contemnere, quib

cum Chrittus Dominus familiariter

ajii

ul

converíari, & recumbere di

elt;

gnat'flï

"X

, CR

MEDITATIO 1.

Ogita , veram pietatem , a€ virtüe

stl

C

tem in externis operibüs noi

hp

confiftere.-

Pharifeus quidem fur

W D!lt;

non erát; adulter; aut raptor ; jeju-

nyw

nàvit bis in Sabbatho; ac- decimiás

ibdttn

usae

omnium dedit, qux poffedit, quia

jem

nda

autem interüe þOnam intentior

non

|

ML

48 (0) f

395

tl ] gödfecxt , nec habuit; dumhec o

Á

e-

h

fan€

&

propriis viribus adícripfit, ideo per

|

".

a opera fua apud Deum non eft

«

N

uftificatus.

Quare bonis operibus

Nim tgis bonam intentionem prefige, nec

tl te.ipfum lauda, ut ea meritoria fint,

W &1n diftricto Dei judicio non repro-

ts benrur.

Mi

L

i

-

Die Mercurii.

Dd

Erpende ; ambos, Pharifzzum , &

UR

P

iC

.Publicanum afcendiffe in tem-

!

ia plum, fed diveríà intentione oraffe,

t Ebarifæps fe ipfum laudabat in ora-

tione fua cum contemptu Publica-

fj|.ni; hic autem à longe ftans,

qi nec.oculos volebat ad coelum leva-

j £€5 fed percutiebat pe&tus füum die

ii

1;qï(mf?

Á

!

eens: Deus propitius efTo mibi pecza-

i

h

l

,t

| l091: propter hanc orationem juftifi-

lh V

Ls

eatus deícenditin domum fuam: Pha-

tifzus autem propterfuperbiam fuam

T

ngn eftexauditus. .. Idem hodiedum

1 mteük' !

non

i

406

4 (o) g

;älw

non rarb evenire folet,ut duo tems

yp

r

p

plum ingrediantur, quorumunustans

tum exauditur, quía Deus diveríasin

i

illisintentiones obfervat. Quareoras

tioni, ac omnibus operibus.tuis;bog

qidet.

m

nis femper ftude puram intentionem

sutt

prafigere, & coram Deo te *humiljääi

are, fic certó exaudiéris. :

3

ais

MEDITATIO W.

ut pOlCS

Xpende neminem contemni de:

À

li

E

ao

bere, etíi infignem peccatorem

cum effe conftaret; nam quis Ícit; u»

jtigigm

lj

trum non ita. plené converfus . &'à

hs t

via peccatorum averfus fit, ut vitam

of

fan&am modo ducat; infpice exems

m

pf(

lumS.Magdalena, fan&i Pauli Apor

Md

ítoli, S.Matthzi, nec non S. P. Au-

LOU

E

gufini. Quoad vivit peccator, fpes

concipi poteft, ut à via peccatorum

il

avertatur, ac ingrediatur femitas re-

N

éas juftorum, ope. Ícilicet- divina

!

i

gratis : af

vutabilia namque funt ju-

Du

qne

11

.dtciq Dei. Qw,xqc neminem conpt

-n€5

)s

48 (0) E& —

451

M U

ne, quia ignotum eft ; quxd Deuscir-

i,

dlum fïerx velit.

ln

&

Die Tovis.

lt .

*

MEDITATIO

FH

JSOpcnbus

l

ais

C

Onfdera, publicanum — noluiffe

oculos fuos ad coclum levare ex

O t

MA

-verecundia ob mgraurudmcm ex

commiffis peccatis ortam? ex quo

i hotare potes, quod , fiinfinitam Dei

Mot Majeftatem peccatis tuis offenderis;

"N inter orandum ex fincera verecundia

j té indignum teputare debeas; quio-

!U eulos tuos ad coelum attollas, fed

WMK i! fübmiffis oculis té humiliare, & ve-

4 niam petere à benigniffimo Domino

V,MM dcbcs qtm fatione gratiam , & mi-

il fericordiam — divinam: confequéris;

wnp»ün preíertim , fi magnam mDI:.OEdu-

ij ciam. habeas.

.W[ ml(aæ

MEDITATIO 1l

'tt w

ut. oratio à

PF

Erpende, quod,

L m )j

Deo -exaudiatur, in. ftatu gra-

auW' Flæ; & non in Ratu peccatí. mor-

talis

i

402

»$ (0) 5«

v

n ,

talis peragi debet, gom Deus pecca-

j

!

^

:

tores non exaudit, qui gratum DEO

I)

Sacrificium offerre cupit in oratione, '

fit purz conícientie; Quare ftude

jl

i

luhum'lh'ü

conícientie puritatemobtinere, prae-

fertim , dum orationi vacas, & à Deo

A

![æimaa

quidpiam impetrare intendis, quia

quamdiu inftatu peccati mortalisper-

hn

j*

feveras , nullatenus à Domino DEO

exaudiéris,

(s

Die Veneris.

9

MEDIT ATIO L

r QXIPM

uinid,

"AOnfidera, publicanum intuitu fce-

leratz vitz fux, corde contrito

[:

-R

u

peaus fuum percuffiffe, & veniam,

*agiltcmw

*n,quiMaï

ac mifericordiam humiliter rogaffe,

quam etiam coníecutus eft: Hunc

iij

publicanum , quia peccando imitatus

1

es ( etfi fimilis publicano non fis) eum -

pariter imitare, poenitentiam agendo,

[

percute pedtus cuum corde contrito,

I

& humiliato; dicens: Deus propitius

j

lii

€ffo mibi peccatori , confide in Deeo, tl

fic

UF

38 (0) S&

403

T;Im

1

i

! Jácmifericordiam cum publicano cer-

tó:confequéris.

d m

MEDITATIO Il

li

Xpende, quantum fincera, ac ve-

iftmobt.r.gg

s

a humilitas apud. Deum valeat;

NU l

l

«quà peccatorum venia obtinetur, &

It ii

h

án:coelum aícenditur, quia ad fum-

db

3num bonum non fuperbiá, fed hu-

hi

iuilitate pervenitur: de qua Apofto-

lus Jacobus c. 4. teftatur: Deus faper-

d

bis vefiflits bumilibus veró dat. grati-

iT

&H.: Quoniamigitur hzc virtustam

Mi

neceffaria eft,ut coelum fine caobtine-

u

ri nequeat, veram humilitatem difce ;

1]

Magiíter tuus fit Chriftus JEfus Filius

r

Det, qui Matth 4 1,ore proprio effa-

"TL

us eft; difcite d mesquia mitis fum

vulii

4v bumilis corde.

Vnom)ä

Die Sabbathi.

ii

MEDITATIO 1.

ia

Editare; quemadmodum nota

7j

:M

x l

filiorum diaboli eft, fuperbia;

jltil . .ifa-humilicas nota eít filiorum Dei:

l

nam

404

: *ä(o)ä?

Ti

nam Chriftus rex eft humilitatis, fu-

i.

Umlm[ï

j

perbiz econtra diabolus: nunc exa-

mina, cujus filius fis, ex vita; & mo-

:mllïï q

at

ribus tuis id mox colliges: fi Chrifti

notam, humilitatem Íclicet, in eis,

d

fAt01

reperies, gratias Deo age » & ulteri-

diaet

us in hac virtute te exerceas; $i au«

jrcalt

tem fuperbiam , diaboli notasm, ineis

» f P fff(

us

advertas , mortifica, ac plané eradi-

decenTy

ca hoc Ícelus, quod zternz damna-

t

tionis periculo te exponit , bumilita-

poiH

tem ampleere, quz coelumtibi ape-

tit.

p

A£EDIJ3 ATIO .

a

T

Ozita, quod Chriftus in Evange-

C

*

jri,

l0 , ore propr*. veftatus fit: qui

& exaltat, bumiliabiur, dv qui fe

n

CTTTT

bumiliat , exaltabitur : ex quxbus vét»

Wtl

bis humilitatis prezmuum , ac tuperbie

poenam colligere tibi,fas eft. De

M

humilitate inquitS, P. Auguftinus lib.

j

!Edimer

3. de documenr. Chirift, c. 25.. Nül-

tun.

!

lum fermé in facris pagius c

^

aput

VWf

€iics

r

a

X$ (o) $&

4of

h g]

f?

effe, quod humilibus premium non

D

:

appromittat, fuperbís antem poenam.

n

Ongcs

, non intentet: quare humilitatem am-

.

! ple&ere; & lüperbiam fuge; fic gra-

.

odl

v

" tiam divinam non tantüm confeque-

t

l

fis,fed & eternam glorlam, ad quam

Atj

8001

htimilesexaltantur; ut eá cum fan&is

a & beatis

perfruantur.

3)(.,3

Litín Domlmca undecima.

PMQ -

poft Pentecoften.

j CO.';UH [J

! Summarium Eva ngclii. Marei. c. 7.

ml Eeangelium memorat, ac defcrt-

us

Ujt excelleus imiraculum, à Chriffo

[v

patratum , dum furdum, é ma-

nl

|

1um, quem ei addnxemm iro

mozlo CUranity eul etiam þmæj)zta

!) ;mïïa ;

ne alicui diceret.

n,znm.

*

CT

MEDITATIO T.

u& Mm

M

Editare, quod perífurdum, & mu-

13'

tum, mileria generi shumamm-

P*B*M'u tellxgatur nec non !ï&g!htas háturz,

H

qua

406

uB (o) f

yi

yh

qui ad omne bonum inepta, & exíe

g P[O j

incapax, velut muta, & furda eft;

t

ob protoparentum noftrorum pecca-

j

tum; quod caufa fuit tot, ac tanto«

;,gf)l

rum malorum, qu exprimi vix pof-

funt: cum igitur inte tantam incaápaci-

i

].

tatem ad bonum ; & ad malum proe

m

geh

j n

(

penfionem in te agnofcas: à Deo po*

ftula , ut tibi in hac miferia fuccurrats

W

prevenientibus auxiliiss .ac coopee

Ibllüh ?*0

U

W

rantibus gratiís füis, ope quarum máe

lum evitare; ac bonum operari pos

aïnmmop

teris.

, It i

a

MEDITATIO Il.

Erpende , quod frequenter mutus

sl t

fueris, dum laudi divinz fecun-

sl

ü ïplmu

düm ftatus tui exigentiam non vacá

fti, tempore, quo Deum laudare de-

i

buiffes ; orando ; pfallendo , cantan-

Rn

t

do, tempus deplora; quo Deumlau-

dare neglexift&ac Deum Creatorem

t

LU

tuum ore , & animo pro- ftatus t

exiltentia non bhonorificafti; adorafti;

247 )

be-

»

—

x£ (o) 8«

407

1 od

l

1

benedixiíti , & gratias egifti; Impo-

It i

l

fterum pro ratione tui ftatus, ore fi-

Wt mul & corde lauda; honora; & gra-

Wt tias a

n

ge;nam id Deus à te exigit.

um

*

DieLunae.

MM a

GMPEODODTAÀATIO-L

)&ldmi

Erpende, quod non abs re furdo

Tottyil

/ac muto comparari posfis, cüm

-tl

* aut prorfus non, aut illubenter DEI

T

'Veibum, pro ut tibi incumbit, audi-

Wi as;.quod tamen ad animz tuz falu-

u

tem fümmopere tibi neceffarium ett,

Atà,

ut fine eo vitam coníerva-

l

1

Tnh

re nequeas: fiquidem per vite tux

hii

decuríum tot peccata non commi-

j

J

M

fiffes; fi zpitis concionibus, & do-

ntonud

-drinz fpirituali interfuiffes,. melius

yalie!

enim fcires declinare à malo, & fa-

d d

cere bonum ; defe&u autem neceffa-

gl riee Ícientize fepius in peccata incidi-

(üu P quare impofterum verbum Dei

y lf

hbentius audire; & vitam eidem con«

j adürf , Oxïmcm ducere ftude,

AME-

498

& (0) 8

—oÀà

L

J

i &

i

1

j

MEDIT ATIO i.

'"-17- - .F'.. xX

,g;zcr

ptca

D

Erpende, quod Chriftus "huné

p

mütum , & furdum fanare volens;:

]

j Pcml

(cotfum duxerit , ut ex hoc difceress: !

f

j

j

occafiones peccandi fübterfugere s.

j

pi

ravóruín coníortia evitandós" nam'

n

f

fi'in occafione peccandi perfiftass !

"N

nullum remedium pro animz tuzfa-

]

azW

lute fupererit, nec tc veré poteris ?

emendare: Experientia namque do- )

gt

cet, imposfibile quafi effe ; ut occa».

!

fione peccati perfeverante peccatuiir i&

evitari posfit. — Quare hanc relcinde, j

fi anime fanitatem impetrarc, aut «

l

confervare velis.

7

:T gt

: at

Die Marts.

MEDITATIO L

xtDm

Onfidera, quoties ratione occa- gl

fionis in peccatum lapfus fis ítae irid

quidem , ut inpe

ccatum'non incidif- at

fess nifi.cum perv

erfis, aut perveríà u

erfoná converfatus fuiffes, nifi huncs T

vel illum locum trequentaffes , hane

ve

,

«$ (0) 2&

409

W vcll'in'a'm« períonam, qua Cüm antc-

"h cedenter peccaveras, acceffiffes: qua-

inih re omnes ejusmodi perfonas, & oc-

lls cafiones peccandi fuge, omnesque

tis homines .qualescung fint, quos fi-

Ti

|

ne.peccato accedere non potes; in

Mi

i

hunc'finem frequenter rumina hzc

üyy) vetba .facrz Scripture, Ecclef. cap.

& 2:qui amat periculum , peribit in illo,

Qpb -

MEDIT ATIO 1I.

&j Xpende: quod Chriftus volens

"u E hunc mutum ac furdum fanare,

i füfpiciens in coelum ingemuerit , quo

ii iaiftruere te voluit, utinter orandum,

fiquidem exaudiri velis; oculos; ac

mentem in coelum elévares, & hu-

]

|| |- militér Deum deprecareris, confiten-

u

! do; te quidem indigaum effe ; ut ex-

b

ny

?l.

l

1

1

ia

'audiaris ,attamen magnam tibi fidu-

| nlünmt

i dam pofitam effe in infiníta ejus bc-

gf Bitate ; ac mifericordia, quà te exau*

jf

i« dien

;dum g(ï'e confidis.

ii

U

$

Die

!

410

x& (0) 8

j

yt

^ Die Mercurii..

»

jg0

MEDITATIO I.

"

At

»

qu l

M

Editare , quod Chriftusad coele-

N ji

.

][fqufltï

ftem Patrem füum ingemueri

t5

"m

quia per divinam omnifcientiam fu-

UT

am cognofícebat noftram fpiritualem!

in

!

furditatem , in audiendo Dei verbo,

E

,

hij

fiquidem, ut Deus omnia pravidic: ?

Si igitur Salvator tuus ob peccata à

te commiffa ita ingemuerit, magis ju-

ftum ac decens eft, ut pro obtinen- yi

da venia peccatorum , ac bonorum Yif

[.

operum toties negle&orum frequen- "t

ter ad Deum füfpires, ac ipfum pla- ij

«are ftudeas,

0R000

MEDITA TIO 1.

"

E

Xpende, quod turba hunc furdum «üii

ac mutum ex affec&tu commifera- ;

ia

tionis ob miferiam ip(ius, quà pre- ;

J ranqu

mebatur, Chrifto adduxerit, ut eum :

TT

fanaret , auditum , ac loquelam ei

u

reíta uraret: idem practicare deberes, iij

compatiendo tàm corporalibus , ij;

quam

ko)ä

u$ (0) 8

4II

Mu

quàm fpiritualibus proximi tui mife-

fj

riis, ei quovis modo opem ferendo,

)

Q

ut fanitatem. tum corporis tum ani-

T

mz confequeretur: Quare noli impo -

1 Otgy

h

fterum tam immitis, & immifíericors

";

At

ln

D

]

l

erga aftli&os effe;fed ex fincero amo-

li.

re erga proximum eis fuccurre, &

lt

hunc in finem debita & apta media

(l

l

exquire.

jüfm

Die Tovis.

T

MEDITATIO I.

10

^'Ogita, quod Chriftus Dominus

M^ petitionem turbz fanitatem fur-

MM

di,ac muti precantis ; exaudierit ; &

hac permotus fuerit, ut auditum , &

jl

l

loquelam ei reftituerit: ex quocolli-

gere tibi fas eft; DEO pergratum ef-

MW

Íe, fi fan&os ac beatos in coelo reg-

nantes tanquam patronos, & inter-

AUf

ceffores invocemus , ut eorum meri-

J

Q

N

tis; & patrociniis facilius moveatur

MM

gt

ad id nobis impertiendum, quod

u

pro falute animz noft

ra petimus.

S3

. ME-

412

x$ (o0) &

— Ó

MEDITATIO- I

Onfidera; fi turba Chriftm non /

l

j

rogaffet, ut manum furdo , ac ;

muto imponeret , & eum ita.fanaret, iV

auditum, & loquelamei reftituendos. ;!

mifer hic homo opem nullam inves ; U

niffet: ita non raró contingit, ut nie gl

fi fan&i Patroni noftri pro nobis in« gj/

terceffiffent; miniméex miferiisereps t

ti ; ac liberati fuifemus: quare quo- gpi

tidie interceffionem Beatisfimz Vir- 4

ginis Mariz, & aliorum San&orum iij

implora; ut citius impetrare valeas, il o

€o petis. .

L

quOd àD

Die Veneris,

Q

H

MMEDITATIO -

auya

DErpende; quamvis Chriftus divina

IN

fua omnipotentia hunc fürdum;

& mutum unico verbo fanare potu-

ii

F

iffet, illud tamen facere noluit, íed

LUX

variis ufus eft ceremoniis : zzi/zt digt- -

tb

t05 in auriculas ejus , & ex[puenstes

PO

tityi

tigil li;lqgwnþz LjW & fafpiciensin c

*

-

x)ä

.«8 (o) f&

413

[

l

(

um ingemuit, d ait illi Ephpbeta,

l

quod e[L , adaperire: quo fignificare

L

voluit;, quod cjusmodi ceremoniz

a

in Eccleftia Catholica ufitaz», Deo

(l Mp

| t U'u

!

:

egratz , laudabiles, ac magni facien-

IN

dzfin. Quare intimé dole, quod

V

Mi

Ui

Iuf

iejusmodi ceremonias adhiberi íoli-

tas fzpius parvi zftimaveris ; quin; &

KC

Ef

amm "

proríus contempferis: impofterum

N

eas maguo in pretio habe, gratias

1

MU

um

Deo age; quod eas in Eccletia fua

o i

t

inftitnerit; per quas mens hnmana

ad altiora cognoicenda elevatur.

MEDITATIO IL

i

7// j

( On(dera,quod Chriftus turbe (ín

cujus prafentiahoc magnum mira-

(rietg

ho

culum patratum eft)preceperit,ne cui

"dicereüt, quo te inftruere voluit , in

rj

exercitiis virtutum, acbonorum ope-

1 i

'

rum vanam gloriam ambiendam non

l

j

güs'.

|

/

effe, nam fatiseft, Deo operatuabo-

B

y

na nota ; ac perípeta effe, qui ea re-

W[lm i

munerabit: Si enim ex vana gloria

[

ho-

ME:

414

9 (0) s

j

|

hominibus illa reveles, mercedem

o

bonorum operum perdis, quam aïi'og

"t

ä

jl

quin fperáre potes.

Die Sabbathi.

j

qllC

MEDITATIO 1.

*Sif)tc lo(

Xpende , ingentes labores & in-

l

( I)

defeffam diligentiamgquam Chri-

,gund

ftus in hoc mundo impendit pera-

M

!

u

grando civitates & terras, eo folüm

M ühu

fine, ut peccatores converterct, -

u

grosfanaret, & omnibus inopiá pref-

AO

fis luccurreret, ac animz fanitatem

largiretur: id, fi DEUS &

&rx5ttftiWXE

lh Aeman

FW

pro

te tecit,noane Juftiffimum eft; ut pro-

,'.*&!li)qw

&i i

prie animz tuz faluti omnem dili-

; A

gentiam ; & laborem impendas, &

nihil non facias, ut beatitudinem tan-

L.

dem affequaris: ob oculos tibi pro-

n

pone, quid fancti Apoftoli, & Mar-

tyres fecerunt, ut coeleftem gloriam

j

obtinerent.

u

Si coelefti gloria cum

illis perfrui defideras, pié & fanáé

l7

cum eis vivere non recufes.

nl

ME-

-

E

x$ (0) 9

ATf

xw

:

hi

SMEDITATIO:E.

ht

l

Li(

47*Onfidera, quod mutus folutolin-

gaz vinculo loqui cceperit. E-

li

vangelium de eo teftatur: Joqueba-

ATl

tur reclà : ex quo difcere debes, apud

omnes recé loquendum effe , id elt,

Jt

Mib

de nemine finiftré loqui, nulli detra-

0L

j

"h

here , nullum delpicere;nihil de pro-

w]

ximo loqui; quod contracharitatem

! C

foret, aut illam lzderet, contra Su-

periores non murmurare; linguá ad

A

lj

DEI honorem, & gloriam 2c gratia-

i

rum a&ionem uti: ld fi feceris,re&té

loquéris, quemadmodum is, qui fo-

ïmum:!hmfl*ä

M

jl

lutà à Chrifto linguá, re&é locutus

"

l

eit. Abttine igitur ab omni convi-

Mi

L

j

tio, quo Deus offenditur.

" w

Dominica duodecima

hj W

oft Pentecoften.

i ghr,;'

jj

a

Summarium Evan gelii.Lucæ. cap. 1o.

n

Chriflas ia Evoangelo laudat

rl

us

I

5; ad bec ip-

: vr»Aponalo:,alz'osque fidele

4

[5

j

416

i fo)'ää-/

fos folatur , dicens , charitatem Da

^il

Q proximi fumm? nece[Jaruam e[ g

e: tandem parabolam Samaritagi gl

p

allegat , adbortans , ut in chay

taie ln

ae imifericordia eum unitemur.

*y

] :milomi!lï

MEDITATIO L.

f,:'äonüoncn

Erpende malitiam lcgïspcritiv, qäi

1

qU

p

"

bffj

Chriftum ex mera fimulatioüe, !

Magiftrum vocans interrogavit : g

gur

üe;

h W

faciendo vitam eternam . po[fidebo?

u

m

vulpes,ut quid interrogas? ut qüíd

[

Ài

ita fimulas? Hunc (imulatorem fre-

Ell

quenter imitatus es, dum aliud ii

yadtin

I;

Y

corde gerebas, aliud ín ore profe-

D

rebas: hzc agendi methodus Chri-

ftianum dedecet, ac magis virum Ec-

M

clefiafcum, vel religiofum ; mel

H

nempe in ore , ac fel in corde gefta-

tn il

re; quare hujusmodi cum proximo

i

converíandi modum fuge, fi Deo

t

odiofus effe nolis: nam ejusnfodi fi-

W ii

mulator ; ac fimulatio Deo odio funtg' ITT

AALE-

J

AURT

»P(0)8

417

A

TW g

MEDITATIO .

n

(COnfidera, quamvis legisperitus

W)MW.

.. fimulanterChriftum interrogavit,

;

LT

quid faciendo vitam. eternam po[[ide-

1

o?' nihilominus manfüetam obtinu-

ATIj

it refponfionem, ut manfüetudinem

tl

Mil

;addifceres; quà cum inimicis zqué

D d

hij

ac . amicis benevolé converíareris:

U

(quare impofterum noli cffe importu-

(J] MM

nus; (i à proximo tuo íuper re qua-

t!mgh |

;dam interrogéris, nam,; quemadmo-

dum ab aliis manfuüetudinem tibi ex-

m

! EMHM

hiberi defideras, ita candem aliis ex-

lt

j

þibe,

v

Die Lunze.

TM

AMEDITATIO E.

i

EXpende: quod Chriftus legisperi-

T

T

tum inftruxerit, quid faciendum

a n

]

E

fit, ut vitam zternam obtineat, his

!

n l

nempe verbis: Dzliges Dominum De-

ul

t tuum ex toto corde tto ,qg extota

od

mente 1ua , 49*

[

f

q'm'nm tuad, Q? ex tota

j

$5 4 fro-

L

418

*5 (o0) &

p

proxlmum /icut te ifum. Confcienti-

am tuam excute, num Dominum

$i

Deumtuum ita usque huc dilexe-

W ;

ris? quod íi defeceris, ex nunc ín- -

! Ti

cxpe, & magnum in te defiderium

excita, Cr catorcm,acRedemptorem

.muqlcl

N

tuum ita diligendi, quemadmodum

) (

praffatis verbis à te exigitur,

A£EDITASIO l.

HJ ju!*

r B

PExpende, quod fit amor nempc

l[æï ubu(

fecundüm doéctrinam 1anCt1 Patris

m

Auguítini lib. 3. de doctrina Chriftiz -

u coüudUO

cap. 10. /Motus pitis,ac vebemens De-

ibl

um amondi propter. feifum , proxi-

n

mum autem propter Deum

In hoc

vt

precipue confittens ; ut homo man-

ROR

data Dei gnaviter obíervet, quod

l

!

bj

Chriftus iplemet docuit Joan. c. 14

mw&

dicens; qui babet mandata mea , . |

VOR

férvat eas ille eff , qui dibgitime : qua-

re mandata divina accuraté fervare

5

allabora ,quo amorem Dei cordituo

COanc

inferes.

T

Die

*s

ÜE

«5 (0) 3«

419

W

C'JL

Die Martis

cI HH']] DJ'

l

A4EDITATIO f[.

W

h

UT

ngta eum, qui Deum veré dili-

1l

T.

li

X

git; mandatxs divinis obtempe-

d

;rare ; eumque fan&um fieri, quemad-

]

M.

[

modum facraScriptura teftatur Levit.

TO

cap.r9. dicens: SandH effote, quia

tl

M

V |

|

ego mi:*?m jum Dominus Deus ve-

(ïu

-

Similis de nullo cogitat ; nifi

TAT ROE

de coele&zbus, ac divinis rebus, fugit

à malo, & bonum exercet : Hic om-

t

'*mn

J

nes cogitationes füas, verba, & ope-

W. r

ra ad DEI gloriam refert ; nihil facit,

M)/»l

l

J

quod divinz voluntati conforme non

fit; credxt quod Catholica credit Ec-

Jl

, QX

clefia ,

fpem fuam in folo Altisfimo

co loca: & terrena omnia , vana ,ac

r

eriturà contemnit

Hzc faciendo

Jl

lMA

n

Deum veré diligis

")

UA

Q

3

MEDITATIO 1

(

Onfidera, quam ob caufam Do-

minus Deus dilieendus fit; nem-

$6

pe

i

4120

$ (0) B&

:

pe, quia ipfe antecedenter nos di«

j

lt

exit, quemadmodum fanétus Joan«

nes Epilt, r. cap. 4.. teftatur hortans?

j

j

fl

Nos ergo diligamus DEUM, quoniam.

ii

Deus prior dilexit n0s...Quamdile3

€uonem in creatione manifeftavityi

p

creando hominem fecundüm imagi-:

M

nem fuam gloriz fempiternz: capa-!

T

€em: ex quo cognofcere debet, ne-;

at

minem plus; Deo amaándum effejad!

'mPc[ Q]W

quem amorem quilibettoto vitaíua;

ii

tempore obligatur.

Examina, num.

4

ob prafatam caufam Dominum Dee; jit

um tuum amaveris,fi ita; gratus efto; " r

t

pro gratia ribi concefía, fin. minus,

:

. :Ptr amo;e

ex nunc incipe Dominum .DEUM . ;

amare propter fe iplum, & quía ad . ydnts

imagmcm Ííuam te creavit.

u

Die Mercurit.

- tl

MEDITATIO I.

, k

Erpende, alterum motivum -; m

P

AE

mandi Deum , quod eft, redemp- ; iju

ADEL: w

tio noflra; quig nempe Filuus :

Qaccr-

0)3

«5 (0) 8&

W

du

421

! acerbisfima pasfione, ac morte fua

n

d

hominesdilexit , quod Joannes Apo-

t

j

ftolus Apocal, cap. 1. aperté dicit:

t

a

Sic Deus dilexit 0550 à peccatis mo-

)

J

( fíris lavit nos: Et idcirco, quilibet

TM

M.

homo :in debitam gratiarum a&io-

At

nem eum readamare tenetur, quod

Y ulif.'mjæ

n

fiusque huc propter przdicta moti-

M wn;:

va non feceris, nunc opere id imple;

Jmm*umci-

femper cnim tenéríseum amare, quia

t

pretiofiffimo fanguine fto te redemit.

üjlwll

"UMEDITATI1O II.

| Dom;:ï

"n

Erpende tertium motivum, Deum

Q

l

" fuper omnia amandum, quianem-

li

n

pe per amorem omnia hominis ope-

[ ,

I4, etiam minima redduntur merito-

rià;cüm usque adeo potus aquz cha-

:öv

ritativé porrectus à Domino Deore-

[

Inuncretur.

Quid igitur dicendum

[

erit de praftantioribus operibus?

m

quiaigitur propter amorem exerci-

j

tia ;pia tam liberaliter pramianturs

H

&i

lls

terrena , ac vana contemne ac ope-

L

$7

ta

x$ (0) $«

422

Ij

a

rà bona exerce, fic aterna ierces /

—

—

Ti

te manebit.

?

j

"Die Tovis.

MEDITATIO L

QW») |

3ud

g

rpende , quod amor Dei nonfo-

PE

"

lum externé, id eft, in.aterda "

AL

mandatorum Dei obfervatione fifte. "

re debeat, fed maximé in internis ' "'r

m j

affecibus manifeftari oporteat; De-

das

um amando amore complacentiae, '!

4ut benevolentix, id eft, ut homio ^

affe&um in fe excitet; quo DEUM *

o&*

magni facíat, & mandata ejus imple- !

Ex ia

at, cum defiderio ei placendi.

hoc collige, quod opera tua perfice. 9"

lw

Té debeas, ex motivo Deo placen-:

di, & quxa dxgnus, imo dlgmsümus NU

cít, qui magni æ[hmetur, & liono-

li j

n

EU

du

retur , atque ut juxta ejus voluntatem

omnia perficiantur ; in quo verus 4- :5 dlna

mor confiítit

ARU

MEDITATIO:I

l

I

lil

di- u

D iFdxtaxe, quod Chritus non

xc-

z

UE

59 (0) &t

413

N

)Lm

'xertt, Deum amandum effe,

tanto

'amore, quanto dignus e&,

uod

m

creaturz foret impoltfibile : nec juffit

ITl

Deüm amare, quemadmodum aSe-

d aW[L

raphinis amatur: fed dilizes ( inquit)

f)ldf

"d

A:Dominum Deum tuum ex toto corde

t

iuo , 7 ex tota antma tua, Q? ex om-

J

AU

LIÀ

ibus viribus tui$; ut . intelligeres,

lii

.ultrà vires tuas nihil à te eXip1l, ne

At 009

J

»n

animo caàdas, fed in amore conftan-

dU

ii

ter períeveres.

Quare Deum pro

J Es

offe tuo , & ex omnibus viribus tu-

.CQ

j

t

?tpy

3s dilige; quod, fi usque huc intermi-

ü Phx

feris, nunc incipe, dum tempus eti-

'amnum eft

OPHW!

i]l

j

u

fd

Die Veneris

| m ä* ;

IN

MEDITATIO I

TE

J&h

Editare ; prater Dei amorem,

M

jb -

ad quem obligaris, nullum ali-

n

-Aim inordinatum aniorem in corde

tuo reperiri debere; nam, qui ali-

Ti

quid aliud, quàm Deum amat ; De-

Juüusä

-um.cx toto corde non amat: Quare

DE-

« Co) E&

í

424

!

3

Deum ex toto cordeamare debes, id

[

r

ii

eft.cum exclufionequarumcumicre- ?

aturarum ; quz, non nifi propter De-

f

um amari debent: Si igitur aliud

jj

rxter Deum amaveris, amor tuus

i

perfectus non fuit; qui , ut perfectus

u

fiat; Deum folum ama. propter fe,

"

& proximum propter Deum.

at

AAEDITATIO Il..

n lx

Onfidera: quod preceptum de

j

C

, i

amando Deo, proximi-etiam

amorem exigat: nam Epift. 1.Joan. c.

LïdDS) f

"T

4» legitur: 87 quis. dixerit, quomiam

diligo Deum ,

fratrem fuum oderit,

niis

mendax e[l : qui enim nou dibgu fva-

d

trem fuum ; quem voidet , Deum,quem

suin

son. videt , quomodo poteft. diligere?

winel

Si igitur Deum diligas; pro ut lex di-

atadd

vina à te exigit; proximum ctiam

n

diligere tenéris; quia amor in hoc

ts

coníiftit; ut proximo tuo faciasquod-

LT

cunq vis, utabeo tibi fiat. . Hocin

At

omnáí occafione .obícrva, & proxi-

DI

mutm

L

E -(6) B

42f

dt dn&

Tl

mum tuum diligc, quemadmodum

T

At

i

M

ab eodem diligi defideras.

! Hb*jp

N

AT

W

M

à

Die Sabbathi.

l'lfnsl j

£

MEDITATIO L

(

)

i

L:

ïü]l i

nfidera amoris excellentiam ,

n

C?

exhibust

Ir]in

quem Samaritanüs

homini deícendenti ab Jerufalem in

iil

l

Jericho, & incidenti in latrones, qui

a

diípoliaverunt eum & plagas impo-

Juwr

Íuerunt, femivivo relito: cui nec

bj

D

Sacerdos, nec Levita pertranseun-

m n

its opem

tulerunt,

Samaritanus

nini

duütem videns eum, mifericordiàmo-

ii

tüs cft , & accedens alligavit vulnera

bt

€jus; infundens oleum; & vinum ,&

;

.L

igtrgä

imponens illum in jumentum fuum,

B)Pm

n

D

Ml

duxit in ftabulum, & curam ejus e-

AU

git, atj -omnia folvit, quez pro ne-

Al

ceffitate ejus expenía funt.

Hunc

N

l

W

Satmáritanum in omhi occafione imi-

jii

tare, proximis opem ferendo, quo

mj

ï,

ver:ufa ámorem praítas.

ME-

(

*5 (0) 8

426

*sMEDITATIO lL.

- g

t i

DE:peade; Sacerdotis, & Levite

u)

immifericordiam ; qui hominem

femivivum reliquerunt; ac pertranfi-

fiäf) qllO

erunt, nec ullum ei amorem exhibu-:

J

, oj Ü

erunt, quemadmodum mifericordem

decet: Hos noli imitari, fecus con-

« bt

tra przcipuam Dei legem impinge-

"d

res, fed potiüs Samaritanum imitaz

ia

re, indigentibus pro poffe tuo fem-

giint

per füccurrendo , fic Deus ope (ua

sialirà

nunquam te defidiet, fed gratiam

PT

fuam largiter tibi impendet , ac tan-

au ld

J

f*

riamtibi impertie-

dem cceleftem gl

w

tur.

1]

g B

Dominica decima tet-

dytur

tia poft Pentecolten.

du

SummariumEvangelii. Lucz cap.17.

g

Eangelium miaculum memo-

' ä,&angue

rat,quo Chriffus Cferofolymam tter. wj

faciens) decem leprofos ad. petitio- àq,

nuem tpforiim mundavit » triico, qui. )

Qia-

"us

:505 (OJ ä

437

l

W;Ha

S(zmw lHants eraty ad aaem'as £fa-

"NaSTEUE "eBDIe,

D

NUII

Z BDIVT AILIO-L

H;v

[)'L

Ml

'HUM A

Xpende quod propter fædam

! ac inficientem lepram, qui eà in-

FC&L erant 5 cum aliis fan's neciman-

I

" dücare; nec bibere, neque cohabi-

TR

7! tare aufi fuerint, fed fequeftrati ab

alis extra civitatesy & caftella com-

s

morari debuerint: etíü autem hiec

DM»- rorbus foedus fit, multó tamen abo-

" shinabilior eft. ípiritualis Jepra. ani-

! ma;, ita ut foeditas corporalis leprae

b ! tanta non fit, quanta fpiritualis lepra

—

ammæ, quam per peccatum morta-

ïl

J

HI IC incurrit ; Et quia moentem nau-

fcam leprz corporalis habes, juftum

ii

eft, ut Ípiritualem lepram, peccatum

i/4-nempe mortale magxs deteftéris;hanc

W fi

pe&e, & angue pejus fugere debes,

lww

/

quia homo illà infe&us; "& fine poe-

ii* nitentia vera ex hac vm decedens ;

nM' ce:to damnabitur gternüm.

,l

ME-

(

j

428

-älä ( o.)'ä!*

2

Á

i

^^ MEDITATIO M.'

jit

EXpende, quod leprofi propterle- j5

pram, Chrifto appropinquare au- ;/'it"

fi non fuerint: ita ob multitudinem ;«j

peccatorum tuorum indignum te ree ; Nií

puta, qui ante confpe&um divinge jxtt

Majeftatis compareas, & quemad- gj

modum decem leprofi (de quibusjy

Evangelium memorat) opem à Chtie , jivt

fto implorarunt, & corporis purita- i

temimpetrarunt;ita extoto cordepro -Eg;magiShï

animz tuz puritate Chriftum humili- ;j

ter roga, ut purus in anima tua effi- Ir

ciaris.

v

ÓH

Die Lunse:

i Q

MEDITATIO 1,

d

Onfidera,. Chriftüum Dominum tj

mandáffe leprofis, ut ad Sacer- '!tti

- dotem itent, & coram fe fifterent, T

n

(b

ex quo licet colligere, quantum Chri-

1

A

N

ftus JEfus Sacerdotes honoraverit;'

qui folumodo talcs juxta legem an- tita

tiquam

Jy

y

FIOE.

419

Aff

T

tiquam Judaici füerunt; Etf

ipfe

Is

þ

fuáomnipotentià divináleprofos uni-

co verbo mundare potuiflet, illos ta-

ULO

nj

men ad Sacerdotes mifit, quorum

munus erat judicare inter lepram &

*

ILPM

If-,m

. lepram. Nunc confitere coram altís-

u :

SJ& L

imo Deo tuam culpam; quod huc

2)

* usj tam parum Sacerdotes novz le«

(/Mi

j

(l

^ gis eftimaveris, & honoraveris, cüm

tjopm

'

audias, ipfumet Salvatorem noftrum

WR sl'os'honoraffe:

TU &

Itaque futuris tem-

i

oribus ma

Jdhol

1

gís honorgg quàm hucus-

j

! que fecitti,

MEDITATIO I

Ogita; quod hi decem leprofi pre-

l

cepto Chrifti mox obtempera-

j

verint: Ó quoties Superior tibi ali-

ij quid pracipit ; & nihilominus obe-

ii

l

j Cire detrectas,neccogitas;te füb pec-

cato gravi ( í1 religiofus fis) obedire

IT

j

Wïüfü

teneri.Obedientix horumleproforum

adícribendum eft, quod in víamedo

ii

u

à lepra füa curati fint: nam Eyange-

D

liura

i

(

430

42 (0) &

jv

nl

lium memorat: £t fachinn eff, dum !

41 't' ji

irent , mundati funt.

Ex quo intel- ^

[

ligere fas eft, quanti obedientia. fic

aftimanda, càm per eamanima mun-

L

Di j

;

detur, & copiofo gratiz rore perfun-

ia

datur.

q n |

Die Martis

1f Pïuü

ATEDITATIO

4("51 ]dm

Editare, quod Chriftus hos le- ;j

M

profos ad Sacerdotes mitten- s (U'

do, tibi fignificare voluerit, nt fi o

1-n

uN

Ípirituali lepra [is infe&us , Sacerdo- :

sb

tibus te oftendere debeas, & pecca- i

ta tua humiliter confiteri; fpreto om-

]

ni humano refpe&u, ac timore, quo

Irp]

fiet , ut peracta dolorofa confeffione,

"i

animz tuz fanitatem , ope S'ïCCldO-

Ti ]

talis abfolutionis à Saccx dote tibiim-

(l

1

?

peníz confequaris,

Quare acccde,

n

fi neceffarium fit ; ut mundéris.

W

lul

at

MEDITATIO I.

AOT

uni-

UT

COUlta; quod decem leprofi fi

nia

Io):

x$ (9) 8

n

Jigg

ma humilitate fanitatem. à Chrifto

l h &01

