( priremi "tddiderit [anitatem.

NÀ

!

T

MEDITATIOTI

Izd

t

Onfidera, per hunc leprofum nil

000

aliud 1ntc111g1, quàm peccato-

M D

rem fpurcitià , & labe fcelerum con-

n

fe&um, ideo à confortio mundorum

p

hominum feparatur, per quam fpiri-

tualem lepram, nifi ea emundetur E

ia

npfh(ü'

&ternas ientiet flammas: Fuge; &

ngül

€vita hanc lepram, ne unquam com-

4

Inu-

$6

ä& (o) äï*

:

Jj

munione coeleftium civium cäclud;

ris,

Ti

nf

MEDITA TIO Il.

g

P(fm((

Onfidera, in veteri Ieg'c pracipí;

stl

-7 neleprofi inter fanos habitarent,

400l

fed extra civitatem inloco ipfis con-

apan

ftituto habitare deberent, ne fanos

lum

homines lue fuá inficerent.

Quoti-

;ulqlïinäüii

es tu hujusmodi poenam promeritus

fuifti? Qui pravo exemplo tuo alios

t

at

.«1

coinquináfti, illorümque peccato-

rum origo fuifti? attamen ter opti-

';ï*f d

mus DEUS te hucüsque toleravit;

etiamnum tolerat, nec hanc agnof-

t

cis gratiam? Áge igitur Deo gratias;

f

pro beneficiis fuis, quod nec tempo-

Jan

u

ralí nec aterná poená fpiritualem le-

pram tuam puniverit, tibique adhuc

b

e€

habitationem tuam inter Ecclefiz

TT

tll

J C;tholicæ gregem indulgcat.

; qum) &

Die

—

"E'ä(o-)ä&

£?

.lVlUmü(

Ü

Die Lunze.

MEDITATIOLIL

Onfidera, quoties te Chriftus fpi-

M C

rituali leprà hberaverit, & per

lg fan&um . poenitentiz: Sacramentum

fiy emundáaverit , tu autem talia exerces,

«; acfi tantum non accepiffes benefici-

jy; ums». mox enim in fimiles recidifti

q, (; fordes, & morbos, ac denuó te le-

Ws prà coinquináfti:; quid ex ea ingrati-

pomni

, tudine fperandum eít? quàm quod

, te DEUS femclà mundisíeperaturus,

t p

t

aternisque inferni leprofis affociatu-

rus fit.

t

mc'agnaf

MEDITATIO L

gt

^"Onfidera, peccatum bene com-

— parari cum lepra; nam ficut ejus-

vt

modi morbis infecis hominum ex-

ülmh

TE

E

!

cluduntur coníortio; ita etíam pec-

pf catores tali maculà coinquinati ex

hac vita diícedentes communione

l

San&torum , & coelefti urbe Jerufa-

lem

)

C5

78

l*!*ä'(o)ä*

lem excluduntur? quid homini hor-

du

ribilius, quid calamitiofüs accidere

poteft? Fac ergó ó anima Chriftia-

j

il

na, ut te priorum peccatorum leprá

liberes, loquere ad Dominum : Do-

jl

a

qmine fi vis, potes me mundare : Sine

dubio, dum id contrito corde ad

J'(Jfllfmp

Deum loqueris, refpondebit tbi,

;;i'ncfmli

gil

yolo , vade ; & oftende te Sacerdoti.

"

Die Martis.

ETU

MEDITATIO I.

.;:LUHIGI [

[v

( Onfidera, quod Chriftus, poft-

[

[

)

^^ quam hic leprofus mundatus

|

erat, ipfum ad Sacerdotem miferit ;

X'ï*'jdm )

unde debitum Sacerdotibus hono-

lmun

rem, ac reverentiam fignificare vo-

d

lebat. Si ergo Judaici Sacerdotes

&i j

in veteri lege, quibus corporalem

T

lepram difcernere competebat; omni

lr

honore digni erant; quantó majori

n N

Sacerdotes novz legis honore affici-

li

antur; qui non corporalem ; fed fpi-

ritu-

tü

|

2 Co) f

$9

l

j

"! ritualem animarum lepram non tan-

!t um difcernendi, fed omninó emun-

"( dandi habent poteftatem. Summo

^!à? 3oitur Sacerdotes affice honore, té-

fu. ) .

ue coram. DEO pudeat, hucüsque

!ni -Sacerdotes parvi habitos , imó inter-

?i idum :contemptos , illu(os, & obtre-

hidi d

&atos à te fuiffe: Si Chriftus DEus,

CO

& homo in hoc muado ad exem-

J

plum noftrum. Sacerdotes veneratus

rO IO

fit; quantó magis tu mifera creatura

€os veneraberis?

us

rOünie

:

MEDIIDIAJZIIO-IL

UT

Onfidera, quoniam Chriftus in

Vr At

C

hóc mundoSacerdotesita vene-

ferey

ratus eft, ut illis peccata remittendi

ia

|r

concefferit poteftatem , uti ipfemet

ii

M

adeos locutus eft Joan, c. 20. fc-

yt t

cipite Spiritum Sancium, quorumve-

( ii

mieritis peccata , vemittumur. eis :

Qu

Item Lucz cap. 10. Chriftus ad Sa-

) rfd'rP

cerdotes dixit: Qui vos audit, me

fi

C6

au-

6o

«P(0) m

gudit , d qþi vos contemuit ,mecon- .

J

temnuit. inde vult; ut omnes homi-

)

nes Sacerdotibus in jufta caufa. ob-

gt

temperent ; precipue ; fi peccata fu-

ul

gere;& virtutes exercere Jubeant; er-

"T.

gosxquum, & juftum eft;ut ob hasjali-

TI

l

any

asque rationesmajori Sacerdotes ho-

J

nore afficias, eósque non contem-

g

! .OCZ

nás; fed quo ad falutem animz tuz

d

f

|

eis obtemperes; nam illis, qui-.Sa-

cerdotibus obedire nolunt, Deus

r

1

Y

mortem minatus eft: Deutr. cap. 17.

qn d

j

li

his verbis: Qui astem . [uperbiérit ,

!

noleus obedire Sacerdotis imperioy qui

vxgl';

l

vt

eo Lempore minifirat: Domino DEQ

tuo, imorietur bomo ille.

*

Quoties

promeritus es mortem,' quoniam

d

toties in rebus ad animz tuz falu-

m

tem perunentibus Sacerdotis imp

»

W W

rio inobedivifti,

?-,

ü) g

X

E

Die

*$ (o) 9

61

H

Qu

Die Mercurii.

if Quj

FÉEDITA'EIO.,

j

Randem hujus leprofi meditare

!t il

|

E

G

humilitatem; qui ante Chriftum

WU .:de monte deícendentem, genibus

Xcero

!

u

-advolutus eft, ipiumque fupplici ad-

5100 Uj

oravit voce, ut illum leprà fuà libe-

1 4f

rare; & mundare dignaretur ; quam

ls g

humilitatem Chriftus refpexit, & mi-

Ym

ferum hunc hominem adjuvit. Ecce

tut0);

quàm grata fit Deo hac virtus:. hu-

femet docuit Lu-

figrhr

miles exaltat; ut i

geecmm Ow fe

)

bumiliat , exa

[2

]

tabi-

inriy

h]

111 datipfis etiam gratiam. Jacobi 4.

-Qui

fcriptum eft, DEUS fuperlis refjflit,

T

bumilibus verà det gratiam , & iem-

t l

per pravz confüetudini cuz inhares;

aisj

ratio eít, quod te non humilies :

ex intimo igitur corde te humilía ,

in hoc fculo gratià; in füturo verà

glorià exaltaberis.

]i

C?

ME-

63

" 9BS (,o)xää".

r

MEDITATIO Il

JEDIA

Onfidera, quod hicleprofusChri-

C

ftus, üt verum Deum in via co-

;aüm f

du

ram omnibus hominibus, intrcþidä

;ïä[ldïa d

adoraverit, quod merito admiratio-

h jin

ne dignum eft, cum ipfi nondum per-

fw&k

fecta fuerit fides, & quid tu in Eccle-

ii l

lf

fia agis? cüm in fide Catholica na-

(

!

iT

tus, & educatus fis, & agnofcis, De-

T

üm, & hominem, in auguftisfimo

W

"p

Altatis Sacramento prafentem effe,

100103 J

attamen ipfum nec veneraris, nec

T

pro obligatione tua adoras; (ed co-

bt

j

lll

j

ram Deo inutiles nugas; ac rifus ex-

ercére audes; Ícias, à te magnum in

ml

hoc committi errorem, &à te coram

Domino DEO de his ultimo die

Jl

judicii rationem reddendam effe;

il

M

"

humiliter ergo Chriftum in templo

r

adora , àDEO gratiam fperare po-

&uw

tes ; aliàs veró minimé.

ts

tll

Die

—"

55 (0) BW

TO ]

Die lovis.

li

AMEDITAIIO L

I jn

Mmenfam JE(u Chrifti bonitatem

]

& mifericordiam in miferos homi-

ls intrcpii

Ddj

nes perpende, cüm de coelo in hunc

TOtdupyg

mundum , humanam naturam aí-

Itindo

fumpturus, & leprofosfanaturus de-

dolg

fcendere fit dignatus: Age igitur pro

s

tam inaudita mifericordia gratias

iif

fempérque ipfüm benedic rogans,ut

d

tibi leprofo; hoc eft, peccatis coin-

TM

quinato eam divinam bonitatem lar-

isedt

giri dignetur, ut mundato corde;

M

DEO gratus, fecundüm beneplaci-

tum fuum, & v

PT

pluntatem fervire pof-

eCOt

fis.

fim d

MEDITATIO I.

m di

On(íidera, Chriftum Dominum;

T

^^ poftquam leprofum fanavit; ip-

ii

fi dixiffe, ut nulli revelaret , fed file-

ret ; ut diíceres,bona opera tua; quae

exerces, nulli revelare, nec eis glo-

nari

J

£

$4

aP(o)sg

-

m

riari, aliàs bonz voluntatis tux me-

4

jl

ritum amififti: fufficiat tibi; Domi-

bi K

(;

qontM

!

no Deo foli bona opera tua manife-

Pf

iil

fta effe , qui etiam illa tibi remune-

? mm

ia

rabit; homines, apud quos forfan

l

ifl

ex revelatione bonorum operum tu-

orum vanum quazris honorem , mi-

Jf

nimé re remunerabunt; ergo nihil

prodeft, ea revelare.

"

X

Die Veneris.

od

i

AMCEDITATIO.T

V

EÉhementem Centurionis charita-

20 TU

V

tem confidera; qui gentilis erat;

-u

attamen in famulum íuum tantam

idnm

habebat commiferationem, & JE-

ii

fum asceffit , pro ipfo rogavit , ut fa-

jb

mulum fuum tanquam paralyticum

m

fanare dignaretur; Tu Chriftianus es,

in fide Chrifti educatus, & ex màán-

T-'UUH u

n

i

b

Ü

dato DEI ad fubvenieadum proxi-

aR

mo tuo in. necesfitate, precipueé in

vl

&gritudine fua obligàris : fed confi-

dera,

t

W (o)8k —

6$

dera; quomodo te in hoc pun&

[

babueris, ac hujusmodi charitatem

erga proximos tuosexhibueris ? De-

lt

um roga pro remisfione, fi in hoc

Y f

erraveris, & emendationis in te ex-

Qu

J6D

Citï defideríum.

t n

HMEDITATIO IL

Co

nfidera, quod Centurio mili-

tum fuorum fubmisfionem val-

11

de laudaverit; inquiens , fi dico, va-

furim

de, vadit; huc veni, venit; fac, fa-

cit: jam te examina, an etiam in

ls Q1

V Rfl

üperiores tuos talis fisaffe&ionis, &

indolis; talémque ipfis obedientiam

T

przítes, qualem miles Centurioni

tl

fuo; Si veritatem fateri velles, dice-

lat

I€ cogeréris , in te hujusmodi obedi-

Jf

entiam nunquam viíam, aut repet-

Y Id

tam fuiffe; Sed quomodo de voto

il p(l()lil'

hoc coram DEO rationem reddes?

j

l

p

eíto Deo obediens, & poft eumSu-

i

j

]

All;

perioribus tuis; tunc cupiditates, &

i

(

en-

66

x$ (o) &

H

fenfualites Ípiritui tuo etíam obedi-

T

ent, hec obíerva, & bene tibi-grir.

j

Die Sabbathi.

L

3

54

MEDITATIO L:5

f

Onfidera, veterem, & laudabilem

j

Ecclefie Catholice morem fu-

jb

iffe, quod illi; quicommunicare vo-

s

d

luerunt, dicant, ficuti Centurio in

;

W

Evangelio Chriftum allocutus. eft:

Domme non fum. dignus , ut. intres

T,

lj

20

:

fib. te&tum. meum s fed. tantum. dic

verbo , && [anabitur autma mea: quae

TU

t

int

verba vera funt, nam fi fan&us Jo-

annes fe indignum reputaverit, qui

N

TO

Chtifti corrigiamfolveret: multó mi-

&

nus te;dignum judicabis, qui JEfum

il

!

ll

lt

Chriftum in venerabili Sacramento

uj

[|

[

fuscipias. — Quare te femper ex cor-

dis humilitate indigium habeas ;ma-

jorem tibi Deus largietur gratiam ;

t&qug dignum reddet.

Me-

j

67

[o p

L ('o) ä!f

Xit dj

-MEDITATIO II.

Onfidera, etíi te índignum repu-

ii

tes,. ut venerabile Sacramen-

'10

|

tum fuscipias, atramen à fumptione

- ejus tibi abftinendum non effe, (iani-

&laudabäg

a tuaad hoc bene praparata fit:

:OR

quoniam ei ob multas diaboli tenta-

J

Ctthr

tiones neceffarium eft, contra quem

- per hoc venerabile Sacramentum ti-

TT

bi robur, & fortitudo ipfum vincen-

; ii

di datur: quare omni modo ftude

i d

puritati cordis, & ita in diebus tuis

M:QU

vive, ut ad hoc fan&iffimum bonum

a

adeundum, & id in animz tug falu-

m

tem füscipiendum paratus inveniaris,

milor.

femper dicens: Dormime non fum di-

Jj

Enus, ut intres fub teclum. meum,

(rUmid.

fed tantum dic verbo, d fanabitur ati-

qot

ha 1Beg.,

t

gfm

uar-

/

l

"

68

LX

g

mnhbw

I)

Ouarta Dominica

jl

l!

poft Feftum fanc&torum trt-

50

um Regum.

n

Summarium Evangelii. Matth. cap. g.

i

Pl

f

lu Evangelio narvatuv , quod

Chriflus. Dominus cum. difarpulis

(

uis mare transfretaverit, & tan-

yin, Y

ia maris tempetas inciderit , ut dif-

AURU

cipuli arbitrarentur [Ibi pereundem

;

] pïUCIlS |

efle. Tu quo periculo Cbrifli dor-

zi l

mnieutis in mavi auxilium implo-

:on;s,'m

rárunt ,qui quamprimium mari

ln

velito mandavit , ut tranquilla tf

tjyar

fent-

Ut

MED.TATIO L

;äetbhus

Onfidera, hunc mundum ; &

inur

C

totam humanam vitam marí

ETY

comparari,in qua multz calamitatis,

b

crucis , erümnarum , tentationis, do-

ii

loris; & afflittionis repcriuntu

I pl'O-

cella:

« (o) ä*

49

celle: intalibus homini auxilium fu-

NI

üm apud Deum quarendum eft, qui

QU

auxilium roganti fübvenit: hocce

igitur in difficultatibus tüis habes rg-

medium, quo uti potes, ( te pro-

Mi

celle, & tempeftates afflictionum

J

"p 1

obruunt.

à

i

MEDITATIOYM

LT

hi

i

Onfidera, vita humanz curfum

]

C

continuum effe certamens quod

| þt)'!!!!lr "

T

teftatur patiens Job cap. 7. id eft; ob

infernalis hoftis; mundi, & carnis

yin

tentationes, ita quidem,; ut homini

nj

qii

diu no&düque pugnandum fit; cüm

aütem propriis viribus nihil ex fe va-

01

leat, & inter pugnam fine fingulari

gratia hoftibus fuis vincendis fit im-

ja; !

par, Dominum DEUM invocare

m n

Oportet, ne pugnando [uccumbat:

hi

)!

quare in omnibus .necesfitatibus tuis

400

h

auxilium altisfimi Dei implora.

"d

J

[

i

!

Die

Ó

(

(

x9 (o) 8

/

Zo

i.

Die Luna.

i q"o

MEDITATIOtIL

g

Onfidera , Chriftum JEfumin na-

ht

.vi dormientem diícipulis fuis

slb

rxíentem fuiffe; attamen permis-

st

fiffe; ut tempeftas exorta fit , ventus

bunlid

horribiliter ftriducrit; procellz infur-

vll

rexerint, navis huc illàcque propul-

icthel

fa fit , ita quidem periculosé; ut dif-

ii

cipuli fibi pereundem effe arbitraren-

mp]am,&c:

tur , id autem eà ex cauía fa&um elt,

ia

ut difcipuli difcerent in necesfitate

T

ipfum invocare, pro tua Ó Chriftia-

t d

na anima inftructione, ut etiam in

tribulationibus tuis, cruce, pasfione;

;ïu;rxpem

&t tb

perfecutione, & tentationibus Chri-

Íti invoces auxilium, nam optimum

al

w

DEI eft adjutorium.

Imitare ergo

r

difcipulos Chrifti in necesfitatibus

fuis Chrifi auxilium implorantes,

)l,d] qm'w'

fic folatio afficiéris.

tfhü

m

ME-

44æ0)ä

7I

:

MEDJIT AE O^

It

""Onfidera, quod omnes, qui in

Jl

, -- anguftiis & necesfitatibusDei au-

|

m

;H

xilium implorant, & firmam in ipfo

li N

fiduciam collocant;ab altisfimo opem

T

impetrare mereantur, & a&u impe-

Xtlei

trent; hoc multi San&orum experti

t p

funt: re ipfa Rex David expertuseft

T

dum ipfum filius fuus Abfolon perfe-

TU

cutus eft, Rex in necesfitate opem

VTT

DEI implorat; & eam impetrat , ideo

Va

damabat Pfalm. 30. — Miferere mei

Vrl

Domine, quoniam tribulor : exaudi,

j

Qu

€ libera me : idem Divus Apofto-

lus Paulus expertus eft, qui magnas

,pasüonf;

pati debebat tribulationes, DEUM

hu C

invocavit, & liberatus eft, eosque

u

aM

VICit, quare DEO gratias egit 2.Cor.

u

I.cap. dicens: Benedifus fit DEUS

plomrö,

omnipotens, qui sos confülatur. i o-

mnibus. tribulationibus noftris.. O

Chrftiana anima 1dem tu fac cum fi-

[/

j

du-

?2

MP Co)E

ducia in DEUM , cujusmodi auxili-

[

um impetrabis,

;

l

Í

j

)

f

Die Martus.

i

j

lj

MEDITATIO I

i f

( "Onfidera, quod homo arbitrari

,b

non debeat, fe Deo ingratum;

:Jüdüi' ;

& omninó dellitutum effe, dum ma-

i

ximas à diabolo tentationes fufferre

sl

debeat; vel à propría natura fua; vel

jini

fi etiam maximas perfecutiones pati

a

«f

cogatur : bonum id fignum eft, nam

Dominus Deus id permittit ; ut no-

ij

mo diícat fe humiliare, & agnofcere,

10 00

quod ex fe ipfo nihil valeat, imo

&b

nec minimas tentationes fine divino

1tf00

vrxfidio vincere posfit; ideóque

i ccr;&

apud Dominum Deum gratiam qu&-

atl

rat, & pro ea exoret, quam etiam

impetrare poteft, dum perfecam in

D]

DEO habeat fiduciam: id bene ob-

I

íerva, & hoc in tentationibus tuis

p

utere remedio,

aW

ME-

iO at

SI

—

42 (o) &

73

d

"'LMEDITATIO II

USD

Onfidera, fi Dominus Ders tefta-

It

tim non adjuvet, dum eum in

ER

[

quibuscunque necesfitatibus tuis in-

,

sT«

vocas, ne ideo pufillanimis fias, aut

( I

" animo cadas, ille tuam in invocan-

d

lf -

48 ERE

do, & petendo probat conftantiam;

J

Í

i ejusmodi apud difcipulos in navi fe-

I! eitt; nam dormiebat, & vocem eo-

!5* mm non utprimum audiebat, dum

nd, [m;

autem altius clamabant, Domne [al-

db U

Q 9os , perimus: Chriftus quampri-

t

müm vento mandavit, ut tranquil-

la,

)

lus effet : efto ergo ó anima Chrifti-

j d

anain invocatione tua ad DEUM

ls

ilt

conftans, certé eo tempore auxili-

üumqu

um impetrabis, quo Deo placitum

ym &t

€

f um

Die Mercuri.

hod

MEDITATIO F —

u

Xiguam ad Deum in tribulatio-

nibus tuis fiduciam confidera;

I

D

ia

g

24

'fä'-(c-)ä?«

I

in quibus , düm aliquoties eum invo-

f

:;

i

n

cáfti, ut primüm exauditus non es,

flatim ab orando ceffifti, non fecus,

wü[

"

acíi tibi nulla effet fides: coram Deo

n

te pudeat , qui tibi fubfidium przbe-

"l ad (

xe vult, & paratus eft (emper ad (ub-

d

veniendum tibi in neceffitate, fi eum.

1

7)

j

IIl

firmá fide invoces: quare coram

DEO ita converfare , ut auxilium ab

]

1nil

apío fperare posfis, quod fit, quan-

do in fide conftans, & in fiducia au-

ij d

xilium ab ipío inquirass ac petas.

*.*ltmpffmtf

MEDITATIO Il.

TY

(COnüdera, quod difcipuli Chrifli

i,

Magiftrum iuum ubicunque, terrá

at

maríque per tuta5 & periculofa lo-

&tl

a fecuti fint,ut tu, fi verus imitator,

tUt

& diícipulus Chrifti effe cupias , ip-

stl

fum etiam in omnibus locis, hoc eft,

Matr

tam in profperís , quàmadverfis fequi

Y

debeas: nam imposfibile eft, ut tibi

LT

femper bene- faccedere. poffit ; ne-

ad-

n

cefle eR;J fi tibi quid grave; aut

fs

"

ver

i a

j

99 (0) 8&

75

50

! verfum accidit, ut etiam inhoc Chri-

l

]

f

ESo ÉN

l

'" um imiteris: ita fecerunt difcipuli

ï

i(up]

MFUR qui procellofum mare cum Chri-

' fto transfretantes fecuti funt: Confi-

idiüm P,r

ü

! dera, viam ad coclum afperam, &

Jf

duj

f

* duram effe, & qui fibimet ipfis vim

* inferunt , rapiunt illud.

|

(

n -

Die Tovis.

ifir, u

MEDITATIO EL

Ym C Onfidera, poft procellas, & ma-

M

ris tempeftates ferenam fubfecu-

!

tam fuiffe auram: ita; ut diícipuli

Al tnte transfretare, & portum attinge-

W re

potuerint ; ex quo diícere potes,

U! quod femper, & communiter poft

li. multas toleratas affli&iones, & ten-,

I tationes folatium animz tux exfpe-

»Id. &are poffis ; utcommune fert adagi-

d! um: poft nubila Phoebus : patienter

lr igitur omnia in eftuantibus hujus

fj*. mundi procellis tolera, quzcunque

; AUffd',r Deus permittit; DE

US enim in hoc,

li

D a

&

L

/'

26

&& (0) &

2'&1& HOF

& futuro fzculo folatium tibilargie-

PL

tur.

j

MEDITATIO II

;:l'tliSa UI

Onfidera, quod in humano auxi-

jirar

lio in hoc mundo nulla ponen-

um

da fit fiducia , fed tantüm in Divino,

m

nam qui in Domino fperat, in ter-

nüm non confundetur, hoc eft , illi

gquifm

ii

in zternum nihil adverfum accidet;

a du

hoc difcipuli Chrifti in navicula ex-

u

pertifunt, qui nullam falutis fuz fpem

apud nautas invenerunt, bene au-

ïhujm'mor

tem apud Chriftum Dominum, qui

IT

ipfis, utprimüm in neceffitatibus eo-

$i, q

rum fubvenit, dum in proximo in-

teritüs periculo verfarentur: Difce

lnl

ergo non apud filios hominum, fed

t

tl )

agnd Deum auxilium tuum quarere.

at

*

Die Veneris,

"i,

MEDITATIO I

t

"'onfidera; quod Chriftus Domi-

EUA

nus cum diícipulis fuis unam na-

m

Mi

vicu-

i

/*ä (o0) 8&

77

ilimübi]m viculam ; & non duas aícenderit, ut

' difceres, fi tuté periculofum hujus

]]] mundi mare navigare, & portum at-

ls tingere velís, tibi fecundum exem.

Wj p'a & do&rinzm Chrifti effe viven-

"T

um, nam non alia eft via, nec alia

r ngs:icula, qua te ad coelum ducit,

lj; quàm quà Chriftus ufus eft ; cujus

in,; remi funt humilitas, patientia in per-

uij, fecutione, charitas Dei & proximi,

m qbfervantia fan&z regulz, obedien-

jg; t & hujusmodi; hzc accuraté ob-

mum,qw erva,

MEDITATIO Il

Qs

UO

Onfidera, cor tuum procellofo

n D

mati fimile effe; quod huc il-

s lucque à pravis inclinationibus, &

w affedübus tuis propellitur, que mox

oc, mox illud appetunt, & nun-

quam fatiantur, donec pro fecurita-

' te,& conftantia in. bonis gratiam

y)r- Divinam invoces: quando ergo cor

g tuum hujusmodi tempeftates fentit , -

[

D ;

ó&

78

38 (o) &&

"

n

& tu 1d advertis , clama, & implo-

,

1] [

ra Dei auxilium, fic acquiefcet

j

Die Sabbathi.

a

" []Ha Jj

AaPDITAFTO

N

r n

:

Onfidera, ubi Chriftus cum gratia

sp

fua eft, homini etiam in maxi«

g

l

mis périculis, atque neceffitatibus

i

t

conftituto nihil mali accidere poffe,,

J

j

utpote, difcipuli in procellofo mari

L N'

experti funt :

n

quare diu no&uquc

conare, ut Chriftus cum gratia íua

Ti

apud te maneat, nec ipfüm per pec- !

ib

C4:1 amittas , tibi ín omnibus operi-

bus tüífs bene füccedet, imó diabo-

Ed

lus íipfe tibi nocere minimé poteut,

|

fed cedere debebit.

;! Wl

MEDIT ATIO il

'f)!l, [

On(idera anima religiofa usque

UT

adeo horribilem ventum in ma-

f

ri, Chrifto obtemperáffe ; ita, ut

m

mox poft mandatum ejus ceffa-

U) TA

lr

verit; & quieverit: Diíce ab eo

vo-

"

x (0) 8le

79

li

C

jla

! voluntatem DEI femper implere; &

U

W

"* eidemnon refiftere, difce etiam man-

d

datis Superiorum tuorum obtempe-

]j rare fine ulla murmuratione ,.& ob-

locutione;. nam ventus poft juffum

d

Chrifti quamprimüm quievit. .ita à

u

YR

te quamprimuüm obediendum, &

voluntati Superiorum tuorum ' ob-,

Cl'dmpmf:

temperandum eft, du

à

m obedire 3ui—

Cl i

fus fueris.

ddidus

l Id

! piti

f

Dominicá QUintä poft

M

. Feflum SS. trium Regum.-

n

d

Summarium Evangelii. Matth. c. 13.

Evangeliunm parabolam nobts

1

voponii, quá Chrijfus Reguum

"

Celorum compaerat bomini, bonum

m

femnen. feminanti , pof! bec autem

T i[l;ni?

inimicus bomo Zizamia mufcuit ,

ita y utt cusm tritico excreverit, que

ïüï (

( p

Paterfamilias eradicare noluit; fed

"m

i

8o

32 (0) 8

ad me[fem usquà , cum bouo femine.

exerejcere permi[t.

Á

a.

Í

MEDITATIO I

;in P[ï

t pf

Q Onfidera; quod fecundüm fan&o-

rum Patrum fenfüm per femina-

äiüil» "ä

D)

torem hunc, Chriftus, per agrum Ec-

p

clefía Catholica, per triticum vera

j

jl

l

fides, & virtutes, ac tandem per

i

a

Y

i

l

Zizania perverfi , haeretici, & infide-

les fignificentur ;

Cur ergo tam

D

!

qï

l

W

modica fides, & tam rarz virtutes

ryiin

l

in te reperiuntur, cüm Chriftus fi-

AUR 14f

dem in Ecclefiam inferuerit , & velit,

ut in virtutibus te exerceas: examí«

[ie

Dà te; quot virtutes in te reperias,

)f

ä

l

advertes, has effe numero paucas,

l

4(

quare eis gnaviter ftude, ne cumZi-

j

l

il

j

(

l

UT

zaniis in ignem mittaris,

sl

Q Zfddj[]

ME

L d g0.

E

Onfidera, cur DBUS in Ecclefia

fua permiferit; ut. bono femini

us W

pravum admixtum eífet, hoc eft;

'.'

"i;, mgrit'»

cur

lts

j

—

-

FT.

$t

|

[

hi

R

cur perverfi inter probos converlari

110 |

ermittantur. SanótusPater Augu-

i

ífünus in Pí 54. refpondet; ldeo

Ij

inj

t DEUS inter probos perverfos vive-

lWt re permittit, ut hi per illos conver-

"WRi tantur, &c probi per malos mortif-

"!t centur: noli ergo mirari fi pati de-

MXeI !

bcas à perverís; patiens eíto, fic

t L

mercedem coníequeris: Matth. 5.

qu

Beati, qui perfecutionem | patiumtum

T

propter suflitiam ,. quouiam ipforuns

Cf

eft reguum colortum.

L d

Y t

Die Lunz.

At

ALE-D ET 41 FO b

p

. (COnüidera, quód agro Ecclefize

du

Catholicz infertus fis, ut bonos

fru&us feras, fed pró dolor tibi con-

trarium accidit, cüm perpaucos bo-

g

norum operum , ac virtutum fru&us

f

protuleris: quod; fi te non emen-

i]s

daveris, meritó tímere potes, ne

yd

(

cum Zizaniis jn ignem aliquando

$

mittà-

[

'g':

s (9) f&

« (

mittaris; emenda igitur vitam tuam ,

ne id.accidat tibi.

"

ytl

u x

A4EDELATIO II

qt

u

f

Onfidera, totum mundum agrum

m

illum effe; in quo Deus bonum

3

femen feminavit:-lalutares feminavit

L

leges ; & virtutes.

Si igitur bonum

Itl

hoc femen íceleribus tuis fuffocave-

ris; timere potes, ne aliquando ex-

TT

jam H

füirpéris, & in ignem mittaris.

At-

s

tende igitur, ut Zizania eradices , vo-

luntatem tuam divinz in pracepto-

H quod

qar d

rum obfervantia fübjicias, in. virtuti-

PT

bus te exerceas, ut in horreum coe-

lefte invehi valeas.

,

i

Die Martis.

TAT

mj

AMUDIIOATIO.,

zasty

On(üidera: anímam tuam agrum

t Ltl

eífe, cui DEUS per Daptifmum,

"La

aliàque Sacramenta, per fpiritua-

[ r

lia dogmata, & hujusmodibonum fe-

r tanu-

At

men igfcruir: quoniam igitu

quam

i

ii

m

49 (0) $-

83

[ D

:

quam bonus operarius in agro hoc

conftitutus es,ita te in anima tua ge-

J

rere oportet, ne bonum femen fuffo-

llny cetur ; fed accrefcat;

v

bonos virtu--

Ól tam ; & laudabilium dperum fru&us

i h proferat.

1l

;

rbh

l4

lii

fj

u

MEDIT ATIO IL

!

ll

(f

Onfidera, quibus bonis remediis

|

ï

15

l, d

bonum [emen, quod Deus in

ility

animztuz agro feminavit conferva-

p

re valeas, quod fit, quando agrum

TET

tuum fortiter circumfepis, fcilicet ,

RUO

quando fen(us tuos frenas, ne inimi-

cus irruere poffit , & zizania feminet:

animz tux ager femper in periculo

conftitutus eft , nifi illumbene cufto-

dias, inimícus tuus diu no&üque in-

W

j

fidiatur, ut animam tuam pravo fe-

(

ä

pf!

mine: & zizaniis mifcendi occafio-

[pmm

nem expifcetur: omnes ergo fenfus

Qnuti

ggos þenc cuftodi,

nl

D6

Die

qm

94

45 (0) GK

P

jl

7

i

T

Die Mercurii.

[xüdf)n

MEDITATIO L

ï

u

9)

nfidera, quemadmodum — tibi

j

:

J

C

cura habenda eít, . ne inimicus

Jj

animz tux agro zizania injiciat, ita

It07:

tibi curandum eft, ut emen bonum

M

zW

l

idoneum fit ad ftu&us proferendos,

ad hoc tibi gratia divina conducet,

v u]n

andn

quam femper humiliter implorare

a

debes, nam fine ea nec quid boni

cogitare; nec facere vales; quare

gt

9f

Íemper gratiam divinam invoca,

AMIDPEFATIOE.

vt t

Onfidera, dum advertis , quod

d

C

p

M

j

j

inimicus peccatorum zizania in

animam tuam fortuitó injecerit, ut

t

primum illa per Sacramentum pce-

n

nitentie , & íacram confeffionem

Atlni

eradicare conare, ne profundas po-

It]].

nant radices ; nam ejusmodi radicata

ls

zizania difficillimé eradicari poffunt,

'm:mzag

[[e5..€

quare infortuniq ili occu

'mubmc

quam-

b

—

[ ss

M$ (o) $x

8j

gj quamprimüm zizania peccatorum

evellere ftude;ne vehementer excreí-

J

cant; & te periculo beatitudinis amiz-

lg

l.

-

! nf inim';.

tenda exponant.

ää injif!'lf) l

Die Tovis.

MEDITATIO:T

m

YOf

;

.;

Onfidera, fecundüm — Evangelii

L CODL

1

textum inimicum veniffe, & a-

n

[ imp!

grum zizaniiseo tempore, quo homo

qui

|

! dormivit, mifcuiffes ut diíceresíom-

l)

li

nolentiam, & otium in religiofo fta-

[

tu tuo evitare, ac leges tum divinas

[

tum ordinis tui gnaviter obíervare ,

1 Qu

ne inimico aditus relinquatur, nec

dU

Occafionem, mentem tuam pravo fe-

&t

mine miícendi inveniat: inimicus ti«

mpa

binequicquam nocere poterit,quan-

do ipfi vigilantià; & conatu refifüis, .

fint.

n

M BEDiT4TIO. d

L

Onfidera) bonum femen in ani-

j polïi;':

mz tuz agro fine gratix divina

w! rorenon bene excrefcere poffe, id-

Cu-

d

D7

86

*ig(o)äl&

z

f

circo gratiá DEI tibi femper humili

!

mente irfvocanda eft; per quam ani-

ma tua foecundatur, & omne bonum

Tf

[j

u u

femen valde excreícere poteft, ut

"

T

aliquando bonorum operum fru&us

proferat.. Cur hucusquetam negli-

Eul

PO?

g

00

:genter gratiam divinam imploräïïi',f

g dU

Die Veneris.

TT

n

MEDITATIO I

U

!

M

i

m

( "Onüdera infinitam DEI miferi-

zi

cordiam , fimul & fÍollicitudi-

&t

nem, quam habet, ne ulluspeccato-

ia

Tum pereat, nam non VUlt; ut pec-

g

catores ftatim poft commiffum fce-

a

lus-puniantur: nam Evangelium in-

Dl

dicat, non ut primum zizania , id cft,

ID

l

ll

peccatores evellendos, íed cxfpe-

&andum meffis tempus; hoceft,us-

ii Q

que ad finem vitz, poftquam, dum

duj

impius inventus fuerit, cum zizaniis

1 m) d

inignem mittetur, & in azternum

ET

ure-

,

i

* (0) 8

87

ii wretur: maturé crgo vitam tuam e-

MW menda.

Ontels

MEDITATIO I.

Yj Potffm

Onfidera, etfi Chriftus Dominus

prn tj

te non ut primüm poft commif-

li? fum peccatum poená fempiterná pu-

I miverit, & te cum zizaniis in ignem

non miferit, attamen credere noli s

lsl

quod poenam fis evitaturus, ille ex-

/

]

Ípectat usque ad meffem, hoc eft,

oft diíceffum tuum ex hoc mundo,

:

!

X5 nifi tunc dignos poenitentiz fru&us

HU

rotuleris; teex jufta caufa zternüm

W

u puniet, & cum zizaniisin ignem mit-

lI)

L

tet.

Quare age poenitentiam , quo-

.'

iri niam adhuc in vita tua agere potes.

dim j

;

Die Sabbathi.

,

m

AX DIILAILGO.

l uj

!

x

'Onfidera, quid impiis profit, fen*

M

fualibus in hoc mundo volup-

, tatibus frui, fluxis gaudiis, mundi

-honoribus , & omnigenis delectatio-

aud

nibus

$8

88 CoD i«

i

nibus fe recreare ; & ita juftos profe- -

qui, ac mortificare? non aliam re-

portant mercedem , quàm 4uod Jaf-

j

J

jan funt z vim iniquitatis. Sap. 5.

D

cap. & dum arbitrantur, Job. 2

cap. fibi omnia bene fuccedere, &

s

j

optimos vivere dies, ;z puntfo adiu-

fernum defcendunt : quidquid tuagis,

u

prudenter age, & te non poenitebit:

sii

quare in omnibus operibus tuis re-

«um

yi

Ípice finem.

!

j

ii

y

JREDILAIIO:.IL

"T

DI

ä

Wä

Onfidera, veram Dei volunta-

u

ni

tem effe, ut malum íemen ab

i

l

inimico animz tuz infitum fine mo*

fü

D

l

ra funditus eradices, nam nulla fpes

1]

eft, ex malo femine quidquam boni

pofle excrefcere; imo in magno es

li, [ll

ll

l

periculo, fi permittas , femen illud

I*

inte radices agere, minimé igitur

^t li

pati debes, femen . malum exiguo

ii

El

zemporis [patio apud te rclinqui , fed

InOoxs

x$ (oy 9 -

$89

J

Spm

1

ox , ut poffibile eft, eradicare de-

]

30]

At

b

s.

;

nm

j

l

li SJP

:

vy;

| .

J

Dominicä fextà poft

1 i

d

26 Feftum SS. trium Regum.

!^ Summarium Evangelii. Matth. c. 13,

Mu £, Eoanecho dua

p

PTOROIZMHHH'

garabole ; in prima Chriffus veg-

Qu (j

nmim colorum comparat grano fr-

9vapis, quod ommum femmum mi-

nimum efL, d in arborem excrd-

"

Adity

cit: 1n fecunda comparat illud fer-

sueuto,quod mulier quedam in tri-

n d

dinem

bus modüs farine abftondit , do-

«uec omnino fermentata e[fet.

Vi

u

MEBDITA-TIO.

pud j

(COnfüdera, quàm vilibus rebus

a

Chriftus regaum coelorum com-

ypg paraverit, fcilicet grano finapis ; in-

j ter omniía femina minimo, & in ar-

n

1

!

ii

orem excreícenti; pro noftra in-

f

ftru-

90

"? (Co) 5«

u

ftructione, regnum coelorum folüm

Jj

humilibus, & parvulis preparatum

y

j

f

effe; nam ipfemet dixit Matth, 13.

h

cap. Nifi efficiamimi fieut. parvuli,

on imrabitis tnregntum cglorums Si

iT

j

m

ergo beatitudinem confequi cupias,

::

L

in humilitatis virtute ficut parvulus

n

effici debes, quare te jam. examina,

j

ItHJ

I

an inte talis reperiatur humilitas?

qU

us

J

r

MEDITATIO Il

j

)

d

TR

C

Onfidera, quàm vilibus, & humi-

libus Chriftus in. parabolis fuis

AUl

T

ufus fit, ut difceremus, fuperbiam de-

w

ponere, & nos non magni, fed par-

jliy

vi zftimare, cognofcendo, nos ni-

01

hil aliud effe; quàm terram , & pul-

verem, & in eundem revertendos

t

efle, cur ergo in altis rebus; verbis,

&UU

t

aut operibus fuperbire volumus? te

ergo, quo modo vales, humilia.

'-sjämpu

D

rtligio[

Die

3X5 (o) 8

91

]

um

)

"

-

Die Lunze.

j præm

s

i

l

1t M

u

MEDITATIO:TI.

l

jittn

Onfidera , granum finapis femina-

T

C

ri; & in terra quodammodofe-

" peliri; & mori debere; antequam ex-

LL

creícere, & magnitudinem arboris

1l hl;

recipere poteft, utinde intelligere

TU

poffis, quod; fi coram Deo creícere

1

cupias,prius tibi ipfi moriendum, &

voluntas tua tam in magnis quàm in

TT

parvis à te abneganda. fit, quod hu-

möq/isäx

cusque non feciíti, quare mirum.non

hn

W

W

eft, quod in bonis operibusnon pro-

j

]"

ficias , vel in perfe&ione non creícas,

T

i

MEDITATIO I.

gt

Q

opfidera, mirum non effe, quod

j Il

minimum granum finapis intam

II

)!

L]

altam arborem excreícat, nam. Do-

li

mínus Deus per omnipotentiam fuam

grano huic virtutem dedit, fi ergo eti-

am in religiofa perfe&ione creícere

i

j

cu-

92

48 (o) 9

cupias , tibi virtus, & eratia Dei ne-

ynr

ceílaria eft, quam omni humilitate

d

petere debes: quoniam autem hu-

a

1

1

cusque eam non petiifti, fed arbitra-

E

,&L*

tus es,quod folummodoó propriis vi-

t

ribus tam magna efficere velis; hinc

nullo modo creviíti, & minimé pro-

;glmodiü

r tl

fecifti.

A.

Die Martis.

MEDITATIO L

i üht

jf

Onfidera, quod, dumgranum fi-

C

d

napis comeditur, comedenti la-

n

crymas eliciat; & hanc ob caufam

u

Dominus regnum coelorum illi com-

fl

patavit, ut hinc diíceres , tibi lacry-

mas neceffarias effe, fi regnum coe-

H

lorum posfidere cupias, ejusmodi au-

ET

tem lacrymz ex contrito eorde ob

ET

commiffa peccata oriti debent, nam

Vilb

Chriftus in Evangelio Lucz 13. cap.

Utim

docuit, «/// penitent

I4Th Ggeritis ; Qm—

Eæ;'m[g,

zies lml peribitis.

i

d

ME-

l

z

u

T

(95 8&

93

ff hW'

MEDITATIO Il

lam auzem C

Onfidera, quod granum finapis,

antequam manducari poteft; om-

3d P p ni diligentiá, &labore comminui de-

fnf CIIE beat ; aliàs virtutem fuam non exe-

l; rit5 hujusmodi tibi etiam neceffaria

funt, ut cor tuum, quod quodam-

l

modo lapideum eft, & toticsDeum

offendit, dolore, & commxone be-

'101

Wi

ne conteratur; antequam Chriíto ac-

cepta efca effe poteft: nam fecundum

meent

h al

Prophetam David eor cogtritum, Q2*

lo

