gibus ftellam videre minimé fuf-

m

ficeret , fed eam Íecuti ; quocunque

IT

ab illa du&i funt, donec Chriftum.

M

in ftabulo invenirent: ftella bonas;

W

M

& falubres fignificat inlpirationes ».

uas non (ufficit in corde tuo perci-

It

(

pere; fed illis obtemperare; fi Chri-

i(!llm,

ftum invenire'cogites: nam ficut ftel-

4l

la regibus parum profuiffet, fi tan-

n

tüm eam alpexiffent , ita & tibi bo-

]!

nz infpirationes parüm profunt , ni-

jj

fi eis obtemperare ; fed femper pes-

fimis vivendi confüetudinibus tuis

adhzrere velis, & bonas infpiratio-

nes omittas: Confidera, animam

illam bonas internas à Deo emiffas

l:

infpirationes nihili habentem, fed

vento tradentem , etiam:à Deo ni-

äxh þabcri.

AMe-

18

j

MP (o) f

J

MED FA TIO 1.

jf

:

C

z

Onfidera, tres hos Reges gen- 1

tilesfuiffe, & tamen à ftella fe 5

duci permiferunt; tu autem nomine //

Chriftiani hominis gaudes, & à legi- 15

bus prceptísque divinis duceris; & ii*

loco ftellz tibi dogmata Chrifti, & ;!

fan&orum Apoftolorum, aliorüámque

pull

Ípiritualium ducum fünt: attamenita (

corde obduratus manes, & viam ad

a

Chriftum ducentem n$n ingrederis;

Mi

ex his malitiofüm cortuum agnofce-

&i

re potes, quod nullo modo fpiritu-

;:rx'mnw

alibus inftru&ionibus fe duci permit-

at

tit fiità perfeveraveris , feverus te

d

manebit Judex, qui fecundüm ju-

ftitiam te in zeternas dejecturuseftte-

D

ynebras. -

Noná [anuarii.

-

EjT

Mi

Quartà die infra octa

;,:m

vam.

D.

ll |

AME-

, X (o) 8«

19

MEDITATIO L.

Onfidera, etfi Judai eo tempo*

Ed

re locum , quo Salvator nafcere-

H

tur, fciverint, quem aliis etiam de-

! hn

monftrárunt, eos tamen parüm cu*

i

ráffe , nec minimam Chriftum quz-

tj

rendi , & inveniendi gesfiffe curam;

!

lii

eodem modo tuagis, quo Judzi;

dty

uibus non abfimilis esjnam perdog- «

Ia

mata Chriftiana fcis, & per fidem

lii

t

agnoícis, quomodo Chriítutn que-

rere, & invenire poffes, attamen id.

V

intermittis: fcias, quod ipfum per,

Y

bona opera invenire valeas; €ur et-

Ij

u

go ea intermittis , & omittis! ó de-

mentía hominis , multo magisreligi--

J

ofi!

(2

MEDIfA T10 Il

Onfidera; quomodo ímpius He«

.* rodes à tribus Regibus peticrig,

la

ut fibi notum facerent, atque indi-

carent, cüm. Chriftum invenerint ;

ubi-

"

20

«5 (0) &&

'1

ubinam locuseffet, illuc ipfum etiam

!il& ,

adoraturus proficilci poffet; fed hoc

J

fimulanter egit , quandoquidem ip-

gln

fum vità privare machinabatur, jam

409

apud te ipfüm confidera, quoties fi-

L

sj

mulatione hominesin fraudem addu-

«

xeris, cüm externé te oftenderis ac-

j d

fi probitatis, & devotionisfpeculum

g

eíles, interné autem invidiz , odii,

ld

lw

fimultatis j malevolentiz , atque a-

mulatienis vitio abundafti, que Hy-

Mi

poctifis infigne vitium eft; ideo an-

Iu igm

gue canéque pejus fugiendum,

H

yt

Decimá Tanuarit.|

Bu

Quintà die infra o

J

I)

Vam.

i

Mi

sl

MEDITATIO ].

Ef

b

t

^ *

Onfidera, à tribus Regibus ftel-

j

lam femper vifam fuiffe, donec

Herodem accefferint; & apud eum

Ti

fint diverfi; quo tempore ftellam

ami-

u

21

m

d li

nt, & eam nonampliusvide-

ln

runt, donec ab Herode discefferint ;

UT

ex quo intelligere, & difcere potes;

T

quod, fi cum Juftis, probis ; & timo-

Tl

ratis hominibus in via ad Chri-

ftum ducente verfantibus conver-

h

féris, tibi divinz gratie, ac infpi-

Jeculm

rationum füpernarum , ftella femper

'7 OdU,

fit oritura; fi autem te pravo coníor-

u

tio adjungas , ftellam eam ; ut pri-

l Hy.

müm amittis, unde facilé rationem,

1 (

cür divinz gratiz; & luminis rorem

amittis, percipere potes: obferva igi-

tur, ut íemper cum timoratis conver-

séris, & familiaritatem habeas.

l

MEDITATIO Il

— Onfideraftellam Regibus caufaffe,

cur re&am ad Chriftum ducen-

i

tem viam invenire potuerínt ; & fi-

ne ea viam invenire ipfis impoffibile

lt

li

fuiffet: idem eft in gratia divina;

I

fine qua nihil boni operari potes; fi

autem ea tibi eft; te in omnibusbo-

l

nis

J

23

"TET

j

j

nis opetibus, & virtutibus exerce-

gj

re potes, conare igitur quotidie,

ímó omni horá ita vivere; & pecca-

n j

ta vitare , ne gätiam DEI amittas;

Is

uod fa-

i

fed femper eam cuftodias;

M

3j

jf

cilé fieri poteft, fi ine peccatilabe vi-

]

tam tuam inftituas,

j

Sextá die infra o&a- |

Ü qüod

vam.

;ï'i]ïïum

MEDITATIO 1

u

Onfidera, & fi imbecillitatejigno«

ro

il

rantià, vel inconfiderantiá, imó

malitià; divinz gratiz ftellam ami-

ilälmi h*

fiffes, attamen defperare haud de-

i

bes, nec animo cadere, fed tres Re-

)

gés imitari; & Herodem, hoc eft,

n

ï

impiam vivendi methodum deferere;

fï,utit

veram de peccatis tuis elicere con-

1

M

tritionem ; ea humillimé cum pro-

pofito in eternum ne minimá ani-

i

|

mam tuam peccati labe coinquinanz

M

th

aret s.

W

füf confiteri ; etfi tibi vità conft

«CI-

23

m

«5 (o0)W

!!t certé fiet , ut lumen gratiz recipias ;

i

nam dum tres Reges Herodem de-

p

feruerunt; illis denuó ftella eft- ex«

lr

orta , ita etiam tibi divinz gratizra-

ljl

dii lucebunt; fi ante di&to modo im-

li

probz vivendi norme valedixeris, -

d

MEDITATIO Il

( ^ Onfidera, quod tresReges Chri-

(tum in Jerufalem inter munda-

nos, & in Herodis aula quzfiverint;

m

fednoninvenerint. Longiusiterfu-

um inftituere debuerunt: sta hodie

jn)

i.

dum accidit, ut homines inter mun«

[

di affeclas, vanos; ac perfidos come

morantes Chriftum invenire non va-

n

f&g

leant, fed opus eft, fi eum invenire

tll

defiderant, ut fe ab hujusmodi pra-

(

vis ; hominibus feparent, & probis

humilibus, ac devotis hominibus fe

j

affocient ; apud quos Chriftus repe«

ritur: Fuge ergo mundum ; & ejus

p

jti

al-

(

?fii?clas, uti malos , dolofos, & c

li-

J

24

"TOI

i

lidos etiám Religiofos, qui quidem

".

in rcligiofo. habitu apparent ; fed in-

j

terné cor habent terrenum, & ma-

litiofum.

!l

die i

t

^

vam

hfra O&a-

siit

MED

IT 4

TIOL.

du

jan

— Onfidera tres Reges à fclla us

th[[

V. qüein Bethlehem du&os non fi-

at

ne munificis veniffe manibus fed pré-

tiofa tuliffe munera, & Chrifto divi-

atj

n

no ea obtuliffe;ut diícas, ac agnos-

ïäl[(ü;[

cas, non füfficere ftellam fidei; fed

P

cum.eá munera bonorum operum

fequi " neceffe effe, nam fides fine

:*«tl(üïh

x;ua]inq

bonis operibus mortua eít; fecundum

a

teítimonium D. Apoftoli Jacobi c. 2,

Quemadmodum enim arbor foliis

u

conveftita,: non veró fructibus , tibi

| m j

inacceptabilis eft , ita fides in homi-

ne-fine bonis operibus DEO ingrata

eít;

« (o) &«

2$

lä*äïæ Pete ergo à DEO gratiam, te

1ijin omnibus operibus, ac virtutibus

jj exercendi ; ut fides tua fit meritoria,

i

MEDITATIO I,

T

Onfidera, tres Reges; .po&quam

'71 ,"W

C

munerafua JE(u Chrifto obtu-

!] : lerunt, illámque adoraverunt, & o-

gj mni[poffibilitate venerati funt, in pri-

100

j orem viamreverfos non effe;etfi He-

jj *9

des vehementer defideraret ; ut ad

1lb

| fe diverterent, ipfi autem miniméfe-

i

fed aliam ingreffi fünt viam:

j

, cerunt »

!

il

ut inde difcas, fi femel peccata; &

P

, fedu&tori

as occafiones abjeceris, te-

d

*

h

j que converteri

s, ne unquam hujus-

dipeccaminofum locum, vel per-

a

jj o

ca

fonam accedas , fed tütam ad coelum

j Viam ingre

diaris, quo modo coele-

!

j

ftem gloríam fperare potes; aliàs ve-

jg ro minime,

"

d

b

In

.

26

p

w$ (o) Bl

In odtava. .

qïg:miþ

Summariuni Evangclii. Joan, "

C. I'

Jl

InEvangeli de[criptione À . To- g

qune offenditur , oamuem Bapti- ais

flamscing videret SEfum ad [e veni- zi

entem,dixiffe : Ecce Agnus Dei , ecce i

( 1[*

qui 1ollit peccata mundi,

:

!

isqu:

|

MEDITATIO I

w

Onfidera,. Chriftum. veré. cum dl

C

agno comparari, cujus imitator ii

1$ oportet ; quod fit, (i agni propri- ij

etates habueris,

Imprimis maghz2

manfuetudinis, bonxque voluntatisy;

TY

nullius pertinaciz , nec ferz idolis

» d

nec impatientiæ, neccontumacixe

ffe i

debes, confidera, & fcrutareanimum «

j

M

Ltj

tuum; an in te hz inveniantur pro- i

(

prietates ; ut agnofcere valeas, an.

Itim

agnus gregis Chrifti; vel an putidus

.

-

W

d

NN

6 Co) 8te

32

pR

hlliCUS gregis diabolici fis; quod. ex

pl'Opl'lO examine tlbl OPUIDC XDIIO'

ii ]o;n tescet.

*

MEDI'TATIO H.

mf

C

Onfiderà» agnos ab uno quoqua

(7/ n

fe tonderi; &laná fuá privari

7 pérmittere ; ità & tü paratus effe de-

! W" bes-ad fpirituales tonfürasadmitten-

das, Ícilicet contemptus, & detra-

&mncs, alásque difficultates non

tantüm 'à fuperioribus tuis, fed; &

! àtui fimilibus (ubeundas, per quod

lil patientia, manfuctudo , ac humilitas

m eua: pxobatur,& exercetur; nam fi-

Iiji cut agnus inter tondendum non re-

ij fftit, ità & tu, :üt probus Chriftia-

il nus, vel religiofus texefrw&'zuum mi-

ii nimé exhlbere debes, cüm mortifica-

il ts ;exemplum in JE(uChrifto habes,

1 qui dum blasphematus fuit; nonre-

nc1p10cc blasphemavit, dum pcxcuf—

oh fas fuit; non. percuffit; quoniam in

E

lr

2

omni-

28

« (o)

omnibus cupis Chriftum imitari, eti- :!!/

! |

am in hoc imitare.

[ sst

dmn

* d

Augclc

Dominicà pmma poft 4 ä

Feftum fanctorum trl— i

um Regum.

; ul

M

Summarium Evangelu Luf h

)

C& Cap.2.

m

Ja Efadngflzo dcjfcnbzmr, C/m- ïml

us Ho duodecimo etatis [ue ao stl

eum Jofepbo , & matre Maria in

gerufalem propter. Feflum profe- W

éum fuiffe , illimque ibi manfiffe: v

Q quomodo poft maflam triduiin- mum

quif[itionem inter doclores à Paren- ,

tübus fuis repertus fit.

ETI

MEDITATIO 4

w]

Onfidera, Chriftum à Juvcntutc hi

modoó tibi exemplum ferw)nsï.,ndl

in divino fervitio prebuiffe cüm in j;

duodecimo anno fuo cum Paxcntxbus il

:

J

Ls

42 (o) $8

EL ]

) A

jotcph; &

Maria in Jeruíalem, in

templo divino cultui interfuturus

, profe&us fit : Pudest te igitur coram

j

| DEO; & Angelo cuftode tuo, quod

l

It

1

tu mifera anima, qua& ad Deo per

totafn vitam ferviendum aftri&a e$5

|. . tam negligens, & pigra in ordinario

j Dei fervitio fis, quomodo beatitudi-

nem obtinebis, fi obligationi tuze

non correspondeas: imitare ergo

(

Chrilti in cultu divino zelum, tunc

n

'

j

Uölfpes erit beatitudinis,

Jl

m

MEDITATIO H

)

( Onfidera, Chriftum in prima :eta-

hibit

-wrvte fua juxta prafcriptam legent

il

n Jerufalem cum parentibus profe-

&urn fuiffe, ut legem impleret: cur

,

ergo tu legesDEI, vel ftatás tui par-

Jj

^yi eftimas? & quidem tam protervé

hm

"eastransgredi audes, quafi ad eas

ini

^minimé obligatus effes : confidera

$/ -tuam obligationem, ne ob quotidia-

l

3

na

ab'

« (o)26 -

gt

skar o

&

n

if

Ó

na delicta zternam animz tu )a&u—

;

f

j

ram patlarxs.

ij

quo |

J dc

Dxc Lunæ

)l

j

MEDITATIO .f

A

|

Onfidera et(i Chriftus infinita coe-

letis Patrís füi fapientia fuerit;

?l

]

mhxlommus in templo Jerofolemi-

il

'L

j M

1

tano dxl:aenter ad dogmata attendit

l](mzd

Tu autem; quomodo Spmtuaha do-

Mf)h

?»mata , qua tibiin concionibus , ceu

2

aliis inftructionibus proferuntur, au-

Mred

Ícultas , fepiusrem.meliüs, quam ín-

il

"i

ftructor tuas mtelhgexe tibi videris,

i

unde hoc? nifi ex fuperba imagina

3dt

tione tua, modó doGorem agere

A C

Vis, cüm vix bonus fis dxfcxpulus.

i

TEU

M

MEDITATIO IT.

at

(had

On('dera, quod Chriftus in duo-

decxmo anno parentes fuos defe-

LU

LU

ruerit, cüm in templo permanferit,

po&quam mater fua cum Jofeph do-

RUR

imnum

"N

31

Ahvw*&* "i.-,.--..,,, PT

lu mum reverí

a eft, ut negotiis fibi à

ccelefti Patre fuo. commiffis intereffe

poffet,ex quo tam parentes, quàm

amicos tuos deferere, diícere potes,

(|^ ut eo expeditius ferviuo divino va-

ii care, Deóque fervire valeas: — Sed,

ulg quid tu agis? diu no&áque cogitas;

«íj; quomodo tuis propinquis adhzrere

u quxas, qui tamen tibi in bono tuo

«j propofito , magno funt impedimen-

10j

to;quomodo hoc quadtat ? mundo,

& omnibus amicisvaledicere, ac coe-

"

Qu

nobium ingredi, ac iterum illisamo-

ri adhzrere? fi amicis fervire cupis;

lr

cur non in mundo manfifti? ibidem

IDpté

nj

fe melius decuiffet ; quam in vita

monaftica,

Chriftusdocet Lucz 1 4.

pulus.

cap. $) quis venit ad me; d tfon o-

dit patrem fumms d matrem ,fratres

T

e forores , adbuc autem * auimam

h

(

fuam , non poteff meus effe. difipulus.

J

i

j

"Ergo non es difipulus Chrifti, fi

J

M

':ffihuc amicis tuis adhzreas,

v

Die

]

32

P

w (0) &

gmnams

Die Martis.

Mi

MEDITATIO L.

-ïllfm,

g

Onfidera, quod Jofeph ,. & Ma-

ria Chriftum perdiderints atta-

:cff tüi

g

men non proprià culpá, aut.neglie

entiá: fed longo alio modo; pec-

l]

catis & flagitiis tuis Chriftum amifi-

i

ífti, imó malà, & peccaminosà vita,

fdhh G

fcilicet irà rixis, contentione, ;in»

vidià, odio, & (imilibus fceleribüs

v

tuis, ejecitti. Doleergo depervere

PT

savitz tuz methodo, ut Chriftus cum

2000

'gratiz fuz fonte te accedere. digne-

:fzm li

tur, quod facilé fiet, fi eum contri-

1dogn

to corde humiliter roges.

£

l

U

MEDITATIO II

RU

l

Udore fuffundere , te hucusque a«

u

l

P

deo non curaffe, (i (celeribus tuis

A0

Chritum cum ída gratia amiferisz

AYU

Tueras tam obturatus,utlongo tem-

i.

pore in peccatis tuis períeveraveris:

A

$i te mors fubitanea obruiffet, «ter-

r

Ra

a IIl (9) &

;

m damnationis certus fuiffes : Con-

l

templare hanc miferiam, & animae

tux coecitatem, ac labora,fi Chri-

]

fium etiamex infirmitate amififfes,ut

|

r

;

imum per efficacifimum poeniten-

MU

acramentum reperias.

W .c

J

Die Mercurii.

lnaj

ii

MEDITATIO I

donf, h*

: Onfidera, Chüftum, etfí omnent

fali

^^. fcientiam ; ac do&rinam poffide-

b

ret, tamen in templo ex do&toribus

lum

interrogare non puduiffe: quo fuper-

Aipe

biam tuam deftruere voluit, dum

fun]

neceffaria dogmata ad animz tuz ía-

lutem fpectantia interrogare te pu-

l

det; Ignorantíz vitio adherere ma-

2

H

vis, quàm te humiliare, ac ex do&is

n

]s

viris interrogare; quomodo hoc,

imie

vel illud peccatum evitare, ac corri-

'

l]j

gere poffes: quà ratione hoc fcire

Aj

potes, cum nec literis vacaveris dili-

d

odo tibi fint bo-

g?ntcr , nec alio m

b5

na

-

34

E J

Y

£ f

vt

nz inftructiones: Depone igitu

a

perbiam, illudque interroga quod

u

non re&té intelligis; & tamen ícire

PL

te opportet.

jut

MEDITATIO T.

Onfidera, Chriftum. verum DEI

u

filium fe fe miferis fubjeciffe ho-

minibus , tu veró nec Deo; nec Su-

Qd d»t

perioribustuis fubeffe, nec perfectam

s

gpüs exhibere obedientiam, fed o-

dmli

mnia fecundum obftinatum caput cu-

n

"!

1]

üm vis dirigere, infurgis Deo; ut al-

)

(0U

ter Lucifer; imo przpofitis, & fupe-

Hazccine

h)

rioribus tuis te opponis.

Jï

eft vita religiofa? pró dedecus! ad

ö*fn')

meliorem frugem te recipe , aut pàrs

t

tüa in futuro cum . damnatis angelis

& hominibus futura eft.

)l

í

ll

Die Jovis.

3

MEDITATIO:/L-

l

E

"Onfidera, quomodo puer- JEfüs

»*ä

in-iünere Jerofolomitano fe fe

g

j

s

d

quramus

36 (o) 8

.g»r.

Wt igl'tü;g

"gefferit: 'Totus humilis , modeftus,

f Oga qm

'& gravis inceffit, ita, ut omnes ho-

n

mines, qui ei obviarunt, ex moribus

fuis bonum hauferint exemplum ;

du

quomodo tu in viis & plateis ince-

t

:dis? totus petulans ; füperciliofus, in-

Df

flatus fuperbiz vitio, fine rcligiofis

]

00f

moribus, fine humilitatis & demisfi-

Dur

l i

,onis.virtute decoratus, huc illucque

[ ffd

j

:;

.oculis vagáris, ac f1 mundanus effes,

Ü

& tuà curiofa circumfpe&tione ma-

J

UT

l

.lum prebes exemplum: Confidera

bené, & contemplare animo tuo,

g

hn

quod S.P. Auguftinus in fua regula di-

as d

i

cit: /p inceffus flatu. babitu, & in

omuibus wotibus veflris mibil. futts

W

p

-V.

quod cujm*quam.(W'deat*afpeäwn.

AM-EDAITAGTIO-H.

( Orfidera, quod mater JEfu, &

L

"- Jofeph Chriftum inter amicos ;

m

& confíanguineos quzfivierint, at a-

J

i| 'pud eos minimé; fed in templo in-

H

[

6

ter

96

(o05 &&

—

ter doctores invenerint: Te hocce.

i

[

inftruendi cauía, Chn&um ite,;non

interamicorum tuorum , fratrüm,aut

i qUä

fororum finus, cum quibus tua fami-

|

j

W

liaritate uti quzrís; fed ín templo in

Auegufítiffimo altaris Sacramento re-

[ ]mmi'

,. li

periri: Ibi divinumanimztuzfpon-

lum invenire potes, & certum eft,

I/ 'liv VM €

«LM

Vj'

te nunquam in fpirituali virtutum

Grammatica profe&urum, fi animmi

h |

L

u

tui inclinatio magis in amicos tt1os,

quam decet, propendeat,

tl

Die Veneris

$

MEDITATIO 1

1

Mu

Onfidera, Chriftum poft tridui

t

I

inquifitionem fe inveniri pet-

A

a

mififfe, ut difcas, quod tu eundem

L

Chrxüum, fi ipfum peccatis , & deli-

i

1

l

&is amiferís , invenire poffis; nifi per

lgt

cenitenti Sacramentum » quod in

|

u

h

is tribus confiftit pun&is ,. fcili-

itti)

cet- in dolore :cordis; confeffione

i

Oris

,

/

l

-ä*,(O),ä-

37

T

lt:vïx

lt oris., & fatisfadtione, quibus iterum

ii

in gratiam reducéris; unde agnof-

Vitty

cere potes, qua ex caufa Chrftum

Xotii

«üm - fua. gratia invenire nequeas;

[

quoniam-hec. remedia tibi non ap-

iDtqyr

plicas:- Jeremias Propheta ícribit

At

'gapo 2 90

ueretis mes & imveni-

t d

us , cum quaf,

Teritis me in toto corde

ts

vveftros d* inveniar à vvolis , ait Do-

T.

aminus: Ergo dolore & contritione

QOf t

«ex toto corde à te eft quzrendus. .

MEDITATI1O IL.:

Onfidera, quia beatiffima Mater

d

Matia cum Jofeph ex maximo

Ltilj,

tf

animi dolore amantiffimum Filium

il d!

fuum quafivit, quem tamen absque

Anad

culpá iuà amisérunt, multo majori

t

cordis doloreà te Ó peccaminofía ani-

D

ma eft quxrendus , quem tu propria

quodn

culpa tua; fcilicet, flagitiofa vita &

jl

malis. moribus , quotidiano internae

j

invidiz, &-odii vitio in proximos

(

tuos

38

42 (0) $

M.

P

-

tuos amififti, .O infelix anima', be-

»

—

M

— *

ne fcis, quod hujusmodi peccatis

--»

L- - -

gratiam divinam amittas, quod te

-—

fides. docet, cur ergo tam facile.in

—*R-

j

E—31

t

priora incidis peccata, & in prifti-

nàs peccandi occafiones? emenda vi-

*X

p—

tam tuam,

"t

I

J

Die Sabbathi.

Ia

MEDITATIO L

atP

u

j

Onfidera Chriftum tefte Evange-

lio, in medio do&orum in tem-

[

K

plo repertum fuiffe, qui etiam vche-

W

mens in medio cordistui habitandi,

)

L

& permanendi gerit defiderium, fi

i "PUH

3

j:

tantumodo ipfifanctam prxparas ha-

bitationem, quod fit fi cor tuum

i

(

omni peccatorum Ípurcitia vácuum

Wt

cuftodias ; & pulchrisvirtutum orna-

n

mentis illud exornes; bonisqueim-

ini

pleas operibus; ita in medio cordis

ii

tui ipfum invenire potes, qui etíar

b

iuud divinis amoris fui flammis ac-

Wil

cen-

P O.

a

25

Fitiy

! cendet ; ut ipfum ex toto cordis af-

fectu fan&é amare, & fuavi confide-

d Wi

rationum , & affe&uum odore, fpiri-

if

d

tüali cum ipfo perfrui poffis letitià;

&mprg;

quia gaudium uum eft; effe cum fi-

nj

Jiis hominum,

MEDITATIO I.

Onfidera, Chriftum , poftquam à

01

^ parentibus fuis repertus fit; cum

| Evangs

ipfis in domum: Nazareth iviffe, ubi

Tif

illis obtemperabat, ut tibi exemplo

if

fuo, fuperioribus tuis obedire prz-

m

eat.

DEL & hominis perfonam ge-

jin,)

ftabat , fe puristamen hominibus vo-

Jjb

luit fubjicere, qux erat fumma in

u

Chrifto humilitas: Cur ergo in fta-

AU

tu tuo graváris, in quo ad obedien-

Vr

.dum obligáris. . Si tibi àtuis propo-

fitis aliquid mandatur, quod diflici-

;urim

t

le non eft, illis repugnas: o faftum

[

»& (fuperbiam! in religioneobedien-

TT

tiam vovifti, & quod tibi non placet

(

ia

Ls

4*

: 48 (0) &

1

il

in mandatis; illi repugnando refiftis;. "

Va 0

l:

,

aut omhigena quaris effugia. :

[

Jl

tibi! dum Judex veniet, & ecundum

4l d

juftitiam fuam judicabit: Scias, coe-

énlt

cam obedientiam optimam effe ,&

meritifimam,; hanc obferva,

[ n

"u

[ NW!

g

K

Secunda Domi nic a

a

.poft Feítum SS. tri-

A[(me

um Receum.

'Lgüüä)*

u

f

Summarium Evangcelii. Joan.

AAAAA

li

2. Cap.

u

gU

Evangelimn: de imvitatione: ad

a

Nupiias in Cana. Galilea, do» de

miraculo, quod ibi. patratum eft,

l)

IT

quando Chriflus aquam in vinum

i

m

amutavit , mentionem facit. x

(nhy

MEDITATIO I

ii

Nenarrabilem meditare gratiara ,

R

guæ nuptis períonis, & om

nibus

t

pre-

|

4t

,U8 Co) 3

lmd,o"w ræf&dtibus. fuit conceffa, dum Chri-

"^ |-ftus Dominus, Deus fimul & homo

i cum matre fua ad. ipfas nuptias cele-

"t brandasvenit, & cum ipfis cibare, &&

"6 pigfenseffe voluit: Similemtu con-

! fequeris gratiam toties, quoties au-

7 gufüfiimum Altaris Sacramentum

fuscipis , ubi te accedit, imo in corde

ipz

tuo locum fuum fümit: demififfimas

j

ob' toties repetita gratiarum dona ;

ipfi refer gratias, eumque roga, ut

f pius venire , te vifitare ; ac cor tu-

f

um amoris füi radiis occupare digne-

tur, fed vide, ut ita vivas, ut dig-

d

nus habearis;

inviíat.

quem gratiz fuz dono

(

ll ï/?]

MEDLTATIO lL.

(

— Onfidera; certum effe; quod per-

fonz nupte, poftquam intelle-

xerint, Chriftum cum matre fua, ac/

!

difcipulis ad ipías effe venturum, non

t

exiguum conceperint gaudiurm ; o-

yt

mnemque toti domui purgande , &

murn-

"

:

!

42

u (0) 8&

V

e

If

mundandz , 1mpendermt dxhgcntx-

t

am;ne hi precipui convivze quid- !

lis £

)

o

uam invenire poffent, quod il

! 1,x.0'1f

diiplicuiffet.

Eandem tu cordi; ac *

U

toti anim omni peccatorum labe ?

pürgandz impendas diligentiam , *"dt

dum JE(um Chriftum in venerabili ?!

aül;

Sacramento vis füscipere; cumidem

mOIL'f

fit Rex ommum regum , quiad nup-

"n Ü

f

lo

tias venit, & quem tu in SS. Sacra-

mento füscipis.

Ne quidquam in

N

j

F

)

"

anima tuà inveniat, quod horrorem

:12[.;

f

g

c!

ipfi afferret, prepara ergo, & ador-

! ern g

na habitaculum tuum,quod mhabma-

P

M

n

jj

t€ debet Chriftus JEfus.

L

JT

Die Lunz.

i

MEDITATIO l

T

j

v

Onfíidera nuptiarum perfonas o-

1

j

lt

mni poffibili modo conatas fuif-

] u&[

l

fe; quali Chriftum honore afficere;

if

& quomodo ipfum cum matre fua

m

tra&are ; ipfis de cfcis providere , o-

)j

mneme-

"

ü

p5 aov n

MP (0) B&

43

"m d!,a.,

AUg. ü

mncmque velmt exhxbere urbanita-

tem; Utpote pro tam magnifico Do-

f) (]UO

! níino decet: ex quo agnOxC(ïleOteS

lt

tüam "obligationem; fi te maximus

n |

Coeli , terreque Monarcha in SS. Sa-

lo

lt

cramento accefferit , ut ipfi etiam o-

mnem cultum & adorationem exhí-

j mj

beas, ipfumque actibus fidei, fpei ;

VE

& charitatis cum oblatione, & gra-

$s

tiarum a&ione cibes , & teita erga ip-

lm i

fum geras , utpote erga tam magnum

[

Dominum fe fe gerere oportet: fac

du

illud, & magnam gratie copiam- ac-

TM

cxpmndam habebis.

MEDITATIO I[

Onfidera Chriftam Dominum

|

|

cum amantiffima fua matre , &

o «

diícipulis ad nuptias in Cana Galilza

Vil

non veniffe, ut-magnos nuptis ho-

tUf

minibus fumptus caufaret ; fed ut ma-

T

trimonium ad Sdcramentl dwmta-

i

tem elevaret; gratiamque caularet ;

dl

quam

F

44

w (0) 9«

"

2

quam ctiam acceperunt, cüm pri-

[j

mum ibi miraculum patraverit , &

(

aquam in optimum vinum (quod

E&em J

tum defuit) mutaverit: Simili tu

g

agnofce modo; Chriftum. in. vene-

ii

tabili Sacramento. ad te venientem

nullas tibi facescere moleftias, fed

p

ii

infinitos tibi gratiz thefauros com-

g

münicare, & .quodamodo in te pa-

trare miracula, càüm apud te cordis

gt

ul

anguftiz, & triftitiz aquam in opti-

i

mum intimi folatii vinum mutaverit,

FTT

v

& fpirituales tibi gratiz confolatio-

w

nes przbet: Confidera, quenam

hzc fit gratia; à JEfu confolationem

:,a[m

zi

accpere: non majus eít folatium

in mundo; quam iftud, quod Cliri-

ial

itus Dominus piz animz communi-

lia

cat in fanaiffmo Sacramento.

a

,;::smqua

A

VU

uj

: bie

B

45

d

| *g.(*o)äï* :

lls Qu

4

Die Martis. -

t

Wi MEDITATIO

duj

( Onfidera; quomodo perfonz nup-

D

.^:;tiarum ob adventum tam praci-

Vl

pui-convivz ( qui Chriftus erat) pre-

ii

tiofis, pulchris, mundisque fe orna-

TT

verint veftibuss utpoté ipfis conve-

oinrf;;

niens erat; & eo tempore oportebat:

[17|

Ex quibus tu difcere potes, ut etiam

minopo

ob adventum JEfuin fanctiffimo Sa-

lii

cramanto te fpirituali modofplendi-

nfo/m'a-

dis virtutum ornamentis, pretiofa

humilitatis vefte; manfuetudine; pa-

1

n

MUAf

tientia ; & charitate erga proximos;

f

€& mutuo in DEUM amore , qui cha-

(l

ritatisin te ftimulo apud te; tanquam

QU

flagitiofam creaturam divertere ie

À

dignatur, veftias, atque circumdes:

Si id nunquam feceris; fac impofte-

rum , dum venerabile Sacramentum

adire mentis es; & Chriftus ad te

chur us cít,

li

ME-

46

N

u (o)

f

MEDITATIO II

jl

| i

14

Onfidera, quomam perfonæ nup.

tx Chriftum ad nuptiías invitá-

jl

j

ll

I

If

runt, ipfamque ob tam urbanam in-

n

v1tat10nem hocce affecerünt honore;

g

[

ita Chriftus füuum amorem mutuum

i

oftendit, patnando apud illas mira-

wï],qu

du

Tif

culum ; dum in convivio aquam in

vinum optimum mutavit, ut przfen-

JEWUM

tes convivz optimo potu'fe delecta-

VM

ré, & fitim fuam depel!ere ftrenué

usïdUH

potuerint;: fimili! modo, "quandó

A

m

iM

Ti

Chriftum amore profecuturus, pro-

1l

J

báque vità; ac piisexercitiis te in ip-

jj

Mi

fum amabilem exhibiturus es ,

mtu-

st

tuum amorem fnum tibi præüablt,&

'jf&

te optimo animz falatii vino; in pre-

Íenti & faturo fxculo coclefti gloria

J

reficiet.

«

1

|

AW

Tl

Die

(0) 8&

47

-

I

Die Mercurii

AM.ESJIIAILEO ..

Mitey

'onfidera, à Chrifto in his nuptiis

Ts m

Divina Omnlpotentxa fuaaquam

m

tantüm in vinum mutatam fuiffe: Et

It

! fi vinum mifericordiz ab ipfo petas;

m Tittg.

hm m*f

prafenta, & porrige aquam oculo-

rum tuorum , quz ex contrito. Cor de,

aquama

ac dolore commifforum peccatorum

Mi

df] M.

tuorum profluit, fecundum menfu-

ram aquz , menfuram vini obtinebis ;

Hffn

Nam íecundum multitudinem , &

qwdo

maguitudinem contritionis & dolo.

N

ris ob commiffa peccata, fua gratia ,

fU

Til

& mifericordia tibi porrigetur; Hoc

tota mente contemplare, & bene

F

tibi erit ) & effe&um videbis.

Ape

MEDITATIO.-—I.

d

Onfidera , etíi convivz optimum

vinum per miraculum accepe-

rint ; ipfisque proponerctur bibendi,

Ji

&

D

48

« (0) 8«

/€

& recreandi cauía, in bibendo tà-

D

men tantam obfervarunt temperanti-

1

am, ut nullus ultra neceffitatem bi-

jirot

berit. . O quoties in vita tua hoc

(

«ono DBI , fcilicet vino, fuifti abu-

i

fus, quia ita in abundantia bibifti ,

ut ufum rationis etiam amiferis, &

:

na

l

E

negotia fpiritualia tua ; vel non, vel

n

1

pigré peragere potueris, imo inter-

um omnigenis indecentibus, &

E?]Wa !

1

kimit

inutilibus verbis tempus facrum im-

t

penderis malé, DEUM offenderis;

hominesque ad iram provocaveris;

butti

TM

tales nugas inftituendo , qua perfo-

nam religiofam minimé decent; fed

qtt

snulto magis probos ícandalizave-

ag

runt.

Pro decus! quod tu homo

diy

religiofus, ut probus vis videri, &

UT

tamen mundanas , & indecentes ex-

tirni

b

erces quisquilias; & nugas.

ïmg

N

V

l

j

D

W

t

L.

il

Die

S9 (o) &

49

i,

a

Die Tovis.-

ftfmpmg

us

AAMEDITATIO I

uj «* Onfidera , quia iftz perfonz nu-

iij 4 ptze Chriftum, Mariam , ac dif-

lt cipülos ad nuptias invitgrunt; difce

tl inde ; ut fiin convivio te cibis paf-

I cere, & cibare velis, etiam Chri-

Ij ftum in tuo corde ad illud . invites;

li, ita ut-potus vel cibo non vescáris

-

us nifi: Chriftum recordéris,nempe bo

r

inis no:ex amore propofito ad honorem

t Crucifixi tantum neceffarios cibos &

iK potum manducare, nec ex motivo

al voluptatis, aut contra temperantiam :

lus Ideóque cogitationes tuz inter man-

liy ducandum iemper ad Chriftam ;aut

iij ( ad.Beatiffimam ejus Matrem dirigaa-

50 turs.confiderando, illos non ultra

neceffitatem cibos fumpfiffe. Item

Chriftum in lieno fanctz crucis ace-

to, & felle potatum fuiffe, idcirco tu

as voluptatem,

guHam in cibis quar

C

fed

li

$9

x (o)E. -

E

fed propofitis efcis (is contentus Do-. y

mino DEO pro iftis gratias a

multitudinem beneficiorum.

gensob ii

j

MEDITATIO 1l

y

OnfiderasteàbeatiffimaDei Matre

j

!

Y

a

T ] f

|

C

diícere poffe, quomodo tibi

Wuxj[l IUUd

apud DEUM íntercedendum & pe-

E

; gt

tendum fit, prafertim; fi in precibus

tuis aliquid impetrare velis: Maria

vzüiigfrf&

ia

in nuptiis, dum vinum deficeret;

charisfimum Filium fuum non ita ro*

qui

b

gavit; amantisfime Fili, da ipfis vi-

num: Illa tantüm neceffitatem pro-

gl ?

ferebat: ita & tu in precibus tuis fi-

tll

$

350

militer facias, non hoc vel illud ro-

ges;fed necesfitatem tuam DEO pro-

tl

|

!

pone, omnia & fingula Divinz vo-

int,

at

luntati committe: nulla res tibi pe-

tenda eft; nifi animz tuz faluti con-

w

ducat, fi non, nec petas: Dominus

'qui

Deus omnia fecundum divinum be-

'D'Edl,«

neplacitum füum tibi diftribuere di-

E

gnetur.

Die

i

9 (0) $&

$i

x

Oa s

Die Veneris.

T

J

MEDITAÀATIO

) ]

Onfidera, hoc vinum , quod JE-

Md fus divina fua omnipotentia ex

tbiaqua fecit, melius, & pretiofius fu-

ub ife,quàm illud, quod nuptiarum

ii homines convivis propofuerunt, ex

tlj quo percipere & difcere potes, fpiri-

ii tualia gaudia, & divina folatia in hac

ii lacrymarum valle dulciora, jucundio-

üjii ra, & gratiora effe; quàm omnía

AO

| totius mundi gaudia; Quapropter

butusí

; mundi gaudiis;atque carnalibus vo-

lh

|

li

luptatibus, omnibusque terrenis fo-

)J)y latiis valedic, & conare te fpirituali-

jj» um gaudiorum, & fpiritus folatii par-

ij ticipem reddere: poft que, aterna

-

lii

-in coelefti patria habes exfpe&anda.

W Dole ergo ex intimo corde, quod

l]

finum

toties mundi , & carnis voluptates;

D

l

ac gaudia admiferis.

D

(3

ME-

N

wS (o) f&

"

j2

——

J

MEDITATIO

Il

]

Onfidera, vix fervis mandatum !

!

fuiffe; ut fex hydrias aquà im»

,

j

pleant, quamprimum fine moraive-

"

runt, hauftamque fecundüm pracipi- ^^

entis JEfu , fummi boni petitionem ; I

Ab illis fervis tu 4

attulerunt aquam.

g

veligiofa anima exemplum fume; om-

ncs leges, & pracepta Ecclefiee DEI &t5

vbfervandi ; fuperiorésque tuos imi- i

tandi, & fecundüm illorum imperi- u

um vitam tuam inftituendi : nam lii

Salvator nofter expreffé perfan&um t

ui babet w

Joannem docet cap. 14.

enandata mea , &* fervat ea , ille eff ,

t

qui diligit me , qui autem . diligit me ,

diligetur. à Patre meo , & egodiligam

n

eums, e manifeflabo ei eme ipfum. x

Obferva igitur mandata DEI, & jux-

T

ta füpetiorum tuorum voluntatem

ag

& juffum dirige vitam tuam; tunc

[

i

iB

à DEO diligéris,

Die

8

i (Ojä*

j3

c^tenni GC

710 |

ij Dic Sabbathi..

T m

MEDITATIO Y

ii 'Onfidera, quod per interceffio-

fttqu;

nembeatisfima MatrisDEI Chri-

inpi flus. chariffimus ejus Filius convivis

iww prefentibus , & vino carentibus

l) aquam in generofum & optimum

nim; vinum converterit, & fic omnes con-

ltl vivio affidentes gaudio affecerit eós-

«t que refecerit: ex quo difcere potes,

iniy; te per interceffionem fanctifime Vir-

wu ginis Marie omnia apud Chriftam

vt impetrare poffe, fi ea animze tuae fa-

jl Tuti non contraria; fed utilia petitu-

(i| rus fis: Implora ergoin precibustu-.

lj is interceffionem Mattis DEI, ad-

]

zgodi

j

J

[i—

vertes, te omnia à Chrifto Domino

i

i

N

!

-facilé impetrare poffe: In omnibus

d

necesfitatibus & tribulationibus tuis

o

Virgo Maria advocata tua fit, in qui-

lamas: fed, ut

"1 '-blu,s tu ad DEUM c

C 3

pat

Ji

$4

w (o) g

, u

pat eft eam poít Chriftum filium fu-

um coie.

t

MEDITATIO IL

fa'

J

Onfidera, uti- fponfus, & fþo-nfä»

g

iftarum nuptiarum Chriítum in-

g

vitarunt, ut ipfis fefto honorario fuo

H

W

adeífe dignetur, atque intereffe , ita

et tu in omnibus tuis tam parvi,

l

if

quàm magni momenti negotiis, cum

p

interceffionisinvocatione Sanctorum

Wil

Chtiftum invoces , quoniam absque

u,

/flö

Chrifti gratía nihil boni operari po-

r

[

tes: uti Salvator Joan. cap. 15. ipfe

his verbis docuit: Szue qme mibil pote-

L

|

hi

Jlis facere 5. hoc eft, quod ad falutem

WJI

animz fpectat: Unde tu agnofcere

"

n

ii c

potes, quare tibi res incoepta inter-

frit

dum non feliciter fuccedat , aut fuc-

al

&U

cefferit, caufa eft, quia in principio

"j

m

operis tui opem Chrifti non implora-

bi

W

M

fü; Invoca igitur ipfum femper; ro-

£j

j

gans humiliter , ut tibiin negotiis,

t

"

]

42 (o)

$5

E

ls & actibus tuis fübvenire dignetur,

crede ; omnia profperé fuccedent,

'lü

f f

: Tertia Dominica poft

* Feftum SS.trium Regurm.

honoal SummarmmEvangeIu Matth. g. Cap,

Itdi d. Feug

n

nge[zo duo navvautuv -

7-

racula, primumy quomodo Chri-

r

( flus leprofum fanaveritspfuue pra-

ICSAIM

p

cepera y ut- accederet. Sacerdotem,

alterum , quod famulo Centurionis

t

