&nos patperummifereri, & excom-

j qmiferatione íecundüm poffibilitatem

Mp

nolftramipfis fubvenire debemus, imó

u «dum egentem (cimus, ipfi tam tem-

W :poraliter; quàm fpiritualiter fecun-

! *dàüm exemplum Chrifti fubvenire

W -nosoportet: quare ergo in paupe-

6

res

Y

N

132

"IT

ies tam immifericors es? quod vis

p

À

D

j

ut tibi fiat, h.oc & fac aliis.

'"':3.",

"

E

MEDITATIO ALTERA

P.

*

P. H

.;.1

DI

De Paffone Chrifüi. : 11*

; d

JErvolve , quod Dominusbene fci-

ens, quód ipfum Judas tringinta:

;

N

argenteis vendiderit, & vefperejovis

inimicis füís traditurus effet, attamet

PT

n

ipfiomnia bona przftiteriz, duncum

/]

[

W

ipfo comedit, ipfümque fimul accüm-

lts

bere permifit, ipfi etiam, uti aliis

T

difcipulis pedes lavit, ut ipfius erga

i h

inimicos amorem imitaremur, & ip-

i

Ff

fis bona preftaremus, uti & impio Ju-

]

dze przftitit, & etiam Matth. 5.:cap.

docuit , diligite tuimicos veflros bez.

b

Ix

nefacite bis , qui oderumi vos, oraie

bur

pro perfequentibus , & calumnianu-

Mi

bus vos , ut freüi fitis Patrisveflei qui

b

m celis eftl. Si exgo usque huc inimi-

ET

nci-

cos tuos odifti, emenda te; &i

IN

lt

pe

lt

L

i

FOT

n

(

133

| ;

u-

L 1

pe cos diligere, & pro eis orare ; ip"

[

-

! fisque. benefa'cerc..

N

AL

,,böminicä primá Qua-

M

5f

dragefimz.

4

i t

Sütialarum Evangelii Matth. c. 4

aprt

r

d

ejanium €9. entatto Chrafli2m

.. Evangelio defcribitur , quomodo fi-

t d

fl

uilo quadraginta dierum jejumio d

iny t

i

1

, deemonetentatus fa,quam etiam ten-

- Jationem . vicit,

Et tandem victo

df

[

WT.

&

emone Angeli acelferunt, atque

Af fervmeruut, & cibérum.

d

"IT

aoMEDIJTATIO L.

4e

LA

|Ogita ChriftumDominum &Sal-

«" * vatorem ideo per quadraginta

ims dies; & noctes jejunare voluiffe, ut

wg ceelefti Patrí zqué proprimorum pa-

if rentum noftrorum gula, quàm etiam

«f pro peccatis omnibus per gule viti-

j um patratis fatisfaceret; uti &, ut fe-

cun-

F7

134.

"1913

cundüm exemplum Íuum tam à cibis

Z

g

vetitis, vel fuperfluis quàm à peccatis

abítineremus: quare fecundüm Ec-

clefiz Catholicz leges iejuna , & ab

omni malitia abftine, ac Chrifto gra-

MUH

lt

tias age ; quod ob peccata.tua tám ri»

^g

gidum fervaverit jejunium ; & pró

h)hlt;

i

peccatis tuis fatisfecerit, qua contra

Ecclefix, &Ordinistui jejunium

ia

com—

i ho

mififti

Y

aint

ktïf»

MEDITATIO ALTERA

r

l

. De Paffione Cbrifhs.

gt

J

]

j

D'Ervolve verba Lucz 22. cap. qu&

quan

as

^. Chriftusdicipulisfuislocutus cíts

defiderio defiderarvi manducare bocPa-

m

tba volisciim , quibus fignificare vo-

ïm;qlï

luit; quanto defiderio profalute no-

D

j

M

T

fira pati & mori voluerit; ex quibus

difcere potes, omnes quascunque e«

tyli

)

w

hn

tiam miferias, morbos, perfecutio-

Ü

nes, & omnia carni difficilia,accon*

al

traria ex amore crucifixi JEfu liben-

ter

x$ (0) S9

ET

AUj

—

1

Ü

h

ter pcrferre, cogitando, te mcliorem

" Chrifto non efle.

Bj

!t

M

DieLunaze.

10

hij

MEDITATIO l

Wij

Onfidera; quoniam Chriftus Do-

LT

T

; minusin deíerto à demone ten-

^g -tari voluit, nullum tam fan&um cffe,

Qu qui hujusmodi pati non deber, ac

nulum locum tam tutum, in. quo

; homo à tentationibus liber fit, utin-

llTll de'agnofcere diícas, quod femper u-

1. bique te follicité obíervare debeas;

49 & quoniam nunquam tutus es; fem-

lum! per paratus cfto ad diabolo refiften-

u) dum. | Ad hunc finemDeumquoti-

$m« die invoca, quátenus cum gratía fua

dim) tibi fuccurrere dignetur, ut inimi-

u cüm tuum cum tentationibus fuisfu-

u perare poffis, nam fi nihil fine auxi-

viy lo Dei valeas, etiam fine eo tenta-

jj tiones diaboli vincere non poteris.

fl

!

AME-

126

[ 10

I pATi

)

MEDITATIö ALTERA

]

De Paj]ïam' Chïxf/li.

yith

hementem dolorem contempla*

ij [fh þiI

VE

re , quem JEfus in corde fuofen:

p

i

fit, ex hoc, quod prafciverit, íeà

g

sst

diícipulis fuis effe derelinquendum,

juod hifíce verbis indicavit. — Hag

gt

so&e omnues in me [candalisabimini;

m

qui dolor major fuit, quàm ille, quem

i

à carnificum virgis ácceperat: ne tu

g

veró Chrftum denub omni dolore

tiin

afficias , noli fugere & cedere ab ip-

r

Ío per peccata, ceu vitam peccami-

al

noíam , ed usque ad mortem apik

Wam

ipfum perfevera, & patienter afflie

tiní

&iones tuas tolera, quz tibi volun-

Tinett

tate divinà accidunt, quoniam Ma-

t

.gifter tuus h

ujusmodi ex amore tlu

D

l

. paffus cftj ;

Wij

Diec

n P

*ïä (o) 9?6

137

l

"Die Martis.

MEDITATIOL

Cb).)jh. VOU

»remcomm

"Onfidera, quod homines przfer-

ii

^ tim rel

igiofi; fi tuti, & ab omni-

TM

büs pravis (uggeftionibus liberi effe

r

n

t£üpiant , omnes periculofas tum oc-

rrquliwd:

Vi j

cáliones, tum perfonas evitare debe-

Ml

ant; exemplo illis poterit effe Di-

vus Petrus; qui, nift fe impiis Judz-

iibe

í$; & militibus in atrio Pontificis af-

(** feciáffet, illisque adfuitfet, tam gra-

U. iter lapfus non tuiffet, àc. Domi-

521 Sum , & Magiftrum fuüm non ne-

252 piffet: melius ipft fuiffet, (i in bono

W^ 'Confortio raufifíet, quare vide,quàm

i "Bericulofum fit, dum aliquis bono-

Ug

im focietatem deferit, & íe pravis;

p àc perverfis affociat hominibus.

UÜMEDITATIO ALTERAÀ

De Paffoue Chrift:.

Ontemplare magnum dolorem;

quem JEfus interné in animo

fuo

-

!

138

W (o) $

m

fuo fenfit , QUeniamiipiiIm mininié

«

latebat, quod à Juda, qui cum ipío

ydi

accubuit, cujus ctiam pedes lavit,.&

«t

alia innumera bencficia largitus eff ,

vendendus & inimicorum ínorum

manibus tradcndus effet.

Idem &

"

tu facis , prodis, & vendis JEíum,

cüm plurismomentaneas voluptates,

dl

1

ifat

& impuram vitam, quàm Chriftum,

& omnia beneficia ab ipío in vitatua

n

lmomuï

accepta acftimas, ac vilibus adhzres;

examina te, & fi id feceris, impo&c

mu a

rum te emenda.

"

,

wah l

Die Mercurii.

m

bt

MEDITATIO 1.

"A Ufteram , & duram Chriíti Domi-

xls

.ni in deferto quadraginta die«

ul

bus, & nocibus vitam perpende;

&

in quo corpus fuum fame mottifica-

zf

wit; le&us ipfi fuit nuda terra, non

n

)d1

aliam, quàm ferarum admifit focie-

l:

tatem. Nunc perpende, fceleratua;

u

&

bhujus feveritatis caufam eífe; quare

Tnis

i

te

"

& (o)f9-

139

,l

n

?

Ufü

E

pudeat, tam exiguam pro commil-

Idl

! fis peccatis tuis à te peragi poeniten-

l&

i largimsg

tiam, necte ftudere ; ut pro hisfatis-

T

cxas.

d MEDITATIO ALTERA

it BjBæ

De Paffoue Chriff;.

ms;

ln ( -

^"Onfidera, quod; poftquam dul-

ciffimus Saivatox inftituto fan-

p äisü

b .

mo Sacramento diícipulos fuos

ad amorem, humilitatem , aliásque

W"WPü' "Vvirtutes exhortatus eft, de menía

" furrexerit, & cotus triftis. feftinanter

!

- locum illum adiverit; in quo per Ju-

M

dam inimicis fuis tradendus, & ab

u

impiis Judzis capiendus effet, quae

agmu l^

omnia probé fciebar, ideo contrifta-

d

riincepit,

O anima Chriftiana! co-

m

mitare JEfum cogxtauombus admon-

f

tem oliveti , defere mundanarum vo-

tht

luptatum menfam, & ibidem vide ,

f

quis fit caufa, cur JEíus triftis mon-

ïïïf; )

tem aícendat, absque dubio agnof-

ces

140

'!S"(o)äwf P

D

Ces , peccata tua id causáffe: pro re-

JJ

misfíione ipfüm ro

ga,& dcv impoeni-

j

hi

tentia tua dole.

t C

. Die Tovis.

RTT

adii

Xpende maxim& neceffe effe , at

)

fobrius, & vigilans fis, quoniani

fecundüm do&rinam Divi Apoftoli

^ i'li/l Wlf

Petri r. Ep. c. 5. Adw;jlzrius Luts

uobpm

titt

tanquam leo vugiens circutt, querens,

quem devoret: praíercim , cüm tam

r homim;

0001

)

auda&er, & protervé diabolicis ne-

quitiis fuis confifus ipfam Chriftum

sl

dinun

tentare auíus fit, ex quibusfacilé col-

m

ligere potes, quod tu tanquam fra-

gilis creatura fzpiüs ab ipfo fis teti-

36413:71[[1!

tandus, mox ad hoc, mox ad illud

ii

flagitium, quando videt, ad quod

du n

affe&us tui inclinant: quoniam íd

-;«jaïcognm

ET

agnofcis; efto diu no&üque vigilanS;?

& ubi

»ïiiümggi

que Dei auxilium invoca &un-

T

l

plora.

ial

t

MT

ME-

iin

lz

od

A& Co)

.!4)

i

j

TT

MEDITA TIO ALTERA

De Pafftone Chriffi.

*

Ogita, Chuftum Dominum no-

UC

trum usque ad mortem triftem

wbé, fa&uin-effe; imó hzc tríftitia t

anta

Mims erats utipfüm etiam vità ptivare po-

Ui , tniffet , nifi impediviffet; hanc. vo-

ifrini dintarié ob previfas poenas, & mor-

W tem admifit, quo in pun&o morta-

54 lemfe bominem oftendit: item ex

ljjj; paterno erga filios fuos commifera-

s(ijy, tionis affe&tu, quos propter fidem

uj €& juftitiam tam crudeles poenas , &

guj martyria paffuros effe przvidit, qui-

jj bus-etiam triftitià fuá fatis roboris;

udf|. & folatii acquifivit: item tot animas,

jl PrO quibus pati volebat, perituras.

yi| €H€ precognovit: Si ergo Salvator

qii. Propter nos homines ita triftis factus

wip ts multó magis nos propter flagitia

^ & Ícelera noftra triftes cfíe oportet,

me-

qgiþug toties dternas poenas pro

/

riti

t4t

*x8 (0) &&

riti fuimus; jam igitur incipe ex to-

to corde contriftari, fcelera tua de-

J

plora; quoad vivis, & noli ullum yà-

[

i"

num admittere gaudium.

((

yr

Die Veneris,

u

MEDITATIO' L.

sutit

l

qab

xpende, quod Chriftus JEfus pet

d

jejunium , & orationem, ac foli-

ln

tariam vitam ad inftantem tentatios

nem fe preparaverit pro tua inftrus

f

TU

v

&ione, quod bujusmodi vera fint

arma;, quibus dzmon , & ejus tenta-

agbl

m

tiones vinci poffunt , de hujusmodi

iil

etiam tibi providere potes; nam d-

mon odit jejunium , uti etiam humi-

]i

les,ac pias ad Deurn preces;fancta-

!)

que crucis fignum. Hajusmoditan-

uam veris mediis contra tentatio*

t

T

fies tuas uti poteris,

J

"n

*;:,(':bie(q

Wms V

UE

"

2 (0) $«

urlnclp l

145

[

ATIO ALTERA

t

:

€

OL

De Pajfone Chrifüi.

"

C Ontemplare, Chriftum coeli & ter-

rz Creatorem in terram füper fan-

(

&am faciem fuam cecidiffes quis il-

T

- lum ita oppreffit ; nii peccata tua ?

. hec caufa erant; cüm tam gravia fu-

lus JFw

| euint, ut ille et(i fortiffimus in terram

ml

cecidetrit, & coeleftem Patrem fuum

s

pro remiffione tuorum, & omnium

»ug hominum peccatorum rogaverit: ip-

j f ergo condoleas, & pro hisipfigra-

|gui tíasage hiumillimas, & pro remiffi-

s One ipfum roga, quoniam tam pro-

fandz humilitatis caufa fuifti,

t

Aus un.

z

Die Sabbathi.

«t

"UI EDITATIO 1

od

SCratáre , quod innocens JEfus per

; Itl

toleratam tentationem fuam fu-

perna dona apud coeleftem Patrem

Íuum tibi acquifierit, quibus omnes

dgerr;onxs tentationes vincere vales;

N

E

nam

144

5S(o0)8k

P

)

J

nam Chrítus ipie diabolunr oppret-

LUE

fit; & diabolicas aftutias contrivit ;

j

caufa eff, ne in tentationibus tuis

UL

s?

lM

fuccumbas; fed vincere valeas, dum-

modo velis; idcirco ipfi ob tantabe-

TUj

';

neficia gratias age, & roga, ne un-

läwl!)c h

Dd

quam à t& gratiam fuam aufferat ,

f

ut femper adveríus iuimicnm tuum -

& tentationes ejus przvaleas.

j

MEDITATIO ALTERA

|

De Paffone Chrifüi.

u

Ontemplare . orationent,

quam

ATA

Chriftus in horto . hifce verbis

l

li

[

erfolvit Matth. 26. cap. Pater fi

ij

T.

polfibile efl , transeat à me . calix ifie,

j

m

verumames mou meas jed tua. fiat vo-

W

l

;

huüims: n tanta trüiftitias in tantis

2

;.4

L

doloribus, intot anguftis ;innocen-

tiffimus JEfus non fecundum fuam ;

j (Iarila

l

fed fecundiüm cosleftis Patris fni vo7

o

luntatem viverc ;camquead mortem

l

de

W

usque adimplere volui: ex cor

t€

,

aeeca

—

48 (o) d«

..

145

bp[umow

! te^p

dcat;

quod femper in omni-

ittt bggs fe

TAU

h

D.

cundüm propriam voluntatem

!tuam omnia facere velis; & ^ nullo

" m

.

odo diviae obtemperes voluntati,

X

uare difce à Chrifto'in omnibus

If

71 taff profperis, quàm adverfis omni

m [

j

if

hüilitate divinz voluntat

i

i te fübji-

Ti t éere,

Ws

m

imsEominicáà. fecundá .

jj

Quadragefimz.

UEL

1

S

t

j E

l

BmmariumEvangeïzi, Matth.cap. 17

u Evangelum.— transfiguvationem

l,

Is xr

T.

Chrifli. defiribit , quomodo tribus

"p

difeipulis fuis s fcilicet Petro, goan-

1 m n

ni, & Jacobo , quos folos fecuim vd

j Jnoct

moutem Vbabor. duxit , gloriam [a-

n

am c. claritatem corporzs Jui often-

"TOA

"derit , d quomodo ibidem Moyfes

iut

V* Blias apparterint , & eum in-

Q* quomodo vox

j M'l

l

js locutus jitgriz,

G

Ceg-

146

A? (o) ä:-*

f

|

l

j

[

— Celeflis Patris audita fit :

Chic c&

[j

?F

J

|

[

|

Filius meus dilectus; 1n quo miþi 3

í

l

j

li

bene complacui.

)

li

1

? ei

MEDITATIO L.

3 dQ

€-

Onfidera, coeleftia gaudia, tan. jitl

t4, támque magnifica effe; ut g

nemo illa fatis defcribere posfit , qui-

bus in perpetuum juíti & fanctiho-

I

minescum Angelisfunt fruituri : De- h

um ficuti eft, à facie ad faciem intu-

]

ebuntur, gloriz ; & codleftium Chrr-

?prmde

!

Jl

HJQI

a

fti gaudiorum participes reddentur; "!

& ficuti fol lucebunt, & in zternum 9

n

1

l

p

cum Chrifto regnabunt, & fine fine !

cum íanctis An/gc!is. DEUM lauda- !t

bunt. Singula mundi gaudia, &t

voluptates cogita,. hxc omnia re- g

fpectu cocleftium gaudicmm umbtra ii

Íunt, imó nullo modo zternx gloriz at

ü

comparanda ; nam fecundum tefti-

monium Prophetz Davidis Pfal. $3. ii

v.1o... Melior eff dies una. im atrüsid

us

1

x2 (0) $8

147

Jm

j

,

j

ïisþþä? millia &oc, Nam erit leti

ta

!

n

Wi fempaterna fuper. caput eorum:. gaue

dium, d letitiam obtinebunt Vai. cap.

35. quare DEO ob ea przparata gau-

lii

dia age gratias, & roga, ut te. ali-

199f

V

À

,

quando eorum participem reddere

2

(m (Q

" dignetur.

[

j a

drümm|

MEDITATIO ALTERA |

- De Paffrone Chrifüi.

Lt

d [DErpende JEfum in monte oliveti

J

continuó mägnas fuftinuiffeangu-

amy fias, & affli&o cordi fuo nullum in-

iie dulfiffe folatium: atque períolutà pri-

Dl LUC

má oratione tres difcipulos acceffiffe,

quos dormientes invenit, & excita-

;audia; '

omnia f

vit; poft quz ad priorem locum re-

TT

vertus eft , & flentibus oculisad Coe-

lr

1j

leftem Patrem preces fuas repetivit:

hi

ex quo diícere potes, non íufficere

)

à Dco femcl aliquid rogare , fed bo-

jil

num eífe, orationem repetere, &

l

z

rem

[

ia

OMXé Co) &*

rem illam; pro qua rogatur, à vos

"I

Qu

| luntate divina inftanter poftulare.

i

at

| Die Lunæ. :

gil

MEDITATIO I.

s guitt

j

!

It

*Ogita, fi Petrus in monte Thà* ;

bor tantam fpiritualem dulcedi-

m

:

L

,

!

li

nem ex divina transfiguratione fenfe- ;

rit; ut ex monte hoc defcendere no- ;5j

luerit, fed exclamaverit : Domine bo- ss

]

n e[l , mos bíc effe: quanto majo-

ri gaudio , & dulcedine jufti incoelo — j

fruentur ; ubi ominia gaudia funt, &

tl

in xternum permanebunt: Ád hac

gaudia maxime anhela, & ita vitam iil

1t4t

tuam inftitue, ut hujusmodi in ater-

num frui valeas.

" &il

t

MEDITATIO ALTERA

-

De Pajfone Cbrifti.

b

Ogita; quam gravia peccata tua

b

effe debuerint; que JEfum in

[

|

í

li

ln

monte oliveti ita opprefferunt;:

&

X

ïvlunmä

faü-

-

u u

tb j

149

ïahgüincum fudorem exprefferu

nt:

u

lii

Salvatorem tuum humili/corde pro

t

remiffione roga; quoniamtam ingen-

tis fanguinis profufionis caufa fuifti,

0

t

)

O quanta hzc debuit effe gravitas! &

- quanta interna triftitia, & dolor, quí

i l

* etíam fanguineum fudorem expref-

lffä[lüllfltï fit !

à

quare animitus JEfu condoleas,

flcendf;s: &

r

gratias ipfi quotidie propter tan-

i UM

tam 1n monte

]

.oliveti Paffionem age,

n «

ln

"

da Á

Die Martis.

Ml

MEDITATIO1L

i DErpende, fi montem zternz feli-

ia

citatis acendere defideres, qui

neceffarii fint gradus; hujusmodi

funt; odium peccatorum, abnegatio

[ vui' ipfius, & mortificatio omnium

j

pravarum cupiditatum & affectuum.

u9 Virtutis ftudium ; contemptus mun-

&

n

]s di, conf

ormitas humang :cum divi-

i& na voluntate ; patientia, humilitas,

L

I

G 3

man-

«6 (0) &X

bada-r d

rfo

l

maufüetudo , caftitas, puritas cordis

D

u

"

amor in Deum, & proximos, in

"

bonis perfeverantia, & poftremó fuf-

;qllm

ferentia calamitatum ex amore JE-

Vr»«atis

fü: Si ergo eam fcalam cum his gra«

gmtlffb

dibus habueris, in. coelum per h»an?

;3,&!112

*a

afccndere poteris.

!

W,&ï

)

" MEDITATIO ALTERA .

»

De Paffone Chrifiz.

Ji

Xpende; quod JEíus per integras

)

tres horas illis in anguftiis, &

i

i

Tf

prolongatis precibus, in fandis(ima

Atgïdkm

facie füua jacens, pro nobis mifecis

peccatoribus apud Coeleftem Patrem

du

'JUW) (

füum pro remiffione accumulatorum

yeccatorum noftrorum intercefferity

u2

a

uibus toties aternam poenam pro-

meriti fuimus, quoties peccavimus:

& quoniam ad vocem clamantis JE-

ïhämw

fü aures noftras obftruximus ; etiam

algam;

Coeleftis Pater filium fuum eo tem-

F

iftus)

Wt (

pore - exaudivit, quo (Chr

' PX'O

;ä'-.

*8 (0) &&

n

I$f

m pro repetitis íceleribus fatisf

€

cit.

W Contemplare nunc, quantum JEfüs

M pro te» & omnibus hominibus paffus

ta fit; & quas anguftias toleraverit , ut

tlj pro. peccatis tuis fatisfaceret , quare

intj equum effet, ut etiam poenitentiam

ageres, & maximé.doleres, te tantae

- paffionis, & anguftiarum caufam fu-

LU affe,

Mi.'

Die Mercurii.

FÜU MEDITATIOIL

nl

2

lj,

r

d

Ércurre, non aliam ad montem

ij

m z

g IJ

cceleftem effe viam , quam viam

ij afllitionum, crucis, & paffionis, per-

mltot

fecutionum, contemptüs, & omni-

lt

genarum angufliarum: ita divina

Scriptura confirmat, A&. 14. Per

hu

|

" 7u

ltas tribulationes oportetuos tutra-

« rein Reguum Calorum ; quare non

,5 8mplius conquzrere, dum tibi quid

ad

X

au *

veríi contingit, & ianocenter pàti

,

ntas Dei; ita de-

(

(j ercs,, ca elt volu

cet ,

F

G4

[

4S (o) 8

/'l

n

cet, fi Regnum Caelorum intrare

)

jl

defideras. Maximam gratiamrepu-

tes, dum Deus in hoc mundote pu-

D

nit, namhosad coelum affumit, quos

in hoc mundo caftigat, flagellat au-

)

tem filium , quem recipit S. Paulus ad

j

m

l

1

Hebrzos 12. cap.

!

!

i

TT

MEDITATIO i]LTERA

ä!MHOHIC«'

De Pajfine Cbrifhi.

n

Ogjta, poftquam Chriftus preces ;;l

fuas ad cocleftem Patrem fuum j

erfolverat, & in maximis anguftiis ,.j

ianguinem fudaverat, Angelum de ln

coclo miffum veniffe, qui JEfum con- j

fortavit, & humanitati indicavit; voe ;(;

l

[

luntatem Coeleftis Patris effe ; ut ca- ..

Mi

l

licem pasfionisad ultimam usque gut-

Donm

tam ebibat; hoc eft, ut ad mortem ,

T.

usquecrucispatiatur. QuareSalva-

r

torem tuum JEfum Chriftum roga,

dri

ut tibi etiam in. angufliis tuis fo-

lauum largiri digaetur ; quo confor-

ï&l'iS)

| »5 (o) 8u

155

DT

téris, donec crucem, & tribulationes

Hüy

in hac vita toleraveris.

Atl

lii

Die Jovis.

f

MR

MEDITATIO L

P'Erþende, dum Petrus Chriftum in

gloria fua vidit; apud ipfum om-

T

ji

nino in monte manere voluiffe, qua-

ni

i

LU

rc etiam pronuntiavit; Ponum bíc effe

trtn j

babitare : íed tumtem

poris, quo JE-

fus à militibus, & Tud

&is capiebatur,

lr angw

Petrus perfeverare noluit, fed fugit,

lum

Eodem modo tu agis, dum interna

Bd

folatia à Deo accipis, & fentis, li-

[

benter Chriftum imitaris , & ipfi ad-

t

effe cupis, fed mox , ut tibi aflli&tio-

t

nes immittit ; confueta fpiritualia ex-

|nott

ercitiatua deferis: quare difce Chri-

T

ftum imitari tam in

"T

profperis, Quäm

in adyerüs.

j

Qd

G ;

Me-

x$ (o) 2

z

154

uN

/

" MEDITATIO ALTERA.

Ail

De Palfone Cbriffz,

Ngentem trifüffimi Salvatoris defo-

w&m

lationem infpice, qui propter no-

!

WW

ftra fcelera , quibus Deum dereliqui-

t

mus, & terrenis inordinato amore

i &lcid

adhzíimus, coclefti Patri fuo fatisfe-

um

cit; & nobis hancgratiam acquifivit;

i

n

quare ob hanc defolationem pfi de-

j

Ó

p

bitas age gratias, & per hanc iplum

roga, ne te in anguftiis tuis , praer-

iiEDITA

tim inagonetuo derelinquere;fed ti-

M

bi gratià fuá fuccurrere velit, ut inimi-

ci tentationes vincere, & felicem a-

Va

al

gonem habere, gratiamque fimul, &

LU

&ternam gloriam obtinere poffis.

irty

Die Veneris

Jni

MEDITATIO L

t

iXpende, cur Chriftus coram:tri-

b

bus diícipulisfuisfe transfgurave-

Tymut

rit;ratio erat; ut illosad laborémsom-

i

n&sg';; mundi hujus adverfitates liben-

ter,

ärc i

x

—

.;?ä(oïä&

L

J

ter; & patienter fuftinendas ànimaret.

T

3

cum ipfis [pecimen gloriz fuz often-

Wtongd

dere vellet; qux pro toleratisadvert-

qys -

fitatibus, & laboribus premium effet

E

.

] dfrcliqu

quo difícipulis , & omnibus homini-

J

.bus, poft toleratas afictiones fpem

if

magnze felicitatis fecit. — Quare noli

An vita tua calamitatibus plenà tzdio

hu

pl

vinci, Cogitando , magnam ín ater-

hu

na gloria mercedem te manere.

lp

MEDITATIO ALTERA ;

Vrf

De Pajfone Chrifü.

AL

Ontemplare, cur Chriftus Salva-

foitmy

C

tor mundi in horto Gethzema-

tl

ni Luc. c. 22. anguftias & fanguine-

Mi

um fudorem pati voluerit? ideo, quo-

niam Adam in Paradifo fümptione

l

vetiti fru&tüs voluptati indulferat, &

Jrimt

eà totum genus humanum in ruinam

j

gunr:

precipiraverat, ita Chriftus écon-

r

tra in horto precibus, anguítiis, &

sle - fudore fanguineo Pasfionis fue, &

lr

l

G 6

res

1;6

. X fO) &te

"

il

redemptionis initium facere voluit:

di

'

lm

propter quod Chriftus in horto tam

triftis factus eft, quoniam in eo Adam -

j

vetito. fru&u íe oblectavit: quàre:

Ó

h

diíce, hujusmodi voluptates abnega- -

yninj

NU

j

re per vite afperitatem, vel multa- |

4

J

plC

rum anguftiarum tolerantiam.

iil ([DW

Die Sabbathi.

il

pw

MEDITATI1O

Mi

:

"]

Onfidera, Chriftum Dominum

pasnon

4 finità transfiguratione cum difci*

ii

ulis fuis de monte deícendiffe, qui-

lïa

|

bus prohibuit, ne ulli revelarent

TT

donec à morte refurrexerit, quo te

"';L'uoncm

docere voluit, quod , dum quid bo-

ni aut meritorii agis, non ftatim om-

gibi

nibus vano ex honore id reveles: fuf£-

.;mm

sl

ficit Domino Deo foli notum effe;

qj

qui tibi compenlabits quod inhono-

rem ipfius feceris; hic infpice , quàm

ET

a

malé feceris, fi bona opera tua aliis

&juï- à

ideo revelaveris, ut te probum

ftum

(0) 8k

Ij7

L W.

ftum habeant, & laudent; hocinfu-

homf turo emenda.

Ij ä:k

II' v-

AMEDITATIO ALTERA

De Paffione Chrifir.

'Nternam infpice Pasfionem quam

ufcl " I

i

JEfus hoftes fuosexfpectans, à qui-

. bus effet capiendus; poft anguftias ,

&fudorem fanguineum in animo fen-

01

fit ; tum temporis omnia pravidit,

quz eà noae fibi effent futura; uti

ï;mä? !

etiam pasfionem fequentis diei;fiqui-

i

dem diícipuli fui Judz infidelitatem,

.Cl i.

àb omnibus difcipulis dereli&ionem,

; Qubl

falías accufationes, ictus, illufiones;

TOR Bagellanonem, coronationem , cru-

s. .cis bajulationem, & amariffimam in

igno crucis mortem fibi ob oculos

s

ü

ofuit.Pro hifce omnibus percommi-

m

J

jerationem , & oblationem internz

u

Yi

pasíionis pro omnibus peccatxs tuis ;

(i

quibus caufa fuifti, maximas ageguee

nà

W

tias.

G7

Do-

k

18

« (o) &

m

Dominicá tertià Qla-

|

in

IU

draoeflmæ

t üüdi

Smmarium Evanoelu Luc.c,t 1.

dC'Zt,

j

Eoaugelium mentionem

quoimodo Cbrzjius Dominus mutums

J

|

b d

j

. furdum; d obfeffum à demone lis

ä

beraverit : poft qua Chrifficum u-

g

axs colloquium defcribiturs qui mi-

Lt WM

racilum boc Beelzebub demoniorum

sl

Principi attribuebant,

"

MEDITATIO I

tUR

vt

Uam percure miíeriam, quod

tam impius fis, & quodammo-

m.T

do intelle&um tuum perdas, cüm

Auü (fkl ]

damoni per peccatum, aditum in

ml

animam tuam indulges, qui. deinde

"JI L

omnia in ea perdit, & efficit; ut poft-

WMS

modum in confitendo mutus, piger

ARU

in precibus, & laudibus divinis, fur-

g

düs in audiendo verbum Dei fias, &

la &m

nihil aliud cogites; quàm quod va*

'tfï |

num

«2 (0) 9

159

num, & terrenum eft: hanc tuam

lan

malitiam deplora ; & maturé per pro-

bam Deóque acceptam vitam te

emendare ftude.

T

tll fag

MEDITATIO ALTERA

Il

De Pafftoue Chrifli.

ditigi

EXpende;, quomodo Chriftus Ju-

.

finj

'- dam cum alüs militibus füb eo-

'tm',qpiy

dem centurione cum tumultu, arden-

At

tibus facibus, lucernis, & ingente

cohorte , & famulis pontificum vi-

H

derit: interea impius Judas impuden-

1, QU

ter incedit; dat militibus fignum, il-

um

lum ;

uem ofculaturus effet, Ma-

4

gitrum effe; Judas JEfum ofculatur

fim j

hifce verbis, zve Rabb; , cui Chriftus

| dni

relpondits amuce ad quid vwenifli?

d

:l

Filium bominis ofculo tradis 2 que ver-

J

ba plena amore, & Majeftate erant;

vm[s! mr,?

Magnuam ergo Judaz infidelitatem me-

leä)&*.

ditare , & cam abhorre, ac noli , üt

.

Wuod,

W Judas » effe perfidus, & nequam

fUf

Die

160

«$ (o) E&

W

Jb

x

z

"RC E

)

fon

l;

ACEDITAITQIL A

Onfidera; hos nontantüm obfef-

JquC

|

"

fos effe, ex quibus damon loqui-

M

Tl

M

i

tur, & varias per eorum membrare-

przfentat figuras, fed quod omnes

qllC

"t

Wi

magni peccatores, quodammodo à

at

dzmonc fint obfeffi,cüm inimicus pa-

d

trato flagitio fingularem hujus homi-

" perEdn

n

A

Ml

n

nis.animz poteftatem accipiat, & fi

DEUS id permitteret, pro libitucum

ET

anima illa agere poffet ; imó in infer-

sl

num fecum trahere: nonne hxcma-

n

gna eft peccatoris miferia? quare pec-

stl

catum augue pejus fuge , qui tantüm

imü

Corpotri tuo nocere poteft, peccatum

i

autem nocet animx:; quare omnem

impende conatum , & vive in timo-

re DEI, ut nec in mortalenec veni-

i

D

ale incidas peccatgm;

ii

fiv

(

M

l

!

ME-

(O)ä!-

16:

ME.DITA TIO ALTERA

l0

De Paffone Chrifti,

Ehementem :dolorem infpice ;

Hïum (

T0l

quem Chriftus interné ob i ingra-

titudinem , proditionem, ac fcan-

Itl

dalum; & ob interitum impii Judz

ls

lum

fenfit:quem ad illum appropinquan-

tem nec rejecit , nec etiam quid ad-

ml(un

ij

uerft fecit, nec ab Apoftolatu remo-

Vlt, fed perfidum admifit ofeulum,

i,l

lbtuc

ipsique-benigné locutus eft; ex corde

optàns , ut fe converter eti ita eciam

Q

decet fecundüm exempium Chrifti,

Mrco

ut idem facias tuis adveríariis; exa-

u

mina te, an ita feceris, fin non, im-

IU

CCCRU

pofterum Chrifti Domini amorem,

& amicitiam erga inimicos tuos imi-

rj

tarc.

ILt0d

Die Martis

WU(

AMEDITAT IO I

C Onfidera, obfeffüm ( ex quo per

Chnitum Dominum ejeétus fuit

"m

dazmon

162

46 (0) 8

E

damorn)locutum fuiffe : itaetiamcer-

q

"l

!

tisimum ctit fignum, te à dzmone

liberatum effe , fi peccatatua appro-

4j

bato Sacerdoti confeífus fis, ruríus

at

Ó

de fpiritualibus, & divinis libenter

M

,

j

Fictg

loquaris : attende , an id in te repez

riatur fignum , & quamvis inimicus

)

bt

os tuum occludere velit; attamen o*

st

D

mnibus viribus ftude, Deum invoca.

pitt

re, ut tui mifereri dignetur.

l

- MEDITATIO ALTERA

d

1

De Paffrone Cbrifit.

E

uT

| I

Xpende, quemadmodum JEfuä

)

E

ex mera manfuctudine, & pati-

in,a

entiía perfidum Judz ofculum permi-

'.;fïläiüdlï

fit, ita hodiedum permittit, ut im-

ts

t

n

pii homines iplum in. venerabili Sa-

Ya

cramento fumant , quem ipfi; ficuti

"d

Judas,oretangentes quafi oículantur,

aiti

namquoties mortali peccato coinqui-

tht

patus communicas , toties Salvatori

f)'

;

Acit) ;

[or

U

tuo falíum das ofculum ; & coþin

fu

-

* (o)m

163

QU

fu verus es Judas , & corporis, & fan-

Ln

1

UF.

guinis TE(u Chrifti reus efficiéri:

j

quemadmodum Judasin zternas de-

»fLS,

u

jectus eft flammas, ita tibi timen-

li ]j

dumeft, dum indigné fan&um acce-

n t

dis Sacramentum. Quare omni mo-

ls tg

do labora, ut digné fecundüm poffi-

AU

bilitatemtuam fan&am

I f

&

fusc?pias con-

I

muuibncm.

Die Mercurii.

TEl

ld

MEDITATIO I

l

"Ogita; quomodo impii Judzi vifo

n r

magno Chrifti miraculo, quo

,&Pä(l'

obíeffum , mutum , & furdum cura-

T

vit; falío judicaverint, dicentes, ip*

rin

fum id facere in virtute, & nomine

Dd

l

principis demorium:nonne hzcBlas-

,l

hemia eft? mirum non fuiffet, fi

mlanwhl

Deus fceleftosjudzos, quamprimum

vt

inferni flammis puniviflet, fed mini-

H*iwn

mé fecit, ut difceremus finiftrajudi-

u

cia aliorum hominum cum patientía

d

per-

164

Vä?ä(o)ä*', :

TT

J

perfeire, & femper Domino Dco

D.

j

"vmdi&am relinquere.

jl j

4 f

MEDITATIO ALTERA

'

'

"D

(

De Paffoue Chrifht.

Pt

Erpende, quod dato à Juda falfo

ott

oículo milites, & carnifices , utl

j qui i

furientes lupi mitiffimum JEfum in-

du N

vaferint , & proftrárint, vinculis, at-

; i

que catenís, corpore, & manibus

ia

ligatum , verberibus & ictibus affece-

d

rint, quomodo fortiffimus, atque

iij

omnipotens impiis fe fe fubjecerit 5

i'ïn'u(rxïïï |

l

& fe ab aliis ligari permiferit, ideo

2

tantum , ut'homines vinculis pecca-

torum liberaret, quibus inimicus il-

T

los illaqueavit; meditare hic, quàm

K

crudeliter Judei JEfum traétarint: &

Widy

!

horum omnium Chriftianaanimare

:

NT

€5 propter peccata tua.

l

A:

Die

ää(O)ä&

Tlltg )

Die lovis.

MEDITATIO 1

TR

Áximam mitiffimi JEfi patienti-

l

.am infpice, qui per divinam

potentiam fuam , ut primum efficere

!

u

i]

Tif

J

potuiffet;ut terra falsó judicantes Ju-

Jfini

dzos, qui dicere audebant, quod

zmonia in nomine Beelzebub eji-

Ial

ceret, abíorbuiffer, quod miínimé

f marp':»:

fecit, fed multó magis probavit illis;

Qu d

nullum effe fundamentum , aut cau-

! 4

B

fam hujusmodi judicandi, quibusil-

los convertere , & illorum animas lu-

!hs J

crari volebat: hic verus erat amor

jpto)

T

non tantüm illis nec irafci , à quibus

offenfus eft, fed prxtereamifericor-

,U

il

diam , & opemipfíis exhibere: fimile

iis praefta, qui malis te afficiunt

m

JMEDITATIO ALTERA

De Pafhoue Chrifli.

( "Onlidera, quod Chriftus Domi-

hus Petrum(poftquam Malcho

Ü

J

Pon-

1

1 66-

ääl(o)'ä?*

Gu

Ponti&cis famulo dexteram aurem

ffüqndflm

amputavit) reprehenderit , uti & in-

ftruxerit , & per hoc falutarem dede-

xquo

i

rit do&trinam : imprimis, quando.

J

quid adverfi tibi accidit, ne vindi-

ï

j

J n

&am (umas, nec malum malo com-

adn

peníes; fecundo :omniaadvería cum

atientiaà divina manu acceptes; ter«

a

tio: fecundum doctrinam Chrifti vi-

st

vas, quz fonat; quod omnes illi; qui

qui

perfecutionem patiuntur propter ju-

ftitiam falvandi fint; ob hzc punc-

DN

)

tà te animare potes ad graves perfe-

hh

cutiones tibi oblatas cum patientia

pun

tolcrandas.

'A?hll[&)

DiekVeneris.

"

(

ii

r

APEOD IPTATILO:B.

aM

( Onfidera verba Chriftü ; Regmum ia

in fe drojum . defolabtur: idem i

in omni communitate contingit; in ii

qua animi funt divifi, & contratres jjJ

non funt unanimes ; fic) ut unus a

EH :

ex-

ttt€.

39 (0) f&«

167

Al qr

du

dexte-am, alter velit. ad finiftram ,

ille fecundàüm ordinem vivere, alter

if o

nolit: ex quo maædxf'crcpanuæ, dis-

Sqw,

Q

turbationes, & defolationes in hujus-

modi locis nafcuntur.

Nihil miíeri-

Tibg

us poffet in hoc mundo inveniri,

(iiüts

quàm ejusmodi videre diffenfiones,

t

Quare cave tibi, ne proborum relin-

(

quas focietatem, & fic in xternuma

sl

pumendus pereas.

lIs

MEDITATIO ALTERA

E

It

De Paffione Chriffi.

p&llf

PErpende, quàm dolorofa, & fu-

pra modum crudelis füerit Chri-

fti CäpthlïäS ,Dammanus, pcdc;quc

fortiffime vmcxebant, Ita ut i.momne

"

Item do-

rorfus perfunderentur.

lt

Í

Oro

Íum erat; tanquam furem & la-

h ld€

tronem i1n civitatem trahi

ueu-

TUl

admodum ipíe adveríaris füis ex-

Qu

probat Matth. 26. cap. quod exive-

(

rint cum gladiis & fuftbus eum tan-

i

quam

ES

168

42 (0)2€ —

— ;

fif

qu'am latronem capturi qux verba J

T

milites conciliare fatis poterant, fed

invanum! pati debuit, qui peccatunx ;

j

V

!

"

Ml

non commifit, cur ergo. quareris 3. í

1

j

i

)

r

dum adverfi quid tibi accidit;qui ob, ;j

AT

eccatatua gravia carceres &,vineu-

j

à

p,romcn'tus *

"

pl

/

W

Die Sabbathi.

J

|

j

COMAEDIT ATT2324$

AU

T

TN£nitam mente þcflu&rä Dei fnif'c*-'?

u t

[

ticordiam, qua impedivit; ne ab

uf

inimiico usque huc obfideréris, quem-

st

admodum hic homo, ex quo Chti-

f

mu

ftüs dzemonium ejecit: gnavirer ob-

13

"

ferva, quod idem à Deo beneficium

al

tibi przftitum fit, quoties peccato-

rum tuorum remisfionem impcträfti,ï

ac priftino ftatut reftitutus es , & do-

IN

nis cceleftibus ditatus.

Quare Do-

l

minum Deum lauda , & ad dies víte

b

tui gratias age, quod uSqnä*"hïï"C*ä'

YT

d;gmgue obieí

$

fus non fis.

AL-

m

3x9 (0) 89

169

qui

ALTERA MEDITATIO

)tfla

I

De Pajfone Chriffz.

Erpende militum; ac Judaorum

E

&P

mr qu

crudelitatem , quámque immá-

niter Chriftum in captmtate tracta-

' Verint: Ó quot , quàm duros innocen-

tiffimus Agnus i&us tolerare debuit;

Ó quot immanes alapas quot ver-

01

bera ipfi funt inflicta! ó miferum fpe-

Dutt

étaculum , nonne probrofa, & dolo-

1b I

roía hzc erat captivitas? Nihilomi-

nus prafata omnia patienter, ac fine

Dd

TU

o C

