anum, multó autem turpitis religio-

Qu

Íum decet, mendacia proferre, aliud

ore pronuntiare, aliud in corde ha-

L

bere ; hujusmodi meritó filii diaboli

Qv

nuncupatri poffunt ; quoniam Sathan

ltU

ab initio mendacia fudit: quareve-

"t

rítatem dilige , ac mendacia fuge, fi

m

defideres àSpiritu veritatis inhabi;ari.

j

l

|

: Die Lunze.

,

fl

d

MEDITATIO. I

il

Editare, quod Spiritus fan&us;

At

**^ dumbhominem inhabitat , non

PT

taq--

2 (o) S&

28*

J

|

lï:*ta"n»tum caufet, ac faciat, ut fi ve-

"I

rax, & veritatis amans; fed & te(ti-

monium; dum necesfitas requirit, de

müü!)f!

tl

. veritate perhibeat, facit denique , ut

"t

. homo nullo modo aduletur, nec lau-

mel

ln

,.det; & approbet, quod minimé ap-

robandum eft, fed rei ftatum, uti

muj

J

IT

eíe habet, exprimat; hzc & plura

.alia in homiineSpiritus veritatis ope-

ii

(

ratur, ex quibus agnofcere vales , an

N

hj

Spiritus fan&us te inhabitet; nam hic

Ll

"

iil

Wi

omnia. .bona docet.

T

|

MEDITATIO Il

Ti

Ji

!

Onfidera, quod Chriftus Apofto-

i

I

[o

lis dixerit , perbibebitis de me te-

i

ffimonium , quod & in opere prafti-

j

d

AU

terunt, cüm vítam pro fide ab ipío

fparía pofuerint, & perhoc non pro-

tiam ob patrata miracula , fed divi-

|

niMagiftri (ui laudem & gloriam que-

i

fiverunt: tu vero quid praftas? inter

"m

e quibus

u

i-ll'os nuümerar videris; d

$. Apc-

LE E.

284

^

$, Apoftolus locutus eft : ompzes enum -

il

ï

u fua funt queruat, nou, que fant

"

gEfu Chrijfli: ad Philip. 2. cap. qua-

re in omnibus operibus tuis non tu-

sfapïïf

«pmn;f

um, fedDeitui honoremtantüm qua-

L

re, nam ab ipío omn

finunt.

?

ia bona tqa pro—-

i

N

Wil

Mf

TET

Die Maftis.'

hi

nf

db

MEDITATIOTLI

Xpende, quod apud illos, quos

T

E

at

Spiritus fanctus inhabitat; nóá

tantüm efficiat, ut à gravioribus, fed

guund

à venialibus abftineant peccatis: Cur

i

OY

ergó tu tam improbus es, & audes

non tantüm venialibus, fed interdum

Lu qum

mortalibus animam tuam coinquinds.

»W

re peccatorum fordibus? verisítmura

vt

Ll

TT

eft (ignum, quod Spiritum S. à tecje-

ceris, quoniam de ipfo nullum per-

hibes teflimonium.

Cüm tam in-

|

cauté in peccata laberis: ! quare om-

!

fpiri-

m fervore, & Pictat: labora, /

tum

li

um

E

-

— (0) $&

28j

!mm

?üm'fanäum ad te revocare, Prec&ä.

j

il

ZGM

do , ut apud te permanere dignetur;

m

& ut per prafentiam ipfiusomnia bo-

fä*m

nà operari , eisip frui valeas.

e

MMEDITATIO il

Mps

E.

Onfidera ; Chriftum Apoftolis

przdixiffe, fore; utà mundo;

id eft , à mundanis perfecutiones pa-

ti debeant? jam apud te ipfum reco-

|

W

le; quibus erroribus & vitiisinhzre-

i

2$5 quoniám vanam gloriam; laudem

ol

mundanam quaris, ita, ut nil aliud

"3

quaras ; aut appetas, quàm honores

T

vanoss cum tamen $. Jacobus c. 4.

]

docet: quicumque ergo voluerit ami-

eus- effe feculi bujus, immius : Dei

m

conflituitur: ne inimicus Dei fias,

ïme.

noli effe amicus mundi hujus,

]

Die Mercurii.

n

MEDITATIO I

"A [Editare ,.quod Spiritus Sán&us

:,ï

: hominem inhabitans doccat ,

:

ac

286

29 (Co) p

t

ac inftruat quomodo malum fugcrc,'—

T

ac demonem cum carne vincere de-

[

ii

M)

beat;. virtutes exercere; bonum ope-

lp

rari, tetrena. defpicere, & coeleftia

u

quarere, quare inftanter Dominum

N i

Deum roga , ut Spiritum fan&um ti-

!

il

i

bi mittere, eáque, omnia in te o-

n

perari dignetur:

yinl

MEDITATIO If.

a

!

^

eCrutare, quod Spiritus [an&us

d

Ü

l

[

tam clarum animo hominis largi-

ia

atur lumen , ut fraudes diabolicas &

niti

falas infpirationes cognoícere, ac

ii

malum pro bono angelo, & pravas

z

pro piis cogitationibus dignofcere

!

posfit, quare ferventibus precibus

m

hi(ce diebus Spiritum fan&um im-

^tft

plora, ac roga; ut cor tuum illumi-

nare dignetur, üt bonum cognolce-

w

a

r€ ac operari, & malum

"

angue pe-

aln.

jus fugere posfis,

d4

t

1

- Die

98 (o) &

287

Áim

!

Die ïows.

T

MEDITAFIO ^

UOP(-

Erpende, quod Spiritus San&us

"

1

P

!

'nil vehementiüs quàm putitatem

corporis & animz amet, quarelabo-

WUs

ra; ut animam tuam ab omni pecca-

I

- to cogitationum, verborum ; & ope-

rum cuftodias, & ca&xtans lilium per-

|

fecte confeers tum 1p1um invocare

D. |

fas eft; ut ad te venird'ac cor tuum

[

W

(

fibi in habitationem parare; & mu-

nerà fua tibi largiri dignetur: quare

]

indies in hunc finem pcrfolvc Hym*

PM

nuim veu creator z.

æof ( r«

AMEDITIAGIO 1.

(

i

Onfidera; fan&tos Apo&olos ideo

Jitis

tantz contra inimicos, & perfe-

fLC

cutores fuiffe fortitudinis, quoniam

Y

promiffum Spiritum San&um à Ma-

giftro fuo acceperunt, qui eis tan-

! tum fortitudinis dedit, ut etiam o-

mnes poenasac tormenta fubire po-

) [

tucr lnt,

|

,

298

4 (0) 8&

P

li

tuerint, imó dolorofisfimam mortem

vlf

ipfam: ut autemomnes tam invifibi-

b

les; quàm vifibiles animztuz infidi-

ii

antes hoftes vincere posíis, rogaSpi--

ritum Sanctum ;ut eodem modo cor !

tuum occupare , eíque de ea fortitu--

jpattn

D

dine providere dignetur, ut idem

praftare posfis,

i

fa.

*

Die Veneris.

i

l

l

AMEDITATIO .

visid

|

l

m

nfidera, Spiritum San&um om-

M

Ü

jl

CO

:

nium devotarum ánimarum -

0 d

effe Paracletum: quare fidem adhi-

iil

be, omnia mundana & temporalia

hujus mundi folatia falía effe, & fal-.

L

lacia, nec aliud verum effe folatium,

N

Á

j

quàm quod ex Spiritu (ancto naíci-,

"u

:

tur, Quare ipfum defidera, ama,&,

San

roga, ut.nunquam cum folatio fuo à.

te recedere, fed in omnibustuis co

T

Qj

À

»

folari te dignetur.

0

D

ME-

ETRT

289

Dhor

MEDITATIO W.

D

Erpende, Spiritum San&um effe

Til

p

Spiritum charitatis, & ubi habi-

u

.tat; ibidem pura & fan&ta reperi-

T

tur charitas; corda hominum amo-

li.

re fuo accendeie folet, ita quidem ;

d*

ut Deum medullitus diligere poffint;

& amore alias etiam heroicas virtu-

tes exercere: quis eum non omni pos-

fibili ftudio defideraret? hxc intimo

cordisdefiderio ipfumfuscipiendi fac,

ut tepidum cor taum amoris fuiigne

IT 0f

aàccendat, ut Deum amare valeas,

Ti

uti omni amore dignisfimus eft, ac

p

uti ad ipfum diligendum obligaris.

g

Dfe Sabbathi.

l & (l]',ï

MEDITATIO I.

)lmm,

i

Onfidera , quomodo anima tua

E.

M

preparata effe debeat, dum Spi-

vt

ritus S. eaminhabitabit, & cum fep-

t

tem donis fuis operabitur: Certum

m,fi

eft, optimam effe przparatione

atii-

If

290

»$ (0) &

Ü

j

animam tuam ab omni peccato e-

L

H

mundaveris, nam in corpore pecca-

j

junt

ä

tis fübdito, Spiritus S. non habitat;

j

[

Quare emunda cor tuum ab omni-

j

bus peccatorum fordibus, omnige-

P&(m

yl

7

nísque illud virtutibus exorna; pro

poffe tuo prapara habitationem:

quoniam autem tantum non vales ;

jl

uanto dignus eft, invoca ipfum pre-

)

cando omni bumilitate, ut habitatio-

AU

g[w

nem fuam ipfe gratià tuà purgare dlg—

l

l

jj

j|

netur, Hæ; pete.

le

l

/

MEDIFATIO: II.

j !

n

/

D

Erpende, quod in loco ífto , ubi

f

j

l

— Spiritus S. habitab?f, pax, frater-

p(d il

na charitas, àc concordia dominari

TT

debeant, quoniam juxra effatum

;

Mf

Pfalmift Pf z. facfus eff in pacelo-

Di

€£us ejis; undeetiam Apoftolus Pau-

lus docet2. Cor. 13. cap. Pacem ba-

Alb]

bete, d- Deus pacis , dv diletlionis €-

Vnt

f

,rif vobiscitm: quapropter ; fi 'gdh

uc

in

3« (o) 8

ii

à9t

M

in animo tuo odium ; ira, diícordia;

It

& fimilia reperiantur, ad te minimé

m

veniet Spiritus Sanctus: depone igi-

) Ql

tur hujusmodi vitía; & cordi tuo ve-

)mnige.

ram pacem ,. amorem &. fraternam

1

concordiam iniþre.

I

1

InFefto Penïeco'ftes; 1

lt

Summarium Evangelii. Joan. c. ra.

NT

à

Eroangelium mobis. propontt. fev-

,gxcdig

monem Chrifli ad: diferpulos: fuos

babitum quo oflendit , quod spfe,

qui illum dilgit , mandata. fua. fie

h.l

Jervaturus , d caleflis Pater ipfum

D

etam dile&turusoc accefTirus f du

l|

apud ipfum maufonem . fathurus,

Jl

atii

d bec docet, quod i nomine [uo

fa/z/'

àceleff

7 Patre Spiritus Sondlus m'zi-

zatur » omusa dochurus.

s

j

MEDITATIO..

l

Ngentem.meditare eratiam ; quam

l

j

Cocleftis Pater Ecclefiz communi-

fl

N2

€àávit;

292

x$ (0) g

p

cavit; & adhuc paratis omnium ho-

minum cordibus communicare folet:

prS*

«t

cüm in niomine divini Filii fui Spiri-

rpfl'gml

tum Sandum miferit; & adhuc de-

votis míittat animabus , & per grati-

jyt

"m

am Ííüam eas in omnibus inflruat:

qu

quare pro his donis maximasagegra-

tias, & omnipietate hodie Coclettem

um

Patrem roga, üt ctiam tibi Spiritum

San&um mittere digaetur, & ad hzc

humillimé roga Spiritum. Sandum;

u

ut cor tuüm omnia bona doceat,ac

divinis amoris fui radiis accendat, ut

hr

ipfàm in vita tua perfeáté diligere5 ac j

tandem eo amoreinflammatus difce-

g

dere poslis ex hac vita,

)ul

"ET

MEDITATIO l;

n

;

!

( "Onfidera, fi hodie Spiritum San-

nïm iU

&um acceperis, & gratià fuà in- nyfm

telle&um tuum illuminaverit, ac €ot ii

l)

|

tuuin amoris füi igne accenderit:

a

X

Gfft

& quO- yy

omn; poffibili modo , ac ftud

imodo :

»$ (o)

293

Jf

modo Paracletus lemperapud te per-

Atj

M

manere posfit: rogà, ne in &ternüm

üuSpuþ

à te recedat, ipsique promitte, à te

Id

femper gratiafua velle cuftodiri ,. ut

T

l

apud te permanere posfit: quare cor

il

1

tuum in habitationem ipfi offer, in

MQ

3

n

|

illm

qua tecum fecundüm divinam volun-

tatem fuam operari poteft.

I

"i

il

l

DieLuna.

I

[

MEDITATI O !

M

l

Onfidera, & pudeatte, quod

j

C

heri Spiritum San&umà Coele-

N

fti Patre miffum acceperis, & mox

sdï(

in priores confuctudines, ac vítia tua

relapíus fis: non alia eft caufa, quàm

]

quod in obfervando propofito tuo

nimis ncgligens fis: fifirmum in ater-

jl

nuüm non amplius peccandi feciffes

i

TU

propofitum, & adhac SpiritusS.gra-

Mg(uf

tiam impendiffes, in nullum recidif-

ii

hl

fes errcrem: quare Deum iterum pro

u

remiffione roga; & melius te habe

HUV !

N3

im-

294

[

»$ (0) 8

f WHC

iM

jj

impofterim, ne in ullum labaris petf

catum.

,

"MEDITATIO 1.

asvm)

Erpende Spiritum San&um in for-

stb

p

ma ignis miffum fuiffe, ut cor

[

]

p

tuum amore exardefceret, nihilo-

gt

minus in amore divino tu tam tepi-

o

dus, ac frigidus es , ut nullus intein-

u

veniatur fervor amandi Deum fuper

l

"

omnia; Ex quo autem oritur tua in-

r

W

devotio ? nifi ex inordinato tui ipfi-

j

U

us amore, ut veró Dei amor' apud

!

j üm

te locum habeat; mortifica tui ipfius,

pl

& omnium temporalium amorem;

1 d

fiquidem amor Dei, & creaturarum

IT

€odem in corde cönüfterï: fxmul*n;—j

p

queunt.

N]

"m

Die.Martis. -

MEDITATIO l

i

AT

( "Onfidera, quód meritó puderete

iuit

^ deberet coram immenío, DEO;

It

quia , ( poftquam Spiritus San&tus de

N

coe-

*

8 (o) $&

2

coelo defcendit in fozma linguarum

igaitarum, linguam Dei laudes prz-

dicantem tibi daturus) eam nihilo-

Wf

minus vanis , ac inutilibus colloquiis

t

impendas, & in fpiritualibus totus

M.

qua(i mutus fis, deplora miferum fta-

um tuum, & vitam emenda, ac lin-

n

fntin

euam orationibus, & laudibus im-

L]

i

pgndc

MEDIT ATIO I

MU |

Editare, quoties Spiritum San-

d

; é&tum in anima tua contriftave-

T

ris, dum divinas ejus infpirationes

j

|

contempfifti, & nihili-ob íceleratam

r

(

tuam. vitam fecifti , quia diaboli tug-

jl

geftionibus potiüs locum dedifti , ex

quo cognofcere potes;quod Spiritum

San&áum períepé fugaveris.. Quare

noli deinceps mirari; te ad omnia

L

opera bona facienda ineptum, & ad

exercitia pia pigrum effe , nihilque

W'»

boni te operari poffe , in hoc tibi ip-

j

yin

fi culpam imputa.

N4

Die

æ

296

5P (o) $&

p

Wm]

Dïie' Mercurii.

"

MEDITATIO L

|

4

;

PErpende, Spiritum San&um venif-

n

gt

- - fe.fuper Apoftolos in oratione

accnda

l

cum Beatisfima Virgine Maria. con-

gregatos, pro tua inftructione,quod

"d

j

f

libenter apud illos fit, qui ferventer

!)

& affidué cum elevatione mentis o-

2

rant.

Quare, fi Spiritum Sanctum

receperis, roga ut apud te permane-

at fed ícias , peccata cfle fugienda,

j

)j

ut preces tuz fint DEO omnipoten-

h

ti gratz: nam ubi peccatum regnat,

ï

dinim

ibidem Spiritus San&us exulare co-

i

vt

gitur,

MEDITATI10O I

lg

Onfidera diícipulos Chrifti in pa-

n

aol

ce , 3c amore fuiffe congregatos

in adventu Spiritus Sancti: ex quo

a

A

collgere tibi fas eft; quod pacis ac

um

charitatis amator fit, nam, ubi hz

due virtutes funt fociate, Spiritus

ia

San-

»$ (0) $

29Y

San&us certó certius invenitur: ideo

heroicas has , ac Deo gratas exerce

virtutes, ut Spiritus Sanàus femel

[

tibi datus apud te permaneat ; aut, ut

TE

ad te veniat, ac cor tuum amoris ig

n

ne accendat. San&us Apoftolus Pau-

nqlmd

lus 2. Cor. c.13. ait: pacem babete ,

DI

£ Deus pacis Q dilecfionis erit vo-

)

biscum.

hr

Ts

Die Jovis

"fud?,

MEDITATIO I

X

Xpende primum Spiritus Sancti

n

E

donum effe timorem Dei, nam

Mu

nullum efficacius eft medium grati-

am divinam impetrandi, ac confer-

Vandx, quàm timor Domini: hic e-

j

nim peccatum expellit ; & hominem

)

V0j

ftudiofum reddit humilitatis, quee vir-

W

tus perquam neceffaria eftad ingredi-

W)

]

endam viam virtutis, aut ad perfevc-

ul

randum in ea; quod facrz atteftantur

SPWI

paginaEccli.27. cap. $i n intimo-

N

AT

7/e

2

/

1

:

]

re Domini tenueris te in[lanter , cità

j

jubvertetur domus tua. . Hanc virtu-

j

tem à Deo

" infere.

poftula, ac anima ;ua;

r

i

MEDITATIO 1.

j

Editare ; ac corde humiliato Sþi;

N

*

ritum San&um roga, ut donum

g

andö)

pictatis übi largiri dignetur, quo d,e-;-

votus ac pius eífle poífis ; ac in meri-

T

tis Chrifti plené confidere: unicus

"

l

enim in omnibus necesfitat bus, ac

d

tribulationibus eft adjutor; quia ya-

Til

num eít fperare in homine.

In eo

v

: collocafiduciamtuaminter orandum,

n

qui te plené adjuvat; & perire non

J

ermittit qui tefte Propheta Regio

zis,üf

Pf. 16. falvos facit [perantes in fe.

d

Die Veneris.

i

MEDITATiO I.

ii

31)6&5)1

:

Erpende, quod à Spiritu San&to

AICUS

" ferventiffimé poftulare dcbeas

EU

pretiofum donum incliectüs, quo

Íta-

299

Bo

.

'hä (0) 8«

ftatüs tui obligationem cognof&egs.

J EE

Quid praftantius in homine reperi-

u-

tur, intelle&u? . fi illuminetur ad co-

nofcendum, & evitandum malum,

& ad bonum operandum; roga ita-

afy. ,que,-ut divinum lumen infundatur

i intelle&ui tuo, quo vitam tuam vel

"a

emendes, aut hac emendata, Deo

(f xl

Edeliter? & conftanter fervias.

Ws o

w

xaM EDIIJTEG. !L

xl

^COnfidera, à Spiritu Sancto com-

ha

municari quoque dona fapientiz

110

|

ac fcientiz : ope illius coeleftibus in-

Ym

hiare, hujus autem ope Deum , pro-

ximum, atque te ipíum cogaolcere

"

] jf.

potes ,ut Deum tanquam patrem di-

ligas ; tanquam judicem timeas,taa-

quam Dominum colas, & adores;

Ut te iplum cognoícas ,.unde ortum

l Smx j

habeas; quo tendas, ad quem finem

du

:

creatus fis, quid impofterum circa te

futurum fit.

(j qco

Item, uüt -proximum

l

N 6

(qui

266

348 (0) $9

P

( qui ejusdem tecummatur eft)e

ün-

j

dem ad finem creatum effe cognof-

j

j

]

ii

cas. Quare communem ad omnes

Q

amorem habere merito deberes; cum

gl

duobus przdictis donis multum boni

as

operari poteris; à Deo igitur humxh-

i

ter ea pete.

)

aal

Die Sabbathi.

7

MEDITATIO I

^

" ni

jb

Erpende ; omni poffibili devotio-

p

Yi nl

ne à Spiritu $an&o petendum

effe donum fortitudinis, non quidem

ior

um t

corporis, fed animz, ut carnem ,

mundum , & diabolum füperare, ac

s

omnia advería ac dura fortiter per-

ii

st

ferrevaleas. Hoc donum usque adeo

tibi neceffarium eft, ut eo deftitutüs

T

Vnll

malo refiftere nullo modo posfis:

Quare có ferventius pro €o rogare,

du

idque ad dies vite deberes: quia in

hac mifera, & periculofa

'vi:ta 3119 fem:

per indiges.

ME-

301

E TOR

d 1l

pj

MEDIT AT1O lL

ï:

[

( Editare, à Spiritu Sancto mife-

J

n s

.lv.

M

ricorditer quod; communicari

1l

donum confili; quod etiam fan&i

hi

Apoftoli acceperunt: pro hoc corde

contrito & humiliato eum ferventer

roga, ut in omnibus operibus tuis

utaris confilio, imprimis divino;(fi-

ne quo nihil boni operari potes) de-

Wl inde proborum hominum, nam fine

jl

confilio nihil. magni aggrediendum

eft, fecus poft fa&um poenitebit.

quidcm

A

|

Demum conícientiam tuam cohíulas,

neceffe eft, & in omnibus operibus

M

finem refpicere oportet, ne quid pec-

s

T

caminofi committas , & ita n laque-

:ï[x Quy

n

I

os diaboli incidas, quod minimé fiet,

fi confilium in omnibus operibus tuis

anüS | k i

Wä !

adhibeas.

]

ü

j

!

|

In

D

N7

Z

302

* (0) $&

^

;m-ög"(

jat

In Fefto fanötisümä

r

Trinitatis Dominica prima

.;b[ü(() i

oft Pentecoften.

SummariumEvangelii. Matth.28.cap,

tf

J.Ejus docet difcipulos [05 , da-

f

|

|

tam fibi effe omnem . poteflatem m

fi

celoy Q in terra , gbetque eos ire

p

j

ad docendas d baptizandas omnues

zi

gentes in nomiue Patris , & Filü ,

asy

Q Spiritus Sancli: vultque omnes

stomm

doceri, [ervare omnia ,

2000

immaudavit eis.

quæcungue

$d

z ma

AMEDITA4TIO. I.

xl

: 1

i )

Xpende infinitam Dei bonitátem

fanétisfima Trinitatis tibi mife-

fjlb

ro terrz vermiculo præüitam, quanes

r

do incomprehenfibilia tibi revelavit

u i,

myfteria ; non alia ex cauífa, quàm;

M

uüt occáfionem haberes illam aman-

"hj

fimul

di, ac adprandi & laudandi,

lii

ctiam

$$ (0) 8

303

etiam cognoícendi, quod pro creati-

T

one redemptxone, ac fanctificatio-

thy

ne Juoitel gratias referre debeas; &

reciproco amore compenfare.

k

du

AEDITAGLIO L.

"]MA

ditare cum admiratione tui ip-

1

Ml:

fius, quod per veram fidem

JJ

VM

naximum 'rinitatis myfterium tibi

mamfe&atum fit; & tamen tam in-

fl

zrátus fis pro creatione, redemptio-

ï

ffiji

ne; & omnibus gratiis per SS, Sacra-

a

mentacommunicatis; quomodo pof-

fibile eft, creaturam rationalem tam

L|

parum memorem effe tot, & tanto-

rum beneficiorum ? beneficia etiam

ER

minima ab amico tuo accepta gratus

Til

rependis, & cur tu tam ingratus es$

( [

Domino Deo tuo; qui non tantüm

dit

omni die, fed omnibus momenus

tot praftitit beneficia, ac etiamnum

th

j

pratftat? fiquidem totum quod es, &

[ i

habes , à Deo eít; & à creatore tuo

[ "i

pro-

l

!6& (0) 5*

304

WWP Xl*

promanat, quarc impofterum. ma-

i

;

(

gis gratus efto.

j

:ijfi,mUS

;

Die Lunä?.

|

!

AMEDIdYA4TIO T.

j

Onfidera, quantum debeas fan-.

i

: &isfimz Trinitati, quz ex nihi-

i l

lo te creavit, gratis redemit , & ex

vtf

infinita bonitate ac mifericordia tot

fz;cpris |

tibi favores per vite decurium przftt-

]

tit; co folum fine, ut gratus fores,

ac amorem reciprocum exhiberes:

L

fed quàm frigidus es? usque adeo,

lt

ut nec recordari digneris beneficio-

(

rum gratis, ac fine merito recepto-

g h

rum. gnofce igitur grato animo

n

obligationem tuam , fic majores fa-

n

vores fperare ulterius poteris; nam

i

nova non meretur, qui pro acceptis

sitlnt

eít ingratus.

AT

MEDITATIO .

At

Erpende ; cüm tot beneficia rece-

a

peris; rationi confentancum effe,

B p

u

«$ (0) g:.;.

30f

——

u

Ut pro acceptisnon tantüm gratus fis;

fed pro ulterioribas roges inftanter:

Benignisfimus Deus femper plura ti-

bi dare vult, (i gratum te. exhibeas,

& nova beneficia petas: quare pro

Y!

Til

li

novis favoribus Deum roga, certó

impetrabis, figratus inveniaris. Sine

)&H

intermiffione Deumlauda pro omni-

IT

w[ïü*'

btni)SAacceptis bencficiis.

W] |

- Die Martis.

Jlv

t

1

((f

CNMEDITATIO Y

d

!

pErpendemotiva; ob quz Ecclefia

Catholica magnum hoc Feftum

ïfp

J

infticuit.

Primum eft, ut Chrifti fi-

N

deles unitatem in Trinitate & Trini-

f

tatem jn períonis agnofcant.

Alte-

, mm

rum eft, ut homines àd condignam

i

gratitudinem excitentur, quia fanctis-

Íima Trinitas hic perfidem revelatur,

& fpes certa affulget, eam poft hanc

;fnm'c'

vitam facie ad faciem videndi, & coe«

ium |

;umfiïü

]

lcgïibus gaudiis peifruendi. Tert

eft,

*

&& (0) 8

206

eft, ut homines memores effentbe-

J

neficiorum acceptorum in creatione,

[

fecundüm imaginem Dei per tresani-

»gdh (

m2 potentias iupenorcs intelle&um

;l

(

Ícilicet, voluntatem , & memonam.

gt

MEDITATIO I

:I

st

hum

j

detare, cum fanctisfima 'Trini-

tas omni modo zftimanda, ho-

Mi

(

noranda, ac adoranda fit, eam ad- :

.: (

ora, & poftulagratiam divinam, quà jat

ei fervire j ex toto cordeamare; ad- nah.m,

orate , laudare;,.ac depredicare pot- ii Mn

fis, eo modo; quo par eft; fepius per s

diem recita : Gloria Patri , & Filio, &

r

ii

Spiritui Sancto &c. pEccatox um tuo-

n

ï

rum pariter veniam pete, ac gratl-

Jf

ámin zternum deincepsnon peccan

t

n

1'1

di,íed fan&Gisfimam Trinitatem. fu

d

J

per omnia inpofterum amandi, quo

T

magnum merxtolum cumulum con-

Yif

greges :: Quo plus enim eam diligis,

gv

plus ab ea diligéris.

Die

"——

307

Die Mercurii.-

&i

([ifn

MEDITATIO 1.

i

DErpende, cüm Chrifto, fecunde

mmm,

; períonzin Trinitate omnis pote-

ftas data (it in ccelo, & in terra, om-

ni eum honore afficere. tenéris, ne

"M

poteftatem füam coutra te. in orni

dj

!j

d benigné ac bene-

rigore excrat , fe

a

ï

volà te tra&det. Quare fecundüm

m)w

voluntatem , & leges ejus vitam tu-

M

am inftitue, fic nullam timendi cau-

Á

t

fam habebis , fed mifericordem judi-

p

cem, & bonorum operum remune-

Tiloi

ratorem experieris.

m

MEDITATIO l.

1 g:atiy'

i

"Onfidera; quod propterea liberius,

Vv

At

ac protervius peccare non debe-

li

(f

as, quià JEfus fupremus judex non

i

i

ftatim à commiffo peccato poteftà-

W

Ti

m

4

tem fuam exercet, tefecundum jufti-

mb

tiam püniendo. Firmíiter crede, quod

endus

pro peccads tuis gravius puni

: HS)

É

908

X (of) &

"o

MV

fis, quo patientius poenitentiam 'tti

F

w

amexípe&at: quod Apoftolus Pau-

lus teftatur ad Rom. c.2. — gnofcas,

Jl

].

quoniam bengnitas Dei ad pemiteni-

g |

am te adducit? : fecundim . autem du-

Lh

r

(

vitam iuem , dv impaniens cor

thefourizas tibi tram , m die ire, Q

i 0[

Qd

g')ä me

vevelatiouis jufli judicit Dei, qui ved-

l

DI

det wnicuique fecundim. opera. ejus,

p

qumd

Quare Dei bonitatem iteratis & cu.

T

mulatis peecatis tuis noli irritare;feq

TO

pænitentiäþpræmaturä eadem dele;

Tf

[

. Die Jovis.

wl

— InFefto Cor

TT

Chrifti.

poris -

UT

P

d

LV—Summarium Evangelii.

Joan, c. 6

tnan]

tb

Chifius TEfus in . BEoangel'o

!

memorat: caruem [nam verà. effe

eibum y & fonguimem fuum ver? po-

Itin 9 quicarnemeus mauduca-

bit,

x2 (0) $&

309

E TIETS fanguinem fuum bibet, bune

l

"m

[

z m ipfo manfarum, & eum in z'llo-..

N

Alffe

AJEDITASIO I

i

. M Aximum & infinitum infpice be-

neficium nobis miíeris creatu-

11]

"p risà Chrifto Domino mifericordiffi-

mé praftitum in inftitutione fan&is-

m

T.

fimi Euchariftie Sacramenti in. me-

moriam amoris & Pasfionis füuz , &

)j

jn cibum animarum noftrarum , fine

MW»[&& |

t

quo vitam coníervare nequimus,

quod Ch:iftus iple docet Joan c. 6.

Nifi manducaveritis carnem fin bo-

iminis , Q ejus [anguimem biberitis, vi-

j

lum non babebitis- im "vobis.

Quare

pro poffe tuo gratias age pro 1ngen-

ti hocbeneficio ; & roga humiliter,

T

ut divinam fuam gratiam tibi largia-

mgï[

tur, eodem fempe

: d:ignï: perfrqen-

l

!

di.

r

n

l)

P

u

n

[]

ME-

310

x2 (6) 9«

J

MMPEDIIATIO E

j

jj

"Onfidera; quemadmodum "res

:

(

máximi

momenti eft ( id ett

J ml"d

Ífumnium myüenum fanctisfimum Sa-

j

«l

cramentum ) ita diligentisfimé te ád

:

id preparare debes; 'confcientiám tü-

Päüïsu l

J Chn

am per veram poenitentiam emun-

dando,vivam fidem eliciendo , cum

ioUr

V

"mudm

fpe & amore accedendo, eoque tàn-

, N

üam magno Sac:amento fruendosg

i

ác deliderando fru&tum hujusmyfte-

*

IHM, nec non participationem meri-

J[)ln

TP

torum Chrifti: in huncfinem invoca-

D lu

rc potes Beatiffimz Virginis Mariz;

& omhnium Sanó&orum interceffio-

aj

TOU

nem. ÁAttende igitur, ut bene prz-

n

paratus ad. fanctisfimum hoc Sacra-

merütum accedas

1,

j

J

Die Veneris

ABDITATICO.

Mj

PF rpende ;

pretiofius, ant Iplendi-

TW

dius convivium XCPCHU non p9

j

l prü

ez

:«$ (0) ä!!*

31íi

i

!]

fe: nam in hoc non caro vitulorum;

'dum h

aut hircorum, uti in veteri Teftamen-

(ilà

to, fed Chriftus JEfus; verus Deus,

Wtf

& homo manducandus proponitur :

tl

Qquid hoc Sacramento mirabilius? in

lr

quo- panis, & vinum incorpus & fan-

s

euinem Chrifti. transfubftantiatur ,

ljam

& idcirco Chriftus Deus & homo fub

M

Ípccie modici panis & vini prafens

d

|

[

eít,

Nullum Sacramentum hoc fa-

w

D

lubrius eft, per quod peccata curan-

T

M i

tur , virtutes augentur ; & animusípi-

JUU

ritualium bonorum abundantià foli-

Mi

datur.

Dulcedo hujus Sacramenti

(

j

exprimi nequit, per quod fpiritualis

j

j

fuavitascommunicatur,

Ad hocSa-

|

W

cramentum pro viribus tuis te pra-

para;, utfructus ejus in anima tua fert

tias,

|

MEDITATIO lL

M

Umina verba Sancti Apoftoli Pau-

. dehoc

il

h|

-'li:; Epviü.a.d (Cor-. cap. 11

fanctis-

212

X5 (0) g

!

:

fanctistimo Sacramento. loquentis:

Wftült

mtquue

WWIWH([J verit

euem

"n

bunc, m biberüi caliceim Dommi iu-

j

m

dignà , reus erit corporzs 4 Jengui- i

nis Domini. . Probet autem jeiy m ;u(udmh

bomo , & de pane illo edaty o deidr Hl

lice bzkm qui enim manducdt & dis q;shomm*

bit md:gm' s judicium [rbi manducat dye w

bibit, uom. dijsdisans corpus. Domini, RMSI

H minz.ob indignam hums Sacrae Wecüwï

menti füumptionem meritó tibi ineue silit

tere deberent timorem, acte moóves iil

re ad condignam preparationemy.ut ii

llud non ad judicium, fed ad vitam j

«térnam percipias.

J

;2

Die Sabbath:

l PIO l

3 N

MEDITATIO . I.

« u

cute puncta ad dignam fanctis- |

nonfa*

Dïs

fimi Budmx(tæ chramcng reli

fumptxonem neceffaria ;; Primumeft ,

D W

ut homo immuais fit ab ommkghqq

&i

|

li pccca*o , quæ mundma pet. Sacra-;

E

men-

"

"

LE -

313

a

imentum poenitentiz obtinetur. Alte-

hi

rum eít, ut homo fit templum Dei ,

quod exornari debet Chrifti virtuti-

H

Il

bus; humilitate, fcilicet; patientia;

n

manfuetudine, obedientia , caftitate,

:

rhifericordià, amore communi erga

ä

omnes homines &c. Tertium eft, ut

homo.verà gaudens pace fit unitus

m

Deo. Regius inquit Propheta Pf 75.

j

fatlus eff in pace locus ejus, . Quod

fipradicta in te reperiantur , ad ían-

A0

étiffimum hocSacramentum cum de-

I)

Votione , & tremore accedere-potes.

(

J

MEDITATIO I.

(

l

R

Umina verba Evangelii ore Chri-

fti prolatas Qui menducat hune

panem , vroet in eteruum: Effedus

ergo hujus facratisfimi Sacramenti

n

eft, nonfolum gratiz augmentum;

n

ij

prateralia dona Ipiritualia, fed.eti-

am vita aterna non quidem corpo-

mm,dlä'

Ü

ralis, fed fpiritualis, ita; ut fi quis

n

m tnorerctuz,

"n

| ppü digaam fumptione

O

hz-

214

ET

d

j

jh ;

hzres fieret aternz felicitatis ii coez:

)

li

lefti gloria.

Quare omni fervore^&g '

jl

d hoc Sacramentum ve !

"Y

devotione a

praparare fatage , ut fru&u c

opiofo nm

|

inde promanante frui merearis.: :0:1 M

ss l

Dominicafecunda poft *

Pentecoften.

ID

SummariumEvangelii. Luce, cap. 28 ld

Chriflus difcipslis fumis dicit'pa a

rabolam banc : Homo quidam fecit st

cemam qmagiam , d vocavit anules us

J0; quorim quidam ceperum fe v

exetifarepoft bocPater. aumilias fer«. wig

«os mift , ut pauperes , debiles s car m

05 , dv daudos introducerent j dró w

&lios itttrare compellerent, ^^* ww

MEDITATIO I.

od mll

3

Xpende: quod per divitem

hute) u

Chriftus intelligi poffi; qui coe- .

nam mágnam inftituit; Sacrofanctum

nempe altarisSæ;g'amenmm,

adquod 'j';i. ff

invita- |

[

'!ä'('o)v Id

21$

rään:æ

invitatus es, fed indevoté, & pigré

hi

pró dolor! illud accedis, & te non

Muf

raró excufas. Magnas perpeüde gra-

u

tias ex hac coena promanántes, ac

W

um

Ixpius eam frequenta; fic pluries re-

ficiéris, prafertim fibe

|

M

j

ne præparatuf

p[)& äþ;eff?risa

[

MEDITATIO II.A

»

"

'q |

t

* Xpende; & admirare inex'plic"abi;

ht

/

!

" Jem divitis ilius Domini bonita-

ij! tem» qui neminenà coenafua exclu-

i, ditzomaesinvitat, quibusdam autem;

m quia comparere noluerunt, merito

Z

dl

iratus.eít ; quare caveas , neà pretio-

l](h

lf

fa-hac coena te fübtrahas, & per hoc

Dominum offendas, quare diligen-

"*ff?*;

ter compareas, quia per hoc diviti

|

honor exhibetur, fedfpirituale com-

modum tu reportabis; fi bene te prae«

j

I

A

j

PétavEDiS

t

0a

"

!

j

f,,l Hf O*üz j ch

816

« (0) 9*

:

;lä

-vï

jn

Die Lunz.-

h

MEDITATIO I

Onfidera , quod dives hic fervos o

^ "miferit; qu invitatis indicarent, i

4»-."1,v

i

wrvenirent, quia ominia paráta e[-

E

il t

"

fent: magnam hic videre licetboni-

tatem, cüm fervos milerit; qui invi- mh;bwl

tatis dicerent, coenam effe paratam, ..

l

Hujusmodi fetvi fünt, conciona

to- M

H

d

í

1es; & confeffarii, qui hominibüsi

n

n-

:

j

«ulcant, ut ad .ceenam Domuni, id

eft-ad facratisfimum Euchariftie Sa-

&ramentum veniant , quod femper eft

paratum. . Quarenolimoram tralie-

m

ze , fed accede , quoties fervi te invi: Wi

aant, veni, ac tot, quot defideras Wb

aratias-accipe. . ;Secundàüm menfu- u

'sam ;praparationis, erit & meníura !

cilinat n

gratiarum.

DI ATIO M:

'Editare;

antá folicitudine ho- !l

! umin:sf;ö'rþx-xs ( paucos poft

afx*l Mm

R9$

348 (0) Bi

317

t

nos; aut meníes vermibus ceffurum)

uanto potius animatm immorta-

[

lem cibo- faluberrimo, - fan&isfimo

Ícilicet; Altaris Sacramento. reficere

Lb

F&'&mï;

debeérent? agnoíce negligentian tue

iT

m X coram Deo fatere , quod. &

lil

nümicro ipforum fis, qui- majorem

',quJ I

COrporis, quàm animz nutriendae

curam habent.

Quare impofterum

j

VP

pro anima tua magis , quàmpro cot-

Ti

E

rc mortali follicitus efto.

Die Martis.

'omm.*,vi

OP

Yi

MEDITATIO L

ii

fmpx l

(COnüdera, quod is, qui ia. cibo

]i

j

«orporali excedit, aaufeam fenti-

itit

3t; Aliter.omnino fe res habet citca

j divinum hunc cibum , Sacrofan&un

u

nempe Eucharifüe Sacramentum :

i

nam quo frpius anima digné illod

fumit, eo major in ipfo excitatür a-

petitus illius, ^ Quare fiepiuis ad fan-

r

;fw

Gisfimum hunc cibum accede, utap-

"

Ípirituali dul-

sïaw-:'

pgtitu; tuus acuatur, &

Ü

j

€e-

313

48 (o) 8

:

/f

d

lj

ï

L

m

cedine magis recreéris: nam " JBfus

ia

ipfe cibus

redi&us eft, qui animam !

tüam totá

l

ter fatíare poteft.

l

D u

glint

MEDITATIO IL«

:

Xpende; quod nemo ad' coenam

;d:?,tnttf

iftam accedere debeat, qui/iras Pl

Wmfm

cundus, immifericors ; imrmaundus,y

[

inobediens ; detra&or , fufürro; mut« vdet

p

4

murator, intemperans, ac füperbus

eít: nam non parva eos poena^mas

net, qui horum peccatorum.confei I

ad ccenam Domiaiaccederc non ve-

/

rentür: Chrifti JE(us fanguis é mani-

]

l

buseorum exigetur: quare peccata

tua per poenitentiam prius dele , ad-

A

tequamad hanc coenam accedas. . -

FTTi

liftni

Die Mercurii.

nin t

AMEDITASIO I

fmodaü

M Agnam con(íidera dignitatem tue

lT

am; quod ad coenam . hanic ace

d

cedere mierearis ,& divino hoc:cibo

;n]cnul

Prin-

(üng

fruir, quod KRegibus plurimis;

cipi-

X2 (o) Se«

219

cipibus & aliis Dominis extra Eccle-

lag

fiam:Catholicam habitantibus non li-

cct.

Majorem habesfavorem quàm

!

omnes aliiextra Ecclefiam: Catholi-

t

c£am -degentes.

Quare jugiter, &

Mi

continuo gratias agere deberes, quia

Kal

tanquam membrum Ecclefiz Chrifti-

i

anz infertus fis, quo ad, divinam

Á

hanc coenam accedere meréris , & im

od

!

ea.coclefti cibo frui, pro qua gratia,

4

IU

qgamum potes ; gratus efte.

ss

AMEDITAGIO Il

yta

Editare, fan&isfimum hoc 5a-

hh

M

li

cramentum tanquam animr

cibum ín divina hac coena duplici

modo fumi; nempe facramentaliter

tantüm , & non fimul fpiritualiter, &

|

hoc modo fümptum animz faluti noa

«

conducit: fic autem omnes fümunt,

L

qui cum péccato gravi àccedunt : alii

ol

facramentaliter , tmul & fpiritualiter

dem ad animz

u,m

l

Pw

dlud :fu-ml.mt, & qui

04

fuze

$56

MB(o)9 ——

íüa falutem. Quare fanctisfimumm |f/l

hoc Sacramentum ultimo modo fü- gb

tríeié fatagas ut fpirituale inde cotue r

miodum 'feportes; ac

"r gt

faluti' conducat.

S

ammæ

a J

Z

- Dieovis. ^.^

; ii

:

A

]

L

"

MEDITATIO'

Onfidera, quosdam e ii

4

'1

vi

tat

is

T aüql

j

fe excufaffe, villam emi;

d. 19

L

R

"n

bat udus, & neceffe habco-exiie

1 !

videre illam: quid ítultius cógit

. m,w

ia |

oteft, quàm ob terrena riegotià à

W

fauctisfima hac coena fe velle excufa-

re! hujusmodi homines plures zfti-

0,n

at

L

maat temiporalía, quàm Deum ípfüri,

&kamifia, utrum noà. fis ex illoraim

r
