j^

nctur.

Mclius foretyut hifce medi-

Nutds

ijs caveres, ne in infirmitatem ipci-

E

D

deret, ex qua mors fequitur.

TO

Die Lunze

£

&l

l.

MEDITATIO.L

!

iil

Erpende, quod Princeps Chri-

st

f

P

ftum humiiter adoraverit ,. ut

t

M

difceremus, & nos Chriftum JE(um

t 0

in facroían&to Euchariftiz Sacramen-

31

to humüliter adorare, eumá aghof-

m

cere; tanquam Deum, ac Redempto-

1

i

rem noftrum; Deum & hominem, cui

[

v

AL

ü

animas noftras pec-

jd

poteítas data e

]l ï'n

cato mortuas réjuícitandi, fi mileri-

1

M

AT

cordiam ejusimploremus:; Refugium

:

igitur tiuum ad eum habeas in omni-

ID

A

bus neceüïtatmus tuis corporalibus ;

"

L

'55(0-73'

(35

5 PW,]

& fpiritualibus, humiliter rogans

,ut

de&n Í

Id

opem tibi ferat; prfertim, fi mor-

3

tem animz incurrifti*tunc enim gra-

mmffpl

tià fuà excitante te refuscitabit, fi

i

a

"€orde contrito, & humiliato id petas.

r

)

CUMEDITATIO II

^i

iliapi

Ogit, quanti zítimare debeas

4

amtmam tuam, cüm íupremi

lss

l

T

Principis omnipotentis fcilicet, Dei,

filia fit: idcircó ferendum tibi non

iTA

eft, ut d&moni, carmi, aut mundo

| R:;::q&vü -

férviat ; fed altis&mo Deo eam fer-

wire ejusque voluntati conformiter

vivere oportet.

Quemadmodum

Al -«)wi'

.Enim filie mundani cujusdam regis

& v

türpe ac indecorum effet, fi vili ru-

ftico fervitia fua exhiberet, íta majus

[

eft dedecus animz tuz, fi damoni,

J

iM

tl

"

ii

carni, & mundo ferviat, eorumque

mancipium fit: Cura igitur, ut ani-

m

:

ma tuafoli Deo Creatori füo; pro

D

n

ut obligatur, fideliter fua fervitia prae-

et.

ii

Z6

'D.,I:;

$40

d'()

"r

- 8

- ^ Die Marts.

T

ALEDHTATIO [

:Jlm'oüïe

u

Xpende magnam hujus Principis

[

UR

i

Da

4 folicitudinem ; quam habuit;ut:

r

filia jam modo defunca à Chrifto:

refuscitaretur: Statim enim poft more:

gl

tem ejus Chriftum acceffit, dicensy;

Dowine flia mea modó defuntia eft y.

jinnet

« d

fed vveni , impoue manum tuasm fuper,

»

i

eam , (v vrvet. : Ab hoc Principe

1

i

ho&cnim

]

difcere potes peccato(per quod mors:

J

fpiritualis intelligitur) commiffo non

dià tardandum ; fed ftatim ad.- Chri-

Jl

ftum recurrendum effe; cumvero do-

ial

lore, ac propofito firmo peccata vi-

yim d

tandi, fiquidem. poenitentia fera;.

;

raró foleat effe vera.

x

sii i

Y

-

MEPBDITATIO i.

dnrdis

stevo

Editare; magnam; acfirmamhu?

.

jus

Principis fiduciam erga Chri«:

at

ftum: empoue (inquit) manum tuetu.

ia

fiper. emin , d oivet: . fpem finmam:

m

&

v

j

B

j

x

II

f4i

4

& cei*ïam habuit, fore; ut £ilia defun-

4

ä

|

J

/

. &a per manüs impofitionem ad. vi-

"

" tam revocaretur, eandem, & tuípem

s

- concipere debéres; fore ; ut. benig-

à

qufü

- niffimus Deus Ípiritualiter- defunctze

hi

. animz tuz Cfi fiducialiter ab eo pe-

. tas; ut manum gratiz fuz eidem im-

hi

ponere dignetur ) vitam refütuat, id-

ij

I« cifcó in neceffitatibus tuisad eumre-

cürrerc- debes, ut vitam obtineas;

h**nctïiiä falvos enim facit omnes fperantes in

lr

. CO.

It Mercusi.

il

n

MEDITATIO L:

im DBrpende, quod Chritus ( pott-

]

m

"quam Princeps eum rogavit, ut

u fili: defuncx opem ferret ) mox fe-

'cutus fit illum in demum fuam; &

1/l | filiam refuscitavit, quo fa&to te in-

t ftruere- voluitChiiftus Dominus ad

jj maximam tuam confolationem,quod

j diviná gratià fuà fübvenire non tar-

,c firma qu-

"'W: det, fi cam cum vera

cia

L7

;j41

x$(o) X

P.

d

j

i

"

Cia petieris; tam paratus enim eft

ad dandam tibi gratiam, quàm para-

;Wiizc

1

f

tuses, ad cam rccipiendam , peteigi-

tur, quidquid deíideras habere ad

animz tuz falutem , nihil tibi dene-

[

gabit, quia mifericordiffimus DEUS

]

et, cujus mifericordia fuper omtía

chndt

opera ejus.

|

pinc

Y

AEDIUIATIO. II

ii

Onfidera, quód Chrittus Dómi-

ging

nus filiam defun&am refuícitare

od

noluerit, donec Tibicines & tuiba

a [

ho

receffiffet, miraculum hoc in prafen-

tia turbx tümultuantis, & Tibicinim

nl

patrare non volebat ; ut ex hoc dif-

ig(:igæ'o :

f

ceres,tefurrectionem anim&tuse pec-

alhris

Ccato mortuz inter tumultum fxcula-

j

ris turbz nullatenus poile perfici ab

hac turba recedendum tibi eft : f ani-

ciot

iil

11a tua revivificari debeat: Solitudo

PTO

Cordis ad opus hoc tam grande tibi

fíímmé neceffaria eft, quà habità

ij

aj

ante

:Chn'üus ad te veniet & vivific

gra-

ux)ä

452 (0) 89

$43

s ;

ratià fuà animam tuam zefuscuabxt,

Wq« fi humiliter & fiducialiter id eflla-

Wi

gites.

n

Die Jovis

MEDIT AT IO .

Xpende; cum Chriftus ad domum

E

Principis iret, filiam ejus defun-

Tl

£tam à mortuis excitaturus , muher,

Qp que fanguinis fluxum patiebatur duo-

W

L

-decem annis, acceffit ad eum & te-

iW

tigit Hn*brlam veftimenti ejus, & ex

, li

[

illa hora fana fa&ta eft: dicebat enim

y intra fe Cuti atteftatur Evangelium )

hi.

Jfitetugero tontum veflimenium ejus ,

n

al v& &Q.

Ex hoc conclude, quan-

Ti

tum fortis & firma fides valeat: hec

Oknä

mulier credidit, quod fi fimbriam

ä

d

veltimenti ejus tangeret;ab infirmi-

u

n

tate fua liberanda effet, quod & re

vera contigit: Chriflus enim dixitei:

mngs&

d

Confide jïlza , fides tua te falvam fecit:

lp

fimili &de & tu Chriftum accede, fi

1

l

I»

fpl*

x$ (9) gt

$44

f irituali infirmitate labores, (ic m.

ö*c j

o'qmæ

falhbx.xtex liberaberis.-

MEDITATIO Il

S&Hi

)Erpende magnam hujus mulieris -

)QOD]

humilitatem , quà fan&isfimum .

, gni

Chrifti corpus tangere nolebat, ad...

Md SS.

igied

quod fe indignam reputabat, íed Josr

lam veftiment ejus fimbriam, cuí

&i

virtutem inditam effe credebat, ut..

21

perejus attatum fanitatem confcqul

mät(t*

sbl

poffet: Si imiliter & te indignum.rees.

puta, qui ante confpecum divinae

Mf

Majeftatis compareas, przcipué co-

*d

ram íacro-Sanéto Altarís Saciamen-.

^nft

to

Ad hzcfirmam in te fidem ex-

31

cíta, & animz tuz fanitatem. poftu-

i

la, hanc enim certó obtinebis.

$0

Die Veneris

TU

A-ED'ITAÁTIO .

£tl du

vam

fi veftes Chrifu. Domini.

]

!'fITO

tantam. habuertint vxrtutem, ut

mwet

per earum attactum huic mulxen fa-.

st

nítas fit zeftituta, quantam,crgo ha.

i $h

bebit.

!

2

j

,»s»æccä)ä«

$45

"

! Debit Chrittus ipfe in fan&tisfimo Eu-

is.

chariftiz "Sacramento füb fpeciebus

lil

panis, & vini veré , & realiter pre-

Däür

fens? Quoniam igiturfpiritualibus in-

i

o

firrmitatibus frequenterpremeris, fz-

píus ad SS. lhioc Sacramentum acce-

de? cave àutem , ne lethali labe co-

!

inquinatus fis; nam (i cum conícien-

((W(]L

W

W

tiàputa, & ab omni graviore noxà

libera 4ccedas, perfe&am fanitatem

Mi

infallibiliter impetrabis.

h

s5 u BDHSEMPITO - E:

!

TA

( Onüdera, tría in muliere fangui-

U

As

nis fluxum pafsà reperirí, quie

!

VW

j

»;'.7

imitari debes, fi anima fanitatem ob-

p

tinere velis:Imprimis credidir, fe fal-

hu

vamn fore, modo Chrifti veftimen-

jl

Deindehumilitatem

tum tangeret.

exercuit, dum eam non puduit;Chri-

i

füüMi retro accedere. "Fertió cum

quá

tdlitá reyerentia id praftitit , ut in-

chmäx(

t&gram fanitatem mox fuerit cornife-

Similiter & tu in Deuüm cre-

mmr!,i;g

cQtaf

deg

$46

u$ (o)s

We

de , coram eo te humili2 & reveren-

ter eum adora, fic anima tuz íanira-

if pCC(

"

(5 [

tem obtinebis.

iib

Die Sabbathi

AMEDITATIOSE

dul

"

n

Erpende miram Chirifti virtutem ,

r

Jc)üs f

cujus veftimenti attactu hzc mu-

i

z [m

[

lier fanitati reftituta eft; pro qua ob-

j d

tinenda omnem fubftantiam fuam

xl

gratis expenderat- ex quo colligere

fas eft, (ine gratia & virtute Chn&i

o

anima fanitatem obtineri non poffe,

)

M fici

fed hancà divina gratia depcndcre,

u

in omnibus ergó neceffitatibus tuis

Jn

gratiam divinam implora, Chriitus

Dominus non patietur tibi eam de-

iL

effe, f1 fiducialiter eam petas.

f

MEDITATIO. L

Editare, per infirmam haac mu.

Pfl dlLfU

nl

lierem mtelhox quamhbet ani-

TT

mam peccatorum iordxbus coinqui-

natam,huxc:demfacændu*nf:;t, uod

Vi

infirme mulieri omnicilicetmmodo

fata-

j

j

39 (0) g

$47

um

.Tï.*

Eitaoeze debet, ut ope contritio-

nis de pcccatxs fanitatem animz re-

cuperet, & quemadmodum mulier

n

cum violentia quafi per turbas trans-

ivit; & non deitmt, donec ad Chri-

üum Dominum vcmt, ac veftimen-

tum ejus tctigit, ità anima fpirituali-

ter infirma ram diü fibi vim inferre

debet, donec fanitatem recipiat. Ad

. quod Chriftus ipfe Matth. cap. 1 r.

vl

eam bortatur dicens: Rf'/)'i/'lün fo'lü"

M

Yum vun j)gïlïïi?'; 29*' 'Z)ZOZBHZZ rapiunt

TET

H 'Il

ilud : fac ita , ic(anitatem obtincbis,

d

ac fimul coeleftem 1n altera vita elo-

n

liaun.

!

i

d

v

NB Hic refamuntur ( fi neceífe fit)

il

tn

[

li

Evangelia Dominicarum , quzfu-

f

iU

pezfuuunt poít hppramam, ac

,:

ibidem fervari non potuerunt, ex

u

ii

däw u

quibus matería pro meditatione

/

defumitur.

]v

Do-

;48

w£(0) M.

Dominica vigefnma quaria ultima fem-

|

nu's'hon

Ü

ger eft goft Pentecoffens & [ alia.

!

mon fuperfint ,manet ultima..

:n« 2'&[

m

" Dominica vigelima;

Qcüt"a Ü

W

apoft Pehtecofieg,

| quart

, quzeft ultima.

i

od

SummariumEvengelii.Matth. 24.cap.

D pCCCBU

Chrifias Dominus an- Eoangalto

gl

pradicitperfecutionem Anti-Chriftt,

1

e fianasque aute fugem musdudr

Ri

R

rejurreclionem erumt : Adbar. óin-

p

. mes admonentur , ut orent., ne fa-

ilitio t

ga eoruin fiat in byeme.

lt

/

MEDITl4

imob

Editare, quod per abominatio-

gitm

M

nem . defolationis intelligi pof-

üured

fit peccatum mortale ;in loco lanéto,

&ibo

MT

id eít, in.anima tua, que templum

Dei eft,' Nihil turpius, nihil magis

A

timendum, atip abominandum .cft,

A

m

quàm peccatum.mortale ; quod tain

d

deformem jn anima labem: caufats: ut

ftiui-

Ls

&l

PI

$49

WWL

s

nullus hominum eam valeat diluere:

»M

Peccatori enim Deus ipfe dicit Je-

M

n

rem, 2.cap. S?laveris te nitro , ma-

culatuses 2n iniquitate tua coram s.

Y

Ó

Merita Chrifti; & pretiofisfimus ejus

W

faiguis neceffaría funt ad diluendam

hanc maculam: deteftare igitur quod-

J

li

vis peccatum mortale, & morte pe-

n[,:&.?

jus illud devita.

V

[l

Jf

MEDITATIO .

m

ME

Ecogita maximum damnum; quod

LL

peccatum, utpoté animz tuz de-

ru,lms:,rzj

folatio , tibi affert, regnum coelorum

:

claudir, infernum aperit, fontem gra-

(li

tiarum obftruit, Deum offendit; con-

T

fcientiam vulnerat; animam maculat:

ex herede regni cocleftis fervum. fa-

T

"T

cit diaboli, omnibus metitis fpoliat,

verbo , malorum omnium eft maxi-

u

mum: Quemadmodum enim Deus

æ,nlïü :|

m d

bonum eft infinitum, ita peccatum

eft infinitum malum.

Hec f1 ferió

yi W"

recogites, peccatum angue pejus fu-

n fïld

glf?Sa

£fo

x& (o) g&

)

^

gies; hic enim folum nocet corpOri;

peccatum veró animaz damnum i

.— "

ii

nitum infert.

a

gt

Die Lunze.

g

CMEDITATIOQ:ps

£ 1 mmnin

DErpende, quod omne malum 3

defolatione peccati originem ha-

3gus illf()f

d

beat, Deus enim non punit, nifi prze-

cysdit

cedente culpi , quàm, quia non fo-

làm omnipotens ; fed juftus ef; im-

z i,

ii Mp

punitam relinquere nequit: Experti

* fibdt

id funt rebelles Angeli incoelo, pro-

to-parentes noftri; & Sodomute

mpea

ia

cum aliis quatuor civitatibus: EXpexj.

tus eft tempore No£e, orbis univer-

BW

: Qont

füs, exceptis o&o perfonis tantim:

|

experiuntur id quotidie omnes in

peccato mortali decedentes, quod

!

Deus Judex juftisfimus peccatum fe-

- :prnde j

verisfime puniat. * Hoc mente vol--

Lözüngu

ves- & revolve; prxíertim, fi ten-:

DT

tatio quzdam te infeftat, fic in

gete f-

'ignt;

numnon peccabis.

T

ME-

j

« (0) $«

f$t

"*Wy

TAMEDTRJAT BO I

fn

7Onfidera, quod ab invadentibus

tentationibus fzpé vi&tus fis; at»

l ] que ita per peccatum gratiam divi-

I]|, nam exanima tua expuleris, quía pce-

»4| nas peccatorum patvi fecifti: quod

w

,| majus mfortumum homini accidere

poteft, quàm fi à Deo deferatur? &

J

quis alius locum occupat, quem De-

d

, us deferit, quàm diabolus? atque

m hu ita anima peccato coinquinata diabo*

M

. lo fübditur, fic, ut cum ea ( modo

od/

Deus permitteret) pro libitu agere

poffet: Hazc bené rumina, &in zter-

zdaws:h;-:»

| WS Ll

num non peccabis, nec anima tu

M

defolanonem patiéris.

u 0

Die Martis

l7 s

l

MEDITATIO I

P;LM!

E

Xpende, quod Chrftus omnes;

o

& fingulos in Evangelio mone-

uD

ab

P

at, ut attendant j ne fiat fuga eorum

in hyeme ;id eft, ne corda eorum

u

in charitate Dei refngcfcant, fed pr&e

amore

J

$32

"IT

amoreardeant. Examina nunc cor jif^

tuum , & vide num hyems in. €o-fit, iif

id eft, num frigidum fit. in amore

Dei;, & proximi; Conare igitur, ut

i

[|

Wint

ignis amoris in cordc tuo accenda,

tur, illudj paratum femper fi

ti

i

À

|

,

.cn't, |

transmigrandum ex hac , ad alteram

wrnis

vitam.

&

gnitt

&t

&cm T

-MEDITA

TIO iL

»

ag

,,

um

fenm

COgitä optimum contra. peccat

remedium.effe ,. novisfima.. fua

telsg

frequenter ruminare, quemadmo-

ytpt

dum fapiens Syrach cap. 7. teftaturg

veftts

dicens: Memorare nyvisfgnatua, Q

itibol

in elermtn son . peccabis; Hoc.efts

bu u)

cogita mortis incertitudinem; poena-

mlb

yum in inferno zternitatem ; extre-

L

mi judicii feveritatem » coeleftis. gloï

MU

rix pulchritudinem.

Sive comedis

Q95

five bibis;five aliud quid facisjieme

w

per in auribus tuis relonet tuba illa

fton

i

teriibilis: Surgite moriui , veuie .

UTR

4

idi-

u5 (o) 8

$53

ls

gudicium , fic enim à peccatis tuxsta—

J

w,u

«ilé abftinebis,

Á

'r

Die Mercuri

A

TT

MEDITATIO I.

M

J Editare; quod Deus nos monu-

LE

'11

L

erit, ut tempore pcrfecutloms

fugeremus ad montes: cogita, quàm

tutum fit témpore tentationis ad ccé-

letem montem . Chriftum fcilicet,

|

"

confugere, & opem ab eo petere,

u

üti etiam interceffionem Sané&torum

Ál

iMl

Ín coelis glorioséregnantium perfer-

]

(

Ventes preces 1nvocare , ut tempore

A [«

neceffitatis tibi patrocinentur, atque

n

ita diabolum, ac tentationes ejus

vincere valeas, hoc fi feceris, pec-

RR

catum liber evades.

JHf

MEDITATIO 1f

1ul

Onfidera ; fi abominationem pec-

Vr

catorum videas, tunc neceflari-

WW?

um effe, utad montem fugias; id eft,

Oüfl

! Cogitationibus tuis in coelum afcen-

" das, ac ibidem ante thronum | fan-

IJ

Áa

&us-

l

$54

x$ (o) 8

&isfima'Trinitatisproftratusreverem. /

ter eam adores, humiliter rogans per

merita Chrifti JEfu, & Mariz - ne

g (

gsmlräl'l

peccatorum fordibus te coinquinari

permittat, quia per hoc .Deo abos

"

14'»-.

ininabilis fieres.

mcfh(

reu

Die Jovis.

i

MEDITATIO I

P

1cum |

Erpende, quod Chriftus Domx-

p

nus homines monuerit, ne , cüini

iCl

at

videantabominationem de(olauomä,

ui in tecto funt, deícendant; tolle-

dultio

re aliquid de domibus fuis, idem ti-

n tl

L(Hu

bi modo inculcari poteft, ne fcilicet, !

fi ad apicem perfe&ionis aícenderis,

1

ad vitam peccaminoíam : deícendas

1

pravis affe&tibus rurfus infervire; fed

jond

per vitam vii tuniam in alt!s cum D'eo

- ORtO

Dep

períeveres.

fi hucusquc

ahyt

defcenderis, id ePc, vererem pcman—

t

di confuetudinem reaffumpferis, ::

ndïura

MEDIT.ATIO l.

T5

Editare: quod Chiillus pro pms

mwn ]

M

ni-

L

x (0) Bl

ii

*IOMME

nium folatio predixerit ; ante extrez

n

Kgl)")

mum judicium multas effe tribulati-

"

ones perferendas , quare noli dein-

ceps mirari, fi omnis generis calamie

A

tates in hac vita fuftinere debeas,hac

enim eft voluntas Dei, ut.non nifi

D

per cruces ac tribulationes ad Regs

li

num coelorum pervenias, quiin coe-

d

lum cum. Chrifto afcendere cupit;

LU

ML

priüs Calvariz montem.cum eo con-

i

Ícendere. debet, id eft, cruces, ac

,

n

tribulationes patienter tolerares Haec

fi bené rumines, nihil tibi durum;

ac difficilé accidet.

POmu M

!

)

$

Die Veneris,

st

nbaru D4-E4 TA 0R

JM *m&h

Erpende infinitam bonitatemDei,

us

omnibus hominibus przítitam,

[ly

ii quando per unigenitum Filium íuum

quy praedixit, multa figna ejus adventum

jjjs anteceffüra , voleas nos per hoc ad-

jj], monere, üt femper parati fimus , uts

Íet oftium animz no-

jj f veniens pul

Àa 2

ft: £5

$:6

!G;)(O) em

"

ftrz , eamque ad fe vocet , ab omni-

J

bus peccatis emundata fit; ac parata

ad introeundum in coeleftem glori-

P()gitäa

um

am : Noli igitur neque diem , neque

[] t

horam negligere ; quátenon prapá-

res ad longum illud iter ex hacadal

um t

teram vitam.

,

j

i

yagit

It &n

AMEDITASTIO. L

f

Editare; quod Chriftus Domiä

st

nus in Evangelio pradixetit

Qd

adventum füuum futurum effe cele:

g di

rem; & improvifum : ficut enim ful-

aonfn

ii

gur(inquitjexitab oriente & paretuse

que ad occidentem, ita erit & adven-

L

tus Filii hominis,quo te inftruere vo-

Vhide

lüit,ut quemadmodum homines ful-

d

gure térrentur; ita & adventus ejus ti-

I

M

Qj

norem íalutarem tibi íncutiat, ac

VRU

propterca ita vivasin hocfxculosut

sl

Ele&is annumeréris & zternüm non

?

Mibl

ET

pereas cum reproþis.

$4

',7" 1

D

ie

lrgpeccati:

L

ETA

Wj

Die Sabbathi.

fiü.',((m

ä

MEDITATIO I

^

&j

C

Ogita; quàm folicitusbenignisfi-

mus Deus fit'pro noftra beatitu-

dine, monensnos,ut fempermeme-

Ut

res fimüs estremi judicii , & armati

illa cogitatione ab omni malo abfti-

'.

l

nere , & nos ipíos excitare poffimus

ad bonam, ac virtuofam vitam , quá

"h pera&tà fecuri ftábimus ante faciem

lp Judicis; ac inter Ele&os collocabi-

m mur: declina igitur 3b omni malo,

v

[i.]

& conftanter bonum opetare, ficbe-

"" atitudinem confequéris.

yuntit

MEDITATIO I.

b

Onfidera in extremo judicio om-

um

nes' Ele&os effe congiegandos:

j* 'O quanto; & quàm inenarrabili gau-

ii dio zternam gloriam, tàánquam ope-

lr fum fuorum praemium &. mercedem

lu exfpectabunt ? quare ita vitam tüam

inftitue in hoc mundo; poenitentiam

s agendo, virtu-

D

( de peccatis pratteriti

Áa 3

tes

—

$58

»9 (o) 8

f

tes exercendo, Deum fuper omnia,

h t

n

& proximum ficut te ipfum diligen-

do, ut pofthauc Vitam Eledis annu-

iil

meréris, ac xterna quoque. retributi-

/ onis particeps fias. Peteà Deogra-

tiam bene vivendi, ut eternam;

jmgf ,

riam obtineás.

glo-

grndt

4

]

!

:

5

fj

-Dominica prima Ad

A ii

ventus.

i)oet

Summarium Evangelii. Lucs 1. cap.

!

1 ped

)

lo Evangelio de[cribuntam terri-

ALv q[

UE

bilia figna in fole & luma, & fld-

lis , qua videbuntur ante adventum

1100

- Chrifli ad exiremum judicum.

Ti

AMEDITAIO. I,

'j*aïïfc, q

Editare ; quod horrenda illa fig-

A

a idcirco futura , & ab omni-

zptl

bus hominibus videnda fiat, ut:ag-

ttriet

nofcant, quantà cum poteítates &

DT

Majeftate. juftisfimus — Judex -turic

eeüi;üm

venturus (it, judieare vivos, & mor-

Lj

tuos,

)j

« (0) 8

$59

h 1

tuos, & feverisfimam omnium ope-

;

I

n

f

rum rationem exigere.

Quó fe pec-

]

cator tunc Yertet, qui tantze irz ju-

o

AA

ftisimi Judicis caufam dedit? ne fe-

Y«

verum Judicem experiaris, poeniten-

|tty

tiamiáge ;cüm eam tempore vitzc tuae

ctiamnum agere poffis,

MEDITATIO

"

Erpende folem qui juftis, & im-

psmaäc

P

n

piis zqualiter fü1àm communicá-

vit lucem, tunc obícurandum effe,

du

quo peccatoribus ingratitudo expro-

bratur, quà per vite decurfum bene-

Mäüaï

ficia non agnoverunt, & fimul indi-

nmmäf

catur , eos indignoseffe, qui ulterius

"

à fole illuminentur; nec non tempus

lil

veniffe , quo impia eorum vita fit pu-

nienda.

hn

Ne horrendam, ac infini-

tam poenam incurras, vitami tuam

jl

giiti/

maturé emenda, & tibi ipfi poenam

y

*pro peccatis commiffis inflige, runc à

"15

!

Áeverisfimo Judice illa tibi non infli-

r

| getur.

À 4

Dic

$60

(O) Z

Die Lunz.

s3

MEDITATIO 1.

*

[aqui

Onüdera, quod fol, luna; & ficl-

C

jum

le obícurande fint, & tenébtie

ubique fütüra , ut peccatoribus indis

il

M&üdOs

cetur, quibus in tenebris- malitiofg

d

fua vita ambulaverint, dàüm agnof-

centes 5

——

lucem veniffe in mundum;

j

tenebras nihilominus dllexeruntma-

k

gis; quàm lucem: Quamobrem é&z

terioribus tenebris Juiïc cruciabun*

.dus]

EU

tur., quia interiores animi agaofcerb

noluerunt.

FUMY

QU

MEDIT ATIO L.

vjl

EX

pende metum, & trémorems

quo afficientür impii, quando 9

ntdn

3ufüshmum judicem; quem 4celerí-

ii

st

bus fuis ad iram fzpils provocaruit;

vcnientem videbunt, innumeris'àn-

xum&l

t

gehs circumdatum: Serió ruminàj !

quàm intolerabilem; & ineffübiletà

O

infamiam fuülnebunt qux (ine ullo

J

horrore peccata peccatxs accumn *

l(ïEduaw

runta

TW

N

lt

X*$ (o) 8«

r6r

!|

l runt, non aliter ac fi ab omnilcio

,är

à

t

!

; DELoculo non obfervarentur, Nunc

^N

"h-; cum timore, ac tremore falutemtu-

pmm am.operare ,. peccata commiffa. de4

m plorando; ne przdictam infamiam

*j fuftinere cogaris.

"J]EJ

]ie Martis

m .

MEDITATIO I

Wm

Erpende, quod. Dei Filius Chri-

p

»M W

ftus JEfus Evangelio de adventu

üpki fuo te monitum voluerít, ut vitam

tuam ita inftituas per peccat fugam,

l[ & virtutum exercitium, ut in extre-

i mo judicio caufam non inveniret z-

ii terng damnationis fententià te feri-

jg| endi ; quare omnem dxl«genuam im-

uusm&? pende, tam virtuosé ac pié vivendi,

eum & proximum ita diligendi ut

W feverisima damnatorum fcntentlam

W te.non feratur.

MEDITATIO.,.I..

W"

Editare, quod 1dem, qux te mo-

,)W

nuit adventus fui in' extremoó

1

Aa $

judi-

$61

u& (o) 2

um

judicio , fit, qui tibi vivendi metho-

qtid

s

dum praícripfit; lumbos enim prz-

h

cingere , ac virtutes exercere tibi pra-

in

cepit? Áttende igitur, ne cum virgi-

u

nibus fatuis compareas; in adventu

,;mt()l

juftistmi Judicis cum lampadibüs

lef;

It

oleo bonorum operum deftitutos;

,tillæf

fed vitam tuam ita inftitue, ut bonis

um

operibus abundansbenevolum judi-

g r

cem experiáris, & ad dexteram.

T

Elcátis collocéris.

aim

[3 oni

Die Mercurit.

TU

MEDITATIO I

C

Ogita, folem & lunam obfcuran-

dam efle, ut obedientiam Cre-

fOnide

atori fuo nunc zqué przflent , ac ab

57

initio creationis fuz : Difce ab inani-

t

matis hifce creaturis Domino DEO

ux

tuo obedire, non folüm. in iis; ad

a ho

quz ex naturali inclinatione tràhe-

tebi

ris fed etiam quo ad illa, qua ap-

H

]

]

j

petituituo contrariantur: difce prz-

ofus

t

i

terea Supc;*ioriþus tuis (f1 religt

fis) |

j5

ïo)j

sg(o) 8*

l

4

]

!tj fi

i

$) in omnibus þcrfc&am exhibere

]

|

entiam.

us ebedi:

IO Il

|

A.

MEDITAT

N

M Editare; quod tempore intetitus

jtà

J

mundi hujus , rerum temporali-

al

'um amatores füpra modum confun-

(yn

dendi fint; i nempe videant, quod

ya

[

,ca, que tam laboriosé. corraferunt,

& tam intensé amárunt, in pulverem

t ;

À

il /rniua 1

digantur; noli ergo amare

mundum, nec ea, que in mundo

funt , omnia enim peribunt, &igne

Ht

confumentur.

A

Die Tovis.

1

J

"u

MEDITATIO 1.

u

m

LL

Onfidera, quod .Chriftus Domi-

nus miffurus fit Angelos fuos;qui

j J

|Duti

adventum judicis promulgabunt, &

omnes à tempore ÁAdami usque 1n

n

i

l

cu

hanc horam mortuos convocabunt

LH N

ii

hm

n)(

n

his verbis : Surgite mortui , 'uenite ad

judicium: ad quam vocem omnes xe-

d

- ioigente

& in judicio comparebunt.

j

a6

Qqan..

$64

"TOL

Quanta ( ó.Deus bone) confufto. erit

in tam innumerabili hominum mul.

W

"

titudine, quorum quilibet peccata

h

alterius càm claré perfpicere poterit;

fl

ac f1in ejus fronte notata effent ; Ut

g

ergo in die judicii non confundáris,

Yif

j

fuge impofterum fcelera, & peccata,

eli,l

zb

Ait

AJEDIT AT IO 4

j j

P

Erpende, quod Lucifer; qui mà-

"

do fortisfimé in inferno eft alli$ái

i qu

tll

tus, ante extremum judicii diem ; ex

inferno dimittendus, & Deo permit-

anin

tente accepturus fit poteftatem, quá

zlgituric

hominesin vivis etiamnum exiítentes

tl m

iuüm

gravisimé tentabir, ac in perditio-

nem trahere conabitur.

Ji

Gratias er-

gó age Deo, quod te eodem tem-

COgita,l

r

pore náíci non permiferit. ^ Quoad

vives Deum roga, ut gratiam tibf

Wi

la

-

iri dignetur, quá à laqueis dxai*

EE

bf)h' præfcivavri queas,

ïbwm j

Die

mäæw

2

I

$$ (0) 8

j6g

p

|

Die Veneris.

MEDITATI1O I.

:

T2 Xpende infinitam Majeftatem, &

D

rigorem juftisimi Judicis , qui

HOJ W

non erit mifericors , quemadmodum

LWIM

iti primo adventu, ícilieet in nativi-

tate fua, fed juftus, ficut jam dudum

1l

przdixit Propheta Regius Pf 4 $. his

RT

verbis:. Juffitia ante eum. precedet:

(

ii

non quidem, ut peccatoresíalvosfa-

ol

ciat led, ut eos fecundüm juftitiam

o

Dh N

Íuam infinitam ftridté puniat. . Exci-

ta igiturin te timorem filialem in hac

w

Ql

yita, ut in extremo judicii die timen-

dicaufam non habeas,

tiy

I

-u

MEDITATIO L

T

COgita, quod ju&isümus judex pro;

i t

il

. borum zqué ac impiorum vitam

i

T

exa&é diícuffurus fit, impioszternis

inferni poenis adjudicabit cruciandos

ii

cum. rebellibus: angelis propter fu-

perbiam de coelo przcipitatis: Juftis

VCro aternam dab

it mercedem, ac

l

Àa7

fcli-

$66

P. («7:)" f

felicitatem perpetuam, Ama con-

MIM

fortium proborum , ut in altera quo-

jj

que affociari merearis illis; qui coele-

u

fti .gloria

zternüm perfruentur.

d

yfie

Die Sabbathi.

Vl

MEDITATIO 1

^

grtll()flll

Editare , quod Chriftus Domie

aieit

M

nus in extremio judicio de óm-

jsdic

nibus talentis tibi conceffis. ftritam

ig)lllma€

fit exa&urus rationem, ac imprimis

uparau

de corpore, & anima tua; quomodo

ylibus

!ML'?/ :

taimpenderis, de tempore, quàm

utiliter illud transegeris, de vocatio-

-.:humi]i(

netua, quàm exemplariter in ea vi-

gt

xeris, uno verbo, de tota vita tuà;,

einte

omnia opera tua, tam prava, quàm

tihins C

AU

bona difcutientur, omnes cogitatio-

nes, & fingula verba tua examinabun-

D

tur, ubi fi pro unico verbo otiofo -

1efpondere nequeas, quomodo pro

enormibus peccatis tuis, pro inobe- m

(dientia erga -Deum; & Superiores hty

nte

t

*xf:fgond;bis? Ut igitur fecürus a

€- |

:

8 Co)

$67

T

fcverum ftare Judicem posfis, emen-

]

:

27

"

da vitam tuam ac motes tuos.

GNUEUD FT T 1 0^ H.

j

""Onfidera; quodChriftus Dominus

- jftus Judex poft refurre&ionem

?

lii

mortuorum juftos ad dexteram, im-

Cl

l

5

viosveró collocaturus fit ad finiftram:

[

!]

juftis dicet: Verite beneditli , accipite

!

I Ut

seginum , quod volis ab initio mundi

hM

preparatum efl: damnatos autemter-

m

ribilibus hifce alloquetur verbis: Ite

VT

qpaledicli in ignem etermm c. Pe-

"i

te humiliter à Deogratiam vitam tu-

qii

.:en u

Iu

f

i

am emendandi, ut benignamEle&to-

T

rüm fententiam audire valeas, & non

i

mittarís cum damnatis in jgnem -

n

ternum.

gl

—^ Dominica fecunda

T

Adventus.

yti

SummariumEvangelii Matth. 1 2,cap.

ipi

w

JEroangelimn wemorat , quemad-

amodum - Soannes audins- in vincn-

r

15

$68

38 (0) &&

. is opera Chrifli, miferit -däfc*äpz*d&;

m

lii

Jutos » qui Interrogarent eui, am ip-

Jfe effet , qui veuturus eft, am. altug

g^

gl

exjpectandus ,. quibus vefpondeng

JEjus ait, euntes venunttate. o«

at

guitio

ani; fgna que audiflis ,. v

f

45

qierum

AMEDHTATIO. L

qnq

Editare, quanta injuría affe&ug

M

fit S. Joannes Baptifta, qui ia

)

odium veritatis carceri Herodis man:

fAdità

Chri

cipatus,, & vinculis durisfimisligatus

eft,que omnia patienter tulit pro

nident

tua inftructione , ut, fi quid adverfi

d aod

propter juftitiam , aut veritatem pati

lrhim

debeas, exemplo Joaunis patienter

äniffca (

illud de manu Dei acceptes.

a etam

MEDITATIO If

RTT

Ogita, quod Joannes tanquam

iliüi t

verus, & fidelis Dei fervus diíci-

«sf

pulos fuos ad Chriftum miferit ,-ut

fjmh

|

t

ab co in fide inftruerentur; 'Tu veró

ggida

j

?U

non defideras inftructionem à fpiri-

tu-

(&P (0) B

569

"

tuali Przceptore tuo, aut confeffario,

)

etfi parum fis do&tus, ne ignorantia

")

tua aliis innotefcat, meliüs foret, (ci-

J

entiam ad eternam falutem neceffa-

riam humiliter ab aliis petere, quàm

hi

perfeverando in ignorantía, animam

Wh)öä

damnátionis periculo exponere: Im-

pofterum ergo, non pudeat te inter-

ij

"

*rk(A)g'

are, quod ignoras.

D

"u

ü

s. oDiIe Lunae.

Blþufi,x*:

MEDITATIO l

d

VIEditare, figna primi Adventus

hii

"Chrifti; fuiffe hzc: coeci nem-

k

pe viderunt, claudi ambularunt, &

furdi audiverunt.

Timendum eft,

Àgit

NUA

Chriftum in animam tuam necdum

Mu

véniffe, càm fpiritualiter adhuc cce-

Áf

cus etiamnum fis, ac etiam furdus

1l

ad diviaas infpirationes, & ideo te-

g d

piditas tua proficiendi in via virtutis

m dies fingulos augeatur: Excita te

yins

"T

igitur,

uantum potes ad videndum;

i

ad

li

qmd ia ut'i'axïinlæ tug. expediat,

2u-

al

S ij

X

$70

38 Co) $&

audiendum verbum Dei, & emx;&s

Wm l

falutares infpirationes, & ad ptógre-

diendum ia via virtutis,

i

m

MEDITATIOI.

At

Erpende cordis tui duritiem; quia

p

[

opera, & miracula à Chiifto fa-

T

u

&a agnofcis, & oculis quafi vides,

a

nide

quz tamen non fatis efficacia funtad

y

dnitp

du

perfuadendum tibi , ut veftigis Chri-

qii

fti infiftas , fed potiüs jurato hofti tuo

Slg quo

vità tuá peccaminosà adhzreas, qui

tyect

tamen aliud non quaerir, quàm ut -

ITH

ternà beatitudine excidas , & animz

at ]

tuz ruinam incurras: imo totus in

hoc eít; ut animo tuo penitüs excce-

sfi t |

iL

cato in omne malum przcipiteris.

Hoc abjurato adhxre Chrifto Domi-

lgt

W

19 , eumque pro viribustuis imitare,

Qtattot

Die Martis.

od

ALED IT ATIO: L

ml

Editare Joannem, quamvis-in

Is

utero matris fan&tificatus fuerit,

M con

«c

x9 (o) &&

$71

actam fan&e vixerit, uttefle verita-

1

D

te xternáà inter natos mulierum non

i

D

i

fürrexerit major ipfo, nihilominus

N

in hoc rmundo tot tribulationes, ae

l

(n

períecutiones pati debuiffe ; carce-

"T

rem nempe apud Herodem, varias

ibidem injurias , quibus affectus eft,

ac tandem decollationem.

Noli

j

ii

deiaceps mirari; fi.& tibi multa àd-

vería in vita tua fint toleranda, co-

WA

- gità, quod illa omnia fint jufta poe-

LU

!

U

nà peccatorum tuorum; quibus dam-

l]

"nàtionem zternam es meritus. Pa-

"

n

tienter igitur fuftine, quidquid ad-

D

L

verfi tibi acciderit.

01

i

A4EDITACTIO l.

m !U'

U R

(

M

; ( "Ogita; S.Joanneminnocenter cap-

tüm ac incarceratum effe;quia fcili-

J

cet Herodi veritatem ingenuc pradi-

J

cavitdicens: nonlicettibihabere uxo-

[l

rem fratristuiquo eumà vita fcelerata

l qU

I

avocare , & ad meliorem hottari vo-

]uit; contrarium autem accidit, ut in-

Ul

vidi-

572

« (o) s

j

vidiam fibi conciliaverit,& ob libes

g

gmnt,

ré pradicatam veritatem decollatus

fit: ex hoc diícere potes, injurias

ME

quascung , fi innocenter eis afficia-

[

d

ris, patienter, & ex amore Deitole-

qu (

rare, imó fi ad fidei confeffionem

j

neceffarium foret, fanguinem tuütm

profundere, & mortem i

plam forti*

jutndo

ter fübire.

sundi

Die Mercurii. .

ul

MEDITA T10 T.

:am

lt

Onfidera Chriftum in Evangelio

1hca

. dixiffe: beatus eft, qui non fu-

d e

erit Ícandalizatus ín. me: tanta erat

t2 )

Judaorum malitia, ut ex operibus ,

& rmiraculis Chrifti fcandalum acce-

perin. — Attende tibi, & operibus

A

tuis,ne ullum hominem fcandalizes:

COgi(a

fi enim Judzi in fan&isfimis Chrifti

Wi

operibus fcandalizati fuerint ; quan-

ilting

to magis homines fimplices ex actio-

aaincæ[

nibus tuis obiter peractis , & praer-

EPT

tum

J

MÉ (o)ä*

$73

iti

lii

lol

a

tim malitiofis Ícandalum accipere po-

!

tuerunt.

ML 1

t

N

A£EDITATIO I

Lt

(

DErpende, quod Chriftus turbisTo-

Lft

(

j

. quendo de Joanne, fignificare

voluerit, eum arundinem non effe,

vento agitatam, tu veró,nonne fimi-

Wrw

lis arundo: es; que mox in hane,

n

mox in aliam agitatur, id eft; plané

inconftans es in propofitistuis; quoti-

JJ

die ea mutando: imo bora fan&áé

propofita operanon raró omittendo:

u

$g.

ex hoc agnoíce fragilitatem tuam;

dupon

pudeat ergó te. coram Deo incon-

d

ftant;æ tua.

Die Tovis.

k

MEDIT ATIO 1.

lr

KU

COgita certam hanc effe notam,

À

&jsümfi

l

quód .

uis verus fit Dei fervus,

t

fi immob

ilis; & conftans in bo-

]

n

RO incoepto maneat ; nec occurrenti-

W;W

-þus adverfitatibus, perfecutionibus,

ac

$74

x$ (0) 8

ac tribulationibus à bonis propotie

-þ.qmm

mnoüra

tis dimoveri pos(it, ut. videre eft in

S. Joanne, qui, poftquam de Chri-

1

[

fto reftimonium dederat, tempore

)

z-—

»

fdtt

captivitatis fuz in hac confesfione,

1

períeveravit, ac. diícipulos fuos ad'

1

y di

ii DI

Chriftum mifit ; utin doctrinaaccep-:

ta confirmarentur: Stude & tu fimili:

g

conítantie in bono, nec defifte ab;

st

incoeptis bonis operibus; etfi prop«;

PT

terea perfecutionem pati cogáris: be-

vt

atos enim pronuntiat ChriftusDomi-

tdq

nus$ eos, Matth. s. cap. . Quii perfecu-

dl

Honem patiuutur propter juflitiam.

