
gt

üumero, & ob terrena negótia ; coe-

ii

üam hanc non neglexeris fepius?

hanc negligentiam meritó deplora;

& emendati

L

onem in fmuï*'."*fi P—-r-o.'

N

Üh

l

'poae.

t

ME-

u$ (o) $&

32X

Wm

hd

UUM-E-D'IT 4TIO I

mdok

idfcoü

ïþedde, quod Deus iis, qui ad

coenam invitati fuerunt, & íe

u

éxcufárunt, minatus fuerit hifce ver-

!

bis : Dico autem ,quod memo virorum

sllorum , qui vocati funt , euftobit ce-

nam IPERTAI :

id eft, nemo illorum.

f

ij

gratam aliquam coníequetur: quie

i

imaxima fane mileria eft, nam quem-

admodum illi , qui coenam hanc man-

ducant, viventin&ternum fecundüm

ll

proprium Chrifti effatum, ita ifti, qui

i

j

(dum poflünt) hanccoenam non -

u

munt, non vivent, id eft, nullam

l

gratiam impetrabunt.

Quare fzrpius

Jut

:

A fan&isfimam hanc coenam acce-

b

:de propter multifarias gratias, quat

m)

*in ea obtinentur.

j

(j

Die Veneris

T

T

MMEDITATIO l.

Onüdera invitatis non comparem-

tibus divitem imperaffe , ut pau-

l

Os

P?ICS

222

LACL M

peres ex . plateis inducerentur, Bzgji

xsdfl ü

p

gauperes Jpiritu, quoniam ipforum efd

Reguum Calorum. Matth, 5.cap. De-

m" l

um rogá, ut inter hos pauperes nu-

T

meréris, & Reghum Coclorum cum

p

eis confequaris, Hi Deo grati funt,

M'ED

horum eft Regnum Coelorum.' Co-

Mmfh

nare igitur , utfpiritu quoque paupet

j

|

fis, quo dives efficiaris quoad ani*

inoy

mám in omnem aternitatem,

UT

"MEDITATIO Ik

w

Xpende , quia hic dives, nempé

TT

E

AT

Chriftus JEfus( in cujus potefta-

te coelum ; & terra funt) pauperes;

w

debiles, coecos, & claudos ad coe-

:qupnzli

upu

nam vócavit, fignum effe, neminem

contemnendum effe , quantumcundg

t

u a

vilisfit, pro tuà inttru&ione, ut tu

pauperes quoque non contemnas:

FTT

Íixpius enim contingit, ur, qui in

L

liac vita contemnitur, in altera maxi-

ha

sam sloríam posfideat. — Quarenes

UT

mineins quantutfncunque pauperem

ul

W

V1Iil-

!

l

3 (o) 8«

333

f

vilipende , cum hac reflexione, quod

pauperes amentur à Deo,& quod

h

ipforum fit regnum caelorum, fi vo-

Vi

T

luntàti divinz conformiter vivant.

1

n o Die Sabbathi.

AU

;:.

oOMIE DATAATIO L

Editare; per coenam hanc mag-

:

inam non abs re etiam intelligi

cdelc

ftem gloriam, ad quam dives,

]

nempe Chriftus JEíus meritis Paffio-

m

nis.fue omnes & fingulos. invitat:

Quare , fi eum ad iram incitare no-

Vi

ii

lis, ad;coenam ejus veni, indutusve-

i t

ftgguptiah virtutums & exornatus

i

bonis operibus, fic auda&ter compa-

jtij

iere potctis, ac etiam gratiosé ad di-

vinam. coenam admittéris, coelefti

i

glorià ineternum fine fine fatiandus.

il

SMEDITATIO SI.

T

|t)

EÉtpende beatos effe ,. qüos Chri-

P

91;24

. ftus ad coeleftem gloriam invitat

W

i

omni abundaatiàin zternum replen-

Oó

dos,

$34

4 (0)Be.—

dos;, i vefte nuptiali virtutum, : ac bo-

;011

norum operum induti compatuetint,

p

»)q

Roga, ut numero eorum adfcribáris,

f a

Interim ope divine gratie conaberís

g

te dignum. réddere, ut ad hanc« coef

(

nam divina gloriz admittaris. Cud-

g

re quoad vives, viam virtutis ampie-

$m

&ere , ut ad coenam vit£ æternæ v'ä'

qff u

leas mtrou e.

21]; "Wm

sht

Domlmca ter tla oil ii

Pentecoften.

&»HW

r

Summarium Evangeln Luce cap.t 5 !

N

I Evangelto deciavatum , quen- "

ain tb

- adinodum Chrifus Pbarifeos vmir-

m

tiiFayites , quod pertatores. recipt- '

rét, d* mandacaret cum illis , ar- UI

guits eisque parabolas proposit de Wi

ove, d* drachma perduis, ac-in- int

vemis. Er quantwm fü gaudmm i

in celo füper peccatore pæ

n&tm

?ï'?ïäl*

W

zniàm agente.

ME-

22j

Nt

" (0)

n

"UMEDITATIO L

As

tll

.v

JEditare, quod Chriftus nemi-

At

oþ?

nem contempíerit, imo cum

i

ld

äläþþagofibps familiariter converfatus

"l

fuerit; &cum eis manducaverit ; Pha-

HW

N

rifzis iudigné hoc etiam ferentibus.

i

Ut diícas, neminem publicum quan-

tumvis peccatorem contemnere, ne-

E

Ícis enim, utrum nón ia majori gra-

--

Quare

tia diiceffurus fit; quàm tu,

Tl

fi contra hoc Fa&tenus peccaveris;1

emenda, nectepluris quàm alios z-

ftima, omnes etenim ex equo pul-

1(1lej

vis-& terra fumus, ac propterea aul-

M

ll

J

lus caufam habet fuper alios fefuper-

n

bé extollendi.

hi

M AMEDITATIO I.

Wil

Xpende; quod Chriftus ipfe Pha-

e |

*

: j

:

rifxos murmurantes argucrit : ex

LU

*quotibilicetcolligere;quantum pec-

atum. fit.contra fuperiores fuos mur-

Confcientiam tuam confu-

l

-mux'arc.

07

le,s

326

u$ (02 8

le; quoties contra illos mürmurayes

ris, 1mà coram aliis convitiis affecez

!

pI

l

ris: & per hoc fcandalum audienti.

.)

i qi

bus dederis, nec tamen ex'hoc ca-

üdm ] wF

pite te peccare exiftimaveris:^Quo:

ial

modo tandem circa teagétür quaho

i

do juftus Judex omnes & finguli$

';zordem; I

tuas cogitationes , verba & operaes4

gt

a&té ponderabit ; de ominibus laudas

n

biliter, & bene loquere ; & fic pec?

-, 30 &TL

a(

cgrum' evades.

ia

ia

Die Lunze;

Wlüus ,qlll

MEDITATIO 1.

vt

agl

( Onfidera , Chriftum idcirco cum

il

peccatoribus converfatum fuiffé,

imo cum eis discubuiffe, ut eos cotd-

ia

J

vertéeret, & tanquam medicus coele-

ftis curaret: Tu veró, fiex offiio !

I)

non tenearis, eos vitare debes, te j

cum ilis pervertáris: Econtrà pro» "4

borum, ac timoratorüm focietarem - 3ni

ambireteoportétzut virtutumexeme" 5j

plum

9 (0)B —

227

QuM

fiiüm*häbeas, & in bono cos am

54

l

safim.

lCriS-i

Md

GME -

ITATIO H

M

Erpende; quod nullatenus animó

j W

cadere, aut defperare debeas;

fi multis peccatis te onuftum reperi-

l

25:. Cogita Chriftumtam benignum;

Oþnm.

mifericordem , ac mitem effe, ut non

!l

OA

dedignatus fuerit cum publicis pec-«

cüc;m

catoribus familiariter conver(ari, àc

manducare, Quarete ipfum anima,

cum hac in Deo confidentia, fore;

ut Chriftus ; qui hoc in mundo cum

peccatoribus tam mifericorditer egit;

10

eandem tibi mifericordiam in coelis

exhibiturus fit , gratiam fuam largien-

il

Id

d—;q, a

C peccata tua remittendo.

u

. Die Martis.

MEDITATIO TL

j

:

j

Eryolve, quantum te Deus ama-

p

.Verit, ac aftimaverit, qui etfi,

ii

"

in calo multá millia Angelorum

m

& Archangelorum. haberet — ad

fer-

Ptm

í

$328

48 (o) BK

Zc?vjtium Íuum; hoc. ;mn wä&ür& t

de coelo in huac mundum defícen- /

dit; hunianamque tiatüram aífump- /

D

y

fit; ut te redimerct,. & tanquam /

ovem perditam,acerrantem in.viamy f

veritatisreducerec, | Hacratione,yie 1

tà; do&rini, &exemplouo tibi fig» j

nificare voluit, quanti animam tuam iU

xítimaverit: quod tu tam parum ags |

l

noícis, ac pro eo tam parum gratus ''

x

i

es, Quare culpam tuam fatere, & ;

gratias age pro tanto beneficio tibi ;j

à Deo praftito, tot labores impene ij

dendo, ut te tamquam overm errarde jj

n

tem reduceret, .

35 s

;

,Iüff]

MEDITATIO.ÀL.., s

Onfidera , fcriptum effe: gaendiuim. kno

effe Angelis im colo fuper eccae ww

tore penitentiam agente , » ad'viam wj

verüatis reverteute: wu autem Ícele- «;

ratá vità tuá cos affligis , & dzmoni- i,

bus in inferno gaudium paris :, nam iij

þ;quoyi»es peccas, mali fpiritus. mir

1n

w (o) 9*

329

Ts

;

bhi iä*?ääïädümvexultant, quod. laqueis:

! eorumirretitusis. Contrito igitue

Wiw

corde, & fincerà vite emceuadatione

4d'viam bonam revertere,ut Aage-

"utg

lis-gaudiumrexhibess, fic folarium in

U

corde'fenries, atque ita: duplum in

il

irt coelo ;; & imterra gaudium perfiu-

D

æm-cmwerfïæem tuam caufab;e

wnng

tur.

TO ORU

"

ï- Dl"c Mercurii.

Á

i

1

oMEDITATIO L

-

u

rpende, mulierem unam ex

i

^ drachmis decem perdità, eam ia

domo ftudiofisfimé quæävïffc. Cur

igitur tam piger, ac tepidus es, nec

Wï

Quidquam curas; fi drachmam divi-

M

jiin

$x* gratig perdideris, & animam tu-

am periculo petditionis expofueris?

3mitáre hanc mulierem ; fi per pecca-

a

M'

"tü&yDeum, ac gratiam ejus. perdi*

i

'detismillilabori parcendo , ut drach-

1

£üam perditam invenias. . Quod fi

81

homo

330

32 (o) $i

/'

l

homo tantüm diligentie impendar,

At

ut rem tam vilem, drachmam ícilicet !

inveniat , quanto potius laborare de-

beret gratiam amiffam recupcfandi.

ul

MEDITATIO. H

ndCa q"

M

Editare: quid mulier in quïæ'*(;ï*t'i;

;:m Ch[lw

one drachma fecerit, lucernam

wb

accendit , & everrit domum, & quz-

i Angc

fivit diligenter, donec drachmam in-

n

veniffet, Idemtibi faciendum elt P

[ quod 1

dumgratiam divinam perdidifti, qui-

grigtr

eícere non debes; donec eam . inve-

youd

nifti: Arripe lumen divinz legis,

irint

& in domo conícientiz tuz .omnes

ln

angulos perícrutare, .&. examina,

T

quam ob cauíam divinam gratiam

hüCa |

perdideris, an indomitz pasíiones

»

D

ln

gvm«

tuz , an negligentia tiia , aut immo-

" li

derata garrulitas tua caufía fit , quod

b

pretiofam drachmam divínz gratiz

RRM

perdideris? Quare corde contrito,

& fcrio cemendationis propofito De-

um

u$ (o0) 8

331

E

um placare ftude;neccefla donec per-

hjl

Ü

dxtam drachmam inveneris.

Die Jovis.

"

DITATIO Il

rpende, quod per hunc homí-

T

L nem Chriftus intelligatur, qui

tentum hábuit oves; Per nonaginta

l

novem , Angelotum novem Chori;

v

M

er centénam véró ovem, humanun

genus, quod ob peccatum períerat.

i

W

Salvator igitur nofter tam mifericors

füit;ut novem Angelorum choros in

d

codlo reliquerit, in. hunc mundum

(j

defcenderit, & ovem perditam ad

i

fiortem usque quafierit — Pro in-

r

111

"en

4

ti hoc, & ineffabili beneficio

s

Chriíto gratias age» nec non pro'la-

Iilla

bore, & fudore hujus occafione ef-

i

fufo: nifi indurati cordis (is; hec be-

güïi

ti;*giicia te mpvcþunt,

ii

!m

V

ME-

$32

«2 (6) $8

MEDYTATIO 1I.

EXpende: quod Chriftus Dominus ;5

tanquam verus animarum Paftor ij

ovem perditam humeris füis impofu. ;!

erit, quando ad Calvarig monterm ;!

5

J

!

crucem portavit, inqua omniüm:ho-

2

(u) u

minum. peccata pofita erant , idque ij

alacriter ; & cum omni eordis Letiria, | n

executus eft, uti Ifaias Propheta cap, j

53; teltatur : oblatus eff , quaa ipfe ii

voluit: imó fummo. cum de(ideria m

horam paffionis fue exfpe&avit, . S&

igitur Salvator tuus maximo cum Ju-

!

j

I

bilo id fecerit, juftum eft , ut adver« Wil

fa omnia à Deo tibi immiffa gaudio-

P n

sé fufferas, ut Paftori tuo in hoc,

alis i

quo modo conforméris,

r du

Die Veneris,

a

MEDITATIO [ ^" 3

ir»:zmgm

C

Onfidera, fi Chriftus Do*gnirg'!»!fs:

L

b

tantá curi, & labore ovem per

Si

T.

10 0

ditam (peccatorem nempe ) quera

-t-';ä thümf

ut

x

LIOI T

333

'ä*»

ut eam inveniat , & ad viam veritatis

lm

rédücat: quanto majorem curam,&

1j

liborem impendere deberes, ut in-

Y

veniàris, & ad veram converfionem

pertingas? fi inventus füeris clama

.

ad Paltorem tuum divinum cum Da-

h

vide Propheta Pf. (18. Exravi ficut

i,

0vis, que perit , quere fervum tu-

ia

Um.

Roga deinde Dominum De-

NI

hm humihter;ut tibi gratiam conce-

tik

dat;'quà tuum paftorem femper pol-

n

fis fequi.

ij

MEDIT ATIO 1.

Lilie

Xpende, fiChriftus peccatores non

hu

reciperet, ad.quemconfugerent:

tb

übi Pétrus, aut Paulus? ubi Magda-

l

Jena? übi Auguftinus? ubi tu, velut

peccator? ubi omnes-effent? in mul-

tis enim delinquimusomnes : quem-

J

Q

admodum igitur Chríftus JEfus nul-

lum contemnit peccatorem , ita . ne-

r:m

minem contemnas, & omni modo

be-

ïe?ï

pfïsfïbiïi Chrifto g-ratus éfto pro

neé-

«$ (0) 9

i

334

"f

J

neficiis acceptis & benigne peccato-

l

j

res tracta , eum in finem, ut conver- p

tantur.

5

2

:(

)

Die Sabbathi.. ..

. hp

MEDITATIO.1.

t BÉ

P d

)—H

Xamina rationes, qux occa(' ionem. rl

tibi prebuerünt ; quod divinum; st

Paftorem fecutus non fis, fed à via; i^ W

vera aberraveris , & à grege Chriftio 9

ano difcefferist eis anntimerari pof-— ial

w

funt, immortificate Paffones tudj

perverfa focietas, & peccandi occa-

fiones , tepiditas, & pigritia, imoip-

fa natura ad peccandum tam prona.

Aff

Quod fi igitur à via veritatis abeirá-

fe, & perire tolis; omne malum

l

tt500)

reícinde, & pravas paffiones mortifi-

ca, ialam quoque focietatem ; &.

il

eccandi occafiones fuge, fic fiet; t

LT

]

communi grege fé feque(kcrxm

h

- fj

$N

ME

VN

458 (60) &&

53j

W lo

MEDIT ATIO Il

[7

Érpende, ut ovis non abcrret, nes

ceffarium eft, ut paftorem é vefti-

io fequatur, € nunquam ab co diíce-

«

at.

Íta páriter, ut anima Chnlba-

': na non erret; Clhriltum JEfum , di-

UM vintrm Paftorem iu vita, & do&rina

i imitari debet,

Nam;qui Cliriftum

li imitatury fecuré- ambulat, nec un-

Ui quàmaberrabit.

anre deplora mi-

! ferum tuum ftatum, quod usque huc

i Chriftum tam neghgemer àmitatus

li

fis.

i

» lommlca quarta po&

m:ïum

f

Pentecoften.

i SummariumEvangelii. Lucs 5.eap,

nb o Browngelio memovatur, quod

& W

"ob turbe multitudimem ; wrham

j

Dei- audire "volentium. Criffus in

naven afcenderit , que erat Sima-

m—s & fedens docuersm de navicu-

W

j

le

836

MP (o0)89R.

v«

d

-a iurbas. myfleria ecleffias. pöjl

m

:

T

!

bec dixit ad Simonem , laxü-vete "

E ;a

y

l

tuum in capturam: ille lasatoyip- " ]bum

fius juffa , veti , coucluft -copiofam .

-

| d

gpifcium multitudinem. etfi per- prie

i

periamtotam noclem laboraus nibi

À

n

eepiffet ; quo vifà Simonem Petridn,

i

fmiliter Sfacobum Q ommem f-

n

Jios Zebedei tantus flupor circiin-

ï !

(N

T

dedii , ut veliclis omn

ss

jeeuti fot.

M UE D

1T. AT j 10 »dib f

'Editare; quanta aviditate;

:utb» Chriftum irruerint; ut au- !

dirent verbumDei , idem tibi ferv

or'

p n

Ey

exoptandus effet, ut verbum 'Dei:Hli- *

ibentius-audires, quare coram' Deo ?

:

i

'te;pudeat , quod tam tepidus,ac fri- "

gidus fis inaudiendo verbo Dei; im-

ïL'O' M

mo:conciones non libenter audias , '

li

auditas veró vilipendas, ita , ut nul- .

lum, aut.exiguum proríus. fru&um llj

ex €is percipiassaon obftante; quód i

yer- |

X (0)

337

verbum DEI fingularis fit anima tuz

« cibus, quo deftituta vitam conferva-

hxw

27

.ie.non. valet.

Imitare igiturturbam

;dianc.verbum DELaudiendi avidiffi-

ia

;

Aamam.

L

JAMEDITATIO .

ii

Nmentem.revoca magnam Chrifti

Mk

j

!f

-humilitatem ,. qui Petrum rogavit;

.iut. navim fuam à terra reduceret puf-

i

«illum.; ; O humilitatem omnium ma-

ximam, & planä'üngulareml mun-

di Creator,& Re&or non dedignatur

.;fOgare creaturam.

Pudeattefuper-

9;&2

OE

biz tug, qua nemini fübjici vis, fed

!frit

,9mnaibus unperare ; obedientiam ab

:

-ialiis exigis, -quam tuis Superioribus

i

adebitam eis praftare reculas,

Infp l*

..

ce exemplum humilitatis JEíu, .qui

i

"T

-Petro ;non .imperavit, fed. rogare

eum fuit.dignatus .

M:

J

JDie Lunae.

"

mubdd Ed LTotTI 0 1.

2!

brifto diceq-

p

W

,ï(R,IZJmina.verba Petri, C

us

338

E (035& ;

r

(

tis: pertotam no&tem laborans nihil

Laxato autem Chrifti Domini

|;

«

cept.

qql

juffu reti conclufit copiofam pifcium

joit

multitudinem.

Idem non raró tibi

(

contigit ; quando non folum per di-

H

u

J

es , & noces integras, fed etiam'per

hebdomadasbenée multas;bonis ope--

M

fh W,

oUl

ribus tuis, & devotionibusà DEO

quidquam impetrare gnaviter labo-

ráfti, fed nihil plané cepifti: quà de

i

cauía? nempe, quia non petiifti in

verbo & in nomine Domini; id eft

W,'chndc,

tj

debito modo, & circumftantiis.

Quare; fi quid à Deo impetrare ve-

ii

lis; id pete cim puritate confaentiz,

t

ac confidentia id impetrandi in; no-

T

mine Chrifti; & meritorumipfüus, fic

D

-

&

E

d

omniía impetrabis,

MEDITATIO

Il

t

Xpende; ingenuam & publicam

t

.

u ü!; hC

Petri confeffionem, dicentis:

Exi d mey quia bomo peccator: fum

ïlpem,fo

L

Doiine, indignus tuo confortio, &

con-

,

X2 (o) &&

339

Tl

.Conviciu,

Quo monéris, humiliato

m

& contrito corde, fi non publice ,

V

faltem occulté te peccatorem coram

il

Deo ;humiliter. confiteri fiquidem

"

€orde contritos ; & humiliatos beni-

m;t

gné réfpicit; eisque gratiam fuam lar-

a

?

gitur , quam , ut confequáris ,.coram

i

d

DEO',tc humilia,

W

Die Martis.

tili

MEDITATIOTL

J

Xpende, quod Petrus per totam

fui

1

I

nodem laborans nihil ceperit, quo

indicatur; quod is, quiin nocte pec-

hi

cati confitutus, à Deo, quidquam

1.

k

poftulat; nihil impetret : nam DE-

)

US non exaudit peccatores, qua-

re f1 orationibus tuis vocalibus j àut

mentalibus quidquam à Deo impe-

j

trare velis,attende, ut.in gratia di-

(

vina fis, fic fpem firmam concipe-

I

re potes;fore; ut; q

"

pias.

4

god petis, aïci-

il

[

P2

ME-

340

« (o0)9*.

t [

MEDITATIO I

j

Onfidera;animam tüam naviculee

j

compararis qua- in procellofo

|l

mari miferg vitz noftre circumvolu-

j

Pmdc

tatur, periculis finé numero plenz.

d

Si igitur velis, ut Chriftus nàvim af-

cendat; & ad fecurum coeleftis patrise

g

af q

portam perducat; neceffarium eft; ut

;cmhllc

l

Simon , id eft, obediens fis; & ope-

g

re impleas, quod Chriftus docuit ip-

qu

fe , aut per Vicarium fuum Afaf:iv'endgjn

Qw

przcipit.

DT

"T

- Die Mercurii.

hi

(

MEDITATIO I

hu

[

w

P

Erpende » Chriftum voluiffe , -ut

Simon Petrus non tantüm navim

TU

à terra reduceret ,fed eam etiam du-

W

W

W

li

ceret in altum, innuendo, quàm ne-

ceffarium fit, ut à terrenis ad. coele-

. ftia mentem tuam eleves, fi progref-

fum fpiritualem facere cupias. oNam

$5

CW

)

fi ICimPOþ'ahbuS kmger immoireri

&

-'iä(d*)äæ

34t

|

& terrenis tantüm adhareas, perno-

i

&em laboraas, nihil capis, nec/fpi-

j

ritualem facies progreflum.

t

MEDITATIO .

Ia Xpende, per noctem,;in qua Pe-

T

í

Ü

trus laborans nihil cepit; intel-

sm

ligi peccatum mortale, in quo , qui-

W

cunque conítitutus eft homo, meti-

l

torié nibil operari poteft, five oret, fi-

ve jejunet, five meditetur, five aliquid

m

quodcung opus bonum operctur.

Quidquid enim in ftatu peccati mor-

talis fit, nequaquam remuneratur.

Hzc bene obíerva , & fiex infirmita-

te; aut malitia peccaveris, dole de

"j

peccatis tuis cum propofito in ater-

j

num non amplius peccandi , & occa-

T

fione proxima confitendi, ac poft

!f

hqc bona

opera exerce.

Die lovis.

u

MEDITATIO 1.

M

Onfidera ; quemadmodum is; qui

ià ftau peccati mortalis confti-

j

tu-

342

.**ä.(e) d

tutus. eft, nullum. opus. meritorium.

f

operari poteft; & ita nihil capit: Sic

]

écontra in ftatu gratiz exiftenti om-

g

"t

niacooperantur in bonurms five edat; .

five bibat, five oret, five legat; om--

ii

i

nia ad animz falutem ei conducunt;^

quod Apoftolus Paulusad Rom. c.8;

m

effatur: Segmus , quomam diligemtibus

D u

j

Deum omuiia cooperantur in bonum.

&

MEDITATIO L. -

Ecordare infanim , ac impruden-

V

u

R

yan

TT

tix tux , cüm (cias aciones , &

ao

opera in ftatu disgrati» anima tuz

falutaria nom effe , nec majorem cu-

]

ram habeas, in gratia divina perfeve-

(l

randi, nec magni zftimes, ütrum im

[

gratia divinia conftitutus fis, nec ne,

m

ex quo apparet, quod filius Dei non

l!]

fis, quaré cura, & labora, ut, fi in-

—

ij

gratia divina fis,

per Pcccatum non

dl

excidas.

^

fjf

EU

Die

3«5 (o )--5!*./ :

343

-

Itj

. Die Veneris.-

h

M

EDITATIO

ij

Uinina Petri obedientiam Chrifto

M

praftitam , vix enim jufferat eum

u

Chriftuslaxare retein capturam, mox

l

in verbo ejus rete laxavit:

uo inftru-

t

eris, fuperioribus tuis obe

d

ite; moxy

Il

ut tíbi injun&um quid fuetit.

Hoc

i feceris, tibi, quod Petro ; eveniet,

g

qui proptet obedientiam, benedidi-

hi

onem accepit, & copiolam pifcium

multitudinem cepit.

I(]

MEDIT ATIO l.

J

Onfidera , quod Petrus, cum pet

[

h

4 no&em ex propria voluntate pif-

catus effet, nihil ceperit, quando au-

jj

jj

tem in verbo Chrifti rete laxavit ; co-

iofam pifcium multitudinem con-

il

clu(it ; ut difceres, ex propria voiun-

tate nihil facere , fed omnia ad fupe-

riorum tnorum placitu

m; per quod

J

z

con-

344

48 (0 3

coufequéris , ut omnia bene tibi fuc-

1l

cedant; & utilia fint, ac meritoria.

;[

&?.

Die Sabbathi.

i

AEDITATIO: k-^

gnlhl (

/55 ffk.

«Xpende maximam Petri humilita-

j

tem, qui ad genda JEfusa riaveni

ejus afcendentis procidit, dicens; exí

g

«dit

d-me yquia bomo peccator- fam Domia

7e.

Petrus probé novicJEfaSalvaz

sl

'l*x,& &(

toris dignitatem, & ideo mox'ad

genua ejus procidit. . Unde difcére

j i

potes, idem tibi faciendüm effe, dund

n

Ecclefiam intras; ut ad genua Chri-

fti in venerabili Altaris Sacramento

Ti

pr&lentis provolutus Deum tuum hü

jniliter adores.

Si id neglexeris

an

L

iil

figaum eft fidei non firmz : Examina

te; quemadmodum usque huc id im-

il

pleveris, & impoltterum débitam TE

D7

l

fu Chrifto reverentiam in venerabili

W

Sácramento exhibe femper.

MEDITATIO 1.

ag::'qf:z

,fün:im

LT

EvXpendcf filios Zebedxi Joanne

e5.

&

$& (o) 8

345

Ublm

& ]acabum, videntes magnam piíci-

j

um capturam fupernaturaliter factam,

(nam ante per totam no&em labo-

|

rantes nihil ceperant) Chriftum mox

:

Íecutos eü'e

Primó tamen tempo-

A

ralia-omnía reliquerunt , dein Chri-

M

fto adhzrentes eum fecuti funt, non

]i

corporaliter fed in bonis operibus;

,0['w

& virtuofa vita, ut tu pantcr Chriftt

)

Vr

yitam ; & do&rinam imitari difceres,

M

|

lt

[; ejus difcipulus verus effe velis.

j

f

!

Dominica quinta poft

j

Pentecoften.

]i

SummariumEvangeli. Matth. cap.s.

LR

Cbryïm n Ewangelzo dzjcz[mlo;

:

boriatur , ut juflitia eorum abun-

It |

det plus , quàm Seribarum & Pha-

ri[eorum.

Ttem docet , meceffari-

ii

XV

um effe fratribus( fi quid babeut

adverfum alterum) príus-veconci-

liari : antequamimunus Deo q[y?ra-

La

aur , ut acceptum fr.

P5

ME-

346

ag (0) f&

"

AMEDITATIO I.

jm (

j!

Editare , Chriftum velle , ut jufti-

m

M

tia tua abundet plus, quàm Scri-

p

barum , & Phatifzorum:fed pró do-

lor! fi confcientiam tuam diícuteress

N

meram reperires injuftitiam, quianon

i

folum à peccatis non defiftis, fed in-

ii

itit

dies peccata tua accumulas : que vi-

u( djm,

vendi methodus juftitiz adverfatur ,

D)

qul."a

quà DEO fervire ; &à peccatis abíti-

5

.;

W

ii

nere , fummum bonum füper omnia

dolrd

amare , & juxta illius voluntatem vi-

dttt

vere oportet.

sst

MEDITATIO L.

suini

jErpende;quod juftitiaPharifeorum

nitnt

in operibus mere externisfita fu-

at

erit : àc ideo Chriftuseos fepulchris

[

tl

foris dealbatis ; intus veró foetore ple-

his, comparavit.

Idem tu practicas,

IT

u

düm externé virtutem fimulas ; intus

autem totus frigidus ac tepidus; imà

I)

Ó vitam

!]mc:tf

malitiofus, & dolofuses:erg

tuanm

: [

32 (o) 8&

347

|

tuam emenda, íecüs eandem cum

n

Pharifis mercedem, nempe fuppli-

u

cium atéernum accipics,

l

*i9]

Die Lunze.

MEDITATIO EL

A

Onfideta; quod Pharifiei opera

WRM

C

íua bonatantüm exercuerint ad

Id

I

confequcndam apud hominesvanam

Wil

loríam 5 qu1a omnes eorum actiones

É quemadmodum Chriftus ipfetefta-

qt

il

tur) eó'collimabant, ut ab homini-

bus viderentur, & honorificarentur.

Te ipfum infpice, & examina; utrum

Pharifzisfimilis nonfis, qui vanz glo-

l] -

riz avidisfimus, omnia propter illam,

pauca veró propter folam Dei glori-

i

am operaris.

Ex omnibus actioni-

"

bus tuislaudem; & gloriam decerpe-

"

re cupis qux modus Pharifeis famdx-

)l

aris eft. -

B)Mu

MEDITATIO II,

n

;& deteriorem

Echnde,te pejorem

n

Ó

eífe

'848

A (O)äü s

A

eüc Senbis, & Phariíxis, quia nou

l

)

folum interne devotionis ftudiofus

*i

l

)l

non é$, (ed & externam, uti & cere-

sj

monias facrás , & ritus laudabiles re-

;ll

il

f

ligionis tuz patvi aeftimas, quare im-

jni

Ofterum non folum interna fed eti-

a

j

am externz devotioni ftude; quó fi2

[

i I

et; ut opera tua bona à Deo zqüe,

u

ac hominibus refpiciantur,

g.

, Die Martis.

E

l a

M*:MEDITATIO Y

:

g

rpende, quod Chriftus prohibu-

ii

PE

erit fratribus fuisirafci hoc nonti

M )

oObftante , ex levi, & futili caufa fu-

,a

bitó ad iram concitatis, & cum alíis

]

rixaris,ex quo Ht,quod ex parva Ícin-

Il

tilla iogens incendium propter iram

tuam excitatüur, quo gratià divina ex-

iyti

cidis , & propriam animam fpirituali-

Whmu |

ter occidis.

Num hzc vivendi ratio

u

Chriftianum decet! minimé, Difce

[

itaque iram refrznares & manfuetu-

t

dinem exercére,

VAAIO.

ME-

7* (o)9

319

t

lia

COOMEDEH ATIO 1L

(f

Onfidera, prohibitum non effe ,

x".

moderaté iraíci ob peccatum

1

roximi; fed homini ipfi iraícendum

non.eft; ira ordinata zelus, inordi-

V

j

nàta peccatum cft, fi nempe proxi-

A

mo Íüo quis irafcatur, & hanc iram

brodat convitiis,oblocutionibus, de-

tra&ionibus, obje&ione occulto-

rum criminum, & fimilibus: dequo

dicit Chriftus Matth. 5. cap. Oumis

h

*

(N

i'

qui irafcitur vatri [uo, reus erit udi

|

/' H

£105 Q

uare ab ejusmodi ira abftine ,

-

-,

,j

nein judicium incidas,

i

Die Mercurii.

(

A

MEDITATIO I.

t ,

m

Erpende, |Salvatorem -noftrum

7

prohibuiffe, ne fratrem fuum con-

iU

vitio quis afficeret: Tu autem ; quid

lmc

facis? ob rem levem, aut patvi mo-

k

menti mox irafceris, & ingentem

effundis contra

qqxïyitiorum.copiam

]

B.

fra-

'

3;0

99 (o) $

j

*'raue«n tüum, . Cogita, fi tibi ab a-

,gsm

o id ficret, quomodo hac in parte

mo[bl

te gereres? quare , quod tibi non vis

ficri , hoc alteri ne feceris,

alml

j

MEDITZATTO-»

p

Ogita, quot mala ex ira nafcan-

*

ia

tür; qux rixarum , contenno—

jain

num, odiorum , imó homicidiorum

origo eft; &radix, ira mordmata.n—

PO

tellc&um excoeecat , animam à DEQ

T

feparat, ex fapiente fatuum, ex hó-

j

OPHUS

mine brutum efficit:

in conüderau-

0502

one tot, & tantorum malorum ab

u

ejusmodi ira cave, & ftude manfue-

(

tudini; que quemlibet hominem ;

YU

maximé , religiofum aut Eccleftiatti-

m

cum virum decet.

"

Die Tovis.

.

AMBDId.AdTIO [

(ut

t

]

N mentem revocá damnum; qunc'l

non folüm animz, fed etiam cör—

Wi

]

pori infertur per iram, Hec aii-

mam,

. : (Oo) &

:3j1

li

mam , & corpus corrampit: potusin

ira hauftus,in merum fcl convertitur:

'Pæhf

Jl

Ex ira morbi omnes originem du-

€uünt, ex ira naícuntur febres, fto-

machi, & capitis dolores, imó mors

Ml

fübindeífübitanea, Quareiram mor-

t

tifica, quz caufa efttot malorum cor-

AT

poris, & animz.

y

l

AMEDITATIO l.

lu

4

R

Ecole caufas irz , que fünt:amor

proprius; füi ipfius zftimatio, fu-

h

1]

perbia, que primaria irz radix eít,

]

€x qua, odia, detractiones, graves

lites, contemptus, & fimilia vitia

sIf

li

propullulant, idcírco amicitia cum

iracundo prohibetur, juxta illudProv.

22.cap. NNeli effe amicus bomini ma-

cundo , neque ambules eum viro furi-

ofo. Quare caufas irz tolle, fic irà

non concitaberis, fed à multis um

corporis,tum

;

Jf

anime malis libe;abä;f-

t

Ii$,

Die

[MH,

$2

x& ( 0) &

n d.

Die Veneris.

m

MEDITATIO I.

La

Erpende, quod Chriftus dccue'rit;j

;&W

P

eum , qui dixer: fratri fub, fatuey

S)Pmu

l hä

veum fore gebenna iguis ; quam paez.

nam magis meretur, fi convitiis cum

[ie

afficiat; maximé; fi religiofus fit; quo*

modo ergó punietur, qui contra Su-

I)

eriorem fuumm illud facere attentat?

h

fql

Hac beneobíerva, ne xternam in in-

j pm

ferno poenam aliquando füftinete co-

T

gatis propter fimilia peccata.

a

MEDITATIO Il

t

4 Xpende, Salvatorem noftrum om-.

IT

nino nolle, ut iram in cordefo-

t

veamus, fed eam mox deponere , &

d

'

amicitiam cum proximo inire , imo,

u

fi munus ad Altare offerre velimus,

fJ:UJIqu

& ibi recordati fuérimus; quia frater

*ut

nofter habet áliquid adveríum nos,;

prius reconciliari fratri, & tunc mu-

b

nus offerre jubemur.

Nullum igitur

3l

1

munus

X5 (95

543

munus DEO gratum eít, fi ira, aut

odium in animo foveatur.

Si igitur

quid boni operari velis , ut meritori-

1

u (it, & ad animz tuæhlutem con-

lj

ducens; prius vade reconciliari fra-

P.

tri tüo, poft hzc bonum operan in-

A

cxpe.

2

Die Sabbathl.

M

Mi

MEDITATIO 1.

WE-«

C

Onfidera, quot bonis operibus te

ipfum prives , fi fratri tuo ignof-

j

cere nolis, nam omnes orationes tuz

& medxtanones, nullius apud Deum

meriti erunt, nec premio afficientur,

I

atque adcb ira ingens tibi damnum

"

infert; & profe&um in bono impe-

[

dit. Quare deplora in fpiritualibus ne-

d

glectum; prius reconcilia te fratri tuo,

ll

antequam quid boni incipis, fic mer«

W

cedem operum tuorum fperare po-

l

terzs

l

MEDIT ATIO Il

P

quod nift ex corde pro-

Il jl

PErpendc :

ximo

554

9$ (o) 8&

1

y

simo wo ignoías, Deus etiam tibi

peccata tua remiffürus non.fit ; Hoc

"i

[

j

enim ipíc petis, dum orationem Do-

minicam recitas, dicens : Dimitte-so-

i

bis debita noflra., ficut & nos dimuti-

r

mus debitoribus moffris... Quarey f

p

proximo tuo non dimittas, Deus ti-

LJ)

bi non dimittit: fi veró proximo tuo

dimiferis, Deus tibi quoque dimit-

;äc'mm

D

tet, ut inquit $. P. AuguftinusSerm.

$. de Sancts : Ex' boc tibi colligere . i

fas efl , aratiam drvinam in. pote[late

Df

tua e[fe , fr (inquit Salvator mofter ) di-

ii

miferitis dumütentur vobis peccata ves-

IMM

fira: Hoc ia opusredige, ut gratiam -

r

wdiv.inam obtineas.

p

n

"

;

lii

Dominica fexta po

hn

Pentecoften.

uT

Summarium Evangelii. Marci, c. 8« j

Evangelium memorat, quemad- j

modum Cbriftus (uper turbam ( - T

Tant autem quafi quatuor . iillia ) i

l-

äi."öe') Lal

855

mifertus fuerit, quia jam triduo [u-

i,

W)D&

Jlnuerant: ipfun , mec. babebant ,

uod mandwcarent; qui appofais

1

i

Jeptem panibuss & pifeiculis pau-

£s omnes [aturati funt , itay vt fu-

Mi

gereffeut de fr

ht

t«.

| Fagmentisfeptem jpor-

h

MEDITATIO-L

(ni

3 Ecole infinitam mifericordiam, &

1l

Ü

"^ bonitatem Salvatoris noftri , qui

i

in hunc mundum defcendit, ut miíe-

"i

l

rieordiam fuam homínibus in angu-

// ftiis füis exhiberet; quam expertifunt

!! cceci,, claudi, furdi, xgri, ac tandem

/!! f3melici Chriftum in defertum fe-

,j quentes, quos omnes refecit. Pró

tanta mifericordia infinitas sge Chri-

l

fto JEíu gratias, & roga , uteandem

in omnibus corporis, & animaz ne-

!| cesfitatibus tibi 1mpertíatur.

n

MEDITATIO 1l

r

T

]

"

; REcogita ó homo; quanta fit tua

ii hoc mundo miferia ; -fed fie

ä;'ïw

mul

556

--

K

mul agnofce, quod major fit Dei

1

mifericordia erga omnes homines;'

J,;.U

l

juftus quidem eft Deus; ut. peccata'

j

puniat, &

ex hoc pun&o eum fneri-

tó times.

.Sed in hodierno Evánge-

lio mifericordia przcipué-comimen- /"

datur , qua füper omnia opera.ejüis, ^

Hoc meritb folari te deberet, &fpem!?

addere, fore, ut.mifericordiam. ejus!?

a*m:

confecuturus fis, fi cá te dignum red-

P

das.

^

Jm

a

. Die Lunze.

—— MEDIJ ATIO l.

, «'.k'ïm

T9Ecole, quibus Chrittus Dominus

mifericordiam füarh. exhibuerit ; ?

illis nempe, qui eum fecuti füére, cüm "

defiderio verbum Dei audiendi. Eis"

autem , qui diabolo; mundo , & care "

ni ferviunt, mifericordiam non prz- ""

|

ftat , fed judicium, & juftitiam: Si er- "

go cupis, ut Deus tuí mifereatur , i-"

mitare Chrifti veftigia, imitare" ejus?

Vi-

« co»

357

1

vitam , & virtutes juxta vires tuas; &

(f

ambula; ficut iple ambulavit , uti do-

Mi

cuit.S. Joannes r. Epift. cap.2. v. 6.

ltt

MESDAITATIO H

ML

Erpende; quantopere mifericor-

n

:dia tibi neceffaria fit; nam , fi

"i

?«Deus mifericordiam tibi non exhi-

gäiw

beret, quoó fugeres? fiquidem crea-

n

turez omnes (quia contra Creatorem

peccáfti) ad Deum clamant, utjufti-

"

tiam fuam exerceat: nulla creatura

tui miferetur; & nifi bonitas divina

peccatís tuis lefa eas impediret,'om-

nes vitàm tuam tibi adimerent, imó

t

in infernum pracipitarént, , Agaof-

T

«e igitur magnam miferiam tuam &

mifericordiz neceffitatem; polt hanc

j

;hä. E

vitàm tempus mifericordie non eft,

w,&ü

tunc enim juftitia exercebitur. Qua-

re.Deum roga , ne gratiam tibi fub-

Y

)

i

trabat, fed mifericordiam femper im-

pertiatur, nam quoad vivislocusmi-

u

"

fmfg;diæ eft, quod bene nota.

Die

5;8

*2(0)?'

y

Ti

Die Martis.

P d

MEDITATIO 1.

MP

atl

Ervolve infinitam Deibonitatem,

GE

t quitam modicum fervitium,quod

jf

in vita ipfi pracítas, usque ad mini-

mas falutares cogitationes remune-

t

rat; quid fiet, fi per totius vitae cur-

fum eidem fideliter fervieris, ac do-

y

&rinz ejus adhaferis : fi parva fervi-

i

A

tia tam liberaliter remuneret, quo-

dnru

modo máajora non rependet libera-

"n

lius? quate ftude ei pertotam vitam

at

tuam adharere, eumque fuper om-

i

niaamare & fequi;ita »ndubitato mi -

N

fericordiam coníequéris.

w

AMEDITASTIO M.

hi

1

( ^Oufidera: fi in Creatore tuo infi-

uit

^-4 pitam agaofcas mifericordiam ,

cur tam ingrátus es pro bonitate to-

t

ties tibi przftita; quando peccata ti-

100y

Dd

bi remifit, mox; ut pro eorum ve-

niarogafi; Quare ex corde gratus

Wt

eíto,

Ü

:

l

b

n

i

8 (0) 9«

HEJ

l

n

