gratiam habet quid patiendi in hac vita, ut à
pœnis temporalibus purgatorii aut certe æter=
nis gehennæ eximatur. Nihil profecto mile=
rius eſt homine. qui in hac vitaſine miſeria eſt.

Chriſtus hic interris degens, nobiliores opera-

tiones, quàm ſuſtinendo omnigena opprobria;
non exercuit; quin & ipſum probrum crucis
Patri cœleſti complacentiſſimum fuit. Ad euh=
dein modum decet Chriſtianum ut imitatorem
*Chriſti

2

134 Vita Chriſtiana
Chriſti pati; ad complacendum Patri ceœleſti.
Non enim ſunt aliæ notæ veri Chriſtiani quàm
paſſiones ommisque genefis cruces, & quantò
paſſiones maiores, tantò gloria maior eru. Ex eâ
ratione homo in ſtatu ſuo, in quo tantùm ad-
verſitatibus afflictatur, ſe ipſum ſolari poteſt,
eò feliciorem ſe reputando; quò plura amore

Dei ſufferre poteſt. Vulgare dictum eſt: Duls⸗

cia non meruit, qui non guſtavit amara
Conſidera ſexum fragilem, virgunculas
inquam illuſtres & inclytas ſuper lilia puritate
candidas, ſuper roſas Ccharitate rubicundas 3
quarum hæ duodecimo; tertio decimo , &
quinto decimo, ille vigeſimo quinto ætatis
anno ſexcenta ſuppliciorum genera perpeti⸗-
quin & mortem ipſam amore Dei oppetere
non dubitârunt. Conſidera omnes & quos-
cunque Sanctos, hàâc præſertim virture ſubni-
ros, ad faſtigium perfectionis, & indè ad cul-
men gloriæ conſcendiſſe. Sin igitur O mi
Chriſtiane lecto affigaris & invaletudo tua te
Sacro infereſſe & ſacrâ Synaxi refici non per=
mittat, patiare id amore ESII & eſto conten=
tus: quoniam ſatius eſt pati per auſteritates
crucis, ac in ſuavitate exercitiorum Spirituali-
um agere vitam. Si in oratione tua meram-
ariditatem Spiritus ſenſeris, patiare, & eſto
contentus: quoniam pati ſatius eſt, ac con-
templari; quin & in tertium cœlum rapi. Si
ſcopum devotionis tuæ non attingas & bona
pPro=

S—

Kot

or⸗
lr
tio
nin

⸗
Mn

un
ſecli
ſice
ſerep
Win

imeriaris homsis. 1353
erlet. propoſita inſequaris ſicd non aſſequaris, patiare
Giniin S& eſto contentus; quoniam ſatius eſt pati, ac
Knn ut omnia ad tuum placitum ſuccedant. Si cor-
erka pore ſis diſtorto, rudi & obtuſo ingenio &

Pemk line talentis ſeu naturalibus donis, modò id
iô ipfum patiare, optimo eris ingenio & propor-=

tionato corpore, cum ſic placeas Deo. Om-
nium æſtimabilior ſcientia eſt, ſcire poſſe pati;

3 Ars maxima poſſe pati; fortuna maxima poſ⸗
lus Filij lucis & veri Chriſtiani ſummè ap=
icund retiant cruces & actuales mortificationes, aut
mo Aſe ipſis impoſitas, aut ab alis. Excellemiori
no anl donativo honorari nequeunt, quàm dum illis
yt, offertur occaſio quid pro nomine Eoll pati=
ee endi, cùm hoc modo Chriſto placeant, nobi=

ANH liſſimmque Sacriſicium offerant. Plurimos
quidem illorum reperire eſt, qui ſingulariter-

1
nl non ſitiunt paſſionem, eò quòd quâdam quaſi
iuhi teneritudine plus quo trahantur ad carnem, ad
Cues bona ſua temporalia, ad amicos & cognatos
enße plus ad reſpectum attendentes humanum & hu⸗
ocomen manas ratiunchlas, quàm ad vocantem grati=
urn am; & vel ideò ad perfe ctionem vitæ Chriſti⸗
oen anæ pervenire non poſſunt,. Verùm genui=
im⸗ narum virtutum comes eſt paſſio, & quò per=
. 15 fectior virtus, eò major paſſio neceſſaria: ſi=
. a⸗ quidem certum eſt, quod in Chriſto pie vi⸗
146 vere volentes oporteat pati cruces, perſecutio-.
m nes à mundo, à carne propria, à Spiritu ſuo 5

quin

196 Vita Chriſtiana

quin & ab ipſo Deo: ac quantoperè paſſio ma⸗
ior erit, tantoperè conformiores erunt Chri=
ſto, atque ex tunc ambulabunt pertfectionis

viam amoris: cuùm vita ſociata paſſioni ſit vita

cum amore, & vita ſine paſſione, vita ſine

3*

amore. Quod ſi Anima m hoc mundo pati

nolit » non vult eſſe Dei, quia difformis eſt vo-

luntati divinæ, nec fruitur Deo neque fruetur,

cum fruatur creaturis.

Eam ob cauſam Sancti adeò rigidè in=-
corpus ſuum ſævierunt, & ad dimen um ſolùm
ſuſtentarunt corpus nempè purè ad conler-
vandum vitam, amputantes etiam, licita ob-=

lectamenta, quò ſe mortificarent, ſibique ip

ſis

crucem imponerent. Qu in re variis duce-
bantur intentionibus: modè ex motivo pœ-

nitentiæ, modò ex motivo caſtiſſimi amori

5§

modèò ex motivo conformabilitatis cum Chri-

ſto: & adhaæc offerebant ſuas cruces Deo

proteſtationem adimplendæ omnis voluntatis
divinæ & ſubiectionis in omnibus ab ejus pro⸗

in

videntia ordinatis, ſive dulcia ſive amar eſſente
Age, exerce te igitur O anima mea in virtute
patientiæ, & ſumm4 pace frui poteris. Nihil
enim pati moleſtiæ eſt pacem haberee Quod
ſit duobus modis, aut nullam moleſtiam ſenti=
endo, quod erit tantum in Patria, aut moleſti-
as moleſtè non ſerendo. Et hæc eſt patien-
tia de qua agimus. Cuncta adverſa peccatis

tuis imputa, redde bonum pro malo: bene

De

dic

lentu

mhr

tatib
lunt:

Plen⸗

ſlvi

mine
oris
Men
Guann

N
W

Mome

tathr⸗
Cooiken
fi ſe⸗
nlncoie
onnsn
egletrn

thn
N
40 Colt
licitat
ve il
Misuce
Nlig ⸗
WN
CN
Arer Don
snolat
mmn
nuielent
iaylunt
llt N

interioris hominis. 15

Deum, in eumque reſignatus gratias age, dié

in tribulationibus & afflictionibus tuis. Gra-
tias tibi ago Domine Deus pro omnibus tribu-
lationibus meis: téque mi Domine rogo ut-
centuplum ſi placeat, addas : quia hoc erit
mih acceptiſſimum; ut aflligens me adverſi-
tatibus non parcas: cùm tuæ ſanctiſſimæ vo-
luntatis adimpletio ſit mihi conſolatio ſuper=
plena. Proinde O Anima mea, non pere ab-
ſolvi à cruce tua, ſed eam patere quoad Do-
mino viſum fuerit; pete à Deo gratiam ampli-
oris ſuſferentiæ, & dic corde & ore. Fru-
mentum tuum ſim Chriſte: mole me dentibus
beſtiarum, dolorum & afflictionum; quò pa-
nis mundus inveniar.
Non est & terris mollis ad aſßra vis.

õä
QLCLaut XXXIII.

Paupertas & ſtatus humilis ar-
gumentum eſt divini erga nos
W amoris.
AiiG ineffabilis Ixsu, ex eo cognoſcitur-
exiſtere in homine, ubi eundem facit
„Participem ſuæ paupertatis & humillimi
ſtatüs. Eſto igitur Anima Chriſtiana ſorte
tuâ contenta, caſu quo tibi ſtatus pauper &
humilis obtigerit. Attento quod tua crimi a
mererentur bene, ut ſuperflueres divitis & ho=
K noribus,

138 pita Chriſtiana

noribus „ac conſequenter membrum Chriſti

difforme fieres, viamque ei omninò oppoſi-
tam ambulares. Pro hoc beneficio eſt quod
agas Deo immenſas grates. Compatere illis,
quos videris in magnis divitiis & honoribus
mundi ſublimatos, qui à via Chriſti devii
ſunt, & adeò multiplicibus tibi communica-
tis gratiis privati ſunt. Roga Deum pro illis,
ut hujuscemodi gratia, quâ, tu , à Deo dita-=
tus, ditentur, Chriſtumque in ſtatu paupere
& humili imitentur. Etenim vix poſiibile
eſt in magnis honoribus & opibus reſidere, &
cor iis non apponere. Quid 2 quod opes
plurimos in altera vitaad extrema redegerint;
eò quèòd fuerint occaſio gravium peccatorum
& per conſequens æterni interitus- Quod
ſi homo in dignitatibus & opibus conſtitutus
pari facilitate ac fecuritate viam ad c&lum an-
guſtam ambulare poſſet- ſane Chriſtus Salva-
tor noſterneutiquam dixiſſet Lucæ cap. 1.
Qum d ſcild, qus perumas habent, in vegnun
Bei intrabunt. Facilus eſt enim camelam per Jo⸗
yamen acits tranſize, quaàm diritem intrare in reg.

num Dei. Et de divite Epulone Lueæ cap. 16
in Evangelio: Maæraus eit & ſepultus in anferne.
At verò n eodem capite de paupere dicitur-.
Factum est ut mereretur mendicus & poyrtaretn:
Angelis in ſinum Abrabæ. LInde Chriſtus Matth.
cap: C: ait: Beati pauperes piritu, quoniam ipſo
rum esſt regnum cæœloram.

Neon

Al.
Viten
Dun
ſe⸗
cho
Mor/
En
Permn
D
n
kar
eth
lan
Nede
Vis
min
Cpor
iünnn
Martn

Unm

S==
E
S

uni
gud to
cio d
Ghanl
X M
Cri
oNn
nnſil
zilec,
ſuußen
e
uod e
keegen

tenn

zutersozis horwinis, 139
Non per divitias periszuras itur ad aftra.
Nac vis sartarei ſers Acherontis ad undas,
Quaàm horribiliter autem manum Dei feris
entem in altero mundo divites & voluptatibus
immerſi ſentiant, teſtatur id ipium Job cap.
21. Ubi inquit: Tenent tymps um (ſcilicet di-
vites) & tharem, & gaudent ad ſonitum organi.
Duunnt in bunis dies ſuos, & in puncto ad inferna
deſcendunt. Ad quæ certè verba omnes di ites
exhorreſcere deberent, adeo ut ſuperflua ſtatui⸗
mox in pauperes diſtribuerent, pauperem⸗
Ghriſtum diligerent, eumque pauperem ſe=
querentur.
Divitiæ quidem ſecundùm ſe non dam-
nabunt hominem ſed malus uſus earum, & ve=
hemens affectio, quàò fertur in eas. Multàm
intereſt inter habere venenum, & venenum-

ſumpliſſe. Pharmacopolæ ut plurimùm ve-=

nena in officinis habent, ut illa in tempore &
variis in eventibus adhibeant; at non propte-
rea itoxicati ſunt, eò quod venenum non in-
corpore, ſed in officinis ſuis habeant: Pari
modo, habere divitias potes, non tamen ab iis
intoxicatus eſſe: idque fiet, ubi eas domi & in
marfupio tuo habeass non verò in corde.
Sed quàâm rarn, qui in corde non habeant?
Ediſſere, amabo. Nonne moderno tempoe
re plurimos abutentes ſuis opibus dolenter-

videre eſt nonniſi in comeſſationibus & potita-

tionibus, quique Deos non amant præterEdu-

140° Vita Chriſtiana
Cim & Potinam, curamque tantùm ventris
habent? nonne in domeſtica pompa, in pre-
tiolis & non neceſlariis mobilibus, in veſti-
mentis ad novam modellam, confectis: in ſal-
tibus & trip dis, cymbalisque bene ſonanti⸗
bus vitam agere; vitam inquam, agefe genti=
lium potius quàm Chriſtianorum Iterum:
ez ploratum eſt, quantùm ad propenſionem

ad eas, omni m propemodùm corda impen-

diò divitias appetere: neque ab hac male-ſa-
na prurigine Perſonæ rel gioſæ immunes ſunt⸗
cum nonnullarum cor ſolidius adhæreſcat au-
rO & argento quibus oble Rtantur, quàm ipſi
Deo ſummo bono, quod reverà ſummopetè
deplorandum. Et quotumquemque invenies,
qui pauperem IESuxt ſequi geſtiat? quodque
fes eſt indigniſſima, qui eum ſequi conantut
modo poſſibili, ab aliis diſcolis deſpiciuntur-
& ſublannantur. Nemo non eſt qui divitias
gloriæ Chriſti non appetat; at verò nemo eas
conſequetur⸗ni prius dilexerit pauperem Chri=
ſti ſtatum, cõrque avocet à te
nis. Dixit æterna veritas nedum Religioſis
& Monachis, ſed & omni Chriſtiano, N ſi quis
renuntiaverit (ſaltem affeéctu, & animo paratus
re i S facere, ubi id honor Dei aut ſalus pro-
pria vel proximi poſcit) om ibus qus peſſidet 5
non poteſt meus eſſe diſcipulus. Beati pauperes
Gictur, & non, beati divites. Et divitibus

ita loquitur Chriſtus Lucæ cap. 6. Væ vobis di
vit ilus,

mporalibus bo-

i
le

uo⸗
jelt
eſt.
i⸗
Et
ben
her
ſo
Der
ſti⸗
ln

Md

Uinre
e
o
incd
Pora
upe
IN

kllmn

UI

Uri

ch
lo

m enri
Mrbnre
8,uſtr
Ueets
vele nn
nte 91
u eu.
hrleni
ohnl⸗
la ül
nnnne
erele
gin
ücnme“
. ieni
1coc⸗
c
Nin
gi 1
1 Hen! 4
nn
Neigio
nou⸗
. ſgs 3
ℳ.
l
n
,s
r

interioris hominis. 141
pitibus , quia habetis conſolationem veſtram. Qlaſi
diceret: exiguum illud bonum An divites 1
quod interdum feciſtis, id modo per bonos
veſtros dies in divitiis, abunde præmiatum
eſt. O quàm cœc1 & ſtolidi amatores mun-
di tales ſunt! qui pro vili & fugitivo gaudio,
æterni gaudii jactur m faciunt nunquam viſuri
benedictam faciem Dei, & à divitiis gloriæ
Perrennis perenniter excludendi. Ex adver-
ſo omnium feliciſſimi, imò ut ita loquar, ſu=
perteliciſſimi ſunt amatores paupert tis Chri-=
ſti, quin & citra paradoxon, omnium ſunt
ditiſſimi. Sed qτοο pretioſiſſimum, juo
c& um pretieſiorem non habet, theſaurum
poſſident, umirum pauperrimum Irsuk. E-
nimverô qui Deum mundo corde in pauper-
tate poſſidet, eimque non coâctus æquo ani-
mo ad beneplacitam Deiſuffert, ditiorem ſe
in mundo non haber; & cœteri, tametſi tem-
poralibus bonis abundent, quoad animam
pauperrimi ſunt- Atque hic notandum, ut
anima Chriſtiana & devota Chriſtum in pau-
Pertate ſequatur „ non requiri eam obſtringi
voto paupertatis ad morem Religioſorum „
cum perfectio non conſiſtat in tribus monaſti-
cis votis, ſed in vera imitatione internarum
virtutum Chriſti Salvatoris. Vota monaſtica
plurimum quidem juvant ad ſtatum perfectum
adipiſcendum per remotionem obſtaculorum;
nihulominus ſine his perfectio Chriſtiana obti⸗
K 3 nexi

142 Vitæ Chriſtiana
neri poteſt. Nonne Abraham, & non pauei
alij, uxorati fuerunt & inſuper valdè opulen-
ti, hoc equidem non obſtante perfectionem
aſſecuti. Unde hoc? Pauperes eraut Spiritu=
Paupertatem internam habebant, pauperes e-
rant affectu & promptitudine ad omnia bona-
temporalia dimittenda, ſi Dei voluntas eſſet.
De his Apoſtolus2 Cor. cap. 6 ait: tanquam
mihil Gabentes, & omnia peſidentes. Vult dicere:
mihil poſſidentes affeétu ad bona temporalia:
quod tunc fit, ubi Chriſtianum cor adeò ſe=
queſtratum eſt à temperalibus acfi nihil am-
nino poſſideret: & ubi contingeret omnibus
privari, non obluctaretur, non queritaretur,
non murmuraret, ſed ſuam cum divina confor-
maret voluntatem, dicendo cum patientiſſimo
Jobo cap 1. Dominus dedit, Deminus abſtulit:
ſie nomen Damins benedictum. Hæc eſt germa-
na paupertas, in qua homo in omni tranquil-
litate cor ſuum avulſum à temporalibus Deo
conſecrare poteſt; hanc omni ſtudio omnes

conſectari debent; & in hac Imperatores, Re-

ges, Principes & Magnates citra ullum impe-
dimentum ſe exercitare valent: & poſtquam ſe
exercitaverint manebit illos in cœlis merces
voluntariæ paupertatis Chriſtianæ. Per hanc
ejusmodi pauperes illudunt mundo; divitibus
autem illudit mundus. Recordare O Anima
Chriſtiana eorum divitum, quos tu foĩtaſsè
noſti, qui ubi minus putaſſent, inopinatâ mor-
te

a
e4

IP

UN

E
ſte
ſio
c⸗
en

Unpu
nhlege
Eenen
rdhrnn
Alpelg
Nuben
Uts
üet
1AM
nitl
. hu
linell
1cNo
uliſic⸗
ch
Rte⸗
u
lu
6 Nℳ
esle⸗
nhe⸗
unt
lere
Per
riin
4
Gnt
0le
1

interioris hominis⸗ 14
ge correpti ſunt, Sacramentis Eccleſiæ mini⸗
mè aut inconſideratèe receptis, non condito,
aut parùm piè diſpoſite teſtamento, de quo-
rum ſalute vehementer ambigitur. Res pro-⸗
fecto lamentatione digna eſt, hominem ſtoli-
dè ſe à Deo elongare & præferre immundum
ſtercus roſis elegantiſſimis, ac gemmis pre-
tioſiſſimis. Contendamus pauperem ESM.
utcunque ſequi, ſi aſſequi non valoornu. Con-
tendamus jugiter nullo affectu ſubvolare inera
nuda brachis crucifixi amati JESI.

Q08 0 08 60 8 0 50
Cout XXXII.
De indifferentia in omnibus
contingentiis & reſignatione vo-
luntatis ſuæ lIn divJnam.
Uemadmodum in majoribus civitatibus,
plerumque Horologium quoddam pri-
marium eſt, ad quod cœtera omnia ut
plurimuùm diriguntur: ita prorsuùs æquiſſimum
eſt, ut noſtra nos horologiola, id eſt volunta-
tes noſtras, ad illuc ſupremum, c&leſte, mag-
nitudinis infinitæ Horologium, hoc eſt, ad
divinam voluntatem attemperemus. Proin-
de Anima Chriſtiana ſtudebit indifferentiæ in-
ſuo ſtatu, in omnibus actionibus & negotiis,
& ſolùm obtutum figet in providentiam æter=
nam & beneplacitum Dei, ei per omnia ſe ac-
K 4 com.-

144 Vitæ Coriſtiana
commodando. Et ſive jam immittat Deus
animæ infirmitates aut imbecillitates, cruces
Aaut tribulationes, perſecutiones aut nnihilati-
ones, vilipenſiones, paupertatem, aut diſpen-
dium bonorum temporalium, aut immittat ei
in oratione ariditatem, aut conſolationes, fa-
miliaritatem cum bonis amicis, aut eoran-
dem privationem, acquieſcat & coitentetur
beneplacito Dei. Etenim ſors major obtin-
gyre nequit, quàm occaſio famulandi Deo e-
jusque adimplendi voluntatem: quod opero-
fum non erit modò quis ſe denudaverit ab om-=
nibus quæ Deus non ſunt, & in ſe mortifica-

Verit omnes adhærentias ad creaturas, ad vo-

luptates,omnésque denique imperfectiones.
Quæ denudatio & mortificatio ſuppeditat oc-
caſionem ad exercitium multijugarum virtu-
tum redditque capacem animam ad magnas
gratias ſuſcipiendas. .
Præcipuum quod Deus in hac vira largi-
tur ſuis amicis eſt occaſio quid patiendi ex a-
more ejus, per totalem abdicationem cuncto-
tum quæ mundus diligit & naturæ placent.
Quò enim homo minus habet de bonis tempo-
talibus, de honoribus & dignitat bus, eò pa-
ratiorem ſe invenit ad famulandum Deo &
plus de virtutibus habet: & econtra quò plus
de mundi oblectamentis & vanis conſolatio-
nibus participat, eò plus elongatur à ſolatiis &
viſitationibus divinis. Qua de cauſa humanæ
ratio⸗

ti

Ett
dil⸗
ne

Ders
uces
lüri⸗
nöler
mirrdh
ri⸗
Aeei⸗

t bor⸗
orrike⸗
, .
edionet
Clat .
n Vind
N ans

Nir
A A1
lchj⸗
lren

Gunnde

1

Den!

ni
DNlne
Aiit

una

M

interioris hominis. 147
tationi & ſenſibus valedicendum erit, utpote
obicibus ad plenam reſignationem voluntatis
in divinam. IInde & Anima à providentia
divina ſe per omnia ſinat regi , neque rationi
aut ſenſibus pareat. ſed in-& extra reſignata ſit
in heneplacitum Dei: & qualiacunque media
offerantur ad perfectionem, nil penſi habebit,
modò ſint incitamenta ad virtutem & occaſio=
nes ad quid patiendum amore Dei, ad ſervien=
dum ſummo bono idque amandum; ſive jam
ĩd ſit in conſolationibus aut ariditatibus, ſive
in cruce, ſive in gaudio, ſive ſanitate aut inſir-
mitate, ſive in egeſtate aut poſſeſſione necef-
ſariorum bonorum. Nil æquè in deliciis ha-
bebit quàm ſe omninò committere providen-
tiæ divinæ, nihilæquè æſtimabit quam ſui in⸗
Deum reſignationem, nec aliud quæret niſi ſo⸗
lum Deum, qui ſolus eam quietare & recupe-
rare poteſt.
In Deum ſic reſignata anima in cunctis
providentiæ divinæ diſpoſitionibus ſibi com-=
placet, omnibusque nervis condeſcendit in-
id & eo modo faciendum, quod & quomodo
Deus diſpoſucrit, idque per omaimodam
translationem ſui in ordinationem & per te-
nerrimum amorem beneplaciti Dei, qui de-
Crevit illam per hanc ſemitam ducere, in qua-
de facto ſubſiſtit, & ad quam ſic propendebit,
ut illam permutare nollet cum alia „ tamet’i
non conſtaret niſi unico ſuſpirio. Excipe ca-
K 5 ſum

146 Vita Chriſtiano

ſum quo Deus animam ad altiorem gradum:

perfectionis ſtatuiſſet provehere, quod rur-
sum providentiæ æternæ aſſ ribendum foret.
Nam ſæpenumerò homo ſubitò apicem per-
fectionis non conſcendit; ſed ex ordinatione
Dei fit, ut pede tentim & gradatim ſeu ſenſim
ſine ſenſu Philoſophi dicunt, ſucceſſive ſit
motus) ad notitiam ſui & Dei perveniat & ita
ctandem culmen perfectionis attingat. Quæ
cuncta ſic ab æterno diſpoſita ſunt. Adhæc
cùm omnia ad arbitrium ſuum creaverit Deus,
conſervet & regat ad finem ſuum intentum ab
æterno præfixum infallibiliter aſſequendum, à
nulla potentia impedibilem, inde fit conſe-
quens, quod neminem confurgere aut obmur-
murare adversus Deum deceat ? ſed omnem
curam relinquendam eſſe illi qui melius novit
quid homini expediatquàm illus hominumpe-
netrare poſſit.
Summa ſummarum: Homo non aliud
volet niſi quod Deus vult, & non volet quod
Deus non vult: cunctaque quæ acciderunt &
etiampum accidunt & accident, diſpoſitioni
Dei (ſecluſo peccato) attribuet, eò quod vel
unicus pilus capite non decidat citra volun-
tatem Dei. Ea propter aſſueſcet repetitioni
horum ſanctorum verborum: Fiat voluntai tu
ſizut incælo, & in terræ. Neque in parvis aut
magnis aliud volet, quàm adimpletionem vo-
luim tis Dei, & indifferens illi erit, ſanum eſ-

i)t
Elm
li
3
AV
Pen
truc
len/

lunt
Eg
Cict;
lo;

ar
Gun n.
glenge
otnnen
ſuln
Cctlel

eluiln

r. 6
Nerile
tentocn 1
endu
colle.
onnae

Posmm

wübon⸗

Hon
r
Genun
oſron
Golz
aro

ei⸗

uml,
c⸗

imerioris homimis. 1

ls Te yel inſirmum, eſſe cum-& ſine amicis, eiſe

in proſperitatibus vel adverſitatibus, vivere
velmori: quin etiam ſi Deus cuipiam animæ
optionem daret quælibet agendi, quomode

& qualiter placeret, deſiderabit in ſimili caſu

ad voluntatem Dei potius vivere, quàm ſuam
Perficere voluntatem, dicétque cum S. Ger-
trude: Domine, zelo facias ſecundum yolunt4⸗
tem meam. “
Certum eſt, quod qui ſe conformat vo⸗
luntati divinæ, nihil adverſi unquam patiatur⸗
& quæcunque vult, fiant, IInde nonneme
dicebat, ſemper habeo talem auram, qualem
volo; cumque alii mirarentur. Reſpondit:
nunquam volo eſſe auram, niſi quam Deus
vult, & talis eſt neceſſaria. Beatifſima Mater
Dei MaaxIA omnibus ad imitationem exem=
plum reſignatiſſimæ voluntatis dedit: etenim
Chriſtus amantiſſimus filius, 40. diebus poſt
reſurrectionem, cœlum aſcendit, & ſecum
ex limbo captivam duxit captivitatem, relin-
quens matrem ſuam, quæ ei in mundo tot an-
nis fideliſſimè ſervierat, quantumuis plus juris
haberet ad perfruendum gaudiis ccœleſtibus
qnuam ullus veterum ſanétorum Patrum; utpo-
te Mater Dei. Nihilo minus contentabatur
beneplacito Dei & non minus terram lachry⸗=
marum vallem, quàm coœlum diligebat; ab-⸗
ſentiam filii ſui non mihus quàm præſentiam.
civitatem terrenam eruſalem non minus quàm
r cœle-

14⁸8 Vita ChriſtianA .
eœleſtem; neque minus contubernium licto-
rum & Judæorum placebat q àm Angelorum,
non alio ex capite- quam quod Pater cœleſtis
ſic ordinaſſet.
Hoc ritè perpenſo, Chriſtiana anima in
quibusvis accidentibusſeu proſperis ſeu adver-
ſis ad exemplum MARIX indifferens erit, mal⸗
létque viſibili Dei præſentiâ privari, quàm e-
jus volunt ti non adhærere: uin verò optionem
haberet anima, eliget potius deſolationem
quàm conſolationem, deipectum quàm hono-
rem, paupertatem potius quàm ſuperfluita-
tem & rerum omnium abundantiam „ cum
probè nérit ESuM & MARIAM Præ aliis ea di⸗
lexiſſe.
Verumenimverò indifferentia ad acqui=
eſcendum quibusvis caſibus obvenientibus »
prævalet omnibus: cumque quis omnia per-
diderit, credat & ſibi perſuaſum habeat, ſe ni=
hil omninèò perdidiſſe, modò non Pperdiderit
plenè reſignatam voluntatem in Deum, dicat-
que gaudenter : Deus meus & omniæ. Si tibi
placet ut viam contempti 1
mus omnium, ac ignominioſiſſimàâ morte, in⸗
ſtar latronis, omnium quos tellus ſuſtinet ſee⸗
leratillimi diſpeream, pro gloria tua lubens id
toleravero. Si velis ut quinquaginta annos aut
eo amplius purgatorio igne diſcrucier, ſubmit-
to me tuæ voluntati; quin etiam ſi me dam-

nare velis „ licet mihi intolerabile foret 2
tam

ſſimus ac abjectiſſi-

bay⸗
orio
gf.
Eere i
ſen
Mlen
n
lon
lem p
Gron
d
nch
iltate
dolit
Wan

inlc.

lum,
A Gls

nt
lerah
Meige
ue
dofiee
ſolkone
vümhid
perin
n,
lis a0

eegli
eochu 1
ds⸗
ben,
U, I
KA
Gal⸗
Gotten
nas he
het
nt
n
1A.
d6
in

imerioris hominis. 149
tam deſiderata facie tua debere ſeparari; equi-
dem comentabor voluntate tua, modè in gra-
tia maneam in æternum Voluntas mea O
Deus eſt tua, & tua eſt mea. Fiat, ſiat.

Caput XXM.

Deutilitate ſolitariæ vitæ.
AXKercitia inter alia ſancta Filii Dei incar=
— nati poſteritati ad imitationem conſig-
nata »eſt vita ſolitaria, quam in deſerto
per 40. dies jejunando, orando, vigilando &
glorioſa victoria adversus tentationes Diaboli
exegit. Quæ ut Magiſter ſuis diicipulis oſten-
dere in actu exercito voluit, quanti nempe re=
ferat, eos qui Chriſtianam Deoôque placentem
vitam agere cogitant, diligere folitudinem „
Scque à negotiis mundi abſtrahere, fugere con-=
ſortia hominum, incognitum & deliteſcen-
tem vivere, jejunare per continuam mortifi-
cationem ſenſualit⸗stum & proprii amoris,
ſemper orare, erigere mentem ad Deum, gra-
tiam & ſubſidium ejus implorare, v gilare, id
eſt ſemper vigilantem habere oculum, ne pri⸗
mogenmuus fervor deficiat ſerviendo Deo in pu=
ritate amoris, in adhærendo ei per bona pro-=
poſita, eum imitando & upra omne amabile
asmando, ſuſtinendo omnia ex amore ipſius.
Ea propter neceflaria eſt Mate e. 4
31=

150 Vieæ Chriſtians
Kanagrammaticè redditur Sola beatitudo) in qua
omnia prædicta facilius practicantur. Nam
converſatie hominum tollit converſationem
cum Deo, ſuperflua oblectamenta ſenſualita-
tum adimunt internas animæ conſelationes „

ſomnolentiatollit primitivum fervorem. Ne-

gligentia denique animam ommi præſidio di-
vino deſtituit. Usque adeò Spiritus S. eſt
Phileremus, hoc eſt amator ſolitudinis, ut dixe=
rit Oſee cap. 2. Ducam eam in ſolitudinem Qui-=
bus verbis indicattur, quod anima ſolitudinis
smans, ſolum & unicum Deum familiarem ha-
beat, & ſe ab omni illo (quod obſtare poteſt
veræ cognitioni Dei) ſequeſtret, eatenus ut
nonniſi opera ſua perficiat unà cum Deo ſum-
mo bono per ſuperhumanam vitam, pen abdi=
cationem omnium ſenſualitatum, recreatio-
num „ communicationum cum hominibus
extra neceſſitatem, per aſſiduam Oorationem ſe-
cundum vocationem ſtatùs, & victoriam con-
trà inſultus mundi , carnis & hoftis infernalis.,
i animæ ſolitariæ perdius & pernox inſidias
truit, eamque in naſſam ſuam pertrahere co-
Hatur. .
At inaniter. Ubi arma defenſiva à Deo
fabrieata non deficiunt. Iſtiusmodi tentatio-
nes Chriſtus magiſter noſter paſſus fuit in de-

ſerto, quem malus genius in gula, in cenodo-

xia, atque in ambitu honorum tentavit: veruùm
in omnibus confuſus recedere coactus. IItque
ahriſtus

ce
mo
id
vogit
ſi do
Saan
Viea
iplun
t ſa
Vieg
reſip
Mlyh
Dnin
ibr
nke
Uline
ſnd
ma
Carn
4
Mn
ſtuum
un,
Wi⸗
n
enr⸗
Vng

glage
tut. Mn
veluprnn
en ſeilt

lolrint,

Votett N
bltls
s,utt

n E

loliutt
Iiaen-⸗
Ae ole
erents u
Deo ſum.
er h⸗
leclet⸗
doniuf
tonent⸗
Pm
ininlt⸗
l Mss
ches 60e

610
Cten⸗
uent⸗
te
1M

interioris hominis. 154
Chriſtus in deſerto tentatus, ſic cogitandum-
animæ Chriſtianæ ſe non eſſe exemptam ab hus
jusmodi paſſionibus, quas equidem mediante
gratiâ Dei ſuperare poterit. Et in hoc caſu
cogitatione verſabit, non eſſe triumphum ſine
victoria, nec victoriam ſine pagna, neque pu-
guam ſine tentatione; aut impulſu ad malum.
Vita, inquit obus, eſt continua pugna, Id-
ipſum omnes experiuntur, nec ulla perfectio
aut ſanctitas quempiam ab hac tentatione pri-
vilegiavit. Et ſi Chriſtus magiſter noſter non
refugerit tentationeme eccur nos illam fugie-
mus non effugiendam? ſervus non eſt major
Domino ſuo. Chriſtus debellaturus hoſtem
in diſerto tentantem, jejuniis, vigiliis & ora-
tionibus ſe armavit. Idem anima ſolitaria-
Præſtet oportet: cum aliis armis efſicacius ini=
mici noſtri non ſupplantentur. Et inde Chri-
ſtus diſcipulis ſuis interrogantibus, cur quod-
dam dœmonium eijcere non poſſent, reipon-
dit: hoc dæmonium non eijcitur niſi jejunio
& oratione.
Advertendum tamen venit, per ſolitudi-
nem non ſemper ſignificari eremum aut deſer-
tum ferarum latibulnm; ſed & cubiculum tu=
um; hortum aut aliam privatam habitationem;
ubi cum mundo vix aliquid negotii, ubi tanta
cum Deo unio, ut anima cum Deo ſolo nego⸗
tietur, de ſolo Deo cogitet, ſola beneficia Ded
memoret, ſolum Deum ſuper omne creatum
amore

152 Vita Ghriſtiana
amore proſequatur; oculis ſolum Deum intus
eatur, auribus ſolum Deum audiar: Iingua ſo=
lum Deum loquatur & glorificet aflectionibus
ſuis in ſolum Deum feratur. Omnibus deni-
que actionibus tam in-quàm exterioribus ſan-
Etiſſimam & individuâm collaudet Trinitatem.
S. Bernardus annum integrum in cella novi-
tiorum exegerat, ſibi Deòôque ſic intentus, ut,
an eſſet concamerata, non adverterit.
IlIt verò quispiam beatam ingrediatur ſo-
litudinem, in ea permaneat, ſtabiliteérque
perſeveret, neceſſarium eſt ut exeat à mundo
& ejus concupiſcentiis: exeat à ſe ipſo, ut nus-
quam ſit, niſi in Deo : ut omnem affectum
creaturarum exuat, fugiat omnes amicos, fra-
tres & ſorores, omnra negotia & colloquia
mundi, totum ſe transferendo in beneplaci-
tum Dei. .
Neceſſaria pariter magna patientia, cum
undique perſecutionibus Miſanthiopi, hoc eſt
ſugientes aliorum ſocietatem, impetantur. Di-
cent enim homines hujus ſæculi, ejusmodi
vita otioſa eſt , non oportere ſic eſſe abſtra-

Qum, ſerviendum quéque proximo & cum

eo communicandum , utpote proprietatem
hominis animalis ſocialis. Quid ad hæc Chri-
ſtiana anima? non aliud reponet. Faciant-
alij, quod libuerit „ mea converſatio in ccelis

In hoc ſolitario ſtatu Sathan quoque per-
ſonam

ſunt
Anann
lleſſu,
no)
qo
Chrid
toten
nimit
ſrtite
it,
40 fta
Inden
Gehlen
(Nrtion
when

dnd
g
niz:
(da
epol
M
lae
lenni
ſeri
tohn
ommp
londe
lel
en

eliotbel⸗
4 Ton
in l
ineuti
cl.
gteltig
ſtabiltin
41 àm
plonnt
l eli
ni⸗ c, 1
lolui
bedenhe

Kientien⸗
oln)
ilnol
le lts
d a
Opiemmd
hec.
.
9 els

4 el⸗
e⸗

inserioris hominis. 153

ſonam ſuam agit, graviſſimisque tentationibus

animam à propoſito dimovere non ceſſat; ſed
neceſſum eſt illam fidelem eſſe Deo ſummo
bono ,lei ſoli adhærendo & ſerviendo utpote-
à quo vocata in ſolitudinem quò expeditius
Chriſtum ſequi poſſit, qui & ipſemet in deſer-
to tentatus cunctis præluxit exemplo in æqua-
nimiter ſupportandis tentamentis, quæ omnia
fortiter decertando unà cum diabolo, ſupera⸗
vit, & nemini non vires ſufficientes reliquit
ad frangendum omnes impetus hoſtiles. Pro-

inde non eſt quod terreatur anima Chriſtiana

deblaterationibus malevolorum, aut præſenti
tentatione. Vel unicus ſuſurrus divinæ vocis
in fundo animæ ſcilicet Ta es vocata ad ſolitudi=
nem, prævalet clamoribus omniũ creaturarume
Rurſus: Sathan diſtrahet animam perfaſti=

diunm & imaginationem multiplicium operum

quæ laudabiliter & meritorie exercere poſſet in
Vita activa extrà ſolitudinem „ ut adjuvando
charitativè proximum, cujus vel unica ſalus
præponderat omnibus operibus in ſolitudine
Peractis. Sed hoc non obſtante anima firmi-
ter perſiſtet in ſua vocatione non ab hac avel-
lenda, niſi Deus aliud inſpiraverit aut ſuggeſ-
ſerit vitam Eremiticam deſerendam eſſe & lo-
co hujus famulandum proximo per obſequia-
competentia. In qua ſua voluntate manifeſtandæ=
non deêrit Deus. Nam qui dedit velle, ſuggeret
& media adperficiendum ſinali terque perſeve=
tandum. L. F

2

154 Vita Chriſtiana
Pateor in rei veritate res planè perdiffici-
Us eſt omnes creaturas, Spiritum mundanume
ſuamque abnegare naturam & hoc pacto exer-
cere animam, ut ſtatum & viam cruciſixi E-
Stl ingrediatur, cum eôq; unus reddatur ſpiri-
tus. Nihilominus ubi anima Domino Deo in⸗
vocatione ſua fidelis, omnidque cogitata, ap-
petita, actque eo uſque direxcrit, ut jam flam-
mis amoris Dei ſuccendatur & inardeſcat, nihil
horum illi difſicile erit, gratia omnia facilita-
bit, efficiétque ut cunctas o currentes diffieul-
tates flocci faciat, ſolitudinémque ceu paradi-
ſumsamet, in qua ſe cum Deo uniſtam invenit,
& vitam Angelis cœleſtibüsque Spiritibus
conformem ducit, tuncque verum: vita pri=
vata vita beata. Hac in vita homo verusEre-
mita nuncupari poteſt „ cum quodammodò
cum creaturis non habitet niſi ex mera neceſſi⸗
tate, communicétqne cum ſolo Deo rebus-
que cœleſtibus.
Tecum habita ſemper, nec te quaæſiveris extr.

õ
Cewst Yr.
De præſentia DEI.

Æ depiorandum eſt hominem uſq; adeò
oblivione capi, ut cum poſſit recordari-
equidem nolit Deum per ſuam immen-

ſitatem ubivis præſentem ſubſtantialiter exifte=
Ie 5

/8
fere
Heoy
Teate
Girin
derke
ſeride
ſcere
conla
non
ided
rori
Me
Nined

tr

N
Rern
inde
d
Kta⸗

. ſonn

Win
din
nn
Vorl

ſert,

;1
wodi
Me

Rpdß
nmunurne
echer
cunlſ
elluſ
nmwd
chiin

nniine
es
cen 1
oe.
in
, M
eruekt
Det

t

nn
ul

interioris hominis. 1/5
te, & nos in eo & per eum cunctas creaturas
vivere & eſſe, ut teſtatur S. Paulus Act. 17.
In eo vivimus movemur & ſumus. Imò cunctæ,
creaturæ in medio excelſitatum, bonitatum
divitiarumque Dei reperiuntur, cùm ab ejus

pPerfectionibus planè circumdentur & circum-

ſcribantur. Unde ergo tants caligo, ut agno-
ſcere nolit præſentiam ſui Domini, creatoris,
conſematoris & ſuſtentatoris? Sanè cauſa alia
non eſt, niſi quod immerſus ſit creaturis & vel
ideò obliviſcatur ſui creatoris, ſine quo nihil
prorſus operari poteſt tam in ex-quàm interio⸗
ribus. Hinc perdius & pernox omni moli⸗=
mine Deum ſibi præſentem ſiſtet, omnesque
cogitatlones verba & Opera taliter coram eo
expediat acſi viſibiliter præſens foret, prout
revera ſubſſantialiter præſens eſt, tametſi ob
imbecillitatem noſtram nohis inviſibilis ſit.
Sed dic amabo, quo tempore anima capaciot
ſit ad contemplandum præſentiam Dei? Non
alio niſi ubi purificata ab omni rerum creatura-
rum imagine & ubi intrinſecè tranquillata.
Hujusmodi verò puritas acquiritur per odium
omnis ejus quod ſummo bono diſplicet & fer-
vori charitatis repugnat. At ſi homo ſe con-
vertat ad creaturas, in iis oblectamentum quæ-
rat; inde fit, ut Anima contemplatione ejus-
modi præſentiæ divinæ privetur. Animam-
illam dixeris beatam & ſuperbeatam in hac vi-
ta quam Deus ſuâ præſentiâ modo quodam vi-
L 2 ſibili

1 56 Vita Ghriſtiana

ſibili dignatur: quæ tunc ad nihil aliud reſpi⸗

ciet niſi ad ipſum ſolum, cœteroqui hanc ſor-
tem amiſſura. Nec poſſibile eſt animam ani
helantem ad fruitionem creatrarum & ſimu

Dei, poſſe progredi in vita Chriſtiana: sique

ſe occupaverit in creaturis iisque immoretur,
eerto certius impedietur in amabiliſſima con=
templatione præſentiæ Dei. Verum eſt, non
inhiberi omnem communicationem cum pro-
ximo: præſertim ſi id fiat amore ejus & ex ne-
ceſſitate vi officii, Deo ſic diſponente; nihilo
ſeciùs tamen vetatur inordinata fruitio amor-
que creaturarum, quæ maximè obſtant „ qu0
minus Deus ſuam oſtendat præſentiam ſuaviſ-
ſimam. Quanto magis homo creaturis mmo-
rietur, fundùmque animæ mundiſicarertt Di
to magis Deo vivet, magisque præſentià Dei
gecreabitur. .
Ad hane interiorem animæ Furificaie-
nem emque in puritate conſervandam iur en⸗
viunt Regulæ ſubiſequentes. 1. In ex- n
terioribus cuncta perficere cum animt nec.
lectione & attentione- 2. Nihil impræme i⸗
tatè inchoare, niſi poſtquam Spirituss. rai
implorata, quæ ad omnia neceſſaria eſt.
Spiritu mortificatio nis meliori modo ſe funda-
re, non invitum pati, annihilationem dilige-
re ; & hoc erit fundamentum interioritatis
hominis. 4. Magno amore ferri in crucin-

xXxum & morientem IESuM. F. Ornibuscte-
atur

ri⸗
ſnin,
aet
uma
ndo
orun
vele
moe
Netu

Ohr
lri
opin
en
telni
fno
IUen
dns
KLim
ecol
Ling
Lhon
Nh
an
Repl
ece
