verſitatibus, quo nos miſeros homunciones

confunderet, qui ſic delicatuli eſſe volumus»,
ut neque tribulationes neque voluntariam pœ-=
nitentiam aſſumamus; quin er am rebelles nos
oſtendamus, cum Deus ex ſua divina ordina-
tione nonnihil calamitatis, crucis α— & extrin⸗
ſecæ ad ſalutem animarum nolffarum nobis
immittit.
4. Chriſtus reſpectivè ad prædicatum-
infinitæ ſuæ ſapientiæ ſe pauperem in propris
erſona declaravit. Nam cum ommium eſ=
k ſapientiſſimus, pro ſimplici, Amuſo ſeu
idiota reputari voluit, imò & fatuo. Reſpici
noluit ut Philoſophus, ut Doctor, ut Orator-
aut ut verſatus in hac illave ſcientia; ſed con-

verſatio ipſius inter homines fuit in omni ſimꝰ

plicitate, humilitate & manſuetudine. Quo
nos inſtituens, ne ſcientiâ inflati vanam glori-
am aucupemur. ſ⸗

zlette,

ulln

Ne

00ofo.

elſi
dtte

unl
Nam
orins

Main
tli
44
Noe;
nus ,
pe⸗
8nos
Giae⸗
Nin

Noit

lti
s
4
ſen
.

zmerioris bemonste. 281
J. Se pauperem oſtendit in ſanétimo-
nia, bonitate ac innocentia. Nam in Spiritu=
alibus ita ſe geſſit, ut non pro ſancto ſed pecca-
tore peccatorumque fautore & patrono habe-
retur, miſcendo ſe peccatorum turbæ & vo-⸗
lendo à Joanne baptizari, imò & inter latro-
nes, facinoroſos, ſeduétores populi, prodi=
tores, blaſphemos numerari; non obſtante
S de facili ſibi nomen Sanctiſſimi utpote
anctitas ipſa & innocentia comparare potuiſ=
ſet. Quo noſtram hypocriſin retunderet, qui
licet peccatis obnoxii, volumus videri hono-
re & gloria digni „ acſi aliquid boni in nobis
eſſet, & econtrario defectus, qui in nobis in=
veniuntur, magno ſtudio occultamus.
£ . . .
6. Pauper fuit privando ſe poteſtate do=
minativà. Quum enim foret Dominus. Ma-
giſter & Rex unwerſi mundi= voluit nihilo mi=
nus inter homines commorari ut ſervus &
mancipium, Regiamque Majeſtatem repudia-
vit, ubi eligendus in Kegem fugà ſibi conſu-
juit: quin & improbiſſimis Regibus ſubjecta=
ri, iisque pendere tributum voluit.
Interrogatus de ſuo Regno à Pilato re-
ſpondit, regnum meum non eſt de hoc mun-
do: hujusmodi dominatum nihili faciendo;
ſed ſe omnium ſervum profitendo. Matri
ſuæ amantiſſimæ ſuòque nutritio ad virilem-
usque ætatem ſubditas, iisque famulatus fuite

inter ſuos diſcipulos quos ut pauperes elegerat,

domi-

282 Hita Chriſtian4
dominari noluit dicens non veni miniſtrari ſed
miniſtrare in redemptionem mundi animam
meam daturus. Iple ut magiſter & caput ſuo=
rum diſcipulorum primus tribulationes & ad-
verſitates ſuſtinuit; famem & ſitim primus
Pertulit, illis ad menſam ſervivit, pedes ma-
nusque lavit. Et hæc omnia pPeregit ex amo-
re noſtri, utque nos edoceret, ne ambiremus
magna officia & dignitates, neq; affectaremus
magni eſſe in oculis hominum aliisque præ
eſſe: quoniam duriſſimum jadicium iis qui
præſunt, & ſanguis ſubditorum exquiretur de
manibus eorum. Quam ob rem ad exem:
plum crucifixi Domini noſtri humili flatu con-
tentemur, non appetentes excelſos ſtatus:, in
quibus animæ naufragio proximæ ſunt, & tan-
tum non æternaliter ſubmerſæ. Atque hæe
perfectiſſima pauperies in Chriſto nunquam
non fuit, qui, tametſi omnes theſauros mun-

di in manu ſua haberet, equidem omnium eſſe

egentiſſimus dignatus eſt, ut nos invitaret ad
huiusmodi paupertatem, quam verbo & ope-
re tantoperé commendavit.
At verò Eheu! quotumquemque invene-=
ris, qui Chriſtum pauperem ſequatur ; imò
quod peſſimum, illi qui in hoc codice vitæ le-
gerint paupertatem præmemoratam, illi illi
non omnes ſectabuntur eam;, quin & aſperna-
buntur , tametſi charactere Chriſti inſigniti.
Interim eſt ipſa veritas nos à via cœli de-
vViaturos,

mu
mett
Ate
ſulte
go
Q
jeye
Deo
ic
e
U

bihi
Humm
ggi
eiil
npen
ees n
telmmo⸗
Nlmns
ncn
le ger

etnr
lenn
1col⸗
le, in
Ea⸗
We
ingen
Nn.
Mnel
etal
re⸗

ele⸗
ind
e
.
1

interioris hominit⸗ 293
viaturos, ſi ad minus pauperes Spiritu eſſe re-
nuerimus, id eſt ſi appoſuerimus cor noſtrum
ad temporalia, & ſuperflua ſtatui & congruæ

ſuſtentationi in pauperes non erogaverimus, &

quo ad affectum cuncta non abdicaverimus.
Qui autem oppoſitum fecerit, aut verbo ope-
reve aliud docuerit, abominabilis erit coram
Deo & in æternum depauperabitur quoad a-⸗
micos, honorem bondque fortunæ; nonniſi
infernales pœnas & damnationem intermina-
bilem hæreditaturus.
Altera claſſis eſt de perfectiſſima & con-
tinuâ abjectione, deſpectu, opprohriis, in-
juriis, erubeſcentiâ ac oppreſſione, quæ Chri-
ſtus æquanimiter in terris paſſus eſt. Nam
Salvator noſter adinſtar abjectiſſimi famuli vi-
Gtitavit & cum ſceleratis reputatus, in exilium
pulſus, contumeliis & convitis affectus, illu=
ſus, vin tus, alapis & pugnis contuſus, flagel-
latus & demuùm poſtpoſito omni jure & juſtiti4

cum latronibus morti adjudicatus & ignomini=

oſiſſimà morte patibulatus. Eum etiam ut
ſummum Dominum totius orbis citra ullam
provocationem & læſionem antecedenter fa-
Gam, nulli non fuerunt perſecuti & illuſerunt;
idque jam inde ab infantili ætatula At perveni-
entem ad adultam ætatem hi eum Samarita-
num, illi blaſphemum, iſti virum diabolicum

aut à Diabolo obſeſſum, alij voratorem, ſedu-

ctorem populi, fallum Prophetam & malefa-
Rtorem

284 Vita] Chriſtiang
ctorem proclamarunt. Sed quis O Anima
Chriſtiana hæc ſiccis cogitet oculis? cuius vi-
ſcera ad hæc non commoventur? O Clemen-
tiſſime Esu tune malefactor? qui ſanabas om-
nes oppreſſos à Diabolo, Tu ne malefactor? cui
acclamabat dobalu⸗ : bene omnia fecit, & ſur-

dos fecit audire & mutos loqui. Tu malefa-
CGtor:? qui mortuos reſuſcitaſti. Tu malefa-
Gtor? qui iſtis Phariſæis in facitem dixiſti: quis
ex Vobis arguet me de peccato?
Non ſtetit hic malitia maleferiatorum ne-
bulonum & ſcurrarum. Nam quosdam erat
audire dicontes. Ecce advenit vini potator,
non eſt juſtus, non propheta nec miracula pa-
trat virtute Dei ſed in nomine Beelzebub eiicit
dœmonia. Nonnullilillum in excelſum mon-
tem ab illo deiiciendum perduxerunt, alii la-
pidibus ipſum impetere cogitarunt. Ne quid
dicam de plauſtris aliarum injuriarum quæ in
eum congeſta.
Poſt hæc maledicta & malefacta venditus⸗
proditus, raptus, traditus falſis judicibus , ad
cos funibus & catenis ignominiosè duétus in
ſacratiſſimam taeiem percuſſus, falsò accuſa-
tus, per falſos teſtes nefariè judicatus: in fa-
ciem conſputus, colaphizatus, velatus facie ad
majorem ſubſannationem & improperium. Et
non ſatiati crudeliſſimâ flagellatione, inſuper
plectentes coronam de ſpinis venerando ems
capiti in deriſum regni, graviſſimo cum dolo=
1e

(ſerumr
(Exdetvu
lacen
num
qui
tipro
i
mie
paln
rm
m,
n:
Pumn.
Uhtet
un,
Feit
mie
tol
nn
ee
R
rer
1e!
uI
lnte
Vre

1N
8isr⸗
OC
ntkuor
lehidnnt
t, Al
Iu mit
alt
linn

OflNNEe

dam
Notn
Cuhe⸗
deiiet
N.
ü
e l
len

tue
6, 4
s in
Cllr⸗
nf
Ne
N
as
4

interioris hominis. 295
re impoſuerunt. Huic coronationi appoſitæ
fuerunt duæ ignominioſæ circumſtantiæ, dum
dederunt arundinem pre ſceptro & purpuram
dilaceratam pro pallio imperiali.
Poſt hæc convenerunt adverſus Domi-
num Judæi & gentiles. Quinimè illi ipſi,

qui ante ſextiduum cum ramis palmarum ei

ei proceſſerant obviam gratulabundi & clama-
bundi: Benedictus qui venit in nomine Domi-
ni Rex Iſraél, illi ſubitò muratis ſtudiis canunt
palinodiam, & apud ſe ſtatuunt creduntque-

firmiter eum per artes magicas dementare ani=

mas, miracula in ſpeciem edere, non vera ſed
vana: per quæ ſibi viam ſterneret ad decus re-
Zium. Unde efferatis animis omnia mala ipſi
imprecantur, malam crucem, infamem exi-
tum, & quicquid denique præceps furor ſug-
gerit: Crucifigatur, crucifigatur. Tolle hunc,
τ dimitte nobis Barrabam, qui propter ho-
micidium miſſus fuerat in carcerem. Tolle,
tolle eum, nec aſpicere quidem illum poſſu
mus. Crucifige, crucifige eum, nihil poſt
hac excuſationis recipimus: reus eſt mortis*
Videns Pilatus nihil ſe proficere ſed actum a-
gere, nec quicquam valere quicquid vel dice-
ret, vel faceret pro Chriſto liberando, inſani4
ac furore udæorũ, magis increſcente, tradidit e-
um manibusadæorum ut eum crucifigerent &
interficerent pro voto ſuo. O quis ſibi tem-
Peretà lachrymis, reminiſcens amabilem Do
T mi⸗

286 Via Chriſtiana
minum, agnum innocentem, cruentis tradi=
tum eſſe manibus Judæorum; ut ſuam in eo
explerent voluntatem 2 Poſtremò Chriſtus
cruce gravi oneratus extra civitatem protra-=
Rus, humillimè perexit ad calvariæ locum-,
locum inquam fœtidum cadaverum, ubi ap-
enſo patibulo illudebant dicentes: Si filius
Pei ,es, deſcende de cruce. Alij ſortiti ſunt,
ſeu miſerunt ſortem in veſtimenta illius ; alij
dederunt ei vinum myrthatum ad bibendum-
cum felle mixtum; quin etiam poſt mortem à
rabioſis canibus ei parcitũ non eſt ſed quidam-
ſupervenit qui furià magnâ latus ſanctũ lancea
aperirenon erubuit, ex quo ſanguis? ua fluxi
Poſtea verò cùm jam ſerò factum eſſet, ve-

nit homo quidam qui ex conſenſu Pilati cor-

pori Chriſti cæteroquin carituro ſepulturâ lo-
cum impetravit.
Neque defuerunt poſt mortem ei inſul-
tantes & dicentes ad Pilatum: Domine recor-
dati ſũmus, quia ſeducétor ille dixit adhuc vi-

vens: poſt tres dies reſurgam. Munierunt-

ergè ſepulchrum, ſignantes lapidem cum cu-
ſtodibus. Pôſtque triduum cum reſurrexiſſet,
nonnulli reſurrectionem ejus ſilentio prætie-
runt, aliis abſolutè illam negantibus & perne-
gantibus. Sicque non minus poſt mortem-
quàm in vita probris & opprobriis impetitus
fuit, non alio fine, niſi ut nos ſubveheret ad

cœleſtem gloriam, nêsque erudiret ut Dux &
Ma-

eler
Inisqu
horen
erk,
lcrpe
.
(Koti

Morten

(cere⸗

Peltk

N4

6

Qapine
Eeno

iin

lc

tne
Serhrn
Cmi
1

(cor

cod
Vann
Kiſe
Zatl
le,

Le

1

um B
Uern

Uletitach⸗
tlirit
d Cilus
ten gr⸗
tie hen,

Im Alla:

4
1

bike
Tmonet
6 gler
Auln
lafe
eſlene
, .
rilo

Ainne
tl
Auc⸗ 1
nc⸗
lſe
len⸗
he⸗
.*

Interioris hominis 287
Magiſter noſter ad deſpicientiam cenodoxiæ,
omnisque mundi gloriæ: cum ipſe gloriam a
honorem neütiquam ſpectaverit ſed contem-
pſerit, & ſe à cœlo demiſerit ad pedes ſuorum
diſcipulorum, aſſumens formam ſervi & pec=-
catoris, factus obediens uſque ad mortem-
mortem autem cracis.
Hic penſa O mi homo, quotumquem-
que repereris, qui Chriſtum in hujusmodi de-
pectibus & injuriis ſectetur? is profectò erit.
Rara aris in terris, alboque ſimillima corvo.
Omnes penẽ ad unum cupiunt honorari
cupiunt ne ratiorem locum, grandia officia,
& nemo gaitdet deſpici, ſibi aliisque vileſcere,
ſed reſpici & vanè floreſcere. Iſtiusmodi veri
Chriſtiani non ſunt & jure merito ex eorum
catalogo expungendi. Enimverò quod Chri-
ſtus ut caput noſtrum peregit, idipfſum pera-
gendum expoſcit à ſuis membris, nempè
Chriſtianis profeſſione.
Plurimi ſunt qui dicunt, non deſidero
Honorari à mundo; ſed neque altera ex patre
cupio convitiari & ſperni ab hominibus. At
verò id leve argumentum eſt imitationis Chri-
ſti verique amoris. Nunc utor contra ſic
garrientes hec diſemmate utroque cornu feri-
enté. Aut talis meritus eſt ejusmodi convitia
& deſꝑectus, aut non. Si meritus per vitam
ſuam criminoſam (ut ordinariè fit) nulla illi
infertur injuria: ſi non meritus ſimilia patitur,
T 2 rec⸗

.

2988 Vita Chriſtiana
recogitabit, quà Chriſtus pariformiter citra-
ſuum meritum paſſus; quoòdque per hujusmo-
di paſſiones meritum augmenti gratiæ & glo-
riæ ampliabitur: quôdque Chriſtus contume-
lias & opprobria ſuſtinucrit, quo inſtrueret ſu-
os amicos, quatenus gratiam & gloriam ma-
gis magisque augere valeant. Nam qui ex-

ordium, medium & terminum vitæ Chriſti

ſeriò mente revolverit, inficias ire nequit-,
vitam ejus fuiſſe inhonoratam & omnigenis
probris & contemptibus refertam. Quocirca
O anima mea Chriſtiana adveria id eſt deſpe-
Qus „ convitia & injurias ex amore Chriſti
Magiſtri tui æquo animo feras oportet , aut
ſaltem parata eſto ad ſimilia patienter toleran-
da. Non contende de primatu vel prærogati-
vahonoris, ut homines huius ſæculi ſtolide
faciunt. Verus enim honor non eſt in ore nec
opinione hominum, fed in honoris contem-
ptu, in ſervitio Chriſti & in deſiderio ſe om-=
nibus propter Chriſtum ſubiicicndi.
Tertia claſſis eſt de atrocibus pœnis &
doloribus, quos ſubiit , à quo anima ſancta
corpori infula, ad mortem uſque. Et quidem
I. ſmulatꝗq ;anima corpori unita, eodem inſtan-
ti dolores Chriſti initium habuére. Cùme-
nimper infinitam ſuam omniſcientiam prævi-
deret omnia & ſingula tormenta inferenda, &
quæ cxpertura eſſet anima cum corpore, eaqu:
non minus efſicaciter & vivaciter conciperet.
animoô-⸗

enoc
ocu
a
KLac
EN

lotun

iglen
mnini
inho
anm

tyh
UaI
keme

ſlor

orce!
it,
izan

can
Crun
in6
e
t

n
gan

funn

cun

d

1
Ofnitttez-

Per an-

gtug dr⸗
uscornn
lltnet⸗
Aoliet
Nngls
ia
ne lit,
Oniru
(orn
e
e Chi

„ 4

tlerm
ogl⸗
Kolis
okele
(oM
. .

l, 8
ſunc.
licen
llr
ien.

e

letn
n0.

interioris haminis. 299
animôque propoſita haberet, quàm ſi præſen-
tiaoculis corporis intuitus fuiſſet: profectò
non minus illorum conſideratione movebatur
& aflligebatur, quàm ſi mox ea ſibi ſubeunda
vidiſſet. Quantam autem prædictorum ma-
lorum conſideratio vim in aunimo, & quando
ipſe voluit permittere, etiam in corpore Do-
mini noſtri habuerit, colligi poteſt ex iis quæ
in horto dum Patrem oraret, & calicem illum
amariſſimum deprecaretur, perpeſſus eſt; ubi
tantas ex hac apprehenſione anguſtias, tantam
naturæ luctam ſuſtinuit, ut ſanguineum ſudo-
rem copioſiſſimè effuderit.
Cum quis lachrymatur, minus ſentit af-=
flictionem, quàm cum concluditur angor in
corde ſiccis oculis: ſic Chriſtus cum non ſu-
davit, & ſanguinem fudit, plus fortaſsè dolu-
it; quia nulla particula angoris evaporata fuit.
Præviderat Chriſtus jam àb inſtanti In-
carnationis effrenes & peſſimas linguas maledi-
corum, peſſima conſilia adverſus ſe, oppro-
bria & contemptus. Præviderat quomodo, à
quibus, quando & quomodo tam horrendèé

cruciando foret & oportere ſe naſci mundo ad

acerbiſſimos dolores. Præviderat qui venden-
dus, tradendus, capiendus, vinciendus, ne-
gandus, deſerendus, percutiendus, falso accu-
ſandus, flagellandus-judicandus, illudendus,
cum latronibus patibulandus, denudandus,
Spiritumque emiſſurus. Præviderat omnes
T 3 1ts

290 Vita Chriſtiana
QRus, omnes ſubſannationes, omnes blasphe-
mias, Omnes ſanguinis guttas ſecundum nu-
merum, modum, crudelitatem & injuſtitiam.
Præviderat omnia ſuſpiria, omnes lachrymas
ordisque dolores dilectiſſimæ ſuæ Matris. Et
in præviſione tot malorum, tot probrorum &
opprobriorum quis animam immens triſtiti
doloribuúsque repletam inficiabitur? unde non-
dubitaverim affirmare hunc dolorem fufſicien-
tiſſimum fuiſſe ad vitam Domino millies eri-
pPiendam, ſi vim ſuam in corpus exercere per-
miſſus fuiſſet. Quod enim magnitudo doloris
animi, ſeu mœſtitiæ vitam intercipere,: &
hominem occidere poſſit, multis exemplis
conſtat.
2. In Nativitate ſua maximos perpeſſus
eſt dolores. Natus enim non in lectulo flori-
do, non inter teneras plumas, non in nobili-
bus cunis, ſed in vili duro & frigido brutorum
animantium præſepi, in loco abjecto, in im-
mundo & fœtente ſtabulo tantus Rex & Do-
minus repoſitus eſt, sieque miſerandum in
modum tenerrimus hic infans patiebatur non
ſine graviſſimo dolore, utpote complexionis
delicatiſſimæ. Nam ſecundum corpus erat jo-
ptimè complexionatus, cum corpus ejus fue-
rit miraculose formatum operà Spiritus ſan-
cti. Sicut & alia quæ permiraculum facta ſunt,
fuerunt aliis potiora (at Chryſoſtomus hom. 21.
in loannem, dicit de vino in quod Chriſtus a-
quaimn

n te
IIne
eſege
.
Naſ
loris!

ens,
uille
ulan
ties
l
uso
m
Unec
ti
de
N
Pece
lbid⸗

1
ſi
t
n
ſen
ſl

neſligte
lnin gn.
s lums
e Mal
öbonti
ens nli
unenon.
llten
nllsser
ectleſe
do ol
ere, 4
Lenßl

eelit
lohoni⸗
nobil⸗
tanet
I in
& Do
Uun in ⸗
1 0l
xio
nſ⸗
o⸗
6
,
11.
14
14

interioris hominis 291

quam convertit in nuptiis) & ideò in eo ma-

ximè viguit ſenſus tactus, ex cujus perceptio-
ne ſequitur dolor.
Exindè in Circumciſione caro ejus inno-
xia ſauciata & cruentata fuit, Ah quanto do-
loris ſenſu! Herodianam perſecutionem fugi-
ens, per longa itinera, horrida deſerta, per-
mille diſcrimina unà cum Matre & Joſepho in
Egyptum perſugit. Vixdum infantilem æta-
tulam egreſſus & juvenilemringrediens multo-
ties peregrinationes pedes confecit in Jeruſa-
lem, vi ſat remotâ ex Nazareth; & in omni-
bus obſecutus matri usque ad annum trigefi-
mum
3. Jam vir factus annorum triginta & bapti-
zatus ductus eſt à Spiritu in deſertum. Ubi 40.
diebus & notibus jejunavit & famem paſſus:
adeò rigidè, ut tentator Diabolus perſuaſlum
ſibi habuerit, ipfſum rationée famis extremæ ad
peccandum induei poſſe , & eam ob cauſam
ibidem primò ab illo tentatus eſt.
A. Paſſus per multas moleſtias itinerum
per civitates, oppida, municipia, pagos, ca-
Rella non obſtante imbre, vento, (rigore, æſtu.
ſadore, fame, ſiti, magnéque labore & defa-
tigatione docendo, prædicando, infirmos ſa-
nando „ Dœmones expellendo & ſimilibus
ſanctis operibus inſiſtendo, quò viam regiam
ad cœlum nobis monſtraret, & inſtrueremur
felicitatem noſtram conſiſtere in patiente ſup-
T 4 por-

29 ¹ Vita Cbriſtian 4
vortatione afflictionum & laborum, perque
crucem ad lucem tranſeundum efſe.
5. Tormenta, quibus tempore paſſionis
affectus, nullè unquam cogitatione dignè con-
cipi poſſunt, nedum ſermone explicari. Et
quidem dolor compaſſivus erga genus huma-
num erat infinitus. Habuit enim ſuper omnia
compaſſionem noſtri & dolorem ob omnia &
ſingula peccata omnium & ſingulorum homi-
num qui fuerant & futuri erant. Deficit mens
cuùm quis conſiderat quàm immenſus hic dolor
fuit; ſufficiens, niſi per miraculum impeditus,
ad auferendum millies vitam. Si nonnulli ho-
mines præ dolore peccatorum mortuifuerunt,
quomodo non extingueret vitam Ixsu dolor-

ſolius unius & minimi peccati venialis unius

hominis; cum omnem deformitatem conſi-
deraſſet; tum Majeſtatem Dei Patris contra-
quem eſt z atque vilitatem hominis à quo eſt
commiſla; & ipſe tantoperè amaret Patrem
offenſum, & hominé offendentem? ut hanc cha-
ritatem nemo menſurare poteſt, ſic nec dolorẽ.
Si tantum dolorem habuit de uno pecca-
to veniali , quantum de omnibus & ſingulis
peccatis venialibus & mortalibus adeò horri-
bilibus & immanibus? Dolorem enim Chriſti
ſummoperè auxit altiſſima cognitio Dei offen-
ſi: quo enim major fuit cognitio Dei, majo-
rem dolorem cauſabat : (Shriſtus vero ſolus
multo majorem cognitionem intuitivam Dei
habuit quaàm omnes electi-

v

e i

Gpror⸗

ſctt DH

Hg /l⸗
on
Onnii
Unhoni⸗
Hdtnen
icH
Nedn
Miho⸗
etunt
lor⸗
ubiu
coll
coH
gle 4
teen
nech
Plue,
pecre
gen

Ro.

On
olen
1r
DA

interioris hominis. 29 ½
Amor quoque Chriſti erga Deum offen-
ſum æqualis fuit viſioni divinæ Maieſtatis.
Qare dolor eius compaſſivus nec explicari
nec cogitari poteſt.
Cernebat etiam quantum malum ſit æt-
erna damnatio, quam totum genus noſtrum
ſibi per peccatum arceſſierat. Hinc etiam do=
lor compaſſivus excitabatur acerrimus. Ma-

Enitudo enim doloris ſeu triſtitiæ ſequitur ma-

gnitudinem mali & perfectionem cognitionis,
quàâ malum illud apprehenditur. Atqui hic
malum erat maximum, tum in ratione culpæ
(erat enim pelagus quoddam peccatorum &
abyſſus malitiæ contrà divinum Numen) tum
in ratione pœnæ. Quæ enim major calamitas
& afflictio fingi poteſt, quàâm ſit æterna dam-
antio? A pprehenſio etiam perfectiſſima. Mul-
tò enim exaétiùs, clarius ſingula conſiderabat
& ponderabat, quàm ulla creatura poſſet. Ita-
que oportuit & ipſum dolorem maximum eſ-
ſe, ut qui magnitudini mali, & perfectioni ap-
prehenſionis reſponderit.
6. Erat in Chriſto dolor compaſſivus
erga ſuam amabiliſſimam Matrem dilecdtam
Prę eundtis aliis creaturis, a qua carnem ſum-
pfſit, quæ eum lactavit & enutrivit, quæ
in tribulationibus ſocia , quæ vitæ in-
nocenti? cunctis hominibus ſublimior,
amore in filium ſuum Matribus omnibus
præſtantior. IIIa cùm videret filnim
T 5 ſuum

294 Vitaæa Chriſtian
ſuum in ſignum poſitum horrendæ mor.
tis „ animam ipſius doloris incredibilis
gladius pertranſivit pertingens uſque ad divi-
ſionem animæ & Spiritus. Quod enim cor-
Matris tam ferreum, ad miſerandum adeò ac
lamentabile filii ſui in cruce ſpectaculum, non
frangeretur? caput horridis transſixum ſpinis,
manus pedésque diriſſimis clavis terebrati. pe-
ctus immani lancea transverberatum, totum
corpus ſcorpionibus lacerum, vibicibus livi-
dum & vulnus unicum, nihil humanum in
pulcherrimo innocentiſſimõôque hominum ſu-
pererat. Detræ ad tantam immanitatem ſein-
duntur & maternum pectus non rumpatur,?
ipſi hanc mortui ſepulchris apertis diritatem
teſtantur, & mater non ſentiat? ſol de cœlo
lumen obſcuratus ſubtrahit, ſanctum Sancto-
zum convellitur, elementa conturbantur, ipſi
denique inimici cohorreſcunt, & mater non
trepidet, non anxietur, non corruat? His pro-
ſectò doloribus Matris ſuæ maximoperè com-=
patiebatur, & ſummos eius dolores ſuos eſſe
ſentiebat. O aby ſſus & paſſionis & compaſſio-
niss
7. Præter jam recenſitos dolores, mali-
tia ſceleratorum hominum plures ſuperaddidit.
Prima malitia erat obduratorum & per-
vicacium hominum Chriſto inceſſanter ob-
ſteepentium & non deſiſtentium à deliberatio-

lor

n de alis & aliis mediis, quibus exagitari, do-

e ⸗
ctebhe
A⸗
nine
Ar
a
H
nuN
Uni⸗
leir
r
trenl
lel
o.
,inl
NN
lt⸗
⸗
le
ſo⸗

imerioris hominis. 295
lor eius magis magisque extendi, maiorique
confuſioni expo i, quin & nomen eius glori-=
Oſum penitus obliterari poſſet.
Altera malitia erat rancor, livor virulen-
tus, odium plusquam vatinianum crucifigen-
tium illum.
Tertia malitia erat linguarum moerdaci-
um, calumniantium, quæ percellebant aures
modeſtiſſimas Chriſti. Et quot falſis delatio-
nibus ,detractionibus, obloquiis, falſis teſti-

moniis, contradictionibus, tot doloribus im-

petitus fuit-
Qaarta malitia erat ipſum opus horren-
dum paiſionis univerſæ. Nam quoties barb4

venerandâ protractus, quoties plagatus, quo-

ies pedibus protruſus & humi jacens huc il-

cque raptatus, quotics purulenta phlegmata

zX imo pectore extracta & eiecta in faciem &
benedictum vereque ſuaviſſimum os illias, to-
ties dolor dolori luperadditus.
Potiſſimum verô ſenſit dolorem in crude-
liſſima flagellatione, coronatione & conclava-

tiolle ad crucem. Judæi enim obtuſos, craſſos.
Juadratos clavos ſomplerant, quibus ſanctas

ecius manus & pedes perforarunt & quodam-
modèò dilacerarunt non citra intenſiſſimum do-
lorem. Faciebat plurimum ad incrementum
dolorum, quod ſancta & delicata eius mem-
bra extenderentur & extra ſuas juncturas in

longum latumque exturbarentur; ita ut ne un-

um

296 Vita Chriſtiana«
um quidem ſuo adhæreret ob diſſolutionem
compagum, & cuncta facilè poſſent dinume-
rari. Vincit hic dolor captum omnem & in-
tellectum humanum, eò quod intolerabilis eſ-
ſet, tantôque tempore duraret. Tremit ad
hoc ſpectaculum œlum, obſtupeſcit terra-,
admirantur Angeli.
Non ſtetit hic rabies rabidorum canum.-
Conclavatum JESuM populo ſpectandum cum
Cruce ſublevarunt & ipſam crucem ſanétam
ferociſſimèe in petram exciſam impegerunt,
decideréque permilerunt: ita ut hoc caſu omnia
Ghriſti membra atque interiora in humano
uodam dolore concuterentur, manuum pe-
duanguc ſacra vulnera denuò erumperent,
largeque manarent ſanguinem. Cuùmque jam
manuum pedumque (hriſti vulnera pondus
totius ſacri corporis ſuſtentarent. O quàm im-
patibilis hic dolor fuit ſuaviſſimo Redempto-
ri, cuius tam tenera & præclara erat comple-
xio, qui totus jam debilis & exhauſtus erat ex
Pœnis illis omnibus quas ante pertulerat 1
Quia verò Judæi ſateliites Diaboli nullum
poterant tormenti genus concipere, quo de-
inceps corpus in cruce ignominiosè pendens
(pependit autem ad trihorium) excrucia-
rent, ad extremum manibus deficientibus, lin-
guis ſuis Dominum iterum excruciant, eum-
dque ſpinis coronatum oratione ſarcaſticàâ ſalu-
tant, & ceu furioſi caput ſacrilegum agitant ,
contra

Indr
Ecen
ttibu
ienr

nun
el
do
t
Een
ahi
l

Nligen
tdame⸗

lelt
ln
etunn,
ſNN
Ma
n ⸗
gent,
iu
acs
⸗
p
⸗
Nael
.
lumn
ge⸗
get
ci⸗
i⸗
n⸗
⸗

1/

interioris hominis. 2297
côntra illum ſputa & blaſphemias evomunt
dicentes: Vah qui deſtruis templum Dei, & in
tribus diebus excitas illud. Si fiuus Dei es, deſcende
de cruce. Matth. 27. Poſtquam verò Chriſtus
præ nimia pœnarum anguſtieque acerbitate
Jam agens animam (ita enim naturà compara-
tum eſt, ut quotquot extremum agunt Spiri=
tum, ſitiant potumque deſiderent) diceret fra-
à voce: Sitio. Quidam ſpongiam felle & a-
ceto impletam obtulit; sicque poſt hos inau-
ditos & inaudibiles dolores emiſit Spiritum.
Atque ut Chriſtus IEsus Deus & homo nobis
teſtatum faceret ſuum ineffabilem dolorem,
nésque permoveret ad compaſſiyum ſui dolo-
rem pendens in ligno ait: Deus meus, Deus me-
as, ut quid dereliquiſti me? Sed quomodo à Deo
derelinqui poterat, cùm ipſe foret Deus de-
reli us fuit quà ſubſiſtens in natura humana à²
Deo ut ſubſiſtente in natura divina. Non po-
teſt eſſs dubium quin dolores Chriſti ſive cor-
poris ſive animæ & quomodocunque ſpecten-
tur fuerint graviſſimi & intenſiſſimi. Quantò
enim anima nobilior, tantò gravior erat paſ⸗
fio. Jam verò anima Chriſtiomnium erat no-
biliſſima: igitur & dolores fuêre graviſſimi; &
ſacrum corpus, quia de virginea carne ſum-
ptum erat, omnium erat tenerrimum & eate-
nòs maximé ſenſibile, doloresque vehemen-
tiſſimi id ipſum penetraſſent ad diviſionem a-
nimæ, ni vis ea penetrativa quo ad hoc mi-

raculosè cohibita fuiſſet. In

298 Vira Chriſtianæg
In omnibus hiſce modò enumeratis infi-
nitis doloribus (obſtupeſcite cœli & portæ e=
jus deſolamini vehementer !) Ille Princeps ſæ-
culorum, illud deſiderium collium æterno-
rum, ille ſpecioſus formâ præ filiis hominum,
ille in cuins faciem deſiderant Angeli proſpi=
cere, ille innocens Pontifex impollutus &

ſegregatus à peccatorihus, illa ſapientia æter-

na, illa ſanctitas increata, illa potentia immen-
ſa, illa bonitas inexhauſta, ille creator omni=
um, ille agnus innocentiſſimus tanquàm ſur-
dus & mutus non aperit os ſuum, omnia pati⸗
entiſſimè ſuſtinet. O quis judæorum ferita-
tem & huius innocentis agni manſuetudinem,
ſat dignis verbis & cogitationibus aſſequetur !
Vinculis O pie IEsu acerbiſſimis ſtringeris, quæ
tenerrimas manus ad livorem ſanguinemque
coarétarunt, dum crudeliter raperent, provol-
verent, traherent: & ad hæc tacebas. Surre⸗-
xerunt in te teſtes iniqui, in domo Annæ &
Caiphæ, exacuerunt ut gladium linguas ſuas,
famam & vitam tuam probrosè conſciderunt;
tu verò quamyvis innocens ad hæc tacebas. Exe
puerunt in benedictam faciem, colaphis eam
Cceciderunt’, dicentes prophetiza nobis Chri=
ſte, quis te percuſſit? tu verò tacebas. Raptus
ad Pilatumes, ubi ſeniores populi & princi=
pes, te, ut ſceleratiſſimum hominem, viola-
torem legis Dei & Cæſaris, accuſarunt; tu
vVerò tacebas, ita ut miraretur Præſes vehemen-
ter.

Lt

„ 1
nultis
nolkte
u
nen
Laer

ilis
ddar
dere
e
jeyie
Ere
munns
kim
Mr
b
inds
W
o
Mtert
io
Un

1
fu
14

ep

lenin.
1Nee
inege
nen-
Otninen

og.

lim
tin atd

oni⸗
md⸗
i ri
Kier⸗
inem,
eue!
NA
nade
oro⸗
Sltle⸗
e
,
i
E
eamn
l⸗
Pns
nc⸗
0lr⸗

6
1.

„

interioris hominis. 299
ter. Denique ad Flerodem miſſus es, qui
multis imterrogationibus agitatum, veſte albâ
poſtremèò indutum populo te tanquam ſtul-=

tum deridendum expoſuit; tu verò ad hæc u-

niverſa, inaudità humilitate ac manſuetudine
tacebas. Et nedum tacebas, ſed & pro inimi=
Cis tuis Patrem cœleſtem oraſti, ut ignoſceret
illis. LPer hoc nos edocere volens, ut non mo-
dò amieis ſed inimicis bonum pro malo red-
deremus. Eccur igitur ad minimum verbum
excandeſeimus? cur indignamur etiam nobis
leviter adverſantibus, quando inter opprobria
& verbera Salvator noſter tanquam ſurdus &
mutus non aperiens os ſuum, omnia patien-
tiſſimè ſuſtinet. Si quispiam Patriarcha aut
Propheta, aliusve ſanétus tali exemplo vitæ
nobis præluxiſſet, dignum & juſtum eſſet, ut
ei nos accommodaremus; quantè ergòô magis,
ubi incarnata Sapientia Tzsus Chriſtus huius-
modi modum vivendi nobis reliquit. Ea pro-
Pter pro exemplari nobis ſit Chriſtus, in quo
à planta pedis ad verticem capitis non crat ſa-
nitas. Hunc ſpectemus, hunc amemus & ad
huius inſtar vitam omnem exigamus.
Nunc ex jam memoratis habes Chriſti⸗
ane lector, quod tota vita tua O Ixsu continua
fuerit corporis anim &que afflictatio, ita ut ve-
1& dici poſſit, te toto vitæ tuæ decurſu à pun-
cto Incarnationis ad extremum vitæ in Cruce
pependiſſe. Poteras cùm Deus eſſes, citra-
peri-

300 Vita Chriſtiana

periculum omnia corpori commoda indulge-

re, potuiſſes in omni rerum opulentia & im-
perio inſtar Salomonis alicuius vivere & ita
ſalutem parere univerſis. Non egebas hoc ſtu-
dio ad corrigendam naturam, quæ nec vitia-
ta erat, nec vitiari poterat: non ad ſubiicien-
dum corpus rationi, quod divinitas modera-
batur, ut non poſſet rebellare: & tamen in la-
boribus & doloribus à juventute vixiſti & ex-
ſpiraſti. Imò verbo & opere pronuntiaſti il-
los beatos; qui eiusmodi tribulationibus ex-
ercentur; & oportere per multas tribulationes
introire in regnum cœlorum, non aliam viam
niſi crucis & tribulationum ad cœlum ducere.
Nimirùm hæc voluiſti & docuiſti;, quò nos te
Dominum & Magiſtrum noſtrum hac in re
jmitaremur, quoniam hæc eſt voluntas Patris:
ac proindéè nemo excuſationem prætendere
poteſt in ſuis adverſitatibus & expoſtulare de
injuria, cum Dominus noſter Jrsus Chriſtus
ipſa innocentia toto vitæ ſuæ tempore iisdem
ſubje ctus fuerit.
Unde ergò quèòd ita deſipiamus diligendo
voluptatulas & ſolatiola mundi immundi & re-
pellendo nobis adverſa? cùm per ſpinetum
catur ad roſetum, per aſpera ad aſtra, per cru-
cem ad lucem, ſic volente Deo, & pro pecca-
tis per iſtiusmodi aſperitates præſtetur ſatisfa⸗
Rio.
Perſæpè fit, nos Deo ſic diiponcne: in⸗=
1.

mari
(lico
ſeinle
ſtari.
morte
conl
meci
Qi
mita
olit
que
elen
Genen
wunin
Inpte
toy ,ol
ſd

ſ
i,
eſtt
ſoni
Wii

tiudin.
ſeleli
hul
Nel ſ⸗
ſobier
Men
nin⸗
ſicker⸗
ihi⸗
bug er
rionef
nvin
ucere.
nost
1
ts
enben
lue
rllu
ſcckn

endo
Kte⸗
etud,
CI
El
tll⸗

i

. interioris hominis. 30
firmari; aut dolorious capitis, aut cordis, aut
colicorum torminum, aut ſtomachi pedum
ve infeſtari, vel exotico frigore æſtuve mole-
ſtari. In his accidentibus cuncta debemus a-
more Redemptoris noſtri patienter ferre, nec
confeſtim recurſum habere ad Medicum adre-
mediandum , niſi urgeret magna neceſſitas.
Quia Deus ex miſeratione noſtri ſimiles cala-
mitates nobis immittit in ſalutem animarum

noſtrarum, remiſſionem peccatorum, coruùm-

que pœnarum. Eodem modo cruces in-&
exteriores non modò voluntariè, ſed & gau⸗
denter de paterna manu Dei acceptandæ unt,
non indignando inimicis noſtris, malum illis

imprecando, aut, ut dici ſolet, pari monct4

cos ſolvendo; ſed conſiderando, tales cruces
à Deo ordinari ceu medicinam ſpiritalem ad-
Versuùs vitam noſtram criminoſam.
Quapropter ubi Deus nos viſitarit mor-
bis, doloribus, crucibus, tribulationibus „e-
geſtate, jacturs bonorum amicorum, perſecu-
tionibus, traductionibus, verberibus, contu-
meliis, irriſionibus, injuriis & ſimilibus affli-
QRionibus, hæc omnia ſumma cum patientia,
cum gratiarum actione à Medico divino Sal=
vatore noſtro velut ſelectiſſima medicamenta-
curativa & præſervativa charitativè acceptanda
funt, ex ejâsque amore cuncta ſufferenda, non
queritando aut adhibendo media pro talium li-
eratione. Voluptates & conlſolationes re=
ſoduan-

302 vita Chriſtiana
ſpuantur, vana gaudia non quærantur, quoni-
am Dominus IESas Salvator noſter non aliam
viam ambulavit quàm crucis, cujus veſtigia⸗
nos premere oportet. Crede mihi O Anima
mea Chriſtiana, ſi conſolationes „ peritura

gaudia ſtercora & quisquilias mundi amplexa-

veris, aberras à via cœli & ægre admitteris a
æterna gaudia. .
Hac via, quà vadis via peſima plena que eladis.
Quid enim Clarius aut evidentius verbis
Chriſti. Per multas tribulationes oportet ins
trare in regnum cœlorum: imò vero neque-
conlolationes in orationibus; contemplatio-
nibus aliisve obſequiis poſitivẽ quærendæ
ſunt, quibus interdum homines indulcorantur.
Sicut enim MaterDei doloroſa ſub cruce ſtans⸗
nihil prorsùs conſolationis à filio ſuo impetra-
vit ſed deſolata permanſit; ſic in orationibus
noſtris, ſtantes coram Chriſto nullam conſo-
lationem deſideremus, ſed contentemur om-

ni amaritudine & ariditate cordis, quam ſæpè

Deus immittit, quò probet conſtantiam. In-
venire enim eſt non paucas pias animas quæ
quantiſper replentur conſolationibus & ſuavi=
tatibus internis 9 tantiſper ferventes ſunt in ob⸗
ſequio Dei: at ſimulãtque hiſce privantur⸗
mox intercidit omne ſtudium pietatis.
Ex hiſce habes non aliâ vià adiri cœ ſum,
quàm eo medo vitam exigendo quo Chriſtus⸗

prout ipſemet diſertis verbis Joan. I 3. Cap in-
. quit:

: E:
ſpobi⸗
reſe
lotturz
Oad
cungle
tirtak
onhenn
etne,
Meen
Klnl
tigle
Chglet.
M
AAA
r, n
en d
Ws
uN
ctket

Ei
C
Ie
ae
, gui⸗
ine⸗
lir
. lci

et Nondlu

Se

,henn
Gima
Unienal

eln
us ſec⸗
voneß
O Neqe
nlu⸗
alence
kantu
r. ns,
oheilt⸗
niku
oolr
r .

nla

1. N.
e
ſuayl⸗
nod
ntue,

l:

interioris hominis. 230
quit: Exemplum dedi vobis, ut quemadmodum ege
ſeci vobit, ita & vos faciatis; non ali, inquam ,
vià reſerari nobis cœlum niſi per preſſuras &
torturas. Neque datur exculationi locus
quoad impoſſibilitatem prætenſam, in quali-
cunque ctiam quis fuerit ſtatu. Nam quod et-
