Placere ſolet, quàm alij aliarum matrum filij,
quantumvis formoſiſſimi: ita homines ſæpe
naturali ducuntur & abripiuntur affectu, quem
habent erga certas opiniones & proprias „
adeò ut quantumcunque ſim monſtroſæ & in-
formes quod plerumque ſolet accidere ipſis
tamen videantur præſtantiſlſimæ, & idcircò
omnibus aliis pręferendæ. Et hinc orta eſt &
oritur quotidié tanta doctrinæ novitas & ſin-
gularitas, & cum ipſa tanta confuſio pernicio=
ſiſſimorum errorum, quantam in omnes orbie
Partes diffulam videmuss dolemus, lugemus.
„C nſidera O anima, te non excellentiſ-
ſimo ingenio Præditam, alios quoque donaos
ingenio, plus oculos videre ac oculum. Qua-
ge captive intelletum tuum in obicquinm la-
F 3 nio-

86⁶ Vita Chriſtiana
nioris partis, ad exemplum Chriſti, qui aduſ-
que trigeſimum annum parentibus ſuis ſubdi-
tus fuit, & tametſi mundus eo excellentius
non haberet ingenium, nihilominus voluit-
exemplo prælucere & mihi & tibi, ut ſequa-
mur veſtigia ejus, ut non ſimus contumaces,
ut privatum judicium, aliorum non antepo-
namus, ſed ſuhmittamus judicio.
Quemadmodum enim fractà vel loco
motàâ præcipuàâ horolegij rota, mox etiam tur-
bantur inferiores rotæ, nec earum motus am-
plius ordine & debità menſuràâ cietur, nec ho-
ræ ſignum tempore ſtato auditur: non ſecus
perturbato hominis intellectu qui eſt ſuprema
ejus potentia, mox omnes aliæ potentiæ in-
feriores perturbantur. Ex intellectus enim
exceſſu in intelligendo, ſequitur exceſſus vo=
luntatis in volendo. Exceſſus item potentia-
rum executivarum in operando, & tota homi-
nis harmonia & concentus ille operationum
tam internarum quàm externarum confundi⸗
tur. Quocircà ob hanc & multas alias ob
cauſas 5 eo conatu mortiſicando intellectui e-
jusque judicio inſiſtere debes „ quo invictus
quispiam belli Dux expugnando alicui muni⸗
tiſſimo propugnaculo inſiſtit, à quo civitatis
ipſius, aut totius Regni expugnatio pendet.
Cumque ab intellectu ſeu judicio & voluntate
deriventur omnes animæ noſttæ affectus, eam
ob cauſam ut obturatis fontibus præcipuis a-
quæ

ub

Ande

e
Fibt
vtti
ic

ue

an

De

X
IVe
tn
ech
nlnen

ſie re
fulien
enr
fml
atut
mar
ſun;
dber
chlel

A

guadl
ici
Ndatnu
it
,lan
Tkumns,
ol me

Ae

Miml⸗

anterioris hominis 87
quæ largiter fluentis, confeſtim etiam omnes
rivi promanantes exſiceantur: ita pariter ex
mortificatione ſeu abnegatione voluntatis ac
judicij proprij , abnegatio omnium aliarum
paſſionum & affectuum in anima noſtra re-
gnantium procedere ſolet.
Caput XIX.
2 . . 1˖⸗ .
De mortificatione inordinati
appetitũs in ſuis II. Paſſionibus ſeu
motibus animi.
Atura corrupta generis humani ratione
peccati originis, habet in parte inferiori
ſenſum & appetitum ſenſitivum unà cum
11. Paſſionibus vel motibus animi, non parùm
kominem in profectu vitæ Chriſtianæ remo-=
rantibus, de quibus cap. 15. actum eſt.
Certum eſt, ut quis prudenter judicet 5
quod debeant removeri obſtacula paſſionum=
quæ removentur per virtutes morales: quia
qualiter quis affectus, taliter judicat. Ex-
plicatur familiari Exemplo. Idem porrigatur
vinum ſano & febricitanti, Ille rectum fert
judicium, dicendo vinum bonum ; hic atte=
ſtatur oppoſitum, affirmando malum eſſe, &

amarum. Ucqde diverſum hoc naſcitur judi-

cium? Ex eo, quod ſanitate gaudens guſtum
habeat purgatum, febricitans verò alteratum »
ac bile infetum & amaritudine, ideéque res
amaras judicat, conformiter ad malam quan
F 4 Patitur

9⁸ Vita Chriſtiennes
patitur diſpoſitionem. Sic pariter fit paſſio-
natis. Igitur nunc ad maiorem inſtructionem
ſpecialia media dabimus ad amolienda teterri-
ma paſſionum monſtra ac portenta, quæ miſe-
zos mortales veltrahunt ad interitum, vel im-
maniter torquent & atfligunt, omnique cor-
porali & ſpirituali ſolatio deſtitutos relin-
quunt.
Solet paſſim Appetitus ſenſitivus in duas
ſecari partes concupiſcibilem ſc ilicet & iraſci⸗
bilem, de quibus ſupra actum Cap. 15. In
concupiſcibili ſequentes ſunt paſſiones. I. A⸗
mor. 2. Deſiderium. 3. Odium. 4. Invidis
aut zelus cœcus. 5. Immodicum gaudium.
In Appetitu irraſcibili ſunt t. Spes inordi-
Rata. 2. Deſperatio. 3. Audacis. 4. Timor.
F. Ira.
His motibus animi ſubiicitur omnis ho⸗

mo, & licet hic vel ille à quibusdam immunis

ſit, non tamen ab omnibus. Hic enim infe-
ſtatur exceſſivo & inordinato amore, ille in-
gidia, hic it4 alter deſperatione: vixque ul-
lus reperibilis, qui non exerceatur à ſuo tor-
quente diabolo, quſque ſat negotij ipſi faceſſit
ut expugnetur ac de eo reportetur victoria-.

Auisque patitur ſuos manes Ein jeder hat ſei⸗

nen Plags⸗Teuffel. Ubi
Adverte hos animi motus ex ſe non eſſe
peccata, ſed dici imperfectiones, quæ ſunt al-
Hicimenta ad peccatasfadices ex quibus pecca
T ta

Ulri
umo
1
Aualit
nidus
turde

tum,
tranſt
ote⸗
eylen
petlanu
yere
4
leir
ung
a
guDe
wohro
ent
u

tte Ms

ecinem.

Eendhkn⸗
tl, e 1
tuin, Nen
Unniſee
liunn u
einigtd
icet Eii⸗
4pe Iſ.
ones 1
. Ion
gnncn
Hpes M
4 Tm

on?
um iN.

interioris hominis. 9299
ta & vitia profluunt, intérque omnes præva=
letamor, in quo etiam reliqui motus fundan-
Cure
LIt verò Chriſtiana anima nôris, qui &
qualiter his motibus reſiſtendum & qui paſſio-
nibus animi dominari queas, cape quæ ſequun=
tur documenta.
Primò quantùm ad amorem inordina-
tum, evaneſcet ille, modò expenderis, illum
tranſitorium eſſe animæque damnoſum, ut-
pote amori Dei directe oppoſitum, & modò
evitavetis occaſiones, tibique non fideris cum
perſonis diſparis ſexus nimioperè familiariter

converſari.

2. Deſiderium hàâc ratione edomabis, ubi
idipſum ad primam advertentiam reſecueris,
neque ullatenus conſenſeris, conſiderando
quàm gravia mala expletionem pravorum deſi-
deriorum comitentur in corpore & anima, &
qui Deus in ejusmodi animadyvertat temporali
probro ac ignominiâ in hoc mundo, & pôſt
æternâ damnationc, niſi ſeria & vera ſubſequa-
tur pœnitentia.
3. Ab odio & mala voluntate liberaberis
à Domino, ſi nonniſi peccatum oderis &
quidquid peccaminoſum eſt z aſt homines, ut
imagines Dei dilexeris.
4. Eatenus Invidiam fuperabis, quate=
ns recogitaveris, ut mihi nolo invideri, ſic &
aliorum nolo wider⸗ proſpgeritati, cuùm n0d
tibt

90 Vita Chriſtiana
ctibi non vis fieri, alteri ne feceris.

5. Gaudium moderabis, recogitando ,

gaudia mundi fugacia & momentanea eſle, &

quod poſt gaudia luctus. Ex altera parte cœ-

leſtia gaudia eſſe interminabilia, quæ lugenti-

bus & non ridentibus præparata. Peati qui
lagent, queniam conſolabuntur. Matth. Cap. 5⸗

6. Immodicam triſtitiam declinabis pe-

tendo conſilium à Spirituali directore tuo, quN
ratione animæ tuæ deſolatæ mederi poſſis, nec
aliam ob cauſam triſteris, quàm ob vitam pec-
catis fœdatam, quibus ſummum bonum mul-
coties offendiſti.
7. Spem temperabis in Domino ſoluùm
confidendo, non in hominibus, in quibus non
eſt ſalus, ſed confuſio & improperia-
32. In deſperatione animique abjectiene
apprehendito ſcutum infinitæ miſericordiæ
Dei, quæ præponderat attributo juſtitiæ divi-
næ, cuùm Deus ſit pronior ad miſerendum-
quâm puniendum, & recogitato non eſſe ma-
jorem fatuitatem deſperatione, cum Deus no=
lit mortem peccatoris, ſed ut convertatur &
vivat.
9. Non meliùs edomueris audaciam, aut
Verius temeritatem & præſumptionem, quàm
reminiſcendo quàm gravia illos manſerint ma-
la, qui plus æquo audaces in ſuis actionibus
extiterunt.
I0, Ad repellendum vanum timorem &
eru⸗

bel
4 4
Nin
letis
Penſa
cota

ram
Xten
bemte
damt
neiſe

Dyuren
cdh

nineh
Eelhye
1
Mn
Pute

Icu
wn⸗
Um
Ni
In
co
N
beiz,
cia
Cle
Ui

ne Keern
ogendo⸗
meick,1
epmn
lielg⸗
1, M
rtkec
eelatii⸗
eliohe⸗
Pu
hotunt

laſcin
glbun
.**
ete⸗
ie⸗

ultricibus gehennæ
manc patæ ſint, niſi ob reticentiam unius al=-

interioris bominis. 91
erubeſcentiam, timor Dei ſalutare pharmacum
eſt; quippè Deum timenti omnia cooperan-
tur in bonum. Sique ruſtico pudore mole-
ſteris, præſertim in enarratione ece atorum,
penſato fatius eſſe aliquid confuſionis ſubire

coram unico homine, quàâm in die Judicij co-

ram univerſo mundo confundi, & inſuper in-
æternum damnari. Ah quàâm multi ſuccum-
bentes huic paſſioni hac in re irreparabali ſuo
damno errârunt, & ſingulariter perſonæ fœmi-
nei ſexûs, quæ ſæpenumerò poſt mortem ap-
parentes, faſſæ ſunt, quod non alia ex cauſa-
ſlamcmnis ſine fine arſuræ

teriusve peccati ortam ex timore & pudore.
Erubeſce ergo O Anima mea intempe-
Rtivam erubeſcentiam tuam & præpoſterume
pudorem,
II. Ad Iram quod attinet, profetò pe=-
riculoſiſſimum eſt vitium. Quid enim iratus
non audet, etiam ſi vitam prodigere debeat 2
Et multa irati facimus, quæ ſani mente ne co-
gitare quidem auderemus. Liberaberis ab
Ira, ubi in memoriam revocaveris mala cum⸗
corporis, tum animæ ad eam conſequentia.
Præterquam enim quod corpus notabiliter la=
be actetur & alteretur ad infirmitatem usque,
etiam anima pluribus coinquinatur peccatis.
Adhæc conſidera informem faciem irati, quàm
turpis ea ſit & procul ab omni decore. Præ-
G G½ terxee

92 Vita Chriſt iana
terea obijce oculis tuis manſuetiſſimum JE-
SIIM, ejusque doctrinam, quam cunctos do-
cuit hiſce verbis Matth. cap. 11. Diſeite à me
quia mitis ſum & humilis corde. Iltque paucis
totum expediam. Ad amaros animi facile el⸗

ferveſcentis motus ſi te moveri ſenſetis mox

prolem illam ſpuriam in cunis ſuffoca, ne in-
valeſcat. Principiis obſta &c. Implora
ſubſidium Spiritus Sancti, eum humiliter de-
precando, ut vires paſſionibus reſiſtendi im-
pertiri dignetur, sicque ijsdem dominari ac ti⸗
hi ſubjectare, atque ad dictamen rectæ rationis
tegere valeas. Et hoc eſt pro æterna patria
pugnare, hoſtes illos inteſtinos, qui nos ab
æternæ patriæ poſſeſſione avocant, proterere.⸗
Petes. Quantiſper contra vitium aliquod
pugnandum ſit? Reſpondetur, tantiſper con-
traid certandum videri, dum ſic debilitetur-,
ut ſimulatque ſe exerit ac prodit, facili negotio
ĩpſum ſtatim rationis clypeo retundere ac ſub-
ilcere queas: neque eo usque exſpectandum
ut nullam prorsus paſſionem vel repugnanti-
am in te ſentias: ſic enim nunquam fem con-
fecdtam baberes, idque Angelorum potius eſſet
quàm hominum. Satis eſt ergo, ut vitium⸗
hoc vel paſſio nullam amplius tibi moleſtiam
exhibeat, nec multum negotij faceſſat, ſed ſta⸗
timatque ſe exerunt, ipſa diſpellas , & levi
negotio à te reijcias. Ac tum fas erit ad aliud

vitium expugnandum tranſire. Si quando
autem

1 Mute

Clln
n
upt
R
Uln
. W
d
i
0
kor
pl
.
t

nmn 5
unanco⸗
ie
iehun
imtcke
eneidn
Poe⸗, e;
ypin
umiir⸗
eud
nilanit
Cetuin
et
i t
Nelit
naligh
her
ltem,
irgen
Neal *
Anlin
ghante⸗
ein⸗ (O.
tlus
tiun⸗
Cefu
ll⸗
gN
14l
nh⸗
e

interieris hominis. 9
autem à vitio aliquo tentaris, contrariam illi
virtutem, quantum quidem tibi poſſibile erit 5
exerceas oportet: hac quippè ratione inimi=
cum noſtrum, & in nulla non virtute profe-
Ktum inſignem facies.

Caput XXA.
De mortificatione omniumssen-

ſualitatum, omniumque inordina-
torum amorum ad homines.
Uum abuſus ſenſualitatum homini Chri=
ſtiano maximoperè noxius ſit in profe=
ctu ſpirituali, eæ mortiſicandæ ſunt con=
formiter neceſſitati naturæ ejusdémque imbe-
cillitati. Hæc porrò ſenſualitas principaliter
in tribus conſiſtit. Et primò quidem in vo-⸗
luptate quæ quæritut in mollibus & eleganti=
bus veſtibus, in lectis mollibus, in cexquiſitè
& lauté apparato cibo & potu, ac demum in
omnibus, quæ voluptatulam aliquam cauſare
hoſſunt. In quibus vide-ſis, ut iis utaris con-
formitet ſtatui tuo, neceſſitati & debilitati na-
turæ, nullam quærendo voluptatem; qu4 ga=
tione ejusmodi vetita non ſunt. Si verò uſus
eorum ſiat ex motivo ſenſualitatis, cujus S. A-=
poſtolus Paulusmeminit in ſua Epiſt. ad Rom.
cap. 13. I4. inquiens: Carnis curam ne fe-
ceruis in deſigerus, catenus illicita ſunt, opſtânt-
G 2 dae

2

94 Vita Chbriſtiana
quie Chriſtianæ vitæ. Voluptas quoque non
minus eſt in vanitatibus & inſolentia cogitatio-
num, verborum & operum, vanmiloquiorum
& ſimilibus quæ refrenanda ſunt.
Omnia verba tua pondus habeant, sint-
que ad ædificationem proximi.
Vis ſapiens dici, pauca & meditata lo-
quare.
2. Conſiſtit ſenſualitas in deſideriis va-
norum titulorum, laudum, humani favoris,
jovialis compagniæ, ac in omni vanitats ſe
Senſuum per complacentiam in rebus pulchris

earumque viſione, in auſcultatione verborum

ridiculorum in olfactione odoriferorum, in
guſtatione bene ſapidorum palato arridentium
* /
eſculentorum & poculentorum, inque conta-

Qu mollium, titillationem a iquam adferenti-

um & c. de quibus jam paulèò ante actum eſt.
3. Conſiſtit ſenſual tas in curioſo appeti-
tu veſtium affabre confectarum, pretioſorum
mobillium, ſubtilioris & candidioris telæ, ex-
ornati conclavis, artificioſarum picturarum &
ſimilium, in quibus curioſa ſenſualitas aliqua-
Iiter ſaturatur, vanumque gaudium reperiri
poteſt.
Onmnes hæ ſenſualitates conſimilesve, ut
in cachinnis, in ſermonibus otioſis, in com-
moditatibus & ſolatiolis naturæ, quæ ex vo-
lIuptate appetuntur, mortificationis baculo re-
pellendæ ſunt, utpote remorantes hominem
in

u
ſu
öm
t, v
tth.
ntis/
nes ſe
Gerot
Etort
lolen
en
Uln
iire
ern
len,
n
in
Tun
nol

ige

nele non
ncchtro⸗
hogummm

enl N
neltul

eſcettte
1 Huon
Anlat,
Dulhu
tvorunn
romn, i
igentimn
le (O
Worer

Vud
A
keyeni

lepe
. 6
N N
Nirn
in

interioris hominis. 9 5
in via virtutis: ctenim illæ cuncta exercitia
ſpiritualia reddunt faſtidioſa, & in cauſa ſunt-,
quò minus quis guſtum ex ijs ſrunlen hon⸗
riat, ut S. Apoſtolus Paulus teſtatur I. ad Co=
rinth. 2. Animalis home non percipit es quæ spi⸗
ritùs ſunt. Accidit quidem interdum homi-
nes ſenſuales apparentem quandam prælefetre
devotionem; ſed ea falſla, commentitia & de-
ceptoria eſt, cum nonniſi ex naturali propen-
ſione ad probitatem & amorem, ortum ha-
beat, quimque meliùs vocitaveris humanam
inclinationem quàm pietatem & quantumvis
hujusmodinonnunquam à Bonitate divina im-=
petrent gratiam excitativam ad veram preta-=
tem, ad amorem Dei, ad notjtiam ſui, ad de-
plorandum peccata, equidem neſciunt tali eæ⸗
imio dono uti ad profecdtum animarum ſua=
rum, eum eæ gratiæ plus illis per abuſum dam-
noſæ ſint quàm proſficuæ.
Tu igitur, O Chriſtiana anima omnes
jam memoratas ſenſualitates mortiſicare ſtude:
quia devotionem & ſpiritualia exercitia inſi-
pida reddunt & difficilis. Oculos tibi ſolum
ad neceſſaria & utilia videnda conceſſos, ſo-
lum in res neceſſarias vel utiles videndas in-
tende. Fœminas, præſertim formoſas &
comptas, absque manifeſtâ neceſſitate ne vi=
deas. Minushoneſta coram te proferentes,
ſuge. Amatoria carmina, & verſus aliquid
impuri redolentes, licet ſcitè compoſitos⸗ &
6 4 can-

96 Vita Chriſtiana
cantilenas ſæculares a quocunque canantur,
penitus reijce. Verbajoculatoria & narratio=
nes ridieulas, aliqque riſum moventia non au-
dias. Rumoribus ſæcularium rerum & inu-
tilibus novitatibus, quæ ad tuum ſtatum non-
pertinent, nequaquam intendas, Dertactio-
nibus & murmurationibus nullo modo aures
Præbeas, & eas importunè, opportunè com-
peſcas. Laudationes tuas & omne genus ad-
ulationis audire contemnas. Odoratum mor-
tificabis, ubi neceſſe fuerit ad Animarum ſa-
lIutem graveolentiam ſuſtinere, eam fortiter-
perferendo, nec propter hanc officia charita-
tis omittendo. Ad Guſtum quod artinet, de-
licata fercula, dum honeſtè potes, ne admit-
tas, & cibos elige minus tibi ſapidos, magis
Viles & communes, & nunquam comede ad
ſatietatem. Tactum moderabis, in veſtibus
ac lecto mollitiem non quærendo, nihilque
tangendo niſi neceſſitas aliud poſtulaverit.
Conſimili ratione inordinatus amor erga
homines mortificandus eſt, quos non aꝶter-
diliges niſi in Deo & propter Deum , & quia
ſic jubet Deus, nec non propter virtutes & ſa-
lutaria documenta quibus alios erudiunt, hac
tamen cum cautela, ut amor hic ſale diſcretio-
nis reſperſus ſit, ne ullatenus obſtet amori di-
vino.
Tres dantur am ores, mundanus, natura-
lis & rationalis. Amor mundanus non aliud
inten-

Cnntur,
nt
aN⸗
Un A
u
Dencke
node
tuntan⸗
gend
Aunun
mancg?
fortit
chans
rine’⸗
e in
ding
wede
Neſis
uliß⸗
en

Nur

iter
Ai
68 H
vat, 0
lt⸗

m;⸗

Ms.
.7,
,id
glel⸗

interieus hominis. 97
intendit quàm complacere mundo,- & amor
hic operatur plurima opera peccaminoſa purè
ad placendum mundo: operatur pariter plu-
rima hona non tam ad placendum Deo, quâm
mundanum honorem, & fugam probri tem=
poralis. .
Tale etiam genus hominum non rarò
romptum eſt ad committendum multos de-
EArs imperfectiones. Quid dico imper-
fectiones? ad omittendum multa bona actus-
que virtutum, ſimulantes ſe cum Catholicis
catholicos, cum Lutheranis lutheranos, cum
Calviniſtis calviniſtas, in omnibus ambide-
xtri ſunt & ſciunt ſervire tempori, idque non-
niſi quò à mundo reſpectentur & non incidant
in opprobrium mundi: cumque mala decli-
nant, & opera bona exercent, id alio fine non
fit, quàm ut placeant hominibus. De quibus
Pſalmographus ait Pſal. 52. Deus diſſiravit oſ æ

corum qui hominibus placent: confuſi ſunt, quontame

Deus ſprevit eos.
Amor naturalis eſt ille, quo nosmetipios
amamus aut amicos noſtros, & cognatos, Pa-
trem & Matrem, fratrem & ſororem, aliéòs-
que familiares, & amor ille reprehenſione di-
gnus non eſt, modò fuerit difcretus, & per-
eum ametur homo purè propter Deum & vir-
tutes quibus à Deo nobilitatus. At verò ſi amor
adeò intenſus ſit & exceſſivus, ut amaſius am=
antem per imaginariam præſentiam in oratio=
G ne

98 Vita Chriſtiana

ne ſua diſtrahat, tali in calu, amor ille inornr:
dinatus eſt, multumque vitam Chriſtianam iu
retardet, & vel ideéò mortificandus eſt. Quod (et
ſi autemi dilecti præ ſentis per imaginationem om
diligentis occurrat ratione ſuarum ſalutarium (
inſtructionrnum , animæque utilitatis, tum ey
amor ille inordinatus cen endus non erit. nn
Amor naturalis exhibendus eſt, æqu?s o
inimicis ac amicis, nihil in illis odio habendo
præterquam peccatum. Etſi Deus revelaret *
à te abdicandum eſle amorem naturalem , icGd
que ad ſuum beneplacitum, homo tum con- De
formiter voluntati divinæ vitam aget, séque
ipſum vinc et, ut Abraham Gen. 12. generosè d
ræſtitit, amore Dei paratus ad mactandum
umfilium & Deo immolandum.

Amor rationalis fundatur in virtutibus a-
liorum eorumque probitate & bonis operibus
Chriſti & SS. Sique homo ritè ea ad truti⸗ (AM

nam rationis revocaverit, ad amandum illos cali
à ratione quodammodo compellitur. Ex qu- &
habes, quod nonnulli ſuapte naturâ ſtimulen- (NI1
tur ad Deum ſummum bonum proſequen- r
dum, & amoroſos erga ipſum affectus oſten- co
dendum; quin & ſanguinem pro ipſo fun. qmnn
dendam. At nihilominus fieri poteſt, ut- com
amor ille ſit naturalis citra energiam veri amo- Eli
ri=, & absque gratia Dei. Ea propter nemo *
fini ſidat in devotione ac amore ſenlſibili etiam 8

cumi efluſione lachrymarum qui & nonnun-
. quam

le nor⸗
hinum
el,
giutonn
unur
atis,
geri⸗
labdh
leſet
Hen,
Wmn C.
Ere
Veelc

Anun.

ri ⸗

Oheltu

A N.

um
0
mlen⸗

Negnen⸗ 4

6Oler

D

1 1 1
im
Mu.

interioris hominis. 99
quam reperitur in hæreticis.) Nam quanto
magis homo ſibi morietur, tanto magis Deo
vivet, tantôque magis meritoria erit obſerva-
tio mandatorum Dei, conſiliorum Evangeli-
corm, & denique tanto magis participabit
de amore Dei. Ad quem omnis dirigenda-
unà cum mortificatione omnis inordinati
amoris.

B00- O6. 50 ₰ S0- SSO-
Caput MI.
De mortificatione omnium in-
ordinatarum Inclinationum ad

peccata venialia.

Icet homo ratione ſuæ infirmitatis & in-⸗
natæ fragilitatis omnia peccata evitare
non poſſit, attamen poſſibile eſt mortifi=
cari pravos affectus ad ea, & multùm intereſt,

caſum inter in peccata venialia ex infirmitate;

& inter ex affectu. Is peccat ex infirmitate
ſeu fragilitate, qui ſuâ ſponte & ex ſe (ubi ſo-
Ius relinqu itur) nullum peccatum admittere
cogitat, neque quidquam agere, quod Deo ali-
qualiter diſplicere poſſit, ut ſunt verba otioſa 3
com placentia ſui ipſius, delicatio comeſtio
& bibitio, vanus honor, loquutio contra ve=
ritatem citra diſpendium proximt; ſed cuùm eſt
in aliorum contubernio, in ejusmodi labitur
peccata venialia, quæ ut primùm aancrci ea
etc⸗=

100 Vita Chriſtiana
deteſtatur, dolétque de omni illo quod divi-=
næ ſcit majeſtati diſplicere. Di untur autem
peccata venialia, eo quod commiſla præhabi-
tà diſplicentiâ facilè veniam mereantur.
Jam verò non ex fragilitate ſed ex affectu
peccare dicuntur venialiter, qui ſolus & ab-
ſtractus ab hominibus occaſionem pure quæ-
rit, non quidem explicite & formaliter ad
peccandum, ſed ſelùm ad oblectamentum ali⸗
quod: E. G. ſi deſideret ſocietatem ad ridene
dum & jocandum, ad confabulandum & lu-
dendum , ad bene comedendum & biben-
dum, ad audiendum novos apologos, ad ha-
bendum novas & curioſas veſtes. Talis in-
pe ccata ven ialia labitur ex affectu & ſuNò culpàâ,
quia occaſionem peccandi quærit. Hæ pra-
væ inclinationes ad occaſionem, in homine
Chriſiiano mortificandæ ſunt, & non mortiſi⸗
Cans ſe in illis, ſciat, peccata venialia non re-

miſſum iri, tametſi frequenter ea conſiteatur

& ſubijciat clavibus Eccleſiæ. Ratio eſt: quod
cx corde de ijs non doleat, nec verum propo-=
ſitum ea impoſterum cavendi habeat, cum af-
fectum & inclinationem ad ejusmodi occaſio-
nes, cauſis peccatorum vemalium deponere
per media competentia non ſtudeat. Neque
talis ullum in virtutibus progreſſum faciet-
cum omnes quas elicit operationes, imper-
fectionibus admixtæ ſint, neque grati quà à
Deo donatus, ut oportet, utatur. 4
Qui⸗

n.

ſidul

R
6dece
dor⸗
tand
pert
idne
ſionn
caul.
lalk
it⸗
ine
Rerc

Neth

tidi

Up
.
Ce
W

4

oln
ibr Aen
kerki
uu.
gerde
ſolukt
Hue
Unl
enunn 1
1 Ne
um
E biti
, ,
Tls

ſe ir
pornin
Woti

noIk.
volital

..
1 i
lohh
Gen
N
“ 1

1i

interioris hominis. 10 7
Quid igitur facturus? Perfectam averſio-
nem concipiet ab iſtiusmodi occaſionibus, in
quibus ſuàâ ſenſualitate perfruitur, immori ſibi
debebit, quò pergeptâ gratià reétè utatur, &
absque permixtione malorum operum, ſua
bona opera ex amore Altiſſimi perficiat, cogi-
tando non poſſe dici opus perfectum, ubi im-
perfectiones adhærent. Ex quo habes, niſi
abnegatio fiat pravorum affectuum & propen-
ſionum ad præfatas occaſiones, id ipſum in-
cauſa eſſe, quod reliqua opera, licet de ſe fo-
rent perfecta, ex talium imperfectionum per-
mixtione imperfecta fiant Itaque non mo-
dò ferus Aper occidendus eſt 3Dh veruùm age e-
tiam, ut capias vulpeculas illas parvulas (ve-

nialia peecata) quæ depaſcuntur vineas. Om-

nes nævos, omnes atomos Deo diſplicentes
perſpice, ne importuna muſcarum cohors quid
tibi labis aut ſordium aſpergat: nec parvi fac
illa peccata venialia: Suadet enim Diabolus
iſta parva peccata ſeu peccatilla ut vocant, qua-
ſi diceret nihilum eſſe, quò per ea majora in-
troducat adinſtar Furis , qui parvulum
furem per feneſtram introducit, quò,
odſtium magnis
aperiat.

₰80

Capus

115

1701 ieæ Chriſtiana
JSSO 650 0 2 e 0660
Caput XXII.
De puritate animæ. per charita-
tem Unionem ſur cum Deo
deſiderantis.
Nimarum nulla ad veracem amorem
Dei, neque ejus Unionem pertinget,
quæ peccats mortifero fœdata eſt: nam
ubi quid fœditatis in corde latet, ibi puriſſi-
mus & Sanctiſſimus Spiritus Deus habitare
dedignatur. Proinde qui per charitatem ap-
petit unionem ſui ipſius cum Deo, ſtudeat o-
portet puritati ſuæ conſcientiæ per veram pœ-

nitentiam, vi cuius promoveatur ad efficacem

deteſtationem peccatorum cum propoſito de

cætero non peccandi, Deumque Creatorem,

Redemptorem & Conſervatorem ſuum eor-
dialiter amandi. De quibus Propheta David
loquens ait Pſal. 96. Qui diligitis Dominum,
odite malum. Ex quo habes pœnitentiam eſſe
filiam charitatis, cum eadem nos excitet ad
deteſtationem peccatorum ut offenſarum Dei,
eâque deteſtatio radicetur in amore DEI,
per quem unimur Deo, & unus quodammodò
cum ea Spiritus ſumus. Idcircò homo volens
perſiſtere in charitate, præ primis animam ſu-

am mundabit ab omnibus maculis & ab omni

eo, quod repugnat charitati: omnes pariter

occaſiones ad ea ſollicitantes ſollicitè ac diſe **
A

Et cayebit.

ne
eectr

HNinn

W
jt⸗
latn

A
tlilie
to,
A
Verta
it
na

—

Kus
un
ſmn
ſi
Mln
Ne
coll
ſtun
Uru

len

66

Churr⸗
n De

enn MN

2
entcdh,

Na n

ibi es

us hu
fitaten,
ſtucet⸗
lerum
Aaen
ſ E

etotenn

ol
hen D
Dpnn,
Miam 4
AiCia
uumnd

e D

Cummm,
10
nimm
Lbn
eil
nhe
4

interioris hominit. 1e5†
Ad perfectam quoque puritatem neceſ-
ſum eſt purificari à peccatis venialibus, quæ
licet non diſſolvant amicitiam Dei, equidem
minuunt fervorem charitatis, ſternuntque vi-
am ad peccata gravia; prout confirmat ſapiens
Syrach Eccl. cap. 19. Qus modica ſpernit, pau=
latm decidet.
SS. Patres in Eremo ſic diſcurrebant de
caſtimonia, quod ſicut ſacies non eſt aſpecta-
bilis in aqua turbida, nec in ſpeeulo macula-
to, ita anima contemplando Deum videre ne-
quit, niſi mundata ſit ab omni inquinamento
peccatorum. Hinc anima Chriſtiana, ut ſis
habitaculum Dei, puritatem cole, quò Deum
ejusque myſteria ſuo modo videre poſſis: ete=

nim anima ſic pur ficata Deo acceptabilis eſt 5

& in ea charitas Dei, prout ipſa veritas Chri-
ſtus luculenter aſſerit, Matth. cap. 5. Beati
mundo cerde, quomtam spſi Deum videbunt: vide-
bunt, inquam, hic in terris per fidem, ſeu per

ſpeculum in ænigmate: tunc autem à facie ad fa-

ciem. Quo igitur magis anima hic in terris
mundabitur, co major lumine gloriæ in ordi-
ne ad intuitivam viſionem & fruitionem Dei

confortabitur. Et ea de cauſa Anima Chri-

ſtiana in hoc omnem induſtriam ſtudiumque
collocabit, ut quanto vita longior, tanto ma-
jor mundities ſit cordis, & hoc pacto Deo u-
niatur. Nam exploratum eſt, ad hocg ut res

vilis nobiliori uniaturrequiri, ut prius à ſotdi-

bus

104 Vita Chriſtiana
bus & ſcoriis expurgetur: Non ſecùs, ad hoe
ut anima nobiliſſimo bono, quo nobilius cœ-
lum & terra non habet, nimirùm Deo unia-
tur, neceſſarium omninò erit, ut ab omnibus
maculis etiam minimis abluatur. Quam ab-=
lutionem non melius feceris quàm per aquam
humilitati & contriti cordis inSacramentoPœ-
nitentiæ. Quàâ verò ratione meritoriè pœni-

tere poſſis, edocebit te liber meus inſcriptus

Schuel Chriſtlicher Volltommenheit / ſeu
Schola Chriſtianæ perſectionis, in quinta In-
ſtructione primæ partis, num. 12.
Notandum hic venit, quod ſicut putefa-
Qsa lintea & nullis uſibus apta, human arte
ita conteruntur, ut ipsâ contuſione in candi-
diſſimam „ maximeque perpolitam chartam
convertantur: itaquoque impurum cor, ad
omnia pietatis officia inutile, ad divinæ gratiæ
influxum clauſum (utpote quæ non intrat in
cor ſubditum peccatis) ſi per penitentiam, &
animi dolorem conteratur, prorsus candidum
efficietur, & adeò politum, ut in eo ipſe Deus
legem ſuam inſcribat Si fuerint peccata ve-
ſtra ut coccinum, ait Iſaias, quaſi nix dealba-
buntur; & ſi fuerint rubra quaſi vermiculus,
velut lana alba erunt. Ecquis igitur hanc vir-
tutem Poœnitentiæ non toto corde amplectetur,
quæ adeò nobis neceſſaria eſt, ut ſine ea ſa⸗
lute æterna excidamus. Nihil enim coinqui-
natum intrabit in coœleſtem illam =
eru⸗

N

v4
euan

K.

Alm
Mech

nedr

dͦ

V

use
Prel
anj
blins

4

ſe
hrml
ſal

fum
in
muib

Aho
Plincee
Ded ue
b ohns
nd
d
toteſen

ilig

agin⸗

Harpne⸗
mn 4
i N
cHaa
(Ot ¹
neg
nint
tonmu
Ad

1,,.
thu
gee!
1 oii
ierii
⸗

interioris hominis. 105
Jeruſalem. Omnia autem inquinamenta ani=
mæ abſtergit & aufert contritio. Niſi pœni=
tentiam habueritis, omnes ſimul peribitis,
inquit ipſaveritas. Incumbe ergo pœnitens
anima exercitio contritionis, quo ejus ſalutari
medicamento bonæ valetudini reſtituaris. Et
nedum peccata mortifera 3 ſed & venialia tibi
diſpliceant: pro minimo enim peccato venia-
li quod per pœnitentiam non deletur, ut dicit
S. P. Auguſtinus, major in purgatorio ſubeun-
dus eſt cruciatus, quàm ſit omnis pœna vitæ
Præſentis. Verùm non propter pœnam pec-
cata deteſtari oportet, Ka Propter amorem»
ſolius Dei, quis ipſi diſplicent.

2SEEEAEe
Caout XXIII.
Actus perfectæ Contritionis.
6Co ſceleſtiſſima & indigniſſima creatu-
ra provoluta ante ſanctiſſimos pedes tu-
os, Deus & Salvator meus, confiteor-
& agnoſco, iniquitates meas ſupergreſſas eſ-
ſe caput meum „meque peccatorem omnium
raviſſimum, qui non ſum dignus, quem ter-
a ſuſtineat aut videam altitudinem cœli præ
ultitudine iniquitatis meæ: imò dignus, om-
ium infernalium tormemorum; quin etiam
dignior ipſis infernalibus Spiritibus; ut qui
horribilius inæſtimabilem tuum majleſtatem

H offen-

706 Vira Chriſtians
oflenderim. Veruntamen ſpero ac firmiſſimè
me ſperare profiteor de immenſa bonitate tua,
de miſericordia infinita, de mer tis ſacratiſſi-
mæ humanitatis filij tui, de effuſo ejus ſangui-
ne pro nobis miſeris peccatoribus, quos intet
ego Eheu! maximus & miſerrunus. Ideò
doled ex intimo corde, quòd infinitum bonum
meum offenderim & irritaverim. Pœnitet-
me, quod vel unicum peccatum admiſerim,

non ex metu ſervili mortis aut pœnarum ge-

hennæ ; verum ex amore tui; ac puriſſimo te-
ſpectu erga te ſolum, O ſummum bonum.
Ppondeo pariter firmiſſimè emendationem Vi⸗
tæ & morum, & in æternum me non amplius
eccaturum. Offero tibi in plenam ſatisfa-
ionem & remiſſionem iniquitatum mearum,
dilectifſimi filii ESII Chriſti acerbiſſimam
paſſionem, vitam, mortem & retioſiſſimum
ſanguinem. Sed cum malum Beclinare „bo-⸗
numque operari iine ſpeciali aſſiſtentia Spiri=
tus haud poſſim, ſupplico humillimè O San-=
Gte Spiritus, la gire mihi gratiam, ut in futu⸗
rum ab omni malo declinare, & in bonis ope-
ribus ad beneplacitum tuum me exercere Va-
leam. Amen.

keccayi; fateer; xec qus malé crimina ſeci,
Vllo ſucari peſſe colore, uts.

Capus

dhyer
yx.
un 5
En
rin
Miet
eno
Uulto

U

fle

n

ule

L R—— umnterioris hominiis. 107
At EiEEsSEn
Cyut XIe..
Ut Cenodoxiæ ſeu vanæ gloriæ

s exuatur affectus, exercebit ſe homo
mtos in profundiſſima humilitate.
rlit P. Auguſtinus in ſancéta ſua Regula ſapi-
ANEen à enter (criptum reliquit, qui bona opera
Gum? maxiiné periclitentur per latentem intùs

une ſuperbiam ſeu vanam gloriam, hiſce verbis:
m tu Superbis bonis operibus inſidiatur ut pereent. Qui-
tvem bus verbis innuete voluit, etiam bona opera
II vand gloriolâ infici, eimque ob rem cuilibet
R curandum ,»ne in operibus ſuis vanam affectet
neHς⅜ Lloriam: cum huiusmodi tantum abeſt quid
eAoͤn mereatur; ut etiam demereatur & peccet.,.
Memorabile eſt exemplum, quod in vitis Pa-
eh trum refertur de Monacho quodam, qui cùm
multos annos bonis operibus, ſanctisque ac
01 Religioſo convenientibus exercitiis ſedulò in-
ri ſitiflet, atque ideò magnum in Spiritu profe-
wbr Qum feciſſet, tandem vanéè ſibi in illis com-
M Hlacui, & inaniter gloriatus eſt. Unde fa-
en um ut illum in turpe peccatum cum caco-=
dæmone, in forma mulieris pulcherrimæ per
6 deſertum ſe errafe mentientis, apparente; De⸗
us prolabi permiſerit. Nam dum hanc nimis
facile & incautè ad ſe ingredi ſinit; pluribus
cum ea colloquitur, jocatur, quia & mannu
ℳ H 2 tangit,

108 Vita Chriſtiana
cangit, enſim veneno gliſcente capitur: cum-
que jam plenum ad cum illa peccandum con-
ſenii m dediſſet 2 & executioni dare vellet, ec-
ce ſub amplexibus ejus diſparuit, incondu4
voce cachinnans : O Monache, Monache, qui
te ad cœlos usque exaltabas, iam usqae Aad profun-
dum ahyſſi prolapſus es. Diſee ergo hodie, eum qui
ſe exaltat, humiliandum. Quibus verbis illum

Doœmon irriſiſſe videtur. Nec verò hic mi-

ſer ſtetit: nam, cùm hanc & ſubſequemem
plangendo, suique confuſione excitandâ no-
Rem exegiſſet in ſomnem: de reditu in grati=
am Dei deſperans;, ad mundum rediit , ubi
omnibus inordinatis appetitibus frena laxavit-
En quò perducat cenodoxia-
Jam dic, amabo ,„quoties non fit, ut bons
opera peragamus, oremus, jejunemus, vigile-
mus, Eleemeſynam erogemus; quæ opera de
ſe laudabilia eſſent, Deòque accepta Sed Eheu
per noſtri complacentiam, per modicum fer=-
menti totam maſſ m oper m inficimus, usque
adeò ut per ea plus peccemus- quàm boni ope-
remur, Deoôque plus diſpliceamus quàm pla⸗
ceamus. Proinde homo Chriſtianus exerce=⸗
bit ſe quotidiè in vera humilitate, & expendet,
quod ſi quid boni agat, gratiam illam bene a-
gendi non à ſe, ſed ab impartitore bonorum
omnium Deo derivari; ſine quo nihil eſt in-
homine, nihil eſt innoxum, & per conſe-

quens bonum opus ci acceptum ferendum eſſe.
Fun-

M.

Mu
utl
Av
ſtus

Ma

lus
Cha

lta
lmu
phe⸗
al
ſeo
äh
l

Mdo

hee
dun

ſur
ſun
ſ
I

ee

e⸗

n n
Can on
ſelae⸗
iou
uck,

Geuf

ehrkr
henn
ſlen
tunclk
inge
alun

N
8 N

umee
1s N
glo
am
eende
e
bt
Cr
A
. “
/

interioris hominis. 109
pundamentum omnium virtutum ac bo⸗
norum eſt humilitas, ſine qua omnia evigo-
rantur. Hæc delcribitur, quod ſit deſpectus
& vilipenſio ſui ipſius, eimque omnes Chri⸗
ſtus Dominus hiſce perſpicuis verbis docuit
Matth 5. Diſcite à me quia mitis ſum & humie
lis corde. Quàmque neceſſaria ſit ad perfectam
charitatem Dei, & æternam gloriam, oſtendit

Matth :8. Niſi efficiamini (nempè in humi-

litate) ſicut parvuli, non introibitis in regnum cæ-
lorum. Ex quo iterùm habes, neminem Deo
placere poſſe citra humilitatem, neque aliam
ad cœlum viam eſſe, quam humilitatis, quod-
que ocreis & calcaribus non aditur. Illuſt-
rem hanc virtutem omnes Sancti, inter omnes
alias virtutes morales, quàm maximè ſemper
honorârunt & coluerunt. De facili autem

hæc virtus exercebitur conſideratis ſequenti-

bus punctis.
