mento nor niſi charitate vſurus. 1: i
Quod attinet ad ſpiritualem naturam, en 6
t

pro objecto ſuo omne illud habet, quod per
exteziores ſenſus perceptibile non eſt; ſolum-
16 n

que pef rationem aut fidem percipitur-
modus

4

orhin
egen

erN.

Aehe
elne

Dnd
oine .

Cud
nunm
orllel
bencl
Erlun
e
Go
gechi
hlitn
enſe
Cen
lung
cinm
ece
clir

.

modus conte RamMen .
donumn Dei nglaonlle ra dhn 5 .
ne oLulis, & n onditus à ſapientiæ h .
SSl Honnt ſuis Di viga bonit 8 un
tur. Ei ſ conrnl Mi tond ſargt⸗
der llCumain hominem tali gratiâ n Biner.
doctus fuerit cunque ſimplex- amuſus & in⸗
r Rerit) 23 maiorem cr anionem Des
Omnes ſapién orum pertingere poter r an
rnn Bnreneun in univerto Orbisth quam
rhietr ei ber eetn hque i4 E.
intellectus pat 1 Kr eétionem, nec acun e
u Ais opnie „cum opus ibidem beiſ.
r rnaen aaen elevationibus perfi.
Arrn acener ain rumentaliter conc rente.
,‚dulciter & ſuaviter trahente ha⸗
hentehon

verò atgum
Dimti omenenm non obſcurum erit
bergur, Juod enii, ditatum ubi in dnr⸗
aben Rr d enſipus ſhis, Doluntan
natus in Bene oum d e Riat B
beneplscirum divinum. rit⸗
m. auteimn

magni faciat
mas tere Hl Virtutum, &
Quali tracabiin buis exercitiis, gud en
eis eienrttte e ibomo tunetl a.
raliter; uut gee ſe rapereter, id ſietet nern
Fret eun Keeden Hrann dr en ſuum
iem, eò quod ſpiriuale r men
entamen-

tum magis
ucr. at in i0 porifera quicte: S
O ⸗ » Aüda

10

20 vita Chriſtians

in beneplacito Dei, quod tamen præ cæteris

ſolùm adimplendum eſſet. 2
Pro majori elucidatione dictorum & di=
cendorum obſervandum eſt »duas (ut ex parte

modò explicatum eſt) eſſe contemplationis

ſeu orationis mentalis ſpecies. IIna commu-
nis & plana eſt; altera pecialiſſima extraordi-

naria, & eminentiſſima, quæ recipit & patitur

potius quàm agit, ut loquuntur veteres illi
ſanéti in contemplatione maximée cxercitati.
Itade præceptore ſuo Hieratheo ait Dionyſius
Areopagita c. 2. de divin. nemimib. erat dinina pa-
tiens, id eſt recipere potius ſolitus, quæ a Deo
donabantur, quàm ut ipſe aliquid ageret. Sub-
limis iſthæc & tranſcendens contemplatio non
patitur contemplantem aut ſui ipſius recorda-
ri, aut ſe ſe ad id quod agit (vel ut melius di-
cam, id quod patitur verius a quàm agit) re-
flectere. Sicut hoc in mundo ſæpé uſu venit-
ut homo ſic ab aliquo negotio ſit abſorptus, &
ei immerſus, ut ſui ipſius non meminerit, ne-

ve ubi ſit 3 imò nec reflectat quidem, quid

quomodo cogitet Haud aliter homo in hoc
perfecto contemplandi modo, ita in Deum
abſorptus & in merſus eſt, ut ſui ipſius ſit im-
memor, nec, quomodo id fiat, nec quà ince-
dat; nec quà veniat intelligat: nec ullam tunc
curet methodum contemplandi, de præambu-
liz punctisve parum ſolicitus, nec hoc illudve
in mentem ei veniat, multùm laboret. Hæc
Ccon-⸗

Cliur
lc
Attn
Uletdn
unn

tont
1is
lp⸗
tet

ſin
dli
lubl
1.

Meurti

Dn

tiono
tecor
geliſ⸗
r
elſeli
hpl
A
. i
in ho
Deu
ſH
l⸗
le
let
e

1

interioris hominis. 207
contemplatio ſingulariſſimum quoddam Dei
donum eſt, quod dare ſolet quibuscunque vo-
Auerit 3 interdum quidem in compenſationem
& retributionem accepeorum abiis obſequio-
rum; tum quod quis, eius nomine, multis in
rebus ſe mortificârit ac permultra paſſus ſit; in=
terdum ſine ullo ad præcedentia merita reſpe-
ctu, quia liberaliſſima ac gratuita eſt cius graxia,

camque communicat quibus voluerit, juxta.-
illud Evangelii pronuntiatum, Non licet mihi

quod volo fæcere? Matth. c. 20.
In hac alta & ſpecialiſſima contempla-=
tione verſanti cœleſtis quædam derepenté ob-
oritur lux & radins, quo illiſtratus homo per
ſimplicem & nudam apprehenſionem in Deo
quietatuxr & ſerene tranquillatur. Contingit
interdum in hoc mundo, ut quis in perfeckam
quandam & omnibus numeris abſiolutam ima:
ginem incidens „eimque diutius oculo irre⸗
torto, immotisque palpebris: ac ſine ullo men-
tis diſcurſu, magna tamen cum deleatione;
ſuſpenſione & admiratiode contemplans; e4
inſpiciendâ nequeat ſatiart: ejusmodi eſt alta-
ac ſublimis hæc contemplatio: ut cui ea obti-
git, nunquam is, Deum quaſi inruendo, con-
templandove, ſatietaem ſusm expleat idque
ſine ullo diſcurſu aut defatigatione; verum fim-
plici ſolum intuitu adinſtar Beatorum. Hæc
ſublimis contemplatio amorola (in qua homo
rapitur in Deum, avocaturque à ſenſibus in-&
0 4 exte=

208 Vita Chbriſtiana
exterioribus) non eſt viſio increata Dei via-
tori communicata, cum Deus ſupplere neque-
at defectum cauſæ formalis; neque eſt actus
creatus infuſus, cùm ea contemplatio ſit actus
vitalis exigens eſſentialiter eſſe à principio in=
trinſeco; & per conſequens, contemplatio.
nem hanc extraordinariam, effectiwwe proce=-
dere as intellectu contemplantis neceſſum eſt;
ſtcut & amorem unitivum à voluntate ſic am-
ante. LIbi vides hac in contemplatione amo-
roſa intelle tum & voluntatem Enon paſſive
ablolutè habere, ut ſentire videntur Theologi
Myſtici, in quo ſalvà Philoſophiaillis adſti=
pulari non poſſum nec debeo. Equidem po=-
teſt in bono catholico & philoſophico ſenſu
admitti, quôd quodammodò ſe liabeat paſſi⸗=
Vë, eò quod ſpecies illæ, quibus mediantihus
ſit contemplatio illa ſublimis, ab intellectu
non fabricentut per converſiouem ad phantas-
matas ſed planè ſint cœleſtes ac divinæ, à Deôs
ue infundantur, sintque ſupernaturales, ut de
peciebus Angelorum dici ſolet.
Popteſt etiam dici „ quod inxellectus ſè
quodammodò habeat paſſive in illis Enthuſi⸗

.

asmis, quod intellectus eorum in enarrabih

lIuce perfundatur, ac Deum amorosè contem-
teur ſmpliclintu itu ſine ullo diſcurſu, qui
adhiberi ſolet in contemplatione ordinaria-
Hac ſupereminens contemplatio amo-
goſa ſeu amor contemplativus emis Alſemi
e

(
] Alttan
Utta
MS
uatam
achi

detuu
la iot
Porid
mnibi
A
mineris
Ulenm
ubers
iklone
(rtdun
blab
Mane,
Wite,
ng
N

H

(co

.
.

1eiir
lateſne⸗
beiiſtu

ngnie

tenti

kuntiu
relech
Phemg
,ℳ 4

g 4

aſ⸗

Nad 1⸗

nte
6

4

.

——

.

S

4

interivxis hominis⸗. 309
eſt ſumms atque finalis humanæ mentis per-

fectio, quàâ major in via dari non poteſt, po=

eſttamen in patria. Eo amore ſuccenſa S Bri-
gitta dixit Deiparæ ſibi apparenti: Sic ams
te MARIA , at mallem me Biigittam nunquam
natam, imò deinnatam, quàm t MARIA Eiliz
loashim non ſuerit Mæter Dei. ð
taque O Anima mea ad hoc tendat ome-
ne tuum ſtudium & conatus, ut ſemper cogi⸗
ta ione in corlo verſeris, ſemper Auctori tuo
Puriſſimè & intenſiſſimè inhæreas; & cum o=⸗

mnibus potentiis & viribus tuis in Deum col-

lecta unus ſias Spiritus cum eo, ut nihil me=
mineris niſi eum : nihil ſentias vel intelligas
niſi eum. Hæc coneris ſervare intus & foris.
ſemper & ubique. Etiam dum foras vadis, ab
Oratione Mens ceſſare non debet: ſed continuò
Cor tuum inſtar fornacis æſtuans amore, inde-
feſſis ſuſpiriis orationes jaculetur ad dilectum.
Maneas O Anima mea jugiter Deo intenta,
unita anioroséque immerſa: & tantaà ſolici-
tudine cum eo verſeris, ut ad ea quæ circa te
ſunt & fiunt, inſenſata quodammodèò videaris.
pide cæp. 4’8⁸. JMD
Caput XXXXVII.
Homo Chriſtianus darurus ſe
contemplativæ vitæ, aſſueſcet ani-
mi elevationibus & aſpirationibus.
Biaaima advertit ſe per inſpirantem Spiri-
tttttum

210 Vita Chriſtiana
tum S. trahi ad vitam contemplativam, impe-

tratque gratiam & donum hujus ſupernatura-

lis orationis mentalis, debet ſe inceſſanter ex-
ercitare in abnegatione ſui ipſius & mortifica-
tione rerum cunctarum creaturarum, ac ſuper
omnes creaturas ad thronum Altiſſimi trails-

Volare, uniendo ſe cum divina Majeſtate, ut in

ea requieſcat , uanusque cum ea fiat Spiritus.
Quæ exercitatio ſi ad horam aut longius con-

tinuetär, meretur nomen veræ contempla- .

tionis. Quò verô majori facilitate ad illam-
perveniatur, poterit anima quot-diebus ad
centenas, quin & millenas vices ad arbitrium

ſuum uti animi elevationibus & gemitibus: ad

qua magnoperè ſerviunt actus humilitatisꝰ,
Pratiarum actionis, jubilationis, glorificatio-
nis, adorationis, & ſimilium; sicque omni
modo poſſibili ſtudebit appropinquare Deo
ecum quærendo, deſiderando, obſecrando no-
Qu & interdiu, & eum non minus in ſolitu-
dine quàm communitate & ubivis locorum-

invocando, honorando, adorando, prædi-

cando. Quidquid anima viderit aut Videt „
exſtimilabit eam ad elevationem animi in De-

um: omnia negotia exteriora neceſſaria eo ſo-

lum fine expediet, quò per illa Sanctiſſima &
individua Tkinnas honoretur & collaudetur-,
ac adim pleatur voluntas divina. Hæc vero
ſunplici modo ; in ſilentio & ſuavitate citra
violentiam factitanda ſunt, familiariterque
comna unicabit cum Filio Dei. Exer-

Vitiæ
quan
tiſſin
Ol
mine,

Vyan

Iſan
llegts 4

8
tlumin

Ut
N

Ader
Nea

W

n

in

june

R Curl

1

1

minde⸗
enuuke⸗
one

otiH

kt
Nninn⸗
elnti

1 e,

iti
OMteni⸗
A
Cieblt
binin
ihus: 4
fati“⸗
ſlcawio⸗
e ON
ge M
MNr
Colnn
ſel⸗
let,
de⸗
co
/
,

interioris hominis. 211
Exercitia aliquarum animi eleva-
tionum & aſpirstionum.
1.
Eus meus & omnia, Alpha & Omega.
Tu mi præſentiſſime Domine, totus de-
ſiderabilis, Tu es Theſaurus meus, di=
vitiæ meæ, honor meus, gaudium meum,
quando mihiipſe perfectè moriar, & te arden-
tiſſimè diligam? Illumina intellectum meum⸗
O lumen mundi, quod illuminat omnem ho-⸗
minem venientem in hunc mundum, quò te
in omnibus creaturis ut earum creatorem ag-
noſcam & te ut ſummum bonum ſuper omnia
creata appretiem.
2. Tu Rex Regum, Dominus dominan-
tium in cœlo & in terra: Ego in imum me de-
mitto cordiali affetu coram divina Majeſtate
tua »„ agnoſco te ut Rectorem cœli & terræ.
Adoro te humillimo corde & animo in unio-
ne adorantium cœ eſtium Spirituum.
3 Omnipotens & immenſe Domine,
qui ſubſtantialiter& realiter intimiſſime om-
nibus creaturis & mihi præſens es, mihique
magis quam ego mihi: Concede mihi grati-
am perfectæ unionis tecum, ut per charitatem
in unitate Spiritus tibi jungar & æternaliter
junctus permaneam
4. O amabilis Domine, utinam per de-
curſum vitæ te nunquam non amaſſem, H

212 Viea Chryiſtiana

ab æterno me indeſinenter amaveris: in poſte-

rfum Te amabo, & amorem meum non am-
plius dilaturus, te ſine mora redamabo.
5. Ah quas grates tibi referam pro im-

menſo adeò amore quem mihit exhibuiſti, quin

& quotidiè & quot-horis ac momentis exhi-
bere etiamnum non ceſſas, nil aliud ſcio, niſi

ut te reciprocè, utpote. Omni amore digniſ-
ſimum amem ex toto corde, ex tota anima „

mente & totis viribus meis; omnesque crea-
turas ad eundeim invitem amorem, Igitur.

Te achabo, ut vis amari. Largire werò mihi

gratiam pro executione mei deſiderij » & ne
unquam deſinam te amatorem neum redamare
in ſæcula ſæculorum. ?M
6Ge. Miſcricors & benigne Domine, cui

proprium eſt miſereri & parcere miſerere

mei ſecundum multitudinem milſerationum

ctuarum & omnes iniquitates meas dele- Feſ-

ſus ſum, deficio; noli me deſerere, ſed trahe
me poſt te, ne incipiam vagari poſt amatores

alios, nec-curram quaſi in incertum- Trahe

me quodammodò invitam, ut facias volunta-
ziam: trahe torpentem: ut reddas currenteip,

7. Juſtiſſime Jude? „juſtiti eſt plena

dextera tus, revercor & adoro te, precoôrque
ne iutres in judicium eum ſervotao Domine:
qia non juſtificabitur in conſpectu tuo omnis
V AC:IS..

S8.: Creatorcœli & terræ, Pater miſeri⸗

ror⸗

zutenioris homims. 21½
e cordiarum, qui electos tuos vis filio tuo JEsu
Inm (Chriſto conformarv. fac quò ei in ſanctitate ſig
conformer, ut illi placeam in perpetuas æ&ter-=
nitates.
9. Pater leſtis, benigniſſime Domine,
confiteor coram facie tua, quod multa & in-
numera beneſicia corporalia & ſpiritualia àbe-
nefica manu tua ſuſceperim: in gratiarum a-
Gionem me tantum quantum offero tibi in-

Ge perpetuum obſequihm. .»
lgn. 10. Infinite Benetactor, cordialiter tihi
e refero grates „ quod me ad imaginem tuam

,A Creaveris, Mme cunctis ſenſibus plenarie donave-
ae ris & ad veram unicè ſaivificam fidem voca=
veris: & tibi ſit ideo laus, honor & jubilatio.

ne, 11. Tu ſancte omninm Sanctorums De-
iſent us cuncdorum Spirituum: ante cuius conſpe=
QGum cœlum & terra contremiſcunt, omnibus
„E viribusmeis adorote, laudo & benedico te,
Precorque, ut me in fide, ſpe & charitate con=
GAN fortare dignezis.
it, 12. *M Pili David; Deus verus de Deo
Olme⸗ vero, lumen de lumine. ſplendor æternæ lu-
elten cis: fac ut fiam flius lucis in hac vita, quò a-
noſam te Deum meum, Dominum & Re⸗

H demptorem.
m. Pili Dei unigenite, à Patre ab æter=
no generate, ei coæqualis: fac me ſecundum
B meam capacitatem & cxilitatem huius co=
Nℳ Aualitatis participeme,

.

144½

2 ½ Vita Ghriſtiana
14. Salvator in crucem ſufſixe, qui ex
amore redimendi generis humani hunc in-
mundum veniſti, & horrenda tormenta pro
nobis ſubiiſti, téque imitari nos docuiſti, con-

cede mihi gratiam & miſericordiam, quò imi-

tator tui fiam ſecunduùm deſiderium tuome
1 5 Spiritus ſancte DPeus, Conſolator-
optime, donum Dei altiſſimi, dona te ipſum
mihi, utpote bonum interminabile: fac man-=
ſionem tuam & habitaculum in corde meo,
quò unus tecum efficiar Spiritus.
1tL6. Solarc me Spiritus ſancte à Parre fi⸗
liôque procedens, à quibus tibi omnipotentia

& ſapientia commumcata & à quibus per mu.

tuum amorem ſpiratus es, accende in viſceri-
bus meis ignem tui amoris „ quò in Spiritu
Charitatis totaliter transformatus, unus tecum
cCocfficiar Spiritus.
17. O Irsu Redemptor noſter, amor &
deſiderium, Deus de Deo, te invoco, te in-
clamo toto cordis affectu ſalus mea. Intra in
intima viſcerum meorum, coapta animam ti-=
bi; ut poſſideas illam ſine macula.
18. JEsu ſuaviſſime, optime, amantiſſi=
me, potentiſſime, deſideratiſſime, pretioſiſſi-
me, manſuetiſſime, pulcherrime Domine. tu
es mundiſſimus omnium; unde tibi mundiſſi-
mo Domino munda debetur habitatio. Qua-⸗
re ſanctifica vas tuum, quod eoagmentaſti, re-
purga id à ſordibus iniquitatum, reple gratid 5
quòèò

4

cs

ulcis
uam,
mhi

ſunt

fiſia

n

e

a

Mn

1
le
mn

a

ſc⸗
Aue
n

in⸗
cen
r,
Mo

interioris hominit. 21 5
quò dignum habitationis tuæ ſiat templum
nunc & per omne ſæculum.
19. ODeus ſcrutator cordium & renum,
tu ſcis quod te appretiem ſupra univerſam ter-
banrt⸗ ram, & quidquid huius ambitu continetur: tu
uI mihi acceptior es ipſo cœlo & omnibus quæ
u ſunt in eo, amo te ſuper omnia, nilque amabe
niſi amore tui.
20. Amo te O mi Deus amore magno;
tque amplius amare deſidero: da ut te jugiter

e glier

Een amem, quamum poſſum & debeo. Tu pre
Se nunc & infuturum mea eris exercitatio, mea
otenti eontemplatio, mea intentio die ac nocte. Do=
eruu Thine JEsu Chriſte da mihi cor contritum &
lcen humiliatum cum imbre lachrymarum, ſi non-
Siun oculorum, ſaltem cordis. “
GH 21. O bone Irsu, ſi quod eſt in me latens
apoſtema, vulnera illud & aperi aliquâà ſpina-
mrum tuarum, quò eructem omne, quod tibi
diſplicet in me.
64 22. Salvator mundi, fac ut ſecundùm
“ deſiderium tuum totus elosger à mundo &
caducorum me capiat oblivio; ſic ut ratione
. Kn oralium nec contriſter nec hilareſcam 5
o cademque nec pertimeſcam, nec diligam; nec
ie⸗ in proſperis extollar „ nec in adverſis animo
e⸗ deijciar. .
4 23. Ah mi Domine: mi Deus, mi crea-
tor, mi conſervator, mi Redemptor, ſumme

amor meus, ad te unicum deſiderium meum,

.

216 pita Chriſtiana
te ſelùm diligam, tu ſolus cor meum occupa⸗
bis, te ſoluùm laudabo & glorificabo in ſæcu-
la ſæculorum. Tua gratia mihi præſto ſit, quò
ſecundum voluntatem tuam deſiderium me-
um exequar: tibi lans, honor & jubilatio ſine
₰ℳ o30 SSια S. e
Cpa BXLWTIII.
2 4 .7 . .
De Amore unitivo, quo Anima
unus cum Deo fit Spiritus.
Oſtquam Chriſtiana anima fe ſuſſicienter
eyxercitaverit in præmemoratis aſpiratio=
. nibus, ammiique elevationibus in Deum,
séque in amore unitivo firmatam ſenſerit ,
Spiritus hominis magis magisque accenditur
ad ſe ſubvchendum in comemplando, ut ful-

guris coruſcantis adinſtar (quotics libet trans-

volare ad Deum] cutrà alias cogitationes, in
icu oculi, ineffabili aviditate & impulſu, in
amoris incendium & infinitæ charitatis aby-
ſum ſe demergere queat, cumque Deo ſummo
bono ſic uniti per amorem & in eo conquie-
ſcere, ut cuncta quæ ſunt infra Deum, nihili
pendat & ſola cœleſtia magniſicet.
Per amorem hic intellige vim unitivaimn
& transfôrmativam, quæ amantem inamatum
transſormat, non unione ac transformatione
naturali ſed Spirituali. Deificstur homo ⸗=
quia

uto
el
texe
alt
Urirn
uant
er
bet hi
Auis
ſens
inn
ala
Elrvn
Ph
ar
u
Uyo
Cb
Enln
Ler
Cr
Wn
W
mid
lunt
dont

nerpe⸗
donleeu⸗
lel o
etin e⸗
lblarle

A
i
Hiri⸗
Deum,
Cern
cen
Pami
es; 1

SSOS

ſummd
ngul⸗
, Ii

n
one
1o ,

ih

unterioris hominis. 217
quia hominem quaſi transformat & alteruin-
propeè Deum facit. Cœterum quia implicat,
ut ex duobus conſurgat omnimoda identitas,
niſi alterutrum deſinat, ca propter amor adeò
intimam & accommodam unionem quæritat
quanta amanti ad amatum poſſibilis eſt.
Hac IInio fit per illapſum divinum, ut
docent qui de Myſtica Theologia ſcripſerunt.
Per hunc illapſum Deus per ſc illabitur intelle-
Rui & voluntati hominis. illique intimè præ-
ſens fit, ſe totum communicat, oſtendit, &
in ratione obſecti immediatè conjungit. In-
tellectui quidem ſub ratione immenſæ lucis .

ſed non ita claræ & apertæ, qualis eſt in Beatis.

Voluntati autem ſub ratione ſummi boni; ita-
ut Deus voluntatem ſibi ipſi fuæque eſſentiæ
tanquam ſummo bono intimè aſtringat, adeò
ut voluntas, illius bonitatem immediatè guſtet

&& ſentiat, illdque delicietur & fruatur. Tunc

enim intellectus à Deo mirà luce perfunditur
& elevatur. ut ipſum altiſſimo modo, licet non
proprè loquendo intuendo (hoc enim pro-
Prium eſt Beatis) cognoſcat ,„ sicque illum
voluntati præſentem exhibeat ſub ſpecie ſum-
mi boni ſummeque delectabilis: quo fit ut vo-
Huntas, totique anima impulſa à Deo, in illud
bonum ardentiſſimè rapiatur „illud plenè am-
plectatur, omnesque vires ſuas in illo aman-
do & exoſculando exhauriat. Hinc fiet ani-
ma tunc non audit, non videt, non ſentit, non
PP

218 Vita Chriſtians ,.
cogitat, non'amat allud præter Deum, ab eò-

que tota ſalgeſ endeat, velut in raptu & ex-

taſi, quæ eſt myſtica animæ cum Deo deſpon-
ſatio & connubium: per mutuam inhæſionem
& fruitionem, verbumque illabitur animæ in
ipſo fundo mentis illum ſibi aſtri ngendo. Tum-
Ae eſt ſublimis & perfecta divinorum My-
teriorum cognitio ipſiusque Dei „ & quod-

ammodo viſio intuitiva, proximè accedens ad

claram & aſpectabilem Beatorum cognitio-
nem. .
Quùm verò eminens UInio;, quam cum
ſummo bono obtinere poſſumus & nonnulli
modèò per munificentiam divinam obtinuére,

inennarrabilis ſit niſi per homocoſes ſeu ſimili

tudines,Iubet eam hic ſubijcere. Poteſtque
ejusmodi ſimilitudo deſumi ab arbore ſylve=
ſtri & infœcunda, quæ foœcundo ſurculo in-
ſerta in unam frugiferam convertitur arborem
Pper augmentationem & virtutem terrei Spiri=
tus; ſic & Spiritus hominis, cùm per vim cha-⸗
ritatis accreſcit, uniturque cu
per hanc unionem effeitur cum Deo ſummo
bono unus Spiritus. Hujus ſimilitudinis me-

minit Chriſtus Joan. cap. 15. Ubi ſe viti aſſi-

milat: Ego ſum vitis, vos palmites: qui manme: in
me, & ego in co, his ſert frudum multum.

Si igitur Spiritus hominis beneficio per-
fectæ amoroſæ unionis in Deo manet „pluri-
mos producet fructus gratiatum, perſiſtetque⸗

m Spiritu Dei-

Mon

(riſti
ms,
int⸗
eise

R.ne

g
IIals
iccern
Foca
guott
tloi
4
Uters

UIulin

ownn
ür
Uidnn
B
n
U:

NR
20 *
nnker
Ned nn

Plellen.

endili⸗
munl
C
.
Ptkitl

Cil⸗

Uumn u
Nomnl-
tinnet
ld
Nelgr.
e
Clhl⸗
Attn
i N
Dei 5
umm
is e
id
6en
1
3

interioyis homeinis. 215
in unione cum Deo. Et exindè non rarò ac=
cidit iſtiusmodi per charitatem ſta cum Deo
unitos, ab alienatis ſenſibus extra ſe raptos, Spi=-
ritu in receſſibus & penetralibus divinæ Majle-
ſtatis commoratos fuiſſe. Sic legere eſt de S.
P. Thomaà Villa Nova Ordinis mei, Archie-
piſcopo Valentino in Hiſpania, qui igne cha-
ritatis Feſto Aſcenſionis Chriſti uſque adeò
ſuccenſus & Deo amorosè unitus, ut à ſenſibus
avocatus & in ſuhlime elevatus ad ſpatium ali-
quot norarum cum Deo in Spiritu commora
tus fuerit. . ““
Itaque ubi Deus ſtatuit animam luce ſuæ
claritatis perfundere, tum anima perſectè aſſe-
quitur imaginem, claritatem, notitiam & fru-
itionem Dei, & in his notitiam ſui ipſius &
fruitionem in Deo. Neque aliter ejusmodi ſit
unie niſi per ſantam & perfe ctam charitatem,
quâà omni modo poſſibili proſequitur Deum,

non ſecùs ac humanitas Chriſti Deitatem ipſam
amat.

83 0 S 06 80-
—Caou XXXXIXMX.
De quadriga principalium exer-
citiorum oblationis, precationis,

LUIniformitatis cum Chriſto, & confor-
mationis voluntatis humanæ cum divina.

Uum Chriſtiana anima cxperimento di-
P 2 3 dicerit

220 pien Ohbriſtianas

dicerit in ſua interioritate, quod per ſpecia

lem impulſum Spiritus S. minimè impellatur
ad unior em cum Deos nihilo minuùs in præ-

ſentia Dei ſtudiosè verſabitur & ad unionem

amoroſam ſuſpirabit; actibus oblatienis, pre-
cationis, uniformitatis cum Chriſto, & con-
formitatis cum divina Majeſtate, cœl fa-
tigabit. Et puimò omninò liberè cuncta of-
feret, quæ Spiritus Sanétus per inſpirationès
ſuas ab hom ine præſtari deſiderat, præſertim
aAbnegationem ſui ipſius, mortiſicationem o-
mnium ſenſualitatum, quibus cor contamina-
ti poſſet, ut ſunt verba frivola, vanum contu-
pernium, curioſitas & hujusinodi.
Ofleret quoque mortificationem omni-
am naturalium affeétuum, ut ſunt immodera-
ta lætitia, mœror, amor, timor, ſpes inanis.
Pariter offeret ſpontaneam & liberam abdica-
tionem omniumillorum, quæ non faciunt
profectum animæ; æquo animo ſupportando
omnium temporalium bonorum, amicorum,

honorum & dignitatum diſpendium, patienter

ſuſcipiendo de manu Dei infirmitates tribula-
tiones, cruces ac paſſiones & quidquid demuùm
naturæ inimicum eſt. In his reſignabit ſe in
beneplacitum Dei; imò parata erit ad nudis

pedibus circueundum totum mundum usque
ad diem judicij, ad deſcenfum in tartareas
flammas, uhi impij cruciantur indicibilibus
tormentis, modò ſciret per hoc Hone
lau-=

Men
Elt
2
oe
r
ſmem

ellis
Egne
Ihi⸗
ut
tut.
lemé.
lae
le;, 4
Al⸗
e
nde
lenn
Adlat
Pliern
Polte

Unn 1

mu
les 5
intia
uni
1 igt
nc

Aheei
rlen
ul N
Adoten
tons ſe⸗
ho⸗ 4 Me
elig
“
lgtien
Pelin

onen ?

ntami⸗
CM6*

Nomn
Hoelr
uns⸗
hier⸗
Gonn
nut
n
teltel
ibll⸗
henun
ti
G

.
Hus
E

interioris hominis. 2217

haudem Dei promotum iri, nec per hoc ſe à

charitate ſeparandum.
2dò Poterit precari à Deo quidquid ab-
ipſo poſſidetur; quin & poſſeſſionem ipſius
per fruitionem & requiem per amoroſam uni=-
onem.
Rogabit Deum pro illuminatione intel⸗
lectùs ad eum perfeéte, ejûsque v olunt atem
dignoſcendam, ſuamque aby ſſalem vilitatem,
nihileitatem, indignitatem & ingratitudinem:
quàâ conſideratione profundiſſime humiliabi-
tur. Ubi equidem notandum, quod liberatio⸗
nem à carnalibus & ſpiritualibus tentamentis,
ſenſualem dulcedinem in devotione, revelati-
ones⸗ apparitiones, extaſes & iſtiusmodiquæ
ad ſalutem animæ abſolutè non exiguntur)non
depoſcet, niſi in quantum ſerviunt ad hono-
rem Dei & incrementum animarum. Sinau-
tem Chriſtiana anima in ſua oratione non ex-
audiatur, caveat ſibi à puſillanimitate & in-
quietudine cordis, confiditque in Domino,
penſitando id ipfum eum non largiri quod pe=
titur, eèò quòd ſaluti animæ ſuæ non expediat.
ztiò Studebit Sponſo ſuo conformari, o-⸗
mnéèsque naturales immortificatas propenſio-
nes, omnes inordinatas ſenſualitates, impati-
entiam, cunctasque unperfectiones in com-
muni ad memoriam revocabit & ruminabit, ac
in ignem immenſum charitatis divinæ abſu-
menda proijciet, cùm ardenti deſiderio ejus ve-
ſtigiis inſatendi. P 3 Qaiè

222 Vita Cbriſtiana
Qu etiam de cauſfa Chriſtum utpote
normam omnis perfeéctionis & virtutum ſibi
imitandum obticiet, deſiderabitque eum in-
abjectione, humilitate profundifſimà & dolo-
ribus imitari seidemque conformari.
Atò Studebit ſuam ad voluntatem divi-
nam componere voluntatem, nil aliud expe-
tendo niſi, ubi, quando, quomode & quid
vult Deus: ſive id ſit in ſtatu proſpero, aut ad-
verlo, ſive in tentationibus, opprobriis, illu-

ſionibus, denigrationibus, infirm itatibus, per-

ſecutionibus, cal:gationibus ſeu obtenebratio-
nibus ſenſuum & animi ſimilibusque. Om-

nia hæc perindè erunt aumn a, aßitlet ue in o-
1

mnibus beneplacitum Dei. Tametſi etiam
oratio ſine ullo guſtu fist, operaque bona in-
ſipida ſint, nihilo minus Deo pergrata ſunt &
meritoria, modo faciat quoad poteſt. Nam
opera bona non ideò peragenda ſunt, quod ho-
mini grata videantur, ſed quia Leo placent;
quin & eo fine tantum facienda, quia nobis
Deus placet; eſtque illa intentio omnium

optima. Si quando autem Deus animæ ad.

yerſitates & preſſuras immittit, perpenden-
dum duntaxat eſt, id fieri in probam vg-
træ fidelitatis & candidi cordis, &
quò animam copioſioribus
gratiarum chariſmatis
ditets

Caput

clinat
Deon
ag
biren
Ue⸗
neen
linkr
Ne
Nd
let.
ulce
et
E
ked
polk
pite
omn.
fiſio
o⸗

imerioris hominis. 223

e S0S0- 6 S 63 550.

vin ſhi
Cenn iu Caput XXXXX.
. — ,— 2
HM AnimaChriſtiana proportiona-
ms liter ad Spiritum & acceptam gra-
lulag⸗ tiam vitam ſuam inſtituet.
be LIuam anima ad ſtatum unionis cum Dee
pertigerit, qui⸗ perſecta annihilatio ſui
rit ipſius & mors omnium naturalium in-

clinationum ac affectuum & uniformitas cum
m Deo nuncupatur, tunc oportebit illam ſecun-
dum Spiritum & gratiam divinam vitam ſuam
tin⸗ inſtituere. Quamobrem abſtracta ab omni-
etan pus creaturis vivere poterit & perſiſtere in u-=
al- nione cum ſummo bono per conformationem-
t. voluntatis, vitæ , intentionis & charitatis.
M Neque adeò multis inſtru cionibus hoc in ſta-
odn⸗ tu indiget, ſicut priusquam ad illum perveni-
er; tet. Tunc enim Spiritus divinus (qui eam-
obi⸗ quietè poſſidet) gubernium obtinet; ita ut ſe
mun Spiritus hummanus quodam modò habet paſſi-
. veé, & Deus active. Ex tunc Spiritus S. do-
ldeſ⸗ cet de omnibus, & ſingulari eam donat intel⸗
le u, ut in vita Chriſtiana progreſlum habere
poſlit. Ex tunc anima cum Deo non ſecus
vit quam Sponſa cum Sponſo ſuo. Ex tunc
oummnis manducatio, bibitio, labor ordinarius⸗
Viſio, auditio, ſermocinatio ſit cum Deo⸗ in-

Deo & propter Deum, & eſt ei quaſi naturale
P 4 ſice

⁸

224 Vitæ Chriſtiana
ſic deliciari cum Deo ceu Sponſo ſuo. Ex tune
non amplius cogitat per imagines intellectus,
ſed per Spiritum S. qui in ea eſt „Spiritu pro-
prio penè nihil operante ſumma ſummarum-.
Anima in hoc ſtatn Deo uſque adeèò perfruitur,
ut altius ſub humana conditione fruitio aſcen=
dere nequeat: nunquam non eſt in Dei præſen-
tia & familiaritate3 & exinde profluunt variæ
conſolationes', ſpirituales recreationes, im=
merſiones, extaſes, zZeli ſancti, amoroſæ unio-
nes, oſcula reciproca dulciora ſuper mel &
favum. Priusquam ſtatum hunc ingredere-
tur, multiplicabantur ſucceſſivè favores divi-
niz at modò amorosè unita, repleta eſt gratiis
cœleſtibusque donis, nobilitata eſt fide vivà,
robuſtà ſpe & ardentiſſimà charitate, profun-
diſſimâ humilitate, ſingulari corporis & ani-
mæ puritate, patientiâ invictàâ in adverſitati=-
bus & anguſtiis, ſpeciali temperantiâ & ſimi=
libus. Nihil ei deficit, ſed omnibus abũdat, quia
circumdata divinâ Majeſtate, à qua omne datũ
optimũ & omne donum perfectum deſcendit.
Hic anima ſateget; ne bona ſpirtualia
ex complacentia poſſideantur, neve iis adhæ-
reatur; ſed ut illa ſimplici corde accepit; ſie
pari perfectione illa poſſidebit , ab omnibus ſe

ſe ſequeſtrabit, séque ſupra ſe ipſam evehet

ſolumque commorabitur in amoroſa unione,
ſe ipſam quaſi perdet, ſui ipſius obliviſcetur:
cuùm in ſolo Deo vivat, ſolum contempletur,
ſolum

t,
Geat.
Lidee
mo;
Vlt,
nig
Ppr
dt
vert
vnd
Hi
t,
Cine
uun
e
.

e
.

Atune
lens,
nmnn⸗
Nunn,
petfunt
lio n
enelr
nlene
W
eeulr.
ſedſH
H
it,
Dfun.

“
nu

ga

Gl
de
II-L

he⸗

H

1

4
.

interioris hominis. 22 5
ſolum honoret, adoret & glorificet, ſolum
amet, oculis corporeis nihil quodammodè
videat. Solus Deus eſt ejus luumen & oculus,
& ideo creaturas in nullo prorsus hahbet æſti=
mio? nec eas aliter tractat, niſi prout Deus
vult, eique placet; non aliter cas conſiderat
niſi prout Deus facit, ac eodem Spiritu omnia
approbat & improbat, prout Deus appro-
bat & improbat. Omnes cogitationes ;
Verba, judicia, propoſita, operationes fiunt
unà cum Deo & prout Deus vult , eò quòd
Spiritu proprio anima non ampliùs guberne⸗

tur, ſed Spiritu divino, qui in ea dominatum

obtinet utpote cum Deo perfecte unita. In
qua untone, ſecundum Spiritum divinum &
cœleſtia dona eam indeſinenter vitam agere ad
beneplacitum Dei neceſſum eſt.
Velle duobus idem, nolle duobus idem,

Caput XxXXXI.
Anima ſecunduùm puritatem

charitatis in Deum transformati=
Væ vitam aget.
flumina magno impetu tendunt in ma-
te, quia, ut ait Salomon, exeunt è mari;
cur nos non amabimus, non aſpirabimus,
non tendemus omni conatu amoris in Deum,
in iliud immenſum mare bonitatis divinæ, un-
de proceſſimus. Neceſſc autem eſt, ut xr-=
P 5 fecta

226 vita Chriſtiana

ge cta charitas ſit Transformatiya, ut nimirùm a-

mantem cum Deo unum Spiritum faciat, & in
2 . . . 7
ipſum indies magis magisque transformet: non
quia naturam humanam perdere oporteat, ſed

quia analogiam ſeu ſimilitudinem quandam-

divinæ ſanctitatis induere „ & immunditiam
eccatorum abijcere neceſſe eſt. Ut enima-
qua modica multo infuſa vino deficere à ſe to-
ca videtur, dum & ſaporem vini induit & edo-
rem: & ut ferrum ignitum & candens igni ſi⸗
millimum fit priſtinà propriâque formâ exu=
tum ſaltem apparenter; ſic omnem in te hu-
manam affectionem ineffabili quodam modo
neceſſe eſt à ſe ipſa liqueſcere, atque in Dei pe-
nitùs transfundi voluntatem. Alioquin quo-
modo omnia in omnibus eſt Deus, ſi in te
aliquid de te ipſo ſuperſit? Hæc igiter ſit om-
nis tua actio, omne ſtudium, omnis cura & di=
ligentia ſit Deo ſubijci, Deo inhærere, Deum
pbriſſimi amoris brachiis amplecti, & tanto
deſiderii cœleſtis & divini amoris igne ſuccen-
di, ut anima tua ad ceræ ſimiliudinem lique-

Kat & quaſi à proprio ſlatu dimota priſtinâque

form4 exuta in Deum transformetur. Eni-
tere hanc transtormationem afſequi & quid-
quid ſeceris, quidquid concupieris, quidquid
cogitaveris, in hoc unum tendat, ut Deo pla-
ceas, Deo inhæreas, hancque transtormatio-
nem in te ipſo dies ac noctes augeas & perfi-
eias. Sis totus Dei, fis unus Spiritus cum
ipſo⸗

fin 4
Ki
Nenn
en
ndn
din
int⸗
eh⸗
“
le
a
te
ℳ

pe⸗

10⸗
aONE

bus collimabit. Exoptabit die nocteque plum

interioris hominis. 227

lipſos agglutin tus ei, raptus in eum, abſorptus

ita fervens amore ipſius, u mente à ſenſi-

pus alienatâ eſſe videaris. In immenſum divi-

næ bonitatis pelagus ita abſorptus, ut non ſit
quod videas » quod audias, quod ſentiss, præ-
ter Deum. l
Igitur ſimulitque Anima Chriſtiana pu-
4 4 . R =—41 . . .
rà & ſinceràâ charitate ſucceniseſt , nil aliud

volet, quam ad genium hujusmodi charitatis ſe

ſe attemperare, & eatenus ad perfectionem
Pro hoc ſtatu poſſibilem ſcandere: nil aliud in
Votis erit, quàm unicus Dei honor & adimple-
tio divini beneplaciti. Voluntas Dei cerit fac
totum, aliâsque vanas conſiderationes repu-
diabit: cum amor purus in Deum tendens:
quidquid Deus non eſt, reſpuat. In omni-=
bus actionibus amor hic ſtabiliter permaneat
cum excluſione imperfecti amoris. Nemo
enim poteſt duobus dominisſervire: aut enim
unum odio habebit & alterum diliget 5 aut
unum ſuſtinebit, & alterum contemnet. Pror-
sus enim ita eſt. Non poteſt homo duos fi⸗

nes contrarios ſimul intendere; non poteſt, ad

oppoſitos terminos currere, & qui duos ſe=
GRatur lepores, neutrum capere ſolet,
IIbi anima puro & defœcato amore eſt
decorata, notabuntur in ea ſequentes operatio=
nes. W
In ſolum Deum finem ultimum in omni-

34

22 8 Vita Chriſtians
à facie ad faciem videre, poſſidere, in illéque
conquieſcere. Exoptabit Deum diligere ex
corde in omnibus creaturis & omnes creatu-
ras in Deo ſecundùm fanctiſſimum beneplaci-
tum ejus Exoptabit denique diligere proxi-
mum indiſcriminatim, ſive amicum ſive ini-
micum ver4 dilectione divina, ut Chriſtus di-
lexit. Enimverô charitas animam vigorat acl
omne obſequium & opus Der, quantumcun-

que arduum. Charitas omnia ſperat, omnia-

ſuſtinet, adimit omnem reipectum humanum,
pellit à ſe omnem vanum timorem & imaginæ-
tionem, omnia ſuffert patienter & co iſtanter,
omnes diffi ultates, omne tormentum; omne
martyrium; quin & mortem ipſam viriliter-
ſuperat. Charitas eſt conſimilis iudicii, vo=
luntatis, ſenſus & intentionis cum Deo. Cha-
ritas amanter deſiderat omnes mortales ſecum
idem in ordine ad famulandum Deo ſentire,
omnes ſecum deteſtari peccata, omnes in om.
ni in ordinato amore ſe mortificare, omnes de-
mum cum Deo ſe unire, ficrique unum Spi=
ritum cum eo deſiderat.
Charitas nemini invidet, ſed cunctis fa-
vet cœleſtes gratias & dona, quæ cœlum in
illos perpluit & etiamnum poſſident. Chari-
tas nil deſiderat præterquam quòd Deus ſum-
mum bonum à cundtis creaturis collaudetur-
& glorificetur, utpote omni laude & glori4
digniſiumus, Lnde nôrit Anima Chriſtiana:
quod

(
nper
itua
uo
ud
KLin

itue
iger
eni
enn
iein⸗
ilute
nt
tunn
onnir

NaCe

nigs
aine
On.
ter-
V0
Ql⸗
ſeoun
Itie
1.
e⸗

le
I
hatn
4

1.

isterioris hominis. 229
quod ubi donum adeò eximium Deo gratiosè
