impetraverit, conformiter ei vitam ſuam In-
ſtituat & neutiquam operationem charitatis in
ſuo curſu remoretur; ſed omnem curam & in=
duſtriam adhibeat, quò vita eidem per omnia
& in omnibus conformetur-.
Caut XrXXXYII.
Quidnam obſervandum animæ
ne grati4 accept4 excidat.
RIIUltifaria ſunt capita, ad quæ ſe anima re-
Vſlectat oportet, (Ccùm donis & gratiis à
Domino Deo bemgnè & miſericorditer
exornata eſt) ut in contemplatione conſtanter
ſe exercitare quear , in eâque exercitatione
perſeverare.
Primum. Ubi Deus animam adeò ex-
celſis donis nobilitat , conabitur quoad fieri
poteſt, ut gratiæ correſpondeat, hoc pacto
ne corpori officiat aut id ipſum notabiliter-
debilitet. Nam hoc in caſu non pluùs præ-
ſtandum erit, quam vires corporis patiantur.
Etenim ad contemplationem hanc eminentem
corpus robuſtum exigitur, cui quoad vires nil
defiat.
20d. Hujusmodi gratiam non cum vio-
lentia, ſpecialive deſiderio, aut importuno

Spiritu deſiderabit; verum contentabitur divi=
10

238 Via Chriieng

no beneplacito. Interim ad ejusmodi ſubli⸗
mem familiaritatem ſe diſponere & habilitare
poterit 5 sique illam impetret: non extollatur,
& ex adverlo ſi denegetur, non contriſtetur-
ſed dicat: fist voluntas tus Deus. Quzm oh
rem anima indifferenter ſe habebit ad receptio-
nem talis gratiæ aut negationem, prout Dee
viſum fuerit.
3tiè. Nemini gratiam adeo magnam
manifeſtabit quàm ſuo ſpirituali Patri, cui in
omni humilitate donum hoc aperire poterit;
quo equidem ſe profitebitur indignum.
At0. Ratione acceptæ gratiæ ſe non ma=-
gZnificabit, neque laudari appetet, neque alios
conſimili gratia non donatos deſpectabit: cum
in his præcelfis gratiis perfectio non conſiſtat;
ſed recogitabit quod ad majori cum fervore
amandum Deum & ad majora amore ejus ſu=
ſtinenda o bligetur.

Ftò. Quum Philauthiacdeſtructrix om-

nium) ſe ſæpè ſæpiùs immiſceat hujusmodi
illuminationibus & Dei ſolaminibus. Inde

ſit, ut huiusmodi animæ in ſuis orationibus ni!

præſtent pra terquam cæteros deſpicere (non
ſum ſicut cæteri hominum] carentes talibus
donis, magnificare ſe & di latare fimbrias veſti-
mentorum ſuorum, ambulare in mirabilibus
fuper ſe, ſibi in his complacere adeo ut vistu-
tum cardinalium exercitia omittant & oblivi-
ſcantur, eàmque communicationem cum Ree

lulut
tide
in &
Meen
q

HSS
Kuulb
tttem
.1 Deo⸗
Gs
Rer!

le

Al
Ahliare
elaltre,
Nilen⸗
C
lnrechi
tol N

n

1, (ll
telt

.
N Mi
edlios
cum
lihar:
Krror

1e
e
Goil

(wa
Aor

ſel⸗
N.

interioris homini:5 2 1
& zelum pro nota ſanctitatis reputent. Qua⸗
re vide-ſis O anima mea, ne hanc familiarita=
tem & communicationem cum Deo per com=-
placentiam adulteres; cæterum plus regrefſu-
ra quâm profectura in obſequio Dei.
6tò., Non plus æquo morabitur in ſpiri⸗
tualibus ſuavitatibus nec in iis quæritabit ſatie-
tatem; ſed præcipua cura erit quò uniatur cum
Deo, præciſivè ſe habendo num effluat Deus
ſus dona extraordinaria & dulcedines, nec ne:
nec morabitur in viſionibus ſenſibilibus & ap=
aritionibus zverùm in fundo gratiæ, qui eſt
piritus Dei.
7mô. Advertat anima, ne per affectus
ſenſibilibus gratiis, minus participantibus de
puritate Spiritus, immoretur, neque antece-

denter priusquàâm iis donetur, neque conſe-

quenter: præſertim ſi ad partes inferiores ſe
ſe diffundant, per quandam ſenſibilem ſuavita=
tem: cùm eatenùs graviter periclitetur, ne
humana & diabolica ſe invicem permiſceant,
plurimàâque damna irreparabilia interdum in-=
Hæc quidem gratia aſpernanda non eſt,
Cüm Deus eâuti, câque mediante animas ad
ſe pertrahere poſſit; verùm ad præcavendum
omnem vafritiem & verſutias diaboli, non ali=

ter acceptabit illam anima, quàm eo modo

quo Deus donat, citra ulteriorem indaginem
& moram; neque aliter utetur quàm ad majos
re

2 ³2 Vita Chriſtians

rem ſui abnegationem & mortificationem af-

tectuum.
89 v0. In exercitio orationis contempla-
tivæ ſeumentalis „reliquorumque officiorum
Dei nullum reſpectum humanum habeat, nil-
Que penſi habeat, quidqu homines exiſtimâ-
rint: permittat cunctos garrire quoad volue-
rint. Solus finis & unicum ſit beneplacitu“mn
Deis cum eôque unio. Et ſi inciderint ſub
ſannationes, opprobria ac perſecutiones, gau-
debit eo in caſu Chriſto oonformari, & eâdem
intentione & Spiritu illa æguanimiter ſuppor-
tare, ut vel ſic ordinationi Dei corfeſpondeat.
Revocet in memoriam Paſſionem Chriſti.
Nam nihil perindé ad virtutem excitat, nihil
adeèò ad pecoati odium accendit, nihil æquè in
virtutibus progredi facit , nihil ita ad ſœculi
contemptum permovet, nihil perindèe animum
durum emollit, ut Paſſionis Chriſti comme-
moratio.
Inò. Viriliter proſequi debet exercitium
Puritatis interioris hominis; sique imperfe-
Gtiones quædam ſe admiſceant, (quas Deus
crebrò permittit, quò animam in humilitate
& cognitione ſui ipſius contineat) adversus
eas odium conc ipiat & emendare ſtudeat.
10. Immobilis ſir non minus in adverſis
quàm proſperis.
II. Non omnibus apparitionibus fidem
adhibebit, cum Sathanas ſœæpenum r ſe trans=
figuret

et
(taN
ſeſas a
Uübar
1
temant
lint
lunatis
leſtiunk

60

Nei
laln

e
Ade
n
A
uin
i⸗
n
ien
llg
mnin
in
talle
Pin
it

dem .

donth
Clar
nbeni⸗
0ℳ Nl
eſeed
tenin
onene
,d
⸗
poel
Ci
orin
Aen
ulm
(CAN.

AMtill
Gpelte⸗
8 Deus
wilitnt
end

en 4
ℳ

iinterioris hominis, 23
figuret in Angelum lucis hominesque in in=
teritum perducat. Ad dignoſcendum autem

Veras apparitiones à falſis, ſubmittet ſe judicio

ſui Patris Spiritualis.
12. Ubi contigerit Deum omnipoten-
tem animam privare grati contemplationis;
plus in illa privatione placebit adimpletio vo-
luntatis divinæ, quam iſtorum donorum cœ-
leſtium fruitio.

E EEEr EEPEEEEEE
Caput WXdattl.
De ſimplicitate, in qua ambu-
landum animæ in oculis Domini.

Olmplex intentio illa eſt, quæ nihil ſpectat ni-
ſi Deum & omnia inordine ad Deum. Ipſa
virtutum omnium finis, initium, decus &
ornamentum eſt. Ipſa fictionem, hypocriſim
& duplicitatem omnem pellit: vires diſperſlas
animæ in unitate Spiritus colligit & adjuvat,
ipsumque Spiritum Deo adjungit. Ipſa na-
turam peſſum premit atque proculcat, virtu=⸗
tesque omnes incolumes conſervat. HAc de-
nique ſanct4 intentione externæ occupationes
animantur; sicque ſine omni errore ad Do-
minum reéto tramite properabis; ſic recto
calle aſcendes ad ſplendores divini cordis Ixsu.
Igitur cum anima per gratiam Altiſſimi pene-
travit in ſtatum Unionis cum co, dabit ope-
tam

234 ri« Chriſtiaong V
ram un in cunctis actionibus ſe in ſancta ſimpli-
citate ſartam tectamque conſervet, neque ab
illa ſe ullatenus patiatur dimovert» quidquid
ctiam acciderit, ſed eundem tenorem & colo=-
rem animique conſtantiam in omnibus & per
omniateneat. Cum verò à fine ſemper nobi-
le ſpeciſicetur opus: Finis omnis tolerantiæ
ſit non privatum rei familiaris commodum-,
non vanæ æſtimationis lucrumm, non mundo
placendi deſiderium, ut fuit in Gentilibus Ro-
manis, & priſcis Philoſophis 3 ſed ſupremi
Numinis beneplacitum , ad gratiarum aug-
mentum, & dein gloriæ tuæ incrementum-
Patiamur amore Dei non mundi. Propter te
Domine mortificemur totàâ die. Propter te-
omne amarum ſit nobis charum. Tibi ſoli
Deo ſit honor & gloria. Proinde O anima.
mea Chriſtiana exi à mundo & ejus coneupil-
centiis: exi à te ipſo, ut nusquam ſis, niſi in-
Deo. Quære Deum ſine te, ſine tuo emolu-
mento: quæfe purè ſine admixtione creatutæ.
Et ſi Deus te voluerit modò eſſe in alto, modòèò
in humili ſtatu, modô à malignis modèò à³
probis exerceri hominibus, modò cxagitari &
tentari à Diabolo, non eam ob cauſam a i⸗
garis, non queriteris. Si laudaberis aut hono-
raberis, non in hoc tibi complaceas vel gau-
deas; ſed laudes & vituperia perinde habebis 5
cuncétaque de manu Domini ſuſcipies ſive bo⸗

na ſive mala pœnæ; cum pertfecta reſignatio-
. neé

aDe
Inzt
ente in
Ermit
raCkar
1
dusne
Alude
volunt
ſunpl
Muth
irahi
Pnn
Urtic
les,i
Gmlind
Mlgu
llden
UGne
(dnn
lanbe
rle
e
rnd
Nl
Alter
lults
(kux 5
kenti,

npl

nbltol⸗
, Aein
d
tenbi⸗
induit
engen⸗
Elleemt
nmtu,
non h
lhale⸗
rumna
enum.
optette
het le
d
Nann.
cu
6 iin
Gandl⸗

interioris hominie. 435
ne in Deum tam in diſpoſitione temporalium
quâm æternorum. In nullo caſu ſen concer=
nente interiora ſeu exteriora conturbabere, ſed
permittes te ad ſanctiſſimam voluntatem Dei
tractari. MUD
Non an xiè ſolicita eris nec de præſenti=
bus nec de futuris, veluti puer morigerus, non

aliud volens, nil aliud factitans quàm parentes

volunt, aur cum co faciunt. Hujus pucrilis
ſimplicitatis meminit Chriſtus in Evangelio
Muth. cap. 18. Niſi efſciamini ſicut paryuli, non
intrabitis in regnum eœlorum. Hujasmodi par-
vulorum ſimplicitati te attempera, Deôque
Patri cœleſti in omnibus ſubjecta ſis, non aliud
voles, niſi quod ipſe vult, contentaberis cum-
omni indilkrenter ſive bono ſeu malo tem-
porali quod immittet, omnèsmque ſpem &
confidentiam repones in immenlſa bonitate il-
lius ſine diſquiſitione cauſarum cur hoc fiat, &
aliudnon. Non alium ſcopum in cunctis a-
Qionibus habebis niſi ſolum Deum, cjusque
beneplacitum. Non virtutes, nec gratias alio
modo cxpetes quàm Deus vult, ad cujus ho-
norem & beneplacitum omnia dirigenda ſunt.
Non aliter voles vivere, non aliter agere, non
aliter cogitare, non aliter mori, quàm Deus
vult & qualiter vult. Infirmitas aut ſanitas,
crux & proſperitas, ſtatus humilis & altus eo-
dem tibi loco erunt, modò voluntas Altiſſimi
adimpleatur. In caſu provectionis ad ſummos
Qa honeo-

236 vita Chriſtiana
honores, feddes eos Deo, utpote cuj ſoli hoè
nor & gloria; quin etiam, ubi adeò ſublima-
bere, ut Deus per te miracula patraret, Spiritu
non extolleriss neque te pluris facies, ſed to-
tum Deo acceptum feres & dices: O mi De-
us quidquid operor tuum, non meum eſt opus,
cùm de me ad nihil boni valeam, idque cx
corde profiteor. .
Utque paucis multa complectar. Anima
in maxima fimplicitate de manu Dei cuncta-
ſuſcipiet, quidquid acciderit, idque cum im-
mobilitate mentis in omni eventu tam adyverſo
quàm proſpero, vivetque & morietur pleniſ-
ſima cum reſignatione in voluntatem divinam
inſuperabiliter ei adhærendo. “
Poterit quoque Anima ſimplex in prin-
cipio operum ſuorum erigere cordis oculos
ad Deum & dicere illi: Domme inanem glori⸗
am contemno commodit atem & voluptatem ſper⸗
no: me ipſum & omnia mea pro nihilo duco. Te
ſolum quæro, te cupio & mili ſoli in hoe obere placere
deſidera. Hac ſit glor:a mea, he aivitic mesc, hat
delectatio mea, hoc prœmium laborum meorum, us
tibi placeam, licet amverſo mundo diſplceam.
Huic jam deſeriptæ implici intentioni
non contrairet. qui pro Dei honore deſideraret
ſanitatem corporis, ceſlationem tribulationis,
neceſſaria vitæ præſentis & ſimilia, divinæ in-
terim voluntati atque diſpoſitioni petitionem
ſuam committendo; quin & tale deſiorium⸗
eus

s ſib
n de⸗

laſt

mnO

An /
Wdc
Cheſati
onme
ihlen
rorc
lihde
ſing
ben 6
dh
Wd
n
ce
er
ltsl
ſum
knir
oes

cic
ne
ten hiene
6S,kile⸗
Omie
ma

Me⸗/
. re D

1 Mn
iutn
Cni
14jel
. ln
ſwvinam

ingi⸗
8 CClle
en
unfe⸗
. 1
d
t le
oft,
.
entlo

Ghaoan.

ins

interioris homimis. 237
Deus ſibi pergratum coronabit, non ſecus a cſi
eum deſideraſſemus.

6 0 .50. S S- 50 ₰s

Caput XXXXXYIV.
In ſtatu Vnionis cum Deo pro-
movendum eſt exercitium annihi-
lationis ſui ipſius.
Tad acquirendum ſtatum perfectionis,
ita & ad acquiſitum magis promoven-
dum neceſſaria eſt annihilatio ſui ipſius
cum humili ſubiectione ad Deum & agnitione,
quod de ſe præter peccatum nihil valeat nec
operari poſſit, & quod omne quod præſtare
potens eſt, ſit donum & gratia Dei. Ex quo
Capite nihil ſibi arrogabit tam in ex-quâm in-
terioribus operationibus; totumque Deo ade
ſcribet demergendo ſe in abyſſum nihileitatis

ſuæ & infinitæ quodammodò impotentiæ ad

benè operandum, & infinitæ potentiæ ad pec-
Candum: ac reſpectivè ad celſiſſimam Majeſta-
tem divinam, propriam indignitatem ac vili-
tatem, ſuumque nihilum funditus agnoſcet,

dicendo cum Pſalmographo David Pfal. 21.

Ego ſam vermis & non homo; aut pulvis & cinis,
rursumque redigendus in eum. Quo fiet, ut
ſuam nihileitatem perpendens, adoratura ſit
Anima Chriſtiana divinam Majeſtatem, à qus
procodit ſecundùm omnem modum conſide-

Q3 rabi-

2533 Vita Chriſtians
rabilem, & præſtitura homagium, abyſſalem-
ue ſubmiſſionem ; ſubinde in genua procum-
bendo cum proteſtatione inftnitæ excellentiæ
divinæ & profundiſſimæ ſubjectionis. Quid-
quid charilmatum & bonorum, quidquid gra-
tiæ divinæ adepta eſt anima, ſe nulla ex parte
meruiſſe fatebitur Nunquam ſe cuipiam
præferet, ſed omnes ſe mehores arbitrabitur,
& in recognitionem ſuæ vilitatis inſima & ab-
jectiſſima officia vel loca capeſſet, ſi ex parte
ſua ſtaret. Si verò Deo ſie diſponente exalta-
retur, nihilò minus affectu propendebit ad lo-
caabjecta, opera & homines,, potiùs volens
abjecta eſſe in domo Domini quam habitare in
tabernaculis peccatorum. IIbi honoris di-
ſpendium patitur; non animo concidet, ſed
contemni & illudi ex amore Chriſti deſidera-
bit & gaudebit Vita erit ut ſpaſſer ſolitarius
in tecto in honorem ſolitariæ vitæ Chriſti ama-
bitque ſolitudinem localem & realem, non

uidem ut in cremum & deſertum ſecedat, uti

8S. Paulus, Antonius, Arſenius & alii priſci
anachoretæ, ſed ut ſtato tempore aliquantiſper
in cubiculo ſuo, horto & alibi ſola agat: ubi
magis cx voto mentem & ſpiritum recollige-
re ac bonis ſanctisque cogitationibus vel mo-
dicà in libro aliquo ſpirituali lectione animam
ſuam recreare poterit. H
Non appetet videri & prędicari ab ho-
minibus, tametſi egregiis talentis & naturali-
bus

Moni⸗
lreup

n p

vnern
ſo, pt
udari

s

incho

M
0
Q
uielk
Chnc
Muokor
unee
Ptobem
Ainag
An,
ger
Ctini
Venig
aayebi
ſocgtio
4 9
Mperl

Pllen
Allne
E
Cii⸗
1,
in
bUinner,
1A

e elle

radl⸗
. lut
Htneln
i d⸗
1
Alce⸗
Oluuiu
Uliu
1, ſo
iriei
tiſzet
1
oli⸗
Vel
Nin

Gr.
dos

inserioyis hominis. 29
bus donis nobilitata ſit à Deo 5 neque veròè 2-
liter eupiet apparere & reſpici ab hominibus

quàm prout Deus vult. In votis nunquam

non erit àmundo pro peditergio, pro manci-
pio, pro peripſemate omnium reputari, &
laudari tormentum erit. HH
Caput MXXM.
Quid agendum Animæ privatæ
dono contemplationis, quòdque
in duobus caſibus illa privatio expediat.
Mnipotens & juſtiſſimus Deus crebrèò
animam privat gratiâ contemplationis.
Quo in caſu ſe ſe totaliter permitret vo⸗
luntati eius: cogitando id ipſum fieri ad pro=
fetum ſuæ ſalutis, aut ad excrcitium actuum
heroicorum , aut ad recognitionem proprio-
rum defectuum & imperfectionum, aut ad

probam patientiæ, humilitatis & fidelitatis.

Quuùm adverterit negligentiâà ſuâ hanc gratiam
amiſſam, deteſtabitur negligentiam, vitam
corriget, ſolitudinem impenſius colet, mor-
tificationi ſui cunctarum que creaturarum fer-
ventius ſtudebit, ab omnique deſidia ſibi præ-
cavebit; ac in ordinaria oratione unà cum in-
vocatione Sanctiſſimæ Dei Genitricis MaNIX,
ſui Angeli tutelaris, reliquorum SS. Patrono-
rum perſiſtet, ſingulari cum devatione Pre
poſſe

240 Vitæ Chriſtiana
poſſe animo revolvet chartatem, vitam & paſ-
ſionem Chriſti einsque attributorum adiun-
gendo pios affectus, ut gratiarum actionis,
laudis, honoris & gloriæ; hâcque viâ dabit o-
peram ad deperditum paulatim reeuberna-

dum, amorosi que aſpirationibus implorabit
benigniſſimum Deum, ut iteratò gratiam &
cœleſte donum impertiri benignè dignetur-.
Si autem pet tioni non annuat, actuali ſtatu in
quo eſt acquieſcat, & hoc pacto conformabi⸗
tr voluntati divinæ. Quare non eſt quod te
ipfum miſerabiliter excrucies & ſis Heauton-
timorumenos, id eſt te ipſum excrucfans, ac
anxio & inquieto ſis animo, quod Deo per fi-
Xam cogitationem inceſſanter intenderé non
poſſis; ſed ſufficiat tibi quod præclaro ſimpli-
cis intentionis, & bonæ voluntatis, veræque
Charitatis fune Deo devinciaris, & externa-
opera ſeu actiones ſine vitioſa cordis inquietu-
dines ſolicitudine vel implicatione exequaris.
Et quantumvis dono contemplationis anima-
privata activæ vitæ ſtudere Séque extroverte=
re deheat, sicque multę imagines ei occurſuræ
ſint, non equidem facilè ſinet eas menti fuæ
per inordinatum affectum imprimi. Diyvi⸗
nam voluntatem unicè amet & ei ſe in omni-=
bus ſubdere atque conformare ſtudeat. Nam
uis prohibebit ne ſe Deus abſcondat, ſi ab=

condere voluerit? Eſto patiens ubi ſe ablcon-

derit, & amabili ſplendore recedente, tib⸗ ſen⸗
us

⸗
ucn
irin
ep
Olica

tem
dem
obli
egtel
tune
ſiot
Geng
Collen
un
Edn
Gert
W
In
En
Ul
W
tul
gu

I
i

—

nce
Cne
ns,
io⸗
ene-
nhet
ummd
lyen.
Ulun
Mirti
. “
Tennd
405, 4
hetla⸗
e nn
umßl⸗
etkgll
Nletne
uen.
Enin
ina
Nente⸗
Utinee
ni u
NH

ſh⸗

enterioris hominis. 241

ſus obtenebrabuntur atque præpedientur. Te

ipſum tanquam paratiſſimum inſtrumentum

Spiritui S. ſemper præſentato: & in quaemcun-

que partem idem Spiritus te inflexerit ſeu ap-
plicaverit, protinus ſubſequaris.
lJam verò geminis in caſibus gratiæ con-=
templationis renuntiabit. Et primuùm qui=
dem, eùm ad id obedientiaaut amor proximi
obligat, quò ſic ſaluti animarum conlulat, &
catenus exterioribus operibus invigilet, ad quæ

teunc vi conditionis obligatur. Si ergò vi ſta-

tüs ad procurandum converſionem animarum
ſit obligatio, omninò libere & ſpontè earun-
dem promotioni ſtudebit, & tantiſper à vita
contemplativa deſiſtet: Neque prætexet ma-
jorem perfectionem, quietémque interiorem 5

ſed moram geret vocationi ſuæ, præponetque

charitatem proximi propriis ſuis exercitiis, ac

Vvoluntatem Dei (quæ per mandatum ſupe-

rioris vel præſidis intimatur) longè pluris æ-
ſtimabit quàm contemplationem ſeu menta-
lem orationem proprià voluntate confectam.
Inſuper perpendet, quod ſua bona exercitia &
Virtutes, pariterque ordinarias preces perfice-
te poſſit, nec per exteriora opera ſe impedi-
tum iri, quò minus in Deum elevari, in ejus-
que officio perſiſtere queat.
2dè. Cum gratia devotionis adeò exube-
rans eſt, exercitidque ſpiritualia adeò vehe-
mentia, ut natura notabiliter prægravetur, tum
anima

242 Vits Chriſtiana
anima quodammodèò ohhigatur ad ſubtfahen-
dum ſe contemplationi & obtutui Dei ad cor-
pus nonnihil refocillandum pro amplion ob-
ſequio Dei; alias ineptum futurum ad ſervien.-
dum ei, ſi citra remiſſionem excelſa contem-
platio continuaretur Enimverò cum corpus
æminentes operationes Spiritus adjuvet, ratio
exigit ut defatigatum diſeretè tractetur ne ſuc-
cumbat & fatiſcat; Sicque aliis ſublimibus ope-
rationibus Spiritus offleiat, cui vires roburque

corporis ſubſervire debent, quò commedè per
vVires ſuperiores in negotiis competentibus ſe

ſe exercitare valeat.
Coput XXXXI.

Quid faciendum animæ, ubi

omnigenis adverſitatibus tentatio-
nibsque probatur.
Xtra Controverſiam eſt, quod Domi-
nus Deus optimos ſuss amicos ſoletur-
8S&ε—. probet per varias tribulationes, ac in-
& extrinſecas adverſu ates. Nam quos vult
coniormes fieri Filio ſuo, iis immittit adverſi-
tates evidentiſſima argumentaamoris, quibus
perducere contendit ad ſtatum perfeétionis. Es
Propter anima non inquictabitur, ubi inſons
honoris detraéttonem, Iudibria, traductiones,
vilipenſiones, jacturam temporalium bono-
rum,

nn
lite

im

nimmn
cut i

Job

inad

duwie

ſtu
tito,
Mn
loneh
Im,
lict⸗

then⸗
Nide⸗
Plomd
Alnu
1col.
mncapt
e in

lee

lbue⸗
bß⸗
nedefe
Uubusl

t

imterioris homimis 243

fum, in-& externas tentationes, jam contrè́

uritatem, jam contra fidem, jam contra ſpem,
jJam contra Deum ipſum ſubire cogitur.
In hiſce omnibus id duntaxat cogitabit,
nimirùm eſſe voluntatem Dei, quò ſic probe-
tur in conſtantia vitæ inchoatæ, ut ait Angelus
Tobiæ cap. 12. ad Tobiam. Quis acceptus eras
Deo, neceſſe ſuit ut tentætio probaret te. Itaque
in adver ſitatibus quibuscunque, anima cum-
patiente Jobo (non obſtante quod eſſet vir ju-
ſtus) multis tribulationibus & preſſuris exagi-
tato, permittet ſe voluntati divinæ, dicetque:
Fiat voluntas De? Nam eflicacius medium
non eſt quàm reſignatio in voluntatem divi-
nam, hac cum confidentia in Deum, quod ta-
les adverſos caſus nonniſi ad ſalutem animarum
immittat.
Trifariàm autem anima tribulationibus.
probatur. Et primo quidem modo ab ipſo
Deo, cum animam quaſi deſerit illamque pe-
nitus deſolatam relinquit, omnem guſtum
ſpiritualem & conſolationem ſubtrahit, prout
idipſum Chriſtus in humanitate ſaa experi-
mento didicit Matth. cap. 26. cùm oravit Pa-
trem, peſſbile eſt tranſeat à me calix iſte: at im-
mediatè ſabjungit: Veruntamen non mea, ſed tus
ſat voluntac. Quæ translatio voluntatis cœle-
ſti Patri acceptiſſima fuit. Per hoc nos eru-
dire volens „in omnibus in-& externis dereli-
QRionibus oportere nos permittere voluntati
. divinæ,

444 Vits Chriſtianas
divinæ, atque cogitandum eſſe, nonniſi en
beneplacito Dei has fieri. S
Ahlius modus adverſitatum & tribulatio=
num permittitur à Deo, & per Dœmonem
excitatur ad probandum hominem Deo ami-
citiâ colligatum. Hac adverſitate non modè
privatur homo omni interiori ſolatio ſed &
multiiugis tentationibus ſubiicitur, quibus in-
genti importunitate à Diabolo torquetur, ſic,
ut ob multiplicia tentamenta vix habeat requi-
em ullam, & opinetur non eſſe poſſibile es
toleratu; nihilo minus intellectu & voluntate
non ceſſat iis reſiſtere, ac quantiſper in pugna
inferioris hominis adverſus partem ſuperiorem
hæc diſplicentiam habet, indubitabile eſt ſig-
num, Juod tentationi non conſenlſerit.
Sicque Deo placitum eſt, permittitque-
ut optimi ſui amici hâc vità probentur, cum
non ignoret, quod ſalubrius nihil ſit internis
tribulationibus, quibusque eos nequit contri-=
ſtare, cum diligentibus Deum omnia coope-
rentur in vonum, néritque Deus illos nullo
non tempore paratos fore ad maiora & maio-
ra ſuſiinenda, quò ſic Chriſto conformentur-.
Nec repereris in mundo ſtatuarium, qui Chri-
ſto ſtatuam conformiorem ſecundùm omnis
lineamenta elaborare poſſit, quemadmoduùm
eus per æternam ſapientiam in ſuis amicis
efformare novit, quos multis preſſuris & affli-
ctationibus replere & viſitare ſolet. E verO
iſtius⸗

ſere
Chrid
dKe
nayit
mod
ni,
tenta
ſubla
At
dum
ctian
g
,
lln
nüet

Men

ciar
mit⸗
mn
.
In

Vii

Ulo⸗
Denen
Deer
NoN
oltt
gliun
enle,
bente⸗
lbiee
voluets
ngi
cto

Al lg⸗

4
Crque
11 in
iltenn

CoN

ope⸗
ull⸗
nnio⸗
Alun⸗
Cr.
o

zuterloris bominis. 24 5
iſtiusmodi adverſitatibus anima Chriſtiana non
aliter quàm monilibus divinis exornatur &
Chriſto conformatur pront Paulus Apoſtolus
ad Rom. c. 8 inquit: Quos præſcivit & prædeſti-
navit conformes fien imaginis Filu ſii. TLertius
modus prohationis obtingit Chriſtiano homi-
ni, ubi præter duos jam memoratos modos
tentandi, inſuper ab hominibus exploditur-,
ſubſannatur, deſpectatur, & quaſi pro inſano
aut mente capto traducitur: quod telum ne-
dum vibratur ab inimicis, ſed & amicis ac illis
etiam, qui ſecundum exteriorem apparentiam
probi pii & docti videntur. Nec mirum eſ=
ſet, ſi per huiusmodi modum vexandti, quis ad
puſillanimitatem, quin etiam ad deſperationem
redigeretur; niſi per gratiam Dei confortare-
tur. Id videre fuit in recto juſtoque Jobo, ab
amicis ſuis à quibus ſolatium capeſſere debebat,
atrocibus calumniis impetito ad additamen-
tum dolorum. Sed quid dicam? Sine moloſ-
ſos illos ringentes contra lunam latrare. Con-
ſimili modo etiamnum fit cum amicis Dei, qui
cùm ſat ſuperque intrinſecè tentationibus tor=
mentati, interduùm permittit Deus ab homini=
bus omnigenis illuſionibus ac ignomimiis eru-
ciari, quo hâc vià ad perfectiſſimam confor-
mitatem cum Chriſto pertingant protypo, ab
omnibus derelicto; quin etiam à Patre ſuo cœ-
leſti. Adhæc nefariorum Judæorum Princi-
pum Saccrdotum, Scribarum calumnias &
. blaſphe-

246 VnaA Chriffiana
blaſphemias ſanctiſſimis ſuis auribus excipere
coattu fuit, prout Matth. cap. 27. * 39. us-
que ad 44. V. refertur. Ex quibus habes, quod
Chriſtianus ſtudens conform tati Dei homi-

nis v in quibuslibet eventibus ad eiusmodi ſuf-

ferenda æquanimiter, & non modo derelicti-
onem à Deo, ſed & à Sathana varias gravés que
tentationes ,atque demuùm ab omni genere
ominum ludibria & iniurias, humiliter pati-
enterque ſubeundas ex amore Izsu promptus
eſſe debeat, quoniam ſic placitum eſt Patri cœ-
eiti.
eeeee
Caput ELVII.
Qualiter cum proximoſe quem-
piam habere oporteat.
Aucis id ipfum verbis delincat S. Joan-
L.nes cap. 15. Quâ nempeè ratione agen-
AQdum cum prox mo, ſic ipſum diligendo,
ut Chriſtus nos omnes dilexit. Hoc eſt prace=
ptum meum, ut diligatis invicem, ſicut dilexi vos.
Jam verò Chriſtus Dominus dilexit nos citra
ullum noſtrum meritum, dilexit nos conſtan-
ter & perſeveranter tradendo vitam ſuam pro
nobis; dilexit nos, cùm peccatores & immi=
ci eius eſſemus, ut atteſtatur Apoſtolus Paulus
ad Roma. cap. 3. Commendat autem charita-
sem ſuam Deus in nobis: quoniam pro naln “R
uu

eh.
t, e
ſtamic
u. I
ger
gios
tebon
bus 4
a Pr
map⸗
ſpern⸗
ginem
tnic⸗
ane
lg

Vee
Non
1
NoNal
nbe
enn
(an
Lede
nar
Pli
olet
u

bu ien
ncpbe⸗
ieſd
Min..
Cocenle

gneſie
nn Eren

nlugt⸗
onu
hame

ℳ
lonn⸗
3,⸗

Ne
ſvnn
ſem
n
0 e
oolr.
nß

interioyis hominis. 247
tuus efl. Proindè quâ ratione nos Ghriſtus di-
lexit, eâ nobis diligendus eſt proximus, ſive
ſit amicus ſive inimicus, ſive notus ſive igno-
tus. Et ad hoc ſufficere debet mandatum de
diligendo proximo, cui in omni cventu con-
ſilio & auxilio opitulari tenetur, ei præluce-
re bono exemplo, ci non minus in ſpirituali=
bus quàm temporalibus pro poſſe ſubſidiari=
am præbere manum, eum quantumvis in ſum=
ma paupertate & miſeria conſtitutum non a-
ſpernari aut minoris æſtimare, veruùm ut ima-
ginem Dei, ut commembrum & cohæredem
regni cœleſtis, ut pariter roſeo ſanguine Chri⸗
ſti emptam & redemptam animam diligere
cunétâque bona favere.
Quod ſi anima Chriſtiana ad purum per-
fectuùmque amorem Dei provecta ſit, non ali-
ter proximum diliget, quàm ſolum in Deo »
propter Deum, & prout Deo placet: cumque
dilectio proximi radicetur in dilectione Dei,
non aliò collimabit niſi in honorem & glori=
am Dei in omni opere & omiſſione. Et inde
eſt, ut ſi anima Chriſtiana in ſuo ſtatu omni
excogitabili modo cunctos peccatores & pec=
catrices reducere poſſet à via iniquitatis, parata
deberet eſſe ad ſuſtinendum omnia tormenta &
martyria, quin & mortem ipſam, ob bene-
placitum Dei ex amore proximi, quò vidęre
poſſet univerſus mundus, experiri & agnoſce-

te, qui Deus bonum adeò ſummum omni a-

more

24⁸ Vite Chriſtian«
more, honore, laude & glori dignikhmum
foret.
Præterea Chriſtiana anima erga proxi-
mum in operibus in-& exterioribus absque
fucato corde pietatem ſpirabit; at non eo fine,
quia in huiusmodi operibus ſibi complacetzſed
ut proximus illis ædificetur. In hujus quo-
ae præſentia dotrinam ſacram, exercitia

bpiritalia, beatam ſolitudinem, opera charita-

tis & miſericordiæ, frequentem uſum Sacra-

mentorum, mortificationem ſenſualitatum &

pravarum propenſionum, decorem virtutum,
vitamque Chriſtianam interiorem commen-
dabit „ & præſertim apud illos qui capaces
ſunt fruétus ſpiritalis. Colloquium non ecrit
de fabulis, frivolis & ludicris rebus ſed con-
cernentibus ſalutem animarum (niſi obligatio
officii tractationem de temporalibus exigeret)

quo in caſu curabit, ne per exceſſum aut defe-

Gum peccetur; ſed conformiter rationi ac æ-
quitati aurea mediocritas ſervetur. Quam ob
cauſam in fermonibus præmeditata ſit, in o=
peribus circumſpecta, modeſta & honeſta ſit;
nunquam diſſoluta, nec vel unicum verbum
aut opus ſiat, quo præſentiſſimus Deus offen-
deretur, aut audientes minus ædificarentur-.

Et ſeu amicus aut inimicus fuerit, in Spiritu.

lenitatis & diſcretionis cum iisdem converſa-
bitur, inimicis ex corde ignoſcet: averſionem
monſtrabit; quin potius exhibebit omne obſe-
quium

Tes
Uritnn
unper
demqn
nolel,
Vüitg

mnd

illsin
geine
nilen
ummnl
un
Relere
lgr
Mnll
TN
en

iit e

ewene
Unmn
1
rto
rin
w

un!

locati

ſ
1

Igihnn

etgr imn⸗
bug ig
Nonetin
neeßl
MMo⸗
, alitt
ett dutr
m G
litaunt
Virutus
oNN
caP
non e
ed co
Nüiget
engee
u El⸗
NA 1.
n
, a⸗
ela ſi⸗
velbun
solle
tentun
1
melr
efR
roble
lua

interioris hominise 249
quiunm poſſibile: recogitando quod inunici
amicis Dei per ſuas contumelias & vexamenta
plurimum fructificare poſſint præbendo mate-
riam patientiæ ad ampliorem profectum in of-
ficio divino, amplius meritum, adimpletio-
neémque voluntatis Dei, qui vult inimieis ig-
noſci, vult illos diligi, vult illis bene fieri,
vltque pro illis orari, prout Chriſtus ipſemet
mandat Matth. c. y. & Luc. 6. ßM7
Quibuscum ex neceſſitate agendum eſt,
illis inordinatâ propenſione nen afficiatur; ne-
que indiſcriminatim cum perſonis ſe reddat fa-
miliarem; at cum inopibus, cum abiectis,
cum miſeris & miſerabilibus perſonis, cum

humilibus, piis & devotis (qualescunque fint)

libenter communicet: & ex adverſo impios
& flagitioſos fugiat; niſi ad communicandum
cum illis in ordine ad reſipiſcentiam, vi officii
& ſtatüs obligaretur. Nam non infrequens
eſt per ſocietatem cum probo impium conver-
ti: etenim ut per ſocietatem malam bonus
perverti; ſic de facili per converſationem bo-=
nam malus converti poteſt.
Poſtremo Anima Chriſtiana præciſo
Proprio intereſſe, affectu benevolentiæ fera=
tur in proximum diligendo illum ut ſe ipſum,
non quidem ſecunduùm æqualitatem ſed ſecun-
dum Iimilitudinem; & quantopere id ipſum
vocatio ſtatus honorque Dei poſtulant-

2Lok

1 5% Vita Chriſti anæeo
õäl
—Caat AoII.
Anima Chriſtiana per exercitia
5. virtutum de facili ad Vnionem
cum Deo cjusque contemplationem amo-
S roſam promoveri poreſt.
Uàm Dominus Deus fons & origo ſit om-
nium creaturarum ab eôq; cunéta inuni-
VerſoOrbis theatro proſſuant; attaméè ſin-
gulari modo, creaturarum rationalium hominis
ſcilicet cum Deus ſit centrum & finis, ratio-
ne cujus omnia creata: ideò verè dignum &
juſtum eſt, æquum & ſalutare, ut omnes crea-
turæ unde fluxerunt refluant & revertantur-.
Inſuper ſciendum, omnia facta eſſe propter ho-
minem, & hominem propter Deum. Sic
haædc ſunt ad ſuſtentationem hominis, illa ad

iplum veſtiendum, iſta ad continendum eum,

in officio; hæc ad documentum eius, illa ut

ducant illum in cognitionem & amorem Dei⸗

veluti eſt admirabilis conſtansque in revoluti-=
ane machina mundi, vaſtitas, decor, bonitas
& huiusmodi; in quibus natura & exteriores
ſenſus hominis unà cum ratione ſe exercitate
valent. =
Aam verò ſenſus exteriores creati ſunt, quò
ſubordinentur interioribus facultatibus, & pa-
riter interiores facultates animæ ſubiicerentut
poten-

Vent
co
(Ie,
luxet
dm
( c0
ſuoe
le
(onui
Lin
ſubl
uere
nnn
Muct
emnhol
Uen
6hetoe
lue
e
it
Wn
clle
end
ln
ua
luze
unc
Pple

elerti

noen.

ano

ttnhne⸗
Uknu
Nnmel⸗
n HoNE
1s, .
esNe*
aKor.
ett⸗
n.
, l
en
„Mt

Folut⸗
boni
letn

lee

Nl
Art
el⸗

interioris bomimis. 2 52

potentiis ſuperioribus, nempè voluntati, inè

tellectui & memoriæ. Hæ verò ad hoc con-
ditæ, ut rursùs amorosè in Deum (à quo ef=

fluxerunt) refluant. Etenim quemadmo-

dum radios ſolares neceſſum eſt perenniter eſ-
ſe coniunctos cum ſole à quo originantur, ut in
ſuo eſſe perſiſtant: ſic prænohilem animam,,
quæ ſpecialiter viâ creationis originatur à Deo,

coniunctam oportet eſſe cum Deo, quò reflu=

at in eum mediantibus tribus potentiis per-
ſubſidium divinum. Qu autem ratione re=
fluere ac ad perfectam contemplationem &
obtutum Dei pervenire valeaty eſt quidem ſu-
prà tactum, equidem paucis multa comple-
Gendo ſciendum, quod Anima Chriſtiana per

ſubſequentes quinque virtutes id ipſum non-

operosè aſſequi poſſit.
Prima virtus eſt humilitas und cum man=
ſuetudine quæ eſt comes humilitatis. Et de
hac æterna veritas Chriſlus Matth. c. I1, in-
quit: Diſette à me, quia mitis ſum & humilis cor-
de. Quibus verbis emnes ſuos famulos &
amicos ad fumilitatem & manſuetudinem
conſectandam excitare voluit. Manſuetudo
vVerò & humilitas geminæ ſunt ſorores indiſ-
ſolubili vinculo colligatæ „ licet manſuertudo
in adverſitatibus, & humilitas in proſperitati=
bus exerceatur. Manſuetus ſeu mitis eſt, qui in
cunctis adverſis caſibus ſine inquietudine be-
neplacito diyino ſe totaliter ſubiicit: humilis
R 2 verdè

2 52 Via Chriſtiana
verò in proſperitatibus ſe nedum minimum o-

mnium reputat; ſed etiam id ipium oblatâ ooα

caſione opere comprobat. Hoc in ſtatu ho=
mo ſe ipſum omninò abnegat & vilipendit,

pleneque ſe permittit voluntati divinæ non

minus in proſperis quâm adverſis, Majo &
hyeme: & an in hac virtute quis ſolidatus ſit,
cxperimentare poterit, ubi ingruentibus ad-
verſitatibus idem intrinſecè manet & quaſi
immobilem ſe in omnibus providentiæ divi=
næ & voluntati committit.
Altera virtus eſt verus perfectusque dolor
& contritio de peccatis, non ſolum conſiſtens
in lachrymis doloroſis partis inferioris homi-
nmis facilè tranſeuntibus, ſed principaliter & eſ⸗
ſentialiter conſiſtens in parte ſuperiori homi-
nis, eſtque diſplicentia peccatorum & jugis
deteſtatio eorum; neque ſolùm mortalium &
venialium; ſed inſuper occaſionum allicienti⸗
um ad peccata omniumq; illorum quæ quem-
piam remorari poſſunt à via cœleſti. Itaque⸗
vera pœnitentia Deum ſummum & inſinitum
bonum defœcatâ intentione reſpiciat oportet,
idque purè ex amore ejus & ex horrore pec-
catorum nedum peccaminoſa averſante ſed &
omne id quod obſtare poteſt perfectioni.
Trertia virtus eſt paupertas voluntaria-,
quæ conſiſtit in abdicatione bonorum etiam
