tinet ad paupertatem, tametſi ſtatus omnium

non permittat in ſumma actualiter vivere p u-⸗

pertate, equidem ſtatus omnium permit i
Pauperem eſſe Spiritu, id eſt, ſi neque diviti-
as in animo, neque animum in divitiis habeas,
cisque neque exoptes, ac ne quidem de illis
cogites. Et ſi quidem divitiæ illæ tibi afllu-
ant, cor non apponas, id eſt non ſic afficiaris
ad illas ut propter illas acquirendas, conſervan=
das, amittendas paratus fores ad transgreſſio=
nem alicuis præcepti Dei aut Eccleſiæ; quin-
PoOtius diſpoſitus ad faciendum jacturam omai-
um ſine ulla contradictione, ſi Deo ita pla=
ceret.
Quèd verò contemptum, humilitatem,
& in-& exteriores cruces tribulationesque
concernit, harum in nullo ſtatu defectus eſt 8
licet in uno plures quâm in altero cumulentur
adverſitates: & quò pluribus ejusmodi ſtatus
quispiam replebitur, eo felicior erit, homôque
in eo exiſtens; ac proinde nemo non in æqui-
Iibrio erit ad bona & mala de manu Domini
ſuſcipienda, prout placuerit Altiſſimo.
Pro Coronide hujus libri vitæ admone-
V 2 tur

304 Pita Ghriſtias4
tur omnis Chriſtianus, ut quot-dicbus illum
ervolvat. Alberto enim Magno judicerract.
de Miſſa. ſimplex recordatio, velMeditatio Paſ-
ſionis Chriſti, pluris æſtimanda, quàm ſextà
qualibet ferià jejunare, vel ſe verberare, vel
dietim Pſalterium integrum recitare. Hæc ille.
Hic liber expedit omnes difficultates.
Nam nihil adeò impeditum eſt quod iſte non-
expediat, ita ut alpera omnia ſint in vias planas.
Ixsus enim eſt ſolutio omnium difficultatum.
In eo libro per cognitionem & conſideratio-
nem crucifxi Irsu Dei & hominis O homo
videbis, quanta ſit ſupremi Numinis Philan-
tropia, quâ Deus homini benefacere dignatur,
& quali ardentiſſimà charitate ab ipſo fuerit
diletus unâ cum inexprimibilibus doloribus
& horrendâ morte, & exinde movebere ada-
gnitionem tuorum peccatorum⸗ eordmque ex
more det eſtationem. Permovebere ad agno-
ſcendam infinitam juſtitiam pei, & impoſſi=
bile eſſe peccatum manere impunitum, cum
filius ad fatisfaciendum pro peccato, & in Ii-
bertatem aſſere ndum genus humanum tam im-
mania tormenta ſuſtinuerit, Videbis & expe-
riere in hoc fonte Paſſionis omnem amaritu-
dinem dulcificari, omniaque tentamenta di-=
vinci. Videbis quod omnia tua tormenta, nec
in qualitate nec in quantitate tormentis Chri-
ſti poſſint comparari, quæ longè ſine ulla pro-
portione graviora ſunt. Videbis quod tan-

nl
,q
ſicede
lam,
tenſa

dam

k
aſſio
tor,
Ren
Inhe
in
Pilea
Metces
Vu
Morie
uud
W
lon

.

INe
l. 6.
Uer⸗

ſebiuſhen
icn
ledun⸗
Cuntl
etute 1
„Vel
fubre
leoon
ss
ellen
Uidertt⸗
0hom
Philar⸗
Chpnn

oe
lotbis

N n
bPncnen
40 A
inol⸗
n, CU
Kiale
umimn

A eH

Amnit
elta ⸗
C
⸗
cuin .

„erioris homminis. 30
quam latro tractatus, qui prædas non cgit a-
lias, quàm animarum Dœmoni ereptarum.
Videbis Caput Chriſti inclinatum ad oſculan-
dum, cor apertum ad diligendum, brachia ex-
tenſa ad amplectendum, totum corpus expoſi-
tum ad redimendum. Hoc in libro videbis te
ker peccata tua in cauſa eſſe truculentiſſimæ
aſſionis Dominicæ. In hoc videbis O pecca-
tor, quod tuis peccatis Chriſto funes texeris
catenasque fabricaris, lignum erucis erexeris.
In hoc videbis qui Chriſtus ſit noſtra norma,
inſtructio, via & veritas, ſcutum inexpugna-
bile adversus omnium hoſtium inſultus, noſtra
merces æternæ gloriæ, per quem liberati ſal=
vari poſſumus.
Plura & adhuc innumerabilia in hoc li-
bro vitæ ad ſalutem animarum noſtrarum legi-
bilia ſunt: quoniam liber hic eſt Chriſtus Irsus
filius Dei vivi. Qui ſit honor in ſæcula ſecu-
lorum, Amen.

ORATIO devotißimaad Chriſtum
daſſum. .
Omine Ixsu Chriſte, Fili Dei vivi,
da mihi toto corde, pleno deſiderio,
ſitienti animà ad te aſpirare, ac to⸗
tum Spiritum meum, & omnia interiora
mea, ad te qui es vera beatitudo, anhela-
re. Scribe milericordiſſime Domine vul-
nera tua in corde meo pretiolo ſanguine
V 3 tuo;,

306 Vita ChriſtianA .
tuo, ut in iis legam dolorem pariter &
amorem tuum, & vulnerum tuorum me-
moria jugiter in ſeereto cordis mei perma-
neat, & dolor compaſſionis tuæ in me
excitetur, & ardor dilectionis tuæ in me
accendatur. Da quoque ut mihi omnis
creatura vilelcat, & tu ſolus in corde meo
dulceſcas. Amen.

Rhytmica & Bonaventuræ Cardi-
nalis Paræneſis, ad Dominicæ Paſſionis me-
. ditanda myſteria.
Ecordare, Frater pie,
Septem vicibus in die,
Paſſionis Domini:
Per quam ſumus liberati,
Et æternæ vitæ dati;
Et ſupremo lumini.
Quando ſedes, ſias & jaces,
Quando loqueris, & taces,
Feſſus cùm quieveris:
Chriſtum quæras, in quo peras:
Crucifixum corde geras,
IUbicumque fueris.
Diligenter pone mentem,
Super Chriſtum patientem;
IUt ei condoleas.
Chriſti mortem, Chriſtiane,
Prlange ſerò, plange manè,
Et in plandu gaudeas.
Quaàm

erSn

areer
tolumn de⸗
lem
Ue Ae
Ue N
bihiome
Orcene⸗

(t

1 R⸗

9
es⸗

erist

interioris hominis. 307
Quàm deſpectus, quam dejectus
Rex cœlorum eſt effectus,
Ut ſalvaret ſæculum:
Eſurivit & ſitivit,
Pauper & egenus ivit
Usque ad patibulum.
Recordare paupertatis;
Et extremæ vilitatis;
Et gravis ſupplicij.
Si es compos rationis,
Eſto memor Paſſionis,
Fellis & ablynthij
Cogitans hæc ingemiſce,
Et in iſtis planctum milce,
Et cordis meſtitias.
Co'pus ange, corde plange,
lentem frange, manu tange,
Chriſti mortis ſemitas

Virum reſpice dolorum,

Et noviſſimum virorum,
Fortem ad ſupplicia.

Tibi gratum ſit & æquum,

Jam in cruce mori ſecum,
Compati convitia.
Quando vides te afflicdum,
Deſolatum, ita victum,
Ut quaſi deficias 3
Chriſti cogites dolores,
Graves pœnas & mœrores,
Sputa, contumelias.
V 2 Bo.-

308 Vita Chriftiana
Bone Frater, quidquid agas.
Crucifixi vide plagas:
Et ei compatere.
Omni tempore ſint tibi
Quaſi piritales cibi,
His gaudenter fruere.
Sed Eheu! res eſt ſanguineis deploranda
lachrymis: quòd cuùm nil adeò ſit efficax ad fu-
gam peccatorum & virtutis amorem, quàm
Paſſio Chriſti ritè expenſa, equidem non
Paucos reperiri, qui eà non moveantur, minus-
que permoveantur. In Chriſti Paſſione petræ
quoque ſciſſæ ſunt, & monumenta aperta; ſola
autem hominum corda, pro quibus ſolis Deus
patiebatur ,„ ſaxo duriora nullo pietatis ſenſu
permoventur, aut ad pœnitentiam ſcinduntur.
Miratur hanc cordis duritiem Bernardus Ban-
huſius lib. „ Epigram, eim que ſequentious
verſibus eleganter perſtringit. .

Caucaſeæ rupes duræ, ſunt robora dura,
Duraque tardipedum cornua torva boum-
Dura ſilex, vitreum que gelu, dens durus aratri,
Duraque de pariis marmora ſciſſa jugis.
Duraque quæ Tulis reſtant incudibus æra,
Ignibus ingenium vix domitura ſuum;
Et laſſi quondam Brontes, ſtero pes que fatentur
Durius æterno nil adamante dari.
Dura hæc: ſed qui oculis ſiccis te Chriſte tuetur
Pandehtem teneras ad duo ligna manus;

lunf
Dui

Quv

Ne
Rob
Pen

De!

ſont

I
1
Moe
int
Uote
Mh
non
N
Uum
i

N

6,

epluc
ara⸗
Gu
enn I
nihi-
lepettt
Nrlol
Deus
tis ſi
umn.
sbane⸗

eghoes

5
Nc.
Aatl,

interioris hominis. 309
Et tua purpureo rorantia membra cruore,
Diaque vulnifico tempora cincta rubo „
ui videt hæc lentus, celeri neq; carpitur igne,
Nec ſe Magdaleas eliquat in lachrymas,
Robore, rupibus, & ſilice hic, cornuq; geluq.
Ferro, Adamante, ære & marmore durior eſt.

S0 SS0 S0- S: SO=
Ccput ErIIl.
De Mortificatione magni- pen-

ſionis ſui ipſius in bonis operibus.

Iuùm antiquus hoſtis ſæpè ſæpius Chri-
ſtianam animam in ſua devotione tenta-
re ſoleat per magnificationem perſonæ
ratione bonorum operum peractorum, ideoô-
Jque in ſpiritualem incidat ſuperbiam, ingens
profectò malum, quod tum conſummatur- „
ubi homo à Deo multis donis & gratiis locu-
Pletatus, interiori devotioni ſedulè incumbit,
in omnibus in-& externis operibus ſe exerci-
tat amat vitam ſolitariam, pius & probus eſt.
tiam à levibus impertectionibus ſibi præca-
vet, & cam ob cauſam ab aliis velut Deo ac-
ceptus, juſtus & timoratus deſiderat honora-
ri, & in quolibet etiam minimo defectu ſui
Proximi ſcandalizatur, taxat eum & exagge-
rat. Inde fit hominem huiusmodi ſuperbi4
ſpirituali infectum nedum derogare honori
oli Deo debito ʒ ſed inſuper in gravem peri-
V 5 culoſum

310 Vita Chriſtiana

culoſum morbum incidere non facilè curabi. .
lem ubi radices egerit. 4 Netca
Tales Deus ſubinde permittit labi in gra- letr
via & turpia peccata, quò defcendentes in ſe Voln
ipſos séque noſcentes humilientur, aliorum- &
vitam & nævos carpere deſinant, cautiusque pre
regnum cœlorum mercari addiſcant. Hunc 103,
animæ morbum 8. Bernardus vermem nuncu- wun
Pat: nam ut hic ex ligne putrido generatur, da
& ſimulatque generatus, id ipſum incipit cor- Vig
rumpere & corrodere; ita ſe res habet cum ſpi⸗ lon
ritali ſuperbia depravaturhomo: quia enim in tit
co germana humilitas non eſt & conſequenter clil
nec veræ virtutes; ſic in ipſo naſcitur vermis lud
ſpiritalis ſuperhiæ, plùs æquo ſibi complaeet: mun
zeputat etiam ſe æſtimatione dignum & ab aliis altn
cupit æſtimari, ac interea vermis magnipenſi- nn.
onis ſui ipſius, omnium virtutum bonorùm-
que operum ſubſtantiam conſumit & corrodit.
transitque in miſerum hypocritam, qualis erat, li
de quo Chriſtus Dominus in Evang. Luc. 18.
cap. memorat, qui hoc modo apud ſe orabat 2 n
Deus gratias ago tibi quia non ſum ſicut cæteri hbo⸗
minum, rapteres, iniuſti, adulteni, velut etiam bie
publicanus.
Phariſæus ille ob ſpiritualem ſuam ſu=
perbiam à Deo juſtificatus non eſt, quò innu-
cretur, quod omnes ij, qui reputant ſe aliquid in
cſſe, voluntque à cæteris magni pendi & re- n.
ſpici ratione bonorum operum „nullatenus in I

gratis Dei ſint. Hlanc

ure⸗
Sn
lomumn
ilene
Mn
nel⸗
r.
tcol⸗
nhe
UII
nter

tnie

eel⸗
is

⸗

in⸗
dl,
A
16.
1
1⸗
6

interioris hominis. 371
Hanc vanam gloriam ambientes ſunt aliis
peccatoribus miſeriorcs. Nam ubi ſæculares
per rapinas, uſuras ,gulas, luxurias , carnis
vVoluptates, adeôque ſaſtem per bonum utile
& delectabile ſe ipios in perpetuas flammas
Præcipitant, hæc ipia ſuos quoscunque devo-
rOs, ſed vanæ gloriæ cupidos per ipfiſſimum-
mundi contemptum, paupertatem, obedien-
tiam, caſtitatem , per ipſas ſuas auſteritates ,
vigilias, flagellationes, inedias, jejunia per
longas orationes lachrymoſas & aſperas mor-
tificationes poſt mortem, tanquam purgatorio
clauſtrali eduéctos æternis ignibus mancipat.
Unde inanis gloria mater gehennæ, rapina o-
mnium ſimul & ſemel meritorum, peſtis oc-
culta, mater hypocriſis & tinea ſancétitatis di⸗
Kur. .
Familiare etiam eſt huic vitio linguâ pros
priâà tanquam aptiſſimo inſtrumento uti; ni⸗
hilque dulcius videtur quaàm opera egregiè fa-
cta, labores pro Dei honore ſuſceptos, labo-
rumque ipſorum fructus more gallinarum de-
cantare: ſed nihil periculoſius & ſæpe nihil
pernicioſius Quamvis enim illud interdum-
aliis ad ſimilia opera provocandis, aut ad De=
um glorificandum excitandis conferre poſſit 5
tamen niſi præſentiſſimæ cautelæ adhibeantur,
intentiôque ad Deum ſolum erecta ſedulò te-
neatur, periculum undiquaque imminet, in-
lubrico graderis „ in medio laqueorum per-
tranſis,

312 Vita Chriſtiana
tranſis, proindéque ſolicite cave tibi ipſi, quis-
quis de te ipſo loqui cupis; & niſi urgeat , aut
fuperioris id exigentis authoritas, aut eviden-
tiſſima proximi utilitas aut neceſſitas, tu tace
& age Cernelium Tacitum. Neque ſolum ſi-
lentio rectè facta tegenda ſunt, ſed & qsantum
fieri poterit occultanda, ac ſemper ſecretum-
virtuti quærendum. Et ſi tale opus ſit quod
aliorum oculos latere non valeat, quédque ad
ædificationem proximi palàm fieri expediat;
in eo caſu, ut monet S. Gregorius Hom. II.
in Evang. Ita ſiat opus in publico, ut tamen in⸗
tentio maneat in occulto: ut & de hono opere proxi=
mis prabeamus exemplum, & tamen per intentio⸗
nem qud ſoli Deo placere quærimus, ſemper optemus
ſecretum.
Eja ergo Chriſtiana anima ſtude ſuppri-
mere hujusmodi periculoſam paſſionem pro-
priæ æſtimabilitatis & in ea extinguenda te
mortifica; quod operoſum non erit, modd ſe-
quentia media applicaveris.
1. Deſiderà deſpici, idque opportunè

ſiet, ubi contempribiſiſſima & viliſſima ofſicia

alacriter peraguntur & libenter ſuſeipiuntur il-

la quæ tendunt in proprium contemptum: &

ſi quis illis acquieſcat nec conturbetur, argu⸗
mentum eſt veræ humilitatis.
Sciendum autem, verum humilem gemi-
nàâ humilitate oportere eſſe præditum. Primò
humilitate in intellectu, quo ſuam abyſſalem-
vilita-⸗

—

lira

con
cat.
ud
;
tiie

lude
ſoor
lin
15
6
fe

lgvie
ran
Aeh⸗
llue
olint
VGunmn
leiunn

od

le
dd
nell.
en it.
mu
etis⸗
en

ddt
⸗
it
ol⸗

uns

Ncia

Url.

g⸗
mi⸗

1

intenoris hominis 313
vilitatem & mhilum agnoſcit, séque omni
contemptu & vilipenſione digniſſimum judi-
cat. Secundò humilitate in voluntate exiſtente.
quâ quis pro contemptibili perſona, pro vap-
pa, pro peditergio omnium, nulliusque pre-
tij ab omnibus reputari deſiderat.
2.. Non cura illa, quæ tibi aliqualem-
laudem vel honorem conciliare poſſunt; ut
ſunt ſæcularia, Eccleſiaſtica, velReligioſa ſub-
limia officia, ſummus reſpectus, ſummi titu-
li & ſimilia: & multò minus iſtiusmodi ull4
vià poſitivè quære aut deſidera. Expende di-
tum S. Thomæ à Villa Nova. Nunquam tan-
toperò timui excludi numero beatorum, quam
dum ſui incluſus numero Prælatorum.
3. Benè trutina, quid ſit ab hominibus
reſpici vel magnificari, cuùm plurimæ res de
longè magnæ & quid miri appareant; at pro-
pè nihil ſint, ut ſpuma in mari, quæ de longè
quid ſingulare videtur eſſle, & equidem non
eſt niſi ſpuma, Pari modo ſe habet reſpectus
humanus nonniſi conſiſtens in opinione alio-

rum, quâ non probior aut devotioriquis reddi-

tur, ſi improbus ſit, neque improbuss ſi pro⸗

bus & ſanctus. Magna meherculè dementia-

eſt mercedem bonis operibus correſponden-
tem hanc ob vanitatem peſſundare, coœlumque
(nullo pretio æſtimabile) cum ſpuma vanæ
æſtimabilitatis permutare. Unde bene Apoſt.

Paulus 2. Cor. 10. ait: Non zui ſe ipſum com

mendat,

/

314 Vita Chriſtiana
mendat;, ille probatus eſt ; ſed quem Deus com-
wiendat
4. Nullam prorsus ſuperbam cogitatios
nem capeſſe in cunctis bonis & virtuoſis ope-
ribus exercitiisque conformiter ApoſtolobPau=
lo. Vir ille ſanéctus, quantumvis in tertium
cœlum raptus, eximiisque donis & char ma-
tibus adornatus, nihilo minus humiliavit ſe &
ad ſui confuſionem peccata ſua enarravit, quò
nempè Chriſtum perſecutus. Non aliter-
Chriſtianus reflectens ſe ad bona opera præſti=
ta, refle ctat ſe pariter ad commiſſos Rhus ,
nec unquam illi memoriâ excidant.
Hâc enim ratione acceptam à Deo gra=
tiam in majori æſtimio habebit, peccatâque in
memoriam revocata parient ei ſemper confu-
ſionem, adeò, ut à Spiritu ſuperbiæ nunquam
ſit expugnandus, licet forſan impugnandus.
Inſuper recogita, bonum quod habes, quod-
que præſtitiſti, non à te ſed à bonorum omni⸗=
um ſargitore Deo profluere. Enimverò quid-
quid homo boni agit, aut agere poteſt, id non-
niſi per gratiam divinam poteſt, & ex ſe ad
bonum non valet; ſed ad ſolam peccatum ,ac
proinde non eſt quod quis glorietur aut ſibi
tribuat, quod Dei eſt. Licet enim homo coo-

peretur operi meritorio & conducibili ad vi-

tam æternam. Si tamen Deus ſubtrahat ſuam
gratiam, omnis conatus ad bonum irritus erit,
& ita omne bonum Deo acceptum ferendum
nihil-⸗

Ailg
mirud
ddi

tor,
opu
ſtim
alke⸗

nem
tnr.
tinn
Pee⸗
El
ſin,
temnn
⸗
blee
laa
K
net

t
.

W

.

G

Glnde⸗
oola
tettien
nrnr.
tles
t; 1
Alter⸗
Nreli
lellus,

gen
gnenn
Ollu⸗
Guun
ndi⸗
Nir
Onnd⸗
guid⸗
ol⸗
ead
n,
coo⸗
⸗
Catn
,

interioris hominis. 915
nihilque ſibi adſcribendum. Multaetiam ho-
minibus bonaac recta videntur, quæ tamen ſi
ad divinitatis ſtateram appendantur & libren-
tur, reproba apparebunt. Qualecunque enim
opus ſit in externa apparentia & hominum æ=⸗
ſtimatione, Deus illud non ex opere, ſed ex
affectu quo prodit, penſat.
Poſtremò ad ſuperandum magnipenſio-
nem ſui ipſius, ſic homo ſecum ſermocinabi-
tur. Aſi mi Deus qui ego peripſema creatu-=
rarum tuarum, ego indignus & abominabilis
peccator, cujus peccata ſuper capillos capitis,
& ſuper numerum arenæ maris multiplicata
ſunt, & ideò meritus à cunctis creaturis con-
temni pedibúùsque conculcari; qui ego, in-
quam, præſumam ab aliis honorari? His ſimi-
libusque verbis, quibus homo reminiſcitur-
ſummi boni offenſi, om nis arrogantia recidet.
ſe nihili faciet & indignum quavis æſtimatio-
ne reputabit, humilem & contemptibilem de
ſe opinionem concipiet, deſpici appetet, sique
deſpectum Deus in ipſo permiſerit, cordialiter
eundem ſuſcipiet, cEteflabitut omnem æſti⸗
mabilitatem, honorem, vanamque laudem, &
jugiter ſe ipſum in ſancta humilitate
suique nihili penſione
continebit.

7

Caput

316 Vita Chriſtian“
Caput LXIV.
60. Documenta Chriſtiano ap-
primè neceſſaria, qui Deoin vita
interiori placere, & ad perfectionem
Chriſtianam pertingere deſiderat.

1. S .
A Nte omnia mandatis Dei & Eccleſiæ ob=
temperare, uti etiam adimpletioni voto=
rum ſeu promiſſioni Deo factæ.

2. In omnibus in-& exterioribus ſe to-

taliter permittere voluntati divinæ.
3. Nullam inchnationem aut ſingularem
affectum ad creaturas habere, qualescunq; ſint.
ꝗ'- Se ipſum abnegare & mortificare, na-
turæ ac omnibus ſenſualitatibus valedicere, li-
bentius in bonis operibus ſtare alterius judicio
quàm ſuo. .
y. Nullum gaudium & volupratem in
temporalibus quærere, cùm per hoc à cœleſti-
bus gaudiis præpediamur.
6. . Omnes præſentes & futuras adverſita-
tes de manu Dommi ſuſcipere.
7. Deſpectus, opprobria, traductiones,
irriſiones, exſibilationes, æquo animo & ex
corde amore Dei ſupportare; neque curare ſi
à diſſoluta vita tranſiens „à ſocus criminum
explodatur , vocetur beatus brevi patraturus
mira-⸗

irac
ſnd
incer
liber
mo

Een!
Ctame
mor
(e⸗

“ 4
lNI

lot
wend
kem

tote
wr
dgo
m

N

e

n N
en

Ae dO
Ni vot

ſeto⸗

Uluen
G. Au.
Ate Ae⸗
le, 1

jdct

len 1

cleli⸗

elſie

one

ee!
im
MS

interioris hominis. 317
miracula, vocetur hypocrita, ſanctificetur aut
ſanctus nequam: ſed dicere, propter vos non
incepi, nec deſinam, & tu O Domine, ſi libet,
libera animam meam à coaxationibus ejus-
modi ranarum.
3. Nullum quærere ſolatium & ne qui-
dem in oratione & ſumptione venerabilis Sa-
cramenti, in ſpiritualibus illuſtrationibus, a-
moris Dei dulcedine & ſuavitate, nec emendi-
care adulterina ſolatiola ab hominibus. .
9. Continuum remorſum conſcientiæ
non velle repellere per frequentes iteratas Con-
feſſiones; ſed æquanimiter ferre Deoôque com-
mendare humili cum reſignatione in volunta-
tem divinam.
10, Paſſionem Chriſti indies ſtudiosè
contemplari, pro caque Deo infinitas rates
referre, Patri cœleſti eam offerre pro fuis cun-
torumque peccatis, ſe vitæ Chriſti confor-
mare, edmque in omnibus & per omnia ſequi.
II. Non plenè in alterius ſubſidio con-
fidere; at plenam confidentiam in ſolo Deo
Teponere
1I2, Manſuetudine & humilitate in ver=
bis & operibus uti.
13. Omnes offendentes & injuriantes

diligere; imò verò illis benefacere juxta do-

rinam Chriſti.
14. Se indignum exiſtimare omnium

donor um & gratiarum, præſertim cibiEvcha-

riſtici, X 1

318 Vita Chriſtiana
15. Interdiu ad minus hinis vicibus ex-
Durgare latebras conſcientiæ, proprios nævos
explorare, eôsque occurrentes ex puro amofe
Dei lachrymis contritionis eluere.
16. Sibi ipſi vileſcere; quin & viliſſi-
mum univerſi mundi reputare.
17. Exire à mundo & eles oncupiſen-
tis: exirc à ſe ipſo, ut nunquam ſis, niſi in ſo-
lo Deo.
18. Non deperiretemporalia & peritura.
19. Temporalibus nonniſi ad neceſſitatem
naturæ uti, poſſidere & applicare: reliqua-
prout docet Chriſtus in pauperes erogare-
,B 20. IIIos, qui retardant te in bono; ut
etiam contubernia quæ ſolent eſſe occaſio mali
aut peccati, viriliter declinare.
2I. Seé mortificare in omnibus in-& ex=
terioribus ſenſibus, id eſt nullum in illis oble-
Ramentum aut recreationem quærere 3 a0
proinde oculos, aures, linguam, odoratum⸗
ta ſum ſanctæ continentiæ frœno ſtudiosè re=
gerfe- .
22. Orationem perſolvere cum ex-& in=-
teriori devotione; quia exterior ſine interiori
nullius eſt valoris. .
23. Non vanam gloriam aut compla-
centiam aucupari in bonis operibus, ideôque
malle ilia clàm peragere, quoad fieri poteſt,
quàm palàm in conſpectu hominum.

24. Omnia bona facere aut malum omit⸗

tere

e e
done

Orat

4 it

mod
N

fol
Dori
illee
SZHZ
Mr
Neſi
Ud
V
di⸗

Me⸗
i
R i
u

A
gui
in

ichir en
fosteros

ee

iſe⸗

ſetnun
elrten
Eelex
le

O: A.

Homa

Aer⸗
6 0de⸗
ee;1
ratutm,
ote

1

letion

ne
keoo⸗
h B

Al⸗
“

interioris hominis 319
tere ex ſolo amore Ixsu Chriſti.
2ſe Omnes actiones & omiſſiones in4
honorem & laudem Dei peragere.
26. Nullum certum modum ſtatuere in
Orationibus, meditationibus, aliisve laudabi=
Gdabilibus actionibus, ut proprietas electionis
abnegetur; ſed illa jam hoc, jam illo, jam iſto
modo exercere prout Spiritus S. inſpiraverit 5
niſi votum aut obedientia aliud expoſcat.
27. Proprium ſentimentum, propriam
voluntatem, proprium amorem, Aive in tem-=
Poralibus ſive ſpiritualibus non quærere, ſed in
hiſce omnibus ſe abnegare.
28. Pundum animæ (quem aliqui po-=

nunt in abyſſali annihilatione ſeu nihilpen io=

ne ſui ipſius) habitaculum Sanctiſſimæ Tri-
nitatis, ab omni inquinamento illæſum ſerva-
nequé eum peregrinis crearurarum imagi-
näbus depingere, quo ſolus Deus illum inha-
bitare queat.
29. In tentationibus, quomodocunque

Vocentur, actutum confogere ad Deum, cas

illi commendare & deprecari quatenüs ad cas
ſuperandas grati4 ſuâ voluntatem contortare di=
gnetur.
30. Tentationes pro nullo peccato repu-
tare & non perturbari, tametſi diu noctũù que
quis tentaretur, modò non accedat conſenſus:
qui abeſſe indè argui poteſt, quando in tenta-=
tionibus diſplicentia habetur. 8.
X 2 31

320 Vita Chriſtians
31. Neminem udicare quidquid etiam-
fecerit; ſed judicium Deo ſupremo jJudici tran-
ſcribere.
32. Non iraſci aut ſuccenſere peccato-
ribus, benè autem peccatis Deo diſplicentibus.
33. Compati peccatoribus, Deum pro il-
lis precari; quò in gratiam fedeant.
34. Se ipſum judicare in fuis deliétis, ut
perveniat quis in ſui cognitionem. Multi en-
im multa ſciunt, & ſe ipſos neſciunt.
2 f. Ante Sacramentalem Confeſſionem
priùs coram Deo ſe accuſare & plangere ſua-
peccata: neque neceſſum eſt omnia venialia-

peccata in particulari exponere; ſed ſat eſt in

communi. Ea quoque remittuntur per Sacra-
mentalia.

honorem & laudem Dei inchoatam) notat eam
cum diſtractione ſeu mentis evagatione pera-
Gam eſſe, non ideò anxietur, nec repetat, ſed
pergat coram Deo ſe humiliare & ſtudere ſim-

pliciter emendationi & non conſentire. En-
imverò grande diſcrimen eſt ſentire inter &

conſentire diſtractionibus.
37. IIIis, quibus volupe eſt quotidiè
Deo ſervire & ſe avocare à creaturis omnibus⸗
permitti poteſt à ſpirituali Magiſtro alternis
diebus ſacràâ ſy naxi refici.
38. Ob gravia peccata, quorum quem-
piam pœnituit & quæ ritè confeſſus, ratione
anxle-=

36. Llbi quis in-aut Poſt orationem (ad

lie
Com

new.

Chr
bus

Gyi

l
Per
Tent
Nen
ene
lurn
ece⸗
woi
gun
lon
r
r
W.,

ei
o⸗
8
gu

ülkian

ddin⸗

eell⸗
liceltit
umglo-

li e⸗

ſionen
je Ni
Miala
elt il
dact⸗

1
at ein
le eln
.
ſ.
re
et 8

interioris hominis. 321
Inxietatis conſcientiæ, abſtinendum non eſt à
Communione z quin potiuùs poſt Confeſſio-
nem verè doloroſam magnâ cum confidentis
Chriſtus medicus animæ ſuſcipiendus eſt.
39. Carnem cum omnibus ſenſualitati-
bus Spiritui & rationi ſubijcere, & hanc Deo,
divinæque ordinationi.
40. Non exiſtimare per externa opera,
ut jejunia, preces, vigilias, peregrinatienes
Poſſe pertingi ad perfectionem, benèe tamen
Per interna, ut demiſſionem coram Deo, reve-
rentiam, glorificationem, gratiarum actio-
nem, oblationem & ſimilia: interim opera
externa omittenda non ſunt, ſed factitanda, ve-
lut inſtrumenta ad interiora, ſic ut ab interio-⸗

re devotione quodammodèò animentur; cæte-

roquin nullum aut exiguum habitura fruétum.
Grata ſunt quidem Deo jejunia, gratæ vigiliæ,
grati labores externi propter Deum ſuſcepti,
longè tamen gratior eſt cordis puritas, longè
acceptior humilitas & Ccharitas. Nam propter
has virtutes illa, non hæc propter illa mandan-
tur.
41. Puritati cordis & animæ ſtudere 5
edmque pluris millies æſtimare, quàm exteri-
Orem, ac proindè ſummis in feſtivitatibus lon-

éè maior cura eſſe debet de puritate interna

quàm de exteèno ornatu & venuſtate.
42. Ratione imbecillitatis naturæ, rigo-
roſa peœnitentialia opera remitti poſſe, ne Spi-
6⁶

5 rituis

322 Vita Chriſtiana

ritus labefactetur & ineptus quis fiat ad inpo-

ſterum ſerviendum Deo.
4 ¾ Veram pacem quærere cum Deo, in
omnibus obſequendo voluntati ejus ; & ſe-
cum, Spiritu prædominante naturæ & toti in-=
feriori homini, cum proximo eum ut amicum,
ſic & inimicum diligendo.
44. Non exiſtentibus in rerum naturs
cœlo & inferno, equidem conteri de peccatis,
Deumque ſupra omnia amare, quia Deus eſt.
45. Nihil in mundo diligere præter-
quam Deum & homines propter Deum: nam
Ju nc uid diligit cuum Deo, Deum perfecte
non diligit.
46. Super omnia odiſſe peceatum ac
quidquid peccaminoſum eſt, non verò ipſum-
hominem: qualiscunque fuerit.
47. Omnes creaturas, ſive rationales ſi-=
ve irrationales incitativas ad malum omni ſtu=
dio declinare.
48%. Ubivis locorum, omnique in caſu
ad virtutes contendere; impenſius tamen ad
exercitium in-quam exteriorum virtutum.
49. Vitam Chriſti & paſſionem in pro-
ſperis & adverſis, in lætitia & triſtitia ſectari,
in omnibus ſe reſignare involuntatem divinam,
cuncta ejus di ſpoſitioni committendo.
50. Quot. diebus (imèò fipoſſibile) &
horis, conteri de peccatis, pro iis offerre Paſ=
ſionem Chriſti cœleſti Patri ʒ Geniricem Dei
Virgi⸗

ta ihv.

nDoin
4 tole⸗
AWlcnn

n ult
cats
ensel.
Prattn
nihan

Alech

mn 4
N

lesl⸗
iA

I 4
le
no
karl
N

interioris hominis. 323
Virginem MARIAM Theſaurariam & diſpenſa-
tricem omnium cœleſtium donorum & grati-
arum, ſingulariter poſt Chriſtum revereri: SS.
Angelos colere & invocare, & dein cæteros
Sanctos in cœlis. Sacroſancta Sacramenta
non ob ſpiritales conſolationes, ſed ad glori-
am Dei & in gratiarum actionem pro cunctie
beneficiis frequenter ſuſcipere.
FI. Neminem deſpicere & ſe meliorem
reputare alio, licet viliſſimus videatur; ſed o-
mnibus benè velle, illos pro poſſie juvare &
plus in neceſſitatibus animæ quâm corporis.
Pauperes amare, eorum converſationem expe-
tere, illos libenter inviſere, & te convenien-
tes amanter excipere, ipſis benignè colloqui,
& ſi occaſio ſe ſe offerat, illis etiam inſervire
& miniſtrare idque propriis expenſis.
22. Non multa loqui, quia in multilo-
quio non deerit peccatum; malle auſcultare
uàm loqui citra neceſſitatem: & cumprimis
libenter audire verbum Dei & doctrinam Spi-=
vitualis Directoris non ſecùs ſequendam quàm
Chriſti.
113. Affectus animi & pravas inclinatio-
nes ſupprimere, illis reſiſtendo, & non poſt

concupiſcentias eundo.

54. In omnibus virtuoſis operibus nul-
lum emolumentum ſpectare, & absque ſpiri-
tuali aut temnporali prœmio aut recompensâ il-
la operari, ſoli Deo 'lla conſecrando.

X4 55e

324 Vita Chriſtiana

55. Si quis perſualum habeat ſe con-

ſcendiſſe culmen perfectionis, nihilo minus ſe
humiliare debet & inutilem ſervum ſe reputa-
re, qui ſolùm præſtiterit, quod præſtare obli⸗
gabatur, & in omnibus occurrentiis, voluntas
Dei ſit ipſias, & ipſius voluntas Dei ſit.
56. Omnibus bonis temporalibus juſto
titulo acquiſitis & poſſeſſis nonniſi ad neceſſi-
tatem uti, & non ſecus, acſi oſtiatim eſſent
mendicata. Proinde cum uteris aliqua parte il=
lorum, arbitreris te quotidianum panem, &
quotidianam Eleemoſynam ex Clementiſſimi
Domini manu ſingulis diebus accipere. In
caſu privationis bonorum ſuorum tranquillum
& imperturbatum permanere, quaſi nunquam
quis ca poſſediſſet.
77 bPerlibenter Eleemoſynas tam cor-
porales quàm ſpirituales erogare: & ſi conſta=
ret de quopiam integro vitæ ſcelerisque puro
Chriſtiano indigente, dare ei liberam faculta-
tem ad neceſſitatem utendi ſuis bonis, quaſi
ipſi appropristaeſſent „ idque favere ipfſi ex
corde, ut ſibi.
58. Pro deſolatis Animabus in Purgato-

rio Deum ſuppliciter deprecari, pro iis quoad

poſſe curare legi Sacra; prout etiam pro con-
verſione peccatorum univerſi mundi. Toto
voluntatis affectu ſemper & ubique divinæ
gloriæ incrementum quærere, & eo fine pec-
catorum converſionem, bonorúmque in vir-
. tute

i
1.,
odd

1
g

dor
Tii
lu
kio
in⸗
1
i

—

interioris vominis. 32 5
tute progreſſum, quantum in te eſt, procura-
te; perverſis im piorum conatibus conſtanter
obſiſtere, errores & abuſſus irrepentes fundi-
tus tollere.
59. Omnes & ſingulas actiones noſtras,
reſpirationes omnes, paſſus & ipſos cordis at-

que oculor m motus omnes cum omni cot-
el. poris animique motu & quiete; offerre SS.
nden Trinitati per Chriſtum & eius omnia merita.
e Ita facientes rectâà ad cœlum vià ſine purgato-
, riO obituros ajebat S. Magdalena de Pazzissut
Niln in ejus vita habetur; hancque eſſe præparatio-
1l nem ad purgatorium evadendum edocta divi-
llun nitu0us.
gan 60. Nihil æquè penſi habere ac cultum

2

divinum & quidquid ad promotionem illius
ot. conducere poteſt; cætera omnia ut naturæ ne-
dola⸗ cCeſlaria quaſi tranſeumer perficere. Poſtre-

uH md cunca opera, in-& cxtrinſeca cum IUnio-
le ne operum, paſſionum & exercitiorum Chri-
ſtiad laudem & gloriam amabiliſſimi Dei per-
ta agere, corpus ſuum & animam in vita ac ulti⸗
mà horulà in manus Domini commendare-
1l Digreſtio Einalis.
1 Salomon, Salomon, quo te miſetiarum

tua deduxit laſcivia! Quanto tibi dolo-

e re ſtetit peritura voluptas? adeò ut de ſa-
. Iute animæ tuæ paſſim dubitetur. Si modò
. tibi

326 Vita Chriſtiana
tibi reditus ad vitam pateret, num ſic denuèò
luberet deliciari? Exiſtimo quod ſaccum pro
purpura indueres; eremum vel egenum ali-
quod cœnobium pro palatio tibi deligeres 3
pro eburneothrono nudam humum; pro mu-⸗
ſica lachrymas & ſingultus 3 pro conviviis je-
junia, pro odoribus fœtores? pro amplexibus
& oſculis ſlagella & cilicia, milliesque ac mil-
lies repeteres: Vanitas vanitatum & omnia va-
itas præter amare Deum & illi ſoli ſervire.

Index Capitum.

C' 1. De Significatione vitæ Chriſtia-
næ. 15
Caæp. 2. Vitam Chriſtianam mundus non
noſcitʒ benè tamen imitatores Chriſti 18
Caæp. 3. Puncta neceſſaria ad promotionem vi-
tæ Chriſtianæ exponuntnr. 217
Cap A4. Chriſtiano incumbit ex officio Chri-
ſto conformare vitam ſuam & mores. 28
Cæp. 5. Inſtitutiones vitæ Chriſtianæ ac proſe-
cutio punctorum ad Chriſtianiſmum co-
gnitu neceſſariorum. 30
Cap. 6. Mediacompetentia ad vitam Chriſtia-
nam. . 332
Caæas. 7. Chriſtianè victuro ſenſibus & huma-
næ rationi renuntiandum eſt, id eſt om-
nia ſusque deque verten da. 34
Caæp. 8. Ad perfectam in Deum introverſionem
Chri-

en

n e

hun
loen
Dtoe
ieſ.
Nerbu
rNi.
Ade⸗

0

li.
NN.
ſtins
i⸗
11
Cr⸗
8 20
ol⸗
co⸗
90%
ſtu⸗
1
Me⸗
0ll⸗
3/

6
10

iyterioris bominis. 32977
Chriſtiano neceſſariæ ſunt tres averſio=
nese 3997

Cap. 9. Quantoperè paupertas, contemptus &:

abnegatio Chriſtiano neceſſaria ſit, ex-
penditur. 39
Cap. 10. Chriſtus ſatisfacturus pro noſtris pec=
catis viam crucis elegit; & idem nos fa-
cere oportet. 4³⁸
Cap. II. De quibusdam conditionibus ad hoc
ut anima tota & totaliter ſit Dei. 4 5

Cap. 12. Homo Chriſtianus non quæret ſe

ipſum; verùm omnia opera fiant ex in=
tentione depureti ab amore ſervili. 48
Cap. I3. In quo ſita ſit Mortificatio & quanto=

perè ea nobis neceſſaria. 54
GAp. 14. De mortificatione vanarum & noxi=
arum cogitationum. 58

Cap. 15. De mortificatione Philautiĩz. 62
Cap. 16. De mortificatione propriæ volunta-
tis in vita Chriſtiana. 73
Cap. I7. Exercitia abnegatæ voluntatis. 79
Cap. 18. De mortificatiene proprii judicij. 80
Cap. 19. De mortificatione inordinati appeti-=
tus in ſuis II. paſſionibus ſeu motibus
animi. 87
Cap. 20. De mortificatione omnium ſenſuali-
tatum, omniumque inordinatorum amo-
rum ad homines. 93
Cap. 21* De mortificatione omnium inordina-
tarum propenſionum ad peccata venia-

lia. 99

22 8 viitA Ohriſtians
Cap. 22. De puritate atumæ per charitatem u-
nionem ſui cum Deo deſiderantis. 102
Cap. 23. Actus perfectæ Contritionis. 10
Cap. 24. Ut Cenodoxiæ ſeu vanæ gloriæ exu-
atur affectus, exercitabit ſe homo in pro-

fundiſſima humilitate. 107
Cap. 25. Partes neceſſariæ ad impetrandum-
humilitatem. 112
Cap. 266 Praxis veræ humilitatis. 114

Cap. 29. De abdicatione negotiorum ſæcula-

rium non neceſſariorum. 117
Cap. 28. Homo Chriſtianus ſibi ipſi non fi-
det, ſed vitam ſuam ad conſilium Patris
ſpiritualis inſtitteeet. 119
Cap. 29. Magna gratia eſt Chriſtianum eſſe,
cujus vita nectare & ambroſiâ dulcior-;
extra eam nonniſi fraus fucatumque-

gaudium. 124
Cap. 30. In vita Chriſtiana mala & injuriæ ſuſ-
ferendæ ſunt. 127
CaXp. 31. Deo pergratum eſt, ubi Chriſtianus
amore ejus quid patitur. 129
Caæp. 32. Vita Chriſtiana nequit eſſe ſine cru-
cCe, tribulatione & paſſione. 132

Cagp. 33. Paupertas ſtatùsque humilis argu-
mentum eſt divini erga nos amoris. 137
Cap. 34. De indifferentia in omnibus contin-
entiis, ac reſignatione voluntatis ſuæ in
Szmum⸗ 143
Cap. 35. De LItilitate ſolitariæ vitæ. . 149
ap.

.

tnen.
h 1
D
Orlatl.
wie
1
rulim
III
ſeoll,
nf.

1 DrHE

1ig

wele,
Nie
wae⸗
niel
iin
llims
1)
ie ⸗
r

ge

6. 17
ri⸗
ein
1
60.

interioris homimis⸗ 329
Cap 36. De præientia Dei. 154
