Gi2237
author: Faber, Bartholomäus

—

N12511939327 021

IIIIIIIIUIIIIIIIII

8 Tübingen

. . Fſo rn,

Aakt . te⸗ ah.

H — cg, o N

A 6 S Crr
. . aſ

eA

/

CHRISTIANA

INTERIORISHOMINIS.

Hoc eſt: SSSU
Bene fundatæ doctrinæspirituales,
& Inſtructiones, quibus anima devo-
ta ad Cognitionem ſui ipſius, Mortificatio-
nem in omnibus, modum je ſe exercitandi in vita
contemplativa ʒ agnitionem ſummi, ae infiniti boni,
Sum eoque denique intimam unionem amoroſam fortiter
H Briter impræſentiarum edocetur, atque ad ex-
½ plum Chriſti quodammodo ad oculum .
„ demonſtratur.
Oonſcripta primum der
RS& Eruditiſſimum P. Bartholoꝛ;
mæum Faper Ord, Eremit. Magni S. Auguſti⸗
ni Sacerdotem, Profeſſum Herbipoli; nec non
Provinciæ Rheni & Sueviæ Diſſinitorem Idio-
mate germanico;
Per P. F. Aufelium Weſthoven
Düſſeldorpienſem ejusgem Ordinis Pro-

feſſum Coloniæ „quondam Ss. Theo logiæ Proß.
feſſorem, latinitate donata

G

mini progreſſum animarum Chriſtianarüm.
Wül Ze⸗ Licentiag Supetiorum. D
30 S0 e. O8: S. deS. 0SS
CONSTANTIE, Typis & Impenſ. Joannis
Kdami Kéberle Typogr. Eibliop. Anno 1705.

—

Plurimumque illuſtrara in
gratiam; folatium ulterioremque in via Do-

§. Auguſtinus Tom. 3. lib. 1. de
Trinit.
Utile eſt, inquit, plures libros fieri 4
pluribur dwverſo ſtylo, non diverid

Fide, etiam de quaæſtionibus eisldem

ut ad plurimos res ipſa perveniat,
ad alios quidem ſic, ad alios autem
Auc.
S. Gertrudis lib. 4. Inſin. c. 13. ait:
Quandocunque aliquis ſcribit, docet,
ea intentione ut laus Dei per boc

promoveatur, & profeltus Anima-
rum: tunc omnis profeltus, quem

aliquis ex Scriptura, ſive doctrina

etiam per mille annorum millia con-
ſequitur, totaliter cedit in illius ſa-

lutem, quiſuaâ intentione boc Do-
minoprimitàs pralibavit.
Et idem proportionaliter intellige de

augmento pœnarum infernalium
in ſpargentibus, libris ſuis editis „
prava dogmata, autjuventutem

per obſcœnitates corrumpentibus.

— — MKũ .

f

—

d

de

1
el 4

ett i
S

it
lten

dit
et,
m:

uen
rm
cor.
ſi
e

—,

ige

tutenn

tibua

Alun
tis,

DoMINO DOMINO
PCHRISTOPHORO
SCHMID
Ord. S. Brunonis, Almæ S

Domi
mino Patrono ac Mœcenati
ſuo obſervandiſſimo

EDISTOLA

. RB N e w. .
N R 4. S e W L
6 B6. N R
—
SRN GS
Qog

ARARARAEe

Reverendiſſime Domine

=—

clariſſimis animi, & litte-
rarum dotibus præfulgentem ad-
miratus fuerim; nunquam tamen
ita votis meis indulſi, aut littera-
rum comenta tanti feci, ut ea digna
judicarem, quæ oculis tuis ſiſteren-

tur. Verùm cùm primùm de ad-

ornando Chriſtianæ vita, & inte-
rioris Hominis typo, & Archetypo
cogitarem, ſpes largior mihi afful-
ſit, non indignum, in wem ocu-
os

Ametſi Te ſæpiùs Mece-
nas obſervandißime, præ-
ErI

ue bis, eã que pietate admittes quàâ in-
=. teriori homini diu noctũq; infracta
ie- ſedulitate excubas. Illum inquam eo
E impenſiori favore recipies, quò dif-
men ferentiùs interiora externis, ſtabilia
er perituris, cœleſtia terrenis meritò
iu præhabere ad ſtuporem usque & in-
eer vidiam didiciſti. Religio equidem
d. hic mihi foret, excurrere in laudes
„ Tuas, avitæ ſtirpis longiſſimam ſe-
o riem tenere, laudatiſſimæ Carthu-
fa- ſiæ Tuæ, cui Priorali Authoritate
u. ut Stella matutina præes, virtu-

D EDICATORIA.

los flecteres, viſum iri conatum
hunc, qualemcunque meum, cui
ſaltem æſtimationem pretiumque
faceret dignitas argumenti. Ecce
enim Interiorem Hominem tibi præ-
ſento, nemini perſpectiùs „quàm
interiori mentis Tuæ aciei „cogni-
tum; illum Patrocinio Tuo fove-

tem;

EpPISTOLA DEDICATORIA

tem, ſplendorem, & gloriam de-
ducere, denique & præclara rei
litterariæ merita Tua celebrare, ni=
ſi inſtituti ratio, pagellæ hujus co-
arctatio, & adulationis ſuſpicio ca-
lamum ſiſterent: nunquam cnim

laus in faciem, aſſentationis vitio

caruit, à quo tantum fortunæ Tu?z
Magnitudo, quantum genij mei
ſimplicitas abeſt, Politiora ingenia
quondam expedient Tuarum virtu-

tum præconia, eâque æternæ me-

moriæ commendabunt: ego fati
melioris auſpex, ut perennent, vota
facio. Vale hominis mei interioris
grande decus, & columen; pro quo

niſi vita decidere ſuperi dederint ;
debitor moriar.

Reverendiſſimæ Domin: Veſtræ

Servus obſequenti ſimus
Joann: Adam Koberle Typ. & Bihliop.

4

mn d.

a ke

e,ll

jnsc⸗

cioca

chim
yit
Tun

wel

geni:

Virtu⸗
W

1
Vo.

erioti
qo⸗
tint/

An

cvulgandum judico

ATPP R0O ATTO

OkDITNANII.

e Um liber præſens de
h vita (hriſtiana In-
Deßs terni hominis ac
veraci Chriſti Domi-
* ni imitatione tra-
ctans nil contra fidem aut bonos
mores contineat, ſed potius le-
Gtoris animum ad verum & pu-

rum Chriſti Salvatoris amorem

accendat : ipſum pro augmento
divinæ gloriæ „animarúmque an-
helantium cum Deo Vnionem
ſalutetypis mandandum, & me-
rito luci Publicæ per prælum

„ & cenſeo.
onſtantiæ die 20. Decemb. 1702.

Joannes Baptiſta Stremayr SS.
Theol. Doct. Inſig. Eccleſiæ
Qolleg. ad S. Steph. Paroche
*Canon. Libror. Cenior.

Facultas Almodum Reverendi &

Eximii P. Provincialis.
Mag. F. Hermannus Hermann Ordinis
Erem: S. P. Auguſtini SS. Theol. Doctor.
Provinciæ Rheni & Sueviæ Provincialis.

Heologorum à nobis De putatorum, qui-
bus præſentem librum (Chriſtiana Vita

Interioris Hominis intitulatum) ab Ad-=
modum Reverendo P. Bartholomæo FPaber-
Provinciæ noſtræ Diffinitore compoſitum per=
legendum commiſimus, teſtimonio aſſecurati,
quod omnem ſanam doéctrinam, nil niſi Ortho-
doxam fidem, piosque mores redolentem con-
tineat, brevique methodo omnes ad perfectio-
nem Chriſtianam aſpirantes, ac Cœleſti Sponſo
interius conjungi cupientes animas ad optatum
finem perducere potens inveniatur, libentiſſimè
facultatem impertimur, ut publicam is lucem
aſpiciat. Patum Conſtantiæ 25. Sept. 1702.
(L. S.)
M. F. Heimannus Hermannbrovin-
cialis qui ſupra. m. p.
J₰S⁸ .66S0. – S — 50
Approbationes Theologorum Ord. EFem.
8S. p. Augatſtini. . .
Ese infra ſcriptus ad mandatum Rev. ac Eximii
2P. Magiſtri Hermanni Hermann:, 5§S. Theol. Doct.
nec non Provinciæ Rheni & Sueviæ Provincialis lib-
rum ſub titulo, Chriſtiana Vita Interioris Hominis,
ab Admodum Reverendo B. Bartbholomæe Faber,

ejusdem Ordinis, ac Provineiæ Diſſinitore ſingulari

in-⸗

nIn⸗

ani
ula

rend
NW

on
lbr

r
Ktn
l

di

Dtdins
ocor
ls⸗

ngdi
na Vu
1 Al⸗
Peber-
vm.
ecllti,
Oitho⸗
n cl⸗

elle⸗

Gponc⸗

Nrrun
rn
M

I)n
uhori⸗

ee
j.

e Hni

0l 4
is Ii⸗
onins,
Yber
gu
in⸗

induſtriâ, ac ardentiori zelo elaboratum perluſtravi,
eiusdemque ſeriem, nec fidci orthodoxæ, nec bonis
moribus adverſari, verum fidelium contemplantium
animis haud modice proficuani reperi, quare merito,
ut lucem videat, iudico, ac cenſeo.
Datum Conſtantiæ 15. Sept. 1702.
Fr. Chriſtienus Baur ab Eyſenech, Ord.
Er. S. P. Auguſtini SS. Theol. Bac-
calaureus, eiusdemque Facultatis
Profeſſor, ac Provinciæ Rheni, &-
Sue viæ Diſinitor.
X Commiſiſione & mandato Adm. Rev. &
Ex: P. Magiſtri Hermanni Hermann Ord.
E. S. P Auguſtini SS. Theol. Doct. RhenosSue-
vicæ Prioris Provincialis ſerià attentione legi
& perlegi intitulatum librum, Chriſtiana Vi-
ta Interioris Hominis ab Admodum Reve-
rendo P. Bartholomæo Faber dicti Ord. ac
Provinciæ Diffinitore conſcriptum, in quo o⸗

mnem Chriſtianis moribus, Catholicæque fidei

conformem doctrinam, eunctis Chriſti fide-
libus interiorem animæ cum Chriſto Esu ſpon-
ſo ſuo unionem arde nter deſiderantibus appri-
me utilem, & ſalutarem reperi, quapropter ex-
iſtimo, ut pro majori Dei glori Proximique
ſalute typis mandetur.
Datum Conſtantiæ 2 5. Sept. 1702.
Fr. Franciſcus Saur, SS. Theolog
Bacc. & Ledor Ordinarius 1n
Conyventu Herbipolenſi p. t. Se-
cretarius Propincialis.

Facul-

Facultas

Admodum Reverendi, & Exi-
miP. M. Provincialis Provin-
ciæ Colonienſis.

Ræſens liber, Vita Chriſtiana
Hoaminis Interioris, cum multis
occaſio fuerit vitam inſtituendi
Chriſtiane, hominemque exterio-
rem componendi ad normam, &
formam interioris in libro vitæ de-
ſcripti, ideôque, & à Rev: & Eru-
dito P. Aurelio Weſthoven S. T.
B. & olim Profeſſore, Provinciæ
noſtræ Sacerdote in latinum idio-
ma translatus ſit, ùt plurium ſervi-
ret inſtitutioni, hinc non impedio,
quin ſervatis ſervandis, romanis ty-
pis in lucem edatur. Datum Colo-

niæ ex eremo noſtra, die 26. Fe. 705
Fr. Nicolaus Gir ken Ord Erem. S. P.
Auguſtini SS. Theol. Doct. & Proſeſſ.
ordinarius. Provinciæ Colonig p. t.
Prior Provincialis. m. p. p.

d
dos
Verb
6o⸗ .
Ido

thn
Tel
let

ut

u

QO) () (8 0
R M S D .
22 207¾ . .
Ee

PRÆ½FATIO

Ad Benevolum Leltorem.
. ◻☛nR Otiva inter alia Incarnatio-
nis, & ad ima deſcensùs
Domini noſtri IEsu Chri-=
ſti, non poſtremum ſibi
5 locum vendicat, hoc ni-
à mirum, ut nobis excm-
R plar, & prototypon eſſet
perfectioris vitæ, ad cujus normam omnes &
ſingulæ noſtræ cogitationes, verba, opera,
eorumque omiſſiones, regularentur. Id pſum
doctrina eſt Chriſti joan. 13. cap. hiſce dilertis
verbis : Exemplum dedi vobis, ut: quemadmodum
ego ſeci, itæ & pos ſaciatis. Ac ſi diceret: Ego,
ego via ſum recta ſalutis, & in vanum quivis
laboraverit, niſi vitam & mores ſuos ad meos
compoſuerit; niſi qui pariformi mecum inten-
tione, zelo, amore, pietate, modeſtiâ, ho-
neſtate, manſuetudine, patientié & humilita-
te exteriora pariter & interiora peregerit; niſi
qui nullo non tempore oculos ſaos in me ccu
numeris omnibus abiolutam Ideam direxerit=
cum accurata virtutum & operum meorum
Penir-

=

2908 ) (o) (50- HS
penſitatione ,„quæ ego ad planandum viam-
veris h. e. re & nomine) poſt me reliqui
Chriſtianis. Proinde in hoc omni ſtudio in-

cumbendum, quò vita noſtra Chriſtiformis

ſit, & quoties intendimus quid operari, cogi-
tatum eo collimemus, ut non ſecus fiat, quàm
JESsus Salvator noſter in vita ſua operatus eſt;
aut ſaltem oblatâ occaſione operatus eſſet.
Ab hoc propoſito non abludit S. Petrus

Apoſtolus cum inquit 1. Epiſt. ap. 2. Chru-

ſtus paſſus eſt pro nobis, vobis relinquens exemplum
ut ſequamini veſtigia eius Et ab hae imitatio-
ne nemo privilegium immunitatis obtinet,
ſive ſit Imperator aut Rex, Dux aut Princeps,
Comes aut Baro, Nobilis aut Dofctor, Reli-⸗
gioſus aut Sæcularis.
Verbo: Omnes hunc in mundum ve-
nerunt ad imitandum Chriſtum per vitam-
Chriſtianam proportionaliter ad ſtatum ad
quem quivis vocatus eſt; imèò vero in hoc
puncto tota Chriſtiani hominis ſubſtantia con-
ſiſtit, atque absque co in nihilum recidit.
Hec porròô vita Chriſtiana conſiſtentiam
ſuam neutiquam habet in operibus exteriori-
bus, put4 paupertate, fame; ſiti vel aliis diffi-
cultatibus; vel operibus pornalibus & afflicti-
vis; minusque in dignitatibus, honoribus &
divitiis, vel aliis ſummis officiis, quæ homi⸗=
nem ordinar& A via vitæ Chriſtianæ remoran-
tute Neque conſiſtit vita Chriſtiana in plu-
ribus

tii
8

d
ec
u
E

Viam
teligni
lio n
korni
,Cogr⸗
vgun
us ch,
let
Perus
„ C
glte
hlatio⸗
Ninet,
lnepst
„Nale

ee⸗
VRun
tbin 4
in M
incol⸗
it.
teſtiacl
elioli⸗
eift
Mid
lu
fomml⸗
Moref
upv.
bus

Q8 K°) (60-

portet,
l⸗ . 1 rrsler uddutn ſe ſunt commend
perſolvere Iin Ecc lelia lan penſum horari
crogare Elecmoß ; ledes wen keanue:
vVeris in Fequent ſl⸗ 3 ecde melius rolooe
cuùm illa ſuſcipi uſceptione Sacramen un
laribus, qui eeuidem o palto n Kru
e 3 ſra in cogemn ATun Haan go preſe
Chriſtiana vita perpera ſiatuieuri r .
corpors, quod cchtemn ibie elt Naden
ptibile eſt, ſdnmima:

[quæ i
imago Dei eſt, ſpiritalis & immortal
rtalis

internis acti .
Baeine WKM virtuoſis operibu
tio interno vi quidem principaliter i
tatis, vili irtutum, ut Fidei, S in exerci-
Divinæ Uip uſionis ſui ipfius P i Chari=
à i 4. ioni
lajeſtatis, Gloriſicationis, Cratii

Creaturas
„conformationi
nèe cum divina S&r ationis v. K
g u dirin & ſimiliume Voluntatis huma-
ein, ut o .V .
ne fiant, niſi e muia operz non aliâ intenti
boni, & non 1 amore Dei ſummi ee10-
riſicandum i ad ipſum laudandu infiniti
Bloriidigauthanum. deltergd ande e⸗
imum. Poſtt ² laude
na opera Poſtremè 60
c
(ad hoc ut duotnodocundue ea Locis⸗ ealfe⸗
mediante dorhtiege dici virtuoſa & pe Koles
quà in re potiſſtuun⸗ eragantur nec herfedn)
alent, Ling imùm Anima & S eſſum eſt:
e conſequens eſt, a Diritne præ-
V oculum
patet,

O)00oNNSe
patet, quidnam conſtituat vitam verè Chri-
ſtianam; nempe interna devotio, ſeu pietas.
Nam omnia opera externa, prout paſſim do-
cent Theologi, ſecundum ſe nudè ſpectata-,
nec bona nec mala ſunt formaliter, neque lau-
de aut reprehenſione digna: ficut enim actus
externus non eſt ex ſe liber, ſed tantum per-
denominationem extrinſecam ab actu libero
Voluntatis reſidentis in anima, ita. non eſt ex ſe
in genere moris, adeôque nec moraliter bonus
aut malus, ſed tantum ut fit ex imperio actus
interni liberi, in quo formalis bonitas & ma-
litia intrinſecè reſidet , eamque refundit in-
acdtum externum.
Ex quo redarguuntur Phariſæi, qui totam
ponitatem & malitiam in operibus externis
cConſtituebant.
Ex hoc quoque facili negotio deduces
cflicaciter, principalem valorem Chriſtianæ
Vitæ non derivari ab operibus externis, verum
ab anima ejusque internis operationibus, ac
proinde conceptum eſſentialem ſeu primarium
vitæ Chriſtianæ in interiori ſtatuendum fore.
De hac interioritate S. Apoſtolus Paulus
ad Coloſſ. cap. 3. loquitur, dicens: Vita veſtra
eſt abſcondita, eum Chriſto in Deo. Quibus ver-
Pis quid aliud innuit, niſi quod genuini Imi-
tatores Chriſti per exercitia interiora virtutum
ad ducendum interiorem vitam obligentur?
ſignanter autem S. Apoſtolus aſſerit in Deo, id
eſt⸗

= ⸗
=

tin
ſie
pi
lun
tre
ſeen

lnt

ſoo
ext
bib
hil

Ch⸗
ielas⸗
nl
laao,
lueln⸗
nA
n Ne⸗
lbere
eX .
tbons
0 0
D
t i

iinotun
te

Leduce
nſtun
Terunn
ſlbus, 4
hatlon
n to
Dallu
bus ſe⸗
ini -
cmn
en
e; 7

A,

terna, actus puriſſimi depurati ab omni

eſt, conformiter cauſæ exem plari Dei, qui ab
æterno, & in æternum in ſe Ipſo indeſinenter
internè operatus eſt, operatur & operabitur: &
quemadinodum inter opera Dei ad intus & ad
extra nulla prorſus paritas dabilis, eò quodope-

ra ad extra puræ creaturæ fint ac limitatæ per-

fectionis, opera verò ad intra illimitata, æt-
poten-
tialitate, putà generatio verbi æterni, proceſ=
ſio Spiritus Sancti & c. Sic etiam minimè
pariſicantur exteriora & interiora opera virtu-
tum in homine quantum ad valorem & digni-
tatem, cum opera exteriora duntaxat digni-
ficentur ab interioribus.
Inſuper in præallegato textu notandæ
ſunt hæ particulæ, cum Chriſto, id eſt, ad mo-
dum & formam vitæ Chriſti internè & in ab-
ſcondito peractæ. Enimverò in ſuis operibus
externis ſingulare nihil reluxit Dmanducavit
bibit, dornutavit, de loco in locum itavit, fa-
brilia tractavit, aliàque iſtiusmodi opera homi⸗=
num: ac ita ſecunddm exteriorem apparen⸗
tiam non aliter quàm cæteri homines vitam-
exegit. At interne anima ſanctiſſima Deifica-
ta perfectiſſimis, innumeris, infinitis atque
eroicis virtutum actibus immane quantum
nobilitabatur; crant enim infiniti valoris, ac
exterioribus actibus citra ullam exceptionem,
etiam aduſque minimum ictum oculi „digtet⸗
due motum æſtimabilitatem infinitam, talenl=

que

226 )0) (80⸗
ue vigorem communicabant, ut toti mundo
ab interitu vindicando plus æquo ſufficerent.
Exterioritas operum Chriſti pari paſſu quidem
ambulabat in ſpeciem cum reliquis operibus
hominum; ſed cortice revulſo & obtutu men-
tis defixo in interioritatem es infinitis paraſan-
gis ſuperabant. Haud aliter omnem Chriſtia-
num in hoc unum intendere & collineare o=-
portet, quò in exterioribus operibus exclus4
ſingularitate mores ſuos unà cum communi-
tate conformet; at intùs longè aliter ſe habeat:
nimirum ſanctam intra parietes domeſticos vi=
tam inſtituendo, cunctaque opera exteriora-
ex impulſu devotionis interioris in praxin re-
digendo. S=
Invenire eſt perſæpè homines, quos ne=
mo non dixerit per ordinem ad exteriores o-

erationes pios & probos. Prequenter orant,

lacris etiam interſunt, confitentur; commu-
nicant, non rarò inedi ſe macerant, ſtipem
dant & c. Sed heu quùm ab interiori devo-
tione minimè procedant, jure merito e cata-
logo Chriſtianorum merentur expungi, neque
ofſunt Deo acceptabiles eſſe, cum interdum
tales animam turpiter omnigenis vitiis defor-
matam habeant; ut ſunt vana gloria: ſuperbia.
ambitio, philautia & alij affectus inordinati ad
hanc ilamve creaturam reperiantur, cui cor-
appoſuerunt. .
Quamobrem ſinceram & non fucatam
Chri-

alt

Prel

tun
wül
ſer

nia
Nin
ſenn

0
Iüg
Ch
in
be

nund
Cekenl
lniden
etbſ
tumer⸗
Pulan
hriir
ege
eNcluss
mmnuni⸗
haber
cos
etiota⸗
ANiate⸗

los ſe⸗
tes
Ota
Conmm
e
i dero⸗
e
6 Nequ
tetdun
detor
peli
inti
u (0l⸗

cKa
Ohl⸗

₰) (oK 80⸗
Chriſtianæ vitæ devotionem, cultumque di-
vinum rectiſſimè poſueris in corde, in anima,
in Spirituz ideoque Deus amorem ſui commen-
dans omnibus præcepit eum ex toto corde, ex
tota anima, ex tota mente, & ex totis viribus
præſtandum eſſe. Chriſtus Dominus Joan. 4.
cap. in ſermocinatione cum muliere Samarita-
na vitam verè Chrifſtianam paucis perſtringens
ait: Spiritus est Deus: & eos, qui adorant eum, in
Spiritu & veritate oportet adorare. Loco illorum
verborum inspiriu, Gloſſa ordinaria ſubjungit,
in interioritemplo cordis;, cujus in altari ſu-
premo omnium Spiritui offertur acceptabile
Sacrificium Fidei, Spei, Adorationis, Gratia-

rum actionis, Abnegationis ſui ipſius & hu-

miliationis coram Deo, idque ex filiali amore,
ſervilitate præcis4.
Viden' quid ſit in Spiritu adorare?! & cut
Chriſtiana vita Spiritualis vitæ nomine inſig-
niatur; nempe quod cadem ſuam efficaciam
vimque meritoriam ſoli Spiritui acceptam re-

ferre debeat.

Viden' rurſus, cur vita interioris hominis
nuncupetur. Quùm enim anima actionum
omnium ſit origo & fons, qualis illa, tales e-
runt & hæ. Et verè: nam quicunque IEsuM
Chriſtum in corde ſuo habens protinus etiam
ipſum in cunctis ſuis actionibus externis ex-
hibebit.
Ad idem nos exhortatur S. Paulus Apo-
E ſtolus

—

ſtolus ad Gal. „2 A Se autem: Spt.
ia ambulate Quafi diceret: quod ſi quæratis
profectum in vita Chriſtiana 3 quin & ad api=
cem perfectionis pertingere deſideretis, ſi fa-
mulari Deo ut ſpirituales Dei famulos decet,

Spiritu ambulate, velis remisque contendite-
Chiiſto in omnibus & per omnia aſſi nilari

conformiter Spiritui Chriſti, omnés que actio-
nes exteriores ab interioribus quodammodo
animentur & vivificentur. Id niſi quis fece-
rit, falsà virtutis imagine perſonatus delude-
tur, telasque aranearum texet.
Jam pie & bencvole lector Chriſtianæ
vVitæ Interioris Hominis documenta impræ-
ſentiarum oculis tuis ſubjecturus, auſculta, &
audi diſciplinam Patris tui, hac cum aſſevera-
tione ac confidentia, quod luce meridian cla-
rius videbis & diſces quænam ad vitam Chri-
ſtianam rectè inſtituendam pertineant, diſces
Pariter, quâ ratione in verum imitatorem
Chriſti peradjutorium Dei evadere poſſis, &
qui te oporteat vitam tuam componere ad
vVitam Chriſti, quò ſic non modò nominalis,
ſed & realis voceris Chriſtianus. Id autem fu-=
turum nullatenus ambigas, ubi omnes animi

tui intimos receſſus & latebras, ſeu cogitatio-

nes, verba & opera, cogitationibus, verbis,

& operibus Chriſti Domini noſtri conforma-

re ſtudueris: quem modum conformationis te
Præſens liber edocebit, Vale.
“S IN-⸗

ui
Egt
n
inre
lennt

4

E

9E e ee 5) (K 80
eE EEeE,
S
AMinlui INTRODVCTII

e AAi⸗

hmno . . .
t. De Spirituali Anatomia Homi-

nt nis interioris, ſeu diviſionce in par-
tes ſuas conſtitutivas.

S

nillune
1 t
een⸗ quod certiſſimum, omnibus
mo & ſingulis ad perfectionemn

AH Nalfpirantibus cumprimis ne-
, An eceſlariam eſſe exsctam no-
daua rrinm conitirut titiam eſſentialiter ingredi-
n deitnmas nititutionem hominis interioris; quâ
unti gque Dei chef ad rectam cognitionem ſui ne-
ni quc Tali, erſecere Auis poterit; ineptus quo=
den? Amald; nen ad facien dam diſcretionem boni
es nh inter & N ue iſtinguere poterit opera Dei
og“ rentias anma , d anntercclenter, norit po-
ebs, mæ ſuæ, quibus à Deo Ter.
ſm Max üliraru eſt cr. Oor.
h ro meliori ig rnr jrerz„
conlu ſubſe dentin, l igitur intelligentia puncta
Auentia apprimé prænoſcenda ſunt-

2 Vita (Ohriſtianas
Primò. Homo conſtat animâ immortali;
& corpore mortali. KReipective ad Animam
à Philoſophis nonnullis ſuperior, ad corpus
verò homo inferior compellatur: ratione 8pi-
ritus homo interior, ratione corporis exte-
rior, & ſimiliter cum reſpectu ad potentias
ſuperiores animæ pars ſuperior hominis, ac
ad potentias inferiores animæ pars inlerior
non incongruè communiter dicitur.
2. Animæ homninis tres potentiæ ſupe-
tiores, trésque inferiotes indiſſolubili nexu
ſociantur; Superiores ſunt Memor ia, Intelle-
ctus, & Voluntas, a quibus Anima denomi-
nationemSpiritus; ab inferioribus verò, ſcilicer

appetitu concupiſcibili iraſcibili, & appetitu ra-

tionali inferiori, qualiter ſpectata vivificat cor=
pus ſeu animat, Anima denominationem ani-
mæ ſortita eſt. Vel ideè maxime, quod ſub
hac conſideratione neceflaria ad vitam & con=
ſervationem animalis, ut cibus & potus pet
ſpecificatas inferiores potentias appetantur,
ſine quibus naturaliter viviſicatio ſeu animatio
corporis ſaltem diu ſtare nequit. Addita eſt

tertia potentia inferior, videlicet Appetitus

rationalis, isque inferior. It enim Ratio in-
tendens humanis & temporalibus rebus, dici=
tur Ratio inferior: quando verò eadem inten-
dit æternis atque divinis, dicitur Ratio ſupe-
rior : ſic pariter phuloſophandum eſt deAppe-

titu rationali.

. UIbi

e

a
leg
g⸗
lar

di

1s;
6p
oh
Dall
la
ltenx
Mu

Do
u)
den

en
dan

,
optal
Ulen
lne⸗

Ttäln
mmumn
nns

ſee

Ne⸗
Nelui
1s, 4
leie

e
n went

IUttle.

el
ſcilic
ernut,
(A
en l
od

N (0 .

otusße
tant
niindh
Gita

Ppetid.

ior⸗
1) ⸗
n ie
io ie⸗

llbi

interioris hominis. 5
Ubi adverte hunc appetitum homini non
eſſe communem cum brutis 5 quia ſoli homi-
nes poſſunt quid apprehendere tanquam dele-
ctabile & conveniens, præter id quod natura
requirit, ut pecunias, honores, dignitates & e.
quæ per ſtimativam ſub rationibus particu.
laribus, quas quis que ſibi fingi 9 cum aliquali
diſcurſu àppetitui proponuntur.
Dicitur ergo Appetitus inferior ratiena-
lis; rationalis quidem ob rationem prætactam;
appetitus autem inferior, quia in illa inferiora
objecta ferri repugnat appetitui ſuperiori ratio⸗=
nali, qui à terrenis mundi oblectamentis ab-
ſtractus & naturæ elevatioris honores, digni=

tates, quisquilias & crepundia mundi ad exem-

plum Chriſti repudiat.
3. Per Superiores Animæ potentias ho-
mo aſſimilatur Sanctiſſimæ Trinitati Nam
ut Pater, Filius & Spiritus Sanctus tres ſunt
Perſonę, & unus Deus ita memoria, intelle-=

Etus & voluntas tres ſunt potentiæ & uns

Mens. Per memoriam etiam Deo Patri cœle-
ſti, per intellectum ejusdem Filio, & denique
Per voluntatem Spiritui S. ſimilis eſt. Ad-
hæc memoria, Patris in divinis Reſidentia
eſt, illam ſibi ſpecialiter ſacravit, illa eſt ei
Optabilis locus, in illa ſpecialiter operatur per-
trahendo ad ſe appetitum cencupiſcibilem
uſque adeò, ut per refticationem memoriæ be-

neficiorum, quibus cumulavit hominem: ſola

A z æterna

4 Vita Chriſtiana .
gterna & ſtabilia gaudia concupiſcat. Filius
Deus æterna ſapientia & veritas tentoria ſua
crexit in intelle tu humano, quem clarificat ,
mundificat, quò Deum mundo corde & ocu-
lis ſpectare poſſit. Idem Filius mentem ra-
dijs ſuis mirificè illuſtrat, & quidquid dicta-
mini & præſcripto rectæRationis officere poſ-

ſet, moderatur per refrœnationem potentia-

rum inferiorum. Facit quoque peccatorem
devenire in agnitionem deplorandi ſui ſtatus,
Sieque excitando in ipſo ſalutarem erubeſcen-
tiam criminum, & corum ſeriam deteſtatio-
nem.
Spiritus S. qui voluntatem pro habitacu=
lo ſibi delegit, eam ſic aflicit, quò per amo-
rem unitivum voluntas hominis myſticé Deo

unjatur, confortat etiam appetitum iraſcibilem,

quôò malum declinetur, bonumque eligatur,
concutit illam ſalutari timore, quò omne ma-
lum averſetur, ac fiduciam reponat in ſolo
Deo, & non in bonis caducis. Demum per
gratiam ſuam prævenientem, concomitan-

tem, ſubſequentem, voluntatem ad ſcopuam

intentum, efficaciter promovet.
Et ut paucis rem expediam. Indidit
Deus animæ tres vires eximias jam ſpecifica-
tas, què ipia Deum Creatorem ſuum intelle-
Etu cognoſcteret, voluntate diligeret, memo-
rià aſſidué recoleret, atque ita templum Ve-
nerandiſſimæ Triados fieri poſſit.

lie
tona
lar
eſt⸗
cil
Pi
Con⸗
eri
ne
Gert
liie

]
]
’

1, 3
e.
Ue 4
gur

men
ſerio
iltn
ſes,

N
i l
Ariüct
.
ent
id r
Cereßtt
Potet
lten
Uilet
tubelen
eteltate

labin
er
ce
ſcidil⸗
AMg
onne
t in
im
colntt⸗

1

INI
ſpecki
n el
eſ
uen N
n.

4

interioris ho minis. y„
4. Inſeriores animæ potentiæ ſunt hę:
ſcilicet vis concupiſcibilis, Iraſcibilis, & ra-
tionalis eo ſenſu quo ſupra expoſitum, ſeu vo-
luntas inferior. Varios in his potentijs videre
eſt affeéctus, inclinationes aut animi motus di-
ci ſolitos Paſſiones. Et quidem vis concu-
piſcibilis lateraliter ſtipatur ſequentibus ceu

comitibus, I. Amore, 2. Odio, 3. Deſi-

derio, 4. Fug, vel reſpuitione, aut renutu,
ne quid eveniat, éſtque Paſſio contraria deſi-=
derio, 5. Gaudio ſeu delectatione, 6. Tri-
ſtitià ſeu dolore.
Vis Iraſcibilis in conſortium ſuum trahit
1. Spem, 2. Deſperationem, 3. Audaciam,
4. Timorem, 5. Iram. De his poſtea latius.
vide cap. 15. Rationalis inferior pediſſe=
quam habet verecundiam ſive erubeſcentiam.
Notandum , quod vis concupiſcibilis
memoriæ, Iraſcibilis voluntati, Rationalis in-
ferior ſubijciatur intellectui. Ab hac parte
inferiori, id eſt paſſionibus ,anima leves, gra=
Ves, tandémque graviſſimas ſubit tentationes,
& quò hæc portio inferior hominis inclina-
tur, ſecum inclinatam involvere ſolet volnn-
tatem.
Quod ſi verò ea pars animæ non ſir refra-
Gtaris, non rebellis, non contumax »ſed Spi-
ritui obſequens, & Spiritus Deo, tum ad vir-
tutum omnium cxercitium movebit & per-
movebit Deus, utpote diſpoſitiones debitas

6£ Fita Chriſtiana
in ſubje o reperiens: & contrario in ſordibus
peccatorum erit, ac extorquebit conſenſum,
ubi prædominatur rationi: quod fiet, ſi reſi-
ſtentia non adhibeatur debita. )
5F. Vim concupiſcibilem Pater cœleſtis
inhabitat, qui hanc ſalutaribus monitis præ-
venit , & ad ſe vinculis aureis trahit „ quo
mundum & quæ in eo ſunt, reſpuere addiſcat,
scque ad Deum unà cum luis deſiderijs, amore
& gaudio cœlitùs erigate

Vim iraſcibilem inhabitat Spiritus S. ac-

cendens cam igne charitatis, & confortans,
uòè reſiſtat omni malo z omniumque virtutuin
Audio ſtrenuè intendat.
Rationalem inferiorem Filius Dei illu-
minat & dirigit, qualiter nempe ob grandes
imperfectiones, quibus mundi vanitatibus,
tranſitoriisque delicijs adhæſit, erubeſcentiam
concipere;, atque ſe intenſius & impenſins co-
ram Diyina Majeſtate humiliare debest, nec
quod ullo modo, ullo meru, ullâ verecundià,
ullis denique malevolorum dicterijs ab imita-
tione vitæ, doctrinæ, paſſionis, paupertatis,
contemptus; vilipeniionis, dolorumque Chri-
ſti crucifixi ſe abſtrahi ſinat.
8s. Vis concupiſcibilis commu-
nicata eſt animæ eo fine, ut in ommibus houo=⸗
rem Dei ſpectet, ſuper omnia ſummum bo-
num deiideret ac ad id affequendum omnia
moraliter poſlibilia miedia applicet.
. Vi

ldbe
Rlunm 1
rle
Celeits
tse
„

l⸗

annos

65
rtans
Keuun

1 d
Pran
Kidn⸗
is⸗
t,N
nde
Nat 1

IOI

o,

8oo.
Wne.

omiu .

V

uyterioris hominis. y7
Vis iraſcibilis conceſia animæ adreſiſten-
dum viriliter malo. .
Vis rationalis ad bonum à malo diſcer-
nendum. DUWM
7. Anima non alium ob finem naturali-

bus provila eſt inclinationibus, niſi ut earun-

dem inclinationum actus ad ſolum Deum ul-
timatum finem referantur. Sic Amor in ea eſt, .V
ut per amorem præferatur omnibus creaturis,

& homines ſolum propter Deum, & non pro=

pter ſeipſos diligantur. Sic Deſiderium, ut ven
hemens deſiderium habeatur ad cognoſcen-

dum Deum, & cognito perfruendum; ſic

Odium, ut odio habeatur quidquid peccami-
noſum, aut labe peccati infectum eſt ,„ omné⸗

que malum declinetur; ſic gaudium, ut ſcil.
fummo bono congaudeatur; ſic triſtitia, ut

ſolum ſit de offenſa Dei, ejusque contemptu 3
ſic Spes, ut in ſolo Deo, non in creaturis ſpes
reponatur, ſic deſperatio, ut ei ad majus meri-
tum reſiſtatur, & ne propter peccata deſpere-
tur;, aut animo concidatur, tametſi in profun-
dum peccatorum quis venerit 3 ſic Audacia »

ut audax ſit, & generoſitas non minus in malo

expugnando, quàm bono proſequendo oſten-
datur, ſic Timor, ut Deus timeatur, ipsique in
timore & tremore ſerviatur 3 ſic Ira, ut effun-
datur ſuper iniquitates, & quidquid ad eas al=
licimentum eſſe poteſt. Quapropter niſi cœ⸗

cutias » ſat perſpicis, quasdamn iuclinationes

4₰ 4½ animæ

8 Vitæ Chriſtianaæ
animæ ſervire ad exercitium virtutum, quas-
dam ad obviandum malo.
Adhæc Animæ impertijt Deus naturalem
erubeſcentiam ſeu verecundiam, ut propter
com milſa flagitia erubeſcat, neque in conſpe-
Eu irriſorum & ſubſannantium erubeſcat fa-
cere bonum, Deôque ſtudiosè famulari, ſed
Erubelcentiæ tum ad augmentum gratiæ re-
7. Subſtantia hominis poſita eſt in eſſe
movere, vivere, ſentire, & ratiocinari; at

ſinis creationis Animæ eſt, Deum cognoſcere

cognitum amare, & amato frui.
3. Senſum communem, communem cum
beſtijs habet homo, qui in hoc dignoſcitur, &
facile colligitur, eum nempe nec quidpiam
auditu nec viſu percipit, & equidem varias
phantaſiationes in ſe experitur, ac ingentem
tumultum & ſtrepitum in ſe notat, modò hoc,
modè illud, modèò ſic, modè aliter practica-
re diſquirit Et quemadmodum Animalia

rationis expertia ſenſu communi perluſtrant

campos arborésque aſpectant, alimenta pro
infarciendo ventre quæritant, tandémque ſter-
tum vadunt; ita homo animalis ſe habet, qui
neſcit ea quæ ſunt Spiritus.
9. Senſus Commamis variis cogitationibus
occupatur idque ſine ratione, mirabiles cau-
ſando imaginationes, unde monſtroſa phan-
taſmmata & obſcura deliria proſiliunt, circum-

Aat

glu⸗

Utalen
dohe
onlhe⸗
Kx l⸗

tie .

inele
ul1
ſceren

meus
tut, D .
Vatid
elnen
AAi
mali
Kragt
4 ptO
1

nbus
(A⸗
au⸗
Cnte.
41

V interioris vominis. 9
dat cogitata hominis ceu caliginos4 nebulâ,
impedit animum, ne ſe erigat in Deum, op-
primit potentias, ſenſus, quin & naturam
ipſam totaliter ſanguinémque hominis gravat
reddit cor in exercitio virtutum omninò inſta-
bile, pertrahitque hominem totum quantus eſt
ad exteriora: Ex quo conſequitur ejusmodi
ſomnolentia & ſocordia, ut ſolatia & volupta-
tes in ſomno & ſomnio, in Gaſtrimargia ſeu
comeſſationibus & potitationibus, in levitati-
bus, in avaritia, in impuritatibus alijsve vitijs
quærat, ad quæ brutalis homo ſuapte natur4
inclinatur, Sicque in cœno peccaorum ſepul⸗
tus jaceat orbatus omni decore virtutum 9 at⸗
que tencbris plus quam cimmerijs circumda-
cus.
Sed unde prænominata mala? Ex indo-
mita & immortificata natura. Ne igitur A-
ni a æternæ felicitatis ja turam faciat 5 beſtia⸗
lis natura intra limites ſuperioris Rationis coer-
cenda & mortificanda. Senſualitate mortiſi-
catà homo in fe ipſum deſcendat oportet, ſen-=
ſus in-& externos ſubijc iat rationi & hancpeo,
eum ſuppliciter deprecando, quatenus opitu-
lari, gratiamque ſanativam atque medicinalem
largiri dignetur, quò omnia vitia extirpare ,
& virtutes implantare valeat.
10. Duplex eſt in homine voluntas, ſu-
perioruna , & altera ſenſitiva vel inferior
quam etiam Appetitum, Concupiſcentiam
A † carnem;,

„*

10 Vita Chriſtiana
carnem, ſenfualitatem SS. Patres vocafe ſolent.
Utraque hæc in Chriſto fuit. Naturalis qui-
dem/id eſt inferior voluntas, quæ cupiebat ab
adverſitatibus eſſe libera: at ſu perior dicebat,
non mea, ſed tua voluntas fiat Domine.
Quod ſi homo ſolis ſenſibus V. G. ocu-
lis, auribus &c. ſimplici memoriâ aut imagi=
tlatione ductus quid appetat, non eſt quod
Putetur, idipſum appeti voluntate, niſi in re
appetita ſuperiorem aut rationalem volunta-
tem conſentientem habuerit.

II. Homo extertior quinque ſubſiſtit
ſenſibus, viſu, auditu, guſtu, odoratu, tacu:

quibus frœna minimè laxanda, neque ijs ad
voluptates abutendum, verum in ſolùm hono-
tem Dei impendendi. Oculi conijcianturin
terram ex profundiſſima humilitate, quèò ſice
aditus intercludatur rebus exterioribus, neve
Per aſpectum damnoſæ & noxiæ imagines in
corde excitentur. Aures obſtruantur adver-
Sus frivola ac inania verba, præſertim oblo-
quentium, ne ſcandalizetur homo. Os ci=
curandum eſt, ne prorumpat in verbaniſi quæ
Cedant in gloriam Dei & proximi ſalutem &
ædificationem, sicque diſcurrendum de reli=
quis ſenſibus, quibus nunquam utendum ad

voluptatem, ſed ſemper intra limites honeſta-

tis coërcendi ſunt.
12. Notandum, quod homo tres quaſi homi-
nes in ſe contineat. I. Animalem, beſtia-
lem

interioris bominis. 2
lem feu fſecxundum ſenſus, dicitúrque home
exterior. 2. Kationalem. 3. Spiritalem
ſecundum animæ ſupremam portionem, id eſt,
continet in ſe corpus, Animam & Spiritum
interiorem, ſive hominem ſuperiorem Dei=
formem. .
Homo animalis ſive exterior ad omni⸗
modam ſubjectionem compellendus, atque
intrò in alium ſecundum, aut rationalem ho=-
minem pertrahendus, ne ſecundum ſuam ſen=
ſualitatem, & brutales motus, quin potiùs ad
ræſcriptum hominis rationalis operetur, & à
Ris excurſibus arceatur.
Homo autem rationalis eò permoveatur
neceſſum eſt, quò ſemper ad obſequendum
Deo expeditus non innitatur ſuæ prudentiæ ,
