permiſſorum temporalium: quæ quidem ſua-

Getur à Chriſto, ſed non mandatur ut manda-
tur

“
ionn
Aterm
Agu
Maup
Ao
nthil
dere

Allat

Olnn
guie
ale⸗
tm
Rekon

ön
iui

Knen
Fenis

n

ſuun
ltoe⸗
luho⸗
bihe,
Ine M
„Mel
Crsl

Ninc

N

tie

el
Nſlten
dhomi⸗
1 4
komm⸗

unO

lictci⸗
en⸗
ie
tunt
ottet 1
e e⸗
ſtr
i
i
C

7.

⸗

eH

interioris hominis. 253
tur paupertas interior, quæ confiſtit in abdi-
catione omnium inclinationum & affectuum
adtem poralia, diciturque paupertas Spiritus,
éſtque ea genuina, ſubſtantialis & eſſentialis
paupertas ad quam omnes obligantur.⸗Dée hac
Apoſtolus Paulus 2. ad Cor. 6. inquit: Tanquàm
mihil habentes & omms poſſidentes, id eſt nihil ha-

bpere per affectum ad bona, ad amicos & co-=

gnatos, paratumque eſſe (ſi Deo ita videretur.
omnibusque privaret) absque mœrore; in-
quietudine & deſolatione cordis ex amore Esu
ad ea dimittenda cum reſignatione in volunta⸗
tem divinam. Et quamvis cx fragilitate natu-

Tæ humanæ in ſtatu proſpero nonnihilvolupta-

tis in parte inferiori & in ſtatu ad erio nonni-
hil triſtitia ſenſerimus; ſi equidem liberum

arbitrium promptum ſit in quibusvis contin-

gentiis ad ſe permittendum voluntat De, idque
in actu exercito quovis in caſn demonſtret, di=
catque cum patiente Jobo: Domiaus dedit,
Dominus abſtulit: ſit nomen Domiai benedi-
Qum; ſic erit res optumè confe cta eritque
Cenſendus verus pauper Chriſti. Hæc igitur
ſola vera & eſſentialis eſt paupertas, quam o-=
mnes electi ex toto corde deſideravére, dile-
xXéêre & exercueêre, ut tranquillum, liberum &
à terrenis expeditum cor Domino Deo ſuo
conſecrare poſſent. Sique Chriſtianus ho-
mo integrum Regnum poſſideret, verus pal=
per diceretur, modò paratus eſſet ad regium

254 pita Chriſtiana
ſtatum cum humili, ſi Deo ita placeret, per-
mutandum.
Quarta virtus eſt ſtabilis perſeverantia o⸗
mnium concernentium interiora, quæ maxi-
mè eſt neceſſaria contendentibus ad perfectio-
nem. Enimverò permulti benè incipiunt &
purificant interiora mortificatione omnium
Inordinationum; at tractu temporis vi pro-
priæ inclinationis & ſenſualitatis nondum ex=
tinctæ divertimentum faciunt ab interioribus
ad exteriora & res non neceſſarias, quæ per-
ſectæ unioni eum Deo obſtant; ut ſunt nimiæ
compagniæ, Novellæ ſeu Relationes, nimiæ
viſitationes amicorum, verba frivola, quibus
Spiritus diſpergitur & paulatim in ſua interio-
titate flacceſcit & refrigeſcit, ac aſſuetudo in-

teriorum exercitiorum ſenſim deperditur. UIn-

de fit, ne ratione diſtractionum & quaſi obte-
nebrationis cuiusdam imerioris, interiorem
tranquillitatem invenire poſſit. Qua de cau-
ſa operæ pretium eſt, ut perfecté & conſtan-
ter abnegentur omnia negotia, ſocietates, ſer-
mones & opera, quæ animam à ſuo Sponſo
ſeparare valent, eàmque remorari ne perfectè
cum eo unita permaneet.
Quinta virtus eſt oblatio omnium ſpiri-
tualirm donorum, exercitiorum, operumque
cum jugi gratiarum actione pro iisdem. Qua-

propter Chriſtiana anima perpendet, quòd ex

ſe prorſus nihil habeat neque operari poſſit; ſed
omnia

Mie
pind
luma
ſiide

Juih
ext
ulun
mile
Deo
Auunt

Uta
eh
V
i,.
hn
ri
Ullter
onn
u
Tumn
nr
lunn
e
i

er⸗

o⸗
nuli⸗
etlio⸗
hlu 4
Dnninn
oo⸗
Cner
D
UeN
gio
,hini
Cihl
Nerio.
o⸗
Cokt⸗
Aben
ec
llnn
,l.
poil

lec

o
E.
el
66d

a

interioris hominis. 2 5 5

omnia à benigniſſima manu Dei procedant z ac

proinde cuncta refunndere, eique utpote fini
ultimo omnium bonorum operum omnia ad-
ſcribere & appropriare; neutiquam verò ſibi
quidquam de bonis operibus arrogare te=
neatur. Perpendendo ex una parte ſuum ni-
hilum, & ex altera immenſam bonitatem &
miſericordiam à qua tot eximiis donis dotata,
Deo ſummo bono, à quo bona cunéta proce-
dunt, eadem libero & alaeri animo offeret,
grates referet, eò quod dignatus fuerit tot be-
neficiis creaturam adeò indignam cumulare.

Videns ergo & advertens, quod à benignitate

Dei, omne bonum acceperit nequaquam glo-
tiabitur de exercitiis ſpiritualibus, cùm illa non
ſuis viribus humanis, ſed gratià Altiſſimi &
miſerentis Dei proficta & perfecta ſint. UInde
equum eſt, ut à quo primitùs bona exercitia-
originantur, inde iterum per oblationem eo=-
tum revertantur. Etenim hoc intereſt bona
iInter probi & improbi, quod probus omne
bonum quod operatur, Deo acceptum refe-

tat 3 & & contrario improbus bonitatem & va-

oremoperum ſibi arroget „ & per hoc tales
improbi homines Deo ſummobonq mæ-
zxime ingrati & injurij
ſint.

6830
R 4 Capus

Vit⸗ Chriſtianes
So50 0.860 50- 50 S
Caput LIX.

Anima Chriſtiana fidelis ſit Do-

mino Deo ſuo & pactum initum
de ei fideliter ſerviendo, ſtudiosè
obſervet.
Cs rectum & ſincerum ſtat ſuis verbis &
promiſſis. Jam verò O Anima mea, cum
te totam Dei amori & obſequio dedicare
& conſecrare firmiter reſolveris; ejus volun-
tatem divinam in proſperis & adverſis adim-
plere, ſic prototypo tuo Chriſto per vivam
imaginem conformari teneberis nunquàm re-
cedendo à ſemita Chriſti, quidquid tandem ac-
ciderit. Incumber tibi pariter obligatio pro-
miſſa tua exequendi, quot diebus ea in me-
moriam revocando, ſanctam interiorem du-
cendo vitam, divinis inſpirationibus obtempe-
rando, in om nibus ſe conformando cum Deo,
neq; plus loquendo aut operando quàm àte ſta-
tutum ſit. Proinde quoque operam dabis ne
poſt tentationes & concupiſcentias eas aut ii.
ſuccumbas, nec unquam quid fiat, quod per-
fectioni adverſatur „ nunquàm quid loquars
citra neceſſitatem aut ſpirituale emolumei-
tum. Si autem per infortunium aut præten
exſpe-

ro

4l
1
di⸗
er

65

.e
Nium

en
utt
Nen
olut.
Adlin.
warm
lun
enne
Ui e
I M 4

interioris hominis. 2757
exſpeétationem, ex ordinatione Dei, hæc vis
ta ad quam ducendam tée reſolviſti, defectum
aliquem pateretur, defectus is compenſandus
erit, vVitâque anteacto priſtino vigori reſtitu-
endae
Et tandem O anima mea conſiderabis,
quod Chriſto melius conkgurari nequeas
quàm per adverſitates, injurias, perſecutiones,
hamiliationes & his coniimiles in-& exterio-
res affli dationes ac tentationes, quibus Chri-
ſtus ipſemet pleniſſimè Patri ſuo cœleſti ſatis-
fecit, eum placavit & gloriſicavit 0 Ppus que re-
demptionmis perfecit, hominémque cum Deo
reconciliavit: per hoc volens erudire ſuos fa-
mulos, amicos & ſectatores non eſſe aliam
viam perducentem ad coniunctionem cum

Deo, quâm viam crucis & mortificationum

omnium ſenſualitatum & concupiſcentiarum;
eatenus ut quô magis ſe quis mortificaverit, eò
fortius cum Deo coniungendus ſit Chriſtoque
conformandus, qui aliud à nobis non exigit,
niſi adimpletionem ſuæ voluntatis. Quod
futurum, ſi pactum initum cum Deo, ad ei
in omni fidelitate famulandum, fi eliter exe-
cutioni mandabitur & in propoſito perſiſte-
tar. S
Perſiſtetur autem in propoſiro, ſi bona
propoſita frequenter renoventur. Nam na-

turahumana, ob carnis noſtræ frgilitatem &

in

m inclinationem, quæ nimirum ani-
R mani

253 vita Cbriſtiana .
mam aggravat & illam nunquam non ad infe= un
riora vergere facit, niſi illla quâdam bonorum le
quæ concipit propoſitorum violentià ſe in al- let
tum efferre conetur, facili negotio aliàs bonos
ſuos affectus oblitura & caſura quemadmo- leͤ
dum & aves ſtatim in terram delabuntur, niſi
alarum ſuarum libramenta & motus, ut hac
ratione volate pergant, identidem iterent ac mn
multiplicent. Quapropter neceſſe eſt, bons
quæ ad Deo ſerviendum concepiſti propoſita,
ſæpè repetere & ſubinde renovarc 3 ue fortè 1
ſi id facere negligas, ad priorem ſtatum tuum, D
aut alium etiam multò peiorem relabaris: ſpi⸗
rituales enim lapſus, ut plurimum, ad inferi⸗ “M
orem ac profundiorem ejus locum deiiciunt i
quàm erat is ex quo ad devotionem aſcende- i
batur. . 1
Nullum eſt horologium quantumvis be- “
nè libratum, quod non bis quotidié, mane

nimirum & veſperi, intendi & reſtenihoade

ribus ſuis debeat: neceſſe præter hoc eſt, ut ad ſa
minimum ſemel in anno ipſum penitus & per ſe
omnia membra diſſolvatur, ad rubiginem ſi 8
quam contraxit, auferendam, ferramenta Dü
. . . 1
laxata confractaque, reſtituenda, & ea quæ R
continuo uſu detrita ſunt, reſtauranda. Pari H
modo quis quis ſedulo charum ſuum cor cura- n
re vult, & verè de eo ſolicitus eſt, mane & 1
veſperi in Deum per convenientia exercitia de= 3
Det intendere, præterea ſtatum illius ſæpius

exa⸗

—

interioris hominit. 359
examinare ipſum reſtitdere ac reſarcire deni-
que ſaltem ſemel in anno illud quodammodò
per partes diſſuere ac diſſolvere & eas ſingulas
accuratius inſpicere, omnes inquam illius af=-
feétiones & paſſiones , ut, quotquot in cas ir-=
repsêre, defectus reſtauret ac reparet. Et ſi⸗
cut horologus unguine quodam tenuiſſimo &
molliſſimo omnes horologij ſui rotas, forami-
na, vertebras & mobilia inungt, quò motus
illius fiat ſuavius, & minus rubiginem ferra-
menta contrahant; ſic anima devota, poſt-
quam cor ſuum hoc pacto per partes excuſſerit
& inſpexerit, quò benè ipſum renovet, Sa=
cramentis Confeſſionis & diviniſſimæ Eucha-
tiſtiæ illud inungat oportet. Hoc quippe ex-
ercitium vires tractu temporis nonnihil colla-
Pſas reſtituet & revigorabit, animum calefaci⸗

ct, ac bona propoſita requieſcere, Spiritûsque

vires faciet eflloreſcere.
Poſtremò, ut pactum cum Deo initum-
ſirmiter ſervetur, cor Deo dandum eſt ſeu of-
ferendum. Non enim petit illud ſibi com-
modari, non vendi ; ſed liberali donatione
Præberi ſive dari. Commodare enim nihil
aliud eſt, quam alicui alicuius rei uſum gratui⸗
t0 concedere, ita ut dominium eius maneat
penès commodantem. Vendere, eſt accepto
Pretio rem aliquam diſtrahere. Donare ve-
1, eſt gratuitò & liberaliter rem alteri dare ac
tradere. Qui commodat quidpiam, Pe ud
po

260 Vita Chriſtiana
poſt quod commodavit recipit. Qui vendit
quidpiam pretium illius quod vendidit accipit.
Qui verò donat quidpiam, nec unquam reci-
pit, nec ullum pro eo pretium flagitat. Com-
modant Deo cor ſuum, qui ad aliquod tempus
illud divino cultui tradunt, poſtea verò illud
rurſus mundi vanitatibus implicant; qui in-
majoribus ſolemnitatibus pietatem colunt, de-
inde vero iis peractis, redeunt ad ingenium-,
ſuéque genio indulgent. Qui autem ſunt qui
Deo cor vendunt? miſi illi qui ideò Deo ſervi-
unt, ut eis ſtatim pretium ſervitutis ſuæ annu-
meret, tribuendo illis divitias & proſperitates
huius ſæculi: vel qui ſic ita Deo tradunt, ut id
facturi non eſſent, niſi mercedem æternam, &
rœmium regni cœlorum daturum ſe repro-
miſiſſet? illi porrò cor ſaum libera donatione
Deoofferunt, qui nec mercedis, nec prœmii
intuitu, ſed ſolo illius amore, id illi ita tra-
dunt ut nunquam velint id rursus ſibi fieri
proprium, dicentes cum Propheta: quid mihi
eſt in cœlo, & àte quid volui ſuper terram-
Deus enim graris vult, gratis ſibi ſerviri, non
quaſi propoſitàâ acceptione mercedis, quia ipſa

merces tua ſumma Deus ipſe erit, quem gratis

diligis. Hoc fac & vives, paétumque initum
cum Deo inviolabiliter obſervabis.

aünam mihi cor vacet aſpergine næeyi,
Qusd neque pacta tuc legis omiſſs notem!
Caput

Vedi
Unhie
nt⸗
1, Cn⸗
Crent
hi 1.
lipk⸗
ſundi
len-.
MuII
iates

,tiG
n,4

epto⸗
o
lenl
lune
fei
Cmiki
,t0
i
Iaß
inm

interioris hominis 2 6t

eEEEEEEE

Caput LA. S
De Apparitionibus ac in. & exte-
rioribus transformationibus.

Rebròô fit, piam & timoratam animam
Qaa in principio ſuæ converſionis, quàm
in ſtatu perfecto apparitiones habere, quæ
mediantibus corporeis fiunt ſenſibus, quæve
interdum Chriſtum repręſentant in forma Sa-
cramentali Evchariſtica aut alio modo, vel
Angelum vel Matrem Dei, vel ſi quis audiat
quæ provenire videntur à Virgine Matre, aut
coœleſti Spiritu.
Jam verum quidem eſt, iſtiusmodi ap-=
paritiones & transformariones à Deo poſſe o⸗
tiri, ut ſæpè actualiter oriuntur; nihilominus
in communi loquendo, illis ſtandum non eſt,
potiusque abſtinendum, ſive à bono ſive à ma=
lo genio oriantur, cuùm ſubſit periculum ne de-
Kectum quempiam ant vanitatem cauſent, Et-
enim ubi à Deo ſunt, anima nihil omninò per-=
dit, cas à ſe amoliendo & non curando: cum-
ſimulatque advenerint, non habitâ ratione li=
bertatis effetum conſequantur, quem Deus
per easdem cxigit V. G. charitatem puram aut
pPermaximum zelum, aut deſiderium Deum
ſummum bonum ampliori & ampliori amo-
te proſequendi eique ob infinitam charitatem,
qu

262 Vita Chriſtiana
quâ dilexie nos, adhærendi. Ubi verò quis
huiusmodi apparitionibus de facili fidem ad-
hibet, iisque immoratur in varia incommoda
facilè incidere poteſt. Etprimò quidem ap-
Rropri ſibi eiusmodi Apparitiones in præju-
icium perfectæ denudationis & Spiritualis
paupertatis.
Seccundè occupat Spiritum præter fas

ſenſibilibus rebus, eumque à Deo & inviſibi-

libus avocat.
Tertiò privatur intereà gratiis & ſanctis
operationibus, quibus afficeretur, ſi eas caſ-
ſaret, prout neceſſarium eſft.

4t Aperitur porta Diabolo, qui huius-

modi apparitionibus ſe immiſcere ſolet ani-
mamque illaqueare, ubi ſibi tales temerè &
præſumptuosé appropritat.
Idem intelligendum venit de intetioribus
viſionibus quibus immorandum aut adhæren-
dum non eſt, quia Deus illas non largitur (ſi
largitur) niſi quò anima ſupra ſe evchatur, ad-=
ue puriſſimum Spiritum perducatur. Qua
4 cauſa interiori devotioni & divinæ coniun-
GRioni immorandum, omniaque ad cultum
Der pertinentia factitanda, non curando ſimi-

les apparitiones utpote retardativas à perfecti-
one; præſertim ubi non conſtat num à Deoaut

Diabolo proveniant, qui interdum in Ange-
lum lucis ſe transformat & ex permiſſione di-

vina hoc illove modo ſe transformat & appa=
ret,

4,

ſeni
ui
crm
ur

guo
44d
exen
en
in⸗
reh⸗
or
nſ

wn

mu

Nor
N
nuit

i
Ifin a⸗
tncende
Aling⸗
Ginhre⸗
Gynnd

Pert 65
E nlti⸗

Alult

ens

huin⸗
er anl⸗
nete

Kiotte
leer.
lu 8
i, 40
Cu
Miun⸗
uhrunn
ſim
etſeli.
in
4.
⸗
DMre
el⸗

interioyis hominise 26
rer, quò animam præcipitem agat & circum-
veniat. Sed dato & non conceſſo illas deri=

vari à Deo, minimè tamen iis inhærendum erit.

cùm obſtent perfeétioni, animamque orbent
pluribus ſpiritualibus emolumętis frtuctibusq;.
Dari ialſas Apparitiones teſtatur caſus, de
quo Euſebius Norinbergius doctr. Aſcet lib.
4. doct. 10. c. 66. Quædam devota virgo,
exercitiis pietatis orationi, jejuniis ac pœni-=
tentiis valde dedita, à duodecimo ætatis anno,
in hortum ſuæ domus orandi causâ ſe confer-
re ſolebat. Dœmon tamen ex optimo exor-
dio veritus majorem virtutis progreſſum, vo-⸗

lens ſinceram puellam fallere, in horto ipſo,

ubi pro more preces fundebat, apparuut illi
quodam Sabbatho ſimulans ſe Reginam cœli,
cujus ſpeciem finxerat, ab uno latere S. Domi-

nicum afferens, ab altero S. Catharinam Ses

nenſem & benigmiſſimè puellam afflans diſpa-
ruit. Sed poſtea alio Sabbatho ibidem appa-
rens exhortatur illam ad pœnitentiæ opera, juſ-

ſit ut non linum ſed lanam indueret, ut quartâ
& ſextàferiâ ac die Sabbathi jejunaret, & quo⸗

tidie Roſarium percurreret, quod ipſa omninò
exequebatur. Conſcium tamen Confeſflari-
um ſuum eius rei facit. Vir erat prudens &
timens, ne quid doli in hac viſione ineſſet, juſ=

ſit filiam ſuam ſpiritualem conſpuere in faci-

em viſionis, ſi iterum appareret, oneraréque
opprobriis. Pecit itas Dœmon tamen per=
manſi

264 Vita Chriſtiane
manſit eâdem ſpecie Beatiſſimam Virginem ſe
exhibens & henigné omnia opprobria excipi-
ens, quorum loco puellæ magnos favores fe-
cit, prædicénsque quædam intortuma eius pa-
rentibus eventura;, monet ut ſoletur eos, atque
omnia prorſus ut prædicta erant evenere. Con-
feſſarius nihilominus nondum certus despiritu
illo ſcripſit epiſtolam plenam opprobriis &
contumeliisadversus illos qui apparebant illi
fœminæ, quam jubet , ut cuùm iterum ſibi

præſentarentur, traderet epiſtolam illis. Fecit

ita, Deditque Epiſtolam imagini quæ referebat
Virgiaem MARIAM, quæ accipiens illam
tradidit legendam S. Dominico, ſive ei ſpe-
Gtro quod S. Dominicum ſimulabat. Quàâle-
ctâ dœmon ille, qui ſub ſpecie Matris Dei de-
liteſcebat zretulit Epiſtolam puellæ, dicens:
cuſtodi hanc Epiſtolam, quæ, quoniam ma-
nus meæ illam tetigerunt, magnam virtutem
habebit ad morbes ſanandos; atque ita accidit.

Quod factum nonnihil reddit ſecurum Confeſ-

ſarium. Ideò altero Sabbatho petiit puella-
ab apparente Regina cœlorum aliquam grati-=
am: tunc dœmon ille petiit Roſarium eius, ſe-
cumque illud tulit. Poſt aliquot dies regreſ-
ſus eâdem form reddidit Roſarium cœleſti
ſuavitate fragrans, juſsitque ut partem globu-
lorum Conſeſſario ſuo præberet: quoniamzain-
quit, efficaciſſimum remedium omnium mor-
borum erit, multique ægrotantes eorum e
tactu

ſenn lben
Aderar
8. N
IduXt
dolele
detril
arebel
Conkel
umf
Eculay
arit
Peccal
hihn
(oine
llapen
Uuntlen
Donid
ld,
Nd
tumte
ug
Sc
Mon
UI
4
e⸗
Mone
e

Uinont⸗
Pratup⸗
kaogte⸗
nnenr⸗
reoe,
elete
eckhin
Pregnc
etd.
tetunti
is ki
eletendt
en
e iſ
CWE.
lel Ee⸗
Cen!
.
Vluen
ſclt
Cun,
l.
“ .
e
le
.
.
⸗

interiorishominis 269
tactu liberati ſunt. Videbatur nihil amplius

deſiderari poſſe, ut veræ haberentur illæ viſio-

nes. Nihilominus Confeſſarius in animum-
induxit amplius explorare illas, tradénsque-

adoleſcentulæ quasdam reliquias Sanctorum-,

jubet illam & collo illius virginis, quæ ipſi ap-
Parebat, appendere. In omnibus obediebat
Confeſſario , volensque exequi quod injun-
tum ſibi fuerat, jam jam injectura reliquias*
recuſavit Dœmon, iratusque illi acriter objur-
gavit audaciam illam, dicens valde propterca
peccaſſe & ſe offendiſſe, nec deinceps gratas
libi futuras orationes, jejunia & poœnitentias.
ac proinde omnes relinquere juhet. Dein-
ceps aperto marte perſecutus eſt Dœmon bo-
nam illam ſœminam , avertere illam conatus
ab omnibus exercitiis ſanctis & operibus vir-
tuoſis, multis acribsque tentationibus maxi-
meè carnalibus illam aclligendo. Hoc verbo=
rfum tenore refert cit. Euſeb. Nierenbergius.
Ex quo puclla pœnitens Paterque Pœnitentia-
rius cognorunt eas apparitiones & transfor-
mationes fuiſſe ementitas , Domonemque ſub
forma jam relata ſic a pparuiſſe, quò puellam-
falleret. Et exinde quoque liquido apparet-
Apparitiones dari falſas: nec facile iis adhiben-
dam fidem, cum iisdem perſæpè animæ piæ
ſeductæ & circumventæ fuerint. Ea propter
monet S. Joannes Epiſt. I. cap. 4. ne indiffe-
renter omnibus ſpiritibus credatur, dicens:
Nolte

270 Vita Chriſtiana
Nolite omni Spiritui credere, Jed probate Spiritus
ſi ex Deo ſint. Cauſam huius adiicit S. Apoſto-=
lus Paulus ad Cor. z. cap. 11. Quoniamatha-
nas transfigurat ſe in Angelum lucis. M
AcCcipe aliam Hiſtoriam ſeu potiùs tra=
goœdiam, quam Annales Minorum ad annum
Chnſti 1293. Ordinis verò 36, nobis relique-
runt. In Hiſpaniæ Regione quidam ex Iy-
ronibus ſingularem ſibi vitam præſcripſerat,
nec in pietatis & humilitatis operibus volebat
cum cœteris convenire. Reprehenſus non-
acquieſcebat. Oranti igitur, ut liberaretur-
à Magiſtri moleſtijs, liceretque quidquid pro
macerando corpore liberet: apparuit Dœmon
in forma B. Virginis & interroganti quid fa⸗
cere deberet, reſpondit falſa Deipara.- Perſe-
vera fili, neque credas Magiſtro. Unde ſin⸗
gularis totus & pervicax eledlus , nullis cor-
reptionibus cedebat, temerè nimis reſpon-
dens, potiori obediendum Magiſtro. lte-
rum, terciéòque falſa hæc ei Virginis ſpecies ob-
jecta in cœpto hominem confirmavit, tempus
adeſſe nuntians, quo ei ad conſpectum filii fui
perveniendum eſſet, poſtquam eodem planè,
quo ille, mortis genere foret conſummatus s
quare ut quantocyus dum fratres altum dormi-
unt, ipſe in loco omnium humillimo fſcilicet
culina transverfis lignis ſe clavis affigat, impe=
rat crucifigendum fuit qui ictus & tumultum
percipiens accederet, oſtiumque Perfringeret,
cum

vide
Uortaur
Al

enS, 0
Aa oe
ſpebtn
60 in
ledum
ttlate
Kng
13

Ktron
(compr⸗
iogec
Mual

.

e Gnie
ile

Olitnle

päle
1AWan
burle⸗
al l
ſiheen,
is n
Citeil
Deemnol
Ui D
ec
el
Uls
gegn⸗
N, e
is
pl
hli
ln

ns,

don
ſaes
nnp⸗
Yun

—

.

interioris hominis. z7r.

cùm videt èe cruce miſerum pendentem- ſemi-

mortuum, ac lethaliter vulneratum: continuò
accit alios, ſed ille à B, Virgine juſſum ſe aſſe-

rens, obſtinatusque in propoſita opinione, in

ictu oeulià Doœmonibus ab adſtantium con-
ſpectu abripitur, neque quidquam amplius de
eo in regione illa potuit cognoſci. Ex quo
nedum confirmatur falſitas Apparitionum, ſed
etiam oſtenditur, quod mortificatio res qui-
dem pia ac ſancta ſit, eà tamen cautelâ adhibi-
t4, quam & recta ratio, & ſpiritualium Magi-
ſtrorum arbitrium, aut certum Dei conſiliim
comprobàrint, ſine quibus nec Chriſti imita-
tio nec vitæ novitas conſiſtere poteſt, ſed error
maximus doliq; peſſimi inſidiæ ſolent exoriri.
Caput LXI.
De Raptu & Revelationibus.
MAri veros raptus & revelationes S. Scri-
ptura & Faſti Sanctorum nos edocent 3
Et quidem S. Apoſtolus Paulus ad Cor.
2. Cap. 13. de ſe ipſo perhibet teſtimonium,
ubi ait: Scie hominem in Chriſto ante annos qus,
tuordecim ( ſiye in corpore neſcio ſive extra corpus
neſcio, Deus ſet) raptum huiutmod⸗ uſque ad ter-

tum cœlum. Rt ſcio huiusmodi hominem (ſive in

corpore, ſiye xtra corpus, neſcio, Deus ſcit) quo-
iam aptus ent in paradiſum ; & Audiyit arcan-
§ 2 verba,

272 Pice Chriſftiena
yerba. quæ non licet homini Zoqttt. Verba ſunt
clara, neque indigent explicatione. De per-
multis quoque Sanctis lectitatur, quod crebrò
rapti ſint. Ita S. Thomas à Villa Nova ina-
QAuali perſolutiene penſi horarii in Extaſim-
abreptus eſt, eique Chriſtus Dominus diem
obitus ſui per imaginem Crucifixi revelavit.
Ita S. Clara de Falco in ſuis meditationibus ra-
pta fuit, eique Chriſtus multa myſteria aperu-
it. Ita S. Joanni Saguntino ſeu à Facundo o=
ptimus Servator ſe inter ſacrificandum viſibili
Ipecie, ac quinque plagis nſgnem multâque
luce conſpicuum oſtendit: inſuper amicè plu=
rzima mira communicavit. Nec operæ pre=
tium rem adeò compertam pluribus probare:
nam vitæ Sanctorum evidenter demonſtrant-
dari raptus ſupernaturales; nec poteſt hoc age-
re quisquam in homine; niſi ſolus Deus, qui
ctiam citra medium, vel cujuslibet creaturæ

cooperationem id efficit. Et ex adverſo ſci-

endum, naturales & falſos à Deo permitti ra-
ptus, ſimium tum agente Dei maligno hoſte.
Imò verò poſſunt obtingere ex debilitate natu-
ræ, aut indiſcretione piæ animæ , quæ ſe ad
iſtiusmodi contemplationem violentat, non

citra alterationen. & diſpendium ſenſuum, pro-

ut quidam Doctores tradunt; nimirum dari eæ
ſua natura usque adeò teneros & ſenſibiles, ue
cum ſe ſe ſi per rem aliquam ſacram, quam pra-
ſentem habent, per vehementem Charitateme
. effude=

letin

Pno⸗
1 Q
inci⸗
enod

Mema

Perant
käudi

lui
tothi

Geſel
Mu
uvvl
un⸗
orln

(Ment,

und
he
Ii

ſan
ri
liſ
Ne
ſeg
lem.
uch
No⸗

ihe Nn
ſe
lien
Nunr
I
ue
tenn,
liit⸗
url⸗
Cune⸗
1
Nlles
e
Plt
obae
lant
de⸗
,
Ceina
ol
ii
oſke,
Ratle
ſen

ſ⸗
Mi
Gl

interdoyis hominis. 47 5
eſſuderint, ſe notabiliter debilitent deſtruant-
ue quoad ſenſus. Idque vià naturali fieri poſ-
t. Quo in caſu nihil conſultius quàm in
principio, priusquam quis habituetur in eius-
cemodi rebus, obſtare, nec ullam propenſio-
nem ad eas habere. Sin autem Deus ob exu-
perantiam devotionis aut admirationis aut
gaudii in ſummo & infinito bono per contem-
Plarionem tale quidpiam ſupernaturaliter in
omine operaretur, oportebit tunc humiliter
de ſe ſentire, Deumque nobiliſſimum illud o-
Pus operantem ſinere, feputandoſe indignum
magnà adeò gratiâ, séque immergendo in ab=
yſſum humilitatis. IIbi etiam advertendum
quod ſupernaturaliter extactici & rapti, licet
priventur uſu ſenſuum, tamen anima illumi⸗
natur & cognoſcit cœleſtia, quod non eſt in

patientibus deliquium animi, qui nee ex-nec

intrinſecè aliquid cognoſcunt.
Nunc de viſionibus & revelationibus di-
ſcurrendo, etiam ſat ſuperque exploratum eſt,
Plurimos à maligno hoſte turpiter deceptos:
ubi ſe transfigurans aut in ſiguram hominis aut
Angeli, alteriusve Sancti futura prædixit; sic-
que indiſcretas animas vafritie & calliditate
ſua miſerabiliter in transverſum egit, & unde
frequenter in ſpiritualem ſuperbiam, curioſita-
tem & præſumptionem aliaque innumera ma-

Ala cùm corporis tum animæ inciderunt; idque

Deo ſic permittente in pœnam temeritatis:
S. 3 nempè

2974 Vita Chriſt:ane
nempè ubi quis ab ordinaria via perfectionis
deflectens, poſitive apparitiones & revelatio=
nes deſiderat.
Qudcd verò attinet ad veras reveltiones,
quæ in rei veritate à Deo dimanant, ſciendum
quod in iis non raroò fraus poſſit committi:
quando illæ quidem in ſe veridieæ; at non ſe-
C nduùm noſtram opinionem & intelligentiam:
cum Deus (æpè quid revelare ſoleat non in
ſenſu literali ſed myſtico; ut ſi Deus cuipiam
martyrium revelaret, idque veriſi caretur de ſo-
lo martyrio charitatis, tribulationum in-& ex-
teriorum, perſecutionum amore Irsu perfe-
rendarum. Hoc in caſu, anima ſe ipſam mi-
ſerè ſeduceret, ubi id ipium de martyrio cor-
porali pœndque intellexerit. Neque facilè
quis admittat huiusmodi revelationes, mimus-
que deſideret, cum à labe vanæ præſumptio-
nis talis excuſari nequeat; ſed Deus inſtanter-
rogandus ne nos per viam adeòô periculoſam
ducat: & noſtram ſalutem mediante ſuâ grati4
per viam ordinariam vitæ active aut contem-
plativæ ad beneplacitum ſuum citra ullam re-
velationem promovere dignetur. Nec eſt
quod quis ſibi timeat de aliquali offenſa Dei ob
humilem ſuireſiſtentiam , quantumvis res illa
Froveniret à Deo; quoniam Pater cœleſtis tum
reſpiciet cor humiliatum, humilibusque dabit
gratiam nec illam ſubtracturus, quum tam in
coœlis quàm terris cjusmodi humiles Deus be-
nigno

o e
Indto
End
(dütn
katoi
eo ſu
ad ha
poſti
(ſpett
mülit
lins
“ leien
teno
larerit
its
krnu
ſum
ſiremn
3P

ſalſs
glun
i
de
Pa
Di⸗
Mat

un
r

Micont
Emno⸗

reſtters
,Cein
D
11 ll
leu mnl
Galia
fetli;
iN
“
Mumn
Pro
le cl
wibli

pt .

Alnen
cuper
4 “
lten.
n ke⸗
Ner

Del

1
le
in 1
Nle.

1

interioris hominis. 275
nigno oculo intueri ſoleat. Quod ipfum

comprobat eventus jeremiæ Prophetæ, prout

legendum exhiber Caput primum. Hic enim
(cùm illum Deus velut prophetam ablegare
ſtatuiſſet) reſpondit: Ecce neſcio loqui, quia puey
ego ſum. Si verò revelatio à Deo non foret ſed
ab hoſte tartareo, fugabitur ſanè ille per op-
poſitionem ſcuti humilitatis. Namspiritum
fuperbiæ recedere planè neceſſum eſt, ubi hu-
militatem hominis olfecerit: eſt enim humi-
litas virtus quæ virtute & quidem efſicaci pol-
let expulſivâ Sathanæ; ac proinde, ſi quando
tempore cuiuspiam revelationis ſe quis humi-
liaverit, dicendo, indignus ſum adeò magna-
gratia, huiusmodiſubmiſſione inſidias inimici
infernalis (modèò ficte, & dolosè præſens ſit)
mox procul amandabit, sicque dignolſcet fal=
ſitatem revelationis.
Hisadde. Quod Sathanas plerumque
falſis vera permiſceat, ut fallat. Ipſe nonnun-
quam veraa nonnunquam falſa, ſed Spiritus S.
nunquam niſi vera revelat, prædicit & annun-
tiat. Bono Spiritu animam viſitante, ſolet
ipſa in initio timore corripi, ſed mox gaudiam
& conſolationem recipit, alacritatémque &
Pacem internam ac famem virtutum rettnet.
Diabolo verò ſe exhibente, timor incuſſus per=
manet vel etiam augetur in anima, & quamvis
dum Dœmon ſe ſe in Angelum lucis transfi-

gurat animain principio exhilaretur: poſtea-
. tamen

2976 Vita Chriſtiana
tamen confunditur tenebrisque repletur, &
impacata redditur. Si videndo vilionem ali-
quam tantiſper dubitas aut judicium ſuſpendis
dum certior fias, non peccas, l.cet viſio ſan-
cta & divina ſit, Perpendere oportet diligen-
ter, utrum ipſæ viſiones ac revelationes omni
ſimulatione fictionéque & abſurditate careant;

utrùm item concordent cumFide Catholica &

ſacris litteris orthodoxorumque Patrum ſeri=
Pptis. Si enim cum illis non concordant, con-
teſtim reijciendæ ſunt. SW

ê

Caput LAlII.
De Codice ſeu libro vitæ Chriſti
ab omnibus Chriſtianis jugiter
pervolvendo.
Ita Chriſti liber admodum præclarus eſt,
doctis, perſectis atque imperfectis, qui
Deo placere cupiunt; communis. Et
tametſi codices omnes, qui toto orbe terrarum
habentur. intercidiſſent: vita & paſſio Chriſti
abunde Chriſtianis omnibus ſufſiceret ad vir-
tutem omnem & veritatem perdiſcendam.
Nam hoc in libro diſcitur, quòd tota vita-
Chriſti crux fuerit & martyrium , adeò, ut
ſanctiſſima ipſius anima jam indè ab exordio
ſuæ creationis, cùm corpori ſancto infuſa, ad.

ultimum usque inſtans terminativum vitæ per
a0Cet⸗

Letdit

barn

einte
Dd

o

Dann

Gel
el
ſtus
or
Renn
Minin
ung.
ſe
edl
Wer

tite

W

lonal
lltenit
Lfiſ
tclr
Onesn
lecreng
tola
n i⸗

Cng
iſ
üe

udh
,
4 1

interioris hominis. 277
aterbiſfimam mortem in ligno crucis, nun-
quam ſine ingentibus indeſoribilibus doloribus
extiterit. Corpus pariter ejus ſanctum per 33.
annos indicibiles tribulationes „ cruces affli=
Rionesque pertulerit.
Jam verò liber hic vitæ Chriſti tria gene-
ra pailionum complectitur ſeu tres Clafſſés.
Prima Claſſis exhibet maximam & continuam
aupertatem. 2da. Maximum & comtimuum
deſpeéctum. 3tia. Maximos continuos & in-
cffabiles dolores; eſtque hæc via quam Chri-
ſtus trivit ad mortem usque, sicque hâe vid o-
portuit ipſum ſecundum humanitatem adire
vegnum cœlorum. Qoo nos edocere voluit
neminem Chriſtianorum, niſi per eandem vi-
am poſſe fieri conſortem regni cœleſtis: quip-
pè decens eſtà membris eandem quæ à capite
menſurari viam. Eſt autem caput Chriſtus &
membra ſunt omnes Chriſtian’.
Prima claſſis eſt de perfectiſſima pauper-
tate, quę ex his innoteſcit. Quèòd nihil de re-
bus temporalibus poſſederit, non prata, noin
vineas, non domum, non prædia, non au-
rum, nonargemum; imo ne denarium qui-
dem habuit ad tributum quod petebatur, ſol-
vendum; nec ſimile quidpiam acceptare volu-
it, niſi duntaxat ad privatam ſui neceſſitatem ,
ad ſuſtentationem corporis, quod preſſum fu-
it fame, ſiti, frigore, æſtu allisque incommo-
ditatibus. Non aderant veſtes mutatoriæ qui-
. 8 f bus

27 8 Vita Chriftiana
bus ſudore madenti corpori conſuleret, non
luculentus ſocus, non deliciæ ciborum quibus
corpus reſiceret, ſed mendicato victu & pio-
rum eleemoſynis ſe ſuſtentans. Denique tan-

ta eius paupertas fuit, ut neque lectum, neque

cubile, neque domicilium quo ſe reciperet.
haberet. Matth. 8. Vulyes, inquit, ſovens ba-
bent, & volucres cali nidos, filius autem hominis
non habet ubi caput reclinet.
2. Hic in terris ſine familiaritate cum

Principibus aut magnatibus vitam egit. Et

candem converſationis paupertatem & humi-
Uitatem etiam poſt ſui manifeſtationem reti=
nuit, adiunclis fibi rudibus, & infimæ ſortis
diſcipulis, cum illis tanquam ſociis, amicis
& fratribus familiariter & aſſidue agens, to-
tâmque regionem obiens; corum imperitiam
& mores incompoſitos benigne tolerans; pu-
blice & privatim eos erudiens. Ecce quoò ſe
illa Sapientia demittit, quomodo cum rudibus
& inſipientibus, tanquam ſimilis ſe gerit. In-
ſuper ipſe ſapientia ipia gubernans & diſpo-
nens omnia, & tamen tanquam inſipiens, &
directione humanâ egens „ ſubjecit ſe ad an-
num usque trigeſimum Parentibus paupercu-
lis, ſimplicibus 5 eorum imperium & ductum
ſ-quitur, tanquam aliquis è vulgo ignotus, &
inglorius ſe continens: & parentem putatitiũ
in arte fabrili, rebusque externis ad victum ve-
AKtitùmque conquirendum adiuvans. Quàm
mirabi⸗

68

iret
lom
dort

ie,

bes
Du
Pel
nit

me
lut

o
(li
flat

Cri

te Nh
Unaitus
lki⸗
Niger⸗
n, e

lelſti

6

l
N

G an
um

Ieti

lons
mnicis

,10.

winmn
Nir
Aolis
,N
e⸗
19

un.

ee⸗

u
18,
1l
nſe
1

.

interioris hominis. 279
mirabile erat mundi fabrum & conditorem,
homini fabro ſervire; inſtrumenta fabrilia⸗
Porrigere; ex eus præcepto lignaſecare, dola-
ve, aptare, ſerram ex adverſo reciprocarc; tra-
bes machinis attollere, locare, componere, S
slia more fabri, vel diſcemtis obire! En pau-
Pertatem converſationis ante & poſt ſui ma-
nifeſtationem W
3 In ſua perſona pauper erat, cuùm ſe ta⸗
metſi omnipotentem quaſi nihil potentem nal-
larumque virium monſtraverit, cunctasque
infirmitates humanas excepto peccato in ſe
portaverit. Ex itineribus, ex verbi Dei præ-
dicatione, ex curſitationibus undiquaque in
via mandatorum Dei corpus laſſavit. Permiſit

Chriſtus, qui prohibere poterat vel nutus ſibi

dominari non modo peccatores; ſed & omnia
elementa, non reſiſtendo cüm ab iis afflicta-
retur. Permiit ſpinis, ut ſanctum ſuum caput
compur gerent; funibus & catenis aliisq; vin-
culis permniſit, ut detineretur & columnæ alliga-
Tetur, velo permilit, ut facies ſancta velaretur;
Clavis permiiit, ut ſacratiſſimas manus & pedes
Derforarent; ligno crucis permifit, ut ſangui⸗
ne reſperſum, contuſum & perterebratum
Corpus portaret, mortémque exciperet 31 aceto
& felli ut os amaritudine infectaretur, lanceæ
ut cor transfigeretur, ex quo copiose ſacer
ſanguis & aqua manarunt. Permilit lictoribus,
Judæis, Pilato ut falsò accuſaretur, judicare-
tur⸗

*

2809 Vira Cbriſtiamna
tur, percuteretur, ſubſannaretur, Sædetefun,
coronaretur, tandémque morte turpiſſim
condemnaretur. Quos omnes, modò voluiſ=

ſet, vel unico verbo annihilare, aut cuipiam

Angelo poteſtatem dare potuiſſet ad deturban-
dum omnes in profundum maris. Permiſit
Sathanæ, ut tentaretur perque ejus inſtrumen-
ta & ſatellites, malitioſos nempe homines ,
crucifigeretur & tormentaretur.
Demum invincibilis Dominus, Rex for=
tiſſimus, Leo de tribu Juda nullatenus reſtitit
creaturis in cunctis injuriis, doloribus & ad-

