cire

.

ulrhpi
lübnelht
Aiginn4
umnklen
tanuſ
innd
gllſence
unch
emu⸗
juaut.
ele,
gto
iunint
Ms
etiegc
tu

Nla⸗

ni

interioris hominis. 157
aturis (qualescunque ſint) mori totaliter. am
ſi animæ hujusmodi fuerit conſtitutio, elon-
gata erit ab omni levitate & vel minimum ver-
bum aut opus non tendens in Deum, erit ipſi
importabile: cum à reverentia Deo debita ne
latum unguem declinare volens, parvas irre-
verentiolas ut mortem pertimeſcat. In ejus-
modi quoque ſtatu anima nedum impensè ve-
retur & reveretur Deum ut Deus eſt ſed &
Chriſtum ut Deus & homo eſt ejusque do-
Qrinam; pro nihilo reputans falſlas mundi
opiniones, magisque placens vel unicum mo-
mentum quo Deo fruitur quàm omnes creatu-
ræ univerii mundi, quibus mallet privari quàm
fruitione ejusmodi præſentiæ.
Dominus Deus ut creditur & aſſeritur
à Theologis myſticis) in fundo animæ abſcon-
ditus dictur & ibidem oportet eum quærere
& invenire, cum eôque ibidem deliteſcere, ſe
recolligere, Sicque in ſe ipſum ſe introvertere
& impenſiſſimè eum in fundo animæ revereri,
ac nonnunquam in terram procumbere flexis
genibus, eum ut amabiliſſimum Deum & ho-
minem adorando, gratésque infinitas referen-
do pro cunétis Spiritualibus, corporalibus &
temporalibus beneficis, ſe reſignando in be-
neplacitum ipſius, eum quibusdam laudum
Præconiis honorando, de quibus in ſequenti
capite.
Revera magnam incivilitatem, magnam
I. 3 irre⸗

158 Vita Chriſtiana
irreverentiam ſeu magnum iolœciſmum com-
mittunt in Deum, qui rarò ad ejus præſentiam
ſe refle cunt. Et inde fit iſtiusmodi in omni-
genas imperfectiones 3 quin etiam Peccata &
flagitia prolabi: & inde quoque omnis impro-
borum diſſolutio, ruina & perditio ortum ha-
bet, quod Deum præſentem adeſſe séque ab
eo videri, non recogitent. O dementia ho-
minis! cujus oculi mentis adeò obdurati ſunt,
ut non videat neque conſideret Deum omnia
videntem, omnibus intimum & præſentem.
Talis omnium infeliciſſimus eſt, ut qui cœcus
nec cognoſcit ſuum creatorem, qui ſtat ante
ipſum, ipsique magis eſt intrinſecus „ quàm
ipſe ſibi, qui cum ipſo operatur, in quo eſt,
per quem movetur, & in quo vivit. Hanc
ut gratiam viſionis Divinæ Majeſtatis acquiras,
oportet hominem, ut modò ſuprà relatum,
internæ ſtudere puritati, & ex tunc Deem
Spiritum S. exorare, ut per interceſſionem Dei
Genitricis Virginis MRIX, omnidmque 88.
iſtiusmodi gratiam impertiri dignetur, quoò
anima erga creaturas cœcutiat & indeſinenter-
inſpectet divinam prælentiam, in ejusque
conſpectu in-& extrinſeca inchoare, & perfi-
cere poſſit. Nam ſumma omnium exercitio-
rum hæc eſt, ut abſtracti ab omnibus rebus⸗-
ſolum Deum in nudo indepictôque animæ
fundo amorose amplectamur, & nos totos in
amabili humanitate Chriſti abſcondamus, eique
conformemur. Coapiu

X

Per

ur
Mebtun
Clinon.
Dectt 6
misinnn
otuN
“
earn
utt
eun anl
Nrlam
tl el
Era
G
.
Mias
Agis
telau
beh
ſunn
gte
,
lene⸗
ei
El
Nercte
61
4
A
ℳ

jnterinris hominis. 5
Caput XXXMVII.

Per conſiderationem præſentĩæ

Dei facili negotio obtinetur, ge-
nuinus Amor, & Inio cum Deo.
Ametſi varia præſcribantur media ad ob-
tinendum genuinum amorem ergà di-
vinam Majeſtatem, videtur nihilo minus
optimum eſſe, id, cum nempè homo jugiter
cor ſuum in Deum præſentem elevat unà cum
piis deſideriis quæ ſuſpiriis inſperſa funt &
hoc pacto in præſentia ipſius noctu diuque vi-
vit, cum eo internè ſermocinatur, eum eo
converſatur, cum eo cor ſuum unit, & in core
de ſpecioſam manſionem virtutibus exorna-
tam parat, ſplendidumque templum erigit de-
coratum ornamentis aureis operum Deo acce-
ptiſſimorum: ibidem anima Chriſtiana ceu
virgo deſponſata ad Sponſum ſe compoſitura,
& Majeſtatem divinam, infinitum bonum, ut
ſuum Regem & Dominum adoratura, hono-

ratura, ut juſtiſſumum judicem formidatura-,

& ut Patrem dile ctura, cum eôque ut optimo
ſuo amico; quin & Sponſo perdilectiſſimo ſe
unitura & adhæſura. Imèò non ſecùs ſe cum-
ipſo habebit quàm cum quopiam ipfſius cordi
magis iarringcae ,quàm ipſe ſuo cordi & in
quo magis vivit, quam ipſe in ſe: quique nil
L 4 aliud

160 Vita Chriſtiana
aliud deſiderat ac ſui continuam ſpræſentiam
Præ oculis mentis habitam; deſponſationem-
& unionem per quam transformetur, & unus
quodammodo cum ſuo Sponſo fiat Spiritus.
Frequenter anima cum ipſo ſancétè collo-
quetur; modò itabit cum eo Bethlehemum;
modò Jeroſolymam, modèò in conclave ubi
diſcipulorumfpedes ex humilitate lavit & ex
amore immenlo Evchariſticum epulum inſt i-
tuit; modèò in hortum Gethſemani; modèò in
domum Caiphæ »Herodis, Pilati. Modè in
montem Calvariæ; modòô flebit cum ipſo ſu-
Per civitatem Jeruſalem & ſuper iniquitates
ominum. Nunc cum eo triſtabitur ob acer-

biſſimam paſſionem & mortem ignominioſiſſi-

mam compaſſionis affectum habendo ; nunc
ei congaudebi in Reſurrectione & Aſcenſio-
ne. Sicque percurret mentaliter vitam Ixsu
Chriſti, de ipſius myjſteriis dulce habendo
colloquium, gratias agendo & nunquam non
ejus præſentiâ perfruendo. Id verò fiat non-
sumultuariè, non eum agitatione corporis in-
uſitata, ſed ſimpliciter & tranquillo modo Si

quando te in præſentia Dei conſtitutum inve-

neris, poteris in te excitare actus ſidei ſpei,
charitatis, adorationis hiſce aut ſimilibus amo-
roſis ſuſpiris. O Deus omnipotens! Credo
te hic per tuam infinitam omnipotentiam, eſ-
ſentiam, immenſitatem & operationem eſſe
Præſentem. Spero mihi miſero peccatori mi-
= ſericors

ie
ſot

e
g
a
mi

ſe⸗
bu
Ia
4
W.

hn
ne

inn
i

eltutn
Kanem⸗
Nns
nmm
Eel⸗
ehemn,
che d
GiR
bt
MoNE
iguis
0b l
inion
. uns
Ken
an 1
biedh
Aum
tn⸗
s
1. 8

ie⸗

ſe

sa
09
n
nen
.
Mi

rerioris homigis. 221
ſericors & paopitius eris. Propter te dete-
ſtor omnia peccata mundi, & mea præ ſertim,
ac amo te ex toto corde meo ejusmodi amo-
re g quo ad te amandum obligor, & quo teun-
quam omnes juſti amaverunt: quoniam omni
amore digniſſimus es. Coram te me humilio ut
miſerrima Creatura, gloriſico & benedico te.
Gratias tibi ago pro cunctis in me pro⸗
fectis beneficiis. Adoro te unà cum omni-

bus Angelis & Archangelis, Cherubinis & Se-

raphims, omnibusque Sanctis in cœlo. Of⸗
fero tibi Patri cœleſti meo dilectiſſimum Fili⸗=
um tuum ESIIM Chriſtum eo amore, quo ſe

ipſum in monte Calvariæ, pro nobis obtulit in

cruce, & qu omnes pii Sacerdotes in Sacro-
ſancto quotidiano Miſſæ Sacrificio ipſum-
incruento modo offerunt pro expiatione pec=
catorum omnium hominum & maximè meo⸗
rum, de quibus ex corde doleo, optarémque

me nunquam meà vitâ deli quiſſe.

Præterea ſrequenter aliis laudum & he-
norum præconiis ipſum honorare poteris per
decurſum diei ac noctis, cum gloria Patri, &
Filio & Spiritui S. ſicut erat in principio, &
munc, & ſemper, & in ſæcula ſæculorum, A-
men. Aut dices cum Angelis in coelo, prout
S. Joannes in Apocalypſi cap. 7. vidit: Bene-
dicio & elaritas & ſæpientia & gratiarum attio „
honor & virtus & ſortitudo Deo noſtro, in ſæzalæ ſæ⸗=
eslorum, Amen, Item: Laudetur Sanétiſima
L 5 Tri.-

162 Vita Chriſtiana
Trinitas, & trina unitas. Aut, tibi ſummo
meo bono ſit laus, honor & gratiarum actio
ab omnibus creaturis in ſæcula ſæculorum, A-
men. Eiusmodi & ſimilia amoris laudisque
ſuſpiria ſeu aſpirationes iteratis vicibus ad ar-
bitrium exerceri poterunt.
Monenda hic venit Chriſtiana anima; ne
ſcilicet animo concidat, ubi ratione propriæ
inſtabilitatis ſæpe ſæpius diſtrahitur in prædi-
Gtis aſpirationibus aliisve; ſed mox cor ſuum

ingrediatur, Spiritumque recolligendo Deo

ter Opt. Max. id ipſum offerat Cogitatio-
ne etiam verſabit quod de ſe & ex ſe nihil pror-
ſus poſſit ad ſalutem conducens, ſed omnia per
gratiam nunquam ſibi denegandam à dilecto

ſuo Ixsu 3h modè in humilitate totum id præ-

ſtetur, quod præſtari poteſt ac debet.
Proinde Sponſum animæ tuæ Deum in=

clude cordi tuo: qui tametſi omnibus ſit in lo-
cis; nihilo minus in anima tua utpote imagine

Dei, ſpeciale habitaculum habebit. Si igitur
Deus in te ſit, officii tui erit in omnium San-
Rorum timore, humilitate & reverentia co-

ram oculis e us vitam inſtituere ad modumsS.

Patrum, de quibus Scriptura lib. 4. Reg. cap 3.

Ubi Propheta Eliſæus inceſſanter locutus: Fi-

vit Dominus exercitunm, in cuius conſpedtu ſtie.

Plalmiſta David de ſe ait, quod indeſinenter-

Deum præ oculis habeat hiſce verbis: Dominis

in conſpecta meo ſemper: ꝗqneniam a dewtris en mihi
ne

Nnmo
ntio
Crun
lucr
bun ir⸗

Nim,
ner
in
Cot
NcoN
Ggitte
ro
nia e!
dlecto
r⸗

Neunn
blnd
einege
S
n ⸗
gin co⸗

und

ut
el/

nen⸗

iß
6

,)

interioris hominis. 163
ne lommovear. Propter hoc lætatum eſt eor me-

am & exultayit lingu« meæ. Pſal. 15. Tobias

Senior Filio luo hanc doctrinam tradidit Tob⸗
cap. 4. ne unquam Dei obliviſceretur, ſed ju-
giter in memioriam revocaret, dicens: Omni-
bns autem diebus vit æ& tuæ in mente habeto Deum.
Rex David uſque adeò præſentiam Dei memo-
viæ ſuæ impreſſerat, ut vel eam ob cauſam nul-
latenus ſibi in quacunque etiam occaſione ti-
meret. Sic loquitur ad Deum. Pfſal. 12. Naxss
& ſi ambulavero n medio umbræ mortis, non time-

bo mala: quoniam tu mecum es. Quin & Deus

ipſemet jugem ſui memoriam à nobis exigit, &
id oſtendit per Prophetam Michœam cap. 6.
Indicabo tibi O homo quid ſit bonum, & quid Do-
minus requirat à te: Vtique ſacere judicium , &
diligere miſericordism, & ſoligitum ambulsre es-
vam Deo tuo, id eſt in eius prælentia.
Omnes quotquot modò amabiliſſimâ Dei
facie gaudent, pro conſervatione amoris Dei,
omni curâ & ſolicitudine præſentiæ Dei ſtudu-=
erunt, conformantes ei adamuſſim cunctas ſu-
as actiones. Moneo rursus te animam meam
Chriſtianam, ut ſi quid indecens tibi inciderit,
aut ſoliciteris ad aliqua tuo amantiſſimo IESII
diſplicentia, ſic cogites: Deus hic eſt, Deus
omnia videt, Deus audit omnia, Deus est in zne &
nullo loco circumſeriptus. Si quid contra-
eum fecero aut locutus fuero, aut cogitasct0:
Deus à me unà cum ſuagloria receder. Ef es-

1764 Vita Chriſtiana

quis enim Rege aut impernore in ſpecſtante

uid inde cens aut turpe facere non verebitur?
3 etiam hic in terra, ob viri cuiusdam gravis
præſentiam modeſtè & compoſitè nos geri-
mus, quid non modeſtiæ conciliabit ipſa Dei
Opt. Max. præſentia? Per candidum igitur-
amorem, Deum iugiter præ oculis habeto &
dicito cum Propheta Davide Pſal. 17. Dih-
gam te Domine fortitudo meaæ: Dominus ſirmamen-
tum meum, & refagium meum, & liberator me-
a5s. Deus meus adiutor meus, & ſperabo in eum.
Proteſor meus & cornu ſalutis meæ, & ſuſeeptofr

aeus. Laudans inyocabo Deminum, & ab inimi-

cis ſalvus ero.
QSoS0 0 S0- S0 860
Caput XXXMIIII.
De oratione vocali, mentali &
ſuper-humana.
LIùm Chriſtiani hominis perfectio prin-
cipaliter conſiſtat in interioritate non
aliter perfectibili quàm per gratiam, quæ
mortem creaturarum, annihilationem ſui i-
pſius, amorem mortificationis, affectum ad
ſolitudinem & fugam omnium operatur, quæ
mundus amat & ſenſus titillant. Hæc, in=-
quam, gratia quæ omnes iſtiusmodi effectus
operatur, abundeè impetratur per ſanctam ora-
tionem, tantôque magis id ipſum agnoſcet-
homo,

1lo
rg
n
lt
Dor
conn
Ren
lec
i
um
1†

=

hne
Feeliut,
unme
Mfi
thn
Hglu
lete
fner
N
rirAN
i
Riun

al

pn
e
ane
1 .
Auun
el⸗ 1
Nn
Hn
s
;

interioris hominigs. 165
homo, quanto magis ſe in ſancta oratione ex-
ercitaverit. Orationem verò vix benè perfe-
ceris inter multa diſturbia & negotia, cùm vix
ſit poſſibilis conſervatio Spiritus orationis in
negotiis, quæ ordinariè ad aliud non ſerviunt
quàm ad avertendum Spiritum hominis à Deo:
atque ea eſt cauſa cur paucæ animarum ad per-
fectionem pertingant, cùm paucæ ad purita-
tem orationis ſe præparent. Maior pars aut
negligit, aut non eo modo facit, ut oporte-
ret. In quocunque ergo ſtatu homo ſe inve-
nerit ſeu contemptibili aut honorato, paupere
aut divite, ſano aut infirmo, nunquam deficiet
in oratione rebus omnibus anteferendâ, à qua
omnis profeétus & emolumentum in hoc
mundo ſperabile dependet. Omnis quæcunque
orantes petitis, credite, quia gccipietis, & peniet
Pobis, inquit Chriſtus Marce cap. I1I.
Nobiliſſimum bonum quod amico tuo
exoptaveris, eſt donum & Spiritus orationis,
per quem datur aditus in penetrale ſeu ſecretum
conclave mirabilium Dei. Oratio eſt fons
omnium gratiarum & chariſmatum animæ &
ſine eà nihil eſt: sique ab ea ceſſet, tractutem-
poris actum erit de illa. Orationem non in-
congruè aſſimiläris naturali ſtomachi calori :
ut enim ſine illo nec vita naturalis conſervari,
nec ullum afferre alimenta ſumpta fructum-
poſſunt; cum illo verò omnia optimè conco-⸗

quuntur, digeruntur, homo ſuſtentatur; om-=
nibus

16 Viræ Chriftiana
Ribus quoque membris vigor, Spiritus & ro⸗
bur ad benè ſuas functiones & operationes per-
agendas ſuggeritur: ſic ſine oratione ſpiritualis
vita conſervari non poteſt; cum ea verò opti-
mè. Eius namque adminiculo Spiritus vege=
Ltatut, anima ur & vigorem ac robur ad quæ-
libet opera peragenda, nec non ad quasvis
Occurrentes dirficultates ſuperandas & labores
ſuſcipiendos, concipit. Per orationis calo-
tem omnia hæc facillimè digeruntur, ac fuf-
feruntur, nilque omaino eſt, quod non in ani=
mæ utilitatem convertatur ac cedat.
Sancti ſe ſingulariter exercitârunt in ora-
tione, nec etiam in graviſſimis occupationibus
ab ea abſtinuére; quin Chriſtus ipſe in ea non
infrequenter ſe exercuit, eumque in finem ab
hominum conſortio ſe ſequeſtravit, ut Lucæ
cap. 6, eſt legere, ubi refertur, eum ſolum-
montem conſcendiſſe, in illo permanſiſſe, &
noctem exegiſſe orando.
Ratio omnium diſordinationum in ho=
mine eſt, quod ex levitate plus æquo in huma-
na negotia & opera ſe intromittat: cumque id
nolit Deus, ipſi ſubtrahit ſuam gratiam & con-
ſequenter in millenos incidit errores, reperit-
que ſe incapacem ad orandum, & ſi vel ſemel
ei defecerit oratio, omnia ei deficiunt. .
Si quis viderit quospiam ſuprà ordinari=
um modum elevatos & ſuhlimatos in orationes
conabitur quidem ad illorum imitationem; ve⸗
ruùm

ſo:

ue
fral
iot
ater

d
quib
ne
Ce
nos
tals
rd
honin
unt
Nan⸗
d
A
ae
Ari,
lci
me

ſtie

Cnte
Li
lel.
An

tuct⸗
linhe⸗
ehhtnus
4 edli⸗
Piituft⸗
bur Ar
A
Kiolidr
jtut, il
noNi

t 14 0
nonibi
nerol
ec:

‚Al

m

htklen⸗
ge 1
4 chen,

itnerionis hominis⸗ 76v7V
fuùm non aliter quam Deus ordinaverit, Des
ſiderabit non alius eſſe quàm Deus vult, non⸗
maior nec minor, tam in interioribus quàm
exterioribus, tam in natura quàm gratia. Ver=
bo: beneplacito Dei contentabitur.
Porrò ſciendum tria eſſe genera oratlonum.
quibus & in quibus & Deus invenitur, & ſi=
ne quibus non invenitur. Prima dicitur vo=
Calis, altera Mentalis. Tertia ſuperhumana „
& eſt altiſſima, puriſſima, perfectiſſima ora-⸗
tio & dicitur eminens, ſublimis, ſupernatu-
ralis contemplatio. Prima conſummatur-
ore & in ea oportet eſſe attentum, eum Deo
Domino ſuo loquatur. De indole huius ora-
tionis S. P, Auguſtinus in Regula ſua dicit s
Hoc autem ſit in corde, quod profertur in ore.
Oratio Interior ſeu Mentalis tribus fa-
cultatibus animæ nempè memoriâ, Intellectu
& voluntate abſolvitur. Ubi anima per va-=
tias circumſtantias, ut quis quid, ubi, quibus
auxiliis, cur, quomodo, quando, aut de tur-
pitudine peccati, aut ſpecioſitate virtutis, au
de 4. Noviſſimis,aut de 7. Sacro-ſanctis Sa-
cramentis aut de vita, paſſione & morte Chri=
ſti expendendis occupatur.
Superhumana oratio, aut ſupernaturalis
contemplatio amoroſa exiſtit in vertice volun=
tatis ſingulari modo qui ineffabilis eſt. Nain
hic locus ſupernus animæ eſt Sanéto-altiſſi⸗
mum templum, in quo placitum eſt Deo
com-

168 Vita ChriſtianA
commorari. Ibidem eſt locus in quo ſe vis
dendum præbet creaturæ, ſic ut ipſa illius bo-
nitatem immediatè per voluntatem guſtet &
ſentiat , illàque delicietur & fruatur modo al-
tiſſimo ſuper omnes ſenſus, ſuper omnes res
creatas. Quæ capere non valet niſi expertus.

ſ
ſtei
Cnis
llun⸗
e
llbus

Anima, quæ fide & unguentis divinis delibu-

ta trahitur, vadit Deum in hac habitatione re-
pertura: quocum reperto tali confidentia &
familiaritate agit, quam Angeli in cœlis ob-
ſtupeſcunt. Hoc in loco defoœcatiſſima fit
oratio, cùm non aliud ibi ſit quàm Deus & a-
nima absque ulla creatura „ quæ huic ſancto
colloquio ſe poſſet immiſcere: quippe Deo
ibidem omnia immediatè operante ſine phan-
taſmatibus & diſcurſibus humanis, ſine degu-
ſtatione ſenſus exterioris. Et quia ſupremus
apex voluntatis rerum ſenſibilium capax non
eſt, poſſideri poteſt à ſolo Deo, qui ei ſuas il⸗
luſtrationes, intentiones & ſcopos commum-
cat neceſſarios ad puriſſimam unionem. lta-

que perfectiſſima hæc oratio eſt amoroſiſſima

citra extroverſionem ſimplex contemplatio
Dei & divinorum, ut ſunt divinæ pertectio-
nes & attributa, omnipotentia ,‚æternitas, Po-⸗
nitas & abyſſalis miſericordia, infinita juſtitia⸗
immenſitas, Ccharitas æterna erga hominem-
Qumque ſit ipſemet ſua Charitas, ideò non
aliud à nobis poſtulat, niſi charitatem.
Adhæc altiſſimæ huic orationi alia ne⸗

ubus
ſem
gue
lali
or
.
euan
euund,
W

Po

i
comg
Prtel
e
Un 1
tn

i P
eatn
Uigi

nigbi
hülie
enn Ul 4
Cur alrt⸗
et OMnlS
Nilaen
irmueln
Ubridet
Ontent
in t⸗
Ecatiial
nDeul
buie 4
nippe
n
ſe
4 ſohlen
L
Uiaiki⸗
lun,
Me
uniß⸗
ogenha
1 Gch
getniai⸗
ntee⸗
1oN

intenioris bominis. 4169
per myſteria obijciuntur, ut Trinitatis, quo

ceſt principale prototypon hujus ſanctæ ora-

tionis, non aliter efformandum quam per pu-
riſſimam cognitionem divinarum perſonarum

quæ per lumen fidei amplificatum ſine diſcur=

ſibus rationis acquiritur.
Poſtquam anima jam quodammodèò vi=
ribus deficiens & exhauſta per amoroſam con-
templationem attributorum Dei Sanctiſſimæ=
que Trinitatis, nonnihil ad ſe revertitur „ &
quaſi reſpirat & aliqualiter pauſat, interdum-
digreditur ad contemplationem vitæ & mortis
JIESu Chriſti ac ejusdem exaltationis. Quo in
ſtatu anima exercere poterit varios affectus vo=
luntatis, ut Doxologiæ ſeu gratiarum actionis,
adorattonis, humiliationis » reſignationis in
beneplacitum Dei &c.
Ejusmodi dona & gratiæ hujus ſanctiſſi⸗
mæ Orationis „nonniſi puriſſimis animabus
communicantur. Neque ad illam puritatem
perfectam quis pertinget, niſi beneficio per=
fectæ denudationis ab omnibus creaturis, non
aliter impetrandæ quàm per continuam morti=
ficationem & nonnunquam per infuſionem &
illapſum Dei in animam hominis.
Proinde neceſſarium eſt omnibus diſtor-
tis propenſionibus mori „ abnegare omnes
creaturas & ſe ipſum: ſiquidem cùm peccatum
Originis hominem totaliter corruperit, non-
eſt quod exſpectet gratiam citra continuam
M mortem.

776 Vita Ghriſtiana
mortem. Si verò ſe Deus adjunxerit Séque hos
mo mortificaverit jam anima quæ mori ap-
petit, propediem ſidi & creaturis mortua erit⸗
Ea de caula hujusmodi altiſſimæ orationi nemo
ex ſuis viribus aut perſpicacia intellectus co=
nabitur intendere, magnæ quippè id foret ſu⸗
perbiæ ac præſumptionis indicium, niſi per-
Deum ad eam vocetur & ſubvehatur. Quo
caſu ſe totaliter in beneplacitum Dei reſignabit.
Singulariſſimum, ut dixi,» quoddam Dei
donum eſt, quod animam ipſe in conclave ſu-
um introducat (quò familiarius cum ipſa agat)
& quidem in cellam ſuam vinariam, ut eo ibi
amore ſuo repleat & inebriet. Non ſe ultrè
& ſponte ſponſa huc ſe ingeſſit, ſed eam ipſe
Sponſus prehensàâ ejus manu introduxit. Ad
ofculum eris eius ſuſpirare, vel ſuſtollere te
nec ipſe potes nec debes: nili enim ipſe te eò
ſubvehat, maguæ audaciæ & temeritatis id ſo-
ret. Ideo Sponſa auſa non fuit huic ſe inge-
rere (humiſior nàmque ac modeſtior) ſe
ſupplex Sponſum rogat ut hoc ſibi oſculum-
impertiatur: Oſculetur me oſeulo oris ſui. Cant, II0
Perinde acſi diceret. Ego meis viribus
hunc amorem, unionem & contemplationem
tam ſublimem pervenire non valeo, niſi ipſe
eam mihi dare dignetur Ipſe nos, pro ſua⸗
bonitate & effuſa liberalitate ad hoc oris ſui
oſculum & altiſſimam hanc orationem ac

contemplationem, ſi modò nos eam habere
volue-

ſler
are

Der

014

alt,
Gepil
lhata
Mne
Andn
aike
2
ieng
k l
(ur
E(
un

eſere
i 49
dmoltuen
thinh
eltin⸗
Abnt
1 i Ge

ul. G

ge
ollu/
col
mipt
n, unl
lanhſ
it
Oert 16
1
*RKũfR
le

ir)

merioris hominis. 174
voluerit, ſuſtollet; cum res ſit, cui nos ape
plicare nec poſſimus nec debeamus.
S05 0 50.: S 650-
Caput XXXIX.

De mediis ad excrcendum hanc

orationem déque impedimen-
tis eius.
Edia ad exercitium orationis Sanctifſi⸗
mæ ſunt ſequentia.
Io. Se non multum intromittere in
negotia ſæcularia aut viſitationes, ſive activè,
ſive paſſive, niſi ratione officii ad hoc cogere-
tur, aut aliunde neceſſitas idipſum depoſceret.
sique in optione foret hominis cas acceptare
aut reſpuere, eliget iſtiusmodi ubi colloquia
non periculoſa aut mundana, ſed agentia de
ſacris exercitiis & cultu divino.
2. Cor & animum expedita habere ad
patiendum omnigenas cruces, corporis & ani-
mæ. Ex parte naturæ quidem, cui reſiſtit,
vitacrucis eiusque exercitium, quo ſubvehi=
tur ſuper omnes propenſiones: ex parte mun-
di qui nullo guſtu afficitur mulcarum adeò
compoſitionum & mortificationum., Demùm
eX parte inferni qui ſuper omnia cumprimis o⸗
rationem deteſtatur. Sciendum verò, non
poſſe Chriſto JIasu maius obſequium Ppræſta-
i, quàm patienter ſufferendo crucem: cuùm-
M z Vita

172 Vita Chriſtiana

tat

vita egena, deſpecta, paſſiva, quæ purâ neceſ-. n
ſitate veſtium & alimentorum contentatur, ad 1 ſe
Orationem accommodatiſſima ſit. INL
3. Omnia negotia retardativa Spirits plis
contemplativi ſeponere, & ideò qui ſe exerce (t.
re cupit in ſanctiſſima oratione, non occupis piæß,
bitur multis ſub prætextu Philadelphiæ ſeu Ira-
terni amoris. Etemimm Martha à Domino re- tom
prehendabatur eò quòd nimiopere Iolicits eſ⸗ Eti
ſet. Magdalena verò contemplativa laudabatur, mund
4. Aſſvefieri ad nihil agendum, niſi ex Voe⸗
impulſu Spiritus Sancti à quo regitur homo & ern
in quo eſt; à quo omne bonum ſeu inceptum Mug
ſeu proſecutum ſeu executum originatur. Mo- ſ(uir,
tibus autem naturæ non parebit, aliascommiſe khnl
ſurus infidelitatem, cùm hoc ipſo motum di⸗ w
vinum deſereret, qui dignoſcitur ex pace, dul- Mik
cedine & libertate Spiritus, quibus veſtitun. um
F. Anima aſſveſcet nec cum creatura nee (Ee
ſecum ſolicitè negotium habere, ſed cum ſo0lo ßt⸗
Deo, qui eius eſt ſcopus, finis & locus quiez lntd
tis, & in quo ut requieſcat per puritatem a- ſeoe
moris, creata eſt. 16
Poſtremò tempore infirmitatis aut ali⸗ eh
rum incommoditatum maximoperé ad ſe at- ſi.
tendet anima ,nec ſub velo & pallio refocilæ⸗ ehn
landi & ſolandi corporis ab oratione ceſſabit ⸗ ſee ſt
cùm perſæpè accidat aliquem in brevi & exi- (hn
gua infirmitate V. G. febriculâ habitum morti-
ſicationis magno labore pactum amittere. Igi-⸗ ue⸗

1 ſen
uennn,4
atieschin
gi Eeun
non
Domu

erellint

alanten
turhomn
ginnnn /
Motl!
Ae
S el
ncenm,
an
apſl
Mtisen

ges

et 4 4
. 4
Hli⸗
len
bef 49
n

interioris hominis. 173
cur in infirmitate non omninò oratio ſuſpenda-
tur, ſed ſtudeat per ſidem in ſimplhici unione
cum Deo morari: ad quod neque viribus cor-
poris, neque guſtu, neque imaginibus opus
eſt. Nunc ut convertamur ad impedimenta
præ fatæ orationis, ſunt quæ ſubiicio.
1. Citra ordinationem Dei multis ſe in-
tromittere negotiis: cum homo interior per-
fectiſſimè debeat eſſe ſolidatus , ad hoc ut in
mundanis curis & negotiis in ſuo perſiſtat fer-
vore, ubi plurimæ ſeſe offerunt occaſiones ex-
eitativæ ad iram, ad impatientiam ,mœrorem,
vana gaudia. Et tametſi quis illis non con-=
ſentiat, equidem aliqualiter ſentit, perque
hanc ſenſationem pax profunda cordis minui-
tur, per quam antecedenter cum Deo planè
uniebatur. Res etiam parva & quaſi nihiblum
potens eſt animam retrahere à contemplatione
(de qua hic ſolum ſermo) ut non ſe ad Deum
Erigat aut à Deo erigatur „ cùnm vel minima
commotio eam reddat ineptam ad divinas im-
preſſiones.
2. Corpus nimis delicatum, &eius figor-
exiguus.
3. Nimia puſillanimitas, cùm homo ad
incinationes naturæ ſuæ vitam componit, ne-
que ſt det ob prætenſam debilitatem, vitæ ſu⸗
perhumanæ & mortificatæ.
4 Non ſufſiciens compoſitio & vix ul-
lus affectus ad ſolitudinem & recollectionem,
M 3 im⸗

194 Vita Chriſtiana

impensè tamen neceſſariam iis, qui in altiſſms

oratione ſe ſe exercitare cogitan.
Ex quibus habes, non obſtare prememo-
ratæ orationi, ubi faceta quædam pro loco &
tempore piàâ interdum proferuntur intentione,
recreatiôque externa congrua inſtituitur. Ete-

nim animum, quin & corpus (quèò alacriores
reddamur in obſequio Dei) nonnunquam re-
11. 4
laxemus neceſſe eſt; ſed ſummà diligentis

modus ſervandus eſt, ne aut per immodera-

tam aut per minus caſtam relaxationem, har-
monia interioris hominis diſſolvatur & cordis

puritas lædatur.

Caput MXXX. D

K— —

In vita Chriſtiana omninò ne-

ceſſaria eſt cognitio Dei &
ſui.ipſius.

Eceſſitas cognitionis Dei vel ex hoc elu⸗

ceſcit, cùm regnum cœlorum finis no-
ſter ſit ad quem creati non aliter aſſequen-
dum quàm eo modo quo Chriſtus Deus & ho-
mo id ipſucu aſſecutus eſt. Ex quo habes,
omninè neceſſarium eſſe cognoſcere hunc De-
um & hominem & pariter eius vitam, opefa
& omnia quibus cœleſtem gloriam adiit; quo
per imitationem eorundem operum & per u-

niformitatem cum ipſo,- mediantibus meritis

cius regnum cœlorum poſſideamus. Prin-
cipa-

llte
ICh
lexe
Perite
1ea
eſe
recip
netis
Adam
notan

binäin

lehtanne
nro e
Utimraun,
tuier
gin lu

ONe ¹

interioris bominis 17 †
cipaliter autem oportet cognoſcere & ſcire ,
qui Chriſtus pro nobis paſlus, cruciſxus, &
qui exemplar ſeu formam vivendi nobis reli-
querit. Et certé eâ ratione „ ut nobis ſuum
erga nos amorem infinitum & inæſtimabilem
teſtatum faceret, eatenus nos provocando ad

reciprocum ſui amorem. Unde & noſtri mu⸗

neris eſt ipſum redamare (cùm vix ferarum ſit
adamantem non redamare) ne ingratitudinis
notam incurramus, ſtudere eius conſormatio-
ni; cum eo cõpaſſionis affectũ habere, eò quod
ex puro amore tanta paſſus & crucifixus ſit-.
Hc jam præſuppoſitâ cognitione , quot
& quantis nos nempé Deus cumulrit benefi-
ciis & ſingularite Redemptionmis, admonemur,
inſtruimur & impellimur ad cognitionem no-=
bilitatis animæ noſtræ, quam Deus tantoperè

dilexit, ut pro illius amore mortem oppetere

non dubiàrit: niſi enim homo creatura adeò
foret nobilis, non ita pro ea ſe exannimiiſſet.
Unde excitamur aut ſaltem excitari debemus
ad majori zelo promovendum noſtram ſalu-
temscum vidzamus qua tis cum doloribus, ac
immenſo & penè intemperanti amore ſalu=
tem animarum noſtrarum quæſierit, ut nos bo-
nis æternis dit ret, & vel ideo maiori ſtudio
nobis contendendum eſſe ad promotionem no-
ſtræ ſalutis per dignos frudtus pœnitentiæ.
Hæc & ſimilia emolumenta ex veraci cogni-
tione crucifixi IESu conſequuntur: cuius vi=
M 4 tam

296 Vita Chriſtians
tam & paſſmonem in jugi memoria & conſide=
ratione hape mus oportet, & ex ingentibus

doloribus, quos in ligno crucis pro nobis ſub-

iit, arguamus ineffabilem amorem, quo ad ſie
Patiendum permotus. =èðMM
Quum jam viderimus & agnoverimus

nos adeòô inauditorum & infinitorum tormen-

torum (quæ Chriſtus ex immenſa bonitate &
Charitate paſſus eſt) cauſam eſſe, & quèòd Do-
minus gloriæ, pro humana infirmitate noſtra,
ſaam dederit celſiſſimam divinitatem. Con-
ditor ctesturaram non dedignatus fuerit for-
mam ſervi induere: Et non ſervi tantùm for-
mam aſſumpſerit, ſed inſtar abiectiſſimi ver-
miculi humiliatus & pro nihilo habitus fuerit
ad mortem uſque. Nonnc his ritè perpenſis,
non minus ad compatiendum quàm redaman-

dum quodammodoò impellimur? Nonne ex

his aſſurgimus in cognitionem amabiliſſimi
Dei, noſtræque nihileitatis, noſtræ impoten=
tiæ & miſeriæ: cuùm aliud nihil ſim s, niſi im-
Parens, inepta, inutilis creatura ex ſe nihil ha-
ens præter peccatum.
Adhæc noſcendum eſt, quod propter
iniquitates noſtras meriti fuerimus privari o=
mnibus bonis, meriti omnia infernalia tor-
menta & dolores, reprobationem ſeu reiectio-
nem àfacie Dei, & deſpectum à cunctis cœ-=
leſtibus & inernalibus Spiritibus, hoc equi=
Qem non obſtante pro omnibus his ſatisfecerit.
Nani

N(
qu
um
D nan

4 Wian
GN
oltſt

Lcrlte⸗
ngenin
Doilbe

Gl

oretinn

mtotnet
oniete
Ngech,

UtenM

5.
Neni
tumn M

ltn et

Drns e

helpeni

teden
Nonmd

Npu

9s, N

HAH

Aoogt

ttarl 1,

NGN,
eette
M

A

interioris hominis. 17 7
Nam cum eſſet ditiſſimus omnium, pauperri-
mus factus eſt; cum eſſet omnium feliciſſimus
& glorioſiſſimus, vir dolorum ſactus eſt; cùm
eſſet omnium potentiſſimus Domiaus, hu=
millimus & obedientiſſimus fictus eſt, oppro=
brium hominum & abieclio plebis, non alio
fine, quam ut pro noſtra ſuperbia, inobedien-
tia, alusve peccatis condignam exhiberet ſa=
tisfactionem Patri cœleſti. Hoc conſiderato
in cognit onem eius & noſtri deveniemus, &
quanto magis ſupremam dignitatem, infini-
tam bonitat m, indicibilem amorem & miſe-

ricordiam Dei, quam opere erga nos demon-

ſtravit, mente pervoluerimus, tanto magis
noſtram miſriam, paupertatem indignita-
tem, infidelitatem, ingratitudinem & nihil-=
eitatem cognoſcemus. Quæ conſideratio
nos invitabit ad compaſſionis affectum, reci-=
procum amorem & imitationcm ſtatùs dolo-
roſiſſimi Irsu imprimendi meritò cordibus no-
ſtris, & à quo non oporteret diu noctuque o=
culos mentis noſtræ avertere; ſed eundem⸗
ctucifixum Jxsu ejusque merita, opera &
paſſiones nunquam non in cunctis noſtris acti=
onibus & omiſſionibus aipectare, quò ad per-

fectionem ipſius & noſtri cognitionem per-

tingamus. Quod de facili fiet, modò humili⸗

ter pro hujusmodi gratis apud altiſſimum:

inſtemus ore & cordes certè non denegand,
ubi deſideraverimus ejus & noſtri cognitio-
M 5 neim

178 Vita Chnſtians
nem & crucifixi Jrsu mitationem , citra-
quam cœleſtis merces fruſtrà ſperatur, cum-
neceſſum ſit eà cœlum nos adire viâ quàâ ipſe

adiit. Ipſe verò per viam paupertatis, abne-

gationis omnium creaturarum, contemptus,
humilitatis „ crucis tribulationum & paſſio-
num Patrem fuum cœleſtem adiit. Pariformi-
ter nobis cogitandum eſt, non poſſe nos aliâ
viâ operari noſtram ſalutem, quaàmque nemo
conſequetur, niſi qui vitam ſuam cum ipſius
conformaverit per compaſſionem in ejus do-
loribus, & purum amorem, quo ei ut ſummo
bono adhæremus, unà cum cognitione maxi-
mæ ſpecioſitatis in ipſo relucentis præ filiis
hominum, dulcedinis, altitudinis, bonitatis,
miſericordiæ ,ſapientiæ & charitatis, quæ at-
tributa in terris degens exercitè patefecit, qu
ca recogitaremus, agnoſceremus agnitumque
digno honore proſequeremur. Expende igi=
tur O Chriſtiana mea anima immenſum cruci-
fixi amorem, quem in vita & paſſione perfe-
Ctiſſimum in ſummo gradu monſtravit & ag-
nolſce tuam nihileitatem: in quo conſiſtit co-
gnitio Dei & ſui i1pfſius

Caput XXXXI.
De variis vitæ Chriſtigeneribus,
cx quibus Chriſtiana anima hoc
iliudve ſibi ſel gere poteſt.
◻ ſtum varias duxiſie vitas, perſpicnum

ſole

e
v00
ee
cit
t
lere

Em

dert
net)
M,
nu
u
Unon
n
jes,
Dihl.
lnn

und

A
Mte
n

ey
it,
ſo

.IIuI

c
A ur
ai
1ri, A
Denſ
n &
Puiam’
lemm
ngen
CuNn i⸗
b
ulſaum
ONeul⸗
bonitmn
8/ a 4
Aeek/G
ueneß⸗
omnene
ue e
*
linco⸗

interioris hominis. 179
eſt ex 4. Evangeliſtis, qui vitam ejus deſcri=
bunt, In his omnibus exemplar relinquere
volens, quèò quivis in ſuo ſtatu hoc vel illud vi-
tæ genus ſibi eligere poſſet, ad quod à Deo
vocatus eſt. UIbi advertendum non ſemper-
quempiam ad illum vocari ſtatum in quo naſ-
citur. Nam in opulento ſtatu natum deſide-
rat interdum Deus in illo non perſiſtere: cœ-

teroqui Chr ſtus nequicquam dixiſſet ad divi-

tem adoleſcentem qui interrogabat quid fa-
cere oporteret, ut regnum cœlorum poſſide-
ret) & reſpondiſſet: Si vis perfectus eſſe, vade,
vende quæ habes & da paupctibus. Matth. Cap. 19.
Hujus adoleſcentis natales erant opulenti: ve-
rum ad perſiſlendum in eiusmodi ſtatu voca-
tus non erat. Unde multi graviter hallucina-
tur; qui cùm ad magnas dignitates & hono-
res, non ex erdinatione Dei, ſed roprio im-

pr la & poſitivè quæſito modo ſubvecti ſint,

nihilo minus ſibi perfuaſum habent ſe ad illum
ſtatum vocatos, quod tamen eſſe non poteſt;
cum Chriſtus pariformem vitam non egerit
ſed pauperrimam, & in quocunque ſtatu ho-
mine exiſtente ab eo exigat, ut ſaltem pauper
Spiritu ſit, non jaliàs ſalvandus. Cuùm enim
Populus eum in Regem creare intenderet, fu⸗
git, oan. cap. 6. & ſtatum elegit humilem, in
quo Patri cœleſti complacuit.
Diverſa autem vitæ genera ſunt quæ ſe-
quuntur. .

12

180 Vita Chriſtiana
1.. Egena, abſcondita, incognits, de-
ſpicabilis vita quam penè toto vitæ decurſu in
gerris exegit: exceptis poſtremis annis, qui-
Bus honor ſui Patris & ſalus hominum poſtu-
labant, ut ſe manifeſtaret.
2. Vita illuminativa, cùm ut Doctor-
prædicaret docereétque populum: allaboran-
do, ut eum Deo lucraretur.
3. Liberalis & vita Eleemoſynaria, cùm
de binis piſcibus & quinque panibus ſaturavit
quinque millia hominum.-
4. Vita in tentattonibus & jejuniis in di-
ſerto.

octem orando exigeret.
6. Vita paſſiva in exceſlivis doloribus
tempore amariſſimæ paſſionis & mortis.
Iſtiusmodi vitas Sancti hic in terris ege-
runt; adeòà ut dicere non dobitârint, jam non-
nos ſed Chriſtus in nohis vvit.
Chriflus decoraturus Eccleſiam ſuam Re=
ginam in veſtitu deaurato circumdatam varie-
tate ſtatuum, voluit hos habere ſequaces inz
altiſſima paupertate, humilitate & ab jectioneg
