Primòô: ſi homo recogitet multitudinem
ſuarum iniquitatum, earumque ſpurcitiem ,
ſuaämque maximam ingrattudinem poſt tot
à Deo accepta beneficia, vi quorum ſi voluiſ-
ſet, potuiſſet non peccare, plurimumque bo-
ni plurimàâque virtuoſaopera exercere.
2dò. Quodper gratiam Dei à pluribus
peccatis iuerit præſervatus, in quæ ſuâ ſocor-
dia & malitiâ incidiſſet, ni Deus obſtitiſſet:

occaſionémque peccandi præſ idilet: imo

verò, quod in graviora ſe præcipitem egilet,
3 Ut

92

110 Vita Chriſtiana

ut maximus peccator totius mundi, niſi Deus

ſuppoſuiſſet manum ſuam.
3t15. Quod citra ſui meritum gratiam

adeò immenſam à Deo impetraverit: Aui ſi
maximus omnium peccator donatus fuiſſet, eà
forſan meliùs uſus eſſet. Hac vi4â ſeu modo

pervenire poteſt ad agnitionem, ſe non eſſe
majorem in mundo peccatorem, & quod eſt,
eſſe per gratiam Dei. Exinde ſiet, ut Chriſtia-
nus Deo ſummo bono & benefactori ſuo non-
modoò gratus ſit 3HR ſed etiam magis & magis in-
clinabitur in profundam humilitatem. Et
hæc humilitas eſt radix omnis boni; virtute
cujus Sanéti qui nunc regnant in coœlis, hac in
terra ſtigium charitatis & pòſt æternæ glo-
riæ conſcenderunt, Quam ſi quispiam impe-
trare deſideret, neceſſe omninò eſt, ut in æta-
te ſua ingrav eſcente, imò & decrepitas coram
Deo & univerſo mundo ceu parvulus efficia-
tur, id eſt, ut ſine fuco, ſine hypocriſi non-
alius ſibi videatur, quàm abjectus vermiculus,
qui non meretur ut occupet terram. Videbitur
ſibi creaturã adeò inutilé, ſeu pondus terræ adeò
inutile eſſe, quod non ſit dignũ, ut cœlũ ſuſpi-
ciat. Adhæc oportebit te, quemlibet hominem
etiam abjectiflimum, pluris facere quàm te
ipſum: ſiquidem vera humilitas eſt illa virtus,
quæ à ſui vilipenſione ac abjectione profluit.
Unde etiam fit, humilem animam, vilium &
mendicorum (quos vento ſuperbiæ tumidi
mundi

gt
ue

IDen

HM
. gul
1 ol
Mek
tet
CNr
ſond
ngke
en. 8
Vis⸗
,hl
*
inche
me/
1li
Ri⸗
AAo

ielli

lbit
“
ſill⸗
oni
t
i⸗

interioris hominise 1UI
mundi amatores deſpiciunt nec aſpectu dig-
nantur) amare converſationem & colloquia.
Inſuper character huius virtut is eſt, quòd
gaudenter omnes injurias, oppro iin, pœnas,
Caſtigationes à Deo immiſſas & ab hominibus;
imè quidquid probroſum eſt, cum interna
animi conſolatione æquanimiter acceptet. E

qui decoratus eſt virtute, noſcit ſe ipſum, &

procul abigit à ſe amorem ſui, favores huma=
nos flocci pendit, aby ſſalem ſuam nihileitatem
coram Deo & omnibus hominibus, tam ſe-
cundùm interiorem quàm extertorem homi-
nem emni modo poſſibili profitetur. Ambu-⸗
lat coram Deo ſibique videtur eſſe miſerrima
creatura „ quæ de ſe nihil habet præterquam
peccatum. Quidquid poſſidet quà ſpirituali-
bus, qua temporalibus in bonis „Deo creato-
ri ſuo, à quo cunta bona procedunt, adſcribit,
O bone jrsu quid minus ab inimicis tu-
is exigere poſſes, quàm ut ſint mites & humi-
les? ſi exigeres, ut magna dona offerrent, ex-
cuſationi eſſet locus; ſed omnes poſſumus eſſe
mites & humiles, modèò velimus gratiæ tuæ
oberarz⸗ Huccine ergo Chriſte Irsu reda-
Gi ſunt omnes theſauri ſapientiæ & ſcientiæ
abſconditi in te, ut hoc pro magno diſcamus
à te, quàm mitis & humilis es corde ? Itane
màgnum eſt eſſe parvum, ut niſi àte, qui tam
magnus es fieret, diſci omninò non poſſet? ita
plant. Nonenim aliter invenitur requies 22
H 4 an imæ&,

112 Vita Chriſtians

nimæ, niſi inquieto tumore digeſto, quo ma-

gna ſibi erat, quando tibi ſana erat.

Caput Xäl.
Partes neceſſariæ ad impetran-
dum humilitatem.

1.
Aeminert & vitare omnem arrogantiam,
vanam gloriam & complacentiam ſui⸗ &
agnoſcere infinitam ſuam quodammodò
vilitatem, non proferre ampulloſa verba & al
inceſſu tortuoſo abſtinere.
2. Deſiderare viles & contemptibiles la-
bores peragere ac iſtiusmodi ad voluntatem al-
terius, & Spiritualium Superiorum (ſi perſo⸗

na Spiritualis ſit) eorumque mandatis ex vir-

tute obedientiæ alacriter obtemperare. Non
replicando vel obmurmurando adversus Supe-

riorum juſſa; non denique expoſtulando, vel

indignando, ſi quando quid ſenſualitati repu-
Enans injungitur. Nam Superioris eſt impe-
rare, ſubditi cœco modo obtemperare.
3 Abhorrere honores corumque titu=
los, blandimenta mundi ejusque hypocriſin:
deſiderando magis inter homines ignotum de=
liteſcere, quàm ab illis honorari.
4. Conſiderare, quod cuncta bona tem=
poralia, corporalia & ſpiritualia à Deo dima-
nent,

Gcgnia,
Niun 1d
Odanmo
elhech

hnicſe
ltzunir
is A
Gte. N
enb,
Ml, 11
ui A
dicoße
te⸗
oguein
at⸗
und

ton
N/ CNne
el, A

interioris hominis. 113
nent, nihilque ſioi poſſit appropriare, niſi dun-
taxat peccatum. HMM .
. Conſiderare, quod nullus ſit homi=

num, à quo ſufſicienter poſſu deſpectari, ca-

lumniari, mortificari & tormentari, idque ob
grandia peccata, & omnigenam ingratitudi=-
nem, quibus id meritus. Idcircò omnibus ſe
ſubijcere, fieri peditengium omnium, dignum-
que æſtimare pro nomine Ixsu contumelism
pati.
6. Si falsèò accuſetur, non nimioperé ſe
defendere, ſed omnia æquo anuno ferre; quin
& intrinſecé gaudere, quod ex amore Dei
materiam patientiæ habeat, nec deſuper que-
ritari, cum per hoc impatientia oſtendatur.
Sed patienter excipere omnium irriſiones &
exſibilationes.
7. Se reputare pro peccatore omnium
graviſſimo, digniſſimo omnis pornæ tempo-
ralis & æ&ternæ ob commiſſa peccata: neque
verò ideò deſperando, ſed ſperando in immen-
ſa bonitate divina, qui non vult interitum ali-
cujus animæ, quam ſuo ſanguine mercatus eſt.
3⁸. Hanc cordis humiliationem acdepreſ-
ſion m tantam eſſe debere, quò illius etiam ſi-
Eua in exterioriconverſatione appareant. Si-
que vel unius diei peccata in memoriam revo=
centur, facile criſtæ demittentur, fiétque ur
quantum vana laus attollere potuit, tantum hæc
recordatio deprimat.
H 5 Ex

114 Vita Chriſtiana .

Ex dictis habes, humilitatem neutiquam

in lacero veſtitu gerendo, aut in ſordidis con-
temptisque officiis obeundis conſiſtere. Nam
& ſub veſtium ſordibus ſervitiisque comtem-
ptiſſimis hoſpitari poteſt vanitas & magna ſu-

perbia latere: cum nimirum idcircò quis habe-

ri & prædicari vult humilis, & cœteris ſe hu=
miliorem reputat, quæ, ipſiſſima eſt ſuperbia.
Fatendum quidem eit, exteriorem hunc ſui ne=
glectum, plurimum ad veram humilitatem
conferre, ſi eo, prout par eſt, modo adhibea-
tur; equidem in illo genuina humilitas non eſt
polſita, Facile eſt caput demiſſum gerere,
oοos interram defigere, ſubmiſs voce lo-
qui, ſœpius ſuſpiria trahere, & ad ſingula pro=

pè verba, ſe miſerum & peccatorem nomi-

nare: at ſi tales vel obiter & uno verbo tetige-
zis, etiam leviſſimo, mox videbis, quantum 4²
vera humilitate abſint.
Non conſiſtit ergò hæc virtus in v rbis

aut exteriorum neglecta, ſed in intimo cordis,

ſed in abjectiſſimo de ſe ipſo ſenſu & vilipe -
ſione ſed in deſiderio te ab allis vilipendi &
nullo in numero haberi: modò id profunda
ſui cognitione oristur. H

„

Caput AXVI.

Praxis veræ humilitatis.
ITillimè agnoſco, quod ſim vermiculus
terræ,

4.

5o
alo
Nühin
gui⸗

Q
lUI
(lllm
Nevm

Da
ele

neſ

Uhen
d⸗

cxN
(oN

ue
On
i
⸗
in
6
ſer
ht

ngerm
Cidsen.
e, N
e olitn
ul⸗
alshie
eiblete⸗
Auppti⸗
Hunclun
Umüttel
aClte
45none
getet⸗
woe i.
gllgo⸗
n Nof⸗

0 Letg⸗ .

hnanun

91

0 rli
fiiher
Penil 8
Pwiul

interioris hominis. 115
terræ, pulvis & cinis in cineremque redigen-
dus. Qur ergò me magniſicabo & ſuper me
ibo? O me miſerabilem, abie tum & nullius
vValoris hominem! Ex me nihil valeo, ex me
nihil ſum, ex me nihil boni ago; & nec unam
quidem piam cogitationem concipere poſſum.
Quod ſi quid boni in me, non meum eſt bo-
num, ſed tuum Domine, Ex me præter pec=

eatum nihil habeo, & de eo dicere poſlum,

meum eſt; per hoc promerui omnes excogita-
biles pœnas. Servus inutilis um in Eccleſia-
Dei, qui nunquam aliquid boni præſtitit. Non
eſt creatura in mundo „ quæ Deo ſuo minus
me ſervierit, & etiamnùm ſerviat. Peſſimus

Eheu omnium ſum hominum. Credo, ſi

latroni aut alij cuipiam flagitioſiſſimo homini
cam Deus gratiam contuliſſet, quam mihi
contulit, longè illum me meliorem gratiorém-
que erga benefactorem ſuum futurum fuiſſe.
Omnigenis meis tibi Deo meo benè peripe-
cCtis peccatis, non modò infernalem condem-
nationem luciferi; ſed etiam millies millenas
majores ſum meritus pœnas. Horreſco ac to-
tis artubus contremiſco, ſi quando peccatorum
meorum ſubit memoria. Id ipſum profiteor
& agnoſco ex humillimo corde, atque à te mi-
ſericordiſſimo Deo deprecor veniam, emen-
daturus me ab hoc momento, tibique juxta
Doſſibilitatem ſerviturus.
Hujusmodi cogitationibus & proteſtæti-
Ontbhus;

—

.

116 iene
onibus omais i peibia retunditur. Nam-

qui ſe ipſum annihilat, contemnit, abijcit, ni=
hili facit, nequit ab alio profundius magisve
hkumiliati, & einceps opprobriis, cohvitiis
& deſpecétibus ninime turbabitur. Etenim,
cm Anima Ghriſtiana, quid mali de ſe refer-
ri audit, ita cogitabit, & in corde ſuo dicet.
Si hominibus de mea profligatiſſima vita, me-
sque eceultis ſceleribus conſtaret, longè pe-
jus de me loquerentur: Ego agnoſco reatum,
nedum in h's, ſed & in pluribus aliis.
Quod ſi nihili æſtimeris, ſi ſupplanteris,
ſi dicteriis, nomenclaturis ac ſcommatibus im-
petaris, coꝑitabis hanc eſſe viam planam & re=
giam, & utiſſimam ad cœ lum, quam Chriſtus
verbo & exemplo monſtravit.
Ea propter Chriſtiana anima;, ubi tam⸗
deſpicabiliter habita, aut in futurum habeberis,
eſto bono animo, cùm ad cœlum alià vi pon
tendatur. Audi S. Apoſtolum Paulum : Quis
ergo nos ſeparabit à charitate Chriſti ? tribulano
an anguſtiæ: an fat ꝛes? an perſecutio? an gladius?
an mer,: Gc Rom. 9.
Hunc virum ſanctum imitare, neque vel
latum unguem in adverlſatibus à vera humilita-
te tecede; ſed in omnibuste humilia reporta-
turus prœmium exaltationis in leſti gloria⸗
prout Salvator ait: qui ſe humaliat, exaltabitut
Lucæ 18. Ubi ponderanda ſunt verba, qui ſe

humiliat, & non ait, qui humiliatus fuerit cx-

alt abitur.

Cer

1. Nm
Ptedi⸗
us Nice
coliis
lienn

lelet,

o d
4 Nlen N⸗
lcßſ⸗
o lennt
Plaorer,
buein
Ak⸗
Chrlkus

run

imterioris hominis. 117
altabitur. Neceflum eſt, ut ipſe te humilies
cor tuum deprimas, & humiliationem nom-
exhorreſcat, Humiliatio ſiquidem, S. Bern-
ardo teſte Epiſt. 84. via eſt ad humilitatem, ſi=
cut patientia ad pacem, ſicut lectio ad ſcien-
tiam. Quò te demittis magis, eò ſe magis
ad te demittit Deus, ut exaltet te. De humi=
libus habe ſemper ſpem bonam, & ſuperbi ſint
ſemper tibi ſuſpecti, licet illos videris omni
aliâ virtute ornatos.
Quamobrem O Anima mea Chriſtiana
in principio operum tuorum erige cordis ocu-
los ad Deum & dicito illi: Domine, Domine
inanem gloriam contemno, commoditatem & vo-
luptatem ſperno: me ipſum & omnia mea pro nihilo
duco. TIe ſolum quæro, te cupio & tibi ſoli in hos
placere deſidero. Hæc ſit gloria mes, haæ
Rivitiæ meæ, haæc deleéctatio mea, hoc pramium la-
borum meorum, ut tibi placeam »„ licet uniyerſo
mundo diſpliceam.
Q03 0 ° 060 50 50-
Caput XXVII.
De abdicatione negotiorum ſæ-
cularium non neceſſariorum.
Apoſtolus Paulus 2. Limoth. cap. 2. in=
dicat, quà ratione homo Chriſtianus non
pluùs æquo ſe negotiis ſæcularibus immi-=
ſcere debeat, ne in abrica ſua ſpirituali impe-

diatur, eimque ad culmen perducere nequez
at⸗

1518 Vita Chriſtiana
at. Nems militans Deo implicat ſe negotüis ſæcula-
ibus, inquit Apoſtolus, ut ei placest cui ſe
probayit. Hæc abdicatio ſeu mortificatio in-
rebus temporalibus expeditur per deſpectum-
omnium creaturarum & per quandam-
inſenſibilitatem ad res omnes, quocunque no-=
mine nuncupentur, nec non per ſanctam con-
formitatem voluntatis ad ea quæ Deo placita-
ſunt, cum plena ſui ipſius oblivione ac totius
mundi. 1
In rebus ad cultum divinum impertinen-
tibus non morare, neque guſtum ex iis capeſſe.
A ſermonibus qui non de Deo nec ad illum in-=
vVitativis, te avertas, eôsque ſaſtidias. Pro-

inde ſi velis totus quantus es, eſſe Dei, ſi velis

eſſe Deificus, negotiis exterioribus non ſic te
immerge, ut adimant tibi libertatem in Deo
ſummo bono ceu centro animæ & loco quietis
conquieſcendi; ſed eatenus utere mundo ſe=
cundum doctrinam præfati Apoſtoli t ad Cor.
7. Cap. Tanquam non utaris, praterit enim fgura
huins munds Sin vero ex ordinatione Dei aut
vi officii uſus ille tibi incumberet, id peragen-

dum eſſet hac cum diſcretione, acſi in mundo

extra mundum eſſes: & curabis tua ſine cura
& quaſi pertranſennam, ita quidem, ut opus

principale, quod eſt obſequium Dei amorque

perfectus libro oblivionis non inſcribatur. In
illa negotis charitatis cumprimis intendes, per
quæ

=
=

Giſale
ag
ifrt
Sehedn
Calngen⸗
dece

Neo in

es i

inpefien
iis
40d Nnr
din N
N, Ml
Nolleet

Ccogli
ude
1ℳ
mre
Ne Deia
Chergen
n muo

ſne 4

ut,
imniß
ibun 4
ef
s

mmierioris bominie. Irg
quæ ſolùm tibi datur aditus ad finem inten-
tum: neque enim ipſo Deo theſaurus pretioſior

animæ haberi poteſt: & ut eum quæras; quæ-

rendéque invenias, dabis operam quoad po=

tes, te ſequeſtrandi à negotiis ſæcularibus &
ipſo mundo. Enimvero qui mundum & ea

quæ in eo ſunt ,diligit, in eo charitas non eſt,
prout aſſerit Joannes in ſua Epiſt. I: cap. 2. hi=
ſce verbis : Nolite diligere mundum , neque ez
quæ in mundo ſunt. Sa quis diligit mundum, non
en charitas Patris in eo: quoniam omne quod eſt en
muudo concupiſcentia carnis et, & coucupiſcen-
tis oculorum, & ſuperbia vitg. Et magna ſanè
diligentis mundum eſt miſeria: Cor enim ha-
bet inverſum, & ſuperiori parte acutum, in-
feriori dilatatum, cœlum unico puncto vix
tangens, ad infima verò latiſſime diffuſum, ubi
non eſt requies, ſed labor, dolor & afflictio
Spiritus! O curas hominum! Q quantum eſt
in rebus inane!

Ciet ErIII.
Homo Chriſtianus ſibi ipſi non
fidet, ſed vitam ſuamn ad conſilium
Patris Spiritualis inſtiruet.
Illum à Chriſto Domino lege ſancitum
ſit, ut alter homo ab & per alterum rega=

tur, tam in interioribus quàm exteriori-
bus

1286 Vita Cbriſtians
bus; tum præcipue Chriſtiano homini ad lee (on
gem hanc attendendum eſt , non innitenndd adt
prudentiæ ſuæ, acſi ſibi ſufficetet, nec alio⸗ )pe
rum ope indigus eſſet, Qui hujusmodi de ſe
concepit opinionem, eſt modè in via errones (ulln
nunquam perventurus ad veram perſectionem di Pe
Charitatis Dei, nec unquam per amorem lenè dicar
Deo uniendus: cuùm plenus ſit amore ſui & prel
roprio, qui obſtat, quo minus quis ſummum md
Ronum amere quo par eſt, proſeqai poſmſitt. mum
uam ob rem candidato charitatis Dei, opus tine
eſt ſpirituali Duce. Huic intrinſecum ſuum tmn
ſtatum, ſuas imperfectiones, ſuas cruces, ſu-⸗ ſiu,
as tentationes, luas illuſtrationes mentis, om- (gin
niãque demuùm mortificationum exercitia ape- ffi
rire debet. Huic in ommibus hominem in-
teriorem concernentibus rebus obtemperare) ioh
& totaliter ſe ſubijcere, eundémque non defa- D
cili deſerere debet: cum nihil periculoſius fſit, n
quàm in negotiis animæ ſe ipſum Rectorem tdh
ponere, & quidem ejusmodi ſemita „ quz per
multijugis tribulis & ſpinis conſita eſt; quæ. Ahe
que multas obliquitates & Præcipitia habet.
Ductor antem ſeu Ditector quis alius quam vix ag
totus ſpiritualis, in S. Scriptura apprime ve‚r
ſatus ?à A quo diſcipulus Chriſtianus nullo ln
non tempore edoceatur , qualiter in via ad en
Chriſtianam perfectionem ducente ambulare zn
ſecurè valeat: qui & dubia ooecnrrentil teſolve- no
. is accreſcendi in per ny,
re & media magis & magis accreſe iane ul

rlik
Dn uumd,
a, nett⸗
anodlei
füenen

hetlcit

n
Gae iid
islaon
ſeſi
Dei,
um
C
etnii,
lciiuc
niem
lahelil
A 6
gelt
lr⸗
1

ta ie
„.

elnet
aus 1
tn
A
“S
n

intenioris hominis. 12 ½
fectione diſcipulo ſuo ſuggerere poſſit, quò hâe
viâ ad unionem cum Deo (quam unicè deſide-
rat) pertingat.
Homo, qui præclaris naturæ dotibus &

qualitatibus à Deo locupletatus, ſed Deum ſi-

bi parum familiarem habet, is in hoc caſu, can-
didato charitatis ſatisfactionem non præſtabit;
præſertim; ubi viæ illæ non ſunt adeoò accom-
modæ & tritæ, per quas Deus hujusmodi ani-

mam ducit aut per pias illuſtrationes & appari-

tiones;, aut per internam crucem, aut per ex-
ternam apparitionem & ſimilia. Qua de cau-
ſa non omnes Religioſi aut Eccleſiaſtici capa-
ces ſunt ad dirigendum eos qui ad majorem-
Perfectionem vocati ſunt à Pooo.
Profectò magnà hac in re opus eſt diſcre-
tione, magnà ſcientiâ divinarum rerum „ &
Præcipus experientià & exercitatione tam in
vita activa quàm contemplativa. Talis Di=
tector non modò Spiritu pietatis & mediocri

experienti ad directionem Chriſtianæ animæ;

ſed & ſano & prudente judicio propter varia-
Ocurentia pericula munitus eiſe debet, neque
credere omni Spiritui, neque omnibus inter-
nis conſolationibus ſenſibilibus, quaſi à Deo
ſemper oriremur; & interdum pro rei exi=

gentia ſuſpendere judicium, uſque ad melio-

rem informationem. Nam exploratum eſt
multos errores, multas impoſturas & verſuti-
as mmaligni Spiritus intervenite poſſe; & hac
1 ati

422 Vita Chnſtiana

ratione ex defectu qualificati Rectoris nequibit

commiſſa ovis adverſus technas Sathanæ &
naturæ blandientis defendi.
His ut occurratur malis Anima Chriſti=
ana ſtudens perfeétioni nihil conſultius, fecerit
quàm ſibi eligendo Patrem ſpiritualem doctum
& verſatum in ſpiritualibus „probum & pi-
um, exercitatum in ſchola perſectionis, cum-

que Deo per amorem conjunctum. IIIum⸗

nunquam deſeret & cum alio permutabit, & ſi
Director ille aut per obedientiam loco avoca-
retur, aut mortalis eſſe deſineret, & anima pia
ſimilem reperire non poſſet: ad præcavendum
omnes impoſturas in ſpiritualibus exercitiis,
optimum eſt conſilium, ut humiliter & ſim=
pliciter ſe habeat, & omnia ſua intentione ill
(de qua ſupra) ad placendum ſolo Deo perſi-
ciat. Hoc modo Cacodœmon cam decipe-
re non poterit. Interea etiam in ſuis dubiis &
perplexitatibus intrinſecarum affliétionum
liatum difſicultatum, conſilium & auxilium-
rogitabit à Chriſto, eique humiliter ſupplica-
bit pro illluſtratione mentis ſuæ, his aut ſimili-
bus precibus jaculatoriis. Domine Issu Chri-
ſte lux mundi, qui illummas omnem hominem
venientem in hunc mundum, illuſtra animam
mcam incharrabili ſerenitatis tuæ ſplendore;
diſſipa tenebras mentis meæ, & concede mihi
gratiam, ut dignoſcere valeam tuu

citum, cidem per omnia Obfequendo. Tu
= enim

m benepla-

erioris hominis. 12 ¾
ech enim ſeis me rudem & impolitam eſſe creatus
Ane 4 ram, quæ ſine te nihil prorsus poteſt. Fac
de me quod libuerit: manda remanda, ordinz

uh S&à inſpira quid mihi faciendum, & ego in om-
utent nibus & per omnia parebo. Jam verò extra-
Endi⸗ controverſiam eſt, quod homo ſibi relictus ni-
u hil penitùs poſſit; bene tamen ſuffultus meri-
tnc tis Salvatoris Irsu Chriſti, cujus, ſive vivi⸗
n. e mus, ſive morimur, ſumus. Ilpſe ratione
mbir aſſumptæ humanitatis noſtrum eſt caput & nos
oα. membra: eſt noſier Paſtor, & nos oves: eſt
in noſter Pater, & nos filij; imò omnibus exco-
* gitabilibus titulis noſter eſt Deminus in ſoli-

atcni dum, cujus voluntati ſanctæ ſubijci dignum &
e juſtum eſt. Ab ipſe ergo nos duci & regi ſi-
ee namus ci per veram devotionem adhærea-

den Per. JeruIm .
Neoß mus, ejus inſpirationibus cooperemur; ei de=
nique omnem honorem & gloriam competen-
“ tem exhibeamus.
Proinde nullo non tempore in procinctu

ch ſimus ad currendum viam mandatorum Deiad
ip perficiendum omnia quæ à nobis fieri deſide-
a „ rat, & illuc ceundum quò nos vocaverit: ad
ſupportandum omnia, quæ & qualiter ordi-

, naveri, Demum ad ſubijciendum nos ei to-
* taliter. In qua ſubjectione vera devotio &
er, perfectio conſiſtit. Quod ſi igitur Anima
ri Chriſtiana ad ſam prænotata ſe reflexerit (caſu

quo ſine Directore eſſet) erit extra omne pe-
W Kieculum fallaciarum, cum lucem mandi ſe-

i 12 quatux

124 Vitæ Chriſtiana
quatur, quæ eſt Irsus Chriſtus, qui nil aliud
à nobis exigit, quàm ut nos ei uniforilies red-
damus, virtutes ejus imitemur unà cum conſi-
deratione immenſi amoris in facéta Incarnati-
one, in amariſſima paſſione, & ignominioſiſ-
ma morte. Hoc in ſtatu anima aſſueſcere ſe
poteſt ad peragendum & offerendum cunctas
actiones ſuas Deo Patri cœleſti, omnem locu=
tionem & ſilentium: omnem comeſtionem-
& bibitionem, omnem orationem & medi-
tationem, eodem omninoò amore;, eâdem
omnino intentione, eodem omninò Spiritu-
quo Jxsus Chriſtus ea peregit. Et hâc praxi
Unuormitatem cum Chriſto ſibi con parabit.

MoSν 80 Se 8 00
Caput XXIX.

Magna gratia eſt Chriſtianum

eſſe, cujus vita nectare & ambroſia

dulcior: extra eam nonni fel- fraus,
fucatumque gaudium
Ilij fortunæ dicuntur & in
tur; qui oriundi ex prænobili proſapias
quosque ſortuna ad magnas dignitates e-
vexit: qui ſubtilis ingenij & optimi judicij :
qui omni genio hominum nérunt ſe ſe attem-
perare & perhoc omnibus accepti iunt. At
prô dolor! Otempora, O mores Chriſtiani
nomine inſigniri, eſſe in gremio Chriſtianæ
. Eeccle=-

*

Ronore haben-

n
ord
ſnn
ti
G
Men
lor⸗
elle⸗

A!

zterioris hominis. 12
Eceleſiæ, eam fortunam quotusquisque expen-
. . . „
4t dit? quin & invenire eſt’, prô nefas quos pu=
elK
det Chriſtiana opera factitare, ſignare ſe ſigno
. crucis, volvere Roſarium, utroque poplite

Aünt

ine flexo audire ſacrum, intereſſe proceſſioni &c.
onu Ne quid dicam de aliis. Verum enim verò
A Chriſtianum eſſe, ſors longè major eſt, quàm
htin agere Monarcham univerſi mundi Nam
halar quid eſt Eccleſia, niſi congregatio fidelium ,

la hoc eſt illorum, qui veraciter credunt & Chri⸗=
KWM ſtum IrsunM confitentur, neque aliam legem &
Se intentionem habent quàm illi qui ſunt de
Familia Chriſti. Sed quinam illi? Frater, So=
O ror & Mater, ergone Chriſtianè vivens, frater,
SE ſoror, & mater eſt Chriſti?lmò verò. Audi ve-=
4 ritatem ipſam Chriſtum Dominum Matth, 12. C.
Qui fæcit voluntatem Patris mei, qui in eœlis est, igſe
meus frater eſt, Soror & mater eſt. Jam verò quid
H. Fortunatius excogitari aut fingi poteſt, quàm
br eſſe fratrem: ſororẽ ac matrem Chriſti? Meher=
L Gulè fort ina altius aſcendere haud quaquã po-=
H txeſt. Inſi per in hac vita Chriſtiana nonniſi dul-
cedo & gaudia ineffabilia reperiuntur, quæ

ne ammam in imitatione Chriſti per rigida pœ-⸗
ol nitentiæ opera, per crucem & tribulationes,
nc per paupertatem, per abſtractionem ab omni=
i bus creaturis mirificè afficuunt „ & guidem
. 4 longè copioſiùs quàm omnis terrena voluptas,
tametſi in unum hominem, modèò id fieri pol-.
la 2

lu, ſet, tota congereretut. Nec lingua valet di=
l , 1 3 cerg,

726 Vita Chriſtiana
cere, nec littera exprimere: expertus poteſt
credere, quid ſit IxsuM diligere, canit Eccle-
ſia. Ex oppoſito dulcedo & gaudia quæ
quæruntur in voluptatibus mundi, ſenſuum:
in proſperitate temporsli, honoribus, divi-
tiis, delicato cibo & potu, in aucétoritate &

reſpectu & ejusmodi, reddunt animam om-

ninò terrenam & carnalem; nilque aliud ad-
ferunt præterquam falſa, vana, peritura gaudia,
quæ aſimam ad extremum exitium perducunt.
Id ipſum diſertis verbis inquit Chriſtus Luc.
cap. 6. Væ vabis dipitibus: quia habetis conſola-⸗
tionem veſtram. Væ vobis, qui ſaturati eſtis:
quia eſurietis. Væ vobis, qui zidetis nuns : quia
lugebitis & flebitis. Quod verbum Væ in Scri-
ptura Sacra ſemper interminatiorium eſt æter-
næ damnationis. .
Exz quo habes, gaudia mundi, divitiarum
& dignitatum, larvata tantum eſſe gaudia, ut=
pote pertrahentia ad flammas inextinguibiles
gehennnæ, æternamque damnationem. O fe⸗
lices & fortunatas animas , quæ in ſolo Ixsu
quieſcere appetunt, quæ pro illius amore om-
ne creaturarum fſolatium ſpernunt, di entes
cum Paulo: Omnia arbitratus ſum ut ſtercora, us
Chriſtum lucrifaciam. Chriſtus enim Deus to-

tum amorem noſtrum ſolus ſibi optimo jure
vendicat.

Nunc conſidera quantum Chriſti Domi-
ni prudentia oppoſita ſit mundenæ pri denti e:

1

ne,

e
616.
gus

lacr
ete
ſil
leg
dite
ige
tenn
ehe
letnu
nece
ſe
ei

10

hun
atla
WN
Ur

In

næ

A wel

tbeck⸗
n e
ſalinn

big,ℳ

rluel
nan
A.
14 A
denin
Fſtuehe

e

S

11:6
in ”

AKate

witim

ſutn
6o N
eon⸗
s
glonu 4

DeH

„U
no

iin.

4

int erioris bominig. 12 7

becſiqaidem (ut ait S. Gregorius lib. IO. Mox.

c. 16. ſibt obſequentibus præcipit henorum eulmi-
na quærere, adepta gloriæ t: mporalis vanitate gau-⸗
dere, irrogata ab alus mala multiplicius reddere, 3
Lucra & emolumenta temporalia, (ollicne ap-
petere, corporis commoda, carnisque blan-
ditias & voluptates conſectari. At veròChri-
ſti ſapientia & prudentia docet mundi hono-
res fugiendos eſſe, calcandam hujus ſæculi va=
nitatem, faſtum & ſuperbiam, voluptates ab=
igendas, ſectandam humilitatem, pauperta-

temdiligendam , crugem am olectendam fe-

rendamque &c. Et horum nis eſt vita æ-
terna, illorum mors æterna. Vide igitur cui
credere debeas? cujusnam, mundi, an Chriſti
ſectatorem te profiteri Vvelis? ſi ſapis, nullus
erit hic deliberandi locus, ſed ut verus Chriſti
diſcipulus, fHdusque miniſter, totâmente;, to-
to corde, uni divinæ ſapientiæ adhærebis; il-
lamque præferes omaibus, & quibuscunque
bumanæ, terrenæ, mundanæ, diabolic æ ſapi⸗
entiæ Axiomatibus, quocunque in caſu, & o-
mnes ſæculi honores, divitias, voluptates præ
illius bonis nihili, æſtimabis.
8S Se DSete Se 06S
Caput XXX.

In vita Chriſtiana mala & iniu-
riæ invico animo ſufferendæ ſunt.

(Hruliana mea anima⸗ pactienkia tibi necef-

14 ſaria

/

128 Vita Cbriſtiana
ſaria eſt in via Chriſtianum Per fellea ad
mellea, per aſpera ad aſtra, per labores ad ho-
nores, per ſpinetum ad roſetum, per crucem
d Iucem, per anguſta ad auguſta tenditur. O-

portet manſuetum & ſimul cordatum elle, in-

Juriasque ſive ab amicis ſive inimicis, propter
pProprium intereſſe irrogatas, paciſicè & Cha-
ritative tolerare. Quidquid patimur, amore
dignum eſt, & quidem extraordinarie aman-
dum malum id, quod per ir juriam, ut nobis
videtur, infetur. Nunquid ita oportuit.⸗
Chriſtum pati, & ſic intrare gloriam? Nec eſt

quod dicas: hanc injuriam æ quo animo ſuſti-

nerem, ſi inferens aliquid juris haberet. At

nonniſi ex invidia, odio, aliosque tribulandi

libidine id facit. Fateor, poteſt eſſe, quòd id
temerè faciat, ſeu ſine ulla rationabili eauſa.
Verum cauſa ſubeſt, edque divina „& verus
Spiritus Chriſtianiſmi id poſtulat, ut tu patia⸗
rise Sic pati res eſt ſummoperè commenda-
bilis, cum in hoc puncto ipſam innocentiam
Chriſtum Dominum imitemur. Peccata tua
quid aliud bene merentur: nam vel unicum
Paecatum lethale meretur pœnam intermina-
ilem, ac proinde Anima Chriſtiana in omni
manſuetudine, patientia & humilitate, quid-
quid acciderit ſeu ab inimicis ſeu amicis ſup⸗
pPortabit. Res quidem ardua eſt & repug-
rans naturæ, injurias æquanim iter ſufferre; ſed
nimæ amanti beneplacitum Dei (qui eie

c

Ge

4a
dto⸗
en
len d.
eler⸗
Poet
KChe
wor
Mle

N G

Dofrut
Nert
7
i
e.
S
ſot 4
1 l
A OH
tiſee
nmnen⸗
Neltid
Antu
Cticun 4
tinnme
noN
cs.

onterioris hozminis. 129
mala penæ poſitive vult, eſto, non mala cul-
pæ ] id ſuave & leve erir. Per has enim afli-
ctationes Deus noſtra caſtigat peccata, vultque
monſtrare viam ſcilicet crucis, per quam am-

bulandum eſt, & ſic, ut ſervi Donuini & ma-

giſtri noſtri veſtigiis inſiſtamus.
Veriſſimum illud Sapientiæ prodi'gium
Salomon inquit: Non contriſtabit uſtum quid-
quid ei acciderit. Prov. 2 1, EminentulimusHu-
8 GCardinalis eminenter id explicans inquit :
Sicut Accidens alleſt & abeſt, prater ſubiecti cor-
7uptionem: ita præſens proſpetitas & tribulatio
honor & imuris, viro zuſto aueſt & abeſt præter
eius contriſtationem. Qui iniuriis lancinatus
ſilet, non turpatur, eandem vultus conſtan-
tiam retinet, elogio hominis prudentis & vir-
tuoſi condecoratur: certiſſimumque ele vide-
tur patientiam habere in injuris, eſſe ſanctiſſi-
mi hominis notam.
Poterit Anima Chriſtiana, ſi quid adverſi
occurrat vel injurieſum dicatur, corde tenus
dicere: quantas injurias Dominus Jxsus pro
me paſſus eſt! quantus fuit dolor Domini meil

SoSo 8. SO- eSe- 9050=⸗
Caput XXXI.
DominobDeo pergratum eſt, ubi
Qhriſtianus amore ejus quid patitur
PErpende qui Pater Cœleſtis, ianctusqueSpi-
I 5 ritus

130 Vita Chriſtianæ

titus gaudeant ſibique complaceant in paſſio-

ne humanitatis Filij cœleſtis; qui & ſuæ con-
gaudeat paſſioni eo amore quo ſe amat: & in-
de per omnes poœnas & dolores quos in hu-
manitate ſubit gaudium Chriſti extenſive
augmentari. Adhæc Patrem cœleſtem jubila-
bilare & exultare, cum filium fuum videt in-
tam atrocibus tormentis & ſtatu adeò miſera-
rabili: filiümque, cui explorata eſt natutaba-
tris, majori & majori exæſtuare ſiti plura &
plura patiendi ad maius incrementum. bene⸗
placiti Patris ſui 3 & vel ideo (poſtquàm adeò
crudeliter tormentatus erat) in cruce clamaſſe:
Sttio. .
Hoc pacto Anima mea chariſſima deſide-
rabis videre trium divmarum perſonarum in-
explicabilia gaudia, intendesque in eorum am-
plificationem pro poſſibilitate tua. Itaque non
recuſes ex amore Dei quid pati: non eam ob
cauſam, quo cœli gaudiis perfruaris z ſed ad
augmentum gaudiorum trium divinarum per-
ſonarum adorando eas in omni humilitate. Et
ſi Spiritus S. inſpiraverit tibi paſſionem aut

mortificationem, ea fiat alacri animo, Puta:

1. Aliquoties te diſciplinare. 2. Jejunare.

3. Ad aliquot horas hirluto cingulo præcin-
gi. 4. Recreari in occaſionibus deſpectuum.
5. Deſpicere omne temporale. 6. Aliquoties
duro aſſeri aut ſacco ſtramineo indormitare.
7. Viiitationes ſæcularium aycrrancart 8.80
iu⸗

ee

eni
ſin
M

Culkr
minn

n⸗
E
Re
n
tater
lite
is
Nn

nnio

(E

o.
econ⸗
Kr⸗
Nindr
etenli⸗
nict⸗
lerin
hUnnlkee⸗
taud
Uunl

n dde

Una
daunt

Nel
uln il⸗
N
ge 1

den dO

V.
lat
.

re⸗A.

n A
Lun!
ln
140
elun
nu:
469
⸗

interioris bominis. 11
Iitudinem amare, 9. Deſiderare contempti⸗
bilem permanere. 10. In cruce & tribulatio-
nibus veram patientiam exercere. I1. Pauper-
tatem in Spiritu diligere- 12. Omnibus vanis
oblectamentis renuntiare, 13. Fugere locain

quibus honoraris, adire ea in quibus vituperz-

ris. 14. Inferentibus mala benefacere per ſe=
metipſum eodem die, vel obſequium aliquod
Præſtando, vel pro iis ſaltem orando.
Pluri mos videmus foris præclara opera
exercentes, vigilantes, orantes, jejunantes, in-
ſirmis miniſtrantes. At quot quemque in-
Venies, qui contemptum & iniurias æquo poſ-
ſit animo ſufferre? illorum ſanè ſunt pauciſſi-
mi. Quam ob rem? quoniam plerique fa-=
Ktuosà arrogantiâ turgent, & magni ſunt in o-
culis ſuis, Verüm O Chriſtiana anima, ad
iniurias ferendas, oportet ut ſis inſenſibilis ut
lapis vel ſtatua, quæ injuriis affecta non turba
tur Habeas O mea anima animum velut a-
damantinum: Si Deum amas, ſis oportet ut
Adamas. Nulla ſit unquam injuria, perſecu-
tio vel inopinatus eventus, qui vultum tuum

immutet: quinimô leni voce & verbis ſereni-

tatem animi ſignificantibus, inferentibug ma-
la te præbe benignum & oblequioſum, & cor-
dis & oris mel tefundas pro felle & rependase

Nam iniurantes tibi præbent occaſionem ad

maiorem perfectionem: qui te autem hone-
rant & honorificant, decipiunt te & ſemiein
pedum tuorum ſubvertunt. OCape!

72 Pita Ghriſtiane
EEEEEEEEEE
Cccu YPXXII.
Chriſtiana vita nequit eſſe ſine
cruce, tribulatione, paſſione.
Uod hominem ſecundum vocationem
Qahriſtiamm facit, eſt Fides & Baptis-
mus: quod verò eundem ſecundum ex-
ercitium Chriſtianum conſtituit, eſt crux &
paſſio: & quò majores fuerint cruces majori.

que ſupportabuntur patienti, eòô perfectior
erit homo, qui in vita nac ærumnoſa mundi;

ſi viam virtutum inſequi cogitet, vivere ſiaud

teſt citra contimmam moertificationem &
Grucem, ſive duxerit vitam activam, ſive con-

templetivame Et quidem in vita activa in-

obſequio proximi, nemo perſtiterit, ni ſit in-
ſracto amme ad patiendum quælibet, ubi om-
mi momesto offertur occaſio patientiæv. In.⸗
contemplativa autem vita, noſtræ propriæ im-
perfectiones noſtra ſunt crux. Neque dubi-
tandum „ quin multæ adverſitates occurſuræ
Kat, quæ Spiritum contemplativum hominis
cruci quodammodo affixum relinquent. Un-
die fiet illum Spiritui Chriſti conformandum,
qui in monte Thabor cœleſtia gaudia contem-
Plabatur iisque fruebatur; at poſtmodum in-
monte Calvariæ maximis doloribus repletus-»
cosdem Patri ſuo cœleſti recommendavit. Ne-
que

im

ete
up

ℳ0

eſeie
fſor
oeko
li⸗
ndn⸗
AKonk
des i⸗
Petkelhl
1munc
ſete ud
onen &
ſwve Col⸗
r
t,U .
4 i⸗
lle⸗ 1
Oneir

Nhie.

olue
Kommtit
et.
mundu
CCnd⸗

hCun

s,
1.
N.

interioris hominis. 12
que quis demirabitur, cum viderit juſtos oru-
ce & tribulatione repleri; & & contrario viam

impiorum profperari. Nam quia impii ex

una parte à regni cœleſtis hæreditate exclunt
ſunt: & ex alteraſuis impietatibus inſperſerunt

nonnulla opera ex obiecto bona, ut erogan-

do Eleemoſy nas & c. Hinc cum Deus nihil
irremuneratum relinquat, nec tamen opera⸗
eiusmodi prœmio æterne remunerabilia ſint-
remunerat illa Deus prœmio temporali, ſic ut
mundus videatur ipſis Paradiſus. Et ea etiam
eſt ratio, cur in pluribus locis, heterodoxos
in temporalibus magis florentes videamus
quàm orthodoxos.
„Hi verò qui probè & Chriſtianè vivunt 3
ulque ordinati ſunt ad vitam æternam, nec
ubituri erunt pœnas æternas, experiuntur--
temporales pœnas in hac vita multisque ſubij-
cinntur tribulationibus, quò corum animæ à
quibusdam defectibus, qui ſe bonis operibus

immilcuerunt, expurgentur. Beatus ille, jui

