lii ſui: at ſit ipſe primogenitus in maltis SS
IS

(pe,

6
t, ga
I.
gaant
nil l

iem,

ſcilel
cipi
ſtant
olich
ImoS

ſitock

tſti
men
un flim
68 Col
Rdei
lebciem
Punit
Ut br,
pilen
tem
miniene
unpe⸗
e ſin,
quent
eiobe
chrſe
npkit
l Co.

1 e

Eilis
t ut !
znltint
aifnn⸗
S
ghl⸗

interioris hominis. 27
Quis ergo tanquam vera bona conſecte-

tur, quæ nonniſi vana fſunt & dolorem adfe-

runt. IIt enim qui tabaci vaporem bibit ;
quantumvis volupe id illi videatur, nil tamen
niſi fumum haurit, fœduúmque exhalat odo-
rem, & dolorem inde conſequentem ſibi ad-
ſciſcit; quem ſtillantes ex oculis lachrymæ,
Capitis vertigo, anhela tuſſis ſat ſuperque te-
ſtantur; ita qui honores conſectantur, nihil
ſolidi conſequuntur, & nil niſi vanitatis fu-
mos emittunt, magnumque dedecus pro quæ-
ſito decore, non rarò nanciſcuntur.

E L:EzsAsE: A EEzEye;
Caput VIII.

Ad perfectam ad Deum intro-

Verſionem Chriſtiano neceſſariæ
ſunt tres averſiones.

Rima eſt. Expedire mentem & volun-
tatem ab omnibus exterioribus, ut ſunt
divitiæ, honores, voluptates, éſtque hic
Pfimus gradus ad conformandum ſe Chriſto, &
aſcenſum in Deum. Et quoad vel minimus
affectus ad illa habebitur, plenam poſſeſſionem
Dei hac in vita poſſibilem vano molimine
quæritabis 3 cuùm totalis poſſeſſio Dei omnem
Penitus adhæſionem ad creaturam excludate
C 3 Dum

38 Vita Chriſtiana

Dum vel minim a penna Aviculæ viſco adhæs
ret, volitare non poteſt & requieſcere. Amor
rerum terrenarum (inquit S. Auguſtinus Serm.

33 de verbis Domini ) viſcus eſt ſpiritualium

pennarum, efce concupiſti, hæſiſti. Valde igitur

amicatibi ſit Domina paupertas: imò in tan-
tum, ut nemne ita amet divitias zut tu pauper-
ctateme

calis titulo velari ſolet. Poſſet id ipſum in ſa⸗
no ſenſu ſuſtineri: at verô, ubi affectus hic

ſenſibilis eſt, ubi ſenſualitas ſe immiſcet, ubi. .

demum vel in minimo te in obſequio Dei re-
morantur, exuendus eſt hic amor.
æterna veritas Lucæ cap. 14. Si quis v
me, & non odit Patrem ſuum, & matrem,

rat oportet: hæc enim deſerens ſe ut verum
ſacrificium Deo acceptabiliſſimum offeret-
quédque offerti à Deo præcipitur.
Tertia eſt abnegatio ſui ipſius, ſanctum

ſui ipſius odium. Diſcipulo in Schola Chriſti
ſui odium & deſpicientia omni elogio potior

eſt. Sibi ipſi diſplicet, & gratias agit cum
contemniturs cum exploditur cum ut ul⸗

tus & idiota traducitur, cum denique peripſe:
ma

Altera averſio eſt à parentibus & conſan-

guineis. Affectus hic erga conſanguineos
non modè naturalis, ſed & obligationis natu-

Audiatur
enit d
& ux=r
tem, & finios & fratres & ſorores, dhuc autem

& animam fuam, non potest meus eſſe diſcipula.
Nam qui famulari vult Deo, hæc omnia deſe-

rd
e, AH
gus demn
rminn
Ale igte
1d i⸗

üaſe⸗

Konte
ngen,

—

interioris hominis. 39

mi eſt omnium. Vult non exſpectare tan⸗

tuùm, ſed & quærit & ambit eontemptus ſui
occaſionem. Nihil honoris & delectationis
in mundo quærit, ſed abjection⸗ & ſubjectio-
ne gaudet, & quantum in ſe eſt vult ab omni=
bus deſpici, conculcari;, vituperari, séque
omnium minimum reputari. Neque daubi-
um, quin is rectâ cœlum aditurus ſit. Nam
ur dicitur Oan. 12. Qui odit animam ſuam in
hac mundoe (ſcilicet ſenſualem) s vitaæam æter⸗
mam cuſtadit eams

LE Ebe Es Sbie EArEE

Caput ILX.

Quantopere paupertas, contem-

ptus & Abnegatio Chriſtiano ne-
ceſſaria ſint, expenditur.
Rga eſt generalis; quæ non patitur ex⸗
ceptionem, vita IESu crat auſtera & pec-
catorum noſtrorum vindicativa: Ergo &
talis noſtra ſit 38 attamen citra diſpendium ſani-
tatis & ſuffocationem Spiritus. Humilietur
diſcretè corpus & anima ſupra ſe elevetur.
IIno verbo: omni Chriſtiano in amore eſſe
debet paupertas & annihilatio ſui-ipfi 1s, id eſt
omnium pravorum affectuum: cujusratio non
alia eſt, quàm voluntas Dei, cui reluctari ne=
C 4 ſas

4⁰⁶ Vita Chriſtianag
fas eſt, & grande piaculum. Nec bater cœ-
leſtis ſibi complacebit in illo, qui degenerat à
moribus Filij ſui.
Eam ob rem fac explores cor tuum, num
ſit paratum ad afflictiones, egeſtatem & deſpe-

ctum, & num talibus afficiatur. Quod ſi a-

verſetur, & adverſus ea utatur calliditate &
inanibus prætextibus ad excuſandas excuſatio-

nes in peccatis, operoſum non erit arguere,

ejusmodi cor occupari à natura & non gratia
neque Spiritù Chriſti. Non rarò quidem ac-
cidit, hominem Chriſtiormem, cum e6que
unum Spiritum, ex ordinatione divina;, ſe.
tum adire honorificum ac opulentum, ſed is
manebit in illo tranquille & humiliter, quia
ſic vult Deus, & nullo non tempore inclina-
tum cor habebit ad centrum ſuum pauperem-
JESuM, quéôdque datàâ oportunitate in effectu
comprobabit. Erit indifferens omninò, ſeu
ab amico ex improvidentia, ſeu ab inimico ex
malitia à proſperitatibus mundi avocetur ad
adverſitates. IIbi notandum venit; non eſſe
eſſe tiale conſtitutivum Chriſtianæ vitæ actu-
ale exercitium paupertatis, aut contemptus & c.
Sed ſat eſſe promptum adea habere animum,
ad ea patienter ferenda, caſu que à Deo immit⸗
tantur: imò paratus ſit ex amore Chriſti decu-
plo pl ra maſa (ſi mala ſunt, quæ ad ſalutem
animæ vVergunt) de manu Dei accipere, quò
Hortius Deo colligetur & conformetur. Ad

Pauper-

ce⸗
Ner 4

mun
Gee⸗
lue
Clati⸗⸗
gnen,
1 n
Gemr⸗
1 Ne⸗

4 ,

En
1, u
ac⸗
elen
Gen
Nind N
micod
Elll4
lon
ead⸗
Nus
Uimnnn,
immt.
i⸗

interioris hominis, 47
Paupertatem violentam & coactam Deus non
reſpicit, ſed internam ad eam inclinationem
ponderat, quâmque ob pauperem ſtatum Sal-=
vatoris amore proſequitur. Nec pauperem

trſſe coactum adeò meritorium eſt „quàm divi-

tem eſſe ſine cordis appoſitione ad dinlas.
Adhæc paupertas contemptibilis à Deoô immiſ⸗
ſahihari animo à Deo acceptanda, quo Chriſtus

induatur. Nam inter ea impedimenta, quæ cor

noſtrum maximè à Deo elongant, terræque
affigunt, cum primis numerantur divitiæ „
quarum vel amittendarum formido, vel acqui⸗=
rendarum aut retinendarum ſolicitudo ita
totum hominis animum occupat, ut nullum
in eo divinæ bonitati Iocum relinquat. Non
quidem in facultatibus crimen hæret nec ma⸗

Iæ ſunt divitiæ, ſed mala eſt carum cupiditas.

Quare optimè admonet Pialmiſta dicens: Di⸗
vitiæ ſi affluant, nolite cor apponere.
Nicolaus Tolentinas, audiens pro Con-⸗
cione explicari illamoannis ſententiam: No-
lite diligere mundam, neque ea quæ in mun-=
do ſunt, tranſit enim mundus & concupiſcen-
tia ejus, ſubitò in alium virum mutatus, Ordi-
nem mei Magni Patris Auguſtlini ingreſſus eſt⸗
Itaque dicere non pigeat: A te O Domine
accepi omnia quæ habeo ac poſſideo intus &
foris. IInde accepi, eò revertantur omnia a
Tu eſto hæres ex aile omnium quæ habeo &
poſſideo.

4 Vita Chriſtiana
O quàm deſipmus, cùm parva crepundsa cælo,
Pro puder 1 & fatuas plaris babemus epese

Q08 0- Sα %0 9 5e⸗
Caput X.

Chriſtus ſatisfacturus pro noſtris

peccatis viam Crucis elegit, & idem

nes facere oportet.
,o ſervis Dominus mornur, pro ſontibus inſons „
Pro ægrote Medicus, pro grege Paſtor obit.
Pro populo Rex mactatur, pro milite Ductor,
eréque opere ipſe Opiſex. proque homine ipſe Deus.
Quid ſerrus, quid ſons, grotus grex populusque
Quis miles, quidopus, quidyve hbomo ſol vet?! amet.
Hriſtus ab æterno præordinatus erat à Pa-
tre ſuo ad Paſſionem & contemptum,non
alio fine quàm quò pro noſtris ſatisfaceret
peccatis: neque dubitandum, quin omnes -

amici Dei & electi ad Chriſtiformitatem or-

dinati ſint, adeéque ut per crucem, paſſio-

nem & vilipenſionem offenſo Deo pro deli-
Gis & peccatis ſatisfaciant, ablatumque repa-

rent honorem. Proinde qui ſe à cruce & hu=
militate ſubducere conatur, deſerit viam ſa=
lutis, & & contrario, qué plus aſſimilatur de-
ſpicabili ſtatui Chriſti, eò plura ſigna præde-
ſtinationis teſtatum faciunt animam illam à

Deo electam eſſe ad cœleftem gloriam, cum
capiti

4
a.
n
inl

le
nun
le
n
ii
ſEe
Uun.
Ulr
e⸗

h⸗

uet,.

N

polke

Kin

ſe
alt.
t,
ſee
le;
Al
enil
tumiil
tbtudt

CNen

Nenm 0⁷
40
ge leß⸗
ce h⸗
Vinn/
ilnut⸗
e
M1
(n

.

li

7

interioris hominis.
capiti prædeſtinatorum tanto magis aſſimile-=
tur. Unde patienter cruciferos fortunato, &
in delicijs hujus mundi vitam agentes omnium

infortunatiſſimos facilè dixeris, & niſi quis

petierit à Deo mortificari, dehonorari, humi-
liari & cruciari, noverit ille ſe non habiturum
Partem regni cum PHeo.
Ea propter Chriſtiana anima roga Deum.
ut te fallacias mundi dignoſcere & declinare
edoceat, quò viam Dei ſecurè ambules, nilque
pluris facias ac crucem & contemptum.
Non deſidera requiem in creatura, ut æ-
ternaliter requieſcas, non gaudia, ut in gter-
num gaudeas; non tibi bene eſſe, ut perenni-
ter tibi bene ſit; non proſperitates, ut in cœ-

lo proſpereris; non honorem & gloriam;, ne

à cœleſti excidas: non denique perituras de-
ſidera divitias, ne unà cum iis pereas in æter-
num. Deum juberis ſequi per cruces & tri⸗
bulationes; & non modò is laudandus, glo-
zificandus & benedicendus in proſperitatibus 3
ſed & in omni adverſitate, idque ad mortem
uſque præſtandum. “ððMð
Quam ignominioſa diſcipulis, tam tri-
ſtis Chriſto fuit, fuga illa, quâ Apoſtoli om-
nes relico eo, jam judæorum manibus com-
prehenſo turpiter fugerunt. Tantum verò
hæc deſertio Salvatori noſtro dolorem attulit-
ut de eo nonſemel in Sacra Scriptura conque-
ſtus ſit. Contrà verò, eximiam laudem me-

E6MU

4 4 Vita Chriſtiana
rentur illæ mulieres, quæ ſecutæ fuerunt JE-=
SIIM & bajulantem crucem comitabantut 5
plangentes & lamentantes eum „quarum éti-

am lachrymæ Chriſto Domino non ingratæ

fuerunt. Piæ hæ fœminæ Chriſtianam ani-
mam docent, ut non modò Chriſtum usque
ad nuptias in Cana Galilææ, ubi bonum vinum

ex aqua factum fuit; vel in deſertum „ ubi pa-

nes multiplicavit; aut montem Thabor in
quo bonum bPetro videbatur eſſe; vel hortum
candem Gethſemani, in quo ille dormicbat :

ſed usque ad ipſum montem Calvariæ ſequa-

tur. Maxima enim homini gloria eſt, cum

Deo ambulare, Chriſtum indeſinenter ſequi

& ejus veſtigia premere.

Non deelines ergo, O anima mea, con:

tuum in vanitates & in res nihili; ſed ſolida
bona quibus anima paſcitur , toto corde por
Cruces & afflictiones inquire. Non enim te
divitiæ, non fumoſi honores „ non oblecta-
menta mundi te facere poſſunt meliorem; ſed
ſi ijs dele cteris, pejorem procul dubio effici-
ent; Experto id crede Salomoni 5 qui poſt Re-
galis ſolij ſublimitatem, poſt divitias longè
maximas, honorem & famam toto orbe vul-
Satiſſimam, omnesque voluptates & delicias,

quibus humanum cor len poſſet, quaſi ex

altiſſima cathedra quid de omnibus his ſenti-
ret, ita proclamavitEccl cap. 1. Vanmitas a-
aualum, & omniæ vanita. Quid habet beme

6
nſi

Mer
nnn
Wi
lai
An
Un
lt

unr ⸗

allin

tunn di⸗

ingtte
um
n ue

nian

bie
dot,
Irna
micke!
e leſ⸗
, an
er lefl

3, r.
4
ore N

cſimn 4.

len, l
4 ci
othe⸗
long:
be⸗ l⸗
geliciu⸗
Gu
hieln⸗

imierioris hominis. 7
aimplius de univerſo labore ſuo, quo laborat ſulb ſole:
Quare per Ironiam tandem ita concludit: I -
tare ergo uvenis in adoleſcentiæ tua, & in bono ſit
cor tuum in diebus iuventutis tuæ, & ambula in
viuts cordis tui, & in intuitu oculorum tuorum: &
ſito quod pro omnibus his adducet te Deus in iudi-
cium. Auſer iram a corde tuo & amore malitianms
*carne tus. Adoleſientis enm & voluptas pans
Hunt. Eccl. cap. 11.

„Caput XN.
De quibusdam conditionibus,
ad hoc ut anima tota & totaliter
ſit Dei. .
1.

Abomi hri peccata. Neque enim in hoe

mundo anima quicquam aljud bene fe=
cerit, niſi odiſſe & amare; amando De-
um ſummum bonum ultimúmque finem; &
Peccatum malum malorum ac infelicitatem
omnium infelicitatum odio habendo. Amanti
mhil difficile. Qui veraciter ſcit amare „de
acili omnia perſiciet: quique novit artem pec-
atum malorum maximum deteſtandi, in ſe
ipſo Per opera pœnitentialia vindictam quæret
quin etiam tali cum horrore averſabitur pecca-
ca, ut mallet vivus ſubire ignem infernalem, ac
vel unicum patrare peccatum. At Verò odi-
um

4⁶ Vita Chriſfiana 3
am Chriſtianæz animæ non dudtaxat in peccæ
ta ierti debet, ſed inſuper paſſiones, aut pra-

vos motus animi » occaliones „» & quidquid

incentivum pec ati eſie poteſt. Homo, qui

ſervus eſt mundi „paſſionum & vitiorum,
nunquam contentabitur, neque gaudium de=
fœcatum habebit; imò frequentiſſimè hic in
gertis infernalia tormenta deguſtabit. Non
ita cum Philothea ſeu anima amante Deum,
hæc enim ſimile quid non experitur. Jugum

Chriſti ſuave eſt, plenum gratià, plenum ſo-

lacio; ſuisque famulis Deus plus conſolationis
latgitur in crucibus, quàm ſtultis mundi ama-
toribus in voluptatibus & vanis eſt gaudiis.
2 Vel minimos etiam motus ſenſuum
in-& exteriorum repugnantes rectæ rationi
mnox in cunis ſuffocare.
3. Abnegare propriam voluntatem, &
nonniſi conformiter voluntati Dei vivere, ut-
quue ea dignoſeatur, implorare Spiritum §.
qui præſto eſt omnibus imitatoribus Chriſti.
n hac abnegatione propfiæ voluntatis totius
perfectionis ſumma conſiſtit. Inde eſt uod

complures poſtquam Deo vel 40 annis ervi⸗

ærunt & multa bona peregerant opera, in ex-
tremis tam ſint remoti à vera perfectione⸗
qum erant in principio. Et quis dicere ſuf⸗
ſiciat quantum operæ & temporis plerique-

miſere deſectu abnegationis propriæ volunta-

tis abſumaint, qui non fibi tautum, verum e-
tiamn

nu
ſe⸗

—

ar.

on
4 Re

is 6

nſeco
Au Pr
gidnnid
ONoz
torun
cne
went
.
e Den
1.
enun
Colationn
Udi an:
en
2 1

WNenni
FMVekei
ittun
Cni
s tol
.

bis

ens, 16 .

leion
Gece
geiſe
1: Mbt⸗
u
(

inteniopis hominiz, 4⁷
tiam aliis bonæ & ſanétæ vitæ & ummam at⸗
tigiſſe perfectionem videnture cum tamen in
eodem verſentur graduunde inchoarunt.
4 Abnegare propriam judicium & cre-

dere quod alii a Je nobiscum inchoarun

opera majori perfectione peragant.
5. Aliis non gravate cedere, nilque ope-
rari niſi ex obedientia aliorum. Quod opti=
mum medium eſt tractu temporis pro morti⸗
ſicatione propriæ voluntatis. J

—

6. Non ægrè ferre, quod noſtri defeétus

propalentur; eò quod defectus latentes nihil
boni imò plurimum maliin nobis operentur 5
at aperti plurimum boni, cum per cos ſic hu=
miliemur.
7. In Spiritu annihilationis & humilita-
tis coram Deo ſe ſiſtere Quod futurum, ubi
nil aliud voluerimus, quâm quod vult Deus,
cuncta ſubordinando beneplacito divino.

9. Nulli creaturæ velle placere, ſed ſoli
Deo. Verbo & opere cæteris ſtimunlum ad-⸗

dere ad imitandum Chriſtum pro amplifica-

tionegloriæ Dei animarumque ſalutis, Hæc
Puncta ſi actualiter usque in finem vitæ per
praxin inte comprobaveris, perſuaſum tibi
habeas, quod in via (ut ita dicam) compre-
henſor ſis futurus ac in naturam uaſi meta⸗
morphoſatus divinam, tibi quadrante illoPſal-
mi, Ego dixi, Dij eſtis. Si nimirum pruden-
ter: ſi diſeretè in præſcriptis te habueris.

Vita Chriſtiana
Q 5&α e e ges
Caput XII.

Homo Chriſtianus non quæret

ſeipſum, veràùm omnia opera fiant
ex intentione depuratâ ab amore ſervili.
Uum amorem ſervilem & filialem ſola
diſcernat Intentio, diſpiciendum eſt;,
qualis hæc & qualis altera, ut filialiter
in omnibus operari valeas. Ex tribus capi=
tibus amor dignoſcitur ſervilis, quo homo ſe
ipſum ſuumque intereſſe impenſius ſpectat,
quàm beneplacitum Dei. —
Fft primuùm quidein, cùm in fuga pec=
catorum & exercitio virtutum, omnem ope-=
ram & ſtudium eò principaliter collimat, quò
evitet omne damnum, opprobria & confuſ=
ſiones, pœnam, jacturam temporalium bono-
rum, aut ne temporaliter pœnâ purgatorij⸗-
uit æternaliter pœnâ gehennæ punistur, aut
ideò declinet à malo exercedrtque opera vintu=
oſa;, quò exinde proprium emolumemum»
propriam laudem, honorem & reſpectum
humanum, temporalia aut ſpiritualia bona, ſen=-
ſibilem devotionem, internum ſolatium, re=
velationes aut apparitiones & hujusmodi ſi=
milia, tandémque æternam conſequatur glo⸗

tiam. In quious omnibus magis ſtudet pro-

Prio commodo, quam beneplacito Dei. Eos
ctiam in ſincgomne peccaminoſum fugit ma⸗
gnaqe

en
t

e

ſu
n

ſ.
tla⸗
uo
il,

6

Getet
ban
ſerſii
en
in d,
nch⸗
Mom

ee
en e
ned
coM;

o

Gni
r,
1Pin
eſnum/
Heltu

DOna

interioris hominis. 49,
gnique opera ſupererogationis præſtat, (pef-
nit mundum, carnem & diabolum, omnss
amicos & cognatos, magna factitat opera pœ-
nitentialia, aut etiam Keligioni rigidiſſimæ
intra quatuor muros ſe ſe mancipat, Regulam
& Statuta exactiſſime ſervat, inediâ macerat-
corpus ſęvitque in illud, ut cruore diflluat.
Ecquis hæc modèò enumerata opera omni
sommendatione digniſſima non pronuntiaret?
Etecquis faliter operantem Angelum non di-

ceret incarnatum? Aſt toto cœlo fallitur, fal-

litur, eò quod ejusmodi opera fundentur in a-
more ſervili & proprio. 4
Deinde, ſi omnem ſpem in excellentia
& copia ſuorum operum reponens, illa quad-
antenus ſibi arrogat 3 cum tamen quidquid
nobilitatis, quidquid excellentiæ;, quidquid
denmum valoris in bonis operibus relucet, to-
tum Deo acceptum referendum & tranſeri=
bendum ſit. Quo fit, ut in ſuperbiam elatus
ſibi complaceat & vanè glorietur, ambulet in
mirabilibus ſuper ſe, putetque ſe aliquid eſſe ,
cum nihil ſit. Quod ſi quandam ſenſualitatem
& ſu avitatem in devotione invenerit, ampluus

& amplius indulcorari appetit, & ſic recidit in

ſpiritualem avaritiam, ldqj ex vana complacen-
tia ſui ipſius. Idem quoque ſic vanè ſibi com-
placem, emendicare ſolet ſua gaudia à creatu-=
ris, à ſuis jactabundis verbis & cogitationi-

bus.
Po⸗

50 Vita Cbriſtiana
Poſtremò, ex hoc etiam venitur in co-
gnitionem amoris ſervilis, rl chtstiinn ita
affectus, ut niſi quis pro compenſa operum-
ſuorum, mercede temporali vel æternâ; ſen-
ſibili gratiâ, dulcedine, vel intrinſecàâ con-
ſolatione, futuràâque cœli glorid potiturus eſ⸗
ſet, protinus à ſetvitio Dei deſiſteret. Talis
ejusmodi amore operans in malo ſtatu verſa-
tur, utpote donis Dei ad ſuam damnationem
abutens.⸗
ty oppoſito verò Filialis amor in hoc
conſiſtit, eoque ſolum tendit, ut omnia mala
declinentur, bonaque peragantur, utque ani-
ma Deum cognoſcat, Deo placeat, Deum

laudet, Deo regratietur, Deum honorificet,

Dei denique beneplacitum adimpleat. Vicu-
jus intentionis, cuncta quæ declinantur mala
bonaque perficiuntur, fiunt meritoria & Deo
asccepta. Sed cur? ideò nempe; quod præ-
dictus amor non ſe. ſed ſummum bonum quæ-
rat, ratione infinitæ bonitatis ſupra omnia a-
mabile & amandum.
Ad majorem evidentiam ſciendum tres
gradus bonæ Intentionis diſtingui poſſe. Pri-
mus gradus eſtIntentio recta. Secũdus eſt Inten-
tio ſimplex. Tertius gradus eſt Intentio Dei=
formis. Recta verdque Intentio in omnibus
bene agit, mala refugit principaliter propter
Deum ad illi placendum 3 & ſic intentiona-

aui nulla conturbat adyerſitas, temporalia de-
“W ſpicit.

ð
bſfe
nini
gi

in cr
ſum in
Nenun
,e
d
l ſetk
obenn

i
nia
le .
Deve
üret 1
ie
nd
1
win⸗
nge
Mnnu!

un 1s
ſe⸗ 1
ſtlorer

oms⸗
one
o
id⸗
n

untenioris hominis. 51
ſpicit, ſe erigit ad cœ eſtia; ac ſe ſubijeit vo=
luntati divinæz. Quantumvis hæc intentio
per omhia recta ſit »non equidem ſufficiens
ad perfectionem propter defectum ſimplicita-
tis , eò quod conſiſtat in vita activa, & circa
multa externa ſit occupata, quæ cor & animum
diſtrahunt, omnigenas imagines terrenas im-
primunt, & non ſinunt, quempiam pertinge-
re ad ſublimem, eminentem amoroſam con-

templationem (quæ requirit omnem abſtra-

tionem 4 creaturis) in qua conſiſtit altiſſima
Rujus vitæ perfectio. Sin autem intendens
ecte, togitationes incidentes aut peregrinas
imagines beneficio Intemionis ſimplicis, (de
qua ſtatim acturi) mox excutere nôrit, neu=
tiquam officere poſſunt, nec obſtabuat illæ
terrenæ cogitationes, (quæ firmiter non im-
primuntur, & non tam ſum per modum per-
manentis quàm tranſæuntis) tendentiæ ad per-=
fectionem altiſſimam. Sanè qui per charita-
tis officia & opera foras ad proximos ita ſe re-
cipitgy ut tamen per ſimplicem intentionem
ſervet ſui introverſionem, & unitatem in Deo;
longè excellentior & Deo vicinior ſimilior-
que Deo, quim ille qui ſoli contemplationi
Vacat absque ſui extroverſione per charitatis
Officia.
Secundus gradus eſt Intentio ſimplex, quæ
nimirum Dedò magis eſt immediata, & odore
ſfinis increati dulcius allecta; éſtque contem-
D 2 plati⸗=

2 Vita Chriſtiana
plativorum (ſicut Intentio Recta eſt activo⸗
rum) procedens experimentaliter ex affectiva
voluntate. Experimentalis enim odor ultimi
Einis alia cuncta poſtponit, nec intentionem⸗
in aliquo quieſcere ſinit, ſed eam ultimo ſuo
Gni velut ſuo centro quantum poteſt immedia-

atè unit.
Hæc eſt autem differentia inter Intentio-

nem Rectam & ſimplicenm, quod exercitium-
prioris magis ſit externum in exterioribus vir-
tuoſis operibus, quàm internum tendens in⸗
Deum, quamvis propter eum omnia faciat.
Idcirco in corde ipſius magis ſunt impreſſæ i⸗=
magines operum quàm Deus propter quem-
omnia facit. .
Intentio verèò ſimplex quærit etiam in ex-
terioribus operibus ſimplicitatem cordis, putà
habere ſemper, ſine imaginatione operum -
ſimplicem amoroſum influxum in Deum, fu-
praomnem multiplicitatem- diſtractionem, &
inquietudinem En habes ſecundum gradum.

Hæc tamen Intentio necdum omnino pura-

eſt, niſi purificetur er Intentionem Deificatam,
quia non tota Dei eſt, ſed aliquid de proprio,
admixtũ retinet, nempe renitentiam venialiter
culpabilem, cum à Dee animæ ſubtrahuntur-
interna ſolatia, internæ ſuavitates „ aut cum
Immittuntur internæ cruces. Ex quo vides-»
quèd cùm ſimplici hac intentione ſtet aliqualis
adhæſio ad creaturam graviter verò non repre⸗=
kenſibilise . AIixr.

7

l
U

Nn

1e

Ciro⸗
ſecten
lhimi
oetn,
on
melr

interioris hominis.
IIt igitur omninè purgefur & depuretur
non modèò ab exterioribus ſed etiam interiori=
bus, animque totaliter transferatur in Deum,
accedat oportet Intentio Deiſicata ſeu Deifor=

mis, quâ anima ſine ullo nævo, ab in-& ex=

terioribus craturis abſtracta tota & totaliter-
transfertur in Deum.
Sed unde adeò valida abſtractio ab in-&
exterioribus? Reſpondetur eam oriri ab intro=
verſione, per quam ſfit, ut ratio ſuperior om-=
ninò & intenſiſſimè, cogitatione nempè defi-
Xà in præſentiam Dei in fundo animęg ſpecia-
lIiter exiſtentis, exteriorum, quin & ſui ipſius
prorsus obliviſcatur.
Quapropter Intentio hæc Deiſicata pro=-
priè eſt Beatorum in gloria, & elicitur à vo-⸗
luntate affe Ca Deifermiter. Quidam tamen-
in ſtatu viæ intantum amore inebriantur in-
Spiritu, ut totis præcordijs intentionem hanc
attingere cupiant, & allaborare non ceflent„
quò in hac lachrymarum valle felicem hanc
Deificationem ſeu Deiformitatem aſſequi me-
reantur, de qua dicit S. Bernardus Lib. de dilig.
Deum. Deificatio, id eſt amor vel intentio
hominem Peificans ſeu Deiformem faciens-
nihil relinquit in voluntate admixtum vel pro-
prium: ſedtotum per intentionem dirigit in-
Deum. O pura, inquit, & Deifica intentio
voluntatis! eò certè Deificatior & purior, quoò

in ca de proprio jam nihil admixtum relinqui-

D 32 tur:

74 Vita Chriſtiana
tur: eò ſuavior & dulcior, quo totum divinum
eſt quod ſentitur. Sic enim aſfici eſt Deificari:

4

au⸗ Deificatio ſuam perfectionem conſequi=

ur in futura vita, ubt omnem in Sanctis hu-

manam affectionem quodam ineffabili modo,
neceſſe erit à ſemetipſa liqueſcere & deſicere, ac
in Dei penitus voluntatem transformari. Alio-
quin quomodo Deus erit ommia in omnibus, ſi
in homine aliquid de homine ſupererit? vide
Cap. 42.

Caput XIII.
In quo ſita ſit Mortificatio, &
quantoperè ea nobis neceſſaria.
Ommunis cſt Philoſophorum ſententia,
Amedium in rebus naturalibus participare
de ſuis extremis Exemplum eſſe po-
teſt vernum tempus, quod cuùm fit medium
inter hyemem & æſtatem, ab hac calorem, ab
illa verò frigus accipit, unde ea temperies eſ-
ficitur, quæ temporis hujus eſt propria. Idem
videre eſt in aurora, quæ cum ſit media inter-
noctem & diem, ut deſitio illius hujus verò
principium, habet aliquid de obſcuritate no=
Ctis, & claritate diei, ita ut lumine quidem
inaurata, adum brata autem tenebris appareat s
& quia propriè nox appellari non poteſt, cum
habeat aliquid lucis, neque etiam dies, quia
aliquid

nnum
neris
ll⸗
noh
etent
c
e

inter ioris homènis 759
diquid adhuc tenebrarum manct, communites
Auroræ vocatur. Ma dicendum de homine, qui
cùm ſit a Deo conſtitutus tanquam medius in-
ter naturam Angelorum & brutorum, quia-
eſt Angelis inferior, ſuperior verò brutis, fit,
ut tanquam medius inter duas illas naturas, de
utraque participet, id quod liquidò conſtat.
Quod enim ad animam attinet, habet eſſe An-
gelicum, cuùm ſit Spiritualis, immortalis, in-
telle ctualis: ratione autem corporis, habet ali-
quid de brutis, cùm ſit corruptibilis, ſenſua-
lis, carnalis, atque ex his duabus partibus quaſi
contraris, vinculo tamen naturali conſocia-
tis reſultat hoc compoſitum: Homo. Et
quia ſecundum ordinem juſtitiæ naturalis &
Boliticæ, quicunque conditione & gradu in-
ferior eſt, ſubje ctus eſſe debet, & ſubordinatus
iis:, qui in Republica ſunt poteſtate & gradu
ſuperiores, ut D. Apoſtolus Paulus monet:
cùm dicit: Omnis ænima poteſtatibus ſublimioni-
Sus ſubdita ſit. Rom. 13. Scequitur manifeſtè,
carnem & ſenſus in homine utpotè gradu &
conditione inferiores 2 ex vi juſtitiæ ſubordi-
natos & ſubje ctos eſſe debere rationi ſeu Spiri-
tui ut ſuperiori: At verò quia in homine
propter ſensus rebellionem, concinnus hic
Ordo ſubverſus, cùmque quotidianàâ conſtet
experientià, quomodo ſenſus & caro ſæpenu-
merò adverſus Spiritum & rationem inſurgen-
tes, eam inquietent & bella acerrima moveant;
D 4 neceſ-

792 Vira Chriſtiana
neceſſarium planè eſt, quò tam grave hoc in-
con modum homo, conveniente aliquà indu-
ſtrià & arte amoliatur & emendet. In hunc
finem mortificatiomis exercitium ſapienter in-
ſtitutum eſt, cujus officium eſt, carnem ſen-
sumque rationi, rationem Spiritui, & Spiri⸗
tum Deo, tanquam legitimo utriusque Domi-
no ſubijcere. Hæc mortificatio eſt funda-
mentum vitæ Chriſtianæ, fine qua nemo ad
perfecttonem Chriſtianam pertingere poterit.
Heæc eſt non modô initium profectus; ſed &
illius beneficto anima omdes perfectionis gra-
dus aſcendit. Hæc eſt imitatio Chriſti veriſ-

ſima.

Complures etiam Religioſi multa &
grandia licet opera agant , & virtutum aſſu-
mant exercitia, pene fruſtrà tamen iſta agere
videntur; quandoquidem ſperatam & deſide-
ratam non aſſequantur perfectionem, ſdque
nonniſi ob mortificationis defectum. Hæc
mortificatio maximam dat orationi efficaciam
im petrandi, ubi cum ipſa conjungitur. Ve⸗
riim quidem eſt nullum propè eile donum ad
perfectionem pertinens, ad quod oratio non
diſponat: hæc autem ſine mortificatione vix
quidquam valet Simul aſcendit fumus mor-
tiſicationis & orationis, quia alter ab altero
fulcitur, ita ut neuter per ſe poſſit aſcendere vel
Deo placerc. Omnes Sancti, omnes perfecti
Viri nunquam citra magnam mortiſicatiie
. 5 E

—

1.
n.

elle
E.
Grin

Donn⸗

4

. interioris honiinis. V
ad magnum orationis donum aſcenderunt,
ideoq temeritatis nos arguendi eiſemus, ſi
non mortificantes nos ipſos, vellemus donum
or tionis obtinere. Veram mortificationem,
(eq i ur illuminatio, & hanc unio divina.
Nunquam autem omittenda eſt mortifi⸗
catio, cum nunquam extinguatur ſomes pec-
Catiz ſed jugiter proſequenda;, usque dum di=
cat Spiritus ut requieſcamus à laboribus no=
ſtris. .
Cereus, qui farò emungitar, laboriosè
& quaſi dormiendo ardet; quin & nonnun-
qu m extinguitur: non ſecus accidit in im=
mortificatis, Et qui ſe putat absque aſſidua
m Ortiſicatione virtutes acquirere, errat: & qui
afuduæ mortificationis obliviſcitur, virtutes
nec in inſimo gradu acquiret. Nec ſatis eſt
ad virtutes acquirendas eam exercere mortifi=
cationem, quâmala & virtuti contraria deſeri=
mus, niſi eam quæ bonis etiam actionibus li-
cet difficilioribus inſiſtit, amplectamur.
Verum in mortificatione diſcretè proce-
dendum eſt & non immoderatè Caro mortifi-
Canda; etemim taliter ſic ſe mortificantes non
rarò poſtmodum & ſibi ipſis inutiles
Deo paruùm accepti, aliisque
multùm oneroſi ſunt,

D 5 Capat

282 pitæ Chriſtiana
Caput XII.
De mortificatione vanarum &
noxiarum cogitationum.
Qi homo perſæpè variis inanibus ſeu

otioſis oneretur cogitationibus, quæ ob-

ſtant quò minus homo pervenire poſſit
àd veram unionem cum Deo, ſedulò ſtudebit
cas cognoſcere, cognitas mortificare & à ſe⸗
zeijcere, hâcque ratione quærere ſimplicem
cordis tranquillitatem, quæ maximè nutrit
amoroſum in Deum influxum, qui per ſimpli=
citatem cordis, id eſt non habens amorem ad-

mixtum amori creaturarum, longé facilius

invenitur. Porrò impoſſibile eſt ejusmodi
amorem reperiri poſſe in illis quorum cor di=
viſum eſt, qui nempè multiplicibus vanis imò
chymericis cogitationibus implicantur, neque
easdem à ſe amoliri laborant per appoſitionem
utilium bonarumque cogitationum, quæ cor
igne amoris divim ſuccendunt; omnemque
tollunt acediam. 3
Cogitationes autem progreſſui in virtu-
tibus obſtantes & cor inquietantes ne poſſit
anOrosè ſuſpirare ad Deum ſummum bonum,
triplicis ſunt generis. .
Primum ſunt vanæ ſeu otioſæ, non ta-
men peccaminoſæ, ad quas homo non aflici=
Akckut :,

bule
l⸗
e

ſtaldi.

K10
nplen
mns
Cnn
len
ſuohil
sid
l
Miilmt
,en
iogett
ue (0l
vinge

av⸗

oent

1N .

u,

interioris hominis. 59
cur, suntque adinſtar avis transvolantis, quæ
ſ. h. poteſt ſuper caput alicujus merdare, aſt
non nidificare.
Deinde ſunt cogitationes noxiæ, quæ
cum deleckatione ſenfuali intro admittuntur-:
ut ſi cuipiam incidant cog itationes de perſonis,
antehae carnaliter cognitis, aut de operibus
verbisve, quibus Deus ab ipfo offenſus. Hæ
cogitationes tametſi nonnunquam ad conſen-
ſum peccati mortalis non perveniane; equi⸗=
dem cor maculant, Spiritum S. contriſtant;
& ingens animæ damnum inferunt. Si verò

ſſtiusmodi cogitationes viriliter reprimantur,

& hoc non obſtante ab ijsdem quis torqueatur,
ſunt homini oceaſio interni ſpiritualis Marty-
rij: majorisq; meriti, niſi detur iis cauſa per im-
mortiſicationem ſenſualitatis aut defectum fer-
voris. Enimverèò tam iſtæ quàm priores co-
gitationes non rarò ex noſtra oriuntur incuria
& immortificatione, cum cor noſtrum non
ſtudemus ad ſanctas cogitationes , etiam vi
quâdam cogere, ſed illud ad ſuperſlua & noxia
amutinnd evagari, non curantes tempus
muuosè impenderc. Multi malunt pravis
cogitationibus conſentire, quàm tentationi=
dus moleſtari, perſimiles cuidam fatuo, qui
dum mucis valde infeſtaretur, domum pro-=
priam exuſſit, ut muſcas pariter exareret 3 ſic
multi dum muſcas tentationis ſaſtinere nolunt,
Ene luxuriæ ſe exuri permittunt, cXεααα
, 4 polt

60 Vita Chriſtiana .
poſtmodum æternaliter. Tu quisquis es,
ubi occurrerint malæ cogit tiones corde tenus
dicito: O anima mea ubi es? Nunquid in
conſpectu Dei mei?
Non eſt infrequens Deum ſpiritualium
conſolationum donum, ac ſenſibilis devotio-
nis homini ſubtrahere, quæ ſubtractio & pri=
vatio Acediam ſeu faſtidium rerum ſpirituali-
um generat, ad quod diſcutiendum ſolatium
quæritat in vaniloquiis » in cachinnis &.
Ideoque dum ſe vult introvertere, cor innu-
meris vanis cogitationibus invenit o ieratum,
quæ profectum diſſipant. Aſt nequicquam
ſolamen quæritur in creatura.

Poſtremò dantur cogitationes, quæ de ſe
quidem licitæ, ſed cor inquietant diſtrahunt-

ne, uti ſunt de temporali aut ſpirituali cur4
licitâ, & ejusmodi reperire eſt in plus æquo
ſollicitis de temporalibus, & in iis qui ſunt pu-
Killanimes & præter modum anxij in rebus
conſcientiæ : Aut ſunt illæ cogitationes de
coœleſtibus & æternis, quales reperiuntur in
ijs qui myſteria Dei æternæque vitæ curioſius
Tertirarantun; quique excellentis & ſubtilis
unt ingenij ægrius aliis has cogitationes peſ-
ſundare poſſunt, & nihilominus peſſundandæ
ſunt, cuùm cordis quietem impediant, quæ eſt

mater amoroſiflſimorum affectuum erga De-

ums deſiderantem cor quietùm: ſimplex, pu-

ram. Siquidem Deus non aliud cor inhabi-
tarée

14

K

Vl
c
cene
Eie
Ing.
11

e e
Eteliat
il i

Ftulir.
Cerol⸗
hinu
Ceum

luis N

r
Uelarit.
Uieguu

le le⸗
ali,
Nus eß
unt⸗
in i⸗
Gotet4
untur
ntolt
ſtel
Oes
hndo
. 4
Ner; 1 4
adr
lae

zuterioris hominis, 6
tare ſolet, niſi quod defœcatum ab omnibus
vanitatibus & impuritatibus, nec non quòd
puriſfſimo amore impletum eſt. Sed quà ra-
tione, amabo, obtinebitur cor tale? Non alis
profectò, quàm per imaginationem veræ ima-
ginis JEsu iu cruce pendentis acſi etiamnum tu-
is oculis obijceretur, cum amoroſo deſiderio
ipſum imitandi. Hanc imaginem port abis
in homine exteriori ſic ut dictum eſt, eam tibi
repræſentando; portabis pariter in homine in-
teriori, per veracem impreſſionem ejusdem in
corde per conſiderationem ſuæ abyſſalis humi-
litatis, abjectionis, patientiæ, manſuetudiniss
& omnium aliarum abyflalium virtutume
Hanc imaginem homo Chriſtianus in omni
loco, in omni hora, in omni verbo, in omni

opere, in omni occupatione & tentatione, in-

tus ac foris, in proſperis ac adyerſis , oculis
ſuis mentis objectam circumferet Si come-=
dit, intinget ſingulas bucce las panis in vulne-
ra ejus. Si bibit, cogitet potum quem in cru=
ce potavit. Si vadit dormiturus; cogitet le=-
Rum crucis, & reclinet caput ſuum ſuper cer-
vical ſpineæ coronæ. Si gradus aſccndit res
cogitet quàm dolorosè montem Calvariæ al⸗
cenderit. Et ſic diſcurrendum de reliquis a-=
Gtionibus & exercitiis, quibus ſalutariter ade
jungi poteſt affectus compaſſionis , Imitatioæ=
