nilque aliud conſideret niſi ſuam nihileitatem,
ac in omnibus Omnipotenti Deo ſuo, & om-
nium creaturarum Domino humiliter ſe ſub-
mittat. Hoc dum agitur, tertius nunirum
homo totus in Deum erigitur, ab omnique
abſolvitur impedimento, ita ut liberè in ſuam
ſe poſſit originem, in qua, necdum creatus;
extitit ab æterno, convertere reciperéque. Ibi
veroò & formis & imaginibus cunctis exuitur,
&& in vera conſiſtit nuditate. Ibi ſe Deus o-
ſtendit animæ elevatæ ita ut eſt in natura ſua,
hoc eſt nudum formæ ac modi expertem, &
ſine ulla velmenſura vel fundo, sicque eiſt ob-
Sectum aflectus elevati & animæ ſanctè otio-

ſæ⸗

12 Vera Chriſtianae
ſæ, ſeu ab omnibus imaginibus expeditæ. Ibi
dat illi Deus ſec undum divitias glorię ſuæ, & in
Ulo ſtacu totaliter abſtractus à creaturis, exceſ-
ſivis à Deo cumulatur bonis, in tantum ut per
zedundantiam eorum in vires tam ſuperiores
quàm inferiores ſenſibiliter iisdem fruiturus

ſit. In hunc ergo ſupremum intimuùm que

tertium hommem, calc atis atque tranſcenſis
duobus inferioribus hominibus, beſtiali vide-

licet & rationali, ſe quisque recipere debe-

bit. Cœterum quàm durum ac difſficile eſt
hominem beſtialem cum ſuis ſenſualibus de-
lectationibus à rebus creatis, quas ille cum a-
more poſſidet , avocare arque avellere: cam
durum eſt atque difficile, externum hominem
ad internum pertrahere, & à viſibilibus & à
Kormis ac imaginibus avulſum, ad inviſibilia,
id eſt ad ipſum Fundum animæ introducere.
13. Notandum rurſus eſt, quòd homo
exterior exerceri debeat in jejuniis, vigiliis &
orationibus, aliisque piis operibus id eſt, in-
terior ſeun Anima debeat ſanctis cogitationi-
bus, piisque affectibus accendi, debeat quoque
manſionem ſuam quærere in Chriſto per com-
paſſionis affectum & amorem unitivum, &
hac ratione abundè indulcoranda chariſmati=
buæ gratiarum. Quod fiet per ſeparationem
Spiritus ab ùAMRima, & repoſitionem virium
anim æ in ſuo cujuslibet ioco per ſubjectio-
nem ad Deum, ne Spiritum remorentur.
“ De-

N

lbi
A
el⸗
the
oter
tueue
nne
elis
ſice⸗
Cebe⸗
leck
e⸗
n
acn
Uenn
&
ete
Hone
1
khin⸗
lonl⸗
voe
(oM⸗
8

ſnn

Oen
u
Co⸗
3

,
⸗

interions hominis. 153
Denique Fundus Animæ aut internus
Spiritus, id eſt homo ſuperior Deiformis in
quaſi comprehenſione Dei ejusdémque frui-
tione ſuaviſſima exercitandus eſt. Irésque
hæ partes in ſuo quælibet reſpectivè ofſicio
adeò ſollicitæ eſſe debent, ut tantum abſit de⸗-
liquium vel defectum patiantar , ut etiam
quotidie profectum faciant. Quantoperè ve-
roò homo animalis mortiſficatur, & Paſſioni
Chriſti conformatur, & quantopere homo in⸗-
terior piè Paſſioni Chriſti aſſicitur, tantoperè
Spiritus in Deum veraciter aſſurget. Sed
priusquam eò perveniatur, ſe exercuiſſe opor-
tet hominem exteriorem & interiorem in Paſ⸗
ſione & vita Chriſti, usque adeò, ut jugiter
Cor, cogitationes, ſensusque cum ipſo nego-
tientur, atque crucifixum Chriſtum præſen-
tem habeant, in quo & per quem homo exte=
tior purgatur, propiorem acceſſum ad Deum
invenit, unusque cum illo fit Spiritus, qui no=
ſtra vita & conſervator eſt. Nam ut animz
noſtraſine continua reſpiratione vivere nequit,
iĩta impoſſibile eſt, ut noſter Spiritus ſine Spi-
ritu Dei ejusque influxu gratiarum ſubſiſtere
poſſit: imò verò, quantumvis Anima totum
Præſtiterit, quod valet, non erit in Deo, niſi
in internis exercitiis Paſſionis Dominicæ oc=
cupetur.
Inſuper impoſſibile eſt ut corpus ab inqui-
namentis liberetur, ni vitam, mores & actio-
nes

14 vera Ohniſ

nes noſtri cœleſtis SRonii unitetut. Quâ ian

functione ubi deficitur, incaſsum Spiritus ſe
elevare conabitur in Deum ; & multô mind

myſteriorum cognitionem, omniumque mi-

nimè intimam Inionem cum beo: eteum ſi
fundamentum ruiaoſum, tota fabrica conci-
dat neceſſe eſt. Et ſi Spiritus in ſolrdum Deo
coniunctus non permaneat, non illuminaci-
tur anima, non inſtruetur in vita Chriſti, non
conformabiturei, & per conſequens divitias
Bonitatis Chriſti & theſauros minimè aſſeque-
cur: qnibus omnibus nes donet Chriſtus E-
SlIIS Salvator noſter.

14 Tandem ſedulâ curâ in hoc incum-

bendum eſt, ut qualiter homiai tendenti ad
erfectionem cognitio interioris ſui ſtatus pla-
nè neceſſaria eſt, taliter non minus neceſlari⸗
um ſit intimas latebras explorare Quocirca
in ſe ipſum deſcendat homo, præſentiam Dei

ſpecialem in fundo animæ inveſtiget, firmiſ⸗

Hmè credendo De m in hoc fundo latitare:
Expendat etiam, quo in ſtatu vires animæ ſuæ
verſentur, qualiter ijs abu ſus, quot maculis eas
infectàrt. Conſideret pariter ſcaturiginem
vitiorum, quò illis eradicatis virtutes inſerere,
conſcientiæque ſuæ veram tranquillitatem &
libertatem impetrare poſſit. Ab hoc jam

tranſitum faciat ad vires ſuperiores anima,

4 . . . .
quà ratione, poſtquam corruptæ fuerint, re-
aintegrari queant; quod non aliter ſciat con-
fectum

n⸗
Uin
(ol⸗
Umbes
mimntb⸗
l,M
Enntus
fenne⸗
15 ,0

geum⸗
in

Ceflarl⸗

Otd

anb
mt

lxitla

e lie
Culises
nlerete,
tem
0c
giene

Ut, N“
t col⸗
Aum

interioris horninis. 1 5
fectum iri, niſi per mortiſicationem ſui ipſius,
& meditationem de Paſſione Chriſti ESII.
In tantum ergo homo ſe fundet, ſeu fun-
damentum conſtruat celſitudinis, quò omnia
exercitia vitæ & Paſſionis, Domini ſuperſtru-
at: qui hujus neſcius eſt, fundumque ſuum
deſerit, haurit aquam cribro, profectum non
faciet, nec in ulla virtute ſubliſtet. Quam

ob rem impendiò curabit, ut cognoſcat, quem

in finem dirigantur opera ſua, quédque cun-=
cta tam interna quàm externa duntaxat in ho=
norem & gloriam Dei ejusque beneplacirum
adimplenda, & ſummo bono conſervanda ſint.

Q80 : S 0 S& o 8S0
Caput I.

De Significatione Vitæ Chri-
ſtianæ.
Hriſtus Dominus Salvator noſter Joan.
cap. 4 inquit : Ego ſum via, & veritas &
Vas, nemo penit ad Patrem, niſi per me. Et
quid per hæc verba à Non aliud profectô, niſi
quod nomine & re Chriſtianis eadem cum
Chriſto ſemita calcanda ſit „ quod ſequenda
Eterna veritas infallibilis, quod denique ſuper-
humana vita ducenda ſit. Ea propter ait
Matth. cap. 16. Qus vult venire poſt me, ab-
neget

16 pVita Chriſtians
neget ſe metipſum, tolRat crucem juam, & ſequatur
me. Verba ſunt clara: quibus omnibus vcra-
citer Clfriſtianis veſtigiorum Chriſti inſiſten-
tia ſigniſicatur. Et nemo ſibi perſuaſum ha=
beat, quod pertingere poſſit ad perfectionem
vi ſolius humanæ rationis, quæ eſt lux ſapien-

tiæ mundanæ, & ex adverio Fides eſt lumen,

uo docemur humanam omnem rationem a-
ſtutiamque carnis exuere, & ſolum cruciſi-
xum JEsuxM in omni ſimplicitate imitari. Do-
cemur per eam mandatorum Dei obſervantiam
pure ad beneplacitum Dei, deſpectum, pau=
periem, perſecutiones, afflictationes &c.
Poſtremô docemur erectionem ſupra nos &
vitam ſuperhumanam id eſt Chriſti-formem
Itaque per vitam Chriſtianam intellige vitam
in Spiritu Chriſti, renovationem hominis in-
& exterioris Verbo: ejusmodi vitam qualem
Chriſtus à primo ictu oculi Incarnationis ſuæ,
ad ultimum usque Spiritum exegit; nempe-

viam crucis, patientiæ, annihilationis Paus

Pertatis. 2
En verum fundamentum Chriſtiang vi⸗=
tæ, verum principium, vera & unica viaa ex-
tra quam perfectionem inaniter quæfieris. Sa=

pientibus hujus mundi via hæc ignota eſt, &

omninò rudes in Schola Chriſti ignorant ſaltem
operibus Crucifixum. Doctrina hæc eſt car-
nali homini dura, difficilis & ſcabra, eſtque⸗
Spiritun mundi ex diametro oppoſita, tametſi
omnes

nne

nyer
Curi⸗
tn D
Via,
maye
aup
bus!

pen.

Dauh
g⸗
Eckl⸗.
Nemd.
Velut
lace
cen
Gentn
Cito⸗
kume

4
r d
ſur
Raih
Nurd
mun
nee d
initn

zut
Ds Ns⸗
inlihen⸗
alumh⸗
etionen
bpeer
Rtlumnen,
tonen?
nail⸗
tan. Do⸗
Vervatun
um, N
es
n
Onnrd
e im
niens 1
gule
zonole,
Nni/1

Kune ⸗
4 Vlaztl⸗
Eers. N
3 elt 18
minii
c l⸗
1 e/
4) umer 1
olanet

unterioris bominis. 1 7
omnes Sancti quotquot fuére, illam ſedulèò
triverint & calcârint. Sique tu O homo
Chriſtiane Deo nolis eſſe infidelis, nec Spiri-
tui Dei refragari, ea tibi pariter inſiſtenda eſt
via, neque re ſed deformaberis, ni eò colli=
maveris, ni te abnegaveris, crucem portaveris⸗
paupertaté unà cum deſpeétu ac perſecutioni-=
bus impensè dilexeris. In idipſum tua ſit pro-

penſio s intentio ac deſiderium tuum oportet.

Vita] EstI fuit quidem prout Apoſtolus
Paulus 1. Corinth. I. inquit: Iudais ſeandaluns
& gentibus ſtultitia, eà nempe ratione, quod
cœca illa gentilitas, & Judæi obdurati ,Inio-
nemDEI Naturæque humanæ in una hypoſtaſi
velut implicatoriam, eundémque Deum in
cruce ſufſixum ac mortuum apertam veſaniam

dicerent. Et non ſecus filij hujus ſæculi pru-

dentiores filijs lucis ſi non ore, ſanè in exer-
cito actu proteſtantur vitam Chriſttanam me
rzum eſſe figmentum ac delirium.
Sed pia & Chriſtiana Anima Fide robo-
rata deſiderans conformari Chriſto infirmis
hujusmodi argumentis fundatis in ſola ratione
non eſt quod conturbetur. Quippe ſi Incar-
nata Sapientia ab his probris & opprobriis im-
munis non fuerit, tibi diſplicere non poreſt
nec debet. Similia æquanimiter pati, es enim
imitator Chriſti, es fanaulus & diſcipulus s
uem ſe meliorem Domino ſuo reputare non
ecet. Quod & GChriſti confirmatur teſtimo-=
B n

18 Via Chriſtianæ
nio Joan. 15. cap. Servus on ent maior Domino
ſuo, ſi me per lecuti fuerint, & vos perſequentus.
Ut verò paucis torm vitæ Chriſti cut⸗
ſum perſtringam, nôris Chriſtum Dominum
Filium Dei veniſſe de ſinu Patris in utemm-
Virginis, de utero Virginis in præſepium, de
prælepio in mundum, de mundo in patibulum.
de patibulo in ſepulchrum, de ſepulchro ite-
rum in mundum, de mundo ad dextrambatris.

Q85 0 : ° * 0086*
Caput II.

Vitam Chriſtianam mundus
non cognoſcit, bene tamen imita-
tores Chriſti.
LIi Chriſti ſunt, & Chriſtiformes eſſe
ſtudent, non illis aliud ſuppetit medi-
um, quàm ut pariformem Chriſto du-
cant vitam: nimirum crucis, Tribulationum,
contemptus, paupertatis „ perſecutionum.
Interim cum vitam hanc ſpecioſus præ filijs
hominum Chriſtus Deus in delicijs haberet,
mundus eum non sognovit 0a. Cap. I. Quo-
, anm ſat deſpectu & inopia latitabat ablcon-
ita.
Sic pariter Aſſeclæ Chriſti & imitatores
à mundo non cognoſcuntur „ non obfſtante
quod

n,
Nnle
Ei
t
ria
lil
N
10

interioris hominis. 19
7Ds quod in illa vita omnis excellentia & præemi⸗
Ge nentia recondita ſit, adeò ut à nemine laude-
hiikian rur Deus aut glorificetur prout oportet, ſi
Dorin qui conſimilem Chriſto vitam inlſectatus fue-
Nenn Xit.
thiun Eja ergo O Chriſtiana Anima mes ma-
uhain e animo conſcendere ad thronum Altiſſimi,
UH — ad perfectionem Divini amoris,» reſpectura
mI eandem infallibiliter per exercitia Chriſtianæ
vitæ. Quærant alij honores, divitias, volu=
e prtates, tibi Chriſto adhęrere bonum ſit. Tu
ſequere pias illuſtrationes, quibus mentemꝰ
tuam illuſtrat Deus, & gaude, quoniam digna
es pròônomine [EstII contumeliam pati.
und O Felicifſima Anima! cui Deus Chriſtia-
nam, abſconditam hominibúùsque incognitam
im manifeſtat vitam, quæ ex ſe in majori æſtimio
eſt univerſo Orbe:
GmAA4 HIæC Chriſtiana vita ſedem ſuam haber in
e ſuperiori parte Animæ, & non eſt quod mi-
itok reris, ſi pars inferior deſuper diſguſtum habe-
ltom at, ſi faſtidiat, ſi averſetur illam & c.
Atou Manebit te fateor O Anima mea non ex-
„ iguus tumultus excitandus etiam ab Amicis:
ſabed⸗ à natura, à ſenſibus. Manebunt te O mi ho-
mO exſibilationes, improperia, aculeata & be-
re né piperataverba. Sed quid ad hæc? Nil ali-
ud repone quâm Chriſtianus ſum, Chriſtum
puuos ſequi vi characteris jubeor. Dicito omnibus
s te ab hac vita avocare conantibus 5; reſolutio

26 Vita Chriſtiana
mea ſtat & ſtæbit pro va Chriſtiana, nunquam
ab ea vel latum unguem receſſurus, quum
Chriſtianum deceat annihilari ſecundum in-
Clinationes naturales, debeatque omne, quod
mundus naturali vià diligit, ut divitias, hono-
res, quin etiam licita gaudia & v oluptates odil-
ſe, & ex oppoſito odioſa mundo diligere, t
ubertatem. deſpectum, perſecutiones, do⸗
ores &c. Et tametſi res ſit ardua, equidem
Per gratiam Dei omnia facilitabuntur.
Conſidera eam cordis tui eſſe capacita-
tem, ut nulla crcatura quantumvis magna illud
replere ac ſatiare queat. Gordis etenim figu-
ra inſinuat ejusdem immenſam capacitatem 3
habet enim formam Pyramidis „quæ, uti ſen⸗
ſu clarum eſt, perfectum efficit triangulum.
Nulla autem alia ſigura triangularem replere
poteſt „ niſi ipſa quoque triang ularis fuerit.
Mundus vero, Cœlum, Aſtra, Elementa;

rotundæ ſive ſphœricæ ſunt figuræ: non igitur

quodlibet horum cor trigonum adimplere po-
teſt. Semper enim in tribus angulis vacuitas
Panehit atque hinc conficitur totum ne qui⸗
em mundum „ humani cordis cupiditatem
poſle ſaturare. Contemne ergo ½ Anima
meahæc omnia, quæ cot tuum implere non
oſſunt. Contemne hæc viſibilia, quia non
tiatur oculus vilſu Contemne narratu ju-
cunda & curioſis grata auribus, quia auris au⸗

Gditu non impletur. Contemne omnia;, duæ
etiam

interioris haminit. 2
etiam poſſeſſa vacuum & inquietum cor relin-
quunt. Ad Sancétiſſimam Trinitatem per
Chriſtum te converte. Deus Pater enim me-
moriam, Filius intellectum, Spiritus S. vo=
luntatem replet; & ideo homo dicitur ad
imaginem & ſimilitudinem Dei factus 3 quò
ſummum bonum intelligeret, intelligendo
amaret, amando poſſideret, poſſidendo frue-
retur.
Non triquetrum. toto Cor eſt ſatiabile, mundo:
Solum quæ fecit, cor replet una Trias.

õs
Caput III.

Puncta neceſſaria ad promotio-

nem vitæ Chriſtianæ expo-
nuntur. S
1.
Agnum odium concipere adversùs cor=
pus, in eôque de ſuis alienisque pec=
catis, vindictam ſumere. Nam ſan-
um noſtri ipſorum odium & abnegationem.
Redemptor ESIIS nobis tam impensé in E=
vangelio commendavit.
2. Parare ſibi viam per pauperem Cru-=
cifigum abjectum ESIIM, imò abje dionem
Pplebis, quem peripicimus ſolitarium, mmopen
— B 3

22 Pita Chriſtiana
& deſpectum, ſine ullo contubernie proce-
dentem: ſiquidem pauci ad viſionem intuiti-
vam, & pertectum amorem Dei, niſi hâc via
admittuntur. Non igitur perituræ divitiæ,
& ugitivi honores quærantur, ſed ad ſpatia
imaginaria relegentur. Stultus nimis merca-
tor & venditor cœleſtium bonorum & gau-
diorum pro tranſeuntibus & momentaneis.
3. Intenſo amore trahi ad vitam folita-
riam, & à mundi commercio ſe prorsus ſe-
queſtrare, mundique creaturas faſtidire, quèò
toti & totaliter ſimus Dei, & ſine ulla remora
gratiæ divinæ cooperemur: ac licet omni ſta-
tu, ad quem vocati ſumus, contentari nos o-
tteat ; attamen convenit nos propenſiores
eſſe ad ſolitudinem & abſtractionem ab alijs.
4. Gratiæ divinæ à Deo immiſſæ, non
ponere metas, nec obſtare quò minus illa ſe
exerat ex motivo humanarum adinventionum
& ratiuncularum: inde enim fit» quod adeò
pauci in via Dei progrediantur.
Nec juvat dicere, ſufficit mihi, boc illud-
ve opus præſtare, mihi utpote ad mundum
deſtinato culmen perfectionis artingere non
licet. Erras, erras graviter. Hi tui ſermo-
nes in cauſa ſunt, ne gratia omnem ſecundum
propoſitum & voluntatem Dei ſuum conſe-
quatur effectum. Omni ſollicitudine danda
opera eſt, ne gratia Dei in nobis vacua exiſtat-
Non cnim tam illa (quod multi ſtolidè con-
que=

e
I
kor

cu
ot⸗

ſtace
heit
hen
Emmeker
alneln
n Ar
Olisl⸗
9tet
maik⸗
ii aos⸗
Henlins
b A
S !
etönun
Hol 4

mnundi
lerenn
iſes⸗
Zcuntn
n (ℳ⸗
e
Haſ
e⸗

inkerioris hominis. 2 ¾
quernntur) nobis deeſt, quàm nos illi, quod-
quc non fiat progreſſus in virtutibus ⸗ non 1
ſit ob defectum gratię, ſed ex vitio noſtro.
5 Se plané reſignare in voluntatem Dei,
eumque per cooperationem gratiæ ex toto
cordeé diligere. Nam aliud non poſtulat à
nobis Deus ſummum bonum;, quàm ut ſumme
appretiativè diligatur, & ad hunc amorem à
creaturis obtinendum omnia propemodum-
tendunt documenta Chriſti.
6. Studere perfectæ mortificationi om-⸗
nium inordinatorum appetitunm „ac pravo-
run affectuum, qui dominandi ſuâ libidine &
rebe llione adverſus Spirtum, maximoperè

hominem in profeéctu Spirituali retardare ſo-
lent, & tantum non opprimere- .

. Peccator explorato ſtatu ſuo, Confel-
ſario verâ ex cordis contritione peccata aperi-
at, cum efficaci propoſito [& non ſelum
velleitatz?) omnes peçcatorum occaſiones &
verruncandi: paratus potius omnia mala ex a-
more Dei ſuſtinere. Quot-diebus miſerabi-
lem ſtatum ſuum deploret, condignè ſatisfaci-
at gratiamque petat & miſericordiam Dei.
Dolor veròô ut ſalutaris ſit ad veniam de-
bet ſolum concipi ex motivo ſupernaturali in-
finiti boni offenſi, & nonduntaxat, quia pro=
meritus damnationem æternam.
3. Eſt mandatorum Dei & Eccleſiæ di=
ligens obſervatio, in Theologicis & morali-

24 Vitæa Chriſtiana
bus virtutibus aliisque Spiritualibus exercita-
tio, iſtiusmodi intendendo ob majus purè in-
erementum gloriæ Dei, & ſui proximique ſa-
lutem. Et hic modus pertinens eſt ad vitam
activam.
9. Conſideratio beneficiorum Dei, putà
Creationis ad imaginem ſui, immenſi amoris
in Incarnatione, Redemptionis, acerbiſſimo-
rum dolorum & mortis Chriſti zsu. Ex quo-
rum conſideratione anima invitatur ad Doxo-
logiam ſeu gratiarum actionem, excitatur ad
reciprocum amorem; erigitur ad reponendum
ſpem fiduciàmque in miſericordiam & boni-
tatem Dei, qui in ſe ſperantes, non confundit
in æternum.

10. Eſt meditatio de incertitudine horu-

læ mortis, de herrendo Judicio, de Inferno;
de Purgatorio & ſimilibus; idque non ſervili
ſed filiali timore: quùm ſerviliter timens pa-
rum aut nihil mereatur, plurimuùm verò filia-
liter. Neque etiam cœleſtis gloria principa-
liter propter nos, ſed Dei hbonorem & bene-
placitum quærenda eſt.
Hæc, inquam, te non pigeat , ſæpius
volvere & revolvere. Et ſi tibi horrori eſt
nocte obſcurâ verſari inter corpora mortua,
qui potis eris ea nunquam non tolerare coactus
manere in tenebris mortuos inter ,„ ubi nun-
quam ſpectabis ſolem lunamve, nec
ſtellas, & ubi nox ſemper & dies nunquam.
Dè Si

eNenit⸗
pun 1
nlqlek
AA M

ſtamon
kiline⸗
rc
d Dor-
iratui
nend
bor
ONfund

nehon
akemm,
Onleni
mens
Nle
ncipe
bene⸗

TXe, 1

interioris bominis. 2 5
Si nunc ad n oulcum tempus nequis ferre a
ſpectum unius diaboli, qui non horrebis vide-
re tot horribiles figuras, monſtroſa & terribi=
lia ſpectra. Si modéô exiguo tempore non

potis es continere digitum tuum in igne, qu

æterialiter perdurabis in flammis inferni, cu-
jus comparatione hic ignis depictus & umbra
eſt. Quis habitabit ex vobis, cum ardoribus ſem=
piternis Iſa. 3 3. Ubi peccata admiſſa quidem
luent, ſed nunquam eluent.
Igitur non abeat dies, quin frequenter in
memoriam revocaveris Deum ſcelerum eſſe
vindicem, virtutumque remuneratorem, &
Fac ea quæ moriens facta fuiſſe voles.
II. Eſt quotidiana gratiarum actio pro
acerbiſſima & crudeliſſima Paſſione, & vel ideò
compaffionis affectum erga Chriſtum exhibe=
A quod eſt Incipientium; deinde virtutes
cjusdem, ut humilitatem, patientiam » man-
Muetudinem &c. expendere, ad earumque imi=
tationem affici, id quod eſt Proficientium.
Ac tandem motivum Paſſionis, amorem vide-
licet ſuperexceſſivum erga genus humanum ſe-
dulâ cogitatione verſare, quò nima flammis
reciproci amoris accendatur, id quod eſt Per-
e orum.
Finale punctum Chriſtianæ vitæ eſt om-
nibus creaturis ſibique ipſi totaliter immori,
quò anima vitam agat in Deo & in eo ſolo re-
quieſcat per amorem Det unitivum. Vivo
B è autem,

26 Vita Chriſtians
autem, jam non ego: vivit verò in me Chrti-
ſtus. ad Galat cap. 2.
Nam duo ſunt extrema, Deus fſcilicet &
creatura, hæcque intermediat homo. Jam
verò, quantò plus voluntas vi amoris ſe in De-
um erexerit;, tantò plus à creaturis & à ſe ipſa
avertitur per infroverſionem ad Deum: &
quantoperè voluntas ad creaturas convertitur,
tantoperè extrovertitur à Deo, uſque adeò, ut
deſpectetur Deus & in vilipenſionem veniat.
Quocirca voluntatis averſio ab omnibus crea-
turis eſt perfecta converſio ſeu introverſio ad
Deum. Quo fit, ut voluntas ſic introverſa
uniatur cum Deo in tantum, quantum fert vi=
tæ hujus conditio.
Ad penitiorem horum intelligentiam ad-
vVertendum, Deum eſſe fontem omnium crea-
turarum, præſertim rationalium; Deum eſſe
finem propter quem omnia ſunt condita, ut
nempé cuncta , unde fluunt revertantur;
quodlibet ſecundum exigentiam ſuæ conditio-
UIse
Sunt quoque omnia in adjutorium homi-
nis ſacta, quò per ea quaſi manudluceretur in
Deum Authorem ſuum: ſic Aquatilia & terrfe-
ſtria, fructus arborum, & quidquid demum
eſt in mundo, facta ſunt, ut ſerviant homini»-
quò nimirùm in illis laudetur Deus, gratésque
debitæ agantur, & inſuper attribnta divina in
isdem relucentia, ut Sapientia, Omnipoten-
tia.

4
lel

cli
O

Hetint⸗
1 ſenn
s Nt

1io 4

rorerl

ſen i

ama
I
N l
ina, 1
tatut
dirio

horn
etut 1
Vlette
genn⸗
ohi
nge
,ee

13

interioris hominis. 27

tia, bonitas, ſpecioſitas, infinitas, omniſci=

entia; à poſteriori cognoſcantur.
Porrò in rerum creatarum cognitione;,
ſenſus exteriores primò occupantur; dein ſen⸗
ſus interiores objecta hæc creata nonnihil de-
fœcatius & purius cognoſcunt. Quorum co⸗
gnitione abſolutâ, Intellectus per Sympathi=
am beneficio ſpecierum depuratarum à phan-=
taſmatibus eadem ſenſibus præſentata objecta
receꝑnoſcit, ex iisque viſibilibus in cognitio-
nem venit inviſibilium Dei, cognitique vo⸗=⸗
lumati proponit, in qua tum mirabiles affectus

excitantur, tandémque quodammodo rapitur

in Deum per avocationem à ſenſibus „ & fit
unus Spiritus cum Deo, ut fonte & fine ulti-

mato creaturarum. Ubi vides mirificam om-=

mium ſubordinationem, ſcilicet irrationalia
ſubordinari ſenſibus exterioribus hominis, ſen=
ſus extériores interioribus, interiorésque in-
tellectui, memoriæ & voluntati, & demùm

Las potentias ſubordinari Creatori ad ipſum in

omnibus & per omnia glorificandum. Mon-
ſtra dixeris, non creaturas qui ſe ab hac ſubor-
dinatione ſubduxerint.
kEx quibus etiam habes tranſeundum eſſe
de viſibilibus ad inviſibilia;, de terrenis ad cœ-
leſtia., de temporalibus ad gterna, de creaturis
ad Creatorem, cumque fapienter deſipere⸗
qui omnem mundi faſtum aſpernatur & &
contrario inſipienter ſapere, qui affecin inor-
nat

29 vita Ohriſtian4
dinato creafuris adh ret. Et heus quam multi
Anem ſuum ultimum, ponunt in Creaturis, nec
oculos mentis ad Creatorem attolkunt. Ni-
mium quantum paſſim notus ille Juliacenſis
Comes impurus, laſcivus hircus, Moneba-
tur ille, ut veteres cantilenas relinqueret, ut
impudoratam impudentiam poneret, ſed non
movebatur Stupendam Dei patientiam!
Ipſo Sacroſancto nati Ixsu Dei die, ter audiſt
cœleſtem muſicam Angelorum, quò cœleſti⸗
bus voluptatibus terrenas diſceret poſthabere.
Adeèò illi ſurda ſœditas, aures cordis obtuderat.
In via ergò Coloniam cum pergeret, in ſinu
infelicis ſuæ Dalilæ animam vomuit, aliâ apud
inferos Symphonia excipiendam. Veritas
hujus hiſtorieæ ex Cæſario & paſſim exedris
perſpecta eſt. Eja ergo O bone IExsu: Fac æ=
terna nos ſitire, mundi, cernis, faſtidire, fue
gitiva gaudia.

A S eO,
Caput IV.

Chriſtiano incumbit ex officio

Chriſto conformare vitam ſuam

& mores,
Otiſſimæ cogitationes, & affectus anime
CChriiti erant de nobilitate contemptibilis
&—

o

ono

Ce⸗
Kã 6

nul
riaee
1 N.

fnelle

Vonete
Ae ,1
ſedent
ita
t
(otk⸗
habt
tudent
n ſin
luopl
Fentu
ects
FKE*
1e,

ineerloris hominis. 2 5
& ignobilis vitæ, Qé altiſſima paupertate, de
rofundiſſima humilitate &c. Quibus miri⸗=
Re afliciebatur & proptet ſingularem eorum
excellentiam recreabatur. Horum amorem
Pater cœleſtis à primo inſtanti Incarnationis
inſpiraverat pientiſſimæ animæ Chriſti, in eò=
que ſtabiliter perſtitit, ad extremum uſque vi-
tæ. IIIud erat inter media Redemptionis
mille & millena unicum, quod Pater in d vinis
ab æterno & in tempore executioni mandan-
dum præelegerat, ac id ipſum notificavit Fi=
lio ſuo ſimulitque humanitas verbo hypoſtati=
Cè erat unita, dicens: hoc meum eit decre=
tum efſicax, non aliter ſtatui ſalvare mundum ,
tibi Filio meo executio facienda erit per ama-
riſſimas & inauditas paſſiones. Dicum, fa-
Rtum: quò hâc viâ Patri ex rigore juſtitiæ con-
digna præſtaretur ſatisfactio & eatenus quod
abſtulerat primus homo, repararetur per Fili-
um Salvatorem.
Vicge igitur Chriſtiana anima, ſi cupis
Chriſti-formis eſſe, eandem Crucis ambula
viam, Patri cœleſti, quem abſtuliſti honorem.
hoc modo redditura. Sin verò vitam adeò

contemptibilem agere pigeat 3h quin & per-

horreſcas, Chriſti imago non eris, expunge-
ris & numero Chriſti-formium, non denique
honoraberis à Patre cœleſtit: & econtra tantò
acceptabilior eris Patri cœ! ſti, imò jugeSacri=
ſicium ofleres, quanto magis Comormnabere
ili0

30 Vitæ Chriſtiana

Dilio Dei in pailionibus & tribulationibus.

Proinde in id ſtudiosè incumbe etiam recla-
mante naturà, mundo adverſante, fremente
1 . . .1 .
diabolo, ut interius exteriusque conformeris

animæ Chriſti; placeàntque adverſitates, in-

firmitates o non eſſe præditum naturalibus do-
tibus, non proſperari in actionibus quotidia-
nis;, ſed ærumnoſam vitam ducere &c.
Amemus amorem illum, qui amore a⸗
moris noſtri deſcendit in uterum virginis. Ac-
cedamus ad Dominum EsuM, ut cum ad ipſum
pervenerimus, jucundemur & inebriemur u-
bertate domus ſuæ. In hoc univerſa lex pen=
det & prophetæ.

Q8030 8: 0 ₰80 ⅝⁵560%
Caput V.

Inſtitutiones Vitæ Chriſtianæ ac
proſecutio punctorum ad Chriſtia-

niſmum cognitu neceſſariorum.
Rimò ſciendum. Non eſſe ſapientiam
majorem hoc in orbe terrarum ,„ quam
participem eſſe paupertatis Chriſti, ac
vel ideo Philargyriam ſeu cupiditatem pecu-
Hiarum amputandam eſſe.
2.. Non eſſe majorem gloriam quàm par=
Hicipem eſſe abjectionis & opprobrij plebis.

4

onibus⸗
unechu⸗
kendie
ſotonts
aes I
hns
glallt
.
Ate
inske
Adipin
lemut

lere⸗

660

unrr
rilu
m.
jennun
⸗
rigt:
e n

Uine
Ns

imimmerioris hominis. 31
5. Non eſſe majorem ſanitatem quàm
cum Chriſto pati dolores, corpusque duriter
tractare.
4. Qnum ſubſtantia Chriſtianiſmi poſita
ſit in abnegatione ſui, portatione crucis, & ſe-
quela Chriſti, nonniſi merebiturnomen Chri⸗=
ſtiani, cui vita Chriſtiana in delicijs erit, ſin
minus: non verus cenſendus Chriſtianus, ſed
cadaver Chriſtiani, cùm Ectypum debeat re-
ſpondere archetypo.
5. Nihil eſſe amabilius, nihil glorioſius,
nihil honeſtius & pretioſius, quàm Chriſtum
Cruciſixum ſequi.
S5 Anmam Chriſtianam in familiarita-
tem ſuam collegas ſibi adiciſcere non debere
difformes moribus diſcipulorum Chriſti, ſed
timoratos. Deus enim nunquam non bono-
rum intereſt contubernio, non verò malorum.
Quamdiu Gentiles manebant cum populo II⸗
raẽlitico, elongabatur Deus à populo ſuo, nec

illi loquebatur.

5. Non eſſe excellentius neque magis
meritiorum exercitium quàm odium ſui & 2-
morem Dei, id eſt ſanctum odium fui, dequo
Veritas ipſa Chriſtus Lucæ cap. 1. Qui non
odit animam ſuam, non poteſt meus eſſe diſcipulus 3
& huic confœderatur odium omnium pecca=
torum. Amor autem Dei prædominari de=
bet amoribus cunctarum creaturaram. Nam
ſummum & infinitum bonum ex toto corden
cx

32 Vita Chriſtiana .
ex tota anima , ex tota mente , & ex totis viri=
bus diligendum eſt.

9. Solum ſolidumque gaudium in Chri=

ſto quærendum eiſe, non in recreatione ſen-
ſuali, adhæ ſione ad creaturam, & oblectamen-
tis mundi: quia, ut proverbio fertur, aſi ius
ſatur non eſt carduos, & ventri pleno deſipi-
unt tragemata; ſic & qui voluptatibus munda-
nis pleni & ſaturi ſunt, ſpiritualium minimè
ſunt capsces. Ac illud unicè ſummum & ve-

rum eſt gaudium, quod capitur à creatore, non

à creatura, quod ubi perceperis, nemo tollet,
feliciſſimam nempe illam fruitionem Dei,
cujusicomparatione omne gaudium mundi eſt

dolor, omnis ſuavitas eſt pœna» omnis dul-.

cedo eſt amaritudo, omnis puichritudo eſt
turpitudo & moleſtia.

Caput VI.

Suggeruntur Media ad Vitam

Chriſtianam punctis ſupràâ expo-
ſitis affinia.

Nte omnia Izsus deſpe tus & abjectus

. præ oculis habendus, ut in eo cor quie-

ſcat, complaceat & permanest. Non
Aautem

Ael

ls 1
char
lum

dir

nut⸗

gut

tun
co/
Feli
ſui
cin
Ce⸗

ce
cie⸗
terrs

ſern
U
n
fer⸗
cet
len⸗
tenn
ſ.

totdinn

nind⸗
tlone len
lechort
, AU,

no .

efnt
n dinnd
nun e⸗
atolen
moto
en D
nnis
udo

intenioris hominis 3
autem cor ſit ad modum m ppæGeographicæ,
in qua totus mundus cum ius regnis, provin-
ciis & civitatibus depictus ſit, ſed ad modum

chartæ mundæ; in qua nil ſcriptum præter ſo-

lum Chriſtum.
2. Exui oportet rebus omnibus creatis,
divitiis, honoribus, amicis, viſitationibus & c-
& erebrò in memoriam revocare ſcenam va-
nitatum mundi propediem clauſum iri.
3. Cuilibet in via Chriſti obtrectatori ore
aut corde reponere: Apage, nulla crea-
tura ſtabulatur in me, ſolus & unicus Deus in
corde meo. Et habent hoc electi ESII, ut
velut ad cotem alienæ malitiæ per Antiperi=
ſtaſin ſuam acuant ſanctitatem, & quò proſun-
dius alios in ſcelera ſe præcipites agere conſpi-
ciunt, eò illi ſe ſe altius in Rnctitdiis quaſi o⸗
ceanum demergant.
4. Omnibus civiliter mori; ex inſtintu
deſpecéctibilitatis, quâ anima vel maxime feli-
citatur, eò quod non fuerit alia vita Chriſti in
terris: ſiquidem deſpici cum Ixsu deſpecto eſt
ſtatus felicitatis, honor autem mundi ſtatus eſt
infelicitatis. Quocirca ſi videris aliorum ex-
altationem &tui depreſſionem, æquanimiter
feras. Altiorem ſtatum ahijs non invide, &
de tuo humilitibi congratulare, ea cum confi-
dentia poſt momentaneum hujus vitæ altiorem
ſtatum hos manere interminabiles pœnas, te
vero interminabile gaudium.
Fe

34 Vita Chnſtianæ

5. Omnia relinquere ex motu fiduei? 80
agisc

in Deum, citra ullam confidentiam in creatu⸗
ra a quâ non ſaturatur homo; ſed ſolo Deo in
quoô requieſcitur. Et tametſi quædam bona
ad neceſſariam ſuſtentationem poſſideri poſ-
ſint; nihilominus omni affe cui ad illa renun-
tiandum eſt, imò ſi Deo viſum fuerit, ea re-
linquere vero Chriſtiano volupe erit
6. Omnia mundi delectamenta contem-=
nere, & Conari vivere quoad fieri poteſt citra
vel minimam conſolationem ſecundum car-
nem. Conſolationes hujus mundi faſtidire
& horrere, tantùm abſit ut concupiſcantur.
Etenim vita Chriſtiana Martyrium eſt ex una
Parte, & ex alteraperenne gaudium, quod in
tranquillitate cordis & gratiarum chariſmati-
bus conſiſtit.
7. Se ſuisque actiones æterno homagie
Chriſti Dei gloriæ dedicare, quod non præ-
ſtiturus niſi per continuam tui ipſius oblatio⸗
nem.

Caput VUI.
Chriſtiane victuro ſenſibus &
humanæ rationi renuntiandum
eſt, id eſt, omnia ſusque deque vertenda.
TIidquid amatur à mundo naturali modo,
Qeuts honores; divitiæ, deliciæ vel ſi
mavis

AAutn⸗
(Priſe
dibile
ttibul⸗
dolor
imet

Ohr

cxatmn

hube⸗
Chri
obltn
ſala
Kiiot
Ulece

N

ſeN

ven

ſ
i

Hduct
Gatu

oen in

um don
lckni

elun⸗

4nntane
vCltt
ndumer.
gilem
ſt erd
. gott

rllau

dolne,
non N
oblet⸗

Nl1
od
nente
lncdh,
1
aris

interioris vominis. 3 5
mavis deliria „voluptates, reſpuat homo ne-=
ceſſum eſt, nuii membrum velit eſſe difforme
Chriſto capiti 3 & quidquid naturali modo
odibile mundo eſt, ut vilipenſio, contemptus,
tribulatio, in-& extrinſeca crux, paupertas &
dolores, amabile eſſe debet, & ita ſe omninè
invertere, ſtudioque omni contendere, ut
Chriſto conformetur, ut cum Sapientia in-
carnata mundo deſipiat, ut ſenſus duces non
habeat, qui prærogativas & eminentias vitæ
Chriſtianæ minime aſſequuntur, plurimque
obſtacula perfectioni Chriſtianæ inferunt, de
facili quidem cognoſcibiliaz aſt ea quæ ratio in-
ferior ſubinfert inpedimenta ſubtilia ſunt, ne-
que de facili dignoſcuntur, neque malitia eo-
rum omnibus patet , quia calliditas rationis

ſexcentas ad ſeducendum in medium producit

ſpecioſas rationes, quas vix ullus condemna-
verit, utpote ſecundum exteriorem apparen-
tiam rationabiles.
Veruntamen exemplum Chriſti tranſcen-
dit omnem aſtum carnis. Nam cum Impe-
ratores Romæ triumphum agerent, Herodes
in dignitatibus omnisque generis oblectamen-
tis victitaret, Judæi pariter in omini commo-
ditate penè quotidie ſabbathizarent, Ecee homo
filius Dei in ſtabulo naſcitur, de noste fugit
in Egyptum, ærumnoſam agit vitam egitque

in contempta, doloribus, opprobrijs & zlu-

Konibus adusque ultimum inſtans terminati-
C 2 vU

4

26 Vita Chriſtian4
Vum vitæ. Sed cur ita? ſic Pater cœleſtis
volebat, in hoc confundens omnem rat onem
humanam, nôsque docens ſequi ſuum filium
emnesque humanas rationes ſeponere. Quod
ſi verò argutiis hujus ſæculi plus aures noſtras
accommodaverimus, quâm lumini Fidei, ſanè
in virtutibus non proficiemus, ſed deficiemus,
non progrediemur, ſed regrediemur
Si quispiam in paupertate & humili ſta-
tu naſcatur⸗ Ratio ſibi relicta volet, ut oblatâ
occaſione in media altioris ſtatus adipiſcendi
inquirat. Sin autem contingat quempiam in
omni rerum aflluentia naſci, Ratio minimè
ſuadebit decrementum, ſed incrementum per-
ſuadebit. Et hęc ſunt Axiomata, hæ ſunt re-
gulæ rationis humanæ nullatenus ſequendæ.
Nam ratio ſuperior; ratio ſpiritualis, ratio Dei-
fica longe alijs innititur principijs „ quæ præ=
ſcribunt ſtatum vitæ ESu Chriſti amplecten-
dum eſſe, qui certè non fuit alius niſi conti-
nuum Martyrium, crux, humiliatio & per-
ſecutio.
Proinde ſi Chriſtianus dici & eſſe cupias,
exemplo Chriſti te attempera. At cur ita ?
ſic juberis. Sic in conſiſtorio Sanctiſſimæ
Triados decretum eſt, cùm turpis ſit difformi-
tas membri à capite, prout ſcribit S. Apoſto-
lus Paulus ad Rom. cap. 8. Nam quos præ-
ſesvit: & piædeſtinavit conformes fieri imaginis Fi-
