illos in liberalitate. Hos in orando & con-
templationibus, illos in tentationibus, iſtos
in jejuniis, in cruce, tribulationibus, dolori-
bus & paſſionibus. Et vocatio ad ejusmodi
vitas eſt ordinatio Dei, éſtque ea certiſſima vo-
Catia, in qua quis ſalutem iuam operari poteſt
60

5F. Vita contemplativa , cuùm perſæpè

——

nuimm.
jute⸗
dett
und
nia
tN
04/0
Uan
eln
Nehn
ihp
Aen
Nn
Md
linl
V
e⸗
lm/
i
in
n
kan

,

ns 6
ulri
Wi r—
un lr

Dol
Alles

ri

Ulaut
in

pele

Potibis
.
etinse

Dade
6 1s
A
iene
n
3
t
4

interioris hominis. 181
e quod conſiſtat in imitatione Chriſti,. LIbi
Notandum, quod vita quam ſequitur
anima Chriſtiana debeat conſiſtere in ſumma-
interiori puritate, quæ haberi nequit absque
perfecta renuntiatione omnium creaturarum,
unà cum plena unione crucifixi JFsu: cuius u-
nicum eſt deſiderium adimpleri ſuam volunta=
tem „ & hominem ei per omnia conformari
us ad imitationem, tametſi univerſus mun-
zus, natura, amici omnes, quin etiam Ratie
ipſa poſitivè reclamarent : nihilo minus illa
curanda non eſſent. Chriſtus Chriſtianæ ani-
mæ totus ſit oportet; totus inquam cum om-
nibus potentiis, lingua & ſermone. Totus
autem erit „ ubi amor prædominans fuerite
Nam ut in compoſitis naturalibus, elementum
rædominans trahit omnia alia elementa ad il=
um locum & centrum, quod naturaliter appe-
tit: quod in lignis etiam maximis apparet ,
quæ ſemper aquæ ſupernatant ob aris elemen-
tum in eis prædominans: ita ſi amor Dei in
nobis, ut par eſt prædominetur, attrahet ſe-
cum omnes potentias, mentem & linguam
noſtram; illam, ut cogitaret: hanc , ut loque-
retur aſſidue de Deo, rebüsque divimis & ſpi-
ritualibus, quasappetit & deſiderat.

3960

Capet

182 Vita Obrifkianeg
Caput XAXXII. 4
Oſtenditur differentia vitam
contemplativam inter, & activam.
orit anima Chriſtiana magnum elſſe di-
Nanai vitam inter activam & contem-
Plativam. Nam ij qui in ſtudio ſunt
vitæ activæ, ſtuident mandata Dei & ſanctæ
Eccleſiæ adimplere, Superioribus ſuis obtem-
perare, præſertim ſi in ſtatu ſunt Religioſo,
exercent ſe in Theologicis & moralibus vir-
tutibus, in bonis moribus, variisque Deo
placentibus operibus ? neque in his ſe ipſos
ſpectant, ſed purè honorem Dei & volunta-
tem; sicque in exercitiis vitæ activæ ſummam
ſiiam perfectionem collocant 3 ut ſunt oratio
vocalis, contritio de peccatis, quæ crebrò in
memeriam revocant intuitu mortis, judicij,
Paſſionis Chriſti, eldem compatiendo ob
acerbiſſimos toleratos dolores. Verùm hu-
iusmodi exercitiis ad vitam contemplativam
Ppertingere nequeunt, ubi ſibi complacent in
vVita activa, præſerendo eam vitæ contemplati-
Væ, exiſtimantes illam magis eſſe meritoriam,
ac itain corde non tam Deum pro obiecto ha-
bent, quàm opera quæ factitant, & ex quo-
zum motivo operantur Et licet huiusmodi
Opera propter Deum faciant » placet tamen
ipſis.

ih
es
kione
wort

iiſtra

haror.
Preſſt
4 qu
tur,
ſamn,
ralbu
ſoes,
gllin
ienti
Anern
Win
ſeion
Unln
Idd
i
Il
lasn
Wi
h
Nalen
ie

n⸗
en

4

4

interlons hominis. 18
ipſis, ut inde laudentur ac honorentur, ope⸗
4 rantes non tam propter amorem Dei aut ædifi-
cationem proximorum, quàm propter gloriam
propriam. Atque inde fit, tales omninò eſſe
diſtractos diviſos & animo inſtabiles: cum
naturales animi motus necdum in illis ſint ſup:
preſſi & mortificati, ſed etiamnuùm vivant-
A quibus etiam tam diu impelluntur & regun-
tur, quoad pervenerint ad vitam contemplati-
vam, quæ facit hominem omnibus ſuis natu=
ralibus propenſionibus mori ut ſunt vana

u⸗ ſpes „ inordinata erubeſcentia 5 inordinatum
“ gaudium 3 triſtitia „Pphilautia, Cenodoxia, im-
e Deo patientia & his ſimilia, quæ obſtant quò minus
nbe ad veram internam tranquillitatem pervenia-
un. Kur: in qua omnes vires & potentiæ à ſuis di=
* ſperſionibus ſimul collectæ, & in unum, ve-
ach fum, ſimpliciſſimum & ſummum bonum fixæ,
in quandam divinæ conformationis & æternæ
ii, ſtabilitatis ſimilitudinem transformantur; nec
0 non ad ſuhlimes, occultas, & antea ipſis inco-
li⸗ Enitas vias ſublevantur, perducuntur, & IEsSus
tinam. eum iis verſatur ac colloquitur. In præme-
n morata jam tranquillitate ſeu vita contemplati-
va homo ab omnibus, quæ infra Deum ſunt,
mn affectibus depuratur, aſſeriturque in perfectiſ-
. ſimam libertatem filiorum Dei, adeò ut de fa-
1 cili citrammpedimentum ullum creaturarum:

quibus plene, imò ſibi ipſi plenè renuntiavit,
.“ in Deum ſe exigere poſſit. Etin hac contem-
M plativa
n.

184 Vita Chriſtianæ
Ainia Vita aſpetat anima admirabunda eun-
as perfectiones divinas & attributa, omniz
dorenttein „bonitatem, infinitam milſerigçor-
iam & c. vide cap. 13.

Qui ergò interiori vitæ ſtudent, gratiam

contemplationis à Deo humiliter rogare de-=
bent: quam tantò uberiorem obtinebunt,
quantò ſe capaciores eiusdem ſuſcipiendæ red-
diderint. Quique deſiderant inter veros ami-
cos Dei numerari ac illuminari ſecundum inte-
riorem hominem, oportet eos corda ſua tota-
liter expurgare, ita quidem, ut in illis non ſit
aliud præter Deum, cunctaque opera & ne-
gotia quæ aut motu proprio aut ex obedientia
peraguntur, fiant ſine ſolicitudine., anxietate
& diſtractione, affectuùsque omnes unà cum
ratione in Deum eleventur. Enimverèò eius-
modi ſolicitudines nedum ducunt in tentatio-
nem; verum etiam tenebras offundunt intel-
lectui, Spiritumque inſenſibilem faciunt &
frigidum in amoroſis affectibus; naturam &
ſenſualitatem adeò roborant, ut in exercitiis
Spiritualibus nullus ſentiatur guſtus.
Quamobrem ſi maligni genii inſidias, &
tentationes carnis, mundi; omnes fragilitates
& imperfectiones „ omnes naturales pravos
animi motus ſuperare te delectat: ſtude ſemper
vitam tuam componere ad formam hominis
interioris. Sint deſideria tua duntaxat ad De=-
um, plus ama interna charitatis exercitia, quàm
opera

(
(Mun
a
ater
4 in
.
ait
Iiop
uo
dn⸗
ion⸗
enn
ümn
un
ien
K
ude
llen
luhn
n
N
uul
da

neg
lior
einl

ni at⸗
1 Cnn,
Uetter⸗

nbgn
Cyli 64

dtirtunt

jelued
enni⸗
duntr⸗
alut
5 noN1
71 &e
ebientii
urietate
GnAcu
etd
teliiß⸗
gunt
ehu
.
Nalii

Ais;d
4glle

O

lele

s .

interieris hominis. 18 5
Opera virtuoſa exteriora, quæ nonnunquam
cor & animum hominis ſic avocant & con-
fundunt, ut animæ non parùm obſtaculi per-

hoc adferatur;, nec ob non ſuppreſſam ſenſua-

litatem partis inferioris ad veram quietem, quæ
eſt in ſolo Deo, pervenire non valeet
Hic advertendum, quod anima hominis,
ut ait Taulerus Dom. 19. poſt Trinit. pro va=
riâ operatione diversque reſpectu, diverſis
quoque nominibus appelletur. Interdum⸗
namque anima dicitur, quatenus vitam corpo-=
ri præſtat, atque hàâc ratione ſingulis quibus-

que membris ineſt, motum illis vitamque

ſubminiſtrans. Quandoque Spiritus vocatur,
ubi tantâ Deo affinitate jungitur, ut omnem-
excedat modum Et Deus nämque Spmtus
eſt, & anima Spiritus eſt: atque hinc perpetu-
am quandam propenſionem habet, jugitérque
adſpirat reſpicitque ad fundum originis ſuæ
unde profluxit: ex ipsaque ſpiritualis naturæ
ſeu Spiritualitatis ſimilitudine in ſuam ſe origi-
nem, cujus ſimilitudinem habet, reflectit at-
que propendet. Hæc propenſio illius ad De-
um nullo unquam tempore, nec in ipſis qui=
dem damnatis ceſſabit.
Deinde & animus appellatur. Mirà cer-
tè & jucundiſſima res animus eſt, in quo vires
omnes Superiores colliguntur, memoria vi-
delicet, intelletus & voluntas: quibus tamen
inſe ipſo ſuperior eſt , & plus aliquid haber
N Habet

Vita Chriſtiana

1786

Habet ſiquidem internum quoddam eſſentiale

objectum ſupra virium prædictarum operati-

onem: dàmque bene iple habet, riteque ach

Deum converſus eſt, cætera omnia re è ſimi-

liter habent: ſi verò averſus eſt à Deo, etiam-

omnia alia averſa ſunt, ſive id ſcias ſive neſcias.
Inſuper & Mentis vocabulo cenſetur. At-

que hic eſt fundus in quo ſanctæ Trinitatis i-

mago abſcondita latet, cujus tanta dignitas &
nobilitas eſt, ut nulle poſſit certo proprioque
nomine appellari, Quandoque verò etiam
fundus dicitur, quandoque & animæ Centrum-
egue ut Deo Trino Opt. Maximo nullum po-
teſt proprium nomen imponi, ſic nec huic a-
nimæ fundo ſive menti. Adeòque ſi cui cer-
nere liceret, uti hunc fundum Deus inhabitet
in ipsòque exiſtat, ex ipſa ſoret viſione beatus.

Hæc ille.

Hoc poſito Chriſtiana anima facilius in-

tellexerit, animam, quæ ſe contemplativæ vi⸗
tæ addicere cogitat, debere expeditam eſſe ab
omnibus ſenſualitatibus partis inferioris & per
vires ſuperiores unà cum Spiritu in Deum ele-
vatam. Et quandoquidem Spiritus eſt Deus,
creatus Spiritus illi ſe unire ut origenis ſuæ ab⸗
yſſo debeat, eum nunquam non me-te Verſa-
re, eum cognoſcere & amare; hoc pacto qui=
dem, ut hæ vires totæ & totaliter Deo affixæ
ſint, cum eôque unus fiant Spiritus vi amoris

unitivi. Nam quemadmodum unus nuncu-

patur

i

Uin
Der
Im
ne

iti
erie
con
lleg
Cat!
inln
Mi,
Enpe
dnn

en
bean
n
one
np
nnl
E
ne
e
ge

arinn
eltt.
uei
kelemi⸗
01 tu
elelh⸗
al. 4.
irtis,
nind
Morte
dein
Centt
Murge
huic
ui e⸗
N

Hclt⸗
dlel⸗
u, 4
he
nd
Dens
blue

. interioris hominise 1987
Patut Spiritus, ita conſimiliter tres ſuperiores
animæ vires unus dicuntur Spiritus, eò quòd
à Deo ſint ad hoc ordinatæ, quò in Deum un-
um Spiritum tendant, cum eo uniantur, eòque
in æterna gloria perfruantur.
Multi ſane lugendi ſunt, qui ſenſibus de-
diti & ſolis externis exercitiis contenti, in-
teriorem animæ fundum, beatamque illam
contemplationem Dei ac cum ipſo unionem
negligunt: ipſi enim dum veram ſui mortifi-
cationem parvi faciunt, & ætatem virésque
in his quæ præcipuè neceſſaria non ſunt. abſu-
munt, parum aut nihil in Spiritu proficiunt,
ſemper in eodem luto hærentes. Vocantur-
ad magna, & volunt minimis eſſe contenti ,
ſpretisque bonis non perituris labuntur ad ter=

rena. Bona quidem exercitia externa Deo
grata ſunt, laudes divinas pic decantare, mul-

tas preces ore proferre, genua flectere, devo-=

tione ſenſibili Deum colere, vigilare & ſimilia

Peragere; ſed incomparabiliter melius eſt ex-
ercitium internum, quo homo deſideranter
ardenterque ſe ad Deum, non per ſenſus &
imagines, ſed modo quodam ſupernaturali ſæ
extendit, quò illi uniatur. Tum enim longè
major delectatio capitur ex contemplatione
rerum divinarum, quàm quis valeat habere ex
omnibus Regnis mundi quæ paciſicè poſſide-
tet. Profecto, qui Deo absque medio uni=
untur 4. & illi locum in ſe operandi præbent,

188 Vita Chriſtians

ij Domino chariſſimi ſunt, plusque brevi tem⸗
ore fructificant Eccleſiæ, quàm multis annis

alij. Iſti ſingulares Dei amici & Filii jucundàâ
tranquillâque mentis libertate gaudent elevati
ſupra omnes curas, ſpra omnem perturbatio⸗
nem, ſupra metum mortis, purgatorii, infer-
ni & omnium quæ animæ vel corpori in tem-
pore atque æternitate accidere poſſunt. Ne-
que frequentia hominum, neque occupationes
externæ eis præſentiam Dei præripiunt: quia-
ipſi in omni multipli citate unitatem Spiritus
ſervare norunt, ſtabili eſſentialique introver-

ſione donati. Ex omnibus quæ viſu vel audi-

tu percipiunt, celerrimè in Deum diriguntur:
& cuncta eis quodammodèò vertuntur in Deum
ſi ita loqui fas ſit) cùm in omnibus nihil a-
more & intentione proſequantur niſi Deum:
ut experientiâ quotidianâ diſcimus eos qui ali-
quantiſper in folis ſphœram obtutum defixe-
runt, in omnibus quæ deinde aſpectant, quan-
dam ſolis ſpeciem intueri. Hi cùm intus cif-
ca ea quæ Dei ſunt jugiter occupantur, Deoô-
que adhæreant, foris videndo velut cœci,- au-⸗
diendo ſurdi & loquendo muti permanent. Su-
pernaturalem & Angelicam vitam in ter-
tis ducunt, ob idque terreſtres
Angeli vocari

poſſunt.

Catut

1

Pr
nce

h⸗

ſort
4
Dn
Au
4
o
ti 0.

(cor

cyel

interioris hominis. 199

GEEYjErEesrE TYE Ybt
Caput XXXXIII.
Quid homini Chriſtiano tranſi-
turo de vita activa ad contemplati-
vam amoroſam incumbat.
Oſteaquam pia anima ad dimidium circi⸗=
ter anni aut annum aut longius ſe exerci-
taverit in mortificatione ſui ipſius cuncto-

gun ruůmque pravorum affectuum, in contemptu
wore mundi omniumque temporalium 5 in vilipen-
a ſione omnium creatufarum 9 & interim notat
umt: in ſe ingens deſiderium ad amorem Dei, ſen-
Dein tit Spu itum ſuum ſuccenſum Charitate „ ani⸗=⸗
d⸗ mumque promptum a erectionem in Deum
Den⸗ per vitam contemplativam ſeu unitivam: eo

in caſu tria obſervabit.

e Primò: quod peccatum ut tecogitatum

no . ecce ut t
„ olfficiat contemplanti: licet enim in amaritu-
l Qine fiat plerumque ejusmodi recogitatio pec-
catorum, nihilo minus zeddit animam tene-
, rolam & aufert contemplationem, ad quam
+R Præcipué requiritur puritas animæ. Et ides
* quamvis debeamus nos ſemper reputare pec-

catores, eo tamen tempore quo contemplari
volumus, formare nobis non debemus cogi-
tationes de peccatis: cæteroquin reflexio pec-
Catorum remoraretur contemplationem „ ut
fervens ſanguis viſum adimit exteriori ſufſuſus
. N 3 oculo.

1790 Vita Chriſtiana

oculo. Quare inquiſitionem & repetitio-

nem peccatorum priſtinorum mox amputa.

Hæc enim recolligendo, non modò anima in

contemplando diftrahitur; verum etiam pe-
riculo morôſarum cogitationum, delectatio-
nis, puſillanimitatis: deſperationis & anxieta=
tis exponitur.
Ceteruùm pro certo habendum venialia
peccata multò efficacius & plenius de keri amo-
rosâ quâdam & vigorosâ converſione in Deum
(quà ceu gutta aquæ in igne abſumuntur)
quam converſione ad ipſa peccata in particula-
ri per contritionem. Quod idem à fortiori
dicendum de peccatis gravibus, quæ contem-
platuro, ut Deo infinito bono repugnantia in

genere deteſtanda ſunt intermixtis amoroſis

ſuſpiriis precibusque jaeulatoriis.
2 ſedulo curabit ,ut non modò pecca-
ta venialia pro poſſe evitet; ſed pravis etiam ad

ca inclinationibus immoriatur, ut cap. 2 I. re-

latum eſt.
3tiò debet homo cor ſuum, animam ſu-
am omnesque vires continuis amoroſis gemi-

tibus & fletibus erigere ad Deum ſuſpirando

ad charitatem unionemque divinam. Ad
quod multum proderit conſuetudo ſe exercen-
di in ejusmodi contemplationihus quæ corac-
cendunt igne charitatis divinæ. Hôcque ac-
cenſo in ſe iplo deſiderium excitabit, ut plus
amoroſis alpirationibus quàm contemplatio=
. nibus

3
ett
Nler

D

ho

Ih
Ce

G
lae,
Cun
l

R

lie⸗
lon
oe
teo

AMlrit

ieli⸗
Mtell⸗
Ntnin
Not

re

kltnel

mnll
Penhl.

lendt

9
eles
6 A⸗
ℳ.*
ih⸗

interioris hominis. 191
nibus, per amorem Deo uniatur, tandémque
ab omnibus creaturis avocerur, mediantéque
gratiàâ efficaci in abyſſum charitatis divinæ de-
mergatur.
Poſtremò: ut optimus quis evadat:, non
plus exigitur „quàm ut imitetur peſſimum „
hoc eſt avarum, quo ſaeràâ atteſtante ſcripturà
nihil eſt ſceleſtius, in hoc: .
Creſcit amor nummi, quantum ipſa pecunia cereſceit.
Creſcat amor ſummi, quantum ipſe & gratia creſoit
Ohptimè dives eris tranſibisque de vita a-
Gtiva ad contemplativam= ſi cum laude avarus
tantùm feceris pro augenda v rtute & gratia ,
quantum ille pro accumulandis opibus & pe-
cunia.
QSeS0 ϑο. S 080- 5
Caput XXXXIV.
De fſupernaturali contempla-
tione quaſi intuitiva. .
Upernaturalis intuitus, ut ſupra dictum de
oratione, eſt amabilis citra magnam reco=-
gitationem, ſimplex aſpectus Dei ejusque
proprietatum, putà infinitæ miſericordiæ, o⸗
mniſcientiæ, bonitatis, omnipotentiæ, juſti⸗
tiæ, infinitatis &c. In hujusmodi Spiritus
hominis moratur, unitur cum Spiritu Lei, &
quodammodo transformatur in illum eatenus,

ut contemplatio, aſpectatio ſen intuitus nil
N 4 aliud

192 Vita Chriſtiang
aliud ſit, quàm Spiritum noſtrum aniri cum
Dei Spiritu.
EFIæc gratia contemplationis communica-
tur à Deo illis, qui proportionatas ad eandem
diſpoſitiones habent: & cenſentur illi diſpoſiti,
qui omnibus in rebus ſe mortific4runt; qui li-
berum, apertum & ſupra cœlos ſublevatum
habent animum, qui ſoli Deo intenti, qui om-

nem proprietatem amoris in liberam volunta-

tem Dei renuntiarunt.
Neceſſaria pariter eſt vera humilitas, ve-
ra puritas animæ & corporis, natura intus &
foris compoſita, manſuetus Spiritus, qui ob-
tinetur per exercitia mortificationum. His
non præmiſſis, irrito conatu quispiam ad con-
templationem aſpiraverit, & ſimilis eſſet ho-
mini, qui plumbo ferrôque onuſtus & mani-
bus pedibusque vinctus, in ſublimem cuperet
arborem aſcendere: ſimilis etiam foret ſtudio-
ſo ad doctiorum claſſes volenti admitti, nec-
dum cognitis ijs, quæ indoctiorum tradunt.
Porrò fundus huius ſup ernaturalis intui=
tus eſt divinitatis eſſentia, quæ ineffabili mo⸗=
do cognoſcitur, & cum qua puræ mentes in-
ſimplicem quandam puritatem congregantur
& adunantur. Accidit quidem perſgpè, hanc
animam præ altera copioſiùs & penitius attri⸗
butum quoddam divinum penetrare, ut V. G.
eius infinitatem aut miſericordiam infinitam:
ſed prout ordinaverit Deus, acquieſeeniuin
eſt⸗

Me

n

nicr⸗
Olem

han. „

gule
ru
ilm
e

5

,N.

interioris hominis. 193

eſt, cum ſit donum ſupernaturale. Et vel

ideò nemo propriis viribus ad hanc oratio-
nem mentalem & contemplationem adeò emi=
nentem ſe applicare præſumplſerit, ſi à Deo eò
non ſupvehatur. Magnæ quippè id foret ſu-
perbiæ ac præſumptionis argumentum. Si
autem gratiam contemplationis anima impe-
traverit, eâ gratià uti poterit & res divinas
per ſupernaturale exercitium coſitemplari,
contemplatione non ſuperficiali, ſed purà,
ſimplice & affectuosAi. Nam contemplatio
ſine charitate, ſine admirationibus, aliisque

pils affectibus cadaver eſt contemplationis &

non viva contemplatio.
Anima contemplativa ſeu ad immedia-
tam & intimam Dei contemplationem eleva-
ta, ordinariè primò nec in virtutibus nec in
conſolationibus divinis, nec in diſcurſibus vel
phantaſmatibus, nec in ulla re creata »ſed im-
mediatè in ſolo Deo per contemplationem &
amorem conquieſcit, dicitque: in pece in id
ipſum dormiam & jequieſeæm Pſal. 4.
Poſt ſubſequitur Extaſis ſeu raptus & pri-
vatio uss ſenſuum, uſque adeò ut comem-

plans vel maximè ſit elongatus à creaturis, ſic

ut non audiat, apertis oculis non videat, non
ſentiat, ſed omnes vires in Deo ſummo bono,

ſummeque delectabili amando ſibique aſtrin-

gendo & exoſculando exhauriantur.

Ut autem vera contemplatio dignafca-
tur, attendendum eſt ad notas ſequentes.

7

294 Vna Chriſtiana
Nota prima eſt mortificatio omnium-
inordinatorum affectuum, renuntiatio omni-
um creaturarum, abnegatio ſenſuum.
2. Exercitatio virtutum ſolâ cum inten-

t'one Deum per has diligendi, quærendi, cum
4

coque uniendi.
3. Ulbi Spiritus amplius contemplari
nequit cum phantaſmatibus ſen imaginibus
irruentibus: & tam etſi contemplari velit, id
cum guſtu cujus piam creaturæ non poſũt; ſed
eum omni ariditate. .
4e Si anima neutiquàm afficiatur ad per-
ſcrutandum res creatas.
5. Si anima exultet & delici etur in ſoli⸗
tudine, in ea ſol4 aſpectatione Dei perfruen-
do citra occupationis circa aliquam creatu-

ram admiſtionem. Et ad hoc ſignum benè
advertendum:, ut exploretur indoles altiſſimæ
contemplationis. Nam non infrequens eſt,

poſſe quempiam ex prænommatis ſignis un-
um vel alterum in ſe experiri. Ex quo equi-
dem malè pro ſe argumentabitur & conludet:

Ergo ego evectus ſum ad ſublimem illam amo-
voſam contemplationem. Enimverò omnia
conjunctim ad hoc deſiderantur. Sic V. G.

accidere poteſt, ut impotentia contemplandi
Deum à curis temporalibus aut aliis extrava-
gantibus originetur aut à fucata quadam quie-
te & interceptione ſenſuum: ut fit in melan-

cholia, aut aliâ malignâ qualitate cerebri; ſic
it

eſt
tit
m
nen
nea,
a
Ulin
Aue
l
u!
i
ie
N
cy
den
ſn
e⸗

interioris hominis. 19 5
duu ut homo nihil prorsus cogitatione verſet, nec
ne verſare deſideret, ſcd in quiete & letharge
perſiſtat. Huiusmodi ad contemplationem-

iur ſupernaturalem minimè habilis eſt, nec ad eam
An à Deo vocatus, qui hanc gratiam duntaxat im-
peertitur quando, quomodo & ubi vult.
eid Itaque in ordinaria contemplatione, ora=-
teione mentali ſeu meditatione progrediendum
/1 eſt hac cum confidentia, quod ſi Deo placue-
Cte rit, donandus ſit contemplatione extraordi-
narià ſupernaturali in hac vita: in eumque fi-
dper nem quotidiè ſe magis & magis exercebit in

meditationibus ſuis, donec grati4 altiſſimæ
. contemplationis donetur. Qu4 donatus ab

ner ordinariis meditationibus ſeu contemplationi-
e. bos deſiſtere poteſt, conſcendendo beneficio

dey ſublimis contemplationis ad thronum Altiſſi-
da mi. Queod an reapsé fiat, colligi poterit ex
eAd qutnta Nota: ut ſi quieta & amoroſa in eo no-
e tetur intuitio Dei, animaque deſinat naturali-
teroperari & nonniſi charitate ignitiſſimò Deo
e⸗ immediate uniatur. Quantumvis verò quis
⸗ ad hunc aſpectum & quaſi intutum Dei à Deo
Cnnit vocatus fuerit, non i deò feriabitur ab aliis piis
J. xercitiis, ſed in iisdem ſe exercitare perget,
Fæ rtim ubiin ſtatu imperfecto ad aſpeum
r ei ſublevatus; aut exteriore aut interiore diſ=
, ficultate preſſus: perget, inquam, tunc ſe ex-
ercere in meditationibus, præſertim amariſſi-
imæ paſſionis Chriſti ejsque myſteriorum.

4 Capat

196G Vita Chriſtiana
Caput XXXXMNWMN.
De quatuor impedimentis vitæ
contemplativæ.

Icet Deus omnipotens animam locuple-

tare poſſit gratià adeò copiosâ, ut prope-
diem in oratione altiſſima ſe exercitare &
perleverare poſſit; attamen id ordinariè non
Ki obſtaculum adfuerit, & ſunt ſequentia-.
Primum eſt, ubi corpus defectum aliquem
naturæ patitur læſivum atque pœnalem?: quia
anima ita corpori colligata eſt naturali vinculo
amoris, ut quando ipſum in quopiam mem-
brorum aut ſenſuum defectum patitur netabi-
lem vel pœnam, taunc non poſſit anima con-
templart. UIt ſi homo ingenti fame, ſiti, fri-
gore, calore , ægritudine prematur : niſi ſecus
contingeret per ſpecialem fſuperfluentem gra-
tiam Dei. Et ea propter docet Deus homi-
nem, quem ad veram contemplativam vitam-
vocare cogitat, corpus ſuum in diſcretione-
regere, quo robuſtum maneat ad ſerviendum
Spiritui in omnibus. Caſu quo verò quis ra-
tione immoderatæ mortificationis debilitatus
efſet aut graviter infirmaretur, nonnilul ad
tempus de rigore remittet. Vitia mortiſican=
da ſunt, non corpuſculum opprimendum, nec
naturadeilruenda. Certum eſt enim, indiſcre-

tiet

un
lnen
nn
1

Nt
Jun
Ndln
cenli
hen
MWn
r
e
pus
Pencd

Ue

boye
uufe⸗
Ktul
mi
Geltcn

AMd

1/gl

incnlo

mell⸗
nerid.

n
inta
lengr
e⸗
fobe
endonn
Gisn⸗
Plr
ni

uterioris hominis. 197

tas mortificationes tam Spiritui quàm corpuf.

culo plurimum obeſſe, & amentiam plerum-
ue parere. Si autem gratiam Dei & conſo-
ationes divinas præſentes perſenſeris, medio
tutiſſimus ibis, non omninèò ceſſando à coo-
peratione, neque intempeſtivè Spiritum per-
urgendo ad majorem plus æquo fervorem 3
ſed placidè amori inſiſtendo, una cum libertate
Spiritus, prout docet Sapiens Prov. 25 cap.
Mel inveniſti, comede quod ſuſficit tili, ne ſortò ſÄaa
tietus evomas illud. Satius eſt pium eſſe ad mo-
dicum tempus V. G. ad horulam, quàâm vires
Spiritus & corporis penituùs deſtruere per ve-
hementem applicationem citra ullam vix ſpem

ceorundem redintegrationem vide cap. 39. Me-

dio 5.
Perpendendum eſt ſano & vegeto homi-
ni, ut tantum oneris humeris ſuis ſupponat- 8
quantum Deus & ratio per impulſum gratiæ
ordinaverit. Neque Directoris Spiritualis
conſilium hoc in negotio reſpuendum erit ſed
ſequendum. Parvi ſiquidem, qui in rei cu-
juspiam initio committuntur errores, poſtea,
in progreſſu ejusdem in infinitum excreſcunt-
& in fine propemodùm irreparabiles: hinc
ante omnia nôris oportet, tibi Patri Spirituali
opus eſſe, cui ceu Angelo cœlo delapſo obſe-
quendum eſt. Ex quibus.
Habes primò cibum, potum, ſomnum-
que neceſſarium corpuſculo non eſle negatl=
um,

199 Vira Chriſtiena B
dum, nec inuſitatum abſtinentiæ rigorem fas
ceilè conſectandum , niſi Spiritu S. revelante
cCertò didiceris id placere Altiſſimo.
Haabes ſecundò. Rationabilem corpuſcu-
li refectionem, non autem voluptatem quæ-
rendam: & quamvis terrenam delectationem
ſentias, ſine qua refectio corporalis ab homi-
ne famente vel ſitiente nequaquam fumitur-,
non tamen eidem delectationi inhærendum,
neque ad intima admittenda. Non ob id
inquam manduces aut bibas, quò carnis con-
Ccupiſcentiis inſervias, ſed quò naturam juves
eique ſatisfacias.
Alterum impedimentum eſt anxia & ſo-
licita cura in negotiis temporalibus ? nam
iſtiusmodi negotiatores vix ad contemplan-
dum valent. Quemadmodum enim pulvis
inſperſus oculis, eos perdit & obſtat quò mi-
nus homo videat: ſic negotia temporalia in-
teriori mentis oculo obſtant, quò minus ob⸗
tutum ſuum ſigere poſſit in ſupernum increa=-
tum lumen
Tertium impedimentum eſt peccatum
ut recogitatum, de quo ſat ſuperque cap. 43.
. Quartum impedimentum ſunt imagines
& phantaſmnata cordi impreſſa difficilè mobilia,
donec homo eò Pertigerit, ut videns non vi=
deat, auribus ſanis nil audiat, id eſt cùm quis
adeò introverſus eſt, ut ſenſus exteriores ſuo
on amplius utantur officio, idque propter-
INmWEe:

tem

iis

tu,

4

unt
eree

t
und

leeh
de

nli

di

, 1
n

ſipnn 4
tfelunte
ncmtn⸗
ten e⸗
lecainn
8 4 konn
1ſundr,
heruun,
A A
drnis
nmn N

1ilo
6 nuann
enchen⸗

4 Alecn
Horlit⸗
ze⸗
tt

atnn
c⸗ 4.
eo
cs
100
her⸗

e:

interioris homimise 79 9
immediatam unionem (illapſum vocant cum
Deo: & in eo ſtatu anima fit ſpeculum terſiſ-
ſimum depuratum ab omnibus imaginibus
Creaturarum: quæ intaitum Dei remorantur.
Et quamvis multæ imagines illi occurrant in-
terdum, non facilè ſinit eas menti ſuæ per ins
ordinatum affectum imprimi; ſed quando va-
cat, ſe introvertit ad Deum ſimpliciter.
Sciendum verò tres eſſe imagines con-
templationi obnoxias. Primæ ſunt malæ :
suntque eæ, quæ, ex objecto malæ ſunt, & ſi
iis præbeatur aſſenſus, malæ formaliter reddun-
tur, Si autem eæ contra voluntatem tuam in-
gruant, tuque omnibus viribus coneris eas a-
vertere, id tibi martyrij ſpiritualis palmam da=
bit, & martyr eris ſine ſanguine; modo pro
poſſe tuo ſimilium cogitationum & imagi=
num occaſiones fugias. Non enim nocet
ſenſuss ſi non adſit conſenſus.
Secundæ ſunt Imegines vanæ venientes &
recedentes, mentem autem inordinaté non ac-
cendentes, Et quamvis eæ reſpectu peccatã
magnum damnun non inferant, attamen ſatis
damnificant: quia progreſſum Spiritualem 2
miſi continuò & diligenter iis reſiſtatur, impe=
diunt.
Tertium genus Imaginum per ſe bonum
eſt, videturque utile; ſed veram contemplatio-
nem magnopere impedit;: huiusmodi ſunt
ſpeculationes rerum divinarum , ut de Ang? is.
J de

200 Mita Chriſtiang
de Sanctiſſima Trinitate &c. Ubi ſolùm in-

tellectus ſine amore affectibus pleno paſcitur.

Et hic multi errant maxime ingenioſi & docti
in his ſe occupantes, & his ſiccis ſeu ſterili-
bus ſpeculationibus, contemplationis nomen
indentes: non recordantes contemplationem
ſcholam quandam amoris, non autem ſpecu-
lationem eſſe. Et licet eorum jadicio id ne-
gotium utile & ſanctum videatur, aliud tamen
nihil eſt quàm quædam curioſitas ad oſtenta-
tionem ingenij & voluntas parum mortificata.
Atque id cauſæ eſt, cur in ſui mortificatione,

in virtutibus, in divino amore non progredi-

antur. Quapropter homo ſoluùm imaginibus
illarum rerum depingere ſe debet, quæ ipſum
excitent ad agendum grates Deo, ad eum lau=
dandum, diligendum & imitandum ſecundùm
ſuam humanitatem, reſcindendo omnem cu-
rioſam inutilemque inquiſtionem, de qua-
non melioratur: & exercitare ſe magis in affe-
ctibus quàm in meditationibus.
QS 0 ⁸ο -°60 -330-
cst Xrrv..
Quibus affectibus perveniatur
ad veram contemplationem &

cognitionem Dei.
Ffectus in hominc ſunt & dicuntur libe-

aut

Ar'= & amabiles animi propenſiones in ho⸗

t
unur
Kade
inper
Ktoc
ſienr
niſid
lieat
guocd
Raat
tuta,
Am,
cenbu
Glnn.
uon
Knon
P
ſmn
Cpro
W
un
in
eu
dio
ter
*
lehe

.B imeerioris owinig. 4201
ilnin aut itlud objectum : suntque multigenæ. Pri=
efen, manuncupatur Naturalis animi propenſio, &
Nid eſt ad conſanguineos, vel ad nos ipſos. quæ ſi
t impenla fuerit ad honerem Dei, bona eſt &
ntm virtuoſa. At non rarò perieulo non vacate,
Nmn ſicut nonnunquam plurimum incommodet,
enl el niſi di cretionis ſale condiatur. Nempe ſoli=
ee cirat nos ad carnalia deſideria, & omnc illud
dd quod ceorpus demuleet, averfatüurque repilg=
AA dar nantia natutæ, non minùs præſentia quàm fuù⸗
nonina tura;, ii ſunt, infernus, purgatorium, Extre-=
ide mum judicium. At ex oppolſito, quidquid
gdu arridet naturæ, Deéque, virtutibus & bonis
gnn operibus sdverſatur, amiplexatur. Hæc in-
Ne ordinata naturalis ameris propenſio; ad ſes
AINII ipſum rrflectitur, & ſnuum commodum in re-
endd bus omnibus captat & expetit, quærit ſe ipſum

Cnene⸗ & non Deum. Ex ea quoqne naturali pro=
NH Ppenſione oritur ſenſualis inclinatio, quæ mul-
tam noxia ſinon eidem reſiſtatur. Ex e-
dem quoque originatur Officioſs: ubi homo re=
ciprocè illi bonum precatur; quin & actu ex-

hibet, à quo bonum ſuſcepit, ut vel ſic ſe gra=
tum opere demonſtret. Ejusmodi aflectus
ior improbandus non eſt; at non eſt absque pe⸗-
riculo, maximéè inn ijs, qui intimore Dei perfe-
e Rtionati non ſunt, cum fieri poſſit, ut frequen-
teer quispiam alteri bené velit;, ſed in iniquita-
be tibus aut rebus iniquis: quod non modo re-
90hos prchenſibile fed & peccaminoſum eſt.
△ Altera

202 VieA Chriſtians
Altera vocaturAmoroſa affectio ſeu propens
ſio, quæ purè ſpectat honoré & beneplacitum
Dei: & nec ſe ipſum, neque proprium commo-
dum ſpectat: per quod ſecernitur ab officioſa.
3tia Rationalis dicitur affectio, fitque ma-
turo cum judicio per reſpectum ad heroicas
virtutes, & ſanctam Sanéctorum converſatio-

nem. Ea affectio ad cultum SS. Martyrum,

aliorumque SS. nec non juſtorum & probo⸗
rum etiamnum in terris degentium termina-
tur, affectuque rationali eos dicimur proſequi,
qui licet commendabilis ſit; at amoroſam-
rôpenſionem non tranſcendit 5 utpote quæ
innititur ſoli beneplacito & honori Dei; hæc
verò rationalis reſpectum habet ad virtutes &
opera; Proinde inclinatio amoroſa in ſolum-

Deum ejusque gloriam tendens omnes affectus
in merito tranſcendit.

4ta Nominatur Spiritualis affectio, quæ

originem ſuam acceptam fert inſpirationi Spi-
ritus Sancti, & donum Dei eſt. Hæc facit 9
ut propter Deum ſolum, quis ſe ipſum & o-
mnia deſerat, qu& rat in omnibus hono
& beneplacitum ejus, reſignet ſe in volunta-
tem Dei, in omni ſtatu & adverſitatibus idem
permaneat, mortificet ſe in omnibus, indife-
rens ſit ad proſpera & adverſa. Hanc inſig-
nem properſionem nonnulli ex temperamen-
t naturæ aliqualiter habent; nonnullis à Spi-
tritu S. infun ditur: quique nobilitati unt ee⸗
rden “ modi

remDei

Pit.
48
(Deur
4, a
RA AAe

Detem

(cüm

tli

in not

(iante
Corpo

glicli
liine
Uend
ee
D I
ncle
tcoe
Lem
leis
In,
r
ſat
ſi
lin
m 4
Uum
atn

Eem

oltgrpen
bekirtnn
un M
Adl.
, Mitn⸗

n Aleun

(ei⸗
nlſt⸗
untin⸗
r geh⸗
Aolr
lporf
Derjt
irtutes
1 ht

Nn
ih⸗
e
ind
Nend

interiom bpominis 26
modi propenſione, de facili in amoroſos affe-
Qus & ſuſpiria prorumpunt, moventurque
ad Deum ſuper omnia amandum, quia Deus
eſt, ad eâmque laudandum & benedicendum.
Ea affectio hominem perducere poteſt ad ſu-
pereminentem vitam contemplativam, in qua
(cùm conſtet geminâ naturâ, nempè corpo-
rali & ſpirituali) non erit operoſum aſſurgere
in notitiam æteriæ veritatis, quæ Deus eſt, me-
diante objecto utriusque naturæ. Eſt verò
corporeæ ſubſtantiæ & naturæ objectum, quid-
quid ſub ſenſus cadit exteriores, eo fine, ut

quia intellectus adeo caligat, ut divinam bo-

nitatem & veritatem, prout in ſe eſt, appre-
hendere nequeat, queat ſaltem in creaturis in-
finitam majeſtatem, ſapientiam, pulchritudi-

nem, dulcedinem, charitatem inviſibilis Cre-

atoris contemplari.
Eſtque ea via regia pertingendi ad veram

contemplationem: nimirùm cum homo res

creatas intuetur & conſiderat earum pulchritu-
dinem, concentum, concordem diſcordiam,
vaſtitatem, ordinem, ſubtilitatem „ artificio-
ſam ſtru curam, quaſi manuducitur in immen-
ſitatem quæ Deo attribuitur. Deinde ſubit
atlimum propria nihileitas, omnes contrà De-
um oftenſæ admiſſæ & turpiſſima ingratitudo:
rumintque, quâ ratione immenſus Deus di-
gnatus ſit propter nos homines noſtramque ſa-
lutem de cœlo deſcendere & incarnari. Iſtius-
2 modi

„

moci exercitia poſſunt in princ pio vnæ con-
templativæ pro ſundamentoſervire, Siqué per D
aliquod ſpatium quis ſic exercitatus fuerit, ex au
conlideratione creaturarum profiliet in cord a.
aficctus admiratiohis-de immenſitate Dei, & ri
plena confidentia in Deo, ut qui ad vedmen- dd
dum nos mnſeros carnem aſſlumpſerit Demum
exorityr ingens gaudium cum fervemti charis. ani
tate, cum homo penſitat, non aliud motivum, um
miſi amc rem Dei erga genus huminum mor- l
tem adeo truculentam & turpem extorſiſſe. E ind
exinde conſequitur, quod ſe abſtrahenido ab in
ſionem totaliter intra e,

204 . vina Chj iA.. ⁸

externis, ſe per introver nroa en
ſe contrahat interiorénique hominem elevet
ſupra ſe ad Altiſſimum cum affe tu amoroſiſſw-
mo, in quo ſe tantiſper exercet, donec ita ro=
boretur, ut omnes vires in ſuum obſequium c-
expoſcat & tantum non rapiat. In hoc ſtatu ſan
jm (olloestus homo daturus ſe contemplatio- a
ni, operæ pretipm non erit, pef conſideratio= 1
nem creaturarum, contemplationem ſuam Per
impulſi m Spiritus Sancti inchoare; ſed primus
lhabor eritignem charitatis vehementer accen-
deres ad quod Deus mox grati ſuà efficaci præ-
curret cum ea cooperaturus, & pro inſtiu⸗ r

