nis, gratiarumque actionis.
Oculis ſuis pariter interior homo obij ie
1Ie

62 Vita Chriſtiana«
imaginem inhnitæ charitatis ejus, quâ omnia
creavit. redemit genus humanum relinquens
poſt ſe Ideam omnium virtuůtum, quâ Sacra-
mentainſtituit, quâ in Sacratiſſimo Sacramen-
t0 Altaris ſe in cibum & potum animarum
dedit; quâ denique poſt toleratos incffabiles
dolores in ara Crucis pro ſalute humani gene=
ris exſpiravit. =ð
Eatenus omnes cogitationes in affe Cio⸗
nes tranſibunt, & cognitio præfatorum in a-
morem perfectum. Qui amor nedum mor=
tificationem omnium vanarum & otioſarum
cogitationum; ſed etiam omnium creatura-
rum, quin & perfectiſſimam animæ cum Deo
ſummo bono unionem operabitur.

Caput XV.
De mortificatione Philautiæ, ſeu
amore ſui-ipſius.
Tradicitus & à fundamentis ipſis, rem
exordiamur, ante omnia. .
Supponendum eſt primò, in homi=
ne eſſe Spiritum & rationem, corpus; vires
concupiſcibiles ac ſenſaalitates. A nonnullis
Spiritus & ratio veniunt nomine ſuperioris
hominis, & corpus inferioris. Paucis ela-
Fiùs dixeris, duas eſſe in homine partes pri-
marias, quarum unam Theologi ſuperioremn .
“= ale-

gomn
loalenn
Adatr
tünten⸗
Mlinuntn
Uekirht
ulge⸗
1 l⸗
und
füm m
otiolin
ctenl⸗
Gumb

interioris bomims. 6 7V
alteram inferiorem nuncupant; ſive terminis

adhuc notioribus, Rationem & Appetitum

ſenſitivuum Homo ſuperior continet in ſe
Rationem, Memoriam, & voluntatem; homo
inferior ſenſus interiores, & vires concupiſci=
biles unà cum 11. Paſſionibus; uti etiam ſ⸗

Senſus corporis.

Jam verò ante lapſum protoplaſtorum,
in beato illo innocentiæ & juſtitiæ originariæ
ſtatu; in quo Deus hominem condiderat, in-
ferior illa pars ſuperiori: Rationi ſcilicet Ap=
petitus, tanquam res ignobilis nobiliori, &
quaſi ancilla naturalis Dominæ ſuæ perfectiſſi-
mè ſubijciebatur Nam ſecit Deus hominem re-

dlum. Eccl. 7. Non verò inordinatum, quales

modèò ſumus. Tunc quippè, citra ullam dif-
ficultatem, repu nantiam, contradictionemve;
ſed magnàâ cum facilitate & ſuavitate, appetſtus
Rationi, tanquam Dominæ morem gerebat,
& ratio ſubijciebatur Deo. Adhæc tunc appe-
titus ſenſitivus rationi adeò parebat, ut nullus
ab eo motus, nulla carnalis tentatio poſſet 'ex=
ſurgere, niſi homine liberè in hoc conſentien-
te & volente.
Verùm poſtquam primi parentes neſtri
mandatum Dei ex Spiritu ſuperbiæ prævaricati
ſunt „& rebellarunt adverſus voluntatem Dei,
invexit hæc rebellio iliadem malorum in uni=
verſum mundum. Nam Adamus tota cum
ſua poſteritate amiſit juſtitiam originalem, vir-
tute

9

64 Vita Chriſtianag
tute cuius corpus Spiritui, & Spiritus Domi⸗
no Deo ſuo deſpoticèê ſubiciebatur. Sed E⸗
heu modò omnes filij Evæ in hac lachryma-=
rum valle gementes & flentes ſentiunt in ſe
carnis concupiſcentiam adversus Spiritum,
Spiritus adversus carnem, & mille millenas
affectiones ad invicem pugnantes. Inde tan-

tus torpor ad virtutes, & inelinationes ad om-

nis generis mala. Inde homo ob brutales cu-
piditates brutis ſimilis factus. Inde omnes
quotquot ab Adamo deſcendunt, naſcuntur-
filii iræ. Inde homo vulneratus in corpore
& anima: intellectus enim ad res divinas in-
telligendas fuit obſcuratus, liberum arbitrium
debilitatum „ voluntas ad bonum faciendum
reddita infirma; appetitus verò ad malum pa-
trandum validus & effrenis-
Vin cauſam? peccarunt omnes in primo
homine. Nam qu ratione, ſi perſtitilſet in
obſervantia mandati Dei, omnes ejus poſteri
nati fuiſſent in juſtitia originali, eâ omnes ceu
membra Adami ipſo peccante peccàrunt; non
quidem per onaliter, ſed in radice, in capite;
in fundamento. . “
Hoc peccatum dicitur peccatum mundi,
ad quod tollendum omninò neceſſarium erat „
ut veniret Agnus Dei qui tolleret peccata-
muandi; qui tametſi id ſuo modo ſuſtulerit ,
nihilominus cuncti in nativitate labem comtra-

hunt originalem, non aliter remittendam niſ

Pet

b hom
lhnn
Uim al
Prnun
lle len
eſ
DnesA
buulae-
nde (
Nalou
CN.α
livinus
cbierin
1 Pekenls
natdts

des ap
eltlui
as
Hannssl
Aune
Mno

tumone
runne,
et eic

interisris hominis. 65
Der Sacrum Baptiſma remanente fomite pec=
Cati.
Omnis origo mali proceſſit ab arbore mali:
Malus mala tulit, mala tulére malum.
Secundò ſupponendum Fomitem peccati

originalis radicem efle pravarum inclinatio=

num & appetitüs contrà rationem Deumque
rebellionis. Hanc pravam inclinationem-=
non immeritèò dixeris inſtrumentum diaboli;
quo miſerandum in modum hominem præ-
cipitem agit in omnigena peccata, mortalia
& venialia, quin & in peccata, præſertim
muta quæ calamus ſcribere exhorreſcit.
Tertio ſupponendum quod inferior pars
hominis ſub ſe comprehendat binos Appetitus:
unum ſub nomine Appetitus concupi cibilis.,
& alterum iraſcibilis. Hi appetitus ſtruunt,
inſidias rationi, quærendo dominatum, idque
per actus ſuos, quos appellant Paſſiones, in-
de deſumptâ Etymologiâ, quod per illas po=⸗
tentia corporali quâdam immutatione alteretur
& quaſi patiatur: quia verò ſubinde rectam ra-
tionem turbare tenebrasque offundere ſolent.
pPerturbationes etiam dicuntur. Cenſentur-
numero 11. Quarum ſex reſident in poten-
tia concupiſcibili, nempe Amor, deſiaerium ſeu
voncupiſcentis, odium, ſuga ſeu abominatio mals,
deledtatie, quæ & gaudinm nuncupatur, doley pvel
Iriſtit«s, Quinque reliquæ ſunt in Iralcibili.
Videlicet ſpes & deſperatio, sudacis & timor,
X

66 Vita Chriſtiana
irn denique »qui & indignatio Zelisque dicitut.

Oriuntur hæ paſſiones ſeu perturbationes cum

ex objecto aliquo bono, tum ex malo per ima-
ginationem præſentato. Res enim bona ob-
jecta, proritat animum, attrahit & inclinat ad
ſe: læc propenſio amor dicitur. Quod ſi il-

licò non obtineatur, incitat appetitum ad il-

lam procurandam: hoc eit deſiderium. Quam-
ſi obtineat, efficit in anima quietem & pacemꝭ

& dicitur delectatio ſeu gaudium, quod eſt animi

lætitia ob præſentiam bom poſſeſſi⸗
Eundem ex oppoſito effectum gignit res
mala appetitui propoſita per imaginationem:
& primô quidem averſionem, quà conatur-
cam à ſe removere; & dicitur odium. Scqui-
tur deinde ftudium rem illam pro ellendi 3 &£
dicitur fuga ſeu abominatio mali. Qos ſi ma-
lum adhæreſcat, nec poſſit repellere, naſcitur-

dolor & triſtitis. Quod ſi bonum appetitui

objectum arduum ſit, ſed ita conceptum, ut
obtineri queat; efficiet in potentia iraſcibili
ſpem illud conſequendi: contra verò deſperatio-
nem , ſi concipiatur quaſi obtineri nequeat-
Rurſum ſi appetitui malum obijciatur, quod
ægrè depelli poſſit, & nihilominus homo con-
ſidat ſe depulſurum naſcitur audacia in appeti-=
tu: ſin minus, timor. Si verò malum ſit re
ipsà velimaginariè præſens 5 furrigit ſe re

contra malum, malique auctores, & tum illude.

tum hos tollere nititur medio.

kyi⸗

4;

nibe⸗
non
nim

Ec

coe
kcie

Aii
Munn
Luio
Kiine

u

KKi
Iation
Gumn
rin
ilie
Cl
Nl

UN 4

Nello

uſe

nue
klt 4

hins
nscun
lopen⸗
ndol
bnllntt
tunct
n,Cn
oleſut
„ 2
gione!
aationt
con.
Aeachi
Woſ⸗
nli⸗
ehti
iian
R
tegte⸗
It,
lono

interioris hominis. 6677
Quantum hæ paſſiones ſeu perturbatio-=
nes no ceant animæ quieti & tranquillitati, quæ
ad virtutem capeſſendam apprime neceſſaria
eſt; quantum & ſanitati corporis; adeò om-
nibus notum eſt, ut hæc veritas probatione
non indigeat. Toti enim compoſito, animæ
nimirum & corpori, ac ejus organis inſunt 5
& cum ſæviunt, vires tam corporis quàm ani-
mæexhauriunt ac fatigant incredibiliter, uno
codemque telo ſimul corpus & animam con-=
ficientes.
4. Supponendum, quod ratione prava-
rum inclinationum inferioris hominis conti-
nuum ſit bellum inteſtinum adversus Spiritum
& rationem. Proinde Spiritus eſt partem in-
feriorem ſupplantare, ſibique ſubjectare; quin
etiam radicitus eradicare. Inſuper Chriſtiano
incumbit, hanc non modéô ſecundùm ductum
rationis naturalis ducere ,verum etiam ſecun-=
dum ordinationem Dei ordinare: quoniam ea
pars inferior eſt ſcaturigo ſeu fons omnis mali,
& unica cauſa ruinæ hominis, indéque vafer
diabolus & iniquitas ſuas vires & robur obti=
nent.
6. Supponendum evidens eſſe argumen-
tum filiorum Dei, ubi carnem „ pravas pro-
Penſiones, pravos motus, & quidquid demum
mali eſt rationi ſubjectarint rationémque Spi-
ritui Dei: ex adverlo ſignum filiorum diaboli
eſt, ubi carnaliter viyunt „ ac in conſortium
E 2 Per⸗

69 Vita Chbriſtiana
pertrahunt ipſam rationem. Et in hoc diſcer=
Runtur carnales homines, ſeu potius beſtiæ
moribus, à Spiritualibus, amatores mundi à
filiis Dei, quod illi eant poſt ſua deſideria &
concupiſcentias 3ͦ hi vero obſequantur rationi
& Spiritui Dei.
6. Supponendum. Tum veraciter dici
poſſeSpiritum prædominari parti inferieri ho-
minis, ſi (quod honeſtatem & compoſitio-
nem ex-& interiorem concernit] in conver=
ſatione modeſtus, gravis, humilis, manſuetus,
affabilis & quietus ſit; adeò ut modeſtiam ac
honeſtatem ortam à devotione interiori, quan-
tum permittit humana fragilitas „ nunquam
non extrà conſervet & demonſtret. Item ſi
corpori omnia oblectamenta & blandimenta,
imò omnia molliuſcula ſubtrahat, & id ipſum
duris exerciti's eicuret, modò velit deguſtare
gaudium internum Spiritus; quia ſcriptum e

Jobi cap 28. Sapientiæ ubi invenitur? non inveni-

tur in terra ſuaviter viventum. Qui militant
ſub vexillo Chriſti, debent carnem cum con-
cupiſcentiis crucifigere: Huc quoque refe⸗
renda mortificatio ſenſuum exteriorum ; perf
hos enim corporis ſenſus quaſi per feneſtras
mors ingredi ſolet. Hanc ſubſequitur morti⸗
ficatio partis rationalis, nempe intelle ctus, me=-
moriæ & voluntatis, ad quam reducenda mor-
tificatio linguæ ,à qua dependet vita & mors»„

prout Sapiens ait Prov. C. 19. Nam ſilentium
, cuſt os

e ſer⸗
s Mie
Inndi4
crinke
r ahi

eleli
fatite
Cgit⸗
⸗
nunſten
AAam
Utl, guit
Agzent
lun!
dimene
d
gl
iynud
Ntine⸗
Uni⸗
mn )

Um 8
rſ
ur id⸗
leln
anlint

interloris hominis. 69
cuſtos eſt devotionis, innocentiæ, verecuns
diæ, caſtimoniæ & ſerenitatis conſcientiæ.
Equidem nulli aliquid interroganti reſponſum
neges, ſed humaniſſimè & benigniſſimè re-

ſpondeas, idque voce humili, & utere in ver-

bis tuis brevitate & apoſiopeſi, non modò ſu=
Perflua præſcindendo, ſed etiam aliqua inter-
dum quæ ad animi ſenſum rectè explicandum
neceſſaria videntur, omittendo.
Jam verò Chriſtians anima, ſi quæ in hoc
capite modò dicta probèe intellexeris, quid ve-
lim pariter intelliges. Nimirum non eſſe vi-
vendum ſecunduùm carnem & ſenſualitatem
ſed amorem ſui inordinatum mortiſicandum
quod fiet, ſi non parueris parti inferiori, vide-
licet, ſi non quæſiveris vanam gloriam, non-
humanum favorem, non ſolatia & contente-
menta tuæ naturæ, non carnales voluptates,
non delicias mundi, non voluptates in cibo &
potu, non luſus & ſpatiamenta, ac quidquid
tandem corpori & ſenſibus placet. Horum
enim omnium amor fundatur in amore pro-
Prio ſeu ſui ipſius. Qrantiſper verò in his ti-
bi placueris, néris pro certote laborare mor-
bo philautiæ, ſive in te dominari amorem tui
ipſius , qui à poſteriori non temere demon-
ſtratur, ubi appetuntur divitiæ aut honores hu-
jus mundi, aut voluptates carnis. Nomine
honoris & divitiarum indicantur ſumm: of-
ſicia, Dominia, Baronatus, grandis pomp

6 Vita Ghbriſtiana
grandis reſpectus, numeroſus famulatus. Item
ubi appetuntur commoditates corporis, bona
mobilia & immobilia, ſuperflui anni cenſus, &
turpe lucrum. Item oculi inordinate aman-
tium in exquiſitis variis coloribus, in variis
ſtructuris, viridarijs » comœdijs, auro, argen-
co & ſimilibus ſupra modum recreantur; au-
res eorum amabili concentu muſices, aut ſono
muſicalium inſtrumentorum delectantur s aut
ſi auſcultent lepidas hiſtorias, obſoœna verba
& opera. .
Odoratus Philantorum recreatur ſingu⸗
lariter balſamo aromatizante, floribusque o=
doriferis. Guſtus delicateſſis & generoſo vi=
no. Tactus attactu rerum mollium, vel ſi
in molli anſere cubet, aut mollibus veſtiatur-
Denique memoria talium impensè gaudet in
recogitatione libidinis exereitæ. Ratio cu-⸗
rioſa & ad ſe minimé pertinentia ſpeculatur.
Voluntas non ad Deum. ſed ad corpus & ad ſe
ipſam dirigitur, neque Spiritui & Deo ſed
carni per omnia obſequitur.
Nunc inordinatum tui amorem vivis co-
loribus depictum habes. Non eſt poſſibile
ut amor tui & Dei conſocientur. Audi Chri-
ſtum Matth cap. 6. Nemo poteſt duebus Do-
minis ſervire. Ubi amatur caro, non amatur
Deus. Si Deo creatori tuo adhærere; ſi ejus

voluntatem adimplere, ſi ei in amore uniri, ſi

eum ex toto corde diligere deſideres, non id
fece⸗

6, 1

ald
Aket
ln

aet,

ehin
iaune
Gake
N
Pu
Kin
laon
unſel
Uore

e len
,donn
cein
M
H”
Norr
1
,Arien
Enit

tur ſß
loque
genle
, el
peltan⸗
Vundet 1
Ro*
yecli
gus 4
De

N

interioris hominis. yE
. . 5. . „ . . 6
fecefis, niſi per mortificationem amoris tui
ipſius, ſenſualitatum & concupiſcentiarum

ceatenus ut Spiritui & rationi tuæ, Spiritüsque

ſubijciatur beneplacito Dei. S. Hieronymus
ſuper verba Chriſti; Qus vult venire poſt me,

abneget ſemetipſum inquit. Si verba hæc recte

expenderimus, inveniemus ad Chriſtum imt-
tandum, ejus que viam calcandam, non poſſe

non eſſe quin viam noſtram abiiciamus, Ut ſi⸗

mus Dei, noſtri non ſimus, ut Chriſtum ame-

mus, nos oderimus. Nam quéô quisque plus

moritur ſibi, eò magis Deo vivere incipit.
Hæc ſolidé confirmat S. P. Auguſtinus
in fuis Meditationibus cap. 3 5. Dulcis Chri-
ſte, bone FSII, reple ſemper cor meum inextin-
guibili dileétione tui, continuâ recordatione tua »
aded ut ſicut ſlamma totus ardeam in tui amoris
dulvedine: quens & aquæ multæ in me nunquans
poſſint extinguere. Fac me gulciſime Domine a-⸗
eare te & defiderio tui deponere pondus omnium car-

nalaum deſideriorum, & terrenarum concupiſcen-

tiarum graviſſimam ſarcinam. Duo enim amores,
alter bonus, alter malus: alter dulcis, alter ama,
rus non ſe ſimul capiunt in uno pectore. Et ided ſi
guis præter te aliud diligit, non eſt charitas tua De-
uss in es. Illa ſunt verbaAuguſtini. Ex quibus
planum eſt eſorem ſui, verum eſſe philothe-
um ſeu amatorem Dei, philautum verò ſeu a=
matorem ſui, Dei non eſſe amicum, nec par=⸗
tem cum eo habere aut babiturum. Etenim
E 4 , homo

72 Vita Chriſtian«
homo qui ſui amore trahitur, omni modo po
ſibili ſuæ ſenſualitati & commoditati ſtudet
quidquid rectè factum ab aliis improbat, ſo-
lumque ſua facta probat, ſe ipſum in minimis
etiam rebus quærit, ſe pluris facit quàm om-
nes alios, vanæ ſuæ opinioni mordicus im-
moratur, ſibi foli ſapit, reliqui omnes deſi⸗
piunt, cupit laudari & amat Aſſentatores;: ſe-
cundum ſuum caput vult ut peragantur omnia,
non æquis auribus excipit ſuos errores & im-
erfectiones tegendo eas quoad poteſt ne in
Hucen prodeant , amat ſimultates & contentio=
nes aliorum inter ſe, ægrè aliorum ſubditus eſt⸗
ſui capitis & ſenss, ac licet advertat ſe erraſ=
ſe, nontamen vult dici erraſſe, ſibi in humo-
ribus ſimiles factorùmque ſuorum probatores

in contubernium admittit. Non patitur in-

terpellantem, non corrigentem &c. Verbe.
Nihil non facit ad ſuum ſenſum & volunta-
tem amore ſui. .

O anima Chriſtiana, ſi vel unum ex jam

enumeratis in te deprehenderis, noli dubitare
de tua Philautia, quæ, ut ſupra dictum, omni
ſtudio mortificanda eſt per ſanctum odium ſui.
Sicut ex effectibus cognoſcuntur cauſæ ⸗
ita ex nimia ſolicitudine, quam plerumque-
habes de tua exiſtimatione, tuis commodis, &
te ipſo, ex nimio etiam dolore ob adverſa, quæ
tibi ſolent accidere, facillimè colligere pote-
tis, amorem tui ipſius: & quia æ quali gradu
cum

corot
ludet
4,l
ulnini
luon.
Couin.
ntd

les,S

oi
eg Ane
Aden

Ntelte

iuseh
atne
1 Mume
obaro
Ctur⸗
Veit
.TClu

,

Gubiae

n, Oll
Aum n
alſe
unngee
r M
Aue
n

interioris hominis. 5
cum amore, quo quævis res amatur, procedit
etiam exiſtimatio, quam de cadem re conci-
pimus: hinc ſi quis ſe ipſum pluùs amaverit-
quàm omnes alias res, ſe ip um quoque æſti-
matione ſui ipſius omnibus aliis rebus prætu-=
lit, factusque eſt idolum ſui ipſius.
Et quod ſi eò majus aliquod malum eſt,
quò majori privat bono, erit profectò amor-
proprius malum maximum, privat enim ho=
minem bono, quo majus in hac vita habere ne-
quit, hoc eſt, amore Dei. Atque ut ferrum=
nullàâ re magis atteritur & deſtruitur, uam ru-=
bigine, quam producit ex ſe ipſo & fovet: ſic
quoque nihil eſt, quod ita animam debilitet,
enerveétque in via ſpirituali, ac rubigo proprij
amoris quam ipſa ex ſe producit. Ut autem
ferrum ignis ardore & icti bus malleorum, ex-
cuſsâà rubigine, renovatur totum & perpolitur;
ita convenit, utigne ferventis orationis mor-
tificationisque ictibus aſſiduis peſſimam amoris
proprij rubiginem excutias, téque ſic renoves,
idque eò citius, quò majora in dilatione in-
ſunt pericula; accreſcunt enim difficultates &
minuitur illa alacritas ſtatim reſiſtendi, quæ ad
hoc requiritur

Caput XVI.
De mortificatione propriæ vo-
luntatis in vita Chriſtiana.

Uantumvis Philautia & propria voluntas
E 5 videan-

74 Vita Chriſtiana
videantur in idem recidere, nihilominus dif-
ferunt: quippe amor ſui in omnia indifferen-

ter tendit: modò hoc, modè illud appeten-

do, veruùm propria voluntas non ſic ſe habet,
anguſtioribus eoarctatur terminis, certam &
definitam rem deſiderat. Ad oculum enim-
patet, quod aliqui hominum ſingulariter in-
clinantur ad luſum, aliqui ad venationem, ali-
qui ad ſermocinationes, aliqui ad murmura &
rixas;aliqui ad ambulationes, aut equitatio-
nem, vel carpenti inſeſſionem, aliqui ſpecia-
Hiter inclinantur ad Novellas ſeu Relationes“.
Tales voluntatem ſuam certæ affixenunt incli-
nationi, uſque adeò ut perdifficilè à ſua ima-
ginatione & deſiderijs dimoveri poſſint.
Per voluntatem propriam intellige vo-
Hfuntatem non conſentientem Deo, neque illi
ſe ſe ſubijcientem. Siquidem ut genuinus a-
mor amat quod Dei eſt, & amor inordinatus
ſuĩi, amat quod carnis eſt; ſic rectæ voluntatis
eſt velle quod vult Deus, & nolle quod Deus
non vult; & ex adverſo voluntas propria vult
quod caro, non quod Deus, nempe obſervan⸗
tiam mandatorum ſuorum: qus me diligit ſermo⸗
nem meum ſervabit.

Voluntas propria hominis radix omnium

malorum eſt, quin etiam damnationis. Tol-
le voluntatem Ppropriam & infernus non erit⸗
ait S. Bernardus. Nam omnis peccator pro-
Priamn ſequens voluntatem & ad Dei volunta-
tem

nedit
ülkeen⸗
Mern⸗
ceb
Cetun 4
uin enn
Alttt
ioben 1

nunmut

eſbinn
ui hel⸗
tiohes
Untindhi
iſnu⸗
nt,
e N
neqe 5
Apimns;

nordens

folurtt
n 0s
i ,li
Mentar
r

dteriopis hominis.
tem non vivens ille (niſi verè pœnituerit)
fllius eſt æternæ perditionis & filius diaboli.
Omnia ſanè peccata ſive mortalis ſive venialia
fundantur in voluntate propria. Et ſi quis=
piam voluntatem Dei quæ in obſervatione
mandatorum ejus conſiſtit) non fecerit, in vis
eſt regia ad æternam damnationem. Qui ſu-
am lequitur voluntatem tantùm non eſt dam-
natus. Enimverò res adeò venenoſa eſt pro-
ria voluntas, ut non ſacilè ſit curabilis. Qui
D voluntatis eſt, repugnat Deo qui nonniſ
ſuam voluntatem cupit adimpleri: ſuam qui ſe-
quitur voluntatem, nec Deo, nec homini ſer-
vit. Non Deo, eui eſt moleſtus. Non ho-
mini (maximè ſi ſubditum agat) cui, ſicut &

Deo rebellis eſt. Sanè ejusmodi refractarij

plurimum contriſtant & aflligunt ſuperiores
ſuos ſive ſæculares ſive Regulates, quorum or=

dinationibus & ſtatutis vix unquam confor-

miter vivunt, & in omnibus nonniſi ſuum he-
teroclitum caput ſequuntur: quod profectò ex
occulto quodam ſuperbiæ Spiritu oritur. Sed
quid inde lucrantur? nihil. Et illis vivendum
eſt aut in continua inquiete (in qua videntur
quærere quietem) aut ſi religioſi ſint, abſcur-
rendum illis eſt, ſen Ordo deſerendus.
Homo faciens ſuam voluntatem, neuti⸗
quam ſequitur Chriſtum, nec eum diligit ut
oportet, niſi poſtquam ſuam abnegârit volun-
tatem, dixeritque cum Chriſto in horre Geth-

76 Vita Chriſtiang
emani ad Patrem cœleſtem: Non mes ſed tus
fiat voluntas. Sed quæ voluntas Patris cœle-
Qis? Non alia, quàm ut te à creaturis avertas
inque Deum introvertas, ut non obſequaris
tuis concupiſcentiis, ut hoc præeligas, quod
Deo placitum eſt; quin & in rebus licitis, ma-
xumè ubi appetitus vehemens & ingens eſt: Si-
que eas ſine præjudicio relinquere poſſis, ne-

gotium ſic inſtitues acſi tibi malè velles, ſancto·

que odio in te ipſum feraris, quod filius Dei

inactu exercito & ſignato docuit, cum dixit:

qui odit animam ſuam in hoc mundo, in vitam
æternam cuſtodit eam. Decet igitur Chriſti-
anum hominem voluntatem ſuam attemperare
voluntati Dei & ſuorum ſuperiorum qui ſum
vicarij Dei, non ſecus acſi propriâ voluntate
ſpoliatus foret. Obediendum illis eſt ex mo-

tivo obedientiæ, idque ſimpliciter ſine conſi-
deratione qualitatum , non obſtante inſigni

difficultate, inceſſanter penſitando, regnum
cœlorum vim patitur, & violenti rapiunt illud,
non verò ad arbitrium viventes ſeu Willenei=
gij ut vocant.
Chriſtus Matth. cap 7. inquit: Non omnis
qui dicit Domine Domine introibit in regnum cælo-

rum, ſed qui ſacit voluntatem Patris meZ. UIbi

notandum hominem ſuæ voluntatis minimè
capacem eſſe ad introitum cœli, tametſi dicat
Domine Domine; ſed illum duntaxat qui ſu-=
am ſubijcit voluntati Dei, eâmque cum volun-
tate

—

ſter
tot

ati

br⸗
e
tet

4
D

ce
Pp

Oll

,
10

4
cele⸗
Kenas
lehs
Gihr
lotbe
Agelis
ſ,
Palt
Plude
m
iuVt
Chri,
Chere
glis
lantae

eNN

geon
eing
ttel
Wn
eel⸗

0nefti
n 8
4
iun.
4 NcA
. gul⸗

hvolu

e

„.

interiofis bominis, „77
tate divina ünit, non aliud volendo, præter-
quam quod Deus vult. Qui autem ſacit volun-
tatem Dei, ait Ioan. Epiſt. I. c. 2. manet in
aternum. .
Idipſum experimento ſuo comprobârunt
tot Sancti; qui propriæ voluntati libellum re-
pudij dederunt, & modoò fruuntur viſione be-
atificâ in æternum. E contrario damna pro-
priæ voluntatis E'heu! experti ſunt omnes

damnati, & experturi peccatores ſuæ volun-

tatis etiamnum viventes.
Poſtremò advertendum, ne homo ulla-
tenus ſibi fidat in hoc vel illo negotio factitan-
do, ſed ſedulò examinet num ſit conforme vo-
luntati viri pij & docti, cuùm voluntas propria
Cctiaàt & varias ſpecioſas prætexere ratio-
nes ſoleat, quibus opus exercendum apparen-
ter cohoneſtatur, & tamen abominabile coram
Deo.
Quxret hic fortaſſe quispiam, quibus-
nam in rebus abneganda ſit voluntas noſtra 2
Reſpondetur in omnihus omnino, quæ ex
propria voluntate appetuntur, ſive ſpirituales
illæ ſint, ſive temporales Et ratio in prom-
ptu eſt, quia cum propria noſtra voluntas „»
quatenus talis, non ſit conformis divinæ „ he=
ceſlariò ſequitur“ id quod cx tali volumtate
appetitur, àâ voluntate Dei eſſe diverſum, &
conſequenter damnoſum & pernicioſun Ex
duo etiam Habes primò, quàm neceflarins3

78 Vita Chriſtiana

geformare atque abnegare penitùs hanc pro-

priam noſtram volunratem, ſi in ele ctione &

executione omnium actionum noſtrarum no.

limus decipi. “ .
Habes ſecundò, quod voluntati noſtræ,
quidquid vitioſæ proprietatis ineſt, adimere,
cimque in Superiorum voluntatem transferre
nos oporteat. Admirabilem enim inde con-
ſequemur fructum, eum ſcilicet, quòd cùm a-
liam voluntatem non habeamus, quam noſtro=
tum Superiorum, faciendo & exequendo il-
lorum voluntatem, ſemper faciamus noſtram,
pervenietur hâc vid ad tantã pacis ac tranquil-
litatis fruitionem, quæ quadantenus ſimilis ſit
ülli, quâ Beati gaudent & fruuntur in coœlo.
Porrò hæc Abnegatio propriæ voluntatis
propter Deum Deo longè eſt gratior „ quàm
reſuſcitatio multorum mortuorum. Ratio eſt,
quia licet Deus in hunc finem, excitando nem-
pe mortuos, plermque hominum virtute &
meritis illuſtrium utatur, opustamen hoc ex
natura ſua tale eſt, ut potius omnipotentiæ di-
vinæ magnitudinem, quàm illius hominis in-
tegritatem & excellentiam declaret, per quem
mortuo vitam reſtituit. In abnegatione verò
continua noſtræ voluntatis , præter peculiare
Dei auxilium, quod in cunctis noſtris actioni=
bus neceſſarium eſt, præſupponitur ex parte
noſtra quædam generoſitas & magnitudo ani-=
mi planè heroica, quæ ſe naturali inſtinétui,
e 1sn srqus

= = 2
—

nort,/
lahe
n
und⸗
Mhen
Vnun
horis
tne
Ul 6
. v⸗

me o.
Core

taun to⸗

grinte,
Ane,
Atennen
hille .
Ktent
Eumtwkr.
guehlt⸗
noliu,
eltangi,
pmilist
n h.
ollarnts
aun
Mrhe

nding

1 tel
mnnlort
Perit .
Pellii
konn,
r ah
un .
lutn
N

interioris homimis. 79
atque illi inclinationi ſe ſe opponat, quàâ quis=
que in obſequium propriæ voluntatis propen=
det.

JQSoSO- SO- 6- SoSO=
Caput XVII.

Exercitia abnegatæ voluntatis.

A Ttento quod abnegatio propriæ volun=
AA tatis tantoperè Deo ſit accepta, & me-

ritoria, vilum fuit hic adijcere quasdam
Praxes, inque reliquis anima Chriſtiana conſi=
mili modo ſe exercere poterit, ſi amore Dei
inardeſcat. Tempore prandij poſtquam de-
licati cibi appoſiti, tibique conceſſa facultas
ijs fruendi, abnegare poteris voluntatem tu-
am hoc aut ſimile guid. in corde dicendo. O
dulcifſime Ixrsu, amore tui hunc cibum non
deguſtabo. Eo in caſu quędam animæ piaæ
cibum quidem ori imponunt ad majorem
mortificationem, cum cibus pręſens & ocu=
lis objectus fortius moveat potentiam, ſed hoc
non obſtante mihil de illo ſumunt, quò pug-
nando contra ſenſualitatem gloriosé trium-
Phent. Pari ratione franges appetitum, cum
vinum cos, id eſt optimi coloris, odoris & ſa⸗
poris apponitur. Non rarò accidi-, te ſub
æſtatem hortum omnis generis odoriferis flo-
ribus confitum ingredi, & Ccaſualiter ab horeu=
lano, aut tuo collega floſculum amabilis oco:=
ris

90 ita Chriſtiana
tis impetrare, in cujus contrectatione nonnihil
oblectamenti habere poſſes. Quid hic actu-
rus? ut mortifices voluntatem tuam, dicito
ſaltem in corde. Amore tui ſuaviſſime Insu
qui in monte Calvarię amore mei teterrimum
fœtorem paſſus es, hujus floſculi odore dele-
Gtabili me privabo, sicque in terram proijce;
aut abſconde. Si contingat te intereſſe hone-
ſtæ compagniæ, ubi ad repellendum melan-
choliam licitâ recreatiunculà perfrui poſſes.
Hoc in caſu (modò decenter fieri poſſit) te
ſubducere poteris unà cum ſuſpirio ad Deum
in conteſtationem immolationis voluntatis
propriæ mortificatæ. Sin verô civilitas tuam
exigat præſentiam, neque citra notam ruſtici-
tatis te ab ſentare poſſis, ſic tibi loqui poteris.
Amore Redemptoris mei Ixsu Chriſtisnulla-
res hæc me perfundet gaudio, interim recogi-
tando amariſſimam Paſſionem Salvatoris, quò
ſiet, ut nullo capiaris gaudio. Pariformiter
diſcurre in aliis contingentijs

Caput MWIII.
De mortificatione proprij judicij

Nter cætera mala, quæ peccatum origina=
le invexit, & illud eſt, quod nempe intel-
lectus hominis corruptus ſit & ad malum
Propendeat: unde contingit illum in multi=
. genos

ſot
rdi
Adie
lte a

de cu
mep

ſtorig

ſcire

,
led

Werumn

lgbr

ue)

nn

Reck
Wc
talter
ſn
Am
one⸗
Hiore
(riyi

interlogis bomisis. 321
ani genos errores & defectus prolabi. Inde &
Ne drr inordinata prurigo ſeu deſiderium plurima ſci-
N endi cum præjudicie neceſſariæ ſcientiæ requi-
m iu ſitæ ad ſalutem animæ. Et quidem
trninmn 1. Cùm in conſeſſu Doctorum nonniſi
ee de curioſis diſcurrit, omnia que percepta inti-
4 oe mè plus æquo rimatur.
eteltton⸗ 20 Cum exceſſivè deſiderat fabulas, hi=
n ſtorias profanas, libros inutiles nec neceſlari-
i . os: aut ſcripta lectit at & curiosè diſquirit, quæ
of ſcire ſua nihil intereſt.
2d D 3. Cum quærit in vanis, curioſis, ridi=
Vvolu Culis & indecentibus cogitationibus oblecta⸗
lse mentum, quæ 4 phantalmatibus & extrava=
u Pantits brutalis facultatis (quæ dicitur vis ima-
ſhoedi ginativa) originantur, & quæ fideliter per quin=
ogulu ue ſexus exteriores promovetur, à quibus
ne ſpecies refum omnium ſibi placentium em-
ei endicat. Fæ extravagantes cogitationes to=
Glum Kaliter deſtruunt hominem interiorem, maxi-
mẽé ſi id trahatur in conſuetudinem, suntque
41 ejusmodi vanè cogitabundi ſexcentis in ora-
tione cogitationibus diſtracti, nec cum atten-
nunone orare poſſunt.
di 4. Quum homo cogitationibus vindi-
cativis, alijsve circa temporalia occupatur-.
rißr Hæ & ſimiles pravæ inclinationes intellectus
. ℳ½ tui, mortificentur oportet: qued futurum,
ats ubi intelleétum ad aliud non applicris niſi ad
IH egnitionem neceſſariam aut laltem utileme
cs 4 F iſtiuse

822 Hpitas Chriſtians
iſtinsmodi objectorum, quæ conſiderata &
expenſa neceſſaria aut proficua ſunt ad æternam
beatitudinem; nec aliud addiſcas, legas ,ſtu-
deas vel auſcultes, quàm quod eſt ad ſalutem
animæ. In hunc ſcopum totam mentis aciem
intende, fabulas nugasve averruncato. In-
conſortio eruditorum nonniſi Deum ejus-
que honorem & obſervantiam mandatorum-
inquirito, & in id omnibus velis contendito,
cùm hac vitâà ſis extra omne periculum poſi-
tus. Quod ſi irrepant vanæ & inconvenientes
cogitationes, abijcito ſimulitque adverteris
& erige oculos tuos ad præſentem ubivis De-
um à nullo loco abſolubilem. Penſato, quàm
noxiæ ſint hujusmodi cogiationes, ubi volun-
tas in iisdem ſibi complacet, quôdque animæ
æternale & irreparabile inferant nocumentum.
Beſtiales/& carnales cogitatus non melius ex-
terminaveris, quàm per cogitatum infernali⸗
urpermarum ac damnatorum, quos vel uni=
cus ſolus cogitatus momentaneus cum oble-
atione, tartareis flammis exurendos Ehen
ſine termino tradidit.
Expendito quoque horam mortis incer-
tam, quæ propediem ejuscemodi moroſas co-
gitationes ſubſequi poteſt, expendito rigidiſ-
ſimum judicium, & finaliter æternam damna-=
tcionem.
Hic notandum venit quòd ad mortifica⸗

tionem intellectus plurimum einolumenti ade
V ferat

„*

Genta
Aetetoan
,Ernkn
Alren
entban
Nczo
Denn ei
UnCmunn
colenln
lvnh⸗
Oprerie
AOTeti
Cifulp
ae
raur
e
lneld
melu⸗
n in

unteriorie howesnis. 8
ferat abnegatio tenacitatis ſui ſensus, quæ in=
gens cert malum eſt. Nam ſic tenaces non⸗
aliud operantur, niſi quod volunt, in omnibas
Spiritum habent contradi ctionis. Ubi com-
munitas jubet dextrum, hic vult ſiniſtrum; ubi
nigrum, hic album z ubi corporis refectionem,
hic orationem; ubi orationem, hic vult labo-
rem. In omnibus ſui capitis eſt, cunctoruùm-
que agendorum exquiit rationes 5 pro velami-
ne malitiæ & ad excuſandas excuſationes in-
peccatis non poſſe prætenditur, cum nolle in-
cauſa ſit. Ejusmodi turbulenta capita, verius
Phantaſtas dixeris & lupæ deficientis habita-=
cula, quid non moliuntur clam & palam? ſanè
tales capitoſi paeis communis perturbatores
ſunt, suntque ordinarie præſumptuoſi, jacta-
bundi, amatores propriæ laudis, ſeditioſi
murmuratores, impatientes poſt ſalutaria mo-
nita, taxatores & exploſores ſuorum ſuperio-=
rum. Quod ſi exigentibus ſic demeritis in
illos animadvertatur, ſine mora contradicunt,
expoſtulant de injuria, plauſtra querimonia-
rum congerunt, in omnibuúsque fronte mere=
triciâ quæ neſcit erubeſcere, contradicunt:
Nihil denique tam recte factum, quod illo=
rum non vellicet iniquitas. Verum O anims

mea Chriſtiana ſuperiorum opinioni, in eo

quod apertè malum non eſt libenter cede, nec
contentioſum cum iis funem trahe, nec perti-
naciter iis obluctare. Obedi iis etiam in rebus
F 2 adia=

84 Vita Chriſtiane
adiaphoris ſeu indifferentibus, ut ſunt tale ve-=
ſtis genus portare , hâc vià aut alid incedere,
Cantare & tacere, & erit obedientia valdè com-=
mendabilis. Obedi item in rebus difficilibus,
aſperis & duris, & erit obedientia perfecta-
obedi denique ſuaviter ſine murmuratione, &
ante rrni obedi amorosè, ex amore ſcilicet
ejus qui amore noſtri factus eſt obediens usque
admortem crucis. .
Multi inveniuntur, qui quamvis operibus
ad extra votum obedientiæ impleant, attamen
oſtendunt mu tis ſignis ſe ad hoc involunta-
rios: nec voluntatem ſuperioris perficere cu-
piunt, ſed ut ſuperior juxta voluntatem eorum
lubeat, exoptant: alioqui obmurmurant atque

ſe exculant. Iſtos ſanè præſtaret obedientiam

non voviſſe, eò quod votum illis laqueus dam-
nationis factum ſit. Et de hujusmodi homi-=
nibus vix ſpes eſt, quod proficient in virtuti⸗
bus: quia murmuratio, præſertim habituata,
eſt unica filia deemonis infernalis, cui cuncta
paſcere monaſteria commiſit, quam iſti ſibi
deſponſarunt. Et qui Pręlatis ſuis amarulen=
ter obganniunt, diabolos incarnatos verius
quàm homines nuncupaveris. Igitur mur-⸗
murstionem ex diſtorto proprio judicio ortam
ut deæmonem fuge, & ſi quando aliquos mur=
murare audieris, coneris illos divertere ad alia.
Oanima Chriſtiana præſervet te Deus ab
hocce maloI quippè arduum eſt hoc maluan
eli⸗

cliin

hota
Ane
MRe u
Celirin
medin
Hirpan
Mume

vicaci

larelſe
guiint
Nuſtn
Nanro
aere l.
umln
nanrh
hubent
Aed
fome
umen
Onnib
ud

nt re
inekr,
Valdeen⸗
Ctfclie,
heticr
tatioe,1
nole ſcli
eieniugn

isopeis
r,An
involua⸗
Alcerecl
Eemeofumn
nuranage
bedielen
beusc
nodihe⸗
in n
iani
. I
mallen⸗
4o Felii
rut and
Ccioon⸗
icten⸗
teral
elus
um

e⸗

interioris hominis. 2 5
eliminatu ac debellatu. Si verò ſimile quid in
te notares, conſilium meum eſt (modoô imi-=
tari non pigeat Chriſtum, cum eoque amo-
rose uniri) ut hanc capitoſitatem, aut potius
delirium & phreneſin funditus evellas: neque
medium efficacius ſuppetit ad vitium hoc ex-
tirpandum, ac in memoriam revocare, quàm
numeroſam catervam malorum es animi per-
vicacia poſt ſe trahat. Unde enim quæſo tot
hæreſes, diſcordiæ ac errores quàm plurimi.
qui in tot hodie Regnis, Rebuspublicis ac Fa-
miliis graſſantur, quam ex immort ĩficatione
noſtri judicij. Ac quemadmodum Matri cui=
piam proprius infans, licet turpiſſimus, plus
