
DW

ego , illic & minifter meus erit ; (i quis mihi

u

miniftraverit, honorificabit eum Pater me-

us,

O imitatio Chriítiana! téne dimittam?

?fïbiltc

j

hn

non! non! tenui te!

,

I

D

:Profeffio L

h f]m

Iem te in Baptif;xaatc profeffus es tu?

in Baptif-

mo fadta

Q

an Chriíti, an dzmonis fervum, X

Vr

mancpium? quztibi refponfio ad parochi

verba: abrenuntias [atane * abrenuntias ommibus

[ th

operibus ejus ?. abrenuntias C omnibus pompis ejus *

"I

an non refpondi(ti animos&: a/renuntio , abre-

nuntio! abrenuntio ? interrogatus es iterum :

Vl

Wng

Credis in DEum Patrem? credis in SE[um Cbri]flf"!?

(

redis in Spiritum [anzum? & (tatim tua audie

nl

.baturtrina conteltatio : Credo : credo: ertdo.

jttch

Contrentus erat DEus voluntate, & voce

"Ut

tuà,

V

Meditatio 11,

179

fl

tuá , téque in numerum füorum fidelium, ac

N

fervorum liberaliter fufcepit, quod meritó

l]

admirans S. Chryfoftomusait : /ervum em- $. Chrys

pturus aliquispríus interrogat ?. an [ervire fübi velit 2 foft- Z. 3.

It

contr&

*

ij

tim , an futurus fit utilis , infpicit , inutilem certe ve -

aut: upe-

W

cufaturtis,

At Chriftus maximum, & exccel-

rat. vit.

[/i

ür

lentiffimum pretium , fanguinern füum , pri- ,,5,5,

-

usquàm vellemus ei fervire , erogavit pro

Mil

omnibus nobis,

fl

Hóc prevenit, & emit nos.

An DEI Charitas quid ultra debuit homini ?

Yif

"

Chri(tiane! es ergó famulus Chriíti, non cuà

merito , fed Chrifti pretio.

Redde proin

onfd(

te DEO tuo, cuitetotum debes.. a. Verüm imitatio-

M

reddere tuum haud fidelius potes debitum ,ue. debi-

;OEM

quàm imitando JEtum.

Quid enim ita zefti- tum. fol-

J

vitur,

jl

mat? quid ita ab homine defiderat Dominus

dominantium , & Rex regum, utcor humi-

j

latum, & compunctum * ut voluntatem Di-

u

vinz fimillimam ? animam mundo , carni,

v

dzmoni mortuam, & in Chrifto refuícita-

i

tam? imitare JEfum, & poíTidebis hec om-

u»

put!

nia Qui enimfiet , utturgeat , & adbuc fa-

perbiat cor tuum, fi cor J&(u afpexerit pal-

jn!

pitans, & tremulurn , percuffum , & vulnera-

tum multiplicibus peccatis tuis? qui tua ul.

trarc(i(tere audeat voluntas, fi audias Uni-

f

genitum ZEterni Patris Filium in monte oli-

qu

Varum orantem : Pater! fipoffibile eff : tranfeat

i

ame calix ifle: fed non mea , fed tua fiat voluntas.

TA

n

j

Dehique quí tua perget anima fervire derrio-

ni, quem vides , à Chrifto tam potenter re-

TM

pelliilló: vade fatana! feriptum eff eniim: Domi- Mats. 4,

J

j

n&m DEum tuum adorabis , & illi foli forvies. — O xo-

[

1

Chriftiane ! quis tibi fenfus , i quemn audires

u

itareclamantem : vale mi Chriíte! vale re-

rölr

demptor! vale JEíu mi! quid mihi cum tu-

x(

p

i

DieiTertia

180

is exemplis? quid mihi cum paffione, &

w

mortetuá? imitentur alii, ament, & colant

qufrrà

cxteri: mez diliciz funt effe cum filio tene-

hn

brarum, cumfíatana, & itferis.

His mea

offero obfequia : hisdies, & vitz tempora

impendo : his me cum anima lubfcribo.

l

Pendeatà Cruce DEI filius! fundat. denuo

M

com vita fanguinem! renovet fuos dolores,

Id

&tormenta: quid ego curo? tamen non fe-

d

gor.

Valeat JEfüs! vivat & regnet inme

fl

diabolus! non virtus, aut vita Chrifti poít-

tüm,

hac dominabitur mihi , fed füperbia ambitio,

nf

gula, & omne luxuriose vivendi genus, at-

pu,

TM

quclibilo. Verbaó quàm tremenda! bla

ftt

. phemiz O quantz!

3. Etquistalia etfinon

Ti

ore . faltem corde evomit niíi tuipfe,qui fequí

Illufor

cle

Ch.ifüi

Chriftum recufas? impatiens es? jam irrides

Mv

JEfu patientiam, — lraíceris ? illudis Chrifti

quis ?

hd

manfuetudinem. | Superbis, & alta cogitas?

II

repellis humilem, | Voluptate,deliciis,carna-

N

ht

litatibus, & vanis te reples (zeculi illecebris?

Efüt(

jam Incarnatum, pro te crudclirer flagella-

inig

tum & vulneratum negas. O ímpietatem!

iB

O ingratitudinem flammis , & fuppliciis om-

Rm, [

nium rebcllium , & perfidorum Chriftiano-

rum digniffimam ! Dile&e! citó citó ad JE-

hïm[uw

fum' S. Paulus à via perditionis te revocat,

n

dum monet : confepulti igitur. Chriffo per. Bap-

Thjr

ti[inum in mortem , ut, quemadmoduin excitatts G

hi 10

Chriflis ex imortuis , ita & nos im novitate vita d-

[! N

bulemus.

Nova tua fint omnia.

Nova n

oculis & manibus: nova in cogitationibu: ,

l

uT

verbis, & operibus: nova incorpore &ani-

ipftp

Tl

ma: novain carne, &fpiritu adeó , ut &t

um

cum conVerío noviter ad Dcum Paulo glo-

Ti

ricris gaudens: vivoego , ja : non ego s. vivit veré

ülu[m

[

Meditatio l,

181

Mi

ii meChriflus , ad' cujus unitationem vitam meam

( Wln

colformo. Abite, quz carnis, quz veter

[

js

funt , & corrupri hominis,

li

GU

IlI.

li

i Gloria

d.

!.M

Ágna eft gloria famuli, fuuti fequ

hominis

Dominum. Imitationis Chriftinon

D

D

imitatio

modó magna neceffitaseft , fed & fumma

Chriiti;

i

dignitas ; & in hoc maxima pars tollitur dif-

yiuf

ficultatis, & aliarum fufficiens exhibetur pre-

tium, - Si gloria eftimitari Chriftum, utique

[

i

jam non erit arduum , ferre, & paticontem-

j

ptus, & opprobria hominum? profe&tó con-

!

n

temptus effe non poteft, ubi contemptus eft

it

maxima dignitas.

Nec eít, aut videtur dif-

I[llh

ficile; pro immortaliglorià momentaneis ca-

NIf

rere voluptatibus, séque fübtrahere caducis

, Ü

mundi deliciis,

Àn non exczcati gentiles ,

.

(

pagani, & ethnici quotidie plus faciunt, &

i

patiuntur pro gloria falfa*? ah pudeat, & eru-

lltu

befcat cor chriftianum , quod fuerint barbari

tam fidi, & amantes fui regis & Domini , ut

fi Principi decffent oculi, ip(íi fe excxca-

1j

l

rent; fi deeffet manus, ipfi pariter fibi ab-

pj

Ícinderent dexteram, ut vcl hoc modo imi-

j

tarentur íaumregem , & Dominum.

Hzc,

4

& tanta à te non exigit JElus... Contentus

m

eft minoribus charitatis obfequiis ; conten-

d

tus promptá, obediente, & humili volunta-

d

te. Si Chriftus folüm dixiffet, quid facien-

Nl

dum effet, licét ipfe fuó non prziviffet exem-

joi

pló, deberes exequi: quantó magis , cüm

f

ipfe primus fecerit, & fecerit, ut & nos feque-

,

remur; &nontantüm dixit, fed & multüm

m

€quaceslaudavit: Peati pauperes fpiritu , quont- Mattb.g.

r

«m ipforum eft vegmum collorum, — Beati, quilugent : f*

M 3

quos

1825

Diei Tertit

quoniam ipfi confolabuntur, — Beati. eflis , cim imae

w

ledixevint vobis &c, Gaudete, €& exultate,quoniam

ii

U

merces veffra copiofa eft inealis. . INec laudavit

folüm , íed & Chriftus hzc omniafeipsó , &

VE

tlf

füó mon(travit exempló illuftriffimó : utique

non fruítra ? ergó ad imitationem, fine qua

u

yrhy

vita JEfu proríus otiofa fuiffet. Ad quid

enim pati tanta, & talia, fi homo àlequela

p

li,v

foret exemptus? peccata noílra certé non

hii

requirebant tantos cruciatus pro fui redem-

ptione;fuperabundabat una gutta,non dicam

quia

[

eruoris, fed & fudoris JEfu: requifivit er-

goillam tormentorum atrocitatem necelli-

Wif "

dj |

tas imitandi Chriftum. — Audis hec ? & non-

dum curris in veftigia Chrifti ? O te defidem,

Ifevi

r

quem juíté fcriunt verba S, Bernardi: quia

Yoliy

Chriftum fequi renuis, ideó largus promiffor t5

fed. vedditor avarus ,| meudax mamifeftus ,. dirior

Mtm,

( g

pellizus ; DEO enim tua dedi(fe videris ; te verüdi-

abolo.

Et quia fpiritui [ancto mentiris mortem mte

n

2

C

Perfeve- veris atergam,

rantua in

on fic, non fic O anima!

J]Eíu Chrifti es tu5 fequere Redemptorem,

TT

Cricé

LR

Doiaini,

íequere & quidem ufque ad confummatio-

nem. ltarogatmellifiaus Doétor: n05, qui-

vj

li

lj

eunque fequimur caput noffrum,tollentes crucemper-

feveremus in. ea , ficut 1pfé perfeveravit: neminem

qnodg

audiamus fratres! non carnem , mon. fanguiutin ,

It

mfn

non [piritum quemlibet , defcen[um de: eruce fuaden-

tem , perfifLemus in cvuce , moriamur in eruce , Wt

Mi

Ms

conammata viriliter die crucis , fecundá, quap

meorten ejt , quie[camus fuaviter , dormiamus felic-

lm

l l

r. Felixitaque, qui ad exemplum, &vir-

tvutes Chrifti attenderit ; fed longe felicior,

(

qui & fecundàm ea ufque ad mortern vixerit.

i

O quàm fuaviter ! quàm dulciter non crit

uba 5

t.ibi tunc, quando fonabit novi(fima t

tunc,

Meditatio: Y.

183

C

tunc,quando in i&u oculi claudentur omnia,

fi in imitationc perfevcraveris! nónne cor-

T

35

de , & ahimo jam jam moriturus gloriabcris:

O JEfu! quem femper, dum vixi, dilexiin-

ii

i

tenfiffimé ; tu quondam ju(Ti(ti: fivis perfec- 2attb.

tus effe , vade ,vende omnia, qua babes , C da pau- !9

n

lii

peribus ,€ babebis the[aurtza 2 culis . G veni , Q

fequere e- — Ecce! audivi vocem jubeutis,

yi

feci, vendidi , veni, & fecutus fum tc.

Con-

erii

Jammatumeff. . "Tu promififti: omnis, qui reli-

f[À

querit domum , vel fratres , aut forores , aut patrem,

T

4tit matyem , aut uxorem, aut agros PTOP!CI' noien

g

meut , centuplum accipiet , C vitam aternam po[]i-

m

ddit, Feci & hoc,dum tuiamore contempfi,

a

previ omnia ,. ut totuste totum poffideam.

d

uim denique erat confilium , tua fancta

Mattb.

u

j

voluntas: /iquis vult venire poft me,abneget femet-

p

6;

r

ip(um , & tollat crucem fuam ,€* fequatur ine,. Au-

l

divi monentem , fequebar confilium, tuli

,Mf

TT

crucem mcam , portavi tot annis jugum

Chrítianz religionis, pondus diei, & zítüs

(r

fuftitui : confunmmatqm efl... Sic confumma-

if y

tusin breviexplevi tempora multa, quiate

Fru&u;

ff

u

3. Verüm jam

quzfivi, & dilexi multüm.

.

imitatio-

Ji [

nunctempus inftat refoluticnis mez. — Fec

l; nis mors

(

d4

quodpzcepi(li: turedde, quod premififti: quieta.

bonum eum certamen certavi ,cur[um con[ummavi , a.Tim.4.

f

fidem feravi.

In veliquo vepofita eft mibi corona

m!f

juflitia , quam reddet mibi Dominus in illa die juflus

T

judex. Anima! dele&tatfic mori? fequere

,

jl

j

JEfum , &idem JE(üs te comitabitur in gau-

u

dium Donini tui.

li

CONCLUSIO, ET PROPOSITUM,

i,

14

'm VIL

T

quid ritur hzreo ? quid moror? DEus

u

Q

.Jme Voat! monítravit viam , quó eun-

4

urm.

m;lü

Diei Tertia.

1$4.

dum. |Hunc quoquó comitatus fuero, tu- [rin

tiffimus ibo.

Tam certa illa via eft, uteti- (yif;

amfi tmoriarin ea , ipfum periculum , & inte-

itj Q

ritus fit certior. femita.

Dirumpam jam

Mn,

vincula, quzinjecit mundi libeitas. | Proji-

im;

ciam jugum , quod caroinfirma impofuitin.

Wi

tolerabile, Jugum Chrifti, quiaextotoju

T t

cundum , & delcctabile , ample&or, & ut me

DT

perpetuum Chrifti imitatorem probem, ac

lp

genuinum diícipulum , ftatuo , & promitto:

i

nulla feria fexta, feu dies Veneris tranfibit

Aunend

ampliüs fine memoria PaíTionis Dominicz,

Af

quam vel unà abítinentia , vel facrá recollec-

( fac

tione , vel pia, & devotà le&tione conftantet

t

venerabor. O JEfu' fufcipe me fecundum

Ab t

eloquium tuum, & vivam: & non corfun-

od

das meab expectatione mea. — Ad cruczsad

ïlz, [

opprobria , ad morbos, penurias, & peifeca-

ijudi

tiones , ad odia , & maledictiones, verb): ad

mortem ibo tecum.

EU Tept

ml&:

morte Filii DEI.

O caelum ! xda mori

RT

m t

EXAMEN PARTICULARI :

tl

Ante

N

Fa".h [HW

Wok

SUMPTIONEM PRAND;Z.

I

Vi

GRATïAR

UMACTxo

1

HUInun

V

Oclum! quanta tibi debeo ? bejeficia tua

E

d

C

fi enumerem , prz multitudhe fucum-

t

bo. Minorfum, quàm ut immafam tuam

*ï

d

j

exaquo confiderem, vel pen

etem charita-

;

dl,(l

i

tem ,&clementiam. Profe&té

iuic debeo,

'gl

j

um

quod tandem noverim ; guisf ? &'q'uahf

l

Exattten Particulare,

187

At

fuerim? Novi, quàm turpiter à vita . veré

T

Chriítiana, morigera , & exemplari recefle.

m,lt

rim ; quàm excecatus omnem mundiliber-

m

tatemn, ac delicatam corporis quzficrim mol-

u)

litiem ; tibi adfcribo, quód nunc didicerim

m

1

media tam efficacia, quàm prafftanti(fima

t

tum tuo zcelosé invigilandi honori , tum pro

ha

mea & aliorum pié operandi falute , vitia ex-

o

tirpandi, virtutes acquirendi, & me omni-

st

us in vivum imitationis Chriftianz pro-

fl

ponendifpeculum. O quàminfignis! quàm

i

excela & fublimis hzc gratia! Denique &

v

oc facrum concífifti triduum : . in quem

t

finem? ut vel tribushis diebus mihi emerem

did

denuó tempora tzm male , cam frivolé , tam

300

prodigé & luridé confumpta , dilapidata, per-

Alt

dita; O DEI Bonitas! quid agis? puniri,

iA

ad judicium feverum raptari , à confpectu

s i

;

tuo repelli debuiffzm , quia merui; & tuad

"

ü

tot, & adeó infolitas admittis gratias ? O

dulcia colloquia! O folitudo facra! O re-

ceflus & mentis recolletio fuaviffima! vos

A

date de veftris theíauris; ut Deum,fummum

encfactorem meum, dehis aliqualiter fol-

vam, fatisfaCturus in tantum , in quantumn

Di

cupio & exopto juratus DEI amator , & cul-

Porró ftat firma fententia

tor perpetuus.

mentis, &fixa voluntas reformandi vitam ,

u

genuinum Chrifti difcipulum, vias Domini

hilariter , fortirérque currendi, necà coeptis

"

j dehiftendiantea, ufque dum eó pertingam ,

| le[

il

quó me mea vocant fancta defideria, Deüm-

f

j que videam , quem diu quaffivi , in quem cre-

; didi, quem dilexi, quem & nunc & millibus

m

jelegi. ODEus! O JE(u! tu mane mecum:

ldf

Y

;

W

go tibi.

þ tu/ enim mihi , & e

M ;

PE-

186

Die: Teriía,

jl

PETITIO

DIVINI LUMINIS.

tl

Wt

u

E dividamur ampliüs, adeíto imbecilli

"TM

N

famulo tuà aífiftentià, quà vel nuncin-

m

digeo fummés quiareus cum DEO, & Judi

tdu

ceagit, Heu! qufaudeo comparercein con-

ia

fpeétu tuo , cüm coram te angcli, & cali

t

contremifcant ? amor, fpcs,& fiducia aman-

4

tis, & humilis filit me huc citavit, — Loquar

Aenti

ergó in amaritudine animz mez , & cavcbo,

Atrom.

god te & me contriftavithactepus. Defta-

Aoni

tu perfe&orum tra&o mecum, — Ut vero be-

Q

né, & perfete: illumina fervum, recipe fi-

&

lium , refpice in ream, excita contritum , &

At

humiliatum, | Ardeamperte pro virtute, &

vitá fan&iori, ne incidam in manus irati&

mp;;

Wnda

ferientisDomini, JEfu! mifericordiamine

!g

clamo; juftitiam tuam timeo,& adoro, F af*

01

cc ! Pater meuses tu.

Mi

r

Y

. DISCUSSIO SUI,

Tüne

N

INTER FERVENTES , ZELOSOSAC

leu t

tD

PERFECTOS,

ff

füen

Intentio Y,

DI

em à re&a intentione inchoas? adi-

EUH

matutina.

ones totius diei ftatim à mané proV*

dé ordipas? Ab erdine vit fi non reccfieris

Mdf

brevi fan&us eris,

lt

5:evotio

4. Circa facrificium Miffze , & ufum fan:

h

ad SS, . Ckiffimni Altaris Sacramenti te non tepidulmi,

UT

0-

nl

Miílun perfunctorium, & languidum habuifti ! q

3 "i

tics intermittis? O amor ! & tunon amaris

« A )

IExemen Particulare,

187

3, Recordarísne interdum, qua te expec- Con-

tat, gloriz , & beatitudipis zternz ?

quid hic temptus

terrenoe

tuz tranfitoriz curz ? quid indefeffa pro ho-

ru

notibus, divitiis, &fenfuum commmodis ftu- —

in

dia ? furfum corda! terra fub pedibus fit !

"i

pe Applica-

/4. Divina , & fan&a nunquid obiter, fi

)l

fru&u , & fuccó internx confolationis pe

p-.to fui

eria ad

u

agis , aut meditaris? quafi DEus nil nifituas

exercitid.

ji

meruiffet ncgligentias.

O ingratitudo!

j

. Qualises, dum oras& pfallis? ubi tua Attenta

attentio, & devotio? in templo? in ccelo ? ?ratio.

M

"i

iv

coram DEO? an potiàs in ftrabulo, in fylvis,

;

popinis , & publicis compitis ?. & hzc fit

lii

Chriftiani oratio ? eft, fed abominabilis,

,T

6. Colloquia fan&a, & fpiritualia amas ? Difcurfus

n

paternas fuperiorum admonitiones promptó

& con-

verfatio

t

excipis animó ? murmura , turpiloquia

honettif-

lnmn

mendaces rumores , ementitas fabulas ,

aut f

alias mintàs Chriflianas narrationes zcló

(

i

p

fan&tó impedis , aut pié invertis in pabulum

animz ?

7. Le&tionem librorum fpiritualium faf- Amor

tidis ? his vel aliis exhortadiopibus faluti rerum

maximé defervientibus te (tudiose , ac (ubdo. fprritua-

iutm.

lé fübtrahis ? velpenitüs contemnis ?

)

g. Divinz prafentiz frequentiüs oblivif- Memoria

ceris? ideó tam rarus piarum afpir

átionum , D*i prz-

M

& mentalis recollectionis ufüs,

Hinc ilia fetis.

i

fen(uum, & membrorumlibertas, ac infa-

jl

mis diífolutio.

E(tne DEus in coelo ampli-

gnït(

às? (i erederes , fanctiüs viveres.

aut raró tam aCtus internos , Exereitiü

9. Frigidé,

TU

quàm externos amoris erga Deurn, & prox

j- &requens

anioris.

T

mum elicis, & abíque debita intentione, ac

"

attentione cx mera aridà confuetudinc pcet-

u

agis? Amorardet, non dormiit,

1o0 u r

188

Diei Tertia

ZelusDi-

to, 'Qgæi'ïme in omnibus DEam, vel po- gfgmdj

vini ho- t.!;:l

steiptum ? O quoties aucuparis vanas lio-

r,&

noris

*minum lau

eCep

o 9

i

)

Itf

:O quoties in tuis tibiipfi com-

places operibus ?

m

Superbe! quid bales , quad

ton accepifi ?

Aingt

Anima-

11. "Totus langues in' zelo animarum;

tVl

rum,

forié , quia religioti vigilent pro his » verüm

qob

quis te hác charitatis lege , & praeceptó exe-

Wt

mit ? nunquid proprius amor, & perverfa

ims:

voluntas ? Egregios Chriftiani Ma

!quà

gi&ro; !

Cave, ne te pracipitent.

$m

Amicitia;

12. Tepeícis, aut vix non animum depo-

ttsin

&uio pis, cüm de perfc&ta refignatione; magná

AC

£umDeo. f55&rirate, & omnimoda tui cum Deo unio-

m

ne,& intimá amicitià agitur & tractatur? Haec

tf

ilis (

pufillanimitas tam periculofa unde? heu !

cortuum inter DEum, & mundum dividis.

BU

llndi

DEum non quzris , quia mundana diligis,

TW p

DOLOR.

iT

?

Ual

is hzc vita ? O JEfu! vivens mot-

[

tlf

Q

tuusfurn.. Odilfe vitia & peccata, no-

men jufferat Chriftiani, & necdum copi :

idfimpc

ituduiffe, méque in pleno impendiffe virtu-

"Rn

tibus, centuplicata DEI exigebant bencficia,.

;:is lijp

& neglexi: cum perfe&tis foliintendere Deo,

M

& laborare

pro ccelo mea propria fuadebat

falus, & gloria, & O dolor! nec cum incipi«

Wü[ l

entibus vitia exui, pec cum proficientibus

Pb

virtutem zítimavi, nec cum perfectis didid

LT

*

Ípernere niundum , & eligere DEum,. E

tanta non doleat cordi meo commiffa negli-

»

gentia*. O DEUS ! O Judex meus! doltt

miliies; nonquidem , quia mihi malum erat

"Wt

il

tam male,tam tepidé, & focorditer vixille,

Al

i

fcd quia fcio , mete toties tam inhumaniter

l m.

Qi*

um

H

Examen Particulare,

189

M

offendiffe, & contrift:ffe,

Ex quod mean-

LU

git, & cruciat graviüs, eft hxcmea , quam

p

patior ,-durities animi maxima,

Ecce! non

AL

jofte-

li

lacrymas , fed oculosipíos hec meac

r

retingratitudo, ac perüpax malitia,

tta-

men viz noninlapidem, & petram obdurui

immobilem,. . Coelum ! ah ! tandem feri ,

f

tunde , pulía , conquate, ac percure faxcum

! W

pe&us:. humiliari, conteri, compungi vo-

n

lo. quia ad meliorem vitam afpivo. . Novi

fatis mundi ftultitiam ; novi & carnis petu-

lantisinfaniam. Hiszxternum valedico. Ad

li

W

Patrem meum revertor, à quó longe recef-

feraa.

h

Ad JEíu perfe&tionem, & fanctita-

t

f

tein fufpiro , iterum , iterümque iogemifcens

i

Verbis devotz animz ita rogantis.

DEUS

n

meus , & omnia! omnis perfectionis fons ,

&fanctitatisorigo; quinostui fimiles, fan-

j

&os,& perfectos fieri voluifti, & ore Unige-

niti Filii tui ad perfe&ionem induxi(ti illis

Verbis: eftote perfe&i , (icut & Pater velter

j

i

cccleftis perfcétus eft. « Ec ne di(Eicultatem,

autimpedimenta fzculi caufaremur,à &eculo

i

nequam eduxifti.

Expande finum benigni-

j

o

tats tuz , ut larga omnium virtutum bene-

fició defcendat.

Aufer. O Domine! omnes

:ndlï!-

iniquitates; dele foeditates noítras, nec ali-

"

Í

quid fit ia nobis , quod perfe&tioni obfiftat ,

d

u

)

quod puritati contradicat, quod adventum

ohflf

Sicau-

d

In nos magaz fanctitatis impediat.

tem purificatos donis tuis imple , beneficis

j

!

cumula, fan&tis defideriis excita, & fervore

vm[[f

i

fpiritüsreple, ut nunc dignum fin&itatis re-

u

!

ceptaculum.& poft hanc vitam tuz glorize, &

f

tuli

püius habitaculum effici mereamur, — A-

i'" men,

hp

VI-

Diei Tertia

190

at

VISITATIO

Nl

SANCTISSIMI ALTARIS SACRAMEN-

NY

TI POMERIDIANA,

ditt

U

0

Ropero, curro, quia anima mea de(ide-

tito.

ratad te, DEus meus & omnia! veré híc

Efus u

abíconderis : íum paratus pro hac veritate

li

D

offerre vitam, & fanguinem. — Veré tua ex

Atiftn

tif

hoc tabernaculo. prodeunt immen(a Divini

hd

amoris arcana , & cceleftium Charifmata,

h

Jam finam pando , ut abundanter impleas.

t

a

Indigeo multá fapientiá; jam à te fupplex ef-

Altm

flagito.

In meipsó omni horá, & momen-

tht

tó miíeré deficio; tuimbecillem, infirmum,

a

ac debilem robora.

'Totus demüm à tua

D

dependeo omnipoteptia , quia ad omnemma-

Airum

lum, fcelus, & peccatum à juventute mea

ltfiür

provocor; à te igitur non ampliüsrecedo,

tf

fiterreat cor tuum mea multa iniquitas, non

judica,fzd miferere fervi ad gratiarn reverten-

tis; fidifpliceatingratitudo, & turpis famuli

inconítautia, non damna, fed íuícipe me

lECTI

poenitentem intra vulneratua. Diu quatfivi,

diurequiem fufpitavi; verüm quia extra &

nunquain inveni,

At ubi fum modó ?

mifericordiam ! O Charitatis vifcera! fum,

ubi effe nec millenis eít datum. Eft JESU.

V,

mecum. Hunc dumhabeo, dives , & potens

fum, quia omnia poffideo, O me igitüt

J

beatum hoc facro Triduo, quia reperi, quid

vidi, quia & exofculatus fum fepiüs,ad quem

mnm !

orté nantam citó redibo iterum.

En! mt

JEfu! folitedo ad finem properat ; denu

M P

adalia révertendum. — Timeo, eheu! mu-

DHO CQI

l

tüm Gimeo, Domine mi! ne , dum fücro

DT

ynter

x Vifitario [zntliffimi Pomeridiana, — 191

inter homines, minüs diligam te, Ah!cur

non licet ad tuos hic femper quieícere , ac vi-

Mil vere pedes dulci(Ilimos * cur non & in tuo

J

fuaviter expirare afpe&tu? O dilecta folitu-

.do! quando redibis iterum ? Verüm non

I! amitto te ; nec tu me defere, — Vivat crgó

/' JEfus amor meus! vivat in corde,& ore meo.

i Alia non peto.

Vale fponíe animaruma

It caftiffime ! brevi falutabo te.

jam amanti

v benedicito.

Cl

In fine adde 1 $. Pater, €* 4ve 1. pro con-

? verfione graviffimorum peccatorum ad fa-

/j! lutarem poenitentiam, 2. Pro reditu omnium

V1 apoftatarum, hzreticorum. & fchifmatico-

|il/ Tum ad finum Romanz Eccle(iz.

2. Pro

ni! conftantia in bono piorum, & juftorum,

im* quorum fpiritu, & virtute femper glorietur,

z

j & triumphet Mater. fanctiffima , Romana

j Ecclefia.

u

lmïtf»'*

HORA

T

ul

LECTIONIS;ET RECOLLECTIONIS

(d'

b

POMERIDIAN .

Di

u

N

n

SCOPUS.

L UBI CHRISTIANORUM

ifcä:ïï QUE, VE

BEATITUDO?

,

M

I

id eft, quód tot lamentis, tot quere. Beatitu-

)

n

düo

hos

[/)

f

L QL

lis, ac tufpiriis tuam oneres vitam?

inini$ in

r

j 4»non, quia nimium affectas, & . fequeris

;

]i

yaátien.

m:

. multa , quz camen affequi non e(t datuin ti

do,

i

j 9i f annon quia tuz voluntati, & amori prc-

|Prio contraria quotidie eveniunt. plurima ?

12

aupertatem times ; morbos,& corporis in-

LA

Hs

192

Diei Tertia ,

firmitates ac. moleítias refugis:

ignoBilita-

yier

tem , nominis infamiam , titulorum, & dig

m

nitatum exinanitionem, & rerum terrena-

rum inopiam extremé deteftaris, atque per-

lij

llv

horrefcis; & hinc tantatriftiua, & pufillani:

ln n

mitas ; inde dejectio & defperatio opimi tan-

Into

ta4, O Chriftiane! (i fcires pati, quidquid

tibi obvenit malorum; fi nihil eorum, quibus

hA

TO |

.cares, difponente fic Deo concupiíceres j

quam felix, quàm beatus effes hac in vita

fjf

*l

tua, utut aliis mifer , pauper; infamis, &de-

reli&us videreris:ideó San&ti(tefle Salviano)

qum.

fünr

quamvis videantur ignorantibus mifevi , tamen non

poffunt. aliud effe, quàm beati. Siidiota , fi igno-

49

Ant

rans, &ignavusnon fores in via Domini, &

t

fchola Chrifti, fcires.utique ex do&tiina S,

m at

Ambrofii, felicitatem , & beatitudioem

^me

hic przparari poffe, po(fideri non poffz ;

eam veró przparari labore, non requie, pro-

nlum

ittri

fitetur Magnus Aurelius ita ad mentem nof-

In Ffto , tfam fcribens: ,, Noneft requies, ubi quz-

n

L..tarfn- »

ritis cam : beatam vitam quaeritis in regio-

tii

53

ne mortüs ; quomodo enim bezta vita,

?59

i((cndil

ubi nec vita? quamdiu in corpore vclut

»

in quodam ergaítoulo detinetur animus,

Ti

»

l,

tamdiu, quocunque fe vertat, fi rebus, &

?3

eventibus bené uti velit, id fine labore

L

$,5

[ i[:

nunquam affequetur,

Unde rc&e $.

L

ernardus : nemo noftrüm nifi in carce*

uüit, ;

re, fine cruce interim nemo. . Qued i

fu

mS. There(iam docuit Chriftus, dum illi

"i

h "1

dixit: tempus fruendi hic non cfle, fed h

orandi, & inter labores amandi, — Vides

L

inquit $, Paulum femel duntaxat raptum à

D (?],Iin

) "æz

ccelum , & ibi gaudia cocleftia pralibaffe; ct*

j l'o".

teram in laboribus affiduis vitam traduxille:

N

) idm

li

j

Ledlio fpiritualis Pomeridiana,

| 193

nl

yides, idem me inftitutum tenuiffe , & femel

n

dumtaxatin monte Thabor aliquid jucundi-

«

q

tatis guítaffe, Cüm me vides inter brachia

Vi

Matris, non exiftimes, abfque doloribus l-

|

am mcis amplexibus frui : habet gladium

Simeonis, quó ejusanimatransfoditur : vi-

J

W

des Anachoretas , monachos , & Íànctos

"

meos in fpeluncis, & cavernis fui exactores

[l

W

hi

rigidiffimos, qui nonrequiemin folitudine,

m

fed patiendi pro me materiam quazfierunt ,

»

[

quam & continuis vigiliis,

jejuniis, milléque

corporis caftigationibus, & quotidianis cum

r

ll

*mone, & veteri homine certaminibus

[

funt aflecuti: crede proin filia! quó plus fe-

J

renda Pater meus alicui tribuit có majori

cum amore profequi: & quod ego amorisin

te mei lucalentius arguméntum | exhibere

Qu

u

poffum, quàm ficorum, quz pro me, dum

Interris agerem, elegi, te participem faciam.

du

ecordareitaque moniti mei:; zoz ef fervus

y

major Domino fuo. Monuuit ,: & ex oculis Sanc«

1

i

tz difparuit.

hl

Quid autem S. "Therefia ? tota

accendi, ad martyrium infiammari, & ex-

ciamare : aut pati, auttmori,

:

fj

Il Sufpiras & tu : , Jeat? vivere volo- Bo-S. A T

if

nam venm quaris , ait D. Augu(tinus

» fed non fvpergeb.

?

híc: fihabuit hic iftud Chriftus

, habe & 1?-

( h

2

tuin regione mortistuz. Quid ille inve-

la:'orang

lü []

??

nit, attende,

Veniens de alia regione

K

» Quidinvenit, nifi quod hic abundavit ? la-

j Ü

,

3

ores, dolores, mortem,

Ecce!

uod

À

"

L)

,

híic habes, & quod hic abundat, mandu-

jj

E

,

Cávit tecum.

Quod híc in cella tuz mife-

fi

L!

"

» riz abundavit, acctum híc bibit, fel hic

]

li

» bibit; ecce! quod ín cella tua invenit , &

[d

» àd magnam menfimte invitavit, meníam

coc-

194

Diei Tertia

?5

cceli, menfam. Angclorum , ubi ipfe pa-

A

A

D

Ceffs jam, ceífa Ó infirme fpiritus!con-

BUE

qu&ri, & fufpiriis implere fidera multis , fle-

Wt

biliter lamentans : O. coelum ! quàm duré

J

me traCtas! à mane ufque in.feram vigilo

a

no&em: per totam diem in facris occupor

tf

exerciUis , & laboribus: vivo in continua

LY

voluntatis ,. & proprii judicii preffura, & ab-

bi(

fj

negaione: clamoinchoro, fufpiroin tem

plo, jejuno ia refectorio , fubtraho & me

Ande

Paucis: vitia perfequor, vir-

publico foro.

chu

tutem ample&or, Deo foli fervire, totó car»

BENT

de, & animá totd exopto,, ac defidero. Sed

Id

O inielicem me! é(tne adverüitas t afflidtio ?

a

zrumna? tübulatio & miferia , quibus non

i0n]b

undique obruor, premor , & inffar panis

LO

quotidie ab illis fuftentor ? interim fegnes,

M0 (

ignavi , oriofi, & voluptuoti Chriftiant vi-

Itl

vunt confolati, felices & beati, hilares ; ac

M L

contentiffini. O Deus! quid hoc ? hacd-

lg

ne illa retributio , quam fpondes quienti-

lil

bus te? hócne preimium, quod romittis

lgl

ij

contemnentibus . mundum , & fequentibus

*dglg

te? hicne illie coeleítis jubilus optata beati-

lre i

tudo, & felicitas, quam debes veré amanti-

"f

buste ? Sed Ó te modicz fidei ! qui contra

"n f

hr

* talia.fundis! oportet hzc primüm

LA qu

cd nonftatim finis. . Oportet pugnare,

*

2

'njn

^

d palmam afpirat vi&toriz, Laborare

" l

4

4

it, qui ad alta clu&ari feftinat: quit

fmg"

laGter dico, Chriftiani haud mereri no*

Ve

x

!

n, & gloriam , qui fine pugna vincere,

Atf

fineprzlio proficere, & fine labore, & tri

* g

bulattene triumphare fomnia;.

"if

xmxo ü

| IIl Por-

Leitio [piritualis Poueridiana.

19

n

III. Porróq

uz iftafraus , & deceptio ? Confyts;

ergó ideó vipilas,

l

m

exin confol

Oras, & jejunas, ut tuamiio nof.

ationem habeas ? Sihoc: ántietra Deus

l)

hoc eft quz

reré, non,

quz fua fünt, fed felus.

quz Domini JEfa Chrift

1*. ánne hoc eft o.

iU

perariex virtute folida,

& genuinà, quam

non fenfibiles guftus, &

quedam devotio-

w

num füavitatesreddunt

meritoriam, fed fola

j il

Dei Charitas, & gratia

L

; cui aliquid de fuo

immifcere commodo fen

fibili, jam eam of-

fendere, & deformare eí

Ü

ui veré qua-

ritDeum, & invenire defiderz

t, fibi humili-

ter ad opera dicat aniverfa : feryi

intitiles [umus sLuc, Yg.

quod debtimus facere fecimus.

E profeétó inu-v.1o;

tilis estu: quid enim tuis

vigiliis, tuis devo-

tionibus, ac facris rigorib

us deb

t

ct Deustpec-

care, deficere, & errare tüum

eít: operari

T

Veró cum merito,

foliàs Divinz | miferi-

cordiz,

Quidigitur vane gloriaris de alic-

n

DO ? nunquid

J

dloriabitur fecuris contta eum, qui fe-

If'c. 10

j

Catinea Y aut exaltabitur ferra contra etm ,

4 quo

Jf

i

,

.

trabitur. "'Tibiproin dictumà Chrifto,

Clas;

«t 40d babes, quod non accepifli

? Jiautem . acceperis,

y quid gleriaris , quaft non acc

eperis? ion hocgau-

j/ €€Fe potes, quoódgratia Deiinte non vacua

.

N

jí'uerw, quam gratis tibi dedit; Si

quidem

z

leris er- a. Cor.

jf omnts fufficientia noffra ex Deo ef. - Fal

8

£9, quód tempore adverfitatis te inf.

€

licem

"U. $.

w

)

j 9 minüs beatum deplore:; eteni

m homo

|Probus, juftus & piusin rebus adver(is vi-

, tàm agit non flebilem, fed beatiffimam, ut-

(/ P9te; quem fidesroborat, fpes confolatur, &

qiNnaritas animat,

Hzecne credis? ideb &

-IC)5

€$ tibi dicit,

te € numero przdeítinato-

Tum eífe non

poffe, fi Chrifto, & huiccru-

Cifixo

Ínmilis non fis.

Nonne enim hac opor-

Luc, 234.

j

N2a

t 251

Diei Tertià

i

196

uit pati Chriftum , & ita. intrare in gloriam fuam,

n!

Nunquid tib1à Deo fuaviora ab &terno or-

hj

li,

dinata funt media ad rapiendum coelum,

(ni

quàm zelofis data funt. Apoftolis , primis .

Chriftianis , Martyribus , omnibüfque fan-

JUIT

l' j

Vif

&is, quorum vox, & profeílio unica; Quo-

bl

miem per mtltas tribulationes nos. oportet intrave [

regnum Dei.. ACt. 14. V.

41. ubi jam fides tua?

Ü

Hzc docet, ideo à Deoti

bi immitti adverfi-

UT

tates, ut có majorem quondam poffit tri-

Tico

Talni

buere coronam in patria; & ne debeat gra-

viüstua punire peccata in vita altera, utpo-

Vent

quam

ttle

te femper pronior ad miferendum,

hic

callizandum & puniendum, . O quantus !

K

ita

1eni

amor Dei erga te! quanta & exin pro V

il-

ixefentitua beatitudo , ac felicitas! ideo

£all

itPa

la S. Bonaventurz exclamatio pia ; O tor-

menta nüfericordiaY. eruciat , Ó amat,. Quàm

Mij

viliter itaque & indigné, ac leviter de tua

M a

feniis felicitate ? hzctibi eft proxima , quo-

J

LU

ties vivisinadverfitate, Si enim milleannt

f

juxta $. Scripturam , zternitati comparau

Ti

non fintni(iuna dies; quid cffe potelt vita

Vr

eiam longiffima , nifi unica horat ergo

At

oram concéi-

K

tibinon nifiunicam ampliüs h

)

fum eft vivere, & mox Deum p

oífidcbis,eà-

YUl

dem, quà Deus, «ternitate seternüm

felix.

DI

3lg

Uni.à proin pztiendurn tibi horà, ut dein in

omnia cum Deo, & fan&tis gaudeas fzcula

D tl]dl

Ex hzc tuam non ab(tergant criftitiam, aceo

li

»ti

ut cum S. Jobo tibi ipii gloriabundé dica

» t

30b 6 10

bac mibi fit confolatio , ut. affligens me dolore , 0

URU

Peccoto P

ATCAS.

DHU

d—es. prof-

ris prof-

IV. At peccatori ftatum invi

(

peritas

peritatis mundanz * cu

pis & cum hocip 00*

L.

nulila.

mis tuos. duceie dies f

Q periculofa de S;l

»

kedlio fpivitualis Pomeridiana,

157

"J

ria* utique fcriptum legis in Proverb. 1. :.

Q

Profperitas fIultorum perdet. eos,

Homo otio-

(

Jus, & vittis immerfus , mundíque abua-

L.

dan: gaudiis, ac confolationibus non eft ap-

i

tusregno cociorum, Deum contemnit, ob-

m

livifcitur, ac deferit ; fed & viciffim illius

ht

oblivifcitur Deus cümque füi depravati cor-

f

dis relinquit de(ideriis, & ex hocip(o feveri-

u

or, quàm fi infenfiffimis eum traderet ini-

jl

l

micorum manibus,

ipfelicitatem ho-

"

N

minisin fua fubítantia pacem habentis, vi-

d

ventisque in ítulta perfidi mundi profperita-

n

te' exclufus is eft 4 numero filiorum , pro-

H

J

jé&usà (inu Patris, privatus iure coelorum.,

!

Sienim Deus eumamarct ut filium, adverfis

[:

li

Calligaret. — At necirafci ei dignatur ampliüs

"T

