cita; fufcipe infrunitam carnem , & ut ratio-

ii

ni ac fpiritui tandem acquiefcat , fuaviter or-

dina, Suícipe, quantus & qualis füm, totum

gt

l

me, Homofui fzcul; homo, &inimicus

orti

i

Dci ; O folitudo ! exue viperiná hanc cuticu-

[

lam! detrahe mores, & pravos habitus! ex-

n

purga vetus fermentum , inclinationcs per-

verías , & cun&ta , quibus fcateo, vitia. Fiam

J

Dl om

pertehomo, quiíit novum Deo, coclo &

angclis poenitentis fpe&aculum. — Vale pro-

)d J

Y

ditor ! vale inunde immunde ! falve

ia

i

y 4

Redemptor! falve JEfu! dulcis

hofpes animz!

u

Jf

r

"

y I

A.5

EXA-

]PO"L

io

Diez; Praliminaris

EXAMEN PARTICULARE

ÁAnte

SUMPTIONEM PRANDII,

DI

I.

l)

GRATIARUM ACTIO, .

(

Bifum? inter cives fanctorum, & domef-

fi

u

ticos Dei.

Ubi priüsfui? fuper flumi-

lVO

plon

na Babylonis fedi, & flevi, dum tut recorda-

itle

rerSion. Quisjam ad ftatum adeo felicem,

& jucundum, excelfum , & fublimem voca-

M

vit?

uG

uis Babyloniorum me exemit miferijs,

Wtd

& fletibus? quis cum coelitibus & beatis me

collocavit? O bona Charitas ! ó chara Boni-

fis |

tas Dei! tutu dux mihi fuifti : tumcémil-

Ma

i

libus inter tuos elegifti : tu ab infelicibus

mundiaffeclis, & centenis pereundi periculis

clementer in Evangelium, in virtutem & poe-

nitentiam fegregáfti. . Et hoc cujus meritó?

(

peccator , filius prodigus , tuz gratiz ftirpa-

tor , villicus iniquitatis , fervus nequam fui, à

favie tuà , & confortio fan&torum rejici, re-

Yi

|

pelli , paradisó privari , & inter rebelles , & -

ternum abje&tos poni, & ftatui promeritus

Verj

fum: & necdum uror: necdum cum inferis

R

Et hoc unde mihi nifi

i fo

torqueor, crucior.

tuá gratid , & paterná mifericordià,O potens!

d

O pie! O clemens Deus! huic ut filialiter ref-

h

Nl

lt

pondeam, jubet mutuus amor ; tibi ut gra-

titudinem rependam , clientis monet pietas,

T

devotio , & reverentia,

Etnon diu moror.

?

l

Jamadíum! miDeus! nec ingratus, ecce!

Odwru

corpus & abimam cum potentijs, & fenfibus

UImm

tibiin tua offero obfequia , unice proteflans:

omine! non fum dignus, ut intres fub tec-

D] dw

tum meum.

*

Exatten particulate,

11

II.

PETITIO DIVINI LUMINIS.

ctantum verbo: & íanabitur anima

i )

mea, & quidem hác horà, hóc momen-

tó. Oquàm multum intereft,vel hunc qua-

]

drantem bené mez impendiffe animze,& falu-

(l

ti fempiternz ! ut certiüs fiat, gratiam Dei

elt

invoco ,lumen de lumine, Deum de Deo im-

loro,

Agnofcam vel nunc, quid deceat ,

(j

J

vel expediat ftatui meo, — Ideó in negligenti-

as,in omifTiones , & inconítantias indagabo,

m v

ut tela previía eó minüsferiant, Inquiram ,

hm

T

ut doleam: dolebo , ut emendem, & heroi-

cas vitz fanctioris refolutiones concipiam.

T

Atten-

nl

Ad examen, ad diícuffionem ergo,

jud

deanima! te trangunt fequentia.

DISCUSSIO SUT.

j

«

Tüne

r mmlü

: GENEROSUS

5

ET HEROICUS

te li

"

CHRISTIANUS?

am D

K

is, fi te prafenti infolitudine ad pun&ta

eiii,

E

lei

fubjun&ta animose , atque cordaté refol-

veris, Refponde jam mihi;

oni

Refolvesne ergo te prim : gaudere & glori- c,.4...

i

ii

ari folummodó in Cruce Domini , inter def- i ccice

pe&us, opprobria, injurias , & vilipenfio- Domini.

yt

nes? ^. pro perfecutoribus, & inimicis,aliis- Orare

at

& eis Pro per*

p

que tibi malé affe&tis quotidie orare ,

fecutori-

Ípeciales defurfum expetere gratias? 3. te-

K[ l:

ipfum libenter ftatuere centrum , & metam v,re &.

um

odiorum totius mundi , omnium malediGti- eii peri-

Uf u

onum , calumniarum , di&teriorum , & cavil- pfema.

1 al

lationum? 4, ferió & viriliter optare, alio-

Imputare

"

ibi de«

rum defectus imputari fibi: fub nomine tuo

1

m

pe

i

Diei Praliminaris

^

fe&tus a. publicari: excufationes non recipi: à fupe-

ii

liorum.. rioribusrejici, puniri, damnari, idque ex me-

i

ris fufpicionibus , finiftris relationibus,emen-

f

Gloriari

titis coniecturis,aut delationibus? j.contene

Qent

in officiis tum effe quocunque munere, & officio eti-

y

vilifi. am viliffimo, moleftiffimo, ignominiofiffi-

mis.

mo? Chriftiane! & hoc eft agere magna,

Ui

uis autem animus ad ifta ? fed nondum finis,

It

Pati for,

Refolvésne te & pati fortia ? patierísne

U

tia,

omnespermiffiones Dei ? lapfus, & morbos?

i,

il

fiones

permit omnes omnium doemonum iafeCtationes ?

Àr

tentationes, & zrumnas? hominum dide-

D

L

fs

ria,injurias, & confüfiones? corporis defa-

Wi

tigationes? animz defolationes , & fpiritüs

düm

fterilitates?Non terrebunt te aucuminoficala-

fun

1aliei-

mi? mordaceslingux* fufpiciones, judicia

Qd

am , &temeraria, murmurationes, & explofiones

M

peifecá- tremendz , graviffimz? & hzc omnia fufti-

|

ld

tiones 'pebisinnocenter? finemurmure? fineque-

homi

"

b

3í5 rela? fine turbatione & accufatione, aut vin

*

di&tà? grandia hzc funt! fed folis Dei filiis

propria. Utique & tu unus ex illis? fed ultra!

Carere

Refolvésne te denique , nullam laudem

exemptionem; favorem & recreationem fpe-

QN

omni Có-

folatione Far€ , aut defiderare pro re quacunque utut

il

excinfs. mágnó tuilabore , & fudore geítà ? nun-

ormir

ca

quam optare , xqualibus, vel inferioribus

Tan

ob tuam ztatern , officia , & merita przrponi,

fD

aut meliàs traCtari? filere in adverfis? in à€-

Vi

lationibus , fufürrationibus, & accufationr-

Wlbu

bus? neque affli&tiones tuas alteri revelare

tg

amico ,ut vclinnocentem defendat, vcl de

frij

folatum confoletur, & gaudere faciat? ab om

QUi

ni officio , & actione ; in ipfa etiam ultimà

Cilin

manüs impofitione ad nutum füperiorisfa-

tlttd

tin recedere , utut fine ignominia, aliorum

jn:

E

Eäcamen particulare,

13

j

h

infultatione haud fieri poffit?pihil coram aliis

(ar

inlaudem , & tuiipfius zítimationem narra-

Mi

re, fed penitüste, & tua nefciri omnia, are

du

denter velle, conformiter Poé&cz:

o

Spernere mundum, [peruere nullum , fpernere

fife:

Ti

Spernere fe fpevni, quatuor ifta beant.

Mori no-

(

Ultimó nunquarm inquirere in fzeculi rumo-

vitatibus

dun

res, novellas, &fabulas, nec inquirere de pj

pï(l. !

|

promotione tui ad officium, hoc di&to : quid

f

Ad te,

A

Anima! hz

c omniaexpetit à te Chriftus

Jm d

Jefus, quem in focium pro facra folitudine

(s

tibi elegifti prudenti(fime. ^Contremifcis »

u

dum taliaaudis? at Crucifixum fufpice,& Je-

j

fum fequi generosé ftatue, — Infirma es tu :

u g

quid tu

m ?-folàüm confide, longe potentior

m

j

defurfum tibi promittitur gratia. Aude,

ynoi

uod Chriftianus jubet amor.

Potuerunt

!

"

hi & ille : tibineinfirmior Deus?

D

IHI.

j

DOLOR.

2b

2

v

Me modicz fidei, & fiduciz! terreor ,

T

)

(one

dum hzc folüm lego , vel cogito! O Je-

unqll! ,

fü! quàm imbecillis! quàm ipfirmus fum ad

Ál

N

omne virtutis bonum! horreo obvias in via

mandatorum tuorum difficultates: horreo

f «

ftrenuam meiipfius, & meorum appetituum,

t

pm

yiti

!

ac paffionum victoriam: timeo, me privare

levibus etiam folatiis, qux corpus defiderat ,

& di&at: timeo aliorumin fordida vità mihi

fimilium difplicentiam , & iram : metuo lin-

r

lat*lb

guas, & dentes carpentium, irridentium, &

"i

calumniantium, — Qualis hzc vita? ubi for-

1f r

at

titudo? ubi patientia Chriftiana?

varia

u

Erubeíco , tanta vidifle in mmonte Cal

urn-

24

Diei Praliminavis

D

fumm: magnanimitatis , & fortitudinis fpec:

tacula! erubeíco , legiffe tot exempla fàn.

) 7

,F

&orumin fchola patientizilluftriffima! eru-

befíco, vel femel aperuiffe facra Evangelia !

4

,

his undique convincor: quidenim hacpro-

fünt omnia, finon fequor ? (iinfirmitati, &

,l

pufillanimitati turpiter cedo ? fi corruptz na-

y agg

) PC(

turz ire, & impatientiz fuccumbo ? (i Deo,

& hujus gratiz diffido? O diffidentiam la-

,

crymis dignam! Patrem habeo optimum in

,n

coelis: & quid hon de paterna hujus fperem

y t

manu? Advocatum, & fratrem in Chrifto

T4

Jeíu? quot gratias non. mihi promittam ?

O fponfum , & amatorem animz ipfum Spi-

VN

ritum Paraclitum : & ego diffidam ? ego con-

ftitutus (ub cura, protectione, & providen.

tià Dei adeó potentis , infinité fapientis , ott-

AT

niaque fortitet , fuavitérque difponentis ?

quz hzc injuria ?. quàm gravisoffenía? &

hanc quoties non meá inordinatà intuli trifti-

li

li

tia? Verüminterram procido, veniam de-

Á

precot , errorem cum diffidentia execror, &

tu,qu

meam in te ó potens! ó magne Deus!fpem,

&y

ac filialem refufcito confidentiam, | Hác ple

lu

nus , tuágratiá munitus , & afTiítentiá , ecce!

h]

jam deferta peto,& folitudiné ingredior cum

Divo teinvitans Auguítino: Comes cíto ,&

t

um

$. Aug.»

adjuva creaturam tuam , quam cteavit be«

Vtez

in Soíü- $5

nignitastüa: nonpereat in malitia mea ,

: gvf. € Ils

n f

quod operata eft Bonitastua: non pereat

tolor

)

in miferia mea , quod fecit fumtma clemer-

99

tia tua,

Quse cít enim utilitas in creatio«

am,&

??

Af

netua, fi deicendam in corrüptionetn me-

l

» am? nurnquid vane Deus conítitui(ti om-

25

nes filios hominum ? creáfti me Domi-

T

[Cndel

».n€! rege , quod creáíti; fi non regis, jam

p 'DG

Vifitatio Sandifftmi.

1j

non fum :

non enim mea merita, non

m

»

mea gratiate coégerunt, utcreares me ,

p

33

n

fed benigniffima bonitastua, Ipfate vin-

?»

cat charitas ad falvandum, quazte vicit ad

T

)

me creandum : non eítabbreviata manus

lay

dj

)

tua Domine, utfalvare nequeat ; neque

9?

aggravata eít auristua, ut nonaudiat ; fed

tj

peccata mea diviferunt inter me, & te , in-

yil

»

at

)»

ter tenebras, & lucem , inter imaginem

9

mortis, & vitam, inter vanitatem, & veri-

Vi

ul

9?

tatem , interlunaticam hanc vitam meam,

??

& fempiternam tuam.

Amen.

fl (

u

VISITATIO

jium

SANCTISSIMI ALTARIS SACRA-

t

MENTI POMERIDIANA.

pruvid:

LAUDETUR MILLIES SS, ALTARIS

h U

o

SACRAMENTUM!

od

Bies? dile&e mi! en! venioadte, quia

ol

u

tu Vocas me, Salve ergo amor dulcit-

qttit

fime! quid jam nunc loquar tibi ? loquere

&qett

tu , quiaindignus fum ego,loquiad te. Sed

'

cheu! quid video! triítis eft JESUS meus !

)eu'sfj

—

(ii

;

turbatus eít amor meus! JESU! quis in cau-

ntiiu n

ía? ego! ego! quia peccavi in Patrem, Fra-

'[cdiüïi

tem, Sponfum meum, | Peccavi, quia nun-

i

quam ferió , & ardenter in hoc SS. Sacramen-

totearmavi, nunquam te defideranter quzfi-

j

vi, raró mea, & aliorum peccata coram te

) Pt[l

deploravi , & dolui,

Nunc defidiam,incuri-

j

am ,& negligentiam deploro , deprecor, & in

Ts

fatisfactionem me totum bíc przentem fifto.

jonttl

Abfit, uttui oblivifcar, & abeam ampliàs in

iil

viamimpiorum. Doleo.quódunquam of-

« I fenderimte: & neimpofterum aut ipjuriis ,

aut

j

16

Diei Pmlz'min;wis*

aut blafphemiis, aut quibuscunque peccatis

ab ullo offendaris mortalium , jam fangui-

nem,corpus & vitam meam tibi pizfento :

t

& quid volo? quid cupio , nifiut impediam

Ícelera , & promiffis morte meá fatisfaciam?

Quz enim fpes, & fiducia mea ? quis amor

meus in hac vita? nonne tu JEfus amator

ffü

meus ? poffide igitur cor meum ; in te vi-

|

Vam, in vitaac morte meá cantanstibi: Bo:

u

pi

itàm

nus estu, &inzternum mifericordia tua ,tu

lufi

me amáfti ab zterno, etfi provideres,me non

raro offenfürum te,

kini

Conferváfti, & rede:

inittü

mifti me, qui toties creaturis vendidite, Pro:

tetbu

digum expectátti , juftificáfti impium, pratfete

tonfi

válti fragilem , & fugientem reduxifti, utin

ime

terfervos, & filiostuos honorarem, ac dili-

Titoti

geremte, | Laudent prointe mecum cocli, €

N

terra pro tanta Charitate tua: & ab hac quis

inte

mefeparabit? mundus? eum defero, &ad

Ti

folitudinem propero. .Caro? decepit me!

g

eam deteftor, & tibifoli ó JEfu! folusin de-

ferto adhzreo.

Diabolus ? novi infidiato:

Til

quít

rem: fugio, & in tuo corde hic me totuti

abícondo: tu enim Domine! omne bonum

ol

li

i

es,quies, &felicitas mea.

O ccelum?! tri

femu

bue, & concede , atillum folum diligam, et

ATl

)

totaanima quzram, qui cít dulcis JEfus, &

Deusfuperomnia! diícedo itaque : at nom

[Ia

P"f

h]

fine te ,amor fuaviffime! veni & tu mecum:

€ccce! parata in corde meo omnia. Vehi

if

1

& urerenes meos, inebria me charitate tuà,

& fac me unum tecum , ficuti tu

Ut

,« Patcg

W

tuus unum fünt/ Vale amen,

Denique pro felici fucceffu folitudinis facrz

N

ff

invoca omnes fan&tos Ccelites, & domefticos

( Y

€i recitando videlicet Litan, Major, de omn-&ï-

tgx

Em

Lochio Spiritualis,

i?

]

H.O.R.A

n

Id

& LECTIONIS, ET RECOLLECTIONIS

Wi

POMERIDIAN/E,

yiit

SCOPUS,

J t

Efutantür frivola argurnenta , quibus té

d

pidi Chriftiarti piam, & veré Chriftianani

Ti

!' Vitàm , ac Vittutem impugnant;

W Infirmitàás hurana! quid noh audes? ut

iM à virtute Chriftiana utte exc

4 fefugias viam Domini: quid non excogitás

ufe$: quot prae«

li

I textus ? quz &ravaminà ? quas difficultates

in nonfin

£is? mentiris? intendis, & curás fo-

ili/ lüm ea, quiz ad corporis follicitüdinem , vel

?,! commoda fp

eCant ; quz vero àád fpiritüs

yn g

rofe&um , ad perfc&ionis chriftianz exhi«

à!! bitionem , ad catnis humiliationem , & poc-

ii fiitenitiám , penitüs horres , & negligis, quafz

«t Deusin tremendó illó jadició tecum fit a&u-

(i us aliter , quàm cuti alijsimpié viventibus ;

i quafi & mala tua incorrecta relinqueret , &

P

. bona n

s

le&ta, ac odiurn virtutis , & perfec-

x tionis

Jhriftianzi remuüneratet, GCoecita-

dn tem tuam ütabftergam , audaciami ut retun-

il dam ; mendacia tanta ut confundam

j J pugnanti refpondeo,

,jaxp imes

J

tü

pugnas ergo primo fervorem vite

fxl'ipu.;

3

[ mlfï Chn&

|

ianz , & dicis: fatiseft,i diem pié, &

natur à

mil. |

hriffiane tranfipami ; (i opera communiia '^vofs

4j exerceam : ut quid igitu

r

2

'ad fupererogatoria ;

; I! & extraordinariaimpellor?

]ta

3

eít: fufficit; fi diem pie, & Chriftiane

jl tranfi

ga:,O

péráque commufiaperagas. At

Qf fic vivere,

non eft vivere modó commuini ;

nes

Mo»: Vel e£ arida confuetudine,ez quotidiana

£els

biei Praluninaris

rs

li

ce(fitate, aut timore reípe&tüs humani, uti

ftulté credis, fed vivere cum i&itentione pu-

l

4

ra, fpiritufervoris, &igne charitatis arden-

tiffime, Nec extraordinaria exiguntur àte j

m

lls

:

Defen-

communia perfice, fed modó non commu-

ditur.

fijt

ni , quemadmodüm affolent pigre,negligen-

tes, & tepida animz,

O quàm inulti devo-

ii

['

li

tülifunt, qui magna hodicaudent, eó quód

ad hzec fefe naturz impetu inclinari , & impel-

a w

fi

I

liadvertant; cras veró toti torpefcunt,& de-

«

thF

fidiofi unt, quia ferventiüs operandi,devo-

t

tiásque Dco ferviendi jam.omne evanuit de-

fiderium.

Unde funt in fuüis aCtionibus in-

hl

conftantiffimi ; uná die multum , alterà vix

We

lie

aliquid bonifaciunt, Idcó non raró plurium

hebdomadum laborem intra unius fpatium

N

LT

diei deftrnunt : wnus adificaus , alter deflruems.

Niy

Eccli, 34. V. 28. Sed hxc turpis levitas eft,

li

non folida, conítans, laudabilis pictas, cuinil

W

itaadverfatur, quàm infamis in rebus agen-

dis incon(tantia;

Sicum frigidis , tepidis, &

:)H

yll

inconftantibus zgis , levitatem tuam luculen-

ag

ter prodis , & hoc ipsó non Chriftiane , & pié

»

vViVis,

Levitatemautem hanc tuam , ut ge-

hii

neroséexcuteres, nunquid & extraordinaria

affumenda effent mediía ? Et quamviste ne-

h

Jfn

"

mo compellat ad jugum Chrifti Domini, vel

ad ejusmodi opera lupererogatoria , tamep,

t

H

L

ut gelu cordis tui tam frigidi fortiter infrin-

f

b

as , hzec tibi videntur apprime neceffaria,

l

orró nófti, te non vocatum ad ftatum ple:

LT

batium ; aut vulearem, fed ad eum, in quo

illa Apoftoli veri&icantur vzrbaz fratres ! jam

m

non eftis bo[pites , C advena $. fed effis cives [anito-

'lmF

rum,C domeflici Dei, Ephe( 2, — Cur érgo cum

h

plébe ; & vulgo tuam máíces vitam? 6 Chtif-

ïht

tià«

p —

Ledlio Spiritualis;

19

j

; tiáne! éftnequis aulicorum in feculo, qui ita

H

fe usque ad gregem humiliat, ficuti tu ob tu-

l

amin pietaus exercito continuam defidiam ,

!

ignaviam,& inconftantiam? quid tibi & gen-

ij

tilisSeneca: ves fordida e[l , trità ac vulgart vi4

ancederé.

N

Ad alta , ad excelía,ad fublimia vo-

r

catus & aílumptus es, Agnofce dignitatem 3- £e

W

tuam : & conforsfactus Divinz naturz,

no!i Sérm. 4

de Nai.

l

in Veterem vilitatem degeneri converíatione

Dom

redire, Memento, cujus capitis , & cujus

u

Cerporis fis membrum, — Reminifcere, quó

f

erutus de poteftate tenebrarum, translatus es

;si'

in Deilumen, & Regnum. . Vivere proin

V

exemplariter , vivere & in illuftri virtute , ar-

]

tis eft maximz , & fingularis cautele, Quo

d $. Be»a

Serm. i.

il

D. Bernardus teftatur: Patas, inquit , parva

de Feflo

!l

v65 efl , fcire vivere * inagn

um aliquid , immo ss pepyi

"naximum efl. Vivere inter vitia , exceffus, ev* pau«

*

& mala exempla,vivere non eft.. Ita Do&or 4.

Tnellidluas : 505 vivit , ait, ,, qui fuperbiá in-

li

» flatur, qui luxuriá fordidatur, qui ceteris

» Inficitur peítibus : quoniam non cít hoe

» Vivere, fed viram confandere, & appropin-

» quareuíque ad portam mottis,

Quid ma:

nife(tius?

i

À

Impugnasa. Pretiofius nil mihi meá liber-

'; tatethác

|

perdità perdita omnia : difficile pro-

"

' ineftviv

ere fuüb dire&ione Patris Spiritualis;

l

[r

, autalterius obedientia , uti int

endit vita per-

fe&tior , & folide Chri(tiana;

i

Subjeécs

Bone! nunquid hec omnia previdit JE-

tio fui

f

"

Íus? igitur ut faciliorer redderet captivita-

facilli

ul

tem, & abnegationem tuz voluntatis , 4C ma

proprij fenfualis amoris, exempló opus fuit.

uid autem legis deillo ? nonneabanno t^.

!

ufque ad 33, in continua vixit fubje&tione, &

2

OD€-

li

40

Diei Praliminaris

[

obedientia? erarenim . fabditus illis, Luc. 2. Et

quomodo obedivit? prompté, fine querelis,

[

corum nutum, & inclinaticnem praveniensj

perfcit. exa&té , & nihil omittens: & quis Chriftoli-

i

[i!

libertaté bertatem negabit? perdidiffet, fi fe non exin-

hominis. aniiffet , fámque voluntatem ufque ad Cru-

T

h

cem humiliáffet, 'Tuveró, quia murmuras,

quía contradicis, quia omnia excufas., quia

n

Ip

ignaviá , & negligentiá regeris , quia refpectu

.hominum, & more politicorum tractari ap-

lst

W

|petis, téque ipfum agendorum regulam fta.

en-

tuis , ideó tuam libertatem defendis,& def

dendó coram Dei oculis mife:é deperdis, O

4

Bone JEfu! ficcíne vitiis emitur regia liber*

fl

tas? fi hoc,cur tuinter tot flagella, & oppro-

Tl

ln

bria? curinter tormenta, & mortem? fed

it

Obedi^ infirme ! Ó languide fpiritus! audi S. Bern,

EY

entiz

ex obedientia mori voluit,poris eligens mortettt;

il

t13,

pteftan- quam fperdere obedientiam. — Melior enim eft obt-

k

dientiaAc abnegatio voluntatis,quam vidima,

Wi

X

TAE eufenltare magis, quàm offrre Adipem arietum

Ü

Per vilimas aliena caro 3 per obedientiam verà vos

luutas maclatur propria,

Subditus eíto, & falva

l

D. Greg.

V

eítlibertas :- quis enim in libertate beatior ,

quàm cui pro regula eítipía voluntas Dei?

tt

t

hacte gubernat, fi tuam non.fequceris.

quid felicius ?

[

Ü

Impugnas 3. In carcere fari : quis me libera:

bit? ab adoleícentia mea ad mentis cvaga

Y

V

tionem & diítrationem pronus füm , mul-

tümque tum ad genij, tum animi mei liber-

|

li

tatem, ac relaxationem afpiro. Hinc intrá

me recolligere non modó fumma difticu:

j

[

tas,fed &quzdam mihi videtur intolerabi*

lis captivitas, quz , cum libertatem illam iü

[

M

memcetipfo reftringat, animo quoque facu-

t4«

ts

t

Ledlio Spiritualis,

al

] vtatcm adimit, liberiüs ad extra fefe. diffun-

j

j

dendi,

Quid miferabilius ?

Recol^

j

Nüncnovi, quàmfuperbus (istu. — Sicre-

e&io in«

bró defcenderes intra teipfum, accurate men-

terna if-

ji

tem recolligendo , faciliter perfpiceres, qui-

(

luminat,

bus nugis , quotincompofitis affe&tibus,qua-

&

Ti

libus & miferiis tua fit implicita confcientia,

H

Verüm hzc intima infpectio tuz non placet

|

i

fuperbiz; hincexterna quzrit , laxitates ap-

il

petit, & vitam cum Deo internam refugit :

uid Chriftiano indigniüs ?

jt

Et (i cum Deotuo demum efle non cupi-

"

as : qualiter tandem vives ? qualiter & finies ?

l:

fihumilitate , & puritate cordis non clauferis

vitam , periifti.

At quó medió utramque

|

hanc virtutemn certiüs obtinueris, quàm per

l;

internam recollectionem , qux cüm vias tu-

ul

as obíervet univerfas , tuífque motibus invi- dirigit

"L

gilet fingulis , cognitionem tui perficit, & af- inbono;

]

fe&us inordinatos,qui confpurcant cor tuum,

yiil

moderatur , ac fortiterreprimit. . Ethoc fit,

Mi

duram incurrere captivitatem ?. dixiffes me- tollit

J

j

liüs, te miferé captivum, quia ad amorem cartivi-

tatem

4

virtutis, ad hilaritatem fpiritüs, adletitiam

mentif.;

j

tranquille confcientiz tam modicé afpiras.

l

Nonlegifti monitum Chriíti JEfa , quod per EE

os Evangeliftz (uis reliquit difcipulis, Regnum y, ,;,

(id

- Dei , ait, feu pax & quies, intra vos.. Sed non

i

pereftufiones morum , per laxitatem fenfu-

um, per de(ideria , & appetitus carnalium

j

oc quippe fervire peccato eít:) ergo per

mortificationem, füi abnegationem, & ju-

gem mentis, animique recolle&ionem, eám-

u

que conítantiffimam. . In hacut quotidic te

"

teneas , fuadet charitas, quam animz , non

f

€ orpori debes ; jubet & zelus, quó intuam

l

3

tc;ri

23,

Diet Praliminaris

ferri alutem obligaris. Sineglexifti, negle-

[

l

xifti plurimum,quia omnia. Et quid flebiliüs?

Impugnas 4. Clamant afcete , fulminant

[!

n

SS. Patres, intonat fcriptura , exhortantur

patres fpirituales , rogant Pradicatores, ur-

)

&

li

gent S. Regulz , & ítatuta, ut perfe&tus

^

fan&us fiam, velfim. .O quàm dura admo-

J

li

nitio! utme hoc, vclilló extricem vitio,non

unus menfis, non unus mihi fufficitannus ;

Ti

J

& jam fab&tus fim ?. nimia hzc funt, qux pe-

tuntur ab infirmo.

At

Defide-

h

O Bone! faló laboras fuppofitó. Non

ratur d.

N

fan&itas

defideratur , ut a&tu fis perfectus, & (an&tus:

[

fed utvias fan&torum exquiras , ipforum vel-

vitas

D

tigia fortiter premas , ad arctiorem cum Deo

li

unionem ardentiüs afpires , ad verz fandtita-

Ti

tis lumen pro Di gloria totis conatibus cor

tuum expandas, hzc tua obligatio, hzc &

[

j

profeífio tua eft. Ex D. Bernardo demon-

ftroita adhortante fratres de Monte Dei, c.s.

D)

Coelos.

»l

» Altiffima eft Profeffio veftra.

» tranfit, par angelis eft, angelica (imilis pu-

D]

D)

» titati,, Non enim folüm voviftis omnem

» fanctitaté, fed omnis fanCtitatis perfectio-

»

»

, nem, & omnis confüummationis finem.

Non ergo nimium petitur à te, dum exigi-

J

]

tur , ut tantum pro Deo facias, quantum pre.

mundo , & faturitate carnis tuze quondam fe-

..[

ciíti.

J

Uttantum audeas ad falutem, & fan-

&itatem confequendam , quantüm aufus cs

jl

ad te perdendum, damnandum,

O fi tan-

LY

turn faceres , quantum pro mundo , & carnis

[i

appetitu fecifti: jam fanctus effes,

Quód

,

nondum fis , inde eft, quia nefcis illam Lan-

51

cicij Regulam: bonus Chriítianus , & religio-

fn

an&t-

j

fus habeat ardens dgüd.crium magna f.

tatis,

D

Leilio Spiritualis,

25

tatis, Ídque non ob propriam , etfibonam ,

utilitatem , fedut Deo det guftüm, & glori-

[

am quàm maximam ex fua perfonà , & ex fuo

[

modo vivendi, & caufet magnum gaudium

Chrifto fuo Redemptori, qui vehementer lz-

A

d

tatur , dum videtin aliquo copiofüm fuorum

l

meritorum fru&tum, & noftrez Redemptio-

nisamplam per magnarum virtutüm incre-

T

Id

menta dilatationem,

Si proin genuinus es Chrifti-

Dei fervus , hilariter , fuaviter ,

& libenter vi- ??5

[

: Íponte

-

am Domini iagredi debes; impelli verber

-

currit

bus, trahi minis yterreri poenitentiis , manci- viam

piorum eft, non filiorum , quos trahit ad per- manda-

ijil

fc&am-, fmz&ämque vitam folum JESU ex- torum.

n)

emplum , propriafalus, dulcedo virtutis, &

meritorum gloria perennis,

Ah! noli effe Iz reve£.

f

extra-

]

inter illos, de quibus Chriftus ad S. Brigit-

, Ego Deus,

ïï!!g,(f.)*ï.

jj

tam in revel. extravag. &. f 1.

Chriftus

i

»

& Creator omnium fum cis onerofus, qua-

con quc -

u

»

filapis : fàpio cis quafi venenum : iggluViel ritur

9?

eorum fum, quafi mica, — Ecce ! quomodo contra

f

jl

» abje&us füm ?. ecce!- quid mihi pro cha- liber-

fiif

ritate rependitur? Relaxant oris fui cufto- "95

(

»?

diam ( pergit S. Laur, ]uf

U

in, ) morum 5. Levr.

[

f,; y

f

33

deferunt gravitatem, mentem incultam J^f- 4e.

inter. CQ«

perniciosà otiofitate relinquunt, virtutum

ü

f'æu :

l

»

habitus, & perfe&ionis culmen obtinere fe

lzI

??

j

m!

Ji

poffc diffidunt 5 at effe arbitrantur, fi per-

??

feverentin clauftro, fi delicta priora non

u

J

?»

repetant, fialiena nonrapiant, fiin aperto

ll

opere mortaiiter non delinquant,

Quam

»

ob rem crationem negligunt, abhorrent

[

& hzc om-

01

pognam, fugiuntfan&titatem :

, hia in obfequium carnis, & diaboli.

Et hi

l

:llï

finthomines magni virtute, & prudentià fuá

d

prediti? horines divites in meritorum the-

B 4

!]

au-

[

34

þiei Praliminatis,

ris, pulchritudinis (tudium habcntei? Exur

jl

gat Deus! & diffipentur inimicie

W

jus, & fugi

Jf

ant, qui oderunt cum, à facie ejus !

À

Exigitur

Porró G fan&orum a&a , & facta affequi

h

l

àteimi- n

2

on valeas ,non caufam habes, minüs Chrif-

qu

tatio

finctorü

tiané, & minüs perfecte vivendi. Ideó le-

T

' guntur, & predicantur vite , & virtutes bea-

«(

Tiàn

torum, utcos faltem ex parte fequamur, &

imitemur, gitur fi non potes vizilare in

x

precibus per no&tes integras, ficuti ilií ; (inon

àb

Tif

à medio fomno ad laudes furgere Dei, ficuti

illi: fi non à fummo mané deferere le&um

hj

ficuti illi; id faltem poteris , ut certum tibi

lum

Un;

conftituas ordineminfürgendo. Id poteris,

ut plus cum vigilantibus vigiles, quàm cum

ill

dormientibus dormias,

Corpoií & carni

mrl

neceffaria indulge , füperflua refcinde, Unam,

m

r

vel alteram horulam longiori fubtrahe fom«

Ü

Y

T

no ; fatage , utperditum pigritia cempus pre«

tiofum refarcias non immemor illius apud

UM

Ecclefiafticum: Cor fowm tradet. ad. vigilandum

hi

diluculo ad Dominum , qui fecit illum , & in confptt«

tu altiffini deprecabitur. INon voluptátem,non

li

delicias, non fenfus, autappetitus tuostibi

pro Regula ponas, fed rationem , & fpiritum

Q

Dei. Sicfic

jam fecutus, etíi non affecutus,

ftt

esSanctos.

M

Impugnas $, Sum phlegmaticus; caput

Wi

gtro gravatum quodam pondere. — Natura

r

aliàs cít íomno addicti(fima. Surgere proiü

[7

citius , & maturiüs vigilare de mane vix non

Ht

videtur impoffibile,

m

Vigilia

At morde linguam, quiquis talia contra

mel

poffibi-

les & fa-

vigilias objicis,

Siccine impoflibile eft tibi,

l

ciles,

furgereantelucem ? íed tuis te feriam telís

1

Pone

-

I

propriis,

; in. craftinum à quodam

ami:

um

Letlio Spiritualis,

2

...

$

ij

amicorum ad prctiofam teinvitatum villam,

(

j

ubi venatione, piícatione , aucupió tuam

abundé exhilarare licebit mentern,

Pone,

T

jam omnia effe parata ad convivium, illüd-

(;

que fplendidiffimum,quod redux à recreatio-

:

&i

necum aliis familiaribus in bona jucunditate

!

|

;

accedes. Interim expedit, ut jam fummó

If

mane, horá tertià le&tum deferas, teque viz,

!

ac itineri acceleres, Ó quàm expeditum te hic

I

habebimusinfurgendo. NNonultimus, fed

n

primus eris, cui & ipfa nox videbitur ex eo

:

Jl

moleftiffima, quód non citiüs redeat opta-

fit

tum mané. Rem miram ! qubd phlegmata

J

unaabforbeantur no&te, capütque tam cito

1

allevietur,ubi de recreatione &vacatione agi-

ü

tur, En! vigilandi difficultas non naturz,ied

r

pigre,&ofcitanti ac naufeabundz imputanda

1

e(t voluntati. Caput foret ferenum fatis, "um-

n

l

modo innata non adderet pondus tua pigri-

M

I

tia, quà denuo in le&um retraheris fomno-

]M;v

lentum animal.

Aj/d

j

Verüm dicis ; non dormio dele&tatio:

nj

nis, fed fanitatis causá, quam unice quzro,

Iu

& diligo.

uid enim honores? officia?

Jii

uid ampla prodeft potentia , i langueo

.Cur'

totus? Sedaudi delicatule!fi talia propone-

res de pueris, & infantibus, crederem profec-

Ü

tó, iisefTe íomnum faluberrimum, Ita eífe , £. L.

advertit Ariítoteles afferens: Pweri dormiunt

un.

e

V

fomno, &&

I2

n

vehementer , eo quàd. nutvimeutum furfum. fertur

vigilia €.

9mne,

At fi de adultis ,

& maturis fit

t

4.

fermo, nunquam perfuadebis, longiorem fíofiicit

fomnum conducere ad fanitatem.

Sghola foinnus

(

2iodicuss

lU

Salernitana docet,

Septem borís dormi[f, fat eft. juveníque feníque.

1

j

J

color pallidus in tua facie prodit, te non bene

j

Vs

g

[

26

Dzei Praliminaris

vivere,Jam percipe,quid fentiatAriftotelesde '| ,

iis, qui longiora in tempora procrahunt fom-

j

etrif.inmum. Sic ille : fit, ut, qui nimis dormiunt,

T

u

prebiez. syinüs colore hilarentur.quàm qui fe modice

de [udore; C ompo recreant.

Nam dormiens adítringi-

(

fect.-.2. .

20 Sylve-

tür, & propemodum ftrangulatur. Credide-

Í

Jfler. Mau- rO;

etenim, durn aiii ngiliis cor, & hepar re-

ü

rus loc.

ficiunt liberiori a&re, hi in le&is vix non fuf-

ii

cit,

li

focantur. Plane nonleges, pigros, & fomno

deditos vixiffe in annos plurimos, fed & ut

E

juvenes loridz ztatis miferé mortuos, Un-

m

detamrari ampliüs numeraptur Pauli, An-

Ibi

tonii , Hilariones, Benedicti & Romualdi,

jl

quia &in vigiliis ftant pauciffimi. — Quid di-

Tor

cam de illis, qui poculís, jocís, fpectaculis

QuO

& lufibüs no&tem vertere in diem folent, Jam

hr

tulit fententiam — Chriftus per Joannem ita

lmf.f

goan. 1. monens..,,Si quis ambulaverit in die,non of-

v. 9. C , fendit:quialucem huius mundi videt. Si au-

fl

io

; tem ambulaverit in no&e,oftendit. Offen-

2![1;

des & tuin fanitatem, quam longiüus. & nuga«

(

citer vigilandó miferé prodigis. Offendes in

[

fommus Truinam ípiritüs, quia die fequenti meditatio,

K

lengior Oratio, facrificia, ali&que pietatis exercitia,

fcaudali. aut penitüsnegliguntar , aut tepidiflimé pe-

m

raguntur.

Offendes in Deum, qui vitam

l

adeo inordinatam non tolerat, Offendes in

lk

W

naturam, quz folisradiis gaudere jubet, dum

lucent, Offendesin domeíticos , famulos,&

n

li

feculares, quigraviter fcandalizantur, dum

j

cernunt ctiamn à viro magni nominis, &fpi-

T

ritüs tempora fic inaniter,turpiter , & infruc-

Y

tuosé prodigi.. Offendes in Angelos, aliós-

W

que Dci Caelites & San&tos , qui talia vident

lr

inillo, quem Deusin Domefticum, & conci-

Ain

vem fuum e millibus elegit, & prædc&inavit

j

(

pro

Ledlio Spiritualis.

27

du

- providentiffime. Offendesin fundatores, &

U

enefa&tores tuos, qui tuà inordinatá, & im-

Yit

mortificatà vità fuà fpe, & fan&tis intentiopi-

100

büs fruftrantur undique, doléntque tibi or-

li

l

dinem cffe cum inferis, apud quos wullus ordo, Tob. 1o.

ï(dl«ä

fed fempiternus borror inbalitat. Somnolente ! z.

)

quis tibi ad talia fenfus? perge dormire lon-

ul

gius, & tuó difces damnó inevitabili, quod

hts

alterius noluifti effugere monitó. Idtero-

il

gavero : nolieffe cultor, & amator tenebra-

u

rum. NoGemrelinque vefpertilionibus, fe-

jj

libus, no&uis, furibus,latronibus, alitfque hu-

nmk

jusfarinz hominibus peffimis. Diem & au-

w

roram Dco, & faluti tuz impende memor

Ctl» ;

quotidie promifTi : »oa fit vobis vantm , manà

iL

furgere ante lucem , quia prouifit Dominus coronam

(

yigilantibus,

(j

Impugnas 6, Modicis jam fzpé mitiga-

d

tuscít Deus poenitentiis. — Mifericordiam volo,

(

aitipfe, & von judicium.

Ut quid ergo tàm

j

gravia , ac multiplicia injunguntur peeniten-

]

tiz opera ? Guilielmos , Magdalenas induere

dit

peenitentes nec poffum, nec Deus petit,

.LCIt ,

Grandis peccator es, & tam ignavus;.ac Ponitena

imbecillis vis effein poenitentia. Ergo nefcistià pro-

illud : pro menfura de

lidli evit & plagarum modus, Pottio.

netur

yt

Peccata autem tua füntne levia? modica? ne-

culpse

a

gares, (i poffes. Potens es ergo iniquitate:efto

Deut.

il

& magnusinplagis, & peenitentia. — Et quid »;. 2

fibi hoc? tufub jugo peccati vix non inca-

nuifti,& jugum poenitentiz excutis? tu,cujus

(

Vit:ze mornenta pec

vee

cat

[

orumadzquantnume-

Tum , poenitentiam aliquot momentis termi-

nari defideras ? (celera,qua per plures collecta

0i

fünt annos, intra paucas expurgari horulas

J

itam posnitentiam ! non,non

Í

Grcdis'? iníol

ei

&

E ,

-

ET

Dpici Praliminaris

cft ita, mi Chriftiane ! pro menfura peccati fit &

i

Peccata multa multisredi-

lj

plagarum modus.

lr

me paenitentiis, Sic mitigabisiratum Deum,

Av

iM

[

i

quem levioribus. acriter contra te proyoca-

is poenitentiis, & timendum, ne & de ignavis

g

