fic hominern colit, & xftimatnatura, Leva tendic.

autem mentem, attolle ocülos! tuDeo fervis:

fs j

n

recordare , quanta tanto debeas obíequia ?

& licét preítiteris omnia, et(íi fide primo-

m

D

rum Patrum ambulaveris coram Domino ; fi

fpiritu & fervore fervieris Apoftolorum, &

j M

"

Prophetarum ; (i amore Martyrum arferis ,.

& zeló Confcflorum; fi puritate , & innocen-

omóy

oti

tià Virginum excellueris, fcias, hzc ipfa tua

obíequia, hunctuum fervorem, & Ípiritum

T

nt

omnibus adhuc modis diminutum quid effe,

nec zquari poffe glorize, quz tibi eft promif-

qrat

a5nec poenz, quam pro tuis peccatis toties

ul

L

meruiíti, nec laboribus Redemptoris, quos

lgn[l

pro te fuftinuit, nec beneficiis Divinis, quia

)

j

fïf

immenfa funt, nec Bonitati Dei , quia infini-

T

t4, Quantusergo,& qualis fis in fervore bo-

, m,ifB?

ni operis, gloriari tamen non poteris, quafi

q!

magnum quid jam praftitiffes, Es, & mane-

"

i

bisfemper fervus inutilis, & debitor maxi-

(

mus; quia minus reddis, quàm debes. Quo-

q

u

j

modo jar ft, ut nondum de tuo grandi de-

bito cogites expungendo? qui fit, ut torpeas,

Qu

quafi Deo nihil deberes ampliüs , qui tamen

x

u$

nec partem folvifti ? & (i modó, dum temp

d«

lplïb'ü

4

P

*

04

Diei Secunda

habes, non. folvere ítatuis, quando folves

lt

u

yo, $. meliüs? antibiignota Joannis vox: mox venit

Se

quando nemo. potef!. operari ? brevi morieris,

breviin vitz tuz eris termino , & jacebis in

tumülo: & tu torpeícis, langues, & moraris?

"Tempus breve eft:hoc faltem utiliter colloca.

ll

inPrafat Id quod & fan&té pranonet S. Bafilius :

üfci

tempus ef acceptum , ait, nunc dies falutis;hoc

atil?:gul.

hilc, |

». Íeculum refipifcentiz eft futurum vero re-

p

» tributionis; hocoperatio nis, ac ftudii, il«

» ludpremii; hoc patientiz, illud confola:

fine.

ps. ]

, tuonis; nuncadjuvatDeusà via malarect

»' dentes, tuncterribilis erit, & humanarum

lique

meni

» aCtionum judex infallibilis, Ut ergo in

w

futuro tibi fxculo retribuatD eus, ut debitiste

N

abíolvat tormentis , dum tempus habes,ope:

ütiq

rare cum fervore bonum.

O homo! qui

ha

$. Afn- defideras regnum Dci poffidere, exclamat $,

füi

gsf. — Auguftinus, cur fecifti malum ? dum potes,

ferm.51 emenda ; dum tempus habes, clama ad om.

lmqu

L Qu

nipotentem Deum ; dum datur fpatium, lu-

la

a::nrïp 'nd.

ges dum licentia cít, poeniteas ; feítina,dum

(lltcm ;

potes; dum anima verfatur in corpore; dum

adhuc vivis, futurum remedium require t

bi; priusquàm te profundum abforbeat pe:

agus; priufquàm te malignus rapiat infet-

tusf;c"

nus, ubi nulla datur indulgentia, ubi nullus

/TU

regreditur ad veniam.

Q Chriftiane! ifta

P"a [|

non concutiunt ? non te ftimulant ad fe

m()de[

*

vorem?

m

Verüm parce mi JEfu! alius ardeat ig-

L Y

nisin offibus meis , ignisinquam tui cafti

fiei

moris, & Chriftianifervoris, Cadat de fer-

m()n

At

fibus & potentiis meis focordiz frigus; non

ero ficus fterilis, fed arbor früctibus bono-

Tl

t

rumoperum plena, Quàmenim fo::dcf 11?'1

Letlio fpivitualis Matutina.

10j

dl

hiterta, dum ccelum fufpicio ! O fervor ! ir-

.M

y"

rucin me! nolo vivere (inc te.

hi

u

PROPOSITA.

C

rtr

d

"D

JEmon , ut teterreat h fervore, & fan- oj

flare

J

T

cto labore , virtutum vias tibi fingit principi-

difficillimas , jugum Chrifti objicit intolera-is difía

fl

i

m

bile, obíervationem S. Regule mentitur im- cultstum

poífibilem. Olaqueos periculofos! Chrif-

j

j

j

tiane? citó difrumpes, fi actus actibus jun-

gas. Principiis obíta! ad vulnera JEfu clama,

lmüar

téque cum tuo fervore efficaciter Deo com-

ufti

mendamemor illius: poraerunt illi , C illa, cur

[

[f

sio'i & cco? nondum ad fanguinem ufque cer-

d

Ffavi. Plusultrà Ó Amor! non eft arduum,

aut impoffibile, quod Chriftus JEfus proprió

ili)

1b

docuit exemplo. Certabo viriliter: in eo

enim poffum omnia, qui me confortat.

du

quii

Nunquid refpe&u mci minüs potens eftDe-

us, qui tot millia fan&orum duxit per vias

"

li

n

duras ad aítra? Ibo per eníes, & gladios, vir-

tutemamabo. Eft Deus mecum: quis con-

Q

tra me? Tacefatana ! novite!

| u

(s

?. Animusin plura divifus, ac diffipa- modera-

f

)

!u

tus facile langucfcit , & incapax evadit fervo- ri nego-

il

ris Chriftiani.

Cave, ne nimiüm te occu- tia mul-

duf

pes , aut negotiis, at oblectamentis, Negotia "Plicte,

moderare ; da potiorem cordis, & cogitatio-

hut

num partem Deo,

Exerátia fpiritualia

nunquam neglige , & ex integro omitte. Poe-

nitebit te certó alteró die.

Quid circa rela-

f

;dlld;

Xationes animi? cum timore, & tremore

admitte,

Periculofz fünt , cor emolliunt,

ro

D)

j

vitam mollem , & voluptuofam fuggerunt.

Mortificationi, & rectz intentioniaddictus

j

j

€ito,

106

Diei Secunda

eíto. : His utere, & ipfa corporis refocilla-

dlit

tio adfervorem magna crit. exítimulatio,

t

Jamtecum delibera!

lm

declinare

3. Mala aliorum exempla Ó quid non

ab exem- poffunt inhomipum a&iones, & pe&tora?

plis pra. vix advertuntur, jam & argumentamur: li

VIS.

bis :curnon & mibi? Ámice abfit! noli decipi;

noli attendere ad malos, Erunt plures, quo-

:

kDo

rum lumbi przciocti, & lucernz ardentesin

t a

manibus, Velífinechos invenis, refpice in

DT

JEfum. Tünelanguefces ? 'Tüne à fervore

Ju)

recedes, fi tanturan in tanto Deo intueris à-

i TT

moris, humilitatis, & fervoris fpectaculum?

Mtt,.

rudens efto ! malos cernis Chrftianos? no:

[

fequi!noli & ícandalizari. Legem fcis de

|

limor-

dile&tione proximi ? ferva , & ut mali redeant

ad converfionem morum , ac pcenitentiam,

quotidie ad coclum clama,& fufpira, Sic ma*

la non trahent exempla ; potiüs erunt virtu-

Cltb

t

tis, & fervoris fomenta,

Beati, qui efuriunt ,

D

€ fitiunt juflitiam , quoniam. ipfi [aturabuntun,

nl

Matth, ;,

H |

MEDITATIO II,

CHRISTIANUS DE VIA.AD SALU-

TEM ANXIUS.

Qlfim Anp ryfæ porta, C 0(]4 "d e]f qu& ducit

ad vitams C?* pauci funty qui. inveniunt. eam.

l E'

Matth.7. 14..

cül 1

PRASENTIA DEI.

tlm t

Wte

Omine! quó à facie tua fugiam? fi afcen-

dtfer

: Pf-'lss-pD

dero incoelum ta illic es: fi defcendero

tf

[

ininfernum , ades : fifumpfero pennas mcï

Meditatio II,

107

(* diluculó, & habitavero in extremis maris:

nj etenim illuc manus tua deducet me , & tene-

bitme dexteratua. gitur adorote !

qi

( pcä:

"

PRALLUDIUM 1.

Kf

Uis fulgor in oculis meis? ficcine & tu-

u

itdi

mulo mecum]£fíus? Ita eíft ; furrexit ve-

ré Dominus, ut viarm monfltraret , quà tutó

u

itur ad aftra. — Jam brachia pandit , jam vul-

L

nera & cicatrices oftendit invitans ore fuavif-

( lff

fimo: contendite intrare per angu[lam portam 5

yint

A

quia multi dico volis (amicis meis) quarent it- Luc

1$e

trave , G non poterunt.

QO vocem amore

[un

) &-':4-

pl

timore plenam ! quid faciam mifer ?

vl

PRUELUDIUM II.

;:niuf

[j ^

CI

to ad brachia , ad vulnera jEfu ! híc hífc

i

me abícondo, gratiámque humiliter ro-

go, arétam ad ceelum viam & aguofcendi, &

i

WF

agnitam fortiter, fuavitérque ambulandi,

JEfu! praivifti : ah ! (equar te,

VERITAS!

i

lÜ

edrcla via eft. Matth. 7.

DIALOGUS, I.

:

ï,qut

T tüne hanc veritatem pcrpcndiffi hac- Ar&a via

p

LE

tenus? finon:nuncincipe. Certumvirtutis *

eít, quia JEfus Dei Verbum afferuit, anguí-

tam effe coeli portam, & paucos admodum

pereamingredi. Cur pauci ? quia plurimi

deferuntarctam virtutis viam , & eligunt fpa-

lmEl

lt

jit

tiofam. Quz illa ? eff via reproborum , via ft- p pis

€?& Cartuf.de

aebrofa, ho« eff, fcelerata Cr. impia vitg » 446 Y

14- Coniemps

—

V

108

Dieí Secunde

faundi

Bu

art, 3.

vationis,lumine caret, nec gratize luce perfun-

» ditur, fed paflionum, & concupifcentia-

L

» rum caligine obfufcatur : qux re&tum per- jIit

» Vertit judicium, & ad infernalium tene-

,

3

f

Qd

» brarum per.iucit ergaítulum. O viam per-

l ,

niciofiffimam ! [ed necdum periculorum fa-

tis. Hzc via fpatiofa fant habitus omnes vi-

, tite

, tüal

tiofi, paíliones effrznatz, concupifcentie

carnis, cogitationes perverfz , opera mala,

r

.oll

verbaillicira, negligentiz temporis, qua (ic

Obtenebrant aciem mentis , ut fpiritualem

) Km,

; Qu

fuam necpenfet , nec advertat ruinam,. Et

in hac calamitofa via quid expectandum, nifi

j &ff

J

caífus à fummo, & incommutabili bono,

Deote:r Benedi&o ufque ad bonum commu-

f

tabile, caducum, vanum, momentaneum?

Drat

. àlatu gratiz & falutis ad ftatum culpe, &

Vr

damnationis ? à vita fpiritali ad vitam car-

vdir,

nalem? à via demüm prafentiad xternita-

! J0m

tem , & carceres perpetuos? Et quot Chrif*

hu

tianorum fünt, qui catervatim ad hanc pro-

H

perant, & advolant viam ? circumfpice,

'HD (Oni

:

^i

confidera omnia hominum genera, & vide-

bis innumeros, O lugubre fpeétaculum!

LT

tendunt miferi ad perditionem ,. dum cre

Ti

dunt fed falsó, fe currere adfaluterma. — Quid

) d) y

ii

igitur mirum, quód admodüm pauci eligant

arCtam fan&titatis viam" 4 Át fi vis cum pau-

? Quod

n De

cis íalvari, faltem vive ut pauci, Sequere

pufillum

gregem, féquere & imitare pios,

gmliiin

I

hufniles , devotos , ac conftantes Chriltia-

"

|

impug- mos,

"Turbas, rumores, fpe&tacula,favores,

N

.

Jtn

l

natur

£ribus

5

& dele&tamenta fzculi fi fequi cupias,perivil-

t

hoftibus

ti.

Inítat mundus, invitat demon, ut a

U

anima,; atQta virtutis, & vitze fanCtioris defle&tas f*

VOIUi[ t

]

Y

d

1l

tnitá ad viam fpatiofam omnis voluptatis

£u.

Meditaiio ,

169

w

Eheu! quidtibi paenitenti non infufurrant fa-

Qum

talesanimz inimmici? pravas deponere con-

n

» fuüctudines ( vociferantur finguli ) sppeti-

juto

?

tus , & fenfus refrznare aliàs eftuuflimos,

)rit

fodáles, & commercia fugere contuber-

ia

»

nalium , fubeffe aliis, judicium & volun-

du

2!

tatem infringere continub, ad arma fpiri-

)5

tualia, ad facros rigores & ieiunia provo-

t

as

»

care corpus €carnem: O jugum! O in-

?0

n

tollerabile onus ! ceffa. pcenitere! virru-

»

term, & TEfum defere! falva libercatem, &

fj

»

TT

quia poft mortem nulla voloptas , veni,

TO

)5

& fruere bonis, quze funt, & utere creaci-

m

»

l

rà tanquam in juventute celeriter; vino

mo

pretiofo, & unguento te imple : & non

»

ii

pratereatteflostemporis. — Infirmus, ju-

li

venis, ab educatione tener, & nobilis es:

1 0

?*

[

lt

dura, afpera, impoffibilia funt przcepta

1

» Domini: citó excute,

$ic demon , caro

J

ququ

& mundus. 3. Tüne audies anima? per

JEfum te rogo: noli audire ; potius Deo

u

!

f

tuo confide, qui dux eft. :tineris tui.

Confi-Re lu-

de Divinz gratiz, quz tibi defürfum pro-to pro

nl

T

miffa et confide propriz confcientiz, quz Chrifto

quotidietibi: ,, Hzc & pluraaliapotes, mo-& vires-

, Ó

f

(

» dóvelis, Deus jubet, & non jubetim-'*

» Poffibilia. Sequar ergó, & faciam, non

ao

u

» quod vult natura mifera, fed

uod impe-

l

» Tat Deas. . Chriflo duce ingentia

j

; !

4dam, In-e p

gentiain contemptu fzeculi, magna in au(tc-

cifcgss fe-

mf

ritate, grandia in humilitate, & pocniten

ti2. vaphicus.

J

uid enim non poffumiin eo, quime cufto-

]llym

dit, & confortat? Potuit, & Tubero Adria-

j

)

ni Czaris przfc&tusftandó mori ; potuit, &

nOUu

voluit ephebus in confpectu Macedonis Alc-

du

xandriin uno brachiorum à decidente cx

"

thuri-

1IO

DieiSecunda

thuribulo carbone periculosé aduri; nonti-

p

muit aquam Horatius Cocles; non timuit

p

ignem Mutius Sczvola, non fauces terre

ii 4

apertas Marcus QGurtius , nec. multiplex

m

martyrium Attilius Regulus: & ego Chrif-

|dt(ts

tianus, & quidem tam pie & Chifliane edu-

DT

catus , tot Chriftianz virtutis principiis i*

Thptm

firu&tus: quid? ego terrear ab ar&ta pracep:

um

torum via? ego non po(Tim majora pro Deo,

fic f

pro coelo, & meáglorià zternà , quàm illi

ftgni

potuerunt pro dzmone , pro peccato, &

frin

confufione fempiterná ?. ficcíne quia infir-

t

mus füm, edam Deum in adjuvando infr-

7177

mum faciam, & mentiar ?

:

Miei

mia ?

quz hzc blafphf-

'liceg

II.

Fuge'

iine

Réa ad celum via.,

Eligenda r

Ergó fecurius, non

&adv.

fc.c urior

commodius , &feníualitati tuz ac

ni*»s 4

via

ceptius vivendi genus elige.

Qxi capitur

V

J

omo mundanz voluptatis, deviat infelici-

T

I

ter, quia ab ar&ta ad viam defle&it fpatiofam.

M

Ideó monet Gregorius M, Vanam lic fugite lu-

lg.

titiain , fi illic flere formidatis s. prefentia enim gat

Qrng,

día [equuatur Lamenta aterna..— Quiiter cogitat,

Oppr

annon & viam tutiorem , vcl navem fibilt.

U

ligit validiorem ? quis fponte in manus lr

Quj;

tronum, autfauces aquarum fe conjicit? V*

lïf()gi

quid minüs prudens es tu in negotio falutis!

]

ut quid optas aut fufpiras ad viam latam, In

VC

hac tot homines ztternum perierunt, quot

"r

quafierunt divitias, honores, delicias.

n

lt

fors tua eritfelicior» O JEfu! ibo, & curram

r

non perrofas, fedípinas; his te, & patriam

n

certó inveniam. : Nolo (imilis effc viatori

W

ftultiflimo, ut me mundi hujus pulchricudo,

g

prot

P

III

Meditatio II,

Ji

:

'profpgrïtas, fayor, autletitia alliciant, ma-

Qul

gisquàm cceleftia dele&eat, à Deo avertant,

'auccvg

àvia ad patriam impediant.

Nolo uti hoc

Ti

mundo pro mea patria; volo & cupio cum

ele&is vivereDei. .

Hoc autem inter eledos Fen. Be-

€ reprobos diflat, quod eledli nune peregrini, & exu- da

Rle&i ibi

les patriam expeclant in. futuro , tantóque minas íin

dht

prafenti gaudiis delekantur caducis , quanto futura

patriam

j

quzrunt.

Yij

fíne fine gaudia fe [perant. accipere ,. C in aternum

'hk

"

regnare cum Chriflo,. At veroveprobi bic babent pa-

pf[El*'

triam,cujus vite. defideriis folummodo inhiant: ideó -

[

Mu

que pofl banc vitam in exilium velez antuv perpetuum,

I

[

ubi cunclis carentes voluptatibis , fola in tormentis

i

petientur. adver(a.

Hic finis deliciofz vitz?

hic epilogus, & terminus przíentis patrig ?

Fuge! fuge! deteítare dilecta anima! potiüs

futtine , & patere, quidquid fibi contrarium,

Qu9

& adverfum dicunt cxczcati, infenfati, car-

[

1

nates animi.

3. Fugiunt hi inopiam rerum, Fugiunt

re '?probi

"

& paupertatem: tunuda nudum ample&e

il

Efüum.

Horrent vitz rigores, corporis a

[- virtutem

jl

fli&iones , feníuum mortificationes : tu fuf-

tine, ne nova excitet przlia rebellis, impia

J

T

caro, llli. contemptus, vilipenfiones , &

i

opprobria egerrimé tolerant, blafphemant,

& contrà murmurant: tu gaude, & lziare;,

m

j i

quia fponfa aílimilata es iponfo, — Anima!

(

ficogitas, te tuam affli£tionem , pauperta-

tem, copfufionem , & nuditatem portare

90

j

poít Chriftum : an non omnis fübitó, quam

experiris , evaneícet repugnantia? 1 attendis,

U

te tanta pati cum Ghrifto : nunquid in pace

Aj

J

erunt omnia? fiferio agnofcis, te advería &

contraria fubire pro C/hrifto : nónne fum-

]

&

d

masdelicias, & voluptatem in his utut na-

er

E

)ulchff * turz ingratis invenics fanctifTimam ?.fit

at

1

YI2

Diei Secutida

n

l

aréta vía: dulcefcit tamen, fi JEfum intueatis. !

prxeuntem , téque ad fe ore D. Auguftini :

AK

S.Ausifl. allicientem : moli deficere a via angufta 5 ego prior

N

D

U

iT fA.79 trenfii : evo figyp via

ipfasego duco , in me duco ad

ine perdaco.

AUE

s l

1.

nilt

C€hriftia- I

LÀ

g

norum

Rila ad celum via, .O me feliccrü !Ó

tutiffimum me! Chriftianus füm;to,

! PT

tutiffima

via.-

certo in via, ubi procul pereundi pericu.

l (JL

a5ubi caclum, & Deus mecum femper ; ubi

At

continua omnem vitz fanctitatem obtinen-

At

diocca(io. Quidenim (ibi volunttot, & tant

3tih

illuftria piorum exempla? quid a&us fine

idty

numero heroici ? jejunia, & maccerationes

itde

!d

Ítupendz? vigiliz, & devotiones ardentif-

fimz ? quid fibi vult tanta religioforum forti-

r

]

tudo in contemnendo fxculo, in fpernendis

D

amicorum commerciis, in conculcandis to-

n

tius mundanz füperbiz pompis? quid medi-

"

tationes ignez ? quid humilistiones fui admi-

W 1

randz ? quid laberes perpetui ? quid vitain-

P

-

tra muros occlufiffima? viam hz generofz

i

ta

animz tibi monítrant , quze reCtà ducit ad

patriam, Ar&taquidem via eít, inquitS. Gre-

Afe]

gorius, vivereinhoc , mundo, & demundi

N

35

ujus concupifcentia nihil habere, aliena

"

» DOn appetere, propria quoque non tene-

fïü&n

?)

re; laudes mundi defpicere, opprobria pro

à ]

2

€o amare , gloriam fugere, defpectum

"

,

» fequi , adulationes defpicere, defpicientes

Alan

92

onorare, mala nocentium ex corde di

,

h

mittere , dilecionífque gratiam circa eos

^ tty

» immobilem coníervare. ( duram Chrif-

um

Celum tianorum vitam! Q v

iam przceptorum dii-

W

foritu» ficillimam! 4,

Quid dicis, O homo! quida

ul

gis

Melitatio 1l,

1ij

It

apis? aut clamas? coelum paras aícendere, diue

yi & fufpiras, ne qua tibi difficultas occurta

t fcanditug

.Dian)-:'

)

,,, initinere, ne quid tibiin via afperum accidat,

focere.

í 2!1';?

aut laboriofum, & non erubeícis de hoc,non

pudore oppreffus, fub terram teipfum defo-«

dis? fiomnia tibi occurrerent mala, fi uni-

verfa tibi pericula imminerent , fi convitia,

jj injuriee, ficalumniz, gladius, ferrum, bef-

jj i precipitium , fames, egritudo, & cun-

j Ctà, quz dici, vel cogitari poffunt, fuper te iP«

, fuerent : nonne hac omnia pro tanto prze«

w.mg iio ridenda, & contemnenda | viderentur

jj meritó, — Táne ergó íis tam abjeGti, infelicis,

ij| àc degeneris animi, ut coelum optans aícen-

" dere de terrena requie, de jocis , lufibus, &

" mundi facétiis cogites, quàs nón folüm re-

yi Quirere indecorum eft, fed & paratas recipe-

X

, I6 Ó quàmindignum! nullus jam labor du-

ü

rus, nullum tempus jam longum videri de-

jl

etamplius, quó gloria zternitatis acquirie

[

tur. 3. Bone! labora viriliter , praliare j ocsose

L

contra vitia inceffanter : fit tibi dulciffimum, peccati.

, In Deiobíequio fatigari, perpetuó vivere,de-

,hiquemori, Quàm magna hodie audis in-

,j irme fpiritus ! currere oportet viam Domini,

ii

jofté

& virtutis, five velis, fivenolis. Sciebti bo-

!

num, & non facienti , peccatum eft tibi. Nof-

oa Fg

ti; quam anguíta porta, & ar&ta via ad cos-

um, . No(ti, quam pauci fint qui ibveniunt

Yi

"

/

n

J

cam, "Tüne hactenus inter paucos ?. quid

)

, ad hactua in orationibus, & facris exercitiis

A

turpis, & vecors focordia? quid tua ad mag-

7 na nomina, & fuperbos titulos indcfeíla

l

'

, ambitio? quid odium & ira in proximum?

l"; quid fcandalofa ad mundi vanitates, & Itul-

!" m";' titías (enfuum cffufio

?

/

n

CON-

l

J

114

Diei Secunda.

CONCLUSIO ET PROPOSITUM !

Servire

Deo etià

Magne Deus! confundor ! vias tuat j

O

cucurri, mandata tua attendi , hilari- jj

ifiter ad-

vería,

ter vixi, dum fuit corpori, & fenfibus bene, ij

Verüm ubi tuos avertifti oculos, dum vir- i

tus dereliquit me, & in tenebris ac umbra jj

mortisfedebam, totus elangui, necte,neC i

ccclum , nec falutem meam multüm dilexi! y,

O vitam non Chriftianam, fed vomitu tuo j

]

- digniffimam! re(ipifco tamen : non ! non

Aüttm

ó Bone Deus! Spatiofam viam execror, & gj

arctam mihieligo, PrzceíTit JEfus, pracel- i

'fit Maria, preceffit S. Legislator & tot fan« n

Corum millia. Subícribo hoc meum propo- ii

fitum perpetuá ad Mariam devotione, quam ipr

tibi te(tabor quotidiana, eáque piiffimà Lytas iy

marum Lauretàno recitatione.O JEtutO Mar. v

l

ria!vel hís donum impetrem conítantiz. Cur-

k

ram ergó, quó me vocat Dei graria.Curram

!

i

li

iT

|

|

per dura & aípera: ficitur ad coeleftia,

d

at

EXAMEN PARTICULARE .

Qd

Ante

I

R

jafy

SUMPTIONEM PRANDII,

II

J

GRATIARUM ACTIO.

ïltin

Terum geuua fle&o, Clementiffime De

W

I

us! ita jubenttotgratiz , & lumipa, qui-

U

büs hac die illurnináíti me,

O quot lunf,

"inr

qui fedent in tenebris, & in umbra morti

"l

& ce necà longé agnofcunt ! O quor funt,

s

qui per devia, & avia currunt prommiruin?,

Ut

& xternz damnationi ! O quot funt, qui l

b

r

Examen particulare,

If

NI

astuas, vias rectas , & planas nefciunt , &&

econrra vias difficiles, vias iniquitatis, & fce-

w

lerum currunt exczcati fenfü proprio , & fe-

i

du&ti pravà voluntate! quis autem ego ? O

m

mefelicem! Ó beatumn me ! cucurri & ego

(

ha&tenus adeó infeliciter , tam periculose.

xt

Verüm Ó quz tua in me Clementia!hodie

at

eripuitti, hodie liberafti mé ! oftendifti, qua

m

mea, & quàm mifera haCtenus vita : nec tan-

Q

tüm oftendiíti, fed & ad fuaviorem , ac tu-

10

tiorem reduxifti me, Et hzc quanta gratia?

vt

negáfti millenis: non negáíti mihi rebelli,

ii

ingrato, reluctantitoties peccatori, Et cu-

jus meritó * non meó , fed Chrifti JEfu, Filii

J

tui dilectiffimi.

Etad hzc taceam ? quan-

a

ta foret impietas ? Ecce ! igitur mc ante

"N

jl

te, € quia dignusnon fum , ut meos levem

"i

M

oculos, pectus percutio , & pro hactuami-

m[q.,

fericordia immen(à tot laudes tibi refero ,

ii

quotquot tua merenturin me adeó füpera-

j

bundanter eífufa Charitatis viícera,

O

San&a! O Chara Trinitas! fuppleat hic

J

quadrans unicus, quod dudum ptzftare ge-

nuinum decuiffet Chriftianum. INon feci! fiet

cum tua gratia impoíterum ! in manu tua

DI

jam fum! non recedam ampliüs.

PETITIO DIVINI LUMINIS.

)

tam meam Ó quàm inordinatam, Ó

VI

li

quàm tepidam ! & malé Chriítianam

(

€mendare, & mutare in fan&tiffimam , ítat

mens firma, fixa, fortiffima, INe veró pium

»

yu

€nervet propofituminnata infirmitas, & no-

tafat ibimea inconítantia , intra tua me ab«

Tr)

(

condo vulnera , 6 Crucifixe Amor ! híc

bile fÍcutum, hic cle-

n

rngies, hic inexpug-na

h:

2

mcens

116

Diei Secunde

mensauxilium, & potens affiftentia-, quam

füat

uti fiducialiter à teexpecto, ita & ànuncha-

FO

militer invoco.

En! tibi fiftor in pun&o

iayt

tui honoris, & ferize mez converfionis.

Vi-

[

vere,ficut vixi hactenus, periculofum,zrum-

as þ]

nofum, damnabile eft. . Ad melius fufpiro,

ET

in virtute, in gratia crefcere cupio.

Sed ni-

nj

hil fine te! jamillumina, & conforta me'!

POT

h

DISCUSSIO SUI,

sl

r

'Tüne

Amat

il de

OFICIENTES DE VIRTUTE

INTERPR

' *

Xurri

IN VIRTUTEM?

Qas,

Appïici—þl ;

Uz tua virtutis zftimatio? qualis ad

iet

tio

ad

Chriítianam perfc&ionem tui appli-

l

virtutem catio? fi modica, fi rara, modicus. & erit

Aurip

£5

Fervor

tuus profcctus,

ltim:

J

2. Quis

fervor, quz devotio ; quaff

l

l

iomi

in exerci*

l

!

M

tio virtu.

ftudiurüin exercitio, virtutis ? arida confue

].

fvl

tis,

tudo , perfunctoria intentio , deproptratà

u |

€xecurio non commeadant proficientem

Chriftianum.

Eïtfä.)l'i

accurata

3. S. Regulam, ftatuta fodalitatum ex:

TW

obfer-

vautia

acté obfervas? votatuafolemnia magni aF

'inif

timas? tam à pravis, quim à parvis trans^

ftatuto-

"ii

rum;

greilionibus pro viribus abítines ? quid ad

10

hzctua cura, & follicitudo minimorum?

N

N

intentio

lu

re&a in-

4. Puritatemintentionis, quomodo10*

"nf

lt

ter .hila-

Ves? continuas? quotics renovas ? jocariss

M

7?'0 (

ria,

convivaris, reficeris , ludis , & rides: & 9

fl

ignavumte!raró Deituirecordaris, modo

i

corpori, fenfibus

ÍNunm-

,

T

quid ita?

$ &naturæ bene,

P Pu

amor ab-

jf. Imponuntur tibi officia abjecta, &

l

"

q

jecterum humilia, '1uae promptus ad fubeunda? hu

niu

Exdien particulare.

17

ft.g

militatemfi colis, & amas, vilia tibi eruünt muneri,

ä'mm:

pretiofiffima, . Latet thefaurus , manus ape-

1

nj

L

ri, cape.

6, À

ïonix,

d vitzä otiofam non afpiras? la-2ftimatio

Ti

bores przfertim difficiliores, & naturz tuze l;boris;

lu

magïs contrariosnon fübdolé, & aítute de-

(j

clinas? exemptiones non prztendis, Excu-

It

fationibus, & prztextibus non uteris ?

7. Vivis totus inordinatus , quia fine Ordo vi«

ordine temporis ? vifitationes aut confra-*$»

trum, aut amicorum pro beneplacito inftitu-

tis? deloco ad locum, de cella ad cellatm

W

difcurris ? omnesinquietas, quia nullibi per-

feveras,

O bellum Chriftianum, cui Deus,

)

? q

& quieta conícientia tam parüm füfficit!

1 (l

8. Ardéíne in tuis meditationibus, & Devotio

J

examinibus? an potius ad tuum omittis ar-2d exer-

bitrium? quid igitur mirum , fi de acquiren- t^

NU

da virtutum perfe&tione tam pufillanimis , &

Ü

a

efperabundus fias ?

bzc pocna negligen-

tium !

cpïO

Indiffe-

j

Ju

! 9, Esneindifferens ad omnia ? humilia

rentia in

five fablimia ? odiofa, & favorabilia ? vilia,

omnibus,

u

& honorifica? contraria, & grata? ubi nul-

"

f

la indifferentia , ibi mera turbatio , & afflic-

[

tiu fpiritüs,

10, Memoór es axiomatis fanctorum ; conftza-

jl

in via Dei non. progredi, regredi eft..— Nec mittens

täa in be-

ne cxptis.

j

at fuain a d aratrum, & refpicieus vetrà , aptus

Luc.9.91

h 10

ef regno calorum. . O Chriftiane! non vis ergo

l

| Proficere? non. Visergó deficere? nequa-

j

quam. Quidergo? fic mihi, inquis, vivere

. Volo, & manere, in quo perveni ; nec pejor

eri patior , nec melior cupio. O Bone !

ji 0C ergó vis, & cupis, quod efle non po-

3

t€8,

unü*;

118

Diei S&vunda

n

tes, Quidenimftat inhoc fzculo , &non

m

mutatur.

DT

O virtus! quàm modicé te xtimavi!

Mi

quàm parüm te colui, & dilexi! progredi

debuiffem, & pró dolor! defeci plurimum.O

v

Tmur

inconftantiam! tot lumina, tot infpirationes,

D

tot monita recepiin vacuum, ^ Video illuf-

1

tria undique virtutum exempla, & non mo-

her

veor. Frequento facramenta; confiteorfz-

Af

piüs , toties facrá reficior fynaxi , & non m

tor.

Delectant vitía ut antea; vita autem

pia, Vita fan&a , & vere Chriftiana mihi

1N

mera naufea, toedium , defolatio.

O JEfu!

O Chriftianorum Magifter. zelofiffime !

quàm infirmus! quàm mifer, quàm defola-

SUbv

Ij

tusfum ego! fedhzcmea culpa, mea maxi-

ld

1a culpa! quam tibi confiteor corde con-

At

trito, & humiliato, Verüm toedet animarm

Y 'y

meam vitz hujus lacrymofz,

Ài

Deploro meam defidiam! deteítot

meam vecordiam, & inconftantiam, Redeo

u

P^i

ad virtutem ; revertog ad fervorem ; reafiu-

mo animum cum novo & ardenti fpiritu,

d

t

dum firmáfide, & cfficaci voluntate ftatuo:

pereat peccatum ! cadat in me omne vitium!

lt

uta

Íola mihiimperet virtus! huic me fübjicio ;

Vte|

huic rne totum devoveo, quia JEfum me

"XHOw

umquzro, &diligo, JEfu! qui proficiebas

hnhl

fapientiá, xtate, & grati apud Deum, & ho-

mines, difcipulum tuumfufcipe , & uteam

LT

u

de virtute in virtutem, per tuam gratiam

fortiter, fuavitér

que difpone, & admont

At

h

Wt

t equidem multa virtutum obítacul:

fs

unt & difficultatesnon contemnendz, Át

[

utl hl

non cedo: fcriptum enim eft mihi: regnum

t

.m;

ccclorum vim patitur, & violenti rapiun

ud.

Exatien particulare,

119

lud. Pati provirtuteó JEfu! non vinei 1n-

)

commodis ! gloriari cupio, fed noninalio ,

u

nifiin crace , in humilitate, in patientia, Vir-

tute, & vitz exemplo Dominí mei JEfu &

L

Yitf

hujus crucifixi.

Jam tace ! apige crudele,

impium peccatum! eft mihi aiia eunda via

j

ad coelum, Chriftianus fum ! non quzro,non

|

[

z[timo, non cupio. & dilizo nifi virtutem.

LT

Hzc mea eft vita, hec mea gloria fempi«

Yl

M

terna,

VISITATIO.

j

SANCTISSIMI ALTARIS SACRAMEN-

nj

TI POMERIDIANA.

Ubvenite Angeli! JEfü colloquor,& am o-

if

N

O

uid quefivi! O

Ti

re ejus langaueo.

quid defideravi,dilexi, dum te ó latens Amor!

DU

inhoctabernaculo non quxfivi, non adama-

u

[

. Vi? tandem agnofco , & Ó utinam non nimis

feró! agnofco, quàm bonum , quàm jucun-

N

dum fitconfugere ad domum Domini, & te

if

invifere, fuaviffime, dulcifhme JEfu! non

f

ita delicie nonita mundi divitiz, non ita ho-

n

nores , & ridicula fenfuum delectamenta

!

meam fíatiarunt, refecerunt, ac confolata

nntïl

funt animam quàm unicus hic afpe&us , quó

u

hicte folum invenio: folum te video , quia

F

vix non omnes abeunt, quó frivola rapiunt,

m

& rahunt. defideria,

"Te folum ample&or ,

I

—

-—

quia te alii multinon diligunt. — T'e folum ba-

fio, & exofculor, quia innumeri te contrif-

i

——

L—

tantur, & offendunt. Fui! eheu! Fui & ego

z

m

—

inter mortales adeó ingratos , impios, & per-

X x

E

verfos ! fed ó coelum, quantum tibi obligor?

—

*

z

huc, huc ad JEfum rapior !novam vitam ad-

l

z

E

m, nam viam , verita-

ff

E

EC

- difco ; mam Magiítru

tem ,

—

-

4

120

Diei Secunda

tem , & vitam mecum habeo, " ODeusO

J

Amor Eucharifticeliceat htc vivere! liceat&

[

antc hanc aram amoris, fidei, & conítantie

!g

Chriftianz optatam cadere victimam ! hoc

Yo

fi non concedis, faltem arma, & inftrumen-

V

f

ta porrige, quibus tuos perfequar , & trium-

ht

hem hoftestuo honori, & venerationi in-

0D

fenfiffimos. Ego, & damon hi ipfi fumus,

Ti

Ó quot authores , & caufz malorum! fed ru-

ant, cadant hiinimici tui, & vivat homo fü-

Sllïl |

li

perior, regnet in corpore fpiritus, imperet

hii

animaz Deus! hzc peto à te.

Quidni &

impetrabo? reípice enim in fidem , refpicein

Tot

fpem, & charitatem , quà te cum angtlis a-

óit

doro , &videbis, quantüm in te ardeat fer-

vus, cliens, filius, Demüm gratias tibi, quód

tempus matutinum tot donis, & füpernis be-

nedixeris chariímatis,

Sufcipe & refiduam

d

dici partem cum operibus cun&tis , tuus fum

ego, & mea omnia, Da folüm, permeun

fervorem, & virtuofam vitam tuum amplia-

ri honorem,, proximum adjuvari , & meam

falvari in tuis vifceribus animam.

Utfüat,tu

tuo benedic fervulo, antequam à te recedo.

b

Etquorfamibo? ad amoris , & opera obe-

lN

dientiz; Netamen (im (inete, cor tibire

linquo cum fuis affe&tibus, & facris intentio-

i il

nibus, Hoc meiloco vigilet ad te, & quot-

ifllmg |

j

uot motus, aut duxero halitus , toties tibi

T

:

icat? Salve !

d

- Infine 8. Pater &* 4ve cum Credo adde

r

pro obtinendis virtutibus cardinalibus, ni-

lt

mirum prudenti, juftitià, fortítudine ;

i

temperantià. O virtutes! quàm neccffarie

j

Ti

li

ml

vos eítis 'o.mni* ftatui, & generi hominu

Al

^

ic

ttdi

p

Vifitatio fantti/Joni Pomeridiana,

I^l

Jl

Sic

denique devotionem - tuam — clau

tl

de:

(

O! mea mihi vifcera ,

)j

n

u

TU

Vos rumpite amores,

t

Mifcebo tanquam munera

[

fit

Amoribus dolores,

O Deus! Deus! Deus!

ii

'Tu totus, totus meus;

Sim ego totus tuus ,

Q

,

Et nunquam, nunquam rmieus,

Audi JE(u! quid offeram?

Cüm de meo nihil habeam:

h.

Tota mea oblatio ,

(

Sit tua fan&ta paífio. Amen,

HORA

p

LECTIONIS, ET RECOLLECTIONIS

t)

g

POMERIDIANA?..

um W

SCOPUS.

&r

ESTO FIDELIS CIRCA MINIMA,;

u

yn

1

L (QUi minima curat , puré Deum quz-

Cura mi-

N Lit, & aimat,

a

nimorutm

u

Timor à peccatis arcet

promo-

J

lethalibus, amor à venialibus.

Chriftiana

vet

Dei

r

anima periculofa funt fatis deli&a, qua di-

dilc&'in

tot

cislevia. Nicitó, & generofiüs evitaveris,

nem,

fenties tuó corpore, & animá, quid fit, non

f

hi

curáffe, non odilTe minima.

Unde enimtot

mala, & infortunia infperata ? unde tantz

jb

j

calamitates , & mifícriz ? unde intolerabilis

piritüs, & hominis interni afflictio? unde

nc((D

Wml[/

deplorandz mentis (terilitates, & cóntinua

derelidtio? unde morbi , & varia infirmita-

.H)*

tum

122

Diei Secunda

tum genera ? qu» denique caufa flammarum

r

in purgatorio ? Lege Divum Lucam, luftra

ItUSp

15. capitulum : O quàm triftia occurrent!

tum

Luc.v2»v yenict, ait Evangelifta, Dominus [ervi . illius in

fl

46. C" die, qu&nton perat, & borá, qua ne[cit, & dividet

|

47 .

eum, partémque. ejus cum infidelibus ponet. — Servils

f

enim , Qui cognovit voluntatem Domini fui, &* non

qid.

praparavit , C non fecit fecundim voluntatem dus,

Tnipr

vapulabit multis. — Quid autem ita vult, inten-

Der

dit, & mandat Deus, quàm ut in omnibus

T

operibus tuis przcellas , & totus ferveas,

yroba

etiam minimas cavendo maculas, & imper-

hy

fectiones? Verba Alvareziifant: amat De-

G]

us conftantes ; amat fideles , & fervidos;

D

amatnaturz imbecillitatem prudenter vin-

"Alvarez,

h,

centes, feipfos acuentes , & ad follicitudi-

Aup

L.;.F.z.

nemexcitantes, His perfe&ionem tribuit,

€. 2I,

hiij

& falutem animz perfectam , & veram pu-

lut.

ritatem impertit. Quzrit infuper hic magnus

fff' ngfi

afcefeos doGtor: quisnonaudivit; falus do-

(itg

mui btic fatta eft, eo quàd & ipfe non folum ge-

nl

nere,fed multó magis imitatione fit filtus Abra-

f

ba? illeprofe&o , qui pracurrens afcendit,

ts

& follicitus circa minima, feftinifque del-

-

At

cendit, & excipit Dominum gaudens: tl

(00

igitur falutem animz quarimus , non quam-

mal!//q«

libet, fed eam; qux perfe&ta eft falus, pracur-

h ó

ramus tepidorum turbam , nunc dormien-

Glh

tium, nuncofcitantium , nunc pedetentim

Wi

hga

ambulantium , nunc pro beneplacito fuo

T

minima negligentium. Defcendamus fefti-

(

i

nantet omnem incuriam , & przcipitatio-

