Jof- [aper vj coflitatis : venifli per viam averitia , ambula

JM

: U per viam eleemofyua z fl autem er ip[am viam vedi-

t

E

N

evis , iterum fab regno vadis Herodis, Ethoccum

quanto tuo fcelere, & culpa? dicat osaurc-

[

Ti

S. Ciry- um: , cogita O bomo! graviorem effe culpam

li

off. in

?

oft veniam , renovatum vulnus pejus do-

hom.

h

Quad.

?»

'Jere poft curam : moleftius hominem

il

,

fordidari poft gratiam: quare indulgentiz

Reniffio :

N

à fervoie

ingratus eft, qui iterum deficit, & poít ve-

Vi

valde

b

niampeccat. Sanitatis indignus eft, qui

» femetipfum , po:

ftquàm fanatus eft , vulne-

Yi

ealpabi-

t

lis

,, rat, nec mundari meretur,qui (emetipfüm

», poftgratiam fordidat, .. 'Talis vecors, per-

0

D

fidus, & inconftans Chrifbanus potiüs au-

fpec. 2

diet Juftinam DEl minantem : babeo adverfum

Ts

te , quod charitatem tuam primam veliquifi. . At*

"

dcbas totus igne Divini fervoris in triduo fa-

[

W

cri recefsüs tui : jam frigefcis corpore, & ani-

HIER

Ambulabas tunc tuís inter caclites de-

hi

fideriis : modo fepultus fordefcis inter mundi

mng

ftercora , vanitatibus inhiando, & DEI tui pe-

nitus oblivifcendo.

Olim extremo infeque-

N

baris odio pravos habitus, confuetudines im-

fltl

N

pias cum radicatis vitiis : jam virtutes , & bo-

na operain exilium damnas , peccatümque

li

N

ut aquam bibis, - 1 folitudine Chriftus t i

erat omniain omnibus: O dolor! jam pelli-

fpï

W

tur ipfe, ut Belial , & damnato Moloch eie

[*

f

$*

Ledlio fpiritualis Vefpertina,

237

hj

locusin diveríorio , & in perüdo , impio, in-

u

grato cordetuo, Ethoceit, quod colum

"

contra tein arma provocat : tuaà primo fer-

l

voreremi(ífio DEO tantopere difplicet, ut

j

dolore qua(i tactus intrinfeco ingemifcat :

J

baleo adver[um te.

Verüm memor efto, un4e ex-

dideris; memento , quàm felix,quam jucundus

Ítatus pié viventium ; redi iterum , & age pa-

; !

nitentiam ,torporem, & defidiam tuam excu-

l

t€ , prima opera fac , heroicanon minüs, quàm

f

perfecta,

Sin autem : yénio tibi, C movebo can-

l:

delabrum tuum,

Auferam dona, & gratiarum

a|

munera, quz otiofa, & inutilia recondis,

i

Auferam gu(tum,faporem,& fuccü ad omnia

M

fpiritualia, Divina, & coeleftia. | Movebo: af-

W

filtentiam tibi meam fübtraham, & tibiip(i

U

relinquam : & fiet tibi, (icut voluifti: nojui(-

J

ti Deum, contempfifti graciam , deferuifti

f

virtutem , excufTiíti pietatem , & animz pa-

cem cum facra folitudine : mevelo ergo, &

non invenics amplius.

Ex qua increpatione, &*

comminatione perpende , ait. Richardus Vi&ori- &ichard.

*5

nus , quanta fit. ctilpa poft acceptam gratiam negli-

(/z( Zl

genter agere, nee in ipfa proficere.fed. magis deficere.

ín dpot,

j

Hinc illa Apoftoli admonitio : Portamur vos, ,. C5 g

»

ne in vacuum gratiai DEI recipiatis. 1 vanum

n

[

gratiam D EI aceipit , qui iu ea proficere negligit , fed

magis deficit.

!

IV. Scias proin, quód in via DEI nonNon pro.

IF:

proficere, fit certédeficere; non progredi , gedi e&

U

Dj

fitregredi; non tendere de virtute in virtu-'*8'ed

/]

tem, de heroico opere in perfeQtiora, fit re-

trocedere.

Efthee mens, & fententia fan-

M

G&orum Patrum, ex quibus $, Auguítinus

j

u

epift. ad Demetriadem ita fcribit: ra«mdins non

4t,

relabimur retro,quatndiu 'ad priora conteudimus ;

'ubj

238 |

Diei Quarta C finalis

ubi capimus flare , defcendimus , noftrmque won

)

progredi , veverti eff..— Cupis & aliud teítimo-

N

nium? cape ex Mellifluo, qui ita ad fuos :

$, Bern

li

quisquis in fchola C'hrifti non proficit,ejus

:inf

2)

indignus eit magifterio , preefertim tamen,

341. ad

?5

ubi fumus, ubi nihil in eodem ftatu per-

j

AMona. $.

fi

Berti,

D

manet; & non proficere , fine dubio defi-

)5

cereeít; INemo proinde dicat: fatis eí :

W

D

)

fic volo manere , fafficit mihi effe, ficut he-

ri, & nudius tertius.. In via re(idet , qui hu-

W

9?5

jusmodi cít: in fcala fubfiftit, ubi nemi-

y

?v

nem patriarcha vidit , non afcendentern.

a

Ti

»

Dico ergó: qui fe exiftimat ftare , videat,

?*

necadat. Ardua, &angulta eft via, & non

N

W

)

hic, fed in domo Patris manfiones funt

??

multz. Itaque quife dicit in Chrifto ma-

K

l

?

nere, debcetficut ille ambulavie, &ipfe

P

ambulare. — JE(us enitn , ait Evangelifta,

Ti

l

39

crefcebat fapientià, & ziate, & gratià a-

?5

pud DEuni, & homines, | Chriftiane! fi

[

ftasin via, neutiquani tuo fatisfacis muneri ,

fedà virtute, & DEO devias, femper currene

[

W

dum, quotidie laborandum , omni horà

Chryfoff.

proficiendum eft, Adhortatur idcirco Chry-

k

bom. 12.

foft, omnesjuftos in hzc verba: ;, quife jam

h

» perfe&tum effe, & nihil ad virtutis affecu«

V

»

tionem (ibi deelfe putat , à curfu ceflabit ,

l

tanquamtotum jam aífecutus ; qui ver

??

emetam nondum attigiffe putat , nunquá

f

à cüríu defiftet,

l

2

Hoc ergo nobis femper

»

reputandum eít, etiamfi ianumera dopa

nl

executi fuerimus.

l

»

Si enim Paulus po

?»

mille mortes , poft tanta pericula iftud ar-

i

95

bitratus eft de fe, multó magisnos.

p«

ergó impolturam veré ad orci incudem ex-

Í

[

coctam , quá multi jam riferé perierant à

X*

Ledlio fpiritualis Vefpertina,

239

T

dzmone infeliciter fedu&i Chriftiani! Sunt,

qui credunt, fc jam ad eam perveniffe perfec-

Fum

W

tionem , & plenitudinem meritorum , & vir-

]

tutis, ut ultra progredi non requiratur ampli-

us.

(

At contra clamant fan&Gi Patres , & Ec-

clefix do&ores unapimiter docentes, & pro

i

;cï?-

infallibili regula ftatuentes, animam , quan-

j

tumcunque fit perfectain via Domini, tamen

j

cáipsà jam turpiter deficere horà , quà ulteri-

j

us intentionem proficiendi deponit, velad

((

proficiendum media defurfum oblata appli-

L

carene

igit.

Et meritó: vitaenim tuncin

mortal

j

us deficit , quando aGtiones fibi con-

B

Vi

venientes elicere , & exercere definit,

uxz

autem aCtiones fünt hominis pié, & Chriftia-

f

Q

né viventis,nifi opera virtutum füpernatu-

ralium heroica ?. tolle actiones vitales, & pe-

W

riittua vita : colleopera & perfetionis exer-

:Ilifü'

J

citia, & tumulatz

jacent virtutes cum gra-

i

tia,

V. Opponis : arcus nimiüm intenfus

j

denique frapgitur: aliquantulum etiam tem-

M

poriindulgendum: dormitat & quandoque

f

bonus Homerus: Dies feftivus, & publicz

folemnitatis eft:: feriandum ergó, & dulci

ïeïlï

Vacandum otio;

BR

H

'ihkh

Ita, ita: feriandum , & vacandum eft ; Ferian-

us

um cum

N

hactamen lege ,ut DEO tuo €ó ferventi

Y

difcteti- *

"d

fervias, viam mandatorum, & S, Regulz eó

9

*

velociüs curras, ctuámque falutem, & Chrif-

M

tianam

rfectionem eo ardentiüs tibi acce«

leres,

eriari autem , & (imul omne fpiritu-

r

j

alis profectüs ftudium feponere , religiofa

; penitüs naufeare exercitia, negligere ac pef-

fl

fumdare affueta modeftiz, humilitatis,& ma-

turz gravitatis opera, verbó: íe totum ad

;

ex-

240

Diei Ouerte CF finalis

externà , adjocos, nugas, & lufüs , ad fabulas.

& facetias ( idquein ferasufque noctes ) ef-

n

V

funderc : hoc fan&é feriari non eft, fed fpiri-

tum diflipare , indigne Chriftiano nomine

l!

'vivere , fpiritui fanto refiftere, iram Deiir-

W

h

ritare, & fuppliciainfe accerfere graviffima.

N

Plané afpiranti adferias fempiternas, & prz-

mia , quz promiífa funt in vinea Dorminila-

l

borantibus, nullz in przfenti tempore con-

T

ceduntur feriz. — Hoc fcivit Alcuinusille ex

[

"dnony-

familia Benedictina DoGor infignis, qui fu-

W

729 in

vita.

giebat modis omnibus otiofitatem : namaut

h

Otiofitas

legebat , aut fcribebat, aut difcipulos erudie-

N

t

fugienda bat , aut orationi vacabat , & pfalmorum de-

cantationi , inevitabilibus tantummodo cor-

[:

Ti

poris indulgens neceíTitatibus. .. Ubi hícfefti-

va legis ótia ? ubi Bacchanalia continua &c, ?

ï!gl

H

Dein cur vacariones, recreationes, folatia ita

appetis externa ?. nónne quia antecedenter

n

multüm laborátti, libris & ftudiis deíudáfti ?

fl

ergó cape mercedem, quá non capies ampli-

t

N

üs, ubi quondam optabis ardentius. , Audies

enim ore Judicis: apage!aptusnon esregno

k

il

«alorum: recepiffi enim . mercedem tuam.

VI. Iterum. inclamas : difficillimum

Ti

eít, vix non perperub fübdi mandatis DEL,

tml

& ftstutis Ordipum , dura, & afpera pracci-

0

pientibus.

Durum eft: perperuó vivere fu

li

regimine Patris fpiritualis, aut (uperioris ni-

hi

mis difcoli. .. Graviffimum eft , perperso , ab-

lii

[

ftinentiis, vigiliis; & precibus, abucgationi &

fui odio, aliííque hominis tamin-quàm «x-

N

a

terni mortificationibus efie addiéctum, Paulu-

lulüm laxanda ífunt retia : tempus enim , &

"

dics hominis breves funt,

W

j

Leclio fpiritualis Vefpertifla.

241

|

.O ftultam querelam ! De perpetuo cla^ Brevitas

mas: interim tempus , & dies hominis bre- vite ri-

ves effe, ipfus fateris, ^ Quidquid fit! ediffere £orofe

1-1

tamen: quamdiu ergó durabit fatutus vi-

vendirigor? quamdiu vitzin fanctiorem re-

!

formatio? forte decem , viginti, triginta an-

]

nos? O te in(ulfum ! & hoc jam perpetuum

appellas? Bellé tibi refpondet Thomas Mo-

;

rus: frviginti millia annorum dixiffes ,. aliquid 1 Drex

quidem dixiffes, & videvi poffes cum vatione in[anire, CPffA. T«

i

Sed bac ipfaviginti millia annovum. ad. aternitatem

e &i eTas

if.

|

quid fum ?. modicum, C breve quid , puntum ,

j

momeutum ,, nibilum,

Si pius, (i devotus, fi

zeloíus , fi fervens, & ardens Chriftianus ef-

j

t

fes, cum Jacobo Patre illo antiquiffimo fen-

;

tires, quiita ad regem Pharaonem : dies pe-

!

vegrinationis (ea centum triginta annorum funt ,

parvi , & mali.

Quid autem Spiritus fanctus ; Gem. 47.

l

9

"

breves dies bominie funt.

Tempus breve eft , into-

natPaulus. servivit ergó Jacot pro Rachel feptem

job.14.9.

j

H

j

«nnis , & videbantur illi pauci dies. . Ectu vitam

1. Cor.7.

j

tuamin Divino fervitio longam

, perpetuatn so.

j

dicas ? Triginta tresannos Chrittus JEfus in Ge«.. 25.

labore;,. & continua peregrinatione fuit pro zo.

y

tua falute , & unicam duntaxat horam vocat

"

totam paífionem utut amariffimam : & tu

l

oras , dies, menfes & annos numeras, quos

!

tamen Deus indulfit ad virtutem , ad prome-

h

n

rendas gratias , perpetuámque agendam poe-

)

nitentiam ?. Nullus labor. durus , nullum tempus o um

I

longuin videri debet , quó gloria aternitatis acquiri-

Ü

1. /Sednonrnirum , quód tibiomniain vi-

l

ta fpirituali accidant longifTima.

lIgnaviam,

!

& ignorantiam tuam inlignem prodiss quià,

quid (it zternum,X perpetuum,adhuc nefcis,

Tempus breveeít, & contremifcens fufpira-

bis:

441

Diei quarta & finalis

bis: O aternitas!. O zeterpnitas ! zternitas!

quàm feró teagnovi! ibis enim in domum

zternitatistuz : nec revertéris ultra,

Uti-

nam ergó faperes, & intelligeres, noviflima

]

provideres, & foli aternitati, haicque feli-

díimz . laborares,

Certé. aliter. viverent

]

f

Confid. 9- Chriftiani ( ait Jeremias Drex. ) fi zternita-

4e4^ tem coeli; & gehennz effe crederent. — Hinc

j

[5

d

funt, qui vider: velint, id credere: verbis a-

junt,fa&tis negancs. 2ternitatem autem nun-

[:

(

quam , aut rari(lime cogitant , aut cogitant

tantüm ,& non perpendunt , noninhzrent,

d

l

noncxaminant,intelle£tum , & volunratem

non concitant, imaginationipil iimprimunt,

1

En! veramtui cfhigiem.

S. Bera.

VII Ultimó ex t interrogo cumD.Bernarz

üt

epiff.

do: O Chriftiane! non vis proficere?non.,

[

154 4d

h

Carinz.

Visergo debicere ? nequaquam. Quid erg5 ?

profici-

fic mihi , inquis vivere volo, & manere, in

ff

endum

h

quo perveni , nec pejor fieri patior ; nec mie-

femper

hor cupio. Hoc ergo vis, quud efle non

l]tg

iT

poteft? Vidit Jacob in fcala angelos afcenden-

tes , & deícendentes, Nunquid flantem

i

L

quempiam,five fedentem : non eftftare ome

nino in pendulo fragilis fcalae, neque in certo

!

hujus mortalis vitz quidquamin eodem fta-

tu permanet.

Non habemus-hic manen-

n

N

tem civitatem ,. nec foturam adhuc poffide-

mus , fed inquiris.

Aut aícenias , neceffe eít,

W

N

autdefícendas. Minimé pro certo eít bonus,

qui melior effe non vult,

Et ubi incipis nol-

hh

le fieri melior, ibi etiam definis effe bonus.

)f

Anima! qualis hzc tibilectio? Melli&ui eff.

T

Avidé haurias , adid unicéintenta, ut eà per

l

gas ufque ad montem Sion,

&

PRO-

N

V

. Lellio fpiritualis Vefpärtim.

243

Mi

d

PROPOSITA.

Urfum anime mi! nunquam nimius pro Refftere

lx'f'a

ET

caelo labor. Nec quiscu:

1qae te in fuper- langueri

j

na patria expectat angulus.

Labor2,& con. ! prin-

tende, ut fublimiorem inter cives Sancto-

cipie

H)

i

rum]ocum teneas , mundus propter ce factus

i

eít , ideb mundurmn non ames ; quia mündus

i

te dignus non eft, cüm (is eólong? dignior.

H

Citó cogitationes excute, quibus ad ceífan-

if

dum à ftudio virtutis , aut pietatis tux impcel-

m

leris.

Reffte in

j

Nofti, unde hz veniant.

2]

"

rincipio defidiz , & torpori, quem longiori-

us plerumque immittit devorionum exer-

Paulus

f

citiis atutus ferpens.

Arcum frangit intentio ,

AMaaut,

j

animum remiff, Pracipue cura, ut,qux egitti

va 4dag.

bona,aut ut modica , aut ut nullareputes. Si

». Bern,

Jl

enim refpicis ad ea , quz habes , elevarisin fu.

perbiam, dum te aliis przponis; proficere

lj

l

p

negligis, quia magnum te habere arbitraris ,

& tepidiüs incipis deficere, & vemiflius agere.

l

y

En! laqueum! difrumpam hác teffera: won £[2.115.

nobis Domine , non nobis; fed Nowmini tuo da glo-

(

TiAW,

(

a, O ficum DEO meo ,&in hujus fem. Studere

]

nt

per ambuláffem oculis , quantus, & qualis jam Piviaee

,

!

j

i

1]

viverem in vita fpirituali?quó odió non fuge- Pr&fen-

tiz,

H

h

rem peccata? annon przfagiit grandia Cle-

Clezens

)Bï*f

mens ÁAlexandrinus ita de Dei judicans prz- 7 , .

lj

fentia: , hác folüm ratione fit , ut , quis nun- ?. 4e p««

W

» quamlabatur, fiDeum fibiipüi femper ad- dag. c. g.

l

» elfeexiftimet, — Quia ergó nihil efficacius

advincendas centationes,nihil conducibilius

Jj

ad evitanda pericula, & difficultates omnis

generis fuperandas , quàm memoria DEI

praíentis , fenfus meos contraham, oculos, &

R

?

aures

Diei quarta & fiualis

244

!

aures cuftodiam , & maxime in loco récreàs

Pfal. 3- tionis cumDeo meoagam Erfi etim zmbulayes

(

ro in medio uinbra mortis,non timebo malagqueniaim

tu mecum es,

Amor

J

3. Tune inter filios Dei? optaí : fed

concupif,

centiee-

non és, quia, quidquid boni operis peragis ;

I

vellen;

non propter Deum, fed propter teipfum la-

f

dus

oras. Multa opera facis,. per horasintz:

gras vigilas , oras, clamas, & ftudiis defudas :

laudabilis induftria! modó exin nullás ex-

)

fr

emptiones, favores, & recreationes iütende-

!

es, velappeteres. Sic quidérn tibi thefai:

S.Anc.de :-

temp.

izas, fed nones inDeo dives, — T4lis folus £

I

ille , qui efl plenus charitate, feu, qi ex vüaritaté

ferm.

1

4* fola fervit Deo , non intuitu tllius miércedis , etiám

celeflis , thefzurorimque Regui Dei, Vroteftot

mi JEfu! tibi foli laborabo, tibi foli vitam,&

inca impendam oinia, "Tu füfcipe üpiver-

fam meam libertatem, tui amorem ah! noiü

ä

nega famulotuo, Hunc fi curm tuà dederis

gratia , fat dives, fat poterisfum, — (Necimuri-

dus, nec caro habet , quod ultrà peto,

Imó

auda&er cum S,.Magdalena profiteor: , t

ä

»

crederem , me unÓ foló verbó prolatóo

»

alium finem , quàm ob amorém Dei, pof-

J

»

fe evadere Seraphinumi , nunquam illu

D

»

proferrem. O Déus !. jam rumpe cof

meum . munde! favores! folatia! claufae

!

janua: neício vos,

Iu Deo inccpi, in Deo

& finiam,

J

REFLEXIO NOCTURNÁ."

HOMO HOMINI LUPUS,

j

Momo

fibi ini-

Uis tibi unqüiam nocuit* dzmoón? la

j

I.Q

trare poteít , mordere non porelt nili

micus

maxi-

volentem, lNocuit muridus? poculumpor-

immus,

exit:

p

^

Reflexio Noctura.

24j

rexit: non cocgit, fed ut biberes, incitavit.

j

j

Cur ergó bibifti» Nec corpusincufa: in vin-

culis eft ; regere fe nefcit: quomodo tibiim-

i

erabitt Unde ergóin te tot peccata & vitia ?

unde tanta fenfuum libertas ? unde continu-

!

uslapíus, defc&tio, inconftantia in bono ?

w),

Deprehendes, quia nemo

/

infpice teipfum.

l

tibi tantus inimicus, quantus tuipfe. Tuà

]

voluntate cadis, tuis affcCtibus devias , tuo

pruritu ,& cupiditatibus , ac concupiícentiis

l

fponte in retia tendis, . quz properanti pa-

rant inferi ; paucis: tuà proprià malitià à

j

!

Deo ,ab hujuslegibus & mandatis recedis, &

inomne nefas involas.

Sic homo fit homi-

t bomi- $4ug.dé

j

nilupus. Quàm belié S. Auguftinus

ctyit.

ne ntulla imianior fera, , Nec aliter judicat D.

l

Dei.c.24.

Chryfoft. : pro omnibus malis , ait , bomo efl pef-

$. Ghry-.

Jgnum malum. Qualibet be[Hia untm babet,C? pro- (sg. fuper

Diabolus Aatth.

prit malum 3. bomo. autem omnia mala.

enim ad juftum aecedere nom audet , fed malus bomo

:i

Home

3

tion timet , fed contemnit,

4. Noncredis? fur-

ge! Paradifum mente ingredere, leva ocu-

fur übi;

Jpite

los, & quidibi contigerit, confidera, En!

$.

AA g.

u

Auguítinus íat claré indigitat affirmans : j,

enr

»

homo càm in honore effet, non intellexit. Castice

??

In quo honore habitat? in paradife, &in

"

LL

loco voluptatis, Converíatio ejus nihil

»

moleítiz , necindigentiz fentiebat : odo-

j

riferis ftipatus malis; fulcitus floribus, glo-

i

»

ria & honore coronatus , & conflitutus fu-

9?

per opera manuum plaímatoris 5 rnagis au-

» tem ob infigne divinz fimilitudinis pra

,

cellebat,. & illi erat fors , ac focietas cum

» plebe Angelorum,& cum omni militia cce-

99

leftis exercitüs, O naturz human« for-

tem feliciffimam! quis autem abítulit ? lupus

D

ras

N

| 246

Diei quarta & finalis

rapax & vorax. Guítavit Adam vetitum po-

[iyn

mum, & hinc mutavit iflam gloriam in fünilitu-

D)

dinem vituli comedentis jonum, | Heu! tuiftis,&

i

lacrymofa mutatio ! adeóque malum nullum

tam grave , tam horrendum, tam execrabi-

Q

lit

le,quod homo infenfatus non vult,& de(ide-

tU

rat, GraveprofeQtó malum , peccatum ut-

il

vt minimum ; horrendum malum purgato-

rii,vel inferni fupplicium,

Scit hoc perbene

Q

homo.

lJ

At captus amore cxco utrumque

fi

fibi , quoties liberé peccat, voluntarié accer-

fit.

T

Et quod deteftabilius: gloriatur infu-

D

per, gaudet , & lxtatur in rebus peffimis,

A

Anima! attende tibi! vide, cuifidas, Agnum

li

: & ovem nonfovesinfinu, fed lupumrapa-

ug. €7)7*7-*

]i

Iuf bom.

ciflimum. — Veritas hzc patet D. Chryfoft.

li

üo.fu er e

alamo.

Scitis , inquit, ,. quod boffem habemus

E

» perpetuum ,. federis nefiium 5 unde nobis

ij

W

» magna vigilantia opus eft, neab ipfo füpe-

Tit

» Yenmiur,

taque moriatur homo ifteinte,

ftt

Quictem, & pacem non meruit, qui mortem

tibi ivfcrre non timuit,

Canem habes cate-

j(

j

natum ; conítringe fortiüs: caftiga feverius:

»|

tracta rigorofiüs, | Sic regnum tuum erit in

T

l]l

pace,

»!

DEPRECATIO.

5»1

ïmþu- i

N

déntia

T tamen, quemita z(timavi , dilexi , ho:

y

hominis

noravi, ficuti meipfum ? quidquid pe-

D)

fenfuajj; tiit , quidquid defideravit, voluit & affccta-

&vete-. Vit corruptus, & mifer hic homo , lubens

!

Ti$,

conceffi omnia. . Promptiffimi erant oculi ,

ja&itabant fe manus, currebant pedes, totum

LU

y

corpus , membráque fingula ibant in illius

obfequia, Nonlegem, non evangelia, non

L

D]

regulas & fatuta , non rationem, non Deum;

pec

p

Reffexio Nodurià,

247

tyr

nec infernum curavit , vcl timuit, modo fu-

Mi

fj

l,

is fatisfieret votis, & concupiícentiis inordi-

j

iUf

patis, JEfu! quantum degeneio ab ainore,

al

quó in fanGi(fimo Altaris Sacramento habi-

f

tare mecum uíque ad confummationem fz-

Jl

]i

cuii ftatuifti.

Captivus es: folitarius es ,

h

u

quafi derclictus in hoc fedes tabernaculo,

Quisteita captivavit? nónne amor? hicci-

(

b

(

nein aliquo refpondeo? Pró pudor, &con-

fuüio! mediligo ,teoffendo : moe zítimo ,

((

li

h

&tecentemno: meextollo, te vilipendo:

mc, & mea ubique commoda quzro , & te

fri

Al

Ceo-

amantem defero, derelinquo ,fugio.

gnum

lum! quis hic amoris modus? deteftabilis,

n

Inimicific amare affolent; aliter diligunt fi-

j

li Dei, Hi pro genuina in Deum charitate

jiti

)

fe , & füa hilariter impendunt , ac difpenfant

j

omnia, memores pretiofz commendatio-

if

j

nis, quam amori attribuit S, Auguftinus di- 5-/de

[r

£

cens: ,in charitate pauper eft dives , Íine

Cbarifa-

f

d

charitate divescftpauper. Hzcin adver-

fzs,

99

fitatibus tolerat , in profperitatibus tem- Charitas

il

J

1

»

perat: in duris paffionibus fortis eft : in genuina.

bonis operibus hilaris eft : in temporalibus

ditiffima: inhofípitalítate latiffima , inter

95

bonos fratres ixtiífima, inter filfos pati-

enuffima : in Abel per facrificium lzta :

H

955

in Noé per diluvium fccura : in Abrahz

l

peregrinatione fidclifTima: in Moyfe inter

»

injuriasleviffima: inDavidis tribulationi-

j

9)

us mitifTitna.

In tribus pueris blandos

Jun

Agnes innocenter fpe&at : in Machabzis

q

"!

xVos ignes fortitertolerat : cafta in Su-

*

j

anna fupra virum: in Ánnpa poft virum

*

1

3,)

in Maria przter virum. — Libera in Paulo

g

ff

adarguendum : humilisinPetro ad obe-

Q 4

$ Qt-

248 Diei querta & finalis Reflexio NoClurta,

», diendum : humana in Chriftianis ad confi-

s tendum: divina]in Chriíto ad ignofcen-

. dum.

Quid dicam de charitate? fi lin-

» guis heminum loquar, & Angelorum

,

*

» Charitatem autem non habeam , nihil fum.

O ignis! O Amor! JESU amantiffime !

N

magna hzc funt de charitate przconia ! fed

O quantum viluóre mihi! Unde? me tan-

tum amavi, & quid fit veré diligere Deum,

parumattendi, Nuncício: jam deprecor ,

méque reum neglecti amoris coram te hu-

millimé fateor , accufo , & pectus meutmi per-

A

cutio, Ardebo magis , mi JEfu! tu flammas

[

auge, inflammatum indies accende, &ac-

k

cenfum jugiterfove, ufque dum cadam ac-

ceptatibi poft mortem amoris victima, cujus

lts

&vox fitultima: confummatum , fcd

H

/

It

nondum amatum fatis !

It

Aj

lii

Ut

A

Ih omnibus Glorificetur

hnj

Àni

D RU

Ào

Á

& S, D. Benedi&us,

L

Ány

Áty

lto

ln

Áy

Ánm

Áti

T

lii

IN

hii

Index,

]

INDEX

-fcgn-

I

U

;

ID IUS RECLPE

[f

J

INumeri, ut vocant, Romani Comitem

!

ad Solitudinem facram 5 veliqui ipfum s. Triduum

j

dejïgnant.

J

M

A.

Animze latro peccatum.

EC

d

Ànima pretiofa.

34

Abufus ereaturarum.

[*]

Animc piz fames.

205

i

Abufus mediorum ad falutem.

ilb

Appetituum expuggatio 72 &

1$6

73

lu

Accufatio hominis à creaturis.

Appetitus virtutis,

204

T

91

Arcta via Domini.

II$

Acedia dannofs.

Ej

ul

V

Ar&ta via Domini ingredienda,

il

Adverfitatis praeftantia.

1Ià

JEternitas af»iranda.

156

Armaturacontra inimicos ani-

JEternum nihil in mundo. 136

ma

XI

Aflli&io confcientiz unde,

79

Aftutia diemonis,

XII. & 334

Affli&ionis utilitas,

66

Aufteritas vitz.

$455

Amatritudo fervorum mundi.69

165

e

Amicus verus quis?

Àmici noftri multi in celo. 199

Baptifgatis profeffio.

178

Amor czcus.

16rI

Beatitudo bonorum.

YIX

170

Amor Dci füpet omnia.

Bcatitudo homihis in [atiendo,

Ámor genuinus,

165

19t

Amor proprius,

1$8

Beatitudo noftra in virtute, 197

Beatitudo quatuor mediis con-

Amor proprius exofus San&is*

fetvatur,

168

$0£2

A&mor proprius politicus. 165

Beneficium confervationis. 2$

Amorproprius grande malum

Beneficium creationis.

34

16,

Bona hominis in folo Deo.

92

Amor fui evellendus.

244,

Bona vita difcitur à creatis. 99

Àmoris ptoprii remedia,

173

Bonitas Dei erga hominem. 54

Anima eflimatur à demone. 58

Bonorum conftantia.

t

207

Animz cura,

$5X

Brevitas vitae reformatur 241

Ànim« hoftes,

108

)

Q ;

C.

Ind;x.f

| Cufto

»

Conchïä frequens,

153

Ckcites amoris proprii,

X61

Confufio peccatoris.

79

Candor mentis.

174

Confutauo demonis.

Dano

lo

Jum

Canis ligatus demon.,

213

Conftientiz afflitiounde. 79

Carnis imperium.,

143

ETE

Conícientia bonze füaviras, $

Dtmo

Carnis fubjeGio.

$Y

Conftientiae malz tortura, 77

Clari:as genuina.

s4m

Y

Conülium Patris " fpiritualis

D

Damc

Chrift: hutanitas quàm nobis

XVIIL

prorïcua'.

177

Confolatio hominis Deus folus,

Den

t

Cbritti illufor quis

1go

195

Chritti imitatio,

177

Confolatio laborantium.

199

Jon

Chbritti imitatio.

m

41 & 44

Conflantize gratia.

220

Chrifti jugum füaviffimum, 7o

Conftintize praemium.

222

Dd

Chrifiiani nroimen unde,

4

Conftantia iun bono.-

207

Chriftianifmi fel cita;.

11l2

Conftantia in bono.

1823

Dd

Dd

Chritianifinus quid fit;

xzä

Confuetudo inoperibus peffi»

Chriftianorum eft pati.

45

ma.

109

D

Chriftianorum finis,

Ddi

87

Corfümrnatio operis boni. 235

E

D

Chriftianorum gloria.

1

Contemni glorjofum.

181

lus

Chriftianorum obligátio: 15

Contemptus feculi.. 81.& fe(l.

Dus

Chr.ftianorum malorum exema

Corporis debitum.

$

plum,

222

Dus

Corpus jugum intolerabile, $3

Chriftianoram vita.

47

Corpus tyrannus nofler,

38

Dws.

Chriftianus bonus.

[5]

Ti

Creatio hbominis,

34

D

Chriftianus Chrifti fervus. 17g

Creature accufatrices in judi-

Dd

Chriflianus crucis Difcipulus,

cio.

'91

IJeH«

AV

Creaturz docent bene vivere.-

Chiiftianus incipiens.

57

Dd

89

D

Chriftianus proficiens,

AX16

Crcatura ferviunt homini. 90

Chriftianus fponte currit viam

b

Creatura fünt media ad. falu-

Dd

inandatorum.,

23

tem.

Chriftus ómnibus omnia.

43

D

Crucifixus comes ad folitudi-

]i

Ühriftus paucis contentus. xgr

nem.

II

Chriftus via noftra.

44

Il

ii

Crucis gaudium,

Cocleftia quzrenda.

lIO

Crudelitas demonis erga. ho-

Colum emiturlaboribus.

94

minerm.

h'g

2II

Dïl«

Colum duplex repugnat,

z

Cura anitnz.,

$5

Cura daemonis ad lucrandas a*

Yi

Comm;nd,acio períeverantiae

2

nimas.

.38

Compunáio eít via ad pe

rf

.

Cura minimorum.

124

li

&ionem,

I$2

Cura vanorum hominum. 9g.

Cenebpiícentiz amor cvellen-

i

us

& feq.

244

guüodia gratia,

87

P.

Index.

Cuftodia fenfüum,

bifc

retio ad fcrias.

Xyi

239

Duftributionis obfervatio.

!]'

L

D

j

Divitiz non fünt fuis,

87

Damon zftimat animam.

38

Ij

:l

£l

Divitie verg in pietate.

20I

i

Damon canis ligatus,

Duleedo virtutis.

"]

Daemonis aftutia. — XII.& 234

E

Dzmonis crudelitas erga homi-

n

nem.

21l

Excufátio inanisChriftianorum.

Dzmonis infirmitas

213

r$2.&156

Al

Y

Damonis provocatio per pie-

Exemplum bonum finis Chrif-

d

3

taten.

213

tianorum,

L

l

Damon 1idet tepidos.

Io02

Exeuiplum Chrifti,

4

, l

Demon terret à virtute.

10$

Exempli mali fuga

106

n

Debitorum noftrorum folutio.

Exemplum malorum Chriflia-

,

m

179

notutmn.

222

Af

Debitum corporis.

$4

Expugnatio appetituum, 7 2. &

]

208

Defatigatio virtutis.

75

p

Dce£cere eft non progredi. 237

Error impiotum

198

n

Definitio vitse humana.

64

i

I5

Dcvotio in operibus 100. &feq.

Tl

Deus confolatio noftra,

X9$

Facilitas vigiliarum,

24

Deus finis hominis.

87

Famesjuftitiz,

206

)5

91

Famnés piz animze,

Deus querendus folus.

2e5

It

J

Deus quàm clemens erga ho-

Fatuitos feeuli.

Y59

.M

.

"

minem,

34

Felicitas Chriftianifmi.

il2

"

Deus unica hominis quies. 7t

Felicitas confcientiz bonze, 7$

Defiderium ad czlum.

33

Felicitas hominisinfoloDeo.92

Defideriumad Crucifixum. XI

:

Felicitas in fola virtute,

197

Defiderium ad fanitatem,

22

Felicitas piorum.

506

j

Defiderium vitz longioris. 20*

Feriandum cum

difcretione.

Defiderium virtutis.

20$

2;9

k

Diabolicz infidiz.

Xl

Fervor defenditur,

I$

l

Dies vit& pretiofiffimi.

135

Fervor impugnatur.

rg7

Dies vitz tranfitorii

136

Fervor in operando.

102

Fervoris impedimenta.

[

Diffidentia indifcreta de fe ipfo.

104

e

V

Fervoris media,

1o

$

]

Dignitas hominis.

Ai8t1

Fervoris remiflio difplicetDeo,

Id

Dile&io falfa.

163

€

Dile&tio vera, & folida. 1 62.&

Fetvor necaï'arius

2d fantita.

^L

,

tem.

feq.

13$

i

Difipulus Chrifti quis, 44. &

Fidelitas hominis modiea, 2rg

eq.

Fidelitas in ferviendo Deo. 219

Dii?fipuïus crucis Chrifti, — 1V

Fides fine operibus mortua, 4o

Fi-

/

,

Index.

Yides viva.

eg

Hominis vita pugna faeilis, — 44.

x

Pinishominie,

Homo ad laborem natus.

96

$7

liom

Yons malorum amor proprius.

Homo fur fibi ipfi.

245

iil

1623

Homo imago Dei.

36

lol

Xortis cft virtus,

224

Homo intendens animz,

$i

Titoni

Fraus damonis,

234

Homo creatus ad imaginem

lrtonf

Dei.

36

Frequens Sacramentorum

ufus

lictia

202

Homo fibi ipfi inimicus maxi-

d

Yromnum carnis.

mus,

244

143

li

Frosnum in loquendo.

49

Honor iion eftfiuis hominis, 87

hk

Xru&uofus hominis labor.

96

Holtes anima.

10$

Fructus imitationis Chrifti, 123

'Humanitas Chrifti quàm nobis

lndulh

Fuga mali éxempli.

1o6

proficua.

177

Humiliatio falvat " hominis li-

D

Fuga otiofitatis,

240

Heljcu

Fur grativ peccatum.

8o

bertatem.

£0

lite

Humiliatio füi £facillima.

13

Fur fibi ipfi homo.

243

diftm

*

Humilitas Chriftr,

H

lifrm

Humilitas eft via ad perfecties

Gaudiaà mundi contemnenda.

lil

nem.

Y£7

YIO

hgt

Gaudium animz bona confcren-

!

d

;S.

E LA

higi

tia.

26

Illufor Chrifti qu

Gaudium in cruce,

rr

Imago Dei eft homo.

26

dhüyy

Generofa refolutio.

IX

Imitatio Chrifti,

177

hd

Generofitas virtutig,

234

Imitatio Chri(ti,

4t

lii

Gencuilium caecitas,

181

Imitatio Chriftr,

44

li

XV

lii

Genuina charitas,

247

Imitatio malorum,

j

Gloria Chriftianerum.

47

Imitatione folvuntur noftra d

e-

. lin

179

Gloria hominis,

X81

bita,

]ngx

Gratia cum conftantibus,

220

Imitatio Sanctorum neceffaria.

hi

Gratiz cuftodia.

24

pit

67

Gravitas morum.

153

Impedimentum -- - perfe&ionis

]i

mollities.

72

Ji

Gravitas obligationis Chriftia-

nea.

I$I

Imperfe&iones grande malum.

J

TOE

H.

145

Imperium carnis.

l

Hominem novum induere.

4.

Impietas peccatoris.

179

Hominis dignitas.

Y8r

198

; lb

Impiorum error:

n

Hominis infidelitas.

219

Impudentia veteris hominis.

Hominis veteris aftutia.

"4

246

li

li

Hominis veteris impudentia.

Incitamenta

perfeverantioe

246

221

la

Wominis véteris talitia.

$

lo

li

Ine

p

dudexi

li,

loéonftantia difplicens Deo, &

"Languor rideturà demone, 102*

E

hominibus.

418

Laquei feptem im via virtutis

EH

xiv

incorx&anüæ turpitüdo.

232

[

Iuconftàntia mortalium.

163

Latroanima peccatum.

$e

. fl

Inconítantià mundi,

$k

Ledulus mortis gravis impiis.

i

149

!

Inconftantia propofitorum.XiV

Jücutiain via falutis. deploran-

Levitas in moribus.

132

j

da.

158

Libertas homiuis perficitur hu-

!

136

militate.

29Q

Incutia tempotis flebilis.

Indifcreta diffidentia de fe ipfo.

Libertatis Chriftianá impedi^

Nl

XV

mentum.

78

]

jnduftia hümana fructuofifi-

Libertini arguuntur àChrifto22

j

nma.

96

Lingua frenum.

^

150

/46

[j

jàekcufibilis homo.

r

qafelicitas confcientiae malz.7

!

Malitia hominis veteris.

$

jnfirmitas demonis,

213

Malorum Chriftianorum exem-

Infirmitatis utilitas.

66

plum.

2223

Infelicitas impiorum.

207

n

Malorum omnium parens amor

Ingratitudo hoxpi.niä erga Pal.

. proprius.

163

fioném Chrifü.

37

?1

Malorum fequela.

UX

i

Iniquitás mnidi,

de Malo vi&toria.

220

Inaocentiz cuftos labor.

96

í

Malutm erande venialia.

154

n

Iufidiz diabolice.

XII

Manifeftatio fui tria exigit.XIX.

1

Inténtió efficax pracfigenda SS.

Mandata Dei obfervatu poffibi-

Exercitii$,

32

i

jnténtie rellexa ad recreatio-

lia.

154

V

nes.

124

Media confervandze beatitu fii-

fi^

nis.

2023

"

jugam Chrift fuavifimum

79

Media contra appetitus.

73

f

j

TugumCorporis intolerabilz.$ 3

Media falutis humanze,

$9

r

Jufti invii demon;.

212

206

Memoria beneficiorumDei.23 t

u

juftitiz fames.

Minimorum cura,

12X

"

Juftoruu fatietas.

206

I$2

Miferia vite prafentis,

6r

Juftus fuaviter morieus.

Moderamen linguaz.

46

n

LO

Mollities damnabilis.

5$

IU

Laborantiuim confolatio.

199

MollitiesCorporis impedimen-

96

tum perfe&ionis.

73

Labor deftruit peccatum.

)

Laber fru&tuofiffimus,

96

Mors pretiofa.

183

135

Labor hominis beatitudo, r9r

Morum gravitas.

p

Laboribus einitur celum.

94

Mortificatio remedium eontra

1

j

Labor merus vita prxfens,104

peccatum.

131

;

Latitia Chriftianorum,

48

Mortificatio falutaris,

6

Languoris pugtia,

299

69

[

Mundanoruqx amaritudo,

Mugz

ludex.

P

Chriftiano.

Mundi impietas,

$&i

49 p

Mundi perfidia. -

Fet

Ordo vivendi.

$9

UM

1

i Mundifervitus duriffima.

6

Origo omnís mali amor pro-

li

T

Mundo fervire eft difticile, 4

;

prius.

162

p

Odofitas fugienda.

240

ibil

Mutabilitas praefeutis vigæ. 136

Otium caufa peccati.

