$. Examen particulare de profe&u in

il

via virtutis.

Utj

6. Reflexio no&urna de petulantia, ac

[

impudentia corporis, ac hominis feofualis,

torun

lx

PACIUM , ET OBLATIO MA-

Ahr

TUTINA,

Mler

Ad

N

lil h

n

JESUM, MARIA

M

ET JOSEPHUM.

Gaudium! JEfus, Maria , & Jofephus

O

me vocaot! ad caeieftia dona, ad novà

vitz merita, X grauarum munera me invr-

tant! O charites ! unde mihi hoc? ut acck

|à

piam, propero, brachiain vos expando,me

I

to

Præa)n"&n!:z. ;

$r

"L

totum in obfequia humiliter offero; O Trias

hU

antoffima . '- alteram . ergo aggredior lacrz

(

folitudinis diem; hanc vettro dedico Norni-

i

ricum pacto ardentiffimo : quidquid aut per

n

intelle£&urn, aut voluntatem, & memoriam

V

Divina inme hodie operata fuerit potentia;

fint

uidquid . vel oculis legero. vel manib:s

í

riplero, honore veftrüm , & amore le&ta,

j

& (cripta volo: quin &horas, & momenta

numcro, & propter JEfum, Mariam, & Io-

;)]ïï» !

ephumtranfigere cupio, id unicé exoptans;

ut tu O Trinitas beata ! per me hac die ita

lauderis, ita colaris, uti te omnes fancti ,

ccelité(que venerantur, colunt, & pradicant,

Liceat & pro aliis orare, — Tuisitaque meri-

1

tis, & potenti interceffione : graviffimos

quosvis peccatores ad posnitentiam conver-

Jttl

te; apoftatas, hzreticos, & fchifmaricos in

2

l

errore fuo obftinatos citó ad finum retrahe

yd

omanz Eccleíiz. Juítos & perfe&os in

fan&titate, & uftitia accende , & conferva.

i

Fidelibus . dcfün&is propter mea peccata

orte inter flammas fedenibusrequiem con-

4

j

cede (empiternam, quibus & ompnem mceri-

torum fructum ad modum charitativi fuffra-

jl

ii per manus tuas facreti(fimas dono, & lu-

j

|

ens cedo. O JEfu!ó Maria! ah ! Jofephe!

vefter fum ego! clienti, filio, fervulo affif-

üte hac die, & in hora mortis mez, A-

men

j ]

n

DIESSECUNDUS.

ii

QUOMODO VIXISTI ?

(if

Bu

Ectio fpiritualis ante meditationem fumi-

I"dl:v

tur deimit, Chriftiex L, , c, 18,. Déex-

3

emplis

Diei Secunda

$6

wf

emplis fanclorum Patrum. Ytem c, y9.. De exercitiis

tl

boni Religiofi, & Chriftiani.

i

-

M

p

MEDITATIO T.

De

FINE, PROP"II')EIE QUEM VIVERE

. GHRISTIANUS HOMO, -

Qæ»-;'te primüm Regsum Dei , & juflitiam

LSI

ejus, & becomnia adjicientur vobis, Matth,

ldl

tfed

6. 33.

a

: PR&SENTIA DEL :

lo

W

DE

us me cum eft! ut quid ergó vanis occu-

eus non eft!

or ? Recedat, quidquid

t

ti

cum Deo folo mea vita, & dulcis fermoci-

natio, Coelifavete !

ümW

fl

PRXLUDIUM. t.

lly

Bifum ? Ecce/inregio (i(tor palatio! cer-

VMM

" u

no fplendorem! thefauros obítupelco

A |

ampliffimos; admiror vocem invitantis:

lm

mecum [unt divitia, &* gloria, opes [uperba, C jMj-

od

titia.

Venite! emiteabíque argento. No-

üqy

vi vocem! JEfu mei eít, Ad magna me

MN

li

l

creavit.Ne vilefcam, jam commonctmþ-

t

PRIELUDIUM II.

Wmu

t

T

Domine mi! quid volo , niíi audire,

E

fequite? O quàm excelfus! quàm fub-

hr

limis eit finis, propter quem tu me jubesvi-

(l

verc! uthuic me conformem eó perfedtiüs

VR

nunc mecum decernam, O clemens ]E(utda

lp

nox

Medita:to ..

$7

nofcerete, ut odiam me, & omnia, quz à

Yi

te, & mco fine ultimo cor meum iniqué

impediunt. O dulcis amor! fa&us fum

propter te, & ut vitam habeam zternam,

Ab(t ! jam quarere, aut adamare aliud'

VERITAS?

D

-Ad quid venifli?

ccine Deo, & ocelo natus fum?O gaudi- Finis

h SI

;W

um! ergó mihinon eft neceffaria mun- c,isi.

i

di felicitas,

Veni in hunc mundum , non norum

utfedeaminthrono , fceptrageram & coro- vita ex-

nas , aut ut terrena hujus fculi bona, ac the- emplaris.

fauros poífideam ; veni in hunc mundum,

i

non, üt magnus in fcientia, eruditus in doc-

ttina, & infignis evadam in cloquentia; fed

]u

m

utbonum, & exemplarem profiterer Chrií-

tianum, & ut ad vitam períeiorem totis in-

cumberem nervis ac viribus ; quid enim pro- Miib.

defl bomini , fi mundum univer[um lucretur, anima

1$. ng N

j

UM

verà fua detrimentum. patiatur * Quàm parvire-

hi

fert, utrumin (ublimi; an veró in infimo íe-

deam honoris gradu , & conditione? quàm

j

7

modicé prodeít,an dives fuperbiam Crocíus;

an autem ut pauper incedam undique Co-

lo

fiu

drus ? nihil confert, utrum plus , minüsve

fim tinctus litteris, magni , aut mediocris

«

nominis, & zítimationis ecclefia(tes audiam;

verümrefert permagni, 1mó hoc unum rmihi

cft neceffarium , ut bonus, exemplaris, ac

| d!

perfc&usfiam Chriftianus. Quid enim ago;

j

lhoc nonago? quid etiam egi ha&enus, fi

'

hocnon egi ? cui denique rci attendo, finon

Á

lt, propterquam matus, & cicatus fum ?

2,Proh,

,!Eu

4

Y

$8

Diei Secunda

]nania

2.Proh miferum me!tanto jam témpore vi-

al

smortaliá yo, totinterfan&ta piorum hominum, Chrif-

hr

ftudia.

tianoruín, & Religioforum exempla 5 toties

fnü

jam frequentavi Ecclefize Sacramenta; tantas

f

jam audivi; exhortationes & admonitiones

d

infigni fan&itati fufficientiffimas 5 tot jam

Itl

annis internus mihi loquitur fpiritus, clamat,

li

& rogatipfa mea confcientia ; excutere de pul*

!/:::g 2e

yete , confurge, fede gevu[alem - folve vincula colli

1

1581 captiva filia Sion,

Ec ó moram fatalem!

qidi

necdum peccati , & vitz in vitiis enutritz

- facrum concipio horrorem; necdum damna,

j

j

& pericula agnofco fallacis, & mendacisfz-

quin

culis necdum virtutem ambio, meam falu.

itne

tem inquiro, Deum, & coelum defidero. In-

DIA

tegris annis defudo, ut magnus, & do&us

Ml

depradicer in Philofophia, T'heologia, juris

DEU

prudentia! & eheu! quislabor? quz cura?

D ülql

quale ftudium, ut vivam bonus, & laudabi-

»

» T

lis Chrifti difcipulus , & imitator ? Praclare

S. Bern. S, Bernardus:; multi quarunt. fcientiam , paudi

D

de interi- copfeientiam, — Si vero tanto fludio, c follicitudine

u

or.

€. 21.

g; quareretur con[cientia, quanto quaritur facularit ,

Dl

L.de con.

r vana fcientia , Q* citits apprebenderetur , & uti-

Q

feient.c.a. litts vetinevetur.

65

Intende-

-3. O fi dudum timuiffem peccatum:

(f

e Virtu- Ofi mores!& hominem veterem citius exuil-

Wa

vb

L

us,

fem !O (i perverfz voluntati, pravis defide-

ln

riis, & malis confuetudinibus rmaturiüs in-

t

dixiffem bellum, & pro vita mea fcceleratà

Ms

fru&tus dignos egiffer poenitentiz ! -Ó quàm

'tto

fecurior nunc ftaret mea (alus! quàm at

Yv

plior mihi foret in confcientia quies ! quam

&fp

fuavior vivendi modus ! Confurge , confurge

dfdll

citó dilecta anima ! pudeat te inutilia tam2it

DT

guæüiffg !

pudeat te futilibus tam firmitet

DI

a *

» kMeditdtio E

$9

w adhzfiffe!apage cumiftis! hzc tua affli&io,

V

hzc tuafumma calamitas, & miferia. Chrif-

a

tianusfum. Unus ergó Deus, mea falus , &

)

felix zternitas quxrenda eft mihi, Erenim

Y

4d imaginem Dei f adla eft anmma vationalis 5 cateris

q

emtibus occtipaii potefl , repleri-non poteft, S. Ber-

s

,qi

nord,

II.

*

jl

TU

Il

T diligeres Deum, & tuam quzreres , Media ad

nem

f

acquzrendo invepires falutem : nun-

confe;

.qnii

quid tibi neceffaria defuére media ? circum-

uendf,

nü

fpice, omnes creaturasintuere, Ó quot, &

nii

!

quanta numerabis media adlaudandum , &

J

benedicendü Deü tuum!Utique notum illud

2

d

(

'D. Auguftini: ipfe fpecies ereaturarum voces funt $— 45

zi

&t

quadam creatorem laudantium.Circumeat enimgm,. in

Ogul

3

, animus tuus per univeríam creaturam; un- P/4., 26.

E

L

u

dique tibi clamabit: Deus me fecit; quid-

17

,

,

quid te dele&taverit in arte , artificemcom-

93

mendat, magifque, (i circumeas univería,

| Pm

L

E

?

confideratio concipit artificis laudes. Vi-

,

24

des coclos,magna Dei opera fünt.. Vides

[m

jl

j

;

terram, Deus fecit,. O quàm verum ergó

€ecinit Pfaltes regius : cali enarrapt gloriam Dei

"n

€? opera manuum.

e

jUus annuntiat frmamentum.Nec 2f-18. v

creaturis folüm laudatur Deus ; fed vel maxi-

vt

Ti

mé adjuvatur homo , ut eó fideliss, & con-

ftantius ferviat fapremoDomino. Hac enim

j u

p

ege propter te creaturz funt fa&tz.. Et ab his

juffis quando declinant unquam ? nunqui. In

| li

hd

10f

terroga foler, terram, & elementa : ad quid

Vos creavit Deus ? & refpondebunt tibi ore ,

luam

"l

& fpiritu viri zelofiffimi: Uttu dares te illi, Niereiz..

dedit nos tibi. Ut tu ferviasilli;nos fervimus L. r. c. &

q

"T

tibi : difce à nobis fervireufque ad mortem ,

nonadulterare, lttu fubfiftas,nos corrum-

nä.'lï

F5

pimur ;

90

Diti Secusda

imur: nec malum exemplum , aut fcanda-

L

um dedimus tibi:non cupimus armari à te;

"m

fed ut des creatoriid, quod melius habes, a-

In:i

morem tuam, Illum ama, & lauda; quemad-

kDn

modum nosfacimus,

Difce mori , ut vivat

ttuli

gloria Dei: namut tu vivas interimus nos;

L

uin ut vivas jn zterpum, & regnescum

tubur

f

P

onfo. tuo , convertimur nos in fordes,

& Ííaniem , non dedignamur omnia

tting

ma

Creatii-

vilia obfequia cum periculo,, & interitunof-

ech

tro, 2. Anima! O quàm devotz! quàmfol.

rz invi-

itlic

gilant

licitz pro tua falute funt creaturz! hoc fcis,

ss

humanz

hoc & credis & quotidie experiris. Cure

rgo

del

faluti.

;

his ipfis creaturis non. ad Dei gloriam, fed

ition

contumeliam ? cur non ad tuam fàlutem, fed

hi,

ad deplorandam tui uteris perniciem? Ah!

M

quz tua perverfitas ? tu media in obftacula!

n

tuamantis, gratique animi motiva in obli-

Qd

vionem beneficiorum convertere turpiffi-

Tij

mam? ODomine ! ó Rex coeli, & terrz!quam

LT

naimpudentia mea? tu facis oriri folem,

DT

&bl

u

is tempore opportuno; tu lactas fruc-

Vcrlem«

tus terrz, coquis porma arboribus, tu conce-

«, GD(

dis paícua pecoribus : & ego hzc omnia mez

At

applico gulz, intemperantiz! tu conflas me-

Udet

talla in vifceribusterrz, & ego avaritiz, X

|

"m

cupiditatiimmolo inordinatz. Per te reges

lat

regnant, & dominantur populis, Per tegel-

tll

tant Íceptra, honorum, &titulorum culmi-

L

na: & ego abutor ad ftultam ufque ambitio-

lum

nem, & fuperbiam ? O. fcelus! nefandam im-

Mtabt

pietatem, facere Deum fervum flagitiorum,

captivum iniquitatis, promum condum fce:

Vult

(

lerumi , ceconomum malignitatum.

(

:

Deus, ut creaturis utar pro fanitate corporis,

nuos

N]

: ä;animæ: & ego propter abufus conti

NO]I ]

ycrj

Meditatio 1.

91

I! vertointoxica, pericula, mortem?Vult De-

D

! us, utper creaturas inveniam ícalam ad cce-

! lum: & mihi fterno vias planas ad inferos ?

W fic Deum, creaturam , & meip(urn fruítro fi-

! ne ultimo, fine fan&o, feliciffumo.

3. Sed a

0 vz! vae*iterüámque vax! hzipfe creaturz ar- r» accu.

?!! mabuntfead vindictam, & collatís viribusánt ho-

1!! meingratum , meinfenfatum impugnabunt minem-,

8 claamantesadfeverum Judicem: jufte Deus!

ti! hzc homofecit ingratus, &tacuiíti, Infe-

d! lix hic nos fervire fecit in peccatis; przebuit

I! nobis laborem in iniquitatibus : tradidit nos.

(t! adverfariisnoftris, vanitatibus , dcliciis, am-

j bitioni, vitiüs , & peccatis, ad quz de-

j

]

lenda, & funditüs expugnanda creáfti ,

lutepu

l

&t

nos O Magne Creator! & nos tuz crea-

jl

l

turz non indignemur, non ingemiícarnus ,

IW

quotidie cernentes, in aratua, feu corde ho-

p

minis erigi fimulacra peffimorum affectuum,

T

mille cupiditatum, & concupifcentiarum.

ii

Nosnon moveamur in füfpiria, quotidie ad-

du

vertentes, de nobis plus cogitari, quàm de

t

te, ó Deus ! quàm de coelo, & de propriàía-

niiil

lute? heu! deftrue ! corrumpe , annihila nos!

ylil

udet! pudet fervire diutiüs in tuíi contume-

n

iam, offenfam, & triftitiam! Ó vane! ó de-

"]

"t

licatule! óinfenfate! tandem apetti tibi funt

"T.

oculi! tandem agnofcis, quid itabuti crea-

m

turis ? quid fit, non vivere propter Deum,

g

&tuamíalutem ? heu! fic vivendó aberras!

yin'

& ficaberrando quþ

devenies ? timeo! timeo!

jf

I

*

Tl

Oelum ergó, & terra, & omnia, quz

j

I.. C

Finis nof«

in eis funt, undique tibi dicunt, ut a-

ter dilee-

mes Deum, cóque fruaris in fempiternum. ii pei,

o

" fed pidacus

"u

Noli proin fruttra diutiüs in via inorari

[

rectà ffella, L

91

Diei Sectttida *

$, 0 57 Te8h perge ad finem, & terminutn, ad quem |yr

escreatus; Ad quidautem te creavit Deus,

bonn

nifi, ut eó fruereris? curergo per multa va- |m,

garis quzrendó bona animz tuz, & corpo-

LT

S.Auguf ris tui? Ama unum bopum, in quo funt om-

«j

inmanua- ia bona , & fufficit.

Defidera (implex bo:

Á

^* 34 num, quod eft: omne bonum, & fatis efl,

lmen

Quid eniim amas caro mea ?. quid defideras

nn

anima mea ? ibi eft, quicquid amas: ibi eft,

nvif

quicquid defideras, St delectat pulchritudo?

lst

l

in iDeo fulgebunt jufti (icut fol. — Silibertas,

tren

& fortitudo corporis, cui nhil obfiftere pote«

t

itdei

rit? en ! qui Deo adhzrent, erunt fimiles an-

€

lis ejus, . S1 falubris vita? non time: in

li alïc(

b

ttlim

eotibicrit fana zternitas, & zterna fa-

nitas: nam juftiin perpetuum vivent, & fa-

lton

lus juftorum à Domino. Si fatietas ? fatiabe-

Wfe,

ris, cüm apparuerit gloria Domini. Si fandia

ul

ebrietas ? inebriabuntur ab ubertate dormüs

Ti

Dei.

Si melodia? habebis in tua conícien-

Wi

tia, Si caíta voluptas ? torrente voluptatis

tinin

fuz potabit te Dominus.

O qui hoc bono

Woye

fruitur, quid illierit? erunt omnia bona ani-

CT

mz, & corporis, qualia nec oculus vidit, nec

A g

auris audivit,necin cor hominis afcendit. «.

Msf

Via ad a-

pmiorem

Sed qua viáà eb pertinges ? audi Davidem:

(

Wtm

Dei. & d non accepit in vanum animam fa. Mle eft,

Ffàl. 14 quiafcendetin montem Domini, & habita-

it in taberpaculo ejas. Animam tibi infudit

(Q

Deus; fed fruftta, íi non virtuti , & vitzex-

OD

emplari te totum impende:is. Deus dedit

memoriam, ut hujus beneficia tibi excidant

fide

[

nunquam, Intelle&tum , ut eó perfe&tiüstu-

um agnofceres finem ultimum , & cognof-

Ti

cendó eó fecuriüs obtineres, Dedit & vo:

Tlvo

n,&

Qnp

!unfgcm; fed ad quid, nifi ad amandur

pet-

Meditatio T,

93

it perpetüó poffidendum fummum, & unicum

Vil

onum, Deum tuum ? Siergó habes ani-

nii

mam, & vivis, quafi nen haberes, fi intel-

N

le&um , memoriam, & voluntatem tuam

j

eccupas acquirendis, & aucupandis vanis

fcientiis , honoribus, & /Àmomentaneis delec-

a

Mi

tamentis ; eheu! fruítra hecaccepiili omnia!

jdii

imo non fruftra5 quiatibi fervient in damna

jl

:,

graviffima, O anima! quando fapere inci-

J

pies ? nondum mentem avocabis à.rebus his

.

8l

terren

L

ac tranfitoriis? nondum tuz ferió in-

r

t

tendesfaluti? folüámque amabis Deum * al !

[it

tandem , tandem fperne prafens ízculum,

f

ut affequaris finem. defideratum,

3. Ad

COnt;ln'

at

ceclum creata es! agnofce tuam digpitatem , ptum fz,

u

& nonita vilipende teipfam ! quid ita falleris : «*

nofce, creatasbonitates folüm effe obfuíca-

iea't:n $

jii

208 d-

j

tas, & rudes Dei fimilitudines.

Cur litura ;

0P4f.

[74

placet, & limpidum,. & vivens archetypum

il

fþirz't.c.7..

t

non delectat ?. ergó tu abfurdior cane? hi

o

v

fiin fruftum inciderit panis; panem arripit,

hod

non vero eó reli&tó in umbram involat iilius,

| il

Quid autem tü?relinquis Deum, deferis cce-

j

um, prodigis tuar faluter, contemnis zter-

h

[(ccnij

nas felicitates, & amplecteris umbras eorum.

O ftolidam eleGionem ! O miferam ftolidi-

[ui

tatem!

i

T

CONCLUSIO-; ET PROPOSITUM.

jbl

JDEUS! transfer! transfer citó à .meïvxferf*ï'e

u

l]

czcitatem , & iníaniam tantam, ac folscis

) h

u

mit&na

trahe me cotum poft te,

Fecifti me propter &^

Deo.

TU

te, & inquietum eft cor meum , donec ve-

f

niat, & quiefcatinte, Pereatin me omnis

r

frivola terrenorum ' cupiditas, & infranita

íÍcn-

li j

j

concupifcentia ! cadant, & rgoriantur in

fata

924

Diei Seruude

fata ad ftultitias hujus (eculi defideria! (is au . (j

tem tu mibi Deus, & omnia, & hoc unicé

| f

meditetur mea mens; de hoc loquatur lin-

fity

guamea ; amette cor meum ; efürlat te ani-

t

ma mea ; fitiat te caro mea ; defideret te to-

r

ta fubítantia mea; non enim poffum, nec

Qptri

volo vivere finete. Hzc filiitui funt vota ,

[

quz & in opere confirmo. dum firmiterfta-

MCj

tuo: quoties dies imminet lztitiz; quoties

lbor

quzdam mentis urget refocillatio, autexhi-

Gire)

laratio; quoties & corpus folatiis reficien-

fs

dum extrinfecis , toties tu coraes eris, Decun-

bt

quam frequentabo , nifi per previam, rec-

itm

tam, & fanCtam intentionem id oinne, quo

lhri

cuticulam fovere poffet , reflexe tibi cenfe-

if

cravero dicens: Domine! bac omnia propter te.so

4

d.

Ü

citts eftoy ne :fftndum It

M

hbt

HORA

Tütn

hnà

LECTIONIS, ET RECOLLECTION

fifün

;S

MATUTINJE. -

LT

fl

SCOPUS,

Tk

CURA, ET QUIS FERVOR

tuly

QU&

AD OPERA PIA1

p

t

Colum

Oclum non grats datur , fed labore,

Nj

laboran-

I.C

fudore , & multa malorum toleran-

AW i

tibus pa- tià. — Hinc legis ACt, c. 14. Per multas tribule-

Pim

tst.

fiones oportet nos intrare in vegnum Dej.. Et bené,

MT

terra enim locus eft przelii, non quietis, aut

l m.uli t

otii,| San&iviam cosli (udoribus, Jacrymi$

& fanguine fignatam nbi reliquerunt.

hrif-

ffuw

tus JEfus dilc&tus Dei Unigenitus non rofit

LY

-Rondelicis, non favoribus, non comme

Pl

:

W

Leäia fpiritualis Matutina,

9$

"IT

fationibus, jocis, & lufibus, fed torraentis ,

UL

fpinis, flagrisac vulneribus tibi portam ape-

p

ruitparadiüi, Et Ó tuam igriaviarg ! tugratis

iil

de(ideras federe à Dextris Filii Dei, quod

d

Chrifto, & fan&tis omnibustantiftetit, De-

fl

ciperis, nifi tibi perfuafum habeas, plus pa-

TU

tiendum effe, quàm vivendum; nec modum,

w

nec partem vite effe expertem laboris, Unus

2

laboreít hzres alterius: fi hunc fugis, non

j lll[«ï

carebis alio fuccedenti: ideó & piiflimus Eu-

um

febius: Tota opera diei fit opus bonum , & Nieren-

Ti

patientia malorum : totum tuum negotium ^«rgius

EEE

TT

fit mala pati, & bona facere , ncc. fufficit,

mj

alacris, & acer ad bona fis, & patiens ad ma-

gii

la ; fed opus eít ctiam alacritate ad mala , at-

que dura, ne magnitudine, & mole(ti terrea-

n

ris; atque patientià ad bona , & honcíta, ne

multitudine, & frequentià nunquam inter-

mittendáfatigeris, Impoffibile eít fine la-

bore aliquo vivere: ne rejicias laborem fruc*

tuofüm virtutis: i hunc declines;in molcttio-

(

rem incides.

Solüm commutare laborem

poffumus, non vitare,

Qui jugiter labo-

rat, & piis intendit operibus, fuam plurimóm

cuítodit innocentiam , & peccata defítruit,

n

Labore puritas mentis augetur, & reatus poe-

nzimminuitur, Sicteítatur eruditus Alva- -fívare£

i

li

reziicalamus : Meritb (ait) juffio bac (qu& A- ^- $-5*

m

dam in labore corporis , &in fudore vultüs ^ ?7:

u

panem quzrere, & comedere debuit) & is

l

flatu innocentie, C in fhlatu peccati lata eft, ut fcire-

mus, otium C* innocentia adver[ari, C peccatis con"

j

uf

miveres beneffum verà laborem gum peceata. ae]"

trüere, ttm. iumocentia, effe cuftodem.

"ao C o ut

Jh

p

aon ignoraremus , Dei voluntatem effe , us innos

| n

étns aliquid. operetur , quod. nnogentiam ""Xf"f

l

26

[

- Diei Secunde,

&* peccator ali

quid glf'bf'm $ quqd.y? ]J.tis-;'P'eb:Cdfllf

ff

fatis[aciat.

Á

fl

Utique Deus

non adfcgmtlcm, ad otía

(iust

ad tripudia, & mera nos creavit hilaria, fed

füm (

Itab

ad pugnas, ad certamina , labores, & occupa-

tionesftudiofif[imas? utique filii nati fumus

um

Evx & Adz? quid autem de protoparenti-

lo

bus Bafilius magnus

(2 Neque eo. confilió (con-

ttia |

S. Bafi.c|udit

x

hic Ecclefiz Do&or ) Dominus bominen

tiat

con[Ht.

fiuxit, ut. fegnis , ac languens defideret , fed contra

|hte,

7r€onajl. e

potiàs ,. ut effet, qui .[e. im. laboribus: bonelis

ldi

P

exerceret,

Quandoquidem & primo in paradifo

duf

Ada pracepit, ut labovaret, & paradifum ipfum cuf.

tf

todiret; C tum ,deinde poítquam exeo ejcc

li de

23

tus exulavit, fententiam tulit, ut panefuo

ii «

?5

in fudore vultàs fui veíceretur. . Quod

TT

?5

autem, quz Adz dicta tunc fuerínt , ea

Aitjj

??

omnibus etiam dicta fint, qui ab eo (int

Tj

39

i

oriundi, ex hoc liquido perfpici potell,

?3

quód cum illum tantummodó tum nomí-

Ql

25

natim Deus morte multáííet, quando di-

i

35

xit: terra es, &in terram reverteris,. Ni-

Vi

95

hilo

J

Y

minus tamen ornnes, quotquot ab eà

WMdltr

21

originem duxére, cjufdem fimiliter unà

»&Wit

23

cum €o calamitatis participes extitére

h JCI]

33

Quam ob rem convenit , unumquemque

[ dcl' [

?

peque naturz ordinem , neque praíciüp-

) mhü

t

tosànaturz opifice limites tranfilire.

, n

:

uis fru&tum ? quis commoda, ac utilita:

WP(

tes explicabit laborantium ? proíectó , ficuti

D

acedia , torpor, & locordia ipitium: pauptt-

,l

i i

tatis, & fummz egeftatis, fic laudabilis i*

duftria, & quoridiana Chriftianorum occu-

31 0

fitt

patio cocieftium divitiarum, atque donorum

abundans eít íeminarium : N- enim ait

Üteu

D. Lewr.Laur, Juftinas fanito propofito deterius otio, qio

U

qott

9

Ledio fpiritualis Matutitiaz;

li

fion foluminod) non acquirit nova, féd étiam acquiff-

1

ta confumit. — Acquifivifti magnum in virtu-

i

tibus thefaurum: collegifti ingentem merito-

iiti,

rum cumulum? thefaurizáíti divitias innu-

&t

merabilium gratiarum, cceleftium charifma-

aui

tum, & przmiorum ? at pone manus, fuge

YOj

labores, exue fervorem ad opera bona, exer-

WW j

citia horre fpiritualia , fede piger in te&o;

ii

otiare5 quàm citó lugebisin extrema nudi-

li

-,þ

i

tate.. Namvoriofus vepleitur paupertate vel vifibi- Caffiod;

ii h

li, vel invifibili s quia neceffe efl, otiofum quemque

ö'l' 10

jl

divetfis vitiis involutum teneri, & Alienum ]ämpa; o

exiflere à contemplatione Dei, vel divitiis fpirituali-

i

a(

bus, de quibus B. Apoffolus : quia in omnibus divites ,, Cor. Ü

facti effis in illo, in omnui verbo, & in omni fcientia,

p

l,

:

Paulum íequamur, qui itade fe: Argeztum , 48. ao

t

€ Aurum, aut veftem nullius concupivi , ipft. feitis s

7

quotiam ad ea, qua mibi opus erant, C bis, qui me-

ii

eum futit, miniffraverant manus iffaSed quomo-

tUl

dofan íolo corpore ? an vero fpiritu, &

"

mente? Dat Gentium DcGor refponfum.

(5

Vos fcitis , À prima die, quà ingreffus fum in. Aftam ,

u

qualiter vobiscum ,, per omne tempus fuerim : g. 5

$

»Ierviens Domino cum omni humilitate, &

"d

T4

, lacrymis, & tentationibus , quz mihi acci-

» derunt ex. infidiis Judzeorum ; quomodo

1qumf

1

» hihil fubtrazerim utiiium quorminüs an-

»

nuntiarem vobis. & docerem vos publicé,

]ml'ïïg(

»

k

& per domos, teftificans Judgis, atque

»

gentilibusin Deum poenitentiam, & fidem

ij

l

3*

p

1

j

in Dominum Noftrum JEfum Chriftum,

Ecce Apoftoli curam , & follicitudinem

]diblgig

ad opera Charitatis, Chriftiang virtutis, &

ynm lj

pietatis! his ut unice intendas ; hzc ut folli-

d

cité cures, ipía tecommohbet vinea Domini,

4

E

j (

in qua t€ fcdulum prq&tc;ris operarium,

pe-

98

Diei Secunda&

i

perarius hac in vinea non eít, qui bonus

Chriftianusnon eft: bonus autem Chriftia-

N

»p

nus haud erit, nifiid, quod dicit, fe credere,

&ipfo probet opere. Ideó fides fine. operi-

j

bus bonis ad nihil valet, ni(i ad exacerban:

»

dam Dei juftiiam , & intolerabilia mihi ac-

,U

cerfenda lammarum fupplicia, Evangelicas

D bU

luítra hiftorias, acparabolas. Luftranti oc-

9 f

curret ficus fterilis ad fecurim , &ignem con:

»W

demnata, Occurret defes zrarii prafectus,

a

dum talentum in terram abfcondit, fcve-

»G

qui,

Cur fer-

1é ab hero arguitur, & caftigatur.

D lg

vusille ad tenebras ejicitur exteriores? cut

»

j V

Virgines fatuz utut cafti

((imze à nuptiis , à

,&

dulci amplexu fui excluduntur fponfiServo

J

defuit in miniftrando cura, & fidelitas : Vir-

1,ïlll',

ginibus oleum fervoris in vivendo, & ope

D]

rando.

Labores

IL. Tüne hzc expectabis? quare 386

Y

Y

hominü frenué]labora , &in operibus tuis totuster

vanoruim

vens, & przcellens efto, Heu! quid non ?

D dlg

) dlI

git

miles honoris causà? auri farnes quibus

periculis mercatorem objicit?

quid non av

L

li

ithy

det, attentat, & molitur vefanó fedu&tus

more, ut turpia impleta videat

defideria? qui-

Datk

&l

bus artibus, fraudibus, dolis, & mendadis

non extorquentur principum gratiz, &

*

a.-

14

d nonulli*

W

?

vores ! tu ipíe quid non agis , qui

nes, & pateris, ut vanitati fzrvias, & vo!iP

tté

ttly

tati? pro corpore, pro cuticula? pro mundl

ftultitia O quanta funt tua , & mortalium lr

lllg

Wj

dia? Graphicé inanes adeó curas,& follic

tudines depingit Innocentius Papa, dumfct*

J/

bit: currunt, & difcurrunt mortales per!e

.

EU

Tanocen-

es, & femitas, aícendunt montes, Ua*

"xkl

"" ó .. cenduntcolles, tranívolant rupes, pervo

W

[

LR

Leclio fpiritualis Matutina,

99

j

» lantalpes, tranfgrediuntur foveas, ing

r'€- contempt;

| (

» diuntur cavernas, rimantur vifcera terrz ,undi. c.

du

» profunda maris, incerta fluminis, opaca ?

t

» nemoris, invia folitudinis; exponunt fe

t

» Ventis, & ruinis, & pracipitiis, imbribus,

», tonitruis, fulminibus , fluctibus, llumini-

"m

Mj

» bus, & procellis, metalla cudunt, & con-

fra:

» flant; lapides Ículpunt, & poliunt ; ligna

Q

» fuccidunt,& dolant, telas ordiüntur, & tex-

Pïïfl;

» unt, veftes incidunt, & confuunt; zdifi-

T

» cant domes, plantant hortos, excolunt

» agros, paítinant vineas , fuccendunt cli-

(

3*

anos, extruunt molendina , pifcantur ,

i

nj

» Venantur, & aucupantur, Meditantur,

o

» & cogitant, con(iliantur, & ordinant,que-

j

» rclantur, &litigant , diripiunt, & furan-

»tur, decipiunt, & mercantur , contendunt

b

» & przliantur, & innumera talia ut opes

» Congerant, ut quzflus multiplicent , ut

qüäïf

i

» lucra fc&entur, ut honores acquirant , ut

ul

» digritatesextollant , ut poteftates exten-

mui

»» dant; & hzc quoque labor, & mentis a£-

?5

ictio,

O przclaras hominum curas!

0

[edi

utlabore, utfudore, ut quotidianis occu-

pationibus , (an&ífque operibus fibi emerent

üdcrig

qu

coelum, & beata

gaudia , conditi funt fingu-

li, acuniver(i; v

erüm nilita difplicet, nihil

i^

( [

ita gravat, & one

rat; q

uam laborando, &

ené ac virtuosé o

l

14

ccelorum.

perando emere regnum

J

Hinc torpent totá die ; otiantur

ul

in horas plurimas murrurantes: arcus nimi-

üm intenfus demum frangitur,

uomodo

3')&

€go füb(iftam tot inter centuplicata , & inten-

"

h

aopera ? femper in fervore, Íemper in ope-

v

re, femper inlabore , qualishzc vita ?non

)n[al

vita, fed carnificina , & tortura non tam cor-

sl

66

A

po-

Diei Secund&

100

Non: non! indulgen-

Cl

poris , quàm animi.

Suffi-

dum etiam eft quid miferz. cuticulz,

Wi

ciunt opera communiter. peracta, nec ipfa

t

perfectio Chriftiana tantum exigit conatum,

fitg)

quantum declamantfacri pracones , & rigo-

àin

rum Magiftri.

lift

Audi delicatule, quisquis ita inclamas

TU

ro caufa vitz communis, & frigidze! audi,

quid tibi fpiritus

reponat Eufebii Nierember-

Deif

quid

Mte;

gii : Oingrate! (tefalutat O pufillanimis

curas de beatitudine tua tam periculose? de

loria Dei tam ignobiliter, & limitate? quarío,

wm,

fifalus tua non folüm penderet de cuttodia

futo

mandatorum , fed &à confiliis? quafo, fi

Aüda

in tua perfectione ftaret falus ommum ho

'l'tio

minum, angelorum , ac Matris tuz fpeciof£

h'ad:/

Mariz? quzfo, (i per tuum fervorem, per tu-

Nf

am curam , & follicitudiriem , per ftrenua,

Dll Ity

enerofa opera liberari poffet deCruceChrif

uffll]]que

ius JEfus? ad quid te refolveres? nunqui

m

conatibus parceres? nunquid communiter

n

Al

vivere, & operari duntaxat perfun&torié per-

m

gere

$? Credant hoc tui infocordia focii: ego

th

u

de te fortiora füppono. Potius (f tamen

m

Chriftum fapis ) tibi ipfi refpondebisrefolu:

Vrf

tó animó: fateor: diem piis, & Chriftianis

lcrlam

tranfigere operibus, bonum eft, Verüm

AIC&Q

non ufficit, bonum facere ; opoitet & illud

H

tle

bené, ftrenué, & fervidé exercere.. Bonum

m Q

aliquod cum focordia, ex arbitrio meo, €t

ts lt

nuda, & fterili confuetudine , aut neceffitate

Lom

ficca, vcl ob mendacem hominum refpec

At i

tum operari, bonum facere non eft; pericc

urfl fe(

tiora, fanctiora , & fablimiora expetit optra

Nc&u

Dei beneplacitum, & gloria, quz pluris €!5

^f

RT

-qgäm falus mundi, & vita huma

nisgri.s

lp

hriltl,

Letlio f[pirittalis Matttina,

ToI

It

j

Chrifti. Quid ergo curo , (iopera mea fingula

"

D

u

utut minima exquifité, ac fervidé peragere

nonfatago? O quàm providus, quàm ad-

qu

mirabilis eft Deus in rebus minimis,n formi-

a

c, inpulice , in ape, & vermiculo, quo-

rum admirationem non vi

:

1

ncit cælorum ,«

fiderum artificium,

i

Et ab hocexemplo ego deflectam?filius

Y

Deifum! Patrem fequor, qui dudum ad me,

ii

&te : effote perfeili, ficut ego perfectus fum.

jl

Ill. Etóítolidum me! fi vitam melio-

d

rem, & perfe&tiorem non eligo.

i

(utor fimilitudine D, Nazian

Sicut enim Gregor.

zeni) on efl ille Nazian.

qu

laudabilis, & oprimus pictor, qui multiplices , &

Orai de

(l

vita dif-

egregios colorés fruflra mifcet C veluti pratum in ta-

ferentüs,

I

$

bula depictum oflendit , ed qui veras , & pulcherri-

Vivere

jl

mas forimas penicillo delineat

5 ita non efl perfecius od

r hf ]

Dei fervus, qui multitudine bonorum. operum NB. perfec-

Ü

uütcunque fattorum. [uam vitam. formant , fed qui tioti.

)f

pulcherrimis , & per[edis operibus, frve illa pltva fint,

o

five pauciora , feipfum boneflat,

Nunquam op.

T

timum dices íÍcriptorem, qui multa fcribit ;

4800

neque optimum falutabis oratorem, qui mul-

r

ta garrit, & loquitur;

fedille optimus fcrip-

D)

tor habendus eft,

qui juxta propofitam ma-

teriam doc&té

(hi

» prudenter, & erudité fcribit ;

u

ille & appella

ndus Orator

perfe&us , qui ver-

u

n

bis fele&iffimis , ac fenten

tiis dicit, & ratio-

d

nurn pondere , ac cfficacitate dicendi,

quod

fuadet,

) na

intendit, per

Si autem in his, & in

n

omnibus artibus ( arseumentum profequitur /4/verez,

meum animarum Magifter) non bonum fa- 7-5 P 3

cere , fed bené, & pulchre facere artificem ^?*

]

perfe&um conflituit ,idem de ftudio virtu-

i

! ts fentiendum eft, ut quemque perfe&tum, ac

lufülf

'.'

, 'anctum faciát non orare, aut obedirc , aut

jj

3

al*

10?

Djei Sccunda.

feti

aliq

uid quodpiam bonum facere, fed ferven»

n

tcr orare , devoté obedire ,

& quidquid bo-

j

num elt/folerter, & diligenter operari,Faciat

.

at

futor calceos,, qui nec pedes ejus, in cujus

t

gratiam fa&i funt, capiant, nec formam cal-

tijl

ceorum habeant, omnes ridemus , & qui

d

pecuniam pro illis obtulit, indignatur.- Át

Vore

calcei funt? non inficior, fed perperam, &

dabil

non ad ufum pedum operiendorám com:

| lV

a&i, lta frater, demones rident oratio-

Ánn

nem tuam , rident obedientiam tuam, ri-

Ích

dent pfalmodiam, & mortificationem tuam,

Atel

& Dominus, cui offers, indignatur, quia om-

per confuetudi-

TtCo

nia tepida, diftra&ta, & quafi

k li

nem facta fünt, & ftercore innumerabilium

i

m perfectio infecta.

DC qui-;

imperfe&tionu

Atit

(Whremy.

bus Jeremias :

viderunt eam bofles, & derifernt

Toyl

fabiataejus, — Hsec enim opera quafi

fabbata

la

funt, quib

us à peccatis vacat homo, & in

ül

virtute veluti infancto quodam otio requt-

obfc |

efcit, Verüm hzc fabbata ridet damon;

pj

quiaillis mens noftra non profici

t, necfuam

ditatis mot-

Wcg

auget virtutem, imó potiüstepi

11,ng

bo infirmatur & languetcit.

Quid igitur

Tiien

mirum , fi Dominus ejusmodi

indignis iraíca:

Yot

tur hoftiis per os Malachiz dicens : f offratis

H

u

h,

[:li!alacl;.

n

cacum ad immolandum , nonne malum ,

H

à (

offeratis claudum, & languidum, nónne malum t

offer illud duci tuo, fi plaucerit ei, aut ft fufe

eperit fi

lop

ciem tuam, dicit Dominus exercituum, Caca €

D

Magm

n«

k

operatio, quam non oculi re&tz , & purz!

tentionis dirigunt ; claudum eft opus, quo

Ts

]

Ti

non humilitas & propria fuftentant diffiden:

tia; languidum cft virtutis facrificium , quo

l[o (

Wj

j

irreverentia, diftraétionibus, evagatione Ien

(üum, fegnitie corporis , aut fupcrbià V"'f

X

P —

LecFio fpiritualis Matutina,

103

du

feedatur. — sibac offerantur Ecclefiarum printipi , $, — prey.

fubinfert S. Hieronymus, aut cuilibet erudito.fa- 44 c, . 1.

dqwd'

i

pientt/que dolori, nónzue repudiabuntur, & in contu- AMala-

Inc

meliam ejus. vecident , qui talia eft aufus offerre ? chie,

t

quantà magis Dominus vepudiabit qui fantlior efl, C

T

quiplenins inverecundiam noftram agnofcit ? Itaque

adlaborem, ad follicicudinem, curas, & fer-

Vi

-

eu

voremtecum ! fine his bona operatio , & ]au-

Natura

dabilis vita durare non potett.

"

V

empcr

d

IV.Intuere conatus naturz pulcherrimos.

ad per-

Annon tibi dat,& procurat fructus meliores? £«aiora

T

m

