vivere , aut mori: non mori , Íed tibi unico

HEu

fummo Bono mco in omnem zternitatem

adhægc'fe.

IUI& (

l )

r

DIES UARTA EI

il í

I

FINALIS.

L ä

FiliV accedens ad fevvitutem DEIJla injufe-

fí4s C timore: C* prepara animam tuam

*

tentatiomem. Eccli. 2. 1.

)

Leáio ante meditat, fumatur deTmit,

wu

Chufti ex L 5. €,3 y. Quód non d? /ccuritdsä

D

feit

Meditatio,

2'17

0

V. qentatiome im bac vita. Vel: c. g7. quód

bomo non [in uimis dejeclus ; quando 1 aliquos

Yi

labitur defeclus, Demüm c. « 9. Quód omnis

)

; fpes » & fiducia in folo DEO efl figenda.

|

lii

MEDITATIO

j

n

De

M

il

FIDELITATE CHRISTIANA.

9'10[

(J-'

h

m

Eflo fidelis ufque ad mortem ,. q'alm-

[

tibi ceronam vite.. Apoc, 2. 10.

(i

PRASENTIA DEI

]Af*

(

N

On eft, quo fugiam à DEO irsto , nifi ad

j

DEUM placatum! O vera, fumma fua-

u

vitas! veniefitem ad te mifericorditer fufci-

pe, &füb umbra alarum protege me!

[ M

PRELUDIUM. L

Eu! pericula! heu! infidias & ruinas ! en!

H

anima* inimici advolant , mundus, ca-

1

ro & demon pleni vindictà accurrunt, & in

tui perniciem confpirantes vociferantur &

clamant: circumveniamus juftum ; quouiam inu-

tilisef nobis G contrarits operibus uoffis s. & ün-

properat nobis peccata legis : & difJamat in nos pec-

cata difciplina noftva. Szp. 2.

j

PRJELUDIUM II.

IÀ

O

JÉtu! propter te perfecutiones iftas pa-

tior. Odivi peceatum , dilexi virtutem ,

li

valedixi mundo , & juravi fidem Chrifto

mco, Hinc tantz infidix! hinc confpiratio-

;

ncs

O ;

218

Diei Quarta C finalis

nes adeó periculofz ! verüm in te Domine

a.

fperavi, non confundarin zterpum:in julti-

;ïa, ?

tia tua libera , & eripe me.

Praíftat mori

4

aàmincidere in manus inimicorum , & au-

at

:

ire mihi infültantes: ecce! Deus dereliquit

d

cum : perfequimini , & comprehendite eum,

inon

quianon eft, quieripiat. Ah! Domine Ama-

Mi

j

tor Animz mez! 'ne clongeris à me!Deus

(

mceusin auxilium refpice,

A

Dl

il

n

VERITAS !

TEU

j

[

:l-ïflcliter age cnm illo. Eccli. 29. 3.

li

W

DIALOGUS, I.

Ti

tl

Fidelitas » E

T curnonagas? Dominus eft, quinon

in fervi-

mutatur: ergo dedecet fervum mu-

h

UIf

endo

tari in bono,

Deustuus fidelis eft in retri-

1

(

Deo.

buendo: ergó & tu in ferviendo , & aman-

T

do, ne Judicem experiri debcasin puniendo

ate

rigidiflimum.

Recordare, cui fidem de-

iif

deris hoc facro triduo ? non fallit, nec falli-

t

tur. Sirevocas, judiciumtibi auges, Nof-

àe(]

2.Petr. « ti fine dubio illud Petri: elius evat illis , non

"d

" 21.

cognofcere viamjuflitia, quam po[fl agnitionem ve-

pl

trov(am converti abeo , quod illis traditum e[l an-

n

Inton&ä- gfo man

dato,

2. Quid homini ita difplicet ,

D

)N

tia difpli,

quàm perfidia, & inconftantia alterius? &

n

cet Deo,

8; homi-

Deo non difpliccat virtus, & propofitum,

inon

nt

quod ad omnem vel turbationis , vcl levita-

(

tis ventum turpiter dimittitur, & odio habe-

tur? tünc bonus Chriftianus? non apparet ,

(

fifidelis in ceepro bono non es, — Szculum,

: quod non nifitotüm in maligno pofitum elt;

"nu;, |

ïldt, ;

à fuis excludit affeclis, quos fcit de infidelita-

tc, acinconftaniiá vcl fufpectos, velinfames:

^i

quem

Meditatio,

2*9

uem enim ex his unquam ad honores , offi-

cia, vel dignitates admifit? difficulter inve-

nies.. Uteó afcendant, ftare oportet , & pa-

W

"

tictiam inter adveríitatum,& contarietatum

tempeftates turbulentiffirnas. Idcó & mun-

IIC!L»I,.U

danorum fententia: per dura, C afpera itur ad

u

alta, 3. Hincpro vanitate, pro ftulto mun- Fidelitas

ii

di obfequio fides impenditur

omnmnis ; quz in homi-

? effatus eít ne modi^

autem pro Deo? pro virtute

ca

David: O cum quapta Chriftianorum con-

-

Y

Pf.13. 2

ä

fufione ! corrupti (uut , & abominabiles fatti funt

in fludis fuis.

Effamm terribile ! audi tetri-

I;'F

bilius; non eff, qui faciat bonwmn, non . eft. ufque ad

wnum. - O propheta! ex tot millibus homi-

num vix unus , qui facizt bonum? & hxc, ó

anima! noftra miferia, & inconftantia, qua

u

przmio ab-

u

pleramque à bono, à merito, &

(terret folidae, & firmoe virtutis. — Abfterret ,.

quia timorem fuggerit, ubi non eít: & im«

pietatem, ac damna abícondit, qua latent,

4

2

raviffima , quia fpiritualia, & aterna. O

j

:

aqueum periculolum, quó innumeri jam pe-

2

riére Chriftiani: nein huncincidas, in tem-

pore difrumpe tuà copftantià. — Nemo mittens Zuc.5.62

!

manim fuam ad. aratrum , C refpiciens retro eft ap-

tis regno Dei. lnfirmc fpiritus! quoties & tu

DA

relpexifti? forté toties, quoties propofuifti ?

pró pudor! poenitet flatuiffe, bonum fieri :

j

"ia

j

dul

& non pudet, malum effe? O monftrum?

]

non Chrïlïianum,!

(

U

idquid fpondespáti, aut agere pro

1

!l

J

I.Q

Deig

loria, & tuà, acaliorum falute , Provi-

dentia in

priüs, quid inde fequi poffit, diligenter prz-

u

uod foi:titer

propofi-

ii

Vide, ac tecum pondera.

tis,

promififü, continuó peffice, NNon ter-

jf

reat

í

E

219

Diei Quarta t finalis

feat nature infirmitas

LÀ

L]

hzc mon terruit

[

;

Paulum dele fatentem: dum infirmor , potem

At

Ti

j

füm.. Martyres Chrifti infirmi erant, ficutitu;

& tamen nullis unquam cruciatibus à Chriíto

Id

potuére dimoveri.

Homines fan&i zqué

miteri funt nati, quàm tu; & tamen in poe-

1

l

iif

nitentiz laboribus perfeverarunt, utut carne

perperam reclamante, & dzmone difücul-

tates ecam maximas excitante,

Inexcuía-

11

bilis ergo es , finon reddis, quod illomi-

W

neante tc ipiritufanCto per hos tres dics (anGé

W

promiíiti, Dedit tibi Deus velle per infpira-

ATT

tiones; dabit & perficere per (uum benedi-

M.

cere, Tutantümaude: opus;ad quodte af-

d

fumpfit coelum , generofus aggredere : con-

w,, &

^ ftans efto: & videbis auxilium Domini fü-

iU

M

Gratia

er tc.

2. Hoc cui unquam perfeveranti

TT

Dei cum ( beraxit

Deus?nunquam, Eritne refpedtu

Dl

41l

conflan-

tibus.

tui inclementior ? hoc credere, quanta blaf-

phemia! propitium , mifericordem , & pi-

K

W

um fenfiiti Patrem, dum offendebas; qualem

ity

fenties, dum honorabis. & diliges ? Nónne

N

At

exper

ieris dulciffimum ? ita ore D. Joannis

At

Apoc, x. [pop

ondit: vincenti dabo ssanna ab[couditum &

At

noinen noytutn.,

Noliitaque vinci à malo, ftd

hx"ret

vincein bono malum, 3. Malum cít naufea,

M

i

& tcedium vitz pié, & Ghriftiane tranfa&z :

a

Saoria

fed noli vincià malo. — Malum eft, cernere

Q

de malo.,

prava fociorum liberiüis viventiam cxempla,

Alifh

quibus ad paria invitaris. At noli vinciàma

ql

A

lo. Malum grande eft faftidium crga divi-

Dlnqu

ls

na, & caeleftia : erga preces, vigilias labores,

u

alió(que paenitentiz , ac humulitatis rigores.

B

W.

Verüm cave,Ó anima! orci hec impoftura

eft: noli vinci.

Sta contrà, & vince in bo*

Ium ]

pre-

lr

nio malum, . Auge vigilias, mqlciplica

Ce5,

&

Meditatio,

21Ek

M.

ce5, continua animi recolle&ionem , re-

[

"

curre ad templa, fuge compita , deteitare

li

!

multiloquia, & mundi , carnifque dele&a-

r

menta : & hoc eft vincere inbono malum:

l

hoc &ipfum Deum, ac coclum expugnare

cit:. dicit enim: vincenti dabo,

Quid ? fids

À dextris meis,

Iil.

hTïf.

g.

TOftti, quàm brevis fit vita tua ? quiun racin-

N

incertus hujus finis, & terminus? fcis, menraad

(

& quanta fuppliciorum atrocitas, quanta & perfeve-

premiorum magpitudo, ac aternitas, Hzc readum.

]:

Ícis , hec firrniter credis : & tamen conti-

J

nuo deficis ? à ccepta virtutis via tam cito re-

j

filis, & totus jam feffus fedes piger , ofcita-

Ji

bundus, & defes fub te&to ? O teignavum,

"

T

YU.

focordem, languidum Dei famulum ! ser-

[

. m

£tilariis , aitS. Gregorius, quod grave perpendit

ex opere, leve ext]ïimat ex remuneralione, 'Site

n

j/

nec przmia ftimulent ad conftantiam in pié

)

qhu

fuíceptis, ftimulept pigrum horrenda pur-

N

h

gatorü, aut inferni tormienta.

Q bone!

I

aleris! putas hanc triduanam jam fuf-

i

ficere folitudinem ad tuam coronam.

Sut-

j

y

ficeret, fi perfifteres, quihoc triduó fuifti,

f

Secüs vix didicifti, ne dicam , incepiíti effe

/

Ab

bonus Chiiftianus.

Plüs ultrà, Ó anima!

(

Viator currens in principio ; in medio veró

[

u

fuum fiftens gradum, & reverti. cupiens

quando ad fuam pertinget itineris metam ?

nunquam, 2. En! cwrraut & emnes homl- r. Cor. o

.[g]'v

b

De$; fed untus accipit bóravium,

Quis ille ? quis Pauc'tis

uíque ad metam currit : qui omnes alios &ivao-

f

currentes fuó fervore, & ilu(tri vitz mo- "o

l

rumque exemplo pratergreditur : qui gem-

1 J

jl

mam ad finem pervenienti, &alios prater-

Nere-

442

Diei Quarte & finalis

gredienti deftinatam arripit. , Et hi ó quàmi t

paucifünt.| teftatur id za'terna veritas per

,l

Matth. 29. Malti funt. vocatiz pauci vero eledii,

; 10

(rmpn

Multi incipiuat pié vivere: fed pauci con-

fummant.

Omnes laudant virtutem , zíti-

i

in|

mantevangelia, deíiderant coeluur ; ut au-

tem virtutem veré po(lidcant, evangelicas

a

do&trinas avidé haurianc, & ad coclam feli-

ii

citer pertingant , pauci funt, qui fe fe ferió

&n

re(olvunt, vel eó heroici: pertingere actibus

IU

Q Chriftianos! hoc

Iaf

Exemplügenerose allaborant.

Chhüia' nominc

indignos?

Chrifti nomen portant :

ifapi-

norum

Audiunt clamantem de

ha

malorii,

prztereaque nibil.

€ruce : confummatum efl, — li autem fibi: esi

I

Sap.a2. 8-

te evgà & fruamur bonis, qua [unt : * utamar cte

atütá tauquam iu juventute celeriter,

]Eium Vi

N

dent morientem inter cxzremos dolores ; &

(

(

m

inclinato capite opus fui infiniti in nos perfi

cientem amoris : non curant illi confpirad-

A

"min

Sap. 2. tes: viuopretiofo , €» tinguentis nos impleamus ;

G* non pietereat nos flos temporis, Ubique relinquae

t

i

mus figna latitia ; quoniam bec eft pars pofra,

- bac efl fors. moftra.

3

O genus Chriftiano-

t

rum fpurciffimum! hi certe nefciünt prudenis.

din

S.Hieron.

Af

S, Hieronymi eloquium:, ,, Non quaruntut

» in Chrittianis initia, fed finis.

Paulus ma-

*

3

»

lé cacpit, fed bene finivit, — Judz laudan-

FUC, !

tur exordia fed finis proditione damna-

Vij

Px*äxxü-

tur. Lege Ezechiclem : juíiítia jufti non

"s

um pro-

liberabit eum, in quacunque die pecca

t t

fidenuü ?

9

Verit: & impietasimpii non nocebitei, in

N

23

J

quacunque die converius fuerit ab impie*

35

tate fua,

líta eft ícala Jacob, per quam

t

)»

L ]u&

Angeli confcendunt , & defcendunt, cuí

25

ominus innititur laílis porrigens rmna*

Ms

?)

num, & feffos aícendentium gradus fut

hi

,COn

Meditatio,

415

i

ö

V

!

m

$

, contemplatione füftentans, lltquid igi-

q

N

j

il

» tur à fanctis defiftas propofitis? ftatuifti?

» non poeniteat : ferva,

Male vivunt, qui

ugi»:-ag

femper vivere incipiunt : & hoc ipfo illis

femper vita imperfecta eft, INonpotelt au-

tem ftare paratus ad mortem, qui non in-

cipit vivere ; id agendum elt, ut fatis vixeris. ,

enee4.

Quidam vivere melius tunc incipiunt, cüm

1

W

definendum eít: fi hocjudicas mirum, ad-

jiciam, quoód magis admireris: quidam an-

u

té vivere defierunt, quàm inciperent,

fi fapiens fueris, quod coepi(b, fideliter im-

ple:ac perfice. Gospiftiin virtute: inhac &

morere.

PROPOSITUM ET CONCLUSIO.

x

C

Oelum'füperi!dixi : fic moriar. Hoc tridu-

um,uon triduü fed felix mihi erit eterni-

tas.Huic vivam, huiclaborabo, huic me to-

tum impendam , non volubili empori. V ota

mea Domino reddam in cónfípec&tu omnis

populiejus, Refpe&um humanum damno,

difficultates contra virtutem ut fiCtas excu-

tio, infirmitatem, & meam deploro incon-

flantiam, Juravi tamen, & íLatui, cuítodi-

rc judicia juftitiz tuz, Cuftodiam veró prz-

cipué, quoties profefta advenerint (olemnia,

quie rigorofo filentio (modó obedientia

concellerit) & devotà tumin cubiculo, tum

in templo coram San&tiffimo animi recol-

I

le&tione fan&ificabo.

O requies! O foli-

j

tudo! mane nobifcum, ut & cum aliis fide-

l

j

, literperleverantibusex ore Alüiffimi audiam

in lu&a vite ultima: vos effis, qui permanfiflis Luc. aa,

r,l

mecum in tentationibus meis: 6* ego difpono volis,

1$,

'pm,ï difpofuit mihi Pater meus vegnum , t edat.

[

"

424

Diei Quarta C fiüalis

C Libatis fupersuen[am sueim in regno iteo, O JE«

LY

fü!tefiuo! tecfurio 1 valete mundi gau iia!

non noíco vos! hicíum, hícfto, hic vivo,&

[

morior. Hora! O fuaviffima hora! quan-

o

do venies, & junges me perenniter regnan«

ub

Wi

tiin ceelo? O fi hodie!

mom«nto !

Q Gicno b OW þoc

&^

-

A

E

AL

z

ME

(EN PARTICULARE

1

Ante

itís

t

SUMPTIONEM PRANDII

f

7

al

I

ny

GRATIARUM ACTIO ET. PETITIO

W

LUMINIS.

Saxnä"ti[ï':ma "Trinitas ! quantum tibi de-

O

beo! hoc facro triduo. quomodo non

illumic4ti, inlammáfti , imó rapuifti me ad

^

-

as

te ? quar

it

E

ad tefontem omnis boni, & gra-

G

tiz acnolcen

ium veritates fubmififti? quot

lumina deditti ad odiendum, & perfequen-

.Aj

dum me clozcam omnis turpirudinis, & mi-

5$me

feriz ? ncingratus fim, nunc iterum redeo

A

adte. Gratiastibi, quod huncpro mceo in

tl

te aimore quadrantem concefieris, Utar,

du

ul de tua jam iterum agitur gloria, & mea

u

:

alüte;

Loquere igicur Domine! ut fciam,

quid tuis beneplacitum oculis paternis. Sug-

Nj

gere, quid infera tempora follicité caveam;

j

& cavendó feliciter effugiam in hac mifera

vita, Exítimula, & excita fomnolentam

a

animam, ut generoía est per infidias,teci-

ln

nas , & pericula , quibus - ad antiqua pro-

Hlo, l

vocabitur viia, & malcfaéta, . Fac Domt-

W

ne,

LE

Examen pavticulere

a^f

j

Yi

ne, ut futura. previdcam , & przviía in bo-

nurn & ad meritum meum convertam, O

M

quot , & quàm fatales mihi denuóo ftruit la-

queos infernirabies ! & qui evadam ? Mag-

1

ne Deus ! adjutor meus eíto , ne derelinquas

ime : neque defpicias me Deus falutaris meus,

Legem pone mihi in via tua: & dirige me ia

femitarecta propter inimicos meos. - Tibi

meam renovo fidem, & charitatem , quáà

unicé de(idero femper proficere, & profici-

endoteinvenire. Sunthzc clientis vota;tu

|

|

pretiofo fubfcribe fanguine, quó. me rede-

miíti copios&, — Jam tui amore ad examen

propero, quó me arctiori tibi jungam vin-

ll

culo, eóque perpetuo. . Deus mecum!

IL.

li

DISCUSSIO,

vdjh

il

Quid

A

- CAVEBIS IN FUTURUM?

l/

N non pro tuo arbitrio intentionem Thefa,

j

t

matutinam , vel alias actionibus ma- rizarc ái-

M

S«l

ii per in-

gis meritoriis pra-figi folitas omittes ? vel tan-

tentioue

u

tüm curfim, tepide , ac perfunctorié perages?

rectam.

mr

l

O te fatuum! poffes tibi quoridie intentio-

nibüs re&ís innumeros tum gratiz , tum glo-

ul

t

riz emere thefauros , & ncgligis? O quid

nonagunt pro fua damnatione ambitio(i , a-

H

vari, libidinofi? & tu pro falute, & zterna

1;4

felicitate aut parum, aut nihil?

W

2. Qualis eris in. Dei oculis? hos fiRefpice-

y

Don attendas, fine Deo ambulas.

Et hoc ÓreDeum,

m( !

quàm periculofum ! ambula femper cuim' Deo:

y

tuo, ne forté offendas ad lapidem peduim tu-

OoVve,

ED-;T/ um. Proptcr hominem ne greífum m

226

pié Quarta & finalis,

Fallit, & fallitur

hurnanus oculus, nunquam

N

Divinus.

Sic vive,

ut homo te femper vi-

N

Yl

deat bonum,

& exemplarem Chriftianum,

3. Irruent i

?

n te mulciplices Dei gratiz,

u

ReprnQ

fe&tiones evitandas, & ca-

[

dere in-qux te ad imper

findibusvendam omnem vitz

laxitatem excitabunt.

n

labis

? aut de hora in ho-

N

fpiritis E1as non diffimu

fandi. c,m eifdem corre

fpondere differes, idque

vel ex pufillanimitate ,

aut inani quodam

K

aut deteftabili ref-

linf

fi&e difficultatis timore,

umano ? Excitantes & prz

vcnientcs:

pe&uh

uosé prodigit ,

brevi

10

gratias

qui ita infru&

arefcet ut pal

mes, ne

c fuccum dabit mini-

TU

ideó excidetur , & in ig-

T

mum boni operis;

nem mittetur.

Chr

iftiane! quid agis?

ht

Éxcute-

femel opera pietatis,ex-

li

4. Faftidiesnon

ita fancté concep-

re lan^ erciria fpiritualia, propo

t

gxorem-e2 ? "T'üne cedes languori,

tepidita, & tc-

Til

laffe jam tot, pro cce-

r

dio ? Erubeíce , exant

lolabores, & viciífe

difficultates utut gra-

viffimas: & tamen a

finino fuccumbere vi-

kj

tio! pudeat Chriília

num ,

eífc femper Deo

N

hujus affici naufcá, & ,,,

proximum, & tamen

faüidio !

Ht

Refrx-

$. Linguz,

O hbïlc mem

brum! non ;

nare lia-

? non amabis (ilentium *

.

iniicie

s froenum.

j

guam.

Ubinullum fi

lentium : ibi nulla animirecor ,

Ubi nulla devotio , 1bl ,,

le&io, ac devotio.

vitiofa mentis ad exte

rna effufio. —Ubi talis y;

diffolutio, ibi

S. Regule, & praceptorum y.

violatio, & a

ffumptz difciplinze deítrudtio, ,.

Et hic effectus folitudinis tuz ?

àqu& imom»

Damna-

6. 'Táne Deo przpones hominem

re huma-

hzc temeritas ? audacia ? Et id, ut facias, quOt i

num ref. tibinon occurrent occafiones

? quot ratio*

N

pedtun. pesin te exfurgent , quze vel ad a?ufum, ;

li

[j

Examen particulare. -

227'

"

prodigalitatem temporis, vel ad remifíTio-

1

Wf

nem fervoris, vel ad imminutionem pro-

pofitorum , vel ad exemptionem fun&tio-

(U

num, velad ipfam regularum perfuadebunt

U

relaxationem, atque fanctarum confuetudi-

,

h

num.O damnatum refpectü'quód tam pauci

W

numerentur fancti, cu urica caufa es.Verüim .

D

W

Maledittus bomo , quicoufidit in bomine, & prop- jeos.

nlhï

ter hominemrecedit à Deo per inconftan-

"

tiam in fanctiori vitz propofito!

ij

7. Videbis, quàm multi feipfos, & fua

Tollere

k!()

füi amo«

in omnibus qizrant commoda. Totaco-

ni

rum charitas, reverentia, & obíe

n

quiofa h!-i' mium

*

manitas, quà venerantur alios, non eft nifi-

inordinatus fuiipfius amor , propriz zítima-

y

tionis appetentia , proprii interefle follicita:

"

indagatio, — Hos tufequéris ? utique te jam -

T

ex toto vendidiíli Chrifto ? fur er

goes; quia

l

aufers, quod tuum non eft.

^

Infiffere

j

$. Non deferes primum fervorem,qu

9

11

hacin tua exarfifti folitudine? non. mutabis

primis

propofie

)

própofita, quz ftatuifti firmiffima ? non di-

tis Xfera

Mi

mittes devotiones, quas zelose affumpfiíti ,vori.

pilimas? fuge inconftantiam, & eris fem-

lh

perin Deigratia.

)

9. Deficies certé in fpiritu, & fervore, fiDifpone-

j

n

ad meditationem, vel ad facrum tribunal,'e fe

praevie

i

ac meníam Domini accedas, fine ulla pre-

miísà difpofitione.

ad S.Ex«

Sapiens efto, & hac tuá

ercitiay

przvià (utique nontantà, aut adeó gravi?)

,

induíirià meditationem, S. confe(fionem, &

tnenta,

& Sacra:

ommunionem tibi redde uti fuavi(Timam,

CX

ita & fructuofiffimam.

Hanc przparatio-

nem non neglige tanquam modicam. Non

eit modicuim, quod viam pandit ad ruinam

—

IH A —

vit fpiritualis maximam.

2

10.

—

3218

Diei Quarta, C finalis.

Vilipen-

10. Àd quid tuum determminasanimum,

N

dere dic

fi denuó ad antiquas eundum occafiones &

tahomi" perfonas, loca & tempora, in quibus ante-

T

l

nun E cedentcr defecifti plurimum ? non induesin

perfzve- m oribus , verbis, & geftibus alium ? ibisne

rare

J

bono.

in priftinam fylvam t quanta perfidia! vide-

runt te illa perfonze, illi focii & contuberna-

les tui peccantem , videant & admirentur

jj

quoque poenitentem, . Non erubuiftiin con-

»

ut malus: nec eru-

fpe&u aliorum comparere

(ie

befcas adeffe ut bonus.

Virtus defendet ,

t

proteget te,

Ora, & verba non atteude ,

T

íed tuam conícientiam.

At

Ordina-

r1. Quem ordinem fervabis refocctu

A

re die pretiofitemporis? non regulariter diítribu-

LU

il

&vit9n. « ? nop divides actiones, & negotia 2 ubi

Y

N

exatta temporis diftribucio,, dies íanctus e(t.

Qui tempora ordinat , & ordinata obícrvat,

Y

il

r

errat nunquam,

13. Denique quz tota tua vita futura?

d

Confor-

t

anarefe$,

anexemplaris? S, Regulz , & pracceptis Dei

j

Regulx, COnformist an primis converíionis tuz 'u-

minibus correfpondepns? ad hzc quid tui o-

culi ? quid aures , os, & lingua? quid pe-

des, & manus ? quid totus homo in fuo cu-

—

biculo , & cellà? ubi tuusCrucifixus ?ubjM:-

ria , & Sancti Dei *ubi rnemoria mortis: eítnc

his locus in diverforio? in corde, &

-ani-

1

mo?

lt

DOLOR.

!

I

N

Ox fuit! eheu! doleo ! JEfü ! noli tamcn

;

à

terreri, Ecce! jam apertum cor me-

Vff

um!-meatibi (itiens occurrit anima,ut fuav *

"

*l

ter flringat, & in ofculo amoris tecum qui

—

Atj

|

er

.

cícat, O quàm male vixi ! nunc paac

:

——

j

fo

Vifit atio Sanciffimi.

159

li

rorem , &ipiqi:ates meas dilucidé dignof-

m

co

Verüm Ó Dci mifericordiam! prodeft

P

tamen noviffe, qui, & quantuin erraverim,

a

Ad vomitum non redibo tam citó ampliüs ,

]

iló territus: Pnamis eff penitentia, quatm. fequens s. Aup.

eulpa comquinat.

/

N

Suntequidem p

lurima, quz À vita ter-

( i

rent fancta, & fpirituali: fed quidin eo non

(

(

petero, qui fuam mihi promifit affiftentiam

dicens: Ecce ad[um | refiftant. fen(us, recla-

"

AM|

mer caro, titillet delectatio , invitet proprius.

U

"

emor, infiftat demons; nonaperio: cor me-

üm in manu Regis Regum ett, & Domini

ii

dominantium.

O Deus! cape , quod ab

"

zterno dicatum tibi,

Reformabo vitam ,

i

potentias , & fenfus rationi & fpiritui fubji-

ii

ciam & hzc omnia per Dei gratiam. — Sic

Yi

volo, ita fpondeo per amorem , quó totus

Chriftum, proximum ,. & meam ainbio fa-

[

lutem ad majorem indies perfc&ionem, fan-

&itatem, & juftitiam , quam mihi in meam

;

1

clegi fponfam, nec unquam dimittam,

[f

VISITATIO

|

[

SANCTISSIMI ALTARISSACRAMEN-

TI POMERIDIANA.

ht

unquam , nunc in neceíTitatibus ad te ve»

Sl

nio, fponfe amantiffime ! nofti vocem:

amantis eft, & humiliter fupplicantis , ut

vel hanc mihi largiaris gratiam, per omnes

li

Vitz mez annos , & annorum tempora in

j

omniimplicitate, & fidelitate cordis

coram

omnéíque

j

te, & fanctis Angelis ambulandi,

Ah!

j

pios fideles meó exemplo zdificandi.

imeo

j

iceat me intra te penitüs abícondere 5

enim

3

430

Diei Querta, & finalis

enim, mi JEfu ! ne infurgant pfeudopro-

n

f

phetz, & fedu&tores animz ; timeo, ne &

[f

tot obftaculis, quorum me in hodierno

przmonuifti examine, aut infirmus cedam,

ul

autincopftins fuccumbam,

O Amor ! id

ltis

fm»

non permit:e: ideo in tua ruo brachia! &

intra tua vulnera abícondo me,

Digitus

)imccum! apage impudentes inferni infi-

LA

dix! hícfum! hicíto! hic adoro Unigeni-

lk

tum Dcei filium,inquo fibi bené complacuit

lu

Pa:er. Cocleítis,

Placuit & mihi: hinc prz-

ter JE(um omne aliud nefcio.

O damnata

fY

habendi , raptandi, poffidendi aviditas ! O

li

li

i

invería voluntas! ad pedes hujus Santiffimi

li

vobiscum! non vos mihi, fed ego domina:

bor appetitui veítro:. Dedecet, dominum

regi à famulo.

Dominium hoc intolerabi-

l

le difrumpo , fÍceptrum & imperium vcftrum

ln

pedibus contero , vos ipfos intra me perimo;

& Deum ineum, JEfum meum ex hoc

l-

At

vicotabernaculo penitus recipio. O falve

Ut

hr

igitur hofpes animz dulci(fime! benedi&tus

T

fitadventus tuus , & benedi&a fit dulcedo

amoristui, qui tejunxit, & univit cum in-

m

digoo fe&ivulo, .Et quia aliud non habeo,

Im

N

quó laudem Nomen tuum affidué, cum fpe-

hi

ciofa Matre Ecclefiate faluto, & adoro, cot-

de &animo exoptans:

li

LAUDETUR SANC'fISSIhïUM«

ALTARIS, ET AMORIS

SACRAMENTUM!

T

Otlaudibus, quotin ccelo ftellz , in ig-

ne fcintiliz;in áere atomi, in mari guttz»

'

in terra pulveres: quot vere flores, aitate

grana

231

Vifitatio Sai;älij]imi.

grana, Autumno folia , byeme nives, &

n

j

grandines: quot corporez in univerfo crea-

turz ; quia dignus es Domine uni

verforum ,

ii N

usla-

It

qui (ub corporeis vini, pantfque fpecicb

A

titas; Veré tu es Deus abíconditus.

En!

!

fanguinem meum pro hac fide!

Ü

n

[

Audetur San&ifüm;lm Altaris Sacramen-

-4 tum , tot laudibus , quot ullo opere ex-

Y

i

hiber?, quotore proferri ,

quot corde om-

nium hominum excogitari unquam

potué-

dignus es ta Domine

j

re, vel poffunt : quia

Pater nofter, qui nos ci

bas, & potas , cujus

redempti fumus

pret

iofo fanguine quafi Ag-

niimmaculati, O quidretribuam?

.

Audetur fancti(fimum Sacramentum! tot

(j

h

ij

laudibus, quot omnes angeli

,quot fanc&tif-

"

fima Trinitas (uá potentià depromere, fuà

PU

u

pientiá concipere, fuà bonitate optare peteit,

)

omni modo, omní loco, omni tempore ,

il

in zternum, & ultra

quia dignus es Do-

w

"

n

mine Deus meus, quimibidonas non tan:

tüm humanitatem ; verüm etiam Divinita-

tem tuam, Dominus meus, & Deus meus!

j

1

vcré laudabilis, & gloriofus,& fuperexaltatus

in fzcula,

[

HORA

LECTIONIS;ET RECOLLECTIONIS

vu

POMERIDIANA.

SCOPUS.

AN TIBI ADHUC IDEM?

Memoria

LU

mpudensIfr

acl! monftravittibi Deus icses

j

I..OI

& mel

It ciorum

l/

terram lac ,

| fluentem; redux

à Dei

(

4

7

"T

Diei Qaarm, é finialis

ht

à tenebris ZEgyptiacis ad lucem inacceffibi-

em ; reítituit à tyrannide crudelis Pharaonis

lh

li

lt

in libertatem filiorum Moyfismanfueti(Timi;

efarienti dedit manna de coelo in abundantia,

!

h

Quants hzc amoris teítimonia ! quanta Di-

ving erga te Providentiz figna! & tamente

(tt

vidéam totam defolatam , triftem , & pre

ld

tocdio, ac defperarione audiam ingemifcen-

DA

Num.14.te

Vg*

iilb

utinam mortui effemus in /Egypto, &* nonin

ük

hac va[la folitudineY utinam nos non inducat Domi-

LU

uus interram iftam! Gc, nónne melius eft veverti in

M0

4&gyptum * dixerüntque . alter ad. alterum ; confli-

V

tuamus nobis ducem, ( revertamur im gyptum.

U

O Ifrael! non revertere, irritafti jam Do-

[

minum! contremiíce; quia tibi minatur , in

lu

furore interrogans ex Moyfe : s/quequó detra-

hi

bet mibi populus ifle? quou[que non credent mihi in

ij

omntbus freuis , qua fect coram eis 1 feriam igitur

d

eos peflilenti, Cr confumam. loc, cit. Chriftiane!

&tu attentabisà coepta virturis, & melioris

ht

vitz femitarecedere ? tu vel momento prz-

hu

f

fumes deficereà tuo, quod fizmiter conce-

pifti, reformationis propofito ? quid agis?

li

ä

iníanis profectó : nam S. Bernardi effatum

&j

$.Bergán

o&o pun-

eft 5 ffutis nbil diu placets; bi tales, quod non ha-

lg

&is.

Lent, cupiunt; & quod babent, faflidiunt 5 inchoata

li

ante confummationem de[érunt, & inchoanda antt

l

tempus apprebendunt, . Quod vitium noflrz

W

Seneca

Epifl. 20.

imputat naturz Seneca: ,,Judicia noftra, ait,

Wy

»

non tantüm prava, fed etiam leviafunt;

Bl'w

3

uctuamus, aliüdque ex alio comprehen-

U

» dimus; petita relinquimus, reli&ta repeti-

L

» mus, alternz inter cupiditatem noftram,

U

4;*-.,rpido » & paenitentiam vices funt.

M

incon-

. Át inconftantiz hujus levitatemi gra-

"t

Fiwiz, Viter damnat $, Antenius differte affirmans:

Q

Me.

Letlio [pivitualis Ve[pertina.

155

lf

Monacbus ( vel quivis Chrillianus) ff paucis h. vitis

n

diebus laborat , & iterum veuxatur , c vurfus la- TP £ 7-

|

lf

lorat , & inde necligit , bic nibil agit , nec patientia ^ ?*

j

perfeverantiam obtinet.

U

Et quzfo , (itam citó àtuo cogitas deft-

1

cere devotionis fpiritu: ad quid venifti in fo-

u

litudinem ? Dulce tunc erat tibi, fegregarià

j

mortalium confortio , & converíatione s

L

dulce à vanitatibus, & ftultitiis feculi, à recre-

u

ationibus & deliciis momentaneis vivere re-

r

motum; dulce ,fatisfacere pro peccatis, &

J

peenitere pro malefactis ; dulce, agere cum

!

i

!)

DEO, cum Maria. & omnibusfanctis, De-

lj

decet ergó , ut vita tot jam tneritis , & virtu-

lA

tibus onufta difpliceat in fine, quz ab initio

[

fuitfuaviffima: dedecet, ut viam deferas ,

pl

à cujus forti aggreffu nec terroribus,nec blan-

u

ditiis potuiffes averti..

|

Quód fi timeas , de (ingularitate notari,

jt

fi virtuterri virtutibus, & profe&um profec-

M

tibus augeas: fcias, quod nullusSanctorum

u

ularis gloriz factus fit particeps in coelo,

y

d

q

ui inter homines pofitus , ftuduit effc in

i

anctitate vitz fingularis. Studia autem mag-

i

nz virtutis , ac fanCtitatis tunc affequeris, fi

iil

p

caveas peccatum, & omne fcandalum, quan-

]

]

tum eít in te , i infiftas ftrenue virtutum pro-

j

pofitis , & ardenter quaras familiaritatem

il

cum DEO per affe&um devotionis internz.

y

tmerito: cinenim (fubinfert S. Bonaven- . Bona.

t

tura:) proju[litia , ficut & profide potiàs debea- vent.. de

)

$us pari , non folitm irrifiones , & defpettiones, fed Profe. —

)

etien per[ecutiones quaslibet , &* mortem, (ficut M& C

Pal]i fut Sanéti ante nos, C» patientur pof uos in die- 5*

l]

bus novifimis ) quam fidem deferere , vel. juttiti-

D

y

am vite peccandó relinquere ; difcamus in

j

pat-

234.

Diei Ouarta, C finalis

parvis verborum, & defpe&ionum tribula:

!

tiunculis, ut fi graviora nobis imminerent pro

f

Chrifto certamina,fciamus per patientiam fu-

I

perare, Nam qui àlevi flatu dejicitur, quo-

I

modo ftabit à vento maximz tempeftatis ?

unde ficut illi non dimittunt confuetudines

malas , & noxias propter nos; (ic non opor-

tet nos bona, & utilia ftudia abjicere propter

D]

illos: quiafi voluntad vitam zternam vent-

D]

T€, oportet eos nobifcum viam DEI, non

L]

fuam ambulare, Hactenus Seraphicus Doc-

)

tor.

!

III, Animó magnó & ftrenuó opus eft

y

Pufper z. illi , qui cupitin bono progredi: tuncenim vi-

)

3. de vit.tia fideliter extirpata difcedunt , fi virtutibus cedant.

)

contempl. Alioquin vel fubfidunt ad tempus ejea , vel vede-

cd3-

l

Gencro-

unt ,uifi virtutes in locis vitiorum, qua. fuerint de-

I

pulfz , fuccefferintz, INon proderit, omniarcli-

fitas

TC*

uiritur

quiffe , nifi virtutum paffibus tota Chriftum

»

ad vir- intentionefequamur, — Quid juvat ,. expcdi-

wtem, tum effe ad curfum , nec currerc? exiiffca

)

opus, & operis oblivifci ? non intrantibus

y

vineam, fed operantibus merces datur.

Obfirmandum eft cor noftrum in DE.

L]

gratia, non flu&tuandum in fan&o propofito,

y

Recordemur , quid fuis Theffalonicenfibus

)

do&or gendium:: fdelis eff , qui vocavit vos , qui

)

v Theffetiam faciet. Qui fperant in Domino , mutabunt for-

)

f 24

titudinem, C non laboralunt ; ambulabunt, & on

)

1/4931. deficient. — Conftanter itaque tene, qua prz-

mifsà oratione prudenter ordinaveris ; & ca-

D]

.V€ híc artes. demonis : vide. monet 9. -

D. Ephre

i

4e pati

hrem, ne te interrumpat inimicus, cüm VO-

.

[]

ent. €»

ueris

legere , toedium tibi ad

Íerens , téque

c»f. («.in mentis diftra&ionem conjiciens ac dicens:

[2719

Y

fac primüm rem i(tam , quoniam & exigua

Aftutiía

€

h -

15j

Leltio fpiritualis Vefpertina.

Jl

eít, sicque poftmodum legesfecurior, Ve-asmo«

p

rüm noli idere ! hzc omnia ofor omnis bo- ^is-

li

ni & virtutis fuggerit, ut te ab occopatione

J

impediat , & eà omifsá penitüs te perdat.

)!

O quàm fapienter afficmavir Laurenti-

Corens

n

atur

us Juftinianus, dum dixit: ,,non poterit

erfevea

ii

» quisad confummationem virtutís attinge- ;

antiá,

M

» re, nifi voluerit in ipfius exercitatione per- 5 [5

u

» feverare.' Non fufficit plane fodere ter- jof lipno

ff

9?

ram, arbuíta plantare, atquc naícentes vitetr.ze

obedient,

)W

3:

fru&tus infpicere, i non quo anirnó per-

€. uit.

,

mittantur maturefcere, Sic nimirum om-

!

3

?

nis labor , quzlibetque virtus laudem non

J

merctur , nifiin cadem viriliter proficien-

?

ji

do perfeveretur. ldipfum appofitis firmat

]

li

f

militudinibus difcipuius fpiritüs S. Grego-5- 6r«g-

m0-

]

rius M. ,, neque enim , ait, abfolutus cft de- ;

fum-

£. $.

guä

U

» bitor, qui multareddit, fed qui omnia :(,,

» neque ad bravium vi&tori pervenit, qui ao

d

» in magna parte fpectaculi velociter currit ,boni

» fijuxta metas veniens , in hoc , quod cft re- operis.

ïïuï

» liquum, deficit.

Nec ad quzlibet deíti-

» nata loca pergentibus inchoando prodef-

l

j

» fet longum iter carpere, fi non ctiam to-

, tum valerent confummare.

Qui ergo

j

!

j

» Vitam quzxrimus xternam , quid aliud

f

» quàm quzdam itinera agimus, per quz ad

il

» patriam feftinamus ? fed quid prodeft,quod

i

» Carpimus multa, fi ca, que ad pervenien-

y

» dum reftant, ncgligimus reliqua ? more

u

»

itaque viatorum nequaquam debemus

b

)

afpicere , quantum jam iter egimus : fed

D

??

quantum fupereít , ut pergamus,ut paulis-

W

per fiat prxeteritum , quod indefinenter , &

A

i

,

timidé adhuc attenditur futurum. Ám-

bona

» pliusigitur debemus infpicere, que

necc«

456

Diei Quarta & finalis

h

,, necdumfecimus , quàm ea, quz jam nos

« feciffegaudemus. Sintproin bona, que

j

0

hoctam fancto esoperatus triduó , plurima ;

fuerint jejunia rigidiffima ; vigilie continuz ;

)

D

d

labores graviffimi; nil intereft, adhuc plus

ultra! fecifti. parum , fi tibi deficiat animus

Wi

(

magis proficiendi infuturum. — Venifli per vi-

D. Chry- ay, fornicationis , ( 33t S. Chryfoft. ) ambula per

li

[

