nem animosé calcantes ; excipiamus gt

n

denter Chriftum ; non in domum corporis:

T0

fed in domum cordis, & in nobismetiplis

habita-

BU

per noftram in agendo prudentiam

u

(

culum

Le&io foivttualis Posttevidiana,

123

i

eulumlei przparemnus perpetüum, ! Refarcia-

n

musnegligentias, & onera iniquitatis relin-

JUTt

quamus, ut falus domui noítre fiat, & pu.

j iEIVIWIW

ritas mentis certó adveniat.

OT

f

Magnum magna decent. — Eft nobis

maximus Deus.

Quisjam in ejusobfequio

|

jit

quid credat effe minimum? non fatis foret

Wtf

magnus, niíi vinceret omnem parvitatem,

hi

Deum fi veré dilipimus , fciamus, in mini-

of

mis quoque officiis veram tanti Domini

Y

probari charitatem , amicitiam , & fidem.

T

Non fumma, non extraordinaria, noriper-

u

fcGiflima femper à nobis exigit opera Dei

j

1

i

mifericordia, fed quotidiana , & hzc fer-

n

vida.

»

Certé id perfpicuis declarat verbis S,

jl

Auguftinus: cur. (interrogat) soz praciperetur S, Auz

T

bomini ifla perfectio,quamvis eam in bac vita nemo guf.. Lib.

Quj

babeat 1 non enim vedé curvitur , fí quo currendum cont. Ce-

(j

"

)

- €[t, nefeittr. Quomodo autem [civetur, fi nullis pra.- tf 7- 8

m p]nes

'

u

ceptis oflendererur ? Sic evgo curvamus , ut compre-

olifi

bendamus.

Ounes emim, qui recló currunt , com-

fl

prehendunt. ^ Non fictit in. agone tbeatrico, Omnes

r

quidem currunt , fed unus accipit palmam.

Cur-

Á

vamus credendo, fperando, defiderando s curramus

Ti

corpus cafligando , & eleemofynas in dandis bonis,

a

malí/que dignofcendis, bilariter, & ex covde facien-

o, C currentium vires , ut adjuventur , orando ,

J

j

& fic audiamus. pracepta perfedlionis , ne. curréve

m

! negligamus ad plenitudinem cbavitatis.

Sic Au-

jit

guft. docet, & ipfafumma mifericordia Dei

Qu [

(profequitur Alvarez.) quez omnes homines L 3-7.2:

o

non ad fummam juítitiam (fic enim pauciffi- ^ '$.

us

mi falvarentur) fedad aliqualem juftitiam a-

at

degit, & non folis perfe&is, & fanctis , fed

1j

ctiam peccatoribus converfis , & fua pecca-

hi

ta deflentibus domüs füz felicitatem przpa-

d

ravit.

154.

Diei Secunda

Celum ravit. II. Echzc O Chriftiane! quanta pro

p

etiambe.anima, & interno fpiritu folatia? modicus,

fity

ne incipi^

entibus

& pauper es meritis? nudus in virtutibus?

Ti

[

inops divinis gratiis? noli timere, fed.confi-

j

t

promit-

titur,

de:.non folis perfe&tis & fanttisapertus eft

ii

cceleftis patriz aditus, fed & omnibusincipi-

uhi

entibus ac imperfc&is, fuam tamen negligen:

n

tiam veré, &fíerio deplorantibus, Attenda-

Al

$U

mus igitur, ne viam nobis adimamus, & ve-

i

!

h

nialia jungendo venialibus , & Regulas ac fta-

vl

t

tuta contemnendo portam cócli penitüs no-

d

bis occludamu:,

WMoat

Nemoó Bone! derepen-

te excluditur coelo, fed levis noxa viam pan-

4 ho

Ktit

dit ad inferos , quia ducit ad peccata, & fce-

É

lera smaxima.

Qui fpernit modica, paula-

Tb

tim. decidet.

Contemne enim multiloquia,

1n, a

Íperne incautam converfationem , ride ad

iVer

tua jocofa, & frivola mendacia: brevi rifus

dcü

miícebitur dolore,

Hzc dum contemnis ,

Qd

jam miferé deficis, & jufté timendum, ne

i mgg

ex loquacitate in detra&tiones, & contume-

A

I)

1

lias, ex nimia familiaritate in carnalitatem ,

d «

€x curiofitate, & continuismendaciis in cor-

5

dis duritiem , ac deplorandam quamdam

Mum

As (

Inentis cecitatem , ex ambitiofo tuo lo:

quendimodoinapertam, & omnibus intol-

tf

1

u

LR

lerabilem corruas füperbiam, — Magna cte-

nim, & aperta peccata eo juítis minüs peri-

ÀN

VT

culofà funt, quód vel afpe&tum eorum fatis

dU

enormem, a tetricum perhorrefcant.Quid

AUl |

Venialia

r

autem mibima? quia ut levia difTimulantur,

N

Aj

grande

malum.,

& quafi ut ridicula exploduntur, idco tacité

j "-I

T

cor poílident, fenfusinvertunt, intelle&um,

Nq

"t

& voluntatem obnubilant , animam excz-

^ [[ r

J

j

cant, sícque abícondité ad miferahilem per-

h

trahunt ruinam , & omnis vita fpiritualis, ac

d&ü V

gïlf

Ledlie [piritualis Pomeridiana,

12$

n

gratiz Interitum,

Levia itaque femel con-

m

tempta nos in manifelta pracipitant perdiio-

r

nis difcrimina, non quafiipfa futficerent nos

d

perdere, íed quia fzpé ad audenda graviora

impellunt.. In hocíenfu Hipponenfis Pratul:

Lpïïmi

J

Qua f colleila contra uos fuerint, ita nos gravabuut, .. Aug.

& oppriment; ficut unum aliquod granda pezcatum, OP 108.

Mj

At

Quid enim interefl ad naufragium, utrum uno gran . Sceteta-

"d

di flucku navis operiatur , &* obruatur, an paulatim

T

m

fubrepens aqua in fentinam, €? per. negligentiam de-

tDl

velicla, atque contempta impleat navem, atque fub-

n

"ergat ? Sic ficleve non eft, quod tanta cau-

vinrg,ïi

fat homini pericula, & tam grandia animz

ingerit mala,

O quàm provida híc pii

Nie- de 4dof'at,

4

u

[

ï[þir.

"

rembergii fefe infinuat admonitio; non Ío-

69 ver. L.

lüm, ait, peccata magna horreas, fed & om-

J

l

D 1.

1l

nia venialia quze putantur levia, & falsá vo-

t

(

ce dicuntur modica.. Nonjufté dicetur leve,

nl

& modicum, quod folüm tupra fe habeat ali-

Y

ud magnum. Nonefít parvum culpa venia-

is, quód füpra fe habeat aliud mzjus, mor- -

u

yiul

taie peccatum: imÓ proinde magnum cen-

fenda, quód fupra fe non habeat, ni(i unum

M

T

malum, quodfíit majus. Non folüm. ho-

j ul

mines cenfent mortem malam, & timent,

fed & febrim, & lethale vulnus. lagens ma-

hu

jmi'

lum ett, quodunó tantüm maló cit minus :

ingens malurm eft, quod cateris cunctis malis

iif

um

eitmajus, & gravius, gravius omnibus pe-

Duriis, majus omnibus opprobris, injuruis ,

TN

b"

&gritudinibus, tormentis , quod majus & ip-

null

«

30 infernó : ingens malum eít, quó majus ,

aut zquale nec ipíe Deus tibi imittere poteít,

J:

M

nec fcit, eti omnes damnatorum crüuciatus

m

in te folum aggeret. , Quàm cecus, quàm

jl

infenfatus , quaza ebduratus ergoó lum , qui

p

[j

t2a«

126

Diei Secunda

talia non fentio damna,

Modicé

delin-

: Rof

quunt alii, & jam foris eít fupplicium. Ozavi« — mj

det arcam Domini lapfui proximam : tur-

. |hur

batur, properé accurrit, brachiaexpandit,&

fii

ne caderet, tenuitillam.O factum fan&um!

dl

itajudicathomo: aliter Deus, — Eu! tremen-

m

|

1. Paral. da refert Sacer Codex : iratus enim eft. Domi-

d

13 1o. musindignatione contra Oz.am, G perculJtt eum fu-

At

Venty

per temeritate , qui mortuus eff ibi..— Sic plerum-

que, ubi nos ex czcitate nullum adverümus

fioni

d

malum, ibi Deusreperit pravitatem fibi in-

fenfiffimam. Beatusproin homo, qui fem-

lne

er eítpavidus; beatus , qui & cum inno-

inpu

cente fancto Jobo atteítari valeat: verehar

Yülne

vb

$« 9:28. omnia. operamea , fciens , quod non parceres delin-

quenti.

rf

Caffianus Collat, 7. c. 35. narrat, Abba-

iqu

tem Paulum fuümmz puritatis amatorem

Adiy

fuiffe, adcó, ut nedum faciem, fed nec fi-

D

ram, aut veites faeminarum afpicere prz-

du

íumeret. Veéüm femel cum focio iter ag-

lui

greífus, cüm tafu foeminam fibi cerneret

i

obviam, irrevocabiliter ab. eo digreífus ad

jtis,

monafterium confugit.

Indiícretus hicfer-

W

vorerat, quem & Deus fubitaneà caltigat

Qu

leprá, dilpofuitque, ut nolens volens Abbas

lütiy

Paulus deficientibus ad fervitium viris, auXi-

läïln)m

lia foeminarum | admittere. cogeretur,

d

quàm fanctus ! quàm purus Deus ! qui in

b

fervis fuis nihil inordinatum patitur, qui &

exceffum in re aliunde bona, & honeltiífi-

j

ma, five indifcretionem minimam

tam

T l

horrendo, uti eíft tur

Ws

pis lepra , pcrl'crin/gik':

fupplicio !

nl

3Defcri-

IH.

O-Chriftiane! quoties nimiá faxi-

"tf

bitur vi- tate Vitz ? quoties effufione fenfuum, &

f

nio-

Letlio fpiritualis Pomeridiana,. — 123

dl

morum ? quoties incuriá tuarum a&tionurn ta tep;.

i

impingis in vitia, & venalia plurima ? verba dorun.

TRU

loqueris? & plerumque funt meré frivola,

p

vana, otiofía, nugatoria , figmenta menda-

lt

ciis plena.

Cogitationes volvis ?. & hz Ó

!t

uàm fordidz ! quàm periculofz ! menfz af-

1

des ? fed ubi temperantia? aut quz mor-

v

M

j

tificatio ? exulant, quia gula, voracitas, &

Convería-

qu

ventris ingluvies tibi imperant.

jrt

tioniinteres? joci, nugz, rifus, facetize, &

Ql

cachinni intempeítivi nunquidtui funt focii *

Eftne, cujus famam tuanon rodit petulans

ä

lingua ? éftne, cujusamicum pe&us tua rion

n

vulnerant, pungunt, & feriunt mordacia

a

((

verba ? éítne, cuj

us conícientiz, & paci par-

cisfraterne ? vivis & tempore accepto ? fed

"

6 quàminfru&tuosé! quàm prodigé! noctes

& dies cum annis & menfibus tibi tranfeunt :

mil

[

an forté in templis & eccleíiis ? anin piis pre-

Ia

RU

cibus, & ardentibus cosleítium confideratio-

Ü [

Dibus? an in rigoribus vitz , in promptis

i

Chriftianz Charitatis obíequiis ? in facrisje-

rrcl*

IN

juniis, & a&ibus poenitentiz ac humilitatis ?

O utinam in his viveres , & fic vivendó

s

"O

quondam exhoc mundo diícederes! quàm

tutior tunc fítaret falus, &zternitas! at

f Al

Ji

tantüm ludere , bibere, comedere, & pro-

aU.

pudiosálibertate omnes fylvas, omnes civi-

hr

!d

tates & pagos, domos , & angulos percurre-

Jf q!

re univeríos , pretiofo uti tempore non eft ,

gt

ed potiüs , quidquid in eo pretiofum,

quidquid fanctum, & divinum , infeliciter

J

:rlkL

perdere, & iniqué prodigere, Ethac in vita

tam luridà , tam diffolutà, & fcandalosàa vi-

i,

m

vere (ine peccato , vivere fine Dei oftenfis,

&irá te credas ? O ipfanum ! O impium?

17

non

148

Diei Secunda.

TR

non folürm id credis, fed infultas defuper,

petulanter refpondes , & objicis : Ohe! jo-

DLT

PUH

cari, mentiri , in cibo excedere & potu,

l

in feram ufque ftertere diem , ad externaef*

à

Titro

fundi, preces fodalitatum , & miffas omitte:

re, hzc vel illa tranfgredi religionis (tatuta,

uf

L

ümon

hoc quid eft ? Nónne defe&us leviffimus?

hi

exigua negligentia ? parva;iregula, qua& vio:

0b

t

latur? modica gràtia, quz negligitur ? Et

à

quid damni, aut periculitimeam , etfinegli-

mlm i

gam, aut omittam?

W

Sed parcius ifta !

uon eft mininum , ait

LW

Gerfen de imit, is minzmis feipfum. velinquerts

i j

Dico, fateorque & ego : non eft modicum

l:

h

ineo, quod refertur ad Deum adeo excel-

füum, & magnum ; ineo, quod ipíi vel pla:

!omr

"ürg

cere, veldifplicere poteft. — Nihil eft exigue

um, quod promovere, vel impedire valet

ndf

tantum negotium , quantum eít tuz perfec«

*l

tionis, & falutis eterna.,

Nihil parvum la-

At

tetin eo, quó indies aut gradum Divinx ac

n

quiras gratiz, aut amittas,

D

Non eft res modica, regulz obedite ,

B

quam Deus, & coelum approbat: nec con-

N n

temnendum , quod. Mariz, & Angelis ; ac

tojh

[

emnibus fanctis acceptiflimum, - Profecte

^ dj

magni amoris eít fignum , ci, quem ama»

mus, inomnibus velle placere ; nec in ulla

Atj

re difplicere, (it ea utut minima , ac levifit-

tty

ma. Etíi minora fpernas , edic, grandiá

L

pro Deo quando przítabis? vel ubi occafio-

"t

'l'ld

nes illze, qux tamenin prafenti vita funt ra*

E

riíflimz? & quid ? táne creatura tam moal-

ij

T

ca, & exigua magnum, grande, & excelfum

^i

reputes , quidquid boni operis tanto impen-

t Q

deris Deo? magnum, &intolerabile ingrt*

L

ticu

Ledio jpirittalis Pomeridima.

1459

s

titudinis fcelus eft, quidquid contra ipfum

)

,l

M P

commiferis : modicum vero & vile opus

r

?onum , quocunque eum honoraveris.

N

ij

n

Stulte! de damnis, de periculis quid

i

li

ipterrogas? an non maxima incendia non

raró funt orta à fcintilla , & favilla unica?

Vi

an non Saul regnó, & gratià Dei. excidit

u

M

inobedientiáà modicà? quid profuit Davidi

t

afpe&tus unicus ? quid perfido Judz furta

a

minima ? lapfi, decepti , periclitati funt cor-

pore , & animáà,

Et hec damnofa, peticu-

j

j

lofa non fint * ergó. expectandum, donec

L(?

j

adu pereundum ? O Chriftiane ! fi fapis:

ii

aliena tereddant pericula cautum,

ut

IV. Ultimó inexcufabilis es O homo tHiomo

i

inomnieo, quó tuam intendis propugnarc i»excofi-

dit

incuriam, & infidelitatem, | Nam £ modi. Pl*

j

cum eftillud, quis locus excuíationi, aut de-

um

fenfioni , ( fpernas,& omiittas ! Magnz diffi.

U

cultates , incommoda , vel graviores molef-

J

tiz tuam terrere poffent ignaviam , ut non

fubeas, quod tibi incumbit agendum: fed

hi

p

ubi nulla difficultas.(ed potius facilitas, quam

j

Vel maximé in modicis rebus ipvenis, que

] Phï*

tibifuppetet excufatio? imó & quid molef-

f0

!)

tiz, difficultatis, autincommodi te pati di-

e

€as i operibus parvis, poftquam Chriftus

ominus tanta prote fecit, & toleravit? et-

«

]:

fi à te exigeret difficil

lima , pofsésne fineig-

navia, & ingrati animi nota , ac vitio ab iis

Ü

D

te eximere'annon totum te exigitqui te totuim ve«

il

s? quàm protervus , quàm temerarius,

T

j

X ignavus ergó cs tu, fi, dum plerumque

Chriftus facilia,

& modica requirit à te, nec

d

ol

h

*Ccures, ac cuftodias ? ideó anima quz-

O

.dem amentatur püffima, dur ita ad fe :

p

130

Diei Secinda

fpiritus remiffe! fi angelus & coelo tibi nut:

LT

tiaret, quód Deus vellet te pati cormenta

;l

fan&i Laurentii pro glori fuà, & gratiarum

D

aCtione. ob beneficia à

Chtifto | col-

't ol

lata in genus humanum , quàm ingratus ef-

Aflml, 4

fes, fi forté non haberesid pro magno favo:

Eul

re, & minimum id putares? ecce! quid di-

liie

ces ? nonignes, non equuleos, non carceres,

W

:71

non cruciatus Deusàte riodó exigits fed ut

; NI

atrendas in re minima, & non negligas : mage

] &Jw

num hocputa: hzc eít voluntas Dei; hane

,

fi cures, fufficit, — Martyres per magnarum

j

poraarum patientiam (ancti hiabiti funt; con-

j quä

feflores per »ninimarum culparum impatien:

100n0

3

tiam, & fugam, fanCtitatem confequuntur,

l

TW

i

llli poenas omnes tolerantes, vitarunt cul-

1

Du

pas; ifti nullas culpas tolerantes, vitant ma:

Vg

jorespurgatoriipoenas. 1, Anima, fequere,

ädfm !

& in minmmis Deo tuo fidelis efto, Quó e-

j tfgö |

nim pactó przcepta contemnes Domini, fi

J ld h(

vel modicum pietatis opus times neglige"

Vite

re ? quomodo impingesin graviora delicta,

R, ]

qui transgre(fionem quamvis parvam fugis

Q

ut maximam ? quomodo odceris virtatem ,

Atl

f&l

qui vel ad folum defe&us leviffimi contre

mifcisafpectum? O fidelem animam ! veré

J DC

te a(Timilemilli negotiatort, qui dum mini-

UP

murn curat obolum , neuaquam thefauruni

n

apud fe recoriditum dilapidabit, | Sic &, quis

CY

Qu

nec minima

m pateris virtutís jac

[

utam, nu»

(lllof j

i

latenus apertum illius fuftinebis excidium à

qll(] j

peccato gravioriinferendum, — Et queinad-

,

modum cum alio pugnans ; qui nec permit-

n

|

l lml

tit ad fe hoí

tem accedere , nunqtram ab €0

BY

dcjicietur , neque illidetur in.terram : fic qui

n

primutri adverfarii fugit acceffum , difficilli-

m

T

Ledio piritualis Pomevidiana,

15í

d fnéin peccatum alicujus momenti deturba:

TUf

N

y

bitur. Sciebatlioc optime (refert Alvarezi«

j

:

l

f

If

us) Eufebius fanctiflimus , qui zonà ferrea

l

]

ij

i

"

in collum inje&à curvus, &inclinatus ince-

dens, cüm interrogaretür; quamnam utili-

:

j

tatem ex illa mortificatione , & vita rigore

du

fuíciperet, ifta memorabili fententià refpon-

na

Theodao-

dit: , Ne malignus dzmon de magnis bcl-

retus

ii

]"

n

» lum gerat, conans auferre temperantiam,

Jift. de $.

M

3

L

& juftitiam : & iram armans, & cupidita- z,rZis.

j

LE

tem àccendéns; & ut faftu efferar, & fus

jul

)

perbià intumefcam, efficiens, & quicuns

ilit

que adversus meam machinatur animamj

nf

cónor hoftem ad lizé parva tradücére , in

A

uibus etiam fi Vicerit, non magnum af-

ff

4

€

juri)

rt détrimentüm; & ( victus fuetit, eVá-

N

yu

5 dit magi

s ridiculus , ut qui rie ib parvis qui«

uoniáni

m

dem poffit evadere fuüperior.

5

ergo novi hoc bellum minus péticulofum,

ODQ

D

»

ad hoc me genus pugna transtuli, In

].

& hac enim nec me ferire poteftnec perime-

[5

ioo

p

ré, Nonfünt hxcjaculalethifera , ut quz

»

illisferreis careant aculeis. . O fapiens ref-

l

j

(j

ponfio ! O digna fan&iffimo viro feü-

tentia! O faluberrimurm confiliüm pro fer:

j

[I

vis Dei fideliffimis! hi parvam zgritudinis

urnbram cavent, & durain eam incidunt, di-

uf

igentiffimé curant, ne fenfim crefcens, vi-

UP

$5

te(que teaffumens, in morbum tranfeat peri-

culofum $ mipima etiarn vulaera fugiunt;

(t

ut eo fecuriores fint à funeftioribus,

ao

Chriftiane ! tandemi fapere difce. — Sit

[Uw

UM

tibi major Dei, & przceptorum cuftodia ,

j

quàim minimorum contemptus & negli-

»

D

entia.

Suícipe fapieitis monitum : Q44/i Zcdas;

4 facié colubri fugé peccata.

Uid]

2

Qui

*

Diei Secunda

121

. Qui fidelis. eft, non tantum ferpentém

,,lii

refugit, fed & ad faciem illius, ad occafio-

|, i,

nhem peccati obviam totus perhorreícit.

Nir

'Tune talis ?

OU

i

PROPOSITA.

,Ilit

,lca

Srurïercj. I.

Onus Chriftianus audiat, quid mone-

gmvitatx

b

at vas eleCtionis: effote imitatores Dei,

»

morum,

As

Epbef. $.

ait, ficut filii charilfini , r ambulate in dilediont

^"

Jucut

€ Chriflus dilexit nos.

Apoftole! quo-

T

hi

Pir]

modo fitiftud? — Fornicatio, €* omnis immun-

eitia nec nominetur in vobis, ficut decet fandosz aut

Qub

dtver

turpitudo, aut. flultilequium , aut. [curvilitas , quà

ad rem nan pertinet.

Gravitati proin. Chrif-

Jl n

At

&üanz inceíTanter incumbe ; nec verba, nec

- Operd, nec vifus, nec vi&tus te prodant ali-

tebi

um, quàm decet vivere verum Chrilti difci-

Quty

pulum, Exue omnemlevitatem, qua fcur-

tolun

Qer

rilitates, detractiones, & fubfannationes ge-

nerat ; iras inhis, qui funt delufi, atque ir-

41

)N

p

dignationes exfuícitat, & in apertas contu-

melias ultro, citroque jactatas fzepiüs pro-

.üdlncs [

M

rumpit. Hxcinimica eft compunctionis;ho-

ftis devotionis; mater autem ineptz latitiz,

Prov.14. cujus finis: rifus dolore m

ifeebitur , extrfzu'd

gaudii lu&us eccupat.

2, Puritas menris tibi neceffaiia eft , ut

'Timori

"m

Domini

fugias, & exhorreícas venialia. Puritatem

autem quid ita implantat, & implantatam

confervat , ficuti timor Domini, quem net

y fty

Vosé tibi & mihi commendat Caffianus doc-

f I

trinaliter dicens: ,, audi paucís ordinem.pet

» Qquem fcandere ad perfectionem fummam

» fine ullo labore, ac difficultate przvaleat.

» Principium noftre falutis, & fapientiz fe-

lrit

ft. Ue

l

D

» Cundum fcripturas timor Domini c

!

timo-

MU

R

Leö?;;a /þirituklis Poimeridiaua,

133

t

39

timore Domini nafcitur compunGio falu-

lat

táris,

dont

7)

De compun&ione cordis proce-

)

dit abrenuntiatio , nuditas, & contem-

»

um facultatum; de nuditate hu-

ptus om

Iki

?

militas

procreatür.

De humilitate mor-

»

W

tificatio voluntatum generatur,

ttit

3. Si non peccares, confiteri

non de- Conff-

beres: fivero juftus fepties in die cadit, fi

& fioni fres

T.

C

quentio«

jii

tu adhuc ultra, curfrequegter confiterin

€* ri,

T

gligis?quó diutiüs confeffionem differes, eo

magis creícet eam differendi defiderium , &

j

perverfa voluntas, sicque non plures modo

"jä"ï

u

vite noxas delendi invenies caufas, fed &

animz defolationes, ac peccatorum tuorum

ii

u

augebis numerum.

Confeffionem itaque

frequentem ama ; quis enim illius enarrabit

)hrii?if

Ü

emolumenta ? utere confilio, & hxcipfa in

te experieris omnia.

Ubi frequens confef-

73(ioaö

H

fio, ibi magna conícientiz pax , & puritas.

Nam peccatorum tolluntur radices, confue-

fv

tudimes epervantur , & inverfía convertitur

f

1

n

j

voluntas. Sihoc; quid ultrà petas ?

u

.

u

* MEDITATIO III

De

j

PRETIO, USU, ET REPARABILITATE

p

PERDITI TEMPORIS.

]P!Zf:ïi'

T

Dum tempus babemus, operemur bonum. Gal.

6. TIO,

imüfä

d] )

PRASENTIA DEL

f

j

Ivit Dominus ; quoniam à dextris eff mi-

jl

Faccílite tranfito-

j

hi, ne commovear.

n^

l

iDominifuper me !

tia! Ocul

PR;&'

3

Diei Secunde

134

PRALUDIUM. 1.

jEu me! ad portas rapior inferni! dams

! À natos video! ululantesaudio: O xter

nitas! O infelix aternitas! ergo nulla nobis

I

ampliüs horula * nullum vel momentum

l

AF

unicum poenitendi ? & ad gratiam Divi:

nam revertendi? O fulmen ! O jutlitiz ri«

dusa

jvent

gorem! lata eít fententia: rempns non erit a

plius.

O vos mortales! O infanos! O pro-

Vi

hr g

digos:vos ! integros annos, dies, & horas

vanitatibus, & veítrà abfumitis vivendi lux-

lr

fitht

uriá, quorum vel momentum unicum om.

nibus tormentis , & mille mortibus emere

int,.

ERN

mus, Heu! heu! heu! poenitemini, nein.

€idatis nobiscum. in. manus Domini , Ubl

Empm

nullum tempus amplius poenitendi !

gtmpL

hu

nl

PRAELUDIUM II.

[j [ mi

Oelum ! qub fugiam? ego fum ille infe

C

lix! egoilleprodigus, qui annos, dies

il

,

IA«!-:I'AX

df

& horas perdidi miferé ; quia modicum L/eo,

MT

erio, &mezxdedianimz. Tremor! fifte!

C'Cïücn

in brachia JE(u ruo! & quia nunc tempus

achuc acceptabile , perdita temporis puncta

il (0f

reparare fatago.

Sed id qui potero finetuo

AMf

lumine ? finetuá gratià , irate, offenfe Deus?

w

per Filii ergó tui cruenta rogo vulaera, & fup-

Vr

plicia: nunc, nuncjam de pretio, & ufulac

W

lN

n!ic

N

temporis mihi amanter loquere.

W

pertum. eít cor! clama! quia audit fervus

tuus,

p

Ti

o

itt

VEk;e

Meditatio lII

15j

VERITAS!

u

Cogiravi dies auntiquos.

: O

DIALOGUS. L.

TUm

'

(r

r Nima

L

quid reftar de dicebus anti-

Tempo-

uml

quis, & prateritis? quid de floren-

ra tranfi,

tibus annis ? quid de tenera adoleícentia, &

tonia

jii

qttr

juventute ? quid de honoribus , amicitiis ,

favoribus, & deliciis? quid horum fuperctt?

)S' Ü

x

forte tri(tis vanitatum momentancarum me-

moria ? lxfa, vulnerata, & aggravata con-

m

Ycit

fcientia? timor, & tremor zternitatis ? ira,

füror, & juítitia provocati Jud

icis Divini ?

d

non fic'-non (ic, Ó mifera! aliud latet fub

!

j

Yrit

tempore myfterium , pretium maximurn.

Tempus & dies tibi conceffit Deus non ad

j!

thefaurizandam Domini iram, fed ad augen-

dam illius gratiam.

Ideó nimis funt nobi-

,

les asni tui, quia nuiló auró,velargento emi,

nii

Hinc fapiens tibi: som

aut folvi poffunt.

n

defrauderis à die bono , C* particula boni doni non F* Cl r4e

a

tepraterezt. — 2. Tempus tuum 0 fiinferis li- ''

)an»

To

ceret emere, quanto pretio, quibus tortnen- ,. pos.

f

n

tis, ac martyriis non emerent velunam, qU£ s & in

Qu

tibi conceífa ad poepnitendum , horulam

1

€

Dea- teris,

"i

ti, & (an&ti ceelites quomodo non fibi gra-

j

!

»

*tularentur, (i vel unicus de tuis daretur dics

]cfalö

admerendum? at quod nec damnatis , nec

P

beatis conceditur , tibi datum cítabundan-

j

tius. Nolieffe de forteimpiorum, qui, um

ldlt j

tempora perdunt miferé, dum vivunt luxu-

riosé, & damnaté, tamen ovantes, & qua-

fi de tanta ruina, & ja&urà gaudentes au-

dept infuitare ; libet fabulari , libet jocari,

iuac.

I4

136

Diei Secunde

ludere,griecari&pergracari,donec pratereathos i

74, O itmpudens os!tace!& audi fuper impieta-

Milüa

$. Be-tétuam lugubremS. Bernardi naeniam: 0 do-

Áift V

mavdus — nec borapratereat ! quami tibi ad agendam putitem.

Tin,

44 Schol tíam , ad obtinendam veuiam, ad acquirendam gra-

um

tiam, ad promerendam gloriam mijeratio Condito-

tíen

ris indulferat.

O donec tran[eat tempus, quó divi-

fittm

ti&im debueras propitiare pietatem, propevare adan-

lf

gelicam focietatem, fufpirare ad. asmifJam: bareditas

]

lerur

tem, excitare remif[am voluntatem , flere commi-

liem,

Jam iniquitatem.

r

ietgt

perdun-

3. O deplorandam etiam . fanguineis

t

tur ab.

lacrymis mortalium czcitatem , & incuriam!

homini-

UT

nihil pretiofius tempore! & heu! heu!heu!

bus,

fllm, [

nihii viliusac contemptibilius reputatur!tran-

i«

feunt dies falutis: & quis eft,qui recogitat cor-

w

de? pro mundi fervitiis, pro carnis, &fen-

ithita

fuum dcle&tamentis, pro corporis guftu, &

d

blanditiis fat multa invenimus tempora :pro

ag

Deo, pro anima, & hujuszterna falute aut

"ls

nulla, aut pauciífima! sicque utimur ad pec-

"'lll]llmr

candum, & nos damhandum, quó millies

" Y

nobis potuiffemuslucrari coelum. . O ater-

j ll;

!

ni-tgs ! quid tu ad hanc. hominis infaniam ?

(

a Pnn

If,

JEtetni-

Ti l

Ta itaanime mi , zterniratem volve, &

bltnm

tas reco-

"I

gitanda

difces cempore uti fan&tiüs, — INunqui

Mm l

ergó anni, in quibuste pofuit Deus, zternf |

U

funt, autin quibus fuerunt Patres tui, autin

ïfmmm

quibus futuri funt pofteri ? abíit, ut zítimen-

Ven

3

[:

M

IHS 12

^turzterni Anniifli Cait Letien(is Abbas)

l'um

-

mutabiles fünt,

Non hi, fed anni aterni co-

Pfy cba

u i

gogia L

. Bitandi (unt ; auni, qui ftant, qui non venk-

!

j

ill

2.c:7. €ntibus, & abeuntibus diebus peraguntur.

ttt "

Adhos defideret, & füfpiret devota anima.

u

UO

[

Meditatio TIT,

157

(mgï

Melier ibieft dtes una. (uper millia dierum.

t

Millia dierum defiderant homines, & mul-

mi

tüm volunt vivere: contemnant millia die-

)

rum, defiderent unum diem, qui non habet

!

ortum , neque occaíum, — Uaum diem, di-

j ü

em fempiternum, cui non cedit he(ternus ,

j qh

uem non urget craítinus.

Ipfe unus dies

Ti

í

uü

fpiretur.

Quid nobis eft cum millibus

lhw

dierum ? imus à millibus dierum ad unum

[

DL

[

diem. Echicunusnobis fufficiat. 3. Suf difpouit

fecerat Davidi ad miram fan&titatem, — Hincodiniraa

fan&ita-

n

gr

illa mentis (ufpiria, — Cogitavi dies aatiquos,

[

"

tem.

4Hnn0s aternos in mente babui,

Cogitavi ajebat le-

l

cum, quanta fortitudinis fpe&tacula quon-

n

dam ediderim fternendo urfos,vincendo leo-

Oqliu

nes: verüm quid proderit hzc fortitudo in -

i

ternitate * Cog/tavi quàm omaium linguis

p

celebratus, quàm amabilis, & acceptus atni-

yo

cis & aulicis, quàin fuerim terribilis hoftibus,

M

)

i

& meis períecutoribus, cum de immani ho-

il

minum monf(tro Goliath triumphum repor-

Jj f

tavi, Verüm quid proderit, viciffe giran-

(

tes,fiin zternitate ipfemet vi&us, vin&tuque

Jaceam ? Cogitayi, quàm aréto amicitiz foc-

dere Principem Jonathan mihi conjun&um ,

« nunquam non in periculis adjutorem ha-

j

uerim: verüm quid proderit, totum mun-

M

dum inter amicos numerálfe , ifolus, (i uni-

] j

€us, & ab omnibus derelictus in zternita-

S[mll

temmigrem ? Cogitavi , quàm opulento reg-

Ti

no, quàm diffitis provinciis jura dederim :

Verüm quid proderit tenuiffe Íceptra , coro-

nülk/

nas, imperia, fi in zternitate pro me, pro

uf

j

ubdiris, pro rebus geftis exa&i(Tunam red-

dere debeo rationem ? Cogiravi, quód cxitia-

yty

€ odium, & iram contra INabal concepe-

rim:

lj

138

Diei Secunda.

rm : quoód Betbfabeam adulterino amore

deperierim: quód Uriam innocentem mor-

LI

tc fuftulerim ; quód vaniffimà curiofitate po«

puli inierim numerum: verüm quid prode:

LT

rit vindicáffz, amáffe , regnáffe, numerálfe,

Tftfy

cüminzternitate haec perperàm a&ta in ru-

[ j

borem me dabunt, & extremam confufio-

Tfe

nem? cogitayi dies antiquos , & deploro : amos

TO

aternos in. mente habeo , & totus contremif*

niel

co; vérüm ad paenitentiam propero.

Jj

Infïs'xci-

a, Anima! O fi&tu prateri

tam altiüs

€nda

igitun

infpiceres vitam , jam dudum has fzculi nu-

5 TK

Prætcrh

gat, has mundi fabulas , crepundia inania,

taà Vitde

[

deliramenta ineptiffima animofiüs naufea:

dlion:

res, & defpiceres! O ergo iufipiens! O falu-

! tandem

*

m

tis, & pretiofi temporis incuria

it, Ó

excitare ! clamor faGtus eít : cogira dies anti-

lp

. quos: Íurge , & clamanti reíponde: & 4

At

annos aternos in sente habui, Vivam , legam

t

Ícribam, ftudebo, orabo, comedam, & la

borabo ; cui ? non vanitati, non ftultitiis, ftd

ht

NU

zternitati, O sternitas! Va tempori illh

Jnts

quó non amavi te! ve tempori, quó mo-

ülnf

mentaneam voluptatem, quó obledamen:

Doleo, & ex

.ECEbf:

tabreviffima tibi antepofiri.

j:, &2

nunc ítatuo omnia terrena, & tranfitoria

f

pendere flocci, & quidquid zternum , Di-

Q

vinum , & immortale non eít, arbitrari ut

ftercora.

Ad zternitatem vocor! valete

ld

4

o

caduca! mundana! momentanea !

W

D

fu! datu quoque, ut itate cognofcam, acdi-

DN

m N

ligamin tempore , ut facie ad faciem te VF

! Wüu

deam, &com

prehendamin felici, ac beatà

Nl

zternitate.

Tore

"

IT

Iln[es

Ti

Meditatio TIT,

04

139

I1L

(

f

Me defolatum! heu! quid ait Doro- Tempue

100

theus; aurum, velargentum fi ami[erit w revoca-

üm

n

jie

homo, poteft vel idipfum, vel taudundem vecupera-

B. Doro-

Uf

W

Te s tempus autem [i pereat, uec ip[um amifJum , nec

x

pbeus ia

&lind pro. eo pote[l aliquando refLaurari, Clama

t Dc&Br.tx

(l

'n!'

& afceta aljus: hoc tempus tam pretiofum

.

irrevocabile eft

H

ubi tranfiit, reduci non

QH

i

poteft: quienimid revocabimus , cum nec

Deusipfe utut omnipotens, hocvaleat ? O

a

ft

M

igitur vos primz adolefcentie , & juventu-

tis mez dies! ficcíne perditi eftis ? (iccine

i

n

pecrevocabiles eftis ? O :acturam! O per-

j

ditionem xternüm deplorandam ! quz nunc

L

y

!u

]

am mihi utilitas per tot meas actioncs illici:

tas, & peccaminofàs ? quis fru&tus in ani-

ma per ítolidas cogitationes? quale fpicitui

J

folatium, aut gaudium per tot vana vanilli-

m)["

ma ftudia ? infru&aofas curas? per tot pat

ifdy"

fus , & labores brevi voluptatulz impeníos?

i

I

il

Quz utilitas pertot commeffationes, pota-

tiones, ludos, recreationes , & fodalitia fcan-

dalofa, prohibita? O maledictz fenfuum il-

d

lecebre! vos vos impiz pretiofa fubtraxif-

(

)

tis, & abítuliftis mihitempora! vos vosme

t

exfpoliaftis, & denudáítis tot virtutum me-

)

ritis, & detrufiftis ad vitam, in qua nullus or-

jl

li

O

do, fed horror fempiternus inhabitat.

70

eceptum me! Tempaus. irrevocabile efl,.— Ah'!

Ti

quid ultrà vivo? defpero! pereo! 2. Sed repera-

1

parciüsiíta , afflicta anima ! fitempus tuum le ta-

i

&. men ;

Tevocari non poteft, faltem reparari pote

L

Nofti Pauli vocem, & fententiam : videte ,

monet ille, quonmodo catté ambuletisynon quaft tt-

fipientes , fed ut. [zpientes , vedimentes tempns &c. Epbef.. g.

.

À

1

iá.

!

)&m i$.

Perdiditti tempora multa: corfide fi

nunc

140

Diei Secunda,

penl

nunclicet redimere omnia,

At qui id prz:

ftabis? ecce! hzc dies, hec hora, hoc mo-

j

mentum, quó vivis, tibi à coelo conceffa

an-

hr

[

funt adrefarciendum, — Fuge! fuge citó pec-

catum ! ad poenitentiarn propera! fervorem

Óf

difi bl

erga Virtutes, preces, & pictatisopera auge!

m

duplica vitz rigores ! folitudinem facram ,

T

& internam mentisrecollectionem ulteriüs

«t d

profequere ! vigilias, & jejunia adde: & O

tiíce

IU

grandem cordis lztitiam! in bono fi perfe-

vcraveris, à Deo tuo fi non receíferis, tua

il

Mib

jam recuperafti tam turpiter, tam ignaviter

amiffatempora. Íntuere viatores, quid fa-

Dvan

nca)

ciant, fi otiosé cunctati ip via, plura perdide:

vt

runt horarum fpatia? pedes excirant; greflus

.:,OXE f

accelerant, & accelerandó redimunt amiffa,

mpr

Coníidera agricolas, opifices, & homines

pe

univerfos , quialiquod fecerunt difpendium

intempore.

O quantüm defudant! quan-

| Coïï

tüm fe defatigant, currunt, & laborant !

N

quot vigilias! quot longa, & afpera itinera!

[

heu! quàm dura, & molefta in fe fufcipiunt

tliy

fervitia! & unde hoc? laborant, ut redi-

mant difpendium temporis , & quidem dif

At t

"t

pendium temporale.

Redime & tuum , quia

zternum ; idque eó ftudiofiis, quó impur

'.Xquc

77

dentiüs tuá plerumque culpà, tuá incuría,tui

O quam fatali ! negligentiá illud perdidifti

"tia

il

BIl

fprevifti, diffipafti, aut faltem à praedonibus

à jocis , confabulationibus, nugis, & fact-

[tu in

E b(

ben? im-

tis non folerter , nec vigilanter cuftodiifti,

3. Vide, quomodo cauté ambules, & fan:

At

penfam

tramel

folatur

ctior vivas non quafiinfipiens,fed uc fapiens

morien- l'€COgites tecum, quod in diebus vitz tuz té

DP*

Rb

£es

u

fecdfle füfpirabis in. le&ulo. mortis.

quantü tunc gaudii tempus afferct.bene im-

PCD'

p m

Meditatio lIl

141

j

penfum ! ingredieris euim in abundantia. fepul-

i

ehrii,ficut iafertur acervus tvitici in tempore fio,Se- 7o^. $-

(quag

cisautem fiecfi modoin molliotio contum-

H

J

pferis, & tempus gratiz inutiliter diffipave-

T

ris ; i tibijam dies mu(icos, & geniales , &

dics bonos fecundüm carnem feceris ,. O

pcm

t

u

quàm malus, lugubris, & amarus tibi acci-

1 u

det dies poftremus, & ultimus, quia inge-

li

"

mifces ; rranfit me[fis, finita eft aflas , & nos [al- ger.s.so

vati non fumus,

Tempus non erit amplizs, INam-4foc10o

v if

j

fa&te funt tenebrz füper univerfam terram, $:

venit nox , G* nemo potef! operari. — Optabis re.J 94!. 9.

l igm;

