de cruce tollite , itinerifque veftri benedic-

N

tionem petite, Econtra infurgite! toti irac

A

cimini, & armamini contra anima inimicos,

i

A

in fortitudine fpiritüs & in generofitate men-

W

$oan13. tis gloriantes: nune judicium ef wiundi t ntnc prin-

$1.

hl];

ceps bujus mundi ejicietur foras, Kegulabit a'utöm

l

Hl

! ad Exercitantél;

ii

ii

(

in àobis virtus, regnabit primorum Chriftia-

norum fervor & fpiritus, regnabit & JE(üs

!

t

Crucifixus, Vota hzc veítra funt: & O

quàm pia! quàm fan&ta, & devotà: Utin-

HHl

. Ofl

flammerm ardentiüs, Calvariam afcendo:

fequamini! O fi & cum Paulo recedéremus

din

426*413 é

»4

ore & cordé triumphantes: M//i aurem alfit

&loriari , nifi in Crüce Domini Noftri 32fu Chrifli ,

j

w

er quen mibi imundus crucifixus efl, C* ego mundo,

hU

Confidite dile&i! &c redibitis: jam animos!

Mi

jam mentis oóculos! jam pe&ora date ! atteri-

n

, flat cónz

dité: fed ad quid? . Nwic judicium . eft mündi

*

il

W

tunc princeps bujus mundi ejicietur foras..— In cal-

tra muüadz

jfil

duim

Variz monte ftatis: en'!nunc judiciüm elt

damnatz füperbiz: nunc Conteritur cáput

w;&m

aftuti ferpentis * nunc lucifer ejicietür faras,

Jd

J

Quá de caufa?quiain crüce triümphat Chrif:

u

M

ti hurmilitas, & in monte Calvarix exaltatur

a

Virtus Unigeniri Dei; & infinitá charitas,

1 Cihl

intueié

Pix mentes! quid enim cerhitis? quid

Chrifti

J

u

admirábundz fpe&tatis ? JEfum in crücem fe-

Crucifixi

Jeni

fe reclinánteiri , durum lignum, vilem trüri- Inmititáz

Y w

o

cum brachiis ambafiantem fuavifTimis, mil-tem in

T

Iu

e excipienteth ofculis admiiramini, ádoratis,

!

"

Afl

obftupefcitis? Chriftum JE(um inquam,vi-

" ;

at

détis fefein crücern reclinanteim, ut, qui Pa-

tri fuerat obediens ab utero Maíris, fit humi-

-(Hml P

lis , fit & patiéns ufque ad mortern Cracis.

m Ciucé

)[dc (j

ntuitus Crüceim (inftrumentunmi dica

Omlïft

€rüdelitatis hurnanze? ari pietatis Divinz ?

| exalta-.

am 3

&

)Cn"f'

exultabat Ípiritus. Chrifti fciens, quia po

g

pauculas horas effet tráditürus iri ea atiimam

m

Tüam in maius Patris, üt vos , & univerfum;

i m

Quod lap/ü primi párentis periit mifere,genus

rj

il

umanum eriperete imanü infernalis 1yco-

9

phant , &infenfiflimi dzmoziis;

85

Ó

*

»

Iv

Allocuiié

O felix lignum , per quod optatum ace

quiritur homini Regnum! De te ó quam eru«

dité Magnus Leo: de inffrutieuto, quod iniquis

tas Sudaorum paravit ad penam , potentia Redem

ptoris gtadum nobis fecit ad gloriam.

$more

eonfir«

Voluit dile&us animz veftrz fponfüs ;

antequam cubarct in meridie amoris fui to-

1natam,

ä

tum corpus denudari, ut amoris ardorem,

intemperantiüs zítuantem afllantis aéris fri«

l

gore temperaret, Quot hic corporis hiabant

[

vulnera ; tot & amoris patebant oítia , per

qux Columbz feductx non habentes cor ,

poterant intrarein cavernam maceriz, intra

;:

vulhera, & Cor JEfu Crucifixi benedictum,

Í

O crucem igitur dignam mille honorari of.

culis! digniffimam omnium confítringi am:

plexibus! adte anhelare, eft pietas? tepor:

tare eít certa coelorum hareditas! in te mor

h

falus, & defiderata felicitas,

W

[

Amplc-

Sed quid CrucemDomini tantopére eXe

&itur

tollo, quam mihi, & vobishorror, timor,&

i

Crucem

h

tremor eftin humeros fufciperet quid Cru-

1

Pomini

2

cem deprzdico, (i JEfu. crucifixi nullus eff

amor?Peéctora devota ! i Crucis magna

Ti

ei

ubique potentía , ac potens Majeftas: libentet

portate, quidquid voliis accidit trifte.. Crux

Ti

m

magna eft vobis corrupta natura; Crux re:

bellantes motus, & pafliones internz; Crux

Tj

!

vita folitaria, & hàniani confortii carentia j

Crux facet filentii, vigiliatum , & jejunio*

tlbla

rumi rigor.

YU

i

At pretium Ctucis (citis ? fatagite, ne

impatientià, aut inconítrantià deperdatis,

Í

Exofculemini, & fortiter ftriogite, quidquid

hoc triduó immottificato, rebelli; corrupto,

&H

& refittenti hominifeníüali occurrerit advet-

W

füm,

ad Exercitautes,

V

Wi

Hsc enimipía adverfitas, hoc tuum

L

ad an&ateedium , hictuus ad antiqua vitia

N

redolens ftomachus eft in arcano SS, Trini- Deo fib:

tatis Confilio ab infinita Dci fapientia exco-miffam ia

Wi

falutera

gitatus, à porentiaimmiflus, à bonitate ap-

Wi

li

probatus tanquam certiffimum inftrumen- **

U

tum, & przíidium tuz falutis xternz, & foli-

It

tudinis benedi&z, ac beatiffimz,

Clamat equidem infirma caro: defo-

il

já

Jatio, folitudo, fpiritüs ariditas, rigor ora-

tionum , & vigiliaaum mcam non promo-

ny

J

r

vent, fedimpediunt falutem. Effem prom-

,f

ptior , foremaccuratior, & expeditior , fi

jdut

corpus non includeretur, aut continuis non

( 0

fübderetur exercitiis,

p at

Verümreclamat & fpiritus ad hzc,

u

maiora pro Crucifixo fuftinenda hilaris ,

& ;'cü)!utus

inodium

paratiffimus. Quid murmuras infelix caro?

füi ex

CT

non ita, non ita fret tibi, uti optas impia ,

fcelerata, proftituta meretrix! non fic! pati,

ü

u

m

neíciri, includi, mortificationibus , & abfti-

nentiis conteri, orationibus , & facrisrigo-

jÜ

ribus extenuari expedit tibi,

Hzc tua de-

[lnd

ii

relitio , hecadveríitas, & fpiritüs afflitio

ul

cftDeo ad gloriam, Angelis ad gaudium,

dz- Preftasj

l-

: tid ad-

(

lf

monibus & inferis ad. ignominiam , homin

verfioa-

bus ad exemplum, tibi ad falutem certiffi-

&

a r

Qui

mam, EHec anguftia, anxietas, & tribula-

tio, quam graviter fentis in lucta fpirituali,

Qd

]unlü'

tibi aperit coclos, claudit tartari portam,auget

virtutum merita, tuzQue patientiz coronam

parat inter Coelites perpetuam.

I[C !

[/

Efdatlll

Apage ergo imbellis caro! infirma es; fusvirste

1 mundi attendis judicium ; ad patiendum,; vireutis,

j

;ru [ai

& folitarié vivendum incapax es, i audias , ?c

quid.tibi dicat juratus hoitis animz, infelix

jf

a5

uet

ii

VI

Allocutie.

lacifer, « Finget difficillima, ubi tamen füm-

,

ma, & íolida dulcedo ac fuavitas; mentie-

N

tur impoffibilia, ubi tamen fat potens latet

Áj

Deigratia. Potesomnia, dummodó velis;

ideb ergo ad pacuos dies pati, à mundo fe-

lti

gregari, in filentio & folitudine facra vivere

t

vl

non potes, quia non vis, fed renuis. Et hoc

Ó cum quanto damno tuo! explicet D. Au-

fl

ln

guítinus, ficille de Verb. Apolt. Petri & Pau-

lz quum vult, non poteft 5 quia, quamdo potuit,

in;

soluit ; idebper malum velle petdidit bonum po[fe,

d

At judicium nunc eft imundi, ut contem-

YVer

nasillud ; nunc princeps bajus mundi ejicietur fotas,

utícequaris JEíum, & hunc Crucifixum. O

d

bor

pretiole animz ! eft & judicium carnis ;tolli-

te, & crucifigite'Crucifigite carne cum vitiis;

Wt

& concupifcentiis: rea enim eít mortis ; quia

W

caro concupifcit adverfus fpiritum crucifigite

Aj

veterem homipem cum actibus fuis, & ge-

nerofz dicite vobis, — Nuzc judicium eff mundi,

Ó

er!

cui plene abrenuntiamus. — Nunc princeps bujus

Tif

mundi ejicietur. foras , quem odió fanctó no-

il

ftrüm perfequemur, non deficientes, donec

du

utilitate

jugulatus hicleo. Judicium & carnis eft,

ml(r;,

illius ,

cui nova parabimus bella, pugnas, & przlia,

L

quam

)7

$. Gre,

haud immemores dicti Gregoriani : , fi cat-

L. 3o. s nl quod libet,abfcindimus , moxin fpiri-

[j [/7

L

?5

tu, quod dele&at, invenimus.

Inten-

M

wwf.

1

,

tioni qu:ppe animz fi exterior evagatio

T.

b

) Ed4

clauditur, interior acceffus aperitur: nam

E

quó «xtra fe fpargi mens propter diícipli-

D

d

2»

nam non poteft, eà fuper fe intendere

t

»

per profe&um poteít; quia & in altum

Huch

1

t

crefcere arbor cogitur, quz per ramos di

ï

; fundi prohibetur, & quum rivos fo

ntis ob-

"W

i

L

: yItri

p——

«d Extrcitatites,

VH

i

5 ftruimus , fluenta furgere ad füperiora pro«

T

Nvocamus,

Prudenter, & ían&é judicatis de

lu

folitudine, & fpiritualifeceffu veftro.

vi

Cun&isigitur contra fe, & hoftes fuos deguftse

l,

r folitudinis füa- in folitu-

J

D

triumphare cupientibus amo

N

detur fumme neceffarius,

Hanc Chriftus?ne. ad

exemplü

d

verbo, & exemplo docuit, quando in nocte

Chrifti,

) M

folusin oratione pernoctavit: hanc amavit

&

V

Propheta teíftatus: elongavi fugiens, C manfi

"

Vil

infolitudine; Non miror: nam ipíafoletin-

jj

cipientibusà multis effe protedio periculis,,

Q

& à diveríis umbra-tentationibus ; perfeCtis

vero, & fpiritualibus, quorum converíatio

ii

"

eftin coelis (qui etíi corpore (intin terris, in

P

bonis zternis tamen mentem ardenter fige-

l

d

recupiunt) folitudo quaí1 locus, & paradiíus

g

voluptatis eft, & tanquam hortusideliciarum

]

iV

i

amceniíTimus,

Verumtamen n6 gravis, dura, & nimis Chrinis-

,a

j

L.

afpera vobis veftra videatur folitaria vita, ad norum

primorum Patrum pergite latibula , infpicite Primor&

ggïi []

d

antra, obítupefcite abdita terre monítra,

d

Quatamus (monetinfignis Aíceta) Paulum pf-

T (

mumneremitams queramus Antonium , vel Macari-

yt

um , fi. fortà occurrat aliquis, qui bominem infra

atmos viginti, veltriginta, velumplius uon viderit;

n

fa

j

6 thic, quam exiguum fit tempus, qub lateve fole-

Qs , apparebit.

Et fi adhuc plures cernere

[nté

)Va

giL'

]

» dele&tamur, videbimus non modó viros,

» fed & feminas, atque Virgines hujus foli-

' uïü

did

j

» tudinis confortes, & tam arduz vite , &

» Veré fpiritualis militie ferváffe femitas.

yal

L.

uc huc tendebant & D. Hieronymi defide-

ria ad Theodo(ium in hzc verba fcribentis :

mosdl

» quàm vellem nunc veítro intereffe con-

viventiá

n

» Ventui, & admirandum confortium, licét quafi. i

y

IUl paradifo.

a 4

NI

Allortitio

æ' Hier' 3*

ifti oculi non mereantur afpicere , tota

"

[

epiff 4?-.,

[4

d Thfe-

cum exultationecompledi. SpeGarem

defertum omni amoenius civitate: videe

nj

dos. ere ?

2»

rem defolara ab. accolis loca , , quafi ad

)

müt.

r

,

quodda:m paradifi inftar fanctorum caetis

?

h

3

,

bus obfideri.

h

Etcn! dum ego füm in folitudine, &

IU

eremo, JEfus Crucifixus exslt«tur inalto. O

exaltsiiopem niillies adoraneami! nunc nunc

9

veré fignurn apparuit magnum, apparuit non

Q

in ccelo. fed in terra,

Signum hoc, fignum

t

magni Reg

»

iseft ; fignum foederis interDe:

Pl(

1M

um, & hominem ; (ignum, cui contradicetur,

& cui contradictum jam toies.

t

f

Jnvitatur

Non patictur tamen ulteriüs contradici

aifeque-Pater zternus, — Jam percipio de coelo cla:

at

&

lamChri- mantem , quod olim ad Moyfem: ipfpice, &

fü, &

J fae fecunditm exemplar , quod tibi in monte monftrae

[

Exo

[

""nasefl, Afpice ergo corpusfilii mei, & vi«

If a

dcbis , quia à planta pedis u(que ad verticem. capis

n

Iufpice peétus, &in:

D)

tis non eff in eo f[auitas.

j

venies, quia in €o toto non eft niíi amor,

-

Yi

mifericotdia, Afpice caput, & quid aliud

cernes quam aculeatas fpinas , & immani4

)

vulnera, plagas & ulcera; intuere faciem, &

h

lugebis toram lividam, fputís deformem,

Ti

alapis contufam , & tecum ipfo füfpiribisi

pu

» nonefítfpecies ej, neque decor , & qualt

N

», abíconditus vuitus enis

Paucis: confi:

de.

dera Chriitum, infpice JEfüm contemplare

It

Crucifixum, & obi'upeices quafi leprolum,

h

lx

defpectum, & viroram novifTimum.

j

Videbisin focio, in coirite ruo: & tactus do*

ha

lore iurrinieco . non exclamabis: Dowint

i

peus, G Dous ineus! q's frmilis tibi ?. Quis tibl

[

l

fimuis 1n amore cordis? quis fimilisin dolo-

r

ZA

IX

«d Eæd.ïäü.ütt:ä

te ? quis in Ma-

m

gecorporis? quis ininfirmita

dut

ieftate? quis in nuditate ? quis fimilis in mag-

Yi

nificentia ? quis in paupertate $. quis & in

il

abundantia? Domine JEfu! quis tibi zequa-

ii

lis in ignominia? opprobriis * vilipenfioni-

bus ? contumeliis ? continuis confufionibus ?

äHC)?

vcl quis in gloria ?

do.

N

Nunc ergo jadieium eff ttndi, munc pria-

gcncro-

iatem.

ii

geps hujus mundi ejicieturforas.. Surgam itàque C5

t

cum Moyfe, & vadam ad montem myrrba ,

nam

: ügnu'.

videbo vifionem banc magnam, | Nadain, &ref- Exod, s.

n

iciam in faciem Chrifti me15 infpiciam, &

i

vivam fecundüm exemplar, quod mihi pe«

)

regrinanti hodie in monte monftratum cit ;

vadam, ut folus cum folo negotium tractem

yti

hi

zterng falutis; vadam, ut patiar cum pati-

ente, crucifigar cum crucifixo, & moriar

ij

il

cum moriente.

Nondum certatum, non-

"

dum laberatum pro ccelo fatiseft.. Meum

j

vivere quid enim eft aliud , quàm perpetuum Serca. &

24

i

militare? ita fibianima pia , ac devota.

ynofs

Aditer ergo O Chriítiana peCtora! ad

viam, ad folitudinem mentes heroinz! Vi-

*

diftis vi&toriam crucis : vidiftis & crucifixi

(

x

fpe&aculum, Atnon füfficit vidiffe : nunc, Solitudi^

o

nunc judicium eft mundi; hora inítat : nunc ?** fin-

princeps hujus mundi «jicietur foras,

PTOQ

(4

j

Iri

&T

perate: tempus monet, falus vocat, JEíus

de cruce invitat: abrenuntiate ízculo! ab-

i

yen j

renuntiate faranz ! eundum eft in deferta !

eundum ad eives, & domefticos Dei! eun-

T v

IPN j

dum ad colloquia cosleftia , atque Divina,

pandite brachia ! ftringite folitudinem fa-

Lläd;"

cram, & cum dulkd ofculo falutate dicen-

] DWB

tes: O folitudinem fuaviffimam! tu das, ut bonis

Q]bL

pirituas "

j

lomo puro corde Deum confpiciat,qui fuis

45

Pnu& 1008

Allecutió

abundan^

Wiffimam

prius obvolutus tenebris DEum, & feipfum

;n

que

"ipnorabar. "Tufacis , ut homo in mentis ar-

,U

ce conítitutus, cuncta füb fe videatterrena

)p

dcfluere, & femetipfum quoque profpiciat in

D

ipfa reram labentium decurfione tran(ire.

(tn

Ocella! Caftrum DEI! turris David! An-

l0

gelorum fpectaculum! palzítra fortiter di-

T

mieandum! O defertum!. mors vitiorum!

Ti

fomes, & vita virtutum! tibi Moyfes debet

f

bis accepte legis decalogum. — Per te Elias

i

duplicem obtinuit magiítri fui fpinitum,. Tu

Nüi

Ícalailla Jacob, qux homines vechis ad cce-

(

lum, &angelosad humanum deponis auxi-

Q

lium.

O vita folitaria ! tu. balaeum anima-

I

rum! purgatorium fordidorum , & concilia-

tit

nüs,

4

bulum Dei & hominü! Hxc Bafilius ma

aj

Quid autem potens Hifpaniarum Rex P

j

ilip»

hi

pus IIl. Jamjam morti proximus, rationéme

fs

que adminiftratiregüi DDEO reddendam ex-

(

pavefcens, in hiec verba erupit, ac votaare

«t

dentiffiina: utinam nunquam fuiffem Rex!

B

utinam annos, quosinregno cgi , exegifíem

Ácr

btrm

in eremo privatus! utinant vitam folitariam

cum Deo duxiffem in "Thebaide! quàm fe-

iy

lt

curiüs nunc morerer ! quàm fidentius, &

tutiüs ad DEI tribunal pergerem ! Quid tibi

T4i,

Seaeca

epift. 7.

& Seneca: ,, quid tibi przcipué vitandum

10n.

9?

exiftimes? quzeris, Dico: turbam. Nun-

tf

?

quam tu illi te commiferis: nunquam à

M

)

turba mores , quos extuli , refero. Aliquid

ii

l

h

ex eo, quod compofui , turbatur: aliquid

It

àufert

)»

ex his, quz fugavi, redit: inimica eft cnim

Og

conyer-

)*

multorum conver(:tios nam auc aliquid

j

fario

vitiinobis ingerit, aut commodat, aut itm-

i

Bml

p'ublica.

primit; quó major eft populus, cui mifce-

h

»

que dg&k

mu,r,hkinc perieuli plus eft, — Fuge ita

-

ui-

n

«d Exercitantes.

XI

; multitudinem, fuge paucitateth .—'Fugcüäg

í? , unum.

Unusmihi pro populoe eft, & po-

Mihi fatis eft unus , fatis

"" , pulus pro uno.

ii , eft nullus. Hacgentilis: & O quàm pru-

)! denter! Dile&ti! fitergo: fugite jam de me-

!h dio Babylonis ! & falvet unusquisque ani-

"! mamíuam^! venites accurrite, focium , co«

! mitem itineris vefiri eligite , JEfum Crucis

iit fxum de monte tollite! tollite! non enim

|ji petrae, non calvaria, non patibula, fed corda

;| huic veflra debentur puriffima. : Tollite

iv erucifixum , pe&toribus appendite vceftris,

ii Cumhocin facrum Sublacum, in antra, in Armatue

j fpeluncam, & folitudinem veftram prope- :^ p«gos .

.Contra

q) zate jucundiffimam. — Si clamet mundus

inimicos

i arripite JEfüm , & hunc Crucifixum & dicite ;

animas

]i um judicium eff inundi,& eum detettor. | Siin-

us fürgat, &recalcitret rebelliscaro: oítendite

i Crucifizum refpondentes ; nunc judicium

qi! €ft carnis: impia, fcelefta, perfida hzc fuit

mRtl

, inme: jam cruci, mortificationi, vigiliis &

gt facris rigoribus fübjicio, & damno. Si cer-

jj beruslatratu füo vosinfeftet , turbet,affligat,

jni & graviüs tentet orcinus, non cedite , fed

jj ftate, clamate ; s princeps mundi ejicietur fo-

yl) *4.. Vaderetró fatana! claufa tibi eft janua:

j/nonnovite, Eftalius, cuijuravi fidem , cui

, confecravicorpus, & animam. — Nunc judici-

Qu nef mundis wunc princeps hujus tmundi ejicietur

jé for«s.. Quid enim mihi eftin coelo ?. aut quid

jj ID terra praeter JEfum , & hunc Crucifixum? éefide.

g O JEfu! veniergó! efto comes! efto foci- ro«dJe-

fimn Cru«

jj Ws peregrinanti animz, — Dignus es, mi Re-

or!| utquzram, & amem te ex toto

ci.th.r.tl/m

,ai dempt

,j me. Utfolusfolumtediligam , publicum

: j defero, turbas fugio , & inter parietes lubens

Ime

"]'Qï'

L

4

XII

Aliocutio

meabícondo, Vivam hfc, ut moriar amore

tui! ó moríar milii, uttuo duntaxat vivam

amore! Periclitare jam amorem meum,

i

Ecce folitudo! conftringe me« . Ecce defer-

tum! conclude me.

Ecce locus folitarius |

abíconde,contumulare, Siconftrinxeris,

concluferis, & vivum contumulaveris me,

non dimittamte ex amplexu Aimoris triei,

Eo ardentiüs tc ftringam , quó acerbiüs me

Ml

tentaveris,zn amerin te? Concitain fervum

r]f

tuum , in mancipium rigores, frigus & af«

lii

tum, famem & fitimi , cxteráque vitz folits-

i

rizincommoda; nonterreburit in atmando,

f

O Maria! Amoris Mater, da, ut dileCtiong

im

probem, & exhibeam, me DEI[ , & tuum

litt

effe genuinum filium ; quin meam jungt

D]

(

tuz, ut unó hocardearmi incendió , non cef.

D

faturus ardere,donec inter cineres dormiam.

D

Vos fuperi! vos Coelites fan&ti ! commo:

jdi

date flammas, ignes , & incendia vefítra ! Sta

j V

fol, teftis, & incenfor charitatis, & concepti

ii

fervoris.

Nullam jam mihi in folitudine re-

vehehoram ,nifi amoris, Jam furgens abeo,

APU

D

O Coalum! tufave,

Vadam, &introibo in

D

domum DEI mei , non rediturus antea , do-

TRU

nec dicere liceat: vivo ego, jam nonego,

xp!l

fed vivitin me JEfüs, & hiccrucifixus, Ge

j lt

nerofus amor ! grandis refolutio! ite ergo

TRU

magnanimse mentes! jam video coelos aper-

D lal

tos, & JEfum in veftros occurrentemarm-

Y

plexus. Expandite brachia! levate mamus!

l

comitem & focium ftringite! cum JEfu per«

iij

gite, quó bcata vos invitatzternitas: &

i

. dum vobis fuerit benó, mementote

i

mei. Fcli& iter! valete!

dlfcr

, MO:

4 N

jré meït'qütiäufä

4

: | Xili

Mi

MONITA

T

|

pRO SAC

RIS EXERCITIIS FRUC-

i

ij

]i

: TUOSE IN STITUENDIS.

f

I

M

Aftutam inferni invidiam! O invidam Exere*

b

w

dimonis aftutiam ! femper; & ubique

AnS

infidias

i!! pulfat bona , ac fan&ta aggreditur primordia

damonis

I* data virtutim rudimenta fubdolé captat ,

! nunquam non vigilat, utfparía in ipfo ortu

t* fuffocet a&tuum , & bonorum operum femi-

1 n4, fciens;

uód ea fubvertere non poflit

i? ampliüs,(i altàüm jam radicata, & fundata fue-

W'rint Portó diabolus ,, prius cemplexionem

»/, (uti advertit D. Greg. ) uniuscujusque s, Gsas

W perfpicit, & tunc tentationis laqueos op. ae.. mor.

orfl s.

ponit, Alius namque letis, alius ttiftibus, 2per. l-

füd. gob i

j as

alius timidis , alius elatis moribus exitit.

diliditur.

fhln'g,

Qub ergo adverfarius occultus facilé ca*

3

£0

t'n

[

piat, vicinas complexionibus deceptiones

er ier4

Udl" E

parat: quialxtitie voluptás proxima ,1z-

"d.

TEUPM

tis moribus luxuriam proponit, Et quià

)9 , £riftitiainiram facile labitur , triftibus péc«

5,/4, catum difcordiz porrigit? quia timidi fup«

m

plicia formidant, paventibus terrores at«

5 4 tetita£.

Et quia elatos extolli laudibus

((5,, confpicit ; ees; ad quzcunque voluerint ;

bfs, blandis favoribus trahit; Singulis igitur

( , hominibus vitiis convenientibus infidiatur;

n Adverfarium ade& fubdolum uütà tua repel-

(; las folitudine , & optatà hóc triduó vivasiü

j;^&nentis pace ; ac trariquillitate, quid inedii praepa:

(; ftatuendum? dat magnus Eccleiiz Do&tor rac f& ad

dicen$: de diaboli manu tion evaditur ,

dift citiiis pXeniteus

tiàm &

egius

:M pænitfntiam tecuraturs kMon-ct &r

rf

.S.ï Gïfgc

í

XIV

Monitá

L. 1.7- P(altes: nifi converfi fueritis ,gladium f[uin Vibids

4l.

biti arcum fuuin tetendis , C paravit iMlum : (Cih

ä'

Pfd)- ?'.'U.

eó pat avit va[a mortis , [agittas füas avdentibiis effe-

l

i4

ct. Chriftiana anima! nofli proin infidia:

torem. Viden vero & laqueos, quos ii ii

I

principio converfionis tuz amore virtutis, &

j

JEfu Crucifixi difruperis, in tua non tnodà

nori proficies folitudine, fed plena toedió &

W

naufeà ipfam quoqüe refugies viam Domini;

li

W

éontere- Áttende igitur ad laqueos fequéntes, quosju-

desla- dico periculofiffimos. E& autem primus

CI[

qu60:; timor quidam immoderatus , atqueindifcree

c]uorum

tus difficultatüm , quas in virtutis exercitio

D

primus

f

irimode-

effingit aut delicata caro , aut mendai

j

ratus ti-

diabolus,

Chriftiane

[

hunc viricis , (i

[

1

imor vir. aCtu$ actibus jungas. Eftne tanta in virtute

tutis ;

difficultas, quanta i peccatis? & tamen hat

?

Secun-

K

dus in2

inftaraquabibis. 4, Ingensà plerifque me:

M

diis,quz falutem tibi accerfere débeht , avcet-

t

gcns à

V

mediis

fio, & rnaufea, eó, quodlaborém, &tuiab

Ípiritua,

negationemnexigant, Siccine pro mundo;

1

libus

carne & diabololabores: & pro DEO, carls;

D

naiea; & falutetua nihil ? avertant fuperi! Ad abo-

randum, & pugnandüm totus nátus es: ftré

tué decertanti dabitur nomen novuim , &

L

Terius victori& corona.

3. Magnua levitas omit-

f

sieglecs

tus mi-

tendi tuas funCtiones, & mutandi temporis

ninio-

, dift

'

3

ributionemr ex caufa vel leviffimá, vd

fum

difficultate obvià, Etfivel invitus iis tead-

h

dicere cogeris , fequitut mifera focordia, quà

i

illas peragis. . Sed vz tibi: qui enim fperniit

Quartus miodica, paulatimi ruetingraviora. 4 lu-

l

incon*

[

conftantia qüzdam affidüa in bonis propofi-

propofi

fï:an'tiaqi'n

tis , qà& pro beneplacito, & appetitu tuo iti-

Y

li

$s

vertis, & negligis; DEO promififti: fetva

Si non i illaíor és,

Verim DEüs monirride:

[

tüfi

p

xXV

jio Exercitantilus,

ii

gfi;r. Nec lufus tam levis & ridiculus eft ,

ne,

[

quem luctus & lacrymz excipient in

ii

3. Inotdinata diffidentia de teipío qua

j

P

jer Qliri:uä

indiícres

,

DEI gratiám in via virtutis nihil ícires ope-

ta-iffi-

j

tari, Ideó haresin infimis j ad alta & magna

dentia dg

ltl!»1

Veró emergcré, & eniti videtur vix non tiblgipg ;

n

impoffibile. Ubiergo confidentia in DE-

ii

um? ubi fides de potentia & virtüte gratiz ?

Y

Filii DEI , filii ExcelG fumus: ut quid vilibus

Wl

occupamur? 6. lilud Machiavellicum prin-Sextus

j

cipium : fl aliüis boc , vel ita viyere liget :- cur won

equela

11!;101*& 3

i

C mibi? exin moveris pravis aliórum exem-

(

plis; & quia plures in virtute defides, in DEL -

j

fervitio otiofos, verbofos, elatos,;inobedien-

]l

at

tes,in cibum, potum , jocos, confabulatio-

vt

nes, lufus, & nugas effuíos confpicis , jam

TU

prurit affe&us,jam ardet appetitus , eofque

imitári avide anhelas.

O mores inverfos !

i

d

trahit peccatum innumeros: virtutis preti-

VU

um, & nobilitas pauciffimos. 7. Solet & Septimus

Til

quzdam irrepere occulta füperbia, quà non oceulra

nifi magna aggredi immoderate affectas ,

& füperbia

)

ad operá

d

minima concemnis.

Qui prudens eít; à mi-

heroica,

di

nimis incipit, & parvo labore magna fibi pa-

DUD

rat virtrutum merita, & gratiz incrementa,

j of

Ethæc pro monito primo. Jamad

2

"m

ii

On ultimam diem ,

: velhoratn pro diípo- Prevesi

i

N

A

fitione: ad facrum ingreffum duntaxat ?: Pieste

outuati-

Ü

deterrina: grandeinftat negotium: tangit

|

nem, etis

Ui

um, tangit animam , tangit Gcaeternica-

am

iem, — His ;oafüthicic quzvis obvia horula.

t

j

$1 zeius & fervor n corde tuo , potiüs unam

u

libi feliges OGtávaim previam , quà partim

jj

precibüs devotis, partim opetibus lieroicis

l

pre

XVI

— Masà

l

pro eotridào ccelum tibi reddes propitiüiis

Cor contritum , humiliatum , & recolle&üiri

ü

Ti

quserit , amátque fponfus Divinus: vacüurm;

li

inané; fxculare; indifpo(itum vel fpeciebus

niundanis àdhüc plénum refpuit. Anima !

jl

himis fübtilis , niiis delicatus cft JEfus,queri

jl

(

tibi in comitem conflituifti; . Expertz fünt

fatue, "Tu cüra pruüdentibus máturé tibi

l

providé de oleó magnz pictatis, & ini tempó:

jt

re adventanti Domino octutrere fatage; ceís

»1

té adinittéris àd nuptiàs,

j

,

lil;

y» *

iilituen, g Pfami praliminarein dier quafí ünam ex

!)1

do diem

»

tribusinftantibus cole; & inchoa; Sub-

DE

prelimi- t3he te fiecülariüm converíationi , vani$

harem $. emültiló

is, recreatiónibus , aliiíque türnül-

»

ü

1

»l

tibus p

licis. In adventu terreni Principié

jl

quanti ; & quales ron fiurit apparatüs! tibi

Kex regum , Doóminus Dotüinantium appros

yl

W

pinquat. Nonaudis,quid tibi Iíaias: confufe

Q

fjaias $4: gé , coufurge ( clamat proplieta ) indaeré for-

m

w.4 * fitüdinetua Sio, — lüdüere Veflimentis gloridtuat

[ "472

]i

gttia tión adji;iet ulivà , ub pertránfeat per te iif

V

cuincifus , C imimuhdus. — Excutere de. pulyere 3

& !

eotfurgé , fede Serufalein 3 "folye Viucula colli du

€aptivafilia Siou..

A

:

T

t fl

^

Ti

1 nec hà

é pratliminari die te potéi

hi,

eolligere , palver

é(que fzculi excutere, qu£

tamen àd falutem , & pcenitentiarm fpécialie

li /

[

ter dàtà efttibi: quando meliüsjaut prompti:

li

üs, aut commodiüs poteris , cüm nec ctaltie

tíà ihi ; Vel tibi promifla ut certa ?

Wi

Olus i cüm folo agc;cïntendïs DEO, ir:

T.h;fnq

endó

fenfus $

tta cubile cordis tui , cuftodi fenfus , clau

LE

N

pro Exercitantilus.

XVII

iij

&e oculos i

& aures, file, quiefce. . INon eft

ii

cum Deo, qui fenfibuseft , & vivit totusin

"

mundo: Ideo Origenes: quemdiu quis permif-orig.

þ:bu

3us efl turbis , C in multitudine fluduantium vo-hom. $1

j

5 lutatur, non vacat loli Deo, nec fegrega-/?per Ze«

u

», tus eft à vulgo , nec poteft effe fan&us. "

Cuftodiam fenfuum accuratiüs füadet Sera-s Bouev.

li

phicus Do&or monensfolitaium: ,, non4e profe-

9)

evageris hinc iade. oculis, curiosé fingula « eg-

:mpä

1j

35

intuendo ; quia & levitatis eftindicium ,^ *

5

& ea , quz foris hauris per oculos, vcl per

??

aures, ftrepitum quendam interius füfci-

?5

tant ; quó puritas intelligentie , qux in bo-

jí

35

nis meditationibus mentem pafcit , quafi

Y

y

)5

quodam pulvere obícuratur,

Quidquid

W

E

,

proin non cft tibi neceffarium , vel'utile ad

ii

L

tuum vel alteríus profe&um , pertranfi, &

jb

?*

noliimmorari , ne. cor in €o figatur, vel

m!;'ï»

tempusinfructuoséin eo expendatur; O

i

nàm falutaris hzc admonitio! utinam. & in

1]

ffe&u, ac opere felix! Porró federe folitari-

iii!

um füb te&o, quidem bonum eft, fed & ibi

jl

mente intendere reli&tis fociis , amicis,convi-

T

viis , gladiatoram fpe&tacülis, venationibus;

"

& centenis aliis; quibus corpus tuum ftulté

jii

mulcebas , occafionibus , profectó grande ;i-;,Z Ma-

malum eft.

Crates cüm vidiffet íecretó am- xin. e7*

'Fdlt

bulantein adolefcentulum, interrogavit : quid Sezeca.

c

J

hic folus ageret? secum ,ait,lequor.. Cui Cra-

p

tes: cave , rogo , &* diligetter attende , ne cum lro-

Y

jnint malo loquaris,

;

j

( (

, Amicc!

cape ti

bi hoc ! relinque te-

ipfum;& ctera, & invenies DEum. — Noavis s; JMug.

félinquere inundum 3/— relinquet-te miundus,

jferm.

0

x 34j*

b

4

us,d'

XVIII

Mouitá

Y

On fit xfobïs vanu

m, mané furgere ante

!

vigilan-

N

do hilari-

lucem, clamat Ecclefia.

eatum te !

ter d€. quamdiu cum le&o non multüm decertes,

(

i

*?**; Audisfignum furgendi?(ignum magni Regis,

acDominieft, Vocatte, citó fürge, prope-

L]

ra.

Qui fomnolenter inchoat diem,vix non

jam perdidit, Vigilafti non raró in feras

[]

)

noctes pro lufu , obícce nis fpe&aculis, inani-

bus facetiis , aliilque corporeis dele&amen-

j

tis.

Ubi modó jam funt? utinam non in

i

libro mortis! ateradere potes , fi vel his die-

[ii

bus generosé e lecto te proripias. Excitato

fpiritu facra exercitia aggrediaris , & incipias,

ií

tuámque vitam de horá in horam fancté or-

£eo ferm: dines,

» Non dormientibus ( ait S.Leo Pa«

D

d appa-

ij

fit,

» pa) provenitregnum coelorum,nec otio,

Ti

» nec defidiá torpentibus beatitudo sterni-

[

» tatisrepromittitur. Quibusergo ? veni-

tc , qui laboratis, & mecum permaníiftis in

!

magnis tribulationibus , in multis jejuniis ,

jl

j

vigiliis, & vitze incommodis: & ego reficiam

Y05,

j

»

VL

Confü-

»

lendóPa-

u

'T ad folitudinem fecuré tendas , duce íme

l)!

diges, & Dire&tore fpirituali, cum quo

trem fpi.

tuunm, ante

M

fitualem

uam facrum intres, & inchoe

M

in

triduum, f.

alutis , & agendorum tractesne-

|

T

gotium, Hoc fi non fiat, timendum , ne

[

Iub prztextu boni zeliin fervore, ac motrtifi-

jl

eationibus excedas , vel ne quid minus pro

zternitate audeas,

» Et hzc eft fubtili(fima

» diaboli calliditas ( tefte Caffiano Collat,

24.C.19. ) ,, hzc & occultiffima fovea , in

» quamincautos przeipitat , ut , dum iis ma«

Ql

»jora

rgyo Exercitantibàs;

Xix

$ Jofa promittit, neceífaria quotidiani fruc-

n

» tus emolumenta íürripiat. GCurré ita-

L

que ad Patrém fpirituzlem , confüle, & bene-

ii

dictionem pete

ro omni boho opere : fic

;

il

ibis , redibi(que

liiter. Utique &illud B. 9- hs

Climaci notum: , quifine ducceft, etiámfi *^

2 g/'ra'd..

p

de d

j

» prüdeptiffimus fit , in via errabundus in- 7

'et.

u

» Cedit? ita eciam, qui in fuo arbitrio 1n via

» pergit fpirituali, etiin omni mundana íci-

I

mü

» entia fuerit inftru&us, facillimé peribit,

erüm & in hac tua filiali copfidentiá .

n

[

j

àdvertas trià, moneo : i, crede firmiter , Pa- fide vie

trem fpiritualem decipi non poffe; quia D

TA S

j

cándoré

l

u

minus DEus cumillo. 4. Aperihuiccandi-

mentisy

d

diffimé, quidquid vel corpus, velanimam,

àngit, & onerat. Quideritinfirmo , (ime-

)opþ

[

dico fpeciem non manifeftaverit morbi 1

nunquid malum ferpit, & veterafcitindies ?

Ij

Hue

u

cupisfanari ? vulnus, & ulcus exhibe.

pertinet Joannis Caff, do&trina afferentis $

[

M

n

tamdiu fuggeltiones diabolinoxiz domi-

!]

nahtur in nobis, quamdiu celantür in cot-

ji

)5

de: illico enim, ut patcfa&ta fuerit cogl-

5»

tatio maligna,marcelcit, & anrequam dif-

u

cretionis judicium propaletur , ferpens tee

w

terrimus veluti € tenebrofó , ac fubterras

n'

?

neo fpecu virtuté confeffionis protra&tus

u

»

kf

ad lucem; &tradu&tus quodammodó ; & .

»

dehoneítatus abícedit.

3. Efto fidel

is execütie

nf

d q'nc opes

yit

€xecutor in applica&dis mediis, qus dibi a

ris j ac

fpiritualem vigorem oblata funt, scientibo-

medios

s

xum 5

jf

t y & non facienti peccatum efl illi, Jac. 4

)

VII.

,

Urihoc factum vriduüm àon nifi exerci-

jj

/

hee

]0

m in fe comple&atur fpiricualia ;

l

*

aus

A

) Monit4

l

XX

autem folidam requirant fui notitiam , &

AC

raxim, amicé fuadeo , ut ad manum habe-

l)

afürpan* as Jibellum fub tit. Mame mobifeum Augultz

Ti

do libe

fub

- Vindel. noviffime editum.

Ubi & preces,

[

ac devotiones reperies fingulis diei occup

P I

titulo

[

AMane

tionibuspie przmittendas, Humiliate, &

W

utere , quod prodiit tui amore,

Nobif:

IT

€un)

DN

. VIII.

la

ebfer-

Sando

D folitudinem cur properas. Ab homi-

Á

Á

num comrnercio quaré te fegregas ?. di-

diftribu-

tioneui

cis : ut me intra me attentius recolligam : ut

de peccatis meis feriüs dolearn : pro multipli-

lcmporis,

citer commi(Iis debite fatisfaciam: tempora

ialé perdita redimam : vitamantiquam , &

in vitiis enutritam fan&tius reformem , &im-

ofterum perfe&ibs, atque devouüs vivens

dó DEO meo ferviam.

Intentionem pro-

l

fc&ó fan&iffimam !

iüü;

Exequendo ne deficias, diftributionem

temporis tibi commendatur ad unum jotà,

N

l

& apicem feduló obfervanda, —Certe ater«

nitatis felicitas é vit tuz juftitia, & fandtita-

L

tepeadet; fanctitas veró vita tuz é modera-

ta adregulas vivendiratione , & ratio regula-

(

riter vivendi é quovis die probé ,' & ordinaté

]

tranfa&ó, O quantaneceffitas ,ut diftribu-

tio follicité cuffodiatur, & cuftodita obfer-

i

)

vetur curá maximáà , & ftudiofitate continuá!

T

Amice F. laudas, extollis, & aeftimas , fialios

L

conípicias ordinate, & regulariter vivere :

j

quod ergoin alio approbas, in teipfo non 0*

deris , aut contemnas,

N

- Forté ordinem vitz petis, & defideras ;

D)

quem hoc facro ia triduo obferves ? oliero

ip przíenti difpofiionis diurng tabula, quam

4

pro Exercitantibus,

XXI

