delicias , & carnis blanditias; gulofus dapes,

& convivia; otiofus recreationum , & eltu.

"?if

Vi

fionisloca , politicus aftutias , dolos, & mille

mendacia, Hinctantain omni ftatu fui ipfi-

d

us zftimatio, & inordinatus amor ; ideo quo«

E

io.inq

tidianum laudis propriz aucupium , & turpis

imnoy

ambitio; exin timor contemptüs, & vilipen-

s

fionis, defectuum naturalium erubeícentia,X

iplum

vitiorum occultatio,

'Timernus mali vide:

3010 ü;

rihominibus ,fed Deo tales videri non cura:

DO

LMIT

mus, Neinoculis impingamus mortaliutn,

nil nen cultüs , nil non laboris, fudoris,& atl*

hk

Dom

ninz impenditur politiz ; imo nil non negil

gentiz contra Dei precepta comittitur, Hinc

üqlcez[

;l'.glum |

deridetur jufti fimplicitas: exploditur fervi

dorum in ecclefiis devotio , & piorum ire

l

"t Pï:

quens confeíTio ; contemnitur pietas multo:

rum , & puritatis, ac finceritatis fanctz virtus,

Dorte

fatuitas & ítultitia creditur, ac reputatuf.

Al

$. Greg. Omne enim , quod innocenter , & recté ag*

*,FQHO) h

JM. L.x0o

tur, àfeiplos nimis amantibus procul dubio

| i Phw

?n0T.C.X6,

32 C. 123.

ftultam putatur: & quidquid in opere Verr*

?'0' n

tas approbat , carnali fapienriz. fatuum 10*

MT

j^.

nat: quid namque ftultius videtur mundo ;

ii

& hujus affeclis, quàm mentem verbis olten:

'wi

dere , nil callidà machinatione fimulare, nu*

"h

las ipjuriis contumelias reddere , pro maledt-

Aj

centibus orare, paupertatem quarcrepose

L B

c-

Ledio fpiriualis Matutina,

16f

d

relinquere, tapienti non réfiftere ; percuti-

At

f

enti alteram maxillam przbere ? Sic, fic ex-

jrt

cecat atinor fui hominem , ut veluti Samfo*

:W&

nem eculis captum circumagat , ludibrio ex»

1b

ponát , mille crroribusobjiciat.

Vehemesnter,

Ils

inquit idem Pater fanCtifIimus, oculum cordi; $- Ort£

hu

H 4

elaudit amor privatus, cóque claufo, in omnia ifla ^.

Eszbu

ii

Vitia precipitat , qua. vecenfet Apo[lolus, eupidita-

j

]i

tem, elationesm , fupeybiam , inobedientiam ; incon-

ni

tinentiaim , proterviam, tumorem y C voluptatum a-

fmorem,

"n

Amor hic ipordinatus eft ductor, &

ii

feductor omnium paflionum, & veluti car-

do,in quo omnis refpublica interior vertitur,

jl

& movcetur, omniáque defideria, & cogita-

!v&h

tiones procedunt, quz oinnia reflcttit ad

hii

feipfum. Eft quafi indololatra , feipfuri pro

Qu

idolo ftatuens, cui unice ferviat, omnia tem-

f(/

J

pora, curas , & follicitudinesimmolet; cor»

pus & totum illiusrobur, omnes animz vi-

mb

t

Tes, & potentias conlecret,

Inhiat pul«

chris,ut vifüm pafcat, & nutriat ; curiofis , ut

i

It

mulceat auditum; dulcibus, ut oblectet

J

Jj

| Bultum 5 fuavibus , ut recreet odoratum;

mollibus, ut inefcet ta&tum ; laudibus, ut re-

u

J

)

erat plaufum; digoitatibus, ut honorem

, reportet.

Paucis : in omnibus, quz agit,

n (

d

,quin & in virtutum adeptione, in. orationis

, dono, lacryrnis, & fpiriiualibus folatiis non

,Deo placere, fedfeipfum, & fua quarit com-

0" moda,

qd

Paria fentit de nimio fui amiore Vir

g

?i

Societatis inclytus , dum fcribit : nihil eit, & £. 4z-

"d

j

quod dile&tionem magis oppugnat; aihi] ^*cvs

fom 1.fr,

yi

4

quod hanc unionem , & confenfum magis

€. 6,

I impedit, quàm amor proprius, & quod feip-

j! füm quis, & füa commoda, & utilitates qua-

Wrat Hacde Caufa S. P, Ignatius amorer

jf

l

: proprium

16*

Diei Tertie

prbprium graviffimum, & capitalem ompis

| n

ordinis, & unionis hoftem appellat, Um-

fiui

. bertusvero commentatus inS. Auguftini Re-

$

lolb

gulam, vitz communis, ac religiofz peflem,

ATl

& contagium nuncupat, quód eam inficiat,

Tij

& emoricogat. Etfi veró generalisomnium

dténd

virtutum inimicus amor fit hic proprius;

limus

maximus tamen, & jurati(fimus eft dilectio-

aoft

nis; quod vel ex ipfo nomine colligere li-

cet. Sienim proprius, ergó non eft com-

ttn,i

d

munis,qualis debet effe vera, & fincera chari»

&

tas.

Amor proprius divifio eft, & particu-

Abrt0

laris, omnia fibi habere vult, & in omnibus

ttr lo

feipfum quazrit, quod charitati, & unioni di

Amor

Tiuy

proprius F€

&écontrarium cít, II Tendit equidem

fhutdb

politi-

in proximum, in fratres, & amicos.

[

cus

quomodo? fi&é, politicé, & aftuté, Non

litifi

"Avarez. fratres, non proximos , fed res fratrum quz-

Amant nobilita-

ltuye

L3-?-3- rit, defiderat, & diligit.

't il

e3;.

tem, fortunas, literas, ingenii felicitatem,

A

[

& (quód valdé pudet dicere) vocis fuavit

Glin

tem, & juventutis florem, & vultüs deco-

ts

rem , non tamen íciunt. animam diligere;

lttgli

nec Dei imaginem, ac fimilitudinem illiim-

reffam xítimare.

A

Hinc in domo Dei,intz

miliis Chriftianis & religiofis nimiz familiaüg'

uam[

fhütir

tates, vanz necceílitudines, perniciofz amicl

W

ij

tiz ortum babuerupnt.

Hinc diftra&tiones,

'fün

detractiones, & inutilia colloquia promaná

tmg

V

runt, quibus tempus pretiofiffimum facris

f

precibus, piis meditationibus , & profetr

"ini]

bus proximorum furripitur, & in rebus inutk

libus, & vanis coníumitur.

Hinc laudatt*

li D

onesinepte eorum , quos amarnus , proit

cifcuntur, & illos multis bonis przditos fin-

thn(a

odIUm

gimus, ad munera, & dignitates idontos

W

lf E

Ledlio fpiitualis Matutina,

164

a

4

Jactamus, & viros prudentes, graves, & fpi-

rituales comminifcimur, quibus amplifica:

i

tiohibus, vel (ut veriüs fatear ) fictionibus;

n

j

n

ac mendaciis Przlatos ac fuperiores decipi-

mus. Hinc prenfationes dignitatum , quas

j

interdum non nobis, fed amicis noítris am-

N

bimus ; & quia eos mundano diligimus a-

T

lä.t

more, nihil aliud eis quàm carnem, & fangui-

nem, id eft, fiecularem fplendorem , & inun-

nt

danam felicitatem optamus. Hinc fimulta-

I

i

tes, & inimicitiz curi aliis fcandalofz , qui

toshonamant ; aut debito non profequun-

J

tur honore, quos nos amamus, & fufpici-

u

tlus. " Hinc(quod magis ridiculum]) animi

It

Y

mutabilitas, ac conítans oritur inconftantia;

nam quos heri dileximus, & laudum przco-

»[h]li.

niisin tertium ufque ccelum extulimus , ho-

u

W

die averíamiur, & vituperamus , quiaab illis

ii

tes ille dcfluxerunt, qua nos ad amorem

li

ptovocabant, & ad diligendum fratrem in-

jcdd

Citabant, Nam(íi amabas divitias, fi inge-

sj

ii felicitatem, (i decorem vultüs, fi ftemma-

i?

tis nobilitatem, aut ztacem floridam, ftatim

jid

amorem deferes, & amicum contemnes,

(f/)

quamprimüm aliqua evenerit iftarum rerum

)

mutatio , & vici(litudo.

Sicut enim com-

ii

buttis lígnis ,quz ignem alebant ; & alia mia-

jl

jl

teria non fuperadjectàjignis, licét magnus,ex-

i

lt

tinguitur; ita fublatís his viliffimis amoris

j

cauíis, quibusipfe innitebatur, amor fimul

A

cum illisinconítanterdilabitur, Hac Magi-

yi

fter zelofus.

TU

H

O Chriítiane! qualis hic amor ? qux

Zmüy

charitas iita? non amor, non charitas, fed

p

odium, & turpis carnalitas eft, Hanc non

ecuit Chriftus , docuit autem vel maximé

qui

3

ámo«

DieiTerti&

164.

D7

amorem verum, & folidum, quó non res

if

fratrum, fed fratres ipfos diligere , quem non

fittt

rebüs abjectis, acinítabilibus, fed Dei ima-

UTO

gini mentibus fratrum no(trorum impreffz

177

fubnixum retinere oportet,

Et fine hac di-

DO

[f

!

le&ione quid fumus in domo, & eccefia

Aipici

Dei ? Dicat afcetarum decus: Vidi (affirmat

Miitica

de fcipfo Alvarezius) quosdem delicatos

fentt

fratrum amatores 5 ita fui amoris avaros ;

Ti

ita beneficentiz parcos; ita bonorum fuo-

o

rum tenaces, ut nec Íciant cs ad inftrudtio-

Aoretu

nem ignorantium aperire,nec manus adauxi-

hu

lium laborantis exercere, nec pedes ad agro-

W. r

ti folatium movere , necfeipfos ad aliquod

Hi effe folent

Ts n

opus laboriofum comparare,

M

in domó Dei tamquam fimulachra muta, &

brde.

otiofa; quippe, quiad omnia pietatis optrá

torpent, & folüm inuilibus occupationibus,

10 f

üne

Autn

& propriis commoditatibus fervent.

unusex illis2 cris, fi inore , non corde,, fi

ï'fhkv;r

für:

$. .dug

verbis, & non opere diligis.

Et quomodo tt

frad. g.

ttidi |

in joan.

gloriaris Chriflianum e[fe ? nomen babes, C? [atla non

babes s. fi autem momen [ecutum füerit opits, dicat

E

d'ï&ani

te quifquam paganum, tu fatlis te proba Chriffiantit,

Nam [i f ais te. non offan?li: Chriflianum, oumnes if

Ü

Ts

Chriflianum vocent . quid tibi prode[f notuen , ubi

f&5 non tivenitur ?

Y

erande

IIL O ergó malum al

orum peffi

malum.

Mdy

mum , amorem proprium! 'qui dum fibi in-

vigilat, Deüm, proximum,& meipft

u

n mi-

"ts h

IWI ub

hi aufert, clongat , & fubirshit. — Aufert

Deum, qauia eó regnante non habitat m£-

E mdz[

$. Cath.

m

Sen. Dia-

cum. ldexdialogis S. Catharinz Senerilis

difco. - Unts (ait Chriltifponfa cafti(Iima)e

Mu !

0g.6.$2.

"tl

/üatt/).

exclufus ab amicitía Det. Et qui:

s 3lle ? fubdit

Uii

] dUl'l

18.20. Oancta: Jfle, qui confi[lnt n amore proprio,

enii

P

--

iec'lio fpiritualis Matutina,

1-63'-

n

!

enim funt. duo, vel tres congregati in nomine meo ,

ibi fum in medio eorum. Ergó unus eflexclufus

)

V

iU

j

(fatetur. Chriftusipfe per os B. Catharinz )

quia non fum in wedio ejus , quia locum fecum ba-

m

Vere noluit, ut in medioflavepo[ei, — Elongat &

[nti

proximum per varia temeraria judicia, &

t

fufpiciones ; elongat per falíos affetus &

j(

i

u

politica verba.

Hic enim amor proprius

mentitur fe amicum, &noneít, "Vinexpe-

na

rientiam? feliciter proximo , & confratri

[

ccepta fluant negotia ; jam turbaturille, Ho-

lus

Y

noretur, promoveatur, zítimetur proxi-

us

mus undique : jam triftatur, & inquietatur

u

lt

ille,

Deficiat econtrafrater, committat er-

ii

rores, mutet füos mores, incidat in confufio-

id

1N

nes, & opprobria: O qualejam gaudium in

n

cerde amantis feipfum ? non condolet infir-

J

ii

mo, non fuccurrit mifero, non miferetur

uPa[vr

anguentis, non adjuvat clamantem , non

eli

lublevat rogantem: & hzec fit vera, fincéra

"

n

charitas? ftabilis amicitia ? quis mortalium

n

[

credidit unquam ? potiüs affirmabunt ,. di-

cent, & clamabunt: non amor, fed invi-

[ j

dia, & animi perverfi , ac fubdoli fumma aftu-

40j

tia eft, quz non unit, fed unita fejungit, & di-

I

vidit amicorum peCtora.

Aliter;aliter opor-

D

il

tet diligere fratrem , & proximum.

IV. Ecce! & audi, quid Seraphicus Oftesdi-

tur amort

Q

Do&or, dum pia ex Canticis interrogat a-

verus,

d

nima: indica smibi , quem diligit anima mea, ubi

Cant,

l.

jl

pfül'»

bafcas , ubi cubes in mevidie.

Refpondet, dum g. Boza-

j ^

ait: indicabo tibi fpon[a , quem üiligit. anima tua, vent.p.a

i^

hi

certe in infirmavia jacet, ib angu[liatur , ibi dolove frimul.a

n

i

gravatur, curre, & illi miniffra, Quomodoau- "*e7

jill!

]

temhocfiet? Datconfilium S, Bonaventu-

pcäu

ra, dum ficconcludit : ipfum ergo exteriorem

[/)

/F,/Jl

34

proxi-

166

Diei Tertía

t d

proximi beminem tanquam [acculum. fercorum vt«

linquens, confidera interiorem. ad imaginem Dei

tl mi

li

factum, [anguine Chrifli vedemptum, locumi fpiritis

fandi.

H

Ageitaque Chri(tiane! non amor p

V, Df

valeat: concupifcentiz ! ama fratrem, ama

iA0 D

proximum, & quo eum videris miferiorem,

in ha

aut infirmiorem, eó ardentiüs fove, & dilige,

&allr

Híc híc latet JEfus, quia teftimonium perhi-

Itntin

buit de fe: auidquid uniex minimis feciftis,

Vr

mihi feciftis. Jcfum equidé inter amicos, inter

[

fautores, contubernales, confanguineos, &

Atoq

tuos quzrere potes patronos;at difficulter in-

Ittuia

venics. Caro, & fanguis JEfum impedit Di-

tiile.

cis: quidquidíit: tamen JEfam amo, quz-

ts i

e

Ti ?

ro&diligo. Bené: credam & ego.

sn Caib.

Chriftus Dominus in dialogis Catharinz

?frnor

Sen. proteítatur dicens: sibi veddere nonvales

tficis

Sen.indi-

el.c. 6,

.tis amorem, quem ego à volis exigo,

Ad qui

Ál

" enim veftra mihi obíequia? ad quid panis,

gnultes1

potus, veftitus? ad quid divitiz, habitatio-

ütye

nes, & bona veítra quzcunque pretiofifl-

'tlim

ma? his omnibus non indigeo : datenim

Mif

]

lec, cit,

abundanter füo filio coeleftis Pater. — Quia

Ugl

autem non indigui ego , ide) vobiis affignavi pto-

RUT

aimum ve[trum, ut ei faciatis ea , que saibi facttt

QU

won poteflis . C* ego reputo. mihi fada, quacunque

facitis illis,

Dediftis mifero cibum,veftitum.

"o

& potum? Deo gratias! mihi dediftis: &

'ütem

reputo, — Errores, nzvos, & defectus excufal-

nü[)()n.

tis, & occultaftis? Deo gratias! mihifeci^

!t

tis: egoreputo, — Difcolos exempló bonó, (

tlcc[[u

verbó charitativo, ac manfüeto compofuil*

m

tis? litigia, & difcordias fopiiftis? multa

Ultee

mala & fcandala precibus,& admonitionibut

m

tgf-

BU

ämPCQiiRis ? fraternam charizatcm refufci

EH

li

M

167

:Leäio fpiritualis Matutina,

hs

ds? divifa coniunx:íis pe&ora ? Deo gra-

Ll

tias! mihijunxiftis: egoreptito,

x

"m

fed. |

Amsas ergó JEtum? non ama te,

proximum , ficut teiplum. — Hic amor fal-

Pu

vat , proprius te, corpus, & animam perimit.

At

Ideó nullum magis adverfarium, quàm teip-

mit

füm habes.

Dmones, homines, infernus,

ii

fzculum , adversus te fünt ; fed omnes ma-

Yi

nent inermes, nifi tü fubminiítres arma: om-

j

nes crunt innocentes, rnodó tunon tibi no-

Ceas,

Intuo arbitrio ftat omne damnum.,

;f

yutt

& nocumentum: neculluste lzdet, nifi ex

j

licentia, confenfu, & voluntatetuá. . Tutu

m

65 ille, qui tibi fabricas omnium injurias ,

n

quas immeritó imputas aliis: tu refittis Di-

vinz Beneficeritiz ; tuimpedis donorum fu-

i

l (j

pernorum fru&us abundantiffirnos; tu Dei

inficis gratias , & corrumpis virtutes przftan-

il

, Á

tiffimas : & tamen tibiadularis moleítiffimo?

mulces, & faves nocentiffimo?é(tne odium?

T

2

€ftne perfzcutio, vel affli&io, quà non in

teipfum excandefcas ? ah! quoties tibi im-

p

' l]:u

pofuifti? quot culpas, & maculas contraxif-

ti? codlo te fraudáíti, gratiam neglexitti?

at

damna in fpiritu fine numero tibi intulifti?

T

"

Quot triítitias cordis, quot affli&tionzs men-

tis, quot infortunia rerum , quot jacturas

l(u»qw

Jm.ïdli

temporum , quot morbos corporum, quot

contemptiones, quot convitia, quot irrifio-

ii

duf

nes conciliafti tibi per inordinatas pzfliones,

per tuam incuriam , incircumípectionem, &

! j

N

exceffivum guítüs, & cupiditatis pruritum

Si unus ex juíta causá te contriftet , vel mor-

) u

ii

tificet, jam offenderis; cur ergó adverfus

jl

te non irafceris, cüm tui fis paflim offenfor

11011ï

;;

injuftiffimus? O Chriftiane! (i femel depre-

4

hen-

j ;

Y6$8

Diei Tertza

, hendiffes, veladvertiffes, aliquemtibimen. — wit

üri,nunquam fideres ampliüs; &àtedecep.

.&us, & Izfus toties adRuc tibi, & amori confi-

lity

dis proprio, necte circumfpicis , aut fentis,

D]

qualem viperam portes, ac nutrias in finu

dme

tuo,

1

ln

V. Viperam adeó venenatam, beítiam

Vuur

Amor

L

proprius

hanc cruentam , ut tempeftivé excuterent

exofus

San&i , ah! quid non egerunt? O quanto

hii

Sanüis. honinfeipfosexarferunt odió ? quot, & qua-

tk

lia non fibiipfisindixerunt martyria? intuere

nulidi

Magoum Benedictum, juvenem tenerri-

pii:paf

mum: en! rupefcit totus inter fpina$ acu-

Amtm

tiflimas.

Confidera B. Dominicum thora-

Wo j

ce ferrcó loricatum.

Uná die unicum non

tu, d

ii

femel percurrit pfalterium, quod ut eó devo-

uüs, ac recollectius perfolveret, utráque

Aant

Ícopis armatá manu corpus maccerabat, atque

Mil

ad finguinem ufque affligebat tortor fui a

Aeh

cerbi(iimus.

Admirare & B. Petrum de

fetili

Alcantara. Pactum fecum ipfo iniit,nullum

"ii

fibi in hac mifera lacrymarum valle guftum,

t5

nullam requiem, commoditatem nullam,

wntem;

nequidem concedendi minimam, fed femper

ia

multiplici fatigandi labore, affligendi jejuniis

læp

ls

&flagris, & enormiter feipfum quotidie ex:

Adem

cruciandi, ut eoó meliüs, & fuaviüs vitam guf*

taret alteram. — .O Bernarde, ó Vir Seraphi-

d

sffhn

ce! S, Francifce! quid fibi tantus in corpus

iif

d

rgor? quidjejunia continua ? flagella fan«

1 ngCH

guinolenta? frigus intolerabile ? audio vo»

UM

cem : quarant alii alia : nos quarimus JE-

uT

fum; & (an&to noftrüminveniemus odió.

i hffl

parvule! O Joannes de Firmo! quó tu pet*

As

gis? vix fepteanium impleviíti , & jam t€

u fffüo

video início patre properantem adagros,cur-

d

n«

Ledlio fpirittualis M&tutina,

169

UE

rentem ad fylvas , teintra montium horren-

li

das abícondentem cavernas, copiosé tibi

A

W

n

illacrymantem , impofití(que intra veítes

i

[

fupra vivam carnem urticis tefine modo,&

(ilE

clementia cruciantem.

Quz caufa tui adeó

ingenui tormenti? aolo vinci à tnalottrticas, fla-

n

gella arripio , ut in bouo fuperem malum , quod mi-

[

"

hi minatur undique inimicus bomo, amor cacus, e

(«

proprius. Prodite & vos Ó veteres in 'Thebai-

u

de, & Tabenna Monachi, qui corpus buxó

i^l

pallidius circumtuliítis , aridó pane pro. deli-

mu

Ciis pafti , frigidà fuaviter poti , nec fitim, nec

fniil

famern unquarn fedantes , habitantes fub fri,

qun:

gido Jove, vigilantes in noCtes profundiffi-

T

mas, & fuper nudam quiefcentes humum!

u

O viri! O Patresin vosipfos rigidiffimitun-

q

de tanta aufteritas vobis? Nunquid inimicum

l

nl

noviítis veftrum ? technas amoris proprii

ia

deprehendiftis? aftutias, & dolos illius ad-

p

vertiftis? & ideo in vosipfosnulla remiífio,

I)

W

enignitas, & mifericordia nulla? Et ego, &

J

bf

tu Ó Chriftiane! parcamus, diífimulemus,

10

contemnamus damna, miferias, incommo-

li

da, & expoliationes, quas mihi, & tibi jam

d

fepiüs intulit hzc rabida beftia ? erubefcat

?

0

tandem genuinus Chrifti difcipulus , fe regi,

l vtl

acduci à cco, claudo, & muto.

Et an a-

liuseft amor proprius? an non cxcutitin re-

Vit

yl Ef"

bus fan&i(fimis ? in illufttationibus fupernis?

in fugge(tionibus fpiritüs fan&i fuaviflimis?

l)

T

annon claudicat in omnibus virtutibus ? in

( *

uncionibus & officiis Divinis? in exerci»

^ tiis lacris, & fpiritualibus ? an non & lin-

!;, gaam perdidit, ubi laudandus, & honoran-

|

]

qll

j

, dus effet Deus cum fratre, & proximo ? inte-

j

ípiciendum , contem-

i

mb Fim oculos habet ad qc

$

nen-

Diei Yertia,

170

suli

negglum; atque arguendutn proximum acu.

tifIimos,

Habet & os ad fui laudes, fa&o-

i, (

dotan

rum aut dictorum przconia, ad propriam zl-

timationem , & elationem apertiíimum,

DFT

tisD

Habet pedes, habet manus ad recreationes,

adlufus, facetias, jocos, & temporis jadu-

M in

ram quàm excitatiffimas, Quis igitur Chuf-

itore |

tianorum nonvidet ? quisnon & manifeíté

titdi

advertit , quó omnes amoris proprii ten-

Apnin

dant conatus, & induítrie ? non funt a

Aoter

coelum, non ad fan&itatem , & perfeGio-

m 4

DEO t

nem vitz ;fed ad ruinam, ad interitum, &

damnationem animz fempiternam.

LURT

Non!non! mi Deus! id non tua per-

AU

mittat gratia ! ad te fa&ti, nati, & vocati

t g

fumus omnes, & finguli. ITui fumus, tibi

Af (

vivimus , tibi & moriemur, Cadat impiushic

"i

' amor! pereat hoc in nobis infernaleidolum'

hic

corruat inimicus ! confundatur latro animz

UT

infenfiffimus * amavi, fateor: fed Ó quam

ht Fa

iniqué ! quàm ftulté! amavi mea commo-

lm au[m

da, & bona hzc creata, qua tam£ü non

Atcue

poffüntamare me, aut animz prodelle, ^

R

pavi homines: qui, an & me (incere, pure;

Uij

& fideliter fint amaturi, aut juíte dubito, 2ut

W

u

|

n

Amor

prorfus, nefcio, *

,inml iu

Vl. Deum erg

il

l

0"i$l'nu

Deifiper

o impofïcrum quz-

i

Omnia,

ram, & diligam, qui antequam eum no

]

Vium,

viflem, me amavit; qui & amatus nu/

Ti

quam non redamat; quem & ulteriüs amz

re fumma virtus eft; à quo arari coniut

D qu;m

mata perfectio, & felicitas.

DEN Tin

Profectó 6 anima! ti

bi & tuis rc&& fet-

D] 3(]3:

vis, & invigilas commodis , fi fervias D:0»

? fhund

euümque füper omnia diligas.Quodnam enim

tem

UT

Nb

majus dicas commodum , q-uam fclicita

oe

Leilio fpivitualis Mz:;utiäa.

171

Qp

eptabiliowem , aut quem pretiofiorem fruc-

d

Mi

tum , quàm plenitudinem virtutis, abun-

)

Ti

dantiam gratiarum, & certitudinem falutis

fUl

ti

tuz zternz ? & hzc ubi reperies nifi in fer-

(

vitiis Divinis? in exercitiis Chriftiang pieta-

Q1

tis? in fervore, defideriis lanctis, & ardenti

guur(

amore Dei fuper omnia ? Poffideas omnia

( 10j

mundi regna ; fedeas in fapremo mundanz

)

dighitatis, & honoristhrono ; fufpiciaris , &

W

0n^

adoreris, ab orbe univerfo ? Téne exin ben-

u

tum , aut fortunatum credas, fi ccelo, (i

Qu

Deo tuo difpliceas ?-quàm luculentur id ag«

jf

Roverat vas eleCtionis, cujus, & gemebun-

n

da hzc exclamatio : fratres! fedamini clarita- 1013

a

tem j amtilamini fpiritalia!nam fi linguís bominum "^ *

laquar, & angelorum ; charitatem autem non babe-

(ini

TU

am , fattus (um velut as fonaus, aut. cymbalum tin-

fl

tieus 5 C* fi babuero prophetiam , &* noverim my[-

du

teria omnia, C omnem fcientiams & fi. babuero

1

omnem fidem, ita, ut montes transferam $. charita-

nit

tem autem non babsero , wibil [um. — Nihil ergo

unt curz mez, & follicitudines , nihil labo-

1

I€s, & conatus,

nihil vigiliz, aufteritates , &

ftudia,

* inordinatus imponit amor inde-

(s

feffa,

i

ü

is nipondus addat & meritum Di-

vinus, in vanitate pereunt, in umbra opera-

fl

tionis inutilis evaneícunt, & ad nihil aliud in-

ferviunt, quàm ad augendas in morte fatales

ynn'

amlb

miferias, & ad acuendam Dei in extremo ju-

()

dicio fententiam , quia audiam: ,, ferve ne-

kl

» quam ! Chriftiane hoc nomine indigne !

;mifl j

» an nimium exigituràte, dum petitur , ut

yi

» facias pro Deo . tuo , quod feciíti pro

» tnurido, carne, & amore proprio ? ut au-

Lj

r

Q

» deasadrapiendum tibi coclum , & perpe-

J

» tua beatorum gaudia, quantum aufus es

at

li

»3g6:

DieiTertia

171

, agere ad te cum falute infeliciter perden:

Q

», dum, &adacceríznda omnium damnpa-

do

s torum. fuppiicia ?. .O f1 tantum feciffes

0

1

pro Deiramore, pro virtutis ftudio, & per-

tb

fectionis Chriftianz obtentu, quantum pro

Atf

mundi, & feníualis anroris guttu, quàm pius,

r

quam virtuofus, quàm fan&tus, & perfe&tus

f

jam efles !

/

w

O Amantiffime Deus.! quàm bonus

es! veré me amo! vere mihi laboro, (ite

tuga

X u

8 u

'diligam, & laborem tibi: in quo enim amot

z

Atüpt]

nsi,, CuUs, femper cogitat, quando ad te perve:

"d p

28,

niat. quando mundum derelinquat, quando

tlf

carni: corruptionem cvadat, ut veram pa-

»' Tte

cem inveniat: femper habet cor fuum , &

dcíiderium in fuperna elevatum,

Quando

fcdet, quando ambulat , quando requieícit

cor à te punquam recedit,

Omnes ad tui

M

[

amorem exhortatur, omnibus, quàm dul-

)j Po

ii

cisfit Dei amor, & quàm malus, & quàm

al

amarus fit amor fui & fxculi , corde, ore, &

Oï

T

opere demoníliat.

Nl

Deridet hujus feculi gloriam , arguit

hi

AOT

follicitudinem: & quàm ftultum fit , in iis,

quztranfeunt, fidiucam habere, oftendit,

Thni

iet

Miratur ézcitatem hominum, qui hzc dili

MU

gunt. Miratur quomodo univería hactran-

44]

(;

fitoria, & caduca , féque ipfos non dere in-

!

if

quuntomnes, Omnibus exiítimat dulce,

quod fibi üpit: omnibusplacere, quod dili-

fj

Al ü

git. Frequ:nterte Deum fuum contemple-

tur, & in tui contemplatione füaviter reit-

N

M

citur tantó feliciüs, quanto ftequentiüs,

Quàm malus econtra füm mihi, dum

&n|

dmm

quzro, dumdiligo me! ubi enim amor(ui,

"tdl

ibi peccatum, ibi pa(fionum confufio, aflec-

tuum

ii

AE

Al

"

Leilio [piritualis Matutina,

173

tuum rebellio, & nullusrationis, & pruden:

f

tiz ordo, fed fempiternus timor , & horror.

]

ni

O

eus! ecce!totus ergó amore hoc

lt

li

cfcoincurvatusincedo, & non poflum ni(t

T

Sunt & iniquitates mez

deorfum efpicere,

fupergreffz caput meum ; obvolverunt, &

d

Ah! miferere

ficut opus grave gravant me.

inique agentis, erige, evolve, exonera me,

n

i

neurgeatfuper me puteus os fnum. Doce

bt

me, quzrere te, & oftende facicm quzrenti,

etiti

Renuntio mihi, renuntio omni velie, & a-

lt

iaré proprio.

Ad tepropero cum Auguf-

[:

j

M

tüno fufpirans: quaraz te defiderando, defiderem

n

ie quarendo ,. inveniam amando, amem | inyenieus

Wk

[

PROPOSITA.

H

103

l. IQL

Mor proprius nimis fubtiliseft (ait ín- Verz,. B,

fignis aíceta Benedictinus) & vix in. i.

ww

veniri poteft, nifi lucernà diligents examinis V«*

ZI.

)M

difquirantur finguli anguli cordis.

Amor ?^

[l

7

t 4

proprius furtivus eft, citó perfodiens zdifi-

untl. $

ciur fpiritüs , nifi inceffanter vigilet animus.

Odiffe

(f

AÀmor proprius aftutus eít, pietatis induens feipfum.

arvam, & charitatis vocem mentiens , ut

fbimetipfi fatisfaciat, Ne decipiar & ego,cum

j

|

con(ilio R. P. Spiritualis hunc,velillum rigo-

i

risfacriactum exercebo. Qui enim odit ani-

Ti

mam fuam in hoc mundo , 1n vitam ztere

nàm cuftodit eam.

O odium fan&tum! O

j f

u

odium fuaviffimum ! cursamdiu neglexi te ?

ylt

2. O Chriítiane! fi visperfe&é purga- Divs

i

1ià vitiis, in quantum przvales,accende in te ^m«

ignem Divini amoris.

mïuk

Si dulcedincm Divi-

WF

ni amoris p erfe&te guftaveris, de tcrporal

n

duicedine i.on curzbis,

Sic eft, feoíualitas ,

peie

Eo,ï & propria complacentia plerumque irre

tens .

Diei Teitia

174

tentantin aCtiones utut fanCti(fimas, & hac

Intentio füummafraus, & aftutia eít damonis.

Novi

M

relexa tefatana ! preveniam , & vel maximé ad

li

tempere aCtiones indifferentes, ad recreationes,con-

AT

rccicae

vivia, lufus, & alias deliciofas excurfiones

t&ionis,

Tny!

proteftabor dicens :. Domine! propter te! pro-

ACLV

teflor: milpropter me, — Duleia non ineruit tmpia,

impudens caro.

Cuftodi-

3. Juítitias judicabo, ait judex Divi-

re fince- nus

D

ritatem

Heu! quàm malitiofus ergo cít amot

mentis.

proprius, qui nequidem rebus parcit fandif-

j

fimis, quin inficlat , corrumpat, maculet,

hll

Non mirum : imitatur enim tineam , cui nul-

i

((

la veítis nimiüm pretiofa,

Verebor proin

fittüg

At

& timebo omnia opera mea 5 in azyrnis lince-

ritatis, & veritatis ampbularc cupio , & firmi-

jttte

ter ftatuo, omni die ad no&em ruminari

kEXP

hac quatuor: qualis fuerim erga Deum? an

lum

fervidus, & zelofus ? qualis & in flatu meo? at

dtur

bonus Chriftianus ? exemplaris ! ferius? an

M

veró merus politicus? íervus ad. oculum?

quomodo erga proximumn ? an reverentialis?

Charitativus? benignus, & rmitis, ac obie

HEu

quiofus? quis erga meipfum ? an ofor , peri€

?

cutor, inimicus mei? nunquam abncegatio:

V

nem ? nunquam facrosrigores horrui ? Hc

h

quatuor O anima ! beant,

Vive, ut obíer«

ves;obferva ,ut fan&tius, & perfcóétiüs Vivas

r

Jitq

MEDITATIO 1I.

m

ly

OBLIGATIONE SEQUENDI VITAM

E

ET EXEMPLUM CHaISTI DO:

bU

l

MINI.

Mi

qï

mio |

E&flote imitatores Dei;

Ni

|

fient ]ïlu danff

Ephef, $, r,

L

s

P

Meditatio: 1.

17j

Y

PIUESENTIA DEI.

Y

Dfum: magnc Deus! paratum cor me-

ii

À

OM

um! parati, & finguli fenfus mei! tuàá

jam imple gratiá.Satis datum cogitationibus

vanis! ad te de luce vigilo : ad te fufpiro, cgo

captiva filia Sion, fitiens anima;

flb

PRAELUDIUM. I.

"

d

D militiam , ad arma vocor! ftat jam u-

À

trinque exercitus ; militum eriguntur

'Cihï-'

vexilla : lego belliducum nomina: video ex

1/

parte una vulneribus gloriofum, & crucis ar-

d

matum trophzo, cuius infcriptio : per wme

1f

vinces. — Video & dulci amplexu me ad fe ra-

J

pientem cum dicto: fili! fequere me, At cerno

)!

& ex partealtera luciferum inferis ftipatum,

li

& flaammineo mihi minantem gladio, & vo-

j

Cciferantem : Hi€HS 68 IHl Uon amplins dimit-

[

Tam,

L

PRALUDIUM II..

[

Eu me! quó fugiam? autcujus militiam

l ïïf

H

Í

profitebor? ; JEfum deferam, Deum

& ccelum contra me provocabo ad vindic-

!

n

tam ; fi fequor luciferum , jam damnatus

fum.

uid ergó ftatuendum ? viciiti 5 a-

,

mor: JEíu vicifti, Ad tecurro, jam falve!

partes diaboli deteftor, execror,

Laqueos

potuit : dirumpam, & arma imitationisChrif-

ti Domini quàm jucundiffime affumam.Dux

l

magnanime! patientiffime JE(u miles tuus

J

*sro, quamdiu homo. Jam grcffus meos, jam

cfideria meain tui dirige imitationem, &

j

quid fit, quantumque deceat, fequi te, à nunc

Íervum, & militem tuum cdoce,

VERI-

/

176

Diei' Tertit

int

VERITA !

ET

AR0ra

., Següere me.

) «

ft, d

DIALOGUS I.

AL

i,

Séqui

t FX JESU! &cur non fequar te? tuuti

queillaporta, per quam cunduma

Imtin

Chriftum

& ]

propter paradiü ccele

ftisgaudia ? tu via, quá ducor

ad vitam? tulux, quz noCtem fegregas, &

Em

ial'lf, I

omnem hominem in hunc mundum veni-

entem illuminas? Es & du&or , & comes

AUts,

m

m

meus, ne forté offendam ad lapidem pede

meum, Du&ore angelo fuper afpidem, &

[isrona

1. &

bafilifcum illefas ambu

]3bo , & conculcabo

leonem, & draconem: quis ero comitante

b u

RON

DEO? Quàm fecur

us ergo , quàm felix, &

40

fortunatus incedo, dum JEíum me

um fe«

fuis depradari defi-

t Cm.

quor? Sint , qui thefauris

^tdy

derant mifellam hanc meam anima

m : fint,

f f

qui infidias, & mille moliuptur technaspe-

regrinanti: fint, qui omnes via,somnialoca,

"n

MS. 3 Sa]

& angulos inhabitant , ut me rapiant, in lap-

füs przcipitent, & in manus tradant inimico»

NT

l W(]b

rum: quid tum? incedit ante me D us :

Vf

nec porix ipferi prevalebunt adverfus eum.

M

li

Revivifcat , & faó furgat & pulvere fuperbus

4 (.um

Goliath, provocet, clamiret £aftu magno :

ln

]

At

r.Rep. quaveveni[lis parati ad pralium?. nunquid cgo 009

mibi virutli »

L

if

178. C fum philiflaus , C vos fervi Saul 9. date

À3e.

Q ineat mecum fingulare certamen.

Q anima

ol

n DE

fuperbia, clatio, faftus hic eft

Otcinz ïnvi-'

D

dix. mnpice , & [ ac fecundinn éxemplar , qiiod VP

d

"n

biin monte monfvatumefl. — JE(am humilem ;

JEfüm pauperem, JEfum nudum, & obed-

Af

IQ

b

entem indue : &xcaac; ementita hoi

iym'

jac-

Meditatio - 11,:

177

:

jac&antia. : ». Ubi jam effes tu ? ubi hom

j- dátum

nesuniverfi , (i Chriftustuam non fufcepiffec ?mitatio-

naturam in fimilitudinem factus uthomo

2 nis exems

O in quibus non ingcmifceres tencbris

:, þlum.

quot, & quantis non abundares miferiis ?

calamitatibus? zrumnis? fi fe nonexinani-

u

W

iflet, & ufque ad crucis humiliaffet patibu-

T

lumtantus DEUS ? Ubi cífes? periiffes mi-

quä

d

feré, Perire autem te noluit Chrifti amor ;

(

ideó ut Redemptor, & Salvator defcendit

sl

tf

adte, nonfolàmte liberansà potentia dz-

L

monis, fed & ab omnityrannide peccati, &

hominis paíffionibus, motibus & inordina»

t

tis concupifcentiis onerati, atque przgrava-

i

6]

Siautem liberatus à fervitute tam mife-

o

qt'

1à ; ubimedia , ubi virtutes, & virtutum o-

j

pera, in quibustua con(iltebat Redemptio ?

j

I*

.eva oculos: & vide: Chri(tus ipfe clamat

de Cruce: difcite Àme , quia.mitis [um, & bumi-

r

lis covrde,

Fruftra nomen mihi foret Salva-

j

toris: fruftra & titulus JESU Nazareni , fi

[id

nl

exemplum , fi opera hujus non fecero Nomi-

nis, * Salvaterem mundi pati opportuit, &

mt l

TA

p

mori pro homine perdito, . Àt Exemplum

dedi vobis moriens in Cruce.

Nomen J£-

ij

fu fahguine , vulneribus, & livore conftitit.

"

(

Sed nechic deíui : torcular calcavi folus, vi-

d

tam cum fanguine fudi, & dum nec guttula

Ru mh

anguinis in corpore , aquam de pectore por-

"

rexi. Exemplum itaque dedi vobis,ut quem-

] !'Ilbl f

!]

admodum ego feci, ita & vosfaciatis, — Ani-

0i

ma! DEus fine virtutis exemplo Salvator, &

Jïflpï

JEfus effe , & vocari noluit : qualis ergó tu

lh !Vt

eris Chriftianus? qualis tanti Magittri difci-

hun',ly

Chtiftiaz

pulus fine fequela, & imitatione? 3. Mag-

nus

j

num fane , excelfum, & füblime eít , quod cucii i.

u

pOr-mitator,

178

| Diei Terti&

portas,nomen. Sed nimis vile,nimisinane

mï, [:

& vanum fipe vite bonz teftimonio. Neque

BOUUT

ia

etim quia Chriftiaous appellaris , jam bonus

Chnfhanus es.

Dicas , arborem,aut petram

ial

nl

hominem eífe: ideóne jam erit homo? mi-

nimé. Dicas te Chriftianum 5 verüm fa-

Aftry

$.

tf

N

. Greg.e '

tage , ut prius fis, quiappellari vis. — Chriffia-

er :'ff.

uifmus autem non eft nifi profeffio. fmitationis

m

orici haud

mb

Chf, Chriffi 9Efu. — Platonici, & Pytha

hOE

meruerunt nominari , nifi. qui luorum Ma-

giftcorum placitis firmiter adhzrebant , &

(f

ütfio

fecundàüm hzc vitam , & mores conforma-

bant. Ecce DEum! ecce JEfum,Magiftrum!

p

Ailtre

.O quàm alium à Platone, & Pythagora. Hi

Magiftri fuerunt , fzd vanitatis , ftultitiz, rui-

tmir

*. Non fic Chriftus, quia docuit ut veri-

Ml (

Omjn

tas, Via, & vita. — Jam fequere , & ad ejusle-

ges, & excmplum vitz tuz curfum inftitue,

,

Tte (

& hoc bono tuo optimo, quia promifit: fi

quis mihi miniítrat, me fequatur , & ubi fum

Tuopi
