Leilio Spiritualis Matutina,

47

m

fed legitime certantes acchpiunt coronam.

Szc erit

lt

i

in fpiritualibus , quód nullus corotiabitur , if fervet

debitas leges pugna.

Illi quidem , ut. corruptibilem

lt

hr

«oronam accipiant 5 nos autein incorruptam. — Ec- pugnam-

ce! pugna requiritur, certamen à te defide- do.

m

iM

ratur , quisquis Chriftianum ( quid dicam de

Religiofis? ) teprofiteris melioremaliis. Sta

ii

ergó in bello, arma nunquam dimitte, myl-

TT

teria fidei tuz firmiter crede , & fecundüm

[

credita vitam, mores, aCtus , & verba inítitue.

*

a

Sic jubet , ficmonet & rogat. Mater pulchre

Wz.f

dilectionis Maria,

Cape doctrinam, quam

j i

dedit in calamo S, Ignatio Épiícopo , & Mar-

ij

tyri gloriofiffimo : Jgsatio , diledo difcipulo Bil/s.

du

optet Maria bumilis ancilla [alutem, — Quod tn per ? P- 49

jj

Soannem de meo fillo 3Efu audtfH, & didicifli, omnia Ci:ff *

Crede illa &* adbave illis immoliliter

.

lf mif

vera funt.

? jerm.

i

Chrifliana fidei votum tene firmiter , € conforma isp[uls.

p

vitam ,a mores tuos fidei tug, — Veniam cum goan-

i

ne ,te ,& Chriflianos , qui tecum manentvifitatum,

[id

Stain fide, & age viriliter, neque perfecutionum

od

j

procellis cede,

Bene v4le, & fpiritus tuus exultet n

DEO falutari tuo,

IV. Et hzc O Chriftiani ! Honor

p

hriftia-

fs i

cít fumma gloria , & felícitas noítra, videlicet

n

vita veré Chriítiana , exemplóque, ac legibus ;; i,

o

Chrifli adaptata: non dignitates, non hono- ai&ca.

ld

Te$, non grandes in mundo tituli hono- toria.

n

rant Chriítianos , ied viva virtutum exempla,

&fían&imores. Audiamus B. Ephrem, &

ägs j f

vt

mundanz glorie , quia tran(it in i&u oculi ,

yonh l

perfectius mori difcamus : gloria. Cbriflianto-

.Ephréne

r

?um , inquit, Deipraceptume[t. — Gloria Chrifti

e amore

anorum, Apoflelorum , €* Prophetarum doctrina.

4!0'"'

iritua- d

uperzs

y

Gloria Chriflianorum , bumilitas «nimi eft , fp

L

!

lis paupertas , & obedientia, — Gloria Chriflianorum

n

pþlmodia eum compunitione,

Gloria. Chrifliano-

R

THIh

Duei Prim&

48

(ud

Yil

vum punitentia cum lacrymis, — Gleria Chrifliato-

vum man[uetudo , & quies , oimibüfque fe fubmitte-

ve , acveverenttam tvibuere.

Gloria Chriflianorum

eft. dicere focio : peccavitibi, iguo[ce mibi. — Gloria

[

Chriflianorum , advenarum , C peregrinorum et ve-

Todi

l

ceptaculum,atque compaffio. Gloria Chriflianorum

r

(tie

ée fälu/s , eff femper miensá fud pauperes, orpbanos,

advenásque exeipere: banv etenim domum Chrifm

k

Gloria Chrifiia-

fuá nunquam prafentid deflituit,

fictat

- mortum efl, non finere folem occidere fuper iracundiam

mf

füam,neque in inimicitia adversàs aliquem obdormif-

tf

C€£T£,

Gloria Chrifiianorum,atque corona eft, tri»

2

itce(

bulationes fufferre , C non in

77

$

9hAYE , talz/sque Afi-

tref

cus veperitur illius, qui dixit ; quoniam tribulatio

Werct

veffra comvertetur in gaudium. .O igitur nosfe-

hrd

lices! O beatos nos, (i veré mortui fumus

Of

deliciis , mortui divitiis , mortui vanis. amici-

ïiæ? )

tiis, mortui mundanis follicitudinibus, ac de-

D It

Colof-3.(ideriis : nam ex ore Pauli habemus: mor-

&

$2*

tuie[liss fedvitaveftra abfconditaeft cum Chrifoin

ii

Deo. Qualis autem hzc vita abícondita ?

t

Qc.

cim Chrifius appartterit vita

veffra , tunc & vosap-

lma fC]

parebitis cum ipfo 12 glovia.

Viri! O Dei famu

lii

ii

li* Religiofi, & Chriftiani! gratulemini vo-

K t

bisdegloria fortis veftrz! vivite fobrie, &

Ulfh

pié, & opera digna ftatu, & nomine veltro

1»&101

facite, quotidie vobifcum lztantes, & jubi-

[f

Amé

* lantescumS.Ambrofio: TeDeum laudamus!

e

A

uga d

Iortul faculo famus: quid adbuc (aculo deervimm*

Mffï(

[

culi c.7.

mortui [umus cum Chriflo , quid adhuc vita bujis

Ptj

atius vequirimus ?. smortem enim Chrifli in. corport

h

i

noftro circumferimus , ut & vita Cbrifli in nobis n-

nltl, (

nifefletur.

Non ergo jam noffram illamvitam , Je

hgf, p

Chrifti vitam vivimus , vitam innocentia, vitam ca]f-

Y

amonia , vitam fimplicitatis , omnifnque virtuttth.

i

Cun Chrifto refürreximus , inipfo yivamus, inff

a[cem

Propofita

45

afendamus , ut ferpens calcaneum noftrum ,. quod.

Ü

s reperi?e uon po[Jit.. Amen,

r;*w valneret , in terri

j

PROPOSITA.

Jïi)*?il';"

"A

D fan&itatem,& perf&Cionem Chrif- :

lvere

li J

tianam plurimuüm confert certus vi-.

! Vendiper diem ftatutus ordo. ^ Affuefce er-

ordinaz

,

ll

té.

jj

gÓ, rectam , & conftantem accuraté viven-

.'l! dirationem, & regulam tenere, tuáque offi-

1! cia, & functiones Chriftianas , atque omnia

i pietatis exercitia rité peragere.

Ea eninm

i' cum focordia, ex arbitrio folüm proprio, ex

1/! mera fterili, arida, & ficca confuetudine , aut

!//; neceffitate, vel nudo hominum refpe&tu fa»

lii cere, facere bonum non eft, cüm non fit fe

i^ exercere, ficuti oportet, Pietas Chriftiana.

:?1in recta intentione, & fervore quotidiano

t/ confiftit. Ad quid ergó actiones perfun&o-

qiüri ? praecipitatz ? tepidze & mortuzx ? fine

Iu! ordine pera&tze *

af

^. Virum perfe&um effe oportet, àit S;

; Jacobus, quiloquendó non peccet, Addit converz

iij & hoc: quinon poteft refrenare linguam fü- fari caw

,/,am, feipfum decipit, fi credat, fé bonum t*

p Chriftianum effe. — Cave igitur tibi tempo-

j re converfationis, ne, quoues inter homines

jj fuifti, femper minor homo, ininor in recol-

j;/ Ie&ione, minor infpiritu, minorinCharita«

, te, & gravitateChriltianaredeas. Aut pru-

jj denter loquere;aut omnino tace.£acilius euitm

jjm € tacere,aitGerfen. L. 1. c. 16, quam verbo non

i €Xcedere,

ecolli-:

[j

3. Sirecreatio, fi anitni relaxatio fuerit fi-^

ere fe

nita, citó redi ad cortü

Citó 18«

um, fenfüs tuos ccgl-

i

í

lige, pium libellum arri

i

pe & ex eo, quàm va-

creatio-

J

m

d

na

» quam tranfitoria , quàm momentanedn: finirá)

" hæc fint omnia, feriüs tecum perpende,

j

fu.

[

$9

Diei Brima,

ruminare: ubi nunc fplendida, quibus pet

tnultas interfui horas, convivia * ubi vena-

wf

m

tiones ludicrz, pilcationes, & excurfiones,

i

quas mundus obtulit, deliciofiffimz ? ubi lu-

m

fus? ubi dulcis focietas? ubi libertas aurca,

l]

quà integros menfes, dies, horas abfurnpfi

f

h

infru&uofiffimé? heu ! quàm citó tranfit glo-

(tun

ria mundi! nil fupereft, nifi gravata , lzfa, of-

iim

fenfa conícientia. Tüne tanti emere mundi

delici;: ?

MEDITA'TIO II.

ANIMA , NON CORPUS , CURANDA

-

EST.

Qui delicatà à puevitia nutvit ferwm [uumy pof-

À

tca fentiet contumacem. Prov, 29.21,

WDtg

&i

PRAESENTIA DEI,

ldg

Utghga

A

D Deum propero! ftate cogitationes! cum

W

)

Deo effe, & colloqui cupio, O Coclites

fandti! fubvenite! contra eva

ümæ 1

gationes dcï-4

dm,

fendite!

s

PRJELUDIUM. I.

RUT

,

T

Rifte fpectaculum ! ad fepulchra rapior!

cadaver (ine vita, (ine forma intueor :

fante

futi

ó quàm fordiduin!ó foetidum,quia vermiuim,

& ferpentum mor(ibus totum corrofum ! eX-

f

füccum! & bufonum dentibus devoratunt

R

Et quid audio ? vocemi mocfüiffimam :

Cütpux

evanide inundi Amafie ! boc, quod tu es, egoftl

f! Opu

Vg

C quod ego fui modó , tu eris poffea. Anima ? qui

lis hec hodie do&trina ?

Tidin

liori

PRAELUDIUM II.

tf(

C

Apio. ,Carnem, & corpus putridum hac

M

tangünt ominla,

Q partem hominis

[iïi«

: tur*

Meditatio I

$&

turpiffimam , & tamen ade exczcatim ada-

N

d

Tatam ! te ! te perfequar! mancipium es a-

nimz 'fubditumeris. JEíu! O Judex vivo-

Wi

rum, & mortuorum! ad te fufpirat anima

r

tanto vix non oppreffa corporis onere.

Ex-

J

cutiam , majorémque, quàm feci hactenus,

(

curam animze mez impendam, O coslum!

dalumen, & auge gratiam,

J

VERITAS!

NON SERVIAM.

A

DIALOGUS, I.

Efcio, quomodo, cüm conítem cor- Curanda

jni P N

anim2,

pore cognató brutis, & animà cogna-

non core

i, tàDeo, tameu plus curem, & diligam partem

pus.

adeoignobilem, & animam Dei portionem

, negligam? utique major habeatur ratio , a-

nhi

(

mor, & zítimario rei prcipuz, & pretiofif-

inz? corporis pretium ab anima peten-

V dum, —Hxc fi pulchra, hzc (i formofa, (

gratiis, & virtutibus ornata fuerit, corpus,

et(i naturá deforme, tamen placebit, Cui ?

,;Deo; &homini: Deo quidem per inhabi-

.

l

, tantem gratiam ; homini per mirabilia varia-

,,Pum virtutum , illuftrium morum, atque he-

,; FOicarum a&ionum exempla. Sit ergó cura

l

"m

J

, Pritna animz, propter quam tibi datum eft

corpus. Siautem prima, hocipfo. & folum ef-

O'V

[

fcoportet, Quid enim prodeít, fi corpore

valeas? fi donisnaturz abundes? (i pulchri-

jti

tudine, robore, fcientiá, (i nobilitate, & ho-

noribus eminéas? (i interim anima luto, &

ercori innatet omnis turpitudinis,fpurcitiei,

Tj

& foeditatis ob multiplicia tua fcelera , vitia ,

andala ?

huE: pravas confüetudines, & publica íc

2

2, Chri-

$2

Diei Prisiat

Miferia

Rf:

2, Chriftiana anima ! heu! quàm rnife-

|

corporis o in ftatu vivis? quia femper in periculo z-

|:

[

humank (.epgefalutis, Non corporis pritantia, fed

animsz te falvat, Pro hac

Deus pofüit füam.

Ut quidigitur confiftis in cortice exteriori, &

corpori ita confidis, cujus robur, & excel-

|

len

tia vel minimo exfurgente morbo ruit, &

lat

tuis, hominümque evanefcit oculis,

Ecce!

tj

u

anta ineft corpori felicitas, & in felicitate

f

)

abilitas. Umbram metirc, & videbis in

liaufugientem. ÀÁn

(itf

momento , in ictu ocu

Wtf

non &tuiavolantdies? an non juventus ve

:

locitertranfit? & triítis citó advenit fenec-

vt

tus? quid autem t

u? omni horá, & mo

rü, & tumulo;

i,

mento propinquior ftas mo

ht

mors veró ubi corpus invafer

it, quid fiet de

hl

&

illius nobilitate, pulchritudine, voluptate,

f

vitz effufioris licentia ? Ifaias refpondeat:

If2i4 14.

Detradia ef ad inferos fuperbiatua, cecidit cadaytt

f

IX.

um s fubter. te flernetu

r tinea , &* operimentum

tuum erunt vermes.. Cur ergó carnem tuam

(qu&:

ü

[

rit Doctor mellifluus) pretiofis rebus unpi-

£ adornas , quam poft

paucos dies vermes de*

Q

guas ,

.

bonis

Tl

yoraturi

funt in fepulcbra * * animam tuam

Ti

qua Deo , & angelis tj

operibus non. adornas ,

*

? cur animam tuam ylle

W

prafentanda eft in judicio

? deminam ancillati,

qui

pendis, & ei carnem praponis

m

LT

Servire £ ancillam dominari , magna abufio eft.. 3.

infe

lii

corpori &ipfareclamat natura. Hac an non &

€ít con-

f

fíus petit

fubeffe fuo füperiori t vilius pretio

Af

tra natu- G ori ? O intelle&tu

s! O fana, prudens r*

ram,

L

tio ubies? aut quó fugiíti, fiin homine non

^i

. patet tibi locus ? Ecfane, qualis hzc ratio :

LU

autquz vivendi prudentia, fervire putridz

;

.

[

carnt

, blandiri , adulari turpi cadaveri *

LT

"

€

2

fortem iniqu?m ! O fervitutem irnpiam p

^

,

"Meditatio II.

$3

! Regina, pro Dei filia ! pro anima Chrifti

w JEiufan

guincrcdcmpta! abíit! non fic fer-

li viam!

U

lg

f

|

1. TyOlenda res ! hoftem crudciimmumcæpus

circumferre cogor, quem fuftentare hoftisno-

"w,; licet, n

J

on veró perimere. Hoftis quis ille

9fter ine

fenfiffi«

d

corpus proprium. Hinc illa S. Bernardifüf-

piria : adjuva me Domine DEUS, quouiaim inimi- 'S A

i

ci wei animam meam circumdederunt ; corpts fci- , medi,

, liect, mundus, C diabolus, — A corpore fugere non g. ya.

J

:

j

, Poffium , nec ipfum àmefugare, Circumferre : illud

sece[fe efl, quoniam alligatum e[l mtbi : perimere non

b

[

licet, fuftentare cogor s & cüm illud impinguo , bof-

tonmeum adversum me nutrio.

8i enim fatis co-

jt

mederoy & id robu[tum fuerit , (anitas , C* fortitudo

V. ejus mibi adver[attr,

Ti

T

2. Primum itaque in via virtutis, & vità Mifera

M

fanctiori impedimentum , atque occupatio corporis

iseft, ipfa hujus miferi corporis neceffi- *ecefitas

A gv

Quod, dum inodó fomnum, modó

[

j tas,

, cibum, modó veltem , ceteráque bona qux-

Jl

ritextrinfeca , haud dubium, quin te timo-

" ribus inquietet continuis , follicitudinibus

* oneret, & contumeliis objiciatnefandis, O

"nguäm accomodeé Gentilis Seneca: multa nos

" incommoda exagitant, quam male conveniat nolis

[

, bos corpus , nutnc de capite, nunc de venire, nunc de

)d

|

; petlore, aut de faucibus conquerimur.

Aliquando

nervi nos, aliquando pedes vexant.

Nunc detractio,

j

j

1

, !inc infamatio. Hinc átque illinc tentamur. — Mot

j

eyenire folet in alieno babitantibus, Hoe enim cor-

(

; pus non domus, fed bofpitium , &* quidem breve bof-

p

) 1

pitium, quodrelinquendum, tubi te áravem effe hof-.

i"f[l

; pttf yideas,

"

D 3

3.Can«

Diei Prima

34

3. Cauté, cauté proin curanda, & fuf.

fuftente-

tur

aue

tendanda caro eft; non ei plus tribuas, fed ad

iT

ejs.

hoc ufque, ut ad infignes virtutes , ad mi-

u

ram fanctitatem , & perfe&ionem vitz fpi-

li,

ritualisferviat, Si nutris, ut lüperbiat, & cal«

Ql

Ti

citret, jugum tuis jmponis humeris intolera-

bile, Cupiesequidem excutere, fed haud po

lm

teris, ni carnem fpiritui, corpus animz,

Ti

animam Deo plene, & in tempore fubjece-

iif

ri. Nefcis enimillud Greg. M. Sic conditi

1]

2

$4

"* (imus mirabiliter, ut ratio animam, & ani-

li

ia poífideat corpus. jus veró animz 3

h(

corporis poffefTione repellitur, nifi priüs ani

Aff

ma àratione poflidetur. Sit ergó/damnat?

V

Ya

caro!dixi: xom ferviam, Eft Deus, cft &

anima ,cui me totum debeo. 'T'u morere, ut

T

Q

vivam, & feliciüs ac perfectius vivam,

TII.

li

Y,

Itam, & fuftentationem debes corpo:

T

Deben-

tur duo

ri, non voluptatem, non delicias,

tt

corpori nonmollitiem , &fenfualitatem, — His non

]

ab

r

vivitur diu. Cernisipfe experientià quoti-

dianá, juvenesin florida ztate pracoci abris

quiä

pi morte, virosuti donis , ita & viribus mag:

ü

nos catervatim deportari ad fepulchra, Vt-

[

des, & tuorum amiciflimos tuis improvilo

mfs

obitu fübtrahioculis, Quz caufa accelera-

(

tz adeó mortis? nimia corporis cura , pr£-

potens fenfualitatis dominium. Bibitur, edi-

tur, luditur, recreationibus intenditur fint

VI

[4

ordinelegis, fineregula naturz, fine inten-

tione operis, Dormitur, dum laborandum;

It

i

vigilatur, dum in Domino quiefcendum.

Ethoc fit prolongare vitam? fuftentare cor*

f

N

pus? tu non dixeris, quia ipfus in te adVer-

L

tis contrarium,

'Z. Oo

l

Meditatio 11 .

;

b,&;

4. O San&i &San&e Dei! (i hyc tenen- «« us

ii

j

da vivendiratio! fi hzc corpori debetur cu- san&orir

.

T

ra, & follicitudo, curípeluncas quzritis? au-

]j*

las , domos & palatiarclinquiüs? pro dcliciis

l

cilicia, pro conviviis jejunia, pro recreatio-

It

nibüs caítigationes corporis, pro excurfioni-

f

bus abditas fylvas, pro tnollitie, & blandi-

dl

mentis naturz rigores eligitis, & aufteritates

(

infolitas? nunquid quiafervi, quia mancipia

((

noluiítis effe corporis veftri ? ideó rnens vo-

])&'

bis, vox, & refolutio generofa: zon ferviam.

T

3. Quienim delicaté à pueritia nutrit. fervum (u-Recalci-

Yil

"it, q:i omnia concedit appetitul, qui nectrat caro

i

j

tempora, nec leges, nec ordinem obfervat delicate

fj F

nutrita.

vitz, qui continuus in poculis , jocis, lufibus,

put

& conviviis, poffez [entiet contumacem, . In

If

QUO? contumacem ad. doctrinas vitz fanctio-

Ti$5 contumacem ad exuendum veterem ho-

30

minem, & induendum novum; contuma-

qi

cem ad declinandum à malo, & faciendum

onum ; contumacem ad converfionem mo-

h

ii

rum, & feriam poenitentiam. Miferum me!

il

quid feci? corpus nutrivi ! carni indulfi! &

ul

animam eheu!

pre&um Redemptoris , perdi-

Yi

di, O vitam! non vitam, fed mortem ni-

mis

maturam! infclici(fimam !

j

6s

4j

CONCLUSIO ET PROPOSITUM.

'm:l

Erüm furge, qux dormis; jam te refufci-

V

tat J Efus.

eitio, efurio, clamat de cru-

j

1

c. Anima! notli vocem ? amantis, quz-

rentis, & te fuper omnia creata zítimantisRe-

)

u

demptoris eft. Fuge! fuge ! vitam mife-

ram & flebilem, quam tuo hactenus malé

yt

L

impendifti corpori. Relinque curas, fepo-

ne inordinatas follicitudimes; perrà unnm eft Intende-

/]

4

tjh; Xe tem-*

s

Diei Prima

$6

pou. &tibineceffarium, Cruzre primàimregnum Dei,

[

vite or-quzre virtutes, & gratiam, quzre falutem ,

2001

dina&. & glorlamfempiternam, Cetera nihil adte!

[j

Deus providebit. Recordare, quid tibi acci-

j

l

K

derit in immoderatis conviviis! recordare,

quid in exceffivis lufibus, & folatiis; recor-

[

&t

dare, quid in no&e, quid in die, quas vanita-

tibus, deliciis, fenfualitati intcgras confecráfti,

tl

Heu! me prodigum!heu! me iniquum fub-

ftantiz , pretiofi temporis , & talentorum

diffipatorem ! JEful Domine mi! peccavi!

N

fugio! vitam meani reformo, dum certum

Y

vivendi ordinem mihi determino , ac con-

Ícribo, cum prazícitu tamen Patris mei fpiti-

nul

q

tualiss. Non!non! fapio ! major fum , & 4

SentcAE-majora genitus, quam ut mancipium fim corpori

ht

lyr

pif 56. . mei; contemptus corporis fui certa libertas eft.

W

EXAMEN PARTICULARE

Ante

SUMPTIONEM PRANDII,

I.

GRATIARUM ACTIO.

l,

Nde hoc mihi, ut veniam ad te? potens,

ü

* magne Deus! acceptz undique gratiz,

Wi

eollata fine numero beneficia vocant ime.

Jamfle&o genua. Agnofco, adoro tuam in

Qr

P

Vocando providentiam ; in confervande

clementiam; in illuminando quotidianam

benedi&ionem, &

ratiam | abundantifit-

t

mam. Merui deferi, & tenuiíti; conter

fi

ni, illudi, confundi coram omnibus, & pe

Is

ercifti 5 relinqai in mundi depravati mals

lU

miferà & tenebris fcelerum , & nequitiarum

ens

Examen particulare,

;7

n

denfiffimis, & refufcitáfti ; rejicià confpectu

li

"

tuo, & en! nunctecumíum, & loquor. O

i

ratiam! O Deimifcricordiam ! O dilectam

hii

folitudinem ! quantus fum, me vobis debeo,

CU

Atcüm peccator fim, quid gratum repen-

dam? fcio: non vis mortem impii, fed ut

I

gt

eonvertatur, & vivat. O JEíu! diu expec-

H&J

tálti me : ruo in brachia, & ample&orte,

uf

PETITIO DIVINI LUMINIS.-

i

at

E dimittam ampliüs, in JEfu quiefco, mé-

N

que penitiüs inlpicio, quis, & qualis fim

| t

in via virtutis? an bonus? an incipiens? a

X

[

j

nullus?. O ccelum! fi meliüs, fi ferventius

coepiffem, à termino, à perfe&tione Chriftia-

"m

Rever-

T

natam focorditer non receffiffem.

tor! JEfü!accendelumen fenfibus, Alium

T

ime videbunt mortales !

V

DISCUSSIO SUI.

'Tüne

li

INTER INCIPIENTES IN VIA

VIRTUTIS?

1, (xUzcura? qualis follicitudo pro con-Studium

fervanda puritate , & innocentia cor- Paritatis

| Pu*(

dis, ac tuz conícientie ? nunquid confeíTio-

1

nale, & menfam Domini frequentiorem

j

horres, &refugis ? heu! fignum in Chrif-

ul

tiano peffimum!

cml

2. Peccata venialia tantüm contemnis? ab ss

(

tranfgreffiones Regularum , aut ftatutorum ininime.

"

u

"4

rides? nullum exin remoríum, & horroremrum

fentis? nec firmum emendationis fer

ig pro-defectué,

;!

Hï'um.

jl

pofitum concipis ? O vitam periculoü

nam!

]ld

j Quid

; Diei Prima

$8

foga oc. ..5« Quid circa tentationum , & lapfuum |

li

catienum Occafiones ? nonne in has ipfasinquiris , tibi

fl

nimis quantüm corfifus , & prorfüs monen-

tis Chriftiimmemor:

nde

vibit in illo,

qui amat peri;ulum, ic

lii

Amot

4. Qualisin (tudio mortificationis? ad res

t

mortifi- €Xteriores, ad jocos, facetias, lufus & recrea-

W

cationis, tiones te totum eftundis * oculis, & fenfibus

nj

bhü

ubique circumvagaris ? folatia in cibo, potu,

(b

omno, nugis, fabulis avidé quzris? dile&tam

celle, vel cubiculi folitudinem, acinternam

iluf

fibr

mentis recollectionem plufquàm vatiniano

perfequeris odio * pia colloquia cum magno

d

audis fattidio * Sob:ietatis, & modeftiz no-

men n«equidem nó(ti ? O miferum, flebilem

Chriftianum !

l

Executio ^ $. L'vinos inflin&us ad opera Eeroicq;

Vl

intindu.Ívperiorum admonitiones, confeffariorum

T

um pio- fan&ta monita diffimulas ?

i

rum.

modice curas?

parvi pendis , &

t

difpotio — 6. SidiesS. Confeífionis, qua tua difpo-

EU

folbeira fitio

adS.Con.

? folüm perfun&toria, deproperata abf-

b

quecompunctione cordiali,abfque dolore in-

Md

feshioné ,

teriori, abíque orini efficaci velle,

& propo-

Ón

fito ?

ideó ex ficca, arida, & íterili folüm con-

jud

factudinein facro compares tribunali, pec-

9

cata ut fabulam narras , fiae fenfu contritio-

&f

nis, fine defiderio converfionis

&

? & hzc non

mlq

caulent vomitum in Deo ?

le

f&delitas,

&finceti

7. Quz tua fidelitas erg

a Patrem fpiritua-

fb

tas Ín. a-

lem ? forté juftitiam. dun

taxat fimulas? ex

I

gcgdo.

verecundia exceífus, vel peccata utut mini-

li

ma pro libitu taces ? velad confervandama-

fpo

n

pud Patrem fpiritualem majorem famam,

& aí(limationem defe

&us tuos pallias, ex-

N

cufas , mordicüs

i

propugnas ? O ftstum

Chrit-

Examen particular&.

$9

1]

Chriftiani periculofiffimum ! quid periculo-

hi

fiüsin infirmo, quàm coram medico fe finge-

x

]

Q

re integrum & fanum & teQtà lue refpuere

i,

medelam? ergó quid & in Chriítiano fata-

liàs? quid ab humilitate remotiüs? quid de.

lt

ceptioni, & excacationi diabolice proximi-

T

us? quid profectui tuo perniciofius ? quid SS.

fii

Angelistriftius ? Deo ter optimo

abomina-

biliüs ? quid orco & inferis optabiliàs, quàm

0 W

ii

fimulata, fücata pietas, & juítitia,ac turpis

illufio fui Patris fpiritualis, quemDeus tibi

Jl

J

fubmifit ad abluendas fordes, & tuam lucran-

quàátoties dzmoni vendidi(ti?

hi

dam ani.m.-f!m?

lt

. DOLOR.

jl

Me indignmh Chriftiano nomine ! tot

O

undique Divinís repleor bonis , & his

gtl

vitá exemplari necdum refpondeo ? O JEfut

It

quàm pocnitet me, in via virtutis nequidem

j

l,

ene, & generose coepiffe! curram ferven:

tiüsimpofterum. — Ideó deteítor, execror,&

j

abjuro impiam vivendi libertatem, & Ícan-

r

dalofam morum laxitatem. ac effufionem.

Ádtui firnilitudinem creatus , & natus futn,

J

"

Sequar te, ivifti ad opprobria, defpe&tus , &

judicia : ibo & ego. Solitarius per 4o. dices

n

j/

egifti poenitentiam : poenitcbo & ego. Sitim,

"

& famem fuftinuifti :

atiar & cgo,

Odifti

fifi

&

i jaftiuam : imitabor

g

iniquitatem, & dilexi

& ego.

Exuam hominem veterem cum

concupifcentiis, & inordinatis defideriis, &

pl[lfu

!

induam novumin verbis, novum in cogita-

d

.

tionibus, novum & in operibus ; & ut feria

fpondeam, jam furgo, ad arma, ad pugeam

jl

il

wmzæ

me praparo, & utin occuríu ftatim inimicos

perimam , ecce! pro obtinenda perfccta mo-

,

rum, & totius vitz mez converfione in men-

i

a

M

6o

Diei Prima

fa hunc NN, actum abftinentiz , aut facri f

ho

ana

lentiitibidono, & offero, — 'Tu auge fervo

( de

rem]auge & conftartiz gratiam,

w

X

VISITATIO

(

ii

SANCTISSIMI ALTARIS SACRAMEN-

TI POMERIDIANA,

|

N!

ltoi

Uem video ? letare anima ! JEfus eft,

Q

Fle&te genua! pande brachia! venif am-

Tlor

ple&ere , exofculare,

O dulcis Amor ! en!

N

media jám tranfiit dies (acrz folitudinis mese,

Mor

Tuadtuam benedicito gloriam. Sunt adhuc

& plures horz aliz,quas tuo cum reliquo vef-

Per

pertino tempore Nomini confecro , & de-

$t

dico, Ah! me felicem! confolatum me! qui

Pllgla

nunc adeó vicinus, & proximus fum tibi.

l

Heu! ubi eram, dum te hic non quzfieram?

n

fui, ah ! dolor füpprimit vocem,fui; O mor-

J

talium ingratiffimam ! fui totus in mundo,

lif

totus inter corporis, & miferz carnis curas,

& diftra&iones! fui fitie te ,. & tu fine me,

ln

Et unde hzc mihi inopina infania? ex mera

l

inirmitate, & meá propiià malitià, O JEfu!

Vs

^ O medice mitiffime! jam cura, jam confo-

lare quzrentem , invocantem te,

'Tecum

effe, in te revivifcere, perte à morte corpo-

ris, & miíerabilis vitze hujus refurgere cupio,

clamo, fupplico. Citó! citofana me Domi-

lE

ne! quiaamore tui langueo, & mundo, ac

vitg fceleratae háchorá, hoc momentó mo*

rior. Valemunde perfide! vive ! ah! vive

3

zternüm JEfu gloriofiffime !

In fine 12, Pater, & Ave fubjunge, ut Deus

l

per íuam gratiam omnem cupiditatem ad va-

na mundi objeQa, honores, & tranfitoría

bona:

sz&t!a fanéliffimi vefpertiu,

6r

f

bona tollat de corde tuo', ut concupifcenti-

dn

am carnis, & oculorum extinguat in fenfibus,

& denique tuam voluntatem íuz fubjiciat

erfc&titfune.

CLAUSULA AFFECTUOSISSIMA.

A

Efu ! noverim me, noverim te 5

]

Nec aliquid cupiam nifi te ;

Ut odiam me, & amemte :

f

.. Quidquid agam, fit propter te;

&tj

Humiliem me, exaltem te ;

Q

n

Nihil cogitem, nifi te;

Mortificem me,& vivamin te;

ni

Quacunque eveniant, accipiam à te ;

;

r

Perfequar me , fequar te ;

M

. Semper optem fequite;

m

ugiam me, confugiam àte

imà

Dignus fim defendià te ;

j

"Timeam mihi, timeam te ;

(n

Simque de electisà te;

n

Diffidam mihi, fidam in te ;

a

Obedire velim proptet te5

intl

In nullo afficiar nifiin te ;

j

Alpice me, ut diligam te j

u:

Voca me, ut videam te ;

od

Et in zternum potiar te, — Fiat!Fiat! A.

Ttt

mcn.

corg-'

HORA

(

IS;ET RECOLLECTIONIS

D

LECTION

POMERIDIANE,

j

j

SCOPUS.

j

VITA PIORUM CHRISTIANORUM

SUAVISSIMA, .

tD(!*

1. lfetam mortalium vitatn! éftne cala- Calsmi?

i

mitas; aflictjo , arumna &

tribula.tas vita

[i

tiO. humanz:

i

62

Diei Prim&

u1

tio, quam non in hac legit, invenit, quiu'&

lf

fentitin feipío mifer homo? teftem ex mil-

cell

libus folum adduco Ecclefie Do&orem ,

AItO

5.4guf. Magnum Auguftinum ita fuper vita füa in-

iil

if

4teiit-€ gemifcentem : T cedet me, Domine,valdé vi-

2Xo

Tiore

tz hujus , & iftius zrumnofz peregrinationis,

DN

Vita hzc, vita caduca, vita incerta, vita la-

lit

borioía , vita immunda ; vita domina malo-

it ot

rum, regina fuperborum , plena miferiis, &

ibus

erroribus, quz non eft vita dicenda, fed

RU

mors; inqua momentis fingulis morimur,

Org

per varios mutabilitatis quoüdianz defe&tus,

"s

diveríis generibus mortium. Et nunquid

COT

hoc, quod vivimus in hoc mundo, dicere

lurit

poffumus vitam ? Eheu ! vitam dicamus,

dll (þ

quam humores tumidant turpiffimi? dolo-

res extenuant aucti * ardores exíiccant ? act

Q

]

Ti [

morbidat infcctus ? efcz inflant?jejunia ma-

cerant? joci diffolvunt? triftitiae confamunt?

p

&5

vitam dicamus , quam folicitudo coarctat?

fecuritas heberat ? divitiz precipitant ? pau-

fhtt

LT

pertas dejict » juventus extollit? fenectus

incurvat ? infirmitas frangit ? moeror depri-

"tl

fÀtl

mit. Sed nondum malorum finis : his malis

omnibus , his xrumnis, calamitatibus univer-

Bu

Tif

fis quid fuccedit? O miferam! O calamito-

(

fam mortaliuni vitam! fuccedit , & fequitur

i"»m

tetrica , rapida, fquallida , afpera, pallida,fle-

Wt

bilis, mifera mors. Morsclaudit vit: gaudia

aliüs momentanea

*

ich;

,

'mors rapit delecta-

Vi

menta & inchoat dira, triftia lamenta, Et

i,

proh dolor ! quàm plurimos mors ifta vitalis,

Quf

& vita mortalis (uisinefcat illecebris, & innu-

meros fuis

UT

decipit, ac feducit promifIioni-

"u

b

us fali, O quanta czcitas ! fed major co-

Ciïul

rum, qui et(i affli&tionem, miferiam, falíita-

t€$,

Letlic fpirittalis Pemeridiana.,

$3

tes, mendacia , (uz calamitofz vitz quoti-

dianá didicerintfatis experientià, tamen in-

u

t

credibili ftultitiá, & mentis exczcatione ex

al

aureo illius calice, quem fuis porrigit , bibunt

avidiflime, & inebriantur fuavifime , imme-

(

mores periculorum , immemores afllictio-

hr

num,immemores moitis, immemores Dcei,

L

& vitz illius feliciffimz , quam coelum adore

t

nat omnibus declinantibus à malo, & operan-

í

(l

tibus bonum. O infeliciffimum mortalium

nl

genus, quodtot malis, & vitz hujus tranfi-

Vr

i

(j

toriz miferiis adeo fefe exczcari patitur lu-

ens 5 quia, qui amat pericula, peribit in illis,

Ts

!

j

Econtra beatos omnes & fingulos; qui farni-

liaritatem cum caducá vità fUá recufant;gau-

Idf

jü

dia fpernunt momentanea, focietatem abji-

ciunt , ne cum pereunte deceptrice & ipf pe-

ani

rire debeant! Chriftiane! O fi & tibi effetTerraho-

Iul

perfuafum firmiter , terram trifte exilium ; vinis

j

d

u

ccelum veró patriam effe la&e , & melle flu- exilium.

(0

entem, haud dubié pedibus terram protere-

i

^

D

res, & coelum , quó ibis, ardentius defidera-

fer

res fufpirans cum Pfalte regio: beu! mibi! quia

yt

incolatus meus prolongatus eff! hcu! mihi! quia

st

gaudeo, exulto , rideo, ubi laqueis rmillenis a-

(

nimz mez infidiatur undique juratus hofítis.

1

cu mihi! in medio inimicorum fum,& hila-

t

ris,exceflivus,fecurus dormio,bibo,comedo?

ji

one Deus! egóne in fecuritate, cüm mihiipfi

4 gi&

adverfarius (im ; cüm caro hzc mea confpira:

d

Veritin exitium; cüm totum mundum habe-

[t

am contra me, & omnés dzmones circum-

209

curfitent, ut rapiant, & devorent me? (i conc

ti

traunum hominem venirent decem , fi con-

m[]le

traunum ducemirrueret dupló major exet*

"

citus, timeret, licét effetforüffimus. Et ego

N A

non

[

Diei Prima

pon contremifcam, cüm non minüs mundus

jut

totus, & h

.

*

zcipíà, quam vivo, mifera vita fit

porü

imeus inumi

cus, & pugnetcontra me. — Quid

m

ag

o? cur D. Hieronymum non audio , qui

Tilofa

ut

fuum dile&um Heliodorum à vite huma-

tiltv

nz retraheret. periculis, bísce. adhortatur:

Titut

Et ego non integrisv ate, vel mercibus moneo, fed qua-

tntr

fí npey naufragio éjetus ad littus timida navigam

n

tis voce denuntio ; in illo aflu. charybdis luxuria f«

Mera

Iutem vorat; ibi ore vitgineó ad pudicitia perpettan-

At

danaufragia [cyllaum renidens libido anditur, Ht

m (

Barbarum littus, hic diabolus pivata cum fociis pore

ht D

zat vincula. capiendis, Nolite credere , molite. eft

lymy

fecuri s licht instodum. [Lagni fujum aquer arrideat!

Mi yi

— licàt vix: fumuna jacentis element? fpiritu terga crif-

lhipe j

pentur, magnos hic campus montes habet , intust

nl

periculum , intus eft hoflis,

hi [

Anima!quid tufopore

deprimeris? nondum

mimxe,

evigilabis his monitis, & clamoribus ? adhuc

LT

vives fine follicito metu? oculo non fafcina:

m

Defcrip- to intuere vitz tuse miferiam, & calamita:

tio vitoe

M Wi

mortalis,

tem. Il. Difce exS. Propheta Job ulterius

linlrur,

quid vitafittua: &audies , eífe arboris fo:

At

liur, quod vento rapitur , & citó deftruitur:

Iiandu'

audies effe milítiam, in qua nunc hic,nunc ille

CY

lethali vulpere ictus concidit.

Difce ex fa-

tim;

pientiz oraculo, & audies, vitam effe tenuis

of

nubeculz veítigium, quod in i&tu oculi difpa*

Wj

ret, Difce ex Propheta coronato, & audies;

L1"

vitam umbrz vel fumo fimillimarm , qui guo

in(

altiüs affurgit, eó velociüs dilabitur, Quare

umf

ex omnibus, quotquot funt, Sanctis, & Dd

"if

electisquid de mortali fentiant vitá? dicet $

WWE(

Chryfottomus, effecurfum, qui fifti. non

lii

queat; S. Dorotheus, effe viam infidiis ple-

d !'iv.

nam. $, Bafilius, ee lufum comicum, inctr

h

"

1

Ledlio fpivittalis Pomeridiand,

6;

U

. jus epilo

o omnes perfong zquantür.S.Gre-

Sorius Nazianz. effe torrentem , qui curfü

]

|

, precipiti tendit ad terminum, Heu! O cala-

!!mitofa! O fluxa ! O infelix ! O labilis! O

ll

* mifera vita! & ego tibi fidam? ego tui caus&

; Virtutem, & gratiam negligam? cgo tui a-

more patriam , ccelum , vitam zternam, ad

1

! quam unicé créatus , natus, & vocatus fum,

" deferam ? O potens Dei gratia! cíto me-

i

'' cum, Cupio diffolvi tantis miferlis , & effe

1

l

* eum Chrifto, cum vita vera, fan&iori , &

I

! hocipfo fecurifima, Etquz illa ? S. Hiero- fPiritua

! nymus opera viri perfe&ti recenfens ait: Ve- "59,Eer

P.

I^ m vitam effe, Deum no[fe , timere ejus potentiam,

de

yiré -

]. amare pietateim, mundum in fuo mirari opifce, iti- y,

feife

) terpellatorem coutemnere, effe vitlu modico pro

DA* fem, g.

, thra nece[fitate coutentum , vefle vili, vel. pudoris

V* vatione , velpro temporis injurid communitum, Om-

V sem. bominem amare quafi fratrem , nullum ladere,

1ii! fervire omnibus , formam fervi fuftinere cum Domi-

uf tio , qui nobis prater miniflerium , quod intérius con»

I! tinetur, quotidie fervit in mundo producendo. jolem,

j? emittendo lucem, pluvias infundendo ,témpora. va-

Il viando, fruges vel gignendo , vel maturando. Et

J haec vita eit, ratione cujus fpiritum fanctum

;! animz habitatorem poffides,& fpiritüsChrif-

i ti poffeffor conftitueris, Id quod D. Paulus

! aperté affirmat : fi quis autem fpiritum Cbriffi g g s;

u) mon babet, bic noneft éjus , nec vitam, nec Ípiti-

,&j tum Chrifti habet:fi hoc: ergónonad cce-

,( tum fidelium, & viva pertinet Chrifti mem-

; bra,fed mortua. Ideó Augufítinus: nonpoteft

vtupuff.

jj Vivere corpus Chrifli, nifi de fpiritu Chbyifü, M.

OX rr, 26. i

jj| fübdit: quivult vivere, babet, ubi vivat, babet, uu- Toan.

j de vivat, — Accedat , eredat , C fufficit boc $ ne-

5

W"j quaquan féd in;orporetur, ut vivificesur. — NO

-

Diei Prime&

66

abborreat À compage membrorum , non fit. pum

snembrum , quod vefecari mereatur, uon fit dillor-

m
