tuis,ac frivolis hifce pcenitentiis pcenitentiam

AU

agere debeas fempiternam. Guilielmum, &

t2

Magdalenam peccantem legiíti; fequere &

r

t

poenitentem, Non fisé numero eorum, de

quibus Petrus Bles, — Putant levi penitentia colliy

AUs

u

pendió de ommuibus peccatis tranfigi poffe ; nony

non, fed pro menfura delidli erit & plagarum mo-

M

ts

dus. Nemultüm patiaris in sternitatemul-

tüm poeniteas jn tempore,

1

x J

VUl

tte

REFLEXIO NOCTURNA,

MY

ECCE! VENIO.

i

Eo fint laudes! unaadhuc nox refüat, &

f&

D

curram in amplexus, & ofcula DEI mei,

10

j

Hodie intumultu füm fzculi ; crasin fumma

B

pace animi: hodiein exilio, cras in paradifo:

LU

hodie inter homines, cras inter Angelos, &

lt

Dei domefticos: hodie fervus corporis &

Y

peccati,cras Rex, & Dominus mei. O Cras

por

beatum! Ó diem gloriofam, veré tefecit, &

Tif

conceffit Dominus ; lztemur, & exultemus

EIUP

in ea gloriantes cum S. Auguftino: O dies

fn

praclara & pulchra, nefciens vefperum , non

[

habens occafum ; in quaaudiam vocem lau-

h

dis, vocem exultationis, & confeffionis: i

L

qua audiam: intra in gaudium Dormini tui,

Qitu

Intra in domum Domini Dei tui , ubi funt

"

magna, &infcrutabilia, & mi

rabilia,quorum

&ds

noneítnumerus, O gaudium vincens om-

ne

l

Reflexio No'cf?um.t.'

29

xl!i

H

ne gaudium quando intrabo ad te; ut plene

Il

deleram me, Ibo illuc, & videbo vifionem

hancgrandem. — Quid eft, quod me deti:

IDEI'J

0

net? heu me! quia incolatus meus prolor-

i

gatus eft ! heu me! quamdiu dicetur : ubi eít.

tl

Deus tuus? expecta, reexpecta.

Bt nunc

IUf

quz[eít expectatio mea? nonne Domine

Deus ! Salvatorem expe&to Dominum JE-

:

I

fum Chriftum, qui reformabit corpus humi«

Mi

litatis mez , configuratum corpori claritatis

D

fuz? Expe&to Dominum, quando reverta«

n

tur à nuptiis, ut me inducat ad nüptias fuas,

VeniDomine, & noli tardare.

Veni Domi-

n

ne JEfu Chrifte! veni, & vifita me in pacet

Veni, & educ vinétum de carcere, ut gaude-

l

am tecum corde perfecto.V eni Salvator nof-

ter ! Veni defideratus cun&is gentibus, often-

de faciem tuam, & falvus ero,

Veni lux

1l

"

thea, Redemptor meus: poíTide animam ad

f

n

confitendum Nomini fancto tuo,

Satisfa-

Áin

ciam & ego jam tibi ó dulcis Amor! fatisfa-

j

ciam & conícientiz, ac omni homini.

Tibi

A

per elongationem à creaturis, & fzculó per-

y

VersÓ : conícientie per fübje&tionem cor-

90

porisad rationem; carnis ad fpiritum, & fpi-

i

ritüsad Deum: homini & proximis per ex:

empla pietatis , morum, & vitz Chriftianz

j

:

Dj

q

aotidiana, nobiliffima, O Nox ! O quàm

vellém te jam tran(iiffe ! molefta es mihi:

i^

p

tolo quiefcere; cum virginibus adventum

Yil

omini przítolor, JEfum expecto , fponfo

Veni mi Rex! veni citó! ecce!

Til

Occurro,

1lü

& ego prefens fum, Prxparatum eft oleum:

ul

ardent jam lampades: apertum cordis ofti-

ii

Um; intra! tuum eft hoc diverforium.

üti*

Dihà Prima

*

30

Munde! ubijames? ftultz vanitates ,

w

& vang (tultitiz ! Quid vos? apage! Oles

D

um non Video, Abitre! claufía eft janua :

Neício vos! Deus mecum! Amen.

u

Pro gloriofo. triduanz folitudinis auf:

l

picio ante fomnum ac

H

huc vel hympum t

tlj

güÁov

"

Veni Santte Spivit

45 C 6,

Vel. Anima Chrifli &c. vel

illafeptem..0 majora poft Dominicam ter-

W

tiam Adventüsinvenienda devotione arden-

tiffimá, aut coram. Ven. Sacramento, aut

Crucifixo przmitte, & demum plenus defi-

deriis fanctís feliciter quiefce, & in. Domino

obdormifíce. Pax tibi,

NI

PRF&AMBI(ILA

Ad

DIEM PRIMUM.

M

U

A&um cum Sacrofancta, & Individ:ua;

LT.

d

"Trinitate Patre, Filio , & Spiritu S, Of-

r

feres diem, & omnia pietatis opera r. proin-

A

cremento , & flore San&z Matris, Ecclefiz

j

I

Romanz. s. pro fummo Pontifice, & toto

N

Clero. 5. pro concordia ChriftianorumPrin-

Ti

cipum. 4. pro animain purgatorio pauperri- -

D

ma, & derelictiffima.

d

2. Sufpirabis ad Beatiffimam Trinita-

At

tem per diem íxpius : Gloria in Excelfis Deo.

l

RU

Vel: Te decet Laus, te decet bymnus; tibi gloriaDeo .

TR

Patri, C Filio cum S, Spivitu in facula faculorum.

n

Vel: Tres,

[

"

"g : Credo, [pero, &* diligo.

it|

3. M.

v

itatio prima agit de xítimatio-

U

neanimz, »da de cura animz, 3tiía de (uavi-

»

i

tate tranquili:

conícientise

NT

4. Kecoicéio, & Icctio fpiritualis ma-

TU

tutina proponit, quis jonus Cbrg]iianus? [

'*ülp1

p

P

.Prææmää ala.

31

1

E:

pertina veró exhibet vizam piorum Chriffiano-

r uavi[Ranas,

H

IU

j. Examen parti

culare eft pro incipien: ,.

L.

tibus in via virtutis.

y

n

6. Reflexio no&urna deperfidia íz-

!

culi,

)

1ü

PACTUM,ET OBLATIOLMATUTXNAU

T

(i

T

TRES PEEägON;XS DI-

(

VINAS

PATREM, FILIUM ; ET SPIRITUM S.

Beatiífima, ac Benedicta Trinitas, acin-

O

divifa Unitas! tibilaus fempiterna , ac

perennis loria.

Per illum infinitum amo-

rem, quó teipífam, & totum amplecteris ge-

I!

nus humanum , mihi peccatori mifero da

M

ul

gratiam, te vel ab hocie ferió , ardenter, in.

ceflantérque laudandi, & in te folà atternüm

(

Ecce ! Summe Pater ! ad oftium

gaudendi,

t

twum mendicus pulío, — Jube aperiri hoc S.

]

"'Triduo. Tunóíti omne dcfiderium meum,

T

Dominc! non avertas faciem tüam à me,nec

declines in ira à fervo tuo.

Pater Mifericor-

diarum! audi gemitus pupillitui, & porrige

Deus meus

manur indigo opitulatricem.

€$tu; retrahe me per avia, & devia etrantem

jni

de profundis aquarum , & de lacu miferiz,

& de lutofzcis, ne peream vidente miferi-

mlli!;

cordiá oculorum tuorum, afpiciente clemen-

jl

tia vifcerum tuorum,

Potuüsàvalle lacery-

marum. emergam ad te Domine , ut videam

divitias Regni tui, G intuear faciem tuam

j

lemper , & laudem dicam Nomini fan&o

tuo,

34

Diei Priid

tuo, Magna, & excelía peto., Non pét&

W

rem, nifi juberet filialis amor, quo tibi fan-

"

&ifico, dedico , & conifecre omnes pulfus, &

motus cordis , & omnium arteriarum méae

fii

iLl

tüm, hócque fanctum ftatuo pa&tum tecutm,

i,

üod omnes eorumi motus , quotquot natue

hk

rapet prelens facrum excitaverit triduum;

Wa

idem fignificent , quod illa in cre Angelo-

N

fum pronuntiant cantica ; SauZus, Sandis y

upi

Sandis, Doiinus Déus Sdbaoth. — Quuam fignie

l g 1

ficationem przfatis motibus inditam velim;

uf

ádco,ut à Divinà tua Majcftate per eosdem.

glori:

idem intelligatur, quantum curh fummo

ul

tuo beneplacito perillud coelefte trifagionà

[d7

Seraphinis décantatur, — Fiat! fiat ! ita te £0«

hm

gat fides mea, quam dedifti mihi propter bo:

I

nitatem tuam ad falvandum me,

Itate itis

[

vocat mifella mea anima, quam excuffi

Ihn

ignoranti tenebris , ad veritatis intelligetie

ll

tiam perduxifti: & quam àftulta fzculi a«

Ioq

imaritudine eruitti, atque adhibità tuz dulcé:

dinis charitate ; jucundam mihi, & melli*

P]Za

l

fluam dedifti,

Ita fupplicat vox clara ; &

ln

fitncerus amor fpei rnex , quamab ipfis etue

IN

triens incunabulis roborafti femper per tuarfi

yen

eratiam, & potentem affiftentiam. — Beata;

Benedi&ta, & Gloriofa Trinitas! ad adjuvati

[

dum me feftina.

INTENTIO EFFICAX

Ad

Singula diei exercitia devoté przmit:

LE

tenda.

iA

Enio Domine Deus, (ümmüni , & infinit

Q

V

tüm Bonum! Rex coeli, & terrz ! infinis

]

t Majcítatis, Petentiz, Sapientie; & Boni

i

p

tatis

Yntentio aute Exercitia.

33

lj

h

jl

tatis! Pater! Fili, & Spiritus S. venio , ecce?

€go creatura tua viiiffima, indigniflima , in-

li

d

gratiffima, & omnium infima, ego , qui ni-

lul fam, nihil habeo, nihil fcio , nihilque pot-

«t

LU

fum, nifiin fingula momenta deficere, erra-

re, & peccare.. En ! propero adte; quiatu

du

i

j

vocas me , ut adimpleam $3. voluntatem ,

guftum , & Divinum beneplacitum tuum.

yn

jl

M

i

Cupio, &intendo extoto corde tibi inhis

V. g. matutipis, vigiliis in hac meditatione ,

m

Qu

examine , rcfectione &c. tantam laudem, &

gloriam, tantum honorem , & obícquium ,

Jl

gufítum, & beneplacitum przítare.quantum

i

de fa&to praftarit, & przftare pcffunt omnes

rl

homines , creaturz exiftentes , & poflibiles ,

P[Ch

Fl

imó quantum tibi prxítitit, etiamnum przf-

tat, & in zeternu«n praftabit SS. Hurmanitas

3

h

(

li

Domini mei JEía Chrifti, & B. V. Maria

Mater ejus, & mea dulciffima , idque ex pu-

ii

jj

rO ergate amore, quiatuita vis, quia ita tibi

placet, & quiainfinité dignus es Deus meus,

m

& omnia!

4

[

ccc ergo Domine! nihilum tu-

um. Quidmevisfacere? fiat voluntas tua,

T

ficut potes, ficut fcis, & tibi placet. — Da, ut

at

veré quzram, inveniam , laudem & glorifi-

j

cemte. Amen.

jy

DIES I.

TU QUIS ES ?

E

[.

&ionem fpiritualem meditationi prz-

lfæm::

mittes ex libello de 1mit. Chrifti ex L.r.

c. ^. Debuili fentire fui ipfius. Ecex L.3. c. 10.

Quàd fpreto mundo , dulce eft fervire Dco.

il

j

C

ME-

J

V

34

Diei Prima

MEDITATIO. I,

ht

De

D

ftü

JESTIMATIONE, ET PRETIO ANIME,

lnto

u

ij

4m dabit homo. comimutationem pro anima

Q

fua*. Matth. 16.27.

ilia

hf

PRJOE£SENTIA. DEI.

t

D

GE

i

D

Ominc!egóne loqui tecum ? pulvis,&ci-

nis? O me felice! ftate jam cogitationes?

m

R—

j

filete evagationes! D«eus mihi, & ego ipfi,

i

PRAELUDIUM, I,

d.

H

Eu! inferni barathrum video apertum,

audio ululatus damnatorum ! totus hor-

;ïnöh

,

du

reo ad lamenta infeliciffimorum ! clamant

miferi: Ergo errevimus ? quid nobis profuit fuper-

PPFuz

Bia ? aut. divitiarum jatlantin quid contulit uolit

"!t

O lacrymas nimis feras!

n

ICI)

dl

PRALUDIUM. II'.I

Atm'p

f

Tl

On! Non! mi JEfu! fapio, nunc omni-

n ]

bus valedico, & folam ( O quàm pre

kætm

tiofam !) attendo animam, ne mundi vanita-

&

tibus, & ftultitiistibi auferam. — Jam gratiz

*idi

finum pande, ut pretium, & dignitatem ani

Vil

mz altiàs penetrem, eámque mundo,& ont-

il

nibus , quz in co fünt, anteponere diícam.

"U"dc

JE(u! hoc volo! hoccupio.

MT

VERITAS!

n

ia

Cujus ef? imápo bc? Matth,—' 27s

à ]

DIALOGUS I

h

Anima

pretiofa

!.A

Nima! credisne te ad imaginem, & f

militudinem SSS, Trinitatis creatam?

Wm,]

ita

Meditatio j l

$

itatecredere jubent mirabilis Dei PatrisOm-

propt&r

benefici-

nipotentia ; immenfa illius Bonitas, & fapi-

entia, — O quanta perfedtiones iítz Divinze umCrea-

V fünt op

eratz in te ! Omniportentia te pro. tionis,

j, duxit ex nihilo 5 noninter lapides, non inter. ,

eítias, non inter turcas, paganos & infidcles

te pofuit, fed inter creaturas rationales, inter

omines vivà fide in(tru&os , Divinis gratiis

1

D

"

, undique ditatos, do&trinis, & veritatibus

u

&ternz falutis abund

anter provifos. OA mor!

j

f

; fapientia Deiah!

)

quàrm fapienter cecitatem,

'& ignorantiam int

ellectüs, & voluntatis tuae

enervavit? refle&e te fuper lumina, & in-

Ü

in&us Spirítüs S. memento piorum mo-

l

, tu

[

um , quibus ad declinandum à malo & fa-

ciendum bonum quotidieincitata es tu. An

r

l

"i

non cum S. Bernardo füfpires :

O quatita. efl Medit. c.

.

sifericordia Dei !

quám inoffabilis mutatio dexters VT-

jl excelfi

! hberi erasin tenebris,bodie in (plendore lucis!

Qu

id Divina Bonitas? rebelletn, inobedien-

tern, prodigum fu(tinuit patienter filium , &

amnare noluit etiam poít peccata (ine nu-

y/ Rero perpetrata, 2, Angclus cecidit femel,

T

&ternürm periit5 Adam cum Eva offendit

^

j P€CCató unicó, & truditur paradisó cum ma-

ictione toti

D

,

j

us humanz pofteritatis. Quan-

d

, tus juí(litiz ri

gor ! Et tibi parcitur totics la-

" enti ? unde hzc Dei clementia? Bonitas tan- Confer-

,j 'àundc? Quid interrogas ? imaginis fuz. mi- vationis.

ertus eft Deus: & dum dcítrui meruiffet,

contervavit, & juftitiz ac judicio fuam op-

poluit mifericordiam, & infinitam charita-

» tem. Nunquideftita? miferere ergo & tu

animz tuz placens Deo. Agnofce hujus dig-

,| Bitatem; huic foliinvigila, & omnia, pre-

j

,j t Camyperdere, haud cura, Quid enim

N

]1-

I

2

ni-

26

Dii Primá

nivera terte bona íunt in comparatione

T

li

cum anima unica? vapor inanis, vaftumni-

hilum. . Honores , diviüz , voluptates tran-

hl

Immortalis ett illa; &

m

Íeunt; non fic anima.

vivet aut eeternüm felix inter beatorum gau

ii

Wt

dia; autnunquam moritura inter damnato-

fimilitz. rumn (upplicia. 3.. O mifer! & táüne vilipen-

:45nng

dinis.

"

dere hanc Dci imaginem, & ita vitiis, ac vitá

i? *

peffimá denigrare,ut necfpecies, nec forma

in te deprchendi valeat, quód creatus fis in

nm:j

"

U

imagineni, ac fimilitudinem Dei * Time:

time!ne & in lectulo mortis audias ex ore

àt,t

Ü

dei

irati Numinis: popule ftultc! & infipieni! ego

j

m

elegi, exaltavi,& aflimilavi te mibi. At de-

.

d

j

nigrata cft facies tua fuper carbones; jamre:

cede! nonnovite ! Táne expectabis hzcful-

Eul

t

miná?abfit O mitis, O patiens Domine,imago

At (

tua fum ; peccata fugiam,& virtutibus excoM,

Af

l1.

li

"r

Redeme

I. Sednecdum pretium tuz attigi(ti ani-

A

puonis, In.

Levaoculos, & JEfüm füfpice cruci-

[Oïme

fixum! quid fibi tot in Virgineo, & innocen.

äülf(( 1

ti corpore cruenta vulnera ? quid fpinca in ca-

iij

pite regio corona ? quid manus,& pedcs

1ne

crudeliter transfixi? Quid lacryima fanguino:

V,

lentz in oculis? quid pectus apertum? qui

D

aqua cum fanguine profluens exlatere? Àn

liro

non tibi dicunt, tibi inclamant:

O quim*

alpics, qui me compatienter confideras, at

30

gamrp

tende, & vide , fi e(tamor, (icut amor meus!

attende, quid pro tua paffus (im apimá , n€

Mi

A

D

perderes? Vide, quantum xftimayérim; quia

inter latrones pédeo , & morior t tu vivere

*

R

mecü n perefii gloria? Anima! quid hoc? fic

"h

cine tuó pretió adzquas fanguinem, & viram

Chrifti J Efg? & tu audebis ampliüs ob

qiliflt

ul q!li«

mann |,

m

Meditatio 1.

H

i

mam voluptatulam ? ob propriam laude

m;

At

& complacentiam momentaneam tc trade-

M

u

re, veodere demoni , te Dei fanguine re-

3. Salüsne

i Iihy'

demptam ? temeraria , quid attentas ?

tua à

Quid coutulit demon , & impius mundus i

n

?;numio E

It

tui redemptionem ?. falutem ?. gloriam

[

"1

nónne potiüs quzrebantte perdere? Chrif-

þ

T

tum JE(um, gratiam, & coelum tbi fubtra-

here? téque miíere momentancíis oblcé&ta-

e

a

mentís excecatam ad flammas inferni rapta-

r

re ? Ectamen dzmoni, niundo quantà cor-

n

dis , & voluntatis promptitudine ? quibüs de-

fs

fideriis , ftudiis, aclaboribus deferviifti? Ah'

l

quid ago? non demonis, non mundi, fed

n

M

Dci, & Chrifti JEfu mea eft anima! hic, hic

)

h

ceam redemit; hic vulgeratus eft propter iniqui- o qa. .

Ya

jw

tates no[fras . attritus eft propter [celeranoffra, & Expro,

j

livore ejus fanatà [umus.

Q quotíunt, qui hzc bratio

compuncto recogitant corde ? audi, quid ti- Chrifti

Iühh*

bi,& ingratis omt

sibus exprobret fufpenfus de er2 n*

Cruce Àmor: faffinui pro homine inaudita,

gratos.

K

tormenta, & martyriaipfolita ; verüm qwi

]ant

fimul imecum contriflaretur , && ton fuit $. & qui

nal

Pat-

[

canfolaretuy , & non inveni.. P(al. 68. 25.

Ti

fionem, vulnera, mortem in pharmacum ob-

tuli, quó patalyfim omnium curarem mor-

V

talium ; &quis , vel quot funt,qui hoc phar-

(it

maco utuntur in falutem ? /Etuet, fudet ,

0f

agrorum i&us fine numero fuftineat, pun-

qui

gantfpiaz ,fodiant clavi, volneret dira lan-

o

cea , vigilet , oret, clamet de cruce moriens

j

atl

Efus: quid tum ? qui. contriflaretur , qui &

compateretur , non fuit , necinventus eft,

uf

nimiüm ingratos mortales! meritó cum 9.

!

Auguft. exclamem : Dominé! qui tibi non (er- la medir ;

Wi

vit , quia creatus eft , infernum meruit 5 fed. qui. tibà

u

c€3

$1011

38

Diet Prima

tton fevyit , quia redemptus eft , ievetur, ut ttoyuspro

b

eo infernus fiat, Sta igitur anima! & tetan-

Eucleir, dem erige. — En! tanti vales! Qsam pretiofa

a':;m

(s

bom.s . de fis , fi fortà non credis fadtori , interroga Redempto-

1

[mb.

fem, "Vz,fiingratitudine ,fi perfidià, & im-

ii

Aont

pietate hzc contemnis, prodigis omnia! Ve

provocatrix , & redempta civitasY Soph, 3, 1.

qltq

ID

It1t.

WMlic

Labores I.

u

id refpondebit deemon , cüm viderit,

t

Damo-

num pro

«-

Q

quàm vili fit tibi pretio anima,pro quà

&

3nima.

ipfe totum quondam obtulit mundum: b«

(

omhtia tibi dabo , fi cadens adovaveris me ? Necfo-

lum obtulit mundum; omnia infüper im-

"

pendit, nulli & adhuc parcit labori, totam

exerit Vim & pctentiam , modó unicam

ln

Chritto JESU auferatanimulam, O quàm

!go

fo!!icit& confiliarios fubornat improbos !

i

quam vigilanter perverfos convocat focios !

tgi

quàmlaboriosé inquiritlibros damnatos, &

Noj

exemplafícandaloía! quantó nifu infidias,do-

D

los, &tentationesprovocatundique? Cur?

ii

j!

ut homo animz fuz detrimentum patiatur?

UR

Scit miter demon, ex lucro animarum pa-

f

nas fibi augeri accidentales ; ícit hic füper-

üifz

iz princeps, quantum dedeceat,, fe demit-

l! C[

tere ad fervitiahominum viliffima, turpilfi-

[uy

ma. Atutperdat, & (ibi corum coématani«

dlERg

mas , nec poenas curat, nec fe infra bruto-

It

rum pedes humiliare erubeícit.

Nunc vices

lufurg

obit mancipii defpotici; nunc equi, autfelis

Wi

fpeciem inluit, jam magis, & fagis locó

lly

jumenti frvit, & per multa leucarum millia-

n

riacum illis decurrit./ Hzc,& majora lubens

LU

in fe fufcipit orcinus lavernio,dummodo ani-

mam fuis femel irretitam la

queis non amittat

ampliüs,

2

Meditatio Y.

35

M.

*. O homo! O innocens juvenis! O vir Crudelz

tas ho«

Al

Dci! quisfuror ergo biceft ?. viles àvobis baberi

minis i5

"

enimas , quas etiam diabolus putat effe pretiofas.

il

animam,

Quis gaudia, quis jubilos capiet & tripudia

Salviae

à

inimicorum de interitu unius animz ? quanta

WU.

nl

econtratriftitia? dolor in coclo quantus * ah !

y

quisquisamas JE(um ! parce ! miferere! vo-

uptates , honores , infaniam & ftultitiam fz-

culi cum carne rebelli execrare, dampa! an

lU:

non JEfusipfe te rogat: fili! ferva auimam tu-

Eccl xe:

!

Y

am, C da illi benorem fecuudum meriuum (uu.,

uf

CONCLUSIO,ET PROPOSITUM.

7M

UPM

Unde ! caro! dzmon! O hoftes ani- peai:

3.M

n

mz impii! fcelefti!fugite! en! JE tens vo»

[

fum crucifixum vobis oftendo.

Hujus fum luntas.

(U

ego: recedite! & ut JEfu eo coriftantiüs ad- -

U haream, & veflra, quz infidiose injeciftis ,

/; vincula infringam generofiüs, impofterum

i, non ibo in le&tum ampliüs , nifi confcientiam

n

jj! examinavero , ationes, verba & opera toti-

"( usdieiattenté percurrero , depeccatis doluc-

i. ro , & mortis horulz anitnam meam prapa-

)j ravero. Neglexieheu! animam , & vilipen-

jf difepius. — Atftat fixurn , irrefixümque,arso-

,( re Crucifixi, & curà examinis no&urni can-

j

tf

dem in quotidiana puritate fervare, & quoti-

! dieRedemptori fuo in poenitentia, & hurni-

i litatereftituere.. Clama jam perfide munde !

jj infurge damnata caro! irrue Satana impie'

y| nontimeo ; quia Deum & JEfum diligo, &

j inhocmihi , & vobismori, Domine! O

;

y JESU! vimpatior! ah! veni, &refponde

j Pro me?

)u

"

u

n

HO-

;D

C4

« 40

Diei Prime

qui

HORA

D

H

LECTIONIS, ET RECOLLECTIO-

NI5 MATUTIBUE,

&inti

SCOPUS.

w

a

QUIS BONUS CHRISTIANUS?

jNA

Cheifti-

Áiad

anus ve-

ne verus , bopnus, exemplaris Chriftia-

l. Tü

nus ? íinefcias, S. Auguftinum con-

lit

rus ad

Tanc

smulta

fule, &relpondebittibi: ie veré Chriffiams

juti

obliga- 6f , qui ommibus mifevicordiam facit , qui mullà mo-

tur ; advetur injuriz , qui alienum dolorem tanquam propti-

phri

iv

sm fentit : eujus menfam nullus pauperum ignorat:

ii

qui coram bowinibus inglorius babetur , ut coram

]m

Deo , & augelis glovietur : quiterrema contemnit, ut

Pil.ldh

po[ft babere celcflias qui opprimi pauperem fe pra-

lii

feutte: non patitur , qui aiferis fabvenit : qui ad ft-

li,

u fletibus provocattr alienis : quod bene faciebat

r

Paulus : :quis infirmatur , CF ego non infirmor Y

vtuguft.

liro

de vita

Grandis Chiiltiaporum obligado ! quorum

Gf

totum vivere , quorum & fpirare non nifi pit,

n

Mi]y

& fancté operarieft, Nonenim íola nosfa-

cit fice: Chriftianos , fifacta , (i exempla/fi vi-

r

dt;

ta noitra fidei non congruat, & concordtt

hts

vernatibus,

Nog enim auditores. legis jufi

ïld Rora.

fant apud DEUM; fed facleres legis juflificabun-

ls

at

j« s.

tur.. Idcó & B. Jacobus ex nobis inter-

i4

rogat; quid prodefl fratres mei , fi fidem quis dieat

qar

I

& haberes opera autem non babeat ?. nunquid po-

terit. fides [alvave euwm ? non.potcrit, fubinfert

ïliïc

Qp

Theophylaétus,dum in vcrba Joannis : & pro-

RL

i

cedeut , qui bana eoerunt C c, hifce. coumenta-

tur: ze putemuus, quàd fides fola ad. [alutem ffl)f

Ti

giat , dieit , quód vefurgent bi , qui mala fecerunt , m

l

vejurrecitonem condemnationis 5. qui, autem bonts

t'J'l ql

in rejurredionem vite, — Non igitur fola. fidts ali-

Ekgo

que

4t

Letiio Spiritualis Matutina.

que opevibus juflificat, fed oportet etiam opera adefJe s

gunc enim proprie fides efl.

I

Ethnici , pagapi, infideles, Judxi audiunt ,

& intelligunt leges, & precepta Chrifti, at-

J

que Eccle(iz ; verum quia ad poenitenduam ,

ad lumen & veritatem Evangeliorum excita-

A

i, & ad opera Chriftiano homine digna per-

fuaderi non volunt, non vivunt, fed mortui

n

ff

funt peccató infidelitatis, & perfidiz, Chris-

u

tiane! quid hoc? . ambula in fanctitate, &

juftiia, Crede, & quod credis, vità exe

m-. vitam

qumä

excmes

Mi

plari exhibes fecüs vita tua haud ab(imilis e

plarem;

rit vite ethnicorum miferrimz. Mortui funt

n

j h

illi Chrifto , quia, quz credunt , non faciunt.

Jam judica, qux fides, & vitatua? Fides 4p-?

i?!u-

l mnl,'!f;

pellata efl ab €o , quod fit, — Dua [yllaba fonant , eum

gzzJ "

A ertita

W?

i

dicitur fidess. prima /)"llaba ef à faüio : fesunda 2

22«

Deo, Interrogote ergo ,utrumevedis?. dicis ; ere-

1 W

do.

Credis, te

j

Fac , quod dicis , & fides eff.

facro Baptiímatis fonte ad dignitatem filio-

0

no

rum Dei afcendifle ; facitaque oiia, ficut fili-

us Dei , ut dignus fis eó , quite diguatusefl , filium

IT

vorare, S, Bern, Attende, ut avimam potii-

j

.a

deas generofam , quz fan&tà quàdam elatio-

ne, & füperbiá , quidquid Deo inferiüs , & vi-

u

]

d

liüs eft , heroicé defpiciat, fibique majori du-

i

cat honori , & gloriz, fe Chriftianam efle ,

o

quàn fummos titulorum, & dignitatum

tf

Ícandifle apices. — Cave, ne gloriofüm Chrif-

n

ti Nomen turpi exponas probro per abjectas

! D

yi)

cogitationes, per indignos , ac propudiofos

flapitiorum actus, qui ex Dci fillio faciant

oui

Ij

mancipium Diaboli.

S

4

Il. Credis, Chrifianum veü? dici neminem ,.

; M"ax-a

um

M) ]

nifi qui Cbriflo uioribus , pro

ui valet , cogquaturt o a

ftus ^ Nl ad,

d

Eigó eodem (emper fpiritu, quó Chri

.Anl- Dom.

H

42

Diei Prina

confor- animari, easdem , quas ipfe , cogitationes

mem

ii

Chrifto

mente & animó volvere, càdcm, quátuus

Ib

' Redemptor, vità vivere expedit, adco, utli-

Wuot

ceat cum Doc&tore gentium corde, & ore

[

44d . Gal. profieri: vivo ego ,jam mon ego s. vivit verain me

$.

Ciriflus .

Si hoc, quid tibi cum fpiritumun.

p

djà

di? quid cum cogitationibus obícoenis, im-

liion

piris, indecentibus, & profanis? quid tibi

lx

cum vitàícandalosa , diffolutá , laxá,& excef-

fiva? Num qui te vident, & audiunt, potiüs

kep

deíid

Epicureum tc fuperbum, elatum, flagitio-

füm , & avarum dixerint, quàm imitátorem,

p

ii

& difcipulum Chrifti* hujus enim , & chrifii-

ani nomen fru[Ia fortitur,qui Chriflum minimt imi-

Vi

Qürm.

tatur.

Quid enim tibi prodeff vocari , quod ton es 1

r

C nomen ufurpare alienum * fed. i Chriflianum te

[

effe delediat , que Chriflianitatis funt , gere , & meritó

lii

4eé yik

Auguj?

" tibi nomen Chrifliaui affume. — Ove igitur mira-

bpií

Cif; bilem Chriftianum! privilegia, gratias, prz-

mia, & gloriam , quz tuo füb nominc latent,

Qp

hg

affetas , & defideras; obligationesautem,

& difficultates ( fitan:ien amantibus Deum ,

[ f

uj

l

& füam falutem quzrentibus quid difficile)

in via Domini occurrentes refugis, & times

Mi

0sl

plurimüm, — Idipfum miratur S, Bernardus

9 V

exclamans : . O Chriíte! . volunt omues te früi ,

**

77

fed tton imitari cupiunt ; confequi, [ed mon [equi,

Cupiunt omnes intrare in regnum coclorum,

T

iE

fed audire noluntillud: violenti rapiunt.

his dicetur à cuftode , & janitore corlefti :

W

l/n

claufa eft janua ,nefciovos, Etmerito: namD,

S. s. Buguftinusinterrogans: quid eff intrare perja-

fgü aP

"hj

&f intMucm? fibüpfi refpondet: eff iztrare per Chrif-

oly

Dfat.9o.tum, — Quid eff autem intrare per Chriftum? imi-

tari vias Chriff,

Adhas vias te invitat Unige-

(f

uT

..ï

7715* nitus Dei oreS. Joanni;: exemplurs dedi voli

tif;

*j

Fit(lq

p -

Letlio Spirz'?udli: Matutina,

43

(

t , quemadmodum ego feci , ita & vos faciatis.

ïuïb

dti

Ego Deus , Creator, Redemptor ac Confer-

vator vefter , ego JEfus & amator animarum

u

i

Mit

Veftrarum meipfum exinanivi formam fervi

accipiens , opprobrium fa&us hominum , &

Yiut

abje&tio plebis ; procul ergó cum vefítra am-

J

bitione, &fuperbia! exemplum dedi. INatus

g

& mortuus fum in fümma nuditate, inopia ,

i

& egeftate. . Procul cum veftris ad fuperflua

If FF

de(ideriis! procul cum turpi avaritia! exem-

! l?

ul

plum dedi. Ad tribunalia innocens rapior ;

ad vincula & carceres detrudor; ad fpinas,

r

ts

virgas, & flagra innoxius damnor: procul

cur deliciis , carnis mollitie , & vità delicatà!

n

inter latrones (ufpendor, ab omnibus deferor,

nj(rm"

demüm morior ut Judzorum fcandalum , &

iUf

ftultitiagentium, — Procul cum ira, vindi&ta,

iU

impatientia veftra! exemplum dedi vobis, Et

NU

quale? idipfum ulteriüs profequitur, & de-

Inu

pingit S. Ambrofii calamus: Chriftus omnibus g, , g.

omnia fadtus eft , pauper pauperibus , dives divitibus , bof. /u-

j

flens flentibus , efuvientibus efuriens , fitiens fitienti- per La-

i

€an L.4.

ij

bus , proflutis abundantibus s in carcere cum pastpeve

u

eft ,«um Maria plorat , cim Apoftolis epulatur , cum

Magiftro

Pl

virtutii,

Samaritana fitit , in deferto efurit , ut cibus primi bo-

ob

7)

minis , quem pravaricatione guflaverat , jejunió Do-

/

!w

mini felveretur. — Quid ad hzc natura tua in-

qui

M

firma? nondum cum poenitente S,. Augufti-

1

no poeniteat, & fufpiret: quó mate Dei, quà tuz

cæ!ä

defcendit bumilitast quàó tua flagravit: Chavitas ?

1 mm

ego fuperbivi , tu bumiliaris, — Ego tumui, tu atte-

] f

"Haris, — Ego inobediens extiti, tu obediens fcelus

at

inobedientim lucis, — Ego quleparui , tu inediá affi-

7

"L

D

ceris, — Egoprafumpfi vetitum ,tu fubiifli equleum,

[ HH!J

Ego deletlor cibó , tu laboras patibulo.

Ego fruot p, medaz.

jl W

!

deliciis ,tu laniaris clavis. Ecce quantameam-. c, 7

pictas !

e

44

Diei Prime

praftan-

ii Jam ad prarogativas, quas eximi-

(nt

tiáimi- tatione confe

Ts

tationis

qucris Chrifti.| Manifeffat au-

cm Hipponen(üs Doctor, dum quarit : m

hls

Chriftia»

nr,&

bulare vis? ego fimvia.

Falla non vis ?. ego fum

ddhCli

$. 2du

AC

.veritai, — Morinonvis ? ego fum vita. — Augulti-

faper jo- no affentitur S. Ambrofius. . O quàm fuavi-

|

UC

an,

ter

D

isloquitur ad ftimulum imitationis

iC

Chriftianz ! Omnia , ait , babemus in Chrifto, &

f

Mte

omnia in nobis Chriflus, — Si àvulnere curart defidee

Áts, (

)

v45 , Tiedieuseft: ft febribus afluas ,fonsefl ; fi gra-

lomi

varis iniquitate , juflitiaeft z. fi indiges auxilid , vir-

tupid

tus efl 1 fl mortem times ,vita ejf.

Si teuebras fu-

r

Üte

gis , luxeftz fl calum defideras , via off . fi cibum

quaris , elimentuum eft... Ín quodam ferm. Chrit-

ticd

uanc! qualia hzc commoda pro corpore ,

ftüe

hf

&animat amas teipfum? amas tuam falu-

tem? citó JEfum fequere.

iNon terreantte

(pu!

^

1

cruces , zrumnz , afHictiones, quas fuftines

Id

quotidie,

Quidquid pateris in honore, in

[

Íama,in nomipe, in corpore , & -anima,non-

jit

dum adzquat Amorem, & PafíTionem ac vi-

(

tam exemplarem Chrifti.

Ímó utnon fuc-

x

cumibas , ut non deficias in patientia, & fide,

LUE

[

Chriftusipfe dexteram , adjutorium , & gra-

tiam offert , & porrigit paterné te adhortans:

tf

w u

[

n Pfal

filil noli deficere in via anqufla. — Ego prior tranfih,

Jf'fflh

ego fum via tpfa ; ego duco ia me duco,ad ime perduco,

Tion

7C.

Neque folam tibi oftert gratiam, fed & vidto-

hi

riamn fpondet , & promittit certifTimam ,mo-

W

dotuármanonponpss, aut pugnare nonTré-

Jtac

nuas, ln aliis ctenim conflictibus generofi

Mj

ncro

fimul , & infelices effe, fortiter pugnare, &

[

m

ïä.

in

nihi

i

ominus vinci poffumus; in hoc vero a-

tiy

moris certamine fi refiftamus ,. victorià fem-

ul

per potimur, & quantumvis hoítes noftri*

hllp

fin fortifIimi , eis tamen per Dci gcatiam re-

t

fiftere

Ledlio Spitittalis Matutiua,

a fi(tece valemus.

Hiac iila afcetze Benedicti-

f

rii admonitio: Dile&ifIimi ! oppugnandi fünt

a

-

hoites potentes,qui nobis victoriam reddunt

!

difficilem.

Nolite timere! faat plures no-

L

bifcum , & ftant à parte noftra, qui nos defen-

Jf

dunt, quàm ii funt , qui nosimpugnant. Dif-

od

ficile quidem eft fervire Deo, & falutem ob-

di

l

tinere zternam, — Verbm nunquid & diffici-

It

lius , fervire (xculo ? moribusícíe & politize

^l

hominum accomodare ?

indomitas fatiare

cupiditares? purgatorii , autinferni ( quod

[

(

l

abíit! ) fupplicia in capüt faum accerfere ?

l

O te igitur ignavum Chrifli difcipulum, fite

m

necdum ad hujus fequeiam refolvis! eheu !

(

n

intuere milites.

Ecce ! quanta promptitu-

Ql

dine faos ad bellum terrenos fequantur prin-

a

cipes! ututlabores, & pericula infinities ma-

u

n l

jora, ftipendia prorfuslcvia, & parüm certa ;

fucceffus autem incertiffimus 5 nobis autem

0"0"

rlmlr

pie & Chriftiane viventibus promittitur mer-

(b

ces magna riimis, certa, perpetua ? & tamen,

Ut

yl

O cecitatem!

rzeuntem coimnitari detreQra-

mus? clamatl

1

lh u

aulus: curramus ad propofitum Bebr.

nobis certamen , ajpicientes im autlorem fidei, & Y* !

n!

al

f

con[ummatorem jEfum , qui propofito fibi gaudio

TP

If

fuflinuit erucem , confufione contemptá. Cur ergó

W iL

non properamus ? nunquid quia Crucis

Chrifti inimici fumus , & temerarié incuía-

dU

mus objiciendo : dura imperat Chriftas,dum

n

'ett

przcipit : ffquis vult venire poft me, abuenet fe- ruc. 9.

metipfum , €" tollat cracem fuam , C fequatur te, 25-

; gtüf

jnit

. ltaita dura hzc nobis videntur, quia adhuc

nimis infirma eít caro,

Jninüs promptus

X «

QUiA

noíter ad patiendum fpiritus, — Verüm li ni- patie -

du

hil pro amore, & Nomine JEfu pati , & fuíti- *?»

nere volumus, quomodo Charitatem illius

;.1'0'

li

in-

J

]

46

Diei erima

infinitam, quá ab xterno dilexit nos, com-

[

l

penfabimus ? Segnitiem noítram luculenter

Til

l

exprobrat nobis S. Auguftinus dicens: (i non

[

lh

$. Aug.

LE

compateris Chrifto, quomodo te gloriaris efe

uf

yomx

Chrifliamun? moien babes , C fatta non babes ; fi

t

autem nomen fecutum fuerit opus , dicat te quisquam

W.

paganum ,tu faétis oflende te Chrifanum. — Nam f

Mlpi

N

faitis uon oflendis te Chriflianum , orimes te Chrifia-

D)

num vocent , quid tibi prode[l nomen , ubi res non in«

$. Chry-

[

Jyf.

venitur? Audiamus & osaureum: O Glriflia-

tredi

9

ne! cxclamat, delicatus es miles.fi putas , fine pug-

m

na té pofe vincere , [rne certamine triumphare. Tor-

diled

titer dimica , atrocitev inpralio comcertas con[idera

dedi

pattum , conditionem attende , militiam nofces pat-

Wi

gum , quod [popondifli ; conditionem , ad quam at«

qut.

ce[fifti , militiam, cui nomen dedifli, — Hoc enim pac-

MI

t0, quos thir aris , omues puguaverunt , bac conditios

U

M

ne unmerfü viceruut , bac wülitià triumphárunt.

(hj,

Qualem veió tu triumphum expedlas, fi

W

mundum, ejus pompam, & refpectum cum

LA

fua aftuta politia non contemnas ; ficupidi-

tlj

tates , appetitus , & voluntates inordinatas

811

2bne.

fl

gando

nonmortifices; ficorpus, & concupifcenti-

volua- 3SCarnis, ac oculorum non oderis; i pro-

I)B()r,

ti'(w

"tem

priis commodis, & fenfibus tuis non renunti-

Yità

- €35 fifuperbiam vitz, fatum verborum, ela-

Chri

tionem operum, & actionum non detefteris;

N

fi cocleftia, & xternafpernas; mundana ve-

Tnt(

ró tranfitoria , ac momentanca eligas , ames,

Vin

& ample&taris? quéinde inquam, triumphá

BU

expectas? profectó nullum.

Corona, tri-

ts

umphus , & victorialegitime certantibus da-

2, Tin«

[ j

2

turteftante D. Paulo: quicertat in agone, h

fiu

coronatur , nifi legitim? certaverit,

In quz vet-

S. Tbem,

G!(m

L

baDo&or Angclicus gloffatur,& ait : affumt«

bxp

^i

- dis exemplum in pugnis facularibus , uli d9f QH y

h

dlmi

-

p

