novare vitam: vezit »ox! & non poteris, In-

X

Vocabis mifericordiam : occidit fol ! non

p

audiéris,

Clamabis inducias dierum: venit

T

zox! non obtinebis.

lmplorabis velhoru-

Wb

jam pro poenitentia , & peccatorum fatisfac-

u

i

í

Pt

n

done: venit sox! non videbis ampliüs,

u

CONCLUSIO, ET PROPOSITUM,

gt

Nox! itaita: non videbo te! cogitavi

u

O

dies antiquos , & annos zternosin menp-Diem nl-

cä

n

timum

te habui, O zternitas! tu Regula! tu Direc-

y

trix ! tu Cynofura , & Reformatrix vite mez!

fem

pet

i

fufpe&ti

te te cogito , te meditor, tibi unicé vivo!

Ut baberc.

t

& quondam moriar hac fu

i

P

b voce: Confun-

aetum ef, — Confümmati funt dies in poeni-

n

tentia & lacrymis : " Con(ummati labores in

n

aufteritate vitz : confümmatz curz , & folli-

il

li

*

citudines ad declinandum à malo, & facien-

2MI

um bonum plurimum: confummati tor ri-

ol

Bores, & pcenitentiz,

Jam tempus eít, ut

"

tranfeam ad zternitatem , quam fan&is mihi

yi

operibus przparavi beatiflfimam.

i^

uautem mi [Etu! quid adhzc? O u-

ru

dex eterne!

pec-

Í lj

'tu vidiíti fcelera , deli&ta &

cata

"

Em

142

Diei Secunda

cara licentiofie , & effufa ztatis mez: tü Oi

nes femitas , & cunctos greífus meos dinumé:

ráíti: tu perdità temporum rnomenta quai

in (acculo concluátti;: tacuifti femper, filuilti,

petienstuifti, Va mihi! v animz! vez

ternitati mez 1. demürm ut parturiens erum

l.M;

pes, & loquéris.

V

crüm non loqui te permitto ! en!Jam co»

A

ràm te proftratus jaceo ; & delicta juventutis

ng&t h

mez , acignorantias méas lacrymose deplo-

jj

*o. Defleo & omnes anitiquos vitz vitios

ul

tranfactz ertóres, — Letabat, cüm malé fa-

AGREI

^tdul

terem ; exultabam , düm fordui in rebut

petfimis,

Sic fic mi JESU! creaturas tüas

Pa ]

Aoudi

cocgi fervite ad meam malitiam ! animatt

mcam, imaginem tum maculavi ! fanguk

'fla

nem & vulneratua fprevi ; Majeftatemfum:

Tanj;

mam in te defpexi, dum toties meamater:

At

ó momentanea voluptatula cottt-

"Mi

nirateti pr

imutavi.

Aft infaniiffe , in Deum delzviifle,

* qii

ib annos &térnos peccáffe ,(atiseft, Doleo:

Tltni

doleo! & zxternüm,tam prodige , tam]perdi-

"nf

té & luridé vixiffe, erubefco ac ingemiéó

ïmfüï&n

Perdant dies fuosalii: ego redimam, & fati

la

faciam, Etquomodo? gtatias & virtutesifl

üme: j

me crefcere faciam , fobrie & parcé inlorre

Pm: j

i1o , potu , & cibo vivam , in luctu (ancto die$

,

icostranfigam 3 otiofis fabulis , rifui, & jocis

hl

1 cOfp()[

zternum vale dicam 5 demüm ne otio; alif

k&(ldnrer

peccato te O Creator, & tmeam éternitaterü

Gnatul

oftendam, hünc diem qua(i fupremum ,

j

Ht

^]

hanc horam , quafi uitimam animz meze irit

f

hu

)(]4

pendam,

V ERÀ

Yn

porá ! redite ! O ateti

llnwtgx

wveo

v*

tas! quando

niam , & apparebo ?

À [

MT

RE

üu.*

lqu!

—

Reflexio Noclurna,

143

E

v

i

ll

REFLEXIO NOCTURNA.

Wi

QUIS

"

ii

ME LIBERABIT ?

(s

(

i, A g Anhu? quid hoc? anima mundi Do- corpus

mipa: mortalium Regina, capta eft: :ggra.

d

jacet in vinculis: plangit in Íqualido carcere ! vans a-

| j

rogatliberari: cupit redimi , & non eft, qui nimim

i

u

perrigit manuri, & falvamreddit. Qua cau-

Vi

Iz crudelitatis decumanz ? en! corpus (5

yml

carcerem animz fpurciflimum ! )en! caro (ó

Ul !w

ergaftulum tantz Dominz türpiffimü! ) hzc

AU

l

,Dzc prapedit , hzc dura nectit vincula , heec

i d

propudiose ad tenebras detrudit fummi Re-

j

|

Bisfhiliam , coar&tat, & diré deprimit pretio-

hi

fam animam , ne ad fponfum , ad regiam, &

m

,Ccelefterm teadere valeatpatriam. — Hinic trif-

tis voxin Reraaudita cít, & ululatus mul-

"

ii

(

tus : quis rme liberabit À cotpore inottis bujus? O fi«

l

li hominum! ego fum anima, Dominari

ul

Coghofcite veftram, irafcimini,. accurrite !

iif

vincula rumpite ! corpus invadite ! dilaniate!

FM

& gladio fan&ti odii interimite, ne prz fiti &

"

(( V[lp

ame ,ne prz frigore , & fauallore ipfelis, def-

T

pe&a, pedibus coriculcata hoc in tencbrofo

Sic aünimá

i

peream , & fuccumbam carcere,

tj

i

"

in córpore captiva,

Et tüne fervire carni ?

Ó [

& deferere Reginam ? ah! éerpis(O utinam

j

tion & tuà quotidie difceres ex

perientia, damt«

a

n0, & triftitiá

j

!) cernisinquam,quód à planta

pedis ufque ad verticem capitisin te nulla fit

j

D

iOf

fanitas, quam non inficitcarnis coricupifcen-

tia. Lex (vincula dicam reliüs tyrannica )

peccati adeó regnat in omnibus membris, ut

unusquifquefuum circumferat laqueum! cat-

mm

£

—

——

144

biei Sectmdá

P

nem videlicet totius malitiz fomitem,de pec:

dul

cato naram , ipsà origine fuà corruptam, pec

m

catis inputritam , illecebris infcctam, liber-

A

tate effrepem, pravis confüetudinibus vitia:

Atl

tam.. Eft& caro internecinus hoftis fine pa-

:'hmun(

ce , intus perniciofiffime blandiens , forispe-

/eoan

riculofiffimé fzviens, Quanta miferia! in-

At

feliciras quanta! deplorat hanc ipfam juvenis

tinn

caftiffimus D. Bernardus , & ingemifcens ex-

Mi

clamat: àcorpore fugere non poffum, nec

Tat

ipfum à me fugare.

Circumferre illud ne -

n

q

ceífe eft , quoniam alligatum eft mihi : peri-

l

Y

üt,

mere non licet , fuftentare cogor ; & cümil-

dot,

lud impinguo, hoftem meum adversóm me

:f:, &

u

putrio,

O mifer ! miferabilis homo! quis

1.

teliberabit de vinculo improperii hujus? ex-

nimr

furgat Deus , & cadat armatusifte: cadat; &

dtum

conteratur inimicus , contemtor Dei , cultot

Jntr

fui,amator mundi, fervus diaboli, Et quis

! illfipi[

ille?» tu, tu es, O maledi&ta! O rebellis! O

Ts

damnata Caro. Deum contempfiíti! coelum

Atl

vendidifti! gratiam expulifti! animam pere-

*

mifti, &inmillepeccatorum, & paíftonum

vincula mefconjeciíti, Fleus! rea es mortis

crucifigere! jam morere.

Faciam , ut fervi-

]

asanimz mez: faciam, ut & anima ferviat

[

Deo.

Impia caro! debes regi , ut pollis

N )

Ecd. 33. yegere,

2. Cibaria , virga, C onus afimos patilis

li

l)

lii

2$.

Coér-

€ difciplina, C opusfervo. — Ferrurn arripiosgle*

Wtl

cendum

dium flringo , mortificationem amplc&tot

Ufmhm

morr£, CUm patienria. . Irruatin me,quidquid mun.

i

t

catione, dus nutrit malorum : exagitet hoc vile COf

AU

1111

pus omne genus morborum : cadant de c&

"d][h j (

lo fulmina : irafcantur mihi fidera: conjurent

i fiq

elementa : demonipfe iras , perfecutionts

nQVa

& hominum in ime fufcitec odia ; quid tum

non

R

Réflixio Noluria,

T.

^! fón térfeór: corpusrebelle hc feriünt, &

i^ animam falvant, Patiatur fervus , & turpe

i mancipium : ifnperet autem fmihi anima

ii! mortalium Regina, & potens Domina. Ma«

li* la mundi, durn hilari, grato , & patienti to-

Y

;! lero animó , regnum carnis, imperium core

poris, dominium appetitüs , & concupifcen-

tiz in me debilitatur , corpus peccati deffruitur , Ro

ij

verus bomo noffer crucifigitur, Quid autem ego t *

fs egoautem gloriabor in Domino. Gloria-

t!! bor, quia pax , & quiesin conícientia.

Glo-

j! tiabor , quia totus ardebo erga cocleftia, Glo.

,U flabor, quia me expectat merces magna ni-

« mis, & gloria fempiterna. En ! quàm bo-

i hum , quàm jucundum, i hoc corpus prema-

tj

turimmundum, — Credisne hoc ? cur ergó

x U

, tantum erga me patior, & fuftineo corporis

Pa

| imperium? vzregno ; cui puer,fclavus , ác

E

mancipium praeft, Verüm ad carceres,ad fo«

)! litudines , ad jejunia , vigilias , cilicia & flagel-

i a cumillo! fic rex erit anima: caro autem

nf füb pedibus meis.

| pän*

DEPRECATIO.

T

JEfu! Maria! & Jofephe! itáopto, it&

l

f

O

i

f

de(dero: corpus, caro fit füb pedibus

,;mels, Bene humiliatur , quod fe exaltat. Sub

; Pedibus fit, quod ipfum Deum, & coclum.

aggrediaufit. Hocquoties przfumpf(it lutea,

. lïib

etulans,impudens caro ? tamen non humi-

; liavi ,fed molliter la&avi ; & quz guítosé ap-

j

jj petiit, lubens contuli, &concefli, Ethec

f

; Vidifti, O beata Trinitas! & tamen tacuiíti ?

(

(1

ta; tacuiíli, ut tandem mihi, & carniirafcar;

5

j

; & nova contrà moveam certamina.,

WI

Ig

j

h

fi pugnam , ad þclla me tua comitetur gratia.

146

Diei Secunda

Id dolet cordi unicé , tamdiu in corpore , &

&il

carne vixifle , & meam mifcriam tam feró ag-

lim|

noviffe.

Sed O coslum ! immort:les tioi

Áante

fint gratiz , quód vel hodiernum fubmiferis

ii

diemrn! quó hoítem pandifti infenfiffimum,

Pl[ii

O novafolitudinis facrz gaudia! faciliüs eft

dion

pugnare cum hofle aperto , quàm cum laten-

Ti

te. Nonlatet amplius, quem mecum por-

Qtfy

to. Dudum meruit ignes, gladios ,rotas &

n

patibula.| O Deus! peperciftitamen, Du

Attàd

dum ad ipferos, & damnatorum plan&tus de-

lira

trudi debuiflet: fed O charitatem ! extendi-

*tün]

ti dexteram , oftendifti vulnera , & cadentem

itti

erexifti. . En! corpus! en! caro, quid de-

n

beas Deo , Creatori, Confervatorituo. Pe-

")l i

ribis, (i huic nonfervies,

us epim utilitas

bili formà,fi

ex fanguine, ex ftemmate, & no

Deus ftat contà: in puncto, ini&u oculi, &

momento corrues, & in tumulum cadts

Ubi tunc tuum regimen , tua poteítas, ac po-

tentia? pulvises, &in pulverem reverteris

Grandis (übftantia, que vento rapitur , &ut

! I)M

ftipula ignis devorat

;

ut.

Verüm quia tot

Ut

hzc diestua erat, O ]

Efu, Maria , & Jofeph!

"u

intuajamànunchunc vilem trurcum lu*

l !f

cipe obfcquia, Rudis , impolitus ,indecoru's

&ub] l

deformis truncus eft ; jam forma in imagl-

B

nem, quam adoroin Crucefüfpenfam, Oct-

Ftumm

li videant , ut oculi JEfa! & nonnifi ccclum

L

fufpiciant defiderandó.

Aures fint ut aures

RUP

JEfü, & que Dei, virtutis, & zdificationit

ii

funt , folummodo audiant.

Vox & lingua

N

] l-lü()

fit verbum Dei, & hocIncarnatum ; ut , qu£

!

]

magnalia funt. Divinz Maieftatis , fempet

(Q;-

proferat.

Manus & pedes (int crucifixi;

Á

on 4*

conclavati cum membris Chn('fi ,&n

ïtip

q

l g?nt,

Réflexio Nodrna,

147

W

Báhit , Vel operari audeant , quod non ad glo.

Aj

ram Noministui Ibantenim Apoftoligau-

Q

dentes à confpe&tu concilii quoniam digni

As

abiti futit pro nomine JEfü cóntumeliam

J

þati.-,

vidultra? JEfutm totum corpore ,

f

& homine extrinfeco circuimferam, ádeo, ut

t

f0

ViVam ego , jam nón ego, jam nof caro, &

corruptus ; rebellis horüo : fed ut vivat iü

u

tme Chriftus per füami humilitátem , obedi-

n

entiam , pàu

pertatern, & patientiam. JEfu!

J

Maria! & Jofeph

L

!

veftrum fuüm ! audi caro 3

)

tecum ad tumulum ! Ut fatisfacias pro nepli-

yat

Bentiis hác die in Divinis fervitiis admifTis ,

,

"D

Orainhonorem JEfu, Mariz, &S. Jofephi

15, Pater C^ Aye cum Salve Régiüa-

n

yilt

Qu

PRXEAEBULA

jun

DIEM TERTIUM,

d

i (

&um eum SS. Angelis Cuftodibus , &

ï;

p*

[*

mnibus fanctis Patronístuis, Oran-

;pitVï»

[

do tecordaberis omnium facrorum ordi-

1

|

i

fiutii ,ut eorum fpiritu , & fervore, ac vitz il-

luftri exempló peccata impediantur plorima,

1

j

ubique triumphet virtus , & DEI gloria,

;i/ Recordate & tuorum amicoram, confangui-

jj fieorum , ac benefaCtorum , ut Deus iisdemi

jj/ tribuat omnes virtutes & gratias cujuslibet

Recordare &

,// 'tatui apprimé nieceffarias,

.

jj &nime 1n purgatorio , cu

jus

liberatio

,i elirifto: JEfu

& Mariz eft acceptifIima,

: u 2, Tefrci'æ &

;

fufpiria ad SS. Angelos Cut-

'| todes: vim pari

or ! fübvenitel repellitelvel ? fta

.Hgiüï 4lana! Angeli, c

ealites siecum| 3, Meditatio-

v : prima de feudeutia ad

,, &,f hies per diem iunt ift

K

per-

*

148

Diei Tertia

l

I)

perfettionem , à quá nemo excufatur, Secunda

-

de obligatione imitandi Chriflum.

"Tertia de ar-

unft

N

denti fantlioris vita defiderio. — 4, Recolle&tio,

lc&tio matutina erit de emore proprio extirpando,

fil! n

!Itife

Pomceridiana de Peatitudine Chriflianorum. — $

Examen particulare de fignis perfe&torum,

pad

6. Reflexio no&turna de aítutia , & odio

I,q

yele

diaboli erga hominem.

iif

PACTUM ET OBLATIO MA—

tumd

TUTINA

fraia

fhert

Ad

um

SS. XANGELOS

. ET PATRONOS-

ATany

GLORIOSOS,

Wm,

tonty

Angeli! ubi cftis? venite! accurrite!fal-

n P

O

vete! diu jam cuftodiiftis , protexiftis ,

(hif

ti]oi

& dilexiftis me, En! diem acceptabilcm!

en! horaspretiofiffimas, quibus veftram in

N

n

me compenfabo charitatem,& fidelem culto-

diam.,

Ubi eftis & vos Patroni mei glorio-

(j indiy

lt

fi potentiffimi! veftro bucusque O quàm be-

né, quàm feliciter & gloriosé fteti, & pugnz

EY

vifub preefidio! Impugnabat me caro: & m?

b

tenuiftis, Perfequebatur me impium fzcu-

! F'""Ci,

lum: & defendittis,

Furebat , & mortem

-

minabatur corpori , & animz crudeliflimam

-

infeftus ipnferorum impoftor , hoftis mei jurz*

tifTimus demon: verüm vos vos fervaftis,

protexiftis,liberaftis clientem.

O Charita:!

O mifericordia ! quomodo te merui? non

.

fed

*

^

merui,

ü non raro meo

maló, & perversó

vivendi modó vos contriftavi , offendi,& i*

ls

honoravi; &tamen vos manfiítis mecum if

mitur

tentationibus, in periculis , & malis univet lï:

l k

Práambula,

149

n

"Vivoergo fed per vos, quia tam conftanter,

eti

tam fortiter undique armaítis me,

At non

f

poeniteat O DEI Apgeli! O Patroni beatiífi-

tl

mi! non paeniteat, rogo, clienti manus por-

tintA

rexi(Te auxiliatrices,

as devote exoículor,

d

& pa&tum filiale in eas ipfas humiliter depo-

ll'

no, quó jam coram vobis teftor , quidquid

przfenti die, his horís, & omnibus egero,

Ícripfero , vellegero momentis , veftro dica-

tum effe Nomini , & honori,

Et fiper DEI

)

gratiam quaedam operatus fum bona , veftris

meritís Deo meo fiant gratiffima, — Vos me-

cum vivite femper! affiftite cultori veftrüm

i

amantiffimo! ego hodie adhuc vivere dif-

cam, ut nec Deum, nec vos oftendam, aut

contrifter ampliüs.

In. Chriftianum clien-

tem per Dei me recepiftis providentiam ; ut

Qu

prow

Chriftianus virtutibus, & gratiis plenus in-

trabo & egoin veftram felicitatem, &glori-

CPlü

j

am. O Angcli! itafpero! vos comites ef-

IOEC.

O Patroni ! ita confido ! fübvenite fo-

klt

m

ciiindividui! ducite, quó me mea vocant de-

fideria! furfum! furfum! volo,ubi DEUS ,

)u

ubi Maria! ubi San&torum gaudia! ubi &

,

cut

mea tamdiu optata patria.

Attollite portas

rincipes veftras, & elevamini port£: aterna-

!

yti

&

€s! ad Vos propero,

"

ij

DIES TERTIA.

Y

o

QuiIS

ERIS IMPOSTERUM?

v

M

f

Le&io fpiritualis ante meditationem fu-

matur de imitatione Chrifti ex L. 1, c. .

,

De fervemi emendatione totius — yita . noftra,

j

3

Item

1;0

Diei Tertía,

]tem ex L. 2. c. 8. De fam

ä&(um'c

&

iliavi: amicitid cm

(QRELU

l

9 ESU,

VIlan

MEDITATIO I.

|

Jitin

6

Nemo

VOL

EXCUSATUR A TENDENTIA AD

Aüoper

itiad

PERFECTIONEM.

Atimoi

Propter quad inexcu[abilis es , O bomo! Ron,* ts

itoll

imofra

PRASENTIA DEI,

EUS mevidet! Deus mihi intendit ! col-

^

5icium,

j

u

D

4ilem

ligite vos fenfus! filete vana phantafma:

ief

ta! adoromihiintimeé prefentem, Fledite

ài]ati

genua!

PRALUDIUM l..

iil

ccine mori debet JEfus? heu! jamcrud-

Ij

SI

figitur! jam crucifixus in altum fufpen-

ditur! heu! lugete cocli fidera! JEfus indli-

nato ad dilectum fuum populum capite ulti-

ma Evz filiis eloquitur verba : venite ad meom.

r.ETq,

nes , qui labovatis , C onevati eflis , & ego veficiam

W

"telí

vos. Videte, fieít amor, (jicutamor meus!

g, (

quia pro omnibus morior, ut omnes falvi fit-

m ls

rent. Valere! &ad mecurrite! en! brachía

1

expanfa! venite! ampleGtar vos! en latus

ln

» lgn(

apertum ! confidite! excipiam vos!

?

j Ó

Num Y

PRAELUDIUM Il,

N

Kþ

Tif

N

On morere miamor ! adhuc verbumte:

Mi

cum , gratias tibi loco omnium protu

üm

Y

infigni charitate ! quam tuó fubfignáfti preti-

il

TE

oío fanguine! gratias tibi pro paterna C

E

mentia, quà morte tua nos omnes in Viam

glïlüng

N

lt

gratiz , virtutis , & perfe&tionis invitäüi,xim(!

Meditatio l,

1fI

jjjj & funiculis tux| mifericordiz traxifti, Jam

pruriunt afteCtus! jam ardent pe&tora ! jam

volitant fufpiria! JEfu! non morere! fedref-

pice i fervos , in Chriftianos falutis fuz fer-

venüfIimos! O quis dabit & mihi pennas, ut

Il citó perveniam, quó mea tendunt vota, &

"

fancta de(ideria ? JEfu! per fanguinis guttas !

,. per mortem tuam precor; agnofcam vel ho-

!!! die obligationemn currendi ad perfectionern!

IL

agnofcam , & agnofcendó timere diícam ju-

dicium , quod manetin tanto animz negotio

i* defidem.

Amor! citóalas dato! volabo,&

[! requiefcam,ubi San&torum plena funt gaudia,

? ! ubi lztitia fine fine perennatura,

VERITAS !

v Quod volis dico , omnibus dico,. Vigilate! Marci.

hu

j3:274

hn

J

DIALOGUS, I.

T

ndj

Tquidillud * Magifter Divine ! Chrifte Chriftiss

il

vigilantiffime! Effote perfeci , ficut Pa- norum

»j! tercoclütis& ego. — Ergó pauperes eítote in 9blg4

n fpiritu, icuti nos : renuntiate mundo , &

tio (]UO-

d

perg

af Pompis ,ac concupifcentiis il

lius , ficuti nos : g a;

Oné,

qi/ fuftinete modicum , confulite animabus vef:

y| 0 tris , igno'cite 1pjurias , diligite inimicos,ora-

p| t€pro perfequentibus, bencfacite his , qui o-

erunt vosdamnate impudens feculum,pra-

Vareprimiie defideria , pa(lionibus refiítite ,

[

j odite peccaa, virtutem adamate , coelum, &

m

cum vobDs rapite, Eflote. perfeci puró &

.

yi

TR

j

gü

!

; Caltó amorc, Chriftianá humilitate, patien-

; i& fortitudine invi&tá, obedientiá, & abne-

l!

"i Batione propiie voluntatis , & appetituum

i Veftrorum conftantiffimà, |Hac ego Deus,

]

4

&c

us

152

Diei1ntia

hzc ego Redemptor , & JEfus dixi vobis, & ii

quidem omnibus.

"oITTaxi enim ad me vos |mi

omnes , quia paífus fum pro omnibus ; vo« a,

cavi vos omnes in haredes regni mei, dum

tl

meam pro omnibus pofui & obtuli animam

jat

incruce, Sitneergo, quis hanc meamtam

! DC

Aco

fanctam, & hominiadeó devotam impediat,

vel invertat voluntatem ? quid? homo in-

inC

lat

veniatur, qui viam renuat, quarm fanguine

& lacrymis fignavi , monílravi omnibus ?

Meo)

It on

Chriftianus audeat , ut , quod vult Deus, De-

ustamen non impetret,

Volui ego Deus,

tonti

falvos fieri omnes & fingulos: 4.

O triíte

ttntia

Homo

Ípe&taculum! homo feipfum damnet, &z-

lf& fm

perd.t

ternüm perdat? volui, optavi , rogavi, invi-

Uö,nw

feipfum.

tavi ad gratiá : venite,qui laboratis &c. Et O c

tlauf

citatem deplorandam! preces tam piasrelpu-

mf

at, ac defpiciat ingratus homo ? ego volui

ive

millena ad obtinendam perfcGtionis. femi-

hs;

tam porrigere media; utique me vidithomo

(

nudum , pauperetn , nec habentem , ubi mo-

Prija

riens caput reclinarem dolorofum? vidit me

ftder

ab omaibus defpe&um , contemptam, vi-

ts

rum noviffimum, à planta pedis ufque ad vet-

ET

ticem capiris miferé percuffum , dilaniatum,

vulneratum ?. vidit Ípeculum omni: virtütis,

vidit & E&ypon omnis perfectionis ?. cur

J.NE

igitur non fequitur filius patrem ? Chriftia:

nbe

nus Chriftum ? difcipulus magiftram? Hat

(Dïum

feci, hzc dixiutique non meis foüm Apo*

tolis? utique non primis duntaxst Chriltia-

j n[h(

nis? fed vobis, & omnibus; quia Redem

UUR

ptor,quia Salvator omnium, & vniverforum

für I

veniin hunc mundum,

Quid igitur excula"

h

tionis in te,quod non tendas,& carras ad me *

"T

Obti

&

"

3. Inexcu[abilis es O bono! onmus dixi t effett

lrl

p

Meditatio 1.

if

i

ii

perfeti, | Si non effe fatagas ? fi verba meatur oms

i

non audias, fiattibi ficuti ethnicis, & publi. cs.

n

canis, Et quia nallam partem de mea pati-

L

entia, de mea humilitate, obedientia,ac pau-

Jl

[

pertate habere voluifti, nec partem habebis

E

mecum in mea gloria, Audies vero adtu-

if

w

am copfufionem: venite, qui laboratis , qui vi-

!

p

am Chriftianz perfectionis (trenué, & con-

init

ftanter cucurriitis , & pro veftrafalute, ac

1 onoi

meo Nomine onerati eftis, onerati opprobri-

TU

is, onerati zrumnis & contumeliis, onerati

[ tgoU

continuis virtutum aCtibus, & facrae poeni-

lt

tentizrigoribus, O anima! quis tibi ad ta-

h

Til

lia fenfus? JEfus neminem excludit regnó

fuó, necte: fiergononinvenias , fiadillud

rogi

if

claufam videas januam : tuacítculpa; quia

cum fatuis virginibus oleum emere voluifti,

pl

1l

ubi vel maxime jam debuiffent ardere lam-

pades; ubi & intrandum fuiffet cum fponfo

lii

eint

ad nuptias. — Ad quid jamtua in tendendo

ignavia? fi non curris, fi ad perfeCtionem

m

mi V

tendere non vis, teipfam, & falutem tuam

negligis. O negligentiam! O fegnitiern pro-

n

tervam! temerariam !

f

1

d

II.

Ecdum credis , obligationem tendendi Eximitur

fl

n

"N

ad perfectionem

hriftianam tibi in- ??mo ab

jo!l'

obli gati-

jl

cumbere graviffimam? dicis enim: religio-

n

e per-

forum, folitariorum , eremitarum, & miílio-

fectionis,

f

nariorum id muncerís , & officii effe, non

fouf

,Ü

Chriftianorum in communi, & inter alia ne-

u

gotia , fun&tiones, & mundanos viventium

im M

turbíines.

O Chare! & unde hzc tam fal-

j

fa, & perículofa opinio tibi? non legiíti Pau-

jud

imonitum rogantis: obfeero autem vos,fvatres, x. Cor. 3.

j

2

per Nomen Domini Noffvi $Eu Chrifli , ut idipfum

i*

|

LA

Diei Tertia.

dicatis omnes , & nen fint in vobis fcbifmatas fità

itta

atitem perfecii in eodem [enfa € in cadem fententia,

; U

vPeri-i Quid clarius ? Non audiifti D.Petri confilium

[2

dicentis: fecundim eum , qui vocavit vos,[antum,,

Jttty

$a omti conver[atione [andli fitis , quoniam [criptum

af

eft : fandieritis , quoniam C ego fandius [um, — Et

LT

finca

hzc folis diGta & fcripta funt retigiofis, folita-

riis, & mundo renuntiantibus? fi folis, ubi

ittoyo

itaque illiin fcripturis loci? ubi illae & facris

ocey

Bibliis, vel fan&tis Patribus fententiz, &li-

fiuinp

centiz, utfenfuum, & voluntatum foyeas

patt

diffidia? utíacras doCtrinas contemnas ? ut

fosdi

in adverfis fücceffibus patientiam , & fufti-

r

nentiam deferas? utin rebusad falutemani-

hr

m aflequendam neceffariis deficias? luílra

atular

S. Biblia 5 percurre T'eftamenta; volve,te-

H

itis.

volve fan&orum Patrum , Doétorum, aíce-

r

tarum volumina , nil tale invenies

?

L

invenies

mm, ]1

autem centenos , millenófque textus, & lo-

[

Quf

um

cos, quibus flringeris ad imitationem Chrilti,

ficuti religiofi, ad moriendum carni, mundo,

quifi

& dzmoni, ficuti folitarii, ad danda virtu-

Hï"löï

tum, & vitz veré Chriftianz exemplaillu.

-W-imlp

ftria, ficuti miflionarii.

lil

Eadem proin cum

his viristibiobligatio cft, fit & eadem inexe-

Wt

Huc huc tendit

$. €bry-

quendo pietas, & fervor.

tl

illa S. Chryfoftomi increpatio: cm $. Paults

lIiUS d

fofi. z. 3

N,

evitttper.

ton monachos tantitin , vel Apoflolos , fad ipfum eti

Monaft, 4m Chriftum imitari nos jubeat , eí[que, qui non iti-

dlü& æl

tanttr , maxima iutentet [upplicia, qua iu tandem

m

ratione monacborum perfectionem majorem e[e ditis

Ias) Vo,

—

!

cünt eadem perfeilio omnibus proponatur , C o

"t

ll

busimperetur? (1 vero eadem , cur intolerabi-

—

ta

T

lem? cur impoffibilem afferis ad proficien-

—*

!f N

dum tebdentiam? blafphemia hzc cft, fum-

Ol

ma injuria eft , quà majorem haud infercs Po-

1Iiata)

[en-

Meditatio 1.

T

hu)

tentim , & Sapientiz Divinz.

Sic S, Hiero- )Fieron,

epiff.x.a

nj

nymus: zeque enim impo[Jibile aliquid voluit im-

Demetri^

icott

i

adem

perare , qui ju[Ius eft , nec damnaturus hominem fu

A

vje

roeo, quod vitare non petuit.

2, Totaerg

O tons, 9,

impoffibilitasfe tenet ex parte tuz volunta-Obfcu-

n

vjn.

tis renuentis jugum , & prazcepta Doniini.lum per-

ol

hinc excufationes ad fc&ionis

Hinc mille pretextus;

€x parte

if

excufandas excufationes in peccatis ; hinc

volunta-

li

tot excogitatz aftutiz , figmenta , & menda-

tis fe te-

n

ciainpumera. Imitari Chriftumi non potcs? per,

ii

przcepta Domini fervare non potes? inimi-

cos diligere , occafiones peccandi, hoc velil-

ICIIIUW;:

m

lud proftibulum deferere , gulam, &linguam

d

detractoriam cohibere,& reprime:e,feníus,&

d

petulantem carnem cum fuis infrunitis defi-

eriis, ac concupifcentiis reftringere non po-

; YU

Yif i

tes ? nunquid ideb: quia non vis? quia ve-

rum , lolidum, exemplarem, ac perfectum

y if

Chriítianum te profiteri renuis, per omnia

ZX(USxä

illerum ad magnam coenam invitatorum fe-

t

1f

quaciffimus, 'Fecit bomo quidam eenam wnag- Lut. 14

Q4im , C vocayit 1mtultos.

Sed ceperunt fimul. om-

Ti

a

j

nes excufave.

Unus dixit : villam emi , & neceffe

habeo exire , C videre illam: vogote, habe me ex-

t

m

cu[atum.

Et alter dixit: jugaboum emi quinque,

* eo probare illa, 1090 t£ , babetne excu[atum. Et

:

hi

"

alius dixit: uxorem duxi , & ideo non poffum ve-

nire,

3. Anima! tete feriunt ifta,

uam- Inexcu-

Á

u

"

diu & te ad vitam perfc&tiorem ac fanctio- fibilis

homo

,'qf'äl

rem jam invitat Deus? vocatte per fuas gra-

.

m;"

anro.

tias, Vocat per Evangelii miniftros , vocat

us

»

j

per facramenta, & potentifIima ad eam affe-

Ill tf

quendam fubminiftrata auxilia, Verüm o

j*

polfum veuire. .O mendacium! & quarenon

j pïöfi

otes? nónne quia ambitionis appetitu inc-

«(

b

riata , divitiarum cupiditate diücnta, &c

3!:-

i

ni$

|

Diei Tertia

1j6

l

nisill'cccbriiincfbata, teipfam ab amore per-. i

fe&ionis impedis, avertis , & fan&itatis, ac

ith, ]

Chriftianz virtutis vias ambulare detre&as,

TP

& renuis? &te excufatam dicas ? te fine cul-

Aftey

pa,teíine vecordiacredas? heu! damnabi-

Ailnt

lem impofturam ! .. O fallacias execrabiles!

Qion

excufabilis fores mi homo, fi Deus non con-

&iv

tuliffet tottibi talenta, dopa, &füperna lu-

Vi t

mina ad perfectionem & falutem ruam op*

fs eg

portuniffima, . Excufabilis fores,fi Dei gratia,

Tiumm

& potensad bené, & fancté vivendum non

sifot

tibi adeffet afTiftentia. Sed O te ingratifli-

T

mum! perveríum! malitiofum !« ut peccts

tüma

€ó liberiàs, abuteris donis tam liberaliter ac-

Atiq

ceptis: abuteris libertate , abuteris ingenio ,

10 q

& nobilitate: abuteris fcientiá , facultatibus,

105,

fanitate , & quotquot natura dedit, viribus

1non

integerrimis,

Et Deus non infurgat contra

Wdn

te? Deusnon clametin aures tuas, quod du-

m

dum clamavit per os prophete ; impie! pet-

d i

fide! tu tu fervire me fecifti im. peccatis tuist prt

Ütt;

J743:24.

Scelerate !

buifli mihi laborem in iniquitatibus.

!lC, fm

ficcine malum rependis pro bono ? odium

| dtk&u

proamorc? peccatum pro gratiarum acio-

L

!

ne,

hr

il

IH.

um

Acquïfi- I,

Omine! nonirafcere! volo tibi fervi-

.; ln

tur etiari

D

re! volo vivere Chriftiané , &àa

p

laboribus meam tendere

perfectionem. — Aft vide ,

1ll[€t[]

& nego.

tiisChrif-

quanta mihi incumbant mundi negotia, quo

j t

tiana^

occupationes , quz animum in diverfarapk

| ! Utg

perfec.. Unt, mentem diftrahunt , fenfus diffipant,

DN

tio,

pietati ac virtuti ex toco me impendere hat

» Ony

permittunt.

O fpiritus ignave ! hac inanis

1 Qu

excufatio eft, Non folis prolixioribus ora

^ o

tionibus, aut dulci quicte, ac folitudine vt

Vi

p

Meditatio l,

157

BU

fed & laboribus ac negotiis acquiritur perfec-

(dus

T

tio. Et inter labores qux tua impoflibili-

tas ? an occupationibis ianctos ecclefiz Pon-

T

tifices vincis , qui totam Ecclefiam veluti fuis

| d

fuftentant humeris ?. an doctores fuperas ,

t

qui orando , docendo , & difputando hoftes

ao

fidei virtute evertunt? an Przlatos excedis,

Yi

qui regiminis habenas moderantes, non fui

TO

fü:,fed fubditora,& fub honoris nomine,om-

il

nium minimi efficiuntur & fervi? Cede! cede !

Qenti

minor es,quàm ut his cozquari valeas, Et ta-

[dn

men inter viros hos adeo laboriofos , non u-

O

num aut duos , non decem, aut viginti, non

Jv

denique paucos , fed innumeros invenies fan-

eri

&os, acin gratia & omni virtute perfeGiffi-

l

mos

f

Potes & tu, modó in operibus, & tu-

Kf

is non fuperfluus fores negotiis,

Amputa,

juj

quod nimium : refeca, quod fzculare, & va-

Q

num: dinge, quod diftortum : remove ,

M.

quod inquietum : collige , quod vagabun-

j

",

dum: fuccende, quod trifte, & tepidum :

D

l

fic, fic tua negoria non eruntimperífce&ionis,

defe&uum , & multz turbationis ferninaria ,

0no

a

fed aptatum virtutis heroicz,tü perfectionis

Chriitianz inftrumenta.

2. Nefcis fané S.

4Perfccï

tio facilis

Bernardi effatum: aon te oportet O bomo, ut per-

obtentu

goloï"

fedtionem affequaris , ,, maria transfretare , non

$. Bern.

tl

penetrare nubes , non transalpinare necel- fer.x.4e

3

j

feeft, Non grandis , inquam , tibi often- adveufu.

(

)5

ditur via, ufque ad temetipfum occurre

Dd

j 0

€o tuo, propeeftenim verbum in ore

drmr'

tuo; ufque ad cordis compun&tionem , &

!

»

| qi

oris confeflionem occurre , ut faltem

exeas de fterquilinio miferz confcientiz ;

Elhll

imf

i

quoniam indignum eft , illic au&orem pu-

j

ritatis intrare.. Mirabile dictum! ficcine

j

VIE

Diet Teitia

if8

vir mellilue! vitapia duobus his pa

ffibus ; ern i

compun&ione, & humilitate poteít confici?

| i Qu

quid brevius? qua jam excufatio tua? quz

L

lirmá

exceptio, aüt exemptio à tendentia perfedi-

onis? nulla. Potes, & debes hujus currere

trfer

hi

viam, five velis, five nolis: srandatum enini

D. 3o.loc O anima,. dicit Doinitius , quod ego pratipié

E

I2

tobed

bodie tibi , non füpta teeft , neque procul pofitum ;

hiec in celo fitum , ut po[Jts dicere : quis moftruma-

dulted

let ad ctelum a[cendere , ut defevat illud ad os , 8

Hiayle

audiamus, atque opere compleamus ?. meque. tram

Jata!

hn

marepofitum , ut caufevris , e dicast. quis ex ol

poterit trausfretate mave , & illud ad sos ufquedee

Q

Tontra

feyre ,ut polfimus audire, & faceve,quod practptum

efl? fedjuxta te efl fermo in oretuo, tt [acias t^

^niam

petit

i.

3. Da jam voluntatem promptam :

lerl(f

promptä

volunta-

da Hilarem mentem , & fenías attentos: am.

.'Ofde I

tem.

2

le&tere virtutis femitam : ferva tmandati

tde)

omini.

Hzc etirn omnia difficilia noi

A DT

funt, nifirebelli; fenfuali, carnali homini,

Vg

Tánetalis? va tibi! quiainexcufabilis,

CONCLUSIO, ET PROPOSITUM,

a

UiDomine! doleo. Sednon eroatpl:

F

0s

üs, Sicpertuam ftatuo gratiam,

;

tus ( proh pudor!) langui in via virtutis'

!

j

longérece(liàte! peifectionem horrui, pec-

cati jugum , & libertatem elegi feculi, Keus

1 Rf&c

7

eram ego folus tot negligentiarum,tot oiier-

U

arum,reus tot abufuum,& ingï*atitudinum!

Ht )

& O exczcatum cor * mereum nor agno-

"l i GM

cebam, fed potiüsà noxa, àculpa, à vecor-

Jm]h (

dia excufatum , & innocentern credebam.

"Q |

quó me mea traxit míferia ? verüm O ludi

Qlleun [.',n

optime Creator! jam culpis, jam negliget

) Hl(ml

d

i lll)n

dis, & excufationibus ignofce meis, perla

9

z

Meditatio 1

1í9

hiud

tes dile&i flii tui mihi impenfos te rogo.

ottitt

a, quzío , ut JEfü pietati mea impictas;ejus

ii t

modeítize, ac prudentiz mea perverfíitas ,

ejus manfuctudini mea fuccumbat, & dome-

enupà

Yhuit

tur ferocitas..

O Pater Coeleftis/ Filii tui $. 24

humilitas meam fuperbiam , patientia impa-

gu .A

mll

W. UCd 8-

iil

tientiam , benignitas duritiem , obedientia

inobedientiam, tranquillitas inquietudinem,

pl

ul

dulcedo amaritudínem , fuavitas itam, cha-

ritaslucrifaciat ctudelitatem, . O virtus! O

idi

il

£ratia! O Charitas, & Chara perfe&tio ! jam

te ftringo , teample&or, & ne à te impediar

j; p

iLint

aimplius, cottra cupiditates adres terrenas ,

contra concupifcentiam carnis , & oculorum

gïqm l

TEU

nimiam , & voluntatem meam infurgo per-

verfiffimam, —Has üt radicitus evellam ex

j p

at

corde meo, quotidie fub elevatione facro-

fan& hoftiz , & S. Calicis fupplicabo, rme-

CU

iil

mor promittentis Chrifti Domini: Petite, &

!

accipietis ; pulfate;& aperietur vobis,

atti

;

:xcuf

2",

HORA

n

LECTIONIS;ET RECOLLECTIONIS

i

non CIU

MATUTINZE,

;

at

SCOPUS

TU

QUALIS AMOR DIGNUS COELO ?

Amor

i W'þ'

k R

EGté ais S. Paule ad tuos Philippenfes :

hominadi,

neminem babeo tam unanimcin

» qui fncera

ftultif-

qui

ajfettione pro vobis fol

licitus fitg- Et cur hoc ? omnes amus,

gtl

enim , qua [ua funt , quarunt , non , qua funt JESU pbipp.

j

Chrifli, O quàm major inter homines omnis ?. 27

j

u

ftatüs, fexós , & ordinis foret humilitas !

q

r

quàm fincerior Charitas ! quàm benignior

Val jf k

in fuccurrendo. clementia !. quàm intenfior

i^ pro honore , fama, &proximi nomine fcl-

r

li-

I]dï?

160

Die; Tertia

licitudo, ac vigilantia! O quàm folidior ad

tihg

invicé adverteretur reverentia / quàm prome

a

D

ptior ad acquiefcendü aliorum judicio mens,

& fubmiffio! quàm demiífior ad converfans

o

dum cordis fimplicitas , & candor , fi fuis non

jt,

quilibet ftuderet commodis, & bonis propti«

hgt

hii

is. Avarusquserit divitias, fuperbus ambit

honores, & dignitatum titulos ; voluprarius

t

Ahdit

