ut Pater 5 & bic eff ( fubinfert S. Auguftinus )

a

maximus ira Divina adver[us peccatorem ejfedtus, ei

(

won ampliiis irafci ; osmnium panarum terribili[oua

eft, non amplis fabire penam.

Felicirás

2

n»

Deatus igitur vir, qui non abüc in confilio

Íolà

qti

impiorum,& in via peccatorum non ftetit, &

virtute

j

j

in cathedra peftilendiz non fedit,fed cujus vo-

luntasin lege Domini mediratur die ac noc-

V. , Vide, ubi beatus appelleris O homo

» Cinterrogat Ambrof(ius ) non in divitiis,

)

?

,

nonin poteftatibus, & honoribus, non in I»P/aL.r.

)9

ul

nobilitate generis, aut decore, & pulchri-

jJ

?

tudine, non in corporis falubritate; in

I'W

quibus nihil naturz eft bonum.,

Denique

non folüm facilem commutationem hà-

j

M

»

ent in contraria; verum etiam minifte-

b

rium ad culpam exhibent ei, qui uti his

j

jl

nefiat. Quisenimn jultus propter pecu-

hk

niam? quis hurilis in poteftatibus? quis

j

[]

?9 mi-

Dier Tertta

198

9*

. mifericors propter' nobilitatem? quis caf-

1&De

» tus propter decoreim ? illecebrofa hac

liel

?5

magis fant ad peccatum, quàm fructuofa

LU

$3*

ad virtutis profectum, Quid luculentius?

Müs'

- Invirtute proin, in contemptu fzculi,in o-

Dd

dio peccati, & amore Dei fummi Boni tu-

hda

am quzre felicitatem. Quis epnim nifi bonus

0.

& folidusin pietate vera Chriftiapus conlilia

Ttrm

deíerit impiorurm ? quisinftituta refugit pec-

Tint a

catorum , & àcathedra , aut magifterio prz-

qytoí

pofterz do&tring , & vitz fcandaloíz fe pe-

DEUS

nitüs immunem cuftodit ? quis nifi verg vit-

) dcü(

tutisamator,& exemplarisChriftianuslegem

) IOHI

promptiffimà voluntate complectitur , non

» Unt|

tam ut fciat, quàm ut ftrenue in opere cx-

1 Quo

pleat , accuratéque obfervet,

Intuere enim

; lum

tcpidos, ignavos , imperfectos Chriftianos

Errorim- 5

4

Divina voluntate continue deviant: fuam

] mgæ

piorum.

»Tct

pro Regula ftatsunt: bonos perfequuntur;

v lunt

malos ut magiítros colunt, & venerantur ,

: Qu

feducti pravis defideriis, & mille vanis cogl-

ytii

tationibus, ac conceptibus plané ftultifTinis,

) fmfi

Etquz hac beatitido? certé pre angultia

v t

ipfi ingemilcent confitentes in füpremo judi-

v

cio: ergó erravimus Avia veritatis? laffati fumus

» lttt

$n ia iüquitatis C perditionis, & ambulavitnus

» i

vias dfficiles ; viam autem Domini ignorayimus.

hi

mendacium'! non ignoráftis impii: fed cur-

f"x iO, f

rere eandem cum humilibus , ac pauperibus

I!a(e( u;

renuiítis ac detre&taftis (emper.Tibi ! vero

Cu;&

Chriftiane! vox aliainfonat: clamat in at

Y

Pj.. 118

res David : beati immaculati in via , qui ambulant

mu;)i;ä,

'in lege Domini,

Beati, qui ferutantur teffitmonia

L

ejus ; beatipauperes, beati C" mites,

Unde bea-

1"0fmg

£Hath. $ i $ quoniam ipfi poffidebunt terram, terram ,:'C l

j

Vünjt

derabilem , la&e, & melle flucntem,

]

*

Le(lio fpiritualis Pomeridiana.

199

qii

& Deus abfterget omnem lacrymam ab ocu-

"m

lis ele&torum fiuorum , & jam non erit am-

n

jtti

pxliü: neque luctus; neque clamor; fed nec

ulus dolor ; quoniam priora tranfierunt.

ii

Divitias, & mundi contempfíerunt honores.

D

At dabitur eis honor, & gloria perennis in

Til

cceló. Parentes, & . amicos reliquerunt:

T

verüm multó plures & potentiores nume

rant ad thronum Dei.

Ideó D. Bernarc

i

ptio fan&tiffirna : ,, O ( cogno

iceremu

$

$ C

A

P

nos , quomodo expe&tant, & quantum

"

defiderant adventum ;noftrum ,« quim

n

[il

» lollicité quzrunt, quàm libenter audi-

il

»

unt bonade nobis! Quid tamen de his]

a

[

quor, qui didicerunt ex his, «

1

ii

mælþ

nos

funt, compaffionem , quando &

angeli fan&ti defideránt ? nonne de ver-

y»

il

miculis iftis ,& depulvere iíto reítaurandi

Ü

d

23

funt muri coeleítis Jerufalem ?. purat

$5

u

quantum de(iderant cives coeleftes

u

?)

rari civitatis fux ruinas? quomodo

ellt-

l

l

)

b

92

citi funt, ut veniantlapides vivi, qui coz-

11

h)

35

dificentur eis? quomodo difcurrunt me-

f(

» diiinter nos, & Deum fidcliflimé por-

W

» üntes ad eura gemitus noftros, & ipíius

jl

» Dobis gratiam devotiffime reportanies ?

a

Hzc Bernardus : & te (ine atnico , fine

l.^

l

locio, fine protc&tore vivere credas, Nemo

a

itafecurus, & prote&tus, ficuti ju(tus, Stat

[

l

eus & coclum pro ipío.

j

V..Sed ad hxc audita inardefcit ani- Confola-

tio labo*

j P

mus , jamque in eo beatitudinis gradu gene-

rantium,

, ,415

roía Chriftianorum mens cupit fubfiftere, in

j/

quo (ine fine poterit gaudere. « Verüm ftate

i

i

animi! ad hzc gaudia, & magna, qu pro-

eniri non poteít, ni-

mi(ïa funt prxmia paxv

4

1

400

Diei Tertia -

fi per magnoslabores: verba funt Benedic

T

tini (ideris, S, Gregorii Magni. Dele&tat er-

Qipr

g9 bearitudo, ac felicitas meritorum, non

[U?

te deterreat certamen laborum.

Non dtli-

Iu

eatulis non Cosmophilis, non tenellulis

lum

Narciflis di&um eit : Confolamini , Confolani-

[(io, w

ni poptle meus , fed illis, qui laboratis , C omra

lono

Yi eflis, — Confolamini , qui onus S. Obedien-

lley

tiz hilariter ; confolamini, qui pondus in

Ytem

vi&te patientiz jugiter: confolamini , qui Ju*

if

Titut

gum hurilitatis exantlaítis fortillime, Vef-

trüm eft regnum . coelorum. Quid jam

oriy

vos impedit? quis gradus fiftit virtutis , ut

fplo

ad veftram nondurn fcliciter eluctemini op-

ltito

tatam beatitudinem ? íi paupertas ? vconfo-

TiVer

lamini: hanc. dudum fbà vobis dulcoravit

ford

pauper JEfus. Si terreat. humilitas? cojfo-

DlG

lamini: & hancde cruce pradicavit ; ac mo-

þles [:

riendo exaltavit humilis JEfus. Si patientia,

d

ac conftantia tempore tribulatioais ; (i ope-

li

ra pcenitentiz ? fi caftigatio corporis? Cenjo-

d i

lamini, confolamini : hzec omnia in fe dudum

Delu

reddidit fuaviffima patiens JEfus. Quim

LUR

bené itaque cum Apoftolo finaliteraffirmo:

J

2.Cr. 4 id quoi in przfenti eft momentaneum,

Wt

leve tribulationis noítrz , fupra modum in

ts

fablimitate zternum gloriz pondus opera-

Nter

turinnobis. O Paule! Vir Apoftolice! &

Qlf9g

quodnam illud zternum gloriz pondus?

lhp

ldipfum nobis innuit zterna Veritas, Chril-

Vte

tus Dominus paterné promittens: vos, qul

&

rcliqui(tis omnia , & fecuti eítis me ; cum l

[ ^i

derit filius hominis in fede Majettatis fuz;

»0

fedebitis & vos füper fedes duodecim judi-

DEU

cantes duodecim tribus Ifrae!! O Ghriftia

» Af

^Ra anima! vides, quàm ineffabilis fit dig?i-

»

20I

Letlio fpiritualis Pomeridiana.

hu tas tua? taliter, taliterà Deo honorantur,

u

qui pro cjüs amore deferunt, & fpernunt

mj

omnia. Noliergó, nolidiligere mundum,

i

neque perdere momenptaneis, quz atcernà

& immortalia funt. Scio te ambitiofum ;Divitise

un.js

Ug

Ício, & unicé te diligere divitias, aucupariin piavi

Ui

s

honores, pompam, & mundi gloriam, . Ac?

(h

folz verz divitiz funt, quz te virtutibus di-

.

vitem reddunt. — $. Hieros,. Sitigitur fixum,

irrefixümque: fi divitem effe dele&tat, veras

virtutum divitias inquirito ; fi culmen ho-

u

noris fuüfpicis, ad regaum coclefte feítina ;

jni

figloriam, & dignitatem quzris, in fuperno

beatorum, & apgelorum coníortio femper

;

vivere, &feliciter morite citó, & genero-

forefolvefpiritu, Ethoc eft, quod monet

li

D. Gregorius: contemne divitias , &locu-

jl h

ples eris: contemne honores, & eris glorio-

p

fus : defpicetemporalem quietem, & habe-

iij

biseternam, — Apage proin munde immun-

de! apage perfide! crudelis proditor! fat

om?ï;

me lufiti! ftatutum cft, & ludere tibi! fint

r

[À

h

tua tibi ; mihi autem tu cris fuper omnia

JEfu fuaviffime! Ah! ubi erat anima mea ,

u

1

ubitecum non erat? quo defluxerunt affec-

tus, & defiderianoftra , -chm te non defide-

m

(l

u

rarent ? JEfa! O beatitudo ! O mea fcli-

citas! quàm vané confümpta, & infructuosé

r

; W

dilapía funt tempora mea, in quibus non no-

vite: fedredimam. — Hicigitur ure, hic fe-

in'

"

(

ca, hícincrepa, argue me! sibil, quafo, fine $.. g.

te mibi ,dulcefat, nihil complaceat; vileícant, "45* ^7

c,CW

A

»

obfecro, abíquete rmihi omnia, forde-

?5

ant univerfa,

Quod tibi adveríum . eft,

r

??

Ü

fit mihi moleftum, & tuum beneplaci-

39*

. tum mihiindeficiens defiderium. "Toedeat

j

N;

n mg

202

Diei Tertia.

, me gaudere fine te, & dele&et contüiftari m

r

3, PX'O ten

Amen,

i

ld

PROPOSITA.

ifry

Peatitu- Y,

Uatuormediis beatitudo animz con-

U

do con.

fervatur. 1. Exa&à mandatorum,;

fervatur

Ms

mediis

& facrarum Regularum obfervantià; quia

h

fcriptum : fi vis ad vitam ingredi, [erva mandata,

quatuor,

fltty

2. Studió irremifsó Chriftianz perfectionis:

NT

qui ibunt de vertute in virtutem, videbuntDeumDeo-

!

'

j

a(cmp

7um in Siott,

3. Jugi de peccatis prateritis

poenitentiajuxta monitum Chrifti : poxiten*

M:

P

tiam agite . Appropinquavit enim regnum celorum,

4. Generosá inter adverfitates patienti :

per multas utpote tribulationes oportet nos intrate

$n regnum Dei.

Chriítianus ero, fed non de

uocunque hominum genere, Utar hisme-

ARDE

diis ; fineillis non vivo,fed quotidie morior

deficiendo, O vitam ergó miferam ! e

regnum Dei intratne: & nondum poflideo ?

Vf

uant& mentis tenebrz!

hn

(tis

FYrequene

». Abftergam has ipfas frequentiori

tior Sa, Sàcramentorum ufu.

Hic quó farior, e€o

u

cramen- fapor ad cocleftia, & eterna mipor,

igi-

torum tur jucundi labores! quibus augetur con-

ujus,

Ícientiz pax , felicitas, & benevolentia di-

vina.

Dicam & mihi cum primitiis poent-

[Ten

Nur

tentium : nunc saceror ,. unc excrucior ,ut. Dt-

sun mihi veconciliem , quem delinquendo afr...'T et-

Ü Cog'

tül.

hs

V:

Cupidi-

3. Quid mihi immoderata vitz lon-

Q

tas ad

gioris de(ideria? ergó in valle lacrymarum

vivere tam dulce* O Dcus! moderabor,

E

longio.

rem, vi- Vita quantumlibet brevis , fatislong

a eft, lt

fam,

fan&ta, i & "vere Chriltiana, quà longius

vixe-

- Propofita,

2053

t

vixero, eó & acerbior mihi crefcet de vita

reddenda ratio,

O anima! noli credere,te,

ia fenc&tuté fore fan&tiorem! cum viribus ti-

bi deficiet & poenitendi , ac fan&iüs viven-

di fervor, ac fpirirus.

Suaviter vivit, qui

t

Deo & caelo.

TT

Vitam, & fanitatem fi.ama-

veris5 curnonin virtute, & fan&titate quz-

jj

ris?' Frugalitate, jejuniis, temperantid,aufte-

m.ii.'«.-'-

f

ritate, vigiliis quis unquam periit? vix ullus,

w

il

ii

Numerabisautem inpumeros, quos gula, &

intetnperantia tamulavit.

O Deus! randem

um

W.

fapio: da, ut ad fobrietatem, & jultitiam.

Ita volo , ita ftatuo,

I (f'f

p

MEDITATIO 1II.

TU

De

;

r

u

ARDENTI SANCTIORI? VITE DE.

Vif

SIDERIO,

at

r

s confuvrexiflis cum. Chriflo , que fuv[um funts

npüw

querite , ubi. Chrillus efl in dextera De:fe-

(

deus ; qu& (urfum [unt » fapites non que fu»

t

per terram, Coloís. 3.

[ !

PRASENTIA DEL-

]gt(lf

Ji

«

j

I

Teérum tu mecum? fumma Majeftas! fic

nunquam non amas, dilizis me. .O Cor'!

j

Ó cogitationes ! fenfus omnes mci attendite

01:1

Deo' adorate Dominum! O qaisloquitur

Vobis ? exulta & tu dilecta anima! nofti,

j

"

quanta hzc tibi gratia! O quot hominibus

(

n'cgata !

jo

f

1 f

PRA-

)1 Jn

94

Diei Tertié

PREUKLUDIUM I,

hd

ii

Ug hzcmihi vifo? hominem miferum,

, n

infirmum , membris languentem omni-

h

bus cerno ad probaticam pifcinam. En! quo-

) ]"m

modo ploret, quantumingemifcat fufpiran: ;

R

jam triginta , & oCto annos habeoin infirmi-

p

catemea : ah! ubieft JEfus, ut citó me fa-

, Ol

net, & dicat; furge , tolle grabatum , & ambulo,

Ü qUi(

Soamnis

O felix defiderium! acce

$. 9.

ffatim [anus fadius eft bomo ille,

ptavit Chriüus: —dr

, aHid

l ri;.

i

It

PRUELUDIUM II.

,T

C

Lementiffime JEfu! ego faminfirmuril.

C

le. Aplantapedis meruslivor, vulnus

n&ll]

undique, Verüm cupio fanari, defidero

y f

reftitui in ftatum pii, ferventis, & zelofi

«(

Chriftiani.

"'Tu defideria, tu voluntatem ,

]

0ne

tu affe&tus inflamma, ut ad magnam pertin-

T

gam perfectionem , & fingularem vite fan-

lt

t

&itatem.O JEfu! OFiliDavid! miferere þei!

lf tg

VERITAS!

UO

!xpllg[

Beati , qui efuriunt , & fitiunt juflitiam, Matth. f.

f

DIALOGUS. I.

Qütg

tenda

Appe-

^YUalem Juftitiam? mi Domine!Om-

Tiey!

I.Q

nem virtutem , & magnam vita 1an-

Ued

virtus,

€itatem. Re&é : capio. Hanc O anima

m

Chriftiana! quamdiu non efuris, fame,

ül

ki

fiti, ariditate, & defolatione vixnon miftra

ld

u

peris. Cibusnutrit, & confervat corpus j

t

virtus autém fpiritum veéritatis, & DEIgr-

lr.æ,g

tiam, Quoó ardentiüs comedendi delide-

Nuy

rium, €ó fapidior tibi redditur eíca, 1deb

D I

3^. s.

"

ltel

S, Jobus: autequam.comedam , fafoiro , & n

Meditatio V,

2605

inundantes aqua , frc vugitus meus, — Ad quidhac .

b

fufpiria ? refpondet S; Gregorius : niff enim L.g. mar.

» anima fufpiret, non comedit, quia, quife c.4. j

CmF;S'

» inhoc fzculo per defideriorum coeleftium

hr

»

lamenta non humiliat, zternz patriz

»

À veritatis enim

gaudia non deguítat,

niE;

pabulo jejunifunt, quiin hac peregrinati-

d

?»

T.

opnis inopia lxtantur.

Sufpirat autem

L

quicomedit, quia, quos veritatis amor

j

?»

afficit, etiam refectio contemplationis paf-

»

cit.

Sufpirans propheta comedebat, cüm

diceret: fuerunt mihi lacrymz rmez pa-

?

nes, Luctu enim íuo anima pafcitur ,

f

l

53

cüm ad fuperna gaudia flendo füblevatur:

& intus quidem doloris fui gemitum tole-

ur,v'j

Ü

»

rat, fed eó rcfeCtionis pabulum percipit ,

l

42*

quó vis amoris per lacrymas manat, — 2. Defide-

ria ar»

lw

Non ergo defideria adhuc nimis tepida, infir-

dentia a-

Ti

ma, & frigida, fed ardentia, féd inflammata,

mát Yite

u

& robufta, quz fanctum contra vitia , & pec-

tu$.

W

cata excitant odium , quzin anima continu-

um confervant ignem magna audendi pro

DEO, & patiendi fortia: hzc . divinum:

expugnant pe&tus ; hzc in te multiplicant

1

gratiam; hacte defiderantem ufque ad fan-

ctitatis provehuntgloriam, 5, O fan&a fa- Fames

mes! O fitisardentiffima! citó abforbe me, animee

J

j

Credebam, me ha&tenus vixiffe , ut Chriíti- i*

anum decuit,

Sed eheu! aliud vidi, aliud

(

H

didici, aliud innotuit in hac mea folitudine

triduana, — Vixi,ut Chriftianus , fed fine ar-

j

denti defiderio , fine conatu, fine ftudio fir-

(

mz ,& folidz virtutis,

Oigitur nudum, &

D

Ü

pauperem me , quia fine vera perfc&ione.

i

Atnon finiam exercitia, u

Kll

fque dum totus

inte O JESU ! ardearg,

I!

II.

206

Diei Tertia

lil

ha

jtma

fames,&

u

i

id autem, O magne DEus! eft fer:

fitie jufti-

Q

vidé efurire, & fitire juftitiam? nun-

vtioí

t(ï:äns Z

quid ut quidam optat Do&or piiffimus, fe

& (

qun

10. c, 4, Ifatiatum , & infatiabilem veddere ad omne,

quod paratur ad regnum: ad corrigendum

anch

omne perpcram factum: ad vindicandumin

Áme

Jeiplo delitum, & puniendum amaré pecca-

Ir, at

TIUT

tum : adrependendum pro gratía ; ad debita

perfolvenda; adcuftodiendum immaculaté

du

depofita , & ad perficiendü (ine contradi&tio-

, ptt

ne injundia, & fine fimulatione confülta, &

th ün«

Tttto

ad patienter portandum quzcunque noftre

fenfualitati contraria, nec non & femper tt-

us

!idtntw

nere indefinenter moderamina vite, ac fi quz

interminata tormenta,& mortem intentatam

ltion

prompté potiüs fufcipere, quàm ipfam jufti-

Jnire

Sitietss tiam intermittere,.|.2. Beatus,, qui fic fitit,

Ytotey

pfiorum. & efurit: huic enimardenrifTiino juftitiz, ac

ftem

virtutis defiderio i

pfa quoque fatietas pro-

il

miffa eft; quoniam ipfi faturabuntur.

uo-

U

modo? labores, acdifficülrates, quotquot

Taban

pro virtutis, & fanctioris vitee impenderint

g

augmento , cis videbuntur uti brevi(Timi , ita

jutàt

& fuaviflimi,

Dicenim mihi: quis ían&tum

hjl

Patriarcham Jacob impulit , ut tam follicité,

lüg!|

laboraret, & ícptem annis pro Rachele fervi-

fl

ret? nonnein

gens defiderium,quó pulchram

Virginem ,

& fpeciofam fan&it

atis imagi-

nemdeperibat ? Hinc Sacer Te

xtus: fervtvit

1

Gen. 20.

jacob pro Rachel feptem apnis & videbantur illi patie

n

j

ci dies pra amoris magnitudine, — Strenue labo*

1a , atdenter virtutis

perfe&tionem defidera,

hümu

ad coelum , & ztern

afervidé, & conítantet

EU

fufpira , & lztaberis, dum venerit dies i2 ;

:

N

dies

|

Meditatio lII

407

dies illa, in qua contremifcent & ipfa coeli fu-

piemalumina. .O quàm tunc erit benétuz

!

animz ? an non terpfum confolaberis,

O

n

pretiofi labores! O jucundi vitz mez rigo-

m

res! Oglorioíz peenitentiz! quàm breves,

du

quàm modici , & momentancei fuiftis! nunc,

nunc hora venit, &dabitur vobis retributio ,

(

i

& mercesmagnanimik. Nunc, dum meri-

n

or , jamaudio : qui feminant in laerymis, in exul- Pf2

Latione metent : euntes ibant , & flebant , mittentes !?5-

i

femina [ua , venientes autem venient cum exultatio-

3. Oinfelices , Infelici-

[[U

Qe, portantes manipulos [uos,

tas impi-

qui fine tali defiderio, fine. virtutis folide

or

jb

T

mereto, fineferio magnz perfectionis cona-

tu, & ftudio ad ulama rapiuntur? tunc enim

"

HV

videntes tarbabuntur timore horribili in fübi-

tatione infperatz falutis, dicentes inira fe ,

[EW'

poenitentiam agentes , & prz anguítia ge-

mentes: en! quorum labores, quorum pi-

j

etatem , rigores, & virtutis Ítudia habuimus

aliquando in derifum , & in (imilitudinem

tm'jf

"N

improperii; quorum vitam nos infenfati zfti-

i

mabamus inífaniam , & finem

orum fine

Jj

4l

honore: ecce! quomodo honorati,ac com-

patati funt inter filios DElI, & inter fanctos

forsillorum eft. — Quos inter vivere jam fta.

l

ld

Miv

tuis? beatus, fj com labotantibus, dc(üide-

rantibus , & rapientibus coclum ?

l

l.

I1I.

I. T? Surivi , inquis , & fitivifatis juftitiam , Perfeve-

! Wn

A& inhac omnem fan&itatem:ideo ip '»ta 7

. bono,

preíentem me reclufi folitudinem facram

.

hominum valedixi contubernio, atque alio-

jt

quio: mundi curas, & follicitudines abjeci ,

làs

d

Contra carnem , & corpus in pralia me arn

"

vi,

408

,Dz;ei Tertia

hi

vi, DEO,& virtuti fidem dixi.

Laudo ;fi..

tim , approbo defideria: fed nondum fla-

d

tgjt

tim finis,

Unó triduó Chriftiana non abfol.

viturperfeQio,. Adhuc plusultra, Namin-

tcel

m

de primüm tua crevit obligatio fan&tiüs vi»

vendi, Scismodo ,quicfle debuiffes,&non

m

RY

fuiíli,

Didiciíti, quí vixeris haCtenus,& quo-

al

mnodo vivas impofterum. — Tap:ó ergo elfe

O

ardentior pro virtute, & infigni pietate, at-

que ad ferviendum promptior quifque debet

u

tl

cx munere, quantó fe obligzatiorem confpicit

ind

in reddenda ratione,

/ igilaveris , & orave-

i,

ris intenfiffime: jejunaveris, téque caftiga-

f

$. Bers, VerisrigidifTime , magna feciíti , fed nondum

wfit

ferm.9.infinis, Quid enim intelligo ex ore S. Ber-

Cant.

nardi: en! ( fatetur deíe ) gratià Domini

of

tdtst

multis jam annis cafté , & (obrié vivere curo,

lc&tioniin(ifto , re(ifto vitiis, orationi incum-

tj þc

hi

"

bo frequenter.

Vigilo contra tentationes,

W

j!

recogito annos meos in amaritudine animz

mez. Sine quercla me arbitror,quantumin

N0

me eít, converfari inter fratres: fuperioribus

Y

pote(tatibus fübditus fum , ingrediens, &e-

n

grediens ad imperium lenioris,

Aliena non

Ua

cupio , me potiüis, & me pariter dedi, Iníu-

"

dore vultüs mei comedo panem meum ; 1

t

ch'lti-

ut holocauftum meum pingue fiat , ofculctut

ltdef

mceofculo ons füi, — ». Virtutcigitur quifa-

gatur

lt

nunquam

tigatur, profectu quotidiano qui ftatim ex-

Bl

virtus,

hauritur, pietatis cxcrcitio qui confümitur ,

O quam levis, vilis, ac imbecillis hic animt

nObiliu

t

eít, necidoneus, ut veniat ad cocnam illam

evangelicam, ac magnam, cui ipfcriptum :

mUmc

r

venite , qui laboratis , C* onerati eflis , &* ego refe-

Um n

4mvos. Serio duntaxat, & ardenter virtu-

1 T |

tem quarit, & quxrendo dcfiderat, qui WF:;

!

Meditatio. 11l

209

Al

dos fibiinfültantes , & de fe detrahentes non Zlvarea.

It

audit, nec ob corum ircifiones, & fannas à L $p

T

coepto curía defiltit. Qui occupationesnon * *

neceífarias , nec imperio tuperioris injunctas,

N

etiamfi honorem , & famam apud homines

fint allaturz , prudenter cavet, ne meliora o-

ial

pera virtutis excludant.

Qui corpore im-

n

q

becillior fa&tus , non propterea fe tradit otio ,

ICHWy !

& confuetas afperitates omittit, fed ipfam

prudenti quodam fervore in negotio,& labo-

!

"

re füftentat.

Quiinter medias difficultates

Iu

l&w

fancta exercitia & continuare, & promovere

curat,

Qui demonum oblatrantium , & ti:

lurE-

i

moribus virtutisiter impedientium dolos ag-

nofcit , & illos fpernens femperad anteriora,

ld l

& perfectiora feíe extendit,

3. T une talis?

j

ardes equidem modo ; fcd qui poít modicas Pugna

u

j

0

erishoras? O utinamn jam non ita languidus Cettra

anguo;

& fri

gidus , ut ti

—bi tüincas de vomituex ore

renm,

gnnX

j

DEI! .

ji

p

ul

PROPOSITUM,ET CONCEUSIO,

J

P'Mf

Vomitum! przveniam te fervore. Con-

](I)h

9)

fürrexi cum Chrifto : quz funt furfurn,

lo

quzram ; ubi Chriftus eft in dextera Dei fc-

Hl

dens: quz furfum (ünt , fapiam, non quz (u-

ii

n

perierram, — O munde! quàm malé audis!

[ UP

/i

te deferunt fan&ti, tui ctiam conqueruntur

4

affecle: ctenim bona promittis , & malalar-

| DZN

giris &infersgraviffima, — Corexcelfius, &

yif

nobilius mihi przbuit DEus. — Cocleftibus

"u

& zternis implendum eft, non vilbus , &

yil

momentaneis Deteftor, fugio itta : im-

ii

n[kfl

mortalia eligo, virtutem aniplector , te Dz-

it

um meum quzrco,

Ut nunquam cefTem a-

t

mare te , quis dabic ? tu folusdare potes,quia

-

714

Diei 1ertia

41O

DEus meus es: ah! velis quoque, quia dig.

II

DUS*CS meo amore,

'Totum me tibi dono ,

H

utex toto me amem te,

Hoc Domine, hoc

K

propitius averteà me , ut veniat momentum

temporis, vel unicum , quó non amabo te,

Hacámoris damna, vis, morte redimam :

interfice me.

O fpes mea! ip te confidit a-

l

pimamea, ; Velut nihil füm ex me, 'itanihil

poffumexme. Vilisfum ego, & nihiló de-

AUf

fiel

terior , quia peccator.

Fixum itaque manct,

n

id fummis femper ftudiis zne curaturum, ut

ttugf

&

orbi ignotus vivam, Indignus vità, & vi-

ventium Íocietate folitarius fedebo in meo

m

nf

cubiculo. .O quàm bonum , quàm jucun-

dum , habitate cum folo DEO! valetemutr-

n/m;d,

U

daniftrepitus ! hecrequies, hz mez unice

deliciz , manere, & mori ig fancta folitudine,

Wij

m

fü

Impera Domine ardua ; fuperabo :abjeta

amplexabor: magna & mulra; praítabo,

TT

Ju

Solve morbis, & omnibus adverfitatum tut-

mis fua repagula , ut , i tibi placet, apprehen-

EU

j fl[[s (

dant,, dilacerent, & perimant me. Hxcme

folatia in facrum a mundo traxerunt recei-

j

fum, ut mandes fervulo tuo, quod vis, &

1!(8: [

egofemper velim, quod mandas, Doceme,

UT

ut fciam, quid velis: corrobora me gratià

at

tuà, ut femper , quz tibi placere fcio, faciam.

»frni

En tibi corpus , vires omnes cum anima con-

it n

fecro. Quidquid debile, confirma; quid-

l)

quid diftortum , le&e; quidquid in me va-

'mhm

cuum , imple,

ut tu femperregnesin me, «

'ff Hn.

ego gaudens moriar in te.

O Amior ! folitie-

Jllcuhs

rum irt

dinem quidem finio , quia tua mc ite

j"fPIln

ter homines vocat fan&ta voluntas. Verüm

.[æ DO (

|

dixi: quismefeparabit? ideóízpiüs veniam

"tl

& redibe ad te, templa, aras, & fancti(limum

1.

Vr

Reflesio Nochtrüa,

2Ii

qui

vifitaturus Divinze Charitatis Sacramentum.

j

loc meum propofitum eft: tufirma,& per-

n

petua.

Wrra

REFLEXIO NOCTURNA.

ama':c.

AD ARMA!

qu

i.H

Oftis inftat! ad pugnam, ad árma & c, u

W

necesinferos provocat omnes! jam ;; qi.

áccutrit , jam arcum tetendit , te petit: hcu ! boli erga

QUCUA

fuge! fu

[5

e! dile&aanima! fugead vulnera homins.

Q

crucifixi JEfu! curre ad Mariam,invoca Án-

K

À

gelos fanétos , ne pereas iCtu fatali. Quis au-

t

tem fagittariusifte? O tremor! D. Joannes

j

monftrat exclamaris: vaterra ; & mari ! quid Apoc ia

J

defcendit diabolus ad vos babens iram iagnam, 13.

Quomodo refiftet terra , inare , iufirmus ho-

Y

t

mo, immanis adeoó inimici impetum & fero-

ciam fuftinere non potens ? ;, Cujus maligui- $, 74

d

"

» ta$ inflammat concupifcentiis, quos non ferm. 6.

» poteft vexaretormentis. Serit difcordias, «piphaa,

j

D

!

» accenditiras , incitat linguas, & neabilli-^ ?:

$5

citi$ dolis cautiora corda fe revocent, con-

TU

» lummandorum (ícelerum ingerit. faculta-

5

tes; quia illi cotius fraudis hic fru&tus cít,

y

5

p

ut quiimmolatione pecudum, & thuris in-

tti

4

,

eenfione non colitur, quibuslibet ei cri-

$

ol

tninibus ferviatur, Nuila ergó cogitatio

tam fanGta , quam non vigilat corrumpere ,

'animlf

m

nullum opus

ut

& fuó deftituere przmió :

N

tam bonum, nulla a&io adcó perfe&ta , cui

per vanas intentiones non fatagit afpergere

j

(

!f

maculas, & multarutri imperfectionum for-

"

desfpurciflimas, — Ita teftatur magnus Eccle-

il

i* DDoctor S. Gregotius : antiquus ,, adver- g. G,,

i » fatius, cüm , quz accufet mala ; non ipve- z.5.op

:ä"w/ n;nit: inl ad malu

m-iüflectere bona qoz- « s.

1

35 TIES

m

-

212

Diei Terti&

)2

rts cüm de operibus vincitur, ad aceufan:

Wi

dum verbanoftra perícrutatur; cüm nec

L0f

»

25

in verbis accufationem reperit , inicnuo-

u

4

i

?

nem. cordis fufcare contendit, tanqu.m

?*

bona facta bonó animó non fiant, — Et

(

k

quis n

ontimeat ? Infiznitcr defcribit d-

h

N

monis arces Petrus Ceilens.. Quoties vi-

!

iU

1

Petr. Ci- 7)/

lem. du 5

cit,interrogat, & victuselt! deiccit, &

VU

eyü.zg./"

deje&us eit ? obruit , & obrutus eit? pon

hm

[

-33

elt cipudor, timor procul abett, fpes ever-

3»

tendifemperadeft. — Fuimunat dmens, at-

1tin

Ms

M

tre&at tremens , recedit fpcrans, accedit

)5

fdd

n

dubitans. Sophifta ifte muaie propont.,

pejus aflumic, peífime concludit. Sugge-

ly

U

3)

rendo mala proponit, ad delcétationcin

)

ttahendo affumit, in confcitum ailicien:

Ti

M!

urat

, de concludit,

Quanta impoft

N

LT

r

PTOVOCD.-

4. Forté evades, fipié, fifervide,

& fan-

DAT

tr p* G$ tuamreformaveris vitam

? minimé.Quó

-

Yivcn

xdeliorem d-

L

?' magis proficisin virtute , €o crt

bi. reddis inferni tyrannum,

Tanià enixills

Ij

S. udn-

Cfünt verba S. Anfelmi

1) non ceffabit multio-

TLT

felm.L.a.

dis te calliditatibus invadere , quánto

te videf fludio-

M

epiff

I2

7 früs velle lagagos. ejus eva

dere.

Hoftis erin

LT

ellari fibi videt »

nofler, quantó magis reb

o$

Y

tantó ampliüs expugnare intendit.

EU

Mp

$. Grg... enim pulíare negligit ( ait S. Greg

.) quo5

Yi

li

fu giea-

L 2* quicto jure f jam poflidere fentit;

me

$e^64*. — tem à fe diabolus perfequitur , & eum ; Ql

t

35

rebellat fuo imperio , fubvertere conatur.

tj

àm militem petit 5 c

m(u(

" Hoftis plus ducem, qu

& diabolus non pecc

atores quarit Capere »

lbq

(a 1* à (imili intclhge*

Ano

ted juítos.

Qu cau

$. Cbzy-

Fares, & latroaesnon ,ubi fcenum,

& Palfæa

Bfl* boui.

&

Pïüp[

4- 4d. po-

ícd ubi aurum , & argentum elt , fodiunt»

h

P;zï- Agh- Vi

ecb.

?hm ;ita& dxabolus;- cum juftis opcratur ;

p- -

Refleyio Nocdlurna.

415

tl

jis nimirüm fortiüs infidiatur, ubi rlus meri-

! ïtiï

torum , X virtutum videt effe depofitum , &

abicondirum.

'Tune his terrcare, fed contrà

Audentior ito,

Habes enim nego:ium cur Dxmon

came ligato , qui latrare poteft, morderc ?i5 li-

non poteft, nifi volentem, & acccdcatem, 579

Habes cum hofte tàm debili, ut Chriitus Bri-

gittam alloquens feitucz in terra jacenti il-

lum comparet, nec magis ab hominetiinen-

aW

dum dicat,

Habes eum tam ridicule formi-

dolofo , ut capillose barba S. Vincentii deci-

foshorreat, &ad eorum confpc&tum e cor-

pore poffeffi proripiat; ut à pucris Japonen-

fibusneophytis rofarió, veluti canis baculó,

JH

agaturinfugam, — IHabes cum tam infirmo

infidiatore , ut

rnoldus Carnot. declarans

igatas demonis vires audaCter enuntiet : jap 24mo/4.

VA

u

tttc ii gregem porcorum audet. iutrare , mifi pernaf-

Carnot.

L. de op.

"

fus, — Et pauló poft; sibil virium babet illa ima-

$, dicr.

(

litia, nibileffectüs illave[ania , uift quantum vel ad

l

probandum , vel ad peccandum juflos , vel injuflos

jufitia Divina permittit.

Porro fit ipfe occefío co-

vona , C gloria , quibus effe voluit trausgreffionis la-

t

queus C'ruina.

j

.Vade igitur retro crudelis fatana ! tuz

[

non mce terrent in(idiz! eft DEus mecum.

potens esin malitia, & multa nequitia: ex-

li

pertus ]

[o]

L

Verim pudet , ve! íemel cibi

gümw

fuccubui

äU.Oï

Surgo tamen ( nam cocjum me

qu

excitat; & quó ignavior eram mcáà infirmá

H

u

natura, eó nunc gloriolior per. DEI gratiam

[l

Ibocontrate vittor. O JEfu! O Maria! O

Ji

Angeli! & fan&i coelites (inguli ! ad pugnam

fl

ri

Properanti adefte! cadat fatanas! & regnet

in me DEUS !

z

Jj

)Piïl

DE-

Q 5

214

Diei rertig

Ergó cul

mea! mea maxima culpa |

O

ho

regnum

cfanctum, Regnum tam no-

bile & gloriofam in me deftruxi , & diffipayi

N

fipiüs: nam Regi (zculorum , & Immortli

fidem fregitemerarius.

Chrifto animam ,

Corpus , vires, potentias fubítantiam omnem

Te

juraviin Baptifmo , & toties fufcepto tum 8,

W

Altaris, tum peenitentiz Sacramento, Sed O

me inconftantem! mox iterum . poenituit,

ils;

tic

Et quia unurn regnum non duos capit reges,

ff QT

Jefüm amifi.demonem introduxi zqué pern-

dus , ac impius cum malevolis Tudzis

ul, ut

Wom

E

arab-

[i]

Chriítum morti , ac cruci traderent,

&f

bam proclamarunt liberum.

O SS. Angeli! O Patroni meipoten

tiffi-

n

&i

mi! vzregno divio! ah! fubvenite,amil-

füm coelorum regem , ac Dominum in me-

guimj

amreducite animam , dzmonem cum fuis

I

US,q

impofturis , & concupifcentiis repellite, &

D

nelocusci fitampliüs in diverforio, mecum

Vi

in continuis ftate vigiliis! ad arga ergo ! mea

itur.

;on-

"t

anima! de DEO , & regno tuo ag

E

fide: in eotriumphabis, quite con

fortat, O

DI

ugnam cum

g

fuperi! é folitudine abeo :

(?fwne

carne & diabolo, exordior: vos

benedicite !

jl

4

RECESSUS

dU

,

Wt

Ex

SOLITUDINE TRIDUAN

A

[ f

li

r

R

Ecolle&us ut (is, & maneas , quarturm cz*

teris tribus annecto diem. — Docebit ;

n

Suid fit, non perfeverare? aufculta , & non

i

contcmne , velneglige,

| PAC-

Receffus e Solitudine Triduana,

41f

PACTUM, ET OBLATIO

MATUTINA

y

I

n

. Coram

lmyh

i

SANCTISSIMO ALTARIS SACRA-

i

MENTO.

fj

Tg:rum adfum: Salve fponfe animz fua-

V

WU*F

I

vifftme! nonrecedo , quem tibi junxit fi-

Eft &

TA

lialis amor, & triduanarecollc&io.

adhuc dies, quà meam in annos fequentes li-

cet ordinare, ac dirigere vitam. Id veró

n

U

quomodo praítabo , fi tecum non fuero ?

'E

fle&to itáque genua, & quia inirnici undique

fa&ti funt mihi ,

ertuate vulnerarogo: pro

DEO & coelo la

b

u

oranti tuam proroga grati-

4dm! O mi JEfu! tecumfuiffe, quàm dulce,

1

quàm jucundum erat mihi ! exultat cor, exfi-

j

J

litfanguis, dum recordor» quz hís vidi die-

bus, quzlegi, & intellexi. — O fi intelle&tus

lt

mihitam firmus , memoria tam fortis,volun-

w

(^

Id

tas adeó ardens , ut nunquam devoto excide-

Tent animo , quz tam providé DEI mihi con-

L

tribuit clementia! & hzc caufa eft, quód huc

mu

Tl

veniam , amantiíTime JEfu! Prevideo oc-

cafiones , prevideoloca, &tempora , prz-

ul

video & ipfos animz inimicos, qui mihiad

te properanti infidias (truunt multiplices , ut

àterecedam, concepta pié propofita denuó

deíeram,vitz folitariz dulcedinem faftidiam,

!

j

virtutem abjiciam , & viam impiorum ite-

rum cuirere incipiam.

O Redemptor ac

d

Salvator íxculi! tüne permittes * Simearn

attendo infirmitatem , & innatam inconftan-

", tiam ; heu! jam cecidi! jam defeci, & re-

€

-

j

4

216

Diei Quarta & finalis

ceífi plurimüm! fi veró tuam, quain mihi in

Mi

hoc facrofan&o amoris tui tabernaculo pro-

lu

mittis , affi(tentiam ,fat potensfum, Tuer

lt

górobora, quodin tuo cernis infirmum fa-

Á

mulo: tu firma , quod debile: tu robora ,

quod miferum , & mutabile,

Ubi ubi, vcl

quoties potero, te hícvifitabo, & pro perpe-

tuáin füfcepto virtutis propofito conltantià

ardenter tuam implorabo mifericordiam,

NNecdum fatis: fub facrificio miffe quotidie

tuus fanguis, & corpus puriffimum fuper a-

j

ram Patri offeretur coclefti , ut vel hác preti-

05 viCtimà fibi inveniat propitium in ccelo

D

advocatum affli&ushomo, |. O horam con-

fecrationisgratiofam! quàm feduló teutar!

nunquam redibis, quin & ego ncceffitates

(

tum corporis, tumanimze fub pretiofum ab-

fconderé velim calicem ,. certus de effe&u

sl

devotionis , & filialis confidentiz ampli(ïimo.

h

Et hoc foedus pacifcor tecum, Amor Divine!

quó & intelligas, quantum tibi foli adhzrere

cupiam, atque defiderem. .O JEfu! aut tibi

