ftatui, & conditionitux, preut confultiüs ,

& providentius tibi videbitur, convenienter

i

j

accommodabis ; abfolutam enim diftribu-

tionem tot inter ftatuum & períonarum

J

i

multitudinem , ac varietatem quis invenict ,

aut preícribet ? id faltem curabis, ut medi2

ür

l

quintá certé jam vigiles , matutinam intentio-

nem cum aliis precibus perfíolvas, lotionem-

que quàm celerrimé expedias , ita , ut bora $12

diem Sacrz folitudinis in Domino ordiaris ,

ht

& ardenter inchoes , ordine, & methodo , ut

fequitur,

u

m

n

TABELA

yl

ll

DISTRIBUTIONIS DIURNX.

AU

LU

H

.

rà quimà leges capitula ex Lib. de , ,.

[

1

mitat, Chrifti aíTignata , quibus abfolu- cj;rirua:

n

tis breviter te refle&es fuper meditationemi lis ante

medita-

inftantem,

r

- Mediá fext te conferes ad Litanias de*

ionem.

Preces &

r

SS, Nomine JESU , & actualem medita-

Medita-

g

tionem per tres quadrantes integros continu-

andam.

tio r.

f

modf

Quadrant. : poft 6.

anmetabï$ fructum £ru&us;

t

confittentem in propofito , hujus motivo, &

T

diurnà tefferá.

»

jlt

Media ?. xecitabis Primam Canonicam, Prima

fl Ob[

fi perfona fueris ecclefiaftica fi non , a(fumes canoni-

u

l

aliquem librum do&trinalem v.g. Specsum non ***

li

f4llax &c. vel scintillas afceticas &c, his teipfum

qu

in fpiritu inlammabis.

J

Tertio quadr. 4d 7, — difpones te ad facri- Difpo£-

tio a

cium miflz. Pro przparatione commendo

Miffam.

(j

tibi Lib, 4. libelli de imitationc,

10

b5

Me-

p

p

XXII

piffributle

Hor4", Sacrum, Datur hfc occafío fpi-

Sacrum.

ritualiter communicandi, Recordare gratia«

rum a&ionis , & erationum pro lucrandisin

dulgentiis,

X

HorzeCa,

Tertío quadr, «d $. abfolves horas mi-

f

ponice DOfCS cx Dreviario,

Ad has fi non tenearis,

l

adhucre; recitabis pro converfione peccatorum pfal-

fidus.

mos poenitentiales,vel pro defunétis vefperas

cx officio defunctorum.

k

Le&io

[

Hor4 8. incipit le&io fpiritualis ex libro

fpiritua- exercitierum , prout ordo tangit

Invoce-

t

lis mata

tina,

tur antecedenter flexís genibus SpiritusS. per

N

hymnum Venis. Spiritus.

Fiuftus

Tertio quadr, ad 9. excerpes fructum in

)

[^

one.

ex lei-e&ione hauftum, qui conftet propofito par-

ticulau , motivó, & teffer4.

f

Prapara-

Hora Nona. difpones meditationem dici

,

t'o

fecundam.

*

J

Meditati-

Quadr, pof? 9. fifleste ad meditandum

onis fe- in fumma pace, & fenfuum recollectione,

li

cundse

Hor& 10O,

E

finies , & annotabis pretiofum

'

Fr'- frudtum,

1

Examen

L

Qu

dr. poft 1o.. Difcuffio , & examen

N

particu- particü

2

are confcientiz,

li

lerz.

Medi& 11, Prandium, Reficies autem

Refettio

corpus, & animam: illud diícretàá fobrieta:

li

te,actemperantia : hancdevotà ad lectio

n

nem meníalcm attentione,

f

Adoratio

Prand.Ófinitó adibis temnplum , & vifita-

SanQiff.- bis San

mi.

&iffimum 3. Alcaris Sacramentum,

TU

R

Off-res DEO tuo refiduam adhuc dici par-

.i efpisa-

tem. Sequitur de

L

nique rsfpira;iq in fummo

filcn:io , & quiete,

if

Vifïrat:o,

Tertia q

4

In

$S.Venc.

44dr. ad 1. iterum ad ;gglcfianja

qabilis,

& adorabis Dcum Evchariftium, :

Cll]u

FD

Díurna,

XXIII

i

l

Horat, redibisad cubiculum , & Horas Horss

u

minores cum Velperis, & Completorio e

x minores

Yi

ex C-:n-fun

Curíu, feu Officio Mariano explebis. Poftea

o

ad le&ionem fpiritualem inlibro exercitio- 5j,;.

ud-

ör

rum determinatatn,

lis pome-

il

Media, rertia: ceffabis legere , & annota- ridiana.

fl 5*

Fru&us,

bis fru&um , quem dedit le&tio.

lt

Tertio quadr. 4d 3. occupabis te in con- Refor-

feflioneannualirite deponendà. Hác femel natio vi-

"

depofità formabis pia propofita pro vità fu- **

]

turà in fervore chriltiano continuanda.

Vefperse

n

Hore Tertia Vefperas dices canonicas.

ex Brevi-

Si Clericusnon es, hoc tempore períolves

ario.

du

preces aliàs quotidie à te recitari folitas: vel

uj

ex refiduis materiis afíotare perges, quod tuo-

]

fpiritui magis proficuum.

g

Tertjo quadr. ad 4, preparabis tertiam Proepara-

Medirationem diei,

tioa

T

Hora Quarta, incipit , & durat ufque ad Meditati

QU

tertium quadrantem 3. ; quó auditó fequitur ?»em 5.

/

ructus.

t

annotatio fructüs.

Hor& Quinta moderata coena.

Dein Cona

noctutna,

du

vifitabis SS, Venerabile , & refpirabis in (ilen-

tio,

Comple-

j j

Media ?. Ex Officio Canonico recita-

torid ex

is Completorium., - Vel fiad hoc nonobli-

Y

jit

Brevias

ld, lt(ï

garis , alias precesex devoto libelloin honoó-

rio.

rem tuorum SS, Patronorum períolves.

Confide-

n

Tertio quadrante ad 7.

inítituitur noc-

ratioNo-

turna confideratio ex libro exercitiorum de-

&urna.

w

fumenda.

iil

[

Hora"7. Matutinum, & Laudes ex Cur- Maturi2

num cutm

fu feu Officio Mariano in fequentem diem.

laudibus

Tempus , quod reftabit ufque ad mediam

ex Curfa ,

T

o&tavam, dabis le&tioni tux facrz Regule ; ais

cujus capitula affumes feleGtiore , & profectui s. Regu-

tuo la.

4

XXIV

biffributio

tuo magiscenducentia,. Síperfona Ordinj

l

L]

non c5, cótemporcin quodam pro Do&tri-

naliteoccupa. -

D]

Dpifpofi.

)

Media 8. praparatur me

dg'&atio cum

tio medi^ tefferis & przeludiis in craftinum.

tationis

fj

crafting.

Tertio quadrante ad 8,.— Examen gehcrgf

Examen

le , cuijunges Litanias Lauretanas.

Genera-

[t

Hora Odava n libello, vel pagellà fpe-

le

cialiter defignatà annotabis lumina, confo-

[

Reflexio lationes internas, vel etiam derelictiones

(

D

fuper di-gmentis : addes & harum caufas, — Hoc fi fi-

em.

delitec , &accuraté przíliteris , luculenter

Cg«

h

deprehendes, quis fueris , & qualiter in fu-

turum vivere oporteat. Id quod przcipué

l

intendit przfens mecipe Medico - Chriflianum,

Tuqui DEUM, & virtutem ambis, armicis

éxcipe manibus , & ut profit omnibus,quot-

quot eà uti placuerit, tuis precibüs, & ar-

dentibüs S. exercitils effice , quibus & me

quàm h

5

umilliné commendatum habe , $

fove.

Gratia-

Quadr. pofl edavam

Gratiärum aGio

?

rum a- COYam

Crucifixo , vel San&tiflimo Altaris

&uo.

Sacramento, quam finies tcítamentó noc-

n

Quis inturmó,

- Denique quies in Domino.

D.

diftributionem, quam ftatui tuo accommo*

dabis pro libero arbitrio , & beneplacito.

Nihil przícribimus, fed fol

üm rogamus :

G1

Didacus

À

delCafHi-

ordinate, & regulariter vive, , Vita nam-

lo ilat.

*

*

que vitiis tnaculata, quamvis per magna

1

p

» teimnporis fpatia tranfcurrat, non eft vita ,

LU

fed mors,aon dies , fed no&tes dici debent;

lu

359

at vita innocens ( regulata) DEO fet-

» Viens, & peccatorum onera deteftans vc

i

|

ravitadicenda eft. Ideó & dies illi funt moftris

ocen.

Pergit fummuen Ecclefiz Capur, S. Inn

Tig

tius,

L d

Diurna.

XXY

Jit

ius, quibus len? & ordinatà vivimus, & vitam

»t

, xterüam meremur ; illi veró | non funt

; noftri, fed potiüs alieni , quibus opera dià-

00

, boliexercemus. . Amice! jam elige!

Denique fi & placeret ex przfentiOpufculo

n

folitudinem inftituere octiduaná , Íchema ca-

po,in quo difiribui cuilibet diei fua exercitia,

f

& :orum materias. Non errabis, fi bene in-

1

q

pexeris, fi numerum cum numero accuraté

contuleris, fi marginesrité obfervaveris, fi &

Kl

l]

affectum affe&tui junxeris; Materiem dedi

at

ego: tu pietate,& infigni charitate magis in-

flamma: &ireddidifti noftru

:

Y

n

m Recipe fru&QgE

n

fimum, NuncadSchema.

j

SCHEMA

à

E

PRO

;

nf

T

;ouTUDIN

E OCTIDUANA

jl

FORMANDA

abt !

Ex

) ^

PRASENTI SACRO TRIDUO.

)AH

DIES PRELIMINARIS

y

AD QUID VENISI] IN SOLITUDINEM ?

ott

Ed. ante. mkdi;. «x libello de imit. L. 1. c.

o

13. de tenutiom'äüs reprinendis, & ex [ 2.

C. 1. de interna conver(atione.

gzm5

j

Meditatio przliminaris de Renovatione bomi-

abin- C externi. fol. 1.

ffi

Examen Particilare de. Refolutionibus qui-

di

qi

busdam heroicis, fol. 1.

Vifitatio pomeridianaSanGiffimi animam

J

7)

jungens Deo. fol. 15.

Leilio fpirit. verípertina, Refutantur argu-

j

17.

"

menta tcpidorum. fol.

Ke

$

XXVI

Bebema pro Solitudine

Reflexio noGt. fuper Advestum Domini,

D

Ol, a$8.

t

DIES PRIMA,

Ti

flm

. TU QUIS E$?

Edlio ante medit, de imit. ex L, 1. c. . de /s-

Áin

]

mili fentire fui ipfius. & ex L. 3, c, 10. quid

f

reto inundo dulce eft fervire Deo,

Meditatio t. eft numerus primus ex pua-

Ti

lu

&o 1.meditac. 1. ex dieS.Tridui.r. anita preti-

efa propter beneficium cveationis, fo]. 34.

Ledio [piritual, macut.

de obligatione Chrifliani

gin

boni. fume

numerum r. & 5, ex Recolle&,

Tnatut. ad diem r. S, Tridoi.

fol, 40.

Meditat. .

li

€ft numerus a. ex pun&o 1,

medit r. ex di

€ r. S. Tridui. de Peneficio Con-

bi

fervationis.

fol. 3.

i

Examen particulare s

an fis inter incipfentes

in via virtutis? fl

7«

BD

Q

$.

.Vz]imtia S.z:;ä[ä?mi. (ææritur medicus. fol,

Leclio [pirit. powm

Wi

erid. de praflantia imitationit

Chrifliana. Saime i

r

jumerum3. & 4. cum fuis

n

opofitis ex reco

llz&, matut, ad diem r. $

'Iridui.. fol,

T

Medit, 3. e(t ii

inerus 3,ex pun&o 1. Me-

ditat, í. ex d

ie 1. 5, Tridui, de anima ut imagine

Dei.fol, 36,

Reflexio noct.

de Mwundi iniquitate, Cionfi-

dera hodie Num

erum. 1. fol. 8,

L&

DIES SECUNDA.

!

ii

AMEUS ES$ TU.

l

LE&:'- 4ttte imedit, deimit; ex L, 3. C 22, de

,r:cordm'one maltiplictuu: beneficiorum Dei &

ex

odiduana formanda,

XXVII

n

ex eod, L. 5. c. 8. de vili aflimatione [ui ipfius in

eculis Dei,,

Meditatio 1. eftNumerus r, expun&o a.

medit, 1. ex die 1. S. Tridui. Anima pretiofa ob

Veneficium Redeinptionis. fol. 36.

Leélio fpirit. matut.de calamitate vita bumane,

N

fumitur Numerus 1. & a. ex recollect, po-

M

merid. ad diem r. S. Tridui, fol, 61.

Meditatio 4, elt numerus 2. ex punc&to a,

uj

medit, r. ex die z. S, 'Tridui. Salusne 4 mundo,

damone? íol. 37.

li

j

Exaimen particularei

dem 'q.uod heri de ia«

(

[

ientibus, fol. $7.

«

:

Vifitatio SanCtiffimi hefterna. fol. 6o.

O(

Letio fpirit. pomerid. de Cuftodia Divina Gratia,

Ti

fumitur numerus 3. & 4. cum fuis propofitis

ji

ex recollect. pomeridiana ad diem 1.S. Tridui

fol.67.

Meditatio 3. €ft numerus 5. ex pun&to 3.

$

medit. 1. ex die r, S. 'Tridui, de exprobratione

À

ii

Chrifli erga ingratos. fol, 37.

Reflexio noG.. de . inconflantia mundi, vide

numerum 2, ex heíterna reflexione ad diem

FUL

ï*,S' "Tridui fol. 81.

m i

DIES TERTIA

,J

14

QU.AM PRETIOSUS SUM!

(

Etlio ante medit. de iniit. ex L. 5..c. 47. quod

L

oninia gravia pro aternavita funt toleranda.

Meditatio 1, eft numerus 1.ex pupncto 3.me-

dit. 1. pro die r. S. Tridui. de eura damonis «d

luerandas amimas, £ol, 38,

D

EetWio.

DA

1

xXVIII

Scbem;z— pro Solitudine

Leclio fpirit. matut. celum laborantibus patet,

fumitur numerus r. & . ex recollect, matut,

ad diem 2. S. Tridui. fol, 94.

li

Meditatio, .. eít numerus 4. ex pun&o "

J

medit. 1. pro die 1. S. Tridui. de crudelitate he-

iil

minis erga animam. fol, 39.

?

TIUt

Examen pariiculare, an fis inter. proficientes

tol

de virtutein virtutem ? ex die 2, S. Tridui,

fol. it6,

E

hi

l

Vifitatio San&ifTimi, dele&atio animz cum

Chrifto. fol. 119.

f

[

Leciio [pirit. porneridiana de vita perfedtiori,

À

fumitur numerus 3. & 4. cum fuis propofitis

f

ex recolleG. moatut. ad diem z. $, Tridui,

fol. 10r.

dt

Meditatio 3. eft numerus 3. ex puncto 5.

medit. 1. pro die 1. S. "Tridui. penitens volum-

t4. fol. 39.

IE

Reflexio INoCt. de corpore aggravante animatn,

coníiderahodie numerum i. exreflex, nod,

Á

addiem 2.3. Tridui, fol. 143.

l

D

DIES QUARTA.

lii

QUOMODO VIXISTP

fur

' Etlio aute medit, de imit. L. 3. c. 17. quàd oim-

T

nis follicitudo in Deo fit [latuenda,

j

Mezditatio 1. cít nurmerus 1. ex puncto r.

T

medit, ». pro die 1,S .T ridui, amima euranda non

Mi

corpus. £fol. $1.

h

Leilio fpirit. rmatut. de cura minimorum, fümi-

(

tur numerus 1. & 2. ex recollect, pomerid.

ad diem 4. S. 'Tridui, fol. 125 1.

'J

ly,

Meditatio 2. eft numerus 2, ex puncto I,

medit, 2.pro die r. S. Tridui dc miferia corporis.

folu ;2'

i

)

Exdmtlf -

Ti

T

öäädädna formauda

ïXIXï

j

. Exanen particulare idem , quod heri de pro-

ficiéntibus, fol. 116,

W

IQ

erna, fol. 119.

Ál

- Vifitatio San&iflimi heft

Léttio fprrit, pomeridiana. de vita tepidorum. fu-

initur numerus 3. & 4. cutn propofitis ex re-

»Eci';

colle&. pomeridiana ad diem 5, S. Triduí.

Ti

fOl. 14.6.

Meditatio 3. eft numerus 3. ex pun&o 1.

fl

inedit. 4. pro die 1. S, Tridui. férvire corpori eft

£ontra naturam. fol. $2.

lj

l

Reflexio. no&. de mortifie atione corporis, con-

)rdvöï'

fidera hodie numerum, a. ex reflex, pa&. ad

:

diem z. S, Tridui. fol. 144.

u)

DIES QUINTA.

W

C.AUTE,

(Ho 4

nte medit, dc imit, ex L, 3. €. 32. de 437

j

megatione fui, G abdicatione ommis cupidi-

i

fatis,

E

Meditatio y, eít

nümerus 1. éx punco 4.

medit, 2. pro die 1. S, Tridui. corpus boffis uof-

ter infenfiffuuus, £ol. $3.

, Letlio fpirit.matut de

flultitia amoris bumani.

fumitur numerüs r. 2. & 5. ex recolle&t.

,qu;ffï

matut, ad diem 3. S. Tridui. fol. 159

Meditatio. 4, elt numerus z. ex pun&o 2.

Ti

medit,z.pro die 1,S, T ridui, de mifera corporis

l^

nece[fitate, fol. y3.

Examen particulare.

"Tüne inter ferventes

l

M

Chriftianos ex die 3. S. Tridui, fol. 186.

v

Vifitatio Sanctiffimi : anima defiderans. fol.

190.

untw

Letlio fpirit. pomeridiana de amorevero, &

Tij

l

enuiuo, iumitur numerus 4. j, & 6. cum pro*

[0]

(itis ex recolle&, marut, ad. diem 5. 5

)

B

- ridui, fol, 16 ;.

Me-

XXX

Schemapro Solliudinié

Meditatio 3. eft numerüs 3. ex' pun&o à;

x

tüiedit. 2 pro die r. S. T'ridui, de fuffentationé

inodica corporis, fol. $4.

lffh'n

Réflexio no&t, de cridelitate dialoli étga bos

ii

mintm. Conlidera hodie numerum 1. ex ré-

Millg

Rex. noCt. ad diem 3, S, Tridui, fol. à1r;

du

m

DIES SEXTA.

Wf

MODICUM ET SUFEICIT,

li

A t

Etlio atite imedit, de imit, ex L. 2. c. t i. quid

d

7 detfideria cordis examinanda funt, & woderaus

4.

Md

Mi

.Mediiatio 1, eft numerus t. ex pon&to 5,

1G

iij

tmedit. 2. pro die r, S. "Tridui eorpori duo tan-

tumdebentur. fol, $4.

ln

Leilio fpirit, matut, de béatitudine bominis in-

tidi

patiendo. Íarnitur numerus, i. à. & 3. ex

Tif

recóllect,

pomc:fid- ad diem 5, . Tridui

i

fol. 191.

2

Meditatio 4. eft nwmérus 3, ex pun&o 3;

ffPM

$nedit. «, pro die 1. S. Tridui. de exemplis San-

l]

élorum quoad curam corporis. fol. $ g.

BN

Examen particülare idem, quod heri de fet

Áttj

[

ventibus, fol. 186.

:

Vifitatio San&tiffimi heterna, fol. 190.

M

Lectio fpirit. pomertidiaria de infelicitate péccáds

li

toris, futnitur numerus 4. & $. cum propo«

fitis ex recolle&t. pomeridiana ad diem 3. S;

ridui, fol. 196,

Meditatio 3. €ft numetus 3, ex pun&o 3.

sincdit, », pro die r, S. "Tridui, recalcitrat caró

Lw

delicaté babita, fol, $.

Reflexio INoGt, daimon irafcitur pi? viventilus,

)

coníidera hodie numeram 2, ex reflex, not,

l

!

W';

ad diem 5. S, Tridui. fol, a;fz.

DIES

Oidunaformandá,

XXXI

DIES SEPTIMA.

hi

"j

SERVIAM,

Eclio anté medit. de imit. ex L. 3. & »5. is

u

quibus fmma pax cordis, & c,5.6, de eminen-

a tla libera méntis,

illi

Meditaiio 1, funt omnia tría puncta ex me-

dit. 3. pro die 1. S, Tridui d

1

con[cientie, fol. 75.

€ füavitate bo?:æ

- Ledlio fpirit, matutina erit ipfa medit, prima

€üm tribus fuis punctis collective ex die fe-

i4 cunda S. Tridui. de fite, propter quem vivere de-

ii bet Chriflianus, fol. 6.

Meditatio 4. funt omnnia tria punéta medit,

u . ex dies. S. "Tridui. Chriflianus de via falutis

lii anxius, fol. 106,

Exanen

articulare, Quid cavélis impbþeïmn :

iij €x die fina

f

S. Tridui. tol. 255.

ii

VifitatioSancti(Timi hefterna, fol. r90.

Trü

Lettio [pirit. pomeridiana. omnia tria puncta

€x medit. . ad diem 2. S. Tridui, de pretio,c*

p Teparabilitate temporis, fol. 133.

d

Meditatio 3, primum & , punctum ex

mcedit. r. ad diem 3. S, Tridui. semo excufatur

t à tendentia ad perfettionem, fol, 150.

n

Reflexio noCt punctuma.ex medit. r.ad diem

j $.5 Tridui.perfedio chr

ifliana acquiritur laboribus,

NW Oi, ISG.

DIES OCTAVA

Ti

d)

ET FINALIS.

QUIS ERIS IMPOSTERUM?

T

j

LE&io ante medit, deimit. ex L. 3. c. 3 $. quàd

non eft fecuritas & tentatiotie in bac vita, & C.

:

$77. quàüd bomo non fit nimis dejetius &c.

u

Meditatio 1. omnia tria puncta ex medit.

224

^. ad diem 5. S, Tridui, de obligatione feqiendi

j

Chrifium, fol. 174.

Lectie

XXXIED . Sbemapeo Solitudine Odliduana,

Ledlio fpirit, matut. de perfeverantia in bonó.

fumitur numerus r. 2, & 3. ex recollectione

vefpertina ad diem tmalcm S. Tridui;

fol. 231.

Meditatio à. omnia tria puncta ex mcd:tac

üone tertia ad diemi 3. S. Tndm de ardenti

fanttioris vita. defiderío: fol.. 203.

LE&

Examen particulere ; quid cavebis mpo[fterum 1

I

üti heri.

fol.

n

^

n'zfü

VifitatioSan&iffimi ex die finali.Anitma cor:

Md

ftantiam fuarn commepdans Deo. fol, 229.

Ledio fpivit. pomeridiana. Non progredi . €

M

fegredi, afTarnantur numeri refdui ex I.cdtio-

ne feurecollectione v..ipertma ad diem fina-

K

]em S, Triduifol.2357.

Meditatio 3. eft 1pf ílima medit, diei finalis

€um omnibus tribus punctis inclafive de fiddli-

éate Chrifliana. £ol.. 217.

j

Reflexio noCt. bomo homini lupus ex die ünall.

fol.245.

Ecce! dxvxf onem unius 'Triduiin od

lngc

dies.. Si pro primis diebus pun&ta medita:

m

tionis tibi videantur nimis. fuccincta , tuo

fervore, &affe&:bus amplifica. . Pii & pru-

dentes non mo!e qateriarum , fed (uavitate

trahuntur, atque moyentur; Invennsfaa—

lé eft adderc

M

Qm.fcant fenfus , & cogita:

tiones :ama íoli itudinem , & flcnnum men-

Bu

temfurfum erige; & cum Dco tuo hilariter

htj

PM,: 1

vive : & nulla tibi pró meditatione erit brevis

inateria; mens enim & dévota anima non

L tj

Vale;

& (ive

t

litteris, fcd fpiritu pafcitur,

"Triduum,(ive O&tduim pro folitudine p

r

Ti

€üerit, itaimpende ,ut perte

IN OMNIBU& GLORIFICETUR

t

D EUS.

Iltc &

BIES PRE

,ä)i(ä&ä

J

!

:&l'nc

Ti

! DIES PRELIMINARIS

Ad

m

!i W

QUID VENISTI?

L

E&ionem fpiritualem apte Meditationem

woftf

[

!

inftitues ex Libr. de Imit. Chrifti L. r.

€. 15. de rentationibus reprimendis : & ex L. 2« C

1. de igteraa conver[atione,

fimac

)

ljgv( l

(l

MEDITATIO PRA*'.'.PARATQRIA

1

De

j

Renovatione hominis in- & externi.

jift

u)

PRASENTIA DEL

Sponfe ! 6 Amor! Dile&e! ubi es? tibi

J O

dicit cor meum: exquirit te facies mea,

faciem tuam Domine requiram, Ample&or,

jii ftringo, exofculorte. O Mors! non rapies:

]6 Quem tenui,

iü&alL

PRUELUDIUM L

hi

D

r

M

Anhu! quid hoc ? Rex magnus adornat

&

P

nuptias. Mittit fervos, ut convocarent

", nomine Regisinvitantes: Ecceprandium meutm

ju

!)

i

iï lr parayi z tauri ini, C? altilia occifa funt:. & omnia

)

patata : venite ad nuptias! en! accedit homo

;crll

,alienigena. — Quem ubi vidit Rex non vefti-

i^ tum vefte nuptiali , increpans eum ait: homo!

j

m

;,

quomodo huc intráfti non habens veftem

- nuptidlem? Dein converfus ad miniftrosim-

^

perat:ligatis manibus, & pedibus ejus, mit-

g

tite eum in tcncbx?s exterioresibi erit fletus.

Maitää

/

22.

yól

m

*

Diei Praliminaris

äridor

dentium.

W

lum!

Trifte fpc;ijacu-

li

PRELUDIUM. Tr.

[]

*

fi

E

quem tangit, nifi me? ó Rex codli, &

d

terrz ! audivi vocem invitantis, parui, &

&il

veni ad nuptias in folitudine facra mihi para.

Ms

tas.

Veni, fed fine vefte, fine apparatu nup-

j

tiali; quia de fervore fpiritüs, de nobilitate

m

virtutis , & de puritate cordis vel nihil , vel

D

modicum mecum huc affero.

O fponfe z

yfat

nimarur fpeciofi(fime ! me tamen admitte!

jl

ftat mens firma, hocbenedicto triduo meam

reformare vitam cum moribus , aliumque in-

sgk!

st

duere hominem , qui & veftem nuptialem

hMi

quzrenti przbeat, & cum hac ad nuptias, ad

r tfl]]

tua gaudia, & dulcia introducat fponfi mei

ytt

ofcula, Da; quod peto: plusultra non cu

jftü

pio.

!»Jol(

VERITAS!

Aj

RECEDANT VETERA.

10

|

itj

I. Reg. 2. 3.

li

DIALOGUS, I.

hEü

stl

Relin- O

Bonitas! quidjubes? recedaut vetera, Bt

so

quz illa? amor füi : nimia voluntatis

i

tera

quereV*^ proprize cura, & follicita cuftodia: cupiditas

sls

ad res extrinfecas & terrenas immoderata

imprudens, (tulta, Recedagt: quid enim pro

DT

3

funt animz ? funt hujus latrones ; perimunt,

Dun

& quidquid gratiz, virtutis, & gloriz inve

at

niunt in anima , fubvertunt , auferunt, O mt

,

deceptum! tamen his latronibus firmiter i

D

hio, fervio, adhzreo ? fi de Deo, fi de coelo;

bili-

Dun

- fide prcciq falutis , fi de prg[ta,mia, & no

taté | '

i

^

Meditatía,

X

3

tate Chriftianze virtutis nun

quam quid audiif-

fem, vellegiffem,

error excuíandus foret ; at

de his omnibus & innumeris aliis

fidei myfte-

tiis cui tanta notitia,

tt

cui tanta experientia &

p

doGrina eft data fic

utitihi? & tamen non

colui, non quzfivi, non dil

quzerere

i

eXi de quotam

Divina

,NIH' H*

mellilué S, Bernardus

: Quàmdives es in

[loblh'l

» mifericordia! quàm magnificus in juftitia!

h!

» quàm munificus in gratia, Domine Deus

J

» hofter ! non eft, qui fimilis fit tibi, Mune-

j

| il

» rator copiofiffime ! remunerator zquiffi-

i

» Ine ! liberator piifTime ! gratis refpicis hbumi.

» les, jufte judicas innocentes, mifericorditer

I

» ctiam falvas peccatores.

jupti

ferm. 57. ' Quid

(

»Magnus Aurelius: Deus

tibitotum eft ; fi

)

$$ Cfuris $ P

yoni

anis tibi eff; fifitis , aqua tibi eft ; (i

A

» intenebris es, lumen eft ; (i nudus es, im.

, ortalitate tibi veftis eft

. $. Aug fuper

»]oan.ferm 19.Recedant i

gitut vefera , relinque

omnia, Profectó non in

utilis eft cómmutatio

f0 €o, qui fuper omniia eft, reliquiffe omnia

1

*ente fic

t&ecipie

u

incilla amica vocantis te. Chrifti

Jefuinvita- Domine

tio: Quivult yenire,

poft me, abueget femetipfum,

» Ecce ! (fübinfert

, entibus Dominu

$. Gregorius ) adíe veni-

$ precipit , ut renuntiemus

( J nofttis: quia, q

uia

d fidei agonem venimus,

W . luctamen contra

malignos fpiritus fumi-

(l* 4 mus,

Nihil autem ma

ignifpiritus in hoc

!^ , mundo

poffident prop

rum, Nudi ergó

0 4 cura nado lu&tari debe

mus, Nam fi veíti-

j , tus quifquam cum nud

o lu&tatur, citis ad

u

l

» terram dejicitur ; quia habe

t , unde tenea-

lnfy ! $$ tur.

Quid enim fünt terrena

omnia, nifi cor- ^

jf s

porisindumenta ? qui erg

Ó contra diabo-

? lum ad cezamen p

roperat , veftimenta ab-

,&"ï oJiciat , ne fuccumb

3?. Sq Grcg( homs ,320

3

Nu«

4

Diei Praliminaris

[

Nudus proin paffionibus, nudus immode-

1

ratis de(ideriis, nudus frivolis cupiditatibus

Á

ad nudum perge Jefum Crucifixum. Non

ln

cernis, quàm pauper , derelictus, contem-

[io

ptus ,& vilipenfus pendeat in cruce DeusHo-

[

mo? fufpice! genua fie&te ! ftringe : nectam

Recedant vetera. &

Al

cito €é brachiis. dimitte-

LT

mundana' mihi ]cl:fus & omnia.

d

Id

O folitudo facra! g;:n'edi&a ! quid adhud

Induere

lg

hominé Recedant vetera.

Doccbo te, hominem abjice-

figr

novum re Veterem , antiquum , vitiis & pravis decre-

p

in

pitum moribus, atque induere novum con-

df

formiter S, Paulimonito: expoliattes vos vette

£0n|

cohf. 3- »em bominem cum attibus fuis, & induentes novttn,

At

3

O egratiam! ó effe&tum folitudinis nobiliflt

lls

mura! fi decrepitam , fi deliram , & cecam

fenectutem fenecio vetu

lus exuere, dnnós-

fm

Atte

que fibi emere juveniles , fi corpus, & gt

lle [

temrenovare poflet: an non id faceret, eti

&l

msgnocon

ftaret? Anima! homo tuus vete

.

[

ranus nonne totus ]

am eft decrepitus pravii

MU

defideriis, inordinatis concupifcentiis , iniru

$4129

Qr

nitis paffionibus , & mille radicatis vitii

&o

confüetudinibus? an non czcus oculis

fidel

xj

vive , & rerum Divinarum, cceleftium, &

II

immortalium ? nonne fatuus, & demens,

Eu

plus ftolida mundi fequens deliria,quam que

Ti

rensaterna coelorum, & beatorum gaudia!

LE

nonne infanus , & (tultus eft ; qui rivuló mo:

]

dicz, ac momentanez deleCtationis & ftagno:

n

lacuna, ac citerna Babylonica hauriend*

n

contentus , torrentem deferit perpetuz. VO

^ y

àm dulcí

LY

luptatis ? Verüm Ó quam fuavis, qu

r

esmihiDomine! à fzculo jam me avocas:à

yul

folitudinem trahis, &inviga: ; hic hic no

*

I

p —

Meditatio. —

;

i

' refüfcitatur homo fecundüm florentiffimam (lidi-

ztatem, & imaginem Chrifti JEfu perfeGtif- ne pec

dit:u'ä

!

h

fimam ; híc hícintelle&us illuminatur, & vo-

luntasaccenditur, quá humaná, caduca;tran-

(s

i

fitoria fpernes omnia;folis intendens fupernis,

ac coeleftibus bonis ; híc hic oculi dabuntur

a

IU

acutiffimi, quibus tum peccati turpitudinem,

& gravitatem , tum virtutispretium , & pul-

chritudinem dilucidé dignofces, fupplicia ti-

mebis, gaudia zterpa defiderabis , Deóque

jl

tuo vinculó charitatis, & Chriftianz perfec-

i

T

tionis intimé defponfaberis. —Recedent vetera :

paffiones mitefcent : fenfus in - & externi qui-

yunt

efcent: appetitus obedient: motusinordinati

u

conticefcent : corpus , & caro fefe humlia-

ff

nor

bunt,, fubjacebüatque imperio re&z rationis,

& hec Rectori Deo. Audis hezc? & folitudi-

&a

nemhorreas? fzculum fugere, ac homines

H D

adtempus relinquere, durum, aut impo(Ti-

"u

bile.credas? O dile&taSion ! cle&ta, pretiofa

W* anima! furge, propera, & noli tardare! czcus,

t

delirans! decrepitus homo invadendus , &

put[

"crucifigendus cít, ut tibi dominetur novus,

jin!

orenti Chrifti atate, prudentià Chriftianà,

j

& oculis folide fidei praditus. In carcere vi-

)(Uh!r

xifti: difrumpe. In tenebris fediiti:. difpelle.

f

1

Vinculaimpii hujus mundi, & hominis rebel- conver-

d

jj

lantis diu fuftinui(ti: tandem excute, da hu. fionem

De-

u

meros potiis tuos Redemptori, & Confer. ^

um,

&

j vatorituo JEfu. Levaoculos, & vide, tuis

n

peccatis, & aliorum fceleribus graviter fef-

j

W

fum , defatigatum , imó penitüs exanima-

J'auïiff'

tum, Solamen nunc quazrit, viribus exhauf-

g

85 , fibiautem optatam quietem.

Citóo ac-

j curre, humeros fuppone & farcinam vite

TA

À3

peíime

i

6

Diei Praliminaris

peffime tranfa&z abjice ; & requiefcet JEfus |

in te.

) !4

IIT,

D Vl

Pænïtcn-

Volo: infirme JEfu! perfequar me, ut

yti

tiam falu. reficiam, confoler, & afficiam te.. Uinum ta«

jl

*arem, 26 men exte cum Divo Auguftino interrogave-

i

to: bominem veterem quomodo per[eclé exuo . ais

)

i

$.

u

-9 Imitaye ferpentis aflutiam.. Quid enim facit ferpens ,

£al

57: utexuat fe veterem tunicam $ coardat. fe pev fore

Kf

men angu[lum. Et ubi invenio boc foramen ? Audi

pl

anima ! arcta, & anguíta eít via, qua ducit

Tif

ad vitam, & pauci funt, qui ingrediuntur pet

IY

cam. Ibi /i ponenda eff tunica. Ibi deponenda

t

divitiarum, & millenarum cupiditatum farci-

temj

na,ibi concupifcentia oculorum coarctanda;

At

ibifuperbia vitz , malitia propriz voluntatis,

V

& corruptio cujufvis voluptatis exuenda, &

TIn

reprimenda.

Arüa , C angufla via eft. E

il

non penetrabit venter dilatatus, impingua:

t

tus, incraffatus ; jejunos , macilentos, rigoro-

ld

fos, & mortificatos inquirit, & defiderat. Bt

Al

hió quàm pauci fünt ! Ut inter paucos fis, fal-

futa

tem hoc triduó facró pro tuis peccatis (nu-

D

mera,(i potes) convenientem agere paenie

Quii

tentiam, generosé ftatue, Si jumento infide-

lligï [

res, fi equo petulanti utererisin via,quite gef-

ffg

jugem

morti&i-

tiendo poffet precipitare : nonne , ut itet

T.

cationem fecurum caperes , ferocienti cibaria fubtrahe-

)

Qd

propter res, & fame edomares, quem froeno non

p

pofles? Carotua jumentum tuumeft. Iter

DI

agis in Jerufalem, Plerumque te rapit jumen

)

i

tum, & de viaconatur fuá petulantiá,& im-

b

portunitate excutere.

Ferocientem cur et-

ïlltun

gó non retrahis ? rigoribus facris quare pat

lt

cis? froena, & plenas libertatis , ac periculofz

ito

u

difolutionis habenas cur permittis? ,,

I gl

»(an

Meditatio,

7

j:

»tantam injuriam non vindicas, fed diffimu- 5 2ers-

»las; nec ei durum verbum loqueris, nec

Bedit. C«

:

,Verbum iratum oftendis, fed blandicn.ti

altutiany

me]

Í

» tibiarrides ? ludis cumillufore. Nefcis,quia noninis

n

» Ifmael eft, qui ludit tecum ? ludusifte non veteris

f0

»eft pueritiz,nec fimplicitatis, vel innocentiz;

u

»fed illufio cftanimz fed perfecutio,fed mors,

Citó cito cum hoc illufore ad folitudi-

i

] W'

nem! hic difce, aftuto detrahere vulpinam

)"iA

pellem ,^ ejus confundere ficta appetituum

ii

:

mendacia; híc difce lauta, quibus continuó

ii

inhiat, moderari convivia , fobrié viverein-

qurt

ter abundantia corporis folatia, & fenfauum

T

temperare objecta nimis ad exceffus, & in-

jl temperiem provocantia, ' Recedzat vetera, Ex-

du hibuifti quondam membra tua, fervire im-

j munditiz, &iniquitati ad iniquitatem; nunc

4j exhibe membra tua fervire juftitiz in fan&tifi-

w cationem. . Renovetur cortuum à fzculari-

h f'g

! busdefideriis, ut exclusis illis introducatur ^more

gj amor Dei, & amor, ac ardens defiderium

ei &de;

fiderio

lii patriae ceeleftis, Non potes pariter de fucco

coeli

ai| Del & de fucco vivere fxculi. Legifti utique,

4« f quid Deus preceperit per os Ezechielis: Qui

yoil £ngreditur per portam Aquilonis,egrediatur per viam p.zou a

)qui [

j port Meridiane, non revertatur per viam porta per. o.

iquam ingrejjus eft.. In qua verba S. Auguft.

;l

l

l ub

» Sciat unufquifque , fiintraverit per portam

TTED

viz meridianz, id eít felicitatis,fefeexire .. 4

fed gu J

ncü-

[ neutiquam poffe per candem portam,

e Ciyit.

'['u[nï *5

j

per Aquilonem, & miferiz.

Repugnat

Dc 13

!

dl

enim, ut prafentibus quis fruatur bonis,

& Repug-

!

1ll

;; futuris ; ut híc ventrerm,

& ibi implcat InCn- nat du-

D

,j tems ut à deliciis, ad delicias tranfeat; ut in plex co--

criüll

j utroque fzculo primus fit; ut in coelo , & ter- 1um.

)

(ra gloriofus appaïc

at. Relinquenda, con-

y

4

té-

8

Die? Praliminaris;

temnenda funt illa, ut invenias seterna, — Et

It

;; hzc eft illa fpiritüs re&i innovatio , quam

W

$.Crte- ,,nobis fuadet Apoftolus dicens: reswovamini

$om

(

exhlan.

2 v fpivitu mentis veffra, & induite novum homi-

j

» nem &c, ad veterem quippe hominem per-

f

J

àn Pfal.

Gt.

» tinet, mundi hujus gloriam concupifcere ,

Thor

Malitias animum à Deo avertere, patientiam non

&t

hominis ,,fervare, vindide opportunitatem exquire-

ib

veteris.. , re , defpectís quibüfque melioribüs fuper«

Ácio

»bire.&c. O JEful vim patior! defere cru

Tiite

cem! defcende & occurre deficienti,

Ah!

Aitij

tandem , tandem libera me de vinculo im-

ii

properii hujus.

Memento, quomodo, &

T

l;

quotieste Dominum meum ad iracundiam

provocaverit antiquus homo meus! ex €o

iij

die, quÓ egreffus fum ex /Fgypto, ufque ad

Q

Dent.

locum, & folitudinem iftam, femper adver-

AQ

'süm te contendit.

Surge, ergo , & defcende

Wi

binc cità ! vel (ituz beneplacitum Divinz vo-

digm

luntati, dimitte me, quia homo ifte durz

üy

cervicis eft, utconteram eum, & deleam no-

ün.

men ejus de fub coclo, & te conftituam inDo-

lia

minum, ac Regem animz mez.,

i

CONCLUSIO ET PROPOSITUM.

k

Aciam, mi fponfe ! ( tibi promitto! )

D

F

lir

ut ferviat rebellis, petulans!, inobedi-

€ns corpus

?

& malitiofa caro,

"Fur-

hu

ur;

Yer

bas, & forum amavit, & quzfivit fem:

per: jam me . abfcondo mea deploraturus

"t

peccata, & multiplicia fcelera.

Deliciis, r€

ingg

creationibus & fenfuum omnium inhiavit ob-

(

le&amentis: hzc omnia, ó. JEfu! tui amore

deteftor, & defero, ut tandem fapiam, qu£

furfum funt, quz immortalia, eterna funt.

Nugis, facetiis, fabulis , fictionibus, menda-

ciis fallacis, & perfidi fxculi tempora dedi

pre

Meditatio,

9

(

pretiofi(fima: O codlum! O Judex! doleo:

aW

utrediimam , huchucaccurro , xternitatem

AO

cogito , novifTima meditor.

m ht

Ti

. Btut folitudinem hanc meam eó fru&tuo-

Is

fius exordiar , & fructum exin converfionis

pit

morum , & falutaris poenitentie reportem

Q

centefimum . animasé purgatorio evoco, &

1

(

in harum füffragium quotidie vefperas exOf-

u

ficio defunctorum recitare pié ftlatuo , ac fir-

du

miterpropono: omi enium tempore diligit, qui Prov.YT.

[1[!. ,

amicus efl , Cv frater in angufliis comprobatur, — Sit "- 17-

n

igitur! híisfociis, hisamicis abeo.

Valete

ffio Q

mundi gaudia! turbáftis, contriftáftis me (a-

CU

tis: nontanti vos ampliisemo. . Maloncf-

u d

ciriin oculis veítris, ut gratiam inveniam in

y

oculis Dei, quem veftrüm causá toties offen-

i

xr u

dicontempítdeferui! O cella!. O delertum

l

il

nobile !. jam teftringo. Cape me, quia in-

JUITU

dignus eft mundus, ut me capiatiterum, Suf-

B

[

cipe rebelle corpus, & ad obedientiam refuf-

lelin

