Gi2200
author: Dirckinck, Johann

m

x

A

ia

r ial M.

us

As

at

$-

"

*s

—

a

d

SNNDAEASA

us

REUV

P

-

t

E

d

Ts

E

*

ia

*

Á«

x

3

Y

"-

UE

CA

tw. K,

2

ES

h^

u

p

-

T

d

*

ag

d

p

«

*

*

I

-

*

u

-

E

r

E

?

Ew-,

x

»

(;

&

:

E

m

i

":

D

d

a*

A

*

17

w

*

d

x

".

*

u-

*

d

UM

M

oy

$s

"AGARS

-

-

wwl

M

"

o

E

d

W

*

X

.»

..W

T

£

M

*

x

*

E

Y*

Ed

H*

3

H.

"

3

*

*-

2

2

AC

Ts

,Mm&

T

r

E

k

L i

p

a

$*

wy

d

Á*

:M

E

*5 d

1

m.u,... M,w

J

X

*

*

pE

,

w

"

&

«

$

Es

p

x

aov

(b

PO

«

?

.,«

o

C*

;

-

5a

$

MA

. s

"

"

4

?b OY

r

tj

E

-N

5

*

*s

L

*y

2*

UR

Va

*

w-

A

1

w

pv

-a

4«

$5

.

u-

M

t

m

**

T

*

*

X

geest

x

s

»*

um ?.

P

E

P

P

*

2

x

f

n

w

E.

Hn

.w

LO

&65

-*

w

i.

*

f

-

&

I

A

x*

$.

;

H

.,f

i

Fa

:

*ar

:

ss

"

m.

.

P

*

Wx

d

s

z

$*

eà

t

—m-.

p

M

"s

s

o

J

z

s

&^

EN

FE

p..a

aA

M..

W

-*

ao

*.

P

i. »

-

EL

-

es;

:

Y*v

M

, *

*

—

M.

*

d

.H.

RUE

E

Á

*

P

.

*

TM

x

LL

xf

-

ES

*

s

x

2

OX

&

SGL

lag

n

du

:

;

P

RC

a

t

E.

A

«

*

ER

uf

z

:

i.

h)

s

4

G

d

X

M

-

m

E

a

s

WP

EOR

VN

Stgptimerentn

a

t

S

i^

R

d

N

MA

53

Va ia

WMM!!

i

Kab 8 tf

o

Ddescios i

as tem

s

x

:

5

iL RE

erum

i ermit p i s

N

iis)

5

EPINC:

A

o

As

v

m

"

2 g

—

IT

D

s

B

:

b

i

X

E

x

a

M&na.!r.b... -

3k

r

C

r

P RP

D

MR

E

»::

£m

s

-

ET

UW

- ARRERIN IH

m

"*W Bo

i&,' MC CWNE

d

i

o

S

Y

vub .

,, ll

"—

ln (

P.

CIsL

Y

k

Ünnjy

AE r Ls N-

p

-

iM

pos M

d

m

5 c

^

i

N12«5118908

Ápii

YUUL

iT

gen

Snp

N 4

H

AOW

SEMITA

— . PERFECTIONIS.

PURGATIVA,

ILLUMINATIVA»

ET UNITIVA,

In fuos Paffus feu Grclïu

diftin&a: .

Pro exfhrpauonc Vmor |

& adeptione Virtutum 5

AT

nec non pro materiá

*

EXAMINIS PARTICUL

W

perpetuá, fuccincte & claré

deícripta ,

|

Omnibüsque Fidelibus , prafertim

perfectioni deditis,ad decurren-

dum propofita ,

à R, P. JOANNE DIRCKINCK ,

€ Societate JESU,

O

- Colonia & Francofurti

Apud Joanneém . Jacobum Horít Bi-

bliop, M, D. CC. LXVI,

en

Superiorum periiffu & privilegio,

P

&iv

M

000

; s

N

d ]

le

J

Y

fY

Ie,&

"ttte

Dexïe&u

?i

"um f

tandit

Anqu

aDnigan

Queme

d

[

1

K

R, À

CIipto.

BOR

tfä

um

pre

lo

Dirin

"

Tunm.

Wæ*';)ä

g*?k*äö**äm WW öää*ï

PA

e«

N*»

OOO

WQE&XMQ&KAF v—tää? 9 RaX RD

PRFATIO

Ad Benevolum Le&torem

Ibellum tibioffero, Lector be-

E

nevole, exiguum quidem mo-

le; fed non exiguum, ut fpero,

nhtate queh , cma jactantiam,

Detfe&wms compendium , libro-

rum afceticorum, nucleum ,. &

erandium voluminum medullam

1 nuncupaverxs Hunc jam à viginti

annisanimo volvi, peenitentibüf-

quemeis,variis in locis; per partes,

Ícripto communicavi; ope exami-

nis particularis,in praxin redigen-

dum: dudámque rogatus fum, ut

pr«elo fubjicerem, quo ad plurium

manus pervemret. Quod hactenus

z

dzla—

t

POR E RY O

1

|

d

us

D

um , nunctandem eft perfe-

"

] proxi

é

U

;

-

nonin ufum duntaxatzcclefi-

afticorun

7;;

2l er

À VCX.

] gus

.

Religioforum, verüm

tornof

»

Ua

mSecularium ; omnes enim te«

D

fus,c

pnc

H

itürad

&

E

'erfectionem tendere;ac

JNly '»'("I':

triplicem ejus femitam perambu-

4 er

B

lare. Eeclefiaftici quidem &Reli-

lsinft

giofi;vi fuee profeffionisEcclefiafti

fl t

€a,aut R&Z*Hg*iofæg Saculares veró

Parie

vi pmfeäïiaäis Chriftianee. Falfiffi-

am

tnam enim effe mundi cecutientis

Ticob

perfuafionem , quà perfeétionem

QQS ud;

chriftianam,tanquam ad Seculares

fegr:', Pe/

minimé fpectantem;ad religiofa fo-

-peted

]üm clauítra ablegandam effe autus

Nonn

tumat,vel ex ipfis SacrarumLitera-

As ej

'

rum monutentis aperté convincie

V8

tur.

uid enim ? An nonidem E«

D

vangeliüm . omnibus Chriftianis

BN

predicatum eft? An nonidem De-

dR

calogus omnibus prafcriptus? An 1]

&

d

noneadem charitatis erg

aDeum & ]

[0"' j

4

Proxi-

:

g

PREFATIO

m

« pufe-

omul.

proximum lex omnibus prc

tecaeh

gata & imperara eft? C cvwi«v da

l,XCI'Im

tor nofte 'ag,ä)auxfzhs Jiztus Cart-

nim t

IF

cut

ftus ; cüm afferuit : Efere perfzcti, |

nderejr

Pater vejter caleflis perfecfus

bJ)

o']

*-rï:rm €.

)o

eramb

48 (ermonem promiícue ad Fice

TO

Lu-sk. n

H

CY33

Ot UU ot

les m&ïmn, omnibülg q

-clefal

filit adoptivi nomine Oiouaa:m,

aisl

res vet

Patris cæly&r"; erfectit

GiLc

m uwrmu-

Falfi

landam propofuit Ut quid etiam 5.

utienti

]ac.oa.lsApmhol us,& 5.Petrus o:na-

"-onefl

ines lideles hortantur, Ui few fezt, in.

nCU]am

tegrz, perfe[ïz 7 n/e-o æeïïc.emwt li dd ïHUe»

;13'3

lii €-

ï)

Tofalo- -

perf &tio Chriftiana non pert

'e qutt

NónneomnesChritto ph ;e.n.,om

3

uet

REATA

thera-

HCS e;u: 'ï"ïläf..l.ïü pE rfrul

.Oin

i2

nvmcl'

ejus veftigia le: gere, ,omms Orci

]em 1«

ponnas cifw ere, atque in ca elefti

iftiant

beaumdme rerau

n "!

Ri

cum illo gau

:m De'

dere defiderant ?

TA

Fateor equidem libens, Relieia-

:um

. fos; votorum ac Regularüm fua-

Oi

À 3

ruiqn

L

$

P REFÁTIO.

j

ïu*m vinculisligatos, arctiori jure,

virtuhy

quàm mundanos, ad perfectionis

Cum.vi

uamitem decurrendum conftrin-

tentibu

9i; veruntamen omnium Chriftia-

3 intex

norum una in hoc eft ratio, una

j,

perfectionis querendz oblieatio :

Tiper

Orines triplicem perfectionis cal-

m í

lem permeare tenentur; nam

! fmor

. I. lenentur omnesà malo de-

[ e

clinare, peccara fugcïre , Vitia pro-

d'o'd;t m

Ícribere , concupifcentias pravas

ï 14»

cohibere; füperbiam; avaritiam,

Ex

gulam;luxuriam, & reliquam vi-

nl CI

uorum peftem abnepare ; ni(i à

WU

reeno cclefti, in quod nihil coin-

Ts

quipatum in

"ts

piant..

greditur, exularé cu-g.

It a

2. Tenentur omnes animu

'm

lv 4

virtutibus ornare , & fide , Ípe;

Q

charitate. religione, timore Do*

m

mini , prudentia , juílitia , tem-

H

perantia , fqz'titudizæe 23

aliisqué

üoni

, Virtu-

m

E

,

PREFATIO

d

vïrtutum cimeliis excolere . nifi

r jurt

feoris

cum virginibus fatuis ; oleo ca-

onfti-

rentibus à nu

ptiis cæle&ibus ve-

Chrfte

lint excludi.

x

Deunr

tio, 0

3.

'Tenentur omnes

)ligati() :

fuper omnia dilipere ; proxi-

Jnis cdl

mum. ficut femetipfos amare ,

4m

fi mortem fempiternam | op-

*

vio de-

tent

evadere

?

nam ,

Sïl"i 0373

ia pro-

diliei ,.mzmei in marte', ,,L ]oan. 3»

: pravas

14.

afi[iaqï)

Ex his igitur , aliisäue an

non clariffimé elucefcit , Chri-

Jàtr 'g'l:

, fl à

füanis omnibus , fummis &

] coi-

imis , religiofis ac mundanis *

viris ac feminis ad perfectio-

u de

uarc

nem aípirandum effe ?

yirmum

hoc tanquam certo';

fuppofi-

*

; fpc; ï

to

P

unde obfíecro ,

Oritur ,

: Do

tam paucos ,

ii omni Statu,

tem-

reperiri ; qui vitiorum abnega-

ftudeant ?. Paucior

!)

-

3»

isg :

tioni ferió

t

put

qui

-

'ä:?(þs ) |

PRAXIS ET USUS..

LN

HUJUS LIBELLL

fet era

Rimo loco textus Scripture Sa-

Detdpg

g.P

cra, tanquam bafis & füundamen-

vitis d

——

tum , cuíi innitaris, proponitur; in quo,

tands

tanquam teílimonio, ore Dei aur. Spiri-

Tüs,

tüs fanAi prolato, non dubiam , de vitio

V. ]

vradicando, aut virtute inferendá , Dei

fitiy r

AE

voluntatem legis.

EU

II. Pro cognitione vitii aut vittutis,

fem (

ejufdein defiaitio, aut deícriptio fubtexi-

QUumjp

Ltar.

thttlare

UI Addunturadus vitiorum, & vir-

didets

turum, utordine ab uno ad alium pro-

Wite $

cedatut ; neque enim ordinarid intee

Ttdiaf

grum vitium, aut virtus.pro materia ex-

Jtlator

aminis particularis a(Tumitur ; fed unus

N

actusaut gcadus poft alium, veletiam,

Y

quandoquein facilioribus,

bini autterni

Qamele

y

a&us (imul.

lheï]a j

IV. AuncBtitur con(ideratio , motiva

PFIFE&ILQ

& incitamenta: efficacia. complectens;

4

Wn t

rgum vitiu:

TA

45 &

í

leteftandi ac moruficandi ;

PELUCEN

um virturem zftimandi!& requirendi,

ate

que fepius caminanda , meditanda ac

r

.T

hr

pe

&.vs,rlt

denda [unt, ut vehemens vitii de«

| Qu

teítatie & virtut

fiits -

T 3;1101' ia corde naíca*

$

| nm

1

Semita Perþc'?z'anif.

JSG

V. Sequitur, poft przdicti, petitio,

l

feu oratio, indies recitanda, pro obi-

yz 5v

nendo gratiz divinz auxilio; finequo in

damete

viriis-debellandis, ac virtutibus compa-

ag

randis, actum agimus, & fruftra labora-

qmus.

4

r plt-

de vitio

VI. Denique adjung

irr triplex Afpi*

j, Di

ratio, ex quibus unam felige ; & modó

anc, medà illam, ad hoiz lonum, aut

v'uturzis,

faltem fzpiüs per decu:fum diei . tan-

tubtetie

quamignitam amoris fagittamin Deum

eJaculare ; ut cor ejus emollias, & quod

& vite

deíideras , impetrare valeas ; nam ex

um pto

mente SS. Parum & Afcetatum ; ejut-

& n

modiafpitationes , fufpitía, ac preces

jaculatoriz

e[ja et*

, mirá vixmte atque -cnergïiä

d unül

pollent.

|etiato

VIL. Ad . extremum, obferves velim,

ürtettl -

quamvh ternz perfectionis viz in hoc

libello defignentur; (eu potiüs una ad

motina

perfeQionem, ad celum, atquead Deum

eäcn?'!

via,in tres partes divi(a , idque pro cla-

candts ?

rlore intelligentia; practicé ramen '"vias

jirencdiy

aíce permixcasetfe: Nemoenim inhac

and] K

mortalirateadeo Deo unitus eít, ut ali-

,im , gt

qua purgatíane nonegeat ; nemo vitio-

rum mortificarioni infiftit, quin esdem

: ngtbï'-

nentum faciat; vá«

[

opera. vittudis ineret

y

€t

j

10

Semita ! PerfeBlionis,

t áÁ$—

let enim & hic didium Philofophi : Cer-

Yi tein

ruptio unius eft generatio alterius. Ec iltud S.

tporedie

lm ve]

Auguflini : Dizmutio cupiditatis, eff auge

$nentum . charitatis,

tium*, Á

Arque hzc de praxi & ufu hujus. Li-

füplr

belli. Quoniam veró in eo ampli(fima

ficadr,

quoque matería Examinis Particularis

ll; M

dpex hOC

rotota vita a(fignatur

, gufdem pyax.s

b

Icviter exponenda eft.

QU

b Kgu

PRAXIS

Qin,

lV, H

EXAMINIS PARTICULARIS. -

, li, w

' DRzclariffinüm ad omnia vitía

) m) 1

debellanda, & viirtutes affequens

das, medium & inflrumentum eft. Exa-

E

üm f

men Particulate , à S. Ignacdio in. Libro

TUitea

Exercitiorum

nobis communicatum :

lTs

quonon omnía diei totius delidia. pro-

| tl

ut inexamine generali folemus, ad tru-

J i ;

tiaam revocamus ; fed particulare ali-

.MUSþe

quod vitium. aut victutem patticularem

BOR

an' moinferendam fufcipimus ; unoque

1

x;s

obtentoad alterum progredimur , donec

1

Clenta

perfe&tionis metam contingamus,

, i

II. Quód fi igitur ad perfectionem

. hi

ferib afpires, àpeccatis & vitiis mortifi-

EU u

od ma-

candis auípicare ; unüïnqucx, qu

3imé

m&FW

*

H

IY

Semita Pey fe&'ianis,

phi:t» Ximé te infeftap ac reliquorum fons eft ,

iil aggredeze; v g.fuperbiam, vel iracun-

i, fs diam,velgulam, Univer(íum autem vi-

tium, fimul oppugnandum , vide ne

büu l«« fümpferis; fed per partes ; five gradus,

mplífivi, five aQus, tnferius defignatos."

ArtiCULats |

IlII. Mané propofitum firmum con-

m puri| cipe, hoc peccatum aut vitium ftrenue

t abneganci, vel a&um vittutis cxercens

|di, &

[

gratiam Dei eumirrin finem effla.

|gita.

^

IV

. Horis fingulis , ad campanz fo-

ÀN na

m, propofirum renova , vircium de-

jà Vlt; teftate , aut a&um virtutis contrariz clí-

(f* ^ ce, aut gratiam vincendi poftula, aut a

di&r Deum fufpira,quo afpirationes, pallibus

i Lb fingulisadjectz , fervient.

ícatum «

V, Tentatione. vitii exorta , fortiter

l, p* rehifte; Dei opem implora, propofitum

ad!l^ reRova ; quód fi veró impegeris , mox

u d* pe&uspercute,.dolorémque clice ; ac de-

um nuó fortiüs dimicate ftatue,

unoque- *

VI. Si de virtute quapiam (Juxtacon*

du - fcientie tuz. arbiti diredtionem ) exae

meninítituas, virtuicm tibi magis ne-

'h'ongm ..ceffariam, &aliatum fcaturiginem feli-

jortiti«

e; adtum unum, polt alterum , prout

in

inferiüs defcripti: funt, excrcendum fu-

t

6

A

me»

i2

Semita Perfelionis.

1

me: locis (ingulis, ad caupanz fonum, |

hon

tan

actum internum, feimmel , iterüinque . ac

*

poílea paulatim (pius elice

*

occallone:

fci

autem (sfe offerente ;

ünic

externum quo«

que actamadjunge. Atque hac ratione

[

[

ex frequentatis aclibus , naícecur habitus ]

vittutis,

j

lo

9*.—.

VIL. Dinis in die vicibus, nimirum

por;

|

meridie, & à caena, in libello ad hoc fpe- ]

Qin

ctatim confedio , & lineolis &radatim

li 0

Con

lengitudine cte(centibus , aut deore-

fcentibus ; numermn prefixum , aut

^

"

dþm

&i

U ul

1$ 1

ntetni, & data occa-

omiílionem a

Vit(

fione etiam adlüs externi virturis, anno*

tibu

ta, Si lapfus fis, aut defeceiis, dolorem

ee

s

elice, ac denovo propone, íi veró vice-

ris,aur prefeceris, Deo gratias age ; de-

ti,

inde diem cum die, hebdomadam cum

hebdomade , meníerm cum meníe con-

P. Gï

ter, & emendationis rationemini , cum

tXaiï;

novis propotitis.

&t

VI1I. Quanto autem temporis fpatio,

tor

aut vitio mortilicando, autc vírtuti affe-

Q

i*

quendz, inhztere oporteacg tum ex vi-

&

ti radicatione , tümex fervore ; mortifi-

[ün

cancique ftudio, aliorámque mediorum

Dien

fedulo ufu pendebit : judiciam idem

Índ

elto de. virutibus. . $.. Chtyfoltomus

d

Qme

s

Semits Perfetlionis,

da iïi-

zfo"ü'm»ïf

hore, 26, ad prop. pro exíürpan

quei

randi con(uetudineunum mezfeim prz-

fcriplit. Et rlomil. 24. in Epifl.ad Hebr.

cafione]

j qu

unicuígue virtuti menfe:n tribuendum

cenfuit — Hoc menfe, al s patientimm dif-

c ao

CAIIUS y alto , aliaim virtutem, Tu fortatle,

: kabitusy '

|

longiote, aut breviote intervallo tem-

nitum à,

poris indigebis;

Tunc autem examinis

hocfpe|

tui materiam mütare poteris, fi in mul-

adatiti

tis occalionibus occu:tentibus ; vitium

j decte"

conftanter vincas, & vix , aut ne vix quie

|m, At

dem labaris. — Simili ratione procedes in

tà OtCds|

vittutibus : fi nimitum, vaiiis occa(io-

nibus oblatis, actum virtutis interpé &

, anno* *

dolorea -

ex:erné conítanter exercueris. Plara de

efö ï"CC'i

his vide in Libro execcitiorum S. Igna-

vge'; dc

tii, in Induílriis P. Meyer. D,

Latxcxcio,

P. Gaudier, aliisque Afcetis.

am eum

yfe con

,

Quiare utete, miLeÓoor, non tantüm

|

examine: particulardi, verüm etiam.piz-

í, um

|

j

*

fente Libello, in aliorum prz(ettim li-

broruax defectu ,

tanquam . plurium

5(?2/50, ä '

ji at

compendio , levi pretio. comparando;

& fecundüm cjus duGtum , 1. peccato-

nau

n

morti

rum & vitiorum natram » turpirudi-

nem, damna, ac paenas cognoícere ; de-

fiorur

(

:

'HBae

] i(km

inde illa deteftari , ac denique oppa

5

$4

urum Dpa»e

toimus

Ie & expugnare ftatue, 2, Virt

(s

turam,

14

Semita: Pevfeclionis,

turam, nobilitatem, commoda &prz-

mia primo probé intelligere , deinde eas

magni zítimare, ac demum , acquirete

fatsges idqueope examinis patticularis,

nec non aliorum mediorum , infrà ad-

PE

dusoram- 3 Parimodo, Deum, ejufqu:

atttibuta ; Chriftam & ejus beneficia,

cxteràque adcharitatem Dei & proximi

P

(pedtantia cognofcete & obrinete alla-

bora, Hac vía, auxilio divinz gtatiz,

.ï

cum Sanctis innumeris , omnis ftatüs,

& fexüs, ad calmen perfedttonis afcen-

Q[

des; perque (calam Jacob, id eft , pet

gradus Ícalz perfedtionis ,

ad Deumtip-

'i

Btap

fum , fcalz famitati innixum, eluctibe-

EH

ris; &cumillo, tanquam fine & princi-

t f

pio, ac tanquam fummo bono tuo , in

Tüoye

hac vita, unione amoroía , licet impete

fecta; in altera veró unione perte«

fe ur

Que]

&a atque beata felici(fimé

copulabetis,

--

Il

C

lt

O

x4*9k w

pts

***

Ch

1

*X

? [

5

!s

o

PRI-

ERCIS )ä"ä

upræ,

PRIMA

|e edf

jtete

CSBMII.A

Jati$y

] d

fqu:

PERFECTIONLS

[clày

PURGATIVA,

x

jlli

Peccatorum & vitiorutn mortifi-

atl

cationes complectens.

AUR

C

( ^ Uemadmodum Regi , Principive

tetreno, ptoinauguratione, Me-

pet

tropolim regni inereffuro , vixe

p*

preparantur.» -colles planantur ,. valles

ibe-

equantur, fentes, veprésque exfcindun-

d-

tur, fordes lutez . aliaque obftacula. re-

E

moventur, ut facilí , jucundóque itine-

yee

re urbem fubeat: ita pariter, cali terrz-

que Monatchz. (iveisad animz noftrze

caftrum accedat, (ive nos ad ipfum pet

femitam- perfectionis tendamus ; an:e

omnia, via purganda , mundanda , &

preparanda eft, hottante ad id magno

Chrifti Prodromo & Daptifta Joanne :

Parate "viam Domini, veifas facite. [emitas

ejus. s omnis "vallis. implebitur , omnis mons

& colls bumniliabittr , Cp erunt prarva in di-

reifa,

16

Semisa PerfeHonir,

L SI

reffa, ( afpera im "vias planas 1 ( videbit

omnis caro falatare D EI. Lücaz c.3. 5-

Tollenda nimirum vitiorum obli-

quitas mitiganda pallionum afpetitas,

corrigenda peccarorum pravitas , motís

fuperbis deprimendus : collis innanis

loriz planandus, valis timiditars &

D

pufillanimitatis, replenda ; quibus rite

n

pera&is, Videbit omnis caro- [alatare D EI.

Deum fcilicet, & Chriftum95alvatorem

Yi

noítrum in vía illuminativa cognofcet,

atque in unitiva amoris intimi comple-

xis ftinget. Quod urallequamur , viam

in primis- paigativam . ingre(füs feu

i

PA

(Tus fuos divifam , cogniuonis & ra-

(i

tionis luce previà , fuge deteítationis, ,

Ditniri

orationis & mottificationis affedli-

&

bus; tanquam pedibus , de-

du&üa

curremus.

ltate

Pedit

VittQt

*kok x

x* x ox

l

fa, |

fyi

A

L SE-

ä

[

C m

$emita Perfectionis,

17

L SEMI

, 'w..ï'fb lf

TJE PURGATIV4E.

l. PASSUS,

.

ns£obfi-

SEU

potti

, nuti

GRESSUS:

innanit

7I ,&

Defiderium perzc&tionis,

j f

DEL

TEXTUS S, SCRIPTURJE,

toreat

;I,'?aie P

evfecti , ficut Pater "e[fter — caleflis

yo/cet,

perfecus: eff,

Matth. c. $.

mple

Cognitio Perfeckionis,

,,via(m

gs led

Erfechio; telle $, Ambroüo L.6* c.2;

TC

de Jacob, e(t, Cui zibl deeft, Q'ando

jl

nimirum amor benevolen:iz ;

erga

Deum & proximum;ad eum ftatum de-

di-

LI

ductus e(t ; utinordinatà palfionum cupie

ditate edomità , atque exutis vitils, exe

peditas aliquis fit ad exercitium omnium

virtutum.

Confideratio Mortivortm.

Aníma chriftiana, & in primis religio-

fa, uttotoconatü ad hanc. perfe&tionem

afpires, omniaque media (eduló & con-

Dei O. M,

üan :et adhibeas : moveat te lL.

volüntas

e

,

1$

Semz"m' Pc;jfeäïionis. ?

voluntas : E/[iote perfe&&i, Matth. s. Etz

ptind

Hac eff voolmntas Dei ,. [anclificatio "veftra. Y,

tium,

Theff. 4. l1. Hoc eft (tudium & conatum

pinan

à te exigit creatio tua ad imaginem Dei:

dens 1

Qu

hoc pottulat Filii DELincarnatio, paílio

& mors; nec non fidei Chriftianz ac fta«

dcfma

tüs tui profeíTio» recta ratio, & denique

przmii czleftis magnitudo. III. Hac eft

veta fapientia , & fcientia Sándterum:

.I.B

Heceft drachmailla evangelica , quàfe-

gt

licitatern. femper duratutam emimus:

In hg

m€l'€n

Hac eft margarita pretiofa , omnibus

mundi gemmis & unionibus infinité

"ll

d'fdera

przftantior: hic eft thefaurus abfcondi-

tus : Zbefaurus infinitus bominibus , quo qui

Vonige

ufs funt, participes fa

Gl

&i [unt amicitià Dl

lii

Sap.c 7.

Ó

quis ieitur non fummé defideret ?

Itm

tiyni

Quis non omni conata afpiret ? Quis non

omnia media pro viribus adhibeat ; ut

hanc fapientiam, hanc drachmam; hanc

margaritam , huac thefaurum incom-

i

parabilem obtineat?

Tnm:

Peiitio,

Domine Deus meus;, . omnis p&rfe-

Gionis fonsinexhauftle ; cüm oninis fci-

entz , fapientiz, difciplinz & virrutis

, ptip-

]

Semita. Perfeciionis,

19

nE

principium fit, intimum ejus defide.

rium ,

laitium enim illius eji veriffima difci-

Cpfln l,

naturt

plina concupijcentia , Sap, c. 6

,. 18. Tam ar-

nD€l.

dens mihi infunde pclfe&oms defide-

pifio

rium» ut petere , quarere, pulfare non

at (t«

definam, donec i inveniam,

emqua

A jþzmuones.

lecet

l. Beati qui efurinunt: & fetiumnt mjht:am

m

quoniam ipfi [aturabuntur, Match, c. $. O('

yite-

us

in horum beawrum numcrum refem

merercr !

DibUs

pttmité

,Il; Domine Deus meus, da'cordi meo-Te

def. derare ,

- defiderando quarere, quarendo ine

condi

venive, mvemendo amare, S, Augu& Mcd.

dul q

C. I.

y Dih

It l. Concede m.hl. Domine, famem,

fitimque jutlitiz ; & perfectionis; de[idc-

letet !

rium infatiabile !

$ noft

n

POAASGSSOUS IL

hanv

Fuga peccati lethalis.

coiti"

TEXTUS.

Tanquam 4 facie colubri fuge peccainm,

Ecch. EV AE

E

-

Cagmtza

yifet

j

Uid eft mortale peccatum, nifi ao

libera, debità re&xtudme caten$,

tutll

g«

quà

20

Semita

-

Per

J

f&&;eznis.

lum

ouà quislepem fe graviter, obligantem

Contta

tanfgreditur * ideóque animz mortem

torb

incamit: daimaenim, qua peccauerit, tpja

snortetur, Ezech, c« 18. 20

Variis autem

tno:ta

dunty

modis ctimen lethale

committitur 5

Teda

tranfereffione Decalogi & Eccle(iz pra-

codn

ccptorum : violatione votorums; admif-

nerco?

^

gtlis

fione

t V AL A r

torum capitaliam : abu(u

fenfuui & animz poten

?i2

16

rum: denique

tiptt

Ws

orniffioneobligationum , & dclitorum

lts

alienorum patrdcipatone, Hoc autem

ordine perpetratur , pracedic in phan-

Iümp

letty

ta(ia, & intelleQtu objedti reprafentatio;

fuccedit declaratios fequitur. confenfus,

DN

A

actandem opus:atque cxopete t equene

CQ

tato, peccandi confuetudo inole(cit,

Thehy

Confideratio Motiversm,

Detti

Anime mi, ut fummo peccati lethalís

hia

odio,'& horrore percellarís , malitiam

ejusineffabilem, ferió & non obiter per-

diabd

ende. L. Peccatum iwortale eft. libeta

We

tranfgre(Tio legis diving ; eff contem-

tlüm

ptus; injuria4 ingratitudo, inobedientia

hBQu

pee

& tebellio contra infinitam Det majefta-

tem,ir finité fupra.omnia, zí(timabilem:

adcoque elt malum fupra omne malum;

C

cít ma-

LUE

elt malum, exquo omne malum:

-

lum $

21

Sennta Pevfe&lionis,

lum quodsmmodo iii

-

itum ; quia eft

Antem

contra Deum irfinitun

*

*

)orrem

cuius inruitu,

morbus, pe(tis, mors, & quidquid à

;"f! iþ]**

mortalibus cenfetur malum

um bra

aQ

duntaxateft mali, IT. Eft ma'umita des

iE 3

foedans, & con(purcans animam, ur ca-

:

codzmonibus evadat fimilis Deo & An-

d

3!1(1./(1

gelis abominabilis ; fuper carbones de-

nigrata ; füper ferpentes, bufanes & dra-

ïniqïïe

lorum

cones detürpata ; jute regni cocleftis fpo»

iata; àconfortio Angelorum & Sanóctos

4uten

rum profcripta; atqueà fscie Dei in &«

phan-

ternum projicienda. ITI. E(tmalum poe-

tatios

nas & totmenta infligens fempiterna :

UA

quetie

famern, fitim;tenebras, lacrymas, ignem,

feetorem, vermem , defperationem, la«

db

mentationem , & maledictionem pere

petuam, nun

quam totà gternitate ter-

mipnandam.

3[h3!1'5

O cecitas ! ó infania! Ó furor!ó rabiee

firfaim

diabolica mottalium ; tam fzpe ; támli-

rpee

libelà

eré, tam protetvé & audaóter peccan-

tüum ! O Domine ! quomodo poífum

nteme

!

hoc malum facete; &inte Deum meum

lo

"*..a

peccare?

Y (te

Perio.

bile:

Confige, Domine, tímotis & amoris

TAE

,mi jgculo cor meum ; ut nu

nquam vo»

d at

luptatis,

udi;

-

2

Senmita Perfeäionis.

luptatis , honoris, aut lucri. temporalis

illecebrá- ita excoecári mefimam ; uttan-

quam

lias inobediens , aut (ervus. ne-

lu

quam ac rebellis, pracepta tua tranfgre-

diar; fed millies, mortem oppeteré, mil-

lies omnia mundi bona perdere, millies

ET

omnia tormenta malim fuftinere ; quàm

uiffima mandata tua tranfiliendo Te

ad

itacundiam provocare,

A fpirationes,

! pEccatur

D

L. Quomodo poffuxa boc. malum faceve , c

l

p

feccarein Demna meum ? Geni39- 9-

4

t0Que efte

de pro

Vaf

II, Domine vim patiot , refpon

me: Malomori,quam fedari, S. Augutt..—

hi (empi

III: Ita me fulci.gratiá tuà, Domine,

t veri

üutomnia malim amíttere ;

& mortem

V, w

fabite, quàm Te Deum meum ,

Myram,

päccato -

letbali offendete,

fl['l()m*. Í

We»k& T

]

(

k &*&***?

N

ts

NI

DT

Pidüm

f

(Porte

PAS-

vfodiionis,

$ia P.

/J(?L.

2$

potilt

üttátte

P SSUS-IHIL

u5 ne

- . F'uga Peccati venialis,

nfgre

( , mil

TEXTUS

frilit

Septtes cadet- iuflus , co» vefurget,

squ

ndo 1t

Proverb- c. 24. 16,

Cognitio,

Eccatum veniale eft. tranfgreffio li-

bera pracepti leviter obligantis, ad-

W ] (/5'

eóque eft oftenfs Dei, non tamen talis,

d pO

ut diffolutionem amicitiz divinz & poz-

nam fempiternam promereavur. Pecca-

Qu

)oüflnev

tum veró hoc variis modis committi-

tür, utdocet CafTianus Coll. 2o; c. 11.

mortent

nimirum , ignorantiá, oblivione , cogi-

yeccazo

tatione: fermone, cbrep

tienc , nece x-

tate, & carnis Éragilitate,

Conlideratio Motiwrum.

Scio Domine, à mundi afTeclis 'pcc-

catutn veniale nihili duci, & inftar pa-

lez, aut feftücz reputrari; verüm án non

me,&qaemvls alim , perfectionis cu-

pidum fuümmo illud ftudio ,. devitare

oportet? eftenim 1. macula animz» eaim

M

[l

26

Semita ïPetfeEh'mf;J

4

defeedans ; eft velut lutum ín candida — |

vclle : eft velut ulcusin venufla facie :eft

tf d

pecui,

fcabies Deo & Angelisinvifa: eftculpa,

Cmpet À

adeó odiofsfupremo Nomini, & gloriz

a, g

c&lettirepugnans,ut quamdiuin anima ,

in ibi

licét sliàsfan&iffima,remanet ; eandem

à pauiz beata excludar, II.. Ejus malitia

Tnedm,

proinde-

eft tanta, ur pro ea delenda Dominus

JEfus fanguinem profuderit ; nec om-

Urit ven

Pt

nium Sandorum lacrymz , poeniten-

Aorcro

tiz, martyria & (anguis, per fe fola, ad

eam abolendam fufficiant, III. Ejus ef-

Tetuaqu,

Oltatem

fedtus, & poena omnino peltilens eft :

cor enim tei cteatze affigit, chatitatis fet-

Nehgw

T pniüs

votem minuit , intelledum ^obfcurat;

voluntatem indurat, ín exercitio virtu-

rare, l

IGto y

tum alacrirarerm minuit , in oratione

& cultu divino guftum ac devotionem

tollit;ad peccatum lethale , veluti mot-

bus ad mortem , difponit ; & denique

tl

gravibus fuppiiciis; & in hac vita

, &in

ígnepurgante p

le&itur,

hoc peccatum odio

uI'M

Quanto igitur

?

[j

pioífequendum

Quo dolore expiane

magm? [ i

dum ? Quoftudio przcavendum ?

Q

:ch

Petitto,

:

li

Domine Deus meus , omnis putitatis

(f y;

l

amastor, & Empuritat;s peccati e

tiam tni-

nim),

femeta Perfää?r'anif..

27

ia

nimi, hoftis & ofor: Scic, tattam effe

facieid

peccati, venjalis malitiam, ut praflct,

CRCUIP&

omnes Áogelos interite, homines dame

&ghri

D

nari, Deatos calo ejici , otmnes creaturas

l

n anmt,

in nihilum redigi , quam te Deum

, eanom

i maliti

meum, peccato vel leviffimo offendi. Ac

proinde tametíi omnia ifta, upico dun-

[jominus

taxat veniali peccato, impedire , omnes

mec om»

peccatores fanclificare ; omnes damna-

cnitite

tos czlo invcehere poffem ; illud tamen

; ff)h: D

nequaquam liceret perpetrare. — Quare

Ejuse

bonitatem tuam infinitam rogo . tanto

ln l

me hujus peccati odio füccende; ut om-

ia

nia potiüs mundi tormenta velim tole-

-ob(wï M

rare, quàm Divineni Majeftatem tuam

ido vt

; oratont

peccato veniali dg,libetato cHenderf:-g

od

z

.Afþimtioäe:.

'Ch-"i t:nO['

i deniqie

I. Przfetva me Domine à contempta

l

venialium peccatorüm : nam 44 fferzit

(j s

modicapatilatim decidet.. Eccli. c. 19.

llI. Fac me-Domume fugere modica mala z

tutt oli

megna [iquidam ab illis na[cuntur, S. Chry-

T

Íoft. in c. 7;.ad Rom.

1

$,

um,

I1I. Malo mori, quàm DEUM pec-

yítt

cato veniali deliberaté offendcre.

J

(ni*

atl

pifhs

: B,J,þx

ES

þANTE-

28

Semita Perfetflion

Ibl

À 1

NTIDOI

UA

à Sans

Pr eíervativa Ucccæorum 9.

lil £

&istradita & ufurpata,

L

Acramentorum Poenirenttg & Eu?

Iy,

- chadftiz fi equentatio.

11, Ceictium, xrernorum , & noviffi-

taüorum

tmedi ïäf!ü.

A

V

IlL. Fervensoratio, gratiz petitio, Ían-

r"mu.m Patronorum invocatio.

IV. N

va prafendz Divinz recordatio,

M

VA

V.

vhm im fpiritualium Iedlio,

VI. À! mm mortificatio » & eperum

paenoforum ufurpatio.

Vili,

VII. þf»: a(cefin [gnatianam fpiritüs ex-

ercítatio &mgwmo-

VIII. Examnuomxemhs & patticulatis

diligens & conttans msh:bætia.

ANTIDOTA

Deletiva peccatorum venialiutn, à

*.

Pa

^

ï

k

atr LLU.S 1'1(1 n'."ädïa) & ab EC'

clefia appr obata.

Ratio Damm ca omnibus Chri-

ftianis à Chrifto pxæfcnpta.

5

i

b. Abgo

II

Semitai

Per f gz?wm f

II

Tonfio

ge(?ï

is

Pu

b

ican

no A

[ 19 d

À

alitis uft

a

/Cuiu

5,1&:

Ime.-

Iul

$. A

Ls

ad *sc?u um

R

iSu

Iil.

Ele£cmofy:

L

21tjO , e *4»4

;næï

KI. venSaceus cn:s

k

a

Sï»x

tÉ

l,

J. 4 2 i

Serm. 41. de Sacra

T52

i ho

-

IV. Jeunium & ali

Hs K«&

"*'? ones Cof-

$&331i

gn.xs. S. Chtytett, hom. éo. in

T

!

tfla

V Poeaitent

"1"1

EX

vel dolot m

gævvp-

"0. (

US' laciy

yma,

CO '1..110, mäi

nci

(attQs

conicientix. Cb ytott. 1 bt

t

VI Aque benedictz a.pe;üo, cümcone

xai

21

110.

uidone vel dolote.

Ak

4 c

ii

det

gpdüm

I Papa. EcD. Thom. 3. p

-q.78.

VHL Benedictio ab E pwmodwzw&m

yrits v

'iï*

iisid

&enus !n

ia; qua pec

ata Ve-

maha delent.

ericilati

li

]

K X * o*

Jiuff

x

pbo

j o

æ[Cï'P d

P

Ws

PAS-

[

39

Semita Perfedlionis,

POASSUS IV

Mortificatio Visüs.

leilS; ;

TEXTUS

ülltate

eringn

JAfeendit mers per fenefleas

]8? Cfäo

vültn

Q9 qG EE

7 pon

Cognitio,

lütüita t

Qctlor j

Agna eft eculi & cordis f ympathia:

M

ex vifu enim facilé amor & oon*

Confsi

e

t [

cuüpifícentia oritur

*

Cencupifcentia um

COmpt

eoncéperit, parit peccatum & Ícandalume -

Gptusin

Unde monetSalvator: 5i ocalus tuus fcan-

saliza: fe, erita eum, Matäh-c. $« ïf. 29. Id :

m'l 4- S.

i

eft, abnega, morüfica, ne peccatum &-

animz mors per feneftras illas inttet,

Confpig

Qumin

Mottificatio autem hujas fenfus in eo

cft fita; ut nihil indecens, nihil ad pec-

. Uqui

catum irritans, malitiofis , aut curiofis

DO

It

eculis fixé intuearis. Idque 1.in proprio

RR r

cotpote. 2. Inalieno, maximé fcquioris.

ts

fexás. 3. Inimaginibus, piduris.ftatutis.-

4. Inlibris, hiftericis , pocticis; anato-

Qu

ka

micis. $, In comediis, & trapaediis pro-

fanis 6. In mundanís chorets & tripu-

diis. 7. Deniquein váriisrebas. In domo,

Cy

tcroplo, & platea eccucren

I

tíhi

d

$,

Cs

o

l

Semzm Perfec?ianis,

3!

V,

'Confideratie Motivorum

$,

Quis, ob(ecto , oculos, non omni (e-

dulitate cuftodiat ; fi tela lethifera pet

eos in animam immilTa , & cau(a:a inde

endat? 1. Sienim

vulnera & füneta per

]e;cm.

Eva pomum vifu pulchrum non fuitfet

intuita, non fui(fet fedu&a, 1. Si.David

oculos improvidé in Bethfabeam nou

ympathï;i

conjecilTet, anima ejus non fuiffet letha-

j & o

liter. fauciata. 3. $i Holofernes à judit

;':entiä 27

compta oculos avertiffet ? non tuiifet

andalit

captusin oculis füis , & capite trunca-

stb um

tüs, 4, SiSamfona Dslila, Salomon a

j!

Alienigena , fenes depravatià Sutanna

ccatdrm

confpicienda ocuios cohibuiffent; aun-

$ intte

quam in tale precipitium cortui(fenr,

us in &

Oquis igitur fibi non caveae ? Non es

1ad

innocentior Eva ; nec Davide fanclior;

T

nec Salomone fapientior, nec Samíbne

1 DEO

I)O

fortior, nec fenibus illis nequam, atate

(egüiort

:

major; &taámen tcam oculis liber es. Sà

eftanuti

fapis 1 verteoculos t05 , ne "uideant "UA

; , And*

tat ep ,

*

edis p

Peitiós

& p

a domo

Conc&dc mihi ,

Domíne Deus, cjuf-

:

ismeis feedus pangctres

modi|cum þc.u

ut

(

4

31'

Senlta. Perfedlionis.

t

itn

$&

un Qm-n evagentü

*

v

adea, quz ani-

f

nortem infeta

ALiL

i

t

: Q.ixä enim vole

vs*

&,quod non licet habere?Quid volo

T359p:6^

aäg*äccre vana, f

*.Ju.x,

iofa , carioía, RW,;,

t5

or non

$

ericalofa, ök noxía,

quzc

fati-

ant; C.mx.m;mz: non recteant , fedin-

quietant, & non.rató ,. inftar

b

;

ülifci,

Mte

intuitu perimunt,

I ;5,

Damuzäg tur ecülos à vanitate ave

e»

"'xq

o

zCiu.j & ïd

iC L7:

eum meum, o

mi

Dis pui-

chritudinis fontem, eu!degn eley

Afas

ne

Jc»w ^

av P]

unguam de m*-adeu

$E aü

nimam meain ,

Ul

& neceminf

ierant

t fempiternatms

C

fc

A /;urau;)nes.

tl

1. AMusrte oculos meos ,. 26 "videanz ww-

hd

Come

Parem. P(al r18.

AU£FÍO 4 K

[4 0 6140Y.

VP

257

72 hü—

QUgrat

lL. ReWormi,

Honton, C curtuf tatis pruriginem, $. Aug

tüm af

&DUg (

Med. c. 1

h"äïl

IHI. Tribue mihl,

Domitfe, tam.cauté

vifum cu&odlre ; ut.nunquam me ad

Qtüm

da,u

peccandum valeat feducete,

At

k o

*kX-

N

M.

A x*

-i *

E

AU

*

fific

al

PASSUS

Semita

evfeiiionis,

que aii

efiim v08

PA 554 S»V.

Quid volo

)ü, Fä.j?'y

Mortificatio Guftüs,

t non fatie

jt, fedite

TEX I IUS

t ballilii

.Näne/ifRegnum DEI efca (L)æ potus: Jed. 1;'::]11"-

HA , bax , (f gaudium in Spiritu - [am«

t avet*

n

do, Roim, c. 14.17.

!

MA

u

y-

:

isp

jeiate ; T

Cognitio,

3

infO A, ita

um

Uftus, à 'perfectionis ftud

t

- fraemanduseft ; Ut 1, Voluptas, quie

pediffe qua elt; neceffitatem ,'qua comi-

na elt, non percurtat , & intentionem

deni t

comedendi vitiet ; fed fequetüut , nec

quaxatur, 1. Menfz benedictio & gratia-

dorum (j

1um adtionon negl'gatur. 3, Dum quis

217

1

EMX

:nïþ

ab

fanus cít, cibis communibus acq:

