:2 In amicorum vifitationibus,

:3. In infirmorum confolationibus,

lmf '

4. Incatechefibus & exhortarionibus.

$. In tribunali facro« cunctisque oc-

calionibus.

Dulcor in his , indicium eft amoris ;

i(ur.

tzdium & naufeain his (ermonibus fig-

-

num tepiditatis,

;';gvll'

'Dikc?iag

264

Semita Perfechionis,

É Dileä?l'a.

' imorïs Q

O jugum fancti amoris !. quàm dulci-

Bloriam

ter capis ! gloriosé illaqueas , fuavitet

premis , deleQtanter oneras , fortitet

j^ $li

ftringis, prudenter erudis, & /inguam in

thwrtgiem

dnudes chgloviam tuam pie snfiruis, O amor!

1

' lum fom

ex quo oritur flrenuitas morum , puri-

- M.

tasaffeQionum, fub'ilitas inzellcctuum,

profen;

defidetiotam fanóclitas ; Jermonum c» l-

Wtiomtm'piem; : bpe(um claritas , vittu-

Cetirati

tum fecunditas ; meritorum dignitas,

BL

premiocum fublimitas , S. Bersm, de di-

- Kdiini

lg. De.. OQamot! linguam meam erü-

T d

dias. & in Dei laudes, piósqu

axes,

P

? Íermones

Ü

: P&titio;

Domine JEf

u, qui cum difcipulis tuis

m"üa mz; í

&

loquebaris de regno Dei : da mihi lin-

uam fanctam,linguam igneam,& loque-

am amoris dulcedine plenam , quà li-

Ultq

bentet ac dulcitet de Te Deo meo ; ac de

I

p

regno tuo , rebüsque . fpiritualibus fer-

& D.

m

mones inftituam ; non vetó de regno

Wonr

mundi & vanitatis-, non de tegno dia-

Qs

boli &carpis. .Da quoque , utin exhor-

'W:

"

ln

tationibus & exhomologeteriis, in col-

Vey

loquiis & converfationibus cum proxi-

CUM

5oi$, omanes-verbis- zdificem, & fand

Atemd

:

amo- :

Sort;iid PeQ-'eZ?;d»i:. *

16s

3 a&xo*tis tui igne cun&tos fuq&cud;m, ad

n dul

gloriam tuam. Ámen.

füavitet

"Afbirationes,

:

fortitet

TE 8 linguis borminum loquar

C Angelornso,

&haritatemm autem non babeams f acus fumn "Ut«

um n

)amor!

Int as fonans, 1, Corinht, c 31«

ni puïi'

II Sandli viri amando difcunt, quod docene

/

lï&uumu

deproferunt, S, Greg. in Ezech.

- AIf. O fande Spiritus! calculoignito

77 ä' [A

? ,fo[ll'

chariratis perpurga línguam & labia

djonid

mea ; utlibenter & cumguftu de DEO

'v;;,h"l s

vinis coll

od

uat.

i

P A

S

US XXII

qm tt*

stiond

Charitas operis.

A PXTUS

Filsoli, non diligatmts "verbo d lingHÀ, fedopara

vils t

& veritate. 1. Yoan. c.3« Y 16;

nihi l«

C&gniti:?;

T

tJoque

uä Id

Uisquis Deum vero & finceto amo-

re profequitur, opereipfo fuani er«

u,&i(h

s *

£a Deum & proximum charitatem de-

k g

a

monfltat rectc enim afferit Magnus Gre-

ano (*

goriüs : Probatio dilectienis exbibitio ,. efl opes

Ld )

e

e.

;

i enim dicunt & non faclunt,

j aot

—

(r.

u-

—

veibis laGant , opus denegant ; amore

1 pïmf

affediivo (ed inefficaci (e fallunt ; veró

Quare.

&l

autem cflicacique s carent.

Ame

Ve[üf

-

466

Semita Perfeliona.

verus Dei amatót conatur pro vitibus

:

pen, -qm

przftare fequentia:

L Precepta DEI exadté obfetvare.

hfs

2, Charitatem erga Deum & proximum

ii

Birlmn

reipsà demonitrare.

3. Opeta fua quotidiana, maximá , quà

Amors |

poteft, perfedion

e peragete,

trid ;

4. Ardua & magnifica pro DEI amore

R

Imif

& g;oria animosc ageredi & perficete.

dünfe

$. Adverfa & mala pro ipfius hon

;

r

fortiter tolerare.

6. Atque omnia hzc prediéta . non ti-

NT

?Obfl h

more panz,non prazmii fpe; fed pu-

riffimà amoris. Dei . intentione pre-

ü bETT

ftate,

tbulas

Dilechic,

Felï?, in

O qais mihi

ttibuat, Deus-geus,

16!

lh;lt;ten;

vetitae

i f

meum erga Te amorem opere

te conftan:er demonftrem ?. Ut opera

fidi

mea omnia, maximá, quàá poffum, perfe-

&tíone obeam ? Ut nullos labores; nul-

las adverfitates, ardua nulla, amore Tut,

fhhn; Q(

l, M

refugiam ?. Qui enim'amat, non laborat, C

Ti

emnis labor non. amantibus gravis efl ; [olue

amor eft , qui difficultatis nomen erubefcite

S.

l E

lil ]

Aug. L. 13, Confelf.:Nibil durum amanti ;

ts

nil amarens , nil grave , mil letbale computas

m

werus apyor, Quod ferrum , qua'vulnera, qua

fei

N

penoc

":indd

A

3?2;?:5 | PerfeiNionis,

267

viribui

Boeta, qua. mwortes, atmorem, praronlent. [upevare

U

perfecium ?. Amor. eft. impenetralilts lorica

?

oximutm

rejpsit yaeula, eladium excutit periculis sn|ultat,

mertemirridet, Hoc me,obfecro,miDeus,

UR qüi

amoris jaculo.cenfige ; hác meobarma

loricáà ; & nil me a Te feparate valebit.

Imo (i fractus illa

:[ amore

batur Orbis ; impavi-

ettctlo

dum fetient ruinz,

x

Petitio,

s honvt

Qus(umug,' omniporens Deuer'tribuej,

, ; non d-

hobis famalistuis, amare Te defiderane

,fed l

one ptl'

tibus, amorem in opete relucentem , in

tribulatione gaudentem,in labote patien-

tem, in exercitiis quotidianis exaQiur,

u Wt

in intentione purum , ut femper, quz

Tibi funt placita ,

& didis exequamur

ï

vetiti

& fadis.

Jr a

A [pirationes,

a

TE !on "me

3 fisnaculum

es, T :

18825, . Cant- c. 8. ?c 60

" jttger öra:bium

- l,. Machina mentie, svisVarmoris , qua. illapa

jirál

( ? munde efoahit,ö 1n Al?A toir,

)

'

/a/w

in EZCCh *

S.Gregor.

]

be/fi(c '

- IHl, Damihi,Domine; amerem actuo-

g m

um, inftar ignis, nunquam otiofum ;

n

ed progloriatna, & proximorum íalv

ln t^

te,indefinenter operantem,

M2

E

Y

4168

Semita 'Perfe&imif. :

b

UpiA $ ULS XXINLS

Qus

Charitas in mandatorum obferva-;

mandat

tione,

Ut patíe

TEXTIU

*

tntpre

"

Mu

&i babet mandata mea , c fervat eas ille

(1, 1

eff , qui dlligit me Joan. 14. Yaj

E

:

moj?

Cognitio,

ilroina

(xx, Pm

Erfectio Chriftiana confiftit in chari-

Omnibu

tate, non quidem Concupifcentiz,

quz ad fpem pettinet ; fed in charitate

[719/79

1 Inflor

Benevolentie ; principaliter fecundüm

Yong

Dilexionem Dei, fecundarió fecundüm

dile&ionem proximi. ( & D. Themet.

Wi Itj

fs

De quibus dantur. precepta príincipalia

Divinzlegis, Dewrc.6. Diliges Dominum

Cjür]g

Deum iuum ex toto &orde.. EtLevit. C- 9.

OY

Diliges proximum tuum, [icut. te Sp[um. De

tl

quibus Salvatorait Matth.c.22: I bis duo»

COrmod

bus praceptis univerfa. lex pender r Prophetas

Q for

Hac duo ptacepta totius Decal

i (unt

D j (

d

compendium: cuju

ats ad dile

onemi

Nm

Dei, pats altera ad

É

le&ionem proximi

Q Omlls

fpectat. De quibus quoque $, 7e4»ses 1n

tifr

epifl.1.c $. Y* 3. Hac eff enim €baritas Det; £

Mi

mandgta ejes cu[todianus. Etc.2. 3.5. Q9 fer-

Mtis ! 0N

VACVIrbin ejMs $t boc charitas Dei perfecta eff.

o

ü

?emim Perfez:'fi;nü. *

269

À

Diletiio,

l.

idohs

* Quis igitür

perfectionis ft

ervae

mandata Demini implére non fatagat,

ut perfedià Deum diliga: ? Qaid enim

funt przcepta, quid lex.nili lux anima ?

Praceptum ,Dounzi luciduma illaminans oculos,

;m il

Pfal 18. Yy.9. Quid lex eft ; nifi Sol

mundi? Nam t, in(tar Solis.üt diximus,

illaminat , Mazdazum. lacerna eff , o lex

lux, Prov.c. 6. . 23.

2, Inftar Soliseft

fn chari'

ifcentis

omnibus ianifeíta,

Supanaruem eHo fuper

203 Iugsen "onltás tti. Domine, Pfal.4. y. 7.

dharitat

cundid

3. Inflar Solis ardorem cum luce habet.

Nonae €or ardens eraz $m nobis , dum aperire?

cundin

nobis [eripturas ? Lucec.ult, Y.32. 4.In-

Tyuth

(

5lie

füar

3

Uisag

Oribem regit & fascundat; (ine

incpaid

cujus luce peritent omnia ; etrores, men-

DMWW

'llfc 6 9-

dacia; ac tenebrz füccederent. 5. Inftar

Soliseft caufa univerfalis, cundis fe ac-

i

1fh

l hlde'

commodans, Et quemadmodum .Sol

yur) h

cum floribus flores, cum arboribus ar-

bores , cum amantibus apimalía

ros

m

1 onet

ducit! ità quoque lex , ix fcribit S, Chry-

foftomus

tat. 74« Eff adjutrix fenetfutis,

| pIOHlm

ant! j

emnagifira. juwuentutis ,. patipertatus. auxilium,

divitiavum cuflos , cum virginibus lilia puri-

j 0

1tatis, cum inarzyribus ro[as charitatis , cum

u^

d

jauperibus "violam bumiltatis product, Q

P*

j

$

-^

J/

d

ijo

Semita . Perfeclioniz,

lex fan&a, lex immaculata; lex lucida &

illaminans;lex ameena, & fuper mel dul-

Ü

cis! liluftra me. accende me . ditige me,

petfice & fandifica me, ut. Legislatorem

meum fummum ;fümmdá charitate dili-

Z

Xn iq

gam.

i

Petitio,.

Dilata, Domine, cor meum charitate ;

E

quàlegem tuam perfesi-impleam, &

viam mandatorum tuorum alactiter de-

T

ümu&

cütram; utcum Vate Kegio afferere va-

Turm

leam tuorum: Viam mandatorum encurri, cinm

j 4

dilat&fli cer meutn, PfaN 118. Y , 3a.Donec

brevæ:i

IcVGcaf

ad vig X virz hujus metam

czleítein pervenia:m.

á pztrïamqu:

fiéquir

A fpirationes,

Tullo :

^L $ii ad vitam ingredi, fervu 15AM ATA

tet, ]

Matth.c. 19. y. 17.

ET

II. Tw mandafii , mandata 124

tu!?adiri

Conce[

f

Bimis ; utinam dirigantur "via mea 4d cufies

ttglig

diendas . juflificationes tuns, Dfal, 118,.

poDi

[II. Cuflodiam legem tuam [emper, » fa-

tühdm

puria

enluro, t if Jacnlum fæ.r;fli. Píal. 118,

Tf p

d o* *ox*

hh

X* »

Q

FAS-

Qui;

ET

Sinita Perf?cïaa;üs.'

171

qh&

PASSUS XXV.

( dl

- Charitas!in cura tempor

peme,

.

1s

àtOrem

TEXZTIUS:

: dili

Non defrauderis A die boue , d particula

boni doni nen te pratereaz, Eccl.c.14. gf. 14,

ritate

Cognitic,

Empus, ex mente Ariflotelis. eft u-

if

T

el

d

merus motüs, fecandüm prius & po«

fteiius, Aliud eft przfens. aliad prateti-

fe Va*

vr,", n?u

tum, aliüd futurhm. Hoe tempus cít

Dottt

breve:quia inftar fulgurisavolat., Eft ir-

revocabile, quia femel elapium, reduci

grique

nequí:. Elt nobile & pretic(um , quia

rullo auro» argentóve emi amt folvi po-

T

teft, Ideóque amor Dei mentem exci-

tat, ut rempus illad pro lucris aternis

concelffum » magni zflimet, ac mirime

utuln

TU

aj

negligat: fed fingulistempotum fpatiis

pro Deigloria & atetritare laboret , co-

i

n

ronamque &ibi perenrem » pro calefti

patrías fabricet! cogirétque. cum picto-

rum principe : Pinge ereraitati, Lego, (cii-

bo,ftudco.ero,laboro ætemimif

Dilecito,

O Dator temporís, & Rex aternitatis!

quaptá,diligennà & accuradone hoe

4

bieve

r As«

172

$ia PerfeBianis.

breve vite mez

(patium mihi impen-

dendum foret, ut Te Ín ceelo majore amo-

Adkïz

1e , laude, glorià profequi poffem to-

Cs at

tá eternitare ? Oquz lingua ineffabile

Qnis o

& immehfüum remporis pretium ezpri-

prafen

mat? Dicant damnati, quantó emerent

penden

pretio vel unam poenitentiz agendz ho-

&more'

rulam. Loquantur Beati. quanii e(tima-

rentünam, meritis augendis, conceden-

t !nagl

quibus

dam dieculam--Erquam pauci mortales

plonif

hocdebité apprehendunt ?. Volat verbumm

irrevocabile ; "volat tempus irremediabile , nec

I- E

advertit infipiens, quid anmizzt Yibet fabula-

d [iu

vis ajunt , donec prazereat bora.. O donec bera

*

ll«

pratercaty quam tibi ad agendam.| peenitenti-

&L

am , Ad obriendam veniam , ad acguirendam

W Vg

gratiam , ad jroracrendam gloviam « miferatio

l?odm;

Conditeris indulferat,

O densc tranfeat ttin-

l]

$us 4 quó divinam. debueras qeepitiare pieta-

»n, g

tern, properave ad angelicam focietatem [iufpi-

AG.

rarc Ad amifam bareditatetm . excitare re-

suiffar "uoluntatem , flere commi[Jam. iniqui-

P

tatem, S.Bernatd. ad Schol, O deflendam

Char

ccecitatem & incuriam mortallum ! . ni-

Qntar

hil pretiofiustempore; & heunihil ho-

dic vilius reputatur : trapfeunt dies falu-

L IN

eis,,&: nemorecogitat! -

Peritío,

EU

Sem:'(f: Perfedfionis,

273

impe

Petilio.

teamo.

! Adüt nobis,,

Domine, gratiz tuz effi-

em t0.

cacis auxilium , ad tempus prateritum

xeffabil.e

bonis operibusredimendum: ad tempus

? at

prafens virtutum actibus fructuosé im-

Nnefent

?

*

L

ad tempus futurum in

dzhe

pendendum

amore Tui quàmoptimé collocandum ;

m

ut magna conquitamus merita in tetris,

160*

quibus digni reddamur , zternüm le

nortu

glorificare in coelis,

177

Ajpirationes,

i, H

l. Ecce nune tempus acceptabiley Ecce nmne

: faäll[d-

dies [alut&, 2.. Corint, c. 6.

x

IT

II. Car? mibi valenz. fülle te

[

þorum S.

atl

Aug. L. 1, Conf.c. 21, 4ma, c» fac quod

gundam

v ; tempus ben? impenditur, dum amori [an-

wi/zm!i&

&odonatur. S. Aug.in Joan.

bo«

j p

IIL. Duwwizezpus babemus , operemur

] ;!'6'[11-

NH, domnes , maxime ad Jome[licos fidei,

Ad Gal. c. 6. y. 16.

vf

g r

-iniqtti-

PASSUS XXVI.

ndim

Charitasin Conformitate cumV o-

;! Di'

luntate Divina, feu inRefignatione.

lo

-

IEBXTU;Ss.

TA

Tiat voluntas 1544 , ficut in celo, ceinterra,

-

Matt. c.6..

lll

M ;

Cagni;

2y4

särg:ifþ Perfetfionit,

Cornitie,

D

À ( D

B

däüoæ

ft a&us charitatis

Disiinæ.

730

R*

uo homo voluntatem fiüiam cum

l, VOlllï

Divinain omnibus conformat, Ámanti-

m?

um enim foleteífe , unum velle & unum

Dori

nolle : cor unum, & animauna, Hzcau-

Iih, (

temrefignatio, & cum voluntate Divina

UM

conformitas, tribus Dei atzributis inniti-

j 0!1'

ticar. L Sapientiz Dei, quàisomnia no»

volut

vit, & nihi! homini in hac vita accidere

0de

poteft, quodipfeab aterno non fcivctit,

Puij

praviderit, expenderit , ejufdémque uti-

teni

litates. & commoda cognoverit.

II.

4 Mi

Omnipotentiz Dei,qui omnia poteft, &

iil

omnía eperatur in omnibus, excepte

"g

eccato , quod permittit. 11I. Bonitari

LT

ei, qui omnia in bonum ele&torum

Y.10

fuorum ordinat : Diligentibus Deum om-

f Inb

nia cooperantur in benum. Rom. 8. y. 38. Et

ts

millies majorem fuorum curam gerit,.

hs, |

quàm ullus pater aut mater pronnigenito

dii

filio, imó quàm omnes parentes f1mut.

tanj

Hi funt tresdigiti, quibus Deüs appen-.

dit, regit & continet Orbemterrarum.

À

Adus,

W

1, Omniaquz accidunt. voluntati Divi-

bt

dicen»

f

, bj

n& adíctibere ; cxefnplo ]obi

fisä

ol m

2

L

^

24)

Semita Perfsä;onis.

ti$; Dominus dedit, Dominus abj?ulit.uc. I,

Divint,

Sicut Demioplacust, ita fattum eft,

m Cum

2, Voluntatem Dei in omnibus üt ju-

Amantie

am agnofcere & veneradi , exemplo

V ünud

Davidis : Quffus Dominsusinomnibus viié

Hacat

Juis, ct» fantits in. emnibss: operibus fm'.s".-

Divina

Pfal. 114. v. 17.

i inite

3. Omnia velle faceread nutum D

iving.

tnià D«

voluntatís; & ideo nibil ordiri, niii

accidtt

codem prids explorato ; exemplo S.

(dietih

Pauli dicentis : Dezine,

quid me "vs faf

que Ut

cere? A 9. x.6.

d o

4. Adverfa; qua eveniu

nt, genetofo fi-

)[f&c &

*

lentio cancoquere , exemplo Vatis

acqu

-

Regii; dicentis: Obmurui »-c» non ape-

Bonja

y5i osmeum, quoniam Tn fecl:üi, P(al. 38:

d

y.10.

i m

$. [n beneplacito Dei folo faper omnía

Ab EI

eleQari ; exemplo Deatorum in cae-

lis, magis de executione voluntatis

] gfl:if,

jgenito

divinz D

quàm de gloria propiia; lz-

lm

tanidum.

Dileflic.

g

NUA

Anima mea,fi veré Deun diligis, cot

unum & voluntatem unam cum illo ha-

beasnece(ífe e ? telinquete, refigpate,

d

& frueris mazgnà pace.. Da totum preto-

dict»

Lf

to, .:?ihil'excipc , Dibil repete, iï;ar püre

276

Seiita Perfeäioni;,

& inhafitanterin Domino ,. & habcbis

m

illam. Nec te zftimes magnum,aut i pe-

] i (

cialiter diledum , (i in magna fueris de«

n doc. S

votione ac dulcedine , in iftis non conli-

lI ;

ftit profe&us, aut perfe&io horninis, fed

4 /uülfdt'iü

in offerendo te torum voluntari Divinz,

tride « ]

me, dt

non quzrendo quz tuia funt, necin tem-

pore, nec in eternitate.

Offer ergo te: fi

fandli

2dvería immittit, caufasille novit ; quia

.

&tcrnit

novita mnia»

& íic in bonum tuum ea

convertere, Si caftigat, Dater eíl ; quem

p

amat,flagellat; omnia de paterna manu

k

accepta; non poteftefTe malum , quodab

infinita Bonitate dbi fubmicritur.

Petitio,

Fac me , Domine , voluntatem meam

tüuz itàáin omnibus conformare ; ut intet

Ani

profpera &advería, in opulentiai& ino-

ia, in confolatione & defolatione , in

t

onore & contemptu, inbello & pace;

in morbo & fanitate , in longa vita &

Ni

brevi,intempore & zternitate» femper

aK

in pace & gratiarum aclione permaneam:

l d

quoniam Tuomniafacis. omnía erdinag

* Upere,

acin bohum noftrum dirigis.

Afpirationes,

"

. Pater.fíois, zransfer calicom itum Ames

ibere

"UEYWDÍASIEB, 2LOMTBOA;

fed Ua 'voluntas fíat,

1]

Luc 22, y.42,

9

277

Semita I;erfeäia.ni:.-'

habobt

lL. Domine , doce me facere. "voluntatem

yaucfpe

ä

um quia Deusmeus es T&, — S, Auguftin.

;

tUeis d

Te d.c, 9,

9 Conle |.

- TL neminus eff

, qtiod bonum 'eft in oculis

jnis led. |

ts faciat, x,Reg.3.Y.18. Vel cum S,Ger-

Dirint,

£rude : Domine fiatin me , de me, per

cin t

!

me , citca me, & circalomnia mea, ttua

90 t5

fanctiffima volontas;» i

n tempot—e &

yit; U

l

s&cternitate.

tüdm a

4.qu

'PASSUS XXVII.

a mand

Charitas in Preefentia Dei.

2uodab

TEXTUS

j n

EE

17;;514!4 toram Me , e»- efto perfe&ni P

-

yrinit

en. C AT.

fu.

ne, n

Cognitio,

S( 4

a&

| Nima mes, fi ad amorem Dile&titui,

uc ád perfectionem af piras, utere

empet

hoc :fths

ca

ciffimo medio. à Sarictis tane

o

ndindg

topere cormmendato & u(urpato, utime-

maría affidua Divinz Prafentiz in te vie

egt; ideít, ut Deum tibi: prefentem

;

pán

abere nitatis, five , excitato fidei actu,

p n

tc in Deo , veluti pifcem in aqua , aut

7

j

pon-

Il

178

Sernita Pe&e&iaüs.

fpongiamin mari, ejus immenfitate cír»

G

cumtufum afpicias; five Deumínte, &

in anima tua intimé príentem . con-

ompi

ete

templeris. Ár, valim con(ideres Deum,

non nüdé przfentem, fedac &i totus effet

p

oculus,te & omnía tua confiderans ; to«

Doy

tu$ amorte diligens; totus bonitas & li-

beralitasribi benefaciens, te con'ervanr,

veui;

Velüt 4

tegene, gubernans; acbonotuoità invi-

gilans , tanquam fi nihil aliüd haberet

velutir

velur D

agendum.,

X

AGQus.

e velt

I, Vivz fidei adu , Deum fibi intimé

Cden

TW vel

praíentem ,. oimniaque cernentem

creaere,

/

vluc)

Vi !

2, Hunc.il'ümve defectum, in pre(entia

Dei, emendare , pailionem domare,

"tüsi

idscr

pravam confuüetudinem deponere ;

-

&c,

tiis&:

3. Opera ordinaria , vel opus unum,

& Pha

quod obire foles neglgentiüs, in prz-

LUA

fentia

ü

ire.

Dei corrigere , exactiásque ob-

Wntemþ

4. Deum prafentem adorate , fperare

it 18-

ab illoomnia, eundem amate, revere-

1j, timere, gaudetre, aliisve virtutum

D

áctibus .protequi.

febü

$ Deniqu; veluti panis ad omnes ci-

fptá

055

Semita . Perfecfiomis,

279

te lt

bos; ità prafentia Dei ad omnia pec«

ite

cata emendanda, ad opera otdinaria

y Cot»

omnía perficienda, ad virtütes omnes

exercendas

um

,& achuircnda; adhiberi

y efet

poteftà

,

Diledlio,

I

s&l-

Domine Deus meus ; ego fum in Te

veluti pifcisin aqua, lava me! fumin Te

TVl

velut avis in acce, uftenta me! f(ümin Te

dityi

bertt

velut infansin utero, fetva me! fiito in Te

velut pupilla in oculo;cuftedi me ! fümin

Te velut carbo extindlus in igne, reac»

cende me! Tuquoque , .mi Deus, esín

piimé

enterm

me,velut Magifterin fchola; doce me;

——

velut Medicus ia nofocomio ; fana me :

velut Solin colo ; illumina me : velut

(to

fm4lt,

eusin templos fandtifica me : ut perfe»

Qiüscognoícam & diligam Te : ut fince-

t a

tiüs & accuratids Tibi ferviam.obediam

& placeam. — Oculi enim tui mnltà lucidiores

]uf

Jeimt. Sole ,. circum[picientes oemnes "vias bernie

)j prt

6um » C profundum abyffi , ( in omni loce

je 0b

conterplantur benos & males, Eccli. c. 33

Yy.29.

'pcmrc

Petitie,

E

.eve[e-

um

Deus immenfe , qui ubique

es þ;r ef.

fentiam , prafentiam & poteptiam, In-

ntentio-

T

fpectoromnium cqgiczzionum, i

RU.

J

wá

1

!

286

Semita Pärfe&imi;.

qnu'mv'. deledtationum , & operationum

lii

mearum : concede mihi, in przfentia &

L. 4f

-confpedtu tuo ità perfecté ambulare, ut

honorem

in charitate crefcam , & omnium adio:

&qidqi

mum mearüm perfectione Tibi placeam

titer conl

Wa

Mj pirationes,

ao

ï. Providebam Dominum in ctn[beilu meo

aretut,

femper, quoniam 4 dextris eft imibi, ne commo"

üm, gt

*UEeAFT ,

s

X

fal. 1$.

d0mat

II. Mapna nobis iudita. eft neceffitas juffe,

iüf (t laa

reiféaue vivendi, qui cunéda facimus aute ocu-

& p

los [udicis cundta cemgnäis : 5.Auguüingfolil.

(

vilcetid

i

€.14.

ripli

llL. Vivit Domimus, 'in cujus. confpecta

quibu

fie. 4 Reg.3. Y 14« In ipfo emm voivimus,

d intel

movemur q» fumti, Act. 17 .y.28. Quare

tdio, d

in omnibus "viis. cegita illum , ( ipfe diriget

í

liea].

greffts tuos». Povetb. 3. y.6-

Qunt; d

JBASSUS XXVIIL

i

Rtertplu

QUs vis

3*

Charitas Zeli Animarum.

al iost

fetum

ATEXTUS,

] untep:

Zflm dotmés tHa& comedi me Pfal. 68.

90 Io,

-

L M

E

Cognitit,

231

Cognitio,

vrationi |

fentia & |

És ett inr

en(us ju

fti, veti ä,ma'torïs

!

affe&us. quó diligentiffime quatit

jbulare t |

honotemm Dei , & proximorum falutem,

um 4die

[

& quidquid his duobus opponitut » fer-

j plcam

titer, conftantérque repellit.

|

|

.k

Hicautém zelus eftignitus amor DET,

defideriüámque, ut is.ab omnibus enixé

n m

ametur, honoretur, colatur, tam ipcen»

, t COT

fum, ut qui eo ardet; omnes eodem in-

flammare cupiat: & fi Dceum impuné in -

W/f /'/W !

juriis laceffi animadvertat , ingemifcat;

] M:e (

&tque igne illo confamente . & "intimé

itin l

vifceta depafcente, plané contübeícat,.

Trplicis verói generis. adtiones fuünt,

; u

quibus à zelatore zelus exercetur, 1, Aliae

TA

ad intellectum illuftrandum valent : üt

f que

lectio, doctio, fcriptio, catechifmus .

Aliz ad voluntatem

ermovendam fa«

n

ciunt; ütconcio, monitio . reprehenfio,

exemplum.. 5. Alie; quibusdivinz vit-

Il

tutis vis obtinerur ; üt oratio, corporis

iff

caítigatio, virtutum adeptio, quz inftru-

thentum, ad animas Deo lucrandas, red-

dunt aptius.

ÁdGus.

T

L Mediïtaüfæp

ede przftantia & pretía

animatum, altaque hüc facientia«

2,

12*

Qgih

E

2$2

" Seputa P&rfe&ianis.'

2. Orateardente

ro falute animarum,

t Oni;

& vehementer

d

fiderare au

prm Y

gmcmmj

Titjone :

glotiz Dei per illas,

3. Laborare ftrenué pro gloria Dei , &

Bimitun

ucro animarum ; muniaque laboriofa

ul

ad id magis conducibilia, honorificis

raferre.

; Dini

4. Perfectionem propriam imper fiüs cu-

tit P

rare, quàm alienam ; cüm inde pendeas

(i9 der

lt oye

prcfectus alierum: omnibü:que exem-

plo fardiz cenverfationis pralucete,

(lum d

$. Opera quotidiana, & varias afflictio-

Q di(pen

nes corporis »

pro Dco placando ; &

AU. o

-faluteanimarum cfferre, -

"m Ti

€, Rudes & imperitos Catechefi inftrue-

tatíme,

te, conciorésque efficaces & zelofasad

'tti (em

populum habere,

ii ,0

7. Exhotvologefes li

benter & affidué ei-

tllentigr

cipere ; infirmis & moribundis diligen-

Munde V

tet & corftanter zffiflere ; atque inimi«

iDolelich

corum reconciliationem procurare,

Wái jate

-Notum

$. In iminifteiiis fuis,paupetes divitibus,

ignobiles robilibus prezponere, t id fit

"n a

ad majus Dei obfequium,

lnj.

9. Si labo:ibus ncftris frucius non te«

V, tinul

fpondeat,dolere, & maeiere; & non

lo

ine lactu, filios, id eft frcQum labo«

um fuorum à Deo poflulare.

Donj

105

!

Sewita Perjeclionmis,

283

nimarun,

160 Omnia commoda, fanitatem; & pro»

priam vitam temporalem in przpa-

gmenum |

fátione animi ; imo & ipfo opere, fi

KDCia&

nimirum fucrit pro majore;Dei gloria

m falute, profundere.

: laboriolt

&lani:fham

Di

40,

»

honortficil

Demine JEfa Chrifte,qul ex zelo glo-

tiz Patris, & pro falute animarum, de

yerfils tl

( pcndm

calg deícendifti; ut genus humanum,

velut ovem . petditam quateres , & in-

u a i

calum deportares , cum propriz vitae

alytete

viltiidit-

tüz difpendio, an non pareft, ut zelum

tüum, pro modulo meozmuler? l,

uid

anio; & |

enim Tibi gratius poteft accidere, quàm

:l qrrae

uranime, d le tam caró redemptz, ab

exitio fempiterno liberentur ? 1I.. Quid.

zelofsad. |

animá, omnibus mundi thefauris ex-

cellentiore , nobilíus * III, Àn non tam.

fíidids |

s dlige

grande vocationis mez beneficium ,&

apoftelici muneris dignitas, zelum ejuf-

ut iif

modi jute à meexigit? IV. Án non prz-

ao

miotum cosleftium magnitudo invitat?

diitibth

Ànnon animi gratitudo zelum requirit ?

TOE

V. Imó an non proximus, quafi credi-

tor , titulo juftitiz ,

| zelum talem à me

f nou-re"

repoícit ?

T.

not

Petitte,

;um W*

um fet:

'

Domipc TE(u. zelator amimat

vens

It

$

224

^ Semita Peï-fec?w.'zif.

Mmot&ex

ventiffime, qui pro gloria Patris & ani-

tharum íalure, non dubitáíti manibus

itwia, ga

tradi nocentium, & crucis fubire tore

jonjbs,

mentum: facme, divitias honores, vo*

tDxiglo

Uuptates, parentes, ïcognatos ; ammicos,

&t |

jum (uu

valetudinem., famam, acdenique vitam

ipfam gloiiz tux & lanimarum faluti

d! ml

poftponere ,' & eandem ardentiflimé

D0n datyy

m gau.

pro viribus.procurare.

/ Mfpimationes.. .

I, Teflis efl mibi Deus ,. quomodo omnes

fd dC

«v6s cupiam ia cvi[ceribus Jefu Chrifis 1 ( boc.

Daratione

ero, ut cbaritas ve[framagis ac tnagis Abundet,

Ur e[f;or

AdPhil.c. 1. y. $.

ilctams

lL. Divinorum opnium: dieimffenum et,

dum eü-,e

[7

:

beperari n [alutess animarum, $. Diopyü

Soteft t

czlcft. Hieratch. c. 5.

AL Deormine, da mibi amimas, S. Franc,

Y latg

*

Xaverius,

ol

PA S.S

1 qu

3 Lt

Gaudium Charitatis,

TEXTUS

at)mïr;

Tiltate

. Gaudete in Domino [emper , iterum diee,

gaudete, Ad Phil.c, 4. Yo4.

idda

Ceqtt

Cognitio,

væta

* Audium eft affzdtio animl, alibuiua

XQQ

? boniprafentis opinione concepta.

4

Hác animi ifeu voluntatis affectione lz-

;!

tamut

Semita. Perfelionis,

2$j

n;is M nl | tamur & exultamus de Dei in nobis prz-

li rnanioit

entia , gaudemus de infinitis ejus petfe-

*

*

(uübite ttt

ioni

bus; item de donis & bonis» qua

a

ei gloriam nobis & aliis , ab eo'con«

yüre$, VU

, amicos

eruntur- Habent quidem &impii gaue

dium fuum ; fed falfitm ac malum,quia

aiquevi:amï

um (alui

' eftde malo: at gaudium hoc fpirituale

rdenclm:

non datur impiis, fed araicis ; éftque vees

rum gaudium, quod non de creartira,

Wra.*iam

utodt a

fed de Creatote concipitut, cujtis com«

fire

paratione , omnis alia jucunditas. moes

tor eft; omnis fuavitas dolor eft; omne

( 4bundt

dulceamarumeft ; omne pulchrum foe«

, dum eft; emne deníque, quod delectare

sf t

$ Dionyl. |

poteft moleftum.

Ctus,

1« Latari de przfentia Dei , quz eft iri

$, Frato |

omnibus rehus, prafertim in. Ecclee

1a, quam tegit,

2, Lztari de Incarnatione Filii Dei, &

s

I

admirabili unione, Verbi cum Huma-

nitate, ejufdem exaltatione , feíTione

?il

addexteram Patris, & cuku ab omní

l

Ccreatuta.

fl'?'i

n

1

3. Letati dereali ac vera przfentiaChris

fti.per Euchariftie Sacramentum..

, iiejt .

4. Gaudere deinfpiratione Spititüs fan»

concapte

ndum,

djon-

i, q'uä;movemax ad exiftima

pecca»

t

)

256

c'(?

Semita Perfefhionis,

peceata nobis ; per ufum Sacramento-

doram e

tum eíTe remitTa,

t prodm

taipfi exh

$« Gaudete de praferitia Deiinnobis,&

temehim:

de eo, quód per gratiam fimus [Filii

Qu lt ad

Dei, & hzredesregni ccelettis.

D* d[pon;

6. Gaudere de promilfa nobis beatitu-

dine ; & deípe, quàód aliquando cam

! Detpetu

acceptuti fimus.

Pon o

7. Exultare deomnibusbonis, 3 perfe-

ionibus Dei , tanquam de bonis

he us

ttivulo

amantilfimiPatris noftri, qui nos fecit,

QUIbug v

& cx immen(a dilectione "in filios ad-

optavit.

]u , cnn's

Pitite

8. Exultate de bonis proximorum ;ltane

quam de bonis fratrum noftrorum ,

S. efpew

quos ficut nos ipfos diligimus.

Uflmim. |

Anirta t«

9. Conari cau(as veti gaudii affequi; (ci-

licet confcientiz puritatem , Chnfti

imitationem, &cum voluntate Divina

Io Llfd)

conformitatem.

g Wiämi;

Diledlie,

D P"

Gaudens gaudeboin Domino, & ex«

ht iuS £0n],

Wirgtus,

altabit anima mea in Deo meo, qui iti

duit me veftimentis faluris, & indumen-

" d

tojuftitiz circcumdedit me, Quafi fpone

luu T[

E

fam decoravit me coroná, & quafi fpon-

fam ornatam monilibus fuis.. J/ai. c. 61.

"f"mitinf

eQ, t

Y. 1o, Gaudens gaudebo in Demino, ut

gio-

" demita Perfe&iæm'f.x

).'87

)

9

e

ttamentoe

gloriam ejus hac ratione promoveam

ut prosimum lucrer & edificem; ut ope-

ra ip(i exhibita, gratiera reddam:

ila-

in nebi&&

|

imps F

remenim datorem diligit Deus: ac deni-

que ut ad perfeverantiam me hac catío-

üit

|

ne difponam :

is beatitüe

-cüm nullum violenturfx

ndo ext

fit perpetuum.

Petitio,

Fons omnis gaudii effufifie, Domi-

! & pem.

ne Deus meus, obfecro Te, ut quinos ex

, de boni

Terivulesinanimam meam detives, cx

iinor f

quibus vera latitía fcaturiat: Quales funt

ipÁllos 4

l,

entis purítas, 2. Animz fan'tas. 5.

Spiritüs libertas. 4. Cordistranqüillitas.

yom at

$.

erpetua cum voluntate Divina con-

yfitorut,

formitas: His obtentis, ingenti ltitid

j

4

anima mca perfundetur,

aüeqw;[.d:

A fpirationes,

!

l,

L. Laramini i5 Domino , ( exultate iufli,

"

(v gloriamini omues vefle corde. D(, 313, d. 11,

lL. Peter mifericordiarun 5 ( DEUS

gotius conolationie ; rtdde mibi latitiam. a«

) &

—

luiaristuis u1 qua fpondes , diligeudo percipi-

p, qui

a. $, Àug.

edo C. 2.

inourd

IIl. Tedeat me gatidere fine Te 5 o dole-

[ pün'

Cs

Ger. contriflari pro Te.. Siz mibi Nomen tuum

qufi fpot

vefecillatio ; f tuemerin Tw; con[oltio, S. Aug,

IJ."' CO l

€g, €. 7,

nglnü»

PAS-

gïv-

38$

Semia Perfec?imif.,

PASSUS XXNX!

&

V Copita

Pax Charitatis.

etundit

T EXTAM M

füm. cor

Pacem sneam do. "vobis, pacem meam velinque

Btoprian

tàus

waäis, ]oan. C- 14, 'Wo 27.

Cognitia,

- Luanja,

tidiari

Ax eftconcordantiumin bonoanimos

tnelfs

P

rum, ordinata tranquillitas.Eftque tris

roximo,cum feip-

Jona, |

plex, cam DEO.cum

orgm (

(o, Pax cam Deo confi(tit in perfecta vo«

J Nea/m

luntatis humanz cum Divina, confenftoe

initanquilla homi-

f4 ety

ne.Pax cum proximo,

num intet fe converfatione

& cehabita-

Cüm $

tione. Pax cum feipfo, in omnimoda vi-

Büntetbe

tiorum & paffionum fubjugatione,

bon

QUar

CUIS.

Q

z Voluntati Dei fe fubjicere ; peccata

Uïäpacei

Qicf 1mt

vitare, in profperis &c adveríts volune

U. etent

tati Divinz acquiefcerc.

$, Inrebusbonis,idem cuma

liis fapete;

IToblcita

Cbl

dicere,judicare ; & in ciba, potu» velte»

Diultate

aliisque, (e conformare,

3. Nulli, querelz aut cür

bationis änfam

COmmrins

,

matq djfc

date ; catnem legi Dei repugnantem

bra interiora &

, Qun

fabjiceres fenfas, mem

exteriora Íccundiüum ratonerm

ciüh?m'y

a€r€g

7

ifg:o-.

Detdide

m* So r

Seputa Perfechinir,

189

4. Cogitationes, affectiones, voluntates ,

Íecundüm .virtutem modetaii, feip-

fum. confiderare , allos. relinquere;

«l

!

- propriam voluntatem ; fpiritum libere

tatis & placendi deiderium . evellere,

$. Zizania, quz abíque rritici damno:e-

tadicari .ncqueunt, ufque.ad tempus

yanitno

—

meílis patienter. tolerate: . quzdam

lyrt

bona, nonprzcepta, adcavendum a-

ya (s

liorum fcandalum ad tempus omittere.

u

6. Neabaliorum di&is; facti(ve pax nge

(cafte

flta pendeat ; diligenter cavere,

y ho

3xleciio.

habitt-

Cüm . Salvator , nofter. pacificos pro«

AE

RL M L.

nuntiet beatos, Deiquefilios; quis pacem

o

non quarat & fedtetur cum omnibus?

Quispacem non amet & colat, fi fructus

jetattd

dulciílimos confideret ac deguftet ? Pax

Vol e

eft ferenitas mentis, tranquillitas animi ,

fimplicitas cordis, vinculum amoris,

fipeto

confortium «haritatis,

Hec eft , qua fi-

j o

multates tollit; bella conipefcit, iram

comprimit, fupetbos calcat , hutuiles a*

;änfäfü

mat , difcordes fedat , inimicos concor-

1 mtem

dat, cundlis eft placida, nefcit extolli,nefz

riott

citinflari: hanc qui acceperit, teneat; qui

dlte

perdiderit; repetat ; qui ami(etit , exquis

KAt. S. aog. deVerb. Domini,

Petitie,

; n

390

Semita P*ärfe&ianïf.

|

;

:

l

1 Petitio,

ul

i

fa.

Domine JESU, Princeps pa

cis ,— q

Ym

toties diícipulis tuis Pacem apprecatus

es, dicens: pax vobis; Dona nobis hanc,

ü

QOpfet

|

ipit r

acem, pacem cum Deo, pacem cum.

d

toximo, pacem cum nobis ipfis Et pa

Ee

quz exüperat omnem fenfutm, cuftodia

c Dnobu

: batürale

corda &intelligentias noftras. ^ Amen,

tit of

"Mfpirationes,

l Pacem babete, &^ Dess patis d dilea. Kinaj

&ionis erit. "vobifeum, 2. Corinth.13. Y 11 . t

lL. O quam Lonum d iucundum , babitare. Wl

fi*at're: in unum ; in unumcor ,1n unam Al« Matrcm

mam ; multa quidem corpora ,. [ed. non ssnlt& Ym

Ti a

eorda ! SA Aug. in pfal, 132««

bra um

lll!.ï.Pa; domini xüt fempet vobiícum.

tipu

PASSUS XXXI

Pt ore

DP

Qu «f

Cognitio & Dileétio Charitatis '

, p

:

TEXTUS

Hoc efl. Praceptum smeumy — ut. diliga

MA

!

*iE6/ , þmf dilexi ves, ana, €, 1$5. Y. 12.

»

ln

demita Perf'eäimü

19I

Cogritio

Hatitas proximi eítvittus, quà pro»

pacïs,-qtrï C

ximus ;»tam amicus, quàm inimicus

ipptetitt

vobis ha?

ropter Deum diligitur, Hác virtute die

acem culi

[

git homo proximum ficut feipfum: id

eit» in Deo, ad Deum, propter. Deum;

fis Er p

, cifiodi

non ob urilitatem , non ob aliam caufam

- Amd :

paturalem. Sicut igitut homo fibi defi-

derat omne bonum , & fugit omne.ma-

um, ità faciat proximo fuo, in.corpore

ii e dt'!tiä

& in anima, in rebus & honore, Rationes

