Gi2123_2

N12511943160 021

UIIIENEIIIIINIIIIIII

U8 Tübingen

e

E

.
uen

i
in

EXTRACIUS RESPONSORE
und bequemliches

Meß⸗ und Veſper.
Buͤchlein/

Daxinnen die fuͤrnehmſte

Meſſen und Veſpern des gan⸗
tzen Jahrs, auf Noten geſetzt:

Sambt el nerſch oͤnen Weißdie
Proceßionen n 5 Wallfahrten in der
Creutz⸗Wochen, und zu⸗ ndern Zeiten andaͤch⸗
tiglich zu verrichten, auch das Amt fuͤr
die Abgeſtorbene begriffen ſeynd.
Mit Zuſetzung dreyßig lateiniſchen
Liedern, ſo mit denen Teutſchen koͤnnen
unterſungen werden.
Zum ſonderlichen Dienft den Schulmeiſtern
und Jugend, derjſenigen Orthen, ſo keine
horal⸗ ⸗Buͤcher hahen.
Anjetzs wieder von neuem uͤberſehen, verbeſ⸗
ſert und die Weiß dem P.i ſter Meß zu dient 2
beygefuget worden.
Cum Permiſſu Super iorum Privilegio.

— M A NT 3,
Gedruckt in der Ehurfuͤrſtl⸗Goff⸗ und Univ.
Bu vdruckere⸗ i aelana⸗ Huͤſfner, „

: &„(„(Ke
ο 0 66% CoC°ον.οαμ☚Ü.—n
An Sonntaͤgen / wann man

das Weyhwaſſer gibt, ſingt
man alſo:

Aſper ges me Domine Hyflope
— —

Un

4

3
3 KI

v.
XV. W.
X
& munda
—

bis me & ſuper nivem dc.

X

—

or, Va-

—— — —
EEXSTTE XTELo
alba bor. Mi ſerere me i
— —„WeG ”

BRSEEEISS

— . 1

*„

De us ſe cundùm magnam

—

E
E

₰ 1
aut⸗

—

—

tui ſan cto: ſi cut erat in prin-
Er ===

eipio & nunc & ſem per,
— ——

—

& in ſæ cula ſæ culorum

—

A men.
Beph dem Bein⸗Hauß bektet der Prieſter
ſtehend den Pſalm: De profundis: ſache un⸗
ten in der Chriſtags⸗Veſper⸗
V. Et ne nos inducas, &c.
N. Sed libera ſc.
v. A porta inferi.
F. Erue Domine animas corum.
Yy. Requieſçant in pace,

“ A 2 ip.

2

4 Sonntaͤglicher
V. Domine exaudi orationem meam- 5—
N. Et clamor meus ad te veniat. .
y. Dominus vobiſeum. . Et cum &c. W
Oremus. uuu
T)Eus cujus miſeratione amimæ fidelium
requieſcunt, famulis & famulabus tuis E
hic & ubique in Chriſto requieſcenti bus,
da propitius veniam peccatorum; ut à cun- 1
ctis reatibus abſoluti tecum ſine fine læxten-
tur. Per Dominum noſttum.
Z. Requiem æternam dona eis Domine- —
V. Et lux perpetua luceat eis. 1*
Y. Requieſcanit in pace: . Amen. —.
Aſpengens bſſa ter dicit.
Rore ceœleſti perfundat animas veſtras Deè- T
us in Nomine Patris, & Filii &c.
Jetzund ſingt man:
M . ☚ ——
.
FsSSS S SSSS=
Sal va tor mundiy; ſal va .
16 — —,— —
nos 0 mnes, ſancta
— — „
ðõ 1 —
Dei ge nitrix,. Vir go =
h

Umgang, 5
f f
ſensn per Ma ri a o-
— —
dEESE
lutt E= Ee = = .
ir ra pro nobis: precibus quo-
— —R X —

1 EI=
que ſan 0 rum⸗ Apo ſto .

— — ,—
—
run . Marin TConioram.
— . =
S =

i

gtq ue ſan ctarum isiAm,
,—

E Sup pli ci = pe ti mus uta
=
S“ ma lis omnhibus e-
3 E — B
FSS E S

4 ruanur bonis que.
4 2

6 Oeſterlicher
— —,— —

0

S
omn ni bas nane iempér per-
—

Zr Oeſterlichen Zeit im
ong.⸗

a

P XX—X
£

Vi di aquam; e gre gi⸗

en tem de ten- plo

efe l

—
—

—

—
–☛

—

—

Umgang. „

D Re

„ & om nes, ad quos per ve nit

6 S 2
vi fa cti ſunt.
E w N.

c ent al le la ja.

= B lu ja. Ponß.
— — —

rTs èð

Tnini Doomno, Jughiann bonusquo-

—
niam in Kremlam — ejus,
In der Ruckkebr bleibt man vor der Kir⸗
chen⸗Thuͤr ſtehen, und⸗ zwey Buben fugen: .

—
—

38 Oeſterlicher.

——

E

Salve fe ſta dies, to to venerabi-

RRE

—

. =

bilis: L quia Deus in fernum vicit &

E =

a ſtra tenet, Ecce renaſcentis
—

te ſta tur gratis mundi, omnia cum

E= SSSSS=

Domino donare diſ ſe ſuo,

Namque tri um phanit palt⸗ Kilt 4

f

tartara Chi ſto un di que frondes

N

N

Ne

en

11

Don
Alech
Daor
Ra

Un

len

pan

— ſd
mne

(Cui

I

S=

5

=

—
=
—

Umgang.
— . — ł..——=

ne mos, gramina flo re fa vent.

Nach dem Ulmgang.

Canit Sacerdos.

y. Oſtende nobis Domine miſericordiam ræ
am.
I. Et ſalutare tuum da nobis.
y. Domine exaudi orationem meam
1. Et clamor meus ad te veniat.
V. Dominus vobiſcum,
. Et cum ſpiritu tuo.

Oremus.

Xaudi nos Domine ſancte Pater omnipe⸗
tens æterne DEUS, & mittere digneris
Sanctum Angelum tuum de cœlis, qui cuſto-
diat, foveat, ptotegat, viſitet atcque defencdar
omnes habitantes in hoc habitezulo. Per
Chriſtum &c.

41 .

1 e e
kees teeese e eeeeee ee Neche
Introitus vom Advent biß
Chriſtag.
õä
f ———

B ⸗ in
Ro ra te che li
—
P 2
*de —be⸗ & nu bes pluant

—, S

. .Ls— —

-S= S .
. d. nr. N. WWX X Nw. . —

ter ra ger mi net

f R

„*SS.
Sal vato rem. P/ Celi charrant
— l

riam De i, & o⸗

— 1EE

pe-

Introitus von Chriſtag biß Lichtmeß 1t
ESS.
Perg manuum ejus annunciat firma-
=lori . —
mentum.
Introitus von Chriſtag bis nach
ichtmeß.
—

„
XX

9 T

“D

Fi lius da tus eſt no-

bis ejus im perium

ſu r hu merum e —ar 3

mag⸗

& ⁷es Ritnr eene ee

11 Untronus von Chriſttag biß Lichtmeß.

P = 5
ni con fi li i An- .
— — n 4
—=
= — .
ge lus Pj. caa t ta 4

ESino Can ti cum no vum,
—,— — —.

=
=

“H

E-

—
qui a mira bi li a

= = &c. —
fe cit.

r: : r r r r i

Introitus von Septuagefuma biß S

E

n or⸗ tio me .

Introitus von rsehaugen biß tolian 13

—

4
SE rki
”M concu tu tu o:
—

in cli na aurem tu am

e e = —
H

ad pre cem me am Do

E 2
ES
mi ne. Eſ. Do mi ne.
. Deus ſa lu tis me 2* in die
4 Errr S S
cla ma vi & no cte co ram
E —– Gloria .
1 Kc.

AG?

4 E( .

Introitus von Oſtern bis

Pübsſten

. KReturre xi, & S
E Te S
ſum, al le lu jas
— – ——
Ee
pe ſu i ſti ſu pPer
1l
manum tu am, al le⸗
E
lu D bilis
—

KE

5

—

KRii –=

—

P=

. Introitus von Oſtern biß Pfingſten. 1
6 g ——☛- ,—

Sci en ti a tu
E Ae z.
aAl le lu ja.
0 — —
= SS .

—

ſDomine probaſti me, & cogno-
—

—

viſti me, tu cog no vi ſti

— .
4 4 £ v. . 4
. =ðè LEEE

leſſionem meam; & reſurrectio-

2 = Elori

—
. ð

6 () 2.
GRADUALE.

SEZ
Victimæ Palchali Jaudes im mo lent 3
— 5 2 1
Chri ſti a ni, Agnus redemit 5
SSz 1
ves Chriſtus innocens Pa tri
— 5 = LS „ . — u

reconci lia vi pec ca to res,

. .
S = 4
Mors & vita duello contfli xe re
Fs ESES

mirando, dux vi tæ mortuus regnat n

K — £

vivus. Dic nobis Marxis .
quid

—

Graduale. 1

quid Vi di ſti in vi a. Se puj ehrum

=
☛

E=

Chriſti vi ventis . glo ri am vidi

E WE
Srelurgentis. Algelicos teſtes ſuda-
1 — ——
2 E
— . * A „ .
=S rium & veſtes, Surrexit Chriſtus ſpes

Scimus Chndum ſur re ſ ſ⸗
— . —
à moer tu it,; ve re tn
. nobis

Introĩtus don Oſtern
. 7N

—
E

no bis Victor Rex mi le re re,

—–

al ie lu ja.
Introitus. .
X R

REEseSENS

Spi ri tus D mi ni re ple- inn
LLS —
vit orbem ler rarum, alle- ne

—7 —
— „

. — .2
PESES SE
Iu ja & hoc quod con-

EZ

tinet omnia ſcien-

SSSEES⸗ 3*
. . L
E =ðð

tiam i bet vo cis, al le lu-

ir,

biß Pfingſten. 19
ja, al le lu ja.
al le lu ja.
EEsSS
ſ. Exurgat De us, & dilſ ſi pen tur
E STS AST
— 2
inimi ci e jus ; & fugiant,
—
= —=
quio derunt cum, a fa cie
6 Gloria —
Ge.⸗
jus.
2
S
4 Introi-

„ () *

31 - 5 32 64-o-2 - 324- )
Introitus von dem Feſt der HH.

Dreyfaltiokei bis zum
Advent.

1 ſ ſan H .

v.
L* .

Tri ni tas at

que indi vi-

P e E n

con fi⸗

—
—

ſI;

= -

W. —,

=

ſu am. Pſ. Domine Pomi.
——☛ rt— —

AHl

RE =

—

nus no ſter: Wma ümitabiſe

eſt nomen tuum in univer ſ
Eloria

terra.

gumen „ dd e .

Ein anders.

Ci ba vit e os ex e
—RQR

Introitus biß zum En.

— — —
. ja: & pe tra melle E
EE 5 S
ſa tu ra vit os, S
al le lu ja. al le.

. . D
ju bila te Deo Ja-
TS Gloria =
4 —

Soh.

ς (a
Mliſſa de B. M. Virgine.

ni xa puerpera

kE E e
qui cœlum ter ram que
— ,QO
ò

“ Lit in

£.

12 e ſæ cu-
1 rum. PEſ. Eru cta vit

mrms am Ysr bum boe mumn.
Lise

Introitus auf alle Feſttaͤge.
auj Me eſeet

£

—,¶—

—
—

8—

—

Gaude a mus

——

mnes in

—.— —

ðò

— —
—
—

Do mino

4

diem

— ðͦ

fe ſtum ce le bran
§

tes

—

—

è

=2

ſub ho no

rc bea

ti

iw, = fif

1 6

7 — 8 ——
ES

De cas

ſolama⸗

ſi Intreitus anſ alle Feſttaͤge. a
H — QA
1ſo lem ni ta te
‚—

W L —
gau dent An- 4
— ge li, & col lau dant

r — —⏑⸗

filium De H
E Exultate ju ſti in .Domino,
E re ctos decet col lau
Gloria — =
— .
ti 0.
,. Kv

☛R
—

KvRE SOLEMNE.

D —

Un
9
5
=
iſe
R=
e leiſon.

e eilon. —

6100 (ti

(o) S 27
GLORIA SOLEMNE.

Eer rees

—.

=W =

lau da mus te: Be-
e E — =
nedi cimus te.

— — —

KE

A do ra mus te: Glo ri & ca-
mus te.
e ere est n

Gra ti as agimus ti bi.
B zZ Prop-

Dase Gloria Solemne
probter maglam ſori am. tuam

Domn D De D Kcx c ſtis.

S=
—

—

õ

=
=—

— 5
E Deus TPA ter o mni Po.

tens. Domine Fi li unigenite

—
—

S ſu Chri ſte, Bomine Den⸗
— 8

Agnus Dei PF li Pa tris.
—

.

Ii — R

3
5
E
=

ein

AA

* allen len hoben Feſt, Tigen. 29

–==
miſe e re re no bis. Qui tollis
L882
P EE
pec ca ta * mundi, ſu ſcipe

ad dex te ram Pa tris. Miſe-
◻⏑ — — —

tu ſo lus ſanctus. Tu
—

ſo lus, 00 mi nus.
B 3 Ta

R

.

Tu ſolus al tiſ ſimus 1 ſu Silte
—

.
S

cum ſan cto Spi ritu in
—

4 —
L „ 2
E S XXX FS +
— —R XN
Gloria Dei Pa tris, —

=ð
men.

KYRI DonhuCceIE. “

IR

2]
rie e lei nn

E èð

ſte e en Ky ri e tl
2O

e lei ſon. Ky ri e

81

elei-

S=

=

f

Sonntaͤgliches Glorig. 31
. leiſon.

GLORIA DOMINICALE.
eree.

Et ter ra Pax hominibus bonæ

kr Re

„0 Inn ta tis. Lau dumus te: Be-

ne ci mus te: A do-
ramus te: Glorifrcamus te.
Eeezer Srer

—

Grann agimus ti bi, prop ter.

ann, am Goriam tuanmi, Pommine
B3 4 Den-

32* Sonntaͤgliches Gloria.

Deus -Kα coæleſtis, De us Pater

om ni potens, ne Fi i

..

EEE Srrt

N- 8 —

unigenite, In Chri ſte,

Errrtawrrka

Domine De us Ag nus Dei Fili us

E E e

—–— — +

Qi n tollis peccata mundi,

— . 2

miſe re re no bis. S tollis

X.

pee ca 1 muudi, ſuſcipe depreca-
tio

= NR

.

Sonntaͤgliches Glorh. 33
—
ð =

+
P

ti o nem noſtram. Q le des ad

4 + . 0 4 4
24 —— ² X SSS
n . — WE 2
dexterain Pa tris. Miec
— X ——— —,— 4
-ð
re no bis. Quornam tu ſo ſo lus
. ſanctus. Ta Sius Dominds. Tu
— —

ſolus al tiſ ſimus: je ſu Chriſte.
—M

Cum ſancto Spi ritu in Gloria

7
Dei Patris. A men.

B 5 KY-

34 (o) 9*
èð neceneGe
KYRIE FasTHaLkE.

PX O- ᷓ1
E 4
Ky ri eE E liſon.
. — —
Ee NeSa⸗ 4
Chriſte e
leiſon. Ky rie 0
Eess 3
leiſon. ky. rie —

£ .

lei ſon.

WN

*£ (.) 35
GLORIA PASCHATFE.

in ter ra Pax hominibus,
— — — —

to næ H Lau da mus
— — ,,—

S Sezs Fsfe l
Be ne di cimus te. do-

kSersTre

— mus te. Glo ri fica mus
‚—

e. Gra ti as a Ai mus

— W

tibi, propter magnam glo ri am

SA
„ .

—

tu am, Do mine Deus

Rex

Oeſterliches Gloris.

—

—,—/)

Rex cœleſtis De us Pa ter

äl

o mni potens, Domine Fi li
N

—

uni ge ni te JE Chriſie

—

—.— —

2l

Dei Fi li us Patris. Oui

E

tol lis pec ca ta mundi,

—

£

EE

mi ſe re re nobis. Qui tol lis

pee-

=

E
=

PSE

—

Ii e

1
.

2S

—

4
4

—E

NN

Oeſterliches Gloria. 37

= S

ee ca ta Mmun di

SSr —

—

—

Su ſe Be deprecationem Poltrafmg
— — .
f f2=
u ſe ſe des acd I teram Patris,
–==
miſere re nobis. Qoniam tu

10 lIus ſan us: Tu io Ius Do-

E KRar

Je ſu Chri ſte cum ſancdto
== Spiri⸗

ð Xyrie W. v.

△— X
EeE
7. Spi ri tu in Glo ri a
—

De 1 Patris
E
A men.

3. - ðð A

Kyrie auf alle Mutter er GOttes
und andere Feſt⸗Taͤge. We

S = Eigt
== EI = —
e⸗ lei ſon, Chri- /,.

. . S
. ii
elgi⸗

I. Kyri E. M. V. 39
i1 . leiſon Ry-
rie

ren .
—– — —

CteataetenctaAeNcTtottncoctncfoctack

S= E leiſon.
—

Gloria aufalle Mutter G Ottes
5 und andere Feſt⸗Taͤge.
. 1 aàa in ex ec ſis De o,

*

4⁰ Gloria B. M. V.
r e

Et in ter ra pax ho mi ni-=

=
bus bò næ vo lun-

ð S
ta tis Lau damus te, Benedi-
C — – —

ci mus te. ora mus te.

REE

4
4

EF. Iet

2=

Glo ri fi a mus te. Gratias —
— o n
K D t
a gi mus ti bi, pro pter ma- —
guam Gle zi am tu am Domi ne .

9 he us Ka — le ſtis Deus

2:
⸗ Pater O muni potens
5o
—
.

— 3
Do mi ne De us Agnus De i
— —
E =
Fi li us Pa tris
„2 2
. E ð E S
qui tol lis pec ca ta

0 3

EBloria B. M. V.
—r— —

2=M
mundi, mi ſe re no bis.
,,
gqui tol li⸗ ee ca ta manc, in

Prr
EEe e E
Sulſ cipe deprecationem no ſtram
E W

—.——

gui ſe des ad dex teram
OW ☛
“ =è SS— —
Pa in, mifere re 10 bis. S

f
inte
4 —.,—

Quoniam tu do lus ſan crus.
— —
=ðèð . R = h
Tu ſolus Por mi nus, T ſo

RR

!

eE
i

E

Gloria B. M. V.
f fðð

—8= —P+

2ð

al tiſ ſimus Je ſn Chriſte,
—
K=£ —5 ð .
— 82— N—
De ₰

vum ſan cto Spiri t in

F —
Glo ria De i Pa ris,

s —

o, —

Etliche Cradualia durchs Jahr.
F Sdrre

Gra tes nune omnes reddamus Domine

na ti vi tate nos libera-

Deb, qui ſuâ

H
vit, de di a bolics, poteſtate. .
C 4 Hine

. 4 . Etliche Gradualia durchs Jahr.
—
EE 3

ne o por tet ut ca namus cum n

—
EsS E= = .

Angels ſemper: Glo ri a in

crx cel ſfis.

Das folgende Gradual-Geſang Vicimæ
Paſchali Laudes &c. iſt zu finden fol. 16, 1

Ein anders.
— dà3
S= = r o E
a = —ℳà =SEZ* FXS
O ado randa Tri nitas! O S
⸗ —

„5
424 . — — —
Rr

vene ran da Unitas! per te ſumus

f S

creati vera & ter ni tas, per te

N

—

Etliche Grusli durchs Jahr. 45

E

SN

1

ſumus redempti, ſumma 0 charitas,

—

po pulum tu um tu pro tege, ſal va
‚

+
. £
E

li bera, eri pe & mund.
g-

Te a doramus

mni potens.

——

=

Tibie ca na mus ti bi laus &

N

Gloria per inſn ta

E

*

feculorum

A men.

°5

45

Noch ein anders.

—

Ec ce panis Ange lo rum.

fa ctus cibus via torum,

)

1
.R

c
verè banis ſi li o rum, t
– 2
S 8S
Non mittendus cani bus. S
Un
Credo auf alle Feſt⸗Taͤge. t⸗
— —
EE SEo
Pa trem omnipotentem ldorem.
8
”
EEs = er Ket 8
cœli & ter ræ, Viſi bi li um o-

392

mnium

Credo auf aſle ane Feſt Cagt⸗ „

8 A 5 —
KEr =
ò
AR mmn. Et in vi fi bilium. kn in u-
–2 os⸗
num Dominum Jeſum Chriſtum Filium
= =
S De i unigenitum. It ex Pa tre
E —
E ae S–
—
= natum ante omnia ſrcuſa.
f f
Deum de Deo, lumen de lu mi ne
St e Z
. Deum verum, de- Dee Ver V

K a
Ge nin non 2 aium conſub.

Re e =

— —,—

ſtan ti s lem Pa txi, per quem
*65 5

ein⸗

42 Eredo ale eſr ide.

N
==
om ni a fa ſur⸗

Pr. opter nos ho mi nes & X Probtes

karrrt Sar

noſtram ſa lu tem, deſcendit de coœlis

— A
E. San cto ex Mari a Vir gi ne &

=
—

= T

UMN

e ( 22 49

CREDO DOMINICALLN.
D = F

Patrem omnipo ten tem fa ctorem

II⸗

ecli & ter ræ vi ſi bi li um omnium

=
☛

1IHI =

vi fi bi a S in u num
Do mi num Jeſum Chriſtum Nne

unigcmituin, ex Rnemet tre natum ante

„☚ eANXrs.
omni a ſæ cu la; Deum de Deo, lumen
de lumine, Deum verum de Deo vero.
02 Ex⸗

E

4
1

— UI

☚.

=—
—

Genitum non actum wnſubilantialemm

—

e
1PI

Patri, per quem o mnia ſaca ſunt.

— . — N
E — —
Qui propter nos ho mi nes & Propter n

= —
noſtram 1 lu tem de ſcen dit de 1
eee
P⸗W — = —
eoœ lis. Et in car na tus eſt de ““
ð . 4
Spi ri tu ſancto, Ex Ma ri a Vir- —
. 8
gi ne & ho mo fa ctus eſt,
E
2
==

=—

2 ( ) 2n
SANCTI US SOLEMNER.

San ctus;
— ðèð —=
E SS .
San ctus;
„ — *
1 San (us Do mi nus
E . = = S= —
— — £ V. X
t6 De us Sa ba oth, pleni ſunt
— — — — 7
— E B
ien E
cæ li & ter a—
—EFE
glo ri a tus.
2
2 E ſanna in ex cel ſis.

/
17

Bene

Sonnkagliches Sanétus.

Be ne di ctus qui
4 ⸗
EEE EEE
ve nit in no mine
—
* = — O ſanna —
ie oben —

Do un ni.

SANCTUS DOMINICALE.

. .
Santnu. ſandue, ſnctas Do mi nus
AR
De u H bacth. Ple ni
. — — —
S 5
ſunt co li & terra
ri a tua O ſan-

go

1E = R

. RNN=–

=☛ = HR&T—

—
—

=

LE,

Oeſterliches Sanctus. ſ3
— —— – —

na in ex cel ſis. Be ne-
S ₰ fg— N —— —
— — — — — 2 2 +
S ESE oe g
dictus qui ve nit in Nomine
BWE ESwie be
Do mini.
SANEIUS eAE.
S
E rTere
EE San ctus, ſan — n 1
—W — £
Se E de
5S po mi nus De us Sa.
- E erdgs = Ef
2 baoth, pleni ſunt

Eere S

AW

2 — — —
ððð — —ͤ —
E .
0 ſanna
Sr
in ex cel ſis. Benedictus 4
S 5 — „
= —
qui ve nit in no mine
E 8 =ð O ſanna
wie ben = ==
Do mini.
Sanckus B. M. e .

=
=

San ctus San ctus

f. —

.

San ctus Dominus .
Dens

c.

N N e

Sanctus de B. M. V. *

Ce — Rr =
ð =
De us Sa baor..
N

☛ Kae

FX SE =ENS—

ple ni ſunt ecæ li & ter ra
— —,— —

EES WE.

—; – —
glo ria tu A. O lau⸗
. . — . L8 2
n ex cel ſis: Be ne-

—
EE e = - ELes

di ctus qui ve mt in
Ic . — —

Nomine -. mimk.
ſanna, wie oben⸗

e

p

S eee

„ (0) „

Ainpt der H. Meß fuͤr die
Abgeſtorbene.

Introitus.

E.

=
—

Re qui ein æ ter

E

EEeeS

— — Fr
do na e

S

e = Ba

mi ne: & lux per pe tun

EES PS FS . =F
luceat

EE d

PEſ. Te de cet hymnus Deus

1P2 E

Fuͤr die Abgeſtorbene.
in Si on & ti bi reddetur votum
E .
in Jeruſalem: exaudi orationem

2

R meam ad te % mnis caro veniet.
—

=

2

A e
Kyri e e leiſon, Chriſte
e =è
E e leiſon. Kyric c.
‚—

—
K=.
— – TRAA

S lei ſon.

k E— —,—

—
* Krrie . ei ſon.

GRA-

58 Das Anipt der H. maß. .
GRADIALIYA. 6

E .

Re qui em ter nam —
AA en
—=—
do na e is Do⸗
B S
mine

—

EEE Eg

lux per pe tu a

E FP
— lu-
—,— —
è
ce at — i5. “
Frtrrtr
X. In memoria 5 N

Fuͤr die Abgeſtorbene. 42
= =

S 6 rit ju ſtus a al

—
EE

—
E — —

la von ti me bit.

ò =
1Ir. Abſolve Domine — ₰

= e
4
E
U

ni mas om ni um fſi de lium
NN,

E õ S .

—

de fun ctorum ab o mni
r ,-

=
vingalo ds lidorunm.
Verl-

N
=ò

49 Das Amptder Weß.

=

V. Et gra ti a tin a il lis
S——
ſuc curren te me re an tur 5

—

e vade re ju di ei um ultionis.,

☚ = =
. — (A
V. Et lu cis & ter næ
—nd — —
nitn
be a ti tudine per-

S

Di es ir æ, di es il la ſol vet

1

4 ur die Abgeſtorbene. 61

EERE E EEE
1ſæ clum in fa vil la: te ſte David

S S=
cum Sybilla Quantus tremor eſt futurus.

SS SSSERSE

—

— guan do Ju dex eſt ven tu rus,

Br erer
cun cta ſtri ctè diſ cuſ ſu rus. Tuba

— — —–
. —

1
A
E mi rum te ſo num per ſepul-
—— —

—
hra re gionunn cO get mnes
„ — —

T

an te eheſmn Mors ſtupe bit &☛D
D

e

N . .
4

62 Dis Aumnt der g. Aeß.

2

natura cum re ſur Ze crcacura, Un
=
u di can ti reſponſura 1it
Esrerwed ,
3 — =
Liber ſcriptus proferetur, “
Dl — .
A

n quo to tum ani ti ne tur.
urngqde mundus Ndie tur. enm
— — —,—
BE NS — £
Ju dex er go cum ſedebit, quid-
— —
EIE = Se
= =ESLSS

*4*

gui la tet ap pa re bit, nili in. —

ultum

Sik die Abgeſtorbene. 63
R SEE =

ul tum re ma ne bit. Quid ſum
ESS E S T=E
mi ſer tunc di ctu rus, quem Pa-
— —

HN

tro num rogaturus, cum vix

III
P.
II.
r

—

EE ee

juſtus ſit ſecurus. Rex tremen-

E

dæ ma je ſta tis, qui ſal vandos
— —

—

—

.

—
E
—
AH
09
—
P.

ſal vas gra tis, dalwa me fons

88 2 t 2 2S
Pictatis. Redordare . iu

D 2 Pi⸗-

64 Das Ampt der H. Meß.

ð è

pie: quod ſim cnſa ta æ& viæ,

4

.H

—
—

ne me per das il la di e-
—

—
2=?

Quæxrens me ſedi ſti laſtus:

—— .
k
— 4 è — G
re de mi ſti crucem paffus: tan tus
L.
P NW =— — . =
SX C —
la bor non ſit caffus,
— — ——,—–—

—= -& —= P I

E N

Ju ſte Ju dex ul tio nis donum
. ₰.
F LS . — 2
K W = P N a⸗

fac re miſſi oe nis ante diem

)

=
S

T1-

1

Faͤr die Abgeſtotbene. 76
—

I
1

£Æ.

R Be=

TT
4

SeR :

ra tio nis. In ge miſ co
— ——-2—
P
——
tan quam re us
— —

=

=ðð

cul pàâ rubet

Vultus me us: ſupplicanti Parce

—

—

S
— —

—

4

De us. r Mariam Tohifii, o.

— , — ⸗
KE

—

la tronem

exaudiſti mi hi quoque

——–

ſpem dediſti, P reces me æ non ſunt

=

dignæ ſed tu bo nus fac

Be-

Das Aimyt ber derch Mek.

8

= =
be nig ne, ne per ren ni cremer
—— g.
ig ne. In ter o ves locum
HM — —

. & ab hæ die me ſe Kl
‚

ð =

X

ſta tu ens in par te dex tra.
. .
EEEE EE

Con fu ta tis ma le/ di ,

ð =
E A S ES=
3 — X - —

Ham mis a cri bus addictis, voca me

cum Henecliclit. 0 ro ſupplex

6

/,

tcln

=m

24

E:
S

I=

PHI

=
E

3

— ä

— r —

V Fuͤr die Abgeſtorbene. 6/ Y
r
=

& ac clinis cor con tritum quaſi

:

cinis, gere cu ram mei fr nis.

La cry mo ſa dies illa, dua e re ſur-

S Be re r re
38

STe =èððð rh or 2

get ex favilla, ju di candus ho-
— —
s E
E

mo reus, Huic ergo parce Deus: piè
FF
Je ſu Do mi ne: dona e is re qui em,
— — —

BR
A4 men

OFFER-

—,

6 Das Ampt der H. Meß.

OFFERTORIUM.

K=
KEis ESE

Do mi ne Je ſu Chriſte Rex
ee⸗ RS = i
(Clo ri æ li be ra

— 5
R- —.
SS E= X eeS

„ adni mas om ni um fide-

— —
= SE N
li um De un to rum —
SEE EE
de pœ nis inrer ni & de
8 X,Ü—
S 6
profundo lI. cu; li be ra

4 as e 0 re Tes nis,

Fuͤr die Abgeſtorbene. 69

—

T= S
ne ab ſor be at e as tar tarus, ne

l

—
R. ca dant in ob ſcu rum:
I . ₰. —
NNZe Es
E ſed ſig nifer ſan ctus Micha-
-ẽ
el re præ ſen tet e as in
— F = —

Das

Ampt der H. Meß.

EE

= 2 l

7. Hoſtias preces tibi Domine, laudis

E «

offerimus, tu ſuſcipe Pro A

M.

—

— —

k SSS=

anima bus illis, dnn⸗ rum ho die

a

EES REE Se e

memo ri am facimus: fac eas Domine

— —

— 7
= SE —
de morté tran ſi re
E = =
ad vi tam Ad
* Quam olim Gc. n
— P
SE
Sanctus, ſanctus, ſanctus Dominus

Fer die Abgeftorbene. 71

D E
Deus Sa ba oth. Ple ni ſunt cœli &
na —
=W E =
ter ra gloria tua. O ſanna in excel-
c — —m, = = † 3 +
— SSS
S nſis. Benedictus qui ve nit
I 2 = — Oſanna =
— ½ . Ewie Fie ben

in no mi ne mi ni.

Agnus De i qui tol lis pecca ta

.

mun di do na e is re qui em

Das drittemahl ſingt man folgendes darzu.

—— — . —

ſem pi ter nam:

Dir Ampt der H. Meß⸗
COMMUNIO.

Lux æ& ter na lu ceat
= —

e is Domine* Cum San ctis tuis m
— = 0◻
FS
in æ ternum, quia pi us es. lue
V. Re qui em æ ter nam dona eis —

Ee EE)

—
—— 4 ₰ —

Domine, & lux perpetua lu ce at

— II
— =

e is * (um San cétis Se.

oO) 32
Reſponſorium auf Fronleichnamt⸗
ð
Ho mo quidam fecit cœnam
eee
magnam & mi ſit ſer vum ſuum

5 —
ðð =èð

ius ho ra coœnz di ce re in vi ta tis,

ut veémirent, * Quia pa ra ta

— 4 — —w
— —

— —
—,,—,— —
—
4

I⸗

74 eſponſoiem auf jSwnle,hnant Kag. 4
— 0

(eé

=èðð
= bibite vi num. S
— — —aX/
rrrrr eeS
Aquod milſcui vo bis. e

5* &c. 5 —

=
Fi li o, & Er iuii —
riis a = .Z
440 Qui a Par.

N casesnedan è

RESPGNXτωã RIUM
9 5

SS E

Felix ame ees ia cra
.
E =
Vir 80 Ma. ii
& omni lau-

de digniſ ſii 3
e
. P Aia EeX

ò

-—

—— — - - —, — —,—,S—

* or tus eſt ſol 3
E 2 ſtitiæ

cD

ſti tiæ 6
f«

=
S

— — –

/
EE 6
* Chriſtus De us —
— — in
EEE
no ſter. —
Al le lu ja, al le lu ja. in
èð =
B. Ora pro populo,
— — rE KE
SEESSESn PE N

Inter ve ni pro cle ro, i
- — .
WWWWEWEEWEEEKE
In ter es de pro ds vote fomi-=
. e i

*ι V. M 7

neo ſe zu: Sentiant
☚,nd —

£
4.— —
S f
.

tIIE

mnes tu um ju va men,
— — — W .

BRESSETSESNE

qui cun que ce lebrant tu a m

S SWERNE EESE NE.

Anelam comme mo ra-

Besra —

SS
nem. * Quia &c.
eEReSat Keee
Gloria Pa tri & Pili o,
SFe tu i Sancto.
* Chriftus &é.
E 3 Das

S

—
—

. „
Das Reſponſoriumn bey Begraͤb⸗ in
nuſſen zu ſingen. J
Ibera me Domine, de morte æterna in die nſne
iſta tremenda, quando coli movendi hyd
ſunt & terra. Dum veneris judicare ſæcu- gll
lum per ignem. N. Dies illa, dies iræ, dies enn
calamitatis & miſeriæ, dies mmagna & amara Peln
valde. Quando cœli &c. V. Tremens fa- ſiet
tus ſum ege & timeo, dum diſcuſſio venerit W
atque ventura ira. Quando cœli &c. V. Mi.
Quid ego miſerrimus, quid dicam, vel quid Hun
faciam, tum nil boni feram ante tantum Ju- Ate
dieem. V. Si juſtus vix ſalvabitur, & ego umm
ubi apparebo. Libera me &c. un

õl

Sonntaͤgliche Veſper. um
Auf den Doͤrffern, wo man den Choral
nicht fingen kan/ iſis andachtiger, ſo man die
Veſper odne Antiphsnen langſam ſinget, und Ue
ſtatt des Hymni ein lateiniſches vber teutſches nd
Lied ſinget/ nach unterſchied der Zeiten. un
4 Der 1. Pfalm. umtin

4*

Dłit Dominus Domino meo: ſede à dex-n
tris Meis,
Donec ponam inimicos tuos, ſcabellum
pedum tuorum. —

uboe
mrern
ne

Sonntaͤgliche Veſprer. v»5.

bu Mirgarn virtutis tuæ emittet Dominus ez
Si

on: dominare in medio inimicorum tu⸗
orum. . 1
ITecum principium in die vitutis meæ, in
ſplendoribus Sancerum ex utero ante Lar

an ciferum genui te.

E Tu es Sacerdos in æternum ſecundum ordi⸗
nem Melchiſedech. 7
Dominus à dextris ruis: confregit in di⸗
iræ luæ Reges.
Nucdicabit in nationibus, implebit ruinas;
m conquaflabit capita in terrà multorum.
I De torremte in via bibet: propterea exal-
bit caput. Gloria Patri &c.
ℳ Der 1. Pfalm.

Onfſitebor tibi Domini in toto corde meo:

ne.
Magna opera Domini? exquiſita i in om
9 nes voluntates ejus.
CLonfeſſio & magnificentia opus ejus, &
juſtitia ejus manet in ſæculum ſæculi.
Memoriam fecit mirabilium ſuorum mi
ſericors & miſerator Dominus: eſcam dedk
timentibus ſe.
Memor erit in ſæculum teſtamenti ſui e
virturem operum ſuorum annuntiabit Po-
pulo fuo.
π

6,

Juravit Dominus, & non n heenirebir eums

in conſilio juſtorum & congregato-

1

Sonntaͤgliche Veſper. i
Ut det illis hæreditatem gentium: hené 4
manuum ejus veritas & judicium. ul
Fidelia omnia mandata ejus, confirmatanf
in ſæculum ſæeuli: facta in veritate & a. pll
quitate. utl
Bedemptionem miſit populo ſuo: man- int
davit in æternum teſtamentum ſuum.
Sanctum & terribile nomen ejus:? initi- Ahe
um ſapientiæ timor Domini.
Imntellectus bonus omnibus facientibus umm!
eum : laudatio ejus manet in ſæculum ſœ- inge

culi. Gloria Patri, & Filio. Gorn
Der 3. Pfalm. ulon
Eatus vir, qui timet Dominum in man- lu ſu
datis ejus volet nimis. rl

Potens in terra erit ſemen ejus, genera- ulonl
tio rectorum benedicetur. ,
Gloria & divitiæ in domo cjus: & ju⸗„

ſtitia ejus manet in ſæculum ſæculi. n1
Ezxortum eſt in tenebris lumen rectis: n
miſericor: & miſerator & juſtus. eloe

Jucundus homo qui miſeretur & commo. a
Qat, diſponet ſermones ſuos in judicio: quia i
in æternum non commovebitur. –
In memoria æterna erit juſtus: ab auditie-
ne mala non timebit.
Paratum cor e jus, ſperare in Domino, con- ult
ſirmatum eſt cor ejus, non commovebitur n
donec deſpieiat inimicos ſuox Di
1⸗

Sonntaͤgliche Veſper. er
une Diſperſit dedit pauperibus: juſtitia ejus
manet in ſæculum ſæculi: cornu ejus ex-
uün altahitur in gloria.
h Peccator videbit & iraſcetur dentibus ſu-
is fremet & tabeſcet: Deſiderium peccato-
s rum peribit. Gloria Patri & Filio- &c.
in Der 4. Pfalm.
ſwiit LAudate pueri Dominum: laudate nomen
Domini.
Sit nomen Domini Benedictum, ex hoe
nn nunc & uſque in ſæculum.
A ſolis ortu uſque ad occaſum laudabie
le nomen Domini. 8
unmn Excelſus ſuper omnes gentes Dominus:
dSS fſuper coœlos gloria ejus.
e Quis ſicut Dominus Deus noſter, qui in
altis habitat, & humilia reſpicit in cœlo &
in terra-
4 Sulſcitans à terra inopem, & de ſterco⸗
re erigens pauperem.
Ut eollocer eum cum principibus: cum
Un principibus populi ſui.
. Qu habitara facit ſterilem in domo: ma-
neum flliorum lætantem.
o Gloria Patri & Filio, &c.
Der * Pſalm⸗
Dend exitu Iſrael de Egypto: domus Jacob
de populeo barbaro.
Facta

u

3² Sunnkiglich Beſper.
Facta eſt Judæa ſanctificatio ejus: Ifrael SU
poteſtas ejus. uini
Mare vidit & fugit, Jordanis converſus lii
eſt retrorſuin. un
Montes exultaverunt ut arietes; & colles utee
ficut agni ovtum. unbp
Quid eſt tibi mare, quod fugiſti? & tu imnl
Jordanis, quia converſus es retrorſum. tr

Montes exultaàſtis ſicut arietes, & colles ſi- ium
eut agni ovium. 1
A facie Domini mota eſt terra: à facie Dei uti

Jacob 2ðMVMWU

Qui convertit petram in ſtagna aquarum in

G rupem in fontes aquarum. um
Non nobis Domine, non nobis, ſed nomi- con
ni tuo da gloriam. ilden

Super miſericordia tua & veritate tua: ne A
quando dicant gentes: ubi eſt Deus eorum. agg
Deus autem noſter in cœlo, omnia qux- *D
cunque voluit fecit. to
Simulacra gentium, argentum & aurum,

Unon
opera manuum hominum. iel
Os habent, & non loquentur, oculos ha- ai
pent & non videbunt.

hen

Aures habent, & non audient; nares har

bent, & non odorabunt. e
Manus habent, & non Palpabunt, pedes Il
habent, & non ambulabunt; non damabunt 4)
In gutrere ſud. 8 ſaia
O042

R Sonntaͤgliche Veſper. 8
ah Similes illis fiant, qui faciunt ea: & omnes
gqui confidunt in eis.
m Domus Irael ſperavit in Domino; ad ju⸗
„tor eorum & protector eorum eſt.
I Domus Aaren ſperavit in Domino :ad ju⸗
tor eorum & protector eorum eft.
Qui timent Dominum ſperaverunt in Do-
mino: ad jutor eorum & Protectoreorum eſt.
Dominus memer fuit noſtri: & benedi⸗
Xit nobis.
el. Benedixit domui Ifrael: benedixit domui
Aaron.
o Benedixit omnibus qui timent Dominum,
puſillis cum majoribus.
Adjiciat Dominus ſuper ves: ſuper vos,
& ſuper filios veſtros. ðððGU
Benedicti vos à Domino, qui fecit cœ⸗
Dm lum & terram. G
Cclum cœli Domino : terram autem
dedit filiis hominum.
miu Non mortui laudabunt te Domine, neque
omnes qui deſeendunt in infernum.
Sed nos qui vivimus, benedicimus Domi⸗
no: ex hoc nune & uſque in ſæculum.
Gloria Patri.
An ben Feſtlaͤgen ſingt man anſtatt dieſes
% ſfſolgenden Pſalm. Z
ni LAudate Dominum omnes gentes: lauda=

4
4

te euni omnes populi.

W 4 Ao⸗

1

Quoniam confirmata eſt ſuper nos mi-
ſericordia ejus: & veritas Domini manet
in æternum: Gloria Patri, & Filio, & c.

Sontaͤglicher Hymnus.
T Uecis Creator optime-⸗
—Lucem dierum proferens,
Primordiis lucis novæ
Mundi parans originem,
Qui manè junctum veſperi
Diem vocari præcipis,
Illabitur tetrum chaes,
Audi preces cum fletibus,
Ne mens gravata crimine,
Vitæ ſit exul munere,
Dum nil perenne cogitat,
Seſeque culpis illigat,
Cœleſte pulſet oſtium:
Vitale tollat præmium:
Vitemus omne noxium:
Purgemus omne peſſunum,
Præſta Pater piiffime.
Patrique compar unice:
Cum Spiritu paraclito.
Regnare per omne ſæculum. Amen.
g. Dirigatur Domine oratio mea,
m. Sicut incenſum in conſpectu tuo-

Die Feſttaͤgliche Hywnss finde du lim
Gelong⸗ Vuch⸗ ce Hymnes findeſt Nu.

34 Sonntaͤgliche Vefper.

6
e

ban

the
nt
feit

enn
ote

rbos

pit
liete
ome
nt
tdie
ulen
Klen
le

üz

]
ę

Sonntaͤgliche Veſper. 85
MAgnificat anima mea Dominum:
TIaEt exultavit ſpiritus meus in Deo ſalu-
tari meo.
Qula reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ:
ecce enim ex hoc beatam me dicent om-
nes generationes.
Quia fecit mihi magna, qui potens eſt, &
ſanctum nomen ejus. 5
Et miſericordia ejus à progenie in pro-
genies timentibus eum. .
Fecit potentiam in brachio ſuo: diſper-
ſt ſuperbos mente cordis ſui.
Depoſuit potentes de ſede: & exaltavit
buniles.
Eſurientes implevit bonis: & divites di-
miſit inanes.
Suſcepit Iſraël puerum ſuum recordatus
Miſericordiæ ſuæ.
Sicut locutus eſt ad Patres noſtros: Abra-
bam, & ſemini ejus in ſæcula.

Cioria Patri, & Filio, &c.

22 63- 32
3

†

E17 Du

3 (KKo

Der Mutter GOttes Veſper.
Der 1. Pfalm. Dixit Dominus. 6n0
Der 2. Pſalm. Laudate pueri. na
— Oer dritte Pſaulm. A
L.Xtatus ſum in his, quæ dicta ſunt mihi:
in domum Domini ibimus.

Stantes efant pedes neſtri, in atriis tuis In
Jeruſalem.

Jeruſalem quæ ædificatur ut civitas, cujus n
Partieipatio ejus in idipſum.

IIIuc enim aſeenderunt Tribus: Tribus
Domini, teſtimonium Hrael ad confitendum .

nomini Domino.
Qia illic ſederunt ſedes in judicio: ſe-.

S ni
des ſuper Domum David.

Rogate quæ ad pacem ſunt Jjeruſalem, &
abunduntia diligentibus te. 1 ü
Fiat pax in virtute tua: & abundantia in Kien
turribus tuis. F⸗ 4 H
Propter fratres meos & Proximos meos ier
loquebar pacem dete.

Propter domum Domini Dei noſtri: quæ- tn
ſivi bona tibi. Gloria Patri. ient
Der vierte Pfali. in
Nli Dominus ædificaverit domum: in va- W
num laboraverunt, qui ædificant eam. u
Nili Dominus cuſtôdierit civitatem: fru= N
ſtra vigilat, qui cuſtodit cam. W “

Veſper der Mutter GOttes. v
Vanum eſt vobis ante lucem ſurgere: ſur-

gite, poſtquam ſederitis, qui manducatis
Panem doloris.

Cùm dederit dilectis ſuis ſomnum: ecce

hæreditas Domini, filii merces fructus ven-
tris.

Sicut ſagittæ in manu Potentis: ita filii

excuſſorum.

Beatus vir, qui implevit deſiderium ſuum
ex ipfis: non confundetur, cum loquetur imi⸗
minis ſuis in porta. Gloria Patri &C.
Der F. Pfalm. .

LAuda Jeruſalem Dominum: lauda Deum

tuum Sion.
Quoniam confortavit ſeras portarum tua⸗
rum benedixit filiis tuis in te,
Qui poſuit fines tuos pacem: & adipe fru⸗

menti ſatiat te.

Qui emittit eloquium ſuum terræ, velo-
citer currit ſermo ejus.
Qui dat nivem ſicut lanam, nebulam heut
cinerem ſpargit.
Mittit cryſtallum ſuam ficut buccellas: an-
te faciem frigoris ejus, quis ſuſtinebit.
Emittet verbum ſuum, & liquefaciet ea:
Habit ſpiritus ejus, fiuent aquæ.
Qui annunciat verbum ſuum Jacob, ju-
ſtitigs & judicia ſua Iſraẽl.
Non

8 V ſper der Apoſteln.

Non fecit taliter omni yationi: & judicia

ſua non manifeſtavit eis. Gloria Patri.

Zweyte Veſper von den Apoſteln.
Der 1. Plaia. Dixit Dominus.
Der 2. Pfalm. Laudate pueri.
Der 3. Pſalm.
Bedidi propter quod locutus ſum: ege
autem humiliatus ſum nimis.
Ego dixi in exceſſu meo, omnis homeo
merdax.
Quid retribuam Domino: pro omnibus
quæ retribuit mihi.
Calicem ſalutaris accipiam: & nomen
Domini invocabo.
Vota mea Domino reddam coram omni
populo ejus: pretioſa in conſpectu Domi-
mi mors ſanctorum ejus. V
O Domine, quia ego ſervus tuus: ego
ſervus tuus, & filius aneillæ tuæ.

Diripuiſti vincula mea: tibi ſacrifieabo

hoſtiam laudis: & nomen Domini invocabo.
Vota mea Domino reddam in conſpectu
omnis populi ejus: in atriis domũs Domini,
in medio tui Jeruſalem. Gloria Patri.
Der 4. Pſalm.
R convertendo Dominus captivitatem Si-
A no: facti ſumus ſicut conſolati.
Tunc repletum eſt gaudio os noſtrum
& lingua noſtra exultatione.
Tune

de

ien

35

mel

ee!
rens
mn
Kent.
Ib⸗
Uetes
totes

Dep

Unone
6nen
Auitt
ume
onnes
Woin
edon
I
ne
ls
utk
bo⸗

Veſper der Apoſteln. 89
Tunc dicent inter gentes, magnificavit
Dominns facere cum eis.
Magnificavit Dominus facere nobiſeum
facti ſumus lætantes.
Converte Domine captivitatem noſtram,
ſicut torrens in auſtro.
Qui ſeminant in lachrymis: : in exultati-
one metent.
Euntes ibant & flebant: mittentes ſemi.
na ſua.
Venientes autem venient cum exultatio-
ne portantes manipulos ſuos. Gloria.

Rin Der 5§. Pſalm.
Domine probâſti me & cognoviſti me:
me tu cognoviſti ſeſſionem meam, & re-

al ſurrectionem meam.
Intellexiſti cogitationes meas de longe:
ſemitam meam & funiculum meum inve-
ſtigaſti.
t omnes vias meas prævidiſti: quis non
in eſt ſermo in lingua mea.
Fece Domine tu cognoviſti omnia no-
viſſima & antiqua: tu formâſti me & poſu-
