intent. . Pro.. .
Memento, Domine Deus meus, vi-
vorum & mortuorum, eorum preæſer-
tim, pro quibus orare ſoleo, debeo,
intendo, qui pro me orant, pro quibus
à me orari vis. Omnibus iſtis Sacrifi-
cii hujus valorem juxta beneplacitum
voluntatis tuæ & debitum voluntatis
meæ diſpenſa. Da Eccleſiæ vivorum gra-
tiam & auxilium, animabus purgatorii
ſolatium & refrigerium, mihi omne me-
ritum & fructum, cujus ex hoc Sacrifi-
cio ſum capax, & in Sanctitate finalem
perſeverantiam. Tibi gloria, & gratia-
rum actio, & pleniſſima ſubjectio in ſæ-
cula, Amen.

Ad Sanctos.

—0 Virgo doloroſiſſima, Regina Mar-
tyrum, quæ filio tuo in cruce pen-
denti aſtitiſti, omnésque Sancti & San-

ctæ in cœlo, præſertim qui apud crucem

Redemptoris mei ſtetiſtis, pro me inter-
cedere dignemini: ut Sacrificium hoc in-
cruentum, quod peragam in commemo-
ratio-

.
1

Nim e!

Mnc⸗
mn hhol
etabile

47

11

1

.6
. poſe Miſſum. 137
che en ;
. Pertitre⸗ rationem illius cruenti in cruce, ad con-
ſequendum copioſos utriusque fructus
fiat acceptabile in conſpectu Altiſſimi,

Amen.

nun pradr.

n o udbu

PRO FERIA VI.
Plettwm

an Jalve intra me falutaris victima, pro
me, & humano genere olim in pati-
bulo crucis & hodie in altari oblata! Sal-
ve nobilis & pretioſe ſanguis de vulne-
ribus crucifixi Domini mei profluens,
& peccata totius mundi abluens! Cor-
pus tuum & Sanguis tuus, Domine JE-
ſu Chriſte, cuſtodiat corpus meum & a-
nimam meam in vitam æternam, Amen.

4 Ad Patrem.

,Negm . Qrid tibi, O Pater miſericordiarum!
ineher⸗ rependam, qui mundum ſic dilexi-
aibin ſti, ut filium tuum unigenitum dares,
elenn non modèò, ut mortem pro ſalute no-
breing ſtra ſubiret, verùm etiam, ut in cibum
Wuntn animarum noſtrarum daretur, eſſétque
nNNNNnObiſcum usque ad conſummationem
ſecu⸗

el o Cnt
Ctefnlen
Artir
ldee ne⸗

138 Incenſum Per. 6. 1

ſæculi! Ecce dilectiſſimum Filium, quem, IMulid-
licèt indignus, tuo beneficio ſuſcepi, in!
gratiarum actionem tibi offero. I
Ecce Hoſtia ſancta, beneplacens, & di
perfecta in odorem ſuavitatis oblata.
Ecce Agnus ſine macula, qui coram
tondentibus ſe obmutuit; qui alapis
cæſus, ſputis illitus, opprobriis affectus,
os ſuum non operuit. Aſpice, pie Pa-
ter, unicum Filium, pro me tam impia
paſſum, & dum dilecti Filii cruenta pa-
tent vulnera, mea remitte placatus ſce-
lera. Oro te, Domine, per hunc Redemp-
torem meum, per crucem & paſſionem 1
ejus, fac me currere viam mandatorum l
tuorum: ut in numerum electorum tuo- Whemin
rum admitti, téque in gloria tua cum
eodem Filio & Spiritu S. æternum intue- 8
ri & laudare merear, Amen.

Ad Filium.

uid tibi, O Domine Eſu Chriſte,
Fili Dei vivi, rependam? qui non
tantùm carnem meam paſſibilem aſſume-
re, & pro me mori, verùm etiam in
eadem animata carne tua ad me venire
dignatus es: ut carne tuàâ carn! meæ, &
animaà 1†

poß iſm. 139

liim g⸗ animâ tuâ animæ meæ unitâ unum quo-
Go dammodo tecum fierem, tuæque huma-
fem, nitatis ſactus conſors, fierem & conſors
egheen, divinitatis.

uts don O JEſu, Redemptor meus! tuus ſum
1

ies ego, accipe me: nam tuo ſanguine, pre-
in tio ſane magno, emiſti me.
JEſu! tu es Agnus Dei, qui tollis
NeN Peccata mundi, qui es vivus, ſimul oc-
nimi ciſus; qui dignus es, accipere virtutem
ienem & honorem & divinitatem; tibi totum
me dono, te adoro, te exalto, tibi gra-
tias, tibi honorem, tibi amorem defero
& conſigno.
JEſu! O Amor pro me crucifixe!
rOgo per cruciatus illos tremendos, quos
ſuſtinuiſti pro me, maximè in illa hora,
ennim quando ſacratiſſima anima tua egreſſa eſt
an de benedicto corpore tuo, ut miſerearis
Peccatricis animæ meæ in egreſſu ſuo,
eäâmque paradiſi januam gaudenter intro-
Chie ire concedas: qui vivis & regnas cum
Patre & Spiritu Sancto in ſæcula &c.

nANetore;
Cedorenne

Pori du

7
lll

coinor

laralime Ad Spiritum Sanctum.

n etiam
Nol mee,
A

t quid tibi rependam, Spiritus S.
Deus, qui corpus & Sanguinem Do-
mini

140 Incenſum Fer. 6. poſz Miſſam

mini noſtri JEſu Chriſti in Sacrificium em-
& edulium mihi præparäâſti? Munus ob- Iuaft
latum ſuſcipe, Domine, ad laudem & tlile
gloriam tuam, méque tibi & Patri, ac unk
pariter Filio conſecra in domicilium.
O dulcis hoſpes animæ meæ; per te Muds
& cum te Pater & Filius apud me faci- uln
ant manſionem! O Virtus Altiſſimi! tuâ
ſanctàâ virtute dignanter operare: ut
quod paſſionis Domini noſtri Eſu Chri-
ſti myſterio gerimus, piis affectibus con-
ſequamur, & per temporalem ejusdem Umn
mortem, quam veneranda teſtantur myy- Min
ſteria, vitam te nobis dediſſe perpetuam
confidamus per JEſum Chriſtum Salvato- u

rem, qui cum Patre in tua unitate vivit memd
& regnat in ſæculorum ſæcula, Amen. (nibn

Oblatio.

anctiſſima Trinitas, Dominus meus 0
& Deus meus! ſuſcipe hodie per ma-
nus ſervi tui hoc ſacroſanctum Sacrifici- 1
um, verum corpus & ſanguinem Domi-
ni noſtri JEſu Chriſti in commemora-
tionem paſſionis & mortis illius. Suſcipe
juxta applicationem à me factam. 4
Memento, Domine, mei, omnium 9
que,

Sabbato ante Miſſam. 141

que, pro quibus oravi & orare debui.
Pacem tuam noſtris concede tempori-
bus, & ab Eccleſia tua cunctam repelle
nequitiam. Benefactoribus noſtris ſem-
piterna bona retribue, & omnibus fide-
libus defunctis requiem æternam conce-
de, per Chriſtum Dominum noſtrum
Amen.

Commendatio.

JEſu! O Amor pro me crucifixe!
ego me tibi commendo, quemad-
modum tu moriens in cruce in manus
Eyenen Patris te commendàâſti. Oro: Serva me,
ihmihs ſanctifica me, & benedic mihi, ſicut fa-
Wmulæ tuæ S. Hedvvigi de cruce manu
dexterâ benedixiſti: In nomine Patris
† &ꝝ Filii & Spiritûs ſancti, Amen.

ACCESSUS
PRO SABBATO

N
6*

ninenDon B. WkRIT. V.
Connend Sacer.
Uins dul

Ad Sacer dotem.

ſickann.

mei, onn Gacerdotes ſancti erunt Deo ſuo, & non pol-
luent

„

142 lIucenlum Sabbato

luent nomen ejus: incenſum enim Domini,
& panes Dei ſui offerunt, & ideo ſancéti erunt.
Levit. 21.

PRE C⸗ẽS.

Maria, Dei Genitrix virgo, Mater
„ ſummi Sacerdotis, pro me indigno
Sacerdote, qui Miſſam celebrare inten-
do, intercedere digneris!

Dirigatur Domine oratio mea &c.
Ego volo celebrare &c. pag. 79.

E S. Ambroſio:

umme Sacerdos, & verè Pontifex E-
ſu Chriſte, qui te obtuliſti Deo Pa-
tri Hoſtiam puram & immaculatam in
ara crucis pro nobis miſeris, & pecca-
toribus, & qui dediſti nobis carnem tuam
ad manducandum & ſanguinem tuum ad
bibendum; rogo per eundem ſanguinem
tuum, magnum ſalutis noſtræ pretium:
rogo per hanc miram & ineffabilem cha-
ritatem tuam, quàâ nos miſeros & indig-
nos ſic amare dignatus es, ut lavares nos
à peccatis noſtris in ſanguine tuo: doce
me ſervum tuum, quem inter cætera do-

it, ante Myam. 143

mna tua, etiam ad officium ſacerdotale
m vocare dignatus es, nullis meis meritis,
ſed ſolâ dignatione miſericordiæ tuæ ;
doce me, quæſo, per Spiritum Sanctum
tuum tantum tractare myſterium eâ re-
verentiâ & honore, eâà devotione & ti-
im more, quibus oportet & decet.
Propter magnam clementiam tuam
concede mihi miſſarum ſolemnia mundo
u, corde & purâ mente celebrare. Libera
cor meum ab immundis & nefandis, va-
7h nis & noxiis cogitationibus. Da mihi
„ virtutes ſanctas, quibus repletus bonâ
conſcientià ad Altare tuum accedam:
ita ut hæc cœleſtia Sacramenta effician-
lr tur mihi ſalus & vita. Tu enim dixiſti
ore tuo ſancto & benedicto: Peanis,
gquem dabo, ecaro mea eſz, bro mundi
1vitg. Ego ſum ponis vivus, qui de cœlo
deſoendi. Si quis manducaverit ex hoc
bane, vivet in zæternum.
um Igitur panis ſancte, panis vive, panis
lence munde, veni in cor meum, intra in ani-
& mam meam, ſanctifica me, vivifica me,
in & munda me ab omni inquinamento car-
in nis & ſpiritũs. Eſto continua ſalus animæ
Nn & corporis mei: repelle à me inſiglanies
mihi

144 Incenſum Sablbato

mihi hoſtes: ut recto tramite ad tuum
regnum perveniam: ubi non in myſte-
riis, ſed facie ad faciem te videbimus:
ubi me de te ſatiabis ſatietate mirificâ,
itâ, ut nec eſuriam, nec ſitiam in æter-
num, qui cum eodem Deo Patre & Spi-
ritu S. vivis &c.

Applicatio.
Ee itaque omnipotens ſempiterne
Deus, famulus tuus & Sacerdos in- j
dignus introibo ad Altare tuum, & im-
molabo Sacrificium Corporis & Sangui-
nis Domini noſtri JEſu Chriſti eâdem
intentione, eâdem mente, ſicut idem
Dominus noſter in ultima cœna inſtituit,
& in cruce conſummavit, factus Sacerdos nes
ſuæ victimæ, & victima ſui Sacerdotii, it
idque offero lot
Primò In adorationem divinæ Maje- an

cultum hyperduliæ Virginis Matris, quæ
nobis Deum-hominem genuit. In cul-,
tum quoque duliæ omnium Sanctorum,
Ppræſertim..
2dò In gratiarum actionem pro om-
nibus gratiis, quæ mihi, aliisque homi-
nibus

ante Miſſam. 14 5

Im nibus per interceſſionem Beatiſſimæ Vir-
ginis Mariæ Dei Genitricis, unquam da-
tæe, & quæ dandæ.
ztid In ſatisfactionem pro omnibus
3 peccatis, quæ à me, aliisque homini-
nel bus, & animabus purgatorii ſunt com-
miſſa.
4tò Ad impetrandum domui noſtræ
illis, pro quibus celebrare & orare
unMen intendo, auxilium in temporalibus &
incrementum in ſpiritualibus.
Stò Demùm quoad fructum ſpecialem
& primarium offero Sanctiſſimum hoc
Sacrificium pro.. ad intent. O cle-
mentiſſime Deus, dare digneris deſide-
atum effectum!
Oro etiam, Domine Deus meus, pro
wivis & defunctis, pro quibus orare ſo-
leo & debeo, & pro quibus oratio mea
B tibi grata eſt & acceptabilis: omnibus
præſtare digneris auxilium gratiæ tuæ,
I prout expedit ad gloriam tuam, & illo-
mit hd rum ſalutem, Amen.

m mndoron
D Ad Ss. Trinitatem, é; Sanctos.

en ol Dater de cœlis Deus, Pater potentis-
Uioge be ſime! ut dignè celebrem ſacrificium
Nb⸗ G 2 Miſſæ:

146 Incenſum Sabbato

Miſſæ: oro per amorem dilecti Filii tui
& Spiritùs ſancti dignifica me! icem
Fili Redemptor mundi Deus, Fili ſa-
pientiſſime! ut dignè celebrem Sacrifici-
um Miſſæ: oro per amorem Patris tui 10
& Spirits ſancti, illumina me!
Spiritus S. Deus, Spiritus puriſſime!
ut dignè celebrem Sacrificium Miſſæ: aatin
oro per amorem Patris & Filii, purifica
me!
Mater Chriſti, S, Maria, Mater divi-
næ gratiæ, mater puriſſima! ut dignè ce-
lebrem Sacrificium Miſſæ: oro per amo- ip
remn dilectiſſimi Filii tui, Dei-hominis,
impetra mihi divinam gratiam, animæ-
que & corporis puritatem.
Omnes Sancti & Sanctæ Dei, præſer-
tim ſancti Patroni mei, & quorum ho- mtiee
die celebratur memoria, ut dignè cele-e
brem Sacrificium Miſſæ, intercedite pro
me!

G

Actus Latrik:

Sanctiſſima Trinitas, una ſuprema &
infinita Majeſtas! ad ſanctum Altare tu-
um nunc accedo de gratia tua juſtifican- (
te confiſus. Te amo, te adoro, tibi ſa-
cri-

Nr,

ndirlin
e

boſt Miſſam. 147

crifico, tibi laus, honor & gloria ab om-
De s ni creatura in ſæcula ſæculorum, A-
Den, NMi! men
Dren Cenf

PRO SABBATO.
Anima Chriſti ſanctifica me &c. pag. 85.
Gratiarum Actio.

(ratas ago tibi, Domine Sancte Pa-
ter omnipotens æterne Deus! gra-
tias tibi, Domine Fili unigenite, JEſu
Chriſte! Gratias tibi, Domine Spiritus
S. unus cum Patre & Filio Deus! Gra-
tias tibi, O beata Trinitas! quòd San-
um ctiſſimum Corpus & Sanguinem Domi-
ni noſtri Eſu Chriſti offerre & ſuſcipe-
re meruerim. .

Oblatio.

anctiſſime Pater! Ecce ego indignus
famulus tuus, confidens de tua in-
minmem effabili pietate ſuſcepi dilectiſſimum Fi-
un Ame lium tuum Dominum noſtrum JEſum
unfahfe Chriſtum eumque in pectore meo adhuc
dr,m continco. Illum ergo dilectiſſimum Fi-
C 3 lium

148 Incenſum Sabbato

Iium tuum in modum juſti Simeonis in
ulnas meas ſuſcipiens offero tibi tali affe-
&u & intentione, quali ſemetipfum ad
laudem tuam obtulit jacens in Præſepio,
& pendens in cruce. Reſpice, pie Pater,
ad hanc oblationem, quam ego indignus
famulus tuus offero tibi Deo meo, vi-
vo & vero, ad æternam laudem & glo-
riam, infinitumque beneplacitumtuum.
Offero tibi illum pro me, & pro om-
nibus, pro quibus teneor, & ſoleo ora-
re, & quidem quoad fructum Sacrificii
ſpecialem offero juxta applicationem à
me factam. Offero tibi eundem in Sa-
crificium laudis, & gratiarum actionis an
propter immenſam gloriam tuam, &
propter omnia dona & beneficia mihi I
& omnibus fidelibus præſtita & præ- llt
ſtanda. e
Offero tibi illum pro remiſſione pec-
catorum meorum & ſatisfactione pœna-
rum, pro quibus exſolvendis, cum lon- ün
gè ſim impar, ideo tibi, Pater digniſſi-
me, exhibeo Satisfactionem dilectiſſimi
Filii tui, quâ univerſa mundi peccata
in cruce expiavit. ilnn
Offero tibi illum ad impetrandum gra- in
tiam

,0) . 5
lit⸗ ante Miſſam. 149

tiam tuam, quæ me à malis & peccatis
præſervet, & in omni corporis & ani-
mæ neceſſitate aſſiſtat, & per felicem
obitum ad gaudia perducat æterna.
„Demum offero tibi illum pro anima-
dm bus in purgatorio, rogans: ut per hu-
jus ſalutaris Hoſtiæ infinitum valorem
peccata earum condones, & à peœnis
clementer abſolvas, Amen.

Ad JEſum éy Virginem AMatrem.
JESU dulciſſime! Tu es fructus
ventris Virginalis, quem modèò in
Altari obtuli, quem in ſacro convivio
manducavi! Te amo! Te adoro! Tu,
O JEsU clementiſſime, per Virginem
Matrem tuam hujus Sacrificii à me ob-
lati deſideratum tribue effectum. Me-
mento etiam mei, ſervi tui inutilis &
indigni: fac! ut ſis mihi, quod vis eſſe
mihi; ut ſim tibi, quod vis me eſſe ti-
bi; & quod ut eſſes mihi, & ego eſſem
tibi, te feciſti Sacrificium, convivium,
cibum, potum mihi. Miſerere quoque
& gratiam præſta omnibus, pro quibus
oravi, & pro quibus orare debet.
GAm Salve Sancta Parens, Virgo Maria!
c 6 4 ecce

rWe
uud ece⸗

150 Incenſum Miſſa

ecce dileétiſſimum Filium tuum, quem:

de Spiritu S. concepiſti, quem Virgo
genuiſti, in Sanctiſſimo Sacrificio obtu-
li, in Sanctiſſimo Sacramento ſumpfſi, &
intra me contineo. Illum ad modum ju-
ſti Simeonis in ulnas meas ſuſcipiens of-
fero tibi, matri ſuæ dilectiſſimæ: O Ma-
ter pulchræ dilectionis, & timoris & ag-
nitionis & ſanétæ ſpei! impetra mihi à
ſuaviſſimo Filio tuo, Deo-Homine, Re-
demptore meo, dilectionem, quàâ dili-
gam DEUM ex toto corde meo; timo-
rem, quo divertam à malo; agnitionem,
quàâ in fide vera perſeverem, Spem vitæ
æternæ, quæ non confundat. Demum
maternam tuam, Filiique tui peto bene-
dictionem: Me cum prole pia benedicat
† Virgo Maria, Amen.

ACCESSUS
Ante Miſſam Defunctorum.

Dirigatur Domine oratio mea &c.
Ego volo celebrare &c. pag. 79.
Applicatio.
beatiſſima Trinitas, unus Deus,

unus Dominus! ego ordinatione tuàâ
Sacer-

0

6

7
la.

pro Defunctis. 1 5r

in Sacerdos oblaturus venio incruentum
WSacrificium veri Dei-hominis Eſu Chri-
ſti, verè & realiter in ſacra hoſtia præ-
u ſentis, qui ſeipſum obtulit victimam in-
cruentam in ultima cœna, & victimam
cruentam in cruce. Sacrificium hoc
Primò, Quatenus adoratorium eſt,
offero in adorationem divinæ Majeſta-
tis tuæ, & in ſupremum cultum Latriæ.
Unde omnium in purgatorio animarum
actus adoratorios, quos illæ unquam ex-
ercuerunt in vita ſua, in cor meum con-
traho, tuædque Majeſtati repræſento, &
m in illis, & cum illis te adoro in Deitate,
te glorifico in Majeſtate, te magnifico
fir krdo in Sanctiſſimo Sacrificio, quod divinæ
Majeſtati tuæ offerre volo, & quidem
primariò ac ſpecialiter pro anima. pro
EUS animabus...
nchnr. 2dò, Quatenus Sacrificium Miſſæ eſt
gratiarum actorium, offero in gratiarum
actionem pro omni eo, quod huic ani-
9 me, pro qua (bis animabus, pro qui-
bus) ſacrificare intendo, contuliſti in
ms Deu tempore, & collaturus es in æternitate.
ünmren 3ti0., Quatenus Sacrificium Miſſieæ eſt
S ſatisfactorium, offero totam ſatisfactio-
GC 5 nem

152 Incenſum Miſe

nem pro anima illa pro qua (anima-
Sus illis, pro quibus,) ſacrificare inten-
do. Quodſi hæc anima Sacrifiii capax
jam non eſt, (bhaæ anima ſacrificii capa-
es jam non ſunt) offero pro alia anima,
vel animabus, ſive pro vivis, proùt me-
liori modo offerre, & applicare poſſum.
Atò, Quatenus Sacrificium eſt impe-
tratorium, offero ad impetrandum ani-
mæ illi, pro qua (animablus illis, pro
quibus) ſum celebraturus, liberationem
à pœnis purgatorii, ſive levamen in il-
lis. Item ad impetrandum, ut aliis etiam
Sacrificiis, fideliumorationibus, & ope-
ribus ſatisfactoriis adjuvetur. (Adju-
ventur.) Eum autem omnem Sacrificii
fructum, cujus anima illa capax non eſt,
vel non indiget; (animæ illæ capaces
non ſunt, vel non indigent) offero &
applico pro illis, ſive vivis, ſive defun-
Gtis, pro quibus magis eſt acceptabilis.
O Deus meus, cedat ad gloriam tuam,
& ſalutem meam, atque creaturarum
marum! Amen.

Ad §s. Trinitatem & Sanctos.

—0 Pater miſericordiarum, & Deus to-
tius

bro Defunktis. 153

tius conſolationis, animæ illi, pro
qua (gquibus) ſacrificabo, miſericordi-
am concede perpetuam: ut ei (eis) pro-
ficiat hoc Sacrificium in æ&ternum, ſicut
ſperavit & credidit. (Speraverunt &
crediderunt) Me autem famulum tuum,
O Pater æterne, ſanctifica, & ſanctifi-
cando dignifica: ut Sacrificium tibi Al-
tiſſimo oblaturus, in conſpectu tuo dig-
ne compaream, fiätque Sacrificium jllud
Majeſtati tuæ acceptabile in conſpectu
tuo. Inſuper conſcientiam meam, cle-
mentiſſime Pater, gratiâ tuâ ſalutari vi-
ſitando purifica, & purificando dignum
habitaculum præpara: ut veniens in ſa-
cro convivio Eſus Chriſtus Filius tuus
Dominus noſter, paratam ſibi in mein-
veniat manſionem, Amen. .
JEſu, vita & reſurrectio noſtra,
qui tuam nobis carnem, & ſangui-
nem in cibum, potuúmque dediſti, per
infinitum hunc amorem ſupplex oro:
miſerere animæ, pro quà (animalus,
Pro quibus) ſacrificabo, ut mox tecum
edat᷑ & bibat (edant & bibant) ſuper
menſam tuam in regno tuo. Miſereré
etiam mei, Sacerdotis indigni, & præ-
G 6 ſta:

154 Incenſum Miſſee

ſta: ut debitâ cordis contritione, & de-
votione, integrâ corporis caſtitate, &
animæ puritate celebrare valeam divi-
num iſtud & cœleſte Sacrificium, ubi ca-
ro tua in veritate ſumitur, ubi ſanguis
tuus in veritate bibitur: ubi tu es Vi-
ctima & Sacerdos, mirabiliter & ineffa-
biliter conſtitutus. Igitur O JEfu, mun-
da me, & mundabor!

S. Spiritus, conſolator optime,
miſerere animæ, pro qua (animabus,
proquibus) ſacrificabo; da illi (illis ſan-
ctæ conſolationis dulcedinem, refrigerii
ſedem, quietis beatitudinem, & luminis
claritatem. Miſerere etiam mei, pecca-
toris coram te, & præſta: ut corpus
& fanguinem Domini noſtri Eſu Chri-
ſti in Altari dignè, ſanctéque offeram &
ſumam, atque ex hoc Sacrificio mihi &
illis, pro quibus ſum oraturus, conſe-
quar ſalutem & benediétionem in corpo-
re & anima, in terra & in cœlo. Igitur,
O ſancte Spiritus doce me, dignifica
me, ſanctifica me!
Sancta Maria, Dei Genitrix Virgo⸗
Mater Gratiæ, Mater miſericor-
diæ,

in

urton

pro Defunktis. 155

diæ, gratiam & miſericordiam impetra
animæ illi, pro qua (animabus illis, pro
quibus) Miſſam celebrare intendo: ut
pretioſo Filii tui fanguine redempta (re-
demptæ) cum omnibus Sanctis æterna
in gloria numerari mereatur. (merean-
tur.) Gratiam etiam mihi impetra Sa-
cerdoti: ut Filium Dei unigenitum, cu-
jus dignum fuiſti habitaculum, digneè
offeram, & dignè ſuſcipiam.

vos Ss. Angeli, omnésque Electi
Dei, intercedite pro anima, pro qua
Lanimabus,;proquibus) accedo ad altare:
ut in Hectorum conſortiumrecipi merea-
tur; (mereantur;) intercedite pro me
indigno Sacerdote: ut dignè celebrem
ſanctiſſimum Sacrificium Miſſæ, Amen.
Ant. Sacerdotes tui Domine induantur ju-
ſtitiam.
v. Domine exaudi orationem. . Oremus.
QO'unipotens & miſericors Deus, humilita-
tis meæ preces benignus intende; & me
famulum tuum, quem nullis fuffragantibus
meritis, ſed immensàâ clementiæ tuæ largita-
te cœleſtibus myſteriis ſervire tribuiſti, dig-
num ſacris altaribus fac miniſtrum: ut, quod
meâ voce depromitur, tuâà ſanctificatione fir-
G 7 metur.

156 Incenſum Mißſce

metur. Per Chriſtum Dominum noſtrum, A-

RECESSUS
Poſt Miſſam Defunctorum.

Sacrum convivium, in quo Chri-
ſtus ſumitur, recolitur memoria
Paſſionis ejus, mens impletur gratiâ, &
futuræ gloriæ nobis pignus datur! O
JEſu dulciſſime! corpus tuum ſanctifſſi-
mum, & ſanguis tuus pretioſiſſimus eſt
ſacrum illud convivium, quod ipſe no-
bis paräâſti; ad hoc per gratiam tuam e-
go inops & pauper acceſſi, in hoc re-
colitur memoria amariſſiwæ paſſionis
tuæ, potiſſimum crucifixionis in monte
Calvariæ, quando tribus horis in cru-
ce medius inter duos latrones pependi-
ſti, ſanguinem fudiſti, & in manus Patris
inclinato capite ſpiritum tuum tradidi-
ſti, teipfum' ſic offerens in Sacrificium
cruentum. Rogo igitur, O Efſu Chriſte
pro nobis crucifixe! rogo per ſancétiſſi-
mum corpus tuum, quod in hoc ſacro
convivio ſumpfi, per pretioſiſſimum ſan-
guinem tuum, quem potavi, per ſacra-
tiſſi⸗

nun ſnn

ls

lnlonun

pro Defunbtis. 157

tiſſimam paſſionem tuam, quam vene-
ror, per bæc rogo: ut anima mea, quæ
neſcit, an odio vel amore digna, in
ſacro convivio ſpiritualiter refecta, gra-
tiâ tuâ ſanctificante repleatur, & futu-
ræ& gloriæ pignus illi detur. Itaque

Anima Chriſti ſanctifica me &c. pag. 85.

Oblatio.

—0 beatiſſima Trinitas, unus Deus,
unus Dominus! gratias ago! quod
incruentum Sacrificium veri Dei-homi-
nis, Eſu Chriſti, verè & realiter in ho-
ſtia conſecrata præſentis divinæ Maje-
ſtati tuæ offerre potuerim. Hoc Sacri-
ficium per me oblatum
Primò, Quatenus eſt adoratorium,
clementiſſime ſuſcipere digneris, in ad-
orationem ſupremæ Majeſtatis tuæ,
animâmque, pro qua animäsque, pro
quibus) obtuli, Sanctorum tuorum ju-
beas jungi conſortio: ut te Dominum
Deum ſuum cum omnibus Sanctis ado-
rare valeat (valeant) in cœlo.
2dò, Quatenus eſt gratiarum actori-
um: gratias ago, quòd ego indignus Sa-
cerdos ad ſanctum altare celebraturus
ſim

158 Incenſum Miſſie

ſim admiſſus, itemque quòd anima iſta
animæ iſtæ) Sacrificii à me oblati fa-
Eta J particeps. (Fuacta ſint partici-
es.) ⸗
2 3tid, Quatenus Sacrificium oblatum
eſt ſatisfactorium: exhibeo ſatisfactio-
nem & pretium ſanguinis Domini noſtri
JEſu Chriſti, ut hoc Sacrificio anima
illa purgata obtineat (oenimæ illæ pur-
gatæ obtineant) indulgentiam, & ad
refrigerium perveniat (pverveniant)
ſempiternum.
4td, Quatenus eſt impetratorium,
rogo clementiſſime Deus, impetret ani-
ma illa, (impetrent animæ illæ) pPœnas
purgatorii virtute hujus Sacrificii ceſſa-
re, aut mitigari. Impetret (impetrent)
etiam, ſanctæ Eccleſiæ ſuffragiis, jeju-
niis, eleemoſynis, aliisque bonis operi-

bus adjuvari: ut citò pervenire merea-

tur (mereantur) ad requiem ſempiter-
nam. Denique omnis hujus Sacrificii à
me oblati fructus, cujus anima illa ca-

pax non eſt, (animæ illæ cabaces non

ſunt) cedat, O Deus meus, ad laudem
& glioriam nominis tui, ad utilitatem
meam & illorum, pro quibus orare vel
ſacri-

Cercotenmnee
Ten

NCTN

M n

ATN

pro Defunctis. 159

i ſacrificare obligor, ſive oportet. Præci-
nin it puè dare digneris Eccleſiæ ſanctæ incre-
e hi, mentum & pacem, infidelibus & hœre-
Gemig ticis donum veræ fidei, Regibus & Prin-
cipibus Chriſtianis veram concordiam,
Anchlm Amicis & benefactoribus bona ſempiter-
kttfitio. na, inimicis charitatem, captivis inter
ömminofn infideles ſanctam conſolationem, agoni-
fed mnim zantibus felicem mortem, defunctis re-
iu le m. quiem æternam, mihi ſervo tuo coram
ud te ſervire in ſanctitate & juſtitia omni-
t bus diebus vitæ meæ, Amen.

Maria Mater Dei, omnésque San-

Frntm „ cti, & Sanctæ Dei: orate pro ani-
er ma, pro qua (animabus, pro quibus) Miſ-
.

ſam celebravi! orate pro me indigno Sa-
cerdote nunc & in hora mortis meæ! A-
men.

rfei celr.

Benedictum ſit dulce nomen. pag. 70.

INCENSUM LATRIE,

en
1.

MIe Velet-

4 Quod ſunt ex parvis Officiis
*D ORK ATIONES al DEUM,

nes 1E . . . .
Atwin Unum in Eſſentia, Trinum in Per-
Witnen ſonis.

8oNte ſo;, OFFI-

ſcl.

Ocium
OFFICIUM

de di vinis perfectionibus,
Pro die Dominica, Martis, & Jovis.

MATUTINUM,
De Gloria & AMajeſtate DEl.

enedicta ſit ſancta & individua Trini-
tas, Pater, & Filius, & Spiritus S.
unus DEUS, unus Dominus, nunc &
ſemper, & per infinita ſæcula ſœæculorum,
Amen.
Y. Domine labia mea aperies.
B. Et os meum annunciabit laudem
tuam.
7. Deus in adjutorium meum ꝛintende.
B. Domine ad adjuvandum me feſti⸗
na. Gloria Patri &c.
Invitatorium: Dominum Deum no-
ſtrum * venite, adoremus. Gloria Patri
&cc. Dominum Deum noſtrum* venite,
adoremus.

E Canticis.
Benedidus es, Domine, Deus Patrum

Kai
I Hnn

istem
et ett
I biſend
Urmeroc
Adu, in
r un.
in

UI
inilu,
i, ponis

A,

VeD5I.

Gidunkiri
KDrtn.
s, Mned
Elealonn,

elles,

hit hoten

eunnintence
Un ne keli

Deun po-⸗
Norubatri
n renle,

ens Latun

1.

de divinis Perfelctionilus. 161

noſtrorum & laudabilis & glorioſus in
Sæcula.
Benedictus es in throno regni tui: &
ſuperlaudabilis & ſuperexaltatus in Sæ-
cula.
Benedicant te omnes Angeli & Sanéti
tui: & laudent te & glorificent in Sæ-
cula.
Benedicant te cœli, terra, mare, &
omnia, quæ in eis ſunt: & laudent te,
& glorificent in Sæcula.
Benedicite omina opera Domini Do-
mino: in omni loco dominationis ejus
benedic anima mea Domino. Gloria
Patri..
e Deum laudamus: te Dominum con-
fitemur: Te æternum Patrem: om-
nis terra veneratur.
Tibi omnes Angeli: tibi cœli & uni-
verſæ poteſtates.
Tibi Cherubim & Seraphim: inceſfa-
bili voce proclamant.
Sanctus, ſanéctus, ſanctus Dominus
Deus Sabaoth.
Pleni ſunt cœli & terra: Majeſtatis
gloriæ tuæ.
Te glorioſus Apoſtolorum chone
e

162 Ocium

Te Prophetarum laudabilis numerus.
Te Martyrum candidatus laudat ex-
ercitus.
Te per orbem terrarum ſancta con-
fitetur Eccleſia
Patrem immenſæ Majeſtatis,
Venerandum tuum verum, & unicum
Filium,
Sanctum quoquè Paraclitum Spiritum.
Tu Rex gloriæ Chriſte.
Tu Patris ſempiternus es Filius.
Tu ad liberandum ſuſcepturus homi-
nem: non horruiſti virginis uterum.
Tu devicto mortis aculeo: aperuiſti
credentibus regna cœlorum,
Tu ad dexteram Dei ſedes: in gloria
Patris. .
Judex crederis eſſe venturus.
Te ergo quæſumus, tuis famulis ſub-
veni: quos pretioſo ſanguine redemiſti.
ternà fac cum Sanctis tuis in gloria
numerari. .
Salvum fac populum tuum Domine:
& benedic hæreditati tuæ:
Et rege eos: & extolle illos usque in
X*ternum.
Per ſingulos dies benedicimus te⸗
Tt

L.,
Clsnnen
d hutr er

Nlnck an.

ti,
n, Ennieum

n ittun.

e derulti
i,
K:in gonn

tun.
bannls db⸗
nerecenit.
Donne:
soquein

lus te.

de divinis Perfectionibus. 163

Et laudamus nomen tuum in ſæculum:
& in ſæculum ſœculi.
Dignare Domine die iſto: ſine pecca-
to nos cuſtodire. .
Miſerere noſtri Domine, miſerere no-
ſtri.
Fiat miſericordia tua Domine ſuper
nos: quemadmodùm ſperavimus in te.
In te Domine ſperavi: non confun-
dar in æternum.

LAUDES

De immenſitate & incomprehenſibi-

litate DEI.

enedicta &c. ſicut ad Matutinum.
V. Deus in adjutorium &c.

Ant. Regi ſæculorum. . . Ex Plalterio.

Magnus Dominus, & laudabilis ni-
mis: & magnitudinis ejus non eſt finis.
Benedictum nomen Majeſtatis ejus in
æternum: & replebitur Majeſtatis ejus
omnis terra.
Laudate Dominum omnes gentes:
laudate eum omnes populi.
Lauda anima mea Dominum: lauda-
bo Dominum in vita mea.
Con-

164 Oicium

Confitebor tibi, Domine Deus meus,
in toto corde meo: & glorificabo no-
men tuum in æternum. Gloria Patri..
Antiph. Regi Sæculorum immortali
& inviſibili, ſoli DEO honor & gloria.
v. Domine exaudi &c. Oremus.

mnipotens, ſempiterne Deus, qui
dediſti famulis tuis in confeſſione
veræ fidei, æternæ Trinitatis gloriam
agnoſcere, & in potentia Majeſtatis ad-
orare unitatem; quæſumus: ut ejusdem
fidei firmitate ab omnibus ſemper mu-
niamur adverſis. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum, Amen.

PRIMA

De omniſcientia DElI.

Denedicta &c. y. DEUsS in adjut. &c.
Ant. O Altitudo. Ex Plalterio.
Magnus Dominus, Deus noſtéêr, &
magna virtus ejus: & ſapientiæ ejus non
eſt numerus.
Quàm magnificata ſunt opera tua, Do-
mine: omnia in ſapientia feciſti, imple-
ta eſt terra poſſeſſione tuàâ.
Ecce Domine, Tu cognoviſti omnia,
no-

neenre
Urſtin
ori 1 im..,
i imatil
rKgorn.
enur

l Dal, gl
doat ſh ſone

NKme n

un Don-

N.
inatne ce
Milkm⸗ 4
ltt6
tieeies Won

rimmDo-
ti, inpe.

liopnin,

de divinis Perfectionibus. 165

noviſſima & antiqua: mirabilis facta eſt
ſcientia tua.
Beatus homo, quem Tu erudieris,
Domine: & de lege tua docueris eum.
Benedictus es, Domine: doce me ju-
ſtificationes tuas. Gloria Patri &c.
Ant. O Altitudo divitiarum, ſapien-
tiæ & ſcientiæ DEI, quàm incomprehen-
ſibilia ſunt judicia ejus, & inveſtigabi-
les viæ ejus.
X. Domine exaudi &c. Oremus.
L)s; à quo bona cuncta procedunt,
largire ſupplicibus tuis: ut cogite-
mus, te inſpirante, quæ recta ſunt, & te
guber nante eadem faciamus. Per Chri-
ſtum Dominumnoſtrum. Amen. v. Fi-
delium animæ.

TERTIA
De providentia DEI.

enedicta & c. v. Deus in adjutor. &c.
Ant. Miſerere. Ex Pfalterio.
Bonum eſt, confidere in Domino:
quàm confidere in homine.
Qui habitat in adjutorio Altiſſimi: in
protectione Dei cœli commorabi.
0“*

166 Oicium

Dominus regit me, & nihil mihi de-
erit: Dominus ſolicitus eſt mei.
Auxilium meum à Domino: qui fe-
cit cœlum & terram.
Domine, omnes vias meas prævidi-
ſti: in te ſperavi, non confundar in æ-
ternum. Gloria Patri &c.
Ant. Miſerere mei Deus, miſerere
mei: quoniam in Te confidit animamea.
V. Domine exaudi &c. Oremus.
EUS, cujus providentia in ſui diſpo-
ſitione non fallitur, Te ſupplices
exoramus: ut noxia cuncta ſubmoveas,
& omnia nobis profutura concedas. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Fidelium animæ.

S EX T A
De omnipotentia DEI.

enedicta &c. v. Deus in adjut. &c.
Ant. Ex ipſo. Ex Plalterio.
DEUS noſter in eœælo: qui fecit cœ-

lJum & terram, mare & omnia, quæ in

eis ſunt.
Domine DEUS virtutum, quis ſi-
milis tibi? tui ſunt cœli, & tua eſt terra.
Magnus

3 NSole,

de divinis perfectionibus. 167

kiäüiit Magnus es Tu, & faciens mirabilia:
tnd. Tu es DEUS ſolus.
nm i, Diligam Te, Domine, fortitudo mea:
firmamentum meum, & liberator meus.
Mend. Intende in adjuto rium meum: Domi⸗-
IINrine ne, Deus ſalutis meæ. Gloria Patri &c.
Ant. Ex ipſo, & per ipſum, & in ip-
, mret ſo ſunt omnia: ipſi gloria in Sæcula.
tnmmn, F. Domine exaudi &c. Oremus.

Uem mnipotens ſempiterne Deus, infir-
mitatem noſtram propitius reſpi-
ce, atque ad protegendum nos dexte-
hibnoes ram tuæ Majeſtatis extende. Per Chri⸗-
ete a ſtum Dominum noſtrum. Amen. Fide-
un, Anen. lium animæ.

N O N A
De juſtitia & Sanctitate Dei.
1 enedicta &c. y. Deus in adjut. &c.
atir Ant. Oculi Dorini. Ex Plalterio.
len Juſtus Dominus in omnibus viis ſuis:
i tee. & Sanctus in omnibus operibus ſuis.
“ e in uſtus Dominus & juſtitias dilexit:
eguitatem vidit vultus ejus.
n, dis Juſtus es, Domine, & rectum judicium
mekum tuum: juſtitia tua, juſtitia in æternum.
M H Bene-

OGicium

Benedic anima mea Domino: & om-
nia, quæ intra me ſunt, nomini ſancéto
ejus. *
In Te, Domine, ſperavi: in juſtitia
tua libera me. Gloria Patri &c.
Ant. Oculi Domini ſuper juſtos, &
aures ejus in preces eorum.
v. Domine exaudi &c. Oremus.

EUS, qui juſtus es, & juſtitias dile-
xiſti; tribue quæſumus: ut in San-
ctitate & juſtitia coram te ſerviamus
omnibus diebus noſtris. Per Chriſtum
Dominum noſtrum. Amen. Fidelium a-
nimæ.

VESPE RM. l
De amore z bonitate DEI. henn

Donnmnn

enedicta &c. F. DEUS in adjut. &c. Milm
Ant. Deus charitas eſt. Ex Pſalterio.
Confitemini Domino, quoniam bo.
nus: quoniam in ſæculum miſericordia Dne
ejus. ſnohg, ,,
Tu Domine, ſuavis & mitis: & multæ cr.
miſericordiæ omnibus invocantibus te. 6
Bonus es Tu: & in bonitate tua doce
me juſtificationes tuas.

1

Pomno⸗ Co
Lohminibne

1n e
er ſos,
n.
Crenue
Ltitias e⸗
Urin San.

1te Erimn

en Dcenum

eDl

ineeͤ
rm
niercorci

ts: Anwl
emmtibus
tme tmd

de divinis Ferfelctionibut. 169

Cantabo Domino, qui bona tribuit
mihi: & pſallam nomini Domini Altiſſi-
mi.
Benedic anima mea Domino: & noli
obliviſci omnes retributiones ejus. Glo-
ria.
Ant. DEUS Charitas eſt, & qui ma-
net in charitate, in DEO manet, & De-
us in eo.
F. Domine exaudi &c. Oremus.

eus, qui diligentibus te bona invi-
ſibilia præparâſti, infunde cordibus
noſtris tui amoris affectum: ut Te in
omnibus, & ſuper omnia diligentes,
promiſſiones tuas, quæ omne deſideri-
um ſuperant, conſequamur. Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum, Amen. Fide-
lium animæ.

COMPLETORIUM
De miſericordia DEI.

enedicta &c. v. Converte nos Deus
ſalutaris noſter. . Et averte iram
tuam à nobis.
y. DEUS in adjutorium &c.
Ant. Benedictus Deus. Ex Pſalteris.
H 2 Sua-

170 Ocium

Suavis eſt Dominus univerſis: & mi-
ſerationes ejus ſuper omnia opera ejus.
Miſericordia Domini ab æterno, & Pceele
usque in æternum ſuper timentes eum.
Deus miſereatur noſtrè, & benedicat 15
nobis: illuminet vultum ſuum ſuper nos,
& miſereatur noſtri.
Benediétus Dominus meus, miſeri-) ſggh⸗
cordia mea, & refugium meum: ſuſcep-·
tor meus S liberator meus.
Miſerere mei, Deus, miſerere me: 5e
quoniam in te confidit anima mea. Glo-
ria Patri.
Ant. Benedictus Deus, & Pater Do-
mini noſtri JEſu Chriſti, Pater miſeri- len
cordiarum, & Deus totius conſolatio-
nis: qui conſolatur nos in omni tribula-
tione noſtra. . I n

v. Domine exaudi &c. Oremus.

EUS, qui omnipotentiam tuam par-
cendo maximè, & miſerando ma-
nifeſtas, effunde ſuper nos miſericordi-
am tuam: ut dimittas, quæ conſcientia en)
metuit, & adjicias, quod oratio non præ-
ſumit. bPer Chriſtum Dominum noſtrum.
Amen. Fidelium animæ.

nen.
Dommeltinn
Une

OFFI-

D de Eccleſ. triumphante. 171
Mlirertedn
OFFI CIII M
hanil De Fccleſia Triumphante.

