welchen niemand kan ſeelig werden, will ich bis in
mein Grab beſtaͤndig verbleiben: das gelobe und
ſchwoͤre ich N. alſo helffe mir die allerheiligſte
Dreyfaltigkeit, und alle Heilige GOttes, Amen.

Miſereatur tui &c. Indulgentiam. ..

Dminus noſter JEſus Chriſtus te abſolvat,
& ego authoritate ipſius & Sanétorum
Apoſtolorum Petri & Pauli, nec non ſanctiffi-
mi Domini noſtri Papæ N. abſolvo te ab omni
vinculo Excommunicationis, quo teneris pro-
pter hæreſim, in qua vixiſti; & incorporo te
gremio ſanétæ Matris Eccleſiæ, Communioni
fidelium, & participationi Sacramentorum e-
jusdem S. Romanæ & veré Apoſtolicæ Ec-
cleſiæ. In nomine Patris &c.

IHU-

Henig

tGeftlhrgn
fönent Ne le
ſgifemne.
legeren
ſnnr ,in ih
Ebtorimne
iinotsnrh
urdefe
urdeten.
Minchute
tlfteberege,
1Cenben,
,il ih bͤr
M geltend
Alafelirſe
Ots Iren.

Uula,,,

,pon ainctid
ote oi
htetenisro⸗
onarote
Commurioni

(SÆ o S 03
IHURIBULI

AUREI

INCENSUM

SECUNDUM
Quod ſunt
ORATIONES MENTALES
Sive

MEDITATIONES.

Beatus vir... qui in lege Domini meds-
tabitur die ac nocte. Pfal. 1.

MODUS MEDITANDI.
Meditationis natura.

Meaitatio eſt affectuoſa rei alicujus conſide-
ratio ad hoc, ut voluntas moveatur ad
pios affeétus, ad actus virtutum, & ſancta pro-
poſita. Importat igitur ex parte intellectũs con-
ſiderationem, ex parte voluntatis pios affectus,
petitiones, propoſita &c.

Meditationis utilitas & neceſſtas.

LItiis eſt meditatio: quia juxta D. Bern. L.
1. de Conſid. c. 7. Regit affectus, dirigit
actus, corrigit eceſſus, componit mores, vitam
honeſtat & ordinat. Neceſſaria eſt: quia omni-
. no

Modus meditandi.

no requiritur ad vitia extirpanda, ad virtutes
ſolidandas, & ad perfectionem acquirendam.

Praparatio ad meditationem.

LIa eſt remota, eâque eſt materiæ meditan-
dæ deſignatio. Hæc fit, ſi pridie ſub veſ-
perum materiam meditationis pro ſequente die
determines, in duo vel tria punéta dividas, &
memori mente reponas. Ubi obſerva: tunc me-
ditationi inſtituendæ ſimul præfigendum eſſe
certum finem, ad quem conſideratio collimet;
vg. volo meditari lapſum Adami, ut concipi-
am horrorem peccati. Si tamen in ipſa medi-
tatione voluntas ad alios moveatur pios affe-
ctus, aétusque, impedienda non erit.
Altera præparatio eſt proxima, eâque con-
ſiſtit in his: ut locus ſit aptus, ſitus corporis
quietus, & præviè invoces divinum auxilium.
Invocationis immediatè ante meditationem
formula hæc eſſe poteſt: Deus in adiutorium
meum intende, Domine ad adjuvandum me fe-
ſtina: ut fructuosò meditari valeam. Loquere
Domine, quia audit ſervus tuus.

Meditationis pars prima.

E eſt materiæ repræſentatio, fitque per me-
moriam: quatenus hæc materiæ ad medi-
tationem priùs electæ recordatur, & recordan-
do intellectui conſiderandam exhibet. Si ma-
teria ſit hiſtoria vel factum, repræſentatio fieri
poteſt, quaſi eſſemus in loco facti, & ſpectare-
mus illud, vg. qualiter Chriſtus cruci affiga-
tur &c. vel uan fieret in loco, ubi ſumus,
ante

Mnvoran

Modus meditandi. 305

ante oculos noſtros; fieri etiam poteſt ſine tali
imaginatione loci.
Meditationis pars ſecunda.

E eſt conſideratio, fitque per intelleétum-
quatenus is materiam propoſitam exactiùs
conſiderat, perſcrutando illius naturam, pro-
prietatem, cauſas, effectus, vel alias circum-
ſtantias: ſi materia meditationis ſit factum vel
hiſtoria, expendenda eſt ſecundùm circumſtan-
tias in illo verſu: Quis, quid, ubi, quibus au-
xiliis, cur, quomodo, quando. Si virtus eſi
vel vitium, expendi debent ejus natura, pro-
prietas, eſſectus, exempla &c. ſi ſit ſententia
aliqua, expendi debent omnia verba.
Meditationis pars tertia.
E eſt bonorum affectuum, virtutum, actu-
um, petitionum, & propoſitorum produ-
ctio, fitque per voluntatem quatenus ex pro-
poſita per intelleétum rei bonitate vel malitiâ
movetur ad ejusmodi productionem, eſtque
meditationis finis & fruétus.

Vitanda in Meditatione.

Dvita I. Voluntariam extravagationem
mentis & circumvagationem oculorum. 2.
Curioſam & inutilem ſpeculationerm. 3. Vim in-
tellectui inferendam: ut meditatio fiat tranquil-
lê & ſuaviter.

Obſervanda in Meditatione.
bſerva I. Ut intelleétus non obiter mate-

riam percurrat. 2. Ut cuilibet punéto
tam-

.

tntinn

Modus meditandi. M

tamdiu inhæreat, quamdiu aliquid conſideran- I
dum invenit, & voluntas ad pios affectus mo- )
vetur. 3. Ut circa finem colloquium dirigas
vel ad Deum, vel ad te ipſum, vel ad aliam
creaturam, affectus eliciendo, propoſita faciendo
&c. non tamen violentè conandum, ut guſtus
vel dulcedo ſequatur ſenſibilis. 4. Ut peractàâ
meditatione veniam roges defeétuum, gratias
agas pro piis affet. & propoſitis, eâque exe-
quendi auxilium petas.

306

Praxis Meditationisinſtituendæ. n Daunt

0Nderd !.
1. Gub veſperum pro ſeq. die certam materiam duiſe
determina. eâmque in 2. vel 3. puncta
dividg, & meditationis illius finem eoncipe.
2. Adveniente Medit. tempore coram Deo
te ſiſte, eümque invoca, ùt fupra. 3. Recor-
dare materiæ, ùt habet pars prima. 4. Statim
materiam ordinatè ſecundùm punéta expende,
ùt habet pars fecunda. 5. Inſtituatur colloqui
um, & ſequantur affectus, petition. propoſita
&c. ùt habet pars 3tia. Clauſula fiat, ùt ſu-
prâà in obſervandis.

Materia Meditationis.

Benè, optimè facit, qui ſingulis diebus legit
Caput vel medium ex S. Script. & deſuper
inſtituit meditationes. S. Carolus Borrom. Ep.
Mediolan. quotidie flexis genibus legit caput
ex S. Evang. Qui hoc non poteſt, vel non
vult, habeat ſequentes

nur, Don
Pominise

N

.

Polufcenco
un, Ntguſs
Utendi
um, gretis
,eigne exe⸗

tnente.

thmmaftetam
Nl;, ntn
nemeonehe,
re Coran Deo
M 3 eoor-
n ,Ntin
neende

Cieſnher
D.

Ntek, Nel non

M.

tcannt

Meditationes. 307

MEDITATIONES

Per Menſem.

Naota I. Menſe finito, reſumendæ ſunt ab
initio. 2. Textus primus Script. per diem
ſæpè eſt cogitandus, velut teſſera. 3. Quoad
Abbreviation. C. ſignificat Conſidera. A. ſign.
Affeétus. P. ſignificat Propone. Alias ſenſus

docebit.
Dies 1. Menſis.
D’ Deo. Deusmagnus Dominus l. 94.

Conſidera I. Magnus in ſe, magn.
ad extra. 2. Dominus coœli & terræ,
Dominus vitæ & mortis. 3. Deus omnia,
ſine Deo nihil. Affect. Deus meus & om-
nia.
2da Dies, de creatione. In principio
creavit Deus cœlum & terram. CGen. 1.
C. I. Omnipotentiam ſolo verbo crean-

v tis. 2. Creaturarum ſpecioſitatem. 3. Ea-

rum in eſſe & conſervari dependentiam
à creat. A. O Creator meus, dum vivo,
tibi vivo! dum morior, tibi morior!
3. De fine hominis. Sive vivimus, ſi-
ve morimur, Domini ſümus. Rom. 14. C.
I. Finis hominis eſt Deus, nempe in ter-
ra agnoſcendus & amand. in cœlo poſſi-
dend. 2. IIli ſoli & quom. vivendum. 3.
Quan-

308 Meditationes.

Quanta infelicitas, non conſequi finem
ſuum. A. Domine adjutor meus, adjuva
me: ut conſequar finem meum.
4. De lapſu Adami. Per unum homi-
nem peccatui intravit in mundum &
per peccatum mors. Rom. 5. C. I. felici-
tatem Adæ in parad. 2. Infelicit. poſte-
rorum. 3. Quantum malum mors corpo-
ris & animæ. A. O anima, peccatum vi-
ta, ſic mortem vitas!
§. De Incarnatione. Et Verbum caro
factum eſt. Joan. I. C. I. Quis incarna-
tus, quantum myſter. 2. Pro quo, & ex
quo motivo. 3. Quanta dilectio & exi-
nanitio. A. O] Eſu fili hominis, per te ſim
filius Dei!
6. De paſſione Chriſti. Paſſus p. n. ſab
Pontio Pilato Symb. Apoſt. C. I. Paſſionis
motivum. 2. Paſſ. tormenta. 3. Paſſionis
effectum. A. O piiſſime Redemptor, ne
pereat in me pretium ſanguinis tui!
7. De Matre Chriſti. Ego Mater pul-
chræ dilect. Eccli 24. C. I. Matris dig-
nitatem. 2. Pulchritud. in -& exter-
nam. 3. amabilitatem. A. O Mater Chri-
ſti ſis Mater mea, ſim ego filius tuus?!
8. De habendo Spiritu Chriſti. S guis
autem

Moditationes. 309
nllten gutem non babet Spiritum Chriſti non eſt
fna n ejus. Rom. 8. C. I. Quis Spiritus Chri-
ſti? eſt Spiritus humilitatis, obedientiæ,
dilectionis, pietatis, &c. 2. Spiritum
Chr. non habent, qui habent Spiritum
Superbiæ, blaſphemiæ, iræ, odii, for-
nicationis hujus mundi, impietatis. 3.
Non eſt Chriſti, non Chriſtianus, qui
non habet Spir. Chr. A. Mi Chriſtiane,
proba Spiritum tuum! propone!
9. De votis religioſis. Redde Altiſſimo
vota tua. Pſ. 49. C. I. Quomodo reddi-
diſti. 2. Quomodo reddis. 3. Quom.
reddes. A. Mi Religioſe, ſi vota non red-
dis, Religioſus non es!
ro. De cura ſalutis. Ecce nunc dies ſa-
lutis. 2. Cor. 6. C. I. Quando dies ſalu-
lutis! NUNC, tempus non erit amplius.
2. Qualiter impendendi. 3. Quod irre-
parabiles. A. O anima mea! dies ſalutis
imhende, ſicut voles in & poſt mortem.
lltn h! II. De reſpectu humano. Servientes
1Midg., Ntout Domino, & non hominibus. Eph. 6
ete⸗ C. I. Deus Prerkoratidus eſt hominibus.
MteC 2. ELX reſpectu hum. non bonum omit-
l tendum „ minùs malum faciend. 3.
Crti n i Mala ex reſpectu hum. A. Ne facias, ani-
Uten ma

4

3160 Meditationes.

ma mea, ex reſpectu perſonæ, quod non
oportet; is non fuit Spiritus Chriſti.
12. De vener. Sacramen. C. I. My-
ſterium fidei. Crede. 2. Sacramentum
Spei. Spera. 3. Sacramentum Amoris
& vitæ. Ama & vive. A. Cave, anima
mea, ne unquam ſumas indignè!
13. De Angelo Cuſtod. Angelis' ſuis
Deus mandavit de te: ut cuſtodiant.
Pſ. 90. C. I. Dei providentiam. 2. An-
geli Cuſtod. beneficentiam. 3. Tuam
erga Ang. Cuſtod. obligation. A. ad
Ang. Cuſtod. Gratias age, colere, &
ſequi propone.
14. De timore Dei. Timete eum, qui
poteſt & animam & corpus perdere in
gehennam. Mat. 10. C. I. Ex non timore
Dei peccata, ex peccatis infernus. 2.
Ex timore Dei fuga peccati, ex fuga
pec. cœlum. 3. Optim. timor, qui fi-
lial. A. ad animam: Cum timore & tre-
more operare ſalutem tuam!
15. Deus omnia, homo nihil. C. I. Ex
ipſo, per ipſum & in ipſo ſunt omnia. 2.
Homo ſine Deo nihil eſt, nihil habet,
nihil poteſt. 3. Dominus ditat, & pau-
perem facit. A. ad Deum! O Domine,
noverim tel noverim me! 16.

Meditationes. 311

16. De Imitatione Chr'ſti. Qui mibi mi-
niſzrat, me ſequatur. Zoan. 12. C. I. Imi-
tationis datum exemplar. 2. Imitationis
obligatio. 3. Imitationis preæmium. A.
ad JEſum: Sequar te, da gratiam!
117. De arduo ſalutis negotio. C. I.
Salutis negotium eſt negotiorum nego-
tioſiſſimum. 2. Quàm anguſta eſt porta &
arcta eſt via, quæ ducit ad vitam. 3. Reg-
num cœlorum vim patitur: certandum
Dcontra mundum, carnem & diabolum. A.
agd animam: Exere vires, fortiter dimica!
e, eE 18. De uſu temporis. Tempus non e-
. rit amplius. Apoc. 21. C. Tempus non
en erit amplius I. Pœnitendi. 2. Benè ope-
Iukti randi & merendi. 3. Cœlum obtinendi.
¹A. O anima mea! tempus non eſt tuum:
impende, ſicut Deus vult, ſicut tu poſt
mortem voles.
„19. De electis ad Sacerdotium. Ego
elegi vos. Joan. 15. C. I. Electionis præ
tot aliis gratiam. 2. Sacerdotii dignita-
tem. 3. Sacerdotis obligationem. A. O
Sacerdos, ſtatum tuum ante oculos habe!
Grandissacerdotum dignitas, ſed & gran-
dis multorum ruina. Multis melius foret,
ſtetiſſe in hara, quàm ara.

20. De

312 Meditationes.

20. De pœnitentia. Niſi pœnitentiam
egeritis...· peribitis. Exech. 28. C. I. Pœ-
nitentia neceſſariò agenda. 2. Non pro-
craſtinanda. 3. Agenda ſeria & vera. A.
ad Deum: Deus propitius eſto mihi pec-
catori!
21. De vanitate. Vanitas vanitatum
& omnia vanitas. C. I. Vanitas divitiæ, &
fuperbia. 2. Vanitas vita mollis & vo-
luptuoſa. 3. Vanitas dignitates, hono-
res, viſitationes. A. O anima mea! om-
nia vanitas præter Deum amare, & illi
ſoli ſervire. Propone.
22. De unione cum Deo. Mibi adbæ-
rere Deo bonum eſt. Pfſ. 72. C. Qui vult
uniri Deo, debet I. Sibi & creaturis
omnibus perire. 2. Deum ſe toto ama-
re & appretiare. 3. Non ſuam, ſed Dei
voluntatem facere. A. O amare! Omihi
perire! O ad Deum pervenire!

23. De bono exemplo. In omnibus e

teipfum prabe exemplum bonorum ope-
rum, in integritate Tit. 2. C. I. Exem- In
plum bonorum operum, in quibus, ubi.
2. Exemplum malorum. 3. Benedicti,
qui dant exemplum bonum: maledicti, qui
malum. A. O quam laudabile, quàm
meri-

4 . .
Meditationes. 31
iktentnts

Al meritorum, aliis bono prælucere exem-

plo! Propone.
24. De ſolitudine. Fuge, tace, quieſoe.
S. Franc. C. I. Solitudo adimit multam
occaſionem peccandi. 2. Præbet occa-
ſionem, ſeſe benè occupandi. 3. Multos
transmiſit aſtris. A. O beata ſolitudo!
Anagramma, O ſola beatitudo! Propone.
25. De bonis operibus. Declina àma-
lo & fac bonum. Pſ. 36. C. I. Bonorum
operum neceſſitatem: omnis arbor, quæ
non facit. excidetur &c. 2. Eorum uti-
litatem pietas ad omnia utilis. 3. Eorum
præmium: Reddet unicuique ſecundum o-
pera ſua. A. O anima mea! dum tempus
habemus, operemur bonum, & benè.
26. De incitamentis ad benè viven-
dum. Unum porro eſt neceſſuriuim. Luc. 10.
C. Illud Unum eſt: I. una anima: ut ſal-
e Vves eam. 2. Una mors: ut ſit beata. 3.
Imnu Vnum clume ut obtineas. A. O anima
Mumm e mea! unum eſt neceſſarium: ſi perdas il-
"lud unum, perdidiſti omnia.
27. De beneficiis divinis. Quidbabes,
uod non accepiſti? 1. Cor. 4. C. I. Bene-
ſcta præ aliis? accepta & accipienda. 2.
Non tuis meritis. 3. Obligationem pro
. 0◻2 illis.

314 ⸗ Meditationes.

illis. A. Benedic anima mea Domino, &
noli obliviſei omnes retributiones ejus.
28. De reſurrect. & judicio. Omnes, qui
in monumentis ſunt, audient vocem Elii
Dei; & procedent, qui bona fecerunt,
in reſurrectionem vitæ; qui verò mala ege-
runt, in reſurrectionem judicii. Joan. S. *²“
C. I. Circumſtantias reſurrectionis. 2. Ju- Dnnntt
dicii. 3. Sententiam judicis A. Recorda- Müdhdl
re JEſu pie, quòd ſum cauſa tuæ viæ, ne Manſut
me perdas illa die.
29. De purgatorio. Sancta & ſalubris
cogitatio, pro defunctis exorare. 1. Mach.
12. C. I. Purgatorii pœnas. 2. Modum
animas adjuvandi. 3. Modum purgato-
rium evadendi. A. O vos fideles animæ,
compatior vobis! oro pro vobis, orate
pro me!
30. De inferno & cœlo. Ite maledicti.
Venite benedicti.. Mat. 25. C. I. Ter-
ribile ITE. Delectabile V ENITE. 2. Unote
Quid in inferno, quid in cœlo. 3. Utri- 21
usque æternitas. A. O anima fidelis annos l
æternos in mente habe, felices, infelices:
elige! & fac!
XXX. Sententiæ Spirituales
Per dies menſis ſucceſſivè cogitandæ,

Dnne

iieninnle.
Nuii Nunf.
kltons 2.
4. Nerortr

n ſiur
e l Nt
2, M
n urnro.

Ptocles
ecopnanee⸗
6

Sententiæ Spirit. 315

& in meditatione per ſingula verba benè
conſiderandæ.
1. Pics(Quis es tu, Domine? & quis
ſum ego? S. Franc. exami-
na per omnia 10. prædicamenta.
2. Eſto tu Dei, & Deus erit tui. S. Cypri-
anus.
3, Declina à malo & fac bonum. PEſal. 36.
4. Omnis arbor, quæ non facit fructum
bonum excidetur & in ignem mittetur.
Matt- 7.
5. Regnum Cœlorum vim patitur „ &
violenti rapiunt illud. Matth. 11.
6. Si vis ad vitam ingredi, ſerva man-
data. Matth. 19.
7. Abnegantes ſcularia deſideria ſo-
briè & juſtè, & piè vivamus in hoc ſiæ-
culo. YZit. 2. .
8. Te ipſum caſtum cuſtodi. 1. Tyim. 5.
9. Cuſtodite vos àmurmuratione, quæ
nihil prodeſt; & à detractione parcite lin-
guæ. Sap. 1.
10. In omnibus teipſum præbe exem-

plum bonorumoperum, in doctrina, in

intégritate, in gravitate.. TZit. 2.
II. Beati pauperes. . . Beati mundo

corde... Beati pacifici... Mat. 5.

3 12.

Catei

316 Sententiæ Spirit.

12. Tu qui es? Rom. S. amina teper Vtben

omnia 10. prædicamenta.

13. Non coronabitur, niſi qui legitimè zzaſnon
certaverit. 2. Tim. 2. Nr Mr
. 1 . 2. SoNat M
14. Multi cibi, multi morbi; longa aunmne
menſa, brevis vita. onl e

15. Spernere mundum, ſpernere nul-
lum, ſpernere ſeſe, ſpernere ſe ſperni,
quatuor iſta beant. Meet.
16. Nullus te moveat reſpectus huma-
nus, ſed ſola Dei voluntas. Aſcet.
17. Dic: quare hic? ad quid veniſti! nn
S. Bern. e leeſ
148. Keligioſi arctati ſub diſciplina clau. Nulid
ſtrali raro exeunt, abſtractè vivunt, pau- .
perrimè comedunt, parùm loquuntur,
orationes prolongant, & ſe in omni diſ- 1

ciplina cuſtodiunt. Z bom. A.
19. Tu à DEO quid petis? DEUS à Nhanchnd

te quid petit? Viat. Raph. nrnnInI
20. Vanitas vanitatum & omnia vani- d eiiin
tas, præter amare Deum, & illi ſoli ſer- UlImnäfit,
vire. Tbom. A. öphnehen.
21. Fuge, tace, qu: eſce. S. Arſen. Quid
adte, quod non ad te? ,ireſues
22. Non in religione vixiſſe, ſed in ea
benè vixiſſe, laudabile eſt. S. Hieron)mus.
23.

Pirt,
Rermntin
ie.
, ilclitztn

Mäimonulnn

n, Henenem
eeſ hen
4,
ehehnhume.
t
O ud vei

lnc

GevIwusR,
m Wamn,
Eeinonmd-
14
veis Ml
6
Conmiz rani.
Cſüker

er. ui

ſece, Ene
Henopyn

1

4

Sententiæ Spirit. 317

23. Theſaurizate vobis theſauros in
cœlo. Mat. 6. Deus meus & omnia. §.
Franc.
24. Religioſum ornat ſcientia, ſed vir-
tus coronat. Manus KRelig.
25. Tempus non erit amplius. Apoc.
21. Fac modò, quæ moriens facta fuiſ-
ſe voles.
26. Debet ſe ipſum perdere, quisquis
ad perfectam cum Deo unionem vult per-
venire. O amare! non peccare. O mihi
perire! O ad Deum pervenire! &. Aug.
27. Cellam ama, & honeſtè te occupa.
O beata ſolitudo! O ſola beatitudo! S.
Romu.
28. Voluptas brevis, pœna perpetua:
modica paſſio, gloria infinita. S Franc.
29. Sic vive: ut non timeas mori.
Semper morere: ut ſemper vivas. Qui
ſemper moritur, nunquam moritur.
30. Venit hora, in qua omnes, qui in
monumentis ſunt, audient vocem Filii
Dei; & procedent: qui bona fecerunt,
in reſurrectionem vitæ; qui verò mala
egerunt, in reſurrectionem judicii. Zoan.
5*

4 VII.

318 Doctrinz practica.

VII. Damnatorum fupplicia per ſepti-
manam cogitanda, & beatorum
gaudia illis opponenda.
I. ocus & ſocietas. Locus tormentorum
Gocietasmalorum. II. Tenebræ. Mit-
tite eum in tenebras exteriores. III. Ver-
mis & ignis. Zÿ ermis eorum non moritur,
& ignis non extinguitur. IV. ILoi erit
Netus & ſEtridor dentium. Wat. 13. V.
Fames & ſitis. Famem patientur àt canes.
Pl. 5yS. VI. Fœtor. Aſéendet fætor. Mar.
34. Ignis & fulphur. VII. ternitas, deſ-
peratio. Carcer æternus, ignis æterniis
tzormenta omnia zæterna. Inde deſperxtio,
ex deſperatione maledictiones & . Tu

in infernum deſcende vivens, ut non

deſcendas moriens.
DOCTRINA
PRACTIC XXX.

Ad vitam Chriſtiané & Religiosè inſti- u

tuendam.

Quarum prima primo die cujuslibet menſis,

ſecunda ſecundo, tertia tertio, & fic con-
ſequenter legenda atque practicanda.

DOCTRINA f.

De fine, ob quem creatus homo.
Nrve

dan,
Pone
1

1

zir

6

ie,

Piein et,
Cberonn
onencd
id tonezr,

IINe.
Annnnnuntn,
1 I. Nien
N. I.. I.
btiritane

ine

ini Airn
lſenai,
er Gn I
en, Ahon

1
III.

Alpios M,

Doctrinæ pralctica. 3195

yre vivimus, Domino vivimus, ſive
morimur, Domino morimur „ ℳe
ergo vivimus, ſive morimur, Domini ſu-
mus. Rom. 14. Ad quid ? ut homo in hac
vita Domino ſuo ſerviat, eum amando,
colendo & mandata obſervando: in al-
tera vita eum poſſideat, videndo & fru-
endo. Ecce! hic finis hominis: quia ho-
mo non à ſe, ſed à Deo, non propter
ſe, ſed propter Deum. Ad hunc finem,
O Religioſe, ut tendas, ex parte Dei te
moveat infinita, ipſius Excellentia, ex
Parte tutinfinita, ſi tendas, felicitas;
infinita, ſi non tendas, miſeria. Ad
hunc finem ut pervenias: Declina à ma-

lo, & fac bonuim PEfſ. 36.

PRAXIS. Domine Deus meus, da cordi
meo te defiderare, deſiderando quærere, quæ-
rendo invenire, inveniendo amare, amando
mala mea redimere, redempta non iterare. S.
Auguſt. Meditation. c. I.

DOCTRINA II.
De bona intentione.

Ttentio bona, quæ intendit bonum per
media bona; ſi vel bonum non lit,
quod intendis; vel bonum non ſit medi-
5 um,

NMine/

320 Doctrinæ practica.

um, per quod intendis, vitioſa exiſtit
intentio. Unde facere aliquid ex amore,
& intereſſe proprio, ex vana gloria, ex
reſpectu humano, non referendo in De-
um, intentio mala eſt. Optima intentio
eſt, agere: ut facias voluntdtem Dei,
Deum glorifices, Deum exaltes: quia
dignus, quia optimus, maximus. Bona
intentio facit: ut opus ſit bonum; ma-
la: ut ſit malum; nulla: ut nullum. Bo- M
na inculcatur Coloſſ. 3. Omne quodcun- cMbenmhnn
que fucitis in vorhbo aut in opere, omnia
in vomine Domini noſtri Jlſu Cbriſti. Wl
PRAXIS. De manè intentionem bonam, 1Deeunreten
eâmque univerſalem elicias, te totum, omnes Eießnn
cogitationes, verba & opera, actiones, paſſio-
nes, offerendo ſoli Deo. Hæc intentio per tll
diem renovanda eſt, quò ſæpiùs, eò melius,
potiſſimum quando ſonat horologium, quando Meonnſenn 1
tranfis ab opere ad opus, v. g. Volo hoc Domi- MMil Onr
ne, quia Tu vis, propter te Domine, ad majo- MMeppten
rem Dei gloriam &c.

DOCTRINA III. Axed
De præſentia Dei. t
Nunzuid Cælum & terram ego impleo, j
dicit Dominus. Jerem. 25. Igitur i
Deus omnibus creaturis ſemper & ubi-

que præſens. Sicut piſciculus maris ubi-
L que

e ae

Upumn,

Doctrinæ practicw. 321

que in mari eſt, ſic & tu, O homo, ubi-
cunque es, in Deo es. Deus tibi ſemper
præſens. Tu præſentem ſemper cogita, ut
ambules cum Deo, coram Deo „pPropter
Deum, dignè Deo. Memoria præſentiæ
Dei efficaciſſimum contra peccata eſt re-

medium. Tuné præſente Deo audeas,

quod vidente homine non auderes? Eſt
neceſſarium medium ad perfectionem.
Anmbula eoram me, & eſto perfeczus. Gen.
17. Eſt beatitudo inchoata: Hac eſ vi-
2a terna, ut cognoſonnt te verum Deum.
Joan. I7. Hoc exercitium importat tria,
I. Ut Deum præſentem ſæpe cogites. 2.
Ut pios ſimul elicias actus „nunc amoris,
nunc adorationis, nunc invocationis:
bonæ intentionis &c. 3. Ut agenda agas
dignè conſpectu tanti Dei.

PRAXIS. O Domine! tu ſemper es mecum,
ſim ego tecum; da in te vivere, moveri, & eſſle-

DOCTRINA IV.

De operibus noſtris optimè perfi-
ciendis.
n ounctis operibus tuis bracellens eſzo.
Eccleſ. 33. Sic dilectus eris Deo, &
hominibus. Ad hoc requiritur ante opus
I. Electio operis boni. 2. Bona inten-
6 tio.

322 Doctrinæ practica.

tio. 3. Status gratiæ. 4. Brevis & ſub
opere repetita Imploratio divini auxilii
ecum fiducia in Deum, & diffidentia de
te. S. Reflexio ad opera Chriſti: ut ea
imiteris, & in unione eorum operà tua
Deo offeras, atque perficias. Sub' opere
requiritur I. Memoria præſentiæ Dei.
2. Perfectus operandi modus, ut opus
fiat integré, fervidé, libenter, attentè
& unicè ſine cogitatione ad alia, mode-
ſtè & honeſtè ſine inſolentia, reſignatè
ſine turbatione, effectu non ſecuto. Poſ'ö If
opus, ſi benè ſucceſit, Deo gratias age,
& cave à jactantia; ſi malè ex culpa tua, Ill
dole & emenda, fi absque culpatua, Deo! .
committe, & reſigna. O anima mea, fic In
operare! Venit noc, quundo nemo opera-
ri poteſt. Joun. 9. Fac modò & taliter, Mn
uod & qualiter in morte feciſſe voles.
PRAXIS. Deus in adjutorium meum inten-
de &c. propter te Domine, ex amore tuĩ, ad
majorem tuum honorem & gloriam.

DOCTRINA V.
De Vocatione Religioſa.

Vicr vocationem veſtram. 1. Cor. I-
Vide Religioſe & conſidera: voca-
tio tua à Deo & gratuit, donum Pper- 5
fectum

Doctrinæ practicæ. 323

fectum de ſurſum: vocavit te Deus nul-
lis tuis meritis, ex amore gratuito, præ
tot millibus te melioribus, quid retribues?
nénne te totum, téque totaliter: quid
eſſes? quid haberes, relictus in ſæculo?
Vocatio tua ſancta: Vocavit nos vocatio-
ne ſud ſancta. 2. Tim. I. Beati, qui habi-
tant in domo Domini.
Vocatio tua à via perditionis ad viam
ſalutis: ex periculoſis mundi procellis ad
portum ſecuritatis.
Vocatio tua: ut perfectè ad modum
à Religione tua præſcriptum Deo ſer-
vias, & ſalves animam; ut eas de virtu-
te in virtutem, de vita ſæculari ad regu-
larem; ut vivas non tibi, ſed Deo.
Hæc, mi Religioſe! eſt vocatio tua.
Nunc ſeriò perpende, an dignè ambules
vocatione, quàâ vocatus es? an dignè do-
mi, foris, dignè in obſervantia regulæ, ſta-
tutorum diſciplinæ monaſticæ. Attende,
ne ſis ficulnea infructuoſa, non habens niſi
folia, nempe habitum, ſed per bona o-
pera certam facias vocationem tuam.

PRAXIS. Juxta Monitum S. Bonav. C. I. in-
ſtituto. Novitiatu frequenter confidera: ad quid
veneris, quare veneris, & propter quid vene-
0 7 ris!

324 Doctrinæ practicæ.

ris! Profeſſionem tuam ama, appretia & ſæpe
renova, t habes pag. 249.

DOCTRINA VI.
De peccato.
A* guaæ peccaverit, ipfa morietur.
Ezech. 18. O mors animæ, mors
non ſatis deploranda! Fili peccéſti? non
adjicias iterum! quoſi à facie colubri fu-
ge peccatum. Eccl. 21. Fuge mortale:
quia graviter offendit Deum, & facit
filium gehennæ; eſt malum, à quo om-
ne malum. Fuge veniale: quia diſponit
ad mortale, minuit gratias, & Deus ſe-
verè plectit, imò vel ideo tantum fuge,
quia Dominum Deum tuum omni amoôre
digniſſ. offendit. Et quidem ſi unico men-
dacio levi liberare poſſes omnes ex in-
ferno damnatos, potius hos in damnatio-
nerelinquere cum S. Auguſtino deberes,
quàm Deum optimum maximum offen-
dere. Peccatum eſt, quod fecit infernum,
& peccantes ſunt, qui replent illum. U-
nico momento committitur, quod totâ
æternitate expiari non poteſt. Omors!
O infernus! æternitas! melius eſt mo-

ri, & millies mori, quàm vel fſemel pec-
eare.

Un luk
nt 10.
cgonen oe

Nelgockuprt

o
Nel

PRA-

4, Appketin h,
üle,

Doctrinæa prabcticæ. 325

PRAXIS. Cave, ne ſciens volens pecces,
& ſonante horologio, ora ſaltem de die quan-
doque: Dignare Domine, ſiné peccato me cuſto-
dire. In tentationibus oppone: Quomodéò poſ-

ſum hoc malum facere, & peccare in Deum me-
um? Gen. 39.

DOCTRINA VII.

De ordine ſervando.
O'znie boneſtò & ſecundum ordinem

kfiant. I. Cor. 14. Qui ordinem ſeu
religionem profeſſus eſt, ordinem ſer-
vet tum Religionis ſeu communem, tum
Religioſi ſeu particularem. Ordo religio-
nis eſt, quem præſcribit Religio ſervan-
dum ab omnibus. Ordo religioſi eſt,
quem Religioſus ipſe ſibi præfigit in actio-
nibus ſuis, ſalvo tamen ordine Religio-
nis, ſervandum à ſeipſo. Uterque ordo
utilis valde: ſic ſemper conſtabit Relhi-
gioſo ratio vitæ & conſcientiæ, nunquam
invenietur otioſus, ſemper Spiritu fer-
vidus, in cuncétis proſperè procedet.
PRAXIS. Mi Religioſe, qui profectum a-
mas, tempus tuo arbitrio à Religione reliétum
ſic ordina, ut cuique tempori ſuas aſſignes
actiones. Sub hoc ordine comprehendas velim
micas & fragmenta temporum aſſignando pias
illis cogitationes vel actiunculas, v. g. illud
tem-

326 Dobtrinæ practica.

tempus, quo vadis ad chorum, ad menſam & c. inill
quo ſedes ad fornacem; ſub menſa abſolutâ
commeſtione &. impende brevi tulmet recol-
lectioni, impende intentionis renovationi, ex-
ercitio charitatis in Deum vel alterius virtutis.
O quot & quantis meritis locupletabis animam
tuam!

DOCTRINA VIII.
„ „
De Notitia ſu. il Duk,
S P. Franciſcus in Spiritu humilitatis omu enn
* coram Deo profitetur: quis es tu Do- MOCTN
mine, & quis ſum ego? Tu al pſus omnis
entis, ego abſſus omnis nibili. Quid tu? Re dregni
O homo! ſtatue te coram te, & conſi- (jan
dera: quid & quis verè ſis? quid poſſis?
quid habeas? ad quid idoneus? quid fu-
turus? profitere pariter, & confitere
Deo creatori tuo: quia nibil ſum: Exr
ipſo, puta, Deo, & ber ipſuin, & in ip-
Jo ſunt omnia. Quid extra omnia? nihil.
Hoc creatura extra creatorem. Si tamen
quid eſſe velis: pulvis es, putredo & eſ-
ca vermium. Conſidera tot intellectus tui
Cæcitates, tot voluntatis malitias, tot
ſenſuum, & appetits effrenitates, tot
à malo in pejus mutabilitates, tot fra-
gilitates & imperfection. conſidera, & di-
cent

Ulktorn

v kie⸗

CeNe

Doctrina' practicæ. 327

cent tibi, quid poſſis, quis futurus. Ne-

ſcis, odio, an amore dignus: an ènume-

ro Electorum an perſeveraturus in gratia.
Igitur Ohomo! O Religioſe! noli altum
ſapere, ſed time. Hoc age, ut nihilum
tuum ſemper coram te ſit; ut gratia Dei
in te vacua non ſit; ut reddas, quæ ſunt
Dei, Deo.

PRAXIS. Domine, noverim te, noverim
me: Tu omnia, ego nihil.

DOCTRINA IX.
De abnegatione ſuiipſius.
G' quis vult poſt me venire, abneget ſe-
metipfiimn. Matt. 16. Quid eſt: poſ, me
venire? audi S. Auguſt. O ire, O ſibi
perire! O ad Deum pervenire! Quid eſt:
abneget ſoemetipſum? audi S. Gregor.
Hom. 32. MWiſi quis à ſemetipfſo denciat,
ad eum, qui ſuper ipfſäam eſe, non adppro-
binquat. Quid eſt: ſemetipſo dehcere?
eſt ſeipſum relinquere, ſe, ſuâque non
curare. S. Ægidius ſocius S. Franc. hæc
dabat paradoxa: Si vis benè videre, e-
rue oculos: ſi vis benè audire, eſto ſur-
dus: ſi vis bene loqui, eſto mutus. A
ſemetipſo deficere, eſt in ſe extinguere
amo-

Mnn
amorem ſuè, amorem proprium volunta- andd
tem propriam. Certè tantum unusquisque
proficit in amore Dei, quantum deficit ab
amore ſui. A ſemetipſo deficere, eſt re-
cedere à ſe, & acedere ad Deum: in nul-
lo reſpicere ſeipſum, in omnibus ſolum
Deum. Non ſeipſum reſpicit in verbis &
actionibus ſuis, ſed Deum: ſi omnia tri- ,0n
buat Deo, à Deo, ad Deum, propter De-
um, non auditis vocibus ego, meum, me
&c. ſic igitur, mi Religioſe, abnega te-
metipſum, te penitùs temetipſo exue,
Deum verum indue: hoc autem ſicut eſt
laborioſiſſimum, ita etiam rariſſ. ſed ſimul
perfectiſſimum.
PRAXIS. Non nobis Domine, non nobis,
ſed nomini tuo da gloriam. Pſ. 113.

DOCTRINA X.
De Converſatione & vita communi.

P omni converſatione ſancti ſitis. I. Pet. MN
1 I. Ut ſis, mi Religioſe! quoad vitam ACulenn
communem obſerva I. ut quæ per diem n
de tempore in tempus ſunt agenda, agas ge
fideliter & totaliter. 2. Ut pro tuo pla-
cito tempus ſeu actionem non anticipes,
non protrahas, non differas, minus o-
mMmit-

3²⁸ Doctrina practicæ.

Doctrinæ practicæ. 329

mittas. Dum tempus eſt, puta, ad aurem
tibi dici: hoc age, venit hora &c. Quoad
converſationem tuam domi: omnes ho-
nore, obſequiôque prævenias, mores &
moroſitates ſupportes, nemini ſis gravis,
neminem offendas, non verbo, non fa-
cto, non ſigno, non reddas malum pro
malo. Quoad converſationem tuam fo-
ris: cave à fœminarum familiaritate quo-
cunque prætextu, à frequente & prolixa
earum confeſſione, abſint mores ſæcula-
res, cachinni, joci, verba indecentia, &
ſcandaloſa. Ubique te Religioſum cogi-
ta: Certè habitu Religioſum mentitur:
qui ſeculum moribus, veſte Religioſum
præſefert. Væ homini, magis Religioſo,
per quem ſcandalum venit.
PRAXIS. Propoſitum te irreprehenſibilem

exhibendi: Deum præſentem cogita, te Reli-
gioſum.

DOCTRINA XI.
De Cauſis ruinæ Religioſorum.
(Abexirur Dominus Jerem. 2. Quid
eſzt, quod dilectus meus in domo mea
fecit ſeelera multa? Quis dilectus ille?
an Religioſus? ah fortè non pauci ſunt,
qui nihil Religioſitatis præſeferunt, ab-
eunt

330, Doctrinæ practicæ.

eunt in præceps, & miſerrimè corruunt.
Quid eſt, quid cauſæ ? Prima cauſa,
non poſitum in Novitiatu Religiofita-
tis fundamentum, animus ſæculi mori-
bus adhuc imbutus, non radicatus hor-
ror peccati, non ſtabilita abnegatio ſui,
non mortificatio in-& externa, non di-
ſciplina religioſa &c. Sezunda cauſa te-
Piditas, ſeu deficientia à primò fervore,
orta principaliter ex meditatione ne-
glecta, aut infructuosè facta. Tertia
cauſa eſt nimia ad externa effuſio, ad
oecupationes & negotia. Quarta eft
ambitio ad promotiones, ad officia, &
indignatio ex non obtentis. Quinta ruinæ
Religioſorum cauſa eſt nimis frequens,
libera, & indecens cum ſæcularibus con-
verſatio. De his fuſius R. P. Pawlowski.
Quinque iſtis ruinæ Religioſorum cau-
ſis, mi Religioſe, oppone contrarias:
teipſum perfecte abnega, Deum time &
mandata ejus obſerva, mortificationi
ſtude, diſciplinam ama, te à murmura-
tione cuſtodi, Spiritum ſœæpe renova, &
profeſſionem: & ruina timenda non erit.
PRAXIS. Propoſitum vitandi ruinam; Quid-
quid agis, prudenter agas, & reſpice finem.

DOC-

Nen,
Doctrinæ praltice. 331

ſerrimsegn.
gere DOCTRINA XlI.
in heie e.e..
niskele⸗ De obedientia Religioſa.

n mdict, C)e Præpoſitis veſtris. Hebr. 13.
in negti Obedientia, ſi ex voto ſit, Deo &
eltem,m. Propter Deum ſuperioribus debita, eſt
uds Religioſa. Hæc juxta Aſcetas debet eſſe
Iriotm, Prompta ſine dilatione, hilaris ſine quere-

mecitatng la, ſimplex ſinè diſcuſſione indifferens ad
fd omnia ſine exceptione operatoria ſinè
m eſ, imperfect. Unde Religioſus perfectè obe-
Qumt diens ità ſe habet: I. Superiorem, qui-
dNN/„t Ccunque ſit, agnoſcit loco Dei, & hono-
Qiumnlne rat. 2. Omnia Superioris Imperata tan-
Riaen, quam Dei exequitur integrè, prompteè, ſi-
Clahur. nè excuſatione, ſinè murmuratione. 3. De
ſe, rebusque ſuis & officiis liberam ſupe-
riori relinquit diſpoſitionem. 4. Præve-
nit mandatum Superioris, faciens, quod
novit illi placitum. S. Judicium & vo-
luntatem Superioris habet pro normaa-
gendorum. O anima mea: talis ſit obe-
dientia tua & magnam habebis merce-
dem.
PRAXIS. Si quid facturus, cogita: ex moti-
vo obedientiæ. Fiat Domine voluntas tua &c.

DOC-

332 Dodtrine praäctica.

DOCTRINA XIII.

De Paupertate Religioſa.

PBerti pauperes spiritu. Matt. S. Pau-
pertas Religioſa eſt abdicatio pro-
prietatis rerum omnium temporalium,
retento ſolo rerum neceſſariarum uſu cum
dependentia ab arbitrio ſuperioris, eaâ-
que voto promiſſa. Bonus Religioſus
paupertatem ita proſequitur: I. ſingula-
riter eam amat. S. Franc. eam ſummè di-
lexit. 2. Nihil habet proprium, nihil non &
neceſſarium, nihil ſuperfluum, non pre-
tioſum. 3. Nihil absque licentia dat vel
accipit. 4. Non multùm eſt ſolicitus, di-
vinæ providentiæ omnia committens. S.
Libenter ſuffert paupertatis incommo-
da. 6. Judicio ſuperioris, ſuo neglecto,
neceſſitatem ſuam exponit, permittit, &
acquieſcit. 7. Paucis ac vilibus eſt con- l
tentus. 8. Fugit, quantùm in ſe, ſum-
ptus ſui cauſâà faciendos. 9. De loco in
locum defert baculum & Breviarium ſinè ihn
pera, ſinè ſacculo &c. 10. Declinat ex-
ternorum beneficia, ſumptus, affectus &c.
