am iniquitatis amoveas à me, & deducas me
„ in via æterna. Pater. Ave.

Ad S. Vüulnus Lateris.

Jn Chriſte pro nobis crucifixe, ego vene-
ror ſacrum Vulnus Lateris tui, rogans &
obſecrans: ut animam meam ſacratiſſimo ſan-
guine tuo emundes ab omni inquinamento,
eamque ſalvam facias. Pater. Ave.
In hæc Sacra quinque Vulnera tua, O JE-
nenen ſu! commendo corpus meum & animam me-
tuntun am; commendo etiam omnes vivos & defun-
Drras ,h Ctos, pro quibus orare debeo, emnsqu alios,
pro quibus oratio mea tibi grata eſt & accep-
L 2 tabi-

242 Incenſuim Latria
, Erntt

tabilis: dare digneris vivis tuam gratiam, de-

functis requiem ſempiternam, Amen.
Oratio de univerſa Paſſtone.
Eſu, Fili Dei vivi, qui pro redemptione
mundi voluiſti naſci, circumcidi, à Judæis , Mnt
reprobari, à Juda proditore oſculo tradi, vin- V 11
culis alligari, ſicut agnus innocens ad victi- UItN
mam duci, atque conſpeétibus Annæ, Caiphæ, ſeintrlern
Pilati & Herodis indecenter offerri, à falſis te- a 1. 6
ſtibus accuſari, flagellis & opprobriis vexari, alllit
ſputis conſpui, ſpinis coronari, colaphis cædi, G1 Un
arundine percuti, facie velari, veſtibus exui, I

cruci clavis affigi, in crucem levari, inter latro-
nes deputari, felle & aceto potari, in cruce
mori & lanceâ vulnerari. Tu Domine per has
ſanctiſſimas pœnas tuas, quas ego indignus Mn
recolo, & per ſanétam crucem & mortem tu-
am, libera me à pœnis inferni, & perducere
digneris, quò perduxiſti latronem tecum cru-
cifxum. Qui cum Patre & Spiritu S. vivis &
regnas in ſæcula ſæculorum, Amen.
Prees jaculatoriæ.
LDmine JEſu Chriſte, Tu dilexiſti nos, & ,
laviſti nos à peccatis noſtris in ſanguine I
tuo; ego diligo te, ego doleo peccaâſſe. Quæ- Umnt m d⸗
ſo! amplius lava me ab iniquitate mea, & à
peccatis meis munda me! Nrn ,or
O Domine J Eſu Chriſte, per illam amaritudi-
nem, quam pro me miſerrimo ſuſtinuiſti in H7
cruce, maximè in illa hora, quando nobiliſ- Ubenr
ſima anima tua egreſſa eſt de benedicto corpo- d
1eE

Se⸗

ad Chbriſzum paſßſim. 243
ungim re tuo, deprecor te: miſerere animæ meæ in
in egreſſu ſuo, eâmque paradiſi januam gauden-
iſi, ter introire, concede, Amen.

INCENSUM HYPERDULIE
Pro Sabbato, & gquando bplacet.

LITANIEÆ LAURETANE.

Recitantesluerantur indulgentias 200.
dierum ex conceſſione Sixti V. & Bene-
dicti XIII.

Krie el. Chriſte Mater Chriſti,
eleiſon. Mater divinæ gra-
Kyrie el. Cliriſte tiæ,
audi nos. Chriſte ex- Mater puriſſima

ꝛudi. Mater caſtiſſima,
Pater de cœlis De- Mater inviolata,
Naie . us, miſerere. Mater intemerata,
Fili redemptor mun- Mater amabilis,
di Deus, Mater admirabilis,
1e *Spiritus S. Deus, Mater Creatoris,
mmiſ. Mater Salvatoris,
lede J. Trinit. unus De- Virgo prudentiſſi-
Mere E Us, ma,
„S. Maria, ora pro Virgo veneranda,
Inm nobis. Virgoprædicanda,

ſänniki

1

S. Dei Genitrix, ora. Virgo potens,
S. Virgo Virginum, Virgo clemens,
L 3 Vir-

244 Incenſum byterduliæ

Virgo Fidelis, Auxilium Chriſtian. “
Speculum Juſtiti?, Regina Angelorum,
Sedes Sapienti?, Regina Patriarcha.
Cauſa noſtræ lætitiæ Regina Propheta-
Vas Spirituale, rum,
Vas honorabile, Regina Apoſtolo- .
Vas inſigne devot. rum, i

Roſa myſtica, Regina Martyrum, unbnn
Turris Davidica, Regina Confeſſo-
Turris eburnea, rum;
Domus aurea, Regina Virginum,
Fœderis Arca, Regina Sanctorum
Janua ccœli, omnium.

Stella matutina, Agnus Dei &c. ter. kau
Salus infirmorum, Chriſte audi nos,
Refugium peccato- Chriſte exaudi.

rum, Kyrie eleiſ. Chriſte n
Conſolatio afflicto- eleiſ. Kyrie eleiſon.
rum Ave Maria. ni

Jub tuum præſidium confugimus, Sancéta
Dei Genitrix, noſtras deprecationes ne
deſpicias in neceſſitatibus noſtris, ſed à peri-
culis cunctis libera nos ſemper. Virgo glorio-
ſa & benedicta, Domina noſtra, Mediatrix no-
ſtra, Advocata noſtra, tuo Filio nos reconci-
lia, tuo Filio nos commenda, tuo Filio nos re-

præſenta.
v. Angelus Domini nunciavit Mariæ.
R. Et concepit de Spiritu S. Oremus.

Gra-

hetlie ad B. Mariam Virg. 245

nuc Eitt Grtiam tuam, quæſumus Domine,
guc mentibus noſtris infunde: ut qui
Angelo nunciante Chriſti filii tui incar-
nationem cognovimus, per paſſionem
ejus & crucem ad reſurrectionis gloriam
perducamur. Per eundem Chriſtum Do-
minum noſtrum, Amen.
V. Ora pro nobis Beatiſſime Joſeph. 7.
Ut.. .
anctiſſimæ Genitricis tuæ Sponſi, quæ-
ſumus Domine, meritis adjuvemur:
ut quod poſſibilitas noſtra non obtinet,
ejus nobis interceſſione donetur.
P'state tuàâ, quæſumus Domine, noſtro-
rum ſolve vincula peccatorum, & in-
tercedente Beatâ Dei Genitrice Maria,
cum omnibus Sanctis tuis nos famulos
tuos, omnes benefactores, atque loca no-
ſtra in omni ſanctitate cuſtodi, omnés-
que conſanguinitate, affinitate ac fami-
liaritate nobis conjunctos à vitiis purga,
virtutibus illuſtra, pacem & ſalutem no-
bis tribue, hoſtes viſibiles & inviſibiles
remove, carnalia deſideria repelle, aë-
rem ſalubrem & fertilitatem indulge, a-
micis & inimicis noſtris charitatem lar-
gire, atque Patriam hanc cum omnibus
L 4 in

246

Incenhum byperduliæ

in ea habitantibus ab omni peſte, infide-
liumque feritate, & potentiàâ illæſam con-
ſerva, & omnibus. fidelibus vivis & de-
functis vitam & requiem æternam conce-
de, & Pontificem noſtrum N. Impera-
torem noſtrum N. Principem noſtrum N.
Omnes Prælatos, cunctumque populum
Chriſtianum ab omni adverſitate cuſto-
di, & benedictio tua fit fuper nos ſemper.
Per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

ROSARIUM B. M. V.
FParvum pro multum impeditis.

Coaſtat ex 15. Ave Maria, & 15. Roſarii My-
ſteriis. I. dicitur Credo. Pater noſter & 5.
Ave Maria cum 5. miſſteriis gaudioſis.
1. Quem Virgo concepiſti.
2. Quem viſitando Eliſabeth portaſti.
3. Quem Virgo genuiſti.
4. Quem in templo præſentdſti.
5. Quem in templo inveniſti.
II. Pat. & 5. Ave. cum 5. Wiſteriis doloroſis.
1. Qui pro nobis ſanguinem ſudavit.
2. Qui pro nobis ſlagellatus.
3. Qui pro nobis ſpinis coronatus. N nn
4. Qui pro nobis crucem bajulavit. i, Men
5. Qui pro nobis crucifixus. . SDl
III. Pat. &: 5. Ave. cum & mifſteriis glorioſis. Mhmn
1. Qui reſurrexit à mortuis. lmnmn
2. Qui in cœlum aſcendit.

3· Qui

ad B. MWariam V. 247

3. Qui Spiritum S. miſit.
4. Qui te affumpſit.
5. Qui tein cœlo coronavit.

LPoſt Roſar. . Ora pro nobis S. Dei Ge-
nitrix.
. Ut digni efficiamur.. Oremus.
Duscuj us inigenitus per vitam, mor-
tem & reſurrectionem ſuam nobis
falutis æternæ præmia comparavit; con-
cede, quæſumus, ut hæc myſteria ſan-
ctiſſimo B. Mariæ V. Roſario recolentes
& imitemur, quod continent, & quod
promittunt, aſſequamur. Per eundem
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Reeitantes ſequentem Oratiuneulam toties,
olies lucrantur Indulgent. 3. annorum e-
am applicabunt defuncétis ex conceſſione Be-
nedicti XIII. 1727. 20. Sept.
Benedidum ſit duice nomen Domini
noſtri Eſu Chriſti & glorioſiſſimæ V.
Mariæ Matris ejus in æternum & ultra,
Amen.
Nos cum prole pia benedicat Virgo
Maria, Amen. .
Formula Deiparam eligendi in Dominam,
Patronam & Matrem.
Ganctiſſima Virgo, Mater Dei Maria, ego N.

licèt undequaque, qui recipiar in numerum
C 2 1
0 LS Fer-

248 Inrenſum hyperduliæ

Servorum tuorum, ſim indigniſſimus, fretus
tamen tuâ pietate admirabili, & impulſus tibi
ſerviendi deſiderio, eligo te hodie coram An-
gelo meo cuſtode in meam peculiarem Domi-
nam, Patronam & Matrem, firmiterque pro-
pono, tibi impoſterum famulari, te colere, te
amare. A te igitur, Mater clementiſſima, her
ſacratiſſimum, quem pro me J Eſus Chriſtus Fi-
lius tuus ſanguinem fudit, peto ſuppliciter: ut
me in numerum ſervorum tuorum, clientum &
filiorum admittere digneris, mihique gratiam
à Deo impetres; ut in cunétis meis cogitatio-
nibus, verbis & operibus ita me habeam: qua-
tenus nihil-unquam in me neque Dei, neque
tuis diſpliceat oculis, sisque memor mei in
hora mortis meæ. Amen.
Commendatio ad DVeiparam Vjirg.
Domina mea, S. Maria, Deipara
Virgo, me in ſinum miſericordiæ
tuæ, in ſanctum tuum patrocinium atque
ceuſtodiam, hodie & quotidie, & in hora
exitüs mei, animam meam & corpus me-
um ob amorem Filii tui tibi commendo:
omnem ſpem & conſolationem meam,
omnes anguſtias & miſerias, vitam & fi-
nem vitæ meæ tibi committo: ut per tu-
am ſanctiſſimam interceſſionem & per tua
merita, omnia mea dirigantur & diſpo-

nantur opera ſecundum tuam, tuique

Filii voluntatem, Amen.
Pro

NCNMN
ENOVYAI

Neuonmx

Uiuun, inſen
(oren ern
epohinrr

Menapeltn
, U

N

ad B. Mariam V. 249

Pro vita pura.

er tuam ſanctam virginitatem & im-
maculatam conceptionem, Sancta
Dei Genitriæ Virgo, munda cor & cor-
pus meum.

Pro morte felici.

—0 doloroſiſſima Virgo Maria, per do-
lores animæ tuæ, quos paſſa es ſub
cruce JEſu Filii tui, quando vidiſti illum
morientem, reſpice me & ora pro me in
hora mort is meæ!

INCENSUM EX MISCELLANEIS,
RENUOVATIO PROFESSTIONIS.

Renovans applicet ordini ſuo.

O'mnipotens ſempiterne Deus, gratias ago
pro beneficio vocationis ad ſtatum reli-
gioſum. Dico autem meam culpam, meam ma-
Ximam culpam, quòd non dignè ambulaverim
in vocatione iſta: petôque humillime veniam
ac remiſſionem: novo autem fervore per grati-
am tuam, in vocatione mea ambulare volens,
profeſtionem renovare intendo.
Itaque ego N. voveo & promitto Deo omnipo-
tenti toto tempore vitæ meæ ſervare Regulam
Fratrum Minorum confirmatam ab Honorio Pa-
pa, vivendo in obedientia ſine proprio, & in ca-
ſtitate. Ita Deus me adjuvet & omnes Sanéti!
L 6 ORA-

25o ITucenſum er miſcellaneis.

ORATIO EFFICAX

Pro re aliqua impetranda.

mnipotens ſempiterne DEUS, cujus
miſericordiæ non eſt numerus, &
bonitatis infinitus eſt theſaurus! En ego
peccator (qui tamen ex intimo corde
nunc doleo, quòd Te amandiſſimum Pa-
trem meum unquam offenderim) cum
filiali fiducia infinitam Majeſtatem tuam
ſupplex accedo; ne, quæſo, me, quem
infinità potentiâ ex nihilo creàâſti, ex
fummo amore in filium & hæredem cœ-
leſtis gloriæ adoptâſti, ex immenſa bo-
nitate morte unigeniti filii tui ab æterna
damnatione liberâſti, ne, obſecro, me,
ecui hæc omnia præftitiſti, à facie tua
repellas.
Per ineffabilem miſericordiam tuam,
per merita dilectiſſimi filii tui Domini
noſtri Eſu Chriſti, per ardentifſimam
Spiritůs S. charitatem, qua te Patrem
cum filio complectitur; per beatifſimam
V. Mariam à te in filiam, à filio tuo in
matrem, à SpirituS. in ſponſam ab æter-
no electam, & præordinatam; per omni-
um denique Angelorum & Sanctorum
MIE-

N ITIS
NNIO

4
7

.

Incenſum ex miſeellaneis. 251

merita ſuppliciter oro, ut miſerearis mei,
tuâmque ad preces meas aurem inclines.
O clementiſſime Pater, aperi theſau-

ros inexhauſtæ bonitatis tuæ, méque in-

finitæ liberalitatis tuæ fac eſſe partici-
pem, hoc peto humillimè. converte,
quæſo Domine, benignitatis tuæ mitiſſi-
mos oculos ad me licèt indigniſſimam
creaturam tuam, & eſto propitius ſuppli-
cationibus meis. Iterum te, Domine Deus
meus, per omnia, quæ & in cœlo & in ter-
ra tibi chara ſunt, ſuppliciter oro, ut,
quod peto, benignè largiaris. Verum-
tamen, non mea, ſed tua voluntas fiat!
ORATIO TEJUNANTIS
In quadrageſima.
Dmine JEſu Chriſte, Fili Dei vivi, Fili Virgi-
nis Mariæ, qui veniſti quærere & ſalvum
facere, quod perierat: qui dutus Spiritu in de-
ſertum propter nos homines jejunaſti 40. diebus
& 40. noétibus néôsque laviſti à peccatis noſtris
in Sanguine tuo; ad honorem tuum & gloriam
tuam hodie intendo jejunare, quomodo & qua-
liter S. Eccleſia jejunare præcipit. Hoc imper-
fectum jejunium meum hodiernæ diei conjun-
go cum perfectiſſimo jejunio tuo in deſerto, at-
que ita conjunéctum oflero Patri tuo & Patri meo

cœleſti, rogans: ut conſequar peccatorum meo-

7. rum

252 Incenſum exr miſcellaneis.

rum remiſſionem, gratiæ tuæ augmentum, &
poſt felicem mortem vitam æternam in cœlo,
per te, JEſu Chriſte, Redemptorem ac ſalva-
torem meum, qui cum Patre & Spiritu S. vi-
vis & regnas.

Votum ad arlitrium.

Atdue ita hodie jejunare, tibi DEO meo pro-
mitto, tamen fine obligatione gravi. Sic
me adjuvet ſanctiſſima Trinitas, cui honor &
gloria in ſæculorum ſæcula, Amen.

ORATIO IEIUNANTIS
In quolibet jejunio, mutatis mutandis.

mnipotens ſempiterne Deus, qui & juſtis
promia meritorum & peccatoribus per
jejunium veniam præbes deliétorum. Ego jux-
ta præceptum Regulæ Fratrum Minorum (jux-
ta vræceptum Eccleſiæ) hodie jejunare inten-
do. Jejunium illud unitum cupio jejunio Chri-
ſti Domini noſtri in deſerto, & jejunio S. Fran-
ciſci in monte Alverniæ, itémque jejuniis Ss.
Monachorum & Eremitarum in clauſtris ac ere-
mis, atque ſic unitum offero tibi Domino meo
& Deo meo. Quoad fructum Satisfaétorium,
rogo, ſit acceptabile pro anima vel animabus
in purgatorio, pro qua vel quibus magls pla-
cet Divinæ voluntati tuæ. Quoad fruétum im-
petratorium, ſit ad impetrandum mihi, & illis,
pro quibus orare debeo, gratiæ tuæ auxilium
in præſenti, & gloriæ tuæ præmium in futuro.
Per Chriſtum Dominum noſtrum. Amen
A.

ſeling

Incenſum exæ miſeellaneis. 253

ORATIONES
In variis neceſſitatibus.

Ora ſequentem Pſalmum; poſt illum
orationem ex ſequenti, quæ eſt proneceſſ-
tate, pro qua oras.

Deus miſereatur noſtri, & benedicat nobis;
illuminet vultum ſuum ſuper nos, & mi-
ſereatur noſtri.
Ut cognoſcamus in terra viam tuam: in o-
mnibus gentibus ſalutare tuum.
Confiteantur tibi populi Deus: confiteantur
tibi populi omnes.
Lætentur & exultent gentes: quoniam judicas
péôpulos in æquitate, & gentes in terra dirigis.
Confiteantur tibi populi Deus, confiteantur
tibi populi omnes: terra dedit fruétum ſuum.
Benedicat nos Deus, Deus noſter, benedicat
nos Deus: & metuant eum omnes fines terræ.
Gloria Pat. Kyrie eleiſ. Chriſt. Kyrie. Pat. noſt.
v. Domine exaudi. Oremus.

Tempore Contagionis.

D'us ,„qui non mortem ſed pœnitentiam de-
ſideras peccatorum: populum tuum ad te
revertentem propitius reſpice: ut, dum tibi
devotus exiſtit, iracundiæ tuæ flagella ab eo
clementer amoveas. Per Dom. ..

Pro inkrmo, vel inkrma.
Deus infirmitatis humanæ fingulare præfi-

dium; auxilii tui ſuper infirmum famu-
lum

25ß4 Inoenſum ex miſoellaneis.

lum tuum (infirmam famulam tuam) oſten-
de virtutem: ut ope miſericordiæ tuæ adju-
tus, (a) Eccleſiæ tuæ ſanctæ repræſentari
mereatur. Per Dom...
Tempore peſtis animalium.
Deus, qui laboribus hominum, de mutis ani-
malibus ſolatia ſubrogaſti; ſupplices te ro-

gamus: ut, ſine quibus non alitur humana con-
ditio, noſtris facias uſibus non perire. Per Dom.,

Tempore famis.

D- nobis, quæſumus Domine, piæ fuppli-
cationis effectum, & famem propitiatus
averte: ut mortalium corda cognoſcant, & te
indignante talia flagella prodire, & te miſe-
rante ceſſare. Per Dom..
Tempore PBelli.
Deus, à quo fanéta deſideria. . pag. 185.
Contra Paganos.

nipotens ſempiterne Deus, in cujus ma-
nu ſunt omnium poteſtates, & omnium
jura regnorum, reſpiee in auxilium Chriſtia-
norum, ut gentes Paganorum, quæ in ſua feri-
tate confidunt, dexteræ tuæ potentiâ conte-
rantur.
Ad petendam Pluviam.
Deus, in quo vivimus, movemur & ſumus,
pluviam nobis tribue congruentem: ut
præſentibus ſubſidiis ſufficienter adjuti, ſem-

piterna fiducialius appetamus. Per Dom. .
. 41

Incenſum ex miſoellaneis. 255

Ad petendam Serenitätem.

d te, Domine, clamantes exaudi, & aêris
ſerenitatem nobis tribue ſupplicantibus, ut,
qui juſtè pro peccatis noſtris affligimur, miſeri-
cordiâ tuâà præveniente, clementiam ſentia-
mus. Per Dom.
In quacunque neceſſitate.

Ne deſpicias, omnipotens Deus, populum
tuum in afflictione clamantem; ſed prop-
ter gloriam nominis tui tribulatis ſuccurre pla-
catus. Per Dom.

Contra Tempeſtates & Tonitrua.
PBenedichio Dei Patris † & Filii & Spi-
ritůs S. ſit inter nos & tempeſtatem
(Jormetur † versus tempeſtatem) iſtam,
& liberet nos, omnésque Chriſti fideles,
poſſeſſiones & habitationes noſtras, ac
frucétus terræ ab omni tonitru & grandi-
ne, & fulgure & tempeſtate, Amen.
Initium S. Evangelii ſecundum Joan-
nem. Gloria † tibi Domine.
In principio erat Verbum &c. pag. 49.
er iſta verba S. Evangelii, & per
Verbum illud: & Verbum caro fa-
btum eſt, indulgeat nobis Dominus no-
ſter Eſus Chriſtus univerſa delicta no-
ſtra,

256 ITncenſum in via Crucis.

ſtra, & liberet nos, omnésque Chriſti
fideles &c. àt ſuprd. Manu ter facies †
contra tempeſtatem dicens; Eſus Naza-
renus † Rex Judæorum, hic titulus tri-
umphalis defendat nos ab omnibus ma-
lis. Libera nos JEſu Chriſte omnésque
fideles &c. àt ſuprà., Sancte Deus †
Sanéte fortis † Sanéte immortalis † mi-
ſerere nobis. Benedictio Dei Patris om-
nipotentis † & Filii, & Spiritús S. deſcen-
dat ſuper nos & habitationes noſtras &
fructus terræ, & maneat ſemper. A-
men.
KRecitentur Litaniæ, qua placent.

VIA CRUCIS.

I. Via crucis repræſentat viam, quam Chri-
ſtus Redemptor noſter ivit ex prætorio Pilati
in eum, qui dicitur Calvariæ, locum, baju-
lans crucem; diſtributa eſt in 4. Stationes paſ-
ſionis myſteria exhibentes.
II. ies ste practicauerit hoc S. ewerciti-
um meditando paſſionem Domini lucratur om-
nes indulgentias, quas lucraretur, ſi perſonali-
ter feciſſet viam crucis civitatis Hieroſolumita-
næ. Ita S. Congreg. Card. Indulg. præpoſita
Reg. 9. Viæ crucis. 3. April. 1731. Iudul-
entic ſunt defunktis applicabiles. Benedict.
III. conſtit. inter plurima.
III. Si ſiat Via crucis privatim, luhteit me⸗
ita;

Incenſum in via Crucis. 257

ditari paſſionem Domini etiam breviſſimo tempo-
re, quod eſt oxus injunſtum ad lucrandam indulg.
8Ss recitare unum Fat. & Ave, quod eſt con-
forme uſui introdukto. Ita Congreg. cit. Reg.
6. Pro majori tamen devotione eſt ſequens

Exercitium, ſive Incenſum Crucis.
Oratio præparatoria.
immenſe, clementiſſime Deus! Ego
miſera & indigniſſima creatura tua,
cum profundiſſima humilitate in terram
proſtrata, adoro te Deum ac Dominum
meum: credo in te, ſpero in te, amo te
ſuper omne bonum, & ideo doleo ex
intimo corde, quòd te unicum & ſfum-
mum bonum meum offenderim, petô-
que humillimè peccatorum meorum re-
miſſionem. Hanc utimpetrem, O Pater
miſericordiarum! peragere volo exerci-
tium S. Viæ crucis, inmemoriam ac ve-
nerationem, quòd dilectiſſ. Filius tuus
Dominus noſter JEſus Chriſtus bajulans
ſibi crucem exiverit in eum, qui dicitur
Calvariæ, locum, ubi crucifixerunt eum.
Cupio etiam lucrari, quas poſſum, in-
dulgentias, imprimis pro anima mea,
quatenus illa indiget, deinde pro anima,
vel animabus in purgatorio, pro qua vel
qui-

258 Incenſum iu via Crucis.

quibus ſunt magis acceptabiles divinæ
voluntati tuæ. Placeat tibi, O ſanctiſſi-
ma Trinitas! hæc intentio mea, tibi ſit
honor, laus, gloria, in ſœculorum ſæ-
cula, Amen.

STATIO I.

Eſus morti adjudicatur. O anima mea! JE-
ſus ducitur in prætorium Pilati. Judæi cla-
mante crucifige, erucifige! Pilatus innocen-
tem condemnat. JEſus fit obediens usque ad
mortem, ut tu habeas vitam. O. JIEſu, mors
tua ſit mihi vita!

Preces Stationis.
Janda Trinitas unus Deus, miſerere
nobis Domine JEſu Chriſte, qui du-
ctus ad Pilatum, ibi flagellatus, ſpinis
coronatus, & morti adjudicatus, mi-
ſerere nobis.
A ſententia mortis æternæ, libera nos
JEfſu. .
Per condemnationem tuam admort. lib.
Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut ad veram Pœnitentiam nos perdu-
cere digneris.
Agnus Dei &c. Parce nobis Domine.
Agnus Dei &c. Exaudi nos Domine.
Agnus Dei &c. miſerere nobis. Pat. Ave.
v. Ado-⸗

MCen, e⸗

Incenſum in via Crucis. 259

v. Adoramus te, Chriſte, & benedicimus tibi,
R. Quia per crucem tuam redemiſti mundum.
Leunne ſ Chriſte, Fili Dei vivi,
pone paſſionem, crucem & mortem
tuam inter judicium tuum & animam me-
am nunc & in hora mortis meæ, & mi-
hi largiri digneris gratiam & miſericordi-
am, Eccleſiæ tuæ incrementum & pacem,
infidelibus & hæreticis gratiam conver-
ſionis, Regibus & Principibus Chriſtia-
nis veram concordiam, Benefactoribus
noſtris bona ſempiterna, agonizantibus
felicem mortem & defunétis requiem
æternam qui vivis & regnas &c.
SIATIO II.

Eſus educitur. O anima mea, vide! IEſu
imponitur crux, funibus ligatur, exit baju-
lans crucem, ſpineam geſtat coronam, ſicut
agnus manſuetus ducitur ad victimam. O JE-
ſu, tollam crucem meam, & ſequar te! da
gratiam.

Preces Stationis. 2.
Qancka Trinitas, unus Deus, miſerere
nobis Domine JEſu Chriſte qui edu-
ctus in montem Calvariæ, miſerere
nobis.
Ab omni malo corporis & animæ, lib.
Per

.

260 Incenſum vio in Crucis.
ℳ

Per bajulationem crucis tuæ, libera nos.
Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut Eccleſiam tuam ſanctam regere, &
conſervare digneris: te rogamus, au-
di nos.
Agnus Dei &c. Pat. noſt. Ave.
Recordare JEſu pie, quòd ſum cauſa tuæ
viæ, ne me perdas illà die. Fid. animæ.

STATIO III.

Eſus cadit ſub eruce. O anima mea! cadit,
qui omnia portat verbo virtutis ſuæ. Cadit,
uia peccatorum noſtrorum pondere gravatus.
JEſu, me ſtantem ſuſtine! me cadentem erige!

Preces Stationis.

Jnd Trinitas unus Deus, miſerere
nobis, Domine ]Eſu Chriſte, qui ſub
cruce cecidiſti, miſerere nobis.
Ab omni peccato, libera nos JEſu.
Per lapſumtuum ſub cruce, libera nos.
Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut donum Apoſtolicum & omnes Ec- ulerin
cleſiaſticos Ordines in ſancta religio- I
ne conſervare digneris: te rogamus.. ſulzmn me
Agnus Dei &c. Pat. noſt. Ave. iutaſie:
alvator mundi ſalva nos, qui per crucem &

ſanguinem tuum redemiſti nos. Auxiliare
nobis, n

.

igtentenl
Nls

Inoenſum in via Crucis. 261

nobis, te deprecamur, Deus noſter. Fidelium

animæ.
STATIO IV.

Eſus bajulans obviat matri ſuex. O anima
J mea, ecce Sanétiſſimus Filius ſub cruce,
Sanétiſſima Mater in deliquio! Quanta Filii
aſſio! quanta Matris compaſſio! Affect. O
Eſu! O Maria! vobis ſociari in planctu, deſi-
dero.
Preces Stationis.

ancta Trinitas unus Deus, miſerere no-
bis Domine Eſu Chriſte, qui bajulans
crucem dilecteæ matri tuæ obviam
veniſti, miſ. .
Ab ira tua, libera nos JEſu.
Per compaſſionem doloroſæ matris tuæ,
lib.
Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut inimicos ſanctæ Eccleſiæ humiliare
digneris: te rogamus, audi nos.
Agnus Dei. Pat. Ave. O Virgo doloroſiſſima!

quando corpus morietur, fac, ut animæ done-
tur Paradiſi gloria. Amen. Fidelium animæ &c.

STATIO V.

Simon Cyren. vortat Crucem poſt & Eſum. O
anima mea vide: JEſus portat crucem †
pro te: quanta dilectio! vis venire ad IEſum?-
tolle & ſequere JEſum. Affect. O JEſu, ſe-
quar te! crucem portabo poſt te!
76*

262 ITncenſum in via Crucis.

Preces Stationis.

Janen Trinitas unus Deus, miſerere
nobis Domine JEſu Chriſte, qui Si-
moni Cyrenenſi crucem poſt te por-
tare dediſti, miſerere.
A ſubitanea & improviſa morte, lib.
Per bajulationem crucis tuæ, libera nos.
Peccatores: te rogamus, audinos.
Ut Regibus & Principibus Chriſtianis pa-
cem & veram concordiam donare dig-
neris: terogamus, audinos.
Agnus Dei &c. Pat. . Ave. .
y. Adoramus te &c. Sicut in Statione I.

STATIO VI.
Veronica Chriſto ſudarium porrigit. O Ani-

ma mea! ſudarium porrige Chriſto in mem-

pris ſuis, ſed & teipſam præienta! O JEſul im-

prime imaginem tuam non ſudario, ſed animæ
meæ, in ſignum: quòd ego ſim tuus, & tu meus!
Affect. O JEſu! tuus ſum, ego ſalvum me fac!

PEPreces Stationis.

ancta Trinitas, unus Deus, miſerere.
Domine JEſu Chriſte qui à Veronica

ſudarium accepiſti, miſerere nobis.
Ab inſidiis diaboli, libera nos JEſu.
Per crucem & paſſionem tuam, libera..

.

eK1

gulet Incenſum in via Crucis. 26 3
i. Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut cuncto populo Chriſtiano pacem &
unitatemlargiri digneris: terogamus.
e Agnus Dei. Pat. Ave.. Salvator mundi

STATIO VII.

Eſus ad vortam civitatis eruſalem cadit ſe-
cundò. Ah cadit! quis ? fortiſſimus, inno-
centiſſimus, quare? à planta pedis usque ad
verticem capitis non eſt in eo ſanitas. Affect.
L O JEſu, à recidiva peccati libera me!
Preces Stationis.

Grirdrim Qancta Trinitas, unus Deus, miſerere.
Domine JEſu Chriſte, qui ſub cruce
cecidiſti ſecundò, miſ.
amCII A relapſu in peccata, libera nos JEſu.
r: Per ſecundum lapſum tuum ſub cruce, lib.
Peccatores: te rogamus, audi nos.

ntusdns Ut nosmetipſos in tuo ſancto Servitio

e Cconfortare & conſervare digneris te
rogamus.
Agnus Dei. Pat. Ave. Adoramus te &c.
brn STATIO VIII.
e urha populi & mulierum plangunt ſuper
linerodi. .Etſum. Anima mea, quäâm gratum
guNe. Chriſto, quàm meritorium tibi, Chriſto compa-

Tbet, ti, & peccata deplorare! compatere! deplora!
. M ſect.

aininmn

264 Incenſum in via Crucis.

ſ
ſ

Affect. O JEſu, tibi compatior, peccata de-
ploro!

Preces Stationis.
ancta Trinitas, unus Deus, miſerere.
Domine JEſu Chr. qui in via crucis
deploratus, miſerere.
Ab ira, & odio, & omni mala voluntate,
libera.
Per interceſſionem mulierum plangen.
tium.
Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut mentes noſtras ad cœleſtia deſideria
erigas: te rogamus, audi nos.
Agnus Dei. Pat. Ave. Salvator mundi.

Juprd.
STATIO IX.

J⸗ tertiò cadit ad Aſcenſum Calvaricæ. Ah,
cadit, qui fortitudo noſtra! cadit: quia po-
ſuit Dominus in eo iniquitatem omnium no-
ſtrůüm. O Anima mea, ſtans, vide, ne cadas!
Affect. O JEſu, gratia tua ſemper in me maneat!

Preces Stationis.
ancta Trinitas, unus Deus, miſerere..

TA

Domine Eſu Chriſte, qui bajulans umnitfzn.
tertiò cecidiſti, miſerere nobis.

A transgreſſione mandatorum tuorum,
libera.

Per

Incenſuum in via Crucis. 265

Per tertium lapſum tuum ſub cruce, lib.

Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut omnibus benefactoribus noſtris ſem-
piterna bona retribuas: te rogamus...

EAgnus Dei. Pat. Ave. Adoramus. ſuprd.

STATIO X.

Jan veſtibhus nudatur. Nudatur, qui omnia

veſtit: quanta exinanitio! nudatur, qui fla-

gellatus: quanti dolores! nudatur, qui caſtiſ-

ſimus: quanta ignominia! Affeét. O JEſu! ne
perdam veſtem gratiæ! da ſtolam gloriæ!

Preces Stationis.

ancta Trinitas, unus Deus, miſerere.
D. JEſu Chr. qui veſtibus nudatus, miſ.
A Spiritu fornicationis, libera &c.
Per denudationem tuam, libera &c.
Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut animas noſtras, fratrum, propinquo-
rum & benefactorum noſtrorum ab æ-
terna damnatione eripias: te rogamus...
Agnus Dei. Pat. Ave. Salvator mundi.

STATIO XKI.

J⸗ cruci affigitur. O Anima mea! JEſus

unnmtmorun

Ne

jacet ſuper lignum, Sanctiſſimæ manus &
pedes perforantur. O laniatio! O cruentatio!
Affect. Ah JEſu, tecum confixus ſim cruci!

M Z Pre-

266 Incenſum in via Crucis.

Preces Stationis.

ancta Trinitas, unus Deus, miſerere...
Dne JEſu Chr. qui cruci affixus, miſ.
A fulgure & tempeſtate, libera nos Eſu.
Per affixionem tuam, libera nos JEſu.
Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut fructus terræ dare & conſervare dig-
neris: te rogamus, audi nos.
Agnus Dei, Pat. Ave. Adoramus te &.

STATIO XII.
Ja⸗ vendet in Cruce & moritur. O grande

ſpectaculum! Agnus Dei fit hoſtia pro pec- 11

catis, ſanguinem fundit, Spiritum emittit!
unde Sol obſcuratur, & alia fiunt prodigia.
Affect. O JEſu, mors tua ſit mihi vita!

Preces Stationis.
ancta Trinitas, unus Deus, miſerere..
Domine JEſu Chriſte, qui pro nobis
crucifixus, miſerere.
A morte perpetua, libera nos JEſu.
Per crucifixionem tuam, libera...
Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut domui noſtræ & huic patriæ benedi-
cere digneris: te rogamus, audi nos.
Agnus Dei. Pater noſter. Ave Maria &c.
Dine JEſu Chriſte, per amaritudi-
nem

regriänent

a

eee

ſoyenncne

emCeifiu
mledendtie

ecet
Donneſi

kete ine el

Untu Ntun
Enppnmne, n

Incenſum in via Crucis. 267

nem illam, quam ſuſtinuiſti in cruce, ma-
xXximè in illa hora, quando ſacratiſſima ani-
ma tua egreſſa eſt de benedicto corpore
tuo, miſerearis peccatricis animæ meæin
egreſſu ſuo, eämque paradiſi januam gau-
denter introire concedas, qui cum Patre
& Spiritu S. vivis &c. Fidelium animæ.

STATIO XIII.
or rus Chriſti de Cruce deponitur. Chriſtus

non deſcendit de Cruce, manſit, donec con-
ſummatum, manſit usque ad depoſitionem. O
Anima mea non deſcendas de Cruce, maneas us-
que ad depoſitionem! qui perſeveraverit, ſalvus
erit. Affect. O JEſu! perſeverabo, da gratiam.

Preces Stationis.

ancta Trinitas, unus Deus, miſerere.
Domine JEſu Chriſte, qui de cruce
depoſitus, miſer.
A peſte, fame, & bello, libera nos JEſu.
Per depoſitionem tuam de cruce, libera.
Peccatores: te rogamus, audi nos.
Ut in tua gratia vivamus & moriamur:
te rogamus, audi nos.
Agnus Dei.. Pat. Ave.. Salvator mun-

di. Guprd.

N Mnrful

1n M 3 STA-

268 Incenſum in via Crucis.

STATIO XIV.

Corpus Chriſti in ſepulchro ponitur. Sepul-
chrum ejus glorioſum. Quare? propter
corpus glorioſiſſimum in eo poſitum. Glorioſe
inde reſurrexit. O Anima mea! vive in Chri-
ſto, morere in Chriſto! & glorioſe reſurges.
Affect. O JEſu, da reſurrectionis gloriam!

Preces Sstationis.

ancta Trinitas, unus Deus, miſerere..
Domine JEſu Chriſte, qui in ſepul-
chro poſitus, miſerere.
Ab omni reatu culpæ & pœnæ, libera.
Per mortem & ſepulturam tuam, libera.
Peccatores: te rogamus audi nos.
Ut omnibus fidelibus defunctis requiem
&ternam donare digneris: te rogamus.
Agnus Dei. Pater noſter. Ave Maria &c.

LDomine JEſu Chriſte, concede pro-
pitius: ut per mortem & ſepulturam
tuam ad reſurrectionis gloriam perduca-
mur, qui vivis &c. Fidelium animæ &c.

OBLATIO.

Benisgniſſime JEſu, ſanéctum hoc, quod pere-
gi, vis crucis exercitium offero tibi in ve-
nerationem amariſſimæ paſſionis & mortis
tuæ, ad conſequendum felicem ejusdem paſ-
ſionis & mortis tuæ effectum, pro ſuffragio e-
. tiam

0ritin
e N⸗

in i
DI.

Lifl igg ten

glor

lnanmele

0

o oidete⸗

Incenſum in via Crucis. 269

tiam & ſolatio animarum in purgatorio, præ-
ſertim earum, pro quibus viæ crucis indulgen-
tiæ tibi ſunt gratæ & acceptabiles. O JEſu,
ne pereat in me inæſtimabile ſanguinis & mor-
tis tuæ pretium! Tibi cum Deo Patre & Spiri-
tu ſanéto ſit honor, laus, gloria in ſæculorum
ſæcula, Amen.

INCENSUM
Pro inkrmis.
DOCUMKENTLA.

I1. Sis reſignatus in voluntatem divinam.
2. Cogita: an aliqua tibi incumbat obli-
gatio teſtandi, votum implendi, reſtituendi,
ſolvendi, reconciliandi &c.
Noli differre Ss. Sacramenta.
4. Solicitè te præpara ad beatam mortem. Mors
peccatorum peſſima. Pf. 33.
EXPERI ME N TUM
Seu praxis bonæ mortis.

. . X . .
H facies, quò ſæpius, eò melius, hoc mo-

do: jacens in lecto imaginaberis tibi vi-
vaciſſimè, te conſtitutum eſſe in articulo mor-
tis, & affectuoſiſſimè elicies actus Teſtamenti
Spirit. ſequent. nunc pro tunc, nempe pro
reali articulo mortis, pro illo valituros. Si fa-
cias extra leétum, etiam bene.
Sequentes orationes ponuntur germani-

cè propter Sacerdotes, qui aſſiſtunt

infirmis. .
M 4 Geiſt⸗

*70 TLucenſiun pro Infkrmis.

Geiſtliches Teſtament,
Quod etiam ſani frequenter faciant.

O mein HErr und GOtt! wann kommen iſt
meine Sterbſtund, laß mich ſterben in dei⸗
ner Gnad, und ewig ſeelig werden. Dieſes zu er⸗
langen, iſt dieſer mein letzter Will, mein geiſtli⸗
liches Teſtament und Begehren.
1. Ich will ſterben mit dieſer Vermaͤchtnus:
Meine Seel uͤbergebe ich in die Haͤnd ihres Er⸗
ſchaffers, den Leib uͤberlaſſe ich der Erden, alles
Zeitliche der Welt; und verlange nichts, als mei⸗
nen HErrn und GOtt zu ſehen und zu genieſſen.
2. Ich will ſterben in dem wahren, allein ſeelig⸗
machenden Chriſt-Catholiſchen Glauben. O mein
GDOtt! ich glaube alles, was die H. Kirch glaubet,
und zu glauben vorſtellet!
3. Ich will ſterben in feſter Hoffnung der ewi⸗
gen Seeligkeit. O mein GOtt! ich hoffe Verzey⸗
hung meiner Suͤnden, und das ewige Leben im
Himmel.
4. Ich will ſterben in der Lieb GOttes mit voll⸗
kommener Reu und Leid uͤber meine Suͤnd. O mein
GDtt, ich liebe dich! O mein GOtt, ich haſſe alle
Suͤnd, es thut mir leid, daß ich geſuͤndiget hab! O
mein GOtt, ſey mir gnaͤdig und barmhertzig!
5. Ich will ſterben mit ſchuldigſter Danckſagung.
O mein GOtt! ich ſage Danck fuͤr alle Gaben und
Gnaden. Dir ſey Lob und Danck in Ewigkeit.
6. Ich will ſterben mit allen verſoͤhnet. O
mein GOttt ich verzeihe allen, und bitte: daß alle
mir auch verzeihen wollen.

en

7. Ich

Incenſuim pro Infrrmis. 271

7. Ich will ſterben mit allen H. Sacramenten
wohl verſehen: O JEſu ſey meine Speiß im Le⸗
ben, mein Weeg⸗Fehr im Sterben, nach dem Todt
mein Leben.
8. Ich will ſterben unter dem Schutz und Fuͤr⸗
bitt aller Heiligen: O Maria, Mutter der
Barmhertzigkeit! ſtehe mir bey im letzten Streit:
O heiliger Schutz⸗Engel mein, laß mich dir be⸗
fohlen ſeyn! Alle heilige Patronen, alle Heilige
GOttes bittet fuͤr mich!
9. Ich will ſterben in vollem Vertrauen auf die
Verdienſten JEſu, meines Erloͤſers und Seelig⸗

machers: O JEſu, der Welt Heyland, mache

ſeelig mich: Dann durch dein Creutz und Blut
haſt du erloͤſet mich. O Re durch die Bitter⸗
keit, welche du haſt ausgeſtanden am Creutz am
meiſten, da deine gebenedeyte Seel iſt abgeſchie⸗
den von deinem heiligen Leib, erbarme dich über
meine ſuͤndhaffte Seel, wann ſie wird ausfahren.
10. Ich will ſterben gantz ergeben in den Wil⸗
len GOttes! O mein GBtt und Alles! es ge⸗
ſchehe mit mir dein allerheiligſter Will: dieſes bit⸗
te ich: laß mich in deiner Gnad leben und ſterben,
und nach dem Tod theilhafftig werden aller heili⸗
gen Meſſen, Ablaͤß, und guten Wercken.
Dieſer iſt mein letzter Will, alſo helffe mir die

allerheiligiſte Dreyfaltigkeit, Vatter, Sohn „und

heiliger Geiſt, Amen.

OFFI CIUM

Pro felici morte ex & Soript.

Recitet infirmus, quando poteſt, vel alius ex
M S5 e0

272 ORcium

eo prælegat ei. NB. recitent & ſani, qui feli-
