omne nomen, nomen JEſus, nomen ad-
mirabile, nomen ſanctum & laudabile,
nomen ſalutis, nomen gloriæ. Per hoc
ſanctum nomen tuum te rogo, dulciſſi-
me JEſu: ut mihi peccatori Sacrificium
Miſſæ reverenter & devotè, caſtè &
ſanctè celebrare concedas. Quantà e-
nim cordis contritione & devotione,
quantàâ reverentiãâ & tremore, quantâ
corporis caſtitate & animæ puritate iſtud
divinum & cœleſte ſacrificium eſt celeb-
randum, ubi caro tua in veritate fu-
mitur, ubi ſanguis tuus in veritate bibi-
tur,

8

ante Miſſam. 101

tur, ubi tu es Sacrificium & Sacerdos
mirabiliter & ineffabiliter conſtitutus.

em Igitur O [Elu ſis mihi JEſus: munda

me! Sanètifica me! Salvifica me!
Ad Spiritum Sanctum.

EUS Spiritus S. qui à Patre, filiô-
que ineffabiliter procedis, qui my-
ſterium Incarnationis filii Dei in Virgi-
ne operatus es, cui Pater cœleſtis dedit
nomen, quod eſt ſuper omne nomen,
nomen JEſus, nomen Sanctum & glo-
rioſum; nomen, quod magnificat De-
um, quod lætificat Angelos, quod ſal-
vificat homines. Hoc ſanctum nomen
veneror, invoco, adoro. Per hoc à te
ſanctificatum, à te exaltatum, O Spiri-
tus S. Deus! doce me, munda me, in-
flamma me, ſana me, vivifica & ſancti-
fica me: ut corpus & ſanguinem Domi-
ni noſtri Eſu Chriſti in altari dignè, ſan-
ctéque offeram & ſumam, atque ex ſan-
ctiſſimo nomine JESU mihi & aliis, pro
quibus ſacrificare & orare propono,
conſequar ſalutem, & benedictionem in
corpore & anima, in terra & in cœlo,

Amen.
E 4 Ad

102 Incenſum Fer. 3.

Ad B. V. Mariam, & Sanctos.

—0 glorioſiſſima cœlorum Regina, Ma-
ter DEI & Virgo Maria, quæ in
virginali utero tuo portaſti illum ipfum,
quem ego in ſanétiſſimo Sacrificio intra
me ſumere intendo, ora pro me: ut,
qui fuit Dominus tecum, ſit & ipſe Do-
minus mecum, & qui fuit fructus ventris
tui, ſit & ipſe fructus animæ meæ; & qui
fecit tibi magna, te intrando; faciat &
mihi magna, me ſeipſo cibando.
Mi ſancte Angele cuſtos, omnésque
Sanéti Angeli & Archangeli, orate pro
me: ut dignè manducem panem Ange-
lorum, atque ad Angelorum conſorti-
um pervenire merear in cœlo.
Sancti Patroni mei, omnésque Sancti
& Sanctæ Dei, intercedite pro me: ut
dignè manducem panem filiorum, & cœ-
leſtem vobiſcum obtineam hæreditatem
in regno Dei & Chriſti, Amen.

Applicatio.

Eso itaque! O ſumme DEUS !per gra-
tiam tuam Sacerdos intendo confi-
cere ſacrificium miſſæ, ſicut Chriſtus Do⸗
minus

al

ante Miſſam. 103

minus inſtituit, & S. Eccleſia facit. Id-
que offero tibi primò tanquam Latreu-
ticum ad ſummam divinæ, & æternæ Ma-
jeſtatis tuæ gloriam, cultum & adora-
tionem. Secundò tanquam Euchariſti-
cum in gratiarum actionem pro omnibus
beneficiis & gratiis mihi ſervo tuo, to-
tique congregationi fidelium tuorum col-
latis & conferendis. Tertiò offero tan-
Wnb. quam propitiatorium & ſatisfactorium
in expiationem & ſatisfactionem omni-
um peccatorum. En, Pater Cœleſtis! ſan-
m guis filii tui dilecti clamat ad te de ter-
u ra, utique non in vindictam, ſed veniam!
parce igitur Domine, parce populo tuo,
quem filius tuus redemit ſanguine ſuo.
Parce mihi ſervo tuo; quem Sacerdotio
fungi, benigne voluiſti. Denique offero
tibi, æterne Pater, hoc ſacrificium filii
tui tanquam impetratorium, ut per ejus
ſanguinem & nomen petentes impetre-
mus, quod noſtris meritis non valemus,
& quidem primariò, ac ſpecialiter offe-
1r0 &c,

AWMemento ew S. Ambroſio.

iſude Profero etiam Domine, (ſi digneris
E 5§5 pro-

104 Incenſum TFer. 3.

propitius intueri) tribulationes plebi-
um, pericula populorum, Captivorum
gemitus, miſerias orphanorum, neceſſi-
tates peregrinorum, inopiam debilium,
deſperationes languentium, defectus ſe-
num, profectus juvenum, vota virgi-
num, lamenta viduarum, ſuſpiria defun-
ctorum. Reſpicere quoque digneris ad
neceffitates animæ meæ & corporis
mei. Miſerere noſtr?, Domine, miſere-
re noſtrè: quia tu Pater noſter es, quia
tu Deus noſter es, miſeéricors & miſera-
tor Dominus.

Ad JESIIII.

enio nunc ad altare tuum Domine *

JEſu Chriſte,
Agnus Dei, filius Patris!
Tu es ſapientia æterna: doce me!
Tu es lux vera: illumina me!
Tu es fons vite: munda me!
Tu es amor meus: inflamma me!
Tu es juſtitia mea: ſanéctifica me!
Tu es Eſus meus: O JEſu, ſis mihi JE-
ſus, & ſalva me! atque per hoc Sanctum
nomen tuum, & per interceſſionem om-
nium Sanctorum tuorum ſacrificium me-
um

7

73 poſe Mihſam. 105

um ſit acceptabile in conſpecëtu Altiſſi-
mi. Amen.

RECESSUS

PRO FERIA III.
Ad Ss. Trinitatem.

ratias tibi ago, Pater de cœlis DE-
US! gratias tibi, Fili Redemptor
mundi Deus! gratias tibi, Spiritus San-
cte Deus! gratias tibi, Sancta Trinitas,
unus Deus! quèòd ſacratiſſimum corpus
& pretioſiſſimum Sanguinem Domini no-
1. ſtri Eſu Chriſti in altari offerre & intrâà
uIIDN e ſumere meruerim. Anima Chriſti &c.
pag. 85.
Oblatio.

ſanctiſſima Trinitas, unus Deus,
unus Dominus! incruentum ſacri-
ficium corporis & Sanguinis Domini no-
ſtri IEſu Chriſti, quod ego indignus Sa-
ntiſe cerdos divinæ Majeſtati tuæ obtuli, ti-
bi ſupremo rerum omnium Domino ſit
ad laudem & gloriam, mihi & illi, vel
illis, pro quo vel quibus obtuli, & pro-
F. 6 qui-

locdancun
eehionemon.
cihcnmne
U

106 Incenſiun Fer. 3.

quibus oravi, ſit ad ſalutem in vitam æ-
ternam. Sit quoque Spiritibus fidelium
defunctorum gaudium & refrigerium hoc
magnum pietatis Sacramentum: ut exin-
de refecti & ſatiati, refrigerati & con-
ſolati, exultent in laude & gloria tua,
Amen.

Adoratio.

mabiliſſime, glorioſiſſime Eſu, quem
modò in ſanctiſſimo Sacrificio ob-
tuli, quem in ſanctiſſimo Sacramento
ſuſcepi; qui modò factus es mihi refe-
&tio & gratia, & pignus futuræ gloriæ;
Te proſtratiſſimo corde & pleniſſimâ
corporis, animæque ſubjectione adoro
& veneror, exalto & amplector.

Gratiarum Actio.

—O ſuaviſſime JEſu! unde hoc mihi,
quòd in adeò vile ſubſtantiæ meæ
tugurium declinare dignatus es? Ah!
quantum benedicere, quantum ſuper-
exaltare te deberem, mi JEſu, pro hac
nimia, pro hac ſuavi & exundante in me
bonitate tua? Tibi mi JEſu, atque Patri
tuo & Spiritui Sancto ſit omnis gloria,
omnis

1 ante Miſſam. 107

omnis amor, omnis exaltatio ab omni
cœleſti, terreſtri, inferno genu, itém-
que à me, & ab omnibus amatoribus no-
minis tui, nunc & in æternum & ultra „
Amen.

Unio cum Eſu.

ni me tecum, O JESU, indiſſolubi-
N.. li unionis vinculo! ut Tu ſemper
elndn maneas in me, & ego in te. Tu enim di-
i⸗ xiſti: Qui manducat meaim arnem, &
dͤ D Vilit meum ſanguinem, in me manet, &
e eSgο din illo. In te ſolo, mi JEſu, ab hoc
uneeiie momento vivam! Ahl anima mea ma-
Denfn gis vivat in te, quem amat; quàm in cor-
n pore, quod animat, & informat! Nul-
Nn. Ium Peccatum, quod dividat inter te
. & me, voluntariè & deliberate commit-
tam. O JEſu, ne elongeris à me!

Poſtulatio.

—O benigniſſime Eſu! Tu es Redemp-
n ber⸗ tor meus & Salvator meus: ne per-
Uimme mittas me damnari, quem pretioſo ſan-
Mreinme guine tuo redemiſti, eumque ad Altare
tnebam bibere, dignum habuiſti.
s in Tu es Agnus Dei, qui tollis peccata
Onns E 7 mun-

gerzmore

N Ml

108 Incenſum LFer. 3.

mundi: tolle de me, quod mihi nocet
& tibi diſplicet.
Tu es judex meus: donum fac re-
miſſionis ante diem rationis.
Tu es defenſor meus: defende me
contra hoſtes viſibiles & inviſibiles cor-
poris & animæ.
Tu es lux vera, quæ illuminatomnem
hominem, venientem in hunc mundum:
illumina oculos meos, ne unquam ob-
dormiam in morte, & mittar in teneb-
ras exteriores.
Tu es Deus meus & omnia: da cordi
meo te deſiderare, deſiderando quære-
re, quærendo invenire, inveniendo a-
mare, amando poſſidere in æternum,
Amen.

Amor perennis.

A dmitte me, amabiliſſime JEſu, ad
Seraphicum cœtum ſacratiſſimam

tuam amantium humanitatem & in terris

& in cœlis: ut nihil me ſeparare poſit à

charitate, quæ eſt in te, Chriſto E-

ſu Domino noſtro. Hoc peto per iſtam
ipſam tuam humanitatem, quam immo-
lavi, quam manducavi & potavi, cujus
præ-

1
d mli doee

Cnun trn

ante Miſſam. 109

præſentiâ Sacramentali nunc fruor. Pe-
to hoc etiam per Sanctum nomen tuum
JESUS: O JEſu, hoc tuum nomen purget
me, illuminet me, inflammet me, ſalvet
me, in gloriam æternam inducat, ibique
coronet me! ut ſim unus ex ignitiſſimisse-
raphicis amatoribus tuis, neque ab eo-
rum numero excludar unquam, ſive in
tempore, ſive in æternitate, Amen.

Benedictio.

uſtodiat me ſempiterna Deitas, de-
fendat me immenſa Trinitas, bene-
dicat me glorioſa Majeſtas, Pater † &
Filius & Spiritus Sanctus, Amen.

AC CꝛESSIS

PRO FERIA IVI.
Toti Eccleſiæ triumphanti ſacer.
MoNIIUM ad &ACERDOTIEM.

ogitaquali ſis inſignitus honore, quali men-
Ssà fruaris: quo non oportet efle puriorem
tali fruentem Sacrificio? quo ſolari radio non
ſplendidiorem manum, carnem hanc dividen-
tem? os, quod igne ſpirituali repletur; lin-
guam,

110 Incenſum Fer. 4.

guam, quæ tremendo nimis ſanguine rube-
ſcit? S. Curuſ. lib. 3. de Sacerd. c. 3.

PRECES.

Dirigatur Domine oratio mea, ſicut in-
cenſum in conſpectu tuo.

PARAPHRASIS.
Super
Ego volo celebrare &c.

GO N. Ego Sacerdos Dei, ego Mini-
ſter Chriſti, Bontificis magni, indig-
nus quidem, de meorum tamen, quæ
deteſtor, peccatorum remiſſione confi-
dens
VOLO juxta divinam in ultima cœna
inſtitutionem & mandatum Chriſti: Hoc
Jacite in meam commemorationem, cum
vera intentione, firma fide, perfecta cha-
ritate, debita reverentia, attentione &
devotione
CELEBRARE MISSAM, quæ eſt
verum & unicum novæ Legis Sacrifici-
um, incruentum Sacrificium unigeniti
Filii Dei, memoria paſſionis ejus, obla-
t10

t.

md, Eol
1CNI

4. ante Miſſam. 1II

nminne tio munda, Hoſtia S. propitiatio pro
ſtez vivis & defunctis,
ET CONFICERE in perſona Chri-
ſti verâ tranſubſtantiatione panis in
„„„ Corpus Chriſti & vini in ejus ſanguinem,
lr CORPUS Sanctiſſimum, natum ex
Virgine, immolatum in cruce pro ho-
mine, quod panis vivus, qui de cœlo
¹ deſcendit; panis Angelorum, refectio a-
nimarum, Viaticum in Domino morien-
tium;
NW. ET SANGUINEM pretioſiſſimum,
qui pro multis effuſus in remiſſionem pec-
catorum, qui calix ſalutis perpetuæ,
DOMINI NOSTRI JESU CHRI-
STI, qui Deus verus de Deo vero, qui
incarnatus de Spiritu S. ex Maria Virgi-
ne & homo factus. Qui Sacerdos & vi-
ctima; qui dilexit nos, & tradidit ſemet-
ipſum pro nobis oblationem & hoſtiam
Deo in odorem ſuavitatis,
JUXTA RITUM S. ROMANXE
ECCLESHE, cujus caput eſt Chriſtus,
quæ columna eſt & firmamentum verita-
tis, in qua vivere volo & mori exopto;
Semm „ AD LAUDEM OMNIPOTENTIS
mind „ DEI, cui ſoli Sacrificium debetur, &
els, cui

Netecache.
tentone

&
6Kaorſee

112 Incenſum Fer. 4.

cui offero in recognitionem ſupremi Do-
minii, & infinitæ excellentiæ: ex quo,
per Pem⸗ & in quo ſunt omnia, cui ho-
nor & gloria in ſæcula;
TO TIUSOUE CURIE TIUM-
PHANTIS, quæ eſt cœleſtis urbs Jeru-
ſalem, ubi cum Chriſto gaudent omnes
Sancti, amicti ſtolis albis, laudantes,
benedicentes, & glorificantes Deum,
qui intercedant pro me: ut dignè ope-
rer ad Altare.
AD UTIEITATEM MEAM Spiri-
tualem & corporalem, ad cconſequen-
dum omnes Sacrificii hujus fructus, mi-
hi Sacerdoti competentes, qui cedant
ad ſalutem animæ meæ & corporis in
vitam æternam.
TOTIUSQUECURILE MILITAN-
TIS ler eſt Jeruſalem terreſtris, Eccle-
ſia militans in terra, quam clementifſime
Pater pacificare, cuſtodire, adunare &
regere digneris in toto orbe terrarum,;
ut portæ inferi non prævaleant adver-
suüs eam. Offero præterea
PRO OMNIBUS, qui ſe recommen-
daverunt Orationibus meis in genere &
in ſpecie. Et quidem principaliter ac pri-
ma-

vire
clenentiine
munn;

leat adrer

n geneted⸗
PAtctae

UE

ante Miſſam. 113

mariò fructum hujus Sanctiſſimi Sacrifi-
cii applico ad intent. . . pro. . .ſecunda-
riò quoad fructum, qui etiam aliis obve-
nire poteſt, oro pro me, meisque pro-
pinquis, Confratribus, benefactoribus,
& illis, pro quibus orare ſoleo ac de-
beo: ut liberentur à malis præteritis,
præſentibus & futuris: ut benedictione
repleantur cœleſti, atque poſt mortalis
vitæ curſum perveniant ad vitæ immor-
talis beatitudinem ſempiternam.
Memento etiam Domine fidelium de-
functorum præſertim propinquorum,
Confratrum, benefactorum & benefa-
ctricum, omniumque, pro quibus orare
debeo. Denique oro
ETI LRO FELICI STATU S. RO-
MANNE ECCLESIE: Potentia Patris
eam defendat, ſapientia Filii eam illumi-
net, cCharitas Spiritû⅛s Sancti eam ſanctifi-
cet: Sancti omnes pro ea intercedant: ut
deſtructis adverſitatibus & erroribus
univerſis divinæ Majeſtati ſecurâ ſerviat
libertate. Amen.
Gaudium cum pace &c. pag. 79.
Ad Curiam triumphantem.
Ders ſanctiſſime ac glorioſiſſime! ego
. pau-

1I14 Incenſum Fer. 4.

pauper & indignus per omnium Sancto-
rum tuorum merita peto humillimè: ut
Sancta Sanctorum Altaris myſteria ſan-
ctè tractem, ſanctéque recipiam.
Chriſte Eſu, Deus-homo! per om-
nes Sanctos tuos humillimè peto: ut in
Altari dignè te offeram, hoſtiam puram,
hoſtiam ſanctam, hoſtiam immaculatam.
Sanécta Maria, Regina Sanctorum om-
nium, omnes Ss. Angeli & Archangeli,
omnes Sancécti & Sanctæ Dei noſtri, pro
me intercedere dignemini: ut nunc &
ſemper, quoties ſacro-ſancta Sacrificia
atque ſacramenta oblaturus & perceptu-
rus accedo, nunquam indignè, ſemper
quàm digniſſimè tantis ſerviam myſteriis,
in gloriam Domini noſtri Eſu Chriſti e-
jusdémque Patris ac Spiritûs Sancti in
Trinitate & unitate Dei ſuper omnia be-
nedicti. Amen.

RECESSUS
PRO FERIA IV.

Jen ifne ſupereminentiſſima Trini-
tas, DEUS meus, Dominus meus!
adoro te, atque magnifico in me cum
hu-

tti Dan en
.
Ar.

H
Uind

Iis Kin
eromnide

Ude
⸗
1

poſe Miſſam. II5

humanitate Domini mei JEſu Chriſti,
quem immolavi, quem ſuſcepi, modo
ſpeciali præſentem & inhabitantem! Ti-
bi laudes concinant, tibi mecum gratias
agant omnes Angelorum ordines, om-
nésque Sanctorum chori, cum quibus
demiſſiſſimà voce proclamo: Sanctus,
Janctus, ſanctus Dominus Deus Sabaoth.
Benedictio & claritas & ſapientia, &
gratiarum actio, honor, virtus, & for-
titudo Deo noſtro in ſcula ſæculorum.
Anmen.

PARAPHRASIS
ſuper
Anima Chriſti.

Anima Chriſti ſanctifica me!

Aime ſanctiſſima, in qua inhabitat
omnis plenitudo Divinitatis, ſan-

&ctifica me ſanctitate gratiæ!

Corpus Chriſti ſalva me!

Qorbus ſanctiſſimum, natum ex Vir-
gine, in cruce immolatum pro ho-
mine, quod verè eſt cibus, & ego indig-
nus manducavi, ſalva me ab omnibus
malis!

116 Incenſum Fer. 4.

malis! ſalva animam meam à deſcen den-
tibus in lacum! ſic ſalva me & ſalvus ero.

Sanguis Chriſti inebria me!
Janguis pretioſiſſime, qui in pretium
mundi effuſus, me peccatorem ablue,
dona ſuperna influe; qui calix inebrians,
inebria me lætitiâ ſpirituali & fervore
dilectionis! ſic, O JEſu, fons vitæ! in-
ebriabor ab ubertate doms tuæ cœle-
ſtis, & de torrente voluptatis tuæ glo-
rioſæ potabis me!

Aqua Lateris Chriſti lava me!

Aau⸗ Lateris, quæ in cruce exivit cum
Sanguine, lava me ab iniquitate
mea, lava me, & mundabor, & ſuper
nivem dealbabor! Sic, O JEſu, qui lavi-
ſti nos à peccatis noſtris in ſanguine tuo,
habebo partem tecum, erisque mihi fons
aquæ ſalientis in vitam æternam.

Paſſio Chriſti conforta me!

onkorte me in fide, ſpe, & charitate!
conforta me contra tentationes
mundi, carnis & Diaboli: ut victor ab

hoſtibus evadam!
O bo-

uin
telaumms,

4 poſe Wiſſam. 117

O bone JEſu, exaudi me!

JEſu, cujus bonitatis infinitus eſt
theſaurus, Tu dixiſti: petite & ac-
cipietis, cum Patre & Spiritu S. exau-
di me juxta applicationem Sacrificii à me
factam! Exaudi me pro me: quidquid in
hujus Miſſæ celebratione deliqui, miſe-
ricorditer indulge; & da, ut vivam de te,
vadam poſt te, perveniam ad te, & re-
quieſcam in te, Redemptore meo & Sal-
vatore meo. Exaudi me pro omnibus,
pro quibus ad aram tuam oravi. Da vi-
vis peccatorum veniam, defunctis re-
quiem ſempiternam.

Intra vulnera tua abſconde me!

—0O JEſu pro me crucifixe! ad ſacra
vulnera tua tanquam ad aſylum
confugio peccator, in illis abſconde me,
donec pertranſeat indignatio. IIlaoſten-
de Patri tuo, & per te Patri meo: ut
propter te parcat filio adoptivo, qui
propter hunc tibi non pepercit filio pro-
prio, ſed pro nobis omnibus tradidit in
mortem.

0te Ne

118 Incenſuüm Fer. 4.

Ne permittas, me ſeparari à te!

n hac vita per peccatum, in altera per
damnationem; ſed ſecundùm promiſ-
ſionem tuam da, O bone JEſu, ut, qui
manducavi carnem tuam, & bibi ſangui-
nem tuum, maneam in te, & tu in me:
ego in te, per fidem & charitatem: Tu
in me, jam per gratiam, poſtea per glo-
riam.

Ab hoſte maligno defende me?

1 ille peſſimus eſt Diabolus, qui
tanquam Leo rugiens circuit, quæ-
rens, quem devoret. Sed, O bone IE-

ſu! Tu defenſor meus defende me. De-
fende me in vita: ne quando pertrahat ,

in peccatum, & dicat: prævalui adver-

sus eum. Defende me in morte: ne ra- „

piat ut Leo animam meam, dum non eſt,
qui redimat, neque qui ſalvum faciat.

In hora mortis meæ voca me!

. PS
n hora, in qua ibo in domum æterni-

tatis, quando inſidiatur inimicus for-

tius, quando anguſtiæ erunt undique, ne h

derelinquas me, O bone JEſu, usque-
qua-

wecumo.
Ebe n
un Send

lye poſz Miſſam. 119

utiite quaque, ſed moriatur anima mea morte
m. ultorun: ne projicias me à facie tua,
U ſed voca cum operariis.

Et jube me venire ad te!
ube animam meam à Ss. Angelis ſuſ-
cipi, & ad patriam paradiſi perduci.
Ut cum Sanctis tuis laudem te!
k KZ Nantando ſanctiſſimæ Triadi cum Ss.
Angelis: Sanctus, ſanctus, ſanctus
lkenlene Dominus DE US'exrercituum,; & cum om-
nibus Electis: ſedenti in Tbrono & Ag-
n, no benedictio &ö honor, & gloria, & po-
teoſtas
In Sæcula Sæculorum!
Fiat, Fiat!
PBeedea me Pater † & Filius & Spi-
ritus S. & ab omni malo defendat,
& ad vitam perducat æternam. Amen.

ACCESSUS

ntd dernt
rerlitti⸗

PRO FERIA V.
VENERAPILI SACRAWMENYOO&
nempe
üie DEI Filio, Eſu Chriſto, in cibum &
Un, umn potum nobis dato ſacer.

lr F Ad

Incenſum Fer. 5.

Adl Sacerdotem.

Probet autem ſe ipſum homo, & ſic de pane
illo edat, & de calice bibat: qui enim man- ne!
ducat & bibit indigne, judicium ſibi mandu- milie
cat & bibit, non dijudicans corpus Domini. nHun
I. Cor. II. nu ria n
e

PRECES CAtecom m
Dirigatur Domine &c. Ego volo celeb- 41
rare &c. pag. 79 Z

Ad DEII Patrem. 1

“
Pater de cœlis Deus, qui ſic dilexiſti
mundum, ut filium tuum unigeni- „
tum dares! ego N. per gratiam tuam Sa- q
cerdos accedo ad Sacramentum ejusdem
dilectiſſimi Filii tui, accedo ad Altare, &
menſam illius, qui ſe in Sacrificium, tum
in hora ultimæ cœnæ, tum ſuper aram
crucis, tibi Patri ſuo æterno obtulit.
Da mihi, quæſo, panem Angelorum,
Regem regum, Dominum dominantium, -
tantà ſuſcipere reverentiâ, & humilita-
te, tantàâ contritione & devotione tan. .
tâ puritate & fide, tali propoſito, & in-

tentione, ſicut expedit ſaluti animæ mex.
1 Da e
- 17

Nuui

15

Iywebcde

Depen

iſe dienk

hat,
Gectüconnu
n ſyera
ennoobalt.
Mnehrum

ne, t

Nopolto,
Aatiammene.
D

ante Miſſam. 121

Da mihi Dominici Corporis & Sangui-
nis, non ſolùm ſuſcipere Sacramentum,
ſed etiam rem & virtutem Sacramenti.
O amandiſſime Pater! concede mihi di-
lectum filium tuum, quem nunc vela-
tum in via ſuſcipere propono, revelatâ
tandem facie perpetuò contemplari.
Qui tecum vivit &c.

Ad DEIIII Filium.

Fii Redemptor mundi Deus! gratias
ago: quòd tantàâà charitate nos miſe-
rè perditos, redemeris pretio Sanguinis
tui, & in hujus amoris tui memoriam,
nec non in pignus futuræ gloriæ tam
admirabili Sapientiâ, potentiâà & boni-
tate dederis nobis in cibum & potumip-
ſum corpus & ſanguinem tuum, méque
ad hæc divina myſteria innumerumtuo-
rum Sacerdotum tuâ ineffabili clemen-
tià vocare dignatus ſis. O bonitas! O
charitas! O miſericordia! Quid tibi pro
tantis, Domine JEſu, retribuam? ci-
bum & calicem ſalutaris accipiam, &
nomen tuum invocabo, immolabo te,
mi JEſu! in altari tuo, & ſumam te ex
altari tuo. Hoc eſt, quod juſſiſti, fieri
F 2 à me;

122 Incenſum Fer. 5.

à me; ut non vivam: niſi immolem te;
non vivam: niſi manducemte. Quoniam
ergo immolari & manducari vis à nobis,
cibus potusque noſter, mi dulcis JE-
ſu! fiat mihi ſecundum verbum tuum.
Tu dixiſti, O Eſu, qui manducat me-
am carnem & bibit meum ſanguinem,
habet vitam æternam. Sit ita! Veni Do-
mine Eſu! ut vitam habeam, & abun-
dantiùs habeam nunc & in æternum. Tu
dixiſti: qui manducat meam carnem &
bibit meum ſanguinem, in me manet,
& ego in illo. Sit ita! Veni Domine JE-
ſu! ut tecum per omnia unum efficiar,
ut vivam in te, de te, propter te. Dum
autem tam dignanter venis ad me, ro-
go, O bone JEſu, ut puro corde te
nunc & ſemper recipiam, téque dignè
offeram in Sacriſicium laudis æterno
Patri tuo, & Tibi, & Spiritui S. uni-trino
Deo, cui ſoli honor, laus & gloria in
Sæculorum Sæcula. Amen.

Ad DEIUIA Spiritum Sanctum.

piritus S. Deus, illuminator & vivi-
ficator S. Eccleſiæ! te humillimè in-
voco, ad te clamo, ad te ſuſpiro! dig-
neris

Unohri
Conn Ker

ante Miſſam. 123

neris eſſe præſens in mea mente, in meo
corde, in meo ore & opere: ut per tu-
am ſanctam virtutem & divinam Opera-
tionem fiat cor meum mundum & tuæ
gratiæ habitaculum, omnes ſenſus mei
fiant mortificati & purificati: ut miniſte-
rium ſervitutis meæ in conſpectu tuo
fiat acceptabile, & mihi ſalutare, tuâ

virtute operante, tuàâ gratiâ confirman-

te, tuâ miſericord'à tribuente. Tu fa-
cis dignos de indignis, de peccatoribus
juſtos, de immundis mundos, munda
ergo me, & ſanctifica me: ut ad S. Al-
tare mundo corde poſſim accedere . G.
ſanctiſſimum corpus & ſanguinem Do-
mini noſtri JEſu Chriſti virtute tuâ con-
ceptum, & ex Maria Virgine natum tam
ſanctè, tam devotè, tam dignè & reve-
renter conficere, & ſumere valeam, ut
exaudiri merear. Amen.

Applicatio.
JCipe Ss. Trinitas, unus Deus, hoc

Sacroſanctum ſacrificium corporis
& ſanguinis Domini noſtri JEſu Chri-
ſti, quod ego indignus Servus tuus uni-
tum ſanétiſſimo ſacrificio ab eodem Do-

F 3 mino

124 Incenſum Fer. 5.

mino noſtro in ultima cœna & ara crucis
oblato offero divinæ Majeſtati tuæ om-
ni poſſibili pietatis affectu, ex puro a-
more tuæ infinitæ bonitatis ſecundum
ſanéctiſſimam ejusdem Domini noſtri, &
S. Matris Eccleſiæ intentionem, & qui-
dem
Primò Ad maximam, æternâmque di-
vinæ Majeſtatis tuæ gloriam, amorem,
beneplacitum, in proteſtationem ſupre-
mæ Excellentiæ tuæ & Dominii, noſtræ-
que ſubjectionis atque dependentiæ à te.
2dò In memoriam ac venerationem
Paſſionis, mortisque Domini noſtri JE-
ſu Chriſti.
3tiò In honorem, augmentuúmque
gloriæ beatiſſimæ Virginis Deiparæ, N...
totidsque Curiæ triumphantis.
4tò In gratiarum actionem infinitæ
tuæ ſapientiæ, quæ hoc admirabile ſacri-
ficium invenit, tuæ bonitati, quæ inſti-
tuit, & tuæ omnipotentiæ, quæ peregit,
& adhuc indies peragit. Item in gratia-
rum actionem pro univerſis beneficiis
mihi indigno peccatori, cunctisque ho-
minibus, & omni creaturæ collatis, at-
que conferendis.

F5to

Walime
K I
Ro

ante Michſam. 125

Stè in propitiationem & ſatisfactio-
nem pro peccatis totius mundi, pro me-
is ſpecialiter, quæ dolens deteſtor.
6tò Demum quoad fructum ſpecialem
& primarium offero hoc ſanctiſſimum
Sacrificium pro.. . ad intentionem..
Memento Domine, mei, ſervi tui:
ut in conſortium filiorum DEl tranſire
merear; Eccleſiæ tuæ ſanctæ: ut portæ
inferi non prævaleant adversùs eam ; In-
fidelium & hæreticorum: ut convertan-
tur; populi Chriſtiani: ut hoſtes dexterâ
potentiæ tuæ conterantur; Propinquo-
rum meorum, item benefactorum & be-
nefactricum, omniumque, pro quibus
orare debeo, ac ſoleo: ut in vita præ-
ſenti gratiæ tuæ auxilium & in futura æ-
ternæ beatitudinis præmium obtineant.
Memento etiam defunctorum paren-
tum, propinquorum, benefactorum, be-
nefactricum, omniumque, pro quibus
oratio mea tibi DEO meo grata eſt &
acceptabilis: requieſcant in pace, Amen.
S. Maria, DEl genitrix Virgo, omnes
Ss. Angeli & Archangeli, Sancti N. cu-
jus feſtum colimus, omnésque Sanèti &
Sanctæ DEI pro me intercedere digne-
F 4 mini:

126 Incenſum Fer. 5.

mini: ut Sacroſancta Altaris Myſteria
caſto corpore, & mundo corde pera-
gam.

Ad ESIIur.

cce, nunc venio ad menſam tuam, In Nin
LO bone JEfſu! veni panis de cœlo mn
verus, & refice me! veni hoſtia ſancta,
& ſanctifica me! veni pignus futuræ glo-
riæ, & ſalva me! veni, Domine JEſu, ec- Jan

ce venio!

RECESSUS
PRO FERIA V. .
Gratiarum adctio.

ratias ago tibi, ſancte Pater, æterne
Deus: quòd me indignum famulum
tuum nullis meis meritis, ſed ſolâ dig-
natione miſericordiæ tuæ ſatiare digna-
tus ſis pretioſo corpore & ſanguine di-
lectiſſimi filii tui, Domini noſtri JEſu
Chriſti.
Gratias tibi ago, Domine JEſu Chri-
ſte, Fili DEl: quòd me indignum Sacer-
dotem W

pak Mißhmn. 12,

dotem ad menſam dulciſſimi convivii tui
admittere dignatus ſis.
Gratias tibi ago, Spiritus S. Deus:
. quòd ſanctiſſimum corpus Domininoſtri
JEſu Chriſti virtute tua conceptum, &
ex Maria Virgine natum ſuſcipere me-
ruerim.

Oblatio.

Beatiſſima Trinitas, unus DEUS1
Ss. hoc, quod obtuli, Sacrificium
tibi ſit ad laudem & gloriam, mihi & vi-
ISvis & defunctis juxta applicationem à
me factam proficiat ad ſalutem in vitam

4. æternam. Amen.
S. Exercitium Variarum Virtutum
Fidei:

C0 ,dulceiſſime Eſu, fili DElI & vir-
ginis, te in ſanctiſſimo Altaris ſacri-
ficio eſſe cum Divinitate, anima, corpo-
re, ſanguine, meritis & gratiis. Credo:
quia tu dixiſti, qui es veritas. Tu és Do-
mine JEſu, DEUS meus, Dominus me-
us, Redemptor meus, quem ſub Panis
* & vini velamento obtuli & ſuſcepi; me
1 F S pariter

128 Incenſum Ter. §.

pariter offero: tu ſuſcipe me, ſerva me,
ſalva me.

Salutationis:

Jawe nobiliſſimum corpus, Sanctiſſima
anima, pretioſiſſime ſanguis in anima
mea! ſalve, O JEſu fili DEI & virginis,
hodie animæ meæ ſalus à te inhabitante
fiat! Salve Redemptor meus;, Salvator
meus: redime me, ſalva me!

Aldlorationis:

AsNoſe te, O JEſu Chriſte, cum Di-
vinitate & tota humanitate in pe-

ctoris mei ſacrario, inibique te totàâ cordis

mei proſtratione adoro & glorifico. O
admirabile myſterium! O ſtupendum ſa-
crificium! O tremendum Sacramentum!
omnes Angeli, omnes Sancti, omnes
creaturæ te adorent, benedicant, &
glorificent!

Syci:

Ipera in DEUM anima mea! quoniam

ecce ſuſcepiſti & manducdàſti illum,
qui, cùm dederit ſeipſum, dabit etiam
Ma tibi, dabit dona naturæ, gratiæ, glo-

1

Mrtes b
(bites
mnptor tun
ie main
eni 0 bon
Itenun.

Knce

Quricmeane
ſcantline,

poſt Miſſam. 129

m riæ. Dabit ex bonitate ſua: quia DEUS
eſt; dabit ex meritis ſuis: quia homo,
Redemptor tuus eſt. Spero in virtute &
meritis Sanctiſſimi corporis, ſanguinis-
que tui. O bone JEſu! non confundar
in æternum.

Charitatis:

mi JESU! DEUsS meus, pars ſola
& una cordis mei! ignem tui amo-
ris accende in viſceribus meis. Amo te,
ſuaviſſime amor, mi JESU! amo te! qui
ſic amâſti me, ut in cibum dares te.

Poſtulationis:

Pater æterne, per amorem corpo-
ris & ſanguinis unigeniti filii tui!
O Verbum incarnatum, per amorem
corporis & ſanguinis tui aſſumpti! O S.
Spiritus, per amorem corporis & ſan-
guinis JEſu Chriſti abs te in viſceribus
puriſſimæ Virginis efformati! O Sanctiſ-
ſima Trinitas, per amorem corporis &
ſanguinis Eſu Chriſti tibi in altari obla-
ti! da mihi & toti mundo, præcipuèe
Conſanguineis, affinibus, Confratribus,
benefaétoribus, familiaribus meis amo-
T em tuum perfectum; Patriam iſtam ab
F 6 om-

130 Incenſum TTer. 6.

omni adverſitate cuſtodi; ſuper domum
noſtram dexteram tuæ benedictionis ex-
tende; benefactoribus noſtris ſempiter-
na bona retribue; Succurre omnibus,
qui ſe precibus meis recommendaverunt.
Da tui cognitionem & dilectionem infi-
delibus, indulge veniam peccatoribus,
lucem æternam oſtende animabus pur-
gatorii. Da ſucceſſum & benedictionem
officiis & propoſitis meis, ſubveni mihi in
omnibus neceſſitatibus & difficultatibus,
dirige me in omnibus operibus, da per-
ſeverantiam in mandatis & beneplacitis

tuis: ut tibi DEO meo perfectè ſerviam,

placeâmque in regione vivorum; quod

abs te millies & æternaliter per JEſu

Chriſti corpus & ſanguinem poſtulo.

Benedictionis:
—0 benigniſſime ESU, qui tam dig-

nanter veniſti ad me, non dimit-

tam te, niſi cum Patre & Spiritu Sancto

benedixeris mihi! Benedicat me DEUS,
DEUS noſter, benedicat me DEUS,

Pater † & Filius & Spiritus Sanctus, & üzinpe

ab omni malo defendat, & ad vitam per-
ducat æternam. Et fidelium animæ &c.
. A

N MN.

.

.

,litnc

Knd

neIIN
Re I.

ts, 8

AwrNe

ante Miſſam. 131

ACCESSUS
PRO FERIA VI.

JEſu Chriſto patienti & morienti
Sacer.

Ad Sacerdotem.

Ece „Sacerdos factus es, & ad celebrandum
conſecratus es; vide nunc, ut fideliter &
devote in ſuo tempore DEO Sacrificium offe-
ras, & teipſum irreprehenſibilem exhibeas.
Thom. Kemp. libro 4. cap. 5.

PRE CES.

Dirigatur Domine oratio mea &c.
Ego volo celebrare &c. pag. 79.

Lrine JEſu! qui carnem & ſangui-
nem tuum in cibum, potúmque
mihi præparare dignatus es, in ejusque
ſumptione paſſionis & mortis tuæ me-
moriam recoli voluiſti; Da gratiam: ut
huic ſanctiſſimæ voluntati tuæ ſatisface-
re, uberésque hujus ſacrificii fruétus mi-
hi & aliis impetrare valeam, Amen.

Ad Patrem.
ITsitur Pater Cœleſtis, ego ordinatione
F 7 tuâ

132 Incenſuünm FEer. 6.

tuâ Sacerdos memor venerandæ paſſio-
nis filii tui unigeniti, & recolens mor-
tem illius offero tibi hoſtiam, quam ip-
ſe olim in ultima cœna, & in ara crucis
tibi obtulit pro mea & totius mundi ſa-
lute, factus tibi obediens usque ad mor-
tem, mortem autem crucis. Ad altare
tuæ Majeſtatis transmitto oblationem
vivam, quam tu in miſericordia multa
miſiſti ad altare crucis immolandam pro
nobis. Reſpice virgineam illam carnem
verberibus crudeliter flagellatam, cola-
pPhis cæſam, ſpinis coronatam cruenta-
tam, clavis confixam, & lanceâ vulne-
ratam. Hanc reſpiciens parce Domine,
Parce populo, quem filius tuus redemit
ſanguine ſuo. Primariò reſpicere digne-
ris ad vota illius, ad cujus intentionem
æternæ Majeſtatis tuæ ſpecialiter offero
ſanctiſſimum hoc ſacrificium & dare dig-
neris deſideratum illius effectum. Miſe-
rere etiam, Domine, miſerere totius po-
Puli tui, præcipuè hujus patriæ, & do-
mus noſtræ, propinquorum meorum &
benefactorum noſtrorum „Ut omnes ſibi
auxilium gratiæ tuæ, opem conſolatio-

nem

nis, protectionem à periculis, liberatio- Aale nnn

lun

cnet

ante Miſſam. 133

nem à peccatis & pœnis advenire ſen-
tiant. Et fidelium animæ requieſcant in
pace, Amen.

Ad Filium.

Fili æterni Patris, Redemptor
mundi, ſumme Sacerdos JEſu Chri-
ſte! qui te obtuliſti Deo Patri hoſtiam
puram & immaculatam in ara crucis pro
nobis miſeris peccatoribus, & qui dedi-
ſti nobis carnem tuam ad manducandum
& ſanguinem tuum ad bibendum in me-
moriam tuorum mirabilium, dicens:
Hac quotiescunque Feceritis, in mei me-
moriam facietis. Ego Sacerdos tuus ac-
cedere volens ad ſacrificium celebran-
dum memor ſum Paſſionis & mortis tuæ:
memor ſum, quia pro redemptione mun-
di voluiſti naſci, circumcidi, à Juda oſ-
culo tradi, vinculis alligari, ſicut Agnus
ad victimam duci, atque conſpectibus
Annæ, Caiphæ, Pilati & Herodis inde-
cedenter offerri, flagellari, ſputis con-
ſpui, ſpinis coronari, crucem bajulans
educi, cruci clavis affigi, in cruce mo-
ri, & lanceâà latus tuum aperiri.
O mi dulcis Eſu! hæc paſſio tua, hæc
mors

134 Incenſum Eer. 6.

mors tua eſt opus noſtræ ſalutis, eſt Sa-
crificium tuum veſpertinum, quo te Pa-
tri æterno victimam immolãaſti ſuper a-
ram crucis.
Hujus memor Sacrificii cruenti offe-
ram panem & vinum, & in conſecratio-
ne corpus tuum & ſanguinem in re-
Præſentationem paſſionis & mortis tuæ.
Sed benigniſſime JEſu! per omnes cru-
ciatus tuos, per accepta pro me vulne-
raà, per copioſiſſime profuſum pro me
ſanguinem, per omnia vitæ & mortis
tuæ merita, præſta veniam, quam non
merui, gratiam, quam perdidi: ut veniâ
acceptâ & gratiàâ receptâà dignè te offe-
ram in Sacrificium Altaris, qui doloro-
S& te obtuliſti in Sacrificium crucis „ A-
men.

Ad Spiritum Sanctum.

Ipiritus S. Deus, ego Sacerdos indig-
nus, ego memor paſſionis Domini
noſtri Eſu Chriſti, qui pro me & omni
humano genere ſe victimam obtulit in
patibulo crucis, ſanguinémque ſuum fu-
dit in remiſſionem peccatorum, accedo
ad Altare, Sacrificium incruentum,
quod

n, o tel
olliipe

Mleenttie

Petuenn,

imnericch

ante Miſſam. 135

quod idem Dominus noſter JEſus Chri-
ſtus in ultima cœna inſtituit, in comme-
morationem Sacrificii cruenti, quo ſe
obtulit in cruce, & tibi, & Patri & Fi-
lio, Deo uni & trino, vivo & vero ob-
laturus.
Veni omnipotens, paraclete Spiritus!
Veni, O divini Amor Numinis & in-
flamma me! Veni mundator ſcelerum
& munda me! veni curator vulnerum &
ſana me! veni dulcis hoſpes animæ &
habita in me! veni ſanctiſſime Spiritus!
apta me tibi & Patri ac pariter Filio in
gratum domicilium: ut Sanctiſſimum
Euchariſtiæ Sacramentum dignè ſuſcipi-
am, qui cum Patre & Filio unus Deus
vivis & regnas in ſæcula ſæculorum, A-
men.

Applicatio.

OEie⸗ igitur Sanctiſſima Trinitas, u-
nus Deus, Sacroſanctum hoc Sacri-
ficium corporis & ſanguinis Dominino-
ſtri )Eſu Chriſti, quod ego indignus Sa-
cerdos tuus unitum ſanctiſſimo Sacrifi-
cio ab eodem Domino noſtro in ultimâ
cœna, & in ara crucis oblato offero di-
. vinæ

136 Incenſum Fer. 6.

vinæ Majeſtati tuæ. Suſcipe clementiſ-
ſime Deus, primariò ac ſpecialiter ad
