Cheriet pro fer. 3. & 5. & guando placet.

Cunſtpernos
. MATUTINUM
nen, n De Sacro-Sancta Trinitate.
Meunſuſe

e. Benedicta ſit Sancta & individua Trinitas
Ilerere ne. nunc, & ſemper, & in ſæcula ſ- *Wιculorum,
Amen.
ininar Domine labia mea &c. v. Deus in ad jutori-
“ um &c. pag. 160. Humnus.
G,EED =
lr mie Nris beata Trinitas,
oniei⸗ Infunde amorem cordibus,
i initk Ditngneris: ut te ſupplices
nmc audemus inter cœlites.
Patrio ſimulque filio,
. ODem. . Tibique Sancte Spiritus,
tuntun Sicut fuit, ſit jugiter,
nenteom Sæclum per omne gloria, Amen.
6 nietol nt. Te Deum Patrem ingenitum, te Fili-
e Ntenn nm unigenitum, te Spiritum S. Paraclitum .,
toonht te ſanctam & individuam Trinitatem toto cor-

tunnohnn de & ore confitemur, laudamus, atque bene-
dicimus. 3

v. Benedicamus Patrem & Filium cum S.
0 H 3 Spiritu

172 OEicium

Spiritu n. Laudemus & fuperexaltemus eum

in ſæcula.
Oremus. Omnipot. ſempit. Deus &c. 164.

LAUDES

De Venerabili Sacramento.

L wdiner Ss. Altaris Sacramentum!
y. Deus in adjutorium. Hymnus. 31

In ſupremæ nocéte cœnæ Die
Recumbens cum fratribus,
Obſervatâ Lege plenè
Cibis in Legalibus
Cibum turbæ duodenæ 1 dah
Se dat ſuis manibus. “
CI Are
Tantum ergo Sacramentum venere. uen
mur cernui, & antiquum documentum i
novo cedat ritui: præſtet fides ſupple-. a e
mentum ſenſuum defectui.
Genitori, Genitéque laus & jubilatio
honor, decus, virtus quoque, ſit & bene-
dictio: Procedenti ab utroque compar
ſit laudatio, Amen.

Ant. O ſacrum Convivium, in quo Chri-

Clioteo
Coberene
rbed

ſtus ſumitur, recolitur memoria paſſionis
ejus, mens impletur gratiâ, & futuræ gloriæ
nobis pignus datur.

v. Pa- 4 H

1
eerlertet
iDeutn
13
Gnmnen.

Cennennnt
.
tub,
Uen
ene

e
S

enton veren
1 Cocuneonn
et heosre
i

le ſtbene
vocne cone

, in o 0
nni zuft
Limregl⸗

0

de Eccleſ. triumphante. 173

v. Panem de cœlo præſtitiſti eis. R. Omne
delectamentum in ſe habentem. Oremus.

DEUs „qui nobis ſub Sacramento mirabili
paſſionis tuæ memoriam reliquiſti, tri-
bue, quæſumus, ita nos corporis & ſangui-
nis tui ſacra myſteria venerari: ut redemptio-
nis tuæ fruétum in nobis jugiter ſentiamus.
Qui vivis &c. Fidelium animæ.

PRIM A
De Paſßione Chriſti.

Adoramus te, Chriſte, & benedicimus
tibi: quia per crucem tuam redemiſti
mundum.
Z. Deus in adjut. &c. Hymnus.

—O crux! ave ſpes unica,
In te perennis gloria,
Piis adauge gratiam,
Reisque dele crimina!
Te, fons ſalutis Trinitas,
Collaudet omnis Spiritus,
Quibus crucis victoriam
Largiris, adde preæmium. Amen.
Ant. Salvator mundi ſalva nos, qui
per crucem & ſanguinem tuum redemi-
ſti nos: auxiliare nobis, te deprecamur,

Deus noſt.
H 4 Y. Ado-

Det

e Deedi
Tülnctbie

174 ,R Ohcium

F. Adoramus te Chriſte &c. ſupra.
. Domine exaudi &c. Oremus.
Domine JEſu Chriſte, Fili Dei vivi,
pone paſſionem, crucem & mortem wnen!
tuam inter judicium tuum & animam me- enne
am, nunc & in hora mortis meæ, & mi- S
hi largiri digneris gratiam & miſericor-
diam, vivis & defunctis requiem & ve- Gn

miam, Eccleſiæ tuæ pacem & concordi-
am, & nobis peccatoribus vitam & glo-
riam ſempiternam. Qui vivis &c. Fide-
lium animæ.

TERTIA

De dulciſſimo nomine J Eſu.

Admirabile nomen JEſu, quod eſt fu-
pra omne nomen, venite adoremus.
Y. Deus in adjut. Hymnus.
—0O JEſu mi dulciſſime,
Spes ſuſpirantis animæ,
Te quærunt pia lachrymæ,
Et clamor mentis intimæ!
Sis JEſu noſtrum gaudium,
Qui es futurus prœmium.
Sit noſtra in te gloria

Per cuncta ſemper ſæcula. Amen.
Ant.

1

ſtede⸗ ſr.
. Senn
Uln Dein
tenckoten
Gmmmmne.
Mniener En
N roe
enlen Ee
CNoA.
Erlm Kde⸗
dis E. Ne

4
ſe i.

,clett⸗
e Aoren

Humg

t,
e,
el

de Eecleſ- triumphante. 175

Ant. Benedictum nomen JEſu, ſan-
ctum & laudabile & ſuperexaltatum in ſæ-
cula.
J. Sit nomen Domini benedictum. J..
Ex hoc nunc & usque in ſæculum.

Oremus.

Leus, qui unigenitum Filium tuum
conſtituiſti humani generis Salva-
torem, & Eſum vocari juſſiſti; conce-
de propitius: ut cujus S. Nomen vene-
ramur in terris, ejus quoque aſpectu per-
fruamur in cœlis. Per eundem Chriſtum

Dominum noſtrum. Amen. Fidelium
animæ.

SEXTA

De §& V. Maria „ DEI Genitrice.

Oenete Maria, Dei Genitrix Virgo,
intercede pro nobis.
7. Deus in adjut. &c. Hymnus.

A's Maris Stella,
Dei Mater alma,

Atque ſemper Virgo,
Felix cœli porta.

H 5 Mon-

4 Lulg
176 OVieium i
Monſtra, te eſſe matrem,
Sumat per te preces, 92
P pro nobis natus, inbnnh
ulit eſſe tuus. ee
I Dens

Sit laus Deo Patri,
Summo Chriſto decus, Spiritui ſan- glehon
Go, Tribus honor unus, Amen. Numefr

Ant. Sub tuum præſidium confugimus, ſan-
cta Dei Genitrix, noſtras deprecationes ne
deſpicias in neceſſitatibus noſtris: ſed à peri-
culis cunctis libera nos ſemper Virgo glorio-
ſa & benedicta: Domina noſtra, Mediatrix no-
ſtra, Advocata noſtra, tuo Filio nos recon-
cilia, tuo Filio nos commenda, tuo Filio nos
repræſenta. i

t .
ndie N

7. In omni tribulatione & anguſtia no-

, ſtra. I
y. Succurre nobis piiſſima Virgo Maria. 5 Donmren

emof
l

Oremus.

oncede, nos famulos tuos, quæſumus Do-
mine Deus, perpetuâ mentis & corporis
ſanitate gaudere, & glorioſa B. Mariæ ſemper
Virginis interceſſione à præſenti liberari tri-
ſtitia, & æternâ perfrui lætitiâ. Per Chriſtum
Dominum noſtrum Amen. Fidelium animæ.

NONA

,Anen

Cunipinng, u⸗

r, o Mon

nnkure

uino

Crimuo⸗
isLenott

Mrir ſenpe

i lberri ul
. erCrſtu
elumammme

NWN

6
ſe
Il

de Eccleſ. triumphante. 177

NONA

De S. Angelo Cuſtode.

Agele ſancte Dei, qui cuſtos es meè &c.
V. Deus in adjut.. HMHymnus.

edoder hominum pſallimus Angelos,
Naturæ fragili quos Pater addidit
Cœleſtes comites, inſidiantibus
Ne ſuccumberet hoſtibus.
Sanctæ ſit Triadi laus pia jugiter,
Cujus perpetuo Numine machina
Triplex hæc regitur, cujus in omnia
Regnat gloria ſæcula. Amen.

Ant. Sancti Angeli Cuſtodes noſtri
defendite nos in prælio: ut non perea-
mus in tremendo judicio.
F. Domine exaudi oration.. Oremus.

eus, qui ineffabili providentiâà ſan-
ctos Angelos tuos ad noſtram cuſto-
diam mittere dignaris; largire ſupplici-
bus tuis & eorum ſemper protectione de-
fendi, & æternâà ſocietate gaudere. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Fidelium animæ.

H 6⁶ VES-

278 UOecium
VESPERE
De S. Patre Franciſeo.

Galye S. Pater Franciſce, Patriæ lux, forma
Minorum, Virtutis ſpeculum, recéti via, re-
gula morum, carnis ab exilio duc nos ad reg-
na polorum.

J. Deus in adjut. &. Hymnus.

ranciſce Pater pauperum
Nos pauperes fac Spiritu,
Confortes redde Superûm
Ereptos ab interitu.
Patri, Nato, Paraclito
Decus, honor, & gloria,
Sanéti ſint hujus merito
Nobis æterna gaudia. Amen.

Ant. O Patriarcha Pauperum, Francifſ-
ce tuis precibus adauge Tuorum nu-
merum in charitate, nos cœleſtium
fac conſortes civium, quibus es con-
junctus.
Z. Ora pro nobis B. P. Franciſce.

D , qui Eccleſiam tuam B. Franciſf-
ci meritis fœtu novæ prolis ampli-
ficas, tribue nobis, ex ejus imitatione
terrena deſpicere, & cœleſtium dono-
rum

„

o
Rkoia

6 1- Eccleſ. militante. 179

rum ſemper participatione gaudere. Per
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
Fidelium animæ.

COMPLETORIUM
De omnibus Sanctis.

Jand Dei omnes intercedere dignemi-
ni pro noſtra, omniumque ſalute.
7. Converte nos. . v. Deus in adjut. &c.
Ant. Sancti Angeli, Patriarchæ & Pro-
phetæ, Apoſtoli, omnes Chriſti Mar-
tyres, Sancti Confeſſores, Virgines
Domini, Sanctique omnes intercedi-
te pro nobis. Mimnus.

uicunque in altâà Siderum
Regnatis aulàâ principes,
Favete votis Supplicum.
Qui dona coli flagitant.
Virtus, honor, laus, gl'oria
Deo Patri cum Filio,
Sancto ſimul Paraclito

—RK In ſæculorum ſæcula. Amen.
INDnd Ant. Vos Sancti DEl Inclyti, qui eſtis
m mente ſimplici, Chriſtum imitati, ora-
inintion te: ut hic fervidi, & in futuro luci-
Kon nf di, ſimus & nos beati.

II II 7 —FY. Om-

18 / OVicium

y. Omnes Sancti & Sanctæ DEI. u. In-
tercedite pro nobis. Oremus.
mnes Sancti tui, quæſumus Domine,
nos ubique adjuvent, ut, dum eo-
rum merita recolimus, patrocinia ſentia-
mus, & pacem tuam noſtris concede
temporibus, & ab Eccleſia tua cunctam
repelle nequitiam: iter, actus, & vo-
luntates noſtras, & omnium famulorum
tuorum in ſalutis tuæ proſperitate diſpo-
ne: Benefactoribus noſtris ſempiterna
bona retribue: & omnibus fidelibus de-
functis requiem æternam concede. Per
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

OFFICIUM

De Eccle ſia militante.
Poteſt recitari ad lucrand. Indulg. & Fer. 2.4. 6.

MATUTINUM
Pro Ewaltatione S. Eccleſiæ.

Memor eſto, Domine, Congregatio-
Nis tuæ! ut Eccleſia Sancta deſtru-
is adverſitatibus & erroribus univerſis

ſecurâ tibi ſerviat libertate.
7. Do-

Nren

le.

1
3 Qunn
. Meer oor.

de Eccleſ. militante. 181

n Y. Domine labia &c. . Deus in adjut. &.
. Amnt. Deus virtutum. Ex Pſalterio.

irabilis Deus in Sanctis ſuis, Deus
Iſraël ipſe dabit virtutem & forti-
tudinem plebi ſuæ; benedictus Deus.
Salvum fac populum tuum Domine &
benedic hæreditati tuæ: & rege eos,
& extolle illos usque in æternum.
Domini eſt Salus, & ſuper populum tu-
um benedictio tua. Gloria Patri.
Ant. Deus virtutum convertere, reſpi-
ce de cœlo, & vide & viſita vineam
iſtam, & perfice eam, quam planta-
vit dextera tua.
IN Y. Memento, Domine, Congregationis
tuæ.
ladt. F. Quam poſſediſti ab initio.
de „. Domine exaudi &c.
lnat
1 Oremus.

huſfe Qmipotens, ſempiterne Deus, qui
gloriam tuam omnibus in Chriſto
Ce. gentibus revelâſti; cuſtodi opera miſeri-
Nem cordiæ tuæ: ut Eccleſia tua toto orbe
uuel dqiffuſa, ſtabili fide in confeſſione tui no-
minis perſeveret. Per eundem H
-

1 Do⸗

182 Ohcium

Dominum noſtrum. Amen. Fidelium a-
nimæ.

LAUDES

Pro Converſ. Infid. & Hæret.

Resnd terræ cantate Deo, pſallite Do-
mino.
Y. Deus in adjut. &c. Gloria Patri &c.
Ant. Confiteantur. Plal. 116.
Laudate Dominum omnes Gentes: Lau-
date eum omnes populi.
Quoniam confirmata eſt ſuper nos mi-
ſericordia ejus: & veritas Domini ma-
net in æternum. Gloria Patri.
Ant. Confiteantur tibi populi Deus:
confiteantur tibi populi omnes.
7. Domine exaudi &c. COremis.

mnipotens ſempiterne Deus, qui
ſalvas omnes, & neminem vis pe-
rire, reſpice ad animas diabolicâ fraude
deceptas: ut omni errore depoſito, er-
rantium corda reſipiſcant, & aggregen-
tur Eccleſiæ tuæ Sanctæ ad laudem &
gloriam nominis tui. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum. Amen. Fidelium ani-

Mæ.
PRI-

o., in⸗
47 ſut n

1
nen n
8
16bes
N Mlird
In NMie

6.
Cenne Lar

leholto,er⸗
Liggezen.
uden
itun De⸗
leelom nn

UI.

de Eccleſ. militante. 183

PRIMA
Pro Converſione Peecatornm.

djuva nos, Deus Salutaris noſter,
& propter gloriam nominis tui li-
bera nos, & propitius eſto peccatis no-

ſtris propter nomen tuum.

v. Deus in adjutorium meum &c.
Ant. Secundùm multitudinem.

Be immaculati in via: qui ambulant
in lege Domini.
Beati, quorum remiſſæ ſunt iniquitates,
& quorum tecta ſunt peccata.
Convertere Domine usquequò: & de-
precabilis eſto ſuper ſervos tuos.
Ne memineris iniquitatum noſtrarum

antiquarum: citò anticipent nos mi-

ſericordiæ tuæ.
Deficiant peccatores à terra, & iniqui
ita, ut non ſint: benedic anima mea Do-
mino. Gloria Patri &c.
Ant. Secunduùm multitudinem miſera-
tionum tuarum dele iniquitates eo-
rum, Domine Deus noſter.
1. robitius eſto, Domine, peccatis no-
ris.

F. Ne

184 AWieium

B.. Ne quando dicant gentes: ubi eſt
Deus eorum.

y. Domine exaudi &c. Oremus.

neffabilem nobis, Domine, miſericor-
diam tuam clementer oſtende, ut ſi-
mul nos & à peccatis omnibus exuas, &
à Pœnis, quas pro his meremur, eripias.
Per Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
Fidelium animæ.

TERTIA
Pro Pace.

ominus virtutem populo ſuo dabit:
Dominus benedicet populo ſuo in
Pace.
Y. Deus in adjut. &c. Gloria Patri.
Ant. Da pacem Domine. Ex Plalterio.
Fir pax in virtute tua: & abundantia
I'in turribus tuis.
Miſericordia & veritas obviaverunt fi-
bi: juſtitia & pax oſculatæ ſunt.
Venite & videte opera Domini, quæ
poſuit prodigia ſuper terram: aufe-
rens bella usque ad finem terræ.
Arcum conteret & confringet arma: &

ſeuta comburet igni. Gloria Patri.
Aut.

4 Me rann
aolu

i

ENMIII
Denna
At. Coim

hn in

NMI,
1 Eniküo V
Uenukrocun
, Donin
Euu mpt
e eu

de Eccleſ. militante. 185

Ant. Da pacem Domine in diebus no-
ſtris, quia non eſt alius, qui pugnet
pro nobis, niſi tu Deus noſter.
Z. Domine exaudi &c. Oremus.
LDeus ‚à quo ſanéta deſideria, recta confilia,
& juſta ſunt opera, da ſervis tuis illam,
quam mundus dare non poteſt, pacem: ut &
corda noſtra mandatis tuis dedita, & hoſtium
ſublatãà formidine tempora ſint tnâ proteétione
tranquilla. Per Chriſtum Dominum noſtrum.
4 Amen. Fidelium animæ.

SEX I A

Pro publicis neceſſitatibus.

DEGS noſter refugium & virtus, ad-
jutor in tribulationibus, quæ inve-
abm., nerunt nos nimis.
LrG“. Y. Deus in adjutor. &c. Gloria Patri.
zbmem Ant. Oculi noſtri. Ex Plalterio.
Dene miſereatur noſtri, & benedicat
nobis: illuminet vultum ſuum ſu-
. per nos, & miſereatur noſtri.
Donm, g Fiat miſericordia tua Domine ſuper nos:

Pyipenu,

enan ale⸗ quemadmodum ſperavimus in te.
tene. Exurge, Domine, adjuva nos: & redi-
tumn me nos propter nomen tuum.
mi. Domine, Deus virtutum, converte nos:

M oſten-

186 OGcium

oſtende faciem tuam & ſalvi erimus.

Gloria Patri.
Ant. Oculi noſtri ad Dominum Deum
noſtrum, donec miſereatur noſtrè:
miſerere noſtri, Domine, miſerere
noſtri.
Y. Domine, non ſecundum peccatano-
ſtra facias nobis: . Neque ſecundum
iniquitates noſtras retribuas nobis.

Z. Domine exaudi &c. Oremus.

mnipotens ſempiterne Deus, mœ-
ſtorum conſolatio, laborantium
fortitudo, perveniant ad te preces de
quacunque tribulatione clamantium: ut
omnes ſibi in neceſſitatibus ſuis miſeri-
cordiam tuam gaudeant adfuiſſe. Per
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen. Fi-
delium animæ.

NONA
Pro Benefactoribus.

ERetribuere dignare, Domine, omnibus no-
bis bona facientibus propter nomen tuum
vitam æternam, Amen.
v. Deus in adjut. Gloria Patri..
Ant. Retribuere dignare. Ex Blalt.

Quo-

1. WR ls
. Donveer

ent ll
hn
140 E

NClhien

DMninn D
lgein e
Nt, Nete

üimenern.

i
Cente.

Ile weenz

Iin. N
num Aenk

t

e,onnihso⸗
er nonen wum

Huni.,
e i⸗
e⸗

de Eceleſ. militante. 187

QAniänn in te, Domine, ſperavi:
Tu exaudies me, Domine Deus
meus.
Benefac Domine bonis, & rectis corde.
Salvos fac ſervos tuos & ancillas tuas:
Deus meus ſperantes in te.
Dominus retribuet pro me: Domine,
miſericordia tua in ſæculum. Gloria
Patri.
Ant. Retribuere dignare &c. ſuprà.
V. Salvos fac ſervos tuos & ancillas tuas.
. Deus meus ſperantes in te.

v. Domine exaudi &c. Oremus.

rætende, Domine, famulis & famu-
labus tuis dexteram cœleſtis auxilii:
ut te toto corde perquirant, & quæ dig-
nè poſtulant, conſequi mereantur. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.
Fidelium animæ.

VESPER.
Pro infirmis & agonizantibus.

LDomine exaudi orationem meam: &
clamor meus ad te veniat pro in-
firmis & agonizantibus.
Y. Deus

188 OEicium

J. Deus in adjut. &c. Ant. Mirifica mi-
ſericordias. Ex Plalterio.
M'cere mei Domine, quoniam infir-
mus ſum: ſana me Domine, quo-
niam conturbata ſunt oſſa mea.
Cor meum conturbatum eſt in me: &
formido mortis cecidit ſuper me.
Convertere Domine, & eripe animam
meam: ſalvum me fac propter miſeri-
cordiam tuam. .
In manus tuas, Domine, commendo ſpi-
ritum meum: redemiſti me, Domine
Deus veritatis. Gloria Patri.
Ant. Mirifica miſericordias tuas, qui
ſalvos facis ſperantes in te, Domine.
y. Salvos fac ſervos &c. ſuprà.
z. Domine exaudi &c. Oremus.
O'hen & miſericors Deus, qui
humano generi & ſalutis remedia,
& vitæ æternæ munera contuliſti, reſpi-
ce propitius infirmos famulos tuos &
ancillas tuas, & animas refove, quas
creâſti: ut in hora exitùs illarum, abs-
que peccati macula tibi Creatori ſuo per
manus ſanctorum Angelorum repræſen-
tari mereantur. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Amen. Fidelium animæ.

V. Deiparæ Mariw. 189

COMPLETORIUM
Pro fidelibus defunctis.

A'Eve Domine, animas omnium
defunctorum ab omni vinculo de-
lictorum, & gratiâà tuàâ illis ſuccurrente,
mereantur evadere judicium ultionis, &
lucis æternæ beatitudine perfrui.

Ant. Illuminare his. Pſalm. 129.

D-’ profundis clamavi ad te, Domine:
Domine exaudi vocem meam.
Fiant aures tuæ intendentes, in vocem de-
precationis meæ.
Si Iniquitates obſervaveris Domine: Domine
quis ſuſtinebit?
Quiĩa apud te propitiatio eſt: & propter legem
tuam ſuſtinui te, Domine.
Suſtinuit anima mea in verbo ejus: ſperavit
anima mea in Domino. .
A cuſtodia matutina uſque ad noctem: ſpe-
ret Iſraêl in Domino. .
Quia apud Dominum miſericordia; & copio-
ſa apud eum redemptio.
Et ipſe redimet Ifrael, ex omnibus iniquita-
n m. tibus ejus. Requiem æternam &et.
e det V. A porta inferi. k. Erue Domine animas
Enelei⸗ eorum. v. Requieſcant in pace. Amen.
e y. Domine exaudi &c. Oremus.
unhan D“s⸗ cui proprium eſt miſereri ſem-

me. 6
nc per

190 Ocium

per & parcere: propitiare animabus
famulorum famularumque tuarum, &
omnia eorum peccata dimitte: ut mor-
talitatis vinculis abſolutæ tranſire mere-
antur ad vitam. Per Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.
v. Requiem æternam &c. Requieſcant
in bace. Amen.

INCENSUM HYPERDULI
Quod eſt .

OFFICIUM
De præcipuis vitæ mſteriis
B. V. MARIXX.
Pro Sabbato, & quan do placet.

MATUTINUM,
De Immaculata Conceptione.

Ave Maria. V. Domine labia mea &c.
y. Deus in adjutor. &c. Hymnus.
Jalve mundi Domina, cœlorum Regina,
Salve Virgo Virginum, ſtella matutina,
Salve plena gratiaà, clara luce divinâ,
Mundi in auxilium Domina feſtina.

tin V. Deiparæ WMariæ. 191

ire un Ab æterno Dominus te præordinavit
Une Matrem unigeniti Verbi, quo creavit
Terram, bontum, æthera, te pulchram
ornavit
4 Sibi Sponſam, quæ in Adam non peccavit.

. gnt. Sicut lilium. Ex Halt. D. Bonav.

1E Nenitr Becdizitti, Domine, domum tuam,
ſanctificàâſti tabernaculum tuum.
Benedicta ſis, Virgo Maria, in cœlo &
OMCII. in terra: benedicta ſit anima tua ſan-
4 Ctiſſima.
Benedicta ſit munditia carnis tuæ: bene-
IIN dicta ſit dulcedo cordis tui.
Benedicta ſit, O Maria, immaculata
1 ſi conceptio tua: benedicta ſit nativitas
N tua.
IImmhetra nobis, Domina, amicitiam JE-
in e ſu Chriſti, & cuſtodi nos, ne perda-
l, mus innocentiam noſtram. Gloria Pa-

Chnßhin e Matrem Dei laudamus: Te Mariam Vir-
egmede ginem profitemur.
ltänel Pibi dinnes Angeli & Archangeli inceſſabili
Hi. voce proclamant:
nHgn, Sancta, ſanéta, ſancta MARIA, Dei Genitrix,
unm, Mater & Virgo. .
rechii, Pleni funt cœli & terra Majeſtatis gloriæ fru-
iitin Etüs ventris tui.
=S 1 Te

192 Oicium

Te tota eœleſtis curia Reginam honorat. lktenmdl
Te per univerſum orbem S. Eccleſia invocando
concelebrat: Matrem divinæ Majeſtatis.
Tu mundi Domina, cœli Regina: poſt Deum
ſola ſpes noſtra.
Tu ad liberandum exulem hominem: filium
Dei ſuſcepiſti in uterum.
Tu cum Filio tuo ſedes ad dexteram Patris.
Tu ipſum pro nobis roga, Virgo Maria, quem
nos ad judicandum, credimus, eſſe ventu-
rum. 1
Te ergò poſcimus, nobis tuis famulis ſubve-
ni: qui pretioſo ſanguine Filii tui redemp- ln
ti fumus. Eterna fac, pia Virgo, nos in
gloria numerari.
Salvum fac Populum tuum, Domina: ut ſi- 44
mus participes hæreditatis filii tui.
Et rege nos: & cuſtodi nos in æternum.
Dignare dulcis Maria: nos ſine delicto con- Mul.
ſervare.
Miſerere pia nobis: miſerere nobis.
Fiat miſericordia tua magna nobiscum: quia
in te, Virgo Maria, confidimus.
Te decet laus, tibi virtus & gloria: in ſæcu-
la ſæculorum, Amen. .

1

ehll inen

LAUDES leihe
De Nativitate B. V. M. ikmin

Ave Maria. Deus in adjutor. &c. 88
Ant. Glorioſe. Ex Plalterio D. Pont tekenſt
au.

4

V. Deiparæ Maria. 195

tumhn
gen Ludte nomen Domini: benedicite
ine ieti nomen Mariæ, Matris ejus.
Burgt Lauda totum genus humanum: quia ta-
lIlem dedit tibi mediatricem Dominus
uen in Deus tuus.
Parhs Lauda anima mea Dominum: lauda ani-
lie ma mea Dominam noſtram.
RAeenm Benedicta ſis Domina in coœlo & in ter-
ra: laudabilis & glorioſa in ſæcula.
uisie Benedictus ſit, qui te ſanctificavit: &
Hr mundam de matris utero te produxit.
GBeioria.
Uniui Ant. Glorioſæ Virginis Mariæ ortum digniſ-
ſimum recolamus, quæ & genitricis dig-
anm, nitatem obtinuit, & virginalem pudicitiam
iie non amiſit. Humnus.
. O glorioſa Virginum,
eNn Sublimis inter ſidera,
. Qui te creavit, parvulum
fdnu. Lacétante nutris ubere.
Cgrien Jeſu tibi fit gloria, qui natus es de Virgine,
cum Patre & almo Spiritu, in ſempiterna
Sæcula, Amen.

v. S. Maria Dei Genitrix Virgo.
R. Intercede pro nobis. Oremus.

Pamuli tuis quæſumus, Domine, cœle-

. E. ſtis gratiæ munus impertire: ut, qui-
roDM bus Beatæ Virginis partus extitit ſalutis
1 2 ex.

194 Ocium

exordium, nativitatis ejus votiva com- Aulii
memoratio pacis tribuat incrementum.
Per Chriſtum Dominum noſtrum Amen.
Fidelium animæ.

PRIMA
De Præſentatione in templo.
Ave Maria. v. Deus in adjutor. &c.
Hymnus.

aria, mater gratiæ,
Dulcis parens clementiæ,
Tu nos ab hoſte protege,
Et mortis horàâ ſuſcipe. 7
JEſu tibi ſit gloria &c. ſuprd.
Ant. Beata Dei Genitrix. Ex Plalt. D. B. 4 d

e
Virgo Virginum, magna eſt glo- mnonine
ria tua in Sion: magna in Jeruſa- m ain,
lem poteſtas tua.
Benedictionem omnium gentium dedit .
tibi Dominus: gloriam & honorem in de
conſpectu omnis populi. Mant
Beati, qui habitant in domo Domini: NMllnn i
Beata, quæ in habitatione ſancta co-H ii
ram ipſo miniſtrdſti. An Gni
Benedicant te ſancti Angeli in cœlo V D
nedi- 1

4 V. Deiparzæ Maria. 195
6Perwintene

nedicant te omnes homines ſuper ter-
t ingemen

ram.
uinin Benedic nos „Domina, & conforta nos
in gratiàâ: ut per te ante conſpectum
4 Domini præſentemur. Gloria Patri.
Aut. Beata Dei Genitrix Maria, Virgo perpe-
tua, templum Domini, ſacrarium Spiritàs
a 8. ſola fine exemplo placuiſti Domino no-
Alitot. , ſtro JEſu Chriſto.
v. Ora pro nobis, S. Dei Genitrix.
R. Ut digni efficiamur.

Oremus.

4
Gene, LDeusani B. Mariam ſemper Virginem:
Spiritüs S. habitaculum, in templo
praſentari voluiſti; præſta, quæſumus:
jut ejus interceſſione in templo gloriæ-
h tuæ præſentari mereamur. Per Chri⸗-
nudtſtum Dominum noſtrum. Amen. Fide-
ngnin ui lium animæ.

gn El TERTIA
umm De Deſponſatione cum &. Joſepho.
oonmAve Maria. Y. Deus in adjut.

ienehnen⸗ Hymn. Maria Mater gratiæ, àt ſupra. .
Aat. Glorioſæ. Ex Bfalt. &. Bonav.

ginetn . irgo, Dei Genitrix, quem totus non
1 3 ca-

196 Incenſum M)perd.

capit orbis: in tua ſe clauſit viſcera, fa-
ctus homo. 2
Benedicta ſit fœcunditas tua: benedicta
ſit virginitas & munditia tua. elun
Benedictus ſit, qui te obumbravit: & ſuâ
gratiâ te fœcundavit. 4
Benedicta ſis, O Domina noſtra: & pro
nobis aſſiſte ante thronum DEI.
Bona naturalia conſerva in nobis: & bo-
na gratiæ per te multiplicentur. Glo-
ria Patri.

Ant. Glorioſæ Virginis Mariæ deſponſatio-
nem digniſſimam recolamus, quæ & geni-
tricis dignitatem obtinuit, & virginalem
pudicitiam non amiſit.
v. Orate pro nobis, beatiſſimi conjuges, Ma- mlenel
ria & Joſeph. R. Ut digni. nn 4

Oremus. nenten

anctiſſime Genitricis tuæ, & ejus
Sponſi, quæſumus, Domine, meritis
adjuvemur: ut, quod poſſibilitas noſtra
non obtinet, utriusque nobis interceſſio- Iu)
. . . . .
ne donetur. Qui vivis & regnas &c. Fi-
delium animæ.

l.

Dend V. Deiparæ Mariæ. 197
alttihn SEXTA

De Annuntiatione.

Ave Maria. Y. Deus in adjut. &c.
II Hymn. Maria Mater gratiæ.. àut ſuprd.
Ant. Miſſus eſt. Ex Bſal. S. Bonav.

eus Deorum Mariæ locutus eſt, per
Gabrielem nuncium ſuum dicens:
Arvwe gratiàâ plena, Dominus tecum.
IG Ecce concipies in utero; & paries filium:
& vocabis nomen ejus Eſum.
r Obumbrabit tibi, Maria, virtus Altiſſi-
eiHg Mi: deſcendet in te æternum Verbum
Benedictus ſit mundiſſimus conceptus
hh tuus: benedictus ſit partus tuus virgi-
l neus.
Intercede pro nobis, ſalutifera mater
Dei: quæ Angelorum & hominum ſa-
e, 4 lutem peperiſti. Gloria Patri.
e,Nei Ant. Miſſus eſt Angelus Gabriel ad Mariam
W Virginem, deſponfatam Joſeph.
e v. Angelus Domini nunciavit Mariæ.
R. Et concepit de Spiritu S. Oremus.
eus, qui de B. Mariæ Virginis utero
Verbum tuum, Angelo nunciante,
carnem ſuſcipere 1Auicti Ppræſta ſuppli-
1 4 cr⸗

6

ID

ema .

198 Incenſum Hperd.

cibus tuis: ut, qui verè eam Genitricem
Dei credimus, ejus apud te interceſſio-
nibus adjuvemur, Per eundem Chriſtum
Dominum noſtrum. Amen. Fidelium
animæ.

NONA
De Viſitatione.

Ave Maria. v. Deus in adjut. &c.
Hymn. Maria Mater gratiæ. ut ſuprd.
Aunt. Ut audivit. Ex Plalt. S&. Bonav.

enedicta ſit ſancta Maria: Mater Chri- )
ſti, Mater pulchræ dilectionis & S.

Spei.
Benedicta tu in mulieribus: & benedi- ſeltn t.
ctus fructus ventris tui.
Redde nobis propitium benedictum fru- †
ctum ventris tui: ut Spiritùs ſancti
gratiâ repleamur.
Fructui ventris tui me reconcilia: & pa-
cifica me ei, qui me creavit.
Domina, ſalvum me fac: & laudem tu-
am cantabo cunétis diebus vitæ meæ,
0 pia Mater Domini mei. Gloria Pa-
tri.
Ant. Ut audivit ſalutationem Mariæ Eäſabih
exul-

V. Deiparæ Maria. 199

exultavit infans in utero ejus, & repleta
eſt Spiritu ſanéto,
v. Benediéta tu in mulieribus.
Gn R. Et Benedictus fruétus ventris tui.

Oremus.

L)ene „ qui virginalem aulam B. Mariæ,
in qua habitares, eligere dignatus es;
da, quæſumus: ut, cujus humilem viſi-
rA. tationem recolimus, promiſſa humilibus
Ir kien præmia ejusdem interceſſione conſequa-
Eelm mur. Qui vivis &c. Fidelium animæ.

e

i ul VESPERE .
De Compaſſione Matris doloroſæ.

NKet Ave Maria. Y. Deus in adjut. &c.
ni Ant. Regina Martyrum. Ex Pſalt. S§. Bon.
beſenm Ealtabo te, Mater Filii Dei: & per ſin-
TL gulos dies cantabo laudem tuam.
Clamavi ad te, exaudi me: intende ora-
nl,e tioni meæ, & poſtulationi meæ.
M. Obtine nobis veniam peccatorum: per
Ehenw te Spiritüs ſancti gratia nobis detur.
tuntenet, Eripe me, Domina, ab omni malo: &
Ce ab hoſte inferni defende me.
Cùm exlerit Spiritus meus, Domina,
enin ſit tibi commendatus: & in terra ig-
l. I 5 Vota

—

0 Incenſiun HMyperd.

nota præſta illi ducatum. Gloria Pa-
tri.
Ant. Regina Martyrum, per Filii tui paſſionem,
& cordis tui compaſſionem ſuccurre nobis
in omni tribulatione & anguſtia noſtra.

Hymnus
Itabat Mater doloroſa,
Juxta crucem lacrymoſa,
Dum pendebat Filius.
Quæ mœrebat & dolebat
Pia Mater, dum videbat
Nati pœnas inclyti.
Eja Mater, fons amoris,
Me ſentire vim doloris,
Fac! ut tecum lugeam.
Quando corpus morietur,
Fac, ut animæ donetur
Paradiſi gloria. Amen.
. n omni tribulatione & anguſtia no-
ra.
y. Succurre nobis piiſſima Virgo Maria.
Ant. Tuam ipſius animam.
Cant. Magnificat anima mea Dominum.
Et exultavit ſpititus meus: in Deo ſalutari
meo. .
Quia reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ: ecce
enim ex hoc beatam me dicent omnes ge-
nerationes.
. Quia

V. Deiparæ Maria. 201

I Quia fecit mihi magna, qui potens eſt: &

eſur: e
an onneiß

ſanétum nomen ejus.
Et miſericordia ejus à progenie in progeni-
es: timentibus eum.
Fecit potentiam in brachio ſuo: diſperfſit ſu-
perbos mente cordis ſui.
Depoſuit potentes de ſede: & exaltavit hu⸗
miles.
Eſurientes implevit bonis: & divites dimiſit
inanes.
Suſcepit Iſraël puerum ſuum: recordatus miſe-
ricordiæ ſuæ.
Sicut locutus eſt ad Patres noſtros: Abraham
& ſemini ejus in ſæcula. Gloria Patri.
Ant. Tuam ipſius animam (ait ad Mariam Si=
meon) pertranſibit gladius.
v. Domine exaudi &c. Oremus.
Interveniat pro nobis, quæſumus Domine
JEſu Chriſte, nunc & in hora mortis noſtræ
apud tuam clementiam beatiſſima V. Maria Ma-
ter tua, cujus ſacratiſſimam animam in hora paſ-

ſionis tuæ doloris gladius pertranſivit, per te,

Chriſte JEſu Salvator mundi, qui cum Patre
&c. Fidelium animæ.

COMPLETORIUM
De Aſumptione.

Ant. Aſſumpta eſt. Ex Pſalt. S. Bonav.

agna es, Domina, & laudabilis wal-
I 6 de

202 Iecenfum Hyperd. V. Deiparæ.

de in civitate Dei cœli: in univerſa
Eccleſia Electorum ejus.
Exaltata ſuper choros Angelorum: &
in ullo tempore noli nos obliviſci.
Recordare, Domina, ut loquaris pro
nobis bona: & indignationem filii
tui avertas à nobis-
In manus tuas commendo Spiritum me-
um, totam vitam meam, & diem ul-
timum meum. Gloria Patri &c.
Ant. Aſſumpta eſt Maria in cœlum: gaudent

Angeli, laudantes benedicunt Dominum.
Hym. Maria Mater gratiæ &c.

v. Exaltata eſt S. Dei Genitrix. R. Super cho-

rôs Angelorum ad cœleſtia regna.
Aunt. Veni de Libano.
Cant. Nunc dimittis ſervum tuum, Domine,
ſecundùm verbum tuum in pace.
Quia viderunt oculi mei ſalutare tuum, quod
parúſti ante faciem omnium populorum.
Lumen ad revelationem gentium- & gloriam
plebis tuæ Iſraël. Gloria..

Ant. Veni de Libano Sponſa mea! ve-
ni, coronaberis!
v. Domine exaudi &c. Oremus.
Jubyveniat⸗ Domine, plebi tuæ DEI Genitri-
cis oratio, quam etſi pro conditione carnis
migràâſſe, cognoſeimus, in cæleſti gloria apud
te pro nobis intercedere ſentiamus. le eun⸗
8 10 .

ghelni

Incenfum Latriæ ads. Trinitatem. 203

dem Chriſtum Dominum noſtrum, Amen. Fi-
delium animæ.

TNCENSUM
Latriæ, Hyperduliæ, & Duliæ

Ex Litaniis & Precibus apperti-
nentibus.

INCENSIM LATRIX
Pro Die Dominica.

LITANIE
De Sanctiſſima Trinitate.

yrie eleiſon, Chriſte eleiſon, Kyrie
Ec.

Pater de cœlis Deus,
Pater Domini noſtri JEſu Chriſti,
Pater miſericordiarum & Deus to- =
tius conſolationis, 5
„. FEili Redemptor mundi Deus, 8
HNE Fili Dei vivi, *
Fili hominis, Virginis Mariæ, S
lim Spiritus S. Deus, S.
enti Spiritus S. Deus, qui à Patre, Fi-
ineen liôque procedis,
e Spiritus S. Deus, qui cum Patre &
17 Filio

204 Incenfum Latria

Filio ſimul adoraris & conglorifica-
ris,
Sancta Trinitas, unus Deus,
Deus cœli & terræ,
Deus noſter, in quo vivimus, mo-
vemur, & ſumus,
Deus adjutor noſter,
Deus ſpes noſtra, & amor noſter,
DeusSanctificator & glorificatornoft-
Qui magnus es & faciens mirabilia,
Qui laudabilis & glorioſus,
Qui æternus & immenſus,
Qui omnipotens & omnia ſciens,
Qui juſtus & ſanctus, miſerere nobis,
Qui miſericors & miſerator Dominus,
miſerere nobis. .
Ab omni malo,
Ab inſidiis Diaboli,
Ab omni peccato & æterna damna-
tione,
Per Majeſtatem & gloriam tuam,
Per omnes divinas perfectiones tuas,
Per multitudinem miſerationum tua-
rum.
Per interceſſionem Sanctæ Dei Ge-
nitricis Mariæ,

SIqoU 9eeIIN

sEaIUII L'S& SOU E

rrot
llle, 5
fohnrnok .
. y
Undln,
in,

5
0
0
1N.

ad S. Trinitatem. 205

Per interceſſionem omnium Sancto-
rum tuorum,
In die judicii, libera nos Peccatores:
Te rogamus, audi nos.
Ut Te Dominum & Deum noſtrum a-
memus, Tibique ſoli ſerviamus: Te
rogamus,
Ut in fide, ſpe & charitate perſevere-
mus:
Ut videamus Te Deum deorum in Sion:
Parce nobis: O beata Trinitas!
Exaudi nos: O beata Trinitas!
Salva nos: O B. Trinitas! Pater noſter.
y. Benedicamus Patrem &c. cum ora-
tione pag. 164.

PARAPHRASIS
Super GLORIAPATRI.

oria Patri, & Filio, & Spiritui S. Deo uni
& trino, vivo & vero, Domino meo &
Deo meo.
Gloria Patri, qui eſt à ſe; Filio, qui eſt à Pa-
tre; Spiritui S. qui eſt ab utroque.
Gloria Patri Creatori, Filio Redemptori, Spi-
ritui Sanéto Sanctificatori.
Gloria Patri, qui miſit Filium; Filio, qui mi-
ſit Spiritum ſanétum; Spiritui S. qui eſt A-
mor miſſus ab utroque.
Gloria

206 Incenſum Latria

Gloria Patri per Filii Incarnationem, Filio per
ſuam paſſionem & reſurreétionem Spiritui
S. per donorum ſuorum effuſionem.
Gloria Patri, qui apparuit in voce; Filio, qui
in carne; Spiritui ſanécto, qui in ſpecie co-
lumbæ.
Gloria Patri, & Filio, & Spiritui S. Deo uni
& trino, vivo & vero, Domino meo & Deo
meo: mihique & animabus in purgatorio re-
miſſio omnium peccatorum per infinita Sæ-
cula Sæculorum, Amen.

Roſarium Angelicum Ss. Trinit.

Hbet 3. decades: in I. dicitur Credo, Pat.
noſt. & novies: Sanétus, Sanctus, San-
ctus Dominus Deus exercituum: plena eſt om-
nis terra glorià ejus. Gloria Pat. &c. in 2. &
3. decade iterum dicitur Pater noſt. & novies
Sanét. ùt ſuprà in fine. v. Benedicamus Pat.
&c. Oremus. Omnip. ſempiterne Deus &c.
pag. 164.
Vocatur Angelicum: quia s. Angeli pro-
clamant: Sanctus S. S. a. 6. Habet 3. dec. quia
3. diviſiones Perſonæ, & 3. Hierarchiæ An-
gelicæ in qualibet dec. dicitur novies: Sancét.
quia 9. Chori Angelorum.

Varii Adtus ad §s. Trinitatem.
—0 Sanctiſſima Trinitas, Pater ingeni-
te, Fili unigenite, Spiritus S. à
Patre, Filiôque procedens! O Sanctiſſi-
E

er lllo, N
herie e⸗

iteyn.

per iogen⸗

Ad Ss. Trintiatem. 207

ma Trinitas, unus Dominus, unus Deus!
Ego N. ego ſervorum tuorum mini-
mus & inutilis, ego pulvis & cinis, in
infinitum me ſubmitto coram tua altiſ-
ſima Majeſtate, te confiteor Deum cœli
& terræ, Dominum univerſorum, Do-
minum meum & Deum meum.
O Sanétiſſima Trinitas, unus Deus,
Ens entium, Ens eſſentiale! gaudeo, te
eſſe, qui es: gaudeo, quia es, quidquid
es; & quia ex te ipſo es.
Q Sanctiſſima Trinitas, unus Deus,
Alpha & Omega, rerum omnium Gu-
bernator! quidquid voluntati tuæ præ
omnibus placet, intra & extra te; hoc
totum me toto propter te tibi volo, ti-
bi gratulor.
O Sanétiſſima Trinitas, verus Deus,
unus eſſentialiter, trinus perſonaliter!
deſidero, noſſe te, Deum unum, verum,
ſolum. Deſidero, noſſe te, ſummum,
omne, ultimum bonum. Deſidero, te
amari, adorari, glorificari infinities &
à me pauperculo, & ab omnibus, in om-
nibus, fuper omnia, omni poſſibili mo-

do, gratis propter te, in æternum &
ultraà.
S

208 Macenſum Latria

O Sanctiſſima Trinitas, unus Deus,
ſapiens & verax, falli & fallere neſcius!
in te credo: credo, quidquid revelaſti;
credo, quia revelaſti.
