II. Paratus eſt exemplo S. Franc. exire
ex hoc mundo, ſicut ingreſſus.
Vide

Doctrinæ practica. 33 5

Vide nunc, mi Religioſe, an facias ſi-
militer: S. Franc. pauper & humilis cœ-
lum dives ingreditur. Sic bonus Religio-
ſus in vita pauper, poſt mortem dives.

PRAKXIS. Paupertatem exerce, ubi potes,
ùt ſuprà, cogitans: e motivo paupertatis.

DOCTRINA XIV.
De Caſtitate.
Te⸗ sſum caſtum cuſtodi. I. Tim. 5.
Hoc, mi Religioſe, ut præſtes, 1.
ſcias: caſtitas religioſa eſt puritas cor-
dis & corporis à venereis, Deo promiſ-
ſa; quàâ cordis, fugit impuras delectatio-
nes & cupiditates: quâ corporis, vene-
reorum uſum. 2. Eam ita exerceas: in
nullum peccatum, tametſi leve, caſtita-
ti contrarium conſentias, nullis immun-
ditiis cogitandis immorare, oculos ab
aſpectu, linguam à verbis, manus à ta-
ctu, ubi vel umbra impudicitiæ, rigidè
cohibeas; fœminarum colloquia, ubi po-

tes, devita; motibus carnis ultrò exur-

gentibus caveas ab aſpectu, tactũque im-
pudico, ſed piis cogitationibus orationi-

bus jaculatoribus, vel carnis afflictionibus

ſupprimas. 3. Media adhibeas: cogita De-
um præſentem, & invoca; cogita & time
gra-

334 Doctrinæ praltica.
graviſſimam Dei offenſam, indéque æ-
ternam damnationem Carni, quæ hoſtis
& civis, incitanti reſponde illud S. Franc. uuk;
voluptas brevis, pœna perpetua. uenarte
PRAXIS. Media adhibe, quæ ſuprà, & co- Iigle, ti
gita: malo moti, quàâm fœdari. om. TWbtenn
. DOCTRINA XV. pinritu,
De Mortificatione in-& externa.
N granum frumenti cadens in ter-
ram mortuum fuerit, ipfum ſolum ind e
manet, puta, ſinè fructu. Joan. 12. Mor- ü unie
te felici moritur & vivit Religioſus, (Nkaemm
dum ſibi moritur & vivit Deo: ſibiipfi ia Immm
moritur, ſeipſum mortificando, & qui- An Eiſth⸗
dem mortificatione internâ: dum volun- Mllgen:
tatis affectus, & appetitũs ſenſitivi paſ- nin ian
ſiones (quæ ſunt amor & odium, deſide- nficntt
rium & fuga, gaudium & triſtitia, ſpes, MI
audacia, deſperatio, timor, ira) adre- Neehlunt
cte rationis regulam ſubjugare conten- lon
dit. Mortificatione externâ: partim dum lie lt,
corpus caſtigat flagellis, ciliciis, abſti- limemg
nentiis &c. Aſino, quod S. Franciſcoe- Oſaiilihi
rat corpus, virga & onus. Partim dum tnil, u
ſenſus externos ab illicitis & periculoſis, Aiſicod.

S al:
à fœdis & indecentibus à curioſis & in- J

utilibus ſepe etiam à licitis, vel indiffe- Kam
ren-

Thee Doctrinæ practica. 335

rentibus retrahit & coërcet, ita ut os
habeat, & non loquatur, aures, & non
audiat &c.
. Utraque mortificatio neceſſaria: Vis,
mi Religioſe, perfectus eſſe? abnega te-
metipſum. Vis regnum cœlorum? vio-
lenti rapiunt illud. Vis tranquillam ſine
querela ducere vitam! Vince paſſiones.
Vis declinare à malo? Sub te ſit appe-
titus tuus. Diabolo ſenſuum portas clau-
de. Vis uniri Deo? vivere in Deo?
tibi ipſi & creaturis pereas, hoſtisque
i exiſtas. Tantum proficis in amore Dei,
quantum deficis ab amore tui.
PRAXIS. Cogita: ex motivo mortifica-
tionis, propter Deum hoc patiar, non faciam.
non videbo &c.

DOCTRINA XVI.

De Sepultura tepidi, veterisque
hominis.
Si⸗ ſulti eſtis, ut, eum Spiritu cæperi-
tis, nunc carne conſummemini? Gal.
3. O verè ſtulti Religioſi: qui prius Spi-
ritu fervidi, poſtea tepidi; priùs Zeloſi,
poſtea faſtidioſi: Spiritu incipientes,
carne conſummantes; in via deficientes,
ad patriam non pervenientes.

Au-

336 Doktrinæ practicæ.

Audi, qui tepidus, verba Dei ad te
Apoc. 3. Quia tepidus es... incipiamn te
evomere ex ore meo. O Religioſe! non
vis evomi ex ore Dei? fuge tepidita-
tem! hujus cauſæ ſunt: I. multa cum ho-
minibus converſatio propriæ commodi-
tatis gratiâ. 2. Neglectus orationis & me
ditationis. 3. Examinis conſcientiæ ra
ritas & levitas. 4. Occupationes & offi-
cia multa. 5. Superiorum negligentia &
conniventia. Ex his enim diſſipatio Spi⸗
ritùs, & carnis contra Spiritum invaleſ-
centia. Unde
Signa tepiditatis ſunt I. Rarò orare &
cum tædio. 2. E.grè meditari & ſine fru-
(tu. 3. Dicta, factâque curſim examina-
re, ſine cura emendationis. 4. Effuſum!
eſſe ad res externas: ad luſum, recrea-
tiones, & vagationes &c. 5§. Indulge-
re ſenſibus & ſenſualitatibus. 6. Parvi
æſtimare peccata venialia.

PRAXIS. Fervorem tuum intepuiſſe ad-
vertens reſuſcita Spiritum, indue novum ho-
minem in vita regulari, in ingenti ſemper
proficiendi deſiderio & ſtudio. 8

te. Doctrina practicæ. 337

DOCTRINA XVII.
De fervore & renovatione Spiritũs.

Rvavamin⸗ Spiritu mentis veſeræ. E-
pheſ. 4. Quis ille Spiritus? eſt arden-
tiſſima voluntas DEO magis, magisque
placendi & ſerviendi. Eſt perpetua pug-
na, quà caro ſubjicitur animæ, & anima
Deo. Eſt vehemens amor, quo home
ſibi vult nihil, omnia Deo. Renovare,
O Religioſe, renovare Spiritu mentis tuæ!
Fervorem Spiritús poſtulant I. vocatie
religioſa: exiſtimulabat ſes. Arſenius: Ar-
Jeni, ad quid veniſti? fac tu ſimiliter. 2.
Exempla Patrum: nonne pudor, tot
annis inter Religioſos non proficere, i-
mò deficere; non progredi, ſed regre-
di ? 3. Sæcularium de Religioſis bonao-
pinio, & eleemoſynæ: væ ſtipendia,
victumque non merenti! 4. Tempus ir-
recuperabile: quidquid tibi gratiæ &
gloriæ non comparaveris ante mortem;
comparabis nunquam. 5§. Infernalia ma-
la, ignis ſcilicet, frigus, fœtor, tene-
bræ & c. An ex clauſtro'ad infernum ibis,
negleétis tot occaſionibus cœlum obti-
nendi? 6. Eternitas: hæc erit tibi vel
. Pp 2 in

338 Doctrinæ prakckicæ. rne

in cœlo, vel in inferno, nullibi finien-
da: elige! 7. Deitas: cogita, quid Deo
debeas, quia Deus eſt; quid debeas pro
beneficiis, quæ accepiſti; quid pro glo-
ria, quam exſpectas.
PRAXIS. Renova profeſſionem cum pro-
poſito proficiendi.
DOCTRINA XVIII.
De Conſcientia.

E* omni conſeientid bond converſatus
Jui ante Deum, ait Paulus. Act.
22. Quàm bonum & jucundum conſci-
entiâ bonàâ converſari ante Deum! ut e
ſic converſeris, audi, quid in te loqua-
tur conſcientia tua!
Audi r. conſcientiam obligationis:
declina à malo & fac bonum. 2. Conſci
entiam peccatorum: Fili peccaſti? non
adjicias ultra, quaſi d facie colubri fuge
peccatum. 3. Conſcientiam converſatio-
nis: in omni converſatione ſancti ſitis.
4. Conſcient. officii: ofzcium tuum imple. A .
5. Conſcient. mortis advenientis: Mors Asen
non tardat: diſpone domui tuxæ. 6. Con- al
ſcientiam elapſi temporis: Fili tempus n
conſerva. Dum tempus habemus, opere-
7nr

Doctrina practica. 339

mur bonum. 7. Conſcientiam reddendæ
Deo rationis: redde rationem villicatio-
nis tuæ an poteris? 8. Conſcient. pro-
meritarum pœnarum: ſRipendia peccoti
mors. Malitia enim peccati, cuùm ſatis
caſtigari poſſit nunquam, caſtigabitur
ſemper. Audiſti conſcientiam? ſeque-
re eam!

PRAXIS. Bonam ſemper habe conſcientiam:
nunquam facias vel omittas contra illam.

DOCTRINA XIX.
De Examine Conſcientix
Pdie⸗ & fac. Exodi 26. Inſpice teip-
ſum per examen, & fac per imitatio-⸗
nem. Examen aliud generale, quod in
omnes, aliud particulare, quod in unum
duntaxat defectum ſeu vitium inquirit;
utrumque ſummè utile, ac neceſſarium,
ut noveris teipfum, ut recedas à malo .
& facias bonum. Examen generale ſal-
tem inſtituas veſperi, obſervando hæc
puncta: I. Pete lumen, quo defe-
ctus ſeu vitia cognoſcas. 2. Percurre ho-
ras diei, an peccaveris faciendo vel o-
Eltm mittendo. 3. Elice dolorem cum firmiſ-
Neme ſimo emendandi, mediique adhibendi
u Propoſito. P 3 Ex-

340 Doctrinæ pratcticæ.

Examen particulare ſic inſtitue: ma-
nè fac propoſitum vitandi defectus, &
occaſiones vitii illius, quod extirpare
contendis: dein pete à Deo auxilium,
& quoties per diem impugnaris, op-
pugna. Ante prandium, & veſperi per-
quire defectus commiſſos, numerum eo
rum exactè nota, dolens veniam à Deoô
poſtula, fortiusque ſub poœna tibi arbi-
traria pugnare ſtatue. Examina ſic faci-
endo, Zizania eradicabis, in magna con- e
ſcientiæ & cordis puritate vives, tuãâm-

que ſalutem in tuto collocabis.
PRAXIS. Age, ùt ſuprà, non curſim, non
depide: ficut mundas, ſic mundaberis.

DOCTRINA XX.
De Oratione.
Petzt & non accipitis, eoquòd mald
petatis. Jac. 4. Igitur ora aut be
nè, aut non. Ad benè orandum requi-
ritur I. præparatio juxta illud Eccieſ.
18. Ante orationem prapara animam tu-
am. Præparatio poſtulat: ut ſeponas om-
ne aliud; ut elicias contritionem, ſi ſis
in peccato; ut bonam facias intentionem;
ut congruum eligas locum, in loco decen-
tem, & divinàâ Majeſtate, coram qua oras,
dig-

ire, Doctrinæ practicæ. 34Z

dignum corporis ſitum, flectendo, vel
ſtando, vel modeſtè ambulando, niſi
cauſa juſta aliud permittat: denique præ-
viè invoces divinum auxilium. 2. Sub
oratione requiritur attentio: optima eſt,
quæ ad Deum per actus, & affectus verbis
correſpondentes. Attentio poſtulat: ut
ſenſus exteriores cuſtodias; nil imperti-
nens agas; locum & ſitum ſerves, ut ſu-
prà, & Deum cogites præſentem, intra
te, coram te.
Inſuper requiritur fiducia accipiendi,
3i perſeverantia in petendo, & reſignatio
marinm in voluntatem divinam quoad petita, eti-
teis am quoad devotionem ſenſibilem, & con-
ſolationem ſpiritualem. Ariditas & di-
ſtractiones, ſi absque culpa, non nocent.
PRAXIS. Orationes perſolve, ùt ſuprâà, non
plures afſume, quàâm ſtatus tuus & officium
permittant. Semper orat, qui ſemper benéè a-
git. Multam ora, non multis. Ne feſtines: fe-
Ulina tio initnica eſt attentioni, ſimúlque devo-
loni.

DOCTRINA XXI.
De Perfectione.

Eore ergò vos perfecti, ſicut & FPater
veſter cæleſtis perfectus eſt. Hæc per-
P 4 fectio

Mranche
G

342 Doctrina practicæ.

fectio conſiſtit in unione cum Deo, eſt
enim perfectus quis, perfectior aut perfe-
ctiſſimus, in quantum ad Deiperfectionem
plenè, plenius aut pleniſſime accedit,
Deòôque unitur, & efficitur unus cum eo
Spiritus. Ad hanc unionem cum Deo
pertingere cupienti neceſſarium eſt: ut
exuatur creaturis omnibus etiam ſemet-
ipſo; ut Deum ſolum ſe toto ſinè ſe quæ-
rat, nihil præter ipſum, omnia propter
ipſum; ut Deum colat, & diligat, non
præmii ſpe, aut ſupplicii metu, ſolùm
quia Deus eſt. Qui creaturis adhæret,
aut ſeipſum quærit, DEO uniri non pote-
rit. Quænam igitur ad perfectionem & ad
Deum via? rectiſſima & ſecuriſſima ad De-
um via eſt voluntas Dei, ab homine
quæſita, amata, impleta. Etenim volun-
tas Dei perfectiſſima eſt, quam qui ſequi-
tur, perfectus eſt. Deus ipſe ſuam facit vo-
luntatem: omnia, quacungue voluit, fe-
cit; aliàs Deus non eſſet. Chriſtus fecit
voluntatem Dei, ſeipſo teſte: quæ pla-
eita ſunt ei, facio ſemper. Eandem San-
&ti omnes fecerunt, aliàs non Sancti. O
Religioſe! fac ſimiliter: ad Deum ten-
dis? voluntas Dei ſit tibi via: hanc ſem-

per

n.niv in
igi Utng

DMMCTN
Hicke

D

Glie,

le cum Deg,

lkectiorantgs

Etenimyna.

e⸗

Doctrinæa practicaæ. 343

per cogita, adimple, & citèò ad perfe-
ctionem & ad unionem cum Deo perve-
nies. Igitur quidquid à Deo juſſum eſt, fac
alacriter, eo ſolo & uno fine: quia De-
us fieri vult; quidquid prohibitum eſt;,
ne facias ullo modo, omnibus poſtpoſi-

tis reſpectibus humanis ſolo eo fine: quia

Deus non fieri vult. Quidquid indiffe-
rens, ita ut voluntatem Dei cenſeas,
ſive fiat, ſive non fiat, id facias vel non
facias, per voluntatis divinæ applicatio-
nem, v. g. ſedebo, ſurgam, comedam,
Domine, quia voluntas tua permittit
&c. Sicque ex indifferente fiet actio Deo
grata & meritoria.
PRAXIS. I. Si quid facias aut facturus ſis,
cogita: an voluntas Dei? 2. Sit ſit: opus aggre-
dere animosè. 3. Divinæ voluntatis intentio-
nem ita exerceas: Volo Domine vropter vo-
luntatem tuam. Volo Domine ex amore tuß.
Hoc exercitium per diem ſæpe renova. 4. Sæ-
pe ora: O Domine, doce me, facere voluntatem
tnam: quia Deus meus es Tu. Pfal. 14.

DOCTRINA XXII.

De Indivinatione.
D'ri „ Dii eſtis. Pſ. 81. Homo, quo-
modo Deus? non entitativè, non
5 hypo-

344 Doctrinæ practicæ.

hypoſtaticè, ſed ſpiritualiter, quatenus
per charitatem Deo unitus; participati-
vè, quatenus de divinis perfectionibus,
puta, ſapientiâà, bonitate, juſtitià, ſan-
Gitate &c. participat. Unde
2. Indivinatio eſt quædam hominis in
Deum immigratio, abſorptio, atque trans-
formatio. Ea fit, quando homo intelle-
ctu, voluntate memoria, & affectione to-
tã ſe transfert in Deum; aded, ut non vi-
vat in ſe, non ſibi, non ulli creaturæ, ſed
totus in Deo: ut illi Deus ſit omnia in
omnibus: ut agat in Deo, cum Deo, pro) Agon
0 aGonbes
Deo, propter Deum. Sic homo eſt Dei- n
ficatus, hoc eſt, quamvis non ſit in en- nlnd
titate Deus, ſemper tamen in omnibus mum
facit ea, quæ Dei ſunt; ſicut ferrum igni- Uminihun
tum non eſt quidem ignis, nihil tamen in
ferro non ignitum. „e Monh
3. Hanc indivinationem ſe aſſecutum e
eſſe fatetur S. Paul. Gal. 6. Livo ego, n
jam non ego, ſed vivit in me Cbriſtus.
4. Indivinationis aſſequendæ media
ſunt I. dilectio Dei actualis quàm cre-
berrimè exercitata: anima enim magis
eſt, ubi amat, quàm ubi animat. 2. Per- Y
petua divinæ præſentiæ memoria, non eDoniin.
nuda, 36

ne. Doctrinæ practicaæ. 345

nuda, ſed per varias in Deum tendenti-
as, nunc amoris, nunc adorationis, nunc
laudis, nunc gratitudinis, &c.
5. Deſponſatio voluntatis humanæ
cum divina: ut jam non ſint duæ, ſed
una voluntas; non tua, o homo! ſed
divina.
PRAXIS. I. Teipfum, omnesque creaturas
contemne, & vilifica, ſolum Deum ens ſum-
mum exalta & magnifica. 2. Stude in perfe-
ctionibus divinis imitari Deum; & in operibus
Chriſti Chriſtum.

DOCTRINA XXIII.
De Actionibus, paſſionibus &

omiſſionibus heroicis.

R'snnn lorum vim patitur, & vio-
lenti rapiunt illud. Matt. TI. Vio-
lenti ſunt, qui ſibi vim inferunt in actio-
nibus, paſſionibus, & omiſſionibus he-
roicis.
Actiones heroicæ ſunt I. elicere ar-
dentiſſima deſideria heroicè operandi pro
gloria Dei, & ſalute animarum. 2. Se-
ipſum annihilare, ſeipſum & omnes crea-
turas relinquere. 3. Exercere opera vi-
liſſ. & quæ carni contraria. 4. Gloriarj
in cruce Domini noſtri Eſu Chriſti, nem-
erort P 6 pe

44

346 Doctrina practicæ.

pe propter illum gaudere in adverfitati-
bus, perſecutionibus, contemptu. J.
Peculiariter affici, & benefacere inimicis.
Paſſiones heroicæ ſunt: pati omnes
omnium hominum injurias, pati in cor-
pore, in fama, in quibusvis bonis, pa-
ti per linguas, calamos, ſuſpiciones, ir-
Tifiones, contemptum, vilipenſionem,
ſed pati innocenter, ſinè querela, ſinè
impatientia, ſinè appetitu vindictæ.
Omiſliones heroicæ ſunt rI. apud nul-
lum hominem gratiam aucupari, ſed po-
tius velle non reputari. 2. A nullo ullam
ſui rationem, reſpectumque propter of-
ficia & merita haberi velle. 3. Silere ad
accuſationes, afflictiones; hasque nulli
exponere. 4. Omnibus contentum eſſe,
non ſeipfum, nec propriam laudem, non
ullam ex ulla creatura commoditatem
quærere.
In his, mi Religioſe, exemplum ha-
bes in Chriſto Domino: expende paſſio-
nem illius, & intelliges. Exemplum ha-
bes in Sanctis innumeris, imitare!

pRAXIS. Occaſionem heroicè agendi, pa- Nhementen

tiendi, omittendi non prætermitte, imò inqui-
re, hâc mente: propter te Domine, propter
placitum tuum. 0C-

Doctrinæ practicæ. 347
DOCTRINA XXIV.
De divinis Judiciis.
altitudo divitiarum Sapientiæ &
Scientiæ Dei. Quam incompreben-
ſibilia ſunt judicia ejus! Rom. II. Ah
incomprehenſibilia! quis comprehendat?
Domino in agro: unus aſſumetur, alter
relinquetur &c. Luc. 17. Judas Apoſtolus
damnatur. Dismas latro ſalvatur. Multi
diu bene vivunt, in extremo vitæ pun-
to malè moriuntur. O verè judicia Dei
abyſſus multa! hanc abyſſum, mi Reli-
gioſe, conſidera I. circa vitam tuam,
dic: an odio vel amore dignus, an in
gratia, an perſeveraturus? neſcis. 2.
Circa mortem tuam, dic: quando mori-
turus? in quibus circumſtantiis? quali
morte, an juſtorum vel peccatorum?
neſcis. 3. circa prædeſtinationem, dic:
an electus ſis, an reprobus? neſcis. Cuid
igitur? cum timore & tremore operare
ſalutem tuam, bonum faciens non defi-
cias; dignè ambula in vocatione tua;
ſeriò perpende: non in ſtatu religioſo vi-
xiſſe, ſed in eo benè vixiſſe, laudabile
eſt; malè vixiſſe, damnabile. Time à ju-
P 7 Ci-

248 Doctrinæ practicæ.

diciis divinis, ſed & hoc tibi ſit ſolatio:
Deus neminem damnat, niſi propter pec-
catum; peccatum non committis, niſi
ſciens, volens; ergo vitare potes! vita
proinde, & ſic providentiæ, bonitati,
atque juſtitiæ divinæ te committe.
PRAXIS. Per bona opera certam fac voca-
tionem tuam: Spera ſinè præſumptione, time
ſinè deſperatione.

DOCTRINA XXV.
De imitatione Chriſti.

ui mibi miniſtrat, me ſequatur, ait
Chriſtus oan. 12. Itaque qui Sa-
cerdos es, qui miniſter Chriſti es, aut
Chriſtum ſequere, aut Chriſti miniſter
eſſe deſine, certè in veritate non es.
Chriſtianus tantùm eſt, qui Chriſtum ſe-
quitur; Sinè cauſa ſüm Cbriſtianus, in-
quit S. Bernard. Si Cbriſtum non ſeguor.
Qui miniſter Chriſti es; fatere! ſinè cau-
ſa ſum miniſter Chriſti, ſi Chriſtum non
ſequor. Ah! quale prodigium! Chriſtia-
nus absque eo, quod quærat, quæ ſunt
JEſu Chriſti. Itaque Chriſtum imitare,
quæ ſunt JEſu Chriſti, quære; ſi Chri-
ſtianus, ſi miniſter Chriſti eſſe cupis. 2.
Seque-

Doctrina practicaæ. 349

Sequere Chriſtum: Vita Chriſti, exem-
plum Chriſti, ſit tibi vivendi, agendique
forma & norma, ſecundum quod dicit
S. Greg. Omnis Cbriſti actio eſt nokra
inſtructio. Monet Apoſt. Rom. 13. Inu-
dquimini Dominum noſtrum 7khſum Cbri-
ſeum. O Sacerdos! qui induis veſtes Chri-
ſti, indue etiam vitam Chriſti, id eſt,
II mores atque virtutes; indue Chriſti hu-
militatem, ejus manſuetudinem & mode-
(I ſtiam, ejus caſtitatem, ejus charitatem
erga proximum, & Zelum animarum,
ejus charitatem erga Deum, & Zelum
divinæ gloriæ, ut cum Apoſtolo ad Gal.
2. Verêè dicas: Vivo ego, Jam non ego,
vivit verò in me Cbriſtus.
PRAXIS I. Vitam Chriſti ad imitandum
tibi ſæpe in meditationibus propone. 2. Si
uid facias, aut facturus fis, cogita: fecitne
hriſtus? quàâm perfecté? & fac ſimiliter,
quamvis non æqualiter.

DOCTRINA XXVI.
De officio divino.

Mevee „ qui opus Dei facit negli-

genter. Jerem. 48. Opus Dei in

Eeccleſia prœcipuum eſt officium divi-
edt num; officium divinum ſunt Horæ Ca-
N noni-

350

nonicæ; Horæ Canonicæ ſunt preces ab“
Eccleſia præſcriptæ. Officium hoc eſt di
vinum: quia de Deo, & ad Deum; eſt ma
Xximè impetratorium: quia conſtat ver
bis à Spiritu S. dictatis, & Clerici tan-
quam Legati Eccleſiæ ad Deum illud U
perſolvunt. B
2. Officium divinum ſeu Horas Cano-“ .
nicas jubet Concilium Lateranenſe reci- D0CININ
tare Gudiosè pariter ac devotòè, puta ſzu-
dioſe quoad officium oris, benè pronun-
tiando; devoté quoad officium cordis,
benè attendendo, & affectus verbis cor-. r Dmin
reſpondentes eliciendo. n. DMigee!
3. Maledictus, qui facit opus Dei neg-
ligenter. Quis negligenter? qui cum tæ-
dio, nolens volens, tepidè, diſtractè,
indevotè, irreverenter, properanter of- gi nut
ficium divinum perſolvit. Ultt, Duin
4. O Sacerdos! O Religioſe! maledi- itDen in
étus eſſe non vis? hæc obſerva: I. Cho- 1
rum & officium divinum ama & æſtima:
eſt enim opus Dei. 2. Ab eo, niſi ine-
vitabilis cogat neceſſitas, te non abſen-
tes: cogita cum S. Bernardo: ad quid .
ſum Religioſus? ad quid Ordo victum
Præbet & amictum, omniâque neceile-
ria?

Doctrinæ pradticaæ.

4

ſn ef Senn

Doctrinæ practica. 351

ria? 3. Ad chorum non ſerdò venias, non
ante finem recedas. 4. In choro ſis in-&
externè attentus, orans & cantans ſinè
oculorum vagatione, memor Majeſtatis
preſentis adorandæ & tremendæ.
PRAXIS I. Præpara animam tuam. 2. Ora,
canta ferventer, ſta, inclina, ſfleéte reveren-
ter, ſicut decet in conſpeétu divinæ Majeſtatis.

DOCTRINA XXVII.

De Modo inceſſanter Deum aman-
di.
LD'g Dominum Deum tuum. Matt.
. 22. Diligere Deum aliquoties in
vita, eſt obligationis; diligere inceſſan-
ter, eſt ſummæ perfectionis, eſt maximi
meriti, eſt perfectæ unionis cum Deo:
Etenim qui manet in cbaritate, in Deo
manet, & Deus in eo. 1. Joan. 4. Quis-
quis Deum incefſanter amare deſideras,
quantum fieri poteſt, ſcias I. id non eſſe
tuarum virium, non tuæ vilitatis, ſed
puri eſſe beneficii à Deo mendicandi. 2.
Orationi addendam eſſe diſpoſitionem;
optimam tradit Henricus Suſo Epiſt. 2.
Ut quis in Deo ſtabilis ac firmus perſe-
veret... det oberam ſilentio, divinis va-
cet

352 Doktrinm practica. Mrne

cet meditationibus, quidquid Deus ipft
paotiendum permiſerit evenire, bilariter
accipiat, ecundtorum bominum defelctus
patienter ferat, improlos fugiat, nemi-
ni admodum ſit familiaris, ſenfibus ſuis
invigilet, ſeipfſum vilipendat, Deo bila-
riter ſerviat, proximis bona bræbeat ex-
empla, minima peccata du àt maxima
devitet, Deum in cuntctis ſpectet; häc in-
ducta diſpoſitione, Deus, guli amari vult
e ,MHa viribus; dabit gratiam, tü-
que in amore ejus inceſſabil:t te exercita,
ſed diſeretès, ut damnum non patiatur
valetudo, & rebus agendis non nbtraba-
tur animus.
PRAXIS. r. Sæpe ora: O Domine Deus
amabili ſimò! ignem tui amoris accende in viſce-
rihus meis! 2. In cunctis operibus hæc quaſi
vox in corde tuo reſonet: O Deus meus, amo Itael
te! vel, O Deus e amore tul! 3. Ab amando
nunquam voluntarié & deliberatè deſiſtas. Ar-
duum eſt hoc exercitium, ſed amanti omnia
poſſibilia.

DOCTRINA XXVIII.
De Morte.

mnes morimur. 2. Reg. 14. Quisquis
fueris, quidquid feceris, certò ſcias:
Om-

Dodtrina praécticæ. 353

Omnes morimur. Hominum vixerunt
milliones, & ultra: ubi ſunt? Dormiunt
in pulvere ſuo: periit memoôria eorum
cum ſonitu. Ubi eorum dignitates, ho-
nores, divitiæ? Mors rapuite abſtulit.
Quid mors? Diſſolutio compoſiti ex ani-
ma & corpore. Quæ mortis conditiones?
1. Certitudo ejus, & circumſtantiarum
incertitudo: Statutum eft omnibus homi-
nibus ſemel mori. Aſt nec tempus, nec
locum, nec modum, nec genus mortis
quisquam novit. Unde Auguſtini eſt
monitum: Latet ultima dies, ut obſer-
ventur omnes dies. Igitur, quod facien-
dum eſt ante mortem, ne differas in cra-
ſtinum, ignorans, quid ſuperventura pa-
riat dies. 2da mortis conditio incorrigi-
bilitas: in morte non datur bis errare,
ſemel tantùm moriendum. Error in mor-
te, errorum error eſt, error irremea-
bilis, error æternus: diſce mori!
Quinam mortis effectus? Mors eripit
vitam, eripit poſſeſſiones, imò homi-
nem homini, ac ipſum ſibi; mors in-
choat æternitatem, bona felicem, mala
infelicem: mortem vis bonam? vitam
præmitte bonam? qualis vita, finis ita.
PRA-

354 Doctrinæ praltica.

PRAXIS bonæ mortis. 1. Semper ſis mun-
do corde. 2. Crebrò & digne utere Sacramen-
tis poœrnitentiæ & Euchariſtiæ. 3. Vivas per-
fectè ſecundùm ſtatûs tui exigentiam. 4. Te-
nero & compaſſivo affectu venerare paſſionem
& mortem Chriſti Domini noſtri. 5. Frequen-
ter elicias actus fidei, Spei, charitatis, contri-
tionis, reſignationis, ut illis affuefactus faci-
le elicere poſſis in morte. 6. Ad ſonitum ho-
rologii pete felicem mortem, ùt ſuprà pag. 21.
fac interdum experimentum mortis, idque in
lectulo ante ſomnum quaſi moriens. pag. 269.

DOCTRINA XXIX.
De Judicio.

tatutum eſz omnibus bominibus ſomel

mori, poſt hoc autem judicium. Hebr.
8. Conſidera agonizantem: quantæ an-
guſtiæ! quanti dolores! quanti tremo-
res! Jaces homo, quaſi non homo, ſine
ſenſu, ſine intellectu. Anima egreditur,
egreſſa in loco mortis ſiſtitur judicio
particulari, mox fertur ſententia, aut Mhenenldgfe

S

ſalvationis, aut damnationis. Animam
damnatam cogita: à dæmonibus impe-
tuoſiſſimè rapitur ad tartara. O quantæ a- NAllgn.
nimæ iſtius vociferationes, ploratus,'ulu- oreenig,
latus, tormenta! Ah nemo credit, nemo
credit, clamabat anima quædam experta.
Nunc

Uiersien.

Doctrinæ practicc. 355

Nunc teipſum, qui hæc legis, conſide-
ra: etiam tu judicaberis, judicabuntur
ommnes jicſtitiæœ tucz. Pſ. 74. neinpe, Ora-
tiones, ſacrificia, ſacramentorum admi-
niſtrationes, vita monaſtica &c. judica-
bitur officium tuum. Duriſſimum judi-
cium bis, qui præſunt, ſiet. Sap. 6. ju-
dicabuntur injuſtitiæ, nempe transgreſ-
ſiones, negligentiæ, tepiditates, ſenſua-
litates &c. pro omnibus bis adducet te
Deus in judicium. Eccleſ. 12. nil inultum
remanebit. Quid tu miſer tunc dictu-
rus? delibera tecum: quid faciam? quod
facis, fac citò: quotidie intra in judi-
n cium cum te ipſo, & tuo judicio præve-
umne ni judicium divinum, ſic non judicandus
à Deo. Nam ſi nos ipſos judicaremus,
nhemndé non utigue judicaremur. 1. Cor. rI. ſed
attende: judicium tuum ſit rigidum; ſit
efficax: ut caſtiganda caſtiges, emen-
danda emendes: ſic judicare à te, ut non
judiceris à Deo.

PRAXIS. r. Quotidie debita lachrymos4²
contritione extingue. 2. Sæpe ora: juſte ju-
dex ultionis, donum fac remiſſionis ante diem
rationis.

Minr ſ

DOC-

356 Doctrinæ practicaæ.
DOCTRINA XXX.

De æternitate.

bit homo in domum æternitatis ſauag. Ec-
cleſ. 12. Ibis, O homo, quisquis in
itinere æternitatis adhuc conſtitutus; i-
Pis, non redibis, iter æternitatis peri-
culoſiſſimum eſt; negotium æternitatis
negotium eſt omnium negotioſiſſimum.
Quid æternitas? de creata ſermo: eſt
initium ſine fine. Duplex eſt: una fe-
lix, infelix altera; prima eſt beatorum
in cœlo, ſecunda damnatorum in infer-
no. Utraque initium habet, neutra fi-
nem. Jacent damnati in igne mille an-
nis: O quantum tempus! jacebunt ad-
huc millies annorum millionibus. An
iis præterlapſis liberabuntur? minimé.
Jacebunt adhuc tot annorum millioni-
bus, quot in diluvio Noë fuerunt gut-
tæ aquarum, quot unquam fuerunt floc-
ci nivium in hyeme, quot folia in arbo- I.
ribus: quis numerare poteſt? tranſibunt
tamen: an poſtea liberabuntur? ah! i-
gnis eorum non erxtinguitur, quia æter-

nus: ite maledicti in ignem æternum. 4
Matt. 25. O quàm horrenda vox: æter-
unm!?

nur! un,
norun Mn
de fverunß

n fenorti

Præparatio ad mortem. 357

nuim! Eternitas initium habet, medium
& finem neſcit; ardebunt damnati,
quamdiu Deus erit Deus. O homo! O
Religioſe! quò vadis? in domum æterni-
tatis. Domus illa vel cœlum vel infer-
nus, in hoc aut illo inevitabiliter & æ-
ternaliter tibi habitandum. Eligere nunc,
arbitrii eſt tui; corrigere electionem,
arbitrii nunquam erit tui. Nam in mer-
catu æternitatis errare bis nemini un-
quam datur. Habes ante te mortem &
vitam, pœnam & gloriam; elige, quod
placet, & fac, quod debes.
PRAXIS I. Cum Davide annos æternos in
mente habe. 2. Omnem operam in eo pone,
ut anni æterni ſint felices. Væ tibi! ſi ſe-
cus; væ millies, væ in æternum & ultra. Tu
omnia temporalia ſic pertranſeas, ut mala o-
mnia ætterna evites, & bona omnia æterna

conſequaris. Sic tibi & omnibus precatur
Angelicus.

P R£— PARATIO
MENSTRUA
Ad beatam mortem.

æ in eo conſiſtit: ut circa finem vel ini-
*1tium cujuslibet menſis tibi eligas diem,
in quo, fepoſitis aliis nogotiis, uni vaces ne-
gotio,

358 Præparatio ad mortem.

gotio, eique maximè arduo, negotio beatæ
mortis, negotio omnibus præferendo.
Præparationi illi menſtruæ dabis 4. horas,
duas ante, & duas poſt meridiem. In I. hora
antemeridiana leges meditabundus conſidera-
tiones de morte, & alias infra aſſignandas. In
2. hora antemeridiana te reflectes ſupra men-
ſem præteritum, recogitando, in quo pecca-
veris vel defeceris: ut annotes, confitearis,
& emendes. In I. hora pomeridiana leges
conſiderationes, quæ infrà. In 2. hora po-
meridiana cogitatum diriges ad menſem ſub-
intrantem cogitando: quid fugiendum, quid
faciendum juxta illud Pſ. 36. Declina à malo,
& fac bonum. Et illud: Vive bene, ne mo-
riaris malès.

Praxis Præparationis menſtruæ ad
beatam mortem per exercitia ſeq.

EXERCITIUM I.
Conſideratio pridie ſub Veſpera.
ozir Ltibi dici à Deo tuo: diſpone do-
mui tux: quia morieris tu, & non
vives. Iſa. 3 8. Noc audiens, teipſum al-
loquere, rumina, & meditare, ut ſequi-
tur.
I. Omnes morimur. 2. Reg. 14. Moriar
& ego. Homo moritur ſemel, & qui ſe-

mel malè, ſemper malè., O quanta m
ad-

nrten Præparatio gadmortzem. 35⁵9

,N adhibenda media, curæ, cautelæ, præ-
parationes! ut mors illa una, mors in-
corrigibilis, non ſit mala.
2. Ah! quàm multrmorte ſubitaneâ &
improvisàâ rapiuntur! quàm multi, mor-
te inſtante, jacent ſinè uſu rationis, ja-
cent ſenſibus deſtituti alii ob vehemen-
tiſſimos dolores nec de Deo cogitare, mul-
lo minùs condignam præparationem face-
re poſſunt! O anima mea !neſcis, quid ti-
bi obventurum. Dum corpus eſt ſanum,
dum ſenſus ſunt integri, fac ea, quæ an-
te exitum ad æternitatem ſunt facienda:
feciſſe, nunquam dolebis.
3. Quid facerent, qui ſinè diſpoſitio-
ne mortui & damnati? tempus illis non
datur, tempus mihi eſt. Væ ſi negligam!
non dabitur aliud. Igitur
4. Diſponam me: quia modò poſſum:
an mortis in hora poſſim, ignoro; negle-
xiſſe eſt periiſſe.
5. Diſponam me: quia omni horâ poſ-
ſum mori, ergò omni hord me oportet
eſſe paratum. Hoc eſt, quod monet Sal-
iu vator noſter. Mat. 24. Vigilate: quiane-

(lik Nitis diem, neque horam.

lanin 6. Quantum gaudium, quanta conſo⸗-
1 Q latio,

Mntia

NLN

nn ,nim

36606 Praparatio ad mortem.

latio, & quietudo eſt illi, qui morte
pulſante, mori eſt paratus! Hoc gaudi-
um, hanc conſolationem & quietudinem,
fi amas anima mea, ſingulis menſibus te
præpara ad beatam mortem, & in aea
Præparatione perfiſte. tn one d

Oratio præparatoria.

eus miſericordiæ, Deus pietatis,
Deus indulgentiæ, qui non vis mor-
tem peccatoris, ſed magis, ut conver-
tatur & vivat, ego peccator & indignus
famulus tuus, cum ſeiam, me moriturum,
diem autem & horam non ſciam, ne mors
me imparatum præoccupet, craſtinâ die
ad beatam mortem me præparare inten-
do. O Domine, qui dediſti velle, da e- (ma
tiam perficere! intende in adjutorium)
meum, Domine Deus ſalutis meæ! Keonen
S. Maria, Dei Genitrix Virgo, mi S. Nant
Angele Cuſtos, S. P. Franciſce, SS. Pa- Uellin
troni mei, omnésque Sancti in cælo,
Pro me intercedere dignemini: ut èraſti-
na præparatio ad beatam mortem cedat
ad majorem Dei gloriam, & animæ meæ al
perpetuam ſalutem. Gloria Patri &c. ſ

2

6 4 be

Inyten

l, gllde
S EXERCITIUM II.
lene⸗ Hora prima praparationis.
Manè unam horam vel duas dimidias impen-
de lectioni ſpirituali & conſiderationi.

Præparatio ad mortem. 361

Oratio ante conſiderationem.

mnipotens ſempiterne Deus, qui
vis omnem hominem ſalvum fieri,
„praæſta auxilium gratiæ tuæ: ut exerciti-
um præparationis ad beatam mortem fru-
ctuoſè peragam: ut cogitem, te inſpiran-
te, quæ recta ſünt, & te gubernante ea-
dem faciam. Audiam, quid loquatur in
me Dominus Deus: Loquere Domine:
quia audit ſervus tuus!

Conſiderationes.

Prima de morte, ſuprà pag. 352.
* Secunda de divinis judiciis. pag. 347.
3. De conſcientia & examine. pag. 338.
4. Pe ultimo judicio. 354. 5. De æternitate,
Si plures velis, lege ex Thoma Kemp. l. I. C.
23. & 24. ſive ex aliis Aſcetis.

ANTWMeditatio matutina.

fnbemi H I. ſtatum illum, in quo ja-
cebis moribundus, omnibus deſti-
Q2 tutus.

.

= 4
362 Præparatioad mortem. Mum

tutus. 2. Quid feciſſe velles I. erga De- be
um. 2. erga teipſum. 3. ergà proximum.
Immiſce fervidos actus amoris, doloris,
petitionis &c.

EXERCITIUM III. Hon ſiter
Hora ſecunda praparationis.
inn güm

unnt
Mediam horam impende examini, ſeu re- D
flexioni ſupra menſem mox præterlap-
ſum, & mediam faciendæ Confeſſioni vel tunc,
vel quando opportunum.

Oratio ante Examen.

omine JEſu Chriſte, Deus de Deo,
miſerere mihi ſervo tuo! corde
contrito & humiliato confiteor, quèòd
in menſe præterito peccaverim nimis .
cogitatione, verbo & opere. Sed, O Cinhb
JEu! delicta quis intelligit? Tu es lux lrben
vera, illumina me: ut omnia peccata mea inßt
cognoſcam. Tu es miſericors & miſera- kiinig ni
tor Dominus, miſerere mei & adjuva utfſanti⸗
me: ut induam hominem novum, qui
ſecundùm Deum creatus eſt in ſanctitate Aamnien
& juſtitia. utumti
S. Maria, Dei Genitriæx, omnes 88.
Angeli, omnes Sancti & Sanctæ Dei, pro
me intercedere dignemini: ut omnia pec-
. cata

erotisl
1Coonocoſen
kaiurto

MMorton .
Mtg Praparatio ad mortem. 363
cCata mea cognoſcam, ea deteſter, & de-
inceps nullum deliberatèê committam. In-
tende in adjutorium meum, Domine De-
us ſalutis meæ!

Examen ſeu reſlexio ſupra menſem
brateritutt. .

(Conſidera, quidnam in articulo mortis po-
ſitus voles à te factum, quas conſcientiæ
labes expiâſſe: & emendÜſſe.
I. In menſe præterito qualiter vixi?
cum quibus perſonis? in quibus locis?
in quibus negotiis?
2. Quomodo ſervavi propoſita? qua-
liter profeci in vitio particulari extirpan-
do? ulterius.

Circa Statum KReligioſum:
An ſervavi Regulam? An ſtudui perfectioni?

An ſolitas orationes, meditationes, examen
conſcientiæ, conſuetas mortificationes, diſci-
plin. monaſticam obſervavi? An addiétus lu ſui,
recreationibus, excurſibus inde tepidus? An
contra obedientiam peccavi, comittendo, omit-
tendo, contradicendo, faciendo cum dedigna-
tione, murmuratione, dilatione? &c. An con-
tra paupertatem religioſam habui proprium,
vel fuperfluum, vel nimls pretioſum? An dedi
vel accepi ſinè licentia, contraxi, malè con-
tentus &c. An contra caſtitatem peccavi de-
CQ3 lecta-

364 Praparatio ad mortem.

leétitatem venerationibus deſideriis earnali-
bus, verbis, aſpectu, tactuve impudicis, mollitie,
periculosâ & ſcandalosâ converſatione? &c.

Cirea Functiones Sacerdotales.

An horas canon. omifi, transpofui, inter-
rupi? An recitavi debito tempore, cum
debita attentione & reverentia? An & quo-
modo in choro? P
An celebraviMiſſam femper benè diſpoſitus?
