Gi2091
author: Brinckmann, Angelinus

N12c511951419 021

IIEIIAIIIINIIAINGI

UB Tübingen

ale labent San elam-Tute, nm. e, A, de,oraaonel

Janctr, ante Iheronnm Pei.- oc. G,

AUREUM,

CujUs INCENSUM PRIMUM

INCENSUM SECUNDUM

SACERDOTIBUSINCENSUMDOMINGO
OFFERENTIBUS, ALIISQUE NON SA-
CERDOTIBUS PRESENTATUM:

DITATIONES DIRIGANTUR, S ☚
INCENSUM IN CONSPECL*

ACOLYTHO, ORDINIS S. P. FRE
Fratrum Minor. Recollect. in Provie
Thüring. S. Eliſabethæ Profeſſo,

Lectore Jubilato & Ex-Provinciali.
Editio quarta.
N X X N e N N
B A M BER G ,
Ex officina GOEBHARDIANA.
MD CCLXI.

AD Mynbri⸗

Offerendum incenſum Domino: lir
iens Tn

TRI INGENITO, ſeu

I0O UNIGENITO,
RIITUISANCTO,

UI

. A Patre, Filiôque procedit,
pEO UNI, UIVO, ET VERO,
UTRIUSQUE CLERI
SACERDOTIBUS
THURIBULUM AUREUM
ET
INCENSA MULTA
Offert & præſentat
In numero Acolgtborum indignus

P. A. B.

Omnibus incenſum Domino offeren-
tibus ſe ſe commendans.

Mnin. Approbatio Theologorum.

NITO yſticus Thuribuli hujus aurei Acoly-
IVII M thus R. P. Angelin. Ord. Frat. Min.
Recoll. Theologus Jubilatus Pro-
10 10 vinciæ Thuring. S. Eliſabethæ Ex-Provin-
cialis, utriusque orationis &c. incenſo, ſi-
milis eſt homini Patri-familias, qui profert
woelt, de theſauro ſuo nova, & vetera: nova Duliæ,
1VVE/, Latriæ, ac Hyperduliæ argumenta; vetera
LLN! incipientium, proficientium, atque perfece-
1s torum fomenta, utriusque Cleri Sacerdoti-
MWNLCN bus maximè proficua: hinc ejusdem thuri-
bulum, undequaque orthodoxum, lucem,
ſervatis aliàs de jure ſervandis, meretur pu-
LTA Blicam; ut ſicut domus Marthæ impleta
M fuit odore unguenti Magdalenici; ità thro-
n inbigun nus DEI honoretur ſuavitate incenſi Ange-
lini. Marckbreitæ, 25. Julii 1744.

F. JOANNES THONVY.

H. Ejusdem Provinciæ Lector emeritus,
totius Ordinis Definitor generalis.

Dommo cfereb⸗

Idem cenſemus
Adus

F. GRATIANUS HISGEN „ &
F. RUPERTUS SCHEFFER.

In Conventu Fuldenſi ejusdem Ord. & Prov.
Ss. Theol. Lectores ordinarii. I. Aug. 1744.

. A 2 Li-

Licentia Ordinarii.

ein „ cui titulus, Thuribulum Aureum
&c. visà Theologorum Approbatione, 314
eundem ad Sacerdotum incenſumtum reaz
le, tum myſticum Domino offerentium uti- rAleiui
litatem typis ſubjiciendi, facultatem im- wninn
Pertior. Fuldæ, die 10. Aug. 1744.

FRIDERICUS L. B. de KETSCHAU,
Principalis & Immediatæ Eccleſiæ
Fuld. Capitularis, in monte S. Mich. „
Præpoſitus, Reverendifſſ. & Celſiffſ. ln
Princip. Fuld. in Spiritualibus Vica-
rius Generalis &c. Agel
Licentia Ordinis.

U Thuribulum Aureum, ab A. R. P. An-
gelino Brinckmann Ordin. Frat. Mi-
nor. S. Franc. Lectore Jubilato, & Provin.
noſt. Thüring. S. Eliſab. Ex- Provinciali
compoſitum, poſt 2. Edit. Fuld. etiam Bon-
næ & Colon. impreſſum, modo demptis
nonnullis & additis, tertia vice typis mande-
tur, facultatem concedo. Dabam in Conv.
Miltenberg, die 25. Dec. 1750.

i Ntt: 1

F. O ctavianus Köllner, Miniſter
Provincialis.

PR -

Acr
n⸗

i.

len Aen
Vhteione
um Un reg⸗
feremtumu.
ellaen in.
1744.
DElCN,
lte Lecleſe

eH.Mie

in. Pra. M-⸗
0,& Ponn.
ovieitli
Ceiambor⸗
dlo lenpris
Pomance⸗
minonr.,
,

Der, Mnitet
1s

IR.

PBKFATIO.

E' alius Angelus venit, & ſtetit ante Altare
habens Thuribulum Aureum; & data ſunt
illi incenſa multa: ut daret de Orationibus
Sanctorum omnium ſuper Altare aureum, quod
eſt ante thronum Dei. Apoc. 8. v. 3.
Et aſcendit ſumus incenſorum de Orationi-
bus Sanctorum de manu Angeli coram DEO.
ibidem v. 8.
Sacerdos Angelus Domini Exercituum eſt.
Malach. 2. Igitur repræſentando Ange-
lum Apocalypt. Stet ante Altate, nempe
thymiamatis. Exod. 30. quod myſticè Chri-
ſtus Dominus. Habens thuribulum aureum;
quod Anima fidelis auro gratiarum fulgi-
da, igne charitatis fervida, eaque in manibus
geſtanda, ſecundùm quod Pfalt. ait Pſ. 118.
Anima mea in manibus meis ſemper. Imponat
incenſa multa: quæ ſunt Orationes, & ſuæ,
& populi, varietate multæ, orans cum Pfſal-
te: dirigatur, Domine, Oratio mea ſicut incen-
ſum in conſpectu tuo. Pſ. 140. Ut det de O-
rationibus Sanctorum, hominum fidelium,
ſuper Altare Aureum, quod eſt ante thronum
DEI, eas ùt Angelus DEO offerendo.

A 3 No-

PR FATIO.

Nomine Thuribuli Aurei tibi, Sacerdos,
ræſens ſe ſiſtit Libellus; incenſa in eo ſunt
miulta, videlicet Orationes multæ, tum vo-
cales, tum mentales. Tu velut Angelus ſtes
ante Altare thymiamatis ante Chriſtum,
thurificando, incenſando, orando. Eſto,. II
monet S. Ephrem. tract. de Virginit. tom. r. e
totius Orationis tempore velut cœleſtis Angelus,
ſicque contende: ut Oratio tua ſit ſancta & irre-
prebhenſibilis: ut Angeli & Archangeli coram j
Sancto atque excelſo throno immaculati PEI
ipſam offerant. Oratio tua ſicut incenſum
dirigatur in conſpectu Altiſſimi pro temet-
ipſo, & pro populo: nam Sacerdos ex ho-
minibus aſſumptus pro hominibus conſtituitur
in iis, quæ ſunt ad DEUAM. Hebr. 5.
Sic te orante, aſcendit fumus incenſorum
de Orationibus coram DEO. Fumo illo a-
ſcendente, pluvia gratiarum deſcendet: Un-
de fiet fons aquæ ſalientis in vitam æternam.
Vitam iſtam Sacerdotibus omnibus incen-
ſum Domino offerentibus, intendit Acolythus,
qui hoc præſentat THURIBULUM, non
pretioſum, tamen AUREUM.

P. d. P.

Thu-

dn eercos
ſeinenfut
Ulte, dnro.

1

rAngelusls

A , Thuribuli Aurei
INCENSUM PRIMUM,

Quod ſunt
ORALIIONES VOCALES.

INCENSUM MATUTINUM.

Certum tibi deputa tempus ſurgendi.
Horà ſurgendi non te trices. Eccl. 32.

MWanè evigilans:

Fumilo EUS, Deus meus, ad te de luce vigilo:
eſceodet, Un. te agnoſco Dominum meum & Deum
Aes meum, te amo, te adoro, te benedico. Glo-
ria Patri &c.

Inter ſurgendum:

T nomine Domini ſurgo, benedicat me om-
nipotens Deus, Pater †+ & Filius & Spiri-
tus S. & ab omni malo defendat & ad vitam
perducat æternam.
9 Benedictum ſit Sacratiſſimum Cor Domini
noſtri J. C. & glorioſiſſimæ Virginis Mariæ,
I. A 4 ma-

8 Incenſum Matutinum.

matris ejus, in æternum & ultra. Amen.
Nos cum prole pia bene † dicat Virgo Maria.
Amen. Sic oranti Indulg. 3. annorum pro ſe
vel defunctis conceſſit Penedittus AIII.
Inſcrihe fronti: J. N. R. J. hic titulus trium-
phalis defendat me ab omnibus malis, à ſubi-

tanea & improviſa mala morte, in nom. Pat. F

Angele ſanéte Dei, qui cuſtos es mei, me
tibi commiſſum pietate ſupernâ cuſtodi, rege,
& guberna.

Inter induendum:

Redde mihi, Pater æterne, & conſerva in
me veſtem innocentiæ, quam perdidi in
prævaricatione Adami, ne Baradiſo cœleſti
ejiciar.
Indue me, Jeſu Chriſte, Rex gloriæ, fra-
rantibus virtutum tuarum veſtimentis Humi-
kialis, Charitatis, Caſtitatis: ut Patris coele-
ſtis benedictionem obtineam. .

Orname, S. Spiritus, togâ polymitâ & va-

riegatà donorum tuorum: ut in oculis tuis
gratiam inveniam. Amen.

Inter lavandum:

Aqua lateris Chriſti lava me: à facie tuâ,
O Jeſu, ne projicias me, propitius eſto
mihi peccatori!

TRECES MATUTINX.

Gratiarum Actio.
Lrrisatur, Domine, oratio mea, ſicut

All

nnnon bi4
es mei, ne
R. 1.
Leloci,rere,

1.
Etanleryn in
Percicdi in

fonez,ſon

Incenſum WMatutinum. 9

incenſum in conſpectu tuo. Domine ma-
nè exaudies vocem meam!
Gratias tibi ago, Pater de cœlis Deus:
quia ad imaginem tuam creàâſti me. Gra-
tias tibi, Fili Redemptor mundi DEus:
quia pretioſo ſanguine tuo redemiſti me.
Gratias tibi, Spiritus S. Deus; quia ſan-
ctificâſti me. Gratias tibi, ſanctiſſima
Trinitas, unus DEus, pro cuſtodia per
noctem præteritam, & pro omnibus donis
mihi ſervo tuo inutili unquam conceſſis
& concedendis: tibi ſit honor, laus, glo-
ria in ſæculorum ſæcula, Amen.

Intentio.

Eus cœli & terræ!infinitæ Majeſtati
tuæ humillimè offero omnia bonao-
pera, omnia ſacrificia, quæ hodie per-
aguntur in toto mundo; corpus meum &
animam meam commendo in omnia &
ſingula. In unione iſtorum, præcipuè au-
tem in unione perfectiſſimorum operum
Chriſti Domini Redemptoris atque Sal-
vatoris mei, nec non Beatiſſimæ V. Ma-
riæ, Dei Genitricis, omniumque Sancto-
rum tibi Deo meo & Domino meo offero
corpus meum & animam meam, omnes
A 5 cogi⸗

10 Incenſum Matutinunm.

cogitationes, verba & opera. Offero in
abſolutam Latriam, in recognitionem
ſupremi tui dominii, ex puro Tui amo-
re, ad laudem & gloriam æternæ tuæ
Majeſtatis, pro ſalute animæ meæ & cor-
poris, pro ſalute etiam illorum, pro qui-
bus orare debeo, pro quibus ſoleo, &
pro quibus oratio mea tibi DEO meo
grata eſt & acceptabilis. Dare digneris
vivis tuam gratiam, defunctis requiem
ſempiternam.
Cupiò etiam lucrari indulgentias, quas
hodie poſſum, & quidem pro anima mea
non applicabiles defunctis, alias pro ani-
ma vel animabus in purgatorio, pro qua
vel quibus ſunt magis acceptabiles. Adlu-
crandum illas offero hodierna bona ope-
ra mea & preces, quatenus requiruntur.

Proteſtatio.

DEus meus! Ego firmiter propo-

no, hodie ſobriè & juſtè & piè vi-
vere. Proteſtor proinde contra quas-
cunque cogitationes malas, contra quæ-⸗
cunque peccata, nullum peccatum de-
liberatè commiſſurus: dignare, Domi-
ne, die iſto ſine peccato me cuſtodire.

Com-

1 te don
le

S.

.

10fkroin
Cognitionen
fo Tui mo.
Tternr tue
Emercor.

Au.
enab naope⸗
Tmabonaope⸗

Tecuruunur.

Incenſum Matut inum. 1II

Commendatio.

Resat me hodie potentia Patris, illumi-
net me ſapientia Filii, confortet me
Virtus Spiritûs ſancti. O'SS. Trinitas!
ſerva me hodie in tui amore, defende me
hodie ab omni malo, protege me hodie à
ſubitanea & improviſa mala morte. O
Deus meus & omnia! ſis mihi in vita ſola-
tium, in morte auxilium, poſt mortem
portio mea in terra viventium, Amen.

Ad &. Patronos.

ancta Maria Dei Genitrix, mi S. Ange-
le cuſtos, SS. Patroni mei NN. gratu-
lor vobis de gratia & gloria, quam dedit
vobis Dominus; Deéôque optimo Maxi-
mo pro vobis gratias ago. Vos amo, vos
colo & veneror, rogans: quatenus in cœ-
lo patroni mei eſſe velitis, & mihi impe-
trare: ut in gratia Dei vivam ac moriar,
ſicque in cœlum perveniam, Dominum
Deum noſtrum vobiſcum amaturus, at-
que laudaturus in æternum, Amen.
Si tempus permittat, ſtatim ſubjunge, aut

ſaltem de die non omitte exercitium virtu-
tum, quod vide pag. 16.

A 6 IN.-

Incenſiun V'eſpertinum.
INCENSUM VESPERTINUM.

Quod ſunt
OXAIIONES VESPERIINX.

MONITA:

I. Hord dormitionis inſtante 1. relege
documenta vitæ ſanctioris, quæ habes pag.
15. Item doctrinam morum, guæ pro i-
No die, & materiam meditattionis, qua
pro ſequenti die ùt in meditationibus. 2.
Fac eramen Veſpertinum juxta catalo-
gum peccatorum infra. Fuc pariter exa-
en particulare circa virtutem, oui ſtu-
des acquirendæ, & oirca vitium, cui ſtu-
des extirpando. II. Facto examine flecte
& ora.

Cratiarum Actio.

Liganr Domine oratio mea ſicut in-
cenſum in conſpectu tuo. Miſere-
re mihi Domine & exaudi orationem
meam. O DEus meus! O infinita Bo-
nitas! quid retribuam tibi pro omnibus,
quæ tribuiſti mihi: quid pro tot be-
neficiis & gratiis mihi indigno ſervo tuo
hodie tam liberaliter conceſſis? me to-
tum

en

enſoct

ETE.

tel. relor⸗
llep
le 9r0 4.
tunit, le
ute onta⸗
üritey ere.
Cliſte.
lir.
onnine elte

0.
merſeutin⸗
0. Miſre⸗
Crationem
irita bo⸗
foomnibs,
Pro tot be⸗
lemotur
ls eid

Incenſum Veſpertinum. 13

tum tibi conſecro: tibi ſit honor, laus,
gloria, ab omni creatura tua in ſæcula
ſæœculorum, Amen.

Dolor.

e omnibus peceatis meis, quæ ho-
die & aliàs commiſi, corde contri-
to & humiliato dico meam culpam, me-
am maximam culpam. O Deus meus!
tibi ſoli peccavi, & malum coram te fe-
ci, doleo peccàâſſe, doleo ex amore tui
cum firmiſſimo propoſito, nullum pec-
catum deliberatè committendi. Peto
humillimè veniam & remiſſionem: Deus
propitius eſto mihi peccatori!

Oblatio & Proteſtatio.

LD Domino meo & Deo meo offero
& conſecro corpus meum, & ani-
mam meam, Somnum, omnes reſpira-
tiones, omnes arteriarum motus, ora-
tiones & pios affectus per noétem iſtam,
contra malas autem cogitationes, con-
tra noctium phantasmata, & contra o-
mnia peccata firmiter proteſtor, nolens
in ullum peccatum conſentire. Digna-
A 7 re;

14 Incenſum V'eſpertinum.

re, Domine, nocte iſtàâ ſine peccato me
cuſtodire.

Commendatio.

ntende in adjutorium meum Domine
Deus ſalutis meæ! tibi commendo
corpus meum & animam meam, vitam
meam & diem ultimum. Defende me ab
omni malo, protege me à ſubitanea &
improviſa mala morte; da in gratia tua
ſemper vivere, & tandem mori. S. Ma-
ria Dei Genitrix, mi S. Angele Cuſtos,
ſancti Patroni mei, omnésque Sancti &
Sanctæ Dei pro me intercedere digne-
mini, & mihi impetrare: ut noctem
quietam, & finem perfectum concedat
mihi Dominus omnipotens, Amen.

LITANIXE LAURETANNLE VEL ALIE.

Ingrediens lectum:

In nomine Domini vado cubitum.
. . J
Benedicat me omnipotens DEus. ùt manè.

In lelto:

TIr Mariæ gremium & JESU vulnera com-
mendo corpus meum & animam. O JEſu
& Maria! me clientem ſuſcipite: ut caſte &
ſecu-

inin,
e ereron

emn Donn
lcpnmence
Mkam, Wiem
eken

ingrtihm
Wri. § Mr.
eClkos,
cre dne.
¹ I Nocken

6, Aen.

UTLAIEZ.

.

tun.
4,.1
ns,,Umwane,

Vuldera con⸗
Utcatt
ſeon⸗

Incenſum Diurnum. 15

ſecurè dormiam. Inſcrihbe fronti: J. N. R. J.
hic titulus triumphalis &c. ut manè.
Benedictum ſit ſacratiſſimum Cor. ùt mané.
In pace in idipſum dormiam & requieſcam. In
nomine † Domini. Amen.

De nocte evigilans:

Bęenedicite noctes & dies Domino: benedici-
te lux & tenebræ Domino. Gloria Patri.. .
Alios pios elice affectus, donec illis indormias.

INCENSUM DIURNUM,
Quot ſunt
ORATIONES DIURNNT.

Certas tibi elige preces, non multas, certo tem-
pore perſolve, ſed bene.

D OC U M E N T A
Vitæ ſanétioris.

I. Deum time, & mandata ejus obſerva.
2. Cave, ne unquam deliberatè pecces.
3. In omnibus eſto reſignatus in volunta-
tem divinam.
4. Pacem habe cum proximo: fac aliis, quod
tibi fieri velles.
5. In cunctis operibus tuis præcellens eſto.
Eccl. 33. integerrimè fac quod debes; quod
poſtulat profeſſio tua, ſtatus tuus, officium
tuum.
6. Conſtitue tibi ordinem diei, eiunque Rri-

16 Incenſum Diurnum.

tè obſerva, tam quoad communia, quàùm
privata.
7. Nunquam audiaris querulus in propria
cauſa: in patientia poſſidebis animam tuam.
8. In piis lectionibus & meditationibus fre-
uens eſto & fervidus: ab iis pendet vitæ per-
ſectio.
9. Sobrius eſto & temperans.
10. Stude mortificationi ſenſuum.
II. Devita familiaritatem cum perſonis dis-
paris ſexds: qui amat periculum, peribit in
illo.
12. Quidquid agis, prudenter agas, & re-
ſpice finem.
13. Fac modò, quæ moriens facta fuiſſe vo-
les: mors tibi à confiliis.
14. Stude, tibi perire, in Deum tranfire.
15. Tüne mori velles in ſtatu animæ tuæ
præſenti? ſi non, diſpone domui tuæ: quia
neſcis diem, neque horam. Sic vive, ut non
timeas mori.

Exercitium Virtutum.

Humiliationis.
Immenſe Creator: Rex cœli & ter-
ræ! ego N. creatura tua indigniſſi-
ma, ego ſervus tuus inutilis, ego pec-
cator ingratiſſimus, dejicio me in abyſſo
mei nihili, ſub conſpectu divinæ Maje-
ſtatis tuæ.

Con-

tin.

7

hine Meje

.

Incenſum Diurnum. 17

Confcſſionis.

Quidquid credit & confitetur S. Ec-
cleſia Catholica & Apoſtolica, idipſfum
ego propter infinitam veracitatem tuam
credo & confiteor, proponens firmiter
per tuam gratiam, Domine Deus, in
hac fide & confeſſione vivere ac mo-
ri. Utinam omnes in toto orbe ad fi-
dem convertantur, & in te pleniſſimè
credant!
Syei.
Spero in te, O beatitudo mea! tuus
ſum ego, ſalvum me fac; fiat miſericor-
dia tua Domine, ſuper me; in te ſpera-
vi, non confundar in æternum.

Reſignationis.
Reſigno me nunc & in æternum tibi
& divinæ gloriæ tuæ prorſus & omni-
no ad omnia, ad vitam & ad mortem,

abſit à me aliud velle, niſi quod tu vis,

fiat voluntas tua, ſicut in cœlo & in
terra!

Amoris.

Te ſummam & optimam Majeſtatem
ex

18 enim
ex toto corde meo, ex tota anima mea, (fimun
ex omnibus viribus diligo, & in æter- core tib
num diligere cupio, Tibi Deo vivo & agifine.
vero totis voluntatis viribus volens o-
mnia incomprehenſibilia bona, quæ es,
& quæ habes.

Incenſum Diurnum.

Adorationis.

Adoro Te, Sanétiſſima Trinitas, pro-
fitens te meum ac rerum omnium prin-
cipium eſſe & finem, atque ſummum &
infinitum Bonum.

Gratulationis.

O Domine! valde exultat anima mea:
quèòd ſis Deus optimus maximus: gra-
tulor tibi omnem Divinitatis tuæ im-
menſitatem, omnem beatitudinis tuæ
abundantiam, omnes perfectionum tua-
rum inæſtimabiles theſauros: gratulor
tibi omnem cultum, laudem & venera-
tionem, quâ te univerſa per orbem co-
lit Eccleſia. Utinam omnes Nationes
ac populi uno ore & corde te fideliter
colerent, laudarent & amarent nunc &

in æternum!

Gra- Antre

1,

nimnen

6
Nend er

Deorin
g olend,.
igue s,

ziits, ro.
InnIun Drin.
eomem

tmnimamez⸗

tut
: gitllor
n Crenere.
orben co.
6s Nationes
te ſelier
tenemune 8

01.

. Incenſum Diurnum. 19

Gratiarum actionis.

Ex toto corde tibi gratias ago, piiſſi-
me & clementiſſime Deus, quòd Tu, in-
finitæ Majeſtatis cum ſis Dominus, me
indignum tot & tantis beneficiis affice-
re voluiſti: tibi laus, honor & gratia-
rum actio in ſæcula ſæculorum!

Oblationis.

Me ipſum & omnia mea, omnia et-
iam bona opera, quæ fiunt in toto mun-
do, offero tibi Deo meo, in unione me-
ritorum Chriſti, Beatiſſimæ ſemper Vir-
ginis Deiparæ, & omnium Sanctorum,
hoc unum optans & deſiderans: ut hæc
omnia ad ſolam gloriam & beneplaci-
tum tuum puriſſimè impendantur.

Contritionis.
Quidquid unquam cogitavi, dixi, fe-
ci, quod tibi Deo meo diſplicet, id to-
tum nunc revoco, deteſtor, abominor,
abnego, abrenuncio, & non cogitatum,
non dictum, non factum eſſe volo. De
omnibus peccatis dico meam culpam,
petens humillimè veniam, cum proteſta-
tione,

20 Incenſuum Diurnum.

ulſin

tione, nolle me unquam conſentire in

ullam rem, quæ fieri nequit ſine offen-
ſa divinæ Maſjeſtatis tuæ.

Poſtulationis.

Oro te, Domine Deus clementiſſi-
me, oro per immenſitatem incompre-
henſibilis Divinitatis tuæ: oro te per In-
carnationem, vitam, paſſionem, & mor-
tem unigeniti Filii tui Domini noſtri JE-
ſu Chriſti; oro te per merita B. Virgi-
nis & Matris Mariæ, Sanctorumque tuo-
rum, ſerva animam meam, eſto mihi
propitius, noli me projicere à facie tua,
& dimitte univerſa delicta mea. Auge
in me fidem, ſpem & charitatem; tri-
bue humilitatem, devotionem, caſtita-
tem, indivinationem, cæteràâsque vir-
tutes ſtatui vocationis meæ competen-
tes & neceſſarias: da, ut in bono per-
ſeverem; ut in tua gratia vivam, ac
moriar; ut infernum effugiam, paradi-
ſum obtineam, te Dominum meum &
DEUM meum laudaturus in æternum,
Amen.

Pre-

Aaeum

eltene

nm Incenſum Diurnum. 21

eine .NS.EES. EE..

Ultſneoken
Preces Jaculatoriæ, quas opor-
tet diſcere memoriter.

. In in. & egreſſit.
n lenenic. Dminus cuſtodiat introitum meum & ex-
on⸗ itum meum, ex hoc nunc & uſque in ſæ-
an. culum.
. Ad ſonitum borologii.
Deus meus! dare digneris nomini tuo
gloriam, vivis gratiam, agonizantibus feli-
cem mortem, defunétis requiem, mihi ſervo
enm tuo in tua gratia ſemper vivere & tandem

mori.
Tranfiens ſpatuam Crucifixi.

O Crux, ave ſpes unica! piis adauge gra-
tiam, reisque dele crimina.

Tranſiens ſtatuam B. V. M.

eII Ave gratia plena! per tuam ſanétam Vir-
ronpetel. ginitatem & immaculatam conceptionem mun-
ee da cor & corpus meum.
indoro per⸗ .
iinmn, Dum procumbis ad oſoulum terræ.
3 td. Qui creâſti cœlum & terram, Te adoro Do-
6 minum meum & Deum meum.
U .
nermun- Ingrediens templum.
dorabo ad templum Sanétum tuum, &
confitebor nomini tuo, Domine.

Ants

Incenſum Diurnum.

Ante comeſtionem:

Tot tibi ſint laudes, Domine Deus, quot
micas comedam, & quot guttas bibam.

Ante quodcunque opus:
Adjutorium noſtrum in nomine Domini,
qui fecit cœlum & terram.

Sub opere:

O Deus meus, ex amore tuè! propter te,
Domine! ad majorem tuum honorem & glo-

riam.
Poſz opus:
Suſcipe, Domine, hoc opus meum ad lau- 1¹
dem & gloriam nominis tui. Lel: Actiones
noſtras quæſumus; Domine! aſpirando præ-
veni & adjuvando proſequere.

Sumens aquam benedictam:
Aqua benedicta ſit mihi ſalus & vita. Si e
des defunftis: Rore cœleſti perfundat animas
veſtras † Pater, & Filius & Spiritus S.

Manò adpulſum Salutationis Angelicæ:
1. Angelus Domini ſalutavit Mariæ, & con-
cepit de Spiritu S. Ave Maria &.
2. Ecce Ancilla Domini, fiat mihi ſecun-
dùm verbum tuum. Ave Maria.
m 3. Et Verbum caro factum eſt, & habitavit
in nobis. Ave Maria.

ratiam tuam, quæſumus Domine, menti-

bus noſtris infunde: ut qui Angelo nun-
ciante

mmn Iecenſim Diurnum. 2 ½

in: ciante Chriſti Filii tui incarnationem cognovi-
mnieee Mmus, per paſſionem ejus & crucem ad reſurre-
Ntslin Gtionis gloriam perducamur. Per eundem Ch.
H D). n. .
le: Adtrinum pulſium in meridie:

uanne om I. Chriſtus ſactus eſt pro nobis obediens us-
que ad mortem, mortem autem crucis. Glo-
4 ria Patri.. .
II. Propter quod & Deus exaltavit illum,
Itt & donavit illi nomen, quod eſt fuper omne no-
unend men. Gloria Patri...
III. Ut in nomine JEſu omne genu flecta-
tur cœleſtium, terreſtrium & infernorum. Glo-
ria Patri...
Qui paſſus eſt pro nobis, miſereatur noſtri.
Rogamus te, O miſericordiſſime Fili Dei vi-
vi, ut mors tua amariſſima, & paſſio omnium
membrorum tuorum mortificent in nobis om-
nier mala, & vitam ſpiritualem nobis in præſen-
E ti concedant, & gloriam æternam in futuro
ininan tribuant, Amen.

Ad pulſum meridionum temp. paſoh.
Nel ex ordinatione Benedicti IV.
O. I. Regina cœli lætare. Alleluja. Ave Maria.

II. Quia quem meruiſti portare. Allel. Ave.
III. Refurrexit, ſicut dixit. Alleluja. Ave M.

Na

In v. Gaude & lætare Virgo Maria, Allel.
n,GH R. Quia ſurrexit Dominus vere „Allel.
Oremus.
sDomne,nen Eus, qui per reſurreétionem Filii tui Do-
an Mgen mini noſtri JEſu Chriſti mundum lætifica-
n B re

24 Incenſum Diurnum. len

re dignatus es; præſta, quæſumus, ut per e-⸗ mu!
jus genitricem Virg. Mariam perpetuæ capia- 4
mus gaudia vitæ, per eundem Chriſtum Do-
minum noſtrum. Amen.

Ad pulſum veſpertinum.

I. Chriſtus depoſitus eſt de cruce, & ſepul-
tus. Gloria Patri &c.
II. Tertiâ die reſurrexit à mortuis, aſcendit
ad cælos. Gloria Patri.
III. Sedet ad dextram Dei Patris omnipo-
tentis; inde venturus eſt, judicare vivos &
mortuos. Gloria.

LDmine JEſu Chriſte, per mortem & ſepul-
turam tuam, per ſanétam reſurreétionem
& admirabilem aſcenſionem tuam nobis reſur-
rectionis gratiam concede, qui vivis &c.

In tranſitu per cœmneterium:
A porta inferi. R. Erue Domine animas eo-

fum. .
v. Requieſcant in pace. Amen. Domine ex- iüſutt
audi &c.

Deus, cujus miſeratione animæ fidelium re-
quieſcunt, da famulis & famulabus tuis, quo- N
rum corpora hic & ubique in Chriſto requie-
ſcunt, quietis beatitudinem, & luminis clari-
tatem per Chriſtum Dominum noſtrum, A-
Men.

1
4 eint in,

Vs-

nun.

neſumn, ders
n eeetle n,
len Chrin).

erfinun.
le den⸗ .
ene Ell

iortlis aſcenl

ihuns Onnin
legte pires

er dorten A ſen
Ter.

eſetefiun:

Domine mninase

Amen Domineen

mimeicteliumt
s, gu
in Cnito nce
n, Eluminisc

mul

un lnn,

Incenſum Diurnum. 25

Varia per diem ſuſpiria:
ADDEUM.

Deus meus & omnia! ego amo te, amo
propter te: in amore tui conſerva me!
Deus cordis mei! da cordi meo, te deſide-
rare, deſiderando quærere, quærendo inve-

nire, inveniendo amare, amando mala meare-

dimere, redempta non iterare. S. Aug.
Ne perdas cum impiis Deus animam meam.
O Deus meus! Tu omnia, ego nihil! ſine te
nihil ſum, nihil habeo, nihil poſſum. Da Te
ipſum, & habeo omnia.
Ad Ss. Trinitatem.
O ſanctiſſima Trinitas, unus Deus, unus
Dominus! ego amo te, adoro te, glorifico te,
utinam ameris, adoreris, glorificeris infini-
ties à me, & ab omnibus, in omnibus, ſuper
omnia, omni poſſibili modo, gratls, propter
te, nunc & in æternum, & ulſtra.

Ad Zhſum & Mariam:
Benedictum ſit ſacratiſſimum Cor., pag. 7.
Ad glkſum
O JEſu, Fili DElI, memento mei! cuͤm ve-
neris judicare, noli me condemnare.

Ad Watrem DEI.

O Mater DEI, memento mei! O Mater pul-
chræ dilectionis, ego diligo te! quando cor-
pus morietur, fac, ut animæ donetur paradiſi

gloria.
B 2 Ad

26

Incenſum Diurnum.

Ad Angelum ouſtodem
Angele S. Dei, qui Cuſtos. pag. 8.

Quando datur Benedictiocum Eenerabili.

O IESU, propitius eſto mihi peccatori! be-
nedictio tua, quâà benedixiſti Apoſtolis tuis in
cœlum aſcendens, deſcendat ſuper me & fu-
per nos omnes, & ſuper habitationes noſtras,
& fruẽtus terræ, & maneat ſemper, Amen.

Ad egreſſum templo:

Aillen

Ann Nore⸗

Suſcipe, clementiſſime Deus, officium ſer- Nirhen-!

vitutis meæ! quidquid bene egi, propitius re-

ſpice; quidquid minùs bene, clementer indul-
. . . . .
ge; mihique benedicas in nomine † Patris
C.

PACTUM PERPETUUM.

omine DEUS, Creator meus, Tu
ſcis deſiderium meum, & gemitus
meus à te non eſt abſconditus. Deſi-
derat anima mea, ut tota vita mea ſit
absque intermiſſione fides, ſpes, chari-
tas, adoratio, & dolor de peccatis. Cum
verò neceſſitates humanæ non permit-

tant, actum fidei, ſpei, charitatis, ado=-

rationis & doloris de peccatis indeſinen-
ter exercere; Eapropter cum immenſa
Bonitate tua hoc liceat inire & ineo pa-
Gtum: quoties halitum traho, quoties
mem-

Alphabetum Precatorium. 27

membrum moveo, quoties cœlum ſu.
ipicio, toties habeatur elicitus, etiam
de hoc me non cogitante, hic actus:
Doeus cœli & terræ, Deus mens G om-
nia! ego oredo in te, ego Jpero in te, e-
go ſiper omnia amo te, ego adoro te, e-
g glorißico te, ego er intimo corqe doleo,
ofgendiſſe te, propitius eſzo mihi becca-
kori
Domine Deus, hoc pactum ratum &
gratum habere digneris.
NB. Pactum hoc quandogue renova, ac-
tumque illius ſive vocaliter, ſive mentalitæ- de
die & nocte, quando recordaris, elice, & eX
motivo illius interdum cœlum ſuſpice, & fac,

hn le quod facis, ſolum cogitans: ex Mmotivo il-

ALPHABETUM PRECATORIUM
De Divinis Nominibus ex S. Script. Li-
teris 24. per horas 24. diſtributis.
Singulis horis diei naturalis, prout potes,
ora ut ſequitur. Quod omiſſum eſt in hora
vel horis, ſuppleri poteſt, quando recordaris 3
imò totum Alphabetum recitari poteſt ſimul ut
oralio. Recommendatur etiam inſirmis & aſ⸗

B 3 Hord

, g Riſtentibus.

a28 Alpbabetum Precatorium.

Hord XII. nolctis. A.
Deus cœli & terræ! Judithb. 6. Tu es
APh & Omega, principium & finis.
Apoc. 1. Tu es Adjutor meus:
adjuva me, ut conſequar finem meum
uhkimum.
Hor I. B. Deus cœli & terræ!
Bnus es Tu. Pſal. 11 8. Bonitatem fae
cum ſervo tuo N. bonitatem, ut ſal-
vum me facias. Lid.
Hord II. C. Deus cœli & terræ! Tu es
reator omnium. Eccli. 24. Cor mun-
dum crea in me Deus, & Spiritum
rectum innova in viſceribus meis. Pſal.
50.
Hordò III. D. Deus cœli & terræ! Tu es
LDorunator Dominus. 4. Esd. 13. Ser-
vus tuus ſum ego: doce me, face-
re voluntatem tuam: ut non peccem tibi.
Hord W. E. Deus cœli & terræ! Tues
Eceifs ſuper omnes populos. Halm.
98. Confiteantur tibi populi, Deus,
confiteantur tibi populi omnes. Confi-
tebor tibi, Domine Deus meus, in toto
corde

nl

14
ppium Kän
Chtor neng,
1 tWen emm

iatne
Donttenfae
Niukn WA.

Ctenel e

du nes. Ml

Rtenels
Re
Mecrentti

Ktenel ue

Alphabetum Precatorium. 29

corde meo: & glorificabo nomen tuum
in æternum.

Hord V. F. Deus cœli & terræ! Tu es

Pidelis in omnibus verbis tuis. Pſal. 144.
In verba tua ſuperſperavi: non con-
fundas me ab exſpectatione mea. Pſ. 118.

Hori VI. G. Deus cœli & Terræ! Tu es

lorioſus ſuper omnem terram. Dax.
3. Benedicant te cœli, terra, ma-
re & omnia, quæ in eis ſunt. Benedicam
nomini tuo Domine in ſæculum & in ſæ-
culum ſæculi.

Horâ VII. H. Deus cœli & terræ! Tu es
Hæreditas mea. Eccli. 24. O Domi-
ne, heæredem me fac Dei, cohæ-
redem autem Chriſti! Rom. 8.

Hori VE III. I. Deus cœli & terræ! Tu es

mmenſus, immortalis, inviſibilis, in-
1 finitus. 1. Lzmoth. I. Tibi ſoli honor
& gloria in ſæcula ſæculorum. ibid.

Hord IX. A. Deus cœli & terræ! Tu es

K vcος. Kyrie eleiſon. Ne perdas cum

impiis Ueus animam meam.

B 4 Hord

30 Alphabetum Precatorium.

Horꝗ X. L. Deus cœli & terræ! Tu es
Liaerar meus. Pſal. 69, O Domine,
libera animam meam ab omni pec-
cato, libera eam à gehenna ignis. Dc.
144.
Hord XI. M. Deus cœli & terræ! Tu es
M'rieoe⸗ & miſerator Dominus. ſ.
110. Salvum me fac propter mi-
ſericordiam tuam. Pal. 6.
Hor XII. N. Deus cœli & terræ! Tu es

Neriſeum Deus. Ia. 8. O Deus meus,
Tu ſis mecum, ſim ego tecum!
Hord I. O. Deus cœli & terræ! Tu es
C) nnin Dominus. CGen. 17. In-
tende in adjutorium meum Domi-
ne Deus ſalutis meæ. Pf. 73.
Hord W. P. Deus cœli & terræ! Tu es
PrMecnn meus. Pſ. 143. Eſto mihi in
Deum protectorem: ſub umbra a-
larum tuarum protege me. Lſ. 16.
Hord III. Q. Deus cœli & terræ!
uis ſicut Dominus Deus noſter?
Pſ. 112. Tu ſolus Altiſſimus! te
adoro Dominum meum, Deum meum.

Hord

tin, 1I
iitn. Alphaletum Precatorium. 1

EtneIea Hori WI. K. Deus cœli & terræ! Tu es

godein . Rekrmerznr inquirentibus te. Hebr.
II. Deſiderat anima mea ad te, De-
us! ſis portio mea in terra viventium.
Plal. 14.
Horä V. S. Deus cœli & terræ! Tu es
Sukteptor animæ meæ. Pſal. 53. In ma-
nus tuas Domine, commendo Spi-
ritum meum.

Hordà VI. T. Deus cœli & terræ! Tu es
Iae ſuper omnes. Pſ. 88. Par-
ce mihi ſervo tuo! o tremende! o
colende lo adorande!
Horä VII. U. Deus cœli & terræ! Tues
nus, verus Deus. Deut. 6. Te adoro!
Tuus ſum ego, ſalvum me fac! Eſ-.
118.
Horâ lI III. Z. Deus cœli & terræ! Tu es
elotes. Exod. 20. O Domine, Zelum
1. mihi tribue pro gloria nominis tui!
Libi ſoli honor & gloria in ſæcula ſœcu-
lorum, mihi remiſſio omnium peccato-
rum. Amen.

M B F DE

32 Devotio Horaria.

DEVOTIO HORARIA
Erga Paſſionem Domini noſtri JEſu

Chriſti ad obtinendam felicem horam
mortis.
Cbriſtus Dominus Paſſionem ſuam in-
choavit ferid 5. ad veſperam, & ſingulis
boris continuavit uſque ad veſperain fe-
riæ 6. Tu eam veneraturus, ſingulis ho-
ris ora, ùt ſequitur:
Hrs 6. Veſpert. Domine JEſu Chriſte, qui
diſcipulorum pedes laviſti, dare digneris
vivis tuam gratiam, agonizantibus felicem
mortem, defunctis requiem æternam, mihi
ſervo tuo in tua gratia ſemper vivere, & tan-
dem mori. S. Maria, Dei Genitrix Virgo, mi
S. Angele cuſtos, Ss. Patroni mei, orate pro
me peccatore, nunc & in hora mortis meæ.
Amen.
Hord 7. Domine JEſu Chriſte, qui te nobis
in cibum dediſti: dare digneris &c. ùt ſupràâ.
Horä 8. Domine JEſu Chriſte, qui triſtis
fuiſti usque ad mortem. & procidens in faciem
oràſti: Rter mi, ſi poſſibile eſt, tranſeat à me
calix iſte: dare digneris &c. ùt ſuprà.
Hord 9. Domine JEſu Chriſte, qui factus
in agonia, ſanguinem ſudàâſti: dare &c.
Hord 10. Domine JEſu Chriſte, qui à Juda
proditus, à Judæis captus & ligatus: dare &.
Horäd 1I. Domine JEſu Chrifte, qui ductus
ad Annam, & ab Anna ad Caipham Pontifi-
cem: dare digneris vivis &c.,
Horâ

U

NI

irwkti N

4

fltenhonn

un ſmni,
n, G ſigi
4 ernn 3
nly ſigtuhe.

Devotio Horaria. 33

Hord 12. Domine JEſu Chriſte, qui à Pon-
tifice interrogatus, & à miniſtro alapà percuſ-
ſus: dare digneris vivis...
Hord I. noſctis. Domine JEſu Chriſte, qui à
falſis teſtibus accuſatus: dare digneris..
Hord 2. Domine JEſu Chriſte, qui à Conci-
lio Judæorum reus mortis pronunciatus: dare.,
Hord 3. Domine JEſu Chriſte, qui à Petro
diſcipulo tuo ter negatus: dare..
Hord 4. Domine JEſu Chriſte, qui in domo
Caiphæ in faciem conſputus, & colaphis cæ-
ſus: dare digneris vivis. .
Hord 5. Domine JEſu Chriſte, qui vinctus
Pilato mane traditus & accuſatus: dare.
Hor 6. Domine JEſu Chriſte, qui ad Hero-
dem miſſus, ab eo ſpretus & illuſus: dare.
Hord 7. Domine JEſu Chriſte, qui ad Pila-
tum remiſſus & Barabbæ poſtpoſitus: dare...
Hord 8. Domine JEſu Chriſte, qui veſtibus
exutus & flagellatus: dare..
Horg. Domine Eſu Chriſte, qui Spinis co=
ronatus, & arundine in caput percufſus: dare...
Hord 10. Domine JEſu Chriſte, qui à Pilato
morti ad judicatus: dare &c.
Horã II. Domine JEſu Chriſte, qui eductus
in montem Calvariæ, bajulans crucem: dare
digneris vivis...
Horä 12. Domine JEſu Chriſte, qui cruci
affixus, tribus horis medius inter duos latro-
nes pependiſti: dare digneris vivis..
Hord t. Domine JEſu Chriſte, qui in cruce
blasphematus & illuſus: dare.

B 6 Hord

34 Incenſum ſub WMiſſa.

Hord 2. Domine JEſu Chriſte, qui ſitiens !

in cruce aceto potatus: dare..
Horâ 3. Domine JEſu Chriſte, qui in eruce
inclinato capite tradidiſti Spiritum: dare ..
Hord 4. Domine JEſu Chriſte, qui in cruce
lanceâ transfixus: dare.

Hord 5. Veſpert. Domine JEſu Chriſte, qui
de cruce depoſitus, & ſepultus: dare..

INCENS UM
Sacrificanti Aſſiſtentium,
Quod ſunt
ORATIONES
Sub Sanctiſſimo Miſſæ Sacrificio.
Ad introitum
Conſidera lapſum Adæ, in quo omnes pecca-
verunt, & ad Dominus vobiſc. incarnatio-
nem Filü Dei in annuntiat. ad lapſum repa-

gandum.
Intentio Miſſæ.

—0 ſanctiſſima Trinitas, unus Deus! di-
vinæ Majeſtati tuæ unàâ cum Sacer-

dote Sanctiſſimumhoc, quod audire vo-
10, offero Sacrificium Corporis & San-
guinis Domini noſtri JEſu Chriſti.
Primò ad ſummam divinæ & æternæ

Majeſtatis tuæ gloriam, cultum, & adora-
tio-

Incenſum ſub Miſſe. 35

tionem. 2. In memoriam vitæ, paſſio-
nis, ac mortis ejusdem Domini noſtri
JEſu Chriſti.
3. In gratiarum actionem pro univer-
ſis beneficiis, quæ mihi inutili ſervo tuo,
cunctisque hominibus, præſertim pro-
pinquis, Confratribus, & benefactoribus
meis conferre dignatus es. 4. In propi-
tiationem & ſatisfactionem peccatorum
meorum, quæ dolens deteſtor. S. Ad
impetrandum mihi & illis, pro quibus
