An preces conſuetas omiſi ante vel poſt? An
bene pronunciavi, non omiſi, non acceleravi?2
An applicavi, àt debui? An diligens fui in
confeſſione meéque ſatisfeci officio? An alia
Sacramenta benè adminiſtravi? Infirmis ad-
ſtiti?

Circa pracepta Dei & Eccleſtæ:

An contra Deum peccavi ſuperſtitione in-
dignatione blasphemia perjurio, voti viola-
tione, divini nominis, vel rerum Sacrarum
irreverentiâ? An feſta & jejunia obſervavi?
An fſuperioribus debitam reverentiam & obe-
dientiam præſtiti? An nocui in bonis famæ,
naturæ, vel fortunæ?

Circa cogitationes verba & opera-
An cogitationes habui periculoſas contra
fidem, Religionem, caſtitatem &c. otioſas,
ſuperbas, ambitioſas; avaras, guloſas, temera-
rias, iracundas, invidioſas, murmuratorias? & c.
An dixi verba otioſa, ſuperba, jactabunda,
men-

4

0 meit. dan

Praparatio ad mortem. 365ͤ

mendacia, injurioſa, detractoria, adulatoria,
impudica, tempore filentii, chori? An opera
fuerunt prohibita? An facta ex vana gloria,
cum damno vel Scandalo? An contraxi pec-
catum alienum mandato, auxilio, conſilio, fua⸗
ſione, conniventià? An aliquod ex capitalir
bus? An aliquid eſt, quod ante mortem me
confeſſum vellem, emendatum, ordinatum. &c.

EXERCITIUM VI.
Hora 1. Praparat. poſt meri d-

Pofſt merid. unam horam, quæ poreſt eſſe à
I. ad 2. impende conſiderationibus ſpirit.
Præmitte orationem: Omnipotens ſempiterne
Deus pag. 301.
Conſiderationes.
Prima de vocatione Relig. pag. 322.
2. de cauſis ruinæ Religioſorum. pag. 329.
3. de Sepultura tepidi, veterisque hominis

pag. 335.
4. de fervore & renovatione ſpiritũs. pag.

5. de actionibus, paſſionibus, omiſſionibus he-
roicis, pag. 345.
Si plures hora permittat, lege ex Thoma Kemp.
I. r. c. 17. I8. 1I9. 25. Vel ex aliis Aſcetis.
Poſt conſiderationes viſita Venerabile.

AMeditatio pomeridiana.
CCnüdera 1I. Quare mors peccatorum
4 Peſ-

366 Fraparatio ad mortem.

peſſima. 2. Quare mors juſtorum pre-
tioſa. 3. Quèòd mors à juſtis libenter ac-
ceptanda, & quare: quia voluntas Dei,
finis peccatorum & miſeriarum, tranſi-
tus ad vitam meliorem.

EXERCITIUM V.
Hora 2da praparat. poſt merid.

Hæ eſſe poteſt à medio 3. ad medum. 4.

ante Veſperam vel à med. 7. ad med. 8.
poſt cœnam, impendenda eſt reflexioni ſupra
menſem incipientem, cogitando, quid fugien-
dum, quid faciendum.

Oratio ante reftexionem.

Veri S. Spiritus! veni Spiritus ſapi-

entiæ, méque illumina! veni Spi-
ritus amoris, méque inflamma! ut cog-
noſcam, quæ ſunt plaeita Deo meo, &
quæ ſunt placita ei, faciam ſemper. De-

us in adjutorium meum intende. . Gloria an

Patri &c.
Refterio, ſeu Confideratio.

Statue te in conſpectu Dei tui: ante oculos
tibi pone coœlum & infernum: colita⸗ quid
in menſe inchoante, vitæ tuæ fortaſſis ultimo
vitare, quid facere, velis. Pia propoſita anno-
ta, & in examine ad ea reflecte. Quid igiror
I.

Hentt

Praparatio ad mortem. 367

I. Circa Deum, Proximum, meipfum.
2. Circa propoſita aliàs facta.
3. Circa cogitationes, verba, opera.
4. Ut non peccem juſſione ſuaſione con-
ſilio, exemplo.
5. Quoad ordinem diei. Breviarium preces
yy. onl. e
. 6. Quoad Altare, Confeſi. chorum meditationes,
lectiones, ſpirituales occupationes, officium.
7: Quoad Regulam, Statuta, vota Religioſa,
diſciplinam monaſticam converſat. domi, foris.
8. Quoad ſuperiores, inferiores, * quales
ſubditos.
9. Quoad ſenſus externos, mortificationem
temperantiam & ſobrietatem in cibo & potu.
rumn. 10. Quoad paſſiones vincendas, certum vi-
eees tium vel defeétam. O aniĩma mea! ſi in menſe
UIsin iſto moriendum efſiet, an parata? quid-velles
emendaàſſe, ordinâffe, feciſſe?
. Oratio poſze reftevionem.
C)nibotens ſempiterne Deus, miſe-
mkenped rere mihi famulo tuo, & dirige me
tee,n ſecundum tuam clementiam in viam ſa
lutis æternæ: ut, quæ te inſpirante faci-
enda cognovi, eadem te adjuvante per-
ficiam. Per Chriſtum Dominum no-
ſtrum, Amen.

Surgens elige Patronum menſtruum 30.
Schedulis inſcribe numerum dierum menſis,
ſorte accipe unam, & cujus feſtum cadit in di-
em iſtum, erit Patronus menſtruus. Poſtea fle-
ctens ora: QC 5 Do-

1 .1
O. nid mnot.
co, litr

368 Exercitia Spiritualia.

Dwine Deus ſalutis meæ, Sanctum N.
per menſem iſtum in Patronum pro
me admittere digneris, & concede propi-
tius ejus apud te interceſſionibus fragi-
litatem meam adjuvari.
Sancte N. qui te in Patronum men-
ſtruum accepi, humillimè rogo, me in cli-
entem ſuſcipere, mihique ſalutem ani-
mæ & corporis impetrare digneris. Per
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.
In gratiar. act. Te Deum Laud.
Actiones noſtras quæſimus. Domine In
&c. pag. 226. =
EXERCITIA nch,
Spiritualia o&tidana. güg a
REGULE OBSERVANDZ. e⸗
1. Oeopus eſto: ut videas, qualiter vixeris⸗
& qualiter deinceps vivere debeâs ac
velis.
II. Omnes alias occupationes ſepone.
III. Exercitia aggredere prompto animo-
magno ſalutis defiderio, ſine torpore, ſinè tæ- Auumima
dio. Perage quaſi ultima-, quaſi poſt illa mori- (minus
turus. A
IV. Defectus annota, & pia propoſita.
V. Bene ſcias, & ſerves modum meditandi.
WVI. In Jeéctione ſpirituali non feſtina, hine
inde ſubſiſte & rumina. .
VII.

itnn

nee Ininr

Lconregen
, 8 U
elondrf

Pmonmx
po, Neinc
Alten I
. Nr

m 1
I. Men.

ILa.

4
Urrm

N..

Exercitia Spiritualia. 369

VII. Oratio jaculatoria per diem ſæpe re-
petenda erit hæc: Deus in adjutorium meum
intende, ut exercitia ſpiritualia fructuosé pera-
gam. S. Maria Dei Genitrix, mi S. Angele

Cuſtos, §. Eptroni mei pro me intercedere dig-

nemini.
VIII. Conſultò etiam adhibenda mortifica-
tio ſenſuum, cilicium, abſtinentia & c⸗=
IX. Viſitatio VENERABILIS mane poſt
horam 5. à prandio horâ I. veſpere poſt ho-
ram 7.
X. Facienda & obſervanda diſtributio tem-
poris. Pro Religioſo Choriſta poteſt eſſe fe-

gquens:

Horà 12, noctura in choro, fitque medit. T.
Horâ 5. ſurgendum. Preces matutinæ, re-

viſio punctorum meditationis 2dæ.

Horà 6. in choro, fitque meditatio ada.
A 7. ad 9. Lectio ſpiritualis & celebratio
Miſſæ. V .
A 9. ad med. rI. in choro.
Poſt Chorum reflexio ſuper annum præte-
ritum de peccatis & defectibus.
Hora II. Prandium. .
Horâ 12. Via crucis, vel apud Patrem ſpi-
ritualem, vel honeſta occupatio.
A 1. ad mediam 2. Viſitatio VENERABILIS.
A med. 2. ad med. 3. vel 3. Lectio ſpiri-
tualis. *
Horà 2. Reflexio, quid deinceps vitandum
& obſervandum.
Medio 4. ad 7. Chorus, meditatio tertia, cœna-
Horà. Reviſiò materiæ pro meditatione poſt
C 6 ma-

luniti

370

matutinam viſitatio VENERABILILS exa- GAAN
men & preces veſpertinæ. Ae
Horâ 8. Somnus ad 12.
Enrtebanm

DIES PRIMA. .* emr tekſe
EXERCITIA circa Deum. Alim,

Ewxercitia Spiritualia.

Hii lcis
Sententia per diem cogitanda: Pnniepteis
O Domine, noverim te! S. Auguſt. Myn
Ante meridiem: Ebl temi

mine onncenin

Meditatio 1. de Deo. pag. 307.

Meditatio 2. de Creatione. ibid. keleef
Lectio I. de præſentia Dei. pag. 320. II. de ii
fine hominis. pag. 318. aliæ ex aliis libris. Aamͦ Ee
Examen de peccatis contra Deum. pag. 5I. DIl
Poſt meridiem: WN
Lectio I. de bona intentione. pag. 319. II. de “
indivinatione. pag. 348. — igtt
Examen & propofita circa Deum, quid de- „
inceps fugiendum, quid faciendum. Csſinepel

Meditatio 3. de fine hominis. pag. 307. alia, iil
etiam pro aliis diebus ſemper vide in di-
ſtributione temporis & horarum. A

DIES II. iuinkn
. le ich
EXERCITIA circa proximum.
Sententia per diem cogitandae

Diliges proximum tuum, ſicut teipſum.
Matt.

N
Anln 3

2

lntt R
ir Den
aink.
Ad
n:
lit,
po Ni
Berilslbr
Deun e
I:
e

Demm, lt
ciencum.

Exerecitia Spiritualia. 371

MWatt. 22. fac aliis, quod vis tibi.

Ante meridiem.

Meditatio 1. de bono exemplo. pag. 312.
Meditatio 2. de reſpectu humano. pag. 309.
Lectio I. de converſatione. pag. 328. II. de
divinis judiciis. pag. 347. Aliæ ex aliis.
Examen de peccatis contra proximum. 50.

Poſt meridiem:

Lectio I. de confcientia. pag. 338. II. de ex-
amine conſeientiæ. pag. 339. Aliæ ex aliis.
Hora 3. examen & propoſita circa proximum,
quid deinceps fugiendum, quid faciendum.
Meditatio 3. de paſſione Domini. pag. 308.

PIES III.
EXERCITIA circa teipſum.

Sententia per diem cogitanda:

Quis ſum ego? Exod. 3. O Domine, no-
verim me! S. Aug.

Ante meridiem:

Meditatio 2. de unione cum Deo. pag. 312.
vel de Angelo Cuſtode. pag. 310.
Meditatio 2. de bonis operibus. pag. 313.
Lectio I. de notitia ſui. pag. 326. II. de ab-
negatione ſuĩ. pag. 327. .
Examen de peccatis contra teipſum. pag. 5I.

27 Poſe

372 Ewereitia Spiritualia.

PFPoſz meridiem!:

Lectio I. de mortificatione in-& externa.
pag. 334. II. de perfeétione. pag. 341.
Horä 3. Examen & propoſita circa teipfum:
quid deinceps fugiendum, quid faciendum.
Meditatio 3. de lapfu A dami. pag. 308. vel de
beneficiis divinis., pag. 313.

DIES IV.

EXERCITIA circa ſtatum Religiosum.
Sententia per diem cogitanda:

N. Ad quid veniſti? quare veniſti? S.
Bonavent.
Ante meridiem:
Meditatio I. de verbo incarnato. pag. 308.
Meditatio 2. de votis Religiofis. ibid.
Leétio I. de vocatione Religioſa pag. 322. II. de

obedientia Relig. pag. 331. aliæ ex aliis.
Examen de peccatis contra Statum Religioſ.

363. .
Poſt meridiem:

Lectio I. de paupertate Religioſa. pag. 332.
II. de caſtitate., pag. 333. aliæ ex aliis.
Examen & propoſita circa ſtatum Religioſum,
quid deinceps fugiendum, quid faciendum.
Meditatio 3. de arduo ſalutis negotio. p. 31I.

DIES

INTN.

lrartin 1

Exercitia Spiritualia. 373

DIES V.
ne g EXERCITIA circa Sacerdot ium.
Sententia per diem cogitanda.
1eE Grandis dignitas Sacerdôtum, ſed gran-

„ Adis ruina illorum, ſi peccant. S. Hie-
ron. lib. 13. in Ezech. c. 44.

Ante meridiem:
Meditatio I. de electione ad Sacerdotium.
pag. 311I.
Meditatio 2. de imitatione Chriſti. ibid.
Lecétio I. de ordine ſervando. pag. 325. II. de
imitatione Chriſti. pag. 348. aliæ eſt aliis.
Examen de peccatis in funcéctionibus Sacer-
4 dotalibus.

Poſt meridiem: .

Lectio I. de oratione. pag. 340. II. de divino
officio. pag. 349. aliæ ex aliis.
Examen & propofita, circa funéctiones Sacer-
dotales, quid fugiendum, quid faciendum.
Meditatio 3. de cura ſalutis pag. 309.

. DIES VI.
EXERCITIA circa vitia & virtutes.
Sententia per diem cogitanda:
Declina à malo & fac bonum. l. 36,
W Ante

Hurin

374 Erweorcitia Spiritualia.

Ante meridiem: ne
Meditatio I. de incitamentis ad benè viven-
dum. 313. nh
Meditatio 2z. de pœnitentia. pag. 312. li
Lectio I. de peccato. pag. 324. II. de cauſis
ruinæ Religioſorum. pag. 329. aliæ ex aliis.
Examen de peccatis contra præcepta Dei &
Eccleſiæ. pag. 364.

e atnoztelen
Poß meridiem:

Tectio I. de ſepultura tepidi veterisque homi- N
nis. pag. 335. H. de operibus optimè per- WMCU
ficiendis. pag. 3221. aliæ ex aliis.
Horàâ 4. examen & propofita circa præcepta htmtin/
Dei & Eccleſiæ, quid fugiendum, quid fa-

Ciendumt. Uthomoncun
Meditatio 3. de habendo Spiritu Chriſti. 308. 11
DIES VII. 1
. Neiluin nteni
EXERCITIA circa 4. noviſſima. liuhzen
. . . lakiol zrn
Sententia per diem cogitanda: Coirelntt )
Memorare noviſſima tua. Eccli. 7. Eri
. llonnn
Ante meridieme —“
Meditatio 1. de morte pag. 352. Rr
Meditatio 2. de judicio. pag. 314. vel de Par- iegreih
gatorio, ibidem. AA ſelelae
Lectio I. de morte. pag. 352. II. de judicio. Apoſtcn
pag. 354. aliæ ex aliis. eſe, Cohe

Exa-

tunh,

en

g zI,
AN “
wetenei N

Ur.

Evercitia Spiritualig. 375

Examen circa cogitationes verba, & opera
pag. 364. ..
Poſt meridiem:
Lectio I. de fervore & renovatatione Spirits.
pag. 337. II. de actionibus, & paſſionibus,
omiſſionibus heroicis. 345.
Examen & propofita cifca cogit, verba & o-
pera, quid fugiendum, quid faciendum.
Meditatio 3. de inferno & cœlo. pag. 314.

DIES VIII.
EXEXCIIIA circa æternitatem.

Sententia per diem cogitanda:

Ibit homo in domum æternit. ſuæ. Eccli.
12.

Ante meridiem:

Meditatio 1. de uſu temporis. pag. 311.
Meditatio 2. de vanitate. pag. 312.
Lectio I. de æternitate. pag. 356. II. de mo-
do inceſſanter Deum amandi. pag. 351. a-
liæ ex aliis.
Fiat confeſſio annua.

Peoſz meridiem:
Lectio de operibus optimè perficiendis. pag.
321. vel alia lectio ad libitum.

Facta propoſita conſcribe, benè cuſtodi, ſæpe
relege, & obſerva.
Me-

376 * E 0°

Meditatio 3. de timore Dei. Deus omnia, ho-
mo nihil. pag. 310. .
Fac clauſulam, in gratiarum actionem. 7? De-
um Laudamus.

Tr der T S Br⸗ F. 48. K. r k5 d F AN 35
APPKENLDIX.
Benedictionum & Exoreciſinorum.

(um Sacerdotes emiſſi ſæpè indigeant be-
nedictionibus & exorcismis; ideo ad uſum
eorum eſt hæc appendix: ut in uno libello ha-
beant & preces, & meditationes, & benedi-
tiones cum exorcismis.

REGUI. E£
A Sacerdote exorciſta obſervandæ.

I. Benedicturus vel exorcizaturus ſit mun-
do corde, etiam perſona, ſuper quam.
II. Firmam habeat fidem, & plenam in De-

um fiduciam, ſecundùm quod Chriſtus ait Jo-

ann. 14.
c⸗ credit in me, opera, quæ ego facio, & ipſe
aciet.
III. Ad plenam in Deum fiduciam excitet
ipfam curandum. Quoad parvulos eliciendæ
fidei & fiduciæ incapaces, defectum ſupple-
ant parentes.
IV. Exorciſta non procedat ad exorcismos
contra maleficia, niſi habito certo, vel proba-
bili maleficii ſigno. Certum ſumitur ab effe-
tibus,

ſteketkine

immennmhlſd,
meäine ertc
efeicrltn.
enemtimut,
nibong i

Wi berefi,

nnd Eenenmn
S, kegkaino
1,Gimmitn
Iti,ign e
gellg Ne
Inm Aen.

Dens Ol,

onen

68 4
1

dpen 4

Benedictio ſuper infrinunn. 377

tibus, qui cauſæ naturali adſcribi nequeunt:
probabile ab effeétibus, qui à cauſa naturali
procedere poſſunt, ſed ùt plurimum non ſolent.
Si ſignum adſit duntaxat probabile, exorcis-
mus adhibeatur ſub conditione.

ORATIO.
Ante benedictionem vel exorciſinum.

X. Adjutorium noſtruminnomine Do-
mini. E. Qui fecit.. V. Domine exau-
di. Dominus vobiscum.

Oremus.

Ovni potens ſempiterne Deus, qui Sa-
cerdotibus tuis præ cæteris tantam
gratiam contuliſti, ut, quidquid in tuo no-
mine digne perfectéque ab his agitur, à
te fieri credatur. Quæſumus immenſam
clementiam tuam, ut, quod modò viſi-
taturi ſumus, viſites, quidquid benedi-
turi bene dicas, & ad ea, quæ acturi
ſumus, dexteram tuæ potentiæ exten-
das, fiatque ad noſtræ humilitatis ingreſ-
ſum, & introitum, Sanctorum tuorum
meritis, fuga demonum, & Angeli pa=
cis ingreſſus. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Amen.

.

Be-

378 Penedictio ſüper infirmum.

Benedictio ſuper infirmum.
Sacerdos det eam ſtold indutus.
Adjutorium &c. ſuprà.

ui Verbum Caro factum eſt, & ha- .

bitavit in nobis, naſcens ex Maria

Virgine, ille per efficaciam ſacratiſſimam

benedictionis hujus, dignetur te N. li-
berare ab omni malo, confortare in o-

mni bono, & per felicem mortem per-

ducere ad vitam æternam, Amen.

Aſpergatur aqua benedicta.

Penedicat te N. Deus Pater †, qui te
creavit in carne. Benedicat te Deus
Filius †, qui te redemit in cruce. Bene-

dicat te Deus Spiritus S. †, qui te ſan-

cti ficavit in Baptismo. Benedicat te S.
& individua Trinitas † cum omni effica-
cia. Benedicat te beatiſſ. V. Maria † be-
nedictione ſuâà maternâ. Benedicant te

omnes Sancti & Sanctæ Dei † benedictio-

ne cœleſti. Et ego Sacerdos Dei bene †
dico te N. in nomine S. Matris Eccleſiæ,
juxta poteſtatem ab ea mihi traditam.
Atque hæ benedictiones ſint & perma-
neant in corpore tuo, & in anima tua,
&

urprg
eNDen

41
t nunmn pe
8 4

kmrſch

icuoruun

Mnn,

inürmin

net i
ftenzeree
irnriin
r
Urinir,.
Norten der⸗
un.

Uelſki
ter,, git
ettehhent
. Ne.

Benediltio Prolis. 379

& in morte tua: ne accedere ad te aude-
at maledictus ille Spiritus: ſed virtute
harum benedictionum fugiat proculà te,
territus ſigno S. † crucis Domini noſtri
JEſu Chriſti, qui cum Patre & Spiritu
S. vivit & regnat &c.

Iterum aſpergatur aqud benedictd.

Juer te N. Deus Pater, ſanet te De-
us Filius, ſanet te Deus Spiritus S.
ſanet te beatiſſima Trinitas, unus Deus:
ut laudes divinam omnipotentiam, &
enarres omnia ſua mirabilia, Amen.
Aſpergat aqud benedictu, & poſtea im-
ponat manum ſuper caput ejus, dicens:
Juper &gros manus imponent, & be-
ne habebunt. JEſus, Mariæ filius,
mundi ſalus & Dominus, meritis San-
cGtorum füorum ſit tibi N. clemens &
propitius, & liberet te ab omni malo.
ui vivit & regnat &c.
Benediétio DEl Patris omnipotentis & †

Filii & Spiritûs S. deſcendat ſuper te, & ma-
neat ſemper, Amen.

Benedictio Prolis vel Prolium.

y. Adjutorium noſtrum &c. àt ſupra.

Ore-

380 PBenedictio Prolis.

Oremus.

Daune JEſu Chriſte, qui parvulos
ad te venientes complexans, ma-
nusque ſuper illos imponens imponat
manum ſuper capita eorum) bene † di-
. cebas, dicens: ſinite parvulos venire
ad me, & nolite prohibere eos, talium
eſt enim regnum cœlorum. Reſpice,
quæſumus, ad hujus pueri (puellæ) in-
nocentiam, & ad parentum ejus devo- N
tionem, & clementer eum per miniſte. Ulnlenn
rium meum bene dicere, & in gratia tua
confrmare digneris; ut ab inſidiis dia-
boli liberatus in bono ſemper proficiat,
téque creatorem & redemptorem ſuum
diligat, timeat, mandata tua cuſtodiat,
& ad finem optatum perveniat. Per te,
Chriſte Eſu, Salvator mundi, qui vi-
Vis & regnas &c.
Oremus. .
Qmipotens ſempiterne Deus, conferva
puerum iſtum, & virtute Spiritůs S. vi-
tam illius ſanéctifica, ſanitatem confer, pro-
ſpera tribue, pacem concede, atque ab omni-
bus humanis & diabolicis inſidiis tuâ prote-
Etione defende. Angelus tuus S. ei in cuſto- e
diam deputatus, illi bene † dicat, & nomen Piknnite

/7

NA. PBenedictio Prolis.) 381

. S. tuum ſuper eum jugiter invocetur. Creſ-
a. cat in multitudinem dierum, & ad gaudia pa-
IN radifi perveniat. Per Chriſtum Dominum no-
Onplen, ſtrum, Amen.
e/ Et benedictio Dei omnipotentis Pa-
n Mri tris T†, & Filii †, & Spiritüs † S. deſcen-
e dat ſuper te, & maneat ſemper. Amen.
bl, Ddeiproli malefteium ſit illatum, Jöquens
adddatur Exoreiſinus. Tenens prolem &
praæſentes genufiexi actus fdei & fiducig
eliciant.
V. Domine exaudi. Y. Dominus vobiſc.
Oremus.
LDomine Jſu Chriſte, Fili Dei vivi,
qui dediſti Apoſtolis & Fidelibus
tuis poteſtatem ſuper omnia dæmonia,
& ut languores curarent; Te ſupplici-
ter exoramus; ut per merita & interceſ-
ſionem Beatiſſimæ Matris tuæ, omnium-
que Sanctorum tuorum infantem iſtum
ab omni poteſtate Satanæ & miniſtro-
rum ejus potenter eripere, atque ab o-
mni ægritudine clementer liberare dig-
neris, qui vivis &c.
Exrorciſinus firmiſſimä fde & olara

k. voce faciendus.
8 Es N. ùt miniſter Chriſti & Eccleſiæ in no-
1.

mi-

382 — Penedictio Prolis.
mine JEſu Chriſti præcipio tibi demon, gtls ſn
ui maleficium perfeciſti in corpore iſtius in-
Dantis „ut ſtatim ſine omni mora deſtruas omne Humiher
maleficium, ab eo auferas omnem ligaturam,
facturam, faſcinationem, ac quamcunque mo- IIT.
leſtiam: atque totaliter ab eo recedas, tra- g
hendo tecum omnes fæces, ac immunditias: nindnais
ſi quas in corpus illius immiſiſti: nec amplius züueo⸗,
habeas poteſtatem ei die vel nocte malum in-
ferendi. Si plures eſtis infeſtantes dæmones:
idem eâdem authoritate in nomine Domini
JEſu Chriſti vobis omnibus & ſingulis præci-
io. Sic volo, ſic jubeo ùt miniſter Chriſti &
Ecclege in nomine †+ Patris, & Filii, T† &
Spiritůs-† S. Amen.

Superaddatur Penedictio.

ominus noſter JEſus Chriſtus † apud a un
te ſit, ut te defendat, intra te ſit,
ut te conſervet, ſuper te ſit, ut te be-
nedicat, qui cum Patre & Spiritu S. in
unitate perfecta vivit in ſœæcula ſæculo- lahns
rum, Amen. . . ugnſn,
Benedictio Dei omnipotentis &c. àt i. !
Jiuprd.
Monendi ſunt parentes, ut præſervent in- n
fantes ſigno †, aquâà benedictà, rebusque ſa-
Cris.

s. Te
es, lel
uiholeſitte n

Ex- i lenn

li p3
Litania 383

eonre it⸗ Exorciſmus ſuper maleficatum.

nn leſnu,

Flexis genibus coram Altari dicantur

LITANIEZ

De omnibus Sanctis pag. 219. usque Pro-
pitius eſto, ut ſequitur:

4

Probitius eſto. Parce ei Domine.
Propitius eſto. Exaudi nos Domine.
Ab omni malo, libera eum Domine.
Ab ira tua. Ab inſidiis diaboli,
A vexatione dæzmonum,
A bPoteſtate inimicorum,
A veneficio malignantium,
Ab incurſu omnium malorum,
Per virtutem Divinitatis tuæ:
ums Per potentiam humanitatis tuæ,
Per poteſtatem ſuper omnia dœmonia:
nE, Per multitudinem miſerationum tuarum:
Per nomen ſanctum tuum & miracula:
Per efficaciam ſacræ crucis tuæ:
Per effuſionem ſacri ſanguinis tui:
Per reſurrectionem & aſcenſionem tuam:;
Per amorem Virginis Matris tuæ: libera eum
tenisE. Domine.
Per interceſſionem omnium Sanctorum tuo-
„ rum: libera eum Domine.
Peccatores. Te rogamus, audi nos.
Ut ei parcas. Te rogamus, audi nos.
Ut eum à poteſtate malignantium liberare di-
gneris. Te rogamus.

l R Vt

—

unuo uns e

en

384 Super malefcatum.

Ut eum à malitia deemonum defendere dig-
neris.
Ut eum corpore & animâ ſanare digneris.
Fili Dei &c. Agnus Dei.. Pater noſter.
v. Salvum fac ſervum tuum. R. Deus meus
ſperantem in te. v. Domine exaudi. v. Do-
minus vobiscum. Oremus.
Domine JEſu Chriſte &c. pag. 381.
Ne deſpicias, quæſo, redemptor meus, me
indigniſſimum Sacerdotem, miniſtrum tu-
um, te humiliter adorantem, & devotè invo-
cantem: ſed ſicut tradidiſti mihi poteſtatem
Antidie offerendi Deo Patri immaculatam ho-
jam ſacratiſſimi corporis & ſanguinis tui, ita
nunc tribue mihi poteſtatem contra nefarium
inimicum; & reple impoſitionem manuum me-
arum omni benedictione cœleſti. Qui vivis &c.
NB. r. Si exorciſta certum habeat ſignum
poſſeſſionis vel maleficii, mox procedat ad ſe-
quentem Exorciſmum. Si ſigna adſint tantùm
probabilia, mox efformet præceptum probati-
vum, hoc vel ſimili modo, voce gravi & im-
perativa, plenus fide & fiducià.

E N. ut miniſter Chriſti & Eccleſiæ
in nomine ſanctiſſimæ Trinitatis, Pa-
tris & Filii & Spiritds S. unius veri
Dei, & in nomine JEſu Chriſti, qui po-
teſtatem dedit ſuper omnia dœæmonia,
præcipio tibi demon, & ſpiritus immun-
de (ſi quis ſit in corpore iſtius creaturæ
Dei, vel maleficio afficiat) ut ſatien des
mihi

tinn.

n deſentee,

Super malefcattn. 385

mihi aliquod ſignum evidens præſentiæ
tuæ, hanc creaturam Dei parum de ter-
ra elevando, & dimittendo, absque ul-
lo nocumento; & ſi plures eſtis in cor-
pore iſtius creaturæ, vel maleficio affi-
citis, aut quomodocunque vexatis, idem
præcipio omnibus & ſingulis, ût mini-
ſter Chriſti & Eccleſiæ in nomine ejus-
dem Sanctiſſimæ Trinitatis & in nomine
JEſu Chriſti.
2. Si non detur ſignum, parum pauſet, tune

ſecundò & tertiò repetat præceptum probati-
vum, poſt parentheſim ſuprà addens:

U ſtatim des, vel detis, ſi plures e-
ſtis, ſignum evidens præſentiæ dœ-
moniacæ aut maleficii, quodcunque da-
re poteſtis, verumtamen absque ullius
nocumento.
3. Si iterum non detur ſignum evidens,
conſoletur patientem & inſtruat. Si tamen ap-
pareant ſigna probabilia, Exorciſmos adhibe-
at conditionateè.
4. Juvabit etiam, præceptum probativum,
ſi iterandum, formari linguâ vulgari.
5. Si diabolus perſonam energumenam vel
maleficiatam in præſentia Exorciſtæ impediat
à loquela vel progreſſu, vel aliter affligat;

Exorciſta mox adhibeat fide plenus præcep-

tum prohibitivum ſive lenitivum v. g.
R 2 Ego

386 Super malefciatum.

go N. ùt miniſter Chriſti & Eccleſiæ
in nomine & poteſtate Domini no-
ſti IEſu Chriſti præœcipio tibi diabolo, &
omnibus, ſi plures eſtis, qui hanc crea-
turam Dei vexatis, ut illicò ab omni ve-
xatione & moleſtiâ abſtineatis, neque
in verbis & adtionibus ſuis impediatis.
6. His bene attentis, ſi Exorcismi videan-

tur adhibendi, ſive abſolutè, ſive conditiona-

tè, plerumque tamen privatim in Eceleſia, non

admiſſis, ad quos non pertinet, Sacerdos con-

verſus ad poſſeſſum vel maleficiatum dicat, ut
ſequitur.
Eworciſmus ſuper maleficiatum.
djuro vos deœæmones infernales, &

Spiritus malignos, qui pernicioſum

malum huic creaturæ Dei N. fabricdſtis,

& conſervatis maleficium in ea. Vos, t
inquam, adjuro per Deum † Patrem om-

nipotentem, creatorem coœli & terræ.

Adjuro vos per Filium † ejus unigeni-

tum, Dominum noſtrum JEſum Chri-

ſtum. Adjuro vos per Spiritum † S. pa-
racletum, ab utroque procedentem. Et

præcipio vobis, ut omnibus incantatio-

nibus, ſignaturis & ligaturis veſtris ſub-
latis ab hac creaturâà Dei N. & omnibus

rebus ejus recedatis: atque ab omni ma-
lefi-

ermm
1

Cer inn

Super malefciatum. 387

leficio, incantatione & ligatur liberam
relinquatis. Conjuro vos, & Præcipio
vobis per ſacratiſſimum & tremendum
nomen JESU bhic ſeribat illud pollice
in fronte ejus) quod fronti ejus inſcri-
bimus: & per ſignum S. crucis Jaciat
orucem in fronte ejus) quod fronti ejus
damus; & per triumphalem titulum in
cruce ejus ſcriptum ſeribat 4. lit. INRI
in fronte ejus) Eſus Nazarenus Rex Ju-
dæorum, quem in terrorem veſtrum fron-
ti ejus imprimimus, ut ceſſetis hanc crea-
turam Dei lædere, & veſtris maleficiis ve-
xare. Adjuro vos per eum, qui eſt alpha
& omega, principium & finis: qui om-
nia ex nihilo creavit, & omnia conſer-
vat. Adjuro vos per potentiam illius,
qui vos rebelles à conſortio Ss. Ange-
lorum excluſit, & ad ſedes tartareas, igne
& ſulphure cruciandos damnavit. Vo.
bis, inquam, præcipio in nomine Domi-
ni noſtri Eſu Chriſti, ut protinus
deſtruatis, & ad nihilum redigatis om-
nia maleficia, philtra, incantationes,
ligaturas, ſignaturas, omnésque veſtras
noxias pactiones, quibus hanc creaturam

Deiinfeſtare, affligere, & moleſtare Præs

3 ſump-

388 Super malehcatum.

fumpfiſtis: eâmque liberam & ſanam:
& finè ulla læſione animæ & corporis
inpoſterum permittatis: ut fine impedi-
mento liberam ſervitutem ſuo exhibeat
ereatori. Qui vivit & regnat.
Aſpergatur.
vV. Dominus vobisc. Sequentia S. Evangelii ſe-
cundùm Marcum. Bignat eum † in fronte,
ore, & pectore.
I illo tempore, dixit JEſus diſcipulis fuis:
euntes in mundum univerſum prædicate Ev-
angelium omni creaturæ. Qui crediderit, &
baptizatus fuerit, ſalvus erit: qui verò non
crediderit, condemnabitur. Signa autem eos,
qui crediderint, hæc ſequentur. In nomine
meo dœmonia ejicient, linguis loquentur no-
vis, ſerpentes tollent: & fi mortiferum quid
biberint, non eis nocebit. Super ægros ma-
nus imponent, & bene habebunt.
R. Laus tibi Chriſte.
Eworcismus.
A maledicte demon, audiſti
hͤñverba Chriſti Domini! Iz nomine
meo dæmonia ejicient. Hinc ego N. mi-
niſter Chriſti & Eccleſiæ, authoritate

mihi traditâ à Deo & ab Eccleſia in or- ſen

dine exorciſtatũs, in vim verborum i⸗
ſtorum tibi præœcipio in nomine Domini
noſtri EſuChriſti, ut illico deſtruas omne i
Ma-

featum.

bern E
Kufnei
ken ſcd erli

enet,

lentad int

ut un n

OHN, A
IiAun

ne ego N

ene80
Nalemnd

Super malefciatum. 389

maleficium quomodocunque factum. Eâ-
dem authoritate & poteſtate in virtute
Ss. Trinitatis, & in nomine Domini no-
ſtri Eſu Chriſti tibi præcipio: ut illicò
exeas, fugias, & recedas cum omnibus
tuis fæcibus & immunditiis, ſine ullo no-
cumento creaturæ inferendo; nec in-
poſterum ullam habeas poteſtatem, hanc
Dei creaturam N. quocunque modo mo-
leſtandi, vel maleficiis afficiendi: ſic vo-
l1o, ſic jubeo ùt miniſter Chriſti & Ec-
cleſiæ, in nomine Patris & Filii & Spiri-
tůs S. Amen.

Recedite igitur malediéti diaboli cum omni-
bus maleficiis veſtris. Et non audeatis
ultrà accedere ad ereaturam iſtam inſignitam
(faciat . in fronte ejus) ſigno S. crucis. Quia
mandatum meum non eſt meum, ſed ejus, qui
mifſus eſt à ſinu Patris, ut opera veſtra de-
ſtrueret: nobisque dedit poteſtatem ad gloriam
ſuam & utilitatem fidelium vobis imperandi;
prout imperamus & præcipimus, ut non au-
deatis ultra accedere. Per Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.

Aſpergat aqud benedictä, dicens:

Per aſperſionem pretioſiſſimi fanguinis Do-
mini noſtri JEſu Chriſti & per virtutem a-
mariſſimæ paſſionis & mortis ſuæ, liberat te

R 4 Do-

390 Benedictio Domüs.

Dominus abomni infeſtatione maligna, & præ-
ſervet te ab omni tentatione diabolica: in no-
mine Patris &c.
Liberatus provideatur amuletis, Reliquiis,
rebusque ab Eccleſia benedittis. Juvabit pari-
ter ab Eccleſia ad exemplum D. Bernardi ſcri-
bi eorciſmum, eumque collo liberati appendi, &
feneſtris, portæ domus, aut aliis locis affigi.

Benedictio domũs.

Prœferatur candela henediktionis & crux. Fle-
æis genibus dicantur Litaniæ de omnibus San-

vag. 219. poſt veccatores ſurgens Sacerdos
icas

Ut hanc domum bene † dicere digneris.
Ut hanc domum bene † dicere & cuſto
P dire digneris.
Ut hanc domum bene † dicere, cuſto † dire,
& ab omni malo præſer † vare digneris.

Sacerdos genuflexus proſequitur.
Ut nos exaudire digneris. Te rogamus.
Fili Dei. Agnus Dei. pater noſter.
v. Domine exaudi. Dominus vobisc.
Oremwus.
Domine, ſante Pater, bene † dic domum
iſtam, bene † dic introitum noſtrum, bene
† die ingreſſum pedum noſtrorum.
O Domine JEſu Chriſte, quæſumus, qui diſ-
cipulis tuis dixiſti: in quamcunque domum
intraveritis, ſalutate eam, dicentes: Pax huic
domui: veniat pax illa ſuper domum iſtam, &

Benedictio Domus. 391

ſuper omnes, qui eam inhabitant nunc, & in-
habitaturi ſunt, & eos, Domine, ab omni in-
firmitate eripere & liberare digneris, & reple-
re centeſimo fructu vini, & olei, & frumen-
ti, & in futurum illis æternam concedere glo⸗
riam. Qui vivis &c.
Bene-Pdic, Domine, domum iſtam & locum
iſtum cum ædificiis ſuis: & ſit ibi ſanitas,
ſanétitas, virtus, & plenitudo legis, obedien-
tiâque Deo Patri, Filio, & Spiritui S. Hæc
bene Pdictio ſit ſuper domum iſtam, & ſuper
omnes habitantes in ea. Per Chriſtum Domi-
num noſtrum. Ss. Angeli Dei deſcendant in
hane domum, & eam defendant, & protegant
ab omnibus dœmonibus, & facturis, per pie-
tatem Dei ſemper. Amen.

onſerva Domine, domum iſtam impollu-
tam, quam à ſpiritibus immundis flagel-
lantibus nune mundo, † purgo, † benedico,
†† & ſanctiſico: egrediatur Sna de domo tua,
Domine, ſuper domum illam; ut irrigetur mi-
fericordi tuà, & dic Angelo percutienti: ceſ-
ſet jam manus tua. Appareat Majeſtas tua,
& ſanctificet † hoc habitaculum.
S. Maria V. Mater miſericordiæ, & conſo-
latrix afflictorum, Sanctique Dei omnes in-
tercedite pro ea.

Lornine JEſu Chriſte per paſſionem
tuam benedic† & ſanctifica † hanc

domum, & locum iſtum. Et ego N. Sa-

R 5 cerdos

392 Benedictio Domus.

cerdos & ſervus tuus, in tuo nomine
deſtruo † & annihilo † facturas, & om-
nia maleficia facta vel fienda in hac do-
mo, & benedico † & ſanctifico †T hanc do-
mum: ut dœmones & facturæ eorum non
poſſint ſtare, nec durare, ſed nunc om-
nia deſtruantur & deficiant. In nomine
Pa tris, & Fi lii, & Spiritůs † S. F.
Amen.
Pęeto „Domine, per tuam bonitatem, ut do-
mus & locus iſte ſit bene P dictus a tua S.
dextera: ut ſit ignis ardens dœæmonibus; ut
ſemper fugiant confuſi, nec ullo modo poſ-
ſint ſtare, nec latere, vel die, vel nocte, &
omnes habitantes ſecuri ſint, & quieſcant in
tua pace, ſine turbatione, & ſine aliquo nocu-
mento diabolico, & tua benediéctio fit femper!
fuper domum & locum iſtum, & fuper omnes
habitantes in eo, per te, Jeſu Chriſte, Amen.

Padut pen loca domüs, & aſpergat,
dicens:

Peei Dei omnipotentis Patris †
&c. deſcendat ſuper hanc domum

(cubiculum) & maneat ſemper. Et ha-
bitantes in hac domo per nomen JESU
poſſint devotè orare, quietè dormire,
comedere, bibere, & alia naturalia lici-
te

it Benedictio Domus. 393

n omm, tè agere & exercere, Per Chriſtum Do-
drra, da minum noſtrum. Amen.

ehinh Si domus ſit infeſtata ſpectris:
fcofhan Xorciſta I. attendat, an ſit anima ſuffragia
treeorunn poſtulans, eâque interroganda in nomine

Edne Domini, quid poſtulet? 2. Si infeſtata à demo-
Ne . NE ne: quærat ab inhabitatoribus, ubi & quomo-
( Qda infeſtetur. 3. habitatores excitet ad contri-
tionem, fidem, & fiduciam. 4. In dubio de
infeſtatione diabolica, in loco infeſtato voce
gravi & fonoràâà pronunciet præceptum proba-
tivum contra demonem hàâe vel ſimili formâ.
Eo N. vobis domonibus, omni ill
poteſtate, quam accepi in ordine
exorciſtatůs, in virtute Ss. Trinitatis;
& nomine Domini noſtri Efu Chriſti
Præcipio, ut fi aliquam habeatis pote-
ſtatem hanc domum infeſtandi, vel ejus
incolas moleſtandi, illicò ſine ulla tamen
cujuscunque læſione detis mihi ſignum
evidens præſentiæ véſtræ, aliquem cau-
ſando tumultum vel rumorem, ſicut a-
liàs, & mox iterum ceſſetis.
Habito ſigno, & habitatoribus domus
benè, àt ſuprà, diſpoſitis, dicantur Li.
zan. ſüuprd, oratio⸗ Ne deſpicias..
Pag. 384. Poſten.
R 6 Ex-

N

394 Benedictio Domüs.

Eworcismus epulſivus.

Adjutorium noſtrum in nomine Domi-
ni &c.

ontra vos Spiritus apoſtaticos, re-
belles Deo veſtro, ego N. conſti-
tutus ſum miniſter Chriſti & Eccleſiæ,
ideo poteſtate & authoritate, quam ac-
cepi in ordine exorciſtatůs, vobis in
nomine Domini noſtri Eſu Chriſti præ- nßenn
cipio, ut illicò & ſinè ulla mora ab hoc aenlien
loco, ejusque incolis recedatis, neque inmenudte
habeatis impoſterum ullam poteſfatem Mohat
habitandi, diſcurrendi, vel quemcunqdue
tumultum excitandi in eo, vel ejus habi-
tatores divexandi, aut quocunque mo-
do inquictandi vel perturbandi, five de
nocte, five de die, vel eis apparendi ſub
quacunque forma vel figura, nec voces
formandi, aut quidquid aliud operandi.
Exite ergò ac fugite Spiritus maledicti,
ſic enim præcipio vobis in nomine JE-
ſui Chriſti; ſic jubeo ut miniſter Chriſti
& Eccleſiæ, in nomine Patris † & Filii
† & Spiritus † S. Amen. 0
AWerſio, ut ſuprd. bpag. 392. 5 Pni
. e-

an.

Unit,

Dufſrne.

Uronine

Doketioon,
Eid Laree
t, unt
