Tu es Agnus Dei, qui tollis peccata
mundi: tolle de me, quod mihi nocet,
& tibi diſplicet.
Tu es judex meus: parce peccatis me-
is; donum fac remiſſionis ante diem ra-
tionis. .
Tu es defenſor meus: defende me
contra hoſtes viſibiles & inviſibiles cor-
poris & animæ.
Tu es Lux vera, quæ illuminat om-
nem hominem venientem in hunc mun-
dum: illumina me, ut non ambulem in
tenebris.
Tu es Deus meus & omnia! da cordi
meo te deſiderare, deſiderando quære-
re, quærendo invenire, inveniendo a-
mare,

neris

4 defnclls
heo. Dar
Atunx,

Poſz S. Communionem. 69

mare, amando poſſidere in æternum,
Amen.
Oro etiam, Domine Eſu Chriſte, pro
vivis & defunctis, pro quibus orare ſo-
leo & debeo. Dare digneris Eccleſiæ tuæ
incrementum & pacem, infidelibus & hæ-
reticis gratiam converſionis, Regibus &
Principibus Chriſtianis veram concordi-
am, atque ad fidem orthodoxam propa-
gandam arma celeſtia.
Miſerere omnium propinquorum meo-
rum, amicorum, benefactorum & bene-
factricum, atque illorum, qui precibus
meis ſeſe recommendaverunt. Da illis
auxilium, remedium, & conſolationem,
prout expedit ad gloriam tuam & illo-
rum ſalutem.
Sit quoque ſpiritibus fidelium defun-
ctorum gaudium & refrigerium hoc mag-
num pietatis Sacramentum: ut exinde re-
fecti & ſatiati, refrigerati & conſolati ex-
enmm ultent in laude & gloria tua, Amen.

Benedictio:

on dimittam te, O JEſu, niſi bene-
dixeris mihi, & omnibus, quæ in-

nh tra me ſunt! Benedic, O JEfu clemen-

tif-

70 Incenſiun Orationis

tiſſime, memoriæ meæ: ut te ſolum co-
gitet! Benedic intellectui meo: ut non
ſciat, niſi IEſum, & hunc crucifixum!
Benedic voluntati meæ: ut, quæ placi-
ta ſunt Patri tuo, faciat ſemper! Bene-
dic cogitationibus meis, verbis & ope-
ribus: ut ſint ad te, de te, propter te!
Benedic toti viteæ meæ: ut agatur ſecun-
dum te, & concludatur in te! Tibi, O
Deus ſalutis meæ, commendo Spiritum
meum, quamdiu ſpirat, & quando exſpi-
rat. Da, O JEſu Salvator meus, ut ani-
ma mea, ante exitum de hoc ſæculo San-
ctiſſimo Euchariſtiæ viatico confortetur;
& in fortitudine illius tranſeat ad cœle-
ſtem patriam, ubi Deum ſuum optimum
maximum videat, amet, adoret, laudet,
glorificet in æternum & ultra, Amen.

Benedictum ſit dulce nomen Domini noſtri
JEſu Chriſti, & glorioſiſſimæ Virginis Mariæ
matris ejus in æternum & ultra, Amen. Nos
cum prole pia benedicat Virgo Maria, Amen.

Qui plures vult orationes, oret ad libitum.
Ad Lucrandum indulgentias.
Intentio.

DEUs indulgentiarum, Domineccæli & ter-
Hræ, ego lucrari cupio indulgentias, quas ho-
die

an in pn
AA lue

bo S. Communionemn. 71

die poſſum eâsque pro anima mea. (Vel appli-
ca pro anima in purgatorio, pro qua meliori
modo vales.) Ad lucrandum illas orare volo,
aliâsque hujus diei preces meas, quatenus re-
quiruntur, benignè ſuſcipere digneris.

COratio.

O' officium de Eccleſia militante, quod
habes in hoc libro vel Ora ſeptem Fater
& Ave. interpone Gloria Patri, poſtea
v. Domine exaudi orationem meam,
R. Et clamor meus.

Onipotens „ſempiterne DEUS, cujus po-
tentiæ univerſæ ſubjacent creaturæ, cu-
jus bonitas eſt immenſa; te ſupplices exora-
mus: ut Eccleſiam tuam ſanétam regere &
conſervare, inimicos illius humiliare, infide-
les & hæreticos eidem aggregare, cunétéque
populo Chriſtiano pacem & unitatem largiri dig-
neris per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

Oblatio.

laceat tibi, ſanéta Trinitas, hæc oratio mea,
méque (vel offer ut ſuprd) indulgentia-
rum iſtarum participem facere digneris. Tibi
Un bonorum largitori honor, laus, gloria, & gra-
tiarum actio in ſæculorum ſæcula, Amen.

N N&
„5.

D IN-

relſemn

72² Incenſum Sacriſtcii.

INCENSUM ODORIS
SUAVISSIMI: Num. 28.
. Quod ſunt
Acceſſus & Receſſus Altaris.
Monita ad Sacerdotem.

I. Cgita, O Sacerdos, & recogita: Per-
ſona, quam in Altari repræſentas:
Chriſtus eſt, Deus-homo. Poteſtas, qua fun-
geris, divina eſt. Dominus, cui Sacrificas,
Pominus eſt cœli & terræ. Viétima, quam
offers & ſumis, ſanctiſſimum eſt Chriſti Do-
mini corpus, & pretioſiſſimus ſanguis cum
Divinitate. Quanta proin in te requiritur cor-
dis & corporis munditia! quanta devotio!
quanta reverentia & attentio! Audi & contre- Mi
miſce: Qui manducat & bihbit indigné, judi- iint
cium ſibi manducat & bibit. 1. Cor. 11. Hen
II. Recommendata tibi habe puncta à S. Uir uitilt
Carolo Ep. in Synodo Mediolan. præſcripta. Nl ſetter
1. Ut Sacerdotes ſingulis hebdomadibus pec- (firi
cata ſua confiteantur, etſi gravia (quod abfſit) Gtukfinte
non occurrant. 2. Ut ante Celebrationem ſe I. Ngar
ſe recolligant: quid facturi, & in quo ſtatu? ſeknſiens
III. Sumens Paramenta Sacerd. verbis oraà
preces Miſſalis, poſtea mente fubjunge- ad fe
Amictum: Domine Eſu Chriſte per Spink- II
am coronam capitis tui, miſerere mei. Ad Al- fionare
bam: Domine Eu Chriſte per illuſionem tuam cnmn,
in veſte alba, miſerere mei. Ad cingulum & fauf, Muin
a*

Incenſum Saeriſtcii. 73

manipulum Domine & Eſu Chriſte pver funes,
quihus ligatus fuiſti, miſerere mei. Ad Stolam
& Caſulam. Domine & Eſu Chriſte ver bajula-
tionem crucis tuæ miſerere.
IV. Sumpto calice, inceſſu gravi ac mode-
ſto ſine curſitatione, oculis demiſſis accede ad
Altare, ſimulque ora: In MWomine † Eatris
E&c. Domine ſu Chriſte, Tu es Sacerdos in
æternum! Tu bajulans crucem iviſti in montem
Calvariæ, te oblaturus in Sacrificium cruentum.
Ego Sacerdos tuus vado ad Altare, te oblaturus
in Sacrificium incruentum. Suſcipiat Dominus
hoc Sacrificium de manibus meéis ad laudem &
gloriam nominis ſui, ad utilitatem quoque no-
ſtram totiusque Eccleſiæ ſuc ſantktæ, Amen.
V. Miſſa perquiſità, ſtans in medio Altaris
attentionem & intentionem renova: Deus in
adjutorium meum intende, Domine ad adiuvan-
dum me feſtina: ut viè, devote, & attente cele-
brem Sacrificium WMiſſœ, sitgue divinæ Majeſtati
tuæ acceptabile in lonorem- -ad intent- pro--
VI. Verba omnia clarè & diſtinétè pronun-
cia, pios ſub illis affectus elice, & cave ab in-
devota feſtinatione.
VII. Sub Sacrificio ſis memor myſteriorum
vitæ & paſſionis Chriſti, quæ Sacrificium hoc
incruentum cruenti commemorativum ſigni-
ficat, ùt habes pag. 34. & ſequentibus.
VIII. Tenens Hoſtiam, conſecraturus inten-
tionem mentaliter renova, v. g. Volo conſe-
crare, ſicut Chriſtus inſtituit, & & Eccleſia
Jacit. Hoſtiam, ut videri poſſit, eleva.
D 2 Affe-

74 Incenſum Sacrifcii.

Affectus ſub elevatione S. Hoſtiæ:
Eſu tibi ſit gloria,
Qui exaltatus in cruce,
Cum Patre & almo Spiritu,
In ſempiterna ſeæcula, Amen.
Affectus ſub elevatione Calicis:
Salve ſanguis pretioſiſime,
Peccata mundi abluens,
Dona ſuperna influens,
AWe peccatorem ablue,
Dona ſuperna inſtue.
Domine JEſuChriſte, te quæſumus, tuis famu-
lis ſubveni, quos pretioſo ſanguine redemiſti.
IX. Ad primum: Domine non ſum dignus
ſuhintellige: propter vilitatem meam. Ad 2 dum:
propter peccata mea. Ad 3tium: propter infi-
nitam dignitatem tuam.
X. Affectus ſumptâà S. Hoitia: OQ &Eu
Fili Dei vivi! ego credo, te realiter eſſe in ſacra
Hoſtia: quia tu inſtituiſti & dixiſti, qui es veritas. tie
Ego amo te, ego adoro te! O äſu, tu es pa-
nis vitæ, vivifica me! tu es Hoſtia ſankta, ſan- git
Rifica me! tu e Salvator mundi, ſalva me! & I
ternd fac cum Santtis tuis in gloria numerari! ⸗.
Eſu, ſis wihi cibus in vita, ſis mihi viati-
cum in morte! ſis portio mea in terrꝗ viventium!
XI. Sub ſumptione calicis cogita: Domine
W äääſu Chriſte tu dilexiſti nos, & laviſti nos à j
veccatis noſtris in ſanguine tuo. 0 ϑſu! ego
diligo te; amplius lava me ab iniquitate mea, SS
à peccatis meis munda me! ennlhn
XII. Affectus ſumpto Calice: Domine, Deus r, rt

noſter, dare digneris deſideratum hujus Sacri- tti
Nicii

Incenſum Sacrificii. 75

Kicii H Eccleſiæ tuæ incrementum & pa-
cem, Hœreticis & infidelihus donum veræ fiäei,
Kegibus & Principihus Chriſtianis veram con-
cordiam, domui noſtræ & huic vatriæ benedi-
Rionem, defunbctis requiem, mihi ſervo tuo co-
ram te ſervire in ſanctitate & juſtitia omnibus
diehus vitæ me&.
XIII. Dicens: Dominus vobiſeum, Subintel-
lige: I. Poſt confiteor ante graduale Dominus vo-
biſe. in annunciatione & incarnatione. 2. Poſt
gloria Dominus vobiſc. per nativitatem. 3.
Ante Evangelium Dominus vobiſc. ad audien-
dum & intelligendum Evang. 4. Poſt Credo Do-
minus vobiſcum ad credendum & faciendum. 5.
Aute Præfationem Dominus vobiſc. ad gratias
agendum & jubilandum propter incarnationem
S& redemptionem. Poſt Poſteomunionem Domi-
nus vobiſcum per reſurrettionem. 7. Poſt ult.
Colleltam Dominus vpbiſc. per gratiam & pro-
teltionem. 8. Ante ultimum Evängelium Domi-
nus vobiſcum ad Evang. ſervandum, propa-
gandum &c.
XIV. Sacro finito cavendum, ne ſtatim de=
poſitis Paramentis ad vana & Profana dilaba-
ris, omiſſo Recefſu.

ACTUS THEOLOGICI
& Contritio.
BPoenedilctus XIII. conceſzt illi, gui ſe-
guentes actus ante vel poſt miſſjam vel alids
Gro opportunitate affectuosé elicuerit,
toties, gquotiès ſeptem annorum indul-
D 3 Sgen-

76 Incenſum Sacrificii.

gentias; & boc quispiam per mentlenm
quotidie econtinuaverit, dc Jemel confeſ-
JFus fuerit ac communicaverit, lucratur
non tantiun pro tunc „ſod etiam pro bora
mortis indulgentias plenarias, guas omn
nes indulgentias guisque vel, ſabi ipft, vel
animabus in purgatorioapplicare boteſt.

EUS cœli & terræ! Ego N. indig-
nus famulus tuus, credo in te De-
um meum, vivum & verum, Trinum in
perſonis, unum in Deitate. Credo
in Deum Patrem Creatorem, Filium
Redemptorem, SpiritumS. Sanctificato-
rem meum, Credo in Deum ultimum
finem meum, bonorum retributorem
malorum vindicem juſtiſſimum. Credo Wmel
& confiteor fidem illam Sanctiſſimam, noed
quam JEfſus Chr. docuit, Apoſtoli præ- Nc
dicârunt, quam S. Romano- Catholica u
tenet Eccleſia, & in hac ſancta ſalvifica
ſide prôteſtor me vivere & mori velle:
quia, tu Deus, illam revelâſti, qui om-
niſcius nec falli, nec ùt æterna veritas
fallere potes!
Spero in miſericordia tua infinita; 0α 1
Deus auxiliator unice & potentiſſime 6
cor-

“

d rini

K poenn

Incenſum Sacriftcii. 77

corporis & animæ meæ! & Spero in pre-
tioſo ſanguine JEſu Chriſti, Salvatoris
mei, cum tanta charitate pro me fuſo,
quòd remiſſurus ſis mihi omnia & fingu-
la peccata totius vitæ meæ, & daturus
mihi gratiam ac vitam æternam: quia
promiſiſti, & fidelis ac omnipotens es
in tuis promiſſis adimplendis.
Amo te, O amabiliſſime Deus, ſum-
mum & infinitum Bonum, abyſſum om-
nis perfeéctionis! Amo te propter tuam

eſſentialem & intrinſecam bonitatem,

pulchritudinem & amabilitatem, Amo
te, quia es omni poſſibili amore & ho-
nore digniſſimus: atque utinam te ama-
re poſſem omni illo ardentiſſimo amo-
re, quo te amant & in æternum amabunt
omnes Ss. Angeli & Beati in cœlo; quo
te amant & amare poſſunt omnes creatu-
ræ actuales & poſſibiles in terral cum quo-
rum omnium ardentiſſimo amore conjun-
go imperfectiſſmum amorem meum.
Et ex hoc conjuncto ardentifſimo tut
amore, O Deus! te offenſum ex animo
doleo: abominor, execror, & retracto
omnia & fingula peccata totius vitæ
meæ. Utinam, mi Deus! Utinam face-
D 4 re

.—

78 Incenſum Sacrifcii.

re poſſem, ut ea nunquam feciſſem! ma- umahn

lo mori, quàm te, amantiſſime DEUS,
poſthac ullo unquam peccato, præſer-
tim mortali, offendere!
Propono item, cum præmiſſa frequen-
tins Sacramentali confeſſione Sacroſan-
ctum Miſſæ Sacrificium quotidie, niſi le-
gitimeè impeditus, celebrare: deſidero
etiam, quandocunque Divinæ tuæ volun-
tati me ex hac vita evocare placitum fue-
rit, non aliter, quàm Sacro corporis tui
viatico munitus decedere. Da mihi gra-
tiam tuam, mi Deus! ut heæc ſanctiſſima
myſteria ſemper in vita, & præſertim in
morte dignè obire valeam. Tu quoque
Sanctiſſima Virgo Mater DEI & mea,
ora pro me nunc & in hora mortis meæ,
Amen.

ACCESSIS

Pro die Dominica
Unitati & Trinitati Majeſtatis divi-
næ Sacer.
MONITUM ad SACERDOTEM.

Quodſi neceſſariò fatemur, nullum aliud
opus adeò ſanctum ac divinum d Cbriſti
ede-

in

1, At.

K Incenſum Dominicæ. 79
Wteciſentn.
inn delibus tractari bolſe, gqudm hboc iphinn
Kend, D. Dmendum Weriucn, guo vivifca lla
Moſtin, gud DEO Pairi reconciliati
IRumus, in Altari per ſocerdotes quotidie
Un nit inumolatur, Jatis etiam appharet, omnem
erd. Leram S& diligentiom in 0 bonendam ef-
ler: ehten No, ut guanté maximé Reri boteſt ,cuim in-
teriori cordis munditid & puritate, at-
gue erteriore devotionis & pietatis ſpe-
cie peragatur. Trid. Seſſ. 22. de obſervan-
dis & evitandis in celebratione Miſſæ.

r beetnai P RECES.

Enknm Dirigatur, Domine, Oratio mea, ſicut
n Tn vo incenſum in conſpectu tuo.

aDI&.
dor ortoner,

enilifegne

Eso volo celebrare Miſſam & conficere cor-
pus & ſanguinem Dni Whſtri J. Chr. juxta
ritum S. R. E. ad laudem omnipotentis DEl.
Ils totiusque curiæ triumphantis, ad utilitatem
meam, totisque curiæ militantis, pro omni-
zi bus, qui ſe cemmendaverunt Orationibus meis
Ime nmin genere & in ſpecie, & pro felici ſtatu S.
licbriscit⸗ Romanæ Eccleſiæ.
Gaudium cum pace, emendationem vitæ,
ſpatium veræ pœnitentiæ, gratiam & conſo-
DOOTYEAM. lationem Spiritûùs S. perſeverantiam in bonis
NunAA operibus tribuat nobis omnipotens & miſeri-
e I Lors Dominus Amen. .
NN Benedicta ſit S. Creatriæ & Gubernatrix om-
— D 5 nium,

30 Incenſüum Dominicæ

nium, S. & individua Trinitas, Pater & Filius
& Spiritus S. unus DEUS, unus Dominus,
nunc & ſemper & per infinita ſæcula ſæculo-

rum;
Credo in te, O infallibilis Veritas!
Spero in te, O æterna Felicitas!
Amo te, O infinita Bonitas!
Revereor te, O tremenda Majeſtas!
Glorifico te, O incomprehenfibilis Deitas!
Doleo medullitàs, quòd unquam & unquam
effenderim te, propitius eſto mihi peccatori!

Ad SS. Trinitatem.

ſumma Trinitas, immenſa Maje-
. ſtas! Deus meus, Dominus meus!
Ego ſervorum tuorum minimus confi-
teor & congratulor te Patrem & Fili-
um & Spiritum S. in Perſonis trinum, in
ſubſtantia unum, verum, ſolum DEUM.
Te uni-trine DEUS meus ſine fine,
ſine menſura amare & adorare concupiſ-
cit ac debet anima mea: propterea offe-
ro tibi id, ad quod accedo, ineffabile
Sacrificium. Offero tibi, O Pater cœle-
ſtis, Deus! quia eſt Sacrificium dilectiſ-
ſimi Filii tui. Offero tibi, O Fili, ho-
mo-Deus! quia eſt Sacrificium tuum, à
te inſtitutum, per te peractum, ex te
confectum. Offero tibi, O Spir 8.
4

niee

6,DiterEiir
Unns Doninn
iüſeenla kel

ininus con

1

en
nstinm
unbZYCN

I

orrecononnt
Ntereaoke
o, Vefie
B Ouercce
üoum Eleci
,0 I, h
Genntum,
elcun, E
Ghrin
0 8

ante Miſſam. 87

DEUS! quia eſt Sacrificium per te in
Virgine præparatum.
Accipe ergo, O ineffabilis Trinitas
ineffabile Sacrificium, quod tibi ex cor-
pore & ſanguine Eſu Chriſti offerimus
& immolamus: accipe illud, quod ſapi-
entia tua invenit, bonitas tua inſtituit,
potentia tua peregit & peragit: accipe
illud, quod tibi ſoli debitum, nosque

offerimus in recognitionem ſupremi tui

in omnes creaturas dominii. Accipe il-
lud, per quod tibi honor & gloria in
ſæcula ſæculorum, Amen.
Applicatio.
taque Deus coœli & terræ infinitè a-
mabilis, & omnium bonorum fons
indeficiens, ego N. Eccleſiæ tuæ Mini-
ſter indignus ante thronum gloriæ tuæ,
quàm maximo poſſum, amoris, reveren-
tiæ & devotionis affectu volo & inten-

do hodie Ss. Sacrificium altiſſimæ Maje-

ſtati tuæ offerre, nempe celebrare Miſ-

ſam, & intendo in ceſebrando facere,

quod S. Eccleſia in celebrando intendit,
& facit, & quod Chriſtus ſummus Ponti-
fex noſter fecit & inſtituit in ultima Cœ-
D 6 na, „

32 Incenſuum Dominicn

na, ſeilicet celebrare, & conſecra re cor-
pus & conſanguinem Domini noſtriJ. C.
tanquam Miniſter Eccleſiæ in perſona
Chriſti, & Sacrificium illud offero divinæ

Majeſtati tuæ in unione illius admirabi-

lisSacrificii, quod idem Dominus noſter ].
C. in ultima Cœna inſtituit, & in cruce
conſummavit, factus Sacerdos ſuæ vi-
ctimæ, & victima ſui Sacerdotii.
Offero autem affectu ac nomine ejus-
dem totiùsque Eccleſiæ ſuæ ſanctæ, & om-
nium mecum quocunque modo offeren-
tium.
Primèò in cultum Latriæ tibi ſoli de-
bitum, ad tuam maximam laudem; &
cultum & gloriam.
2dò In memoriam paſſionis Domini
noſtri JEſu Chriſti & in obedientiam e-
jusdem mandati, quo præœcepit, ut idem
in ſuam commemorationem faciamus.
3tiòè Ad honorem & augmentum glo-
riæ Beatiſſimæ Deiparæ Virginis, omnium
Angelorum & Sanctorum, eorum præ-
ſertim, quorum hodie feſtivitas occur-
rit.
4tò In gratiarum actionem pro uni-
verſis beneficiis tuis, quæ mihi indignif-
ſimo,

inter

n luen

Kons Dond

Rern .
duritas ooen

nen Nui In

euhimig

ante Miſäam. 83

ſimo, cunctisque hominibus & omni
creaturæ conferre dignatus es.
Stèò In propitiationem & ſatisfactio-
nem pro peccatis totius mundi, & pro
meis ſpecialiter, de quibus doleo, petens
humiliter veniam & remiſſionem.
6tò Ad impetrandum hujus Sacrificii
fructus & quidem primarium ac ſpecia-
lem applico pro---ad intentionem.

WMemento.

O* etiam, Domine Deus meus, pro
vivis & defunctis, pro quibus ora-
re ſoleo & debeo, & pro quibus oratio
mea tibi grata eſt & acceptabilis.
Dare digneris Eccleſiæ tuæ incremen-
tum & pacem, infidelibus & hæreticis
gratiam converſionis, Regibus & prin-
cipibus Chriſtianis concordiam, & in

Eccleſia tua tuenda conſtantiam.

Da Antiſtiti noſtro N. Spiritûs Sancti
abundantiam: ut populo ſibi commiſſo
verbo & exemplo præluceat.
Benedic patriæ noſtræ, conſerva cœ-
lum in ſalubritate, terram in fertilitate;
reſpice omnes ægrotos, afflictos, tenta-
tos, agonizantes, & in aliquo periculo
D 7 vel

84 Incenſum Dominicæ

vel neceſſitate conſtitutos: & da illis au-
Xilium, remedium, & conſolationem,
prout expedit ad gloriam tuam & illo-
rum ſalutem.
Miſerere omnium conſanguineorum
meorum, affinium, amicorum, benefa-
ctorum & benefactricum, atque illorum,
qui precibus meis ſe ſe recommendave-
runt.
Memento etiam, Domine, animarum
fidelium defunctorum, extingue earum
ardorem optato rore miſericordiæ tuæ,
& citò purgatas in conſpectum tuum ad-
mitte. Pro me ipſo tandem inutili ſervo

tuo & peccatore, clementiam tuam humil-

limé imploro: ut per virtutem hujus ſa-
crificii univerſa peccata mea dimittas
mihi, des gratiam in præſenti & glori-
am in futuro.

Ad Sanctos.

Maria, Dei Genitrix Virgo, om-
„ nes Ss. Angeli, S. N. cujus feſtum
colimus, S. N. in cujus honorem cele-
brare intendo, omnésque Sancti & San-
ctæ Dei pro me intercedere dignemini,
ut

itte

d:ciilta
Cohſoltionen

poſt Miſſam. zo

ut Sacrificium meum fiat acceptabile in
conſpectu Altiſſimi.

Ante Acceſſum.

ſanctiſſima Trinitas, unus Deus,
unus Dominus! Dominus meus &
Deus meus! Ecce ego Sacerdos indignus
nunc venio oblaturus Divinæ Majeſtati
tuæ incruentum Sacrificium veri Deiho-
minis Eſu Chr. verè & realiter in hoſtia
præſentis. Præſta clementiſſime: ut tibi
ſupremo rerum omnium Domino fiat ac-
ceptabile, mihique & omnibus, pro qui-
bus illud offeram, ſit te miſerante pro-
pitiabile, per Chriſtum Dominum no-
ſtrum, Amen.

RECESSUS

Pro Dominica.

Anima Chrifſti ſanétifica me!
Corpus Chriſti ſalva me!
Sanguis Chriſti inebria me!
Aqua Lateris Chriſti lava me!
Paſſio Chriſti conforta me!
O bone Jeſu exaudi me!
Intra vulnera tua abſconde me!
Ne permittas me ſeparari à te!
Ab hoſte maligno defende me!
In hora mortis meæ voca me! I.
t

86 Incenſum Dominica

Et jube, me venire ad te!
Ut cum Sanctis tuis laudem te
In ſæcula ſæculorum, Amen.

Ad Fs. Trinitatem.
Ad Putrem.

(ratias tibi ago, Domine Sancte, Pa-
ter omnipotens æterne Deus! quèd
me indignum famulum tuum nullis meis
meritis, ſed ſolâ dignatione miſericordiæ
tuæ ſatiare dignatus ſis pretioſo corpo-
re & ſanguine Filii tui Domini noſtri
JEſu Chriſti. Precor te, ut hæc S. Com-
munio non ſit mihi reatus ad pœnam,
ſed interceſſio ſalutaris ad veniam, ſit
vitiorum meorum evacuatio, ſit Vir-
tutum augmentatio, ſit in te uno, ac ve-
rO DEO firma adhæſio, atque finis mei
felix conſummatio. Precor etiam te, ut
ad illud ineffabile convivium me perdu-
cere digneris; ubi tu cum Filio tuo &
Spiritu S. Sanctis tuis es Lux vera, ſa-
tietas plena, & gaudium ſempiternum.
Per eundem Chriſtum..

Ad Filium.

ratiastibiago, Domine).Ch li Drl,

qu èd

ilie⸗ ante Miſſam. 87

quòd me indignum Sacerdotem ad men-
ſam dulciſſimi convivii tui admittere
dignatus ſis. Sit mihi hoc venerabile Sa-
ee cramentum æterna ſalus animæ & cor-
poris, ſit mihi in vita ſubſidium, in mor-
te Viaticum, in æternitate prœæmium.
O bone JESU! tu dixiſti: qui mandu-
cat meam carnem & bibit meum ſangui-
nem, in me manet, & ego in illo. Ob-
ſecro; ut maneam in te per fidem & cha-
ritatem, & Tu maneas in me, jam per
gratiam, poſtea per gloriam; & Tu ſo-
lIus ſis ſemper ſpes mea, amor meus,
gaudium meum, refectio mea, auxili-
um meum, poſſeſſio mea, & theſaurus
meus: ut in te vivam, à te nunquam ſe-
parer, Amen.

Ad Spiritum Sanctum.

⸗ atia tibi ago, Spiritus S. Deus,
quòèòd Sanctiſſimum Corpus Dni no-
ſtri J. Chr. virtute tua conceptum, & ex
Maria Virgine natum ſuſcipere merue-
rim. Veni cum eo, & illabere menti
meæ! Veni dator munerum, da ſacrum
on Septenarium! Veni Lumen cordium:
ar-

A
Ut

ole

»p

88 Incenſum Dominica

largire mihi rectam fidem, ſpem firmam
& perfectam charitatem! O Sanctificator
& glorificator animarum! da hujus Sacri-
ficii fructum, da Virtutis meritum, da ſa-
lutis exitum, da perenne gaudium, Amen.

Oblatio.

mnipotens ſempiterne Deus, S. hoc
Sacrificium, quod ego indignus Sa-
cerdos obtuli divinæ Majeſtati tuæ, ti-
bi ſit acceptabile ſecundùm intentionem
à me factam. Concede propitius, ut quod
fideliter petimus, efficaciter conſequa-
mur. Per Chriſtum Dominum noſtrum,
Amen.
Memento Domine, meti, Servi tui.
Quidquid deliqui in hujus Miſſæ celebra-
tione, miſericorditer indulge: méque tuæ
gratiæ in præſenti, & æternæ gloriæ in
futuro fac participem.
Memento etiam, & miſerere totius
Eccleſiæ tuæ Sanctæ; populis à verita-
te fidei alienis lumen infunde; da regi-
bus & principibus Chriſtianis pacem &
concordiam: patriam hanc ab omni ad-
verſitate cuſtodi, ſuper eam dexteram
tuæ benedictionis extende, omnésque
in

0 .
ſen hemm
WNYNA

n r

Keamne
Polls

poſz Miſſam. 89

in ea divinæ Majeſtati tuæ devotè fa-
mulantes in tuo ſancto ſervitio confor-
tare & conſervare digneris. Benefacto-
ribus noſtris ſempiterna bona retribue;
ſuccurre omnibus, qui ſe precibus meis
commendàrunt. Da vivis veniam & gra-
tiam, fidelibus defunéctis lucem & requi-
em ſempiternam, per Chriſtum Domi-
num noſtrum, Amen.

Benedictio.

PBenedieer me † divina Majeſtas, ab
omni malo defendat immenſa Tri-
nitas, & ad vitam æternam perducat
ſempiterna Deitas. Patri, Filio, Spiri-
tui S. DEO uni & trino ſit Laus „ ho-
nor, & gloria in ſæculorum ſæcula, A-

ACCESSUS

PRO FERIA SECUNDA
Verbo Incarnato, JEſu Chriſto Sacer.

MONITIUMad &ACERDOTIEM.

Qoniam Sacerdotes deſcendens de cœlo

in carne Verbum contreétant manibus,
tribuunt populis, in ſéque ſuſcipiunt, & Ange-
lorum

90 Incenſum Fer. 2.

lorum ſive adſtantium, ſive miniſtrantium vi-
ce funguntur; potiùs Angelicam, quàm huma-
nam debent converſationem habere. Accedat
igitur Sacerdos ad Altaris tribunal ùt Chriſtus,
aſſiſtat ut Angelus, miniſtret ut Sanctus, po-
pulorum offerat vota ut pontifex, interpellet
pro pace ut mediator, pro ſe autem exoret ut
homo. S. Laurent. Juſtin. Sermone de corpore

Chriſti.
P RE C ES.

Dirigatur Domine Oratio mea, ſicut
incenſum in conſpectu tuo!
Ego volo celebrare &c. pag. 79.

Ad DEUAI Patrem.

ater de cœlis Deus, Pater Domini no-
ſtri J. Chr. te adoro, te laudo, te glo-
rifico, tibi gratias ago: quoniam ſic dile-
xiſti mundum, ut fllium tuum unigeni-
tum dares, dum eum ex Maria Virgine
incarnari, & propter nos homines ho-
minem fieri voluiſti, ut credentes in eum
vitam habeant æternam. Eſt ille Agnus
innocens & manſuetus, qui pro nobis
oblatus ſemel in cruce; eſt Agnus Eu-
chariſticus, qui pro nobis offertur quo-
tidie in Altari. Ilum ego Sacerdos indig-
vus in ſanctiſſimo Altaris Sacrificio tibi æ-
terno

7. 1

Nexoretlt
Neechh
tone ſan
N
4
n
rDonini no
oteg⸗
Onimm ſedle.

Ginem
tile Ans
o nodi
Ilenns r.
finur gvo.
lsindi⸗
heiotibie⸗
tero

poſz Miſſam. 91

terno Deo, & ſupremo rerum omnium
Domino, in victimam offerre, & in ſan-
Etiſſimo Sacramentoin cibum ſumere in-
tendo. Idque faciam in unione illius affe-
tùs, quo tu filium tuum dilectiſſimum in-
carnari voluiſti, isque carnem noſtram aſ-
ſumpſit, ſéque tibi Patri ſuo immolavit.
Præſta igitur clementiſſime Pater, ut hu-
jus Agni Euchariſtici carne cibatus &
ſanguine potatus vitam habeam, & ab-
undantius habeam nunc & in æternum,
Amen.

Ad PFilium.

omine J. Chr. Fili Patris unigenite,
Verbum incarnatum, Deus homo!
qui Deus de Deo cùm eſſes, homo ex
Maria Virgine naſci voluiſti. Venturus in
mundum, in utero Virginali dignum tibi
habitaculum præparäſti; venturus in
Tabernaculum animæ meæ, dignare eti-
am me dignum tibi habitaculum exor-
nare, atque in viſceribus meis ſub ſpe-
ciebus Sacramentalibus habitare. O
JEſu, Verbum Incarnatum, exorna me
gratiis tuis! habita in viſceribus meis!
OO JEſu, Deus-homo, Divinitate tua
me

92 Incenſum Fer. 2.

me indivina! humanitate tua me inha-
bita! ut tu maneas in me, & ego in te,
nunc & in æternum, Amen.

Ad Spiritum Sanctum.

Sririrus Sancte Deus, qui unigenito
Patris æterni Filio Mariam Virgi-
nem in Matrem præpardſti, illique puriſ-
ſimum corpus ex ejusdem puriſſima car-
ne formiſti, quòd ego in ſanctiſſimoacri-
ficio ſumere intendo, munda cor meum,
& ſeptenis illud gratiarum tuarum donis
exorna: ut dignum effici mereatur habi-
taculum ejusdem Domini noſtri J. Ch. qui
tecum & cum Patre vivit & regnat DE-
UsS in ſœcula ſæculorum, Amen.
Applicatio.
e igitur, O Deus-homo, JEſu Chri-
ſte! ſub panis & vini ſpeciebus im-
molare volo in unione illius affectús;,
quo te Pater æternus immolari voluit,
Tuque te immolàâſti. Immolo autem &
offero te Patri tuo & Tibi & Spiritui
Sancto, uni DEO, in ſacrificium La-
treuticum, propitiatorium & impetra-
torium, in memoriam Sacratiſſimæ In-
car-

tCrent ).

Wen.

Cinperr:

.

ante Miſſam. 93

carnationis tuæ, ad honorem Virginis
Genitricis tuæ, omniumque Sanctorum
tuorum, fructumque ſpecialem applico
ad intent- - pro---

WMemento.

er eandem oblationem memento e-
tiam, Domine Deus meus, omnium,
pro quibus orare ſoleo & debeo, vivo-
rüm & defunctorum; & pro quibus ora-
tio mea tibi grata eſt, & acceptabilis:
dare digneris Eccleſiæ tuæ incrementum
& pacem, Hæreticis gratiam converſio-
nis, infidelibus donum veræ fidei, cun-
cto populo Chriſtiano pacem & unita-
tem, domui noſtræ benedictionem, huic
patriæ aërem ſalubrem & fertilitatem,
Benefactoribus noſtris bona ſempiterna,
grotis & afflictis auxilium & conſola-
tionem, captivis inter infideles libera-
tionem, agonizantibus felicem mortem
& defunctis requiem æternam.
Miſerere etiam, Clementiſſime Deus,
miſerere mei, Sacerdotis indigni, miſere-
re mei ſecundum magnam miſericordi-
am tuam, dirige me in via tua, & doce
me facere voluntatem tuam, auge in me
fidem,

94 cenſiun Leor. 2.

fidem, ſpem, charitatem, & reliquas vir-
tutes ſtatui meo neceſſarias. Da terre-
na deſpicere & amare cœleſtia. Poſſide
me jugiter ſecundum beneplacitum tu-
um: ut te in omnibus & ubique inveni-
am, donec per felicem mortem ad te In.
merear pervenire, Amen. A etr

Ad B. V. M. & Sandtos. Nnbe
S Maria, Dei Genitrix Virgo, mihi Kinn
₰ Sacrificanti aſſiſtere & impetrare n dennn
digneris: ut dilectiſſimum Filium tuum
mundo corde & caſto corpore recipiam,
quem tu puriſſimis viſceribus concipere
& portare meruiſti. Idem mihi, mi S.
Angele Cuſtos, omnes Ss. Angeli, om-
nésque Sancti & Sanctæ DEl impetrare
dignemini, Amen.

RECESSUS
PRO FERIA II.

(Fratia tibi ago, Domine Sancte, Pater
omnipotens, æterne Deus! Gratias
tibi, Domine Fili unigenite, ESU Chri-
ſte! Gratias tibi, Spiritus Sancte Deus! Mmeom
Gratias tibi, O Sanctiſſima Trinitas! quòd inm
de

NCuI
ſehienci,

.2.

poſßz Miſam. 95

de Altari ſub figuris Euchariſticis corpus
& ſanguinem Domini noſtri JEſu Chriſti
unà cum divinitate verè ſub iisdem lati-
tante ſuſcipiendi, gratiam habuerim.

Uin. iten
Peſta Mke
nnlckunn
ine ien

Moren adt ASPIR ATIONES

1
Ad Verbum Incarnatum.

Verbum Incarnatum, Domine E-
Mi ſu Chriſte, Agnus Dei, Filius Pa-
n tris, qui veniſti ad me!
in Tu es panis vitæ, vivifica me!
eee Tu es ſapientia æterna, doce me!
ee Tu es amor meus, inflamma me!
Ind Tu es juſtitia mea, ſanctifica me! .
Tu es gloria mea, glorifica me!
O Verbum Incarnatum, dulciſſime
Deus-homo, Chriſte Eſu, quem in augu-
ſtiſſimo tremendéque ſacrificio immola-
05 vi, quem in ſacratiſſ. Sacramento ſump-
I. ſi ac manducavi! Tu es Filius Dei, Ver-
bum Patris, ſecunda in Deitate Perſona,
NeniCrte poſtulo à te per hanc filiationem tuam
r divinam: ut, quia Pater æternus tibi
er Den t0tum ſuum communicavit ESSE divi-
num, tu mihi communicare velis dona
gratiæ & gloriæ, quæ filiis tuis adopti-
3 E vis

olche.
I

Gnde, en

96 Vecenſum Fer. 3.

vis ſunt communicabilia, quibus in con-
ſortium filiorum DEl tranſire merear.
O Verbum Incarnatum, dulciſſime
Deus, Chriſte Eſu! qui es filius homi-
nis, natus ex Maria Virgine, perfectus
Deus, perfectus homo. Poſtulo à te per
humanitatem tuam: ut mihi ad humani-
tatem tuam tenerrimum tribuas affe-
ctum, quo illam tenerè diligam, actio-
nésque illius exprimere, & meritorum
tuorum particeps effici ſtudeam, ac va-
leam.
O Verbum Incarnatum, dulciſſime n
Deus, Chriſte Eſu! Te ipſum, Divini-
tatem & humanitatem tuam in ſanctiſſi-
mo Sacramento dediſti mihi. In grati-
tudinem me totum tibi offero, corpus
& animam, intellectum, voluntatem
& ſenſus meos, omnes facultates & po-
tentias meas & quidquid poſſum & ha-
beo.
OO Verbum Incarnatum, dulciſſime
Jeſu! tu Dominus meus & Deus meus;,
poſſide me: ut ſerviam tibi in ſanctita-
te & juſtitia omnibus diebus vitæ meæ.
O Verbum incarnatum, dulciſſime Je-.
fu! Tu filius Patris ſinè matre, filius ma- be
tris hamn
1

Auiin

—

Teorun

boſßt Miſſun. 97

ut tris ſinè Patre: fac me tibi cohæredem
in domo Patris tui.
O, Eſu, Verbum Incarnatum, habi-
tans in nobis! fac me divinæ tuæ conſor-
tem naturæ. OO JEſu! O amare, O mihi
NH perire! O in te tranſire! Tranſire in te
per unionem adhæſivam, per charitatis
vinculum, per voluntatis conformita-
tem, per omnium potentiarum mearum
in te tendentiam. Sic totus ego tuus, in
en, ak te vivam, in te moriar. Te fruar in vi-
ta ſolatio, in morte viatico, poſt mor-
n cem præmio, Amen.

Oblatio.

Sanctiſſima Trinitas, ſuſcipe S. hoc
Sacrificium à me oblatum ad lau-
dem & gloriam Majeſtatis tuæ, pro ſa-
lute animæ meæ ac proximi mei, prima-
riò quidem ac ſpeciatim juxta applica-
tionem à me factam. Secundariò proin-
leſn cremento S. Eccleſiæ tuæ, pro infideli-
EDesne um & hæreticorum converſione, pro
Unkut pace inter Catholicos principes, item in
ureme ſubſidium & auxilium hujus patriæ, pro-
eClcline, pinquorum meorum, benefactorum,
Uine, es benefactricum, omnmumate ,pro gin kus .

98 Incenſum Fer. 2. nte

ad altare oravi, & orare debui. In re-
frigerium quoque & liberationem ani-
marum exiſtentium in purgatorio, præ-
cipuè parentum, propinquorum, Con- 400
fratrum, benefactorum.. . quod fide- no
liter petimus, clementiſſme Deus, con. 1—
cedere digneris, vivis gratiam, defun- ahonolte
ctis requiem ſempiternam. ed

Ad Deiparam y Sanctos. WN

lIma Redemptoris Mater, quæ genui- Srade
ſti tuum ſanctum Genitorem, SS. VEeth
Angeli, qui Nativitatem Chriſti mundo ium iw
annunciàſtis. Sancti omnes, qui Chri- um 04
ſtum in carne vidiſtis, & modò videtis
in gloria, orate pro me: ut, quem ſub
ſpeciebus Sacramentalibus Dei gratia Dhfymin
vidi, imò ſuſcepi, illum vobiſcum ali. Ippfrub ctͤ

quando in gloria videre, & æternaliter 4
laudare merear.

5
Benedictio. Drnr,
JEſu, qui in mundum, & hodie tam nmn4
dignanter ad me veniſti! non di- gane
mittam te, niſi benedixeris mihi, Tu qui quig
aperis manum tuam, & imples omne a- muaß
nimal benedictione: Benedicat me Deus, dilil
Deus

ante Miſſum. 99

Deus noſter, benedicat me Deus, Pa-
ter † & Filius & Spiritus S. Amen.

ACCESSIIS
“ PRO FERIA III.
ι Domino noſtro Eſu Chriſto, ejus-
que Ss. Nomini Sacer.
n MONITUM AD SACERDOTES.

Sacerdotes! ſi anima cujuslibet juſti ſe-
lten,l des eſt Dei, multò magis ſedes & tem-
ICitim plum Dei vos eſſe debetis ſanctum & imma-
ui culatum. S. Aug. in c. I1. Iſa.

PRECES.

4 Dirigatur Domine oratio mea &c.
Ego volo celebrare &c. pag. 79.

Ad Deum Patrem.

Dρ Pater, qui unigenitum filium
tuum conſtituiſti humani generis
Ehlet Salvatorem, & JEſum vocari juſſiſti;
UEiInqui exaltaſti illum, & dediſti illi nomen,
nmi,Iu quod eſt ſuper omne nomen, ut in no-
usm mine Eſu omne genu flectatur; qui de-
Uctnele diſti illi nomen, in quo petentes à te Pa-
Den E 3 tre

100 Incenſiun Fer. 3.

tre accipiunt, in quo juſtificati ſumus,
in quo nos ſalvari oportet. Per hoc ſan-
ctum nomen, quod veneror; per uni-
genitum tuum, quem adoro, me purifi-
ca, me ſanctifica, me dignifica: ut ſacri-
ficium tibi Altiſſimo & Deo & Patri ob-

laturus, in conſpectu tuo dignè compa-

ream, fiàtque ſacrificium illud Majeſta-
ti tuæ pro omnibus, pro quibus offeram,
acceptabile in conſpectu tuo. Amen.

Ad Filium. D

EUS Fili unigenite! cui Pater æter- foſnn

nus dedit nomen, quod eſt ſuper
