O Sanctiſſima Trinitas, unus Deus,
fidelis in omnibus verbis tuis, doli in-
capax! abs te ſpero: ſpero, quidquid
promiſiſti; ſpero, quia promiſiſti.
O Sanctiſſima & amabiliſſima Trinitas,
unus Deus! amo te propter te: amo te
Deum trinunum, amo totum te toto me;
amo: quia tu omne Bonum, Deus Opti-
mus Maximus. .
O Sanctiſſima Trinitas, unus Deus,
Deus immenſæ Majeſtatis! Te adoro ſu-
premum Dominum meum, Dominum vi-
tæ & mortis. Tibi vivo, tibi morior,
tuus ſum in æternum.
O Sanctiſſima Trinitas, unus Deus,
ex quo, per quem, & in quo ſunt om-
nia !Tibi gratias ago, quia quidquid ſum,
quidquid poſſum, quidquid habeo boni,
per te ſum, poſſum, & habeo, habui,
& habebo.
O Sanctiſſima Trinitas, Deus miſeri-
cordiæ, Deus indulgentiæ corde contri-
to & humiliato confiteor peccata mea:

beo, i,

Dens nilet⸗
Nte conni⸗
eecan ner

Ad Ss. Trinitatem. 209

deteſtor peccata omnia; doleo peccaâſ-
ſe: veniam rogo, & emendationem pro-
pono.
OO Sancétiſſima Trinitas, Rex meus &
Deus meus! Tibi me debeo, tibi me tra-
do, tibi me ſacrifico, ad vitam, ad mortem,
ad omnia, etiam annihilationem mei.
Fiat, Domine, in me, perme, circa me,
& circa omnia mea Sanctiſſima voluntas
tua, nunc & in æternum.
O Sanctiſſima Trinitas, unus Deus,
bonorum omnium largitor! ſuppliciſſi-
mè mendico bona corporis & animæ,
bona hujus & æternæ viteæ. Mendico,
non peccare, me toto te amare, tibi ſer-
vire, mihi perire, in te tranſire, ad te
pervenire, te poſſidere, te glorificare
in eternum. Mendico idem pro omni-
bus, pro quibus ſcis, & vis Tu orari,
& me orare. Mendico autem per temet-
ipſum per Dominum noſtrum Redemp-
torem JEfum Chriſtum, per Virginem
Matrem ejus Mariam, per omnes San-
ctos Angelos, & homines electos. O
Sanctiſſima Trinitas, ſicut potes, ſcis,
& vis, dare digneris!
O Sanctiſſima Trinitas, unus Deus,
lau-

210 Incenſum pro defunctis.

laudabilis & glorioſus! laudo te, bene-
dico te, glorifico te! benedicant te om-
nes Angeli, & Sancti tui, & laudent
te, & glorificent in ſæcula. Benedicant
te cœli, terra, mare, & omnia, quæ in
eis ſunt: & laudent te, & glorificent in
ſæcula. Benedic anima mea Domino:
Benedicam nomini tuo, Domine, in
ſeculum, & in ſæculum ſæœculi.
O mi Deus !tibi ſoli honor, & gloria,
ab omni creatura nunc, & ſemper, &
in ſæcula ſæculorum, Amen.

INCENSUM PRO DEFUNCTIS
Pro die Lunæ: & quando placet.
L I T A N I £

Jancia Trinitas, unus Deus, miſerere
animarum purgatorii.
JEſu, Fili Dei & Virginis, miſerere.
S. Maria, Dei Genitrix, ora pro ani-
mabus purgatorii.
Omnes Ss. Angeli & Archangeli, orate.
Omnes Ss. Apoſt. & diſcipuli Domini,
orate .
Omnes Ss. Martyres, orate pro ninnde⸗
m-

nnai

At ige
dluntten

E en

Peneo
erecent⸗

Uein

rKpon,
Llnner,

Nen.

MRNE
ſe
1

I, Wtee

negte
gellokate.,

UiDomuni,

Waüindh
Oor

Incenſum pro defunctis. 211

Omnes Ss. Pontifices & Confeſſ. orate..

Omnes Ss. Sacerdotes & Levitæ, orate.

Omnes Ss. Monachi & Eremitæ, orate.
Omnes Ss. Virgines & Viduæ, orate.
Omnes Sancti & Sanctæ Dei, orate.

Propitius eſto animabus purgatorii,
Propitius eſto animabus parentum &
propinquorum meorum,
Propitius eſto animabus confratrum
& benefactorum noſtrorum,
Propitius eſto animabus, pro quibus
obligor, & pro quibus placet ora-
tio mea,
Propitius eſto animabus maximè de-
relictorum.
Propitius eſto animabus ex hacPatria,
Propitius eſto animabus auxilium à
me efflagitantibus,

ouI UIO SI 0O

Ab omni vinculo delictorum , libera

eas Domine,
A pœna damni, libera eas Domine.
A poœna ignis, libera eas Domine.
Ab omni cruciatu,
Per in comprehenſibilem Deitatem

tuam,
Per

212 Iucenſum pro defunktis.

Per myſterium Sanctiſſimæ Trinitatis,
Per bonitatem & miſericordiam tu-
am,
Per Sanétam Incarnationem tuam,
Per acerbiſſimam Paſſionem tuam,
Per bajulationem crucis tuæ,
Per ſacratiſſima vulnera tua,
Per mortem tuam in cruce,
Per merita & interceſſionem omnium
Sanctorum tuorum, libera eas Do-
mine.
Peccatores, te rogamus, audi nos.
Ut animas purgatorii Sanctorum tuo-
rum perpetuo jubeas aggregari con-
ſortio, te rog.
Fili Dei, te rogamus, audi nos.

Seo e

oUIO

Agnus Dei.. dona eis requiem.
Agnus Dei.. . Agnus Dei...Pater noſter.
v. A porta inferi. R. Erue Dne animas eorum.
v. Requieſcant in pace. Am. v. Domine exau-

di.
Pro Defuncto.

bſolve, quæſumus Domine, animam fa-
muli tui N. ut defunctus ſæculo, tibi vi-
vat: & quæ per fragilitatem carnis in humanâ
converſatione commiſit, tu veniàâ miſericordiſ-
ſimæ pietatis abſterge. Per Dominum
70

funti⸗

relintti
ordian n

hen hem
Ulan,

S eee

muin

erlen.

— AE

lien.
uter oket
e animzeonun⸗

Donte eæ-

e, minun ir
no,thiv⸗
mnsinhummn

Incenſum pro defunctis. 21. 3

Pro Defunkta.

Quæ umus, Domine, pro tua pietate miſere-
re animæ famulæ tuæ, & à contagiis mor-
talitatis exutam in æternæ ſalvationi spartem
reſtitue. Per Dominum...

Pro Patre & Watre.

Deus, qui nos patrem & matrem honorare
præcepiſti, miſerere clementer animabus
patris & matris meæ, eorumque peccata di-
mitte, méque eos in æternæ claritatis gaudio
fac videre. Per Dominum. . .

Pro bpluribus Defunctis.
Deus, cui proprium &c. pag. 189.
Lileralitas in animas purgatorii.

mnipotens Deus, ego N. offero divinæ
Majeſtati tuæ ad animarum purgatorii
ſfubſidium omnes actiones & paſſiones meas,
uatenus ſatisfactoriæ ſunt, totius vitæ meæ.
ffero ad idem animarum ſubſidium omnes
actiones & paſſiones omnium hominum, qui
ſunt, & erunt, quatenus quoque ſatisfacto-
riæ, jam volens & orans, eas animabus pur-

gatorii prodeſſe juxta ſanétiſſimæ voluntatis

tuæ beneplacitum, & ſecundùm majorem tuæ
Majeſtatis gloriam, uniendo ſatisfaétiones
iſtas, hâncque oblationem meam meritis & ſa-
tisfactionibus Domini noſtri JEſu Chriſti, &
ſanctæ Dei Genitricis Mariæ, omnidcdue
an-

214 LVitaniæ de S. NWomine Eſu.

Sanétorum. O Sancétiſſima Trinitas, Deus
miſericordiæ, Deus indulgentiæ, fidelium a-
nimæ per miſericordiam tuam divinam requi-
eſcant in pace! Amen.

INCENSUM LATRI E
Pro die Martis, & alids.

LITANIE de Ss. NOM. JESU.

Recitantes juxta morem in Romana Curia
lucrantur indulgentiam 300. dierum conceſſit

Sixtus V.
Kyrie eleiſon &c. [Jeſu pauperrime.

Pater de cælis De.. Jeſu mitiſſime.
Fili Red. mundi Deus Jeſu patientiſſime.
Spiritus S. Deus. Jeſu obedientiſſime.
S. Trinitas unus Deus. Jeſu caſtiſſime.
JESU, Fili Dei vivi. Jeſu amator caſtitatis.
Jeſu potentiſſime. Jeſu amator pacis.
Jeſu fortiſſime. E Jeſu amor noſter.
Jeſu perfectiſſime. Jeſu ſpeculum vitæ.
Jeſu glorioſiſſime. Jeſu exemplar virtu-
Jeſu mirifice miſ. tum.
Jeſu jucundiſſime. Jeſu decus morum.
Jeſu chariſſime. Jeſu Zelator anima-
Jeſu clarior Sole. rum. .
Jeſu pulchrior Lunâ. Jeſu refugium noſtrum.
Jeſu ſplendidior ſtellis. Jeſu Pater pauperum.
Jeſu admirabilis. Jeſu conſolator affli-
Jeſu delectabilis. rum. miſerere.
Jeſu honorabilis. Jeſu Theſaurus Fideli-
Jeſu humillime.. um.
Jeſu

IIM

SIqO 21

ſoni 4

Jeſu gemma pretioſa.
Jeſu armarium perfe-
tionis, miſerere.
Jeſu bone paſtor ovi-
um.
Jeſu lux vera.
Jeſu ſapientia æterna.
Jeſu Bonitas infinita.
Jeſi Gaudium Ange-
lorum.
Jeſu Rex Patriarcha-
rum.
Jeſu Inſpirator Pro-
phetarum.
Jeſu Magiſter Apoſt.
Jeſu Poltor Evang.
Jeſu fortitudo Martyr
Jeſu Lumen Confeſſ.

II

Donena Cutn

Kenm concellt

Nenie,

Jeſu Corona Ss. omni-
um.

Ab omni malo libera.
Ab omni peccato.

gureg, D ſtri Eſu Chriſti
„fideli
le, & mali

ſla nis Spiri
aumnskitl 8 P

en

7

Jeſu Sponſe Virginum.

Erania . Womine Phſu. 215

Ab ira tua libera.
Ab inſidiis diaboli.
A peſte, fame & bello.
A transgreſſione man-
datorum tuorum.
Ab incurſu omnium
malorum libera.
Per Incarnation. tuam.
Per Adventum tuum.
Per Nativitatem tuam.
Per Circumciſ. tuam.
Per dolores tuos.
Per Fagella tua.
Per mortem tuam.
Per Reſurrect. tuam.
PerAſcenſionem tuam.
.Per Gaudia tua.
Per Gloriamtuam.
ber dulciſſimam Virgi-
nem Matrem tuam.
PerInterceſſionem om-

Propit. eſto, parce nob. nium Sanctorui tuo-
Propit.eſto, exaudi nos.

rum. libera nos Jeſu.
Agnus Dei.. ter.
Chriſte audi..

v. Sit nomen Domini bened. R. Ex hoc.. Or.

eus, qui glorioſiſſimum nomen Dominino-

unigeniti Filii tui feciſti

bus tuis ſummo ſuavitatis affeétu amabi-

tibus tremendum atque

terribile; concede 1 ofliius⸗ ut omnes, qui

hoc

216 Oratio ad JEſum.

hoc nomen JEſu devotè venerantur in terris,
ſanctæ conſolationis dulcedinem in præſenti
percipiant, & in futuro gaudium exultationis,
& interminabilis jubilationis obtineant. Per
eundem Chriſtum Dominum noſtrum Amen.

Pia S. Bernardi oratio.

N bone JEſu! O piiſſime JEſu! O
dulciſſime JEſu! Fili Mariæ Virgi-
nis, plene miſericordiâ & pietate!
mitiſſime JEfu! ſecundum magnam mi-
ſericordiam tuam miſerere mei. O cle-
mentiſſime JEſu! te deprecor perilum
ſanguinem pretioſum, quem pro pecca- Hym
toribus effundere voluiſti: ut abluas om-
nes iniquitates meas, & in me reſpicias
miſerum & indignum, humiliter veniam
petentem, & hoc nomen ſanctum JEſu
invocantem. O nomen Eſus, nomen dul- G.
cel! nomen JEſus, nomen delectabile! I
nomen JEſus, nomen confortans! quid
eſt enim Eſus, niſi Salvator ? Ergò JE-
ſu, propter nomen ſanctum tuum eſto
mihi JEſus, & ſalva me. O benigniſſi⸗
me JEſul miſerere meè, dum tempus eſt
miſerendi: ne damnes me in tempore ii
judicandi. O amantiſſime JEſu! O deſi-
dera- “

in-

fererntmintent

Oratio ad 3 Eſum. 217

deratiſſime Eſu! O ſuaviſſime JEſu! ad-
mitte me intra numerum electorum tuo-
rum. O JEſu, Salus in te credentium!
nmdn Eſu, Solatium ad te confugientium!
d JEſn; Via, Veritas, & Vita! JE-
Snti. ſu, Fili Mariæ Virginis! infunde in me
Tnt gratiam, ſapientiam, humilitatem, caſti-
tatem, & charitatem: ut poſſim te per-
fectè diligere, tibi ſervire, te laudare,
te perfrui, & in te gloriari, & omnes,
qui invocant nomen tuum, quod eſt
e LSUS, Amen.

Myimnus de Spiritu Sancto.

Veni Creator Spiritus, mentes tuorum vi-
1 ſita, imple ſupernâ gratiâ, quæ tu credſti
„ pectora.
Qui diceris Paraclitus, altiſſimi donum Dei,
fons vivus, ignis, charitas, & ſpiritalis un-
Stio.
Tu ſeptiformis munere, digitus paternæ
dexteræ, tu rite promiſſum Patris, ſermone
ditans guttura.
Accende lumen ſenſibus, infunde amorem
cordibus, infirma noſtri corporis, virtute ſir-
Ueigul mans perpeti. ,
Imtenos Hoſtem repellas longiùs, pacémque dones
n ten Protinus, duétore ſic te prævio, vitemus om-
e hne noxium.
TENnO Per te ſciamus, da, Patrem, noſcamus at-
n K 2 que

218 dad Spiritum Sanctum.

ue Filium, Téque utriusque Spiritum, cre- nnmul
amus omni tempore. 2 (Nole
Deo Patri ſit gloria, & Filio, qui à mortuis Il ahi
ſurrexit, ac Paraclito, in ſæculorum ſæcula,
Amen.
v. Emitte Spiritum tuum & creabuntur. 1
R. Et renovabis faciem terræ. Oremus. Perigetincre
Deus, qui corda Fidelium Sancti Spiritůs umkinemnkef
illuſtratione docuiſti: da nobis in eodem
Spiritu recta ſapere, & de ejus ſemper con-
ſolatione gaudere. Per Chriſtum Dominum no-
ſtrum. Amen.

AD SPIRITUM SANCTUM.

Pro 7. ejusdem donis impetrandis.

Veni Sanéte ſpiritus, & emitte cœlitus ſa- Ild
crum ſeptenarium! N.
I. Veni, O Spiritus SAPIENTITE! da mibi ſ
recta ſapere in bonis cæleſtibus, vimque i iuß
monſtta quàâ illa conſequi valeam. Gloria pa- us gndii
tri &c. nr
II. Veni, O Spiritus HNTELILECTLUS! da uſe)
mihi intelleétum circa Salutis myſteria; ut ea
percipiam & ampleéctar. Gloria. ennt
III. Veni, O Spiritus CONSILII mentem III
meam in bonum inclina: quo mihi & proxi-
mo prodeſſe poſſim. Gloria. De I
IV. Veni, O Spiritus FORTITUDINISIITIECE 1
contra hoſtes animæ conforta me: ut vincenti N 8
detur corona viétoriæ. Glor.. Kaudin
V. Veni, O Spiritus SCIENTIE! ſcien-
tiam doce me: qua ſic tranſeam per bona TEm. Mhni
pora-

luln Ad Spiritum Sanctum. 219

gve Hitie . . . .
reHitnn e poralia: ut non amittam æterna. Gloria patri

& Filio &c.
VI. Veni, O Spiritus PIETATIS! impelle
me: ut ſobrié & juſte, & piè vivam in hoc
1. ſæculo. Gloria patri.
eden. VII. Weni, O Spiritus TIMORIS DOMI-
ene henn NI: confige timore tuo carnes meas: ut cum
1 timore & tremore operer ſalutem animæ meæ.
Gen Gloria patri.
neen v. Domine exaudi &c. Oremus.
unoninm-. dſit nobis, Domine, virtus Spiritũs
S. quæ & corda noſtra clementer
expurget, & ab omnibus tueatur adver-
ſis. Per Chriſtum Dominum noſtrum. A-

men.
INCENSUM DULILE.

Maius colendi & invocandi Sanftos facilis
ö, N ac perutilis eſt, ſi ſæpius per diem poſt
emi Pi.t & Ave... aut inter alias preces dicase

enlaur En,

Sancéte N. cujus feſtum colimus, ora pro me,
UIL— pro neceſſitate iſta.. pro.. Ss. patroni mei,

Npetit orare pro me. Sancta N. ora Pro me.
Illmetn LITANIAM
fik De omnibus Sanctis.

DLANN TO yr. Chriſt. Kyr. Fili Red. mundi D.
NNMeE TA Chriſte audinos. Spirit. S. Deus, miſ:
crts Chriſte exaudi nos. S. Trinit. unus Deus.
ens Pater de cœlis Deus. S. Maria, ora pro n.

220 Incenſum Duliæ

S. Dei Genitriĩõ. S. Marce,
S. Virgo Virginum. O. Ss. Apoſt. & Ev.
S. Michal, ora.. O. S. Diſc. Domini. M.
S. Gabriel. O. Ss. Innocentes,; (Md
S. Raphaél. S. Stephane, ora.. N.
Om. Ss. Ang. &Arch. S. Laurenti.
Om. Ss. beator. Spi- S. Vincenti.
rituum Ordines. Ss. Fabiane & Seba-
S. Joannes Baptiſta. ſtiane, orate . .
S. Joſeph, ora.. Ss. Joannes & Paule.
Om. Ss. Patriarchæ Ss. Cosma & Dami-

& Prophetæ. ane, Orate.
S. Petre, ora pro n. Ss. Gervaſi & Protaſi.
S§. Paule, Omnes Ss. Martyres.
S. Andrea, S. Silveſter, Ora.
S. Jacobe, Gregori,
S. Toannes, S. Ambroſi, mnk Nn
S. Thoma, O.S. Auguſtine, Ehebe,
S. Jacobe, *S. Hieronyme,
S. Philippe, S S. Martine,
S. Bartholomæe: S. Nicolae,
S. Matthæe, 3 Omn. Ss. Pontifice
S. Simon, . & Confeſſores.

S. Thaddæe, Om. Ss. Doctores.
S. Matthia, S. Antoni, ora
S. Barnaba, S. Benedicte,
S. Luca, S. Bernarde.

M. ad Sanktos. 221

n, S. Dominice. cedite pro nobis.
68 S. Franciſce, Propitius eſto, par-
Omnes Ss. Sacerdo- ce.
tes & Levitæ, O⸗ Prop. eſto, exaudi,
rate . . Ab om. malo, libera.

Om. Ss. Monachi & Ab omni peccato.
Eremitæ, orate.. Ab ira tua, libera.
8. Maria Magdal ena. A ſubitanea & im-

2 omni mala volun-
S. Catharina, tate, libera.
S. Anaſtaſia, S A Spiritu fornica-
Omnes Ss. Virgines tionis, libera.
& Viduæ, orate. . A ful lIgure & tempe-
Omnes Sancti & ſtate, libera..
Sanctæ Dei, inter- A morte perpetua.
Per myſterium S. Incarnationis tuæ,

S. Agatha, proviſa morte.
S. Lucia, 3 Ab inſidiis diaboli,
S. Agnes, „ Abira, & odio, &
S. Cæcilia,
E
g.

Per Adventum tuum, .
Per Nativitatem tuam, 6
. G . . —
Per Baptismum & S. Jejunium tuum, S
Per crucem & paſſionem tuam, 5
Per mortem & ſepulturam tuum, .
Per S. Reſurrectionem tuam, S
Per admirabilem Aſcenſionem tuam, S.
2 2. —
Per Adventum Spiritûs S. Paracliti, &

K 4 In

22² Incenſum Duliæ

In die Judicii,
Peccatores: Te rogamus, audi nos.

Ut nobis parcas: Te rogamus, audi nos.

Ut nobis indulgeas:
Ut ad veram pœnitentiam nos perdu-
cere digneris:
Ut Eccleſiam tuam ſanctam regere &
conſervare digneris:
Ut donum Apoſtolicum & omnes
Eccleſiaſticos Ordines in ſancta
Religione conſervare digneris:
Ut inimicos ſanctæ Eccleſiæ humilia-
re digneris:
Ut Regibus & Principibus Chriſtia-
nis pacem & veram concordiam
donare ieneris
Ut cuncto populo Chriſtiano pacem
& unitatem largiri digneris:
Ut nosmetipſos in tuo S. Servitio
confortare & conſervare digneris:
Ut mentes noſtras ad cœleſtia deſi-
deria erigas:
Ut omnibus benefactoribus noſtris
ſempiterna bona retribuas:
Ut animas noſtras, fratrum, propin-
quorum & benefactorum noſtrorum
ab &terna damnatione eripias:

sou pne SntuEo „L,

sou Ipne snueson e.

M ad Sankctos. 223

lie Ut fructus terræ dare & conrvare
ducſe digneris: .
uni Ut omnibus fidelibus defunctis re-
quiem æternam donare digneris:
Ut nos exaudire digneris:
Fili Dei:
Agnus Dei., parce nobis Domine.
Agnus Dei., exaudi nos Domine.
Agnus Dei., miſerere nobis.
Chriſte audi nos. Chriſte exaudinos.
Kyrie eleiſ. Chriſte eleiſ. Kyrie eleiſon.

Pat. noſt. Y. Et ne nos &c. Pſalm. 69.

. D in adjutorium meum intende:
Domine ad adjuvandum me feſtina.
Confundantur & revereantur: qui quæ-
runt animam meam.
. Avertantur retrorſum, & erubeſcant: qui
volunt mihi mala.
Avertantur ſtatim erubeſcentes: qui
dicunt mihi euge, euge.
Exultent & lætentur in te omnes, qui
quærunt te: & dicant ſemper, magni-
ficetur Dominus, qui diligunt ſaluta-
re tuum.

e 1.
Wsderde.

—
—

ne ora
Wiete 8

A !

SE

K 5§5 Ad-

224 Incenſum Duliæ

Adjutor meus & liberator meus es Tu:
Domine, ne moréris. Gloria Patri.
y. Salvos fac ſervos tuos. B. Deus
meus ſperantes in te. vY. Eſto nobis Do-
mine, turris fortitudinis. B. AA facie in-
imici. . Nihil proficiat inimicus in no-
bis. N. Et filius iniquitatis non apponat
nocere noôbis. y. Domine, non ſecun-
dùm peccata noſtra facias nobis. H. Ne-

que ſecundùm iniquitates noſtras retri- .
buas nobis. V. Oremus pro Pontifice

noſtro N. à. Dominus conſervet eum,
& vivificet eum, & beatum faciat eum
in terra, & non tradat eum in animam
inimicorum ejus. Y. Orcmus pro bene-
factoribus noſtris. . Retribuere digna-

re Domine omnibus nobis bona facien-

tibus propter nomen tuum vitam æter-
nam. Amen. Y. Oremus pro fidelibus
defunctis. &. Requiem æternam dona eis
&c. v. Requieſcant in pace. . Amen.
V. Pro fratribus noſtris abſentibus. .
Salvos fac ſervos tuos, Deus meus,

ſperantes in te. V. Mitte eis Domine au-

xilium de Sancto. B. Et de Sion tuere
eos. y. Domine exaudi.. Y. Dominus

vobisc.
Ore-

0e

lce Aen
Denths.
6. Dens Lens

ninea

ad Sankctos.

Deus⸗ cui proprium eſt, miſereri ſem-
per & parcere: ſuſcipe deprecatio-
nem noſtram, ut nos & omnes famulos
tuos, quos delictorum catena conſtrin-
git, miſeratio tuæ pietatis clementer ab-
ſolvat.
Exaudi, quæſumus Domine, ſuppli-
cum preces, & confitentium tibi parce
peccatis, ut pariter nobis indulgentiam
tribuas benignus & pacem.
Ineffabilem nobis Domine miſericor-
diam tuam clementer oſtende: ut ſimul
nos & à peccatis omnibus exuas, & à pœ-
nis, quas pro his meremur, eripias.
Deus, qui culpâ offenderis, poœniten-
tiâ placaris; preces populi tui ſupplican-
tis propitius reſpice, & flagella tuæ ira-
cundiæ, quæ pro peccatis noſtris mere-
mur, averte.
Omnipotens ſempiterne Deus, miſe-
rere famulo tuo Pontifici noſtro N. &
dirige eum ſecundum tuam clementiam
in viam ſalutis æternæ, ut te donante
tibi placita cupiat, & totàâ virtute per-
ficiat.
K 6 Deus,

226 Incenſum Duliæg

Deus, à quo ſanécta deſideria, recta
conſilia, & juſta funt opera; da ſervis
tuis illam, quam mundus dare non po-
teſt, pacem: ut & corda noſtra manda-
tis tuis dedita, & hoſtium ſublatàâ for-
midine, tempora ſint tuâ protectione
tranquilla.
Ure igne S. Spiritůs renes noſtros, &
cor noſtrum Domine: ut tibi caſto cor-
pore ſerviamus, & mundo corde place-
amus.
Fidelium Deus omnium Conditor &
Redemptor, animabus famulorum famu-
larumque tuarum remiſſionem cunéto-
rum tribue peccatorum: ut indulgenti-
am, quam ſemper optaverunt, piis ſup-
plicationibus conſequantur. =
Actiones noſtras, quæſumus Domi-
ne, aſpirando præveni, & adjuvando
proſequere: ut cuncta noſtra oratio &
operatio à te ſemper incipiat, & per te
cœpta finiatur.
Omnipotens ſempiterne Deus, qui
vivorum dominaris, ſimul & mortuo-
rum, omnimque miſereris, quos tuos
fide & opere futuros eſſe prœnoſcis; te
ſupplices exoramus: ut pro quibus effun-
dere

ad Sanctos. 227

dere preces decrevimus, quésque vel
præſensſæculum adhuc in carne retinet,
vel futurum jam exutos corpore ſuſce-
pit, intercedentibus omnibus Sanctis tuis
pietatis tuæ clementiâà omnium delicto-
rum ſuorum veniam conſequantur. Per
Dominum noſtrum &c.

Y. Dominus vobisc. v. Exaudiat nos
omnipotens & miſericors Dominus.
B. Amen.
Y. Et fidelium animæ &c.

DEVOIIO

Ad Ss. Patronos.
Formula eligendi Patronum.

Gankt. N. ego indiganus Dei famulus te ho-
die coram ſancto Altari eligo (iterum) in
patronum, firmitérque ſtatuo ac propono, te a-
mare, te venerari tanquamPatronum. Obſecro
te igitur per amorem Domini Dei noſtri, qui
vult omnem hominem ſalvum fieri, me in cli-
entem ſuſcipere digneris, & impetrare: ut.
(eprime, pro quo eligis) & poſt mortalem
vitam in terra tranſeam ad immortalem in cœ-
lo, Deum cœli & terræ tecum amaturus &
laudaturus in æternum. Amen.
Omnipotens & miſericors Deus, Sancét. N.
K 7 mihi

228 Incenſum Dulia

mihi in Patronum dare, ejùsque merita & pre-
ces pro me ſuſcipere digneris. Amen.

Oratio ad Ss. Patronos.

Maria, Dei Genitrix Virgo, mi ſancte
* Angele Cuſtos, Sancti Patroni mei N. N.
gratulor vobis de gratia & gloria, quam de-
dit vobis Dominus; Deéôque optimo maxi-
mo pro vobis gratias ago. Vos amo, vos
colo, & veneror, rogans: quatenus in cœlo
Patroni mei eſſe velitis & mihi impetrare,
ut in gratia Dei vivam, ac moriar, sicque in
cœlum perveniam, Dominum Deum noſtrum
vobiscum amaturus atque laudaturus in æter-
num, Amen.

v. Domine exaudi &c. Oremus.

LDeus, qui conſpicis, quia ex nulla noſtra
virtute ſubſiſtimus; concede propitius:
ut interceſſione ſanétorum Patronorum meo-
rum contra omnia adverſa ſim munitus, &
gaudiis perfrui merear ſempiternis, Per Chri-
ſtum Dominum noſtrum. Amen.

AD S. P. FRANCISCUM.

ve Franciſce, paupertate & charita-
te plene, Dominus in monte Al-
verniæ tecum. Benedicta ſint ſacra tua
vulnera & benedictus amor cordis tui,
Filius Dei vivi, Eſus Chriſtus. S. Fran-
eiſce, pauperum Patriarcha, ora pro
nobis

ie

be mener/,
ls, len
,
Utrine
i diſnc
imon ne).
Porn

ad Sanctos. 229

nobis peccatoribus nunc & in hora mor-
tis noſtræ, Amen.

Oratio jaculatoria ſeæpe uſurpanda.

Sancte Pater Franciſce, ora pro me indigno
Franciſcano: ut dignè ambulem in vocatio-
ne mea religioſa!
Alii Religioſi abplicent ad ſuum quis-

que Patriarcham, ſeu Fundatorem.
AD S. ANTONIUM DE PADUA.

Servire poteſte pro Novena.
Miane ac clementiſſime Deus, qui

facis mirabilia magna ſolus, ac mi-
rabilis es in Sanctis & Electis tuis, qui-
bus prodigiorum gratiam communicas,
eorûmque interceſſiones clementer ex-
audis. Ego indigna tua & miſera crea-
tura in neceſſitatibus meis ad clementiæ
tuæ Thronum provolutis accedo geni-
bus, laudans & magnificans tuam im-
menſam gratiam, quam dilecto ac B. fa-
mulo tuo S. Antonio Patrono meo glo-
rioſo conferre, ac omnibus ad ejusdem
patrocinium confugientibus inceſſanter
impertiri dignaris: dum mors, error,
calamitas, dæmon, lepra fugiunt 3 gri
ur-

230 Incenſum Dulia

ſürgunt ſani, periclitantibus in mari,
aut aquis adeſt fubſidium, captivis da-
tur liberatio, debilibus membra, & bo-
na, ſeu res perditæ reſtituuntur, ac om-
ne periculum, & neceſſitas perit & ceſ-
ſat: narrat hæc & prædicat non illa ſo-
lum ab hoc Beato glorificata civitas Pa-
duana, ſed & omni gratiarum actione in-
numerabiles confitentur exauditæ ani-
mæ. Cum omnibus itaque creaturis glo-
rifico & laudo tuam, O potentiſſime De-
us Pater, ſapientiſſne Deus Fili, benig-
niſſime Deus Spiritus Sancte, ineffabi-
lem miſericordiam & bonitatem, humil-
limè orans & obſecrans: ut per interceſ-
ſionem S. Antonii Confeſſoris tui, in ne-
ceſſitatibus meis me clementiſſimè exau-
dire digneris. Hoc tu mihi impetra, O
electe & dilecte Patrone, S. ANTONI,
Amen.
R. Si quæris miracula: mors, error, calami-
las: dæmon, lepra fugiunt: æ&gri furgunt
ani.
Cedunt mare, vincula, membra, résque per-
ditas petunt & accipiunt juvenes & cani.
Pereunt pericula, ceſſat & neceſſitas; narrent
hi, qui ſentiunt, dicant Paduani: 5
Cedunt mare &c. Gloria Patri &c.

ad Sankos. 2341

Cedunt mare, vincula &c. v. Ora pro nobis
B. Antoni.

Mitiſſime ac clementiſſime Deus, qui bea-
tum Antonium Confeſſorem tuum per-
petuis illuſtras miraculorum ſplendoribus; con-
Cni cede propitius, ut, quæ per ejus merita fide-
tchtuh liter petimus, per ejus interceſſionem effica-
Ul. citer conſequamur. Per Chriſtum Dominum
MMationeig noſtrum. Amen.

Reſponſorium ad S. Petrum de Alcantara
in quacunque neceſſttate.

LDomine JEſu Chriſte, cui S. Petrus adeo
fideliter ſervivit in vita ſua, ut in tempo-
re iracundiæ fieret reconciliatio. .
Exaudi propter eum preces noſtras, & da no-
bis ſalutem animæ & corporis.
Qui famulæ tuæ Thereſiæ dixiſti, te ſemper
in Petri nomine petentes exauditurum.
Exaudi., ut ſupràâ. Gloria Patri. Exaudi.
v. Ora pro nobis S. Petre, ut digni.

Deus ,„qui B. Petrum Confeſſorem tuum ad-
mirabilis pœnitentiæ, & altiſſimæ con-
templationis munere illuſtrare dignatus es;
concede propitius: ut ejus ſuffragantibus me-
ritis, carne mortificati, cœleſtium donorum
participes fieri mereamur. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum Amen.

INVOCATIONES

Ad varios Sanctos in variis neceſſita-
tibus;

282 Incenſum Dulia

tibus; recitentur ſimul vel diviſim, eti-
am àt preces jaculatoriæ, ſicut & quan-

do placet.

Ad S&. Mariam, Watrem DElI.
Maria, Mater DEI, memento mel. O Ma-
* ter pulchræ dilectionis, ego diligo te!
Quando corpus morietur, fac, ut animæ do-
netur Paradiſi gloria.

Ad &. Michbaëlem Archang.

S. Michaêl Archangele, ora pro me: ut ani-
ma mea per te ſuſcipiatur in Paradiſum.

Ad Angelum Cuſtodem.
Mi Sanéte Angele Cuſtos, me cuſtodi: ut
te duce perveniam ad cœleſtem patriam.
Ad S. Joſephum.

S. Joſeph, Sponſe Virginis, ora pro me: ut
moriatur anima mea morte juſtorum.
Ad S. Blaſium Wartyrem.
S. Blaſi Martyr, ora pro me ad Dominum
Deum noſtrum: ut me liberare dignetur à ma-
lo gutturis, & à quovis alio malo.
Ad S. Joannem Nepomucenum.
S. Joannes Nepomucene, ora pro me: ut
non patiar animæ aut famæ detrimentum.
Ad S. Liborium Epiſoopum.
S. Libori, ora pro me ad Dominum Deum
noſtrum: ut liber exiſtam à doloribus calculi.

. Ad

SDen

tir iee N

5tauf

lin

tmn M/

ad Sanktos. 233
Ad S. Antonium de Padua.

S. Antoni de Padua ora pro nobis ad Do-
minum Deum noſtrum: ut benedicat domui
noſtræ in temporalibus & ſpiritualibus.

Ad &. Kochum.

S. Roche, ora pro nobis; ut à mortifera peſte
corporis & animæ liberemur.

Ad S. Agatham.
S. Agatha Virgo & Martyr, ors pro no-

pis ad Dominum Deum noſtrum: ut à pericu-

lis incendii nos liberare dignetur.
Ad S. Apolloniam.

S. Apollonia Virgo & Mater ora pro me:
ut liber exiſtam a doloribus dentium.

Ad S. Barbaram.

S. Barbara V. & M. ora pro me: ut non mo-
riar ſine Ss. Sacramentis.

Ad S§. Ottiliam.

S. Ottilia Virgo, ora pro me ad Dominum
Deum noſtrum: ut viſum meum confortare
& conſervare dignetur.

Ad S. Thereſiam.

S. Thereſia Virgo, ora pro me ad Dominum
Deum noſtrum: ut ipſum diligam ex toto cor-
de, ex tota anima, & ex omnibus viribus
meis.

Ad

234 Mecenſum Latria

Ad Ss. Fatronos Nominis, Anni, Menſis.

Sanéti Patroni Nominis mei, Anni, Menſis⸗
orate pro me: ut declinem à malo, & faciam
bonum.

Ad Sanéctum vel Saencam, cujus feſzum
colitur.

Sanéct. N. cujus feſtum colimus, ora pro
me: ut etiam ad cœleſtem perveniam beatitu-

dinem.
Ad omnes Sankctos.

Omnes Sancti & Sanctæ Dei intercedite pro
me: ut in gratia Dei vivam & moriar.
v. Domine exaudi &c. Oremus.
Omnes Sancti tui quæſumus &c. pag. 180.

IN CENSUMLATRIE
Pro die govis, & quando placet.
LITANIE

De Venerabili Sacramento.

Vrie eleiſon, Chriſte.. Kyrie eleiſ.
Pater de cœlis Deus, miſerere no-
bis.
Fili Redemptor mundi Deus,
Spiritus S. Deus,
S. Trinitas, unus Deus,
JEſu, Sacerdos in æternum,
JEſu,

n de Venerabili Sacramento. 235
An lif⸗ Eſu, offerens & oblatio,
Auni lai En⸗ Sacrificium incruentum,
l,n JEſu, Propitiatorium pro vivis &
defunétis,
ſhen JEſu, auguſtiſſimum Sacramentum,
JEſu, Deus abſconditus & Salvator,
e JEſu, Verbum caro factum,
unbeh. IEſu, Agnus absque macula,
JEſu, Sacrum Convivium,
JEſu, Salutaris Hoſtia,
neien Eſu, Calix Salutis perpetuæ,
Um Ju, Panis vivus, qui de cœlo de-
ſcendit,
JEſu, Panis Angelorum 5
TNHEE IEſu, Panis filiorum,
JEſu, Cibus Viatorum,
JEſu, Eſca timentium Dominum,
IEſu, Refectio animarum ſanctarum,
ei JEſu, Viaticum in Domino morien-
tium,
ee IEſu, Pignus futuræ gloriæ,
eN. Propitius eſto: parce nobis Doômine.

SsIOU AodOTIN

r

Art.

Propitius eſto: exaudi nos Domine.
. Ab omni malo,
Ab omni peccato,

AI Sou ez.

— Ab indigna hujus Sanctiſſimi Sacra-
menti Suſceptione,
EN Per

236 Iucenſum Latrig

Per ardentiſſimam charitatem, qu
hoc divinum Sacramentum inſtituiſti,
Per Corpus tuum ſacratiſſimum pro
nobis traditum, & per Sanguinem &
pretioſiſſimum pro nobis effuſum,
Peccatores:
Ut nobis fidem, & reverentiam hu-
jus admirabilis Sacramenti augere
& conſervare digneris:
Ut ad frequentem & dignum Eucha-
riſtiæ uſum nos admittere digneris:
Ut nos ante mortem hoc cœleſti via-
tico confortare digneris:
Fili Dei:

G
Ssou Ipnue snuutoe

Agnus Dei., parce. . . Agnus Dei
exaudi.. Agnus Dei.. miſ. . .
Pat. noſt. Y. Domine exaudi.. Oremus.
Deus, qui nobis ſub Sacram.. pag. 173.

VISIITATIO

Venerabilis Sacramenti.
Viſita ſæpe venerabile Sacramentum, & ora.

SGalve, benediéte Eſu, in venerabilis Sacra-
mento! benedic indigno ſervo tuo: ut per
te benedictionem referat, qui de ſe maledictio-
nis reus eſt. Salve myſterium fidei & Sacra-
mentum fidelium! O dilecte JEfu, qui de Spi-
ritu

tii⸗ ad Cbriſtum pahfum. 237

ritu S. conceptus, ex Maria Virgine natus in cru-
ce mortuus, & à morte redivivus in cœlum es
elevatus, te eundem credo hilc eſſe præſentem;
in hac fide vivere & mori deſidero!
Salve Sacramentum Spei! O JEfſu, ſpes
mea! hoc Sacramento refice me, conforta me,
ſalva me: ut non confundar in æternum.
Salve Sacramentum amoris! amo te, ſum-
mum bonum meum in terris; obſecro, amo-
rem meum inflamma. Qui non amat te, Do-
mine JEſu, anathema fſit! .
Salve panis Angelorum! da mihi, O JEſu,
ut vivam Angelicce.
Salve eſca timentium Dominum! da mihi,
O JEfſu, ut illam nunquam ſumam indignè,
nunquam irreverenter.
Salve vita pauperum & panis egentium!
dita me virtutum meritis, & refice gratiæ
donis.
Salve verbum caro factum! habita in me.
Salve panis filiorum! ſatia me: ut ſim fili-

n,N, us tuus; refice me: ut maneam in te, & tu
in me.
Nh Salve viaticum in Domino morientium! de
tee ſemper vivam, ſinè te non moriar.
mentn Salve pignus futuræ gloriæ! ſis mihi in vi-

etmmn,E ta edulium, in morte viaticum, poſt mortem
promium. Tibi JEſu, Fili Dei, cum Patre
Nrr. & Spiritu S. fit honor, laus, gloria in ſæcu-
etet lorum ſæcula. Amen.
Tiletictio. = .
i En

Un giteit N-

Iin

238 Incenſum Latrid .

INCENSUM LATRIA

Pro die Veneris, & quando placet.
LITANIZEZ

De paſſione Chriſti Domini.

ancta Trinitas, unus Deus,
JEſu, Fili Dei, qui veniſti quæ-
rere & ſalvum facere, quod perierat.
JEſu, Fili Virginis, qui paſſus es pro
homine,
IEſu, qui triſtis fuiſti usque ad mor-
tem,
JEſu, qui factus in agonia, ſangui-
nem ſudaſti,
JEſu, qui à Juda proditus & à Ju-
dæis captus,
JEſu, qui Annæ & Caiphæ præſen-
tatus,
IEſu, qui à Miniſtro alapàâ percuſſus,
JEſu, qui à falſis teſtibus accuſatus,
IEſu, qui reus mortis pronunciatus,
IEſu, qui in faciem conſputus, & co-
laphis cæſus,
JEſu, qui vinctus Pilato traditus,
JEſu, qui ad Herodem miſſus, ab eo
ſpretus & illuſus,

sIOU .TeIN

JEſu,

tie

ad Obriſzum bahſum. 239

AINI JEſu, qui ad Pilatum remiſſus & fla-
untgu gellatus;
IEſu, qui ſpinis coronatus, & arun-
Qiiunne in caput percuſſus,
UI. JEſu, qui morte turpiſſimâ condem-
natus,
JEſu, qui eductus in montem Calva-
riæ, bajulans crucem,
JEſu, qui cruci affixus, medius inter
Aduos latrones pependiſti,
„„ JEſu, qui in cruce blaſphematus &
HeN illuſüs,
ITIEſu, qui ſitiens in cruce aceto poô-
N tatus,
JEſu, qui in cruce inclinato capite
A tradidiſti Spiritum,
Ikſu, qui lanceâ transfixus,
eE IJEſu, qui de cruce depoſitus & ſepul-
tus, ..
JEſu, qui reſurrexiſti, in cœlum aſcen-
Aliſti, Spiritum S. miſiſti, & ventu-
rus es judicare vivos & mortuos,
Propitius eſto, Parce nobis Domine.
Ab omni malo corporis & animæ,
A reatu culpe & pœnæ,
en A peſte, fame, & bello,
A morte perpetua,
, 1. Per

'SIqoH o.TeIX

oο so e

2 40 Incenſum Latrie

Per crucem & paſſionem tuam,
Per ſacra vulnera tua,
Per mortem & ſepulturam tuam,
Peccatores, Te rogamus, audi nos.
Ut Eccleſiam tuam ſanctam regere
& conſervare digneris,
Ut cuncto populo chriſtiano pacem
& unitatem largiri digneris,
Ut in fide, ſpe, & charitate perſeve-
remus,
Ut paſſionis tuæ felicem conſequa-
mur effectum, ,
Ut omnibus fidelibus defunctis re. 4Mn
quiem æternam donare digneris,
Fili Dei,
Agnus Dei.. Agnus Dei.. Agnus Dei
Pater noſter. u
Ant. Salvator mundi &c. y. Adora
mus te &c. Domine JEſu &c. pag. 174.

Ad Sacra quinque Vulnera.
Ad Sacrum Vulnus derxteræ manis.

Sou Ipne Ssuuueo „. L.

uKbonunmm en

Eſu Chriſte, pro nobis crucifixe, ego veéne- & t
ror Sacrum Vulnus dexteræ manũs tuæ,
per pretioſiſſimum illius ſanguinem te rogans: ſi⸗
ut in ultimo judicio ad dexteram tuam audi- a
re merear: Venite benedifti Patris mei. Pat. Gann
noſt. Ave. wi
Ad 17 a

ad Cbriſtum paſſam. 24
Ad S. Vulnus ſiniſtræ manus.

Eſu Chriſte pro nobis crucifixe, ego vene-
ror Sacrum Vulnus ſiniſtræ manus tuæ,
per pretioſiſſimum illius ſangu'nem te rogans:
ut liberes me ab omni malo corporis & ani-
mæ Pater. Ave.

Ad S. Vulnus dexrteri pedis.

3 JEi Chriſte pro nobis crucifixe, ego vene-
5YJror Sacrum Vulnus dexteri pedis tui, per
pretioſifl. illius ſanguinem te rogans: ut eam
: de virtute in virtutem, donec videam te De-
um ac Dominum meum in Sion. Pater. Ave.

Ad &. Vulnus ſiniſtri pedis.

Eſu Chriſte pro nobis crucifixe, ego vene-
ror ſacrum Vulnus finiſtri pedis tui, per
à pretiofiſſ. illius ſanguinem te rogans: ut vi-
