orare debeo, auxilium in omnibus cor-
poris, animæque negotiis atque necefſi-
tatibus. 6. Pro animabus in purgatorio,
præſertim illis, pro quibus orare debeo,
& pro quibus oratio mea Tibi Deo meo
grata eſt & acceptabilis. Inſuper precor,
dare digneris Eccleſiæ tuæ incrementum
& pacem, infidelibus & hæreticis grati-
am converſionis, regibus & principibus
Chriſtianis veram concordiam, domui
noſtræ & huic patriæ benedictionem,
omnique fideli populo ſalutem mentis &
corporis. Itaque Domine Deus, de ma-
nibus Sacerdotis ſanctiſſimum hoc Sacri-
ficium clementiſſimè ſuſcipere digneris.

Amen.
B7 Ad

36 Incenſiun ſub Miſſa.
Ad Kyrie eleiſon.

Conſidera Patrum veteris Teſtament? ſuſ-
piria ad adventum Meſſiæ. Tu ſuſpira ad Spi-
ritualem Chriſti adventum in animam tuam.
A Pautrem: Kyrie eleiſon, Kyrie elei-
ſon, Kyrie eleiſon. Ad Filium: Chri-
ſte eleiſon, Chriſte eleiſon, Chriſte elei-
ſon. Ad Spiritum S. Kyrie eleiſon, Ky-
rie eleiſon, Kyrie eleiſon.
Veni, o Salvator mundi! veni in ani-
mam meam! veni, ut ſalvumme facias!

Ad Gloria in excelſis.

Conſidera: Chriſtus naſcitur, & Angeli
cantant: Gloria in Altiſſimis. Tu pariter can-
ta vel ora:

loria in excelſis Deo, & in terra pax ho-
minibus bonæ voluntatis, Laudamus te,
benedicimus te, adoramus te, glorificamus te.
Gratias agimus tibi propter magnam gloriam
tuam. Domine Deus, Rex cœleſtis, Deus Pa-
ter omnipotens, Domine Fili unigenite, Jeſu
Chriſte, Domine Deus, Agnus Dei, Filius Pa-
tris, qui tollis peceata mundi, miſerere nobis;
qui tollis peccata mundi, ſuſcipe deprecatio-
nem noſtram. Qui ſedes ad dexteram Patris-
miſcrere nobis. Quoniam tu ſolus Sanétus, tu
ſolus Dominus, tu ſolus Altiſſimus, Jeſu Chri-
ſte, cum S. Spiritu in gloria Dei Patris, men.

ren
Doninos o
4
Cnitu/

t e
“
Teonin
uckuu,

Litumn lu
4
liſuce⸗

Einu ſana,

eſie t,

le
Utmen S.
Iilifn J.
inin ten.
in, Hnieekt
Alimn,Cri

n,Crileele

reckin, N.

ſiw, &Aul
1 Rmier

Incenſum ſub Miſſn. 37
Ad Dominus vobiſcum ſubintellige per na-

tivitatem.
Ad Colleltas.

Cùm Chriſtus ſit natus, Sacerdos orat ad
Deum pro populo colleto per Dominum no-
Krum &c.
DEUCS refugium noſtrum & virtus,
adeſto piis Eccleſiæ tuæ precibus
& præſta: ut, quod fideliter petimus,
efficaciter oonſequamur.
Pietate tua, quæſumus &c. Vide poſt
Litanias Lauretanas.

Ad Epiſtolam.

Epiſtola eſt verbum Dei ſcriptum, continens
doctrinas ſacras, mandata, monita &.

O Pater cœleſtis, Pater æterni lumi-
nis! da nobis gratiam & vires: ut,
quæ facienda toties per ſanctum verbum
tuum cognoſcimus, eadem exequi effica-
citer valeamus, ad tuam ſolius gloriam,
ad proximorum ædificationem, & ad æ-
ternam animarum noſtrarum ſalutem.
Per Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum,
Amen.
Liber Miſſalis transfertur: Conſidera
legis veteris tranſfitum ad novam

Ad

38 Incenſum Orationis

Ad Evangelium.
Ewangelium eſt doctrina Chriſti, quam per
ſe & per Apoſtolos pradicavit; audi illud
vel ora:
Lomine JEſu Chriſte, qui Evangeli-
cam doctrinam proprio ipſe ſacro-
ſanctò ore tuo olim prædicâſti; aperi,
quæſumus, corda noſtra: ut ſalutare tu-
um verbum recte intelligere, fideliter
amplecti, & conſtanter implere valea-
Mus.
Poſz Evang. Laus tibi Chriſte pro San-
cto Evangelio! illi ego obedio, & quod
promittit, ſpero.
Ad Credo.
Credo ſigniſicat, nos credere Evangelio
audito. Recita Credo & adde:
omine Deus, corde firmiter credo,
& ore fideliter confiteor fidem il-
lam, quam ſancta Catholiça profitetur
Eccleſia atque pro ea vitam & ſangui⸗
nem ponere, ſum paratus.
Ad Ohertorium.

Conſidera: Chriſtus in horto ſe offert Pa-

tri ſuo ad calicem Paſſionis, nempe ſaczificium
cruentum.
Su-

6 Nud

e

ate

Pofterur
n lni⸗
n
ublen be
unze i

A⸗

Jub auditione Miſſee. 39

Guſeipe ſanéte Pater, omipotens æterne De-
us, hanc immaculatam Hoſtiam, quam ego
indignus famulus tuus cum Sacerdote offero
tibi Deo meo vivo & vero pro innumerabili-
bus peccatis & offenfionibus & negligentiis
meis, ſed & pro omnibus fidelibus Chriſtianis:
ut mihi & illis proficiat ad ſalutem in vitam
æternam. Ainen.

ORATIO DEVOTISSIMA
Qud orans ſe offert Deo in ommnibus.

NReus coœli & terræ, ego credo in te,
ego ſpero inte, ego amo te; fidem,
ſpem & charitatem mihi adauge! pœni-
tet me, unquam peccàſſe; propitius eſto
mihi peccatori!
Adoro te primum Principium meum,
fuſpiro ad te ultimum finem meum, gra-
tias tibi refero perpetuo benefactori
meo, invoco te fortiſſimum protecto-
rem meum
Tibi offero cogitationes meas, ver-
ba & opera, omnes tribulationes & ad-
verſitates meas: ut deinceps te ſemper
cogitem, de te ſemper loquar, opera mea
in nomine tuo perſiciam, & adverſa qua-
cunque amore tui patienter feram.
Tuam, O Deus, voluntatem ample-
tor

40 Incenſum Orationis

ctor in omnibus! volo, quidquid vis;
volo, quomodo vis; volo: quia vis.
Per gratiam tuam largire mihi in ora-
tione attentionem, in cibo & potu tem-
perantiam, ſolertem in negotiis indu-
ſtriam, & in bono propoſito conſtan-
tem perſeverantiam.
Converſationem cum quibuscunque
tribue honeſtam, ſermones meos dirige
ad proximi ædificationem; actiones oam-
nes, ut debitè & ordinatè fiant, gratio.
sè diſpone.
Intellectum meum, o Deus, illumina,
affectum & voluntatem inflamma, cor-
pus meum purifica, & animam meam
ſanctifica.
Ah! da, ut pronam in vitia naturam
compeſcam; ut tuis mandatis obediam;
ut in ſanctitate & juſtitia coram te ſer-
viam omnibus diebus vitæ meæ.
*Fac! ut adjuvante te ad mortem me
ritè diſponam, ſacroſanéta Sacramenta
recipiam, inferni pœnas effugiam, &
intercedentibus Chriſti Jeſu meritis pe-
rennia cœlorum gaudia obtineam, A-
men.

uit

GO
uir hunt
untn aen
PHonne De
cerdoti

1

4.Wcin.
innin
nunln
Agmmdon

„

Uin⸗

ſub auditione Miſſa. 41

Ad Crate Fratres.

Chriſtus in horto diſcipulos excitat ad oran-
dum, Sacerdos circumſtantes. Ora:

Guſeipe Domine Deus, hoc ſacrificium de
manibus Sacerdotis ad laudem & gloriam
nominis tui, ad utilitatem quoque noſtram,
totiusque Eecleſiæ tuæ ſanctæ.

Ad Secretas.
Chriſtus ſecretò orat ante ſacrif. crucis. Ora:
P'alens oblatio fiat Domine populo
tuo ſalutaris, pro quo dignatus es
orare, & Patri tuo te viventem Hoſti-
am immolare. Qui vivis & regnas in
ſæcula ſæœæculorum.
Ad Præfationem.
Conſidera, Angelos & cum Angelis homi-

mm nes Deo per Chriſtum gratias agere, cantare

& benedicere propter Verbi incarnationem &&

u generis humani redemptionem.

ratias agamus Domino Deo noſtro, dig-
num & juſtum eſt. Verè dignum & ju-

ſtum eſt æquum & ſalutare, nos tibi ſemper
& ubique gratias agere, Domine ſancte, Pater

omnipotens æterne Deus per Chriſtum Domi-

num noſtrum. Per quem Majeſtatem tuam lau-
àA dant Angeli, adorant dominationes, tremunt

Poteſtates. Cœli cœlorumque Virtutes, acd
beata Seraphim, ſociâ exultatione concele-
brant. Cum quibus & noſtras voces ut admitti
ju⸗

Incenſum Orationis

jubeas, deprecamur, ſupplici confeſſione di-
centes: Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus
Deus Sabaoth. Pleni ſunt cœli & terra gloriâà
tuâ, Hoſanna in excelſis. Benedictus, qui ve-
nit in nomine Domini. Hoſanna in excelſis.

Ad Canonem.

Conſidera usque ad elevationem Chriſti cap-
tivitatem, condemnationem ad turpiſſimam
mortem, & eductionem ad montem Calvariæ.

lementiſſime Pater per Jeſum Chri-
ſtum filium tuum, Dominum no-
ſtrum ſupplices te rogamus ac petimus,
utl accepta habeas & benedicas hæc do-
na, hæc munera, hæc ſancta ſacrificia,
quæ Majeſtati tuæ in altari offeruntur.
Memento Eccleſiæ tuæ ſanctæ Catho-
licæ: ut in pace & unitate conſervetur
& creſcat. Memento ſummi Pontificis
noſtri N. & omnium Eccleſiæ Præſulum,
Paſtorum, Religioſorum & Operariorum:
ut dignum tibi præſtent famulatum.
Memento Imperatoris, Regum, Prin-
cipum & Magiſtratuum: regimen eorum
in vera concordia dirige ad majorem
gloriam tuam. Memento univerſi popu-
li tui Chriſtiani, & bonitatem fac cum
ſervis tuis: juſtos conſerva, peccantes
cor-

ltinir . Jub auditione WMiſſie. 43

corrige, in fide errantes Catholicæ atque
in Apoſtolicæ Eccleſiæ unitati reſtitue.
Libera captivos, & quâcunque necefſi-
uierd, tate anxiatos; pacem & ſalutem nobis
1. tribue, aërem ſalubrem & fertilitatem
unliiie indulge, atque Patriam hanc ab omni
me⸗ adverſitate cuſtodi.
on Memento omnium benefactorum,
nCANe Amicorum & inimicorum; benefactori-
Einn bus & amicis bona ſempiterna retribue,
mumm inimicis charitatem largire; illis, qui ſe
im orationibus noſtris recommendârunt, da
benignè, ut, quod fideliter petunt, effi-
caciter conſequantur.
Effunde denique miſerationes tuas in
elmieci univerſum genus humanum; ut omnes
lenen cognoſcant, quia tu Deus noſter, ſan-
Immomf 6tificator & glorificator noſter; & ut
eleheln hoc agnoſcentes apud te & in te ſolati-
Oemomn um ſuum, & auxilium gratanter quæ-
Cmm. rant, & abundanter inveniant, Amen.
en 'm Memoriam venerantes Sanctorum
Geinenem hujus diei, quæſumus Domine: eorum
MNE meritis precibusque concedere di gneris,
Uenipon ut in omnibus protectionis tuæ munia-
enkcan mur auxilio, per Chriſtum Dominum
,Mem noſtrum, Amen.
Cle-

„
44 Incenſum Orationis

Clementiſſime Pater, oblatio in alta-
ri jam nobis corpus & ſanguis fiat dile-
ctiſſimi Filii tui, Domini noſtri Jeſu Chri-
ſti, per quem ab æterna damnatione nos
eripi, & in electorum tuorum jubeas gre-
ge numerari, Amen.

Ad Elevationem ſacræ Hoſticæ.
Cogita Chriſtum in cruce exaltatum.

ve verum corpus, natum ex Maria
Virgine, in cruce immolatum pro
homine!
O JEſu, ſis mihi cibus in vita!
O Jeſu, ſis mihi viaticum in morte!
O Jeſu, ſis portio mea in terra vi-
ventium!
Poſz Elevationem S. Hoſtia.

Anima Chriſti ſanctifica me!
Corpus Chriſti ſalva me!
Sanguis Chriſti inebria me!
Aqua Lateris Chriſti lava me!
Paſſio Chriſti conforta me!
O bone Jeſu exaudi me!
Intra vulnera tua abſconde me!
Ne permittas me ſeparari à te!
Ab hoſte maligno defende me!
In hora mortis meæ voca me!
Et jube, me venire ad te!

a

Anctist
ll ſernlo

ln

ſ ſagin⸗

e lſie,

e erd ter.

.

Aie.

enel

enel

Wed in tena .

Jub auditione Miſßze. 45

Ut cum Sancétis tuis laudem te
In ſæcula ſæculorum, Amen.

Ad Elevationem Calicis.
Cogita ſanguinem Chriſti eſſuſum in cruce.

Av" nobilis & pretioſe ſanguis, de
vulneribus Domini mei ESU Chri-
ſti profluens.
O ſacer ſanguis ablue me!
O ſacer ſanguis ſanctifica me!
O calix ſalutis perpetuæ ſalvifica me!

Poſz Elevationem Calicis.

0O clementiſſime Pater, ſuſcipe San-
ctum hoc ſacrificium dilectiſſimi Fi-
lii tui hoſtiam puram, hoſtiam ſanctam,
hoſtiam immaculatam, panem ſanctum
vitæ æternæ, & calicem ſalutis perpe-
tuæ; ſupra quæ propitio ac ſereno vul-
tu reſpicere digneris: ut omni benedi-
Gtione cœleſti & gratiâ repleamur, per
eundem Chriſtum Dominum noſtrum,
Amen.

Memorio Mortuorum.
MMeiito Domine parentum meo-
rum, cognatorum, affinium, be-
nefactorum, omniumque in vita noto-
rum,

46 Incenſüm Orationis

rum, & pro quibus orare debeo, qui nos
præceſſerunt cum ſigno fidei & dormi-
unt in ſommo pacis. Ipſis & omnibus in
Chriſto quieſcentibus locum refrigerii,
lucis & pacis ut indulgeas, deprecamur
per mortem & reſurrectionem ejusdem
Filii tui, Jeſu Chriſti Domini & redemp-
toris noſtri, Amen.
Memoria Vivorum.
Nodis quoque peccatoribus, de mul-
titudine miſerationum tuarum ſpe-
rantibus, ſocietatem donare digneris
cum Sanktis tuis, quorum hodie Eccle-
ſia celebrat memoriam, & cum omnibus
in cœlo triumphantibus: ut, qui ad eun-
dem finem creati, eodem Filii tui ſangui-
neredempti, & in eandem ſpem gloriæ
& hæreditatis cœleſtis vocati ſumus, eo-
rum conſortio aliquando aggregati te Re-
gem gloriæ videamus, amemus, laude-
mus & glorificemus in æternum, Amen.

Ad Pater noſter.

Continet 7. petitiones, cogita 7. Verba Chri- ,
ſti in cruce, ut filius Dei per Chriſtum adoptivus lhin
ora: Pater noſter &c. Subjunge: .

Libera

Jub auditione WMiſſte. 4

Libera nos, quæſumus Domine, ab omni-
bus malis, præteritis, præſentibus & fu-
turis: & intercedente beatâ & gloriosà ſemper
Virgine Dei genitrice Mariâà cum omnibus San-
Stis tuis, da propitius pacem in diebus noſtris:
ut ope miſericordiæ tuæ adjuti, & à peccato
ſimus ſemper liberi, ab omni perturbatione ſe-
curi, per eundem Dominum noſtrum &c.

Ad fractionem Hoſtiwa.
Conſidera mortem Chriſti in crute. Parti-
cula immittitur in calicem: conſidera deſcen-
Jum Chriſti ad inferos.
O Jeſu, mors tua ſit nobis vita!
Ad Agnus Dei.
Cogita: qui aderant ad ſpectaculum in mon-
te Calvariæ percutientes pectora ſua reverte-
bantur. Dic tertiò:
Asaus Dei &c. dona nobis pacem. Au-
fer à nobis iniquitates noſtras, &
ns da pacem cum Deo, pacem cum nobis-
Metipſis, pacem cum proximo noſtro:
ninen ut ſic filli Dei nominemur & ſimus.
Ad Communionem.
, Sacerdos de patena actipit Sacram Hoſtiam:
manin ogita depoſitionem Chriſti de cruce. Intra ſe
Paz cogita ſepulturam. Tu ſpiritualiter
ume:

Lben C O ſa-

48 Incenſum Orationis

ſacrum convivium, in quo Chri-
ſtus ſumitur, recolitur memoria
paſſionis ejus, mens impletur gratiâ, &
futuræ gloriæ nobis pignus datur.
Domine non ſum dignus, ut intres
realiter ſub tectum meum; noli tamen
fructu ſacroſancti hujus myſterii me di-
mittere planè vacuum, ſed temetipſo
ſpiritualiterrefice animam meam, ut vi-
vat deinceps per te, de te, in te; ſic
vivam ego, jam non ego, ſed tu vives
in me. Corpus tuum, Domine J Eſu Chri-
ſte, cuſtodiat animam meam in vitam
æternam, Amen.
Deus, qui nobis ſub Sacramento mirabili
paſſionis tuæ memoriam reliquiſti; tri-
bue, quæſumus, ita nos corporis & ſanguinis
tui ſacra myſteria venerari, ut redemptionis
tuæ fruétum in nobis jugiter ſentiamus. Qui
vivis & regnas Deus in ſæcula ſæculorum,
Amen.

. Ad, ultimas Collectas:

Cogita, Chriſtum interpellaye pro nobis ad i

Patrem, & nos ad eundem per Chriſtum &.

laceat tibi, ſancta Trinitas, obſequium ſer-

vitutis meæ, & præſta: ut ſacrificium,

quod oculis divinæ Majeſtatis tuæ cum Sa-

cerdote indignus obtuli, tibi ſit acceptabile,
mihi-

ltin

Jub auditione Miſſwæ. 49

mihique & omnibus, pro quibus illud obtuli,
vivis & defunétis, ſit te miſerante propitia-
bile, per Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

Ite, Miſſa eſt, ſigniſicat, conſummatum eſſe
ſacrificium cruentum & incruentum. Benedictio
ſignificat benedictionem, quam dedit Chriſtus
aſtongens. Ultimum Evangelium ſignificat E-
vangelium prædicandum in univerſo mundo. Dic
cum Sacerdote:

In principio erat Verbum, & Verbum erat
apud Deum, & Deus erat Verbum. Hoc
erat in principio apud Deum. Omnia per ip-
ſum facta fſunt, & ſine ipſo factum eſt nihil,
quod facétum eſt. In ipſo vita erat, & vita erat
lux hominum, & lux in tenebris lucet, & te-
nebræ eam non comprehenderunt. Fuit homo
miſſus à Deo, cui nomen erat Joannes. Hic
venit in teſtimonium, ut teſtimonium perhi-
beret de lumine, ut omnes crederent per il-
lum. Non erat ille lux, ſed ut teſtimonium per-
hiberet de lumine. Erat lux vera, quæ illumi-
nat omnem hominem, venientem in hunc mun-
dum. In mundo erat, & mundus per ipſum fa-
tus eſt, & mundus eum non cognovit. In
Menn Propria venit, & Sui eum non receperunt.
Ciro⸗ Quotquot autem receperunt eum, dedit eis po-
tfeeſtatem filios Dei fieri, his, qui credunt in
nomine ejus, qui non ex ſanguinibus, neque
Hen ex voluntate carnis, neque ex voluntate viri,
in ſed ex Deo nati ſunt. Et verbum caro factum
eſt, & habitavit in nobis; & vidimus gloriam
C 2 ejus;,

y5o Iucenſüm Pænitentis.

ejus, gloriam quaſi Unigeniti à Patre, plenum
gratiæ & veritatis. R. Deo Gratias.

INCENSUM DOMINIPRO
DELICTO, Lev. 7.
Quod ſunt
OR ATIONES POENITIENLIS.

Ante erxamen.

(Onnboten⸗ & miſericors DEUS, qui
non vis mortem peccatoris, ſed
magis ut convertatur & vivat. Ego N.
miſer peccator, qui peccando à Te re-
ceſſi, pœnitendo ad te revertor: acce-
dere volo ad thronum gratiæ tuæ, ad

Sacramentum pœnitentiæ: rogo proin-
de, clementiſſime Pater, per infinitam
bonitatem & miſericordiam tuam, per
vulnera, ſanguinem & mortem dilectiſ- n

ſimi Filii tui Domini noſtri JEſu Chri-
ſti, Redemptoris & Salvatoris mei; dig-
neris intellectum meum illuminare, gra-
tiam dare: quatenus peccata mea, quæ&

confiteri debeo, cognoſcam, cognita
corde contrito & humiliato confitear,

ab omnibus ritè abſolvar, & in ſanctita-
te atque juſtitia deinceps tibi ſerviam
om-

1
e ebe

enſin

Incenſuan Pznitentis. 51

omnibus diebus vitæ meæ. Per eundem
Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

Examen:

An, qualiter & quoties peccaveris.
Primò contra Deum:

e cogitationibus, in oratione mentali,
in vocali, inhoris Canonicis, in miſ-
Na No, in confeſſtone vel confeſſzonali, ratto-
ve Chori, ratione temporis non debitò
impenſe, in votis, in templo, ratione fe-
Ni, in juramentis &.
Secundèò contra Proximum:
An mald ſitſpicatus, temerario judi-
coveris, invideris, contempſeris, impre-
catus ſis, an odium & inimicitiam Fove-
ris. An murmuraveris, mald locutus vel
detraxeris. An eum palam ontumelioſis
U aut mordacibus verbis affeceris, irriſe-
& ris, lluſoris, an adulatits.
An facto offenderis, inferendo illi Jaum-
ud num, ſive temporale ſive ſpirituale, vel
n negando debitum illi auxilium, charita-
iten te c.
Tertiò contra te ipſum:
lImm An peccaveris ſuperbid, vanö glorid
N C 3 Jactan-

52 Incenſum Panitentis.

Jactantic; „Eimulationibus, mendaciis, in-
ordinatd cura & ſollicitudine, inordina-
tis affectibus, intemperantid in cibo &
otu, curioſitate, vel malo uſu visus, du-
ditùs, alioriunque ſenfuum, negligentid
in tuo ofcio, & obligationibus, in jeju-
nio.
Ain contra caſtitatem cogitatione, ver-
bo, vel opere? an eontra paupertotenn re-
ligioſam, ſive obedientiam? an contra re-
gulam &.
Actus ante Contritionem.

Immenſe Creator, Rex cœli & ter-
ræ! Ego creatura tua indigniſſima,
ego ſervus tuus inutilis, ego peccator
ingratiſſimus dejicio me in abyſſo mei ni-
hili ſub conſpectu divinæ Majeſtatis tuæ.

Actus Fidei:
DEUsS infinitæ veritatis! ego fir-
miſſimè credo omnia & ſingula, quæ
per Eccleſiam tuam ſanctam Catholicam
credenda proponis; eâque credo vera
eſſe: quia Tu DEUS illa omnia dixiſti
& revelàſti; qui, cùm infinitè ſapiens ſis,
& infinitè verax, nec falli, nec fallere
potes. In hac fſide vivam & moriar!
Actus

lini. Incenſum Panitentis. 5

ltullrit i Aältus Spei:
ht ſtin DEUS infinitæ bonitatis! per pre-
innht tioſa merita JEſu Chriſti Redemp-
toris mei ſpero ab infinita bonitate tua
peccatorum remiſſionem, neceſſaria ſa-
lutis media, & tandem vitam æternam.
Hæc omnia firmâ cum fiduciâ confido,
me conſecuturum: quia Tu DEUS pro-
miſiſti pœnitentibus veniam, ſupplican-
tibus gratiam, perſeverantibus gloriam;
& quia infinitè ſapiens es ac potens, ut
ſcias & poſſis; infinitè bonus & fidelis, ut
velis implere, quod promiſiſti. In te ſpe-
ravi, non confundar in æternum.

Altus Charitatis:

DEUsS infinitæ amabilitatis! ego
amo te, non ideo tantuùm, quiain-
numeris me immeritum cumulaſti bene-
ficiis; nec ſolùm ideo, quia amanti da-
bis cœli gaudia, non amanti inferni ſup-
plicia; ſed maximè & ex omnibus animæ
meæ viribus amo te: quia ſummum & in-
finitum Bonum es. Deus optimus maxi-
mus omni amore in te, & propter te dig-
niſſimus. Utinam tanto amore amare te
poſſem, quanto à pura creatura amari
C 4 potes!

54 Incenſum Pænitentis.

potes! O DEUsS meus & omnia, ego a-
mo te! in amore tui da vivere, da mo-
ri, da perennare!
Actus Contritionis:
unc igitur, O Deus meus, ego miſer
& deteſtabilis peccator vivàâ fide,
ſpe firmâ & ſincero ergate amore impul-
ſus ad pedes miſericordiæ tuæ procido,
atque corde contrito & humiliato me ac-
cuſo, quòd iterum peccaverim, dico
meam culpam, meam maximam culpam
de omnibus peccatis poſt ultimam con-
feſſionem & aliàs unquam commiſſis. O
Domine, tibi ſoli peccavi, & malum co-
ram te feci! ego odi & deteſtor peccata
omnia, doleo peccàâſſe, non ſoluùm, quia
pœnas ſum promeritus, ſed maximè, quia
te amandiſſimum Dominum meum & De-
um meum offendi; doleo ob amorem
Tui, petôque humillimè veniam ac remiſ-
ſionem.
Miſerere mei, Deus, miſerere mei ſe-
cundùm magnam miſericordiam tuam &
ſecunduùm multitudinem miſerationum
tuarum, dele iniquitatem meam; confi-
teor adversum me injuſtitiam meam &
tu remittere digneris impietatem peccati
mei.

nrmnſun

4 „
rorfe
Arente

Incenſuim Penitentis. 55

mei. Averte faciem tuam à peccatis
meis, & omnes inquitates meas dele:
ab occultis meis munda me, & ab alienis
parce ſervo tuo.
O Pater clementiſſime, Pater de cœ-
lis Deus, Pater miſericordiarum, &
Deus totius conſolationis, peccavi in
cœlum & coram te! Tibi ſoli peccavi &
malum coram te feci! Parce Domine,
parce peccatis meis, & aufer iniquitates
meas! Parce Domine ſervo, propter
quem non peperciſti Filio; ſervo dimit-
te ſcelera propter Filii vulnera; &
ego miſericordias tuas in æternum can-
tabo. Mallem, O Pater amandiſſime,
mallem millies non eſſe, quàm te offen-
diſſe, malo, millies non vivere, quàm te
vel unico peccato iterum offendere. Mi-
ſerere meè propitius eſto mihi peccatori!
n ◻ JEſu piiſſime, Redemptor mundi
„Deus, agnus Dei, quitollis peccatamun-
di, tu dilexiſti nos, & laviſti nos à pec-
mi catis noſtris in ſanguine tuo. O JEſu,
ego diligo te, ego doleo peccaſſe! O
JEſu, amplius lava me ab iniquitate mea,
nI & à peccatis meis munda me! propitius
eſto mihi peccatori!
C F5 O Spi-

56 Incenſum Pænitentis.

O Spiritus amabiliſſime! Spiritus San-
Re Deus, Spiritus vivificans & ſanctifi-
cans, mundator ſcelerum, curator vVul-
nerum, miſerere mei! lava in me, quod
eſt ſordidum, ſana, quod eſt ſaucium,
propitius eſto mihi peccatori!
G ſanctiſſima Trinitas, unus Deus,
Deus miſericordiæ, Deus pietatis, Deus
indulgentiæ, miſerere mei, qui non vis
mortem peccatoris, ſed magis ut con-
vertatur & vivat, propitius eſto mihi
peccatori!
Per tuam infinitam bonitatem omnés-
que perfectiones divinas, per vitam,
er ſanguinem & mortem Redemptoris
mei JEſu Chriſti, per merita ſanctæ Dei
Genitricis Mariæ, omniumque Sancto-
rum tuorum mihi dare dignéris: ut per
Sacramentalem Abſolutionem conſequar
peccatorum remiſſionem, emendatio-
nem vitæ, victoriam tentationum, aug-
mentum virtutum, finalem perſeveran-
tiam in bono, & fiduciam &ternæ ſalutis.
Etego Domine Deus, per gratiam tu-
am, quam humillimé peto, nullum pec-
catum deliberatè & voluntariè commit-
tere, firmiſſimè propono: ita me adju-
vare digneris! Ina-

Entin Incenſum Pænitentis. 57

Immediatè ante Confeſſonem.
unc igitur, O miſericors & miſerator
Domine, venio ad ſacrum tribunal
pœnitentiæ: juſte Judex ultionis, do-
num fac remiſſionis, ante diemrationis.
JEſu Fili Dei vivi, miſerere mei!
JEſu mi, pœnitet, me peccâſſe! JEſu
pie, propitius eſto mihi peccatori!
POST CONFESSIONEM.
Benédie anima mea Domino, & om-
nia, quæintrame ſunt, nomini ſan-
cto ejus. Benedic anima mea Domino:
& noli obliviſci omnes retributiones e-
jus. Qui propitiatur omnibus iniquita-
tibus tuis, qui ſanat omnes infirmitates
tuas.
Qui redimit de interitu viam tuam,
qui coronat te in miſericordia & miſe-
rationibus. Gloria Patri &c.

Ante ſatisfactionem Sacramentalem.

eſpice amantiſſime Pater, ſuper me
1eſeren ſacris pedibus tuis advolutum, ir-
meiis rogatas tibi injurias reciproco amoris ob-
VNriI ſequio rependere ſatagentem, ac tantam
Ime mihi concede virtutem & gratiam: ut
Ic. juxta tuum ſanctum beneplacitum pœni-
unhn C 6 ten-
6

58 Incenſum Penitentis.

tentiam à Confeſſario nomine tuo mihi
impoſitam perſolvam.
Poſz Satisfactionem.
Snaiſime Pater, in unione omnium
poœnitentiarum, quæ unquam pro
gloria nominis tui adimpletæ ſunt, of-
fero tibi hanc meam confeſſionem & Sa-
tisfactionem, rogans: ut eandem per me-
rita paſſionis dilecti filii tui, & per inter-
ceſſionem Beatiſſimæ Virginis Mariæ,
omnimque Sanctorum ratam & mihi ſa-
lutarem habere digneris: quidquid mihi
defuit nunc & aliàs de ſufficientia con-
tritionis, de integritate confeſſionis,
ſuppleat pietas & miſericordia tua & ſe-
cundùm illam digneris me habere plenius
& perfectius abſolutum in cœlis, per
eundem Chriſtum Dominum noſtrum,
Amen.

Ante adminiſtrationem Sacramenti
LPenitentiicg.
omine JEſu Chriſte, adminiſtrare vo-
lo Sacramentum pœnitentiæ in u-
nione amoris illius, quo pro ſalute toti-
us generis humani illud inſtituiſti, atque

ab Apoſtolis eorumque Succeſſoribus
E —

4,

Incenſuin Penitentis. 59

adminiſtrari voluiſti: digneris intelle-
ctum meum illuminare, ſenſus omnes
conſervare, charitatem & patientiam da-
re: ut fructuosè ſine peccato admini-
ſtrem, ceditque ad majorem DEI glori-
am, & animarum ſalutem, Amen.
Poſt Adminiſtrationem.
L)owine JEſu Chriſte, ſuſcipe hoc ob-
ſequii mei miniſterium: digneris de-
fectus commiſſos ſupplere, mihique re-
mittere, & abſolutis gratiam dare, quâ
in ſanctitate & juſtitia bperſeverent, A-
men.
INCENSUM
AD MENSAM DOMINI,
Quod ſunt Preces Communicantium.
ANTI'E S. COMMUNIONEM
Ad Patrem:
Pater de cœlis Deus, Pater Domini
noſtri Eſu Chriſti! ecce ego indig-
hus, ego peccator accedo ad menſam
dulciſſimi convivii, ad Sacramentum cor-
Poris & ſanguinis Unigeniti Filii tuj Do-
mini noſtri Eſu Chriſti. Rogo proinde
immenſæ bonitatis tuæ abundantiam:
C 7 qua-

60 Incenſuin Orationis

quatenus me indignum, me peccatorem
ab omni culparum labe purificare, &
gratiam ſanctificantem infundere digne-
ris: ut mente & corpore purificatus dig-
nè accedam ad menſam domini mei, ad
menſam divini convivii; & panem An-
gelorum, Regem regum, Dominum do-
minantium tantà ſuſcipiam fide, ſpe &
charitate, tantâà contritione, ac devotio-
ne, tali propoſito & intentione, ſicut
expedit ſaluti animæ meæ.
O amantiſſime Pater! da mihi Domini-
ci corporis & ſanguinis non tantùm ſuſ⸗
cipere Sacramentum, ſed etiam rem & effi-
caciam Sacramenti; da mihi dilectum Fi-
lium tuum, cum omnibus charismatibus,
meritis & virtutibus, ſicut eum toti de-
diſti humano generi. Tu-dediſti illum in
incarnationem: ut, cum eſſet Deus de
Deo, etiam fieret homo ex homine,
Deus-homo. Rogo, divinitatis ejus me
fac conſortem, qui humanitatis noſtræ
fieri dignatus eſt particeps. Tu dediſti il-
lum in mortem: ut factus tibi obediens
uſque ad mortem, mortem autem cru-
cis, liberaret nos mortales à morte per-
petua. Rogo, per mortem illius libera
me

“

n

ante §. Communionem. 61

me à morte perpetua. Tu dediſti illi no-
men, quod eſt ſuper omne nomen, in
quo petentes à te Patre accipiunt, in quo
nos ſalvari oportet. Rogo, per hoc ſan-
ctum nomen, per Unigenitum tuum, per
ſacram hanc Communionem, O Pater
clementiſſime! exaudi vocem orationis
meæ, da gratiam in tempore præſenti,
& gloriam in æternitate futura. Amen.
Ad TFilium
Fii „ Redemptor mundi, Deus, Fili æ-
terni Patris, ego firmiſſime credo,
in admirabili altaris Sacramento re ipsàâ
eſſe ſacratiſſimum corpus tuum, & pretio-
ſiſſimum ſanguinem tuum cum omnibus,
quæ tua ſunt. Credo hoc, quia tu infal-
libilis veritas dixiſti: Accipite & man-
ducate, boc eſt corpus meum.
JEſu benigniſſime, ego ſpero per
virtutem hujus efficaciſſimi Sacramenti
vitam, gratiam, & gloriam ſempiter-
nam; ſpero, quia Tu promiſiſti: Qué
manducat hunc panem, vivet inæternum.
OO JESU amabiliſſime, ego amo te!
amo: quia pretioſo corpore & ſanguine
tuo reſicis me.

O JEſu deſideratiſſime, hac fide ſpe

6²¾ Incenſiun Orationis

& charitate, ego venio ad te, ad men-
ſam divini convivii, corporis & ſangui-
nis tui. Ad te ſuſpirat anima mea; ego
venio ad te, Tu venias ad me!
O JESU, Fili Dei, inclina cœlos &
deſcende! Qui venire dignatus es in ſta-
bulum Bethlemiticum; veni etiam, &
diverte in diverſorio cordis mei! Qui
veniſti in domum Zachæi, & illi ſalus à
Deo facta eſt. Veni in Domum animæ
meæ, C& illi ſalus fiat! Qui veniſti in Bet-
haniam, & Lazarum à morte reſuſcitaſti;
veni & à morte peccati præſerva ani-
mam meam! Qui veniſti in Emaus, ubi
duo diſcipuli te cognoverunt in fractio-
ne panis; veni ad me, O panis vitæ: ut
vitam habeam & abundantiùs habeam,
nunc & in æternum! Veni panis Ange-
lorum; da mihi, ut vivam angelicè! Ve-
ni Hoſtia ſancta; me ſanctifica! Veni
viaticum in Domino morientium; con-
forta me: ut in fortitudine cibi bujus
ambulem usque ad montem Dei, ad pa-
triam cœleſtem. Veni, bone JEſu, ad
me, qui venio ad te!

Ad

ante S. Communionem. 6

Ad Spiritum Sanctum.

piritu⸗ ſancte Deus, Spiritus à Patre,
Filiôque procedens, qui myſterium
incarnationis Domini noſtri Eiu Chriſti
mirabili virtute divinitatis tuæ operatus
es in utero Virginis, eam ineffabili mo-
do fœcundans & ſanctificans: ut dignum
Filii Dei habitaculum effici mereretur.
Viſita me famulum tuum gratiâ ſaluta-
ri: quatenus corpus Domini noſtri E-
ſu Chriſti virtute tuà conceptum, & ex
Maria Virgine natum tantâ munditi4,
tantàâ devotione ſuſcipiam: ut ſit mihi in
effectu ſacrum convivium, ſit panis vitæ,
ſit refectio ſancta, ſit pignus futuræ glo-
riæ, Amen.

Ad s. Trinitatem.

Ond Trinitas, unus Deus! Ora per
immenſitatem incomprehenſibilis di-
vinitatis tuæ: ut hæc ſacra Communio
Corporis & ſanguinis Domini noſtri JE-
ſu Chriſti, ad quam non meis meritis,
ſed gratiæ tuæ largitate accedo, cedat
ad laudem & gloriam Majeſtatis tuæ, at-
que ad ſalutem animæ ac corporis mei in
vitam æternam. Oro etiam, Domine
Deus,

64 Incenſium Orationis

te C

Deus, pro omnibus illis, pro quibus o. anio an

rare debeo, pro quibus ſoleo, & pro qui-
bus oratio mea tibi grata eſt atque ac-
ceptabilis; omnibus illis dare digneris:
ut declinent à malo, & faciant bonum;
sicque infernum effugiant, atque paradi-
ſum obtine ant, Amen.
Ad B. VlC. Mariam, 6 Sanctos:
—0 glorioſiſſima cœlorum Regina, ma-
ter Dei & Virgo Maria, quæ in vir-
ginali utero tuo portaſti illum ipſum,
quem ego inSanctiſſimo Sacramento intra
me ſumere intendo, ora pro me: ut, qui
fuit Dominus tecum, ſit & ipſe dominus
mecum & qui fuit fructus ventris tui, ſit
& ipſe fructus animæ meæ; & qui fecit tibi
magna, te intrando; faciat & mihimag-
na, me ſeipſo cibando.
Mi ſancte Angele Cuſtos, omnésque
ſanéti Angeli, & Archangeli, orate pro
me: ut digne manducem panem Ange-
lorum, atque ad Angelorum conſortium
pervenire merear in cœloô.

Sancti Patroni mei, omnésque Sanécti

& Sanctæ Dei, intercedite pro me: ut
dignè manducem panem filiorum, & cœ-
leſtem vobiſcum obtineam hæreditatem
in regno Dei & Chriſti, Amen.

ante &. Communionem. 65

Intentio ante Acceſſum:

enio nunc, O Eſu dulciſſime, ad men-
ſam tuam! venio, ut tuo ſatisfaci-
am præcepto: Accipite & manducate.
Venio, ut pro omnibus tuis gratias agam
beneficiis: ut peccatorum meorum im-
petrem indulgentiam, etiam pro anima-
bus purgatorii; ut in omnibus neceſſita-
tibus meis divinum exorem auxilium;
ut per charitatem maneam in te, & Tu
per gratiam in me, nunc & ſemper.
Veni etiam, bone Eſu, veni ad me,
in me, pro me! veni ad me! vivifica
me! veni in me! ſanctifica me! veni pro
me! defende me! ſalvifica me! Corpus
tuum cuſtodiat animam meam in vitam
æternam, Amen.

POS T S. COMMVUNIONEM.

Salutatio:

ve intra me, JESU diviniſſime, ave
Verbum Patris, Deus de Deo, De-
us-homo, Redemptor meus, Salvator
meus! Ave intra me, Eſu Sanctiſſime,
ave Hoſtia ſacra, ſalus mea, vita mea, glo-
ria mea, requies animæ meæ! inveni,
RN 2 quem

66 Incenſum Orationis

quem diligit anima mea, tenui eum, nec
dimittam.
Salve, O Eſu, ſalve millies, ſpes mea,
refugium meum, amor meus! Dum vi-
vo, tibi O JEſu vivo! dum morior, ti-
bi O JEſu morior! ſive ergo vivam, ſive
moriar, tuus ſum ego, ſalvum me fac!

Ewercitatio Virtutum:
ESU, O æterna Veritas, ego credo in
te! JEſu, O infinita Bonitas, ego ſpe-
ro in te! Eſu, O ſummum Bonum, ego
amo te! JEſu, O incomprehenſibilis
Deitas, ego adoro te! IEſu, O immen-
ſa liberalitas, tibi gratias ago! IEſu, O
gloria mea, ad te anhelo! Nunc dimittis
ſervum tuum in pace: quoniam ſuſcepi
te Dominum meum & Deum meum. In
manus tuas, O JEſu, commendo Spiri-
tum meum!
Anima Chriſti ſanctifica me! pag. 44.
Aldoratio:
(orioiim. JEſu, Tu es Filius Dei
Patris, Tu Filius Virginis Mariæ
Matris, Deus-homo! quem modò in
SanctiſſimoSacramento ſuſcepi; qui modò

factus es mihi refectio, & gratia, & pig-

600

7
.

Poſz & Communionem. 67

nus futuræ gloriæ; te Proſtratiſſimo cor-
de & pleniſſimâà corporis animæque ſub-
jectione adoro & veneror, exalto &
amplector.
Gratiarum Actio:
—0O ſuaviſſime Eſu! unde hoc mihi,
quòèd in adeo vile ſubſtantiæ meæ
tugurium declinare dignatus es? Ah!
quantum benedicere, quantum fſuper-
exaltare te deberem pro hac nimia, pro
hac ſuavi & exundante in me bonitate
tua! Nomen tuum, mi JEſu, ſit bene-
dictum in ſæcula! Tibi, atque Patri tuo,
& Spiritui S. ſit omnis gioria, omnis
amor, omnis exaltatio ab omni ceœleſti,
terreſtri, inferno genu; itémque à me
& ab omnibus amatoribus nominis tui
nunc & in æternum, & ultra.

Unio cum 1Eſiu.
ni me tecum, O JESU, indiſſolubi-
li unionis vinculo! ut Tu ſemper
maneas in me, & ego in te. Tu enim
dixiſti: Qui manducat meam carnem, &
bibit meum ſanguinem, in me manet, &
ego in illo. In te ſolo, mi JEſu, ab hoc
momento vivam! Ah! anima meamagis
vivat

68 Incenſiun Orationis

vivat in te, quem amat; quàm in corpo-
re, quod animat, & informat! Nullum
peccatum, quod dividat inter te & me,
voluntariè & deliberatè committam. O
JEſu, ne elongeris à me!

Poſtulatio:

benigniſſime Eſu! Tu es Redemp-
tor meus & Salvator meus: ne per-
mittas, me damnari, quem pretioſo ſan-
guine tuo redemiſti.
