le, h i
nk Ne.

Eedans, Nene

IE

ſiten

n reten

lcvenange

1

,

Benedibtio Domüs. 395⁵5

Benedictio ſtabuli, & pecorum.

Dicantur Litan. de omnibussanctis. ae.
219. poſt Peccatores ſurgens Sacerdos
dicit:

Ut hoe ſtabulum bene† dicere digneris.

Ut hoc ſtabulum bene † dicere & cuſto-
† dire digneris. Te rogamus.
Ut hoc ſtabulum bene † dicere, cuſto † dire,
& ab omni damno præſer-† vare digneris.

Cenuftexus proſequitur:

I omne maleficium ex eo auferre digneris.
Ut nos exaudire digneris. Fili Dei.
Agnus Dei. Pater noſter.. Domine exaudi.,

Oremus.

Deus ,„qui laboribus hominum etiam de mu
tis animalibus, folatia fubrogaſti, te ſup-
lices exoramus, ut, fine quibus non alitur
Fucnana conditio, noſtris facias uſibus non
perire. Per Chriſtum Dominum noſtrum, A-

meil.

Aſpergat Stabulum.
y. Domine exaudi &c. Dominus vobiſ-
cum.
Oremus.

L)oinine JEſu Chriſte, Rex cœli & ter-
R 7 ræ,

396 Benedictio ftabuli.
ræ, Verbum Patris, per quod facta ſunt
—omnia: qui de Spiritu S. in utero B. M.
V. conceptus, in ſtabulo inter jumenta
naſci, & in præſepio reclinari voluiſti;
exaudi, quæſumus, fupplicationem no-
ſtram; & ſicut noſtris neceſſitatibus per
jumenta ſubſidium tribuiſti, ita tuã be-
nigniſſimà miſericordiâà hoc ſtabulum &
Pecora bene † dicere & cuſtodire digne-
ris: ut nulla malitia deᷓmonum, aut ini-
quorum hominum in eo poſſit perdura-
re: ſèd virtute bene † dictionis hujus Sa-
cerdotalis conteratur & procul effuge-
tur. Qui vivis &c.

Aſpergat aqud benedictä, dicens:
Benedictio Dei omnipotentis Pa † tris,
& Fi † lii, & Spiritùs † S. deſcendat ſu-
per hoe ſtabulum, & maneat ſemper. A-

enm dIon
1 N ettofen

0mnder
Si ſtabulum ſit infeſtatum, addatur iui
Jequens Exorcismus. Wn kinse

EF orcizo te, demon maledicte, in mun- ſoerurlmn
de & maligne Spiritus: quicunque lasaud3
ſtabulum iſtud, & animalia iſta, utpote
Dei vivi ac veri creaturas affligere & ve-
Xare NM

lul

l Ken:

ahece e.

n, Al

rr.

Nin te
ntan:
önter une
Mertonen

Benedictio ſtabuli. 397

xare præſumis; & adjuro te per Deum†
vivum, per Deum † verum, per Deum

¼ Sanctum: ut exeas & recedas ex hoc

loco ſeu ſtabulo, nec unquam huc re-
verti præſumas. Neque hic aut alibi exi-
ſtentibus jumentis damnum, aut quod-
cunque maleficium in detrimentum ſani-
tatis & utilitatis illorum inferas. Sie volo,
ſic jubeo uùt miniſter Chriſti & Eccle-
ſiæ, in nomine Patris &c.

Aſpergat ſtabulum & pecora.

Iterum adjuro vos, O maligni Spiri-
tus, per creatorem cœli & terræ, per In-
carnationem Domini noſtri JEfu Chri-
fti, per gl'orioſam V. Mariam, omnium-
que Sanctorum merita & interceſſionem;
ut nunquam amplius habeatis acceſſum ad
hoc ſtabulum in detrimentum hominum,
animalium, aut quarumcunque rerum
humanæ utilitati à Deo indultarum. In
nomine Patris &c.

Aſpergat ſtabulum & pecora.
v. Domine exaudi. R. Dominus vobiſcum.
Oremus.

Dmine Deus, Pater omnipotens rerum om-
nium

398 Exorcismus.
nium creator & conſervator, defende nos &
pecora iſta: defende & bene dic hoc ſtabu-
lum per virtutem aquæ, à te, miniſterio Ec-
cleſiæ tuæ benedictæ, & er invocationem Ss.
Trinitatis Patris & Filii Spiritũs S. ſancti-
ficatæ.
Aſpergat aqud benedikckö.
Domine Deus noſter, extermineturdiabo-
lus, & omnia maleficia ejus à loco iſto, per
virtutem S. Nominis tui, & per merita omni-
um Sanétorum tuorum, nésque & pecora hæc
ab omni malo præſervare, cuſtodire, & libe-
rare digneris. Per...
Aſpergat dicens: Et benedictio Dei omnipo-
tentis Patris &c. deſcendat ſuper hoc ſtabulum
& pecora & maneat ſemper. Amen.
enedicantur præſepia: dentur animalihus
res benedittæ, ſal, herbæ &yc. Præmuniatur ſia-
bulum rebus benediktis &g Schedulis, in quihus
exorcismus contra dyamonem: imò ipſimet Eautres-
familias benedicant pabulum aſpergentes &. Eg

forment præceptum in nomine Eſu Chriſti
sontra dæmonem, ne noceat vecoribus.

Eworciſinus ad deſtruendum male-
Kciuim rerum diverſarum.
Litan. pag. 383. Oratio: Ne deſpicias.
Exorcismus ſtandqo; imperando.

( ontr te maledicte dæemon, conſti-
tutus ſum ego N. miniſter Chriſti &
Eccle-

Exorcismis. 399

Eccleſiæ; ideo authoritate mihi tradità
4à Deo & ab Eccleſia in ordine Exorci-
ſtatùs tibi præcipio in nomine Domini
noſtri JEſu Chriſti, ut illicò deſtruas
omne maleficium creaturæ illi (lactis,
butyri) illatum. Eâdem authoritate &
poteſtate in virtute Ss. Trinitatis, & in
nomine Domini noſtri JEſu Chriſti tibi
præcipio: ut illicò exeas, fugias, rece-
das cum omnibus tuis fœcibus & immun-
ditiis, ſinè ullo nocumento creaturæ in-
ferendo; nec impoſterum ullam habeas
poteſtatem hanc Dei creaturam mole-
ſtandi, vel maleficiis afficiendi. Sic vo-
Io, ſic jubeo ùt miniſter Chriſti & Ee-
cleſiæ, in nomine Pat. &c.

Aſpergat, & applicentur res benedictæ.

Benediétio ſalis pro animalibus.
H v. Adjutor. noſt. &c.
linn.
Oremus.

mn.
Deus cœli & terræ! pietatem tuam per ſan-
tum ac tremendum Filii tui nomen ſuppli-
citer deprecamur: ut in hanc creaturam ſalis
bene † dictionem infundas: ut animalia, quæ
ex eo acceperint, bene † diétio & ſancti † fi-
catio tua ab ægritudine, à diabolo, à malefi-
Ciis

400 Benedictiones.

ciis & ab omnibus malis te liberante, eripiat,
& te protegente euſtodiat. Per Chriſt.

AWpergatur.

Benedictio imaginum, ſeuſtatuarum Cbhri-
ſti aut aliorum Sanctorum.

v. Ad jutorium &c. Dominus vobiſcum. Ors-
mus.

Omnipotens „ſempiterne Deus, Majeſtatem
tuam ſuppliciter exoramus: ut ſtatuam,
ſeu imaginem hanc, in qua gloriofiſſima figu-
ra (Filii tui, Domini noſtri Ftn Chriſti) aut
Sancéti, vel Sanctæ N. ſculpta (vel depicta)
eſt, bene-Pdicere, & ſancti-pficare digneris,
ut quicunque coram ipſa ad te adorandum &
ſanétum Nomen invocandum ſeſe devotè incli-
naverint, atque oraverint, à eunctis malis atque
periculis liberentur, & quidquid juſte petie-
rint, obtinere mereantur. Per Chriſtum Dom.

Benedictio Roſarii, vel numismatis
cum indulgentia, quando annecti poſ-
ſunt ex conceſſione ſummi Pontificis;
ſi non poſſint annecti, omittantur ea,
quæ includuntur in parentheſi.
v. Ad jutorium noſtrum &c.
Oremus.
DEus, qui de beatæ Mariæ Virginis utero
Verbum tuum Angelo nunciante carnem
ſuſcipere voluiſti, ut nos eriperes de poteſta-
te

.

deunt, er

.
Utunnn

Gonn.

☛

Benedictiones. 401

te diaboli; obſecramus immenſam clementi-
am tuam: ut hoc roſarium (Numiſma, vel cru-
cem) Bene -†. dicas, & ſancti fices, eique tan-
tam infundas virtutem Spirits ſancéti: ut qui-
cunque illud portaverit, aut in domo reveren-
ter tenuerit (indulgentias, quas ex conceſſio-
ne ſanéctæ Sedis Apoſtolicæ eidem anneéti-
mus, lucrari valeat) atque ab omni hoſte &
facturis ſemper & ubique in hoc ſæculo libe-
rari, & in exitu ſuo à Beatiſſima Virgine &
Sanctis Angelis plenus bonis operibus tibi
præfentari mereatur. Per eundem &c.

Aſpergatur.

Benedictio cujuscunque rei, tam come-
ſtibilis, quàùm non comeſtibilis, etiam
medicinæ.
v. Adjutorium noſtrum &c.
Oremus.
Bene † dic Domine creaturam iſtam N. ut
ſalutare remedium ſit homini, quem pre-
tioſo ſanguine redemiſti; & præſta per invo-
cationem S. Nominis tui: ut quisquis eàâ uſus
fuerit, benedictionem recipiat atque ſalutem,
atque contra omnes morbos, ac univerſas in-
ſidias diaboli & inimicorum tutamen ſit. Et
ego N. tuus Sacerdos in Nomine tuo hanc crea-
turam bene-Pdico, atque ſancti fieo; ut ſit ſa-
Jutare remedium utentibus, & fit deſtruétio
& expulſio omnium facturarum & diabolorum
in nomine Patris &c. Aſpergatur.
Bene-

402 Benedictiones.

Benedictio Candelæ.
v. Ad jutorium &c.
Oremus.
LDmine JEſu Chriſti Fili Dei vivi, bene-Pdic
candelam iſtam, & infunde ei per virtu-
tem S. cru-pcis benedictionem cœleſtem: ut
quibuscunque in locis accenſa fuerit, diſce-
dant principes tenebrarum cum omnibus mini-
ſtris ſuis ab habitationibus illis, nec præſumant
amplius moleſtare ſervientes tibi omnipotenti
Deo, qui vivis &c.

Aſpergatur. *

Benedictio Crucis portatilis.
v. Adjutorium noſtrum &c.

Oremus.

O'nipotens DEus, qui per crucem Filii tui
Domini noſtri IEſu Chriſti mundum redi-
mere voluiſti; hanc crucem tuâ dexterâ be-
ne-Pdicere digneris: ut portantibus illam ani-
mæ pariter S corporis proſperitatem confe-
rat ſalutarem. Sitque infirmis eam in manu,
aut ſuper peétus habentibus contra omnes dia-
bolicas inſidias tutamentum. Per eundem Chri-
ſtum Dominum noſtrum. Amen.

Apergens crucem dicat:
Ganctificetur hoc ſignum crucis in nomine

Pa-ptris, & Filii, & Spiritůs †+ S. & be=-
ne-

—
etibetban
ſites l9,
6benetſctio
enusthbin tub

. unns, E
Domimum,
gülocs. Virtus
Dtend Dhidi &
Uthngi
incti 4npe
lnpomine
inrd Anen,
Aeugnen.
Mnedi
ifriimmdnn
wmdace,

nubfen,
ſut, ,
Nnisni
kereinman

onnient

Benedictiones. 403

nediéctio crucis, in qua ſalus mundi pependit,
ſit in illo: ut portantes eam propter Deum in-
veniant corporis & animæ ſanitatem. Per
Chriſtum Dominum noſtrum, Amen.

Benedictio herbarum pro animalibus.
Omnipotens DEUS, has herbas replere di-

gneris benedictionibus tuis, prout ego
N. Sacerdos tuus in tuo S. Nomine Tetragram-
mato, eas exorcizo † benedico † ſar ti ficoP
Sint bene † dictæ & ſancti ficatæ ad fugan-
dos dœmones, ad deſtruendum omne malefi-
cium, & ad annihilandum incantamentum, li-
gamen, facturas, & omnia opera Sathanæ à
corporibus hominum, ab animalibus, & à qui-
busvis locis. Virtus nominis JEſu per inter-
ceſſionem S. Ubaldi & S. Antonii de Padua ſit
ein his herbis: ut fugiant maligni Spiritus, &
inhabitent ſancti Angeli Dei ad conferendam
ſanitatem. In nomine Pa-ptris, & Fi-Plii, &
Spiritus † S. Amen.
Aſpergantur.

Benedictio panis.
v. Adjutorium noſtrum &c. Oremus.
omine Sancte, Pater omnipotens, æ;
terne Deus, benedicere † digneris
hunc panem tuâ ſanctà ſpirituali Bene-
dictione: ut ſit omnibus ſumentibus ſa-
lus mentis & corporis; atque contra om-
nes

404 Benedictiones.

nes morbos, & univerſas inimicorum?
inſidias tutamen. PerDominum noſtrum?
JEſum Chriſtum Filium tuum, panem
vivum, qui de cœlo deſcendit, & dat vi- U
tam & ſalutem mundo, & tecum vivit!

& regnat in unitate Spirit.. ,
lllfrin
Aſpergatur. a
Benedictio loci. lovimuſun
v. Adjutorium noſtrum &c. Oremus. luurei

enedic † Domine Deus omnipotens pint gem
locum iſtum: ut ſit in eo ſanitas, amhn!
caſtitas, victoria, virtus, humilitas, bo- dreelhn,
nitas, & manſuetudo, plenitudo legis, & uiun g
ratiarum actio, Deo Patri & Filio, &, antent
SBpiritui Sancto; & hæc Benedictio ma-
neat ſuper hunc locum, & ſuper habitan-
tes in eo, nunc & in omnia ſæcula ſæcu-
lorum. Amen.

Mergatur.

Benedictio indumenti.
v. Ad jutorium noſtrum &c. Oremus.
Domine JEſu Chriſte, qui tegumen
noſtræ mortalitatis induere digna-

tus es; obſecramus immenſam largitatis
tuæ

e, ca:
Penedictiones. 405

nm tue abundantiam; ut hoc genus veſti-

menti ita bene † dicere, & ſancti † ficare
digneris; ut qui illud aſſumere intendit
exteriuùs, te intus veraciter induere me-
reatur. Qui vivis. AMpergatur.

Ordo ad faciendam aquam benedictam
— ex Miſſali.
v. Adjutorium noſtrum in nomine &c.
m Exorciſmus Salis.

Xorcizo te, creatura ſalis, per Deum vi-
vum, per Deum † verum, per Deum †
ſanétum: per Deum, qui te per Eliſæum Pro-
phetam in aquam mitti juſſit, ut ſanaretur ſte-
rilitas aquæ : ut efficiaris ſal exorcizatum in
ſalutem credentium: & ſis omnibus ſumenti-
bus te ſanitas animæ & corporis: & effugiat
atque diſcedat à loco, in quo aſperſum fueris,
omnis phantaſia & nequitia vel verfutia dia-
bolicæ fraudis, omnisque ſpiritus immundus.
adjuratus per eum, qui venturus eſt judicare vi-
vos & mortuos & ſæculum perignem R. Amen.

Cremus.

ITmmenſarm clementiam tuam, omnipotens æ-
terne Deus, humiliter imploramus, ut hane
ereaturam ſalis, quam in uſum generis huma-
ni tribuiſti, bene-gdicere & ſanéti-pficare tuâ
pietate digneris: ut ſit omnibus ſumentibus
ialus mentis & corporis: & quidquid ex eo
e ta-

406 Benedictiones.

tactum vel reſperſum fuerit, careat omni im-
munditia, omnique impugnatione ſpiritalis ne-
uitiæ, per Dominum noſtrum JEſum Chri-
um filium tuum.

Ewxorciſimus aquæ.

xXxorcizo te, creatura aquæ in nomine Dei †
Patris omnipotentis, & in nomine JEſu 6e0
Chriſti Filii ejus, Domini noſtri, & in virtute MWα
ſpiritůs † ſancti: ut fias aqua exorcizata ad Me! l
effugandam oninem poteſtatem inimici, & i-⸗ (5ſdnid
ſum inimicum eradicare & explantare valeas

elufni,

cum angelis ſuis apoſtaticis, per virtutem e- mn lſeun.
jusdem Domini noſtri JEſu Chriſti, qui ventu-
rus eſt judicare vivos & mortuos & ſæculum Den
per ignem R. Amen.
Oremus.

Dieus- qui ad ſalutem humani generis, ma-
xima quæque Sacramenta in aquarum ſub-
ſtantia condidiſti: adeſto propitius invocatio-
nibus noſtris, & elemento huic multimodis
purificationibus Præparato, virtutem tuæ be-
nePdictionis infunde, ut creatura tua myſte- Mgn
riis tuis ſerviens, ad abigendos dæmones,
morbéôsque pellendos, divinæ gratiæ ſumat
effeétum: ut quidquid in domibus vel in lo-
cis fidelium hæc unda reſperſerit, careat om-
ni immunditiàâ, liberetur à noxa: non illie re-
ſideat ſpiritus Peſtilens, non aura corrumpens:
diſcedant omnes inſidiæ latentis inimici:
ſiquid eſt, quod aut incolumitati habitantium
invidet aut quieti, aſperſione hujus aque ef-

Venedictiones. 407

e fugiat, ut ſalubritas per invocationem ſanéti
un Nine tui nominis expetita , ab omnibus ſit impug-
IG nationibus deſenſa. er Dominum noſtrum
JEfum Chriſtum.
HBic mittit ſal in aquam in modum T dicendo
ſeimel:

Commixtio ſalis & aquæ pariter fiat in
nomine Pa † tris, & Fi † lii, & Spiri-
tůs † Sancti, Amen.

v. Dominus vohiſcum.

Oremus.

Dieus invictæ virtutis auctor & inſuperabi-
lis Imperii Rex, ac ſemper magnificus
Triumiphator: qui adveriæ dominationis vires
reprimis: qui inimici rugientis ſævitiam ſu-
peras: qui hoſtiles nequitias potenter expug-
nas: te Domine trementes & ſupplices depre-
camur ac petimus, ut hanc creaturam ſalis &
aquæ dignanter aſpicias, benignus illuſtres:
pietatis tuæ rore ſanctifices: ut ubicunque
fuerit aſperſa, per invocationem ſanéti nominis
tui omnis infeſtatio immundi ſpiritûs abigatur:
terréêrque venenoſi ſerpentis procul pellatur:
& præſentia ſanéti ſpiritůs nobis miſericçordi-
am tuam poſcentibus ubique adeſſe digne-
tur, per Dominum, in unitate ejusdem ſpiritus
ſancéti &c.

§ Be-

408 Benedictiones.

Benedictio Wumismatum S§. Benedi-
Gi, quæſteri debet d Sacerdotibus poſt
Mitſam, antejuam Sacra Para-
menta deponant.

v. Adjutorium noſtrum &c. Oremus.

Deus omnipotens, bonarum virtutum da-
tor, & omnium benedictionum largus
infuſor, ſupplices te rogamus: ut manibus
noſtris opem tuæ benediétionis infundas, &
hæc numismata cum charaéteribus ac literis
ad abigendos dæmones, morbésque pellen-
dos tuâ revelatione præparatis, virtute S. Spi-
ritůs bene † dicere digneris: & omnibus eis 4
utentibus ſanitatem mentis & corporis, &
gratiam ſanétificationis benignus concede; ut
in conſpeétu tuo ſancti & immaculati appa- /
reant & inſidias latentis inimici per auxilium
miſericordiæ tuæ clementer effugiant. Per iuun
Dominum noſtrum &c.

Oremus.
Dmine JEſu Chriſte, qui voluiſti pro mun-

di redemptione de virgine naſci, circum-
cidi, à Judæis reprobari, à Juda traditore oſ-
culo tradi, vinculis alligari, ſicut agnus inno-
cens ad victimam duci, atque ſpinis coronari,
clavis perforari, in cruce levari, inter Latro-
nes reputari, felle & aceto potari, ab homi-
nibus blaſphemari, lanceâ vulnerari & tandem
in cruce mori. Per has ſanctiſſimas poenas &
paſſiones tuas, quas ego indignus recolo, ſup- i

pli-

ee

Gtunn K ,
Nrerhtie⸗
1Nore

Nont,

Benedicttones. 409

pliciter te rogo: ut hæc numismata cum lite-
ris & charaéteribus bene † dicere & ſanctifi-
care digneris; ut de loco iſto & de domibus⸗-
ubi fuerint, & de omnibus, quicunque per il-
la invocaverint Sanétum nomen tuum, expel-
lantur omnes inſidiæ Diaboli & fraudes, & ma-
leficia & nocumenta; & ad priſtinam ſanitatem
atque ſalubritatem locum iſtum & omnes ha-
bitatores ejus, ubi numismata applicata fue-
rint, & omnes, quicunque ſignati fuerint hoc
ſigno ſanctificationis tuæ, perducere digneris,
fracto vinculo diaboli & cujuscumque gentis
malignæ. Amen.

Alkergantuy. Benedictio Dei Patris † & Filii
P & Spiritũs † Sancti deſcendat ſuper iſta
numiſmata & maneat ſemper. Amen.

Moaus applicandi eſt, ut tale numisma vel
collo ſuſpendatur, vel alids vortetur, vel
in vas aquœ dejiciatur, unde animalia potentur &
laventur, vel imponatur, ad limina, vel poſtes aut
aliâs affgatur vel defodiatur cum ſirmiſſima ſi-
ducia in Nomine Eſu & meritis S. Ben edicti.

Benedictio Schedarum Evangelii S&. Joan.
& in quibus variæ benedittiones.
v. Adjutorium noſtrum &c. Oremus.
Dmine ſancte, Pater omnipotens, qui per
ſanéctos Evangeliſtas & Apoſtolos tuos no-
vi Teſtamenti Filii tui paginam ſcribi voluiſti⸗
has ſchedulas, in quibus S. Evangelium, &
variæ benedictiones, bene-Pdicere & ſancti-
S8 2 ſficare

410 Benedictiones.

ficare digneris: ut quicunque ſuper ſe porta-
werit, vel aliter applicaverit, ita miſericordi-
am tuam gaudeat adfuiſſe, ut ab omni infeſta-
tione Diabolicà & maleficorum hominum no-
cumento liberetur, per te Deus, qui Trinus in

Perſonis, Unus in eſſentia, æqualis vivens in

Sæcula ſæculorum. R. Amen.
Aſpergantur.

Ritus cingendi chordigeros §. Franciſci. NNe d

Peſ inſtruttionem: Cingat te Dominus cingu-
lo Ordinis noſtri ad invocationem Sanétiſ-
ſimi nominis ſui, & Beatiſſimi Patris noſtri
Franciſci, quo poſſis recordari vinculorum &
paſſionis JEſu Chriſti & ſervire ad opera pie-
tatis. Per eundem &c.

Oremus.
Domine JEſu Chriſte, lux vera de lumine ve-

ro, quæſumus clementiam tuam, ut per

interceſſionem Beati Patris noſtri Franciſci,

confeſſoris tui, mentem & cor famuli tui (fa-

mulæ) illumines: ut tibi caſto corpore famu-
letur, & corde mundiſſimo jugiter placeat.
Qui vivis &c.

ADDITAMENT A.

Si Sacerdos in Dominica, vel in Feſto ce-
lebret ſolus ſine concione in pago vel a-

lio loco, poſt Miſſjam in cornu Evange-

lii versus populum legat Evangeliun:

poſtea

tlched

Die gemeine Beicht. 411

poſten Klectens oret cum bobulo Lita-
niam de omnilus Sancktis, vel alias, &☚
preces ſeguentes.

Die gemeine Beicht.
KPch armer ſuͤndiger Menſch widerſage dem boͤ⸗
J ſen Feind, allen ſeinem Eingeben, Rath
und That. Ich glaube in GOTT den Vatter,
in GOTT den Sohn, und in GOTT den
Heil. Geiſt. Ich glaube gaͤnglich, was die all⸗
gemeine Chriſtliche Kirch befehlt zu glanben.
Mit dieſem H. Cathsliſchen Glauben beichte ich,
und bekenne GOtt dem Allmaͤchtigen, Mariaͤ
ſeiner Hochwuͤrdigen Mutter, allen lieben Hei⸗
ligen, und gebe mich ſchuldig, daß ich von meinen
kindlichen Tagenan biß auf dieſe Stund offt, und
viel geſuͤndiget hab mit Gedancken, Worten und
Wercken, und Unterlaſſung vieler guten Wercken:
wie dann ſolches alles geſchehen iſt, heimlich oder
offentlich, wiſſentlich oder unwiſſentlich, wider die
zehen Gebott, in den ſieben Tod⸗Suͤnden, an den
fuͤnff Sinnen meines Leibs, wider GOtt, wider
meinen Naͤchſten, und wider das Heyl meiner ar⸗
nen Seel. Solche, und alle meine Suͤnden ſeynd
mier leyd von Hertzen. Bitte darum demuͤthiglich
dich ewigen barmhertzigen GOtt, du wolleſt mir
deine Goͤttliche Gnad verleyhen, mein Leben ſri⸗
ſten ſo lang, biß daß ich alle meine Suͤnden moͤge
beichten und buͤſſen, deine Goͤttliche Huͤld erwerben,
und nach dieſem elenden Leben, die ewige Freud,
und Serligkeit erlangen. Derowegen klopffe ich an
mein ſuͤndiges Hertz, und ſpreche mit den offenen
⁸ 3 Suͤn⸗

, urnu

412 Allgemeines Gebett.
Suͤnder: O GOtt ſey mir armen Suͤnder gnaͤ⸗

dig, Amen.
Gebett.
Fuͤr das allgemeine Anliegen.

OTT, HErr himmliſcher Vatter, ſiehe an
mit den Augen deiner grundloſen Barm⸗
hertzigkeit, unſer Jammer, Elend und Noth, er⸗

barme dich uͤber alle Chriſtglanubige, fuͤr welche ice
dein eingebohrner Sohn, unſer lieber HErr und 6 i
Heyland JEſus Chriſtus in die Haͤnd der Suͤnder

williglich kommen, und auch ſein roſenfarbes Blut
am Stamm des H. Creutz vergoſſen hat: durch „
dieſen HErrn JEſum wende ab, gnaͤdigſter Vat⸗ AMaunifin
ter, die wohlverdiente Straf, gegen waͤrtige und
zukuͤnfftige Gefaͤhrlichkeiten, ſchaͤdliche Empoͤrungen
und Kriegs⸗ Ruͤſtung, Theurung, Kranckheiten,
und betruͤbte armſeelige Zeiten. Erleuchte auch,
und ſtaͤrcke in allem Guten geiſtliche und weltliche
Oberſte und Regenten, damit ſie alles foͤrderen,
was zu deiner goͤttlichen Ehr, zu unſerem Heyl,
zu gemeinem Frieden, und Wohlfahrt der Chri⸗
ſtenheit gedeyen mag. Verleyhe uns, O GDtt
des Friedens, rechte Vereinigung im Glauben, ohne
alle Spaltung und Zertrennung. Bekehre unſere
Hertzen zu wahrer Buß, und Beſſerung unſeres
Lebens. Zuͤnde an in uns das Feuer der Lieb, gib ei⸗
nen Hunger und Eyfer zu aller Gerechtigkeit, da⸗
mit wir als gehorſame Kinder im Leben und Ster⸗
ben dir angenehm und wohlgefaͤllig ſeyn. iao, Eins
Wir bitten auch, wie du wilſt, O GOtt, daß egeſl
wir bitten ſollen fuͤr unſere Freund und Feind.eu
Ge⸗

Geben. Aczus oontritionis ante celeb. Milſſæ. 413
emeneie Geſunde und Krancke, fuͤr alle Betruͤbte und elen⸗
de Chriſten, fuͤr Lebendige und Abgeſtorbene.
Dir ſeye einmahl anbefohlen, O HErr, all un⸗
ſer Thun und Laſſen, unſer Handel und Wandel,
e llgg unſer Leben und Sterben: Laß uns nur deiner
Gnaden hie genieſſen, und dort mit allen Auser⸗
Dwaͤhlten erlangen, daß wir in ewiger Freud und
Seeligkeit dich loben und ehren moͤgen. Das ver⸗
leyhe uns, HErr himmliſcher Vatter, durch JIE⸗
ſum Chriſtum deinen lieben Sohn, unſern HErrn
und Heyland, welcher mit dir und dem H. Geiſt
gleicher GOtt lebt, und regiert in Ewigkeit,
men.

Actus contritionis ante ceiebrationem
Miſſiæ.
L)eus miſerlcordiæ, Deus pietatis, De-
us indulgentiæ! ego miſer & indi-
gniſſimus peccator coram tuàâ ſanctiſſimâ
Majeſtate humillimè dico meam culpam,
meam maximam culpam de omnibus pec-
catis meis, unquam & unquam commiſ-
ſis. O Domine, tibi ſoli peccavi, &
malum coram te feci! Ego odi & dete-
ſtor omnia peccata; Ego doleo pec-
câſſe, doleo ob amorem Tuè, Domini
mei & Dei mei offenſi, quem ſuper om-
nia amo, & in æternum amare deſidero.
Accedere volens ad altare peto humil-
§ 4 limè

0H

414 Brevis praparatio l
nnl
limè veniam atque remifſionem. Deus mi Malll
propitius eſto mihi peccatori! Mni, in ne
Brevis prataratio ad Miſſam. Minn
Ego volo celebrare miſſam &c. pag. 79. aiscmmin
Ant. Ne reminiſcaris Domine delicta n

mea, vel parentum meorum; neque vin- un

dictam ſumas de peccatis meis.

Plalmus 115. In hurrn

redͤlai⸗ propter quod locutus ſum: Hy dni, Do
ego autem humiliatus ſum nimis. ummmme⸗
Ego dixi in exceſſu meo: omnis ho- jlm
mo mendax.
Quid retribuam Domino: pro omni-
bus, quæ retribuit mihi?
Calicem ſalutaris accipiam: & nomen
Domini invocabo.
Vota mea Domino reddam coram om-
ni populo ejus: pretioſa in conſpectu
Domini mors Sanctorum ejus.
O Domine, quia ego ſervus tuus, ego
ſervus tuus & filius ancillæ tuæ.
Dirupiſti vincula mea: Tibi ſacrifica-
bo hoſtiam laudis, & nomen Domini in-
vocabo.
Vota mea Domino reddam in con-
ſpectu

ſiscinnd
inte lig
5

35

tyn 9
Rſ

Tftonen
CCtor
Nl. ir
ihn ſe
Donine
buun,emne
i
Uhoun
Ned nliel
nie

elet.
l: Thitn

1

ad Wiſſam. A415

ſpectu omnis populi ejus: in atriis do-
mus Domini, in medio tui Jeruſalem.
Gloria.
Plalm. 129.

De profundis clamavi &c. pag. 189.
Ant. Ne reminiſcaris Domine &c. ſu-
bprd.
yrie eleiſon, Chriſte eleiſon. Kyrie
eleiſon. Pater noſter.
V. Ego dixi, Domine miſerere mei.
H. Sana animam meam, quia peccaviti-
bi. v. Convertere Domine aliquantu-
lum. . Et deprecare ſuper ſervos tuos.
Y. Fiat miſericordia tua Domine ſuper
nos. . Quemadmodum ſperavimus in
te. V. Sacerdotes tui induantur juſtiti-
am- B. Et Sancti tui exultent. v. Ab oc-
cultis meis munda me Domine. g. Et ab
alienis parce ſervo tuo. v. Domine ex-
audi orationem meam &c.
Oremus. .
Aes tuæ pietatis, mitiſſime Deus,
inclina precibus noſtris, & gratiâ
Sancécti Spiritùs illumina cor noſtrum: ut
tuis myſteriis dignè miniſtrare, téque æ-
ternâ charitate diligere mereamur.
8 §5 Con-

416 Previs præharatio ad WMiſſam.

Conſcientiam meam, obſecro Domi-
ne, viſitando purifica: ut veniens Do-
minus noſter Eſus Chriſtus Filius tuus
paratam ſibi in me inveniat manſionem.
Omnipotens & miſericors Deus, hu-
militatis meæ preces benignus intende;
& me famulum tuum, quem nullis ſuffra-
gantibus meritis, ſed immenſà clemen-
tiæ tuæ largitate cœleſtibus myſteriis ſer-
vire tribuiſti, dignum ſacris altaribus fac
miniſtrum: ut quod meâ voce depromi-
tur, tuâà ſanctificatione firmetur. Per
Dominum noſtrum.
Pater de cælis Deus, miſerere mei. Fi-
li Redemptor mundi Deus, miſere-
re mei. Spiritus Sancte Deus miſerere
mei. S. Trinitas, unus Deus miſerere
mei, mihique gratiam Sanctificationis
tuæ infundere digneris: ut dignè offe-
ram divinæ Majeſtati tuæ Sanctiſſimum
Miſſæ Sacrificium, idque offero ad in-
tent.., in bonor.. vel pro defunct..
Sancta Maria Dei Genitrix, omnes San-
cti Angeli, omnes Sancti & Sanctæ Dei
noſtri pro me intercedere dignemini: ut
dignè celebrem Sanctiſſimum ſacrificium

Miſſæ. Amen.
Gra-

inal iſ

3 Obſeero D

t fentene

l

Gratiarum Actio poſz Micſam. 417

CRATIARIM ACTIO POST
MIS AlW.

Ant. Trium puerorum cantemushym-
num, quem cantabant Sancti in camino
ignis benedicentes Dominum.

Canticum trium puerorum.

Benedicite omnia opera Domini Domi⸗-
no Ec.

Pflalmus 150.

Lrs Dominum in Sanctis ejus:
Laudate eum in firmamento virtu-
tis ejus.
Laudate eum in virtutibus ejus: Lau-
date eum ſecundum multitudinem mag-
nitudinis ejus.
Laudate eum in ſono tubæ: Laudate
eum in Pſalterio & cithara.
Laudate eum in tympano & choro:
Laudate eum in chordis & organo.
Laudate eum in cymbalis bene ſonan-
tibus: Laudate eum in cymbalis jubila-
tionis; omnis Spiritus laudet Dominum.

Gloria.

Ant. Trium puerorum &c. Juprd.
8 6 Kvyrie

418 Cratiarum Aäctio poſt Miſſam.

yrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie.
Pater noſter.
v. Confiteantur tibi Domine omnia
opera tua. g. Et Sancti tui benedicant ti-
bi. Y. Exultabunt Sanéti in gloria. g.
Lætabuntur in cubilibus ſuis. Y. Non
nobis Domine, non nobis, ſed nomini
tuo da gloriam. y. Domine exaudi Ora-
tionem &c.

Oremus.

L)eue qui nobis ſub Sacramento mi-
rabili paſſionis tuæ memoriam re-
liquiſti; tribue, quæſumus, ita nos cor-
poris & ſanguinis tui ſacra myſteria ve-
nerari: ut redemptionis tuæ fructum in
nobis jugiter ſentiamus, qui vivis &.
Anima Chriſti ſanctifica me. p. 85.
Catias tibi ago, Pater omnipotens
æterne Deus, quòd me gratià tuâ
Sacerdotem nullis meis meritis, ſed ſolâ
dignatione miſericordiæ tuæ ſatiare dig-
natus ſis pretioſo corpore & ſanguine
Filii tui, Domini noſtri Eſu Chriſti. Pre-
cor te: ut ad illud ineffabile convivium
me perducere digneris, ubi Tucum Fi-

lio tuo & Spiritu S. Sanctis tuis es lux

Ve-

Gumm4.

ens N

7
1

Gniatbiab⸗
Ciuot
ynentun

tſteeeitn .

Al tui bedete
nini
ibuu ſie
nodis l
Ponmeen

.

pore E
ſiuce
ſabilenne
, Ii idn
nctond

Gratiaruim Actio poſt Miſſum. 419

vera, ſatietas plena, & gaudium ſempi-
ternum.
Gratias tibi ago, Domine JEſu Chri-
ſte, Fili Dei, quòd me Sacerdotem tuum
ad menſam dulciſſimi convivii tui admit-
tere dignatus ſis. Sit mihi hoc ſacrum
Convivium ſalus animæ & corporis, ſit
augmentum gratiæ, & pignus futuræ glo-
riæ. .
Gratias tibi ago, Spiritus Sancéte De-
us, quod ego miniſter Chriſti ſanctiſſi-
mum Corpus Domini noſtri Eſu Chri-
ſti virtute tuà conceptum, & ex Maria
Virgine natum ſuſcipere meruerim. O
Sanctificator & glorificator animarum!
deſideratum ſalutaris ſacrificii præſta ef-
fectum; da virtutis meritum, da ſalutis
exitum, da perenne gaudium, Amen.
O Sanctiſſima Trinitas, hoc Sacrifici-
um, quòd oculis tuæ Majeſtatis indignus
obtuli, tibi ſit acceptabile ſecunduùm ap-
plicationem à me factam. Concede pro-
pitius, ut quod fideliter petimus, effi-
caciter conſequamur per Chriſtum Do-
minum noſtrum. Amen.
Benedicat me omnipotens Deus, Pa-
ter & Filius & Spiritus S. &c.
8 7 ITI.

= . . Hiuere
4²⁰ Canticum Zacharia.

ITINERARIUM

Itinerans in inſo itineris ingreſſu, ſi

—. 7. 0
Jolus fuerit, dicat, guxz ſeguuntur, in iten nien
ſingulari ſicum Sociis, in plu- ſtei
rali, Ant. In viam Turele,
Acis zemortiſeden
Benedictue Dominus Deus Iſraël, quia immun in
viſitavit, & fecit redemptionem Uraleni
plebis ſuæ: t hüm.
Et erexit cornu ſalutis nobis, in do- W omn
mo David pueri ſui. n, & Ae

Sicut locutus eſt per os ſanctorum, MWmaanmin d
qui à ſæculo ſunt, prophetarum ejus: t,Cgaue
Salutem ex inimicis noſtris: & de ma-
nu omnium, qui oderunt nos.
Ad faciendam miſericordiam cum pa-
tribus noſtris: & memorari teſtamenti

UMter nol
ſre ſe

ſui ſancti. lmeamlume
Jusjurandum, quod juravit ad Abra- Ime m.
ham patrem noſtrum, daturum ſe nobis. Mhrobe

A

Ut ſine timore de manu inimicorum
noſtrorum liberati, ſerviamus illi.
In ſanctitate & juſtitia coram ipſo,
omnibus diebus noſtris.
Et tu puer, Propheta Altiſſimi voca-
beris:

Afre
mansinn
Aumn ppot
n Domin
uniter ie

Itinerarium. 4²1

beris: præibis enim ante faciem Domini
parare vias ejus:
u e Ad dandam ſcientiam ſalutis plebi e-
Im, jus, in remiſſionem peccatorum eorum:
Ber viſcera miſericordiæ Dei noſtri:
In in quibus viſitavit nos, oriens ex alto:
Illuminare his, qui in tenebris, & in
umbra mortis ſedent; ad dirigendos pe-
des noſtros in viam pacis.
Gloria Patri.
Ant. In viam pacis & proſperitatis
dirigat nos omnipotens & miſericors
Dominus, & Angelus Raphaël comite-
tur nobiscum in via, ut cum pace, &
ſalute, & gaudio revertamur ad propria.
Kyrie eleiſon. Chriſte eleiſon. Kyrie
eleiſon. Pater noſter.
V. Salvos fac ſervos tuos. . Deus
meus ſperantes in te. Y. Mitte nobis
Domine auxilium de Sancto. . Et de
Sion tuere nos.
y. Eſto nobis Domine turris fortitu-
dinis . A facie inimici. v. Nihil pro-
ficiat inimicus in nobis. . Et Filius ini-
quitatis non apponat nocere nobis. y.
Benedictus Dominus die quotidie. ..
Proſperum iter ſaciat nobis Deus Salu-
tari-

42² Itinerarium.

tarium noſtrorum. Y. Vias tuas Domi-
ne demonſtra nobis. . Et ſemitas tuas
edoce nos. Y. Utinam dirigantur viæ
noſtræ. . Ad cuſtodiendas juſtificatio-
nes tuas. Y. Angelis ſuis Deus manda-
vit de te. ;. Ut cuſtodiant te in omnibus
viis tuis. 7. Domine exaudi orationem
meam. E. Et clamor meus ad te veniat.
Y. Domimus vobiscum. .. Et cum Spi-
ritu tuo.

Oremus.

eus, qui filios Iſraël per maris me-
dium ſicco veſtigio ire feciſti, qui-
que tribus Magis iter ad te ſtellà duce
Pandiſti: tribue nobis, quæſumus, iter
proſperum tempusque tranquillum: ut
Angelo tuo Sancto comite, ad eum,
quò pergimus, locum, ac demum ad æ-
ternæ ſalutis portum pervenire feliciter
valeamus per Chriſtum Dominum no-
ſtrum. Procedamus in pace. . In No-
mine Domini, Amen.

Matutinum jurta Direktorium Ro-
manumn recitari poteſt pridie.

20.

rabnnd
1. 1 utr

eluun thodin

1. 4 (ut. .
vehn; 6i.

1 (u 11.
4 (ud. 1

lun
U tl.

zCut:

AAliendon.

oammerum
menn well

Aiend i
Eü eninens el

Ihumn.

riu,

Liebs⸗Werbindnuß mit Gtt. 423

20. Jan. I. Quadr. 12. Aug. 2. Quad. p.
13. Feb. 2. Quad.p. 2dam 3tiam
I. Mart. 3. Quad. 7. Sept. I. Quadr.

18. Mart. Horâ 3tiä. [24. Sept. Horà Ztiâ.]

4. April. I. Quadr.
20. Ap. 2. Quad. p. 20. Oct. 2. Quad. p.
3tiam. 2dam
10. Maji 3. Quadr. . Nov. I. Quadr.

13. Océt. 3. Quad.

8. Junii. Horà 4ta. 15. Decemb. Horâ adâ.
30. Jul. 3. Quadr.
Ad ſciendum, quota ſit Luna.

omputa numerum Epactæ anni currentis,
numerum menſium à Martio ad curren-
tem numerum dierum menſis currentis &
numerus inde conſurgens eſt dies Lunæ, ſive
menſis lunarum, ſi non excedat numerum tri-
ginta; ſi verò excedat, triginta abjice, & nu-
merus remanens eſt luna juxta Martyrologi-
um Romanum.

Liebs:Verbindnus
Mit

GO TT,
Und dem Goͤttlichen Willen,

Gà Taltzeit zu lieben, und den Goͤtt⸗
lichen Willen zu uͤben.
Gtt bißweilen lieben, iſt das groͤſte

4²4 Liebs⸗Verbindnus

Gebott Matt. 22. Du ſolſt den HοErrn
deinen GOrt lieben von gantzem dei⸗
nem Hertzen, von gantzer deiner Seel:
GOtt allzeit nach Moͤglichkeit lieben, iſt
die hoͤchſte Vollkommenheit und Verdienſt;
Dann SGtt iſt die Lieb, und wer
bleibet in der Lieb, der bleibet in
GOtt, und Gtt in ihm. I. Joan. 4.
Der Err beſchuͤtzet alle, die ihn lie⸗
ben. Pſalm. 144.

Gebett.

Bey Annehmung der Liebs⸗Ver⸗
bindnuß, auch ſonſten oͤffter zu
betten.
Aberliebſter HErr und GOtt! ich N.
nehme an die Liebs⸗Verbindnuß, mit
veſten Vorſatz, dich meinen HErrn und
GOtt beſtaͤndig zu lieben, und zu thun
deinen heiligen Willen. Hierzu begehre
ich deine Goͤttliche Huͤlff und Beyſtand,
Amen.
Aäctus Amoris & doloris quotidianus.
G OTT Himmels und der Erden,
mein HErr und GOtt !! ich deine un⸗
wuͤrdige Creatur liebe dich von garnen
Her⸗

nds

dſidenzs

n gerten

gerdeteg⸗
tundr
Lieb, Ur 1
der blie
hn. e

Leebo⸗Pe

iferzr

VX
Chcſe

Perbendene

mit GOtr. 425

Hertzen, von gantzer Seel: weil du biſt
der eine und wahre GOtt, das hoͤchſte
und aller Lieb⸗wuͤrdigſte Gut. Dieſe mei⸗
ne unvollkommene Lieb vereinige ich mit
der vollkommneſten Lieb, mit welcher dich
jemahl eine Creatur geliebt hat, und lie⸗
ben kan; Ig mit der unbegreifflichen Lieb,
mit welcher du ſelbſt dich liebeſt von Ewig⸗
keit. Aus ſolcher vereinigter Lieb, O
mein GOtt! haſſe ich alle Suͤnd. O
mein GOtt! es thut mir leid, daß ich ge⸗
