Sic non legimus , novem

Dawl

3lios qui ad gratias agendas non redierunt , fa-

p

matos etam fuiffe in animo , quemadmodum

OTRUR

Samaritano gratias agenti feliciter obtigit , ut-

zl

i fs

?

poté cui Chriftus. dixit , Vade quia fides tua te

falvum fecit ; mundatos novem fuiffe in cor-

made

j

pore non animá , non paucorum interpretum

Viv

Ícripturz affertio eft. . Ut ergó DEI tibi benevo-

u

lentiam magis concilies , adque majora indies

beheficia recipienda tc reddas capàcem, pro ac-

ceptis beneficiis preteritis te gratum exiftere

oportet, Si per veram confeílionem , ac cor-

dis contritionem femel es mundatus , ftude fu-

£* priorum vitiorum , magnz enim gratitudi-

nis fignum eft vitare firmiter nova ergà benefa-

"T

€rem offenfe occafionem : procide dein hu-

mili gratoque animo coram JESU, & fi non vo-

gniþcan y

«e magná , pio faltem cordis affectu gratias illi

t ü J

| age ob tuorum remiflionem peccatorum ; ma-

fl

gnifica fuaviffimam illius bonitatem , quod te

oblm'fü

1]

» pra tot millenis peccatoribus aliis , in ftatu

W)Ci

uxm )!

difgratiz relictis mundate fit

M

Wnd

'dignatus.

um

E

"

D

Cca4

Mabrg

4et

48 )e( 89

" t

MEDITATIO

; e,,mponli

Pro Dominicá decimá

z mhdque

quartà pof -

j

Pentecoften.

'Thema.

E

1

n

2 ïgxtiblp!IUï

Non poteftis D EO fervire €9 Mammose.

atth, j ol

6. v. 24.

qui a

"Onfidera : Dominum JESUM tanquam belli ij tt

Ducem 1lrenuiffimum , qui mundum car- rj 2yi

nem & diabolum debeliaturus , . milites utiquä-ämgü,:b/b

defiderat fortes & magnanimos : verum , qui jjjrttr:

divitiis inhiant animumque bonis terrenis affi- iv

unt , effaeminatos effe & ad fpiritualem lu&tam ; n

incapaces , docet docuitque experientia : deficit jj hia

enim fortitudo ad vera virtutum opera, eo ip aptpet

quod abundat cupiditas temporalium. — Fortis-

fimi Ifraelitz Num. 21. mirabilem de Chananzis

M

victoriam reportant', & dum victores gradiun-

tur, incipiunt faflidire eremi paupertatem &

!

JEgyptiorum bonis inhiare : & tedere carpit po-

N

pulum irinevis ac. laboris , 1

ocutusque contra Do« h

'pM i

suinum Q6 Moyfem , ait: cur eduxifti mos de E- - wwl

gypto' ut moreremur iz folitudine ? deeff paris, wjjy

zon funi aqué , amima moftra jam waufeat fupet ii

cibo ifto leviffimo : quamobrem mifit Dóminusin w

populum ignitos fevpentes , ad quorum plagas

" r

m

snortes plarimorum &c. en !

. qui ánteà civitate$ j

n

l

& regna fortiter expugnarunt , à ferpentibus ,(

I t

1

ercuti miferi interimuntur : übi eft illa fortitus ;

UR

Át

'

do vaftatrix urbium ?. cur non defendit eos à i,

m

l

u

Ierpentibus ? fané ex quo ZEgyptiorum borzof li

ldy

iv

$9 )o( 89

409

um memoria mentes eorum fübiit , eupiditas-

ue temporalium fubintravit , vera fortitudo pe-

M

pit, nihilque poffunt agere ; quo à ferpenti-

bus cuftodiantur.

Serviat tibi Religiofe hoc

Wraelitarum infortunium pro doctriná ,. certo-

ue tibi perfuafum habe, non te dià victorem

"

effe manfurum contrà mundum , carnem & fer-

t

pentem antiquum , fi violato paupertatis voto,

reculas & terrena affectare incipis ; terrenorum

um d

enim appetitus animum à DEO , qui animz

litt g

vitus eft , abítrahit , confequenter terga hcfli-

t j

bus tuis vertes : ne ergó tam manifefto te falu-

Tij 4j

tis periculo exponas , firmum fac propofitum,

nlln

paupertatis voluntariz virtuti infiftendi , & ut

ji. d

bonz hujus voluntatis JESU des fpecimen, tu-

ETA

um paupertatis votum nunc actu renova.,

g f

s C

MEDITATIO

ys p

. Pro Feriá fecundá.

gt l

Thema,

(

vjj

vnri D

P 6teff duobus Domimis fervire , aut. enim

TT

unum odio babebit €$. alterum diliget ; aut

d

unum fuftinebit, &6 alterum cotemnet. Matth.

uj il

.. 6. V. 24,

( i

Onfideta : quemadmodum nulla mulier du-

C

mj

" os maritos habere poteft , non modó quii

v qui

contraria przcipiunt , fed quià conjugalis amo;

T i

naturá fua ejusmodi eft , ut nonnifi unius eff;

qiit

poffit ; fic pariter unus quidem Dominus my.

i

tos fervos habere.-poteft , unus fervus plures

eft, quià Domini e

WO:E

Dominos haþere non pot

6 f

iyum

410

388 2o( 89

fervum non amare fed regere , fervi dominum

non regere fed amare, & imperium dividi po-

teít , amor non poteft. S. Paulus Rom. 6. 16,

ait : Nefcitis , quia cui exbibetis vos fervos ad. ob-

ediendum , fervi eflis ejus cui obeditis , fivé pec-

jl

ceii ad mortem , five obeditionis ad. juffitiam,

al

Nunc mente revolve , fervitutem te fponté ac-

QU

ceptaffe JESU , tuaque officia , imó vitam ipfm

[

vlt, !

cum corpore & animá per Religionis profetfio-

m2

nem ipfi ex integro dicáffe. — Qui ergó fieri po-

terit ut velis fimül fervire mundo aut carni?

dndzi

hu lt

ESUS fuadet humilitatem , mundus fuperbiam,

docet JESUS ftudere mortificationi fenfuum ,

125 il

sdrhati f

caro jubet indulgere voluptati ; mundus herus

barbarus , collum & mentem jugo graviffimo

aici DEI

Qd f

pr

avorum affectuum ad terrena deprimit , ille

vuit mentem ad cojeítia erigi.

Vide cuinam

&t )

f pettt

Domino plüs operam tuam, affectum & volun-

tatcm impendas ; mendax audies , dicendo te

Ldtat ii

dQ t

fine offenfione fervire utrisque ; nam fi munda

i

ac carni fervis ; fervus iftorum non JESU effe

comprobaris ; quz enim focietas luci ad tene-

UT T

DT

bras, quid DEO cum mundo & carne ; quid

compunctioni cum vano

audio , quid defide-

Vum o

züs coeleftibus cum affe

á

Y

ibus terrenis ? non

AO t

"Ut

otes atnare JESUM fi mundum .odio non he

fequi., fi teipíum non

"toutitne

bcs. , n€c illum

deferis.

M

N

MLUT.

€$ JeC 69 !

T

nf

MEDI-

€3 )oC 69

4*

1 COff)

!

[

iM

i

MEDITATIO

t

|

Pro Feriá tertiá.

V

'[hema,

"F

[

ï

A

l

| 'Ideo dico volis , ue

foliciti fitis anime veftre quid

l

"

manducetis, Matth. 6, v. 25 .

L

I

Ti

M

C

Onfidera: Salvatorem verbis hifce docere

kld

*

velle , ne dum corpori cibos quxrimus ,

p

)f

bf

animam appetitui fervire faciamus, quemadmo.

dum olim Iíraelite fecerunt in deferto , de qui-

!Uf Gl

bus facer textus ait

ten:averuut DEUM in

p

u

i ; |

cordibus fuis ut peterent efcas auimabus fuis Q9

xoms

male locuti funt de DKO , €9. dixerunt , nunquid

I

poterit D EUS parare menfam in deferto : non

quidem fuit malum petere efcas , verum in co

amin d

jl Ut

offenderunt DEUM Judzi , quod animabus fuis

vb

€lcas peterent corporales , nec unam corpori,

deno

& alteram animz menfam expeterent, fed unà

f mmno

€ádemque menfácorporeá & corpus & animam

BUd

vellent, faginare,

Idem viderentur facere illi

vb at

Religiofi , qui mente accumbentes , totá avi-

i

V

)

- ditate patinis appofitisque ferculis inhiarent , ac

li

l

animam fpirituali cibo leCtionis facrz , que men-

ii

r t

It tempore tam prandii quàm coaenz adhibetur:

yjo t

h

]

: non reficerent,

Undé Divus Ephrem tract, de

inm

compunctione animi fic monet : .Ne i corporis

,Gurá. univer(um tempus noftrum impendamus : fed

quandocunque corpus efurit €9 muirimentum ap-

petit : cogita 9. animam tuam fuo tunc cibo me-

ceffario refocillari velle. Quocirca tu tanquam

ani-

btfnus dijþenfa't(ir , anim cibum ipfi prebens

p

!

$84 ,

412

$3 )oC 89

j I

"m , €9 . corporis efcam ipfi corpori, non modà cor.

us enutries , verum 5 animam fovebis , eam-

ahon

que baudquaquam defolatam. famelicamvée velin-

, nm

Ues

a

De quá quidem animá ret ait Apoffolus:

sj trmus

qu£ in deliciis ef , vivens mortua efl. .Cave igi-

tur tuam à gulá. animam interfici permifeviss át

gitin J

pafce illam per verba divina 89c. hucusque vir

i magnol

ille Theodidactus

sdns , t

tu vide quid hactenus ege-

ris, & impofterum agendum reftet

u

Mi

poris animaque refectionem.

J circà cor»

sucitadt

d (

nl

MEDITATIO

N

Fro Feriá quartá.

se lum

'Thema.

stf nl a

Nullus poteft duobus Domiais fervire. Matth,

5

at Gulnum

V. 24-

— dueen

í

Onfidera, & ex dictis verbis collige f:

)

DEI fervitium homini cuicunque przferen-

lliug mhi&cnusi

dum effe , idque ex ratione multiplici.

Pri-

M

moó quia DEU S ultimus finis nofter eft, bo-

]i

num undequaque perfe&tum & omninó abíolu-

tum.: Ipfe enim eft principium &9 finis , primus 69

di

novi(fimus, fequitur, quod ut domus inhabitan- "'itiji

gratiá, fic bomo prop

ter DEU M fatius fit; ergb n

&

lli fubje&um & veluti mancipatum effe oportet 'iíi;

feque ad eum tanquam ad regulam, à quáde-

At f

flectere nefas fit , convertere debeat. Secunda

'emo dj

ratio foli DEO ferviendi defumitur ex divinz na-

L

turz preftantiá, eft enim homo fi cum infinito

TU

illo numine comparetur , non dicam ut punctum,

Ed

Ut mgen

j

ihih;m

!

ficut terrra e[t refpeétu totius cgeli j edutn

poti

43 )o( t9

413

Inj, potiüs, . T'ertia ratio petitur à creatione cum e-

fäis, [ :

nim homo fit creatura DEI, revera totis medul-

;

Atl n

lis , totis viribus illi ferviendum , ne fort& indi-

Lf

gnationis oculo refpiciat , & defpiciat ac conte-

^ rj

mtin eternum, Quarta caufa , eft redemptios

LU

empti enim. fumus tefle Apoftolo 1. Cor. 6. 20.

ts

L

ctio magno , quod eft totus ipfe Chriftus , no-

:

( y

is datus , totus in noftros ufus expenfus nam

LU

& fanguinem fuum fudit , & animam pofuit, &

cruciatus atroces fuftulit ne homo perpetuos fu-

flineret, Quinta denique ratio defcendit ex prae -

mii immenfitate , ferviendo enim & impendendo

nosmetipfos , sternam gloriam felicitatemque

emere poffumus, ipfe DEUS infinitum bonum erit

Mi

!

| fervitii noftri merces,. Ex harum ergó pondera-

! tione caufarum excita

te ad DEO ex omnibus

vitibus ferviendum , & deplora focordiam , quz

ltll in tuo hactenus fervitio apparuit.

d 3

!

j

MEDITATIO -

t

: Pro Feriá quintá,

j tl

'Thema.

f

ugmïäu:w Momie anima plus e

quàm efcà, Matth. 6. v. M.

wid| (COnfidera , non effe animam propter efcam;,

d

fed éfcam propter corpus , quá id fuftenta-

jds tum animze ferviat pro habitaculo ; unde bené

,l

yd Donnemo dixit, zom vivo ut edam: , fed edo ut

j | Vivam. Stulté ergó & brutaliter agunt , qui cibis

j | Corpus ;tà infarciunt , ut non ipfum tantum , fed

wunüum,

anima gravetur ; venter enim bené faginatus

j 9nus eft anims , fiquidem per intemperantiam

pom

impe-

414.

$8 JoC 69

impediuntur fpiritus vitales, quó minüs vires fuas

j j

exlerere valeant ; hebetatur memoria , obnubi-

, f

latur intellectus , torpor inducitur voluntati , ut

m |

ad operationes arduas ac virtuofas fegnis tarda-

;b

que reddatur ; infuper juxta $. Ambrofii effatum

j

faturitas caffitàtem prodigit , nutrit illecebram. Et

d. N

Ifidorus lib. 1. defum. bono ait, impofjibile ef fa-

q, i n

turum ventrem pugnas interioris bominis experiri,

japrt

nec bellis robuftioribus attentavi dignum eft eum ,

amib &

qui poteft dejici leviori conflidu ; ecce ! quomodà

p

per intemperantiam etiam tollatur occafio gene-

jaimias

rose pro DEO pugnandi magnaque agendi ; in-

gt

gb t

dignum enim judicat DEUS glorià & merito il

lum , quife exgulz vitio , ruinz facili tam prom-

ánn, qi

pté exponit. Cum ergó anima ejusque bonum,

dQ Y

confiftens in merito , gloriá exercitioque virtutis,

106 0j

plus fit quàm efca, temperantiz ftudeas oportet,.

1t atf o

r

ut illa fine impedimento fuis relicta viribus , vie

riliter agere & certare , detnum fuum in codlig

ulamintn

proemium augere valeat,

"at

31, df

MEDITATIO:

ai, dl qi

Pro Feriá fextá, -

at

'Thema.

ii

Confiderate lilia agri quomodo crefcunt.

Mátth. 5. lll m

V, 28.

* Wil dj

s.

Onfidera, agrum effe factum ordinem vel Re-

N

C

;

ligionem, in quátot crefcuntlilia, quot funt

Religiofi Innocentiz cordis , puritati & perfe-

€tioni ftudentes,. Zutus , (ut docet Guilhelmusin

nt aurü

Cant, 5. 33.). ubi folus D EU$ videt , fulge

fantié

$3 )o( 89

41j

U em&e devotionis ,

foris nitent candore bone adio-

l, n

ln

ni, Q9 dum cauté abftinent ab omui fpecie mali,

waveolentiam bone opinionis latius difpergunt. lXa

W 'dilia non laborant neque nent, quia didicerunt à

fs Magiftro fuo , lilio convallium , non follicitari de

^p d

caltino ; nunquam cum anxiá follicitudine di-

j

i

|cunt , quid mauducabimus , quid. bibemus , aut

t tn(

A

|

0 operiemur ?. fed in JESUM oculos mentis fo-

nj

:

mmodo dehgentes nil curant de terrenis , nil

(

^

decorporis cogitant commoditatibus , fed euzres

1 p

de virtute in virtutem , fola divina , fola cceleftia

ii

eternaque meditantur ac expetunt: tu vide , an

Ia

fis.& numero talium liliorum , vel potius $ fzce

aW* loliorum , quibus major cura eft de ventre cor-

"um porisque viribus quàm virtute.? an frequentiori-

Qu

bus noxis venialibus affectuque ad terrena macu -

Og

|

letur anima non multum curant , fed fufficit illis

25* abftinere à mortalibus , fat eft ftare in gradu ju-

119 flitie etiam infimo. 'Sed heus! an hoc eft crefce«

162 an nefcis veriffimum effe quod qui indies non

proficit, deficiat indies? ad quid ergó tibi totvi-

|tz anni , ad quid tot lectiones facrz, tam fre-

| quens Sacramentorum ufus , tot piorum exem-

pla? paícitur JESUS inter lilia , qualete effc vita

d

ia

tua lurida non perfuadet ; ut ergo illi placeas ,

"| neque ultrà otiosé locum in tam facro & fxcundo

f

, Religionis agro occupes , elice propofitum cre-

]

"

cendi impoflerum , vitia minuendi , au-

.w

i^

gendi virtutess

u

]

| igt!lïl

j

MEDI:

416

48 )e( 0&

u

MEDITATIO

-

qut d

Pro Sabbatho.

g DT

js, Rn

"'Thema.

T

Quz

rite -primüm Regnum DEI €9 fufiitiam ejus,

jj

Matth. 6. v. 33.

Onfidera: verbis iftis JESUM quemlibet chri-

Y

C

?

ftianum , Religiofum prefertim monere, pri- ,

vo Donit

mam & maximarn illius curam effe debere , primb '

vel principaliter anitno tendere ad cocleftia ac

fpiritualia : regnum enim coelorum , Deique in

illo vifio beatifica noftre vite actionumque finis frirfi

eft, ad illud poffidendum , ad DEUM aetemnalie. i.

ter videndum creati fumus querendum autemeft '(ii; i

illud beatitudinis regnum mediante juftitia feu

£ ^ib

converíationem fanctam , qua odio habeat

;

Ws 1 i

li

giatque peccatum 5 sibil enim coinquinatum in c&* i

lorum reguum intrabit: binc bene Divus ait Chry» si|j,

foftomus : jeflitia eft via pietatis per quam itur d& i, qg

regnmum : maximam ergó contrà teipfum perpe- » iyin

tras injuftitiam , fi injuflé vivendo , à coslo te- 1j jj

ipfum excludis : quarendum hoc regnum cc jj

lefte eft tempeftiv& dum nobis adhuc fulget lux ; 4j

ratiz & mifericordiz divinz; cum enim extine :

a fuerit lucerna vite , nosque mortis tenebrz d i.

comprehenderint , fruftrà ampliüs quaremus uj

ui rem magni momenti quzrit, illam qurifs, i.

fepofitis omnibus curis reliquis , indagat folertià ; hp

& attentione fummá; talem utique requirit etiam sj, .

regnum ccalorum , fine quo eternur infelices «j

vivemus, Vide an tua haétenus potilimum u- ;

LI

|

fa

*€98 )o( 89

417

11 & ftudium circa juítitiam, vitz fanctimoniam,

codlumque quzrendum verfatum fit , fortéinve-

nies te ob amorem reérum terrenarum , tuiqué

ipfius , non tali follicitudine & induftrià quá pat

fis

eat. qua(üiffe

quod ergó hucusque neglexi(li ,

f

ftude novo fervore recompenfare.

Ti

10

MEDITATIO

lj

v

Pro Dominicá decimá quintá poft Pen:

(

tecoften.

Dl

'Thema.

Vrf

iferebatur filius unicus Matris fue , 9 bac vidua

r

1

erat; Luc. 7. v. 12.

at

Onfidera &collige ex verbis hifce immanem

hao

C

7

mortis barbariem , quz nullius movetur per«

Jbet

!

fona, ulliusvé rei circum£tántiá : Mater ifla Nai-

Mhttite

mitana vidua erat , coníequeriter in filio unico

van

totam tam fui, quam familie univerfz fpem re-

vritri

pofuerat, cumique jam annis coepiffet ingrave«

nyp

fere , ejusdem auxilio non parum indigebat,

i

Erat filius defunc&tus non infans in cunis , fe

AE

jam adole(cens viribus robuftus , rationis ufu ma»

W

h

d

turus , ad labores reique domefticie adrniniftra-

um

tionem aptus ; nulla tamen ex cunctis iftis cir-

o

cumftantiis diram mortis falcem retardare potuit,

o

quin adolefcentem hunc in optimo statis flore

b

V

demeteret, maternisque oculis xternüm fubtra-

]d;gum

heret: tu ergo ob florentem atatetm noli tibilon-

52

Bioris vitz annos promittere : mors coeca eft &

g

inexorabilis , falci fux tam ztate grandzvos ,

jn!^ quam anpis viribusque florentes fubjiciens : quod

[

mortera

*

418

€3 )o( &&

mortem fequitur , cadaveris eft elatio 5 corpus

illud cujus converfatio , affabilitas decorque pau-

1ó anté omnibus arridebat , nunc ob fui horro-

'

rem ac foetorem, univerfis cum timore naufeam

creat, hinc citó € domo jubetur efferri : ecce!

y at d

hoc' eft amicorum ultimum obfequium 5 ardeat

qïereb.zru

olim corpus in inferno non curatur: hxc proan-

URUO

tiquá longáque familiaritate merces : quàm ergó

Orli:

fecurius fervitur DEO , qüi nion tam animarum,

C

üinimato

qüàm amicorum . fuorum corporum majorem

al

longé fert curam : horum enirm corpora in pace

ml

fepeliuntur 5 nec ille patietur , ut seternüim (ub

sdobfns

terrá ignobiliter delitefcant ; verüni diem dictabit

n Qnit

in quá refurgent in gloriá immortali : neque fe-

at d

ulchris mandata fuo defraudantur honore, cumi

Sanctorum offa & cineres DEO fic volente fz-

igianl

aj

iüs honorificé erui, & à fidelibus vivis ingenti

coli devotione , auro gemmisque ornari videa-

c nl

sm nf

mus ,,quem fané honorern riec fuis tnuridüs prin-

cipibus defert: habeto itaque uná ex parte mor-

3 u fcpr

2i Tupta

tem femper fufpectani , alterá veró ex parte foli

m i

DEO , qui etiam poft mortem , offium fervo-

1 nl

rum fuorum tantam gerit curam , ferven-

0 Wi

.ter fervire propone.

A

3 al Q]

ulg)g [9]

O ipee

ts o d

A0 tatg d

$

$

[ ii

pb

5

l

MEDI-

68 JoC ä-ä-

4i

j ts

um h

MEDITATIO

lil

Pro Feriá fecundá:

ln

'[hemá,

1. ergl

UT

Qu autem apprüpinquaret porte civitatis, e&e

efferebatur filius uuicüs €Matris fu. Luc. 7.

NG

VE t

!

i

ET

P sa]

Y

Onfidéra: i

d ibonl pofliomi Aufe agud quas-

lum

C

Tj

daninationes, ut cum condemnati duceren-

tur àd füpplicium ; fi fort& occürrerent regi , à

p

1)n (

inorte liberárentur; Quantó ergó erát xquiüs ut.

adolefcens hic tortuus , Chriffo Occurtens Regi

d

]

i

:

Regum omnium potentiflimo ; quifons eft vitz,

ievocaretur ad vitam ; & à peccato transferretur

li, Q

thtl

ad gratiam fi forte eá caruiffet, vel certé au&tio-

iem reciperet, Ex lioc exeinplo tü collige ; de-

noinpas

d

bere quemlibet peccátorem ; per humilem ora-

fs

üonem Cbriffo occurrere , illumque adire lachry-

VE

iis ; ut fic peccati expers exiftat; dum vitz ob

Viam it; u proind&, (uti forté à párte rei eft;) té

prt

mf

inortuumi fepuiá fécundümi ahiiriam ; deferens

Jocum cornfuetudirietrique péccándi; corde con-

hWt

irto obviam veni JESU; quafi jatri foetidum &

abdmirlandumi cádaver ; expers vitz gratie ; t€

projice ad ejus pedes ; fi fort& fuper miferiá tud

comimotus te digito mifericotdiz fux tangens a

Vitam gratix refufcitet; Ne vero ultrà motiari$

DEO, rGgaipfum enixà , quatenus tibilar-

giaturin bono perfeverantiam , gra-

tiamque efficacem.

Dd2

MEDÉ:

m

420

€8 )o( 89

aAl gm

h

MEDITATIO

Y j 10

sj onni

Pro Feriá tertiá.

a

"'[hema.

gl us

a eiuN

Ecce defuntlus efferebatur filius unicus matris fue ,

: &9 bec vidua erat, Luc. 7, v. 14.

ao tantum.

Onfidera ,. fi pro magno damno , & fat digná

s

C

tfim dont

lugendi materiá ab hominibus reputatum fuit,

quod matri viduz ex urbe Nain unicus per mor-

bencplzg'tum

sem naturalem filius fublatus fuerit, adeó ut illi

i

plures condoluerint , forté etiam collachrymati

fuerint : quantó majorem lugendi anfam habuit

|

Maria , & quàm potiori jure homo illi condo-

lere deberet , quod unicum tantumque filium,

quo digniorem omnes rbatres funquam obtis

a n t

nuerant, per mortem adeó cruentam fibi ere-

f um

tum viderit:

Ex alterá parte magni fané afli«

Tif

mare deberemus ingentem DEI Patris charita-

nortum,

tem , qui unicum fibi confubflantialem filium

atots fj

ro nobis in mortem tradidit: Geh, 22. Abrahas

: Dfdn

mo dictum fuit : Tolle filiuts tnum unigenitum

3t, p

quem diligis, Ifaàc , €9 vade in terram vifionis , at-

U

ue ibi offeres eum in bolocauftum. Cur O DEUS

Adtlkttm

San&to vito tam magnam probationem immit-

t j

tis? cur amici tui animum fic difcrücias morte

TEU m

unici pignoris ? cur tam citó eripis , quem du-

qeltie:

dum ipe dederas filium ? at id folurn cupis, ut

t UR

humani patris vifcera perfodiantur ? abfit ; fed

At5 ortem Í

cupit DEUS , ut digné zflimetur affectus Patris

tl

gterni tradentis unicum flium pro hominibus.

"i

Neergo ergà tantam charitatem te oftendas in-

lm ld

gratum,

€3 )oC 89

. 42I

gratum, gratias Divino Patri age maximas , quod

proprio filio fuo non pepercerit , fed illum pro

nobis omnibus tradiderit, & quidem in mortem

cruciatusque- adeó horrendos, utíanguinem fu-

um ad ultimam usque guttam przo redemptione

M

noftrá effunderet : cumque non habeas donum

quo tantum exhibitum beneficium digné poffes

Uil

recompenfare ; te faltem totum DEO Patri vi-

Mi

ciffim dona , ut tecum juxtà fanctiffimum fauum

p

beneplacitum liberé ac pleniflimé agat.

( ut]

M

" MEDITATIO

ijm,

ib |

Pro Feriá quartá.

'Themra.

pin

n dj

uam cum vidifet. Dominus mifericordid motus

tibitt

fuper eam: Luc.7. v. 13.

ind

Onfidera JESUM non rogatum , refufcitaffe

du

C

mortuum , fed quia commiferatione matris

m t

commotus fuit; fatis ipfa per fe tacita rogabat

n l

vidua : Defiderium enim pauperum exaudivit Do-

nigeniwm

minus, preparationem cordis eorum audivit auris

*.ïiums,m-

ejus. Pf. 10. v. 17. Pulchr& D. Auguftinus Serm.

O00

226. de detempore ait : Sufficit auribus DEI im-

m

ber oculorum , fietus citiis audit quàam voces. Tan-

joip m

f

ta JESU mifericordia meritó peccatoris animam

! qutm dü. |

erigere deberet ad fpem remiffionis peccatorum:

pl

fi enim JESUS motus fuit lachrymis viduz deplo-

rantis mortem filii, quantó magis commovebi-

(it]

tur lachrymis poenitentium ac plorantium ob

,

mortem animz , quz corpore long? eft nobilior,

l

i

)

maxime cum lachrymz ifte ex DEI offenfi a

more

Dda

fuum

W

422

€3 )o( 89

g

fuum habeant fontem

ut tamen eó citilis co

ESU ad mifericordiam flectamus ,

müifericordes

J

f jiut

fimus , non expc&emus ut paupcres & affli&i

opem à nob:s magná Vocxferatlone pofcant 1 1pfa

; il

II

pro eis mifericordia vociferatur : mag1$ etit

qui petere non audet ,

& plw' dat qux dat non

g

XOgatus.

As ]E

l experla 1

MEDI TATIO

pmm j

JRro Fena qumtä.

A 0s

Val

Thema.

Dixit illi, noli fiere. Luc.7 Y. 13.

!

^'Onfidera , non effe dubium , quin turba C0:

piofa Hlu funus comitatura lugentem viduam

fuerlt confolata : uthue dixerit confolationis caus

Íà Noli flere :

hufi a

forfe has aliasve fiftendi fletüs ra-

tiones adduxerit ; und mortalem pcpenfïet om-

fOnfr:

mbus hominibus eandem mortis viam rcüare'

"nshoni

uod factum effet infectum fieri non poffe ; ni-

*ccondarura

hxl miferiz prodeffelachrymas, qux calamitatem !

jtr i

auocrent non levarent:

interim hi fermones fha- :

mextrem

trls lachrymas non ficcabant ;

loquatur autem :

W d

Chriftus zoli flere , mox abflerget omnem lachry- :

i hi

mam, mox vcrhorum vis patebit , fuglet mors,

m]ESL

redxbxt vita, abibit dolor , cordis revertetur Izti-

z novam

txa.

O anima mea ! quam ftulta es quad affli-

*l*amcommo

€tionis tempore recurras ad confolationes homi-

Ti of

num quz yanz funt & valdé debiles: veniet cer- !

Apoatte

té ahquando hora, in quà morti appropmquans

t ( mo

gemitus edes ,

& anima tua triftis erit usque ad

"t n

mortem; nec amlcerum præfentla non medi-

Tlb r

corum

€9 )o( 89

423

t

Áf

corum türba, non paratz divitiz, ullum tibi f(o-

ii

1j

latium , fed majorem triftitie anfam adferent :

T

mordebit ut coluber rea tot criminum confcien-

Mdl |

tia, inftans terrebit judicium , mortualem fudo-

UJlgls me

rem adeundz memoria zternitatis provocabit ; in

TT

jf

tam miíero ftatu nullus te tunc confolari poterit

nifi folus JESUS. — Hoc ut ab ipfo tunc tempo-

ris experiaris, nunc illum tibi pie vivendo redde

propitium , & ut tunc is tibi dicat zeli flere, jam

cum tempus habes pro peccatis commitlis poeni-

]

tentiz lachrymas funde.

|

MEDITATIO

Imco:'

I

J

Pro Feriá fextá,

ATR

,

QW

Thema.

jftts

Acceffit &$ tetigit loculum,' Luc. 7. v.14.

af

l. Onfidera : Quod ficut inloculo reponitur cor-

nl

* pushominis defuncti feu cadaver, fic in cor-

Vete

pore condatur anima per peccatum DEO mortua.

Yi

Effertur illud à vefpillonibus ut abícondatur in

QNATIU

terrá, in extremo judicii die, hoc unà cum ani-

Q aM

ma.deferent demones & fepelient in inferno:

xemh&m"

miferiam hanc non effugiet peccator, nifi per ta-

ugmmw

&um JESU , qui fit, quandó cor peccatoris per

gratiam novam ad dolorem de peccatis & poeni-

*enrwdinf-

p

!

|

tentiam commovet.

O bone JESU! forfitan a-

d

nima mortua latet in hoc loculo corporis mei ;

7)

Iu

ah! ergó accede per gratiam tuam, tange, imó

ii

concute & move me fortiter, ficut tetigifti Pe-

g trum te negantem , Magdalenam mulierem in

Id

p

Civitate peccatricem , Zachaum Publicanum ,

qu

Dd4

Mat-

*24

€2 )o( 89

Matthzum fedentem in telonio, latronem denj.

w

que in cruce pendentem : fine hoc tuo ta&tu 3.

l

j

lias anima mea manebit mortua, nec tecum ul-

&s, i

làm habebit partem ,

ro quá tamen fanguinem

OE

Jt

tuum infiniti valoris

&

u

difti 5 hic te moveat, fi

gt d

mea tc non movet indignitas.

st i

aj u

MEDITATIO

fgeoptam

Pro Sabbatho,

z uxc

cido (

Thema.

03

fibi dico furge. Luc. ^. v. 14.

Onfidera; Extremam hominis in peccato eon-

G

!

fututi miferiam , quz fane tanta eft , utà

mortuo nihil differat ; quemadmodum eninm hic !t Dooi

vitam non habens , noníe movere nec furgere

poteft; (ic nec peccatar gratiá diviná qua ani-

m vita eft, fpoliatus , ad ullum comparandum

)

meritum fe movere poteft; agat quxcunque ve- '

Ém d

litex propriis viribus, tamen mortua funt omnia . "j

epera ejus, nulliusque proríus apud DEUM va-

ha

loris ; donec per infufionem nova gratiz furge-. !

re jubeatur , quá mediante anima de morte pece ia

cati fufcitata , agere iterum meritorié incipit: az "ii

dolefcens cui JESUS dixit , furge : fecit hoc il-zimgf

lico , aít fzpiüs infenfibilior multo eft peccator Ti

qui peccandi habitum contraxit : quoties tali JE- :(jg

SUS per gratias excitantes quafi in aures clamat, :

m

furge qui es mihi mortuus ; elice doloris a&tum ia

ob infinite bonitatis mez offenfam ; defere & ii

deteftare peccandi occafionem : veràm mortis *

fuz , peccati & diaboli vincula tam firmiter tc-

Al tnim |

315, illinux

À

n

€9 o 89

42$

Tonm-, k

nent ligatàám animam , ut furgere nullatenus ve-

fipj

lj

Jit; fruftrà clamat JESUS per infpirationes fan*

A

(l

€tas , fruftrà clamant pii libri & exempla, O

"ufgngur

ESU! tolleà me hanc furditatem cordisque du-

l

L.

I)

ritiem 5 fac ut citó audiam fequarque vocem tu-

am, ne mihi olim poílis objicere vocavi 9 re-

nuifli, nunc ad interitum tuum ridebo; mihipor-

rige operi manuum tuarum dexteram mifericor-

diz , tunc furgam illico dicens , ecce venio, &

cavebo follicit& ne ampliüs tibi per peccatum

4

Tnoriar.

l

(f

NI

MEDITATIO

titlr

Pro Dominicá decimà fextá poft Pen-

w

tecoften.

!

üqu

'Thema.

)

X

|

Ruut

Et fa£um eft cum iutroi(fet T Efus., in domum cu.

jusdam principis Pbarifeorum Sabbatbo man-

[nt d)

D

ducare panem , €9 ipfi obfervabant eum. Luc.

3 v 1.

irlg

t

Onfidera ex his verbis, quàm cauté agere de-

beat vir Religiofus, aut Clericali ftatui addi-

',.'ma'xpïu i

Mu

v

s in menfis fzecularium ; fi enim JESUS nor-

d

W

ma & Magifter perfectionis , luciditlimum mo-

T r;bfi«

rum fpeculum obfervabatur in domo principis

T

Pharifzorum , comedens panem cum omni mo-

isea

|

eftiá ; quot oculos in fe convertet vir cultui

Ti

addictus divino, in conviviis fecularium ? no-

n

!

mlj mm

tabuntur enim primó amnes ejus mores an fint

!

civiles , an inurbani fub comeftione , notabitur

imatf

;.

l

Dd;

corpo-

426

£9 )c( 89

1

corporis fitus, notabitur comedendi aviditas ,ye] gt ii

g

in cibis fumendis exceffus ; notabuntur dictaan

fint religiofa , aut indifferentia, velfaceta, joco.

,

J j m

p at

fa (tatuque clericali minüs digna : hinc pericu.

lofum fer eft quzrere hujusmodi conyivia, ad-

sst

du ph'u'im'»

ftipulante Ecclefiafte c. 7. Melius eft ire ad. do-

mum ludás, quàam ad domum comvivii ; melius

gt; il

g,

eft Religiofo in clauftro, melius Clerico maneie

domi quam fzcularia inter convivia clericalis re-

: p!anrudïi[f

ligiofivé ftatüs dignitatem nigro calculo fubjice-

jnapt

re : vide an amans hucusque fueris conviviorum mäe,"

Wi

|

apud externos , nimiumque ea impofterum ac-

!

cedendi appetitum refrena ; aut fi temporis ne-

i

d

ceflitatisve circumftantiam adeunda (unt , ita te : oj

circà mores, fermones , & comedendi modum i,

ere , ut te obfervantes inde adificentur , non

j od

;

Ícandalum capiant,

CUU

36 ij

MEDITATIO

zij H

Pro Feriá fecundá. -

p

Thema.

MR

Et ecce bouo bydroþicus erat ante zllum fog;

14. V. T.

| f(ol

C

Onfidera non quidem ex Sacro Scripture

textu conítare , an hydropicus ille à JESU.

f;äüm l[i h

fit vocatus , an comparuerit fponté ut fanaretur;

tin bj

D

hi

illud tamen eruo , hydropicum apte veniffe ad

l'hädtr "0 )i

JESUM meníz Principis Pharifzorum in con-

"m f

vivio affidentem ; fort& enim per hunc hydropi-

4y Es !

cum Divinus Magifter morum docere voluit,

ümryi

hauriré

bydropifin ex conviviis fuam plerumque

IT

origi-

[

*€8 )e( 89

417

D

priginem , ubi Bacchus regnat ( ficuti apud co

n-

Id

yivia plerümque contingit) ex potu tandem ni-

i J

mio , aqux in corpore copiam crefcere neceffe

!AP

jl

eft: volebat proind& docere hellnones ac ebrios,

UE

ut oculos in ejus converterent fobrietatem , ex-

j

indeque plurimos corporis animique morbos vi-

A

H

tarent ; impothibile eft ut gula flet , ut ebrietas

] Hlk'f..?

)l

maneat , übi inter prandia oculi mentis con-

Qd

templantur JESUM. Tfidorus Pelufiota lib.1. Epift.

lhl

213. inquit. Mentem ac rationem bibendo ne ab-

O

forbe , verum illud in mente babe , quod. divinus

[tm

fpiritus ex vini primitüs Cbrifli fanguimem effecit.

O

Tu falutare hoc fequere monitum ; &accedens

WTO

meníam , cogita quod cibis potuque appofitis uti

at

velis fobrié , non ad ventrem implendum , fed

N

ad vitam pro ulteriore DEI gloriá , fanitatemque

fervandam : ne te ficut hydropicum 'olim Chri-

us ob ingluviem & crapulam, non jamad men-

fam fanandi ,

H

k

fed ad t

3

ribunal juftitiz fuz conde-

mnandi caufa vocet,

i Ut

MEDITATIO

Pro Fetiá tertiá

o M.

j

Thema,

|

H

Et fadum ef cum introiffet TEfus in. domum cu-

jusdam Principis Pbarifeorum. Luc, 14.

Ws

"Onfidera : quod JEíus', licet fciverit Phari-

fzorum fectam fibi maxim& infeftàm , in-

vitatus tamen à Pharifeorum principe ad convi-

TM

vium comparuerit : & hoc ipfum magnz fuit

W

humanitatis ire ad inimicum $ quod fecit, nf

que-

428

43 )oC 89

4!

g

uereret 86 falvum faceret quod. perievat : pix-

jnm*'ldl: qu

£er

hanc alia adhuc ratio. impuliffe videtur Chri-

ydi ]

ftum , fciebat (ut DEUM enim nihil latere po-

P

terat) qui in eo. convivio futuri effent , quamque

n

faciendi miraculi in. Pharifeorum oculis , ac dia

at t

Sabbathi occafionem effet habiturus 5 noluitpro- ;; j«

ind$ idóneam negligere occafionem verbis fa- ,j

€tisque docendi eos, & ipforum in Sabbathiob- ;.; i

fervatione fuperftitionem arguendi. Ex quofa- ;

iOr?O.'LSF(

&o . col'ige, non te debere refugere confortium

&

u

inimicorum ac obtre&tatorum , fi, przfentia tus ,

D

ad honorem DEI promovendum fit utilis; ..

i

quemadmodum ]ESUS. non recufavit con-. j;

dis d

vivium Principis Pharifeorum , qui nihil aliud ;j sj

intendebat , quàm ut infidias illi domi faz po- | i.

neret, & hamum quodammodo quo illum ca: i,j

?

peret , in ipfis quas illi dabat efcis conderet, ;;

m

experiens num. Sabbatho curaret, aut aliquid

dul bt

aliud faceret. diceretvé , unde accufationem

Hoc unu

ibl

contrà eum materia fumi poffet.

Bof l

tibi in hujusmodi occafione cavendum , n& b

€x.

"

3 lat

né agere , -dificatorie loqui oblivifcaris.

M n

.MEDITATIO

g 'md;

Pro Feriá quarta.

/

z

"'Thema.

Ipfe verà apprebenfum fanavit eum 9 dimift

Luc. 14. V. 4.

Onfidera : Chriftam hydropicum priüs fa-

C

naíffe , deinde factam defendiffe ; exemplo

nos fuo docens , non effe bona opera proptet

dalum

gmalignorum hominum ggum;gigs aut fcan

E

*

L

$9)6(89 —

429

telinquenda , qui enim hoc facit , plus cenfen-

l

Á

JAC[

dus eft curare judicia vana hominum , quàm

metuere judicium verum ac infallibile DEI ; un-

[

dé magnum & frequens tam perfonz, propriz,

quam proximi malum exoritur : quot enim fie

Y

in vanum abeunt benefaciendi & merendi occa»

