; Domini , animarum paftores, pro h

arum falute,

z]

;benoque fpiritu&li non pecunie , non labori,

i

zz-

T

c ipfi vitz parcere debent ; quod idem falva-

püü,äm

[

Jf

D

to

5

r nofter docere voluit ,

cum enim Petro fu-

emam animarum curam per hec verba , pafce

Mi P

"

|

jf 09

Ü

es meas, demandaffet , fubjungit : Zmen, A4men,

di

ico tibi, cum effes junior cingebas te ,

eS ambu-

T

ïl 1

labas ubi: volebas ; cum . autem fenueris ,

extendes

h

! a

]

jy gj ij fIAUS 13BS

9 alius te cinget &8 ducet quo tu

n vis : adverte m

flerium : ad boc,ergo perti-

h :

stt, ait Auguft. tract. 47. in Joan. pafce oves me-

ds , ut pouas animam tuam pro ovibus meis. Tu

!

nE

Ui animarum curam geris, vide an te hucus-

iue

'.

dictis conformaveris ; & feduló pondera,

qiiid impofterüm tibi faciendum reftet.

. MEDITATIO

ii

.Pro Dominicá feptimá poft Pen-

tecoften.

;

s ii

o d x

"Thema.

igemmbor'r

Atteudite »ä falfis propbetis , qui veniunt ad vos in

j m&fu D

veftimentis ovium , intrinfechs autem funt

-

gt

v t

- lupi vapaces. Matth.7. v. 15.

C

Onfidera : falfos . prophetas re

& nominari

d u

hypocritas , & falfos Doctores , qui fancté

N femp!!'-jv"

"

docentes , malé vivunt, pii apparent exterius,

n WJ

j

,ä'i

f

intus veró pleni funt fuco & iniquitate. Solent

El

ftores ovinis veftiri pellibus, hinc quià illi pa-

Y

J

1

1

j

f

oris mores, & affe&tum doctriná opesibusque

oviunm

Ó

exteritis oftendunt , re&te in veftimentis

h u

4

venire

Ej,

| Ü

|

44

$93 2 85-

venire'dicuntur , quó rhinüs timeantur, .nte.

y

rm hujus farine hofnines communitati funt

quod lupi irruentes in gregem ovium , exteriüs

[

in ore ipforum nil apparet nifi oratio , in vultu .

nil nifi gravitas plus quàm relig

iofa , in cce

Qete- at

ris moribus compafitio honefti

íffima , eó ver.

a

hzc omnia collimant , ut aliorum animos fibi.

niden:l

devinciant , paulatim fuo fenfui , exemplo , do..'*c

Y" n t

€trine vitiisque conforment : hujusmodi com-

P

J

munitaturri peftes ut vitari queant , fnagná opus

: wfv d

;

eft tum fuperiorum tum privatorum vigilanti

b

*

H

ä.,

attendendurm b

ene

&l

ongé, ip

(

orum modeft

hi

]

,; ' DT

* , rl

ac devotio an duret , an. idem agant privatim,

*

-

quod afferunt in publico. Tu veró prim

O.0-

n g

a

:

^m Wl T

mnium infpice teipfum , an non fis & nu

mero

ry

falforum prophetarum, an non te exteriüis often

-

*

rj

? i, run)

das San&tum, modeftum, manfuetum, humilem

L)

intüs autem plenus fis fuco, diffolutus, iracundus

;

1 60n06f]

EUA

fuperbus , odium nutriens , .in oculis hominum

regul& fis obfervator clam autem preevaricator,

nf tf

1 10 d

mel portans in ore fel in corde , virtutem in o*

pera, peccatum in mente : depofitoque omni "'ixiai

fuco ità. vive , ità converfare in. communitate, "*urí

Ut vita ac doétrina tua ferviant pro verá luce, "ii

M D f d

præbendo exem

plum. & normam fandé

vivendi.

MLOUT,

P g

T huiu;moäm

: B n

3 Ut ag

äæcä&aa |

J

i

MT

MEDI- 1

49 JoC 89

345

"

"r

MEDITATIO

r

Pro Feriá fecundá,

MAT-

'Thema.

]igahlm m

d

l;';nisz ad vos in v

eftimentis ovium , intrinfecus

autem funt lupi-tapaces. Matth. 7. v.15.

" ng

M

C

Onfidera : Lupos in veftimentis ovium ve-

hii

nientes effc homines falfos, qui charitatem

l, ii

ac benevolentiam verbis- exhibent, cor econtrà

p

averfione .vindictáque refertum | circumferunt:

m

£E

,

j

lupus talis fuit Judas , qui Chriftum hoftibus

l

UT

. traditurus, proditionem fuam ofculo , pacis fi-

vOy

gno palliare fategit : lupus talis fuit Joab qui

- Àmafam belli Ducem interfecturus Salve mi

Y lr

Itury

liA

£É

frater ajebat 2. Reg.c. 20. ofculumque figens e-

jus genis , manu veró finiftrá prehendens pu-

tununia,

li n

gionem eundem confodit : fucum hunc dete-

QUs Vg

flamur in milite , fed utinam ne quandoque

at

|

vigeret inter coetus Clericorum ac Religiofo-

At ito^

u

tum ; non raró enim contingit , ut quis con-

fratrem fuum blandis alloquatur verbis, amicitiam

fitqrott

um

benevolentiamque fimulet , interim qualiter ipfi

. fabam

"

cudat , jam confilium coquit in pe&tore;

;Wowälucz.

laudat in faciem , abfentem vitupers* , ejusdem.

m ld

apud fuperiores vel alios zxftimationem veris

falfisvé delationibus imminuere ftudet ; an non

hómo hujusmodi talis reverà apparet , qualem

epingit Teremias c. 9. v. 8. im ore fuo pacem lo-

Quitur cum: amico fuo , && occulte ponit ei infidi-

&s. Et Proverb. 29. bomo qui fittis blandisque fer-

effi-

wonibus loquitur arf;ico fuo. rete expandit. gr

bus

W

846

€9 )95

bus fuis. . 'Tu ab hujusmodi lupis in veftimentis

nhummfa

ovium incedentibus non tibi tantüm prudenter ;;;

caveas , fed etiam illorum indolem in te ullate- TE

nüs apparere non permittas ; non da pacem jl

falí(am , fed age cum omnibus fincere , ut verus |..;jni!

difcipulus. Chrifti v;ritatis «ternz comprobe

"La

ris,

o du

o

MEDITÁATIO.

ant t

Pro Feriá tertiá.

u ]

'Thetma.

a. X

u t

Omnis arbor qua non facit fru&um bonum e-xj&irf-

of :

detur , &5 in ignem mittetur, Matth. 7. v. 19.

vaborm f

Onfidera, & imaginare tibi JESUM tanquàm

C

34045 X

hortulanum cecleftem , qui fibi horum vel

Paradifum Myfticum adornat , arbores quas in

M

eo ponit funt animz chriftiane , ut fructus ibi-

li

dem ferant bonorum operum. Quemadmodum

veró hortulanus terreftris non patitur arborem ,

quz folüm fert fructus amaros & fylveftres, fed. umiqiii

candem vel ex toto eradicat, vel amputatis ramis | m

eidem furculum fructüs dulcis inferit; fic paritet | hii ]

Cbriffus anir-as luridas, non ferentes fructus bo- "i ii

norum operum tanquam arbores infruótuofas "i ..

vel eradicat, vel amputatis ramis tnalorum hà- ;; k

bituum, conferendo donum.converfionis , fur-

Ó g

culos novos bonorum affectuum ac virtutum int-

As

ferit. Tu cogita, quod fis arbor hujusmodi pet

Ed m

facram vocationem à Chrifto Religionis horto

üm.invoranr,im

implantata , ex quá ipfe fru&tus bonos vitz fan

u^ ït*?g

:

l

as

h

lj

;

Wfita

ex perfc&ionisque Religiofz expectat: tibäm

F )o('ïs-a.

947

Ms

!Ifin horto tam fan&to locum fine fru&tificatione

A l

A

"loccupes ; veniet enim ex improvifo hortulanus

Atttel

'exleítis, qui appofita fecuri vel falce mortis te

"i !|$terrá viventium abícindet , & tanquam arbo-

RTT zem aridam aut fterilem 1gni tradetinfernali. O!

U. cum tunc deplorabis tuam fterilitatem , quam

er tot divinarum gratiarum , coeleftiumque in-

fpirationum neglectum — ftudios&/ comparatti ;

)

! quàm te poenitebit in loco tam fan&o ad tuam

"falutem ordinato tam inerter & negligenter effe

converfatum.

Sed omnes ille lachrymz tux

d f

us

non extinguent unicam fcintillam incendii eterni

quod fuftinebis : ne hocergó experiaris , te Chri-

AMatrr

0 arborem fructuofam , ferentem optatos fru-

Tlase

-.

&us charitatis bonorumque operum exhibe,

y t

as qui

MEDITATIO

i

Pro Feriá quartá.

Zurmadmodum

'Thema.

Vür o

li Nom ommis qui dicit Domine , Domine, intrabit in

si

ts

regnum celorum , fed qui facit voluntatem

n Iu

Pairis mei. Matth. 7.

vt

C

Onfidera ; Cbriftum per hzec verba voluiffe in -

u inftu&uüw

finuare, non fufficere ad falutem ipfum in-

jtjit) vocare , honorare labiis, fed infuper requiri , ut

mád.^ oratio caltusque DEI procedat ex corde puro,

yi

d concomitantibus operibus bonis , & vitá veré

If

'VW

'| chriftianá ; ipfi enim Turce , ac heretici DEUM

P

"n

[

! colunt, invocant,interim in regnum coelorum non

j intrabunt , quià juxtà Divinz fcripturz teftimo-

ut

j

i

V&Il*1 nium , fides fine operibus snortua eft «, Oratio

Ut

€8 ;e( 69

D

"

348

ii

ut in fe fit bonà , fi tamen procedat ex ore pee., ;ii

catoris , DEO placere minimé poteft , nec per :

p

g

illam comparari meritum, quia deftituta eft gra-

tiá, quz tanquam anima opera vivificat: pon. s

dera igitur quàm neceffarium fit curare, ne un.' zil

uàm gratiá divind per peccatum mortale exci. :tit

ipup

1

damus , fine quá omnia noftra opera, orationes,

mortificationes mortuz funt nulliusque valoris:

p

deplora coecitatem tuam quá olim peccando mor-'

3105 OR

taliter, tantam meritorum copiam , quàm aliàs.

fQO r

colligere potuiffes , quafi fuffocafti , & confe-

p

quenter tantá in ccelis gloriá quz juftis refervata .

um

eít, temetipfum frivolé privafti : quanta fit ha

tit, i

iactura ille eo magis intelligit, qui magis divina.

as ml

, Vlpendi

gratiá dotatus eft: tuut perditam recuperes , hac "

horá ftude contritionis a&tum elicere, &fifort& w

filius fis gratiz divinz , DEUM roga, eandem ut dl

tibi pro majoribus colligendis meritis clementiffi« - i

mé augere & confervare dignetur.

? Ti

Tow/d

E

NI

MEDITATIO

Ál

X r

Pro Feriá quintá.

Thema.

m hn [

ui facit voluntatem. Patris mei , ipfe intrabit in?;

ip'hquemï

regnum colorum. Matth. 7.-

C

Onfidera: Porrigi hic à Cbrifto clavem , quà.

ceelum tibi certo certius poffis aperire ; nem-

|

pé adimpletionem voluntatis diving. — Hac debet

effe omnium actionum tuarum norma & finis:

quam fi fequeris , aberrare non potes ; nam tefte-

D. Bernardo, Poluntas DEI fons eft &9 origo to-

tiu

.-&3 jecias

9245

Wortx, tius boni :

Verürm ficut flare nori poteft lux cum

W.m. tenebris , nec cum gratiá peccatum , fic adim-

' hjla r

,pleri nequit voluntas DEI.fi fequeris propriam ,

N p

juxtà teftimonium citati Doctoris melliflui fuper

R, t n

a

ntica dicentis: propria voluntas bomiuis eft to-

tvl fius mali exordium : ita docet experientia ex pri-

!;ix morum lapíu parentum , qui fepofito DEI prz-

lquds

.eepto propriam fecuti voluntatem , ,in fe & po-

LT

fteros omnes mortis , aliarumque fexcentarum &-

l, (

Tamnarum poenas derivarunt. Nullo alio vitio

l, ( tam prxcipitem diabolus Monachum trahit ac per-

fiiir; ducit in ruinam , quàm fi fequatur voluntatem

wiülly propriam , quia via ffulti retla in oculis ejus Prov.

ii I4. V. 15. Sic proinde excutit re&z rationis dicta-

w»si'men , vilipendit prezcepta DEI & hominum,

it,llir camque actionibus fuis aliam non prefigat regu-

j d lam, quàm voluntatem propriam , inpeccatum,

ii confequenter damnationis periculum ut ruat ne-

|

'eeffe eft. — 'Tu hic fifte, videque, an non magis

'tuam, quàm Patris cocleftis voluntatem hucus-

'que fecutus fis; probam defumes ex actionibus

Hfuis, ipfis erunt in hoc examine teftes, contràte

! facre ftatuta Regule , confuetudo pia,.

- ipfaque tua confcientia clama-

bunt.

T

[ ine, d

T d

t$ (c) fie

":

j/

/

d

mm;ginis:

"

j

|

ngurigülf

j

| MEDI

|

$?

* 2c( 89

MEDITATIO

!

Pro Ferià fextá,

'Thema.

Ex frutibus eorum. cognofcetis e

.'Wid wli

v. 16.

05 Matth, 7,

1ws M

"" Onfidera: Quod ficut malum , non ex foiig

Quf

folüm , fed maxim& ex fructu cognofcitur,

|

tonyt

fic homo an bonus an malus fit cognofcitur e , vv

fuis operibus: poteftquidem ex eádem terràbo- , (s

na & mala arbor nafci , ex eádem autem arbore

n

bonus & malus fructus naíci nequit, fed bonus

um

ex boná , malus ex malá : pari inodo x eodem

i (

homine nunc bona , nunc'mala voluntas gigtii.. i

poteft, ex eádeta autem voluntate bona & mala,, ..

opera proficifci non poffünt: bonitas ergó o

P5 n df f

rum cum ex voluntate procedat , ftuden

dume

t

1

n

fas, f

cuilibet , ut intelle&ctu duce, cum divinz gratig

m at

auxilio voluntatem femper ad id , quod bonu

m

m

üun, t

eft & honeftum inclinet ,. aliàs fi voluntati q

Ug

N HDALOTE

ccecá eft, liberum permittatur Dominium , pll,,. ,

t

femper ad pejus quàm quod bonum gf'c'deveg-äm&

tu.

hi

gét: fructus voluntatis male funt pecc

ata j

E

T a

jam an fis bonus an malus perpende , tua

explo

b

&

;

1

,ïxquok

?

defideria, contemplare actiones ; quas fi re

b

9-

.m

fei m

rationi contrarias repereris , non arboretn

7

rogredere flati

g n

nam fíed malam te reputa; & p

A

At ff

ad voluntatis corte&tionem , ut i

fta relictis habi

1ts ttly

tibus malis fe rationis dictamini fubdat , perq

*

t

T

ailat

xn r D

:

fui mortificationem vittutum praxi affuefiat ,

d

de perfectione ad

Ó

4

Ff

falute tuá aCtum €.

ä?arg tendere teneris , im

kthm Q

MEDI

€3 )«C $9-

35!

" ^MEDITATIO

l

! Pro Sabbatho.

'Thema.

:m.mrh.;'; Nunquid colligent de

fpiuis uvas, aut de tribu

lis f-

cus. Matth. 7.

M

.

Onfidera: Peccatores & perverfos re&té fpinis

d

Vi

C

comparari , his enim proprium eft tangen-

Ls ges ]

l

&dere ; peccatorum pariter proprietas eft ma-

m

imas fauciare ; nullum

ATE

^ 1o fuo exemplo aliorurn an

g fpinz fructum dulcem proferunt , fic nec pec-

it, ld

" eatores opus bonum ad falutem & tneritum ap-

wih a

tüm: fpinx exfcinduntur ac in ignem mittuntur,

i^ peccatores odibiles funt DEO , & gehennz in-

tll* cendio refervantur : quemadmodum ergó mira-

!

49* culum effet, fi fpinz proferrent uvás , aut tri-

,. buli ficus , fic folius pariter eft potentize divinze

nüizp

1

" pectatorem facere habilem ad fe convertendum,

i,

!

(

fiduai

pomnitendum , meritoriaque opera exercendum :

J

'tale mifericordie & potentie fuz mirum Chriffus

Qj

E

"Operatus eft in converfione Davidis., quem ex

an d

"adultero & homicidá formavit virum fecundüm

g t

€or fuum ; in converfione Petri, quem pulfo ti-

sls

i,

e

avit, pe-

more, ex quo Magiftrum Divinum n

5

Ó

caret Ec-

"TL

" tram effecit firmiffimam cui fuam inzdi

qn at

- defiam : in converfione Sauli, quem ex perie-

Ym j

" cutote confefforem , ex vafe iniquitatis vas ele-

T ll,b Ifth

Al

&ionis, exleone agnum manfuetum , ex

Magi-

J

J

Jl

j M

mm[*

flro erroris Doctorem gentium effecit. Tu te

| !lüfj:&l?)ïl

- agnofce fpinam infructuofam , quz peccatis tuis

upu-

p dulciühnum cor JESU toties tam acerbé p

guli,

yj

A

Ngfä

48)o( 89

Ommk lt

gifti , aliosqüe malo tuo exemplo tam frequen.

" m,;»ü

&

ter fcandalizaíti ; reputate pro abjecto tribulo, ex

0

"

quo Divinus agricola nullus adhuc bonorum ope-

n'?« v iommu

zum aut dignos poenitentiz fructus colligerepo.

IU

tuit: digrius proindé fuiffes , ut te jam diü'era-

dicaffet, rogoque infernali addixiffet ;^ verüm

gl

^

;nia o

um malum hoc tibi hucusquenon evenerit, gra.

sdtiqit: f

tias age quas potes maximas bonitati Divinz, &

eandem roga fupplex, utficut in Davide , Petró

j

j d

,

"ao !

Saulo pietatis fuz miraculum in eorundem con-

MT

verfione oftendit , ita & te ex fpiná funeftá. tri-

buloque inutili efficere dignetur arborem bonam,

du

d ht

facientem fructus bonos, DEO gloriáque cos

$

du

lc&i dignos.

d

nulcatot

MEDITATIO

jyrts, qUot

Pro Dominicá o&avá .

TEUE

coften.

poft Pente-

34ttti

gl teledot

'Thema.

à Ht

Homo quidam evat dives ,. qui babebat

lviïlicm.'

Luc. 16. v. 1.

L

( Onfidera : hominem hunc divitem effe JESUM

W

DEUM incarnatum , qui de feipío dicit:

AMeus eft orbis terre €9 plenitudo ejus ; texra au-

[ r;

li

tem eft quafi magna domus , cujus gubernatio«"

nem homini tanquam villico tradidit , juxtà il« "; 144

lud Pfalmig. Conflituifti eum fuper opera manum, " j

T

éuarum , omnia fubjecifli fub pedibus ejus , oves 891 * tii

boves univer(as , infuper €8. pecora campi, volu« "Ui

ers cali Eäp'ifces-?snaris: magnam proindé nä&cuf A i

L

$3089 —

353

ethomo auctoritatem, cum fa&tus fit quafi qua-

otrhs

Off

'|flor magni & cceleftis Patrisfamilias : quemad-

TOf

"modum. verb quaftorem decet , rerum fibi à

'| principe commiifarum diligentem curam gerere,

li

t'ï t

'[ne quid.negligatur , cenfus non minuantur, fed

$. f

nuatim augeantur , infuper per fingulos annos

mtiocinia deponere , ut inter reditus & expen(as

It lh

diferni queat : pari modo gerere fe debethomo

AO

RD

J n

il

ibet, nihil negligere undà. Domino DEO

Yuyd

Em m. *

gä

^

a

D

or & gloria poffet accrefcere: oportet illum

, H

liocinia rit inftituere, quomodo tempus uti-

indl

t

yrendour

!

erimpendendum, qualiter expendenda talene

tdonorum nature & gratiz , ut per bonamil-

ii

du

lonim applicationem , gratia divina una cum me-

nüsindies augeatur, — Tu, juxtà dicta te exami-

1, an villicationem tuàm hucusque bené admi-

J

illraveris , quomodo bcna tibi conceffa expen-

leris , an.ad DEI gloriam , vel potiüs ad vanam

d t

tti dele&tationem , utilitatem ac honorem ? quod

wtimum fi te feciffs compereris, nonte vilhcam

bonum , íed fervum nequam reputa,

A.

MEDITATIO

d s

Pro Feriá fecundáà. -

T

"Thema,

WU ib evidam erat diver , qui babebat villicum ,

uj

'

/

ii

69 bic diffamatus eft apud illum , quaft diffi-

paffet bona ipfius, Luc, 16. V. 1.

um

Onfidera : non dici quod villicus iniquus fit

äl!.(;luku

C

WWW

]

:

apud Dominum accufatus , fed quod fuerit

ium ,

matus ; qui terminus pluralitatemn teft

j

sj

&5

w:

elicti

374

€3 )o( $9-

deli&li notoreitatem, ac communem accufátio. jj

nem infert; villico proindé fuit multim pericy. jj

lofa & ignominiofa, potuitque fibi bené imagi.

nari, excufationem quamlibet & tergiverfatio.

nem, utpote tot teftibus convictam nullum effe

locum habituram.

O anima mea ! & tu totbo.

naà Domino DEO tuo accepifti ut negotiareris

lucrumque faceree ; cum illaveró magná ex par- (/i!! j

te per vite tuz dies diffipaveris , quàm durum ^"

tibi reftabit judicium: non una te accufábit cón- Qiz,

Ícientia tua, non demon unus, fed Angeli tene:" |ytt/

brarum univerfi , imó creatur2 omnes ; quiþüäwmrz(bæct

ad DEI creatoris tui injuriam es abufus complesiatia

bitur in te quod Chryfologus Serm. t25. aitisiur

Clamabat terra, clamabat calum , dolebant at h, ls

geli , quandó jam tota feculi fama loquebatur sucit

nulla in ccelo vel in terrá creatura eft, quepec-oiiglji

catorem hominem judicinonfiftat. X Accufabunty hi,

te infaper omnia Cbriffi merita, omnis ejus effüe st

fus cruor , vulnera omnia & tormenta qu& tuin;

odammodo diffipafti , imó pedibus proculea-idi, ;

di

, eorumque te fructu indignum reddidifli j:x)ilii

quid ergó confilii ? heu! non aliud eft malo resriy ij

medium , nec via damnationis fententiam evaeimim)

dendi, quàm cum verá cordis contritione , pece,

catum tuum , damnum & injuriam Domino DE

--

UT

ii 0

illatam agnofcere , promittere emendationem

n j

4

fidejuffores dare : convertere igitur fupplexa

E

li, w

DElparam commune peccatorum afylum ,.

V COnedi

plora interceíTionem Sanctorum Patronorurm,

] fui)

1

ij

,

fum

Qa-fi&ggmtur pro te ,v;dimpgigm/ (u[cipffe ;naä

N (s

|

| 4820( 89

35$

0

À mmerita precesqu

"tf

A

e loco tuorum debitorum Divi-

.

lia

no judici offerendo.

]

ET

"

MEDITATIO

TM

L

Rs

À

n«

Pro Feriá tertiá.

M

t

'Thema.

J

i Diffamatus eft apud illum , quafi diffipaffet bona

j,gnps s. dpfius. Luc, 16.v. 1.

Lt

Onfidera , quàm noxium fit homini infidum

i

C

fe gerere in adminiftratione negotiorum &

w5, d rerum curz fuz cofhiffarum , incuriam enim & in-

ilíxoy fidelitatem infamia immediaté fubfequitur : quan-

m wb ergó major erit infaraía Chriftiano ; maxim

is,llit| Religiofo , f Sacramenta vel indigné fu(cipit, vel

[v lp negligenter adminiftrat , tot bene operandi oc-

ud,ur eafiones negligit, fi crefcit in annis ton meritis ?

&

f k ;

:

rare , ftudere , laborare, fcribere , legere , can-

quattare, media funt Religiofo ad ingentem merito-

muirm cumulum aggregandum , fed quianon pau-

ispiei illa adhibent , ad fua potiüs commoda, quàm

m diilimajorem DEI gloriam quzrendam,

meritum om«

dictaque opera & bona

iffipant

i dmirne perdunt ,

«ninicontrà monitum Apoftoli ;

j

]

Sive comeditis frve bi-

contoe

:I

litis , five aliud quid facitis, omuia ad DEI glori-

uD

um facite: O ! quantam talis facit meritorum &

emoum

remiorum jacturam , dum ( qui ex fingulis co-

1 g

itaionibus, verbis ,

operibus , vigilando ,dor-

Jmma'd

rmlm

:

7

iendo, comedendo, bi

bendo, ftando, feden-

r?go[lümm.

endo , ambulando, páufando, (cribendo, le-

dj

j

ndo &c. fuum.certum haberet meritum

mi

H

f

«

DEUM

mium , fiintentione boná feu propter

;

5

:

E ]

fierent)

$56

€8 )o( 69

fierent) merito omni fruftratur & proemio ; ,j

uàm majorem incurrunt ftultitie notam , & - ,jd

ud DEUM hominesque infamiam , qui turpe zi

vel grave fcelus committendo, omnium a&tuum ;5f

& meritorum anteacte vitz ja&turam patiuntur, jjb

Dole quod & tu focius ac complex fueris Villic "T

diffamati , cum firmo propofito vitam impo- qunitt

fterum .fancliorem | infituendi , pro bonis à jj

DEO conceflis augendis amajorem curam im. , jri

£X

À

?Ae-nderic-ii." ]

p

E ,'SI,,»WJLþUS

&

: MED!'T-AETtiOf d

D Y

Pro Feriá quartá,

E IN

f us gt

'Thema,

2 fs n

Redde rationem villicationis tu2. -Luc. 16, —iguin

g i, Dj

CO

nfidera, & pone tibi ob oculos princip

c

ujusdam potentis officialem , cui reditus 4uta

illius annuos colligendi cura demandata füir : iil

is officium fuum malé adminiftraffet , & certoins i, j

dicto die, in judicic , cuiipfe princeps prafide?titi u

re vellet, comparere juberetur, quá putas anitul ( u

anxietate diem illum expectaret? quá cum cor-

t

fufione Principis fe obtutui fententiam exceptu-

rus fifleret ? dedit nobis hominibus fupremus:

co:li terreque monarcha , dum vivimus curatm

bonorum faorum tam naturalium quàm fuperna-

turalium , utilla cuftodiremus , adítniniftraremus,

eaque ipfi non tantüm integra fed & cum fce

)

nore ,. fuo tempore ruríus exhiberemus . fi con-

L

.:

"

;gar?um agimus , præfix?s eft judicii dies ,

no

j

| -æ yoc 88

355

!

W aolentes volente:

$ tribunali fiftemur; audituri tri-

!

i

]

;l

", &i illa verba : Redde rationem villicationis tue.

J

1

! Q quàm dolorosé h&c perftringent precordia ,

ll L-..M] aäu

j

: mantum cunctis membris incutient tremorem !

il d 'Dgï*lun

Mi

i

! gon licebit- ibi loqui. per Advocatum vel Procu-

lj

orem ; ipfi debebimus refpondere , nulla pror-

o m.'*ïïü

I,P

,

|fu

g admittetur excufatio , exceptio nulla; duplex

"4 eb habitam adminiftrationem fubibimus judici-

j

£

! m privatum in agoneno

d

ftro , publicumiin val-

ofaphat coram totá Curá coelefti , coram An-

Jis; hominibus ac dzmonibus univerfis 5 hi

imul -noftrum .audient. propalari infidelitatem

! ä

W

ttiftemque.in nos damnationis fententiam ; quis

die pudor, quze arixietas, qua erit defperatio ? tur

f2 ut ftes tunc: fecurus ,. ante oculos femper

Ill L. ab decretorium 'illum mortis & univer(alis ju-

didii diem , hujus ehim memoria te in timore

d

us i

hn ti nl

& fidelitate continebit 5 ut tànc: fecuriüs reddere

musda hi

poffis. villicationis tuz rationem , jam dum vi-

fr li I

& (anus 6s , ipfe indies tecum ineas judi-

,

,in quo reus..vel negligens fueris ,

agl lum

m*

1

no examine generali ac. par-

[/

g

L

4 "

guotidia.

jgonup

'ticulari. folerter di-

"ï

H

yetamtrt

«

.'cutef ;

vibs ia

m

9^

- Av ]

m Uäme'

iib

H

&

ä

à

gt

k

.'.

]

il

(13]

j[t

'

( 1

!

|

n

z

Z3

MEDI-

$13

3$3 )o( $9

TL

i

MEDITATIO

m

Pro Feriá quintà,

dar at

J t

Thema.

Ts

í)

p

gam enim won poteris villicare. Luc. lä.v.z;

LA

Onfidera : miferum ftatum iftius villici exime

^

« db

C

provifo enim Domino rationem villicationis .

d

fuz reddere & audire cogitur , jam mon. poteris

villicare : quod erat dicere : negligentiam tuam

Jl

novà induílria recompenfare nequibis ; tempus

villicationis tuz, & clementiz me:e effluxit ;ego

li

à te non tantüm villicationem:auferam , fed in«

fuper ob curam malé geftam. vindictam petam;

Fruftrà petis ratiocinii tui revifionem , ver& eted Wj"*["'üf

nim inventus es minüs habens : tot bonorumtibi jj

concreditorum malam habuifti curam , falfüm i rj

fecifti computum., :fraudulenter: & nequitiose :j fj;

secum egifti : ad hzc . villicus:quid «cogitabatà v

nil, nifi quid faciam! quafi dicere voluiffet ; adtum, j (j

cít de officio meo , actum de famá , actum d& ii

vitz fuftentatione, actum de priftino Domini efe (;

l

gà me fayore , nunc judicem -& inimicum ex« ii s

erior , quem :pribs fautorem;infignem ha«

ui.

O anima mea! idem tu audies & cogita-;

1

bis quod villicus ifte in agone tuo; Jam non po-

n

(rju i

Mp

feris villicare : gratize fiquidem & meriti tempus ;

ia m

effluxit , mors & judicium inftant , corporisd

O*

lores , mentis anguftix contritionis actum i

m

1

-

iftsy

l

*'anl

l eni

pediunt : zternitatis iter ineundum eft non alíis, .

Md d

quàm malá confcientiá & demeritis ducibus, ,

1

Q

i

Quid faciam , tunc dices mifella! fed refpogid,t;;*':&

&3-)5( 9

359

ititur tibi s. non ultrà eft faciendi tempus., facere

n

debuiffes vivens ,. quod nunc feciffe optas mi-

gratura ;; nunc ergó. operare quodcunque potes

bonum,, nunc carnem tibi fubjice , paffones

li, ftange ;; tempus bené colloca, DEUM ama,

pro-

M

ximum dilige, de erratis commiffis dole , & fe-

t

"cure in diíceffu tuo- & cor

d

.

d

'ationem. dare poteris,

pore , villicatiopis tuz

jnmys

Hiptits

-MEDITATIO

QUs t

tf ?

Pro Feriá fextá.

,

Árna, k

'Thema.

tin p

m vix Bll bujus feculi , prudentiores filiis lucis , in gene-

" amter -

ratione fuá funt. Luc. 16. v. g.

a, C'Onfidera: Filios hujus fzculi vocari , qui huic

d gt

. murido , filios autem lucis, qui DEO fervi-

qiapibnt : qui fecundüm hoc feculum vivit, in tene-

vj bris , qui fecundüm DEUM , in luce ambulat :

5j tproinde fi antithefim intér filios hujus fzculi &

x)mtfilios lucis confideremus, intelligemus feculum

ami"Ühoc à Chrifto juxtà 'Thema propofitum tacité

ii i tenebras appellari: quare Divus Paulas diabolum,

jl quem :Cbriftus principem mundi hujus vocare fo-

x mitlet Joan. 12. 31. & 14. 30. principem tenebrarum

(nrti vocat , quafi mundus & tenebre idem fint : in-

y, t terim. juxtà ipfius Salvatoris teftimonium filii te-

je2? |nebrarum feu (zeculi prudentiores funt in malum,

jjb quàm jufti & fan&ti in bonum : fic avarus & ufu-

jj 1 ürius magná cautelá fapienterque excogitat me-

libidinem fuam explendi,

duïfmdpwä diafe ditandi , luxuriofus

fur

ZA

l

L Id

€9 )oC 89

fur premeditatum furtum in opus redigendi; do. jquid:nfmb'

lofus ac falarius proximum circumveniendi, Payci 221

econtra funt juíti , qui fimilem adhibent indy. z//!

flriam , prudenterque exquirunt media ad friajo, : i

rem jufüitiam & fanctitatem. perveniendi ; feqi: 1j

plerique contenti quod fe juftos putent , 'utju, st

ftitiam hanc retineant , peccata quidem devitant at

morialia, leviora autem crebriàs committunt, inlti !

ac media ad eximiam pertingendi perfectionem, quuit

ut funt mortiíficationes fpóriranea , -Proprig vo- a, nj

luntatis abucgatio , paupertas voluntaria, con, r 7

temptus fui ipfius, aliaque opera bona negligunt ii

emper in eodemi ftatu & juítitie. gradu harensjniant

tes ; tu proinde fi filius lucis es , a altiora afpis zi

ra, difce a filiis (eculi prudentiam & indullriam, s, ais

qualem fi impenderes certé anima tua per virtue Jladim;

tes gratizque divine arguméntum rédderetur lu« i (l

cidior, majorque p

:

:

a, ag at

te maneret,

oft'. mortem in lc:cä:li'sj g

»

Y.

l

(

Y t

MEDITATIO' .

df t

Pro Sabbatho. . ..

hh

'Thema.

u

t

u

W

E&cite vobis amicos

de maummoná iuiquit

"

$

E

P

[

i g

cum defi

À.

fï,

ld d

feceritis, reciplant vos in eterma tabct*-

E

s. f ]

nacula. Luc. 16.9.9,

Onfidera: per verba hec nos à Chriffo inci

z

: t quomot

y

stl

tari ut imitemur villicum ,qui ex alieno libes

3l r

ralis fuit , itaque amicos fibi paravit ; & conclu

E

x Ui

.)

de , fi ex rebus alienis', exemplo villici amicós

"at

nobis facere debemus , quantó magis ex noïhäf

M

- f

e 9

$61

j

li ad quid enimrcbenigniffima DEI manus nobis tot

TM

W'Jfïqicn

n

naturz & fortun bonaconceffit, nifiut illanon .

""ih& tgm ad noftrum, quàm proximi etiam commo-

"d. dum , cultum DEI ejusque Sanctorum expenda-

|

j

"i mus. Magnam proinde ingratitudinis . & dete-

N

I)

tb flandee avaritiz vel etiam fuperbiz notam incur-

At

4

gunt illi Ecclefiarum Prxlati , beneficiatique alii,

Mi h

|

ui reditus. copiofos .ad : pompam externam ,

"w equorum famulorumque turmas alendas impen-

",mw dunt, pauperes econtra fitire , efurire, prafigo-.

Ui fealgere, xgrotos, deficere, . captivos chriftianos

»mimy inter barbaros torqueri & fufpirare finunt: qüan-

i

It

i

'

ä

ilm 6 majori cum fcenore ,. copiam pecunize fus fu-.

h niund pgmum'c-ranam.refïäurandis templis , nofoco-.

nl mis., exftruendis aris , aliisque rebus facris ad.

w DEI Sanctorumque ejus cultum amplificandum,,

"t & proximi falutem. procurandam. impenderent 5.

m quad tantos fumptus conftruendis palatiis,.

f

li cæh'sg'ocþ ïz

ciis fuperfluis , aliisvé rebus vanis comparan-.

disapplicent; que tamen omnia cum miferi mor-

(

! f& deficient, relinquere, & foli fine famulis , fine.

Lequis, fine tecto horrendum.aternitatis iter ag- .

. gredi debeLunt, cum focios habere poffent , &

22 .2

apud judicis rigorofiffimi tribunal advocatos plu-

iil simos ^.f ad fanctiorem ufum pradicta bonaap-

iM plicaffent..— Tu ergó , quisquis potes benefacere,

; confidera quomodo divitias hucusque impende- -

xi(i?| ris , an ad facrum.& fructuofum , an ad vanum

q

jtt*| & profanum ufüm ?. fcitoque te flrictam ob id-

1

«t* Divino Judici rationem redditurum. Tuá eftin po-

um teflate , eterna tibi in coelis tabernacula , fuppofit

jg1^| DEI gratiá prornerendi ; elige ergofi fapis, quod

$

-

! it qptjmum.

362

€8 )c( 89

n

Ti

"

mm!Ca

MEDITATIO

11

j

;PUH(W

-^ Pro Dominicá nonà poft Pen-

tecoften.

i

'Thema.

]

Cum appropinquaret jESUS Jerufalem, Luc. t9

v. 4!.

Onfi

dera: miram benignitatem , & exceffi-

fim fU

C

D]

. vum Salvatoris tui amorem etiam ergà pec-

N

catores : fciebat fe ab ingratá urbe Hierofolymi-

L

taná, nil nifizrumnas, opprobria, dolores , mor-

w

g

temique tandem ignominiofiffimam poffe expe-

€tare , illam tamen non fugit, fed appropinquat;

s ldnns t

quafi Gallina expofitum accipitri infernali pullum'

A Lt

iciir

fub alis congregáre volens; appropinquat author.

tiiim Dl

vite ut xternam propulfaret mortem , appropin- -

quat fol juftitiz, ut maliti perditionisque tene-

1 Hierof

iþlus'donmn

bras effugaret. "Tu O anima mea , temetipfam

cónfidera tanquam Sion Myfticam , qux ex vi-

aibpilmy

fione pacis, quam hoc nomen üibis fignificat,

t

Salvatori tuo facta es vifio belli, inimicitiz ac re« "1/lid)

bellionis; tanta tamen ejus ergà te adhuc eft be-.

"&t i

nignitas, ut licet caufam haberet füfficientiffi--

At

A rl

marm te perderidi, exaltans nihilominus miferi-

cordiam fuper judicium , non te vult deferere ,

tl ii

féd appropinquat indies , ingerens animo gratias

J Í Pofflblk |

excitantes ad. poenitentiam. .O fi hujus magnitu-

^t: qil w

dinem mifericordiz agnofceres! quid quafo diu- . "ittir,

titis hzres in tam manifefto falutis tuz periculo? "iufn j

furge , excute vincula colli tui captiva Sion,' "tsf

fuum]li- . &tj

quibus te dæ-m'q)r:lnt.äl:ïquam mancipium

, gwit:.

$42 )o( 89

368

appropinqua & tu JESU , dole de fugi,

J

| gavit :

|per quam te ab ipfo elongafti , & roga, ut te

lM impofterum à fe feparari non permittat.

MEDITATIO

. Pro Feriá fecundá.

|

'IDhema.

miu — Pides 3ESUS civitatem flevit fuper. illam.

1

atv

Luc. 19.

nb -

Onfidera ex fletu JESU , .peccati enormjta-

s m

tem & peccatoris miferiam , tanta eft utra-

1

Angelorum gaüdio, DEO confolatio-

npie

; que , ut

a his lachrymas extorqueat : flevit JESUS ad

ümig, fepulchrum Lazari , queti tamen noverat fuiffe

!N

g, juffüm ac à (e refafcitandum , cur non fleret fu-

At f

per áhinám D E O miortuatm i peccátis 2 pauci

erant^iii ' Hierofolymas: "adulti jufti ,^ plurimos

ln

diabolus 'dominio: füo fubjecerat 5. confiderans

4, Ht

OLU

proindé piiffimus Sálvátor tot DEI imagines tàm

nl

fede deturpatas ; tot'in urbe fanctá homines

PA

divina juftitie & gehenna reos , paffionis me-

n

ntónimque fuorum fructu indignos fe reddere

panarm infuper tàm temporalem quàm zternam

tll

qniis

adeó. horrendam fibimetiofis procurare 5. prx

T 8

compaflione in uberes refolvitur lachrymas , vo-

gt

lens , fi poffibile effet hifce miferorum maculas

eluere : quid putas anima , an melior es tu ur-

p

€ Hierofolymitaná ? fed heu ! quoties lachry-

vt

nyl

vt

mandi caufam tui amantiffimo falvatori przbu-

m]*?('! f

: quoties flere debuiffet ob fcelerum tuorum

dhuc

enormitatem ac frequentiam , fi mortalis a

"i

ethict

"

3

2

e8 o( 29

!

,j

effet , humanzque capax paífioni:

S

: u ergb dg.

ll

fle peccata,quz JESU olim caufa lachrymarum,

yti

:

ll

ao

j

nunc veró in codlis gloriofo offeníe , totque

Pt

j

mortalibus damnationis exiftuht ànfa : lachry-

mas tuas commifce lachrymis JESU , illas DEQ

|

Patri pro deletione. culparutm tuarum exhi«

li

)j

bendo.

T.

At

i

qu

d

J

*

]

m

MEDITATIO

J

j

aftbi i

D

: ; Pro Feriá tertiá.-

af

yud [:

i

*5

sf

( !

Jl

TT

.»

levit-fuper illam. Lüc,19.V14« .. ..

:

Onfidera : nunquam legi in

scriptufä«-'Sä;S

j Hcl'ac,mus j

C

