fapiens dixit: Nunquam me filuiffe poxnituit , fuiffe

AU

autem locutum parnituit fepius: hac verba tu no-

Jily

£a unà cum faluberrimo monito 'Thomx Kem-

^m

penfis , fi loqui licet G9 expedit , que «dificabilia

"lf

funt

$3 2«( 8"3-

475

fuut. loquere, lib. . de imit. Chrifti. c. 10. fic

multas à te moleftias externas animxque mala

avertes.

MEDIT—ATIO

Pro Feriá tertià.

'Thema.

Magifler fcimus quia verax es. Matth. 22. v. 16.

C

Onfidera : Magiftri nomen correlativum effe ,

refpectum habens ad difcipulum 5 Cbriftas

autem omnibus pofitus eft pro Magiftro ; dicente

iplomet: Magifler vefler unus eft Chriflus. Matth.

23. V. IOG. nos ergó ejus fumus difcipuli. Verhm

ut hoc titulo in veritate gaudeamus , veritatem

verbis & operibus nos exhibere oportet. Ope-

ribus oftendimus , dum finceré in omnibus ne-

gotis , & cum omnibus agimus , amore illius

l

qui eft prima veritas ; fi omnia dein cum debito

!

ld

ordine modoque perficimus ; aliàs fi boria agi-

mus ex fine inordinato , veraces in opere minim&

)

fumus.

ij

Veritas in verbis exercetur , fi ifta cum

animi fenfu concordant, fi nihilloquimur, quàm

quod à parte rei fic fe habet , aut . ità fe habere

prudenter putamus. Mendacium fignum eft di-

fcipuli dzemonis , quemadmodum in omnibus

"

hzrefiarchis , eorum affeclis veritatem doctrinz

«4&

Chrifti & Ecclefie pervertentibus femper appa-

ruit. Nullus mendax ( inquit S, Dorotheus Serm.,

9. Adberere unquam DEO ant uniri

llw

M

poteft , quippà

eum fit prima €9 fumma veritas D

EUS, cum fal-

(

fitate

£3 20 89

tl

476

itate Q mendacio malé converit ,

exulat ibi DE-

jni

'Tu circà tuum agendi

!w

14

LUS, ubi exulat veritas.

& loquendi modum examen accuratum inftitue,

At

li

& deprehendes an difcipulus fis zternz verita-

"T

tis , vel diaboli , qui pater mendacii eft, &

M

iUl

vocatur.

j

MEDITATIO

Pro Feriá quartá.

'Thema.

Viam DEL in veritate doces, € uon eft tibicura de

ii

aliquo. Matth. 22, v. 16.

und

C

Onfidera: Optimé Herodianos dicere de Chri-

Mu :

fto , illum viam DEI in veritatedocere, cum

hoc appareat ex eo , quod non habeat curam de

Miden:

aliquo : genuina nota Doctoris veri & boni eft,

T

fi terrena non curet, rnec ad mundana affectu

feratur,

idiq

Chriftus difcipulos fuos informaturus

TT

qualiter fe gererent, dum Evangelium per orbem

terrarum effent annuntiaturi , inter alia hoc ipfis

i, qu

ii dl

dedit preceptum , ut nec peram nec facculos por-

i q

tarent 5 quafi dicere voluiffet : ut gentes agno-

ii l

Ícant vos à me miffos effe ad fuam converfio-

1s M

nem; volo, ut fitis 4 rebus terrenis toti alieni:

v

zf

cor enim addictum bonis mundanis non bené

lt

percipit fpiritum DEI , quo tamén plenus effe

debet vir Apoftolicus , concionator, & quivis

t

Ut

ánimarum curg deputatus ; imó dum talis fzcu-

laribus inhiat, à DEO mens ejus avellitur, utille

RTT

&l

per os €jds eificaciter Joqui nequeat, cum fpiri-

tualia

€9 ),5( &9-

477

tualia fic concionantis dicta cum factis fuis quz

l

mundum fpirant , non concordent , adeoquémnec

moveant audientes. Quisquis ergó concionatoris

vel aliàs animarüm curam habentis munere fun-

éeris ante omnia rerum mundanarum & cordé

tuo remove appétitum , ut viam DEI cum CPriffo

in veritate doócere comproberis.

MEDITATIO

Pro Feriá quintá,

"'[hema.

Viam DEI in veritàte doces , €& non eft tibi cu-

va de aliquo , mon enim vefpicis perfonam.

Matth. 22. v. 16,

C

Onfidera : alteram Magiftri veritatis , & ani-

maium paftoris notam effe , fripfi non fit

l

cura de aliquo, id eft, non regatur humano re-

M

fpectu, fed gerat fe indifferenter, ità ut tam ma-

l

gnatum , quam hominum viliorum pravos mo-

res fervatá difcretione corrigat , ac utrorumque

faluti pari curá invigilet , idem enim eft cujus-

que anime pretium 5 quemadmodum fecit S.

J

l!

jJoannes Baptifta , qui non folum delicta ple-

beiorum , fed ipfius quoque Herodis Regis adul-

i

terium liberé, modeflé tamen caftigavit ; qui

f

morem gerit Principibus , eo ipfo à veritate alie-

1

nus eft; debet imitari vir Apoftolicus , animarum

J

curz deputatus iplum DEUM , de quo Eccle-

U

fiaftici 25. fcriptum eft: Dominus judex eft , &

M.

401

y

478

3 Jo( &&

non eft apud illum gloria perfone s D EILS tam

parum ícelera Regum & Principum quam pau-

perum & abjectorum diffimulat , omnibus fe

probat cenforem juftum: quzfo , qux poteft effz

plebi opinio bona de Eccefiz Prelato , aliovà

animarum curam habente , fi videat quari tan-

l

l

tüm plebis vulnera ,. non primorum , qu& ta-

T

Ui

men omnium periculofiffima probantur, utpoté

totum Reipubliez corpus quaáfi peftis inficien-

"ii

tia? Chirurgus vel Medicus artis fuz regulas in

*[nn

curando obíervare volens , non fané refpicit x-

j n

groti perfonam an Rex fit an rufticus ; fed fi

A

W

inorbus vulnusvé fectione , aut uftione aut Me-

k

diciná amará indiget, illam indifferenter appli-

ii

cat , aliàs egroti vel vulnerati fanitatem negle-

l,

€Gturus : hos imitari debet animarum pafítor,

ä

quod fi praftare negligit,non paftor, non anima-

jl

rum Medicus , non veritatis Magifter & teftis fed

i

oppreffor, canis mutus non latrare lupumque

(i

venientem fugare valens , putandus eít: vide, .

»

u

l

ualiter te hucusque circà dicta gefferis, an

[

:

U

viam DEI in veritate docu-

eris,

ij

j l

ii

1

1,q

u

M

T

UI

1j

n&fg F Q-) gä«n

"U Pt

As

: j

4 (lrüs

ä

[

|

R !

MEDI-

39)e( 89

479

MEDITATIO

Pro Feriá fextá,

'Ihema.

Reddite que funt Cefaris Cefari ,

€9 que funt.DEl

DEO. Matth. 22. v.21,

Onfidera :

duplici hominem quemcunque

ftringi obli

gatione ; nam ficut homo (xcu-

laris , morem gereré tenetur Magiftratui fzecula-

ti fimulque non negligere debitum DEO hono-

rem & cultum: pari modó Religiofus, idem re-

fpectu fui (uperioris fpiritualis , & DEL obfervare

tenetur , aliàs in foro utroque tam juftitiz divi-

nz quàm humanz , erit poeng obnoxius.

Ve-

rüm , abítrahendo à fecularium obligatione

,tu

te Religiofe examina ,

.qualiter te ergà fuperio-

res tuos, DEUMque ipfum habeas, an utrisque

reddas quz reddere debes : infpice inprimis Re-

gulam tuam, qualiter fecundüm omnia ejus pun-

€ta à te obfervetur ; revoca in mentem vota tux

Religionis , qualiter in praxin redigantur confi-

dera, qu& fi violas , nontam füperiores fed DE-

UM ipfum cui primarió vovifti injuriá aflicis:

demüm an in cceteris tuo ftatui & vocationi DEI

fatisfacias perpende ; qualem curam adhibeas in

frenandis pravis appetitibus ac paffionibus do-

mandis , quali cum devotione ac attentione offi-

cio interfis divino , quá animi puritate toties ad-

miniftres ipfeque accipias Sacramenta, Euchari-

j

fti

480

€$ )o( 89

ftiz prefertim , vide. In quibus omnibus fi tenez

,

l

ii

]

gligentem reperis , fcito , nec te fuperioribus ,

u

nec ipfi DEO dare quz funt danda; & ne ratio-

ii

ne infidelitatis tue , te facias obnoxium poe-

'

I

j;

nz, emenda que funt emendanda , & redde

p

quod deþcs.

gü

j

Ml

MEDITATIO

tili

g

Pro Sàbbatho.

ii

Tl

'Themà.

if

i

Cujus eft imago bec €9 fuperfcriptio, Matth.22.

vl 20'

n

; li

ii

C

Onfidera: Quo animo Rex ferret , qui cum

uni ex Aulicis , in favoris fpecialis fgnum,

Ed

imaginem füam vel auro impreflam , vel pictam

um

gemmisque pretiofis veftitam , ut eandem jugi-

ter é collo fufpenfam publicé portaret , donavit;

is illà fepofitá imagine , hoflis regii effigiem &

hv

colle pendulam circumferret ; an non Rex tam

ingratum Aulicum fílatim & familiarium fuorum

contubernio profcriberet , & in eum , tanquam

;^apertum hoftis fui fautorem debitá poená animad-

verteret ? fi itaque hujusmodi injuriam zgré

uj

Mi

ferret Rex terrenus , quantó magis difplicebit

DEO, fi videathominem , quem gratiá fuá tan-

liT

quam Divinitatis imagine infignivit, & per quam

n

quodammodoó Deificatur, illà rejectá , peccatum

:

1

lethale , quod imago eft diaboli , in anima cir-

ï?*h ] l

E

cumferre videat ? meritó fané ingratum talem à

acie

W hl]pw

€3 JoC89-

481

Ml'

facie fuá repellit, poensrumque gehennz , cujus

principi magis , quàm fibi fervire placuit, reum

jj

declarat.

l

O anima mea ! quàm [zpe exte, re-

je&tá gratià , admiffo autem peccato DEUS fci-

fcitari poterat, cujus bac eff imago & circumfcri-

piio quam geftas ? haccine illa itnago gratiz quá

te in baptismo , & per poenitentie Sacramen-

tum infignivi ? heccine notafilii, quem fangui-

nis mei eifufione , paffione & morte tam amará

mihi adoptavi; pro tali jam teagnofcere nequeo,

uia in te deletum reperio, quod te-meumfece-

rat: ah! qiam horrendum eít audire , fi dicatur,

non eft DEIs nullum ad coelum 88 beatitudinem jus

babet , totus eft diaboli &$ panis eternis addicen-

dus : tu (aniora cogita, & ftude omni induftriá

confervare gratiam, quz amicitiz DEI beatitudi-

ïï

misque zternz unica eft origo.

f

MEDITATIO

Pro Dominicá Vigefimá tertià poft

:X

i

Pentecoften.

J

'Thema.

"

j

Domine filia ea 1modo defuntla ef. Matth, 9.

)

l

V. I8,

!

Onfidera: mortem fuá falce tam ad Principurn

1f

C

aulas, quam ad pauperum ac rufticorum tu-

V

d

guria pulíare 5. ab iritio mundi ad noftra usqve

tempora , Principes , Reges , Imperatores mortis$

i

agnovére Imperium , nec cuiquam impofterum

l

e

$$ )o( 89

482

fe illi fubtrahere licebit ; non proderunt ad de-

fenfionem ingentes exercitus, non ptocerum con-

filia vel authoritas ; una contrà omnes mors vi-

€trix , pleno utetur in mundum dominio : po-

teít interim bxc mortis potentia ac victoria ho-

minibus vilioribus fervire pro figno , nec fe vitz

habituros effe perennitatem , quz denegata etiam

fit (ummis orbis principibus : magnatum & po-

n

lmj

tentum funera nos fimul admonent ad-fidele

Mi

DEO fervitium preftandum , ad nos coramipfo

huümiliandum , & mundum contemnendum ,

n

fi

juxtà illd P(.75.. P'ovete 69 reddite Domino DEO

»

^

|

1

vefiro omues qui in circuitu ejus affertis mumera s

j

£erribili, 69 ei qui auffert fpiritum principum, ter-

t

yibili apud Reges terre : quis enim non timeat

tf

pro regnis mundi pugnare , cum cineres princi-

i

254

pum videat : Iíraélitz armati Moab obfidebant;

a

Dinirt

ut expugnatá urbe totum etiam regnum occupa-

rent ; verüm , cum jam capienda effet urbs 4.

BI

al

Reg.3. Rex AMoabitarum arripieus:filium fuum

rimogenitum , qui regnaturus erat pro.eo , obtulit

n

iyi

;

olocauftum fuper murum , €9 fatia eft iudignatio

magna in Ifrael , fiatimque recefferunt ab eo , 89

]ah( 1

l lm

veterfi funt in terram fuam. Ecce!fic mortis ima-

il

go in filio regio. bellicam audaciam , Regnique

LU

|

Moabitici expugnandi appetitum un4 vice com-

Y

;

preffit ; tu pariter infpectis magnorum funeri-

J

u hOmx

bus .difce honorem fugere , divitias perituras a-

fpernari ,

aucisque effe contentum ; ad fola

A

bona cocleftia ad vitam aternam fufpira,

"t

m

ET

t

: MEDITA-

42 )o( £5

483

—

MEDITATIO

* Pro Feriá fecundá,

'Thema., c

Domine filia mea modo d

efuhüa eff , fed veni ,

impone mamum tuám

Juper eam , Q9 vivet.

Matth. 9. v. 18.

Onfidera : Principäm inänuantcm mortem

filie fux n

on dicere, defuncta eft, fed, «mo-

dó defunüa eft

: quafi

tefte Chryfologo Serm.

34» dicere voluiffet: 'adh

uc vitz manet calor , ad.-

huc animz veftigia vid

entur, adhuc eft in viá

fpiritus,

adhuc domus habet filiam , adhuc mor-

tuam tartarus nefcit , er

gO ut eundem poflis ani--

mam retinere , feftina :

his verbis idem fcriptor

devotiffimus fubjungit ;

quibus fignificatur nobis ,

occurrendun effe ftatim pe

ccato , fi quandó in illud

incidit quis :

ficut enim facilé concipit flammam

)

lucerna , fic fta

tim ac extindaeft , €g adbuc calidum

]

exbalat fumu

m

, ignem adbibeas; eodem modo ,

dum adbuc bon

j

& vite manet calor , ad c

cleftem

flammam , hoc eft, a4 Chriflum accede.

Huc-

usque Chryfologus. Heu !

quàm fxpé contin-

git, ut homines etiam virtu

"

ofi fubitó in pecca-

l

tum ruant mortale , quo tot pracollectos gra-

tiz ac meritorum thefauros uná Vice

peffumdant,

quos tamenrecuperare poffent, fiftatim

per poe-

nitentiam ac contritionem ad JESUM

accurre-

Ient, dicentes ; Domiae anima mea sodo d

lh'

Hh 3

efun .

gaeft

424

€82o( 89

í

&a eft ;

veni nová tuá gratiá, pone fupermortuam

j

JCHL'

auxiliatricem benignamque tuam manum , &

i

vivet : (ane fleGteretur facilé benigniffimus Sal-

vator talibus peccatoris precibus , poenitendi

"3

gt

promptitudinem advertendo ; verüm fi peccato

jl

€

racto , lapíus posnitentiam non illicó appre-

j

endit , fuum firmat diabolus in ejus animá im-

X

g

perium , exceecat magis intellectum, & ità va-

Ut

luntatem (ucceffivé indurat , ut egre fe ad DE-

UM convertere queat : quod fiinterim mors fu-

m

perveniat ? tunc actum eft de veniá , de falute;

d

a,

tu proinde poft lapfum lethalem, ( quem DEUS

à te mifericorditeravertat ) ftatim dolens te con-

T

fer ad JE(um , animz tuz mortem infinua, pete

a

itdi

refüfcitationem ; omnem autem poenitentiz pro-

craftinationem cane pejus & angue fuge , quia

ul

€ffe poteft , ut horz quadrans in quo pecca-

IG

füi, vitx tux fit ultimus , mortisque aterna

2

i5j

! initium.

2 Trds

MEDITATIO

o

w

Pro Feriá tertiáà

at

u

Thema,

'

m? CXP!

Surgens 3ESUS jequebat;ur eum. Matth. 9. v. 19.

b

Onfidera: Chrifftum rogatum à Regulo, cu-

G

jus filius infirmabatur Capharnaum, ut ce-

fcenderet illumque fanaret , nihilominus non

- defcendiffe , . (ed dixiffe tantüm : vade , filius tuus

vivit. joan. 4, Rogatus autem à Principe Syna-

/gog?

:5 )o( £9

48f

ogz, flatim ad domum illius fequitur mortu-

amque filiam refufcitat ; qua eft hujus differen-

tiz caufa ? aliam non invenio, quàm quod prin-

ceps hic, humilitate füá JESUM ad hoc iter quafi

impulerit, fcribit enim S. Lucas cap. 8. Ecce vir

cui nomen Jairus , Q9 ipfe Princeps $ynagog4 e-

vat , €9 cecidit ad pedes

ESU., rogans eumi

placet equidem DEO humilitas in omni homi-

ne, maximé illum tamen capit humilitas Princi-

:

pum , magna hzc eft quià à magnis exhibetur

non poteft ccelo gratius oftendi in mundo fpe-

aculum , quàm fi iftius capita genua DEO cur-

vant , ac ad pedes coeli Domini fe profternunt ;

magnatum humilitas magnes eft , qui cor DEI

ad íe trahit, gloriam auget , imperia dilatat,

Regum fceptra victoriarum Jaureis , pacis & fe-

licitatis virentibus femper olivis exornat : ifta in,

terram proftratio magis clevat , fpontanea Ma-

jeflatis abje&tio in altum erigit; difcant ergb Ec-

clefie Pralati mundique magnates ex Principis

Synagogx humiliatione, quá filie mortuz à JE-

SU vitam obtinuit, quàm utile fitfe coram DEO

humiliare , non veró mirentur fi ob faftum íu-

um , regimen infauftum, fübditorum feditiones

aliasque experiantur infortunia , juft& enim de-

]

primitur princeps , qui fronte erecta

üät coram DEO.

i

€3 (0 8'&

Iu

!

j

Hh $

MEDI-

496

€$ )e( £9

q1

!

)

: MEDITATIO

J)hb.

/ l

Pro Ferià quartà.

if

Thema.

Il

jl

Veni , kimpone manum tuam fuper eam €8$ vivet,

Matth. 9. v. 18.

C

Onfidera: Principem iftum Synagoge non

folum petiiffe à JESU , ut iret ad filiam

mortuam ,- fed ut eidem fimul manum imponat;

nam cum effetArchi-Synagogus legis notitiam ha-

bens , utique noverat hominem manu DEI effe

figuratum , credidit ergó , eádem manu quá crea-

10

tam fenferat filiam , recreari & reduci poffe ad

ift

vitam : implevit.[ané JESUS hic , quod de ipfo

lh.

fcripferat vates regius Pf. 138. Tu formafli me,

b

£ pofuifli fuper me mazum tuam; & iterum:

dextera Domini fecit virtutem , dextera Domini

"i

t

exaltavit me , dextera . Domini fecit virtutem ,

non moriar fed vivam. PÍ. 117. O falutaris JESU

al

EURT

manus ! quàm felix eft ille cui tu te imponis 5

R

long? ab eo fugere debet mors : fecuré quilibet

fub te pugnat , quia tu es umbraculum in die

llHn l

iij

belli ; cadere non poteft quem tu tenes , errare

nequit qui à te ducitur; vinci non poteft quem

Atj

tu confortas : fed heu ! quàm infelix econtrà eft

i

"

ille, cum quo tu non es; labitur enim quem tu

fx

iUR

non tenes, ftare nequit quem non firmas , fa-

LT

nari non valet quem tu non tangis , non vitan-

Xüt

tur errores fi tu non ducis , nihil re&té agitur ubi

Nf

tu

€$ Jo( 9

487

|

tu non dirigis , non emendatur quem tu non

czdis , nullus denique fequitur DEUM quem tu

non trahis.

O manus JESU mei omnipotens &

falubris , nunquàm quzfo retraharis à me, fem-

per cor meum tange ut te przíentem fentiat , te

amans timeat 5 tene , rege, puni & falva me,

W

"

me totum tibi ut plasma tuum humillimé con-

figno.

'M

MEDITATIO

Dlun

Wj

. Pro Feriá quintà.

h

"'Thema.

h

lr

Et cum venifet TESUS in domum Principis j

]

al

T

vidifet tibicines €8 turbam tumultuantem.

f

Matth. 9, v. 23.

!

QUH

^YOnfidera : in aulis Principum vix nullam effe

H

animz pie quietem , fed plena funt omnia

YUR

tumultibus , repletà -pompis terrenis vanisque

gaudiis.5 nulla

m

vel modica e(t contemplationis.,

p

V

occafio; .cumin illá tamen vera anim quies con--

1

fiftat $ contemplatio fiquidem eff leulus ille Sa-

ii

u

lomonisin quo anima , inter brachia Divini fui

m

fponfi dulciffimé quiefcit ; e(t zidulusin quo mo-

j

i

ritur mundo, totaque vivit DEO : quàm infipi-

yirid

enter ergo agunt illi Clerici & Regulares qui ex

j

clauftris & Collegiis fufpirant ad aulas, munda-

qdf

1. (a

num ibi fortaffis quzrunt honorem ? verüm,

magnam tam intüs quàm foris invenient inquie-

u

tudinem 5 non dià animi pax inter turbas , inter

agiluliï"ï[

|

fot

488

$8 o( $9-

tot variorum hominum ofliciorumq; commercia

t

confervari poteft. $. Petrus de Alcantard ut ia

ji

r

vitá ejus

legitur ) Carolo P. Imperatori optimo

J

hii

à Confeffi

one e[fe noluit , tantum ut aule turbas 69

Pt

vitia declinare

t: tu fimiliter DEO age gratias,

üod te ad. clauftralem vitam vocarit , in quà

At

n

d

foli DEO , foli faluti tuz vacare potes 5 aulas

j

non qu

ire nifi eb DEO volente ut Joannes Ba-

"

; tunc ibi age ut ifte : fan&té , ve»

?u"

ptifta mittaris

£ vitiorum affentator , fed ut verus

':.U

m4

raciter non u

Chriíti confeffor.

i

'''' (

"MEDITATIO

2N

1

Pro Feriá fextá.

'hema,

Er cum veniffet. 4ESUS in domum Princlpis , $.

vidiffet tibicines €9. turbam tumultuautem ,'

dicebat recedite. Matth. 9. v. 23.

ii

"Onfidera : Noluiffe Cbriftum filiam Archi-Sy-

!

;

nagogi mortuam refuícitare inter tibicinum

miuficos fonos turbeque tumultus , ut oftende-

"h

hni

rét non poffe animam DEO mortuam ad vitam:

giatiz refufcitari inter vanà mundi gaudia , fz-.

l,

cülariumque negotiorum tumultus ; illa enim .

lg

1

rriorti feu peccato lethali aditum parant , hzc im-

pédiunt , ut Salvatoris ad vitam grat

ic revocaré

t

volentis vocem , cor hominis audire nequeat *,

tf

[

quisquis ergb per peccatum mortuus , à DEO.

ad

iz vis refufcitari , folus effe debS ! 1;

vitam grm

cunm

€9 )o( 89

4$9

Mi

cum JESU, ac proind& dicere : Recedite noxix

I

fodaltum turbz , quz veftris facetiis , inhoneftis

Ihi

colloquiis , malisque. exemplis mez morti tam

T

funefte caufa extitiftis : Recedite ab oculis meis

"

periculofa facierum objecta , quz decoris veftri

"

illecebris cor meum tam lethaliter fauciaftis. Re-

!

cedite occafiones adeó nocive, qux meab amo-

re & gratiá DEI mei tam violenter avulfiflis :

L

Recedite vana fenfuum oblectamenta 5 quz mi-

j

hi fpiritualium rerum guftum ac pietatis fenfum

abftuliftis : Recedite cuntia uegotia turbulenta ,

propter qux DEI cultum , animzque propriz

curam neglexi; adfit mihi folus JESUS , in quo

unicé mea eft falus, vita, refurrectio,

MEDITATIO

Erb Sabbatho,

^

"'Thema,

Nón eft mortua. puella. fed darmit-.. Matth. 9.

3

V. 24.

i

Y

Onfidera ; admiratione dignum effe, Chri-

viut

C

fium dicere , non effe mortuam puellam fed

dormire , cum tamen anima veróà corpore fue-

,

!

rit feparata , & manifeftiffima cadaveris figna in

h

D

omnibus corporis membris apparuerint ; locutus

Quv

tamen vera eft: JESUS ; cum enim puella & ju-

queat'

fta fuerit & virgo, mortux nomen ipfi noncon-

bdormire dicendi

o

veniebat ; jufti non mori fed o

u

in pace inidipfum

funt juxtà illud Pfaltis Regiii :

0y-

u

490

€3 )o( 89

f. 4. & alibi facer textás

dormiam 98 vequiefcam P

ait: 7ufli autem in perpetaum viveut : habet hoc

fibi fpeciale virginitas prafertim privilegium ut

mortem nefciat ; novit virtus hec Angelica im-

mortalitatis fpeciem oculis humanis infundere ,

& femper virentis vitz odorem afflare. S. Hieron,

uptias , in Eliá

lib. 2. in Jovinian. ait, fi i Moyfeu

virginim

tem dixerint demonftravi : breviter audi-

l

ani Moyfe

m iortuumm 9 fepultum , Eliam igneo

curvu raptum

, ante immortalem effe cepiffe quam

mortuum, ; eft virginitas ficuti Noemi arca, que

COI

(

inter totius mundi cadavera fuper immenfos di-

]uvii floctus victrix natavit ; & nonne videmus

P

)h

adhuc plurimarum facrarum virginum -( ut Di-

v Catharing Bononienfis , Magdalenz de Paz-

u

D»"

zis , aliorümque plurimorum qui virginitatis

laude floruerunt ) corpora adhuc incorrupta &

uN

iti

quafi viva manere ; fic virginitas nefcit mortis ci-

r

neres & Imperium ; ut & de te pari laude olim

:

"

'

dici poffit quod non fis mortuus fed dormias ;

r

í

,

fludiofus femper efto gratiz 'divinze

ti)

& virginitatis. confer-

ii

vanda.:

titt

imiü

Wi

LT

$3

d

[y]

Mi

E

LT.

m

mm-.ïïä

488 2oC 89

491

t

lhey

—MEDITATIO

lj

Ms

Pro Dominicà Vige

fimà quartà poft.

"i

Qu

!

Pentecoften.

Y

n

Thema -

"n

LT1

Cum videritis abominatiom;äh kdefolationis e3c.

7 igm

flantem in loco (antto. Matth. 24. V. T$

j

i

N

Onfidera : fecundim litteram. quosdam fa-

(ird

C

«rarum fcripturarum interpretes per abomi-

m |

nationem intelligere vel Antichriftam , qui, ut

(

D. Paulus 2. "Theff. 2..

4 ait , in templo quafi

i

h

vel

DEUS feffurus.fit idemque , profanaturus ;

pinitid

ftatuam Caffaris quam Pilatus in templo

pofue-

i

rat: verüm myflicé loquendo , per abomi

natio-

ä

Qs Q

intel-

nem defolationis ftantem in loco fanto ,

j ol

ligendum puto;peccatu

m motrtale in animà ho-

m

minis baptizati refidens ;

hoc enim imprimis abo-

idem abomina-

i |

minatio eft in oculis DEI, & qu

tio defolationis, quia grati

am divinam fuüummum

anime ornamentum deílruit

, illam DEI reddit

inimicam , vitam auffert fpiritualem , Jus ad glo-

riam caeleftem depredatur, mancipiumque eiii-

cit demonis , adeó ut

locus tam fanctus putà a-

m o

nima per baptismu

lim. Spiritfls Santti effecta

;:habitaculum , nunc

fit habitatio fpiritüs & prin-

quid magis horrendum

cipis tenebrarum , quo

efcio. Vide anima mea

dici vel cogitari queat,. n

an non fit locus bujusmodi in

.quo.tanta abomi-

iatio defolationis refideat, quam

fi depzehende-

J

lia

T1$

492

€3 )o( 89

ris, procura ut illa quam citiffim& ejiciatur, pur-

[

ga & recoricilia te Spiritui Santfo/per poeniten-

tie Sacramentum , lava te ,contritionis lachry-

?

4nis , ut iterum

f

€laris.

:Igcus fanctus ac mundus efhi.

l

i

l

MEDITATIO

Pro Ferià fecundd,

f

"'Thema.

Cam videritis àboruintionem dejfolationis

: eór.

D

N

u

flantem in loco fantio, Matth. 24. v. 1$.

h

[0

Onfidera: per locum fanctum intelligi pofF:

L]

monafterium vel Collegium ; in quo plures

tanquaim virtutem palaftrá congregati funt 5.1o-

cus fané fan&tus eft, quem decet-fanctitudo.

Sed heu ! contingit aliquandó monaflerio quod

ipü contigit coelo Empyreo , quod füatn vidit

abominationem in-Lucifero : contingit ,. quod

contigit paradifo , in quem irrepens ferpens .an-

li

tiquus, omnis abominationis author, protopa-

rentes ad D ET offetfam , obedientiz infractio-

nem, & gratiz jacturam |induxit ; contingit

(

quod olim: adhuc ; continget templo , in quo

.Ii()i

Antichriftus müridi abominatio & «defolator fe-

n

ïl

&i

"debit ; non enim femper omnes in uno mona-

Md

fterio funt jufti ; habet inter hujus mermbra fuds

güomm

quandoque iniquitas fautores ,^ fua ; diabolus ad

hüf()

münuendam vel plané extinguendam vitze mo-

D* l

hos ni-

T

nüicæfifcigliæm mf!yrumema, , monac

muwm

á

49 )o( $9

498

n

mirum , ac clericos diffolutos , qui pravo ex»

Il

einplo fuafionibus malis alios ab obfervantiá fans

t

Q difciplinz avertunt , ad fabulas , ad filentii,

obedientie , aliorumque falubrium flatutorum

violationem inducunt , füperioribus Zelotis , fus

furrationibus füis apud fuübditos odium & adver.

fionem creaht , ficque paulatim dilciplinam R&

gularem evertunt ; quidni hujusmodi homines

titulo juftiffimo abominatio defolationis; mo«

nachi non fnonachi , difcipuli non. Chrifti, fed

—À

precurfores Anti-Chrifti nominentur 5 tales cunt

videris , üt peftem füge; pravis illorum machi-

nationibus , verbis & éxemplis audacter te op-

pone, ne dum illis morem geris , -

1

paris damnaw

tionjs poena& te reddas obnoxium.

MEDITATIO

-Pro Eeriá tertià

ä:g

Thema.

lr

Tunc qui in Tudeá fuit

n

Matth. 24. v 16.

, fugiant aa? fndntes.

f

g

Onfidera: Judzam juxtà latinam . interpreta-

C

qu

tionem fonare regionem laudationis ; talis

Ü

profecto eft Religio facra vel Ecclefia 5 in.quá

Jl

tot effe deberent laudatores DEI quot Religiofi,

j

quorum vocatio nil aliud defiderat quam DEUM

T

laudare ; verum laus illa non confiflere tantüm:

i

debet in recitatione hymnorum ac pfalterii , fed

in oflenfione vitz ver& Religiofe , ne DEUS

j

lis

«on«-

494

388 )eC 88

l

obis , quod olim de popu-

conqueri poffit de n

[

jo Ifraelitico conqueftus eft ;

populus ifte labiis

m eorum longeé e

à me:

sne bonorat , cor aute

ut autem DEUM lau

dare efficacius poffimus ,

m nobis eft ad montes 5 per quos

confugiendu

fanctos ex ordine quovis Reli-

intellige ,

VITOS

fe&tione vite illuftres , quorum vi-

giofo , per

?

: ad hos ex vallibus , im-

tam imitari debemus

perfectio

num noftrarum afc

endamus , & leve-

i

per a&tus virtutum genero-

Ü

mus nos fuper nos

fos ; affectuque no

ftro relictis terrenis , circà

eterna ac caeleftia occupemur 5

fi dicta.non a-

D

j

gimus, ad inontem qui.

"

valebimus.

'C.brz']tus'e]t pcrtinggrg non

-

l

-—.MEDITATIQ-w

W 0

[

Pro Feriá quartá.

i

]

Themao

IU

Tunc quiin fudea funt , fug

t

N

s

iant qd montes.

Matth. 24. v. 16.

n

nfidéra mundum hunc , tanquam magnum

CO

x

uoddam templum à DEO conditum effe ,

.

4n quo1i

píe coleretur' & adoraretur 5 tot in hoc

t effe adoratores quod numeran-

4emplo deberen

:tur homines ; fe

d invidens cultum hunc DEO

nsque fibimetipfi ven-

princeps tenebrarum , vole

'dicare mundi imperium ,

templum hoc profa-

4navit, & ex ilo fpeluncam quodammodo la-

fronum , emnium effecit iniquitatum fedem ;

verpo:

&8 )e( 89

495

verbo : fa&tus eít mundus Babel , id eft, locus

^

i

confufionis , in quo omnia fusque deque ver-

[

tuntur : ufura, dolus , perfidia; rapina , luxuria,

homicidium , czteraque vitia laté. graffantur ,

j

adeó ut juftus & DEUM timens vix locum inve-

.*?*

niat , in quo tutus tot hoftium fcelerumque in-

fidias declinare poffit 5 quee falutis pericula per-

fpicaciter contuens pfaltes Regius ,

pro tuto re€-

levavi oculos meos

)

fugii loco circumfpicit & ait :

in "montes ,

undé veniet auxilium müibi.

Qui

[

lii nifi ipfe. DEUS

i^

veró funt hi montes ? non

cum cocli Reginá Mariá cocterisque. ccelitibus :

la meritó fufpi-

!

ad hos tot inter hoftes ac pericu

|

rare , illorumque opem implorare d

ebemus , ne

fuccumbamus vel & captivemur : pericu

lose &

fruftrá tot inter difcrimina & infidias , tantam

inter confufionem & abominationem defolatio-

nis noftris confidimus viribus , ni DEUS opitu-

lantibus fanctis nos falvet, perire certum eit5

ad hos proindé tu convertere , omnem autem

à mundo affe&tum averte ; quià in illo pecca-

t ï

tufn , mors , diabolus tenent imperium , füb quo

proinde nil nifi confufio & perditio expe-

TM

. €ari poteft.

d

f

ffet

n

*

J

i

i

Pn

u

[

]

MEDI.

W "n

496

49 )oC 89

"] J'rl

dl

»II

MEDITATIO

"

Pro Feriá quintà.

jhh

r11dc

'Iherna.

gl

i

Fe preg

nartibus €9 . nutrientibus ilg illis diäblu,,.

Matth. 24 v, 19.

Onfidera , verba hec quoad litteram de

C

mulieribus foetu gravidis , & parvulos la-

étantibus intelligenda effe : quafi diceretur, tan-

ta futura eft hoftium crudelitas, ut ne przgnan-

tibus quidem & nutrientibus mulieribus pat-

ydt

cant; quod etiam in expugnatione urbis His-

t

rofolymitana fub Tito imperatoris Vefpafiani-fi-

lo 4 Romanis militibus factum eft. — Verum,

If

myfticé loquendo, verba hec optimé applican-

dex

at

tur peccatoribus, qui pravis defideriis & pecca-

tis pleni ac quafi imprxgnati , hoc impediti one-

45,

'atumi

te , DEI furorem ad judicium extremum adve-

nientis effugere nequibunt , fed cadent in ma-

A pttn

nus lictorum ac fatellitum fuorum , qui eos ma-

h

A gfen

Ctabunt, & ad tormenta rapient zterna : qui

ergo tunc vult falvare animam fuam, debet nunc

tde

abortum facere peccatorum , illa per poeniten-

af

tiam ejicere , ut fic expeditus fe poffit falvare:

*tim

folus hic abortus à lege non tantüm permiflus

L

fed etiam neceffarius eft, quem qui non procu-

rf

rat, in partu neceffario mori debet ac sternüm

" &31

perire: peccata etenim funt viperarum inftar,

l

Ffaurä

j

i

que, dum pariendi tempus inftar, matris ute-

Epv' t']

rum

x

"—

19 ?e( 69«

457

ru;n ipfz morden

do perfringunt & eandem oc-

cidunt ; idem fit peccatori , qui poftquàm pec-

catum concupifcentiá concepit, illud actu parere

conatur. Quidergo tibi factu opus fit follicit

D

perpende 5. depone mortiferum peccati foetum,

teque hoc fugz à facie irz judicis impedimen-

TT

to libera.

MEDITATIO

»

! lm

panis

. &^ Fro Fetià fextà,

CRTEUUR L

yagnat

'Thema,

jb t

um n

Orate , ut non fiat fuga veftra in byeme. Matth:

24 V. 20

Worint

d Vet

C

Onfidera: Durum fan& effe homini cuivis in

"" hyeme frigore horridá, luto(á, nivo(à vel

jb al

kris &

pluviof iter longum inftituere ; fi non urgetne-

inpelii t

ceffitas , omnes fan& commodius veris, zítatis

m d

vel autumni tempus expectant ; cun&ti nos mor-

tales peregrini fumus fuper faciem terr , iter

adet i t

,gqiias

nobis reftat longiffimum ad coelum ac beatitu-

T

dinem zternam , pro quá adipiícendá creati fu-

mus 5 aft eó pertingere non valet, qui fugam

m U

fuam vel iter ex hac lachrymarum valle, illuc in

df t

hyeme affuümit : intellige , nullus falvari poteft

"

qui non calet charitate, fed in corde friget, ge-

f

Pcm] il

luque conftrictus torporis in.virtutis ftadio.agilis

yi v p*

non eft & actuofus : nullus fané ad .cosdlum

qu u

portatur à bajulis , fed curfu. proprio & fervore

n f

nti rapiunt illud, .Tu

opus habet , nam foli viole

K

ergo

"U :L

—

^

458

48 3e( 89

ergo vide quale in corde tuo.fe düni te

.IJS

!

"

hi

)

oftendat ; an vér proferens flores piorum

de

-

eil

dériorim , an aftas fervens calore amoris divini

T0l

& proximi ; an autumnus maturos operum bo-

Til

só:am fruétus exhibens , an veró hyems torpo-

s a

1is & frigoris fpiritualis : fi ultimum hoc in ani-

Ál

j

má tuá tempus offendis , tibique interím (übitb

m

de vità migrandum fit , de falute.tuá actumeft,

At

füccumbes in viá , nec ad ceclum pertinges.

fP

A.

V

li

MEBITATIO

1006f

Pro Sabbatho,

D

à

A

mq

; hema,

O

stolo

Ent ;unc'tribulati

),-M

atth.

s

o magna, qualis non fuit;

24 9.23,

g,

Orifidera z Peceatorem quemlibet eXPe&a &

rüpr

"duplex tribulationis tempus adeo horren-

FM

An d

düm , ut czterz tribulationes , quas ünquam

pertulit, cum illo tribulationis tempore in com-

d tomy

"parationem venire nequeant

Tinti

j Primum tempus

tribulationis eft tempüs mortis, nam, cum mors

fir juxta fapientis. effatum omnium 'terribiliur

terribiliffima , tanta in horá mortis irruet in pec-

'arorem tribulatio qualem anteà nunquam fen-

fit5 tünc enim anguftabitur undique: terrebit

inftans zternitás , affliget timor gehennz, prz-

fens animz à corpore feparatio mortualem fu-

dorem " extorquebit ; rea. mordebit conícientia ,

alpe&tus damonum horrendus intolerabiles in-

eutier timores , eorundem tentationes aliz ità

t ubi

gnirïlam migraturam undique Cingent, ü

effu-

!

l

$$ )oC 89

499

a"ünivnmp-:

effugium quarat non inveniat.. Quàm horren-

Wonum [

dum eft hoc tribulationis tempus ! aft longe ad-

Qs j

huc terribilius fe oftendet in die judicii extremi,

b

in quo noxiffima tuba mortuos univerfos & fe-

tytmstm

ulchris evocabit. Proh! quàm intolerabile tunc

ldl

videbitur peccatori , fe cum omnibus fuis pec-

Vfj

catis judici Divino pro excipiendi in facie totius

i a&umcïL

mundi damnationis fententiá prafentare : quo

amnges.

pavore afpiciet vultum judicis irati ? quo pudo-

re intuebitur facra in manibus , corde & pedi-

)

bus

