Gi2088
author: Brentano Cimarolo, Ignatius

h

t

oD

t

l4

"

j

*

$

x

48

2:

y

",

]

1

^

x

ï

"

r

4

vl

z*

P^

m

*

1

N;:

^

ho

D.

j

^

o

j

N-

.:

;.

:

$*

?

Y N

*

-l'

n

:"

2

E

*v

NT

k

At

vonido

as

us

lcor

j

'ä

ä

L

j

ä

)

!,

N12«511921164 021

VAU AU

UB Tübingen

i

—— — —— À—À—— —— MM —— À

äig

———— aR —— M

j

xgsl

Hr

(

l

ANNUS

ETICUS

f ASC

SEY

;M

EDITATIONES

SACR/E

5

ä

! SUPER EVANGELIA PER

ANNUM OCCURRENTIA.

. IN SINGULOS DIES DISTRIBUT/E

|

ET GONGINNATS.

p IGNATIO BRENTANO

CIMAROLO , O. S, P. BENEDICTI

IN BANTHENSI MONASTERIO

PROFESSO,

R. — t

07

«

7

-

ZA

h

NORIM

SE

RGAÉ

Apud JOH. GEORG. LOCHNER,

"n

[)

Rüx

l

"

M

Ti

hïn

Clon(uiw

lico]

f(

n

lm

il

LE

MO

A

s

OV

LA

!

hj

j)

^

J

Zk "

-l

2

. : *

s

z

$

[j

-----

* H $ $

E

[9 ]

4

T-

i

iikkh

Reverendiffimo, Perilluftri ac per-

quàm Gratiofo Domino

DOMINO

JOANNI BERNARDO

Epifcopo Chryfopolitano

R everendiffimi ac Celfiffimi

Principis, Epifcopi Herbipolenfis in

Pontificalibus Vicario Generali, ejusdem

Confiliario Intimo , Cancellariae Ecclefia-

fticee Praefidi, J. U. Do&ori, infignis Eccle-

fiae Collegiatae ad utrumque SS. Joannem

Baptiffam & Evangeliftam in Haugis

Canohico Capitulari &c,

Reverendiffime, Perilluftris ac per-

quàm Gratiofe Domine.

Equitur. folem , €9' ad ejus fe motuns

inclinat. ver[atque Heliotropimm, Ve-

nevautur ilurm noiburma [u& [|uce

"1

pO

Janeta aliaque fideras cum euim ex

participato

fofis luznine f olum fulgeant ,. Iucern

fuam quaft gratitudimis wanemo[juon iuter moctis

ob curd

$$ )o( 63

ii

uU

$

elfcura offendunt »mundoy acff dicerent, grati [u-

:

g

snus Pbebo, gratus & ipfftu effo munde, per illum

tibi fulgemus ; E quAft die? pediffequi de nocie

W

fcem praferimus : meditationis prafentes Ke-

verendilfime, Perilluftris & Gratiofe Do-

r

m.ne 4b aliquot jams anmis latemtes , for[zn

u

lucezm mon vvidiffeut , miff gratis. €9. fvvore tuo

fu)

eas pridem illuminaffes : JMas enim Yibi porri-

Mi

geus» gratios? acceptafhi mapibus , bonorafli bo-

T.

i

i

fpitio , perluffrafli oculis , ac oretemis. appro-

bafli : non ergoó amplius fibi timent prodire in

M l

ublicum, Xuo, zon Autboris fu

Igore frete ac il-

g

luminate.

j

D7

Tue funt, ficut. erg

quondam cala-

ftr j

eno feriptas , fic;jam typo mandatas gratiose ex-

ao

eipe : meritó 'Tuo funt. dicate Nomini, quia fe

ihit

unic? tibi debent. — Vive ad f(evos aumos, Epi[co-

g

ali im muuere, cura €$. Zelo p^teruo oves tibi

u

commiffas felicifrzne recturus.

lHta bumilime

i,

wovect

a

Lj

T

Reverendiffimz, Perilluftris

|

J

iij f4

& Gratio'lï'æ Dominationis tua,

à

l

i

äDcvotiHïmus

P, Ign:

fs Brentano Cima-

.Profeffus Banthenfis.

FACUL-

€£3.)oC

4l i, ä

Ed

d

&

E

es5e»

ófo dfo

il ! o

ep

ää

ä

ä

:

$o

?ä

ä

ä

8

ep

$

p

$

;

ä?g

ä

ie no&:

& N

röbätio

feDo..

Facultas & App

frfa

Ordinariatüs Bambergenfis.

fre ij À

Ifce prefentibus fidem facio, me ex Commiffione

"m

Revereudiffi

ifih

iffimi Domiui Domiri Toannis Werneri,

: Dei 89 Apoftolice Sedis evatid E

ifcopi Dragonenfis

4p. €9 per Urberi ac Diacefin Bam

ergenfem Suffraga-

ii Bel.ac Ficarii Generalis, mec non Ecclefiarum Colle-

.j giate ad. S.. Stepbanum Bamlerge Decani ac Paro-

,,, €Pialis ad $. Martinum Parocbi &$c.. Quadri

tum Opuftulum Meditafiomm Sacrar.

um à R. P.

pazti-

iofei :

Ignatio Brehtano CirBarolo Profeffo Bà

0" eitmatum pervolvife',

utbenfi con--

nibilque in bac afcefi offendiffe,

Hl* quéd ertbodoxe fidei

at bonis shoribus adverfetur,

w ddeoque digmim: judic

ari , quod publico prelo man-

wim detur: , prout- ex. eadem alte- fati Vicarii generalis

autboritate biantibus Typograpbis prelibata d

agma,-.

ta afcetica àn

quatuor. anni. partes. diftributa impri-

mendi

cultas perbibetur. " In quorum fidem pre-

u(h'is Jkn tés

äte'a

d

iB

:

amberge in Curia Parocbiali ad $. Mar'ï—

stf

tl 14. Martil Y717) -

Joannes Sarrorius Ss, Theol, Licent.

Confiliarius Ecclefiafticus , Seminarii

Erneftini ad . Martinum Infpector &

Jnt

"Curatus.

ht

PRJE-

ULI

X2

€8 oC 69 -

M

:

s

khk

Hbbibkbbkbkkk

ü

E

pH

ä

TEPPEEPERTTF

f

J

Profatio brevis: -

hu m

i

d Le&orem,

Cm

Ortahsvxtæ it'ionr'æ dies i lïcet

l

m*

L

As

[5

pauc&;i

m

u o

rortalitatis fu

nt ini-

(

PNY

-

tium. -

jyriendum &ft;, üt ad

L E

N r

b

aeternitatern abeamus : ad be-

Mi

aram , 'fi bene , ad infauflam fi male vi-

P

xerimus, Curn itaqué ,. ut ex certiffimá

init

Lt

Experi

entiá & Regii Pfaltis.effato con-

ftat , in. Meditatione -

.

exardefcat ignis ;

i s

itus Dei amore.

& Virtütum De-

«t

quo Spit

L iy

fiderio in

.

flammatur , vitia econtra &

favi

enti

s habitüs exuruntur , Jibel-

1

Aftunïaiïüt

|

lum hunc.

Meditationum tibi offerre

i

| d

P

lacuit, quo þrOi*rï'ü.t;ä:xe- bené , viye ;

W

(àir]

H

w

H

[l

Tif

UM

d

M j

MEDI-

ao

z

5

FE

i

H

H

!*!l

l

p

i

M

hbt

3

kikb

j ; [

E

H

MEDITATIO

^ Pro Dominica primá Adve

ntü'"si

VIS,

'Thema.

)

Erunt figna in Sole 89 Luná &9 Stellis, Luc.at.

Uis homini amicior, quàm Sol, quàm Lufiá,

"$

quàm Stelle ? Sané de coelefti'aftrorümin-

tl fluxu vivit homo , eorum motibus guberpatur ,

Mfuntj nec quid jücundum aut neceffarium accipit , quod

ftj ij Coclo acceptum referre non debeat: fed ecceti-

M

ia

'bi hos ómies favores mutatos in Sole & Lurf,

'& Stellis 5 in quibus jam minimé videre licet à-

at

lia , quàm figna horribilia, figna mortis & cà—

ertif

lamitatis extremz.

Unde h&c mutatio potuit

At0 0

evenire nifi ex ipnftanti jam Supremi Judicis fen-

It igi

tentia? Sané dum hc fententia inflat , etiam i

Itumi

amicioribus Creaturis , nihil non horrendum &

Onttt

lethale poteris videre: ad Divinum fe fiftebat Tri-

r

bunal ille prodigus, Luc, 1$. duimait: Pater pec-

"W

cavi i. Coslum & coràam 'Te,

Cur meminit fe

peccáffe in Coelum ? Cur ron contentus eft di-

, l

Ceré, péccavicoram te, ut dicebat ille alter pec-

^

cator Pf, $o. Tibi foli peccavi ? Equidem durm

y

z

fe fiftit Tribunali Divino, non folür DEuim ira-

tum meminit, fed totos etiam Coeli Exercitus in

fe armatos veretur ; ait enim Titus Boftrenus :

haud fecus Firmamenti faciern metuit , atque ac-

À

cufa-

J

€9 »o( 69

P

cufatoris cujuspiam voces, in qu

9 Collo , durh

data in dies , rnenfes & ah-

vivis , cernis figna

nós, quibus fruaris ,

quibus oblecleris , longif-

dia: ubi ad Divinum ftete-

fimásque ordiaris gau

ris Tribunal , jam in Codlo: non figna dierum,

fed noctium, non Patrocinium , fed rigidas ac-

cufationes audies : illa ipfa lumina , que modó

vitam tibi halant , tunc folum refponfum mortis

dabunt; Gaudia mundi, Voluptates, honores ,

amicos , fautores , quos jam ut fydera adoras ,

1

]

tunc experieris Carnifices; mordebunt con(cien-

tiam tuam ut coluber , quia iis ufus fuifti malé:

relinquent te folum, coram folio Juftitis Divinz

reum: Solus tremendi Judicis fententiam habe-

!«

bis, folus ad /Eternitatem abiturus, Nunc ergó

!)

äiw

jtà utere vitá, fyderibus , Creaturísque aliis , ut

non tibi fint tunc fignum mortis zternz , fed fi-

l

a

gnufn vitz , utpote Teítes innocentjæ tua.,

!31

MEDITATIO

Pro Feriá Secundá.

J

j

"'[hema.

n

l

Erunt Signa CES E C

U

Ó figna illa putas fpectare in Creaturis , nifi

ly

Q'

j

ut hominum fícelera publicentur , & jam

u

manifefta appareant? Familiare eft enim hoc pec-

?

Qu

cato , utfigna mille proferat, quibus fuam turpi-

AU

tudinem omnium oculis manifeftam faciat : Cave

peccatum , quod & fi occultiffimé in corde ad-

WOS

nj

miferis, tamen ipfo in fole prermittet figna , quibus

pareat,

y

$8 )o( 69

j

pareat, non enim fic lux tenebras (equitur, üt fe-

quuntur patentiffima figna peccatum :- Primi illi

peccatores , cum pomo glutiuát peccatum , cu-

"

W

jus pudorem & pxdorem , ut tegant , confugi-

unt ad folia arboris : quid facitis miferi, tegmen

H!

quzritis , & profertis ramum ? Sàné ramus po-

Wij

Nf

tiüs eft vendibilium preco, & fignum manifefta-

tivam: ut nofcas , quàm infeparabilis fit à peccató

Q

du

ejus publicatio , quandó eodem halitu. ferpens

antiquus & peccatum fuggerit , & prefert raz

nfc&;

mum, utvendibilior appareat peccatoris infamia,

Sic enim ait. Gen. C. 3. Confverumt. folia ficfla

Wi

li

&c. ad que verba eleganter Divus Bafilius Se-

leucienfis. Orat. 3. ait: Tales enim funt Dino-

t

mS !

mis macbinationes ; cutm Voluptate fauciat , Q9

Accufat pudendum in modum , ad vuinaim impel-

: [tu

h

lit, &5 vuentes yublice ignominie notis configuat:

nunquam peccatum novit effe , nifi fub fignis qui:

bus publicetur, nunquàm voluptatum vinum ad-

mittitur, quin ramus proferatur , qui publicisno-

tis confignet infames

ideó dicebatur ad Cainj

Gen. 4, Si autem egeris malé , (latim peccatum

gr& foribus aderit: poft commiffüm adulterium ;

& Urize homicidium , loquebatur DEI nornine

Propheta Nathan ad Davidem: 2.Reg.2. 74 fe-

lturisji

ciffà abfcondite : ego autem faciam. verbum iftud

h* in confpeiu folis : qualis ergó tunc facies rerutm,

! quando in confpectu folis , & omnium lumina-

4 rium coeleftium figna dabuhtur peccatores uhi»

W' verfos publicantia , teftantia ? Qua mens pec-

Q^ catoris , cum tot Ceeli luminibus teftantibus il*

"

T

Judice revelentur ?

i?s vpudcnda nudé coràm

p«

À à

Fallar,

4

*€3 )o( 89

Fallar, fi Gehennz incendium tàm intolerabile fit,

f-

fsl

quàm intolerabilis erit confufio publicati fceleris :

JI"* ]

Uv

Mf

Crede plus in illáà tremendá Judicii die torque-

bit impios peccati mahifeftati confcientia & pu-

[

j

xl

dor, quàm ipfa damnatio Gehennz: vide itaque

qualiter nunc vivas, an fine pudore & confufione

J

jf

tunc flare poffes coràm Judice infinitx Majefta-

l

^

tis , coràm immeníá multitudine totius Curiz

30

!

coeleftis, & hominum omnium , qui nunc funt ,

i,

fuerunt & erunt.

J

f

MEDITATIO .

amu

Pro Feriáà Tertiá

H

iU

V

"Thema.

:

Erunt Signa , in Sole , & Luná , 69 Stellis. Luc. 21.

Lena horrore res eft, dum totalis Solis vel

P

Lune Ecclypíis contingit; tota enim tunc

rerum natura lugere & fquallere videtur: in Aére

volucres conticefcunt , quxrunt latibula anima-

lia , hominum facies videntur quafi emortuz.

:!!mlm

Suntdjue tales Ecclypfes plerümque grandium

[

1nalorum fubfequentium prodromi : Verüm fu-

neflior longé erit , in horrendo Judicii univer-

ME:?

u

falis die, Solis , Lunz Stellarámque myfticarum

T

Ecclypfatio : tunc enim Chriftus, Salvator, Sol

n

Juftitiz obfcurabitur, id eft , gratiz fuz radios

At

LU

contrahet , folüm tunc fpirans judicium & vin*

MIP )(

dictam: Maria pulchraut Luna , commune nunc

peccatorum Afylum , tunc ultrà non dabit lumen

f

"uf

confíuetz mifericordie : Sanéti ut fydera Cocli

W

ent , af-

minor-ar, fplcndoreg fui Patrocinii fepon

?^ij

uRene

!

$9 )o( 85

$

i

"

fumentes Officium conjudicum , ad judicandum

cum Chrifto peccatores. Angeli depofito Cu-

W

p

ftodum officio , vicibus fungentur accufatorüm:

Sácra Regula Ordinis tui, DEldue precepta qua

W

nunc funt lumen femitis noftris , triftes tunc e-

runtcometz , minitantes ob fui negle&tum & de-

jl

fpectum , horrendam fententiam damnationis:

i

d

proh quàm horrendus ifadue tünc eritanirnz tuae

ftatus, quantus conícientiz remorfüs , tremor

quantus 1 nunc-ergó folertiffimé tibi invigilan-

dum eft , neluminaribus illis myfticis, peccato-

rum umbram , unicam tam funefte Ecclypfa-

tionis caufam opponas , fed femper ambulando

ut filius lucis , tunc tibi amica & gratiofa con-

erves,.

D

Yi

J MEDITATIO -

m

Ti

Pro Ferià Quartá.

IU

Thema.

*

n

Et in terris p

[j

nitás maris €9 flutfuum. Luc. 21.

ffura gentium ,' pre confufioue fa-

randg

TUf

E ergà non timebitis-ait Dominus , & à fa-

M

i qm'-i

cie meá non dolebitis ? qui pofui arenam termi-

lia

mnn mari , preceptuum fempiternum , quod non pr&-

i

u

teribit , Q$ commovebuntur, & non poterunt, &9 in-

tumefcent fiuthus ejus , Q6 mon tranfibunt illum. Jer,

j at

$-v. 22. Merito Domine DEUS ex homine ob-

T

ftinato interrogas cur te nón timeàt? quia pofuifti

j

arenam terminum mari: quàm imbecillis hic eft

"ll

terminus? quid arenz labili.cum impetuofo ma-

p

€exun-

Wf

1;qu quid.fi iftud infurgeret , . quid fiarenam

3

dando

6

$ »o( 89

;

dandoadilueret, totam inundaret fuperficiem ter-

m

W Nh]n

r2 ?. verum nullus ex hoc mihi inftat timor: fuf-

mo

| V']x?l'

ficit omnipotentia tua,; arenam pro maris termi-

" n'mü

no ut murum zneum confolidans ; magis ter-

At

reor verbis Prophets regii ; dicentis: Omnes flu-

&us tuos induxifli (uper me ; fluctus nimirum irze

W';!l t

g

&furoris tui: hi Ó anima mea! in judicii die ficut

mare.immeníum totam terrarum etfractis miferi-

WUU

Iu

cordig.ac clementiz repagulis inundabunt ;! hinc

illa preffura gentium ; Judicem videbunt iratum,

um

confcientias fentient peccatorum immani pon-

]jldm

dere gravatas, jam'jam ad sternam. Gehennz

n ;

poenam rapiendas ; augebit füummoperé hafce an-

»umm

guflias confufio horrenda maris materialis , quan-

lgl

doquidem, fil tunc verebuntur fluctus , nonlit-

1y

tora, non arenam., fed .ruptis .carceribus fuper

u

DI

omnia ingenti-ftridore íefe attollent: ut tuergà

tunc ftes fecurus , nec te terrore percellat con-

Ti

fufio maris , nunc confundere ob peccata tua

uj

quibus juftiffimam Divini Judicis iram provocas;,

Dd

quibusquecaufas , ut in

n

Judicii die tqta rcrqm na-

E.

tura fit gonfund,enda. »

[ hi

MEDITATIO

r

DAT

Pro Ferià Qgimä,

Tf

Thema..

i

Et in terris pre(fura gentium ,

)n,

u

Dj

pre confufione j-'o;.zi-'

us maris. Luc. 21,

tf

E

Cce , quo premantur flagello impii in extre-

uj

mis temporibus ; nimirum comfufione fori-

u

mfíonitu

dur

ts maris 89 jlu&uum-g non tam re , quà

ferien-

£$ )o( 69

?

ferientur, tanta enim erit illius temporis$ clades ,

ut vel folàm audita poffit orbem concutere uni-

!

verfum, Pf. 75. De celo auditum:fecifti judicium :

T

terra tremuit €9 quiévit : ingenti quidem tremore

i

afficietur terra , dum vel audiet (onitum judicii ;

n

J

!

tanta enim hujus eritira in peccatores, tanta ju-

dicis feveritas , tanta tribunalis flamma , ut vel

"

fola horum denunciatio valeat impios concutere

jl

& vehementer' caftigare.

Cum . protoparentes

n

noftri mox poft lapfum audiffent vocem Domini

X

DEI deambulantis in Paradifo ad auram poft me-

AU

ridiem , abfcondit fe 4dam & uxor ejus à facie

d

Domini DEI in medio ligui Paradifi. Gen.3. v. 8.

u

Reprobi illi fpiritus Luc. 8. nullum verberin ma-

i

nu JESU viderant ,

folüm ejus minaces voces

n

exceperant, & clamant :

uid nobis &5 tibi 3ESU

(

Fii DEI ? venifi aute tempus torquere mos.

q

Tormentum jam fentiebant miferi , vel à folá mi-

"n

naci judicis voce profectum : id quod notans

m

Divus Bafilius Seleucienfis orat. 23.ait: Nondum

Ti

eós in Judicium trahebat, nondum tribunalis ter-

rorem oftentabat : nondum Judicii flammam ac-

cendebat , fed minis tantüm effrenes impetus

refrenabat, & mali tanta vis erat ? Sola minacis

Judicis vox excip

iebatur, folum venturi mali fo-

nitus tinniebat , & de fonitu folo infolens tor-

mentum miferos conficiebat. . Huc fpectat Joél

j

cap. 2. ubi de veniente die Domini , fic ejus mala

pergit numerare :

Sicat fonitus quadrigarum fu-

i

per capita montium exilierat

, ficut fonitus flam-

ma ignis devorantis flipulam ,

velut populus for-

b

à facie ejus crucia-

(

tüs preparatus ad prelium : .

bustur

G]

1

$

312 5oC £9

buntur populi.-.Non armate quadrige j non

f

j

)!

"

|

n

flamma vorans vifetur, fed fonitus quadrigarum,

fed crepitus flammarum tonabit, & populihor-

/

9

D

rendos patientur cruciatus ; rem ponderans Di-

vus Hieronymus ait : Sicut. ftipulam citó flamma

qo

I

Dur

"

confumit , i& fonitus && terror vocis cunda popu-

labitur : £autus terror erit , u£ omnes per circuitum

Qu

T

natioues €6 -animo 9 corpore perborrefcant , imà

;m

!

cruücieutur.

Non tantos cruciatus pepererunt

j

MM

"

Chrifti Martyribus Tyrannorum candentes lami-

Lis

nz, flammantes pyre , quantos patiet cruciatus

| ts

t£error vocis ,. & fonitus divini judicis advenien-

li

tis : Annon juflé nunc tibi jam tinniant aures ?

n

heu! certé tunc tibi tinnient.: nifi jam aures

| di

cordis tui , vocanti te DEO ad bonum & poeni-

W

)

tentiam aperueris.

)

[

MEDITATIO

Y

i

!j

- Pto Feriá Sextá,

)

Thema.:

"

M

Arefcentibus bominibus pra timore 9 expeatioue,

Ti

"

l

que fuperveuient uuiverfo orbi. Luc. 21

gravis fceleris reus , & à lictoribus

AOK

HOmo,

(

^ — cofm

prehenfus, quantas fuftineat cordis an-

W

xietates, düm ferendam in feà judice mortis fen-

"

tentiam cogitat , vix exprimere poterit alius; quàm

quiintali (latu verfatur: mortem certam previdet,

enus autem mortis , & poenz modum ignorat;

indé perplexitas & anguftia : Nobilis quidam tefte

Levino Lemniolib.2. de Complexionibus. c. 11 1.

virginem in Caroli V. Imperatoris aulá vi oppref-

1

erat,

€8 0089 -

9

.M

ferat, enfe feriendus ex fententiá Judicum ; au-

n

Il

ditá mortis fententi', paucas intrà horas ita in-

canuit, priftinámque oris fpeciem adeb mutavit,

3

m

ut nec ab ipfo Czfare agnofci ampliüis potuerit,

qui exindé commiferatione tactus , mifero vitz

lw:

ln

veniam fecit: quid putas fiet de impiis appropin-

quante illo mundi Judicio univerfali ?

uis eorum

h.a

Vf

erit remor & cordis anxietas? Cert? , licet ignis

deeffet gehennz vel hic folus timor vehementiffi-

du

meé peccatores vexaret. Paulus Hebr, 10. interin-

Vi

If

gentes impiorum dolores & hunc numerans ait:

Foluntari& egim peccantibus mobis poff acceptaim

dU

L Uf

notitiam veritatis ,

jam mon velinquituv pro. pec-

catis boftia , terribilis autem. quedam expetatio

qu

Judicii 9. ignis ewwulatio ; expende hic quz in-

primis poenareftet peccatoribus antéipfam ignem,

nimirum terribilis expectatio Tudicii: & quidem

timor Judicii & prima & omnium graviffhima poz-

na, quà miferé conficientur impii : hincD. An-

Íelmus : Etiam timor "udicii malis vefuvgentibus

j

iil

eft pena inenarrabilis: €$. avavior quàm gebeuua ;

nec dubium quin mallent in gehenná' quàm in

j

expectatione & timore Judicii effe : tu ergo ut

ünni

bas cordis anguítias evadas , feritis nunc tuimet

Yi

»

;eftocenfor& judex ,nec tibi impuné permit-

r

tas, quo te contra Juftitiam deli-

s

quiffe ; compereris.

d

iUf

p

"!

gll

j

q

A3

MEDI.

[

i

o

€9 )o( £9

m

l (»«jï

MEDITATIO

l

]^ M

j M

.Pro Sabbatho.

qip

"'Thema.

i

"

Virtutes celorum movebuntur. Luc.21.

:

gt

V

Idi Dowinum fedentem fuper folium excel-.

(

um €8 elevatum , dicebat I(aias Propheta c. 6.

j

quid plura? Seraphim flabant fuper illud , fex ale

fno

um, 8 fex ale alteri, duabus velabant faciem : ex

bl

quibus verbis licet clare colligere , quod ipfi Sera-

| Q'EOMC

phim , dum divino throno fiftuntur , nihil in

um

fe inveniant, cui fidant , & multa fentiant qu:e

jtrat

operiant timidi : fané in extremo illo Judicii die,

qui

fanctiffimi etiam viri movebuntur & cavebunt fibis

rudentes illz virgines, cum vox venientis fponfi

i,

[/])

appropinquat, à fociis rogantur, ut parü olei com-

modent 5 at illz fic continuó refpondent Matth.

Ri

2s. Ne forté non fufficiat nobis Q9 vobis ; ite po-

tiàs ad veudentes.

Bonz virgines cur tam durz

eftis in forores? tantillum eftà vobis oleum pro-

h,

curátum , ut nec parum aliis valeatis porrigere?

nonneideó prudentes vocamini, quia menfuram

olei & coagitatam & fupereffluentem providiftis ?

jum

fed in ftricti judicis adventu quzvis abundantia

(

difparet , & pleniffima vafa fibi à vacuitate timent.

REc :

i

Divus Cefanus Arelatenfis in prafenti dicebt :

It

;

JTantus ferror. €9 tanta exinanitio erit in die u-

Yon

dicii , ut etiam illi , qui oleum mifericordie fe

n

hh

]

Af

if

intelligunt abundantihs preparaffe , metuant ne

ii

eis po[fit ad omnia peccata redimenda fufficere.

ff 'wc Pf

Quavis fuperabundantia apparebit inopia in illo

tre-

t

«2 JeC 89

4

X

tremendo Judicio : nemo tot meritorum cumu-

los repofitos habebit, qui, dumad tribunal Cbrj-

fli accedat , non dubitet , an (atis fibi providerit?

quis plura congeflit mifericordie opera quam

job ? is oculus fuit coeco, pesclaudo, omnium

zll

rerum fuftinuit ja&cturam , hoftium rabidiflimo-

! u

rum tela haufit fuftinens, & nihilominus ait c. £

hd

$i man? me quéfieris non fubfiftam : quafi dicat ,

; f

fi matutinus veneris ad meorum operum inqui-

Atl

fitionem , ad rationem vitz expoftulandam non

ii

fubfiftam ; te Judice cau(á cadam , nihil inveniam,

Til

quo me in Judicio fulciam, — O animamea! fiita

int t

fibi timent magni amici Dei , ne vacui reperian-

Vicli

tur anté illius confpectum : cur tu ita vane tunc

confidis meritis tuis & operibus ; exue confiden-

buntl

ts

tiam , exue fiduciam nimiam , & de Seraphino-

rum moretimorem indue

leico

i

, fludeque femper me-

fita augere.

t Mzn

; i

m d

MEDITATIO

ümp.

—— Pro Dominicá Secundá Advent(s,

O

vt

'Thema.

9vidiff;

Soammes aubem cum aud

iffet in visculis opera

at

Cbrifti. Matth. 11.

um T Ecole pulcherrimam illam & voluptuofam

db ^

imaginem , Nabuchodonofori objectam a.

;j pud Danielem. c. 2. Aureumillioserat, pectus

wi| argenteum , crura ferrea , pedes etiam ex parte

j ferrei: quis , dum aureum os cerneret , argen-

(&y teumqüe pectus fplendefcere notaret , ferreum

ii c?:þimefccret calcem? quod aureum unquam no-

!

vjt

12

€3 )oC 85

i

vit in ferreum definere ? fuit fané Joanni os au-

u

reum; quo audito multa faciebat & libenter eum

If n

audiebat Herodes. Marc.6. erat illi pectus argen-

teum, id eft fincerum , ab omni vacuum fuco ,

L

n

plenum charitate , & refplendens Zelo falutis a-

nimarum, hinc in vitia invehebatur fine ullo per-

ln

o

fonarum refpectu ; & hoc ipfum fuit caufa , ut

j

Angelus ifte tanto mundi bono natus , in cujus

ün

nativitate incredibili gaudio vicini omnes exulta-

runt, modó Herodiano in carcere ,. ferreis ftri-

j'as: (

PU

€tus vinculis delitefcat : objurgavit nimirum Jo-

rl

annes liberá linguá Herodis inceftum , hinc liber-

i

tatem amifit mancipatus ergaftulo : vincula cudit

151

Herodis luxuria : nam vix ille delicatum adulté-

T

rorum linguá tangit Thalamum , & ferrum fufti-

net, & vincula & carceres : nullus affectus tru-

]

cior quàm affectus odii lafcivo natus in pe&tore :

l]

ü

Fuge itaque ó homo! fpurcitfimum illud lafcivize

vitium , quod nulli non malo januam aperit :

ly

]

nullum eft fermé peccatum quod minüs vult

corrigi , nullum proinde quod zgriüs curetur

ht

utg

quàm ]uxuria.,

myi

li

MEDITATIO :

Q d

Pro Ferià Secundá,

'Thema,

"

"r

hbtnm

,

E

joan

mes autem cum audiffet im vinculis oper

Chrifti. Matth. 11. v. 2.

C

Um audis Joannem in vinculis , non calami-

tatem , fed felicitatem ejus mirare, quando-

quidem à vinculis non vanos rumores, non mundi

vanitates ,

13

89 2o( 69

N

vanitates , fed Chrifti opera dicitur audire: adeà

Q

pretiofum eft fanctis viris , coeleftes colere virtu-

m

tes, ut vel omnium vinculorum tolerantiá velint

fugere mundi vanitates , & voluptuofa cavere

lt

llj

fimulacra, . Caftiffimus ille Jacobi Patriarchz fi-

lius, poft repudiatum Dominz füz concubitum

Q *

d U

accufatus ab illá eft apud Dominurn, Gen. 39. Qui

[ur

iratus eft valdé , tradiditque Jofepb in carcerem,

um

ubi vini regis cuftodiebantur , Q$ erat ibi clau-

du

fus : quid hic egit fortiffimus caftitatis athleta :

an fortem Íuam deploravit ? abfit: fuam ceci-

In)

J

nit felicitatem , quandó muro carceris occlu-

Tif

fus hoc habuit, ne lafcive foeminz infidiis ulte-

N

rius appeti pofuerit : fic enim ipfe in Teíta-

Yil

mento duodecim Patriarcharum c. 11.ait : Rur-

Is i

fus conjedus fum im carcerem. : ego autem bi-

d

lari voce gaudens elorificavi DEUM meum fo-

lum , quod per banc occafionem amovebar ab

laïdja

u

4gyptid. Sic piis viris , & folitudines & car-

j n

ceres ferviere pro Scholá virtutum , pro arce

QU

ad tutandam innocentiam : quandoquidem illis

compararunt hoc , ut fugerent confpectum

mundi vanitatum & voluptatum : qui ergo tuin

fanCtitate vite diu tutus ftare poteris , qui va-

nis colloquiis , familiaritatibus cum hominibus,

corporisque frequentioribus recreationibus tam

libenter-& liberé te immifces: falleris, próh fal-

u

leris! qui enim picem tangit , coinquinabi-

tur, & qui amat periculum in

ln

illo Pcribit.

FTU

i

j

MEDI-

18 o 89

14

(

MEDITATIO

Pro Feriá Tertià,

]Wn

"

'Thema.

I y

u

n

jo4

qnes auteim cum audiffet in vinculis opera Cbrifti:

L.

L

anittens duos de difcipulis fuis , ait illi : tu

W

1l

es qui venturus es , an alium expetiamus ?

|

u

Matth. 11. v. 2.3.

l

|

mais,

Onfidera : Joannem non expe&tare , ut di-

nb

(cipuli fui vocentur , irnó trahantur à JESU,

cur hoc?

nj

fed ipfe eos per fe ire facit ad illum

qximcmi

fort& ignorabat illum effe JESUM , quiinter ipfa

retia & nummulariorum menfas vádit, utfibi in-

fiu

f

dé trahat fequentes? Qui ergó ad Publicanorum

ET

menfas , ad pifcatorum retià vadit collecturus

[

homines , non fatiàs expectabitur , quod vadat

[r]

ad fcholas precurforis fui , ut colligat indé di-

lgt

fcipulos? abfit; quod Joannes id expectet ; fci--

fibu

ens DEUM non ad fcholas fapientum , fed ad

1etia iturum ut colliget fideles fuos5 in fapienti-

ht

nta

bus tnajorem diligentiatn requirit , & folum ve-

nientes fufcipit ; ftultos autem & ignorantes

etiam non venierites requirit : prodigus ille filius

dilapidatá fubftantiá hereditatis fuz , ad extremam

redactus inopiam dixit : Surgam €9 ibo ad ga-

trem wieum. Quid ais mifer , furgam Q9 ibo?

cur non mágis expectas ut pater mittaf ad te, &

j

LT

trahat in domum fuam ? dicitur ovis à domo e-

reffa perditum iviffe , quam ut amiffam notavit

ll f :

L^l

cosleftis paftor , ftatim ipfe exfilit in defertum ,

ovem requirit , tandem invenit , inventamque

Md

W

humeris fuis reportat: qui quarit & portat ovem,

noxg

€9 )c( 89

non quzret filium ? (ed pulchre D. Hieron, Epift,

de duobus filis , inquit: Hec inter parabolas

fupradidlas vatio diflinttionis eft , fecundum perfo-

uas Vel mentes peccantium , ut pater flium

hj

mon vequirat peregrinantem , fed recipiat pozi-

T

tentem ; paffor veró ovem errantem && non fa-

iT

pientem reverti , vequirat , €9. bumeris fuis vefe-

Yat: Jam pridem homines & jumenta falvat Do-

j

W

minus, nimirum fapientes & ftultos , fed inho-

J

minibus majores diligentias expectat , quas ipfe

I

in jumentis fupplet: ex his colliges religioíe,

tj

qui metitó ex auditione lectionéque tot librorum

hi

fpiritualium , ex tot bonorum przclaris exem-

VU

plis, infapientum & fcientium numero effes cen-

D

fendus ; quod tu ipíe à tepiditate & perditione

r

furgere , & ire ad Patrem curare debeas , non

"d

vero expeclare, ut Pater ad te veniat & humerig

tl

fufcipiat; idpraftat DEUS , fed ovibus, hoc eft,

i

tudibus & infipientibus peccatoribus

nifi hoc

feceris , p

pidt

erditio tua ex te, quia ad faluteaj ipfe

m

furgere cum DEI gratiá , recufas.

Unys

k i

MEDITATIO

TR

i

Pro Ferià Quartá.

Themaa

j

|t,

Ea goannes autem cum audi[Jet in vinculis obera Gbri«

o

fli , mittens duos de. difcipulis fuis , ait illi:

Qu

Iu es, qui venturus es, an alium expedamus?

tU

Matth. 11« Vi 2. 2«

. CYOnfidera: quàm paucis orationem fuam apud

amp

t:

0a

f

J ESUM abíolvat Joannes : quippe dixi

ü

16

469 )o( 69

gqu es qui venturus es , an alium expe&ä&nus 4

hzc folum dixit, & Deitatis 7ESU manifcítatio-

nem ftatim difcipulis impetravit: qui enim in

vinculis erat, non longá oratione opus habuit,

uandó vincula & labores omnium lihguarum

difertiffimi funt ad univería ex DEO impetranda :

jmnrm

N

bonus ille latto vix labià movit dicens ad JESUM:

Memento mei : & ecce totus illi ftatim concedi-

| di

*

: Hodie mécum eris in Parádifo :

' Y

tur Paradifus

qua oratiónis fluminà, qui loquendi vis fic DE-

:

UM traxit? non equidem verba fed zrumnze , fed

crux fic-ad impetranda tot bona ex DEO valuit:

b

razclarà Divus Auguftinus in Pf, 86 ait: Hoc fe-

tbl

cit ille latro fortior in cruce , quàmin fauce. Non

Qupa ü

tam diferta eft lingua Rhetorum apud DEUM ut

TU

crux, ut catcer patienter & ex DEI amore tole-

bj

ratus.. Non talem oratorum. pompam edocent

tidi

do&te pagine , qualem vincula & catenz : co-

[oni

gnofce er

go anima mea cauüfam , cur orationes

lia

tuz fxpiüs a

deó fint. inefficaces , nec impetrent

At

quo

d à DEO petis : deeft nimirum tibi amor

.

j H

cruci

s, adverfitates cum impatientia fuffers ; hinc

uia non audis DEUM per crucetm ad faniora te

L

l

x

l:

vocantem ,

fic quoque DEUS te non exaudit

ad fe clamantem.

Cruce tanquam clave coelum

ttdi

li

referabis : hzc erit fcala ,. cui innixa oratio tua

;

i

äi;

in coclum ad DEUM aícendet : propone

!

7)

D

EUR

ergo amare impofterum crucem, eam-

que patienter f:rrc,

f

1]

ag

lïi«mng

il

MEDI-

7

"atmu;

€8 )o( 89

17

dU

Tl

MEDITATIO

1j

: Pro Feriá Quintá,

J

Therma.

Vr

odires auteva cum audi[fet in viuculis opera Chrifll,

DN

müittens duos de difcipulis fuis , alt ii s tu es

qui veuturus es , am aliwm expedamus ?

Matth. 11; V. 2. 3.

Yil

Onfidera , joannem eum difcipulos fuos vit

I

)l

debát , ob Chrifti miracula & do&trinam

türbatos , & profe Zelantes: ad comprimendum

T '

eorum Zelum injuftum & Chiifto prejudiciofum,

æc k

N

duos ex illis qui maximié zelabant pro. Joanne ,

Ditt

fnittete àd Chriftum , ut teftes effe poffent con-

£rà iQultos incredulos alios difcipulos: quemad-

al

iodum olim fofwe & Caleb ad explorandarti

Tl

ierram miffi , contra multos incredulos , atque

'orarm

terrz promiffionis detrahentes ,

conteftati furit :

nyt

a

pertis verbis afferuit fanctiffimus

Mefhie precur-

2

trzt

d

for, fe long? inferiorem effe JESU : verum ipfi

t

difcipüli Joannis ho

4

c inagis tribuebant ejus huri«

litat

iquàm ver& con

feffioni : ideó hanc falíam

n a

€orifeífi

?

onetm animis illorutm eximere voluit; ut

[

orit

tam ipfi , qu

n

àm türba: & pofteri omnes in fide;

quod

E

ESUS

fit verus Meflfias à DEO promiffus,

m

&dificarentur: En! verum fanctorur

n fignum, qui

uunt, nec

prarogativas fibi pra aliis oblatas re

;

fcu-

volunt ut laüde fuá aliorum recté

acta ob

rentür: quis tu fis ,

qui fludes alios dernigráre ,

;

laudis tu pr&cones qüzrere , alior

um dicta, fa-

fimiles finiftre

ME/!

inter-

ela in n—am parteni per te tuique

18

€9 )o( 69

W-;j

Interpretari , argumento contrarié oppofito fa-

cilé concludere poteris ; quod nimirum fis ho-

p

1no tui amans , defpector proximi $ in corde fu-

perbus,

uml

m

MEDITATIO

v

Pro Ferià Sextá,

gt

i

Thema,

vt

Et vefpondens TESUS , aitillis : euntes venumciate

«

i

oanni que audifiis 9 vidiflis : ceci vident ,

claudi ambulaut , leprofi mundantur , furdi

li

n

audiumt , mortuirefurguni , pauperes evange-

n

lizantur. Matth. 11. v.4. $.

[

E

X verbis his confidera incarnati DEI humani-

ódt

tatem : antéincarnationem erat adeó terribilis

ut verba ejus, vel fonitum vix fuftinerent fortiffi-

mi quique Iíraélitarum ; cum enim in monteSi-

nai legem traderet, tantos efficiebat terrores , ut

unus Moyfes intrepidus ei adítaret : hinc Exod.

20. Ícriptum eft 5 cuntlus autem populus vide-

lh

bat voces QÓ lampades, &9 fouitum buccine,

i

|

suontemque fumautem , 9 perterriti ac pavove

irü

concu fleterunt procul , dicentes Moyfi : lo-

Qu

uere tu nobis , ne loquatur nobis Dominus.

ftt

&ft nunc loquitur DEUS in carne humanus &

ol

fuavis totus : audiunt illum fine pavore homi-

leamin;:r

nes: nullus bono animo accedit , qui non eum

MIOU

inveniat , & ejus przfentiá virtuteque fruatur ;

etiamfi coecus fit , etiamfi claudus , etiamfi à con-

At

Mi Hä'mil!!

viclu amandatus ut leprofus , etiamíi mortuus,

grinus

Fhl&

etiamfi pauper fit ac debilis , etiamf; pere

n h

& al-

€8 )o( 69-

19

"m

f

& alterius Schole. K Non fumat mons, fed ceeci

fruuntur claritate 5 non ignis flammat , fed &

il

mortui vitali fucco irrorantur : non buccinahor-

rendum fonat , fed & debilis pauper evangeliza-

tur, Ergo euge anima mea , furge & confiden-

ter accede ad JESUM , tam affabilem : licet fis

peccatrix, tetamen fuícipiet, modó peccata prz-

terita cum vero dolore cordis detefteris: projice

li

te cum Magdalená ad ejus pedes, tange hos fe-

tili

curé, irriga contritionis lachrymis , ofculare la«

jf

biis; & diciDomise, wiferere ! illumina tenebras

meas: fac ut impofterum recté ambulem in tuo-

wangz

rum viá mándatorum: loquere mihi ad corut aü-

diam. Vivifica me , & pauperem fpiritus gratià

NU

K

b1

diyitc'm effice.

for

l)

-MEDITATIO

ond

Pro Sabbatho,

n

C!il

Thema,
