fiones ? fané tam faciles non funt homines in

V l

réfpuendo octafionem , fi divitias , dignitates

l

0f

" gliavé corporis commoda comparaie queant;

ol

interim próh ftultiria ! ob hominis refpectum ,

fsl

ob vana dicteria , ob judicià temeraria tot in-

"

fl( ii

! termittimus opera bona , quibus cocleftera glo -

LU. riam

1u

, divitias aternas lucrari poffemus.

Musl

impofterum prudentiot efto magisque animo-

!] fior , plüs cura judicium DEI quam hominum ,

!/^! ftude femper & ubique id velle & agere quod pla-

W ob DEO

tue proximique faluti conducit j

i ig

, quidquid hofnines maligni tibi obganniant car*

"/!^ pantque, ton cura, à DEO prcemium vel pos-

"] nam expecta. Non tibi poterunt oblocutiones

;** hominum claudere coelum , poterunt econtrà

» |bené aperire infernum , fi illis morem geras, &

à bené agendo imprudenter vel meticulose

deüüa'Ss

f

j

9t (o) Re

1l

"T.

M D

W

mü

"

i

MEDI-

DÀ

419

68 )o( 88

"

Mif

[ /

MEDITATIO

J

]

JJ

Pro Feriá quintá.

]i

"[hema;

. quid

Si licet äabbatbo cirare; Luc. 14. v. 3.

N

Onfidera : Chriftam nori fruflrà hanc mo-

G

)

viffe Pharifeis quzftionem ; noverat enimi

quaniá fimplicitáte populus Judaicus Sabbathum

Í

vellet obfervári , und& Machabzi finebant fe po-.

fiüs interfici in Sabbatho ; quàm. quod pugnaré

AT

vellent dt. pátet 2. Machab.c;2. Hzc, veró tàm hg

aréta reftrictio licet. videretur inculpabilis ; nor . i

placebat Chrifto ; quià iiulta per eam impediri, i i

poterani bond , DEI majorem honoreni ; pro- "fl

ximique.tàmi corpora

leni quàri fpiritüdlem f s pj

luteni coricernentia; Bórie DEUS ! fi Pliarifzi «; jj

illi noftris jam vivererit tempotibus , viderents /; g

q

ue Dorhihicz feftorumque dierumi profanatio- «j

.

nem , qui

d dicerent ? fiun6 Chriftus ipfe loco ;;

hii

qua(tionis fi licet Sabbatbo cüraré ; re&tius quas

rere poffet; at licet Dominicis & feflivis diez zi«

bus , qui folüm DEI & Sanctoram culíui ; ora 1 gl

tionibus , modeftie confecrati effe deberent , €X ij

! Ü

integro fer& comimeffationibus ; ludis ; jocisss j

TT

nundinis impendere ? ubi tunc homines., qumi

deberent cum DEO ; ut orationis per hebdos s;

madam raritatemi recompenfarent ; indulgetur Hl

deambülationibus ac confabulationibus S-Ubiïmlup

,

mens per plures feptimane ferias negotiis lcue i«

1f

A

laribus diftracta recolligi , DE O uniri , illique;

m pro

e

» W

r j [

novus fervor ad vitz futur emendatione

VA i

9

curart

& C 8b

ddi.

curari deberet , illa vanitatibus magis diffipatur.

Quid ergó fiet ? nifi quod ex tepidis , tandem

totum reddamur frigidi , ad fancta & fpiritua-

lia exercitia inepti , undé animz falutem peri-

W

uj

ditari necefsà eft.

Vide

quoinodó hucusque

diem Sabbathi faüctificaveris:

j

MEDITATIO

l

jj

;

' Pro Feriá fextá,

d

d

li

'Thema;

W

ii

i

Ei ecce bomo Quicïam' bsdropicus erat ante. illum;

T

Luc. 14. v. Z;

ii

C

Onfidera : non fieri mentionem hydropicum

m

iftum locuturi fuiffe , verbisque à Chrifto

ia

fanitatem petiiífe 5 illam :tamen impetiavit: ut

hag

doceremur , fatis effe, fi peccator petens ani-

j mz fuz fanitateni flet ante JESUM fide & con-

i feffione malorum 3 rion opus eft verbis fed pe-

4l nitentiz fignis ; in quacunque enim horá inge-

f0* muerit peccator; omnium peccatorufi fuorum

ij* non ampliüs recordabitur Dominus ; fic nihil

ii locuta fuit Magdalena fed filens. acceffit retró,

i« ceepit lachrymis rigare pedes JESU , capillis fuis

Wi tergere , illosque ofculari ; mox autem animz

o lanitatem à Divino medico percepit, & peccata

1

s

Í

J fiIbi remiffa audiit :

quisquis ergo hydropifi fu-

perbiz & concupifcentiá inordinatá peccamino-

farum volüptatum , aliové animz morbo labo-

It , conferat fe anté JESUM , edat doloris fi-

$num , tunc ille audiens & benigné afpiciens

Ortis

W

fanabit ; hoc cnim cordis verbum tàm f

foni

452

E65

; qum [

l

foni eft , ut illicó in ceelum, ad thronum DRI,

Jv

v

J

imó usque ad cór mifericordiffimum JEfu afcen-

D

vlj

1

dat ac penetret.

j i

gt

MEDITATIO

g

Pro Sabbatho,

N

"Ihema,

/

M Domü

Ipfe terb àpprebenfum fanavit euiti, Luc. 14,

V. 4-

Onfidera rnoris effe apud medicos , ut vocá:

ti ad egtotos rox manüm eoründem ap-

j

inm.

rehendant & in pulfum indagent. Ídem egiffe

videtur JESUS in multis à fe pátratis miracullis'ubi tj

"st

per tactum prater morbos corporis , anirni quo*

que, fanavit xgritudines ; idem . adhuc facit irt-

tD

diesin curatione peccatorum , flam manu fud ;;;j

illos benigre apprehendit ; quod agit , dum ii

fpiritum fuum ilis porrigit , quo veluti manu j

pid

uadam fpirituali eos apprehendit , & per háne jj

diffundit charitatem in cordibus illorum : Do* u

mino fic apprehendenti debent manum porti* «

nec enim ullurn fanat j

gere fpiritualiter egroti ,

Id

aut juftificat nifi volentem , uti teftatur Divus ;«

thanzqu

Auguftinus. Sicut enim peccati morbus noR« ,.

ii g

nifi voluntate noftrá contractus fuit , ità necà

w

t rf

eccato fanari contingit , nifi Doming vO-

J

1

canti

refpondeamus , '& nifi funem Divinz gras ;

lrl

i

Q Qdb

l

tie ad nos exttahendum de puteo peccáti de*,

Vg

miffum (ponté ápprehendamus , ut liberari pos* ,

NI

Proinde fi fapimus ferio attendamus ;

-A

5 g

fimus.

(

vocationi DEI,

& manum medico tangehti,

atnüs ?

taétuque fuo fananti promptiffimé porrig

neuti«

. $8 )o( 89

. 433

Beutiquám veró retrahamus, id eft , fanati qui-

J

W;

dem Optemus , priores autem peccandi con-

ls

fuetudines vitàaré nolimus ; in tali enim fanitas

animz fperari non poteft , fed econtrarió. zter-

nus languor , in peccáto p'e'rfev'eramiar-, tandem

2

vero mors dterria.

MEDITATIO

lt

Pro Dominicà decimá fe

ptimá po&

Pentecoften.

DEU

'Ihema.

lr g.

Interro

g

gavit eui üumüs ex eis legis DoBor, ten;

tll

tans eum, Matth. 22. V. 35;

AH

Onfidera: multiplicem tentátionem Salvato-

iqu

C

ris tui : tentatus enim fuit in deferto à Sa-

T

thaná circá Divinitatem 5 tentatus in urbe àPha-

t

tifeis : non dubitabat demon ar JESUS vir ju-

, ün

ftus effet & fanctus , nam fanclitatem ejus fatis

T

habebat perfpéctam ex tot miraculis & vitz in-

st

nocentiá : verum dubitabat duntaxat ari is effet

pv

DEUS & Meffias in lege promiffus ; Pharifzi

Ws

autem dubitabant at JESUS etiam effet vir juftus

ht i

&ex DEO :hinc imiriüs peccáminofa videtur fuiffe

n Dd

tentátio Sathanz quàm Pharifzorum & legisDo-

ium

&oris: quem tu profe&to imitaris ; fi ad pro-

M

m

ximi vel confratris dicta & facta nimis cüriosé

H

:

m n

invigilas , ut aliquid

miven

ire , audire vel videre

Doge

poflis quod fugilles , ac tibimetipti melior quàm

j

ile videaris : merito tibi ad oítium ,cordis tui

d

litteris majoribus in(cribi deberet illud fapientis

g

ne fe-

T

cuqudaln.monitgm: "ofce teiäfum : qui be

q)um

j J

t

L

€£9 )o( 89

eint!

?ä(um agno

fcit., fibi ipfi vilefcit , .mec laudibus de-

AUR ]]'U !

ledatur bu

manis:ait Thomas Theodidactus lib,

lïnh hi

Chrift.c. 2. Verüm quià plüs O'Fuïb's

$, de imit.

"T

tuos ad alienam

quàm propriz vitz converlatio-

as

hinc tua enafcitur fuperbia , aliis

nem convertis ,

"

te przfe

rs , gau

des de vaná hominurn laude,

li 'a!

uafi fo

lus reéctam vivendi normam teneres,

rfectionibusque

Id p

cum à parte rei plenus fis impe

j Dd

tibi tà

men fmanent incognit&

nullique ernen-

g f

dationi

fubje&&. Si ergo tentator bonus effe

W N if

NIS

tenta t€

ipfum quid poffis , & invenies

T

fam invigilandi imperfectioni«.

non té habere cau

d

dcïidq;

bus alienis ; fed primarió propriis.

d

MEDITATIO

|

Pro Ferià fecundá,

"'Thema.

eft mandatum . inà

Mag

ifer quod

gnuïn P. ïkge,ä

t Dura

Matth. 22« V» 36»

TT

Do&or,

.'4

Onfidera : quàm imprudenter legis

yn'mm [/

volens JES UM tentare, quzftionem fua

i

cum enim nihil parvi momenti fit in

proponat 5

iOnlo

l

Scripturá , fe

d omnia ià eá annotata divinz fint,

di

adeoque cuncta legis mandata ma:

!

T

au&toritatis

j

ona dicenda fi

derint ; non quarere debuiffet Do-

älcndüm;nw

d effet mandatum magnum , fe

n

éXor ille quo

i r

imaximum ; V

erüm , cum is de hoc non inq

fignum eft

, quod fcripturam non in e

4 t

fierit ;

mUItOäi*;RPW (j

quá deb

uiffet zftimatione habuerit ;

nüs fecun

dum eam vitam inftituerit.

Utinart "t

Gto * d,

noftris etiam

temporibus non hujusinodi Do

rei

D

$3)o( 89

p

d

res invenirentur , qui Theologiz velSacrz Scri-

hii

turz ftudiis infudant, fed quià plus docti quam

(an&i exindé fieri cupiunt , illius pretium &fpis

Tuj]

tl

ritum non fatis percipiunt , adeóque femper

prioribus vitz imperfectionibus inhzrent : pra-

"MT

i,

flaret ipfis inquirere quodnam preceprum vel

I

t

M

i

1

1

medium à DEO dictatum fit maximum , maxi*

J

meque practicandum : tu vide annon fis dicto

o

legis Doctori fimilis , plus indagans litteram ;

quam fpiritum (cripture , qui tamen prz omni-

bus inquitendus effet , fi vitam DEO dignam

mm:»'

d

ducere, & legem divinam cum fructu fpirituali

legere defideras.

Verbo , utere ícriptura non

ad meram fcientiam , fed praxin.

MEDITATIO

Pro feríà tertiá

'Ihema,

,

Dilifes Dominum Deum tutim ex toto corde tuoy

:

.

&g in tetd animá tuá

boc eft maximam $

Dr,

primum mandatum. Matth. a2. v. 37.

emum

P

Y (

C

Onfidera : Preceptum dile&tionis DEI merità

à Chrifto vocari maximum, quià per fe dilige-

zi

t

te opus eít dignum vitá terná , ac perfe ducens

in finem propter feipfum appetendum,atque am-

pv

plectendum 5 ion veró propter nios aut propter a-

3gïlum1 "

liud. Alia autem précepta nonnifi, per dilectionem

n

àut prornerentur, aut àd DEUM pergunt. Deinde

TR

preceptüm dilectionis DEI eft primum digni-

u

tate, maxime ratione objeGti , quod creaturz

; Ui

raionali eft, debetque effe pratantifnum,

ea

Dia-

moälWï

436

€3 JoC $9-

j,nt!

Dicitur etiam primum , quia quemadmodum

quet

DEUS primum, donat nobis amorem fuum , an-

T in

sequàm ullum donum nobis largiatur, & quid-

mdj g

quid do

nat pofteà , ex amore donat ; ità pri-

gt

inüm D

EO à nobis dandus eft ipfe amor , per

u lt

quem nos ip

f(os DEO otferamus , deinde ex

T

amore reliqua danda.

Hinc tandem fequitur,

ho d

prius nos

amorem docendos effe , quàm timo-

PTl

rem 5 quià primum przc

eptum eft de amando:

isd

ipfj

& is timor laudandus eft , qui ob id náfcitur,

u

T

quià timemus à

mittere , aut iratum liabere DE-

AUvv M

m

UM , quem dii

igimus: vide an haéctenus óften-

,

ghrerti

deris facto , przceptum dile

&ionis DEI fuiff

j

m : forté invenies,

v

apud te maximum ac primu

FTTT

pratuliffe te illi amorem mundi & vanitatum , de

lm t

quo nullum extat DEI preceptum , fed potius

inlaif

cena amatoribus hujusmodi , & v& aternum

1. v

di&atuxf.

Eorfn

»

itm, u)

MEDITATIO

T dn

Pro Ferià quartá,

Ton]r

'[hemá.

*

;

DT

de bt

Dilig

es Dominum D E U.M tuum ex toto cor

40 ,

Q9 in totd auind tuá , €g in totd men-Xoni

ie tuá : boc eft maximum

g primum man-

1

datum. Matth. 22. v. 37.

l

€

Onfidera: Recté porró dile&tionis DEI prz

|

ceptum , maximum vocari, quia nihil pó-

teft excogitari, quod DEI amorem fuperet

glf n gt

.enim eft qualitas illa que hominem quoda

t j

modo Deifiat , divinam 'illi gratiam infunden-

9,

$8 2o( $2

437

ii

J

do, animam dilectam DEI fponfam efficiendo:

maximum etiam , quià hominem aliàs ex fe fra-

lum

d

ilem ad maxima pro DEO . agenda & perfe-

g

renda excitat , ut videre eft in tot martyribus,

]H il

U

Jr

!)

N

ui tormenta exquifitiflima infracto animo , per-

tulére illis longé fuperiores : tam vehemens fa-

)

q

M

r

né eft & fortis amoris Divini flamma in pectore

"d

humano ardens , ut multz tribulationum aquz

illam extinguere nequeant ; dulcedo denique il-

AU

)

ii

lius eft inetfabilis , adeÓ ut omnes mundi deli-

cias infinitis quafi parafangis fuperet , optimé

ii

: 0.

roinde ícripfit nonnemo : zibil beare te poteft

n bac mortalitate vifi amor verbi incarnati , tem-

1f

Ti

us quod abripit omnia, quodque tam celeri curfu

praterlabitur non permittit, ut occurrat. aliquod

NG

objettum amabile, cui affedus noftros. applicemus ;

i o

fl

yix applicui[femus, €9 jam de receffa cogitare opor-

teret, Solus amor JESU folidam habet atque

integram felicitatem , nam ab hac vità pergit ad

alteram , ut ibi zternüm continuetur.

O amor

DEUS ! da mihi tui amorem ; fi hunc poffide-

bo, teipfum habebo , ubi enim eft tui amor, ibi

tu ipfe es ; non peto coelum fine amore : dà mihi

ii t

modó te perfecté xternumque amare , tunc in

j

inferno ipío coelum inveniam.

r

MEDITATIO

Pro Feriá quintá,

A

'Thema.

"Secundum auteim fimile eft buic , diliges proximum

" qu()ül

atth. 22. v. 39.

tuum ficut teip[um. M

i

a

Ee3

Con-

b/]

438

€3 )o( 89

C

Onfidera D EU M creaffe bominem ad. imagi-

nem & fimilitudinem fuam ut patet Gen. r,

v.26. recté itaque dicitur przceptum dileGionis

proximi , fimile effe pracepto dilectionis DEI;

non poteft effe unitus per amorem DEO, qui

TT.

animo divifus eft à proximo

diligite alteru-

Mu

tveum , €S fi boc folum fiat , fufficit , effatum eftdi-

C

(vide

je&i difcipuli Joannis, quod ipfe ex Chrifti pe-

u)

étore haufit.; & Paulus ad Philippenfes fcribit: ij d

coardor à duobus , defiderium babens di[folvi

pl

e(fe cum Chrifto, permauere autema in carne , we« al

cejfarium propter vos , imà multo magis melius; gt

vide, quàm arctà affimilet Apoftolus dilectio» ii hr

nem proximi dilectioni Chrifti , vult. nimirüm j ir

t

effe cum Chrito, nec tamen vult proximum

t n

deferere.

Meritó proindé dici poterit , quod Js(j

dile&tio alterutra (D EI & proximi) tantum va- j nj

leatuna (ine alterá, quantum ala una fine alid; «

ficut enim fine geminis alis nulla volucris in al- 4

tum fe fübmovet, fic neque Religiofus aut Chti- «

ftianus ullus rem fuam promovet folo amore;4.,

DEI & non proximi, imó impoffibile eft ftare,. o

unum fine altero : cogita ergó placere te nom .

poffe DEO, nec illum amare, ab ipfové amiati,, ii

nifi ames proximüum : hinc femper in menteha-o

jl

be illa verba Salvatoris : boc eff pracep

lr

tum meum:'nmn

ut diligatis invicem ficut dilexi vos : & iterum

*tiínat d

in boc cognofcent quod difcipuli mei effis, fi dilt*)

aj

Gionem babueritis ad. invicem : vide qualis hav

A

)

étenüs circà amorem proximi fueris , & ex hot,

j

nf

an fis. Chrifti difcipulus claré

;gnofccrï: j

poteris.

"»-me lm

MEDI-

$2 2c( 89

439

!u

MEDITATIO

ii GE

Pro Feriá fextá.

ld

i

'Thema,

i D]

In bis duobus mandatis umiverfa lex pendet.

"

T71

Matth. 22. v. 40.

hr

Onfidera: ex his Chrifti verbis deduci chari-

C

OR

tatem DEI & proximi bafin effe humanz

d

falutis , qui ergó unam ex illis neghigit, tanquàm

jl

divinz legis prevaricator , judicii divini & ge-

IY

hennz fe reum facit: nulla interim eft virtus cui

lt

ftygius animarum hoftis magis infidietur quam

iüccïg'a.

dilectioni. Ezech. c. 17. legitur : aquila graudis

Vi

magnarum alarum , longo. membrorum dutiu

lena

R

tulit

lumis €9 varietate , venit ad Libanum ,

a

medullaz: Cedri. Summitatem frondium ejus avul-

TO Vi

fit €9 tranfportavit eam in terram Cbanaan :

i d

Drogo Hoftienfis legit in terram Sennaar : ex-

Ti

pendenda cft mifera hujus Cedri conditio in hac

u-

Fl

transmutatione : nativüs Cedri locus erat Liba-

nus à candore nomen accipiens ; à Libano ergo

du

translata eft tota fummitas Cedri in terram Sen-

i

l

naar , hoc eft in terram fatoris , fonat enim Sen-

Y dl

naar fotorem. Qui fieri potuit , quod incor-

mule

ruptibile Cedri culmen à rapaci illá aquilá in ter-

jrttu

ram transportaretur fcetoris ? Sacer textus cau-

[

fam infinuat illis verbis antecedentibus tulit me-

3.

a Drogo citatus

1

dullam Cedri : fuper. quz verb

u l

lib. de Sacram. Paff. Chrift.ait : medulla eff cba-

i Eïmc)

ritas, quam fiugulaviter mititur expugn

are diabolus:

d

oneua

fummitatem . frondium ejus avellit , €9 fevm

Ee4

fapi-

u

€3 )o( 89

449

fapientie

qui excellentiffimus €ft , evellit ab amoye.|

u

;

;;m

i,;

DEI , €$

!

1] [

afportavit in terram. Semnaar , boc eft,

U

W

guo

d figuificat vanam gloriam, Ubi charitas &

corde eripitur , nil mirum quod czterze virtutes

j j

tl lgng[

in foetidam transmutentur inanitatem ; ne ergà

pl

mll

tibi faciat diabolus quod aquila illa rapax Cedro,

rapiendo medullam charitatis , omni curá invi-

i,

hii

gilandum, ne quid committas quod huic virtuti

raviter adveríetür, alias omnia tua opera bona

P

um

1

tl

1

jt

morientur, & erunt coram DEO quafi non

[

!

fuiffent,

]

1

"

iaj

T

MEDITATIO

d i

Pro Sabbatho,

w

: [ herng.

ttpnt

)uid vobis videtur de Chrifto. Matth.22. V.42.

Onfidera ; merità Chriftum de feipfo hane

!

C

Pharifzis & fcribis moviffe queftionem , ne

h Dorh.

iofthac damnationis füz pretendere poffent ex-

cufationem : dicere volebat 5 tot annis ego DE-

US carne veftibus humaná inter vos conyerla-

1

'tus fum, declaravi doctrinam falutis , innume

3

ris i y

fer& eandem miraculis comprobavi ; meam ind& ii

Divinitatem, & quod verus fim Meflias à lege i

promiffus agnofcere potuiftis: vos interim filüi« m

ftis, me pro tali agnofcere nolentes: nunc ero':um

mihi edicite pro quali me reputetis , ut errorefm r

craffam affectatamque ignorantiam veftram core u

fgam. Haberet profectó Chriftus hodiedum»;j;

fat anfe , ex Chriftianis non. Chriftiano. moco'mm

viventibus quarendi ; quid ipfe illis videre'ftilrfäsïgifoäræw

€3 »o( 69

441

lh

Vita enim illorum , prz&er nomen vel nihil aut

t h

parum de Chrifti do&triná & fequelá refert , quafi

U

nihil unquàm de Chrifto audiiflent: itan& Ó coece

d

eccator tot labores, erumnz , lachryme , vul-

d ff

pera, fanguinis effufio , mors denique atrocis-

(f

fima tibi non perfuadent illum effe redemptorem

Wg.

Tuum, cui omnia bona gratiz quz unquàm ha-

Ut

buifti adícribere debes ? nomini igitur Chriftia-

no mores conforma ; aliàs omnia Chrifti meri-

l

i

ta, Sacramenta , aliaque falutis media tàm libe-

rdliter tibi conceffa , zternz mortis fententiam

coram juítitie divinz tribunali fuper te expo-

Ícent ; tu veró vitz Religiofe profeffe, ità tuam

inftitue vitam , ut agnofcatur, te fcire JESUM

A

tuum effe magiftrumz moribusquc; tuis illum in

te exprime.

"

MEDITATIO

Qu

Ht

Pío Dominicà Decimá ottavá poft

f

"Pentecoften.

t

Thema,

wwuh;

ESUS in siaviculam tranifretavit, €9

'w.wm;g!

dfcendens

l

M

P

AE

veuit in civitatetr fugm. Matth. 9. v. T.

Ónfideia : Mündüm hunc'mare effe , in quo

dl

m

quotquot vivimus mortales , navigare debe-

Mu

ahüs: quamvis autem «multis; tribulationum &

yu

erfecutionum tempeflatibus , plurimis tentatio-

num peccatorumque proceliisjactemur, animus

gt

; m&w

tamen abjiciendus non eft , fed firmanda inten-

tio cum JESU transfretandi: ad hoc ferviat no-

7

Ts

bisilladPoétz carmen heroicum ac excitatorium,

íu

LR

Ees

442

£$ )c( 89

!

"L

tu ne.cede malis , fed contta audentior ito.:. mer.

l

cator nulla cuzat pericula , fed folàm cogitat ut

u

j

mercibus dives in patriam & civitatem fuam re.

Md

vertàtur , quó majorein pace partis per tot cu-

at

zas divitiis frui poffit: poffumus nos quoque fub

yil

tam molefltá & periculoíá vite noftrz navigatio-

;Jmvaf [1

ne praclaros colligere meritorum thefautos, quis

gt

bus tamen , quamdiu in turbulento, hoc mundi

Jmm püml]

mari circumnagimur , fecuré frui nequimus ; fem-

ia

per etenim timendi funt diaboli ac peccata, qug

t

nobis tanquam pyratz infenfiffimi die noctuque

tatu

infidiantur, ut di&tos thefauros fuzripiant; qui-

s

bus perditis in civitatem noftram , id eft Sion

at

coileftem,ad quam olim poffidentem creati fumus

al

nfpirare ultrà non poterimus: ut ergó ad gratiam

um

divinam & merita per bonas exercitationes col-

nj

le&a confervanda animeris , urbem illam divinam

n

zternzque felicitatis portum jugiter cogitaz ubi abl

pie, quiete , gloriá & gaudio zterno fru,;ns., -

i ndin

MEDITATIO

Nf qu

Pro Feriá fecundá.

1:1, d

"'Ehema..

tl

Et ecce offerebant &i pavalyticumjacentem in l&

g, ",

LU

Matth, 9. V. 2.

Onfidera: delatum effe paralyticum iftuma

q "m

C

ESUM, non vectum rhedá, nec fedentem

j

in lecticá, fed jacentem in le&to, quià nimirum

omnium membrorum ufu per paralyfin deítitu-

|

tus , totoque in corpore doloribus plenus etat.

homo

Poteft per hunc ægrotumïre&ä intelligi

pigen,

"t

T

$8 )eC 89

443

IN

L]

iger, & ad operum bonorum exercitationem

| (ogm

tzdiofus; talis enim non venit per fead JESUM,

m

TU O.

fed debet quafi ab aliis portari per continuas ex-

hortationes, quandoque etiam caftigationes , ve]

Inel)

debetà DEO vifitari morbis , tribulationibus, bo-

norumvé temporalium jacturá , aliàs ad JESUM

ï

tardé venire curabits fic veró vifitatus tandem ad

illum portatur magis ex neceffitate quàm virtute

7

N

d. C

n

& voluntarié. Vide an non paralyfi tali fpirituali

labores? an per te & fponté promptus fis ad vir-

HMM

tutum exercitium ?.an fine previá fuperiorum ad-

1 (

monitione libenter mediteris , de DEO loquaris,

(

n

orationi vocali , folitudini aliisque piis operibus

i

WUs

vaces ; finon; time nein te verificetur quod Prov,

lp

12. fcriptum eft : Pigredo immittit foporem, qg

M0

t

u

anima di[foluta efuriet: ficut enim pigredo facit ut

homo fine neceffitate obdormiícat, & ignaviain

(f

operando facit, ut homo patiatur famem , alia-

i

rumque rerum inopiam, fic torpor in vitá fpiri-

tudli , in anima excitat foporem & ftuporem

quendam , quo homo quafi omnium bonorum,

operum , confolationum fpiritualium ac ceelefti-

um fenfu deftituitur , folasque fectatur volu-

ptates terrenas ; quod eft terrz lecto affixum te-

ia

neri, non ampliüs venire velle ad JESUM fedad

ial

Tarvtarum properare.

a

1

MEDITATIO

jl

M

Pro Feriá temjä.

VMSQ

!

'Thema.

N

4

Videns 3ESUS fidem illorum dig:z't Paralytico, caw..

n

[

e

$2 ) 89

444

fide fili remittunzur tibi peccata tua, Matth

:'lfu

j

9. V. 2.

:J.

(L]

Onfidera : fort& paralytici intentionem non

ü;äïil

[9

fuiffe ut deportaretur ad JESUM ; quidam

tamen ex miferiá ejus commoti , hunc fibi fum-

J

fere laborem illumque deportarunt ; .quorum

P

fi

dem & charitatem refpiciens JESUS ;.paralyticq

.contulit.

Ex quo

animz corporisque fanitatem

facto eollige , quam grata fit

DEO fiducia firma, i5

quamque utilis impenfa

roximo charitas ; ma-

t

i

(

ia

gnoperé proindé excitari deberemus ad exercitium

i

di&z utriusque virtutis,quo vel maximé cum nun-

uam eas exercendi occafio defit ; (; non füppetit /

uT n

facultas proximo exhibendi charitatis opus corpo ;; ii

*ale , poteris illi fané impendere charitatis opus «;liil

fpirituale, proximo, inquam, tam defuncto quàn jj

vivo. Quantis fufpiriis efflagitant piz in ptacu- ;j

laribus flammis animz paralyticis longá mifera- 4j

biliores fuffragia noftra ut meritó conqueri pol- ;;«

fint, bominem non habeo : quot hominum millio- ;; ..

nes, puta peccatores , infideles , hzretici degunt;t.

1

in ftatu disgratie divinz , morti aternze obnoxit

? 2 r

fi pro his omnibus opus aliquod mortificationi

5 üt

la

fi

uítineas , ardentes ad DEUM preces fundas *iigi

T

quàm hoc placebit JESU , quantum exindé DEO "

YY

facies guftum, quantum bonum procurabis pro- ;

ftln

ximo ? fané refpiciet DEUS fidem tuam , ocult

"

Vgintee

mifericordiz intuebitur charitatem tuam , illarum

Wal

poenas vel minuendo vel plané condonando. His

ääemm n

autem gratiam converfionis conferendo , quam

"m

^

fi impetras opus facis divinorum omnium divi-

Atnm

iiffimum , & plus prodes , quam fi mortuos fufti-

tarcs,

VMm

445

|

E.

tatés , cóecos , furdos mutosque curares : vide

f

iuomodo te hucusque circà dicta charitatis ope-

ra habueris,

M

lm

MEDITATIO

ij

Pro Feriá quartá.

'Thema.

li

»

Fili vemittuntur tibi peccatà tua, Matth. 9. v. 2.-

j

?

Onfidera: r. Exceffumi bonitatis in JESU , qui

L

t

* plus dat quàm petitur ; intentio fiquidem por-

Af

tiorum erat procurare paralytico fanitatem corpo -

yl

NU

ris, JESUS autem non rogatus ftatim illi fanita-

tem anim2 , id eft peccatorum remifhonem im-

Ms

ertitur, - 4. Voluit hoc facto docere quod pec-

in|

n

cata vel propria vel paterna in paralytico caufa in-

u

firmitatis fuiffent. 3. Voluit oftendere quid in do-

t

nis primo fit ab ipfo petendum, cum fanitati cor-

j

poris, fanitatem animz pratulit & remiffionem

aj

peccatorum : quisquis ergó «grotus eftin corpo-

hgt

re & animá fimul , firmam eliciát ergà JESUM

N

l,

fiduciam , ütriusque fanitatem ab illo recipiendi;

)

primario tarnen precibus fuis ac defideriis eó col-

ful,

limet, ut magis optet fanari animam quàm cor-

j

j

pus, quiàilla hoc long eft nobilior : multum

ii

Jl

i

prodeffe poteft animo corporis infirmitas , animz

j

autem languor corpori prodeffe nequit. — Odium

r

denique excitandum eft adveríus peccatum, quod

t r

[

tot malorum & morborum unica caufa extitit ;

, Qu

per Protoparentum etenim peccatum , mors &

jum m»

morbi venére in mundum , eadem mala apud po-

"

!

fleros ob peccatum perennant : vide qualiter te

|

j:ï'

Gircà

445

48)o(69.—

c['ï

i

circà di&ta hucusque in praxi gefferis ; annon ma.

p

jor tibi fuerit cura de vanitate corporis, quàni

K

"] jj

animz,

Ji)

Mb

u

qUil

MEDITATIO

lïf b

Jjti

Pro Ferià quintá.

G

'fhema.

j "U][l

jl

t

Ti

u

Cum vidifet 3ESUS cogitationes eorum , dixit,

Mu

ut quid cogitatis mala in cordibus veftris,

Mattli. 9. V. 4.

J;

Onfidera: Quàrh caut& fe homo gerere de-

beat, cum Dominum habeamus omnifíciutn,

non tantum notantem facta, audientem di&ta,

"

"

fed reconditiffimas etiam videntern cogitationes;

Mp

de ipfo (criptum eft: Tu folus nofti cordà filiorum

(fm:!

bominum. 2.Paral.6. & , fcrataiis corda

Téttes

£

fs Q

DEUS, P. 7. Quis fur adeó irnpudens effet , ut

tpad

furtum in oculis judicii commirteret , Vel eui-

dem publicé, ut audiref ipfe , calutnniis lacefferet?

t

a2 f

O homo! quantarn tibi ergó aggregas cülpam & ..

p

cenam , qui fine timore & rubore omtiifcium

m

DEUM, tuum olim judicem feveriffimum, noh

mi Dv]

tàm verbis & factis,, quàm cogitationibus adeo

a

frequenter offendis

.

.

qualerh reddes rationem

:

U

" j

ij

l

dum aperientur confcientiárum libri , quos ititet, ,

N

il

tu etiam tuum operibus , verbis & cogitationi-

J |

ïkfh'h hi

bus malis plenum intueberis. Proh ! quarn diverfe

ThOmmim

tunc cogitationes in diurnis juftitiz divinze accu-

ratiffimé annotatz cor tuum ferient; cogitationes .

bin 1

:umcf&n

ä.

r

forté blasphemz, iràcundz , ambitiofz , laícive,

Q

c qu&fo.

M

vindicative , averfiv& Galie ; quid tun

Cogifa-w o

$9 Je( 89

4AT

m&n'g !

VM

cogitabis ut fuper his dijudicandis tefpondeas ?

m ne ergo tuüc cogitationes tuz te crucient'& das

Tnnationis tuz fint teftes , nunc ftude nihil cos

ditàre, quàm quod utile & fan&tum vel faltem

indifferens eft : ante mentis oculos femper DE-

UM cogitationum cogntitorem prefentem habe-

to , pulfanteque cor cogitatione peccaminofá ,

li

puta audire te ex ore 7E(u: quid cogitas mala im

corde tuo; undé à me judicaberis & punieris,

]

du

MEDITATIO

(it

Pro Feriá fextà.

Thema.

1

i

]

Sufse , tolle le&uia tuim. Matth.9. v.6.

ii

du

Onfidera: verba hzc profecationem effe ora«

tionis Chrifti, divertentis Sermonem àPha-

A

rifeis ad paralyticum , per quem vultillos confa-

g

T

tare; & ne phantafticum fignum videretur, non

tantüm fanitatem , fed etiam robuflas vires tri-

ht

du

buit ad portandum lectum, ut plus cerneret po-

pulus miraculi magnitudinem : tà Chriftarn ea-

n

dem tibi verba fucclamare puta: Surge: fubin-

n

d

tellige de antiquá vite imperfecte tepiditate: furge,

non ampliüs Otiare, & ultrà humi depreffus fe-

que

de, fed furfum léva cór tuum , aelictis térrenis ,

yii

j

coeleftibus inhia. olle ledum tuum 5 id'eft, füb-

move omnem torporem qui te hactenus bené a-

j

&uofum effe non permifit 5 relinque molles va-

naram deliciarum , corporaliumque commodi-

Iul

tatam plumas , & camem ut virum decet Reli-

i

giofum mortificationibus fubde 5 molles funt in

ü

aulis

49 5;6 $5

448

aulis Regum terrenorum ., in monafteriis viros

jl

j

[:/

duris affuetos pugnisque exercitatos defidero *

[

vide , an te illa Chriftt verba myfïicä intelle&ta non

jf

tangant, actemetipíum àd fervens virtutis, thor-

4 MPM

tificationisque ftudium alacritef excita,

MEDITATIO

h]

pto Sabbatho.

Themas

Vade in dosiut tuam. Matth. 9. v. 6,

i

À

j

|

L.

)

j

Onfidera :- caufam rorbi in paralytico fuiffe

€

f

peccata, qui ideó Cbrifius ante fanationesi

T

impertitam remifit ; & quia dicta péccata idem

[301

paralyticus inter malas converfationes & diver-

16 AUCU

ticula maximá ex parte forté contraxefat , illas

tnieit

nunc tacité Jubet devitate , & cum diverticalorümi

t

declinatione ftatimi abire in dornum. Doimus nobis

j

[/

!

arata coelum eít , extrà quàti degere debem

Sfü

fni

quamdiu peccatorumi moibo affecti furnus j

.

m' T*ï]MW j

autem per poeni

tentiam remiflis , recuperatáque "i

ii h

animz fanitate , rnie iterüm telabamur , affectuum

noflroruni. defideriorumque pedibus ad dornum

gis, r

cceleftem te&tà nos. ferri neceffe eíl

Qui

ts

enim peccare denuó poterit, quandó quis ferió

chgem !

cogitat domüs illius cocleftis ineffabilia bona ;

At

quorum omnium peccando lethaliter jacturam

tl

facimus ; ad hanc coeleftium memoriam fecuriüs

tj

UI

confervandam , multum profectó proderit foli-

"

fd

tudinis & cellz amor, quia, ubi à mente terreria-

Bu

rum rerum imagines amoventur , ipfa facilé ad

*l

Mj

l

fuperna erigitur , ac nimis verüm eft quod non-

* d

nullus

lï[mnml

li Wj

$3 Jo( $9 .

nullus Afceta fcripfit: Proxima Via? cella ad ca-

Mih

lüm éfl: neergó poft expiatam confcientiam rur-

n

j

[us ad priores vitz imperfectiónes & pectatà re-

deas, fufpice celum, terram defpice.

MEDITATIO

Pro Dominicà Decimá noná poft

Pentecofteri.

'Theria; -

!

Jkuilïc

Smile fathutm eff Regmm calorum botini Régi j

Qui fecit nuptias filió fuo. Mátth, 22; v.2.

i

C

Onfidera: Regem riuptiás facientem filio fu&

i.

effe DEUM Patrem zternum, qui exámore

i

generis humani ütredimeretur, voluit filium fu-

lt

um unigenitum , fibi copulare naturam huria-

3

ram, fieri eximrhortali mortalem , ut effet ; fpons

s

[2 fuz fimilis: thalamus nuptiarim fuit puriffi-

u

mus JMarie Virgihis uiétus ; ad altiffimás has

ii

fuptias digno cum honore & pompá celebrari-

hum

das nullis Pater cceleftis ,, Rex gloti£ pepercit

It

fumptibus , quidquid coelum & tería habuere

pretiofum impendi voluit : dedit quippé coclum

p

fuum Régem pro fponfo , dedit terra fponfam ;

jl

(humanam intellige naturám ) affumptam ex pu-

um

tifinio fanguirtie Virginis Regize dc immaculatz :

pro arrhá fervivit utrisque fpatifis uiio hypofta-

"i l

j

tica , prd dote fpontx collata fuit plenitudo gra-

Mf«

tiz. O anima fnea ! anrion. exultabis apud ha$

j

fiuptias , quz pácemiititer DEUM , hominumqué

Qümw

£enus aliàs &teftialiter perditum reftabilivertunt 2

n

aturá,

Q felik hucnanitas, qu& :cje&tg Angelorumin

digna

440

€8 )o( 89

g

digna €

ft habita filio unigenito DEI pro fponfá

i

Íervire

! age DEO Patri immenfas gratias pro tan-

n

tá elor

:à humanitati conceffà. Congratulare fpon-

ïp;apoflll

fo JESU ob fponfilia adeà faufté contra&ta , &

vidit

quia anima mea digna non es , comparere in

gu

hifce nuptiis ut conviva , pro famulà faltem utibi

v d

fervids, humiliter te offer.

T

MEDITATIO

l

sl

dul

- Pro Feriá fecundá.

st

."Fhema.

11

$imile eft Rägnu'm calorum bomimi Regi qui fecit

uv

nuptias.filio fuo. Matth. 22. v. 2.

j

Onfidera : Nuptias facere DEUM Coclorum

&

o

Regem filio fuo , quandó peccatoris animam

mediante poenitentiá in gratiam recipit, per quam

novum initur cum DEI fllio conjugium. De

hi

nuptiis dicitur Apoc. 19. Z'enerunt nuptie A

j

LT

j

lat

t9

uxor ejus preparavit fe biffino fplendenti &

candido: Byflinum, ait Hugo Cardinalis eft jufti-

Mib

ficatio, O quam admirabiles funt hz nuptiz! in tuti

quibus ima fummis , mortalia immortalibus , ter- thtj

rena caeleftibus , homo DEO , Creatura Grea- !litt

tori per amoris vinculum copulantur: quis non'jn

videt immenfam DEI immenfi ergà hominem di-:

A

(

;

JeCtionem? fiquidem apud Reges terrz ad eorun- i

1

h,

dem thalamum non aliz admittuntur, nifi aut eX^t nj

pari, aut non multum difpari fanguine ortz DE-:j0

US autem filio fuo , fine ullo refpectu fexüs aut i,

ftatüs fponfas defignat , difpenlat liberaliflimé&'y

sum illegitimis , fat dignam reputans fpuriam , g,

€3 )o( 89

471

hi

aut filiam ruftici vel pauperis , modó poenitetnis

fit & gratiz fuz capax , hzc filio DEI fervit pro

J

1

arrhá fponfalitiá, amor pro annulo , emendatio-

"M

