pretiofi , quo coeli regnum emes

N

ity: t

MEDITATIO

f d

Pro Feriá tertiá,

T0 ; m

) m l.

^ TThema.

ass Mundus gaudebit vos verà contriftabimiri , fed

tibmr; d-

iriftuia vejira vertetur in g audium. Joan. 16,

ys nl

Onfidera : fignum hominis mundo viventis,

Qw* " fed DEO mortui , effe , (i cuncta fibi pro-

iib fper& fuccedait, undique favoris fortunzque

ixiz Favoniis afflent , fi (emper in gaudio & bonis

ikent dies fuos. dacat : mundus enim , quz fua funt

um amat, extollit & exhilarat : econtrà illos quos

atl

!

i fibi terguri videt vertere, infeftat, cruciat, irri-

ii det , & cum fuis fe&tatoribus períequitur, pane

y ii fatiat anguftie , & potum przbet in lachrymis

us finie prenlurá : motivum autem quod fic afflictos

fficaciter poteft con-

W,Mf &mmnda contemptos e

4

foiari,

216

M

€8o( 83

1

j

folari , eft. confideratio vicifiïtudinïs'eentmi, ; | g

!

que mundo cum íuis, Chriftique amicis con. li

(l

fü

[

tinget ;

veniet enim tempus quo mundus luge.

w

bit, & nunc lugentes gaudebunt ; horum la.

uv

If

4 t

chrymas abfterget DEUS, mundanos veró zter-

l!

nis lachrymis madere faciet ; quisquis ergà fj«

ytita

um sl :

niftrá uteris fortuná , quisquis hominum mun-

danorum odia , dicteria , irrifiones fuftines , con.

T

folare , & certum horum omnium expecta fi-

dii n

;

nem, Tolera fortiter id , quod ultrà vite tua

tempus non durabit ; expecta magnanimiter tri-

n a

bulationis tuz proemium,

quod tamdiü durabit,

at

x tl

quamdiü erit DEUS , ipíe

enim .erit merces tua.

magna nimis,

Huic ergàó tu un

ic& adhere,

M

d W

mundum Cjtjsquc gaudia relinque,

r

MEDITATIO

jlged d

um

Pro Feriá quartàá,

Thema.

*

; Mu

y d

'Modicumä "o

1 videbitis i. Joan, 16.

" Onfidera ; wodicum , effe omnem volupta«

i

^ tem peccaminofam , quàm brevi enim tem-

ore durat hzc ? ut fumus evanefcit , & eft,

h

quafi non fuiffet ; interim quantam & quàm

E

longam animz caufat jaCcturam ? hanc enim

i

DEO inimicam facit, omnia prxhalita merita:

Tk

WI»I

reddit infructuo(a , jure ad aterne pofeffionem

..ül ],: !

beatitudinis privat , Spiritum Sanctum & corde, li.

pellit : fic propter modicum, ab(entat fe DEUS, ij

propter sodicum anima dulciffimá fummi Woni: v

r

i.ï:

praíentid privatur : O anima mea ! an n

onaim.

"i

PGüi-; (

k )QC eo

217

h

ii P

ercipis immenfum damnum , quod captando

l

j Eu

modicum voluptatis peccaminofz , incurris? cur

ROttndo

pon gemis cum Jonathá , guflans gufravi paulu-

lr

lum mellis j ecce morior ! 1. Reg. c. 14. fic vi-

mdmä Vg

tam cum morte , beatitudinem zternam, cum

[

qiodico. ftult&. nimis commutafti : quid. tibi er-

)

L

u

b nunc reftet, ut damnum tàm enorme refar-

LP

.Xlas ? audi confiium : per modicum à DEO

TO d

teceffifti ; per »odicum facere potes ut ille ad te

Wüüm gevertatur ; crumpe ergó citó in doloris veri

WW adum, dic animo contrito modicum verbum ,

Lt ot

Wi peccavi : te DEUM fummum bonum offendi : doleo!

. hoc modico emortua prioris vitz merita rursüs

iWidr vivificabuntur : perditam D EI gratiam ejusque

I

1

reditum ad cor tuum impetrabis : age hoc nunc

cum hec meditaris , quia modicum fort& vitoe

F[O

tibi fupereft , ubi poenitere poteris : poenitentize

là

tempus non procraftina, ne mors illud prafcin-

dat, & tu impoenitens ad long

É

ifiï-m,am damna-

J

torum ætcmitämm abeas,

pet t

um

MEDITATIO

A tïï

Pro Ferià quintà,

a x

n w

'Thema,

'ui;'l:eft boc, quod

Tpio

dicit raodicum ? nefcimus quid

m gt

oquitur. Joan. 16.

ao

.';' Onüd:ra eandem effe hominis inmalo obdu-

U

fati conditionem , qux ambobus oculis ex

Ueromatris coeci ; huic etfi deícribas omnes

(

ma!ä

gt

cla-

P l

mundi lpulch,ritud,incs : k'folis fyderumque

Iita':

218

£93 )C 29

þ*dn

ritatem , florum venuítatem &c. etfi dicas dj |!

plurima de rerum turpium deformitate,neutrum d!

tamen intelliget , fed quia coecus , nefciet quid

)

dicas , aut de tuis pro utráque parte dictis [ini-

l

ftram ac erroneam feret fententiam 5 idem facit

homo, cui animus in peccandi confuetudine ob-

firmatus eft ;; depredices illi cceli pulchritudinem

» n

H

h

gloriz zternitatem : dicas illi

de peccati turpitus

i

;

r

E; lüf

dine, vite brevitate, rerum terrenarum vilitate

.

i

nunquid audies : quid eff boc , quod d

icit modi

-

? yüsd

J

-

" ii

1

cam? neício quid loquitur: nimirum coelumfa-

1

cit amplius pulchriusque forté quam fit , infer-

gt

num éjisque poenas nimis denigrat ; fed quis

fcit, an ita fit : non fané creavit DEUS colum.

qa*.ïuag&la

p

ro anferibus , fed hominibus ; fruar bonis muns *

!

di hujus donec vixero , poft mortem nulla vo- !

u

pongt

l

luptas, codlum interim manebit : adeone Cos-

mophile, quia coelum manet , tu ideó illud af-

gt fend

fequeris vitá tuá licentiosá quam ducis ? fateor, 2, um

non eft creatum proanferibus, fednecpropec- 5774

!

n

catoribus , fed pro Angelis , juftis & poeniten- i

, tibus, non delicatuli , fed violenti rapiunt illudt'

£

dl

expecta modicum , dum vitz tuz clepfydra ef.. "zi

fluxerit, & quam modicumtibifüeritcerebrum, "

ex magnitudine ac multiplicitàte damni fatisagno- "itiu

fces: te docebit experientia, quid fit modicum . "ls

dum te zternum à DEIconfpectu, ele&torumque — i

ejus confortio reprobatum , xternis erebi flam« "t

mis addiétum fenties: verüm, netam grande & ib

fempiternum malum tibi obveniat, roga Patrem "ts

ljuminum , ut uno gratiz fuz radio intcll*ä&ülüj oj

ntrà ad' Ri

5gum , ad terrenorum Jmodicum , & eco

—

gloriz

p

ii i

219

$3 )o( 89

&9 W äïæ

lorie «terna -magnitgdinem agnofcendam il«

"tv Dnminet.

u

MEDI TATIO

TM

M der

Pro Feriá fextà.

UM

'Thema.

IN

Modi?um £5 non vide

bitis me, 89 iterum modicum

t ag D

£5 videbitis me. Joan. 16.

TTR

qii, ( XOnGdera : Cbriftum fimilem effe homini mer-

um .

catori , quiin terram longinquam abiit, ut

um (t,

retiofas merces conquirat, beneque ditatus ad

tipit; d

T

:

uos revertatur: vel fimilem effe regi potentiffi-

.

uDlpge f0 ,. qui

j

& regno fio difcedens ut novum lucre-

€ bonorum titulis au&ctus, trophza

ov

tur, novisqu

TOAntm

przdasque cum fuis militibus partiatur , cunctis-

t (

que regni fui fubditis cómmune pacis bonum re-

tb

portet; afcendit nimirum Chriftus & terrá in cce-

um , utaterne beatitudinis inxftimabilem unio-

du ? n

p

ne

«

1

immortalisque gloriz bona nobis referat ,

Vi

lTä,

per paffionem fuam-morte , & excuffo à

j p

Til

collis noftris diaboli jugo confcendit fuper aftra,

nobis 'coelum- fa&turus-przdam ac . zternz pacis

vinad

bonum communicaturus.. .Nunc ergó cogita, Ó

Rn

anima mea ! quo gaüdio affluent jufti, in uni-

hm

ver(ali illáà carnis refurrectione, cum videbuntjam

d at

adeffe horam , in quá ipi , utpote DEI amici ,

l at

mll

deaterná gloriá Cbrifli participabunt , infinitaque

beatitudinis bona capeffent: ficut dilecti filii ru-

w

ent in amplexum amantifimi Patris ii & ceeto re-.

j

Jj

verfi quomodó tripudiabunt, cum fuaviffimam

[

l ;&dktïum

is 7016l ,

J

ul

ipfius audient vocem, P'euite beneditli Pairi

glonr L

perci-

220

«5 o( £5

jercipz'te regnum ; quafi diceret : O filüi dile&i.-

1j

a

eu! poff meum difce[jum , pro dono totum calo:

/

)

rum regnum refero , hoc vobis interim paravi, uf

mecum zternum regnetis; aft heu! quo luctu,

"n

quo tremore ftabunt damnandi jam certi adeffe

;«j)rll M

horam, in quá redeuntis non jam falvatoris , fed

p (crpt

judicis irati vultum cogentur afpicere, audituri

af dti

fententiam horrendam ; ire maleditii in ignem &-

st ^ .

ternum: O fletus! O defperatio ! tu ergó , ut

, ntti

poft«modicum hoc , usque ad judicii diem , tem.

abf

poris intervallum , JESUM iterum cum gaudio

Qu at

Ü ]

inter electos queas afpicere , nunquàm ab illi

x u

ratià ftude recedere, fed zmulare charisma

3

d

meliora , &

cumbe.

perfectioni religiofz ftudios& in-

gt

vt

T

MEDITATIO

Df

Pro Sabbatho,

Annus t

'[hema.

*

d

L

m

[

Mulier cum parit triftitiam babet , quia vetit bora

"ls

ejus, Joan. 16.

^

L

C

Onfidera: per protoparentum lapfum, eb mu«

lieres deveniffe infelicitatis , ut fructum ven-

hss

tris, quem in voluptate carnis conceperunt , non

aliter quàm per dolores mortisque periculum

edere in lucem valeant: meritó proindé adveni«

WW njgi

ULEUT

Hg"l

ente partüs tempore triftitiam mulier concipity

]

Mic.

quia venithora, que forte vitze fuze ultima exiftetz

:

myfticé loquendo : mulieri parturienti. meritó

Ut

]

Y

MNiumip

comparari poteft peccator, qui cum voluptatt

Jupam

peccati fottum concipit, fedconceptum nonali-.

:

h

t«

il

, 98 0C 8-3;

221

UT

terin finu, quhm in triftitiá, fevoque confcientize

1000 Eu

remorfu portare valet. — Nam venit hora, in quá

um

. F'ï" Wj

non ampliüs DEI amicus , fzvo nunc fubditus

eft diaboli jugo , & mortis zternz reus. . O tri-

L n

flis hora ! conceptus eft dolor , & parietur ini-

n Atl j

It i

uitas : de ferpentibus legitur, quod nunquam

confüeto exteris animantibus more foetus fuos e-

Z mi

mittant, fed ifli ipfi vifcera materna corroden-

io.'tuugö,».

tes, violenter de ventre exeant , & mortematris

X x

vite lucem quzrant.

Idem facit foetus peccati

Wt CUf ni

qui certum anim:e illo impregnate mortem ad-

n dd

- fert. Sed, an nullum huic malo remedium ? ef

itünt wüque: nimirum triftitiam triftitiá, dolorem do-

hi. fore pellere oportet : triftis es ?. quia peccando

te reum fecifti gehennz , confcientie tranquilli-

'tatem turbafti : triftis nune efto , quod inluper

(

DEUM fümmum bonum offendi(ti; triftitia ifthc

- animam tuam de novo exhilarabit , conícientiae

- pacem reducet, periculofum

que peccati fætqm,

ii fineullá noxá expellet.

i bt«

- MEDITATIO

iif

- Pro DomiQic'ä quàrtá poft Pafcha,

lccpmlm,n&'

Thema.

D

10

T

Vado ad eum , qui wi

fit me , &9 nemo ex volis

gt

t me , quo vadis ? foan, 17.

vt

)

Ü

, interroga

i)rl

C

Onfidera: Mirum fané fuiffe ,

q'iod difcipu-

m

lis audientibus , JESUM loqui de fuo difceffu,

g

L

- Rullusipforum tamen , quó ergó pergeret, qua-

TUl

fierit; cum aliàs tamen Petrus maximé promptií-

JEfu,

"n i

*' Qmus fuerit ad quarendum: fic audiens à

quam

h

222

388 )o( 89

quam fnortem ipfe effet oppetiturué , ftatini, quid | f

'de Joanne ergó futurum effet , inquifivit dicens;

l

bic autem quid ?- nimirum ,-eft hominum in vit$

fpirítuali nondum. perfectorum indoles., ur plus,

occupentur circa acquirendam. notitiam . rerum

m

minus fcitu neceffariarum , quàm circà invefíti-

unn.

Il

ationem viz-DEI & perfectionis :- hoc: proindé

ídhu i

JESU difplicuit in difcipulis fuis , hinc.dicebats

1

PT

l

Vado ad eum qui mifit me , €9.nemo ex vobis ins

"

f

am

ji

il

terrogat me, quovadis? quafivelletdicere: par

yii u

vum in vobis videtur effe riet, mezque fequelg

&j

^de(iderium :: perrecturus à vobis ad Patrem , vo

jn terrá relinquam -; quàm utile vobis effet me»

s

xutmud

«um pergere , vel. faltem fcire velle quó perge:

rem ; aít nullus ex vobis videtur: velle poft me

a, ia

iyrtair

venire, quia de vià, quá abeo, non inquiritis ;

:O Religiofe:! annon etiam hoc nobis poffet ex:

d ln

p

probrare JESUS ,. Magifter & Dux : nofter ? ver-

OT

famur in ejus Scholá ; adícripti fumus ejus caftris

n

fed quo fervore inquirimus viam ipfum fequendi

;

proh! quàm frigidé laboramus, ad intimam cum.

1N jj

hd

ipfo unioneim. pettingendi ;! decem/; viginti, tri«

ginta vel ampliüs annis jam in Scholá & caftris

la int

UE

ejus vixifti, & tamen, quidfit perfeclio ,& qua-

liter inveniri debeat JESUSnondum cum fervore

*

lii

:

H

3tt, ftoris

anquiris: confundere, &düriotem quàm expe

. Íunt Apoftoli reprehenfionem

"od

i

j

,Certocertius —

Eub aJEfu expecta,

*

E Í

iif

nj

3

|

M nj

j

.':

l

j

"

l

IN

A

]

ü

"

!

..

MEDI-

€8 o( 89

AA3

ml fbäm[w

MEDITATIO

"r

Wnum n !

ProFeriá fecundá,

T

*

'Thema.

nvnülit àm

qu

(s

j

)

[

Fæc locutus fum

volis , triffitia implevit cor

nis;h

"

veftrum. Joan. 16.

U

I

vlf

tX

"Onfidera: acerbum effe fponfz , filiis,

iil

* fi audiant de dilceffu fponfi , patris , intimi:

Mf ts

i

,

d , at

me fi difceffus ifte fitlonginquus,, & adloca

P

eric

ulofa: non ergó mirum , contriflatos.etiam

D fcq!: à

vll t

fa

]

iffe Apoftolos , cum JESUM Magiftrum, pa-

Yf

tremque

faum amantiffimum , de difceffu (uo lo«

[

quentem audiverunt : dilceffurus ille erat & terrà

LT

Mv poüE

'

colum ,. & quidem perviam tormentorum mo£-

$

tisque amariffimz : effe&tus nimirum veri amo-

, Itl

Ti

Tosidd

is eft, feparari nolle à dile&to: fed heu ! quàm

*

ngidus eft amor naofter ergà JESUM , quàm

T w

arum contriftamur de ejus abíentiá, quam fepe&

mxtirtl

invitum à converfatione noftrá arcemus , & ma-

D

ungead

$

s mundo , jocis , gaudiis aliisque tranfitoriis

trntum

K, v

adhxremus ; undé ob duritiam , ingratitudinern

"EN

-

noflram , fuique contemptum meritó contrifta-

d t lr

f N

tur.JESUS optimus ;; O animamea, rem meliüs

;pondera impofterum ,. & quid fit JESUM relin-

n

Quere , accuratiori mentis trutind perpende: fuge

:mquämrw!

omnem occafionem , quà ejus difceffum caufare

( poffes; fin& ipfo moreris , quia vitaeft: fineipío

levias., quia. via.eft ; fine ipfo exccecaris , quia

lux eft , [ine ipfo deciperis, quia veritas eft :

omriá fine

JESU gmicitiä, nibü funt, & plüs

9Uam gihii.

F

MEDL

MEPI-

224

48 )o( 8

i

j

MEDITATIO

Pro Feriá tértiá

'Thema;

Quo vadis, Joán. 16.

E

n

fIben

]

C

Onfiderá, nautam , priusquam faum in ij :

curfum profequaátur ,. non in vanum vela ey« ' !

(s

[

j

i

pandere, brachiaque remis impendere, fed pnüg

u

mente concipere iter, quó velit appelleré : ff

« O

liter ctirfor , non füum quolibet dirigit curfü

D iif

fed verfus bravium fibi propofitum : qua

4 tmpluai,*mi

vivitHus in mundo , tamdiü in rtimülttofy ME'UWS?

quodam luctamur mari , tàmdiu cürrendum u

nobis eft: fed quo ? hoc pauci perpendunt, ii

A& currünt quáfi in incertumi ? cum tamen 3 mtlil

eurfü vitz mortalis , zterna floftra felieitas vel ini,

infelicitas dependeat: ex haác proindé inconfide« iil

ratione everit , ut totà vità noflra plend fit pec« zurir

catis & imperfectionibus, quiáfinemi, óbquem n

eft agendum, ob oculos nobi$ non ponimus: x

'finis autem noftrz creatioríis & vitz totius , eft, «uixli

DEO fervire , ad perditz innocentiz origirtalis re« isirz |

cuperationem pro viribus contendere , zternamu

tandem ipfiusmet DEI infiniti boni fruittonentaf. tinjs:.

fequi : hanc metam fiaccuratitis confideraremul, urjdy.

faniores fan&é effemus & fanctiores: tu'ergbin. ntiy.

omnibus actionibus tuis , impofterum refpicef

i

1

nem: vide , quo illz colliment , easque rationis.

|

[

i

frano ita dirige , ut fint tibi aliis

que fru-

,i

H

Quofz , non damnofz, vel

jnutiles,

£nbbp

Y

MEDI-

!

$$ X« $$

22j

]i

MEDITATÍO :

d

Pro Feriá quartá:

^

"Théiia.

1j

Ego veritatéri dico vobis. Joan. 16.

Rn (^Onfidera: turpé effe ; fi fervüs circa actus bó-

li'mmy ^ nos alitet agere velit; quàni herus ; aliterfi-

ib fius quàm páter ; alitef difcipulus ; quà magifter:

lode:!hine Chriftus ii ccená ultima ; fuis dicebàt Apo-

kügmflolis: Exetüplumi dédi Vobis : -nimirum Magiftri

t:qy exemplum ; tiorma debet éffe a&tionum difcipuli:

11 tj cüm ergo JESUS ficut circà alids virtutes omnes,

itliefc etiami circà veritátem fit iobis normá & exem -

p plum turpe fané eft chrifüano ; Religiofo vel

"us maxime; f1 is velit agere infinceré & cum fuco;

11l i, liud verbis ; factis aliud eloqui; bonum mona-

tisi;4 chum mentiri lhabitü & fignis extefriis ; animum

:

HWI obqugþlenum defideriis mordmaUS & paüiombus : ho«

aijrics mines hujusmodi odit DEUS veritas &terna ; illos

vt folumrodó pro fui$ ágtofceris, quos videt ám-

i

j« bularé i vetitàáte ; & charitate non fictá. — Tute

s w eXamiria ; qualiter arnbüles

coram DEO & ho-

vilti fninibus : fuge orriem in verbis & actioriibus tuis

yotius fücum ; eftoque certts ; durum te alias manfu-

NUSI mffäö. i

judicium ab illo , qui nec

vmm' fore

falii poteft , nec

ylen :

Pt

fh

-j

fallere,

it, 5

I

p

ngfg, h

"$230 208"

W

P

MEDI-

m

2236

45 )o( &&

MEDITATIO

WDWL

Pro Feriá quintá,

1[] (

'Thema.

Q

li

4Arguet 1putdum de peccato.. Joan. 16.

Ij Mïlh

J

j^

"

m

5

Onfideri : malé ferre Dominum , fi fervu

.

;

;'

K

beneficià ingratitudine , berievol

entiam ma-

E

?

i

s

n

lefactis compenfet : jure zquiffimo ergo fertin.

,

li,

*digne DEUS benefactor fummus mundique con-

J

gupit

ditor, fi mundum majeftati fuz bonitatique in-

finitz per fcelerà injurium comperit : nunc qui-

Mi

" dem filet ,' fed veniet tempus, .in quo ut partu.

!

'riens loquetut , omnesque juflitix fuz habenas

laxabit : 'ipfe folus non timebit mundi totius po-

tentiam, non áfifiatos illius exercitus , non Im- jyhyiri

peratorum diademata, non re

gum Íceptra , non. /prj

principum faces, non Pontificum tiaras : fed li- nj

M

n

beré arguet mundum de peccato

» , STRUEE Q2* "reid

mnando & puniendo feveriffim? :

u magis cre-

al j

. feunt dona. ( inquit Gregorius Magnus Pontifex!

fationes etiam cr

zi

efcunt donorum: quid ergó dete

At

fiet O Religiofe , fpecialiter DEI cu

i

Itui dicaftuc*!!

1

llb [m &m

cum judéx tremendus advenerit ,. ad judicandun

d

'terrz populos in zquitate : quid re

fpondebis (

tuá ad ftatum religionis vocatione , in quo i

. maaaumgi

1 WEILICS,FL

!

terim tam fornriolentér & lux& vivis? quid deS:

l

[l ]qu M

cramentis toties finé debitádevotione tractatisat:

[

hi

4

,perceptis ? quid de votis , fi contrà agis ? quid

*

tj

de occafionibus benà operandi negleétis ?

qui

d"kïgfdfn

de tempore otiosé confumpto? quid de pac

€ ln" P

]

l

f

ter Fratres turbatà ? quid de fcandalis , ac alis.

m

Cx-m

M

^. 48)oC 89

M

227

- fexcentis , contrà DEUM, :contrà bonum Ordi-

m

]

nis Religiofi , contra proximüm & teipfum com-

miflis ,. vel omiffis, — Noli, diutius effe talis ,

U uy - qualis fuifti: incipe effe poenitens : efto nunc tui

J , ipfius accufator & judex , teipfum arguendo de

ditriss, peccatis , te ad paenam voluntariam condemnan-

jo; ne olim fubire debeas cenfuram tremendi

lo g

155 DEL judicii, de cujus manu ac vindiétá nullus te

[ &uere poterit.

Y n

MEDITATIO

X uj

yle zl

Pro Feriá fextá,

At ,, :

'Ihema.

i, Non loquetur à femetipfo , fed quecunque audiet ,

m

oquetur Yoan. 16.

tcumtaas:

'Onfidera: Miram connexionem Trium períos

(00, ag

2

arum, Sanctiffimg. Trinitatis ; adeó ut nullà

E ( s aliqui

;

d faciat fine alterá , fed , quemadmodum

Iguittumus fünt DELUS , ità quoque unius funt volun-

: quio

D

i

d

TL hi d

latis & operationis: fic Spiritus Santus, licetin-

finité (apiens & potens, ficut eft Pater & Filius ;

j, ii

hihil tamen loquitur folus , fed illud rantüm ,

jl p Quod à duabus aliis. perfonis divinis audivit: ex

liore , i

quo tu erues , quod cum fis creatus ad imaginem

i qui

D

El, loqui non debeas , que mundus , velpra-

vumu^ và natur tuz inclinatio , fed quod DEUS tibi

u5 uggerit : nam ficut habitus & perfona monachi

gt öïï benediéta, Deoque fanctificata , fic quoque

vuif Sermones ejusdem alii effe non debent, quàm

(l ! fru&taofi & fan&ti : unde monet fcriptura divina

0Cct»

Ephef, 4, Serimo alus ex ore veftro uou pv

2

dai :

ea

€3)o( 88

]

daí : & tefte S. Jacobo Apoftolo: Si quis putag st

religiofum effe , non mefrenaus linguam fuau , bu- jf

jus vana eft Religio. Jac. c. 1. 26. pondera proind$, ;!

quis effe foleat fermo tuus: an nugatorius , rixo- ;/n!/

1

fus , calumniatorius , otiofus, propriam fpirans ,;iri!

Jaudem &c. talem íi ex ore tuó prodire videris TT

|

certus efto , non illum procedete à DEO ,. fed. ii i

à vetere Adamo ,. qui adhuc iri te vivit, quem jiii

proinde oportebit mortificare , ut appareas ho- j; lii

mo fecundum DEUM j no

in verbo;

y"us i opere; rnovus xjilbi

«v Dunit

pl

MEDITATIO

atj

Pro Sabbatho,

jl

"Therüa.

m piit

1tl

Ipfe me clárificabit. Joan. 16;

C

Onfidera: Cbriftuii exhibuiffe opere,quod vet«

l

bis difcipulos füos docuerat : Difcife à me,

.quia mitis fum €9 bumilis 6ofde , coiri etiniquan:

Ib

idam Divinitatis fux &loriami ; tfibus ex (uis in

monte Thaborzo glorificatus ofteridiffet , ne duim ii

viveret vifionem aliis marifeftaterit ; ihhibuit: ij

leprofoà íe mundato, dixit: Zidenemini dixer

.

1 d

damonibus filium DEI ipfum proclaniate vole

"' 'm

t

tibus, filentium impofuit : nimirüm ,

- humilitat

1 t

proprium eft , laudes vitare liumaas ;

nec vir* N

,

k

"

]

tutis thefaurus meliüs fervatur; quàrn abfcondie .

1

1l)

Ils

ex ore alieno: fic ita

tus. Sordet laus oris proprii

gloriofa vero elt..

T

que Z ESUSnon feipfum vos 1

"tl

luit laudare & glorificare, fed expectavit , donet

pmiþus

id 5ere:ä;piritu San?o : hanc an tufe

quaris do- ,mm

tl

t &:inämi?

|

"

88 «( 6

229

n

j äriää;n ad exe

[

mplum JESU , feduló perpende,

*3 lil!gua

À

"ii tordique profund? imprime infignem devotiffimi

|

Á

i

p

,

1 1l

Gerardi Belgz fententiam : Stultus equidem , in-

quit, eff monacbus elatus , utpote fui tam diffimi-

Snisdi. auj bumilis videtur ex tonfurá 3 babitu, fed

,

( ]

ii loriofus apparet' ex geffu &9 verbis : fané nec in

(s

n

FD filtiffmis quibusvis , ridenda magís aut exploden-

"Ws eft flulfitia, quam in monacbo elatio, vel ja-

"Mi gwtig, Noli itaque facta tua extollere , fed fi

t.t eaab aliis laudantur, DEO laudem hanc refigna,

dicens: Domine won mibi , fed nomini tuo da glo-

tiam: ego omnia agam propter te , non homi-

li

num magni eftimo laudem , fed fufficit mihi,, fi

tibi uni grata fint opera mea: tu me folus clarifica

äxhü.

nunc gratiá tuà in terris , & olim gloriä tuá in

etlis,

J

fées gl

MEDITATIO

N

ts

& quintà poft Pafch

j fUM at qul'

Pl'O Dominic

Thema.

[

8-,»

iil

titpir Siquid petieritis Patrem in momine meo , da

þit v0-

j d -^ Ais, Joan. r6.

fàviiir (COnfidera : Penes homines moris effe , utfi gra-

jl ^^ tiam magnam à Rege vel principe petere fta-

ss füerint , non ipfum immediaté accedant regem

ui, düt principem, fed ejusderm filii ac hzredes intet-

; d55 ceflionem füpplicibus litteris efflagitent: eundem

st Btorfus fervari oportet morem in aula DEI: mi-

iif fiüs prudenter & fructuos& omninó , qui fuis fo-

qiizfm innixus precibus , divinam emollire Jufti-

entiam laborat ; ipfe

;m'm(tqu' tiati , vel demereri benevol

enim

P3

[

250

$3 )o( 89

|

enim Pater coeleftis, filium füum JESUM gene. |

rishumani Advocatum conflituit , cujus preces d

& inflantias, pro eá, quá dignus eft reverentid-

j

AP

non poteft non exaudire.

Pejus petit & infru.

n

€tuos$ omninó , qui id quod petit , fuis deberi

i

,

quäml

meritis fibi perínadet; cum enim hujusmodi pe-

titio fuperbiá fulciaturac prefumptione , adDE.

jj i

j

UM , qui exaudit humiles afcendere nequit; 41 !

quidquid ergó DEO Patri impofterum offeres , st

quidquid ab ipfo petes , offer & pete in uniong «l

meritorum filii ejus dilectiffimi ; cum enim illa &t

infiniti fint valoris, non poffunt non refpici : & hic ) tirit

ille eft modus, quo excellentiffimi quivis fandj ii

funt ufi, & per quem tantas $ coelo gratias,, di« ii

tiffimosque meritorum thefauros in fe & aliog ii

2 p

derivarunt,

X

r hjamd

MEDITATIO

P p t

:

i p

Pro Ferià fecundá,

Thema.

Pun fs

AO

Petite &9' accipietis ,

at gaudium veftrum fit phe-

Qum. joan.16.,

m

E

Qnüdera: fi cuidam viliffimz conditionis ho-

W

mini , à prepotente rege daretur optia pe-

l

]

tendi & accipiendi quidquid vellet , an non talis

N

juftam caufam gaudendi , ac petendi, quodfibi

fuisque judicaret maximé jucundum ac utile? jitjy,

|

cum ergo DEUS immortalis , homini terrevet- . a

Á

miculo concedat facultatem petendi , non refll .

M

lt

divinà voluntate determinatam ,

fed omniurt .

Aint

M

j

]

AUf 4

optimam , unde plenum nancifci gaudium pomw:f

As

!

[

]

umJEszu

$8 )o( 89

221

i

li

"t fnfte fan& ageret, fi quid peteret modicum, &

"ww te. unde fibi plus doloris quàm gaudii, plus

"iittii detrimenti quàm commodi compararet: & tamen

D

!

"! ia eft humanze mentis obcoecatio , ut magis peta-

J'jmhtgrillud, quàm hoc: fic multi petunt honores ,

"* d'divitias, carnis voluptates, vitz libertatem : fed

lüieeyam ftolide.! cum inde nihil aliud acquirant ,

npofkmmo:.nquäm curas , peccandi pericula , fanitatis , imó

'Lxtosfrequenter falutis eeternz jacturam : de coelefti-

Wiunepbus, de gloriá eterná, de perfe&tá unione cum

muiDEO, de boná confcientiá , de vitz fanctitate,

llnigmide gratiá fiali , de perfeverantiá in bono , de

tahmir augmento virtutum , de pace interna, de fui ip-

amktrifius viétoriá , de rebus, inquam, tanti momenti

perpauci vel raró cogitant: videannon etiam fis

inter hujusmodi tulpas, & ftultos qui pro equo

tulam , pro ceeleftibus terrena , carnalia pro

Indi

fpiritualibus petunt: cogita ferib , te non poffe

plenum ex his colligere gaudium , fedhocin u-

no DEO poffideri poffe, hunc providé folum

T.

2ílima, quzre , ama.

í

y db

MEDITATIO

d t

Pro Ferià tertiá.

dt, al

atl o

'Thema.

quin : lpfe Pater amat vos, quia vos me amaftis.

hommj [i4 [

-Joan. 16.

iitC'Onfidera: Amorem magnetem . effe animo-

,pelcn

li amu

rum , amant nos illi quos genuiné amamus,

iav Vel ob quorum amorem etiam amamus alios: fo-

'ht mundi potentes remunerari etiam illos , qui

EX

füini-

2332

$8 2o( 88

mmlürxs fibi dilectis ,

multó magls filio chari

aT.

tis ftudium :mpendunt meritp igitur dicit Cbn.

mdl,

j

fs , Patrem fuum amare difcipulos, quia iftife

v

amarent :

ex his Chnih verbis colliee naturze tue

^

u

feli icitatem, & vocanoms excellcntxam quæahö

[

j

u

2ud.

non collimant , quàm ad amorem filii D

V, ad

hunc finem ereatus es , ideo Rcllglofc mundo

i

aiim

&

sinpl

l

nuqqum remififti ,

& abdxcato voluntatls pro.

)

"g imperio ; aheno te fubjecifti : O quam felix

mqumd.

TU

es, fifemper manebis amator JESU - amor enim

lfhus quoc nlammodo Dedïcat hxredem omniu

- sl

bonorum DEI Patris , ac cqhæredcm Cb

rifi effi-

ii

b

cit; invaca ardentibus votis Spiritum San Hm, ut

at i

ignem amoris hulus diviniin corde tuo magis fem-

CO

er accendat extmguat econtrà pcnlma omriem. mtmumoh

amorem mundi, qui amatoribus fuis in finenon remquumn

amorem, fed adium, non falutcm fcdperdltlo,v TInu

.....

nem ætemam rcpendlt

hn f

1 s: i

MEDITATIO

&

vtl

titny

Pro Feriá quartá.

/

Thema.

Wi

ExiviàPatre , 88 veni in mumdum, Joan. 16.

Onfi dcra

lj

C

mirum Chnih ergà genus huma-

num amorem: erat IS fecundum Dlvmltatcm

Filius Patris &terni , à quo, ab æterno modo ' I 'laf*'«

(

omnibus creaturis meffab li füit genitus ,

ejus-

dem cunr illo cffentxæ DEUS de DEO, "Lumen i &t ln

de Lumine: «termnüm mfemctxp(o beatus, nulhus ïmmmocm

hominis ope confortiové indigens : nihilominis *

"ii

infinitam Divinitatis Ma]eftatem füb carnisliü- "r

manz

!|

&$ ) 89

293

5,'9&'&6!1'0&3 j

;ng yelamine c

ontegens , venit in mumdum :

Wrrdr

audi , ad quem finem? utnimirum mundum uni-

hD i

verfini perditum , & fub diritlimo Sathanz jugo

N

ementem redimeret ; illum agnitione 55. Triri-

UM Qd

fatis illuminaret , neceffariá ad falutem fcientid

EY

jmbueret. "Tu, cum fis homo , factus ad ima-

j Rchgmïc Ti

ginem & fimilitudinem DEI, & ab ipfo in hunc

AW

mundum pofitus , item de te dicere deberes &

if Q i

cogitare quod de fe Cbriftus : exivi a Patre, £9 veni

purs

in mundum,& hoc ideó , ut ibidem illi (ervias, illum

hr

ames, illius honorem propages , proxiimum tuum

r r

ad fimilem DEI agnitionem , amoremque verbis ,

gtl quim

exemplis perducas: hic fifle, & perpende , an

n

ità facids , annon potius finis tui adventüs in

r mundum oblivifcaris , majusque fervitium , amo-

Buslu um f

l

En.

mque impendas tibi ac mundo , quàm DEO:

i, ii

i

t

te inveneris in DEI fervitio remiffum , vitiis de-

1

ditum; time, ne tibi olim Cbriflus idem , quod

Judeis : P'os ex Patre diabolo eflis , exprobret ;

'1

feque à facie fuá per «ternam maledictionis fen-

(

à

tentiam repellat.

MEDITATIO

lm p

: Pro Feriá quintà.

p gt

Thema.

vljn n

b a,

Iterum. velinquo. :snundum $. vado ad Patrem.

Joan. 16.

jena,

r "Onfidera, hominis in mundo hoc converfan-

T.

j n

tis intentionefn, aliam non effe debere, quam

p

j

fit intentio filii cujusdam nobilis , qui varias or-

q

J I( j wniü

bis plagas perluftrat , non alio animo , quam ut

D

$

E

l

234

€3 )o( 89 :

j

res mundi rariores videat, & ex earum aghitio.

ne, ad domum paternam doctiór reverta

tur H

h

veré etenim nos DEUS in mundum hunc

mifit

non aliàm ob caufam , quam ut ex mundo tan-

quàmlibro magno , infinitam Deitatis pulchri-

J i

a

tudinem , majeftatem , bonitatem & fapientiam

edifcentes , indé magis illuminati poft vitz. mor-

fl

talis curfum ad ipfum reverteremur ; non verb

*qni (s

vultt DEUS , ut mundi pulchritudine decepti ,

gnal n

hic noftrum figamus tabernaculum (quemadmo«

p t

cum inertium quarundam animarum mens (ug.

umrdti

gerit) quod libenter in mundo zternüm felices

riguti,

degerent , fuumque D E O & beatis coelum reé-

itindy

linquerent : qui , an chriftiano digni nomine cen-

iilv

fendi fint dubitari poffet , cum potiüs finem fu-

tl

um ultimum in terrená felicitate , quàm vifione

wallis

F

,

DEI fummi Boni conflituere videantur : non ità

rl

M

E

O anima mea ! tibi agendum eft : creata es ad

bj atl

majora: non tuus cum corpore ex terrá ortus

zil

eít ! fed immediaté à DEO : tibi ergó femper

luT

ob oculos pone fanctiffimum meditationis pra«

)m

IT

fentis thema , à Chrifto veritate xterná fugge-

D

;

fmr1,

f

j

,

ftum : iterim relinquo mundum Q9 vado ad Pa-

Dl

trem : dic, cum S.Ignatio Lojola: quau fordet.

Itj

A

:;]n

1

mibi terra , cum calum afpicio : ex terrá eft ori-

" nïd&z:,

go corporis, DEUS immediata origo anim

Qu

[.nw

per creationem : ergó terram relinque , fufpice

At f

(tty

cclum Deumque ; hic omnem affe&tum trans-

PO

]

x

!

fer 5 ne pondus terreum corporis ,animam fimu

ii

i

r

i

M

ad terrena, & & terrá ad infernum deprimat.

LU

?

[

l

ïgl

z

x

MEDH

€3 )oC 8

23j

KOP

.MEDITATIO

UT

N

Pro Fetto Afcenfionis Domini.

'hema,

Mp

.

'

xprobravit. incredulitatem eorum €9 duritiem

n

It

"cordis. Marc. 16.

LU

C

Onfidera : admiratione profectó dignum effe,

2 W.

*

quod Chriftus tàm à mortuis refurgens ,

Aüire ts

'quàm ad ccelos .afcendens ufus fuerit objurga-

( (qllcmlug

tjone ; equidem duobus veríus..Emauntinum

aT mvl

caftrum tendentibus difcipulis mox à refurrectio-

amin

ne fuá apparens, dicit : O ffulti &9 tardi corde!

Yats lo

alcenfurus ad Patrem, loco amicz valedictionis,

um

difcipulos undecim recumbentes, fcripturá divi-

[ frgl

ná tefte duriter alloquitur: quid quxfo, inutro-

tt, Q a

ue caíu folis hujus noviter exorti radios fuavis-

(V

;

imos ità obfufcare potuit ? non alia indignatio-

(l t

nis hujus extitit caufa, nifi unicé incredulitas &

T

durities cordis ; & ut Maldonatus hic notat, u-

(j gl

nius difcipuli Thomz incredulitas reprehenfa eft,

diatons p

O anima mea ! i unius Apoftoli incredulitas ad-

u g

€ó difplicuit Salvatori , ut totum Apoítolorum

dl

Collegium objurgaffe videatur ; quid tibi, putas

i g

eontinget in' adventu fecundo Chrifti, fi cor tu-

a

um nunc obdures , in bono femper inconftans,

j p t

nunquam ferió poenitens perfeveres ? quam hor-

5

*

viinr i

renda tunc erit judicis objurgatio

quomodó

j :HE&W m'

exprobrabit tibi tempus ad agendam poeniten-

»ris,mlmw |

tiam fruftrà à fe conceffum, quomodó te obiur-

TE

Babit ob gratias excitantes à te tàm protervé f

tioni

Piüg neglectas ? fi ergó ire ejus & indigna

tunc

yo

b

]

|

236

*3 )eC 89

;unc vis effugere

nunc ferió peenitere incipe ;

!j gn

g

hi

irrifor eft,non poenitens, qui adhuc agit de quo

poenitet, memento , dum adhuc tempus habes

mnubti.qm

illius facrze Scripture moniti : &e. Zardes converti

.

*(H!inilm ]

ad Dominum , neque d fferas de die in diem , fubi-

1 enim veniet tra ejus Eccle(iaftigi g. meque fem-

j

5

per dicas, m feratio Domisi magna eft , multitu-.

dinis peccatorum meorum mtiferebitir : mifericor-

n

, difist [

dia enim €6 ira ab illo citó approximant , Q9 i

peccatores (maximé obft

jdn d

inatos) refricit ira ilfius,ï

1 t

Eccl. loc. cit,

) dilii

MEDITATIO

at

Pro Ferià textá,

igi i

,

m pl

'Thema,

l

pis, d

( qnnomine meo demonia ejicient. Marc. 16.

ii

um (

C

Onfidera: magnam & gloriofam veré in Chri-

íto credentium potentiam : plus enim po-

u)

teít unus veré fidelis , quàm cunéli terrz reges.

Ht d

ac monarchz 5 non horum omnium poteftaseó

fe extendit , ut vel poflint prohibere mufcas, ne

It)

fuper caput eorum volitent , ac quandoque nafo

t

infideant ; tanta econtrà eft vivá in Chriftum fi-

