;ll fémel (altem ad no&tis initium ab humano fe ftre-

!

, ij pitu proripere , & in cellá , locove feparato omnes

jl

(aP o

H

rcur-

apla diei actiones . dicta, Icogitariones pe

Iere

d ï;

1

322

49 Jo( 89

g

rere , utpeccata commiffa agnofcentes , fecuriüs

j

cautiusque de coetero animarum lucro incum-

l W

1

pC(

bant, ne dum fui examen frequentiüs negligunt,

m( j lmO

í

xaulatim fordefcant magis , & dum alienam qua-

&ij Y

runt , propriam falutem perdant. Hocidem pra-

&icandum illis, qui ceconomicis aliisve mona-

um

nl lcomgt

fterii officiis fünt przpofiti, cum enim majores

habeant peccandi occafiones , fic & majorem üi

j gt

curam habeant neceffe eft, ne mens perterrena

i p

hg

negotia paulatim magis & magis à D

EO ad Imun-

di amorem , fui folius curam, li

atis defide- 12

J

impofterum

Wi

]

xium abflrahatur. Tibi proindé qui

gt

il

n

pro ftatu vel officio tuo fit faciendum, vide..

quxris.

MEDITATIO

M

Pro Ferià quintá.

r

"Thema.

El ccis i

Praceptor per. totam noem laborantes mi

"

Àtrite

junis , in verbo autem tuo laxabo vete,

cum boc feciffent , concluferunt pifcium multis ia

tlf

tudiuem. Luc. y.

m

m

*

Onfidera: mundum mare effe fpatiofum ,

]

tht

C

Ra

quo homines per totum vitz tempus faciunt"

3

[

ld

operationem in aquis multis , unus vult pifcat ^^

bonores ,. alter divitias , alius hominum favorem, "'!

tl

* M

alius doctrinam longamque vitam , aliave fortu

nz bona , fed plurimis contingit, quod Petro "u

cum fociis fuis , laborantes nihil capiunt , cufil'^

fitet,

enim humanis folummodó innitantur viribus d

UT

Y

propriz induftriz , nullum habentes ad DEI opem

1 ii

nis i, r

|

ejusque gratiam refpectum , facit is , ut om

Qs

28 )« $9

323

"t & illorum eludaturlabor & conatus: verbm qui fuis

"m diffif viribus & humano auxilio , fe primarió

i

i

! fandantin ope diviná, capiunt non tantüm quod

n

Zimpg Optant ,

imó fepius plus quàm defiderant , cla-

. ltimy riffima hujus veritatis exempla patent in Davide

lil tothoftium ac perfecutionum victore , in Danie-

113 le & lacu leonum ad primariam regni Perfarum,

ii & in Jofepho & carcere ad fupremam regni /Egy-

D

ptiaci przfecturam evectis. Hos tu imitare i

TU

fiducià ergà DEUM ; cum Petro & fociis, laxa

|

;jjj defideriorum tuorum rete in nomine & adjuto»

i

f

i tió JESU , ficque propriis non confidens viribus

us inchoa ,

hn OP

profequere , perfice, & invepies

quod quaris,

li

]

. MEDITATIO

h

- Pro Ferià fextà,

'Ihema,

ia

hdu a

Rumpebatur autem vete eorum, Luc. $« v« E

Onfidera : per Chriflum miraculum , Petrum

jjim "

i

cum fociis tantam conclufiffe pifcium copiam

,U

treté rnmperetur; factum tamen eit , ut pro-

Ó

siim

À

ts

i

ter rupturam illam pifces nullielaberentur. Reti

h

:

etri fimilis eft cor & anima jufti , quz licet in-

us v

volvatur undis tribulationum , fummis obruatue

yiumi

malis ac perfecutionibus , retinet tamen dorum

yn, t

patientie cum virtutibus aliis , itaut nullum pa-

g,

itiatur detrimentum , fed potiüs precollectos;. -

u

jtuales thefauros augeri fentiat , leque magis

qia

)

I

ditari, Hinc in miferiis letatur intüs, quia agno-

j

gt

)

/fcit fe vifitari à DEO , qui nullum permittit ten-

ln

j

A

tari

;a

|

$24

$9 )o( 69

tari fupra id quod portare poteft, & tentationes ; )

omnes nihil aliud effe , quam ópportuna media /;:/!

merita augendi & gloriam : aquarum copia ar- jjiil

cam Noé in diluvio in fublime elevavit , fic ad . t

cceleftem gloriam provehunt tribulaiiones , men- j;, t

temque jufti magis elevant ad coeleftia : .tu te «

confidera qualiter te habeas tempore tentationis, ; qrtlj

annon te oftendas pufillanimem , mente depref- ijv

fum, tediofum , impatientem ,. & faciliter ten- »(rt,

tationi confentientem , hoc fi in te repereris cone 4j

dole tibimetipfi , quod per propriam culpam ac iij

ignaviam tot precollectos grati& thefauros fri- j; drii

volé perdas ,' occafionemque illos augendi per; ss

.

impatientiam amittas

$)

fac ferium. propofitum ; iij

omnes impoflerum afflictiones & tentationg ;; r

forti animo tolerandi.

tgpefttns

a um d

MEDI TATIO

Pro Sabbatho,

I)

'Ihema.

C5 li

Duc in altum. Luc. f. v. 4.

[

p

Onfidera: maximam Cbrifti gratitudinem, qui

voluit Petro pro ejus, quá ufus erat navicu

là naulum folvere cumulatum , eumque eàft

1

j

iaximé , quàm naviculá quzrebat , id eít, pi- Ils

fcium multitudine remunerari , ne quid fibi lucii tim j

'exiftimaret periiffe, dum ejus naviculá utebatürj. i.

verüm , fi verba Cbrifli accuratiüs ponderamqïnfcomïjfi(femä

ilm pr&ter temporale pifcium , Petrum lpitis

tuali infuper lucro ditaffe comperiemus: quide«j

Á

N

li

nim aliud Per vefþa ducin altum , volebat dä;m

1

E

325

eor furfum , & ad altiora eleva ,

&W quàm , Petre-

æünuna;q( ifcator hactenus fuifti pifcium , pifcatorem te

1 4modo faciam hominum ; tam altum veró fta-

wl

]

ii qgm decet non ampliüs invigilare terrenis fed coe-

)M jefibus , depone affectum habendi impofte-

"U0 wmtemporalia, zternis inhia, relinque corpo-

"" wlia . -quzere fpiritualia; tantum potuere paucula

ii Cbrifti verba duc in altum , in animo Petri ejus-

Vits eue fociorum , ut fubductis ad terram navibus ,

"t velitis omnibus eum fecuti fint. 'Fu quisquis

iU nb facro ftatüs Monaftici aut Clericalis habitu

lii degis, dictum tibi fimiliter puta , duc in altum:

Mi fen , cor & affectum non mundo ejusvé vanita-

L wt^tibus ,. fed foli DEO , qui erit merces tua magna

ilGimimis, rebusque fpiritualibus confecra ; hoc an

hucusque feceris cogita , & facere impofterum

apud te cum fervore conftitue.

(

!

. MEDITATIO

Pro Dóminicá quintà poft Pen-

d

tecoften.

j

l

'Thema.

fiseinnt

r

-Nifi abundaverit Tuflitia veftra plus quäm fcriba-

D

rum &5 Phari(eorum , nonintrabitisin regnum

lbll,id( «

. celorum. Matth. $. v. 20.

D qüidf*äiï'

T

Onfidera: Juftitiam fcribarum & Pharifzorum

i

conflitiffe in fucato zelo pro obfervatione

jj

.sn

F li

egis, in jejuniis ad pallorem usque , in externa

-

qiKtompofitione corporis ; in corde autem erant

ces , honoris laudisque

fä,»olebaldïïäfþaifæi homines falla

l

X3

L

humanz

|

u

$26

€8 )oC 89-

human cupidi , gloriantes feque ja&tantes de

n

|

a i

fuis operibus , hinc dicebat unus ex illis , mon

)

4 d

fum ficut cateri bomines &c. quos proindé JESUS

Wl l qUOi

fepius durioribus verbis corripuit & hypocritas

vocavit, illis peccatores ac Publicanos poeniten-

jf mOV.*

J

ia n

tes praferens: vide qualis tua fit Tuftitia, an a-

jl

Ti

qualis Juftitie Pharifzorum & Scribarum , an ve.

dpupd

ro eandem fuperet ; fienim opera bona facis ut

s

;

quny

i

videaris ab hominibus , fi propter illa proximum

VN

defpicis , teque illi przfers , fi pacem fersinore,

2 Ltl

bellum in corde, exteriüs te zelorum pro obfer.

gt n

stl

vatione Regule vel. mandatorum DEI[ , perfe-

"/

€tionisque Religiofz Studiofum exhibes , ranco-:

"

j auremhjp

rem econtrà aliaque vitia in animo nutris , tunc ^ Ms

uftitia tua pura non eft , DEO difplicens qui

"

a

Iu

LULTUD

ais ",

. st

harifaica, |Ne ergó fis Martyr diaboli u Ph

1 DOX

fxi, fed verus Confeffor Cbrifti , ftude in omni-

bus operibus & factis tuis finceritati, cor op

er

D]

verbisque correfpondeat , & omnia à te fiant

ex i

puriffimo DEI amore , nec non defideri

:r:cc[unräänäl

Q ,ipfl fo-

mdid,

li placendi,

TC

MEDITATIO

t

Vi

P-Pro Feriá fecundá.

V g

'Thema,

At ol

Nifi abusdaverit fuffitia: veftra plis quàm Scrila

ïf!n.t, hh

rim &5 Pharifgarum non intrabitis in regntmi,

hi

celorrm. Matth; . v. 20.

i

tl

C

Onfidera, per hzc verba Chriftum voluiffeilt

Utf

flammare Chriftianos ad Juftitiam illam Quj

regnum mereatur coclefte, utpoté qua Phari! 0" r

$8 ie( o*

327

us

um uftitiam excedat ; fed cur Dominus fuos

t ]

|

ad Juftitiam inflammans Pharifaicam Juftitiam

l

A

1

j

!

; meminit ? crediderim id divino confilio factum

j

Al

t d

^

fuiffe, ut quos poena ad excedendos illos non

th

u m

t

overet , moveret comparatio, quá fe viderent

|

! ]u&m) 1

in Juftitia non impares peffimis hominibus Scri-

uY

1

j

L.

is & Pharizis ;; & quidem ingenuos animos

yaldà pungit & torquet comparatio cum nullius

ln

fr

ktrii

-

ugis malzque notz hominibus. IfaiasPropheta

itmiar . 8

. I fideles Abrahamides compunéturus fic lo-

itur; "udite celi, auribus percipite terre ; quo-

hm

gqu

, n

11U], p

l

ia Dominus locutus eft : filios enutvivi €9 exal-

n r

tavi, ipfi autem fpreverunt me, cognovit bos pof-

Jtfforem fuum,, & afinus prefepe Domiri fui : Ifvaél

um t

( at

qutem me non cognovit : quantum hoc calcar ad

lfraélitas excitandos, ut excederent bovem & afi -

n

um ? nonne magis pungeret líraélitarum ani-

i hd

kintt

od

T

N

':. mos*

l

, fi meritas peccatorum objiceret poenas ?

iil

cur his omiífis tantum objicit, quod bos & afi-

]

; mus

fecerunt? fané ingenui viri nullá fic torquen-

dl

]i

| tur poená objectá , quàm torquentur , cum fe

| comparatos & zquatas peffimis ,' & brutefcenti-

! bus animis cernunt : ex hactenus dictis tu colli-

N

'ge: fi probrofam eft & coelo indignum , jufti-

ldl ]

.'tiam non inveniri majorem apud Chriftianos

|.quàm apud Scribas & Phari(xos , probrofum pa-

Ipl;,;qw&ri' "rter effe , Juftitiam Religioforum non excedere

vt Juftitam hominum fecularium , quibustotbené

- agendi occafiones defunt , imó plures.ad 'manus

!

Mma]'

j* funt occafiones peccandi.

Cum veró Religio-

)

"

Itj

al

"fus degat in clauftro feparatus àmalo mündi con-

]

W"ü

Totio , tot audiat legatque facra vita fpiritwalis

hw?

4

princi-

$28

€5 )e( 89

principia, piorum habeat exempla fod

alium, fi. ii

gm

eriorum correctiones, Sacramentorum frequen-

"T

D

|

tiffimum ufum , frequentiores infpirationes Di-

vinas, lumina ac gratias excitantes , fi inquam,

y p

his omnibus abutatur Religiofus , eaque ad ma-

n quia i

jorem perfectionem & Jufhitiam obtinendam non //

0.]

impendat, an non DELirá , imó gehenná dignus //

y j

j

fit ? tu te examina qualis tua fit Juftitia , an non : !^

Juftitia plurium fzcularium tuam fuperet; eon. :

fundere proinde , deteflare tepiditatem tuam, :^

& ad magnam perfe&tionem obtinendam ingenti 2117

lii

]

conftantique fervore te excita.

l

:

j f

z Mi

N

MEDITATIO

I

m du

!

Pro Feriá tertiá,

'Ihema,

:J!/c('þ!irll. [

ebutir i

u occiderit reus erit judicio. Matth. i

a ll

C

Onfidera : loquendo fpiritualiter prater ca- t p

dem externam in ademptione vitz corporalis, Al dl

dari alia quedam homicidia in quz homines fre- jj r

quentiüs labi folent : qualia funt fcandalum & i arj

detratio : primum fit , quandó ponitur aliquid d m

fa&tumi vel fermo , qui proximum ad peccatum

Wt

mortale inducit , talis fcandalizans latro efteó cru-

delior, quó pretiofior eft prz corpore anima

fcandalizati, que DEO moritur, & zternz da-

mnationi obnoxia redditur.

2. Confiftit in de

tractione, quá proximo auffertur fama , quzfe-

1

cundüm communem hominum aítimationer

pari cum vitá paffu ambulat.

Hinc devotiffimus

Gerardus Belga ait: Nemo acerbius occidit. quàm

]

338

48 )C 89

329

--

n

1

ul detrabit 5 famam quippe pretiofiorem quam vi-

4

"wf tam teftantur ii , qui in

1

extremum difcrimen con-

J

j

1

t

i ügunt vitam , ut ab injuriante vindicent &5 redi-

"g mant. fa

mam. Quo fcelere gravius uullum in ce-

5 tn) qobiis ,

quia inferuum facit ex Paradifo , diabolum

!

ex monacbo.

ug enim non mala , im quid non

Vtiy

|

Ü pl

|

P

efimum. fed

uitu ex detradione ? quid quod &9

!t g

tan

tam uecefJi

tatem €9 difficultatem imporiet ex

hípte fame reflitutione

? j fané ex leviffimá fubind? de-

WMitnte rattione ingentia ,

inevitabilia , innumera pullu-

wums lant mala : inquietudo im ceenobio , temeraria ju-

dicia, fufpiciones , rixe, contentiones , emulatio -

me, Préterea tollitur paulatim omnis confiden-

rantur odia, perit

dif-

N

ti, dugentur && exafpe

li

atur chavitas €$ concor

dia , & ,gianis obfervan-

. lia difcipline.

uot immocentes ejusmodi turbis

involountur ? ità Author citatus.

Tu ergó te re-

Mlbt fe&e an nulliu$ hujusmodi homicidii reus fis ,

jtyt! time de periculo falutis tuz , time de ftri&tiffi-

/

"i. mo D

EI judicio hujusmodi homicidis refervato ,

iiwt" quod ut evadas , tolle fcandalum per vitz fan-

aisl & bonum exemplum ; reftitue famam quam

yoicd

abftulifti , non enim dimittitur pec-

n d ts

catum nifi reftituatur

ablatum.,

yrdtoc

Toub.

y, La

y Qdb

v d

--ää(O)SQS*'

y ii

g

X s

MEDI-

" rl Qïïf

l

|

l

&2)o( $9.

830

h

f

MEDITATIO

gt

jl,

i

Pro Feriá quartá.

'Thema.

4

d Mb

if Jhitl

"

Omnis qui irafcitur fratri fuo , veus erit judic

,

Matt " s'w

Onfidera : hominem irá concitatum manus

|

C

ftatuz regiz ignominiosé admoventem , il-

jam mutilantem , & plurima verfus illam convi-

tia vibrantem. — Tali quid fiet? fan&, deprehen. (l

fus non tantüm tradetur carceri , fed etiam ut — |

/

W

J

j

l

li

"

IH

4

f

ä

[

lzfe majeftatis reo capitalis poena dictabitur,

j

í

* Omnis homo DEI immortalis eft effigies , juyta "u

állud Genef. 1. Faciamus botninem ad imaginem 89 ;dsuois

fimilitudinem nóftram: quale ergó DEUS forma- n ü

bit judicium contrà ejusdem violatorem , quiil- ;j

jam irá & odio perfequitur. Audiamus quid os ;j «

aureum loquatur : Reus eft talis cedis Dominice, ij ii

qui fratrem refervato iracundie tempore ledit : ipks xl ml

enim dixit Chriftus , quod uni ex minimis meis fe- iids iij

ciflis mibi feciflis. Ut ipfe meritó contrà religio- ;j

fum Myfleriorum DEI participem , imó difpen- ;jiris

fatorem conqueri poffit , non fecüs ac contrà j ii« n

udam traditorem , ecce manus tradentis me mt- vjj

cum eft in menfá : tu ergb difcute cor tuum, an i,

non ira vel odium contrà fratrem in illo rel- iij

deat , an. non vindictz cupiditas mentem ac- Tif

cendat, "Vide qualis fisin converfatione , an cum j« d

q

od ;

debitá manfuetudine agas cum fratribus ,

j

à

T

as

fi te irz , odii, vindictz reum agnofícas, dete

i

n

]

. tam indignos vitiorum partus , cum firmo propo-

fito,

JMW;&W

LBIe

-

-Joco illorum fraternam impofterum chari-

[

fita;

tatem colendi ,

ne alias in fumptione corporis ac

i

fanguinis JESU , qui eft fang

uis propitiationis , ju-

dicium tibi manduces , & cum Judá poenam in-

lN

A

curtas «ternam.

t !"JW

MEDITATIO

Yritt

dtmags

Ferià quintà.

f dins

! Pro

'Thema.

Y

1 bt

IOmnls qui irafcitur

frarri fuo , veus erit judicio.

, lttan,

x

Matth, f.

: db

C

Onfidera : nullum effe reum judicio , quin

lg,

tradatur vel apparitori vel carnifici, fic nul-

i

lus eft iracundus, qui diabolum non habeat pe-

It

A

l

diffequum ; clariffimum hujus afferti exemplum

M a

—

videre licet in Saule iras gerente in Davidem r.

m qut

AReg.

18. etenim textus ait , préciiebant ruulieres

Gd D

ntes , percuffit Saul mille , &

ludentes , atque dice

s

"David decein millia : ivatus eff autem Saul vimis.

n m

Quid factum ? poff diem autem altevam invafit

Qd

Spiritus DEI malus Saul : hic expende poft ira-

, mb

cundiz ingreffum , quis ingrediatur in pectus Sau-

r t

lis, equidem ingreditur fpiritus malus, non ex-

TL

pectat judicis fententiam , fed ut à jure damna-

j at

tum ftatim invadit. En ergo miferum hominem

qmadr

-fali carnifici traditum ! & quis credat hominem

T

"jracundum ferri-affectibus humanis , & nonpo-

'tius tortoris immahiffimi flagris-agitari ? nequit

wj

s

;plan& iracundia in humano pectore effe , quin

ï

immaniffimus -diabolus ftatim ibidem appareat

& contundens miferrimam animam:

,cmämo?wï

jam plectens,

hac

332

43 )(;C 4

2

hzc bené ponderans $. Chryfoft. homil. | .in ancim

oan. fatur : Inter iram Q9 infaniam nibil di

ert,

T M

jed brevis quidam demon eft , imà quim qui

de-

D

[

" t

morio vexatur , gravior. Ille euim veuiá digg :5

eft , iratus nullá , fed. Juppliciis inmumeris. fpongà g

u in profundum perditionis defertur , 8 etiag i^

anté futuram gebennam poruas dat : quisquis ergby j g

diaboli jugum fentire non vis, & judicium ante ii

judicii tempus experiri , adimpleas neceffe eff s 1

Apoftoli monitum : fol non accidat fuper iracus. iU

diam ve(tram :-nolite locum dare diabolo E. ii2

phef. 4.

M((Jf'.;ïlff 1

:;;ms:dmuh

MEDITATIO

a, u

— Pro Feriá fextá,

v Con

s

xlongrnnon

'Thema.

Qui dixerit fratri fuo Raca , reus erit Conc

. o Qj

Matth. $. v. 22.

igiiigi

E

Onfidera: verbum Raca , juxtäl mentem $.

[

Chryfoftomi Theophylacti , Syriacá linguá.

It

idem effe quod Zz , nihilque aliud fignificare ,

quàm parum honorificam & afperam locutio-

nem , ut cum fervo dicimus, abitu. Bone DE- làjuty;

US! fitam leve verbum ex irá prolatum , tante — fum;

obnoxium eftpaenz & fententie Concilii, quan- "i, .

tó graviorem habet expeétare poenam , qui pro- ",

lii

1

ximum convitiis laceflit, diffamationibus injuflä

"Rs ls

impetit, vel ejus dicta factaque iniquá lingud i«j

lt

carpit; majorem hoc malum poenam meretur , 11 ;;

L

eveniat inter Religiofos & Sacerdotes feu fzcu-

NT

ln

lares feu Regulares , quos fané oportet mnmgïw

VTT

z

€9 )o( 89

335

|

]

htl fe invicem honore

pr&venire , ut pertalem, quem

"Il fibi invicem exhibent , facerdotii flatüsque Re-

"lrq, figiofi reverentiam fecularibus hominibus com-

Hhl. mendarent; quz veró apud hos valdé minuitur ,

iniiy fivideant Sacerdotes & Monachos indigne fe-

t ii ipfostractare , & quidem talinonnunquam mo-

iig dó , quem homo foraneus non magnz dignita-

y

as

; tisegré ferret : vidé quomodó te hucusque ha«

lambi bueris in converfatione cum Religiofis confra-

lljrig ttibus vel Clericis etiam fecularibus, an nonfo-

«t üjbi Bitüs fueris illos irridere , opprobriis , acribusque

dicteriis gravare, corumdem dicta & facta, vel

corporis etiam vultusve conftitutionem traduceres

N

quefi egeris , emendationem firmam propone,

l,

ne reus fias Concilii Divini, quod fuos vult fer-

vos honorari non vilipendi, juxtà illud Píalmi , zto-

rit

, lit taugere Cbriffos ineos , fubintellige nec manu

- nec linguá iniquá.

[

yi n

!

rP

F

MEDITATIO

óricilgà

[

Pro Sabbatho.

yfgintts

m ao*

"'Ihema.

j u

üde þriüs recenciliari fratri iuo , €9 tunc veniens,

moyr, ul

. offeres munus tuum. Matth. $. v. 24..

(^Onfidera : locutum quidem fuiffe Cbiiftum

(unc W*

yu, a

^" verba hzc ad. Judzos , & genuiné intelligi

o g

de vetetibus Judzorum facrificiis, quz tunc vi-

j

j

] iniqül L

gebant; quod tamen de illis dictuin eft, multó

g ï

-magis de Euchariftiz Sacrificio intelligendum ,

t p

quod & unionem cum fratribus fignificat, & re-

conciliationem cum DEO facit ; hoc veró effectu

"

pri-

|

[

€9 )o( $9

354

privatur culpá fac

rificantis , qui in odio ergi pro;

If

ximum vivens , facrificium hoc tremendum in.

dign? offert: ad dignam ergó & fructuofam il-

l] fon

lius oblationem neceffe eft , priàs omnem ran.

corem , inimicitiam & odium deponere, ac ire

reconciliai 5 quod ut Auguftinus ait , non ità

m eft, quafi femper ad fratrem ire : J

jn)

intelligendü

debeamus.

Sanétum id quidem confilium , & ii

cum charitas efflagitat , przceptum etiam necef- ' li iii/

farium plerumque ramen affectibus potiüs , aut jnt/z

effectibus , quàm pedibus ire debemus. — Affe« ii

&u injuriam , fi quat nos ab illo accepimus , ; jj

condonantes odiumque remittentes : effe&tu , in« «t

juria fi

quam ille à nobis accepit, fatisfacientes, ig

ii

Ad quo

dfuos hortatur D, Benedictus , periculum um

1

animz previdens, dum inter bonorum operum ,

guin

inftrumenta ponit , cum difcordantibus ante folis «ioy

occafum in pacem redire : nam usqueadeb diícore suri:

dia malum malignantis naturz eft,, ut quamdil iiundy

illa manet , bonum & gratum DEO facrificium, xod

exhiberi non permittat. Alia mala bonis fubíe- x

uentibus diluuntur , non fic difcordia: ergo qui iíriyi

tranfactum pi& cupit claudere diem , &in Come at m

letorio facrificium laudis DEO acceptabile offers . ii w

re ; qui fequentis opera diei , & totius noGlis aj

vult DEO effe acceptabilia , fibique proficua, die ia ](

" fcordiam & odium extirpet neceffe eft; aliàs - DL (g

d

in fumum & ventum abibunt

omnia.

A

!

ff

Z^ Lt i

s qi i

422«( 09

ii dig

lmm

)

MEDI-

dm

335

- $8200 69

Mdl'oergm

Rn

MEDITATIO.

Wmümg

itryo)

| Pro Domini

cà fextà poft Pente-

coften.

TU g

'Thema.

LE

Xl

:

Mifereor fuper turbam. Marc. 8. v.2.

1

Onfidera: Mifericordiz virtutem, quam Chti-

:

Uf ml

ftus toties recommendavit & laudavit , ab

tti4 ipfomet hodie exerceri , dum turbz ingentis mi-

hm l fertus, candem panibus ac pifcibus abunde pa-

b4mim vit: Ex quo difces , quam valdé ipfi placeant

vtl opera mifericordiz , ad ejus imitationem proxi-

ii mis impenfa , & quàm infignis fint notz electo-

(ugtir um , cum idem ipfe Salvator dicat, beati mife-

w rícordes , quoniam tuifericordiam confequentur.

ulrati Mifericordia femper Lydius lapis fuit , cujus ta-

wl & nofcuntur coeleftes animi ; in te aliquid coe-

i.rsil lefte, divinum aliquid fi adfit, pótentiflimus e-

ii tit mifericordie atfectus , qui te ob proximo-

;hirilé- rum miferias quatiat : talis fuit in corde D. Pauli,

d»epd qui A&t, 2 1. fic loquitür : quid facitis flentes , ac

, lum conterentes cor meum ? vix fletum, vix orbita-

ais tem fuorum poteft videre , & jam mollefcit, jam

(ound pre commiferatione conteritur cor ejus

uo

lUB

du confiderans Divus Chryfoft. hom. 14. in epift,

Rn

;

àii|ad Coloff. ait : Cum videret quorundam lacbr3-

d

mas , ità pevfringebatur 89 conterebatur adam

a

ille,.ut animi affetlionem non abfconderet , fe

4

|

Tm0x diceret : quid. facitis flentes ac conterentes

cr meum ? quid dicis , dic quefo , adamanti-

|

I

etiau ,

Ti fzm'mum acbryma canierere potefi ?

inquif,

436

32« 89

uit; mam ommibus refiflo , und demptá dile-

inq

| jon,

&ione , illa rie vincit ac fuperat. — Hoc D EO ita ,«

probatur : ab

y

us aquarum illum nona contriviffet, '

-

"

s5l

,

ryma contrivit :

fic cum: Paulo

89 modica lac

» 4 i

g

ui DEO probantur , qui ad DEUM f[pe&lant

» qdu

El

d fanguinem , ad lachrymas , ad zrumnas mife

.

g.

rabilium conterantur.

Tu jam vide , an illa fi-

um &

liorum DEI nota, puta, mifericordiz affectus in

, Yij

te reperiatur ; quod fi duro fis corde , nec per

sui t

proximorum miferias corporales vel fpirituales

vt

movearis , time ne fis indignus cujus miferea-

as

tur DEUS 5 qui ergà ipfum , ejus membra mi-

feratione digna in terris , non juvando , non Mü

;onfolando , adeó es immifericors.

'

MEDITATIO

Pro Feriá (ecundá,

^f linlin

"'[hema.

u Ml

r7*"1

Triduo jam fuftin

eht füe , uec babent. quod tnaà

"

j

Oädm( :f

ducent.

arc. 8. V.2«

z

. nl

G

Onfideia : quàm felix res f

t fervire Chnfïä']llmmq

a

dj

UC' I?J

& in ejus fervitio permanere ; quam econ-

trà fit vanum ac. miferum dies vitz (uz fervitit

EOIVAN

mundi impendere , qui fervis fuis poft longiffi- ii

mam fervitutem

nil aliud pro mercede dit, Iw

du

quam xrumnas ,

inquietudinem mentis , per

(e- ul

infamiam , mortem

, eamque Ízpius "t u

cutiones ,

zternam :

cum. econtrà JES US fervis füis qui 3

ip(am fideliter fuftinent ; fequuntur , pratet vis t

ffabile mentis 'i ny;

l

um quotidianum , largiatur ine

folatium , quietem , dulcedinem internam

, Mu n i

fnifids "g

l

€8 )o( 89

i l

L

$37

t Dj

l

! minationem , revelationes , eos faciat frequen-

C[

m

' ter fuorum gnaros confiliorum

E]

néc non à«

I

|

l

lt

:

! diis maximis ditet donis , poft hec omnia de-

11

müm vitam ipfis infuper impertitur zternam;

d

oj

pane cibat vite potatque torrente voluptatis e-

Lormm

nz : deplora ergb illos vite tux dies quos

Q E

SU amori & honori non dicá(li , fed mundo ,

Qu a

i, voluptati ; cum ferio propofito tantum

T

temporis & Ípiritualium bonorum jacturam,

er conftantem impofterum fe

quelam fervitium-

Qijs n

que JESU refarciendi,

p m

yab, m -

»

MEDITATIO

9

Pro Ferii tertiá

l

"Thema.

[

h

|

l

- Triduà jam fuflinent me, uec babent quod manda-

cent. Marc. 8. V. 2.

hi gt C

Onfi

dera: fervorem turb?, tanta ejus erat

JEfum fequendi & audiendi cupiditas , ut

init Chd(hf cbi

[

; aliarumque rerum ad vitz fuftentationem

vqui «t

neceffariarum oblita, ipfis relictis laribus longum

"

!

Ü

3ggreffa fit iter, & cum inediá triduo apud ipfum

m Bä

1

; perfeveraverit : horum Judeorum perfeverantia,,

T.

7

merito illorum confundit Religioforum tepidi-

m

,j tatem

» quibus lectio facra , officium Divinum,

T

!

L'n

j

j meditationes ,

examina generalia & particularia

Ym

[

j

j

, imis protenía videntur, donec apparetür men-

LU

n

, jf

, , fignumque detur prandio vel coena: probro-

;

)

)

! "

4lum fan& monacho corpore ftare in choro ,

]

j €orde effe in patiná: orare frequenter cum pau-

Í m:mïm

j Bwibus in oratione Dominicá , panem n

oftrum

[

quoti-

l

|

Y

$$ )o( $9

$38

l 0HTIH

quoti

dianum da nobis bodie , & cum divitibus e- [

4 i

contra ac voluptuofis , inhiare ad fplendidas epu. 7^

an hoc

W

s o

fas , lautiores carnium pifeiumvé efcas :

)

À

l

li

]

"m i

eít obfervare in Regulà facrà preíeripta bono-'/

l

i.

rum operum infltrumenta, qualia funt , 7ejunium

p

g m

amare , non e(fe edacem : non poflunt , re&tiüs

|

a Dd

dicerem, non volunt multi jejuni manere usque^

yl

p

ad horam ftatutam prandii vel coenz , quomod

)

mnurmurarent fi & matutino usque ad vefperum

j

.

a a

nihil cibi fumere oporteret ? quid dicerent , fi

triduó vivere deberent non quïdem jejuni, fed

E

contenti ; hinc!

L

foló pane & haufítu per diem

quià nimirum blandiuntur cuticu

le & Stomacho//^ d

Q

curantque fanitatem , manent expértes fanclita-^

tis : 'tu, qualis circa dicta fis, vide, & ut impo?

dh:

j

fterum tua paícat przcordia coeleftis ambrofía,"!!! (

p

jj

ac gratia DEI extinguat vitiorum fitifn ,am

,

i

refectionem mentis quàm ventris.

apli^

* r

;

2 N

i

ïu

!

MEDITATIO.

R u

J

Pro Ferià quartà,

I

"'Thema.

(]

Triduo jam fuflinent we , nec babent. quod mande

cent. Marc. 8. v. 2.

C

Onfidera : quid tibi juxtà turbz tridüó 'aputf'di"'ïfm!üljdn

JESUM perfeverantis exemplum fit facieniivig;

dum, nimirüm nihil amori JES U preponere lii

quid enim dulcius, quid pulchrius, quid nöbi*pmlamremh*o(I

Jius inveniri poffit, quàm fit ipfe, Hinc Pal.xlïïmluiffedoceygl

Apoftolus omnia detrimentum fecit, & arbittéiuy .

£5 elt ut ftcnrcora:,- at ;hrüum l.gcrifacgtgtihwvuüu ü

$5 )e( 89

T

wüs, binc tot Pontifices fuas depofuere tiaras , tot

l:

ll Ímperatores diademata, Reges coronas , verbo

i, reliquerunt omnia : ideo tot virgines fanguine

fty

;; & pulchritudine nobiles , potentüm fprevére

l g, connu

bia, principum thalamos , ut JESU folius

illique foli caftitatis fuze

i, mererentur amorem ,

itm.] forem. illibatum offerrent. — Brutalis fan& eft,

QO

ui majus bonum ob minus negligit, qui magis

[

olet quxrere qug fua funt , quam DEI , Crea-

Q d

Ui d

toris & benefactoris füi maximi : totum fe tibi

üm

dedit JESUS ,ut te perditum faceret fuum, quid-

Onent ]

niergo te totum viciffim tibi mundoque fub-

donas JESU ? hoc nunc fac cum me-

lr Somz /tr.ahi.s &

Vs a

itaris, & loco affectüs amorofi dic cum cita-

w ts

to Apoftolo

quis tne impofferum. feparabit à

ais

tharitate Cbriffi ? tribulatio , am anguftid ? an

umes, an nuditas , an pericnlum ? an percuffio ,

nb

|

I

^mn.cladius ? nibil fane , mec creatura ulla , nee

mors ipfa poterit me feparáre à cbaritate D RL,

Ó | queei in Cbrifto 3Efv.

|

MEDITATIO

Pro Ferià quintà.

i quuüm:t

'Thema,

pl i

$i dimifero eos jejunos , deficient i i, Marc, 8.

h

"EX his verbis confidera: JEfum non tam egiffe

u du

^7 Magiftrum & Doctorem , quàm Patrem &

fs

(

j

"

"

)

l(m ) :'Jü

l

( difpenGtorem liberaliffimum , fuoque exemplo

[ a

l

-voluiffe docere , graviffima divitum nec non

" Gubernatorum negotia circà pauperum: neces-

]mlfïi[l & m

m teíte Theodorico

jc ii

fitates verfari dcbcrg : na

2

Gothæ

40

€8 )o( $9

Gothorum rege apud Caffiodorum r. vär.,s.

jfortuna minor, principem querit : pauperum cu.

,

ram velut omnium graviffimam fibi refervayit

"TT

n &pmem

DEUSipíe. Aitenim Deut. 10. DEUS magnus,

&& potens 89 terribilis , qui perfonam non accipit ,.

gt

"mec munera : facit judicium pupillo 69 vidue, amat

stf

peregrinum 8 dat ei vitlum : recole fupremi ju-

M

dicis tribunal, à Patre acceptum, quandó omne

judicium dedit filio : quz illo in tribunali , cui

li

emnia Imperiorum mundanorum negotia refer-

.vantur, primó & principaliter agentur ? nimi-

rum: fuuc dicet Rex bis, qui À dextris ejuserunt:

afutia

venité beueditli Patris mei , poffidete paratum vo-. tl

bis regnum à conflitutione mundi : Efurivi enim. V

€8 dediffis mibi manducare : quid. hoc ? venti- wul

landa videntur negotia magis urgentia

ad- d lt

funt regnorum devaftationes , Datriarcharum 'nmli

,praclara facinora , Apoftolorum immenfi labo- i u

res , Martyrum gloriofa certamina , Virginum- h pril

longz, licet incruentz lu&te , Confefforum inl- s üi, f

menfilabores,, graviffimzque mortificationes, ts

cur his prztermitlis O Judex Divine ,. paupere"imuii

culi panis tibi negotium faceffit ? fané in con- ;

fpectu Diviniffimi Regis majora , & prima ne- *,lthj

gotia illa funt , quz fpectant ad pauperes ; pl- if

«hre ajebat Chryfologus ferm. 14. quod fervavit tj

mundum No& , quód Abraham fidem fufcepit, tinzi i.

quod Moyfes legem tulit, DEUS tacet, & hoCXmi ;

clamat folüm , quod comedit pauper : is calo ETTM

prima eft efurientis annona

, prima . flipendia pau- w W

peris traantur in colo , . er

ogatio pauperis prim ao

. divinis. fcribitur im diurnis.

Unde eruendu

qu

R *mfmcl&dzrl

|

€3 )eC 8-3

241

|

!

I

gam durum judicium refervetur divitibus, pre-

)a. jatis maximeé Ecclefiarum , qui neglectis paupe-

LU tfn

(mbus, canes & famulitium ad oftentationem

Wt augent , & panem magis ad fui quàm DEI glo-

:lïmluu i

i riam expendunt ; vix non fame perit pauper, &

fiux bruta foventur.

Wi

rb

MEDITATIO

1f

Pro Feriá fextá.

Lt

'Thema.

Pelur) n

VET

üude iftos poterit quis bic faturare panibus in fq-

lr

itudine. Marc. 8.v. 4.

ii (YOnfidera : folitudinem effe mundum, in quá

LO w

nos exules filii Ev innurera inter pericula

mpi: i famelici ac. fitibundi oberramus , efurimus , &

ludgnon eft qui nobis parvulis panem frangat : o-

mjjmnes.creature uno ore clamant contra nos ;

a, lg quis iflos. poterit bic faturare in folitudine : fic

fimtamant divitie , honores , voluptates , longa

ii vita, quia his omnibus cor humanum fatiari ne-

x um Qut ; quo magis poffidentur , eó plura defide-

imagmntur, clamamus , faftidiofi cum Ifraelitis in de-

imslerto , Manbu ! quid eft boc ? an ifte duntaxat

'uuü;pf, honor, iftene folz mihi fufficiant divitiz , ifte

. ii meum expleant voluptates animum , an tot fo-

ial um vitz annis fim contentus ? plus ultri: fic

gg r leri mortales dum terrenis inhiant, mentem

;; d coeleftia & zterna capeffenda creatam explere

!

!

!

j/equeunt.

J

!

Qi

Felix proindé , qui terrenis negle-

j Wais ]

]i

is, apud JESUM unicé quzrit faturitatem: fo-

U

Ü

tluä.hlc habet & dat panem Eucharifticum , in

|

ffvjf «

:

Y 3

|

quo

|

st

| €3)0(89- —

Mfüi'f"dt

quo continetur quidquid faturare & beare po.

, n

teít, nempe fons ipfe bonorum omnium , Di-

,þmruzx

vinitas tota humanitati unita : vide igitur quàm -

P

i

jj

h

'plf

ftolidé agas, dum panem hunc tà

m frigide efu- "

j t

ris , filiquis autem porcorum , putà, tranfitoriüg "

-

Ej

qio

voluptatibus , honoribus , divitiis adeó avidéin

u

int

hias: dic cum. vero affectu , -quid O 7Efu Eu-

chariftice mibi eft in cclo , €9 & te quid volui fu-"

ifi,

-u

"Iu

per terram. ! quemadmodim defiderat: cervus ad

a o^

fontes aquarum , ità defiderat. anima. mea . ad te

"T

DEUS, te folum appeto , tu folus me potes

E

1

W.W.tmf

fatiare.

MILTLU

MEDITATIO

"m q

2 d n

pro Sabbatho.

w Áipoltm

'Thema.

a

Ma?;.'g ME

Acci])ie'n:, panes fregit , 88 dabat difcip

8

" ht

C

Onfidera ex his verbis infignem Chrifti li-

|

beralitatem , utpoté cujus unica cura erát,.

femper dare , nihil accipere ; quod genuina boni

A

n

i

;naïue

s

i

ï

J

paítoris nota eít ; qui enim curam appetit ani-

UT

J?

marum & Przlaturam , ut ab ovibus magis acci-

l

1

piat quàm ut ipfe.det , non verus dicendus eft ,

m

aítór, íed mercenarius , nolens gerere curam, ,

fed ab aliis curar.— JESUS econtrà femper de- DUUM

dit: dedit agris fanitatem , mortuis vitam;, pec- ^R5 i

catoribus veniam , dedit corpus füum in cibum, ""

fanguinem in potum , dedit , latronis paradifum;gfmi*nisvcü

oanni matrem fuam , & quod demum omnem ", (;

iberalitatis menfuram fuperat , ipfam dedit ani- "ltig

1Tnam

L]

$$ o 85

343 ^

! bwtuj-niäm fuata :

ad exemplum igitur Salvatoris' ac

i

