mea ! (i fancti Apoftoli timuerunt ità,

transfigu-

& tremore

Ü

rato amabiliter JÉSU 5 quo timore

tu ftabis judicanda cum impiis in valle

Jofaphat ,

!

niet fuper montem Oli-

cum Dominus JESUS ve

veti- in. nubibus cum po

teftaté & majeítate ma-

gná ; .non in confortio folius Moyfis & Elie,

fed

ánjunl

infinitis.circumdatus phalangibus Sanctorum An-

gelorum hominumque beatorum ,

ad judican-

quyt

cuitu

nyti

dum omnes gentes ; tunc inflammabit in cir

l

4

pec-

52

€3 )o( 89

peccatores 5 ubique ignis fulgura, & fonus tubs Jügj;

,191

I

y

j»

|

noviffimz horrendus , & fepulchris terre, ex un-

il

dis fluminum & maris , mortuorum corpora pro

n

excipiendá judicis divini fententiá finali evocans :

j o

41

p

t

ah ! quam horrenda tunc eritrerum facies? quo

terrore afpicient damnandi terribiliflimas daemo.

qi

num larvas , fe fe jam expectantes ut ad tartara

PU (

« 0000

rapiant eternüm cruciandos : quàm horrendum

erit afpiccrc vultum judicis totum iratum ; quid

qut P

wn

demum erit audire terribilem vocem , ife male-

Ü

dici in ignem etermum ?. has & alias venturi judi,

[

,

[/i]

l)

W

Cii extremi circumflantias ben& expende , tunc

L

fenties falutarem in te excitatum iri timorem, eà

'»mn'ziï

utiliorem , quo fanctiüs te avertet à vanis de-

zi W

dnnt

fideris , amore mund

candi.

ttwte

i, & confuétudine pc,c.-

n

p

Y

MEDITATIO

n

um

Pro Dominicá 5. Quadragefimae, -

i

T

Thema,

?r?am g

)!

In illo tempore erat. 3ESUS ejiciens dæmoniui:.

Luc r1.

J

Onfidera : licet probabiliter affirmandum fit

damones moderno tempore pauca chriftia-

|

norur corpora inhabitare realiter , feu per fe-

ipfos, certum tamen eft, eosdem plurimos pof-

!

D

li

fidere virtualiter feu per peccatum mortale5 hoc

Ti

At

enim Spiritum Sanétum de animá expellit, &

( qugnff

Jus quod ille habuit per gratiam in hominem,

Áitty

cedit diabolo, quia peccator hoftis DEI & man-

1

Af

"eipium

i

Y

€3 )o( 69

153

n) &IUM'; ä

P

iuty principis tenebrarum efficitur 5. adeó ut

t t

iie, (( DEUS permitteret, hominem hujusmodi

OWW'E omni momento interficere, aut ad tartara fecum

"l rapere valeret ; hinc longe felicior eft ftatus e-

TE

5

!

ne

rgumeni realiter à dzmone obfefli, modó (ut

MMM

;pe contingit ) fitin ftatu gratiz ; quam ftatus

Ill peccatoris: obfeffio enim in tali circumftantiá ca-

hn dere obfeffo poteít adaugmentum meriti,ac de-

!ittt: Jeionem. poenz pro culpis debitz : cum econtrà

€,lt peccatum mortale meritum omne extinguat , &

lii gternas gehenna poenas expectare debeat, Quis-

uis ergó lethali te obnoxium noxx agnofcis ,

od

miq firtont

í

ine morá ad JESUM anima medicum recurre

K«)ui poenitens , implora mifericordiam , ut percon-

wl ceffionem digne poenitentiz ac contritionis , dia-

bolicum partum f?u peccatum à te expellere di-

gnetur; ne mors fort& impoenitentem obruat,

1[0 animamque diabolo pro pr&dá ad tartara müittat :

propone firmiter cavere omnem. culpam letha-

I

" lem, quz à DEO fummo bono feparat , ani-

mx vitam extinguit , diabolique mancipium

LT

", -Hicit,

" MEDITATIO

f

Pro Ferià fecundá,

d paucachc

"Thema.

, t

emplro"

Et illud erat mutum, Luc. 11.

"Onfidera: Eam effe d&monum aftutiam , ut

um

uml o

licét quandoque obfideant hominum cor-

gt pora , fe tamen ità occultos gerunt, ut przter

m

, €0-

l

v ig osmet obfeffos , vix aliorum guisquam

run-

174

$5 o 89

rumdem prefentiam advertere poffit 5 eo pro-

indé miferabilior eft energumenus , quó minüs

Jr

ad ftygium expellendum inquilinum media ad.

)

|

hiberi poffunt : talibus dzemoniis mutis apté com-

1

parari queunt , qui, fi id temporis ratio poftulat,

ro veritate teftimonium dare vano dementafi

gm

)

refpe&tu , recufant , unde innocentia non raro

fupprimitur , impietas veró non absque gravis-

F()nhäi

ul

fl

fimá juftitiz lfione triumphat.. 2. Tlli qui proxi-

mum peccare fcientes , vitia ejus ftudio ditfimu-

5

h

lant, nec monitionis fraternz empláftrum anima

u

ejus vulneribus adhibent: maximé in Hoc delin-

EH A

[

T.

uunt füperiores & magiftratus tam fzculases,

gt

quàm Ecclefiaftici , qui fubditorum fcelera non

"Al

i w

arguunt, fed per vitam illorum licentiofam, Rei-

publice aut Religionum difciplinam impuné vio-

po,

lari permittunt, hujusmodi fuperiores ficut dz-

Penii r

moniis mutis, fic'& canibus , quibus predones

htl

noGturni per artes magicas os obftruunt, con?

mij

ru& affimiantur; 3. demum illi dzmóniiis mu-

du

-

fis rité cquiparantur, qui ex deteftandá vere-

tdnts d

cundiá , fcelera commiffa in facro confeffionis$

g

tribunali retieent ::hominum hujusmodi ftatus

D.

quam fit periculofus ; & damnationi eternz pro-

vt

ximus , tragicé nom pauca docuere exempla,

i

quibus é morte preoccupati impoenitentes , in

Hiri

infernum przcipitati funt quam plurimi : tu vide

1 h

annon fis € numero illorum , quos unum ex

3f

dzemoniis mutis obfideat , & ut tale quam citis*

] Mm;y

"

fimé expellatur , anxiam curam impende.

tf j

*

T

N fcd [

»

MEDE ?

i

43 o( $9

5

UE

*

i ] QUöQ

^. MEDITATIO

'ilhl'm Q

i

Pro Feriá tertiá.

m

Thema.

QU

"u Ouidam dixerunt , in Beelzebub Principe demo-

DC

aniorum , ejicit demonia. Luc. 11.

lt ( Onfidera atrocitatem injuriz, quz verbis iftis

Mi *

filio D EI ingerebatur , cum Divinitatis fu.

: iihit epera, miraculaque tam gloriofa magicis tribue-

YWitnz bantur artibus , ipfe

ue tanquam incantator &

d

irein h maeiz

deditus impié traducebatur :

quomodó

n ii fe vero hic gefhit JESUS ? non frontem corru-

vt f gabat, non ire minas vibrabat ex oculis , non

Ws tonabat verbis , manus non extendebat ad fla-

lum gellum , fed compofito corporis totius habitu,

xüsii fereno vultu, manfuetá voce calumniantium di-

qitsti &a brevi fed nervofo hoc refutat fermone : omne

oiftan. regnum in fe divifum defolabitur: ex quo meritó

li&ms difcere poffumus modum , quo uti debemus ,

iil* dum calumniis , detractionibus à linguis iniquis

4 «tf impetimur ; nulla vindictz arma tam potentia funt

uj ad vincendam malevolorum proterviam , quàm

goi4t! animus moderatus & patiens : Si maanfuetudinem

um at exbiberemus ait $. Cbryfoftomus , effemus omnibus

mpotit

* ànfuperabiles, & S. Hieron. in c. 4. ad Ephef. in-

Juri:

! quit, malum pro:malo non reddere , eft fimilem fe

u Cbrifto Domino veddere ; fi quidem. boc ipfum eft

,,t titf

uii novum . bominem induere , im induere 7 Efum Cbri-

, flum : cert& iracundiá & vindictá hoftes non

"

vincimus ; fed magis exacerbamus , anfamque

potiüs

|

r;najorgm nos calumniandi praebemus :

Anter

€3 )C;( o

156

"] [

inter hominum calumnias reflectere nos debe.

A

remus ad illa Chrifli verba. Matth. $. Beati eflis

g

cum maledixerint vobis bomines , €9 cum perfecuti

ï M

)d

vos fuerint : nunquam pronuntiat beatos eos,

m

quos homines benedixerint, fed eos quibus po-

tibs maledixerint :, credas te non meliorem effe

PEonil

ii

i

i

Domino DEO tuo, fi hunc papugerunt gladio

lingux inimici ejus, nec te intactum przteribunt;

us a

uis, 0f

folüm reftat, ut patientiá te munias , G te exa-

mines , quàm longé adhuc de manfuetudine &

s

iab p

fequelá Chrifti aberres.

eiial

i

MEDITATIO

at u

Pro Ferià quartà.

ivl

Thema,

db u

EM

Chm fortis. armatu

s cuflodit atrium fuum , t

wl

»

a

d

pace funt cunia que po[fidet. Luc. 11.

vupn

Onfidera: Atria & januas in homine quinque

fee]

G

effe fenfus corporis: hec nifi bené & forti-

At

ter cuítodiantur , facilé mors & peccatum in a-

al

nimam intrant : nón es Davide fanctior , non

t Guty

Salomone fapientior , nec fortior SamPfonc ,hi

L

LIom

tamen quia fenfuum fuorum atria malé cuftodi-

u

erunt , in miferrimam delapfi funt diaboli fervi-

tutem : cuftodes autem quos anté fenfuum ja4

nuas ponere debemus, funttimor DEI & morti-

t

ficatio , quibus abfentibus inferni predones; gra-

tiá diviná, donisque Spiritüs San&i facili nego-

tio animam privabunt : quxfo quid monachum

atisque

?uvat videre , quod ob paupertatis: caftit.

votum

68 2o( 89-

157

fu&crc nos«;

i

votum non licet habere ? quid prodeft audire

W. )

! .vanos fnundi rumóres , qui devotionem minu-

Jj WMP

unfa

'! unt, & animi tollunt tranquillitatem ? quam ef.

!tit foéminatum eft , & . viro religiofo indignum,

* muliercularum ad inftar , affectare fragrantias , &

DO t fuavia odorum illicia , cum potiüs femper ob

WWkwnioculos habere deberet fostoreri peccati, qui ex

"Immefenfualitatibus nafcitür? quid mianibas DEO

Wi* confecratis , cum rebus mollibus & deliciofis ,

u quas magis jugiter extendere eporteret ad Deum,

deprecando pro peccatis propriis ac alienis , ad

'immolandum facrificium laudis, ad rerum divi-

j

^

|

-

n

arum aliarumvé utilium fcriptionem , ad opus

denique manuum quotidianum ? qu$ monachus

iUb

vult appetere delicias guftüs , cum fit mortuus

feculo , cujus cibus optatiffimus effe deberet

iisig Yérbum D EI , cui cum pfalte regio femper di-

j D

'cendum effet : Sitivit anima mea ad DEU M

fontém vivum : certé non vult DEUS pro difci-

iImitt ulis fuis delicatos Narciffos , fed viros ac heroes

nil

i atl «

ad dura quzque natos : tu ergó vide. an fis vir

&t* "fortis cuftodiens atria fenfüum tuorum : fi nons

d i, time , quia non poteft introire in atria Domini,

wX ^^ qui portas fuas aperit mundi & fery-

tria st -

num deliciis.

font ii

P

r DO

m-þig (. O.) Sä'"

LL

NI

um

L

"

"

MEDI-

158

€8 5o( 8&

j

n

P

MEDITATIO

tv dd

Pro Feriá quintá,

N

'Thema.

)

W

rit

ul hon eft imecum contrà me eff. Luc. 11

1

-ü;*lïüm

C

Onfidera quod licet in mundoó moris fit , ut

fiimperatór vel rex adveríus alium regem

J

bellum geftutus fit , uni alterivé regni principi

l

concedatur neutralitas , bellique focietas relaxe-

tur 5

hoc tamen neutralitatis privilegium. non

concedi à DEO homini,

Íed ipfe totum & a&tuale

r

j

(

mini

fervitium exigit , pugnam abíoluté defiderat , ad-

verfus d&émonem, tnundum, vitià & fen(ualitas

wj

Vi

tes, qui non eft sttecum , ait, contra 1he 6f : Zelo«

typià nimirum fanctá (ut ià dicami) agifátur

Qon i

DEUS intuitu hominis quem curn ejus fervitiis

1

[

Mytti

totum fibi vendicat , quia totum creavit folus &

T20]

redemit : juflé indigriatur (ponfüs fponfz , que

p at

curn ipfo effe recufat, fufpectamque habet illius

.

I

fidem, qua negat confortium :

em agit Deui,

Ab d

femper vult fecurn effe hominis anirnam , quàm

tl

ipfe tam atdenter diligit, & ab illà viciffim diligi

Y

!

'concupifcit : quid ergo O anima méa avertis

Aj

!

4i

tam Ízpé àmorem tuum à DE O ad creáturas, i

cur adeó infidelis es fponfo tuo divino ? quid j;

tris

ponis' contrà eum amaritudines, qui te unam jj

diligit & pafcere vult dulcedíne amoris fui? quid 4 ;;

R

dulcius eft quàm amare , & talem quidern fp

OIf* . y

[2

fum , qui infinité bonus, infinit& pulcher , infini*

Ea:idcmfm

t& dives eft? ah ! perditur omne momentum,

qU9 t

Itl

On j

:aff;&qm tuum à JESU alio avertis : certó n

s iij

jl

—

$9 )c( 89

159

amas finceré , nec es cum ipfo plené , cum cor

li

1uum etiam adharet creaturis: eft contra Deum

li

qui flat pro creaturá. "T'e jam examina , an fis

cum JESU , quod experieris fi deprehenderis

VOT

nullo te teneri amore illicito tui ipfius , alterius^

Vé cteaturz.,

m

|

|

&

J

Ts n v

MEDITATIO

UT

D.

Pro Feriá fextá.

prvket

'Thema.

muntéCum. immundus Spiritus exierit de bomine , dicit ?

W d *

revertar in domum meaia , unde exivi , 89

Wi nio

fiunt noviffima bominis illius pejora prioribus.

Luc. 1 1.

UT E

freor.

Qnfidera: Sepius contigiffe , ut pulfi ex e«

u u

!

^nergumenis demones , majori eum tyrannie

nuide redierint , fi liberati vel ad priftina peccata;

lii in quorum poenam. DEUS corpora.illorum dz-

ii

i moniis tradidit , reverfi fuerunt , vel fi injunctas

f

j

Wab Exorciftis conditiones , poenitentias , aliavà

diti)) monita falutaria executi non fuére : fpeciale hu-

jiwl: jus'rei exemplum apparet in Clerico illo, quem

i *:S. P. N, Benedictus à dzmoné liberarat eá córi*

( ditione , ut à functione ftatüs & officii Clerica-

o diio!lis impofterum abflineret 5 vérüm 'cum ille ne«

,gi/gleda viri fancti monitione huic fe denuó in-

at geffiffet , illicó ipfum dzmon rurfus'corripuit &

apititamdià vexavit, donec animam infelicem' ex«

ii Cuteret : idem fpirituali fenfu fer& agit demon,

j Cum. peccatis per facram exomologefin expiatis ,

enim

cm'i:ccrio;.i omo fe denuó illis ggi-nquilïaït , excuífis

priws

160

£2 Jo( 889

g

prius diabolicz fervitutis vinculis , éormmiffo nos

thm

viter peccato lethali, animam de novo ftringit

W*IL

j

ar&lius , adeó ut nunc difficilius poffit refurgere,

ll

T

fiuntque ità hominis hujusmodi novithma pejo-

Jl

T

ra prioribus , quià incertum eft, an non forte jam

?

i

fit completus illé peccatorum nurerus ; quó

aj

expleto DEUS ulteriórem refipiendi grátiam ef-

j

ficacem deriegáre conftituit: time ergó quisquis

diaboli jugum pet finceram fructuofamque pos-

J Ya

i

['

i

:m.D»

nitentiam excuffifti , novum comimittere deli-

j lul

&üm mottalé, ne immanius tibi diaboli jugum

O ad tartára de-

]

1

imponas , quod te pondere fu

wzliii;mv

mergat: pátiens quidem eft DE

US, fed fummé

.

a

etiam jufius * ama patientiam , & time juftitiz

ejus rigorem , qu

ia nefcis an fis ultrà commiffo- ituij

.

noviter peccato posnr

tenti& gratiam impe,tt:,itui

tht i

tll

rus$.

vt

'V

MEDITATIO

1d, Qt)

Pro Sabbatho.

at

;

Them ds

il

Beati qui audiunt verbum DEL 69 caftodiunt illud,

n

DLuc-tr.

Onfidera , non illos Chriftum pronunciare

C

beatos, qui verbum DEI duntaxat audiun

t

SIFM r

:

Va

& cuítodiunt ; fola enim DEI verbi auditio fi

;

-

cuftodiá & praxi , nullum

fert meritum adebque

I

,

z

ia

1

[

J

beatitudinem nullam. — Sic quià multi ex Judzis,

h

Pharifzis, & gentilibus audiére

^

SUM concio-

d

nantem , fine fequel

a tamen

& vitx emend

atio-

K

eh

fe ,. non vitani fe

d majorem fibi damnatión

ii

com-

13 )«( 69

16I

Atf

l. comparárunt : ubi Verbi DEI cuftodia nulla eft,

|

i

'Dti ibi nec DEI amor inveniri poteft, qui veró fine

lii amore falvus effe.poffet & beatus ? Deuter. .

llilmy dicitur 5 cufodite ergà €9 facite ea que precepit

riüttis pobis DEUS, &9 ston declinetis neque ad dextram,

ts geque. ad finiffram , ut. vivatis €9. bene fit. volis:

itizis ex quibus verbis claré patet , non confiftere vi-

11 tam, & beatitudinem in folà verbi DEI auditione,

dhíny fed in. illius executione & cuftodii ; fervus fci-

üftit ezs valuntatem Domini €$, non facieus vapulabit

i dii s ruudtis, . "Tu animum tuum hic difcute , an tam

»4:5 promptus fit ad verbum DEI cuftodiendum ,

lls &jrquàm aures aperta funt ad audiendum ; cogno-

,himpfcere hoc. poteris ; fi deprehenderis vitam tuam

fiibxrae mores legi DEI, facreque Regulz ftatutis effe

winzyeonformes ; fifacis bonum & declinas à malo $

1

aliud fi reperias , auditorem te tantum frigidum,

non factorem & cuftodem legis , imó pravati-

IQ

CGtorem , cum humilitate cordisque pæqitudi:

ne agnofce,

MEDITATIO .

j ^ Pro Dominicá 4. Quadragefimze.

"Ihema.

lum p

Sequebatur eum qultitudo magita. Joan. 6.

lii ! s

Onfidera caufam fequelz JESU à multitudine

vuti l

-^ magná , fuiffe , ut ait facer Evangelifta , quia

moentum d

ümtt

!

y

videbant figna que faciebat fuper bis qui infirima-

lantur ; adeóque licét fequela hec non fit vitu-

x

: IES M d

nd4, perfecta tamen hon fuit ut fequela Za-

qrdi

qui ab-

Id

ff

J :cimni; Jacobi &c.. Apoftolorum ;

tahen-

bcäg

Es

1

T

$23o0(89 —

p

!

*

(trahendo à fignis miraculorutm , ftatim fequebanz

T

ys

:

tur JESUM , poft audita verba , venite poft me

n

jj

j

&c. fola illis fufficiebat ad omnia relinquenda;

ad fequelam conftantem , vox & juffio falvato-

n

nt.

ris : qui hunc folummodo fequitur propterfigna,

non fequitur illum propter feipfum , hinc multi

y,

s o

in fequelá JESU funt adeo inconftantes & tepidi

n n

ác recedunt à JESU , ut multitudo hodierna de

quá non legitur, quod unus aut alter fempercum.

JuP)

illo manferit : JESU perfecta fequela debet fun-

wj

dari in ejusdem amorem , amor autem prefup-

W

1

j

ponit agnitionem bonitatis ejus intrinfecz , qug

70]

Y

fi

f

eít effe ífummum & effentiale bonum 5 hoc fi tü

at

feduló cogitares , nullum certé ahud fequereris

slteun

bonum , nec ulla effet creatura qu& amorem.

tuum & fequelam à DEO ad fe poffet avertere:

a, ii

4

tu proindé implora ardentibus votis lumen coe-

lefte , ut agnofcere queas bonitatern ineffabilem

iitmn

ntt hn

JESU , ad ipfum perfecté & conftanter fequen-

20

dum.

D

T

at

MEDITATIO

"t v

ProFeriá fecundà,

N

|

Thema.

jtils

Videbant fignà que faciebat. fi

nin

bantur,

Ooan. 6.

tfpeï bis qui injimai.

MAUI.

U

emadmodum fplendor 'folis pre omniuiï;,

) CUM

Q'

m

aliorum fyderum luce fub humanorum ca-

dit oculorum obtutum , fic charitatis opera prg "t

aliis virtutum exercitiis humanam. perftringunt: "zi

aciem menti$ , animosque rapiunt in fui ádmi J

ratio*

49 Jo( $9

1623

,ihrimfeqzæ; rà

tionem: magna fané egit JESUS ; non tamen

; inj sejunium fine fumptione minimá cibi potusvé per

li i uadraginta dies ac noécles continuatum , non

lfs nervofitfimz conciones, nonzelus maximus pro

"ww DELhonore , pro fanctitate legis contrà Phari-

Ài feos, hypocritas ac perverfos, non noctes inte-

lls grz in oratione & lachrymis traducte, nonam-

Wokisbulatio miraculofa fuper mare , tot hominum

dtím millia traxére ad JEfum , quàm fanitatis miracu-

hd la infirmis impenfa : idebant figna que faciebat

m gfüper bis qui infirmabantur : verbo , charitas ergà

ii proximum magnes eft animorum, arnorem fibi

n; j conciliat hominum , & ad fe ipfum & coelis rapit

,omnipotentem : exemplum virtutis hujus abfo-

tl

i ia

lutiffimum habes ia JESU , qui nullum infir-

u

rhum , infirmitatis genus nullum abhorruit ; fed

li

mnibus adferre medelam non abftinuit : cura-'

vos u« O

ampivit hydropicum , fanavit paralyticum , febres.

epulit , leprofos mundavit, illuminavit coecos ,

tfartz

erexit claudos , ut paucisdicam , morbidis cun-

&is cocleftis fa&tus eft archiater. — Hanc tu JESU

(

charitatem pro modulo tuo imitari ftude , non

averte oculos , non manus ahxiliatrices à proxi-

hi

mis infirmis , quod uni ex his facis, Chriffo facis,

fi morbidum fratrem refpuis , ejusque abomina-

dirg

jj Ti vulnera , injuriam falvatori tuo irrogans , il«

liusque quafi vulnera renovas ; imó injurius es

" tibi ipfi ,

i

cum in Cbrifto omnes unurm corpus [imus ;

Is

hümunott

quis vero membro fuo proprio fi lefum fit non

quzrat medicinam , medicum non expectat ?

us

Vide proind& qualem te geras ergà infirmos ,

,

membrurm non es

!

n

TL

;

gqgs.ü abhorres & negliäisz ;

Cbrifti,

li

164

9. )oC 88

Cbrifli , non frater proximi. tui , fed delicatulus

/

[

Ó

mundi , & indignus cui tempore fuo chari.

y

;

Ài

tatis obíequium ab ullo mortalium imp endatur,

;

jf

n

"—

MEDITATIO -

,

du

: Pro Feriá tertià.

jl

nj

Themaa

At

Unde ememus paunes ut inavducent hi : Joan. 6

D

Jj us

g v

Onfidera ratione verborum jftorum primi

. JESU paupertatem , qui licet füerir Rex glo-

w

TT

rie xternze, Filius DEI Patris omnipotentis, non:

tamen habuit undé paucis homiinum millibug'

u

3 t

ficcum panem emere potuiffet : cum econtij

Reges terrz ingentes exercitus in campum edus.

;z?i;huöx,w

cant , quibus de largis ftipendiis & ahnoná co».

iib D

piofiprovident, 2. Collige fanctam parfimo..

niam , fobrietatem & plüs quàm philofophicam,

l

vivendi rationem ; non quzrit JESUS de

Carns

!

bus, non deé pifcibus , non de terra fru

gibus ,

fed de folo pane: Unde ememus pánes. ut

tiandue.

W

"

!

cent bi : merító hac (alvatotis verba r

ubore

excutiant monacho , qui in clauftro quzrit cibo-

iil

Mi

[77

E

rum delicias & copiam, füpercibis verà parcio».

^

ribus vel palato fuo non arridentibus ac obyiis.

Wuttm

i

h

h

naufeat: legumigna quidamajunt vent

ofa funt ,.cae,

li

ii

feus ftomachum gravat; lac ca

piti nocet , potum

aquz non fuftinet pectus , caules nutriunt me-.

M» &xD

As

lancholiam ; pifces de ftagno aut de lutofá aquá

mez complexioni non congruunt: aff,

qtale efr.

At

boc , ait Mellifluus Doctor. Serm.

"H hfmu

30. Cant. uf,

n totis figvijs,

agris , bortis, cellariis repeviriui

b

pojit. ;

M

Toyj,

hl]

ij p

l

l (l

: *6-8 2o( S—ä

16;

m

D

tn. J?Olïit quod comedas? puta te ( quefo)) monac

bum

Um hw

N

ij effe non.medictmm , nec de complexione judicandum,

ftd. de . pevfelione: pavce. ( obfecro ) quieti tue 5

li

parce gravamini domfs , parce confcientie tue :

ii

hzc ille ;; cui addo , parce fame iue ,. parce fa-

nitati; magnum..enim certé damnum ifli adfert

ciborum varietas: memento difcipulum te effe

ttt li. |

* JESU., hominem. mundo mortuum , pauper-

"n fatem 'voviffe , quam.qui fervas , cum pau-

tlix]e pertatis-incommoda in. nullo fentire cupis ? fat

Wt fufficientie de cibis.providit Regula, efto con-

Im g fentus iis quz.appenuntur. Memento Cbriftum

sunqdocuiffe orare : Pauem noffrum- quotidianum da

ia mebis. bodie , non men(as ferculis plenas, quibus

ls frinhias , non monachus audis:, fed helluo,

fuidun M Eu

:

MEDITATIO

1 tl g« r

J

Pro Feriá quarta,

tlere Inp stotoss

Adzio' Thema,

s

t 1 Mecepit ergo TESUS panes ,

&9 cum pratia

j 'egi/]'eti"

i 077 diftribuit d

:

ifcuübentibus. Joan. 6,

ffoqua

^vOnfidera ;

moris.aliàs non effe .ut, ipfe I.benc;

Qsv

T

enfibus 4

fa&tor agat gratias pro beneficiis à feipfe pre-

andis, fed gratitudins munus incumbit ei qui

vetolat

'énieficium accipit : nihilominis. JESUS accipit

IX panég , & cum grat

las egiffet diflribuit difcum-

517 bentibus : Ex quo acto colliges primo profundif-

1192 fimam reveren

tiam DEI erga Patrem fuum coele-

i^ flem , nam licet'perfpectr haberet Divinitati

1.5 fuz non deeffe vim pauéos multiplicandi panes ,

ii gratias tamen vult agere Patri , eo quód huma-

' fifate- Ui, fimul pro

miraculi inftrumento uti

vellet:

L 3

täG

$3 )o( 89

vellet : fequere tu in hoc JESUM, Deoque gra.

d

tiasage, quando pro nominis fui gloriá , ad pro.

|

ximi falutem te inftrumento uti dignatur. Col:

liges 2. ex hoc falvatoris faCcto , quantó magis

incumbat homini gratum féexhibereDEO , dum

g

beneficium vel corporale vel fpirituale ab ipfo

C

accipit ; quandó ipfe DEI filius gratias agit Pa-

ii

tri pro beneficiis aliis praftandis : Verüm , ma-

n

gna circà hoc detefítande nota ingratitudinis in

C

]

nobisapparet ; cum, ne dicám fingulis diebus,

u

fed cunctis horis imó momentis, DEIin nosbe-

pl

neficia circa corpus & animam continuari fenti-

x hn

mus , nec ullas tamen gratitudinis vices repenc

jitnto

dimus : pafcimur ; potamur , veftimur indiesy

R

quoties mortis aliavé pericula à nobis averturitür,

quot fanctis illuftramur infpirationibus , inflam-

Qw

aol

mamur affectibus , excitamur . doctrinis , talia

UE

tamen & tanta finé reflexione acceptantes , non

u hd

abíimies fumus parcis, qui glandes à fubulcoé

vitdt

quercu excuffas colligunt, vorant, fubulco autem

TT

gratos fe fe minime oftendunt. - Hac ingratitudo

3l

noftra conftringit DEO quodammodó manus,

su t

quo minbs majora in nos beneficia effundant,

Mylun

cum prioranobis praflita vilipendiexperitur. Vi*

deat ergó quilibet quanto fibimet per ingrátitu-

Md

rl

dinem fuam (it damno ; & ad gratiarum aCtionem

a

Ht ts

DEO pro beneficiis cunctis jam exhibitis. -

reddendam fe excitet.

"

1

MT

Jj

d 1

Á

Ji

4

h

lts

!

il

lj [

/"58*3 (0) 69

MEDt

167

$3 )o( 69

( DWJ&

l

Qf t

MEDITATIO

Buty

Pro Ferià quintá.

J

NI n

Thema.

UM

N

1j

D)

n

| jEfa-

ergb cum cognoviffet quia venturi-effeut ut

Mi

raperent eum , 6 facerent eum vegem , fugit

J

—

iterum in. moutem ipfe (olus. Joan. 6.

V

W

ho

| ( Onfidera, ipío exemplo fugz fuz. manifefta-

^ fenunc JESUM , quod dixerat alias : Re-

npsd .

if 8

um1eum nou eft de bocmundo: fugit enim cum

anin;|

£

populo fui amantiffimo ad foliutn quaritur re-

gale;

.Fugit quidem David Rex infidiante fibi

nb

m

Abfolone.filio , ut vitam fervaret cum regno,

YUR

SUS autem fugit, ut regia dignitati effugeret.

bone JESU , quam difpar eft genius tuus ge-

obu, d

d

nio noftro ! tu honores fugis , nos, ut illos ca-

piamus , accedimus , imó quzrimus nos fugi-

Attnt

entes, . Ea eft mentis noftre coecitas ut honorari

ts

tübutnz

cupiamus. & exaltari , cum fepius tamen deme-

rita noftra & incapacitas , honoribus nos indi-

Drciga

gnos reddant , hinc honoribus ipfius decorem

ynodo m

o fu.

deturpamus , & in gloriz faftigio conftitutt nos

contemptibiliores reddimus , quia dignitatibus

iapett

condigné przeffe ignoramus : non eft fecurior

i w

lionor & laudabilior , quàm qui fponte offertur

Wiroma

" dignis , eum tamen fugientibus , nec magïs exor-

m

d

" matur quàm per humiles invite fublimatos : tu

vide an fis in hoc puncto imitator JESU , an 1e-

ator Abfolonis ambitiofi , e€ó propior ruinz ,

quó avidiüs exaltar? defideras.

r

L«4

MEDI-

W

163

€8 e( 69

!

MEDITATIÓ

;Pro Feriá textá, -

'Therba.

* æg'it'itcrum in montem ipfe folus, joan, 6.

gt

Qd

C

Onfidera, & collige ex hac fugá JESU , egrà

[

virtütem , humilitatem prafertim , inter tur-

r

bas hofiihümque- frequentiam : cuftodiri poffe;

lü'q

non miajorés:patitur infidias quam in publico ,

j

i

ibi enitm omnium expofita oculis, humahnielaus

u

di vànzque glorie obnoxia eft; .attendentes'hoc

ak:

j

praftantiffimi virtutum leróes , ne partorumina

s H

entes rheritorum divitias per;mortalem lagdgi:n

;o.mdo qui

erderent ,- terga vertentes focietati hominugnf'

a, um

intimos folitadinem -eceffus-; :defertaque morn-

nb

tium cacumina fponte elegerunt , ibi DEUM fo«

li

[

!

l

LUE

]um virtütis füze teftem , fidurique remunerato-

reminvenientes.

Montemafcendere , id eft cos»

Ts

leftia cogifaré & immortalia debet , " qui'hutna-

T

num effügere ac tranícendere laudem cupit,, fo«

xnk, "

lusque habitare fecum: ; qui DEUM femper fo-

At J

cium & amicum . defiderat.: : Vide. ergó . quàm

ibis,

imprudenter agas , quod tam avidé expetas ho-

o

minum familiaritatem & frequentiam., que

fütn s

erféctam virtutis acquifitionem im»

i

t

]

H

" pedit, partamque-im-

ii ä*g&&»:

minuit,

i

RU

h

;

;u

!

^ sge

MEDI-

!

169

€8 )o( 89

W

MEDITATIO

t

Pto Sabbatho.

'Thema,

UY

Sequebatur eum qultitudo magna. Joan. 6;

Wcf

!

4

Tftn

Onfidera; quó avidiüs fequelam & familiari-

Es

L

atem JESU quafierint femper ex Judzis ple-

j cuwm bCl 5

quàm principes Sacerdotum ; legis periti

QUi y

! & (cribe: nato in ftabulo mox adflant paftores;,

Al h

! congreganti difcipulos jungunt fe ipfi , non belli

'titt quces, non Doctores, non Reges, non Princi-

^ KM pes ,. fed pauperculi & ignobiles pifcatores : in

""ümiportando crucem: focium habet Simonem villi-

"t* um ; commilitonem in cruce latronem , inter

; lt eoneionandum. auditores

potiffimum: habuit &

'nt, DI plcbc & ignobili turbà; Sequebatur eum multitu-

It do maágua: ex'quo collige primum humilitatem

Ketüin i JESU regis eterni , qui. familiaritatem -fnam &

àt, ti! alloguium. non denegavit perfonis vilibus ,' &

lg eonfundere , quod tu magis expectas focietatem

DO Em honoratiorum , Doctorum, nobilium ; quàm ru-

Vieepodium & vilium:; cum tamen ejusdem cum iis

a? nature inveniaris.. Collige 2. humilitatem & ab-

n jectionem fui. viam fternere ad familiaritatem

o eum DEO , undé repudia quidquid faftum re-

4f

dolet., elige femper viliora , indignumque te re-

uta cui preftentur meliora , fic re experieris ,

^"quàm prompté & amanter fe DEUS per

gratiarum fuarum charismata tibi

fit. infinuaturus,

MEDI-

M

L ,

179

€3 )o( 89

MEDITATIO

Pro Dominicá Paífionis.

'Thema.

! D

Quis ex volis arguet me de peccato. Joan.g.

Eccati immunitas privilegium eft folius fEfy (0!

P

^g

& Marie , competens illi ex naturá , huic per

gratiam & titulo maternitatis filii DEI; alii om-

s Duno

nes in peccato concipiuntur originali ,. & exce»

yhi tl

pto Joanne Baptiflá vixerunt in actuali ; difertt

ägna],d "

h

hoc affirmat dilectus ille JESU difcipulus-& E-

f

W'ns;t

n at

vangelifta , afferens qui dicit fe peccatum mon bas

bere, mendax eft ; & nifi fuperbia nos obcoecet,

siptin

idem de nobis ipfis afferere cogimur omnes; ni-

ii

hil ergó reftat , quam noílram agnofcere mife-

NITT:

xiam & periculum falutis , in quo DEUM toties

Mj

offendendo verfamur 5 oportet nos ipfos in fin-

ii

ulis actionibus habere fufpectos tanquàm vafa

L

íragilia & arundines inftabiles , utpote in quo-

Ti d

rum vifceribus glifcat peccati fomes, qui fubtra-

v i

€tá DEI omnipotentis gratiá ad ipfum actualiter

uæimrqn!mu

peccatum , animeque exitium impellit.

ul

hitryid

quefo , inter tot peccandi pericula vivere po

TT

fumus fecuri , cum tam in quàm extrà nos tot

AT

hoftes expectent , oppugnent & füpplantareco-

lus

nentur : profternamus nos in pulverem vilitatis

Aitig

noftrz , & cum gemitu mifericordiam divinam

Ti g

ln'u

pro ope ferendá , in tam frequentibus periculofisq;

At d

pugnis imploremus : detegamus illi contracta ani-

| 'kgkl &UZ

mz noítrz vulnera ut fanet , impofterüm veró

|

NU

|

l

gratiam perfeverantie in bono nobis benigné lar-

ii

giri dignetur,

MEPI;

€3. )e( 69

U

j

MEDITATIO

m

Pro Feriá (ecundá,

'Thema.

M r

uiex DEO eft verba. DEI audit.. Joan. 6.

It d

ï,

SI

cut quzlibet res ex fignis, & ex fructu arbor

r

dignofcitur, fic etiam homo falutis fuz ftudio-

!!lthi: fus Deumque amans fua habet figna undé à re-

iWitl. t probis , tepidis & faluti-fuz minüs invigilantibus

lt dienofci valet.

Signorum autem non ultimum

Mtpls eft, appetitus audiendi verbum DEI : quemad-

Kimrmodum enim ex appetitu moderato cibi.corpo-

Wmogis aghofcitur fanitas , fic ex. aviditate cibi fpiri-

Q £ualis qui eft verbàm DEI infertur fan&titas men-

tguetis : Procul dubio , ait Gerardus Belga , qui letlio-

qo DO arem facram. mon diligit ; comvincitur DEUM mi-

tmpscatimen diligere s« cui faflidium ^eft dilettum. alloqui

umf Q9f alloquenti attendere. Ambrofius autern inquit,

, upti DEU : alloquimu: dira ovamus , ipfum audimus

ns dl cum divina oracala-legimus. ^ Le&io addit 1fido-

lidin fs docet quid catéas, letio offendit quo tendas.

indi. Monachus proindé perfectionis adeóque falutis

u fue minüs avidus effe convincitur , qui auditio-

ia ni verbi DEI nón inhiat: tu ergó te examina an

vlimii: fis ex DEO vel non : es, fi libenter libros fpiri-

ii« tüales de humili fübmiffione, obedientiz prom-

O

dini ptitudine , profe&tu affiduo , tentationum aut

r

paffionum victoriá , deque vitis Sanctorum au-

;iUiconm&!ï

is, legis, & manibus teris.

Econtrà fignum

te ex DE O non effe , fi naufeando libros &

mitan €

le&iones fpiriraales , folüm appetis audire & le-

»omsbcnfsnþ

gere

172

$8 2o( 89

n

gere libros mundanos, tractantes de fcienti4 va-

jl

ná, jocofos , mentemque inanibus. fpeciebus im.

IH(

j

plentes : demum fi meditationes , Patrum facre

j

Ü

collationes , lectio pia menfalis, examen gene-

jj

rale & particulare. odiofa nimiumque longasno,

d Qä ü

va vero & ludicra folüm

[

"

eífe videantur.

ad guftum & votum

g,

J iplmï

i

w

[

,

MEDI TATI Ó

R

lj

Pro Fetiá tertià

i

hi

——

]

|

, Ihéma..

-

"

2!016,W

Nonue ben? dicimis nos ,. quia Samaritanus e

:

TR

€9 demouium.babes,, Joan. 8.

'1*41'!

h at

G

Onfidera inprimis , impudentiam & fuperbi-

am Judzxorum , gloriantium in delicto ; hor,

CUT

yz/mmz/cm

rendam nimirüm , contra.J E SU.M effutiunt«ege .

&t Q

lumniam., abominandamque ergà DEUM: Hox

minem blafphemiam ; ben& nihilominüs & pro-

Ü

E

'E, (ut.

be fe loqui autumant, .dicentes.. Nomueé ben

dicimus nos ? hzc..eft^ peceati-& odii- inveterati

L

natüra , ut mentem excoecet , malumque bonum

reputet 5 illud ergó. quamprimum & confcientiá

PIDF«

excutiendum , rancor prefertim, odium & in-

vidia, ne radices altiores agens , animum in ma»

1

ii

lo obduret, plagamque reddat infanabilem.: fe

N

1

H

i

cundó pondera. ftultitiam. Judzorum ; JESUM

Onfdü ^

enim vocant.Samaritanum , & demonium ha-

t

Mf «

)

bentem : ac fi dicerent : vir quidem es miferis

|

cordiz , fed demon te-poffidet : quzfo , quee fos

.

PA

PWMOS L

Ci

etas luci ad tenebras , dzemoni cum virtufþ:i,ä

'üfomirjm;;;

erat JESUS fenfu myftico verus & bonus Sama- s

ritanus,

*€3 oCI89

173

lfy ritanus ,. qui .defcenderat curare animarum no-

Afj flrarum vulnera , infundens in ea oleum miferi-

Whm. cordiz , vinumque pretiolum fanguinis fui: nos

s , füflulit lefos & vià perditionis in humeros fuos ,

iv nt fanitati reftituti, dum in fecundo adventu fuo

iij rediret ; ad cocli patriam, quam peccando per-

dideramus , rediremus ;5 interim ftolidi dicunt

l

