nis propofitum voluntati bonz conjunctum pro

dote adferendá. O anima ! fi ex his confiderares

lt n

lu)

tuam excellentiam , terrena profectó cuncta de-

fpiceres , amorisque tui affectum foli impende-

res te adeó exceffivé amanti, atque ad Divinita-

tis fux thalamum admittenti.

Stulta fané es &

ruftica fi libellum repudii tanto amatori das , &

amorem tuum creaturz addicis, quo efficis ut ex

fponfa filii DEI , diaboli

17

ereaturg ferva efficiaris.

proftibulum J infamis

RI

MEDITATIO

t

Pro Feriá tertiá

(

l

'Thema.

1

fl, . AMifit fevos fuos vocare invitatos ad nuptias Q o«

ind|

lebant venire. Matth. 22. v. 3.

il| ( 'Onfidera: Quodlicet Agninuptie modó con-

ii

fummatz fuerint in lege gratiz peraffumptio-

t

nem humanifatis, nunc autem in coelis peren-

[

"

nent: Pater tamen covleftis invitari ad has fecit

"

homines jam ab exordio mundi: invitavit inlege

jb

l

naturz per Adamum , Enoch & Noéaliosque vi-

j

ros perfectos, quibus filii fui incarnationem ma-

njat

nifeftavit : invitavit in lege veteri per Abraham,

Ifaac , Jacob, Moyfen & Prophetas ; in legetan-

22

aisl

dem gratim invitavit per Apoítolos , imo ipíe

ais

Íponfus per tres integros annos , inquibus Prz-

i

j

ml

dicationis munere functus eft, Judaos invitavit,

&cC

2

42

€9 )o( 88

gt

ác hucusque per tot homines Sanctos , Marty-

L; 5f,i!0:1!

zes , Confeffores , Religioforum Ordinum funda-

tores, Doéctores , Concionatores, Aíceticorum

À

j

aliorumque bonorum librorum fcriptores invitat;

àdeo ut nullus ornninó hominum , fe invitatum

UT

m

non fuiffe , excufationem pritendere queat.. Aft

heu! quàm pauci volunt venire, plerosque mor-

l

g

£alium infidelitas, herefis, amor mundi, carnis

atidd

voluptas , divitiarum appetitus retrahit , ut vocem

a

fervorum DEI ad Agni nuptias invitantium audi-

m

re dut nequeant aut nolint : vide annon fis inter t

hos ingratos & refractarios , annon amor tui & //z'

rhnundi guítum veniendi tibi adimát, adeó utpa- 120

ratus magis fis & diípofitus ad convivia mundi, ";*

]

quam epulas caeleftes in Agni nuptiis praeparatas,

n

quilp

MEDITATIO

tsv

xl

.Pro Feriá quarta.

gt

'Thema;

"stf

iterum müfit ais fervos dicere imvitatis , ecct

randium meum paravi : tauri mei 9 altilia -

W

occifa funt. Matth- 22. v. 4.

"

l

C

Onfidera: füummam bonitateim caeleftis Regis,

qui non irritatus coritemptorum injuriá , de-

nuo fervos alios mittit, acingratos invitári jubet, 1j

imó ut alliciat, quz firit parata denuntiat : pram- Wi

'dium eft paratum , cui aterna caena fuccedat; i lii ;

Ecclefiá prandium'eft , in ceelo coena , ubi nihil 'iriy

occiditur fed omnia eterhá vitá vivunt; qui jam liipig

recufat venire ad prandium , à caená quoque in ij

! c«lo futura excludetur. — Tuaculpaeft à homo! tüg.

quo

$2 )o( £9

453

M

Quod fame pereas

fpirituali, quia non accedis epu-

Á

las Salvatoris repetitis vicibus vocatus; in DEO

(s

fan& culpa non eft , qui omnia paravit ut vitam

If

haberes , & abundantius haberes ; paravit enim

n

tot gratias excitantes , Sacramenta , Sanctorum

i r

exempla, ipfum filii fui corpus in cibum , fan-

lu

guinem in potum ; omnia hzc aliaque plura ani-

mam ad vitam zternam nutrientia, paravit.in dul-

Vi

cedine pauperi D E U $. P(alm. 67. quàm amaris

p

lichrymis tuam aliquando in gehenná pro-

sitt

terviam deplorabis ac contumaciam , quod

[

ad Salvatoris tui. menfam comparere noluerig

!n

tanquam conviva tam amanter & frequenter

ii

invitatus 5 ex tunc & in zternum famem pa-

il

tieris ut canis , cui ne micas quidem de men-

fá nuptiali Agni decidentes ultrà colligere licebit ;

eró optabis venire quandó infelix aternitas ja-

nuas domáüs nuptialis tibi occluferit : nunc erge

cum tempus eft gratis ac invitationis veni ,

äliäs

feró venies & fruftrà.

,

j

.:, MEDITATIO

Pro Feriá quintà.

."Ihema.

Tenuerunt fervos ejus , &5 contumeliis affétlos oc«

ciderunt. Matth. 22. v. 6.

l ïlm

"

M

ln

C

-7

Onfidera: adimpletá effe hzc verba in Judzis,

dl

qui occiderunt Prophetas & Levitas ; uti con-

ti&itS; Stephano quem teftimoniura de Cbriffo

V n

u

exhibentem lapidárunt; adimpleta funt per gen-

) how

occiderunt Apofto-

t'iles ac hereticos , qui Cbrifli.

los;

w"i

3

4f4

$2 )o( 62-

rii

1

n

los , aliosque pro falute eorum follicitos ; adim-

plentur hodiedüm apud multos malos Chriftia-

nos, qui homines pro DEI gloriá & virtuteim-

«! I,VIO

lantandá Zelofos , finon corporaliter, morili-

j

ter tamen occidunt, düm-hos odio, contemptu,

gd

ac difplicentia perfequuntur , atque impediunt,

3gumw

ne vitàfuá, fcriptis vel exhortationibus facris fru-

€tum facere queant : tales profectó multiplex

n]lm D[

gt

homicidium fpiritaale committunt, quia omnium

a

fimul! animas , quas ab operatione boni exem-

u [

ls vel verbis malis retinent , ípiritualiter occi-

ii

dunt; vide annon fueris vel fis ex hujusmodiho-

v

micidarum numero , qui homines animarum bo-

at

num promovere volentes impedis , fuperiores

ii

accuratam vitz Regularis difciplinam manutenere

qiti

cupientes odio habeas , aliosque ne illis morem

e

rant concites; qualiterfiagis, iraRegis coele,

ygtag

. m

f

liste certó manet poenaque atrox, velin hacaal-

terave vitá , nifi ad faniora confilia migres , fu-

P "i

3r, D.

ftinendá. Repofcentur fiquidem de manu tuáillg

j

omnes anime , quas malis tüis perfuafionibus

4 0

f

a

aut exemplo -à falutis

perfe&io,x?isquc viá retár-

tf

vdafti vel planà avertifti.

tutiqe

. MEDITATIO

2 n

t

Pro Feriàá fextá,

"itt hum

'Thema.

" ty

Rex autem cum audiffet iratus eft , &d sniffis exer-

V:II'J, Lf

citibus fuis perdidit bomicidas illos , €9 civi-

A

tatemillorum fuccendit. Matth. 22. v. 7.

à, Regis

CQnüdcm , auctá mvi;atorum maliti

quoque

€3 )e( 89

4ff

[

quoque optimi manfuctudinem. charitatemque

hi

converíam tandem effe in furorem & vindictams

illi nolebant venire ad prandium, occidebantin-

Itj

(tj.

füper fervos invitantes , nunc gladios pro.gla-

dio, loco.invitantium ad prandium , armatorum

m

;

M

t

urmas ad mortem quzrentiurn videre & experiri

coguntur ; idem olim experientur peccatores,

Y

i

qui jam DEF ad veniam invitantis mifericordiam

fpernentes, creaturis ad fummam ejusdem inju-

Ti

tiam abutuntur,

1

Sed ipfe h:e creaturz , quz tan-

[j

quam fervi ad laudem & gloriam DEO Creatori

dandam invitabant , in horá mortis fervient pro

Il

]

accufatoribus ac lictoribus illatam Numini inju-

tiam ulcifcentibus : juxta illud Sap. s. Accipiet ar-

$Ut

j

vuaturam Zelus illius , 89 armabit creaturam in/ul-

tionem inimicorum : tot tunc experieris accufato-

10

(

res , juftitizque Divinz apparitores , quod crea-

turas pro. peccati inftrumentis adhibuiffi, Proh?

m

1

quantus erit animz ad zternitatem jam abeuntis

terror, cum tot audire debebit accufatores &

tilt

Y

vindices , qui ad'usque DEItribunal ipfam comi-

tabuntur ; quàm libentiüs abiret fola, quàmin-

(

ter comitatum fibi fam invifüm & fatalem: for-

mato denique ultimato DEI judicio ipfa quoque

anime civitas , id eft corpus poft uhiverfalem

earnis refurrectionem füccendetur, dum zternis

gehennz flammis addicetur : ne tanta tibi mala

obveniant, cave ingratus fis & refractarius DEO

1

vocánti, nec creaturis ad conditoris ignomini-

;

j

um abutere,

M

Ff4

MEDI-

u

41$

$8 2e( 89

MEDITATIO

u

yul

T n

Pro Sabbatho,

f

Thema.

g

:Jn'fsncï1

Jte ad exitus viarum , $ quoscumque. inveneritis,

gt

vocate ad uuptias, Matth. 22. v. 9.

d

g

Onfidera: Quod, cum juxta Pfaltis Regii ef-

l

[

yn d

— fatum Univérfe vie Domini fint mifcricordia

j

€9 veritas , illi in exitibus viarum effe intelligan-

Ur, quià DEI mifericordia exierunt , & ab ejus

AJ

veritate infallibili averfi funt ; feu qui deDEI mi-

Íericordià vix non defperant , & veritatem DEI

[j]In

in creaturam corruptibilem transferunt ; vel qui

mifericordiam necin feip(is nec in proximis exer-

cent , acà veritate aliehi. munduim . falíum cum

vanitatibus fuis fequuntur, DEUS tamen cum

Tl

FWW

D

gon velit mortem peccatoris , fed magis ut con-

tüillí

vertatur & vivat , nec hujusmodi hominibus con-

f

verfionis gratiam denegat , fed ad poenitentiam

& gloriam vocat coeleílem. — Undé de. nuilius

d

defperandum eft falute , nec adhortationum & 'it ii

correctionis. pharmaco privandus qui ad peccati

^if

fundum veniffe reputatur , cum non fit abbre-

At

viata manus Domini , qui ficut ex lapidibus po-

tybrg

&eft facere filios Abraham, fic & peccatores ma-

d) Q

ximos in poenitentes & fanctos potenter mutarej

hdytm

quemadrodum rei hujus centena exempla fup-

Mf y

*lah]

etunt : quisquis ergó pro curandá aliorum fa-

j

u

te pofitus es; nullum relinque intentatum mo« i.

dum, quo putas peccatoris malis affueti animutm ij u.

moveri pofíe 5 & quod maxms gþ'[cxvandu;n x lt i

Es

-

$8 »«( &

417

gon divites folum ac potentes , . fed. pauperes

uoque abjectosque, laborum tuorum , precum,

confiliorum , adhortationum fac participes , vult

enim DEUS omnes ad filii fui nuptias vocari ;

.quod fi negligis, plus divitum quàm egenorum,

tj

plus potentum quàm vilis conditionis hominum

curam gerens , non propter DEUM,, (ed propter

!

roprium commodum refpectumve huma

j

r

borare convinceris.

b

M

j

Z

ib

MEDITATIO

]i

"

- Pro Dominicá Vigefimà

poft Pen:

Q

tecoften.

N

"[hema,

J

pl

Eut quidam Reg

ulas , cujus filius iz ,FW:—ZW&(- Ca-

pharnaum ; bic cum audiffet quia JESUS ad-

[!

j

veuiret à fudea ia Galileaia abiit ad eum.

m

jogn. 4 V* 348

UA

C

Onfidera : Regulum huna licet multa audive-

nu

rit de JESU , nunquam tamen illum acces-

N

fiffe, nifi cum filius ejus infirmatus fuit ; is eft

n

enim mortalium , maxim& magnatum genjus , ut

up

rebus profperé fuccedentibus de JE S U ejusque

Af

auxilio raró cogitent, usqué dum hoflium incur-

um

fibus alüsvà malis infeftentur: ex quo apparet

b

tribulationis proprium eífe ut in viam. bonam

yti

per illam DEUS patlim revocet homines malos;

1

& ut Ofez c. 2. fcriptum eft , vias peccatorum

gt

fepit fpinis , ut ad bonum quafi compellat ; mala

j

& morbi optima funt malorum medicina ad-

M

Ff g

verfis

478

*9)0C89

verfis fiquidem tentati vitia corrigunt ac cogno«. ,j

fcunt, mentem recipiunt faniorem, & ad DEUM

"

curruht , qui ab ille in profperis recedebant;

"

Mi

multiplicata funt infirmitates eorum poftea accele-

ii

TL

vaverunt ,ait Vates Regius Pf. 15. non ergó DE-

i

US rogandus eft ut adverfitates à nobis avertat,

gl

non ut femper elevemur fed quandoque depri-

m

mamur , quemadmodum idem pfaltes regius ali-

"

bi dicit : bonum mibi quia bumiliafti me ut. difcam.

at

juftificationes tuas ; profufisque precibus ad DE-

j

UM orat pro his , qui malé fecuri graviüs pec-

g

cant, & rebus profperé fuccedentibus elato ani-

a

mo fiunt : imple facies eorum ignominiá , $ qua-

x qui

vent nomen tuum Domine : incamo €9 freno ma-

a(

xillas eorum conftringe , qii non approximant ad

Jl

Ie : fi te ipfum fancté amas, & vis vitare lapfum,

at

idem prote apud DEUM exora.

1

df

MEDITATIO

;:

mL

Pro Feriá fecundá,

"Fhema.

:

Incipiebat enim st0ri. Toan. 4. V. 48.

fidera : verba ifta protuliffe Regulum,

uià filium jàm forté agonizantem vidit,

C?

D

n

unde rectibs dixiffet, illum morti jam effe pro-

m

ximum ; fiquidem homo mori incipit dum vi-

'Wuieu |

tam inchoat ; ab eo tempore in quo per pecca-

m

tum protoparentum , & diaboli invidiam mors

à

[ QUOd (

intravitin orbem terrarum , mors vitz conjun-

7)

f

&ka. eft, quantoque plus vita crefcit , tantó ma-

L

1s decrefcit, & quanto plus procedit , tantó ma-

M

'iwnon;

gis ad finem accedit :'interim nefcirus q

uandög

& ubi

$9 )o( $9

479

U

& ubi finis nofter fit, fcripturá teftante Eccl. s.

H

nefcit bomo finem fuum : jugiter proind& mente

i

7!

revolvenda effent illa Divi Bernardi verba. Mors

ubique te expetat s tu quoque fi fapiens fueris ubi-

!

il

que expedabis illam ; hactenus dicta de morte

!

corporis funt intelligenda ; animus veró nofter

licet immortalis fit, mori tamen incipit fpiritua-

a

liter ; quamprimum à gratiá diviná deficit , mo-

ritur plané DEO cum peccato mortali polluitur,

hzec autem mors omnium eít miferrima ; ad

P

li

quam avertendam homo omnem curam fuam

intendere deberet: collige ex fervore tuo an in

[

bonis operibus externis , praxique internarum

»D&

virtutum (ut funt fides, fpes, charitas) adhuc fis

conftans & actuofus ; fi tepefcis, mori incipis j

quia extincto in fpecic amore DEI, per quem

coetere virtutes vivificantur & qui per peccata

venialia frequentata minuitur , mors plené fub-

fequitur..

MEDITATIO

Pro Feriá tertiá.

M

. 'Thema.

il

Nifi figna 5 prodigia videritis won creditis, Joan.

4* V. 48*

j

Onfidera : Reclé verba hzc . Chriftum obie-

3

C

ciffe Regulo, quià parva & infirma erat ejus

[

des , quod declarant verba quz protulit: Do-

;

mine defcende priusquam moriatuy filius. meus *

j

um enim petit ut defcendat , fignificat abíentem

W

Chriftum non potuiffe füium fanare, nifijcoram

uan!'Q

pra-

u

46e

€3 2oC 89

[

þrifens adeffet : deinde dum fübdit priusquam

u"ü

anoriatur filius meus, indicat, mortuum non po-

tuiffe revocare ad vitam ; talis eft & fides tua,

fi aliquid à DEO poftulans, temporis quandam

u

menfuram illi prefigis ; qui veram habet fidem

)

hoc folummodo rogat , ut DEUS beneficium

"

j

ipfi tunc impertiat , quando illi & quomodó ex-

ij

l

pedire videbitar ; vide an ita f& habeat fides tua;,

T

d

annon velis petita tibi concedi juxtà tuam vo-

luntatem ;

uod fi deprehenderis roga fupplex

li

DEUM, ut fidem tuam emendet & augeat, fub-

j

o

jiciendo te abfoluté divine fux voluntati juxtà

at

Qd

omnem modum & tempus quod illi placuerit ;

fcit enim optimé DEUS quandó & quomodó

T

j

id quod petis anim tuzx fit proficuum ; hincnes

PO

atodi

que contrifteris, (i id quod poftulas , tibi alio vel

modo vel tempore à DEO concedatur.

1

g

MEDITATIO

l

..Pro Ferià quartà.

4

'Thema.

|

["

Rogabat kum ut defc

enderet €9 fana

-rJ filium ejus,

incipiebat enim mori. Joan, 4, v. 47.

m

Onfidera: Regulum iftum dediffe exemplum

G

juj.

parentibus tàm naturalibus quàm fpirituali-

Wi

bus , ut folliciti fint pro falute filiorum , eosque

: ]Jm j qU(

precibus Chrifto commendent antequam mori-

EY

antur in malà confuetudine : ficut hi gravitez

Wtl

peccant fi proles, dum opes fuppetunt , ex con-

lo

&ra&to morbo absque requifito medicorum con-

Mä 0

. ie

filio ac ,agplicatio;gg medicinz mori finunt

AC

i

2 )o( 89

461

n

gravius péccaht , fi illas per pravath peccandi li-

! h

centiam , non adhibitá curá correctioneque pa-

J

!

terná morti animz feu peccato , confequenter &

[

morti &tern Íuccumbere finunt :. hujusmodi

lb

parentes non tam liberis dediffe vitam , quàm

lI

occidiffe dicendi funt , clamabit illorum fanguis

J

coram juftitie divinz tribunali vindictam , ut ii

, "

ll

qui cauía extitere interitüs , participes quoqué

ponz efficiantur.

Invigilent igitur tàm fibi

!

n

i

quàm filiis parentes & Pralati , ne illorum con-

Jl

nivendo vivendi licentim , cooperentur tacità

hn

ruinz ; fed tempeftivé prafcindant omnem- psc-

trl

N

h

candi occafionem , priusquàm rhori incipiant.

Fruftrà ferió fed feró medicina morti paraturs

(

1]

nulla hic timenda oblocutio , rion expavefcen-

oj

dum eft odium , nifi D EI folius , à quo parei«

tes ac fuperiores in precavendis animarum dani-

nis negligentes odio habentur.

MEDITATIO

Pro Feriá quintá, -

'Thema.

i

Rogabat eum ut defcenderet. Q9

n

fanaret )ïil;'m ejus,

. ]oan. 4. v.47.

á

Onfiderz : laidandurn quidem fuiffe Regue

N

i

larn , quod iüi petendá filii fanitate non ad

n

magos & incantatores, vel ad demonum auxi-

(

lium confugerit ; fed ad Chriftum, non tamen

Q

carebat fuo hic recurfus defectu, cum non prius

| t

&d Chrifti opem confugerit , quàm filius mori

a(,[t

]

incipicbat, in hoc adhuc impingunt multi , prius

peri-

462

€3)o( 89

periculum faeiunt omnium in morbis fuis medi-

JCW

camentorum naturalium , & cum héc nullum

p

adferre levamen vident, tunc Chrifti & Sancto-

g:; þv'tï:l

rum modó auxilium inplorant ; idem agunt in

gt

affliCtionibus aliis, ubi primitüs conquifitis un«

f POH

dique hominum confilis ac confolationibus,;

g

cum infructuofa hzc experiuntur, tunc divinum

"1

modó adjutorium efflagitant , quod pro figno

9l

fnodice fidei meritó haberi poteft 5 qui enim

g hr

DEUM credit omnia poffe, opus non effe pu-

Jj f

tat recurrere ad opem humanam , fed ftatim

n

firmá ad DEUM fiduciá fertur , nec fuá fpe fru-

nourdt

flratur , quis enim fperavit unquam in Domino

d

& confufus eft ? tu hic fubfifte , examinans tuam

ul

in DEUM fiduciam, vide, ànnon fides tua z-

PT

que fuerit (zpiüs imperfecta ac fuit fides Re-

p

guli; atque ex ejus filii fanatione collige & pro-

TT

pone, ftatim in tentationibus aliis corporis ani«

qdin

mivé afflictionibus primó omnium recuríum ad

DT

DEUM funmere,

al

ais

MEDITATIO

Pro Feriá fextá,

'hema.

Domine defcende priusquàm moriatur filius sneus,

joan. 4. v. 49.

Af

Onfidera: Regulum hunc imitatum fuiffe

C

n

pauperes impudentes , qui licet frequentio-

"Qn!idem :

rem audiant repulfam ; non tamen ceflant cla-

ln

mare , & ftipem petere ; nam quamvis audierit

ï

FHagira

Cmüïum durioribus fe verbis alloquent

em , di-

L| mphus

f

!

eendo,

388 )0( 89

453

J

cendo , zifi frmua €9 prodigia videritis, mon credi-

l

tis; histamen non teiritus , auda&ter denuó pe-

li

tit : Domine defcende priusquam moriatur. filius

I

meus ; quafi diceret, Domine fac tantüm quod

peto , pofteà me quamdiü tibi placuerit repre-

J

hende , non attendas meam fidem & dignita-

tem.

Sic & nos deberemus orare ac togare

DEUM , quafi agnoícamus nos quidem repre-

hendi, idcircó tamen magis rogemus; quià quà

l

f

magis fumus indigni ; eó fumus indigentiores

DEI auxilio, ut quod ipfe poffit, non quid nos

]

mereamur attendat ; mmonet nos ad hoc Haba-

cuc Propheta c.2. fj moram fecerit expeda iluu,

quia veniens "vemiet €9 non tardabit. "Wult ali-

quando dià rogari DEUS , tum ut noftram pro-

:

bet in petendo conftantiam, tum ut in robis au-

geat defiderium ac fiduciam, denique ut donum

ls

diü quzfitum magis dicamus sftimare , fimus-

que ei plus grati, Difce ergó petere conílan-

ter, quod fi ha&tenüis non fecifti , tu ipfe in culpà

€5, quod petítis tuis fis fruftratus.

MEDITATIO

Pro Sabbatho,

ll

"Thetna.

l,

Domiue defcende priusquàm moriatur filius meus.

"

oan. 4« V. 49.

J

( "Onfdera

Prudentiffimé Regulum iftum,

j

defcenfum JESU anté & non poft mortem

t

filii fui efflagitaffe; poft mortem enim JESUS

L

non amplius invenitur ut medicus íed ut

j

judex

a6À

9 )o( 89

judex , Va rnortuis in pectáto ; cum ipfe

turic defcendet. Ifaias €. 13. ait: Ecce diesqiDomini

veniet crudelis , & indignatiouis plemus €9. ire;

furorisque àd ponendam terram in folitudinem , 89

; t

L

peccatores ejus conterendos de ed. Hic eft habi-

(

Jud

T

tus , hae facies JESU venientis ad judicium poft

Ils

mortem , facies fpirantis minas , itidignationis

21

furorisque plena j quam malé igitur imprudenz-

T

terqüe agis , qui nullá hotá , de vitz tuz prolons

ii

gatione fecurus , iion inodó tamen follicitus nori

T

es ih peténdo tempeftivé à JESU animz tuz fa-

nitatem , féd irifupet morbum illius morbo;

mll

vulnus vülnere duges : fi fapis ; elige quod eft

jh

fecutifhimum ; ütere ninc JESU pro medica

ü ]

dum potes, ne dum feró petes , jüdicem a&

d

implacabiletà téméritatis tuz vindicem expe-

TT

al

giaris : hunc illüim accede & pofce cüm Reguloj

iDomine defcendé priusquam moriatur €9. ad in-

a,

)

itqi

fernaþl defcendat auima mea.

F«]

lr

MEDITATIO

LT

Pro Dorhinicá Vigefimá primá poft Peti-

t y

ttäcoüen.

D

'Thema.

Pa |

D

Foluit vafioneri poutre cum fervis fuis. Matth;

18. v.33.

Onfidera: Homiini fiihil accidere " poffe utili-

C

us quàm effe & fleti filiutn DEI ; ficut

'ontratio nihil funeftius, quàrm fieri fervum pec-

cati : quemadmodum enim filius fpem certarmi

& jus habet ad hareditatem,fic qui per gratiani

$9 )o( 89

465

!u

DEI filius exiftit, ad hzreditatem glorie cocle-

As

ftis fiducialiter afpirare poteft , dicente Apoftolo :

Tl

Quicunq; SpirituDei aguntur ji funt filii Dei,fi autem

jl

filii & beredes , beredes quidem. DEI, coberedes

Jj

áutem Cbrifti. Rom. 2. 8. econtrà qui fervit iniqui-

)

tati aliud expectare non poteft quàm DEI iram,

judicium , gehennam. — Proptereà idem Apofto-

j

lus cáp. cit. ultrà ait: fcimus quod. ommnis creatura

l

ingemifcit & parturit usque adbuc s ton folinn au-

u

tem illà , fed &9 nos ipfi primitias Spirilus baben-

li

te$ , &9 ipfi intrà mos gemimus , adoptionem

y,

filiorum D EI expetlántes redemptionem corpo-

;

ris nofiri.

Quid plura ? fed &5 ipfe Spiritus

N

pofulat pro mobis gemitibus inenarrabilibus.

h

Vide, omníis creatura & Angelica & humana &

ipfi Apoftoli ob hoc unum gemunt , hoc mul-

lj

tis curis & laboribus perquirunt, ut homo exuat

'

fervitutem , cceleftisque patris habeatur filius: tu

fimiliter qui per peccatum ex forte filiorum DEI

in miferrimam diaboli fervitutem devenifti, tam

ingens damnum infelicitatemque tuam defle,

cum verá cordis contritione deplora noxas quz

M

te privarunt jure háreditatis cceleftis , econtrà

obnoxium reddidere judicio , quod te certé ma-

nebit, nifi per poenitentiam amoremque

numero filiorum DEI ruríus

i

aggregeris,

p

d

]

Ww

ä(ä)ää |

qi

;l

Ü

Gg

MEDI-

jl

466

& )o( &&

MEDITATIO

Pro Feriá fecundá.

'Thema.

Oblatus eft ei unus qui debebat ei decem millia ta. i

lenta. Matth. c, 18. v. 24.

[

Onfidera , füb fchemate & nomine hujus de-

"Ui

C

!ei

bitoris recté intelligi peccatorem, quid e-

nim funt aliud peccata nifi debita? hinc ipfe Sal-

qii

vator in oratione Dominicá nos orare docuit:

At

dimitte uobis debita noftra, id eft peccata quibus

T

nos DEO debitores facimus, ob infinitam boni-

Fal

tatem & majeílatem ejus offenfam ; que offen-

TTiis

fio quoàd debitum vel reatum culpe, pondus

4001

10000. talentorum longiffimé excedit , cum ra-

aUROR

tione objeQti offenfi quod eft DEUS, infinitam

z

quodammodo malitiam contineat : fi numerum

uv

horum debitorum quilibet ad calculum revocare :j

:

vellet, numerum , decies milleimum longé fu- jj

perantem deprehenderet : fi eaim confideremus s.

peccata nofftra ait S. Auguftin. ferm. 15. de verb, i

Domini, &g aumeremus

quid fato, quid oculo , quid «

aure , quid cogitatione,

quid innumerabilibus moti- g.

bus peccatum

fit , nefcio utrum dormiamus fine t4- dl

lento : qualem. quefo mifer peccator Domino

i

venturo rationem reddere poteris ? & tamen ità

ccecus es, ut tantum peccatorum numerum in-

dies augeas ? verum cum damno tuo fenties,

quod per peccatorum augmentum, tuam etiam

pesnam auxerig.

MEDI-

* Do( 89

467

MEDITATIO

Pro Feriátertiá.

'Thema.

[7

Oblatus eft ei unus , qui debebat. ei decem ziillia

talenta. Matth. 18, v. 24.

Onfideraà: Hominem DEO debitorcm etiam

C

conflituere, dot dona gratie ac nature, tot

temporis momenta ad bené agendum conceffa,

l

tot creaturas ad ejus ufum creatas. Ipfi fulgent

^

li

i

fol,luna & fidera reliqua : ipfi telam texunt &

l

fericum vermes ; ipfi tempeflivos fructus produ-

cunt arbores ; vites. & vinee vinum pariunt 5

l

arvà, colles, rnontes, hetbas & flores gignunt,

li

maria uniones »roferunt, terre venter aurum

ifl

gemmasque effundit 5 ipfi vaccz , capre lac, bo-

N

ves , oves vituli ceteraque animantia carnes ac

K

cibum prxbent &c. vide ergó quantis iterum

l

DEO debitis obftringaris : hoc fi diligenter

4L]

animadvertís , nze tu fatebere amorem , timorem

T

& honorem te debere DEO tanto benefactori ?

denique totum te , quidquid etiam habes vel

habere potes : quod fi non facis , femper ma-

nebis debitor , & eo ipfo ob ingratitudi-

1

"

nem tuam peccator evadis.

i

lj

(

EIOL

J

[

Gg2a

MEDI-

468

€3 )o( 88

MEDITATIO

Pro Ferià quartá. -

'Thema.

Cuim autem non baberet unde vedderet, Matth. rg.

EPAD

f"

M

O

nfiderà, tantum e

ffe peccati del;itum ut

Ti

C

omnes Angeli , homines & creaturz uni-

^ n

verfe illud diffolvere nequeant ; fed ut genus

;Dommi

humanum, quod peccati debitum contraxerat,

ii

remiffionem reciperet , ipfum DEI filium in-

II

carnari ac pati oportuit, üt , quod infinitz quo-

gmi

dammodó eràt malitie , infiniti mériti fponfo-

t

rem & fatisfactorem haberet.

Nos enim mor-

am a

tales nihil revera ex nobis habemus nifi peccata:

m

quid aliud eft homo quàm ut David cit. Pf. 77.

H i

v. 39. ópiritus vadens €$ son rediens. — Vadens,

vt

ánquit, hoc eft vadens ad contrahendum debi-

vinqi

tum, verum non rédiens propriis viribus ad DEI

àr

gratiam iterum récuperandam ; cum ergo non

iil

habeas per quod debita tua feré innumera fol-

g

vas , offer juítitie Divinz , JESU incarnati vitz,

zi

pafionis & mortis merita infinita 5 aut fi vis tua

n

fimul fi quze habes offerre merita, ea non aliter

imudi

exhibe nifi unita meritis DEI hujus incarnati, per

ea enim fuum accipient valorem 5 his denique

It

n

merita totius triumphantis , purgantis & mili-

t

tantis Ecclefie adjunge, ut uno quafi ore

PFO te

veniam mifericordiamque exorent.

MEDI-

469

€3 )o( 89

MEDITATIO

Pro Feriá quintà.

'Thema.

8[

ufit eum. Dotinus ejus venumdari, Matth, 18.

v.2j.

Onfidera , idem evenire peccatori, quod de-

C

E

bitori Evangelico , venumdatus eft ifte jus-

u

(u Donüini fui, venundatur quoque peccator po

contractum peccati debitum diabolo , fiquidem

gratia , vi cujus D EI erat, extinguitur ; quem-

admodum vero mercator empto mancipio pro

libito jutitur ,

fic cacodemon in peccatore jus

j

,adeo , utfi DEO filium vitz

n

plenum exercet

abrumpere placeret ,

peccatoris anima eo ipfo

[]

ad tartara aternosque cruciat

us rapienda foret:

"

CatOr ,

dum à DEO fibi

k

venumdatur porró pec

ipfi relinquitu

r, repro

boque fenfui traditur, ut

J

ftolus, adeó ut defideria domini

n

loquitur Apo

fui diaboli faciat ,

& eat poft concupifcentias

l

fuas , quá poenà homini ulla vix fatalior ex

co-

Y

gitari potelt, cum perditioni ac pracipitio in-

ferni rectá viá occurrat , nam quis cQcus , nifi

Ifai. 19. que mala ergó ut

qui venumdatus eft.

m adhibeat curam, ne DEI

homo evitet ; omne

dominio per ullum peccatum

mortale fub-

p

trahatur , & cor fuum DEI ti-

j

more muniat.

J

Gg3

MEDI-

470

€3J9o0089 -

J

i

MEDITATIO

atf

Pro Ferià fextá,

1 megs

T0

'Dhema.

Procidens autem Servus ille orabat eum diceus,

patientiam babe in me , €9 omnia' reddam

tibi, Matth. 18. v. 26.

Onfidera non meliorem effe in jure deficien-

tibus viam , quàm ad preces humiles fe

convertere, quibus poflint infleétere credito-

vt

res , quemadmodum fecit prudenter debitor

1j

ifte Evangelicus ; maximé veró placet DEO

haec humiliatio , & magnz fublevationis eft ini-

ihr:

a D

tium anté ipfum procidere , ante quem omnis

ere&tus deprimitur , proftratus in alta fuftolli-

M0 t.

tur ; per noftri humiliationem DEUM inflecti-

atlipr

mus ad mifericordiam , executionis retardamus

t0tm)t

ia d

fententiam , prolongamus folutionis terminum;

i

imó Chriftum difponimus, ut ipfe nobis offerat

ufenfr

"Mu

pretium fanguinis fui, ex quo totius debiti noftti

fummam folvere poffimus. — 'Tu ergó cum ple-

D

- M

nus fis debitis , nec tibi fuppetat , quo juftitize

divinz dignam plenamque exhibere poffis folu-

nümis

tionem , procide corde contrito anté cceli ter-

u d

rxque Dominum , & dic cum debitore Evange-

& w

t G

lico, patientiam babe in me ; tu enim fcis quod

fubftantia mea fit ranquàm nihilum ant& te ;

mj (

tantus eft debitorum meorum numerus , uf nec

At n

inferni zternitas fufficiat ad plenam eorundem

ET

dilutionem ; interim habe in me patientiam o-

i

mnia

$3 Jo( $9

471

mnia reddam tibi ; ut veró fis. O Domine mi!

de folutione fecurus

ego Mariam dulciffimam

matrem tuam , omnesque Sanctos maximé Pa-

tronos méos, Angelum in fpecie Tutelarem

meum, imo tui xpüus merita pro fidejufforibus

fifto.

MEDITATI

Pro

f Næ'äür

'Thema.

Mifertus Dominus fervi illius dimifit eum ,e9 debz-

tum dimifit ei. Matth. 18. v. 27.

Onfidera : exceffum benevolentiz , & miferi-

C

cordie Domini iftius

, qui tantum debito-

rem IoooQ. talentorum non folüm carcere , fed

cunctis infuper debms percondonationem fpon-

!

taneam exemlt * veruüum

, longé major eft DEI

mifericordia erga peccatorem

cujus debita re-

l

fpectu offenfz & injuriz , infinite ejus majefta-

1l

ti illate , fine comparatione majora Íunt repu-

tanda ; nihilominüs eo ipfo temporis momento

l

quo peccator contritus fua fatetur-debita, mox

J

bemgmü]mus DEUS ad mifericordiam flc&xtut 2

4

omnium debitorum chirographum dilacerat , ac

annullat , peccatorem à fententla damnationis

diabolique captivitate abfolvit , imó eundem na-

vá filiationis dignitate exornat.

Apüd munda-

j

!

nos vix ità remittuntur debita,

ut nullam debi-

3l

tori poft fe maculam rchnquant ; fed per debi-

l

ta remiífa à DEO , in peccatore paenitente nulla

$4

pror-

li

/

472

$3 )o( 89

prorfus cujusdam indecori nota remanet, fed

[

ille fuper nivem dealbatus fuá gloriari poteftpoe-

nitentià, ipfique DEO ac mifericordiz ejus fer-

fü

vit pro glorie inflrumento.

Gratias proinde

l

f

age clementiffimo numini , pro fa&tá ut fpera-

u

tur, debitorum condonatione tibi , aut ulli alii

Tl

peccatori unquam factà vel facienda: tantam

K ][

fummis laudibus profequere mifericordiam, cum

&ïm&gm

O94p

topofito te zternum gratum exhibendi

Pgn

C

m

u

L

Es

i

mq

e'nóve gratiz. collatz feduló confer-

Vil

vandi.

li

7

MEDITATIO

7 ;irtut

Pro Dominicá Vigefimá fecundá

?

m

poft

trn;

Pentecoften.

8001 |

Thema.

Asl

Abeuntes Pharifei , confilirm inievunt ut capereti

T |

tl d

jEfum in fermone. Matth.22. v. 1f.

li

COnfidera , & collige ex his verbis, eó ma-

jorem expectare hominem malevolorum

perfecutionem ac infidias , quó major ejus eft

fanctitas ac perfectio ; ficuti non umbram vel

truncum , fed lunam. plenam canes de noce

allatrant : fi (acras. perluftro litteras , vix ullius

invenio virtutes in examen vocata

s & fufpectas

fuiffo habitas ;

non arguitur Moyfes quod mare

finderet , non füccenfetur JESU Nave , quod

Sabbathis inftrueret acies, non Samuel arguitur

quod mortuum fufcitaret ; facta autem JESU

Mefliz , & fermones univerfim taxantur ; con-

queri

p

*€3 2e( 89

473

i

queri proind& meritó poterat cum' Davide

cir-

cumdederunt. qme ficut. apes.

Pf 1:7. quia apes

non offendunt, nifi quos vi

'(;

i

derint mellificio ap-

proximare ; fic impii eos p

t

ungunt, qui appro-

ximant terrz lacte & mell

e mananti :

Perfecutio

j

& infidie ftructz TESU ferviant

tibi pro doctri-

!

n$, te ab illis liberum non fore fi

ccelu

m queres

& fanCtitatem, — Quid. qmirum inquit P

etrus Da-

mianus lib. 2, e

pift. 8. .Simos qui ad terram melle

Wauantem . con

Lendimus. apum — circumrvolantium

ftimulis

laceramur ? Ver

um ferviant tibi malo-

rum cenfüre & infidiz

teque excitent ad ma-

jorem virtutis fe

quelam ; non retardat equum

enerofum calca

;

a

r , fed ad ferventiorem extimu-

t curfum 5 fic

te malorum infidie ac

períecu-

tiones non retrahant ,

quominüs cceptum per-

fectionis iter profequari

s ; imó majore cum fer-

vore illud perfice

j

, donec ad metam cccleftis

bravii ,

ad curfus & certaminis tui

agono-

thetam Chriftum pertingas,

()

-

|

$23 0 G:8

$

E

I

j

J

!

(

g

Gg s

MEDI-

474

3 )o( 69

jl

MEDITATIO

f

Pro Feriá fecundá.

RI

'Thema.

Confilium iuierumt ut. caperent 3 Efum in j?rmone.r

Matth. 22. v, 1$.

C

Onfidera: Urbis cujusdam przfectum , cum

hoftium timet infidias , ante omnia curam

babere portaram, ne illis malé cuftoditis, hoftis

IUf

"

aditum inveniat: idem faciendum cuivis homini,

t

fialii ex ejus dictis anfam fugillandi , tentandi ,

30

nocendi querunt , hoc etenim in cafu follicité

"

cuftodienda eft porta ozis , ne malé vel inconfi-

!IO

deraté aut nimirüm loquendo nos periculo ex-

iLf

pobamus: volat & eft irrevocabile verbum, quod

du

femel hoftium auribus exceptum caufá multo-

TT

rum malorum effe poteft 5 oportet ergó imitari

,a

JESUM , qui prenofcens inimicorum fuorum

A

infidias

ità eft locutus , ut folam veritatem ,

g

non periculifaciendi anfam eruere potuerint. Tefte

tfn

Ecclefiaftico c. 19.. Qui odit loquacitatem extin-

j

uit malitiam , putà malevolorum , qui ex dictis

:

2

il

noftris nobis fabam cadere , aut laqueum confi-

cere fatagunt ; folum filentium vel prudens pau-

af

:

ciloquium hofliles technas, confiliumque male-

Acæ

c]

:

volum elidere fufficit : hinc ben& nonnemo vir

"u

