
T.

lllis auter abeuutibus cepit JESUS dicere ad

þturba;

iíc

de Joanue ; quid exiflis in deferto videre?

p

arundinem vento agitatam ? Matth. 1. v. 7.

w:ht

Rundo & levis palea hochabent, utad occa-

Vi

A

fionem veritorum vivant: invenies arundis

a

nem totum inclinatam in dextram , inveniés pa-

s

learn inter floridas hortorum coronas; hoc au-

Ji i

tem in utrisque non Curatur ; quia quod-arundo

(

it dextram inclinet , quod palea fit in hortis, hoc

Ào

tulit flantium ventorum occafio 5 qui fi econtrà

(

reflarent , & palea & arurido vergerent in con-

gnnw

ea eft, quisquis ad oc»

u

trarium, Arundo eft, ?al

a

'eäüo-v.

20

€8 )oC 88

l

cafionem occurrentium vivit, quisquis non ex fe-

j

xiá virtutis meditatione & toto affectüs pondere

p

ad virtutem tendit.

Talis non fuit Joannes, hinc

,JW u

meritó à Chrifto laudem reportat ; non facitiíte

"I

mentionem de vinculis Joannis adeó gloriofis ;

[ W

fed deferto: equidemin deferto petendo illa fun-

[!I,UIB

data fuit viétus Joannis , quz & in deferto, & in

f

i

,

civitate & inter vincula, & inter ipfos gladios

vt

claruit , ex folius virtutis DEIque amore ; Jo-

hm

annes defertum petiit, ex ejusdem amore de-

ii

fertum deferuit , aulamque Herodis petivit, non

il

ut aulz delicias fectaretur, fed aulz regisque vi-

pl

tia emendaret : verbo; Joannes pietatem in de-

x

ferto exercitam nunquam in minimo deferuit ;

T

hinc meritó non ut arundo inconílans , fed ut

qu

columna firmiffima laudatur: tu jam vide cuifis

n

comparandus , an arundini & palex ? an colu-

n

mnz immobili: timeo , ne flàtu tuo accuraté

t

difcuffo prius invenias.

Forté melior fuifti no-

[ina

vitius quàm profeffus 5 forté* fanCtior juvenis,

j

lt

uàm fenex religiofus 5 hinc jufto timore con-

pd

cutere , DEIque Judicium tr

Va

rendum expavefce.

à

emendum fupcrxtcfe-

ämtþ'm

MEDITATIO

Ti

'Pro'Dominicä Tertià Adventüs,-

"Thema.

Miferunt Tudei ab ferofolymis Sacerdotes &2 Le-

fj

vitas ad foannem , ut interrogarent eum : u

quis es? Joan. 1. v,29.

H

4

m

ha

( :Onfidera: ineritó Judaos legatos fuos,gmi'tte-rc

OWCIJ ;

£9 ')o( [

huj

21

ad. Joannem in d

efertum :' dicit enim de ipfo

D

&S,hj

S. Joannes Evangelifta. cap. cit. Hic venit in Tc-

flimonium , ut Teffimonium perbiberet. de lu-

m

mine

fciebant Judsei illuftres illius natales , vitze

lii

]

ejus. fanctitatem ; tantusdue Propheta habeba-

tur, ut Meflias effe à multis crederetur: hincin-

m) &

T

quam à Judzis legati ad Joannem mittebantur ,

ut effata ejus audirent, & teftimonium referrent:

( |

.;

ubi nota Joannem teftatum effe de Chrifto non

If (

li

fponte, non fe feingerendo , quod folet teftem

reddere fufpectum , fed interrogatum , & inter-

Bu

nl

rogatum non à quovis, fedab iis qui & Ícientiam

deen

períe ipfi & auctoritatem fummam haberent, &

infuper ejus rei gratiá à Republicá legati fuiffent:

n

il a

€x quibus collige , non decere religiofum , ut-

poté hominem à mundo feparatum , forenfibus

at

fe caufis immifcere, magis atteidere forum, quàm

Q

fufi

chorum : fed hoc monachi proprium eít , fibi

folum attendere, cocleftia cogitare, terrena de-

j

(

fpicere, cum DEO jugiter ambulare , non ap-

petere officia ,. que hominum fecularium con-

*.lpt[l:ï

verfationem requirunt , nifi ea Superior & obe-

dientia imponant; vide an ita tibifit mens &

praxis.

MEDITATIO

Yi

Pro Ferià Secundá.

'Thema.

ul

Miferunt Tudei ab Hierofolymis Sacerdotes 85 Le-

fa.

vitas ad eum , ut interrogarent eum: tu quis

e5? Toan. 1.

os

(Onfidera : laudabiliter quidem egiffe Juda

:

-

wosmiiï

3

mit-

22

€8 )e( 89

[

mittendo ad Joannem legatos , ut quis effet in-

dicaret: cum enim viderent exactum, ut Chriftus

!

veniret, tempus , ablatum fceptrum de tribu Judá,

l

quod, donec veniret , qui mittendus erat, auf-

ferri non poterat ; Danielis quoque expletas effe

le

Hebdomadas ; cum infuper perfpectam haberent

l

h

oannis fanctitatem , haud injufte fufpicari pote-

rant, ipfum forté promiffum effe Metfiam; hinc

l

legationem mittunt, ut in rei certitudinem veni-

i

rent: magna profeCtó res eft noffe Chriftum

nSF

Meffiam , quem facilias agnoviffent Judzi , fi

j

feipfos fuzque Synagogz depravatos mores agno-

l

l

viffent : nam agnitio f(u1, oculos aperit mentis ad

videndum & agnofcendum Salvatorem ; hunc

l

proindé fi tu vis , ut oportet agnofcere ,

erfe-

]

j

Ctéque & amare & imitari, debes prius in

p

icere

teipfura & animz tuz ftatum , fepius tecum met-

J

f

j

[*

fo judicium ineundo , & quzrendo tu quis es ?

paulatim nofces teipfum , & videbis quàm ad-

huc ob imperfectiones tuas plurimas & maxi-

mas, fis indignus cui fe JESUS :manifeftet, Vi-

[

de, quam hactenus fueris ftudiofus in teipfum

cognofcendo, peteque à DEO lumen , ut per-

j

fectum tibi cognitionem fui largiatur.

|

MEDITATIO

E

|

Pro feriá Tertiá.

'Thema.

Tu quis es ? Joan. x.

Urea eft fententia Thomz 'Theodidaéti , lib.

Á

1. deimit, Chrift, c, 3. dicentis ; bumilis tui

cogni-

23

€$ )o( 89

m

cognitio certior oid eft ad DEUM , quàm pro*

hd

funda fcientie inquifitio : & lib.cit. c. 2. rurfus

ii

inquit , qui beue feipfum. coguofcit , fibi ipfi vi-

!d

lefcit , uec laudibus dele&atur. bumanis.

Ne-

hd

are non poteris , quin fzpius cogitationibus

bt

j

uperbiz , vanz gloriz , appetitu laudis propriz,

1

amoris proprii affe&tu , proximorumque defpe-

M

&u in finiftrum rapiaris.

us vero horum ma»

1W

v]-n

lorum alia eít caufa, nifi quod teipfum non

Il

i

agnofcas : ad illa ergó funditus extirpanda, con-

li,

jice oculos in duplicem corporis & animz tuz

$0

ftatum, & quis fecundüm utrumque fis, agno-

dl

s

fce: corpus tuum eft prxda mortis , efa vermi-

: hu

um, immunditiarum turpiffimarüm , ac morbo-

n

rum omnigenorum receptaculum , paffionum

Dd

j

mancipium , mortale, corruptibile: anima verà

Itf

tua captiva eft , carnis carceri mancipata, infir-

Quii

mitatum ejus in multis focia, ignorantiz tene-

sf

bris obfufcata , ad omnem vanitatem & pecca-

CT

tum fine DEI gratiá facillimé mobilis, nunquam

at

de falute fecura : quid ergó fuperbis, quid te

fd

alis prafers , quid defpicis proximum ? hodioe

U

W

€s, & cras forté non eris amplius. Boni vero

fi quid habes, illud profectó non habesà te, fed

à DEO , unde potiüs anfam te humiliandi, non

fuperbiendi arripere deberes : vide, an adhzc te

hucusque feduló reflexeris , & reflecte te

impofterum.

t.^

il

B 4

MEDI-

a

$4

€9 )o( 83

MEDITATIO

[

f

j]

- Pro ferià Quartá,.

(

Thema.,

Et confeffus eft. €9. on negavit s &9. confeffus eft,

I

quia uon fum ego Cbriftus. Joan: 1. v, 20.

C

Onfidera , quod , licet fuerit Joannes Chri-

fti precurfor in conceptione fuá , in nativita-

te, in prxdicatione , in baptifmo , in morte:;

fuit tamen Chrifli difcipulus & fubfecutor in

humilitate ; Chriftus dixerat; difcite à me quia

vuitis fum &9 bumilis corde : hanc Domini &

DEI (ui doctrinam perfectiffimé complexus eft

1

Joannes : quod JESUS verbum Patris eterni in

|

aperto protulit ore ; hoc Joannes tanquam e-

cho , vitá & exemplo retulit in deferto: erat Ju-

dais ob raram vitg fanctimoniatn pro miraculo,

|

I

adeó ut in fufpicionem venirent, ipfum effs

Chriftum : poffet hic gloriari'Joannes, vel fal-

|

tem tacendo diffimulare ; fed profunda ejushu-

]

militas , & puriffimüs veritatis amor non fine-

[

bant illum aut alienis gloriari plumis, aut laudis

humanz illecebris titillaris hinc apert& confite-

n

tur zon fum ego Cbrifius : proh ! quàm longé

N

adhuc diffiti fumus ab humilitate Angeli iftius

incarnati ; quàm libenter hominum delectamur

I

laudibus! quam arridet magna de nobis zítima-

L

f

tio , licet talem mores , actiones viteque no-

Ín

fire. merita minimé mereantur : fequamur im-

pofterum ftudio majori humilitatem Joannis,

h

€tre-

i

neque nobis applicari velimus laudem , qu

&ius

d

8« 09

2$

étius aliis quám. nobis competit ; multominüs

yelimus aliorum preclara facta nobis adícribe-

1e » & fic alieni honoris , ac przconis rapinam

committere.

UT

a

MEDITATIO -

«

Pro ferià Quintà.

IT

'Thema.

LUR

Elias es tu? 88 di

xit non fum, Joan. 1. v. 21.

QY

M

Eritó mirari poffumus cur Joannes fe Eliam

LT

-

effe neget, cum eum Chriftus Eliam fuiffe

nini

dixerit Math, 17. v. 12. €9 ipfe , inquit Angelus

WUS t

Luc. z. v. 17. precedet- anté illum in fpiritu 89

n

virtute Elie : verum bené ponderatis utriusque

Quimi

textus verbis , & Chriflum affirmando , Joan-

[2

nem negando verum dixiffe patet.

Chriftus e-

Yi

nim dixit Joannem Eliam effe , quia fpiritu, quia

Áim f

virtute, quia officio Elias erat: Joannes vero E-

N

liam (e effe negat ; quia re ipfa non erat Elias:

hinc nobis dátur przclarum ex utroque do-

ii

n

cumentum, à Joanne modeftiz , à Chrifto cha-

T

ritatis ; nam modeftiz eft, quatenüs patitur

u

interpretationibus adjuta veritas , omnem à

nit

€ laudem removere ; & charitatis eft , quate-

nus eadem fert , laudare alios: hic pondera an

xl

5]6&4?

in utraque virtute imiteris Chriftum & Joannem:

fs d

annon laudem immeritó quaras potius, quàm

n

obviam excutias: an libenter in aliis laudes quz

mut

funt laudanda 5 vel annon potiüs aliorum lau-

dem tanquàm tibi prejudicantem coneris im-

]om:!

,quzr

pedire, ne forté ille vel ille tibi in officio, curá,

dignitate praferatur ; ultimum fi in te deprehen-

»

deris ;

; 36

98 Je( 89

deris ; conclude fignum hoc effe manifeftum;

p

j

viventis in te amoris proprii , & fuperbiz in

corde latentis.

"i

MEDITATIO

Pro feriá Sextá.

"Thema.

Ego vox clamantis in deferto. Joan. 1. v. 23.

Onfidera : quod licet, Joannes veré fuerit

p

praecurfor & praeco verbi DEI incarnati , fe

tamen non nominet talem, fed vocem dunta-

xat clamantis : duxit Spiritus JESU Joannem in

defertum , ut illi loqueretur ad cor: ipfe que

ibi audivit , tanquam echo tam fonoré retulit,

ut vox ejus non per omne duntaxat audita fe-

(

rit delertum , verüm ad aulam etiam petvenit

dn!g

Herodis, ad Curias Pontificum, ad Synagogas

[Fw

Scribarum, per totam demum percrebuit Judz-

j

am: Vide anima, quàm fructuofa res fic audire

li

ESUM loquentem in deferto feu folitudine.

[

;

Hanc ama , ibi audi Spiritum DEI tibi loquen-

(!

tem, da te in celláà tuá meditationibus facris,

|

annota lumina, eleva frequentiàs ad DEUM

"

mentem ; tunc plus proderis fcribendo & legen-

h

do, quàm difertiffimus rhetor in pulpitis con- -

Itj

cionando : ex cellá prodiere tot libri fanCti, tot

u

prorumpunt affectus pii, qui mundanos amoris

A

divini igne inflammant, & ad JESU trahunt fe-

duy

quelam : in folitudine cellz pluit manna dulce-

!(*M

dinis & confolationis divinz ; petrz cordis flil-

A

lant aquas compunóionis : hinc quia tu plus

ly

amas

——

r— 2

p

$8 )e( 89

27

L[— P

E

amas forum quam folitudinem , magis qusris

alloquia hominum , quàm colloquium cum

DEO;fic totus manes aridus, plenusque im-

perfectionibus , nec tibi nec aliis utilis.

MEDITATIO

Pro Sabbatho,

Hg

'Thema,

l

"M

Ipfe eff , qui poff me venturus eft , qui anté me

dU

I

fattus eft , cujus ego non fum dignus , ut fol-

vam ejus corrigiam calceamenti, Joan, z.

!

"

V.27.

&UU

Onfidera denuó pr&fundiffimam Joannis hu-

T

C

militatem: Chriftus [crutator renum & cor-

PU

dium ,illi publicum teftimonium perhibet, quod

d

fit plus quam Propheta, imó Angelus anté fa-

1t ]uiz-

ciem ejus miffus ; Joannes autem de fe affirmat,

g

quod nihil fit nifi vox clamantis in deferto , &

iUl

indignus , qui folvat corrigiam calceamenti

Qqu

t

Chrifti. O alta humilitas! O altitudo humilis,

quz te ipfam ignoras, quam fic DEUS exaltat:

RUL

quam bené proinde dixiíti Thoma Theodidacte:

det

Vere maguus efl,qui in fe parvus,eft. lib. r. de

lst

imit, Chrift, c, 3. & rur(us : de fe ipfo uibil te-

d

nuere magna (apientia efl Q9 perfedio eod. lib. c.

4mot

2, ex his tu collige, quo fisin ftatu, an DEO

xft

il

charus, an ejus laude dignus, an veré fapiens,

d

u

& in quo gradu perfectus ?

uod fi inveneris

jl

te animo elatum effe , alta de te fentire , aliis

j

libenter te praferre 5 tunc pro certo habeas,

a

quod

28

«9 )o( 69

quod nondum inceperis Chrifli effe difcipulus :

i

u

fed es in veritate adhuc homo carnalis, tui mun-

^

dique ftultus amator,

N

[

M

MEDITATIO

Pro Dominicá IV. Adventéüs.

[ dm

D

'Thema.

[

Procurante Pontio Pilato Judeum, tetrarchá autem

1j

Galilee Herode &9c,

Onfidera quàm floridum olim fuerit Judez

C

regnum , füb uno Davidis & Salomonis fce-

ptro : floris iftius caufa potiffima fuit, unitas fi-

dei & regis. . Nunc autem cum divifum regnum

tot inter principes, ruinam illius prze foribus effe

!

nemo non advertere potuit ; omne cnim regnum

infe divifum defolabitur: inter multos regni uni-

us principes lucri affectum , temporaliumque

bonorum augmentum intercedere compertum

eít, fic autem pax manere & unitas nequit ; Ab-

jj

raham & Loth erant animis conjunctiffimi, hec

l

tamen conjunctio diu fubfiftere non valuit : Gen.

n

enim 13. dicitur ; zec poterat eos capere terva ut

ü

babiiavent fimul : erat quippe fubftantia eorum mul-

Tij

b

ht

ta €&9 nequibant

(abz'tare communiter ; unde fa-

Gta eft rixa inter paftores gregum Abraham &

fi

Loth. Apoc. 12. legimus infuper , quod fit fatum

hha

prelium magnum in calo : Micbael €9. Angeli e-

from

jus preliabautur cum dracone , €$ draco pugnabat

d

$9 Angeli ejus : unde przlia hoflilia in regno &

L

urbe pacis ? caufa in promptu eft: dum enim

n

y

it,

hr

t.empomlis cupiditas in Angeli corde radicav

ut

€98 )o( 89

29

ffcigü

ut bona fibi appropriaret , non amplihis in pacé

füig

confiflere potuit , patuitque ruine magnz : ex

his tu collige quanta tibi incumbat neceifitas, ad

confervandamin religione, animi tti aliorumque

pacém , omnem ex corde lucri cupiditatem, af-

l

fectumque proprietatis eliminandi : ponderaque

attenté auream illam Divi Nili fententiag : 44

1

]

u

virtutem tendentibus magno eft impedimento vc-

rum affedio terrenarum , animo ac fepe etiam cor-

4

t i

pori peruiciem affert,

nl

MEDI TATIO

Jf

[

Pro feriá Secundá.

T

Qu

'Thema;

Ug

Fatlum eft verbum Domini fuper 3oammem Zacha-

tpnui

vie filium in deferto. Luc. 3. v. 2.

d

Onfidera : Joanriem licet fan&tificatus fuerlkt

C

4

*

n

n utero materno,

Íe tamen contuliffe in de-

juta

fertum ; eam haud dubié ob caufam, ne degens

yi, !

in parentum domo, interque fzculares innocen-

t

tiam perderet.

Sciebat fanctiffimus puer divino

t

afflatus fpiritu : rem minimum delicatam effe pu-

urum

ritatem cordis , pretiofumque nimis gratiz divi-

Ut

nz thefaurum , qui multos haberet in mundo in-

n

fidiatores ad fpoliandum ; noluit ergo hanc pu-

if

blicé portare in viá latronibus infeftá , fed ab-

Jngel(.

fcondere in deferto, folàüm familiaris DEO & An-

Iüglld,'ï

gelis : O ! fi tu religiofe ad Joannis exemplum

zi

divinam hanc apprehenderes difciplinam, quam

f t

longé cautíüs viveres , fzculique familiaritatem

dicavi; vitares , qua aliud non poteft nifi macula

re , dee

]

eipere;

8ó

$€9 Jo( 89

"

cipere, depredari ; fi proindé vi vocationis tux

& ftatüs , tibi nonlicet quxrere deferta filvarum,

Ü

provideas tibi faltem de folitudine cordis: ita ut

[!]

i

nihil ames quod eft terrenum, carnale, corrupti-

bile : fed illud foli afhge DEO & coeleftibus,

u

ü

quz fola perfecté fatiant, ditant , quietem con-

ferunt.

[

V

MEDITATIO .

Pro feriá Tertiá.

M

(h

- "[hema,

|J

Et venuit in omnem regionem Sfordauis , predicaus

L

li

baptifimum panitentie in remiffionem pecca-

toruim. Luc,3. v.3.

n

Ó

Onfidera: baptizaffe quidem - Joannem ho«

]

C

mines, fed quia ipfius baptifmus non eam

(

habebat efficaciam ut peccata mortalia ex opere

operato remitteret, & gratiam conferret fancti-

ficantem: hinc baptifmum infuper przdicat poe-

nitentiz : ex quo facta colligere licet, quod nos

ipfos decipiamus , fi levibus volumus lavari à

eccatis gravibus fufpectam debemus habere poe-

nitentiam , qu& inftar àqua leviter & momenta-

Shn

r[!

neé lavat; nom enim leviQ$ momeutaneá compun-

£ione gravis culpa. detegitur , fed. eó usque pene-

fif

trare debet vis doloris, quà usque penetravit ini-

aj

uitas, ait preclaré Abbas Cellenfis lib. de panib,

hi

i

c. 15. fi fine confeffione Sacramentali folam de

d

eccatis mortalibus doles, quod ob ea coeli glo-

i

riam perdideris , infernum promerueris , nihil a«

NI

"n

gis, &thiopem lavas; debet effs dolor ille extrà

n

con-

$8 »o( &&

3t

fio

confeffionem magis intenfus , & ad DEUM us-

]

li D

ue extenfus : dicere volo ; dolere debes animi-

tüs quod DEUM bonum infinitum offenderis :

(Qtfy

t

hic dolor verus 'eft baptifmus poenitentiz , qui

animam confiteri non valentis à lethali noxá mun-

m

dat : O felix anima , quz hoc baptifmo fepiüs

femetipfam tingit , fuper nivem enim dealbabi-

tur, Filia & fponfa DEI chariffima efficietur , ma-

gis & magis fpirituali gaudio afficietur , fecurior

reddetur de falute, novis quotidie divinz gratize

charifmatibus ornabitur, & finon omnem magná

tamen poenz peccatis debite partem delebit,

DT

Fil b

magnisque prztereà ad perfeCtionem paffibus

provehetur. "Vide an hucusque non füeris te-

pidus in praxi frequentiori actüs doloris fuper-.

111 nafuralis, eum

que frequentiüs ?mpo erum €li-

W: cere fatage.

u

Tet

MEDITATIO

t

quii

Pro ferià Quarta.

s lat

Thema.

u

Parate viam Dowini. Luc. 3; vw4.'-ïl

w Ql imperator vel rex per regionem quandárm

d

tranfit , juffu magiítratüs vel principis purgan«

gip. tur compita, ornantur platez, decorantur domus:

ii nihilque relinquitur, quod Monarche oculos of

[ fendere poffet, indigna quippé res foret , fordi

(in! d& excipi majeftatem : fi ergó tantam & rectà

gij adhibent mortales induftriam in vitando & tol.

nl lendo id , quod oculos monarchz mortalis o£-

.a fendere poffet : quá fronte fine preparatione &

v

í

mundi-

32

$8)o(89 —

T.

munditie debitá excipere au

debimus regem ré*

]i

gum immortalem , DEUM Deorum , in cor rio-

ftrum per cormmunionern Sacrameritalem ? hic

f

n'qm

fifte religiofe & facerdos : vide quid agas, quo-

VU

modoó te getas paresque, dum indies JESUM

u

Eucharifticum propriis ex altári manibus fumis j

It

cujus lingua tremendo niris D ET filii fanguine

&i

rubefcit* übi tuà priüs eft prxpáratio debita,

i

premiffus de peccatis dolor , ubi a&tus ámo-

hj

ris , propofiti emendationis , humiliationis pro-

fundze córatr tam excelfa & divinà majefta-

r

te , ubi agnitio tui nihili , condonatio offenfz

proximo ; pravarumque pafbonum depofitio

vide quid circa hec hucusque egeris ; & qui

À

$;

impoüï;üm te agere & parare oporteat,

MEDITATIO -

: Pro feriá Quintà.

dhema,

b

n

M

Parate viam Dotnisi , rgflq's facite jkmita: ejus,

Luc. 3. V. 4.

T

zg

"

d

MW

Onfidera lortulanü

. qd

üi ut horti vias ac

Wi

C

areolas recté complanet, non bidetite dun-

b

taxat utitur aut bipalio ; fed adhibet infuper a«

muflim feu funiculum , euni in finem, ut omnia

plana fiant- & re&ta, talisque complanatio via-

W

T

rum & areolarum Domint advenientis obtutui

[l

fl

i

arrideat. Hortus Domini DEI eft cor jufti: viz

& íemite per quas ad illud venit , funt opera ac

[

d

defideria bona, per vias eníirn malas & femitas

li

Opera

curvas jfltederc minime dignatur : ut veró

& de-

€83 )o( 89

33

& defid&ria fint re

&a, indigent amufli & funi-

Qu

culo rectitudinis , id eft, boná rectá

ue inten-

1 Q

iil

tione omnia agendi , cogitandi; p

j

4

1, ad DEÉ

folam eloriam, & ex puriffimo ejusdem amore,

X j

li

Si enim fecus agitur , v. g. ex refpectu humano,

tv

vaná gloriá, àmorevé proprio, ornnia curva erunt,

irregularia, indirecta. Nunc vide & confidera

p

ii j

femitas tuas , an fint femite DEIzwn plane an

hr 1

curvz, tales fi repereris ,

do prxdicto.

ftude facere r.c?&ggmo:

(ni

fj

0 0f

MEDITATIO.

kfl

Pro feriá Sextá.

,W

'Thema.

2

" Omnis mons $9 colis bumikabitur. Luc. 3v

3

Y. fs

T

Angunt fulmina elata montium cacumina,

ira veró DEI & confufio defcendit in fuper-

bos: fupremus ille coeleftis militie princeps, Sol

'e

inter Angelica fidera Lucifer , dum cupit fimilis

D

effe altiffimo , ab altiffimo coelorum &rt felicitatis

yt

vertice, ad infimum inferni ergaftulum mox de-

turbatur : dum feliciffimos humani generis pro-

jeitt

toparentes fimilis Divinitatis appetitus titillat ,

iij

Joco voluptatis ad infaufliffimum longiffimum-

yut

que exilium ejiciuntur, ut mori difcerent qu&

ajb

immortale$ Dii effe affe&tárant: eterni nominis

f d

ul

&upidi Nemrothi nepotes , dum turrim nubes at«

!

tingentem , perenne gloriz fapientieque [uz ana-

r

thema meditantur , confufis linguis, immeníz

d

flultitix opus nofcere coguntur ; Nabuchodo-

) j

-

nofot

€8 )o( 88

34

nofor Affyriz Monarcha potentiffimus , humanis

nl

non contentus, dum honores fibi divinos exhi-

[

beri poftulat , € regio folio ad filvarum inter fe-

U

ras ftabula , à regalibus dapibus ad comedendum

fcenum feptennio damnatur: proh! quot viri fan-

j

étitate & miraculis illuftres, DEO coelo

e pro-

j

ïu

i

inquiffimi , unicá fuperbiz cogitatione

perfe-

"

Ctonis gratieque culmine ad peccatorum &

perditiónis abyffum funt prolapfi! difce ergó a-

i

lieno damno tibi cavere ab omni fuperbiz vento:

[).F

iij

fta femperin humili agnitione tui.-j cogitans , quod

fi lapfz fint cederi, te fragilem arundinem mul-

r

tominüs fine fpeciali DEI adjutorio, tentationis

i$ r

tempore duraturam : adícribe omne bonum

D

[:

DEO , & cum tremore juger ejus affiftentiam

implora.

i

u

.L

MEDITATIO

Pro Sabbatho.

"Ihera.

Omnis vallis implebitur , Luc. 3. v. g*

h

J Idimus in priori meditatione humiliari à Deo

" colles, id eft fuperbos ; de vallibus autem

inquit pfaltes regius ; alles abundabuut frumento:

!t

l

lj

vallis hujusmodi fuit Beatiffima Virgo Maria,

qua dum optat ancilla fieri matris Meffi», ma-

Rif

ter ipfa, & venter ejus acervus ttitici efficitur,

t

frumento repletus electorum JESU. — Ipfe Salva-

i

W

tor nofter factus in paffione fuá noviffimus vi-

4l

rorum, opprobrium hominum & abjectio plebis $

j

promeruit per humilitatem'fuam accipere nomen,

It

at innomine ejus omue genu fieiatur , cacleffüum ,

u

iete

€98 )e( 89

3;

" feppéftrium &5 infevnorum : aquis proprium eftin

[

*5 'valles defcendere , non afcendere in montes : fic

proprium quoque eft gratiz & benedictioni di-

Vi

if

vinz, ingerere (e cordibus humilium, & refpuere

fuperbos : undé beatiffima DEI genetrix in canti-

z

co (uo exultans dicebát : Magnificat anima mea

i

Dominum , €9 exultavit Spiritus weus in Deo fa-

n

lutari meo quia rejpexit bumilitatem aacille fue:

:rgb "

& iterum : depofuit potentes €$ exaltavit burii-

Ya

les, pro cujus rei ulteriori te(timonio innumera

!

lE

u

feré exempla adduci

offent in medium : jam tu

" eonfidera cur ità fis

h

erilis in virtutibus , tzedio-

ii fus ad bonas actiones , expers confolationurn di-

"* vinarum, & luminum fupernaturalium , aridus

"t adeó in devotione ; caufam aliàm non invenies ,

quam quod collis fis, non humilis vallis

5 clatu;

i

cg'rde, & occulté fuperbus,

MEDITATIO

In Naüvitate Domini,

'Thema.

] dintidicio obis gaudium , quia uatus vobis Salva-

tor, Luc, 2.

[

« QI reo ad rotam vel furcam damnato infperatus

Mf

veniret nuncius , refcrendo inventum effs pa-

,rtronum , qui caufam ejus agens , tantum apud

;; principem effeciffet , ut mortis paená ex toto re-

(; miffa , craftiná die aperto carcere plenafit ei con-

j cedenda libertas ; quanto putas homo talis gau-

iij dio perfunderetur ? fuit per protoparentis pec-

j Catum totius generis humani maffa pceazmortis :

j &ternz addicta , & jure cocli eternüm | privata:

!

F

Íed

u

36

:3 )o( 69

fed ecce ! hodierná die venit de coclo Angelus

referens paftoribus Bethlehemiticis ; muuncio

volis gaudium magnum , quià natus volis falva-

]

tor: quod Angeli nuncio audiére dum mortales

vivi in terris , hoc utique piis illisjn limbo ma-

j

nibus nunciatum eft: O ! quantus tunc fueritju-

bilus , quàm leté fe effuderint in Jandem D EI

j

& benedictionem , quod rupti coeli. tantis defi-

»

deratum votis. Meffiam tandem demiferint : ure.

gens fané hec fuit letandi & exultandi caufa ,

AM

)

quid enim dulcius , quid fuavius qud.honorifi-

centius quam videre JESUM , illiusque prefen-

(

tiá frui ? heu! quàm vané tu tripudias & exul-

iM

(

tas in tranfitoriis mundi gaudiis , divitiis, hono-

DN

ribus, oblectamentis , quibus animam faucias,

Y

confcientiam maculas , adventum & paffionem,

Meffix tibi infru&uofam reddis: propone ergoó

u

firmiter nihil ampliüs extrà JESUM quarere , il-

li

h

E

f

lum duntaxàt fequi & affequi impenfius ftude.

m

P

[

MEDITATIO

u |

N

Pro Fefto S. Stephani Proto - Martyris,

u

'Thema.

Lapides torrentis illi dulces fuerunt, Ecclef.

Apides , duros & fi Iedunt moleftos effe ac

L

poenofos , non veró dulces, docet magiftra

rerum experientia : Nihilominus S. Stephano,

cum ab ingenti turmá , lapidum grandine impe-

titur, omaes illi lapides ,. eorum ictus contu-

Ambrofiá

üoncsquel fu&re pretiofi , ficut mel &

qulces;

:88 2eC 89

37

X^ dulces: cur hoc? elevarat nimirum Sanctiffimus

"; hic Levita mentis oculos ad immenf(a illa coeli

/ gaudia , ad feliciffimas illás Paradifi portas, quas

! Japides illi , quafi tormentorum bellicorum glo-

!& bi, fibi effent.referaturi : ponderabat ferió non

tl effe condi

gnas hujus temporis paffiones ad futu-

ii

?

ram gloriam, quz effet confummato agone, &

j

i

:

Martyrii curfu revelanda ; getfit (e proind& Ste-

1! phanus , ficut miles generofus, qui propofitá fpe

& prede & laudis perennis , per hoftium tela, en-

À fes, bombardas irruit intrepidus , omnia vulne-

/* ra reputat trophza , glorieque xterne monu-

!U menta.

O Religiofe cur tu adeó delicatus es &

lt abjectus in tentationibus , perfecutionibus , mor-

ii bis aliisque incommodis ? in promptu.caufa eft:

li mentem nimirum nen elevas ad infinitam illam

««j coeli gloriam , ad immenfa illa beatorum gaudia,

t; ad vitam illam jucundiffimam fine morte & af-

lu flictione. zeternüm duraturam : hinc maximam

tibimet infers jacturam , cum quod pati debes,

pateris cum indignatione & pufillanimitate , per

,quam evanefcit meritum

, augetur afflidio,

t

fpiritus magis infirmatur turbaturque : vide

€rgo tibi quid fitimpofterum fa-

Mi

ciendum.

d

magtf

CFM

jum

1

Ti

f

Ui

C 3

MEDI-

38

€3 )oC 89

MEDITATIO

Pro Fe(to S. Joannis Evangeliftae.

'Thema.

Vidit ilum difcipulum quem . diligebat JESUS,

qui & vecubuit in coua fuper. pedus ejus.

7

:

joan, 21.

i

D

llexit quidem JESUS etiam cocteros Apofto-

;

i

1

los, quos omnes tanquam pater amantiffi-

n

smus, filiolos fzpius vocavit: tamén ficut Jacob

Patriarcha Jofephura prz aliis filiis, fic JESUS

|

dilexit Joannem prz cceteris Apoftolis ; utpot&

u

cui foli divinus magifter cor füuum pro pulvinari

indulfit: quantam, putas, ex divino hoc fonte,

'ïï'

ele&us & dilectus iíte difcipulus hauferit dulce-

h

dinem ? fed queres; cur JESUS fic Joannem

dilexerit ? accipe caufam : quia nimirum fpecia-

j

lis prerogativa caftitatis ampliori dilectioneeum

j

fecerat dignum ut loquitur Ecclefia: Virgo ele-

:

étus à Chrifto, Virgo in zvum permanfit: pafci-

u

j

tur JESUS inter lilia ; nullus impuri oris aut

Y

cordis audet cor JESU attingere : exinde colli-

ge5, quanta tibi incumbat neceffitas , declinandi

h

omne illud , quo caftitas ledi poteft: cuftodi

D

bené fenfus tuos; & ut JE SU caftitatis amatori

f

uftum facias , offer illi cor caftiffimum dilecti

dt;

UP]

n

- fui Joannis : dole de peccatis tuis contrà

caftitatis virtutem commiffis, vo-

41

tumque raftitatis nunc re-

i.

nova.

WS h

Mi

.MEDI-

«9)o( 88

39

: MEDITATIO

It

Pro fefto SS. Innocentium. [

'Thema.

]i

Surge 9 accipe puerum, Matth. 2.

C

Onfidera S. Jofephum ex diurno fabrili opere

defatigatum, in dulcem refolutum foporem,

Jj

per Angelum , üt firatum relinquat & JESUM

dOdt

accipiat moneri ; fic Angelus fungitur excitato-

iij

ris officio : undé tu colliges , non poffe accipi

]H

JESUM à pigris & fomnolentis, fed vigilantibus ;

$u

duplex eft fomnus, corporis nimirum & fpiritüs:

p

vt

primus, licetad confervandas & roborandas na-

turze vires fit neceffarius, nocet tamen fi fit fu-

&ü perfluus; nam mentem hebetem reddit , cere-

]u brum phlegmatibus , fanguinem inerti humore

mit replet 5 nihilque profecto eft t

i

ius quàm mo-

üm nachum , .qui fe DEI fervum

P

fitetur , videre

Vi fomnolentum, qui mané ad DEI laudes excita-

Mry tus altercatur cum plumis, & qu

onuftus

j5 plumbo, neque valens furgere , ftrato affigitur:

i memento excitationis fignum , vocem effe An-

&i geli , vocem obedientiz te ad DEI laudes &fer-

[ vitium invitantem : hinc ftatim ftragulam rejice,

1j fomnum excute, & é nido te proripe : fomnus

w ialter eft fpiritüs , priori longi periculofior, quo

g at oppreffus ad omnia pia opera , ad mortificatio-

,w ne5 , meditationes , orationem vocalem , exa-

mina generale & particulare eft tediofus : hic

fomnus haud multum differt à morte, quiaani-

mam ad amittendam omnimodis divinam gratiam

y

C4

difpo-

46

&8 )o( 89

lL

difponit: tu.ponderato duplici hoc fomno, evi-

gila & vide quali fis magis obnoxius ; citó illum

«Pw

hr

excute , aliàs JESUM nunquam accipies , fed

h

i

erdes , ut meritó cum fponfà in Cantico con-

j

queri poffis, quafivi iBum €$ non inveri.

j

MEDITATIO

g'

ir|

Pro Dominicá infrá O&avam Nativitatis,

"'Thema.

Puer autem crefcebat. 69 confortabatur plenus fa-

ienti4. Luc. 2.

C

Onfidera, JESUM inexhauribilem fapientiz

N

& perfectionis fontem , dici crevifle & con-

fortatum fuiffe: non quod ullo tempore novum

!

ipfi fapientize áut virtutis augmentum accefferit ;

fed quià illam in fe indies magis & magis homi-

Il

tl

nibus elucefcer

ecit: ut exinde difceremus pri-

mó , fapientiam , do&trinam aliaque animi talen-

il

D

ta quandoque fub humilitatis modio abíconde-

l

re , ne plu$ quàm oportet fapere, femper videa-

j

mur ; ficut & JESUS infinité. fapiens in cunis

A

j

infantum more, folàm flere & obmutefcere vo-

eit

luit: oftendenda econtrà funt illa,fi DEI honor,

W q

proximique falus fic expofcant , . vanse autém

m

glórie periculum abfit : hoc preftitit JESUS,

Wt

cum puer duodennis in templo inter Doctores

fimi

fapientiam fuam prodidit,itaut mirarentur omnes.

hh

Üj

Secundó ut difceremus oportere nos femper

l

crefcere in devotione ; maturitate triorum , vitze

"1 i

fan&titate, zeloque divinz in nobis gratix augen-

P

i.tot

li

dz: tu jam cgnüdera an, & quantum, qu

jam

4X

48 Jo( 09

j

iam annis in Scholá

erfectionis ftetifti, hucus-

( h

i

'

ue profeceris , an 1

udueris potiüs acquirendz

NI

DEI gratie quàm hominum ,. hanc fi plüs quz-

lt q

fufti quàam illam , tunc conclude te nondüm

H

profeciffe & creviffe fed defeciffe, omnemque

vit tuz in religione tranfactz curfum, carnalem

fuiffe, mundanum ,. vanum , non merito &

ii

gloriá coeli, fed poená & ignomini$ dignum,

MEDITATIO

g

'Thema.

tl

Pofitus eft bic in ruinam , €9 in vefurrclionem

H

multorum in Ifraél. Luc. 2..

Q TO

Uemadmodum íol lucem , amoenitatem &

at

delectationem oculis fanis , morbidis autem,

s

lippis & catharrofis dolorem affert 5 licet proprie-

1N

tas folis non fit talem caufandi: fic etiamJESUS,

m t

id eft , Salvator, licet in mundum venerit, ut

at

omnes vitam haberent , :ut doctriná fuá, exem-

plo & miraculis cunclis effet in refurrectionem :

t

TEU

pofitus eft tamen in ruinam quàm plurimis; non

teoett

quidem quod ipfe velit eis effe caufa perditioniss

J

íed. quia doctrinam ejus & exemplum non fe-

Ant 4f

quuntur , paffionem ejus amariffimam , fangui-

I

nem ejus pretiofiffimum , ad ultimam usque gut-

t Dolt

tam effufum ; miferi peccatores in malo obftinati

Ttor

edibus quafi conculcant : hinc juflé , refpectu

v n

illorum exuet perfonam falvatoris , &in feverum

onm !

mutatus judicem damnationis zternz fententiam

detonabit : tu jam vide an tibi JESUS fit futurus

Jf

" qu'

in refurrectionem an ad ruinam : fi vitam ejus

)

C,

Ícque-

42

48 )o( £9

fequeris, vocem ejus audis, mandata obfervas ,

certum fignum (alutis , fpemque certam habere

potes, fanguinem & mortem ejus tibi profuturam

vitam zternam ; aliter fi egeris , timere merità

,poteris, eandem tibi infa]libiliter futuram effe ad

T.

confu.(;on.g:m- & damnatiüne;n eternam,

j

$

. MEDITATIO

e

Thcmä-

COr

Ut perfecerunt. ommia. fecundàm legem. Domini,

li

:

Luc. 2,

h

1l

Onfidera Marie & Tofepbi exa&tiffimam in

1

oblervatione divinz Jegis obedientiam; non

illis fufficiebat perfeciffe unum aut alterum fecun-

l!

