dim legem , fed adimplerunt omnia, ut di(cas

23

j

fimiliter agere , implere illud inftrumentum , quod

fanétiflimus legislator nofter Benedictus in regu-

lh

là (uá inculcat: Precepta Dei fatlis quotidi? adim-

j

plere : Fatis , dicit, quia non fufficit folis ver-

(

bis , velleitatibus aut nudis: promiffis ferri in ]e-

Yi

gem DEI: non fufficit quotidié pracepta DEIaut

n

facre regule , vel etiam dicta S. Evangelii au-

h

dire , (ed quotidié factis etiam adimplere: hoc

VN

eít , à bono non deficere , non defiftere agere

V

bené : non differre adimpletionem, fed vel ho-

dv

die incipere, ne priusquam incipias te mors prg-.

veniat: vide quomodó te hucusquein propofito

puncto gefferis , & quomodo te impofte-

)ä

rum gerere oporteat.

/

L

D

"

MEDI-

€3 )oC 09

43

D)

[t:cz

I)

MEDITATIO

Vf

Al

"t

In Circumcifione Domini,

'Thema,

d.

l

Focabis nomen ejus , 4ESUMM , ipfe enim falvum

faciet populum fuum à peccatis eorum, Matth.

Y.vV.21.,

C

Onfidera : multis miraculosé conceptis nomi-

! Din

na quoque antequam nafcerentur,, divinitüs

data fuiffe ? fic Gen. 17.v. 19. ait DEUS ad A-

braham. $ara uxor tua pariet tibi filium , voca-

[Iti

A 1

bisque nomen ejus Ifaac. & Luc.1,v, 3. Netimeas

Zacbaria , quoniam exaudita eft deprecatio tua ,

I

m

9 uxor tua Elifabetb pariet tibi filium , €9 voca-

j d

bis nomen cjus 'Toannem : Et (i multos quoq; nomi-

UI

Milis

ne JESU condecoratos legamus, ut JESUM filium

Nave , & filium Jofedec Sacerdotem , illis ta-

ili d

men cafu duntaxat,, filio verb Mariz , confilio,

DT

eoque diyino non humano datum eft: hinc di-

uf

xit Angelus : Jpfe enim falvum faciet populum fu-

ATH

um à peccatis eorum , quod nec $ESUS filius

ii

Nave, nec alter preftare potuit: Magnificat ani-

ht

ma mea Dominum , & exultat fpiritus meus in

eIt

r

SU fervatore meo. O nomen JESU dulce, O

x

d v

W

nomen divinum !

(

i

ESU dulcis memoria

"

ju

Dans vera cordis gaudia :

p

Nil canitur fuavius ,

Auditur nil jucundius

Nil cogitatur dulcius ,

Quàm 3ESUS DEI Filius,

Nomen

V

44

$8 )o( 09

FU

Nomen JESUS , eft lumen in tenebris , luxer-

rantibus, cynofura navigantibus, medela egris,

"

i

T') lg

folamen moerentibus , fpes peenitentibus, capti-

vis lytrum , fiducia defperantibus, afylum dere-

jl

lictis, thefaurus pauperibus, portus naufraganti-

4

j

bus, peccatoribus debitorum íolutio 5 eft vita

ff

il

mortuis , terror hoflibus, amicis gaudium , pur-

[

gatoriü clavis , beatorum gloria, & cunctis

s

omnia ;; non enim aliud eft nomen fuper terram,

i

in quo nos oporteat falvari , nifiin nomine JESU:

W

"

hoc igitur jugiter cogita memorià , loquere lin-

hi

guá, imprime cordi , cultum ejus & amorem

ut

ubique verbis , calamo , vità promovere ftude,

«

W

MEDITATIO

M

«

Pro Octavà Sanüi Stephani.

"'Thema.

j

Ut veniat fuper vos omnis fanguis juftlus, qui effu-

fus eft fuper terram , à fanguine Abel jufli ,

usque ad fanguinem Zacbarie , filii Baracbie,

quem occidijis inter Templum €9 Altare.

Matth. 23.

Mx

ra profecto funt h»c Domini verba in Ju-

|

DI

daos , & horrore plena, cur autem tam

|

vetufta crimina memorat in damnationem Judzo-

M

rum ? cur tam antiqua fanguinis effufio adhuc

!

in memoriam vocatur ? non tamen mirandum ,

Mi

quod nefarii criminis memoria fic vigeat , quan-

tti

dó audis perpetratum fuiffe illud apud 'Templi

D

marmora , femper enim apud creaturas manent

"n

3 huc

n

hominum peccata guafx infcripta filicibus

rcfpif

E&

*3 )e( 69

Af

] llllu

la

refpicit T'ertulliarius adverfus gnofticos inquiens:

Zacbarias inter altare 9 edem trucidatur , peren-

DO

nes cruoris fui maculas filicibus affignans : Silici

I de,

infcribitur peccatum , creaturis adverfus homi-

Irgg

j du

nem infcribitur: proh! quantó magis in damna-

tionem erit Judzis effufus fanguis JESU Meffiz,

Wb N

quem inter lattones medium . in Golgathzo

[ Quj

L ftun

monte & patibulo. fufpendére : O anima mea!

clamabit hic fanguis etiam contrà te , quia tu

n

peccatis tuis cauía pariter extitifti ejus. effufio-

p

A0f

nis; clamabit contratefanguiseorum , unquam

ullo modo lxfifti , feduxifti ,. fcandalizafti: quid

ts t

ergó tibi faciendum reftat? nifiut poenitentix la-

chrymas fundas , quibus ardorem fanguinis JESU

4

temperes , ne in iram & vindictam ob animas ab

j

eodem tam pretios redemptas , à te autem ex-

cx?glo tuo malo perditas , ebulliat,

nf

MEDITATIO

I i

Biridi

Pro O&avá S. Joannis,

j 4ln

"Fhema.

; de

Eic eft däfcipulus il

e , qui teftimonium perbibe

bt

bis , 9 fcripfit bec , €8 [cimus , quia verum

J

n

l

eft teffimonium ejus, Joan. 21.

2 J

Uemadmodum fol in pleno meridie fuam non

jo d

valet abícondere Jucem , fic nec poteft la«

(andu

tere veritas, fed ad notitiam publicam fefe effun-

05

dit & manifeftat : cum Sanctus Joannes fuuim

Ter

compleviffet Evangelium Spiritu San&to dictante,

n

ille utejusdem difcipulus , quz fcripfiffet vera eife

;

proprio calamo afferit ; ut difceremus femper.in

]

Veritate

46

€3 )o( 89

veritate ambulare , nunquam cutt fuco agere,

ii

Ü

& veritati teftimonium jugiter prebere, Optat

hoc idem Sanétiffimus legisiator nofter inftru-

g

mento 28. bonorum operum: eritatem ex corde

7

r

Mi

&9 ore proferre : quod praftabis : fi nullius un-

|

uam mali imtminentis timore , poenz vel poeni-

M

tentiz fubeundz formidine à veritate difcedes ,

[

g

fed timendo magis DEUM quam hornines, ve-

ritatem ingenué fateri, & omne mendaciur, fivé

D

officiofum fit, fivé jocofum , multó magis fi fit

"

i

tertio perniciofum ac prajudiciofum vitare ftu-

u

debis. " Videan hzc hucusque prafutetis,

i

t

MEDITATIO -

vt

Pro O&avàá SS, Innocentium.

hi

It

'Thema.

1

WJ

Ecce Angelus Dormini apparuit in fouuis qofe

pb;.;

[j

dicens 1. Surge , €9. accipe puerum Q9 matrem

ii

ejus , &9 fugein "Egyptum .&8 efto ibi usque

t

um dicam tibi : Futurum eft entm , ut He-

rodes querat puérutii àd perdendum eum , qui

o

hii

i

confurgens accepit puerum , €9 matrem ejus

t

node , '&9 feceffit in /Egsptum ,- €9. erat ibi

A

W

usque ad obitum Herodis, Matth, 2,

u

E

X his verbis colliges r. gaudii & felicitatis hu2

if

manz inconílantiam, & quód DEUS iis-

Rn

dem mediis , qux nobis extiterunt caufa lzti-

Atf

tiz, frequenter tanquam caufis noflrz afflictio-

U

nis utatur: fic Angelus Jofephum anxium , itt

*j

fomnis certiorem faciens de incarnatione Meffiz,

Ó

& AMariá in conjugem accipiendá 5 fattus nunc-

[2

,

€2 )o( $8

47

t eff frifïi's nuncitis

perfecutionis Herodiane , &

^ neceffarie hinc fugz in ZEgyptum : difce non tiz

"!^ extoflere in ftatu profpero , fed fortunam etiatn

"'"IDUnpgpsimam tanquam infortunii prodromum ha-

"! bere fufpectam:

Collige 2. juftis nunquam de-

UM effe

perfecutiones & tenrationes : fic ipfe 7ESILS,

4

d)

! & cum illo €María; jofepb , in ipfis fili dulcif--

*5* fimi vitz primordiis maximas experiuntur affli-

"^ Giones : Maria à S

piritu Sancto impregnata ,

I!l videt ob fuum gravidum uterum contriftari ma-

"5 rtum., eumque confilium ad (ui licet innocen-

li

tiffime dimiffionem machinari : inftante partüs

tempore nullum in urbe vel oppido invenit di-

verforium :

ESUS neo -natus frigori & ventis

onitur in vili & foetido ftabulo, octo dierum

[l

in

*

Él

ns;dure Circumcifionis legi , Sacerdotisque

, cultro fe debet fübmittere: moxiincipit fevire He-

]

l

"fodes, puerumque ad necem quxrere , uridé

! fuga in /Egyptum. ( que vox latiné auguftia in-

W terpretatur ) atripienda: quz anxietas , quis hinc

;* fimor, quanta moeflitia obruerit matris & nutri-

! | tipiiffimi animum ? Tu, fi innocens tribulationes

! fimiliter & perfecutiones experiris , eas demanu.

] DEI fübmifsé fufcipe, & gloriare in cruce tuá,

! quete focium fanctiffimz hujus Triádis creatze

difit efficiunt.

Colliges 3. promptitudinem, refig-

If nationem & obedientiam Jofephi ; executioni

il ? admonitionis Angelicz nihil proríus morz inter-

fl ponit , non conqueritur de iniquitate aure , de

ii inconvenientid temporis , de diuturnitate exilii ,

ii de. incommoditate. itineris , fed cito . de ftrato.

culam

tuanf fq;git intempeftà nocte , congerit pauper

upei-

8

: 48 Jo( 8&

fupelle&ilem , iftique bajulus humeéros fubíter-

n

T

nit: fic ex patrio folo ad terram gentilem ,. po-

pulumque barbarum una cum conjuge & JEfulo,

j

íter carpit: an tu pari refignatione , promptitu-

:

dine DEI, füperiorum & regula pracepta te ge-

41

za5 , [edulo expende.

2«

j&»unr

MEDITATIO

r

Pro Vigilià Epiphanize,

Q

"'Thema,

:

:

u

uli

o autem Herode , ecce Zmngelus Domini

Defuntl

Eu

apr

aruit; in fomuis- Jofepb , in ZEgypto, di-

cens :

Surge Q9 accipe puerum &6 matrem

ejus , &9. vade in térram Ifral. Matth. 2.

V. 205

Onfidera DEI todum effe

: ; aticis fuis ita

G

-temperare vitz curfum , üt dulci ámarum ,

[

dmaro dulce , tribulationibus folatium , folatiis

defolationes , gaudiis tribulationes intermifce-

"

antur : durumi fané accidebat Jofepbo & Marie ,

COnlïi

filiolum füum tenellum, brumali tempore , in-

uj

tempeítà nocte ex patrio folo , portare in ter-

la

ram alienigenarum , ibique tanto tempore, fine

f

Sacerdote,, fine Templo , fine fidelium confor-

s

tio, quafi exules verfari inter meros idololatras;

j

l

:

unicum quod eos poterat confolari , erat, quia

Íciebant, fe in JESU fuo San&tum San&torum,

Eu

"m T

Aram , Templum , Sacerdótem , imó Poniifi-

&l

cem maximum , legem, imólegislatorem ipfüm

p

invenire : interim apparet finis exilii , & Ange-

L

ä

fu,

licá cxhomti-clnf:*' famwa f,*fï? mgamamredxt

&

3

$3 2o( 69

49

ü .»üc DEUS fuorum nunquam oblivifcitur: quem-

!

Tl

admodum recordatus eft Ismatlis in deferto, Ja-

,&Eï cobi in perfecutione Efau, Jonz in ventremon-

!

"— Q marini , Danielis in lacu leonis, trium pue-

lt sorum in camino ignis ardentis : tu te proindi

torum committe voluntati divinz , expecta ab

illáà bonum & malum animo imperturbato , ex-

|

e&ta quoque cum fiduciá auxilium : tene te a

U

ESU.M , ibi in tenebris lucem, innaufragio ta-

bulam , in morbo rnedicinam , in tentationibus

auxilium , in afflictionibus folatium , in morte

! u

d

yui

emum ipfa vitam invenies.

T

MEDITATIO

Natt ;

Pro Epiphaniá Dominie

T

'Thefná.

n Betblebem uda ,

w Cufm ergo natus effet TESUS i

W

in diebis Herodis regis, ecc

e Magi ab Oriente

Ym

-enerunt. ferofolymam. Matth« 2. V. I.

0U

€

Onfidera: dupl

ex oppidum fuiffe Bethlehem,

ntiribu Zabu-

xt,

ünum in tribu Judà , alterum i

1! Jon, ad dignofcenduin. ergo illud

ab ifto , ap-

9^ "ponitur à S. Évangelità , in Juda :

Bethlehem

t "Autem fecunidüm nominis etyrnologiam,

domum

, feipfun vo-

li panis fignificat: cumiigitur Chrifrus

"i "carit p

anem vivum, panerhde coe

lo defcender-

M! tem , congruum erat

lic illamn potius, quam

j dlibi locorum : nafci :

maximà ut adimpleretur

$j Prophetia Mich

géc.$ V.2. Ef tu Betblebem E-

&k pbrata parvulus es in millibus

uda ; ex te mibi

'm,"ï fgredietur , qui fit dominator in Iftail.

£oó

€8 )o( £2

enim ex nátali etiam folo probare , fe effe du.

r

DW

cem, de quo Prophetá loqueretur: deinde quia

LU

ha

eodem loco natus erat David. r. Reg. 17. 12. cu-

jus JESUS fucceffor & reftaurator regni venie-

bat, decebatque inde de radice Jeffe florem a-

(

Ícendere ; ubi erat radix : vides ergó in JESU

;«z'ntw

Nazafeno ,. id eft, florido, florem ex Paradifo

lu

DET in Bethlehemiticum hortum transplantatum;

m

pinem vivum , & ducem magnum

confer

g

te affectu animz tuz in felix oppidum Bethle-

il

hem ; ad recreandum fenfum odoratüs & vifüs

nj

tui, decore & odore floris illius cceleftis : quia

[

L.

Jf

es filius prodigus & famelicus, propera illuc ad

.

te reficiendum pane illo vivo; & quia militia eft

s

vita hominis fuper terrami , militem te fifte duci

M

ili magno invictoque , qui caftra fua feauenti-

ul

bus , vitam dabit zternam , victoribusque par«

M

ticipationem regni ac throni fui largietur.

(

pCId.HJ

MEDITATIO

"

Pro Fetià 2. infrà Octavam

Q

"'Thema.

Epiphähïäi.

t

"

übi eft , Qui natus eft Rex udeorum , vidimut

enim flellam ejus in Oviente , & venimus ado-

&

ráre eum. Matth. 2. v. 2.

X his verbis colliges r. quod quamvis magis

E

procul dubio notum fuerit , Herodem legi-

lt

timum & naturalem Judeorum non effe Regem,

fed factitium, & à Czaredatum , ideoque illum

inquifitionem de alio neo - nato Rege valdé gré

l'm

verint,

audjturum - audacter nihilominus inquifi

h

|

dicene

«33 ye( 89

$i

d

hii

dicentes.:. ubi efl qui natus eft Rex fudeorum ,

factitioque regi naturalem oppofuerint : mos

d

nimirum illorum , qui JESUM veré quzrunt ge-

g

tl

nuinus eft , omnem feponere refpectum huma-

num, curare nihil ;; preterquam ut JESUM in-

n

veniant , invéntumi eternum polfideant : nullibi

a

tin

fubfiftunt.,. quiefcunt nullibi , ubi ille non eft:

examiná te , àri fecuüdum dicta veré fis & nu-

1

mero 7ESUAM quarentiuni. . Colliges 2. Magos

um b

u

ii

veniffé ut JESUM Regem

d&orum àdorarent ,

non propter aliümi refpe

ui aut finem huma-

tss

num: eàadem , debet effe intentio religiofi, qui

tl

if

falutem füam quzrit: 7ESIS maximée invenitur

jn afceteriis tanquaim locis fibi dicatis ; led non

tefs

ab omnibus invenitur ; quià tulti ibi effe folent,

i bt

t

qui fe potius , fuà commoda , vitz fuítentatio-

i

Í

nem qu&runt ,. quàm quz funt f'Efu Cbrifli : hinc

M

«um malé quzrunt, & quod quarunt inveniunf,

perdunt,quem quzrere deberent JESUM ejus-

que gratiam.; homines manent fingulares , fz-

«ulares , monafteriorum onera , fruges confu-

p

mere nati, pacis turbatores, bonorum perfecu-

tores , fax, fzx, & ubique diabolum cum confci-

m

.entiá turbatá poft fe tzahentes.

Vif

MEDITATIO

fivst

T

tiáà infráà oGtavam Epi-

-Pro Eeriä ter

de

phanize,

(oQUL

'Thema.

vt

Audiens autem Herodes Rex turbatus eft , Q9 omues

qmü

J

Ü

-]frofolyma cum illo. Matth. 2. v. 3.

Con-

-;z

48 )e( &

Onfidera quam infipienter turbetur Herodes,

C

audito ex Magis nuncio: fed quali ? advene

turos forté Orientis Reges univerfos cum exere

W

citu magno ad bellum inferendum Judzis , ac ip«

fum Heroder regali é folio exturbandum? non :

[

for(itan Prophetiam audiit , fimilem Vaticinio

l

one , adbuc quadraginta dies , & Sion fubver-

tetur ? non : fortaffis prz foribus eft lues pefti-

i

[

fera tempore Davidis, aut Angelus Domini ad-

veniet petcuffurus omnia primogenita Judzz , uti

[

olim ingenti ftrage contingit /Egyptiis ? an dictum

l

eft Herodif Stulte bac uode repeteut. amimam tu-

,

am , €9 que parafti cujus eritit ? minime: fedau-

r

düit natum effe Regem fudzarum::hzc verba quia

VN

nonintellexit, quid aut de quó loquerentur, ti«

W

mens ne forté de neo - nato regiorles quzdarm,

IT

ad eum Regem proclamandum confpiraffent, tur-

M

batus efl : nimirum pravorum eft ,. de rebus &

ex caufis leviffimis malé fufpicari : honori mune

M

u

dano, bonisque temporalibus proprium eft , ani-

1]

mos fe poflidenitium (iniftris replere opinionibus,

mit

fatigare curis, vexare anxietatibus, ne atnittan-

d

tur, qux inordinato adeó atfectu poffidentur:

ff

gratias age DEO Ó Religiofe , quod per volun-

lt

farium contemptum mundi , fugam honorum,

(

tam liberam ac quietam tibi mentem compara*

lo

veris , quam ut conferves , aditum preclude.

omnis defiderio , aliquid extra

DEUM habendi.

[

MEDI*

49 )e( 89

33

lerm

!d

MEDITATIO

VUf

Pro Feriá 4. infra Octavam Epiphanice,

"'Thema.

I

m

gunc Herodes clam vocatis Magis , diligenter di-

1 V

dicit ab eistempus ftelle , que apparuit eis , 89

óitrji

mittens illos in Betblebem , dixit ; ite €9 in-

n

Doni;

terrogate diligenter de puero , Q9 cum inve-

A

neritis renunciate mibi , ut €9 ego veniensa-

M

dovem eum. Matth. 2. v. 7. & g.

adi

Onfidera: impudentiam , imprudentiam, fal-

At

C

laciam & contumaciam Herodis : audit ex ore

nf

teftium Regum , natum effe Regem Judeorum, &

T

fativitatem ejus ccrlefti figno oftenfam ; unde

Ueren

$ Qu

átaque homo impius anfam fumpfiffe debebat il-

jum agnofcendi & colendi , occafionem arripit

ifent

feo - natum odio profequendi ; hinc clam vocat

i

VOnon t

"Magos, ut in occulto omnes circumftantias alle-

ati figni clarius. agnofcat, eoque commodius

undy

infidias fuas ftruere, & innocentem infantem &

opitr

vivis tollere poffet :-ita homo fuperbus ac dolo-

Y d

fus fuum confilio divino opponere, illudque an-

p

nihilare contendit : vides ex hoc , quó demen-

ia u

tie provehat hominem amor fui & honoris mun-

3 hon

dani; fed non confilium contra Dominum: de-

m r

lufus eft conatus Herodis: confunduntur omnes

p

uD

qui fuis innixi confilis , divinum

contemnunt.

L

D 3

MEDI-

!

$4

€8 »o( 89

:lmi'

MEDITATIO

u

j

Pro Ferià 5. infrà O&avam Epiphanias,

2

4

Thema.

41

Dixit : ite 69 interrogate diligenter de puero, Qg

r*ü?ï

eum . inveneritis , vemmcate mbl Matth. 2

Q

,p

V

Ó

;

p

Onfidera inurbanitatem & mendacium Hero-

*-. dis ; cum hofpites tantos in difceffu fuo , per

aliquam faltem itineris partem vel per fe , vel u-

hi

num faltem aulx fuz principem comitari debe-

1et, illos non folos duntaxat abire permittit, fed

infuper pro fuis quafi nunciis & miniftris uti de-

fiderat ; Ite, diceus , €9 interrogate diligenter de

Qul'tw

puero , 69 cum inveneritis , renunciate mibi ; fic

fuperbia nec zqualibus defetre , nec fuperiori-

[

PM

bus fubeffe novit , omnibus cupit dominari.:

t

quamvis veró ftudium fubmitfionis fuperbus ali-

quamdity fimulet , illud tamen ad fuum , non a-

001

Wi

lienum. commodum collimat : fic rex impius fub

pretextu adorationis, Meffiam circumvenire , &

D

d

Ynendacio fuo ejusdem vitz infidiari conabatur:

ilm

A

IJHH

tu annon fimili hypocrifi & fuperbiá labores , ex

di&tis circumflantiis colligere poteris.

Colliges

i

porró Herodi fimiles effe fuperiores illos , qui

dj

yh,l

j

alios volunt , regere, feipfos veró negligunt :nam

uemadmodum Herodes imperavit Magis quz-

hruld

rere JESUM, fic illi fubditis fuis religiofis fua-

LT

dent, ut querant JESUM , inventum fequantur ,

fl

& ad altum perfectionis gradum contendant :

uj

terrá:

pro fe veró mancnï dogni,reptitaqtque in

*

Mj

H

X

dum

€8 )e( €9

$$

dum fabditi fudant , laborant , jejunant, ipfi quie-

ti indulgent , epulanturque lauté, honorem ni-

verentiam poftulant ab omni-

M

hilominüs fibi & re

bus , quá digniores

(e redderent, fi iis, quorum

curam habent animarum , fanctioris vitz 'ex-

du

3

emplo przlucerent ; interim O Religiofe fubdi-

te , muneris tui eft, facere que dicunt, qua au-

iinp

tem agunt , non reputare facienda.

|

fi,

MEDITATIO

'r(elï':

Pro feriá Sextá infrà O&avam Epipha-

i

niz,

m

(rsy)

"Thema.

ilimt

-Qui cum

audiffent vegem , abierumt , £5 ecce frella,

j mj

quam

viderant in oriente antecedebat *€05,

flaret. fuprà , ubi evat

lpe

usque dum veuieus ,

(onin:

puer , videntes autem . ftellam , gavifi funt

gaudio tagno valde. Matth. 2.v.9. & 10*

u

m

Onfidera , Reges fivé Magos quamdiu con-

$

ver(ti (unt cum Herode homine impio, de-

m

buiffe carere luce, & claritate flellz miraculofz ,

T

fui hucusque in itinere ducis ; tàm ne anfa da-

lm retur Herodi ad JESUM quarendum , invenien-

. 1

)

——

dum & occidendum : tum ut adverterent magi

s jj

difplicuiffe DEO hàbitam converíationem cum

lu

Herode, cui tanquam porco, & homini in ma-

Vi

'

lis obdurato , objicienda non foret gemma pre-

tiofa agnitionis Metliz : ut difceremus exinde 1.

Ti

N

[ qua

m follicité fit fugienda (ocieras malorum, in-

m ter quam

ftella gratie divinz fzpius difparet, &

agnoíceremus , quàm

1uei

T ,i:Ufïi .xeprobi efficiuntur : ut

nifer

D 4

$6

€8 )c( 89

mifer fit ftatus peccatoris obdurati , cui demum

DEUS judicio juftiffimo , omnem fui agnitio-

!

fiem, & converfionis gratiam fübtrahit : vide quid

tibi projnde fit agendum,

MEDITATIO

Pro Sabbatho infrà O&tavam Epiphania,

quüä

"Thema,.

Et intrantes domum invenerunt puerum cum Ma«

riá maive ejus , €9 procidentes adovaverunt

0!

eum: & apertis tbejauris fuis , obtulerunt ei

i

|

munera , auyum , tbus 6 myrrbam. Matth,

2. V. YTl*

n

Onfidera, Trinam munerum fpeciem à regi-

L

C

n

bus 7cfulo fuiffe oblatam. — Aurum ut regi,

[

thus ut DEO, myrrham ut homini : aurum in-

fervit ad ornatum , myrrha ad confortationem

rii

gmembrorum , thus ad ftabuli fcetorem pellen-

fni

]

dum: tu, quià vi promiffionis tuz religiofz hu-

n

juscemodi muneribus cares , loco auri offer 7e-

fülo charitatem caftitati conjunctam : loco thufig

H

l)

prabe virtutem religionis ac devotionis unitam

[T

obedientiz cum odio ac fugà peccatorum, loco

myrrhz denique porrige mortificationem fenfu-

LT

um , ac paffionum cum paupertate corporali &

Qun

Spiritüs connexam : ut autém hxc tua munu-

p

lm

fcula JESU magis placeant, illa configna in ma-

(ond

i

nus Deiparz , humiliter rogando , ut ipfa loco

tui, JESU £ilio fuo illa offerat,

T

AUMT

"

MEbI*.

37

€8 )o( 89

&l

/

!f g

MEDITATIO

i Y

Pro Dominicá infra OGavam Epi-

phanía.

'Éhema.

)

Requirebant eum inter cognatos 06 notos : && non

li

invenientes , regreffi funt in Tevufalem , requi-

ventes eum : €9 fadum eft poft triduum , in-

Wt )

veuerunt illum in templo. Luc, 2. v. 45. 46.

al

:

l

Onfidera, quod quemadmodum JESUS fe

olitn

fubduxit parentibus fui amantiffimis, fic non

or.

raró fe etiam fubducat juftis , ac perfe&tionis ftu-

diofis , non quidem aufferendo ab illis gratiam ,

tomi

fed retrahendo dulcedinem praíentie fux ; im-

mittendo econtrà in animum defolationes , aridi-

FU V

: d

tates , anguítias , fcrupulos , hzc tamen non in

nfont

malum, íed ad animas electorum fuorum per

fimilia magis purificandas , illuminandas , & ar-

Ortm

rditt

étiüs fecüm uniendas : fateor , amanti animz

ir t

durum maximé effe, non frui prafentiá dilecti ;

hinc fponfa in canticis etiam de noéte furrexit,

:l

Qs t

circuivit per plateas , maximá quzrens follicitu-

:mem,j'ï

dine quem diligebat anima ejus , aft non inve*

nit, potiüs enim invenitur JESUS in folitudine,

oncmf:ï

Qomt

quam in urbe, foro, compitis: quxfiérunt eum

parentes perditum inter cognatos & notos, nec

t

jbi invenerunt, fed in templo: voluitper hoc ille

j inl:

oftendere & docere, qualiter omnis carnalis af-

T

fe&tus ergà parentes & amicos , homini ad per-

fe&Ctionem tendenti fit refecandus & mortifican-

Qus: fi ergo aridus es, defolatus, afflictus , non

qux-

W

$58

€3 )o( €9

quare folatia apud homines notos & amic

[6)

fed in templo: accede ad JE UM Eucharifticu

n

[:

ä,

illo fruere cum devotione , ibi invenies fontem,

[l

omnis dulcedinis ac confolationis; ibi vera lux

li

f

eft, ibi gaudium: perpende qualis fis dum defo-

lais & affligeris , annon potiüs tunc quzras

Á

confolationes humanas , quàm divinas ; cum fir-

j

[

h

mo propofito illas impofterum apud folum JE-

SUM quarendi.

AU

MEDITATIO

mfh

Pro ferá Secundá poíi OGavam E

pi-

phanig,

Thema.

Requirebant eum inter cognatos 98 motos : Q9 nom

N

invenientes , regre[ls funt. in. Terufalem , ve-

/H

quirentes eum ; && fatum eft. poft triduum,

W

invenerunt illum in vemplo. Luc.2.

Qd

nu

E

X his verbis collige, quá foilicitudine, defi-

derioque Maria &

;.7o'fepb perditum JESUM

t

quefierint : illum primó: quafiverunt inter ami-

Vi

cos & notos , cumque inter hos illum non in-

L2

veniebant , quo moerore fit obrutum cor matris

[

dulciffimz quis enarrabit ? fciebat illa quantus

li

is effet filius, non homo duntaxat fed veras.Deus,

ftug

quo omne gaudium & delicias fuas hucusque

fting

feníerat : timebat fibi (an&tiffima mater, ne for-

bt

li

t& quid commififfet, quod £ilii divini oculos of-

l

u

r

fendiffet, ejusque. abfentiam procuraffet: omnia

tj

momenta fibi videbantur horz , horz dies , dies

fj

anni ex magnitudine defiderii JESUM revidendi.

d

:

Unde

€9 )o( 89 |

59

n

ii

QR

Undé tu O anima mea ! exemplum capere po.

tes querendi JESUM , quem peccatis tuis totiés

& r

J

l

V

effügafti : proh ! quantam tunc incurrifti ja&u-

:ram perdito hoc thefauro infinito: dole proind&

dun

animitüs de JESU per culpam tuam perdito:

IX

H

aT

accende defiderium illum quzrendi , illo rurfus

fruendi , & nunquàm per ullum peccatum ulte-

[lin

riüs deferendi : f1 fic quzris,

&

(à querendo non

efiftis, certo certiüs invenies.

*

MEDITATIO

mb

Pro ferià Tertià poft O&avam Epipha-

nia.

'Thema,

Ihi: t

' Poft triduum imveuerunt illum in templo , fedentem

tfln,

in medio Dodorum audientem illos , €9 inter-

j

rogantem eos. Luc,2.

d

Onfidera 1. cum. quá modeftiá fit in templo

(dne,i

* inventus JESUS ; non circuibat , non collo-

w quebatur coztaneis , fed fedebat, interrogans

iuti .eum revetentiá ex doctoribus , eorumque re-

i fponfa in filentio audiens : ex quo exemplo te

z reflectas , qualiter te in templo & locis facris ha-

lg bere foleas. 2. Difce quá reverentiá & fubmis-

|ral

'fione te habere debeas in confortio confratrum

s ht

Áeniorum :.nimirum , eorum dicta non impu-

m

denter interrumpendo , tuam fententiam tan-

j n

quam íaniorem illorum opinioni non femper

z

fet. t

;prxferendo ; tacere enim & audire juniorum :

; ij| :huc refpexiffe videtur fanctiflimus legislator no-

perum

|pit ïfï:e-r Benedictus , dum inter bonorum o

inftru-

€o

€$ )c( 95

[

inftrumenta illud pariter inculcat : Senlores ve- |

4

;!ülü

,)

perari; quod quomodoó fit preftandum docet

Smaragdus Abbas , dum dicit: veneratio Semio-

"

vum in. verbis debet effe , €9 in fa&is : in verbis

g

r

ut coram feniore pauca &9^ rationabilia verba lo-

uatur €d cum aliquali reverentiá : infattis autem,

M

ut illo tranfeunte juxior forgat iterm jubente fe-

u

(

deat , illo loquente audiens taceat , interrogatus

|

bumiliter vefpondeat , tranfeunti inclinatione capi»

u

tis benedittionem petat , €$ in omnibus ubi vatio-

h

nabiliter res poftulat junior monacbus feniori. ob«

g

ediat : tu an hanc doctrinam, & exemplum JE-

SU hucusque fueris fecutus , tc examina.

|

s

MEDITATIO

!

Pro ferià Quartá poft O&avam Epipha-

niee,

hi

'Thema.

hij

Invenerunt illum in templo , fedentem in wedio Do- ,

|

UT

orum. Luc. ;

EW

Onfidera, JESUM dum fe parentibus abfene ,

j

tiyl

C

tavit , non quzfüiffe focietatem vanorum ;

u u

profanorum hominum , fed acceffiffe templum,

l

1 t

& facris fe Doctoribus aggregáffe , ut nobis da-

timi

ret exemplum profanam vitandi Societatem , &

51"9504;:';

nos à Szculi actibus faciendi alienos, quemad-

modüm Sanctiffimus Pater nofler in regulá, in-

Ti

j

E

;

ftrumento bonorum operum vigefimo fimilitet ,.

,

:

!

monet : ad quod bene in praxin redigendum

apprimé conducet fuga focietatis pravorum, nam

|

mq tb qll

]j

flcut? qui picem tangit , inquinatur, fic qui

con-* ü

vere |

|

|

|

€9 )«( 89

6t

At

:l ]

verfatur multum cum pravis & imperfe&tis , eo-

' rurn. moribus & malo viveüdi modo facilé im-

j

DO

r

buitur: in fpecie hic té jam refle&te ad imperfe-

DT

iW

€tiones tuas v.g. murrhurationem , loquendi ni-

Q

miam libertatem &c. & horum defectuum pro-

[

nf

ximiotem ron invenies caufam , quám familiari»

n

" tatem nimiam cum imperfectis ; immorigeris ;

infg

"! Joquacibus., & difciplin religiofe minus ftadio«

"W. fis; hos ergó defectus ut emendare potüis ,

/!"!-qugre focietatem bonorum , malorum autem

/"!' fugere fatage.

m s

Üf

MEDITATIO

nta poft OGavatn Ep

1

,, Pro feriá Qui

ï.

phaniae.

LÀ

Epip

'Thema.

Stis[ebant orinés , qui eum audiebant *

fupet. pru-

dentiá €9 re(ponis ejus.. Luc. 2.

ii

Erba, funt animi indicia, hinc meritó tira-

. * mur , fi Sermones fapientiá & fale conditos

i? 3 juvenibus & infantibus proferri audimus , fa-

W^ cimusque exindé conjecturam , mentem má-

wf gnam , artium & cujusliber difcipline capacem

i** jbi latere : fic ftupebant omnes , qui JESUM

it/^. duodennem, inter Doctores fedentem audiebant ,

i* fuper ejusdem prudentiá & refponfis : hujusmo-

!f di exernpla religiofo intra monafterii fepta jam

$5 feré canefcenti , non injuíté ruborem excutere

tl poffent, eó quod crevetit ántis non véró fapi-

w// entiá & maturitate mentis: proh! quam turpe vi-

9 détür fzcularibus, homüinem D EO & fapien-

J

tix

62

49 3o( $&

tiz confecratum loqui infipienter .& mundana; ;Mäj

',H

g

hoc ut à fuis evitaretur alumnis , $. Beneditius in

regulá, inftrumento borior. Operüni $2. jubet,

m( 10[

Os fuum à malo €$ pravo eloquio cuftodire : &

g

g

inftrum. 5 3. vultum loqui non. amare: turíus in-

flrum. j4.. erba vana &9 rifui apta. non loqui;

i

qui aliter loquuntur recté pro homiinibus vanis

ii

]

& fuperbis haberi poffünt : undé iterum regulz

P

cap. 7. Ícribit idem S. Pater , undecimus bumilita-

tis gradus eff , fi (cum loquitur monachus) leni-

PT

i

fit,

.

ter &9 fine rifu , bumiliter €9 cum gravitate CNB.)

loquatur , vel pauca verba €9 rationabilia. 'Tu

ii

jam ipfe tecumi ireas judicium , & colligas ex

d

di&tis tuis, an veré appareas monachus-& fervus

u

DEL, an veró magis ,

pro fzculari & homine

lþ) L

vano haberi debeas;

d)

Q

MEDITATIO

-

1

Af

xtà poft O&ava

lr

| ?rq ferià Sé

"

hod

ü

L

|phanig:

Thema.

"

venit N.

i)efc'endit cuti eis eg

Nazaretb , €9 erat. fu,lv;,-

MA

.. ditus illis. 'Luc. 2.

Onfidera profundam humilitatem JESU, e-

rat is filius DEI vivi, fapientia Patris zeterni,

cocli terreque conditor , ejusdemque Dominus

[

:

fupremus 5. obedire tamen non recufavit 7Marie

j

& fofepbo , tanquam parentibus filius ; ut difce-

[X lj

remus pro amore ejus , omni obedientià nos

j

D

fubdere majoribus, quemadmodum etiam S. Lez

Tif

gislator nofter inflrum. bonor, operum 62. i

w

n-

BLT.

cu

l-

49 C 89

65

r

ij

culcat ; ubi nota, quod dicatur omni obedientiá:

W

obediendum fícilicet: eft non pro uná & alter£

J

hj

vice , non uno alterové cafu , fed ubique & in

P

omnibus quz peccatum non involvunt : obedi-

It

endum autem in omnibus prompténon tergiver-

I

À

fando , cunctando; fic JESUS jubentibus paren-

fs

tibus ilatim cum illis. defcendit & venit Naza-

As rerh, licét forté libentiàs per aliquod tempus

" nanfiffet Jerofolyniis: hoc eft, quod $. Bernar-

(j dus dicit: Filivs obediens moras nefcit,, fugit dila-

WW fiomem, ignorat tarditatem , precipientem preve-

W. mit, aut cerie fa&iu comitatur vocem jubentis , o-

lg culos parat. vifui , aures auditui , linguam voci,

u&t manus operi , pedes itineri, €9 totus in procin&u

il eff , ut: imperantis impleat voluntatem , ut poffit

cum Pfalte dicere : paratum cor meum.:. Ex his

collige an fis filius :obedientiz , an refractarius ;

an cum JESU huiniliter: defcendas , aut cum

n

, Lucifero fupezborum coripheo fuperbé aícen-

1'.

das.

MVEDITATIO*.

Bu "Pro Sabbatho poft OGavam Epipþaö

niae,

njESU

"'[hema.

Mu

w o

JESUS proficiebat fapieutiá &9 etate , Q9

gmtiä

il

apud. DEUM €9. bomines. Luc. 2

'X hiíce verbis collige , quo ftudio , quanta-

yii

jei! -

que. contentione. JESUM debeas imitari

;

,,, i affecutione perfectionis religiofe.: fan& non

j Breftat in zeligione vivere diü , fed indies mieli-

us

é4

"IT

üs , rie€ contentum effe Zelo novitió ; fed tii2-

at

jori femper defiderio per ferventem virtutur

g

exercitationem & amoris actus intimius fe DEO

[

unire : falubriter ad nos Hoc admonet apis illa

yr

Claravallenfis ferm, 6. de afcenfione : 4bjicia-

ii

mus , inquit , peraicio(am tepiditateim, que DEO

olet vomitum provocare ; quia moleftiffima ; plena

miferie 8 doloris eft , €9 inferno plaue proxima ?

N

fiquidem tepidus , cumprimis moleftifimus &

fibi & communitati eft: fibi quidem moleftus,

fibi injurius , fibi nequam eft, dum non confulit

bono fuo , profectui fuo , lucro & emolumento

!

füo zternali : termpus inutiliter prodigit, auxilia

l

A

multa gratiz in vacuum recipit , fin$ fructu aut

|

&

profectu Sacramenta frequentat ; poenitentiis fi

TY

D

né peenitentiá aut emendatione exercetur, lectio^

nes fpirituales audit , exhortationes & admoni-

i

T

tiones aut excipit, aut ipfe facit ; & hec.omnia

finé fru&tu, vel certé non eo fructu quem aliàs

riti

ex iis percipere ferventior poffet: porro religio«

Dl

fus tepidus , eft ipfi etiam communitati gravis ,

Mp

injurius & pérniciofus ; quia alius ejüs loco com-

t af

munitati inferi potuiffet , qui millies exactiüs fu-

t

um przftáret officium: deind& detrahit cornmü-

li

dftity

nitati, curr ex tepidá ejus vitá fzculares fimilem

]

de aliis quoque moriachis prefumant ; imó non

4

folum comfuritati prefenti , fed & fecufure

fettaj

pofleritati injurius & moleftus eft, utpoté cui

Vi

pravo nocet tepiditatis exemplo , quidni enimi

tngg

alii et fuccedentes aut fücceffuri, eodem exem-

LT

plo abrepti eadem faciant , aut fa&turi fint , quod

