Maldonatus: advertit : ex.quo.facto tu colligex.e,';,r W

debes , quod JESUS non loquatur , feque mani-

^

affeé&tü fübfiftunt terrenis-

j nl

feftet illis qui in jterrà

1

v,fld g

ue fe dedunt :: debet afcendere in montem fo- '

[

Y

yil

litarius , fiv& debet fe à terrenis abflrahere, &

J; gwïüïi

,

affectum ad fuperna transferre , qui cupit ZHf

D

W

;ui

frui fámiliaritáte ; vifitatione'& alloquto : tu e

:

BO ii

éxamina Caüfam tus tepiditatis in profectu.

f

P

lrl« |

[

|

j gnat

|

tuali : indaga , cur tàm rare fint apud te infi-

i

yr ab d

muationes:huminis per affectus amoris fuperna-'

[

Iul

turalis , defiderii , ríec non confolationes fpiritua-

m

j

lles ; caufam alíam non invenies , quàm quod te

4 00

Md

*talibus reddas indignum , quià tetrenis adhares,

btl

raróque animum ftudio perfeótionis;div

!

z

E.

ir, ul

*que rerum meditationi applicas; .

MEDITATIO. .

Ml

Pro Sab

b

;

t

atho,

— "Thema.,

thi Aatia. Magdalene , al )

m:.

L

l

|

"Mná.autem. Sabha

[

:

[

d

]

mané cum adbuc tenebre

3

E

:

mentum.. joan.20. v..I.

, djent. dd'mugg i

flgi

inti

). k

4

inimmæ

T

Onfidera- denub novum amoris actum,

B

Magdalená : immenío. enim ergà JESU

M ïhdjäd I

mortuum. amoris igne fuccenfà.nec de .die ne *f

noGie mentis faz requiem abente dilest

ofuojt" ln

vcmcnf

PT

195

o

veniens.5.

B

lumen füum amiffum cumr'in le&ulo

mon invent

.

tet , cum fponsá in canticis, de nocte

TO lg

llud qu&rebát inter tenebras.

Utinam!

TT

furgens i

1 s

: Religiole,

fimilis in te amoris ardor, fervensque

—JESUM quarendi , illique fe

rviendi defiderium

Utdn

p5

*

4

eriretur :

2

t heu! quàm

dürum tibi videtur

fübngj

Tep

i

um fürgere durantibus tene*

l&tüt,[cqu«

ad JES

UM quxrénd

fij

uàm libentiü

s expectaretur ortus folisz.

I d pr

C

urum eft relinquere plumas ac ftratum ;

n

1 i

Ti :

uàm dulcis videtur fomnus : n aütem tibi con-

gingat, quod

illis quinque fatuis virginibus , Ut

; Q d

imirum , exc

&

ludaris fero veniens fine accenfi

Alniioi

de,, extrà jabuam domüs nuptiae

riuid

E

«haritatis la

mpá

ám alacri^

li "

E

lis, torporem

i

H

deinceps & fomnolenti

Vi o

j

Á

4cr, excutias. nece

.

)

$

íffe eít: audito excitationis fi-

ha

eno ftati

m & le

4

*

O te proripe: primus fit

j tul

[

DE

E

n die, erga

444

M amoris actus, has illi primi»

, Qu o

tias mortificát

ionis offer , & dic properans i

t

4

«horum , pà

rátum coer meum DEUS , paratum cor

Honis,dmmm? |

Jneum , canta.

bo €9 pfalmum dicai.

|

MEDITATIO

]

tninicá in Albis.

)l

L]

.Pro Do

'Thema.

L

"

"daä;ijï funt difcipuli vifo Doitino. Joan. 20.

lt

d

!

uxorem & proles ,

fi

T

LL

& (COnfidera : Gaudere

poft longam abfentià

i, mercator fuperatis

'

[

tot vitz periculis , fofpes &

tiercibus locuples

u P^

t

ex Indiá domum: revertitür.

. Exultant fubditi,

i

(45 ht

fi devi&is hoftibus, eorum princeps aulam fuam

j

. Jubilat captivus , per lo

ngum

a

&OW Y

ngorlofus repetit,

?

tem-

! W

196

£2 yo( &5

«

tempus obfcuriffimo "ergaftuló fnaticipatus , ff

1

foli denuoó & luüci redditur: quis poterit effari

!

gaudium , quo JESU ad limbum deícendente

|

:

|

erfufz fuerunt piz lll animze, partirn tot annis,

partim. tot fxculis in tenebris detentz , nunc

autem per àdventum Mefliz. folis optatiffimi il.

fl

luminatz & ex

hilatate? eadem jubili caufa hodig ï(Onüd:ra:P

contigit Apoftolis ; manferant hi ob fui necem yids

magiftri confternati , tímidi , pufillanirnes , intep -

Qu

:

r

hn

fpem metumque flu&tuantes ; dohéc denuó o-

s

m

riens ipfis fol divinus illucefceret ; quam' anteà '

Mp

mortalem viderant , immortalem nünc' cerne- -

wf

rent , gloriofoque circurdatum :«corpore : elau--

f st

fus cubiculi portas ut fol feneftrás , penetzan«

t

tem : vident patrem (uum & regione"mortis ré- ii

deuntem , non proprii folummiodó " €orporis ;

oriofi dotibus , fed infüper viétoriá de miorté, ii

diabolo & peéccato divitem , ipfurmque genus :

:

M

humanum referato jam coslo locupletaritém, Tu. Bu

Ó anima mea adjunge te Apoftolico coetui , fa. u

te participer gaudii , quod fen(ére vifo divino. s;

magiftro pii difcipuli : applaude falvatorituo de. i

ingenti tropheo contrà hoftes fuos óbtento; pro. tvf

munere ili temetipfam offer, partem predz, iig

per paffionem & mortem ipfius dzmoni er& i,

piam ; & dic feftivà voce: Benedítius qui.

Lt

venit in nomine Domini,

Z N

a

p

ærcmagm

u 21

LI

I

|

197

fatpe

l

eb»Cte

,l,

-

lob

MEDITATIO

A d

Jb

Pro Feriá fecundá.

[

'Thema.

li fs

Dicit eis iterum pax vobis, Joan. 20.

juþili al

Onfidera : Principem victorum morem effe,

]i

Obfuine: ;

ut hoftibus plen& fubactis , ad populi fui fola-

QUH

itium , pacem ubique jubeant proclamari : mo-

U: i em hunc fervare placuit etiam fervatori noítro

tjd: YESU, qui trigintà tribus integris annis , cum

1f t lurimis , lisque fxviflimis hoftibus cruenta bella

tuytieefferat: his nunc, dzmone przfertim & mor-

t^ X te totaliter profttatis , victoriz fuz fructum di-

gtl fpenfare volens , generi humano in difcipulis fuis

iU pacem annuntiat ipfe ore proprio ; non talem

lri ttt! qualem dat mandus inftabilem, externam, & bre-

limtjtvem , fed internam & »ternam : aft, ficuti pa*

ial eis hujus fructum illi tantum percepére difcipuli,

'

[co (l

l

jui unanimiter erant congregati, fic & tu nihil

t il de hac pace participare poteris, fi divifüs es ani-

:

jaxin& fio à confratre , propinquus illi corpore , fed non

sl mente amorisque affectu: excludendus tibi pro-

g5 indé eft omnis ex corde rancor, zmulatio, in-

; ii Vidias exercenda econtrà charitas & affabilitas ,

jauiuf procuranda inter te & proximum animorum u-

p) — QO, qua fi tibi defint, non pacem à JESU, fed

potiüs ejus iram , judicium diftrictum,

a&ternaque tormenta expecta,

48 )o( 89

"g

y

"N 3

MEDI-

198

€8 «( 89

Ul m;ïf[ww

MEDITATIO

g

Pro Feriá tertid.-

"'Thema.

p N

j )

Quorum remiferitis, peccata. vemittuntur. eis

1

j

v

n

oan. 20«

ji

)

cquentaric

Onfidera magnum quidem exhibitum fuiffe

du

"^ À DEO beneficium populo judaico cum a-

quam movente Angelo in pifciná , egrotus u-

nus primó illuc defcendens fanitatem corporis

|

illico recipiebat ; verim , pauci hoc beneficio

frui poterant , uti ex paralytico illo tot aunis ibi

jacente. fed deícendere in pifcinam non valent& a ii

fatis apparebat : multó liberaliorem oftendit f& " ij

DEUS in teflamento noyo, cum procuravit t« v

medium, quo non uni alterivé duntaxàt, fed o- i

ni

mnibus fidelibus illo. uti volentibus animz (ani*

MO

tas recuperari poteft : hoc remedium vero eit

-

AT

Sacramentum poenitentiz , quod Cbriffus infü

3. ltti nj

tuit , Apoftolos fuos, ac in eoründem peifoni

Bo

facerdotes omnes pro. animarum medicis con-

t u

[

ftituit ; dicens ; quorum rerieritis peccata vt

n

tigrydn

mittuntur eis : quanta hzc eft orthodoxoru

!

;

felicitas ! poffe hoc. tàm levi remedio curate

f

Lt

L UM

A IN

vulnera lethalia animarum, fine ullis aliis expenz .

€-

Cþujlt 'f;

fis , folá peccatorum confeffione , accedente-

pR

|

p

'

mendationis prapofito , de commiffis peccatis,

D

lg

1

i

dolore , facerdotisque abfolutione ; cum inte-

tim curatio corporis: egroti tantis laboribus , «"

- h

ris , expenfis , f»p& etiàm cruciatibus fummisdt-

[

bcat procurari: age:gratias DEO maximas, quotc "d

€8 2e( £5

199

i nafci voluerit in domo Ecclefiz fus Catholicz,

j

ubi manant tot venz aquarum viventium , und

animz lavari , fanari & fanctificari poffunt ; cum

"

econtrà inter infideles & hzreticos tot hominum

milliones Sacramenti Pcenitentiz fructu deftituti

t Nl

ad Tartara pergant fine fine cruciandi : argue

focordiam tuam , quz te ad animam fanandam;

àfrequentatione tàm falubris Sacramenti toties

rb

0 ptatode

& tamdiu retrahit.

i, n

figtn (

MEDITATIO

yi hc bt

Pro Feriá quartà,

V n gue

: 'Thema.,

k vv

Qffeudit. eis manus 9 latus : gavifi funt ergà di-

j dl

. feipuli vifo Domino. Joan.20.

if proamv:,

(Onfidera : vi&torum morem effe, cicatrices

dintad (c':

(s n

in przliis acceptas , utpoté fertitudinis fuz

monimenta potiiis oftendere, quàm celare ; hinc

xin t

etiam Cbri(jus devictà morte refurgens ex mor-

d Oi

tuis, fanatis millenis corporis fui vulneribus ,

j p

quinque tantüm eaque prz aliis majora atque in

s madcs d*

paffióne acerbiora retinuit, quibus tanquam

i d

quinque pulcherrimis Rubinis corpus fuurn ful-

T

gidum ac gloriofum magis ornaretur, —Non er-

T.

n

ym

g5 miror gavifos effe diícipulos, cum vifis vul-

T

n

neribus, certi nunc fiebant de reali: przefentiá

y, 1

1.

magiftri fui ant& triduum paffi ac mortui , nunc

n

i

autem rursüs gloriosé viventis : fic JESU vul-

gt

fi

nera füére Apoftolis caufa fidei ac gaudii in-

IN

efübilis, Videbis tu O anima mea! olim vul-

u

D

nera hec falvatoris tui imó &'judidis , cum à

j

4

judi-

T

£3 )o( 89

me!h:m

judicandum omnem. carnem gloriofus in nubi.

bus apparebit : erunt tunc vulnera hzc tot por.

Jnum '«ru

tz falutis, tot future figna gloriz & gaudii in,

g

(

Il

terminabilis omnibus electis.

O quanto amore

reverentiá & mentis jubilo cicatrices has afpici-

p

5

ent , quomodo illis benedicent & applaudent ?

t purcm

econtra quo terrore ftigmata hzc afpicient dam.-

j

morbu

y

nandi, que in vitá non eflimarunt , nec re,

T

demptionem ipfis-indé manáffe confiderarunt;

« O

cert& mille ex illis terrifica in reprobos fulmina

qmtc ia

vibrabuntur, ad illorurn defperationem , poenam

sDiOnt

damnationemque augendam : fi tu ergó tunc

mv

gaudens dicta JESU vulnera vis'intueri, ea nunc

«tüiltts

devoté venerare , honora ofculis in Crucifixi

gt

imagine , recogita inzítimabile illorum pretium,

UT

& vive ità, ut illius te reddas participem.

r

vt

MEDITATIO

h

vixiti

Pro Feriá quintà.

s

'Thema.

5

:rar?:u)u&

18 g

Sicut mifit me Pater, 89 ego mitto vos. Joan. 2,

tikatln

Onfidera ex his Chrifti verbis ingentem $a-

&

NT

cerdotum diguitatem, quia revera funt DEI

a usl

Chriftique in orbe legati , nec. non miniftri pri-

Mmüemg

marii; hinc primó bené ponderatá ftatüs tuiex-

ämtlius m((

cellentiá , :conclude , quá gravitate religiosá te

MI, Qat

oporteat in omnibus tuis factis moribus ac diclis

|

rocedere., ne fzcularibus fis fcandalum & fa-

cerdotio confufio : modum veró hic difce à le-

gato Imperatoris alteriusve magni principis , qui

in omnibus ità ftudet fe gerere , ne characteri

u

(

2CI

$2069

LU fuo malam notam inurat: fané ex nullo ftatu ho-

]

"t^ migum populus majorem haurit fcandali occa-

"!Ni fonem , quàm à Clericis , Religiofis ac Sacer-

Ub5 dotibus, fi hi modeftix limites excedant, & ub

"WWb preclaro Sacerdotii titulo. plura fibi quàm laicis

!t Jicere.putent ; hinc Üeculares diffolutioribus vi-

"tl vere moribus contingit, quia fimilibus paftores,

!t t & profeffione-Religiofos vident imbutos. Col-

tum fige 2. Chriftum fuiffe miffum à Patre coelefti,

Qs wtinter ipfum & homines faceret pacem , inimi-

itit cos DEO reconciliaret mortales ; idem proind&

[tttpt erit muneris tui ,. peccata fcilicàt extirpare , ani-

i,ur mo difldentes reconciliare, pacemque tam in-

ün(y guam externam ubique procurare, quemadmo-

il dum ipfe infinuare videtur gentium Doctor, x.

Müy] Cor.g.v. 19. dicens : Omnia autem ex DEO qui

teconciljavit nos fibi , €$ dedit nobis minifterium

li

reconciliationis, En ! minifterium reconciliationis

i

accepiffe Apoftolos, eorumque fucceffores pro-

nuntiat Paulus, Quomodó ergó tu tuo fatisfa-

cis officio, qui pacem non reconciliare, fed tur.

!1J*^. bare ipfe quandoque foles , diffidia non com

DDpo-

:

um nis, fed per relationes & fuggeftiones finiftras

mll unges ?. certe durum te expceétabit judicium , &

w Sacerdotale te rigoros& accufabit officium , nifi

«s ei melius fatisfeceris , Apoftolicamque charíta-

'itat; "n

$s em , cum moribus Sacerdote dignis am-

fIi

bUS:'»'d'

plexus fueris,

[n

uoti

I

ille

[/

—OSpC8

j

TU

|

,gm;-

f

a

N 5,

MEDI-

l

202

n«

-

Wfk

1

MEDITATIO

M

Wns j

J

Pro Feriá fextá,

if

Thema.

p

)

J

Infuff.

avit , €9 dixit eis , accipite 'Spiritum

. &um. Joan. 20.

ii

G

Onfidera Gen, 2. v. 7. dici : Formavit igitur

J

Dominus DEUS bominem de limo terre , 88

|

infpiravit in faciem ejus fpiraculum vite, feu, cre.

avit animam quzx corpus vivificaret , vegetaret,

moveret , & ad vitales nec non rationales a&ug

IT

hominem aptum redderet.

Quod anima eft cor:

ii

pori , hoc gratia fanctificans & Spiritus Sanctus

NJ,-G'

eftanimz, per quem hec DEO vivit, fancteque

Ql

uthominis conditionem decet operatur : dubium

1

(

n

uidem non eft , poft refurre&tionem Chrifti A-

100ptf,

,

poftolos intrà animas füas habuiffe gratiam vivi-

ficantem , quia fine eá feu Spiritu Sancto JEfüm

j hg

D

]

M

1j

[

diligere nequiviffent : cum nemo poffit dicere

. 12

d n

!

[

]

Dominus 1ESUS nifi in Spiritu Sántfo. 1. Co

;

|

3. Chriftus tamen in Apoftolos infufflando,

tiam feu Spiritum Sanctum copiofiüs in illoruri

jl

o

corda infundebat, ut magis amarent, & ad mu-

nia fua Apoftolicá rite obeunda fierent fortiores

vl

interque adverfitates ac mortem pro ipfo fuffe

i

i

rendam 'conftantiores ; fü proinde , licet Spiri- !t*

tum Sanctum , feu gratiam fanctificantem jam ? /uti

fort& poíffideas , quia tamen debili

s valde es & ",

/

itün

Jj

inconítans, totque peccandi occafionibus expo- !

fitus; roga humiliter Chriflum , ut

majorem at« | "f

aque Spiritüs

l).

[

lt

unc. copiofiorem tilgi grátiam plur

Sandi

;w

*

f

203

82 o( £2

x

fllet , ut diaboli , - peccatorum-

(

an&ti dona infu

rfectioni magis ftudere , alios

:

que devitans ,

pe

.àd parem DEI

amorem , fervitiumque valeas pro-

qnovere, ac Spiritum

Sanctum te inhabitantem

m dictorum

i ifin; P.

5

er moru

que [,a.nö'titat,c'm in alio$

)j

uoslibet diffundere.

; meti

MEDITATIO

TTE

Vi

pro Sabbatho.

At n

"Thema.

rafondtgt

Thomas autem unus ex duodecim ,

qui dicitur Di-

laumid

dó venit fefus.

m

- dymus mon erat cum eis , quan

o2n, 20,

)wi, t

J

Onfidera; Thomam Chrifto mortuo idem e-

p

—

l

C

dito prxlio miles ex(caftra duce

tonm h

; ,

giffe, quod per

occio fugiens , qui

aenim tunc res Chrifti pro de-

if g

fperatis habuit ,

à coetu Apoftolorum aliorum le

h atb

abfirahens , . quafi

ad Chrifti caftra non ampliüs

y r

um fibi damnum ,

SNTLUP

redire cogitabat ; aít, quant

animeque periculum ex.frivol

4 hac fubtractione

if

Apoftolus hic dubitans attraxerit ,

fatis patet ex

jl

thematis noftri verbis: quod nempep

rivatus fue-

CL

rit vifjione JESU , qui aliis Apoftolis congregatis

&cnntfom'üï

apparuit ,. ipfisque. pa

cem apprecatus eft: quam-

oTU

obrem , ut folet,

:

lliflu& Bernardus loquitur

j i

lleris Thoma Sante,

TU A

dum Thomam alloquitur : Fa

falleris , fi videre Dominum fperas a

b Apoffolorum

m

collegio feparatus ;

non amat veritas angulos, non

f

495

, in medio ftát , id eft difciplina

mmiïüf*"?ff

eidiverforia placent

[

communi, coumuni vitá, communibus ftudiis dele&a-

p Psiï;f - furne ergo & tu Religiofe vifitatione ac pace jE.f:

|

204

*€3 ( 89

te ipfum prives , fugias oportet omnem particuls, :'m'wfäfm

ritatem , non occupationes privatas

quare , fej 5

i

communibus te accommoda , confueta religioni;', od

2

|

exercitia perage , ne fpiritus tuus privatus pro. 3

prie innixus voluntati , tanquam ignis fatuus a, j[.g;,lquäm

nimam tuam in perniciem trahat, reli

2 : Slqüt |

At i

meritis privet.

$

gionis'güf

i, 9t

sl

MEDITATIO

sdmtidi

fä.;i Árt J W

Pro Dominicá fecundá poft Pafcha.

'Thema.

qufi x

ii d

Ego fum paftor bonus. Joan. 10.

C

Onfidera, boni paftoris effe , füper gregem

y

füum fideliter excubare , ipfi pafcua procu-

[

lare , declinare viam , quz uni ex ovibus peri-

culum caufare poffet , lefam nonin aperto cam-

upra

po, pro przdá lupo relinquere , fed in caulam-

deferre, ejusque vulneri adhibere remedium de-

j

Vn; n

bere:; omnia hzc implevit JESUS ergà oves à

Patre fao fibi commiffas : pro illis enim nocles

LT

integras orationi facravit, ut juftitiz divinz iram

tl d

mitigaret: de pafcuis illis providit pretiofiffimis,

:mm, Mmo

non tantum pafcende verbis , fed pro corpore

M*üuhoïtm

& fanguine fuo diviniffimo : concionibus fuis-

m

verbisque docuit declinare viam quz ducit ad per- ?j

ditionem 5 peccatores non repudiavit, lupoque

29

A

Mi

d

infernali reliquit, fed eosdem in gratiam recepit

n

Atf

& propriis quodammodó humeris ad caulam Ec- Pal

clefix füz , coeleftisque patrie portavit. — ZEgros "us

corpore animoque , non tam prodigiosé quam '

3

j

miferi-

[

$3 o( &&

40f

"t mifericorditer fanavit: videant nunc fuperiores,

"59 & quibus animarum cura commiffa eft , an circà

"ii punéta pra:dicta fequantur exemplum JESU , cu-

" tsrjus vicibus funguntur: confundantur , fi plus fibi,

ühimfuisque ; quàm gregis fibi commiffi utilitatibus

^; commodisque invigilant , vitia abimorum mor«

bos nütriri finunt, contra errantes indifcreté pro«

cedant, apti magls ad vas frangendum quàm

|

teficiendum : fuper hujusmodi animarum pafto-

tes durum fané vibrabitur judicium ; meliusque

X t ipfis foret , nunquam ad Pralaturus aut Superio-

ritatem fuiffe evectos , quàm fine moderamine,

ha

& reguiü;is qualitatibus ceeteris, praeffe.

1

N T. T

"MEDITATIO

L

*

f p

1195

Jkigir

.. Pro Feriá fecundá.

Ietonetee

:

nin u

?

Thema.

Bo

s paftor, anima

nl

oan. 1O.

m (uam dat pro ovibus jiusa

tentdimd:

'enoti k

Onfidera: idem effe animarüm Pafïon;, quod

emm, - belli Ducis officium: quemiddmodum enim

zi ii non fufficere.debet , prxeminere reliquis in

iil exercitu, fed tura obligatur , Gf bené caftra or-

i Inando , hoftilem arceat irtuptionem , militum«

ao i QUe vitam: on temere profundat 5 imó fi hoftis

ld ppropiat , ipfe quoque comparere , legionesque

in, m Contra hoftilem exercitum ducere ,. viteque pro-

55 BIl , fi neceffitas exigat , non parcere: parimo-

UL

; 4uri« 9 Incumbit Ecclefie Prelatis , bono & faluti ani-

g P

gfnarum. fibi commiffarum confulere , ac ab illis

P

"

T

*

w*hæreticor

urn pravorumque incurfus , cum pr

oprio

s s

etism

206

p

etiam difpendio vitz arcere;, ad hoc , fuo.prsivit gt

exemplo paftor paítorum, qui animam fuampre. ,.«/

:

"

W

L

|

tiofilimam pofuit, ut homines perditos redime- ,.;

ret , diabolique vires nocefdi cohiberet : hog ii

exeniplum fi non (equuntut Ecclefiz Pralari, mer- s i

cenarii funt, nort paftores ; plus preferentesfpe- ;;

ciem idolorum , exigentium fibi curvari genuaj chlam,qüf

cum interim ( muta fint ; ligriea ,lapidea, infene ;j

fitiva) ac honore omni indigna , vel fimiles funt ;;;j

imaginibus aureis , argenteisve , quas pacis teme ,(5

pore in Templo , bellicos vezó inter tumultus , ;;

arcis inclufas, aut.fuge demandatas con picitnus: .

mercenarios hujusmodi non paftores , confune ii

dunt merito tot przclari Ecclefiarum Antiflites, i««

q

uos non piguit vitam potiüs G tlatar deponee , u)

I€ , qu

àm aramt & fubditos fibicommiffos , fpe i, )j

vitz confervandz dereliriq

uere , dignatm proindbj. j

veris paftoribus tme

rcedem recepére in coelis , tof,i

f

ercenariis vero ; fi&tisque p

:Ptonbue fiunic &

stl

D

zb

'de.mibus in tartaro.

TIUTTIT

MEDITATIO

TL

,

NT

i

'ro Feriá tertiá.

] Thcma.

-

"

j

Lupus vapit €9 difpevgit oves, Joan. 1.

l

nfidera , & pone tibi ob oculos gregeft

j

,

;

q

uendam ovium, qui in aperto campo dofe i,

fniente pa

ftore fin& canibus vigilibus folus deffi, ,

gat, & in quem lup

us aliquis prz fame rábidui..

Proh ! quántam uriicus hii :

inexpeéctató irruat.

hoftis in numerolo aliaquin tot animalculor lg

1

l

207

$2 )o( 89

tb lg

anfuetorum cóetu confufionem caufat , quanta

timy flïu

hotiüny:

ovium eft fuga, laniena quanta ! quod lupus eft

inter oves , hoc homo eft indifciplinatus in fo-

:

cietate quádam religiofá, qui pravo fuo exemplo

hls

l

fummám facit difcipline confutonem , bonos

lii

.perfequitür , rudes ac fimplices ad fui trahens

fl ii

fequelam , quodammodó fuffocat, dilacetat , z-

iuplt

11, lls

Jterneque animi ruing exponit : quomodo igi-

aur vigilàndum eft tàm paftoribus ,. quàm ipfis

t quipir

-ovibus Chrifti, ne morum diffolutio , diíciplinze

Yo ii tqm&

;relaxatio .in. clauftra fe pedetentim ingerat ; ad

Kitscoft

«quam pracavendam , tutiffimum remedium erit,

vl

-facilem fcularibus aditum non przbere , clau-

j

^

n d

i

ifüram.bené cuftodire ; qua extrà monafterii fe-

;

hr

"

-pta vel: gefta vel auribus excepta funt , nori re-

lut/. ferre: de bonis coenobii-Qiatutis nil. relaxare,

ï

Atf* lentii obfervationi aceurate, bonaque femper

qitillà coceupationi quemlibet jugiter intentum effe, fu-

r

f

li « gere confortitim. minüs difciplinatorum : exami-

,met fe circa h&c tam fuperior, quàm fubditus,

;officio fuo ac obligationi quivis fatisfaeiat, &

(

- lupumiin: monafterio non nutriat.

u

"MEDITATIO .

Pro Feriá quartà.

i [

'[hema.

jv gt

[

Vocem weam audient. Joan. 10.

a

!

li

"

güüusf

D

Onfidera, ovium proprietatem effe , paftoris

',I Y

s

ui vocem audire, illumque quó przit , ubi-

j

W que fequi : fi ille montem afcendit, afcendunt

: ne€

Wmaküï ;& ipfz, fi vallem petit, fequuntur & illuc

ergo

208

€9 3o( £9-

ergo ovibus fuis fir malus ductor ipfe paflor,

j

talem eligere viam. debet, quz illas à damno

przíervet : communi inter homines fertür ada.

gio, qualis rex , talis grex.: qualis eft. anima-

|

rum paítor , talis plerumque funt & oves z'juxid

quod pondera , quanta incumbat Ecclefiz Prala.

"r]

g

tis, & Religiofis Rectoribus obligatio, commis-

"m

fis (ibi fubditis bono exemplo piisque exhorta-

Certum enim eft, ad vir»

^ib

tionibus preeundi.

tutem propenfos , fanctam illorum converfatio-

Jonyut j

nem zmulaturos, malos econtrà , vitam illorum

'iüslr' fí

minüs religiofum pariter fe&taturos 5 cumque

1 m Ifm

.

Ti

horninüm genius flexibilis fit , ad malum mun-

danamque Tibertatem magis propenfus, vix boni gt

boni manebunt, fi paftorem fuum .mal& & diffo- i?

lut& vivere animadverterint : quisquis ergó ani« 44

fnarum curam tenes , ità tuam inftitue vitae come qiti

verfationem , ut non tàm loquaris verbis quàm a d

fa&tis , quz vox effe debent , quafn fubditi pos- «tl

fint & debeant audire : tu veró qui fubditus es, (

ovem te przbe morigeram , qua paítoris füi 25

bonam vocem prompté audiat , eamque

l

p

vivendo fequi , al-

3W

.XW

4 d

fanci

- Jaboret.

N

VU

J

5

F3 (ODEW' 1

1

f

t

'.'«'im,urlotï

"b

.

m *mgmgs Í

MEbe |

Rs

N

209

*

E 50

du&üf j ft*h

Qs

*

MEDITATIO -

wm'v;s feiri

qudz

n

U.

Pro Feriá quintá.

'Therma,

UI

i

"

uD

Eal

:

à:oves babeo, que won funt &X boc ovili,

OM t

&9 illas oportet 1ne adducere , €9 vocem me-

0 DI d

am audient, ' Joàn. 16.

&i d.

Onfidera: itnmenfam charitatem Chrifti ergà

ürum C

C

omnium gentium falutem : narn licét dixe-

li itni: mit aliàs , fe non veniffe , wifi ad oves. qua perie-

um Funf domrs Ifrael, Matth. 15. utpoté quas folas

.dmim: füd proprià prafentiá dignabatür j nihilominüs

qyeds i

entes reliquas perire , minime volebat 3 fed f

Áfnmadtt

p

non per feipfum , certé per Apoft

olos-fuos ad

Were fidei agnitioneti perducere ftatuerat : ex

qiigiep.

Vitfitoe n

'quo colliges viri Apoftolici Zelum & genuinam

nidg proximi charitatem fe non ad unami duntaxat

us perfonam vel'&entem ; fed ad omnes prorsüs in«

!

a

fs fidelium * & haréticorum. populos extendere;

z iil tum omhes omninó homines fint D EI imago,

r

pretiumque fanguinis filii DEI :

quànmt ergo cui*

dju AR

s Chritiano dolendum eft ,

tot nobiliffimas

ii

*reaturas, quo àd naturam confrattes noftros ,

fub infidelitàtis , harefeos , &terniqu& interitüs

.perculo gemieré : exinde ut liberentür, quà

[

mifzium facrificiis, eleemofynis , ac fpontaneis

| Corporis a'flictationibus divinam implora miferi-

- fordiam , ut tot infideliunt ad haereticorum my-

"fiades , utpoté manuum fuarum opus Divinita-

*

t

R

sque imagines non diabolo lupo infernali in

fed illis verz fidei lumen , per

g' predam telinquat,

mifho-

y

l

210

9 2o( 89

|

iiffionarios Zelofos citó communiicare digne, |jj

tur ; offer te ipfum DEO pro (alute illorum vi. yel

€timam, eá intentione , ut fi divinz ejus place-

VUb

Asl

j D

ret voluntati , te iplum, cum vite & fanguinis

U r

profufione , pro eorumdem converfione ex

gt

dere velles;

$-

À

ia um

T momü

"T

.A MEDITATIO

Pro Feriá fextá.

.

*

2,udri

stf

'Thema.

i

sany:

Ét alias oves babeo. Joan, 10.

K!..

20 s.

Onfidera : in Exercitu magni cuj'1sdam

"

C

PUDP ss

cipis multas effe legiones,

quaram. veliesal n

vexilla & tentoria variis coloribus conftant ;nà

at a

tamen haec obítat colorum. varietas , quó rmin

P

milites unius principis vocentur : fic & ovesu

7- ii

nius paftoris effe poffunt , licét , partim nigris

?

tinn, dj

«oruleisque partim rubris notis fignentur,.

Eo-

7

:j

1

TrT a

dem modo Chriftus in Ecclefià fuà plures habet -

*

TAT

Religioforum ordines , qui licet habitu acfïatï

al

tis fint.diverfi, in unitate tamén fidei omnes

concurrunt ,.éorumque. tnembra meritó Chrifli

svf

oves vocatur : hinc malé & imprudenter agunt

li, qui , nefcio. quá imaginatione , vel pravá po»

L

tiüs animi paffione alios ordines dictis carpunt,

l

fcriptis impugnant , & vilipendunt, cum omni«

um tamen regula, utpoté à fide Chri(ti in null

Mfri

defletens ,. tanquàm. à Spiritu, Sancto , facri

fundatoribus dictata , à .(ede demüm Pontifi

j

d

fit approbata : omnium finis eft, D E O fervire,

tuf i

EEPam'archE

omnibus ille beatitudinis bravium , ad regula

[

d

ln

|

$9 )o( 89

AIE

lmnmmg

lii

* didlarim-normam viventibus promittit : certà

Q m

ex

hujusmodi cavillationibus , alteriüs- ordinem

LL

non majorem capere florem , fed magis apud

| mï&' [mgL

ízculares parere ícandalum in comperto. eft:

ïOnïtIiwnecxy.

imprudenter porró agunt fzepiüs illi, qui facil&

ordinem - faum mutare vel levi ex cau(á ab hoc

ad illud monafterium transgredi moliunfür, cum

L

magna fané diaboli deceptio hic intercurrere

"

queat , ut dim ftrictiorem regule obfervantiam.

praténdimus , májorem libertatis. occafionem.

uzramus : huic diabolice fraudi ut fecur?. te

)

trahas , re nonnifi maturé ponderatá , petito-

i tjv

je Spiritüs. Sancti lumine , ordinem, in quo

vqunt d

em

1

elfolennem DEO:. fidem dedifti , facilé.ne

uadlan:

,

mutes,:nec illum alteri poftponas , aliamvé re-.

it5, Qs

gulam preponas tuz : fed memento, te inter

r d w

oves:Chri(ti effe , omnium unum Chriftum effe

i, p

aflorem , cui proind& foli velis fervire, eo mo-

[

d

,quo regulg tuz ftatuta exigunt : roga prate-

u u k

1&à DEUM , ut tibi, omnibusque aliis religiofis

PATAU

jugem: fubiminiftzet- Spiritüs Sancti-afliftentiam ,

Lf o

&

;mmb CMM :

-,patigqtem cum gratiá finali pnerfeve.rantiam.

uint o a

.^ -MEDITATIO .

UPU o

ls a

Pro Sabbatho.

m a o ,

"

'hema.

5070 Bo

j

þ"a(?br animam

fuam dat pro oï)iög's- fuis

Jb s Joart;/ro.

"'Onfidera : boni patboris partes expleviffe Ja*

gfünd

j

u

ü

€obum Patriarcham, qui Labano fe in(equen-

W

Ü

*

: Viginti aunis fui

aufuscü in faciem dicere

F

teoum :

212

$9 )o( 95

jl

tecum : oves fue && capre fleriles mon-fuerimt,

arietes awegis tui mon comedi ; mec captum à bes |

ffià oftendi tibi , egó damnum omne reddebam,

j

at à sne exigebas ; diu notiu.

g'uidquid furtim. perib

que

eftu urgebar €6 g

elu , fugiebatque fommus ab | vt

ocu

lis meis; Gen. 31. nonné multó majora àfe jijn:

ófficia

bis impen(a opponere poffet Cbriffus & ^jnt

dicere ? trieinta. tribus aunis fut iecum , comes avj

dens panem tribulationis , faturatus opprobris ij o

uàm follicit& invigilavi, ne beftia infernalis te ,or d

mihi fubtraheret ,.quot lachrymas pro te fudi ere ;/jjjij

rante , quot fufpiria & fundo cordis mei proms ;j j

Xére , cum te vidi perditum & filium irz ; quot , a

noctes infomnes duxi, orans meum pro,te pa- ia

trem, fiti, fame , algore, xítu fatigatus ,"pers r

ágràvi przdicando urbes , oppi

da,v

illas Gtarcés; ;/u;

jmoó üt te redimerem j horrendiffi

ma totirienta, ;j

mortemque crucis ignomihiofiffimam. , :-sQue ;v

ad ultimz vix non fanguinis gutrulee effufionem i.j

fum perpeffus 5 hzc & alia innumera chátitatis .

p d

obíequia tàm henigaé nobis impenfa ;; merito

1

At s

obtrudere poffet JESUS ; quid vero-nos t «;

bono paítori rependimus ? ah ! nil. nifi ingratis «s

tudinem ; qu&fo ; non ità ampliis : fed JESQ;W,M

te totum dona , qui totum de.illi debes 5 ponéz,,

animam tuam pro ipfo , qui fuam tàm liberalitet,,,

lm

pro te pofuit : dedica illi totam voluntatem, ut.

hii

nil velis , quod divine fuz volun:ati effet co

.,q'w.

trarium : da intellectum , ut nihil aliud velis fc*,

l

d

j

"

j nï

re quam ipfum : .da memoriam nil cogitanti

!

quod vanum eít, & tranfitorum , fed paftorem

[

th'rrcmpnf

tuum. pro

peccatis tuis mortuum., fepiüs xeco" "^

y|

gita.

l

|

Eu

213

n M w

MEDITATIO

Hf

LL

à tertiá poft Pafcha.

il

j : Pro Döminic

'Thema.

Zi?hl u[u

m

- Molicum Sg;iam 110n videbitis me. Joan. 16. ;

Qb t

C

Onfidera : in horto florem , amceniffima

du

colorum varietate , fragrantiáque mirá hu-

It tsss oculis ac odoratui arridentem : quid illo

Wieuehriys. quid amoeniüs videri poteft ? ipfo-

Vültiteet Chrifto tefte , nec ipfe Salomon in omni

wintit ateeid fná fic fuit veftitus . ficut una ex his hor-

Winieorum ftellis. Sed heu ! quàm brevis eft ejus

mané oritur , a

/Mtidecor , quàm flos caducus ,

i^W wefperum jam moritur, Quod flos in horto ,

dl Boc homo eít in mundo : qui quafi flos egredi-

il lt iur C& conteritur, &O fugit velut umbra. Job. €«

tiitiff Y4, re&t& ergo huic

accommodari. poffunt the-

li, ematis noftri verba :

modicum & jàm non vide-

titdit'bitis me : hodie tu fanus furrexifti, flores .Viris

w bus, fanguine, elorià, honore & amore apud

l, fi'homines : prandes jam opipare fuper menfam ;

ix) ! fed, qui fcis, an non hodi& corpus tuum fit de-

Wiilitt? ferendum ad feretrum , & cras in humo defo*

s H diendum , animá forte arfurá in inferno : fufpi-

ü

ineftam ab

ts Cari potes tam repentinam fortem fi

asl exemplo plurium quos ipíe nofti ;

quid erg

g itihitüm fecurà vivis, quafi nunquàm , vel ta

rdiffimé

vl moriturus ? quid poenitentiam procraftinas ? fore

;nW"W

tunica folim vitz horula reftat, quà elapfa;

,.j2 moriendi erit tempus non poenitendi

: nunc er-

(cd praftas

Ofw 1 rtd PSQG

Ieam-

jo fac., quod poíteà quidem 'volcs,-

I!UW)WQää. H

214

€3 »o( 89

re ampliüs non valebis.. Dic nunc mundo, dis ivzm!???

voluptatibus , dic divitiis , dic jocis, smodicum g :^

jam non videbitis me ; valete , quià vobis dià frjj /

nonlicet. Sic mihi vivendum eft, ut poft mo. 2!

t

dicum vitz zternis coeli

mpi. ; j

terná potiar,

gaudiis vitäguc fe

;

ij p

Y g,

MEDITATIO

abüind.

1,

D

n

T quai fi

Pro Feriá (ecundà.

"Thema.

J

;gplo PHW i

vefum,

4Amen. dico vobis ,

gb l

Joan. 16.

quia plgrabitis es jiebitiä,im

.

4

*

at

Onfidera: Totius v

ite noftre ftatum æru

m

5 ,

-* nofum : flendo mundi lucem afpicimus , lu«

gendo pariter illi oculos claudimus : tempusvi«

j

te medium crucibus quoque & afflictione fpi-

ritüs 'corporisque plenum eft: verbo ; mundus

]

nil eft aliud , quàm vallis ; imó mare falfum la

chrymarum ; & tamen, O.ingentem hominum !ijtli

dementiam ! ubi effet flendum , ridemus ; deli«. 'fitjr

cias querimus ia mundo , ubi mors & tribulatio l; (s

undique nos infeftant :

fed hec ipfa mentis na« 'ijijis

ftrx obcoecatio augebit olim luctum & lachry- « ;

mas noftras : quid putas nunc damnatos. magis Y de l

deflere in gehenná, quàm quod riferintin mune x[jj;.

do, vanisque gaudiis neglecto poenitentiz fletu u u)

h

indulferint : fed ferz nimis , licet ferix funt ill j i

l:

zternüm infelicium lachrymz ; fluent fine fïhuü,&;um

fuilki;l

€x oculis eorum , nullam tamen gehennz ftins sj

tillam extinguent, imó flammas ac damnatorum Idy,

1 &I*','

Tf

defperationem augcbm?t , cum fcient , (e nuæä.m

OHW

|

]

FIW

)

2n

r

d* vanum per totam zternitatem ploratüros ;

k ln

i Basrie tu. infelices lachrymas ficcis intuéberis o-

quH'(] !

J

" euis ? an nondum incipies deplorare fatuitatem,

u

lt tuam, qua terrena coeleftibus , tranfitoria «ter-

ii

Wt nis, imo brevitlimam voluptatulam DE O im-

menío bono pratulifti ? ah ! fluite , fluite la-

chrym£ , expiate innumeras fordes quibus ani-

10

mamn DEI imaginem deturpavi : delete illas ma-

T

culas , quas mih. & proximo maledicá linguá,

exemplo pravo affixi : fluite inceffanter, ne vo-

bis ceffantibus , lotus & dealbatus , ullo rursüs

i s

peccato. fordeícam : vos eritis mihi folz preti-

üm & uniones

x z & cupio.

