omnis religiofus qui ftat in religione , quz eft

Vi

Vinea electa Dorüini Zebaoth, firinitér cordi fuo

Fa

impreffüm teneat, quod fit vocatus ad laboran-

U

dum , non otianduüm : omne obedientiz fignum

V qui

W

reputet pro voce DEÍ, vocàántis ad colendam

vineam ejus : O quam fclices hi funt operarii ,

at

cui pro brevi labore diei hujus vite non unus

TNDH

duntaxat promittitur denarius , fed immenfum

Ti d

coclorum regnum, & beata «&ternitas tota ! ex«

(

cutiamus ergó omrer fomnolentiam & otitim ;

fimus femper pafati ad Domini nutum, ad labo-

fem, ad gloriam ejus ubique prómovendam*

Ü

tantó erit copiofior uhiuscujusqué merces , quà

H

majus habuerit defiderium p

geümæ.

ro DEO laboraþïdi,

& illi foli peifecte 'fcrvi'er'xdi.

MEDITATIO

Ti i t

Pro Feriá fecundá«

4

Qu vt

'Thema.

b t

Vidit àlios ftamies in foro otiofos; Matth.

gö;

p jna

I turpe eft homini fzculati ftare otiofum in

"m

S

foro, quam turpe erit Monacho otiofum ftare

r

in choro & congregatione fanétorum : alta éft Re«

nl

ligioforum vocatio , nimirum ad. ferviendurti

T

DEO Deorüm: quantá ergo curá deber&mus

v

vigilare , ut digné poffemus ftare in confpectu

um

tam tremendz Majeflatis ? Rex Nabuchodonofo?

re , aif

mcg!o,ä' " 391?981 aule fuz pompam rhagis extolle

N

4fphe-

1106

€3 )o( €2.

Afpbeuez prepofito Eunucborum , at introduceret

de filüs Ifrael, €9 de femine regio, €9 tgramorum

P

ueros , in quibus nulla.e[Jet macula , decoros for-

A

na

, 89 eruditos omui fapientid , cautos fcientid,

€3 dottos difciplind , €9 qui poffent fLare in palatio

il

Regis : fi tam exquifitos aulicos fibi delegit rex

terrenus , quantó perfectiores fibi expofcet rex

£

jisl

regum immortalis ? quid non agunt aulici fz-

ii

asl

culares ut principi fuo placeant ? Student vel

maximé in obíequiis illi przftandis fe invicem

p

yrevenire ; nullus ornninó inveniri vult otiofus ,

]

ad viliffima etiam fe quandoque demittunt princi-

o

nf

cipis obíequia : idem deberent agere religiofij

non effe contenti ordinariis fervitiis , nunquatii

ughd

ftare in uno gradu perfeCtionis, fed jugiter a-

hs m

M

fpirare ad ultiorem, tantüm, ut DEO magis pla«

cerent , guftumnque facerent : qui ion Íemper

anir [

roficit , femper deficit : f1 falvari vis, in monfe

qitt,

falvurn te fac , ait fcriptura; in altitudine montis

Qu

falus fita eff, & non in imo vallis : non amat

Q d

DEUS repentes in. terrá, abjectos mente , fed

LT

illos magnifacit generofos fpiritus, qui fe levant

t iT

fuprà fe , & perfectionem ejus Sancto Zelo &«

i, 6'

gsnulantur ;; ipfo monente ad hoc Chrifto : effo-

ii

&e peifedli , ficut 89 pater vefler caleftis perfethti

whogaim

eft : vide nunc qualis fis , an fervus & ope

i

|]

?"l

Woia

fator bqnus ?

pb

ts d

3 (o0 $9

Vtt df

"i

MEDI- |*

;

€48)00( 809 —

irr

m'l l fu[n

'

i

tn

l

-MEDITATIO

'fZE

*j dW[

dT /

Pro Feriá tertiá.

Tl

'Thema.

0f

|

Qgid Lic flatis totá die otibfi ? Matth. 20

sfb em

his fatis patet , quàm exofi fint Chrifto o-

1 dDut d

E

ofi : abhorruit etiam ab hoc vitio fanctis-

It

"t fimus legislator nofter Beneditlus , ut patet ex re-

)

155 eulze ejus cap. 48. ubi agens de opere manuum

!f quotidiano, cavet , ne religiofus unquam fit o*

tnt* &ofus : conftat idipfum etiam ex vitá ipfius, ubi

t eum fratribus ad laborem egreffus legitur , quo

i ii exemplo oftendere voluit , prater fpirituales la-

ii* bores ,. meditationem , orationem , fpiritualern

i le&tionem &c. fuos. etiam labore 1nanuum oc-

Qi$n& cupatos effe debere, non tam propter victüs ne-

i/i,1r ceffitatem , quam propter anima falutem ne un-

lititt quam perniciofis cogitationibus & diabolo pet

l: Gtium daretur occafio : Chriftus ipfe fuo exem-

tinmt, plo nos ad vitandum hoc vitium efficaciter ex-

il €itare conatur , dum ait : Pater meus usquemodo

wihlh operatur, €d ego operor. ltà & religiofus a

(( perfe&tionem religiofam vel maxime afpirans , &

wl per hoc ad coeli coronam , operari debet affidue,

mwiy & operibus bonis jugiter infudare: quis nefcit

mundanos , ob obuli retributionem laboribus

gravibus graviter infiflere ? nocles infomnes

Xraducere, & impigrum extremos mercatorem

currere ad Indos ut ditefcag, aut modicum lu-

crum obtineat : & religifi negligentes infini-

tum aternitatis lucrum pretiumque , otio mar-

ceicent

|/

112

€$8)o( 69

2

Cefceüt & pigritabunt ? dicet forté quispiatt,

s

exhauftus fum viribus, hinc tnanuum labori in«

mpuluf :

filtere nequeó : fit , quod debilis fis , (altem con-

ia i

gruum infirmitati tu& laborein rpanualem affuü-

gt

me ; annota Ícribenda , lectiones facras aliasque

q;;;».ïmpth

píoficuas fivé ea qui lecta funt diligenter ahno-

n

tà pro tuo & aliorum commodo, conciones fa»

€tas vel faciendas folerter éonfcribe , hec & fi-

.:;»&lami,är(

l

milia opera tnanualia , maximé religiofum de«

"

j

f

cent ; & fi procedarit ex motivo emolumentum

fiixüïlw."g

exindé etiam proximo comparandi, eo ipfo cce»

niug M

teris funt perfeCtiora, magisque tneritoria : iflis

rj

1

ergó te impofterum affuefacias, fic nullum tem»

u a

pus tibi longum erit aut infru&tuofum.

r

rig

K u)

MEDITATIO

t5 fl

:i.fma'am [

Pro Ferià quartà.

J

l

'[hema,

gt

1:qnil

Voca operarios , €9

WUY

Matth. 20;

redde . illis m'rceäeä

A

Ui 200 operatur aon itanducet., ait Apoffo-;

DI

.lus: qui hoii operatur , non vocatur ad

n

metcedem : dolendum fané eft, homines plüs

laborem fuum dedicare mundo quam DEO,;

]

cum ifte tamen ir folvendo non tam fidelis quàm

liberalifimus , ille veró fallax fit & nimis parcus:

l

merces quippé quam dat mundus eft tranfitorius

]

honor, inconftantes divitiz , fugitiva voluptas5

Afj

1nerces autem quam dat DEUS opetariis fuis eft

9loria sterna, divitie perennes , gaudium fine

At

a,

eu

(&W

äne ,regnum immortale,imó DEUS ipf:

oimnn

J il.ä

t

. 4$3o(89

11j

l

j

l

otnnia-fi riori effent ; homini tamen iicumb

etet

A V

1

a[älif

l

femper bené- agere ; operari, Deique prxceptà

* fervare , tum quia hoc exigit natura, quz ficu£

"u

liorret vacuum, fic etiam averfatur otium : tum

n

ln

J

uia compellit gratitudo , creatori noftro & be-

"! nefaétori fummo. debita ,

quià ut Hieronyrmus

To n

"^ ad Celantiarh fcribit :

quid tam ingrátum videri

potefe , quàm adverfus ejus vivere voluntatum, , à

pl

1

u9 ipfum vivere acceperis: obligat nos denique

no!qmmm i

pa DEI voluntas , qui cum.creavit primum ho-

t5

t

ii

niora !d

minem ; pofuit "illum in paradifum voluptatis, ut

operaretur &6 cuffodiret illum : ad laborem nimi-

Vj

77* 1:0m natüs eft homo ; nimirum igitur degener

es & abjecte indolis ; fi nec ob DEI voluntaz

;

fi infini-

)

tem, nec ob gratitudinem & amoremi

tis titulis debitum , nec ob incomparabilem ex-.

b

i

cellentiam miercedis , qüz operam tuam in cae-

lis fequetur, pro D E O , pro falute tuá vis ope-:

a :/quod feminaveris hoc & metes :

manebit

[i m

'e

peribus tuis merces certa poít mortem : pro.

efidià veró «eteinus labor , pro peccáto gehen?

tht fa - e]i

8e nunc ergo , cui.& quomiodo fit labo-

R ? fandum;

j

&

has

u

J DEO» 5

- MEDITATIO

Vib «

|Pro Ferià quintá:

gj

ia -

X* 3

Thema;

yuipsiCit veniffent. qui circà deciuiatn bovaln Velerait

;:

"T

.. acceperunt finoulos denariós. Matth. 20.

ii

iK Tatutà eft apud homines certa operariis rher-

jj €6$, proportionat4 diei horis, nec itttegrum

Vr

^

üipwen—f

114

$3 )o( 89

vel anhonam accipit, qui operam

üipe'ndium

fuam per

diei duntaxat quadrantem impendit :

aliter fe res ha

bet apud Patrem familias cacle-

ftem, qui omnibus ele&tis fuis poft mortem pro

mercede ztertam beatitudinem confert ; ex hoc

g';aunt |

apP

aret mifericordia & clementia ejus infinita,

qu

qus& non patitur

fe vinci per opera noftra bona:

hii

,qui cam S. Paulo

accipit beatitudinis proemium

1

jd

Anachoretá centum arinis. Vixit in deferto , con-

W

tum álteravé hora

l

ii

fequitur idem latro qui unà tan

É

ponitens pependit

i craee -

quis ergó falutem

cü'pmmïa

iciat ? quis pcenitentie

wesitt

confequendi animum abj

medicamen non arripiat ; ut etiami poft pecca-

ja n

tüm , licet feró veniens , falvus fiat. . Audi quid

du

dicat . Bernardus (erm. 3: dé folemnitate SS. Pe-

i

hr d

tri & Pauli

$i Petrus poft gravem lapfum , f

l

Paulus ad tantum vedit eminentiam fantlitatis, quis

Mi, d

de cátero defperet, fi tamen egredi volue

rit à pee-

|

|

& decies

tifj

cato? commiferis licet peccata mille ,

u nta

millies centena inillia eaque enormia ;

quid fa&

i

Wt (

opus ? dedina à malo nunc licet feró , fedferio

dicit DE

* hm

T

!

& fac bonum, falvus eris.

Ipfe enim

.

" n

U

ll

US Ezech. 18; Nolo mortem peccatori

s , fed ut;

1j

,mi&:j

convertatur €$ vivat. Redi tantum veré parni-

nà ii

tens cum filio prodigo , poft dilapidatum div

ing

ibit

nibdo

gratie patrimonium ; ipfe Pater cceleftis tibi

obviam , te ambabus amplectetur ulnis , orn

bit t

"

Wt

ftolà novz gratiz : tu vetó cavé, ne ultrà pec-

B

cátum lethale te ab illo avellat , ne forté reper|

f

tin& fuperveniens mors viam ad poeniten-

ILET

tiam redcupdi præcludat.

L

MEDE-

€8 )o( &

iij

m

MEDITATIO

bt

Mi «

Pro Feriá fextá,

Wi

"Thema.

Ktifoe

^

*y

u

4

cceperünt autem €9 ipfi fingülos denarios , 69 ac«

Yi d

cipientes murmurabánt , dicentes ? .Hi novis-

Xruvl

imi und borá fecerunt , 9 pares illos nobiá

Yi oj

.. fecifti. Matth. 26;

T P

u) die

Unquám poteít íatiari & quiefcere invidia,

1

* * riullus ab illá locus fecurus eft: jam inmun-

us

Á

di prirriordio ad paradifum irrepfit ; & protopa-

qii ptt

rentes immortálitatis felicitate privavit ; imó in.

quri g

Y

ipfum etiam afcendit cclum empyreum , ubi

r

Luciferum infecit , üt DEO (uarn quodammodó

'olemnime ;

invideret divinitatem, — Vitium hoc poftlapfum

T

Vi 1j

DEU

in

domium itrepfit Àdami , ità üt Cain invideret

0j* dbelj ,

áfcendit ii lares Patriarche Jacobi, filii

(f eie reliqui invidebant favorem patris Jofepho,

1ilt, inee poterant éi quidquam pacificé loqui ; occu-

Wi savit in Collegio Apoftolico cor Judz , üt àd

tl edufionem urigueniti pretiofi, diceret ; ut quid

tait p o perditio ? venit etiam inter hodiernos ope-

Wül/raros , utinviderent cooperariis plenum dena-

m rum : nihil ergo magis cliriftiano , & maiiiné

li religiofo cavendum , quam invidia j & hoc ex

tf variis niotivis : 1. quia vitium hoc diabolo ap-

Wt propriatur ; per invidiani enimà diabolus fiomi-

« 'Unem perfequitur ,. & irifidiis infequitur. 2. quia

lt,nffomf*'Vitium hoc eít crudeliffimrium & immaniffimum,

jüj ex quá veluti hydrá pullulant vitia alia longe

acis vincu-.

dui. plurifm atque deterrima : per hoc p

lum

116

€3)eC 68

lum rumpitur: fraterna charitas violatur, adul.

".

teratur veritas., Ícihditut unitas. 3. quià invidig

p

vitium eft curatu difficillimum. 4. quia eft pers

qllü

ini

niciofiffimum , corrumpit énim & devaftat ipfum

uf

W

invidentem

vide nunc am non peftifero vitio

g

hoc aliqualiter labores ? an de nullius malo lg«

s

teris , neminem fubdolé inducas in facinus vel

Qtiit,

defe&um , ob quem in disgratiam veniat majo-

ii

rum :

annon zxgié feras , fed libenter videas,

düm bona &t doria alterius vel recté facta pradi-

PW [!

at

cantur, laudántur , commendantur :: an nori boná

um

di&ta facta alterius , in malam partem accipias &

tb

interpreteris , neque mala alterius , ultrà quàm par

eft exaggeres. Hujusmodi fi te facere deprehende-

CT

i

ris , invidiami in te latere fcito, & malum animg.

i& Wartj

pellere follicit& ftude;

pti z

tmán,

" MEDITATIO

A

Pro Sabbatho.

l

Them'a.-,

Tolle quod tuum eft.. Matth. 26.

It Ds[

Mnis vita noftra dies eft laboris, 1n quo mé--

remur vel demeremur : hora mortis eftteme - ij u

pus retributionis , in quo acecipiet, quisque prout' | jüy,

gefferit five bonurm fiv& malutn :

turic ir parti-

.

P

3 rl

culàri dicetur nobis: Tolle quod tuum eft ; meté

F QU

nuüüc quod femindfti : audiet juftus : dies vit&

hg,

'

tüz impendifti ad fervitiurt DEI, corpus doimüi-!

un. li

)

fti & fubjecilti fpiritui , paffiones fregi(ti', filius'

LY

fuifti pacis , alienafti te ab actibus fzculi , luxifti

)

l.qUIIJ |

peccata c.öi'rqmifïag v-i;taüi futär'a j tetpuso

ené DI

117

Mi

&2 yo( &5

4d; rben& impendifti , omnia tibi vertifti in lucrum

Ü

!

i

" fpirituale ficitaque res bene acta eft: Tolle ergo

j

W

uod tuum eft, nunc fruere fru&tu meritorum

1j&, tuorum , & intra in gaudium Domini tui, O quàm

lg confidenter expiabit talis agonizans ! econtrà

1j audiet impius : tempus vitx tux confumpfifti in

iij Vanitate , carni & ventri indulfifti , mihi fervire

ll tibi fuit moleftum , peccata peccatis cumulafti ,

dj proprie volüntati & fenfualitatibus in cunctis es

( agj Obfecutus ; nunc tempus merendi effluxit tolle

j

( EU

, quod tuum eft , nilegi(tiboni, merahabes pecca-

diig; fa» haec tolle , & i maledicte inignem eternum:

N

nigg T'ünc ergo

quamdiu vivis, tempus quod tuum eft

ijy, iffipende bené, ut eó pergas , quó moriens vel-

les venire ; eme tibi pretio temporis bene im-

penfi zternitatem beatorum , & cave ne male

O impenfum ,

forum,

tibi cofnparet aternitatem damng—

MEDITATIO

v

. Pro Dominicá in Sexagefimá,

j qut

^CThema,'

wisdtedliud: cecidit im tervaim bonam :

es ortum fecit

quax

feutium centuplum. Luc. 8.

tucpi

Onfidera : femen cadens in terram bonam,

TTTE

effe quodlibet opus & cogitationem bonam

Is é'eadentem in' animam jufti ,

Íeu in ftatu gratie

ipielicitam : . hujusmodi opus , cogitatio feu atfe-

iil /€tus bonus.ortus in animá jufti facit fru&tum cen-

l, Ptuplum ,. quia femper magis auget gratiam divi-

gtadus pretio mille mundos

fgmpusoffnam-,, cujus unicus

)

H 3

& co-

f

[

|

118

€3 )o( 89

n

!T !

& coelos longis parafangis fuperat ; & homo in

"

)

;51;

u

ftatu gratie conftitutus , tantz eít excellentiz , ut |

refpectu illius, omnis mundi dignitas fit vanitas

k

& merum nihil. Deploranda eft igitur homi

Y

num cocitas , que gratiam divinam tam parvi

m

eílimat , ut non vereatur eandem tranfitoriz

! ^

,xï

F,

voluptati & vanz gloriz poftponere , cum ta- |

)

i

men per illam infinitos in coelo thefauros, & ho-

w

norem omniatranfcendentem poffent comparare.

hr

i

O religiofe! tu altiusleva animum , exhibe te ter-

í

du

Y

;

j

ram bonam ,. in quam femen bonum cadat, fru-

"

,".'n

í

J

!

h

,f

1

&jumque centuplum faciat ; quod fiet, fi men-

i,

u

W "

tem à tenebris totaliter abítrahes , eandem foli

!

l

»

j

'ut

DEO & c«leflibus affigens : fi frequentioribus

AUR

amoris DEI

& contritionis actibus in DEUM

ripieris , deteftando peccatum fuper omne ma-

i

u

]im , & appetendo virtutefn ut ingens bonum: fi

i

il

T

ä

f

jl

li

quotidie vota tua DEO exacté reddes , Pc[-fc&iqq

tin

nis ftudio totum te confecrabis.

ith

Áti

ïn

]

7

L/

l

171

MEDITATIO

W

-

1

h

l

audikc"qt

Pro Ferià fecundá.

E

D

Thema.

Qui babet aures audiendi , audiat, Luc. g.

Onfidera; naturam cunctis quidem duas dare

C

aures , interim tamen mundus feré totus fur-

dis, feu ut ita dicam inauritis plenus eft: pleni-.

que enim audiunt quz funt mundi', & carnis,

à veritate autem auditum avertunt , & conver-

l

tuntur ad fabulas , quemadmodum Apoftolus

mona-

*ggnqueritur : pröh ' -q?ot in ipfis: dantur

erils ,

]

€3 )o( £9

119

M& fteriis , & in Clero , qui libentiàis audiunt libros

( profanos & ludicros, quàm librum fpiritualem ,

lls

heologicum vel Cafuifticum : hos veré furdos

itiy. effe & rudes, liberior illorum declarat vita, mo-

l; res & infcitia ; cum enim Spiritum Sanctum

uims donorum fpiritualium , doctrine & fanclitatis

l, fontem , per libros fpirituales illis loquentem

i, audire recufant, rudes, craffos imperfectos ma-

l

ts

l

nere neceffe eft : (ed audiant hujusmodi ,^ quid

Um, u

Paulus Barrii in folitudine Hagiophylz die 4. dif-

Donim

j fertatione primá narret. de quodam & Societate

(

yod f

J'ESU, qui in Galliá Narbonenfi morti proximus

lus ,

.cum gemitu dicebat, &^ cum dicto gemebat:

uid profuit Piudarum tanto fludio pervolvi[fe ?

i

^

TurY)

uo munc

tot curiofe lediones? itaue prins evocor,

um legerim eádem animi contentione €9 a[fidui-

vt

fate libros ad anime falutem facientes ? -ne feró

Lsl

l

m

idipfum doleas Religiofe: audi & fequere pater-

num monitum Divi Patriarchz tui Beneditti, qui

in inftramentis bonorum operum jubet, letfiones

acras

libenter audire: dum adhuc tempus eftle-

Q 5

e & audilectiones facras non vanas,. & ad rém,

n

ad obligationem tuam & profectu

non-

facientes,

:

p9

ul U^

uj

ia

ao

Jen &

*

i, &f

yut, d

y n t

Pfls dmrwjg

H 4

| -MEDIf

120

$$ )o( 89

yit

^MEDITATIO —

j

Wr

. Pro Feriá tertià

L)

t(/l&'

Thema,

]j5

| f

f

MM

Hi funt qui audiunt , deinde venit. diabolus & tol,

lit verbum de corde eorum , n

? vpr.edgntes . fal-

*

vi fiant. Luc. 8.

AE

Onfidera: quemadmodum agit, qui gemmam

"^ pretiofam recondit quidemin ciftá, fed hanc

fine occlufione fere relinquit in foro apertam ; | J/!!/

fic. infru&tuosé agit & imprudenter , qui DEI

7

quidem verbum ,. admonitionesque. falutares ,

T

peraures in cor admittit ,. adeó veró negligens

Q

f

eft ut fine cuítodiá ,. & ferio illas in praxin redi-

fs t

gendi-propofito , per diaboli infidias tentatig- (1jj,.

nesque fibi iterum aufferri permittit , undé nul« duj

lus ipfi, fpiritualis fructus , fed ob fupinam ne- isii

gligentiam damnatio major accrefcit ; nam pra-

Wi n

cepta DET audire non fufficit , fed factis quoti-

i,

di& adimplere : fervus fciens voluntatem Domini 2,::

:l

fui; & non faciens , vapulabit multis ; qui fit «

quz ad. perfectionem religiofam confequendam ;;

requirantur non autem practicat ,. fimilis eft pfit- |

ii

taco , qui Pater nofler vel falutationem Angeli- Wïmmomwl

cam quam didicit, quotidié recitat , ejus tamen litymg;

fenfum ignorat , nec cx tali recitatione meritum j

Ll

ullum confequitur : Aon auditores legis juffi funt i.

apud DEUM fed fattores le

D

gz's

jufificabuntur : it- &i v

quit Apoftolus Rom. 2. & Chriftus ipfe Matth. « ;.

1r. Non omnis qui dicit mibi Domine , Domine

ïhüi,' BI

L vo- An]

La

i&tra&it H Rn calorum, fed qui feceri

*

unla-

MUj

|

€8 )o( 89

I2X

D

- duntatem patris mei qui in callis eft : tu te exajni-

)

" ,pa an fis auditor tantum an executorlegis: fiin-

[

.weneris primum , time reprobationis zternz fen-

,'tentiam , & ad ferjam preceptorur DEI , regula-

; que obfervantiam te excita.

L

-

MEDITATIO

Pro Feriá quarta.

agit] qmm R

n i

'Thema.

hfa. Md fempus credunt , R9. in tempore tentationis e-

ht g

cedunt. Luc.8.

T

U

Uod lapis 'Lydi'us eft auro , hoc tentatio eft

w W

Q'

&. fidei:

multos habet Chriftus fidei fuz pro-

inwu:-feffores tempore pacis , fed pró dolor ! quanti

inur funtlapfi, & labuntur forté adhuc inter infideles

nitt i téfapore períecutionis: apoftatis iftis aliquo mo-

lo lpt: do fimiles funt illi, qui cum in pace & fine ad-

tréft f0j

verfaria . vivunt , devotionis. opera. exercent ,

fl

1

orant , converfantur humaniter cum proxi-

lm D

mo , maníuetos morigeros , obedientes , alia-

mjis; qe

rumque virtutum cultores fe exhibent: fed dum

p anu«

]evi verbulo vel.facto leduntur-; fi-diabolus vel

; Ini.

per (e vel alios bellum contrà illos , & tentatio-

umm-nes movet, citó totaliter alios inyenies; iniram

dat,

namque exaftrant, pungunt verbis , infaniunt et-

um dam quandoque verberibus , nec yerbum nec fi-

wf gnum ultrà manfetudinis in ipfis apparet, juffis fu-

af periorum , vel aperté contradicunt , vel fi ea exe-

Yi

( *quuntur ,-faciunt cum indignatione & murmu-

Durt,

j- rationibus 5- animus paffionibus odii , irz, aver-

fanctum, devo-

T Wï fj(ïnis repletus., .nil.jam cogitat

$

tio

122

€3 )9 89

tio omnis évanuit, impletur oratio confueta in-

"

ter diftraCtiones varias, vixque intràaliquot dies

j

pax cordis & fanior mens revertitur: de hispo-

yi

teft veré. dici ; im tempore tentationis recedunt,

pt

"'[u te examina an non ex talium fis numero: &

;-jjï K

ne impofterum tam noxia inconftantia cortuum

m N

inflectat , illud firmo & quotidiano paíliones pra-

YT

vas frangendi , tentationesque cum DEI gratiá

"T

fuperandi propöüto , obfirma.

n

MEDITATIO

lïäiz:f:ïfl

Pro Feriá quintá.

"

Thema.

f

D

| -

44 folicitudinibus, diviiiis €9 veluptgtibu;vitg f

$

focantur. Luc. 8.

W m

Uis non timeret ingredi viam , quam fciret

Q

ob latronum infidias effe infeftam , plurimá

hominum czde infamem ? certé nullus eft , qui

ad vitam falvandam , non:potiüs viam fecurio-

L

Wi

]

[

rem , licet faxis afperam , longiorem & curvam

I—d€

n

ingrederetur : via latronum eft via divitiarum &

|

t

voluptatum , hz eriim ipfà Sacrá Scripturá tefle,

as

viatores fuos fuffocant , vitá fpirituali , id eft,

gratiá diviná privant , & ad damnationem ater-

i

p

nam ducunt : econtrà via crucis , via eft Chrifti,

p

via falutis : quz licet hominem fatiget , purgat |

H

tamen & przfervat à peccatis , vitam fervat ani- |

mz , eandem ad coeli patriam fecuré perducit, |

AT N

rf

Sed heu quam multi intrant viam primam! quàm

. pauci volunt calcare iftam ! hinc tàm rari falvan-

D

ruit:

Mdttm

tur ; &]pouüïma hon?inum pars in tartara.

non |'

€8 »o( $9

123

Á

m&ü COH!Ll*q j

Ht

non poteft venire poft 7Efum , qui non relin-

quit omnia : & qui poteft vocari amicus DEI ;

Vr i

qui eft amicus mundi, amator latronum , & vo-

tl

luptatum terrenarum ? ex quibus collige , quid

I t

tibi fit factu opus : abftine à vià latronum , &

nl

perge Angelo Cuftode , Sanctisque omnibus du-

ln

cibus in viá falutis , in viá crucis : non te retar-

K Cum Dg;

det viz hujus moleftia, fed ejusdem refpice fi-

nem, qui eít pacis, dulcedinis, gloriz & gau-

dii zterni initium : intuere cruenta Chrifti vefti-

I

gia, qu« tibi ad fequelam & incitamentum in-

li

viá hacreliquit : cogita te non collecturam rofas

fine fpinarum puncturis , nec nifi poftluctam co-

us

gonari pofte,

MEDI TATIO

lim, qut

midun, t

Pro Feriá fextá.

1 nse.

Thema.

is a o

Natum aruit, quia non babebat bumorem. Luc. g.

orem & n

T granum in terram miffum geminet, floreat,

via m

u

maturefcat , non indiget folaribus duntaxat

i st

radiis & calore , fed requiritur infuper ut quan-

[

doque irrigetut p

luviá & humefiat , alias nun-

mnaa!

quam germinabit

fed paulatim confumetur. Se-

j d

men & grana myftica funt defideria , propofita

ag

'actusque boni, quos DEI gratiá íeminamus , hzc

vt

autem non crefcent, non multiplicabuntur, non

TO

maturefcent , fi ager cordis noftri femper fit ari-

l

í

t

j

l

"dus, nullisque compunctionis lachrymis made-

gt

fiat; hz enim dant vires, fuccum, & ut ita di-

vitis

g cam -medullam feminibus illis myfticis

priüs

124

363 )e( 89

!

',GWP

priüs lachrymas q

uàm racemos emittit; fie quo.

::

j

ue lachryroz: poenitentiz & amoris divini, pro-

:

romi funt fanctior

:

Is vitz :- Magdalenz, Petri,

vt mn'

aliorum Sanctorum

m *JI

plenam ad DEUM converfio.

nem przoccupárunt & concomitatz funt láchry.

n

fj

I

mz; hzrigarunt propofita , purgarunt vitz prio-

Itl

d

ris nzyos , zítum pravorum defideriorum ex-

tinxerunt: nem

10

pe: Qui feminant in lacbrymis , in

j

exultatione qnef.

ent ;

»-att- pfaltes regius.

Pete à

j

y

DEO corde humili

AW

cceleftem hunc lachrymarum

U

Forem , quo aridum cor tuum perfundat , ne

u

u)j &

"E

concepta in eo virtutum bonorumque affectuum

N

femina zftu tentationum exficcentur : pete 518*

a

] at

quam , frequentiores lachrymas fj non oculo-

rum , faltem cordis , id eff dolorem internum

N

de peccatis 'etiam levibus

, nit

quo ifthec purges &

"]

tollas, plurimum en

H

L

m obfunt perfectioni. inti-

ml

L

meque cum DEO unioni,

quia animz vires de-

bilitant ;

illi

1

qunt,

eamque in bono iqcon&anþcm rgg-

ia

li

MEDITATIO

Pro Sabbatho,

D

Thema,

l

D

Exorta fpine fuffocaverunt illud, Luc. 8..

Onfidera , quod grana miffa in agros , licet

dj

germinare inceperint, creverint , fi obruan-

tur fpinis aut zizaniis , rurfus marcefcant & fuf-

FM'!, l

focentur

.

D

Jb

. eodem modo agitur. cum virtutibus

in mente plantatis ,

fi illis voluptatis & temporá*

[

lium rerum amor f.

O

catur, has enim ipfa Scri-

"i

ptura

$8)o( 69-

15j-

Mi ptura Sacía fpinis comparat : foleht [pir pun-

— g Ü

i. Curis fuis ledere & fanguinem- ( qui juxtamedi-

"« corum certam fententiam pro vita Balíamo has

ltw, bendus eft ). prolicere, adeoque corpus viribus

li, minuere; pari modo rerum temporalium ámor:

Aquem d

"i. animz vires debilitat, & ad DEUM puré aman-

li, dum reddit incapacem : rei iftius exemplum trifte

liy; nimis occurrit in disjunctiorie Judz Apoftoli à

l

)

À

T

l]

JESU Magiítro & DEO fuo: lapfus tam funefti

lg alía profectó caufa non fuit , quàm amor mundi

dy;, & pecuniz : econtra. quia: Matthzus fedens ad

wáà, felonium ,. amorem . pecunig & terum vifibilium

;j excuffit , vocantemque fe ftatim fecutus eft JE-

img; SUM, intimam & &térnam cum ipío unioneni

«j Obtinuit : ex utroque exemplo tu colligas reli-

;j giofe , quàm néceffarium tibi (it , omne defide-

;;; rium mundanum € cordé.-eliminandi , fi ad pers

-

i,j fe&tionem , ad quam vi profeffionis tug tende-

jj ;; I€ teneris; cupis pertingere; Deoque uniri.. Via

. dé proindé annon amor terrenus in corde tuo re-

fideat; & circa quz, accuraté confidera,

MEDITÀTIO

Pro Dorminicá in Quinquagefimá.

j Lutxg' '

'Thema..

am! Confumimmabdhtur onmia

que fbr'ipta fünt peä-' 251*6;-

Ia

Dbetas. Luc. 18.

a

y ii

( Onfidera: quá ptornptitudine optitnus mundi

falvator fe refignet in volüntátem Patris coe«

d ducis

am,

TMM

n

S ;pr;ævidet cdaré omnem paffionem fu

qu&

126

$ 2o( 88

|

quz fibi Hierofolymis obtinget; & tagen urbemi

|

hanc funeftz tragaedíz , mortisquefuz theatrum

non declinat, fed dicit cordaté: Ecce afcendimus

erofolsmam , €$

conjummabuntur ommia , que

feripta fuüt per Propbetas de filio bomitiis :

vult

.

1

magi

s vitam perdere, tormentaqüe diriffimna fu.

| ;'ïff"

ü

[

ftinere ,' qu

àm vel minimüm à decreto pattis fui

divini mundo per

Prophetas denunciáto defle-

n

i

j

üt abfolité diving

*üh]

€tere ; nobis in exemplum ,

nos difpofitioni commiitterernus ,

necaliquid uns

qui

L

s

uam fierí vellemus ; quod: DEI contrarium effet

voluntati j

deind&à fummá cürà DEI pr&cepta cu-

o

Íftodire ftüderemus.

O felix confurirtiatio, que

'z'n:g*;.cri;

omnia confumrnat, perficit & implet qua (criptd

fogin

funt in-lege DEI ! cum quanto gaudio poterit

ts O

fa.

talis in fiiie vitz dicere cogjummatum eft; Opus

uod mihi dedifti Domine DEUS implevi5 nil

sb

f

jam fupere(t, quàm ut fpiritum meurmniri manus -

tuas commendem , accepturüs nünc proemium -

whet t

laboris mei: vide an taliter fis refignatus in DEI

hii b

.

voluntatem

.

an fi jami- deberes. mori ;- fecure.

tdgtt

dicere poffes confummatumt eff 5

ari potiüis ob ne-

du

n

gligentiam

in cuftodiendo DEI prxcepta ,

.de

corpore timeres egredi ,

& coram tribunali ju-

u

flitie divine comparere : ita ergo nunc tue in-

t

ftitue vitz rationem, qualem inftituiffe opta-

At

res dum hac horá tibi effet

tut n

moriendum,

/ MO, ]i

»

o

m

g

if

L

| MED[. n

€8 )o( 89

127

g

Qu

-MEDITATIO

: t fj

H ii

Pro Feriá fecundà,

'Thema.

x

lt :

ii Tyadetur gentibus , &9 illudetur , €9 flagellabitur,

detttys

- 89 confpuetur. Luc.18.

II

Onfidera: quàm indigna hxc fint Meffie,

tdilti - &lio DEI incarnáto : quis regum vel prin-

; il cipum terrz , tormenta tanta fufciperet pro fub-

Qf5 ditis? fane nullus: JESUS autem rex regum,

)llyis Dominus Dominantiutn vult illa admittere pro

^int: falute generis humani , ut Ícelera aliena lueret ,

ttltqii & fangnine fuo divino dilueret : quid hic cogi-

i&X tas O homo ! annon tibi probrofum erit, per-

niind! fecutiones declinare , illasque pro Chrifto futfer-

L sit?t re nolle? an tu vis effe membrum delicatum fub

1rànit fpinofo capite 7 an coronari fine pugná ? an fine

«njt vulnere certare.? ubi eft atnor tuus Chrifto in-

Rgndtt

finitie titulis debitus ? tanta eft ille paffus pro

(s mj te,

& tu parva pro ipfo tolerare recufas : legifti

i o

i! religio

(e Benedictine , quid tibi in regulá SS. Pa-

J

i ter tuus Benedictus inftrum. bonor. operum 21.

amori Cbrifti nibil preponere : f nihil,

umb inculcet :

ponm? €rg

Q nec vita

m nec corporis commoditates : (ed

»

,

heu

! quoties Barabbam JESU , quoties volupta-

if

tulam brevem amori Divino pro nobis incarna-

bi elf

to , paffo, mortuo praferimus ? redeamus quafo

ad faniorem , non parcamus carni & occidamus

animam, non quzramus commoditates corpo-

ris, & perdamus JESUM, thefaurum infinitum ;

uni-

fed pro ipfo-potiüs mortem.& mala mundi

verfa

|

128

$3 Jo( 69

verfa oppetamus: breve erit pro JE S U certare;

at

WP

coronari autem & triumphare cüm iplo ster-

nüm erit.

Y

l]ü

MEDITATIO

l! (

|

j D

Pro Feriáà tettiá.

Z

— 'Thema:

«*

3

Id

I

d

v od

: AOccidjent euni

€9 tertiá die vefurget;. Luc. 1873

Onfidera : tnilitem, cui generofus in vemig

u)

C

"

cruor ebullit , ob fpem prede & norhinis

th ?

v

g

j

glotiam acquirenidum ; nullum horrere pericu-

lum , fed optare potiüs cumhoftibus conflictum;

& vülnera reputare pro honoris infignibus. Chri-.

|

ftus Deus homo , cujus omnifcientiz nil latere:

poterat ; claré pr oculis habebat ; cruentiffi-:

mum cum hoflibus fuis certamen , numerabat:

(it

jam vulnera & verbera feré innumera corpori fuo'

fanQtiffimo inferenda , agnofcebat fe certo cer-

tiüs fub hoftium manibus occubiturum : nihilos

l

Wi

E

D.

minus Jerofolymam afcendit ; & :dat fortitadi-.

j

j

nem fuam in manus inimicorum : quid impulit

N

fuavifümum Meffiam ut tam audactet obviam

AA s

AX [

iret morti ? nil aliud quàm voluntas Patris coe-:

r

A

leftis; ergà genus humanum amor ; & tandem

P

1

tl

immenfitas gloriz , quz paffionenr ejus.ac mor-

ul

(

tem effet fecutura : íciebat fe moriturum & qui-

4 Ug

dem morte prz omnibus infami ;5 fed norat fe,

etiam die tertià refurrecturum ; confeffurum ad:

Vg

if

101

dextram Patris zterni , accepturumque potefta-

tem in coelo & in terrá füpremam : recordatio:

Trin;

fäm gloriofa futurorum , confortavit illum :

al

€orns

E

$8 )o( 89

129

|

!

Vt eontemptum przfentiur zrumnarum : fi &nos

li ia futüram in coelis poft niortem gloriami , acri-

üs mentis oculos defigeremus, generofiore haud

dubié animo afflictiones, dolores , erumnásqué

Ü

omnes toleraremus : fed quia dulcedinem prz«-

fentis duntaxat vitz intuemur , futurz felicitatis

ii

oblivifcimur, & fic pufillanimes malum quodli-

bet fubire tergiverfamur j nec interim afflictio-«

filrger. li

nem declinare poffumus , fed patimur inviti,

ts t quod tahto gloriz foenore pati poffemus volen-

"rüwges: vide quid tibi fit impofterum faciendum

hortey eirea malorum tolerantiam.

us cont

MEDITATIO

Ts

N

Pro Feriá quartá.

ehit;

'Thema.

V, TU

mtricpt «;

Cecus quidam. fedebát fechs Viam mendicaus;

:

" Luc, 18;

&t eem. s

Tturum ; d

C

Onfidera : Coscós ut videantur, & eleemg»

duf

i

dÀ

,.-'

2

Íyna

2

m accipiant , pétére ut poriantur fecüs

V

làg, u

bi üt tránfeuntes ad mifericordiam fles

: qii

M

mdadt 0

j

ant, tmagnis clamoribus coecitatis fuz arurmnag

D

deplorant, nec erubefcunt ipfi eandem prodere;

ntas Dari

yr; lt

quo facto tranfeuhtium ariimos ad ftipém pore

j

tigendam efficaciter impellunt ; fic quoque coee

meuat

us hodiernus , cum audiffet turbam prstereun-

yiturn t

tem, clamavit dicens : 7EJu fili D avid miferere

i Rn

Tet

i

?. quotquot in hanc miundi lucém nafeimur,

conlitt :

am ex utero miaterno coécitateri , ób prótopa-

g p*

T

*

rentum lapfum no

bifcum vehimus, h&c unà cum

um m

gpeecato

natürz

' ,erginal.i " cqrrup;:æ. eft humána&

r üJufï

]

"

1';:4

--*patti:

D

*

130

€9 o 88

yin

patrimonium : coeci , inquam , nafcimur, quià

infans in mundum veniens nullo uti poteft rà-

"i

tionis lumine , in coecitate adolefcimus, eandem-

n

i

que cum virili jam etate plené non deponimus,

Nam adulti etiam plurima non videmus , qu&

j

4

wïlqm

dquh

funt perfectionis , & ad falutem proficua ; imó,

m

tanta eft coecitas noftra ut illam ipfam non agno*

hii t

fcamus , fed nos videntes reputemus , fapientes,

ii

nulliusque ope indigentes.

Hinc in ccecitate

ii

adeó periculofa perfeveramus 5 donec nobis

f

mors oculos claudit, ut nón ampliüs lumen coe

li, (ed aternam folum animz' noftre & (alutis

isti

u

j

uram cernere cogamur.. Ne ergó cum &ter-

lt d

num coecis

ccecitatem noftram nimis ferb &in-

fru&tuos& olim deploremus , ponamus nos corde

lll

wieln

humili cum hodierno mendico cosco fecüs viam,

Mi

aenofcamus coecitatem noftram, & clamemus

itgl

