H

vident ifti licere aut licuiffe, — Quanta veró indé

u

pro-

"

jl

$3 )o( &6

6;

romanent in religionem damn4, evehtüs pró

hs

if

dolor ! frequentior luctuosé fatis oftendit: tu

|

t

1

vide, an fis € tepidorum nufnero , & ne te Deus

D

!)

. incipiat evomere , fervens proficiendi defideri-

!

;

Ju i

rium in fe excita.

À

Wlft

^ MEDITATIO

! p

dlns

Pro Dominicá Secundá poft Epi-

1

phaniam.

o qui

Themà.

ol

t 4. " N"Ptïlf fü&æ funt-. ]Oan. 2.

Jl d

frochi

Uemadmodüm (ut hodié in Caná Galilez

Q

contigit) nuptie inter homines celebrantue

il interveniente corporum .commercio fic inter

il DEUM & hominem nuptiz celebrantur myfticz,

(l intuitu animz , mediante gratiá fanctificante, qu

wrut arrha feu. annulus fponfálitius interponiturs

qui primó in baptifmo , fecundó in profeffione Re-

101j ligionis , feà voti folennis , quod emittens in fta-

ii tu gratiz , totum fe DEO confecrat & defponfat:

st ficut autem in nuptiis carnalibus violatur fides

qü conjugalis , fi àüt uxor aut rraritus ad alienum

iaf thorum tranfit , fic pariter in nuptiis fpiritualibus

qsíi atrox commiittitur adulterium , fi hómo Chri-

p flianus. contempto DEO fe peccaminosé con-

g li Vertit-ad creaturam ; vel homo religiofus , neglé-

ii €to voto caftitatem DEO promiffam violat: un»

aj« d& Concilium Carthaginenfe quartum aitz £raas*

ii greffor voti caffitatis pejor adaltero judicatur : lo«

;'quendo prxtereà univerfaliter refpectu peccato-

rf

quot admittuntur

mcr'oï rum, tot fiunt fomicatione; -

pee*

J

66

€3 )o( 89

K

pC

peccata 5.poteftque animz peccatrici optimé ap-

«t

plicari illud Jerem. 3, fornmcata es cum amaiori-

V

bus 1nultis ; tot enim perdititfimi funt amatores ,

[

T

"H

quot funt vitia, qua blandiuntur, & fic nequiter

/

j

l

blandiendo , in gravem lapíum lectitlimam. Dei

fponfam impellunt : poteít proindé jufto cordis

j

doloreé acclainari animz , illud Divi Thomx Vil-

ii

lanovani , concione 19. Pentecoft. O fi agnofce-

&É£J

ves tuam excellentiam &9 pulcbritudinem ! non ità

gxum'm"

Qu

te dejiceres ad amorem. aliarum. creativarum 69

',

vilium voluptatum : O quam pudendum , dolen-

hat

dum , deflendum eff , tam generofam creaturam in

l i

Ms

duto voluptatum fadari, €9 [ponfam caleftis Regis

fieri non jam fponfam , fed adulteram , fed manci-

d

*iwm diaboli : tu. bené . ponderatis hifc& verbis

piti

]

l/

«onfundere, & animitüs dole;, quod ullo lethali

séccato fidem DEO , anima tuz (ponfo:

,

if

m

»

B

fpijcr fregeris.

Qu

MEDITATIO

i

Ts

Pro Ferià fecundá poft Dominicam fe-

W

cundam Epiphania,

/di

Thema-

bt

Á

j

Vinum non babent.. Joan. 2.

T

( " Onfidera : quod: licet vinum hofpitibus

m

-** ptiarum defuerit ,. non tamenlegi illosideo

murmuraffe , aut contemptibiliter de fponfis effe

locutos , fed fuére contenti & :confolati : hos

convivas tu imitari debes qui vocatus es in Reli»

gionem ad nuptias Agni; necconqueri, fi'fort

in tali loco degere oporteat, ubi vinicopia deeft,

Qe

4

-492o( $9

67

QH & Ceres potiffimum potum przbet: hinc SS.

1l df

a

legislator nofter inftrum. bonorum operum 3s.

monet; zon e[fe Vinolentum: & Reg. c. 40. idem

A neg.

loquitür: Licet legamus vinum omuimó mon e[fe

ling.

monacborum , quia tamen: noftris temporibus id

: ]Ulll) j

monàcbis perfuaderi non poteft , faltem vel boc

Ti

confentidmus , ut o usque ad fatietatem bibamus,

Ojiagm

NB. fed parcims, Sufficiens eft bomiiri vinum exi-

ttt!

guum inquit Ecclefiafticüs c. 3 r. quid i religiofo

Ü

UP

quàm maximé ? difce proindé primó exemplo

In, i

hodieraorum convivarum in nuptiis Cane Gali-

Tl

lee , & ex verbis legislatoris tui , in defe&tu vini

tj

ufficientis non murmurare , fed magis DEU AF

f

benedicere , qui ita di

f

Y

tis de infipiditate vini , fed

pofuit : nec ünquam caufe-

*

üllok

Defipiat viiuim fi 1odà tu fapias:

à. patientem te exhibe in fubftractione portio-

3

r

X

;

f d

iT2

ni$ vini per fuperiorem ,

as

nitentiz loco; 3. Si

copià vinifüppetit, eo faltem nonutere ad fatie-

tatemi, fed parciüs, anté omnia fuge ebrietatem.

niat

À. Tractus & hauftus vini ne facias magrnos, etiam

tunc, cum fitis rajor eft, fed potius tibitunc ob

oculos pore exemplum falvatoris in crüce clamane

tis Sitio, felle & aceto potati, Vide quid hucus«

us feceris , & facere impo-

- que in fimilib

fterum velis.

jpit

g b

p

n

T

p

j I

"

Ü

f

E2

MEDI-

$

:9 )e( 68

MM

MEDITATIO

j

Pro Feriá tertiá poftt. Dominicam: ]

n

Dd

fecundam Epiphaniae,

j

'Thema.

g

odcunque dixerit vobis facite. Joan. 2.

p

Onfidera, vo

luiffe verbis hifce fan&titfimam Dei

n

genitricem nos docere , quod fi optemus

hk

fieri nobisaliquidà DEO , oportere ut nos prius

faciamus quod DFUS vult; hinc quod quando-

que aliquid à DEO petamus , illud autem non

impetremus potiffima caufa eft, quianon obfera

usj

vamus ejus przcepta, fed voluntati ejus contra-

i

dicimus : defideramus fzpius vinum confolatio-

nis divine , auxilium in tribulatione , non auteffi

[)R:ftdf

(

accipimus quia per preceptorum divinorum cul-

[

pabilem

violationem hac nos gratiá reddimus in--

u

TU

dignos ;

facit quippé DEUS voluntatem fe qug-

rentium , fuis veró defideriis fruftrat , à quibus

NrTUT

voluntatem fuam divinam ac legem negligi cxpe;:

r

Dnid

ritur; nihil eft homine religiofo magis indignum,

quàm non implere illud inftrumentum bonórum

m

AT.

operum, quodS:Benedictus praícribit in regqlfä..

*

Pracepta, DEI fatis quotidie adimplere : factis di-

[ia)

J

Ifing

cit, non mero propofito ; hoc eft unicum falu-

tis & verz fanctitatis remedium , quod qui ne-

p

gligit beatus & fanctus effe nequit. — Ad facien-

(lejey

dum autem omnià quz dicit DEUS, impellere

LT

nos deberet primó , infinita przcipientis dignitas,

b

!

]

Authoritas & majeflas : 2. przcipientis rigorofi-

Rn

tas & feveritas: 3. Dilectio & gratitudo

przci-

Wmlm

pienti

*5 )o( 89

69

pienti debità,

Tpforum praceptorum faeilitas.

,

fuavitas ac jucunditas. 6.De-

. Adimpletio

)

mnicam f£nüm adimpletionis feu adimplentis utilitas; nunc

il

ergo incipe omnem excuteré torporem , & ad

quotidianam regule , Deíque preceptorum ad«

Yin;

impletionem teipfum excita.

lr

MEDITATIO

/

| fig

À

N

Pro Ferià quartá pott Dominicam fe-

Ut f0 )

0d qui

cundam Epiphaniz.

AUfafo

'Thema,

inont

Dixit eis TESUS , implete bydrias aquá €9 im-

jus o

n

pleverunt eas , 9 dicit eis 3ESUS , baurite

nunc. Joan. 2.

I

Onfidera 7ESUM noluiffe facere miraculum

RORU

producendo vinum in hydriis vacuis , fed

iin jüffiffe eas prius à miniftris impleri aquá, ut exin-

mk; dé nos doceret primó , non eum velle femper

m

circa nos agere miraculosé per fe ipfum folum,

mgu,

fed noftram infuper cooperationem ad augmen-

Vg

tum meriti noflri defiderare , nihilenim prome-

n bonit

teremur, fi ipfe folus bonumin nobis operareture

yrintg

2. Ut oftenderet quàm grata fit ip(i obedientia,

! f

fi enim hydriz juxta mandatum ejus non fuiffent

nicumïf

replete aquá à miniftris , miraculum forté non

yid qi

patraffet ; fed quia miniflri promptitudinem &

Mi

Obedientiam Chriftus recompenfavit miraculo ,

n

aquam in vinum convertendo : O quantos me-

s

ritorum & gratiarum cumülos comparare fibi

poteft monachus veré obediens ! quàm (uaviter

j ng

Ti

'(9 1111 infinuaret DEUS ,

quam gloriofam victo-

!

3

rig,

70

€8 )o( 89

AW

riz , imó Martyrii coronam fibi.necteret , fi.in

ii

omnibus pxompt& & gaudenter obediret ; quani

uw

«t

doquidem obediens quafi

proprium caput pro

Milc

Chrifto fibi amputat , & caput fibi conftituit

Chriftum feu Chrifli vicarium : addere lubet quod

y

N

a

dicit $. Gregorius Papa : [i obedientes fuérimus

Prepofitis noftris , obediet DDEUS orationibus no-

g

firis; & Auguftinus lib. dc opere monachorum,

uii

qiii

citius , ait, exauditur una oratio obedientis; quàm

decem imillia coutemptoris : vide ergó quo fructu

hn

gt

teipfum per inobedientiam prives.

il

MEDITATIO

u

s

Pro Feriá quintá poft Dominicam fecun.

. dam Epiphaniaz,

h.

fgei

4

R

Thema.

,»:riom

Deficiente vino dicit mater TESU ad eum , vinum

Dd

Rs

iton babent. Joan.2. "

dha

( "Onfidera: Mariam virginem modcüiüïmam;

ii

"^ & fobrietati maximé deditam cum vidiffet de-

gt

feciffe pro convivis vinum , ut defponfatorum

verecundie confuüleret & expenfis , follicitarg

|

JESUM filium ad vinum miracülosé producen.-

PuFenä'

dum : ex quo fa&to primó magnam poteris eli-

cere fiduciam erga hanc mifericordiz matrem ;

nam fi non invocata tam prom

ad procurandum vinum convi

ptam fe exhibuit

!

/

VIS ,

quantó pa-

1

Ü

l

ratiorem fe exhibebit ad tibi procura

ndum bona

alia tam corporis quàm animz

WP&&(

, fi fuffragium

Wt

illius filiali atfe&tu & amore impl

oraveris. 2. Po-

"Uf

terit te hbc; Mariapurm charitatis

exemplum exci«

tare

"t

* )o( 69

")

7I

"^ tare ad benevolum te exhibendum proximo, pau-

"t^ peri prefertim in necefhtate conflituto , con-

!m» formiter illi inftrumento bonorum operum ,

lt quod S. Pater nofter Benedictus in Regulá pro-

"u ponit ; nimirum pauperes recreare : quod pra-

It éticare licebit, fi pauperibus libenter cibum po-

A

i

Al

tumvé (quantum & ubi potes) fuppeditabis: de

?i pecuniá àd honeftum ufum concefsá libenter ali-

l

17

.

bj

4 quid' etiam in pauperes erogabis , non veró li-

)j bentiüs profanos ufus & lufus ac temporariam

recreationem expendendo: fi itinerando de via-

tico quidpiam fubftrahes , unde pauperem re-

crees occurrentem in viá : fi de cibo vel potuin

À

M

|

refectorio aliquid tibi fubtrahes intuitu pauperum:

j

fiquandoque cum ipfe dare non potes, procurare

coneris pauperibus fubfidium aliquod apud fu-

eriores vel alios : denique fi pauperem faltem:

It,tii vecreabis cibo & potu fpirituali, eum fpiritualibus

documentis füublevando , aut pro tali orando. Vi-

ln de quid ha&tenus in hifce feceris, & pofthàc fa-.

Wt cere velis.

Dotttn

MEDITATIO

, [l

(* Pro Feriá fextà poft Dominicam fecun-

|patit

f mint

dam Epiphaniae,

Thema,

at

T

V'ocatus eff autem €9. T ESUS. Joan.2.

vdmb

Uptize & conviyia non tam-ornantur ferculo-

ii

rum copià & prxílantiá, quàm convivarum

s 1

honorificentiá: fi ad nuptias rufticas veniret Rex

quilibet tam viles prz-

j V

' Bünf;ps ; fortunatos

dicaret

!

E 4

7à

*9 )oC 88

dicaret fponfos ; feliciores proindé fuere nuptis

ad quas DEUS Deorum invitatus venire non re.

cufavit ; honoravit has fui prefentiá , honoravit

u

miraculos nimirum vino prodigiosé aucto ; ni-

hil deeffe poteft , ubi JEfus eft: interim mirari

licebit, cur is venire noluerit in domum Reguli,

l

ad curandum ejusdem filium , invitatus autem,

prompté venerit ad convivium Simonis leprofi,

COïLF(

ad menfam Marthe, Magdalene, Lazari, &ad

qï

nuptias hodié celebratas n Caná Galilez ; que

i&

hic latet caufa ? aliam non invenio, quàm quod

"

Regulus magis fuerit follicitus de fan tate impe-

Id

trandá filio, quàm de recipiendo & admittendo

k

digné JESU in cordis hofpitio (licet vifo mira-

gl

culo fanati filii , poftea melius fapuerit) ibi cità

yus

gni

divertitur 7Efus , ubi fe plus fcit amari : amorem

fui fenfit in. Magdalená, in domo Simonis lepro-

lm

fi, amari fe fciebat apud fponfos hodiernos in

[icit

-Caná Galilee , qui fecundüm plerosque Sacre

li,

Scripture interpretes virgines permansére: ex

d

quo collige, quod 7Efus non divertatur maneat-

[:1/7]

que apud illos , qui cor fuum & affectum do.

bt

ial

nant terrenis, fed apud illos , qui terrenis con«

temptis, ipfum amant & quzrunt :

vide ergo,

t

[

kl

"

i

quid tibi fit impofterum faciendum , ut

jugi JEfu prefentiá & amicitiá

D

honoreris.

þll/b' ri;!.f,:

Itf

Wt

x ässgo)ss«

*

NI

MEDI-

Wuo

lem—.

E -6

73

((

MEDITATIO

I

i

Pro Sabbatho poít Dominicam fecun-

V

zb

dam Epiphania.

ht

'Thema.

A u

Implete bydrias aquá €$c.. Joan.2,

J

)

Onfidera , quod omnia bona habeat 3

äpud

M

)u

quem JESUS diverfatur, bonanimiru

m gra-

lle

ti2 & corporalia : eó

JJ

quod arca feederis quie-

viffet in domo Obede

dom , abundavit ille divi-

lr

fiis & benedictione

. quantó ergó magls bene-

al

T

dicitur ille, apud q

uem JESUS bonorum omni-

T

0f

um fons facit manfionem ? experti hoc funt nu-

at

ptias celebrantes in. Caná Galilez ,

T

apud quos

cum divertiflet JESUS ,

aqua in vinum genero-

mroir

fiffimum convería eft :

qui ZEfum (ecum habet

hod

fivé in mundum ingredia

tur, ibi temporaliabona

tl

)

habebit, fivé ingrediatur $ mundo , tunc zterná

TT

alimoniá non carebit ; & extrà mundum

provi-

LR

det DEus xterna Chrifti fequacibus ,

&in mun-

fs

do etiam illos temporalia ditat mercede ; & ne-

hii

Ício an fint ditiores aliquz familiz illis , quz no-

T

men fuum dederunt fequendo & recipiendo Chri.

nj

ftum, Matth.27. dicitur: Venit quidam bomo dj

ves ab Arimatheá , nomine

dU

Jofeph, qui &9

dg'[ci-

pulus erat JEfu : nihil de Ju

flitiá, nihil deb

Onita-

te viri dicit Matthzus , fed ejus ingentes dunta-

xat meminit divitias : cur maluit Evangelifta me-

miniffe Jofephi divitias ? Sapienter voluit often-

dere , à Chrifti obfequio venire etiam divitias in

omnibus afluit qui ad fe

p

fe&gfoxcs fuos : bonis

-

E;

Vocat

74

$3 )g( d

Ag

vocat 7Efum eique fuam exhibet fervitutem :

quàm felix ergó tu effe potes religiofe, quàm di-

T

ves meritis & virtutibus, ficuperes tecum fempcr.;

D! p

effe 7Efum , fed quia hunc unicé non quaris,

[ jf

& affectum tuum cum mundo dividis, fjc pau-

um

i

Yi

per manes virtutibus , & adaltiorem perfectionis

1

y

gradum non afcendis.

MEDITATIO

T.

Pro Dominicá tertià poft Epiphaniam,

hn

i

'Thema.

Domine fi vis, potes me mundare. Matth.8,

Onfidera infignem virtutem , perfectamque

1f

refignationem leprofiin voluntatem divinam;

W

nam licet amor fui fuaderet , abfolute optare fa-

n

(f

nationem & munditiem corporis , fanari tamen

& mundari non vult , nifi Dominus vellet: imi-

hy

[

f

zatus fic eft Chrifti documentum, qui in oratio-

ne Dominicá nos docuit orare , fiat voluntas tua;

[

l

j

prout deinceps ipfe in horto Gethfemani agoni-

H

zans oravit: Pater fi po[fibile eft tranfeat à me ca-

m

lix ifle s verumtamen non mea , fed tua voluntas

"m

fíat : placuit falvatori tam generofa leprofi refi-

Wt

gnatio, ut ftatim dixerit, Polo, mundare: diíce

( m

exindé quá intentione & voluntate aliquid à DEO

[ fs

etere: debeas ; non mirum , quod tam raró

(d(iy

exaudiaris , quiía petis importuné , & quaficum

li

l

Ij (

vilipendio creatoris , abfoluté enim vis utfiat vo-

LTI

Juntas tua, non ponderando, an quodpetis ho-

ue fit-

hi

nori DEI ,..ejusdem Lvo'luntan' fali;tique't

cons :

€8 »oC e-ä

[ca

lnl

h QU

conforme : melior fzpe effet infirmitas quàm fa-

QUf

nitas , magis conducibilis paupertas quàm di-

vitie, magis proficuus contemptus & depreffio,

VU QUE

quàm honor & exaltatio , magis utilis exercita-

dis, [m;

m

tio & períecutio , quàm pax & quiés , quia ta-

men obftinaté & abíoluté petimus ultimum , DE-

US nobis quandoque concedit , fed in volunta-

tis noftre propriz poenam & malum : orare igi-

tur oportet , ut leprofus hodiernus oravit.

pl

MEDITATIO

Pro Feriá fecundá poft Dominicam

: ter-

Math l

tiam Epiphaniz,

ff

Thema.

m Fetigit eum dicens , volo , mundare , &9 confeftim

T

n m

mundata eft lepra ejus. Matth. g.

'Onfidera: 'Tam facile DEO effe mundare à

:

I$ 9*

«em M^ leprá fpirituali, quàm fueritfacileilli, duo-

ihtt! bus verbis mundare à leprá corporali : vix dixit

üniti pauperculus leprofus , fi vis: mox fubjtcit Chri-

wid? ftus, Polo: potes me mundare, dixerat leprofus :

um Cbriftus mundare , fivé munderis. Pronior aut zque

u promptus eft Chrifius ad mundandum , quàm

(xi! nos ad rogandum: rogautlepram peccati mun-

um det, mundaberis: maximé funt injurii DEO, qui

ul de ejus mifericordiá defperant: Cogita fcintillam

ju1? Cait Chryfoft. ) fi im mare inciderit , extingui ,

vois abfumi , abforberi , mec poffe flare : quantum eft

qufi feintilla ad. mare, tantum bominis malitiaad DEI

Jpi? Donitatem €9 mifericordiam: $. Auguft. inquit, qui

qüew*f; os tanto pretio redemit , won vult perire

quos;

u

emit ;

76

€8 )eC 89 .

emit; mon emit quos perdat , fed emit quos vivi-

!*r

j

jl

m

ficei. . Nunquam ergo potes , nifi infipienter de

" 4&05

mifericordiá DEI defperare, quantumvis magna

u

F

fint peccata tua , multiplicata etiam fuper multi-

3

tudinem ftellrum , & fuper numerum arenz

emaris: fi feductor multorum es , & complex vel

g t

g tor

auctor alienorum peccatorum , exemplo tibi fit

ipíe primus parens Adam, qui & lapfu fuo totum

i

perdidit mundum , omnemque fuam prolem in-

nl

fecit, nihilominus ad meliorem mentem , ad pas-

tiizj

nitentiam reductus , mifericordie DET, divinz

dl

gratiz & amicitiz , coeleftisque gloriz particeps

st

factus : fi adulter , fi homicida es , in mentém

i m

David revoca: fi elatus , fuperbus , refractarius

ii

es, Nabuchodonoforem ; fi avarus , iniquus ,

D]

Mattheum aut Zaccheum ; fi libidinofus & for-

u

nicator es, Magdalenam : fi denique latroes , fi

gt

perfidus Chriftum negafti, latronem bonum co-

r

gita, Petrum in mentem revoca : dic Domine

lia

peccavi: fed (pero veniam , quia major eft mife-

Mend

vicordia tua , quàm iniquitas mea : quam emen-

hriy

dare f;dulo ftudebo.

d

il

MEDITATIO

l* MJC, iM

]!

J

1

"

Pro Feriá tertià poft Dominicam tertiam

Í

,

J

d

Epiphaniam.

Kail

'Thema.

Vide nemini dixeris , fed vade. Matth. 8.... -

n a

Mj

C

Onfidera miram 7£fu humilitatem , qui pa-

trato tam infigni miraculo mandati leprofi,

Vj

R.

:jullum exinde vult- quzrere gloriam ; fed. illud

f:m,'üll ]mp

€9 )c( 89

77

DI

]

fub filehtio jubet fepeliri.

O quam paucos habet

!

4Efus s hac virtute fui imitatores! Vix ullus eft

lm

tam fanctus , quam laus vananon titillet, & cui

t

operum fuorum merita non blandiantur ; videns

T t

eminus clandeftinum hunc animz hoftem Divus

D

y

Pater Benedidius , in Regulà fuá fexagefimo no-

TOA t

hi

no bonorum operum inftrumento monet , ela-

TT

tionem feu jadantiam fugere.

Cauía fugz hujus

Ws

multiplex aflignari poteft ; quia contentionis ,

Id

invidie ,& plurimorum aliorum vitiorum caput,

IT d

M

i

initium & origo eft elatio & jactantia , ex his

2

naícunturhzrefes, fchismata, detractiones, in-

tt* vidie., rixe, diffenfiones, contentiones , pra-

i& famptiones , verbofitas , vanitas , mendacium,

,l ac etiam perjurium ,: & coetera hujusmodi. 2,

«t Quia fpoliant hominem:divino favore , juftifica-

II' tione , gratiá, ut patet in Pharifeo. 3. Quia omnia

It virtutum-germina deftruunt , enervant , exficcant,

it)t Praxis:autem propofiti à SS. Patre inftrumenti in

ii hifcesconfiftit. Faftuofo. gradu non. incedere,

unttfed humili greffu.

Cervicem . erectam non ge-

rere , prout elati folent. In Sermone non effe

veibofum aut clamofuni : /Majorunt imperia non

judicarg, fed obfervare. | Ad objurgationes ma-

jorum non ftomachari ,. indignari ;^ murmurare;

mb

fed letari : fuperiorem locum non prztendere,

fed cuivis libenter cedere ex animo.

Nulli fe-

ipfum anteferre , nec affeCtare przferri aliis : nul-

h^ fius fimplicitatem &c. exaggerare: reverentiam

,, U debitam nulli negare , maximé fenioribus : fub-

atiJfP!(fje&iQnenr & dependentiam libenter habere &

to. Ad

: lïiäm,' non inipagenter 1 aut animo invi

oquen-

78

493 jo( 88

d nefci$) promptum

TU

loquendum. (maximé quo

noneffe. Bonum nullum adícriberefibi; fedin

d

DEUM refundere: non appetere delicias , deli-

Wf ][

[ [C

ciofas accommodatiores , accommodatiores cel-

Id

las, habitationes jueundiores , veftes fplendidio-

f

res , utenfilia pretiofiora, lauta prandia, honori-

ii

fica feu in honorem & eftimationem cedentia

n

j

officia, magnos titulos &c. . Non effe negligen-

t

tem fui, & curiofé obfervantem alios, ac cir-

h

y

hs

cumfpicientem, Non plus de fe quàm de aliis

pre

fumere: non refpondere primum in confiliis,

p

non accedere nifi vocatu

m , non fe intromittere

glïiliöæb'

nifi miffum , non reordinare ordinatà ; non ime

i

robare facta, nori jüdicare judicatà , fed ácqui-

n

efcere difpofitioni majorum, — Nullum officium

yin

uamvis vile fit afpernari, judicans fe meliori-

hn

AUf

bus aptum, Si ob aliquos defectus corrigerisnon

excufare illos : injunétam pro delicto poeriam pa-

2

d

l

tienter , libenter , humiliter fuftiriere: fuper dicta

hls

uncta te reflecte ; & coll

2

hi

ju

hecp

*

iges an cl;at;oamj

i

fugias ^ v'el-'fequar'is.- iv

h

[

d

wm]

-MEDITATIO

t

W

NAQ

Pro Ferià quartà, poft Dominicam tet*

|- Mi

mr

tiam Epiphaniz,

Thcm ds

Ofleude te Sacerdoti €9. offer munus, Matth.8.

Onfidera: Moris fuiffe in lege veteri ut leptá

C

infectus fe fifteret Sacerdoti, cui comniiffum

erat inter lepram difcernere. ^ Mirandumivetro eft

«leprá

ctlam leprofum hodiernum à JEfu :jam à

mun-

E »-4-

79

Jits

3

d

mundatum eà mitti , ad quid enim illa miffio , fi

nullum ampliüs lepre veítigium apparuit 5 fed

iehclas,

nota; JEfum fic voluiffe oftendere , in quanto

U

sb

apud fe effet pretio accurata legis obfervatio: 2.

ll

Ut indicaret lepram fpiritualem feu confcientiz

il ,htn

maculas revelandas effe Sacerdotibus , qui illas

ftri

Vi abfolutionis Sacramentalis fanent , purgent &

clfencg,ï-;g

diluant: item tentationes aperiendas effe Patri-

li

bus Spiritualibus , quod utpote rem magni mo-

Qu

DEU

menti inculcat SS. P. N. Beneditius in Regulá, &

quidem inftrum. bonor, oper. $1. ubidicit: Co-

t

itationes malas feniori [pirituali patefaciendas effe :

"MT

E

ané non magis confunditur diabolus , & ad op-

i ii

pugnandum hominem deterretur , quàm fi fug-

lu f

eftiones fuas malas revelari videat: quemadmo-

J77.

dum enim hofti$ , aut urbis proditor confilium

ij fgpum non audet communicaáre cum tali , à quo

WW feiret illud ad judicem vel principem fore defe-

'/M: féndum , fic diabolus horret malis fuggeftioni:

16 bus oppugnareillum, à quo eas propalari expe-

ritür: nullus ergo té fubeatpudor, fianimztuz

fálutem, & de dzmone victoriam optas, tenta-

)

tiories quaslibet fuperiori vel Patri fpirituali ape«

iif

| fiendi, fed generosé hac in parte teipfum vince,

h

d€ per tui victoriam dzmonem fimul cum

tentationibus fuis pro-

fternes.

y M

ii

jton?

T

jni

MEDI-

$o

€2 )on £9-

[

uffm!

MEDI TATIO

gt

Pro Feriá quintá pott Dominicam te

$

"

j

tiam Epiphaniae.

,«usqü!

"'Thema.;

j

Dotine tton fum diguus, ut intres fub te&um fité-

um , fed tautim dic verbo , €9 fanabitur puey

ln

j

meus. Matth. g.

Onfidera, profundam humilitatem , & fidu«

C

:

ciam ingentem Centurionis, qui licet homo

effet in. dignitate conflitutus , cuique Chriftus

Mu

fuà fe fponte obtuliffet , quod venire vellet &

l

puerum ejus zgrotum curare , ipfe tamen indi-

gnum fe reputat, cujus zdes lummus coeli ter-

Rtgm

[

reque monarcha fubeat: confundere O Religio-

fe , erubefce facerdos qui fepé finé recolleCtione;

AUE

Jf

fine devotione fine amore , humilitate & revé-

pQ

rentiá debitá, JES UM Eucharifticum non tam

invitas , quàm impudenter in cor tuum veniali«

Wi

.f

bus noxis , vanis defideriis, paíGonibus & diftra-

i

€tionibus plenum introire quafi compellis. Con»

fidera porró przclaram Centurionis fpem , qus

i,umm'a

adeó firma erat : ut fanitatem

ueri fui non tam

u

tduil

ex przfentià, quam voluntate

"

olá Chrifti depen-

liliy]

dere crediderit , hinc aitz fantim dicverbo ,

Ut

fanabitur puer ieus , ex hoc diíce fperandi mo*

ld

dum & men(uram , totamque fpem tuam (ut SS.

MSCMIM

P, N. Benedidus inftramento bonorum operum

41. defiderat.) DEO committendi: non autem pa-

Vr

LT

tiaris te. pufillanimitate aut tedio à perfectionis

nanm

Püy

fcquelät , tanquam re impoflibili deterreri ;

te

r

€3 Je( 29

81

teíte 5. Fraucifco Xaverio , tantum per tos DEUS

lu

operatur , quantum fe noffra in eum fiducia exten-

it.

Intérim etiam mernineris fragilitatis tuz

'proprüsque viribus prorfus diffidas, nec in te i-

pío fpem ullam colloces , fed in DEO folo.v

Dl

tulity- —

MEDITATIO

Pro Ferià fextáà poft Dominicam tertiam

n,di

piphaniae,

:

dethe

Thema.

üe O

r vl

Filii autem vegni ejicientur ià. tenebras exteriores,

í

vt d

ibi erit fletus && flvidor dentium. Matth. 8. -

Egnum coclorum , tefte Gregorio , prafentis

T

Q M

temporis Ecclefia dicitur ; hujus eft filius,

coledia

uisquis facro baptifmatis fonte ablutus eít;

f

p

ecialiori autem titulo filii ejus funt, qui

i m

DEO vocante , mundo remittentes nuncium,

!j HGHF

J WO

per tria religionis vota , perfectionis fludio fefe

addicunt : felices fan& filii , qui tantum habent

*

vt

atrem , matrem tántam , tot fanctitatis media,

lpE]US.COf i

us tantum ad hzreditatem gloíía zterne : uti-

;* nam hujusmodi filii lucis tunquam finerent cor-

i!! d4 fiia nebulis mundanarum rerum obfufcari, fed

]

i

Á

]

(01)),

! illa folius DEI puriffimo amore femper lucida re«

i

tinerent: aft heu! quoties legimus in Religione

di! T uciferos , putà rmonachos fanctifhmos reddi-

I

l

I

if Q

tos effe filios tenebrarüm , & fuper carbones ex-

V tin&tos evafiffe nigriores: caufa tam funeftz mu-

1404j

tationis rion raró fuit fuperbia ex confideratione

«/! praékicate per tot annos virtutis enafcens ; ali-

fepiüs

:ncn;ï? quando fecuritaé nimiia de futuro lapíu;

Ijini-

$2

*€3 )e( 88

m(W

minimorum negleCtus ; ad tam tragicam meta-

M

Tiid

morphofin ne & tu declines , illorum tibi lapfum

i

frequenter ob oculos pone, & fuadente SS. Le-

Qu

ü(' il

gislatore noflro , difce gebemmam expauefcere,

P

uübi miferi illi jam zeternüm ardebunt ; tenebrg

ile infernales illuminabunt mentem tuam, &

pul?

j

li

nvf

J

ftridor ille dentium ab zternüm defperantibus e-

(

ditus , aures cordis tui ità occludet, ut non qug

I

mundi, carnis , diaboli & peccati, fed quz folius

1

DEI funt audiant,

MEDITATIO

ll

Pro Sabbatho poftt Dominicam tertia

Á

1ti

Epiphania.

IN

W

[

'Thema.

i

i

VPUTUT

i

Vide, uemini dixeris, fed vade , offeude te

t

chärf-'

doti. Matth. g.

gl

n

M

"

Erito quzri poteft, cur Chrifftus tantum fa*f;

mationis beneficium przedicare vetet, &

uodammodó eum qui accepit , ingratum effe

|

jabeat? Refpondet autem Hilarius can. 7. prohi-

]

buiffe JESUM, ne impofterüm Salus hzc offer«

retur , fed quzreretur ; id eft, ne ideó hoc mi-

hii

raculum , quafi juffu Chrifli ja&ari videretur, ut

alii etiàm zgroti ad querendam venirent cura*

[5

OJ':

tionem, & fidei meritum amitterent , fi non fpon-

fl

té, fed miraculo impulfi venirerit : ex quá ratio*

hn

ne difces, non debere tetua bona facta jactare;

f

AU

D üm

j

aut velle ab aliis laudari , fed illa przcis& referen-

da effe ad majorem folius DEI gloriam proxi-

rüs füm

n

mique falutem, ut hic nimirum mdä $Qiücetfä

:€3 )o( 89

88

iC&mR

&in fua illa vertat commoda: auctor operis im-

tl

perfe&ti ait, non vetuiffe Chriffum , ne quid un-

W

L

M

quàm diceret acceptá (anitate leprofus, fed nc

diceret , antequàm fe facerdotibus oftenderet,

l tthï

ne fi facerdotes vulgatá famá facti cognoviffent,

!s calumniarentur non effe veré mundátum , cujus

«" mundities , ficut lex Levit. 14. precipiebat, non

t« effet ipforum judicio comprobata, proptereà di-

Iuj cit ftatim 7 E SUS , offende te facerdoti. Ex quà

ratione colliges , quàm accuraté JESUS voluerit

obfíervare legem , quá tamen ut legislator fum-

mus verusque DEUS ligari non poterat; ad te

inftruendum , quantam deberes adhibere curam,

1 t

omnia tua facta ad amuffim Sacrz Regula. &

mandati fuperiorum dirigendi : opus enim mo-

nachi. quod folá nititur radice voluntatis propriz

ii meritum habere non poteít; examina te , an ità

puré agas , ut egit Salvator tuus in fanatione le-

li proi.

tos

MEDITATIO

FAf t

1

Pro Dominicà quartà Epiphaniae.

v t

'Thetna.

J Nct

j

Afcendente eo in naviculam , fecuti funt. eum di[ci-

puli ejus. Matth. 8.

Onfidera : Conftantem Apoftolorum fervo-

u C

QUi

6 .

rem fequendi JESUM Magiftrum, non enim

D

iplum fecuti funt. duntaxat ambulantem in ter-

^

hj

I3,

fed etiàm afcendentem in naviculam ; nul-

f?ä [

À

,lus ipfos future metus tempeftatis , nec alia ma-

j

;

j

h

t:hoc fignum eft

]

zdjüw

M

is pexicula retardare valuerun

E

vere

lat

i

x

$4

48 )o( 89

veré volentis feqüi JESUM, fe non tantum te- |,,/

nere apud ipfum in profperis , fed in aliis quo-

l

que periculis & laboribus : fic eum fecuti funt

W

il

wrx

omnes Martyres , fancti confeffores univerfi,

g? j

quos nullus infortunii cafus à latere ejus amó-

'chlï (

vere potuit : qui JESUM veré fequitur, ver& a:

ymmgmt

gmat , qui verb amat, pro amato voluntatem u-

ipi i

am, commoditates , fua deniqué omnia liben-

y t

ter abhegat ; quod à fuis prefertim alumnis $,

m

Benedidus inftrumento bonorum operum deci-

n

mo requirit , ubi vult, uf uzusquisque abneget fe-

ET

metipfum ut fequatur Cbriffum : per quod tacite

iinn

nobis innuit , abnegationem fui effe totius Chri-

ftiane (quidni & monafticz) perfectionis bafin |

E

j

J wnh

& fundamentum : quisquis fine hac Chriftum

!

df

fequitur; Vel potius fequi contendit , ipfum nun

hl'

uam affequetur : tantum quis eft virtuofus, |....

tantum apud DEUMM gloriofus, quantum quis

fibi ipfi violentus , in abnegatione fui feipfum

i pot

u

vincit, premit, fubigit :

lr t

vide ex di&is, an veré

berl

JESUM fequaris.

l

MEDITATIO

. Pro Ferià fecundá poíit Dominicam

Pn&mr:ï

quartam Epiphaniae.

|

'Thema.

Kt écce motus mag.

nus fadus efr in mari ita ut Me| n

vicula operiretur flutibus. Matth. g.

Onfideta idem fzpé nobis evenire lominibas,

nl

C

J

quod naviculz difcipulorura J ES U in mar!:

Pidy

L

ficut enim illa equtä terpeftate opcriebatu?&us:.

€8 )oC 89

$j

lr

1di

. &tibus, fic quamdiü in hac vitá mortali degimuä;

L n

; frequenter tentationum & quarumlibet adverfi-

A Ut

, tatum procellis jatamurac vix non fubmergimurg

W t]us i

nequeab hoc liberz funt animz juftorum,imó non

raró magis quàm injufli vexantur. Ea tamen eft

Ult w

Okwtm

DEl betugnitas , ut ríon patiatur nos tentari fupra

Og )

id, quod poffumus, infuper nec permittit ut inces-

fanter tribulationibus pulfemur , fed temperat

1 du

i

quandoque triftia lztis , & amara dulcibus fuc-

T

curritque in tempore opportuno: reftat ergó fo-

Jüm nos humiliare füb manu potenti DEI, &

quit

tos(

.doríum ferendz cruci patienter fupponere cum.

il

plená refignatione , quià fic exigit (anctiffimaque

DEI voluntas; nec non cum certá fpe , omnes

W Qd

^ h

. adverfitates non fuum duntaxat aliquandó forti-

[

d i

turas finem, fed patienter & humiliter toleratas

immarceflibilem zternz felicitatis coronam no-

ginun

bis effe parituras. Vide, quomodó te hactenüs

! li

habueris tempore adverfitatis

, & quomodó ts

j jmpoikerum habere velis.

MEDITATIO

)

gj Pro. Ferià tertiá poft Dominicam quar-

1

tam Epiphania.

Thema,

vtl

Ipfe vero dormiebat, Matth. 9.

M& (COnfdera, idem quod JESU in tempeftate

clant

maris, accidere animz juftes tempore in-

(it gruentis adverfitatis ; dormiebat ille fecurus in-

j ter infurgentes maris fluctus , quiefcit nihilque

3

trepi-

$6

*€3 )o( 69

trepidat juftus , dum vel demon vel homo dirag

tentationum procellas movet, fed marpefiz. in-

ftar cautis omnes adverfitatum fluctus retundit,

t

$i bonam . confcientiam baberes non. multim mor-

tem timeres , ait Tbomas Theodidatlus in libello

fuo aureo de imit. Chrifl. lib. r. c. 23. & iterum;

pjan

pura confcientia magnam ad DEUM preftat confi-

dentiam , ibid. c. 2. hinc $. Laurentius in craticu-

pzrin

(

lá , plurimique alii Martyres rifére tyrannorum

(

tormenta, ben& fcientes DEO fe curz effe ejus-

ii

ii

que auxilium . non defuturum.

Aliter evenit

impiis, qui femper & ubique timent , & ma-

f t

ditt

lum quodlibet, licet leviflamum expavefcunt:;

anguntur à przíentibus , tenentur de futuris, &

df

cum malá conífcientiá immanem intrà fe carnifi-

pl

cem circumferunt : nullibi videtur fecuritas , ipfe-

onr d

n

que eorum fomnus tragicis malorum fimulacris

turbatur. .O conícientia bona ! quantus es the-

nf

duw)

faurus , quàm divitem & felicem hic, & in alterá

fs )

vitá illum reddis qui te poffidet : flude ergà

quisquis pacem & veram amas felicitatem con-

viduti

fcientiz bonze, vifa peccatum quod eandem per-

u

rl

dit , ama poenite

ntiam , qua perditam re-

r

cuperat.

teyi

Vr

Ti

,

17

mväg € Q.) gæ'":

AUl

-

x

(510

rf

ts

T

MEDF

€8 )o( 69

$7

hUml

|

lrpcl'a::

MEDITATIO

!* Pro Ferlá quartá.pott Dominicam quat-

UM

tam Epiphaniae.

hp !

'Thema.

j

*'p

"ET

ufcitaverunt eu

m dicentes, Domine falva

-71.05

T

perimus. Matth, g.

Va (^ Ommuni fertur adagio , qui nefcit orare , va-

HTUM

