lummodö o&toginta & feptem diebus, fedjam

incepit ab Ecclefiz initió , & usque ad mundi fi-

u

nem durabit. In Affueri Regis convivio vinum

.

magnificentià regià dignum , abundans & pre-

cipuum ponebatur , erant menfe onuftz fercu-

is regiis , quibus fingulos de principibus fuis

"l

W przpofuit. JESUS fub vini fpecie , fanguinem

fuüum a

P

.

onit pretii infinití, menfis , ubicunque

" It Ruchari

i

1

cus cibus diftribuitur , non fingulos

litwlt: tantum , fed plurimos fi videre liceret , de regni

Wa fui .cceleftis principibus (Angelos fubintellige)

kiuit prepofuit, qui ibidem cum adoratione tanti my-

Qiln flerii, digné manducantibus inferviunt. O Fe-

ts fix facerdos ! cui conceffum eft, diebus fingulis

&j magnz & divinz huic coenz accumbere. O fi

du omnes infideles & hzretiei ad eandem pariter

Xlit feftinarent ! qui interim quoad animas famem

üst patiuntur ut canes, circumeuntes Ecclefiz civi-

whylik fatem , non volentes intrare

roga celeftem

vlf Regem , ut mittat fervos Apoftolicos , qui hu*

ii jusmodi homines debiles , coecos & claudos in

udhiex domum fuam , feu Ecclefiam , vi verbi divini in-

xe? trare comipellant.

n

MEDITATIO

s u

ia

Pro Ferià fecundá,

j d

'Thema.

l*

jj

celo defcendit. Joan. 6,v. 58»

/ äic i panis qui de

J

j

t

a

ii (Onfidera : tam delicatum effe hominis gu-

l

400

m , ut illos cibos vinaque pro fapidioribus

"]

I

-

hun-

j

j

et , quó 6 tenus glieni; longiüs adve

tuij

»

—þ).-

502

€3 )ot 89

r

tur: fic merà in Hifpaniá, Candià , Malvafij,

Campaniá, Italiá, aliisque calidioribus.regioni.

[

ii

bus nata, iftis que Germania noftra profert lon-

ge praferimus , ac pro pretio cariori emimus:

Ungarici boves, Neapolitanz oves , N/eftphalig

um

fues, Parmz & Hollandiz cafei, coeteris (ui ge-

ij*

neris palmam preripiunt, tales appetimus &in

VUD

ii

d

n

Jl

"t

deliciis habemus , ideó videntur cariores quiain

'an

terrà noftrá funt rariores.

Cum coelum in de-

1]

10005

ferto manná , omnis faporis fuavitatem conti-

nens depluebat , líraelite! admiratione attoniti

(f [

exclamarunt Mazbu ! quid eft hoc ? quafi dice-

,(Al!

At

M

(

(

|

p

rent, fic nobis coelum pro piflrina , defertum

I

pro hofpitio fervit ? fed erratis O Judzi! nubes

1LAgi i

duntaxat noh coelum Empyreum has dapes pa-

J

xb a

rávit : aít panis, quetm Ecclefia nova Chtfti fuis

fidelibus indies prebet, 6 coelo defcendit Empy-

Árügm

tl t

zeo , quem ipfe DEUS coxit in fornace amoris,

lzi (ad

quem tandem amor ipíe Divinus di

f

penfatg.

atdd l

quidni ergó O Chriftiane panem hunc cum ve--

1

P

16 guftu manducas ? quid terre filiquas , panies. ;

J

od mP! |

nigerrimos voluptatum caducarum illi przfers, -

EUR

qui tamen fe comedentes nunquam fatiant , nec'

reficiunt fed inficiunt : mifer fan& es & coecus,

3

M

MLUT !

quod ob appetitum terrenorum , faporem fua- .

*

L

N

[

li

vitatis coeleftis hu

jus panis tibimetipfi adimas; ..

Ü

j €M U],kw;g[

non aliter ac contingit. homini cujus cerebrum ;

iuperfluó phlegmate repletum , guftüs organa...

L

i il

Obítruit , & faporem impedit : relinque ergó.

im

lm

terrenas voluptatum cupedias

N

0»[

, qua ftare non?

'W, !ff.'dm

po 'L.mï, cum pane coglefti,

hu

MT

1

MEDI- |

€8)o( 83

303

w; ls

MEDITATIO

A

M

Pro Feriá tertiá,

1

Thema.

0R

i

y

j;Caro 1ea vere eft ci

,

hus , €8 fanguis meus ver? eft

41

: potus. Joan. 6.

! f Onfidera : «

d

M

quod , ficut indecens effet gem-

m

mam pretiofam in vas

fpurcum récondere,

eodem modó indignum fit

laritem

, COrpus & fan gui-

Vr a

nem JESU, quorum prim

um nobis pro cibo,

alterum pro potu donavit , irimundo ore reci-

j qit

i

ere : hinc rectó S. Petrus Dami

i,

f

.

an. lib. 6. epift.

?26. monet, faceffat ab ore militi

5 Chrifli , omais

g

"vani-eloquii inep

mnisi

tia, 9 lingua (que immaculari

T

(hi

? agni rubet fanguine ) dedignetur

otiofi fermonis fe

"

fe fecibus inquinare.

Sifanctus ifte vir tolera-

x

[

're noluit in ore reli

giofi eloquia vana & otiofa,

OIDIEQ 4

quid dixiffet, fi audiiffet fonare verba detracto-

j d

iria , itacunda vel lafciva? Philo

f ite nefas

lib. de Decal. ait,

eff per os, quo profertur nouen fantiffumuva

qu I DEF,

quidpiam turpe progredi : dico ego potio-

€, nefas eft per os

n

r

!

, in qfiod iple DEUS

"toties in Euchariftiá ingt

editur ,

quidpiam turpe

TU

peccaminofum progredi : facratum eft ostu-

L.

!12um O facerdos

per contactum DEI tui; tu ergó

menpm : il

'àve, ne illud ullo modo profanes, fed cordi ac

!

sn

[

o

l

"memorie alte infcribas illud Chrifti ipfiusmet

Q

? éocumentum S.G

ertrudi fponfe fue datum ,

! f/ quis non obfervan

5 0s fuum à verbis vanis

, fai-

g2 fis, turpibus , detra

Goriis €9 fimilibus , &9 i

"pe-

nftens ad fandam. accedit. Commuaionem ,

tali

yj

qodo

48 o( 889

|

$04 .

1odo fufcipit Cbriftum , quantum in fe eft , ficut

/ Std d

gre[fu- lapidibus in fu. '

qui bofpitem NB. in ipfo in

^

ii

valiminari congregatis , obrueret , vel vetle. durg

*

;O*W i

caput

e

us obtunderet : ex his dictis tu collige:

uomodó hactenus JESUM Eucharifticum ex-

;ü pm(um;

g, Q?

ceperis , quidque ultra agere debeas.

; iil

MEDITATIO

x s

dl

Pro Feriá quartà.

Pal

"'Thema.

manducat meam carnem, 9 bibit meum fan-

IHl

Qui

cuinem., in vie manet &6 ego in illo. Joan.6.

- hf

T

hr

Onfidera : mültum quidem dare parentes

C

prolibus fuis , dum femen dant ad foetus

i u u

5

formandos; matresque in utero jam formatos

ac animatos fanguine , natos lacte paícunt : ve-

j

ff

M: (f

rüm tamen cum cibos capere proles progenerae

tz norunt, ubera iisdem ultrà negant , nec ali- biutria

u

o ampliüs impertiuntur : hing t

quid & corpore fi

pii funt in proles, quam brutay !t

non magis quafi

uz fimilia fuis foetibus app

licant : aít, tantaeft 3uxidn

charitas Salvatorissergà homines , tanquam o« istilyr

boles dileCtiffimas , ut iisdem (anguine fuó re« "l m

demptis, per baptifmum renatis, etiam adultis, T

rpus pro cibo , fanguinem pro po Zl

proprium co

tu prabeat ,

non aliam ob caufam quam ut ipfe :

femper maneat in illis , & illi in ipfo : qua im«

Md

menfitas amoris , cor humanum ad JESUM 2* "ii

terno reciproci amoris affeétu profequendum tj -

merito inflammare deberet , adeó ut nihil pol* i.

dere

feg pofüdere , quod amatori Divino impen

) Ww

" &t

M Ü

;Mf('*

..88o( 89

3o$

lj

!(äw

ll

gon yellet. . &e

d eheu ! is eft tepor noflter, &

t; amoris exiguitas, ut bona corporis , animzque ,

'flmïvgl

:j dotes naturz ac gratiz ad noftrum potiüs com-

lii« modum privarum , ad creaturarum folatium pro-

& fanum , quam ad tantum benefactorem noftri-

ue amantiffimum honorandum impendamus,

T

Anhoc hucusque non feceris faciasque vide : &&

quid impofterum te facere oporteat prudenter

j

eonfidexa,

i.

IT

!l

D

JITATIO

Vi

Pro O&4v4 Corporis Chrifti.

tt]

i D

'[hema.

n d

"u

;d Dedit pauperibiis 'c

brporis fercülzïm dedit €9 trl-

1 us

m a

- flibus fanguinis poculum. — Ex bymnu. Kcclef.

Onfidera : Chriftum in inftitutione fanctifimi

n

E

ítie Sacramenti dediffe perfectiffi-

i,

!

:.

* Euchari

tüntr:

hn

Im mifericordim ac liberalitatis exemplum ;

jj func

enim. clar& oftendit , velle fe effe & fieri

u

mnia: nafcendo factus eft nobis Mes-

d omnibus o

wun 948,: 0C

M

endo & predicando Magifler , curando

A

j

, infirmos

Medicus , mortuos reíu(citando Vita,

i

H

[

jj torm

gendo Judex, nunc demum inflituendo Eu-

gintptl

. Charifliz Sacramentum fit hofpes , facerdos , ci-

!

bu

U & potus ; non. cupit folis app

oni menfiá

jngitl

eres , & faturaré

vt

egum, fed ciba

re etiam pau

n

:

bjectos plebis ;

fanguinem

j

u

um pro poculo

il

i

n deliciis, fed lugentibus

!

j

j Offert non viventibus 1

j

w

4y Ac oppreffis zrumni

ii

D

3

$; quz praítlantiores dapes

i

ami

)

.pellende ,. quo

d falübrius medicamen pla-

,;ILW

pcnöf

otü -*

&i

$is ihorbisque noftris curandis excogitari p

iflet 5

366

$8 )c( 89

.€

ifericordiz exem. /// y

iffet ? an non tam excefve m

l].

i [

plum nos ad imitationem incitare deberet , ut |

i

!

j

riimirüm proximo fame aut. aliquá triftitiá pref- //

i

fo fübveniremus cibo, confilio ac confolatione? :!

u

j egot

ex eo vel maximé , quià nature noftrz conforg 5

1

i

eft, omniaque naturz bona ità nobis funt coms:

r

)

modata, ut de illorum participatione proximumg 3

t QNUL

;

non excluderemus : tu vide , an. ità hucusque ii ^

te gefferis ergà proximum , qualem fe ergà tejt V^

gefiit falvator & DEUS tuus , ipfumque in mife

ETU d

ricordiz operibus impofterüm imitgri ftude.

ETU

d o!W l:

MEDITATIO

d

g t

Pro Feriá fextà.

sss xib t

*(hemà.

a us f

j

j

Homo quidam fecit cenam magnam. Luc

.

n d

Onfidera: Magnám fan& effe coenam

Chrifli ii

C

DEIHominis , tum magnitudine &

(

Á

h

;

Ssc

dtgh T

tate inflituentis, tum ratione multitudini

n

ub t

]

vivarum , tum ob przílantiam cibi & po

tl

Apud Caffiodorum lib. 6. variar. fic Rex Itali

vf

regalis menfe extollit miniftrum , inquiens,

A f j

Dum epulas folicit4 ordinatione difponis , mon fo

2f

lm nofiro palatio clarus , fed &$. ventibus nece,

CR

|

efl. reddaris eximius : legati penà ex totá orbit o

I

parte venientes, cum noft

ris catpevint intere[fecateisis;

W[M

viviis , admiramtur copios? repertum , quod in plsessi.

D*

triá fud nornnt effe variffimum , ftupent etiam ab- idi

glur;

n

undantiam unius men(e , tantas fervientiuns turbai |

poje fatiare , ni judiceué conjuwpta. vecrefcert ,

"i

"33 )oCG 68

307

i

]

s d tánta , qufeaþ?obahtur exirent : babent nimi-

»

"Ü m i fud patrid , quod loquautur , dum parenti-

Wi fuis dicere geffiunt, que viderust : (ed quid

""illis ifiins Italie Regis convivia, fi comparentur cum

"üwbronyivio JESU Euchariftico ? per hoc ipfe non

Ulree ol Synagogi feptis clarus ,' fed & univerfis

Jtislgentibtis. redditur eximius. . Id quod przvidit

7 Malachia Cáp. t: dicens. 4b ertu folis usque ad

Wnkewepafum , Tagnut .efr momeu. tieum i gentibus,

imagtn. omai, loco factificatur., 09 offertur, nomint

nl meo oblatio inunda : -quia iagnum eft nomen me-.

um i geatibus , dicif Dominus exercituum: nul-

V) ^ llumquippe defertum eft, nulla natio , in quà hec.

M

menfanon appareat : illi procul dubio affident

-homines ex omni orbis parté, ftupentes abun-

dmüam unius meníe tantam multitudinem

fíe fatiare, at judicent confumpta recrefcere ,

L n

ni cui unquam deficiant falutifere dapes : ver-

diatbo s eg.eft coena JESU , qui& nefciat finiti j fi-

Atl piuntur ofnnià creata.: finifur manna , & Patri-

1551* lus in deferto exhibitum non pervenit ad filios:

11 Lf dliet menfa Salvatoris patribus exhibita fuit ; fed

i ltitunguam. exhaufta: eft, guin potiüs. fic integra:

1, X mobis refervatur , q

uafi fuerit ab aliis intacta,

ij M^ Congtatulare JESU

Divino hofpiti, qui inftitu-.

j itilendo coenam. ma

am Eucharillicam , magnifi4

ju lf avit nomen fuum . per totum orbem terrarum $

miittf?^ congratulare tibi ipfi , quia

dignus vifus es , qui

,l d ecenam hanc vocareris , & hine pignus fu«

.

ii * r2 in coelis glo

ii I

giæ reciperes,

j n

U2-

MEDI-

308

-48)o(89

J

"O"MEDITATIO -

Pro Sabbatho,

pni

'Thema.

'

i)omine fathum eft ut imperafti. Luc; 14,

Ll

Onfidera: prómptitudinem fervi hujus & obs

gun i

C

ts

edientiam eó laudabiliorem , quó fuit labo..

Qxidka: 4

nofior ; nom enim mittebatur pro divitibus &

fanis'ih dómum herilem ducendis , fed-pro paus !!

l(fïlfï?l

u

peribus ; debilibus , ccecis & claudis ; in

ópetis exécutione , multüm temporis fane &

lia vt

boris impendere neceffe fuit , cæcorum;'eniïrfä&ifm

f

h

"

claudorum tardus eft greffus morusque : "—

a d)

jus fetvi proinde promptitudine tu colliges; ób«

fequendum effe fuperioribus & Regulz ,

aob

hn

fantum quando przcipiuntur leVia , gehioque .^

non adeó adverfantia , fed etiam quandó infa'päüähf Jf

rantur dura, laboriofa, ac voluntati mf as ! 11]

dentià ; bonus Religiofus fibique ipfi dnortus g

rifa

non tantum obedit quandoó vocatur ad'te

ls;

ad deambulationem ; ad recreationes, ad

n

TA

honorifica ; fed etian; quandó vocatur ad chostizus

rum , ad opus manium; ad labores extraordis!u)

narios , ad ftudia, difciplinam, ad officia humiliay "tin;

nihil excludit , exequitur ómiria , dicitque cüm! m

fervo Evangelico : Domine fadum eff ut impesitit

vafti : tu' vide, an fimiliter ad omnia juffà fi

is i*

u

differens, vel an tergiverferis , excu(atiónesprae

D.

r

tendas: ex quo conflat , te nondüm veré !

Vibl

obedientem, nec obedientiz prosmio , fed im-'tjl,

EITM

mo:tifïqca»t—orum pæqä dägnum.

À

N

MEDH

'?QNJESUJH

ko] 2eC 89

392

li

"MEDITATIO

j

- Pro Dominicá tertià poft Pente-

coften.

Thema.

hjl

ln

Tl[fmmi&gb, liïan

t autem appropinquantes ei Publicani €9 pec-

1 q-lt* IM» -t

catores. Luc. 15. V. I.

Onfidera : Appropinquaffe JESU Publicanos

n d

non folàm corpore , fed e-

d h

": peccatores ,

Atj ij a!

| mente & affectu: & viciffim JESUM ap-

.

Qs n

opi

nquaffe Publicanis ac peccatoribus , illumi-

o rP

lo illorum intelle£tum ad cognofcendam

peccati malitiam Deique offenfam 5 excitando

gt d

voluntatem ad peccati deteftationem , inflam-

TEU

N

mando affectum ]JES UM amandi & zítiman-

kia, p

,dj:ii

c appropinquans Magdalena , fic appro-

n ub

pians

Zachxus , retulerunt peccatorum' veniam,

nii n

E

Ex quo colliges, peccatori initium converfionis

&-appropinquare JESU

T

ii efle recedere à malo ,

i db

iummo bono ; quemadmodum enim appropin-

g. LUl

quans fornaci calefacte , de ejus participat ca-

b

lore ad frigus pellendum , fic qui boná mente

s t

appropinquat JESU illumque ad fe invitat , inci-

;pit fentire calorem amoris ejusdem , quó inchoat

udian

ilum utpoté füummum bonum amare, deque

n,nia, figtt

1

j

(M

j

L

[

olfenfa ejus dolere : quisquis ergó falutem gra-

joni p

H

]

j

iamque DEI defiderat , fugiat inordinatum crea -

j

j fürarum amorem' nece

ffe eft , que à creatore

longant ; fugiat peccatorum tenebras, quarat-

1

"

/que folem juftitiz , cujus calore incalefcat , cu-

!

À

j

jüs lüce.illuminetur ac dirigatur, Ex dictis tu

| Mwmf?. ige, an JESU ap'pr'opinques.-

MEDI-

!

|

s1o

€8 )oC 89

ul

!

MEDITATIO

:

u

fuii

!

vtl

l

r

Pro Feriá fecundá, —

g du

'Thema,

U/&U)Pmm !

Hic peccatoves recip

-

it G9 manducat eum

ilig, ab

^2 i

qugt

C

Onfidera ; felicem ftatum legis gratie , re.?

fpe&tu legis natura & Mofaice * Adameum!!!4

uxore fuá comedens de ligno vetito (cientig 0^

boni & mali, mox innocentiz ftold exutus.

3

Angelum juflitiz Divinz apparitorem 6 para

!

;

:

1

N

inexilium ejicitur, & licet per nongentárum

triginta annorum poenitentiam , peccati remis-

r

fionem quó ad culpam obtinuerit, eam tamen

*

non impetravit gratiam , ut DEUS ipfi ultrà ap-

fj um

paruiffeg, vel cum ipfo manducaffet ,

X

eccati

li.

quippe commiffio DEI olim fibi tam-fa

mi

fiarig H (

Mofji- !t tnd;

vifionem jam penitüs arcebat. In lege

c$, nullibi legitur DEUM in formá humani:

p t

pirentem cum ullo peccatore comediffe ; fed ?ll

j

omnia ultoribus Angelis plena erant, fic immun- 'atin:

di facra tangentes ab illis flatim exterminaban- ^ fàty

tur, füper impios vel fulmina inciebant , ut fü-*ttin:

prà Sodomam , vel gladios pluebant, quibus t i

perderentur, quemadmodüm Affytii. interempti!^ 02

fuerunt gladio Angeli, Aftin lege novà, non"l.

"m

vltrà tàm frequenter fzviunt. Angeli in peccato

EMl

res , quià hos Angelorum Rex recipit &

At ais

ducat cum illis, ficut in Zachzo , Magdil

At (j

Pharifzo clar? videre eft.— Quantam ergó p

i d

:

; lt

Q peccator habere Hduc.ian'ï.'de .chiä afi"cqü v

1

$8 )o( 85

311

!;;1?! quid in defperationis barathrum te fponté

Q

rzcipitas ? fi ufurarius es, Zachxum cogita 5 fi

Á

'fornicator , Magdalenam ; filatro, latronem in

«eruce coeli heredem factum. mente revolve ; fi

SIT

Apoftata, Petrum negantem. Horum omnium

«onverfio fundamentum tibi ponit fiducix , cui

innixus & poenitens , falutem veniamque certo

if

!

|

M

scertiüs confequeris ; ipfius enim' Chrifti verba

iz' lss fünt, lo mortem p

-

eccatqris , fed magis ut con-

i fesertatur & vivat.

l-

m d t

MEDITATIO

Pro Feriá tertià.

t

Wi

'Thema,

i, us

ET

Tb -

Hic peccatores recipit Qd mauducat cum illis.

M

uc. I 7-.

if as

i n d

Onfidera ; Cbriftum exemplo fuo nos hic do-

hiM

V cere , non ab hominibus quantumvis juftis

j hinia t

ontemnendos effe peccatores, licet enim hi ini-

.

li k

mi

ci fint DEI, ejus tamen manent opus bonita-

tis, & capaces funt gratiz de novo recipiendzz

du

p

fané fi peccati indignitas in. peccatoribus confi-

iban tl

deretur , majorem nullus

uàm Cbriflus illos

«ontemnendi aníam habuiflet

utpoté Deus-

N

ue Santli

;uyill f

o

d

Homo , cujus eque ac Patris Spiritus

j

im? le

fa

hat

,f

finita Majeflas per peccatum gravi

fuit: nihilominüs ficut ipfe moriens oravit pro

]

li

|

inimicis ac crucifixoribus fuis , ita femper omni-

;

m

|

Wdil

j um falutem fitivit , pro quá impetrandà omnes

as actiones, afflictiones , lachrymas , motus

j

;

;h

|

Verba « ad extrenium usque in cruce halitum

[ equ: :

U4

amos»

812

€9 )oC 89

j

amorofiffim? impendit ; tu proind$ parem bene; ;!

l

volentiz affe&tum , proximo tuo licét peccatori jj/^

j

non deneges , non devites ipfius confpe&um;

nullum ergà ipfam vel verbo vel þono averfio-. yeimm

mis indicium exhibeas , fed potiis compatere ://07

mifero animz ipfius ftatui, per quem DEQ s

jnimicus & gehennz reus exiflit 5 qui proind& i, "

vel maximé dignus eft, ut ejus petas alloquium, ii

falutaribus monitis charitatis obfequiis ad pos- 1, ii

nitentiam provoces : maximé fi cura fibi anima» x

rum fit commiffa , talem te exhibeas oportet, iif

qualem Cbriftus ; pradentem fcilicet medicum, rziti

qui íciat curare «groti vulnera , non negligere i (

velafpernari, Neícis ipfe quamdiü in ftatu gra- :is, t

tiz fis perfeveraturus 5 timendum ne labaris; um

confiderandum , quod citiüs alter fort& refür- xlaun

get , quam tu faceres, fi in codem peccati ftatu w

effes detentus ; efto ergó in peccatores mifey n um

xicors, utlapfus forté , à DE O mifericordiam : (4ji

confequaris.

OT

"n tf

MEDITATIO.

2 d

SILULTP

Pro Feriá quintá.

'Thema.

*

Va

H u

Quis ex vobis bomo qui babet centum oves 09

,

fi perdiderit unam ex illis , nomne dimittit

U. pmg

nonagintà novem im deferto , €9. vadit d

|

illam que perierat donec inveniat eam ? Luc

p

154

Onfidera : his verbis per parabolam Chriftum

C

oftendere immenfum fuum eigà genus hu-

manum

:$9$-)oC 89

813

55 Plftü »

manut amoretn : hoc in comparatione numeri

Áj ]i

-Angelorum ; *quafi 'ubica tantüm, ovis refpectu

i

-ponagintà novem reputandum eft, tanta eft cce-

VUD agl

Jeítium illorum 'fpirituum multitudo in coelo ,

li QO

uem zternarum deliciarum locum , Divinus ifte

'WaDr

animarum Zelotes ob hárum amoretm quafi de-

1 n

-fertum ,. terram veró lachrymarum vallem pro

X d

:Patadifo reputat ,. quam intrare relicto ccelo fta-

lii dy

tuit, eum duntaxat in finem , ut hominem qui

r a

perierat, quzreret, inveniret , redimeret. : Quid

Ib Qp

zependes O homo tanto amori! percurrit JESUS

t Ti

..tui, amantiffimus urbes , oppida, caftella , vicos ,

Tun li

platcas, quarit per invia & devia , tranícendit

halay.

4montes , pererrat fylvas,,. transmittit mare, tan-

m w

£üm ut ovem à (e. aberrantem reducat ; clamat

1

h fb

nceffanter cum lachrymis ac (ufpiriis, revertere,

p

qevertere ut intuear te : totá. die expando manus

lo n

eas, ut revertentem zecipiam , humeris impo-

) d

.nam. & ad juftorum. gregem reportem : tun&

.ultrà ficcis oculis, & indurato corde paftoris tui

adeó amantis vocem audies? ah! non.fic fed re-

Jinque viam perditionis ,. relege iter unde venifti ,

tepete ovile. ac, pafcuas gratie quas dereliquifti ,

.ut audiat revertentem oviculam ac confoletur pi-

l

Aflimus paftor, dic, eccevenio: ad pedes ejus te

Qu L

prófterne , pete receffus tui peccaminofi veni-

L f

am , turpem deteflare fugam , promitte

UW'

L

l

tiam vitzque emen-

| poeniten

.dationem.

mü!e:a*buc.g

j

d

ü ;

MEDI—

|

l

|

214.

l

*€9 2o( 89

| u qllä

MEDITATIO

ii 1

T d

Pro Ferià quintà,

, 'f]m VOCQU

'Thema.

[

T

TRUE

uis ex vobis bomo qui babet centum eves ,

Uj

i

erdiderit unam ex illis , uóme dimittit

40-

qll?ViWï

nagintà novem in deferto, €9 vadit ad illam

que perierat , douec irveniat.eam ? lux,

^

!

15. V. 4

C

Onfidera: quod fi homo uná oviculá

þerdit,

relicto integro grege, vaditadillam quaren-

TT

g

dam & inveniendam , quantà tajori folicitudine

quilibet homo attendere debet, ne anima fuaper

g

peccatum mortale à Chriffo recedat , & in pre-

juin.

dam cedat lupo infernali 5 fan& tantum eft preti-

vuidr

ia

um unius animz, ut valorem coli, terrz, alia-

rumque creaturarum irrationalium longé fuperet;

ts

hinc Chriftus S. Polycarpo oranti , ut ipíe: quos-

vitot o

dam in malo obduratos gehennz traderet , ap-

tj r

parens, eundem ob petitionem fuam redarguit,

Dtamei

hanc ob caufam , quod ille ad gehennz poenss

At

poíceret hos, pro quorum redemptione fi adhuc

t

opus foret., ipfe paratus effet de coelo rurfus de-

X a

Ícendere,totamq; paffionem fuam renovare; quàm

* lts

ftrictam ergó rationem' DEUS ab illo exiget, qui

tdt as

malé vivendo non tantum fuam , fed & aliorum

Afv s

animas , exemplo malo à Chriffo abdücit & dia-

hii i

bolo lucrifacit: quàm rigorofum judicium incum-

o

bet Pralatis aliisque animarüm paftoribus , fi illas

:

A EUT

per negligentiam fuam perire , & ex arctá viá di-

Íciplinz , ad latam pravz libertatis femitam abire

Pl

quàm

| itii

permittunt : hi proindij beneé attendant ,

um

€$8 »o( £9

31j

! ardüm onus quàm periculofam in fe fufceperint

J

obligationem ; ne veró tu fuperioribus ac tibi ipfà

li

fis caufa ruinz , fequere duétum Sacrz Regulz;

p

memento vocationis tuz , qu:e aliud non vult,

TT

gu

5

àm bonum agere , ad perfe&tionem tendere;

.J.

UT

xgglumqus Vitare

la 1.

^*MEDITATIO

ia

Pro Feriá fextá.

'Thema.

t

i

hr

Dico vobis , quod

ità. gaudium erit in colo fuper

quàm fu-

tnbintdie".

uno peecatare poruitentiam agente ,

antoyt

er nonag

intà novem juflis , qui nou ;indigent

, t

ponitentid. Luc. 13. v« 7.

nndyi

Onfidera : juftam habere Angelos caufam gau-

E

-

"

d im, d

dendi de unius peccatoris converfione: nam

tixplpt

' *ye'cca,t

or per peenitentiam ad Sanctorum fortem

a que

in coelis tranfit, quod eft ingens bonum, primó

peccatori ; fecundo , Angelis; tértió & maximé&

i

Il Kd"gu(!:

DEO : peccator enim à peccato tranfit ad Jufti-

n gt

| tiàm, à gehennáad caelum , Angeli ergó gaudent

hat

de hoc hominis bono, quia ipfi ergà homines

od

benigni funt,' & quia homo per poenitentiam iis

at

fimilis , ícilicet purus & fanctus efficitur. Angelis,

h eïigth D

converfio peccatoris bonaeft, quia perhomines

i det

juftificatos & fanctos reparatur eorum ruina, ac

il fedes.in cóelis , & quibus Lucifer cum fuis ceci-

i

i5* ! dit; reftaurantur & implentur. DEO , quia ipfe

| UFMS! ü

À! eft animarum amator , earumque falutem fitit,

ii

Angeli veró gaudent, DEI, quem fummé? amant,

|

ue

j

cjäfiderium impleri, eumque hoc gaudió, zq

ac

gii, ïï

«

216

-f-ä J« 89

4

ac honore pceenitentis affici. . Elicevcrgö.ingm

defiderium , hoc Angelis gaudium augendi,

Fg

j n

)

,

A

ln

Jucrum animarum. & converfionem peccatorum,

,»*H;:ïx ;u'[inil

uod fi id preftare nequeas per conciones aliag;

Q»,&»?: &ll

gnedia externa; frequentes faltem oblationes fa

gnimti

orationis , quibus ira DEI erga peccatores place

:;anibi t

tur; isque moveatur ad impertiendam illis con-

u

verfionis gratiam : & quia tu ipfe fzepiüs illis fuifli

sj d

objectum naufez ac triftitie , peccando, fic nunc

Ti

eíto objectum letitie , poenitendo,

[

. MEDITATIO

hr a

Pro Sabbatho,

'Ihema.

Inveni dracbmaim. quam perdideram. Luc. 15. v.

i dutm

Onfidera: Chriflum volentem exprimere con-

witalutl

C

verfionem peccatoris, recté uti fimilitudine

db d

drachmz , quz eft genus monetzargentez , cui-

lnl

e infculpta eft imago Regis ; homo veró imago

11 : adfy

eft DEI, &adfimilitudinem illius factus; quem-

aon hden

admodum ergó mulier ad inveniendam drach-

Bs

mam perditam accendit lucernam , fic Sapientia

Divina fecit incarnari Chriftum , qui eftlux mun-

utth

n fs

di; ut homo imago DEI per peccatum perditus,

AU m

reinveniretur, & é mortis zternz tenebris ad

ET.

eratie diem erueretur

tu condole. tot - mil-

libus animarum, myfticarum drachmarum , quas

At

m

peccatum perdidit , & DEI imaginem quodam-

ïfftpotelHignüæ

modo in eis extinxit.

Congratulare econtrà JE-

ffïïcrmp'üd

SU, qüi tantá induftriá , tanto fudore, tam lar-

AT mm N

gä f;nguinis.a; lachrymarum, profuüoge j dr,ad::

um

1

L2

$8 o 89-

$17

1ce cr

peyd cn

ä*äg'tot & tamdiu perditas ,

invenit :

'qmaginare:

sb

róindé, te à DEO cónftitütümt elfe thefiy

*mpe cat

-ü AWS

" Briüm, cuianimztuz pretiofa drachma fit com-

Ts

mendata : & fi es fuperior tantó majorem circà

eu xam animarüm impende follicitudinem , quà

P*th

filajor tibi mcumblt obligatio cuftodtz ac ccmf-

Nfl lmh

fzplmm'h

üma animz tuz perditio ,

fi perincuriam vel con-:

fiventiam animas tibi commiffas tanquam Chu-

czndo k

: f.tï drachmas perire ac perdi fitiis.

(

MEDETATIO

:

; Pro Dominicà quartà poft. Pen-

1

tecoften.

"Thema.

gt Fa&um eft autem cum turbe irruevent, in eum , ulä

um 4

i dudireut verbum DEI. Luc. $« V. 1.

DT

C

'Onfidera ,

: ficile loqui JESUM mfplratlom-

A t

bus fan&xs :ad illos ,

qui ferventes funt ad,

1 6019

vocem ejus audxcndum fic cum turbzx juxtà

(l qute

Evangelium hodiernum irruerent-in- eum, com-

yln dtde

primentes fe invicem,, ut non tam corpore quam

$r u

affedtu mentis ipfi appropinquarent, mox pau-

jduum

lulum. reductá de terrá navi coepit ad illas con-

r

conati & myfterià doéctrine fuz coeleftis paa-

yr n

dere :

ex quo colliges ,

ad fructum ex verbo

"TT

DEI refetendüm ,' prarequiri fervorem. facrum

qunn

illud audiendi ; quemadmodum enim non ftatim

T

irdere poteftlignum ex undis recenter extractum,

af

ed exficcari priüis debet calore folis vel ignis ; fic

[LW»

cor inflammari non poteft ad bonam operatio-

UWMW

f per DEI verbum , nifi pribs in'illo ardorfit

aC

|

I

4

$18

€$3 2o( $9

mog

m

d

lii

"

ac defiderium illud percipiendi 5 hine pluri

* g

p

videmus inter caetus hominum etiam religiof

$,

qui ipfi concionantur , totos feré dies libroru

: ,oneS"

!

facrorum lectioni impendunt , modicos tamen .^

TE

j

[ugfubd

in fe & auditoribus virtutum fructus faciunt.

,

quia nimirum ex confuetudine potibs & néceffi-.

PT

l«

ic g 0

tate , quàm ex fpirituali fervore defiderioque v

ii t

r

tx emendationis lectionem fuam inftituunt,

Tu.

teipfum infpice, quo defiderio feraris ergà fac

Ts , 1108

rum librorum le&tionem privatam iti cellá , erg,

; ä ;*,Mïls ab)äm i

pb

auditionem verbi DEI ex fuggefto , ex breviario ,

fub offidio Divino , ergà le&tionem facram (ub 297

menfá & anté completorium $ tünc experieris de» :5

à

atl

fidie tuz in profe

u fpiritüali caufam aliam nort"

effe, quàm modicurti v

el nüllum defideriutn vera - 2brg

bi DEI , -quod quiá cór

de cláufo , oculis folbmi. as

inc (ine fructu illud ficut $u f

apertis legis; vel audis, h

avis pratervolat., & locuri ii te non inven

ujaum

quieícat , radicet , fructumque afferat.

* a, ia

aogogimmdag

. « MEDITATIO

u du

erià fecundá.

serma ag

| ProF

L OXT

'hema,

!

; agl

-kogavit eum à ierrá veducere pujïllum.' Ti

uc.

n

f. v. 8.

tll

1]

7)

nfide

ra ex his verbis Cbriffi, quibus , anti

y

Á 1

*

]

l

C

uam concionem ad populum irruentem i« d

!

j

il

4

j

choaret , rogabat Petrum navim 6 terrá pufil .um;ämm»s,

l

reducere , erui5 quod concionatores , Magilttl j

qit

& animarum paftores , fi velint fpiritualem facere j

fru&um,, . nen debeant effe homines terre & ejUs -

Wi tmi'](

'vani«

1

&$ )oC 69

319

liti vanitatibus dediti , fed à communi & carnaliàme

40j hominum vit feparati, perfeCtionis econtrà ftu-

&üesh'brom dio incumbentes. 2. Omnem eorundem laborem

Mmeb tendere , ut auditores fuos ,. difcipulos ac

" difciplinae face fubditos Aterrá, terrenis defideriis,

lii noxiis mundi gaudiis , eaque confectantibus vi-

li. tiis abducant: quemadmodum fecit JESUS , cu-

il jüs tota folicitudo ; ftudium & labor eó tende-

Wglsbat, ut nos à mundo fepararet ,. à terrenis bonis

hag

penitüs abigeret , ait enim ipfe , de mumdo nton

ii

j r

fg, fed ego elegi vos de mundo. DEUS olim

ia d

fepentinis morfibus áfflictos Ifraelitas fanare cu-

wuéppiens , extremos Chrifti Domini labores repre-

l^imsfentavit in ligno , ferpentem fcilicet eneumjuffit

ii exaltari fuper lignum, Num. 21. ficut filius homi-

auilpmis exaltandus erat in cruce. — Fecit ergó Moyfes

yutgiférpentem eneum , €9 pofuit eum pro figno , quei

qanoid o

percuffi afpicerent , fanabantur... Sed curne-

fl

ceffum fuit, falutis caufam € fublimi parere ? non-

n conformius effet natürz ferpenti , humi reptan-

|

tem profpici: aft, attende Myftetium : factum eft

hoc, ait D. Macarius homil. r1. Uf qui ferrenis

cilis, idolorum cultird, voluptatibus Satane , ed

quacumque impietate detinebantar ; boc faltem mo-

»u[lüum-ï-uc- do erigerentur aliquatemus ad fuperiora , €$ mor-

lii quo ad bec inferiora , oculos attenderent ad fub-

julimiz. Ut ergo te & alios à tundo abducas,

sj* oculos conjice in JESUM , qui montem afícendit

uj aiborem crucis , ut fic exaltatus traheret omnia

,. i ad feipfum ; & qui concionaturus ad populum ,

.

!

4j Davim reduci à tcrräïrogavit.

MEDL

|

$26

€3 o( &&

T 1.;', JUIEEM' E(

Lort

MEDITATIO

ag gt

Pro Feriá tertiá.

iay,

quod fel

Théma.

"n :-;! uïmouhun

T

Laxate vetia veftra in capturam. Luc.'gl,

F«]

zutwsvomiiþü j

"" Onfidera moris effe apud pifcatores , ut qu

H

^ db volunt capere pifes, retia non contrs| — Jf

hant fed laxent & expandant ; Przlati aliique fu. "

hi

eriores,; Confeffarii ordinati füntà DEO & Ec.'

clefiá ad pifcandum homines ,.ipfisergó incüm-,

;

bit fimiliter laxare retia, idefE, difcretione &le- uml

nitate ergà fibi [ubditos uti 4,4,f.qgetnadmod;uin &« lsj

n& monet D. Doroth. doctrin. 17.. Neque fupetlà, iv Y

ügperes , aut contumelios ,.. fed cutm omui manj

z

We-

pinistén

tudine cum fratre, con[ulta , movet, enim magis.

At

elficaciot eft bujusmodi fermo ad perfuadendum,|

d

vlüosetumd

turbatos anitnos fedat, Et Páulus 2. a

d Timoth

* 'nivs qs d

t

ol t

inli

Servinn autem Domini, ngn oporiet litigare ,

1

manfuttirm elJe;ad omnes , docibilem , patientem

syuiod

cum aiodefiía, corripientem eo$ , qui vefiffut veti

* as n

tati , nequando det. illis D EUS pacmitentiam adc0s j v

gnofcendam veritatetm €9 refipifcant &c. praclaru v

i

inflruit Apoftolus omnes chriftianos , quibusar. NT

K

mis fe íc ad peccatorum correptionem , accins j

D

)

gant, nimirum ut manfueti fint.& cum modeftió, ;

M

fivà ut ex Graco textu legitur, cum lenitaté.,

Wt

corripientes.. Sed cur non magis cum feveritaté.

tf

& trigore corripiant ? Nequando det illis DE

TM

v

eniteztizà: hoc eft, ne accidat, quod pec

5

"

lv

d;,l

toris converfio uni tribuatur DEO , &n

ullo io-

-;

m

aft

NT |

do corüipienti, fed fic corripiens maneat , qu

€3 )o( 69

321

: pihileffecerit. « Equidemubi finé lenitate & man-

L

E

vlo

|

fuetudine rigor & íeveritas operatur, nihil boni

É

EX

'E

'effectüs taliter operanti tribuitur, fine te fit bo-

l

- num , quod te feviente refultat : vide proindé

- quomodo te hucusque circà correctionem frater-

wj |nam habueris, & impofterum habere velis , ut

.I:/f

|

:atores,uaqx.

yems vocari poffis piícator animarum,

t

jl d

l

N

MEDITATIO

t DOA

Pro Feriá quarta..

t

9

"'Thema.

[mtre ld

wifcatores autem. defcenderuut ] laverunt vetia,

W Lue.y.

.

^

du

C

Onfidera: Retia horum pifcatorum quamvis

Itf

Ízpiüus fuerint per diem demer(a in undas , de-

I!f ngb opus tamen habuiffe lotione ; ex quo collige ,

1i/t| Apoftolicos etiamlabores , ut funt cónverlari in-

It ter homines eos docendo , inftruendo de rebus

1lijf; : ad fidem & falutem neceffariis , licet fanctos , illi

1,ji/!?tamen periculo effe obnoxios , ut ipfis incunt-

1j* bentes in delicta faltem venialia non raró càdere

n foleant 5 vix enim fine fpecialiffimà DEI gratiá eft

j p poffiblle, inter mundanos , incultos , facetos ,

i, U Brreticos , gentiles aliosve peccatores verfari , &

m !^ Rullis peccati fordibus coitiquinari, cur fenfibus

kurm^ humanis tot undique peccandi obje&ta occurrants

; Sürmoperé ergó hujasmodi picatoribus fpiri«

at tualibus neceffarium eft , aliquoties de die, vel

