Cbriftum unquam - rififfe: legitur autern non.

D

férael:fleviffe. .Flevit. quipp& quandó à mor--

ME

tuis volebat refüfcitare Lazarum 3. flevit fuper.cis.

vitatem Jerufalem : flevit in cünis , flevit in ad-

b

ultiori etate fab orationibus privatis & occultis;,

flevit tempore.fuz paffionis : paucis , f1 quis po».

vwitr g

tuiffet colligere omnes JES U lachrymas fat ma-.

dj

gnum cum illis vas implere potuiffet. , Heigis

tur lachrymz JESU monent. nos ad lugendum, -

I'Jädm: Vil

t u f

ad peenitendum, non vero ad gaudendum & ri»

"tb d

dendum , nos , inquam ; maximé qui Religiofi

fumus mundoque effe mortui deberemus. — Ve-

At l

r5 , inquit D. Chryfoftomus: domus lutils mona-

V. g

Wt qui

fieria funt , ubi citis , ubi cilicium ubi folitudo', ubi

TW Q !

vifus nullus. . Lsque adeó errant. (tefte Libano a-

pud Heftenüm) qui ridere proprium bominis e[fe

"Bo ]

ffatuünt , cui lacbrymawi Q$ lamentari potius pro-

ETU

Q nb

prium ejfe cenfendum eft : nam fletu. digna pleri;

€9 »oC 8*)

36;

T *bwï gie.otmnes faciuat.

. Ridere aütem uno tanttim die

li, oportet , quando mots nos evocat ex . bac lachrg:

Ub marum 9 muferiarum valle: qux' cum ità fint;

14l haud mmeritó olim Abbas Joannes videns fra-

lj trem ad menfam ridentem flevit, dicens; — Quid

ä

t d putas , babet frater ifle in corde füo ? quia rijit,

;

üum

debuiffet magis flere : nota ergo hic in viá

tempus eífe flendi , ridendi tempus effs poft

l

mortem in patri&, Ad rifum veró evitandum,

i

preftabit fepiüs mente revolvere feria illa fenis

cujüsdam ad ridentem? verba : rafionem totius

tite noftrce reddituri fumus Domino , &9 tu vides?

M

ha gnomam fepius cogita , fic religiofus

ii e$ Heraclitus , non vanus ridensque Demo-

juqr Crifuse

um

(ftidp «..

MEDITATIO .

g ln

)

Pro Ferià quartà.

;

sl -

2

j, lg

li

fs

$i cog

novmj"e;

-£8 tu ; €3. quidem

-in-bac die tud

^" que'ad pacem tibi..Luc. 19. v. 42«

i R

nfidera: verbis hifce JESUM alloqui infeli-

digpin,

C

f

B.

€em urbem Hierofolymitatam , quz dia-.

MM UuT u

5 bolitechnis decepta, dum irz DEI ob péccata

i aM

füaeftobnoxia, vindicteque propinqua, altam fibi

a v

i

"

l,

paceni fingit , periculofeque fecura vanis gau-

nusilg

1

dis diffluit ; quafi ad illam Salvator optimus di-

i

:

, &re vellet^ ^ O erufalem ! mifera. erufalem !

(

j

eng Uþ

i

"

(fi cognoviffes , quz tibi imminent mala , &

j

ij

'nlvi

ü

|

,quidem hoc ipfo tempore quo tot frueris bonis,

Ti !wl')

".-"

li

tu tibi

fxu»b l

l ähchrymis fané temperare n pofíes :

pacem

q |

48 )e( 69

$66

pacem imaginar

is conftantem ,

fed bellum jam

!

imminet cervici

tuz cruentiffimum : pacem fre-

)

giíti cum D

EO, hinc vané hominum pacem

fomnias.

N

ota : addidiffe Cbriftum , in bac die

tuá : qu

ibus verbis infinuare voluit , reftare ürbi i,

infelici mo

dicum poenitentie fructu elabi fiverit, ^ j g

^

actum effet de poena

.avertendá 5 cum P*?fï?ä latit

j

folummodo futurum fit tempus belli ac furoris

Qre:

!

Domini.,. dies & tempus vindi&ie : tu Ó anima

C

tic Q

mea hec Chrifti verba tibi applica , cogitans,

"h od

uàm frivolé tibi perfuadeas certam pacem cum

o nefcis an odio vel amore digna

Jit t

DEO , quand

.

d

fis: pauca eg:

fti bona, confcientia econtrà pro-

lurimis te convincit 5 & ità ta-

^s u

j

pria de delictis p

Tiyppun

men vivis fecure,

quafi non mors, non jüdici-

thonin al

lla reftaret: erras ; fite ream non

um, poena nu

1üdonm

agnofcis : flen

dum tibi eft & poenitendum, pla-

sitmant hoct

canda judicis Divini ira ;

& quidem in hac die,

O meritis comparan-

tixpi f

uz tua adhuc, utpoté pr

dis,

ro vitz emendatione a

c delictorum expiae "" K

"

ine conceffa,

Veni

et in brevi dieg ""

tione à nutf

fides "ii h

alia, qux tua non erit ,

in quá poenitere de

j

ràbis , fed ultrà

non poteris :

dies , quz miferi

4 ï;'lllmibilij]imm

]?I Ulüm, q

cordi januam c

laudet, & ad zternitatem te,du-,

cet, in quá jugit

er fed fine fructu flebis ac do-. "t

N

IT

J

1

lebis : diíce ergó

magni aílimare tempus vit&.

tuz rcliqu

um, illüdque pro aternitate bea-

D i

tà a

1. 18

dipifcendà fructuofe im-

-a Utf

pendere.

i ; T

»

OU at

ETO

"i

i

m

W]um l

:

MEDI-

€8)o(89 -

967

à M bfn]lmh

M

MEDITATIO

j

Ulpg

b

I^

il

i

Pro Feriá quintà.

L

'Thema.

4

li

f

ir."enient diesin te,

89 circumdabunt te inimici tuj

vallo , 9. circumdabunt te ,

P

€9 coangufla-

:

hdm [ ïu.r..'

d

bunt te undique.. Luc. 19; v.

43.

d tl

"Onfidera: idem tibi eventurum effe , quod

7 hic Chriftus predixit Jerufalem ;5 fuit urbs

li, t

tj p

h&c circumdata vallo , à Tito Romani exercitüs

Va d

Duce , & undique ità coanguflata , ut nullus

NU

effet effugii locus: plura de tragicá hac obfidio -

vinty

ne videre poteris apud Flavium Jofephum Hi-

nm, mj

floriographum, . Urbi vel arci comparari poteft

j lm

cor hominis ;-ad'hoc expugnandum totus fe ar-

mat diabolorum. exercitus ; quamdiu illud vi-

Vi

inn ht

vit, tentant hoc expugnare per peccatum, cum

mori incipit , & fuprema inflat lucta , innumeris

ii uput

jnnepi

feré illud occupare modis fatagunt. Tanta un-

ique exoriuntur pericula, terrores ac anguítiz ,

"I

a t

utjure dixerit Philofophus : mors omnium terri-

bilium terribiliffimum :

circumdant tunc corpus

lemw

entimd

morbi & dolores , cor & animum coanguftant

tot demeritotum cumuli , vifio atrociflima dz-

fuidscd

"Ts LE

fmonum , mala inquietat confcientia: terret hor-'

ibilis avulfio animz à corpore , affligit feparatio

ao

ab amicis, à bonis poffeffis : horrorem imma-

n

nem incutit finis terminusque merendi , tranfi-

| tus ad aternitatem, via reftans ad regionem lon-

| Binquam & incognitam

j timor adventüs judi-

m frigidum. extorquet;

p cis riggroüüixm fudore

W

.omni:

I

!

$5 5o( 89

868

omnibus his anguftiis dxmones fuperaddunt a.

|

etem deípefationis , quá cor à DEO penins ^

j p

avertere conantur. . O quàm trifüis erit illa dieg "

[ oxïun

& hora , in quá hec omnia certó certiüis expe-

2

[

)

rleris , nifi jam puritati confcientie fludeas;

m (

gpura enim concientia , fola tuta

effe poteft tem.

D

5

*

vide. proindé ig

gt

pore tantorum difcriminum

«RQAUS ,.

quo flatu verferis ;. an in tali ut hoftes tifo tunc

.P.

hion timere ,. fed illis animo fiduciá pleno obyls

mu

vt n

f

^

^

ipilnt

,

am,ire valeat: fané maturé paranda funt a

olim contrà tot truculentos | hoftes ftringendag

|

3

ii

lr

"f

fi tunc.meritis , DEI gratià , fan&torum favoreac

«t ub Y

patrocinio deftitutus fueris , &ter

Ü

:

nüm d? falute

?

ei la

tufi actum erit.

i, m

MEDITATIO

M

-Pro Feriá fextá,

]i

'Thema

5 '.4

$i cognovi[fes €9 tu, Luc. 19. v. 42.

"

fiei du

Onfidera : Chriftum pet hac.verba doce

C

i '!s M: dict

*

voluiffe , quàm fit utile tnala futura przv

n

")

j

dere , ea maximé , qus tanquam poena pecca«

.

POT

fio & recorda-

*tinvirr

j

r

tum fequuntur , hzc enim previ

f D

tio falubrem animz timorem incutit , illatnque

lgbenl Qd

/

di occafiones deyi«

UET

teddit attentam) , ut peccan

"

fre-.

tans , conícientiz puritaten con

fervet ; tam

N mjudiciodaw

. Va ii

quentis enim in peccata lapfüs alia non eft cau

MLA u

fa, quàm oblivio poenz peccatis debitz : n

ficut equus finà freno inordinate difcurrit , i

tätl *95 As

ffolvitur, "ts lr

animus absque timore pravife poenz di

.

inílagia. Si qurere licezet ex tot myri

adibus, ^ Ditim.

amna- ""A

'

€3 )o( 89

369

W*-fupmddæ,;

li, damnatorum , quid illos in peccatum , à pecca-

U«j to in flammas pracipitarit , aliud profectó non

tsiq. darent refporffum , quàm, poenas, quas jam pa-

iniy timur, nobis ob oculos non pofuimus ; Nullam

N habuimus confiderationem futuri judicii ,. hinc

jisis liberé peccavimus , & hofce eternüm nunc pati-

ul

li mur crüciatus , quos per prudentem przvifio»

tljgy nem vitare negleximus : ne ergó & tu tàm fa-

;;; cilé impofterüm labaris in peccatum , cognofce

Ut

M

, peenas, quz illud fequuntur ; previde judicium,

dhrm

« quod fuper illud formabitur : nunc defcende in

iiy g [, infernum vivus , ne deícendas mortuusg, tunc

enim erit defperata plaga tua , quià non erit, qui.

adjuvet , cum nulla fit ex inferno redemptio.

l!

!

MEDITATIO

"

Pro Sabbatho,

'Jhema.

"

Venient dies in te. Luc. 19. v. 43.

TsT::]

"Onfidera : hac effe verba comminationis &

i p

dilationis , non enim CPriflus vult diem ul-

t otLy

tionis ftatim venire fuper Jerufalem , tum ut tems

vl at

us haberet converfionis, tüm ut, poenitentiá ne-

g, i

gl

jlectá poena ac vindicta effet atrocior. De hy-

h

pocritis in judicio clamantibus locutus Dominus

n[;ncx

m

iql

,

l

ff[Matth. 7.ait: Tunc confitebor illis ,

7

quia nunquam

dl

"0Vi vos. Cur usque tunc expectas Domine, ut

P

nefarios homines punias ? meritó refpondet S.

nj

M

"

v

Chryfoftomus hom. 19. Usque tunc fuflinebit ,

|

Wa grandem iram , grandis dilatio precedere de-

ïü

|

[

;;m)müb?

|

tis €9

t DEUS, ait P[al"tes reng:, juffus , for

onga-

|

BY

38 )o( &&

j

Vlonganimis Pf. 7. Super que verba ben& D. Gre-

FHE

orius hom. r3. in Evangel. advertit * didunu

p

ff

longanimem premifit jufrum , ut qugm vides pec«- 450

cata delinqueutium din patientem, fcias bunc quan-

T [ fat

doque etiam diftritte judicare. n D EI longani-

icim : q

1nitate ad expectandum , ejus nobis inprimis fe-

hus 1

vera juftitia pre oculis fit , quz fané poít lon- ;jb «t

gam expectationem dabitur, Nam tefte D. Pa-

- d t

fcha. l. 2. quantó magis ex D EI patientiá judicii ; wl

iempus extenditur , tanto retvibutionis vindida. j, vihgtt

durior accumulattr. — Quisquis ergó fe per pece « douri

catum Ícit juftitiz divinz reum , omne tempus jj qi

fufpectüm habeat ; nam fi illud non impende- sj Uli

rit ad poenitentiam — vitzeque emendationemï?w,Regesqu

É

iram DEI & poenam fibi infallibiliter augebit. , -

:honinbis

d s om

MEDITATIO.

Titefe cong

Pro Dominicà decimá poft Pente-

z hg pot

coften.

2 OO

'Thema.

E

a QU (

gtl c

Pbarifeus flans bec apud. fe orabat. LL

;J'Cï.. x&

li, Vi

V. II.

Onfiderà : ex ipfo cotporis fitu , Pharifzi fm-f

9 Min ]

i

p

X iqnk

jus notari fuperbiam ;; quemadmodum €-

a D

nim nunc moris «ft apud Chriftianos , orare in.

DAMT

templo, Deumque deprecari flexis genibus : fic

[

idem mos erat apud Judxos, ut patet 3. Reg. $

i

$4. 2. Paral. 6. 12. Dan. 6, 16. itaque omnes fere,

ui à Chrifto aliquid poftulabant , genua ant

4

ipfum flectebant , ut videre-eft Matth. 17. 14

udaico

Matrc, 1. 40. Luc, $. 8. fpfequc Chriftus J

utique

€8 )o( £9-

37b

d

D

ib ujique titu flexis genibus oravit Pattem Luc. 22.

'.'t:

,dwft v. 21. Pharifeus econtrà oraturus in templo ,

d

U erat flans : qui corporis fitus & verba ejus nil

MT

! sliud pra fe ferebant, quàm, ut dixi , fuperbiam

j

i.

m

& audaciam : quis enim vilioris conditionis ho-

mo petiturs ab- Imperatore prafente gratiam ,

i

!* coram ipfo erecto flaret corpore, & protervé

la

lt in ejusdem faciem oculos defigeret, an non cor«

LL

* pus potiüs profundé inclinaret vel genua flecte-

[

!tl tet, oculosque modefté in terram conjiceret: fi

t ttt hic obfervatur corporis habitus coram Monar-

,T** chá mortali , quidni idem fiat coram facie Re-

imtit sum Regis, DEI immortalis, refpectu cujus Im-

Wmdmüüf perator ; Regesque terrz univerfi , cum omni»

)itu9 bus hominibus, terre vermiculis, aüt ligno re-

fpe&tu. folis comparandi funt ? oraturus ergó

!)

conftitue te coram D E O , tanquam mendicum

WMilttt coram Rege potentiffimo , tanquam zgrotum

coram medico , tanquam captivum coram ju«

dice, tanquam creaturam coram Creatore , &

u x

tanquam nihilum coram D E O, qui eminentiffi-

Jmé eft omnia. Vide , quàm humili corporis

'

f

ii

i

l

animique habitu DEUM hucus

ue Oraveris ,

$o

' &forté deprehendes , potiüs te

[

ecutum fuiffe

wiU! fuperbum Pharifeum , quàm hominem,

[ino, t

DEUM in fpiritu & veritate

adorantem. —

(it g&m't'fi

l

J

pllü )

li

ee

(a?a) [

]

M

p m

ep

u Q,A" yo

W

Aa

MEDI:

372

€3 )o( 89

e o

MEDITATIO

gcbw:jumm*

Pro Feriá (ecundá,

)

"'Thema.

Dixit autem ad'quosdam , qui in. fe conf'idebantx

tanquam jufi , €9 afpermabantur coteros,

Luc. 18. v. 9.

yu u

ii

Onfidera: quam temerarium & noxium fit

IU

fibi attribuere juftitiam, quam dare foli DEO

competit ; nefcit homo, teflre Apoftolo, an odio ( 1

vel amore dignus fit , nihilominus Pharifzus au- |' ii

dacter in fe confidebat tanquam jufto, cum ju- //tint

ftitiz tamen fuz nullam prorfus revelationem ha- i o

buerit ; hinc quia juítitia in ipfo non erat verg u

fed putatitia , fa&tum eft , ut afpernando coete- &t la,

ros in peccatum majoremque injuftitiam lapfüs ?U fa

fit, ac magis DEI in fe odium provocaverit, 9, nj m

,

Vides proinde juftorum effe injuftos fe reputare, 'jt t

Af

peccatorum veró, juftos fe cenfere, cum reverà ?i [

injufti coram D EO appareant : Spiritus enim "ijti

Sanctus inhabitans animam jufti, cum Spiritus |.tin t

fit humilitatis , effe&tum alium producere nequit, "'1glm

quàm humilitatis ceterarumque virtutum : ex ij

hoc effectu ac figno tu collige an fis juftus : fi tj

enim afpernaris coeteros, & vel uni te in animo "t eumod

preponis, fignum manifeftum eft fuperbize, flat- i

u

h

e contrà te prefumptio , potiüs te effe injüs hii

um quàm juftüm : fac ergó propofitum fit- nj

mum, omnes te meliores reputandi, opera tua, !

DO i

ut ut virtuofa funt , tanquam imperfecta , :

Jitithy

que pro.fervo inutiü judicandi : hoc mod

o m*l itj)

jorem

€9 )o( 89

373

J

! jorem DEI in te favorem procurabis , tuaque au-

gebitur juftitia.

l

MEDITATIO

. Pro Feriá tertiá

L iä!fdfä:alg

"Thema.

LT

.DEUS;, gratias ago £

ibi , quia non fum ficut ce-

D d

teri bominum , vaptores , injufli, adulteri.

müefip

Luc. 18. V. 1I.

UOT

( Onfidera : omnia, que Pharifæus dicit,fuper-

ts Pf

biam fpirare ; nam cetfi fingamus, eum quas

1ido, u

jn fe predicavit virtutes habuiffe, magnz fuit

Yi fupetbie coeteros fine difcrimine homines tan-

jmg: quam peccatores fibi tanquam jufto poftponere.

jebs Diceret faktem , inquit D. Auguft. ferm. 36. de

, vetb. Dom. ficut multi bomines. — Quid. eft ceeteri

igltin i

n Pomimes , mifi omnes prater ipfum? egó, inquit,

E

Ms jnftus fum , coteri peccatores. — Secunda fpecies

^i Tüperbize fuit, quod folas virtutes fuas comme-

jmmcs moraverit ; de vitiis , quibus utique non care-

$u Pat, nullam mentionem fecerit ; tanquam fi

uuwy ger non quid. morbi, fed quid fanitatis habeat,

, Wt me Ico exponat.

'Tertia eft , quod eas forté

4iy| Virtutes jactaverit, quas non habebat , quemad-

ii f'odum ejusmodi fatuis hominibus folet accide-

din

DI

43 Is qui dum neglectis aut diflimulatis vitiis fo-

?

t

h

,

i

»| as in fe virtutes confiderant , eas fibi , etiam quas

Á

t

Vi

vlin

)

"

r

te.ipfá non-habent , habere videantur.

Quarta,

0rr

i

Dd

v [f

iU

uod DEO fimulaté gratias egiffe credendum

At

m

1

[

5-ità enim loquitur, ità totá fibi oratione pla-

um fit, cum fibi eas

Ll

ml

1

& , ult minimé obfcur

Aa3

vir*

474.

3 )e( 89

virtutes attribuiffet , quafi fuà illas diligentideffet :5

confecutus , nec DEO gratias egiffe ,ut gratiasilli 547

ageret, fed ut felaudaret ; fibiergo,)non DEO gra-. :^

tias agebat. — Quinta fuperbize fpecies fuit, quog 1115 0

tanto ftudio & aliorurm vitia & virtutes fuas enu- :/0

meraverit : raptores, inquit, injuffi, adulteri, Eccel 19 ?

quam difertus aliorum accufator ,. quam facun. :5 0

dus laudator fui. Maxima quzque peccata no- 50«

minavit, quibus coeteros omnes homipnes pra. ; 4i///

ter fe oneratos effe dicit.

Hoc enim nominailla A

fignificant , raptores, injufli, adulteri ; ex ftaltà d r*

hac & jactabund$ Pharifzi oratione tu collige, s/!!/t

quid in oratione ad DEUM fit agendum, quid vis u i

tandum:vitanda nimirum laus propría cognofcen- 11 ,

dapropria miferia ,invocandum DEfEauxilium pro : Nn df

perfeverantià in bono , exhibenda humilitas, a- , ittitr

fï

nofcendo omnia bonanoftra effeà DEO , om!ïg

mala & imperfectiones ex nobis , aliter fi ot

tjim ET

u['J?uid pui

Pharifzum imitaris non Chriftianu

t dont

m, mulf

nüs hoxhinem Religïo[üm.'

1

M

- MEDITATIO |.-

N

.—.. Pto Fetià quartà.

[

*

- Thema.

MEUUTT

| Afpeä'n;abantur ceteros. Luc. 19. v; 9«

L00f

* Dl Ym

Onfidera : quó - deducat fiducia in: feipfumj |

;

]

"r

nimirum ad contemptum aliorum , quo fitj i

Iaj

ut homo viciffim contemnatur à DEO ; utpoté ;

d

i Ka

cui odio. eft fuperbus cum "operibus füis, ^ Ad* :

g

vertant hoc illi Zoili & Ariftarchi in monafteni?s,1 n

A

ut, w

qui dum putant fe folos-omnia recté agere., 0* ij

d

mnia aliorum facta obfervant , fugillant , repte-

9

$* ot 89

37*

ij

1 ,

Mi 'hc;:xddh,t, carpun

t, & in omnibus factis vitium

"m aiquod deprehendunt ac defe&tum , quantum-

H

ll)y cunque quid aliàs ben& aut boná intentione fa-

]

& &um fit ; qui plüs aliena & alios, quam fe fua-

ii que facta obfervant , aliena queque iniprobant,

"Mi

"W& fola propria laudant magnique "faciunt ; .alias

!* Jongé conditiones requirit in monacho Gerar-

"us dus no(terin fefto S. Marci fuper illa verba Apoc.

Wi 4. aduimalia plend oculis anté. Q9 retrb, €9 int?s

COYA

p

r

l

ena funt oculis.

Ubi fic dicit : attendite mona-

; chi , advertite auimalia Cbrifti, uui fervieia Do-

imnol mino ; fit vobis oculi ante , vetro €9 intAisg Aute,

xing: fimplicitate intentionis , refrà , lachrymis dignze

wiw? compunctionis , iztus, infpeGtione propri fi-

H

u

üs. Nam externa won circumfpicit 1nonacbus

dimh; Verus, neminem judicat , fed. feipfum examinat ,

&il e & quidquid. geratur foris , preterieus , fuis fe ju-

i iclz gifer folum intuetur oculis ; hec & tu fac, nein

ant, Dité llquium aliorum contemptum delabaris,

MEDITATIO

Pro Feriá quintá.

D

"n

'Thema.

bbatho. Luc. 18. v. 12,

^^ geuno bis in Sà

$

D

Onfidera: Bonum effe ex fe jejunium & val-

de meritorium , fi tamen procedit ex vaná

L

l

] QIWI j WF

oriá, ficuti jejunium Pharifzi , nullius valoris ,

"

!

d

1

j

&d potiis pcená ac vituperio dignum effe ; vide

ji,t

l ptoindé quam ftolidé agat, qui mortificationis

l

vin

J

ia

"

w Opera exercet , ut videatur ; cum per hec nil

j

3gc[£,(' aliud fi

fumum laudis vanz ,

bi compatet , quàm

4

perdat

j

n Iï,

276

€3 )oC 89

perdat interim meritum , corpus excruciet, fiat.

que Martyr diaboli : tu, ut fruQtuose jejunes,

jejunia voluntaria, vel etiam ab Ecclefià autRe-

£ulá Religionis inftituta offer DEO purá inten-

tione, ex motivo amoris Divini, amore virtutis,

in ordine ad&orpus fpiritui fubjiciendum , ad

j um

al t

fomitem minuendum peccati , ad carnis petu-

lantes motus fubjugandos :

fzpe arx quxdam !//

Vi U

expugriatu aliàs difficilis , fi fame tentetur; & !

annoné fubüdium intercipiatur , facili negotio (ix:

expu

:

tur, ac dedere fe cogitur ; fimiliter & gt

vel folà fame iil

Caro |

pugnatu aliàs difficilis ,

oppij

$

?

1 , folo jejunio facilé valet edomari. Ex-

r

d

!

um m

citare prztereà ad jejunii amorem deberet, quo

Y

erhoc non magnas duntaxat gratias impetré* zl

mus à DEO , quemadmodum Moyfes poft quae syin i

draginta dierum jejunium, DEI alloquium , Le- «, &t

ue tabulas ex ip(is illius manibus accipere, xiari p

H

äs

hriftus poft jejunium Angelorum fervitium oj i

promerüit , fed quod infuper per jejunium ma- j, qij

gnam poenarum partem pro peccatis, velin vitày ii fg q

vel poít mortémiir purgatorio debitarum diluere : ; o

poffumus : nec te à jejunando abfterreat virium i, u

corporis imminutio., aut lefio fanitatis , cum j

ipía doceat experientia, per jejunium difcretum, u i

corporis vires roburque neceffarium augeri, uf ij i

humores.noxii , fuperflui , fanitati contrarii 6X* rj j

ficcentur, nec non Spiritus ad meditandum ,iuy j

J

orandum , ftudendum alacrior reddatur.

LT

fpar[

igitur quid hactenüs circà jejunium egetis , tibi-

Mi

que facere impofterum incumbat.

"HU r i

Mpi- Pl

th

$3 )oC 89

977

du

MEDITATIO.

1

Pro Feriá fextá,

"'Thema.

r

j'

)

L

Et Publicanus à longe ftans , molebat nec oculos

L

ad celum levave , fed. pevcutiebat pettus fu-

fæpe du

um, dicens : DEUS pro

f t

n

ZH

tori, Luc. 18. v. 13.

pitius efto mibi Pecca-

"

!, fidg

C

Onfidera : quam difpar fuerit, tam oratio ,

J ; i

quàm animi corporisque difpofitio in Pha-

Ro

xiífeo & Publicano ; ille fe in templum auda-

I elong

&er confert , fortó, etiam quàm propé licuit,

m

.verfus arcam , multum fibi dejuftitiá prefumens;

d gt

hic veró ftat à long$, quafi non aufus fuerit in

MT

"templum ingredi, àut cert& veríus. arcam acce-

Didqua

dere., fed aut in ipfo templi veftibulo , aut in

i t

primá atrii. populi parte conftitit , indignum fe

hgt

tam religiofo judicans loco. . Ille liberé circum-

p

I

fpicit ,. coelum fibi credit certum effe , dicens:

yas m

Ton. fum ficut cateri bomines injufii , adulteri ,

*

ylinado

faptores

,

ifte oculos. fuos in proprium finum

bl vt

conjidiens , non. vult illos ad coclum levare ,

i.

quod peccando fibimet occluferat: ille fe ju-

qunae

fïum vocat , laudatque ore proprio Opera fua,

ffarium Wfi[&

ifle.poenitens pectus percutit , dicens : D EUS

m

propitius efio mibi peccatori : quernadmodum

',

od

,

n lh

ergo totum difpar fuit utriusque difpofitio, fic

0r

&tiam fuit difpar DEI pro utroque fententia , de-

"

i'| fcendit quippe Publicanus juftificatus in domum,

u

l

Pharifeus veró in iniquitate fuá relictus eft. Ser-

s pro orationis & con-

yiat c?gö tibi Publicanu

i

Aay

VCI'GO:

$78

$3 )o( 89

verfionis magifuo , Phariferus veró in 'exem. jminWCR

lum vitandze fuperbie , quz odium DEI fem-

)

gt

per poft fe trahit. — Peccatorem te agnofce , per.

d

cute cum contritione cor tuum à peccato fauci-

j gpud fe [

um , hac percuífione coclum, quod tibi ocdu-

g t

feras , referabis.

g, nl

^

E

MEDITATIO

snis p

j

Pro Sabbatho.

aof

PDOUDI

H

^^ "Ihema.

dgprg,»ïm, í

Qnuis,q

ui fe exaltat, bumiliabitar , 9 qm; R£ bm ',

miliat exaltabitur. Luc. 18.v. 14.

W

Onfidera : quod quemadmodum humilitas:

C

Pt Donmi

&-fuperbia diveríe funt in natura , fic di-

verfos quoque habeant effectus : füperbice effe-

€us. eft humiliatio ,

effectus &

roemium

humilitatis exaltatio 5 Lucifer volens afcendere il

in codum & fimilis effe Altidhmo , detrüfus eft-

*

|

Axer:

(

in abyflum - profundiffimam .inferni

,

econttà. "; nínn|

Chriítus humilem affümens-naturam humanam, «j gj

delcendens & coclo in terram , afcendit füper o* zttdlsq

mnes coelos, acceptáque fupremá poteftate, nunc

- Ya ts

fedet ad dextram Patris omnipotentis , dabitque & i.

federe fecum in throno ; qui mundum , i |eE inego

fuperbiam , carnisque illecebras vicerit 5 nam, "tyenig

teíte Bernardo,, bumilitas fola meretur gratiams i

hinc Maria fe reputans ancillam Domini , audi- ;;

; i nj

vit ab Angelo feliciflimum illud 4ve grafid ples «gsr,.

É

»

5,

2a,Dominus tecum , per quod Vz mundi abla-

fe.*l frttrre j

tum , nova falutis ac redemptionis fpes affulfit,

Ug ; (f

D

ipfaque mater DEI , coeli , tesrz , Angek:)rut?i

B r

$3 )o( 89

2v

ITR

hominumque Regina effecta eft : pone ergó te

MM

j

iuxtà monitum 'Thomz "Theodidacti femper ad

J« mfimum '& dabitur tibi fummum ; efto mini-

il

-

; mus apud te , magnusque eris apud DEUM,

]

9

Vide

"&& fammum enim nunquam ftat fine infimo.

ualis (is, an humilis , an fuperbus : humilis e-

ris, fi, dum ab aliis exaltaris , te in animo de-

li

primis 5 faperbus econtrà eris , fi, cum humi-

)

liatione fis dignus , te fuper alios in animo ex-

tolis : fuge exaltationem, quzx de

primit , amg

M

ügp*refüonem » qu& fuos exaltat.

MM

f

MEDITATIO:

n hr

NT

* Pro Dominic

à Undecimá poft Pen-

tecoften.

iiiet

. "Thema.

U ts

njas n

Adducunt. ei (uydum €9 swmutum. Marc. 7. v. 52.

$, bt

On

fidera: Chriftum duplex imo triplex eir-

i t

C.

^

ca .miferum hunc patraffe miraculum ;. In-

g maur,

.-fïïüïi's*"'*enim fecit, ut audiret , fecundó ur lo-

gl

qucretur re&té ; qui autem recl& loqui poterat,

A

cum anteà furdus idioma gerttis fux ab aliis non

uis, Ug

aldite , confequenter nec difcere poterat ? de-

nünd"m ! it

dit adeoque illi Chriftus, przter loquelam & au-

Ts

itum, repentinam fimulagnitionem linguz, ver-

d

[

Bórumque notitiam. Myftice loquendo, fur-

IDWV»FT4 |

dus eft , qui infpirationes divinas fibi mifericor-

pl

diter immiffas negligit , gratias excitantes fine

iil* frü&tu praterire permittit , qui piis monitis fu.

jA) periorum , confilis ftatutisvé Regule morem

Jf

1

( *mgä

// f0 gerit , exemplis devotorum confratrum

i

viti$-

38o

$3 )yo( £9

vitisque Sanctorum nullam impendit fequelam; i«f

mutus vero eít, qui vitia aliorum corrigere , us

vel debito loco aperire 5 ex refpectu humano ;;2

bené ac «dificatorié loqui , ignorantes inftrue.

- imit

re , veritati teftimonium dare, innocentes fc:rmoT

jumilo d

ne defendere , penfum orationis debitum pers jnnui

folvere , orationes privatas frequentare omittit;

st

vide, an nullo ex dictis defectibus labores,

s r mund

quod fi deprehenderis , fifte te Chrifto tanquam

gump:

furdum & mutum , fuppliciter rogans , ut tibi

c at

znanum íux mifericordie ac auxilii imponere ..j

dignetur , quatenüs remiffà culpá , fan&la im- , ii

ofterum prompié audire, infpirationibus divis ..

»is obíequi, gratiz cooperari , & recté de DEO, ;;uisa

«um DEO , nec non proximdl'oq't.!i valeas. — — (juin

MEDITATIO

TT

Arure dd ii

Pro Feriá fecundá.

"':gävm tb

"Ihema.

'i('ue

AU

Apþrebenden; eum de turbá feorfum. — Ma.

:

: p

À

V. 33*

M

C

Onfidera : Chtriftum, dum miraculum circà

M

curationem furdi & muti patrare voleb

a

o-

-:

N

noluiffe id facere in. confpectu multitudinis p

D

puli concurrentis , fed furdum duxiffe feoríum, .

cum tamen gloria ejus poftulare videbatur , ut *ygg ,

AT

coram quam, plurimis teftibus miraculum face- ;

'

ret ; verum ,. volebat Chriftus docere , quodo.

j

l: w

qui ab ipfo curári & vivificari vellent , recedere )

lm [

àtumultu hominum deberent : lo

ifle medicus alibi de animá : ducam eam

quitur divinqgä»uä

in foM-.

3

L

fudi-

m

é3)o( $9.

[

38t

RUi

U

illi ad cor ; in folitudine ma-

i

l

[l (ory

füdinem 6d loquar

[)

'iore cum fiducia noflra pandimus vulnera , ib

LT

J

* tl

"7magis arcané & citius curantur ; imó curari

erfecté nequit furditas peccatoris , nifi fe à fe-

i'culi tumultu abftraxerit: curatio enim myftica

n Lm N

j

[

potiffimum confiftit in eo , ut nobis medicus

At m:

n

divinus loquatur ad cor, fed non loquitur Chri-

f

(

"! fus inter mundi , terrenorum negotiorum , Và-

'narumque voluptatum ftrepitus. Ipfum cada-

5

ver nil magis contendit quàm feceffum ,in quo

Vi j

!' occult& putrefcat , & venturam refurrectionem

l

Í

I expectet :

huic meritó affimilatur peccator , fi

jb i

il

quidem mortuus eft apud DEUM , & non tàm

"

l corpus quàm cadaver eft ; fi itaque vult refufci

!t tr , folitudinem petat & feceffum neceffe eft:

eice ergó in te amorem folitudinis , qu& cor-

J

dis aures ad audiendum DEI vocem aperit : ftu-

*dï&

de vitare turbas , qu» animum inquietant ,

'tantisque aures tumultibus replent , ut quz ad

ón luny

falutem perfectionemque pertinent , poflit «gre

audire,

atim d

MEDITATIO

i vt

myliulat)

?

Pro Ferià tertià

'Thema.

il

M Videm[« ]

JMifit digitos fuos in auriculam ejss. Marc. 7.

r

V. 33.

] [f !

Onfidera : potuiffe haud dubi$ Chriftum cu-

24

;

rare furdum fine digiti contactu , eo tamen

! hic uti voluit , ad oftendendum, quod , ficut

]

j

J

n

i

"

l

v

wx

J

h?rxin;m totum initio rjanu fuá formaverat ,

totum

l

D

382

49 )o( 89

totum per peccatum deformatum, eádem, quj

ii

formaverat manu, reformaret 5 & quia qui fürdi

N

funt,, videntur re aliquá obturatas habere au-

res , hinc mittit utriusque manüs digitum ig

aüres furdi hujus , quafi claufas & obturatas te-

i

japu

rebraturus, aut impedirsentum, quod in illis e«

Orfder:;

rat ablaturus dieito. Porró Cbriffi digito Spiris

H t

tus Sanus defignatur , riam cum Lucas c, t1.

20. dicat Chriftum dixiffe , fi in digito DE,

E

[

aiun, &

tonm « fa.

eiicio demonia , Matthzus c. 12. 28. dicit, eu

dixiffe , fi in Spirifu DEI ejicio D«ionia.

u

T vimita

farentn, 1d

ties Salvator benigniflitnus hoc digito tangit aus

n d : 1

res tuas , imó hoc digito quoties pulíat ad c

i 16 &

tuum , cum tot infpirationes Sanctas tibi i

ao ,

mittit , fed digitum hunc tü quafi mánu omi

Mi t

que vi removes , ne auridim tuárum internaru

at, ut affüetis cárnis fenfü

g'iïe

ju lg

impedimentum toll

"

umque voluptatibus liberius indulgere

offis

dfió qui

Aft vz tibi ! nam notàbit hic DEI tui digitusfty.

-

; o

fii Ti

a

2b g

lo ferreo tuàri duritiem , fcribetque o

lim con-

d

*ri té amaritudines ac fententiam duriffimamy

li

Noli ergó impofterum, appropinquante hoc

DI *) t qu

digito, retrahere caput, quo minüs te tang

at, t

A0 n

lg

fed illi potiüs apptopinqua,ut te liberé tang

tuamque tollat furditatem , dic: dextere D

zj Y

? hus d

tange non tántum aures meas, 5Uüd,

tu. es digitus :

*

fed & cor ac animam , ut tactu tuo fanclificer

"u s

ut dicere veré poffis animo refignato , loquer

1

4'—

tt; hn fj

At f

Domine, quia nunc audit feruus

tuus.

t

12

ljtng

^g

mmdm(

MEDI-

*8 2o(I69

583

RT

MEDITATIO

Ü

Pl

M

. Pro Feriá quarta.

Ug

'Thema.

[

E exfpuens tetigi

t linguam ejus. Luc. 7.v. 53,

Onfidera: Chriftum accommodaffe poten-

cuäm t

fiam fuam ad modum agendi caufarum na-

[1j;;turalium , & ad fenfum ac confuetudinem ho-

[

M

minum : nam quia, qui muti funt, videntur liga-

Jjjj; , tam nimiá ficcitate habere linguam palatoque ad-

iij Rerentem , ideoque loqui non poffe , ficut Pro-

D)

k

,pheta dixir : Liug&a mea adbefit faucibus meis,

us

21. 16. & alio loco , adbereat lingua mea

n

, Jaucibus mei , id eft, mutus fiam , fi zon me*

H

Vif

minero tui Pf. 1

£

36. 6, Mittit falivam in os muti,

, quafi ejus linguam humeéctaturus. — Salivam au-

j d

j

upt M

tem potiüs quàm humorem alium fumit , quod

!

humana faliva multos ad morbos medicamen-

rtru

1 olimt

tum effe , & quod falivà humectari lingua, mo-

bilis volubilisque fieri foleat , nam qui humido

[ duniEm!F i

" ]

i

funt cerebro, quia plus faliv& habent, folutio-

Tem videmus habere linguam. A A A Domine,

a t

x

et nefcio loqui ; non eft lingua mea fatis apta

d

ad laudes tuas digné devoteque decantandas ,

li

fed pené arida eft , fine (ucco devotion& ac dul-

n a m

j

PUL

[

ii

cedinis, quam percipiuntilli, qui digne telaudant

TI

camant: hinc rogo te humillime , tange Lin-

s

d

i

:

guam meam faliváà dulciffimi oris tui ; & im-

i fm

mitte per hanc in os meum canticum novum, ut

(antem digné nomini fancto t

quod eít te

neétar coeli-

amantibus me] in ore? in co

*

"

cum

l

584

€8 2o( 89-

[ 11 u

cum. Solve vincula lingue mez ; humedla il.. ; jj

lam fucco devotionis , ut fit alacris , volubilis j ; i

nunquaim tarda vel fegnis ad te laudandum ac TE

benedicendum , hic, & in vitá fanctorum in sf

(zcula fzculorum Amen.

g; p

3 jfinio d

MEDITATIO

é

n din «

Pro Feriá quintá.

T (0t

Pontuteldt

'Thema.

? weppti

Et fufpiciens in ccelum ingemuit. Marc. 7.v.3

N

Mp

'Onfidera hujus gemitüs

ESU aliam non.

E

sj t

* fuiffe caufam., quam quod deberet folvere ;; uj

linguam muti , qux caufa eft tantorum .malo-- |

a,

rum , inftrumentumque frequens peccati. Ptz-. i D

videbat utique JESUS , orines fermones otios , usj

fos , maledicos , iracundos , convitiantes , ob«-

fcoenos & alios, qui ex ore muti, dum loquene

i potefítatem , licet per miraculum, acceperit,.

li

:xituri effenr. Hinc lingue nihil melius- eft

quàm filentium , nam fi femel loqui coeperit,

lapfus vix vitabit. De Jobi amicis dicitur. Job. Jijign

2. Et federuut cum eo in terra feptem diebus & ;

feptem no&ibus , €9 nemo loquebatur ei verbum: lln: t

non placdt Divo Gregorio filentium iftud in ami« :

fiUt

cis Jobi ; fed (cire cupis, cur non placeat : af ,

l

r

Quià diuturnum ? imó ideó non placet , quià ,.

)

f

1 my

non perpetuum efít, fed poft feptem dies , öw«

j Qul

totidem nocles finitur , dum loqui incipiunt, ;

A

Nam tenuerun

[7

Jittüs j

ait cit. S, Doctor & Pontifex ,.

Uf

fummus , lng.

ne propére iuciperet , fed. inds ,

!] (

pientem femel

4

uaquam toderati fuut , ne fe ex

conjo-

$8 )e( 89

385

L

ld

, €mfolatione usque ad contumelias effrenavet. . Et

lj

* pond quidem intentione ad confolandum venerant ,

"

|

h

ä'm ftd boc , quod. pia mens D E Q mundum obtulit ,

1

Ls

"! locutio precipitata vitiavit. lib. 3. moral. c. ro.

"l utinam non feptem diebus filuiffent , fed (em-

er; potuerunt enim 'feptem diebus linguam

u

li

l

b filentio cohibere : at in fermone , neque ad

]

