' horam illam cohibent , ne exorbitet ab intento,

I

ut quz in confolationem incepit, profequaturin

contumeliam : ex gemitu ergó JESU ; & ab

. exemplo amicorum Jobi diíce ,. vel non loqui ,

n

- velloqui pauca ; imó time etiam loqui pauca,

N

l

ZH

atb

]

uià vix loquetis ita ut non proferas verba vel

"

"

!

p

otiofa , vel leviter mendacia, aliavé-quzx ad rem

7! gon pertinent , de quibus omnibus tamen ,jux-^

22 & ipfum Divinz fcripture effaum , DE O red«

715!! dere debebis rationem,

QQt45, U

f at ;

MEDITATIO

( a

li v

Pro Feriá fextá.

'Thema,

hyi gt

i o

Kt fufpiciens ià calum , ingemuit, Mate, 7

iim du

v.3

humd

r

Onfidera : quod JÉSUS fufpiciens coslum

u du

!

l

G

ingemuerit , non quod ipfe neceffarium ge«

w mitum habuerit , ipfe enirà dabat , quod po«

u

J ftulabat

; fed nos ad eam gemere, qui coelo

! [eFm isd

prefidet , docuit, ut aures noftr& per dona

1

"nl

|

San&ti Spiritüs aperiri , & lingua per falivam

|

! oris , id eft per (cieritiam divinz locutionis folvi

/

j

debeat ; omne enim donum defurfum eft à

"LA

Patre

Mi

l

|

|

586

€3 )c( $9

Patre luminum : alia hujus gemitüs caufa in

medium adferri poteft ; voluit fiquidem Chri-

flus. quod frequenter oculos tam corporis quam,

mentis ex hac lachrymarum valle ad coclos at.

tollere ,.caeleftemque illam patriam fufpirare de-

wj

beamus , frequens etenim & confideratus coeli

afpectus naufeam parit mundi , eosque ccelefli-

Qdj

!Lf t

bus inflammat defideris : hinc Divus Ignatius

Lojola aufus fuit dicere : quàm fordet mibi terma

syp, ii

dum celum afpicio : eft (an& coeli frequentiorin. 0587

tuitus fignum non vulgare anime juíte , & ad uj

cceli poffeffionem nate , ubi enim oculi , ibi gt

cor; non intuemur frequenter nifi quod ama- £

mus 5 qui ergó cocleftia amat ,

calum utique !

frequenter fufpicit. Tu vide an non potiàs ut ziiq!

homo terrenus plüs terram fapias ac intuearis J C1ii

longé viliora quam fint firmamentum , fol, ijuií/i

luna, fidera reliqua

.

*

forté auri argentique i:tri

fplendor aliavé creaturz venuftas oculos :tuos in /tt(lim

fe tenet defixos : afít , eo ipfo malé vides , neg uimuni

refpicis finem qui DEUS eft, beatitudo- — stifi

que coleítis..

x Ode

N

^

n li

t nfenct

m-æ-g ( o) eþg-u-

d

A i

* Qu vrotut

ä

* Pt vt

* A ( di

WWMM

7 ottend

MEDEP "ii

At

&2 &

38?

)

li

nme

MEDITATIO

I

pro Sabbatho.

'Thema.

m't ;VWIR j à

Wms Ef precepit Mis , ne cui dicerent.. Matc.7. v. 36.

rA

Onfidera: Chriftum manifeftationem patrati

R W

à Íe miraculi non tantum prohibuiffe ipfi

Jimy curato , fed iis etiam qui miraculo interfuerunt,

lím: ut nobis daret exemplum de bonis qus à nobis

wühi funt gefta , nullam venandi hominum laudem ;

«tj fed quod omnia DEO foli adí(cribere debeamus,

Ümi; de cujus manu venit quidquid in nobis eft &

ümi fit boni,

Eo major & przítantior eft virtus

m hominis quó magis abíconditur : laudat fpon*

um fas in Canticis c. 4. in fpon(á fuá: ficut fragmem

emo,| mali punici ità gene tu

& absque eo quod intrinfe-

41 p

ens latet : cut in fpecie decoris maluit ponere

hat

fragmen folum mali, & non totum malum ?

us VO

luit nimirurm infinuare quod magna & infignis

l virtus non

fe totam oculis exhibeat ex eo quod

!

latt, Unde Gillibertus Abbas ferm, 25. in Cante

ait, bone ge

r

^.

ne , qu& ficut ibil babent fimulatum,

ità mu

ltum

babent occultatum $ qu& ficut nibi?

pree

fingunt , fic nec totim effandunt , que minus

tendunt in (pecie quàm teneant in virtute, . Mae

gnorum virorum eft , non habere pre foribus

ingentes virtutes fuas factaqu

e przclara, non

offentare & effundere thelauros glorie us

fubfiantia mea a

pud te eft

, ait pfaltes Regius Pl.

| 38. non enim e

ft ubi invenias jufti fubítantiam

velin terrá abíconditum.

A

Maximi

Wi mü vel apud DEUM;

398

€9 e( 89

Maximi naturg theíauri abíconditi tenenturin in:

uuidt

ferioribus tertz , vel in profundo maris. Na«

, g

turam hic imitantur viri fanéti qui virtutum the.

Pro

fauros abfcondunt.

'Tu vide , an circà dicta (s

giwm, i

jmitator JES U , an humilis & prudens dicen-

st Q

dus ? quod deprehendes, (i ea que bona agis

j n

ab humanis laudibus abfícondas ; nemo ehim

u s

prudens tefte M. Gregorio thefaurum publici

n f m

portat in vii , ne appetitus laudis fübrepat , &

j

»

jb

quod foris oftenditur , intüs à mercede evacu

e

;pl;

us p

tur : rion eft vera fed fucata virtus que ex mos.

Bu tj

tivo humanz exercetur laudis , vera agnofcit fü«

;

E

um

4

COP

[

P

bretium , folumque DEUM laudatorem

P* nrals o

proemiatorem expectat.

p putun

MEDITATIO

- et

Pro Dominicá duodecimá poft Pen

"u

[j

tecoften.

M

'Thema.

r

Feati oculi qai vi

de

nt qu& vos videtis, Luc. 1.

v.23.

R'Wf t

"POnfidera: metitó JES UM beatos pronui

n

Df

ciare difcipulorum fuorum oculos ; n

"

hüpc(a m

impletz erant prophetie ; non ampliüs op

"i

Meffias poterat , q

uijam carne veftitus humani,,

Iortm pmp

ob illorum oculos verfabatur ; is erat defidera-

| !

tus cunctis gentibus , omnium votorum finis,

ATA (

M Cxplh

ipfum beatitudinis objectum $ hinc beati meri-

^

l

tó Oculi qui JESU M coram videre , beati ho»

ï $, N

mines qui digné cum ipfo ambulare , colloqul,

»M Q Pwl

nima

Md

COnV?fCif " cohabitareï valebant, . Licet O. a

1neà "WY

l

$3 )o( &&

389

!tj

]

t mea cenceffum ti

bi non fit illis vixiffe tempori-

At

bus , quo falvatorem iri carne ambulantem cer-

Vs i

nere potuiffes , non. minüs tamen quam Apo-

1 i

ftoli felicem , imó magis beatam te pradicare

h

; poteris, cum TESUM indies oculis faltem men-

p?lll

!

tis, in Sanctithimo. Euchariftie Sacramento fub

RT.

$

l

lr

d

eciebus panis ac vini intueri , imà quotidi

j fubrepat

; fntrà t€. fumere , ore diffuaviari, corde aman-

tilhiné ampledtipoffis. /Sed quemadmodum ex

TET

UE 6t

Mius praíentiá beatitudinem capies, fi. illum

fu.

mundis oculis , ore & corde impolluto íufci-

pies , fic majorem incurres damnationem , fi id

M d

facias oculis ore & corde immunda,

Stude

ergó omnium fenfuum animique munditiei , n6

[

certà aliàs ex digná JESU Euchariftici

fumptione

beatitudine , te reddas indignum.

p

:'.A

MEDITATIO

Pro Feriá fecundá,

Wif) luf; lo

Thema.

Quid faciendo vitam eteruam

| poffidebo ? Luc;

uugr m

IO. V.26.

m&qs*, u

ia d

Onfidera : non potuiffe kgispcritum iftum,

"tiliorem proponere quzftionem , quam

17 quod indagarit in modum & media quibus vi-

iU* tm zternam comparare valeret. Non

uxrit

]

iil 'apud JESUM explicationem difficiliorum

OCO-

7 r

cripturz , non petit donum miraculorum,

i u ?

1l

linguarum aut Prophetiz ; fed quid faciendo vi-

HW»(G

tam «ternam po[fidebo ? hoc etiam. femper in-

L

)

giofus , falutis fuz &

guirerc deberet verus Reli

b

3

per-

$99

e2 s« 89

erfe&tionis cupidus; laudabile quidem eft qus.

pere per litterarum ftudia fcientiam ,* que haud

dubié tam-animz quam Religioni infigne eftor-

namentum , nihilominüs magis inquirenda vir-

tus, qux fola animo beatitudinem confert : ve-

iil

rüm , quot reperiuntur inter coetus etiam Re-

u ia

ligiofos, quibus allegata legisperiti quxftio valdi

rarb in mentem venit 5 fcholas frequentant, do-

li

cent ex cathedris , concionantur & fuggeftu, ((

ceconomicis feduló invigilant , verbo , omnes funin.

fer& amant fieri perfecti in doCtriná, manafleri

TT

]

bona augere , aft majori fc laude dignos red*

if

derent , fi hifce omnibus virtutis ftudiym pre. iil

ferrent , perfectionique religiofz ferventiüs in« m lim

hiarent, Quam enormiter quantoque fuo dam. ",

no errant illi , quibus potitfimüm in metmoti n X

eft animi relaxatio , ludus., deambulatio, men. i ux

fa, Parlatorium ; per que omnia magis bonum iij

corporis ac fenfuum , quàm anims appetunt; !u

non fané hzc funt media ex fe ordinata ad vi- JJ

tam «ternam poffidendam ; fed loco iftorum!l t

fervire debet mortificatio tàm inquàm externa, "u d

animi puritas & folitudo, fuga otii humansque iij

familiaritatis , fervens ad coeleftia defiderium ,^ fs. |

frequens mentis ad D EUM .per actus amoris: g

elevatio. Ex dictis ergó collige a. cum legis- mufy

perito follicitus hucusque fueris circà inquirenet! u

dum modum & media, ad vitam eternam "j

poffidendam proportionata.

M Of

: dedl y

v

€8 )o( $9

1

t "r

]7

MED!

€8 2e( 88

EL

n c&q,

ïl quæhi'

MEDITATIO

d

Pro Feriá tértiá,

Qd n

'Thema.

[o- 7

/.

T t

Multi Prophete Q6 Reges voluerunt videre que

vos videtis Q5 non viderunt , &9 audire que

ii

ib

- auditis Q9 non audierunt, Luc. 10. v. 24.

p

C

O'nüdcra: EÓ magis eítimandam effe gra-

Tho, Qt

6

'tiam à magno quodam Principe factam, quo

, Pondin

aucioribus defertur.

Plüs.cenfetur fover à

nincipe, quem is cceteris Aulicis exclufis ad

dgur

timp.

ftequens faniliareque colloquium, nec non arca-

fs

norum fuorum .notitiam admittit ; quot fuere

ul

Prophetz, quot Reges ac Principes , quot deni-

Ws

que populi hominumque myriades ab Adamo

.

hi, t

ad tempus usque nati Meffie

*

uam ardenti-

ngru

bus votis implozarunt coelum ut tandém plue-

n t

tet Salvatorem ,

uot calidis lachrymis roga-

ii

runt DEUM , ut tandem mitteret eum qui ad

bxa n

mundi redemptionem mittendus erat; quantá

v err

devotione adoraffent , quo amore & reveren-

n at

tià profecuti fuiffent JESUM Abraham, Ifaac , Ja-

iif

n ul

€ob, Jofeph, David aliique Reges & Patriar-

"Tupo

che, fi coram vidiffent : quantá aviditate au-

Tés prebuiffent Prophetz priores concionanti

T

ia

Mefliz ? quantó ftudio innumeri fere alii vitam

fuam juxtà verba & doctrinam . ejusdem inftitu-

W

iffent ? fed omnibus illis gratia non obvenit JE-

du

SUM videndi vel audiendi : nos licet iis viva-

mus temporibus , in quibus vifibili ejusdem

prafentia frui nequeamus , felices tamen fumus

yl

4

:quod

95

$8 »e( 69

quod illut loqui audiamus per prxcepta & con.

filia adeó falubria in. novo teftamento , nobis

ro hzreditate poft füam in coelos afcenfio-

pem relicto : per tot libros , qui pleni funt e-

jus fpiritu ; quod ipfum videamus in tot Sandtis,

hd

quos fibi in vitá & modo canverfandi fecit con-

formes : re&t& nonnemo dixit , quod orando

(j

u)

loquamur Chrifto , nobis autem loquatur Chri-

Onfdn

ftus per facrorum librorum lectionem , ibi pro-

fe&tó illum poffemus audire : aft prxplacent fre-

gt

quenter genio noflro. codices tractantes de no- M t

vitatibus vel fcientiis vanis ; vereor interim , ne //,

in ultimá cum morte lu&tá cogitare , aut dicere 015

debeamus quod ille & Soc. JESU adolefcens, qui !/! (

non multos ant& annos in Galliá Narbonenfi Le« 4

tho proximus cum gemitu proferebat,

uid pro« Vg

fuit Pindarum ianto ffudio pervolviffe ? quo numc ais

£ot curiofe lettiones ? itane prius evocor quàm le- ^. "rgis

erim eádem contentione €9 affiduitate librog ad t lm

anime falutem facientes , quique arqore D ETit- ! du

ammare potuijfent ? P. Barri in folitud. Hagio- !tntt lr

philz, Agamus nos potits DEO immortales gra- Ti i

tias , qui nobís conceffit videre & audire totad , ts (s

falutem falubria exempla & doctrinas , quas vis !! d.

dere & audire tot hominum millionibus concef- , itin;

fum non fuit, Et ne illa nobis cedant ad ma- at

jorem damnationem, vifa & audita in pra-. ii q

xin religiosé redigamus,

i

i [

vt u

"if j

« (o) ä?

" pitifm

Pt d

MEDI- ii W

€9 )o( 8&

393

uT

NT

MEDITATIO

hi

Pro Ferià quartá,

W m

Thema.

t u

Ecce quidam legisperitus furrexit tentans illum ]

"ET

qnni

diceus , Magifter quid facienda vitam «ter-

nam po[fidebo ? Luc. 10. v. 25-

n

m )

G

Onfidera: mirandum videri poffe , hominem

t

in lege peritum ea quz ad vitx «ternz pof-

4nts d

feffionem erant neceffaria ignoraffe ; fed mirum

non eft , cum experientia frequentior. doceat

Itrm, 1

Ut dert

quod fapientibus profanis , mundana magis ob-

b i

via fint quam fpiritualia. Num. 20. fciolus ille

magus Balaam , cujus fapientiam mirabantur

od

i, (

n

mundi principes infidens afinz ibat per agrum ,

maledicturus DEJI exercitibus , fed ignorante

»jjje? qüq [

u

illo , Angelus Domini ex adverfo ftabat, ut re-

QU

iil

|

l

WT

À

wocaret illum à viá, Quid tunc ? cumque vi-

m DH

dilfet afma fiantem Angelum concidit fub pedi-

bus fedentis &c. non vates , fed a(ina Angelum

Jl gt

mottg

DEI videt : fed cür, quod potuit afina vide-

li d

r, magus fapientiffimus non videt ? coele-

fia & divina non dedignantur fimplices &

Q qu ï,'

fudes , dedignantur autem profanos fapientes

us t

U

Tortu

libus amiciora funt & chariora mandana. Re-

à

& proindá monet Apoftolus 1. Cor, 3. $i

ag

T

quis videtur fapiens effe apud vos in boc feculo ,

flultus fiat ut fit fapiens, — Sapientia énim bujus

mundi ftultitia eft apud DEUM. — Stultusin Chri-

fto , fapientiffimus & oculatiffimus eft. — Ne er-

£5 fapientiz divinz aditum in cor tuum obftru-

W

85 , ils t€ occupa fcientiis, que ad DEUM ejus-

$

que

$94

48 )o( 89-

Á

que cognitionem ducunt ; ftude prafertim hu- !f

yr!

VT

à

militati quz fapienti & Ícientiz fanctorum vi-

am fternit ,

g p

nam deducit,

tandem fe.colentes ad vitam] gter-

i W

i

gt

:ïis mllige !

MEDITATIO

Pro Feriá quintà.

n q

RE

'Thema.

i p

Quid faciendo vitam eternam poffidebo, Luc, 1?.

&t

v. 26.

l

yo, i

Onfidera : Legisperitum non dicere quid fs-

C

l

ciendo vitam zternam accipiam , fed pof-

fidebo ; & merito , fola enim :terna poffideri

offunt , terrena autem , quià non permanent,

j

u

nt quafi non effent , adeoque poffideri ne-

queunt, Hinc Paulus Apoftolus .. Cor. 7, ait; li

f

Reliquum eft ut qui babent uxores , tanquam now — v

babentes , 89 qui flent tanquam snon fentes , &8 ii

qui gaudent tanquam non. gaudentes ;

qui €- "ii

munt tauquam "on poffidentes., €9 qui miumtu ,j

boc muudo tauquam uwon utantur, préterit enim j »

figwa bujus mundi, t uxor & gaudia & pos- ii

fetfio bonorum , & mundus ipfe , tanquàmres s

que non funt , cenferi debent : quod fi quz- i

UMT

ras, cur omnia illa non effe cenfenda fint ? fub- ln

itlis w

jkit Do&tor gentium rationem : preterit €- j

li qu

nim figra bujus mundi : pfaltes. fimiliter regius x «;

«

Pf. 4. ait. Filii bominum

uequo gravi corat :

ï;ïmumuüs i

ut quid diligitis vanitatem

Zïg

quaritis meudacium.

Àv m

ubi Chryfoftomus inquit ,. vanum eft quod t

r

Ü

i

inané , quandó momenm quidem fuerit , tes ZZ Wij

€2o( £5

395

f 'guagua

"n

nomen divitiarum ; ves autem qmi-

il (]mm.

nime :

H

C9 momen glorie , ves veró minime : no-

H

Wlim )

wen potenti

& , 0£ remanet folum nomeu. Quis

«f ergó adeb excors , ut querat momina ? $

erfequatur inania , qué£ oportet. fugere ? ex di-

&is collige , illum fapientem effe qui ftabilia &

'

manentia quzrit : eleva ergo mentem tuam à

tertenis ad. Cocleftia , quz femel habita nun-

Contemne

quam poffeffores deludunt fuos,

h n

econtrà terrena que ut. Abfolonis mulus fe fub-

trahunt , 'ac..vfcffo,rcm fuum deítituunt,

t quij

mn&d 'd

MEDITATIO

tl

!u

Pro Feriá fextá.

- Tf hema.

o

vt

In lege quid fcriptum eft ? quomod legis ? Luc.

IO, V, 26.

ganm

T

C

6

nfiderat per hzc verba Chriftum tacité con-

I

fundere ignorantiam legisperiti : quafi dice-

1]

tet , Legisperitus es tu , & ignoras quid faci-

pï&tcïit u

endo vitam zternam poffidere poffis ? an non

r

de hujusmodi :mediis in facris paginis fat fcri-

a

ptum eft? quomodo legis ? videtur enim te vel

TT

nonlegere , vel obiter & fine attentione. An

ia d

DOn paribus verbis contrà non paucos Religio-

m ij

fos uti quoque poffst ? diffolutus es in mori-

p

bus , non filentii obfervator , fuperiorum juffis

!]

s

obmurmuras , opinionem tuam illis prafers ,

fr.'ru,»naladmn?.

alisque multis fcates imperfe&tionibus. Unde

j

hoc? in lege , in Regula quid (criptum eft ?

quomodó , quá attentione , quo accurate ob-

ervan -

$$ )oC &&

295

fervantie propofito illam legis ? abje&tus es in

adverfis , non illuminatus in fpiritu , undé hxe

|

pufillanimitas , tantz tenebrz undé ? nifi quij

tarus es in fcripto DEI verbo & fpiritualibus li.

bris pervolvendis,, hos fi fzpiüs oculis ac mente

"

$ n D

attentá luftrares, mox erigereris anima , & i

il

luminareris in mente : lex enim DEI lux eft,

hu i

dicitque Paulus Apoftolus Rom. j.

u&cunqu

IU

feripta funt , ut per patientiam &6 conjolationem

Qd

Scripturarum fpem babeamus, — Ad quod refpici-

ens Div. /Elredus ferm. 26. in I(aiam ait : Ni

2171

J

ided; t

oteft adverji contingere , nil tam trifle , ve

l à-

Tiarum emeraere , quod nom wox ut mos facra

H at

agina exciperet aut evanefcat cititis , aut facili-

, d ln

1 p j

Qs Loleretur, — Hic eft ager , in quam San&us lfa-

ac pergit ad meditandum , ubi occurrens ei Rebec-

BR

ca , füà lenit fuavitate dolorem.

rf

"Quoties tüibi

iltire i

bone 7ESU dies vergit in vefperam , quoties par-

v alicui confolationi , quafi diuturne luci into-

ItOnt m

i Dl

lerabilis dolor , velut no&urna caligo fuccedit'

L]

veriuntur in. faftidium omnia , oueri fuut cuutla

1 f

ue video.

uid tunc ? exeo. certe ad meditan-

t t

1

r

um , facrum revolvo codicem , meditationes me-

;gqc ! Cü m

as ceris imprimo , cum fubito mibi occurrens Re» x

becea tua , 1d eft , gratia fuá luce tenebras difcue "us

tit , pellit faffidium. — Hzcille: ex his collige te " u

ad pellendas ignorantiz & efflictionis tenebras, "lliu;

frequentiori divinarum fcripturarum , aliorum- "JH q

"Ua

que librorum fpiritualium. lectione opus

abere.

*

MT

&V

1

"

(Homo

MEDITA- *

.48)c( 89

3957

j

!

ng.un

]

MEDITATIO

T

?

.. Pro Sabbatho,

[;'f;luili

WE

"'Thema.

GLjs:cmfnn

Diliges Dominum D E U M. tuuim . ex toto corde

a Qu

m

iuo , €9 ex totá animá tuá , €9 ex omui-

)

u

bus viribus tuis , $ ex omni mente tuá :

|

Luc. 10. v. 27,

UA

:

Qu

C

Onfidera : hifce verbis proponi medium unie

m

veríale ac certiffimum , vitam &ternam pot-

7:/( J W/ h

fidendi ; quomodo autem intelligenda fint, lu-

bet. explicare.

DEUM ex toto corde dili-

TT

M

Ml -

gere, eft. illum diligere amore indivifo , non

!j

J

|

l

cor partim apponendo erga DEUM , pártim

"t

ergà creaturas : injuriofus D EI amator elt, qui

(uic s

morem & corfuum in DEUM & res crea-

ige

tas dividere inordinat& prefumit , cum fine im-

m Mi

minutione. amoris D E O debiti id fieri nequeat,

fb

Diligere DEUM ex totá animá , eft totius ani-

].

m conatu, facultate & potentiá in DEUM

deti

Tapi , Ícilicet intelle£tu , voluritate & memoriá

diligere , eft timorem DEEI fibi ob oculos po»

m

Qu

nere , oblivionem DEI & beneficiorum ejus o-

hod

mninó fugere : toto intelle&tu DEUM diligere

probatur, quem aliud fcire non deleéctat , nifa

hi

p t

JESUM & hunc Crucifixum, | Qui plus ad fcie

jl*

entiam DEI quàm aliarum rerum incumbit ,

TT

nec alia (cire aut eloqui geftit , nifi DEUM, aut

certé nonnifi propter DEUM. — Totá voluntate

amare DEUM , eít, omnia velle, que DEUS

vult , & quomodó ea vult, & quià vult : ex

totá tandem virtute DEUM diligere , eit «mare

p

illum

598

48)o( 89

non folum in pto

fperis 3 fed !

T

illum conftanter ,

À

D)

etiam adverlis 5: & ità quidem amare , ut te-

um t

ipfum tuaque bona omnia pr

O ejus amore &

honore expendere fis parat

us : vide, an hucus-

a

,qus d

ue ita DEUM fummum

bonum dilexeris E

s

vlf

ità impofteram amare firmiter propone.

li t

sríaoroni

MEDITATIO

v i

« aünis,

J du

Pro Dominicá Decimá tertià poft

Pentecoften.

k mh JIWM

gt

'Thema.

fsl

j

um

Dum iret.

ESUS m ferufalem , tranfibat pet .

mediam Samariam

& Galileam. Luc. Vf ss

V. IY.

t pdit

1

a0tb dl

Onfideta :

Galileam Latinos interpfetari [

[

j

C

*

idem fonare quod.

Trüftcts

lubilem ; Samariam vero

f üpont

J

cuflodia five

Adamas: per illas. duas regiones

1 GLU

]

TESU ire vo

lenti in Zerufalem (qu

x interpreta*

j

feu vifio perfeia)

tranfeundum

& df

]

'

tur pacis vifio ,

ffet tran

fitus ad perfe--

LOT

fuit ; quafi no

n datus fui

1

P[Oftüö t

étam pacem ,

nifi tranfiret per «olubilitatem , :

j

Adamas denotat , eu- "18

mediante Conflantiá quam

Volubilitatem mundi "i,

ftodiamque Viarum DEI :

& fortunz inconftantiam JES

US per totum vi- 'Iüit

tx fux curfum expertus eft :

naícens fiquidem

l

ium penuriam reci

ob extremam rerum omn

"

bi honoratur à pa-

natur in przíepe , fed mox i

ftoribus , Angelicis predicatur c

antibus, adora

Vr donisgue aHï;itur à magis. ;n e Q

b (I;Iq-

r

€8 Jo( $9

399

Mij

rodis infidias eundum fuit in exilium ad opu-

LUE

lum /Egypti idolorum cultui addi&tum : poft

i feptennium reverfus in patriam , duro manuum

st lg

opere ad annum usque trigefimum vitz , victum

quzrere debuit ; demum przdicationis munus

dj

.

per triennium füubiens , honoratur miraculis, quz

impedire tamen non poterant, quin Scribarum,

Pharifzorum ipforumque Pontificum in fe con-

(

citaret invidiam , qua non ceffavit , donec ipfum

calumniis , tormentis Ízviffimis , morti tandem

Ti

infami crucis addixiffet : poft omnia przdicta

malà adamantino ut ità dicam pectore fummá-

que conftantiá tolerata ,

à mortuis tandem glo-

riofe refürgens , tranfiit ac afcendit in Sion coe-

m y

leftem , urbem pacis aternz. — Non aliud O a-

m at

|nima mea illuc tibi iter reftat ; regnum coclo«

rum vim patitur & violenti rapiunt illud : eun-

t

dum eó tibi eft per mille fortunz volubilitates.,

tht q

per innumeras feré moleítias ac lu&tas , quas

inter , te oportet vigilate , & cuftodire cor tu-

lus ag

g ia

um , ne difficultatibus fractum ab itinere tam

vatoi

molefto defiftat : adamantem te effe oportet ,

qui nullis infortunii i&tibus cedat : cogita, di-

niy

myiblidit

gnam profectó effe Sion cocleftem in quá vifio

perfeda DEI 86 paucis invenitur, ut omnia dura

um

p

pro illá perferas , cum majora quandóque mi«

s u

les principi terreno. pugnans , pro vili fli-

J

pendio fuftineat,

nl

i

"m

k

j

'v

f.

|

jl

$$ (0 89

?l

M

d

-a

d

MEDI;

400

en-cte

MEDITATIO

" im'qum

sfv ff

Pro Feriá fecundà.

uml

gl

Thema.

Occurrerunt ei decem Viri leprofi qui fteterunt à i

longe , €9 levaverunt vocem dicentes , 7E« ^

$U préceptor müiferere nofiri. Luc. 7. v

|

12 & 13.

C

Onfidera 1. Modeftiam iftorum leproforum,

cum enim fe agnofcerent leprofos , fuum-

qme confortium íanis effe periculofüm 5 non pjgmi

SU appropinquant , fed ftant à longe ; magis . jjru

volentes ptopriam infirmitatem tolerare foli, , n,

uàm alios qui cum JESU ibant, apptoximatios i(ict

ne fuá leprz infectioni redderé obnoxios. Vide

TT

fecundó fiduciarn , quia écredebant fe etiam à

T0 Un

longé ftantes, à JESU auditi poffe ac fanari: i«

tu quisquis peccati le

à JESU , decem iftorum leptoforum facta vit-

prá infectus es , ut fanetis "

1

h ftte

tutesque itnitare : agnoíce primó , peccata tüd,

iif g

:

& indignum te reputa qui converferis cam aliis

te forté melioribus & juftis , tullum te rnifeta

tf qu

biliorem ctede : ifta animi humiliatio concilias

tl

]

Xunome

bit tibi DEI rmifericordiam , primusque erit

ind c

peccatorum veniam.gradus ; cordis humiliatio«

L]

Y

ni adde fiduciam, pro certo tibi perfuadens ra«

Mi

0 ln et

jorem effe DEI mifericordiam , quam peccato-

^ttt oif

rum tuoruim numerum ac gravitatem , DE

"i morh

poffe velleque ignofcere.: Cain magis fane de

quàm comtite

"t if

fperando de DEI niifericordià ,

A

a

tcpdo fratricidium deliquit, Stans ergo

à long? "n

r

€3 )o( 69

45f

l

r iniquitates tua5 confufus, cum cordis con-

4ritione , firmáque veniz obtinende fiduciá leva

!

ad JESUM vocem dicendo cum decem leprofis,

TESUI preceptor miferere mei: (im , rogo. , im«

iij pofterum femper gratie & amoris tui difcipu-

z

n y| WIS»

i l

MEDITATIO

lero

. Pro Fetiá tertiá.

tfr, a

Them,a.

(nix| m leygiverumt vocem dicentes ,

j*Efwæucepm

NU mpr

miferere tofiri. Luc. 17. V, 15.

tker f

Onfidera , quod vocem levarint lepro(i, non

E

jv V

hn

ll

L

folum fecerunt quià aberant longe , fed et-

j 1

am quia affeCtus clamare cogebat : clamave-

a b ii

vf f

j

füht autem unà omnes voce , unamque omni-

um caufarn effecerunt : nec enim pro fe quisque

a, t

loquens dixit , mriferere vie , fed cun&ti procun-

n v1!

&is , tmiferere noffri: quod eft verofimile ex in-

275 duftri& feciffe , quó magis & numero , & com-

101 mj cauf4 , quafi conjuntis viribus , factaque

n** velut confpiratione quadam Chriftum ad mife-

ii 117 ricordiam commoverent. Atque eádem fortaf-

jmy

í

1 f fadtum eft. caufa

Ut cum novem Judai,

5197 unüs Samaritanus effet (inter quas gentes con-

i fuetudo nulla erat: Joan. 4. 9.) in unam tamen

o l

!^ focietatem coiffent,

Non folum concilianteeos

j

vämem',;

Pv

communi morbo , fed ftudio etiam conjungen-

' te

v

, ut quafi factá manu Chriftum expugnarent,

j

| Poteftleproforum horum exemplum documen-

!

jj

i

l

M

i

to nobis effe, ut cum impeït

rare aliquid à DEO

€

/fnagni

403

49 )o( g-a-

vtl

magni volumus , non content

1 privatis orationi-.

; gafgcmumj

bus , publicas.etiam adhibeamus , & quafi in-.

"m

ftru&lá acie arrnatas affectibus preces. offeramus

jorpit

DEO. Hec vis, inquit Tertullianus , DEO

nl

rata eft : & hanc ob caufam videtur Ecclefia

ordinaffe, ut Religiofi & Clerici communiter

saptid

ha f

preces canonicas perfolvant in choro ; magno

ergo fructu fuffragioque fe privat , qui fine lu£-

.

atf

d

P

j

ficiente cauf:

, Orati

onis terhpore à choro feab-

[

—

YT.

fentat, cum certum fit màájoris ponderis effe

acen lu

preces àmultis.quam ab uno factas.

peintiti

MEDITATIO

"t i

*

«s a

Pro Feriá quartà,

y

2

ym

'Thema.

0 l0U.

j

Occurrerumt ei decem. viri leprofi. Luc. 17. v.

j

&i Qutqud

era : Decem hos leprofos fignificare zrjuuj

CO,an

€os

qui graviter in decalogum peccant , à8 trauu,

quo quicun

gue offendit in uno , eff omnimm veus, &t, du

.

Jac- 2. 10.

Qui-primz tabule precepta in(tine 2Honj

^

gunt , prafertim per herefim , fimili cum Ozià ssimj '

Rege leprá infecti funt ; Ozias enim leprá

6E« !t ag

:

cuffus eft in fronte , ob id , quod fuperb

fà- tl nj

cerdotis officium aufus eft affumere ; non hui& à:qm

abfimiles funt haretici, qui propter animi tumoe a, d

rem nóva dogmata cudunt, Sacerdotum & Ect ul

clefiz afpernantur leges , nomen etiam D EI n mtgrpore

vanum affümunt , dum corrumpunt fcripturas;

Wt

eorum qui parentibus non obtemperant lepra,

defignatur in quatuor illis leprofis, quorum me:

fl co»

minit Liber 4. Regqm , qui caftra ingre

medez

49)oC 8

455

ig;| mederunt & biberunt , tuleruntque indé aurum

l od

& argentum , & veftes, & abierunt & abfcon-

T

derunt j ita illi parentibus ingrati , ubi eorum

labore parta comederunt & biberunt , ad alia fe

m DN

&t of

convertunt , vel abeunt fepe fíuis genitoribus

RUR

contemptis ac relictis.

ui vero homineri pe£

It

dolum & fraudem interimunt , in lepram iinci-

Qul

dunt Joab , de quo ob interfectum per dolum

dui

& proditionem Abner , Ícriptum eft 2, Reg. 3.

món d

ag. Non deficiet de domo "foab leprofus.

obícoeni funt & rebws turpibus infetviunt,

per leprofum Naamam Syrum fignificantur, plaa

né totum inquinatum leprá ; fic enim fornica-

tores & adulteri , pr&íertim qui computruerunt

.

jam ut

umenta in ftercore fuo , toti plan? for-

dent.

1

i qui falfum teftantur , vel de. proxim&

]C,]7. M

famà quicquam. detrahunt , recté per lepram

Mariz Sororis Moyfis in fratrem obmutmurantis

y p

p J

reprzfentantur, — Qui denique alienà rapiunt vel

j n

capiunt, vel uxorem proximi defiderant , illog

v i

apté lepra manüs Moyfis denotat vel etiàm Si-

ian Q

monisleprof, 'Te ipfum jam infpice , quá le-

V du

prz fpecie: in animá labores attende , nec non

T

media tali malo curando opportuna tempeftiv&

mn(m IL*

adhibe : quorum faluberrimum erit JESU ftatim

[ uj

i

Occurrere , ejusque opem ac mifericordiam im»

;idqium

,(I

glorare ; hoc adbuc licet dum viator es ;'fianiv

V

)

ina & corpore migrabit, JEfum non atppli-

vll

p

üs ut medicum, fed judicem

offendes.

M l

Ia

ml

TM

"

Cca

MEDI-

j P

404

&2 2008

TL

MEDITATIO

n iil

Pro Feriá quintà.

pititt

'Thema.

'fg!ü ! fugl

m

Qu

ut vidit , dicit: ite & oflendite vos facers '

?"lw

udqu

"dotibus. Luc. 17. V. 14.

n um

Onfidera, cum tam maligna fit leprz quali-

n imiu.

C

tas , ut vel halitu propinquos afficiat , pro«

jid at

fpiciens periculo lex , ab hominum commercio

dl

leprofos arcebat : foli facerdotes tenebantur le-

p

h

profos. expectare , ut judicium ferrent fivé de

illorum immunditie fivé fanitate ; hinc Chriftus

|

hofce quoque decem leprofos ad facerdotes mi-

fit, quo indicare voluit , quod Sacerdotes, no«

vz prefertim legis, fi cum hominum falutecon-

junctum . eft periculum , illud' minimé refugere jénjj

debeant fed fubire & ampledti : hinc maximé. (1i

fuüccurrere tenentur tempore contagionis aliusvé |ir;:|

lethalis morbi ovibus fuis curati , ne anima fi- 'ir jj

mul cum corpore pereant ; quemadmodum ii

Paulus 2. Cor. 12. ajebat. Ego autem lubentit qui

l

fimà impendam 89 faper impendav ipfe pro animae ;

quiN

bus vefiris : fuperimpendar 1ipfe ait, hoc eft, quli

hts

parcam fumptui, poff bona omui& confumpta, fe

Vi

ipfum confumendum tradere eft animus. — Chryfo-

:

Yn j

omus hom. 29. in dicta Apoftoli verba loque

AT

*1.

QU

ait, quod dicit impendar , infmuantis eft , fi &

'tfat d

ipfam carmem fuam infumere oporteat., non parex i

l

cam propter vefiram falutem. Gen.31. (ic officii ;

I6 09

fui rationem apud focerum dàbat Jacob : Ovei ,

Afj m

tu 89 capre. fieriles non [uerunt : arietes greä:'; ü

Woter;

49 2o( 89

4or

|

tui non comedi , mec captum a beffi offendi tibi?

ego damnum omue reddebam : quidquid furtims

eribat à me exigebas : die noBuque &ftu urgebar

:

gelu, fugiebatque fomnus ab oculis meis: Vide

erfectum boni Paftoris in hoc Patriarchá exem-

lar , illudque imitari ftude , fi animarum tibi

cura commiffa eft. . Ponderando maximé divi-

inyi

nam irritari iram eo quod paáítores animarum

"N

nihil patiantur , nulli fe fe damno committant,

n

dolori item nulli, ut

hn

gregem füorum faluti pro«

TU

fpiciant.

t Crfhr

IU

MEDITATIO

SUWTT

. Pro Feriá fextá,

'Thema.

Mluen

um Et fæäum eft dum irent , mundati funt. Luc.'x7.

i nari

V. I4.

nb

Onfidera : firmiffimam fiduciam, & perfe-

j a

iC

&tam obedientiam iftorum leproforum : au-

w ditis verbis ite &6 oftendite vos faterdotibus, po-

nliti^ terant apud fe hzfirantes de Chrifti virtute , di-

UM cere, quod Naaman illum Syrum dixiffe legi-

n mus 4. Reg. j. v1, putabam quod egrederetur ad

ujm) me, Q3 flans invocaret nomen DEI fui, €9 tan-

, f geret manu fuá locum lepre €9. curaret me. — Sed

jit^ nihil horum cogitabant decem leprofi, ftatim

&ib/ fe in viam dantes , fub quá etiam illico curati

, funt, En ! obedientie vim , nunquam enim

|

f

»

j,/4*. obeditur fine operx pretio. Per inobedientiam

)

;; )U(Ob j

rimi Adami mors , morbi ac erymnze univer-

[

e

in orbem terrarum ingreffz funt ; per obedi-

T gïï;

entiam

Cca

4c6

$2 )o( 89

entiam Adami fecundi vita & falus generi hu.

ga lt

d

mano reducta eft ; nefcit anima veré obedien

sgrotare & diü inhzrere vitiis , fed ficut lixivi-

l

f T

um abílergit maculas & panno , fic obedientig

i, m

H

gvl t

virtus delet peccatorum habitus in. animá.

qn d

contrà videmus inobedientes de vitio in vitium

Ubi obe- '

im, Ut

prolabi, indiesque fordefcere magis.

dientia ibi przceptorum obfervatio, ibi D EI ti-

n qhü

mor , & amor arcens peccatum. — Ubi aute

:

i qUa

fs n

inobedientia , ibi prava voluntas , precepto-

h

:um contemptus , DEI oblivio , coníequentet

patens ad peccata iter, Recole qualis fis circà

a Qn

J

itut j

Obedientiz virtutem , an tam promptus in obe-

diendo , uti fuére fuprà citati leprofi:

fort*e in- WC T0 i

veniens minüs accuratam illius obfervantiam

;:pmræa(kr

At tj

effe. in te tot imperfectionum lapfusque crebrig»

vis gufam.

ALf

at5 odf

t )

MEDITATIO

Tif

Pro Sabbatho,

^m vi

|;"Thema,

.:v !

n d

L

Vinus autem ex illis, ut vidit , quia mundafts of

t dftnh

regre[fus cuva magná voce magnificans Deumiyy,

Luc. 17 V. 145

ïmgm, Jj

(9)

n(dera: Decem fuiffe mundatos , dici d*b um

C

men unum folummodó vidiffe quod mun-: lujj

datus effct, qui & DEUM ob obtentz fanitatisi uj

gratiam magnificavit : ccecus enim eft, quiil (j

acceptis bonis DEUM auctorem non videt : &à

hebetu-

fané quandoque mortalium. mentis eft

do , ut divitias , honores , fortunam, doiki-

€98 )o( €9

407

»am fuzx iüduflrie , evitationem periculorum

! r

!

T U

damnorumque fug providentie , fanitatem fo-

lis naturz remediis aut medicorum arti adfcri-

[

i

bant , nullà DEI benefactoris fummi habitá ra-

tione vel refpectu ; hinc nulla exhibetur gratia-

a r

VTE

.fumi actio , itaqué per hujusmodi ingratitudi-

nem , ulteriorum beneficiorum nobismetipfis

3

fontem obítruimus.

At

