Wygecufare , aliquando etiam non invitatus am-

tln:

u i

re convivia , ut homines inter corporales efcas

AUSy

efcaret fpiritualiter; quemadmodum obtigit Za-

n«« ehzo , quem juffit ex arbore defcendere, quia i

Xnis; domum ejus vellet divertere : Magnum beneficium,

il inquit S. Auguft. Serrn. g. de verbis Dominiz- H

ts arbitrabatur Cbriftum videre : qui magnum €8 ia-

yésxlc effabile beneficium putabat tranfeuntem videre , u-

bendini bitó meruit ia doumo babere : infunditur eratia , ope-

f

vatur fides , fufcipitur Chriffus in domum , quijam

. Babitabat in corde.

Vides, quàm bonum fit vel-

(

le videre , & fecum habere JESUM ! hoc con-

verfionis & animz felicitatis initium eft : cum

ü'nra". '

|-:

rergo tu ,. pejor forté fis Zachzo & Pharifzo,

ESUM ut apud te diverfetur humillimé roga

wmgmr.»

maxime illum frequenter & corde contrito in fa-

iij

cratiffimá Euchariflid.intrà cordis tui hofpitium

.. füftipere ftude , ut animam tuam cibet , fatiet

Egumomtä

& gratiarum fuarum charismatibus

if

)

TUUN

* impinguet.

U

qui

m

T.

)

i

^

Y L wl

«2 ( ga) 9

f

lw

lii

Ut

i

$4

MEDi-

290

LP

!

s MM ffSFS |

MEDITATIO

J i

Áj

Pro Feriá (extá,

Thema,

Womsæ

Quid facimus ,

quia bic bomo tmulta figua faci:,äl

, Joan. r2.

y

»COnfldcra: Quid agat invidiz vitium in anim.g

|

humano; tam immane id eft, ut humanitas

te hominem quodammodó exuat ,. rationisque

ia d

lumen fer$ omne extin

guat ; nam nullam curat

lum

Virtute7

TTE

-peneficia fpernit , facta laude digniffi-

deiat

fna vituperat , pro triftibus reputat Cometis for«

fii ]oan.

tunz fux & xftimationi excidium przfagientibus ;

fUl Q

fic Judei videntes figna qua faciebat JESUS , cu-

dmay;

rando infirmos, erigendo ciaudos , illuminando

artandn

coccos, refufcitando ad vitam mortuos , fugando

TAT

ex obfeffis demones , multiplicando miráculosé

m

panes &c.-videntes , inquam , tot fanctitatis, m

u Mcn

,

Divinitatis (igna, ex quibus JESU doctrinam ap«

ag L

probare , audire ac fequi debebant; ipfi econtrà)

r

;

s

quafi noctuz fugiendo lucem , invidiz tenebrís

IH

l

ul

obvoluti, confülunt quid agendüm , quomodà

AUA

5,

JESU do&trina impedienda, homines ab ejus fe-

li

1'.1?.0:20

T

b

quelà avocandi, ipfeque ex eorum oculis effet

TU

tollendus, — Quid facimus ?. Q Judei ftulté fa-

Xl

l

:

citis, quia veritati. aures clauditis , facitis quo

llim Wi ,ïT]:

Àei !

1

facere non deberetis, quia per hoc quod facitis,

Synagogam , legemque veftram , imó vos ipfos

* Q IESLX'-E

1

o

perdetis : idem tibi , quod Judzis, continget ,

'llm

,T Ti

quis invidie vitium in corde predominari per-

R

[M

hii

mittis ; quia dum alienz virtuti invides, virtutis

N

udi-

ä

«9 »o( 89

21

- fludium negligas , & divinas à te avertas gratias

|

1

n

: peceffe eft: fine his autem qui potes placere DEO?

fic dum foveam paris virtuofis , in foveam inci-

"

des perditionis aterne,

Wam

MEDITATIO

lts

pro Sabbatho.

TM

'Thema.

UL t

Cogitavcrunt- autem principes Sacerdotum , ut €8

T n

— Lazavrumm interficerent , quia Tmulti propter

i Mi

illum abibant ex fudeis , Q9 credebant: in

Wt Coe

Efum,

O2n, I2. V. IO.

d

Onfidera; Quó tandem procedat animus paf-

i

l

C

fionatus ; nil mali egerat Lazarus , conquiri-

//,ltit tur tamen ad mortem ; & quidem non ab Hero-

MU de, nec à

Judicibus fzcularibus , fed'ab ipfis Sa-

utitt cerdotum principibus, quibus ne quidem licebat

tradiasgt formare Judicium fanguinis , aut manus DEI facri-

ts ficio.dicatas , fanguinis humani effufione com-

maculare ;

i pf

|

"quenam ergo tanti odii caufa extitit?

i

(eft

;

t'ihon alia ,

;

uàm miraculofa Lazari per JESUM à

n, a morte refufcitatio : enimpudentiam ! JESUS mor-

ais tuo vitam reftituerat , homines veró peffimi illi

xnxiié eandem impié conantur eripere : & hoc ideó,

)piitisé quià multi ex Tudeis per hoc miraculum ; tan-

i, i? quàm evidentiffimum potentiz Divinz & verita-

Agiit tis, quàm JESUS pradicárat figno, iftiadhzre-

n i bant ; fic virtus & veritas fpina eft in oculis ini-

jj quorum , non magis fecura , quam flos campi

ii 3perti à dentibus ferarum : bonum intendit vir-

eandem cogitant.pec-

" L—*di?»',ïi"ïf tus, malum autern adverfus

$5

cato:

282

€93 )o( 89

catores : ipfa falutem quarit perditorum , hiay-

( er

j

«

tem intendunt folummodó ut perdatur virtus,

regnet iniquitas : tu an fimilis fis male feriato-

mmihm

gt

sin

!

rum Societati Lazari innocentis mortem petenti

confidera, & fané eris, fi deprehenderis te adio

t 0

habere illos, qui virturem colunt , vetitati dant

yeit

teftimonium , vitia carpunt , defendunt bonos,

gipm p

qalos autem fervato chriftiane charitatis ordine j2

pppugnanp

N

2 qoyi

MEDITATIO --

Pro Dominicá Pentecoftes.

n

Thema.

ff

$i quis diligit me, fermonem meuwmn fervabit. Joan,

Í

14. V. 23*

ypno a

Onfiderà :

indicium probafiüïmum amoris

C

m

effe, unionem voluntatum , ubi enim hac

(; d

non eft,de cordium divifione conftat. Quid

C

yanaa

non agit procus , ut amorem dilectz fibi ven-

n

dicet ? Facit quzcunque ipfa jubet , etiam ille «ri

d

igna quandoque ac dura. Filius veré diligens ; isiy s

atrem , & fervus amans Domini nullum ejus t

praterit preceptum , imó illud pravenit , tan- rt «

tum , ut afnorem fuum & reverentiam Opere 0* j« vv

flendat. Pari modo , ut probemur amare DE- ; .

j

UM, exhibere id debemus per obíervantiam & ; g

Ka

jus preceptorum ; qui enim tefte Apoftolo di: sj

t d

cit fe amare DEUM, & pracepta ejus non

As i

vat, mendax eft: tu proindé an DEUM vet

t

*ufti

EH)M

diligas ex preceptorum fuorum obfetvatione, j

EL

collige ; vide , quomado te hucusque habuet i,

f

ia

I

|

€5 o 8b

2ää

i *

hj

in fugi peccatorum , quz -charitati Divinz &

?gzdam;)

t. diametro funt contraria, fi lethalia : fi venialia,

" *fi"». tharitatem fllam faltem imminuunt , & frequen-

—

^ata ad noxam lethalem contrahendam diipo-

munt: examina diligenter quó fervore te ac-

li

j

j

j dif(nd"gï

'tommodes juffis fuperiorum & ftatutis regulz,

ue fi parvi pendis & frigidé tantum , vel cum

Müzie manfeá ,aut ob metum duntaxat poene exeque-

Tis, te magis & mundum, quam DEUM dili«

robatur.

:

( gere comp

d

MEDITATIO

-

z

Pro Eeriáà fecundá Pentecoftes.

'Thema.

mj d as

&Sic DEUS dilexit mundum , ut filium fuum unige-

»

Minz - pitum :daret. . Joan. 3. v. 16,

m Ut

Onfidera: & pone tibi ob oculos Regem

t at (

C

quendam.przpotentem , à rebellibus fubditis,

ii* oppropriis.maximisq; injuriis affe&tum ; adeó ta-

i, 21 men mifericordem , ut omnis immemor offen-

(5 fe. injuriis non tantüm vitam condonet , fed

iut$ omnem infuper póenam ipfis irrogandam in pro-

qui,? prium filium , unicum regni fui haeredem trans-

viny ferens. ,. eundem-morti infami addicat ; quibus

wras preconiis efferendus effet Rex. adeó clemens ?

um quo profequendus amore ? Verum , quemad-

d! modum Rex ille duntaxat terrenus eft & maje-

quat"

flatis humanz, fic offenfa quoque & injuria ipfi

UA

illata finita eít , & nonnifi peená digna tempo-

d

f

Í

.fali: cum autem DEUS majeftatis fit infnite ,

j

AU

Ogata

; lg & injuria per hominum peecgta ei im

^

n E

r

284

38 )c( 89

h

infinite quodammodo eft malit

i, adeoqkue (up;

"T p

^

ul

p(

plicium meretur zternàm duraturum : ab hoc

711 h)

tamen , ut liberaretur homo D EO tàm horren-

dé injurius , ipfe dedit filium fuum unigenitum,

l ;U:/

gritt

in Divinitate & gloriá fibi cozqualem , 1n quem

p

omnium mortalium culpas pofuit, ut hic morte

n

fuá & paflione amariffimá illas dilueret , plene-

, £m

"u

que fatisfaceret.. O amorem ineffabilem !

dile&tionem tam füblimem , ut ipforum Cheru-

;ïïi'l Dm ! &]

binorum ac Seraphinorum illaminatiflimas men-

s gt

1es tranfcendat. — An tu homo tanto amori amo- jgjiri/i

rem non rependes ? an tanto benefactori , Regi |iiuilit

ac DEO tui amantiflfimo te totum non donabis? ii

oifer ei pro gratiarum aétione quidquid és, iil

quidquid habes , quidquid potes:: dà corpus, yiuig

ut

SOEIT

nem.

da animam , day lobores, da vita'mlöc fangi

"Neudotrdu v

- al

MEDITATIO |

a du g

.Pro Ferià tertid -

n um

LU

infrà O&avam.

x 'Ulmml(tm

DL

Y &

'Thema.

|

t

Ego veui, ut vitam babeant , € abunda

'n-t

züsbaa fïlwsqïzäiwfs, 1

beant. Joan. 10, v. 10,

Y

Onfidera : Quo in pretio haberetur m

edicub.

D

C

ille, qui poffet non mortuos folüm refuíci-

tare , fed infuper refufcitatis aliquot millium an-

norum vitam tribuere : an non omnes ad illum

(

accurrerent, fantique viri opem , confiliumque

tti*

expeterent ? fi jgitur ob ïfitæ cqrpbraiis I

UO'

|

1

€8)o( 69

285

:

d tionem aut prol

[

ongationem nullis parceretur

wv

^

!

! famptibus , && per illam medico laus immorta-

nl

;?ï

:

Ti

* ]is

, nec non hominum amor & zfítimatio ma-

U

il

1

"f «ima accrefceret, quo ergó in pretio habendus,

Ailtt euo amore profequendus eft JESUS , qui in ve-

lt fete de fe dicere poteft : ego veni ut vitam ba-

y,

u

IUUGQ;(W

leant , €9 abuudantins babeant.; vitam inquam,

Iml

!]

animz fpiritualem , zternam , confiflentem in

Ui Gratiá Diviná , & fruitione glorie cceleflis ; ad

liiltit lanc nobis impertiendam , ipfe ex pietate dul-

bt eimum Patris &terni finum reliquit, & finui

«f« infinuavit Virginis itnmaculate , affumendo

Wi ia illo naturám Bumanam , ut invifiblis DEUS

i hi ab hominibus videri ac audiri , illisque vitz hu-

j:àtt usmodi, confequendx remedia explicare poffet :

iil imo, eo fe extendit Divini hujus medici amor,

ut hominibus voluerit effe ipfe cibus in fanctis-

fimo Euchariftiz Sacramento , ut ipfum fumen-

li

tes faturarentur , impinguefcerent & vivificaren-

tur.

uid tanto amori Q ! homo rependes 2

hi

nil aliud poteris , quàm ut omnem vitam tuam

!

ad tui tàm amantem Medicum redamandum ,

devotiffimeque colendum impendas : vide , an

ue id feceris, mediaque ad vitam anima

jj bucusq

«oníequendam ac confervandam

impendezis.

ia

lia

st$ (o)fie

j

j

JM

y

*

T

J

Jn

1

Ml

H

(

d

MEDE: :

|

486

$3 )o( à&

[

i

gdm

MEDITATIO-

!)

J

p

Qf

W

/

jdix,

Pro Feriá quartá , infrà OGa--

W

l

vatn.

i

»'--

"

[

1

at

'Thema.

c:iäricordja

p

Nenlzo poteft venive a

d me , wifi Pater qui mifit qe, . d.

traxerit. eum.

Oaft. 6.

a

Onfidera, JESUM à Patre coclefti omnibus ,KM

C

li

hominibus propofitum effe tanquam finem, :

obje&tum ac centrum , ad quod intentiones no- (cr;

i Aft

ftrz, defideria & opera unic& collímare debentz i,

hinc ipfe omnes ad fe invitat : Permite ad me 9« «din y

mnes : nam ego fum via , veritas ad vita. Q sjat

felix anima ! cui é fupetnis datur , agnofcere &

velle fequi JESUM : nemo enim ad ipfum ve-

nire poteft, nifi Pater cceleftis illurn traxeritj

T f

infundendo agnitionem bonitatis ac dulcedinis

JESU ; cum nihil juxtà Philofophorum axioma

Jit Folitum nifi cognitum ; fed eheu ! quam mo-

dica hominum pars hac gaudet cognitione: t

n

quot animarum milliones infidelitatis tenebrg Vurui

excoecati, JESUM clariffimum lumen non vi- U s

dent: quot centenis millibus ità harefis ocu« "ll ,

los obvelat , ut licet JESUM Salvatorem agno- tj

fcant, falutis tamen fructum exindé non capiant, iij ..

quià przceptorum divinorum obfervantiam affc- *i, [

runt effe impoffibilem ; hinc quia D EI & Ec-?ii

lni

clefie pracepta negligunt, fe & coclum perdunt: ;

Qu

quot denique inveniuntur inter fideles , q

ui v0-.

Nl

p

uj

luptatum terrenarum illecebris allecti , licet JE-

.]:

ALU

il

SUM agnofícant , ipfum tamen per arduam vit-y

d

?j

!

tutislä

|

|

: $ )o( $3

287

tuti$ via fequi & affequi nullatenbis ftud

ent

]i

tribus his hominum generibus compaffionis af-

fectum exhibe , efto illorum apud Patrem cce-

leftem advocatus , ardentes fundendo préces , ut

er mifericordiam fuam infinitam hujusmodi

€oecos , perverfos ac refractarios , in vinculis A-

fi D] ïbmu

dam , id eft, amoris, trahere dignetur ad filium

fuum: Roga infuper pro te,ut is magis & magis

* of

intelle&tum tuum illuminet , quó perfetius in-

"iut fisitam JESU bonitatem agfofcas ; ardentiüs

Wt femper imnflammet

'

!

voluntatem , quà efficacius

u lum ames , amoremque ejusdem in proximo -

"dt rzm cordibus. per verba &

m implantes,

vitam fan&iorem

ltt, gt

t d

MEDITATIO

] n :

Pro Feriá quintá infrà O&a-

i d.*

vam,.

Drhmm at

! qutm

'Thema;

f

k ag

àp: d quamcumque domum intraveritis , ibi manete;

MU

inde ne exeatis. Luc.9; v. 4.

m m

Onfidera : Statum Religiofum, ftatum effe

DL

Apoftolicum , omniaque monafteria, diver-

um

faria effe ele&torum , & vocatorum ad patriam

g

-felix fan& eft , qui in uná harüm domorüm di-

vertit, & digné'in illà converfatur : fi Chriftus.

a

'»&i"l

mandavit difcipulis ut manerent & non exirent

! quiaPU

J

J

omo in quam femel intraffent, quahtó id ma-

qu

K

Iw

gis exiget à Religiofis, quos oportetmortuos effe

[

l

M

5:th mundo, & quafi vivos fepultos in clauftris ma-

n

um ani-

Ti

uim; nere.? undé pcmmö agunt , & ad magn

inarunma

288

EOX

- n

;mts |

marum periculum illi monachi ac Regulares

L

i

ui amant éxcurfiones per urbem, villam , pla«

*.?gainä !

Tf

teas & campos : Vir enim quidam Sanctus aie-

Jl

bat, idem effe Monachum extrà clauftrum, quod

ifcis eft extrà. aquam : quemádmodüm enim

fl

;

jít

e diutius extrà undas agens , deficit ac vitam

amirtit ; ità Religio

fus amans publicum , circum

familiarita-

curfitationes , fecularium conífortia ,

tes atque alloquia , in virtutis. ftudio deficit,

Wil

Qic: d

multüm de Spiritu. devotionis perdit , paulatim

C

Hl

l

.

tepe(cit

, imó gratit Divinz non raro jacturam

r

(

w

facit.

Sunt Monafteria Caftella, caftitatem ca-

p n

terasqué virtutes religiofas in tuto confervane

»di yj

tia, forum autem plenum eft predonibus , qui

ETE

illis infidias ftruunt & eripere geftiunt. — Necmi-

185, O

nori fe exponunt periculo illi clauftrales Deo-

ndirfarp

iemiff, in utio loco aut Religio-

que dicáti , qu

^

puUni pd

ne appro

batá

profeffione , pofteà levi ex caufi

zi uj

vel appre

henfione illami mutare , ac àd alia loca

t od

!

vel Ordines

tranfire tentant 5"tales enim fempet

atkamla

ji

inquietum circumferunt animurn , hinc perfectio-

n od

nem quam alibi fperant invenire, taro affequun-

äüzäï&l

,

i

ne

tur , quia genium faüum Regule Sacrz obedien-

rl d

tizque prxferunt 5 imó plerumque fub pratexe

"r

tu diíciplinz ftriclionis , libertatem majorem alia-

D

vé commoda venantur, Tu potibs DEO opti-

UT

D

sqno maximas age gratias , quod te fin$ ullis tuis

»

Q0

gneritis in.Sacrz domum Religionis vocavetit, ;

ibi certam facere vocationem tuam ftatue ,

i

inmgi

. t d

tanquam apis argumentofa in alveari hoc my!

« I

!

!

mini ,

l qUii IIIB]

co genfïcerc mel virtutum , ut quum Nu

Wztomm

:

*

|

|

!

2 )e( £&

289

[-D3

N eaufes : omnes. econtrà mentis corporisque

5hi, vwagationes , ftabilitatis amans pro viribus de-

ï

|

Wj wita.

(

lf As

j

MEDITATIO

Mf

m

N v

Pro Feriá fextá infrtà OdGa-

S,dh i

vam.

t i

i,

'Thema.

ts fl

A

*

Surge &9 ambula. Luc. . v. 23.

pttt,

l

n

"

C

Onfidera : fub figurá paralytici , qui pofitus

Q1 A

"

fuit anté Cbriffum , recte intelligi hominem

t, dl

ficut enim

Vl ol

4n peccato mortali conítitutum

]

membra patalytici funt. quafi emortua , & ad

pnäombuls,:

;nullum opus apta ; fic peccator noxz gravioris

Tg

d. M

ï

J ts

reus , mortuus eft DEO , omniàque opera ejus

nullius funt ponderis vel meriti : ficut ergó o-

lat

, pus habuit paralyticus ope Chrifti ad membro-

Ht rm fuorum ufüm recipiendum : fic peccatori

jl quogue neceffaria eft gratia Chrifli excitans,

js m n

quá miferiam ftatüs fui agnofcat, petatque mife-

&tf Sicordiam : fecundo neceffaria eft gratia efficax

4 quáad actualem de peccatis dolorem , vitz e-

A at

mendationem vitiorumque deteftationem exci«

QUHf fetur ; tu ergó reputa te paralyticum , & pone

u

te anté pedes JESU medici coeleftis : dic corde

il

contrito : en ! Domine contractus fum mani-

od

bus, quia opera mea funt omninó defe&tuofa ,

j

! nihil dignum egi in confpe&tu tuo, otio indulfi

m[wlm*'a !

& pigritie : claadus fum pedibus, morbus mihit

u

B—1

ifle venit , quia laffatus fum in viá iniquitatis , &

us

uï?ïäm j

'tiam mandatorum tuorum non eurrens , amb

ü

290

$3 )o( 68

lavi vias difficiles : totum corpus reliquum trup.

j

m

«um , plumbeum eft & plenum lan

à

£uore, quià

r JIM

lànguet anima , tuà deftituta gratiá

; Qquz illud

^

qui

AC

informat ; me ergó O Domine mifericordiz o.

^«f

Jjnfi

li

culis refpice, & dic mihi ut Paralytico : Surge ;

E]

&9 ambula : O fi audirem hec verba ex or

N

e

g

1

M

!

tuo ! me totum impofterum actuofum exhibe.

rem, ambulantem de virtute in virtutem,

l VUf [emä

ft:ieaäpgï

»"|

Gu

MEDITATIO :

i

t

jj

Pro Sabbatho infrà OGavam,

Thema

;

L»gwqurco

tROU

Socrus autem Petri tenebatur magris febribus , g

rogaverunt illum pro eá. Luc.4.v.38.

N

C

Onfidera : ex his Evangelii verbis clarà erui,

T Don

focrum Petri lethaliter decubuiffe, cum non

uná duntaxat & levi , fed magnis febribus tene-

l

batur: quales veró ille febres . fuerint , non aperit

Evangelifta : interim experientiá conftat , varias

h

HKZM

T

1

dari febriur fpecies : alia enim eft febris calida,

altera frigida, una quotidiana, alia tertiana , aliaï,wm r

quartana ,, quarum una alterá femper eft pericu» — "i

lofior. Verüm non tot febribus poteftaffligiho« l)

minis corpus , quot anima : infeftatur haec febri x

frigida , id. eft vitió tepiditatis & negligentig in ? ls;

DEI fervitio , ftudioque perfectionis; concutitue "u

tremore pufillanimitatis ac animi dejectione, dum zi

fibi imaginatur duram nimis effe

& inperviam i

D

virtutis lemitam 5 refugitque quid

pati afperum "i

pro DEI honore vel proximi falute ; affligitur f« "t

P

1

febid "g,

iüs fcbri calidá lilïi.dinis & ire ; afficitur

quo» "d

E

|

T

€9 )oC 69 .

29E

ä

i ')g:

« quotidiand confuetudinum malarum & relapfüs

jv

|

.

|

i

U

?

"

m ftequentioris in affueta peccata; moleftatur febri

^

"" quartana

procraftinationis poenitentiz , aliisque

!fv feréinnumeris: totenim funt febres quot vitia : tu

"

g:'

t

f

nunc tot febrium fpeciebus bené luftratis vide qu&

N

Q

; febri labores , adque illam pellendam medicamen-

J

!s ta opportuna tempeftive adhibe : maximé con-

verteré ad patrocinium Sanctorum, ut ipfi pro te

IO rogent Cbriftum, ficut fecére amici pro focrü Pe-

Junm

tti, & ipíe imperet febri ad te deferendum , lar-

giaturque robur conftans ne ultrà in fimiles infir^

mitates relabaris.

f

u

MEDITATIO

!

K

[f

W

Pro Dominicà San&iffimze Tris |

Bu m

jf

nitatis,

Thema.

ia

ov

ln nomine Patris , €9

ithi .g'anüi;

Matth. 28.

;

Fili , €5 ;pzr

:

Manaid,

|

f

j

Ü

feliti, d

e

Onfidera : Secundüim ipfius Cbriffi effatum in

u)

-ore duorum vel trium teftium ftare omne

yy

Tsl

T

j Verbum, Matth. 18. Divus Augüftinus per hos tres

D)

fl

a fefles adumbrationem. Diviniffim agnofcit 7ri-

nifatis; & meritó ait: quod in ore horum trium

puggatt

s at

atomne verbum , non jacet, non cadit.

uipp&

l

ubi Trinitatis vel adumbratio eft, nullus ibi cafus,

d

früaet

fed fundamentum dpparet totiüs felicitatis. De

l

4

1

l

A

immolando filio przceptüm acceperat Abraham ,

quod ut executioni mandaret , viam arripuerat

luld ;

'[['

Drii

j

;Gen. 22. Die autem tertió , elevatis oculis vidif

j &

, lum procql; dixitque ad pueros fuos : expetiate

092

$3 )o( $3-

pic cum afino s. ego autem 89 puer , iBuc usquepro-

B

erantes , poj?quam adoraverimus , revertemur ad

vos. Gen. 22. E. domo exierat filium jugulaturus, .

f

nihilque toto itinere aliud cogitabat, quàm pueri

jugulationem ; modó pueri incolumitatem au- ,|gjti

fpicatur, cum ait , revertemur ad vos. Undehocau. jj

fpicium oriri potuit? unde jugulandi Ifaaci inco-

-yin: D

lumis reditus potuit venirein mentem patris ? no-

'f'-q pofff

tanter pofuit textus illud, nimirum : tertio autem

äeslvcldulicush

die elevatis oculis &c. Ubi enim Diviniffimz Tyj-

a,

nitatis incepit effulgere adumbratio , aufpicium

D

sst

incolumitatis & profperitatis non potuit nond

2 d um

O ergo felices chriftianes quibus datum eft, agn

(e)

.

*

]

du

fcere, & adorare Sandifimam. Trinitatem omni

A

d m

beatitudinis fontem : quantam illi pro hac agni-

£ione debemhs reddere gratiarumactionem , cum

at podi

1ti, I p

tot centenz aliorum hominum Myriades tali agni-

gphiin,

tione deftitutz, colunt fimulacra vanorum Deo-

at n

zum , & falutiszterno patiuntur naufragium: ama

ii

ergb , & venerare totÓ ex corde Diviniffimam

3 t d

hanc Triadem , & cave né illam ullo peccata

L

.

at ii

lethali offendas , utipfa de te teftari poílit,

dignum te effe qui ejus fruitio-

. ;Wü iil

ne in coelo beeris.

1055 x

It

ii

UM

h

ææc«ä)æ

MEDI

1 ;

4800 85

293

JLTN

l ]nmirw

MEDITATIO

Pro Feriá fecundá,

MT

W

'TIhema.

Ij i

pata eft. mibi omnis

j h

DA

J

poteftas in celo 9 i terrd.

hnj

"^

PT

AT.

:

joan. 28.

ï

M

D

Onfidera: Eoó majorem effe dignitatem mini-

QUi

ri: quó potentior eftDominus cui is fervit,

fic miles vel Aulicus Imperatoris , militi vel Aulico

LUg

r aufyri

Ducis aut Principis, jure prefertur,, Quàm ho-

noratus proind& eft ftarus Religiofi , -quiex gratiá

uT

ii

fpeciali ad militiam & fervitia Aulica Efu Cbrifii,

n v

qui eft RexRegüm, & Dominus Dominantium,

cui data eft omnis poteftas in coelo & in terrà ,

tglug

[

at

vocatur: pro ftipendio promiffà ipfi eftgloria z-

tetna , imO participatio regni coeleftis : quant

Md

ergó folicitudine , quantá puritate, quantó amo-

TOE A -

Wi

16 reverentiá, gratitudine ac promptitudine exer-

-cerida effent fervitia cuncta Divinoilli Monarchz

k Dnaí

vb p

.debita ? tu deteftare focordiam , tepiditatem,

irteverentiam , impatientiam , quam hactenus in

fl

DEI fervitio exhibuifti , cum firmo propofito

N

]

omnes illos defectus per fervorem , amorem,

feverentiam , fübmiffionem , fidelitatem ,

impofterüm recompen-

andi.

'"'þ:g [6! æ"*

y

T3

MEDI-

294

E-576-

MEDITATIO

N

Pro Feriá tertiá

D

'Thema.

Runies , docete omnes gentes , baptizantes eoyig

nomine Patris &9 Filii 69 Spirits Santli: do.

t D

centes eos fervare ouuia ,

ftfla: t

quæcur;gue.mandayi

vobis. Matth. 28.

! gidni

Onfidera: mififfe quidem Chriffum Apoüolg;.?

Higuir

C

F

n

ial

fuos ad gentes in nomine $5:5. Trizitatisba. "

i

?i::

ptizandum : eisdem tamen fpecialiter injunxiffe,

m

ut baptizatis ac baptizandis fcientiam fuorum

iram d d

atl

mandatorum ingererent: ex quibus eruitur , non ;

fufficere adulto baptizatum & Chriftianum effe

1

m

ed requiri infüper vitam. Chriftiano ac baptizato

hr idns, 1

dignam, quaz confiftitnon tantüm in fcientiá pri- Ab

mariorum punctorum fidei, fed etiam in obferva, t

tione mandatorum DEI : hincipfe denuó Chrifgs ^Ttig

Math.7. ait: Non omnis qui dicit-mibi Domine Domiy !*

11j

D H

ne, iutyabit in vegnum colorum, fed qui facit volum, 71

£atem Patris mei qui incalis eft , ipfe intrabit in re« "t

guum celorum: quemadmodum ergó adultusper !5«

baptismum aquz fine legis obfervatione falvari 55j

nequit , pari modo non poteft (alvari monachus "ii

per folam profeffionem Religionis , quam Do-

: -Jrg m

*

€tores baptifmo comparant , ac per folam gefta- "ts

tionem habitüs monaflici , nifi datz à facro Ore "trzg

dinis inftitutore Regule accedat obfervatio. Tu "p

proindé te examina an vitam ducas non folüm "ii

|

chriftiano fed monacho dignam , quod ex prz- /*:1ij

ceptorum DEI, facr.

«que Ordinis tui Regulz obe / Vi s :

.

1

fc;vatioq? colliges,

UCCI!A?

'L

8089

| 895

li

u

MEDITATIO -

Pro Ferià quartá,

n

Thema.

f

f

L

^

Ecce ego volifcum fim. Matth. 58.

[

E

nfidera: mififle JESUM ad docendum ;

fïco

q

uafi ad pugnam cum univerfo terrarum or-

(ljg, be fufcipiendam , Apoftolos ; verendum erat,

ij ; n& tanti Óperis mole, & futurorum periculorum

ümps previfione defponderent animos : jubet érgó eos

liqi; ; forti animo effe ,, & contrà omnia pericula con-

igy;; fidenter obfiftere, fe illis affuturum , & quidem

(igy fon feró fed opportuné. — Hanc vim habent duz

l;; M& dictiones , Ecce & Ego, Nàm Ecce pr&-

(g, en$ , & opportunum fignificat tempus , quafi

j

| m

m

l

dicat, fimul átque opus erit, vobis adero impro-

i

jj Vfus, & ut in proverbio eft, DEUS & machiná.

lDN :

Dictio autem Ego , fignificat eum , qui eos ex

1]

,, 9mnibus periculis liberare poffit ; quemadmo-

'dgm fi pugnanti militi dux dicat, bono , forti-

küiftte

spauyt :

üe animo efto , ecce ego tibi opem fero : uti

OYUE

Joan. 16. 35. difcipulis dicit : Confidite, ego vici

iimus Pitéum, Ego igitur vobifcum fum , qui mup-

yis, (

um vici, contrà quem vos pugnaturieftis: ego

quling

vobifcum fum, contrà quem princeps hujus mun-

di non habet quicquam Joan, 14. 30. ego vobi-

iudat

Ícum fum, cui Pater promifit fore , ut poneret

TU

I

omnes inimicos meos fcabellum pedum meorum

o

msW

Í ü

Pf. 109. 2. Tu Religiofe licet non fungaris mue

d

nere Apoftoli per. miflionem ad gentes , vitam

j

ire-

ggïm

»

| tamen debes ducere Apoítolicam; pugna tib

ftat

4

k

296

43 )«( 89

ftat undique cum mundo, carne, diabolo » pecea- Agnt:ixffmfi

to ac temetipfo , noli tamen tot inter ho

fles i

tum externos , tum domeflicos , abjicere

ani» 767

mum, fed fta & certa viriliter , idem enim Jp. ;

1

SUS qui adfuit Apoftolis, nec tibi auxilio fuo !

M

li

/,

i

:

:'FM

deerit, fed juvabit pugnantem , & coronabit at

vinceptem,

um

- gtl

MEDITATIO -

j

Pro Fefto Corporis Chrifti,

2 duj

'Thema.

Caro mea veré eft cibus , &9

il

fanguis meus veri q

!

potus. Joan. 6. v. «y.

C

Onfidera: quàm longé felicior facratiorquefit.

ftatus Eccle(iz DEI in nóvo quàm veteri te- [ittu

ftamento : in ifto pro hoftiis ferviebant tituli ; /rim:

tauri , Oves , turtures &c. in illo pro hoftiá fe (

preíentat ipfe DEI filius incarnatus.

-In veteri rn;: t

teftamento nihil p

lebs Judaica participabat deho- "r ;

ftiis & holocauftis

, in legeautem gratiz ipfaho- v jj

ftia nobis fimul cedit in cibum & potum.

Caro z; i s

sea veré ef cibus, 8

fanguis meus veré efha

gt

ofus : joan. 6. JESUS carnem fuam vocit i

T

veré cibum, & fanguinem fuum ver po- i

tum, quia ver& animas nutr

Ltegi

j

!^

it & vitam aternamui

|

4

ij i;,

ilis prebet.

Nifi enim. manducaveritis carnett, i.

d

lil

filii bominis ,

&5 biberitis ejus fanguinem, non babt- s.

|

bitis vitam in vobis, Joan. 6. v. $4. ficut panis & .

b

caro verus eft cibus , & vinum

potus corpoti , ;;

ii

fic caro & fanguis JESU ve

rus eft cibus &

potus v

animz: undé Divus ait Auguftinus,

cum cibo & [

Eu

potu id appeiunt bomines , ut nec efuriant net fi-

W fi

tiant:

|

D

€8 )o( 9-

297

N

TT

X diant: boe veraciter non preftat , vifi ifte cibus 68

l

j

potus , qui eos à quibus fumitur , immortales ac

W', Wm

|

iucorruptibiles facit.. Congratulase ergó tibimet-

: j

ipfi quod natus fis fub lege gratie, ubi perunam

n

-hoftiam , facrificium & falus perficitur: ftude di-

.vinz hujus hoftix te fzpiüs facere participem , ut

-anima tuanon deficiat, fed femper nutriatur &in

virtute proficiat, donec crefcas in virum perfe&tum

TO

&configuratumei , qui fe tibi in altaris hoftiá in

tf

cibum & potum tam amanter porrigit.

MEDITATIO

SUITT

Pro Feriá fextá.

'Thema.

e!iu'mkmhmg:l

10 QU Wt

'Q;i manducat meam carnemr , Q9 bibit mkum,

5 ntti

fanguinem in me manet , €9 ego in eo. Joan.

TT

6. v. $ G.

VML

Onfidera: manere in Chriflo, & Chriftum in

C

gtl

nobis, effe corpus noftrum cum CPriflicor-

1girjl pore mifceri, ità prorfus, ut cumillo unum effi-

u G- eiamur , itaque fuam is nobifcum participet vi-

bumi fam; quod etfi extrà Sacramentum per fidem &

wünw- charitatem fit , quemadmodum in Epiflola 1. c,

inw] 4.v. 16. Joannes ait , DEUS cbaritas eft ; €$ qui

qunus- mamet in cbaritate, in DEO mauet, €$ DRUS in

lu- e0, tamen in Euchariftie Sacramento , fumpto

-

" MJIM

- véro corpore & fanguine Cbriffi longe verius tieri

TT

&.

n

SS. Patres docent:; quemadmodum enim fi quis

- fintillam ignis in foeno aut paleá occultaverit ,

Vl Fw mpon

:

gtirtt

" totum indé ignitum neceffarió fiet 5 fic verbum

m

uram nofílram im-

.DEI tanquam fcintm; in nat

$

miflum,

m

,

[

298

*2 )o( 89

a(*,;b*üt?

!

miffum , tótam indé inflammat , atquead vitam

1

l/

interitu

Jj

n

penitüs deftructo , reducit. Et ficut l

u

15,'$JM f

quisliquefacte cere , aliam ceram infuderit , al.

yi n

teram cum alterá per totum coqïmifce'tg fic ne-

ial

effe eft , fi quis carnem & fanguinem Domini

gmeounümï

recipit, cum ipfo ita.conjungatur, ut Chriftus in.

gy t

ipfo, & ipfe in Chriffo inveniatur. — Tu ergb Sa--

ais

cerdos cogita, quàm reverenter , fanclé & cir-

Mi À

cumfpecté in omnibus agere debeas, quàmma-

m

gni aftimare Sacerdotes confratres tuos , cum per

j MM

quotidianum vel frequentem faltem. Corporis &

l

H

"

fanguinis Dominici fufceptionem fint alter Cbri.

n i

fis & quodammodoó Deificati ; abfint ergó long

3 at

à te dicta & facta tam alto ftatuindigna, & talem

^ ,

te exhibe, ut Chriftus qui eftin corde tüo, e

tiam

"

m

n dim, ]

exteriüs in operibus ac dictis tuis appareat,

w r

1

!ng ztmz

MEDITATIO

At M f

Pro Sabbatho.

^

ddpun j

'Thema,

i

2j d

Sicut viifit me vivens Pater, &6 ego vivo propter ivuxi

Patrems; €6 qui manducat me,

69 ipje vivet m

propter me. Joan. 6. v. «7.

BUMIT

Onfidera : per hec verba Chriftum loqui,

| fïiq1

G

non de morali, non de naturali,, fed de di-

]

viná & fupernaturali vitá, quam vitam zternam

appellamus; quz in DEO naturalis eft ; in Chri-

fto quatenüs homo eft , & in nobis divino be-

L

neficio per participationem quandam conces-

fam divinz nature. Eam enim fempiternam vi-

ha-

tam atque divinam , quam DEUS naturá fuá

bet .

]

492o( 83

299

"

uT

bet, Chriftus ut homo per conjun&tionem cum

[

i

»

!

Divinitate hypoftaticam habuit, pér quam quz-

(tHJ

du lj

j

cunque D EI erant , 1n humanam naturam deri-

tj

vata funt: nos veró per eam conjunctionem ha-

f

]

bemus , quá, fumpto eorpore. & fanguine Chri-

2

u

D

fti cum eo unum quiddam efficimur.

Sicut e-

mim per unionem illam hypoftaticam- fit , nt

TEUM

Wt bm(

vita illa divina, & feliciter immortalis , humanz

Chrifti nature facta fit , ita per conjunétio-

Bu

Il f

nem noftram cum corpore ejus. efficitur no-

fa. — Sed nota : qued ficut unio illa Hypo-

ln (op

flatica Divinitatis cum humanitate Chrifli. fieri

ii

non potuiffet , fi dicta humanitas fuiffet obno-

ylttl

WW,&IL

ia peccáto mortali ;. parí modo per fumptio-

iC

iem corporis & fanguinis JESU. cum eo unum

i

non efficieris , fi fumens , animam habeas pec-

Atsgyt

Unio enim illa Chrifti

€ato lethali maculatam.

& vitg zterne cum animá , eam jam fupponit

)

viventem per gratiam ! unde colliges , debere

)

te ad dignam Euchariflie fufceptionem debit&

|preparari per dolorem de peccatis, ac peractus

m

n amoris fupernaturalis, & fi copia ad(it Confes-

fionis, eam przemittendam effe, ne fructus

AL

Euchariftiz, qui eft unio cum Chri-

O , vitáque zterná im-

hn r

nj E

pediatur,

mv a

Qf

10

j ""äg FO) S-äub- :

M*L&S

dl

P

jl

[

PT

j j

f

j

"MEDI-

$8 )o( 69

ä

200

2!

dogin*

MEDITATIO:

r

Ht

"

Pro Dominicá infrá O&avam Corpotis :

Chrifti.

D

)

jj

Ài

2"

j

f

"

N

'Thema.

!

J

j

j

,

qmb

Honmo quidam fecit. cenam magnam 8 vocávit

i |

j

multos. Luc. 14. -

E -

7

)

u

j

i

"

C

Onfidera: Grande quidem & fplendidum ;

l

c,i',fæ

fuiffe convivium , quod Affüerus Rex , qui :

M

nj

j

regnavit ab Indiá usque 7Ethiopiam fuper cen- j 0512

tum viginti feptem provinciis , fecit cunctis prin- 0i*

cipibus & pueris fuis, fortiffimis Perfarum & :

Medorum inclytis , & Prafectis . Provinciarum i

coram fe , ut oftenderet divitias gloriz regni füi, sl

ac magnitudinem atque jactantiam potentiz fus, ««itiii!

multo tempore , centum videlicet & octogintà ix:li:

diebus ; cumque implerentur dies convivii, in- r

vitavit omnem populum qui inventus eft in Sus z u

fan à maximo usque ad minimum , & juflit fe- « iij

ptem diebus convivium przparari in veftibulo s/irjj

horti & nemoris , quod regio cultu & manu x k

confitum erat. Efther. 1. verüm venire non po- u

teft convivium hoc Affueri in comparationem.

cum coená magná, quam infüituit JESUS Rex — |[)

Regum , qui non ab Indiá duntaxat regnat us-.

lrin

que ad 7Ethiopiam , fed in cujus manu funt o-

mnes fines terrz : convivium paravit is. non

]

tantüm populi principibüs , fed cunctis omninb tj

terrz populis , ita ut venire poífit pauper ac di- l: |

ves,i

gnobilis, cum nobili , honoratus cum de*wm,mmmm

:

Wö elm

"fpecto ; duravit hoc convivium non centum 0:*;

|

89 )e( 89

30I

|

