ifte poft divitias eget,

n

jj

tis "Epulo'nis mutatio

108

ille poft eg

eftatem temporalem fempiternis nune

3

abundat divitiis :

ilile quondam fcatebat ulceri-

"us

s in co-

jl

bus qux canes lingebant, nunc gloriofu

u

lis , inftimabilibus ornatur gemmis , in ftold

J

|

m

fuperbit glorize xternz ; ifte econtrà in pretiof

« tl

incedens purpurá byffoque zternis jam circum«

r us

datur incendiis : ex quo difces , voluptatem &

d t

divitias viam pandere ad cruciatos infernales,

; tl ;

contemptum veró mundi ac paupertatem iter

ul

flernere ad gaudia & gazas coelefles. — Gaude

at

eigo O Religiofe de ftatu paupertatis , per

uem te Chrifto difcipulum dedicafti: cave ne

af

a Lt

illum violando , coeleítis quz te expectat felici-

xtons V

tatis reddaris incapax: fuge tarnis voluptates,

a, q

vitzque elige aufteritatem,

3

ebixbrd

a,

MEDITATIO

n, Mpt

Pro Ferià fextá.

a d d

'Thema.

ii Mmm

L

ü

Homo erat Pater familias , qui plántavit vineam

Y

89 fepem circumdedit ei. Matth. 21. v. 33.

M

C

Onfidera: Hominem plantantem effe JE-

h:

SUM, vineam plantatam Ecclefiam effe,

h

Oxdinem & Religionem Sacram in quá degis:

|

per fepem inteliige Ordinis & Religionis flatu-

»

tl

ta ; quisquis in hac eít conftitutus Vineà , vo* Á

TT

catum íe credat ad operandum & olim denari-

7

um gloriz zteríe recipiendum

: Sicut aute

f

,;

, "a

ij

Vinitor nullos vel paucos recipit

fru&tus , fi vi« :

L

ave ft- ,

&

!

N

neam bene non"cvolit aut fures fic pecar

p

uT

mü d'ü'iflä »

48 »o( $9

259

* pem infringeré permittit ; fic Religiofus nullos

.

lityim

z pere

Y

pit dignos vocatione fuá & Ordine früctus,

qui negligenter vivit, otio indulget , liberum ap-

x l

entui fenfitivo relinquit dominium , & pravas

& d

l

- paíliones extirpare non nititur :

b

"n

u

ny

"

fed heu ! quot

j

VU Bn'n V

f

. funt, inter hos etiàm ego qui hc fcribo , &

TE

)

l

)

ii

* u forté talis legens. vel audiens, qui vinea tam

j

- fan&z Domiini Sabaoth , tnódicam cuüram ha-

Ug

MÓ

p

D

bent: interim veró quid expectabimus à vines

hls (

. glantatote f1 fanctis non vixerimus ? certé non

denariumi mercedis , illudque Euge ferve bone,

pifera

Bd G

quia füper pauca fuifti fidelis fuper snultá. te confti-

tuam : fed indigni reputabimur coram facie DEL

i'

vt

ut diutius ftemus otiofi non in foro , fed vine&

Vt

j

tàm fanctà , quam , nos morte przcoci praripi-

endo locabit aliis , àut fi diutius nos hic , , ftare

permittit, vità nobis non ferviet ad majus meri«

^j

tum , fed poenam & damnationem majorem j

"

quid proindé nobis impofterüm fit agendum ,

quilibet falutis fuze.cu

lniei us Volvats: .

gidus' mente prudenter 1e«

aj

MEDITATIO.

gn & p

| Ecdtïxm U

Pro Sabbatho..

a qUi [

"Thema,

Mpsl Homb. quidam babuit duos filios , &d dixit adole-

s Va

fcentior ex illis Patri : Pater da mibi portio-

j s

nem fabfiantié que we contingit, |;uc. 15.

157 CYOnfidera : imprudentiam & impudentiam

jl if dv

-7 Mtus filii : qui petit fibi dari portnóriem h«

M i

judicii infirmità-

?ditatis Íuz , quá tamén ob

2

teni

260

$3 2o( 89

tem ac jüveniles annos bené adhuc uti ignora-

;J&E'WJ

bat': quantó majori cum foenore , comiodo

g p

bonorumque augmento illam in manibus paren-

" D)

tis optimi reliquiffet : aft, illam cum accepit,

p

vivendo luxuriosé, ex integro prodegit , undé

jeii m

poítea non habuit , undé famem pellere potuis-

RTD

Yet, fed porcorum filiquis ventrem ad modicum

Tuokt

curare coactus fuit. Quod egit filius ifte pro.

st

digus , idem quodammodo omnis facit pécca-

AUL

tor , qui fepofito DEI timore, duplicem füb-

jl

ftantiam corporis nimirum & anim« pro libitu-

od

& genio fuo liberé impendit : perdit enim fic

gtl

vivendo utramque

corpus carnis voluptatibus

J deto

indulgendo enervat , fanitatem deftruit , intelle--

jntut Y

€tum obnubilat , memoriam debilitat , volunta-

t t

tem depravat , animam DEE O reddit inimicam,

4100 40 ]

eamque cum falute zterná perdit ; tu , ne fimi-

draur n

lem fubftantiz tuz jacturam patiaris , eandem in:

nomy,

DEI, Patris tui coeleftis manibus relinque, juxtà

yaped

fanctiffimam ejus voluntatem ac le

gem vivenz

[

do , eaque non

]aliter quàm ad gloriam ejus

3;, D]

l

utendo,

MEDITATIO

Vijs

- Pro Feriá fecundá.

f

)9

. Poft Dominicam tertiam Quadra. -

u

th

T hns

gefimae.,

u

'Thema,

LUj

t

AMedice cura. teipfum. T.uc. 4.

C

Onfidera: eam effe humanz natur& condi- |

*" tionem , ut nullus omnino flatus- perpetud.

f!

gaudeat

«5 Jo(I89-

261

r

lr LY

;udeat fanitate ,

fed ob protoparentum lapfum,

]

)N

|

Ll

li

" ficut omnes quó -ad animam (Chriflo €9 Maria

l

s

! exceptis) originali fubjecti funt noxz 5 fic quo-

ïlwn

" ad corpus uti morti, ità etiam váriis mortis pro-

0 D

)

'-dromis fiv& morbis fint fübjecti , adeó ut nec ipfa

2

W

! medici , qui aliàs morbis pellendis ftudent , fe

If

*b iisdem eximere queant

quemadmodum

D fs

ecif

m

verb flulté ageret medicus , qui aliorum dunta-

ITfv

]

xit, non veró propriz confervandz aut reftitu-

*, df

*' ende fanitati ftuderet, ità imprudentiüs agit is,

Aüfiz )

i

ui aliorum notat animi defectus , illos corripit

jetit us

ac emendat , fuos autem in tantum negligit , ut

". eos. ve] advertere nolit vel emendare , und

ii

* fommum animz detrimentum falutisque jactu-

debüitar)yolm. ram fummá cum 'ignominià fequi neceffe eft:

/tiHS aSmón enim irrifione dignus fit , qui quod in

1!/1,It!! gliis amputat, in feipfo tolerat? qui falutem alie-

152 $am quxrens, fuos non aftimando exceffus

51* propriam perdit. Hic tamen apud plerosque eft

CH* emor, adeó dementans, ut vel bonos perfe-

| j2 &ionique propin

uos fe reputent, quos DEUS

d

vel longiflimé indé abeffe novit :

tu ergó quis

fis ipfe inprimis attende, aliis meliorem te nun-

W

quàm reputa 5 ità alienos intuere & corrige ex-

li

.effus , ut hujusmodi in te pati prorfus nolis:

m u

jy axime faciendum hoc eft animarum Rectori-

.bus a€ Prxlatis; ut tunc efficacius corrigant;

L uHo puriores

ac perfeCtiores à fubditis

fufpiciuntur,

D

g um

:

j

£8 2« 83'

;

;

R3

MEDI *

e62

;

|

e2)oC 89

|

|

b

J MEDITATIO -

g

Pro Feriá tertià

M .','*m 1

Thema.

o m

jcenm

$l peecaverint in te. frater tuus , vade &d co

10

rrz'p?

;

p

eum inter te Gd ipfwm folum, Matth

, db

ss a

VQ Irc

"

J

C

Onfidera : & collige ex his Chrifti verbis mo-

jes,

dum correctionis fraternz ,

us maxinie

fundari debet in difcretione & Zelo bono ; hujus

terminum qui transgreditur, non emendationem

M

qu£rere , fed paffiones exferere meritó cenfen.

dus eft : cafu ergó quo te à proximo tuo lafum

fentis , cavere inprimis debes , ne ira, furor , a« ii

verfio aut vindicte cupiditas cor obfideat , aliàg hiij

judicii. lumen. hujusmodi paflionibus obfufca-

p

tum , qu« «quitatis funt , exercere haud redle

M

oterit ; corrigendum ergó à te fratrem conves «j

j

il

nias privatim , verbisque veritate ac finceritate

180 (

jenis errorem ejus , illatamque tibi injuriam, .

ib?s

vel alios exceffus ejus illi pande; fine ullá tamen,

vitiifs

verborum aufheritate , vultüs minis , multà ma-

* t

gis convitiis, ne loco correctionis , animum illi-

Pt

us alis magis exacerbes , proque convitiis cone

T

vitia, pro minis minas , pro dicta veritate odi-.

lt

um averfionemque continuam. reportes ; noiy

TM

* Qu

autem convenit , ut quamdiü emendationis fpes. |

affulget , finiftra proximi facta aut dicta ftátim

à

d f

[ j

)

tj

ad fuperiores deferantur , maximé fi ipíi exind

T.

n

:

If

poena* vel zílimationis diminutio immineret3:

t

j

t

Íed tentare oportet dictos defectus priüs delin-

än«.

quenti 1

263

&5 o 09

yenti clam difcret& & modeftt proponere , ad

(

eorumdem emienda

tionem charitativé exhortari:

l

cave econtra aliorum defe

^

&us & exceffus aliis;

mprudenter pro-

p

enes quos non ftat correctio i

ln

al

es , fic enim non tantum a

ge

res cohtrà charie

g

& prudentiam , fed in

fuper an

.

fam forté

jin ; , fdtem ,

!

s. Videquo-

preberes fcandali ac odii emergent!

- modo te ha&tenüs circà correctionem fraternam

rlb

ü

? QUZ i

habueris, & impofterum habere velis.

*

hn s

MEDITATIO

Venendi ;

Vr - o

Pro Feriá quartà.

m ld

Thema.

1nim Adecefferunt ad. E S U M

ab f'erofolsmis fcri

hé d

ag a

i

uli tui trans-

-Pbarifei dicentes : quare difcip

?

Qu a

grediuntur traditiones feniorum :

: Matth. 14*

fje d

V. I 2,

frtim d

O

nfidera. . Malevolentiam Scribarum & Pha-

Ti äqcenraa

t

tifzorum, cum enim nihil vituperio dignu:

ditrn ia fáctis JESU magiftri invenire potuerunt, ocu-

lii los (uos itudiofiffim& convertuntin ejus difcipu -

!

|

j

t los , omnes illorum trores dictaque obfervans

;l do * cumque vidébant panem illotis manducan-

xqnfit e&s mariibus , illis ho€ vitio vertunt, proclamant

Ex

hw egpabiles & transgreffores traditionum.

t duo collige malos femper plüs áttendere defe-

m5 us alienos quàm proprios , quorum tu nu-

Ü

mi

!^ meto juft& acceníeri poteris , fi idem facias, cum

!

" Nominis virtuofi fit fibimetipfi primario invigi-

nur)a jim

x'Rré- notare & cortigere défectus- proprios.

de quibus coram

t *ä l]fd .Ad te dliorarh -mores ;

4

|

264

e$ xf

f

l

DEO non habes reddere. rationem

? Collige ;; äfmfwæ[

)

omnes fubditorum defectus objici & imputari. :^

|

p

"

.

Pralatis; & ficut ob difcipulos bonos cenfentur :

M

i

ipfi

boni , fic ob diffolutos ac immorigeros ip

( uU

lig : 00

]

quoque tales judicantur, juxtà adagium : qua

H

*

monachi eft, ià i joxrt

vex talis grex. — Subditi ergo

!

vivere & converfari inter fxculares, ut Religio,

g lzng.!»

aoj

quam. virtutem profitentur , ex eorum vità

moribus appareat ; Prxlatis autem incumbeie,.

T

fuis exemplo Sancto prelucere , ut habeant fub-

du

adbm

diti quod imitentur : aliàs utrorumque vita , fla»

tusque. monaflicus vel Clericalis ,. fecularium,

o o

am, gt

hzreticorum ac malevolorum pra&fertim cenfu-

1 & ludibria exponetur.

ia

E DI

MEDITATIO :

af

TARO d

: Pro Ferià quintá.

p nndi l

'Thema.

,

u

Cum autem fbl otcid

iffet , omnes qui babebant itz

2 d

firmos variis languoribus , ducebant illos ad

"

f , at

eum, Luc. 4. V. 40.

i

L

! a s n o

C

Onfidera : ftatum — lamentabilem | Synagogz; . jj

tempore Mefliz in terrá converfantis, tàn- — y.

tis enim tunc ignorantiz ac peccatorum tene-

|

bris erat. obvoluta , ut ipfum qui erat juftitie.

fol agnofcere noluerit ;, adeó ut plurimi Judzo-.

!

runi maxima Chrifli miracula ludibrio haberent;.

aliosque qui corporalibus aut fpiritualibus afle-.

&i zrumnis , illius opem quzrebant , contem-.

cceffü

nerent , vel publicum illis ad ipfum a

pracluderent : hinc omnes non jn. meri

mane,

j

8 »( 89

26;

mm., Cüh;

man , fed poftquàm fol occidiffet , ad divinum

medicum &grotos fuos deducebant, n& fcilicet,

O n

fi public& id facerent , fcribarum , facerdotum

^ imgm;;

ac 'ontificis indigriationem vel poenam incurre-

lii g

:ent, Ex quo colliges, quantas invidia oculis

li

mentis.tenebras obfundat : magis enim invidi

U us

optant in languore perfeverare , quam alterius

t5 quem odio habent virtute fanari: quodque pe-

ais jus, ac diris omnibus devovendum malum eft;

j itlimi ne.alii quoque corporale aut fpirituale commo-

wgna; dum ab illo reportent, eis funt impedimento,

t iniz "Tales profectó noctuis fimiles , filii funt tene-

qiins brarum ,

quorum oculi ad alienz virtutis Jucem

caligant. ,

boni bonorumque f(unt ofores , ipfi-

que DEO exofi : quorum numero ne infelici-

T

fer accenferi queas , tam per te quàm per alios

D

proximo tuo ad JESUM para acceffum ; cum-

gue mundus hic aliud non fit quàm magnum

».quoddam nofocomium , tu te egrotum agno-

[

,

l

l

j

il

"! Ke, animeque tüz fanitatem apud JESUM

i/44 guere, ántequam fol gratie & milericordia

*.Occidat ; ne dicatur tibi , voluimus cura-

iwo? .. re Babylonem , fed curari noluit ,

od

abédmus & illam relin-

us t

quanju.s.

oj t d

g ii p

mb

f

':-'--ægï)eþx«r

?

1

n

dbl

F3

u

j if

s

M

Ctm'-

i

T

n

J

j

j

p

"*

R $

MEDI.'-

83 )o( £5

266

j

m

ii

49 m

MEDITATIO

"

Pro Feriá fextá.

N

Thema.

"

ui biberit ex aquá , quam ego dabo ei , non jïiiet

in 4ternum, Joan. 4. v. 14.

wl 7E5U5l!

C

Ucurri in fiti: ait vates regius Pf. 61.v. . quid

m a

eft quod dicis monarcha potenti(hme?: cur

d t

cucurrifti,, cum nec rhedz tibi defint quibus vez

"n

hereris, nec equi quiregem portarent.. Cur paf-

fus es fitim ? annon cellz regiz exiftunt implen

ag

a u

falernis , annon vini generofiffimi ferax eft P4-

leftine regnum ? aft, non vini hauftum fibi

d

exoptat Rex fanctifümus , fed pre fitis vehe-

URT

t

mentiá exclamat, O ! i quis mibi daret potum aqu

de cifleruá qua eftin Betblebem : lib.2.Reg. c.23. v.

9 folziedi

lf. pravidit nimirum in fpiritu , emerfurum if

RU fl

Bethlehem fontem Salvatoris, (eu Me[fiam 0

ui;j oTU

p

nes alias fontium fluminumque aquas , quia d

1 d j

labuntur & vanitatis mundanz fymbolum fünt, '!tou;

repudiat , ac pro aquis amáris , falfis , aut extüad n

mortuo promanantibus reputat , quz fititm non ":

TU

extinguunt, fed magis accendunt. ^ Tu pariter "t

cunétas fzeculi hujus voluptates, divitias , hono- , tnl

res pro fimilibus aquis reputa, quz quó plüspo« ^ "ia

tantur , eó magis fitiuntür, feque.amantibus atere- Htlb

nam inter gehennz incendia fitim caufant. Cum "g,

Davide potiüs inhia aquis qux fluunt ex fonte m

|

Salvatoris tui JESU , aquis gratiarum , amoris &

TU g

dulcedinis coeleftis ; dic fzpiiis ardenti cum defi-

l

derio ; Quemadmodug defiderat cerous ad fontts

aquá»

i

&8)o( 89

267

aquavum , ità-defiderat anima mea. ad te DEUS:

li

' folz aqua tux me plené fatiabunt & beabunt.

l

MEDITATIO

Pro Sabbatho,

[

1

"Thema.

|

B

montem Oliveti €9 diluculó

i

fs ;'ewexit fTESUSin

Nitife!, **

rum veuit in Templum. Joan, g.

defnt d

Onfidera: Montem Oliveti nomen fuiffe for-

t . titum ab oleis, quibus confitus erat: hinc,

vtrti

quià arbares hz Symbolum fünt pacis , merità

w d mons ille dici poterat locus pacis & quietis, undé

iislg! JESUS fapius ad illum venire &ibidem pernoctare

"

:

d

li confueverat ; non enim ( utpoté princeps pacis in-

(

ter bella & jurgia divertitur; ex quo colliges pri-

mo, fruftrà te defiderareut fis cum DEO, &te-

hao

cum DEUS , nifi fculi turbas devites , &ut fi-

, t

tj

!

n

lius pacis cor tuum ab omni odio; inimicitiá, li-

*

nus, t

jüibus alienum habeas : Ex oliveto 7Efus iterum

mbl f

, veritin Templum : ex quo facto Salvatoris tui col-

jj uf

liges fecundó , cum corde pacifico te fzpiüs de-

i

jin

]

bere recurrere ad orationem , per hanc loqueris

n T

, um DEO & ille tecum; ubi non eftguftus ora-

tionis, credibile vix eft, tehaberepacem in cor-

)

ia u*

TU

P e

de, fed conjecturari potiüs licet illud inquietum

u

y

ffe ; plenum diftra&tionibus, paffionibus & amo-

fe mundi. 'Tu juxtà hic diéta internumanimi tui

no W

fütum examina, & quid tibi fit impofte-

T

rüm faciendum diligenter

ltiz.ü, p ;

pondera.

u

g

[

— MEDI-

,

268

$9 )o( 6&

qu l

j

MEDI TATIO

)

L

if

Pro Feriá fecundá poftt Dominicam quarä

?l

«

tam Quadragefima,

UT

'Thema.

20

A

unde

"Auferte ifla biuc , €9 nolite facere domum Patris

mei, domum negotiationis. Joan. 2. v.16. -

)

C

Onfidera: quantam JESUS reverentiam habe-

lr

ri voluerit Templo Salomonis, adeó , utne:

quidem, oves , boves & columbas, quz tamen

TULI

animalia munda erant, & ad facrificium deftinaz

ta in illo paffus fit venumdari ; fed jufto accenfüg. /4^

zelo , cum fecifjet quafi flagellum de funiculis , Vi

omnes ejecerit de Templo, oves & boves, $ num- ' duti

mularierum effuderit 2s 69 menfas. fubverterit : fj ijiln

inquam , tàm zgr? tulit , in domum DEI illarg at

fuiffe ac vendita animalia munda ,. ad cultum die «uihr

vinum deputata; quo putas animo afpiciet inj iir

Templa noftra, Salomonis Templo long? facras situa

tiora, & reali Chrifti prfentiá in. Auguftiffima: zi

Altaris Sacramento quodammodó Deificata , ed- ii

ferri inSacerdotum cordibus animalia totum imes u

munda, monftrofa Deoque exoía: puta corvos umj

impoenitentie , pavones fuperbir , porcos hire: stiily.

cosqueimpuritatis , leones & tygrides irz & vins :gj

dictz , vulpes hypocrifis aliaque vitiorum móne :g

ftra: puta peccata populi , vel etiam fua: fang ii

ad hec & loco adeo fancto expellenda , nom ,.

4

|

fufficerent flagella de funiculis , fed coeli fule jj

!

]

mina , aut bidentes diaboli, ad hujusmodi inde»

Tj L

votos ac facrilegos é Templo ad tartara rapiendos.

l

Q Onïi:

uti , fed

|

Tu ;;ngqgemm noli DEI mifericordiá a

;

J djï&m ]ml

E

$9200 89

569

[

aitequam in-"Templum ad Altaris rminifterium te

confers , difcute prius cordis tuiintima, nefor-

lm f& ibi Jateat animal immundum prave cujusdam -

1

lt

patlionis vel peccati , quod tibi faceret Chrifti cor-

us & languinem effe pro veneno , nori ad vitam ,

tj

i

: ïfled judicium & condemnationem.

4 d

J

MEDITATIO

GG

Pro Feriá tertiá,

T

34, QUi

Y

"'Ehema,

nitun d

AMea. dotfrina. nou eft tnea , fed ejüs qui mifit me.-

k

jJoan. 7. v. 16.

nl i £

Onfidera: profundiüïrüam jESU humilitatem,

Un. l; V^ qui cum fit initium & finis omnis fapientiz,

lii imo fit ipfa Sapientia Divina , fuatn tamen do-

imi]]i &rinam non adícribit fibimetipfi , fed illi quiipfum

j ii mundum hunc mifit, Patri coelefti, Imó n&

smjarifüpientiee (ug laudem venari putaretur , eam per.

dl integros trigintà annos ità abícondit, ut à pleris«

ii que homo litteraram expers crederetur , donee

D dctendem: tribus ultimis vite fuz annis , opus re«

du demptionis humanz. confummaturus , per prz«

; dicationem publicé eandem manifeftavit: quo.

,jb exemplo íuo:docere nos voluit, quod non glo-

asl Bari debeamus . de doctriná tanquam de noftrá,

stf Quià ver& donum coelefte eft , à Paire luminum

|

|eanto

nobis defuper conceffum, adeoque ipfi folitan-

[41 EW 1[

l

1 quam.fuum in gratiis referendum ; dicendo cum

SU: AMea doürina non eft inea , fed ejus qui mi-

j

j

]

;aith Jity. G9 creavit me: idem fentiendum de aliis cor-

j

m-

]

— poris animique bonis: nimis ergó ingratus , i

'

juia

,H pudens ,. ne dicam ipprudens es , fi bonum qu

qd

[

in

L

270

PT

7) Nlmy(

i

in te efttibi tanquam proprium ádfcribis , indà g | ;f

jactas , aliis exindé te prafets , eosque conte. ' "m

mnis. Studé ergó ex ícientid tuá fi quá es im-

Yal

butus, proficere, per eam folius DEÍ non tuam ;

ao p

loriam , proximi veró tuamque falutem propri-

Mfg pfoptn U

am quzrere, aliás omnis doGtrina, & quodlibet

lts

aliud donum quod poflides, animz tuz erit in

um

ruinan.

à Qu

TO M

MEDITATIO

CMUJO PWE&IS |

Pro Ferià quartá,

3- t

Thema;

Trmregitit

Me oportet operari opera ejus qui ttifit me , dona ?

dies e( : venit nox , quatdo ieimo poteft

vari, Joan. 9. V. 4-

a

ww

C

Onfiderà : quàtm accuraté

jESUS attendat f'u-ä. li

j

converfatioriis finem in hoc mundo, qui a«

!

lius non fuit, quàm operari opera. ejus , quie

um

!t vt

müferat, Patris coelefüs 5. titnirum: humilitati

3y. lg

paupertatis ac obedientiz aCtus exercere , profaey,,.

l

[

lute generis humani vigilias agere, jejunare,oras ,

u

Mi

z€, flere, egros curare, miracula patrare ; Coni« ,

E

nü-«

-

Y al

cionando oppida, urbes, caftella peragrare,co

As

tumelias , tormenta,. ipfam denique mortett c

Tü« ,

H

j

DT

cis acerbiflimam perferre , hujusmodi erant ope

",

äf

IQtig !

yESU , qua ipfi toto vitz luz tempore

, quoddiei,

ld

j

comparat , peragenda erant 5 nullam i

n his fecü;

l

i

l

d.

!d

li

moram , fed ad. amuffim , & juxtà voluntatet.

T

DI

Patris fui Divini accuratiffimé complevit : nurtg

^

h

pende miffum.te. quoque effe à DEO in hunt,,

!

j idy

!

d

At k »',Fä

mundum: non üt vot-i::ris " fcd; 9pe-r,arexis op

B

|

4830 09

A"I

D

ii , DEI Creatoris tui, obfezvand

í

o €]

us przcepta, vi-

k

N

a&tionibus , virtutibusque JESU unigeniti fui

d Uh' [ra

1!iärh[; j

j f& CO!

Yformando , te ipfum vincendo , «in omni-

(l

l

n

EIhonorem proximiquefalutem quzrendo,

Vf

'[fbus D

.

.

M

s d

d hzc omnia per totum vitz tu tempus agenda

T

ebes effe propenfus , nullamque illius partem

fie früctu terere, quod non egifti perditum eft:

] iüimär;zx

"füperveniet nox mortis ,

in quá ultrà operaii non

licebit.. .O quam triftes animo timoris anguftie-

r

que tenebras nox illa te agonizanté offundet !

uomodo poenitebis de tempore tam infructuo-

It

sb impenfo , de tot perditis merendi occafioni-

büs: nunc ergó dum vivis fac , quodtunc feciffe

.

]

|

l

J

:

m me,äOPEabis.

impy

MEDITATIO

Pro Feriá quintà.

fu.

X h, i

'Thema.

ttin R Mifericordid motus fuper eam , dixit illi , nolifiere,

tit ii Luc. 7. c.12.

utt, " mOdera: juftam habuiffe flendi caufam mu-

t Leiumm,m.,

lierem, de quá citatus fcripturzlocusloqui-

uj Ttur: primà enim vidua erat: viduitatis autem

if flatus per fe plerumque luctuofus eft & zrumnis

iuM plenus, 2. Filium habuerat unicum , Matri vi-

smiti!dus folatium unicum, hunc autern immitis mors

emiP" li abtulit, & jam ipfe in feretro ad fepulturam

witi^exportatur. Quis ergó pias parentis lachrymas

v finftrá notet cenfurá ? Cbriffus ergó non hafce

sos! " vituperavit lachrymas , fed tergendas putabat ,

dus erat.

di

f/i"quia mortuus per «ipf'um vita redden

Verüm,

[Cd u;mms j

€93 )o( 89

275

j

Verüm , quàm potiori titu

lo inlachrymas effunz

J

j

!

lere fe deberet peccator ; habet is animam uni«

[ ULW

cam , quz eft DEI viventisimago , immortalita,

3l

atilh

t

tis particeps, Chriftique fanguinis pretium , qus

"n

?

At

T

poftpeccatum lethaie commiffum, mox vitá gra.

tie privatur; hec autem privatio mille mortibug ;!

f

|

angatt

|

corporis eft funettior : fic enim anima DEO mor«

tua, omnem ftatüs fui dignitatem felicitatemque 4l

perdidit, facta jam mancipium diaboli , gehenng zi

victima , Deique naufea: interim mors creaturg. s5*

T

Ij

nobiliffimz vix: à peccatore fentitur, velponde-

ratur ferio ; ficque vivens mortuus inferno appro.

—

frgei

i r

pinquat.

O quanta hzc eft mentis caecitas, tane

tam non agnofcere jacturam ,

& non videré 'pï:äJ ss n

riculum adeó horrendum ! tu (1 te in tam infe- i vt

lici pecc

ati mortferi ftatu effe comperis , faniora s; iil

filia; citóad JESUM recurre, & diccum £ll

capecon

viduá alterá Evangelicá.

Domine filia ea modo. «dui;

defuntia eff , rogaque eum poenitens , ut illam; » árte;

refufcitare ad gratiam clementitlimé -dignetur t jj fjj

nec flere ceffa, donec gratiam hanc

nés

M um

h3

kmaxime-'

]

ceffariam tibi,fcccrit.

* Sitttnut

d

lt

4

lii

MEDITATIO

Ano]

Xutits

Pro Feriá fextá,.

'Thema.

" ä"fiw ü,

Wt

Ecce! Qquem amas infirinattur. jo;m.n.. V.lä?

Onfidera: ingentem modeftiam , reverentiafil,.

!

ac fiduciam .fororum Lazari ergà JESUM :

volentes enim ab illo fratre impetrare fanitatem, |

muli

tion rogant importune ut ipl'e veniat ad do

ualm ,

$8 )o( 89

478

Ira-

m fuam , quià indignas fe reputabant ut coeli te

"it;. que Dominus illam fubiret ; fed humilibus dun-

"/ttiy taxat verbis Lazari fratris infinuant, dicentes ; Ecce

"

"itne mienr amas , infirmatur: Íciebant nimirüm , quod

!ittiy 3mor advocatus effet i perorando difertiffimus ,

"t & potentifimus in perfüadendo : eft amor cor-

1.

dium magnes trahens amarum & amantem: ve-

It

ritatis hujus effectum in feipsá experta erat Mag-

d

: dalena, quà& uti Lazarus corpore, ficillà pericu-

nmi]jefius languebat animá , undique peccatorum

i, ww wulneribus faucia: poftquam autem vitze malà

um tranfacte poenitens ,. facratiori cor fuum igni di-

"Wt eavit, ac amoris lachrymis JESU Divini Medici

li pedes in domo Phati(zi lavit, ex ore illius au-

Jubu divit* Remirtuntur ei peccata smulta , quia dilexit

u multum : circà femetipfam dico , cum experta

u llit effet amoris JES U effectum Magdalená, nullo

jimm opus effe cenfuit pro impetrandá fratri fanitate ,

us, li quàm affertione amoris. O felices proindé amo-

i isgis Divini difcipulos ! O fortunatum xgrotum

u qui pto patrono habet amorem JESU' quisquis

ergo mente coecus es, iricipe amare JESUM, tunc

b

uminaberis :

quisquis hactenus in vià manda-

N

"torum DEf claudicaíti ; incipe amare, & re&

iig

Quisquis ex peccato lan-

Ü

àmbulare incipies.

gues, incipe amare , & fanabetis: quisquis fee

—— €unditm animam mortuus es, incipe amare,

j ]oan.'u.f-:*' ; |

& ad vitam g

ratiz illicó redire in-

éipies,

mm,fcvïïï'

T

yuan i

il dü? i

j

MEDI-

374

$8 )0( 69

i

2

MEDITATIO

i

l

1

- Pro Sabbatho,

n

"

vfhny

Thema.

B

j

iil

Ego fum lux muudi.. Joan. 8.

Onfidera ; amoenitatem & utilitatem folis tma«

terialis, cujus officium & proprietas eff, te«

nebrarum obfcuritatem difcutiendo mundum il-

l

luminare , calereque fuo omnia fublunaria fove:

re, maturare & confervare: folfiabeffet, totius. ltl

fané mundi venuflas (qualleret & evanefcerett

(; Q

quod fol materialis mundo , hoc JESUS eftani-:

C

Íg, m

mz, hinc meritó fol juflitiz nuncupatur , ipfe

nl

enim peccatorum tenebras difcutit, animam gra

gostdit i

tiz fuz radiis illüminat , cdtore charitatis gratiam

f

fanctificantem cordibus ingerit , fovet, auget,

db l,

ficque hominem ducit ad perfectionem ac lucem

B,phtis ]

beatitudinis cocleftis: abfit JESUS ab anitmá, tunc

f U t

- nil nifi horrendam peccati deformitàtem , DE

Iggix»n'svim/?mda

abominationem , errorum tenebras

, pravarum ,

paffionum vepres ,

Qittiy

virtutisque naufeam invenies

b

adeoque diabolus tenebrarum princeps , Ani-

mam hujusmodt folus poffidebit , & ficut jumene

lais

n

! i

Qu

tum fibi fubditum reget , donec eandem per viam

t

perditionis ad tartara rapiat. Ex his ergo colli«:

tlj

£es quàm neceffario luceillá myíticá mundi, JE-

SUnimirum indigeas: ponderaanima tuce flatum

titin iij

MILIUT

in quo nunc verfaris , & fi per peccatum lethale

te filium tenebrarum effe conípicis , poenitens

As

[

* Ogl

ad JESUM lucem mundi Divinam mentis OCU- .

|

D

;

l

;]

At t

los atfpælä, rogans humillimé , ut unicum gratie

fug

MT

|

^

*$82o( 89

27j

fu& radium ergà te vibret ,

ut dign& poenitere,

]

gratiz ejus fanctificantis particeps fieri merearis;

1

cum firmo propofito, nunquam opera tenebra-

rum iropofterum amandi , fed (emper ut filius lu-

cigin viá mandatorum DEI ac virtutis ambulandi;

Jiti

At

" —MEDITATIO

r

d) ul

Pro Ferià fecundá,

h fllngi

Thema.

Vif

t n

ueritis ime &9 non invenietis. Joan. 9. v. 34

Onfidera: Quam periculofum fit & damno-

x UO d

C

]

!

MW

fum, non quxrere JESUM tempeftivé , &

t

dum fponté fe fe ad inveniendum offert; triginta

nj vt

tribus annis , in humaná carne ambulans , palàm

um

'f exhibuit Judzis , peragravit urbes , oppida ,

t bnt, a

caftella, villas , domus; concionatus eft in mon-

MTH

tibus, plateis, Templo &Synagogis , verbo, nil

at t

intermifit ut omnes ad fe traheret , cunctisque

miden, 1

falutis viam oftenderet. Verum, valde paucifué-

hu, at

I€ , qui vocem ejus audirent ac imitarentur ; hinc

um

meritó ipfis duritiem eorum exprobrat, &gra-

j d

tiam negat ultró fe inveniendi : timendum pro-

j m

indé omnibus eft, né tempus panitentie ác vo-

od

cationis Divinz negligentes, falute & gratiá nos

z lg

reddamus indignos, ^ Proh! quothominumMy-

W[hcämuaäg;

riades jam ardent & ardebunt «ternum in infez-

aamml*l?ïïï

no, quos gloria expectárat eterna in coelis , fa

d

infpirationibus Divinis , gratieque DEI excitanti

cor non occlufiffent , nifi emendationem vitze

jj P

i n5

fue voluntati commififfent , quafi liberum illis.

T micmü'ä*i

fuiffet, quando voluiffent converti: tu ne fimili-

z

$2

teü

$3 )e( 89

276

u

ter perditiónis zternz baiarhro involvaris , hodià

(

fi vocem Dominiaudieris, noli obdurare cortu.

[

li

um: fed pulfanti confeftim aperi , ne morz per-

dä&ähi&

,(

txfüs abeat, & dum gratiz tempus effluxit , ultr)

".

inveniri nequeat: omne temporis mmomentum,

y, p

occafionem reputa falutem tuam operandi: noli

gt

frivolé perdere ullum, quia nefcis annon illud

jnimos t

fit ultimum , quo perdito, ex juftitiz Divinz de-

shmei

creto, perdita quoque kfïqt falus tua.

sip

t

MEDITATIO

Pro Feriá tertiá.

If

Thema.

]i

Ambulabat 3ESUS in Galileam , non enim

RA

bat in Tudeam ambulare ,. quia

quærebqnt Ju-

f

hu

d«i interficere. Joan. 7. v. 1.

lm

C

Onfidera, JESUM utpote hominem DEUM,

p

non quidem opus habuiffe fugà ab infidiis Ju-

dxorum, cum vi omnipotentiz fuz , fe facile

:"Qüdcm: [

"p j

potuiffet facere invifibilem , ut fecit aliàs, & fic

Wt i

permedium illorumillafus tranfire: noluit tamen

multiplicare miracula fine neceffitate, utnosdo-

abl

P ais

ceret fervare modum : videlicét non frivolé fe

A

committere periculis , fed cum prudentiá eadem

W'»:-If

11 0Y

1

li

! ;[n f

declinare, 'nifi aliud DEI honor , proximi falus,

1 «00

1N

fidei bonum aut fcandali evitatio perfuaderent:

docere vel maximé fuá hac abfentatione nos voluit

t vaol"?f]

ha

Y

JESUS, vitare confortia pravorum & peccandi OC«

cafiones quaslibet : nam fi vitanda funt fuo mo-

, I It

T d

do pericula mortis corporalis , multó magis funt

éeclinanda occafiones mortis fpiritualis , cum a*

9 Na

nirma

Eä

€5 Je( 99 -

277

N nima corpore inco

mparabiliter pretifior fit. Sed

haétenüs tot mortis pericula

Wi Reu! quam leviter

di occafiones non declinafti,

apmu L m'on:

adifti, dum peccan

tempmgüm,;,

dum te vanis , detractoriis , la

fcivis colloquiis im-

Sacramentorum ,

fpiritualium lectio-

D ts "milcuifti ,

T0 n

, pum, Exa

f

minum conícientix generalium ac par-

1 9;;, ticularium

frequentationem negl

exifti , fenfus in-

fatis cuftodifti :

quid igitur tibi

jl & externos non

ISfUl,

impofterum fact

u opus fitfedulo perpende , quia

undique t

ibi hoftes in

! (id.ia!ïfur , utanimarmi tuam

TI) — inteficiant:

ii

MEDITATIO

!

Pro Ferià quartá.

TM TO

"

,

'

Thema.

.v

T.

! Opers que ego facio

4n nomine Patr

; mel . bec

il

ibent de we. Joannis 10.

Aamem

teftimonium . perbi

V. 26,

figidilis j

Onfidera :

üäinaämodum calor & lux pro-

elo, b

C

D

bantignem , fructu

sarborem , pennz & ca

f U ge

volucrem , dies folem ,

tenebre no&tem ; fic

1 tB. pari

tum hominis in-

tér verba & opera probant fta

DEI & Ecclefiz

Iu "! ternum: fi b&na funt, bonefta,

4111* preceptis co.formia , evidens fignu

m eft , ani-

Deoque placentem.

1j mam quoque effe juftam

&U faéta fuerint in no-

'g;oelcfti

s, àquo i mun-

251 mine & pro $loriá Patris

uüd

zis , tentare dun-

nj dum miffus ear , ipfe corari J

nrii/^ taxat , non' veró pro Meffià a

gnofcere volenti-

ii bus, confinter ad o.perum fü

1

orum teftimont-

"

u

;j

]

n

um fe teneis poterat ; quafi dicere voluiffet: 1

$

MPN)CD

l

278

$9 ( 9

fcire vultis quis fim , qualia fint opera meaconf.-

i y

«lerate, illafancta funt, ergó & ego fanétus füm:

k M mVL

illa virtutem humanam excedunt, ergó me DEUM

j

g

M u"

«ffe agnofcite. . Jam tu. Religiofe oculos ment

M

ts

deflecte in opera tua, & qualis ipfe fis , inveri

€

j

"

Vide an fint conformia DEI , Naturz & Re

gu

:

;-.'

ii d

£uz przceptis : an correfpondeant triplici

VO

tO u ] valiqllä

cafhtatis , paupertatis & obedientie; an aleng :l

fint ab amore mundi & tui ipfius ; an non redt- xl'cuclfpi"f,m

ligentiam; inconade- :2

leant vanam gloriam, .ne

[

u

rationem , paíliónem ve

:

refpectum humanpum, i52

Quod fi horum aliquid iisdem plerumque admi- ii

!

ceri compereris, tuncillateftimonium perhibent ;itiirüj

de te, quod homo adhu£ fi$ imperfeGtus, vel itiam

.4

l

l

jilajimy

minüs Religiofus, cüi proihdé émendationtferid

ii

;

| w

& ;efo;marionc fpiritüs opus fit.

us ii

; Md

E :

»i&e, n

. Pro Feriá quintá,

li

ii d at

A

*

iey , od

'Thefna;

uT

Rogabat .?ES[IM g

uidam 'Pbarifeus ut'

üz'afäu

(j

auü

Tet cum illo

J

5

69 ingreffus damüm P H*?üfi d-

37

- feubuit, Luc.

.

'»w;üüïmhmüä I

"At

- Pt t

(COnfidera ex his vertiis, JESUMino

Duie

h

minum genus mife

"

füe oculas con-

| gmfm fur

.

vertiffe, non tantum inP

kicor'diæ

b

iblicanos, Wfurarios, me-

xetrices &c. fed etiam in

eos , qui

ná fanclitatis

opinione dementati , Ju

itie pro

ie confide-

»4

bant, quorum flatus lon

& infelicior erat quam

(

peccatorum püblicorum , | cum hor

non late-

ä

xent vulnera , Pharifa;i"auw em lfuat n

fentitént,

"adtoqt

|

8 )o( f&

279

mvoþüamugl adeoque Medicinà opus effe minimé& putarent:

li &ec autem invitatio JESU opportuna erat occa-

äugl,g;g'gmcnï» o, &grotanti Pharifzo medelam exhibendi: nam

Bs

v i ingreffus domüm difcubuit ; -non ut cibum cor-

SUTE

yoris acciperet, fedut animz cibum daret : hac

d

nim de caufa-folebat JESUS , invitatus non

J

i

z

