udzi. ipum habere dzmonium 5 predam da-

moni JESUS abitulit , & tamen amicum volunt

^

fufpicàare demoniorum, —Sic calumniando lau-

j

dabant, & laudando calumniabantur. . Ex quo

erues , ipfos fe linguz gladio transfigere calum-

lii niatores , & calumniando invité laudare , quibus

M

nocere defiderant, ignorat enim (upprimi virtus

imó ex iniricorur ore teftimonium laudis ex-

dl

um dl

torquet : tu ergó cum Salvatore tuo patienter

UM ii

erferas malevolorum calumnias & dicteria, (tu-

deas virtuti., qua feipfam ut fol in meridie dif-

«gi DO

iomins d

fundit ,.& inter, calumniantium. fcommata tri«

ymphat.

-

j Jnt

Bof

— . MEDITATIO

iil

um e ul

, Pro Feriá quartà,

n, olini

"'Thema.

j animqmia:

Refpondit fESUS$ , ego demonium on babeo,

if

Joan. 1o.

; -

Onfidera miram JESU manfuetudinem ac

m* ^ patientiam , qui;cum juftiffimam habuiffet

ii5* eaüfam perfidos Jud&os ipfum tanquam demo-

:0/ niaeum:convitiantes arguendi horrendamque eo-

g m

"

umdem blefphemiam morte: alioque- immiffo

AU m

malo

m

174

349 )oC &9

L

malo puniendi, nulláà tamen jam utitür feveritai

wm&("

Y

!

|

j

t

te, Íed totus manfuetus obtrufum convitium

folis hifce à fe avertit verbis : ego demonium uon

imäff;ïm

babeo

non dicit : mendaces eftis , homines

gt

nullá fide digni, detractores , ipfimet d:monia

,/;&f'jiaurem

habentes ; nobis ut daret exemplum , qualiteg

ii

dum calurminiis impetimur, patientiá & manfue-

a u

tudine uti , convicia conviciis , tnalum malo,

af

injuriam injuriá non rependere , fed factam pa-

dä Wt

tienter fufferre debeamus : certé non tam forti-

ï

M

liA

Mly

Al

ter verbis quàm filentio & patientiá injurize illatz

J

j

retunduntur, nec aliud eft quod Chrifto nos ma-

gis conformet , quam patiens malorurm tolerana

ais

tia, hocque unum ex fe di(ci defiderat, mites

(

effe & humiles. Jam tu teipfum infpice, & ac«

xdun

curaté perpende, qualiter te inter opprobria;

TLT

vexationes , irrifiones calumnias foleas gerere;

tll

facque propofitum confítans , ità impofterum

at

motus indignationis in animo , & verba lin:

ET

gue moderandi , ut adverfarius magis patientiá

"TT

manfuetudineque tuá zdificetur, quàm remale:

h)u

dicentiá ad acerbitatem exacerbetur,

mhj;»hïü

a n

MEDITATIO

? u

Pro Feriá quintà.

J'JPIL'JS li'i gg

'Ihéma.

Til

[

A

Non quero gloriam ineam. Joan. g.

tj

Onfideta , ità ordinatum effe à naturá , ut

TT

ul

1

— omne opus magls cedat in laudem opificis

hi

h

L

Il

f

quàm fuam propriam ; tale enim eft illud ; quae

e'cyl

|

ïlitCr factum eft 5 debet proindé omre-d

uum

[ j

€9 )o( 82

175

AT

"

b*FaUm & effe , illius manui & arti qui formavit :

hi

[-3

J

M

E

"inxtà hanc naturee difpofitionem debet fe vel ma-

Ti

ximeé dirigere homo, & bené ponderare illa fa.

i

3

1

l M

; D

x (criptute verba : quid babes , quod non acce-

"eifli ? fi autem accepifti , quid gloriaris quafi non

**fnm.qdamce eris ? fanus es, robuftus , pulcher , alactis

.mm&mfpiritu , magnanimus , acris ingenii, tenàcis me-

5, li!tmoriz , animi ad pietatis exercitia inclinati : dic,

'iitundà hzc omnia habes ? certé non à temetipfo,

","m""mïfed À benignifhimá DEI manu, cui proindé o-

"ltmnia debes 5 ipfe dixit , 89 in te fatla funt : quàm

Wnbmfivolé ergó & contrà omnem naturz ductum

titntiaeis, fi illis tanquàm tuis abuteris, & pro captan-

-

N

&

]

gloriá proprid impendis ; inexcufabilis fan&

inifitihec eft rapina, ingensque D E O creatori injuria ,

th'perilius bona , tanquàm propria gloriari velle.

tis (IstAccedit, quod per qu&fitionem proprive laudis &

ii itfigloriz exbonis DEI , magna fequatur meritorum

», ( 'jà&tura. Colligere hoc claré licet ex verbis D.Cbry-

s nppfoffomi. Fis tibi dicam (ait loquens de Publicano

, gint& Phatifeo) quantum bonum fit modeflia ? quan-

hettt

tum malum jadantia ? -peccator juftum fupevavit ,

Pullicanus Pharifeum , €9 verba fadis fuere fupe-

10

riora.

uomodó verba? Publicanus dixit : Deus

ltà

propitius effo mibi peccatori ; Pbarifeus. dixit ,

ton fum ficut coeteri bomines , jejuno bis in Sabba-

Ibo, decimas do. — Pbarifeus opera. juflitie poría

1.]U^ bat, Publicanus verba sodeflie dicebat , Q9 verba

df plis potuerunt quàm fatda; tantusque tbefaurus

ul operum bonorum , cum elatione €9 jadantid con-

glb f juntEus vejicitur. 9 tanta Publicani inopia , elatio-

ompu-

j u "nem 89 jadautiam fugientis inter divitias c

tatur s

176

-2-3 )« &&

|

tatur : ne ergo & tu in vanum per totam vitam !

ji

labores , oportet ut per bona nature & gratig (

óit

non quzras gloriam tuam. & laudes hominumy; 5/^

fed iis utaris ad DEI gloriam, à quo omnia gras ii

|

zi

|

u

j

tis accepifti $ bona opera verO & merita fi que

habes , offer DEO cum humili gratiarum actios 51l

né , tànqu

am. cenfüm gránirudinis, ex illius dg« :5*

;

w

d u

j

nis tibi conceflis enatum.

112

; k

f

h?

4

f

MEDIITATIO

Pro Feriá fextá.

« hrdid

2 Pa

'rhema.

ml

4

5i äuz's ferimonem meum fervalbit , ortem non

ET

debit in etermum. Joan.8.

: D

Onfidera, quam gratum & obedientem z. jwis;

C

grotus aliquis fe exbibiturus effet medico, fi i

ille non tantüm morbum ejus ex integro. curae,

ret , fed vitam infüper ad aliquot centenos annos

M

prolongare poffet,. Beneficium tale annon ma-

l

ená gratitudine digrium foret ? fed cum vitaa-

nime longé praítantior fit quàm vitá corporis,.

&terna nobilior fit quàm mortalis, quàm morige» hi

ros & obedientes non oftendere deberemus ergà. i

JESUM medicum animarum , qui in hunc mune '"idg

dum venit;ut non tantüm vitam haberemus,fed ha* uj

beremus abundantiüs; vitam nimirüm hic felicemy p

utpoté gratiá ejus fuffultam, vitam demüm: poft: :j

mortem corporis immortalem , & gloriá beatie« tir..

tudinis interminabilem : utramque vero ut afle« MM

quamur, opus eft fervare fermonem JESU, ( i.

uánony &i

bo,'q

I)-(eiqg-c praceptaz hoceft conditio fine q

& qua-

48 Je( 09

17

W G quafi radix vitt hujusmodi feliciffim * in li-

t

1

l

lj bro Genefis legimus à DEO plantatam fuiffe ar^

5

"!t borem vitz in paradifo , ex quá. ( fuppofito in-

3

Ut mocentig ftatu) fi protoparentes noftri, nosque

J'tti eorumdem pofteri comediffemus, vitam femper

"H dongiüs produxiffemus , donec D E O factori ex

!l terreno ad coeleftem nos transferre paradifum pla-

cuiffet : cum arbore illá vitz , fimilitudinem ha-

bet obfervatio legis divinz , eó tamen. eft hec.

X

arbore illà przftantior, quod obfervatoribus fuis

li

vitam ut dixi animz , & immortalem conferat,

O anima mea ! cur ergó te ipfam non excitas

x*

AE

ad accuratam fermonis. Domini obfervantiam ?

:

quid aures prebes mundo , carni , amori proprio

& lerpenti antiquo , qui tibi ut olim protopaten--

(üxwuibus vitam imm

:

( di mcigq&.c:mt,

ortalem unà cum DEI grgFi'gf

u

at o

MEDITATIO

Y (f dtot

Pro Sabbatho.

d m i

E

g ii t

'Thema.

Abrabam wortuus eft 69 Propbeté.: joan. g.

p Qu

c d

"Onfidera certitudinem mortis corporalis, nul-

dnhnt ^ lus eft tam fanctus, Deoque tàm gratus, in

:j

hm

D

uem cceea mors fepofito omni meritorum fan»

à

itatisque refpectu fpiculum non dirigat.: mori

;

3

ebuit Abrabam , morti effugere nullus hucuss

1an dCfüümf

:

N

J

Dj

Y

q

ue Prophetarüm valuit : ipfi Chrifto Patriar-

p

charüm & Prophetarum Regi , .Mati. Dei ins

l

i

I

icarnati matri, illorum Reginz fuperba mors ju&

ferne

ilavit. Verbo, orinibus ftatutum eft

x q"if :

inori;

178

e9)o(89 —

mori ; fed quomodó , an morbo , an cafu ali.

quo , an in gratiá finali :

quo loco, quandó,

an poft annum, menfem, hebdomedam, diem

L

[

Toram hanc, ah ! hoc mifelli nefcimus , interi

m

fic vivimus fecuri, quafi nunquàm morituri,

p

TU

Veràm deteftanda hzc incuria quot homintm

jp i

mvriades orco tam tradidit ? quot experti funt

g ul

fe fubito ardere in gehenná, qui ant& horz qua-

qptil,

dranterü ridebánt, iocabantür , epulabantur, tri-

i, d

pudiaban't , dórmiebant : unó: momento , uno

Ht

T

i

:.ü:

J

faltu x terrá ad tartara ,

€ lecto ad lethum , à

J

li

"

Ti

J

j

tempore ad xternitatem infelíces tranfierunt, '

ergó vigila ,. ne mors te incáutum obruat , fj

"

l

á

ità (emper vive tit morienis'e pergas, quo Abré-

3 t

ham & Prophetz migrarunt.

L

f

* Mvl

:z'oü[ |

2

T

Pbter;t;;i ,Mji placebit , per fingulas

Quadragef;ä;

;.

|

l

erias , usque ad Dominicam P

almarum ll

sTf

applicari meditariones, que-poft Dominicam i.

uintam pof Pajcba funt pojite , utpote pro« «,j

ferie Evangelio accommodata,

1

prio cujusque

ais

MEDITATIO

ul

nicà Palmarum.

^^ m

'Pgo'-Domi

'Therna.

* hi

h

Matth. at, ! 6

— Ecce rex tuis venit tibi vaanfuetus,

3

Onfidera: in mundo Regum & prind

punm

lal

2

C

morem effe, devi&tis hoftibus ad regias

flläg IL

i

ingenti pompá reverti : nimirum in carne triu

rh;* ,fülægn,uää.

hali fublimes , fuperbé phaleratis vehuntur €

—:gmmssi

«iümm u

US ert.

guis j 'p,rpfgxgrdxmr' yexilla & fpglig hoftib

"p P

-

€3 )o( 88

179

.a

M

u 1'3(0 [ p

ta, belli duces devicti victorum xrhredam pedi-

dunt : látera principis cingunt ac fub-

?Mümd,*

, tes antece

| d

fequuntur Victrices militum legiones , pompe

applaudunt explofa in muris tormenta bellica,

T Og -

ornant eandem tympanorum & tibicinum Mar-

i

M

t

iales cantus , undique glorios& refonat populo-

1

)0[ m

qua

-—Ó

um gratulantium Pzan: fed , ecce! rex regum

A.

"immortalis , angé fuum ad Patrem in coelos re-

!

u

'ditum , acturus triumphum , regiam fuam Hie-

0- of

a

1

KR

lu

rofolymitanam , verus David filius, die hodierná

intrat ; vide nunc & admirare triumphi hujus

A atf

ápparatum :loco militarium legionum pauciprz-

o eedunr difcipuli nullis przcinéti gladiis , fed vili-

"P bus duntaxat amicti veftibus: hos fequitur JE-

j

SUS coeli & terre Monarcha, non fuperbo equo,

fed abiectz & inornatz infidens afinz, loco co-

Mi i

piofi equitatüs matrem fequitur pullus afellus :

fidm Pt

pro ephippio Apoftoli afin aliquot de fuis im-

iij Sofüerant veftimentis : loto acu plétorüm ma-

Wil muque artificiof textorum periftromatum plebs

Wiincultà accurrens , viles quoque cum arborum

famis in viá veftes fubíternit : loco Paanis fim-

J

plex Hofaina filio David , beneditius qui venit in

mi

f

g, omine Domini intonat, O humilis pompa? imoó

5

0 Pompofa humilitas fummi coeli terrzque re-

2is! confundere Ó homo terta, cinis, quima-

V

um

is ornatüs (plendore videri vis fuperbus quàm

yn 6j*

j

)

umilis, magis in pompá tranfitorià metuendus

|

$57 quàm manfuetus : errás, f victor mundi, car-

227 pis, diaboli vis videri ex pompá, cum vera ho-

157 ftium horum vi&oria non nifi ex mundi , volu-

ptà apparere poffit.

jj ptatum, gyüque contem

M 2

n

' MEDI-

180

€3 )e( 88

ij

MEDITATIO

í

Pro Ferià fecundä,

Wi

'[hema,

M

Ma'ria accepit librai u

r

guenti nardi piflici

f , 89 unxit pedes 7ESU. Joan. 12.

Pïetiö:j !W-

!

Onfidera quid non poffit vera ad DEUM con-

verfio , ejusque amor

Magdalena pauló

g

anté in civitate peccatrix . Judzz Venus;; ado-

lefcentum idolum , libidine equ& ac faftu tur- |

|

l

AMiaut

ida; coram quà impurt genua curvabant amafíi:

l

Magdilena quz capillos anteà gemmiis ,& flori-

dinim

(l

bus, oculos genasque flibio, veftes & corpus]us

|

xurofum unguentorum fragrantià orhaverat,

|

]

hunc in domo fuá ad pedes JESU proftrata, un-

N

git eosdern unguento pretiofo : en ! peenitentig ,J

peccatricis initium ? à pedibus incipit JESU j 3j

ante hos fe profternit, hos tangit & ungit, Hu«

At p

j ia

militas énim. gentüinam precedere debet poeni-

£entiam ; illam pofteà fequetur fiducia propiüs.

24 f

1ltdatg

accedendi ad JESUM , fupetveniet deniqué à«

mor àc defiderium JESUM tangendi , ipfo frü-

spudn]

endi tu fac fimiliter , agno(ce peccati tui faidi«

hu)

|

l

tatem , criminufn multiplicitatem , nec prz ru-

Ils

bore audens afpicere vulram JESU ; proftemé

g

te humiliter àd pedes ejus veniam tuis pofce de«

At s

lictis : loco unguenti nardi piftici pretiofi , 1-'?

ii

chrymas funde doloris , tandem affectuosé 8

!t

fandtà cum audaciá accede , tànge pedes falva

us

toris , falutis tuz caufá toties defatigaros & clavis.

hij

Is

i amotis.

—

immanitcr-perfoffos , ihfige illis fincer

Pt

öC* ;g'/

LT j

:$$ 5o€ 8-3*

18t

H

efcula , um firmo propofito illorum 'veftigiis

impofterum femper infiftendi, & à peccatorum

viá recedendi : fic facies JESU guítum , tibi-

v

e ejusdem gratiam cum Magdalenà recon-

[

l

;

€

VJ(;A

:

n

i

l

?

i;iabis.

n

al Xl

g" MEDI

kTATIO

Ó

»

Pro Feriá tertiá.

1

ïï

Ua

,

lll

"'Thema.

üdaz Mittamus liguum in panem cjus, €8 eradamus eum

r

de terrá viventium.. Jerem- 15.

ii C'Onfidera, Dominum DEUM , creato homi-

3i o ^. ne tuliffe illam & pofuiffe in Paradifum volu-

Iub ptatis , precepiffeque , ex owmmui ligno Paradifi

nlyte Comede , de ligno autem fcientie boui &6 mali ue

d €omedas. Gen. 3. O felicem (àn? parentem , à

tl d fortunatos

Qofteros! fi ille forte fuá bené uti no-

cibimsViffet: verhm cum uxoris blanditiis fedu&tus ,

lp fmanum. ad. fru&tum prohibitum arboris fcientiae

«ixiboni & mali extendit, ipíe culpá fuá mifitinci-

j iibum füum lignum mortis , unde ipfe pofteri-

wl que omnes futfocantur 5 nec ulla nobis vitz zeter-

y ii fpes fupereffet, nifi DET filius miferiz noftrae

y/. ; Condolens ,, humanam affümehdo naturam , di-

jj vine Juftitiz pro nobis vadimonium przftare , fe

usj

nl

)

Yi

jf fponté obtuliffet : quid egifti bone JESU 7 cer-

kf

[tt amor tuus non mollem tibi parabit calcitram,

n

( fed durum lignum crucis : hoc ingratitudo ho-

füinum tibi pro mortuali exhibebit le&tulo ; hoc

i lignum tibi per totum vitz tue curfum in panem

(j ittet , ita ut tibi cib

us alius futurus non fit ,

M 3

quàm

—

182

$9 )o( 89-

quam panis tribulationis: condole Ó.ani

:

T

ma'me |

«J!

) vy

divino incarnato amori ,

& gratias illi age maxj-

WJS 1

mas pro tam excelfivá benevolentiá , quà non re,

f9.

P

t

C

cufavit ad lucrandum tibi vitam fempiternam fu.

»Jsuusxq

Ícipere tam durum & lethale lignum : elice fir-

,.fumum ;

«aimo

miilhimum propofitum pro amore ejus omnes

corporis animz

que adverfitates conftanti patien-

; u

tià tolerandi.

d

'F;uftcnm

. MEDITATIO

u

f(T,

. Pro Feriá quartá.

Thema,

; ME

Venite 69 percutiamus eum linguá , €9 no attem.

]

daumus ad univerfos fermoaes ejus. Jerem. i7,

Onfidera deteftandam Judeorum malitiam

C

obftinationem ; videntes quod JESUM ha- df

"tenus nequiverint capere in fermónibus , aliu

I

"

Qita: f

nunc illum neci tradendi medium exco

gitant

: )

ROA

acuere nimirum volunt linguas fuas ficut

afpidis,

nman z

& Íerpentis , cu

intoxicandi

jus proprietas eft illá lzedendi ,

T

& interimendi: hinc confilia con-

NDI

flant,

meditantur calumnias, e

xcogitant delicta, i

quz JESU falfo affin

gant, & tanquam blasphes.

mprma

mum , legis przvari

catorem , Cefari rebellem;,

At

populi feductorem ,

dem

onium habentem , Prze. :5

fidis Romani tribunali 3

mortisque féntentiz ade ^i

1

dicant : nulla apud Pon

tifices

, nulla apud fcri«

ii

bas & Sacerdotes confcientiz ra

tio habetur , nulla;

f

!

A. fütþah

ad fanctifimos JESU "fermon

es & miracula fit sls

reflexios innocens fit & fan&

us 5. moriatur n&s r

ceffe eft: peffima huic

Judeorum genti( fsm:äf' mel

*8 )o( $9

183

iqk Ut

testu, qui in innocentes gladium lingue vibras ,

l

Mageüde falfo illos apud fuperiores crimine accufías ,

Ti Vi eorum 1€

&& facta denigras , leves econtrà excef-

"N fs extollis, quibus omnibus tamen non tantum

ntum fibimetipfi noces: illis quidem no-

"^ttgllis qua

M

TDOrt ciu

!t ees in fa

ma & aftimatione apud fuperiores alios-

"teue, tibi autem

H

.

in animá , quam veneno linguz

3

nterimis. Videproindé qualiter

tuzintoxicas ac1

impofterum lingaam tuam regas , odium &aver-

fionem & corde tuo evellas.

"

MEDITATIOG-

WL

Pro Die Jovis San&Q.

RE

"'Thema.

p d

v -

Sciens T ESUS quia venit bora ejus. joan.13-

ts aC YOnfidera :

TESUM totis trigintà tribus annis

Um euput

K

" converíatum fuiffe in hac lachrymarum val-

iaf

|e: nullum tamen annum mentem vel diem ex

"

[lb h

$, fuum nominari , ficuti nunc fit, cum paf-

*

valiufionis ejus tempus approp!

nquat , hujus folum-

.

s przfertim , fuas

Y

u modo horas , agonis & morti

wl vocari ab Evangeliítà :

miffus enim fuerat à cce-

Cisdiclefti Patre in mundum , ad redimendum genus

1

jemji Bumanum , . hic finis totius vitz ejus omniumque

E

ionum ; quia vero dicta redemptio compleri

ET

(«nón poterat nifi przviá paffone & morte, fic hu-

jus horam , fuam potiffimum horam appellat:

&reatus eft homo ad DEO ferviendum , illud er-

Yi n :

U

u

gt M

) fimiliter tempus tu pro tuo duntaxat reputa,

& be

difti:

" Smü'

| né impen

1cli-

f:sm: quod ad DEI fervitium pure

4

^

184

€3 )o( 88

*

reliquum omne quod mundo , amor

hi

! proprio &

f

voluptati dedicafü pro nullo & perdi

to habe; il.

lud maximé xítima tempus , in q

uo ali

quid pro

[

»

;ü

DEO , Jufílitiá, tui mortificatione :

proximi.

- ii

]

bigr

vé, falute paffüs es ; propter hoc dic

ere pote.

p

l

ris cum píalte regio: Letati fumus in

diebus quj.

bus nos bumniliafli ,

',&/u:I? i

annmis quibus vidimus malg,

n t

Pf. 89. Soli enini di

es & anni tribulationum

pro

l

DEI amore tolerati ,

i'mp

nam refervantur,

ad gaudia & gloriam z

,

fer-

i

MEDITATIO

!

t

"CPro die Paraíceves,

d

Thema.

[

E

W

:

Ingredere in petram

. abfcosdere in fofid bumo,

u

Ifai. 2, v. 10.

Asl

Onfidera :

2 dj

C

Columbam à &orvo vel accipitre

infeftatam

ftopid

, quomodo fe gyret ,

a(ylum

quzrat , illudque tandem in fora

mine petra in«

li

veniat : quod corvus

hoc diabolus eft anim

& accipiter eft columbz,

l

i

$& humane

, huic ubique

infidiatur ut apprehend

at & in fuam redigat po-

teítatem 5 ad. hanc p

roindé dirigi videntur ifla

ii

^

f]

fponfi in Canticis verb

a: Surge amíca mea , fpe-

LT

l

ciofa mea &5 veni

» Columba mea in Foraminihus

ftire, in coverná

APFL(

dl

macerie, Cant. 2. fed queenam

illa petra ? Refpo

ndet Paul

us Apoftolus : Petra

RCL]F,;S

autem erat Chbriflus: hzc

1708

petra hodie perforata in-

m

D

AU

Md

venitur in Golgothzo

monte: illüc accede Ó a-

l

^

nima mea, illiic confu

ge, &

l

4f

]

JRJ

i

^i

in vulnera pedum,.

!

! [U[lmy

manuum & lateris ,71-:8[! à

facie inimici períe- . «

4 )

É

Jmm

quentis

€8 )o( 88-

A

"

185

d

M

i

u

entis te abíconde: nam

adftipulante mihi Do..

:

ore Mellifluo Serm. 61,

t

:

in Cant. Foramina e-

n

At

Adre vulnera. Cbrifli funt ; i

a Lis paffer imvenit fibi

? proy

- domum: in bis columba tut

atur &6 circumvolitani-

! u(t[t PI

dem intrepida intuetur acc

UWb

1

ipitrem : quid non boni

u

x

hn petra ? im petrá. exalt

aius , in' petrá fecurus ,

in petrá. firmiter. fo ;

fecurus ab. bofte ,

fortis à

tbl

"| vafu : non poteft hoftes etiam crudeliffi

g

mos ti-

;

"r gmere, qui perforatam

petram habet JESUM , ad

quem confugiat , & fu

clionem accipiat ;

b cujus vulneribus prote-

IQ

tot enim propugnacula offert

diviniffima petra ,

quod foramina in fe exhibet

T

effoffà ab inimicis :

tu proindé Ó anima mea! nun-

quam ex his vivz p

4

etrz foraminibus exire velis ;

i l

[

j

L

h

mane femper ibi ;

venerare ardentiffimi amoris

.

ofculis fanctifima ]

ESU quinque vulnera, fecu-

-tiffima falutis tux a

YO Ve at

fyla, que in corpore fuo fa-

" ertiffimo pati fuit

dignatus.

a, a

'am:'nepcm

MEDITATIO

T

Pro Sabbatho San&o,

, hitióqu]

nl

'Thema.

gtv Racbel plovans filios fuo; :

&5 noluit confolari quia

i, f

- "non funt. Matth. 2.

T

Pplicat San&ta Eccle

st

À

" hec in Fefto $$.

fia Catholica aliàs verba

Innocentíum

ab impio

vt fege Herode interfe&orum fed non mi

Yi

l

Imó magis concinnà

nüs apté,

liudie f Deiparze , Racheli

applicari poterunt Beatiffi.-

pulcherrimz , qu

& JESUM

ynagt

1 Patris ,

fuumque filium innoce

ntiffimum

um 780 ex infamí crucis patibulo

5

fufpenfum occi-

qUCHU |

$

umque

186

$3 )oC 88

fumque inconfolabiliter deplorat. O ! quantusis

i

I

eratfilius: DEUS homo, non humano progna.

tus femine , fed obumbrante virginem Spiritu

Dd

Sanéto conceptus , fine maternz Izfione virgi-

nitatis in lucem editus ; erat is infuper fpeciofus

o

]

rz filiis hominum , matris virginis filius z«que

ftilnc

ac fponfus dilectiffimus. Heu! fol occidit , quo

Vi 2

grat

iorem mundus non afpexit: in morte JESU

completa eft illa jufti

Simeonis prophetia ,. di-

[

:;mbi'*.iom?ü

)

centis , tüam ipfius animam pertranfibit gladiuss

O vulnus nimis acerbum! non mortificans , fed

f

exceffivé cruciaris ; quàm res fuiffet defiderata

icäop

roäyi(

Maric , mori cum JESU ? aft vivere debebat

yti, i

Regina Martyrum , ut per immenfitatem com-

Aulnie

patlionis

fax', nobis patientic exemplum pragbe-

ret; nec

debuit orbis orbari duobus fimul lumi-

tyt4j

M m

nibus: fol 7Efus occubuerat, neceffe erat , utin

tam funeflá triftitiz orbitatisque nocte nobisLu-

dietta

df

na Maria fulgeret, neutroque privata lumine re-

cens Ecclefia, perniciofis tenebris involveretur.

o

1

trigtinr

'Tu interim homo condole matri dolorofz : pe-

t m

te fupplex'ab illà veniam, quia peccatis tuis fili-

!

tb ly

um ejus unicum & dilectiffimum occidifti : cum-.

que moefliffimz matri caufa extitifti tantz orbi-

At

as

tatis , omnia tua illi confecrain tanti delicti com-

Ts

enfationem , rogans illam humillimé , ut te curt

VU tj

Joanne pro filio faltem adoptivo fufcipere.

dignetur,

*5 d

MT

EL

ïï"& lt

'moþ:g [0] wm

MU

à

MEDI-

"

€9 2e( 89

187

: O

W h;

. MEDITATIO

Va

Tt n a

. Pro Dominicä Refurre&tíonis,

'Thema.

oebai

Surrexit non eft bic. Marc. 16.

DP y u

!l

"Onfidera: Mirabilem quidem fuiffe refufcita-

tionem Lazari in monumento jam foetidiz

ii

Tij mirabilior tamen longé fuit refufcitatio & refur -

itijjjj; re&tio JESU Nazareni ; ille quippe furrexità mor-

15j;;,, tuis virtute iftius , JESUS autem mortis vincula

ifv difrupit , feque virtute propriá & mortuis & fe-

Mi

jj pulchro proripuit: in fignum vitz nove & im-

m mortalis , reliquit gloriofiffimus mortis trium-

n

; phator findonem & fudariam , quibus facratiffi-

ho f

mum ejus corpus & facies erant obvoluta: du-

wfig,; Plicl refurrectione apus habet homo peccators

s; Un8 ipfi cert& continget in extremi judicii die ad

-A

audiendam fententiam finalem judicis Divini: alte-

niatmit.

Vif

4 veró fed myfticá nunc habet opus , ut nimi-

jiy; . üm refurgat à morte animw per feriam poeniten-

AH

gj flam : verhm 'ut hujusmodi refurrectio fit vera

vl u

& manifeta , debent relinqui veftes mortuales ,

tu prave confuetudines , quibus anteà erat in-

ili t

utus, & ambulare in novitate vitz , amictus ha-

M

bitu gratiz & charitatis ; debent vitari priftinze

jjm. t*

peccandi occafiones levitates fzculique familia-

ànl q

ritates , aliàs ad mortem priorem certó certiüs

.Ieditur; ab his, converfusad DEUM &inDEO

jam vivens, tam long? debet effe alienus , ut ver&

J

|Gici poffit; Surrexit non eft bic ; novus inDEO

, "flm.eü , noviter vivit & fanct&, " Tu vide,an

L

x

188

€3 )o( 89

i

hz circumftantiz i1 te reperiantur: fi nón, tune

4l

ul

proh dolor ! adhuc mortuus jaces in peccatis,

"T.

priftinzque vitze imperfe&tionibus ; imó ipfe fe»

n

B"yu

] qu!

pulchrum es dealbatum , externé per Religionig

m

"l

habitum oftendens hominem mundo mortuum,

um

]

viventem DEO , fed intus cadaver foetidum , ple.

l

fitt H

num fanie & vermibus imperfectionum abfcon;

ditur,

,;!W h

v

"

n

i

MEDITATIO

n

l

Pro Feriá fecundá,

J

)

'Thema.

ul funt. bi fermones , quos confertis ad invicem? Y

Luc. 24.

Onfidera , quam prompté fe JESUS affociet

»

.

1

s qui fpiritualia de ipfo mi(cent colloquia,:

J

ï

ut hodié in duobus difcipulis ad Caftrum Emaus

l

(Mitz: t

abeuntibus clar& apparet : econtrà quàm long&

fe abfentet ab illis qui linguas fuas colloquiis ma«

Po fl

m

lis coinquinant & irreligiosé loquuntur. Non.

tot verba mala exeunt de ore , quot mala pet.

FT TU

illa intrant in animam : non cuftodiens os fuum

j

tioin lk

à pravis colloquiis , portam aperit diabolo ut ad

ropugnaculum cordis liberum inveniat aditum;:

II

hinc fanctiffimus legislator nofter Benedi&ius in-.

M bnig

r

ftrum. bonor. opér. $2. ferió inculcat, Os fuum.

As

|

Ui

à malo eloquio cuffodire, — Religioforum eft (ait.

Stengelius confideratione fuper hoc inftrumen-

MIST

tum pun&t. 2.)) de DEO, vel que ad bouorem. * g

DEI fpeliant facere verba, quod fi fecis agants "u

gg 05 fm'lm à malo & pravo eloquio non cu.ü;ondti:? T

€8 )o( 89

189

t[n, ant, linpuam DEO facram, os DEO dicatum pro-

Qu

£, &5 quot bujusmodi verba proferunt , toti-

i fanam

Wi dem facrilegüs fe polluumt : cui adítiptlatur D.

"us Bermardus : qu& iuter feculares funt nuge , ibter

1

ts

facerdotes QÓ religiofos fumt blafpbemie : confe-

tie

us , rafi 05 fuinm. E vanéelio, Breviario, D EI laudi-

lii Bus , igitur illud aperire nugis ilicitum affuefcere

[

irilegum eff, "Tu confidera feduló qualis fo-

j

leas effe in fermonibus, ex his an fittecum Chri:

ftus tuque cum ipfo facilé coenofces : Sicüt e-

nim dignofcitur avis ex cantu , fic ex fer

d

i

|]

monibuä

ghr)'ifli difcipulus.

MEDITATIO

(

Pro Ferià certiá.

LTH

"'Thema.

atl 857

-Pax volis.: Luc. 24.

Cllmpng 9-

quzlg (CORfidera : meritó. fcripturam tribuere Chri

7 fto titulum Principis pacis , cum aliud quámi-

vanbguime

,

yij; jj Q in mundo vixit non quzfierit quàm pacem;

qigiy Gmnes ejüs actiones . & fermones collimabant

jmslyr d pacem inter DEUM & homines, & hos ipfos

iis; potifmüm ftabiliendam : cum orta effet cons

paiisr fentio inter Apoftolos quis eorum videretur effa

«s Bjor., lirem hanc ftatim compofuit , & conz

ala, 0i

u

'eotdiam inter eos flabilivit. . Ex quo colliges,

m

| t non poffe effe.difcipulum in Scholà JESU,

s

ia |

fi non fis fectator & amator pacis , fi jurgia in-

;;,

ign fét ftatres. concitas , talia dicis & agis quz pa-

, &f vigere non finunt , fed animorum unionem

4

iolvunt, Certé ubi noi eft pax inter fratres,

!

ibi

190

$3 )o( 68

ibi jam eft infernus , & inhabitantes. demoneg

|

funt inearnati , qui fe invicem affligunt , rodunr

mortificant, lacerant, effe autem DEUM in me-

dio non eftfas credere, cum dicat Apoftolus, |

1. Cor. 13. pacem babete , €S DEUS pacis &9 di.

!j

letionis erit vobifcum : Ingens hoc pacis bonu

H g

j

defideravit vel maximé inter fuos fandffimus |

|

qut

legislator nofter, cum inftrum; bonor. Oper, a$, |

dint

follicité petat. Pacem falfam non.dare;: vultni«

"

)

mirum ut omnes fui ambulent in pace verá non !

]

EX

i

fidtá: quod fudas Apoffolorum . Collegio: ( ait,

j

ii

Gerardus nofler) idem eff in Apoffolico Mongs

cborum comvitiu monacbus , qui occirrenti caput '

ia

fort aperit aut iuclinat, eóque. indicio pacem Qg

l

M mm&

f

!

charitatem Apoftolicam fratri indicat , aft occulte

€9 in animo fratrem contemnit , odit , perfequitur,

at

TT

judicat , dammat : is hoftis fan& occultus non

piva

frater eft, ficut & ille, . qui ipfam falutationem |

dH

i

:g

cputemptim pretermittit , is aperté &5 vere bofte

st

&s a

Bs gt

(e prodit , uoa fratrem : &9 inerità ut. boffis pa

communis ,ut contemptor verule feparandus eft

p

fratvum omaium focietate : -hsc. vir ille vere relis

9

i

giofus : quid jam dicendum erit de tali , quijur:

a u

gia fponte movet , moribus , dictis factisque al

j n

H

u

nng'u,[&Lc.f:

os lzdit , mortificat ? tu collige 'ex -his., aníis

filius pacis, hancque hucusque confervare ac p

j

pga "t t

pagare ftudueris, facque impofterum quod :

Bb

3 ;t pm]fli

relig?ofo dignufnicvi'"t.

d

—

lD

; d a

43 (0 69

I

Df« N

,

48 2e( 89

191

TM

)

AL r

MEDITATIO .

mDEWIL

Pro Feriá quattà.

M APOIVIGJ.I

'Themà.

J

( M

.ïDz'cit eis Simon Petrus , vado pifcari : dicunt. ei,

venimus 9. nos tecum.

Et exierunt 89 a-

n if

1.bonm,npu.;

fcenderunt in navii, €9 illd no&ie uibil pren-

n

diderunt. Joàn. 21.

X

his verbis collige r. quàm potens fit ex-

f p

E

Y Cb

j

emplum fuperioris ad excitandum pro labo-

1e & fequelà animnos fuübditorum :- vix Pétrus

Ánfilà k

Val

Apoftolotum princeps ait, vado pifcari * mox

TT

cateri reponunt Apofítoli , venimus 86 nos tecum.

-lüsfane movent exempla quàm verba ; qui er-

"M

DT

i

, 1

jtbjri

i

2

"

b füperioris , inter religiofos rhaximé officio

It Gl

J"

é

ngeris , ità vitam tuam inftitue, ut fubditis fit

;

j(9)

face & exemplo : cogita te in domo Do-

j jitie

T

3

D

ini pofitum effe fuper candelabrum , ut luceas

.:x

:

mnibus qui in eà funt: honor fuperioritatis

t figo

non

te eximit à labore , fed laboris & fervoris

ipatinj

at

te petit antefignanüm : infructuosé docet &

]

,w:

dmperat, qui qux docet & jubet ipfe negli

Í

í

git:

Mi d

; Don o

tium fuperiorem facit venerandum , fed

Q s

1

Wé ««r

vl

TA I

g

ilantia, follicitudo & labor. Colliges 2.fru-

à

àin perfonis Apoftolicis ac Religiofis ex la-

t

prüä b

ore fperari fructum & lucrum vel temporale

i

v

7 vel fpirituale, f propriá is nitatur voluntate , fine

|

I

reflexione ad DEUM & absque ejus auxilio : fic

|

totà no&te pifcature incubuére Apoftoli , fed

prendiderunt nibil : idem tibi continget , fi in o-

, Va-

Mj

Pe;iþj.ls tuis pleopxiam fequeris voluntatem

nam-

l

192

48)o( 89

|

l

namque gloriolam venaris * nihil mereberis , f

gt

bona intentio pro folá D EI gloriá àgendi actio.

|

" ii

nes tuas non nobilitet & quafi deauret ; ut er-

gO omnia tua, cogitationes nimirum , dicta fa. g

éta (int &ternz gloriz meritoria, omnia ad Deé

ut centrum & finem ultimum refer,

um

! ';;,U[Udü n

MEDITXTIO

!

Pro Feriá quintá,

l

"'[hema.

AMaria. ftab

ü

z

i ad monumentum foris plo.m;f;E TT

Joan. 20,

n t

Onfidera: Communi

C

quidem ferri proverbio, | 4v

ex oculis &6 corde : verüm non hoc verifi--

Qu

catur in

n amore fincero, cui proprium elt tullum

!

Á

|

fcire. finem : clarum rei hujus apparet exem-

At i

plum in Magdalená, quz tamdiü. amavit JESUM -

DT

quamdih ipía vixit: iilu

m amans non. tantüm «ímis

quéfivit in domo Phari

Íei ad ungendum ejus nl

pedes, ad illos arnoris

hn n

ponitentizque lachrymis

itrigandum: fed etiàm mortuum quafivit in mo-

25 i

numéhto. .O ! felix amoris divini di(cipula , i

o

cujus illé corde tàm altas radice

:

S egit , ut ne£

At

JESU miors illas potuerit eradic

are,

O!fià

NI

gffälu

ego partem haberem amoris tui & lachrymarum:

ln

1

tu ftas ad monumentum foris plorans non at

b

Q

plius peccatrix , fed fpon(a dile

&itlima JESU

j

J

quó meliori titulo habeo ego

!

caufam flendi ad

j mbu 1

idérn monumentum JESU , qu

em toties pceni-

tens de commiífis peccatis , to

ties de novo of*

ho ] ]g; ;

2y

ib

fendi ; mcrifö inc'ogfhntia po

hitentiz &":üiiqi

Ü

s

fis

€3 )c( 88

193

ll "

m

I

, gis mei lachrymas fibi pofcunt: recede ergo de

kWl

U

Wt fepulchro dilecti tui. O Magdalena , jam totüm

n

ilgura & lachrymis tuis fuper nivem dealbata:

; i

j

d

mihi foli relinque locum , ut accuratiüs infpicere

AQfa.

I

iligofhm fepulchrum Salvatoris mei, in

quodipfum

»äxgratitudo mea. & peccata detraxére. - «

i

IQ

MEDITATIO.. -

1ld,

Pro Ferià fextá.

'Thema.

"

if pyä,;a,

cim autem difcipuli abierunt. in Galileam h

montem , ubi conflituera

timyun as

28.&'; 16.

"

t illis ,]Efzfs. Matth.

E

C

Onfidera : Tàm in .veteri qu'at;i in novo tei

nl

;

t

" flamento , magna DEUM curm hominibus

LI

"

ih monte Sinai

iquta negotia. geffiffe in; montibus

1113 dedit tabulas Decalogi Moyfi:: in monte debe-

121 bet offerre filium Abraham Pater credentium ,

ijun' que res erat Meffiz olim in Golgathá immolan-

t

ij di preludium : in monte oravit Moyfes extenfis.

um brachiis, pópulóque D ET infigtém de hoftibus

uiiyh,! impetravit victoriam :: DET filius incarnatus a-

ag t kendit in montem folus orare, Matth. 14. in mon

J

a, O

teplutes uná vice fanavit cóecos , claudos, mutos,

UV

debiles , aliisque morbis laborantes ; ibidem íe-

Yors t

I'NX

tém panibus paucisque pifciculis pavit miracue

m

;

os& quatuor millia hominum extrà parvulos &

"

u

li

?

|

aiti

j

mulierés, Matth. 1. in rnonte transfiguratus eft

gt Corám Petro , Toanne & Jacobo. Matth. 1. in

g fonte Sion iaftituit facratiffimum Córporis &

n-

:m';m:iz&ïmï,if(mïunüs Íui Sacramentum ; ín Golgathao mo

te

i

194

€$ )oc( 88

4 »

te eft crucifixus & mortuus

ex rnonte caelos

V

jf 'c[,(

1

confcendit : fecundüm hodiernum meditationis

l

yu

noftrz thema .conítituit rursüs difcipulis con.

(

j

j

L

"

(cendere montem , ut nimirüm cum illis libere,

—

,

| quzm

& . fin& arbitris loqui poffet, . quemadmodum hic

';mretur:

