de credenrium virtus, ut ipfos demones ex ob-

fefforum corporibus in folo Chrifti nomine eji-

W(l.':;q'

cere valeant , quemadmodüm ab Ecclefia initib,

CO

n!ïdm j Lm

ad hzc usque tempora , innumeris comproba-

Qütind

tum eft exemplis: nec eft , quod objiciat ali«

MCTY

quis , chriftianus fum , imó Religiofi infuper ti*

EU

tulo gaudeo, nec tamen dzmonem expellete

ïmifi?flgncdu

poffum, cum meipfum à damonis fuggeftioni-

"t

bus

m

à

As

E ,

ia?

hims bus immunem fervare nequeam , & vincere:

« dico enim hanc non oriri impotentiam ex intir-

D lg]t dg

Y

"m mitate fidei qua talis, fed ex defe&tu fiduciz,

Va

uam viva fides fupponit , mülti equidem funt

d

Htl

chriftiahi ; ia Chrifti nomine baptizati , in Chri-

lm flum crederites , fed quod feipfos cum Chrifti

1]

j,nj gratiá, ac in ejus nomine etiam vitia , imo dia-

UUR

?

us bolum ipfum virceré poffint, de hoc pufillani-

^s jj mes diffidunt , ideóque digni non efficiuntur, ut

!j

iij diabolum vincant pellantque ; qui de victorià

ui ac vitiortim irerter diffidunt : manent pro-

;

inde cliriftiai baptifmo , fed languidi , ab

r

&i, chriftiani nomine.; at de perfe&tione chri-

A

n

flianá parum folliciti. "Iu ifaque; ut quemad-

modüm Apoftoli aliique San&ti ejicere demones

poffis, chriftiandmi te exhibe non nominetenüs

«* tanim ; fed opere & virtute : hoc eft , in vir-

lmeni: tute nominis Clirifti , ejusque virtute fretus, dia-

(seny bolum per vitiorum pravorumque appetituum

nl €radicanonem ex te primó expellere fatage.

um potad

v mfas

MEDITATIO

pl il

Pro Sabbatho.

jn Q

(amono t

: Therm.-

Serpentes toüent; Márc. 16.

vl ii

j ia

Onfidera : Unum ex fignis Vété in Chriftum

^* eredentium effe, íerpentes tollere; uti fe-

us m

D.

T d

r.i

&t S, Paulus Apoftolus in infulá Melitenfi , &

j

:Samíon Archiepifcopus Dolenfis , Ordinis Be-

vigit

ii nedi&tini infigne decus, qui draconem toti Pro-

i

vt uj

j

(j Vinciz exitiofum ac formidandum , ftolá fuá li-

j Bitum eduxit & profcripfit : O quàm felix fuis-

et

!]

238

£3 Jc( 89

mor

|

fet Adam, fi Domini DEI verbis in omnibus cre-

f

E

a

didiffet ! fed quia affen(um prabuit. ferpentig

E

antiqui fuggeftionibus , peccati venenum aufit,

g,t

& irremediabili malo in. pofteros omnes trang« |iiitt:

fudit ; proindé Chrifti fidelium munus exigit,

jastum

non tam tollere ferperites materiales , quam my-

j i

flicos , puta, peccatum , pravas . confuetudines,

st t

iram , odium & quidquid propriam animam ]a-

sutonot

) 22

dere, DEUM offendere , aut communitatis fpiri-

tuale bonum turbare poteft: próh ! quot etiàm

STTUTI

Z

[

: b um

ferpentes fe ingerunt 1n perfonas & loca religio-

fa: hi proindé omni ftudio conquirendi funt &

19f

eliminandi, ne animas lethaliter vulnerent , pro-

od n

ximum lzdant, & Communitatem integram fe-

iil

ductionis veneno afflent: tu vide, quàm prom-

Pt

pr& invigiles ferpentum. hujusmodi, fupplanta:

hiednel

tiont, f1 circa. hoc piger es & incurius , nonte ttrümpr

Religiofum verum , Chrifüque fidelem imitas j

torem, fed hominem anguem in.finu nutrien«

1 li

tem , fibi ipfi aliisque noxium reputa,

j

v

n

J

iti d

MEDITATIO

TU

Pro Domiicá infrà octavam Afcen-

Cä?ih;miw

"fiopis.

Lt

Ts

t

Asj

Hac factent vobis ,.

:

quià non movéruat Pat?emïnle*:,

.qué me.. Toan. $,

MM

flisp

( Onfidera , Caufam per

fecütïönils.;,Apoftolqi ij

s)me

rum , quam fuflinere debebant à ]udæis; :

"

fuiffe ignorantiam. Divinitatis JESU ejusque Pa

tris coslefüs : ex quo colliges , quam infelic

,

4

|

-

65'))0( 09

235

]

fint illi qui ab agnitione DEI aberrant , & inter

ls

infidelitatis tenebras ambulant ;; non enim vident

!u h

pretium & charitatem illorum , qui ipfis fideilu-

o

men aiierre , éorumque animas à certitlimz per-

Ws t

ditionis viá retrahere ftudent, hinc tot Martyrum

1 Ty ag

Myriades numerat Ecclefia Catholica, quos gen-

rialrs,quxmm

o

tilum h&reticorumque tàm furor quàm mentis

cocitas morti tradidit : fed dolendum fané eft,

T ding

perfecutiones etiàm vigere inter chriftianos ipfos,

DUuntg

imó non raró inter ccetus quoque religiofos ,

O qutg

adeó ut unus alterum perfequatur: fpinz in alio-

TAT

rum oculis maximé funt illi , qui pietatis operi-

mured lt

bus magis - incumbunt , regulz ftatuta facratiüis

titttg

obfervant , vitz licentiam deteftantur , refoma-

nl

tioni ac diíciplinz obfervationi favent, colloquia

( Qun p

frequentiora nec non familiaritates devitant ,

m lg

hoíce illi vite laxioris amatores , tánquam vul«

IOnUS, I

tures corvique columbas , dictis factisque pes-

diodhm ii

fimé infectantur : aft caufa hujusmodi averfio-

[ n n

nis, odii & perfecutionis alia non eft , quàm

Uf

quód, non quidem ignorantia DEI, fed ejusdem

timor à malé odientium cordibus exulet , quod

]

plüs ament vitz libertatem , quam fervitutem

m at

Chrifti; verüm , quid de hujusmodi maleferia-

tis fiet ?. nifi quod odium in bonos exercitum ;

in proprium caput derivent: odio bonorum , o-

dium.optimi DEI graviffimasque in alterá vitá

y n

pornas fibi comparent : tu ergó tibi cave, ne fi-

milis fias pertinacibus Judzis, dum ficut illi A-

j h

j n

poüolog, tu bonos Chrifli fervos perfequeris.

W

u

MEDI-

j

minftlä ,

249

i 8

i

a

MEDITATIO -

a

f(

P st

Pro Feriá fecundá.-

f

Themá.

V

Exprobravit incfedulz'tätem eorüia

ggäuritieäi cis

li

dis. Marc; 16.

Onfiderá : Arduarü fan? rerii effe Magiflro,

C

habere diícipulum ingenii adeó iridocilis ,ut

ii a

camelus citiüs artem . faltandi ; quàim illé capiat

* a s

do &rinani.

Dururh hoc fit : düfius tameri vides

a D

tur DEO cetnere homirier peccátis obnoxiuri;

Vi

nec tameri fe pro péccatore aghofcenteni, fed.

zlu)

i, t

femper peenitentiami procfaftnantemi , ficqué

aulatim ii péccatis quodammiodó fepültum;.

x tj

zterno exitio fponté áppropinquantem ; fiecmie

xj It

nüs duruni videri poteft Prelato, habere fub di:

eided, bl

fcipliná religiofurn, düri adeó genii; ut nectes

«t ii (

ulz ftatutis , nec piorüm exemiplis ,. atit tuini$ -

nl

blanditiisve ad vitani religios& ducéridaíü indud

2

—

"

jlgi

]

offit , fed omnia juxtà pfopriz volüntatis ac

i

Vi

]

!

^

j

Al

voluptatis dictamen agat : veré hoirig Hujusmos

IT

di matri Religióni eft Benoni , feu filius doloris;:

1

i dng

uià non tantumi matrem aflligit ;

Á

—

MT

cet confratribus & monaftice difcipliiid:

li

X fitioian

uanto autem periculo-verfetür talis hominis f«

jtüthig

jus ben& advertit Divüs Auguftinus , dum a

it:

At i

Jufto D EI judicio plerumque fit ; ut. bomo ; q

Bo

!

cum converti po[fit non vult ; converti etiam u m

.

D

l

poffit cum vult ; quia. qui prefens tempus pattis v

j

tentie excludit , futurum non meretur : ne etgà j

i

^

:

imn,

J

cor tuum j

liiln

DEI cor ergà te obdures , emollias hic

oponei " Á

]

$8 Je( 89

241

oportet: depone duritiem, falubria fuperiorum ,

confratrum , ac fcriptorum Aíceticorum monita

!

I

d

cum vitz emendatione adruitte,

MEDITATIO .

T *

Pro Feriá tertià.

1l Cth M;gf*

"Therna.

d Byprobravit incredulitatem eorum 9 duritio

7

j nl *

cordis. Marc. 16.

us

Onfidera : Duros corde , effe inobedientes

(s QO

& refractarios : inobedierítie autem vitium.

9t enam difpliceat DEO ,

ejusque indignationem

ittiv, d

'provocet , ftatim imundi exordium exhibet,

Wibl euandà Protoparentes divinum infringentes

AURT

iceptum , verbis à DEO non tantüm acritee

Lt geprehenfi, fed & de loco voluptatis expulfi,

Milx!gmni malorum Genefi funt fubje&i : caufam

4 hujus difplicentie: & indignationis divine mon-

i5 fieat lib, 1. Reg. c. 1j. ubi Samuel Propheta ait

ld2 quoniam. quafi peccatum ariolandi eft , repugaare ,

iil && quafi jcelus idololatrie , nolle acquiefcere : A-

Qd golorüm officium eft, ut dzrnonum attendant

Ui refponfis , illaque pro oraculis habeant , juxtà

i ! que fortunas fuas componant: h&c etiam ha-

|

d hn

D

bent inobedientes : qui pro oraculis utuntur vel

ins,05 eüpiditatum vel demonum refponfis , illisque

; 19f fequendis (e dedunt , prorfus contemnentes im-

w Beria prxlatorum : id quod notans Divus Gre«

i?* gotius in lib. 1. Reg. ait : Qui autem repugnaat

, Prelaterum imperiis , ideo utique repugnaut , quiá

j t

qua,

1

gf iPiM voluatatem fe fcire melits effimant :

ergà

|

242

€3 )o( $8

l

ergà peccatum) aviolandi ef vepugnare , quia ws-

g

n í

lat contempto divino altari ad aras demonum ys.

11 5

!

fponfa percipiunt , dum cordis fui prefligiofis a,

0200

uperbis adinventionibus credumt , Q9 falubribus

"

Prelatorum confils contrarium fentiendo re d-

, tl

antur : quisquis ergó Religiofe , contrà obedi.

g m

entiz votum te commififfe comperis, dole, quod

kusReguiæk

tantam per hoc DEO , Regulz, Superioribus in-

st

juriam , tantumque animze tuz vulnus intuleris;

i

TET

cum firmo propofito te in omnibus impofterum

"o

af

obedientiz facrz conformandi, ne potiüs Ario.

lus & minifter Sathanz , quam DEI compro. ii

beris.

3, l&

uv

MEDITATIO

sründ

"

Pro Feriá quartà,

4i, g

zi

Thema-.

1 r a

Liuguis loquentur novis. Marc. 16,

L

GOnüdera : Vite emendationis figna effe, non

tantüm loco pravorum , bona operà face-

Mf

16 , fed etiam loco fermonurn otioforum detrae

€&orum, obfícoenorum &c.

proferré verba fn-

h 0&4;

€ta & sNlificatoria ; adeó ,

ut in homine pet

DEI gratiam reformato , & v

erba & opera jufla

LT

appareant, fi enim non audiahtur emeridata vere ,

ba, cor adhuc

priora nutrire vitia cenfendum eflg COanm,Mgg

unde enim illud plenum, indeos redundat ; hoc, tl

fanquam certo fuppofito , tute infpice , àn i "um

priori vite imperfectione , vel emendatione pro« "ao

cedas ; ultimum co

!

|

mperies , fi confideratá prior ^il

;

confuetudine ,

loco otioforum , jocoforum fere g.

Inonum ;

|

€9 )g( d

243

Ü'& monum, ac multiloquii , quiBus anteà eras de-

"m ditus , nunc fis amans filentii ; animusque tibi

fJ"Pffïigigf,. it non nifi cum ratione loquendi; filoco verbo..

^ G

i rum facetorum fermones tui fint de DEO, ejus

Vliniw amore, aliisv& materiis tibi proximoque utilibus,

tjv guales vel maxime SS. Legislátor nofter à fuis in

Ts« pluribusRegulz locis defiderat:ne ergó ad priorem

Wi vite imperfectionem , ficut canis ad vomitum ,

tsv vel ut füs ad volutabrum revertaris , & lingua tua

lii ex nová iterum reddatur antiqua,, illi oportetin-

pis: jicias frenum timoris DEI, confiderando & pro

n DEI ; indubitato habendo , omnia verba tuaà DEO àu-

dii, & de unoquoque illorum , ftrictiffimant

coram tribunali divino reddendam fore rationem,

Iu

ferviatquepro doctrinx puncto celebris illa Philo-

I

nis, hominis quidem Judzi, hic tamen chriftia-

n loquentis fententia: Nefas eff , peros , quo pro-

fettur nomen SanGiffmum DEI , quidpiam turpe

hr

?ïo'gredi.

ifpudei

Yi od

MEDITATIO .

A d

Pro Oc&tavá Afcenfionis,

f wl

" hema.

tintnnan g

$44 Mortiferum quid. biberint , Hon eis notebih.

jbtug

Marc. 16,

h o

f

C

Onfidera , Meditorüm praxia effe , ut ordi-

narié quidem contraria contrariis pellant, fi

oitibiin

ii d

amen morbi requirat periculum , venenum ve-

i

D

neno quandoqueopponant. Pofítquam antiquus

n

fodaior

erpens , in Paradifo Protoparentes noftros, tam

tàntóm

| peceati veneno mtoxicajit, üt non

p

-

A

corgo-

|

244

**3 )oC 89

corporali , fed fpirituali etiam morti fuccumbere

m

debuerint , malum hoc proh dolor ! per carna.

lem illorum generationem , in omnes pariter po-

fleros propagatum eft: ad hoc igitur malum cu.

randum , nosque à morte animz liberandum

p

generi humano medicum fe exhibuit Cbrifius , qui

Qu

mortem & venenum ex ligno hauftum, perlig-

C

nütd

num , quoque depellere fategit ; noverat is qui-

hm t

dem fe ficfore vitá privandum , innoxium tamen

maicie

reputavit lignuum crucis , falutarem cenfuit ca-

1

u

licem paffionis , unde morte depulía animabus

t

humanis reftitueretur vita , humanitatique fug

Ts ]

fan&iffimz, gloria accrefceretinfinita. Sicuter-

ii g

gó non nocuit Cbriffo crux & mortificatio , fic

li wn d

homini quoque in peccatum lapío eadem non

dpnlim

debet difplicere ; licétenim per hanc aliquatenus

Qd

patiatur caro , mortifera tamen non eft, fed ani--

l1

t,d um

ma vel maximé falutaris , utpoté cui vitam abla«

:

tam reítituit , reftitutamque confervat : cumere

i t

Bd n

gó fenferis , ex diaboli fuggeftione

fpiritum fe

i, Manlt

velle opponere mortificationi carnis , tu illi dic,

noli decipi ; fi enim mortiferum hoc biberit ca--

xl d

tl d

ro, tu inde minimé patieris , fed magnur repor«

tabis emolumentum , non, morieris , fed vives;

quadmgm

fl

amarum quidem videtur, fed valde eft falutare,

)

utpote propinatum jam peccati toxicum abigens,

f

Tiv

ü wnm;g

& propinandum repellens, Leonis.fauces viden

tur opera mortificationis , fed reipf4 favum con- "ts

tinent dulcedinis cceleftis, quam olim omnes qui i

jam fua in terris membra fenfüsque mortificant, "i

'f&ttt M

ineffabili fpiritüs guítu in colis fentient, -

^ M

4 ff

t

MEDÍ-

:$8 )o( 89

24f

Ul r

MT

MEDITATIO

Pro Ferià fextá,

t

Id

'Thema.

Mp

Super egros mantus impouent. Marc. 15.

t

i

r

Onfidera : per verba hec Cbriffum non tam

H od -

voluiffe oftendere fignum potentiz veré in fe

credentium , quo per manuum impofitionem z-

, orana

u) BfO

s miraculose fanitati valerentreftituere, quàm

fignum c

haritatis , quod fe in omni fideli, circà

dpil a

infirmorum curam monfítrare deberet; & utfuos

w

ii $i

ad hoc virtuts ftudium magis incitaret , dixit

dlibi: quod uni ex minimis tmeis feciffis: mibi feci-

tf

du

flis: verbo , mifericordia & charitas genuinum eft

fignum filiorum Patris mifericordiarum , veréque

tlucdt

credentium : füper egros autem manus impone-

imdl, &

ag

2

r

't6, eft , fraterno illis charitatis atfectu fervire, ci-

bos potumque przbere , pauperibus maximé res

yfendt: Qu

ujusmodi vel medicinam procurare, vulnera al«

ff

il [

[

ligare, le&um fternere, fordesipforum egerere,

tn,

xb

à

zgrotos in fuis doloribus coníolari, compaflio-

nis affectum oftendere , nihilque intermittere,

jngutit

quod in fpirituale vel corporale eorundem refri-

yirs, Hs

ii

erium cedere poffet: quàm hac operafint Chri-

f[o grata ,. colligere poffumus ex co , quod; poft

nmxicumeblgfx

afcenfionem fuam in coclos jam gloriofam , nun-

st

.quam frequentius quàm füb pauperis , wgrotivé

gt

(wr;

fchemate humanis fe prafentare oculis placuerit,

gt

- quemadmodum facratiorum hiftoricoram calarti

i[ W MMI' "

" fapiffimé teftantur: utergó te veré fidelem Chti-

jj

s; morbidos non odi;

| ïfïigläf- difcipulum oftenda

E

e

y

Q3

4

246

€8 )o( 89

"

1

fed ama: & fi forté ob naturz naufeam i

losper

j t&;: qU.OI

teipfum accedere nequeas

, illos tamen non de.

folatos relinque, fed vifita ac confolare :

Wpal It

per alios,

19

m

s

fanitatis media (fi facultas fuppetit) xr

€ tuo illig

compares ;. aut, fi paupertas vel fpontanea üt in

od

g gt

Religiofis, vel naturalis, hujusmodi charitatis g.

fs , "

era impendere non permittit, fervias faltem s.

gianuet

grotis fpiritualiter; orando Deumque deprecan.

vt

do, ut morbos corporisque mala ad falutem

:

nl

um zternam dirigere dignetur.

jl

at

" MEDITATIO

Pro Sabbatho,

Thcmao

D

Super 4gros manus imponeat.

Marc. 16.

, €9 beuà babebumf

tsQu

huian

C€

Onfidera plagam zgroti effe

defperatam, ;ïi

poft adhibitam à medico acc

utatiflimam di-

JIT

igentiam , morbus nton tantum no fánatur, fed

: !

potius in pejus devergit: econtrà fi medicina ad-

li

;

d

hibità morbus remittit

Altd

; pároxifmi evanefcunt,

dicere poffümus ,

Medici manum zgrotó fuiffe

Ti

falubriter jmpofita

m , quia valetudinis fpes certa

Iw

affulget ,

egroto jam fe meliàs habe

"ll

nte : fpiritua-

,MII

liter loquendo idem eft rerum

ftatus circà homi-

libl

nem vitio cuidam affüetum ;

! )

l

- Medicinz qux huic

A

h.

g

applicantur ,. effe folent Pat

'um fpiritualium &

fuperiorum falubria monita,

piorum exemplalu-

'SWïL

MUU

mina defuper infufa ,

AU N

; MR

DEO & hominibus

pii animi motus; fi hifceà

IX

n

lj

adhibitis medicinis homo

1

ffectus , meliüs non habet,

]

!

wdk

vitiox lethaliter gravi a

.

3

de

l

s

|

|

&9 o 85

247

"s. de:animse ejus falute vix fperare licebit: ex diétis

hw fü colige , quomodó de circà priftinos habeas

li, affectus & pafliones pravas , an te meliüis habeas ;

]

!

j

s; an illas declines , an cor tuum fanctioribus in-

" flammetur defideriis? fiità, gaude, & DEO ma-

Nl Wmu

i

n

V

Bmro]

TY

Y

UT

M

'gum fuz gratix tam benigné tibi imponenti gra-

|

U

j

W

n

M

"l

"tasage, gratum te quoque exhibe illis , qui te

adfimilem vitz emendationem provehunt : fi veró

Av

t

te, ut anté malé affectum fentis, time, nefortl&

ld

[

ob defidiam & malevolam tuam voluntatem DE-

US curationis gratiam tibi fübtrahat, tuxque fa-

lutis cupidis morigerum te exhibere impofte-

um fatage.

z.w

A4PPENDIX AEDITATIONUAM

Ub

Pro Feriis Quadragefima,

Usque ad Dominicam Palmarum.

t i,

"t

!

MEDITATIO

noiftntr, -

ml

Pro Ferià fecundá poít Dominicam

i d

primam.

figoofud

'Thema.

winsly

utt Venite benedidi: efurivi

ienim, Q9 Jeclï[iïs mibimn-l

vb p

-- ducare. Matth. 25.

j

1

Rs "

Onfidera : Miram DEI benignitatem ac libe-

l

äuscirtqiuäïï C

ralitatem ergà homines , non enim ipfis cor-

n u^ poris animzeque bona concedittanquam mutuum,

wat^ Ut illa nimirum cum foenore ad fuum proprium

i Tfedeant emolumentum , fed concedit tanquam

50 donum, quod ben& impenfum ipfimet homi-

rei hujus

nán ü'*jlfimOrtalis gloriz foenus afferret :

corne

248

$9 )o( 89

confideratio meritó homini excutere deberet gj- |

V

borem , quod donis tam Jargis non tantum ad fu.

DUEM AS

.

um damnum , fed & donatoris d

IVini injurtan

li

frivolé abutatur.

Quantum fudat , currit , labo-

rat civis vel rufticus 1n rerum domefticarum an-

vjf

guftiis conftitutus , ut centum v, gr. aureos à viro

ii ia

divite mutuatim accipiat ? non tantum fe offert

Qta: U

ad annuam cení(üs folutionem, fed fponte quan-

|

au)g)

doque mutuó danti cenfum largiorem offert:

faum d

homo autem rationis ac gratitudinis feré oblitus,

Q. 4

p

bonis fibi donatis utitur pro gladio , quo fe

&

zM

benefactorem quodammodó jugulet , lococen

od f

n

füs injurias rependit: O temerarie & ingrate!

modó in extremo illo judicii die tua te confundet

st

tdind

amentia? cum audies judicis divini vocem ad mi-

Y

fericordes, & charitatis fraternz ftudiofos ; Je. |

bt d

M

nite benedidi : efurivi enim , €9 dediflis mibi Til«

ducare: audies, inquam , hanc vocem, dum in-

fb Dd

terim confcientia tua, ob dona DEI malé im- "t5

penía maledictionis fententiam noh tam expeéla- /0!5

bit, quàm contra te jam antecedenter formibit, "14

Ut ergó cum celectis potiüs fuaviffimam illam ju- Eub dT

dicis divini vocem , vezite beneditli audire me- W:Xmä

rearis , ità cuncta nunc corporis animzque bona "ts

A

tibi cenceffa impendere ftude , ut ad DEI.

gleriam , proximique cedant

t

utilitatem,

AMittei,

"4f )

"'ïïülminf;s;,il

^s [

t

" a

M

993(*3)836

NT

h

l-

N Qoi

i

48 ( 89

249

Titib,

Wünmmfa

MEDITATIO

WEl

Pro Feriá tertid.

Ug

"'Thema.

| dOmcfüumm;

p

: Et cum intváffet Ter

ofol

civitass dicens , quis eft bic?

ymam con-zmota'ej! unive'rfi

QD atl

h lbt

(

( Onfidera : Quantas turbas moveat invidia :

Litfütm

M cum Magi venientes ex oriente Jerofolymam,

ilnis d

füfcitabantur , ubi effet , qui natus eft Rex Ju-

tdo, qu

Jdeorum, turbatus eft Herodes & omnis Jerofo-

lyma cum illo: cumipfe JESUS juxta hodiernum

hgt

Itl p

Evangelium urbem hanc intrat, illaiterum com-

l ttcor

Tiovetur dicens , quis ef bic ? non quidem cre-

Tivl

"dendum eít, fingulos cives fuiffe commotos, u-

*

n

m Ddl

-

J

.

iverfa tamen civitas commota dicitur, quia &

$

f,

m

najor pars , & qui Auctoritate primi erant , ut

d iifi ml

u

t d

UE

r

Scribe, Pharifzi, & Sacerdotes commoti funt ;

v DO t

commoti autem fünt non gaudio , nonadmira-

H

H

tione, non metu ,

- fed invidià & malignà quá-

nontne

deter o

'dam indignatione , quod viderent JESU tantum

honoris tribui: hinc dicunt , quis eft bic ?. quafi

iünanilny

dicere vellent: Nonn? hic eft JESUS Nazarenus

uf a

j

fabri filius , cur ergó tantum meretur honoris ? cur

hanc admittit? Collige ex hoc urbis Hierofolymi-

i, u

y at

tànz motu quantum tibi fit vigilandum , ne ffmi-

| ls in te commotio exurgat, hanc itaque uf pra*

venias , non attende aliorum ftatum externum,

fed te ipfum infpice , imperfectiones tuas confi-

dera, omnes te meliores , honoresque dignos ,

,

ie autem . nonnifi vituperio contemptu digniffi-

mumreputa, in hoc enim humilitas , & pax ani-

W. fai conftans confiftit,

MEDI-

Q. $

2f0

$85085 —

MEDITATIO

Jl

Pro Feriá quartá.

O

Thema.

AMagifter volumus à te fignum videre. Matth. 13,

Onfidera : óbduratos perverfosque Scribarum

ml

C

"Ul d

ac Pharifzorum animos, qui cum faluberri-

ma Cbrifii monita pauló ant& audiffent, ind& ve.

PT T

ro fuos mores pravos tacité argui animadvertif-

iglidie

TEU

iM

!

f

fent , gratitudinis loco pro doCtriná divinà, JESU

p

m 0ib f

quodammodo irrident , illum vocantes Domi-

num , & fignum petentes : quafi vellent dicere:

al

fi verum eft quod dicis, figno proba aliàs verbis

tll n

t n Dy

tuis non credimus : nota hic, JESUM tot figna

jamanté coram oculis nequitioforum iftorum pa.

Y TT

Antatma(

traffe, ut unicum ex his fuffeciffe debuiffet, ad ple-

f,

nam verbis ejus fidem adhibendam ; fed quià corda

-t

fitpagt

ipforum plena erant invidiá , hypocrifi ac fuperbiá,

hinc nec verbis nec miraculis ad faniora perfuadeti

tdl: m

poterant; O quam infelix eftftatus hominis , qui

À f

folus fapere credit, itaenim pedetentim obdura-

At5 D

bitur, utficut nec verbis, fic nec fignis credatul-

31 vj li

trà. Tu hic fifte, & vide quinamfis, quomodó

PU y

te habeas dum à fuperioribus, aliisvé ben& & fpi- "at

ritualiter tecum fentientibus , defetus tui culpane "i,

tur, an eorum admonitiones & doctrinas zquo "s.

huümilique animo fufcipias , atque ex illis.emendas *

r:»lll

tionis propofitum haurias ; fi non : fimilem repue "at

tare te poteris Scribis ac Pharifzis fupradictis, ut- !j

poté cujus vulnus eó fit infanabilius , quo fninüs N "

imminens ex eó periculum advertis.

^

V,f h

lf

MED ,'M,c,

:

Eä,

€8 )e( $9

a

l

Yi

MEDITATIO .

Pro Ferià quintá.

'Thema.

tv lt

fs $ Miferere mel. Domine fili David. Matth. 15.

Quan

Onfidera infignem Chananzz hujus fiducis

U

am : tefte enim Divo Evangeliftà Marco c.

mian, 7. ingreffa eft primó in domum ubi Chriftus e-

mj fmt, prociditque ad pedes ejus, cum Chriftus

wuj autem nullo reddito refponfo domo exiiffet ,

igg €um fecuta fuit , & poft eum clamavit ; huie

phiy fantz fiducie cum humilitatis a&tum adjeciffet,

Wij éicens ; etiam Domine , nam 9 catelli edunt de

Atl diricis, que cadunt de menfá Dominovum fuorum ;

Htf ;, Ron tantum à Chrifto laudari meruit , fed & filie

initigj; OPtatam obtinuit fanitatem. Sit tibi ergó mu-

xiiips Tler hac pro magiftrá, in mundo gratiam 4DEO

lr Petendi : imitari debes ejusdem fiduciam ac hu-

iyimis ; füllitatem , fuperbos enim. & prafumptuosé pe-

«t féntes non exaudit Dominus : magis ad DFUM

ipicird Camat. petentis humilitas juncta fiducice filiali,

ys um qàm lonus vocis verborumque multiplicitas ;

alüsvght*&ï?ï'lc latro in cruce , Magdalena in domo Phari(zi ,

( dtott €Ecus in viá per virtutes przdictas fine multis

TE Veborum ambagibus coelum, peccatorum re-

velies miffionem, & vi(um recepere. Ut vero precee

n

g & facilitentur implora pariter Sanctorum, Dei-

jj Pat€ prefertim communis peccatorum Advoca-

3 ïupm

jius, (

,5 & Patrocinium , ut illi fimul pro te intercedere

d

ignentur , ficut hodié fecerunt pro Chananeá

jj ^poftoli dicentes ad Chriftum:: dimitte eam quia

eiamat

€9 )o( €9

252

elamat poft 165 :

volebant dicere, eontedetfog. ;;

etit : proximus enim a

d Chriftum per Sandigs i

i

aditus patet.

f

;

.

"

Vl

MEDITATIO

Pro Feriá fextà,

l

'Thema.

m

[j g!;tem ferofolymis fuper Probaticá , pifcina, jont

que cognominatur Hebraicà Bet

b a,id,a,l quit-

ii

que porticus babens. Joan. s.

Onfidera: Pifcinam hanc poffe confiderari pro

l)

G

figura JESU in cruce fuffixi : nàm , quem-

A

admodum illa quinque habuit porticus , ità JE- !

SUS quinque vulnera prz reliquis notabiliora,

tanquem totidem porticus & portus falutis no- nà du

f in corpore fuo geftavit : & , ficuti omnis . u)

generis languidi , per porticus primo in pifcinam

|

( t

ingreífi , fanitatem corporis , fic peccatores pet " i jj

porticus quinque vulnerum JESU fanitatem mene ; ;j

h

tis reportant : econtrà, ficut pifcina Bethíaida nil.

Mttidy

profuit zgrotis , nifi ipfi per porticus deícendis- ,

&

p

fent in aquam, fic vulnera JESU nil profunt iis, ;

qui illi non appropinquant , pretiumque fangyi- j

iT

N

t

nis ejus, poenitendo amandoque fibi applicant: ;;;

ts

fané, Thomz Apoftolo vulnera quinquena |

" i

SU non profuiffent nifi ip(e deponendo incre

U

!

D ;Mmi

litatem illa tetigiffet , JEfumque pro DEO & ;

,

41 P hs

DT

magiílro fuo agnoviffet : cum itaque tu , àju- ;

l

Ws

ventute usque hixc plurimis fis circumdatus infit- ,.

Mdf

h

mitatibus, te ante JESUM, pifcinam myfticam

jjus

N

t 'mm«fusþ

:

cum humilitate profterne, ofculare pedu?f

]

:2 )o( $9

253

flc;l

:.wnf&ex vünera, lachrym

I$ poenitentie amorisque riga,

TAU gt te à tot inhrmitatibus fanare, ac ab omnibus

peccatorum navis lávaré dignetur.

T

MEDITATIO

1

pro Sabbatho.

yide meditationem ferie fecunde poft Domüticum

i -

fecundam Quadrágefime,

k dj

1

MEDITATIO

ofeconfdez

Pro Feriá fecundá,

DUN:

iytus,

-. Poft Dominicam 2. Quadragefimae.

mnis d.

"[hema,

tomünoBgo vado €9 queretis me , 9 im peccató vefira

TAU

moriemini. Joan.8. v.21.

piapiz

Onfidera, & pertimefce horrenda hzc beni-

Á pcatit

gniffimi aliàs Salvatoris verba : dum enint

(intnt dict , ado , feparationem fui indigitat ; dum

iil git; ip peccato veftro moriemini, damnationem

iil certam pronunciat : fed , O dulciffime JES U!

JigW" eur mori fines illos qui te quxrent : annon t&

«mu2 alias dixifti , querite Q9 invenietis ? quodnam

4 Pharifeorum & fcribarum peccatum potuit effe

n Qu

tàm enorme, ut tuam vinceret pietatem ? 22 pee-

punaibts

*€ato veftro moriemimi : mirum non effet, fi di-

TA

Xiles , in peccatis veftris moriemini : fed , an

st

Unicum peccatum , inexhauribilem mifericordiz

5 qoni

Tv

tuz fontem obítruet & exficcabit? quot eratob-

l

j

—

noxia fceleribus Magdalena, quot quantisque

um

z

cdu?;'

'..gec'.catkis immerfus Zachzus , hunc tamen c

ill

€$ »o( $9

af4

illá tu tam clementer in gratiam recepifli, ac re-

mififti ambobus peccata multa: cur idera ergo

j

indulgentie beneficium non exhibebis Pha:ifzig

|

& Scribis ? aft, adverte gravius vifum fuiffe co.

ram JESU uficum infidelitatis vitium , in quo

illi erant obftinati, quàm omnia Magdalene &

al

k

Zacchzi delicta , ex fragilitate potiüs quàm ob-

ftinatione commiffa : ex quo difce , in quatito

P

zternz falutis periculo illi verfentur , qui certo

nfb

alicui vitio dediti , illud relinquere nolunt , fi e-

"od

nim cum per vitz meliorationem ad DEUM ac-

bs a

4

cedere nolint , meritó à DEO in peccato füo

4446 Qf

relinquuntur , adeó , ut licet omnia bona fua

zi t

pauperibus diflribuant corpus fuum fubjiciant

d ld

tormentis , nihil tamen illis omnia hxc opera

fenm: g

profint ad falutem , quarn ipfi obílinatione fuà

titdg

peffumdant ; uti infelici illi Sapricio , fe offen-

r

denti veniam negandi , próh dolor! contigit;

18 ,

tu proindé te examina , annon vitio alicui ita fis

3510f

affixus animo , ut illud vel. omninó nolis, vel

n

14l

faltem egr& velis dimittere ; quale fi deprehen- ;

«'?, 1

deris , infeliciffimum animz tuc ftatum deplora, ..

At

at

l)

& jam jam inferno proximum te reputa, quàut ,.

h l im'lïii

demergaris , unico mortis fpiculo opus eft, qua

W tg u

forté adhuc hodié incauturn te obruet , &

IT I

zternorum tibi fuppliciorum

?riowmm;i |

dàbit initium,

W

]JUIU[]] l1

$80o( 89

a

l

P [

il

N Um

1

MEDI,

l.clïr

N

tsf

)u

- $8 )o( 85

255

T

MEDITATIO

ii

i

J

Pro Feriá tertiá.

TM

Thcma.

]

Ti d

Omiia quecunque dixerint vobis fervate &6 facïte;

b

fecundum — veró

opera eorum nolite facere.

| ice,mq;

Matth. 25.

Vr j

Ire o

CCOnfidera : Ratione horum verborüm poffe

moveri dubium , quomodó nimirum jubeat

EUA Ch

l

p

rílus omnia quze Scribe & Pharifzi docue-

Q p

!rintfacere , cum eorum fx

WUM endat: & Matth. 16, v

pé do&trinam repre-

.12. jufferit difcipulos

um f 6s Cavere à fermento :

id eft, doctriná Phari-

Dord

l

fzorum : & hoc ipfo cap. v. 16. 17, fulíam eo-

í obl?inzrionc |

Ro

[

rum doctiinam coarguat : verum facilis eft hu-

! us dubii

[olutio ; cum enim JESUS jubet fer-

d! t

, Vate, ac facére ,.

qua Scribe & Pharifzi dum i&

iib d ICatheg

1à Mofis fedent

n a, f

, dicunt, non de ipforum,

d dé leg

is àc Mofis doctriná loquitur 5 perin-

j fdprtt i

i

enim

eft, ac fi dicat , omnia quz lex & Mo-

lm fes vobj

s dixerint ,

Scribis & Pharifzis reci-

WW ntibus , fervate ac

facite , fecundüm autem

hq^fOpeta eorum nolite facere.

Ex quo docu.

t* mento tu erues

linü —füperiorum tuor

, non opoitere te inveítigare

um vitam & mores , an regulz

i

iint conformes , fed debere

té aufcultari & pra-

icare illa, quz ipfi

ex regulá tibi dictant ; quià

non illorum immediate vita, fi

mala fit,fed per-

1ona duntaxàt ac Regula tibi fü

nt propofita; gta-

'iter er

gO erras , fi ideÓ obedir

€ illis recufas , quia

f

forté mali funt : fed ideó volun

l

tatem tuam debes

Mis fübjicere , qüialoce D RI funt, quaque di-

€tat

j

256

€3)o0069.

T

j

j

&at Sacri Ordinis Regula , ipfi à te perfici po.. 4

fiulant : crede , ipfis pro malitià fuá à DEQ ,^

cena , tibi autem pro obedientià, Regulaque ,2

obfervantiá manebit preemium. — Vide proindé, ;j

l

annon fis ex numero Cenforum magis , quàm ,/0

ex cenfu legis & Regulz obfervantium.

j

y

MEDITATIO

Pro Ferià quartá.

li

AThemaz

Ecce afcendimus Terofolymam , €9 filius. bowinig 4j

tradetur principibus. Sacerdotuim & Sóribis, . vt

&j condemnabunt eum wiorte, Matth, 29, ij

v. 180

xmmi. L

C

Onfidera : Davidem magnanimum aliàs I(rae

(

H

litarum regem , cum edoctus fuiffet de in-

gt

fperatà filii Abfalonis contrà ipfum motá fedis viimi!

2

tione ; ut vitz regieque fuxs confuleret di

£

;

n

tati , ex regià & urbe Hierofolymitaná fug

/

if

.n.l

rl

trans torrentem Cedron per viam quz ducit a

i

PTiT

i

defertum : nunc autem 7 ESUS Filius David,licet du

non ignoraret immenfum Principum Sacerdos ii

WQJ(

tum Sctibarumque odiurm , nonnifi morte fuà & u

fanguine fopiendum , non fugit , fed ultrà adur- zi

bem Hierofolymitarum afícendit , juratiffitnisque ii d

hoflibus it obviam :. quid. dulciffimum Salvato» zaiyi:

rem impulit , ut vitam fuam pretiofiffimam tàrthi u

manifeíto exponeret perieulo ? nil aliud

LACRUI

quàm amor tui , tueque redemptionis defideris zyj; .

",

um : erübefce fuper tàm ineffabili D EI maxiflur .

€rgà te amore; cum econtrà tu , nimium tul2* jj

Y

D

$9 )o( £9

E.

lt

!u

i

W

AY

/ mans, leviffimam etiàm declinas moleftiam, quae

n

4

! gro gloriá illius effet fuftinenda. — Firmum ergó

":dtit ice propofitum , tantum DEI tui ergà te amo-

E

oco compenfandi , omnesque adverfita-

! Vi re recipr

N

mortem

"IQ tes . imo

m ipfam pro gloriá ejus promgtq

Mi snimo fubeundi,

I)

MEDITATIO

It

Pro Feriá quintà.

" Ihema.

.Mf - jer Abrabam wiferere mei , 69 mitte Lazarum,

du d gt

ut intingat extremum digiti fui in aquam , u$

L Mznh !

vefrigeret linguam meam , quia crucior in bae

X

ammá. Luc, 16. V. 24«

;

dntlst f Onfidera : Lu&ctuofiffimam ftatüs mutatioe

hs if d

nem in epulone : nam S. Evangeliftà tefte,

Vipmiberat is bomo Dives : fed heu ! jan ad extre-

rcdactus : indueba-

üilir ipmam . eternamque. penuriam

jjmici g r olim

urpurd & byfJo : n

unc loco veftis pre-

entiffimis cingitur ge

henne flammis z

p ge d itiofe ar

guftum demulce-

isDiditeepulabatur quotidie fplendid? :

fto-

v ii bat falernis ,

vinisque

aliis generofiffimis ,

simmli macho exqui

fitiffima blandiebantür fercula , nuné

dus caniná , non poteft habere mi-

)

)

j i Ü

pre fame rabi

(

yult

& que olim ca

debahnt de menfá fuá : ut hor»

rendam levet fitim , cóelurn inclama

t, ut Laza-

jl

tutari ex micis

x pïüi

01

qui quondam óprabat fa

extremum digiti

Jo

J

'

dirfüi intingat in áquam , ad refrig

;I*a*ä?!!æ de meníá illias cadebant,

erandam linguam

u

]

qifuam inter eterna incendia torre

fícentem * próh

ab

j

ft Lazari fnendici, & divi-

" W;"Wm

r?' qya:pmixabilis héce

ti$

j

252

£ )o( 89

.

*

