Efu fili David miferere mei : fac Domine 'ut vi-

o5

deamus : illumina tenebras hoftras. — Ne obdor-

liyy

miamus in morte , fed ut videre poffimus & vi-

fféfog )

tare , quidquid animarumi nl—oftrarum faluti obeffe

LU

poteít.

irilny

MEDITATIO

Mij

Hitlte

Pro Feriá quintá.

ii

'hema.

hn

LA

Quid tibi vis , faciam ? Luc. 18.

J

Onfidera: magnam quidem fuiffe clemene

MM l

C

Wa [

tiam Affueri regis erga Eftherem conjuge

d

nam ut]

lib. Eft

d. 4 d

lher. c.7. Ícriptum eft : Dix

it

D

Jecundá die , pofiquam "vino incaluerat

-

üt "

d

8 Jo( 89

I31

Mi eff petitio tua Efther , ut detur tibi ? €9 quid vis

W fleri ? etiamfi dimidiam partem rédini mei petieris ,

"w impetrabis : gratiofum quoque nimis fe exhibuit

"i faltanti Herodiadis filie Herodes rex ; dicens,

Wmy pete à me quod vis, €9 dabo tibi , €$ juravit illi,

pw; quià quidquid perleris dabo tibi , licet. dimidi.m

Dmm; f'egmi v2 : hos tamen omnes rerumi tnortalium

tuig favores, infinitiés füperat clemeritià Chrifli re-

imig gis immortalis , quam exhibuit hodie coeco in

; lx Viá fedenti , éx ipfo ultrà querens : qaid tibi vis,

jlishe: faciam ? non fpecificat gratiam quam vellet con-

tltz j ferre ; fed plenam cceco relinquit libertatem quod

«pas Vellet ipe petendi : quem tanta JES U huma-

um füta$ non allitefet ad fe illi appropiandum ,

majj 4d petendum ? en Salvator dulciffime , Jonge

, miferabilior fum ego , quam coscus in vià, quia

jj Hon tantum fuiri coecus in mente, fed & clau-

;Dg, dus 5 nám hactenus in viá mandetorum tug-

j yj um non ambulavi :-fum paralyticus tot jaman-

v pofims

fis affixus grabato malarum confuetudinum , &

inveteratarum paffionum pravanim : fam hy-

snim li

dropicus , id eft, fuperbiá, & vaná mei «ftima-

tione inflatus * ah ! fana me ab omnibus hifce

morbis meis : interim non mihi fufficit petere

10

folüm fanitatet , fed mifericordia tua ineffabilis

It

incidat me infuper ad petendum confortium re-

£ni tui ; hoc pofco eó audacius, quó fcio cer-

r .

tiüs te illud etiam dediffe lattoni pendenti in

n

uf t

«ruce : nec hoc fufficit 5 peto infuper fanctá

nM

, impudentiá teipfum : fine te nec alia peto ; quià

heem d

I^

j fine te , tuique perfectà poffeffione. nihil mihi

"roderunt czterá omnia ; tu me folus potes per-

1] Wa!m [

.

fecl5 fatiare, quia DEUS meus es & omnia.

A

MEDI-

ET

€8 )o( 89

l

sz

")

"MEDITATIO

&

Pro Feriá fextá.

'Thema.

Fides tua de faloum fecit.' Luc. 18.

( Onfidera : Spem íuam totam . repofu;(ïä

ccecum in Chrifto : nec frnftrà, fpei enim

:

f

d

fux fructum reportavit fanitatem , imó. etiam

J

fan&itatem , cláramque illuminationem men-

tis, quà JESU Divinitatem veré agnovit , illums

!

m

M

|

qué fecutus eft : fequebatur enim iBum , ait feriz

ptuta, magaificans Deum. — O felix (pes in Deum

;

j

pofita, qu& nori confundis eos qui te i. corde

h

(i

nutriunt! quam rüiferi econtrá & veré coeci funt

KT

illi, qui in afflictionibus & adverfis , neglecto

SUDL

mifericordie divinz fonte ad confolationem mune

DIv

danam recutrunt : aurea funt verba Tbome Tbeos

g

didadi lib. 2. de irnit. Chrift. c. 7. qui adheret

tindnt

ereature, cadet cum labili, qíi axaplecitur f Efum

Lt

:

forimábitur i 4vumn

illum dilige & amicum tene

Mnoii

tibi qui oxanibus ecedentibus te ion relinquet , nec

lg g

patietur in fine. perire : teneas te apud JEfum vi-

T

vens €8$ moriens ; €9 illtus fidelitati te totum com-

fb

-suitte, qui omuibus deficientibus folus te poteft ad-

ss

juvare

peuà totum perditumi invenies quidquid

J]th

Vi i

extra T Efum in bominibus pofueris : non confidas;

du

"

ul

nec innitaris fuper calamum ventofum , quia otitis

306 (

A (

caro fanum , &9. omris &loria ejus ut flos foeni ca-

WV([[J t

Ó

det : Ícriptura veró divina dicit 5 maleditius bo-

Peufr i

mo qui ponit carnem bracbium fuum : tu proinde

tUl

fide, (ed cui, vide : non mundo , non earig,

*

$2 5o( $9

133

pnec creatutz cuicunque , (ed fpem tugm omnem

]

i

/ DEQ bono fummo committe,

-

MEDITATIO

I

- - pro Sabbatho.

m tl

'Thema.

il u

Caocus quidam fedebat

feciis viam , mendicans,

1. pnmt

! BETUBS rA

TONm -

Onfidera ;

C

,Videri. quidem coscum hunc . in-

ipnoit,

felicem , quià corporalium: lumine oculos

iiMI;! rum orbatus , coeli faciem, mundique ornatum

itlut non vidit , quam etiam ob caufam maeftum fe

qitii exhibuit Tobias fenior, dicens ; Quale wibigau-

tv dium , cum coeli /umen non videam : verüm , xe

iif accuratius perfpectá , felicior fuit coecus ille in

liime viá mendicans quam . Aftrologus oculatiffimus ,

tafimi qui fe neglecto ceeli curfum confiderat ; coecitas

, dicenim illum coepit quzrere JESUM , & ad illum

ii clamare, quod lumine oculorum przeditus fort&

( jmsnunquam feciffet; fic etiàm Paulus anteà Saulus

i r fam videbat , coecus erat in fide , & vers perfe-

iij cutor Ecclefis ; verüm , ex equo ad terram di-

ji ii Vinitüs- proftratus ac ccecitáte percüffus, errorem

iij yifuum unà cum Chrifto Meffià agnovit , ex vafe

ii p 3niquitatis factus vas ele&tionis, ex lupo agnus,

j:ma £X perlecutore Apoftolus gentiumque Doctor:

ijr,ii/X quo. collige quantum bonum inveniri poffit

]

|

j j nter advería corporisque infirmitates , h enim

j noftram nobis detegunt miferiam:, & humanze

"

: r

tragilitátem nature manifeftant, hz oculos nobis

ndi,-ire veró ad fE-

llmdor D $

ï,aädunt à vanitatihus mu

13

SUM

34

€3 Jo( 88

h

"

SUM compellunt :: mifer ergó es'&'coseus ,

u

adeó impatiens es in corporis infirmitatibus '&

g

afflictionibus animi, cum has pot—iü—s ut falubria

[i27)

V

j

peccatorum. tuorum. emplaftra . gaudenter am.

ple&i & venerari deberes :. ifthxc tua impatien-

(þ 4

^

f

tia fignum eft , quod folum in'te regnet caro,

N

mundi tuique amor, amor verb DEI & fa-

gcml

lütis proprie long& exulent

age potiüs

nb

Jis(

DE O inpofterhm gratias quas potes maximas,

WUDT

quod te per'corporis animzque adverfitates tai

omkv

clementer vifitet , & ad íe ire compellat,

^

j

MEDITATIO

Pro Dominicá . Quadragefimae,

'Thema.

I//

Du&üus eft g Efus à fpiritu in d

[2

TM

retur à diabolo. Matth, 4.

fertum ,. ut tentq:

|

i

]

ir d

C

Onfidera :: horrendam inimici Stygii contr

ymoí

genus humanum rabiem , nocendique de-

LC

fiderium : nullus enim eft locus tam remotus ,

nulla perfona adeo fancta, quam non invadat ;

& a

x'fuongmäw

impugnet & vincere anhelet ; exemplum hic ha-

bes 7Efa , licet hic fuerit San&tus San&torum ,

lts

in quo nullus omninó fuit peccandi ardor , ni-

It dn

hilominus vires fuas omnes contrà eum exferit

ferpens antiquus, ut primum Adamum in Paras

500

difo vicit pomó, nunc Adamum hunc fecundunt,.

n

!

,

&

D

generis humani reftauratorem lapidibus debella

ret in deferto : unde oportet nos difcere, quantá !2

folicitudine ivigilare debeamus noftra faluti, ne | u

diabolicis infidiis unquam fuccumbamus : fit fü- "t

fpectus

$3 )o( 89

13f

(

* fpectus omnis locus, omnis focietas, quiaubi-

nj que infidiarum laqueos ftruit diabolus , ut nos

Wrj incautes capiat, G& in exitium trahat zternum;

lw cogita religiofe, fi Clriflus DEus Homo , non fuit

tüms fecurus à tentatione in deferto , te hominem

tm purum , fragilem , peccati fomitem in vifceri-

à]ijy bus geftantem , multominüs à tentatione immu-

; g nem effe in monaflerio : nam hic eft palaítra

wsm non locus quietis : ergó vigila , 'certa virili-*

li ter, ne ulli peccato. & diaboli fuggeftioni fuc-

pi, eumbas.

(

MEDITATIO

um

ProFeriá fecundá,

Thema.

fn, d

Ut tentaretur à diabolo. Matth. 4.

Onfidera : folatium effe miferis , focios ha-

i o

"" bere dolorüm : miles conflitutus in.proe-

lio ,. vires quafi fuis viribus addit, cum videt

focentt

tot alios commilitones fuos certare , & vulnera

s t

m non

infractó animóÓ excipere ; hinc pari aufu cum

hofte congreditur, pugnat, aliorumque exem-

empnt

us d

Ü

pló hoftem vincere conatur: potefthomini Chri-

ftiano , Religiofo prxíertim , infigni effe incita-

tandi a

mento , ad mortem usque contrà hoftes infer-

n at

hdu

nales pugnandi , cum cernit pugnam cum iis-

dem non detrectare filium DEI, fuum in bello

1hu'?cm"ïarchiftrategum & ducem : imó a

nimum fozrtif-

yültet;t

ij £e& certandi addere deberet, cum experiamur,

Jl

'quod DEUS nos fieri participes velit coronz fuze

POR

onfortes faciat certa-

g.

:

iï.glor"ia in coelis , cum c

I4

*

minis

f

156

$€8 3oC ä-ä

"

gminis eontra hoflem diabolum in terris * noli

j

ergó tergum vertere hofti , fed pectus oftende

p

« Ml

virtute DEI roboratum, clypeó munitum fidei,

j

(

P 1'

cruce JESU fignatum: in hoc figno certé vinces,

:

modoó te in pugnando conftantia & magnanimitas

(

"

r

pon de(tituat, hanc ut tibi largiatur Chriftus, enixé

gt

& humiliter poftula.

bt

. MEDITATIO

frunt

iatt

Pro Feriá tertià,

-

i

W*

'Thema,

fi

€um jejunaffet quadragintá diebus, Matth, 4,

UnboUd

opu

C

Onfidera : Moyíen p

li Ifradlitici ducem,

jpiüt

cum Dominus DE

d

ipfi dare conftituiffet

du

tabulas legis , afcendiffe ad montem , ibique quae

a.

^

draginta diebus & noctibus fine cibo ullo & po-

j d

tu, folum manfiffe : jam vero Chriftus ipfe le;

vtf

gislator & author legis gratim, degit in deferto

diebus quadraginta in jejunio : .quid jejuniumad

3

filium DEI ? fed , licet ille non potuerit fandli»

iil

ficari per jejunium , potuit tamen jejunium fane

*l

étificari per ipfum , ut nobis effet meritorium,

Mtrtim

& poenz peccatis debitz relaxativum : jejunavit

E)VW,

?1Efus nobis ad exemplum , ut oftenderet quàm

Wlm:;;.a

fibi effet acceptum , nobis autem meritorium&

n

fructuofum hoc opus virtutis. . Audi-quid de je-

i

junio-dicat, magnus ille univerfalis Ecclefize Pon*

tifex Leo : Quid poteft , inquit, efficacius ejJe jt-

juió , per Cujus obfervantiam appvopinquamus

DEO , €9 refiftentes diabolo vitia blanda juperas

suus , femper enim virtuti cibus jejunium. fuil $:

j "

de

[

49 )«( 89

137

!U ee prodeunt cafte cogitariones , rationabiles vo-

"Wü untates ;^ falubria: confilia 5 .caro. concupifceatiis

UWm| mporitur, [piritus virtuiibus innovatur : ut ergo

"* Chrifto aliqualitcr te conformes , dictumque fru-

"Ut Éum recpias ; ama jejunium , & jejuniorum

Mit tempora. non horre vel time. appropinquantia:

jejuniorum diehus efto libenter contentus paucio-

Yibus & vilioribus illis , qui apponuntur cibis:

(

non frivolas excufationes à jejunii obligatione &

|

Obfervatione ultró inquire , aut pretexe; non

yarias niove querimonias contrà qualitatem efu-

V. Mat

pialium ciborüm , & eos tibi reputa , repudia-

$

ue ut noxios,, quos experiris minüs deliciofos,

à

vl d

guftui tuo non placcntes , cum jejunandum ,

t gop& lib

enter jejuna & cum gaudio ac hilaritate, non

71, !* eum trifütià ; etiam comedendo & bibendo pro

( gecefitate & exigentiá nature, tamen amorem

/5! Jejunii conferva , quó minüs fis inordinató amo-

d

11 re & affectu fuper cibum effufus: memento de-

yuó je nique optimum

jejunium effe ,

fi jejunent oculi

putii à curiofis afpecti

:

üs, aures à fabulis & vanis ru-

nj gnoribus , lingua à detractione & murmuratioz

kttei pe , manus à pravis operibus : denique fi intel-

iufje&tus , voluntas , memoria , omnesque inter-

lii - a animz potentiz à vitiis interioribus je-

m mutti .

" junent & abflineant,

Auliiy *

js p *

ifuimt

*9 w

p

qi --

[

i niip --

j

Is

MEDI.

158

€3 )o( 89

i

d

MEDITATIO

lm l uj

Pro Feriá quartà.

l

i

u

'Thema.

"

um

Dic , ut lapidesifii panes fiant, Matth4..— —

u

od

Onfidera quam poteus fit gulz vitium, cum

o f

C

diabolus eÓ non tantüm fit ufug ad proto.

od

parentum fübverfionem ,. fed uti etiam voluerit

ad tentandum Cbriffum , porrigendo illi lapides,

gt

ut hos in panes converteret: licet hoftis nequif-

i

fisgu

fimus de Chrifti Divinitate dubitarit , novit tamen

oj

ex crebris miraculis ejusdem. fan&titatem , hanc

proindé ut everteret , gulam pro inftrumento

:

adhibere voluit . fciebat enim nullum mortali-

um effe tam fanctum , quem gule illecebra à

fan&titatis gradu in peccatum przcipitare non va-

leret: hujus rei exemplum ,. & felicem tentatio-

Id

nis fu. eventum vidit in protoparentibus : qui

ftatum innocentiz & felicitatis fummo per pomi

g

I

comeftionem perdiderant : quemadmodum ergó

)

fndh

gulz vitium primum in orbe vifum eft, (ic me-

ritó multorum vitiorum fxcunda parens dici po«

Ms

Bw

teft: illa recenfet Gregorius Magnuslib. 3, Moral.

c.3r.Deventris ingluvie,aitinepta letitia, (currilitas,

LT.

lt

immunditia, multiloquium , bebetudo fenjfs propa-

Y tl

gantur ; propagatur &9 luxuries, quia dum fatietate

venter diftenditur,utique aculei libidinis excitantu:

Hj

Uga.

certé de Sodomitis teftatur Scriptura Ezech. 16.

49. Ecce b«c fuit iniquitas Sodome (id eft , origo &

dantía:

"m

gaufa iniquitatis ) jafur;:tas pauis &9 abun

bllsqm

pr

$3 Jo( 89

139

xeftat ergo . Monacho pra&icé obfervare

au-

reum $. Bafilüi de verá virginitate monitum :

!

Antà owmia adverfus guflum virgo totá coa-

tenijone pugnuabit , fomesque volupratis 88 impu-

dicitie fomitem inde qmanantem, caftitatis fludió €g

"M afdorejiccabit. Pugnabis autem contràguftum:

li, fi inprimis non excedas in quantitate ciborum ;

i, fl cibis contentus fis appofitis ; fj extra tempus

ts tefeGtionis nil comedas; & ante omnia furtivas

wj fugias comeftiones ; non inhies cibis delicatio-

tlf ribus ,- fed cibum ohvium indifferenter accipias ;

it g, f denique ames jejuninm: vide, quid circa hzc

iug, hactenus feceris,

o

m

MEDITATIO

gue d

Pro Ferià quintá,

OD

3

'Thema,

fimt. g affimpfit eum diabolus, €9 flatuit eum fuper

paeatbs i pinpaculum Templi; €9 dixit ei , i filius DEI

impe

es mitte te deorfum. Matth. 4.

Nadmodi

O

nfidera aftutiam diaboli , ejusque mille fe-

u dl

ducendi & nocendi modos: videns enim fe

ipW YESUM non poffe vincere gulá , vincere nunc

mlb atagit per prefümptionem ; hinc affumpfit eum,

Mif & ftatuit fuper pinnaculum Templi , fuadens ,

if xt (e mitteret deorfum : unde difces quàm caut&

iil tibi fit ambulandum , ne & te diabolus per hoc

lüt? vitium capiat. Mane in ordinariisà Regulá prz-

pub? fcriptis , noli aliquid moliri , quod animz vel

iil " eor

poris tui vires excedit: tene modum in mor-

per-

i Mundvf ificationibus quas fma faperiorum confenfü

r

agis;

140

€8 o 89

Á

agis ; fzpà enim hic ingens domonis . fraus a.

j

uv

tet, cum extraordinarii arripiuntur rigores, ftatutj

veró ab Ordine aut negliguntur aut obiter per-

aguntur.Sané melior eft poenitentia & opus quo,dg

libet cum obedientia & ex Regule przícripto ,

uàm extremus vitz rigor, à folá emanans pro-

riá voluntate : reputa te ad ardua quavis inuti-

Jem, & juxtà vires proprias incapacem. . fi tamen

f

ex Ípeciali DEJ inftinctu ad aliquid hujusmodi

peragendum movearis , pete defuper hurilibus

"

i

recibus adjutorium & à fuperiaribus tuis bene-

dictionem : fic fructuose ag,

T

U

ptionis vitió erit timendum.

e€s , nec dc Præfumil

W

à

MEDITATIO

m

Pro Ferià fextá.

atj

Thema;

s

t eum. diabolus in montem excelfum .

N

E

qumä

d

offendit &i omnia r

1j

ia

egna muudi &5 glomm

du

eorim. Matth. 4.

i

E

À i

;

C

Onfidera tertium diaboli cum JESU cong

finji

fum , tertiumque. infidiarum ejus modum;

bis jam repulíam paffus erat hoftis hic infernalis;

iiv

nl

nunc victorem fe demum evafurum certé fperat,

rl

dum animum ]ESU honore mundanó titillare

rP

Uif

molitur: Zffumpfit ergó eum-in monten excelfun

valdé ;. ut nimirum .JESUS meliüs & diftinctiüs

videre poffet , quz diabolicá fuá arte oculis ejus

uümd

falfo .erat przfentaturus , omnia fcilicet. regna

;

mundi Q(ïglorlam €orum : verum dcciperis inc

rrcp

xæms M

alaftor ftygie ; nil fraus tua, nil aftus, niloften-

H

o

N

MAT

$8 »o( 89

14i

ïn;redk fio lüdicéa efficiet 5 quid enim curaret tertarn is;

]

J

í

r

ui amore généris liümáni codluin ipfum quo-

!

il

!dammiodo defpexit ? quid affetaret regna &

l nj

"

U"gloriam mundi , qui infinitam Divinitatis fux

]

^

1

' majeftatem hutnanitatis . humilitate- abfcondit ?

lqm

ïf verüm, voluit jEqu hanc circa fe dzmoriis teri-

t

-tationem admittere , utexinde doceret, quomo-

A

]

* do: appetitui gloriz mundanz cor przcludére de-

qid)

lj

i"

l

1uäbär€mpis : fubtliter per hanc ariimos etíam reli-

"giofos non raro diabolus tentat & vincit. Prót

TDus n

ij

"quot & quariti dum honores & dignitates appe-

d

W. gebant religione ftatuque gratiz excidére : ade-

H

:|

*

tis brevitlime

frui licuit , nunc autemi miferi &

P

igho

biles in gehenn flammis ternüm atdebunt;

Q

it tibi ergo pro muridanz gloriz contemptu ad

äl

*

:

quelam propofitum. exemplum JESU: cor tu-

u

Y

i ad gloriam eleva cceleftem, & ftude pauper

€

af

ii

e [piriti , quoniarà ifforum eff regnum c&lo-

hm :

P^

;

x

;

quid poteft excogitari gloriofrus. — Quairi

d d

Ieg

em eífe cobleftém , cujus poteflas erit feli-

dílima , quietifima & aterna ? cogita t& ve-

BUttsgfe àd religionern ut D E O ferviás humilis fra-

M tes, non veto fuper alios iriperes 5 quid, cogis

shicmite

as de dignitatibus & pralaturis , de quibus for-

nti1 tibi in (&culó non licuiffet fomriare: regnüri

:

w Ü tudnf riór eft de hoc riurido , fed coritendeii-

7

LA

oyta t

du

mtibi éft ut per hurüilitaterr , fervensqué DO

il exhibitum fetvitium ccelefte acquiras : memento

t toties te à diabolo tolliin montem , quoties tibi

;[itt! áltà de te ipfo imaginaris, & ad gloriam munda-

n ex-

14 fiam afpiras : hujd$modr Cógitationes ftati

jj l" €ute ; ne te exaltoin profundiflimam inferni a

byf-

pracipitent,

DI-

142

€8 )oC 89

MEDITATIO

j

Pro Sabbatlio,

l

p

'Themáa.

Doninum DEUM adorabis , €9

| o

Mattha 4

illi foli ./ieï?)ig:.

1

d

j

C

Onfidera : tertium vi&torie inftrümentum,

Qul

quó JESUS diabolicm fuur invaforem pro-

C

a

ftravit quod aliud non fuit quàm virtus humilis

ïqmïtmuï

tatis , & religionis ; denegavit fiquidem adora-

w

tianis cultum, foli DEO debitut , diabolo, hu-

at t

manitatisque fux fervitia foli tribuenda Divinitati

heant o

oftendit. Utinam ! eademnoftrüm omnium cum

rf

JESU mens conftans foret, — Sed heu ! quoties

j s

in arácordis noftri imaginem DEI, fimulque idoe

t

lum mundi ponimus ? quá animi levitate fervi-

ln

tium foli DEO debitum, feculo , carni, nobise

n peruniun;

que ipfis impendimus ? quod fit , cum carnis

rl

defideria perficimus , propriám fequitur volun-

fatem , mundi gaudia fectamur , locó fpiritua-

, d

hat

lium , feculi nos actibusiimmifcemus: hic fifte,

D

& teipfum examina an foli DEO fervias: &f

l

»

cor tuum circa amorem fervitiumque DEI divi-

|

UM

fum repereris , itàut partim DEO , pattim mun-

AUs

i

do ferviat , dole de tantá tuá ingratitudine , curi "

WW"

firmo propofito illud impofterum foli divino .

obíequio confecrandi,

2 meml

'ttih

l

UET

j

AT ff

li

"ft

l

*

fitr]

MEDI-

i4$

€3 »o( 89

s

. MEDITATIO

I

— Pro Dominicá a. Quadragefimie,

e

"

'Thema,

fl

Duxit fllos in monteit excelfutn feovfum , 9G Lrans-

t

figuratus eft. atte eos.. Matth. 17.

Onfidera : quod JESUS fe volens transfigu-

i

j

:C

It g

rare coram difcipulis , feu ipfis oftendere a.

liqualem Divinitatis fu& claritatem, non hoc fe-

l

m

1

"

11, di

;

-L

cerit in urbe aut in publico,, fed difcipulos

Xf D

duxerit in montem excelfum feorfum ; & qui-

j

dem non omnes, fed Petrum duntaxat Joannem

itioro

xilale

; Jacoburn : per quod factum infinuare volebat

piiffimus falvator, quod nemo poffit agnofcere

EL ii

*ejus claritatem , nemó venire in agnitionem ipfi-

imi [7

h

[

0, Gf

"/us perfectam , multominus in ipfum transfigu-

Tàri per unionerm charitatis, nifi fe à mundo tur-

ft,q

]

Ü'bisque feparet, montemque afcendat contem-

Íet

!V slanonis, quod autem fit à perpaucis : fzculi

1,''dmujus negotia funt deníz nebulz & quafi merz

WU eclpfes, quz impediunt quó minus lumen cla-

"! ritatis Divinte poflimus agnofcere: mundi hujus

il* vanitátes mentis noftrz oculos obvelant, ut quae

,HEDEI funt cernere nequeant. O miferum ergó

gi-elieiofum ! qui mentis fuz obtutus defigit in

wW/ereaturas , ficque fe ipfum agnitione verá DEI

Wi fummi boni privat. — Non ficultra : fed abflrahe

Cor tuum à terrenis , fübduc te turbis fzculi , da

cor tuum meditationibus fanctis ; tunc experie-

tis oriri in te lucem nóvam anteà tibi prorfus ig-

notam: penetrabis arcanavitz fpiritualis , fenties

magis

iu'&'

144

4 3e( 88

m

L

magt

s &t fhagis quàm pius , quatn faavis quàm

l ij

,-'Lftl

infinité bonus fit DEUS:- éx quá demum agni.

jf

tione perfectus DEI amor fe cordi tuo infinua.

[1!

?

bit, utterréna omnia difpliceant , neque am.

[

i

pliàs velis à conteniplatiónis tnonte defcendere,

gi t

fed ztetna ibi fi

£

;'ere tabernaculá, mortuds mun«

do, abíorptus in DEO.

gj

IT

.

fnits, 1

MEDITATIO

[ OM

Pro Feriá fecundá;

mbilcm:?ff

L

m, WZ u

Thema.

[

T

I

r

l

j

kejþlenduït facies ejus ficut. fol , veffimenta dut

ia

ejus , fata funt alba ficut nix.. Matth. 37

pige

Ulce eft amare ; & infuper laudabile, amae.

1tis :

D

l

Vi

re cafté quod pulchrius : laudavit & amayit

f

fponfa in Canticis dile&i fui pulchritudinem, die

cens : Dileius meus candidus €9 rubicundus , ele

hs d

wititr

&us ex millibus. . Caput ejus aurum optimum , co--

1

du

me ejus [icut elaté palmarum , nigre quafi coroust

oculi .ejus. ficut. columbe fuper vivulos aquarum, -

i

qua lade funt lote & vefident juxtá fluenta plenis-

ma : gena illius ficut areole aromatum con(ite à

l

pigmentariis , labia ejus lilia diffillantia msyrrbat

rimam . mánus illius torratiles aurea , plene bye- .

cintbis , venter ejus eburneus diflintius fapbyriis; Af d

Mihy,

crura illius columne marmorea , que fandate funt

J

üper bafes auveas : fpecies ejus ut- Libami , eletus i,

ut Cedri s. guttur illius fuaviffimuin , €9 totus de- 'Erompazcml

fidevabilis :- talis eft . diledus . meus,. Cant $. t | ]

lisne O fponfa amans , eftdile&jus tuus ? .talishé | ii

& non i

At fllïfgg

€9 Je( 89

145

i&g, &t non pu

lchrior ? expecta , & afcendamus

ibi videbis claudicare

n

ad montem Thaboreum ,

, ty

fimilitudinem tuam ; longé pulchriorem ibicer-

ht

nes dile&tum tuum : nulla corvorum nigredo in

crinibus ejus j pallet aurum in confpectu ejus:

, t

nam facies ejus refplendet ficut fol : Petrus pul-

chritudinis ejus immenfitate ille£tus & quafi fa-

fcinatus, non vult ampliüs de monte deícende-

I

re. O animàá meà ! fi JESUS ini monté tam a-

li

mabileni fe oftendit & gloriofum mortali in cor-

ore, quá ptitas dele&tatione & dulcedine per-

fundet beabitque ele&orum fuorum corda totus

miortalis iü, coelo ; erunt certé

tfemttieloriofus & im

i V, meri ignes fatui

millies fnille foles tefpectu cla-

! ujj;, ritatis €

.

jus : quàm dulce erit & ineffabile am-

bi aternüm in Jumine ejus ? ah! curnon

iij ; bulare 1

eaturz , quid vanam

iimin fordefcunt tibi jarà omnes cr

j

/nli !

audas

& amas illarum venuftatem , ficque a-

jj, Inan

do fruitione infinit& pulchritudinis JESU,

^if

pj

,te privas in coelis?

nl a

MEDITATIO

yti um

uml (

Pro Feriá tertiá.

li v -

"'Themá.

r

as

Viflüimenta autem ejus fa&a funt alba ficut uix.

j t

Matth. 17.

Onfidera: p

ulcherrimurn veftitum, quo currt

Protoparentes noftri àDE

O creati fuere in

"

il fg lii

paradifo : non ille. quidem con

ftabat ex indu-

yus t

intertextis , fed

d

hi

, mentis fericis , byffinis autové

tiofiffumá vefte innocentie ,

quä fu

am ope-

l p:.c

tiebant

146

€3 )c( 89

riebant nuditatem , quzque femper duraffet, :/

m

;ltf

Wt* "

nifi in inobedientie peecatum prolapfi, illa à !

UL

DEO privari meruiffent ; cum hac veflé in-

i

nocentiz ablata illis fimul fuit imrnortalitas :

Jf

indu&ta fuper illos pofterosque univerfos mors,

h

DElira cum peccato originali , ità ut omnes

nàaícantur filii ire & peccatores , in corpore

Mifertus tamen DEUS

»

animáque maculati,

omnipotens tantz humani generis miferiz , lava-

at

"

y

A

crum inftituit baptifmi , quo nati mundo in pec-

qatis totum fordidi, abluti renasceremur DEÓO

Mi

"

K

:qfdimp

per gratiam : fic igitur nobis redditur innocen-

!«

J

j

tiz veftis per baptilmi gratiam , quz nobis fub. t

fuiffet e& naturá : verum U^

lato Adami lapfu debita

heu ! vix ratione uti incipimus ,

tunc veflem 7it"

imaminí

hanc pretiofiffimam peccato actuali rurfus macu- /

À

lamus ; rurfus proindé lavacro opus eft, iterum 1452

$i, u

indigemus lixivio , qualí ? illo nimirum quo

propheta regius veftem fuam adulterii homidi-

xidngi

DT

diique maculis foediffimé fordidam lavit : lava- *

cro inquam lachrymarum ac poenitentiz : hoc l47

T

48l

NT

TO

vacro quisquis ufus fuerit , licet peccata ejus

fuerint ficut. coccigum , ut. nix dealbabuntur , etfi

i at

E

fuerint vubra ficut vermiculus ut laua alba erunt, *sj

ait ipía fcriptura : eja! anima mea, utique ma-

LU

culata eft iterum veflis tua : peccafli peccata fe-

'l'.'«

I!

r6 innumera , reftat nunc tibi folum lavacrum

3j

poenitentie , quo nifi ufa fueris , de falute tuà

actum eft; non enim habens veftem lotam

ïmm fï"äm

nuptialem ejicieris à facie Domini DEI tui in te-

H

nebras exteriores , ibi erit fletus & ftridor der

" t

^

tium : ne ergó fleas ztérnüm infructuose cuff

xi*'.q?m M!

; im-

xlammatis , nunc plores cutjx pesnitentibus

Vg

P Ora

|

L

€3 )5( 69

147

t lora humiliter DEUM pro dono lachrymarum,

Ti & dic confidenter cum Davide : Lavabis me Q9

L d

l

| fuper mivem dealbabor.

n

n

MEDITATIO

llug

Pro Feriá quartà.

CT

"'Thema.

lm ]

ii Peflimenta. autem ejus fata fust alba ficut mix.

i mundbr

Matth. 17.

sceremr

Onfidera: Reges, Principes, aliosque nobi-

litate excellentes varias (ervis fuis diftribuere

AR

Qu n

veftes coloribus diftin&tas , ita ut ex hujusmodi

quilibet cujus quis fit fervus ,

xuti:iveftium colore ,

i,

w:eognofcere valeat : Rex Regum & Dominus

dudi uf

Dominantium Chriflus TEfus, in monte Thabo-

opu dl

rxo clarificatus apparere voluit in vefte candi-

- fürm

diffimá, eundem colorem , id eft puritatem,

defideratque in famulis fuis : qui veftibus

alici amat

o lj ETIS. ,

H

feu peccato infecti lethali incedunt,, fervi

nitem )

us non

funt, fed diaboii: nec multum diligit

i p

t

,Mos ,

qui incedunt veftibus variegatis, id eft du»

TT

j;plici corde , partim rnun

do , partim DEO fervi-

,

gze volentes , quique fe variis peccatis venialibus

Ht d

g, ul

lj

frivole obnoxios reddunt: ex quo colliges debe-

ii

.re te coram DEO incedere corde & corpore pu-

at i

10 intentione re&tà , & chriftianá fimplicitate:

,

folun j

!

u

n

debes velle foliin omnibus fervire DEO , omnem

J

1

Wa

d mundum refpe&tum feponere , cunctas pec-

vl b

,Ccan

OULU

di occafiones fugere , folum DDEUM arar&

ii

AT

fuper omnia : examina te ergo , an portes my-

s

)

g

[

flicam veftem albam : ,diícute ben? intentionem

a-

tuam an fit fimplex , recta, pura ; & ficontt

rium

xnireuribuiï

P

L.j

$9 )o(89.

á

[(

i48

j

rium inveneris , judica te nondum adhuc induiffe |

Á

j

veftem albam , fed portare veflem variegatam,

Jl

oftendentem fervum te.effe potiüis mundi quàm

Ua«&l

Chrifli ; eandem proinde ftatim exuere pro-

jl

one.

pmt (

MEDITATIO

10, ]

qi

oU

Pro Feriá quintà.

al

Thema,

,

l

Bonumn eft noi bic e(fe; Matth. 17.

C

Onfidéra: fervum qui fortitus eft bonum Do

minum , à quo verbis blandis , eibis hone- :

ftis, veftituque honorato excipitur , nünquar zi

prudenter velle mutare fervitium , aliumque fibi ,

exquirere herum : cum econtrà fervus Domini iij

crudelis, avari, iràcundi , famulatum citó refi- rl

net , & ab alio conduci quarat: eodem modo

i

e habuiffe videtur Petrus videris gloriam trans-

J

figurati Chrifi in monte Thaborzo : hujus non

l

tantutn gloria fed & gratia humanitasque ingens

ipfum invitarunt , apud eundem perpetuo ma- ,

nendi , hinc dicebat: Bomum eft nos bic effe : cur !t j

bonum tibi eft Petre effe in petrá & monte? cumlüü'-ür

nec cibus nec potus, nec focus, nec lectustu- t

'euriumve , aut aliquid aliud ad vite fuftentatio- ii

nem neceffarium ibi reperiatur : verüm , fufficit ii

ibi effe ZEfum , in quo funt omnia que mentem i

humanam fatiare queunt : quando 7 ESLUS adeff ,U,

ait Tbomas Kempenf. lib. 2, c. 8. de imitationetily .

Chrifti, totum bonum eft ; totum durum eft quat- .j

dà 7ESUS intus non loquitur , confolatio vilis ;f: , um

i

$9 )o( 89

149

madhuc'ük f eutem. gESUS u

num verbum loquitur tantüm ,

tus magna confolatio fentitur : cum ergó fis condu-

ij &us à ESU ad ejus fervitium in domo Religio-

»u; nis, & pafcaris ab eo tot gratiis , tot confola-

' tionibus internis ,. exemplis Sanctorum , ciberis

ii

indies pane coeli , poteris ejus fanguine pretio-

fiffmo , ipfeque velit effe merces tua : flultus

"

profectó effes , fi famulatum ejus refignare, &

mundo fervire velles ; . qui fervis fuis pro cibo

orcorum filiquas , pro potu lachrymas tribula-

h! fionum przbet , ut.Laban mercedem mutat fz-

" piffimé, multa promittens , fervans parum, in-

l, iil terim laboribus fibi famulantes itàobruit, utfub

it, w'pondere fatifcant , quodque omnium eft peffi-

1,üm mum , fibi fervientes ultimó demum morti z-

ilmil ternze & gehennz tradit ; elige ergó conftans pro-

uhtüm d

pofitum Íemper ut Petrus manendi cum ]ESU.

d .

MEDITATIO

"

g

10: hi

Pro Ferià fextá,

Is«

Thema,

n pentti

"

n

Tibi unum , 7Mosfi unum , Elie unum, Matth. 17.

Onfidera, quid non velit & poffit vita con

g

&

G

,

templativa : vix enim Petrus; guftárat hujus

vie lt

dulcedinem in vifione transfigurati JESU , tunc

M

l

quafi totus extrà fe raptus , fuique oblitus nil a-

vetrt,

nf

Qu

liud cogitat quàm de honore JESU & Sancto-

É

j, FR

-ejus ; non amplius recordatur défcenfüs in

T2

proprios lares , non pifcaturz alteriusvé cujusli-

imnd

]

bet rei ; fed, licét artis fabrilisparum gnarus, ta-

ere pro JESU, pro

nfaw' !

0

bcxlla;ulum tamen vult exftru

3

Moyle

190

$9 yo( 89

pgt

Moyfe & Elià: cogitatio hzc erat effeclus amo:

l " rii

ris intenfi ergà Magiftrum fuum divinum ; fi enim,

j

cogitabat , eonftruxero tabernaculum JESU ,

tunc ipfe habitabit hic & ego cum eo : dignus

"

j n

fan& fuit per hanc intentionem Petrus , üt qui

SU volebat exftruere tabernaculum , ipfe fieret

at

g

petra, faper quam Chriftus fuam zdificaret Ec-

€lefiam. - O anima mea ! quantos & tu experie-

1ütl(lkï -7

pO'r"l

tis in te divini affectus amoris, quot dulcesani-

xä

lnvm

W

mit

mi in JESUM raptus? fi noffes relinquere taber-

nacula mundi ;; & cum JESU folens afcendere

jl

vt

contemplando in montem Thaborezum; fi ipfi

cor tuum offerres pro tabernaculo, ut ibi exclu-

iib

vll

fo omni rerum mundanarum amore ipíe folus

refideret: verhm, quia amori proprio & mundo

yilun)

ln u

partem cordis tui concedis , fic femper manes

tepida in amore DEI 5 nunquam ferio inflamma-

H, [

ta defiderio ad intimam cum JESU unionem per-

us dcnüv..

tingendi : per hanc autem ignaviam , inenar-

EL

l

rabilem tibimetipfi contrahis fpiritualium bona-

W

M

rum jacturam , quam tuncmodó mens tua vide-

i

i

reincipiet , cum fomnus mortis oculos tibi COI-

poris claudet.

!

M

i

h

J!

MEDITATIO

u

J

Pro Sabbatho.

bi

1j

Thema.:

H

hj

Audientes difcipuli ceciderunt in faciem fuam 9 ti-

"

Vi

muerunt valde. Matth. 17.

Atiaum

C

Onfidera : mirum non fuiffe, quod populus

Ri

- &

nài ,

Ifracliticus tir'nu:rit ad radices montis $i.

nam

l.mgmmj'w

1fI

€3 )o( $9

Ób. wam fcripthri tefte Exod. 19. ceperumt audiri

"m fomitrua ac micare fulgura , &5 nubes denfiffima

iré montem , clangorque buccine vebementins

"t l: oper.

wtà perff

repebat ; totus mons Sinai fumabat , eo quo

Iv defeendiffet Dominus DEUS fuper eum in igne ,

afi de fornace , eratque

n & afcenderet fumus ex eo qu

Ils omnis. mons terribilis , €9

fonitus buccine paula-

st im crefcebat im majhs €9 prolixins

tendebatur :

Wisideb populum timuiffe I(raéliticum non miror:

^

d ver

U

yn quod in monte Thabor, transfigurato

bi timuerint Apoftoli , ceciderintque

kwiJESU fi

m prz timo

re in facies fuas, admiratione dignum

», iij videtur :

nulla enim audiebantur tonitrua : led ,

bic eft filius meus diledus in

w vox de nubegticens ,

»

E

toyo r

uo i

bi complacui , ipft

um audites non micabant

Cat

i

ulgura , non fonat clangorbuccinz,

non fumát

is, non montem ope-

(mmons , nullus apparet ign

Üwmsrit nubes denfa,

fed , ecc

e ! nubes lucida obum-

coelo audita eft tota amabilis ,

um bravit.eos ; vox é

ituafum

D

,lux clara & jucunda;

non fulgurat minas vultus

. JESU , fed refplendet ficutfol, & tamen terren-

meni t

J

imore cadunt in facies fuas Apo-

eqdos d

l

tür, preque t

p

Q anima

ft

oli , intimi JESU transfigurati amici :

