dat ad mare: Apoftolis in naviculá conftitu-.

lirg tis, cum dormit JESUS, exurgit tempeftas tam

tj fosda , ut navicula etiàm operiretur flu&tibus:

l

,nulla fer& ampliüs ulterioris vit fpes affulgebat,

m

iij certum in und

is fepulchrum fefe inventuros ti-

i& mebant finguli , nihil jam falutis adferre poterat &

j;;omnis humanus labor & induflria : fic in. ex-

(ni;tremá neceffitate conftituti difcipuli, JESUM

w magiftrum & fomno excitant, dicentes, Domine

dufalva nos perimus ; verificatum tunc eft , quod

fii

,,Dominus DEUS per pfalmiftam dixit: imoca

urgens enim

g, me i die tribulationis, 9 eruam te: $

dl

dcmpsz-S',US, imperavit v

entis 9 mari ,

U

fatta eft

tranquillitas magna : ex quo fa&to docemur, in

p v

tempore tribulationis & neceífitatis immediaté

récurrere ad DEUM, ejusque opera implorare.

Huc refpexiffe videtur fanctiffimus legislator no-

fter Benedidus , duminftrum. bonor. operum $7.-

fuadet, orationi frequenter incumbere; nam quia .

indies in corporis animxque periculis feré innu- .

meris verfamur , neceffe eft ut frequenter nos.

ad'orationem convertàmus. Hzc enim hoftem

achinationes & in-

fgiritqglcm- fugat , demonis ni

4

fidias

y

$8

€5 jo( 28

fidias infringit , illum retardat , detinet , captivat,

EHS»M

corporalem terrenumque hoftem depellat, vi-

i m

I

jl

€boriam & palmam extorquet, animam à pecca«

tis expurgat & veniam impetrat , vitam prolon-

w» uflI

gat , tentationes fedat , D EU M placat , corporis

g

d

etiam infirmitates curat ; hinc imprudenter agunt,

qui fepofitá oratione & invocatione DEI mox ad

fa.

media folum fe convertunt humana, quos pro-

a

Y

inde DEUS jufié contemnit , & fübtractá fuá

n

ope in miferiis diutiiis luctari , fepiüs etiam illis

fuccumbere permittit ; tu te reflecte quid tem:

pore tribulationis ac tentationis potiffimum que-

p

f4s , an opem divinam humanamve , illamque

(;721':5

immediaté hac poftpofitá impofterum implorare

i

Pïopo.ng-.

DI

ln

MEDITATIO

n

Qjiim

Ego Fetiá q

uintà poft Dominicam quat-

ijin,

tam Epiphania.

Thema,

t

tinhg

Doine falva nos , perimus, Matth. $.

tttjs

1

COnfidera, Apoftolos cum viderent fe in mari

ïgiz [

conftitutos , naviculam jam operiri fluctibus,

m

non tamen fpem omnem abjicere , fed recurrere

"i

ad JESUM quem dormire videbant, dicentes,

Domine falva nos perimus : ex quo nas difcere

b

oportet, fpem noftram D EO committere , ut

S.P. N. Beneditius bonorum operum inftrumen-

o 4.1, jubet : quamdiu verfamur in hoc mundo,

veluti in undofo mari variis agitamur procellis,

anim« naufragium , vel certé periculum afferen-

tibus,

«8 )o( 89

85

M

& £ibus, hinc enim irruunt tentationum venti ,

i

ilinc ingruunt varii affli£tionum turbines ; hic

namät

novi quotidié vitioforum motuum impetus

concutiunt, illic Decumani anxietatum fluctus

TT

tantüm non opprimunt : anchorá hic fanà o-

udemmz,

pus eft, ne quis plané fuccumbat , quá me-

CDHmo]

lior non eft, quam fpem fuam omnem DEO

4 Quj

committere: hac animz naviculam tot tentatio-

find

num. fluctibus perculfam , figemus ac firmabi-

U5 tf

mus , ne in vitiorum profunda , in ipfam pufil-

* (j

L]

lanimitatis aut defperationis abyffum mergatur:

Imm fpes enim tefte Paulo Apoíftolo Rom. s, non con-

TE

j "

fundit : & I(aias c. 40. inquit , omes qui fperant

1 impla

ia Domino , babebunt fovtitudinem , affument pen-

nas u aquile , current Q9 mon laborabunt , vola-

bunt 88 nou deficient. In qua verba Tirinus : qui

fperant in Domino , hoc eft, qui 2iffifi fibi ipfis

Cetfi infirmi , lapfi, $ penz collifi fint , etfi multis

jmg

defedibus , afflidionibus Q9 mifertis fint obnoxii;)

recuperabunt tamen ope & providentiá divi-

ná priftinam fortitudinem & felicitatem , affu-

h

mentes pennas ficut aquile (nempé novas) ope

O

grati diving , vi cujus non tam current ve,

r d

RE

J

ambulabunt fortiter & generosé per afpera quz-

fed u

que & advería, fed volabunt quafi inflar aquilz;

n d

€ja ergo excitáre O anima mea ad fpem

) u d

magnam , eamque DEO opti»

um

mo commit;e.

milft

V

yr t

—ge

jn t

j

Fs

MEDI.

99

€5)o( 89

MEDITATIO

.

Pro Feriá íextá

.

poft Dominicam

quartatm,

'Thema.

l

n

Et dicit eis ESUS, quid timidi eftis modice fidei?

(

Matth. 8.

X his verbis collige, quod JESUS defidéret,

C(]a(;d:

n

— fequaces fuos omnem debere deponere pu-

[

fillanimitatem & timorem , excepto timore DEI,

(f

hic enim animofos reddit & alacres ad curren-

D)

i dam viam mandatorum DEI: timor ifte fanctus

ul

nutritur fpe de mifericordiá D EI, quz eft fuper

Á

omnia opera ejus ! hinc nihil timet nifi pecca-

5 H

tum, quo bonitas infinita poffet offendi ; econ-

g

trà ardua quavis generose aggreditur, nulla hor-

F

ret pericula, prelium nullum cum carne , mun-

m

do, diabolo exhorrefcit ; pufillanimis verb, &

d (

vané timidus arma ftatim abjicit, de victoriá de-

b

il

Íperat : hinc ad omnia quz carni , fenfualitati,,

p

& proprio amori non arrident piger eft & tetri-

Vigtg

cus , orat fine fervore , jejunat curg txdio , ce-

A

"tera mortificationis exercitia , demüm facra o-

hr

mnia peragit fine merito , luum :jam infernum

h

in vità inchoans.

Stude ergó anima mea. o-

UET

mnem excutere timorem qui DEInon eft: excita

fütst

tead pugnandum , ad vincendum , DEUS enim

M'O.*Um a;y

qui eit bonitas infinita, erit merces tua ma-

tl

gna nimis..

n quj(

"u

T

MEDI-

e»

91

D

bt

MEDITATIÓ

RD

Pro Sabbatho.

V

'Thema,

mj

L

, Imperavit ventis €9 mari , 69 fatta eft tranquilli-

L

tas magua. Matth. 8.

a C

Onfidera promptam obedientiam Elemento-

ram ergà Chrifti Imperium, quid enim non:

leponcn; óbe

dirent illi , à quo fe creta agnofcebant ? fi

timore])

hoc praeítant Elementa muta ufuque rationis de-

U. flituta, quomodo confundi deberet homo , qui

Utl ereatoris fui mandatis fe refractarium & inobe-

t&* dientem exhibet, cumnontantum ex titulo crea-

WM: fionis, fed & redemptionis, plurimisque aliis in-

Yiitt finit& fe gratum. oftendere , DEUM diligere ac

l! revereri deberet; certé hec hominis ingratitudo

W^t tam enormis , omnes creaturas vindictá armare

i. poffet. O Religiofe, quàm durum te expecta-

Whit bit judicium , qui przeter omnes przdictos gra-

(nit tiarum tibi exhibitarum titulos ,. etiam ratione

dilitt vocationis tuz ad ftatum perfectionis , contrà Re-

t eulam tuam à Deo infpiratam , tam frivolé2gis,

m fuperiorum juffa contemnis , vel non nifi coacté,

nii* frigidé & cum murmure exequeris : tu inobedi-

m entiá tuá ipfe tibi caufa es, ut nunquam mente

ndx fruaris tranquilláà , quia propriam voluntatem,

Wi« malorum omnium , inquietudinis prefertim pri-

sum mariam caufam ubique fequi contendis: fic quia

cor tuum quietum noneft, SuuGus Spiritusama-

tor pacis illud inhabitare nequit , hinc hofti fty-

.gio largum prabes acceffumn , tibique ipfi viam

yp

a

?*

$$ ?o( 89

p

ad intetitum pandis: difce fiadhue fapis, exmu.

tis Elementis obedire DEO , & gerere fuperio-

lvgtnf-"s |

ribus vices DEI gerentibus.

m

j

P

MEDITATIO

[] mt"

Pro Dominicá quintà pott E

?

stb

"'Thema.

piphanïaþm.

ul

Qum autesm dormirent bomines , verit inimicus ejus,

At

€9 fuperfcminavit zizania. Matth. 13.

T

Ormiens bomo nullius eft pretii , certé nonma-

ii

joris , quam qui non vivit ; ait S. Clemens

(iut

t

Alexandrinus lib. 2. Pzdag. c. 9. ficut enim mor-

tuus ad nullam functionem eft utilis, fic nec dor-

ii

miens; mortuus furem nocturno tempore in do-

Qd

ino pradantem non arcet , idem nec facit qui

fomno oppreffus jacet: mortuus jam perdidit vi-

tam, dormiens incapax eft fuam à latronis manu

fervandi; quibuslibet hoftium infidiis mortuibo-

na patent , fic & dormientis : experientia ftro-

phas hujusmodi frequentius exhibuit , & hodi-

ln

l

ernum infuper affirmat Evangelium, dicens: Cum

autem dormirent bomines , venit inimicus ejus , €9

Wi

Juperfeminavit zizania : ficut damnum fit intuitu

|

j

Bul

dormitionis & fomni naturalis in bonis externis,

fic intuitu fomni fpiritualis, otii , tepiditatis , in-

(

gens pariter caufatur jaCctura animz per diabó-

bl

[

lum , per inclinationes pravas , habitusque ma-

los: Otium femper extitit pulvinar diaboli , ma-

(;

terque peccati 5 hoc vitium maximé vitari vo-

m

luit S. P. N. Benedictus ut patet cap. 48. Regu-

mlmd;

occu*

A Wsp

l? : vitatur autem , fi femper alicui utili

pationi

69 )o( 8*

93

üpi!, h

pationi incumbamus , aliquid nimirum otando,

"n

legendo, ftudendo, (cribendo,laborando. Tri-

tbemius infigne noftri ordinis decus ait: excitane

dus femper eft auimus , &9 ftimulis fpiritualibus

quotidit ur endus , ne vel ignaviá torpeat , vel

otio inerti languefcat : nibil à fandto Monacbi in-

j

1l

flituto magis alienum eft otio , otium enim carnem

excitat ad libidinem , Q6 mentis omnem enervat

! iinigi

virtutem , extinguens fpiritris fervorem: : notene

du

hoc fuperiores , & folerter in otium & otiofos

at um

invigilent: vigilet fibi unusque religiofus, nedi-

t hn

fciplina monaftica cadat, pacis vinculum tumpa-

ütetimm

fur , implantetur animorum diffenfios exulet filen-

d

tium , religio frigeat, & vitiaomnia per otium i

ht

aonafleria irrepant.

tf

mperit

MEDITATIO

Uuronie

Pro Ferià fecundá,

Jig o

(Thema,

à

j [

uit, r

um dormirent. bomines , venit inimicus ejus , €$

fuperminavit zizamia. Matth. 13.

n

at

U

od (unt zizania in agro inter triticum, hoe

um f

Q

eft vana glorià & peccatum in corde inter

merita & bona opera: hujusmodi zizania , ne

yons at

epidimds,

Operibus ac meritis prioris vitz immifceantur ,

feduló nobis invigilandum eft; hinc SS. Patriar-

"a

gt

ha nofter Benediétus inftrur. bonorum operüm

rdiibOfi j/

48. jubet : Aus vite fue omni borá cuftodire : nam

triftiffimum (ait S. Bablius in prine. Proverb.) fpe-

gt

^

jl

Waculum eft , poft vigilias, poft affitliones , poff

i

x

eumulatas preces , poft uberes lacbrymas , poft 20,

E

"

p

24

€9 )oC &&

4ut 30. fortà anmorum contiuentiam , ob animi . fu-

IT

pinam negügentiam uno a&u , uná borá omuibus

Jædhmm

fpoliari, && quidem id ego infelix tum vidi, tum

fi «

l;

audivi, &9 illacbrymatus illacbrymor

cogitans

qu

D

quemadmodum tot opes virtutum , tot. aunis con-

]

ij

gefte , uno temporis momento peri£re fraude da-

1.

monis.: quod Bafilio lachrymas , hoc demoni-

T

bus rifum & plaufum movet , quandó vel unicum

P

religiofum qui multis forté annis DEO fervierat,

sf

,

& 1nerita multa congefferat ,. tandem ad grave

m

peccatum . inducere poffünt , & merita prioris

Y

vite omnia 6 manibus ejus extorquere : fugi-

f

f! i

g

endum proindé cane pejus & angue omne pec-

j

;

j

catum lethale quod animam vitá & omni fructu

i

meritorum fpoliat ; fugienda eft & vana glorig,

futts à

qua illa tanquam tinea corrodit; econtrà eó in-

giii,

cumbendum eft, ut omnes aCtiones noflras re-

osat

feramus ad DEUM ejusque beneplacitum , juxtà

tt, 0j

illud monitum Apoftoli : Sive comeditis [ive bi-

Ws n

bitis , fivà aliud quid. facitis , omnia ad DEI glo-

pinis

viam facite : vide quomodó

"

'girtä dicta tehucus-

bl

que habueris,

1

Q

:

L

Vi

MEDITATIO

il

Y

Pro Feriá tertid,

AA

'Thema.

,

y

Qua, r

Venit inimicus bomo ,

CUMug

ä Juperfeminavit zienni

Matth, 13.

inimicus homo poteft vocari ille , qui alteri

$

bona auffert corporalia , vel ipfius infidiatur

1 ille,

'vitg , potioii jure poteft inimicus nominar

.qui

06 uV[

$8 )o( 22

95

jj

qui furari molitur bona fpiritualia , id eft , gra-

h

:

tiam divinam & virtutes , quibus ablatis , animam

r

mori neceffe eft ;

ya&ura autem hàc major ex-

URT

oh

At

cogitari non potePc fedheu! quàm mundus ple-

nus efthujusmodiinimicis, ubique mali infidian-

lfff il

3

|ur bonis ,

vix ulla eft congregauo tam fancta;

m qua non reperrantur, qu' zxzama in agros

w

(V d

J s

bonorum , id eft, in-confcientias puras & virtu-

tis ftudiofas feminare geftiant : quod fi vident,

Car

* fe adulationibus , verbis , exemplo efficere non

mcrm

QUIC;

goffe , ut difciplinaté viventes , ad fui fequelam

ertrahant, eos odio, calumnus

vexationibus

j omne

Lubushbet à bono rcvocare non omlttunt, fic

LOT [U

fiunt inimici domeftici noftri , ipfi i i inquam con-

Mmgh

iisdem votis

GC )

fratres, eandem profefü Regulam ,

! obítricti ; quz proindé pcrfecutxoncs ideb mo-

ts

ftiores accidunt, quiaà domeflicis proficifcun-

fim, g

tur

ab iis, qUIbUS incumberet virtutem promo-

xll j jl* vere

vn'tuofos fovere & amare ; & hu;usmodz

d perfecutlones plerumque nonnifi cum vitá fuum

1 æ J finem habent :

interim fit bono animo , cujus-

cunque ager ab inimicis hommxbus inje&ione

zlzamorum infeftatur, generosà duntaxat refi-

)

t, ne dicta zizania , puta exempla mala , &

fuggeftiones prave germinare radicesque agere

gueant

fic inimici hujusmodi fuam referent

confu,üonem & patientia glorios& coro-

p

nabitur.

I quw

fus

s G)ge

romLW

f

!

MEDI-

96

€8 )o( 69

iil

jrid

MEDITATIO

B

Pro Ferià quartá,

b

'Therná.

i'enit inimitus bomo

g fuperfeminavit 2izamit,

Matth- 13.

Onfidera: Zizania effe fugeeftiones malas da-

ia

C

mohis , quas infenfiffirius ifte anitnarutm

ia

hoftis , ominibus diebus , imó cunétis vix riom

g

horis in cordium rioftrorim agros fuperfeminare

teinit

fatagit ; nullus locus eft tam facer , nulla occu«

j ag

patio tarri religiofa , ubi fe operibus noftris itit-

gs M

füifcere nor quarat , miox carnis fuggerit deli«

ww

cias , orafites mentis diftractionibus infeftat, mil-

ha ia

fenás terumi fpecies obtrudendo , charitátem o

x u

dio averfioneque à proximo ledere , jejuniaguld

frangere, rnentis tranquillitatem fufpicionibus &

l

Md

*

Ml

*

udiciis finiftris, irá , alüsque vitiis turbare mo-

du

i

!

tur: quod nunc taalis hifce invenietur reme-

dium ? fuggerit id S. P. N. in Regulz cap. 7. ubi

hs

T

eítiniate jubet , DEUM cogitatis nofiris femper

Wit)u

P

refenteri effe , juxta illud Prophete , fcrutams

cor

da €9 renes DEUS: &iterum , intellexiffi co«

mj

Jum,'mbegj

itationes meas de longe &c. & , cogitatio bomi-

ttty fty

nis confitebitur tibi: aliud idem S.P. addit adhue

remedium : Si nimirum onnes cogitationes malat

dtgr

Quj

'

cordi fuo advenientes , per bumilem confeffionem

)j

zibbati non celaverit fuo , bortante fcripturá

dicente , revela Domino viam tuam: contraome

1] þäf |

nes itaque diaboli affultus , impofterum armare

NT

uteque

me

imaginatione jugi præfcntiæ-cj?yinæ , virt

bumi*

$$ )o( 8&

ey

humilitatis, fic omnia zizania díaboli , tanquàm

forti vento , & cordis tui agro ne involent, facilà

dlæabls à

MEDITATIO

n

Pro Fetiá quintà,

"Therüá.

1

i di

W r

W x a

Servi autem dixerunt ej : vis 3-iimus, Matth.t3.

]j

]

"'Onfidera in terris hi$ égregiam promptitudi-

Nb V

Jf

nem ad obediendum : non expeétant fpon-

, taneum

Domini mandatum , fedillum quodam-

modó inftigant , ut mandet , dicentes, fi vis?

s of

,

r

]

t

mus. Adimplefunt proindé omnem conditio-

Sidutt

nem verz obedientiz , de quá S. Bernardus ait :

Perfetà obedientia legem ^ nefcit , terminis non

Quridt

.f

rüatur , non - continetur — profe[fiouis. angufrüs ,

fed. ad omne quod injungi

tur fpoutaneo vigore libe»

'ïpiuonïwi

ralis animi. extenditur : & S. Benediéctus in Reg.

ubl

cap. s« ait : tunc. DEO acceptabilis erit obedien^

nicrurgrg

tia noflra , €9 dulcis bominibus, quando mox u

al

aliquid imperatum à majore fuerit. ( acft divinitus

if

ir, f

|

imperetur-) quantocius id exequitur obediens , ne€

j

n

T

1 :

imoram facit in exequendo : próh ! quam ridicu-

P

lum; imó deplorandum eít, videre poft fupe

rito t

rioris przcipientis imperium difcipulum multas

ii

TUTTDO

facere queftiones , & fepius interrogare , cur &

are ? O impium! hic exclamat Gerardus Belga,

iif

icum DEO ipfo fic contendere &5 expoftulare

J audet, cur boc faciat , cur boc jubeat ?. Cefarius

f 2d Monachos homil. 8. ait: Quidquid tibi à fenio-

i

[

tanquam de &olo,

!

ï-ïibus fuerit imperatum $ accipe

[

"]

98

€8 )o( 89

"

(l

và de ore DEI prolatum: vibil reprebendas , ti-.

i

bil difentias , im nullo peuitiis murmurare prafu-.

:o.ap

ff

j

mass totum equum , totum utile, totum fauthun

[

117

y

?udica , qm'dquid tibà à Prelato. videris imperari:

í

A

examina te Religiofe quá promptitudine foleas

d

Obedire : fi detrectas obedire , furis; ficum mur-

[ j

Tl

mure & cunctando obedis , defipis ; quia vané

laboras & füdas, &adhuc ftolidias tibi ipfi onus

g

aggravas ; nam tantó magis onus tibi aggravas, ifïiP",W

quanto zgriüs quod leve eft, portas,

J LE

s

MEDITATIO

st

Pro Feriá fextá,

a, i

'Ihema.

: u

Colligite primum zizamia , €9 alligate ea àt fafiis us

"culos àd comburendum. Matth.13.

s p

Idemus agricolas quotannis prata agrosque (j

.* purgare à fpinis & zizaniis, quaz colligentes

in fafciculos igni tradunt : anima feu cor noftrum

l

ager eft, cui JEfus frumenturmn electorum vult

inferi ; egré ibi tolerat zizania , feu paífiones

pravas , quas proindé eradicare oportet : quod

r

fiet , fi dictas paffiones vincere, & loco illarum

L

w

»

virtutes implantare ftudebimus ; ut autem iíla

eradicatio feliciter citiusque procedat, debemus| !ii

frequenter recordari ignis gehennze , cujus me i

moria illas confümet , nosque ad peccandum Vii;

fancté timidos reddet: Nom finit in gebennamite itinj

cidere gebemne recordatio : ait $.. Cbrsfoftomt Vi

O quis poterit ex nobis habitare cum ardoribus jj

f;,mpitemis , ià quos tot hominum mllhönc:; Vütgh

48 )o( &&

95

"l orbe candito usquehuc, peccando jatm jam furit

w prolapfi : quis non expaveícat gehennam & ge-

ii hennz füpplicia , quibus omhia tormehta , tore

&turg , dolores hujus mundi comparata , merif-

A

i fima refrigeria debent reputari. Poriderofa eft (et«

ilmtentia noftri Gerardi Belge dicentis : AMMerità fal«

sufem g

ebenuam metuit , qui millies ac millies me«

:jruiffe

fe meminit , fi nondum plené refipuit : fed

ügsquis pot

iori jure metuat pr& alis perver[is , quàm

d

erverfu

s in sitá jam monacbus? O Monache?

ui laxiori infiftis vivendiviz: recogita quo pro-

)

peres: certéad gehennam ; nl pedem ad fanctio-

rem vitz tramitem referas : rogo te per faluter

|

tuam , collige jam exceffuurn tuorum , pravas

-

rimque paftronum

zizania ; collige illa in fafci-

tililiculos per frequeris examen & fcrütinium , pro«

ij jiceque illa nunc vivus in gehenna incendium ,

ygine tu ipfe illuc defcendas mortuus.

Qu

T

MEDITATIO

t

Pro Sabbatho,

Ur.

'hena.

Jþ(m!t'.

ite primum zizania 09 alligate ea ia fafcieulos

&

ïECoüig'

á

d comburenduim , triticum autem congregde

; t

te in borreum meum, Matth. 13.

di l

Uod funt zizania inter triticum, hoc

funt 1*09':w

y,

d

»

probi intet p

robos & juftitiz fe&tatores t

n

Quernadmodur illa ,

fic & hi igni adjudicaburts

H

wsjl

s

.fä

tur, long? infeliciores zizamils, quiailla témpo-

;;äa

daliter & ad breve tertipus , hi ardébunt ternutffi

:wm:

4

l

& non comburenásr ; cui non tinriiantaure

sqq

M

ïa:'l

2

['

i&

190

&2 3o( 89

talia audit & legit? nemo certus eft de fuá falüte;

f

nemio fcit an odio' vel amore fit dignus ; cur ergà

1

j

tam fecur& vivimus , cur peccatà peccatis auge-

u

fnus , & fic lignà ad ignem gehennz fovendum

'

!

tl

j

€omportamus ? In confunmatione (culi ait (acer |'

h

l

textus Matth. 13.. Mittet - filius. bominis 4ngelos

L

P

fuos, &9 colligent d

e ve6no ejus otnnia

fcandala, 8j

at

fi Pm 1

*eos qui faciunt iniquitatem , Q5 mittent eos t ca»

aninum ignis: ne & tuinter hos s&ternum infelices |/9/:

tunc reperiatis , extremum judicii diem , ac ro- [/^^

T

;um infernalem fpibs pre oculis habeas, ne- !

ceffe eft: difce culpas non cotnmittere futuras;poe-

nitentiá vero delere preteritas , acnovo fervore,

extraordinarioque ftudio

quotidianz , prior:ea

compenfare negligentias,

]

^

,

Il

Wi

MEDITATIO

du

G

a

Pro Dorinicá fextá poft Epiphaniam,

Vid: f

J

?

|

"Théma.

- fargan

Sünile eff regmuri celorum gvano fiiapis. Matth. 13

a.

l

:

4

;

C

Onfidera: licet coelorum regnum magnitudi- 4,ti

,

ne fuá totum terrarum globum , ultra millies :,

!

A

fuperet,"à Chriflo tamen grano duntaxat fitapis 44

€omparari , non-alto monti , non elats tutri,| lUj

non arbori, procerz foliis , & fructibus fuperbi- ;

enti : ut nos doceret, humiles illud expeclate ln

1

4ncolas ,; non enim tolerat fuperbos , ut ex Luci- M

AU

feri & Angelorum-: lapfu fatis conftat : aditusad |iloj,

'zegnum adeó gloriofum aré&ti nimis funt , hine ij

;

ixftarare non poterit animo inflatus; humil

es funt chtr;

Porta

33 )o( 89

16I

ll portz ejus, quas fubire non poteft, nifi qui fe-

w fpfum humiliter deprimit, Sime parvulos venire

s 4d me; ait Cbriffus ipfe ceelorum Rex , nota, par-

i. vulos vocat , pufillos venire jubet ; cum idem

lii 3pfe pertranfibat Tericho , non vocavit principes,

3« fed de ficu Zachzum, quam ille ftaturá pufillus

[j confcenderat, quamque deferuit publicanus, mi-

ij Rorjam animo quàm corpore: parvulos itaque

w moribus, fimplicitate , tuique contemptu imi-

j fare , aliàs citiüs camelus per foramen acüs , quàm

jjj, u per coelorum portam tranfibis.

Tiy

VOR

MEDITATIO

i, n

Pro Feriá fecundá,

"'Thema.

lsimile« eft. regnum ca

|

lorum grano finapis, Matth. I3,

G

Ranum finapis amaro - acre eft, habetque vim

X

! a

tam penetrativam , utex oculis lachrymas

p

eliciat: recté hinc comparatur regnum coelorum

finapis grano, Ut doceremur, obtineri illud non

k poffe à delicatulis , fed ab illis duntaxat , qui a-

nj llara , acría , acerba generosé pro DEI amore

du fuftinent ,. lachrymasque pænitentiæ» fundunt ;

nl [U' I-:la-m $

at

Dulcia non meruit , qui uon gu(lavit amara:

irly quisquis ergó ad coelorum regnum afpiras, cogi-

jj &à illud vim pati, & folummodó rapi à violentis:

;;j n ducit illuc iter ftratum plumis aut rofis , fed

, i; fpinis & tribulis horridum : oportet proind ab-

jjimegare feipfum , corpus mortificare , carnem,

;j fpiritui fubjicere , nullas mundi delicias amp

lecti,

3

dura

þ'f.

162

;

€9 ïo( e9

dura omnia libenter pro Chriffo perpet

ik; he

omnia fateor, funt amara, acria cor & animam pe

: nguäw

J

netrantia, granum funt finapis; mafticare tamen

iif

debes imó deglutire , fi ad vitam & coeloru

p

TM

regnum vis ingredi ; & quid times hujusmo

à

[ gmn

pati, cum Chriffum in vià crucis ducem , tot

qut

ytit

Martyrum myriades pro fociis habeas : potuerunt

pqr

iili DEI gratiá adjuti tam dura perpeti , curtu idem

quus

n

non poffes, fivelles. Excita ergó temetipfum

Min

ad pugnam , &utvincas, DEI folummodög;k

7

tiam revoca.

g]lmfhä

MEDITATIO

g.

gtty

Pro Feriá tertiá.

pien

Thema.

;

gt

&mzle eft regnum calorum fermento. Matth.

";l æ;

punr

Onfidera , licet fermentum res fit. infipida

G

& amara, illi tamen Cbriftum comparare vo-

luiffe regnum coelorum , nec incongrue : nam

licet res-infipida fermentum , reddit tamen pa-

nem dulcém & fapidum : fic quz amara & diffi-

IT

«ilia funtin viá virtutis , conciliant tamen cotli

T

gloriam , habentem omnem dulcedinem , & om-

nis faporis fuavitatem : malum pro . malo: non

lii

qia

veddere, injuriam non facere , fed factam pati-

enter füfferre , inimicos diligere, maledicentes

N

non remaledicere , fed magis benedicere, pet-

R

t

fecutiones pro Tuftitiá fuftinere , injurias remit-

tere , feipfum abnegare, crucem amare , omni

Vb n

vilitate contentum. effe &c. hzc & fimilia, quam-

]

f i

vis arduà afpera & infipida fint fermenti inflar,

EC

-e-ä yo( 85

163

! nihilominus vir

tüs & perfe&tio religiofa , quse

& carona fapida eft , dulcis eft,,

lm $nde nafcitur ,

ts perfecta eft.

Fermentum ( quamvis infipidum)

tigfacit, ut panis

fit fapidus, guítofus , perfectus ,

fiftens in arduo efficit & perficit

;; a & virtus con

(( cibum gratum

fuperis. $. Peirus de Alcantará

jj;;, Vir in vitá mire

in feipfum aufteritatis, poft mor-

ns

S. Tberefie dicebat gloriofus &

xj , fem. appare

5j , €Xultans.

O felix ponitentia , que tantam mibi

gloriam comparavit

! veré non funt condignz

D

affiones hujus temporis ad.futuram gloriam

à

u2 revelabitur in nobis.

.

Tranfitorium eft quo

cruct

amur , zternum quo coronamur ; lugemus

N

ll

in tempore , gaudebimus in eternitate : hujus-

modi cogitationibus

conforta cor tuum ad tole-

rantiam malorum ,

fimilibus fapidum tibi redde

i liiamarum calicem paffionis.

TAl

MEDITATIO.

n

p«

Pro Feriáà quartá.

l t

v

H

'Ihema.

a

BH

j u

ec omnia locutus eft 7 ESUS in parabolis ad fur--:

»

bas. Matth. 13.

elinmi s

'I Macedonum rex Philippus felicem fe cenfuit,

Ti

fet t

i

l

" quod natus fibi filius Alexander, utí potuerit

"

magifterio Ariftotelis ; quantó fuit major felici-

, D

as p

opuli judaici, quod ut

i potuerit magifterio

ynelit

; & do

à

zinà JESU , Meffiz , & fapientie DEI in-

gt

!

carnatz ; quem Patriarchz audire , videre tot vo-

VP

"

(ioir

tis optarunt , nec tamen impetrarunt: quó ma-

bilior

(

1or proändä dicti populi felicitas , eó miíera

ejus-

164

€3 )o( 89

ejusdem fuit coecitas , & deteflabilior ingratitü

do quod doctrinam divini hujus magiílri tam

pauci agnoverint , eaque pro remedio falutis fug

uti voluerint : interim qui jam vivimus, infeliceg

nos reputare non debemus , quód Chrifti allo.

i

quio corporali privati fumus , non enim nobis

li

W

doctrina ejus deeft ; loquitur nobis per fcriptue

Y

xam facram ! per libros fpirituales , per facram

regulam ordinis, per millena exempla fandto.

lg

d.

rum , per tot motus internos , qux fi attentà

audiremus , praterquam quod ratione merz fi-

tg(üäi/

i

dei majus pre Judxis meritum haberémus ; ad

lls

perfectam infuper eiusdem fequelam facil& pos-

WA [

i

...... .

f

femus pertingere: fed quia predicta furdis quafi

E

auribus praterimus , fic. vitiis noflris prioribus

zanemus imrnerfi , antiquis ignorantig tenebris

t o

involvimur, femper ut tulpz fub terrá degentes;

p

& vel nunquam aut raró mentem ad fuperna,

.mhamm;

divinaque aitollentes : quá an fit imajor anims

t m

miferia, nefcio : noli te ergó religiofe alloquio

Atiyn (

t

Chrifti, & emergentibus exindé tot animz bonis

ultró privare ; eleva fzpibs ad illum mentefn per

Atf

orationem facram ,' prafertim mentalem : tere

u

libenter & frequenter manibus libros fpirituales,

t i

fic bené tu loqueris cum Chrifto, & ipfe tecu

lg.

"m

Jüs l

non in parabolis , fed in

plenitudine lu'u;

cis divinz,

IT

itpy

1

J

1 Q

j m&ao&äm

Ya h

V fi

[ Vm'm

MEDI-

48 089

10j

Wor h

*

Ü magi[,-l

MEDITATIO

M

| vwmï "

Pro Feriá quintà.

Qit

'Thema,

: r

Sine parabolis non loquebatur eis, Matth. 13.

d |

li, (COnfidera , quod JESUS , quamvis fuerit fa-

pientia Patris eterni, in quem mentis aciem

w defigens Doctor gentium , prz admiratione ex-

; Qii; elamavit : O altitudo divituarum fapientie €9 fci-

um emtie D EI ! tamen in fermonibus ad populum

li habitis , non fuperbis verborum phaleris , fed

wníg fimplici lequendi modo , & ut à plebe. faciliis

ii intelligeretur , uti parabolis folitus fuerit :« me-

Snbïhispm ritó hzxc Salvatoris fimplicitas & humilitas 1llo-

1j Yam confundit eoncionatorum levitatem ac fu-

irijy perbiam , qui in concionibus fuis plüàs ftudent ex

in4í, Verborum pompá videri & laudari , quam audi-

imiy; toribus .prodeffe,

Nam-quomodo hujusmodi

tjptt d iominum dictis Spiritus-Sanctus , qui eft Spiri-

tam| tus veritatis , immifcere fe vellet ad animarum

4

um €onverfionem , cum plena fint fuco vanisque

um coloribus ? fic multi longis non raró annis per-

hf Orant & fuggeflis , cerebrum exhauriunt , vires

, ii €ebllitant , tempus tamen & operam perdunt,

nij» Potius habendi pro faftuofis oratoribus mundi,

quàm veritatis preconibus , Chrifti difcipulis ,

animarumve pifcatoribus,

Ulteriüs ex dicto

Chrifti exemplo colligere licet , quod etiam

refpectu librorum 5 magls in feripturis fanctis

(ut ait Tbomas Kempenfis lib. 1. de imit. Chrift.

c. f.) Feritas [it querenda quàm eloquentia : ouis

á eft?

J feriptura facra eo fpiritu delïgt l;gi quo fad

que-

106

$3 )o( 89

atiüs debemus utilitatem quàm fubtilita-

;mi(,ä

uerere p

tà libenter devotos 9 fimplices

xmcm

iem Sermonis : i

libros leger

e debemus , fict

altos €9 profundos z

n

i

q20n 1e open

dat au&oritas fcribentis , utrum parve

vil

ll

jl

vel magne litterature fuit , fed amor pur verita-

"

tis te trabat ad legendum : non quévas quis bec

)

!

] pUIt

dixerit , fed quid dicatur attende.

fit.i

" MEDITATIO

Ql

!N

Pro Ferià fextá.

jl

'[hema.

(

L'i;'fi:!l

Cum autem creverit majus eft omnibus oleribus,

a

Matth. 13.

ia

Onfidera : recté grano Sinapis comparari ho*

C

minem juftum , qui dum cadit in terram , &

inultiplicem in gloriam confurgit : odia & acer-

bitates funt juftis amplioris fplendoris pabula:

hinc preclare dicit $. Cbrgfofto

mus homil. 44. in

hag

AGa : Vides ubique tentationes

magna parere be-

aa ? in malitid idem evenit ,

ut fi quis calamum

ja

ignem ; 69 videtur quidem

bdäm

babens pr2lietur contrà

verberare ig

neum , ignis au

tem clarior fit , €$. cala-

G

I

quus confumitur 3 a

limentum enim €9 fomes clari-

buspu

tudinis, eft malitia virturi: non fic Ípmee & vepres

bt

flammas augent, &in fplendidiorem fpheram

mmque (

putriunt, ut odia & afperitates & perfecutiones;

m

iuftorum multiplicant claritudinem : nemo igrio*

DT

zat tres illos cantatiflimos pue

ros Hebrzos à reg

114j

Babylonis in fornacem miffos,inter cujus flammas

Wi

dum audiuntur innocui cantare,& latanter vivete,

h

1

:w'ia

miraculum

ET

accedit ipíc rex ad oftium fornacis ut

cernat;

E 56

107

t

i P"Q

cernat ; & indé totus mirabundus exclamat, di-

cens Daniel.3. Nouné-tres viros mifimus in medi-

UL

um ignis compeditos ? ecce ego video quatuor vi-

Àl m

DLTA

ros folutos , €9 ambulantes ii medio iguis , €9 nibil

corruptionis in eis efi. — Meritó qui tres fuerunt

qui g

dum dantur flammis , quatuor apparent in illis ,

ne putentur jufti odiis & perfecutionibus poffe

finini, quando & multiplicantur , & in majorem

J

loriam exurgunt : Danieli fpecus leonum, Jo-

]

epho Patriarchz carcer gradus fuit ad honoríis

culmén $; nefcit fupprimi per mala virtus , fed

UT

erefcere: tu ergo. ftude juftitize & virtuti , tunc

omne malum in tuam cedet glgriam 3 CL gratiæ

, divinz augmentum.

TU

m

d t

t: ol

MEDITATIO -

Pro Sabbatho.

s d

i ho

Thema,

MgM Püml

Cum autem creverit vnajus eft omuibus oleribus , 9)

ii t

"C — fif arbor , ita ut volucres celi veniant , &9

siltrti

babitent in vamis ejus. Matth, 12.

n

Rano finapis cum ceeteris fructuum femini-

gj j

" bus proprium eft, ut in terrá (epultum re-

4l* vivifcat, in fruticem excrefcat, frondeícat, gra-

lioremfpbï tumque coeli volucribus fiat habitaculum : ea.

d! dem prop& propriétas eft humilitati , qua licet

]

"

m

| hominibus mundanis defpecta videatur, & in

Jim?) tferram| abjicienda: tam excellens tamen virtus

«uE €ft, ut fit fola fundamentum 4anlitatis & verz

.

Qw glorie : undé vere s. Chryfoftomus in Polycrati-

gradus proprie celfitudinis

cisutwi?ï Co lib, 3« ait: quisquis

amat,

108

€3 )oC 89

amat , bumilitatis cultum in movibus diligentiffimà

m

teneat , nam qui ab bumilitatis operibus recedit , à

um

j

dignitatis faftigio tumoris pondere cadit : ipfomet

j/

Cbriflo teíte : qui fe exaltaverit bumiliabitur, Q8

qui fe buuiliaverit exaltabitur. Matth. 18. faftus

v,

"

d

€ Regii honoris faftigio detrufit reginam Vafthi ,

j

humilitas ad folium & thalamum Regis evexit

ii

Eftherem ; fuperbia proto - parentes exclufit &

g

paradifo , ex ceelis Luciferum : humilitas Cbriffi

won

coclum referavit, ipfumque collocavit ad dextram

qu.

Patris ; humilitas denique MARIAM D ET ma-

(

trem effecit ; fi igitur volumus magni effe co-

[

ram DE O , modicos nos effe & nullos in acu»

Tb

lis noftris oportet.

ln

M

s d

MEDITATIO

]

la

tl

Pro Dominicá Septuageümæ;

tf

"'Thema,

';

|

Exiit primo mane conducere

ogemrios in viueaum

juam. Matth. 20.

C

Onfidera folestiam & vigilem curam patris«

familias, qui , ut vinea ejus bene colatüt,

Vl&ü üyn

derogat fibi de fomno , & fummo jam mane,

LT

ante horam operariorum labori deflinatam exiit

|

ing

inpropatulum,ad conducendos fibi operarios : vi-

ipchow&:

gilandum nimirum eft Domino vinee,vigilandum

ipüum

Ooperariis ; illi quidem vigilandum,ne vinea maneat

10 D

inculta, his , ut conducantur, & mercedem labo-

*;*'lzrc, l

ris, ad vitz fuftentationem accipiant: non quzri-

nbl

,non

LO

tyr gpcrarius in lecto fed fub aperto caclo

cons

&

/

493 )e( 89

109

TM

ER

conducitut

qui

dormit, fed qui vigilat ! non fit

At

igitur nobis vanum 1mané furgere ante lucem ;

!d

"

hiij

Al

quia promifit Dominus coronam vigilantibus :

